Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/19/2015 05:39 PM
                   2015 MR YMID MLK 8&UNDER Meet - 1/19/2015                   
                              Sanction #: 150123                               
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benerofe, Noa S            7 Empire-MR              17.01      19.53        
  2 Babyak, Eliza G            7 Empire-MR              20.46      19.85        
  3 King, Abigail              7 Storm-MR               27.33      22.52        
  4 Martinez-Jimenez, Alba     6 Middies-MR             29.80      23.90        
  5 Attwell, Alexandera V      7 Empire-MR              20.60      24.62        
  6 Callaghan, Brigid          6 CFJV-MR                26.24      29.99        
  7 Rodriguez, Melanie         6 Middies-MR             31.09      31.04        
  8 Neubauer, Laurel A         6 Empire-MR                 NT      33.53        
 -- Zelazowski, Maya           6 CFJV-MR                23.08         NS        
 -- Kowalczyk, Vivian          7 Storm-MR               31.99         NS        
 -- Zelazowski, Sara           7 CFJV-MR                26.00         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babyak, Eliza G            7 Empire-MR              25.81      21.43        
  2 Benerofe, Noa S            7 Empire-MR              22.51      23.42        
  3 Grasso, Maggie G           7 Storm-MR               31.88      23.46        
  4 Valerio, Sara A            7 Middies-MR             23.09      24.71        
  5 Martinez-Jimenez, Alba     6 Middies-MR             27.62      25.66        
  6 Richardson, Davia K        6 Storm-MR               27.99      25.70        
  7 Attwell, Alexandera V      7 Empire-MR              25.67      27.14        
  8 McCann, Evelyn E           6 Middies-MR             30.59      28.89        
  9 Schiro, Sarina L           6 Storm-MR               31.36      33.58        
 10 Rodriguez, Melanie         6 Middies-MR             37.85      34.34        
 11 Neubauer, Laurel A         6 Empire-MR                 NT      52.41        
 -- Zelazowski, Maya           6 CFJV-MR                28.03         NS        
 -- Kowalczyk, Vivian          7 Storm-MR               35.99         NS        
 -- Zelazowski, Sara           7 CFJV-MR                30.00         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babyak, Eliza G            7 Empire-MR              28.94      26.77        
  2 Richardson, Davia K        6 Storm-MR               28.67      28.93        
  3 Grasso, Maggie G           7 Storm-MR               30.25      30.03        
  4 King, Abigail              7 Storm-MR               33.25      31.10        
  5 Benerofe, Noa S            7 Empire-MR              24.62      31.31        
  6 Attwell, Alexandera V      7 Empire-MR              34.57      34.40        
  7 Callaghan, Brigid          6 CFJV-MR                38.00      38.42        
 -- Schiro, Sarina L           6 Storm-MR               49.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Neubauer, Laurel A         6 Empire-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Zelazowski, Sara           7 CFJV-MR                36.00         NS        
 -- Kowalczyk, Vivian          7 Storm-MR               45.99         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callaghan, Brigid          6 CFJV-MR                35.04      34.48        
 -- Yang, Sharon Y             7 Middies-MR                NT         NS        
 -- Zelazowski, Maya           6 CFJV-MR                34.00         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todorov, Ainhoa            8 CFJV-MR                42.90      42.87        
  2 Carley, Olina              8 CFJV-MR                45.63      44.15        
  3 Lenes, Katie S             8 Storm-MR               48.48      48.16        
  4 Hricay, Grace M            8 Empire-MR              52.95      49.52        
  5 Paz, Fernanda              8 Empire-MR              53.54      51.20        
  6 Dziedzic, Daniella         8 Storm-MR               51.13      51.61        
  7 McCann, Katherine E        8 Middies-MR             56.08      52.21        
  8 Vincent, Abby R            8 Empire-MR              54.90      52.80        
  9 Golab, Sofia I             8 Middies-MR                NT      54.85        
 10 Perillo, Giovanna          8 CFJV-MR              1:04.41      56.12        
 11 Laduzinski, Sara F         8 Empire-MR            1:05.00    1:00.14        
 12 Malone-Johnson, Alaya A    8 Middies-MR           1:12.84    1:03.67        
 13 Micucci, Jillian A         8 Storm-MR               55.57    1:07.34        
 14 Goswami, Aria              8 Empire-MR            1:10.04    1:08.73        
 -- Gaza, Bitsy T              8 Storm-MR               44.38         NS        
 -- Migden, Piper J            8 Storm-MR               59.14         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Sasha                8 Middies-MR             48.27      49.92        
  2 Vincent, Abby R            8 Empire-MR            1:02.12      55.17        
  3 Hricay, Grace M            8 Empire-MR              58.02      55.25        
  4 Lenes, Katie S             8 Storm-MR               58.36      57.28        
  5 Perillo, Giovanna          8 CFJV-MR              1:06.00      58.78        
  6 Paz, Fernanda              8 Empire-MR            1:04.43    1:05.99        
  7 Sohng, Ella                8 CFJV-MR              1:03.00    1:06.46        
  8 Laduzinski, Sara F         8 Empire-MR            1:16.67    1:12.95        
  9 Dziedzic, Daniella         8 Storm-MR             1:01.99    1:13.01        
 -- Micucci, Jillian A         8 Storm-MR             1:15.92         DQ        
      Scissors kick
 -- Goswami, Aria              8 Empire-MR            1:21.15         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Migden, Piper J            8 Storm-MR             1:21.67         NS        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Sasha                8 Middies-MR             45.81      47.79        
  2 Carley, Olina              8 CFJV-MR                49.34      50.19        
  3 VanWormer, Rowan           8 CFJV-MR                50.54      51.16        
 -- Gaza, Bitsy T              8 Storm-MR             1:00.99         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carley, Olina              8 CFJV-MR                39.40      37.93        
  2 Posada, Zenya J            8 Middies-MR             35.88      37.99        
  3 Valerio, Sara A            7 Middies-MR             41.01      40.40        
  4 Todorov, Ainhoa            8 CFJV-MR                38.40      42.21        
  5 McCann, Katherine E        8 Middies-MR             45.72      42.31        
  6 VanWormer, Rowan           8 CFJV-MR                42.15      42.58        
  7 Euyoque, Nicole            7 Middies-MR             40.63      42.76        
  8 Hricay, Grace M            8 Empire-MR              44.32      43.78        
  9 Lenes, Katie S             8 Storm-MR               43.10      44.66        
 10 Grasso, Maggie G           7 Storm-MR             1:05.99      44.84        
 11 Sohng, Ella                8 CFJV-MR                43.00      45.98        
 12 Golab, Sofia I             8 Middies-MR                NT      46.03        
 13 King, Abigail              7 Storm-MR               55.06      49.02        
 14 Vincent, Abby R            8 Empire-MR              48.49      50.19        
 15 Paz, Fernanda              8 Empire-MR              48.93      51.50        
 16 Malone-Johnson, Alaya A    8 Middies-MR           1:01.45      52.29        
 17 Dziedzic, Daniella         8 Storm-MR               57.16      53.56        
 18 Perillo, Giovanna          8 CFJV-MR                53.93      58.05        
 19 Richardson, Davia K        6 Storm-MR             1:03.57      58.10        
 20 McCann, Evelyn E           6 Middies-MR           1:07.76      58.80        
 21 Micucci, Jillian A         8 Storm-MR               54.22      59.29        
 22 Goswami, Aria              8 Empire-MR            1:00.07    1:03.22        
 23 Laduzinski, Sara F         8 Empire-MR            1:00.12    1:06.27        
 24 Schiro, Sarina L           6 Storm-MR             1:30.10    1:08.54        
 25 Rodriguez, Melanie         6 Middies-MR           1:19.15    1:09.33        
 -- Migden, Piper J            8 Storm-MR               55.32         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Posada, Zenya J            8 Middies-MR           1:22.77    1:24.64        
                  39.50     1:24.64 (45.14)                                        
  2 Yang, Sharon Y             7 Middies-MR           1:40.20    1:36.97        
                  46.13     1:36.97 (50.84)                                        
  3 Valerio, Sara A            7 Middies-MR           1:31.95    1:37.26        
                  45.28     1:37.26 (51.98)                                        
  4 McCann, Katherine E        8 Middies-MR                NT    1:40.03        
                  46.59     1:40.03 (53.44)                                        
  5 Euyoque, Nicole            7 Middies-MR           1:37.97    1:40.79        
                  46.49     1:40.79 (54.30)                                        
  6 Golab, Sofia I             8 Middies-MR                NT    1:43.14        
                  48.61     1:43.14 (54.53)                                        
  7 Martinez-Jimenez, Alba     6 Middies-MR           2:33.48    2:11.01        
                  58.34   2:11.01 (1:12.67)                                        
  8 McCann, Evelyn E           6 Middies-MR                NT    2:14.28        
                1:00.30   2:14.28 (1:13.98)                                        
  9 Malone-Johnson, Alaya A    8 Middies-MR           2:26.09    2:18.60        
                1:00.87   2:18.60 (1:17.73)                                        
 -- Gaza, Bitsy T              8 Storm-MR             1:34.64         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Sasha                8 Middies-MR           1:33.44    1:32.13        
                  43.32     1:32.13 (48.81)                                        
  2 Posada, Zenya J            8 Middies-MR           1:37.07    1:34.75        
                  43.88     1:34.75 (50.87)                                        
  3 Todorov, Ainhoa            8 CFJV-MR              1:35.83    1:35.96        
                  45.38     1:35.96 (50.58)                                        
  4 VanWormer, Rowan           8 CFJV-MR              1:51.29    1:42.23        
                  46.45     1:42.23 (55.78)                                        
  5 Euyoque, Nicole            7 Middies-MR           1:46.14    1:47.93        
                  52.72     1:47.93 (55.21)                                        
  6 Sohng, Ella                8 CFJV-MR              2:20.00    1:52.90        
                  50.94   1:52.90 (1:01.96)                                        
  7 Yang, Sharon Y             7 Middies-MR           2:04.15    2:00.37        
                1:00.74     2:00.37 (59.63)                                        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graber, Seth M             7 Empire-MR              19.70      17.57        
  2 Fleck, Ronen T             7 Empire-MR              18.01      18.05        
  3 Moy, Aiden C               7 Empire-MR              20.44      20.44        
  4 Brown, Thomas J            7 Storm-MR               21.25      21.80        
  5 Feist, Wyatt J             7 Empire-MR              22.42      23.92        
 -- Fishman, Matthew           6 Storm-MR               29.20         NS        
 -- Accardi-Dey, Ryan          6 CFJV-MR                33.00         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graber, Seth M             7 Empire-MR              22.51      20.39        
  2 Fleck, Ronen T             7 Empire-MR              23.27      20.79        
  3 Brown, Thomas J            7 Storm-MR               27.00      24.36        
  4 Moy, Aiden C               7 Empire-MR              26.46      24.52        
  5 Feist, Wyatt J             7 Empire-MR              29.05      26.88        
 -- Fishman, Matthew           6 Storm-MR               33.10         NS        
 -- Accardi-Dey, Ryan          6 CFJV-MR                40.00         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graber, Seth M             7 Empire-MR              29.87      24.74        
  2 Fleck, Ronen T             7 Empire-MR              33.27      26.99        
  3 Feist, Wyatt J             7 Empire-MR              30.89      31.43        
  4 Moy, Aiden C               7 Empire-MR              43.31      33.85        
  5 Brown, Thomas J            7 Storm-MR               34.65      37.49        
 -- Fishman, Matthew           6 Storm-MR               35.73         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Accardi-Dey, Ryan          6 CFJV-MR                44.00         NS        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Eric R              8 Storm-MR               43.47      42.94        
  2 Engel, Oliver K            8 Storm-MR               43.14      44.44        
  3 O'Connor, Rory T           8 Storm-MR               50.74      45.02        
  4 Ruta, Jai W                8 Empire-MR            1:00.73      51.28        
  5 Neubauer, Will W           8 Empire-MR              50.17      51.73        
  6 Seck, Saliou               8 Empire-MR              51.98      52.08        
  7 Polese, Patrick L          8 Storm-MR               49.93      53.68        
  8 Yamamoto, Taro T           8 Empire-MR              52.42      57.79        
 -- Kim, James J               8 Middies-MR           1:22.10         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Constantine, Christopher   8 CFJV-MR                53.57      50.02        
  2 O'Connor, Rory T           8 Storm-MR               56.70      52.86        
  3 Kelly, Sean                8 CFJV-MR                53.68      53.35        
  4 Barbulet, David            8 CFJV-MR                55.43      54.43        
  5 Yang, David Y              8 Middies-MR           1:00.00      54.67        
  6 Ruta, Jai W                8 Empire-MR            1:11.66    1:01.67        
  7 Polese, Patrick L          8 Storm-MR             1:15.99    1:15.82        
 -- Fishlin, Oliver H          8 Storm-MR             1:01.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yang, David Y              8 Middies-MR                NT      50.47        
  2 Constantine, Christopher   8 CFJV-MR                52.87      51.13        
  3 Kelly, Sean                8 CFJV-MR              1:00.00    1:00.48        
 -- Fishlin, Oliver H          8 Storm-MR             1:00.21         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Barbulet, David            8 CFJV-MR                54.18         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Rory T           8 Storm-MR               44.43      40.11        
  2 Seck, Saliou               8 Empire-MR              42.04      41.69        
  3 Kwon, Connor               8 Middies-MR             46.02      44.60        
  4 Fishlin, Oliver H          8 Storm-MR               44.99      46.64        
  5 Neubauer, Will W           8 Empire-MR              42.72      47.72        
  6 Ruta, Jai W                8 Empire-MR              48.43      49.20        
  7 Polese, Patrick L          8 Storm-MR             1:01.30      49.40        
  8 Yamamoto, Taro T           8 Empire-MR              42.30      49.58        
  9 Kim, James J               8 Middies-MR             45.56    1:08.80        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Eric R              8 Storm-MR             1:33.10    1:21.70        
                  38.04     1:21.70 (43.66)                                        
  2 Engel, Oliver K            8 Storm-MR             1:33.10    1:26.53        
                  40.98     1:26.53 (45.55)                                        
  3 Kwon, Connor               8 Middies-MR           1:44.11    1:42.52        
                  45.37     1:42.52 (57.15)                                        
  4 Seck, Saliou               8 Empire-MR            2:22.44    1:43.77        
                  45.71     1:43.77 (58.06)                                        
  5 Neubauer, Will W           8 Empire-MR            1:45.00    1:45.26        
                  47.91     1:45.26 (57.35)                                        
  6 Yamamoto, Taro T           8 Empire-MR            2:24.72    1:59.04        
                  53.58   1:59.04 (1:05.46)                                        
  7 Kim, James J               8 Middies-MR                NT    2:47.81        
                1:16.88   2:47.81 (1:30.93)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Constantine, Christopher   8 CFJV-MR              1:45.59    1:38.23        
                  45.04     1:38.23 (53.19)                                        
  2 Engel, Eric R              8 Storm-MR             1:42.91    1:39.11        
                  44.73     1:39.11 (54.38)                                        
  3 Yang, David Y              8 Middies-MR           1:54.32    1:42.38        
                  48.50     1:42.38 (53.88)                                        
  4 Barbulet, David            8 CFJV-MR              2:00.00    1:48.22        
                  51.08     1:48.22 (57.14)                                        
  5 Kwon, Connor               8 Middies-MR           1:55.05    1:51.33        
                  51.75     1:51.33 (59.58)                                        
  6 Kelly, Sean                8 CFJV-MR              2:20.00    1:53.98        
                  16.41   1:53.98 (1:37.57)                                        
 -- Engel, Oliver K            8 Storm-MR             1:43.23         DQ        
      Scissors kick - breast
                  44.00          DQ (51.55)