Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 5/3/2015 09:49 PM
       2015 MR PATS May Long Course Invitational - 5/2/2015 to 5/3/2015        
                Patriot May LC Invitational, Sanction #: 150502                
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.69  ZONE 2014 LC Zone
                37.49  JO
 Meet Qualifying:  33.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Morgan                8 SSC-MR                 41.05      40.14        
  2 Lee, Makayla               8 SSC-MR                 40.63      40.20        
  3 Samko, Clara Mae M         7 HS-MR                  44.52      40.98        
  4 Kaps, Martyna              7 MPNY-MR                41.47      41.27        
  5 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      41.78      41.57        
  6 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      42.36      42.17        
  7 Constantine, Jacqueline    8 Agua Swim Team-MR      42.09      42.26        
  8 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      45.31      43.32        
  9 Castano, Isabella H        8 Agua Swim Team-MR      46.50      43.92        
 10 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      45.41      43.94        
 11 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      49.17      45.87        
 12 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     49.63      47.53        
 13 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      46.90      47.58        
 14 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      50.74      47.93        
 15 Lynton, Mackenzie R        8 Agua Swim Team-MR      48.44      47.97        
 16 Ewald, Sydney              8 NCAC-MR                48.00      48.53        
 17 Amerson, Sydney            7 CFB-MR                 50.78      48.55        
 18 Jimenez, Hermione E        8 RFAC-MR                52.58      50.61        
 19 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR     59.53      50.89        
 20 Benadrete, Talya A         8 Agua Swim Team-MR      50.63      51.08        
 21 MacLennan, Catherine L     8 Agua Swim Team-MR      49.84      51.45        
 22 Chan, Robyn                7 Manhattan Makos-MR     55.48      51.53        
 23 Zagar, Nia                 7 Manhattan Makos-MR     57.81      51.76        
 24 Collins, Caroline          8 CFB-MR                 48.49      52.06        
 25 McKay, Genevieve R         8 Agua Swim Team-MR      57.59      53.45        
 26 Voyce, Ruby                8 Manhattan Makos-MR   1:00.28      53.56        
 27 Eizenstat, Julia M         8 Agua Swim Team-MR      53.95      53.78        
 28 Jimenez, Mae               8 Agua Swim Team-MR      51.88      55.24        
 29 Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR      54.12      55.99        
 30 Obstler, Sydney B          6 Agua Swim Team-MR      55.71      56.07        
 31 Li, Sophie                 8 RFAC-MR                52.10      57.72        
 32 Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR     54.81      58.20        
 33 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR      54.08      58.74        
 34 Kwan, Maggie               8 NCAC-MR                58.00      59.99        
 35 Bunimovich, Victoria       7 Manhattan Makos-MR   1:12.92    1:00.84        
 36 Johnsen, Sasha             6 CFB-MR               1:13.82    1:07.36        
 37 Quested, Bluebell B        6 RFAC-MR                59.97    1:08.21        
 38 Hofbauer, Amari L          6 RFAC-MR              1:12.74    1:12.88        
 39 Shao, Kristie              6 RFAC-MR              1:24.26    1:27.23        
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.59  ZONE 2014 LC Zone
                43.99  JO
 Meet Qualifying:  39.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Makayla               8 SSC-MR                 47.12      46.97        
  2 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      43.76      48.21        
  3 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR                55.78      48.45        
  4 Lee, Morgan                8 SSC-MR                 47.46      48.86        
  5 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      50.81      49.31        
  6 Argesanu, Elena N          8 Agua Swim Team-MR      55.55      49.72        
  7 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      52.35      50.53        
  8 Pritsch, Katia             8 Agua Swim Team-MR      52.25      50.88        
  9 Valerio, Sara A            7 Middies-MR             55.72      51.12        
 10 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      58.71      51.31        
 11 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      51.93      51.33        
 12 Amerson, Sydney            7 CFB-MR                 53.68      53.29        
 13 Castano, Isabella H        8 Agua Swim Team-MR      51.59      53.52        
 14 Patel, Yashna              8 Agua Swim Team-MR      57.77      54.03        
 15 McKay, Genevieve R         8 Agua Swim Team-MR    1:00.81      54.05        
 16 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     57.99      54.21        
 17 Hernandez, Destiny         8 APEX-MR                   NT      55.59        
 18 MacLennan, Catherine L     8 Agua Swim Team-MR      55.48      55.60        
 19 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR   1:03.68      55.71        
 20 Euyoque, Nicole            8 Middies-MR             55.02      55.77        
 21 Kanachova, Veronica        8 APEX-MR                57.99      56.07        
 22 Costabile, Kylie           8 CFB-MR                 56.36      56.15        
 23 Jimenez, Mae               8 Agua Swim Team-MR      58.51      56.85        
 24 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      58.12      56.89        
 25 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      57.50      57.06        
 26 Zagar, Nia                 7 Manhattan Makos-MR     59.05      57.09        
 27 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR      59.70      57.44        
 28 Chan, Robyn                7 Manhattan Makos-MR     59.55      58.14        
 29 Golab, Sofia I             8 Middies-MR             58.93      58.82        
 30 Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR    1:02.19      59.82        
 31 Brun, Sienna R             7 APEX-MR              1:00.67    1:00.96        
 32 Coll, Zoe M                8 APEX-MR              1:00.85    1:01.05        
 33 Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR     59.65    1:01.55        
 34 Obstler, Sydney B          6 Agua Swim Team-MR    1:07.78    1:01.57        
 35 Yang, Sharon Y             7 Middies-MR           1:08.96    1:03.20        
 36 Martinez-Jimenez, Alba     7 Middies-MR           1:12.75    1:04.61        
 37 Johnsen, Sasha             6 CFB-MR               1:03.65    1:04.72        
 38 Bunimovich, Victoria       7 Manhattan Makos-MR   1:18.14    1:14.43        
 -- Samko, Clara Mae M         7 HS-MR                  49.77         DQ        
      Head did not break the surface by 15 meters
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                44.99  ZONE 2014 LC Zone
                50.99  JO
 Meet Qualifying:  44.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      51.02      52.40        
  2 Constantine, Jacqueline    8 Agua Swim Team-MR      54.49      53.04        
  3 Lee, Morgan                8 SSC-MR                 55.80      53.98        
  4 Kaps, Martyna              7 MPNY-MR                58.04      54.36        
  5 Lee, Makayla               8 SSC-MR                 55.99      55.66        
  6 Ewald, Sydney              8 NCAC-MR                59.00      56.84        
  7 Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR   1:03.42      58.52        
  8 Lynton, Mackenzie R        8 Agua Swim Team-MR    1:02.89      59.13        
  9 Samko, Clara Mae M         7 HS-MR                1:02.72      59.14        
 10 Collins, Caroline          8 CFB-MR               1:01.91      59.70        
 11 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR   1:07.97    1:00.17        
 12 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      59.66    1:00.49        
 13 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      59.95    1:01.44        
 14 Castano, Isabella H        8 Agua Swim Team-MR    1:01.30    1:01.53        
 15 Voyce, Ruby                8 Manhattan Makos-MR   1:19.00    1:01.89        
 16 MacLennan, Catherine L     8 Agua Swim Team-MR    1:03.06    1:02.13        
 17 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR    1:03.72    1:03.07        
 18 Kwan, Maggie               8 NCAC-MR              1:05.00    1:03.82        
 19 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR    1:14.43    1:03.98        
 20 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR    1:04.21    1:04.13        
 21 Chan, Robyn                7 Manhattan Makos-MR   1:16.00    1:04.16        
 22 Zagar, Nia                 7 Manhattan Makos-MR   1:21.59    1:04.79        
 23 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR    1:12.05    1:05.85        
 24 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR   1:11.53    1:06.27        
 25 Jimenez, Mae               8 Agua Swim Team-MR    1:04.07    1:06.83        
 26 McKay, Genevieve R         8 Agua Swim Team-MR    1:10.34    1:07.08        
 27 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR    1:05.50    1:07.52        
 28 Amerson, Sydney            7 CFB-MR               1:08.07    1:07.58        
 29 Eizenstat, Julia M         8 Agua Swim Team-MR    1:08.92    1:09.88        
 30 Obstler, Sydney B          6 Agua Swim Team-MR    1:16.66    1:12.15        
 31 Benadrete, Talya A         8 Agua Swim Team-MR    1:16.57    1:12.46        
 32 Jimenez, Hermione E        8 RFAC-MR              1:25.36    1:15.63        
 33 Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR    1:12.88    1:16.08        
 34 Li, Sophie                 8 RFAC-MR              1:09.62    1:16.48        
 35 Bunimovich, Victoria       7 Manhattan Makos-MR   1:30.00    1:20.68        
 36 Quested, Bluebell B        6 RFAC-MR              1:30.50    1:26.13        
 37 Johnsen, Sasha             6 CFB-MR               1:20.35    1:33.85        
 38 Hofbauer, Amari L          6 RFAC-MR              1:38.50    1:38.72        
 -- Shao, Kristie              6 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                36.99  ZONE 2014 LC Zone
                42.99  JO
 Meet Qualifying:  36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Morgan                8 SSC-MR                 49.91      45.35        
  2 Lee, Makayla               8 SSC-MR                 46.21      45.59        
  3 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      49.83      48.94        
  4 Samko, Clara Mae M         7 HS-MR                  58.50      49.46        
  5 Valerio, Sara A            7 Middies-MR                NT      49.84        
  6 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR              1:12.55      52.10        
  7 Pritsch, Katia             8 Agua Swim Team-MR      48.82      52.20        
  8 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      53.86      52.84        
  9 Constantine, Jacqueline    8 Agua Swim Team-MR      54.44      53.20        
 10 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR    1:00.09      54.23        
 11 Euyoque, Nicole            8 Middies-MR           1:08.15      56.13        
 12 Golab, Sofia I             8 Middies-MR                NT      56.49        
 13 Hernandez, Destiny         8 APEX-MR                   NT      57.22        
 14 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR    1:01.58      58.46        
 15 Argesanu, Elena N          8 Agua Swim Team-MR    1:02.22      59.56        
 16 Kanachova, Veronica        8 APEX-MR              1:06.27    1:02.00        
 17 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR    1:09.99    1:02.93        
 18 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      59.11    1:03.44        
 19 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     59.00    1:03.54        
 20 MacLennan, Catherine L     8 Agua Swim Team-MR      59.99    1:05.30        
 21 Chan, Robyn                7 Manhattan Makos-MR   1:06.00    1:05.70        
 22 Costabile, Kylie           8 CFB-MR               1:05.79    1:07.12        
 23 Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR   1:14.34    1:11.53        
 24 Zagar, Nia                 7 Manhattan Makos-MR   1:18.52    1:12.21        
 25 Brun, Sienna R             7 APEX-MR              1:23.40    1:15.20        
 26 Yang, Sharon Y             7 Middies-MR           1:27.35    1:16.73        
 -- Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR   1:18.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Coll, Zoe M                8 APEX-MR              1:05.45         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Bunimovich, Victoria       7 Manhattan Makos-MR   1:24.44         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      53.09         DQ        
      Did not finish
 -- Amerson, Sydney            7 CFB-MR               1:03.88         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.69  ZONE 2014 LC Zone
                37.49  JO
 Meet Qualifying:  33.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feld, Emma F              10 NYCC-MR                32.00      32.79 ZONE   
  2 Chen, Jessica Z           10 SSC-MR                 34.21      34.30 JO     
  3 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR          35.78      35.10 JO     
  4 Schaepers-Cheu, Mayumi M  10 Agua Swim Team-MR      34.82      35.11 JO     
  5 Lawson, Ally              10 Manhattan Makos-MR     35.73      35.33 JO     
  6 Nicholas, Cayla           10 DA-MR                  37.73      35.46 JO     
  7 Yildiz, Nicole F          10 MPNY-MR                35.89      35.68 JO     
  8 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR                35.62      35.70 JO     
  9 Roebuck, Carter           10 Manhattan Makos-MR     36.55      37.22 JO     
 10 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR     36.71      37.69        
 11 Saidel, Vera R            10 HS-MR                  41.23      37.74        
 12 Dorsey-Reyes, Violet       9 Manhattan Makos-MR     37.74      38.16        
 12 Bell, Fiona L              9 Agua Swim Team-MR      39.81      38.16        
 14 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR     38.93      38.46        
 15 Taylor, Jaelynn M          9 Middies-MR             37.91      39.14        
 16 Wong, Kristen A           10 APEX-MR                40.33      39.62        
 17 Bruff, Alexandra I         9 Middies-MR             41.10      39.67        
 18 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR                57.90      39.96        
 19 Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR     38.72      40.12        
 20 Jordan, Elena             10 RI Marlins-MR          41.16      40.23        
 21 Reyna, Alexa               9 Middies-MR             42.91      40.31        
 21 Brennan, Caroline G       10 HS-MR                  39.95      40.31        
 23 Wong, Kelly M             10 APEX-MR                42.07      40.35        
 24 Long, Kelsey              10 RI Marlins-MR          40.98      41.02        
 24 Kimble, Alyssa K           9 Middies-MR             43.11      41.02        
 26 Hill, Sasha                9 Middies-MR             40.73      41.16        
 27 Dopman, Sofia             10 Manhattan Makos-MR     43.41      41.92        
 28 Wang, Cindy Y              9 APEX-MR                40.59      42.10        
 29 Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR      43.28      42.28        
 30 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR      42.59      42.34        
 31 Davis, Ava R               9 SSC-MR                 42.25      42.50        
 32 Mejia, Jazmine             9 Middies-MR             43.18      42.67        
 33 Tsang, Jessica            10 CFB-MR                 45.18      43.32        
 34 Tyrrell, Lillie J          9 Agua Swim Team-MR      42.37      43.42        
 35 Hsu, Kelly                 9 Manhattan Makos-MR     47.15      43.78        
 36 Norberg, Jonna             9 RI Marlins-MR          45.00      43.82        
 37 Tauras, Natalie A          9 Agua Swim Team-MR      49.48      44.09        
 38 Hammond, Amelia           10 CFB-MR                 44.45      44.80        
 39 McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR     44.45      46.11        
 40 Power, Alana L             9 APEX-MR                43.51      47.50        
 41 Dunbar, Emery             10 Manhattan Makos-MR     48.56      47.54        
 42 Lilavois, Simone           9 Manhattan Makos-MR     46.08      48.15        
 43 Wisniewski, Hanna J        9 MPNY-MR                46.32      48.52        
 44 Thomas, Mikayla M          9 PATS-MR                   NT      48.91        
 45 Schwartz, Isabelle K       9 Agua Swim Team-MR      51.48      48.95        
 46 Hallergard, Greta         10 Manhattan Makos-MR     51.22      50.79        
 47 Choi, Annabella J          9 Agua Swim Team-MR      55.75      53.27        
 48 Turner, Julia C           10 PATS-MR              1:04.22    1:02.10        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:12.99  ZONE 2014 LC Zone
              1:21.99  JO
 Meet Qualifying:  1:12.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feld, Emma F              10 NYCC-MR              1:07.32    1:09.65 ZONE   
                  33.62     1:09.65 (36.03)                                        
  2 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR              1:17.16    1:14.24 JO     
                  35.54     1:14.24 (38.70)                                        
  3 Basler, Alia R            10 Agua Swim Team-MR    1:13.10    1:15.48 JO     
                  36.77     1:15.48 (38.71)                                        
  4 Schaepers-Cheu, Mayumi M  10 Agua Swim Team-MR    1:15.49    1:16.81 JO     
                  36.66     1:16.81 (40.15)                                        
  5 Lawson, Ally              10 Manhattan Makos-MR   1:19.79    1:17.68 JO     
                  37.17     1:17.68 (40.51)                                        
  6 Yildiz, Nicole F          10 MPNY-MR              1:17.62    1:18.71 JO     
                  37.60     1:18.71 (41.11)                                        
  7 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR    1:25.99    1:20.96 JO     
                  40.54     1:20.96 (40.42)                                        
  8 Friedman, Alexandra E     10 Agua Swim Team-MR    1:17.99    1:21.02 JO     
  9 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR   1:20.35    1:21.15 JO     
                  38.52     1:21.15 (42.63)                                        
 10 Ullinger, Hannah M        10 RFAC-MR              1:22.87    1:22.13        
 11 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR    1:21.58    1:22.66        
                  39.61     1:22.66 (43.05)                                        
 12 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR    1:21.69    1:23.26        
 13 Roebuck, Carter           10 Manhattan Makos-MR   1:22.92    1:23.34        
                  39.61     1:23.34 (43.73)                                        
 14 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR    1:21.86    1:23.65        
                  40.54     1:23.65 (43.11)                                        
 15 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR   1:28.07    1:23.75        
                  38.81     1:23.75 (44.94)                                        
 16 Dorsey-Reyes, Violet       9 Manhattan Makos-MR   1:22.29    1:23.99        
                  39.41     1:23.99 (44.58)                                        
 17 Nicholas, Cayla           10 DA-MR                1:33.43    1:24.04        
                  37.75     1:24.04 (46.29)                                        
 18 Phillips, Grace M         10 RFAC-MR              1:25.24    1:24.43        
                  40.63     1:24.43 (43.80)                                        
 19 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR    1:21.48    1:24.55        
                  40.31     1:24.55 (44.24)                                        
 20 Greenberg, Abigail I      10 Agua Swim Team-MR    1:24.16    1:25.60        
                  41.96     1:25.60 (43.64)                                        
 21 Johnson, Amanda L          9 RFAC-MR              1:27.79    1:26.26        
 22 Bell, Fiona L              9 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:26.86        
 23 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR    1:29.60    1:26.96        
 24 Varon, Sophia             10 UN-PA-MR             1:38.04    1:28.07        
 25 Taipale, Alina H          10 Agua Swim Team-MR    1:25.99    1:28.10        
                  45.24     1:28.10 (42.86)                                        
 26 Krishnamurthy, Isha T     10 Agua Swim Team-MR    1:28.50    1:28.55        
                  41.34     1:28.55 (47.21)                                        
 27 Feeney, Jordan H          10 HS-MR                1:36.97    1:29.51        
                  42.92     1:29.51 (46.59)                                        
 28 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR    1:32.52    1:29.60        
 29 Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR   1:27.91    1:30.05        
                  41.41     1:30.05 (48.64)                                        
 30 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR    1:25.99    1:30.11        
                  42.92     1:30.11 (47.19)                                        
 31 Brennan, Caroline G       10 HS-MR                1:28.02    1:30.64        
                  41.34     1:30.64 (49.30)                                        
 32 Dopman, Sofia             10 Manhattan Makos-MR   1:39.84    1:31.44        
                  44.11     1:31.44 (47.33)                                        
 33 Shao, Carolyn             10 RFAC-MR              1:33.03    1:31.83        
                  44.05     1:31.83 (47.78)                                        
 34 Long, Kelsey              10 RI Marlins-MR        1:32.76    1:32.38        
                  44.32     1:32.38 (48.06)                                        
 35 Johnson, Lily R           10 Agua Swim Team-MR    1:31.31    1:32.46        
                  46.28     1:32.46 (46.18)                                        
 36 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR              1:37.54    1:32.47        
                  42.86     1:32.47 (49.61)                                        
 37 Hermann, Anna             10 Agua Swim Team-MR    1:33.75    1:32.51        
                  43.05     1:32.51 (49.46)                                        
 38 Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR    1:37.71    1:32.86        
                  44.24     1:32.86 (48.62)                                        
 39 Lin, Katrina              10 Agua Swim Team-MR    1:25.99    1:34.59        
                  46.02     1:34.59 (48.57)                                        
 40 Davis, Ava R               9 SSC-MR               1:35.15    1:36.06        
                  45.54     1:36.06 (50.52)                                        
 41 Bolon, Isabella M         10 Agua Swim Team-MR    1:40.99    1:36.08        
                  46.34     1:36.08 (49.74)                                        
 42 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR    1:35.84    1:36.44        
 43 Langford, Elisabeth A      9 Agua Swim Team-MR    1:50.39    1:37.21        
 44 Baran, Julia              10 NCAC-MR              1:40.00    1:37.24        
                  45.84     1:37.24 (51.40)                                        
 45 McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR   1:43.00    1:39.72        
                  48.20     1:39.72 (51.52)                                        
 46 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR    1:38.98    1:39.95        
                  47.15     1:39.95 (52.80)                                        
 47 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR    1:45.09    1:40.52        
                  47.87     1:40.52 (52.65)                                        
 48 Tyrrell, Lillie J          9 Agua Swim Team-MR    1:35.69    1:40.80        
                  46.40     1:40.80 (54.40)                                        
 49 Law, Brianna               9 MPNY-MR              1:50.29    1:41.26        
                  47.29     1:41.26 (53.97)                                        
 50 Piasecki, Sofia           10 PATS-MR                   NT    1:41.73        
                  48.25     1:41.73 (53.48)                                        
 51 Cashdollar, Cameron D     10 Agua Swim Team-MR    1:41.14    1:42.70        
                  49.76     1:42.70 (52.94)                                        
 52 Tsang, Jessica            10 CFB-MR               1:41.18    1:44.02        
                  47.51     1:44.02 (56.51)                                        
 53 Wisniewski, Hanna J        9 MPNY-MR              1:47.43    1:44.08        
 54 Norberg, Jonna             9 RI Marlins-MR        1:30.00    1:46.99        
                  49.97     1:46.99 (57.02)                                        
 55 Nettles, Molly S          10 Agua Swim Team-MR    1:36.56    1:47.21        
                  50.50     1:47.21 (56.71)                                        
 56 Lilavois, Simone           9 Manhattan Makos-MR   1:44.00    1:48.52        
 57 Corbett, Brittany          9 CFB-MR               1:46.22    1:48.76        
                  52.53     1:48.76 (56.23)                                        
 58 Corbett, Allison           9 CFB-MR               2:06.12    1:54.31        
                  54.00   1:54.31 (1:00.31)                                        
 59 Kablaoui, Yasmeen         10 RFAC-MR              2:21.80    1:56.78        
                  54.04   1:56.78 (1:02.74)                                        
 60 Meyer, Kaylee M            9 RFAC-MR              2:20.11    2:12.67        
                1:06.80   2:12.67 (1:05.87)                                        
 
Girls 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:36.29  ZONE 2014 LC Zone
              2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feld, Emma F              10 NYCC-MR              2:25.00    2:28.24 ZONE   
                  35.60     1:12.60 (37.00)     1:51.15 (38.55)     2:28.24 (37.09)
  2 Jones, Lara               10 Agua Swim Team-MR    2:29.84    2:38.09 JO     
                  36.48     1:17.35 (40.87)     1:59.80 (42.45)     2:38.09 (38.29)
  3 Lawson, Ally              10 Manhattan Makos-MR   2:44.17    2:42.07 JO     
                  36.63     1:17.07 (40.44)     2:00.52 (43.45)     2:42.07 (41.55)
  4 Basler, Alia R            10 Agua Swim Team-MR    2:37.95    2:42.99 JO     
                                1:20.43 ( )   2:42.99 (1:22.56)                    
  5 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR              2:49.13    2:44.75 JO     
                  37.12     1:19.36 (42.24)     2:04.29 (44.93)     2:44.75 (40.46)
  6 Schaepers-Cheu, Mayumi M  10 Agua Swim Team-MR    2:45.91    2:45.06 JO     
                  37.44     1:19.36 (41.92)     2:03.77 (44.41)     2:45.06 (41.29)
  7 Yildiz, Nicole F          10 MPNY-MR              2:47.30    2:49.97 JO     
                                1:22.15 ( )   2:49.97 (1:27.82)                    
  8 Reyna, Salma              10 Middies-MR           2:38.89    2:51.10 JO     
                  39.57     1:22.55 (42.98)     2:08.38 (45.83)     2:51.10 (42.72)
  9 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR   2:55.46    2:56.10 JO     
                  38.73     1:23.49 (44.76)     2:10.82 (47.33)     2:56.10 (45.28)
 10 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR    3:10.99    2:57.48 JO     
                  41.89     1:28.58 (46.69)     2:15.98 (47.40)     2:57.48 (41.50)
 11 Roebuck, Carter           10 Manhattan Makos-MR   3:08.06    3:01.12        
                  38.92     1:25.03 (46.11)     2:14.90 (49.87)     3:01.12 (46.22)
 12 Greenberg, Abigail I      10 Agua Swim Team-MR    3:05.86    3:03.02        
                  42.87     1:30.81 (47.94)     2:19.54 (48.73)     3:03.02 (43.48)
 13 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR    3:03.08    3:03.08        
                                1:29.69 ( )   3:03.08 (1:33.39)                    
 14 Taipale, Alina H          10 Agua Swim Team-MR    3:00.99    3:03.59        
                  44.46     1:31.96 (47.50)     2:20.12 (48.16)     3:03.59 (43.47)
 15 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR    3:00.59    3:04.10        
                  40.06     1:26.34 (46.28)     2:16.63 (50.29)     3:04.10 (47.47)
 16 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR    3:07.75    3:04.80        
                  43.49     1:32.09 (48.60)     2:21.10 (49.01)     3:04.80 (43.70)
 17 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR   3:04.97    3:05.59        
                  39.92     1:28.34 (48.42)     2:19.03 (50.69)     3:05.59 (46.56)
 18 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR    3:03.05    3:06.15        
                                1:28.39 ( )     2:20.46 (52.07)     3:06.15 (45.69)
 19 Dorsey-Reyes, Violet       9 Manhattan Makos-MR   3:00.00    3:07.78        
                                1:28.82 ( )     2:19.53 (50.71)     3:07.78 (48.25)
 20 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR    3:16.26    3:10.28        
                                1:34.33 ( )   3:10.28 (1:35.95)                    
 21 Johnson, Lily R           10 Agua Swim Team-MR    3:15.19    3:11.87        
                                1:34.63 ( )   3:11.87 (1:37.24)                    
 22 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR    3:13.91    3:12.11        
                  43.33     1:33.17 (49.84)   3:12.11 (1:38.94)                    
 23 Bruff, Alexandra I         9 Middies-MR           3:19.14    3:13.69        
                  42.75     1:34.25 (51.50)   2:34.73 (1:00.48)     3:13.69 (38.96)
 24 Nicholas, Cayla           10 DA-MR                3:43.65    3:14.00        
                  39.81     1:30.69 (50.88)     2:24.96 (54.27)     3:14.00 (49.04)
 25 Saidel, Vera R            10 HS-MR                3:50.00    3:15.76        
                  43.76     1:35.28 (51.52)     2:27.92 (52.64)     3:15.76 (47.84)
 26 Reyna, Alexa               9 Middies-MR           3:10.39    3:17.27        
                  43.09     1:34.19 (51.10)     2:27.35 (53.16)     3:17.27 (49.92)
 27 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR    3:25.99    3:17.73        
                  44.83     1:34.13 (49.30)     2:30.26 (56.13)     3:17.73 (47.47)
 28 Krishnamurthy, Isha T     10 Agua Swim Team-MR    3:18.18    3:18.78        
                  43.90     1:33.64 (49.74)     2:28.30 (54.66)     3:18.78 (50.48)
 29 Mejia, Jazmine             9 Middies-MR           3:25.48    3:22.34        
                                1:36.82 ( )   3:22.34 (1:45.52)                    
 30 Rawlings, Ava L           10 Agua Swim Team-MR    3:16.74    3:22.50        
                  45.24     1:37.59 (52.35)     2:33.09 (55.50)     3:22.50 (49.41)
 31 Hermann, Anna             10 Agua Swim Team-MR    3:20.70    3:24.75        
                  44.85     1:37.84 (52.99)     2:32.93 (55.09)     3:24.75 (51.82)
 32 Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR   3:21.05    3:25.61        
                  47.81     1:40.97 (53.16)     2:37.90 (56.93)     3:25.61 (47.71)
 33 McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR   3:49.54    3:30.99        
                  48.28     1:42.96 (54.68)     2:38.06 (55.10)     3:30.99 (52.93)
 34 Lin, Katrina              10 Agua Swim Team-MR    3:20.99    3:31.18        
                  46.78     1:42.19 (55.41)     2:39.56 (57.37)     3:31.18 (51.62)
 35 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR    3:30.60    3:33.48        
                  47.25     1:42.56 (55.31)     2:39.56 (57.00)     3:33.48 (53.92)
 36 Kimble, Alyssa K           9 Middies-MR           3:41.20    3:34.68        
                  46.02     1:40.79 (54.77)     2:39.98 (59.19)     3:34.68 (54.70)
 37 Nettles, Molly S          10 Agua Swim Team-MR    3:30.55    3:47.20        
                  53.85     1:53.53 (59.68)     2:53.17 (59.64)     3:47.20 (54.03)
 38 Manny, Eliza R            10 Agua Swim Team-MR    4:10.99    3:48.76        
                                1:47.49 ( )   2:51.55 (1:04.06)     3:48.76 (57.21)
 39 Cashdollar, Cameron D     10 Agua Swim Team-MR    3:30.00    3:48.99        
                  53.07     1:52.62 (59.55)   2:54.50 (1:01.88)     3:48.99 (54.49)
 
Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  ZONE 2014 LC Zone
                43.99  JO
 Meet Qualifying:  39.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Jessica Z           10 SSC-MR                 39.26      39.32 ZONE   
  2 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR                41.63      40.72 JO     
  3 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR          42.41      41.03 JO     
  4 Yildiz, Nicole F          10 MPNY-MR                39.83      41.13 JO     
  5 Roebuck, Carter           10 Manhattan Makos-MR     43.06      42.68 JO     
  6 Phillips, Grace M         10 RFAC-MR                42.84      43.69 JO     
  7 Varon, Sophia             10 UN-PA-MR                  NT      43.87 JO     
  8 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR     45.24      44.02        
  9 Johnson, Amanda L          9 RFAC-MR                43.36      44.12        
 10 Brennan, Caroline G       10 HS-MR                  43.99      44.41        
 11 Ullinger, Hannah M        10 RFAC-MR                42.94      44.54        
 12 Dorsey-Reyes, Violet       9 Manhattan Makos-MR     43.41      44.65        
 13 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR     42.04      45.11        
 14 Saidel, Vera R            10 HS-MR                  46.22      45.80        
 15 Nicholas, Cayla           10 DA-MR                  53.09      45.93        
 16 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR      48.04      48.10        
 17 Tsang, Jessica            10 CFB-MR                 48.11      48.46        
 18 Wisniewski, Hanna J        9 MPNY-MR                51.88      49.36        
 19 Feeney, Jordan H          10 HS-MR                  50.57      49.41        
 20 Long, Kelsey              10 RI Marlins-MR          51.77      49.61        
 21 Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR     47.15      49.82        
 22 Tyrrell, Lillie J          9 Agua Swim Team-MR      49.05      50.41        
 23 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR      52.38      50.49        
 24 Dopman, Sofia             10 Manhattan Makos-MR     50.39      51.12        
 25 Langford, Elisabeth A      9 Agua Swim Team-MR      57.12      51.28        
 26 McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR     53.20      53.30        
 27 Davis, Ava R               9 SSC-MR                 51.36      53.50        
 28 Law, Brianna               9 MPNY-MR                56.87      54.28        
 29 Norberg, Jonna             9 RI Marlins-MR          50.00      54.62        
 30 Schwartz, Isabelle K       9 Agua Swim Team-MR      56.06      55.06        
 31 Lilavois, Simone           9 Manhattan Makos-MR     54.57      55.07        
 32 Piasecki, Sofia           10 PATS-MR                   NT      55.40        
 33 Corbett, Allison           9 CFB-MR               1:00.86      56.43        
 34 Hallergard, Greta         10 Manhattan Makos-MR   1:00.96      58.05        
 35 Corbett, Brittany          9 CFB-MR                 56.58      59.73        
 36 Choi, Annabella J          9 Agua Swim Team-MR    1:02.03    1:01.14        
 37 Kablaoui, Yasmeen         10 RFAC-MR              1:10.50    1:01.61        
 38 Meyer, Kaylee M            9 RFAC-MR              1:04.61    1:09.45        
 39 Turner, Julia C           10 PATS-MR              1:13.17    1:11.97        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:25.19  ZONE 2014 LC Zone
              1:33.99  JO
 Meet Qualifying:  1:25.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Lara               10 Agua Swim Team-MR    1:19.01    1:21.40 ZONE   
                  40.35     1:21.40 (41.05)                                        
  2 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR              1:26.43    1:25.56 JO     
                  41.75     1:25.56 (43.81)                                        
  3 Reyna, Salma              10 Middies-MR           1:19.75    1:25.74 JO     
                  42.55     1:25.74 (43.19)                                        
  4 Chen, Jessica Z           10 SSC-MR               1:25.52    1:26.32 JO     
                  42.39     1:26.32 (43.93)                                        
  5 Basler, Alia R            10 Agua Swim Team-MR    1:21.86    1:27.31 JO     
  6 Lawson, Ally              10 Manhattan Makos-MR   1:31.05    1:28.06 JO     
                  42.81     1:28.06 (45.25)                                        
  7 Yildiz, Nicole F          10 MPNY-MR              1:30.46    1:28.18 JO     
                  43.13     1:28.18 (45.05)                                        
  8 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR        1:32.14    1:28.19 JO     
                  42.90     1:28.19 (45.29)                                        
  9 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR              1:27.49    1:29.08 JO     
 10 Roebuck, Carter           10 Manhattan Makos-MR   1:34.35    1:32.12 JO     
                  44.02     1:32.12 (48.10)                                        
 11 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR    1:28.45    1:34.72        
 12 Brennan, Caroline G       10 HS-MR                1:37.63    1:34.80        
                  45.02     1:34.80 (49.78)                                        
 13 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR   1:34.06    1:35.72        
                  46.06     1:35.72 (49.66)                                        
 14 Bruff, Alexandra I         9 Middies-MR           1:35.86    1:36.08        
 15 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR    1:33.21    1:36.60        
                  47.09     1:36.60 (49.51)                                        
 16 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR    1:31.71    1:36.66        
 17 Dorsey-Reyes, Violet       9 Manhattan Makos-MR   1:35.71    1:36.71        
                  40.87     1:36.71 (55.84)                                        
 18 Greenberg, Abigail I      10 Agua Swim Team-MR    1:37.44    1:37.94        
 19 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR    1:40.99    1:38.20        
                  49.25     1:38.20 (48.95)                                        
 20 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR    1:34.21    1:38.71        
                  48.61     1:38.71 (50.10)                                        
 21 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR    1:33.66    1:39.63        
 22 Taipale, Alina H          10 Agua Swim Team-MR    1:40.99    1:39.92        
                  51.17     1:39.92 (48.75)                                        
 23 Krishnamurthy, Isha T     10 Agua Swim Team-MR    1:35.89    1:41.00        
                  49.83     1:41.00 (51.17)                                        
 24 Nicholas, Cayla           10 DA-MR                1:49.30    1:41.43        
                  50.16     1:41.43 (51.27)                                        
 25 Taylor, Jaelynn M          9 Middies-MR           1:35.72    1:43.12        
                  48.80     1:43.12 (54.32)                                        
 26 Hill, Sasha                9 Middies-MR           1:40.62    1:43.33        
                  50.36     1:43.33 (52.97)                                        
 27 Lin, Katrina              10 Agua Swim Team-MR    1:45.99    1:43.80        
                  50.75     1:43.80 (53.05)                                        
 28 Tsang, Jessica            10 CFB-MR               1:45.58    1:44.38        
                  50.24     1:44.38 (54.14)                                        
 29 Dopman, Sofia             10 Manhattan Makos-MR   1:57.83    1:44.92        
                  52.04     1:44.92 (52.88)                                        
 30 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR    1:39.09    1:45.08        
                  51.11     1:45.08 (53.97)                                        
 31 Hermann, Anna             10 Agua Swim Team-MR    1:41.89    1:45.35        
                  51.33     1:45.35 (54.02)                                        
 32 Saidel, Vera R            10 HS-MR                1:48.08    1:45.65        
 33 Wong, Kelly M             10 APEX-MR              1:47.23    1:45.78        
                  50.51     1:45.78 (55.27)                                        
 34 Wisniewski, Hanna J        9 MPNY-MR              2:06.80    1:45.98        
                  51.24     1:45.98 (54.74)                                        
 35 Johnson, Lily R           10 Agua Swim Team-MR    1:41.43    1:46.91        
                  53.56     1:46.91 (53.35)                                        
 36 Hammond, Amelia           10 CFB-MR               1:46.88    1:48.58        
                  54.52     1:48.58 (54.06)                                        
 37 Dunbar, Emery             10 Manhattan Makos-MR   1:53.99    1:48.85        
                  52.13     1:48.85 (56.72)                                        
 38 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR    1:54.46    1:49.17        
                  52.44     1:49.17 (56.73)                                        
 39 Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR   1:43.34    1:50.02        
 40 Long, Kelsey              10 RI Marlins-MR        1:50.00    1:50.54        
                  55.14     1:50.54 (55.40)                                        
 41 McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR   1:52.88    1:51.60        
                  54.63     1:51.60 (56.97)                                        
 42 Law, Brianna               9 MPNY-MR              2:05.72    1:51.71        
 43 Rawlings, Ava L           10 Agua Swim Team-MR    1:44.81    1:51.84        
 44 Lilavois, Simone           9 Manhattan Makos-MR   2:10.34    1:53.65        
                  56.09     1:53.65 (57.56)                                        
 45 Davis, Ava R               9 SSC-MR               1:53.20    1:54.58        
                  56.27     1:54.58 (58.31)                                        
 46 Cashdollar, Cameron D     10 Agua Swim Team-MR    1:45.34    1:57.10        
                  58.61     1:57.10 (58.49)                                        
 47 Nettles, Molly S          10 Agua Swim Team-MR    1:51.61    1:57.35        
                1:01.69     1:57.35 (55.66)                                        
 48 Manny, Eliza R            10 Agua Swim Team-MR    1:56.98    1:58.32        
 49 Hallergard, Greta         10 Manhattan Makos-MR   2:02.57    2:00.69        
                  57.81   2:00.69 (1:02.88)                                        
 -- Hsu, Kelly                 9 Manhattan Makos-MR   2:00.58         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  53.51          DQ (56.22)                                        
 -- Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR   1:30.36         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  47.11          DQ (49.50)                                        
 -- Wang, Cindy Y              9 APEX-MR              1:44.56         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  48.35          DQ (52.00)                                        
 
Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                44.99  ZONE 2014 LC Zone
                50.99  JO
 Meet Qualifying:  44.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR          46.99      45.85 JO     
  2 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR     46.00      45.93 JO     
  3 Yildiz, Nicole F          10 MPNY-MR                45.07      47.13 JO     
  4 Basler, Alia R            10 Agua Swim Team-MR      45.60      47.79 JO     
  5 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR                50.43      49.27 JO     
  6 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR     50.03      50.17 JO     
  7 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR      56.40      52.04        
  8 Jordan, Elena             10 RI Marlins-MR          52.83      52.32        
  9 Dopman, Sofia             10 Manhattan Makos-MR     57.63      53.32        
 10 Dorsey-Reyes, Violet       9 Manhattan Makos-MR     55.67      53.87        
 11 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR              1:12.48      54.42        
 12 Kimble, Alyssa K           9 Middies-MR             52.11      54.97        
 13 Reyna, Alexa               9 Middies-MR             56.32      55.06        
 14 Brennan, Caroline G       10 HS-MR                  52.60      55.15        
 15 Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR      59.30      56.01        
 16 Bell, Fiona L              9 Agua Swim Team-MR    1:00.85      56.82        
 17 Thomas, Mikayla M          9 PATS-MR                   NT      57.05        
 18 Wisniewski, Hanna J        9 MPNY-MR              1:00.86      57.61        
 19 Hill, Sasha                9 Middies-MR             52.33      57.75        
 20 Mejia, Jazmine             9 Middies-MR           1:00.56      58.22        
 21 Hammond, Amelia           10 CFB-MR                 57.84      58.44        
 22 Tsang, Jessica            10 CFB-MR                 56.56      59.71        
 23 Wong, Kelly M             10 APEX-MR              1:09.15      59.74        
 24 Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR   1:02.56    1:00.61        
 25 Dunbar, Emery             10 Manhattan Makos-MR   1:03.48    1:01.18        
 25 Schwartz, Isabelle K       9 Agua Swim Team-MR    1:03.62    1:01.18        
 27 Tyrrell, Lillie J          9 Agua Swim Team-MR      59.36    1:01.23        
 28 Wong, Kristen A           10 APEX-MR              1:12.62    1:01.24        
 29 Hallergard, Greta         10 Manhattan Makos-MR   1:02.03    1:03.44        
 30 Hsu, Kelly                 9 Manhattan Makos-MR   1:01.50    1:03.49        
 31 Lilavois, Simone           9 Manhattan Makos-MR   1:08.97    1:04.52        
 32 Norberg, Jonna             9 RI Marlins-MR          55.00    1:06.62        
 33 Choi, Annabella J          9 Agua Swim Team-MR    1:15.55    1:09.45        
 34 Davis, Ava R               9 SSC-MR               1:01.01    1:11.64        
 -- Turner, Julia C           10 PATS-MR              1:06.41         DQ        
      Alternating Kick
 -- Power, Alana L             9 APEX-MR              1:05.29         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:36.79  ZONE 2014 LC Zone
              1:48.99  JO
 Meet Qualifying:  1:36.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Lara               10 Agua Swim Team-MR    1:31.07    1:34.38 ZONE   
                  45.24     1:34.38 (49.14)                                        
  2 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR        1:38.85    1:36.39 ZONE   
                  46.28     1:36.39 (50.11)                                        
  3 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR   1:41.63    1:36.96 JO     
                  46.29     1:36.96 (50.67)                                        
  4 Lawson, Ally              10 Manhattan Makos-MR   1:40.51    1:40.94 JO     
                  48.26     1:40.94 (52.68)                                        
  5 Yildiz, Nicole F          10 MPNY-MR              1:38.34    1:41.70 JO     
                  49.09     1:41.70 (52.61)                                        
  6 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR              1:48.44    1:43.17 JO     
                  48.53     1:43.17 (54.64)                                        
  7 Shao, Carolyn             10 RFAC-MR              1:43.43    1:46.51 JO     
  8 Phillips, Grace M         10 RFAC-MR              1:52.35    1:50.97        
                  54.05     1:50.97 (56.92)                                        
  9 Nicholas, Cayla           10 DA-MR                2:09.64    1:51.63        
                  54.15     1:51.63 (57.48)                                        
 10 Dopman, Sofia             10 Manhattan Makos-MR   2:00.68    1:55.21        
                  56.16     1:55.21 (59.05)                                        
 11 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR              1:59.00    1:59.19        
                  56.69   1:59.19 (1:02.50)                                        
 12 Brennan, Caroline G       10 HS-MR                1:56.50    2:00.12        
 13 Cashdollar, Cameron D     10 Agua Swim Team-MR    2:06.43    2:03.74        
 14 Chu, Alexandra M           9 Middies-MR           1:56.00    2:04.52        
                  58.97   2:04.52 (1:05.55)                                        
 15 Bolon, Isabella M         10 Agua Swim Team-MR    2:15.99    2:13.34        
                1:02.75   2:13.34 (1:10.59)                                        
 16 Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR   2:09.91    2:14.58        
                1:05.59   2:14.58 (1:08.99)                                        
 17 Hallergard, Greta         10 Manhattan Makos-MR   2:16.32    2:16.43        
                1:04.11   2:16.43 (1:12.32)                                        
 18 Baran, Julia              10 NCAC-MR              1:52.00    2:16.68        
                1:04.09   2:16.68 (1:12.59)                                        
 -- Piasecki, Sofia           10 PATS-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
                1:30.08        DQ (1:08.44)                                        
 -- Law, Brianna               9 MPNY-MR              2:14.76         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  58.08        DQ (1:02.89)                                        
 -- Turner, Julia C           10 PATS-MR              2:16.09         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                36.99  ZONE 2014 LC Zone
                42.99  JO
 Meet Qualifying:  36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feld, Emma F              10 NYCC-MR                33.73      33.75 ZONE   
  2 Chen, Jessica Z           10 SSC-MR                 37.73      37.48 JO     
  3 Basler, Alia R            10 Agua Swim Team-MR      36.30      38.07 JO     
  4 Schaepers-Cheu, Mayumi M  10 Agua Swim Team-MR      38.12      38.28 JO     
  5 Lawson, Ally              10 Manhattan Makos-MR     41.78      40.03 JO     
  6 Roebuck, Carter           10 Manhattan Makos-MR     40.42      40.54 JO     
  7 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR     41.64      40.55 JO     
  8 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR                42.76      40.59 JO     
  9 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR          42.65      42.41 JO     
 10 Ullinger, Hannah M        10 RFAC-MR                41.39      42.52 JO     
 11 Nicholas, Cayla           10 DA-MR                  46.32      43.58        
 12 Brennan, Caroline G       10 HS-MR                  41.95      45.44        
 13 Johnson, Amanda L          9 RFAC-MR                45.62      46.03        
 14 Saidel, Vera R            10 HS-MR                  44.88      47.26        
 15 McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR     47.63      48.03        
 16 Dorsey-Reyes, Violet       9 Manhattan Makos-MR     44.37      48.31        
 17 Varon, Sophia             10 UN-PA-MR               54.52      50.38        
 18 Shao, Carolyn             10 RFAC-MR                46.99      50.73        
 19 Lilavois, Simone           9 Manhattan Makos-MR   1:03.23      51.12        
 20 Feeney, Jordan H          10 HS-MR                  51.87      51.64        
 21 Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR     44.72      51.92        
 22 Long, Kelsey              10 RI Marlins-MR          52.71      52.67        
 23 Bell, Fiona L              9 Agua Swim Team-MR      56.66      52.99        
 24 Norberg, Jonna             9 RI Marlins-MR          50.00      53.99        
 25 Law, Brianna               9 MPNY-MR              1:12.86      54.20        
 26 Wisniewski, Hanna J        9 MPNY-MR              1:02.75      54.57        
 27 Dopman, Sofia             10 Manhattan Makos-MR     56.01      54.72        
 28 Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR    1:01.12      55.55        
 29 Davis, Ava R               9 SSC-MR                 53.01      55.63        
 30 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR      54.56      59.02        
 31 Corbett, Allison           9 CFB-MR                 54.87    1:00.03        
 32 Tsang, Jessica            10 CFB-MR                 56.12    1:01.02        
 33 Schwartz, Isabelle K       9 Agua Swim Team-MR    1:12.24    1:04.58        
 34 Hallergard, Greta         10 Manhattan Makos-MR   1:02.03    1:05.60        
 35 Corbett, Brittany          9 CFB-MR                 55.68    1:07.87        
 -- Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR              1:18.82         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:25.69  ZONE 2014 LC Zone
              1:39.99  JO
 Meet Qualifying:  1:25.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feld, Emma F              10 NYCC-MR              1:15.00    1:13.11 ZONE   
                  34.61     1:13.11 (38.50)                                        
  2 Jones, Lara               10 Agua Swim Team-MR    1:18.46    1:21.82 ZONE   
                  38.64     1:21.82 (43.18)                                        
  3 Schaepers-Cheu, Mayumi M  10 Agua Swim Team-MR    1:24.78    1:24.43 ZONE   
                  39.86     1:24.43 (44.57)                                        
  4 Chen, Jessica Z           10 SSC-MR               1:25.83    1:28.99 JO     
                  40.96     1:28.99 (48.03)                                        
  5 Lawson, Ally              10 Manhattan Makos-MR   1:30.91    1:33.66 JO     
                  41.68     1:33.66 (51.98)                                        
  6 Reyna, Salma              10 Middies-MR           1:26.18    1:33.82 JO     
                  44.09     1:33.82 (49.73)                                        
  7 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR              1:35.07    1:35.50 JO     
                  43.51     1:35.50 (51.99)                                        
  8 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR    1:40.99    1:36.25 JO     
                  42.63     1:36.25 (53.62)                                        
  9 Roebuck, Carter           10 Manhattan Makos-MR   1:32.48    1:38.19 JO     
 10 Brennan, Caroline G       10 HS-MR                1:42.34    1:47.87        
                  46.18   1:47.87 (1:01.69)                                        
 11 Nicholas, Cayla           10 DA-MR                2:04.85    1:49.62        
                  45.59   1:49.62 (1:04.03)                                        
 12 Hsu, Kelly                 9 Manhattan Makos-MR   2:04.07    1:51.29        
                  53.19     1:51.29 (58.10)                                        
 13 Taylor, Jaelynn M          9 Middies-MR           1:46.10    1:56.59        
                  53.77   1:56.59 (1:02.82)                                        
 14 McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR   1:55.26    1:58.92        
                  52.84   1:58.92 (1:06.08)                                        
 15 Wisniewski, Hanna J        9 MPNY-MR              2:26.38    1:59.26        
                  53.97   1:59.26 (1:05.29)                                        
 16 Dunbar, Emery             10 Manhattan Makos-MR   2:21.82    2:10.32        
 
Girls 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:58.09  ZONE 2014 LC Zone
              3:22.99  JO
 Meet Qualifying:  2:58.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feld, Emma F              10 NYCC-MR              2:45.25    2:45.60 ZONE   
                  35.54     1:17.93 (42.39)     2:09.38 (51.45)     2:45.60 (36.22)
  2 Jones, Lara               10 Agua Swim Team-MR    2:46.30    2:55.41 ZONE   
                  38.41     1:24.92 (46.51)     2:17.39 (52.47)     2:55.41 (38.02)
  3 Chen, Jessica Z           10 SSC-MR               3:13.47    3:08.44 JO     
                  41.32     1:29.45 (48.13)     2:28.00 (58.55)     3:08.44 (40.44)
  3 Lawson, Ally              10 Manhattan Makos-MR   3:05.56    3:08.44 JO     
                                1:31.34 ( )     2:26.31 (54.97)     3:08.44 (42.13)
  5 Yildiz, Nicole F          10 MPNY-MR              3:08.54    3:12.71 JO     
                  47.64     1:35.43 (47.79)     2:31.01 (55.58)     3:12.71 (41.70)
  6 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR    3:15.80    3:16.19 JO     
                  44.69     1:34.29 (49.60)   3:16.19 (1:41.90)                    
  7 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR   3:23.14    3:16.75 JO     
                  47.89     1:38.14 (50.25)     2:31.02 (52.88)     3:16.75 (45.73)
  8 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR    3:30.99    3:17.22 JO     
                  47.03     1:36.12 (49.09)     2:35.37 (59.25)     3:17.22 (41.85)
  9 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR   3:20.03    3:17.38 JO     
                  43.69     1:35.29 (51.60)     2:33.30 (58.01)     3:17.38 (44.08)
 10 Roebuck, Carter           10 Manhattan Makos-MR   3:21.08    3:18.60 JO     
                  44.40     1:34.14 (49.74)     2:32.91 (58.77)     3:18.60 (45.69)
 11 Ullinger, Hannah M        10 RFAC-MR              3:18.97    3:18.79 JO     
                  44.44     1:34.82 (50.38)   2:35.21 (1:00.39)     3:18.79 (43.58)
 12 Dorsey-Reyes, Violet       9 Manhattan Makos-MR   3:26.20    3:21.08 JO     
                                1:39.00 ( )   3:21.08 (1:42.08)                    
 13 Greenberg, Abigail I      10 Agua Swim Team-MR    3:23.42    3:22.87 JO     
                                1:40.51 ( )     2:37.23 (56.72)     3:22.87 (45.64)
 14 Friedman, Alexandra E     10 Agua Swim Team-MR    3:17.41    3:23.46        
                  46.90     1:38.94 (52.04)   2:39.24 (1:00.30)     3:23.46 (44.22)
 15 Phillips, Grace M         10 RFAC-MR              3:28.14    3:24.47        
                                1:37.44 ( )   2:38.99 (1:01.55)     3:24.47 (45.48)
 16 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR    3:26.73    3:24.98        
                                                    2:42.30 ( )     3:24.98 (42.68)
 17 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR    3:24.08    3:26.63        
                  49.24     1:42.33 (53.09)     2:40.53 (58.20)     3:26.63 (46.10)
 18 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR    3:40.99    3:31.24        
                  48.33     1:43.64 (55.31)     2:39.79 (56.15)     3:31.24 (51.45)
 19 Krishnamurthy, Isha T     10 Agua Swim Team-MR    3:41.88    3:31.76        
                  54.50     1:47.17 (52.67)   3:31.76 (1:44.59)                    
 20 Shao, Carolyn             10 RFAC-MR              3:31.87    3:34.26        
                  52.65     1:45.52 (52.87)   2:47.79 (1:02.27)     3:34.26 (46.47)
 21 Taipale, Alina H          10 Agua Swim Team-MR    3:45.99    3:34.28        
                  56.14     1:50.58 (54.44)   2:51.55 (1:00.97)     3:34.28 (42.73)
 22 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR    3:28.53    3:38.96        
                  48.77     1:40.81 (52.04)   2:53.64 (1:12.83)     3:38.96 (45.32)
 23 Saidel, Vera R            10 HS-MR                4:10.00    3:46.48        
                  56.59     1:52.42 (55.83)   3:02.85 (1:10.43)     3:46.48 (43.63)
 24 Johnson, Lily R           10 Agua Swim Team-MR    3:42.00    3:48.70        
                  55.59     1:54.39 (58.80)   3:03.44 (1:09.05)     3:48.70 (45.26)
 25 Varon, Sophia             10 UN-PA-MR                  NT    3:51.28        
                  51.60                             2:59.23 ( )     3:51.28 (52.05)
 26 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR    3:55.60    3:53.66        
                  53.67   1:53.99 (1:00.32)   2:59.84 (1:05.85)     3:53.66 (53.82)
 27 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR    3:30.00    3:55.11        
                  49.47     1:46.36 (56.89)   3:00.82 (1:14.46)     3:55.11 (54.29)
 28 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR              4:12.66    3:56.61        
                  56.84     1:53.78 (56.94)   3:06.00 (1:12.22)     3:56.61 (50.61)
 29 Lin, Katrina              10 Agua Swim Team-MR    4:00.99    3:56.96        
                  56.80     1:53.84 (57.04)   3:04.10 (1:10.26)     3:56.96 (52.86)
 30 Nettles, Molly S          10 Agua Swim Team-MR    3:55.99    4:05.06        
                1:02.55   2:06.06 (1:03.51)   3:11.46 (1:05.40)     4:05.06 (53.60)
 31 Langford, Elisabeth A      9 Agua Swim Team-MR    4:10.00    4:08.56        
                  59.89   2:02.81 (1:02.92)   3:13.72 (1:10.91)     4:08.56 (54.84)
 -- Piasecki, Sofia           10 PATS-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:11.78   2:20.84 (1:09.06)   3:36.88 (1:16.04)          DQ (57.89)
 -- Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR    3:40.11         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  54.62     1:50.38 (55.76)   2:50.88 (1:00.50)          DQ (47.08)
 -- Hermann, Anna             10 Agua Swim Team-MR    3:42.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  49.37     1:44.14 (54.77)   2:47.47 (1:03.33)          DQ (47.33)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  SUPE Super Sectional 2014
                29.69  METS
                30.29  ZONE 2014 LC Zone
                32.19  JO
 Meet Qualifying:  30.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burtseva, Maria           12 MPNY-MR                30.61      30.69 JO     
  2 Vitale, Miya N            12 PATS-MR                32.68      31.22 JO     
  3 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR      31.62      32.32        
  4 Lamar, Christina L        11 HS-MR                  32.34      32.39        
  5 Kropaneva, Alexandra L    12 MPNY-MR                32.75      32.88        
  6 Velazquez, Gabrielle E    12 SSC-MR                 31.40      33.15        
  7 Sichtnik, Sophia          11 Tritons-MR             34.80      33.24        
  8 Loughran, Megan R         12 RFAC-MR                33.73      33.68        
  9 Ng, Chloe N               12 Agua Swim Team-MR      34.21      33.69        
 10 Zhu, Angela               12 NCAC-MR                31.00      33.79        
 11 Marone, Isabelle H        11 SSC-MR                 34.39      33.88        
 12 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR      35.23      34.10        
 13 Suteja, Kezia S           11 NCAC-MR                32.00      34.34        
 14 Horn, Ursula              12 Manhattan Makos-MR     34.12      34.41        
 15 Soltanova, Stephanie      12 HS-MR                  33.43      34.43        
 16 Grozdanic, Katarina       11 RI Marlins-MR          34.91      34.50        
 17 Winthal, Kyla             11 CFB-MR                 37.94      34.56        
 18 Reyl, Margaux             12 Manhattan Makos-MR     34.34      34.69        
 19 Roberts, Madison B        11 Agua Swim Team-MR      36.88      34.75        
 20 Rodriguez, Danielle M     12 Agua Swim Team-MR      34.20      34.86        
 21 Dewhurst, Julia J         12 DA-MR                  35.82      34.88        
 22 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR                38.21      35.57        
 23 Coullare, Lisa            12 RI Marlins-MR          36.15      35.73        
 24 Watson, Samantha S        11 SSC-MR                 34.63      35.89        
 25 Bolino, Anna C            12 HS-MR                  35.80      36.18        
 26 Fan, Alyssa Y             11 Manhattan Makos-MR     36.46      36.26        
 27 Piasecki, Olivia          11 PATS-MR                34.26      36.34        
 28 Chukwulozie, Stella       12 Manhattan Makos-MR     36.36      36.38        
 29 Tsang, Jolene             12 CFB-MR                 37.61      36.41        
 30 Westenra, Nastya          11 Agua Swim Team-MR      38.33      36.45        
 31 Lee, Marisa               12 SSC-MR                 35.95      36.74        
 32 Wong, Joyce H             11 HS-MR                  38.04      36.81        
 33 Snyder, Sara              11 Manhattan Makos-MR     37.25      37.13        
 34 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR     38.90      37.27        
 35 Spidalieri, Amanda V      12 PATS-MR                37.61      37.32        
 35 Nazarova, Erika           12 RI Marlins-MR          39.85      37.32        
 37 Winters, Mia E            11 HS-MR                  38.76      37.34        
 38 Finn, Molly K             11 HS-MR                  38.52      37.38        
 39 Hon, Fion                 12 HS-MR                  36.78      37.39        
 40 Iavicoli, Rachel M        11 PATS-MR                42.71      37.80        
 41 Field, Skylar             12 Manhattan Makos-MR     37.76      38.18        
 42 Greco, Krista M           11 RFAC-MR                38.63      38.37        
 43 Moya-Jones, Anais         11 Manhattan Makos-MR     41.83      38.46        
 44 Lansing, Carolina         11 Manhattan Makos-MR     38.97      38.48        
 45 McNamara, Emily F         11 RFAC-MR                40.13      38.50        
 46 Platt, Claire             12 MPNY-MR                38.24      38.67        
 47 Hanin, Katherine P        11 HS-MR                  39.11      38.83        
 48 Abrams, Anna M            12 PATS-MR                43.18      38.94        
 49 Burris, Helen             11 Manhattan Makos-MR     40.02      39.70        
 50 Murray, Gabriella R       11 RFAC-MR                36.21      39.86        
 51 Herencia, Jeannette M     11 Tritons-MR             39.99      40.97        
 52 Eckert, Jordyn            11 Manhattan Makos-MR     39.00      41.90        
 53 Hancock, Lila             11 Manhattan Makos-MR     42.14      42.39        
 54 Mulakandov, Leiel         11 NCAC-MR                40.00      43.69        
 55 Radick, Susannah          11 CFB-MR                 44.89      44.22        
 56 Logar, Katina             11 Manhattan Makos-MR     48.82      44.45        
 57 Mulakandov, Raquel        11 NCAC-MR                43.00      44.62        
 58 Li, Amanda                11 RFAC-MR                44.46      45.16        
 59 Mellos, Ana C             11 APEX-MR                47.43      46.39        
 60 Hatch, Evie A             11 RFAC-MR                58.20      58.76        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  SUPE Super Sectional 2014
              1:03.99  METS
              1:05.89  ZONE 2014 LC Zone
              1:09.49  JO
 Meet Qualifying:  1:05.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B          11 Agua Swim Team-MR    1:05.65    1:05.74 ZONE   
                  32.13     1:05.74 (33.61)                                        
  2 Burtseva, Maria           12 MPNY-MR              1:04.64    1:07.18 JO     
                  32.33     1:07.18 (34.85)                                        
  3 Moon, Zoe S               12 Agua Swim Team-MR    1:05.05    1:08.06 JO     
                  32.95     1:08.06 (35.11)                                        
  4 Bates, Diana N            12 Agua Swim Team-MR    1:08.02    1:10.06        
                  34.00     1:10.06 (36.06)                                        
  5 Kropaneva, Alexandra L    12 MPNY-MR              1:11.46    1:10.16        
                  33.05     1:10.16 (37.11)                                        
  6 Vitale, Miya N            12 PATS-MR              1:14.36    1:10.73        
                  35.08     1:10.73 (35.65)                                        
  7 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR    1:14.89    1:12.22        
                  35.27     1:12.22 (36.95)                                        
  8 Wu, Madison               11 Agua Swim Team-MR    1:11.75    1:12.82        
                  35.78     1:12.82 (37.04)                                        
  9 Marone, Isabelle H        11 SSC-MR               1:14.89    1:15.16        
                  35.95     1:15.16 (39.21)                                        
 10 Cedeno, Sofia M           12 Middies-MR           1:14.67    1:15.17        
                  36.00     1:15.17 (39.17)                                        
 11 Reyl, Margaux             12 Manhattan Makos-MR   1:17.77    1:15.90        
                  36.89     1:15.90 (39.01)                                        
 12 Taplitz, Audrey           11 Manhattan Makos-MR   1:14.55    1:16.08        
                  36.75     1:16.08 (39.33)                                        
 13 Dewhurst, Julia J         12 DA-MR                1:17.56    1:16.66        
                  37.02     1:16.66 (39.64)                                        
 14 DiMarco, Tyler M          12 Agua Swim Team-MR    1:14.88    1:16.67        
 15 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR    1:12.74    1:17.43        
 16 Rodriguez, Danielle M     12 Agua Swim Team-MR    1:14.97    1:17.46        
                  37.74     1:17.46 (39.72)                                        
 17 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              1:19.83    1:17.51        
                  37.05     1:17.51 (40.46)                                        
 18 Tirado, Elizabeth R       11 Middies-MR           1:16.82    1:18.18        
                  37.00     1:18.18 (41.18)                                        
 19 Reynoso, Jennifer A       12 Agua Swim Team-MR    1:13.54    1:18.25        
                  37.31     1:18.25 (40.94)                                        
 20 Fan, Alyssa Y             11 Manhattan Makos-MR   1:19.37    1:18.29        
                  38.47     1:18.29 (39.82)                                        
 21 Bolino, Anna C            12 HS-MR                1:15.21    1:18.42        
                  37.55     1:18.42 (40.87)                                        
 22 Piasecki, Olivia          11 PATS-MR              1:33.46    1:18.54        
                  38.48     1:18.54 (40.06)                                        
 23 Mejia, Stephani           11 Middies-MR           1:15.13    1:18.62        
                  37.07     1:18.62 (41.55)                                        
 24 Winthal, Kyla             11 CFB-MR               1:23.38    1:19.14        
                  39.13     1:19.14 (40.01)                                        
 25 Yang, Julia Y             11 Middies-MR           1:22.56    1:19.63        
                  38.83     1:19.63 (40.80)                                        
 26 Sacks, Jaden S            11 Agua Swim Team-MR    1:20.89    1:20.62        
                  39.29     1:20.62 (41.33)                                        
 27 Horn, Ursula              12 Manhattan Makos-MR   1:23.41    1:20.74        
                  37.70     1:20.74 (43.04)                                        
 28 Hill, Arissa A            12 Middies-MR           1:19.19    1:21.06        
                  39.05     1:21.06 (42.01)                                        
 29 Field, Skylar             12 Manhattan Makos-MR   1:23.62    1:21.63        
 30 Balachandran, Isabelle P  11 Middies-MR           1:15.29    1:21.72        
                  38.71     1:21.72 (43.01)                                        
 31 Spidalieri, Amanda V      12 PATS-MR              1:26.83    1:21.73        
                  39.66     1:21.73 (42.07)                                        
 32 Javaheri, Ariana C        11 Agua Swim Team-MR    1:24.95    1:22.57        
                  39.51     1:22.57 (43.06)                                        
 33 Leonard, Penelope K       11 Agua Swim Team-MR    1:26.94    1:23.02        
                  40.73     1:23.02 (42.29)                                        
 34 Baldwin, Kate E           12 HS-MR                1:25.21    1:23.11        
                  40.04     1:23.11 (43.07)                                        
 35 Zhao, Joanna J            12 APEX-MR              1:24.91    1:23.23        
                  39.40     1:23.23 (43.83)                                        
 36 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR   1:27.85    1:23.44        
                  39.08     1:23.44 (44.36)                                        
 37 Choi, Sophia              11 Agua Swim Team-MR    1:27.67    1:23.64        
                  39.73     1:23.64 (43.91)                                        
 38 Watson, Samantha S        11 SSC-MR               1:17.25    1:23.74        
                  39.14     1:23.74 (44.60)                                        
 39 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR    1:25.95    1:24.01        
                  40.84     1:24.01 (43.17)                                        
 40 Roberts, Madison B        11 Agua Swim Team-MR    1:20.60    1:24.02        
 41 Snyder, Sara              11 Manhattan Makos-MR   1:26.59    1:24.36        
                  41.23     1:24.36 (43.13)                                        
 42 Morris Exeter, Maya       11 Middies-MR                NT    1:25.19        
 42 Platt, Claire             12 MPNY-MR              1:25.29    1:25.19        
 44 Howard, Heath R           12 Manhattan Makos-MR        NT    1:25.22        
                  41.23     1:25.22 (43.99)                                        
 45 Coutinho, Isabel          11 RI Marlins-MR        1:29.02    1:26.86        
                  40.64     1:26.86 (46.22)                                        
 46 Tsang, Jolene             12 CFB-MR               1:27.43    1:26.97        
                  40.16     1:26.97 (46.81)                                        
 47 Moya-Jones, Anais         11 Manhattan Makos-MR   1:34.03    1:27.27        
                  40.59     1:27.27 (46.68)                                        
 48 Chukwulozie, Stella       12 Manhattan Makos-MR   1:26.84    1:27.91        
 49 Lansing, Carolina         11 Manhattan Makos-MR   1:33.23    1:28.11        
                  41.21     1:28.11 (46.90)                                        
 50 Chang, Mia                11 Agua Swim Team-MR    1:22.96    1:28.69        
 51 Jones, Kristen L          11 DA-MR                1:32.08    1:29.82        
                  43.08     1:29.82 (46.74)                                        
 52 Abrams, Anna M            12 PATS-MR              1:36.50    1:29.94        
                  42.73     1:29.94 (47.21)                                        
 53 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR    1:23.56    1:30.35        
                  42.46     1:30.35 (47.89)                                        
 54 Burris, Helen             11 Manhattan Makos-MR   1:27.86    1:31.15        
                  43.55     1:31.15 (47.60)                                        
 55 Eckert, Jordyn            11 Manhattan Makos-MR   1:27.82    1:31.41        
                  44.25     1:31.41 (47.16)                                        
 56 Winters, Mia E            11 HS-MR                1:29.34    1:33.87        
 57 Lu, Erxi                  12 APEX-MR              1:47.46    1:34.62        
                  43.76     1:34.62 (50.86)                                        
 58 Webb, Phebe K             11 PATS-MR              1:41.35    1:35.78        
                  44.21     1:35.78 (51.57)                                        
 59 Hancock, Lila             11 Manhattan Makos-MR   1:41.71    1:35.83        
                  46.68     1:35.83 (49.15)                                        
 60 Mangum, Waverly R         11 Middies-MR           1:37.69    1:35.89        
 61 Chomnalez, Ines           12 RI Marlins-MR        1:33.50    1:35.95        
 62 Radick, Susannah          11 CFB-MR               1:38.16    1:37.38        
 63 Cabrera, Izabela M        12 Middies-MR           1:52.28    1:40.37        
                  47.90     1:40.37 (52.47)                                        
 64 Logar, Katina             11 Manhattan Makos-MR   2:01.70    1:42.37        
                  49.86     1:42.37 (52.51)                                        
 65 DeLuca, Tola G            12 PATS-MR              1:38.29    1:44.70        
                  47.99     1:44.70 (56.71)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  SUPE Super Sectional 2014
              2:17.99  METS
              2:21.29  ZONE 2014 LC Zone
              2:31.99  JO
 Meet Qualifying:  2:21.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Zoe S               12 Agua Swim Team-MR    2:21.99    2:25.83 JO     
                  35.40     1:12.36 (36.96)     1:50.29 (37.93)     2:25.83 (35.54)
  2 Greenberg, Elana M        12 Agua Swim Team-MR    2:20.65    2:25.90 JO     
                  34.97     1:11.92 (36.95)     1:50.41 (38.49)     2:25.90 (35.49)
  3 Vitale, Miya N            12 PATS-MR              2:36.45    2:26.95 JO     
                                1:12.75 ( )     1:50.97 (38.22)     2:26.95 (35.98)
  4 Bates, Diana N            12 Agua Swim Team-MR    2:30.24    2:30.62 JO     
                  35.61     1:13.24 (37.63)     1:52.77 (39.53)     2:30.62 (37.85)
  5 Kropaneva, Alexandra L    12 MPNY-MR              2:37.95    2:32.94        
                  36.67     1:16.48 (39.81)     1:55.81 (39.33)     2:32.94 (37.13)
  6 Ott, Elke L               11 Agua Swim Team-MR    2:30.51    2:33.41        
                  36.26     1:15.53 (39.27)     1:56.14 (40.61)     2:33.41 (37.27)
  7 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR    2:26.55    2:37.27        
                  36.77     1:17.46 (40.69)     1:59.89 (42.43)     2:37.27 (37.38)
  8 Taplitz, Audrey           11 Manhattan Makos-MR   2:36.27    2:39.64        
                                1:16.19 ( )   2:39.64 (1:23.45)                    
  9 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR    2:41.61    2:41.37        
                  36.82     1:18.63 (41.81)     2:02.17 (43.54)     2:41.37 (39.20)
 10 Cedeno, Sofia M           12 Middies-MR           2:46.64    2:42.31        
                                1:15.89 ( )     2:00.11 (44.22)     2:42.31 (42.20)
 11 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR    2:42.85    2:42.55        
                  36.72     1:18.70 (41.98)     2:01.92 (43.22)     2:42.55 (40.63)
 12 Langaman, Jenna T         11 HS-MR                2:43.64    2:42.75        
                  36.99     1:20.01 (43.02)     2:04.00 (43.99)     2:42.75 (38.75)
 13 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR    2:41.14    2:44.01        
                                1:17.88 ( )     2:02.21 (44.33)     2:44.01 (41.80)
 14 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              3:03.87    2:47.29        
                  37.09     1:19.55 (42.46)     2:05.29 (45.74)     2:47.29 (42.00)
 15 Mejia, Stephani           11 Middies-MR           2:46.09    2:48.17        
                  37.24     1:19.51 (42.27)     2:04.29 (44.78)     2:48.17 (43.88)
 16 Piasecki, Olivia          11 PATS-MR                   NT    2:48.47        
                  39.34     1:22.64 (43.30)     2:07.49 (44.85)     2:48.47 (40.98)
 17 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR    2:30.16    2:49.62        
                  40.19     1:23.42 (43.23)     2:08.26 (44.84)     2:49.62 (41.36)
 18 Rodriguez, Danielle M     12 Agua Swim Team-MR    2:38.24    2:51.80        
                  37.13     1:21.32 (44.19)     2:07.41 (46.09)     2:51.80 (44.39)
 19 Clayton, Jasper A         12 Agua Swim Team-MR    3:10.99    2:52.33        
                  39.57     1:25.07 (45.50)     2:11.33 (46.26)     2:52.33 (41.00)
 20 Reynoso, Jennifer A       12 Agua Swim Team-MR    2:41.22    2:53.27        
                  39.06     1:24.02 (44.96)     2:10.75 (46.73)     2:53.27 (42.52)
 21 Spidalieri, Amanda V      12 PATS-MR              3:14.85    2:55.30        
                  39.21     1:23.34 (44.13)     2:10.29 (46.95)     2:55.30 (45.01)
 22 Horn, Ursula              12 Manhattan Makos-MR   2:59.98    2:55.32        
                  38.76     1:25.89 (47.13)     2:12.73 (46.84)     2:55.32 (42.59)
 23 Yang, Julia Y             11 Middies-MR           3:09.77    2:56.57        
                  40.77     1:26.26 (45.49)   2:56.57 (1:30.31)                    
 24 Hill, Arissa A            12 Middies-MR           2:56.68    2:57.72        
                                1:24.41 ( )   2:57.72 (1:33.31)                    
 25 Leonard, Penelope K       11 Agua Swim Team-MR    3:11.03    2:57.78        
                                1:25.69 ( )     2:13.78 (48.09)     2:57.78 (44.00)
 26 Casey, Carolyn T          11 Agua Swim Team-MR    2:51.62    2:58.31        
                  40.13     1:25.79 (45.66)     2:13.36 (47.57)     2:58.31 (44.95)
 27 Balachandran, Isabelle P  11 Middies-MR           2:45.94    2:58.46        
                  40.75     1:26.98 (46.23)     2:15.34 (48.36)     2:58.46 (43.12)
 28 Chang, Cara               11 Agua Swim Team-MR    2:59.33    2:58.94        
                  39.51     1:26.76 (47.25)     2:17.24 (50.48)     2:58.94 (41.70)
 29 Sacks, Jaden S            11 Agua Swim Team-MR    2:57.59    2:59.05        
                  41.75     1:30.83 (49.08)     2:17.05 (46.22)     2:59.05 (42.00)
 30 Roberts, Madison B        11 Agua Swim Team-MR    2:55.52    3:03.66        
                  41.32     1:29.34 (48.02)     2:18.12 (48.78)     3:03.66 (45.54)
 31 Choi, Sophia              11 Agua Swim Team-MR    3:16.94    3:04.40        
                  40.76     1:27.95 (47.19)     2:17.66 (49.71)     3:04.40 (46.74)
 32 Javaheri, Ariana C        11 Agua Swim Team-MR    3:13.42    3:05.36        
                                1:27.69 ( )   3:05.36 (1:37.67)                    
 33 Chang, Mia                11 Agua Swim Team-MR    2:57.58    3:07.98        
                  41.06     1:31.35 (50.29)     2:23.99 (52.64)     3:07.98 (43.99)
 34 Morris Exeter, Maya       11 Middies-MR           3:01.51    3:08.05        
                  40.38     1:30.49 (50.11)     2:20.23 (49.74)     3:08.05 (47.82)
 35 Winters, Emma C           11 HS-MR                3:01.83    3:08.18        
                                1:31.05 ( )   3:08.18 (1:37.13)                    
 36 Jones, Kristen L          11 DA-MR                3:32.98    3:13.14        
                  42.63     1:31.88 (49.25)     2:25.00 (53.12)     3:13.14 (48.14)
 37 Burris, Helen             11 Manhattan Makos-MR   3:39.59    3:14.19        
                                1:32.29 ( )   3:14.19 (1:41.90)                    
 38 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR    3:13.41    3:14.70        
                  43.16   3:14.70 (2:31.54)                                        
 39 Eckert, Jordyn            11 Manhattan Makos-MR   3:25.91    3:14.92        
                  42.52     1:32.61 (50.09)     2:25.43 (52.82)     3:14.92 (49.49)
 40 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR    3:07.18    3:18.59        
                  41.95     1:33.40 (51.45)     2:26.88 (53.48)     3:18.59 (51.71)
 41 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR    3:03.46    3:19.42        
                  44.04     1:37.14 (53.10)     2:29.74 (52.60)     3:19.42 (49.68)
 42 Katagas, Ella             12 Agua Swim Team-MR    3:30.99    3:20.05        
                                1:36.11 ( )     2:19.20 (43.09)   3:20.05 (1:00.85)
 43 Mangum, Waverly R         11 Middies-MR           3:35.41    3:38.36        
                  44.59     1:40.58 (55.99)   2:42.03 (1:01.45)     3:38.36 (56.33)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                35.49  ZONE 2014 LC Zone
                37.59  JO
 Meet Qualifying:  35.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burtseva, Maria           12 MPNY-MR                31.52      32.89 ZONE   
  2 Lamar, Christina L        11 HS-MR                  35.66      36.23 JO     
  3 Moon, Zoe S               12 Agua Swim Team-MR      33.89      36.84 JO     
  4 Vitale, Miya N            12 PATS-MR                36.18      37.43 JO     
  5 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR      35.70      38.17        
  6 Marone, Isabelle H        11 SSC-MR                 38.35      38.39        
  7 Langaman, Jenna T         11 HS-MR                  38.06      39.00        
  8 Kropaneva, Alexandra L    12 MPNY-MR                39.79      39.70        
  9 Piasecki, Olivia          11 PATS-MR                47.99      40.55        
 10 Horn, Ursula              12 Manhattan Makos-MR     39.56      40.68        
 11 Winthal, Kyla             11 CFB-MR                 43.18      40.74        
 12 DiMarco, Tyler M          12 Agua Swim Team-MR      42.97      41.01        
 13 Bolino, Anna C            12 HS-MR                  41.20      41.30        
 14 Soltanova, Stephanie      12 HS-MR                  40.97      41.33        
 15 Watson, Samantha S        11 SSC-MR                 41.11      41.41        
 16 Reyl, Margaux             12 Manhattan Makos-MR     39.88      41.51        
 17 Burris, Helen             11 Manhattan Makos-MR     43.87      41.55        
 18 Lee, Marisa               12 SSC-MR                 41.74      41.58        
 19 Zhao, Joanna J            12 APEX-MR                41.19      41.66        
 20 Balachandran, Isabelle P  11 Middies-MR             38.71      41.83        
 21 Winters, Mia E            11 HS-MR                  43.74      41.95        
 22 Choi, Sophia              11 Agua Swim Team-MR      43.37      42.11        
 23 Spidalieri, Amanda V      12 PATS-MR                48.05      42.58        
 23 Javier, Chrisabella K     12 APEX-MR                42.74      42.58        
 25 Fan, Alyssa Y             11 Manhattan Makos-MR     43.55      42.86        
 26 Platt, Claire             12 MPNY-MR                41.23      43.25        
 27 Snyder, Sara              11 Manhattan Makos-MR     43.91      43.30        
 28 Baldwin, Kate E           12 HS-MR                  44.35      43.62        
 29 Tirado, Elizabeth R       11 Middies-MR             45.77      43.77        
 30 Tsang, Jolene             12 CFB-MR                 46.09      44.13        
 31 Field, Skylar             12 Manhattan Makos-MR     43.25      44.44        
 32 Finn, Molly K             11 HS-MR                  42.82      44.66        
 33 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR     46.19      44.94        
 34 Coutinho, Isabel          11 RI Marlins-MR          46.22      45.52        
 35 Lansing, Carolina         11 Manhattan Makos-MR     47.50      46.01        
 36 Abrams, Anna M            12 PATS-MR                50.52      46.62        
 37 Winters, Emma C           11 HS-MR                  45.48      47.07        
 38 Moya-Jones, Anais         11 Manhattan Makos-MR     49.07      48.12        
 39 Webb, Phebe K             11 PATS-MR                52.45      48.61        
 40 DeLuca, Tola G            12 PATS-MR                51.60      49.39        
 41 Jones, Kristen L          11 DA-MR                  49.28      49.51        
 42 Lu, Erxi                  12 APEX-MR                47.57      50.23        
 43 Eckert, Jordyn            11 Manhattan Makos-MR     46.89      51.00        
 44 Cabrera, Izabela M        12 Middies-MR             51.70      52.00        
 45 Hancock, Lila             11 Manhattan Makos-MR     51.19      52.15        
 46 Radick, Susannah          11 CFB-MR                 50.83      52.41        
 47 Chomnalez, Ines           12 RI Marlins-MR          53.35      52.63        
 48 Logar, Katina             11 Manhattan Makos-MR     57.98      52.93        
 -- Chukwulozie, Stella       12 Manhattan Makos-MR     43.89         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  SUPE Super Sectional 2014
              1:12.99  METS
              1:15.19  ZONE 2014 LC Zone
              1:20.49  JO
 Meet Qualifying:  1:15.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Zoe S               12 Agua Swim Team-MR    1:09.37    1:17.83 JO     
                  38.25     1:17.83 (39.58)                                        
  2 Greenberg, Elana M        12 Agua Swim Team-MR    1:14.48    1:20.43 JO     
                  40.16     1:20.43 (40.27)                                        
  3 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR    1:19.31    1:22.62        
                  41.09     1:22.62 (41.53)                                        
  4 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR    1:24.21    1:22.74        
  5 Langaman, Jenna T         11 HS-MR                1:20.21    1:23.06        
                  40.78     1:23.06 (42.28)                                        
  6 Kropaneva, Alexandra L    12 MPNY-MR              1:23.86    1:23.68        
                  41.23     1:23.68 (42.45)                                        
  7 Ng, Chloe N               12 Agua Swim Team-MR    1:20.73    1:23.97        
                  40.53     1:23.97 (43.44)                                        
  8 Piasecki, Olivia          11 PATS-MR              1:22.50    1:24.90        
                  41.37     1:24.90 (43.53)                                        
  9 Velazquez, Gabrielle E    12 SSC-MR               1:20.00    1:24.98        
 10 Wu, Madison               11 Agua Swim Team-MR    1:20.11    1:25.08        
 11 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR    1:17.79    1:25.24        
                  42.13     1:25.24 (43.11)                                        
 12 Marone, Isabelle H        11 SSC-MR               1:22.41    1:25.29        
                  40.73     1:25.29 (44.56)                                        
 13 Casey, Carolyn T          11 Agua Swim Team-MR    1:21.50    1:25.79        
                  42.04     1:25.79 (43.75)                                        
 14 Nunez, Gabby B            12 RFAC-MR              1:24.84    1:26.47        
                  41.42     1:26.47 (45.05)                                        
 15 Dewhurst, Julia J         12 DA-MR                1:29.55    1:26.70        
                  42.36     1:26.70 (44.34)                                        
 16 Reynoso, Jennifer A       12 Agua Swim Team-MR    1:24.37    1:27.66        
                  42.91     1:27.66 (44.75)                                        
 17 Horn, Ursula              12 Manhattan Makos-MR   1:27.15    1:28.48        
                  43.77     1:28.48 (44.71)                                        
 18 Hon, Fion                 12 HS-MR                1:25.46    1:28.72        
                  43.54     1:28.72 (45.18)                                        
 19 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR    1:32.87    1:29.07        
 20 Watson, Samantha S        11 SSC-MR               1:29.32    1:29.39        
                  44.43     1:29.39 (44.96)                                        
 21 Winthal, Kyla             11 CFB-MR               1:29.66    1:29.44        
 22 Rodriguez, Danielle M     12 Agua Swim Team-MR    1:27.40    1:29.68        
                  44.61     1:29.68 (45.07)                                        
 23 Doran, Jordyn M           12 RFAC-MR              1:28.21    1:29.84        
                  43.79     1:29.84 (46.05)                                        
 24 DiMarco, Tyler M          12 Agua Swim Team-MR    1:31.21    1:29.96        
 25 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              1:36.29    1:30.25        
 26 Choi, Sophia              11 Agua Swim Team-MR    1:33.95    1:30.56        
                  43.78     1:30.56 (46.78)                                        
 27 Fan, Alyssa Y             11 Manhattan Makos-MR   1:30.19    1:30.69        
                  44.63     1:30.69 (46.06)                                        
 28 Roberts, Madison B        11 Agua Swim Team-MR    1:31.43    1:30.73        
                  44.35     1:30.73 (46.38)                                        
 29 Reyl, Margaux             12 Manhattan Makos-MR   1:28.27    1:31.04        
                  44.27     1:31.04 (46.77)                                        
 30 Bolino, Anna C            12 HS-MR                1:29.18    1:31.74        
 31 Platt, Claire             12 MPNY-MR              1:30.48    1:32.23        
                  44.52     1:32.23 (47.71)                                        
 32 Chang, Mia                11 Agua Swim Team-MR    1:31.76    1:32.60        
                  43.99     1:32.60 (48.61)                                        
 33 Wong, Joyce H             11 HS-MR                1:30.67    1:32.88        
 34 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR   1:36.73    1:33.11        
                  46.42     1:33.11 (46.69)                                        
 35 Lee, Marisa               12 SSC-MR               1:31.32    1:33.46        
                  44.58     1:33.46 (48.88)                                        
 36 Sacks, Jaden S            11 Agua Swim Team-MR    1:31.33    1:33.86        
                  45.81     1:33.86 (48.05)                                        
 37 Field, Skylar             12 Manhattan Makos-MR   1:31.71    1:34.11        
 38 Chukwulozie, Stella       12 Manhattan Makos-MR   1:33.35    1:35.44        
 39 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR    1:32.60    1:35.77        
                  46.29     1:35.77 (49.48)                                        
 40 Murray, Gabriella R       11 RFAC-MR              1:29.19    1:35.98        
 41 Finn, Molly K             11 HS-MR                1:37.97    1:36.00        
                  46.31     1:36.00 (49.69)                                        
 42 Burris, Helen             11 Manhattan Makos-MR   1:35.42    1:36.06        
                  47.01     1:36.06 (49.05)                                        
 43 Tsang, Jolene             12 CFB-MR               1:39.53    1:36.43        
                  46.86     1:36.43 (49.57)                                        
 44 Tam, Caitlin M            11 Agua Swim Team-MR    1:34.10    1:36.47        
                  46.84     1:36.47 (49.63)                                        
 45 Snyder, Sara              11 Manhattan Makos-MR   1:38.16    1:36.58        
 46 Mulakandov, Raquel        11 NCAC-MR              1:46.00    1:36.82        
                  46.79     1:36.82 (50.03)                                        
 47 Javaheri, Ariana C        11 Agua Swim Team-MR    1:35.77    1:37.54        
                  44.89     1:37.54 (52.65)                                        
 48 Loughran, Megan R         12 RFAC-MR              1:35.54    1:38.41        
 49 Lansing, Carolina         11 Manhattan Makos-MR   1:41.32    1:38.76        
                  46.29     1:38.76 (52.47)                                        
 50 Sugiyama, Mao             11 Agua Swim Team-MR    1:34.56    1:39.16        
                  49.17     1:39.16 (49.99)                                        
 51 Iavicoli, Rachel M        11 PATS-MR                   NT    1:39.31        
                  46.79     1:39.31 (52.52)                                        
 52 Chang, Cara               11 Agua Swim Team-MR    1:37.77    1:40.17        
                  46.86     1:40.17 (53.31)                                        
 53 Winters, Mia E            11 HS-MR                1:38.39    1:40.91        
                  49.26     1:40.91 (51.65)                                        
 54 Li, Amanda                11 RFAC-MR              1:37.99    1:41.19        
                  48.83     1:41.19 (52.36)                                        
 55 Moya-Jones, Anais         11 Manhattan Makos-MR   1:58.92    1:41.73        
                  49.91     1:41.73 (51.82)                                        
 56 Jones, Kristen L          11 DA-MR                1:45.46    1:42.15        
 57 Winters, Emma C           11 HS-MR                1:37.93    1:42.31        
 58 Eckert, Jordyn            11 Manhattan Makos-MR   1:45.94    1:44.13        
                  51.90     1:44.13 (52.23)                                        
 59 Greco, Krista M           11 RFAC-MR              1:45.32    1:44.37        
                  52.37     1:44.37 (52.00)                                        
 60 McNamara, Emily F         11 RFAC-MR              1:44.69    1:46.01        
                  51.76     1:46.01 (54.25)                                        
 61 Herencia, Jeannette M     11 Tritons-MR           1:38.74    1:48.06        
 62 Radick, Susannah          11 CFB-MR               1:51.39    1:52.75        
                  55.23     1:52.75 (57.52)                                        
 62 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR    1:52.36    1:52.75        
                  53.36     1:52.75 (59.39)                                        
 64 Hancock, Lila             11 Manhattan Makos-MR   1:56.94    1:53.75        
                  54.79     1:53.75 (58.96)                                        
 65 Mellos, Ana C             11 APEX-MR              1:55.52    1:57.60        
                  49.12   1:57.60 (1:08.48)                                        
 66 Logar, Katina             11 Manhattan Makos-MR   2:07.20    2:01.80        
 -- Westenra, Nastya          11 Agua Swim Team-MR    1:34.56         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Leonard, Penelope K       11 Agua Swim Team-MR    1:32.92         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  45.98          DQ (47.96)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:26.99  SUPE Super Sectional 2014
              2:37.49  METS
              2:39.39  ZONE 2014 LC Zone
              2:54.99  JO
 Meet Qualifying:  2:39.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B          11 Agua Swim Team-MR    2:32.11    2:35.51 METS   
                  37.19     1:15.82 (38.63)     1:56.03 (40.21)     2:35.51 (39.48)
  2 Burtseva, Maria           12 MPNY-MR                   NT    2:36.93 METS   
                                1:15.31 ( )     1:57.45 (42.14)     2:36.93 (39.48)
  3 Moon, Zoe S               12 Agua Swim Team-MR    2:28.88    2:41.44 JO     
                  39.00     1:18.61 (39.61)     2:00.81 (42.20)     2:41.44 (40.63)
  4 Bates, Diana N            12 Agua Swim Team-MR    2:43.51    2:45.53 JO     
                  39.73     1:21.16 (41.43)     2:04.31 (43.15)     2:45.53 (41.22)
  5 Greenberg, Elana M        12 Agua Swim Team-MR    2:35.05    2:47.07 JO     
                                1:22.78 ( )     2:06.51 (43.73)     2:47.07 (40.56)
  6 Vitale, Miya N            12 PATS-MR              2:52.77    2:49.64 JO     
                  39.53     1:23.27 (43.74)     2:07.51 (44.24)     2:49.64 (42.13)
  7 Lamar, Christina L        11 HS-MR                2:40.00    2:49.77 JO     
                  39.82     1:22.83 (43.01)     2:08.54 (45.71)     2:49.77 (41.23)
  8 Langaman, Jenna T         11 HS-MR                2:52.00    2:54.49 JO     
                                1:27.64 ( )   2:54.49 (1:26.85)                    
  9 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR    3:09.88    3:02.88        
                  43.66     1:30.19 (46.53)     2:18.30 (48.11)     3:02.88 (44.58)
 10 Winthal, Kyla             11 CFB-MR               3:21.90    3:05.47        
                  43.56     1:31.56 (48.00)     2:21.59 (50.03)     3:05.47 (43.88)
 11 Horn, Ursula              12 Manhattan Makos-MR   3:12.00    3:05.80        
                                1:31.72 ( )     2:21.02 (49.30)     3:05.80 (44.78)
 12 Bolino, Anna C            12 HS-MR                3:06.35    3:07.32        
                  43.31     1:30.29 (46.98)     2:19.95 (49.66)     3:07.32 (47.37)
 13 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR    3:18.56    3:08.86        
                  44.23     1:32.35 (48.12)     2:21.29 (48.94)     3:08.86 (47.57)
 14 Casey, Carolyn T          11 Agua Swim Team-MR    3:08.24    3:09.41        
                  46.09     1:33.48 (47.39)     2:23.31 (49.83)     3:09.41 (46.10)
 15 Winters, Emma C           11 HS-MR                3:35.00    3:28.34        
                  47.62     1:40.62 (53.00)     2:35.23 (54.61)     3:28.34 (53.11)
 -- Winters, Mia E            11 HS-MR                3:35.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                                1:43.90 ( )        DQ (1:47.47)                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                39.49  ZONE 2014 LC Zone
                43.49  JO
 Meet Qualifying:  39.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Diana N            12 Agua Swim Team-MR      35.97      39.25 ZONE   
  2 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR      40.88      40.93 JO     
  3 Zhu, Angela               12 NCAC-MR                41.00      41.33 JO     
  4 Suteja, Kezia S           11 NCAC-MR                39.00      41.83 JO     
  5 Ott, Elke L               11 Agua Swim Team-MR      39.93      42.40 JO     
  6 Chukwulozie, Stella       12 Manhattan Makos-MR     41.63      42.56 JO     
  7 Reyl, Margaux             12 Manhattan Makos-MR     42.86      43.33 JO     
  8 Nazarova, Erika           12 RI Marlins-MR          44.86      43.62        
  9 Sichtnik, Sophia          11 Tritons-MR             42.69      43.69        
 10 Grozdanic, Katarina       11 RI Marlins-MR          44.80      44.03        
 11 Snyder, Sara              11 Manhattan Makos-MR     44.23      44.06        
 12 Vitale, Miya N            12 PATS-MR                50.99      44.14        
 13 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR     45.11      44.28        
 14 Lee, Marisa               12 SSC-MR                 42.76      44.52        
 15 Horn, Ursula              12 Manhattan Makos-MR     43.56      44.79        
 16 Wong, Joyce H             11 HS-MR                  45.21      44.93        
 17 Soltanova, Stephanie      12 HS-MR                  45.30      45.04        
 18 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR      44.80      45.31        
 19 Lamar, Christina L        11 HS-MR                  43.91      45.45        
 20 Coullare, Lisa            12 RI Marlins-MR          45.52      45.64        
 21 Watson, Samantha S        11 SSC-MR                 45.57      46.99        
 22 Chang, Mia                11 Agua Swim Team-MR      48.84      47.04        
 23 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR      42.89      47.70        
 24 Kropaneva, Alexandra L    12 MPNY-MR                44.35      48.42        
 25 Tsang, Jolene             12 CFB-MR                 47.44      48.69        
 26 Choi, Sophia              11 Agua Swim Team-MR      50.35      48.75        
 27 Piasecki, Olivia          11 PATS-MR                47.29      48.86        
 28 Fan, Alyssa Y             11 Manhattan Makos-MR     48.20      48.88        
 29 Finn, Molly K             11 HS-MR                  47.29      49.01        
 30 Loughran, Megan R         12 RFAC-MR                47.59      49.43        
 31 Sugiyama, Mao             11 Agua Swim Team-MR      48.50      49.56        
 32 Eckert, Jordyn            11 Manhattan Makos-MR     47.98      49.90        
 33 Moya-Jones, Anais         11 Manhattan Makos-MR     51.44      50.22        
 34 Lansing, Carolina         11 Manhattan Makos-MR     51.95      51.38        
 35 Burris, Helen             11 Manhattan Makos-MR     49.35      51.48        
 36 Hanin, Katherine P        11 HS-MR                  51.16      51.81        
 37 Li, Amanda                11 RFAC-MR                50.32      52.44        
 38 Spidalieri, Amanda V      12 PATS-MR                50.99      53.03        
 39 Hon, Fion                 12 HS-MR                  49.28      53.18        
 40 Herencia, Jeannette M     11 Tritons-MR             54.64      53.32        
 41 Mulakandov, Leiel         11 NCAC-MR                50.00      53.59        
 42 Winthal, Kyla             11 CFB-MR                 50.22      53.80        
 43 Radick, Susannah          11 CFB-MR                 51.84      53.89        
 44 Greco, Krista M           11 RFAC-MR                52.23      55.44        
 45 Bolino, Anna C            12 HS-MR                  52.52      55.55        
 46 McNamara, Emily F         11 RFAC-MR                52.70      55.60        
 47 Iavicoli, Rachel M        11 PATS-MR                53.93      56.00        
 48 Murray, Gabriella R       11 RFAC-MR                52.67      56.58        
 49 Hancock, Lila             11 Manhattan Makos-MR     57.81      56.72        
 50 Chang, Cara               11 Agua Swim Team-MR      47.55      57.13        
 51 Logar, Katina             11 Manhattan Makos-MR   1:00.42      58.68        
 52 Mulakandov, Raquel        11 NCAC-MR                56.00      58.77        
 53 Jones, Kristen L          11 DA-MR                1:00.45    1:04.73        
 54 Hatch, Evie A             11 RFAC-MR              1:07.28    1:10.13        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  SUPE Super Sectional 2014
              1:24.99  METS
              1:25.79  ZONE 2014 LC Zone
              1:32.49  JO
 Meet Qualifying:  1:25.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Diana N            12 Agua Swim Team-MR    1:16.90    1:23.48 METS   
                  40.21     1:23.48 (43.27)                                        
  2 Guarino, Kiana B          11 Agua Swim Team-MR    1:27.45    1:30.75 JO     
                  43.37     1:30.75 (47.38)                                        
  3 Greenberg, Elana M        12 Agua Swim Team-MR    1:30.56    1:30.76 JO     
                  44.58     1:30.76 (46.18)                                        
  4 Burtseva, Maria           12 MPNY-MR              1:28.66    1:33.08        
                  44.28     1:33.08 (48.80)                                        
  5 Taplitz, Audrey           11 Manhattan Makos-MR   1:30.34    1:34.58        
                  45.14     1:34.58 (49.44)                                        
  6 Reyl, Margaux             12 Manhattan Makos-MR   1:35.63    1:35.30        
                  45.25     1:35.30 (50.05)                                        
  7 Soltanova, Stephanie      12 HS-MR                1:35.96    1:36.66        
                  46.61     1:36.66 (50.05)                                        
  8 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR   1:38.26    1:36.77        
                  46.66     1:36.77 (50.11)                                        
  9 Lamar, Christina L        11 HS-MR                1:39.69    1:37.03        
                  47.05     1:37.03 (49.98)                                        
 10 Grozdanic, Katarina       11 RI Marlins-MR        1:38.99    1:37.28        
                  44.87     1:37.28 (52.41)                                        
 11 Coullare, Lisa            12 RI Marlins-MR        1:40.65    1:37.47        
                  46.97     1:37.47 (50.50)                                        
 12 Wu, Madison               11 Agua Swim Team-MR    1:30.66    1:37.48        
                  47.63     1:37.48 (49.85)                                        
 13 Nazarova, Erika           12 RI Marlins-MR        1:37.50    1:37.85        
                  46.17     1:37.85 (51.68)                                        
 14 Yang, Julia Y             11 Middies-MR           1:35.23    1:38.28        
                  47.35     1:38.28 (50.93)                                        
 15 Chukwulozie, Stella       12 Manhattan Makos-MR   1:34.63    1:38.53        
                  45.70     1:38.53 (52.83)                                        
 16 Snyder, Sara              11 Manhattan Makos-MR   1:36.45    1:38.56        
                  47.30     1:38.56 (51.26)                                        
 17 Langaman, Jenna T         11 HS-MR                1:37.17    1:39.87        
                  47.93     1:39.87 (51.94)                                        
 18 Roberts, Madison B        11 Agua Swim Team-MR    1:39.68    1:40.00        
                  47.56     1:40.00 (52.44)                                        
 19 Lee, Marisa               12 SSC-MR               1:36.87    1:40.29        
 20 Morris Exeter, Maya       11 Middies-MR           1:36.36    1:40.41        
                  45.42     1:40.41 (54.99)                                        
 21 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR    1:37.19    1:40.91        
                  47.05     1:40.91 (53.86)                                        
 22 Dewhurst, Julia J         12 DA-MR                1:42.32    1:41.83        
                  50.31     1:41.83 (51.52)                                        
 23 Watson, Samantha S        11 SSC-MR               1:38.02    1:42.87        
                  48.87     1:42.87 (54.00)                                        
 24 Finn, Molly K             11 HS-MR                1:40.02    1:43.91        
                  49.91     1:43.91 (54.00)                                        
 25 Kropaneva, Alexandra L    12 MPNY-MR              1:35.67    1:44.03        
 26 Casey, Carolyn T          11 Agua Swim Team-MR    1:39.57    1:44.04        
 27 Reynoso, Jennifer A       12 Agua Swim Team-MR    1:37.45    1:44.26        
                  49.58     1:44.26 (54.68)                                        
 28 Platt, Claire             12 MPNY-MR              1:44.63    1:45.04        
                  50.30     1:45.04 (54.74)                                        
 29 Piasecki, Olivia          11 PATS-MR              2:00.62    1:45.41        
                  51.47     1:45.41 (53.94)                                        
 30 Fan, Alyssa Y             11 Manhattan Makos-MR   1:41.29    1:45.43        
                  51.67     1:45.43 (53.76)                                        
 31 DiMarco, Tyler M          12 Agua Swim Team-MR    1:45.96    1:45.90        
                  52.29     1:45.90 (53.61)                                        
 32 Westenra, Nastya          11 Agua Swim Team-MR    1:48.65    1:46.57        
                  50.78     1:46.57 (55.79)                                        
 33 Moya-Jones, Anais         11 Manhattan Makos-MR   1:57.04    1:48.44        
                  50.47     1:48.44 (57.97)                                        
 34 Eckert, Jordyn            11 Manhattan Makos-MR   1:49.04    1:48.56        
                  51.32     1:48.56 (57.24)                                        
 35 Howard, Heath R           12 Manhattan Makos-MR        NT    1:48.95        
                  51.86     1:48.95 (57.09)                                        
 36 Burris, Helen             11 Manhattan Makos-MR   1:45.80    1:49.82        
                  53.16     1:49.82 (56.66)                                        
 37 Lansing, Carolina         11 Manhattan Makos-MR   1:55.50    1:50.94        
                  52.29     1:50.94 (58.65)                                        
 38 Rodriguez, Danielle M     12 Agua Swim Team-MR    1:45.63    1:51.06        
 39 Tsang, Jolene             12 CFB-MR               1:50.55    1:51.34        
                  53.00     1:51.34 (58.34)                                        
 40 Chang, Cara               11 Agua Swim Team-MR    1:46.16    1:52.36        
                  54.15     1:52.36 (58.21)                                        
 41 Mangum, Waverly R         11 Middies-MR           1:54.64    1:52.65        
 42 Winthal, Kyla             11 CFB-MR               2:01.80    1:53.61        
                  56.09     1:53.61 (57.52)                                        
 43 Field, Skylar             12 Manhattan Makos-MR   1:52.71    1:54.11        
                  55.00     1:54.11 (59.11)                                        
 44 Katagas, Ella             12 Agua Swim Team-MR    1:55.99    1:56.76        
                  56.08   1:56.76 (1:00.68)                                        
 45 Cabrera, Izabela M        12 Middies-MR           2:06.25    1:57.87        
 46 Baldwin, Kate E           12 HS-MR                2:12.90    2:00.64        
                  59.43   2:00.64 (1:01.21)                                        
 47 Winters, Mia E            11 HS-MR                1:56.08    2:00.66        
                  57.93   2:00.66 (1:02.73)                                        
 48 Logar, Katina             11 Manhattan Makos-MR   2:08.26    2:04.63        
                1:00.02   2:04.63 (1:04.61)                                        
 49 Webb, Phebe K             11 PATS-MR              2:14.58    2:07.78        
                1:00.10   2:07.78 (1:07.68)                                        
 50 DeLuca, Tola G            12 PATS-MR              2:07.92    2:09.82        
                1:02.32   2:09.82 (1:07.50)                                        
 51 Winters, Emma C           11 HS-MR                2:09.93    2:13.61        
                1:05.71   2:13.61 (1:07.90)                                        
 -- Hancock, Lila             11 Manhattan Makos-MR   2:02.12         DQ        
      Downward butterfly kick
                  58.65        DQ (1:01.15)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  SUPE Super Sectional 2014
              3:01.69  ZONE 2014 LC Zone
              3:03.99  METS
              3:21.09  JO
 Meet Qualifying:  3:01.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ott, Elke L               11 Agua Swim Team-MR    3:04.36    3:14.79 JO     
                  45.99     1:35.49 (49.50)     2:26.92 (51.43)     3:14.79 (47.87)
  2 Taplitz, Audrey           11 Manhattan Makos-MR   3:32.00    3:15.63 JO     
                  46.82     1:35.71 (48.89)     2:26.97 (51.26)     3:15.63 (48.66)
  3 Chukwulozie, Stella       12 Manhattan Makos-MR   3:42.00    3:29.56        
                                1:42.11 ( )   3:29.56 (1:47.45)                    
  4 Finn, Molly K             11 HS-MR                3:29.78    3:33.32        
                                                    2:39.39 ( )     3:33.32 (53.93)
  5 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR   3:30.00    3:33.96        
                  48.88     1:43.35 (54.47)     2:40.24 (56.89)     3:33.96 (53.72)
  6 Coullare, Lisa            12 RI Marlins-MR        3:30.00    3:34.15        
                  48.69     1:43.03 (54.34)     2:40.69 (57.66)     3:34.15 (53.46)
  7 Grozdanic, Katarina       11 RI Marlins-MR        3:31.71    3:34.36        
                  49.19     1:44.11 (54.92)     2:40.95 (56.84)     3:34.36 (53.41)
  8 Nazarova, Erika           12 RI Marlins-MR        3:50.21    3:38.49        
                                1:45.42 ( )     2:43.81 (58.39)     3:38.49 (54.68)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                32.99  ZONE 2014 LC Zone
                35.79  JO
 Meet Qualifying:  32.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burtseva, Maria           12 MPNY-MR                31.21      32.96 ZONE   
  2 Ott, Elke L               11 Agua Swim Team-MR      36.24      34.58 JO     
  3 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR      32.95      34.64 JO     
  4 Vitale, Miya N            12 PATS-MR                39.50      36.78        
  5 Mejia, Stephani           11 Middies-MR             37.71      37.82        
  6 Langaman, Jenna T         11 HS-MR                  38.73      38.02        
  7 Marone, Isabelle H        11 SSC-MR                 39.19      38.09        
  8 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR      38.94      38.39        
  9 Cedeno, Sofia M           12 Middies-MR             41.27      39.11        
 10 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR                41.43      39.13        
 11 Dewhurst, Julia J         12 DA-MR                  39.28      39.39        
 12 Lamar, Christina L        11 HS-MR                  38.77      39.62        
 13 Chang, Mia                11 Agua Swim Team-MR      43.66      39.70        
 14 Fan, Alyssa Y             11 Manhattan Makos-MR     39.62      40.39        
 15 Grozdanic, Katarina       11 RI Marlins-MR          42.71      41.19        
 16 Abrams, Anna M            12 PATS-MR                49.58      41.20        
 17 Coullare, Lisa            12 RI Marlins-MR          42.82      41.28        
 18 Javier, Chrisabella K     12 APEX-MR                40.27      41.93        
 19 Soltanova, Stephanie      12 HS-MR                  39.36      42.56        
 20 Horn, Ursula              12 Manhattan Makos-MR     42.62      42.78        
 21 Platt, Claire             12 MPNY-MR                41.90      43.13        
 22 Reyl, Margaux             12 Manhattan Makos-MR     42.57      43.17        
 23 Westenra, Nastya          11 Agua Swim Team-MR      42.80      43.18        
 24 Bolino, Anna C            12 HS-MR                  40.95      43.48        
 25 Snyder, Sara              11 Manhattan Makos-MR     49.96      43.63        
 26 Field, Skylar             12 Manhattan Makos-MR     43.29      43.65        
 27 Lee, Marisa               12 SSC-MR                 41.47      44.58        
 28 Winthal, Kyla             11 CFB-MR                 47.71      45.42        
 29 Hill, Arissa A            12 Middies-MR             48.81      47.05        
 30 Lansing, Carolina         11 Manhattan Makos-MR     49.70      47.08        
 31 Watson, Samantha S        11 SSC-MR                 40.48      47.17        
 32 Tsang, Jolene             12 CFB-MR                 47.62      47.36        
 33 Coutinho, Isabel          11 RI Marlins-MR          49.62      47.65        
 34 Howard, Heath R           12 Manhattan Makos-MR        NT      47.76        
 35 Moya-Jones, Anais         11 Manhattan Makos-MR     54.90      49.72        
 36 Hancock, Lila             11 Manhattan Makos-MR     55.96      51.43        
 37 Jones, Kristen L          11 DA-MR                  54.28      52.80        
 38 DeLuca, Tola G            12 PATS-MR                53.10      54.68        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  SUPE Super Sectional 2014
              1:11.69  METS
              1:13.79  ZONE 2014 LC Zone
              1:20.99  JO
 Meet Qualifying:  1:13.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B          11 Agua Swim Team-MR    1:10.53    1:11.44 METS   
                  33.61     1:11.44 (37.83)                                        
  2 Burtseva, Maria           12 MPNY-MR              1:13.00    1:17.83 JO     
                  36.59     1:17.83 (41.24)                                        
  3 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR    1:13.38    1:18.12 JO     
                  37.22     1:18.12 (40.90)                                        
  4 Ng, Chloe N               12 Agua Swim Team-MR    1:22.13    1:18.19 JO     
                  36.02     1:18.19 (42.17)                                        
  5 Suteja, Kezia S           11 NCAC-MR              1:17.00    1:19.10 JO     
  6 Bates, Diana N            12 Agua Swim Team-MR    1:13.32    1:19.55 JO     
  7 Greenberg, Elana M        12 Agua Swim Team-MR    1:16.44    1:20.19 JO     
                  37.54     1:20.19 (42.65)                                        
  8 Zhu, Angela               12 NCAC-MR              1:22.00    1:24.50        
                  39.63     1:24.50 (44.87)                                        
  9 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              1:32.97    1:25.33        
                  39.20     1:25.33 (46.13)                                        
 10 Velazquez, Gabrielle E    12 SSC-MR               1:19.79    1:25.85        
                  34.71     1:25.85 (51.14)                                        
 11 DiMarco, Tyler M          12 Agua Swim Team-MR    1:22.23    1:26.94        
 12 Langaman, Jenna T         11 HS-MR                1:25.85    1:29.02        
                  40.62     1:29.02 (48.40)                                        
 13 Marone, Isabelle H        11 SSC-MR               1:29.01    1:30.89        
                  40.36     1:30.89 (50.53)                                        
 14 Reynoso, Jennifer A       12 Agua Swim Team-MR    1:30.17    1:31.10        
                  41.05     1:31.10 (50.05)                                        
 15 Abrams, Anna M            12 PATS-MR              2:07.20    1:34.18        
                  44.33     1:34.18 (49.85)                                        
 16 Wu, Madison               11 Agua Swim Team-MR    1:25.42    1:34.46        
                  44.28     1:34.46 (50.18)                                        
 17 Soltanova, Stephanie      12 HS-MR                1:32.55    1:35.36        
                  43.62     1:35.36 (51.74)                                        
 18 Casey, Carolyn T          11 Agua Swim Team-MR    1:33.91    1:36.31        
                  44.42     1:36.31 (51.89)                                        
 19 Piasecki, Olivia          11 PATS-MR              1:38.20    1:36.36        
                  45.00     1:36.36 (51.36)                                        
 20 Field, Skylar             12 Manhattan Makos-MR   1:50.33    1:37.82        
                  44.55     1:37.82 (53.27)                                        
 21 Watson, Samantha S        11 SSC-MR               1:34.71    1:41.14        
                  46.02     1:41.14 (55.12)                                        
 22 Platt, Claire             12 MPNY-MR              1:38.64    1:41.89        
 23 Wong, Joyce H             11 HS-MR                1:51.54    1:47.42        
                  48.21     1:47.42 (59.21)                                        
 24 Mulakandov, Raquel        11 NCAC-MR              1:52.00    1:50.42        
                  49.85   1:50.42 (1:00.57)                                        
 25 Li, Amanda                11 RFAC-MR              1:52.49    1:54.21        
                  54.55     1:54.21 (59.66)                                        
 26 Jones, Kristen L          11 DA-MR                2:10.71    2:02.28        
 27 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR   1:51.75    2:03.23        
                  54.55   2:03.23 (1:08.68)                                        
 28 Moya-Jones, Anais         11 Manhattan Makos-MR   2:02.92    2:03.44        
                  55.27   2:03.44 (1:08.17)                                        
 -- Dewhurst, Julia J         12 DA-MR                1:26.51         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.39  SUPE Super Sectional 2014
              2:43.99  METS
              2:44.39  ZONE 2014 LC Zone
              2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:44.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B          11 Agua Swim Team-MR    2:38.00    2:43.57 METS   
                  34.55     1:14.33 (39.78)     2:00.03 (45.70)     2:43.57 (43.54)
  2 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR    2:39.65    2:50.47 JO     
                  38.16     1:20.72 (42.56)     2:05.90 (45.18)     2:50.47 (44.57)
  3 Greenberg, Elana M        12 Agua Swim Team-MR    2:41.80    2:58.36 JO     
                                1:22.92 ( )     2:10.07 (47.15)     2:58.36 (48.29)
  4 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR    3:05.00    3:17.65        
                  41.93     1:30.22 (48.29)     2:23.17 (52.95)     3:17.65 (54.48)
  5 Dewhurst, Julia J         12 DA-MR                3:36.59    3:24.15        
                                1:39.00 ( )   3:24.15 (1:45.15)                    
  6 Tirado, Elizabeth R       11 Middies-MR           3:10.90    3:29.31        
                  42.76     1:36.76 (54.00)     2:35.41 (58.65)     3:29.31 (53.90)
 -- Wu, Madison               11 Agua Swim Team-MR    2:59.22    3:07.54        
      Did not finish
                  52.31   3:07.54 (2:15.23)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  SUPE Super Sectional 2014
              2:37.29  METS
              2:40.59  ZONE 2014 LC Zone
              2:51.19  JO
 Meet Qualifying:  2:40.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burtseva, Maria           12 MPNY-MR              2:42.73    2:47.78 JO     
                  35.59     1:16.82 (41.23)     2:09.32 (52.50)     2:47.78 (38.46)
  2 Ott, Elke L               11 Agua Swim Team-MR    2:49.43    2:50.88 JO     
                  36.13     1:21.84 (45.71)     2:12.16 (50.32)     2:50.88 (38.72)
  3 Vitale, Miya N            12 PATS-MR              3:03.80    2:51.32        
                  38.60     1:22.17 (43.57)     2:14.41 (52.24)     2:51.32 (36.91)
  4 Suteja, Kezia S           11 NCAC-MR              2:56.00    2:56.67        
                  36.43     1:23.52 (47.09)     2:13.30 (49.78)     2:56.67 (43.37)
  5 Zhu, Angela               12 NCAC-MR              2:55.00    2:56.80        
                                1:25.51 ( )     2:16.55 (51.04)     2:56.80 (40.25)
  6 Langaman, Jenna T         11 HS-MR                2:57.15    2:59.41        
                  39.94     1:26.12 (46.18)     2:20.38 (54.26)     2:59.41 (39.03)
  7 Velazquez, Gabrielle E    12 SSC-MR               2:54.27    2:59.78        
                  37.29     1:23.97 (46.68)     2:10.97 (47.00)     2:59.78 (48.81)
  8 Kropaneva, Alexandra L    12 MPNY-MR              2:58.61    3:01.42        
                  42.03     1:27.81 (45.78)     2:23.69 (55.88)     3:01.42 (37.73)
  9 Sichtnik, Sophia          11 Tritons-MR           3:04.44    3:03.82        
                  43.76     1:30.10 (46.34)     2:23.12 (53.02)     3:03.82 (40.70)
 10 Reyl, Margaux             12 Manhattan Makos-MR   3:04.23    3:06.13        
                  43.25     1:34.08 (50.83)     2:25.71 (51.63)     3:06.13 (40.42)
 11 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR    3:09.08    3:06.14        
                  42.69     1:30.22 (47.53)     2:27.46 (57.24)     3:06.14 (38.68)
 12 Dewhurst, Julia J         12 DA-MR                3:09.39    3:06.97        
                  42.15     1:32.30 (50.15)     2:25.99 (53.69)     3:06.97 (40.98)
 13 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR    3:25.39    3:14.87        
                  40.60     1:29.75 (49.15)     2:24.97 (55.22)     3:14.87 (49.90)
 14 Snyder, Sara              11 Manhattan Makos-MR   3:26.36    3:17.33        
                  51.90     1:38.30 (46.40)     2:33.33 (55.03)     3:17.33 (44.00)
 15 Loughran, Megan R         12 RFAC-MR              3:23.24    3:21.25        
                  47.65     1:41.73 (54.08)     2:39.50 (57.77)     3:21.25 (41.75)
 16 Sugiyama, Mao             11 Agua Swim Team-MR    3:13.13    3:21.46        
                  45.32     1:39.78 (54.46)     2:37.18 (57.40)     3:21.46 (44.28)
 17 Spidalieri, Amanda V      12 PATS-MR                   NT    3:21.77        
                  45.53     1:32.97 (47.44)   2:35.45 (1:02.48)     3:21.77 (46.32)
 18 Field, Skylar             12 Manhattan Makos-MR   3:25.39    3:22.32        
                  45.58     1:35.60 (50.02)   2:38.42 (1:02.82)     3:22.32 (43.90)
 19 Sacks, Jaden S            11 Agua Swim Team-MR    3:28.90    3:24.05        
                  48.15     1:37.77 (49.62)   2:39.42 (1:01.65)     3:24.05 (44.63)
 20 Platt, Claire             12 MPNY-MR              3:25.28    3:24.35        
                  48.78     1:40.55 (51.77)     2:39.87 (59.32)     3:24.35 (44.48)
 21 Javaheri, Ariana C        11 Agua Swim Team-MR    3:33.87    3:25.62        
                  44.23     1:37.48 (53.25)   2:39.52 (1:02.04)     3:25.62 (46.10)
 21 Chang, Cara               11 Agua Swim Team-MR    3:24.00    3:25.62        
                  47.34     1:40.33 (52.99)   2:42.83 (1:02.50)     3:25.62 (42.79)
 23 Tam, Caitlin M            11 Agua Swim Team-MR    3:25.00    3:27.40        
                  48.55     1:39.71 (51.16)     2:36.72 (57.01)     3:27.40 (50.68)
 24 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR    3:39.91    3:30.78        
                  52.69     1:51.24 (58.55)     2:47.09 (55.85)     3:30.78 (43.69)
 25 Burris, Helen             11 Manhattan Makos-MR   3:31.30    3:31.36        
                  50.22     1:41.02 (50.80)   2:42.39 (1:01.37)     3:31.36 (48.97)
 26 Lansing, Carolina         11 Manhattan Makos-MR   3:40.06    3:33.35        
                  49.73     1:44.28 (54.55)   2:46.02 (1:01.74)     3:33.35 (47.33)
 27 Abrams, Anna M            12 PATS-MR              3:37.71    3:33.56        
                  44.76     1:37.85 (53.09)   2:47.48 (1:09.63)     3:33.56 (46.08)
 28 Eckert, Jordyn            11 Manhattan Makos-MR   3:49.37    3:35.19        
                  53.81     1:48.27 (54.46)     2:46.36 (58.09)     3:35.19 (48.83)
 29 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR    3:27.66    3:35.90        
                  52.97     1:43.66 (50.69)   2:46.97 (1:03.31)     3:35.90 (48.93)
 30 Hanin, Katherine P        11 HS-MR                3:36.33    3:36.45        
                  50.08     1:48.33 (58.25)   2:48.92 (1:00.59)     3:36.45 (47.53)
 31 Winters, Emma C           11 HS-MR                3:40.24    3:37.57        
                  50.37     1:45.19 (54.82)   3:37.57 (1:52.38)                    
 32 Murray, Gabriella R       11 RFAC-MR              3:23.88    3:41.62        
                  48.93     1:43.05 (54.12)   2:53.01 (1:09.96)     3:41.62 (48.61)
 33 Hancock, Lila             11 Manhattan Makos-MR   3:58.13    3:44.76        
                  53.21     1:48.79 (55.58)   2:54.42 (1:05.63)     3:44.76 (50.34)
 34 McNamara, Emily F         11 RFAC-MR              3:47.39    3:45.90        
                  51.56     1:51.10 (59.54)   3:00.68 (1:09.58)     3:45.90 (45.22)
 35 Jones, Kristen L          11 DA-MR                4:09.96    3:50.35        
                  52.90     1:49.37 (56.47)   3:01.96 (1:12.59)     3:50.35 (48.39)
 -- Fan, Alyssa Y             11 Manhattan Makos-MR   3:08.29         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  43.59     1:34.03 (50.44)     2:27.72 (53.69)          DQ (42.02)
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  13-14 SUPE Super Sectional 2014
                29.49  13-14 ZONE 2014 LC Zone
                29.69  13-14 METS
                31.39  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  29.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J         13 PATS-MR                28.32      28.92 ZONE   
  2 Fisher, Jocelyn           14 SSC-MR                 29.40      30.61 JO     
  3 Fergus, Shea S            14 Manhattan Makos-MR     29.57      30.66 JO     
  4 Kabillio, Mia N           13 Manhattan Makos-MR     31.50      30.71 JO     
  5 Saliy, Laura E            13 MPNY-MR                31.34      30.96 JO     
  6 Muszynski, Amanda         13 HS-MR                  29.32      31.03 JO     
  7 Lee, Emma P               13 Manhattan Makos-MR     30.50      31.10 JO     
  8 Lavery, Maeve E           14 UN-MR                  29.99      31.15 JO     
  9 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR      31.00      31.65        
 10 Wang, Katie               13 Middies-MR             31.37      32.14        
 11 Milrod, Maya L            13 Agua Swim Team-MR      32.44      32.40        
 12 Behrens, Erin N           14 NDAC-MR                32.88      32.53        
 13 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR                32.78      32.69        
 14 Feigin, Alex M            14 Agua Swim Team-MR      30.58      32.79        
 15 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR                32.52      32.88        
 16 Meier, MaryBeth X         14 PATS-MR                36.07      33.39        
 17 Baker, Zoe A              14 Unapex-MR              32.45      33.54        
 18 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR      32.79      33.60        
 19 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR      31.64      33.62        
 20 Bapis, Michaela M         13 Manhattan Makos-MR     34.34      33.71        
 21 Thomas, Raina W           13 PATS-MR                32.15      33.97        
 22 Reyna, Margaux            14 Middies-MR             32.51      34.01        
 23 Dauchez, Alice M          13 Agua Swim Team-MR      33.81      34.05        
 24 Sacranie, Jaina A         13 Manhattan Makos-MR     32.42      34.14        
 25 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR      31.89      34.62        
 26 McGowan, Sofia M          13 Agua Swim Team-MR      34.27      34.90        
 27 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR      35.44      35.20        
 28 Jordan, Lara              13 RI Marlins-MR          35.53      35.25        
 29 Zhou, Amy X               13 PATS-MR                36.85      35.31        
 30 Brandon, Satya            13 Manhattan Makos-MR     36.38      35.72        
 31 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR                36.64      36.34        
 32 Guardino, Mya E           13 PATS-MR                33.64      36.48        
 33 Pardo, Shamira L          14 APEX-MR                35.48      36.50        
 34 Bapis, Maria C            13 Manhattan Makos-MR     36.28      36.82        
 35 Valerio, Sofia A          13 Middies-MR             34.82      37.06        
 36 Horn, Imogen              13 Manhattan Makos-MR     38.93      37.77        
 37 Leonard, Kaicey L         13 APEX-MR                39.12      38.82        
 38 Katz, Arden               13 CFB-MR                 39.12      40.78        
 39 Bussey, Genesis S         13 APEX-MR                41.93      41.19        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:03.29  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              1:03.99  13-14 METS
              1:07.29  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:03.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J         13 PATS-MR              1:03.02    1:04.30 JO     
                  37.19     1:04.30 (27.11)                                        
  2 Fergus, Shea S            14 Manhattan Makos-MR   1:04.71    1:06.89 JO     
                  32.16     1:06.89 (34.73)                                        
  3 Fong, Elise C             13 Manhattan Makos-MR   1:06.58    1:07.09 JO     
                  32.18     1:07.09 (34.91)                                        
  4 Muszynski, Amanda         13 HS-MR                1:04.75    1:07.24 JO     
                  32.49     1:07.24 (34.75)                                        
  5 Fisher, Jocelyn           14 SSC-MR               1:02.27    1:07.60        
                  31.98     1:07.60 (35.62)                                        
  6 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR    1:07.30    1:07.65        
                  32.62     1:07.65 (35.03)                                        
  7 Saliy, Laura E            13 MPNY-MR              1:08.61    1:08.72        
                  33.72     1:08.72 (35.00)                                        
  8 Holman, Josie M           13 PATS-MR              1:09.51    1:09.02        
                  33.35     1:09.02 (35.67)                                        
  9 Lee, Emma P               13 Manhattan Makos-MR   1:07.53    1:09.12        
                  32.66     1:09.12 (36.46)                                        
 10 Feigin, Alex M            14 Agua Swim Team-MR    1:06.62    1:09.70        
                  34.21     1:09.70 (35.49)                                        
 11 Milrod, Maya L            13 Agua Swim Team-MR    1:09.44    1:10.36        
 12 Kabillio, Mia N           13 Manhattan Makos-MR   1:09.24    1:10.47        
                  34.00     1:10.47 (36.47)                                        
 13 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              1:10.79    1:11.90        
                  34.89     1:11.90 (37.01)                                        
 14 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              1:13.15    1:11.93        
                  34.52     1:11.93 (37.41)                                        
 15 Pastor, Selena            14 NYSA-MR              1:09.83    1:13.22        
                  34.22     1:13.22 (39.00)                                        
 16 Jiang, Claire             13 Agua Swim Team-MR    1:11.00    1:13.61        
                  36.42     1:13.61 (37.19)                                        
 17 Thomas, Raina W           13 PATS-MR              1:14.49    1:14.23        
                  35.27     1:14.23 (38.96)                                        
 18 Green, Darby P            13 Manhattan Makos-MR   1:11.56    1:14.84        
                  35.23     1:14.84 (39.61)                                        
 19 Renna, Julia              13 SSC-MR               1:10.31    1:15.75        
                  36.53     1:15.75 (39.22)                                        
 20 Sacranie, Jaina A         13 Manhattan Makos-MR   1:14.26    1:15.83        
                  36.17     1:15.83 (39.66)                                        
 21 Heegaard, Annika          14 Manhattan Makos-MR   1:15.06    1:16.48        
                  36.52     1:16.48 (39.96)                                        
 22 Oliver, Avery             13 Manhattan Makos-MR   1:17.28    1:16.50        
                  36.50     1:16.50 (40.00)                                        
 23 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    1:11.43    1:16.67        
                  36.57     1:16.67 (40.10)                                        
 24 Bapis, Michaela M         13 Manhattan Makos-MR   1:18.50    1:17.29        
                  35.86     1:17.29 (41.43)                                        
 25 WU, Annie                 14 NCAC-MR              1:11.00    1:17.44        
                  35.91     1:17.44 (41.53)                                        
 26 Meier, MaryBeth X         14 PATS-MR              1:25.98    1:17.71        
                  37.23     1:17.71 (40.48)                                        
 27 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR    1:12.44    1:18.35        
                  37.21     1:18.35 (41.14)                                        
 28 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              1:20.00    1:19.29        
                  37.96     1:19.29 (41.33)                                        
 29 Zhou, Amy X               13 PATS-MR              1:30.16    1:21.38        
                  37.64     1:21.38 (43.74)                                        
 30 Cook, April M             13 RFAC-MR              1:19.71    1:23.51        
                  40.60     1:23.51 (42.91)                                        
 31 Brandon, Satya            13 Manhattan Makos-MR   1:22.83    1:23.69        
                  38.95     1:23.69 (44.74)                                        
 32 Horn, Imogen              13 Manhattan Makos-MR   1:24.44    1:26.32        
                  39.79     1:26.32 (46.53)                                        
 33 Bapis, Maria C            13 Manhattan Makos-MR   1:23.14    1:28.63        
                  41.48     1:28.63 (47.15)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:15.39  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              2:17.99  13-14 METS
              2:26.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  2:15.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jocelyn           14 SSC-MR               2:14.96    2:17.52 METS   
                  31.76     1:06.74 (34.98)     1:43.45 (36.71)     2:17.52 (34.07)
  2 Freund, Jessica N         14 SSC-MR               2:14.91    2:18.41 JO     
                  33.22     1:07.95 (34.73)     1:43.73 (35.78)     2:18.41 (34.68)
  3 Eng, Lauren *             13 Agua Swim Team-MR    2:14.51    2:18.54 JO     
                  32.36     1:07.39 (35.03)     1:43.53 (36.14)     2:18.54 (35.01)
  4 Krevitt, Charlotte        13 Agua Swim Team-MR    2:16.90    2:22.60 JO     
                  32.99     1:09.13 (36.14)     1:46.75 (37.62)     2:22.60 (35.85)
  5 Cudney, Jillian J         13 PATS-MR              2:18.05    2:23.18 JO     
                  31.81     1:07.38 (35.57)     1:45.95 (38.57)     2:23.18 (37.23)
  6 Silveira, Luiza E         14 Agua Swim Team-MR    2:19.01    2:24.42 JO     
                                1:10.12 ( )     1:48.31 (38.19)     2:24.42 (36.11)
  7 Holman, Josie M           13 PATS-MR              2:31.54    2:28.02        
                  33.81     1:11.11 (37.30)     1:49.95 (38.84)     2:28.02 (38.07)
  8 Saliy, Laura E            13 MPNY-MR              2:29.07    2:29.37        
                  36.08     1:15.19 (39.11)     1:54.37 (39.18)     2:29.37 (35.00)
  9 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR    2:23.80    2:29.49        
                  34.55     1:12.93 (38.38)   2:29.49 (1:16.56)                    
 10 Wang, Katie               13 Middies-MR           2:29.55    2:30.69        
                                1:10.68 ( )   2:30.69 (1:20.01)                    
 11 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR    2:28.18    2:31.71        
                  34.85     1:12.97 (38.12)     1:52.67 (39.70)     2:31.71 (39.04)
 12 Muszynski, Amanda         13 HS-MR                2:26.75    2:33.74        
                                1:16.18 ( )     1:56.23 (40.05)     2:33.74 (37.51)
 13 Feigin, Alex M            14 Agua Swim Team-MR    2:25.91    2:35.79        
                  36.68     1:17.14 (40.46)     1:56.50 (39.36)     2:35.79 (39.29)
 14 Holub, Emma M             14 Agua Swim Team-MR    2:31.82    2:37.06        
                  36.45     1:17.01 (40.56)     1:57.80 (40.79)     2:37.06 (39.26)
 15 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR    2:24.66    2:38.41        
                  36.50     1:16.77 (40.27)     1:58.42 (41.65)     2:38.41 (39.99)
 16 Raboy, Ghelila            13 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:38.43        
                  36.72     1:17.50 (40.78)     1:58.70 (41.20)     2:38.43 (39.73)
 17 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    2:35.00    2:40.79        
 18 Green, Darby P            13 Manhattan Makos-MR   2:42.62    2:43.92        
                                1:18.35 ( )     2:02.19 (43.84)     2:43.92 (41.73)
 19 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    2:39.53    2:44.19        
                  38.09     1:21.15 (43.06)     2:04.93 (43.78)     2:44.19 (39.26)
 20 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    2:35.23    2:46.62        
                  37.53     1:19.53 (42.00)     2:04.13 (44.60)     2:46.62 (42.49)
 21 Reyna, Margaux            14 Middies-MR           2:51.49    2:49.48        
                  35.74     1:18.37 (42.63)     2:05.70 (47.33)     2:49.48 (43.78)
 22 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR    3:00.44    2:51.86        
                  37.55     1:21.28 (43.73)     2:08.36 (47.08)     2:51.86 (43.50)
 23 McGowan, Sofia M          13 Agua Swim Team-MR    2:42.96    2:52.80        
                  39.07     1:24.31 (45.24)     2:09.41 (45.10)     2:52.80 (43.39)
 24 Valerio, Sofia A          13 Middies-MR           2:46.49    2:55.98        
                  39.24     1:24.98 (45.74)     2:12.52 (47.54)     2:55.98 (43.46)
 25 Bapis, Michaela M         13 Manhattan Makos-MR   3:11.91    2:57.21        
                                1:21.72 ( )   2:57.21 (1:35.49)                    
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:33.79  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              4:47.29  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              4:49.99  13-14 METS
              5:05.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  4:47.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G         13 Agua Swim Team-MR    4:33.85    4:42.74 ZONE   
                  32.86     1:08.24 (35.38)     1:45.05 (36.81)     2:20.89 (35.84)
                                3:32.96 ( )   4:42.74 (1:09.78)                    
  2 Zhang, Sophia             13 Agua Swim Team-MR    4:43.87    4:44.06 ZONE   
                  33.12     1:08.81 (35.69)     1:45.39 (36.58)     2:21.51 (36.12)
        2:57.70 (36.19)     3:33.95 (36.25)     4:09.56 (35.61)     4:44.06 (34.50)
  3 Eng, Lauren *             13 Agua Swim Team-MR    4:45.81    4:51.64 JO     
                  33.49     1:09.28 (35.79)     1:46.18 (36.90)     2:23.02 (36.84)
        3:00.30 (37.28)     3:37.66 (37.36)     4:15.52 (37.86)     4:51.64 (36.12)
  4 Krevitt, Charlotte        13 Agua Swim Team-MR    4:55.60    5:00.07 JO     
                  35.18     1:13.02 (37.84)     1:51.96 (38.94)     2:30.40 (38.44)
        3:09.12 (38.72)     3:47.03 (37.91)     4:25.23 (38.20)     5:00.07 (34.84)
  5 Cudney, Jillian J         13 PATS-MR              5:07.90    5:00.43 JO     
                  33.92     1:10.95 (37.03)     1:49.00 (38.05)     2:27.57 (38.57)
        3:06.58 (39.01)     3:46.40 (39.82)     4:24.95 (38.55)     5:00.43 (35.48)
  6 Dauchez, Alice M          13 Agua Swim Team-MR    6:31.45    5:03.32 JO     
                  34.72     1:12.37 (37.65)     1:50.91 (38.54)     2:29.25 (38.34)
        3:08.27 (39.02)     3:47.22 (38.95)     4:26.27 (39.05)     5:03.32 (37.05)
  7 Silveira, Luiza E         14 Agua Swim Team-MR    5:04.92    5:06.39        
                  34.33     1:12.20 (37.87)     1:50.85 (38.65)     2:30.50 (39.65)
        3:10.03 (39.53)     3:50.23 (40.20)     4:28.56 (38.33)     5:06.39 (37.83)
  8 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR    6:02.28    5:16.65        
                  36.27     1:15.71 (39.44)     1:56.49 (40.78)     2:36.25 (39.76)
        3:16.84 (40.59)     3:57.18 (40.34)     4:37.77 (40.59)     5:16.65 (38.88)
  9 Cook, April M             13 RFAC-MR              6:08.63    6:17.73        
                                1:26.97 ( )     2:15.80 (48.83)     3:03.92 (48.12)
        3:54.13 (50.21)     4:42.89 (48.76)     5:32.92 (50.03)     6:17.73 (44.81)
 
Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: hEAT 1SWIMMING WITH EVENT 42  HEAT#1
             18:02.69  13-14 SUPE Super Sectional 2014
             19:11.49  13-14 ZONE 2014 LC Zone
             19:47.99  13-14 METS
 Meet Qualifying 13-14:  19:11.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Josie M           13 PATS-MR             21:17.28   20:45.65        
                  31.26     1:15.92 (44.66)     1:51.40 (35.48)     2:37.88 (46.48)
                                4:01.05 ( )     4:37.78 (36.73)     5:24.06 (46.28)
        6:06.44 (42.38)     6:47.79 (41.35)                             8:12.05 ( )
                                9:36.14 ( )    10:19.11 (42.97)    11:00.36 (41.25)
       11:38.21 (37.85)    12:24.02 (45.81)    13:06.40 (42.38)    13:47.71 (41.31)
                               15:11.52 ( )                            16:36.14 ( )
                               18:00.68 ( )                            19:23.68 ( )
       20:05.82 (42.14)    20:45.65 (39.83)                                        
  2 Wang, Katie               13 Middies-MR          22:26.42   22:21.90        
                  37.22     1:18.55 (41.33)     2:03.07 (44.52)     2:47.13 (44.06)
        3:32.73 (45.60)     4:19.75 (47.02)     5:04.65 (44.90)     5:48.99 (44.34)
        6:36.13 (47.14)     7:20.75 (44.62)     8:03.42 (42.67)     8:51.19 (47.77)
        9:38.72 (47.53)    10:24.75 (46.03)    11:12.17 (47.42)    11:56.32 (44.15)
       12:42.42 (46.10)    13:25.88 (43.46)    14:12.02 (46.14)    14:57.20 (45.18)
       15:43.54 (46.34)    16:27.97 (44.43)    17:13.81 (45.84)    17:59.44 (45.63)
       18:45.05 (45.61)    19:30.19 (45.14)    20:17.18 (46.99)    21:00.53 (43.35)
       21:44.40 (43.87)    22:21.90 (37.50)                                        
  3 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR             23:46.18   22:26.18        
                  38.89     1:21.34 (42.45)     2:05.72 (44.38)     2:50.42 (44.70)
        3:35.83 (45.41)     4:19.44 (43.61)     5:04.83 (45.39)     5:48.88 (44.05)
        6:34.65 (45.77)     7:19.57 (44.92)     8:06.01 (46.44)     8:52.99 (46.98)
                               10:26.20 ( )                            12:01.35 ( )
       12:45.92 (44.57)    13:30.64 (44.72)    14:16.26 (45.62)    15:00.68 (44.42)
                               16:31.39 ( )    17:17.88 (46.49)    18:02.37 (44.49)
       18:48.11 (45.74)    19:31.89 (43.78)    20:17.79 (45.90)    21:00.70 (42.91)
       21:44.73 (44.03)    22:26.18 (41.45)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:12.99  13-14 METS
              1:12.99  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              1:17.19  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:12.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fong, Elise C             13 Manhattan Makos-MR   1:09.28    1:10.60 METS   
                  34.70     1:10.60 (35.90)                                        
  2 Zhang, Sophia             13 Agua Swim Team-MR    1:10.38    1:14.08 JO     
                  36.57     1:14.08 (37.51)                                        
  3 Fergus, Shea S            14 Manhattan Makos-MR   1:10.36    1:14.52 JO     
                  36.09     1:14.52 (38.43)                                        
  4 Lee, Emma P               13 Manhattan Makos-MR   1:13.91    1:15.71 JO     
  5 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR    1:13.02    1:17.66        
                  38.48     1:17.66 (39.18)                                        
  6 Saliy, Laura E            13 MPNY-MR              1:16.36    1:19.13        
                  39.16     1:19.13 (39.97)                                        
  7 Kabillio, Mia N           13 Manhattan Makos-MR   1:17.78    1:20.04        
  8 Holman, Josie M           13 PATS-MR              1:22.53    1:20.36        
                  39.88     1:20.36 (40.48)                                        
  9 Wang, Katie               13 Middies-MR           1:14.36    1:20.37        
                  39.11     1:20.37 (41.26)                                        
 10 Raboy, Ghelila            13 Agua Swim Team-MR    1:16.03    1:21.88        
                  40.77     1:21.88 (41.11)                                        
 10 Thomas, Raina W           13 PATS-MR              1:19.39    1:21.88        
 12 Behrens, Erin N           14 NDAC-MR              1:19.93    1:23.35        
                  40.56     1:23.35 (42.79)                                        
 13 Sacranie, Jaina A         13 Manhattan Makos-MR   1:26.16    1:23.81        
                  40.41     1:23.81 (43.40)                                        
 14 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              1:24.36    1:23.83        
 15 Holub, Emma M             14 Agua Swim Team-MR    1:22.98    1:25.54        
                  41.92     1:25.54 (43.62)                                        
 16 Muszynski, Amanda         13 HS-MR                1:18.85    1:25.60        
                  42.44     1:25.60 (43.16)                                        
 17 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    1:20.19    1:25.82        
                  43.05     1:25.82 (42.77)                                        
 18 Jordan, Lara              13 RI Marlins-MR        1:27.42    1:27.57        
                  43.98     1:27.57 (43.59)                                        
 19 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              1:28.29    1:27.62        
                  42.75     1:27.62 (44.87)                                        
 20 Green, Darby P            13 Manhattan Makos-MR   1:21.95    1:27.90        
                  42.52     1:27.90 (45.38)                                        
 21 Valerio, Sofia A          13 Middies-MR           1:21.24    1:28.06        
                  42.66     1:28.06 (45.40)                                        
 22 Baker, Zoe A              14 Unapex-MR            1:23.87    1:28.83        
                  42.77     1:28.83 (46.06)                                        
 23 Guardino, Mya E           13 PATS-MR              1:26.01    1:28.89        
 24 Horn, Imogen              13 Manhattan Makos-MR   1:31.68    1:28.91        
 25 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    1:21.54    1:28.96        
 26 Feigin, Alex M            14 Agua Swim Team-MR    1:19.08    1:30.75        
                  44.60     1:30.75 (46.15)                                        
 27 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR              1:29.27    1:30.84        
                  44.26     1:30.84 (46.58)                                        
 28 Bapis, Michaela M         13 Manhattan Makos-MR   1:31.80    1:33.22        
                  45.19     1:33.22 (48.03)                                        
 29 Brandon, Satya            13 Manhattan Makos-MR   1:33.67    1:36.79        
 30 Meier, MaryBeth X         14 PATS-MR              1:31.94    1:38.49        
 31 Katz, Arden               13 CFB-MR               1:42.49    1:39.48        
 32 Zhou, Amy X               13 PATS-MR                   NT    1:40.22        
 33 Bussey, Genesis S         13 APEX-MR              1:40.25    2:02.90        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:26.99  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:34.49  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              2:37.49  13-14 METS
              2:45.59  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  2:34.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G         13 Agua Swim Team-MR    2:18.26    2:33.57 ZONE   
                  36.35     1:15.05 (38.70)     1:54.89 (39.84)     2:33.57 (38.68)
  2 Fong, Elise C             13 Manhattan Makos-MR   2:25.76    2:34.39 ZONE   
                  37.58     1:17.96 (40.38)     1:58.10 (40.14)     2:34.39 (36.29)
  3 Zhang, Sophia             13 Agua Swim Team-MR    2:33.88    2:35.19 METS   
                  36.84     1:16.39 (39.55)     1:56.19 (39.80)     2:35.19 (39.00)
  4 Silveira, Luiza E         14 Agua Swim Team-MR    2:25.01    2:38.98 JO     
                  37.27     1:17.06 (39.79)     1:58.49 (41.43)     2:38.98 (40.49)
  5 Fergus, Shea S            14 Manhattan Makos-MR   2:32.32    2:42.92 JO     
                  38.72     1:20.72 (42.00)     2:03.50 (42.78)     2:42.92 (39.42)
  6 Lee, Emma P               13 Manhattan Makos-MR   2:37.83    2:43.72 JO     
                  38.18     1:20.05 (41.87)     2:03.11 (43.06)     2:43.72 (40.61)
  7 Holman, Josie M           13 PATS-MR              2:53.75    2:45.80        
                  39.11     1:20.99 (41.88)     2:03.56 (42.57)     2:45.80 (42.24)
  8 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR    2:36.12    2:46.05        
                  39.35     1:20.94 (41.59)     2:03.81 (42.87)     2:46.05 (42.24)
  9 Eng, Lauren *             13 Agua Swim Team-MR    2:40.84    2:46.32        
                  38.61     1:20.51 (41.90)     2:04.17 (43.66)     2:46.32 (42.15)
 10 Saliy, Laura E            13 MPNY-MR              2:41.69    2:46.67        
                  40.31     1:23.36 (43.05)     2:05.91 (42.55)     2:46.67 (40.76)
 11 Renna, Julia              13 SSC-MR               2:46.19    2:52.03        
                  41.72     1:26.41 (44.69)   2:52.03 (1:25.62)                    
 12 Kabillio, Mia N           13 Manhattan Makos-MR   2:50.74    2:53.73        
                  41.25     1:25.68 (44.43)     2:11.29 (45.61)     2:53.73 (42.44)
 13 Raboy, Ghelila            13 Agua Swim Team-MR    2:50.00    2:56.07        
                  42.03     1:26.22 (44.19)     2:12.33 (46.11)     2:56.07 (43.74)
 14 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    2:54.14    3:00.19        
                  44.02     1:30.48 (46.46)     2:16.98 (46.50)     3:00.19 (43.21)
 15 Thomas, Raina W           13 PATS-MR              2:47.51    3:00.72        
                  42.43     1:27.20 (44.77)     2:14.52 (47.32)     3:00.72 (46.20)
 16 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              2:50.98    3:06.62        
                  44.11     1:30.77 (46.66)     2:19.78 (49.01)     3:06.62 (46.84)
 17 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              3:10.62    3:07.49        
                  44.28     1:31.04 (46.76)     2:19.68 (48.64)     3:07.49 (47.81)
 18 Green, Darby P            13 Manhattan Makos-MR   2:58.79    3:07.91        
                  43.29     1:30.99 (47.70)     2:21.19 (50.20)     3:07.91 (46.72)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:23.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              1:24.99  13-14 METS
              1:29.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:23.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Sophia             13 Agua Swim Team-MR    1:13.30    1:17.44 SUPE   
                  37.53     1:17.44 (39.91)                                        
  2 Dauchez, Alice M          13 Agua Swim Team-MR    1:20.63    1:21.86 ZONE   
                  39.12     1:21.86 (42.74)                                        
  3 Fisher, Jocelyn           14 SSC-MR               1:15.73    1:22.19 ZONE   
                  38.04     1:22.19 (44.15)                                        
  4 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR    1:21.46    1:23.05 ZONE   
                  39.00     1:23.05 (44.05)                                        
  5 Freund, Jessica N         14 SSC-MR               1:17.57    1:23.73 METS   
                  40.72     1:23.73 (43.01)                                        
  6 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              1:29.51    1:27.39 JO     
                  41.98     1:27.39 (45.41)                                        
  7 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR    1:24.86    1:29.64 JO     
                  43.80     1:29.64 (45.84)                                        
  7 Saliy, Laura E            13 MPNY-MR              1:25.00    1:29.64 JO     
  9 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    1:27.89    1:31.40        
                  43.70     1:31.40 (47.70)                                        
 10 Cudney, Jillian J         13 PATS-MR              1:35.90    1:31.57        
                  43.77     1:31.57 (47.80)                                        
 11 Krevitt, Charlotte        13 Agua Swim Team-MR    1:30.98    1:32.22        
                  44.47     1:32.22 (47.75)                                        
 12 Muszynski, Amanda         13 HS-MR                1:28.77    1:32.92        
                  44.37     1:32.92 (48.55)                                        
 13 Heegaard, Annika          14 Manhattan Makos-MR   1:31.98    1:34.11        
 14 WU, Annie                 14 NCAC-MR              1:28.00    1:35.29        
 15 Pastor, Selena            14 NYSA-MR              1:37.47    1:35.56        
                  46.11     1:35.56 (49.45)                                        
 16 Feigin, Alex M            14 Agua Swim Team-MR    1:34.83    1:35.78        
 17 Zhou, Amy X               13 PATS-MR              1:36.72    1:35.92        
                  46.85     1:35.92 (49.07)                                        
 18 McGowan, Sofia M          13 Agua Swim Team-MR    1:44.44    1:38.39        
                  46.59     1:38.39 (51.80)                                        
 19 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    1:33.53    1:39.09        
                  48.50     1:39.09 (50.59)                                        
 20 Thomas, Raina W           13 PATS-MR                   NT    1:39.85        
 21 Renna, Julia              13 SSC-MR               1:33.50    1:40.61        
                  47.60     1:40.61 (53.01)                                        
 22 Oliver, Avery             13 Manhattan Makos-MR   1:41.06    1:40.82        
                  48.55     1:40.82 (52.27)                                        
 23 Horn, Imogen              13 Manhattan Makos-MR   1:39.26    1:40.96        
                  46.61     1:40.96 (54.35)                                        
 24 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR    1:40.44    1:41.50        
 25 Bapis, Maria C            13 Manhattan Makos-MR   1:38.05    1:43.50        
                  48.79     1:43.50 (54.71)                                        
 26 Raboy, Ghelila            13 Agua Swim Team-MR    1:35.27    1:46.22        
                  52.70     1:46.22 (53.52)                                        
 27 Meier, MaryBeth X         14 PATS-MR              1:55.75    1:49.56        
                  53.41     1:49.56 (56.15)                                        
 28 Brandon, Satya            13 Manhattan Makos-MR   1:50.30    1:52.56        
                  51.72   1:52.56 (1:00.84)                                        
 29 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    1:42.02    1:54.61        
                  54.22   1:54.61 (1:00.39)                                        
 30 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              1:54.18    1:54.69        
                  54.69   1:54.69 (1:00.00)                                        
 31 Cook, April M             13 RFAC-MR              1:52.81    2:00.14        
                  57.38   2:00.14 (1:02.76)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:57.19  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              3:03.99  13-14 METS
              3:13.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  2:57.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Sophia             13 Agua Swim Team-MR    2:41.64    2:49.02 ZONE   
                  39.33     1:22.22 (42.89)     2:07.35 (45.13)     2:49.02 (41.67)
  2 Dauchez, Alice M          13 Agua Swim Team-MR    2:49.92    2:50.78 ZONE   
                  40.53     1:23.72 (43.19)     2:08.15 (44.43)     2:50.78 (42.63)
  3 Fisher, Jocelyn           14 SSC-MR               2:44.02    2:53.10 ZONE   
                  39.25     1:23.21 (43.96)     2:08.50 (45.29)     2:53.10 (44.60)
  4 Gormley, Isabel G         13 Agua Swim Team-MR    2:43.29    2:57.86 METS   
                  40.82     1:26.18 (45.36)     2:12.40 (46.22)     2:57.86 (45.46)
  5 Freund, Jessica N         14 SSC-MR               2:48.21    2:58.17 METS   
                  42.73     1:28.31 (45.58)     2:14.03 (45.72)     2:58.17 (44.14)
  6 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR    2:56.03    3:03.08 METS   
                  41.96     1:27.23 (45.27)     2:16.10 (48.87)     3:03.08 (46.98)
  7 Fong, Elise C             13 Manhattan Makos-MR   3:00.81    3:06.01 JO     
                                1:31.39 ( )   3:06.01 (1:34.62)                    
  8 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              3:44.15    3:06.75 JO     
                  41.83     1:29.89 (48.06)     2:18.89 (49.00)     3:06.75 (47.86)
  9 Krevitt, Charlotte        13 Agua Swim Team-MR    3:06.33    3:08.23 JO     
                  43.46     1:31.22 (47.76)     2:20.66 (49.44)     3:08.23 (47.57)
 10 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR    3:07.23    3:08.63 JO     
                  43.77     1:31.03 (47.26)     2:19.74 (48.71)     3:08.63 (48.89)
 11 Silveira, Luiza E         14 Agua Swim Team-MR    3:05.29    3:14.36        
                  44.41     1:33.04 (48.63)     2:24.93 (51.89)     3:14.36 (49.43)
 12 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    3:13.89    3:19.01        
                                1:35.66 ( )     2:28.41 (52.75)     3:19.01 (50.60)
 13 Heegaard, Annika          14 Manhattan Makos-MR   3:22.07    3:26.82        
                  46.45     1:37.79 (51.34)     2:32.48 (54.69)     3:26.82 (54.34)
 14 Zhou, Amy X               13 PATS-MR              3:35.37    3:29.15        
                  48.68     1:42.53 (53.85)     2:38.82 (56.29)     3:29.15 (50.33)
 15 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR    3:29.23    3:30.03        
                  49.57     1:42.49 (52.92)     2:36.76 (54.27)     3:30.03 (53.27)
 16 Trevena, Olivia E         13 NDAC-MR              3:35.65    3:33.82        
                  48.90     1:43.52 (54.62)     2:40.48 (56.96)     3:33.82 (53.34)
 17 McGowan, Sofia M          13 Agua Swim Team-MR    3:28.34    3:35.86        
                                1:43.55 ( )   3:35.86 (1:52.31)                    
 18 Bapis, Maria C            13 Manhattan Makos-MR   3:36.90    3:44.46        
                  48.26     1:43.74 (55.48)   2:46.05 (1:02.31)     3:44.46 (58.41)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:10.99  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              1:11.69  13-14 METS
              1:15.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:10.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G         13 Agua Swim Team-MR    1:05.39    1:10.26 ZONE   
                  32.74     1:10.26 (37.52)                                        
  2 Freund, Jessica N         14 SSC-MR               1:07.36    1:11.34 METS   
  3 Cudney, Jillian J         13 PATS-MR              1:19.51    1:13.64 JO     
                  33.89     1:13.64 (39.75)                                        
  4 Eng, Lauren *             13 Agua Swim Team-MR    1:12.17    1:15.52 JO     
  5 Silveira, Luiza E         14 Agua Swim Team-MR    1:10.96    1:15.73 JO     
                  35.90     1:15.73 (39.83)                                        
  6 Milrod, Maya L            13 Agua Swim Team-MR    1:10.65    1:16.39        
  7 Krevitt, Charlotte        13 Agua Swim Team-MR    1:10.86    1:17.03        
  8 Thomas, Raina W           13 PATS-MR              1:21.69    1:18.04        
                  36.09     1:18.04 (41.95)                                        
  9 Behrens, Erin N           14 NDAC-MR              1:15.11    1:20.37        
 10 Holman, Josie M           13 PATS-MR              1:16.85    1:20.89        
                  36.18     1:20.89 (44.71)                                        
 11 Lavery, Maeve E           14 UN-MR                1:20.17    1:22.64        
                  37.14     1:22.64 (45.50)                                        
 12 Kabillio, Mia N           13 Manhattan Makos-MR   1:20.77    1:23.24        
 13 Sacranie, Jaina A         13 Manhattan Makos-MR   1:22.65    1:23.29        
                  39.48     1:23.29 (43.81)                                        
 14 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              1:26.00    1:25.54        
                  39.10     1:25.54 (46.44)                                        
 15 Holub, Emma M             14 Agua Swim Team-MR    1:22.43    1:27.45        
                  41.73     1:27.45 (45.72)                                        
 16 Raboy, Ghelila            13 Agua Swim Team-MR    1:19.22    1:28.26        
                  40.92     1:28.26 (47.34)                                        
 17 Guardino, Mya E           13 PATS-MR              1:28.00    1:31.80        
                  39.35     1:31.80 (52.45)                                        
 18 Reyna, Margaux            14 Middies-MR           1:26.60    1:31.92        
                  39.26     1:31.92 (52.66)                                        
 19 Heegaard, Annika          14 Manhattan Makos-MR   1:32.14    1:36.09        
                  43.52     1:36.09 (52.57)                                        
 20 Pardo, Shamira L          14 APEX-MR              1:34.01    1:38.06        
                  44.68     1:38.06 (53.38)                                        
 -- Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR    1:25.44         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Brandon, Satya            13 Manhattan Makos-MR   1:53.43         DQ        
      Arms underwater recovery
                  46.46        DQ (1:08.55)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.39  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:37.39  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              2:43.99  13-14 METS
              2:53.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  2:37.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G         13 Agua Swim Team-MR    2:23.03    2:36.71 ZONE   
                  34.30     1:14.27 (39.97)     1:55.96 (41.69)     2:36.71 (40.75)
  2 Freund, Jessica N         14 SSC-MR               2:28.00    2:43.34 METS   
                                1:15.47 ( )   2:43.34 (1:27.87)                    
  3 Dauchez, Alice M          13 Agua Swim Team-MR    2:43.42    2:46.41 JO     
                  37.09     1:19.78 (42.69)     2:05.19 (45.41)     2:46.41 (41.22)
  4 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR    2:36.04    2:46.65 JO     
                  36.15     1:17.95 (41.80)   2:46.65 (1:28.70)                    
  5 Jiang, Claire             13 Agua Swim Team-MR    3:05.84    3:15.82        
                                1:30.98 ( )     2:23.78 (52.80)     3:15.82 (52.04)
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:34.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              2:37.29  13-14 METS
              2:44.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  2:34.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fong, Elise C             13 Manhattan Makos-MR   2:33.63    2:38.85 JO     
                  34.23     1:14.94 (40.71)     2:03.97 (49.03)     2:38.85 (34.88)
  1 Fisher, Jocelyn           14 SSC-MR               2:31.86    2:38.85 JO     
                  33.71                             2:02.76 ( )     2:38.85 (36.09)
  3 Freund, Jessica N         14 SSC-MR               2:29.25    2:39.44 JO     
                  34.65     1:15.89 (41.24)     2:04.04 (48.15)     2:39.44 (35.40)
  4 Eng, Lauren *             13 Agua Swim Team-MR    2:36.69    2:41.72 JO     
                  34.29     1:16.03 (41.74)     2:06.67 (50.64)     2:41.72 (35.05)
  5 Silveira, Luiza E         14 Agua Swim Team-MR    2:33.16    2:42.34 JO     
                  35.00     1:16.26 (41.26)     2:05.68 (49.42)     2:42.34 (36.66)
  6 Fergus, Shea S            14 Manhattan Makos-MR   2:38.80    2:42.83 JO     
                  35.45     1:18.88 (43.43)     2:06.54 (47.66)     2:42.83 (36.29)
  7 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR    2:41.22    2:46.00        
                  37.30     1:21.42 (44.12)     2:09.21 (47.79)     2:46.00 (36.79)
  8 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR    2:42.86    2:46.05        
                  36.27     1:18.82 (42.55)     2:07.73 (48.91)     2:46.05 (38.32)
  9 Saliy, Laura E            13 MPNY-MR              2:46.25    2:46.26        
                  38.22     1:21.13 (42.91)     2:09.83 (48.70)     2:46.26 (36.43)
 10 Lavery, Maeve E           14 UN-MR                2:48.88    2:48.69        
                  36.25     1:20.43 (44.18)     2:11.01 (50.58)     2:48.69 (37.68)
 11 Krevitt, Charlotte        13 Agua Swim Team-MR    2:32.98    2:50.93        
                  37.36     1:23.11 (45.75)     2:13.83 (50.72)     2:50.93 (37.10)
 12 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              3:26.93    2:51.19        
                  37.38     1:23.82 (46.44)     2:11.70 (47.88)     2:51.19 (39.49)
 13 Milrod, Maya L            13 Agua Swim Team-MR    2:41.82    2:52.52        
                  35.21     1:23.47 (48.26)     2:17.19 (53.72)     2:52.52 (35.33)
 14 Muszynski, Amanda         13 HS-MR                2:54.61    2:53.74        
                                1:22.69 ( )     2:14.16 (51.47)     2:53.74 (39.58)
 15 Feigin, Alex M            14 Agua Swim Team-MR    2:46.79    2:54.31        
                  37.56     1:23.41 (45.85)     2:15.07 (51.66)     2:54.31 (39.24)
 16 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    2:51.79    2:55.32        
                  38.35     1:23.32 (44.97)     2:15.35 (52.03)     2:55.32 (39.97)
 17 Lee, Emma P               13 Manhattan Makos-MR   2:53.25    2:56.45        
                  37.07     1:19.08 (42.01)     2:17.16 (58.08)     2:56.45 (39.29)
 18 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    2:53.66    2:56.94        
                  38.12     1:24.82 (46.70)     2:16.18 (51.36)     2:56.94 (40.76)
 19 Pastor, Selena            14 NYSA-MR              2:57.95    2:57.96        
                  37.99     1:22.37 (44.38)     2:15.83 (53.46)     2:57.96 (42.13)
 20 Renna, Julia              13 SSC-MR               2:53.84    2:58.07        
                  39.63     1:24.76 (45.13)     2:18.78 (54.02)     2:58.07 (39.29)
 21 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              3:05.80    3:03.22        
                  38.32     1:24.99 (46.67)     2:23.04 (58.05)     3:03.22 (40.18)
 22 Heegaard, Annika          14 Manhattan Makos-MR   2:59.18    3:06.63        
                                1:30.94 ( )     2:24.13 (53.19)     3:06.63 (42.50)
 23 Green, Darby P            13 Manhattan Makos-MR   3:01.70    3:06.65        
                  39.89     1:28.84 (48.95)     2:25.13 (56.29)     3:06.65 (41.52)
 24 Sacranie, Jaina A         13 Manhattan Makos-MR   3:06.52    3:07.00        
                  39.17     1:25.84 (46.67)   3:07.00 (1:41.16)                    
 25 Oliver, Avery             13 Manhattan Makos-MR   3:12.75    3:11.92        
                                1:29.81 ( )     2:27.65 (57.84)     3:11.92 (44.27)
 26 McGowan, Sofia M          13 Agua Swim Team-MR    3:07.15    3:12.09        
                  42.48     1:32.41 (49.93)     2:28.96 (56.55)     3:12.09 (43.13)
 27 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    3:00.40    3:12.56        
                  42.05     1:29.86 (47.81)   2:31.00 (1:01.14)     3:12.56 (41.56)
 28 Horn, Imogen              13 Manhattan Makos-MR   3:21.88    3:16.59        
                  43.39     1:31.49 (48.10)     2:29.32 (57.83)     3:16.59 (47.27)
 29 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR    3:30.44    3:20.72        
                  44.63     1:35.14 (50.51)   2:36.12 (1:00.98)     3:20.72 (44.60)
 30 Cook, April M             13 RFAC-MR              3:17.85    3:30.30        
                                1:40.36 ( )   2:44.97 (1:04.61)     3:30.30 (45.33)
 31 Bapis, Michaela M         13 Manhattan Makos-MR   3:23.19    3:33.07        
                  48.74     1:41.19 (52.45)   2:48.40 (1:07.21)     3:33.07 (44.67)
 32 Bapis, Maria C            13 Manhattan Makos-MR   3:29.68    3:43.48        
                  48.28     1:47.77 (59.49)   2:48.96 (1:01.19)     3:43.48 (54.52)
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
              5:13.79  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              5:28.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              5:35.99  13-14 METS
              5:54.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  5:28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G         13 Agua Swim Team-MR    4:56.65    5:13.03 SUPE   
                  33.47     1:11.04 (37.57)     1:51.52 (40.48)     2:29.61 (38.09)
        3:15.52 (45.91)     4:00.80 (45.28)     4:37.90 (37.10)     5:13.03 (35.13)
  2 Zhang, Sophia             13 Agua Swim Team-MR    5:08.70    5:19.91 ZONE   
                  33.59     1:11.68 (38.09)     1:55.19 (43.51)     2:36.94 (41.75)
        3:17.59 (40.65)     4:07.71 (50.12)     4:44.72 (37.01)     5:19.91 (35.19)
  3 Dauchez, Alice M          13 Agua Swim Team-MR    5:32.23    5:36.33 JO     
                  37.26     1:19.20 (41.94)     2:03.86 (44.66)     2:47.85 (43.99)
        3:34.88 (47.03)     4:20.46 (45.58)     4:58.91 (38.45)     5:36.33 (37.42)
  4 Eng, Lauren *             13 Agua Swim Team-MR    5:34.35    5:45.90 JO     
                  35.63     1:16.52 (40.89)     2:01.88 (45.36)     2:48.01 (46.13)
                                4:29.95 ( )     5:08.60 (38.65)     5:45.90 (37.30)
  5 Milrod, Maya L            13 Agua Swim Team-MR    5:31.76    6:00.54        
                  36.09     1:19.81 (43.72)     2:09.53 (49.72)     2:56.40 (46.87)
        3:49.10 (52.70)     4:42.06 (52.96)     5:22.12 (40.06)     6:00.54 (38.42)
 
Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
                28.89  15&O ZONE 2014 LC Zone
                29.69  15&O METS
                30.79  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  28.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillis, Gabrielle B       16 Manhattan Makos-MR     27.13      29.30 METS   
  2 Hare, Maia                18 Manhattan Makos-MR     27.26      29.72 JO     
  3 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR      28.85      30.17 JO     
  4 Lam, Donna                17 PATS-MR                29.04      30.39 JO     
  5 Mackrel, Naima J          16 NDAC-MR                28.65      30.88        
  6 Taylor, Sophia G          17 Manhattan Makos-MR     28.99      30.93        
  7 Fisher, Kristin M         17 NDAC-MR                29.77      31.52        
  8 Gonzalez, Angelina        15 MPNY-MR                31.42      32.15        
  9 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR      35.44      32.68        
 10 Molestina, Ana T          15 Manhattan Makos-MR     32.45      32.72        
 11 Jumpp, Micah B            16 PATS-MR                33.61      32.84        
 12 Horwitz, Rebecca A        15 Manhattan Makos-MR     32.25      33.03        
 13 Ritziu, Andrea            15 RI Marlins-MR          34.10      33.15        
 14 Conforti, Samantha M      17 PATS-MR                32.07      33.39        
 15 Rhodd, Holland M          18 Manhattan Makos-MR     31.82      33.54        
 16 Notis, Dahlia J           15 PATS-MR                33.38      34.31        
 17 Keane, MaryKate           17 PATS-MR                31.53      34.89        
 18 Murillo, Lindsay J        15 APEX-MR                34.64      35.44        
 19 Conforti, Nicole M        15 PATS-MR                34.34      35.60        
 20 Kass, Gabby               15 Middies-MR             36.03      37.34        
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:03.99  15&O METS
              1:04.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
              1:06.69  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  1:04.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillis, Gabrielle B       16 Manhattan Makos-MR     59.38    1:04.09 ZONE   
                  30.63     1:04.09 (33.46)                                        
  2 Fong, Chloe C             15 Manhattan Makos-MR   1:01.81    1:04.26 JO     
                  31.30     1:04.26 (32.96)                                        
  3 Miou, Grace               15 NCAC-MR              1:02.00    1:04.90 JO     
                  31.37     1:04.90 (33.53)                                        
  4 Lam, Donna                17 PATS-MR              1:01.30    1:05.13 JO     
                  31.84     1:05.13 (33.29)                                        
  5 Donabie, Alana R          16 PATS-MR              1:04.18    1:06.02 JO     
                  31.69     1:06.02 (34.33)                                        
  6 Walsh, Katelyn K          15 PATS-MR              1:07.66    1:06.04 JO     
                  32.37     1:06.04 (33.67)                                        
  7 Code, Alexa L             16 Manhattan Makos-MR   1:01.77    1:06.70        
                  32.10     1:06.70 (34.60)                                        
  8 Graham, Kendra S          15 PATS-MR              1:04.40    1:06.81        
                  31.92     1:06.81 (34.89)                                        
  9 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    1:03.73    1:07.49        
                  32.14     1:07.49 (35.35)                                        
 10 Cole, Mikaela G           16 APEX-MR              1:06.04    1:08.55        
                  32.39     1:08.55 (36.16)                                        
 11 Noncarrow, Katie L        15 NYSA-MR              1:06.93    1:09.42        
                  33.29     1:09.42 (36.13)                                        
 12 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR    1:06.44    1:09.65        
                  33.77     1:09.65 (35.88)                                        
 13 Gonzalez, Angelina        15 MPNY-MR              1:09.31    1:09.72        
                  33.91     1:09.72 (35.81)                                        
 14 Burke, Jill L             16 Agua Swim Team-MR    1:06.19    1:09.84        
                  33.97     1:09.84 (35.87)                                        
 15 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    1:06.91    1:10.30        
                  34.17     1:10.30 (36.13)                                        
 16 Weltz, Sarah              15 Tritons-MR           1:11.14    1:11.07        
                  33.36     1:11.07 (37.71)                                        
 17 Molestina, Ana T          15 Manhattan Makos-MR   1:08.74    1:11.74        
                  34.53     1:11.74 (37.21)                                        
 18 Duval, Rachelle R         18 MPNY-MR              1:10.49    1:11.80        
                  34.51     1:11.80 (37.29)                                        
 19 Horwitz, Rebecca A        15 Manhattan Makos-MR   1:10.57    1:13.03        
                  34.31     1:13.03 (38.72)                                        
 20 O'Brien, Megan A          15 NYSA-MR              1:17.12    1:13.67        
                  34.70     1:13.67 (38.97)                                        
 21 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    1:10.44    1:13.78        
                  35.24     1:13.78 (38.54)                                        
 22 SU, Rachael               15 NCAC-MR              1:12.00    1:16.94        
                  34.83     1:16.94 (42.11)                                        
 23 Rhodd, Holland M          18 Manhattan Makos-MR   1:09.04    1:17.31        
                  34.86     1:17.31 (42.45)                                        
 24 Murphy, Morgan J          17 PATS-MR                   NT    1:18.56        
                  37.68     1:18.56 (40.88)                                        
 25 Schiavi, Guilia           15 PATS-MR              1:19.02    1:20.76        
                  37.76     1:20.76 (43.00)                                        
 26 Notis, Dahlia J           15 PATS-MR              1:14.51    1:22.42        
                  38.73     1:22.42 (43.69)                                        
 27 Schiavi, Alessandra       17 PATS-MR              1:24.52    1:25.07        
                  39.86     1:25.07 (45.21)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:16.99  15&O ZONE 2014 LC Zone
              2:17.99  15&O METS
              2:24.29  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  2:16.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lara, Krystal D           17 Agua Swim Team-MR    2:03.99    2:07.22 SUPE   
                  29.70     1:01.47 (31.77)     1:34.98 (33.51)     2:07.22 (32.24)
  2 Brickman, Molly E         18 Agua Swim Team-MR    2:07.05    2:12.99 ZONE   
                  30.83     1:04.04 (33.21)     1:38.74 (34.70)     2:12.99 (34.25)
  3 Eguchi, Yukino N          15 Agua Swim Team-MR    2:17.19    2:16.98 ZONE   
                  32.42     1:07.20 (34.78)     1:42.67 (35.47)     2:16.98 (34.31)
  4 Aarts, Nicole B           16 Agua Swim Team-MR    2:06.28    2:17.03 METS   
                  31.45     1:05.80 (34.35)     1:42.10 (36.30)     2:17.03 (34.93)
  5 Fong, Chloe C             15 Manhattan Makos-MR   2:19.86    2:18.97 JO     
                                1:08.04 ( )   2:18.97 (1:10.93)                    
  6 Fried, Carly T            17 Agua Swim Team-MR    2:16.92    2:19.14 JO     
                  33.00     1:08.68 (35.68)     1:44.47 (35.79)     2:19.14 (34.67)
  7 Walsh, Katelyn K          15 PATS-MR              2:19.22    2:19.21 JO     
                  32.40     1:07.65 (35.25)     1:44.21 (36.56)     2:19.21 (35.00)
  8 Grier, Mary-McKenzie      15 Agua Swim Team-MR    2:14.89    2:20.18 JO     
                  32.97     1:08.89 (35.92)     1:45.19 (36.30)     2:20.18 (34.99)
  9 Lam, Donna                17 PATS-MR              2:15.23    2:22.15 JO     
                  32.83     1:08.84 (36.01)     1:45.88 (37.04)     2:22.15 (36.27)
 10 Wilf, Jenna R             16 Agua Swim Team-MR    2:14.88    2:22.50 JO     
                                1:08.98 ( )     1:45.80 (36.82)     2:22.50 (36.70)
 11 Lipton, Jessica R         17 Agua Swim Team-MR    2:19.79    2:25.96        
                  33.51     1:10.46 (36.95)     1:48.87 (38.41)     2:25.96 (37.09)
 12 Donabie, Alana R          16 PATS-MR              2:21.30    2:26.38        
                  33.21     1:10.58 (37.37)     1:48.57 (37.99)     2:26.38 (37.81)
 13 Graham, Kendra S          15 PATS-MR              2:23.17    2:26.94        
                                1:10.56 ( )   2:26.94 (1:16.38)                    
 14 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    2:21.81    2:28.56        
                  33.21     1:10.76 (37.55)     1:50.16 (39.40)     2:28.56 (38.40)
 15 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    2:22.42    2:28.92        
                  34.56     1:12.42 (37.86)     1:51.03 (38.61)     2:28.92 (37.89)
 16 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR    2:17.79    2:29.87        
                  34.19     1:11.74 (37.55)   2:29.87 (1:18.13)                    
 17 Gonzalez, Angelina        15 MPNY-MR              2:34.49    2:35.90        
                  34.08     1:12.32 (38.24)     1:54.11 (41.79)     2:35.90 (41.79)
 18 Conforti, Nicole M        15 PATS-MR              2:37.33    2:39.04        
                                1:17.43 ( )     1:59.62 (42.19)     2:39.04 (39.42)
 19 Johnson, Anna B           18 Middies-MR           2:29.73    2:40.66        
                                1:18.13 ( )   2:40.66 (1:22.53)                    
 20 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    2:50.44    2:43.42        
                                1:17.71 ( )   2:43.42 (1:25.71)                    
 21 Kass, Gabby               15 Middies-MR           2:49.21    3:01.18        
                  43.23     1:26.58 (43.35)     2:15.01 (48.43)     3:01.18 (46.17)
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:33.79  15&O SUPE Super Sectional 2014
              4:46.99  15&O ZONE 2014 LC Zone
              4:49.99  15&O METS
              5:03.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  4:46.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brickman, Molly E         18 Agua Swim Team-MR    4:27.33    4:40.10 ZONE   
                  31.52     1:05.94 (34.42)     1:41.69 (35.75)     2:17.07 (35.38)
        2:53.01 (35.94)     3:28.92 (35.91)     4:05.15 (36.23)     4:40.10 (34.95)
  2 Aarts, Nicole B           16 Agua Swim Team-MR    4:28.27    4:42.58 ZONE   
                  32.40     1:07.12 (34.72)     1:42.98 (35.86)     2:19.10 (36.12)
        2:55.86 (36.76)     3:32.66 (36.80)     4:08.46 (35.80)     4:42.58 (34.12)
  3 Eguchi, Yukino N          15 Agua Swim Team-MR    4:42.09    4:44.78 ZONE   
                  33.47     1:09.21 (35.74)     1:45.47 (36.26)     2:21.64 (36.17)
        2:57.89 (36.25)     3:33.97 (36.08)     4:10.17 (36.20)     4:44.78 (34.61)
  4 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR    4:52.78    4:57.12 JO     
                  35.24     1:12.17 (36.93)     1:50.02 (37.85)     2:27.26 (37.24)
        3:05.05 (37.79)     3:42.60 (37.55)     4:20.77 (38.17)     4:57.12 (36.35)
  5 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    5:04.34    5:16.06        
                  34.97     1:14.63 (39.66)     1:55.30 (40.67)     2:35.91 (40.61)
        3:16.80 (40.89)     3:57.14 (40.34)     4:37.35 (40.21)     5:16.06 (38.71)
  6 Weissman, Emily T         15 Agua Swim Team-MR    4:49.12    5:18.93        
                  34.25     1:13.14 (38.89)     1:53.61 (40.47)     2:34.46 (40.85)
        3:16.10 (41.64)     3:57.18 (41.08)     4:38.44 (41.26)     5:18.93 (40.49)
  7 Eufer, Madison A          15 NYSA-MR              4:59.27    5:20.62        
                                1:14.63 ( )                             2:36.12 ( )
                                3:57.87 ( )     4:39.91 (42.04)     5:20.62 (40.71)
  8 Hon, Gi Gi                15 HS-MR                5:10.28    5:28.33        
                  35.29     1:16.06 (40.77)     1:57.81 (41.75)     2:39.84 (42.03)
        3:21.67 (41.83)     4:03.66 (41.99)     4:45.90 (42.24)     5:28.33 (42.43)
  9 Cole, Mikaela G           16 APEX-MR              5:30.28    5:30.96        
                  35.69     1:16.74 (41.05)     1:58.60 (41.86)     2:41.47 (42.87)
        3:23.91 (42.44)     4:07.02 (43.11)     4:49.54 (42.52)     5:30.96 (41.42)
 10 O'Brien, Megan A          15 NYSA-MR              6:06.99    5:49.09        
                  37.09     1:19.70 (42.61)     2:04.42 (44.72)     2:49.81 (45.39)
        3:35.23 (45.42)     4:20.12 (44.89)     5:05.47 (45.35)     5:49.09 (43.62)
 
Girls 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              9:25.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
              9:48.39  15&O ZONE 2014 LC Zone
             10:03.99  15&O METS
 Meet Qualifying 15&O:  9:48.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donabie, Alana R          16 PATS-MR             11:03.18   11:19.88        
                  35.63     1:15.46 (39.83)     1:57.42 (41.96)     2:39.80 (42.38)
        3:24.01 (44.21)     4:07.61 (43.60)     4:51.76 (44.15)     5:35.15 (43.39)
        6:19.87 (44.72)     7:04.05 (44.18)     7:48.53 (44.48)     8:31.58 (43.05)
        9:14.50 (42.92)     9:56.74 (42.24)    10:39.75 (43.01)    11:19.88 (40.13)
 
Girls 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: hEAT 1SWIMMING WITH EVENT 42  HEAT#1
             18:02.69  15&O SUPE Super Sectional 2014
             18:46.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
             19:47.99  15&O METS
 Meet Qualifying 15&O:  18:46.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR   18:49.58   19:34.91 METS   
                  36.06     1:14.86 (38.80)     1:54.63 (39.77)     2:33.31 (38.68)
        3:12.67 (39.36)     3:51.51 (38.84)     4:31.18 (39.67)     5:10.14 (38.96)
        5:45.96 (35.82)     6:29.21 (43.25)     7:09.45 (40.24)     7:48.51 (39.06)
        8:28.45 (39.94)     9:07.65 (39.20)     9:47.73 (40.08)    10:26.82 (39.09)
       11:06.69 (39.87)    11:45.44 (38.75)    12:25.46 (40.02)    13:04.22 (38.76)
       13:44.60 (40.38)    14:23.46 (38.86)    15:03.32 (39.86)    15:42.33 (39.01)
       16:22.41 (40.08)    17:01.24 (38.83)    17:40.74 (39.50)    18:19.05 (38.31)
       18:58.16 (39.11)    19:34.91 (36.75)                                        
  2 Graham, Kendra S          15 PATS-MR             20:37.52   20:31.75        
                  36.04     1:15.14 (39.10)     1:55.12 (39.98)     2:35.83 (40.71)
        3:11.99 (36.16)     3:58.00 (46.01)     4:39.26 (41.26)     5:20.39 (41.13)
        5:57.27 (36.88)     6:43.17 (45.90)     7:25.56 (42.39)     8:06.87 (41.31)
        8:49.15 (42.28)     9:30.29 (41.14)    10:09.67 (39.38)    10:53.83 (44.16)
       11:35.67 (41.84)    12:17.06 (41.39)    12:59.46 (42.40)    13:40.72 (41.26)
       14:22.64 (41.92)    15:03.88 (41.24)    15:46.08 (42.20)    16:27.14 (41.06)
       17:09.27 (42.13)    17:50.49 (41.22)    18:32.21 (41.72)    19:13.23 (41.02)
       19:50.93 (37.70)    20:31.75 (40.82)                                        
  3 Gabriel, Tara N           15 Middies-MR          22:27.82   22:12.89        
                  38.47     1:21.06 (42.59)     2:05.57 (44.51)     2:49.08 (43.51)
        3:34.53 (45.45)     4:18.81 (44.28)     5:04.82 (46.01)     5:48.67 (43.85)
        6:34.60 (45.93)     7:19.21 (44.61)     8:04.76 (45.55)     8:48.58 (43.82)
        9:34.34 (45.76)    10:19.40 (45.06)    11:04.36 (44.96)    11:49.49 (45.13)
       12:34.73 (45.24)    13:18.95 (44.22)    14:04.55 (45.60)    14:48.64 (44.09)
       15:33.49 (44.85)    16:18.11 (44.62)    17:03.44 (45.33)    17:47.16 (43.72)
       18:32.67 (45.51)    19:16.28 (43.61)    20:01.57 (45.29)    20:46.40 (44.83)
       21:30.12 (43.72)    22:12.89 (42.77)                                        
  4 Wang, Chloe               16 Middies-MR          22:30.40   22:29.47        
                  39.41     1:23.11 (43.70)     2:08.85 (45.74)     2:54.46 (45.61)
        3:39.79 (45.33)     4:25.91 (46.12)     5:11.89 (45.98)     5:57.71 (45.82)
        6:42.48 (44.77)     7:28.65 (46.17)     8:14.58 (45.93)     8:59.94 (45.36)
        9:45.74 (45.80)    10:31.95 (46.21)    11:17.23 (45.28)    12:02.33 (45.10)
       12:46.99 (44.66)    13:31.86 (44.87)    14:17.40 (45.54)    15:03.31 (45.91)
       15:48.40 (45.09)    16:34.22 (45.82)    17:19.25 (45.03)    18:04.13 (44.88)
                               19:34.87 ( )    20:19.63 (44.76)    21:03.88 (44.25)
       21:47.97 (44.09)    22:29.47 (41.50)                                        
  5 Johnson, Anna B           18 Middies-MR          22:38.12   22:34.22        
                  37.95     1:21.43 (43.48)     2:07.33 (45.90)     2:52.49 (45.16)
        3:35.00 (42.51)     4:24.31 (49.31)     5:08.49 (44.18)     5:53.55 (45.06)
        6:36.20 (42.65)     7:24.18 (47.98)     8:09.18 (45.00)     8:54.86 (45.68)
        9:35.72 (40.86)    10:26.27 (50.55)    11:07.90 (41.63)    11:57.43 (49.53)
       12:41.05 (43.62)    13:28.90 (47.85)    14:15.28 (46.38)    15:00.52 (45.24)
       15:43.14 (42.62)    16:31.01 (47.87)    17:14.70 (43.69)    18:03.27 (48.57)
       18:49.48 (46.21)    19:34.83 (45.35)    20:21.06 (46.23)    21:05.62 (44.56)
       21:51.02 (45.40)    22:34.22 (43.20)                                        
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:12.69  15&O ZONE 2014 LC Zone
              1:12.99  15&O METS
              1:16.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  1:12.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aarts, Nicole B           16 Agua Swim Team-MR    1:03.55    1:09.88 ZONE   
                  34.45     1:09.88 (35.43)                                        
  2 Eguchi, Yukino N          15 Agua Swim Team-MR    1:13.03    1:13.45 JO     
                  36.32     1:13.45 (37.13)                                        
  3 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR    1:08.75    1:14.39 JO     
                  36.60     1:14.39 (37.79)                                        
  4 Hare, Maia                18 Manhattan Makos-MR   1:07.44    1:14.41 JO     
                  36.26     1:14.41 (38.15)                                        
  5 Taylor, Sophia G          17 Manhattan Makos-MR   1:09.76    1:15.20 JO     
                  36.83     1:15.20 (38.37)                                        
  6 Hillis, Gabrielle B       16 Manhattan Makos-MR   1:07.42    1:16.27 JO     
                  36.30     1:16.27 (39.97)                                        
  7 Wilf, Jenna R             16 Agua Swim Team-MR    1:13.44    1:17.42        
                  38.30     1:17.42 (39.12)                                        
  8 Graham, Kendra S          15 PATS-MR              1:14.92    1:17.89        
                  38.22     1:17.89 (39.67)                                        
  9 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    1:14.80    1:19.33        
                  39.26     1:19.33 (40.07)                                        
 10 Fisher, Kristin M         17 NDAC-MR              1:10.30    1:19.36        
 11 Mackrel, Naima J          16 NDAC-MR              1:08.61    1:20.25        
                  37.85     1:20.25 (42.40)                                        
 12 Donabie, Alana R          16 PATS-MR              1:16.73    1:20.40        
                  38.65     1:20.40 (41.75)                                        
 13 Keane, MaryKate           17 PATS-MR              1:22.46    1:24.73        
                  41.97     1:24.73 (42.76)                                        
 14 Jumpp, Micah B            16 PATS-MR              1:25.20    1:25.65        
                  40.26     1:25.65 (45.39)                                        
 15 Gonzalez, Angelina        15 MPNY-MR              1:20.65    1:25.90        
                  42.27     1:25.90 (43.63)                                        
 16 Ritziu, Andrea            15 RI Marlins-MR        1:23.63    1:26.67        
 17 Murillo, Lindsay J        15 APEX-MR              1:24.53    1:27.24        
                  42.79     1:27.24 (44.45)                                        
 18 Rhodd, Holland M          18 Manhattan Makos-MR   1:22.83    1:33.33        
                  44.31     1:33.33 (49.02)                                        
 19 Notis, Dahlia J           15 PATS-MR                   NT    1:36.67        
 20 Kass, Gabby               15 Middies-MR           1:33.23    1:37.36        
                  47.15     1:37.36 (50.21)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:26.99  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:35.49  15&O ZONE 2014 LC Zone
              2:37.49  15&O METS
              2:44.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  2:35.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aarts, Nicole B           16 Agua Swim Team-MR    2:14.75    2:27.80 ZONE   
                  35.04     1:12.12 (37.08)     1:51.06 (38.94)     2:27.80 (36.74)
  2 Eguchi, Yukino N          15 Agua Swim Team-MR    2:36.42    2:34.29 ZONE   
                  37.84     1:16.40 (38.56)     1:55.78 (39.38)     2:34.29 (38.51)
  3 Code, Alexa L             16 Manhattan Makos-MR   2:20.41    2:36.75 METS   
                                1:16.93 ( )     1:57.54 (40.61)     2:36.75 (39.21)
  4 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR    2:26.32    2:38.18 JO     
                  37.66     1:17.54 (39.88)     1:58.44 (40.90)     2:38.18 (39.74)
  5 Walsh, Katelyn K          15 PATS-MR              2:33.48    2:39.71 JO     
                  38.34     1:18.45 (40.11)     1:59.48 (41.03)     2:39.71 (40.23)
  6 Graham, Kendra S          15 PATS-MR              2:41.68    2:45.20        
                  39.15     1:20.83 (41.68)     2:03.63 (42.80)     2:45.20 (41.57)
  7 Hillis, Gabrielle B       16 Manhattan Makos-MR   2:28.29    2:47.33        
                                1:21.00 ( )     2:04.75 (43.75)     2:47.33 (42.58)
  8 Zaruvinsky, Emily         17 NYSA-MR              2:44.50    2:50.57        
                  40.71     1:23.70 (42.99)     2:07.79 (44.09)     2:50.57 (42.78)
  9 Bianco, Sara E            17 HS-MR                2:33.75    2:52.44        
                  38.45     1:22.08 (43.63)     2:08.77 (46.69)     2:52.44 (43.67)
 10 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    2:39.83    2:53.42        
                  40.77     1:24.46 (43.69)   2:53.42 (1:28.96)                    
 11 Weissman, Emily T         15 Agua Swim Team-MR    2:32.53    2:53.77        
                                1:25.67 ( )   2:53.77 (1:28.10)                    
 12 Noncarrow, Katie L        15 NYSA-MR              2:53.01    2:54.40        
                  40.89     1:24.62 (43.73)   2:54.40 (1:29.78)                    
 13 Gonzalez, Angelina        15 MPNY-MR              2:51.74    3:00.85        
                  43.32     1:29.46 (46.14)     2:15.83 (46.37)     3:00.85 (45.02)
 14 Hon, Gi Gi                15 HS-MR                2:48.53    3:03.09        
                  44.59     1:29.97 (45.38)     2:17.28 (47.31)     3:03.09 (45.81)
 15 Schiavi, Guilia           15 PATS-MR              3:10.05    3:10.52        
                  43.55     1:31.39 (47.84)     2:21.85 (50.46)     3:10.52 (48.67)
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:22.59  15&O ZONE 2014 LC Zone
              1:24.99  15&O METS
              1:28.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  1:22.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liao, Athena S            25 NYAC-MR              1:20.00    1:20.07 ZONE   
                  37.93     1:20.07 (42.14)                                        
  2 Walsh, Katelyn K          15 PATS-MR              1:19.75    1:21.26 ZONE   
  3 Graham, Kendra S          15 PATS-MR              1:19.32    1:23.23 METS   
                  38.62     1:23.23 (44.61)                                        
  4 McGowan, Alessia M        16 Agua Swim Team-MR    1:17.51    1:23.36 METS   
  5 Brickman, Molly E         18 Agua Swim Team-MR    1:26.44    1:24.11 METS   
                  39.72     1:24.11 (44.39)                                        
  6 Fong, Chloe C             15 Manhattan Makos-MR   1:19.76    1:25.17 JO     
                  40.61     1:25.17 (44.56)                                        
  7 Eguchi, Yukino N          15 Agua Swim Team-MR    1:23.76    1:26.95 JO     
                  42.15     1:26.95 (44.80)                                        
  8 Lara, Krystal D           17 Agua Swim Team-MR    1:25.00    1:28.71 JO     
  9 Molestina, Ana T          15 Manhattan Makos-MR   1:26.07    1:28.82 JO     
 10 Gonzalez, Angelina        15 MPNY-MR              1:28.67    1:30.42        
                  42.81     1:30.42 (47.61)                                        
 11 Horwitz, Rebecca A        15 Manhattan Makos-MR   1:32.37    1:30.93        
                  43.66     1:30.93 (47.27)                                        
 12 Code, Alexa L             16 Manhattan Makos-MR   1:28.18    1:32.09        
                  44.14     1:32.09 (47.95)                                        
 13 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    1:26.96    1:32.41        
                  45.55     1:32.41 (46.86)                                        
 14 Weltz, Sarah              15 Tritons-MR           1:30.08    1:33.42        
                  43.89     1:33.42 (49.53)                                        
 15 Donabie, Alana R          16 PATS-MR              1:31.54    1:34.01        
                  43.63     1:34.01 (50.38)                                        
 16 Noncarrow, Katie L        15 NYSA-MR              1:32.33    1:34.10        
                  44.85     1:34.10 (49.25)                                        
 17 Zaruvinsky, Emily         17 NYSA-MR              1:30.50    1:35.12        
                  45.24     1:35.12 (49.88)                                        
 18 Schiavi, Alessandra       17 PATS-MR              1:35.83    1:35.66        
                  45.53     1:35.66 (50.13)                                        
 19 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    1:25.44    1:36.10        
                  46.13     1:36.10 (49.97)                                        
 20 O'Brien, Megan A          15 NYSA-MR              1:36.12    1:39.53        
                  47.29     1:39.53 (52.24)                                        
 21 Notis, Dahlia J           15 PATS-MR              1:33.64    1:41.78        
                  48.24     1:41.78 (53.54)                                        
 22 Duval, Rachelle R         18 MPNY-MR              1:32.50    1:42.49        
                  46.82     1:42.49 (55.67)                                        
 23 Schiavi, Guilia           15 PATS-MR              1:46.07    1:47.58        
                  51.14     1:47.58 (56.44)                                        
 24 Murphy, Morgan J          17 PATS-MR                   NT    1:47.80        
                  51.76     1:47.80 (56.04)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:56.29  15&O ZONE 2014 LC Zone
              3:03.99  15&O METS
              3:13.59  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  2:56.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liao, Athena S            25 NYAC-MR                   NT    2:53.40 ZONE   
                  39.39     1:22.31 (42.92)     2:07.52 (45.21)     2:53.40 (45.88)
  2 Walsh, Katelyn K          15 PATS-MR              2:50.99    2:54.50 ZONE   
                  40.59     1:24.65 (44.06)     2:09.91 (45.26)     2:54.50 (44.59)
  3 Horwitz, Rebecca A        15 Manhattan Makos-MR   3:14.19    3:10.97 JO     
                  43.25     1:30.30 (47.05)     2:20.51 (50.21)     3:10.97 (50.46)
  4 Molestina, Ana T          15 Manhattan Makos-MR   3:05.27    3:11.77 JO     
                  41.79     1:29.47 (47.68)     2:20.49 (51.02)     3:11.77 (51.28)
  5 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    3:04.04    3:12.07 JO     
                  44.88     1:33.48 (48.60)     2:23.70 (50.22)     3:12.07 (48.37)
  6 Conforti, Nicole M        15 PATS-MR              3:08.95    3:14.48        
                                1:35.70 ( )     2:25.27 (49.57)     3:14.48 (49.21)
  7 Gonzalez, Angelina        15 MPNY-MR              3:22.38    3:19.96        
                  45.06     1:34.78 (49.72)     2:28.04 (53.26)     3:19.96 (51.92)
  8 Fisher, Kristin M         17 NDAC-MR              3:22.56    3:31.34        
                  48.21     1:41.72 (53.51)     2:37.59 (55.87)     3:31.34 (53.75)
  9 Wang, Chloe               16 Middies-MR           3:14.43    3:31.96        
                  47.74     1:40.70 (52.96)     2:37.25 (56.55)     3:31.96 (54.71)
 10 Notis, Dahlia J           15 PATS-MR              3:27.87    3:44.80        
                  50.73     1:47.87 (57.14)   3:44.80 (1:56.93)                    
 -- Lam, Donna                17 PATS-MR              3:05.66         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:09.89  15&O ZONE 2014 LC Zone
              1:11.69  15&O METS
              1:14.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  1:09.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vandenberg, Kim           31 NYAC-MR                   NT    1:02.88 SUPE   
  2 Lara, Krystal D           17 Agua Swim Team-MR    1:02.63    1:04.15 SUPE   
                  30.19     1:04.15 (33.96)                                        
  3 Brickman, Molly E         18 Agua Swim Team-MR    1:06.08    1:07.69 ZONE   
                  31.80     1:07.69 (35.89)                                        
  4 Dixon, Sterling E         17 Agua Swim Team-MR    1:06.15    1:08.26 ZONE   
                  32.40     1:08.26 (35.86)                                        
  5 Grier, Mary-McKenzie      15 Agua Swim Team-MR    1:05.46    1:10.16 METS   
                  32.94     1:10.16 (37.22)                                        
  6 Fong, Chloe C             15 Manhattan Makos-MR   1:07.12    1:10.43 METS   
                  33.06     1:10.43 (37.37)                                        
  7 Hare, Maia                18 Manhattan Makos-MR   1:02.85    1:11.09 METS   
                  33.64     1:11.09 (37.45)                                        
  8 Lam, Donna                17 PATS-MR              1:08.22    1:12.00 JO     
  9 Walsh, Katelyn K          15 PATS-MR              1:10.51    1:12.01 JO     
 10 Lipton, Jessica R         17 Agua Swim Team-MR    1:08.49    1:12.25 JO     
 11 Eguchi, Yukino N          15 Agua Swim Team-MR    1:12.03    1:13.10 JO     
                  34.84     1:13.10 (38.26)                                        
 12 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR    1:07.79    1:14.76 JO     
 13 Mackrel, Naima J          16 NDAC-MR              1:08.40    1:16.56        
 14 Conforti, Samantha M      17 PATS-MR              1:15.70    1:17.43        
                  35.58     1:17.43 (41.85)                                        
 15 Gabriel, Tara N           15 Middies-MR           1:14.32    1:19.18        
                  35.86     1:19.18 (43.32)                                        
 16 Donabie, Alana R          16 PATS-MR              1:13.00    1:21.04        
                  35.61     1:21.04 (45.43)                                        
 17 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    1:14.44    1:21.65        
                  38.01     1:21.65 (43.64)                                        
 18 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR    1:12.44    1:22.36        
                  38.84     1:22.36 (43.52)                                        
 19 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    1:16.44    1:22.61        
                  38.10     1:22.61 (44.51)                                        
 20 Rhodd, Holland M          18 Manhattan Makos-MR   1:21.63    1:27.02        
                  38.22     1:27.02 (48.80)                                        
 21 Johnson, Anna B           18 Middies-MR           1:23.91    1:27.41        
                  41.25     1:27.41 (46.16)                                        
 22 Notis, Dahlia J           15 PATS-MR              1:23.69    1:36.35        
 -- Jumpp, Micah B            16 PATS-MR              1:37.10         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:31.59  15&O ZONE 2014 LC Zone
              2:43.99  15&O METS
              2:49.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  2:31.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vandenberg, Kim           31 NYAC-MR              2:15.00    2:21.20 SUPE   
                  31.63     1:06.97 (35.34)     1:44.40 (37.43)     2:21.20 (36.80)
  2 Lara, Krystal D           17 Agua Swim Team-MR    2:32.00    2:29.79 ZONE   
                  32.91     1:10.28 (37.37)     1:49.96 (39.68)     2:29.79 (39.83)
  3 Burke, Jill L             16 Agua Swim Team-MR    2:40.44    2:54.67        
                  37.06     1:21.24 (44.18)     2:09.81 (48.57)     2:54.67 (44.86)
  4 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR    2:55.11    2:57.09        
                  39.65     1:23.90 (44.25)     2:11.33 (47.43)     2:57.09 (45.76)
 -- Lam, Donna                17 PATS-MR              2:34.75        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:35.89  15&O ZONE 2014 LC Zone
              2:37.29  15&O METS
              2:43.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  2:35.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lara, Krystal D           17 Agua Swim Team-MR    2:30.12    2:27.86 SUPE   
                  30.97     1:06.57 (35.60)     1:54.30 (47.73)     2:27.86 (33.56)
  2 Vandenberg, Kim           31 NYAC-MR              2:18.00    2:32.94 ZONE   
                  32.30     1:11.57 (39.27)     1:59.23 (47.66)     2:32.94 (33.71)
  3 Brickman, Molly E         18 Agua Swim Team-MR    2:25.25    2:33.68 ZONE   
                  32.68     1:11.59 (38.91)     1:58.16 (46.57)     2:33.68 (35.52)
  4 Fong, Chloe C             15 Manhattan Makos-MR   2:30.20    2:36.79 METS   
                  33.73     1:14.39 (40.66)     2:00.29 (45.90)     2:36.79 (36.50)
  5 Miou, Grace               15 NCAC-MR              2:32.00    2:37.54 JO     
                  32.97     1:14.06 (41.09)     2:01.17 (47.11)     2:37.54 (36.37)
  6 McGowan, Alessia M        16 Agua Swim Team-MR         NT    2:38.10 JO     
                  32.98     1:13.92 (40.94)     2:00.76 (46.84)     2:38.10 (37.34)
  7 Liao, Athena S            25 NYAC-MR              2:30.00    2:41.03 JO     
                  34.19     1:17.07 (42.88)     2:02.60 (45.53)     2:41.03 (38.43)
  8 Hillis, Gabrielle B       16 Manhattan Makos-MR   2:31.32    2:43.91 JO     
                  34.35     1:15.65 (41.30)     2:04.85 (49.20)     2:43.91 (39.06)
  9 Burke, Jill L             16 Agua Swim Team-MR    2:39.77    2:46.41        
                                1:17.06 ( )     2:08.91 (51.85)     2:46.41 (37.50)
 10 Lam, Donna                17 PATS-MR              2:34.78    2:47.06        
                  35.27     1:18.48 (43.21)     2:09.37 (50.89)     2:47.06 (37.69)
 11 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR    2:41.23    2:49.19        
                  36.12     1:16.32 (40.20)     2:11.94 (55.62)     2:49.19 (37.25)
 12 Zaruvinsky, Emily         17 NYSA-MR              2:48.87    2:49.29        
                                1:20.75 ( )     2:11.29 (50.54)     2:49.29 (38.00)
 13 Hon, Gi Gi                15 HS-MR                2:44.14    2:49.80        
                  36.32     1:21.47 (45.15)     2:11.35 (49.88)     2:49.80 (38.45)
 14 Weissman, Emily T         15 Agua Swim Team-MR    2:35.36    2:52.02        
                  38.35     1:23.83 (45.48)     2:14.64 (50.81)     2:52.02 (37.38)
 15 Gonzalez, Angelina        15 MPNY-MR              2:52.52    2:52.43        
                  38.74     1:23.52 (44.78)     2:14.14 (50.62)     2:52.43 (38.29)
 16 Molestina, Ana T          15 Manhattan Makos-MR   2:48.51    2:53.11        
                  39.13     1:25.34 (46.21)     2:12.48 (47.14)     2:53.11 (40.63)
 17 Eufer, Madison A          15 NYSA-MR              2:33.79    2:54.66        
                  39.97     1:23.95 (43.98)     2:15.60 (51.65)     2:54.66 (39.06)
 18 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    2:46.58    2:57.31        
                                1:24.24 ( )     2:18.73 (54.49)     2:57.31 (38.58)
 19 Horwitz, Rebecca A        15 Manhattan Makos-MR   2:57.71    2:58.02        
                  39.24     1:25.90 (46.66)     2:18.06 (52.16)     2:58.02 (39.96)
 20 Bianco, Sara E            17 HS-MR                2:42.21    2:59.05        
                  38.65     1:23.13 (44.48)     2:16.89 (53.76)     2:59.05 (42.16)
 21 Weltz, Sarah              15 Tritons-MR           2:58.87    3:02.40        
                  39.00     1:23.75 (44.75)     2:18.47 (54.72)     3:02.40 (43.93)
 22 Duval, Rachelle R         18 MPNY-MR              3:03.76    3:06.70        
                  39.92     1:28.47 (48.55)     2:26.63 (58.16)     3:06.70 (40.07)
 23 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    3:10.44    3:07.23        
                  39.04     1:29.94 (50.90)     2:26.53 (56.59)     3:07.23 (40.70)
 24 O'Brien, Megan A          15 NYSA-MR              3:16.29    3:09.34        
                  41.74     1:33.77 (52.03)     2:28.70 (54.93)     3:09.34 (40.64)
 25 Rhodd, Holland M          18 Manhattan Makos-MR   3:01.74    3:12.13        
                  38.25     1:28.96 (50.71)   2:31.44 (1:02.48)     3:12.13 (40.69)
 26 Notis, Dahlia J           15 PATS-MR              3:01.27    3:13.14        
                  41.26     1:32.71 (51.45)     2:29.40 (56.69)     3:13.14 (43.74)
 27 Schiavi, Alessandra       17 PATS-MR              3:18.61    3:15.53        
                  44.77     1:33.38 (48.61)     2:28.05 (54.67)     3:15.53 (47.48)
 28 Murphy, Morgan J          17 PATS-MR              3:21.77    3:19.87        
                  46.41     1:38.44 (52.03)     2:37.85 (59.41)     3:19.87 (42.02)
 -- Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR    2:50.44         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  38.66     1:21.82 (43.16)     2:12.71 (50.89)          DQ (35.71)
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
              5:13.79  15&O SUPE Super Sectional 2014
              5:30.49  15&O ZONE 2014 LC Zone
              5:35.99  15&O METS
              5:51.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  5:30.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Sterling E         17 Agua Swim Team-MR    5:02.47    5:20.85 ZONE   
                  33.39     1:10.83 (37.44)     1:54.45 (43.62)     2:36.38 (41.93)
        3:23.30 (46.92)     4:08.40 (45.10)     4:45.25 (36.85)     5:20.85 (35.60)
  2 Fried, Carly T            17 Agua Swim Team-MR    5:22.08    5:25.07 ZONE   
                  34.28     1:13.22 (38.94)     1:58.00 (44.78)     2:41.65 (43.65)
        3:25.49 (43.84)     4:10.26 (44.77)     4:48.38 (38.12)     5:25.07 (36.69)
  3 Grier, Mary-McKenzie      15 Agua Swim Team-MR    5:38.93    5:32.81 METS   
                                1:14.47 ( )     1:58.08 (43.61)     2:40.07 (41.99)
                                4:19.36 ( )   5:32.81 (1:13.45)                    
  4 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR    5:53.32    5:47.94 JO     
                  38.59     1:23.14 (44.55)     2:08.65 (45.51)     2:51.91 (43.26)
        3:42.91 (51.00)     4:33.34 (50.43)     5:11.66 (38.32)     5:47.94 (36.28)
  5 Conforti, Samantha M      17 PATS-MR              5:43.18    5:56.13        
                  36.38     1:18.20 (41.82)     2:04.39 (46.19)     2:49.20 (44.81)
        3:41.54 (52.34)     4:34.24 (52.70)     5:15.73 (41.49)     5:56.13 (40.40)
  6 Gabriel, Tara N           15 Middies-MR           5:57.87    6:14.27        
                  36.97     1:20.75 (43.78)     2:08.36 (47.61)     2:54.27 (45.91)
        3:51.88 (57.61)     4:47.59 (55.71)     5:31.25 (43.66)     6:14.27 (43.02)
  7 Wang, Chloe               16 Middies-MR           6:11.79    6:28.15        
                  39.69     1:25.34 (45.65)     2:20.81 (55.47)     3:14.16 (53.35)
        4:08.88 (54.72)     5:02.99 (54.11)     5:46.58 (43.59)     6:28.15 (41.57)
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.39  ZONE 2014 LC Zone
                36.69  JO
 Meet Qualifying:  33.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR                35.00      36.53 JO     
  2 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      41.81      37.97        
  3 Skaistis, Levi B           7 Agua Swim Team-MR      41.18      39.68        
  4 Baranov, Edward            8 MPNY-MR                41.23      39.99        
  5 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      40.25      40.68        
  6 Pepper, Hudson M           8 HS-MR                  42.36      41.10        
  7 Maslo, Strahinja           8 RI Marlins-MR          45.00      41.19        
  8 Wu, Brendan S              8 RFAC-MR                43.15      41.33        
  9 Sichtnik, Daniel           8 Tritons-MR             42.91      41.53        
 10 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      40.55      41.99        
 11 Peng, Thomas F             8 APEX-MR                44.49      43.94        
 12 Sacca, Michael A           8 Agua Swim Team-MR      49.36      44.04        
 13 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      43.42      44.13        
 14 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                39.00      44.28        
 15 Raykis, Sean               8 MPNY-MR                44.59      44.32        
 16 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     47.89      46.06        
 17 Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR     50.65      46.48        
 18 Pearsall, Milo J           8 PATS-MR              1:02.46      46.55        
 19 Fagelman-Walker, Jake K    8 Agua Swim Team-MR      47.05      46.98        
 20 Locitzer, Thomas B         8 PATS-MR              1:00.36      49.64        
 21 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR     49.57      49.91        
 22 Victoir, Max               7 Manhattan Makos-MR     52.19      50.75        
 23 Perillo, Austin J          6 DA-MR                1:08.21      50.82        
 24 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR     51.93      51.70        
 25 Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR     53.56      53.06        
 26 Ruiz, Nathaniel R          7 DA-MR                1:08.99      54.05        
 27 Qian, Leo                  8 CFB-MR                 58.88      56.34        
 28 Javaheri, Kouros S         8 Agua Swim Team-MR    1:02.17      58.15        
 29 Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR    1:05.89      59.42        
 30 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR      56.80    1:00.34        
 31 Mui, Ethan                 8 Manhattan Makos-MR   1:02.22    1:01.15        
 32 Gonzalez, Andres           8 Manhattan Makos-MR     56.98    1:01.19        
 33 Zhu, Alex                  8 RFAC-MR                57.30    1:03.48        
 34 Feliciano, Ian             7 Manhattan Makos-MR   1:03.64    1:04.06        
 35 Arthur-Mensah, Kweku E     7 DA-MR                1:17.99    1:05.99        
 36 Locitzer, Patrick S        8 PATS-MR              1:06.20    1:06.23        
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  ZONE 2014 LC Zone
                43.99  JO
 Meet Qualifying:  39.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pepper, Hudson M           8 HS-MR                  44.65      43.85 JO     
  2 Skaistis, Levi B           7 Agua Swim Team-MR      44.82      43.98 JO     
  3 Baranov, Edward            8 MPNY-MR                52.89      45.97        
  4 Maslo, Strahinja           8 RI Marlins-MR          55.00      46.18        
  5 Peng, Thomas F             8 APEX-MR                48.80      46.54        
  6 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      48.07      47.32        
  7 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      49.86      47.95        
  8 Ladyzhensky, Michael       8 MPNY-MR                46.85      48.55        
  9 Raykis, Sean               8 MPNY-MR                51.47      50.06        
 10 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      52.77      51.24        
 11 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     59.10      52.61        
 12 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR   1:05.28      53.91        
 13 Qian, Leo                  8 CFB-MR                 55.33      54.73        
 14 Pearsall, Milo J           8 PATS-MR              1:14.17      56.01        
 15 Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR     57.62      56.93        
 16 Fagelman-Walker, Jake K    8 Agua Swim Team-MR      57.80      57.36        
 17 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR   1:00.78      57.78        
 18 Ruiz, Nathaniel R          7 DA-MR                1:14.99    1:00.21        
 19 Javaheri, Kouros S         8 Agua Swim Team-MR    1:07.10    1:00.50        
 20 Victoir, Max               7 Manhattan Makos-MR   1:08.45    1:01.01        
 21 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR    1:03.46    1:01.25        
 22 Feliciano, Ian             7 Manhattan Makos-MR   1:10.85    1:01.51        
 23 Gonzalez, Andres           8 Manhattan Makos-MR   1:04.89    1:01.52        
 24 Pena, Aidan J              8 APEX-MR              1:03.66    1:02.12        
 25 Victoria, Jeremy A         8 APEX-MR              1:13.34    1:03.25        
 26 Locitzer, Thomas B         8 PATS-MR              1:08.46    1:03.38        
 27 Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR   1:12.48    1:04.34        
 28 Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR    1:08.90    1:05.04        
 29 Racz, Gregory              8 CFB-MR               1:10.53    1:05.28        
 30 Arthur-Mensah, Kweku E     7 DA-MR                1:19.99    1:13.34        
 31 Dubroff, Win               7 PATS-MR                   NT    1:17.31        
 32 Mui, Ethan                 8 Manhattan Makos-MR   1:21.69    1:17.43        
 -- Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      49.37         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.49  ZONE 2014 LC Zone
                51.29  JO
 Meet Qualifying:  45.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranov, Edward            8 MPNY-MR                49.57      49.50 JO     
  2 Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR                48.00      49.76 JO     
  3 Skaistis, Levi B           7 Agua Swim Team-MR      52.38      50.55 JO     
  4 Wu, Brendan S              8 RFAC-MR                52.57      51.66        
  5 Peng, Thomas F             8 APEX-MR                59.55      53.88        
  6 Maslo, Strahinja           8 RI Marlins-MR        1:00.00      54.03        
  7 Sichtnik, Daniel           8 Tritons-MR             58.98      54.30        
  8 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      50.84      54.40        
  9 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      53.71      54.74        
 10 Sacca, Michael A           8 Agua Swim Team-MR      58.62      55.70        
 11 Raykis, Sean               8 MPNY-MR                55.95      55.82        
 12 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                53.00      56.86        
 13 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      55.22      57.11        
 14 Pepper, Hudson M           8 HS-MR                  57.84      57.22        
 15 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      55.37      58.50        
 16 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR   1:10.65    1:03.02        
 17 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR    1:06.13    1:04.56        
 18 Qian, Leo                  8 CFB-MR               1:17.77    1:06.19        
 19 Pearsall, Milo J           8 PATS-MR              1:12.67    1:06.45        
 20 Zhu, Alex                  8 RFAC-MR              1:11.02    1:07.00        
 21 Fagelman-Walker, Jake K    8 Agua Swim Team-MR    1:01.01    1:07.05        
 22 Gonzalez, Andres           8 Manhattan Makos-MR   1:10.01    1:10.16        
 23 Locitzer, Thomas B         8 PATS-MR              1:13.18    1:11.23        
 24 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR   1:21.81    1:11.57        
 25 Locitzer, Patrick S        8 PATS-MR              1:15.59    1:13.82        
 26 Perillo, Austin J          6 DA-MR                1:16.99    1:15.17        
 27 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR   1:25.32    1:16.24        
 28 Javaheri, Kouros S         8 Agua Swim Team-MR    1:10.00    1:25.36        
 -- Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR    1:20.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Feliciano, Ian             7 Manhattan Makos-MR   1:23.00         DQ        
      One hand touch
 -- Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR   1:22.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR   1:15.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Victoir, Max               7 Manhattan Makos-MR   1:25.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Mui, Ethan                 8 Manhattan Makos-MR   1:25.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.49  ZONE 2014 LC Zone
                43.99  JO
 Meet Qualifying:  37.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baranov, Edward            8 MPNY-MR                46.32      44.12        
  2 Pepper, Hudson M           8 HS-MR                  45.19      44.39        
  3 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      50.32      46.48        
  4 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      49.99      47.57        
  5 Maslo, Strahinja           8 RI Marlins-MR          55.00      47.95        
  6 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      48.11      48.63        
  7 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      52.46      49.26        
  8 Ladyzhensky, Michael       8 MPNY-MR                50.74      50.66        
  9 Raykis, Sean               8 MPNY-MR                52.22      51.78        
 10 Skaistis, Levi B           7 Agua Swim Team-MR      53.03      53.93        
 11 Pearsall, Milo J           8 PATS-MR              1:02.32      56.95        
 12 Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR   1:01.00    1:00.95        
 13 Victoir, Max               7 Manhattan Makos-MR   1:18.00    1:02.97        
 14 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR   1:14.00    1:03.09        
 15 Locitzer, Thomas B         8 PATS-MR              1:09.86    1:05.48        
 16 Pena, Aidan J              8 APEX-MR              1:05.42    1:09.27        
 17 Victoria, Jeremy A         8 APEX-MR              1:15.42    1:09.47        
 18 Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR   1:18.00    1:13.33        
 -- Qian, Leo                  8 CFB-MR               1:15.66         DQ        
      Alternating Kick
 -- Racz, Gregory              8 CFB-MR               1:12.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Peng, Thomas F             8 APEX-MR                59.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Gonzalez, Andres           8 Manhattan Makos-MR   1:15.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Mui, Ethan                 8 Manhattan Makos-MR   1:20.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Feliciano, Ian             7 Manhattan Makos-MR   1:27.57         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR   1:02.50         DQ        
      Alternating Kick
 -- Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR   1:11.50         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.39  ZONE 2014 LC Zone
                36.69  JO
 Meet Qualifying:  33.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiMaggio, John P           9 MPNY-MR                33.21      33.76 JO     
  2 Zhang, Dylan Y            10 Agua Swim Team-MR      34.01      33.89 JO     
  3 Kostyatnikov, Michael     10 Agua Swim Team-MR      34.29      34.53 JO     
  4 Rios, Jared J             10 Middies-MR             37.29      35.69 JO     
  5 Lebedinets, Ruslan        10 MPNY-MR                37.00      35.77 JO     
  6 Vitale, Ben G              9 PATS-MR                37.19      36.25 JO     
  6 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR     35.90      36.25 JO     
  8 Verba, Nikita             10 MPNY-MR                35.51      36.47 JO     
  9 Peng, Greg W              10 APEX-MR                36.48      36.49 JO     
 10 Costabile, Ryan           10 CFB-MR                 36.42      36.64 JO     
 11 Ivatorov, Adam            10 MPNY-MR                36.91      37.34        
 12 Samko, Jack P              9 HS-MR                  38.84      38.95        
 13 Dewhurst, Joey M          10 DA-MR                  43.60      38.99        
 14 Euyoque, Kevin D          10 Middies-MR             39.55      39.20        
 15 Racz, Theodore             9 CFB-MR                 42.98      39.67        
 16 Emre, Emir M              10 RI Marlins-MR          41.23      39.83        
 17 Tesovic, Maksim           10 RI Marlins-MR          41.88      40.54        
 18 Schlomann, Trey           10 CFB-MR                 40.92      41.01        
 19 Chen, Brendan Z           10 PATS-MR              1:07.90      41.11        
 20 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                  43.64      41.54        
 21 Mitnick, Theo M            9 Agua Swim Team-MR      39.16      41.72        
 22 Stachelberg, Oggie        10 Manhattan Makos-MR     43.21      42.28        
 23 MacKay, Harry             10 Manhattan Makos-MR     42.13      42.32        
 24 Vollaro, Thomas A          9 Middies-MR             45.76      42.33        
 25 DeWitt, Jasper            10 Manhattan Makos-MR     47.88      42.38        
 26 Yang, David Y              9 Middies-MR             44.25      44.90        
 27 Vesselov, Stephan         10 RI Marlins-MR          46.33      44.95        
 28 Elmassalemah, Iad K       10 NDAC-MR                41.35      44.96        
 29 Yi, Ethan                  9 Manhattan Makos-MR     49.45      45.15        
 30 Sadikovic, Bogdan         10 RI Marlins-MR          47.66      45.25        
 31 Mac Donald, Kaan           9 Manhattan Makos-MR     52.87      45.54        
 32 Fiore, Reece               9 Manhattan Makos-MR     45.70      45.71        
 33 Wang, Andy Y               9 APEX-MR                48.81      45.77        
 34 Kaye, Oscar               10 Manhattan Makos-MR     46.08      46.40        
 35 Shih, Lucien               9 Manhattan Makos-MR     53.91      47.10        
 36 Stern, Charlie I           9 Agua Swim Team-MR      47.84      47.72        
 37 Blum, Hawke                9 Manhattan Makos-MR     50.69      47.75        
 38 Schwartz, Kieran           9 Manhattan Makos-MR     48.10      48.17        
 39 Zarytov, Vladimir          9 Manhattan Makos-MR     54.34      48.42        
 40 Kurtz, Zachary            10 Manhattan Makos-MR     44.96      49.12        
 41 Thomas, Dylan J           10 PATS-MR                   NT      49.46        
 42 Danilov, Alex R            9 PATS-MR                48.66      50.37        
 43 Castanos, Kemri           10 APEX-MR                41.25      51.13        
 44 Leonard, Kiel J           10 APEX-MR                49.24      54.20        
 45 Corner, Milo               9 Agua Swim Team-MR      53.76      54.73        
 46 Arthur-Mensah, Kojo E      9 DA-MR                1:17.99      55.23        
 47 Carroll, Brandon L        10 PATS-MR                   NT      58.45        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:12.49  ZONE 2014 LC Zone
              1:20.39  JO
 Meet Qualifying:  1:12.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lomvardas, Akira T        10 Agua Swim Team-MR    1:11.11    1:09.81 ZONE   
                  33.44     1:09.81 (36.37)                                        
  2 Varrichio, Chris R        10 SSC-MR               1:12.11    1:12.57 JO     
                  34.13     1:12.57 (38.44)                                        
  3 Zhang, Eric K             10 Agua Swim Team-MR    1:11.97    1:12.67 JO     
                  34.96     1:12.67 (37.71)                                        
  4 Smith, Sebastian L        10 RFAC-MR              1:09.65    1:13.01 JO     
                  34.67     1:13.01 (38.34)                                        
  5 Quested, Finn J           10 RFAC-MR              1:13.04    1:15.29 JO     
                  36.14     1:15.29 (39.15)                                        
  6 Simpfenderfer, Michael D  10 RFAC-MR              1:18.82    1:15.42 JO     
                  35.86     1:15.42 (39.56)                                        
  7 Kostyatnikov, Michael     10 Agua Swim Team-MR    1:13.74    1:15.70 JO     
  8 Sacca, David J            10 Agua Swim Team-MR    1:18.82    1:15.96 JO     
                  35.82     1:15.96 (40.14)                                        
  9 DiMaggio, John P           9 MPNY-MR              1:14.37    1:16.82 JO     
 10 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR   1:19.92    1:18.20 JO     
                  37.42     1:18.20 (40.78)                                        
 11 Zhang, John               10 NCAC-MR              1:18.00    1:18.89 JO     
                  37.65     1:18.89 (41.24)                                        
 12 Lebedinets, Ruslan        10 MPNY-MR              1:22.41    1:19.07 JO     
 13 Verba, Nikita             10 MPNY-MR              1:21.02    1:19.72 JO     
 14 Peng, Greg W              10 APEX-MR              1:23.70    1:19.77 JO     
                  37.71     1:19.77 (42.06)                                        
 15 Cherny, Eric              10 MPNY-MR              1:24.76    1:20.53        
                  38.34     1:20.53 (42.19)                                        
 16 DU, Ethan                  9 NCAC-MR              1:19.00    1:20.54        
                  37.69     1:20.54 (42.85)                                        
 17 Kaps, Piotr               10 MPNY-MR              1:23.46    1:20.56        
                  37.60     1:20.56 (42.96)                                        
 18 McKay, Thomas B           10 Agua Swim Team-MR    1:30.99    1:21.96        
                  39.36     1:21.96 (42.60)                                        
 19 Vitale, Ben G              9 PATS-MR              1:27.51    1:22.26        
 20 Dultsin, Daniel           10 Agua Swim Team-MR    1:27.72    1:22.78        
                  41.88     1:22.78 (40.90)                                        
 21 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR    1:29.03    1:24.38        
                  40.73     1:24.38 (43.65)                                        
 22 Raboy, Asher M            10 Agua Swim Team-MR    1:26.74    1:24.50        
                  41.95     1:24.50 (42.55)                                        
 23 Sugiyama, Kotaro           9 Agua Swim Team-MR    1:27.48    1:25.19        
                  41.65     1:25.19 (43.54)                                        
 24 Samko, Jack P              9 HS-MR                1:26.09    1:25.47        
                  39.97     1:25.47 (45.50)                                        
 25 Dewhurst, Joey M          10 DA-MR                1:42.72    1:25.61        
                  40.61     1:25.61 (45.00)                                        
 26 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR    1:27.04    1:25.91        
 26 Sadchikov, Max O           9 PATS-MR              1:18.00    1:25.91        
                  41.58     1:25.91 (44.33)                                        
 28 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                1:39.06    1:27.36        
                  42.11     1:27.36 (45.25)                                        
 29 Wu, Patrick               10 RFAC-MR              1:28.55    1:27.56        
                  41.82     1:27.56 (45.74)                                        
 30 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              1:40.74    1:28.12        
                  42.26     1:28.12 (45.86)                                        
 31 Emre, Emir M              10 RI Marlins-MR        1:32.88    1:30.56        
 32 Chen, Brendan Z           10 PATS-MR                   NT    1:32.61        
                  43.56     1:32.61 (49.05)                                        
 33 Schlomann, Trey           10 CFB-MR               1:34.05    1:35.38        
 34 DeWitt, Jasper            10 Manhattan Makos-MR   1:50.86    1:35.46        
                  54.47     1:35.46 (40.99)                                        
 35 Tesovic, Maksim           10 RI Marlins-MR        1:34.16    1:35.72        
                  43.32     1:35.72 (52.40)                                        
 36 Kaye, Oscar               10 Manhattan Makos-MR   1:45.21    1:36.14        
                  44.92     1:36.14 (51.22)                                        
 37 Stachelberg, Oggie        10 Manhattan Makos-MR   1:44.12    1:36.58        
                  44.21     1:36.58 (52.37)                                        
 38 Abbruzzese, Matthew J      9 RFAC-MR              1:39.58    1:38.51        
                  45.24     1:38.51 (53.27)                                        
 39 Sadikovic, Bogdan         10 RI Marlins-MR        1:41.22    1:40.65        
 40 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR              1:42.78    1:41.77        
                  48.27     1:41.77 (53.50)                                        
 41 Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR    1:40.99    1:42.58        
                  49.49     1:42.58 (53.09)                                        
 42 Sewell, Jordan            10 NCAC-MR              1:32.00    1:42.63        
                  53.34     1:42.63 (49.29)                                        
 43 Wilson, Chase             10 Manhattan Makos-MR   1:58.29    1:42.89        
                  46.33     1:42.89 (56.56)                                        
 44 MacKay, Harry             10 Manhattan Makos-MR   1:58.04    1:44.07        
                  48.98     1:44.07 (55.09)                                        
 45 Fiore, Reece               9 Manhattan Makos-MR   1:40.00    1:44.25        
                  50.73     1:44.25 (53.52)                                        
 46 Perillo, Justin G         10 DA-MR                1:42.99    1:44.43        
                  49.16     1:44.43 (55.27)                                        
 47 Shih, Lucien               9 Manhattan Makos-MR   1:55.00    1:44.95        
 48 Vesselov, Stephan         10 RI Marlins-MR        1:42.64    1:45.82        
                  51.12     1:45.82 (54.70)                                        
 49 Mac Donald, Kaan           9 Manhattan Makos-MR   1:55.00    1:46.16        
                  51.28     1:46.16 (54.88)                                        
 50 Kurtz, Zachary            10 Manhattan Makos-MR   2:00.13    1:46.78        
                  49.39     1:46.78 (57.39)                                        
 51 Schwartz, Kieran           9 Manhattan Makos-MR   1:51.01    1:48.73        
                  52.72     1:48.73 (56.01)                                        
 52 Yi, Ethan                  9 Manhattan Makos-MR   1:48.00    1:49.68        
 53 Khal-Laayoun, Yannick A   10 Agua Swim Team-MR    1:54.11    1:51.12        
                  50.79   1:51.12 (1:00.33)                                        
 54 Sucher, Mattias            9 Manhattan Makos-MR   1:51.00    1:52.79        
                  53.13     1:52.79 (59.66)                                        
 55 Zarytov, Vladimir          9 Manhattan Makos-MR   1:53.00    1:53.54        
                  27.48   1:53.54 (1:26.06)                                        
 56 Cohen, Jeremy             10 Manhattan Makos-MR   2:06.12    2:09.80        
 
Boys 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:34.09  ZONE 2014 LC Zone
              2:51.99  JO
 Meet Qualifying:  2:34.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lomvardas, Akira T        10 Agua Swim Team-MR    2:35.00    2:30.32 ZONE   
                                1:12.77 ( )     1:52.12 (39.35)     2:30.32 (38.20)
  2 Zhang, Eric K             10 Agua Swim Team-MR    2:34.96    2:39.64 JO     
                  36.60     1:16.99 (40.39)     1:59.78 (42.79)     2:39.64 (39.86)
  3 Holan, Steve              10 PATS-MR              2:42.96    2:40.25 JO     
                  37.84     1:18.26 (40.42)     2:00.63 (42.37)     2:40.25 (39.62)
  4 Zhang, Dylan Y            10 Agua Swim Team-MR    2:34.90    2:40.68 JO     
                  37.24     1:18.52 (41.28)     2:00.94 (42.42)     2:40.68 (39.74)
  5 Klein, Evan M             10 Agua Swim Team-MR    2:44.18    2:45.92 JO     
                  38.05     1:21.82 (43.77)     2:04.40 (42.58)     2:45.92 (41.52)
  6 Kostyatnikov, Michael     10 Agua Swim Team-MR    2:43.03    2:46.00 JO     
                  36.11     1:18.44 (42.33)     2:03.93 (45.49)     2:46.00 (42.07)
  7 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR   2:51.32    2:50.08 JO     
                  39.23     1:20.90 (41.67)   2:50.08 (1:29.18)                    
  8 Sacca, David J            10 Agua Swim Team-MR    2:52.97    2:51.33 JO     
                  37.08     1:21.71 (44.63)     2:08.87 (47.16)     2:51.33 (42.46)
  9 Peng, Greg W              10 APEX-MR              2:58.69    2:52.41        
                  37.91     1:21.82 (43.91)     2:09.73 (47.91)     2:52.41 (42.68)
 10 Lebedinets, Ruslan        10 MPNY-MR              3:11.58    2:54.44        
                  40.95     1:28.21 (47.26)     2:12.50 (44.29)     2:54.44 (41.94)
 11 Costabile, Ryan           10 CFB-MR               3:02.30    2:55.49        
                  38.66     1:23.74 (45.08)     2:15.40 (51.66)     2:55.49 (40.09)
 12 Raboy, Asher M            10 Agua Swim Team-MR    3:06.49    2:59.85        
                  41.64     1:29.15 (47.51)     2:17.93 (48.78)     2:59.85 (41.92)
 13 McKay, Thomas B           10 Agua Swim Team-MR    3:20.99    3:00.19        
                  41.66     1:29.64 (47.98)     2:17.97 (48.33)     3:00.19 (42.22)
 14 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR    3:22.72    3:02.13        
                  42.44     1:29.52 (47.08)     2:17.64 (48.12)     3:02.13 (44.49)
 15 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                3:31.91    3:03.12        
                                1:30.71 ( )   3:03.12 (1:32.41)                    
 16 Sadchikov, Max O           9 PATS-MR              2:51.76    3:04.85        
                  41.27     1:28.48 (47.21)     2:18.06 (49.58)     3:04.85 (46.79)
 17 Samko, Jack P              9 HS-MR                3:15.02    3:04.87        
                                1:29.40 ( )   3:04.87 (1:35.47)                    
 18 Askri, Jason              10 HS-MR                3:03.00    3:05.43        
                  42.08     1:29.17 (47.09)     2:19.88 (50.71)     3:05.43 (45.55)
 19 Dewhurst, Joey M          10 DA-MR                3:44.61    3:06.76        
                  41.12     1:30.04 (48.92)     2:19.76 (49.72)     3:06.76 (47.00)
 20 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              3:24.23    3:08.15        
                  44.03     1:32.62 (48.59)     2:21.45 (48.83)     3:08.15 (46.70)
 21 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR    3:14.15    3:11.23        
                  42.23     1:31.86 (49.63)     2:22.74 (50.88)     3:11.23 (48.49)
 22 Stachelberg, Oggie        10 Manhattan Makos-MR   3:50.29    3:23.25        
                  44.25     1:35.78 (51.53)   3:23.25 (1:47.47)                    
 23 Kaye, Oscar               10 Manhattan Makos-MR   3:45.00    3:31.46        
                  44.72     1:38.71 (53.99)   3:31.46 (1:52.75)                    
 24 Vollaro, Thomas A          9 Middies-MR           3:37.30    3:33.13        
                  52.12     1:49.10 (56.98)     2:46.43 (57.33)     3:33.13 (46.70)
 25 Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR    4:00.99    3:36.40        
                  47.86     1:45.72 (57.86)     2:42.75 (57.03)     3:36.40 (53.65)
 26 Yang, David Y              9 Middies-MR           3:48.55    3:43.52        
                                1:47.11 ( )   3:43.52 (1:56.41)                    
 27 Khal-Laayoun, Yannick A   10 Agua Swim Team-MR    4:02.98    4:00.63        
                  52.05   1:55.15 (1:03.10)   3:02.38 (1:07.23)     4:00.63 (58.25)
 
Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  ZONE 2014 LC Zone
                43.99  JO
 Meet Qualifying:  39.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varrichio, Chris R        10 SSC-MR                 36.58      37.73 ZONE   
  2 DiMaggio, John P           9 MPNY-MR                37.27      37.84 ZONE   
  3 Zhang, Dylan Y            10 Agua Swim Team-MR      38.29      38.72 ZONE   
  4 Vitale, Ben G              9 PATS-MR                41.76      41.33 JO     
  5 Quested, Finn J           10 RFAC-MR                40.67      41.78 JO     
  6 Sadchikov, Max O           9 PATS-MR                44.18      41.99 JO     
  7 Verba, Nikita             10 MPNY-MR                41.38      42.48 JO     
  8 Smith, Sebastian L        10 RFAC-MR                39.88      42.94 JO     
  9 Lebedinets, Ruslan        10 MPNY-MR                44.18      43.04 JO     
 10 Zhang, John               10 NCAC-MR                40.00      43.38 JO     
 11 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR     41.21      43.89 JO     
 12 Kaps, Piotr               10 MPNY-MR                46.45      45.03        
 13 Samko, Jack P              9 HS-MR                  46.18      45.88        
 14 Wu, Patrick               10 RFAC-MR                45.84      47.26        
 15 Ma, Kevin W               10 PATS-MR                48.47      47.46        
 16 Dewhurst, Joey M          10 DA-MR                  54.40      48.00        
 17 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                  55.87      48.07        
 18 Cherny, Eric              10 MPNY-MR                48.41      48.14        
 19 Emre, Emir M              10 RI Marlins-MR          52.28      48.16        
 20 Schlomann, Trey           10 CFB-MR                 49.14      49.39        
 21 Chen, Brendan Z           10 PATS-MR              1:24.85      49.47        
 22 Tesovic, Maksim           10 RI Marlins-MR          47.12      49.62        
 23 DeWitt, Jasper            10 Manhattan Makos-MR     50.63      49.68        
 24 Stachelberg, Oggie        10 Manhattan Makos-MR     47.85      50.73        
 25 Abbruzzese, Matthew J      9 RFAC-MR                52.10      51.19        
 26 Perillo, Justin G         10 DA-MR                1:04.81      51.65        
 27 Kaye, Oscar               10 Manhattan Makos-MR     54.27      52.55        
 28 Wilson, Chase             10 Manhattan Makos-MR     57.01      53.07        
 29 Fiore, Reece               9 Manhattan Makos-MR     53.35      53.55        
 30 Sadikovic, Bogdan         10 RI Marlins-MR          55.12      54.24        
 31 MacKay, Harry             10 Manhattan Makos-MR     53.86      54.54        
 32 Khal-Laayoun, Yannick A   10 Agua Swim Team-MR      53.08      55.27        
 33 Mac Donald, Kaan           9 Manhattan Makos-MR     59.26      55.71        
 34 Yi, Ethan                  9 Manhattan Makos-MR     57.84      56.50        
 35 Shih, Lucien               9 Manhattan Makos-MR   1:03.95      57.77        
 36 Kurtz, Zachary            10 Manhattan Makos-MR     59.64      58.64        
 37 Stern, Charlie I           9 Agua Swim Team-MR      57.00      59.03        
 38 Zarytov, Vladimir          9 Manhattan Makos-MR   1:10.80    1:00.05        
 38 Sucher, Mattias            9 Manhattan Makos-MR     58.68    1:00.05        
 40 Corner, Milo               9 Agua Swim Team-MR    1:04.29    1:00.87        
 41 Schwartz, Kieran           9 Manhattan Makos-MR     58.91    1:01.03        
 -- Cohen, Jeremy             10 Manhattan Makos-MR   1:01.85         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:24.89  ZONE 2014 LC Zone
              1:32.99  JO
 Meet Qualifying:  1:24.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiMaggio, John P           9 MPNY-MR              1:20.10    1:22.78 ZONE   
                  39.33     1:22.78 (43.45)                                        
  2 Lomvardas, Akira T        10 Agua Swim Team-MR    1:24.00    1:23.32 ZONE   
  3 Klein, Evan M             10 Agua Swim Team-MR    1:23.33    1:25.83 JO     
                  42.42     1:25.83 (43.41)                                        
  4 Holan, Steve              10 PATS-MR              1:28.42    1:26.36 JO     
                  41.94     1:26.36 (44.42)                                        
  5 Verba, Nikita             10 MPNY-MR              1:29.10    1:28.77 JO     
                  43.26     1:28.77 (45.51)                                        
  6 Sadchikov, Max O           9 PATS-MR              1:26.56    1:28.82 JO     
                  43.86     1:28.82 (44.96)                                        
  7 Sacca, David J            10 Agua Swim Team-MR    1:28.61    1:31.03 JO     
  8 Peng, Greg W              10 APEX-MR              1:27.94    1:31.60 JO     
                  45.81     1:31.60 (45.79)                                        
  9 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR   1:32.03    1:32.40 JO     
                  45.75     1:32.40 (46.65)                                        
 10 Askri, Jason              10 HS-MR                1:32.54    1:32.51 JO     
                  45.86     1:32.51 (46.65)                                        
 11 Euyoque, Kevin D          10 Middies-MR           1:30.79    1:33.57        
                  46.01     1:33.57 (47.56)                                        
 12 Vitale, Ben G              9 PATS-MR              1:48.64    1:33.82        
                  45.28     1:33.82 (48.54)                                        
 13 Ivatorov, Adam            10 MPNY-MR              1:32.00    1:33.91        
                  46.11     1:33.91 (47.80)                                        
 14 McKay, Thomas B           10 Agua Swim Team-MR    1:45.99    1:34.12        
 15 Raboy, Asher M            10 Agua Swim Team-MR    1:37.03    1:35.00        
                  47.90     1:35.00 (47.10)                                        
 16 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR    1:32.21    1:36.02        
                  48.42     1:36.02 (47.60)                                        
 17 Costabile, Ryan           10 CFB-MR               1:40.16    1:39.32        
                  48.03     1:39.32 (51.29)                                        
 18 Emre, Emir M              10 RI Marlins-MR        1:40.00    1:40.31        
 19 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR    1:36.89    1:40.57        
                  48.76     1:40.57 (51.81)                                        
 20 Dewhurst, Joey M          10 DA-MR                1:53.24    1:40.96        
 21 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              1:39.57    1:41.10        
 22 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                1:56.36    1:41.57        
 23 Rios, Jared J             10 Middies-MR           1:40.72    1:42.97        
                  50.53     1:42.97 (52.44)                                        
 24 Racz, Theodore             9 CFB-MR               1:51.00    1:43.36        
                  50.06     1:43.36 (53.30)                                        
 25 Stachelberg, Oggie        10 Manhattan Makos-MR   1:46.69    1:43.68        
 26 Schlomann, Trey           10 CFB-MR               1:49.45    1:45.91        
                  50.72     1:45.91 (55.19)                                        
 27 Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR    1:50.99    1:46.54        
 28 DeWitt, Jasper            10 Manhattan Makos-MR   1:52.07    1:47.25        
                  51.01     1:47.25 (56.24)                                        
 29 Wang, Andy Y               9 APEX-MR              1:50.10    1:48.95        
 30 Kaye, Oscar               10 Manhattan Makos-MR   1:56.65    1:53.00        
                  53.18     1:53.00 (59.82)                                        
 31 Sadikovic, Bogdan         10 RI Marlins-MR        1:55.00    1:54.68        
                  55.28     1:54.68 (59.40)                                        
 32 Yi, Ethan                  9 Manhattan Makos-MR   2:06.52    1:55.05        
 33 MacKay, Harry             10 Manhattan Makos-MR   2:04.41    1:55.39        
                  55.94     1:55.39 (59.45)                                        
 34 Shih, Lucien               9 Manhattan Makos-MR   2:05.00    1:56.87        
                  58.03     1:56.87 (58.84)                                        
 35 Sucher, Mattias            9 Manhattan Makos-MR   2:04.99    1:59.22        
                  59.21   1:59.22 (1:00.01)                                        
 36 Blum, Hawke                9 Manhattan Makos-MR   2:06.39    1:59.46        
 37 Elmassalemah, Iad K       10 NDAC-MR              2:10.28    2:01.10        
                  56.80   2:01.10 (1:04.30)                                        
 38 Fiore, Reece               9 Manhattan Makos-MR   1:54.00    2:02.27        
 39 Kurtz, Zachary            10 Manhattan Makos-MR   2:02.86    2:04.22        
                1:02.19   2:04.22 (1:02.03)                                        
 40 Schwartz, Kieran           9 Manhattan Makos-MR   2:03.77    2:06.90        
 41 Arthur-Mensah, Kojo E      9 DA-MR                2:45.99    2:17.25        
 -- Chen, Brendan Z           10 PATS-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  50.32          DQ (55.82)                                        
 -- Cohen, Jeremy             10 Manhattan Makos-MR   2:16.23         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:01.82        DQ (1:10.42)                                        
 -- Mac Donald, Kaan           9 Manhattan Makos-MR   2:16.82         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  56.56        DQ (1:00.73)                                        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.49  ZONE 2014 LC Zone
                51.29  JO
 Meet Qualifying:  45.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Eric K             10 Agua Swim Team-MR      43.30      43.45 ZONE   
  2 Zhang, Dylan Y            10 Agua Swim Team-MR      42.90      45.07 ZONE   
  3 Kostyatnikov, Michael     10 Agua Swim Team-MR      44.88      45.41 ZONE   
  4 Vitale, Ben G              9 PATS-MR                52.12      48.10 JO     
  5 Verba, Nikita             10 MPNY-MR                45.82      48.31 JO     
  6 Peng, Greg W              10 APEX-MR                48.46      49.28 JO     
  7 Euyoque, Kevin D          10 Middies-MR             49.78      50.77 JO     
  8 Sadchikov, Max O           9 PATS-MR                48.74      51.06 JO     
  9 DiMaggio, John P           9 MPNY-MR                48.85      51.43        
 10 Lebedinets, Ruslan        10 MPNY-MR                53.60      51.89        
 11 Costabile, Ryan           10 CFB-MR                 48.33      52.67        
 12 Samko, Jack P              9 HS-MR                  52.65      52.75        
 13 Mitnick, Theo M            9 Agua Swim Team-MR      55.17      53.02        
 14 Khal-Laayoun, Yannick A   10 Agua Swim Team-MR      53.37      53.19        
 15 Ivatorov, Adam            10 MPNY-MR                50.67      53.52        
 16 Vesselov, Stephan         10 RI Marlins-MR          53.94      54.64        
 17 Kaye, Oscar               10 Manhattan Makos-MR   1:00.12      54.82        
 18 Schlomann, Trey           10 CFB-MR                 54.57      54.95        
 19 Rios, Jared J             10 Middies-MR             55.60      54.98        
 20 Stachelberg, Oggie        10 Manhattan Makos-MR     55.43      55.28        
 21 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              1:00.27      55.41        
 22 Yi, Ethan                  9 Manhattan Makos-MR   1:01.02      55.66        
 23 Emre, Emir M              10 RI Marlins-MR          57.74      55.69        
 24 Fiore, Reece               9 Manhattan Makos-MR     57.71      56.15        
 25 Askri, Jason              10 HS-MR                  57.99      56.61        
 26 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                1:07.68      56.73        
 27 MacKay, Harry             10 Manhattan Makos-MR   1:03.12      57.48        
 28 Dewhurst, Joey M          10 DA-MR                1:10.59      57.77        
 29 DeWitt, Jasper            10 Manhattan Makos-MR   1:07.00      58.22        
 30 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR     54.99      58.65        
 31 Thomas, Dylan J           10 PATS-MR                   NT      58.84        
 32 Yang, David Y              9 Middies-MR           1:01.40    1:00.20        
 33 Blum, Hawke                9 Manhattan Makos-MR   1:09.24    1:01.94        
 34 Mac Donald, Kaan           9 Manhattan Makos-MR   1:13.14    1:01.95        
 35 Vollaro, Thomas A          9 Middies-MR           1:03.05    1:02.06        
 36 Zarytov, Vladimir          9 Manhattan Makos-MR   1:18.00    1:04.64        
 37 Sadikovic, Bogdan         10 RI Marlins-MR        1:00.00    1:04.81        
 38 Danilov, Alex R            9 PATS-MR              1:08.93    1:05.46        
 39 Elmassalemah, Iad K       10 NDAC-MR              1:04.59    1:06.96        
 40 Cohen, Jeremy             10 Manhattan Makos-MR   1:11.66    1:07.33        
 41 Carroll, Brandon L        10 PATS-MR                   NT    1:10.92        
 42 Kurtz, Zachary            10 Manhattan Makos-MR   1:07.43    1:10.98        
 43 Schwartz, Kieran           9 Manhattan Makos-MR   1:10.19    1:13.07        
 -- Stern, Charlie I           9 Agua Swim Team-MR    1:03.52         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Corner, Milo               9 Agua Swim Team-MR    1:22.25         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Tesovic, Maksim           10 RI Marlins-MR          57.50         DQ        
      One hand touch
 -- Racz, Theodore             9 CFB-MR                 58.07         DQ        
      Alternating Kick
 -- Chen, Brendan Z           10 PATS-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Shih, Lucien               9 Manhattan Makos-MR   1:21.00         DQ        
      Non-simultaneous kick
 
Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:37.99  ZONE 2014 LC Zone
              1:49.99  JO
 Meet Qualifying:  1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varrichio, Chris R        10 SSC-MR               1:35.79    1:36.84 ZONE   
                  45.73     1:36.84 (51.11)                                        
  2 Kostyatnikov, Michael     10 Agua Swim Team-MR    1:37.88    1:38.45 JO     
                  46.47     1:38.45 (51.98)                                        
  3 Klein, Evan M             10 Agua Swim Team-MR    1:37.42    1:39.52 JO     
                  48.38     1:39.52 (51.14)                                        
  4 Zhang, John               10 NCAC-MR              1:42.00    1:41.31 JO     
  5 Verba, Nikita             10 MPNY-MR              1:42.87    1:41.82 JO     
                  48.95     1:41.82 (52.87)                                        
  6 Holan, Steve              10 PATS-MR              1:46.92    1:43.96 JO     
                  50.59     1:43.96 (53.37)                                        
  7 Simpfenderfer, Michael D  10 RFAC-MR              1:43.99    1:44.84 JO     
  8 DU, Ethan                  9 NCAC-MR              1:40.00    1:44.95 JO     
                  49.46     1:44.95 (55.49)                                        
  9 Peng, Greg W              10 APEX-MR              1:48.28    1:46.53 JO     
                  50.76     1:46.53 (55.77)                                        
 10 Sadchikov, Max O           9 PATS-MR              1:40.85    1:48.46 JO     
                  51.59     1:48.46 (56.87)                                        
 11 Cherny, Eric              10 MPNY-MR              1:52.27    1:49.64 JO     
                  53.58     1:49.64 (56.06)                                        
 12 Sugiyama, Kotaro           9 Agua Swim Team-MR    2:02.26    1:49.99 JO     
                  54.76     1:49.99 (55.23)                                        
 13 Samko, Jack P              9 HS-MR                1:53.46    1:53.50        
                  55.73     1:53.50 (57.77)                                        
 14 Kaye, Oscar               10 Manhattan Makos-MR   1:56.17    1:54.43        
                  55.12     1:54.43 (59.31)                                        
 15 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR              2:01.47    1:57.48        
 16 Wu, Patrick               10 RFAC-MR              2:00.53    1:59.71        
                  59.17   1:59.71 (1:00.54)                                        
 17 Schlomann, Trey           10 CFB-MR               2:02.41    1:59.79        
                  56.90   1:59.79 (1:02.89)                                        
 18 Yi, Ethan                  9 Manhattan Makos-MR   2:09.91    1:59.81        
 19 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                2:29.49    2:01.09        
                  58.60   2:01.09 (1:02.49)                                        
 20 Stachelberg, Oggie        10 Manhattan Makos-MR   1:56.56    2:01.37        
 21 Vesselov, Stephan         10 RI Marlins-MR        2:00.36    2:02.11        
                  58.81   2:02.11 (1:03.30)                                        
 22 Kaps, Piotr               10 MPNY-MR              1:59.43    2:03.17        
                1:00.35   2:03.17 (1:02.82)                                        
 23 DeWitt, Jasper            10 Manhattan Makos-MR   2:12.20    2:03.70        
                  59.00   2:03.70 (1:04.70)                                        
 24 Fiore, Reece               9 Manhattan Makos-MR   1:58.50    2:04.30        
                  59.82   2:04.30 (1:04.48)                                        
 25 MacKay, Harry             10 Manhattan Makos-MR   2:13.05    2:07.40        
                1:01.12   2:07.40 (1:06.28)                                        
 26 Abbruzzese, Matthew J      9 RFAC-MR              2:22.60    2:09.79        
                1:00.45   2:09.79 (1:09.34)                                        
 27 Zarytov, Vladimir          9 Manhattan Makos-MR   2:33.76    2:12.87        
 28 Perillo, Justin G         10 DA-MR                2:33.92    2:27.87        
                1:13.55   2:27.87 (1:14.32)                                        
 29 Kurtz, Zachary            10 Manhattan Makos-MR   2:18.27    2:33.62        
                1:14.90   2:33.62 (1:18.72)                                        
 30 Cohen, Jeremy             10 Manhattan Makos-MR   2:26.68    2:40.86        
                1:15.48   2:40.86 (1:25.38)                                        
 -- Shih, Lucien               9 Manhattan Makos-MR   2:44.13         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:15.23        DQ (1:18.69)                                        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.49  ZONE 2014 LC Zone
                43.99  JO
 Meet Qualifying:  37.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiMaggio, John P           9 MPNY-MR                34.08      34.82 ZONE   
  2 Lomvardas, Akira T        10 Agua Swim Team-MR      36.00      34.97 ZONE   
  3 Smith, Sebastian L        10 RFAC-MR                34.14      36.02 ZONE   
  4 Holan, Steve              10 PATS-MR                38.12      36.23 ZONE   
  5 Quested, Finn J           10 RFAC-MR                35.69      37.86 JO     
  6 Zhang, John               10 NCAC-MR                41.00      39.96 JO     
  7 Vitale, Ben G              9 PATS-MR                43.74      41.37 JO     
  8 Sadchikov, Max O           9 PATS-MR                39.73      41.75 JO     
  9 Verba, Nikita             10 MPNY-MR                43.42      43.69 JO     
 10 DU, Ethan                  9 NCAC-MR                42.00      44.48        
 11 Lebedinets, Ruslan        10 MPNY-MR                50.01      45.40        
 12 Cherny, Eric              10 MPNY-MR                44.64      46.53        
 13 Wu, Patrick               10 RFAC-MR                48.59      49.16        
 14 Dewhurst, Joey M          10 DA-MR                1:08.84      49.43        
 15 Stachelberg, Oggie        10 Manhattan Makos-MR     47.12      50.50        
 16 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR     46.24      51.03        
 17 Chen, Brendan Z           10 PATS-MR                   NT      52.81        
 18 Tesovic, Maksim           10 RI Marlins-MR          55.88      55.00        
 19 Sewell, Jordan            10 NCAC-MR                48.00      55.30        
 20 Kaps, Piotr               10 MPNY-MR                51.36      55.39        
 21 Mac Donald, Kaan           9 Manhattan Makos-MR   1:00.00      55.66        
 22 Yi, Ethan                  9 Manhattan Makos-MR     59.92      55.86        
 23 Abbruzzese, Matthew J      9 RFAC-MR                54.04      56.56        
 24 Emre, Emir M              10 RI Marlins-MR             NT      57.41        
 25 Kaye, Oscar               10 Manhattan Makos-MR   1:02.98      57.85        
 26 Vesselov, Stephan         10 RI Marlins-MR          55.00      59.78        
 27 Wilson, Chase             10 Manhattan Makos-MR   1:09.51      59.86        
 28 Sucher, Mattias            9 Manhattan Makos-MR     55.39    1:00.93        
 29 Perillo, Justin G         10 DA-MR                  58.99    1:01.47        
 30 Sadikovic, Bogdan         10 RI Marlins-MR          50.00    1:03.14        
 31 Schwartz, Kieran           9 Manhattan Makos-MR     55.41    1:08.31        
 32 Kurtz, Zachary            10 Manhattan Makos-MR   1:04.56    1:10.00        
 33 MacKay, Harry             10 Manhattan Makos-MR   1:12.00    1:13.36        
 -- DeWitt, Jasper            10 Manhattan Makos-MR   1:02.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Simpfenderfer, Michael D  10 RFAC-MR                40.27         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:24.99  ZONE 2014 LC Zone
              2:40.99  JO
 Meet Qualifying:  1:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lomvardas, Akira T        10 Agua Swim Team-MR    1:19.00    1:19.17 ZONE   
                  37.08     1:19.17 (42.09)                                        
  2 Klein, Evan M             10 Agua Swim Team-MR    1:18.76    1:20.25 ZONE   
                  38.53     1:20.25 (41.72)                                        
  3 DiMaggio, John P           9 MPNY-MR              1:19.54    1:20.88 ZONE   
                  37.55     1:20.88 (43.33)                                        
  4 Holan, Steve              10 PATS-MR              1:25.25    1:23.44 ZONE   
                  39.35     1:23.44 (44.09)                                        
  5 Zhang, Eric K             10 Agua Swim Team-MR    1:23.41    1:24.93 ZONE   
                  40.47     1:24.93 (44.46)                                        
  6 Ivatorov, Adam            10 MPNY-MR              1:25.26    1:31.32 JO     
                1:09.52     1:31.32 (21.80)                                        
  7 Lebedinets, Ruslan        10 MPNY-MR              1:49.46    1:44.88 JO     
  8 Sadchikov, Max O           9 PATS-MR              1:38.81    1:47.15 JO     
 
Boys 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:57.09  ZONE 2014 LC Zone
              3:16.99  JO
 Meet Qualifying:  2:57.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Eric K             10 Agua Swim Team-MR    2:58.16    2:57.49 JO     
                  41.07     1:26.42 (45.35)     2:18.96 (52.54)     2:57.49 (38.53)
  2 Klein, Evan M             10 Agua Swim Team-MR    2:55.72    2:58.21 JO     
                  39.07     1:25.00 (45.93)     2:18.75 (53.75)     2:58.21 (39.46)
  3 Zhang, Dylan Y            10 Agua Swim Team-MR    2:53.62    2:58.51 JO     
                  41.66     1:25.65 (43.99)     2:20.84 (55.19)     2:58.51 (37.67)
  4 Holan, Steve              10 PATS-MR              3:06.47    3:01.26 JO     
                  39.24     1:25.44 (46.20)     2:21.55 (56.11)     3:01.26 (39.71)
  5 DiMaggio, John P           9 MPNY-MR              3:10.67    3:05.59 JO     
                  36.62     1:22.57 (45.95)   2:23.36 (1:00.79)     3:05.59 (42.23)
  6 Simpfenderfer, Michael D  10 RFAC-MR              3:12.18    3:06.85 JO     
                  41.59     1:28.36 (46.77)     2:26.54 (58.18)     3:06.85 (40.31)
  7 Quested, Finn J           10 RFAC-MR              2:59.01    3:07.09 JO     
                  39.86     1:28.60 (48.74)     2:25.45 (56.85)     3:07.09 (41.64)
  8 Smith, Sebastian L        10 RFAC-MR              3:00.28    3:07.91 JO     
                  40.49     1:30.71 (50.22)     2:28.92 (58.21)     3:07.91 (38.99)
  9 Sacca, David J            10 Agua Swim Team-MR    3:20.37    3:10.41 JO     
                  41.62     1:31.76 (50.14)     2:30.66 (58.90)     3:10.41 (39.75)
 10 Lebedinets, Ruslan        10 MPNY-MR              3:38.04    3:22.16        
                                1:39.22 ( )   2:39.37 (1:00.15)     3:22.16 (42.79)
 11 Sugiyama, Kotaro           9 Agua Swim Team-MR    2:36.00    3:22.69        
                  42.97     1:37.11 (54.14)     2:36.38 (59.27)     3:22.69 (46.31)
 12 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR    3:38.00    3:23.42        
                  49.52     1:41.16 (51.64)     2:40.62 (59.46)     3:23.42 (42.80)
 13 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR    3:30.00    3:25.95        
                  50.60     1:42.21 (51.61)     2:40.03 (57.82)     3:25.95 (45.92)
 14 Samko, Jack P              9 HS-MR                3:35.73    3:27.38        
                                1:40.80 ( )   2:42.63 (1:01.83)     3:27.38 (44.75)
 15 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              3:40.06    3:29.04        
                  48.76     1:40.33 (51.57)   2:42.47 (1:02.14)     3:29.04 (46.57)
 16 Raboy, Asher M            10 Agua Swim Team-MR    3:42.00    3:29.69        
                  47.28     1:43.20 (55.92)   2:47.28 (1:04.08)     3:29.69 (42.41)
 17 Dultsin, Daniel           10 Agua Swim Team-MR    3:45.99    3:30.28        
                  50.30     1:41.74 (51.44)   2:46.94 (1:05.20)     3:30.28 (43.34)
 18 Dewhurst, Joey M          10 DA-MR                3:40.99    3:33.09        
                  53.14     1:45.44 (52.30)   2:49.47 (1:04.03)     3:33.09 (43.62)
 19 Minevich, Daniel I         9 DA-MR                3:42.99    3:33.20        
                  52.38     1:46.06 (53.68)   2:49.95 (1:03.89)     3:33.20 (43.25)
 20 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR   3:22.71    3:33.45        
                  52.78     1:42.63 (49.85)   2:51.35 (1:08.72)     3:33.45 (42.10)
 21 Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR    4:00.00    3:51.47        
                  53.23     1:48.46 (55.23)   2:57.80 (1:09.34)     3:51.47 (53.67)
 -- McKay, Thomas B           10 Agua Swim Team-MR    3:45.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  50.00     1:41.02 (51.02)     2:37.96 (56.94)          DQ (44.49)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  SUPE Super Sectional 2014
                27.19  METS
                29.59  ZONE 2014 LC Zone
                32.49  JO
 Meet Qualifying:  29.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabovic, Adell            12 Agua Swim Team-MR      27.93      27.91 ZONE   
  2 Radkov, Nick S            12 MPNY-MR                29.03      29.13 ZONE   
  3 Lai, Christopher B        11 HS-MR                  30.23      29.52 ZONE   
  4 Mitchener, Ryan           11 Manhattan Makos-MR     30.56      30.09 JO     
  5 Wone, Brandon M           12 SSC-MR                 30.23      30.10 JO     
  6 Law, Ethan                12 MPNY-MR                30.83      30.35 JO     
  7 O'Sullivan, Oisin         12 SSC-MR                 30.09      30.42 JO     
  8 Brewster, Justin M        12 MPNY-MR                31.74      31.62 JO     
  9 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR                32.55      31.87 JO     
 10 Sadchikov, Phill O        12 PATS-MR                32.08      31.97 JO     
 11 Abrams, Arty A            12 PATS-MR                33.96      32.08 JO     
 12 Lugato, Giacomo S         11 Agua Swim Team-MR      31.42      32.20 JO     
 13 Chan, Matthew             12 NCAC-MR                30.00      32.34 JO     
 14 Zametko, Nikita           12 MPNY-MR                32.37      32.42 JO     
 15 D'Amelia, Pete            12 RFAC-MR                32.56      32.54        
 16 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR     33.15      32.64        
 17 Rizzo, Gio M              11 PATS-MR                33.73      32.67        
 18 Kvasnitskiy, Nikita       12 MPNY-MR                32.82      32.73        
 19 Chen, Darian              11 NCAC-MR                31.00      32.84        
 20 Jackson, Flash C          11 PATS-MR                34.64      32.91        
 21 Chia, Derrick             11 NCAC-MR                30.00      33.36        
 22 DiMaggio, Joe R           11 MPNY-MR                34.55      33.76        
 23 O'Rourke, Shane           12 SSC-MR                 33.50      33.85        
 24 Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR     34.27      34.44        
 25 Johnsen, Darrien          11 CFB-MR                 35.67      34.73        
 26 Vernhes, Sebastien        12 Manhattan Makos-MR     33.26      34.75        
 27 Chang, Cato A             11 Manhattan Makos-MR     36.43      34.81        
 28 Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR     35.44      35.03        
 29 Chapski, Kole             12 Manhattan Makos-MR     36.62      35.27        
 30 Sacranie, Alex            11 Manhattan Makos-MR     36.24      35.81        
 31 Xia, Alan                 11 NCAC-MR                34.00      36.25        
 32 Pastore, James V          11 CFB-MR                 36.97      36.48        
 33 Hagan, Michael J          12 PATS-MR                38.12      36.77        
 34 Blazhkevych, Bogdan       11 MPNY-MR                38.78      37.03        
 35 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR     38.77      37.38        
 36 Kuznetsov, Gregory F      11 MPNY-MR                40.23      38.11        
 37 Allannic, Adrian          11 Manhattan Makos-MR     40.93      39.20        
 38 Norberg, Malte            11 RI Marlins-MR          50.00      40.12        
 39 Ren, Patrick              11 RI Marlins-MR          40.80      40.44        
 40 Bukharin, Nikita          11 MPNY-MR                43.93      40.61        
 41 Coronel, Freddy D         11 UN RI-MR               38.00      40.69        
 42 Caumartin, Gabriel        11 Manhattan Makos-MR     42.61      41.04        
 43 Mui, Miki                 12 Manhattan Makos-MR     40.00      41.27        
 44 Shelia, Giorgi            12 MPNY-MR                40.32      41.71        
 45 Nemirovsky, Michael       11 MPNY-MR                40.69      41.86        
 46 Bruskotter, Jasper        11 RI Marlins-MR          42.80      41.87        
 47 Wisniewski, John T        11 MPNY-MR                43.66      43.02        
 48 Zhu, Robert               11 RFAC-MR                51.56      46.44        
 49 Mulakandov, Ariel         11 NCAC-MR                50.00      53.20        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  SUPE Super Sectional 2014
                59.19  METS
              1:04.59  ZONE 2014 LC Zone
              1:10.49  JO
 Meet Qualifying:  1:04.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabovic, Adell            12 Agua Swim Team-MR    1:02.17    1:00.71 ZONE   
                  29.90     1:00.71 (30.81)                                        
  2 Radkov, Nick S            12 MPNY-MR              1:02.82    1:03.28 ZONE   
                  30.46     1:03.28 (32.82)                                        
  3 Pragnell, Tristan Z       11 Agua Swim Team-MR    1:05.26    1:04.84 JO     
                  30.94     1:04.84 (33.90)                                        
  4 Mitchener, Ryan           11 Manhattan Makos-MR   1:08.03    1:06.24 JO     
                  31.88     1:06.24 (34.36)                                        
  5 Carrenard, Justice A      11 Agua Swim Team-MR    1:03.91    1:06.43 JO     
  6 McGregor, Matt J          12 PATS-MR              1:10.65    1:08.17 JO     
                  32.49     1:08.17 (35.68)                                        
  7 Wone, Brandon M           12 SSC-MR               1:06.26    1:08.31 JO     
                  32.11     1:08.31 (36.20)                                        
  8 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR              1:18.14    1:08.94 JO     
                  33.04     1:08.94 (35.90)                                        
  9 Brewster, Justin M        12 MPNY-MR              1:10.65    1:09.61 JO     
 10 Law, Ethan                12 MPNY-MR              1:10.18    1:10.44 JO     
                  34.50     1:10.44 (35.94)                                        
 11 Zametko, Nikita           12 MPNY-MR              1:09.64    1:10.47 JO     
                  33.77     1:10.47 (36.70)                                        
 12 Kvasnitskiy, Nikita       12 MPNY-MR              1:10.39    1:10.81        
                  34.50     1:10.81 (36.31)                                        
 13 Hyde, Andrew J            11 Agua Swim Team-MR    1:09.93    1:10.82        
                  34.76     1:10.82 (36.06)                                        
 14 Lugato, Giacomo S         11 Agua Swim Team-MR    1:09.17    1:11.55        
 15 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR    1:10.21    1:11.87        
                  34.80     1:11.87 (37.07)                                        
 16 Peng, David               11 MPNY-MR              1:14.82    1:12.07        
                  34.74     1:12.07 (37.33)                                        
 17 Rizzo, Gio M              11 PATS-MR              1:16.54    1:12.08        
                  34.61     1:12.08 (37.47)                                        
 18 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR    1:10.55    1:13.49        
                  35.08     1:13.49 (38.41)                                        
 19 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR    1:13.89    1:13.67        
                  35.55     1:13.67 (38.12)                                        
 20 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR   1:12.55    1:14.09        
                  36.08     1:14.09 (38.01)                                        
 21 Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR   1:14.13    1:15.02        
                  36.45     1:15.02 (38.57)                                        
 22 Liu, Evan                 11 NDAC-MR              1:09.68    1:15.17        
                  36.11     1:15.17 (39.06)                                        
 23 Vernhes, Sebastien        12 Manhattan Makos-MR   1:14.25    1:15.32        
                  36.82     1:15.32 (38.50)                                        
 24 DiMaggio, Joe R           11 MPNY-MR              1:19.16    1:15.70        
 25 Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR   1:16.11    1:18.41        
 26 Pagani, Theo G            12 Agua Swim Team-MR    1:19.79    1:18.64        
 27 Collazo, Christopher N    12 APEX-MR              1:18.19    1:19.25        
                  38.50     1:19.25 (40.75)                                        
 28 Pastore, James V          11 CFB-MR               1:21.01    1:20.06        
                  39.40     1:20.06 (40.66)                                        
 29 Pagel, Jack W             11 PATS-MR              1:15.82    1:20.35        
 30 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR    1:27.74    1:20.47        
                  38.64     1:20.47 (41.83)                                        
 31 Sacranie, Alex            11 Manhattan Makos-MR   1:24.95    1:20.52        
                  38.97     1:20.52 (41.55)                                        
 32 Hally, Seamus             11 NDAC-MR              1:21.24    1:20.55        
                  38.26     1:20.55 (42.29)                                        
 33 Chang, Cato A             11 Manhattan Makos-MR   1:17.50    1:20.62        
                  39.28     1:20.62 (41.34)                                        
 34 Hammond, Andrew           12 CFB-MR               1:28.05    1:21.50        
                  38.59     1:21.50 (42.91)                                        
 35 Blazhkevych, Bogdan       11 MPNY-MR              1:25.31    1:22.49        
 36 Baldwin, Brian J          12 HS-MR                1:20.29    1:23.63        
                  38.94     1:23.63 (44.69)                                        
 37 Allannic, Adrian          11 Manhattan Makos-MR   1:25.64    1:23.65        
 38 Kim, Christopher B        11 Agua Swim Team-MR    1:20.72    1:23.96        
                  39.59     1:23.96 (44.37)                                        
 39 Ren, Patrick              11 RI Marlins-MR        1:29.25    1:26.94        
                  40.68     1:26.94 (46.26)                                        
 40 Kimble, Daniel K          11 Middies-MR           1:30.42    1:27.23        
                  41.13     1:27.23 (46.10)                                        
 41 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR   1:26.79    1:27.66        
                  41.14     1:27.66 (46.52)                                        
 42 Norberg, Malte            11 RI Marlins-MR        1:45.00    1:28.63        
                  43.55     1:28.63 (45.08)                                        
 43 Coronel, Freddy D         11 UN RI-MR             1:27.00    1:28.92        
                  42.16     1:28.92 (46.76)                                        
 44 Caumartin, Gabriel        11 Manhattan Makos-MR   1:33.71    1:29.72        
                  43.02     1:29.72 (46.70)                                        
 45 Kuznetsov, Gregory F      11 MPNY-MR              1:30.21    1:29.79        
                  42.09     1:29.79 (47.70)                                        
 46 Wang, Harry H             12 APEX-MR              1:27.75    1:30.91        
 47 Benedyk, Alex             11 MPNY-MR              1:34.61    1:31.32        
                  44.42     1:31.32 (46.90)                                        
 48 Lipton, Matthew           11 Agua Swim Team-MR    1:30.22    1:31.61        
 49 Mui, Miki                 12 Manhattan Makos-MR   1:35.81    1:32.13        
                  43.89     1:32.13 (48.24)                                        
 50 Wisniewski, John T        11 MPNY-MR              1:39.35    1:32.35        
 51 Bruskotter, Jasper        11 RI Marlins-MR        1:36.74    1:35.43        
                  43.42     1:35.43 (52.01)                                        
 52 Nemirovsky, Michael       11 MPNY-MR              1:30.63    1:36.18        
                  44.81     1:36.18 (51.37)                                        
 53 Hampel, Sebastian S       12 Agua Swim Team-MR    1:30.59    1:47.62        
                  48.51     1:47.62 (59.11)                                        
 54 DeLuca, Christian         11 PATS-MR              2:08.64    1:54.21        
                  52.56   1:54.21 (1:01.65)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  SUPE Super Sectional 2014
              2:09.49  METS
              2:19.09  ZONE 2014 LC Zone
              2:32.99  JO
 Meet Qualifying:  2:19.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            12 MPNY-MR              2:15.81    2:15.29 ZONE   
                  31.48     1:05.56 (34.08)     1:40.98 (35.42)     2:15.29 (34.31)
  2 Sabovic, Adell            12 Agua Swim Team-MR    2:18.03    2:19.22 JO     
                  32.05     1:07.32 (35.27)     1:44.26 (36.94)     2:19.22 (34.96)
  3 Pragnell, Tristan Z       11 Agua Swim Team-MR    2:19.52    2:23.30 JO     
                  31.50     1:07.31 (35.81)     1:46.29 (38.98)     2:23.30 (37.01)
  4 Carrenard, Justice A      11 Agua Swim Team-MR    2:19.55    2:23.37 JO     
                  32.71     1:08.95 (36.24)     1:46.79 (37.84)     2:23.37 (36.58)
  5 Mitchener, Ryan           11 Manhattan Makos-MR   2:24.99    2:25.00 JO     
                  33.57     1:10.69 (37.12)     1:48.13 (37.44)     2:25.00 (36.87)
  6 Abrams, Arty A            12 PATS-MR              2:38.28    2:25.58 JO     
                                1:09.99 ( )   2:25.58 (1:15.59)                    
  7 Wone, Brandon M           12 SSC-MR               2:23.96    2:28.12 JO     
                  33.10     1:10.27 (37.17)     1:49.74 (39.47)     2:28.12 (38.38)
  8 Sadchikov, Phill O        12 PATS-MR              2:34.98    2:28.43 JO     
                  33.63     1:12.52 (38.89)     1:51.42 (38.90)     2:28.43 (37.01)
  9 Zametko, Nikita           12 MPNY-MR              2:33.44    2:29.11 JO     
                  34.80     1:13.97 (39.17)     1:52.49 (38.52)     2:29.11 (36.62)
 10 McGregor, Matt J          12 PATS-MR              2:38.44    2:29.84 JO     
                  34.19     1:12.06 (37.87)   2:29.84 (1:17.78)                    
 11 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR              2:31.13    2:31.82 JO     
                  34.00     1:13.52 (39.52)     1:54.89 (41.37)     2:31.82 (36.93)
 12 Kvasnitskiy, Nikita       12 MPNY-MR              2:33.29    2:34.40        
                  35.07     1:15.52 (40.45)     1:56.56 (41.04)     2:34.40 (37.84)
 13 Peng, David               11 MPNY-MR              2:37.10    2:35.10        
                  35.09     1:14.09 (39.00)     1:54.76 (40.67)     2:35.10 (40.34)
 14 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR    2:41.22    2:35.74        
                  35.22     1:14.86 (39.64)     1:57.43 (42.57)     2:35.74 (38.31)
 15 Johnsen, Darrien          11 CFB-MR               2:45.00    2:36.15        
                  36.48     1:17.22 (40.74)     1:59.23 (42.01)     2:36.15 (36.92)
 16 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR    2:30.09    2:36.20        
                  34.71     1:13.94 (39.23)     1:56.01 (42.07)     2:36.20 (40.19)
 17 Lugato, Giacomo S         11 Agua Swim Team-MR    2:28.82    2:37.02        
                                1:13.43 ( )   2:37.02 (1:23.59)                    
 18 Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR   2:43.56    2:39.40        
                  37.87     1:19.60 (41.73)     2:01.76 (42.16)     2:39.40 (37.64)
 19 Law, Ethan                12 MPNY-MR              2:35.49    2:39.92        
                  34.44     1:14.33 (39.89)     1:57.47 (43.14)     2:39.92 (42.45)
 20 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR    2:45.99    2:40.09        
                  36.54     1:17.96 (41.42)     2:00.51 (42.55)     2:40.09 (39.58)
 21 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR              2:52.01    2:41.77        
                  35.47     1:16.18 (40.71)   2:41.77 (1:25.59)                    
 22 Vernhes, Sebastien        12 Manhattan Makos-MR   2:41.21    2:43.33        
                  38.15     1:20.11 (41.96)     2:02.90 (42.79)     2:43.33 (40.43)
 23 Jackson, Flash C          11 PATS-MR              3:01.23    2:45.91        
                                1:17.40 ( )   2:45.91 (1:28.51)                    
 24 More, Yash B              11 Agua Swim Team-MR    2:51.64    2:49.97        
                  38.36     1:21.22 (42.86)     2:06.02 (44.80)     2:49.97 (43.95)
 25 Pagani, Theo G            12 Agua Swim Team-MR    3:10.99    2:51.29        
                  39.28     1:23.98 (44.70)     2:10.68 (46.70)     2:51.29 (40.61)
 26 Sacranie, Alex            11 Manhattan Makos-MR   3:00.32    2:53.05        
                  39.87     1:24.50 (44.63)     2:10.05 (45.55)     2:53.05 (43.00)
 27 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR    3:20.99    2:53.66        
                  39.06     1:25.39 (46.33)     2:12.05 (46.66)     2:53.66 (41.61)
 28 Pastore, James V          11 CFB-MR               2:51.56    2:53.91        
                  39.57     1:24.83 (45.26)     2:11.82 (46.99)     2:53.91 (42.09)
 29 Hammond, Andrew           12 CFB-MR               2:56.02    2:55.12        
                  38.77     1:25.21 (46.44)     2:12.95 (47.74)     2:55.12 (42.17)
 30 Roychoudhury, Devayan     11 Middies-MR           2:54.64    2:56.82        
                                  18.82 ( )   2:12.69 (1:53.87)     2:56.82 (44.13)
 31 Chang, Cato A             11 Manhattan Makos-MR   2:49.99    2:58.06        
                  37.97     1:24.52 (46.55)     2:12.71 (48.19)     2:58.06 (45.35)
 32 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR    2:50.53    3:03.98        
                                1:30.35 ( )   3:03.98 (1:33.63)                    
 33 Kimble, Daniel K          11 Middies-MR           3:24.20    3:04.77        
                                1:26.92 ( )   3:04.77 (1:37.85)                    
 34 Kuznetsov, Gregory F      11 MPNY-MR              3:21.86    3:05.54        
                  40.29     1:29.11 (48.82)     2:20.69 (51.58)     3:05.54 (44.85)
 35 Kim, Christopher B        11 Agua Swim Team-MR    3:10.99    3:07.77        
                  40.48     1:28.64 (48.16)     2:19.47 (50.83)     3:07.77 (48.30)
 36 Nemirovsky, Michael       11 MPNY-MR              3:24.73    3:10.95        
                  45.05     1:35.20 (50.15)     2:25.67 (50.47)     3:10.95 (45.28)
 37 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR   3:13.48    3:14.92        
                  42.13     1:32.79 (50.66)     2:25.73 (52.94)     3:14.92 (49.19)
 38 Benedyk, Alex             11 MPNY-MR              3:16.55    3:16.19        
                                1:34.12 ( )   3:16.19 (1:42.07)                    
 39 Lipton, Matthew           11 Agua Swim Team-MR    3:14.91    3:16.91        
                  41.77     1:34.86 (53.09)     2:13.42 (38.56)   3:16.91 (1:03.49)
 40 Martinez-Jimenez, Marco   11 Middies-MR           3:42.98    3:34.67        
                  45.87     1:41.34 (55.47)     2:39.30 (57.96)     3:34.67 (55.37)
 41 Hampel, Sebastian S       12 Agua Swim Team-MR    3:40.99    3:51.32        
                  48.60   1:48.92 (1:00.32)   2:52.71 (1:03.79)     3:51.32 (58.61)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                35.19  ZONE 2014 LC Zone
                38.59  JO
 Meet Qualifying:  35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            12 MPNY-MR                33.44      33.94 ZONE   
  2 Fisher, Evan E            11 SSC-MR                 34.53      35.70 JO     
  3 Zametko, Nikita           12 MPNY-MR                36.24      36.18 JO     
  4 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR                42.79      36.39 JO     
  5 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR                37.28      36.49 JO     
  6 Brewster, Justin M        12 MPNY-MR                36.36      37.06 JO     
  7 DiMaggio, Joe R           11 MPNY-MR                36.94      37.86 JO     
  8 Wone, Brandon M           12 SSC-MR                 35.78      37.97 JO     
  9 Rizzo, Gio M              11 PATS-MR                41.88      39.05        
 10 Peng, David               11 MPNY-MR                38.87      39.18        
 11 Vernhes, Sebastien        12 Manhattan Makos-MR     38.82      39.39        
 12 Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR     37.34      39.61        
 13 Abrams, Arty A            12 PATS-MR                44.18      39.64        
 14 Hally, Seamus             11 NDAC-MR                41.46      40.91        
 15 Baldwin, Brian J          12 HS-MR                  39.89      41.25        
 16 Blazhkevych, Bogdan       11 MPNY-MR                43.25      41.67        
 17 Liu, Evan                 11 NDAC-MR                37.30      42.06        
 18 Chang, Cato A             11 Manhattan Makos-MR     40.99      42.16        
 19 Coronel, Freddy D         11 UN RI-MR               42.00      42.84        
 20 Allannic, Adrian          11 Manhattan Makos-MR     44.78      42.89        
 21 Pagel, Jack W             11 PATS-MR                57.94      42.90        
 22 Wang, Harry H             12 APEX-MR                42.47      43.03        
 23 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR     43.16      43.47        
 24 Sacranie, Alex            11 Manhattan Makos-MR     41.23      43.65        
 25 More, Yash B              11 Agua Swim Team-MR      45.18      44.31        
 26 Norberg, Malte            11 RI Marlins-MR          55.00      45.39        
 27 Mui, Miki                 12 Manhattan Makos-MR     46.14      45.73        
 28 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR     43.40      46.15        
 29 Nemirovsky, Michael       11 MPNY-MR                45.27      47.12        
 30 Caumartin, Gabriel        11 Manhattan Makos-MR     52.45      47.39        
 31 Bruskotter, Jasper        11 RI Marlins-MR          47.63      48.08        
 32 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR      44.36      48.56        
 33 Benedyk, Alex             11 MPNY-MR                49.48      49.50        
 34 Wisniewski, John T        11 MPNY-MR                53.86      49.79        
 35 Hammond, Andrew           12 CFB-MR                 47.08      50.81        
 36 DeLuca, Christian         11 PATS-MR                56.26      55.35        
 37 Alvares, Isaias R         11 APEX-MR              1:10.25    1:01.36        
 38 Natesan, Sanjay           11 PATS-MR              1:02.96    1:03.37        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  SUPE Super Sectional 2014
              1:07.99  METS
              1:14.59  ZONE 2014 LC Zone
              1:21.99  JO
 Meet Qualifying:  1:14.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            12 MPNY-MR              1:10.56    1:11.84 ZONE   
                  35.08     1:11.84 (36.76)                                        
  2 Mitchener, Ryan           11 Manhattan Makos-MR   1:17.07    1:16.69 JO     
                  37.98     1:16.69 (38.71)                                        
  3 Galea, Claudio            12 Tritons-MR           1:19.28    1:16.75 JO     
                  37.18     1:16.75 (39.57)                                        
  4 Zametko, Nikita           12 MPNY-MR              1:15.40    1:17.32 JO     
                  37.53     1:17.32 (39.79)                                        
  5 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR              1:33.26    1:18.82 JO     
                  38.66     1:18.82 (40.16)                                        
  6 O'Sullivan, Oisin         12 SSC-MR               1:16.77    1:19.37 JO     
  7 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR    1:19.10    1:19.39 JO     
                  38.89     1:19.39 (40.50)                                        
  8 McGregor, Matt J          12 PATS-MR              1:23.55    1:20.27 JO     
  9 Lai, Christopher B        11 HS-MR                1:19.31    1:20.43 JO     
                  39.00     1:20.43 (41.43)                                        
 10 Brewster, Justin M        12 MPNY-MR              1:19.11    1:20.64 JO     
 11 Kvasnitskiy, Nikita       12 MPNY-MR              1:27.50    1:21.36 JO     
                  39.08     1:21.36 (42.28)                                        
 12 DiMaggio, Joe R           11 MPNY-MR              1:22.88    1:21.58 JO     
                  40.93     1:21.58 (40.65)                                        
 13 Abrams, Arty A            12 PATS-MR              1:29.24    1:21.99 JO     
                  48.60     1:21.99 (33.39)                                        
 14 Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR   1:20.52    1:23.00        
 15 Lugato, Giacomo S         11 Agua Swim Team-MR    1:21.85    1:23.01        
                  40.34     1:23.01 (42.67)                                        
 16 Law, Ethan                12 MPNY-MR              1:21.43    1:23.48        
                  40.33     1:23.48 (43.15)                                        
 17 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR    1:24.32    1:23.80        
                  40.44     1:23.80 (43.36)                                        
 18 Vernhes, Sebastien        12 Manhattan Makos-MR   1:21.54    1:24.61        
 19 D'Amelia, Pete            12 RFAC-MR              1:25.12    1:25.06        
                  41.32     1:25.06 (43.74)                                        
 20 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR    1:25.76    1:25.74        
                  42.51     1:25.74 (43.23)                                        
 21 Jackson, Flash C          11 PATS-MR              1:34.61    1:26.04        
                  41.18     1:26.04 (44.86)                                        
 22 O'Rourke, Shane           12 SSC-MR               1:25.45    1:27.87        
 23 Bzikot, Konrad            12 NCAC-MR              1:22.00    1:28.08        
                  43.56     1:28.08 (44.52)                                        
 24 Xia, Alan                 11 NCAC-MR              1:21.00    1:28.14        
                  51.47     1:28.14 (36.67)                                        
 25 Chen, Darian              11 NCAC-MR              1:21.00    1:28.32        
                  42.81     1:28.32 (45.51)                                        
 26 Chia, Derrick             11 NCAC-MR              1:22.00    1:28.53        
                  42.63     1:28.53 (45.90)                                        
 27 Chapski, Kole             12 Manhattan Makos-MR   1:26.66    1:29.12        
                  43.82     1:29.12 (45.30)                                        
 28 Kim, Christopher B        11 Agua Swim Team-MR    1:29.94    1:30.85        
                  43.18     1:30.85 (47.67)                                        
 29 More, Yash B              11 Agua Swim Team-MR    1:29.64    1:31.31        
                  44.43     1:31.31 (46.88)                                        
 29 Coronel, Freddy D         11 UN RI-MR             1:32.00    1:31.31        
                  43.81     1:31.31 (47.50)                                        
 31 Hagan, Michael J          12 PATS-MR              1:35.89    1:31.47        
 32 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR   1:37.44    1:31.48        
 33 Allannic, Adrian          11 Manhattan Makos-MR   1:34.87    1:31.49        
                  45.18     1:31.49 (46.31)                                        
 34 Chang, Cato A             11 Manhattan Makos-MR   1:26.50    1:31.67        
                  43.89     1:31.67 (47.78)                                        
 35 Chan, Matthew             12 NCAC-MR              1:21.00    1:32.86        
                  45.36     1:32.86 (47.50)                                        
 36 Sacranie, Alex            11 Manhattan Makos-MR   1:32.14    1:32.92        
                  45.26     1:32.92 (47.66)                                        
 37 Blazhkevych, Bogdan       11 MPNY-MR              1:32.06    1:35.45        
                  48.05     1:35.45 (47.40)                                        
 38 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR    1:33.49    1:37.84        
                  50.34     1:37.84 (47.50)                                        
 39 Bukharin, Nikita          11 MPNY-MR              1:42.80    1:38.38        
                  47.72     1:38.38 (50.66)                                        
 40 Kuznetsov, Gregory F      11 MPNY-MR              1:46.22    1:39.34        
                  47.68     1:39.34 (51.66)                                        
 41 Mui, Miki                 12 Manhattan Makos-MR   1:39.57    1:39.52        
                  49.42     1:39.52 (50.10)                                        
 42 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR    1:40.94    1:40.01        
                  48.04     1:40.01 (51.97)                                        
 43 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR   1:37.74    1:40.05        
                  46.65     1:40.05 (53.40)                                        
 44 Ren, Patrick              11 RI Marlins-MR        2:01.82    1:40.10        
                  49.90     1:40.10 (50.20)                                        
 45 Nemirovsky, Michael       11 MPNY-MR              1:39.24    1:40.60        
                  48.87     1:40.60 (51.73)                                        
 46 Lipton, Matthew           11 Agua Swim Team-MR    1:43.36    1:41.34        
 47 Norberg, Malte            11 RI Marlins-MR        1:55.00    1:43.45        
 48 Zhu, Robert               11 RFAC-MR              1:47.78    1:45.77        
                  52.45     1:45.77 (53.32)                                        
 49 Wisniewski, John T        11 MPNY-MR              2:01.08    1:46.65        
                  51.92     1:46.65 (54.73)                                        
 50 Caumartin, Gabriel        11 Manhattan Makos-MR   1:50.39    1:46.78        
                  51.14     1:46.78 (55.64)                                        
 -- Pastore, James V          11 CFB-MR               1:31.57         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Shelia, Giorgi            12 MPNY-MR              1:45.97         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Pagani, Theo G            12 Agua Swim Team-MR    1:40.99         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  44.57          DQ (45.81)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  SUPE Super Sectional 2014
              2:27.99  METS
              2:39.19  ZONE 2014 LC Zone
              2:57.99  JO
 Meet Qualifying:  2:39.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pragnell, Tristan Z       11 Agua Swim Team-MR    2:31.00    2:34.18 ZONE   
                  34.41     1:12.55 (38.14)     1:54.08 (41.53)     2:34.18 (40.10)
  2 Carrenard, Justice A      11 Agua Swim Team-MR    2:30.63    2:44.01 JO     
                  38.74     1:19.78 (41.04)     2:03.26 (43.48)     2:44.01 (40.75)
  3 Yamamoto, Kai             12 Agua Swim Team-MR    2:49.48    2:46.04 JO     
                  39.68     1:21.30 (41.62)     2:04.70 (43.40)     2:46.04 (41.34)
  4 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR              2:46.60    2:52.11 JO     
                  39.44     1:22.66 (43.22)     2:08.01 (45.35)     2:52.11 (44.10)
  5 Sabovic, Adell            12 Agua Swim Team-MR    2:46.47    2:52.24 JO     
                  40.83     1:24.30 (43.47)   2:52.24 (1:27.94)                    
  6 Wone, Brandon M           12 SSC-MR               2:50.61    2:55.63 JO     
                                1:25.25 ( )   2:55.63 (1:30.38)                    
  7 Vernhes, Sebastien        12 Manhattan Makos-MR   2:58.00    2:57.14 JO     
                  41.24     1:26.81 (45.57)     2:13.53 (46.72)     2:57.14 (43.61)
  8 Chang, Cato A             11 Manhattan Makos-MR   3:05.00    3:11.25        
                  44.24     1:32.40 (48.16)   3:11.25 (1:38.85)                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                39.49  ZONE 2014 LC Zone
                44.59  JO
 Meet Qualifying:  39.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamamoto, Kai             12 Agua Swim Team-MR      35.47      38.11 ZONE   
  2 Mitchener, Ryan           11 Manhattan Makos-MR     37.40      38.34 ZONE   
  3 Abrams, Arty A            12 PATS-MR                41.62      38.85 ZONE   
  4 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR     42.55      40.23 JO     
  5 Xia, Alan                 11 NCAC-MR                40.00      40.70 JO     
  6 Johnsen, Darrien          11 CFB-MR                 40.28      41.89 JO     
  7 Lai, Christopher B        11 HS-MR                  42.41      41.98 JO     
  8 DiMaggio, Joe R           11 MPNY-MR                43.44      42.17 JO     
  9 Carrenard, Justice A      11 Agua Swim Team-MR      40.85      42.26 JO     
 10 Jackson, Flash C          11 PATS-MR                42.83      42.31 JO     
 10 Wone, Brandon M           12 SSC-MR                 42.17      42.31 JO     
 12 Sadchikov, Phill O        12 PATS-MR                41.03      42.96 JO     
 13 Chen, Darian              11 NCAC-MR                40.00      43.03 JO     
 14 Mui, Miki                 12 Manhattan Makos-MR     43.74      43.41 JO     
 15 Chan, Matthew             12 NCAC-MR                42.00      43.84 JO     
 16 Kvasnitskiy, Nikita       12 MPNY-MR                44.56      44.57 JO     
 17 McGregor, Matt J          12 PATS-MR                52.24      44.64        
 18 Chia, Derrick             11 NCAC-MR                42.00      44.70        
 19 Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR     46.57      45.94        
 20 Brewster, Justin M        12 MPNY-MR                45.31      46.22        
 21 Rizzo, Gio M              11 PATS-MR                50.05      46.72        
 22 Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR     47.16      46.87        
 23 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR                48.35      46.92        
 24 Sacranie, Alex            11 Manhattan Makos-MR     47.50      47.45        
 25 Bzikot, Konrad            12 NCAC-MR                44.00      47.47        
 26 Hagan, Michael J          12 PATS-MR                48.40      47.82        
 27 More, Yash B              11 Agua Swim Team-MR      48.33      49.24        
 28 Bruskotter, Jasper        11 RI Marlins-MR          49.53      49.91        
 29 Allannic, Adrian          11 Manhattan Makos-MR     51.12      50.65        
 30 Chapski, Kole             12 Manhattan Makos-MR     51.06      50.82        
 31 Shelia, Giorgi            12 MPNY-MR                54.02      51.34        
 32 Kuznetsov, Gregory F      11 MPNY-MR                52.53      52.58        
 33 Blazhkevych, Bogdan       11 MPNY-MR                52.56      52.82        
 34 Vernhes, Sebastien        12 Manhattan Makos-MR     52.64      53.51        
 35 Coronel, Freddy D         11 UN RI-MR               52.00      53.61        
 36 Wisniewski, John T        11 MPNY-MR                58.89      54.24        
 37 Chang, Cato A             11 Manhattan Makos-MR     52.88      54.42        
 38 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR      52.13      54.91        
 39 Norberg, Malte            11 RI Marlins-MR        1:00.00      55.34        
 40 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR     54.29      55.65        
 41 Ren, Patrick              11 RI Marlins-MR          54.57      57.16        
 42 Caumartin, Gabriel        11 Manhattan Makos-MR     57.33      57.39        
 43 Mulakandov, Ariel         11 NCAC-MR                58.00      57.72        
 44 Zhu, Robert               11 RFAC-MR                56.13      59.94        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  SUPE Super Sectional 2014
              1:16.99  METS
              1:25.79  ZONE 2014 LC Zone
              1:33.99  JO
 Meet Qualifying:  1:25.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamamoto, Kai             12 Agua Swim Team-MR    1:17.31    1:21.58 ZONE   
                  38.91     1:21.58 (42.67)                                        
  2 Mitchener, Ryan           11 Manhattan Makos-MR   1:21.27    1:22.35 ZONE   
                  39.81     1:22.35 (42.54)                                        
  3 Abrams, Arty A            12 PATS-MR              1:39.17    1:25.24 ZONE   
                  40.49     1:25.24 (44.75)                                        
  4 Hyde, Andrew J            11 Agua Swim Team-MR    1:26.16    1:27.86 JO     
                  42.19     1:27.86 (45.67)                                        
  5 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR   1:33.56    1:30.29 JO     
                  42.62     1:30.29 (47.67)                                        
  6 Carrenard, Justice A      11 Agua Swim Team-MR    1:28.39    1:31.03 JO     
                  43.38     1:31.03 (47.65)                                        
  7 Hally, Seamus             11 NDAC-MR              1:29.51    1:31.53 JO     
  8 Johnsen, Darrien          11 CFB-MR               1:33.41    1:32.01 JO     
                  44.86     1:32.01 (47.15)                                        
  9 McGregor, Matt J          12 PATS-MR              1:43.64    1:32.07 JO     
 10 Jackson, Flash C          11 PATS-MR              1:33.91    1:32.33 JO     
                  43.55     1:32.33 (48.78)                                        
 11 Wone, Brandon M           12 SSC-MR               1:31.59    1:32.41 JO     
                  44.45     1:32.41 (47.96)                                        
 12 Law, Ethan                12 MPNY-MR              1:33.92    1:32.61 JO     
                  43.68     1:32.61 (48.93)                                        
 13 Roychoudhury, Devayan     11 Middies-MR           1:27.45    1:32.74 JO     
                  43.32     1:32.74 (49.42)                                        
 14 Mui, Miki                 12 Manhattan Makos-MR   1:35.75    1:33.64 JO     
 15 Sadchikov, Phill O        12 PATS-MR              1:29.98    1:34.94        
                  46.66     1:34.94 (48.28)                                        
 16 O'Sullivan, Oisin         12 SSC-MR               1:30.47    1:35.91        
                  45.12     1:35.91 (50.79)                                        
 17 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR    1:37.24    1:36.31        
                  46.71     1:36.31 (49.60)                                        
 18 Fisher, Evan E            11 SSC-MR               1:28.98    1:36.59        
                  46.68     1:36.59 (49.91)                                        
 19 Kvasnitskiy, Nikita       12 MPNY-MR              1:43.89    1:37.69        
                  46.59     1:37.69 (51.10)                                        
 20 Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR   1:39.88    1:39.37        
                  46.89     1:39.37 (52.48)                                        
 21 Sacranie, Alex            11 Manhattan Makos-MR   1:43.80    1:40.86        
                  48.92     1:40.86 (51.94)                                        
 22 DiMaggio, Joe R           11 MPNY-MR              1:43.79    1:40.95        
                  51.45     1:40.95 (49.50)                                        
 23 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR    1:35.84    1:40.97        
                  47.39     1:40.97 (53.58)                                        
 24 Brewster, Justin M        12 MPNY-MR              1:38.24    1:40.98        
 25 Lugato, Giacomo S         11 Agua Swim Team-MR    1:36.28    1:41.17        
                  49.07     1:41.17 (52.10)                                        
 26 Blazhkevych, Bogdan       11 MPNY-MR              1:53.91    1:45.47        
                  51.16     1:45.47 (54.31)                                        
 27 More, Yash B              11 Agua Swim Team-MR    1:41.71    1:45.70        
                  51.33     1:45.70 (54.37)                                        
 28 Pagel, Jack W             11 PATS-MR              1:44.13    1:47.01        
 29 Allannic, Adrian          11 Manhattan Makos-MR   1:49.24    1:47.84        
 30 Bruskotter, Jasper        11 RI Marlins-MR        1:49.16    1:49.57        
                  50.78     1:49.57 (58.79)                                        
 31 Caumartin, Gabriel        11 Manhattan Makos-MR   2:04.84    1:57.48        
                  57.87     1:57.48 (59.61)                                        
 32 Kuznetsov, Gregory F      11 MPNY-MR              1:52.97    1:59.40        
                  55.93   1:59.40 (1:03.47)                                        
 33 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR   1:54.63    2:01.17        
                  57.52   2:01.17 (1:03.65)                                        
 34 Kimble, Daniel K          11 Middies-MR           1:59.21    2:02.73        
                1:00.48   2:02.73 (1:02.25)                                        
 35 Martinez-Jimenez, Marco   11 Middies-MR           2:12.33    2:09.18        
                1:00.25   2:09.18 (1:08.93)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  SUPE Super Sectional 2014
              2:49.99  METS
              3:00.59  ZONE 2014 LC Zone
              3:27.99  JO
 Meet Qualifying:  3:00.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Arty A            12 PATS-MR              3:10.73    3:02.43 JO     
                  41.87     1:28.12 (46.25)     2:16.58 (48.46)     3:02.43 (45.85)
  2 Mitchener, Ryan           11 Manhattan Makos-MR   2:55.87    3:02.54 JO     
                  42.81     1:29.78 (46.97)     2:18.92 (49.14)     3:02.54 (43.62)
  3 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR   3:50.57    3:15.72 JO     
                  44.67     1:35.39 (50.72)     2:27.42 (52.03)     3:15.72 (48.30)
  4 Johnsen, Darrien          11 CFB-MR               3:16.94    3:20.42 JO     
                  46.01     1:37.75 (51.74)     2:31.62 (53.87)     3:20.42 (48.80)
  5 Roychoudhury, Devayan     11 Middies-MR           3:32.72    3:23.51 JO     
                  47.98     1:38.61 (50.63)     2:32.56 (53.95)     3:23.51 (50.95)
  6 Jackson, Flash C          11 PATS-MR              3:56.73    3:27.84 JO     
                  45.08                             2:32.70 ( )     3:27.84 (55.14)
  7 Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR   3:45.00    3:38.34        
                  51.74     1:48.52 (56.78)     2:45.43 (56.91)     3:38.34 (52.91)
  8 DeLuca, Christian         11 PATS-MR                   NT    4:25.28        
                1:02.93   2:10.12 (1:07.19)   3:18.36 (1:08.24)   4:25.28 (1:06.92)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                32.49  ZONE 2014 LC Zone
                36.59  JO
 Meet Qualifying:  32.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabovic, Adell            12 Agua Swim Team-MR      31.57      31.26 ZONE   
  2 Radkov, Nick S            12 MPNY-MR                32.57      32.18 ZONE   
  3 Law, Ethan                12 MPNY-MR                35.10      33.56 JO     
  4 O'Sullivan, Oisin         12 SSC-MR                 32.58      33.75 JO     
  5 Sadchikov, Phill O        12 PATS-MR                33.75      34.29 JO     
  6 Rizzo, Gio M              11 PATS-MR                34.93      34.42 JO     
  7 Brewster, Justin M        12 MPNY-MR                35.55      34.56 JO     
  8 Zametko, Nikita           12 MPNY-MR                35.48      35.45 JO     
  9 Liu, Evan                 11 NDAC-MR                34.71      35.56 JO     
 10 Kvasnitskiy, Nikita       12 MPNY-MR                36.65      36.29 JO     
 11 DiMaggio, Joe R           11 MPNY-MR                36.31      36.48 JO     
 12 Jackson, Flash C          11 PATS-MR                37.70      36.69        
 13 Peng, David               11 MPNY-MR                38.31      36.83        
 14 Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR     35.81      37.82        
 15 Baldwin, Brian J          12 HS-MR                  37.47      38.79        
 16 Pastore, James V          11 CFB-MR                 37.70      38.99        
 17 Vernhes, Sebastien        12 Manhattan Makos-MR     38.40      39.66        
 18 Blazhkevych, Bogdan       11 MPNY-MR                41.63      40.36        
 19 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR      42.26      41.76        
 20 Collazo, Christopher N    12 APEX-MR                40.54      41.97        
 21 Pagel, Jack W             11 PATS-MR              1:14.29      42.13        
 22 Kuznetsov, Gregory F      11 MPNY-MR                44.97      42.24        
 23 Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR     41.74      42.92        
 24 Mui, Miki                 12 Manhattan Makos-MR     45.30      43.63        
 25 Nemirovsky, Michael       11 MPNY-MR                41.19      44.01        
 26 Coronel, Freddy D         11 UN RI-MR               45.00      44.99        
 27 Allannic, Adrian          11 Manhattan Makos-MR     55.97      48.31        
 28 Caumartin, Gabriel        11 Manhattan Makos-MR     50.66      49.76        
 29 Norberg, Malte            11 RI Marlins-MR        1:00.00      51.01        
 30 Hammond, Andrew           12 CFB-MR               1:01.64      52.70        
 31 Wisniewski, John T        11 MPNY-MR                59.71      53.95        
 32 Benedyk, Alex             11 MPNY-MR                50.58      55.37        
 -- Ren, Patrick              11 RI Marlins-MR          56.33         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Chang, Cato A             11 Manhattan Makos-MR     43.14         DQ        
      Alternating Kick
 -- Natesan, Sanjay           11 PATS-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  SUPE Super Sectional 2014
              1:04.49  METS
              1:12.59  ZONE 2014 LC Zone
              1:22.99  JO
 Meet Qualifying:  1:12.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamamoto, Kai             12 Agua Swim Team-MR    1:07.66    1:08.84 ZONE   
                  32.60     1:08.84 (36.24)                                        
  2 Pragnell, Tristan Z       11 Agua Swim Team-MR    1:12.55    1:14.81 JO     
                  34.08     1:14.81 (40.73)                                        
  3 Radkov, Nick S            12 MPNY-MR              1:13.57    1:15.19 JO     
  4 Rizzo, Gio M              11 PATS-MR              1:18.65    1:16.12 JO     
                  35.32     1:16.12 (40.80)                                        
  5 Sadchikov, Phill O        12 PATS-MR              1:14.90    1:16.53 JO     
                  35.09     1:16.53 (41.44)                                        
  6 Law, Ethan                12 MPNY-MR              1:18.76    1:18.16 JO     
                  35.50     1:18.16 (42.66)                                        
  7 McGregor, Matt J          12 PATS-MR              1:23.69    1:18.26 JO     
                  36.02     1:18.26 (42.24)                                        
  8 Galea, Claudio            12 Tritons-MR           1:17.31    1:20.62 JO     
                  37.83     1:20.62 (42.79)                                        
  9 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR              1:31.16    1:21.32 JO     
                  37.55     1:21.32 (43.77)                                        
 10 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR    1:17.53    1:21.50 JO     
 11 D'Amelia, Pete            12 RFAC-MR              1:19.87    1:22.99 JO     
                  38.24     1:22.99 (44.75)                                        
 12 Zametko, Nikita           12 MPNY-MR              1:18.40    1:24.23        
                  39.52     1:24.23 (44.71)                                        
 13 Brewster, Justin M        12 MPNY-MR              1:21.02    1:24.88        
                  39.94     1:24.88 (44.94)                                        
 14 Bzikot, Konrad            12 NCAC-MR              1:20.00    1:26.47        
                  39.77     1:26.47 (46.70)                                        
 15 Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR   1:26.09    1:28.85        
                  39.17     1:28.85 (49.68)                                        
 16 DiMaggio, Joe R           11 MPNY-MR              1:24.38    1:32.28        
 17 Pastore, James V          11 CFB-MR               1:27.14    1:35.79        
                  44.08     1:35.79 (51.71)                                        
 18 Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR   1:31.64    1:35.96        
                  45.87     1:35.96 (50.09)                                        
 19 Sacranie, Alex            11 Manhattan Makos-MR   1:43.32    1:39.54        
                  48.30     1:39.54 (51.24)                                        
 20 Nemirovsky, Michael       11 MPNY-MR              1:45.66    1:43.03        
                  49.43     1:43.03 (53.60)                                        
 21 Kuznetsov, Gregory F      11 MPNY-MR              1:47.58    1:44.09        
 22 Shelia, Giorgi            12 MPNY-MR              1:59.71    1:52.31        
                  53.54     1:52.31 (58.77)                                        
 23 Caumartin, Gabriel        11 Manhattan Makos-MR   2:00.64    1:53.26        
                  53.51     1:53.26 (59.75)                                        
 24 Wisniewski, John T        11 MPNY-MR              2:24.20    2:01.71        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:14.59  SUPE Super Sectional 2014
              2:28.99  METS
              2:42.09  ZONE 2014 LC Zone
              3:02.49  JO
 Meet Qualifying:  2:42.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamamoto, Kai             12 Agua Swim Team-MR    2:30.63    2:36.35 ZONE   
                  34.41     1:12.34 (37.93)     1:54.09 (41.75)     2:36.35 (42.26)
  2 Hyde, Andrew J            11 Agua Swim Team-MR    2:48.55    3:02.96        
                  38.75     1:24.83 (46.08)     2:14.42 (49.59)     3:02.96 (48.54)
 -- Sadchikov, Phill O        12 PATS-MR                   NT         DQ        
      Did not finish
                  39.26     1:20.09 (40.83)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  SUPE Super Sectional 2014
              2:25.49  METS
              2:37.19  ZONE 2014 LC Zone
              2:52.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            12 MPNY-MR              2:39.59    2:38.63 JO     
                  33.91     1:13.64 (39.73)     2:04.70 (51.06)     2:38.63 (33.93)
  2 Mitchener, Ryan           11 Manhattan Makos-MR   2:41.82    2:41.78 JO     
                  36.94     1:20.20 (43.26)     2:06.71 (46.51)     2:41.78 (35.07)
  3 Pragnell, Tristan Z       11 Agua Swim Team-MR    2:40.20    2:42.42 JO     
                  34.20     1:14.39 (40.19)     2:06.59 (52.20)     2:42.42 (35.83)
  4 Abrams, Arty A            12 PATS-MR              2:58.70    2:42.56 JO     
                  35.09     1:18.55 (43.46)     2:06.83 (48.28)     2:42.56 (35.73)
  5 Galea, Claudio            12 Tritons-MR           2:42.39    2:48.29 JO     
                  37.10     1:19.75 (42.65)     2:08.99 (49.24)     2:48.29 (39.30)
  6 Zametko, Nikita           12 MPNY-MR              2:48.69    2:51.66 JO     
                                                    2:14.90 ( )     2:51.66 (36.76)
  6 Wone, Brandon M           12 SSC-MR               2:46.93    2:51.66 JO     
                  38.01     1:24.13 (46.12)     2:14.41 (50.28)     2:51.66 (37.25)
  8 Lai, Christopher B        11 HS-MR                2:48.26    2:52.36 JO     
                  37.90     1:22.78 (44.88)     2:13.06 (50.28)     2:52.36 (39.30)
  9 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR              3:03.15    2:58.20        
                  40.20     1:22.96 (42.76)   2:58.20 (1:35.24)                    
 10 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR   3:09.61    2:58.30        
                                1:30.93 ( )     2:20.96 (50.03)     2:58.30 (37.34)
 11 Kvasnitskiy, Nikita       12 MPNY-MR              3:05.82    2:59.00        
                  40.42     1:26.82 (46.40)     2:21.30 (54.48)     2:59.00 (37.70)
 12 Law, Ethan                12 MPNY-MR              2:56.44    2:59.56        
                  37.26     1:23.51 (46.25)     2:18.13 (54.62)     2:59.56 (41.43)
 13 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR    2:58.42    3:00.11        
                                1:26.68 ( )     2:20.45 (53.77)     3:00.11 (39.66)
 14 D'Amelia, Pete            12 RFAC-MR              2:59.08    3:00.82        
                  39.09     1:26.48 (47.39)     2:24.85 (58.37)     3:00.82 (35.97)
 15 Johnsen, Darrien          11 CFB-MR               3:04.03    3:02.01        
                  41.27     1:29.72 (48.45)     2:23.02 (53.30)     3:02.01 (38.99)
 16 Chen, Darian              11 NCAC-MR              3:00.00    3:03.12        
                  39.90     1:28.97 (49.07)     2:23.58 (54.61)     3:03.12 (39.54)
 17 O'Rourke, Shane           12 SSC-MR               2:57.18    3:03.56        
                  43.89     1:31.82 (47.93)     2:23.36 (51.54)     3:03.56 (40.20)
 18 Jackson, Flash C          11 PATS-MR              3:13.97    3:04.12        
                  39.35     1:30.40 (51.05)     2:22.73 (52.33)     3:04.12 (41.39)
 19 Chapski, Kole             12 Manhattan Makos-MR   3:13.79    3:10.67        
                  42.33     1:29.12 (46.79)     2:27.84 (58.72)     3:10.67 (42.83)
 20 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR    3:15.99    3:11.63        
                  43.36     1:29.72 (46.36)   2:32.91 (1:03.19)     3:11.63 (38.72)
 21 Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR   3:17.54    3:11.76        
                  45.94     1:35.97 (50.03)     2:29.61 (53.64)     3:11.76 (42.15)
 22 Mui, Miki                 12 Manhattan Makos-MR   3:36.00    3:15.06        
                  42.29     1:32.66 (50.37)     2:25.51 (52.85)     3:15.06 (49.55)
 23 Allannic, Adrian          11 Manhattan Makos-MR   3:28.09    3:20.18        
                  50.36     1:39.72 (49.36)     2:36.79 (57.07)     3:20.18 (43.39)
 24 Pagani, Theo G            12 Agua Swim Team-MR    3:45.99    3:21.43        
                  45.14     1:37.76 (52.62)     2:37.15 (59.39)     3:21.43 (44.28)
 25 Kim, Christopher B        11 Agua Swim Team-MR    3:40.99    3:30.04        
                  49.53     1:40.64 (51.11)   2:45.84 (1:05.20)     3:30.04 (44.20)
 26 Lipton, Matthew           11 Agua Swim Team-MR    3:48.00    3:37.07        
                  48.06     1:41.95 (53.89)   2:50.95 (1:09.00)     3:37.07 (46.12)
 27 Nemirovsky, Michael       11 MPNY-MR              3:25.78    3:38.28        
                  48.81     1:43.79 (54.98)   3:38.28 (1:54.49)                    
 28 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR   3:36.64    3:46.42        
                1:00.03     1:45.51 (45.48)     2:27.87 (42.36)   3:46.42 (1:18.55)
 -- Chan, Matthew             12 NCAC-MR              3:01.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  43.62     1:35.39 (51.77)     2:33.80 (58.41)          DQ (42.01)
 -- Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR    3:50.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                                1:45.55 ( )        DQ (1:42.85)                    
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  13-14 SUPE Super Sectional 2014
                27.19  13-14 METS
                27.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
                29.19  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  27.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orobinsky, Christopher    14 MPNY-MR                26.45      27.29 ZONE   
  2 Owens, Mark               13 SSC-MR                 26.51      27.31 ZONE   
  3 Kumeno, Kai               14 Agua Swim Team-MR      26.81      27.57 ZONE   
  4 Hillis, Dillon W          14 Manhattan Makos-MR     25.63      27.66 JO     
  5 Moy, Christian            14 Manhattan Makos-MR     27.68      28.38 JO     
  6 Nicholas, Chauncey        14 DA-MR                  28.14      28.42 JO     
  7 Budke, Vinny C            14 SSC-MR                 27.05      28.55 JO     
  8 Watson, Anthony C         13 MPNY-MR                28.68      28.65 JO     
  9 Makarov, Aleksey M        13 DA-MR                  31.09      28.79 JO     
 10 Nunez, Jonathan T         13 PATS-MR                28.65      28.82 JO     
 11 Kipshidze, George         13 SSC-MR                 29.04      29.35        
 12 Keane, Matt V             14 PATS-MR                29.86      29.84        
 13 Langendorfer, Matthew R   14 Manhattan Makos-MR     30.87      30.03        
 14 Rizzo, Antonio S          14 PATS-MR                30.94      30.07        
 15 Kwon, Steven              14 Middies-MR             29.17      30.13        
 16 Prokic, Matija            14 RI Marlins-MR          29.14      30.71        
 17 Pena, Matt                13 APEX-MR                32.34      30.91        
 18 Baldwin, Sean D           13 HS-MR                  31.93      31.11        
 19 Davis, Avery J            13 SSC-MR                 31.38      31.32        
 20 Yankelevich, Jacob        14 MPNY-MR                31.46      31.44        
 21 Fan, Maximilian           13 Manhattan Makos-MR     34.92      32.95        
 22 Grobshteyn, Mark P        13 MPNY-MR                31.87      33.02        
 23 Chen, Aaron Z             14 PATS-MR                36.61      34.03        
 24 Villalobos, Matt J        13 APEX-MR                33.94      34.10        
 25 Lyons, Nick A             13 SSC-MR                 33.63      35.02        
 26 Kingsbury, Nathaniel J    14 PATS-MR                37.41      35.44        
 27 Sternberg, David          14 CFB-MR                 35.59      35.56        
 28 Drummond, Jared           13 APEX-MR                35.08      36.52        
 29 Jones, Ryan               13 DA-MR                  35.26      36.61        
 30 Radovanovich, Anthony     13 CFB-MR                 37.61      37.48        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  13-14 SUPE Super Sectional 2014
                59.19  13-14 METS
                59.79  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              1:02.89  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  59.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W          14 Manhattan Makos-MR     55.88      59.69 ZONE   
                  28.89       59.69 (30.80)                                        
  2 Golovin, Sam J            14 Agua Swim Team-MR      59.00      59.95 JO     
                  29.80       59.95 (30.15)                                        
  3 Owens, Mark               13 SSC-MR                 59.20    1:00.69 JO     
  4 Watson, Anthony C         13 MPNY-MR              1:01.93    1:02.29 JO     
                  30.50     1:02.29 (31.79)                                        
  5 Nunez, Jonathan T         13 PATS-MR              1:02.83    1:02.71 JO     
                  29.94     1:02.71 (32.77)                                        
  6 Moy, Christian            14 Manhattan Makos-MR     59.99    1:03.94        
                  30.18     1:03.94 (33.76)                                        
  7 Makarov, Aleksey M        13 DA-MR                1:07.74    1:03.96        
                  30.41     1:03.96 (33.55)                                        
  8 De Jong, Taiyo A          13 Agua Swim Team-MR    1:02.39    1:04.02        
                  31.43     1:04.02 (32.59)                                        
  9 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              1:08.40    1:04.56        
 10 Kipshidze, George         13 SSC-MR               1:02.06    1:04.57        
                  30.76     1:04.57 (33.81)                                        
 11 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR    1:02.25    1:04.61        
                  31.01     1:04.61 (33.60)                                        
 12 Keane, Matt V             14 PATS-MR              1:06.43    1:05.76        
                  31.59     1:05.76 (34.17)                                        
 13 Massari, Eugenio G        13 Agua Swim Team-MR    1:11.11    1:06.00        
                  32.28     1:06.00 (33.72)                                        
 14 Afifi, Omar               13 NCAC-MR              1:10.00    1:06.22        
                  31.48     1:06.22 (34.74)                                        
 15 Nicholas, Chauncey        14 DA-MR                1:05.21    1:06.58        
                  32.16     1:06.58 (34.42)                                        
 16 Gorelik, Daniel           13 MPNY-MR              1:10.01    1:07.04        
                  32.10     1:07.04 (34.94)                                        
 17 Langendorfer, Matthew R   14 Manhattan Makos-MR   1:05.62    1:07.35        
                  31.68     1:07.35 (35.67)                                        
 18 Yankelevich, Jacob        14 MPNY-MR              1:08.87    1:07.97        
                  32.51     1:07.97 (35.46)                                        
 19 Yang, Sean M              13 Agua Swim Team-MR    1:10.44    1:10.57        
                  32.95     1:10.57 (37.62)                                        
 20 Grobshteyn, Mark P        13 MPNY-MR              1:08.66    1:10.97        
                  33.92     1:10.97 (37.05)                                        
 21 Davis, Avery J            13 SSC-MR               1:09.99    1:13.00        
                  34.45     1:13.00 (38.55)                                        
 22 Fan, Maximilian           13 Manhattan Makos-MR   1:14.06    1:14.60        
                  38.29     1:14.60 (36.31)                                        
 23 Chen, Aaron Z             14 PATS-MR              1:27.29    1:17.08        
                  35.37     1:17.08 (41.71)                                        
 24 Jones, Ryan               13 DA-MR                1:17.54    1:19.42        
                  39.04     1:19.42 (40.38)                                        
 25 Sternberg, David          14 CFB-MR               1:21.18    1:24.69        
                  37.78     1:24.69 (46.91)                                        
 26 Radovanovich, Anthony     13 CFB-MR               1:30.22    1:24.80        
 27 White, Liam E             13 PATS-MR                   NT    1:35.22        
                  45.41     1:35.22 (49.81)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:07.89  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              2:09.49  13-14 METS
              2:17.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  2:07.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orobinsky, Christopher    14 MPNY-MR              2:02.95    2:05.55 ZONE   
                  29.48     1:01.27 (31.79)     1:34.06 (32.79)     2:05.55 (31.49)
  2 Wen, Nicholas J           13 Agua Swim Team-MR    2:06.24    2:09.63 JO     
                  30.66     1:03.89 (33.23)     1:37.64 (33.75)     2:09.63 (31.99)
  3 McCaffrey, TC C           14 PATS-MR              2:14.96    2:12.47 JO     
                  30.82     1:04.76 (33.94)     1:39.19 (34.43)     2:12.47 (33.28)
  4 Golovin, Sam J            14 Agua Swim Team-MR    2:11.05    2:12.53 JO     
                  31.73     1:05.16 (33.43)     1:39.72 (34.56)     2:12.53 (32.81)
  5 Owens, Mark               13 SSC-MR               2:15.95    2:15.31 JO     
                  29.36     1:04.05 (34.69)   2:15.31 (1:11.26)                    
  6 Watson, Anthony C         13 MPNY-MR              2:14.98    2:16.00 JO     
                  31.96     1:07.83 (35.87)     1:43.24 (35.41)     2:16.00 (32.76)
  7 Volaski, Phillip J        14 PATS-MR              2:20.55    2:17.14 JO     
                  31.55     1:05.99 (34.44)     1:42.05 (36.06)     2:17.14 (35.09)
  8 Kipshidze, George         13 SSC-MR               2:20.37    2:18.44        
                  30.32     1:04.97 (34.65)     1:42.29 (37.32)     2:18.44 (36.15)
  9 Lugato, Pietro M          14 Agua Swim Team-MR    2:16.77    2:18.64        
                  32.09     1:07.21 (35.12)     1:43.81 (36.60)     2:18.64 (34.83)
 10 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR    2:18.01    2:19.16        
                  32.11     1:07.50 (35.39)     1:44.27 (36.77)     2:19.16 (34.89)
 11 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR    2:19.00    2:19.28        
                  32.11     1:07.84 (35.73)     1:44.63 (36.79)     2:19.28 (34.65)
 12 Stukelman, Asher B        13 Agua Swim Team-MR    2:07.79    2:19.72        
                  33.09     1:09.14 (36.05)     1:46.27 (37.13)     2:19.72 (33.45)
 13 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              2:25.14    2:20.00        
                  32.94     1:08.49 (35.55)     1:44.67 (36.18)     2:20.00 (35.33)
 14 Makarov, Aleksey M        13 DA-MR                2:26.01    2:20.33        
                  32.70     1:09.27 (36.57)     1:45.92 (36.65)     2:20.33 (34.41)
 15 Nunez, Jonathan T         13 PATS-MR              2:17.64    2:20.99        
                  32.73     1:08.95 (36.22)     1:45.63 (36.68)     2:20.99 (35.36)
 15 Arkhangelskiy, Michael    14 MPNY-MR              2:19.29    2:20.99        
                  31.94     1:07.21 (35.27)     1:44.58 (37.37)     2:20.99 (36.41)
 17 Rizzo, Antonio S          14 PATS-MR              2:32.60    2:23.41        
                  32.78     1:09.76 (36.98)     1:47.44 (37.68)     2:23.41 (35.97)
 18 Nicholas, Chauncey        14 DA-MR                2:32.05    2:25.05        
                  33.50     1:10.44 (36.94)     1:48.75 (38.31)     2:25.05 (36.30)
 19 De Jong, Taiyo A          13 Agua Swim Team-MR    2:17.91    2:26.11        
                  32.19     1:09.28 (37.09)     1:47.99 (38.71)     2:26.11 (38.12)
 20 Massari, Eugenio G        13 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:27.86        
                  32.40     1:08.39 (35.99)     1:48.36 (39.97)     2:27.86 (39.50)
 21 Grobshteyn, Mark P        13 MPNY-MR              2:26.95    2:30.29        
                  34.19     1:12.18 (37.99)     1:52.40 (40.22)     2:30.29 (37.89)
 22 Alexandrov, Alexander T   13 APEX-MR              2:39.16    2:32.02        
                  34.76     1:12.97 (38.21)   2:32.02 (1:19.05)                    
 23 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    2:28.31    2:34.00        
                  34.80     1:15.11 (40.31)   2:34.00 (1:18.89)                    
 24 Yankelevich, Jacob        14 MPNY-MR              2:29.71    2:34.18        
                                1:14.20 ( )     1:55.26 (41.06)     2:34.18 (38.92)
 25 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR    2:27.26    2:35.52        
                  33.70     1:11.31 (37.61)     1:52.83 (41.52)     2:35.52 (42.69)
 26 Miller, Alex              14 Middies-MR           2:28.98    2:43.14        
                  34.86     1:16.26 (41.40)     2:00.17 (43.91)     2:43.14 (42.97)
 27 Kingsbury, Nathaniel J    14 PATS-MR              2:49.42    2:46.52        
                                1:21.96 ( )     2:05.27 (43.31)     2:46.52 (41.25)
 28 Chen, Aaron Z             14 PATS-MR              3:03.44    2:51.83        
                  35.74     1:19.47 (43.73)     2:05.51 (46.04)     2:51.83 (46.32)
 29 Sternberg, David          14 CFB-MR               3:05.91    2:57.18        
                  37.34     1:21.51 (44.17)   2:57.18 (1:35.67)                    
 30 Radovanovich, Anthony     13 CFB-MR               3:01.60    2:57.63        
                                1:23.86 ( )     2:03.56 (39.70)     2:57.63 (54.07)
 31 Jones, Ryan               13 DA-MR                2:59.69    3:02.69        
                  43.09     1:30.40 (47.31)     2:19.31 (48.91)     3:02.69 (43.38)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:15.49  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              4:31.99  13-14 METS
              4:32.49  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              4:50.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  4:32.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orobinsky, Christopher    14 MPNY-MR              4:31.02    4:27.09 METS   
                  31.53     1:01.35 (29.82)     1:35.07 (33.72)     2:09.57 (34.50)
        2:44.35 (34.78)     3:18.92 (34.57)     3:53.80 (34.88)     4:27.09 (33.29)
  2 Wen, Nicholas J           13 Agua Swim Team-MR    4:26.03    4:33.75 JO     
                  31.40     1:05.62 (34.22)     1:41.04 (35.42)     2:16.02 (34.98)
        2:51.88 (35.86)     3:26.07 (34.19)     4:01.15 (35.08)     4:33.75 (32.60)
  3 McCaffrey, TC C           14 PATS-MR              4:47.03    4:41.52 JO     
                  30.86     1:05.89 (35.03)     1:41.98 (36.09)     2:18.42 (36.44)
        2:54.49 (36.07)     3:31.11 (36.62)     4:07.09 (35.98)     4:41.52 (34.43)
  4 Golovin, Sam J            14 Agua Swim Team-MR    5:07.49    4:44.46 JO     
                  32.45     1:07.01 (34.56)     1:43.37 (36.36)     2:19.39 (36.02)
        2:56.15 (36.76)     3:32.75 (36.60)     4:09.73 (36.98)     4:44.46 (34.73)
  5 Watson, Anthony C         13 MPNY-MR              4:58.03    4:47.90 JO     
                  32.47     1:08.46 (35.99)     1:44.93 (36.47)     2:22.52 (37.59)
        2:59.45 (36.93)     3:36.24 (36.79)     4:12.53 (36.29)     4:47.90 (35.37)
  6 Stukelman, Asher B        13 Agua Swim Team-MR    4:32.70    4:48.41 JO     
                  32.83     1:08.57 (35.74)     1:45.52 (36.95)     2:22.51 (36.99)
        3:00.27 (37.76)     3:37.70 (37.43)     4:14.68 (36.98)     4:48.41 (33.73)
  7 Lugato, Pietro M          14 Agua Swim Team-MR    5:27.63    4:54.81        
                  33.80     1:11.15 (37.35)     1:49.15 (38.00)     2:26.97 (37.82)
        3:03.57 (36.60)     3:41.57 (38.00)     4:19.03 (37.46)     4:54.81 (35.78)
  8 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR    5:33.78    4:56.42        
                  33.80     1:11.24 (37.44)     1:49.25 (38.01)     2:26.46 (37.21)
        3:04.58 (38.12)     3:42.34 (37.76)     4:20.45 (38.11)     4:56.42 (35.97)
  9 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR    5:00.34    4:57.10        
                  32.71     1:09.36 (36.65)     1:46.76 (37.40)     2:24.91 (38.15)
        3:03.32 (38.41)     3:42.12 (38.80)     4:19.60 (37.48)     4:57.10 (37.50)
 10 Rizzo, Antonio S          14 PATS-MR              5:19.33    4:59.13        
                  33.69     1:10.76 (37.07)     1:49.33 (38.57)     2:28.11 (38.78)
        3:06.48 (38.37)     3:45.03 (38.55)     4:22.84 (37.81)     4:59.13 (36.29)
 11 Kumeno, Kai               14 Agua Swim Team-MR    4:57.24    5:01.20        
                  32.92     1:09.43 (36.51)     1:47.19 (37.76)     2:25.86 (38.67)
        3:05.01 (39.15)     3:43.52 (38.51)     4:23.05 (39.53)     5:01.20 (38.15)
 12 Chen, Aaron Z             14 PATS-MR              6:50.94    6:22.06        
                  35.71     1:20.74 (45.03)     2:09.16 (48.42)     2:58.86 (49.70)
        3:49.03 (50.17)     4:40.09 (51.06)     5:32.00 (51.91)     6:22.06 (50.06)
 
Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              8:52.59  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              9:25.19  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              9:39.99  13-14 METS
 Meet Qualifying 13-14:  9:25.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orobinsky, Christopher    14 MPNY-MR              9:33.42    9:26.53 METS   
                                1:05.83 ( )     1:41.31 (35.48)     2:16.02 (34.71)
        2:51.14 (35.12)     3:26.16 (35.02)     4:01.12 (34.96)     4:36.24 (35.12)
        5:12.41 (36.17)     5:48.93 (36.52)     6:26.31 (37.38)     7:01.77 (35.46)
        7:38.16 (36.39)     8:15.43 (37.27)     8:51.22 (35.79)     9:26.53 (35.31)
  2 McCaffrey, TC C           14 PATS-MR             10:36.40    9:51.24        
                  32.68     1:09.55 (36.87)     1:46.14 (36.59)     2:23.46 (37.32)
        3:01.51 (38.05)     3:38.07 (36.56)     4:16.29 (38.22)     4:54.07 (37.78)
        5:32.04 (37.97)     6:09.31 (37.27)     6:46.90 (37.59)     7:24.00 (37.10)
        8:02.06 (38.06)     8:39.14 (37.08)     9:16.01 (36.87)     9:51.24 (35.23)
 
Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
             17:04.79  13-14 SUPE Super Sectional 2014
             18:11.39  13-14 ZONE 2014 LC Zone
             18:40.99  13-14 METS
 Meet Qualifying 13-14:  18:11.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, TC C           14 PATS-MR             19:54.18   18:39.35 METS   
                  32.81     1:10.20 (37.39)     1:47.90 (37.70)     2:25.21 (37.31)
        3:03.58 (38.37)     3:41.35 (37.77)     4:20.09 (38.74)     4:57.10 (37.01)
        5:35.76 (38.66)     6:13.57 (37.81)     6:52.07 (38.50)     7:29.21 (37.14)
        8:07.33 (38.12)     8:45.15 (37.82)     9:22.87 (37.72)     9:59.70 (36.83)
       10:37.15 (37.45)    11:14.51 (37.36)    11:52.47 (37.96)    12:29.86 (37.39)
       13:07.67 (37.81)    13:44.43 (36.76)    14:21.68 (37.25)    14:58.49 (36.81)
       15:36.22 (37.73)    16:12.77 (36.55)    16:50.44 (37.67)    17:27.80 (37.36)
     18:39.35 (1:11.55)                                                            
  2 Miller, Alex              14 Middies-MR          22:40.92   22:03.40        
                  37.35     1:19.41 (42.06)     2:03.31 (43.90)     2:48.01 (44.70)
        3:33.02 (45.01)     4:17.95 (44.93)     5:03.25 (45.30)     5:48.51 (45.26)
        6:33.85 (45.34)     7:19.09 (45.24)     8:04.32 (45.23)     8:48.81 (44.49)
        9:33.79 (44.98)    10:18.02 (44.23)    11:03.01 (44.99)    11:46.99 (43.98)
       12:31.68 (44.69)    13:15.27 (43.59)    13:59.51 (44.24)    14:43.74 (44.23)
       15:28.45 (44.71)    16:12.56 (44.11)    16:57.48 (44.92)    17:41.54 (44.06)
       18:25.91 (44.37)    19:09.91 (44.00)    19:48.66 (38.75)    20:37.94 (49.28)
       21:21.59 (43.65)    22:03.40 (41.81)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:07.99  13-14 METS
              1:08.99  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              1:13.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:08.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, TC C           14 PATS-MR              1:09.28    1:08.13 ZONE   
                  33.80     1:08.13 (34.33)                                        
  2 Budke, Vinny C            14 SSC-MR               1:08.38    1:11.87 JO     
                  35.21     1:11.87 (36.66)                                        
  3 Moy, Christian            14 Manhattan Makos-MR   1:07.43    1:11.96 JO     
                  34.16     1:11.96 (37.80)                                        
  4 Arkhangelskiy, Michael    14 MPNY-MR              1:12.80    1:12.72 JO     
                  36.05     1:12.72 (36.67)                                        
  4 Keane, Matt V             14 PATS-MR              1:16.08    1:12.72 JO     
  6 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              1:15.99    1:12.76 JO     
                1:00.78     1:12.76 (11.98)                                        
  7 Nicholas, Chauncey        14 DA-MR                1:13.76    1:13.11 JO     
                  36.16     1:13.11 (36.95)                                        
  8 Kumeno, Kai               14 Agua Swim Team-MR    1:08.87    1:13.61 JO     
                  36.14     1:13.61 (37.47)                                        
  9 Volaski, Phillip J        14 PATS-MR              1:17.25    1:14.20        
                  37.02     1:14.20 (37.18)                                        
 10 Golovin, Sam J            14 Agua Swim Team-MR    1:17.66    1:16.00        
                  37.53     1:16.00 (38.47)                                        
 11 Langendorfer, Matthew R   14 Manhattan Makos-MR   1:18.69    1:17.89        
                  38.04     1:17.89 (39.85)                                        
 12 Grobshteyn, Mark P        13 MPNY-MR              1:17.20    1:19.28        
 13 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR    1:16.94    1:20.40        
                  38.74     1:20.40 (41.66)                                        
 14 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    1:18.54    1:20.54        
 15 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR    1:20.69    1:20.68        
                  40.24     1:20.68 (40.44)                                        
 16 Fan, Maximilian           13 Manhattan Makos-MR   1:19.53    1:21.14        
                  39.52     1:21.14 (41.62)                                        
 17 Davis, Avery J            13 SSC-MR               1:19.07    1:22.61        
                  40.90     1:22.61 (41.71)                                        
 18 Baldwin, Sean D           13 HS-MR                1:20.58    1:22.63        
 19 Yankelevich, Jacob        14 MPNY-MR              1:17.58    1:22.70        
                  40.46     1:22.70 (42.24)                                        
 20 Villalobos, Matt J        13 APEX-MR              1:23.48    1:22.74        
                  39.66     1:22.74 (43.08)                                        
 21 Massari, Eugenio G        13 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:22.91        
                  41.71     1:22.91 (41.20)                                        
 22 Alexandrov, Alexander T   13 APEX-MR              1:27.35    1:24.74        
                  41.23     1:24.74 (43.51)                                        
 23 Kingsbury, Nathaniel J    14 PATS-MR              1:29.24    1:26.35        
                  42.12     1:26.35 (44.23)                                        
 24 Radovanovich, Anthony     13 CFB-MR               1:40.76    1:36.53        
 25 Chen, Aaron Z             14 PATS-MR              1:44.01    1:36.58        
                  45.07     1:36.58 (51.51)                                        
 26 Sternberg, David          14 CFB-MR               1:38.01    1:39.31        
 27 Jones, Ryan               13 DA-MR                1:36.97    1:44.06        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:25.09  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              2:27.99  13-14 METS
              2:39.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  2:25.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stukelman, Asher B        13 Agua Swim Team-MR    2:18.52    2:26.55 METS   
                  35.96     1:13.28 (37.32)     1:51.31 (38.03)     2:26.55 (35.24)
  2 McCaffrey, TC C           14 PATS-MR              2:24.01    2:26.59 METS   
                  34.18     1:11.45 (37.27)     1:49.31 (37.86)     2:26.59 (37.28)
  3 Moy, Christian            14 Manhattan Makos-MR   2:33.92    2:33.65 JO     
                  35.90     1:15.19 (39.29)     1:55.01 (39.82)     2:33.65 (38.64)
  4 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              2:41.18    2:33.94 JO     
                  36.64     1:15.61 (38.97)     1:55.10 (39.49)     2:33.94 (38.84)
  5 Makarov, Aleksey M        13 DA-MR                2:34.99    2:39.74 JO     
                  37.07     1:17.79 (40.72)     1:59.77 (41.98)     2:39.74 (39.97)
  6 Kumeno, Kai               14 Agua Swim Team-MR    2:28.28    2:41.12        
                  37.99     1:18.38 (40.39)     2:00.52 (42.14)     2:41.12 (40.60)
  7 Grobshteyn, Mark P        13 MPNY-MR              2:42.68    2:47.57        
                  40.19     1:22.30 (42.11)     2:06.74 (44.44)     2:47.57 (40.83)
  8 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    2:46.71    2:51.61        
                  41.93     1:25.71 (43.78)     2:10.43 (44.72)     2:51.61 (41.18)
  9 Yankelevich, Jacob        14 MPNY-MR              2:49.22    2:53.47        
                  41.06     1:25.17 (44.11)     2:10.23 (45.06)     2:53.47 (43.24)
 10 Fan, Maximilian           13 Manhattan Makos-MR   2:50.92    2:53.94        
                  41.20     1:25.46 (44.26)     2:10.86 (45.40)     2:53.94 (43.08)
 11 Yang, Sean M              13 Agua Swim Team-MR    3:00.44    2:55.35        
                  39.85     1:25.05 (45.20)     2:11.50 (46.45)     2:55.35 (43.85)
 12 Wong, Kevin               13 HS-MR                3:05.56    3:03.71        
                  41.55     1:29.37 (47.82)     2:18.78 (49.41)     3:03.71 (44.93)
 13 Radovanovich, Anthony     13 CFB-MR               3:39.29    3:24.22        
                  46.48     1:38.73 (52.25)     2:32.39 (53.66)     3:24.22 (51.83)
 14 Sternberg, David          14 CFB-MR               3:26.91    3:30.29        
                                1:40.14 ( )   3:30.29 (1:50.15)                    
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:16.99  13-14 METS
              1:17.99  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              1:26.29  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W          14 Manhattan Makos-MR   1:09.96    1:13.68 METS   
                  34.47     1:13.68 (39.21)                                        
  2 Makarov, Aleksey M        13 DA-MR                1:24.57    1:18.49 JO     
                  37.37     1:18.49 (41.12)                                        
  3 Budke, Vinny C            14 SSC-MR               1:17.82    1:19.72 JO     
                  38.20     1:19.72 (41.52)                                        
  4 Keane, Matt V             14 PATS-MR              1:19.99    1:20.00 JO     
                  37.70     1:20.00 (42.30)                                        
  5 Watson, Anthony C         13 MPNY-MR              1:19.31    1:20.20 JO     
  6 Kipshidze, George         13 SSC-MR               1:18.65    1:21.20 JO     
                  39.12     1:21.20 (42.08)                                        
  7 Nicholas, Chauncey        14 DA-MR                1:30.81    1:21.61 JO     
                  39.91     1:21.61 (41.70)                                        
  8 Lugato, Pietro M          14 Agua Swim Team-MR    1:15.63    1:22.70 JO     
                  39.73     1:22.70 (42.97)                                        
  9 Langendorfer, Matthew R   14 Manhattan Makos-MR   1:24.55    1:23.28 JO     
                  39.40     1:23.28 (43.88)                                        
 10 Moy, Christian            14 Manhattan Makos-MR   1:23.50    1:24.26 JO     
                  40.27     1:24.26 (43.99)                                        
 11 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR    1:20.22    1:25.40 JO     
                  41.35     1:25.40 (44.05)                                        
 12 De Jong, Taiyo A          13 Agua Swim Team-MR    1:21.81    1:25.67 JO     
                  40.55     1:25.67 (45.12)                                        
 13 Gorelik, Daniel           13 MPNY-MR              1:26.84    1:26.82        
                  40.17     1:26.82 (46.65)                                        
 14 Wong, Kevin               13 HS-MR                1:30.85    1:27.72        
                  40.58     1:27.72 (47.14)                                        
 15 Yankelevich, Jacob        14 MPNY-MR              1:26.50    1:29.65        
                  42.76     1:29.65 (46.89)                                        
 16 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR    1:32.75    1:29.67        
                  42.36     1:29.67 (47.31)                                        
 17 Davis, Avery J            13 SSC-MR               1:28.26    1:30.64        
                  43.38     1:30.64 (47.26)                                        
 18 Grobshteyn, Mark P        13 MPNY-MR              1:31.41    1:34.72        
                  44.36     1:34.72 (50.36)                                        
 19 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    1:33.29    1:37.47        
                  47.70     1:37.47 (49.77)                                        
 20 Fan, Maximilian           13 Manhattan Makos-MR   1:39.15    1:37.79        
                  46.67     1:37.79 (51.12)                                        
 21 Sternberg, David          14 CFB-MR               1:45.19    1:46.77        
                  47.55     1:46.77 (59.22)                                        
 22 White, Liam E             13 PATS-MR              1:57.84    1:49.70        
                  52.42     1:49.70 (57.28)                                        
 23 Jones, Ryan               13 DA-MR                1:52.05    1:53.67        
                  55.83     1:53.67 (57.84)                                        
 24 Radovanovich, Anthony     13 CFB-MR               2:02.24    1:56.46        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:47.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              2:49.99  13-14 METS
              3:03.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  2:47.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M        13 DA-MR                3:03.02    2:51.06 JO     
                  38.42     1:22.23 (43.81)     2:07.87 (45.64)     2:51.06 (43.19)
  2 Volaski, Phillip J        14 PATS-MR              3:02.53    2:51.64 JO     
                  38.78     1:21.25 (42.47)     2:07.02 (45.77)     2:51.64 (44.62)
  3 Wen, Nicholas J           13 Agua Swim Team-MR    2:46.63    2:52.31 JO     
                  39.78     1:23.40 (43.62)     2:08.47 (45.07)     2:52.31 (43.84)
  4 Watson, Anthony C         13 MPNY-MR              2:51.62    2:53.39 JO     
                  40.03     1:24.24 (44.21)     2:10.24 (46.00)     2:53.39 (43.15)
  5 Arkhangelskiy, Michael    14 MPNY-MR              2:52.07    2:55.71 JO     
                                1:25.42 ( )     2:12.60 (47.18)     2:55.71 (43.11)
  6 Keane, Matt V             14 PATS-MR              2:52.17    2:56.97 JO     
                  39.23     1:23.32 (44.09)     2:10.82 (47.50)     2:56.97 (46.15)
  7 Kwon, Steven              14 Middies-MR           2:49.41    2:58.19 JO     
                  40.10     1:24.37 (44.27)     2:10.84 (46.47)     2:58.19 (47.35)
  8 Stukelman, Asher B        13 Agua Swim Team-MR    2:51.44    3:01.10 JO     
                                1:30.62 ( )     2:18.42 (47.80)     3:01.10 (42.68)
  8 Kipshidze, George         13 SSC-MR               2:51.00    3:01.10 JO     
                  39.09     1:24.18 (45.09)     2:12.21 (48.03)     3:01.10 (48.89)
 10 Lugato, Pietro M          14 Agua Swim Team-MR    2:46.15    3:02.38 JO     
                  41.24     1:27.04 (45.80)     2:15.48 (48.44)     3:02.38 (46.90)
 11 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR    2:51.14    3:03.68 JO     
                  42.16     1:28.97 (46.81)     2:13.62 (44.65)     3:03.68 (50.06)
 12 De Jong, Taiyo A          13 Agua Swim Team-MR    3:01.03    3:09.09        
                  42.74     1:31.52 (48.78)     2:21.68 (50.16)     3:09.09 (47.41)
 13 Prokic, Matija            14 RI Marlins-MR        3:17.64    3:10.21        
                  41.56     1:29.19 (47.63)     2:21.25 (52.06)     3:10.21 (48.96)
 14 Miller, Alex              14 Middies-MR           2:55.45    3:13.85        
                  42.26     1:30.44 (48.18)     2:22.30 (51.86)     3:13.85 (51.55)
 15 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR    3:05.55    3:19.13        
                  43.97     1:33.85 (49.88)     2:27.01 (53.16)     3:19.13 (52.12)
 16 Lyons, Nick A             13 SSC-MR               3:24.17    3:31.70        
                  46.24     1:41.02 (54.78)     2:37.09 (56.07)     3:31.70 (54.61)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:04.49  13-14 METS
              1:06.19  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              1:10.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:06.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W          14 Manhattan Makos-MR     59.49    1:01.07 METS   
                  28.79     1:01.07 (32.28)                                        
  2 Orobinsky, Christopher    14 MPNY-MR              1:02.67    1:03.58 METS   
  3 Golovin, Sam J            14 Agua Swim Team-MR    1:06.96    1:06.59 JO     
                  31.89     1:06.59 (34.70)                                        
  4 Owens, Mark               13 SSC-MR               1:05.36    1:07.87 JO     
                  31.38     1:07.87 (36.49)                                        
  5 Budke, Vinny C            14 SSC-MR               1:05.99    1:07.93 JO     
                  32.15     1:07.93 (35.78)                                        
  6 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR    1:04.21    1:09.07 JO     
                  32.32     1:09.07 (36.75)                                        
  7 Rizzo, Antonio S          14 PATS-MR              1:10.28    1:09.29 JO     
                  32.77     1:09.29 (36.52)                                        
  8 Nicholas, Chauncey        14 DA-MR                1:09.03    1:09.60 JO     
                  33.57     1:09.60 (36.03)                                        
  9 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              1:17.16    1:09.79 JO     
                  32.62     1:09.79 (37.17)                                        
 10 De Jong, Taiyo A          13 Agua Swim Team-MR    1:07.20    1:11.81        
                  35.19     1:11.81 (36.62)                                        
 11 Nunez, Jonathan T         13 PATS-MR              1:12.31    1:12.15        
                  32.80     1:12.15 (39.35)                                        
 12 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR    1:15.06    1:13.20        
                  34.01     1:13.20 (39.19)                                        
 13 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR    1:12.27    1:14.03        
 14 Massari, Eugenio G        13 Agua Swim Team-MR    1:18.00    1:14.93        
                  34.93     1:14.93 (40.00)                                        
 15 Makarov, Aleksey M        13 DA-MR                1:17.00    1:16.16        
                  34.42     1:16.16 (41.74)                                        
 16 Yankelevich, Jacob        14 MPNY-MR              1:15.88    1:17.16        
                  37.24     1:17.16 (39.92)                                        
 17 Baldwin, Sean D           13 HS-MR                1:15.70    1:17.91        
                  35.19     1:17.91 (42.72)                                        
 18 Davis, Avery J            13 SSC-MR               1:16.57    1:17.95        
 19 Lugato, Pietro M          14 Agua Swim Team-MR    1:09.34    1:19.91        
                  37.25     1:19.91 (42.66)                                        
 20 Pena, Matt                13 APEX-MR              1:25.67    1:21.34        
                  35.55     1:21.34 (45.79)                                        
 21 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR    1:12.65    1:21.62        
                  36.37     1:21.62 (45.25)                                        
 22 Grobshteyn, Mark P        13 MPNY-MR              1:19.27    1:22.83        
                  38.08     1:22.83 (44.75)                                        
 23 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    1:25.19    1:23.97        
                  40.30     1:23.97 (43.67)                                        
 24 Lyons, Nick A             13 SSC-MR               1:28.25    1:34.96        
 25 Kingsbury, Nathaniel J    14 PATS-MR              1:45.74    1:40.10        
                  45.88     1:40.10 (54.22)                                        
 26 Drummond, Jared           13 APEX-MR              1:39.69    1:44.45        
                  41.79   1:44.45 (1:02.66)                                        
 27 Jones, Ryan               13 DA-MR                1:52.19    2:02.58        
                  55.77   2:02.58 (1:06.81)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:14.59  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:26.79  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              2:28.99  13-14 METS
              2:42.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  2:26.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golovin, Sam J            14 Agua Swim Team-MR    2:29.66    2:28.77 METS   
                  33.05     1:10.55 (37.50)     1:49.93 (39.38)     2:28.77 (38.84)
  2 Budke, Vinny C            14 SSC-MR               2:23.36    2:29.60 JO     
                  33.28     1:10.15 (36.87)     1:49.28 (39.13)     2:29.60 (40.32)
  3 Wen, Nicholas J           13 Agua Swim Team-MR    2:25.00    2:29.61 JO     
                                1:11.06 ( )     1:50.92 (39.86)     2:29.61 (38.69)
  4 Rizzo, Antonio S          14 PATS-MR              2:33.14    2:35.46 JO     
                  33.16     1:11.94 (38.78)   2:35.46 (1:23.52)                    
  5 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR    2:30.99    2:36.10 JO     
                  34.62     1:13.74 (39.12)     1:55.47 (41.73)     2:36.10 (40.63)
  6 Orobinsky, Christopher    14 MPNY-MR              2:24.98    2:39.24 JO     
                  32.56     1:11.82 (39.26)     1:55.68 (43.86)     2:39.24 (43.56)
  7 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR    2:36.00    2:42.92 JO     
                  35.99     1:17.64 (41.65)     2:00.61 (42.97)     2:42.92 (42.31)
  8 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              3:01.78    2:44.16        
                  34.44     1:14.48 (40.04)     1:59.56 (45.08)     2:44.16 (44.60)
  9 Nicholas, Chauncey        14 DA-MR                3:06.40    2:55.60        
                  35.28     1:17.03 (41.75)     2:05.10 (48.07)     2:55.60 (50.50)
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:25.49  13-14 METS
              2:25.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              2:34.49  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  2:25.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W          14 Manhattan Makos-MR   2:15.50    2:19.15 METS   
                  28.97     1:04.87 (35.90)     1:46.03 (41.16)     2:19.15 (33.12)
  2 Orobinsky, Christopher    14 MPNY-MR              2:19.99    2:23.25 METS   
                  30.93     1:08.20 (37.27)     1:51.93 (43.73)     2:23.25 (31.32)
  3 Wen, Nicholas J           13 Agua Swim Team-MR         NT    2:24.67 METS   
                  31.18     1:08.06 (36.88)   2:24.67 (1:16.61)                    
  4 Stukelman, Asher B        13 Agua Swim Team-MR    2:21.83    2:27.79 JO     
                  32.73     1:10.20 (37.47)     2:01.54 (51.34)     2:27.79 (26.25)
  5 Watson, Anthony C         13 MPNY-MR              2:32.74    2:32.67 JO     
                  33.30     1:13.80 (40.50)     2:00.36 (46.56)     2:32.67 (32.31)
  6 Makarov, Aleksey M        13 DA-MR                2:55.32    2:33.49 JO     
                  32.68     1:15.18 (42.50)     1:58.11 (42.93)     2:33.49 (35.38)
  7 Golovin, Sam J            14 Agua Swim Team-MR    2:34.85    2:34.22 JO     
                  31.96     1:11.53 (39.57)     2:01.14 (49.61)     2:34.22 (33.08)
  8 Owens, Mark               13 SSC-MR               2:29.15    2:34.39 JO     
                  32.61     1:12.42 (39.81)   2:34.39 (1:21.97)                    
  9 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR    2:29.09    2:35.74        
                  32.22     1:12.93 (40.71)     2:00.26 (47.33)     2:35.74 (35.48)
 10 Keane, Matt V             14 PATS-MR              2:38.08    2:35.91        
                  33.54     1:14.85 (41.31)     2:00.10 (45.25)     2:35.91 (35.81)
 11 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              2:48.48    2:36.39        
                  33.35     1:12.48 (39.13)     2:00.54 (48.06)     2:36.39 (35.85)
 12 Kipshidze, George         13 SSC-MR               2:33.49    2:36.45        
                  34.65     1:14.77 (40.12)     2:01.29 (46.52)     2:36.45 (35.16)
 13 Nunez, Jonathan T         13 PATS-MR              2:35.97    2:37.39        
                  33.39     1:15.29 (41.90)     2:04.34 (49.05)     2:37.39 (33.05)
 14 Nicholas, Chauncey        14 DA-MR                2:47.06    2:37.66        
                  34.02     1:13.53 (39.51)     2:01.58 (48.05)     2:37.66 (36.08)
 15 Kumeno, Kai               14 Agua Swim Team-MR    2:32.63    2:37.68        
                  33.04     1:14.49 (41.45)     2:01.97 (47.48)     2:37.68 (35.71)
 16 Lugato, Pietro M          14 Agua Swim Team-MR    2:33.46    2:41.81        
                  37.14     1:19.49 (42.35)     2:05.98 (46.49)     2:41.81 (35.83)
 17 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR    2:41.83    2:41.91        
                  35.52     1:18.67 (43.15)     2:06.86 (48.19)     2:41.91 (35.05)
 18 Yankelevich, Jacob        14 MPNY-MR              2:45.70    2:47.32        
                  35.99     1:19.80 (43.81)     2:10.03 (50.23)     2:47.32 (37.29)
 19 Langendorfer, Matthew R   14 Manhattan Makos-MR   2:47.94    2:48.88        
                                1:18.76 ( )     2:06.70 (47.94)     2:48.88 (42.18)
 20 Grobshteyn, Mark P        13 MPNY-MR              2:45.93    2:49.09        
                  37.41     1:20.28 (42.87)     2:12.33 (52.05)     2:49.09 (36.76)
 21 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    2:48.37    2:50.05        
                  37.10     1:20.28 (43.18)     2:11.55 (51.27)     2:50.05 (38.50)
 22 Massari, Eugenio G        13 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:51.80        
                  34.07     1:17.50 (43.43)     2:14.37 (56.87)     2:51.80 (37.43)
 23 Yang, Sean M              13 Agua Swim Team-MR    3:00.44    2:53.59        
                  34.38     1:18.35 (43.97)     2:12.72 (54.37)     2:53.59 (40.87)
 24 Davis, Avery J            13 SSC-MR               2:51.12    2:55.31        
                  37.00     1:24.52 (47.52)     2:15.06 (50.54)     2:55.31 (40.25)
 25 Wong, Kevin               13 HS-MR                2:55.07    2:55.78        
                                1:25.93 ( )     2:18.63 (52.70)     2:55.78 (37.15)
 26 Chen, Aaron Z             14 PATS-MR              3:25.16    3:20.62        
                  42.15     1:36.01 (53.86)     2:35.75 (59.74)     3:20.62 (44.87)
 27 Jones, Ryan               13 DA-MR                3:39.11    3:43.63        
                  55.22     1:53.26 (58.04)   3:00.05 (1:06.79)     3:43.63 (43.58)
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:48.99  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              5:10.69  13-14 ZONE 2014 LC Zone
              5:12.99  13-14 METS
              5:33.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  5:10.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orobinsky, Christopher    14 MPNY-MR              4:57.92    5:01.46 ZONE   
                  31.48     1:08.07 (36.59)     1:48.46 (40.39)     2:26.46 (38.00)
        3:10.67 (44.21)     3:54.93 (44.26)     4:29.06 (34.13)     5:01.46 (32.40)
  2 Wen, Nicholas J           13 Agua Swim Team-MR    4:56.34    5:07.72 ZONE   
                  33.30     1:10.93 (37.63)     1:51.42 (40.49)     2:30.81 (39.39)
        3:16.41 (45.60)     4:01.31 (44.90)     4:35.53 (34.22)     5:07.72 (32.19)
  3 Watson, Anthony C         13 MPNY-MR              5:35.66    5:21.53 JO     
                                1:13.89 ( )     1:57.69 (43.80)                    
            3:09.58 ( )   4:11.42 (1:01.84)     4:47.38 (35.96)     5:21.53 (34.15)
  4 Stukelman, Asher B        13 Agua Swim Team-MR    4:58.75    5:22.16 JO     
                  35.40     1:13.81 (38.41)     1:54.65 (40.84)     2:34.37 (39.72)
        3:22.35 (47.98)     4:09.99 (47.64)     4:47.54 (37.55)     5:22.16 (34.62)
  5 Golovin, Sam J            14 Agua Swim Team-MR    6:00.44    5:23.43 JO     
                                1:08.82 ( )     1:51.32 (42.50)     2:33.23 (41.91)
        3:24.60 (51.37)     4:14.78 (50.18)     4:50.30 (35.52)     5:23.43 (33.13)
  6 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR    5:16.91    5:31.43 JO     
                  33.54     1:12.89 (39.35)     1:56.29 (43.40)     2:38.88 (42.59)
        3:27.47 (48.59)     4:14.76 (47.29)     4:53.71 (38.95)     5:31.43 (37.72)
  7 Arkhangelskiy, Michael    14 MPNY-MR              5:31.64    5:32.40 JO     
                  34.90     1:16.62 (41.72)     1:59.87 (43.25)     2:42.75 (42.88)
        3:28.28 (45.53)     4:14.64 (46.36)     4:53.17 (38.53)     5:32.40 (39.23)
  8 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              5:57.23    5:32.87 JO     
                  33.80     1:12.90 (39.10)     1:53.74 (40.84)     2:33.39 (39.65)
        3:24.50 (51.11)     4:14.67 (50.17)     4:54.75 (40.08)     5:32.87 (38.12)
  9 Kumeno, Kai               14 Agua Swim Team-MR    5:28.68    5:36.30        
                  35.84     1:13.55 (37.71)     1:57.82 (44.27)     2:41.64 (43.82)
        3:30.53 (48.89)     4:19.63 (49.10)     4:58.83 (39.20)     5:36.30 (37.47)
 10 Kwon, Steven              14 Middies-MR           5:30.86    5:55.13        
                  34.71     1:16.63 (41.92)     2:02.93 (46.30)     2:46.45 (43.52)
        3:36.04 (49.59)     4:25.75 (49.71)     5:11.71 (45.96)     5:55.13 (43.42)
 11 Lyons, Nick A             13 SSC-MR               6:30.00    6:47.47        
                  42.17     1:36.52 (54.35)     2:30.03 (53.51)     3:23.79 (53.76)
        4:21.94 (58.15)     5:18.23 (56.29)     6:02.85 (44.62)     6:47.47 (44.62)
 
Boys 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  15&O SUPE Super Sectional 2014
                26.99  15&O ZONE 2014 LC Zone
                27.19  15&O METS
                27.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adayev, Daniel            16 MPNY-MR                25.99      26.00 ZONE   
  2 Mathews, Gabriel T        16 Manhattan Makos-MR     25.68      26.60 ZONE   
  3 Lawson, Michael           15 Middies-MR             26.14      26.76 ZONE   
  4 Verba, Vladyslav          18 MPNY-MR                26.50      26.77 ZONE   
  5 Shumikhin, Michael        18 RI Marlins-MR          26.19      26.90 ZONE   
  6 Buyanov, Pavel            31 MPNY-MR                26.66      26.92 ZONE   
  7 Tirone, Michael           16 Manhattan Makos-MR     25.81      26.95 ZONE   
  8 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR      26.41      26.99 ZONE   
  9 Liu, Michael J            15 NDAC-MR                25.62      27.35 JO     
 10 Hutton, RJ J              16 PATS-MR                27.45      27.50 JO     
 11 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR      27.57      27.74 JO     
 12 Rozenblum, Lawrence       17 MPNY-MR                27.17      27.76 JO     
 13 Alef, Chadd T             16 Manhattan Makos-MR     27.41      27.84 JO     
 14 Guardino, Devin J         16 PATS-MR                31.07      27.95 JO     
 15 Gantman, Beny J           16 MPNY-MR                27.44      27.96 JO     
 16 Mcalpine, Michael A       15 MPNY-MR                27.08      27.99 JO     
 17 Gutman, Daniel L          16 Agua Swim Team-MR      26.27      28.25        
 18 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR      27.50      28.42        
 19 Econopouly, Elias M       15 NDAC-MR                27.73      28.48        
 20 Lapikov, Michael          16 MPNY-MR                28.76      28.54        
 21 Nicholas, C.J.            16 DA-MR                  28.91      28.64        
 22 Duval, Justin S           16 MPNY-MR                28.14      28.67        
 23 Ma, Edmond                16 PATS-MR                28.98      29.01        
 24 Glazowski, Max M          16 DA-MR                  29.30      29.12        
 25 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR      29.08      29.19        
 26 Markic, Marin             15 PATS-MR                29.51      29.27        
 27 Attinger, Evan W          15 PATS-MR                28.85      29.46        
 28 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR      33.44      30.05        
 29 Baranov, Lenny            15 HS-MR                  29.39      30.22        
 30 Orman-Kollmar, Max A      17 APEX-MR                28.70      30.40        
 31 Wisniewski, Robert L      16 MPNY-MR                32.51      30.47        
 32 Nikolic, Evan M           16 PATS-MR                29.02      30.48        
 33 Sakoff, Nicholas T        16 Manhattan Makos-MR     30.55      30.77        
 34 Ciric, Milos              16 RI Marlins-MR          31.49      31.04        
 35 Cerrato, Justin C         17 DA-MR                  30.03      32.26        
 36 Gazdoiu, Victor           16 RI Marlins-MR          32.22      32.47        
 37 Fairweather, Sheldon      15 Middies-MR             33.61      33.98        
 38 Cerrato, Alec J           15 DA-MR                  38.99      34.81        
 39 Lucas, CJ J               15 APEX-MR                36.09      35.31        
 40 Heisler, Lucky D          18 Middies-MR             33.74      35.48        
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  15&O SUPE Super Sectional 2014
                58.29  15&O ZONE 2014 LC Zone
                59.19  15&O METS
              1:00.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  58.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Eric                19 NCAC-MR                55.00      56.41 ZONE   
                  27.24       56.41 (29.17)                                        
  2 Adayev, Daniel            16 MPNY-MR                55.67      56.64 ZONE   
                  27.27       56.64 (29.37)                                        
  3 Zhang, Ryan               17 NCAC-MR                57.00      57.91 ZONE   
                  27.22       57.91 (30.69)                                        
  4 Verba, Vladyslav          18 MPNY-MR                56.55      58.93 METS   
                  27.99       58.93 (30.94)                                        
  5 Kostynyuk, Dmytro         17 MPNY-MR                58.90      59.01 METS   
  6 Hamberg, Miles N          16 Manhattan Makos-MR     55.27      59.17 METS   
                  28.28       59.17 (30.89)                                        
  7 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR      57.83      59.39 JO     
                  28.26       59.39 (31.13)                                        
  8 Shumikhin, Michael        18 RI Marlins-MR        1:02.40      59.40 JO     
                  28.70       59.40 (30.70)                                        
  9 O'Gorman, Ciaran          15 NYSA-MR                59.51    1:00.25 JO     
                  29.61     1:00.25 (30.64)                                        
 10 Gutman, Daniel L          16 Agua Swim Team-MR      56.32    1:00.32 JO     
                  29.35     1:00.32 (30.97)                                        
 11 Rivoal, Leo B             17 Agua Swim Team-MR      57.50    1:00.48 JO     
                  29.04     1:00.48 (31.44)                                        
 12 Hutton, RJ J              16 PATS-MR              1:02.36    1:00.80 JO     
                  29.13     1:00.80 (31.67)                                        
 13 Alef, Chadd T             16 Manhattan Makos-MR     58.95    1:00.87 JO     
                  29.52     1:00.87 (31.35)                                        
 14 Tirone, Michael           16 Manhattan Makos-MR     56.01    1:01.17        
                  28.41     1:01.17 (32.76)                                        
 15 Rodriguez, Ian R          16 Manhattan Makos-MR     58.78    1:01.37        
                  29.36     1:01.37 (32.01)                                        
 16 Fergus, Jack B            16 Manhattan Makos-MR     56.62    1:01.43        
                  29.63     1:01.43 (31.80)                                        
 17 Guardino, Devin J         16 PATS-MR              1:09.69    1:01.57        
                  29.45     1:01.57 (32.12)                                        
 18 Ma, Edmond                16 PATS-MR              1:02.57    1:01.62        
                  29.40     1:01.62 (32.22)                                        
 19 Rozenblum, Lawrence       17 MPNY-MR                59.48    1:02.26        
                  29.89     1:02.26 (32.37)                                        
 20 Collier, Cole T           16 Agua Swim Team-MR      59.15    1:02.88        
                  29.99     1:02.88 (32.89)                                        
 21 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR    1:00.76    1:02.97        
                  30.49     1:02.97 (32.48)                                        
 22 Glazowski, Max M          16 DA-MR                1:05.58    1:03.24        
                  29.68     1:03.24 (33.56)                                        
 23 Mcalpine, Michael A       15 MPNY-MR                59.60    1:03.47        
                  30.70     1:03.47 (32.77)                                        
 24 Zhu, Beck                 16 NCAC-MR              1:00.00    1:03.91        
                  30.65     1:03.91 (33.26)                                        
 25 Hutheesing, Remy N        16 Agua Swim Team-MR    1:03.89    1:04.07        
                  30.78     1:04.07 (33.29)                                        
 26 Duval, Justin S           16 MPNY-MR              1:02.51    1:04.14        
                  30.48     1:04.14 (33.66)                                        
 27 Shteynberg, Samuel D      16 HS-MR                1:04.12    1:04.22        
                  31.07     1:04.22 (33.15)                                        
 28 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR    1:04.48    1:04.54        
                  31.29     1:04.54 (33.25)                                        
 29 Jorge, Dylan E            16 DA-MR                1:06.03    1:05.16        
                  31.25     1:05.16 (33.91)                                        
 30 Markic, Marin             15 PATS-MR              1:08.44    1:05.31        
                  30.86     1:05.31 (34.45)                                        
 31 Attinger, Evan W          15 PATS-MR              1:04.30    1:05.53        
 32 Nisman, Elvin             16 MPNY-MR              1:01.76    1:06.06        
 33 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    1:00.39    1:06.10        
                  31.95     1:06.10 (34.15)                                        
 34 Belmont, Raynald Chance   16 NCAC-MR              1:07.00    1:06.29        
 35 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR    1:05.44    1:06.54        
                  30.90     1:06.54 (35.64)                                        
 36 Sakoff, Nicholas T        16 Manhattan Makos-MR   1:05.79    1:06.60        
                  31.81     1:06.60 (34.79)                                        
 37 Ousmanov, Jack            15 Manhattan Makos-MR   1:15.00    1:06.69        
                  31.14     1:06.69 (35.55)                                        
 38 Nicholas, C.J.            16 DA-MR                1:05.85    1:06.88        
 39 Carbone, Vincent          15 NCAC-MR              1:07.00    1:06.90        
 40 Cerrato, Justin C         17 DA-MR                1:06.78    1:07.00        
                  32.80     1:07.00 (34.20)                                        
 41 Wisniewski, Robert L      16 MPNY-MR              1:10.64    1:08.55        
                  33.10     1:08.55 (35.45)                                        
 42 Lem, Jake O               16 Agua Swim Team-MR    1:06.44    1:08.71        
                  32.37     1:08.71 (36.34)                                        
 43 Nikolic, Evan M           16 PATS-MR              1:04.75    1:08.95        
                  33.27     1:08.95 (35.68)                                        
 44 Ciric, Milos              16 RI Marlins-MR        1:10.40    1:10.07        
                  33.02     1:10.07 (37.05)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:07.69  15&O ZONE 2014 LC Zone
              2:09.49  15&O METS
              2:13.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  2:07.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, John               18 Agua Swim Team-MR    1:53.19    2:02.75 ZONE   
                  28.89       59.58 (30.69)     1:31.71 (32.13)     2:02.75 (31.04)
  2 Zuppone, Michael L        17 Agua Swim Team-MR    2:02.56    2:07.91 METS   
                  30.77     1:03.11 (32.34)     1:36.09 (32.98)     2:07.91 (31.82)
  3 Glas, Aaron I             16 Agua Swim Team-MR    2:02.80    2:09.15 METS   
                                1:03.30 ( )     1:36.84 (33.54)     2:09.15 (32.31)
  4 Verba, Vladyslav          18 MPNY-MR              2:06.18    2:11.86 JO     
                  29.46     1:02.23 (32.77)     1:37.96 (35.73)     2:11.86 (33.90)
  5 Adayev, Daniel            16 MPNY-MR              2:04.27    2:12.11 JO     
                                1:04.47 ( )     1:39.22 (34.75)     2:12.11 (32.89)
  6 Lomeyko, Konstantin V     17 MPNY-MR              2:08.69    2:12.30 JO     
                  30.74     1:04.37 (33.63)     1:38.84 (34.47)     2:12.30 (33.46)
  7 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR    2:08.52    2:14.98        
                  30.48     1:04.79 (34.31)     1:40.35 (35.56)     2:14.98 (34.63)
  8 Rozenblum, Lawrence       17 MPNY-MR              2:11.59    2:16.47        
                  30.82     1:05.17 (34.35)     1:41.17 (36.00)     2:16.47 (35.30)
  9 McKenna, Devlin H         16 Agua Swim Team-MR    2:10.97    2:16.50        
                  31.12     1:06.10 (34.98)   2:16.50 (1:10.40)                    
 10 Hutton, RJ J              16 PATS-MR              2:21.18    2:17.22        
                  30.38     1:04.71 (34.33)     1:40.95 (36.24)     2:17.22 (36.27)
 10 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR    2:12.39    2:17.22        
                  30.94     1:04.61 (33.67)     1:40.91 (36.30)     2:17.22 (36.31)
 12 Altman-Kurosaki, Mathias  15 Agua Swim Team-MR    2:18.72    2:17.32        
                  32.59     1:07.57 (34.98)     1:42.74 (35.17)     2:17.32 (34.58)
 13 Rodriguez, Ian R          16 Manhattan Makos-MR   2:07.65    2:17.52        
                  30.03     1:04.56 (34.53)     1:41.74 (37.18)     2:17.52 (35.78)
 14 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    2:07.35    2:19.47        
                  33.42     1:08.78 (35.36)     1:38.42 (29.64)     2:19.47 (41.05)
 15 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR    2:13.00    2:19.78        
                  31.46     1:06.48 (35.02)     1:42.34 (35.86)     2:19.78 (37.44)
 16 Lem, Jake O               16 Agua Swim Team-MR    2:20.44    2:22.65        
                  32.86     1:08.80 (35.94)   2:22.65 (1:13.85)                    
 17 Cerrato, Justin C         17 DA-MR                2:28.43    2:23.25        
                  32.49     1:09.16 (36.67)     1:46.38 (37.22)     2:23.25 (36.87)
 18 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR    2:24.44    2:23.38        
                  31.38     1:07.66 (36.28)     1:45.99 (38.33)     2:23.38 (37.39)
 19 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    2:19.22    2:23.65        
                                1:09.32 ( )   2:23.65 (1:14.33)                    
 20 Gantman, Beny J           16 MPNY-MR              2:15.97    2:24.68        
                  31.40     1:07.21 (35.81)     1:46.64 (39.43)     2:24.68 (38.04)
 21 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR    2:22.55    2:26.02        
                  31.95     1:08.34 (36.39)   2:26.02 (1:17.68)                    
 22 Duval, Justin S           16 MPNY-MR              2:20.47    2:26.43        
                  30.55     1:05.78 (35.23)     1:45.52 (39.74)     2:26.43 (40.91)
 23 Glazowski, Max M          16 DA-MR                2:32.84    2:27.63        
                  33.52     1:12.24 (38.72)     1:51.56 (39.32)     2:27.63 (36.07)
 24 Wisniewski, Robert L      16 MPNY-MR              2:38.66    2:30.17        
                  33.31     1:11.96 (38.65)     1:51.87 (39.91)     2:30.17 (38.30)
 25 Markic, Marin             15 PATS-MR              2:23.20    2:32.41        
                  32.63     1:10.16 (37.53)     1:52.38 (42.22)     2:32.41 (40.03)
 26 Ciric, Milos              16 RI Marlins-MR        2:36.00    2:36.61        
                  34.58     1:12.88 (38.30)     1:54.60 (41.72)     2:36.61 (42.01)
 27 Mayol, Siprian            21 APEX-MR              2:45.45    2:41.67        
                  32.70     1:12.23 (39.53)     1:57.25 (45.02)     2:41.67 (44.42)
 28 Nikolic, Evan M           16 PATS-MR              2:32.17    2:41.84        
                  36.35     1:18.60 (42.25)     2:02.98 (44.38)     2:41.84 (38.86)
 29 Heisler, Lucky D          18 Middies-MR           2:44.12    2:44.94        
                  36.80     1:19.25 (42.45)     2:02.98 (43.73)     2:44.94 (41.96)
 30 Uriarte, Alvin            15 Middies-MR           2:41.97    2:45.66        
                  35.55     1:17.31 (41.76)     2:01.65 (44.34)     2:45.66 (44.01)
 31 Ngo, Kevin                15 APEX-MR              2:47.06    2:47.59        
                  36.04     1:16.55 (40.51)     2:00.77 (44.22)     2:47.59 (46.82)
 32 Fairweather, Sheldon      15 Middies-MR           2:55.28    2:56.85        
                                1:20.66 ( )   2:56.85 (1:36.19)                    
 33 Cerrato, Alec J           15 DA-MR                3:00.99    3:02.14        
                                1:29.35 ( )     2:19.12 (49.77)     3:02.14 (43.02)
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:15.49  15&O SUPE Super Sectional 2014
              4:28.89  15&O ZONE 2014 LC Zone
              4:31.99  15&O METS
              4:44.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  4:28.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glas, Aaron I             16 Agua Swim Team-MR    4:19.87    4:25.52 ZONE   
                  30.18     1:03.67 (33.49)     1:37.78 (34.11)     2:11.81 (34.03)
        2:45.92 (34.11)     3:19.72 (33.80)     3:53.66 (33.94)     4:25.52 (31.86)
  2 Jurman, Jasper N          17 Manhattan Makos-MR   4:23.50    4:30.48 METS   
                  30.63     1:04.42 (33.79)     1:38.98 (34.56)     2:12.95 (33.97)
        2:47.67 (34.72)     3:21.97 (34.30)     3:56.71 (34.74)     4:30.48 (33.77)
  3 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    4:27.94    4:34.37 JO     
                  31.59     1:06.60 (35.01)     1:42.03 (35.43)     2:17.17 (35.14)
        2:52.22 (35.05)     3:26.93 (34.71)     4:02.51 (35.58)     4:34.37 (31.86)
  4 Fergus, Jack B            16 Manhattan Makos-MR   4:23.46    4:34.85 JO     
                  30.71     1:04.94 (34.23)     1:39.33 (34.39)     2:14.38 (35.05)
        2:49.68 (35.30)     3:24.61 (34.93)     4:00.59 (35.98)     4:34.85 (34.26)
  5 Altman-Kurosaki, Mathias  15 Agua Swim Team-MR    4:46.58    4:44.20 JO     
                  32.61     1:07.46 (34.85)     1:43.46 (36.00)     2:19.59 (36.13)
        2:56.23 (36.64)     3:32.12 (35.89)     4:09.08 (36.96)     4:44.20 (35.12)
  6 O'Gorman, Ciaran          15 NYSA-MR              4:54.96    4:47.56        
                  32.66     1:07.77 (35.11)     1:44.67 (36.90)     2:21.81 (37.14)
        2:59.25 (37.44)     3:36.26 (37.01)     4:13.05 (36.79)     4:47.56 (34.51)
  7 McKenna, Devlin H         16 Agua Swim Team-MR    4:46.06    4:51.24        
                  31.64     1:07.30 (35.66)     1:44.47 (37.17)     2:21.89 (37.42)
        2:59.71 (37.82)     3:37.76 (38.05)     4:15.28 (37.52)     4:51.24 (35.96)
  8 Hutton, RJ J              16 PATS-MR              5:06.54    4:53.71        
                  30.37     1:03.85 (33.48)     1:40.29 (36.44)     2:18.81 (38.52)
        2:58.02 (39.21)     3:37.45 (39.43)     4:15.95 (38.50)     4:53.71 (37.76)
  9 Rozenblum, Lawrence       17 MPNY-MR              4:57.83    4:53.89        
                  33.14     1:10.04 (36.90)     1:47.94 (37.90)     2:26.08 (38.14)
        3:04.67 (38.59)     3:42.39 (37.72)     4:19.04 (36.65)     4:53.89 (34.85)
 10 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    4:48.72    4:54.22        
                  32.75     1:08.49 (35.74)     1:45.45 (36.96)     2:22.77 (37.32)
        3:00.70 (37.93)     3:38.47 (37.77)     4:17.30 (38.83)     4:54.22 (36.92)
 11 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR    4:49.06    5:00.86        
                  32.08     1:08.55 (36.47)     1:46.24 (37.69)     2:24.40 (38.16)
        3:03.33 (38.93)     3:42.73 (39.40)     4:22.89 (40.16)     5:00.86 (37.97)
 12 Ma, Edmond                16 PATS-MR              4:59.51    5:00.93        
                  30.96     1:05.66 (34.70)     1:42.40 (36.74)     2:21.26 (38.86)
        3:01.61 (40.35)     3:42.23 (40.62)     4:22.60 (40.37)     5:00.93 (38.33)
 13 Hutheesing, Remy N        16 Agua Swim Team-MR    4:56.55    5:01.66        
                  32.62     1:09.27 (36.65)     1:47.01 (37.74)     2:25.41 (38.40)
        3:04.57 (39.16)     3:44.52 (39.95)     4:23.69 (39.17)     5:01.66 (37.97)
 14 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR    5:34.89    5:05.76        
                  33.76     1:12.03 (38.27)     1:50.57 (38.54)     2:29.01 (38.44)
        3:06.81 (37.80)     3:46.55 (39.74)     4:26.35 (39.80)     5:05.76 (39.41)
 -- Wolfe, Morgan S           16 Agua Swim Team-MR    4:31.28         DQ        
      False start
                  31.73     1:06.72 (34.99)     1:41.65 (34.93)     2:16.85 (35.20)
        2:51.98 (35.13)     3:27.23 (35.25)     4:01.96 (34.73)          DQ (33.08)
 
Boys 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              8:52.59  15&O SUPE Super Sectional 2014
              9:14.29  15&O ZONE 2014 LC Zone
              9:39.99  15&O METS
 Meet Qualifying 15&O:  9:14.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glas, Aaron I             16 Agua Swim Team-MR    8:54.97    9:12.97 ZONE   
                  31.48     1:05.66 (34.18)     1:40.78 (35.12)     2:15.66 (34.88)
        2:50.85 (35.19)     3:25.74 (34.89)     4:00.77 (35.03)     4:35.57 (34.80)
        5:10.69 (35.12)     5:45.39 (34.70)     6:20.81 (35.42)     6:55.91 (35.10)
        7:30.57 (34.66)     8:05.05 (34.48)     8:39.94 (34.89)     9:12.97 (33.03)
  2 Wolfe, Morgan S           16 Agua Swim Team-MR    9:20.00    9:16.03 METS   
                  31.84     1:06.55 (34.71)     1:41.32 (34.77)     2:16.88 (35.56)
        2:51.56 (34.68)     3:26.79 (35.23)     4:01.82 (35.03)     4:37.04 (35.22)
        5:12.00 (34.96)     5:47.26 (35.26)     6:22.21 (34.95)     6:57.46 (35.25)
        7:32.48 (35.02)     8:07.45 (34.97)     8:42.29 (34.84)     9:16.03 (33.74)
 
Boys 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
             17:04.79  15&O SUPE Super Sectional 2014
             17:46.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
             18:40.99  15&O METS
 Meet Qualifying 15&O:  17:46.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glas, Aaron I             16 Agua Swim Team-MR   16:59.10   17:32.23 ZONE   
                  31.63     1:06.26 (34.63)     1:41.97 (35.71)     2:17.20 (35.23)
        2:53.04 (35.84)     3:28.19 (35.15)     4:04.19 (36.00)     4:39.71 (35.52)
        5:15.76 (36.05)     5:51.14 (35.38)     6:26.92 (35.78)     7:01.96 (35.04)
        7:37.47 (35.51)     8:12.30 (34.83)     8:48.14 (35.84)     9:22.86 (34.72)
        9:58.64 (35.78)    10:33.26 (34.62)    11:08.46 (35.20)    11:43.45 (34.99)
       12:19.13 (35.68)    12:54.26 (35.13)    13:29.92 (35.66)    14:04.67 (34.75)
       14:40.17 (35.50)    15:15.02 (34.85)    15:50.20 (35.18)    16:24.36 (34.16)
       16:59.03 (34.67)    17:32.23 (33.20)                                        
  2 Jurman, Jasper N          17 Manhattan Makos-MR  17:10.78   17:35.13 ZONE   
                  31.68     1:06.01 (34.33)     1:41.54 (35.53)     2:16.63 (35.09)
        2:53.00 (36.37)     3:28.60 (35.60)     4:04.31 (35.71)     4:40.14 (35.83)
        5:15.92 (35.78)     5:51.05 (35.13)     6:26.38 (35.33)     7:01.79 (35.41)
        7:37.46 (35.67)     8:12.69 (35.23)     8:48.03 (35.34)     9:22.90 (34.87)
        9:58.40 (35.50)    10:33.56 (35.16)    11:09.01 (35.45)    11:43.85 (34.84)
       12:19.85 (36.00)    12:55.15 (35.30)    13:30.24 (35.09)    14:05.38 (35.14)
       14:40.78 (35.40)    15:15.97 (35.19)    15:51.52 (35.55)    16:26.62 (35.10)
       17:01.76 (35.14)    17:35.13 (33.37)                                        
  3 Wolfe, Morgan S           16 Agua Swim Team-MR   17:15.52   17:59.84 METS   
                                1:06.55 ( )     1:42.53 (35.98)     2:17.86 (35.33)
                                3:29.26 ( )                             4:40.64 ( )
        5:16.60 (35.96)     5:52.20 (35.60)     6:28.45 (36.25)     7:03.67 (35.22)
        7:39.91 (36.24)     8:15.41 (35.50)     8:51.79 (36.38)     9:27.59 (35.80)
       10:04.44 (36.85)    10:40.78 (36.34)    11:14.76 (33.98)    11:54.22 (39.46)
       12:31.22 (37.00)    13:07.46 (36.24)    13:43.98 (36.52)    14:20.29 (36.31)
                               15:34.34 ( )    16:11.32 (36.98)    16:47.85 (36.53)
     17:59.84 (1:11.99)                                                            
  4 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR   18:48.97   19:02.35        
                  31.43     1:10.67 (39.24)     1:48.55 (37.88)     2:25.93 (37.38)
        3:04.52 (38.59)     3:42.32 (37.80)     4:21.17 (38.85)     4:59.86 (38.69)
        5:38.75 (38.89)     6:17.23 (38.48)     6:53.87 (36.64)     7:34.11 (40.24)
        8:09.81 (35.70)     8:51.48 (41.67)     9:30.43 (38.95)    10:08.65 (38.22)
       10:45.46 (36.81)    11:25.90 (40.44)    12:05.14 (39.24)    12:42.78 (37.64)
       13:21.34 (38.56)    13:59.02 (37.68)    14:37.21 (38.19)    15:14.97 (37.76)
       15:53.30 (38.33)    16:31.57 (38.27)    17:09.64 (38.07)    17:47.36 (37.72)
       18:25.48 (38.12)    19:02.35 (36.87)                                        
  5 Lawson, Michael           15 Middies-MR          20:27.51   19:40.78        
                  32.15     1:09.40 (37.25)     1:48.09 (38.69)     2:28.72 (40.63)
        3:08.35 (39.63)     3:49.60 (41.25)     4:29.77 (40.17)     5:11.01 (41.24)
        5:51.18 (40.17)     6:32.83 (41.65)     7:12.45 (39.62)     7:52.99 (40.54)
        8:32.66 (39.67)     9:12.64 (39.98)     9:52.27 (39.63)    10:32.89 (40.62)
       11:13.68 (40.79)    11:54.09 (40.41)    12:35.07 (40.98)    13:15.00 (39.93)
       13:55.38 (40.38)    14:35.69 (40.31)    15:16.31 (40.62)    15:56.33 (40.02)
       16:37.47 (41.14)    17:13.09 (35.62)    17:51.34 (38.25)    18:29.02 (37.68)
       19:06.63 (37.61)    19:40.78 (34.15)                                        
  6 Rodriguez, Ian R          16 Manhattan Makos-MR  18:55.87   19:47.48        
                  33.69     1:11.18 (37.49)     1:50.59 (39.41)     2:29.95 (39.36)
        3:10.79 (40.84)     3:49.51 (38.72)     4:25.89 (36.38)     5:09.18 (43.29)
        5:50.11 (40.93)     6:29.58 (39.47)     7:10.64 (41.06)     7:50.21 (39.57)
        8:30.96 (40.75)     9:10.70 (39.74)     9:51.51 (40.81)    10:31.00 (39.49)
       11:11.59 (40.59)    11:51.28 (39.69)    12:32.19 (40.91)    13:11.95 (39.76)
       13:51.82 (39.87)    14:31.75 (39.93)    15:12.63 (40.88)    15:52.65 (40.02)
       16:33.60 (40.95)    17:13.31 (39.71)    17:53.04 (39.73)    18:31.92 (38.88)
       19:07.75 (35.83)    19:47.48 (39.73)                                        
  7 Walsh, Dylan F            15 Middies-MR          19:56.21   20:17.38        
                  34.66     1:12.65 (37.99)     1:52.88 (40.23)     2:31.80 (38.92)
        3:13.58 (41.78)     3:54.15 (40.57)     4:35.77 (41.62)     5:15.52 (39.75)
        5:55.81 (40.29)     6:36.53 (40.72)     7:19.38 (42.85)     7:59.71 (40.33)
        8:42.21 (42.50)     9:22.60 (40.39)    10:04.58 (41.98)    10:44.90 (40.32)
       11:27.26 (42.36)    12:08.60 (41.34)    12:48.90 (40.30)    13:30.71 (41.81)
       14:11.39 (40.68)    14:52.64 (41.25)    15:34.85 (42.21)    16:15.27 (40.42)
       16:56.26 (40.99)    17:36.13 (39.87)    18:18.41 (42.28)    18:58.92 (40.51)
       19:36.18 (37.26)    20:17.38 (41.20)                                        
  8 Hutton, RJ J              16 PATS-MR             20:49.40   21:49.15        
                  27.53     1:12.92 (45.39)                             2:35.48 ( )
                                4:01.45 ( )     4:46.51 (45.06)     5:29.66 (43.15)
        6:14.77 (45.11)     6:58.12 (43.35)     7:42.56 (44.44)     8:25.97 (43.41)
        9:10.24 (44.27)     9:53.47 (43.23)    10:34.67 (41.20)    11:21.81 (47.14)
                               12:51.16 ( )    13:36.42 (45.26)    14:21.40 (44.98)
       15:02.54 (41.14)    15:52.18 (49.64)    16:35.82 (43.64)    17:23.36 (47.54)
       18:07.17 (43.81)    18:53.69 (46.52)                            20:21.89 ( )
     21:49.15 (1:27.26)                                                            
  9 Cerrato, Justin C         17 DA-MR               18:59.99   22:32.06        
                  35.17     1:15.31 (40.14)     1:58.87 (43.56)     2:43.59 (44.72)
        3:28.04 (44.45)     4:13.76 (45.72)     4:59.78 (46.02)     5:45.47 (45.69)
        6:30.23 (44.76)     7:16.50 (46.27)     8:02.49 (45.99)     8:49.43 (46.94)
        9:36.16 (46.73)    10:22.65 (46.49)    11:07.72 (45.07)    11:54.57 (46.85)
       12:40.36 (45.79)    13:26.01 (45.65)    14:11.62 (45.61)    14:57.20 (45.58)
       15:42.47 (45.27)    16:28.40 (45.93)    17:14.09 (45.69)    18:00.32 (46.23)
       18:45.95 (45.63)    19:31.32 (45.37)    20:16.56 (45.24)    21:01.71 (45.15)
       21:47.29 (45.58)    22:32.06 (44.77)                                        
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:06.69  15&O ZONE 2014 LC Zone
              1:07.99  15&O METS
              1:10.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  1:06.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adayev, Daniel            16 MPNY-MR              1:02.13    1:05.97 ZONE   
                  32.20     1:05.97 (33.77)                                        
  2 Mathews, Gabriel T        16 Manhattan Makos-MR   1:01.52    1:06.80 METS   
                  33.66     1:06.80 (33.14)                                        
  3 Jurman, Jasper N          17 Manhattan Makos-MR   1:00.75    1:07.52 METS   
                  32.74     1:07.52 (34.78)                                        
  4 Guardino, Devin J         16 PATS-MR              1:19.37    1:07.98 METS   
                  33.05     1:07.98 (34.93)                                        
  5 Collier, Cole T           16 Agua Swim Team-MR    1:03.36    1:08.11 JO     
                  32.87     1:08.11 (35.24)                                        
  6 Liu, Michael J            15 NDAC-MR              1:02.93    1:08.99 JO     
                  33.49     1:08.99 (35.50)                                        
  7 Mcalpine, Michael A       15 MPNY-MR              1:06.63    1:09.34 JO     
                  33.73     1:09.34 (35.61)                                        
  8 Shumikhin, Michael        18 RI Marlins-MR        1:06.85    1:10.03 JO     
                  33.77     1:10.03 (36.26)                                        
  9 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    1:04.43    1:10.68 JO     
 10 Beutel, Brendan M         15 SSC-MR               1:09.40    1:11.25        
                  34.86     1:11.25 (36.39)                                        
 11 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR    1:09.59    1:11.63        
                  34.64     1:11.63 (36.99)                                        
 12 McKenna, Devlin H         16 Agua Swim Team-MR    1:09.22    1:12.29        
                  35.66     1:12.29 (36.63)                                        
 13 Ma, Edmond                16 PATS-MR              1:12.66    1:12.70        
 14 Rodriguez, Ian R          16 Manhattan Makos-MR   1:07.89    1:13.20        
                  36.04     1:13.20 (37.16)                                        
 15 Econopouly, Elias M       15 NDAC-MR              1:08.29    1:13.41        
                  35.24     1:13.41 (38.17)                                        
 16 Markic, Marin             15 PATS-MR              1:16.76    1:14.91        
                  36.38     1:14.91 (38.53)                                        
 17 Rozenblum, Lawrence       17 MPNY-MR              1:13.68    1:17.17        
                  48.21     1:17.17 (28.96)                                        
 18 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR    1:12.44    1:17.37        
                  37.39     1:17.37 (39.98)                                        
 19 Orman-Kollmar, Max A      17 APEX-MR              1:08.53    1:18.82        
 20 Wisniewski, Robert L      16 MPNY-MR              1:26.13    1:20.74        
                  39.71     1:20.74 (41.03)                                        
 21 Gantman, Beny J           16 MPNY-MR              1:14.37    1:21.54        
 22 Attinger, Evan W          15 PATS-MR              1:20.01    1:22.20        
                  40.45     1:22.20 (41.75)                                        
 23 Heisler, Lucky D          18 Middies-MR           1:22.49    1:24.72        
                  41.01     1:24.72 (43.71)                                        
 24 Mayol, Siprian            21 APEX-MR              1:24.31    1:27.77        
                  41.38     1:27.77 (46.39)                                        
 25 Uriarte, Alvin            15 Middies-MR           1:26.54    1:28.99        
                  43.21     1:28.99 (45.78)                                        
 26 Fairweather, Sheldon      15 Middies-MR           1:31.84    1:35.08        
                  45.88     1:35.08 (49.20)                                        
 27 Cerrato, Alec J           15 DA-MR                1:35.99    1:36.89        
                  47.96     1:36.89 (48.93)                                        
 28 Lucas, CJ J               15 APEX-MR              1:35.22    1:39.72        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:21.99  15&O ZONE 2014 LC Zone
              2:27.99  15&O METS
              2:32.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  2:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fergus, Jack B            16 Manhattan Makos-MR   2:09.73    2:20.58 ZONE   
                  32.97     1:09.25 (36.28)     1:45.59 (36.34)     2:20.58 (34.99)
  2 Rivoal, Leo B             17 Agua Swim Team-MR    2:07.26    2:22.74 METS   
                  33.56     1:09.42 (35.86)     1:46.13 (36.71)     2:22.74 (36.61)
  3 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    2:16.98    2:27.51 METS   
                  35.94     1:14.15 (38.21)   2:27.51 (1:13.36)                    
  4 Adayev, Daniel            16 MPNY-MR              2:18.11    2:28.79 JO     
                  34.40     1:11.98 (37.58)     1:50.97 (38.99)     2:28.79 (37.82)
  5 Wolfe, Morgan S           16 Agua Swim Team-MR    2:26.54    2:30.41 JO     
                  35.92     1:13.65 (37.73)     1:52.66 (39.01)     2:30.41 (37.75)
  6 Ma, Edmond                16 PATS-MR              2:33.79    2:30.62 JO     
                  34.36     1:12.03 (37.67)     1:51.48 (39.45)     2:30.62 (39.14)
  7 Guardino, Devin J         16 PATS-MR              2:50.58    2:33.64        
                  35.14     1:15.29 (40.15)     1:55.92 (40.63)     2:33.64 (37.72)
  8 Verba, Vladyslav          18 MPNY-MR              2:25.51    2:34.14        
                  36.73     1:15.05 (38.32)   2:34.14 (1:19.09)                    
  9 Shumikhin, Michael        18 RI Marlins-MR        2:37.58    2:36.02        
                  35.99     1:14.41 (38.42)     1:55.53 (41.12)     2:36.02 (40.49)
 10 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    2:33.57    2:38.35        
                  38.18     1:17.73 (39.55)     1:58.90 (41.17)     2:38.35 (39.45)
 11 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR    2:28.99    2:38.69        
                  37.33     1:17.40 (40.07)     1:58.70 (41.30)     2:38.69 (39.99)
 12 McKenna, Devlin H         16 Agua Swim Team-MR    2:30.78    2:40.20        
                  37.78     1:18.31 (40.53)     2:01.51 (43.20)     2:40.20 (38.69)
 13 O'Gorman, Ciaran          15 NYSA-MR              2:38.35    2:45.99        
                  39.51     1:21.55 (42.04)     2:04.97 (43.42)     2:45.99 (41.02)
 14 Glazowski, Max M          16 DA-MR                2:40.40    2:46.13        
                  39.27     1:22.58 (43.31)   2:46.13 (1:23.55)                    
 15 Markic, Marin             15 PATS-MR              2:50.57    2:48.10        
                  40.12     1:23.13 (43.01)     2:07.66 (44.53)     2:48.10 (40.44)
 16 Hutheesing, Remy N        16 Agua Swim Team-MR    2:40.44    2:53.82        
                  39.98     1:23.59 (43.61)   2:53.82 (1:30.23)                    
 17 Wisniewski, Robert L      16 MPNY-MR              2:53.64    2:54.65        
                  38.40     1:26.71 (48.31)     2:11.90 (45.19)     2:54.65 (42.75)
 18 Nisman, Elvin             16 MPNY-MR              2:41.92    3:00.13        
                  41.26     1:26.22 (44.96)     2:13.99 (47.77)     3:00.13 (46.14)
 19 Jorge, Dylan E            16 DA-MR                2:58.37    3:00.83        
                  41.85     1:29.43 (47.58)     2:16.28 (46.85)     3:00.83 (44.55)
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:14.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
              1:16.99  15&O METS
              1:20.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  1:14.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Verba, Vladyslav          18 MPNY-MR              1:08.99    1:12.16 ZONE   
                  34.50     1:12.16 (37.66)                                        
  2 Gutman, Daniel L          16 Agua Swim Team-MR    1:08.86    1:15.18 METS   
                  36.09     1:15.18 (39.09)                                        
  3 Quinones, Christopher D   17 Agua Swim Team-MR    1:07.16    1:15.76 METS   
                  35.76     1:15.76 (40.00)                                        
  4 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR    1:12.42    1:16.06 METS   
                  36.10     1:16.06 (39.96)                                        
  5 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR    1:12.54    1:16.48 METS   
                  36.55     1:16.48 (39.93)                                        
  6 Jurman, Jasper N          17 Manhattan Makos-MR   1:16.25    1:18.92 JO     
                  37.98     1:18.92 (40.94)                                        
  7 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR    1:18.35    1:20.25 JO     
                  38.54     1:20.25 (41.71)                                        
  8 Tirone, Michael           16 Manhattan Makos-MR   1:11.39    1:20.31 JO     
                  37.16     1:20.31 (43.15)                                        
  9 Nisman, Elvin             16 MPNY-MR              1:15.52    1:20.38 JO     
                  37.94     1:20.38 (42.44)                                        
 10 Adayev, Daniel            16 MPNY-MR              1:16.10    1:20.57 JO     
                  37.44     1:20.57 (43.13)                                        
 11 Hutton, RJ J              16 PATS-MR              1:20.43    1:20.68 JO     
                  37.72     1:20.68 (42.96)                                        
 12 Fergus, Jack B            16 Manhattan Makos-MR   1:10.45    1:21.20        
                  38.23     1:21.20 (42.97)                                        
 13 Rodriguez, Ian R          16 Manhattan Makos-MR     37.66    1:22.70        
                  39.39     1:22.70 (43.31)                                        
 14 Hamberg, Miles N          16 Manhattan Makos-MR   1:13.63    1:23.22        
                  39.57     1:23.22 (43.65)                                        
 15 Duval, Justin S           16 MPNY-MR              1:14.97    1:23.35        
                  38.57     1:23.35 (44.78)                                        
 16 Ousmanov, Jack            15 Manhattan Makos-MR   1:30.00    1:23.36        
                  37.95     1:23.36 (45.41)                                        
 17 Mcalpine, Michael A       15 MPNY-MR              1:17.95    1:23.53        
 18 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR    1:18.53    1:24.77        
                  39.96     1:24.77 (44.81)                                        
 19 Sakoff, Nicholas T        16 Manhattan Makos-MR   1:22.75    1:25.05        
                  40.84     1:25.05 (44.21)                                        
 20 Nicholas, C.J.            16 DA-MR                1:26.78    1:26.89        
                  40.72     1:26.89 (46.17)                                        
 21 Shteynberg, Samuel D      16 HS-MR                1:23.39    1:27.10        
                  40.98     1:27.10 (46.12)                                        
 22 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR    1:30.44    1:27.23        
                  41.08     1:27.23 (46.15)                                        
 23 Wisniewski, Robert L      16 MPNY-MR              1:30.44    1:27.34        
                  41.25     1:27.34 (46.09)                                        
 24 Carbone, Vincent          15 NCAC-MR              1:23.00    1:27.55        
                  40.81     1:27.55 (46.74)                                        
 25 Markic, Marin             15 PATS-MR              1:36.81    1:27.78        
                  41.85     1:27.78 (45.93)                                        
 26 Lem, Jake O               16 Agua Swim Team-MR    1:14.44    1:27.87        
                  48.27     1:27.87 (39.60)                                        
 27 Alef, Chadd T             16 Manhattan Makos-MR   1:22.53    1:28.47        
                  41.80     1:28.47 (46.67)                                        
 28 Glazowski, Max M          16 DA-MR                1:33.48    1:29.11        
                  41.80     1:29.11 (47.31)                                        
 29 Kostynyuk, Dmytro         17 MPNY-MR              1:24.22    1:30.18        
                  43.12     1:30.18 (47.06)                                        
 30 Belmont, Raynald Chance   16 NCAC-MR              1:26.00    1:31.25        
                  41.80     1:31.25 (49.45)                                        
 31 Nikolic, Evan M           16 PATS-MR              1:29.84    1:32.30        
                  44.76     1:32.30 (47.54)                                        
 32 Ciric, Milos              16 RI Marlins-MR        1:36.01    1:38.63        
                  45.95     1:38.63 (52.68)                                        
 33 Cerrato, Justin C         17 DA-MR                1:46.53    1:40.92        
                  48.68     1:40.92 (52.24)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:40.79  15&O ZONE 2014 LC Zone
              2:49.99  15&O METS
              2:54.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  2:40.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buyanov, Pavel            31 MPNY-MR              2:24.05    2:36.61 ZONE   
                  35.59     1:15.76 (40.17)     1:57.49 (41.73)     2:36.61 (39.12)
  2 Verba, Vladyslav          18 MPNY-MR              2:31.87    2:38.40 ZONE   
                  36.48     1:17.59 (41.11)     1:59.43 (41.84)     2:38.40 (38.97)
  3 Gutman, Daniel L          16 Agua Swim Team-MR    2:31.21    2:43.23 METS   
                                1:19.29 ( )   2:43.23 (1:23.94)                    
  4 Quinones, Christopher D   17 Agua Swim Team-MR    2:27.92    2:47.66 METS   
                  38.77     1:21.69 (42.92)     2:04.57 (42.88)     2:47.66 (43.09)
  5 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR    2:41.75    2:51.20 JO     
                                1:22.45 ( )   2:51.20 (1:28.75)                    
  6 Econopouly, Elias M       15 NDAC-MR              2:40.35    2:52.91 JO     
                  39.10     1:22.08 (42.98)     2:07.93 (45.85)     2:52.91 (44.98)
  7 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR    2:52.00    2:55.91        
                  40.16     1:24.70 (44.54)     2:11.66 (46.96)     2:55.91 (44.25)
  8 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR    2:41.30    2:56.30        
                  38.61     1:23.61 (45.00)     2:09.91 (46.30)     2:56.30 (46.39)
  9 Lem, Jake O               16 Agua Swim Team-MR    2:40.44    3:01.53        
                  40.68     1:25.69 (45.01)     2:13.49 (47.80)     3:01.53 (48.04)
 10 Hutton, RJ J              16 PATS-MR              2:59.09    3:01.55        
                                1:25.67 ( )   3:01.55 (1:35.88)                    
 11 Baranov, Lenny            15 HS-MR                2:59.07    3:04.60        
                                1:24.51 ( )     2:14.92 (50.41)     3:04.60 (49.68)
 12 Nicholas, C.J.            16 DA-MR                3:13.69    3:04.98        
                  39.87     1:26.87 (47.00)   3:04.98 (1:38.11)                    
 13 Sakoff, Nicholas T        16 Manhattan Makos-MR   2:59.76    3:07.44        
                  42.52     1:29.42 (46.90)     2:19.20 (49.78)     3:07.44 (48.24)
 14 Duval, Justin S           16 MPNY-MR              2:49.08    3:08.12        
                                1:26.96 ( )     2:17.45 (50.49)     3:08.12 (50.67)
 15 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR    2:54.57    3:10.08        
                  42.89     1:29.48 (46.59)     2:20.42 (50.94)     3:10.08 (49.66)
 16 Glazowski, Max M          16 DA-MR                3:25.84    3:19.73        
                  41.90     1:33.77 (51.87)     2:28.05 (54.28)     3:19.73 (51.68)
 17 Ngo, Kevin                15 APEX-MR                   NT    3:37.99        
                  46.94     1:39.95 (53.01)     2:39.61 (59.66)     3:37.99 (58.38)
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:03.69  15&O ZONE 2014 LC Zone
              1:04.49  15&O METS
              1:07.49  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  1:03.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, John               18 Agua Swim Team-MR      57.71    1:02.15 ZONE   
                  29.32     1:02.15 (32.83)                                        
  2 Jurman, Jasper N          17 Manhattan Makos-MR   1:00.52    1:03.61 ZONE   
                  29.84     1:03.61 (33.77)                                        
  3 McKenna, Devlin H         16 Agua Swim Team-MR    1:03.15    1:03.79 METS   
                  29.85     1:03.79 (33.94)                                        
  4 Collier, Cole T           16 Agua Swim Team-MR    1:02.54    1:04.57 JO     
                  30.06     1:04.57 (34.51)                                        
  5 Lawson, Michael           15 Middies-MR           1:04.16    1:04.85 JO     
                  31.08     1:04.85 (33.77)                                        
  6 Zuppone, Michael L        17 Agua Swim Team-MR    1:02.37    1:04.98 JO     
                  30.41     1:04.98 (34.57)                                        
  7 Tirone, Michael           16 Manhattan Makos-MR   1:00.35    1:05.01 JO     
                  30.19     1:05.01 (34.82)                                        
  8 Lomeyko, Konstantin V     17 MPNY-MR              1:03.94    1:06.26 JO     
                  30.20     1:06.26 (36.06)                                        
  9 Alef, Chadd T             16 Manhattan Makos-MR   1:04.29    1:06.45 JO     
 10 Mcalpine, Michael A       15 MPNY-MR              1:03.98    1:07.69        
                  30.16     1:07.69 (37.53)                                        
 11 Rozenblum, Lawrence       17 MPNY-MR              1:04.85    1:07.75        
                  32.13     1:07.75 (35.62)                                        
 12 Liu, Michael J            15 NDAC-MR              1:03.82    1:08.56        
                  31.29     1:08.56 (37.27)                                        
 13 Nicholas, C.J.            16 DA-MR                1:07.79    1:09.25        
                  32.84     1:09.25 (36.41)                                        
 14 Walsh, Dylan F            15 Middies-MR           1:11.36    1:09.74        
                  33.52     1:09.74 (36.22)                                        
 15 Verba, Vladyslav          18 MPNY-MR              1:03.87    1:10.29        
 16 Altman-Kurosaki, Mathias  15 Agua Swim Team-MR    1:10.19    1:10.53        
 17 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR    1:10.15    1:10.54        
                  32.38     1:10.54 (38.16)                                        
 18 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR    1:05.13    1:10.75        
 19 Guardino, Devin J         16 PATS-MR              1:31.04    1:11.07        
                  32.84     1:11.07 (38.23)                                        
 20 Ma, Edmond                16 PATS-MR              1:08.66    1:12.23        
                  33.34     1:12.23 (38.89)                                        
 21 Cerrato, Justin C         17 DA-MR                1:17.85    1:12.34        
                  34.16     1:12.34 (38.18)                                        
 22 Mathews, Gabriel T        16 Manhattan Makos-MR   1:02.76    1:12.41        
 23 Beutel, Brendan M         15 SSC-MR               1:06.78    1:12.99        
                  34.45     1:12.99 (38.54)                                        
 24 Gantman, Beny J           16 MPNY-MR              1:05.57    1:13.84        
                  32.39     1:13.84 (41.45)                                        
 25 Markic, Marin             15 PATS-MR              1:18.67    1:14.28        
                  34.61     1:14.28 (39.67)                                        
 26 Nikolic, Evan M           16 PATS-MR              1:05.79    1:15.09        
                  35.34     1:15.09 (39.75)                                        
 27 Baranov, Lenny            15 HS-MR                1:13.56    1:16.46        
                  35.56     1:16.46 (40.90)                                        
 28 Adayev, Daniel            16 MPNY-MR              1:09.47    1:18.01        
 29 Ciric, Milos              16 RI Marlins-MR        1:18.91    1:21.67        
                  38.03     1:21.67 (43.64)                                        
 30 Wisniewski, Robert L      16 MPNY-MR              1:27.50    1:22.90        
                  38.08     1:22.90 (44.82)                                        
 31 Glazowski, Max M          16 DA-MR                1:23.99    1:27.10        
                  38.24     1:27.10 (48.86)                                        
 32 Gazdoiu, Victor           16 RI Marlins-MR        1:25.57    1:28.20        
                  38.32     1:28.20 (49.88)                                        
 33 Uriarte, Alvin            15 Middies-MR           1:29.19    1:28.70        
                  40.18     1:28.70 (48.52)                                        
 -- Cerrato, Alec J           15 DA-MR                     NT         DQ        
      Arms underwater recovery
                  43.38          DQ (56.74)                                        
 -- Duval, Justin S           16 MPNY-MR              1:06.68    1:19.21        
      Did not finish
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:14.59  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:21.29  15&O ZONE 2014 LC Zone
              2:28.99  15&O METS
              2:33.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  2:21.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Devlin H         16 Agua Swim Team-MR    2:18.95    2:25.84 METS   
                  32.34     1:09.40 (37.06)     1:48.87 (39.47)     2:25.84 (36.97)
  2 Collier, Cole T           16 Agua Swim Team-MR    2:21.35    2:34.25        
                                1:09.45 ( )     1:50.44 (40.99)     2:34.25 (43.81)
  3 Altman-Kurosaki, Mathias  15 Agua Swim Team-MR    2:33.66    2:36.55        
                  33.94     1:13.12 (39.18)     1:54.44 (41.32)     2:36.55 (42.11)
  4 Rozenblum, Lawrence       17 MPNY-MR              2:28.47    2:40.45        
                  32.83     1:11.19 (38.36)     1:53.97 (42.78)     2:40.45 (46.48)
  5 Attinger, Evan W          15 PATS-MR              2:35.28    2:40.91        
                  34.72     1:14.18 (39.46)     1:57.68 (43.50)     2:40.91 (43.23)
  6 Nicholas, C.J.            16 DA-MR                2:40.18    2:43.41        
                  34.61     1:14.77 (40.16)     1:59.35 (44.58)     2:43.41 (44.06)
  7 Jorge, Dylan E            16 DA-MR                2:46.60    2:44.70        
                  34.12     1:15.66 (41.54)     1:59.71 (44.05)     2:44.70 (44.99)
  8 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    2:54.35    2:50.82        
                  37.32     1:20.12 (42.80)     2:05.99 (45.87)     2:50.82 (44.83)
  9 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR    2:35.44    3:01.69        
                  34.86     1:20.04 (45.18)     2:11.96 (51.92)     3:01.69 (49.73)
 10 Kostynyuk, Dmytro         17 MPNY-MR              2:53.21    3:10.81        
                  40.12     1:27.16 (47.04)     2:19.65 (52.49)     3:10.81 (51.16)
 -- Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR    2:30.44         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  34.68     1:17.24 (42.56)     2:06.93 (49.69)          DQ (50.10)
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:24.59  15&O ZONE 2014 LC Zone
              2:25.49  15&O METS
              2:31.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  2:24.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jurman, Jasper N          17 Manhattan Makos-MR   2:18.50    2:22.90 ZONE   
                  30.67     1:07.68 (37.01)     1:50.45 (42.77)     2:22.90 (32.45)
  2 Verba, Vladyslav          18 MPNY-MR              2:19.03    2:25.32 METS   
                  31.62                             1:51.51 ( )     2:25.32 (33.81)
  3 Quinones, Christopher D   17 Agua Swim Team-MR    2:13.70    2:25.40 METS   
                  30.53     1:08.14 (37.61)     1:51.15 (43.01)     2:25.40 (34.25)
  4 Glas, Aaron I             16 Agua Swim Team-MR    2:21.74    2:28.36 JO     
                  32.27     1:10.67 (38.40)     1:56.86 (46.19)     2:28.36 (31.50)
  5 Collier, Cole T           16 Agua Swim Team-MR    2:20.13    2:28.56 JO     
                  30.30     1:07.86 (37.56)     1:54.32 (46.46)     2:28.56 (34.24)
  6 Rivoal, Leo B             17 Agua Swim Team-MR    2:17.35    2:28.66 JO     
                  31.30     1:07.99 (36.69)     1:54.44 (46.45)     2:28.66 (34.22)
  7 Tirone, Michael           16 Manhattan Makos-MR   2:17.29    2:29.02 JO     
                  30.61     1:08.92 (38.31)     1:54.31 (45.39)     2:29.02 (34.71)
  8 Hamberg, Miles N          16 Manhattan Makos-MR   2:17.42    2:29.39 JO     
                  31.45     1:11.16 (39.71)     1:57.63 (46.47)     2:29.39 (31.76)
  9 Mcalpine, Michael A       15 MPNY-MR              2:25.36    2:30.88 JO     
                                1:09.34 ( )     1:54.70 (45.36)     2:30.88 (36.18)
 10 Alef, Chadd T             16 Manhattan Makos-MR   2:26.95    2:31.04 JO     
                  31.62     1:10.50 (38.88)     1:56.70 (46.20)     2:31.04 (34.34)
 11 Adayev, Daniel            16 MPNY-MR              2:25.72    2:31.53 JO     
                  33.77     1:12.44 (38.67)     1:58.02 (45.58)     2:31.53 (33.51)
 12 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    2:24.64    2:31.89 JO     
                  34.62     1:11.65 (37.03)     2:00.12 (48.47)     2:31.89 (31.77)
 13 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR    2:23.45    2:32.38        
                  33.08     1:13.53 (40.45)     1:58.15 (44.62)     2:32.38 (34.23)
 14 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR    2:25.99    2:32.54        
                  31.60     1:13.19 (41.59)     1:58.00 (44.81)     2:32.54 (34.54)
 15 McKenna, Devlin H         16 Agua Swim Team-MR    2:26.49    2:33.74        
                  30.27     1:11.26 (40.99)     1:59.87 (48.61)     2:33.74 (33.87)
 16 Rodriguez, Ian R          16 Manhattan Makos-MR   2:23.80    2:33.77        
                  31.95     1:11.97 (40.02)     1:58.93 (46.96)     2:33.77 (34.84)
 17 Duval, Justin S           16 MPNY-MR              2:33.38    2:34.16        
                  31.44     1:11.57 (40.13)     1:58.08 (46.51)     2:34.16 (36.08)
 18 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR    2:32.41    2:36.73        
                  31.96     1:12.10 (40.14)     2:00.79 (48.69)     2:36.73 (35.94)
 19 Attinger, Evan W          15 PATS-MR              2:37.83    2:37.27        
                  33.35     1:15.96 (42.61)     2:02.86 (46.90)     2:37.27 (34.41)
 20 Zhang, Ryan               17 NCAC-MR              2:26.00    2:39.60        
                  31.10     1:14.30 (43.20)     2:01.78 (47.48)     2:39.60 (37.82)
 21 Guardino, Devin J         16 PATS-MR              3:21.00    2:40.56        
                  31.11     1:10.52 (39.41)     2:04.74 (54.22)     2:40.56 (35.82)
 22 Altman-Kurosaki, Mathias  15 Agua Swim Team-MR    2:39.87    2:41.06        
                  33.17     1:15.71 (42.54)     2:05.48 (49.77)     2:41.06 (35.58)
 23 Kostynyuk, Dmytro         17 MPNY-MR              2:41.81    2:41.38        
                  33.88     1:14.51 (40.63)     2:08.05 (53.54)     2:41.38 (33.33)
 24 Lem, Jake O               16 Agua Swim Team-MR    2:30.44    2:42.80        
                  35.29     1:18.77 (43.48)   2:42.80 (1:24.03)                    
 25 Nisman, Elvin             16 MPNY-MR              2:35.75    2:43.57        
                  35.38     1:17.38 (42.00)     2:05.27 (47.89)     2:43.57 (38.30)
 26 Sakoff, Nicholas T        16 Manhattan Makos-MR   2:37.33    2:44.03        
                  36.19     1:18.15 (41.96)     2:06.97 (48.82)     2:44.03 (37.06)
 27 Nicholas, C.J.            16 DA-MR                2:42.69    2:44.57        
                                1:18.23 ( )     2:08.24 (50.01)     2:44.57 (36.33)
 28 Markic, Marin             15 PATS-MR              2:51.88    2:44.71        
                  34.59     1:16.70 (42.11)     2:06.71 (50.01)     2:44.71 (38.00)
 29 Glazowski, Max M          16 DA-MR                2:57.69    2:45.52        
                  37.00     1:21.64 (44.64)     2:11.25 (49.61)     2:45.52 (34.27)
 30 Shteynberg, Samuel D      16 HS-MR                2:38.67    2:45.67        
                  33.94     1:17.78 (43.84)     2:06.60 (48.82)     2:45.67 (39.07)
 31 Cerrato, Justin C         17 DA-MR                2:57.66    2:45.84        
                  33.78     1:17.71 (43.93)     2:11.13 (53.42)     2:45.84 (34.71)
 32 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR    2:40.54    2:46.02        
                  37.00     1:20.24 (43.24)     2:06.61 (46.37)     2:46.02 (39.41)
 33 Wisniewski, Robert L      16 MPNY-MR              2:49.07    2:47.51        
                  36.04     1:20.29 (44.25)   2:47.51 (1:27.22)                    
 34 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR    2:30.44    2:48.06        
                  32.50     1:15.04 (42.54)     2:09.99 (54.95)     2:48.06 (38.07)
 35 Jorge, Dylan E            16 DA-MR                2:56.26    2:53.80        
                  33.00     1:18.31 (45.31)   2:53.80 (1:35.49)                    
 36 Nikolic, Evan M           16 PATS-MR              2:39.96    2:56.26        
                  36.10     1:22.48 (46.38)     2:17.48 (55.00)     2:56.26 (38.78)
 -- Ciric, Milos              16 RI Marlins-MR        3:07.80         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  35.39     1:19.80 (44.41)     2:15.83 (56.03)          DQ (42.88)
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:48.99  15&O SUPE Super Sectional 2014
              5:07.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
              5:12.99  15&O METS
              5:24.99  15&O JO
 Meet Qualifying 15&O:  5:07.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinones, Christopher D   17 Agua Swim Team-MR    4:44.53    5:01.38 ZONE   
                  30.97     1:06.50 (35.53)     1:46.93 (40.43)     2:25.32 (38.39)
        3:09.81 (44.49)     3:52.82 (43.01)     4:28.43 (35.61)     5:01.38 (32.95)
  2 Wolfe, Morgan S           16 Agua Swim Team-MR    5:05.11    5:08.44 METS   
                                1:09.95 ( )     1:50.10 (40.15)     2:28.47 (38.37)
        3:14.76 (46.29)     3:59.47 (44.71)     4:34.21 (34.74)     5:08.44 (34.23)
  3 Glas, Aaron I             16 Agua Swim Team-MR    5:00.00    5:10.44 METS   
                  32.74     1:09.75 (37.01)     1:50.39 (40.64)     2:29.52 (39.13)
        3:17.10 (47.58)     4:02.80 (45.70)     4:37.43 (34.63)     5:10.44 (33.01)
  4 Lomeyko, Konstantin V     17 MPNY-MR              5:17.24    5:18.75 JO     
                  38.95     1:08.04 (29.09)     1:51.59 (43.55)     2:35.15 (43.56)
        3:20.90 (45.75)     4:08.45 (47.55)     4:45.17 (36.72)     5:18.75 (33.58)
  5 Mcalpine, Michael A       15 MPNY-MR              5:12.58    5:18.81 JO     
                  31.30     1:08.21 (36.91)     1:50.59 (42.38)     2:31.92 (41.33)
        3:18.38 (46.46)     4:05.16 (46.78)     4:43.88 (38.72)     5:18.81 (34.93)
  6 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    5:05.73    5:18.91 JO     
                  33.24     1:11.61 (38.37)     1:50.12 (38.51)     2:27.33 (37.21)
        3:18.92 (51.59)     4:07.53 (48.61)     4:44.10 (36.57)     5:18.91 (34.81)
  7 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    5:24.54    5:25.72        
                  35.51     1:16.56 (41.05)     1:59.49 (42.93)     2:39.74 (40.25)
        3:25.66 (45.92)     4:12.63 (46.97)     4:49.63 (37.00)     5:25.72 (36.09)
  8 Lawson, Michael           15 Middies-MR           5:23.23    5:26.11        
                  32.19     1:08.53 (36.34)     1:51.16 (42.63)     2:32.69 (41.53)
        3:22.72 (50.03)     4:12.15 (49.43)     4:49.72 (37.57)     5:26.11 (36.39)
  9 Altman-Kurosaki, Mathias  15 Agua Swim Team-MR    5:26.61    5:26.27        
                  33.42     1:11.77 (38.35)     1:56.46 (44.69)     2:38.82 (42.36)
        3:26.97 (48.15)     4:16.52 (49.55)     4:40.33 (23.81)     5:26.27 (45.94)
 10 McKenna, Devlin H         16 Agua Swim Team-MR    5:11.24    5:30.90        
                                1:08.28 ( )                             2:35.61 ( )
                                4:17.35 ( )   5:30.90 (1:13.55)                    
 11 Attinger, Evan W          15 PATS-MR              6:10.02    5:37.33        
                  33.65     1:11.91 (38.26)     1:58.13 (46.22)     2:43.22 (45.09)
        3:31.78 (48.56)     4:20.21 (48.43)     4:59.69 (39.48)     5:37.33 (37.64)
 12 Walsh, Dylan F            15 Middies-MR                NT    5:38.41        
                  33.25     1:10.79 (37.54)     1:56.00 (45.21)     2:40.42 (44.42)
                                4:19.19 ( )     5:00.19 (41.00)     5:38.41 (38.22)
 13 Lem, Jake O               16 Agua Swim Team-MR    5:30.44    5:38.89        
                                1:17.34 ( )                                        
                                4:21.09 ( )   5:38.89 (1:17.80)                    
 14 Nicholas, C.J.            16 DA-MR                6:03.00    5:43.85        
                  31.46     1:09.72 (38.26)     1:57.62 (47.90)     2:43.40 (45.78)
        3:33.34 (49.94)     4:23.65 (50.31)     5:03.42 (39.77)     5:43.85 (40.43)
 15 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR    5:45.44    5:47.22        
                  33.35     1:13.85 (40.50)     1:59.57 (45.72)     2:44.85 (45.28)
        3:36.27 (51.42)     4:27.36 (51.09)     5:07.78 (40.42)     5:47.22 (39.44)