Licensed to BGC-N. Westchester Marlins
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/2/2015 09:12 AM
             2015 MR NYSA Last Chance Meet - 1/30/2015 to 2/1/2015             
                              Sanction #: 150106                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna              7 MPNY-MR                36.79      36.64        
  2 Kelly, Alyssa              8 BDA-MA                 37.84      36.67        
  3 Liu, Ava L                 8 NYSA-MR                35.65      36.85        
  4 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR                37.99      37.20        
  5 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR                38.57      38.95        
  6 Torres, Cassidy-Amber      8 McBurney 14-15-MR      40.39      42.92        
  7 Deftereos, Ria             8 NYSA-MR                48.15      42.96        
  8 Li, Sophie                 7 RFAC-MR                46.22      50.61        
  9 Jimenez, Hermione E        8 RFAC-MR                49.25      50.82        
 10 Quested, Bluebell B        5 RFAC-MR              1:15.90      56.75        
 11 Shao, Kristie              6 RFAC-MR              1:28.12    1:15.19        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Alyssa              8 BDA-MA               1:22.47    1:21.90        
                  38.44     1:21.90 (43.46)                                        
  2 Liu, Ava L                 8 NYSA-MR              1:19.49    1:24.94        
                  40.98     1:24.94 (43.96)                                        
  3 Wisniewski, Hanna J        8 MPNY-MR              1:43.30    1:35.34        
                  45.00     1:35.34 (50.34)                                        
  4 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR              1:28.03    1:36.38        
                  42.49     1:36.38 (53.89)                                        
  5 Law, Brianna               8 MPNY-MR              1:32.00    1:37.92        
                  45.26     1:37.92 (52.66)                                        
  6 Torres, Cassidy-Amber      8 McBurney 14-15-MR    1:39.29    1:37.93        
                  45.47     1:37.93 (52.46)                                        
  7 Deftereos, Ria             8 NYSA-MR              1:42.45    1:43.14        
                  47.81     1:43.14 (55.33)                                        
  8 Jimenez, Hermione E        8 RFAC-MR              2:15.90    1:54.08        
                  56.10     1:54.08 (57.98)                                        
  9 Li, Sophie                 7 RFAC-MR              1:47.65    1:57.61        
                  52.55   1:57.61 (1:05.06)                                        
 10 Hofbauer, Amari L          6 RFAC-MR              2:20.90    2:30.40        
                1:13.57   2:30.40 (1:16.83)                                        
 -- Mattone, Grace B           8 NYSA-MR                   NT        DNF        
      Did not finish
                1:17.75                                                            
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Alyssa              8 BDA-MA               3:16.00    2:59.79        
                  40.34     1:27.01 (46.67)     2:14.78 (47.77)     2:59.79 (45.01)
  2 Liu, Ava L                 8 NYSA-MR                   NT    3:01.54        
                  40.47     1:30.12 (49.65)     2:17.84 (47.72)     3:01.54 (43.70)
  3 Dahlgren, Brenna           8 BDA-MA               3:57.53    3:30.75        
                  43.69     1:37.49 (53.80)     2:35.29 (57.80)     3:30.75 (55.46)
 
Girls 8 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Alyssa              8 BDA-MA               7:46.91    7:35.99        
                  39.29     1:24.12 (44.83)     2:09.94 (45.82)     2:56.87 (46.93)
        3:44.17 (47.30)     4:31.32 (47.15)     5:18.22 (46.90)     6:03.66 (45.44)
        6:50.34 (46.68)     7:35.99 (45.65)                                        
  2 Dahlgren, Brenna           8 BDA-MA               7:56.00    8:42.84        
                  43.87     1:34.95 (51.08)     2:28.85 (53.90)     3:22.21 (53.36)
        4:16.62 (54.41)     5:09.89 (53.27)     6:06.72 (56.83)     7:01.95 (55.23)
        7:56.09 (54.14)     8:42.84 (46.75)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR                43.18      42.15        
  2 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR                49.14      45.37        
  3 Gregory, Julia A           8 Jcc-MR                 47.76      45.74        
  4 Wisniewski, Hanna J        8 MPNY-MR                54.59      46.20        
  5 Deftereos, Ria             8 NYSA-MR                49.99      46.67        
  6 Law, Brianna               8 MPNY-MR                53.08      50.69        
  7 Losada, Sasha              8 NYSA-MR                58.27      54.52        
  8 Li, Sophie                 7 RFAC-MR                50.22      54.77        
  9 Jimenez, Hermione E        8 RFAC-MR                51.24      55.47        
 10 Mattone, Grace B           8 NYSA-MR                   NT      56.06        
 11 Torres, Cassidy-Amber      8 McBurney 14-15-MR      59.58      59.58        
 12 Quested, Bluebell B        5 RFAC-MR              1:20.90    1:01.47        
 13 Hofbauer, Amari L          6 RFAC-MR              1:08.21    1:06.32        
 -- Shao, Kristie              6 RFAC-MR              1:20.90         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 8 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna              7 MPNY-MR              1:37.73    1:30.12        
                  44.75     1:30.12 (45.37)                                        
  2 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR              1:37.90    1:39.88        
                  48.41     1:39.88 (51.47)                                        
  3 Jimenez, Hermione E        8 RFAC-MR              2:30.90    2:00.26        
                  56.15   2:00.26 (1:04.11)                                        
  4 Torres, Cassidy-Amber      8 McBurney 14-15-MR    1:54.00    2:02.06        
                  56.07   2:02.06 (1:05.99)                                        
 -- Dahlgren, Brenna           8 BDA-MA               1:47.96         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  45.53          DQ (48.80)                                        
 -- Li, Sophie                 7 RFAC-MR              2:02.90         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  53.55        DQ (1:26.68)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Ava L                 8 NYSA-MR                46.84      47.82        
  2 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR                51.08      53.15        
  3 Wisniewski, Hanna J        8 MPNY-MR                56.10      53.93        
  4 Gregory, Julia A           8 Jcc-MR                 58.00      55.01        
  5 Deftereos, Ria             8 NYSA-MR                55.53      59.36        
  6 Li, Sophie                 7 RFAC-MR              1:01.82    1:02.75        
  7 Jimenez, Hermione E        8 RFAC-MR              1:30.90    1:16.00        
 -- Losada, Sasha              8 NYSA-MR              1:23.24         DQ        
      One hand touch
 -- Shao, Kristie              6 RFAC-MR              1:25.90         DQ        
      One hand touch
 -- Law, Brianna               8 MPNY-MR                51.00         DQ        
      One hand touch
 -- Hofbauer, Amari L          6 RFAC-MR              1:30.90         DQ        
      One hand touch
 -- Quested, Bluebell B        5 RFAC-MR              1:30.90         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlgren, Brenna           8 BDA-MA               2:00.02    1:48.45        
                  51.98     1:48.45 (56.47)                                        
  2 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR              1:50.43    1:51.34        
                  52.73     1:51.34 (58.61)                                        
  3 Deftereos, Ria             8 NYSA-MR              2:17.38    2:07.14        
                1:00.72   2:07.14 (1:06.42)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaps, Martyna              7 MPNY-MR                43.70      41.77        
  2 Kelly, Alyssa              8 BDA-MA                 45.28      41.83        
  3 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR                45.93      43.48        
  4 Liu, Ava L                 8 NYSA-MR                46.56      43.66        
  5 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR                47.90      50.32        
  6 Deftereos, Ria             8 NYSA-MR                   NT      54.75        
 -- Torres, Cassidy-Amber      8 McBurney 14-15-MR    1:10.00         DQ        
      No touch
 
Girls 8 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Alyssa              8 BDA-MA               1:56.00    1:45.37        
                  48.63     1:45.37 (56.74)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Alyssa              8 BDA-MA               1:39.36    1:34.90        
                  44.96     1:34.90 (49.94)                                        
  2 Liu, Ava L                 8 NYSA-MR              1:31.88    1:35.51        
                  45.11     1:35.51 (50.40)                                        
  3 Gregory, Julia A           8 Jcc-MR               1:39.09    1:38.64        
                  45.61     1:38.64 (53.03)                                        
  4 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR              1:48.07    1:38.69        
                  43.05     1:38.69 (55.64)                                        
  5 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR              1:39.55    1:39.95        
                  47.06     1:39.95 (52.89)                                        
  6 Torres, Cassidy-Amber      8 McBurney 14-15-MR    1:36.52    1:54.42        
                  55.76     1:54.42 (58.66)                                        
 
Girls 8 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Ava L                 8 NYSA-MR              3:17.80    3:10.00        
                  43.16     1:30.03 (46.87)     2:27.70 (57.67)     3:10.00 (42.30)
  2 Kelly, Alyssa              8 BDA-MA               3:50.38    3:11.28        
                  41.56     1:30.50 (48.94)     2:28.38 (57.88)     3:11.28 (42.90)
  3 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR              3:36.83    3:32.25        
                  49.46     1:42.30 (52.84)     2:41.79 (59.49)     3:32.25 (50.46)
 -- Dahlgren, Brenna           8 BDA-MA               3:51.23         DQ        
      One hand touch - fly
                  51.21     1:44.54 (53.33)     2:41.04 (56.50)          DQ (49.04)
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palamaro, Daniella        10 Team Rockland-MR       30.51      30.38        
  2 Pryne, Jenna M            10 NYSA-MR                28.96      30.50        
  3 Roller, Mary Quin         10 McBurney 14-15-MR      31.65      31.58        
  4 Yildiz, Nicole F          10 MPNY-MR                32.12      31.61        
  5 Quezada, Julia C          10 RFAC-MR                32.46      32.17        
  6 Barran, Ashley            10 Team Rockland-MR       32.81      33.12        
  7 Ullinger, Hannah M         9 RFAC-MR                34.99      34.33        
  8 Johnson, Amanda L          9 RFAC-MR                35.64      34.77        
  9 Barbosa, Jordan m         10 Team Rockland-MR       36.14      36.12        
 10 Shao, Carolyn              9 RFAC-MR                35.83      36.55        
 11 Liu, Chloe J              10 NYSA-MR                35.45      36.67        
 12 Ravenhall Meinke, Clara   10 McBurney 14-15-MR      36.49      36.85        
 13 Guzzino, Mary Grace S     10 NYSA-MR                37.57      36.89        
 14 Novielli, Maddie           9 Team Rockland-MR       37.80      37.79        
 15 Coburn, Gianna M          10 NYSA-MR                39.81      37.86        
 16 Modugno, Teresa M         10 NYSA-MR                36.56      38.81        
 17 Richman, Emma              9 Storm-MR               40.72      39.20        
 18 Durkin, Lucy J             9 Storm-MR               41.11      39.50        
 19 Burriss, Shayna E          9 Empire-MR              41.80      39.61        
 20 Phadnis, Aneeka V         10 NYSA-MR                40.31      39.95        
 21 Ellenberg, Jordan R       10 Empire-MR              39.10      39.98        
 22 Fisher, Alice M           10 Empire-MR              38.72      41.11        
 23 Norman, Evangeline        10 McBurney 14-15-MR      39.15      41.22        
 24 Yang, Amy Z                9 Storm-MR               46.58      41.32        
 25 Shifrina, Aleksandra       9 MPNY-MR                42.00      42.03        
 26 Tabone, Isabella          10 McBurney 14-15-MR      35.94      42.21        
 27 Gagliardi, Gianna G        9 Storm-MR               44.86      42.26        
 28 Haverkamp, Emma G         10 RFAC-MR                45.19      43.30        
 29 Bahadur, Isha             10 Empire-MR              43.18      43.95        
 30 Carey, Hannah             10 Storm-MR               44.61      44.14        
 31 Reeves, Malia              9 Empire-MR              40.42      45.47        
 32 Deftereos, Georgia        10 NYSA-MR                44.75      46.36        
 33 Kazmierczak, Erin M        9 Empire-MR              43.62      46.70        
 34 Lichtenthal, Jordana B     9 Storm-MR               43.23      49.13        
 35 Vuksanaj, Anjali L        10 Empire-MR              47.98      53.28        
 36 Moore, Taormina            9 BDA-MA                 49.21      54.63        
 37 Meyer, Kaylee M            9 RFAC-MR              1:12.90      54.81        
 -- Castro, Miranda R         10 NYSA-MR                   NT         NS        
 -- Klein, Jordan             10 Empire-MR              35.55         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaffe, Amanda S           10 Empire-MR            1:12.37    1:08.49        
                  32.35     1:08.49 (36.14)                                        
  2 Yildiz, Nicole F          10 MPNY-MR              1:11.11    1:09.91        
                  33.28     1:09.91 (36.63)                                        
  3 Roller, Mary Quin         10 McBurney 14-15-MR    1:14.19    1:09.97        
                  33.09     1:09.97 (36.88)                                        
  4 Millet, Florence J        10 Empire-MR            1:12.00    1:10.61        
                  33.18     1:10.61 (37.43)                                        
  5 Gaza, Claire              10 Storm-MR             1:13.82    1:11.27        
                  34.35     1:11.27 (36.92)                                        
  6 Mello, Anna E             10 Empire-MR            1:15.74    1:12.63        
  7 Gregory, Caitlin C        10 Jcc-MR               1:18.93    1:13.60        
                  34.94     1:13.60 (38.66)                                        
  8 Barran, Ashley            10 Team Rockland-MR     1:13.00    1:13.65        
                  34.29     1:13.65 (39.36)                                        
  9 Miller, Maddie            10 Storm-MR             1:17.77    1:13.80        
                  35.61     1:13.80 (38.19)                                        
 10 Ullinger, Hannah M         9 RFAC-MR              1:16.61    1:14.79        
                  37.08     1:14.79 (37.71)                                        
 11 Phillips, Grace M         10 RFAC-MR              1:18.13    1:17.34        
                  37.86     1:17.34 (39.48)                                        
 12 Johnson, Amanda L          9 RFAC-MR              1:17.65    1:17.75        
                  38.13     1:17.75 (39.62)                                        
 13 van Wijnen, Alice R       10 Storm-MR             1:22.20    1:20.10        
                  38.48     1:20.10 (41.62)                                        
 14 Liu, Chloe J              10 NYSA-MR              1:22.13    1:21.08        
                  38.68     1:21.08 (42.40)                                        
 15 Cameron, Megan G          10 NYSA-MR              1:20.82    1:21.76        
                  38.40     1:21.76 (43.36)                                        
 16 Guzzino, Mary Grace S     10 NYSA-MR              1:35.27    1:22.08        
                  39.19     1:22.08 (42.89)                                        
 17 Ravenhall Meinke, Clara   10 McBurney 14-15-MR    1:22.21    1:22.76        
                  39.03     1:22.76 (43.73)                                        
 18 Czerniewski, Emma R        9 Empire-MR            1:27.29    1:23.67        
                  40.83     1:23.67 (42.84)                                        
 19 Novielli, Maddie           9 Team Rockland-MR     1:23.50    1:25.68        
                  39.12     1:25.68 (46.56)                                        
 20 Becerra, Taryn L           9 Empire-MR            1:29.35    1:28.65        
                  42.35     1:28.65 (46.30)                                        
 21 Manger, Olivia M           9 Empire-MR            1:30.22    1:30.82        
                  42.26     1:30.82 (48.56)                                        
 22 Ellenberg, Jordan R       10 Empire-MR            1:32.30    1:32.18        
                  43.01     1:32.18 (49.17)                                        
 23 Norman, Evangeline        10 McBurney 14-15-MR    1:26.34    1:32.39        
                  43.37     1:32.39 (49.02)                                        
 24 Yang, Amy Z                9 Storm-MR             1:40.85    1:34.13        
                  43.97     1:34.13 (50.16)                                        
 25 Burriss, Shayna E          9 Empire-MR            1:33.83    1:34.57        
                  43.72     1:34.57 (50.85)                                        
 26 Fisher, Alice M           10 Empire-MR            1:29.42    1:34.94        
                  43.83     1:34.94 (51.11)                                        
 27 Tabone, Isabella          10 McBurney 14-15-MR    1:44.68    1:35.82        
                  45.29     1:35.82 (50.53)                                        
 28 Carey, Hannah             10 Storm-MR             1:35.77    1:36.65        
                  45.51     1:36.65 (51.14)                                        
 29 Bahadur, Isha             10 Empire-MR            1:40.57    1:38.16        
                  44.85     1:38.16 (53.31)                                        
 30 Kazmierczak, Erin M        9 Empire-MR            1:39.83    1:39.55        
                  47.75     1:39.55 (51.80)                                        
 31 Gagliardi, Gianna G        9 Storm-MR             1:43.01    1:40.05        
                  47.61     1:40.05 (52.44)                                        
 32 Deftereos, Georgia        10 NYSA-MR              1:35.87    1:40.59        
                  48.23     1:40.59 (52.36)                                        
 33 Castro, Miranda R         10 NYSA-MR              1:41.66    1:43.15        
                  47.33     1:43.15 (55.82)                                        
 34 Goldberg, Sydney P         9 Empire-MR            2:00.00    1:45.83        
                  47.92     1:45.83 (57.91)                                        
 35 Parasnis, Gabriella A      9 Empire-MR            1:39.10    1:46.52        
                  48.78     1:46.52 (57.74)                                        
 36 Haverkamp, Emma G         10 RFAC-MR              2:05.90    1:51.84        
                  51.52   1:51.84 (1:00.32)                                        
 37 Vuksanaj, Anjali L        10 Empire-MR            1:51.07    2:02.46        
                  56.24   2:02.46 (1:06.22)                                        
 38 Meyer, Kaylee M            9 RFAC-MR              2:20.90    2:04.78        
                  57.95   2:04.78 (1:06.83)                                        
 39 Moore, Taormina            9 BDA-MA               1:58.71    2:13.13        
                1:01.64   2:13.13 (1:11.49)                                        
 -- Neckles, Timara S         10 McBurney 14-15-MR    1:45.00         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palamaro, Daniella        10 Team Rockland-MR     2:27.03    2:28.60        
                  33.17     1:10.82 (37.65)     1:50.68 (39.86)     2:28.60 (37.92)
  2 Millet, Florence J        10 Empire-MR            2:31.77    2:32.26        
                  33.80     1:13.13 (39.33)     1:53.71 (40.58)     2:32.26 (38.55)
  3 Gaza, Claire              10 Storm-MR             2:37.41    2:32.86        
                  34.80     1:14.06 (39.26)     1:55.73 (41.67)     2:32.86 (37.13)
  4 Jaffe, Amanda S           10 Empire-MR            2:38.87    2:33.37        
                  33.29     1:12.43 (39.14)     1:53.57 (41.14)     2:33.37 (39.80)
  4 Yildiz, Nicole F          10 MPNY-MR              2:34.22    2:33.37        
                  34.95     1:14.24 (39.29)     1:55.36 (41.12)     2:33.37 (38.01)
  6 Buckley, Kate F           10 Storm-MR             2:38.11    2:39.61        
                  35.33     1:16.11 (40.78)     1:58.23 (42.12)     2:39.61 (41.38)
  7 Mello, Anna E             10 Empire-MR            2:45.81    2:40.97        
                  34.58     1:15.96 (41.38)     1:59.06 (43.10)     2:40.97 (41.91)
  8 Johnson, Amanda L          9 RFAC-MR              2:49.43    2:41.01        
                  37.95     1:19.42 (41.47)     2:00.65 (41.23)     2:41.01 (40.36)
  9 Hodor, Lily               10 Storm-MR             2:45.62    2:42.08        
                  36.27     1:18.09 (41.82)     2:00.86 (42.77)     2:42.08 (41.22)
 10 Ullinger, Hannah M         9 RFAC-MR              2:49.19    2:42.67        
                  38.64     1:21.37 (42.73)     2:04.12 (42.75)     2:42.67 (38.55)
 11 Miller, Maddie            10 Storm-MR             3:06.62    2:43.45        
                  35.77     1:17.05 (41.28)     2:01.51 (44.46)     2:43.45 (41.94)
 12 Chang, Jasmine J          10 Storm-MR             2:47.46    2:48.54        
                                1:21.76 ( )     2:05.94 (44.18)     2:48.54 (42.60)
 13 Isabella, Molly           10 Storm-MR             3:10.99    2:50.86        
                  38.21     1:21.51 (43.30)     2:06.60 (45.09)     2:50.86 (44.26)
 14 Quezada, Julia C          10 RFAC-MR              2:36.59    2:51.57        
                  35.29     1:17.15 (41.86)     2:05.39 (48.24)     2:51.57 (46.18)
 15 Allan, Lauren P           10 Empire-MR            2:49.02    2:51.60        
                  34.64     1:19.03 (44.39)     2:06.33 (47.30)     2:51.60 (45.27)
 16 van Wijnen, Alice R       10 Storm-MR             3:03.12    2:52.60        
                  39.73     1:22.94 (43.21)     2:09.05 (46.11)     2:52.60 (43.55)
 17 Liu, Chloe J              10 NYSA-MR              2:53.43    2:57.00        
                  40.88     1:26.10 (45.22)     2:12.96 (46.86)     2:57.00 (44.04)
 18 Guzzino, Mary Grace S     10 NYSA-MR                   NT    2:58.46        
                  40.28     1:24.88 (44.60)     2:13.22 (48.34)     2:58.46 (45.24)
 19 Richman, Emma              9 Storm-MR             3:05.79    3:04.48        
                  43.03     1:31.26 (48.23)     2:19.78 (48.52)     3:04.48 (44.70)
 20 Riolo, Lexi M             10 Storm-MR             3:06.18    3:04.94        
                                1:30.59 ( )     2:19.59 (49.00)     3:04.94 (45.35)
 21 Moore, Taormina            9 BDA-MA               4:20.11    4:39.99        
                1:00.62   2:14.33 (1:13.71)   3:30.74 (1:16.41)   4:39.99 (1:09.25)
 
Girls 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palamaro, Daniella        10 Team Rockland-MR     7:00.66    6:40.56        
                  33.90     1:12.87 (38.97)     1:54.20 (41.33)     2:35.88 (41.68)
        3:17.42 (41.54)     3:58.68 (41.26)     4:40.46 (41.78)     5:21.81 (41.35)
        6:02.06 (40.25)     6:40.56 (38.50)                                        
  2 Buckley, Kate F           10 Storm-MR             7:07.78    7:04.20        
                  37.65     1:19.33 (41.68)     2:02.77 (43.44)     2:46.53 (43.76)
        3:30.49 (43.96)     4:14.88 (44.39)     4:58.50 (43.62)     5:41.96 (43.46)
        6:22.83 (40.87)     7:04.20 (41.37)                                        
  3 Gaza, Claire              10 Storm-MR             6:30.19    7:11.26        
                  37.47     1:19.40 (41.93)     2:02.47 (43.07)     2:45.51 (43.04)
        3:29.25 (43.74)     4:14.74 (45.49)     5:00.67 (45.93)     5:45.69 (45.02)
        6:29.19 (43.50)     7:11.26 (42.07)                                        
  4 Quezada, Julia C          10 RFAC-MR              7:29.45    7:54.10        
                  35.94     1:20.05 (44.11)     2:08.76 (48.71)     2:57.89 (49.13)
        3:48.26 (50.37)     4:39.12 (50.86)     5:29.01 (49.89)     6:19.06 (50.05)
        7:08.34 (49.28)     7:54.10 (45.76)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yildiz, Nicole F          10 MPNY-MR                38.13      36.42        
  2 Miller, Maddie            10 Storm-MR               36.67      36.71        
  3 Barran, Ashley            10 Team Rockland-MR       38.18      37.22        
  4 Allan, Lauren P           10 Empire-MR              37.89      37.75        
  5 Buckley, Kate F           10 Storm-MR               37.81      37.89        
  6 Johnson, Amanda L          9 RFAC-MR                40.35      38.52        
  7 Gregory, Caitlin C        10 Jcc-MR                 40.53      38.62        
  8 Hodor, Lily               10 Storm-MR               38.83      38.74        
  8 Ullinger, Hannah M         9 RFAC-MR                38.89      38.74        
 10 Gaza, Claire              10 Storm-MR               40.61      38.82        
 11 Quezada, Julia C          10 RFAC-MR                38.84      40.07        
 12 Phillips, Grace M         10 RFAC-MR                38.72      40.12        
 13 Shao, Carolyn              9 RFAC-MR                41.94      40.56        
 14 Ravenhall Meinke, Clara   10 McBurney 14-15-MR      42.30      41.13        
 15 van Wijnen, Alice R       10 Storm-MR               41.44      41.17        
 16 Manger, Olivia M           9 Empire-MR              43.51      43.89        
 17 Guzzino, Mary Grace S     10 NYSA-MR                44.87      44.15        
 18 Burriss, Shayna E          9 Empire-MR              47.53      45.32        
 19 Novielli, Maddie           9 Team Rockland-MR       47.13      45.78        
 20 Cameron, Megan G          10 NYSA-MR                45.52      45.87        
 21 Becerra, Taryn L           9 Empire-MR              47.33      46.42        
 22 Bahadur, Isha             10 Empire-MR              50.85      46.93        
 23 Yang, Amy Z                9 Storm-MR               50.26      46.96        
 24 Norman, Evangeline        10 McBurney 14-15-MR      50.19      47.39        
 25 Kazmierczak, Erin M        9 Empire-MR              51.79      47.53        
 26 Barbosa, Jordan m         10 Team Rockland-MR       44.57      47.74        
 27 Ellenberg, Jordan R       10 Empire-MR              52.17      47.94        
 28 Richman, Emma              9 Storm-MR               46.25      48.47        
 29 Czerniewski, Emma R        9 Empire-MR              47.39      48.62        
 30 Fisher, Alice M           10 Empire-MR              49.65      48.68        
 31 Lubinsky, Jordan A         9 Storm-MR               47.97      49.07        
 32 Parasnis, Gabriella A      9 Empire-MR              50.28      49.50        
 33 Castro, Miranda R         10 NYSA-MR                57.00      50.03        
 34 Deftereos, Georgia        10 NYSA-MR                49.59      50.36        
 35 Gagliardi, Gianna G        9 Storm-MR               50.79      51.23        
 36 Carey, Hannah             10 Storm-MR               52.60      51.34        
 37 Lichtenthal, Jordana B     9 Storm-MR               48.47      52.11        
 38 Tabone, Isabella          10 McBurney 14-15-MR    1:00.77      52.24        
 39 Vuksanaj, Anjali L        10 Empire-MR              48.59      52.63        
 40 Haverkamp, Emma G         10 RFAC-MR                49.54      53.04        
 41 Moore, Taormina            9 BDA-MA                 56.84      57.90        
 42 Goldberg, Sydney P         9 Empire-MR            1:00.75      58.58        
 43 Meyer, Kaylee M            9 RFAC-MR              1:18.90    1:03.69        
 -- Liu, Chloe J              10 NYSA-MR                41.16        DFS        
      Declared false start
 -- Neckles, Timara S         10 McBurney 14-15-MR      53.03         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pryne, Jenna M            10 NYSA-MR              1:15.56    1:14.15        
                  34.96     1:14.15 (39.19)                                        
  2 Barran, Ashley            10 Team Rockland-MR     1:22.64    1:19.58        
                  37.72     1:19.58 (41.86)                                        
  3 Miller, Maddie            10 Storm-MR             1:18.23    1:20.28        
                  38.88     1:20.28 (41.40)                                        
  4 Palamaro, Daniella        10 Team Rockland-MR     1:18.44    1:20.99        
                  39.89     1:20.99 (41.10)                                        
  5 Buckley, Kate F           10 Storm-MR             1:19.66    1:21.40        
                  39.86     1:21.40 (41.54)                                        
  6 Mello, Anna E             10 Empire-MR            1:19.58    1:21.56        
                  39.82     1:21.56 (41.74)                                        
  7 Johnson, Amanda L          9 RFAC-MR              1:24.61    1:22.76        
                  40.87     1:22.76 (41.89)                                        
  8 Gaza, Claire              10 Storm-MR             1:28.60    1:24.11        
                  41.45     1:24.11 (42.66)                                        
  9 Jaffe, Amanda S           10 Empire-MR            1:25.13    1:25.45        
                  40.96     1:25.45 (44.49)                                        
 10 Quezada, Julia C          10 RFAC-MR              1:22.44    1:25.56        
                  41.89     1:25.56 (43.67)                                        
 11 Chang, Jasmine J          10 Storm-MR             1:23.45    1:25.97        
                  41.06     1:25.97 (44.91)                                        
 12 Shao, Carolyn              9 RFAC-MR              1:31.37    1:27.42        
                  42.61     1:27.42 (44.81)                                        
 13 Ravenhall Meinke, Clara   10 McBurney 14-15-MR    1:30.00    1:32.81        
                  43.40     1:32.81 (49.41)                                        
 14 Riolo, Lexi M             10 Storm-MR             1:38.50    1:33.04        
 15 Coburn, Gianna M          10 NYSA-MR              1:38.67    1:36.40        
                  44.77     1:36.40 (51.63)                                        
 16 Burriss, Shayna E          9 Empire-MR            1:42.19    1:39.53        
                  47.26     1:39.53 (52.27)                                        
 17 Phadnis, Aneeka V         10 NYSA-MR              1:47.70    1:40.66        
                  49.57     1:40.66 (51.09)                                        
 18 Ellenberg, Jordan R       10 Empire-MR            1:48.08    1:40.74        
                  47.78     1:40.74 (52.96)                                        
 19 Novielli, Maddie           9 Team Rockland-MR     1:44.47    1:41.43        
                  47.55     1:41.43 (53.88)                                        
 20 Barbosa, Jordan m         10 Team Rockland-MR     1:35.66    1:42.29        
                  48.33     1:42.29 (53.96)                                        
 21 Durkin, Lucy J             9 Storm-MR             1:46.41    1:44.45        
                  50.51     1:44.45 (53.94)                                        
 22 Fisher, Alice M           10 Empire-MR            1:46.83    1:44.61        
                  50.88     1:44.61 (53.73)                                        
 23 Deftereos, Georgia        10 NYSA-MR              1:44.10    1:44.95        
                  51.18     1:44.95 (53.77)                                        
 24 Lubinsky, Jordan A         9 Storm-MR             1:40.50    1:51.21        
                  54.28     1:51.21 (56.93)                                        
 25 Haverkamp, Emma G         10 RFAC-MR              2:10.90    1:53.21        
                  52.19   1:53.21 (1:01.02)                                        
 26 Vuksanaj, Anjali L        10 Empire-MR            1:54.48    1:55.91        
                1:56.11         1:55.91 ( )                                        
 27 Moore, Taormina            9 BDA-MA               2:06.82    2:06.34        
                1:00.79   2:06.34 (1:05.55)                                        
 28 Meyer, Kaylee M            9 RFAC-MR              2:32.90    2:13.55        
                1:01.47   2:13.55 (1:12.08)                                        
 -- Kazmierczak, Erin M        9 Empire-MR            1:55.00         DQ        
                1:46.73          DQ (27.88)                                        
 -- Reeves, Malia              9 Empire-MR            2:02.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  50.65        DQ (1:28.60)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pryne, Jenna M            10 NYSA-MR                40.47      41.74        
  2 Barran, Ashley            10 Team Rockland-MR       44.11      42.68        
  3 Allan, Lauren P           10 Empire-MR              42.97      43.58        
  4 Jaffe, Amanda S           10 Empire-MR              42.68      43.65        
  5 Quezada, Julia C          10 RFAC-MR                43.24      43.86        
  6 Mello, Anna E             10 Empire-MR              43.20      44.68        
  7 Isabella, Molly           10 Storm-MR               44.24      45.79        
  8 Phillips, Grace M         10 RFAC-MR                45.66      46.24        
  9 Chang, Jasmine J          10 Storm-MR               49.57      48.48        
 10 Becerra, Taryn L           9 Empire-MR              49.60      49.54        
 11 Novielli, Maddie           9 Team Rockland-MR       48.44      49.73        
 12 Tabone, Isabella          10 McBurney 14-15-MR      51.53      49.92        
 13 Bahadur, Isha             10 Empire-MR              50.99      50.43        
 14 Norman, Evangeline        10 McBurney 14-15-MR      52.71      50.92        
 15 Liu, Chloe J              10 NYSA-MR                50.60      53.22        
 16 Lichtenthal, Jordana B     9 Storm-MR               54.33      53.53        
 17 Barbosa, Jordan m         10 Team Rockland-MR       51.25      53.82        
 18 Lubinsky, Jordan A         9 Storm-MR             1:01.46      54.36        
 19 Parasnis, Gabriella A      9 Empire-MR              55.31      54.73        
 20 Ravenhall Meinke, Clara   10 McBurney 14-15-MR      53.32      55.29        
 21 Carey, Hannah             10 Storm-MR               55.94      55.46        
 22 Gagliardi, Gianna G        9 Storm-MR               58.72      55.48        
 23 Richman, Emma              9 Storm-MR               57.34      55.60        
 24 Castro, Miranda R         10 NYSA-MR                   NT      56.20        
 25 Yang, Amy Z                9 Storm-MR               55.28      56.45        
 26 Kazmierczak, Erin M        9 Empire-MR            1:03.57    1:00.95        
 -- Goldberg, Sydney P         9 Empire-MR            1:16.15         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Haverkamp, Emma G         10 RFAC-MR              1:20.90         DQ        
      One hand touch
 -- Shao, Carolyn              9 RFAC-MR                44.14         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Vuksanaj, Anjali L        10 Empire-MR              50.41         DQ        
      One hand touch
 -- Meyer, Kaylee M            9 RFAC-MR              1:28.90         DQ        
      One hand touch
 -- Neckles, Timara S         10 McBurney 14-15-MR      55.00         NS        
 -- Malendowicz, Anna L        9 Empire-MR              55.08         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millet, Florence J        10 Empire-MR            1:28.92    1:29.24        
                  41.35     1:29.24 (47.89)                                        
  2 Allan, Lauren P           10 Empire-MR            1:32.34    1:31.78        
                  44.00     1:31.78 (47.78)                                        
  3 Isabella, Molly           10 Storm-MR             1:33.48    1:33.13        
                  44.97     1:33.13 (48.16)                                        
  4 Hodor, Lily               10 Storm-MR             1:29.86    1:33.29        
                  46.16     1:33.29 (47.13)                                        
  5 Shao, Carolyn              9 RFAC-MR              1:34.69    1:34.34        
                  46.31     1:34.34 (48.03)                                        
  6 Mello, Anna E             10 Empire-MR            1:35.39    1:37.99        
                  46.09     1:37.99 (51.90)                                        
  7 van Wijnen, Alice R       10 Storm-MR             1:43.24    1:39.93        
                  47.68     1:39.93 (52.25)                                        
  7 Jaffe, Amanda S           10 Empire-MR            1:34.78    1:39.93        
                  47.67     1:39.93 (52.26)                                        
  9 Modugno, Teresa M         10 NYSA-MR              1:44.21    1:44.35        
                  47.83     1:44.35 (56.52)                                        
 10 Roller, Mary Quin         10 McBurney 14-15-MR    1:42.12    1:45.59        
                  48.41     1:45.59 (57.18)                                        
 11 Chang, Jasmine J          10 Storm-MR             1:46.16    1:47.94        
                  50.43     1:47.94 (57.51)                                        
 12 Tabone, Isabella          10 McBurney 14-15-MR    1:55.57    1:49.74        
                  51.48     1:49.74 (58.26)                                        
 13 Lichtenthal, Jordana B     9 Storm-MR             1:54.07    1:51.02        
                  51.67     1:51.02 (59.35)                                        
 14 Bahadur, Isha             10 Empire-MR            1:55.00    1:51.81        
                  51.71   1:51.81 (1:00.10)                                        
 15 Durkin, Lucy J             9 Storm-MR             2:01.34    1:52.52        
                  54.20     1:52.52 (58.32)                                        
 16 Burriss, Shayna E          9 Empire-MR            2:08.67    1:52.91        
                  51.97   1:52.91 (1:00.94)                                        
 17 Norman, Evangeline        10 McBurney 14-15-MR    1:55.68    1:54.18        
                  53.20   1:54.18 (1:00.98)                                        
 18 Richman, Emma              9 Storm-MR             1:57.25    1:54.91        
                  55.50     1:54.91 (59.41)                                        
 19 Yang, Amy Z                9 Storm-MR             2:01.99    1:57.84        
                  55.48   1:57.84 (1:02.36)                                        
 20 Carey, Hannah             10 Storm-MR             2:00.66    1:58.07        
                  55.28   1:58.07 (1:02.79)                                        
 21 Lubinsky, Jordan A         9 Storm-MR             2:06.74    2:00.69        
                  55.95   2:00.69 (1:04.74)                                        
 22 Gagliardi, Gianna G        9 Storm-MR             2:08.70    2:01.91        
                  58.08   2:01.91 (1:03.83)                                        
 23 Fisher, Alice M           10 Empire-MR            2:12.66    2:14.03        
                1:01.93   2:14.03 (1:12.10)                                        
 -- Shifrina, Aleksandra       9 MPNY-MR              1:55.00         DQ        
      Downward butterfly kick
                  57.80                                                            
 -- Klein, Jordan             10 Empire-MR            1:47.79         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pryne, Jenna M            10 NYSA-MR                30.96      32.11        
  2 Allan, Lauren P           10 Empire-MR              35.12      36.07        
  3 Barran, Ashley            10 Team Rockland-MR       35.50      36.35        
  3 Hodor, Lily               10 Storm-MR               36.68      36.35        
  5 Ullinger, Hannah M         9 RFAC-MR                37.66      36.66        
  6 Millet, Florence J        10 Empire-MR              36.08      36.81        
  7 Yildiz, Nicole F          10 MPNY-MR                37.38      38.55        
  8 Gaza, Claire              10 Storm-MR               41.01      38.77        
  9 Buckley, Kate F           10 Storm-MR               39.66      38.84        
 10 Roller, Mary Quin         10 McBurney 14-15-MR      39.98      40.32        
 11 Guzzino, Mary Grace S     10 NYSA-MR                   NT      40.71        
 12 Isabella, Molly           10 Storm-MR               42.37      42.42        
 13 Ravenhall Meinke, Clara   10 McBurney 14-15-MR      45.17      42.95        
 14 Modugno, Teresa M         10 NYSA-MR                43.41      43.01        
 15 Liu, Chloe J              10 NYSA-MR                44.46      43.86        
 16 Miller, Maddie            10 Storm-MR               43.22      44.52        
 17 Riolo, Lexi M             10 Storm-MR               48.62      45.05        
 18 Coburn, Gianna M          10 NYSA-MR                   NT      45.28        
 19 van Wijnen, Alice R       10 Storm-MR               48.36      46.80        
 20 Shifrina, Aleksandra       9 MPNY-MR                47.00      47.45        
 21 Novielli, Maddie           9 Team Rockland-MR       46.68      48.92        
 22 Ellenberg, Jordan R       10 Empire-MR              55.73      50.23        
 23 Norman, Evangeline        10 McBurney 14-15-MR      47.65      50.53        
 24 Barbosa, Jordan m         10 Team Rockland-MR       49.66      50.57        
 25 Yang, Amy Z                9 Storm-MR               51.26      51.95        
 26 Phadnis, Aneeka V         10 NYSA-MR                50.99      52.31        
 27 Reeves, Malia              9 Empire-MR              56.75      53.42        
 28 Bahadur, Isha             10 Empire-MR              49.62      54.17        
 29 Lichtenthal, Jordana B     9 Storm-MR               51.44      54.19        
 30 Carey, Hannah             10 Storm-MR               58.39      55.90        
 31 Tabone, Isabella          10 McBurney 14-15-MR      55.73      56.63        
 32 Lubinsky, Jordan A         9 Storm-MR               59.30      56.88        
 33 Vuksanaj, Anjali L        10 Empire-MR              54.17      59.56        
 34 Gagliardi, Gianna G        9 Storm-MR               57.23    1:00.94        
 -- Kazmierczak, Erin M        9 Empire-MR              53.46         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Deftereos, Georgia        10 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Klein, Jordan             10 Empire-MR              42.59         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pryne, Jenna M            10 NYSA-MR              1:19.25    1:18.72        
                  34.59     1:18.72 (44.13)                                        
  2 Millet, Florence J        10 Empire-MR            1:19.27    1:20.72        
                  38.14     1:20.72 (42.58)                                        
  3 Hodor, Lily               10 Storm-MR             1:23.39    1:25.38        
                  40.35     1:25.38 (45.03)                                        
  4 Mello, Anna E             10 Empire-MR            1:29.48    1:28.33        
                  39.19     1:28.33 (49.14)                                        
  5 Buckley, Kate F           10 Storm-MR             1:28.41    1:28.87        
                  41.84     1:28.87 (47.03)                                        
  6 Johnson, Amanda L          9 RFAC-MR              1:33.97    1:31.24        
                  44.65     1:31.24 (46.59)                                        
  7 Jaffe, Amanda S           10 Empire-MR            1:35.89    1:36.37        
                  42.67     1:36.37 (53.70)                                        
  8 Guzzino, Mary Grace S     10 NYSA-MR                   NT    1:37.91        
                  43.17     1:37.91 (54.74)                                        
  9 Roller, Mary Quin         10 McBurney 14-15-MR    1:40.00    1:41.02        
                  43.06     1:41.02 (57.96)                                        
 10 Chang, Jasmine J          10 Storm-MR             1:46.18    1:41.27        
                  45.50     1:41.27 (55.77)                                        
 11 Isabella, Molly           10 Storm-MR             1:36.63    1:46.64        
                  46.95     1:46.64 (59.69)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pryne, Jenna M            10 NYSA-MR              1:18.07    1:19.27        
                  33.86     1:19.27 (45.41)                                        
  2 Yildiz, Nicole F          10 MPNY-MR              1:19.82    1:20.24        
                  38.14     1:20.24 (42.10)                                        
  3 Quezada, Julia C          10 RFAC-MR              1:20.43    1:20.71        
                  36.76     1:20.71 (43.95)                                        
  4 Hodor, Lily               10 Storm-MR             1:19.85    1:22.43        
                  38.45     1:22.43 (43.98)                                        
  5 Buckley, Kate F           10 Storm-MR             1:23.40    1:22.48        
                  38.87     1:22.48 (43.61)                                        
  6 Millet, Florence J        10 Empire-MR            1:22.28    1:23.04        
                  38.05     1:23.04 (44.99)                                        
  7 Allan, Lauren P           10 Empire-MR            1:24.67    1:23.28        
                  38.06     1:23.28 (45.22)                                        
  8 Gregory, Caitlin C        10 Jcc-MR               1:24.94    1:24.53        
                  38.87     1:24.53 (45.66)                                        
  9 Ullinger, Hannah M         9 RFAC-MR              1:24.84    1:24.81        
                  39.90     1:24.81 (44.91)                                        
 10 Gaza, Claire              10 Storm-MR             1:24.64    1:25.59        
                  39.89     1:25.59 (45.70)                                        
 11 Miller, Maddie            10 Storm-MR             1:26.40    1:25.94        
                  39.40     1:25.94 (46.54)                                        
 12 Shao, Carolyn              9 RFAC-MR              1:28.43    1:26.82        
                  41.13     1:26.82 (45.69)                                        
 13 Roller, Mary Quin         10 McBurney 14-15-MR    1:27.52    1:26.91        
                  38.93     1:26.91 (47.98)                                        
 14 Chang, Jasmine J          10 Storm-MR             1:31.79    1:28.62        
                  40.64     1:28.62 (47.98)                                        
 15 Isabella, Molly           10 Storm-MR             1:28.00    1:30.21        
                  45.76     1:30.21 (44.45)                                        
 16 van Wijnen, Alice R       10 Storm-MR             1:34.51    1:31.47        
                  43.92     1:31.47 (47.55)                                        
 17 Cameron, Megan G          10 NYSA-MR              1:30.28    1:31.87        
                  43.60     1:31.87 (48.27)                                        
 18 Liu, Chloe J              10 NYSA-MR                   NT    1:37.30        
                  45.99     1:37.30 (51.31)                                        
 19 Richman, Emma              9 Storm-MR             1:54.82    1:38.65        
                  47.30     1:38.65 (51.35)                                        
 20 Manger, Olivia M           9 Empire-MR            1:40.87    1:42.15        
                  47.17     1:42.15 (54.98)                                        
 21 Ellenberg, Jordan R       10 Empire-MR            1:47.38    1:43.44        
                  48.65     1:43.44 (54.79)                                        
 22 Burriss, Shayna E          9 Empire-MR            1:45.75    1:43.78        
                  49.77     1:43.78 (54.01)                                        
 23 Barbosa, Jordan m         10 Team Rockland-MR     1:40.66    1:43.87        
                  50.05     1:43.87 (53.82)                                        
 24 Fisher, Alice M           10 Empire-MR            1:44.08    1:43.95        
                  48.76     1:43.95 (55.19)                                        
 25 Lichtenthal, Jordana B     9 Storm-MR             1:45.81    1:45.60        
                  51.57     1:45.60 (54.03)                                        
 26 Deftereos, Georgia        10 NYSA-MR                   NT    1:49.06        
                  50.90     1:49.06 (58.16)                                        
 27 Lubinsky, Jordan A         9 Storm-MR             1:48.82    1:51.10        
                  52.96     1:51.10 (58.14)                                        
 -- Czerniewski, Emma R        9 Empire-MR            1:39.51         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  45.50          DQ (52.97)                                        
 -- Moore, Taormina            9 BDA-MA               2:09.54         DQ        
      One hand touch - breast
                1:05.77                                                            
 -- Malendowicz, Anna L        9 Empire-MR            1:34.38         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buckley, Kate F           10 Storm-MR             2:59.75    2:53.30        
                  39.99     1:22.44 (42.45)     2:14.08 (51.64)     2:53.30 (39.22)
  2 Quezada, Julia C          10 RFAC-MR              2:50.85    2:54.68        
                  36.01     1:20.54 (44.53)     2:13.90 (53.36)     2:54.68 (40.78)
  3 Barran, Ashley            10 Team Rockland-MR     2:58.48    2:58.89        
                  38.49     1:23.84 (45.35)     2:18.83 (54.99)     2:58.89 (40.06)
  4 Ullinger, Hannah M         9 RFAC-MR              2:59.28    3:01.56        
                  40.89     1:26.34 (45.45)     2:23.37 (57.03)     3:01.56 (38.19)
  5 Johnson, Amanda L          9 RFAC-MR              3:01.07    3:05.17        
                  43.60     1:28.19 (44.59)     2:23.65 (55.46)     3:05.17 (41.52)
  6 Gaza, Claire              10 Storm-MR             3:19.67    3:05.45        
                  42.75     1:29.33 (46.58)     2:26.43 (57.10)     3:05.45 (39.02)
  7 Shao, Carolyn              9 RFAC-MR              3:08.58    3:08.24        
                  43.49     1:30.79 (47.30)     2:24.59 (53.80)     3:08.24 (43.65)
  8 Liu, Chloe J              10 NYSA-MR              3:22.17    3:14.85        
                  44.59     1:33.70 (49.11)     2:32.57 (58.87)     3:14.85 (42.28)
  9 Riolo, Lexi M             10 Storm-MR             3:30.11    3:17.17        
                  46.57     1:37.62 (51.05)     2:33.08 (55.46)     3:17.17 (44.09)
 -- Moore, Taormina            9 BDA-MA               4:57.12         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:20.93   2:31.21 (1:10.28)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pryne, Jess L             12 NYSA-MR                26.24      26.88 ZQ     
  2 Cohen, Emily Z            12 RFAC-MR                29.03      28.69 SILV   
  3 Hyndman, Kailah           11 Unmetro-MR             30.80      29.12 SILV   
  4 Springer, Fawziyyah       12 Unhes-Mr-MR            28.00      29.28 SILV   
  5 Nunez, Gabby B            12 RFAC-MR                29.20      29.37 SILV   
  6 Smith, Katie M            12 NYSA-MR                30.49      29.60 SILV   
  7 Loughran, Megan R         12 RFAC-MR                29.79      29.69 SILV   
  8 Kropaneva, Alexandra L    11 MPNY-MR                30.16      29.72 SILV   
  9 Rackoff, Maya A           12 Jcc-MR                 30.32      29.77 SILV   
 10 Grasso, Emily             11 Storm-MR               31.49      29.92 SILV   
 11 Edwards, Madison          11 Storm-MR               30.07      30.04 SILV   
 12 Vega, Kayla C             11 Unhes-Mr-MR            30.15      30.17 SILV   
 13 Wilen, Gianna             11 Unhes-Mr-MR            31.00      30.37 SILV   
 14 Limb, Erin *              11 Jcc-MR                 30.79      30.72 SILV   
 15 Carolan, Emma M           11 NYSA-MR                31.04      30.77 SILV   
 16 Miriyagalla, Amaavi       12 CFJV-MR                31.75      30.85 SILV   
 17 Dillon, Grace             11 CFJV-MR                31.79      31.45        
 18 Quadrato, Anna Mei K      11 NYSA-MR                33.31      31.56        
 19 Harrison, Olivia T        12 Jcc-MR                 34.01      31.65        
 20 Palamaro, Isabella A      12 Team Rockland-MR       32.38      31.69        
 21 Angelino, Adeline         12 Storm-MR               32.05      31.70        
 22 Aery, Christine           11 CFJV-MR                32.94      32.00        
 23 White, Veroniqa           12 McBurney 14-15-MR         NT      32.49        
 23 Barje, Olyvia S           12 McBurney 14-15-MR      33.80      32.49        
 25 MacDonald, Kate           11 CFJV-MR                33.46      32.57        
 26 Cook, April M             12 RFAC-MR                31.96      32.64        
 27 Murray, Gabriella R       11 RFAC-MR                31.90      32.78        
 28 Klein, Lily               11 NYSA-MR                33.50      33.14        
 29 Grizzaffi, Carly          12 Storm-MR               33.75      33.41        
 30 Soto, Tricia              12 Team Rockland-MR       34.70      34.49        
 31 Greco, Krista M           11 RFAC-MR                34.08      34.63        
 32 Odell, Samantha           11 Storm-MR               39.32      34.97        
 33 Ruta, Simran E            11 Empire-MR              35.12      35.08        
 34 Murphy, Courtney          11 Team Rockland-MR       35.57      35.59        
 35 Candelaria, Azriela       11 McBurney 14-15-MR      35.27      35.82        
 36 Lew-Kiedrowska, Helena    11 Empire-MR              35.03      35.94        
 37 Stuhlweissenburg, Lorela  11 NYSA-MR                36.63      35.95        
 38 Miriyagalla, Vaishali     11 CFJV-MR                35.89      36.15        
 39 Kohn, Jordan J            11 Jcc-MR                 34.84      36.29        
 40 Blacque-Belair, Caroline  12 McBurney 14-15-MR      37.44      36.70        
 41 Novielli, Caitlin A       12 Team Rockland-MR       35.91      37.07        
 42 Lima, Bella R             12 Team Rockland-MR       37.87      37.42        
 43 Lieberman, Rena M         11 Empire-MR              39.90      37.57        
 44 Gale, Aidan               12 CFJV-MR                37.58      37.60        
 45 Kivlehan, Danielle B      11 NYSA-MR                39.17      37.71        
 45 Prakash, Ashika           11 Team Rockland-MR       36.72      37.71        
 47 Brooks, Mariah M          12 NYSA-MR                39.81      38.12        
 48 Camo, Maddy N             11 NYSA-MR                36.17      39.91        
 49 Clott, Zara               11 Storm-MR               41.27      39.98        
 50 Chambers, Olivia G        12 Empire-MR              39.44      41.27        
 51 Verardi, Riley A          11 Team Rockland-MR       41.19      41.83        
 52 Wheeler, Marina           11 CFJV-MR                42.64      42.01        
 53 Hatch, Evie A             11 RFAC-MR                54.59      51.71        
 -- Amici, Angelina R         11 NYSA-MR                33.06         DQ        
      False start
 -- Tyberg, Alexa             11 CFJV-MR                34.96         NS        
 -- Rabinowitz, Alana         12 CFJV-MR                38.48         NS        
 -- Doran, Jordyn M           11 RFAC-MR                32.54         NS        
 -- Wedlick, Elly             12 NYSA-MR                31.00         NS        
 -- O'Flaherty, Roisin M      11 McBurney 14-15-MR      37.29         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.19  JO
              1:08.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Gabby B            12 RFAC-MR              1:04.12    1:03.70 SILV   
                  31.14     1:03.70 (32.56)                                        
  2 Culhane, Dana             11 Storm-MR             1:01.11    1:03.76 SILV   
                  30.70     1:03.76 (33.06)                                        
  3 Labita, Julia             12 NYSA-MR              1:04.68    1:04.55 SILV   
                  30.96     1:04.55 (33.59)                                        
  4 Edwards, Madison          11 Storm-MR             1:10.21    1:05.26 SILV   
                  30.98     1:05.26 (34.28)                                        
  5 Carolan, Emma M           11 NYSA-MR              1:08.73    1:05.71 SILV   
                  31.47     1:05.71 (34.24)                                        
  6 Wedlick, Elly             12 NYSA-MR              1:06.36    1:06.81 SILV   
                  32.14     1:06.81 (34.67)                                        
  7 Walsh, Maggie             12 Storm-MR             1:08.52    1:07.92 SILV   
                  32.65     1:07.92 (35.27)                                        
  8 Miriyagalla, Amaavi       12 CFJV-MR              1:10.65    1:08.60        
                  32.91     1:08.60 (35.69)                                        
  9 Dillon, Grace             11 CFJV-MR              1:08.19    1:08.97        
                  20.13     1:08.97 (48.84)                                        
 10 Rackoff, Maya A           12 Jcc-MR               1:05.83    1:09.08        
                  32.87     1:09.08 (36.21)                                        
 11 Loughran, Megan R         12 RFAC-MR              1:12.55    1:10.02        
                  33.76     1:10.02 (36.26)                                        
 12 White, Veroniqa           12 McBurney 14-15-MR    1:08.03    1:10.30        
                  33.32     1:10.30 (36.98)                                        
 13 Luongo, Maya              11 Storm-MR             1:12.10    1:10.73        
                  32.65     1:10.73 (38.08)                                        
 14 Morgante, Kayla           12 CFJV-MR              1:14.85    1:11.12        
                  33.97     1:11.12 (37.15)                                        
 15 Hoffman, Taylor           12 Storm-MR             1:11.72    1:11.30        
                  33.94     1:11.30 (37.36)                                        
 16 May, Kailen               12 Storm-MR             1:17.31    1:11.70        
                  34.30     1:11.70 (37.40)                                        
 17 Ashley, Rachel            12 CFJV-MR              1:11.69    1:11.95        
                  33.41     1:11.95 (38.54)                                        
 18 Kaminski, Aine            11 Storm-MR             1:11.14    1:11.97        
                  34.12     1:11.97 (37.85)                                        
 19 Cook, April M             12 RFAC-MR              1:10.37    1:12.52        
                  35.30     1:12.52 (37.22)                                        
 20 Kletter, Jackie R         12 Jcc-MR               1:10.06    1:12.74        
                  35.65     1:12.74 (37.09)                                        
 21 MacDonald, Kate           11 CFJV-MR              1:15.89    1:13.42        
                  35.10     1:13.42 (38.32)                                        
 22 Barje, Olyvia S           12 McBurney 14-15-MR    1:20.21    1:13.81        
                  35.63     1:13.81 (38.18)                                        
 23 Harrison, Olivia T        12 Jcc-MR               1:11.41    1:14.26        
                  34.65     1:14.26 (39.61)                                        
 24 Aery, Christine           11 CFJV-MR              1:14.36    1:14.55        
                  35.20     1:14.55 (39.35)                                        
 25 Grizzaffi, Carly          12 Storm-MR             1:17.85    1:14.65        
                  36.03     1:14.65 (38.62)                                        
 26 Greco, Krista M           11 RFAC-MR              1:16.09    1:16.32        
                  37.22     1:16.32 (39.10)                                        
 27 Brewer, Annie C           11 Jcc-MR               1:18.00    1:16.86        
                  36.70     1:16.86 (40.16)                                        
 28 Mannion, Kristin          12 Storm-MR             1:17.08    1:17.21        
                  37.67     1:17.21 (39.54)                                        
 29 Gamboa-arzate, Gaia       12 Unhes-Mr-MR          1:33.00    1:17.26        
                  36.90     1:17.26 (40.36)                                        
 30 Tyberg, Alexa             11 CFJV-MR              1:17.00    1:17.68        
                  36.98     1:17.68 (40.70)                                        
 31 Ruffino, Catherine        12 Team Rockland-MR     1:16.46    1:17.74        
                  37.11     1:17.74 (40.63)                                        
 32 Soto, Tricia              12 Team Rockland-MR     1:18.48    1:18.09        
                  37.86     1:18.09 (40.23)                                        
 33 Ruta, Simran E            11 Empire-MR            1:19.79    1:18.13        
                  37.56     1:18.13 (40.57)                                        
 34 Candelaria, Azriela       11 McBurney 14-15-MR    1:18.83    1:18.30        
                  37.44     1:18.30 (40.86)                                        
 35 Getman, Maddie G          11 Storm-MR             1:20.08    1:18.54        
                  37.06     1:18.54 (41.48)                                        
 36 Miriyagalla, Vaishali     11 CFJV-MR              1:21.84    1:18.63        
                  37.81     1:18.63 (40.82)                                        
 37 Suri, Navya               12 NYSA-MR              1:18.03    1:18.84        
                  36.63     1:18.84 (42.21)                                        
 38 Comparetto, Riley         12 CFJV-MR              1:22.75    1:19.15        
                  38.02     1:19.15 (41.13)                                        
 39 Murphy, Courtney          11 Team Rockland-MR     1:19.19    1:19.72        
                  37.62     1:19.72 (42.10)                                        
 40 McNamara, Emily F         11 RFAC-MR              1:20.45    1:20.34        
                  37.49     1:20.34 (42.85)                                        
 41 Blacque-Belair, Caroline  12 McBurney 14-15-MR    1:23.24    1:20.48        
                  38.06     1:20.48 (42.42)                                        
 42 Lima, Bella R             12 Team Rockland-MR     1:24.26    1:22.46        
                  39.33     1:22.46 (43.13)                                        
 43 Gale, Aidan               12 CFJV-MR              1:24.27    1:22.57        
                  39.27     1:22.57 (43.30)                                        
 44 Novielli, Caitlin A       12 Team Rockland-MR     1:20.27    1:24.08        
                  39.37     1:24.08 (44.71)                                        
 45 Kivlehan, Danielle B      11 NYSA-MR              1:28.89    1:24.87        
                  40.85     1:24.87 (44.02)                                        
 46 Weitzen, Shana            12 Storm-MR             1:20.70    1:25.49        
                  40.30     1:25.49 (45.19)                                        
 47 Rabinowitz, Alana         12 CFJV-MR              1:28.73    1:27.53        
                  40.37     1:27.53 (47.16)                                        
 48 Lieberman, Rena M         11 Empire-MR            1:35.95    1:29.00        
                  40.21     1:29.00 (48.79)                                        
 49 Verardi, Riley A          11 Team Rockland-MR     1:31.91    1:30.13        
                  42.30     1:30.13 (47.83)                                        
 50 Chambers, Olivia G        12 Empire-MR            1:32.89    1:30.73        
                  44.03     1:30.73 (46.70)                                        
 51 Brooks, Mariah M          12 NYSA-MR              1:28.39    1:31.98        
                  43.77     1:31.98 (48.21)                                        
 52 O'Flaherty, Roisin M      11 McBurney 14-15-MR    1:38.07    1:34.98        
                  45.36     1:34.98 (49.62)                                        
 53 D'Agostino, Lauren        11 CFJV-MR              1:45.70    1:44.98        
 54 Comparetto, Makenna       11 CFJV-MR              1:55.24    1:57.36        
                  54.89   1:57.36 (1:02.47)                                        
 55 Hatch, Evie A             11 RFAC-MR              1:54.62    2:00.43        
                  57.57   2:00.43 (1:02.86)                                        
 -- Padilla, Gabby            11 Storm-MR             1:11.54         NS        
 -- Prakash, Ashika           11 Team Rockland-MR     1:30.07         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:12.99  JO
              2:25.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dankner, Sam r            12 Team Rockland-MR     2:17.89    2:15.62 SILV   
                  30.88     1:05.62 (34.74)     1:41.32 (35.70)     2:15.62 (34.30)
  2 Dahlgren, Aviah           12 BDA-MA               2:19.61    2:19.63 SILV   
                  30.07     1:03.57 (33.50)     1:41.15 (37.58)     2:19.63 (38.48)
  3 Culhane, Dana             11 Storm-MR             2:16.52    2:20.05 SILV   
                  30.72     1:06.91 (36.19)     1:44.01 (37.10)     2:20.05 (36.04)
  4 Rivera, Juliana N         11 Empire-MR            2:22.34    2:20.60 SILV   
                  31.96     1:07.46 (35.50)     1:44.66 (37.20)     2:20.60 (35.94)
  5 Kropaneva, Alexandra L    11 MPNY-MR              2:19.41    2:20.75 SILV   
                  32.90     1:09.55 (36.65)     1:46.61 (37.06)     2:20.75 (34.14)
  6 Walsh, Maggie             12 Storm-MR             2:27.85    2:22.61 SILV   
                  31.89     1:09.30 (37.41)     1:46.95 (37.65)     2:22.61 (35.66)
  7 Labita, Julia             12 NYSA-MR              2:21.97    2:22.64 SILV   
                  32.81     1:08.77 (35.96)     1:45.78 (37.01)     2:22.64 (36.86)
  8 Wedlick, Elly             12 NYSA-MR              2:23.44    2:23.63 SILV   
                  34.03     1:10.19 (36.16)     1:47.99 (37.80)     2:23.63 (35.64)
  9 Rackoff, Maya A           12 Jcc-MR               2:25.00    2:25.64 SILV   
                  32.51     1:09.51 (37.00)     1:48.69 (39.18)     2:25.64 (36.95)
 10 Hyndman, Kailah           11 Unmetro-MR           2:28.12    2:26.15        
                  32.27     1:09.82 (37.55)     1:48.79 (38.97)     2:26.15 (37.36)
 11 Cohen, Emily Z            12 RFAC-MR              2:27.90    2:26.96        
                  32.95     1:10.79 (37.84)     1:48.97 (38.18)     2:26.96 (37.99)
 12 Vega, Kayla C             11 Unhes-Mr-MR          2:24.09    2:27.08        
                  32.99     1:10.52 (37.53)     1:49.68 (39.16)     2:27.08 (37.40)
 13 Edwards, Madison          11 Storm-MR             2:30.95    2:28.26        
                  34.67     1:12.76 (38.09)     1:51.28 (38.52)     2:28.26 (36.98)
 14 Padilla, Gabby            11 Storm-MR             2:36.05    2:29.57        
                  34.45     1:14.00 (39.55)     1:54.41 (40.41)     2:29.57 (35.16)
 15 Doran, Jordyn M           11 RFAC-MR              2:34.83    2:30.19        
                  33.97     1:12.09 (38.12)     1:52.30 (40.21)     2:30.19 (37.89)
 16 Luongo, Maya              11 Storm-MR             2:31.15    2:31.13        
                  33.81     1:12.29 (38.48)     1:52.12 (39.83)     2:31.13 (39.01)
 17 Wilen, Gianna             11 Unhes-Mr-MR          2:35.67    2:32.07        
                  36.66     1:17.24 (40.58)     1:57.34 (40.10)     2:32.07 (34.73)
 18 May, Kailen               12 Storm-MR             2:34.25    2:32.52        
                  35.82     1:16.51 (40.69)     1:55.94 (39.43)     2:32.52 (36.58)
 19 Reilly, Courtney          12 Storm-MR             2:31.83    2:32.62        
                  34.77     1:13.56 (38.79)     1:53.86 (40.30)     2:32.62 (38.76)
 20 Kaminski, Aine            11 Storm-MR             2:43.53    2:35.32        
                  34.71     1:15.25 (40.54)     1:56.18 (40.93)     2:35.32 (39.14)
 21 Cook, April M             12 RFAC-MR              2:33.57    2:35.47        
                  35.56     1:15.22 (39.66)     1:56.65 (41.43)     2:35.47 (38.82)
 22 Dillon, Grace             11 CFJV-MR              2:40.79    2:35.51        
                  34.68     1:14.47 (39.79)     1:55.93 (41.46)     2:35.51 (39.58)
 23 Miriyagalla, Amaavi       12 CFJV-MR              2:40.06    2:35.61        
                  35.08     1:15.11 (40.03)     1:56.52 (41.41)     2:35.61 (39.09)
 24 Lussen, Katie T           12 NYSA-MR              2:50.00    2:35.73        
                  35.02     1:14.99 (39.97)     1:55.61 (40.62)     2:35.73 (40.12)
 25 White, Veroniqa           12 McBurney 14-15-MR    2:37.56    2:37.05        
                  34.25     1:14.03 (39.78)     1:56.20 (42.17)     2:37.05 (40.85)
 26 Morgante, Kayla           12 CFJV-MR              2:46.84    2:39.57        
                  34.60     1:16.15 (41.55)     1:58.60 (42.45)     2:39.57 (40.97)
 27 Soto, Tricia              12 Team Rockland-MR     2:52.72    2:43.06        
                  36.32     1:18.60 (42.28)     2:01.17 (42.57)     2:43.06 (41.89)
 28 Brewer, Annie C           11 Jcc-MR               2:48.98    2:49.53        
                  38.46     1:22.45 (43.99)     2:07.87 (45.42)     2:49.53 (41.66)
 29 Weitzen, Shana            12 Storm-MR             2:51.91    2:53.74        
                  38.19     1:23.90 (45.71)     2:10.07 (46.17)     2:53.74 (43.67)
 30 Blacque-Belair, Caroline  12 McBurney 14-15-MR    3:00.00    2:55.20        
                  38.65     1:22.92 (44.27)     2:10.03 (47.11)     2:55.20 (45.17)
 31 Weber, Morgan E           12 Jcc-MR               3:07.51    3:03.40        
                  40.29     1:28.08 (47.79)     2:16.52 (48.44)     3:03.40 (46.88)
 32 Mannion, Kristin          12 Storm-MR             2:53.22    3:05.48        
                  38.90     1:26.26 (47.36)     2:15.80 (49.54)     3:05.48 (49.68)
 33 Kivlehan, Danielle B      11 NYSA-MR              3:13.49    3:05.70        
                  41.69     1:27.83 (46.14)     2:17.67 (49.84)     3:05.70 (48.03)
 34 Rabinowitz, Alana         12 CFJV-MR              3:30.00    3:22.58        
                  40.99     1:32.12 (51.13)     2:28.52 (56.40)     3:22.58 (54.06)
 35 Hatch, Evie A             11 RFAC-MR              4:04.81    4:12.74        
                                1:59.10 ( )   3:05.44 (1:06.34)   4:12.74 (1:07.30)
 -- Munday, Jessica L         12 Unhes-Mr-MR          2:07.00         DQ        
      False start
                  28.97     1:01.06 (32.09)     1:34.61 (33.55)          DQ (32.32)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:57.99  11-12 ZQ
              5:58.99  11-12 JO
              6:20.79  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dankner, Sam r            12 Team Rockland-MR     6:14.66    6:01.61 SILV   
                  31.74     1:07.09 (35.35)     1:43.38 (36.29)     2:19.57 (36.19)
        2:57.61 (38.04)     3:35.05 (37.44)     4:12.66 (37.61)     4:50.23 (37.57)
        5:27.27 (37.04)     6:01.61 (34.34)                                        
  2 Culhane, Dana             11 Storm-MR             6:04.84    6:05.04 SILV   
                  32.87     1:10.19 (37.32)     1:49.04 (38.85)     2:26.43 (37.39)
        3:03.80 (37.37)     3:41.13 (37.33)     4:18.34 (37.21)     4:55.40 (37.06)
        5:31.24 (35.84)     6:05.04 (33.80)                                        
  3 Labita, Julia             12 NYSA-MR              6:13.95    6:06.27 SILV   
                  33.22     1:09.32 (36.10)     1:46.28 (36.96)     2:23.11 (36.83)
        3:00.65 (37.54)     3:37.85 (37.20)     4:15.32 (37.47)     4:52.75 (37.43)
        5:30.25 (37.50)     6:06.27 (36.02)                                        
  4 Rivera, Juliana N         11 Empire-MR            6:15.69    6:10.68 SILV   
                  32.53     1:08.81 (36.28)     1:46.09 (37.28)     2:23.84 (37.75)
        3:02.17 (38.33)     3:40.46 (38.29)     4:19.16 (38.70)     4:57.17 (38.01)
        5:35.24 (38.07)     6:10.68 (35.44)                                        
  5 Dahlgren, Aviah           12 BDA-MA               6:22.77    6:11.69 SILV   
                  31.06     1:05.65 (34.59)     1:42.35 (36.70)     2:20.30 (37.95)
        2:57.29 (36.99)     3:36.61 (39.32)     4:15.07 (38.46)     4:54.73 (39.66)
        5:34.02 (39.29)     6:11.69 (37.67)                                        
  6 Buckley, Lily G           12 Empire-MR            5:58.73    6:19.81 SILV   
                  32.61     1:09.92 (37.31)     1:48.67 (38.75)     2:27.23 (38.56)
        3:05.40 (38.17)     3:44.27 (38.87)     4:23.14 (38.87)     5:02.38 (39.24)
        5:41.42 (39.04)     6:19.81 (38.39)                                        
  7 Smith, Katie M            12 NYSA-MR              6:31.28    6:26.01        
                  31.39     1:08.34 (36.95)     1:48.32 (39.98)     2:27.49 (39.17)
        3:08.50 (41.01)     3:48.18 (39.68)     4:28.80 (40.62)     5:08.53 (39.73)
        5:49.18 (40.65)     6:26.01 (36.83)                                        
  8 May, Kailen               12 Storm-MR             6:48.44    6:28.73        
                  34.41     1:12.75 (38.34)     1:52.25 (39.50)     2:31.82 (39.57)
        3:12.63 (40.81)     3:53.19 (40.56)     4:33.60 (40.41)     5:13.62 (40.02)
        5:51.59 (37.97)     6:28.73 (37.14)                                        
  9 Walsh, Maggie             12 Storm-MR             6:40.10    6:30.37        
                  33.19     1:11.24 (38.05)     1:50.73 (39.49)     2:31.54 (40.81)
        3:11.79 (40.25)     3:52.14 (40.35)     4:32.94 (40.80)     5:12.67 (39.73)
        5:52.66 (39.99)     6:30.37 (37.71)                                        
 10 Nunez, Gabby B            12 RFAC-MR              6:23.15    6:35.32        
                  32.25     1:09.04 (36.79)     1:46.72 (37.68)     2:24.74 (38.02)
        3:05.21 (40.47)     3:46.91 (41.70)     4:29.08 (42.17)     5:12.02 (42.94)
        5:54.39 (42.37)     6:35.32 (40.93)                                        
 11 Edwards, Madison          11 Storm-MR             6:46.44    6:35.80        
                  35.38     1:15.02 (39.64)     1:55.21 (40.19)     2:35.73 (40.52)
        3:17.06 (41.33)     3:57.85 (40.79)     4:38.74 (40.89)     5:18.65 (39.91)
        5:58.81 (40.16)     6:35.80 (36.99)                                        
 12 Cohen, Emily Z            12 RFAC-MR              6:59.69    6:37.04        
                  31.92     1:10.97 (39.05)     1:51.22 (40.25)     2:33.08 (41.86)
        3:15.00 (41.92)     3:55.85 (40.85)     4:37.79 (41.94)     5:18.73 (40.94)
        5:59.90 (41.17)     6:37.04 (37.14)                                        
 13 Reilly, Courtney          12 Storm-MR             6:40.79    6:39.31        
                  34.25     1:12.58 (38.33)     1:52.43 (39.85)     2:33.07 (40.64)
        3:14.34 (41.27)     3:55.72 (41.38)     4:37.83 (42.11)     5:19.74 (41.91)
        6:00.37 (40.63)     6:39.31 (38.94)                                        
 14 Luongo, Maya              11 Storm-MR             6:34.09    6:40.21        
                  34.41     1:14.00 (39.59)     1:55.82 (41.82)     2:36.99 (41.17)
        3:17.86 (40.87)     3:59.26 (41.40)     4:40.84 (41.58)     5:21.99 (41.15)
        6:02.63 (40.64)     6:40.21 (37.58)                                        
 15 Padilla, Gabby            11 Storm-MR             6:50.19    6:46.60        
                  35.26     1:15.67 (40.41)     1:57.17 (41.50)     2:39.82 (42.65)
        3:21.58 (41.76)     4:03.34 (41.76)     4:44.61 (41.27)     5:27.02 (42.41)
        6:08.72 (41.70)     6:46.60 (37.88)                                        
 16 Loughran, Megan R         12 RFAC-MR              7:01.64    6:48.33        
                  34.77     1:15.57 (40.80)     1:58.14 (42.57)     2:40.46 (42.32)
        3:22.65 (42.19)     4:04.77 (42.12)     4:48.62 (43.85)     5:30.86 (42.24)
        6:12.14 (41.28)     6:48.33 (36.19)                                        
 17 Cook, April M             12 RFAC-MR              7:04.93    6:50.32        
                  35.45     1:16.49 (41.04)     1:59.15 (42.66)     2:41.03 (41.88)
        3:23.10 (42.07)     4:05.78 (42.68)     4:48.91 (43.13)     5:31.53 (42.62)
        6:13.67 (42.14)     6:50.32 (36.65)                                        
 18 Lussen, Katie T           12 NYSA-MR                   NT    6:54.83        
                  36.66     1:17.79 (41.13)     1:59.14 (41.35)     2:41.92 (42.78)
        3:24.73 (42.81)     4:07.10 (42.37)     4:49.57 (42.47)     5:32.46 (42.89)
        6:14.62 (42.16)     6:54.83 (40.21)                                        
 19 Doran, Jordyn M           11 RFAC-MR              7:04.90    7:07.13        
                  34.89     1:14.81 (39.92)     1:57.10 (42.29)     2:41.17 (44.07)
        3:24.61 (43.44)     4:08.04 (43.43)     4:53.31 (45.27)     5:38.44 (45.13)
        6:24.24 (45.80)     7:07.13 (42.89)                                        
 20 Murray, Gabriella R       11 RFAC-MR              8:08.36    7:29.63        
                  32.85     1:14.52 (41.67)     2:00.88 (46.36)     2:47.90 (47.02)
        3:35.01 (47.11)     4:22.14 (47.13)     5:09.17 (47.03)     5:58.95 (49.78)
        6:44.71 (45.76)     7:29.63 (44.92)                                        
 -- McNamara, Emily F         11 RFAC-MR              7:15.01         DQ        
      False start
 -- Pryne, Jess L             12 NYSA-MR              5:41.17         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.29  ZQ
                32.49  JO
                37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pryne, Jess L             12 NYSA-MR                29.52      30.65 ZQ     
  2 Smith, Katie M            12 NYSA-MR                33.32      33.14 SILV   
  3 Edwards, Madison          11 Storm-MR               39.63      33.29 SILV   
  4 Springer, Fawziyyah       12 Unhes-Mr-MR            35.62      33.80 SILV   
  5 Walsh, Maggie             12 Storm-MR               35.70      34.52 SILV   
  6 Carolan, Emma M           11 NYSA-MR                35.07      34.93 SILV   
  7 Vega, Kayla C             11 Unhes-Mr-MR            34.08      34.97 SILV   
  8 Nunez, Gabby B            12 RFAC-MR                34.94      35.03 SILV   
  9 Culhane, Dana             11 Storm-MR               33.58      35.07 SILV   
 10 Kropaneva, Alexandra L    11 MPNY-MR                35.31      35.42 SILV   
 11 Miriyagalla, Amaavi       12 CFJV-MR                36.68      36.09 SILV   
 12 Hoffman, Taylor           12 Storm-MR               35.57      36.29 SILV   
 13 Wedlick, Elly             12 NYSA-MR                37.21      36.99 SILV   
 14 Angelino, Adeline         12 Storm-MR               36.98      37.11 SILV   
 15 Ashley, Rachel            12 CFJV-MR                36.58      37.51 SILV   
 16 Cook, April M             12 RFAC-MR                38.05      37.57 SILV   
 17 Aery, Christine           11 CFJV-MR                37.82      37.94 SILV   
 18 Loughran, Megan R         12 RFAC-MR                38.55      38.04        
 19 Reilly, Courtney          12 Storm-MR               39.22      38.71        
 20 Rackoff, Maya A           12 Jcc-MR                 47.13      38.83        
 21 Mannion, Kristin          12 Storm-MR               39.10      38.97        
 22 Dillon, Grace             11 CFJV-MR                39.44      39.36        
 23 White, Veroniqa           12 McBurney 14-15-MR      38.82      39.40        
 24 Kaminski, Aine            11 Storm-MR               40.97      39.77        
 25 Soto, Tricia              12 Team Rockland-MR       40.26      39.81        
 26 Tyberg, Alexa             11 CFJV-MR                40.50      40.55        
 27 Gamboa-arzate, Gaia       12 Unhes-Mr-MR            41.00      40.68        
 28 Suri, Navya               12 NYSA-MR                42.03      41.01        
 29 Gale, Aidan               12 CFJV-MR                45.79      41.51        
 30 Barje, Olyvia S           12 McBurney 14-15-MR      38.16      41.57        
 30 Prakash, Ashika           11 Team Rockland-MR       42.78      41.57        
 32 Miriyagalla, Vaishali     11 CFJV-MR                42.53      41.58        
 33 Odell, Samantha           11 Storm-MR               43.66      41.84        
 34 Murphy, Courtney          11 Team Rockland-MR       43.65      42.78        
 35 Rabinowitz, Alana         12 CFJV-MR                44.04      42.80        
 36 Candelaria, Azriela       11 McBurney 14-15-MR      41.00      42.83        
 37 McNamara, Emily F         11 RFAC-MR                43.45      42.84        
 38 Ruta, Simran E            11 Empire-MR              42.46      43.35        
 39 Ruffino, Catherine        12 Team Rockland-MR       42.65      43.53        
 40 Weitzen, Shana            12 Storm-MR               43.97      43.54        
 41 Comparetto, Riley         12 CFJV-MR                44.30      44.10        
 42 Greco, Krista M           11 RFAC-MR                45.09      44.16        
 43 Lima, Bella R             12 Team Rockland-MR       44.94      44.25        
 44 Lieberman, Rena M         11 Empire-MR              45.82      44.71        
 45 Verardi, Riley A          11 Team Rockland-MR       45.99      45.52        
 46 Novielli, Caitlin A       12 Team Rockland-MR       44.93      45.68        
 47 Kivlehan, Danielle B      11 NYSA-MR                43.17      46.76        
 48 Brooks, Mariah M          12 NYSA-MR                46.20      47.36        
 49 Chambers, Olivia G        12 Empire-MR              45.72      47.59        
 50 Blacque-Belair, Caroline  12 McBurney 14-15-MR      41.00      48.75        
 51 O'Flaherty, Roisin M      11 McBurney 14-15-MR      49.44      49.88        
 52 D'Agostino, Lauren        11 CFJV-MR                56.39      51.07        
 53 Comparetto, Makenna       11 CFJV-MR              1:05.63    1:05.35        
 -- Hatch, Evie A             11 RFAC-MR                54.45         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Stoll, Olivia P           11 Storm-MR               42.88         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.19  ZQ
              1:09.69  JO
              1:21.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pryne, Jess L             12 NYSA-MR              1:03.68    1:04.19 ZQ     
                  31.39     1:04.19 (32.80)                                        
  2 Smith, Katie M            12 NYSA-MR              1:10.71    1:10.47 SILV   
                  34.55     1:10.47 (35.92)                                        
  3 Carolan, Emma M           11 NYSA-MR              1:12.91    1:11.96 SILV   
                  34.88     1:11.96 (37.08)                                        
  4 Rivera, Juliana N         11 Empire-MR            1:15.14    1:13.87 SILV   
                  36.17     1:13.87 (37.70)                                        
  5 Edwards, Madison          11 Storm-MR             1:13.19    1:14.26 SILV   
                  36.96     1:14.26 (37.30)                                        
  6 Kropaneva, Alexandra L    11 MPNY-MR              1:14.47    1:14.58 SILV   
                  37.00     1:14.58 (37.58)                                        
  7 Walsh, Maggie             12 Storm-MR             1:17.65    1:14.59 SILV   
                  36.21     1:14.59 (38.38)                                        
  8 Dankner, Sam r            12 Team Rockland-MR     1:16.42    1:15.00 SILV   
                  36.99     1:15.00 (38.01)                                        
  9 Culhane, Dana             11 Storm-MR             1:13.38    1:16.06 SILV   
                  36.09     1:16.06 (39.97)                                        
 10 Nunez, Gabby B            12 RFAC-MR              1:15.35    1:16.20 SILV   
                  36.59     1:16.20 (39.61)                                        
 11 Dahlgren, Aviah           12 BDA-MA               1:17.54    1:16.31 SILV   
                  36.10     1:16.31 (40.21)                                        
 12 Palamaro, Isabella A      12 Team Rockland-MR     1:17.37    1:18.60 SILV   
                  38.76     1:18.60 (39.84)                                        
 13 Quadrato, Anna Mei K      11 NYSA-MR              1:20.96    1:18.98 SILV   
                  37.74     1:18.98 (41.24)                                        
 14 Wedlick, Elly             12 NYSA-MR              1:16.06    1:19.20 SILV   
 15 Doran, Jordyn M           11 RFAC-MR              1:20.22    1:19.60 SILV   
                1:19.60         1:19.60 ( )                                        
 16 Luongo, Maya              11 Storm-MR             1:18.53    1:19.67 SILV   
                  38.99     1:19.67 (40.68)                                        
 17 MacDonald, Kate           11 CFJV-MR              1:19.81    1:19.75 SILV   
                  38.87     1:19.75 (40.88)                                        
 18 Aery, Christine           11 CFJV-MR              1:23.17    1:20.72 SILV   
                  38.16     1:20.72 (42.56)                                        
 19 Angelino, Adeline         12 Storm-MR             1:25.23    1:21.62 SILV   
                  38.20     1:21.62 (43.42)                                        
 20 Padilla, Gabby            11 Storm-MR             1:24.40    1:23.03        
                  40.07     1:23.03 (42.96)                                        
 21 Klein, Lily               11 NYSA-MR              1:30.00    1:23.14        
                  40.84     1:23.14 (42.30)                                        
 22 Lussen, Katie T           12 NYSA-MR              1:27.88    1:24.55        
                  41.19     1:24.55 (43.36)                                        
 23 Soto, Tricia              12 Team Rockland-MR     1:28.09    1:24.62        
                  41.74     1:24.62 (42.88)                                        
 24 Amici, Angelina R         11 NYSA-MR              1:30.69    1:24.94        
                  39.44     1:24.94 (45.50)                                        
 25 Loughran, Megan R         12 RFAC-MR              1:26.90    1:24.99        
                  40.89     1:24.99 (44.10)                                        
 26 Brewer, Annie C           11 Jcc-MR               1:30.00    1:26.74        
                  43.53     1:26.74 (43.21)                                        
 27 Getman, Maddie G          11 Storm-MR             1:28.15    1:26.96        
 28 Odell, Samantha           11 Storm-MR             1:32.00    1:26.98        
                  42.86     1:26.98 (44.12)                                        
 29 Grizzaffi, Carly          12 Storm-MR             1:33.45    1:27.19        
                  41.47     1:27.19 (45.72)                                        
 30 Kaminski, Aine            11 Storm-MR             1:25.81    1:27.46        
                  42.46     1:27.46 (45.00)                                        
 31 Miriyagalla, Vaishali     11 CFJV-MR              1:31.11    1:28.15        
                  43.59     1:28.15 (44.56)                                        
 32 Mannion, Kristin          12 Storm-MR             1:25.01    1:28.71        
                  42.79     1:28.71 (45.92)                                        
 33 Prakash, Ashika           11 Team Rockland-MR     1:39.48    1:30.34        
                  43.00     1:30.34 (47.34)                                        
 34 Weitzen, Shana            12 Storm-MR             1:31.72    1:31.22        
                  44.61     1:31.22 (46.61)                                        
 35 Murphy, Courtney          11 Team Rockland-MR     1:33.78    1:31.84        
                  44.26     1:31.84 (47.58)                                        
 36 Kohn, Jordan J            11 Jcc-MR               1:28.00    1:31.98        
                  43.66     1:31.98 (48.32)                                        
 37 Tyberg, Alexa             11 CFJV-MR              1:27.20    1:32.05        
                  44.74     1:32.05 (47.31)                                        
 38 Gale, Aidan               12 CFJV-MR              1:35.99    1:33.10        
                  44.89     1:33.10 (48.21)                                        
 39 Weber, Morgan E           12 Jcc-MR               1:33.17    1:33.60        
 40 Greco, Krista M           11 RFAC-MR              1:33.80    1:34.71        
                  48.05     1:34.71 (46.66)                                        
 41 Ruta, Simran E            11 Empire-MR            1:36.14    1:35.10        
                  46.39     1:35.10 (48.71)                                        
 42 Camo, Maddy N             11 NYSA-MR              1:40.17    1:36.16        
 43 Lima, Bella R             12 Team Rockland-MR     1:38.68    1:36.56        
                  46.03     1:36.56 (50.53)                                        
 44 Clott, Zara               11 Storm-MR             1:39.75    1:37.22        
                  46.72     1:37.22 (50.50)                                        
 45 Novielli, Caitlin A       12 Team Rockland-MR     1:39.64    1:37.42        
                  47.00     1:37.42 (50.42)                                        
 46 Lew-Kiedrowska, Helena    11 Empire-MR            1:39.27    1:37.48        
                  49.53     1:37.48 (47.95)                                        
 47 Lieberman, Rena M         11 Empire-MR            1:41.66    1:38.60        
                1:38.60         1:38.60 ( )                                        
 48 Kivlehan, Danielle B      11 NYSA-MR              1:42.47    1:38.79        
                  47.73     1:38.79 (51.06)                                        
 49 Wheeler, Marina           11 CFJV-MR              1:39.18    1:40.09        
                  48.18     1:40.09 (51.91)                                        
 50 Chambers, Olivia G        12 Empire-MR            1:47.69    1:40.51        
 51 Verardi, Riley A          11 Team Rockland-MR     1:40.55    1:40.77        
 52 Brooks, Mariah M          12 NYSA-MR                   NT    1:44.11        
 53 Hatch, Evie A             11 RFAC-MR              2:23.55    1:59.56        
                  58.54   1:59.56 (1:01.02)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grasso, Emily             11 Storm-MR               35.66      36.40 ZQ     
  2 Springer, Fawziyyah       12 Unhes-Mr-MR            38.73      37.12 JO     
  3 Miriyagalla, Amaavi       12 CFJV-MR                37.39      37.17 JO     
  4 Smith, Katie M            12 NYSA-MR                40.17      37.38 SILV   
  5 Vega, Kayla C             11 Unhes-Mr-MR            36.57      37.47 SILV   
  6 Cohen, Emily Z            12 RFAC-MR                38.82      37.79 SILV   
  7 Dankner, Sam r            12 Team Rockland-MR       38.46      37.93 SILV   
  8 Labita, Julia             12 NYSA-MR                39.80      38.63 SILV   
  9 Kropaneva, Alexandra L    11 MPNY-MR                39.17      39.05 SILV   
 10 Dillon, Grace             11 CFJV-MR                40.13      39.80 SILV   
 11 Angelino, Adeline         12 Storm-MR               40.94      40.41 SILV   
 12 Morgante, Kayla           12 CFJV-MR                42.00      41.02 SILV   
 13 Getman, Maddie G          11 Storm-MR               43.63      41.19 SILV   
 14 Harrison, Olivia T        12 Jcc-MR                 42.25      41.48 SILV   
 15 Padilla, Gabby            11 Storm-MR               40.70      41.73 SILV   
 16 Kaminski, Aine            11 Storm-MR               44.29      42.87        
 17 Miriyagalla, Vaishali     11 CFJV-MR                43.93      42.89        
 18 Comparetto, Riley         12 CFJV-MR                43.36      43.24        
 19 Carolan, Emma M           11 NYSA-MR                54.59      43.37        
 20 Reilly, Courtney          12 Storm-MR               42.12      43.44        
 21 Rabinowitz, Alana         12 CFJV-MR                44.85      43.80        
 22 Gamboa-arzate, Gaia       12 Unhes-Mr-MR            47.20      43.89        
 23 Ruffino, Catherine        12 Team Rockland-MR       42.38      44.13        
 24 Gale, Aidan               12 CFJV-MR                46.34      44.31        
 25 Luongo, Maya              11 Storm-MR               42.65      44.51        
 26 Ruta, Simran E            11 Empire-MR              45.21      44.72        
 27 Suri, Navya               12 NYSA-MR                45.99      45.40        
 28 White, Veroniqa           12 McBurney 14-15-MR      43.32      46.12        
 29 Tyberg, Alexa             11 CFJV-MR                45.35      46.17        
 30 McNamara, Emily F         11 RFAC-MR                48.76      46.58        
 31 Novielli, Caitlin A       12 Team Rockland-MR       44.87      46.78        
 32 Weitzen, Shana            12 Storm-MR               47.98      46.85        
 33 Greco, Krista M           11 RFAC-MR                46.15      47.05        
 34 Blacque-Belair, Caroline  12 McBurney 14-15-MR      51.57      47.51        
 35 Chambers, Olivia G        12 Empire-MR              48.81      47.80        
 36 Grizzaffi, Carly          12 Storm-MR               47.42      48.08        
 37 Prakash, Ashika           11 Team Rockland-MR       48.97      48.21        
 38 Lima, Bella R             12 Team Rockland-MR       52.19      49.27        
 39 Candelaria, Azriela       11 McBurney 14-15-MR      51.57      49.74        
 40 Murphy, Courtney          11 Team Rockland-MR       48.46      50.40        
 41 Soto, Tricia              12 Team Rockland-MR       50.06      51.12        
 42 Lieberman, Rena M         11 Empire-MR              49.83      51.21        
 43 O'Flaherty, Roisin M      11 McBurney 14-15-MR      52.19      51.29        
 44 Brooks, Mariah M          12 NYSA-MR                52.79      52.01        
 45 Verardi, Riley A          11 Team Rockland-MR       53.09      52.02        
 46 Odell, Samantha           11 Storm-MR             1:01.72      54.46        
 47 Hatch, Evie A             11 RFAC-MR              1:00.41      59.71        
 48 Comparetto, Makenna       11 CFJV-MR              1:00.00    1:01.47        
 49 D'Agostino, Lauren        11 CFJV-MR              1:00.00    1:02.69        
 -- Barje, Olyvia S           12 McBurney 14-15-MR      42.28         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Stoll, Olivia P           11 Storm-MR               57.10         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:19.19  JO
              1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munday, Jessica L         12 Unhes-Mr-MR          1:19.11    1:16.27 ZQ     
                  35.97     1:16.27 (40.30)                                        
  2 Grasso, Emily             11 Storm-MR             1:17.06    1:17.19 ZQ     
                  36.36     1:17.19 (40.83)                                        
  3 Springer, Fawziyyah       12 Unhes-Mr-MR          1:28.00    1:20.05 SILV   
                  38.08     1:20.05 (41.97)                                        
  4 Vega, Kayla C             11 Unhes-Mr-MR          1:23.29    1:22.84 SILV   
                  38.17     1:22.84 (44.67)                                        
  5 Dankner, Sam r            12 Team Rockland-MR     1:23.32    1:22.92 SILV   
                  39.49     1:22.92 (43.43)                                        
  6 Cohen, Emily Z            12 RFAC-MR              1:24.30    1:23.97 SILV   
                  40.12     1:23.97 (43.85)                                        
  7 Labita, Julia             12 NYSA-MR              1:23.00    1:25.23 SILV   
                  40.55     1:25.23 (44.68)                                        
  8 Hyndman, Kailah           11 Unmetro-MR           1:30.01    1:26.58 SILV   
                  41.64     1:26.58 (44.94)                                        
  9 Limb, Erin *              11 Jcc-MR               1:29.91    1:28.39 SILV   
                  41.26     1:28.39 (47.13)                                        
 10 Harrison, Olivia T        12 Jcc-MR               1:29.00    1:28.64 SILV   
                  41.68     1:28.64 (46.96)                                        
 11 Mannion, Kristin          12 Storm-MR             1:26.12    1:29.34 SILV   
                  42.12     1:29.34 (47.22)                                        
 12 Angelino, Adeline         12 Storm-MR             1:27.72    1:29.85 SILV   
                  42.47     1:29.85 (47.38)                                        
 13 Quadrato, Anna Mei K      11 NYSA-MR              1:35.29    1:30.51 SILV   
                  43.42     1:30.51 (47.09)                                        
 14 Barje, Olyvia S           12 McBurney 14-15-MR    1:39.90    1:31.20 SILV   
                  42.79     1:31.20 (48.41)                                        
 15 Padilla, Gabby            11 Storm-MR             1:28.48    1:31.73        
                  42.88     1:31.73 (48.85)                                        
 16 Morgante, Kayla           12 CFJV-MR              1:34.42    1:32.18        
                  43.47     1:32.18 (48.71)                                        
 17 May, Kailen               12 Storm-MR             1:33.62    1:32.21        
                  43.02     1:32.21 (49.19)                                        
 18 Wilen, Gianna             11 Unhes-Mr-MR          1:43.32    1:32.24        
                  44.45     1:32.24 (47.79)                                        
 19 Kohn, Jordan J            11 Jcc-MR               1:36.90    1:32.29        
                  42.81     1:32.29 (49.48)                                        
 20 Miriyagalla, Vaishali     11 CFJV-MR              1:36.74    1:33.65        
                  44.39     1:33.65 (49.26)                                        
 21 Kaminski, Aine            11 Storm-MR             1:33.14    1:33.98        
                  44.68     1:33.98 (49.30)                                        
 22 Reilly, Courtney          12 Storm-MR             1:38.46    1:35.56        
                  45.37     1:35.56 (50.19)                                        
 23 Getman, Maddie G          11 Storm-MR             1:38.11    1:36.03        
                  45.60     1:36.03 (50.43)                                        
 24 Brewer, Annie C           11 Jcc-MR               1:45.40    1:36.75        
                  45.30     1:36.75 (51.45)                                        
 25 Lussen, Katie T           12 NYSA-MR              1:41.13    1:36.85        
                  46.44     1:36.85 (50.41)                                        
 26 Rabinowitz, Alana         12 CFJV-MR              1:37.32    1:37.92        
                  45.79     1:37.92 (52.13)                                        
 27 Ruta, Simran E            11 Empire-MR            1:40.62    1:39.48        
                  47.32     1:39.48 (52.16)                                        
 28 Gale, Aidan               12 CFJV-MR              1:40.20    1:40.99        
                  47.03     1:40.99 (53.96)                                        
 29 Murray, Gabriella R       11 RFAC-MR              1:43.63    1:42.79        
                  49.81     1:42.79 (52.98)                                        
 30 Amici, Angelina R         11 NYSA-MR              1:40.90    1:42.85        
                  47.82     1:42.85 (55.03)                                        
 31 Camo, Maddy N             11 NYSA-MR              1:46.17    1:43.47        
                  49.41     1:43.47 (54.06)                                        
 32 Grizzaffi, Carly          12 Storm-MR             1:47.29    1:43.92        
                  48.67     1:43.92 (55.25)                                        
 33 White, Veroniqa           12 McBurney 14-15-MR    1:38.77    1:46.23        
                  48.24     1:46.23 (57.99)                                        
 34 Tyberg, Alexa             11 CFJV-MR              1:38.16    1:47.09        
                  51.46     1:47.09 (55.63)                                        
 35 Candelaria, Azriela       11 McBurney 14-15-MR    1:50.00    1:48.89        
                  50.60     1:48.89 (58.29)                                        
 36 Lew-Kiedrowska, Helena    11 Empire-MR            1:52.56    1:48.98        
                  52.04     1:48.98 (56.94)                                        
 37 Verardi, Riley A          11 Team Rockland-MR     1:58.70    1:50.06        
                  53.00     1:50.06 (57.06)                                        
 38 Weitzen, Shana            12 Storm-MR             1:45.54    1:50.20        
                  51.71     1:50.20 (58.49)                                        
 39 Brooks, Mariah M          12 NYSA-MR              1:56.19    1:53.96        
                  54.52     1:53.96 (59.44)                                        
 40 Wheeler, Marina           11 CFJV-MR              1:52.47    1:56.87        
                  54.69   1:56.87 (1:02.18)                                        
 41 Odell, Samantha           11 Storm-MR             1:56.76    1:57.63        
                  54.63   1:57.63 (1:03.00)                                        
 -- O'Flaherty, Roisin M      11 McBurney 14-15-MR    1:40.00         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.09  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munday, Jessica L         12 Unhes-Mr-MR            28.90      29.11 ZQ     
  2 Pryne, Jess L             12 NYSA-MR                29.52      29.23 ZQ     
  3 Springer, Fawziyyah       12 Unhes-Mr-MR            32.32      31.36 SILV   
  4 Nunez, Gabby B            12 RFAC-MR                32.78      32.26 SILV   
  5 Culhane, Dana             11 Storm-MR               31.88      32.97 SILV   
  6 Dahlgren, Aviah           12 BDA-MA                 38.41      33.99 SILV   
  7 Grasso, Emily             11 Storm-MR               41.11      34.23 SILV   
  8 Walsh, Maggie             12 Storm-MR               35.84      34.43 SILV   
  9 Carolan, Emma M           11 NYSA-MR                50.19      34.44 SILV   
 10 Luongo, Maya              11 Storm-MR               35.49      34.51 SILV   
 11 Rackoff, Maya A           12 Jcc-MR                 35.38      34.92 SILV   
 12 Smith, Katie M            12 NYSA-MR                36.99      34.95 SILV   
 13 Loughran, Megan R         12 RFAC-MR                35.02      35.18 SILV   
 14 Harrison, Olivia T        12 Jcc-MR                 35.94      35.26 SILV   
 15 Miriyagalla, Amaavi       12 CFJV-MR                36.51      35.29 SILV   
 16 Palamaro, Isabella A      12 Team Rockland-MR       35.08      35.51 SILV   
 17 Limb, Erin *              11 Jcc-MR                 35.94      35.61 SILV   
 18 Reilly, Courtney          12 Storm-MR               35.96      35.62 SILV   
 19 Labita, Julia             12 NYSA-MR                35.22      36.03        
 20 Cook, April M             12 RFAC-MR                37.27      36.31        
 21 Murray, Gabriella R       11 RFAC-MR                36.19      36.37        
 22 Morgante, Kayla           12 CFJV-MR                36.47      37.09        
 23 White, Veroniqa           12 McBurney 14-15-MR      35.58      37.28        
 23 MacDonald, Kate           11 CFJV-MR                40.09      37.28        
 23 Wedlick, Elly             12 NYSA-MR                   NT      37.28        
 26 Barje, Olyvia S           12 McBurney 14-15-MR      38.25      37.47        
 27 Klein, Lily               11 NYSA-MR                39.00      37.74        
 28 May, Kailen               12 Storm-MR               36.78      37.93        
 29 Getman, Maddie G          11 Storm-MR               42.24      38.92        
 30 Aery, Christine           11 CFJV-MR                43.42      39.31        
 31 Greco, Krista M           11 RFAC-MR                40.50      40.13        
 32 Prakash, Ashika           11 Team Rockland-MR       42.92      41.80        
 33 Candelaria, Azriela       11 McBurney 14-15-MR      46.66      42.21        
 34 Stuhlweissenburg, Lorela  11 NYSA-MR                43.22      43.54        
 35 Lima, Bella R             12 Team Rockland-MR       46.85      43.74        
 36 Dillon, Grace             11 CFJV-MR                43.84      45.03        
 37 Murphy, Courtney          11 Team Rockland-MR       46.29      45.50        
 38 Weber, Morgan E           12 Jcc-MR                 45.09      45.69        
 39 Clott, Zara               11 Storm-MR               51.73      46.45        
 40 Blacque-Belair, Caroline  12 McBurney 14-15-MR      46.66      46.64        
 41 Lieberman, Rena M         11 Empire-MR              52.00      48.98        
 42 Novielli, Caitlin A       12 Team Rockland-MR       47.27      50.01        
 43 Chambers, Olivia G        12 Empire-MR              45.00      50.60        
 -- O'Flaherty, Roisin M      11 McBurney 14-15-MR      55.96         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:10.99  JO
              1:26.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pryne, Jess L             12 NYSA-MR              1:04.98    1:05.34 ZQ     
                  30.25     1:05.34 (35.09)                                        
  2 Springer, Fawziyyah       12 Unhes-Mr-MR          1:12.37    1:12.63 SILV   
                  34.02     1:12.63 (38.61)                                        
  3 Nunez, Gabby B            12 RFAC-MR              1:14.30    1:13.68 SILV   
                  34.31     1:13.68 (39.37)                                        
  4 Dankner, Sam r            12 Team Rockland-MR     1:31.17    1:16.98 SILV   
                  35.24     1:16.98 (41.74)                                        
  5 Vega, Kayla C             11 Unhes-Mr-MR          1:15.00    1:16.99 SILV   
                  34.33     1:16.99 (42.66)                                        
  6 Kletter, Jackie R         12 Jcc-MR               1:15.00    1:17.77 SILV   
                  36.29     1:17.77 (41.48)                                        
  7 Grasso, Emily             11 Storm-MR             1:24.26    1:19.09 SILV   
                  35.75     1:19.09 (43.34)                                        
  8 Cohen, Emily Z            12 RFAC-MR              1:26.64    1:22.28 SILV   
                  36.77     1:22.28 (45.51)                                        
  9 Smith, Katie M            12 NYSA-MR              1:26.00    1:23.81 SILV   
                  37.16     1:23.81 (46.65)                                        
 10 Loughran, Megan R         12 RFAC-MR              1:27.60    1:25.85 SILV   
                  40.68     1:25.85 (45.17)                                        
 11 May, Kailen               12 Storm-MR             1:23.65    1:26.41        
                  40.34     1:26.41 (46.07)                                        
 12 Brewer, Annie C           11 Jcc-MR               1:39.79    1:29.76        
                  41.96     1:29.76 (47.80)                                        
 13 MacDonald, Kate           11 CFJV-MR              1:37.26    1:32.18        
                  43.26     1:32.18 (48.92)                                        
 14 Getman, Maddie G          11 Storm-MR             1:41.81    1:33.35        
                  40.88     1:33.35 (52.47)                                        
 -- Aery, Christine           11 CFJV-MR              1:40.03         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  43.96          DQ (53.35)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:29.49  JO
              2:48.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pryne, Jess L             12 NYSA-MR              2:21.14    2:25.12 ZQ     
                  31.32     1:06.03 (34.71)     1:51.13 (45.10)     2:25.12 (33.99)
  2 Dankner, Sam r            12 Team Rockland-MR     2:43.00    2:35.70 SILV   
                  34.15     1:15.65 (41.50)     2:01.00 (45.35)     2:35.70 (34.70)
  3 Kropaneva, Alexandra L    11 MPNY-MR              2:40.99    2:38.03 SILV   
                  36.69     1:15.91 (39.22)     2:02.66 (46.75)     2:38.03 (35.37)
  4 Grasso, Emily             11 Storm-MR             2:45.56    2:38.13 SILV   
                  35.34     1:15.88 (40.54)     2:00.14 (44.26)     2:38.13 (37.99)
  5 Cohen, Emily Z            12 RFAC-MR              2:48.80    2:41.63 SILV   
                  35.11     1:17.00 (41.89)     2:04.66 (47.66)     2:41.63 (36.97)
  6 Edwards, Madison          11 Storm-MR             2:47.02    2:42.18 SILV   
                  35.95     1:16.07 (40.12)     2:05.27 (49.20)     2:42.18 (36.91)
  7 Walsh, Maggie             12 Storm-MR             2:45.44    2:43.15 SILV   
                  36.49     1:16.44 (39.95)     2:06.45 (50.01)     2:43.15 (36.70)
  8 Culhane, Dana             11 Storm-MR             2:41.71    2:45.25 SILV   
                  34.87     1:16.81 (41.94)     2:10.24 (53.43)     2:45.25 (35.01)
  9 Labita, Julia             12 NYSA-MR              2:44.91    2:45.41 SILV   
                  36.82     1:19.86 (43.04)     2:08.24 (48.38)     2:45.41 (37.17)
 10 Luongo, Maya              11 Storm-MR             2:44.91    2:48.70        
                  36.19     1:18.80 (42.61)     2:09.49 (50.69)     2:48.70 (39.21)
 11 Harrison, Olivia T        12 Jcc-MR               2:51.26    2:49.09        
                  35.58     1:18.20 (42.62)     2:09.33 (51.13)     2:49.09 (39.76)
 12 May, Kailen               12 Storm-MR             2:48.84    2:50.58        
                  40.25     1:24.56 (44.31)     2:14.54 (49.98)     2:50.58 (36.04)
 13 Wedlick, Elly             12 NYSA-MR              2:48.54    2:50.70        
                  38.29     1:21.48 (43.19)     2:13.80 (52.32)     2:50.70 (36.90)
 14 Hoffman, Taylor           12 Storm-MR             2:58.19    2:51.46        
                  36.30     1:20.39 (44.09)     2:11.48 (51.09)     2:51.46 (39.98)
 15 Reilly, Courtney          12 Storm-MR             2:53.97    2:54.13        
                  38.03     1:22.10 (44.07)     2:15.33 (53.23)     2:54.13 (38.80)
 16 Cook, April M             12 RFAC-MR              2:59.56    2:55.36        
                  39.00     1:22.33 (43.33)     2:17.28 (54.95)     2:55.36 (38.08)
 17 Padilla, Gabby            11 Storm-MR             3:01.92    2:56.06        
                  39.80     1:26.18 (46.38)     2:19.27 (53.09)     2:56.06 (36.79)
 18 Rackoff, Maya A           12 Jcc-MR               2:52.47    2:57.58        
                  39.52     1:24.55 (45.03)     2:18.55 (54.00)     2:57.58 (39.03)
 19 MacDonald, Kate           11 CFJV-MR              3:06.34    2:57.72        
                  39.99     1:22.96 (42.97)     2:18.93 (55.97)     2:57.72 (38.79)
 20 Brewer, Annie C           11 Jcc-MR               3:10.00    2:57.75        
                  40.71     1:25.95 (45.24)     2:16.98 (51.03)     2:57.75 (40.77)
 21 Kletter, Jackie R         12 Jcc-MR               2:54.46    2:57.76        
                  38.52     1:24.61 (46.09)     2:19.38 (54.77)     2:57.76 (38.38)
 22 Angelino, Adeline         12 Storm-MR             3:02.27    2:57.99        
                  42.18     1:27.96 (45.78)     2:18.32 (50.36)     2:57.99 (39.67)
 23 Ashley, Rachel            12 CFJV-MR              3:00.42    2:58.18        
                  38.80     1:21.03 (42.23)     2:17.51 (56.48)     2:58.18 (40.67)
 24 Morgante, Kayla           12 CFJV-MR              3:10.84    2:59.26        
                  38.32     1:23.22 (44.90)     2:18.38 (55.16)     2:59.26 (40.88)
 25 Odell, Samantha           11 Storm-MR             3:22.56    3:21.09        
                                1:32.22 ( )   2:35.90 (1:03.68)     3:21.09 (45.19)
 -- Grizzaffi, Carly          12 Storm-MR             3:22.45         DQ        
      Did not finish on back - back
                  41.77     1:28.40 (46.63)     2:27.86 (59.46)          DQ (44.76)
 -- Mannion, Kristin          12 Storm-MR             3:03.72         DQ        
      Did not finish on back - back
                  45.40     1:33.73 (48.33)     2:23.44 (49.71)          DQ (45.43)
 -- Stoll, Olivia P           11 Storm-MR             3:37.75         NS        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  ZQ
                26.69  JO
                28.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saliy, Laura E            13 MPNY-MR                27.72      27.51 SILV   
  2 Jaimes, Linda G           14 Empire-MR              27.02      27.62 SILV   
  3 Curran, Olivia N          14 Empire-MR              27.05      27.73 SILV   
  4 Lau, Emilee               14 McBurney 14-15-MR      28.70      28.40 SILV   
  5 Ashikari, Emily           14 Storm-MR               28.89      28.52 SILV   
  6 Simpfenderfer, Kimberly   13 RFAC-MR                29.33      29.29        
  7 Nishiwaki, Abigail N      13 Empire-MR              29.32      29.34        
  8 Brega, Caroline           14 Team Rockland-MR       29.23      29.38        
  9 Yen, Becca                13 RFAC-MR                29.26      29.58        
 10 Lerner, Charlotte         13 Storm-MR               28.79      29.59        
 11 Eckerle, Christina        14 Team Rockland-MR       29.57      29.61        
 12 Simpson, Shae K           13 Jcc-MR                 29.68      29.71        
 12 Mcnamara, Kelcie H        14 Team Rockland-MR       29.22      29.71        
 14 Caoili, Kayla M           14 NYSA-MR                29.23      29.79        
 15 Leishman, Belle E         14 NYSA-MR                30.44      29.94        
 16 Christensen, Marcella R   14 NYSA-MR                29.61      30.08        
 17 Leopizzi, Michela N       13 Empire-MR              28.92      30.27        
 18 Cohen, Hannah G           13 Storm-MR               30.64      30.47        
 19 Driesen, Bella            13 Storm-MR               30.79      31.40        
 20 Filardi, Lauren E         13 Empire-MR              30.56      31.43        
 21 Bogart, Claire O          13 Empire-MR              29.36      31.60        
 22 Galeano, Sam R            14 NYSA-MR                32.00      31.64        
 23 Engel, Julianna M         13 Team Rockland-MR       30.53      31.77        
 24 Maresca, Amanda C         14 RFAC-MR                31.41      32.02        
 25 Begley, Molly             14 Storm-MR               33.84      33.66        
 26 McGuire, Lauren X         13 NYSA-MR                   NT      33.95        
 27 Martin, Erin T            13 NYSA-MR                33.73      34.69        
 28 Brattoli, Ava I           13 Empire-MR              33.91      35.08        
 29 Bertozzi, Sabina          13 McBurney 14-15-MR      36.80      37.04        
 30 Mulvey, Caitlin           13 NYSA-MR                   NT      38.95        
 -- Hall, Katelyn M           14 NYSA-MR                   NT         DQ        
 -- Romano, Maggie            14 Team Rockland-MR       29.55         NS        
 -- Chan, Mandy               13 Unmetro-MR             28.72         NS        
 -- Schmelzer, Lydia A        14 Jcc-MR                 29.94         NS        
 -- Tillmann, Valentina L     13 Empire-MR              28.32         NS        
 -- Salcedo, Bianca M         14 Unhes-Mr-MR            25.12         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  ZQ
                57.99  JO
              1:03.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          14 RFAC-MR                55.95      55.76 ZQ     
                  27.29       55.76 (28.47)                                        
  2 Tuchman, Emily            14 Storm-MR             1:04.82      58.94 SILV   
                  28.62       58.94 (30.32)                                        
  3 McNulty, Peyton           14 BDA-MA                 59.82      59.95 SILV   
                  29.18       59.95 (30.77)                                        
  4 Jaimes, Linda G           14 Empire-MR              58.13      59.97 SILV   
                  28.92       59.97 (31.05)                                        
  5 Chan, Mandy               13 Unmetro-MR           1:01.13    1:00.35 SILV   
                  29.40     1:00.35 (30.95)                                        
  6 Rosenthal, Molly          13 Storm-MR             1:00.05    1:00.42 SILV   
                  29.28     1:00.42 (31.14)                                        
  7 Cleary, Hannah M          14 Empire-MR              59.01    1:00.58 SILV   
                  29.22     1:00.58 (31.36)                                        
  8 Ashikari, Emily           14 Storm-MR             1:03.05    1:00.73 SILV   
                  29.30     1:00.73 (31.43)                                        
  9 Curran, Olivia N          14 Empire-MR              58.95    1:00.84 SILV   
                  29.36     1:00.84 (31.48)                                        
 10 Yen, Amanda C             14 RFAC-MR              1:00.45    1:01.17 SILV   
                  29.48     1:01.17 (31.69)                                        
 11 McNamara, Lexi R          13 Empire-MR              57.83    1:01.42 SILV   
                  29.95     1:01.42 (31.47)                                        
 12 Levy, Ariella             14 Team Rockland-MR     1:02.46    1:01.63 SILV   
                  28.91     1:01.63 (32.72)                                        
 13 Saliy, Laura E            13 MPNY-MR              1:00.37    1:01.65 SILV   
                  29.67     1:01.65 (31.98)                                        
 14 Gonzalez, Angelina        14 MPNY-MR              1:03.15    1:02.18 SILV   
                  29.76     1:02.18 (32.42)                                        
 15 Yen, Becca                13 RFAC-MR              1:03.57    1:02.94 SILV   
                  30.28     1:02.94 (32.66)                                        
 16 Romano, Maggie            14 Team Rockland-MR     1:01.35    1:03.34        
                  30.44     1:03.34 (32.90)                                        
 17 Cioffi, Chenoa C          13 Empire-MR            1:04.47    1:03.37        
                  30.29     1:03.37 (33.08)                                        
 18 Simpfenderfer, Kimberly   13 RFAC-MR              1:01.34    1:03.42        
                  30.37     1:03.42 (33.05)                                        
 19 Lerner, Charlotte         13 Storm-MR             1:03.41    1:03.96        
                  30.73     1:03.96 (33.23)                                        
 20 Tillmann, Valentina L     13 Empire-MR            1:02.63    1:04.12        
                  31.30     1:04.12 (32.82)                                        
 21 Eckerle, Christina        14 Team Rockland-MR     1:03.24    1:04.47        
                  30.95     1:04.47 (33.52)                                        
 22 Javenes, Kali             14 Team Rockland-MR     1:04.94    1:04.51        
                  30.92     1:04.51 (33.59)                                        
 23 Jaeger, Caroline O        13 NYSA-MR              1:01.88    1:04.70        
                  31.15     1:04.70 (33.55)                                        
 24 Nishiwaki, Abigail N      13 Empire-MR            1:04.16    1:04.94        
                  30.84     1:04.94 (34.10)                                        
 25 Mcnamara, Kelcie H        14 Team Rockland-MR     1:02.97    1:05.22        
                  30.60     1:05.22 (34.62)                                        
 26 Christensen, Marcella R   14 NYSA-MR              1:04.94    1:05.44        
                  31.40     1:05.44 (34.04)                                        
 27 Leishman, Belle E         14 NYSA-MR              1:05.63    1:05.58        
                  30.97     1:05.58 (34.61)                                        
 28 Leopizzi, Michela N       13 Empire-MR            1:03.66    1:06.08        
                  30.54     1:06.08 (35.54)                                        
 29 Simpson, Shae K           13 Jcc-MR               1:07.38    1:06.11        
                  31.39     1:06.11 (34.72)                                        
 30 Wolter, Erin P            13 Empire-MR            1:03.03    1:06.48        
                  31.74     1:06.48 (34.74)                                        
 31 Brega, Caroline           14 Team Rockland-MR     1:03.59    1:07.14        
                  32.26     1:07.14 (34.88)                                        
 32 Filardi, Lauren E         13 Empire-MR            1:05.66    1:07.69        
                  32.31     1:07.69 (35.38)                                        
 33 Doumar, Chloe *           13 Jcc-MR               1:07.18    1:07.84        
                  32.80     1:07.84 (35.04)                                        
 34 Bogart, Claire O          13 Empire-MR            1:05.68    1:07.87        
                  32.34     1:07.87 (35.53)                                        
 35 Cohen, Hannah G           13 Storm-MR             1:07.49    1:07.95        
                  33.18     1:07.95 (34.77)                                        
 36 Engel, Julianna M         13 Team Rockland-MR     1:06.32    1:07.97        
                  32.87     1:07.97 (35.10)                                        
 37 Kassabian, Nicole M       13 Empire-MR            1:07.01    1:08.11        
                  32.84     1:08.11 (35.27)                                        
 38 Kerrigan, Kayla           14 NYSA-MR              1:08.66    1:08.23        
                  32.82     1:08.23 (35.41)                                        
 39 Zararis, Alex             14 Team Rockland-MR     1:05.69    1:09.10        
                  32.85     1:09.10 (36.25)                                        
 40 Driesen, Bella            13 Storm-MR             1:06.42    1:09.21        
                  32.84     1:09.21 (36.37)                                        
 41 Paz, Cristina             13 Empire-MR            1:10.67    1:10.96        
                  33.40     1:10.96 (37.56)                                        
 42 Schwartz, Sadie I         14 Jcc-MR               1:11.75    1:11.13        
                  33.11     1:11.13 (38.02)                                        
 43 Maresca, Amanda C         14 RFAC-MR              1:10.85    1:11.96        
                  34.38     1:11.96 (37.58)                                        
 44 Begley, Molly             14 Storm-MR             1:17.96    1:14.15        
                  35.49     1:14.15 (38.66)                                        
 45 McGuire, Lauren X         13 NYSA-MR                   NT    1:14.86        
                  35.56     1:14.86 (39.30)                                        
 46 Brattoli, Ava I           13 Empire-MR            1:15.95    1:15.64        
                  35.48     1:15.64 (40.16)                                        
 -- Bertozzi, Sabina          13 McBurney 14-15-MR    1:30.32         NS        
 -- Hall, Katelyn M           14 NYSA-MR                   NT         NS        
 -- Pastor, Selena            13 NYSA-MR              1:01.80         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:05.69  ZQ
              2:05.69  JO
              2:16.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartigan, Maddie R        14 Empire-MR            1:51.91    2:01.67 ZQ     
                  27.54       58.26 (30.72)     1:30.53 (32.27)     2:01.67 (31.14)
  2 Tuchman, Emily            14 Storm-MR             2:16.10    2:07.59 SILV   
                  29.54     1:02.17 (32.63)     1:36.01 (33.84)     2:07.59 (31.58)
  3 McNulty, Peyton           14 BDA-MA               2:10.16    2:07.84 SILV   
                  29.70     1:02.28 (32.58)     1:35.64 (33.36)     2:07.84 (32.20)
  4 Curran, Olivia N          14 Empire-MR            2:07.10    2:09.25 SILV   
                  29.78     1:02.91 (33.13)     1:36.47 (33.56)     2:09.25 (32.78)
  5 Ashikari, Emily           14 Storm-MR             2:13.78    2:11.72 SILV   
                  29.78     1:03.44 (33.66)     1:38.02 (34.58)     2:11.72 (33.70)
  6 Jaimes, Linda G           14 Empire-MR            2:04.62    2:12.42 SILV   
                  29.43     1:03.00 (33.57)     1:37.86 (34.86)     2:12.42 (34.56)
  7 Rosenthal, Molly          13 Storm-MR             2:11.63    2:13.60 SILV   
                  30.49     1:04.25 (33.76)     1:38.59 (34.34)     2:13.60 (35.01)
  8 Thier, Haley A            13 BDA-MA               2:20.59    2:13.62 SILV   
                  30.51     1:04.68 (34.17)     1:39.14 (34.46)     2:13.62 (34.48)
  9 Allan, Sophia G           13 Empire-MR            2:16.33    2:15.42 SILV   
                  31.05     1:05.83 (34.78)     1:41.50 (35.67)     2:15.42 (33.92)
 10 Simpfenderfer, Kimberly   13 RFAC-MR              2:14.98    2:15.66 SILV   
                  31.36     1:06.09 (34.73)     1:41.31 (35.22)     2:15.66 (34.35)
 11 Cioffi, Chenoa C          13 Empire-MR            2:18.71    2:16.00 SILV   
                  31.19     1:06.29 (35.10)     1:41.84 (35.55)     2:16.00 (34.16)
 12 Romano, Maggie            14 Team Rockland-MR     2:11.74    2:16.27 SILV   
                  30.52     1:04.89 (34.37)     1:40.52 (35.63)     2:16.27 (35.75)
 13 Gonzalez, Angelina        14 MPNY-MR              2:18.80    2:16.72 SILV   
                  30.60     1:05.17 (34.57)     1:40.86 (35.69)     2:16.72 (35.86)
 14 Tillmann, Valentina L     13 Empire-MR            2:13.70    2:18.68        
                  31.34     1:06.57 (35.23)     1:43.05 (36.48)     2:18.68 (35.63)
 15 Christensen, Marcella R   14 NYSA-MR              2:23.43    2:22.48        
                  32.51     1:08.99 (36.48)     1:45.79 (36.80)     2:22.48 (36.69)
 16 Bogart, Claire O          13 Empire-MR            2:22.19    2:22.80        
                  31.36     1:07.71 (36.35)     1:46.05 (38.34)     2:22.80 (36.75)
 16 Lerner, Charlotte         13 Storm-MR             2:20.30    2:22.80        
                  31.29     1:07.66 (36.37)     1:45.61 (37.95)     2:22.80 (37.19)
 18 Modugno, Sabina T         13 NYSA-MR              2:19.64    2:23.48        
                  31.67     1:07.75 (36.08)     1:46.46 (38.71)     2:23.48 (37.02)
 19 Mcnamara, Kelcie H        14 Team Rockland-MR     2:22.26    2:23.93        
                  32.36     1:08.93 (36.57)     1:46.15 (37.22)     2:23.93 (37.78)
 20 Javenes, Kali             14 Team Rockland-MR     2:18.14    2:23.96        
                  33.03                             1:47.95 ( )     2:23.96 (36.01)
 21 Wolter, Erin P            13 Empire-MR            2:15.26    2:24.64        
                  32.42     1:10.23 (37.81)     1:48.33 (38.10)     2:24.64 (36.31)
 22 Caoili, Kayla M           14 NYSA-MR              2:20.00    2:26.74        
                  31.97     1:08.94 (36.97)     1:47.51 (38.57)     2:26.74 (39.23)
 23 Eckerle, Christina        14 Team Rockland-MR     2:15.67    2:28.38        
                  32.64     1:10.11 (37.47)     1:49.18 (39.07)     2:28.38 (39.20)
 24 Driesen, Bella            13 Storm-MR             2:27.31    2:28.74        
                  33.37     1:11.61 (38.24)     1:50.79 (39.18)     2:28.74 (37.95)
 25 Cohen, Hannah G           13 Storm-MR             2:29.62    2:28.75        
                  33.70     1:13.43 (39.73)     1:52.38 (38.95)     2:28.75 (36.37)
 26 Brega, Caroline           14 Team Rockland-MR     2:26.94    2:29.67        
                  33.64     1:12.85 (39.21)     1:52.49 (39.64)     2:29.67 (37.18)
 27 Peris, Sophia             14 Storm-MR             2:29.86    2:29.77        
                  34.68     1:12.66 (37.98)     1:51.77 (39.11)     2:29.77 (38.00)
 28 Simpson, Shae K           13 Jcc-MR               2:30.87    2:29.81        
                  32.88     1:10.91 (38.03)     1:51.25 (40.34)     2:29.81 (38.56)
 29 Zararis, Alex             14 Team Rockland-MR     2:28.15    2:29.96        
                  34.75     1:12.83 (38.08)     1:51.61 (38.78)     2:29.96 (38.35)
 30 Hall, Katelyn M           14 NYSA-MR                   NT    2:38.12        
                  33.46     1:13.94 (40.48)     1:57.46 (43.52)     2:38.12 (40.66)
 31 Galeano, Sam R            14 NYSA-MR              2:35.00    2:38.56        
                  36.76     1:16.01 (39.25)     1:57.69 (41.68)     2:38.56 (40.87)
 32 Begley, Molly             14 Storm-MR             2:50.92    2:40.69        
                  35.80     1:15.64 (39.84)     1:57.90 (42.26)     2:40.69 (42.79)
 33 Martin, Erin T            13 NYSA-MR              2:43.51    2:45.90        
                  37.43     1:19.21 (41.78)     2:02.52 (43.31)     2:45.90 (43.38)
 -- Schmelzer, Lydia A        14 Jcc-MR               2:22.92         NS        
 -- Chan, Mandy               13 Unmetro-MR           2:13.00         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  13-14 ZQ
              5:35.99  13-14 JO
              5:50.59  13-14 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNulty, Peyton           14 BDA-MA               5:44.24    5:34.05 JO     
  2 Ashikari, Emily           14 Storm-MR             6:15.99    5:43.52 SILV   
                  31.31     1:05.64 (34.33)     1:41.22 (35.58)     2:16.55 (35.33)
        2:52.20 (35.65)     3:27.81 (35.61)     4:02.33 (34.52)     4:37.13 (34.80)
        5:11.45 (34.32)     5:43.52 (32.07)                                        
  3 Jaimes, Linda G           14 Empire-MR            5:30.50    5:47.08 SILV   
                  29.63     1:03.31 (33.68)     1:39.30 (35.99)     2:14.92 (35.62)
        2:50.47 (35.55)     3:26.32 (35.85)     4:02.13 (35.81)     4:37.76 (35.63)
        5:13.41 (35.65)     5:47.08 (33.67)                                        
  4 Cleary, Hannah M          14 Empire-MR            5:37.21    5:47.68 SILV   
                  30.21     1:03.86 (33.65)     1:38.13 (34.27)     2:13.08 (34.95)
        2:48.20 (35.12)     3:23.57 (35.37)     3:59.66 (36.09)     4:35.90 (36.24)
        5:11.98 (36.08)     5:47.68 (35.70)                                        
  5 Tuchman, Emily            14 Storm-MR             6:05.99    5:51.16        
                  31.90     1:07.24 (35.34)     1:44.62 (37.38)     2:20.85 (36.23)
        2:56.88 (36.03)     3:33.34 (36.46)     4:09.90 (36.56)     4:44.49 (34.59)
        5:18.96 (34.47)     5:51.16 (32.20)                                        
  6 Thier, Haley A            13 BDA-MA               6:13.16    5:54.68        
                  30.45     1:04.94 (34.49)     1:41.07 (36.13)     2:17.51 (36.44)
        2:53.81 (36.30)     3:30.50 (36.69)     4:07.36 (36.86)     4:43.97 (36.61)
        5:20.01 (36.04)     5:54.68 (34.67)                                        
  7 Wolter, Erin P            13 Empire-MR            5:53.37    5:54.72        
  8 Kumagai, Nana             13 Empire-MR            5:55.84    5:56.89        
  9 Cioffi, Chenoa C          13 Empire-MR            6:33.46    5:57.50        
                  31.31     1:06.90 (35.59)     1:43.38 (36.48)     2:20.19 (36.81)
        2:57.32 (37.13)     3:34.54 (37.22)     4:11.69 (37.15)     4:48.33 (36.64)
        5:24.57 (36.24)     5:57.50 (32.93)                                        
 10 Romano, Maggie            14 Team Rockland-MR     5:56.41    5:59.50        
 11 Javenes, Kali             14 Team Rockland-MR     6:00.30    6:01.71        
                  32.43     1:08.00 (35.57)     1:44.98 (36.98)     2:21.83 (36.85)
        2:58.59 (36.76)     3:35.48 (36.89)   4:50.71 (1:15.23)     5:27.07 (36.36)
        6:01.71 (34.64)         6:01.71 ( )                                        
 12 Tillmann, Valentina L     13 Empire-MR            6:14.23    6:04.30        
                  30.96     1:07.14 (36.18)     1:44.96 (37.82)     2:21.91 (36.95)
        2:59.02 (37.11)     3:36.75 (37.73)     4:15.40 (38.65)     4:52.37 (36.97)
        5:28.90 (36.53)     6:04.30 (35.40)                                        
 13 Allan, Sophia G           13 Empire-MR            6:08.27    6:04.98        
                  32.70     1:08.07 (35.37)     1:45.63 (37.56)     2:22.44 (36.81)
        2:59.92 (37.48)     3:37.43 (37.51)     4:15.56 (38.13)     4:53.57 (38.01)
        5:30.70 (37.13)     6:04.98 (34.28)                                        
 14 Kassabian, Nicole M       13 Empire-MR            6:13.53    6:17.72        
                  32.33     1:08.69 (36.36)     1:46.81 (38.12)     2:24.98 (38.17)
        3:03.78 (38.80)     3:42.70 (38.92)     4:22.05 (39.35)     5:01.02 (38.97)
        5:39.42 (38.40)     6:17.72 (38.30)                                        
 15 Mcnamara, Kelcie H        14 Team Rockland-MR     6:50.77    6:25.52        
                  32.41     1:08.69 (36.28)     1:47.61 (38.92)     2:27.87 (40.26)
        3:08.72 (40.85)     3:49.72 (41.00)     4:30.13 (40.41)     5:11.38 (41.25)
        5:50.57 (39.19)     6:25.52 (34.95)                                        
 16 Driesen, Bella            13 Storm-MR             7:40.19    6:30.28        
                  33.11     1:11.52 (38.41)     1:51.09 (39.57)     2:30.75 (39.66)
        3:11.88 (41.13)     3:51.57 (39.69)     4:31.88 (40.31)     5:12.27 (40.39)
        5:52.07 (39.80)     6:30.28 (38.21)                                        
 17 Eckerle, Christina        14 Team Rockland-MR     6:06.40    6:33.03        
                  32.94     1:10.90 (37.96)     1:49.75 (38.85)     2:29.70 (39.95)
        3:10.64 (40.94)     3:51.80 (41.16)     4:31.97 (40.17)     5:12.11 (40.14)
        5:52.80 (40.69)     6:33.03 (40.23)                                        
 18 Deleon, Grace J           14 Team Rockland-MR     6:56.21    6:53.86        
                  35.06     1:14.40 (39.34)     1:56.50 (42.10)     2:39.52 (43.02)
        3:22.46 (42.94)     4:04.65 (42.19)     4:47.43 (42.78)     5:30.32 (42.89)
        6:13.54 (43.22)     6:53.86 (40.32)                                        
 19 Hall, Katelyn M           14 NYSA-MR                   NT    7:15.58        
                  34.77     1:15.43 (40.66)     1:59.04 (43.61)     2:44.50 (45.46)
        3:29.77 (45.27)     4:15.35 (45.58)     5:01.54 (46.19)     5:46.77 (45.23)
        6:31.84 (45.07)     7:15.58 (43.74)                                        
 -- Christensen, Marcella R   14 NYSA-MR              6:13.18         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNulty, Peyton           14 BDA-MA               1:03.87    1:03.23 ZQ     
                  31.41     1:03.23 (31.82)                                        
  2 Rosenthal, Molly          13 Storm-MR             1:07.07    1:05.42 ZQ     
                  32.03     1:05.42 (33.39)                                        
  3 Hartigan, Maddie R        14 Empire-MR            1:06.11    1:06.59 JO     
                  32.58     1:06.59 (34.01)                                        
  4 Tuchman, Emily            14 Storm-MR             1:09.21    1:06.65 SILV   
                  32.29     1:06.65 (34.36)                                        
  5 Saliy, Laura E            13 MPNY-MR              1:08.48    1:07.71 SILV   
                  32.94     1:07.71 (34.77)                                        
  6 Simpfenderfer, Kimberly   13 RFAC-MR              1:05.82    1:07.98 SILV   
                  32.94     1:07.98 (35.04)                                        
  7 Vleck, Sydney M           14 Empire-MR            1:06.39    1:09.07 SILV   
                  33.65     1:09.07 (35.42)                                        
  8 Allan, Sophia G           13 Empire-MR            1:09.10    1:09.62 SILV   
                  33.58     1:09.62 (36.04)                                        
  9 Lerner, Charlotte         13 Storm-MR             1:09.62    1:10.14 SILV   
                  33.80     1:10.14 (36.34)                                        
 10 Pastor, Selena            13 NYSA-MR              1:14.87    1:11.14 SILV   
                  34.41     1:11.14 (36.73)                                        
 11 Curran, Olivia N          14 Empire-MR            1:10.41    1:11.77 SILV   
                  35.02     1:11.77 (36.75)                                        
 12 Nishiwaki, Abigail N      13 Empire-MR            1:10.68    1:12.21 SILV   
                  35.30     1:12.21 (36.91)                                        
 13 Cioffi, Chenoa C          13 Empire-MR            1:11.86    1:12.67 SILV   
                  35.37     1:12.67 (37.30)                                        
 14 Kerrigan, Kayla           14 NYSA-MR                   NT    1:13.34 SILV   
                  35.76     1:13.34 (37.58)                                        
 15 Romano, Maggie            14 Team Rockland-MR     1:11.03    1:13.63 SILV   
                  35.68     1:13.63 (37.95)                                        
 16 Lau, Emilee               14 McBurney 14-15-MR    1:17.75    1:14.40 SILV   
                  35.11     1:14.40 (39.29)                                        
 17 Sidoti, Emma G            14 NYSA-MR              1:15.00    1:14.99 SILV   
                  35.15     1:14.99 (39.84)                                        
 18 Filardi, Lauren E         13 Empire-MR            1:13.64    1:15.58        
                  36.51     1:15.58 (39.07)                                        
 18 Levy, Ariella             14 Team Rockland-MR     1:24.47    1:15.58        
                  36.66     1:15.58 (38.92)                                        
 20 Christensen, Marcella R   14 NYSA-MR              1:19.02    1:15.60        
                  37.07     1:15.60 (38.53)                                        
 21 Leishman, Belle E         14 NYSA-MR              1:22.73    1:15.86        
                  36.53     1:15.86 (39.33)                                        
 22 Kassabian, Nicole M       13 Empire-MR            1:15.76    1:16.04        
                  36.76     1:16.04 (39.28)                                        
 23 Leopizzi, Michela N       13 Empire-MR            1:10.62    1:16.07        
                  35.99     1:16.07 (40.08)                                        
 24 Javenes, Kali             14 Team Rockland-MR     1:16.44    1:16.10        
                1:16.10         1:16.10 ( )                                        
 25 Kumagai, Nana             13 Empire-MR            1:15.58    1:16.54        
                  37.16     1:16.54 (39.38)                                        
 26 Bogart, Claire O          13 Empire-MR            1:12.41    1:16.62        
                  37.14     1:16.62 (39.48)                                        
 27 Engel, Julianna M         13 Team Rockland-MR     1:16.31    1:16.88        
                  37.98     1:16.88 (38.90)                                        
 28 Maresca, Amanda C         14 RFAC-MR              1:19.98    1:17.10        
                  37.86     1:17.10 (39.24)                                        
 29 Modugno, Sabina T         13 NYSA-MR              1:15.76    1:17.51        
                  37.49     1:17.51 (40.02)                                        
 30 Simpson, Shae K           13 Jcc-MR               1:18.67    1:17.53        
                  37.12     1:17.53 (40.41)                                        
 31 Begley, Molly             14 Storm-MR             1:24.56    1:18.83        
                  38.75     1:18.83 (40.08)                                        
 32 Tillmann, Valentina L     13 Empire-MR            1:13.69    1:18.84        
                  38.45     1:18.84 (40.39)                                        
 33 Brega, Caroline           14 Team Rockland-MR     1:17.68    1:19.30        
                  38.10     1:19.30 (41.20)                                        
 34 Wolter, Erin P            13 Empire-MR            1:11.49    1:19.80        
                  38.65     1:19.80 (41.15)                                        
 35 Galeano, Sam R            14 NYSA-MR              1:18.00    1:21.02        
                  39.65     1:21.02 (41.37)                                        
 35 Zararis, Alex             14 Team Rockland-MR     1:19.78    1:21.02        
                  38.85     1:21.02 (42.17)                                        
 37 Peris, Sophia             14 Storm-MR             1:20.64    1:21.29        
                  39.81     1:21.29 (41.48)                                        
 38 Mcnamara, Kelcie H        14 Team Rockland-MR     1:23.62    1:21.42        
                  39.80     1:21.42 (41.62)                                        
 39 Cohen, Hannah G           13 Storm-MR             1:22.12    1:21.92        
                  40.34     1:21.92 (41.58)                                        
 40 Brattoli, Ava I           13 Empire-MR            1:25.31    1:25.86        
 41 McGuire, Lauren X         13 NYSA-MR                   NT    1:26.80        
                  42.17     1:26.80 (44.63)                                        
 42 Martin, Erin T            13 NYSA-MR              1:34.65    1:35.86        
                  47.85     1:35.86 (48.01)                                        
 43 Bertozzi, Sabina          13 McBurney 14-15-MR    1:49.67    1:40.41        
                  44.86     1:40.41 (55.55)                                        
 -- Mulvey, Caitlin           13 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  45.16          DQ (51.52)                                        
 -- Salcedo, Bianca M         14 Unhes-Mr-MR          1:08.52         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.49  ZQ
              2:21.59  JO
              2:42.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNulty, Peyton           14 BDA-MA               2:18.41    2:17.48 ZQ     
                  33.45     1:08.41 (34.96)     1:43.62 (35.21)     2:17.48 (33.86)
  2 Tuchman, Emily            14 Storm-MR             2:27.30    2:23.32 SILV   
                  34.08     1:10.46 (36.38)     1:47.42 (36.96)     2:23.32 (35.90)
  3 Saliy, Laura E            13 MPNY-MR              2:26.00    2:23.50 SILV   
                  34.11     1:10.27 (36.16)     1:47.73 (37.46)     2:23.50 (35.77)
  4 Simpfenderfer, Kimberly   13 RFAC-MR              2:22.27    2:24.07 SILV   
                  34.37     1:11.12 (36.75)     1:48.32 (37.20)     2:24.07 (35.75)
  5 Chan, Mandy               13 Unmetro-MR           2:28.00    2:25.97 SILV   
                  34.99     1:11.97 (36.98)     1:50.01 (38.04)     2:25.97 (35.96)
  6 Thier, Haley A            13 BDA-MA               2:36.92    2:28.46 SILV   
                  34.80     1:12.45 (37.65)     1:50.86 (38.41)     2:28.46 (37.60)
  7 McNamara, Lexi R          13 Empire-MR            2:19.53    2:29.35 SILV   
                  35.20     1:12.80 (37.60)     1:51.60 (38.80)     2:29.35 (37.75)
  8 Allan, Sophia G           13 Empire-MR            2:29.70    2:31.68 SILV   
                  35.27     1:14.30 (39.03)     1:54.09 (39.79)     2:31.68 (37.59)
  9 Curran, Olivia N          14 Empire-MR            2:29.13    2:31.98 SILV   
                  35.84     1:14.36 (38.52)     1:53.42 (39.06)     2:31.98 (38.56)
 10 Lerner, Charlotte         13 Storm-MR             2:29.74    2:32.18 SILV   
                  34.68     1:14.05 (39.37)     1:53.92 (39.87)     2:32.18 (38.26)
 11 Cleary, Hannah M          14 Empire-MR            2:28.22    2:32.41 SILV   
                  35.64     1:13.78 (38.14)     1:52.89 (39.11)     2:32.41 (39.52)
 12 Cioffi, Chenoa C          13 Empire-MR            2:31.65    2:33.52 SILV   
                  36.33     1:15.30 (38.97)     1:55.16 (39.86)     2:33.52 (38.36)
 13 Pastor, Selena            13 NYSA-MR              2:33.65    2:33.71 SILV   
                  36.12     1:15.10 (38.98)     1:54.74 (39.64)     2:33.71 (38.97)
 14 Nishiwaki, Abigail N      13 Empire-MR            2:31.65    2:35.37 SILV   
                  35.91     1:14.44 (38.53)     1:54.63 (40.19)     2:35.37 (40.74)
 15 Romano, Maggie            14 Team Rockland-MR     2:34.69    2:35.77 SILV   
                  37.14     1:16.56 (39.42)     1:56.35 (39.79)     2:35.77 (39.42)
 16 Jaeger, Caroline O        13 NYSA-MR              2:34.62    2:36.93 SILV   
                  37.26     1:16.84 (39.58)     1:57.11 (40.27)     2:36.93 (39.82)
 17 Gonzalez, Angelina        14 MPNY-MR              2:45.77    2:39.18 SILV   
                  37.64     1:18.09 (40.45)     1:59.80 (41.71)     2:39.18 (39.38)
 18 Ashikari, Emily           14 Storm-MR             2:44.12    2:40.41 SILV   
                  38.63     1:19.19 (40.56)     2:00.52 (41.33)     2:40.41 (39.89)
 19 Tillmann, Valentina L     13 Empire-MR            2:33.94    2:41.73 SILV   
                  38.01     1:19.17 (41.16)     2:01.16 (41.99)     2:41.73 (40.57)
 20 Kumagai, Nana             13 Empire-MR            2:41.06    2:41.81 SILV   
                  38.22     1:19.13 (40.91)     2:01.09 (41.96)     2:41.81 (40.72)
 21 Kassabian, Nicole M       13 Empire-MR            2:39.70    2:42.10 SILV   
                  38.26     1:18.85 (40.59)     1:59.95 (41.10)     2:42.10 (42.15)
 22 Leopizzi, Michela N       13 Empire-MR            2:34.19    2:42.94 SILV   
                  36.95     1:17.93 (40.98)     2:01.15 (43.22)     2:42.94 (41.79)
 23 Wolter, Erin P            13 Empire-MR            2:38.10    2:43.60        
                  37.89     1:18.97 (41.08)     2:01.66 (42.69)     2:43.60 (41.94)
 24 Filardi, Lauren E         13 Empire-MR            2:39.62    2:43.68        
                  37.09     1:18.01 (40.92)     2:00.60 (42.59)     2:43.68 (43.08)
 25 Bogart, Claire O          13 Empire-MR            2:34.65    2:44.12        
                  37.61     1:19.09 (41.48)     2:01.85 (42.76)     2:44.12 (42.27)
 26 Christensen, Marcella R   14 NYSA-MR              3:01.50    2:45.68        
                  39.13     1:21.44 (42.31)     2:04.89 (43.45)     2:45.68 (40.79)
 27 Doumar, Chloe *           13 Jcc-MR               2:41.56    2:48.69        
                  38.80     1:21.57 (42.77)     2:06.02 (44.45)     2:48.69 (42.67)
 28 Begley, Molly             14 Storm-MR             2:54.96    2:50.00        
                  39.55     1:21.53 (41.98)     2:05.98 (44.45)     2:50.00 (44.02)
 29 Cohen, Hannah G           13 Storm-MR             2:52.39    2:51.72        
                  40.18     1:25.32 (45.14)     2:09.98 (44.66)     2:51.72 (41.74)
 30 Galeano, Sam R            14 NYSA-MR              2:50.95    2:54.42        
                  42.75     1:27.01 (44.26)     2:11.10 (44.09)     2:54.42 (43.32)
 31 Paz, Cristina             13 Empire-MR            2:51.82    2:56.91        
                  41.71     1:25.81 (44.10)     2:12.09 (46.28)     2:56.91 (44.82)
 32 Brattoli, Ava I           13 Empire-MR            3:00.76    3:00.85        
                  41.35     1:27.43 (46.08)   3:00.85 (1:33.42)                    
 -- Simpson, Shae K           13 Jcc-MR               2:47.61         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  39.40     1:21.25 (41.85)     2:04.96 (43.71)          DQ (43.30)
 -- Bertozzi, Sabina          13 McBurney 14-15-MR    3:40.00         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yen, Amanda C             14 RFAC-MR              1:15.98    1:16.93 SILV   
                  36.94     1:16.93 (39.99)                                        
  2 Levy, Ariella             14 Team Rockland-MR     1:18.14    1:18.80 SILV   
                  37.63     1:18.80 (41.17)                                        
  3 Cleary, Hannah M          14 Empire-MR            1:13.41    1:19.11 SILV   
                  37.45     1:19.11 (41.66)                                        
  4 Kumagai, Nana             13 Empire-MR            1:17.49    1:20.40 SILV   
                  38.04     1:20.40 (42.36)                                        
  5 Chan, Mandy               13 Unmetro-MR           1:23.46    1:20.57 SILV   
                  38.37     1:20.57 (42.20)                                        
  6 Allan, Sophia G           13 Empire-MR            1:20.41    1:21.53 SILV   
                  38.26     1:21.53 (43.27)                                        
  7 Yen, Becca                13 RFAC-MR              1:20.26    1:22.39 SILV   
                  38.97     1:22.39 (43.42)                                        
  8 Rosenthal, Molly          13 Storm-MR             1:21.73    1:22.95 SILV   
                  38.67     1:22.95 (44.28)                                        
  9 Kerrigan, Kayla           14 NYSA-MR                   NT    1:25.00        
                  40.28     1:25.00 (44.72)                                        
 10 Schwartz, Sadie I         14 Jcc-MR               1:26.50    1:25.42        
                  40.14     1:25.42 (45.28)                                        
 11 Pastor, Selena            13 NYSA-MR                   NT    1:26.26        
                  41.53     1:26.26 (44.73)                                        
 12 Engel, Julianna M         13 Team Rockland-MR     1:25.27    1:27.45        
                  41.92     1:27.45 (45.53)                                        
 13 Leishman, Belle E         14 NYSA-MR              1:28.90    1:28.53        
                  41.58     1:28.53 (46.95)                                        
 14 Zararis, Alex             14 Team Rockland-MR     1:27.21    1:28.78        
                  43.06     1:28.78 (45.72)                                        
 15 Brega, Caroline           14 Team Rockland-MR     1:26.26    1:29.16        
                  42.91     1:29.16 (46.25)                                        
 16 Brattoli, Ava I           13 Empire-MR            1:26.33    1:29.20        
                  41.86     1:29.20 (47.34)                                        
 17 Christensen, Marcella R   14 NYSA-MR              1:33.59    1:30.21        
                  42.95     1:30.21 (47.26)                                        
 18 Leopizzi, Michela N       13 Empire-MR            1:30.33    1:30.44        
                  42.76     1:30.44 (47.68)                                        
 19 Driesen, Bella            13 Storm-MR             1:29.98    1:30.56        
                  42.88     1:30.56 (47.68)                                        
 20 Maresca, Amanda C         14 RFAC-MR              1:30.04    1:31.54        
                  43.05     1:31.54 (48.49)                                        
 21 Romano, Maggie            14 Team Rockland-MR     1:30.61    1:34.64        
                  44.87     1:34.64 (49.77)                                        
 22 Javenes, Kali             14 Team Rockland-MR     1:33.45    1:35.53        
                  44.41     1:35.53 (51.12)                                        
 23 Mcnamara, Kelcie H        14 Team Rockland-MR     1:37.01    1:36.26        
                  45.75     1:36.26 (50.51)                                        
 24 Begley, Molly             14 Storm-MR             1:36.71    1:37.04        
                  45.70     1:37.04 (51.34)                                        
 25 Galeano, Sam R            14 NYSA-MR              1:35.97    1:37.96        
                  48.66     1:37.96 (49.30)                                        
 26 Eckerle, Christina        14 Team Rockland-MR     1:35.35    1:39.29        
                  45.68     1:39.29 (53.61)                                        
 27 Paz, Cristina             13 Empire-MR            1:35.55    1:41.13        
                  47.86     1:41.13 (53.27)                                        
 -- Hall, Katelyn M           14 NYSA-MR                   NT         NS        
 -- Bertozzi, Sabina          13 McBurney 14-15-MR    1:50.26         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
              2:56.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vleck, Sydney M           14 Empire-MR            2:29.55    2:41.34 JO     
                  35.93     1:16.69 (40.76)     1:58.83 (42.14)     2:41.34 (42.51)
  2 Hartigan, Maddie R        14 Empire-MR            2:34.35    2:45.43 SILV   
                  38.07     1:20.45 (42.38)     2:03.15 (42.70)     2:45.43 (42.28)
  3 Yen, Becca                13 RFAC-MR              2:51.14    2:52.14 SILV   
                  39.45     1:23.71 (44.26)     2:08.85 (45.14)     2:52.14 (43.29)
  4 Levy, Ariella             14 Team Rockland-MR     2:50.07    2:52.66 SILV   
                  39.01     1:22.54 (43.53)     2:07.81 (45.27)     2:52.66 (44.85)
  5 Kumagai, Nana             13 Empire-MR            2:48.33    2:52.96 SILV   
                  39.76     1:22.74 (42.98)     2:07.74 (45.00)     2:52.96 (45.22)
  6 McNulty, Peyton           14 BDA-MA               2:47.63    2:56.04 SILV   
                  40.92     1:26.62 (45.70)     2:12.09 (45.47)     2:56.04 (43.95)
  7 Allan, Sophia G           13 Empire-MR            2:59.42    2:56.54 SILV   
                  39.68     1:24.96 (45.28)     2:11.33 (46.37)     2:56.54 (45.21)
  8 Kerrigan, Kayla           14 NYSA-MR              3:01.30    2:57.26        
                  40.49     1:25.13 (44.64)     2:12.09 (46.96)     2:57.26 (45.17)
  9 Kassabian, Nicole M       13 Empire-MR            2:56.39    2:58.18        
                  40.71     1:25.84 (45.13)     2:11.79 (45.95)     2:58.18 (46.39)
 10 Gonzalez, Angelina        14 MPNY-MR              3:04.19    2:58.72        
                  38.08     1:23.93 (45.85)     2:11.72 (47.79)     2:58.72 (47.00)
 11 Rosenthal, Molly          13 Storm-MR             2:57.28    2:58.84        
                  40.44     1:25.63 (45.19)     2:12.27 (46.64)     2:58.84 (46.57)
 12 Thier, Haley A            13 BDA-MA               4:12.86    2:58.98        
                  39.67     1:25.05 (45.38)     2:12.34 (47.29)     2:58.98 (46.64)
 13 Pastor, Selena            13 NYSA-MR              3:11.88    3:03.32        
                  40.70     1:26.36 (45.66)     2:15.49 (49.13)     3:03.32 (47.83)
 14 Brattoli, Ava I           13 Empire-MR            3:04.82    3:09.93        
                  41.73     1:30.87 (49.14)     2:20.93 (50.06)     3:09.93 (49.00)
 15 Peris, Sophia             14 Storm-MR             3:20.09    3:11.75        
                  44.15     1:31.84 (47.69)     2:22.06 (50.22)     3:11.75 (49.69)
 16 Leishman, Belle E         14 NYSA-MR              2:55.55    3:12.61        
                  42.67     1:31.13 (48.46)     2:21.97 (50.84)     3:12.61 (50.64)
 17 Maresca, Amanda C         14 RFAC-MR              3:16.70    3:13.27        
                  43.80     1:32.22 (48.42)     2:23.89 (51.67)     3:13.27 (49.38)
 18 Driesen, Bella            13 Storm-MR             3:09.45    3:15.43        
                  44.02     1:34.11 (50.09)     2:25.01 (50.90)     3:15.43 (50.42)
 19 Sidoti, Emma G            14 NYSA-MR              3:26.13    3:25.46        
                  45.08     1:38.57 (53.49)     2:33.71 (55.14)     3:25.46 (51.75)
 -- Saliy, Laura E            13 MPNY-MR              2:52.00         DQ        
      One hand touch
                  37.91     1:20.93 (43.02)     2:05.07 (44.14)          DQ (42.64)
 -- Bertozzi, Sabina          13 McBurney 14-15-MR    3:30.00         DQ        
      One hand touch
                  50.82     1:46.85 (56.03)     2:45.42 (58.57)                    
 -- Chan, Mandy               13 Unmetro-MR           2:59.00         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaimes, Linda G           14 Empire-MR            1:02.15    1:04.53 ZQ     
                  29.82     1:04.53 (34.71)                                        
  2 Tuchman, Emily            14 Storm-MR             1:14.81    1:05.94 SILV   
                  30.89     1:05.94 (35.05)                                        
  3 Kumagai, Nana             13 Empire-MR            1:07.92    1:09.56 SILV   
                  31.77     1:09.56 (37.79)                                        
  4 Thier, Haley A            13 BDA-MA               1:11.76    1:11.99        
                  33.07     1:11.99 (38.92)                                        
  5 Caoili, Kayla M           14 NYSA-MR              1:12.03    1:12.79        
                  33.41     1:12.79 (39.38)                                        
  6 Nishiwaki, Abigail N      13 Empire-MR            1:11.66    1:12.94        
                  33.06     1:12.94 (39.88)                                        
  7 Modugno, Sabina T         13 NYSA-MR              1:13.52    1:16.10        
                  34.87     1:16.10 (41.23)                                        
  8 Cioffi, Chenoa C          13 Empire-MR            1:16.68    1:16.39        
                  35.65     1:16.39 (40.74)                                        
  9 Vleck, Sydney M           14 Empire-MR            1:09.24    1:16.58        
                  35.21     1:16.58 (41.37)                                        
 10 Lau, Emilee               14 McBurney 14-15-MR    1:19.62    1:16.68        
                  33.57     1:16.68 (43.11)                                        
 11 Sidoti, Emma G            14 NYSA-MR              1:17.09    1:16.89        
                  34.11     1:16.89 (42.78)                                        
 12 Kerrigan, Kayla           14 NYSA-MR                   NT    1:17.81        
                  35.44     1:17.81 (42.37)                                        
 13 Yen, Becca                13 RFAC-MR              1:17.39    1:18.13        
                  36.50     1:18.13 (41.63)                                        
 14 Javenes, Kali             14 Team Rockland-MR     1:22.08    1:18.32        
                  35.83     1:18.32 (42.49)                                        
 15 Ashikari, Emily           14 Storm-MR             1:23.47    1:18.92        
                  35.64     1:18.92 (43.28)                                        
 16 Pastor, Selena            13 NYSA-MR              1:23.02    1:19.53        
                  37.41     1:19.53 (42.12)                                        
 17 Eckerle, Christina        14 Team Rockland-MR     1:15.57    1:19.95        
                  36.49     1:19.95 (43.46)                                        
 18 Leopizzi, Michela N       13 Empire-MR            1:13.71    1:19.96        
                  36.27     1:19.96 (43.69)                                        
 19 Gonzalez, Angelina        14 MPNY-MR              1:23.23    1:20.26        
                  36.64     1:20.26 (43.62)                                        
 20 Kassabian, Nicole M       13 Empire-MR            1:13.71    1:20.57        
                  36.74     1:20.57 (43.83)                                        
 21 Levy, Ariella             14 Team Rockland-MR     1:25.00    1:20.72        
                  37.13     1:20.72 (43.59)                                        
 22 Wolter, Erin P            13 Empire-MR            1:18.04    1:21.58        
                  38.65     1:21.58 (42.93)                                        
 23 Engel, Julianna M         13 Team Rockland-MR     1:25.33    1:25.49        
                  38.70     1:25.49 (46.79)                                        
 -- Hall, Katelyn M           14 NYSA-MR                   NT         NS        
 -- Schmelzer, Lydia A        14 Jcc-MR               1:13.16         NS        
 -- Salcedo, Bianca M         14 Unhes-Mr-MR          1:08.54         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  JO
              2:36.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jessica Z          14 RFAC-MR              2:15.59    2:15.73 ZQ     
                  30.53     1:05.16 (34.63)     1:41.04 (35.88)     2:15.73 (34.69)
  2 Jaimes, Linda G           14 Empire-MR            2:13.64    2:21.31 ZQ     
                  31.36     1:07.49 (36.13)     1:43.57 (36.08)     2:21.31 (37.74)
  3 Kumagai, Nana             13 Empire-MR            2:31.01    2:35.35 SILV   
                  32.48     1:10.69 (38.21)     1:53.43 (42.74)     2:35.35 (41.92)
  4 Curran, Olivia N          14 Empire-MR            2:29.58    2:38.12        
                  34.76     1:16.28 (41.52)     1:58.05 (41.77)     2:38.12 (40.07)
  5 Nishiwaki, Abigail N      13 Empire-MR            2:50.54    2:47.71        
                  35.04     1:17.87 (42.83)     2:03.53 (45.66)     2:47.71 (44.18)
  6 Thier, Haley A            13 BDA-MA               3:01.06    2:48.89        
                  34.70     1:17.23 (42.53)     2:03.08 (45.85)     2:48.89 (45.81)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ
              2:22.49  JO
              2:41.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaimes, Linda G           14 Empire-MR            2:21.35    2:23.37 SILV   
                  30.49     1:07.06 (36.57)     1:51.27 (44.21)     2:23.37 (32.10)
  2 Cohen, Jessica Z          14 RFAC-MR              2:19.59    2:24.81 SILV   
                  30.68     1:08.83 (38.15)     1:52.71 (43.88)     2:24.81 (32.10)
  3 Tuchman, Emily            14 Storm-MR             2:33.26    2:27.86 SILV   
                  32.19     1:07.92 (35.73)     1:55.43 (47.51)     2:27.86 (32.43)
  4 McNulty, Peyton           14 BDA-MA               2:26.52    2:28.28 SILV   
                  35.66     1:10.73 (35.07)     1:56.52 (45.79)     2:28.28 (31.76)
  5 Saliy, Laura E            13 MPNY-MR              2:26.89    2:28.41 SILV   
                  34.20     1:11.20 (37.00)     1:54.48 (43.28)     2:28.41 (33.93)
  6 McNamara, Lexi R          13 Empire-MR            2:21.82    2:28.63 SILV   
                  33.16     1:10.89 (37.73)     1:56.02 (45.13)     2:28.63 (32.61)
  7 Yen, Amanda C             14 RFAC-MR              2:25.03    2:29.55 SILV   
                  33.86     1:12.61 (38.75)     1:55.62 (43.01)     2:29.55 (33.93)
  8 Thier, Haley A            13 BDA-MA               2:34.14    2:30.29 SILV   
                  32.79     1:11.43 (38.64)     1:56.89 (45.46)     2:30.29 (33.40)
  9 Allan, Sophia G           13 Empire-MR            2:29.40    2:30.84 SILV   
                  31.86     1:09.92 (38.06)     1:55.93 (46.01)     2:30.84 (34.91)
 10 Rosenthal, Molly          13 Storm-MR             2:30.06    2:31.06 SILV   
                  32.96     1:09.21 (36.25)     1:56.48 (47.27)     2:31.06 (34.58)
 11 Simpfenderfer, Kimberly   13 RFAC-MR              2:29.04    2:32.78 SILV   
                  34.25     1:12.39 (38.14)     1:58.70 (46.31)     2:32.78 (34.08)
 12 Cioffi, Chenoa C          13 Empire-MR            2:34.54    2:35.16 SILV   
                  34.95     1:13.31 (38.36)     2:01.14 (47.83)     2:35.16 (34.02)
 13 Levy, Ariella             14 Team Rockland-MR     2:41.22    2:36.17 SILV   
                  34.08     1:15.25 (41.17)     1:59.73 (44.48)     2:36.17 (36.44)
 14 Pastor, Selena            13 NYSA-MR              2:37.72    2:37.48 SILV   
                  35.94     1:15.56 (39.62)     2:02.14 (46.58)     2:37.48 (35.34)
 15 Lerner, Charlotte         13 Storm-MR             2:39.61    2:38.04 SILV   
                  32.96     1:11.13 (38.17)     2:01.37 (50.24)     2:38.04 (36.67)
 16 Yen, Becca                13 RFAC-MR              2:37.90    2:38.11 SILV   
                  34.82     1:15.21 (40.39)     2:02.16 (46.95)     2:38.11 (35.95)
 17 Gonzalez, Angelina        14 MPNY-MR              2:38.01    2:38.19 SILV   
                  36.31     1:15.83 (39.52)     2:03.19 (47.36)     2:38.19 (35.00)
 18 Ashikari, Emily           14 Storm-MR             2:40.46    2:38.91 SILV   
                  36.10     1:17.29 (41.19)     2:05.63 (48.34)     2:38.91 (33.28)
 19 Kassabian, Nicole M       13 Empire-MR            2:39.11    2:40.17 SILV   
                  34.96     1:16.27 (41.31)     2:04.23 (47.96)     2:40.17 (35.94)
 20 Javenes, Kali             14 Team Rockland-MR     2:44.00    2:41.05 SILV   
                  34.08     1:16.20 (42.12)     2:06.54 (50.34)     2:41.05 (34.51)
 21 Kerrigan, Kayla           14 NYSA-MR                   NT    2:41.44 SILV   
                  36.09     1:18.40 (42.31)     2:04.34 (45.94)     2:41.44 (37.10)
 22 Jaeger, Caroline O        13 NYSA-MR              2:41.63    2:43.22        
                  36.89     1:17.01 (40.12)     2:07.85 (50.84)     2:43.22 (35.37)
 23 Engel, Julianna M         13 Team Rockland-MR     2:42.37    2:44.67        
                  38.82     1:20.36 (41.54)     2:07.04 (46.68)     2:44.67 (37.63)
 24 Bogart, Claire O          13 Empire-MR            2:46.25    2:47.19        
                  37.19     1:18.85 (41.66)     2:11.09 (52.24)     2:47.19 (36.10)
 25 Cohen, Hannah G           13 Storm-MR             2:49.95    2:49.72        
                  40.71     1:23.20 (42.49)     2:15.38 (52.18)     2:49.72 (34.34)
 26 Zararis, Alex             14 Team Rockland-MR     2:48.17    2:49.75        
                  36.92     1:20.12 (43.20)     2:11.58 (51.46)     2:49.75 (38.17)
 27 Wolter, Erin P            13 Empire-MR            2:43.17    2:50.46        
                  37.47     1:20.61 (43.14)     2:14.17 (53.56)     2:50.46 (36.29)
 28 Maresca, Amanda C         14 RFAC-MR              2:54.13    2:50.50        
                  39.23     1:21.15 (41.92)     2:11.52 (50.37)     2:50.50 (38.98)
 29 Driesen, Bella            13 Storm-MR             2:50.42    2:51.17        
                  40.60     1:23.37 (42.77)     2:12.97 (49.60)     2:51.17 (38.20)
 30 Brega, Caroline           14 Team Rockland-MR     2:47.27    2:51.40        
                  40.42     1:23.82 (43.40)     2:14.40 (50.58)     2:51.40 (37.00)
 31 Eckerle, Christina        14 Team Rockland-MR     2:37.07    2:51.69        
                  36.59     1:19.89 (43.30)     2:13.46 (53.57)     2:51.69 (38.23)
 32 Tillmann, Valentina L     13 Empire-MR            2:43.25    2:52.87        
                  37.99     1:20.70 (42.71)     2:15.03 (54.33)     2:52.87 (37.84)
 33 Schwartz, Sadie I         14 Jcc-MR               2:58.91    2:55.34        
                  37.05     1:23.29 (46.24)     2:11.19 (47.90)     2:55.34 (44.15)
 34 Simpson, Shae K           13 Jcc-MR               2:57.38    2:56.68        
                  40.71     1:22.95 (42.24)     2:15.33 (52.38)     2:56.68 (41.35)
 35 Mcnamara, Kelcie H        14 Team Rockland-MR     3:02.84    3:00.87        
                  46.06     1:29.68 (43.62)     2:24.26 (54.58)     3:00.87 (36.61)
 36 Galeano, Sam R            14 NYSA-MR              2:53.94    3:02.35        
                  42.12     1:28.27 (46.15)     2:20.96 (52.69)     3:02.35 (41.39)
 -- Doumar, Chloe *           13 Jcc-MR               2:48.60         DQ        
      One hand touch - breast
                  37.08     1:18.90 (41.82)     2:11.32 (52.42)          DQ (38.74)
 -- Hall, Katelyn M           14 NYSA-MR                   NT         NS        
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Maria             17 Storm-MR               24.84      25.81        
  2 Fergus, Danielle M        17 RFAC-MR                24.64      25.99        
  3 Voitik, Katie             17 BDA-MA                 26.79      26.57        
  4 Simpfenderfer, Heidi M    15 RFAC-MR                25.99      26.75        
  5 McNamara, Alison M        17 Empire-MR              25.82      27.02        
  6 MacDonald, Sarah A        15 CFJV-MR                26.95      27.07        
  7 Pollack, Sage M           15 NYSA-MR                26.56      27.14        
  8 Dillon, Claire            17 CFJV-MR                27.00      27.19        
  9 Eufer, Madison A          15 NYSA-MR                27.44      27.24        
 10 Lyman, Olivia             17 Storm-MR               26.14      27.26        
 11 Conway, Megan F           16 NYSA-MR                27.08      27.39        
 12 Szpynda, Emily            15 Storm-MR               27.41      27.51        
 13 Dubick, Allison H         15 NYSA-MR                26.78      27.54        
 14 Sgaglio, Hannah           15 CFJV-MR                28.49      27.63        
 15 Rubino, Cassie N          17 Team Rockland-MR       26.68      27.77        
 15 Ellis, Rebecca E          16 Storm-MR               26.80      27.77        
 17 Dwass, Simona             17 McBurney 14-15-MR      28.75      27.93        
 18 Armstrong, Alyssa         23 NYSA-MR                27.09      28.01        
 19 Lederer, Genna            17 NYSA-MR                28.01      28.07        
 20 Leishman, Maiya J         16 NYSA-MR                28.47      28.34        
 21 Wolter, Lauren M          16 Empire-MR              27.95      28.50        
 22 Mekeel, Presley A         16 CFJV-MR                29.20      28.56        
 23 Zaruvinsky, Emily         17 NYSA-MR                28.99      28.66        
 24 Morgante, Megan E         15 CFJV-MR                28.29      28.70        
 25 Verardi, Kalin E          16 Team Rockland-MR       29.71      28.79        
 26 Labita, Victoria          15 NYSA-MR                27.73      28.85        
 27 Schelchere, Montana       15 Unhes-Mr-MR            29.00      28.95        
 28 Ivey, Hailey S            15 Empire-MR                 NT      29.04        
 29 O'Brien, Megan A          15 NYSA-MR                29.11      29.73        
 30 Cartularo, Morgan         15 Storm-MR               30.56      30.42        
 31 Armstrong, Dana E         16 NYSA-MR                31.37      30.75        
 32 Zecchin, Sarah            15 Team Rockland-MR       31.06      30.81        
 33 Costello, Emily C         16 NYSA-MR                29.68      30.89        
 34 Cartularo, Madison        15 Storm-MR               32.15      31.10        
 35 Mante, Joanne             17 CFJV-MR                29.31      31.31        
 36 Vogel, Morgan             15 Storm-MR               32.61      31.44        
 37 Tyler, Haley I            15 NYSA-MR                   NT      33.18        
 38 Terilli, Elizabeth T      15 Storm-MR               34.49      33.99        
 39 Beckett, Victoria         17 CFJV-MR                31.94      34.66        
 -- Policastro, Gianna N      15 NYSA-MR                29.17         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa A         16 Team Rockland-MR       54.79      56.76        
                  27.55       56.76 (29.21)                                        
  2 Edwards, Georgia          15 Storm-MR               56.85      57.40        
                  27.81       57.40 (29.59)                                        
  3 Karadeniz, Selin          15 RFAC-MR                59.45      58.21        
                  28.41       58.21 (29.80)                                        
  4 Szpynda, Emily            15 Storm-MR               57.42      58.46        
                  28.74       58.46 (29.72)                                        
  5 Fergus, Danielle M        17 RFAC-MR                53.84      58.72        
                  28.24       58.72 (30.48)                                        
  6 Dillon, Claire            17 CFJV-MR                58.82      58.80        
                  28.09       58.80 (30.71)                                        
  7 Brewster, Nadine          16 MPNY-MR              1:00.32      59.41        
                  29.04       59.41 (30.37)                                        
  8 Delisio, Abie L           17 RFAC-MR                57.46      59.64        
                  29.08       59.64 (30.56)                                        
  9 Lederer, Genna            17 NYSA-MR                59.46    1:00.11        
                  28.62     1:00.11 (31.49)                                        
 10 Pollack, Sage M           15 NYSA-MR              1:11.64    1:00.31        
                  28.88     1:00.31 (31.43)                                        
 11 Rubino, Cassie N          17 Team Rockland-MR       57.30    1:00.38        
                  28.95     1:00.38 (31.43)                                        
 12 Doyle, Bethany E          17 NYSA-MR                59.08    1:01.11        
                  29.29     1:01.11 (31.82)                                        
 13 McBrinn, Lauren R         17 NYSA-MR              1:01.59    1:01.53        
                  29.81     1:01.53 (31.72)                                        
 14 Wolter, Lauren M          16 Empire-MR            1:01.16    1:01.54        
                  29.10     1:01.54 (32.44)                                        
 15 Ellis, Rebecca E          16 Storm-MR               58.56    1:01.56        
                  29.43     1:01.56 (32.13)                                        
 16 Sgaglio, Hannah           15 CFJV-MR              1:02.60    1:01.73        
                  29.86     1:01.73 (31.87)                                        
 17 Leishman, Maiya J         16 NYSA-MR              1:02.25    1:01.81        
                  29.58     1:01.81 (32.23)                                        
 18 Reining, Emma R           16 RFAC-MR                56.90    1:02.26        
                  29.83     1:02.26 (32.43)                                        
 19 Zaruvinsky, Emily         17 NYSA-MR              1:00.81    1:02.45        
                  30.10     1:02.45 (32.35)                                        
 20 Morgante, Megan E         15 CFJV-MR              1:02.37    1:03.74        
                  30.50     1:03.74 (33.24)                                        
 21 Ruzzi, Kathryn A          16 Team Rockland-MR     1:04.03    1:04.12        
                  31.03     1:04.12 (33.09)                                        
 22 Weltz, Sarah              15 Tritons-MR           1:03.65    1:04.16        
                  30.56     1:04.16 (33.60)                                        
 23 Duval, Rachelle R         17 MPNY-MR              1:02.06    1:04.66        
                  30.69     1:04.66 (33.97)                                        
 24 O'Brien, Megan A          15 NYSA-MR              1:04.32    1:04.85        
                  31.10     1:04.85 (33.75)                                        
 25 Verardi, Kalin E          16 Team Rockland-MR     1:03.41    1:06.11        
                  31.58     1:06.11 (34.53)                                        
 26 Santiago, Gabriella       15 Team Rockland-MR     1:04.51    1:07.30        
                  32.43     1:07.30 (34.87)                                        
 27 Soss, Allie R             17 Team Rockland-MR     1:06.55    1:07.48        
                  32.52     1:07.48 (34.96)                                        
 28 Cartularo, Morgan         15 Storm-MR             1:08.33    1:07.52        
                  32.20     1:07.52 (35.32)                                        
 29 Armstrong, Dana E         16 NYSA-MR              1:05.51    1:07.97        
                  32.53     1:07.97 (35.44)                                        
 30 Zecchin, Sarah            15 Team Rockland-MR     1:07.96    1:08.59        
                  33.24     1:08.59 (35.35)                                        
 31 Costello, Emily C         16 NYSA-MR              1:06.52    1:08.67        
                  33.20     1:08.67 (35.47)                                        
 32 Cartularo, Madison        15 Storm-MR             1:09.60    1:09.00        
                  32.98     1:09.00 (36.02)                                        
 33 Salameh, Nadine L         16 Empire-MR            1:05.83    1:12.18        
                  34.13     1:12.18 (38.05)                                        
 34 Comparetto, Kaleigh       15 CFJV-MR              1:13.68    1:15.11        
                  36.38     1:15.11 (38.73)                                        
 35 Tyler, Haley I            15 NYSA-MR              1:14.99    1:15.15        
                  35.91     1:15.15 (39.24)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            17 RFAC-MR              1:55.62    1:58.97        
                  27.80       57.67 (29.87)     1:28.16 (30.49)     1:58.97 (30.81)
  2 Simpfenderfer, Heidi M    15 RFAC-MR              1:56.41    2:00.47        
                  28.04       58.63 (30.59)     1:29.71 (31.08)     2:00.47 (30.76)
  3 Lyman, Olivia             17 Storm-MR             1:56.71    2:01.90        
                  28.56       59.28 (30.72)     1:31.10 (31.82)     2:01.90 (30.80)
  4 Abrams, Maria             17 Storm-MR             2:01.59    2:02.38        
                  27.81       58.75 (30.94)     1:30.81 (32.06)     2:02.38 (31.57)
  5 Malendowicz, Kasia B      16 Empire-MR            1:51.88    2:02.47        
                  27.24       57.59 (30.35)     1:30.04 (32.45)     2:02.47 (32.43)
  6 Delisio, Abie L           17 RFAC-MR              2:00.71    2:03.08        
                  28.40       59.45 (31.05)     1:31.07 (31.62)     2:03.08 (32.01)
  7 Donlon, Cat               15 BDA-MA               1:59.95    2:03.63        
                  27.95       58.83 (30.88)     1:31.21 (32.38)     2:03.63 (32.42)
  8 Hutton, Theresa A         16 Team Rockland-MR     1:59.67    2:04.58        
                  28.41       59.15 (30.74)     1:31.49 (32.34)     2:04.58 (33.09)
  9 Szpynda, Emily            15 Storm-MR             2:08.47    2:04.87        
                  29.44     1:01.45 (32.01)     1:33.51 (32.06)     2:04.87 (31.36)
 10 Doyle, Bethany E          17 NYSA-MR              2:08.37    2:06.36        
                  28.98     1:00.81 (31.83)     1:33.59 (32.78)     2:06.36 (32.77)
 11 Edwards, Georgia          15 Storm-MR             2:08.16    2:06.61        
                  28.69     1:00.20 (31.51)     1:33.27 (33.07)     2:06.61 (33.34)
 12 Karadeniz, Selin          15 RFAC-MR              2:07.04    2:08.28        
                  29.89     1:02.69 (32.80)     1:35.34 (32.65)     2:08.28 (32.94)
 13 Sasso, JoJo T             15 Empire-MR            2:03.28    2:08.92        
                  30.52     1:03.54 (33.02)     1:36.77 (33.23)     2:08.92 (32.15)
 14 Ivey, Hailey S            15 Empire-MR            2:04.61    2:09.68        
                  30.67     1:03.56 (32.89)     1:36.98 (33.42)     2:09.68 (32.70)
 15 Dwass, Simona             17 McBurney 14-15-MR    2:08.96    2:10.17        
                  29.56     1:03.32 (33.76)     1:37.95 (34.63)     2:10.17 (32.22)
 16 Adams, Skylar R           16 CFJV-MR              2:08.89    2:10.38        
                  29.04     1:02.44 (33.40)     1:37.75 (35.31)     2:10.38 (32.63)
 17 Drew, Sami B              15 Empire-MR            2:07.76    2:10.68        
                  30.17     1:03.04 (32.87)     1:37.24 (34.20)     2:10.68 (33.44)
 18 Dillon, Claire            17 CFJV-MR              2:09.73    2:12.31        
                  29.51     1:03.02 (33.51)     1:38.13 (35.11)     2:12.31 (34.18)
 19 Ellis, Rebecca E          16 Storm-MR             2:08.96    2:12.60        
                  29.91     1:03.54 (33.63)     1:38.07 (34.53)     2:12.60 (34.53)
 20 Lederer, Genna            17 NYSA-MR              2:13.03    2:13.38        
                  29.92     1:02.07 (32.15)     1:36.97 (34.90)     2:13.38 (36.41)
 21 Ruzzi, Kathryn A          16 Team Rockland-MR     2:18.57    2:13.61        
                  30.82     1:04.55 (33.73)     1:39.28 (34.73)     2:13.61 (34.33)
 22 Dubick, Allison H         15 NYSA-MR              2:27.17    2:17.91        
                  30.06     1:04.99 (34.93)     1:41.99 (37.00)     2:17.91 (35.92)
 23 Khan, Sabeen A            15 Empire-MR            2:16.49    2:18.52        
                  30.85     1:05.58 (34.73)     1:42.00 (36.42)     2:18.52 (36.52)
 24 Cohen, Elena S            15 Storm-MR             2:23.77    2:19.49        
                  31.55     1:06.56 (35.01)     1:43.83 (37.27)     2:19.49 (35.66)
 25 Flear, Erica              16 McBurney 14-15-MR    2:24.65    2:22.14        
                  30.63     1:06.32 (35.69)     1:44.50 (38.18)     2:22.14 (37.64)
 26 Santiago, Gabriella       15 Team Rockland-MR     2:23.02    2:26.45        
                  32.86     1:09.11 (36.25)     1:47.53 (38.42)     2:26.45 (38.92)
 27 Zecchin, Sarah            15 Team Rockland-MR     2:31.04    2:26.52        
                  32.78     1:08.93 (36.15)     1:48.07 (39.14)     2:26.52 (38.45)
 28 Wolter, Lauren M          16 Empire-MR            2:15.05    2:27.00        
                  31.68     1:07.61 (35.93)     1:46.81 (39.20)     2:27.00 (40.19)
 29 Armstrong, Dana E         16 NYSA-MR              2:24.85    2:28.09        
                  34.36     1:11.93 (37.57)     1:50.62 (38.69)     2:28.09 (37.47)
 30 Vogel, Morgan             15 Storm-MR             2:35.57    2:28.63        
                  33.85     1:11.00 (37.15)     1:49.49 (38.49)     2:28.63 (39.14)
 31 Costello, Emily C         16 NYSA-MR              2:29.86    2:30.68        
                  33.98     1:11.51 (37.53)     1:51.01 (39.50)     2:30.68 (39.67)
 32 Salameh, Nadine L         16 Empire-MR            2:22.43    2:34.39        
                  35.07     1:15.03 (39.96)     1:56.00 (40.97)     2:34.39 (38.39)
 33 Terilli, Elizabeth T      15 Storm-MR             2:39.78    2:43.35        
                  36.94     1:18.27 (41.33)     2:00.05 (41.78)     2:43.35 (43.30)
 -- Voitik, Katie             17 BDA-MA               1:59.98         DQ        
      False start
                  27.73       57.58 (29.85)     1:28.89 (31.31)          DQ (31.78)
 
Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voitik, Katie             17 BDA-MA               5:10.89    5:18.77        
                  29.20     1:00.92 (31.72)     1:32.94 (32.02)     2:04.86 (31.92)
        2:36.51 (31.65)     3:08.75 (32.24)     3:41.14 (32.39)     4:13.66 (32.52)
        4:46.54 (32.88)     5:18.77 (32.23)                                        
  2 Eufer, Madison A          15 NYSA-MR              5:23.21    5:25.26        
                  29.07     1:01.43 (32.36)     1:34.09 (32.66)     2:07.01 (32.92)
        2:39.83 (32.82)     3:13.02 (33.19)     3:46.10 (33.08)     4:19.32 (33.22)
        4:52.79 (33.47)     5:25.26 (32.47)                                        
  3 Lyman, Olivia             17 Storm-MR             5:06.20    5:26.78        
                  28.89     1:00.77 (31.88)     1:33.48 (32.71)     2:06.43 (32.95)
        2:39.76 (33.33)     3:13.56 (33.80)     3:47.40 (33.84)     4:20.89 (33.49)
        4:53.89 (33.00)     5:26.78 (32.89)                                        
  4 Abrams, Maria             17 Storm-MR             5:37.44    5:34.85        
                  29.59     1:01.53 (31.94)     1:33.86 (32.33)     2:07.45 (33.59)
        2:41.41 (33.96)     3:15.90 (34.49)     3:50.49 (34.59)     4:25.12 (34.63)
        5:00.33 (35.21)     5:34.85 (34.52)                                        
  5 Hutton, Theresa A         16 Team Rockland-MR     5:25.18    5:35.05        
                  30.33     1:03.47 (33.14)     1:37.22 (33.75)     2:11.12 (33.90)
        2:45.17 (34.05)     3:19.36 (34.19)     3:54.03 (34.67)     4:28.38 (34.35)
        5:01.92 (33.54)     5:35.05 (33.13)                                        
  6 Ivey, Hailey S            15 Empire-MR            5:22.43    5:36.68        
                  31.64     1:05.51 (33.87)     1:39.73 (34.22)     2:14.09 (34.36)
        2:48.03 (33.94)     3:21.62 (33.59)     3:55.63 (34.01)     4:29.42 (33.79)
        5:03.47 (34.05)     5:36.68 (33.21)                                        
  7 Doyle, Bethany E          17 NYSA-MR              5:41.08    5:36.98        
  8 McBrinn, Lauren R         17 NYSA-MR              5:40.17    5:38.19        
  9 Drew, Sami B              15 Empire-MR            5:37.91    5:42.59        
 10 Edwards, Georgia          15 Storm-MR             5:49.38    5:43.58        
 11 Zaruvinsky, Emily         17 NYSA-MR              6:10.00    5:48.67        
                  30.78     1:05.26 (34.48)     1:41.00 (35.74)     2:17.29 (36.29)
        2:53.58 (36.29)     3:28.97 (35.39)     4:04.54 (35.57)     4:40.08 (35.54)
        5:15.00 (34.92)     5:48.67 (33.67)                                        
 12 Ellis, Rebecca E          16 Storm-MR             5:45.13    6:04.85        
                  30.57     1:06.38 (35.81)     1:43.29 (36.91)     2:20.75 (37.46)
        2:58.01 (37.26)     3:35.55 (37.54)     4:12.74 (37.19)     4:50.37 (37.63)
        5:27.78 (37.41)     6:04.85 (37.07)                                        
 13 Verardi, Kalin E          16 Team Rockland-MR     6:04.73    6:07.99        
                  32.62     1:09.16 (36.54)     1:46.94 (37.78)     2:24.82 (37.88)
        3:02.70 (37.88)     3:40.76 (38.06)     4:18.70 (37.94)     4:55.99 (37.29)
        5:32.41 (36.42)     6:07.99 (35.58)                                        
 14 Wolter, Lauren M          16 Empire-MR            6:09.93    6:20.26        
                  32.39     1:09.06 (36.67)     1:47.46 (38.40)     2:26.13 (38.67)
        3:05.69 (39.56)     3:45.34 (39.65)     4:25.73 (40.39)     5:03.29 (37.56)
        5:41.16 (37.87)     6:20.26 (39.10)                                        
 15 Harvey, Megan F           15 NYSA-MR              6:38.89    6:25.95        
                  33.05     1:10.42 (37.37)     1:49.34 (38.92)     2:29.54 (40.20)
        3:09.60 (40.06)     3:48.26 (38.66)     4:28.80 (40.54)     5:08.11 (39.31)
        5:47.92 (39.81)     6:25.95 (38.03)                                        
 16 O'Brien, Megan A          15 NYSA-MR              6:30.02    6:26.93        
                  32.72     1:10.85 (38.13)     1:49.95 (39.10)     2:30.11 (40.16)
        3:08.93 (38.82)     3:48.69 (39.76)     4:29.01 (40.32)     5:09.13 (40.12)
        5:49.09 (39.96)     6:26.93 (37.84)                                        
 17 Armstrong, Dana E         16 NYSA-MR              6:24.83    6:27.39        
                  33.96     1:11.61 (37.65)     1:50.32 (38.71)     2:29.37 (39.05)
        3:09.29 (39.92)     3:48.98 (39.69)     4:29.54 (40.56)     5:09.29 (39.75)
        5:49.48 (40.19)     6:27.39 (37.91)                                        
 18 Santiago, Gabriella       15 Team Rockland-MR     6:29.00    6:31.53        
                  34.51     1:13.46 (38.95)     1:52.72 (39.26)     2:32.64 (39.92)
        3:12.68 (40.04)     3:52.92 (40.24)     4:33.24 (40.32)     5:13.34 (40.10)
        5:53.80 (40.46)     6:31.53 (37.73)                                        
 19 Soss, Allie R             17 Team Rockland-MR     6:29.14    6:37.56        
                  35.54     1:14.29 (38.75)     1:54.06 (39.77)     2:34.16 (40.10)
        3:14.75 (40.59)     3:56.53 (41.78)     4:37.80 (41.27)     5:18.24 (40.44)
        5:58.94 (40.70)     6:37.56 (38.62)                                        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Maureen A     16 Empire-MR              58.52    1:01.34        
                  29.54     1:01.34 (31.80)                                        
  2 Bergin, Kate C            17 RFAC-MR                57.82    1:01.83        
                  30.24     1:01.83 (31.59)                                        
  2 Kelly, Kerry A            16 Empire-MR            1:03.46    1:01.83        
                  29.65     1:01.83 (32.18)                                        
  4 Hutton, Theresa A         16 Team Rockland-MR       59.92    1:01.94        
                  30.28     1:01.94 (31.66)                                        
  5 Edwards, Georgia          15 Storm-MR             1:03.77    1:04.01        
                  31.04     1:04.01 (32.97)                                        
  5 Fergus, Danielle M        17 RFAC-MR                59.06    1:04.01        
                  31.30     1:04.01 (32.71)                                        
  7 Baione, Rebecca K         15 RFAC-MR              1:01.51    1:04.44        
                  31.34     1:04.44 (33.10)                                        
  8 Sgaglio, Hannah           15 CFJV-MR              1:08.93    1:06.15        
                  32.25     1:06.15 (33.90)                                        
  9 McNamara, Alison M        17 Empire-MR            1:03.69    1:06.18        
                  32.47     1:06.18 (33.71)                                        
 10 Szpynda, Emily            15 Storm-MR             1:07.43    1:06.24        
                  32.97     1:06.24 (33.27)                                        
 11 Eufer, Madison A          15 NYSA-MR              1:03.15    1:06.36        
                  31.76     1:06.36 (34.60)                                        
 12 Caldwell, Julia A         16 RFAC-MR              1:03.61    1:07.25        
                  33.71     1:07.25 (33.54)                                        
 13 Doyle, Bethany E          17 NYSA-MR              1:08.03    1:07.68        
                  33.36     1:07.68 (34.32)                                        
 14 Drew, Sami B              15 Empire-MR            1:04.05    1:07.85        
                  33.56     1:07.85 (34.29)                                        
 15 Conway, Megan F           16 NYSA-MR              1:08.62    1:07.93        
                  33.21     1:07.93 (34.72)                                        
 16 Zaruvinsky, Emily         17 NYSA-MR              1:07.94    1:08.16        
                  33.60     1:08.16 (34.56)                                        
 17 MacDonald, Sarah A        15 CFJV-MR              1:10.54    1:08.23        
                  32.72     1:08.23 (35.51)                                        
 18 Leishman, Maiya J         16 NYSA-MR              1:07.07    1:08.37        
                  33.25     1:08.37 (35.12)                                        
 19 Ivey, Hailey S            15 Empire-MR            1:04.22    1:08.58        
                  33.91     1:08.58 (34.67)                                        
 20 Mekeel, Presley A         16 CFJV-MR              1:12.15    1:08.90        
                  33.22     1:08.90 (35.68)                                        
 21 Ellis, Rebecca E          16 Storm-MR             1:06.52    1:09.04        
                  33.18     1:09.04 (35.86)                                        
 22 Pollack, Sage M           15 NYSA-MR                   NT    1:09.99        
                  33.61     1:09.99 (36.38)                                        
 23 Ruzzi, Kathryn A          16 Team Rockland-MR     1:09.68    1:10.00        
                  34.62     1:10.00 (35.38)                                        
 24 Leopizzi, Amanda M        17 Empire-MR            1:09.86    1:10.34        
                  33.92     1:10.34 (36.42)                                        
 25 Wolter, Lauren M          16 Empire-MR            1:08.41    1:11.62        
                  34.02     1:11.62 (37.60)                                        
 26 Sasso, JoJo T             15 Empire-MR            1:07.26    1:12.13        
                  35.49     1:12.13 (36.64)                                        
 27 Rubino, Cassie N          17 Team Rockland-MR     1:09.12    1:12.21        
                  35.14     1:12.21 (37.07)                                        
 28 Labita, Victoria          15 NYSA-MR              1:09.83    1:13.25        
                  35.56     1:13.25 (37.69)                                        
 29 Dubick, Allison H         15 NYSA-MR              1:09.70    1:13.47        
                  34.81     1:13.47 (38.66)                                        
 30 Verardi, Kalin E          16 Team Rockland-MR     1:15.10    1:14.54        
                  36.19     1:14.54 (38.35)                                        
 31 Santiago, Gabriella       15 Team Rockland-MR     1:12.44    1:15.55        
                  37.09     1:15.55 (38.46)                                        
 32 Cohen, Elena S            15 Storm-MR             1:14.31    1:15.93        
                  37.43     1:15.93 (38.50)                                        
 33 Morgante, Megan E         15 CFJV-MR              1:16.29    1:16.29        
                  37.64     1:16.29 (38.65)                                        
 34 Mante, Joanne             17 CFJV-MR              1:15.76    1:16.56        
                  37.01     1:16.56 (39.55)                                        
 35 Zecchin, Sarah            15 Team Rockland-MR     1:20.01    1:17.42        
                  37.95     1:17.42 (39.47)                                        
 36 Flear, Erica              16 McBurney 14-15-MR    1:17.21    1:18.47        
                  36.20     1:18.47 (42.27)                                        
 37 Khan, Sabeen A            15 Empire-MR            1:19.16    1:18.58        
                  38.19     1:18.58 (40.39)                                        
 38 Salameh, Nadine L         16 Empire-MR            1:16.43    1:19.16        
                  38.84     1:19.16 (40.32)                                        
 39 Beckett, Victoria         17 CFJV-MR              1:16.71    1:19.27        
                  37.99     1:19.27 (41.28)                                        
 40 Vogel, Morgan             15 Storm-MR             1:22.56    1:22.01        
                  40.44     1:22.01 (41.57)                                        
 41 Cartularo, Morgan         15 Storm-MR             1:19.91    1:23.48        
                  40.06     1:23.48 (43.42)                                        
 42 Cartularo, Madison        15 Storm-MR             1:24.95    1:23.61        
                  40.89     1:23.61 (42.72)                                        
 43 Terilli, Elizabeth T      15 Storm-MR             1:33.89    1:32.31        
                  44.90     1:32.31 (47.41)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa A         16 Team Rockland-MR     2:12.85    2:13.99        
                  31.66     1:05.63 (33.97)     1:39.71 (34.08)     2:13.99 (34.28)
  2 Szpynda, Emily            15 Storm-MR             2:21.40    2:18.81        
                  32.83     1:07.44 (34.61)     1:43.13 (35.69)     2:18.81 (35.68)
  3 Edwards, Georgia          15 Storm-MR             2:17.95    2:20.39        
                  31.77     1:06.94 (35.17)     1:43.35 (36.41)     2:20.39 (37.04)
  4 Eufer, Madison A          15 NYSA-MR              2:13.67    2:21.03        
                  32.20     1:07.72 (35.52)     1:44.50 (36.78)     2:21.03 (36.53)
  5 Doyle, Bethany E          17 NYSA-MR              2:21.58    2:21.71        
                  33.64     1:09.91 (36.27)     1:46.35 (36.44)     2:21.71 (35.36)
  6 McBrinn, Lauren R         17 NYSA-MR              2:26.78    2:22.10        
                  32.90     1:08.13 (35.23)     1:45.30 (37.17)     2:22.10 (36.80)
  7 Sgaglio, Hannah           15 CFJV-MR              2:31.86    2:28.69        
                  34.94     1:12.63 (37.69)     1:51.69 (39.06)     2:28.69 (37.00)
  8 Ellis, Rebecca E          16 Storm-MR             2:24.55    2:29.50        
                  34.38     1:12.28 (37.90)     1:50.81 (38.53)     2:29.50 (38.69)
  9 Ruzzi, Kathryn A          16 Team Rockland-MR     2:26.98    2:31.79        
                  36.05     1:14.45 (38.40)     1:53.26 (38.81)     2:31.79 (38.53)
 10 Wolter, Lauren M          16 Empire-MR            2:28.87    2:32.54        
                  34.32     1:12.00 (37.68)     1:52.65 (40.65)     2:32.54 (39.89)
 11 Verardi, Kalin E          16 Team Rockland-MR     2:38.67    2:37.22        
                  38.48     1:18.25 (39.77)     1:58.63 (40.38)     2:37.22 (38.59)
 12 Labita, Victoria          15 NYSA-MR              2:29.16    2:39.73        
                  37.66     1:17.83 (40.17)     1:59.04 (41.21)     2:39.73 (40.69)
 13 Cohen, Elena S            15 Storm-MR             2:45.07    2:44.35        
                  39.00     1:21.66 (42.66)     2:04.16 (42.50)     2:44.35 (40.19)
 14 Santiago, Gabriella       15 Team Rockland-MR     2:42.12    2:48.33        
                  39.06     1:21.76 (42.70)     2:05.35 (43.59)     2:48.33 (42.98)
 15 Comparetto, Kaleigh       15 CFJV-MR              2:53.40    2:54.29        
                  40.80     1:25.10 (44.30)     2:10.40 (45.30)     2:54.29 (43.89)
 16 Soss, Allie R             17 Team Rockland-MR     2:56.24    2:57.50        
                                1:25.71 ( )     2:11.82 (46.11)     2:57.50 (45.68)
 -- Salameh, Nadine L         16 Empire-MR            2:40.46         DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish
                  38.51     1:20.43 (41.92)     2:02.13 (41.70)          DQ (41.92)
 -- Leishman, Maiya J         16 NYSA-MR              2:29.07         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delisio, Abie L           17 RFAC-MR              1:13.21    1:14.54        
                  35.42     1:14.54 (39.12)                                        
  2 Eufer, Madison A          15 NYSA-MR              1:13.32    1:14.55        
                  35.13     1:14.55 (39.42)                                        
  3 Karadeniz, Selin          15 RFAC-MR              1:16.64    1:15.54        
                  35.71     1:15.54 (39.83)                                        
  4 MacDonald, Sarah A        15 CFJV-MR              1:14.35    1:15.75        
                  36.23     1:15.75 (39.52)                                        
  5 Lederer, Genna            17 NYSA-MR              1:20.57    1:17.50        
                  37.28     1:17.50 (40.22)                                        
  6 Policastro, Gianna N      15 NYSA-MR              1:17.20    1:18.23        
                  37.37     1:18.23 (40.86)                                        
  7 Fergus, Danielle M        17 RFAC-MR              1:15.70    1:18.89        
                  36.03     1:18.89 (42.86)                                        
  8 Weltz, Sarah              15 Tritons-MR           1:19.82    1:19.35        
                  37.39     1:19.35 (41.96)                                        
  9 Adams, Skylar R           16 CFJV-MR              1:18.00    1:19.80        
                  37.96     1:19.80 (41.84)                                        
 10 Armstrong, Alyssa         23 NYSA-MR              1:16.21    1:20.74        
                  37.92     1:20.74 (42.82)                                        
 11 Flear, Erica              16 McBurney 14-15-MR    1:17.96    1:20.75        
                  37.51     1:20.75 (43.24)                                        
 12 Pollack, Sage M           15 NYSA-MR              1:21.42    1:21.37        
                  38.61     1:21.37 (42.76)                                        
 13 Leishman, Maiya J         16 NYSA-MR                   NT    1:22.55        
                  38.87     1:22.55 (43.68)                                        
 14 Labita, Victoria          15 NYSA-MR              1:17.15    1:22.83        
                  39.30     1:22.83 (43.53)                                        
 15 Brewster, Nadine          16 MPNY-MR              1:24.60    1:22.94        
                  40.43     1:22.94 (42.51)                                        
 16 Cartularo, Madison        15 Storm-MR             1:18.37    1:23.26        
                  39.38     1:23.26 (43.88)                                        
 17 Armstrong, Dana E         16 NYSA-MR              1:23.89    1:23.35        
                  39.26     1:23.35 (44.09)                                        
 18 Cohen, Elena S            15 Storm-MR             1:23.49    1:23.67        
                  39.67     1:23.67 (44.00)                                        
 19 Morgante, Megan E         15 CFJV-MR                   NT    1:24.21        
                  39.48     1:24.21 (44.73)                                        
 20 Rubino, Cassie N          17 Team Rockland-MR     1:23.06    1:25.82        
                  40.46     1:25.82 (45.36)                                        
 21 Duval, Rachelle R         17 MPNY-MR              1:21.53    1:26.05        
                  39.99     1:26.05 (46.06)                                        
 22 Costello, Emily C         16 NYSA-MR              1:31.90    1:30.90        
                  43.93     1:30.90 (46.97)                                        
 23 Cartularo, Morgan         15 Storm-MR             1:29.74    1:33.46        
                  44.32     1:33.46 (49.14)                                        
 24 Zecchin, Sarah            15 Team Rockland-MR     1:38.15    1:33.80        
                  45.09     1:33.80 (48.71)                                        
 25 Vogel, Morgan             15 Storm-MR             1:32.97    1:37.12        
                  47.33     1:37.12 (49.79)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyman, Olivia             17 Storm-MR             2:33.73    2:35.40        
                  35.64     1:15.57 (39.93)     1:56.32 (40.75)     2:35.40 (39.08)
  2 O'Sullivan, Maureen A     16 Empire-MR            2:28.46    2:36.56        
                  36.20     1:16.14 (39.94)     1:56.20 (40.06)     2:36.56 (40.36)
  3 Kelly, Kerry A            16 Empire-MR            2:39.23    2:38.18        
                  36.87     1:17.20 (40.33)     1:58.70 (41.50)     2:38.18 (39.48)
  4 Eufer, Madison A          15 NYSA-MR              2:37.34    2:40.60        
                  36.29     1:17.74 (41.45)     2:00.02 (42.28)     2:40.60 (40.58)
  5 Delisio, Abie L           17 RFAC-MR              2:35.68    2:40.78        
                  36.56     1:17.32 (40.76)     1:58.68 (41.36)     2:40.78 (42.10)
  6 Conway, Megan F           16 NYSA-MR              2:34.64    2:41.23        
                  37.04     1:17.37 (40.33)     1:59.19 (41.82)     2:41.23 (42.04)
  7 Baione, Rebecca K         15 RFAC-MR              2:30.00    2:42.76        
                  36.39     1:17.78 (41.39)     2:00.00 (42.22)     2:42.76 (42.76)
  8 Donlon, Cat               15 BDA-MA               2:37.87    2:43.60        
                  37.84     1:19.07 (41.23)     2:01.39 (42.32)     2:43.60 (42.21)
  9 Malendowicz, Kasia B      16 Empire-MR            2:48.94    2:44.28        
                  37.52     1:19.30 (41.78)     2:02.26 (42.96)     2:44.28 (42.02)
 10 Karadeniz, Selin          15 RFAC-MR              2:42.13    2:45.29        
                  37.64     1:18.48 (40.84)     2:01.14 (42.66)     2:45.29 (44.15)
 11 MacDonald, Sarah A        15 CFJV-MR              2:46.23    2:46.41        
                  37.93     1:20.41 (42.48)     2:03.90 (43.49)     2:46.41 (42.51)
 12 Caldwell, Julia A         16 RFAC-MR              2:38.01    2:47.33        
                  39.25     1:21.78 (42.53)     2:04.56 (42.78)     2:47.33 (42.77)
 13 Policastro, Gianna N      15 NYSA-MR              2:45.70    2:47.41        
                  37.95     1:20.15 (42.20)     2:03.27 (43.12)     2:47.41 (44.14)
 14 Adams, Skylar R           16 CFJV-MR              2:48.67    2:49.93        
                  38.85     1:22.09 (43.24)     2:06.57 (44.48)     2:49.93 (43.36)
 15 Drew, Sami B              15 Empire-MR            2:56.35    2:51.61        
                  39.91     1:24.02 (44.11)     2:08.24 (44.22)     2:51.61 (43.37)
 16 Mante, Joanne             17 CFJV-MR              2:51.40    2:53.88        
                  38.63     1:23.16 (44.53)     2:08.85 (45.69)     2:53.88 (45.03)
 17 Zaruvinsky, Emily         17 NYSA-MR              2:47.87    2:56.16        
                  40.85     1:24.90 (44.05)     2:10.48 (45.58)     2:56.16 (45.68)
 18 Leopizzi, Amanda M        17 Empire-MR            2:41.90    2:56.29        
                  38.83     1:23.30 (44.47)     2:09.70 (46.40)     2:56.29 (46.59)
 19 O'Brien, Megan A          15 NYSA-MR              2:51.58    2:56.95        
                  38.86     1:23.38 (44.52)     2:09.97 (46.59)     2:56.95 (46.98)
 20 Cartularo, Madison        15 Storm-MR             2:53.72    2:58.31        
                  40.59     1:25.95 (45.36)     2:12.53 (46.58)     2:58.31 (45.78)
 21 Dillon, Claire            17 CFJV-MR              2:53.31    2:59.30        
                  38.89     1:24.78 (45.89)     2:11.92 (47.14)     2:59.30 (47.38)
 22 Leishman, Maiya J         16 NYSA-MR              2:56.91    2:59.35        
                  38.56     1:23.35 (44.79)     2:10.75 (47.40)     2:59.35 (48.60)
 23 Armstrong, Dana E         16 NYSA-MR              2:58.25    3:00.22        
                  41.42     1:27.09 (45.67)     2:14.09 (47.00)     3:00.22 (46.13)
 24 Cohen, Elena S            15 Storm-MR             3:02.90    3:02.32        
                  41.24     1:28.02 (46.78)     2:16.20 (48.18)     3:02.32 (46.12)
 25 Schelchere, Montana       15 Unhes-Mr-MR          3:15.00    3:11.33        
                  41.46     1:29.04 (47.58)     2:19.95 (50.91)     3:11.33 (51.38)
 26 Cartularo, Morgan         15 Storm-MR             3:13.53    3:23.83        
                  44.62     1:36.14 (51.52)     2:30.18 (54.04)     3:23.83 (53.65)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            17 RFAC-MR                58.58    1:00.90        
                  28.69     1:00.90 (32.21)                                        
  2 Kelly, Kerry A            16 Empire-MR              59.19    1:01.19        
                  28.33     1:01.19 (32.86)                                        
  3 Hutton, Theresa A         16 Team Rockland-MR     1:02.73    1:03.48        
                  29.91     1:03.48 (33.57)                                        
  4 Malendowicz, Kasia B      16 Empire-MR              59.83    1:03.63        
                  30.19     1:03.63 (33.44)                                        
  5 Simpfenderfer, Heidi M    15 RFAC-MR              1:03.05    1:04.15        
                  29.94     1:04.15 (34.21)                                        
  6 Voitik, Katie             17 BDA-MA               1:03.89    1:04.20        
                  29.77     1:04.20 (34.43)                                        
  7 Donlon, Cat               15 BDA-MA               1:02.37    1:04.53        
                  30.02     1:04.53 (34.51)                                        
  8 Baione, Rebecca K         15 RFAC-MR              1:03.68    1:04.66        
                  30.48     1:04.66 (34.18)                                        
  9 Leopizzi, Amanda M        17 Empire-MR            1:02.99    1:04.88        
                  29.99     1:04.88 (34.89)                                        
 10 Ruzzi, Kathryn A          16 Team Rockland-MR     1:10.29    1:05.24        
                  30.25     1:05.24 (34.99)                                        
 11 Rubino, Cassie N          17 Team Rockland-MR     1:03.23    1:05.69        
                  30.34     1:05.69 (35.35)                                        
 12 Doyle, Bethany E          17 NYSA-MR              1:05.05    1:05.84        
                  30.59     1:05.84 (35.25)                                        
 13 Edwards, Georgia          15 Storm-MR             1:08.13    1:05.99        
                  30.63     1:05.99 (35.36)                                        
 14 O'Sullivan, Maureen A     16 Empire-MR            1:00.10    1:06.44        
                  30.65     1:06.44 (35.79)                                        
 15 Sasso, JoJo T             15 Empire-MR            1:02.42    1:06.59        
                  31.59     1:06.59 (35.00)                                        
 16 McNamara, Alison M        17 Empire-MR            1:06.25    1:07.79        
                  31.17     1:07.79 (36.62)                                        
 17 Karadeniz, Selin          15 RFAC-MR              1:07.08    1:08.38        
                  32.23     1:08.38 (36.15)                                        
 18 Armstrong, Alyssa         23 NYSA-MR              1:06.29    1:09.09        
                  30.95     1:09.09 (38.14)                                        
 19 Adams, Skylar R           16 CFJV-MR              1:06.94    1:09.17        
                  31.30     1:09.17 (37.87)                                        
 20 Caldwell, Julia A         16 RFAC-MR              1:05.12    1:09.33        
                  33.18     1:09.33 (36.15)                                        
 21 Delisio, Abie L           17 RFAC-MR              1:11.46    1:10.08        
                  32.75     1:10.08 (37.33)                                        
 22 Pollack, Sage M           15 NYSA-MR              1:11.03    1:10.42        
                  32.88     1:10.42 (37.54)                                        
 23 Dwass, Simona             17 McBurney 14-15-MR    1:09.50    1:12.24        
                  33.18     1:12.24 (39.06)                                        
 24 Mekeel, Presley A         16 CFJV-MR              1:20.00    1:12.47        
                  33.12     1:12.47 (39.35)                                        
 25 Santiago, Gabriella       15 Team Rockland-MR     1:08.61    1:13.13        
                  33.51     1:13.13 (39.62)                                        
 26 Lederer, Genna            17 NYSA-MR              1:15.07    1:13.28        
                  33.91     1:13.28 (39.37)                                        
 27 Labita, Victoria          15 NYSA-MR              1:10.00    1:13.65        
                  34.04     1:13.65 (39.61)                                        
 28 Flear, Erica              16 McBurney 14-15-MR    1:09.11    1:14.80        
                  32.89     1:14.80 (41.91)                                        
 29 Policastro, Gianna N      15 NYSA-MR              1:12.17    1:15.50        
                  34.40     1:15.50 (41.10)                                        
 30 Schelchere, Montana       15 Unhes-Mr-MR          1:25.89    1:17.66        
                  33.64     1:17.66 (44.02)                                        
 31 O'Brien, Megan A          15 NYSA-MR              1:15.17    1:17.90        
                  35.07     1:17.90 (42.83)                                        
 32 Khan, Sabeen A            15 Empire-MR            1:18.79    1:20.71        
                  36.20     1:20.71 (44.51)                                        
 33 Salameh, Nadine L         16 Empire-MR            1:20.85    1:27.83        
                  40.19     1:27.83 (47.64)                                        
 -- Verardi, Kalin E          16 Team Rockland-MR     1:11.80         NS        
 -- Sgaglio, Hannah           15 CFJV-MR              1:14.67         NS        
 -- Morgante, Megan E         15 CFJV-MR              1:15.49         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Sarah A        15 CFJV-MR              2:25.07    2:21.19        
                  31.07     1:06.60 (35.53)     1:44.25 (37.65)     2:21.19 (36.94)
  2 Doyle, Bethany E          17 NYSA-MR              2:21.03    2:21.41        
                  31.71     1:07.39 (35.68)     1:43.70 (36.31)     2:21.41 (37.71)
  3 Reining, Emma R           16 RFAC-MR              2:23.80    2:23.50        
                  29.72     1:05.37 (35.65)     1:43.50 (38.13)     2:23.50 (40.00)
  4 Zaruvinsky, Emily         17 NYSA-MR              3:00.00    2:41.54        
                  35.22     1:16.03 (40.81)     1:59.12 (43.09)     2:41.54 (42.42)
  5 Adams, Skylar R           16 CFJV-MR              2:32.20    2:42.14        
                  32.77     1:13.58 (40.81)     1:58.68 (45.10)     2:42.14 (43.46)
  6 Labita, Victoria          15 NYSA-MR              2:45.45    2:52.48        
                  38.18     1:22.29 (44.11)     2:08.60 (46.31)     2:52.48 (43.88)
  7 Flear, Erica              16 McBurney 14-15-MR    2:55.00    2:54.69        
                  34.82     1:18.25 (43.43)     2:06.20 (47.95)     2:54.69 (48.49)
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eufer, Madison A          15 NYSA-MR              2:16.10    2:19.93        
                  31.59     1:06.05 (34.46)     1:48.53 (42.48)     2:19.93 (31.40)
  2 MacDonald, Sarah A        15 CFJV-MR              2:23.85    2:20.15        
                  30.33     1:05.64 (35.31)     1:47.62 (41.98)     2:20.15 (32.53)
  3 Karadeniz, Selin          15 RFAC-MR              2:17.18    2:20.52        
                  30.19     1:06.29 (36.10)     1:47.93 (41.64)     2:20.52 (32.59)
  4 Edwards, Georgia          15 Storm-MR             2:22.97    2:22.74        
                  30.61     1:06.34 (35.73)     1:50.19 (43.85)     2:22.74 (32.55)
  5 Hutton, Theresa A         16 Team Rockland-MR     2:18.69    2:23.09        
                  30.80     1:06.01 (35.21)     1:50.60 (44.59)     2:23.09 (32.49)
  6 Delisio, Abie L           17 RFAC-MR              2:21.16    2:25.63        
                  32.81     1:08.54 (35.73)     1:51.79 (43.25)     2:25.63 (33.84)
  7 Reining, Emma R           16 RFAC-MR              2:20.68    2:27.22        
                  30.03     1:06.01 (35.98)     1:52.82 (46.81)     2:27.22 (34.40)
  8 Adams, Skylar R           16 CFJV-MR              2:24.03    2:27.84        
                  30.83     1:05.95 (35.12)     1:53.29 (47.34)     2:27.84 (34.55)
  9 Armstrong, Alyssa         23 NYSA-MR              2:35.00    2:30.32        
                  32.26     1:10.30 (38.04)     1:54.85 (44.55)     2:30.32 (35.47)
 10 Dillon, Claire            17 CFJV-MR              2:32.43    2:32.84        
                  32.93     1:10.66 (37.73)     1:57.52 (46.86)     2:32.84 (35.32)
 11 Rubino, Cassie N          17 Team Rockland-MR     2:25.87    2:32.88        
                  31.07     1:10.87 (39.80)     1:57.42 (46.55)     2:32.88 (35.46)
 12 Brewster, Nadine          16 MPNY-MR              2:38.69    2:33.62        
                  33.31     1:13.31 (40.00)     1:59.33 (46.02)     2:33.62 (34.29)
 13 Sgaglio, Hannah           15 CFJV-MR              2:37.00    2:34.78        
                  34.36     1:11.69 (37.33)     2:00.95 (49.26)     2:34.78 (33.83)
 14 Leishman, Maiya J         16 NYSA-MR                   NT    2:36.78        
                  33.50     1:11.48 (37.98)     1:59.91 (48.43)     2:36.78 (36.87)
 15 Flear, Erica              16 McBurney 14-15-MR    2:33.19    2:37.08        
                  32.65     1:17.00 (44.35)     2:00.77 (43.77)     2:37.08 (36.31)
 16 O'Brien, Megan A          15 NYSA-MR              2:39.25    2:37.82        
                  34.21     1:15.57 (41.36)     2:00.97 (45.40)     2:37.82 (36.85)
 17 Weltz, Sarah              15 Tritons-MR           2:43.61    2:38.26        
                  35.24     1:14.93 (39.69)     2:02.14 (47.21)     2:38.26 (36.12)
 18 Verardi, Kalin E          16 Team Rockland-MR     2:36.63    2:38.69        
                  35.52     1:14.77 (39.25)     2:04.30 (49.53)     2:38.69 (34.39)
 19 Morgante, Megan E         15 CFJV-MR              2:37.88    2:38.85        
                  34.28     1:14.88 (40.60)     2:02.22 (47.34)     2:38.85 (36.63)
 20 Ruzzi, Kathryn A          16 Team Rockland-MR     2:40.94    2:39.94        
                  31.81     1:10.81 (39.00)     2:03.40 (52.59)     2:39.94 (36.54)
 21 Wolter, Lauren M          16 Empire-MR            2:40.91    2:40.52        
                  35.52     1:13.03 (37.51)     2:06.34 (53.31)     2:40.52 (34.18)
 22 Cohen, Elena S            15 Storm-MR             2:41.23    2:40.78        
                  37.26     1:19.66 (42.40)     2:05.36 (45.70)     2:40.78 (35.42)
 23 Armstrong, Dana E         16 NYSA-MR              2:41.25    2:41.89        
                  36.56     1:18.07 (41.51)     2:05.29 (47.22)     2:41.89 (36.60)
 24 Duval, Rachelle R         17 MPNY-MR              2:42.67    2:43.55        
                  34.09     1:19.35 (45.26)     2:07.80 (48.45)     2:43.55 (35.75)
 25 Salameh, Nadine L         16 Empire-MR            2:39.90    2:44.46        
                  37.38     1:17.42 (40.04)     2:04.48 (47.06)     2:44.46 (39.98)
 26 Santiago, Gabriella       15 Team Rockland-MR     2:45.31    2:45.57        
                  33.63     1:16.66 (43.03)     2:07.99 (51.33)     2:45.57 (37.58)
 27 Cartularo, Madison        15 Storm-MR             2:54.55    2:50.75        
                  39.24     1:24.25 (45.01)     2:11.61 (47.36)     2:50.75 (39.14)
 28 Cartularo, Morgan         15 Storm-MR             2:53.70    2:51.49        
                  36.15     1:21.20 (45.05)     2:13.04 (51.84)     2:51.49 (38.45)
 29 Vogel, Morgan             15 Storm-MR             2:53.29    2:51.85        
                  38.92     1:23.44 (44.52)     2:14.58 (51.14)     2:51.85 (37.27)
 30 Zecchin, Sarah            15 Team Rockland-MR     2:58.14    2:52.15        
                  37.24     1:19.26 (42.02)     2:13.03 (53.77)     2:52.15 (39.12)
 31 Soss, Allie R             17 Team Rockland-MR     2:52.20    2:56.60        
                  37.53     1:21.17 (43.64)     2:17.32 (56.15)     2:56.60 (39.28)
 -- Comparetto, Kaleigh       15 CFJV-MR              2:59.95         NS        
 
Girls 11 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            17 RFAC-MR              4:29.89    4:43.69        
                  30.06     1:04.20 (34.14)     1:39.07 (34.87)     2:13.84 (34.77)
        2:55.60 (41.76)     3:37.51 (41.91)     4:10.98 (33.47)     4:43.69 (32.71)
  2 Cohen, Jessica Z          14 RFAC-MR              4:55.27    4:49.43        
                  29.92     1:03.67 (33.75)     1:41.32 (37.65)     2:18.02 (36.70)
        3:00.77 (42.75)     3:45.47 (44.70)     4:18.15 (32.68)     4:49.43 (31.28)
  3 Lyman, Olivia             17 Storm-MR             4:42.71    4:53.40        
                  32.01     1:08.54 (36.53)     1:46.98 (38.44)     2:25.20 (38.22)
        3:06.64 (41.44)     3:48.29 (41.65)     4:21.80 (33.51)     4:53.40 (31.60)
  4 Voitik, Katie             17 BDA-MA               4:55.40    4:53.55        
                  30.20     1:05.96 (35.76)     1:43.79 (37.83)     2:21.44 (37.65)
        3:04.46 (43.02)     3:48.29 (43.83)     4:21.43 (33.14)     4:53.55 (32.12)
  5 Pryne, Jess L             12 NYSA-MR              4:52.52    4:54.48        
                  31.47     1:07.55 (36.08)     1:44.01 (36.46)     2:20.19 (36.18)
        3:04.26 (44.07)     3:49.03 (44.77)     4:22.07 (33.04)     4:54.48 (32.41)
  6 Simpfenderfer, Heidi M    15 RFAC-MR              4:53.25    4:56.30        
                  30.90     1:06.56 (35.66)     1:44.63 (38.07)     2:22.09 (37.46)
        3:05.20 (43.11)     3:49.39 (44.19)     4:23.29 (33.90)     4:56.30 (33.01)
  7 Elcott, Ina M             16 RFAC-MR              4:50.22    4:59.54        
                  31.91     1:08.72 (36.81)     1:46.63 (37.91)     2:23.48 (36.85)
        3:07.28 (43.80)     3:51.05 (43.77)     4:25.50 (34.45)     4:59.54 (34.04)
  8 McNulty, Peyton           14 BDA-MA               5:02.22    5:03.11        
                  33.80     1:12.71 (38.91)     1:48.93 (36.22)     2:24.15 (35.22)
        3:10.88 (46.73)     3:57.57 (46.69)     4:31.15 (33.58)     5:03.11 (31.96)
  9 Caldwell, Julia A         16 RFAC-MR              4:46.11    5:03.40        
                  34.06     1:11.85 (37.79)     1:49.63 (37.78)     2:27.05 (37.42)
        3:10.50 (43.45)     3:54.09 (43.59)     4:29.58 (35.49)     5:03.40 (33.82)
 10 Baione, Rebecca K         15 RFAC-MR              4:41.81    5:03.85        
                  31.20     1:06.79 (35.59)     1:45.37 (38.58)     2:23.11 (37.74)
        3:06.10 (42.99)     3:50.08 (43.98)     4:27.69 (37.61)     5:03.85 (36.16)
 11 Cleary, Hannah M          14 Empire-MR            5:03.73    5:04.46        
                  33.33     1:11.93 (38.60)     1:50.92 (38.99)     2:29.50 (38.58)
        3:12.89 (43.39)     3:56.25 (43.36)     4:30.78 (34.53)     5:04.46 (33.68)
 12 Conway, Megan F           16 NYSA-MR              4:48.00    5:05.21        
                  32.24     1:08.72 (36.48)     1:47.83 (39.11)     2:27.26 (39.43)
        3:10.87 (43.61)     3:54.15 (43.28)     4:29.90 (35.75)     5:05.21 (35.31)
 13 Tuchman, Emily            14 Storm-MR             5:45.99    5:05.26        
                  32.50     1:09.36 (36.86)     1:47.28 (37.92)     2:24.84 (37.56)
        3:10.23 (45.39)     3:56.46 (46.23)     4:32.48 (36.02)     5:05.26 (32.78)
 14 Ivey, Hailey S            15 Empire-MR            4:59.69    5:05.53        
                  35.04     1:15.58 (40.54)     1:52.64 (37.06)     2:29.43 (36.79)
        3:15.56 (46.13)     4:00.94 (45.38)     4:33.90 (32.96)     5:05.53 (31.63)
 15 Edwards, Georgia          15 Storm-MR             5:02.46    5:05.80        
                  32.76     1:12.82 (40.06)     1:50.40 (37.58)     2:26.92 (36.52)
        3:12.87 (45.95)     3:58.31 (45.44)     4:32.64 (34.33)     5:05.80 (33.16)
 16 Jaimes, Linda G           14 Empire-MR            4:57.59    5:07.94        
                  31.45     1:07.67 (36.22)     1:48.83 (41.16)     2:28.71 (39.88)
        3:13.90 (45.19)     3:59.93 (46.03)     4:34.40 (34.47)     5:07.94 (33.54)
 17 Karadeniz, Selin          15 RFAC-MR              5:01.28    5:08.04        
                  32.04     1:10.75 (38.71)     1:48.69 (37.94)     2:26.33 (37.64)
        3:11.09 (44.76)     3:56.76 (45.67)     4:32.88 (36.12)     5:08.04 (35.16)
 18 Drew, Sami B              15 Empire-MR            5:00.19    5:09.50        
                  32.30     1:09.23 (36.93)     1:48.22 (38.99)     2:25.28 (37.06)
        3:13.24 (47.96)     4:00.62 (47.38)     4:35.30 (34.68)     5:09.50 (34.20)
 19 Thier, Haley A            13 BDA-MA               5:34.00    5:15.49        
                  32.43     1:13.25 (40.82)     1:52.92 (39.67)     2:33.22 (40.30)
        3:20.21 (46.99)     4:06.94 (46.73)     4:42.00 (35.06)     5:15.49 (33.49)
 20 Simpfenderfer, Kimberly   13 RFAC-MR              5:17.48    5:16.65        
                  35.20     1:17.57 (42.37)     1:55.51 (37.94)     2:33.76 (38.25)
        3:20.12 (46.36)     4:06.55 (46.43)     4:41.79 (35.24)     5:16.65 (34.86)
 21 Allan, Sophia G           13 Empire-MR            5:45.00    5:18.56        
                  33.85     1:13.47 (39.62)     1:54.28 (40.81)     2:34.26 (39.98)
        3:20.01 (45.75)     4:05.88 (45.87)     4:43.19 (37.31)     5:18.56 (35.37)
 22 Kumagai, Nana             13 Empire-MR            5:19.53    5:19.26        
                  32.76     1:11.34 (38.58)     1:54.64 (43.30)     2:37.72 (43.08)
        3:22.26 (44.54)     4:07.92 (45.66)     4:44.45 (36.53)     5:19.26 (34.81)
 23 Cioffi, Chenoa C          13 Empire-MR            5:45.00    5:20.85        
                  34.61     1:18.58 (43.97)     1:58.79 (40.21)     2:38.51 (39.72)
        3:25.59 (47.08)     4:11.07 (45.48)     4:46.43 (35.36)     5:20.85 (34.42)
 24 Labita, Victoria          15 NYSA-MR              5:09.91    5:23.49        
                  34.59     1:17.09 (42.50)     1:58.88 (41.79)     2:40.01 (41.13)
        3:27.79 (47.78)     4:14.31 (46.52)     4:48.98 (34.67)     5:23.49 (34.51)
 25 Levy, Ariella             14 Team Rockland-MR     5:45.36    5:28.87        
                  34.89     1:17.72 (42.83)     2:02.00 (44.28)     2:44.85 (42.85)
        3:28.14 (43.29)     4:14.59 (46.45)     4:53.16 (38.57)     5:28.87 (35.71)
 26 Buckley, Lily G           12 Empire-MR            5:26.85    5:32.78        
                  34.74     1:17.06 (42.32)     1:59.26 (42.20)     2:42.38 (43.12)
        3:28.46 (46.08)     4:15.35 (46.89)     4:53.68 (38.33)     5:32.78 (39.10)
 27 Tillmann, Valentina L     13 Empire-MR            5:45.00    5:36.93        
                  35.59     1:18.67 (43.08)     2:01.56 (42.89)     2:43.45 (41.89)
        3:34.47 (51.02)     4:27.36 (52.89)     5:03.19 (35.83)     5:36.93 (33.74)
 28 Wolter, Erin P            13 Empire-MR            5:55.00    5:37.09        
                  36.33     1:22.27 (45.94)     2:03.35 (41.08)     2:44.58 (41.23)
        3:36.26 (51.68)     4:28.40 (52.14)     5:02.88 (34.48)     5:37.09 (34.21)
 29 Policastro, Gianna N      15 NYSA-MR              6:00.00    5:41.56        
                  36.78     1:21.70 (44.92)     2:08.80 (47.10)     2:53.56 (44.76)
        3:38.62 (45.06)     4:25.02 (46.40)     5:04.04 (39.02)     5:41.56 (37.52)
 30 Wolter, Lauren M          16 Empire-MR            5:49.02    5:47.30        
                  38.42     1:22.87 (44.45)     2:04.04 (41.17)     2:42.93 (38.89)
        3:37.76 (54.83)     4:31.09 (53.33)     5:08.10 (37.01)     5:47.30 (39.20)
 31 Dahlgren, Aviah           12 BDA-MA               6:03.43    5:53.72        
                  35.08     1:24.26 (49.18)     2:08.21 (43.95)     2:52.95 (44.74)
        3:45.49 (52.54)     4:38.97 (53.48)     5:17.18 (38.21)     5:53.72 (36.54)
 
Girls 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Culhane, Dana             11 Storm-MR                  NT      28.64        
  2 Gaza, Claire              10 Storm-MR                  NT      32.49        
  3 Liu, Ava L                 8 NYSA-MR                   NT      35.69        
  4 Guzzino, Mary Grace S     10 NYSA-MR                   NT      36.06        
  5 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR                   NT      39.19        
 
Girls 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Culhane, Dana             11 Storm-MR                  NT      28.83        
 
Girls 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thier, Haley A            13 BDA-MA                    NT      27.37        
  2 McNulty, Peyton           14 BDA-MA                    NT      28.43        
 
Girls 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlgren, Aviah           12 BDA-MA                    NT    1:02.72        
                  30.18     1:02.72 (32.54)                                        
 
Girls 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thier, Haley A            13 BDA-MA                    NT    1:02.75        
                  29.79     1:02.75 (32.96)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munday, Jessica L         12 Unhes-Mr-MR               NT    2:09.88        
                  29.09     1:02.22 (33.13)     1:36.32 (34.10)     2:09.88 (33.56)
 
Girls 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlgren, Brenna           8 BDA-MA                    NT      42.60        
  2 Coburn, Gianna M          10 NYSA-MR                   NT      43.76        
 
Girls 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Alyssa              8 BDA-MA                    NT      43.91        
  2 Moore, Taormina            9 BDA-MA                    NT      58.71        
 
Girls 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leishman, Belle E         14 NYSA-MR                   NT    1:17.83        
                  37.23     1:17.83 (40.60)                                        
  2 Galeano, Sam R            14 NYSA-MR                   NT    1:20.77        
                  38.90     1:20.77 (41.87)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuchman, Emily            14 Storm-MR                  NT    1:05.96        
                  31.98     1:05.96 (33.98)                                        
  2 Christensen, Marcella R   14 NYSA-MR                   NT    1:13.63        
                  36.40     1:13.63 (37.23)                                        
  3 Leishman, Belle E         14 NYSA-MR                   NT    1:16.15        
                  36.41     1:16.15 (39.74)                                        
  4 Modugno, Sabina T         13 NYSA-MR                   NT    1:16.50        
                  36.72     1:16.50 (39.78)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Maria             17 Storm-MR                  NT    1:00.40        
                  29.17     1:00.40 (31.23)                                        
  2 Rivera, Juliana N         11 Empire-MR                 NT    1:12.52        
                  35.43     1:12.52 (37.09)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpfenderfer, Kimberly   13 RFAC-MR                   NT    2:19.64        
                  32.92     1:08.69 (35.77)     1:44.53 (35.84)     2:19.64 (35.11)
  2 Christensen, Marcella R   14 NYSA-MR                   NT    2:41.37        
                  37.36     1:17.68 (40.32)     1:59.95 (42.27)     2:41.37 (41.42)
 
Girls 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Alyssa              8 BDA-MA                    NT      52.54        
 
Girls 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yen, Amanda C             14 RFAC-MR                   NT    1:16.08        
                  35.91     1:16.08 (40.17)                                        
  2 McNulty, Peyton           14 BDA-MA                    NT    1:22.36        
                  39.13     1:22.36 (43.23)                                        
  3 Isabella, Molly           10 Storm-MR                  NT    1:35.14        
                  46.36     1:35.14 (48.78)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saliy, Laura E            13 MPNY-MR                   NT    2:49.17        
                  37.51     1:20.57 (43.06)     2:05.18 (44.61)     2:49.17 (43.99)
  2 O'Brien, Megan A          15 NYSA-MR                   NT    2:55.07        
                  38.90     1:22.93 (44.03)     2:09.02 (46.09)     2:55.07 (46.05)
  3 Kerrigan, Kayla           14 NYSA-MR                   NT    3:01.40        
                  40.69     1:26.84 (46.15)     2:15.36 (48.52)     3:01.40 (46.04)
 
Girls 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Megan A          15 NYSA-MR                   NT    3:00.27        
                  39.89     1:24.63 (44.74)     2:11.90 (47.27)     3:00.27 (48.37)
 
Girls 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pryne, Jess L             12 NYSA-MR                   NT    2:25.74        
                  31.44     1:07.31 (35.87)     1:46.54 (39.23)     2:25.74 (39.20)
 
Girls 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuchman, Emily            14 Storm-MR                  NT    2:31.86        
                  33.94     1:11.90 (37.96)     1:51.65 (39.75)     2:31.86 (40.21)
 
Girls 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quadrato, Anna Mei K      11 NYSA-MR                   NT    2:47.22        
                  37.26     1:20.42 (43.16)     2:09.50 (49.08)     2:47.22 (37.72)
 
Girls 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Chloe J              10 NYSA-MR                   NT    3:28.87        
                  49.44     1:41.86 (52.42)   2:43.71 (1:01.85)     3:28.87 (45.16)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spodek, Gavin A            8 Jcc-MR                 43.15      38.52        
  2 Michin, Nikita G           7 MPNY-MR                54.58      46.60        
  3 Zhu, Alex                  8 RFAC-MR                50.90      55.81        
  4 Karadeniz, Derin M         7 RFAC-MR              1:15.90    1:05.81        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Brendan S              8 RFAC-MR              1:24.54    1:20.57        
                  39.18     1:20.57 (41.39)                                        
  2 Gamboa-arzate, ian I       8 Unhes-Mr-MR          2:08.00    1:38.79        
                  47.19     1:38.79 (51.60)                                        
  3 Zhu, Alex                  8 RFAC-MR              1:59.10    2:15.49        
                1:06.05   2:15.49 (1:09.44)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamboa-arzate, ian I       8 Unhes-Mr-MR            56.00      51.42        
  2 Zhu, Alex                  8 RFAC-MR                54.43      57.56        
  3 Kirchhoff-Lajonchere, Mo   8 NYSA-MR                   NT    1:00.20        
  4 Garvey, Ian J              8 NYSA-MR                   NT    1:07.58        
  5 Karadeniz, Derin M         7 RFAC-MR              1:20.90    1:11.02        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Brendan S              8 RFAC-MR              1:33.94    1:31.68        
                  44.35     1:31.68 (47.33)                                        
  2 Michin, Nikita G           7 MPNY-MR              1:59.00    1:47.23        
                  54.46     1:47.23 (52.77)                                        
 -- Zhu, Alex                  8 RFAC-MR              2:15.99         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Brendan S              8 RFAC-MR                47.71      48.18        
  2 Gamboa-arzate, ian I       8 Unhes-Mr-MR          1:08.00      56.23        
  3 Zhu, Alex                  8 RFAC-MR              1:06.02    1:03.08        
 -- Garvey, Ian J              8 NYSA-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Karadeniz, Derin M         7 RFAC-MR              1:30.90         DQ        
      One hand touch
 -- Kirchhoff-Lajonchere, Mo   8 NYSA-MR                   NT         DQ        
      No touch
 
Boys 8 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spodek, Gavin A            8 Jcc-MR               1:51.49    1:41.88        
                  49.90     1:41.88 (51.98)                                        
  2 Wu, Brendan S              8 RFAC-MR              1:40.36    1:45.87        
                  50.84     1:45.87 (55.03)                                        
  3 Zhu, Alex                  8 RFAC-MR              2:30.90    2:20.85        
                1:07.66   2:20.85 (1:13.19)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Brendan S              8 RFAC-MR                41.84      42.90        
  2 Spodek, Gavin A            8 Jcc-MR                 46.00      45.77        
  3 Michin, Nikita G           7 MPNY-MR              1:01.91      59.02        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Brendan S              8 RFAC-MR              1:31.42    1:30.46        
                  43.29     1:30.46 (47.17)                                        
  2 Garvey, Ian J              8 NYSA-MR                   NT    2:12.12        
                1:01.33   2:12.12 (1:10.79)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Henry              10 NYSA-MR                31.61      27.80        
  2 Quested, Finn J           10 RFAC-MR                29.63      29.89        
  3 McKenna, Rodin J          10 Jcc-MR                 32.46      32.30        
  4 Krayets, Eric              9 Unhes-Mr-MR            32.00      32.64        
  5 Ren, Matthew L            10 NYSA-MR                32.69      32.71        
  6 Mattone, Vincent          10 NYSA-MR                35.95      32.75        
  7 Leishman, Mason T         10 NYSA-MR                32.76      32.76        
  8 Kaps, Piotr               10 MPNY-MR                33.16      32.78        
  9 Lebedinets, Ruslan        10 MPNY-MR                32.79      32.79        
 10 Pierce, Brice J           10 Empire-MR              32.60      33.54        
 11 Coolican, Devin J         10 Storm-MR               34.41      34.00        
 12 Rall, Dan M               10 NYSA-MR                34.59      34.43        
 13 Simpson, Austin G         10 Jcc-MR                 33.44      34.82        
 14 Spodek, Mason G           10 Jcc-MR                 39.07      35.32        
 15 Rall, Aidan W             10 NYSA-MR                35.88      35.33        
 16 Leishman, Landon T        10 NYSA-MR                34.24      35.43        
 17 Garofolo, Gerard           9 Storm-MR               34.22      35.51        
 18 Wu, Patrick               10 RFAC-MR                35.33      35.98        
 19 Engel, Eric R              9 Storm-MR               35.96      36.24        
 20 Dubilier, Brendan M       10 Empire-MR              35.92      36.46        
 21 Ren, Dennis M             10 NYSA-MR                36.76      36.78        
 22 Engel, Oliver K            9 Storm-MR               37.02      37.45        
 23 Klein, Jonah L            10 Empire-MR              38.48      38.06        
 24 Dancygier, Scott          10 Storm-MR               39.14      38.58        
 25 Cosgrove, James T         10 NYSA-MR                38.97      38.78        
 26 Corelli, Rocco F           9 McBurney 14-15-MR      38.26      39.47        
 27 Abbruzzese, Matthew J      9 RFAC-MR                39.77      39.58        
 28 Adnet, Achilles            9 McBurney 14-15-MR      41.04      39.72        
 29 Akinla, Sebastian G        9 Storm-MR               39.13      39.85        
 30 Lenes, Bruce D            10 Storm-MR               39.57      40.43        
 31 Iodice, Alex              10 Storm-MR               40.86      41.42        
 32 Morgan, Brendan M          9 Storm-MR               40.86      41.92        
 33 Attwell, Nathaniel S       9 Empire-MR              39.48      42.86        
 34 Zhu, Robert               10 RFAC-MR                45.73      46.07        
 35 Gutman, Ilan B             9 Unhes-Mr-MR            44.09      46.76        
 36 Karinsky, Parker           9 Unhes-Mr-MR            45.00      47.43        
 37 Isabella, Ryan J           9 Storm-MR               52.14      51.60        
 38 Dzhigo, Alexander G        9 Empire-MR              47.08      59.64        
 -- Viel, Jonathan F          10 NYSA-MR                43.63         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Tom               10 Storm-MR             1:06.64    1:05.92        
                  32.00     1:05.92 (33.92)                                        
  2 Moy, Jason N               9 Empire-MR            1:07.76    1:08.52        
                  32.83     1:08.52 (35.69)                                        
  3 McKenna, Rodin J          10 Jcc-MR               1:15.74    1:10.80        
                  34.06     1:10.80 (36.74)                                        
  4 Mattone, Vincent          10 NYSA-MR              1:11.74    1:10.94        
                  34.33     1:10.94 (36.61)                                        
  5 Lebedinets, Ruslan        10 MPNY-MR              1:13.03    1:12.80        
                  35.62     1:12.80 (37.18)                                        
  6 Brown, Kieran             10 Storm-MR             1:12.63    1:13.23        
                  34.65     1:13.23 (38.58)                                        
  7 Pierce, Brice J           10 Empire-MR            1:12.49    1:13.72        
                  34.82     1:13.72 (38.90)                                        
  8 Rozgonyi, Tommy           10 Storm-MR             1:14.20    1:14.10        
                  34.96     1:14.10 (39.14)                                        
  9 Coolican, Devin J         10 Storm-MR             1:16.56    1:14.38        
                  36.07     1:14.38 (38.31)                                        
 10 Leishman, Mason T         10 NYSA-MR              1:14.64    1:14.44        
                  35.93     1:14.44 (38.51)                                        
 11 Ren, Matthew L            10 NYSA-MR              1:19.71    1:14.66        
                  35.44     1:14.66 (39.22)                                        
 12 Lambert, Harrison A        9 Empire-MR            1:16.80    1:15.27        
                  35.64     1:15.27 (39.63)                                        
 13 Leishman, Landon T        10 NYSA-MR              1:16.47    1:16.26        
                  36.66     1:16.26 (39.60)                                        
 14 Dubilier, Brendan M       10 Empire-MR            1:15.64    1:16.41        
                  37.04     1:16.41 (39.37)                                        
 15 Simpson, Austin G         10 Jcc-MR               1:20.19    1:16.56        
                  36.80     1:16.56 (39.76)                                        
 16 Cleary, Timmy P            9 Empire-MR            1:15.19    1:16.75        
                  37.38     1:16.75 (39.37)                                        
 17 Tiso, Gianluca            10 Team Rockland-MR     1:16.08    1:19.06        
                  37.61     1:19.06 (41.45)                                        
 18 Cherny, Eric              10 MPNY-MR              1:15.45    1:19.17        
                  39.17     1:19.17 (40.00)                                        
 19 Ren, Dennis M             10 NYSA-MR              1:24.26    1:22.45        
                  39.81     1:22.45 (42.64)                                        
 20 Zoota, David H            10 Empire-MR                 NT    1:23.23        
                  36.65     1:23.23 (46.58)                                        
 21 Polese, Brendan W         10 Storm-MR             1:26.27    1:23.24        
                  39.33     1:23.24 (43.91)                                        
 22 Hiller, Joshua S          10 Storm-MR             1:23.32    1:24.63        
                  39.78     1:24.63 (44.85)                                        
 23 Klein, Jonah L            10 Empire-MR            1:27.28    1:24.99        
                  39.08     1:24.99 (45.91)                                        
 24 Engel, Eric R              9 Storm-MR             1:15.99    1:26.44        
                  40.20     1:26.44 (46.24)                                        
 25 Wisniewski, John T        10 MPNY-MR              1:34.40    1:28.06        
                  41.99     1:28.06 (46.07)                                        
 26 Hoyt, Charlie P            9 Storm-MR             1:19.00    1:28.23        
                  40.28     1:28.23 (47.95)                                        
 27 Abbruzzese, Matthew J      9 RFAC-MR              1:29.53    1:28.27        
                  40.77     1:28.27 (47.50)                                        
 28 Engel, Oliver K            9 Storm-MR             1:14.99    1:29.16        
                  40.25     1:29.16 (48.91)                                        
 29 Adnet, Achilles            9 McBurney 14-15-MR    1:44.37    1:29.96        
                  43.05     1:29.96 (46.91)                                        
 30 Akinla, Sebastian G        9 Storm-MR             1:29.51    1:32.89        
                  41.99     1:32.89 (50.90)                                        
 31 Lenes, Bruce D            10 Storm-MR             1:33.13    1:32.95        
                  44.37     1:32.95 (48.58)                                        
 32 Cosgrove, James T         10 NYSA-MR              1:30.03    1:33.07        
                  42.52     1:33.07 (50.55)                                        
 33 Attwell, Nathaniel S       9 Empire-MR            1:45.99    1:33.66        
                  42.99     1:33.66 (50.67)                                        
 34 Morgan, Brendan M          9 Storm-MR             1:30.91    1:33.67        
                  42.84     1:33.67 (50.83)                                        
 35 Zhu, Robert               10 RFAC-MR              1:34.93    1:41.88        
                  48.36     1:41.88 (53.52)                                        
 36 Dzhigo, Alexander G        9 Empire-MR            1:48.13    1:42.99        
                  47.83     1:42.99 (55.16)                                        
 37 Yee, Matthew C            10 McBurney 14-15-MR    1:50.00    2:03.31        
                  54.52   2:03.31 (1:08.79)                                        
 -- Barry, C.J. J              9 NYSA-MR              1:38.90         DQ        
      No touch on turn
                  44.92          DQ (59.24)                                        
 -- Gutman, Ilan B             9 Unhes-Mr-MR          1:23.65         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Henry              10 NYSA-MR              2:36.00    2:21.54        
                  32.11     1:08.82 (36.71)     1:47.28 (38.46)     2:21.54 (34.26)
  2 Quested, Finn J           10 RFAC-MR              2:21.89    2:21.92        
                  31.32     1:06.66 (35.34)     1:44.76 (38.10)     2:21.92 (37.16)
  3 Morgan, Tom               10 Storm-MR             2:23.52    2:22.76        
                  32.33     1:09.14 (36.81)     1:46.64 (37.50)     2:22.76 (36.12)
  4 Moy, Jason N               9 Empire-MR            2:31.49    2:28.63        
                  32.30     1:09.15 (36.85)     1:48.81 (39.66)     2:28.63 (39.82)
  5 Simpfenderfer, Michael D   9 RFAC-MR              2:26.46    2:28.88        
                  33.10     1:11.25 (38.15)     1:51.29 (40.04)     2:28.88 (37.59)
  6 Brown, Kieran             10 Storm-MR             2:32.08    2:29.22        
                  33.59     1:13.07 (39.48)     1:52.11 (39.04)     2:29.22 (37.11)
  7 DiMaggio, John P           9 MPNY-MR              2:24.00    2:34.20        
                  32.73     1:10.22 (37.49)     1:51.81 (41.59)     2:34.20 (42.39)
  8 Rozgonyi, Tommy           10 Storm-MR             2:43.32    2:38.08        
                  36.13     1:17.20 (41.07)     1:58.80 (41.60)     2:38.08 (39.28)
  9 Leishman, Landon T        10 NYSA-MR              2:51.69    2:44.41        
                  36.79     1:18.55 (41.76)     2:02.69 (44.14)     2:44.41 (41.72)
 10 Dubilier, Brendan M       10 Empire-MR            2:42.42    2:44.76        
                  37.02     1:19.27 (42.25)     2:03.13 (43.86)     2:44.76 (41.63)
 10 Leishman, Mason T         10 NYSA-MR              2:53.46    2:44.76        
                  37.94     1:20.97 (43.03)     2:05.16 (44.19)     2:44.76 (39.60)
 12 Ren, Matthew L            10 NYSA-MR              2:57.37    2:47.61        
                  38.18     1:21.54 (43.36)   2:47.61 (1:26.07)                    
 13 Lambert, Harrison A        9 Empire-MR            2:40.00    2:48.56        
                  37.24     1:20.74 (43.50)     2:05.51 (44.77)     2:48.56 (43.05)
 14 Lebedinets, Ruslan        10 MPNY-MR              2:50.48    2:49.71        
                  39.28     1:22.86 (43.58)     2:07.88 (45.02)     2:49.71 (41.83)
 15 Ren, Dennis M             10 NYSA-MR              2:53.98    2:51.32        
                  39.20     1:24.02 (44.82)     2:08.99 (44.97)     2:51.32 (42.33)
 16 Hiller, Joshua S          10 Storm-MR             2:59.99    2:58.64        
                  40.97     1:27.05 (46.08)     2:14.65 (47.60)     2:58.64 (43.99)
 17 Coolican, Devin J         10 Storm-MR             3:06.59    2:59.18        
                  39.91     1:24.90 (44.99)     2:12.99 (48.09)     2:59.18 (46.19)
 18 Kramer, Jay               10 Storm-MR             3:04.00    3:03.78        
                  41.35     1:28.39 (47.04)     2:15.93 (47.54)     3:03.78 (47.85)
 19 Adnet, Achilles            9 McBurney 14-15-MR    3:15.00    3:04.24        
                  47.49     1:42.72 (55.23)     2:36.95 (54.23)     3:04.24 (27.29)
 20 Loughney, Jack C          10 Storm-MR             3:04.28    3:08.77        
                  40.90     1:28.71 (47.81)     2:19.72 (51.01)     3:08.77 (49.05)
 21 Rall, Aidan W             10 NYSA-MR                 0.30    3:14.06        
                  43.91     1:33.86 (49.95)     2:27.44 (53.58)     3:14.06 (46.62)
 -- Rall, Dan M               10 NYSA-MR              3:29.99         NS        
 
Boys 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Henry              10 NYSA-MR              6:19.26    6:10.67        
                  32.60     1:08.96 (36.36)     1:46.32 (37.36)     2:24.10 (37.78)
        3:01.96 (37.86)     3:41.12 (39.16)     4:19.20 (38.08)     4:57.66 (38.46)
        5:34.12 (36.46)     6:10.67 (36.55)                                        
  2 Smith, Sebastian L        10 RFAC-MR              6:27.18    6:17.65        
                  33.62     1:11.30 (37.68)     1:49.78 (38.48)     2:28.70 (38.92)
        3:08.23 (39.53)     3:47.06 (38.83)     4:26.44 (39.38)     5:06.01 (39.57)
        5:44.35 (38.34)     6:17.65 (33.30)                                        
  3 Quested, Finn J           10 RFAC-MR              6:31.24    6:18.86        
                  32.48     1:09.37 (36.89)     1:47.28 (37.91)     2:26.42 (39.14)
        3:05.71 (39.29)     3:45.28 (39.57)     4:24.39 (39.11)     5:03.85 (39.46)
        5:42.46 (38.61)     6:18.86 (36.40)                                        
  4 Morgan, Tom               10 Storm-MR             6:32.29    6:22.84        
                  32.95     1:10.15 (37.20)     1:49.26 (39.11)     2:29.51 (40.25)
        3:09.67 (40.16)     3:48.86 (39.19)     4:28.67 (39.81)     5:08.16 (39.49)
        5:47.15 (38.99)     6:22.84 (35.69)                                        
  5 Brown, Kieran             10 Storm-MR             6:40.99    6:37.47        
                  34.72     1:14.20 (39.48)     1:54.75 (40.55)     2:34.73 (39.98)
        3:16.13 (41.40)     3:56.97 (40.84)     4:37.88 (40.91)     5:19.37 (41.49)
        6:00.69 (41.32)     6:37.47 (36.78)                                        
  6 Simpfenderfer, Michael D   9 RFAC-MR              6:25.36    6:38.39        
                  34.67     1:14.37 (39.70)     1:54.88 (40.51)     2:35.46 (40.58)
        3:16.93 (41.47)     3:57.71 (40.78)     4:38.72 (41.01)     5:19.71 (40.99)
        6:00.42 (40.71)     6:38.39 (37.97)                                        
  7 Ren, Dennis M             10 NYSA-MR              7:53.68    7:34.36        
                  38.75     1:26.70 (47.95)     2:14.68 (47.98)     3:02.38 (47.70)
        3:48.46 (46.08)     4:34.89 (46.43)     5:21.23 (46.34)     6:08.52 (47.29)
        6:51.85 (43.33)     7:34.36 (42.51)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rozgonyi, Tommy           10 Storm-MR               37.18      35.29        
  2 Leishman, Mason T         10 NYSA-MR                37.83      36.09        
  3 McKenna, Rodin J          10 Jcc-MR                 38.32      37.17        
  4 Leishman, Landon T        10 NYSA-MR                40.67      37.37        
  5 Pierce, Brice J           10 Empire-MR              38.59      38.16        
  6 Simpfenderfer, Michael D   9 RFAC-MR                37.14      38.47        
  7 Simpson, Austin G         10 Jcc-MR                 38.98      38.49        
  8 Khanas, Vladyslav          9 Unhes-Mr-MR            40.48      38.89        
  9 Brown, Kieran             10 Storm-MR               39.57      39.07        
 10 Lebedinets, Ruslan        10 MPNY-MR                42.94      39.26        
 11 Loughney, Jack C          10 Storm-MR               41.36      40.21        
 12 Tiso, Gianluca            10 Team Rockland-MR       41.52      41.16        
 13 Ren, Dennis M             10 NYSA-MR                44.59      42.41        
 14 Wu, Patrick               10 RFAC-MR                40.76      42.64        
 15 Engel, Eric R              9 Storm-MR               43.47      42.85        
 16 Cherny, Eric              10 MPNY-MR                44.92      43.07        
 17 Coolican, Devin J         10 Storm-MR               41.62      43.24        
 18 Engel, Oliver K            9 Storm-MR               43.14      43.84        
 19 Klein, Jonah L            10 Empire-MR              43.11      43.96        
 20 Cosgrove, James T         10 NYSA-MR                45.47      44.53        
 21 Zoota, David H            10 Empire-MR                 NT      44.93        
 22 Dancygier, Scott          10 Storm-MR               44.12      45.00        
 23 Adnet, Achilles            9 McBurney 14-15-MR      45.78      45.11        
 24 Iodice, Alex              10 Storm-MR               46.73      45.27        
 25 Attwell, Nathaniel S       9 Empire-MR              44.65      45.49        
 26 Ren, Matthew L            10 NYSA-MR                46.84      45.89        
 27 Morgan, Brendan M          9 Storm-MR               45.80      47.15        
 28 Akinla, Sebastian G        9 Storm-MR               45.70      47.23        
 29 Zhu, Robert               10 RFAC-MR                47.64      47.34        
 30 Hoyt, Charlie P            9 Storm-MR               46.64      47.81        
 31 Wisniewski, John T        10 MPNY-MR                48.61      47.98        
 32 Corelli, Rocco F           9 McBurney 14-15-MR      48.80      50.96        
 33 Karinsky, Parker           9 Unhes-Mr-MR            47.00      50.99        
 34 Dzhigo, Alexander G        9 Empire-MR              53.58      51.89        
 35 Yee, Matthew C            10 McBurney 14-15-MR      59.76      56.43        
 36 Barry, C.J. J              9 NYSA-MR                58.79      57.84        
 37 Isabella, Ryan J           9 Storm-MR               54.00      59.78        
 -- Hiller, Joshua S          10 Storm-MR               41.80         DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish
 -- Gutman, Ilan B             9 Unhes-Mr-MR            49.00         NS        
 -- Krayets, Eric              9 Unhes-Mr-MR            40.52         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Tom               10 Storm-MR             1:13.41    1:13.66        
                  35.98     1:13.66 (37.68)                                        
  2 Moy, Jason N               9 Empire-MR            1:17.22    1:17.78        
                  38.08     1:17.78 (39.70)                                        
  3 Leishman, Mason T         10 NYSA-MR              1:21.04    1:17.91        
  4 Rozgonyi, Tommy           10 Storm-MR             1:21.32    1:18.94        
                  37.43     1:18.94 (41.51)                                        
  5 McKenna, Rodin J          10 Jcc-MR               1:24.00    1:19.21        
                  38.86     1:19.21 (40.35)                                        
  6 Leishman, Landon T        10 NYSA-MR              1:26.44    1:22.98        
                  41.24     1:22.98 (41.74)                                        
  7 Mattone, Vincent          10 NYSA-MR              1:32.61    1:23.58        
                  40.35     1:23.58 (43.23)                                        
  8 Rall, Dan M               10 NYSA-MR              1:27.23    1:24.69        
                  39.07     1:24.69 (45.62)                                        
  9 Simpson, Austin G         10 Jcc-MR               1:29.50    1:25.69        
                  40.67     1:25.69 (45.02)                                        
 10 Dubilier, Brendan M       10 Empire-MR            1:25.99    1:26.41        
                  42.28     1:26.41 (44.13)                                        
 11 Wu, Patrick               10 RFAC-MR              1:27.85    1:27.31        
 12 Loughney, Jack C          10 Storm-MR             1:24.58    1:27.93        
                  43.28     1:27.93 (44.65)                                        
 13 Kaps, Piotr               10 MPNY-MR              1:27.33    1:28.95        
                  43.38     1:28.95 (45.57)                                        
 14 Engel, Eric R              9 Storm-MR             1:38.00    1:31.77        
                  43.55     1:31.77 (48.22)                                        
 15 Dancygier, Scott          10 Storm-MR             1:32.81    1:32.31        
                  45.18     1:32.31 (47.13)                                        
 16 Engel, Oliver K            9 Storm-MR             1:33.99    1:33.33        
                  46.06     1:33.33 (47.27)                                        
 17 Cosgrove, James T         10 NYSA-MR              1:33.89    1:33.57        
                  44.67     1:33.57 (48.90)                                        
 18 Garofolo, Gerard           9 Storm-MR             1:35.00    1:33.66        
                  46.80     1:33.66 (46.86)                                        
 19 Coolican, Devin J         10 Storm-MR             1:33.79    1:33.86        
                  46.00     1:33.86 (47.86)                                        
 20 Klein, Jonah L            10 Empire-MR            1:38.16    1:34.14        
 21 Zhu, Robert               10 RFAC-MR              1:43.79    1:37.03        
                1:37.03         1:37.03 ( )                                        
 22 Rall, Aidan W             10 NYSA-MR              1:46.45    1:37.81        
                  46.86     1:37.81 (50.95)                                        
 23 Kramer, Jay               10 Storm-MR             1:34.45    1:38.45        
 24 Attwell, Nathaniel S       9 Empire-MR            1:44.00    1:39.18        
                  47.44     1:39.18 (51.74)                                        
 25 Iodice, Alex              10 Storm-MR             1:39.55    1:41.92        
                  49.64     1:41.92 (52.28)                                        
 26 Akinla, Sebastian G        9 Storm-MR             1:38.92    1:43.23        
                  49.35     1:43.23 (53.88)                                        
 27 Abbruzzese, Matthew J      9 RFAC-MR              2:00.99    1:43.85        
                  48.38     1:43.85 (55.47)                                        
 28 Lenes, Bruce D            10 Storm-MR             1:41.99    1:45.80        
 29 Corelli, Rocco F           9 McBurney 14-15-MR    3:10.00    1:46.54        
                  50.72     1:46.54 (55.82)                                        
 30 Isabella, Ryan J           9 Storm-MR             1:56.11    2:00.39        
                  57.88   2:00.39 (1:02.51)                                        
 -- Dzhigo, Alexander G        9 Empire-MR            1:53.00         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  56.18          DQ (58.64)                                        
 -- Viel, Jonathan F          10 NYSA-MR              2:05.18         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Henry              10 NYSA-MR                38.33      37.98        
  2 Smith, Sebastian L        10 RFAC-MR                40.09      40.35        
  3 Quested, Finn J           10 RFAC-MR                39.06      40.58        
  4 Corelli, Rocco F           9 McBurney 14-15-MR      47.82      46.71        
  5 Simpfenderfer, Michael D   9 RFAC-MR                42.79      46.79        
  6 Cleary, Timmy P            9 Empire-MR              45.04      47.64        
  7 Khanas, Vladyslav          9 Unhes-Mr-MR            47.47      48.37        
  8 Polese, Brendan W         10 Storm-MR               48.91      48.56        
  9 Zoota, David H            10 Empire-MR                 NT      48.91        
 10 Lambert, Harrison A        9 Empire-MR              49.87      49.37        
 11 Wu, Patrick               10 RFAC-MR                50.53      49.59        
 12 Dancygier, Scott          10 Storm-MR               48.02      49.74        
 13 Zhu, Robert               10 RFAC-MR                49.67      51.47        
 14 Barry, C.J. J              9 NYSA-MR                50.61      52.26        
 15 Tiso, Gianluca            10 Team Rockland-MR       49.68      52.42        
 16 Abbruzzese, Matthew J      9 RFAC-MR                55.18      53.07        
 17 Lenes, Bruce D            10 Storm-MR               51.21      53.38        
 18 Pierce, Brice J           10 Empire-MR              51.68      53.40        
 19 Loughney, Jack C          10 Storm-MR             1:05.31      58.46        
 20 Iodice, Alex              10 Storm-MR               52.98      58.71        
 21 Isabella, Ryan J           9 Storm-MR               59.40      59.52        
 22 Attwell, Nathaniel S       9 Empire-MR              57.83    1:01.60        
 -- Krayets, Eric              9 Unhes-Mr-MR            51.75         NS        
 -- Gutman, Ilan B             9 Unhes-Mr-MR            53.06         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moy, Jason N               9 Empire-MR            1:35.55    1:28.98        
                  43.24     1:28.98 (45.74)                                        
  2 Simpfenderfer, Michael D   9 RFAC-MR              1:34.15    1:31.88        
                  44.18     1:31.88 (47.70)                                        
  3 DiMaggio, John P           9 MPNY-MR              1:37.18    1:36.29        
                  46.46     1:36.29 (49.83)                                        
  4 Khanas, Vladyslav          9 Unhes-Mr-MR          1:50.00    1:42.16        
                  49.62     1:42.16 (52.54)                                        
  5 Spodek, Mason G           10 Jcc-MR               1:58.15    1:43.05        
                  47.91     1:43.05 (55.14)                                        
  6 Brown, Kieran             10 Storm-MR             1:52.24    1:44.36        
                  49.41     1:44.36 (54.95)                                        
  7 Kramer, Jay               10 Storm-MR             1:42.20    1:45.52        
                  49.97     1:45.52 (55.55)                                        
  8 Lebedinets, Ruslan        10 MPNY-MR              1:46.87    1:46.13        
                  51.63     1:46.13 (54.50)                                        
  9 Lambert, Harrison A        9 Empire-MR            1:48.05    1:46.62        
                  50.72     1:46.62 (55.90)                                        
 10 Dancygier, Scott          10 Storm-MR             1:44.72    1:47.31        
                  48.95     1:47.31 (58.36)                                        
 11 Wu, Patrick               10 RFAC-MR              1:46.78    1:49.41        
                  53.88     1:49.41 (55.53)                                        
 12 Krayets, Eric              9 Unhes-Mr-MR          1:48.00    1:50.88        
                  53.52     1:50.88 (57.36)                                        
 13 Hiller, Joshua S          10 Storm-MR             1:42.17    1:52.01        
                  52.07     1:52.01 (59.94)                                        
 14 Pierce, Brice J           10 Empire-MR            1:53.53    1:53.25        
                  53.35     1:53.25 (59.90)                                        
 15 Lenes, Bruce D            10 Storm-MR             1:50.72    1:54.58        
                  52.68   1:54.58 (1:01.90)                                        
 16 Klein, Jonah L            10 Empire-MR            2:00.01    2:01.91        
                  55.97   2:01.91 (1:05.94)                                        
 17 Iodice, Alex              10 Storm-MR             1:57.34    2:04.84        
                  59.59   2:04.84 (1:05.25)                                        
 18 Isabella, Ryan J           9 Storm-MR             2:10.97    2:12.40        
                1:01.92   2:12.40 (1:10.48)                                        
 19 Karinsky, Parker           9 Unhes-Mr-MR          1:52.09    2:13.75        
                1:02.39   2:13.75 (1:11.36)                                        
 20 Morgan, Brendan M          9 Storm-MR             2:17.32    2:16.54        
                1:03.88   2:16.54 (1:12.66)                                        
 21 Gutman, Ilan B             9 Unhes-Mr-MR          2:07.09    2:17.97        
                1:03.34   2:17.97 (1:14.63)                                        
 -- Kaps, Piotr               10 MPNY-MR              1:45.79         DQ        
      One hand touch
                  54.89          DQ (55.09)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Henry              10 NYSA-MR                30.61      30.52        
  2 DiMaggio, John P           9 MPNY-MR                31.45      31.86        
  3 Quested, Finn J           10 RFAC-MR                32.67      32.55        
  4 Morgan, Tom               10 Storm-MR               38.70      33.84        
  5 Mattone, Vincent          10 NYSA-MR                38.77      35.34        
  6 Simpfenderfer, Michael D   9 RFAC-MR                36.42      35.65        
  7 Lambert, Harrison A        9 Empire-MR              36.33      36.83        
  8 Rozgonyi, Tommy           10 Storm-MR               38.12      37.38        
  9 McKenna, Rodin J          10 Jcc-MR                 39.80      38.22        
 10 Simpson, Austin G         10 Jcc-MR                 36.93      38.47        
 11 Brown, Kieran             10 Storm-MR               38.63      39.03        
 12 Spodek, Mason G           10 Jcc-MR                 39.07      39.08        
 13 Pierce, Brice J           10 Empire-MR              39.62      40.52        
 14 Loughney, Jack C          10 Storm-MR               39.96      41.80        
 15 Khanas, Vladyslav          9 Unhes-Mr-MR            42.24      41.87        
 16 Garofolo, Gerard           9 Storm-MR               45.66      42.43        
 17 Hiller, Joshua S          10 Storm-MR               44.79      45.94        
 18 Ren, Matthew L            10 NYSA-MR                55.76      46.12        
 19 Ren, Dennis M             10 NYSA-MR                45.83      46.18        
 20 Engel, Oliver K            9 Storm-MR               42.12      46.77        
 21 Adnet, Achilles            9 McBurney 14-15-MR      45.76      46.80        
 22 Morgan, Brendan M          9 Storm-MR               46.45      47.81        
 23 Abbruzzese, Matthew J      9 RFAC-MR                48.05      48.39        
 24 Engel, Eric R              9 Storm-MR               46.59      48.97        
 25 Rall, Dan M               10 NYSA-MR                   NT      53.19        
 26 Gutman, Ilan B             9 Unhes-Mr-MR            53.78      53.69        
 27 Karinsky, Parker           9 Unhes-Mr-MR            54.08      54.21        
 28 Corelli, Rocco F           9 McBurney 14-15-MR      58.61      56.50        
 29 Akinla, Sebastian G        9 Storm-MR               53.18      58.42        
 30 Zhu, Robert               10 RFAC-MR                57.39    1:01.55        
 31 Attwell, Nathaniel S       9 Empire-MR            1:04.00    1:03.41        
 -- Dzhigo, Alexander G        9 Empire-MR            1:07.24         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Sebastian L        10 RFAC-MR              1:11.68    1:10.32        
                  33.90     1:10.32 (36.42)                                        
  2 Huang, Henry              10 NYSA-MR              1:18.00    1:11.45        
                  33.68     1:11.45 (37.77)                                        
  3 Quested, Finn J           10 RFAC-MR              1:12.72    1:15.26        
                  34.59     1:15.26 (40.67)                                        
  4 Morgan, Tom               10 Storm-MR             1:26.88    1:15.99        
                  34.99     1:15.99 (41.00)                                        
  5 Rozgonyi, Tommy           10 Storm-MR             1:42.91    1:21.94        
                  37.53     1:21.94 (44.41)                                        
  6 Moy, Jason N               9 Empire-MR            1:23.86    1:21.97        
                  38.67     1:21.97 (43.30)                                        
  7 Simpson, Austin G         10 Jcc-MR               1:29.71    1:23.09        
                  37.17     1:23.09 (45.92)                                        
  8 Mattone, Vincent          10 NYSA-MR              1:22.94    1:23.11        
                  37.79     1:23.11 (45.32)                                        
  9 McKenna, Rodin J          10 Jcc-MR               1:35.44    1:28.65        
                  40.70     1:28.65 (47.95)                                        
 10 Cleary, Timmy P            9 Empire-MR            1:34.37    1:37.00        
                  46.20     1:37.00 (50.80)                                        
 11 Dubilier, Brendan M       10 Empire-MR            1:36.94    1:37.82        
                  44.80     1:37.82 (53.02)                                        
 12 Khanas, Vladyslav          9 Unhes-Mr-MR          1:48.00    1:46.37        
                  48.24     1:46.37 (58.13)                                        
 13 Karinsky, Parker           9 Unhes-Mr-MR          2:09.00    2:03.03        
                  57.49   2:03.03 (1:05.54)                                        
 -- Yee, Matthew C            10 McBurney 14-15-MR    2:25.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
                1:10.14        DQ (1:16.95)                                        
 -- Krayets, Eric              9 Unhes-Mr-MR          1:49.00         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Henry              10 NYSA-MR              1:12.90    1:12.07        
                  31.57     1:12.07 (40.50)                                        
  2 Quested, Finn J           10 RFAC-MR              1:16.25    1:16.34        
                  35.00     1:16.34 (41.34)                                        
  3 Smith, Sebastian L        10 RFAC-MR              1:16.10    1:16.56        
                  34.59     1:16.56 (41.97)                                        
  4 Moy, Jason N               9 Empire-MR            1:20.38    1:16.99        
                  36.09     1:16.99 (40.90)                                        
  5 Morgan, Tom               10 Storm-MR             1:21.56    1:17.80        
                  35.00     1:17.80 (42.80)                                        
  6 Simpfenderfer, Michael D   9 RFAC-MR              1:20.86    1:22.48        
                  38.10     1:22.48 (44.38)                                        
  7 Brown, Kieran             10 Storm-MR             1:26.99    1:22.78        
                  37.33     1:22.78 (45.45)                                        
  8 Leishman, Mason T         10 NYSA-MR              1:25.74    1:23.45        
                  37.66     1:23.45 (45.79)                                        
  9 Mattone, Vincent          10 NYSA-MR              1:25.11    1:23.50        
                  39.13     1:23.50 (44.37)                                        
 10 Leishman, Landon T        10 NYSA-MR              1:29.12    1:26.73        
                  38.97     1:26.73 (47.76)                                        
 11 Lambert, Harrison A        9 Empire-MR            1:29.65    1:29.74        
                  42.39     1:29.74 (47.35)                                        
 12 Wu, Patrick               10 RFAC-MR              1:30.57    1:31.30        
                  43.27     1:31.30 (48.03)                                        
 13 Polese, Brendan W         10 Storm-MR             1:37.26    1:32.01        
                  42.51     1:32.01 (49.50)                                        
 14 Coolican, Devin J         10 Storm-MR             1:34.22    1:32.09        
                  45.63     1:32.09 (46.46)                                        
 15 Cherny, Eric              10 MPNY-MR              1:31.29    1:32.69        
                  43.86     1:32.69 (48.83)                                        
 16 Dubilier, Brendan M       10 Empire-MR            1:28.36    1:33.82        
                  44.04     1:33.82 (49.78)                                        
 17 Loughney, Jack C          10 Storm-MR             1:51.17    1:34.45        
                  42.35     1:34.45 (52.10)                                        
 18 Hiller, Joshua S          10 Storm-MR             1:42.70    1:34.71        
                  45.76     1:34.71 (48.95)                                        
 19 Ren, Dennis M             10 NYSA-MR              1:42.65    1:35.79        
                  45.77     1:35.79 (50.02)                                        
 20 Wisniewski, John T        10 MPNY-MR              1:39.89    1:35.93        
                  43.99     1:35.93 (51.94)                                        
 21 Ren, Matthew L            10 NYSA-MR              1:43.70    1:36.67        
                  44.94     1:36.67 (51.73)                                        
 22 Abbruzzese, Matthew J      9 RFAC-MR              1:44.58    1:36.78        
                  44.76     1:36.78 (52.02)                                        
 23 Engel, Eric R              9 Storm-MR             1:42.91    1:38.89        
                  44.57     1:38.89 (54.32)                                        
 24 Adnet, Achilles            9 McBurney 14-15-MR    1:48.57    1:39.49        
                  44.86     1:39.49 (54.63)                                        
 25 Klein, Jonah L            10 Empire-MR            1:47.04    1:39.71        
                  46.23     1:39.71 (53.48)                                        
 26 Cosgrove, James T         10 NYSA-MR              1:48.90    1:40.15        
                  45.83     1:40.15 (54.32)                                        
 27 Corelli, Rocco F           9 McBurney 14-15-MR      57.01    1:40.20        
                  50.14     1:40.20 (50.06)                                        
 28 Dancygier, Scott          10 Storm-MR             1:38.88    1:40.91        
                  48.09     1:40.91 (52.82)                                        
 29 Hoyt, Charlie P            9 Storm-MR             1:45.10    1:41.53        
                  48.73     1:41.53 (52.80)                                        
 30 Engel, Oliver K            9 Storm-MR             1:43.23    1:43.24        
                  45.84     1:43.24 (57.40)                                        
 31 Morgan, Brendan M          9 Storm-MR             1:45.85    1:44.79        
                  46.28     1:44.79 (58.51)                                        
 32 Lenes, Bruce D            10 Storm-MR             1:40.27    1:47.94        
                  52.02     1:47.94 (55.92)                                        
 33 Akinla, Sebastian G        9 Storm-MR             1:55.00    1:51.15        
                  51.60     1:51.15 (59.55)                                        
 34 Iodice, Alex              10 Storm-MR             1:44.04    1:51.23        
                  52.10     1:51.23 (59.13)                                        
 35 Karinsky, Parker           9 Unhes-Mr-MR          1:43.23    1:52.20        
                  51.12   1:52.20 (1:01.08)                                        
 36 Isabella, Ryan J           9 Storm-MR             2:01.99    1:56.64        
                  57.96     1:56.64 (58.68)                                        
 -- Dzhigo, Alexander G        9 Empire-MR            2:01.63         DQ        
      Did not finish on back - back
                  59.37        DQ (1:02.35)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Henry              10 NYSA-MR              2:35.08    2:33.23        
                  33.44     1:11.07 (37.63)     1:56.90 (45.83)     2:33.23 (36.33)
  2 Quested, Finn J           10 RFAC-MR              2:38.39    2:38.57        
                  33.90     1:15.31 (41.41)     2:02.35 (47.04)     2:38.57 (36.22)
  3 Smith, Sebastian L        10 RFAC-MR              2:39.53    2:43.09        
                  34.67     1:16.15 (41.48)     2:07.36 (51.21)     2:43.09 (35.73)
  4 Morgan, Tom               10 Storm-MR             2:45.22    2:44.68        
                  34.93     1:14.56 (39.63)     2:08.78 (54.22)     2:44.68 (35.90)
  5 Simpfenderfer, Michael D   9 RFAC-MR              2:53.15    2:50.25        
                  36.59     1:19.32 (42.73)     2:13.04 (53.72)     2:50.25 (37.21)
  6 Brown, Kieran             10 Storm-MR             3:02.44    2:52.19        
                  37.36     1:20.31 (42.95)     2:14.92 (54.61)     2:52.19 (37.27)
  7 Cleary, Timmy P            9 Empire-MR            3:14.10    2:59.14        
                  41.66     1:24.68 (43.02)     2:18.59 (53.91)     2:59.14 (40.55)
  8 Polese, Brendan W         10 Storm-MR             3:34.68    3:14.36        
                  42.39     1:29.37 (46.98)     2:28.12 (58.75)     3:14.36 (46.24)
  9 Ren, Matthew L            10 NYSA-MR              3:31.66    3:32.87        
                  50.70     1:43.17 (52.47)   2:52.33 (1:09.16)     3:32.87 (40.54)
 10 Engel, Eric R              9 Storm-MR             3:38.00    3:33.14        
                  50.01     1:42.40 (52.39)   2:50.77 (1:08.37)     3:33.14 (42.37)
 11 Morgan, Brendan M          9 Storm-MR             3:40.99    3:40.85        
                  48.32     1:41.96 (53.64)   2:50.00 (1:08.04)     3:40.85 (50.85)
 12 Akinla, Sebastian G        9 Storm-MR             3:30.99    3:45.65        
                                1:52.54 ( )   3:00.22 (1:07.68)     3:45.65 (45.43)
 13 Iodice, Alex              10 Storm-MR             3:40.99    4:08.99        
                1:09.10   2:10.31 (1:01.21)   3:17.24 (1:06.93)     4:08.99 (51.75)
 -- Rozgonyi, Tommy           10 Storm-MR             2:55.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  37.07     1:19.11 (42.04)     2:15.82 (56.71)          DQ (38.46)
 -- Dancygier, Scott          10 Storm-MR             3:39.79         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  51.61     1:42.38 (50.77)   2:44.73 (1:02.35)          DQ (47.37)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Anthony C         12 MPNY-MR                25.12      25.28 ZQ     
  2 Brewster, Justin M        12 MPNY-MR                28.59      28.55 SILV   
  3 Veras, RJ r               12 Team Rockland-MR       29.69      28.96 SILV   
  4 Zametko, Nikita           12 MPNY-MR                28.44      29.18 SILV   
  5 D'Amelia, Pete            11 RFAC-MR                29.23      29.29 SILV   
  6 Karinsky, Sandon A        12 Unhes-Mr-MR            30.00      29.46 SILV   
  7 Coleman, Alex M           12 Storm-MR               30.15      29.49 SILV   
  8 Adams, Tanner             12 CFJV-MR                29.86      30.04 SILV   
  9 Adjedj, Michael           12 Team Rockland-MR       29.96      30.19 SILV   
 10 Kvasnitskiy, Nikita       12 MPNY-MR                30.60      30.78 SILV   
 11 Weitzen, Zach             12 Storm-MR               31.46      31.02 SILV   
 12 Tiso, Alexander           12 Team Rockland-MR       31.30      31.22 SILV   
 12 Timblick, Jake A          11 Jcc-MR                 29.80      31.22 SILV   
 14 DiMaggio, Joe R           11 MPNY-MR                30.72      31.36 SILV   
 15 Fedorov, Daniel D         11 Empire-MR              29.98      31.46 SILV   
 16 Engel, Timothy E          11 Team Rockland-MR       31.16      31.56        
 17 Ginesin, Zack             11 CFJV-MR                33.25      31.71        
 18 Messina, Michael A        12 RFAC-MR                33.75      32.05        
 19 Stanco, James J           12 BDA-MA                 39.27      32.70        
 20 Kostin, Nikita            11 MPNY-MR                31.77      32.93        
 21 Park Chenet, Christopher  11 CFJV-MR                34.68      33.76        
 22 Sinche, Lewis             12 McBurney 14-15-MR      33.59      34.01        
 23 Baez, Frank               12 Team Rockland-MR       33.70      34.27        
 24 Swain, Jake E             12 Jcc-MR                 35.41      35.00        
 25 Shelia, Giorgi            12 MPNY-MR                37.96      35.60        
 26 Kyritz, Mathew            12 NYSA-MR                   NT      35.61        
 27 Gurrieri, Anthony F       12 NYSA-MR                35.55      35.76        
 28 Nemirovsky, Michael       11 MPNY-MR                36.36      35.94        
 29 Benedyk, Alex             11 MPNY-MR                35.59      36.09        
 30 Fonkach, David            11 Unhes-Mr-MR            34.06      36.10        
 31 Stover-Whilden, William   11 McBurney 14-15-MR      35.38      36.13        
 32 O'Keefe, Danny P          11 NYSA-MR                39.05      37.14        
 33 Lese, Michael A           11 Empire-MR              41.09      38.04        
 34 Liste, Maximillian        11 McBurney 14-15-MR      40.00      38.24        
 35 Bukharin, Nikita          11 MPNY-MR                41.00      38.86        
 36 Polaner, Tucker           11 Storm-MR               41.73      39.42        
 37 Hanlon, Jack              11 Storm-MR               39.87      39.70        
 38 Bright, Ciro              12 McBurney 14-15-MR      44.16      46.02        
 39 Piperato, John            11 Team Rockland-MR       41.77      46.84        
 40 Beame, Kyle               11 Storm-MR               43.25      54.78        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Anthony C         12 MPNY-MR                54.35      54.46 ZQ     
                  26.23       54.46 (28.23)                                        
  2 Pierce, Adrien T          12 Empire-MR              58.90      57.96 ZQ     
                  27.96       57.96 (30.00)                                        
  3 Wang, Hanlin              12 Empire-MR              58.71      58.00 ZQ     
                  27.66       58.00 (30.34)                                        
  4 Coleman, Alex M           12 Storm-MR             1:03.41    1:02.67 SILV   
                  30.51     1:02.67 (32.16)                                        
  5 Galea, Claudio            12 Tritons-MR           1:02.72    1:02.78 SILV   
                  29.85     1:02.78 (32.93)                                        
  6 Karinsky, Sandon A        12 Unhes-Mr-MR          2:37.00    1:05.13 SILV   
                  32.28     1:05.13 (32.85)                                        
  7 Veras, RJ r               12 Team Rockland-MR     1:05.69    1:05.45 SILV   
                  32.63     1:05.45 (32.82)                                        
  8 D'Amelia, Pete            11 RFAC-MR              1:01.90    1:06.08 SILV   
                  32.16     1:06.08 (33.92)                                        
  9 Weitzen, Zach             12 Storm-MR             1:05.98    1:06.65 SILV   
                  32.53     1:06.65 (34.12)                                        
 10 Tiso, Alexander           12 Team Rockland-MR     1:07.66    1:07.42 SILV   
                  32.23     1:07.42 (35.19)                                        
 11 Fedorov, Daniel D         11 Empire-MR            1:06.13    1:07.68 SILV   
                  32.58     1:07.68 (35.10)                                        
 12 Kvasnitskiy, Nikita       12 MPNY-MR              1:07.70    1:07.79 SILV   
                  32.60     1:07.79 (35.19)                                        
 13 DiMaggio, Joe R           11 MPNY-MR              1:09.90    1:09.87        
                  33.67     1:09.87 (36.20)                                        
 14 Adams, Tanner             12 CFJV-MR              1:05.34    1:10.04        
                  33.22     1:10.04 (36.82)                                        
 15 Messina, Michael A        12 RFAC-MR              1:11.59    1:11.44        
                  34.44     1:11.44 (37.00)                                        
 16 Engel, Timothy E          11 Team Rockland-MR     1:08.88    1:12.04        
                  34.42     1:12.04 (37.62)                                        
 17 Vaynshtok, Jonah M        11 Jcc-MR               1:18.61    1:12.19        
                  33.63     1:12.19 (38.56)                                        
 18 Sinche, Lewis             12 McBurney 14-15-MR    1:12.68    1:14.24        
                  35.92     1:14.24 (38.32)                                        
 19 Baez, Frank               12 Team Rockland-MR     1:15.06    1:16.50        
                  35.68     1:16.50 (40.82)                                        
 20 Gurrieri, Anthony F       12 NYSA-MR              1:18.73    1:18.57        
                1:18.57         1:18.57 ( )                                        
 21 Park Chenet, Christopher  11 CFJV-MR              1:18.99    1:18.77        
                  37.19     1:18.77 (41.58)                                        
 22 Nemirovsky, Michael       11 MPNY-MR              1:20.51    1:20.21        
                  37.63     1:20.21 (42.58)                                        
 23 Kyritz, Mathew            12 NYSA-MR              1:25.12    1:22.53        
                  37.32     1:22.53 (45.21)                                        
 24 O'Keefe, Danny P          11 NYSA-MR              1:26.51    1:27.71        
                  39.76     1:27.71 (47.95)                                        
 25 Polaner, Tucker           11 Storm-MR             1:49.69    1:28.29        
                  42.83     1:28.29 (45.46)                                        
 26 Hanlon, Jack              11 Storm-MR             1:35.25    1:28.94        
                  40.96     1:28.94 (47.98)                                        
 27 Saint-Jacques, Adam       11 Storm-MR             1:27.04    1:29.46        
                  39.57     1:29.46 (49.89)                                        
 28 Liste, Maximillian        11 McBurney 14-15-MR    1:31.29    1:35.48        
                  43.85     1:35.48 (51.63)                                        
 29 Lerner, Charlie           11 NYSA-MR                   NT    1:35.83        
                  43.83     1:35.83 (52.00)                                        
 30 Piperato, John            11 Team Rockland-MR     1:35.91    1:45.80        
                  48.56     1:45.80 (57.24)                                        
 31 Garvey, Adam M            11 NYSA-MR                   NT    1:48.32        
                  51.92     1:48.32 (56.40)                                        
 32 Bright, Ciro              12 McBurney 14-15-MR    1:40.00    1:54.15        
                  52.13   1:54.15 (1:02.02)                                        
 33 Yee, James C              12 McBurney 14-15-MR    2:06.39    2:05.75        
                1:00.08   2:05.75 (1:05.67)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Adrien T          12 Empire-MR            2:05.59    2:07.11 ZQ     
                  28.47     1:00.67 (32.20)     1:34.06 (33.39)     2:07.11 (33.05)
  2 Wang, Hanlin              12 Empire-MR            2:06.13    2:11.45 ZQ     
                  28.36     1:01.01 (32.65)     1:36.47 (35.46)     2:11.45 (34.98)
  3 Coleman, Alex M           12 Storm-MR             2:16.20    2:13.25 JO     
                  30.47     1:04.35 (33.88)     1:38.90 (34.55)     2:13.25 (34.35)
  4 Vincent, Connor J         11 Empire-MR            2:15.93    2:15.04 SILV   
                  30.76     1:05.07 (34.31)     1:40.97 (35.90)     2:15.04 (34.07)
  5 Zametko, Nikita           12 MPNY-MR              2:20.78    2:15.35 SILV   
                  31.92     1:07.54 (35.62)     1:43.52 (35.98)     2:15.35 (31.83)
  6 Adjedj, Michael           12 Team Rockland-MR     2:24.14    2:22.19 SILV   
                  32.51     1:09.17 (36.66)     1:46.35 (37.18)     2:22.19 (35.84)
  7 Tiso, Alexander           12 Team Rockland-MR     2:28.69    2:23.81 SILV   
                  32.22     1:08.68 (36.46)     1:46.53 (37.85)     2:23.81 (37.28)
  8 Law, Ethan                12 MPNY-MR              2:27.31    2:24.47 SILV   
                  31.45     1:07.63 (36.18)     1:46.59 (38.96)     2:24.47 (37.88)
  9 Fedorov, Daniel D         11 Empire-MR            2:21.16    2:25.29 SILV   
                  33.02     1:10.68 (37.66)     1:48.77 (38.09)     2:25.29 (36.52)
 10 Engel, Jack               11 Storm-MR             2:31.64    2:30.71        
                  32.80     1:11.24 (38.44)     1:50.23 (38.99)     2:30.71 (40.48)
 11 Messina, Michael A        12 RFAC-MR              2:34.41    2:32.49        
                  34.92     1:13.26 (38.34)     1:53.44 (40.18)     2:32.49 (39.05)
 12 Brink, Sam M              12 Jcc-MR               2:37.02    2:32.62        
                  35.03     1:15.55 (40.52)     1:55.29 (39.74)     2:32.62 (37.33)
 13 Kvasnitskiy, Nikita       12 MPNY-MR              2:26.13    2:34.28        
                  34.22     1:14.26 (40.04)     1:55.43 (41.17)     2:34.28 (38.85)
 14 Timblick, Jake A          11 Jcc-MR               2:38.00    2:37.40        
                  34.99     1:15.32 (40.33)     1:57.22 (41.90)     2:37.40 (40.18)
 15 Engel, Timothy E          11 Team Rockland-MR     2:36.12    2:39.11        
                                1:15.76 ( )   2:39.11 (1:23.35)                    
 16 Baez, Frank               12 Team Rockland-MR     2:47.84    2:45.11        
                  35.38     1:18.87 (43.49)     2:03.42 (44.55)     2:45.11 (41.69)
 17 Brillante, Nicolas        12 Unhes-Mr-MR          2:45.00    2:46.64        
                  35.37     1:16.89 (41.52)     2:01.46 (44.57)     2:46.64 (45.18)
 18 Margaryan, Avetis         11 Unhes-Mr-MR          2:45.00    2:52.09        
                  38.87     1:23.22 (44.35)     2:09.86 (46.64)     2:52.09 (42.23)
 19 Benedyk, Alex             11 MPNY-MR                   NT    2:54.19        
                  38.73     1:22.66 (43.93)   2:54.19 (1:31.53)         2:54.19 ( )
 20 Kostin, Nikita            11 MPNY-MR              2:28.00    2:55.51        
                  36.43     1:20.57 (44.14)     2:08.28 (47.71)     2:55.51 (47.23)
 21 Stanco, James J           12 BDA-MA               3:07.09    2:57.46        
                  34.86     1:19.23 (44.37)     2:09.51 (50.28)     2:57.46 (47.95)
 22 Kuznetsov, Gregory F      11 MPNY-MR              2:45.00    2:58.97        
                  39.19     1:24.42 (45.23)     2:11.50 (47.08)     2:58.97 (47.47)
 23 Stover-Whilden, William   11 McBurney 14-15-MR    2:55.16    3:00.19        
                  39.32     1:25.61 (46.29)     2:14.34 (48.73)     3:00.19 (45.85)
 24 O'Keefe, Danny P          11 NYSA-MR              3:26.83    3:07.66        
                  38.50   2:18.58 (1:40.08)     3:17.78 (59.20)         3:07.66 ( )
 25 Polaner, Tucker           11 Storm-MR             3:45.19    3:15.49        
                  44.86     1:38.30 (53.44)   3:15.49 (1:37.19)                    
 26 Liste, Maximillian        11 McBurney 14-15-MR    3:22.66    3:18.17        
                  40.45     1:29.89 (49.44)     2:24.10 (54.21)     3:18.17 (54.07)
 -- Watson, Anthony C         12 MPNY-MR              1:58.72         DQ        
      False start
                  27.60       58.59 (30.99)     1:30.63 (32.04)          DQ (32.90)
 -- Sinche, Lewis             12 McBurney 14-15-MR    2:30.77         NS        
 -- Zheng, Young              12 Storm-MR             2:45.99         NS        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:55.99  11-12 ZQ
              6:01.99  11-12 JO
              6:31.99  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Adrien T          12 Empire-MR            5:44.20    5:39.82 ZQ     
                  29.16     1:02.22 (33.06)     1:36.59 (34.37)     2:11.57 (34.98)
        2:46.53 (34.96)     3:21.80 (35.27)     3:57.25 (35.45)     4:32.31 (35.06)
        5:06.85 (34.54)     5:39.82 (32.97)                                        
  2 Coleman, Alex M           12 Storm-MR             5:57.38    5:50.84 ZQ     
                  31.54     1:06.37 (34.83)     1:42.31 (35.94)     2:18.10 (35.79)
        2:53.94 (35.84)     3:30.14 (36.20)     4:05.95 (35.81)     4:41.43 (35.48)
        5:16.61 (35.18)     5:50.84 (34.23)                                        
  3 Wang, Hanlin              12 Empire-MR            5:46.99    5:53.79 ZQ     
                  29.21     1:03.14 (33.93)     1:38.38 (35.24)     2:14.66 (36.28)
        2:51.86 (37.20)     3:29.30 (37.44)     4:05.93 (36.63)     4:42.90 (36.97)
        5:19.43 (36.53)     5:53.79 (34.36)                                        
  4 Vincent, Connor J         11 Empire-MR            6:21.00    5:55.04 ZQ     
                  31.24     1:06.42 (35.18)     1:42.37 (35.95)     2:18.47 (36.10)
        2:54.62 (36.15)     3:30.99 (36.37)     4:07.19 (36.20)     4:43.75 (36.56)
        5:20.54 (36.79)     5:55.04 (34.50)                                        
  5 D'Amelia, Pete            11 RFAC-MR              6:07.06    5:58.70 JO     
                  31.64     1:05.84 (34.20)     1:41.89 (36.05)     2:18.09 (36.20)
        2:55.02 (36.93)     3:32.18 (37.16)     4:09.58 (37.40)     4:47.16 (37.58)
        5:23.82 (36.66)     5:58.70 (34.88)                                        
  6 Gagliardi, Alexander      12 Storm-MR             6:22.65    6:03.11 SILV   
                  30.70     1:06.87 (36.17)     1:43.67 (36.80)     2:20.25 (36.58)
        2:58.08 (37.83)     3:36.08 (38.00)     4:13.91 (37.83)     4:51.76 (37.85)
        5:28.55 (36.79)     6:03.11 (34.56)                                        
  7 Fedorov, Daniel D         11 Empire-MR            6:11.75    6:15.25 SILV   
                  32.40     1:10.25 (37.85)     1:48.83 (38.58)     2:27.30 (38.47)
        3:05.36 (38.06)     3:44.10 (38.74)     4:21.53 (37.43)     5:01.32 (39.79)
        5:39.35 (38.03)     6:15.25 (35.90)                                        
  8 Adjedj, Michael           12 Team Rockland-MR     6:33.18    6:18.38 SILV   
                  33.31     1:10.67 (37.36)     1:49.14 (38.47)     2:28.30 (39.16)
        3:08.35 (40.05)     3:48.34 (39.99)     4:28.17 (39.83)     5:06.08 (37.91)
        5:43.41 (37.33)     6:18.38 (34.97)                                        
  9 Tiso, Alexander           12 Team Rockland-MR     6:31.97    6:23.70 SILV   
                  32.74     1:09.65 (36.91)     1:48.93 (39.28)     2:27.96 (39.03)
        3:07.57 (39.61)     3:47.65 (40.08)     4:27.79 (40.14)     5:06.35 (38.56)
        5:44.55 (38.20)     6:23.70 (39.15)                                        
 10 Messina, Michael A        12 RFAC-MR              6:54.21    6:37.60        
                  34.60     1:12.15 (37.55)     1:52.68 (40.53)     2:33.10 (40.42)
        3:14.34 (41.24)     3:55.58 (41.24)     4:37.48 (41.90)     5:18.73 (41.25)
        6:00.35 (41.62)     6:37.60 (37.25)                                        
 11 Engel, Jack               11 Storm-MR             6:55.16    6:38.49        
                  33.73     1:12.74 (39.01)     1:53.22 (40.48)     2:33.86 (40.64)
        3:15.08 (41.22)     3:56.69 (41.61)     4:37.92 (41.23)     5:18.86 (40.94)
        5:59.54 (40.68)     6:38.49 (38.95)                                        
 12 Weitzen, Zach             12 Storm-MR             6:35.39    6:44.39        
                  34.09     1:14.78 (40.69)     1:57.03 (42.25)     2:39.85 (42.82)
        3:22.71 (42.86)     4:03.70 (40.99)     4:45.08 (41.38)     5:27.26 (42.18)
        6:06.68 (39.42)     6:44.39 (37.71)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                32.99  JO
                41.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galea, Claudio            12 Tritons-MR             33.74      31.86 ZQ     
  2 Adams, Tanner             12 CFJV-MR                32.69      31.87 ZQ     
  3 Brewster, Justin M        12 MPNY-MR                33.00      32.22 ZQ     
  4 DiMaggio, Joe R           11 MPNY-MR                33.69      33.35 SILV   
  5 Messina, Michael A        12 RFAC-MR                35.92      33.94 SILV   
  6 Adjedj, Michael           12 Team Rockland-MR       34.68      34.10 SILV   
  7 Karinsky, Sandon A        12 Unhes-Mr-MR            42.90      34.11 SILV   
  8 Kvasnitskiy, Nikita       12 MPNY-MR                37.03      36.16 SILV   
  9 Ginesin, Zack             11 CFJV-MR                37.51      36.43 SILV   
 10 Engel, Jack               11 Storm-MR               37.17      36.50 SILV   
 11 Tiso, Alexander           12 Team Rockland-MR       36.71      37.10 SILV   
 12 Vaynshtok, Jonah M        11 Jcc-MR                 40.14      38.66 SILV   
 13 Weitzen, Zach             12 Storm-MR               38.92      38.90 SILV   
 14 Park Chenet, Christopher  11 CFJV-MR                41.57      39.79 SILV   
 15 Baez, Frank               12 Team Rockland-MR       40.72      40.34 SILV   
 16 Zheng, Young              12 Storm-MR               41.03      42.03        
 17 Polaner, Tucker           11 Storm-MR               45.42      43.33        
 18 Kyritz, Mathew            12 NYSA-MR                48.72      44.91        
 19 Sinche, Lewis             12 McBurney 14-15-MR      46.24      47.56        
 20 Saint-Jacques, Adam       11 Storm-MR               47.06      48.14        
 21 Bright, Ciro              12 McBurney 14-15-MR      56.43      48.95        
 22 Hanlon, Jack              11 Storm-MR               53.27      50.81        
 23 O'Keefe, Danny P          11 NYSA-MR                49.57      50.83        
 24 Lerner, Charlie           11 NYSA-MR                58.59      53.93        
 25 Garvey, Adam M            11 NYSA-MR                   NT    1:00.76        
 -- Liste, Maximillian        11 McBurney 14-15-MR      52.44         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Piperato, John            11 Team Rockland-MR       48.21         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Yee, James C              12 McBurney 14-15-MR      59.06         DQ        
      Not on back off wall
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:10.69  JO
              1:23.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Anthony C         12 MPNY-MR              1:03.38    1:04.12 ZQ     
                  31.28     1:04.12 (32.84)                                        
  2 Pierce, Adrien T          12 Empire-MR            1:04.03    1:04.23 ZQ     
                  31.71     1:04.23 (32.52)                                        
  3 Adams, Tanner             12 CFJV-MR              1:09.37    1:08.14 ZQ     
                  32.76     1:08.14 (35.38)                                        
  4 Wang, Hanlin              12 Empire-MR            1:08.60    1:10.07 JO     
                  33.71     1:10.07 (36.36)                                        
  5 Brewster, Justin M        12 MPNY-MR              1:11.41    1:10.94 SILV   
                  34.13     1:10.94 (36.81)                                        
  6 Karinsky, Sandon A        12 Unhes-Mr-MR          1:37.00    1:13.76 SILV   
                  35.20     1:13.76 (38.56)                                        
  7 Adjedj, Michael           12 Team Rockland-MR     1:16.13    1:14.57 SILV   
                  36.68     1:14.57 (37.89)                                        
  8 Messina, Michael A        12 RFAC-MR              1:16.51    1:14.83 SILV   
                  36.00     1:14.83 (38.83)                                        
  9 Brink, Sam M              12 Jcc-MR               1:26.43    1:15.50 SILV   
                  37.24     1:15.50 (38.26)                                        
 10 D'Amelia, Pete            11 RFAC-MR              1:15.77    1:15.60 SILV   
                  36.68     1:15.60 (38.92)                                        
 11 Veras, RJ r               12 Team Rockland-MR     1:16.49    1:15.64 SILV   
 12 DiMaggio, Joe R           11 MPNY-MR              1:17.09    1:17.59 SILV   
                  38.11     1:17.59 (39.48)                                        
 13 Fedorov, Daniel D         11 Empire-MR            1:14.79    1:18.58 SILV   
                  38.34     1:18.58 (40.24)                                        
 14 Vincent, Connor J         11 Empire-MR            1:19.15    1:18.79 SILV   
                  38.07     1:18.79 (40.72)                                        
 15 Engel, Jack               11 Storm-MR             1:21.25    1:18.81 SILV   
                  38.66     1:18.81 (40.15)                                        
 16 Tiso, Alexander           12 Team Rockland-MR     1:18.75    1:20.66 SILV   
                  39.32     1:20.66 (41.34)                                        
 17 Park Chenet, Christopher  11 CFJV-MR              1:32.27    1:26.82        
                  41.27     1:26.82 (45.55)                                        
 18 Brillante, Nicolas        12 Unhes-Mr-MR          1:26.48    1:28.73        
                  41.72     1:28.73 (47.01)                                        
 19 Nemirovsky, Michael       11 MPNY-MR              1:28.32    1:28.88        
                  42.16     1:28.88 (46.72)                                        
 20 Bukharin, Nikita          11 MPNY-MR              1:45.00    1:31.53        
                  44.82     1:31.53 (46.71)                                        
 21 Shelia, Giorgi            12 MPNY-MR              1:39.50    1:34.39        
                  45.10     1:34.39 (49.29)                                        
 22 Kyritz, Mathew            12 NYSA-MR                   NT    1:39.41        
                  47.81     1:39.41 (51.60)                                        
 23 Lese, Michael A           11 Empire-MR            1:49.15    1:42.00        
 24 Piperato, John            11 Team Rockland-MR     1:46.00    1:49.14        
                  50.13     1:49.14 (59.01)                                        
 25 Hanlon, Jack              11 Storm-MR             1:48.83    1:49.65        
 26 O'Keefe, Danny P          11 NYSA-MR              1:44.25    1:50.76        
 -- Polaner, Tucker           11 Storm-MR             1:41.05         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  51.38          DQ (49.87)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gagliardi, Alexander      12 Storm-MR               34.83      33.32 ZQ     
  2 Veras, RJ r               12 Team Rockland-MR       37.51      37.77 SILV   
  3 Law, Ethan                12 MPNY-MR                37.47      38.00 SILV   
  4 Zametko, Nikita           12 MPNY-MR                38.69      38.15 SILV   
  5 DiMaggio, Joe R           11 MPNY-MR                39.84      38.23 SILV   
  6 Brewster, Justin M        12 MPNY-MR                41.53      40.22 SILV   
  7 Ginesin, Zack             11 CFJV-MR                41.70      41.77 SILV   
  8 Zheng, Young              12 Storm-MR               44.66      43.01        
  9 Brillante, Nicolas        12 Unhes-Mr-MR            44.69      43.11        
 10 Gurrieri, Anthony F       12 NYSA-MR                45.77      43.55        
 11 Weitzen, Zach             12 Storm-MR               42.07      44.54        
 12 Sinche, Lewis             12 McBurney 14-15-MR      45.52      46.03        
 13 Kyritz, Mathew            12 NYSA-MR                46.86      46.26        
 14 Engel, Timothy E          11 Team Rockland-MR       45.40      46.83        
 15 Baez, Frank               12 Team Rockland-MR       48.44      47.94        
 16 Bright, Ciro              12 McBurney 14-15-MR      51.37      49.35        
 17 Saint-Jacques, Adam       11 Storm-MR               51.74      49.60        
 18 Piperato, John            11 Team Rockland-MR       48.96      51.83        
 19 Hanlon, Jack              11 Storm-MR               53.18      51.88        
 20 Liste, Maximillian        11 McBurney 14-15-MR      56.25      58.90        
 21 Lerner, Charlie           11 NYSA-MR                   NT    1:06.99        
 22 O'Keefe, Danny P          11 NYSA-MR              1:23.25    1:12.14        
 -- Yee, James C              12 McBurney 14-15-MR    1:08.18         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Adrien T          12 Empire-MR            1:16.00    1:17.03 ZQ     
                  36.52     1:17.03 (40.51)                                        
  2 Wang, Hanlin              12 Empire-MR            1:22.53    1:23.31 SILV   
                  39.45     1:23.31 (43.86)                                        
  3 Zametko, Nikita           12 MPNY-MR              1:26.39    1:23.69 SILV   
                  41.69     1:23.69 (42.00)                                        
  4 Coleman, Alex M           12 Storm-MR             1:26.06    1:24.03 SILV   
                  40.81     1:24.03 (43.22)                                        
  5 Law, Ethan                12 MPNY-MR              1:23.57    1:24.72 SILV   
                  39.59     1:24.72 (45.13)                                        
  6 Veras, RJ r               12 Team Rockland-MR     1:26.05    1:26.11 SILV   
                  40.33     1:26.11 (45.78)                                        
  7 Vincent, Connor J         11 Empire-MR            1:25.66    1:26.46 SILV   
                  40.68     1:26.46 (45.78)                                        
  8 Adams, Tanner             12 CFJV-MR              1:31.15    1:30.90        
                  42.66     1:30.90 (48.24)                                        
  9 Karinsky, Sandon A        12 Unhes-Mr-MR          1:45.78    1:31.76        
                  43.96     1:31.76 (47.80)                                        
 10 Kostin, Nikita            11 MPNY-MR              1:35.34    1:32.00        
                  43.09     1:32.00 (48.91)                                        
 11 Weitzen, Zach             12 Storm-MR             1:34.84    1:33.27        
                  43.91     1:33.27 (49.36)                                        
 12 Kvasnitskiy, Nikita       12 MPNY-MR              1:31.79    1:33.53        
                  44.31     1:33.53 (49.22)                                        
 13 Ginesin, Zack             11 CFJV-MR              1:31.36    1:33.74        
                  45.28     1:33.74 (48.46)                                        
 14 Park Chenet, Christopher  11 CFJV-MR              1:40.54    1:37.40        
                  47.04     1:37.40 (50.36)                                        
 15 Swain, Jake E             12 Jcc-MR               1:38.00    1:38.16        
                  46.30     1:38.16 (51.86)                                        
 16 Brillante, Nicolas        12 Unhes-Mr-MR          1:42.33    1:41.39        
                  47.21     1:41.39 (54.18)                                        
 17 Gurrieri, Anthony F       12 NYSA-MR              1:36.17    1:41.57        
                  47.66     1:41.57 (53.91)                                        
 18 Fonkach, David            11 Unhes-Mr-MR          1:48.40    1:43.27        
                  49.95     1:43.27 (53.32)                                        
 19 Margaryan, Avetis         11 Unhes-Mr-MR          1:46.56    1:44.24        
                  50.69     1:44.24 (53.55)                                        
 20 Kyritz, Mathew            12 NYSA-MR              1:43.20    1:47.50        
                  49.40     1:47.50 (58.10)                                        
 21 Kuznetsov, Gregory F      11 MPNY-MR              1:39.97    1:49.35        
                  49.13   1:49.35 (1:00.22)                                        
 22 Benedyk, Alex             11 MPNY-MR              1:47.62    1:51.05        
                  51.42     1:51.05 (59.63)                                        
 23 Liste, Maximillian        11 McBurney 14-15-MR    2:18.39    2:12.45        
                1:00.78   2:12.45 (1:11.67)                                        
 24 Beame, Kyle               11 Storm-MR             2:03.60    2:20.92        
                1:08.82   2:20.92 (1:12.10)                                        
 -- Bright, Ciro              12 McBurney 14-15-MR    1:45.00         DQ        
      One hand touch
                  49.74          DQ (59.95)                                        
 -- Sinche, Lewis             12 McBurney 14-15-MR    1:42.98         NS        
 -- Zheng, Young              12 Storm-MR             1:34.90         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.09  JO
                38.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Law, Ethan                12 MPNY-MR                31.77      30.99 JO     
  2 Brewster, Justin M        12 MPNY-MR                31.40      31.61 SILV   
  3 D'Amelia, Pete            11 RFAC-MR                32.57      31.77 SILV   
  4 Weitzen, Zach             12 Storm-MR               32.59      32.49 SILV   
  5 DiMaggio, Joe R           11 MPNY-MR                34.13      32.91 SILV   
  6 Engel, Jack               11 Storm-MR               35.02      33.55 SILV   
  7 Timblick, Jake A          11 Jcc-MR                 36.13      35.85 SILV   
  8 Brink, Sam M              12 Jcc-MR                 42.29      36.41 SILV   
  9 Engel, Timothy E          11 Team Rockland-MR       37.29      37.81 SILV   
 10 Nemirovsky, Michael       11 MPNY-MR                40.95      38.30 SILV   
 11 Baez, Frank               12 Team Rockland-MR       38.76      38.52 SILV   
 12 Kuznetsov, Gregory F      11 MPNY-MR                41.00      39.88        
 13 Ginesin, Zack             11 CFJV-MR                40.71      40.67        
 14 Stanco, James J           12 BDA-MA                 45.21      41.11        
 15 Margaryan, Avetis         11 Unhes-Mr-MR            43.83      41.40        
 16 Swain, Jake E             12 Jcc-MR                 42.25      42.35        
 17 Gurrieri, Anthony F       12 NYSA-MR                41.43      43.81        
 18 Fonkach, David            11 Unhes-Mr-MR            44.39      45.69        
 19 Bukharin, Nikita          11 MPNY-MR                49.00      45.99        
 20 Shelia, Giorgi            12 MPNY-MR                45.90      47.19        
 21 Stover-Whilden, William   11 McBurney 14-15-MR      46.46      50.10        
 22 Lese, Michael A           11 Empire-MR              54.30      53.12        
 23 Hanlon, Jack              11 Storm-MR               40.28      53.88        
 24 Piperato, John            11 Team Rockland-MR       55.44    1:06.64        
 25 Beame, Kyle               11 Storm-MR             1:06.71    1:19.43        
 -- Bright, Ciro              12 McBurney 14-15-MR      50.00         DQ        
      One hand touch
 -- Zheng, Young              12 Storm-MR               39.65         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Anthony C         12 MPNY-MR              1:02.55    1:01.33 ZQ     
                  28.77     1:01.33 (32.56)                                        
  2 Pierce, Adrien T          12 Empire-MR            1:03.34    1:04.68 ZQ     
                  29.67     1:04.68 (35.01)                                        
  3 Zametko, Nikita           12 MPNY-MR              1:11.40    1:09.57 JO     
                  32.85     1:09.57 (36.72)                                        
  4 Law, Ethan                12 MPNY-MR              1:12.00    1:09.69 JO     
                  33.13     1:09.69 (36.56)                                        
  5 Galea, Claudio            12 Tritons-MR           1:11.74    1:09.90 JO     
                  32.74     1:09.90 (37.16)                                        
  6 D'Amelia, Pete            11 RFAC-MR              1:12.79    1:10.69 JO     
                  33.25     1:10.69 (37.44)                                        
  7 Gagliardi, Alexander      12 Storm-MR             1:16.55    1:11.47 JO     
                  32.11     1:11.47 (39.36)                                        
  8 Brewster, Justin M        12 MPNY-MR              1:13.41    1:13.71 SILV   
                  33.86     1:13.71 (39.85)                                        
  9 Wang, Hanlin              12 Empire-MR            1:17.95    1:13.75 SILV   
                  34.06     1:13.75 (39.69)                                        
 10 Adjedj, Michael           12 Team Rockland-MR     1:19.88    1:16.68 SILV   
                  36.15     1:16.68 (40.53)                                        
 11 Coleman, Alex M           12 Storm-MR             1:21.03    1:17.87 SILV   
                  37.13     1:17.87 (40.74)                                        
 12 Engel, Jack               11 Storm-MR             1:16.90    1:18.11 SILV   
                  36.38     1:18.11 (41.73)                                        
 13 Fedorov, Daniel D         11 Empire-MR            1:23.26    1:23.81 SILV   
                  39.46     1:23.81 (44.35)                                        
 14 Messina, Michael A        12 RFAC-MR              1:29.77    1:25.07 SILV   
                  38.96     1:25.07 (46.11)                                        
 15 Nemirovsky, Michael       11 MPNY-MR              1:34.78    1:33.93        
                  44.09     1:33.93 (49.84)                                        
 16 Adams, Tanner             12 CFJV-MR              1:36.18    1:35.46        
                  45.41     1:35.46 (50.05)                                        
 17 Brillante, Nicolas        12 Unhes-Mr-MR          1:38.00    1:35.87        
                  41.90     1:35.87 (53.97)                                        
 18 Park Chenet, Christopher  11 CFJV-MR              1:41.50    1:38.29        
                  45.51     1:38.29 (52.78)                                        
 19 Ginesin, Zack             11 CFJV-MR              1:44.08    1:39.15        
                  42.60     1:39.15 (56.55)                                        
 -- Karinsky, Sandon A        12 Unhes-Mr-MR          1:35.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  35.65          DQ (40.87)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
              2:55.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Anthony C         12 MPNY-MR              2:15.94    2:14.72 ZQ     
                  28.77     1:04.65 (35.88)     1:44.09 (39.44)     2:14.72 (30.63)
  2 Pierce, Adrien T          12 Empire-MR            2:19.54    2:17.78 ZQ     
                  29.60     1:03.11 (33.51)     1:45.08 (41.97)     2:17.78 (32.70)
  3 Gagliardi, Alexander      12 Storm-MR             2:28.58    2:26.93 ZQ     
                  31.71     1:09.17 (37.46)     1:52.58 (43.41)     2:26.93 (34.35)
  4 Zametko, Nikita           12 MPNY-MR              2:32.50    2:29.66 JO     
                  33.23     1:10.43 (37.20)     1:55.72 (45.29)     2:29.66 (33.94)
  5 Wang, Hanlin              12 Empire-MR            2:32.35    2:32.67 SILV   
                  33.69     1:12.49 (38.80)     1:59.83 (47.34)     2:32.67 (32.84)
  6 Adjedj, Michael           12 Team Rockland-MR     2:39.66    2:36.54 SILV   
                  33.93     1:12.96 (39.03)     2:00.69 (47.73)     2:36.54 (35.85)
  7 D'Amelia, Pete            11 RFAC-MR              2:40.38    2:38.45 SILV   
                  33.37     1:15.44 (42.07)     2:05.40 (49.96)     2:38.45 (33.05)
  8 Law, Ethan                12 MPNY-MR              2:41.14    2:40.14 SILV   
                  33.54     1:14.01 (40.47)     2:02.57 (48.56)     2:40.14 (37.57)
  9 Fedorov, Daniel D         11 Empire-MR            2:46.61    2:44.62 SILV   
                  36.46     1:17.32 (40.86)     2:09.52 (52.20)     2:44.62 (35.10)
 10 Tiso, Alexander           12 Team Rockland-MR     2:51.92    2:44.75 SILV   
                  37.85     1:18.63 (40.78)     2:07.73 (49.10)     2:44.75 (37.02)
 11 Engel, Jack               11 Storm-MR             2:53.52    2:50.38 SILV   
                  35.12     1:19.68 (44.56)     2:12.87 (53.19)     2:50.38 (37.51)
 12 Kvasnitskiy, Nikita       12 MPNY-MR              2:51.82    2:55.49        
                  39.10     1:24.05 (44.95)     2:15.31 (51.26)     2:55.49 (40.18)
 13 Engel, Timothy E          11 Team Rockland-MR     3:06.19    2:56.63        
                  38.22     1:22.13 (43.91)     2:18.12 (55.99)     2:56.63 (38.51)
 14 Nemirovsky, Michael       11 MPNY-MR              3:10.05    3:02.50        
                  38.88     1:25.40 (46.52)     2:21.09 (55.69)     3:02.50 (41.41)
 15 Vaynshtok, Jonah M        11 Jcc-MR               3:08.29    3:02.54        
                  44.21     1:28.25 (44.04)     2:24.38 (56.13)     3:02.54 (38.16)
 16 Zheng, Young              12 Storm-MR             3:04.99    3:04.62        
                  41.17     1:28.99 (47.82)     2:21.40 (52.41)     3:04.62 (43.22)
 17 Brillante, Nicolas        12 Unhes-Mr-MR          3:08.88    3:05.75        
                  42.13     1:28.09 (45.96)     2:23.16 (55.07)     3:05.75 (42.59)
 18 Polaner, Tucker           11 Storm-MR             4:00.00    3:28.28        
                  52.23     1:45.40 (53.17)     2:44.98 (59.58)     3:28.28 (43.30)
 -- Coleman, Alex M           12 Storm-MR             2:40.26         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  37.56     1:16.96 (39.40)     2:04.20 (47.24)          DQ (34.32)
 
Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
              5:27.99  11-12 JO
              5:55.99  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Adrien T          12 Empire-MR            5:06.85    4:55.97 JO     
                  30.20     1:06.87 (36.67)     1:44.50 (37.63)     2:19.81 (35.31)
        3:03.42 (43.61)     3:47.78 (44.36)     4:22.15 (34.37)     4:55.97 (33.82)
  2 Wang, Hanlin              12 Empire-MR            5:28.75    5:23.85 JO     
                  35.34     1:17.66 (42.32)     1:58.08 (40.42)     2:38.84 (40.76)
        3:27.87 (49.03)     4:15.18 (47.31)     4:49.26 (34.08)     5:23.85 (34.59)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.99  JO
                26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Justin J           13 Storm-MR               25.66      25.06 SILV   
  2 Reining, Robert L         13 RFAC-MR                25.39      25.20 SILV   
  3 Gerken, Jack              14 Storm-MR               26.28      25.50 SILV   
  4 Arkhangelskiy, Michael    14 MPNY-MR                26.30      25.97 SILV   
  4 Polaner, Mason            13 Storm-MR               26.80      25.97 SILV   
  6 Tolpina, Axel             13 MPNY-MR                26.33      26.09 SILV   
  7 Hanchet, Malcolm          14 Storm-MR               27.85      27.35        
  8 Yankelevich, Jacob        13 MPNY-MR                27.62      27.84        
  9 Huseyin, Celik S          14 Unhes-Mr-MR            27.00      28.13        
 10 Maresca, Thomas W         14 RFAC-MR                27.95      28.47        
 11 Grobshteyn, Mark P        13 MPNY-MR                27.99      28.55        
 12 Bennett, Brandan R        13 Empire-MR              31.38      30.25        
 13 Tkachenko, Mykola P       13 McBurney 14-15-MR      30.12      30.75        
 14 Fang, Ethan               13 Empire-MR              32.68      31.39        
 15 Maresca, Tito J           14 RFAC-MR                31.96      31.67        
 16 Finkelman-Mahoney, Josh   13 Storm-MR               32.56      32.63        
 17 Vuksanaj, Mirash          13 Empire-MR              33.73      35.01        
 18 Buchman, Steven J         13 NYSA-MR                36.22      38.23        
 19 Ahmed, Brendan Y          13 NYSA-MR                41.64      41.19        
 -- Vales, Tanner C           13 Empire-MR              29.34         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  ZQ
                53.99  JO
                59.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baione, Michael T         14 RFAC-MR                52.70      54.80 SILV   
                  26.30       54.80 (28.50)                                        
  2 O'Gorman, Ciaran          14 NYSA-MR                53.80      54.81 SILV   
                  27.01       54.81 (27.80)                                        
  3 Vasquez, Brandon          14 RFAC-MR                56.09      56.00 SILV   
                  26.99       56.00 (29.01)                                        
  4 Fedorov, Ivan D           14 Empire-MR              56.66      56.25 SILV   
                  27.04       56.25 (29.21)                                        
  5 Chang, Justin J           13 Storm-MR               56.74      56.30 SILV   
                  27.13       56.30 (29.17)                                        
  6 Gerken, Jack              14 Storm-MR               57.43      56.71 SILV   
                  27.65       56.71 (29.06)                                        
  7 Polaner, Mason            13 Storm-MR               56.33      56.81 SILV   
                  27.53       56.81 (29.28)                                        
  8 Arkhangelskiy, Michael    14 MPNY-MR                55.96      57.25 SILV   
                  27.96       57.25 (29.29)                                        
  9 Coleman, Taylor A         14 Storm-MR             1:02.64      57.87 SILV   
                  27.76       57.87 (30.11)                                        
 10 Edwards, Grant            13 Storm-MR               58.09      58.84 SILV   
                  28.49       58.84 (30.35)                                        
 11 Ruan, Andrew              13 RFAC-MR                59.15      59.41 SILV   
                  28.36       59.41 (31.05)                                        
 12 Xin, Alex                 13 RFAC-MR              1:00.62      59.74        
                  28.82       59.74 (30.92)                                        
 13 Hanchet, Malcolm          14 Storm-MR               59.64    1:00.16        
                  28.48     1:00.16 (31.68)                                        
 14 Wilson, Aidan T           13 Empire-MR            1:00.80    1:00.26        
                  29.04     1:00.26 (31.22)                                        
 15 Sasso, Thomas B           13 Empire-MR              59.40    1:00.31        
                  29.22     1:00.31 (31.09)                                        
 16 Yankelevich, Jacob        13 MPNY-MR              1:02.02    1:00.60        
                  29.13     1:00.60 (31.47)                                        
 17 Huseyin, Celik S          14 Unhes-Mr-MR          1:00.09    1:02.94        
                  29.60     1:02.94 (33.34)                                        
 18 Tirado, Tristan R         14 Team Rockland-MR     1:03.35    1:03.24        
                  30.46     1:03.24 (32.78)                                        
 19 Mcgrath, Connor           14 Team Rockland-MR     1:02.86    1:04.15        
                  31.60     1:04.15 (32.55)                                        
 20 Maresca, Thomas W         14 RFAC-MR              1:01.38    1:04.30        
                  29.85     1:04.30 (34.45)                                        
 21 Vales, Tanner C           13 Empire-MR            1:03.81    1:04.57        
                  31.16     1:04.57 (33.41)                                        
 22 Murphy, Michael T         13 Team Rockland-MR     1:08.76    1:07.16        
                  31.68     1:07.16 (35.48)                                        
 23 Bennett, Brandan R        13 Empire-MR            1:08.47    1:08.97        
                  32.34     1:08.97 (36.63)                                        
 24 Maresca, Tito J           14 RFAC-MR              1:09.12    1:09.76        
                  33.70     1:09.76 (36.06)                                        
 25 Fang, Ethan               13 Empire-MR            1:11.00    1:10.28        
                  34.07     1:10.28 (36.21)                                        
 26 Tkachenko, Mykola P       13 McBurney 14-15-MR    1:08.03    1:10.82        
                  32.82     1:10.82 (38.00)                                        
 27 Dwass, Isaac              13 McBurney 14-15-MR    1:09.02    1:11.56        
                  33.87     1:11.56 (37.69)                                        
 28 Friedland, Simon A        13 Unmetro-MR           1:10.43    1:13.03        
                  34.31     1:13.03 (38.72)                                        
 29 Vuksanaj, Mirash          13 Empire-MR            1:15.80    1:16.33        
                  36.39     1:16.33 (39.94)                                        
 -- Finkelman-Mahoney, Josh   13 Storm-MR             1:11.16         DQ        
      False start
                  32.74          DQ (36.54)                                        
 -- Reining, Robert L         13 RFAC-MR                53.97         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:58.49  ZQ
              1:58.49  JO
              2:18.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drew, Keegan P            13 Empire-MR            1:51.05    1:55.46 ZQ     
                  26.65       55.71 (29.06)     1:25.60 (29.89)     1:55.46 (29.86)
  2 Reining, Robert L         13 RFAC-MR              1:57.03    1:57.23 ZQ     
                  27.90       57.92 (30.02)     1:27.94 (30.02)     1:57.23 (29.29)
  3 Gerken, Jack              14 Storm-MR             2:02.33    2:00.89 SILV   
                  27.90       58.54 (30.64)     1:30.28 (31.74)     2:00.89 (30.61)
  4 Polaner, Mason            13 Storm-MR             2:03.69    2:01.32 SILV   
                  28.22       59.00 (30.78)     1:30.48 (31.48)     2:01.32 (30.84)
  5 Tolpina, Axel             13 MPNY-MR              2:03.53    2:02.54 SILV   
                  27.81       58.94 (31.13)     1:31.37 (32.43)     2:02.54 (31.17)
  6 Arkhangelskiy, Michael    14 MPNY-MR              2:04.20    2:03.32 SILV   
                  28.27       59.32 (31.05)     1:32.15 (32.83)     2:03.32 (31.17)
  7 Copeland, Jared S         13 Empire-MR            2:00.13    2:07.52 SILV   
                  28.28     1:00.57 (32.29)     1:34.23 (33.66)     2:07.52 (33.29)
  8 Edwards, Grant            13 Storm-MR             2:11.16    2:08.86 SILV   
                  28.77     1:01.23 (32.46)     1:35.27 (34.04)     2:08.86 (33.59)
  9 Chang, Justin J           13 Storm-MR             2:11.56    2:09.56 SILV   
                  28.85     1:01.85 (33.00)     1:36.26 (34.41)     2:09.56 (33.30)
 10 Sasso, Thomas B           13 Empire-MR            2:09.44    2:10.58 SILV   
                  29.45     1:02.46 (33.01)     1:36.97 (34.51)     2:10.58 (33.61)
 11 Wilson, Aidan T           13 Empire-MR            2:09.24    2:11.79 SILV   
                  29.98     1:03.00 (33.02)     1:37.60 (34.60)     2:11.79 (34.19)
 12 Xin, Alex                 13 RFAC-MR              2:12.37    2:12.85 SILV   
                  29.98     1:03.99 (34.01)     1:40.19 (36.20)     2:12.85 (32.66)
 13 Hanchet, Malcolm          14 Storm-MR             2:14.26    2:13.64 SILV   
                  29.54     1:02.79 (33.25)     1:37.90 (35.11)     2:13.64 (35.74)
 14 Grobshteyn, Mark P        13 MPNY-MR              2:12.15    2:15.48 SILV   
                  30.47     1:05.04 (34.57)     1:40.88 (35.84)     2:15.48 (34.60)
 15 Maresca, Thomas W         14 RFAC-MR              2:17.90    2:16.42 SILV   
                  30.66     1:05.00 (34.34)     1:42.07 (37.07)     2:16.42 (34.35)
 16 Yankelevich, Jacob        13 MPNY-MR              2:16.48    2:17.44 SILV   
                  31.35     1:07.24 (35.89)     1:43.39 (36.15)     2:17.44 (34.05)
 17 Vales, Tanner C           13 Empire-MR            2:20.76    2:18.50        
                  31.67     1:07.17 (35.50)     1:43.47 (36.30)     2:18.50 (35.03)
 18 Stoll, Willem             13 Storm-MR             2:13.21    2:20.92        
                  30.89     1:07.89 (37.00)     1:45.67 (37.78)     2:20.92 (35.25)
 19 Murphy, Michael T         13 Team Rockland-MR     2:29.68    2:26.68        
                  32.33     1:08.87 (36.54)     1:48.12 (39.25)     2:26.68 (38.56)
 20 Maresca, Tito J           14 RFAC-MR              2:26.45    2:27.03        
                  34.40     1:12.00 (37.60)     1:50.24 (38.24)     2:27.03 (36.79)
 21 Finkelman-Mahoney, Josh   13 Storm-MR             2:42.16    2:33.17        
                  33.76     1:12.78 (39.02)     1:52.89 (40.11)     2:33.17 (40.28)
 22 Fang, Ethan               13 Empire-MR            2:38.28    2:37.49        
                  35.85     1:16.20 (40.35)     1:57.30 (41.10)     2:37.49 (40.19)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  13-14 ZQ
              5:21.99  13-14 JO
              5:50.99  13-14 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drew, Keegan P            13 Empire-MR            5:00.93    5:13.81 ZQ     
                  27.59       57.72 (30.13)     1:28.78 (31.06)     1:59.98 (31.20)
        2:32.08 (32.10)     3:04.44 (32.36)     3:37.61 (33.17)     4:10.80 (33.19)
        4:42.16 (31.36)     5:13.81 (31.65)                                        
  2 Fedorov, Ivan D           14 Empire-MR            5:17.07    5:16.97 ZQ     
                  27.49       58.64 (31.15)     1:31.65 (33.01)     2:04.35 (32.70)
        2:37.17 (32.82)     3:09.67 (32.50)     3:42.44 (32.77)     4:14.78 (32.34)
        4:46.57 (31.79)     5:16.97 (30.40)                                        
  3 Copeland, Jared S         13 Empire-MR            5:12.66    5:28.65 SILV   
                  28.21       59.76 (31.55)     1:32.89 (33.13)     2:06.19 (33.30)
        2:39.93 (33.74)     3:13.75 (33.82)     3:47.62 (33.87)     4:21.87 (34.25)
        4:55.82 (33.95)     5:28.65 (32.83)                                        
  4 Coleman, Taylor A         14 Storm-MR             5:43.71    5:40.68 SILV   
                  29.70     1:03.10 (33.40)     1:37.14 (34.04)     2:11.84 (34.70)
        2:46.42 (34.58)     3:21.19 (34.77)     3:56.55 (35.36)     4:31.81 (35.26)
        5:06.46 (34.65)     5:40.68 (34.22)                                        
  5 Edwards, Grant            13 Storm-MR             5:48.12    5:45.74 SILV   
                  30.95     1:05.55 (34.60)     1:41.56 (36.01)     2:17.43 (35.87)
        2:53.17 (35.74)     3:28.60 (35.43)     4:03.95 (35.35)     4:39.30 (35.35)
        5:11.92 (32.62)     5:45.74 (33.82)                                        
  6 Wilson, Aidan T           13 Empire-MR            5:40.96    5:45.96 SILV   
                  29.89     1:03.57 (33.68)     1:38.21 (34.64)     2:14.01 (35.80)
        2:49.55 (35.54)     3:25.90 (36.35)     4:01.09 (35.19)     4:36.58 (35.49)
        5:12.43 (35.85)     5:45.96 (33.53)                                        
  7 Sasso, Thomas B           13 Empire-MR            5:40.66    5:49.80 SILV   
                  29.97     1:04.12 (34.15)     1:40.13 (36.01)     2:15.09 (34.96)
        2:51.28 (36.19)     3:27.34 (36.06)     4:04.59 (37.25)     4:41.20 (36.61)
        5:16.65 (35.45)     5:49.80 (33.15)                                        
  8 Hanchet, Malcolm          14 Storm-MR             6:15.01    6:03.57        
                  31.76     1:06.99 (35.23)     1:43.30 (36.31)     2:20.60 (37.30)
        2:57.63 (37.03)     3:35.26 (37.63)     4:12.77 (37.51)     4:50.96 (38.19)
        5:28.80 (37.84)     6:03.57 (34.77)                                        
  9 Mcgrath, Connor           14 Team Rockland-MR     6:14.12    6:10.97        
                  32.49     1:09.67 (37.18)     1:46.45 (36.78)     2:24.10 (37.65)
        3:02.42 (38.32)     3:40.37 (37.95)     4:19.46 (39.09)     4:57.94 (38.48)
        5:35.77 (37.83)     6:10.97 (35.20)                                        
 10 Murphy, Michael T         13 Team Rockland-MR     6:44.23    6:35.30        
                  34.35     1:12.89 (38.54)     1:52.63 (39.74)     2:33.59 (40.96)
        3:13.60 (40.01)     3:53.68 (40.08)     4:34.58 (40.90)     5:15.71 (41.13)
        5:55.92 (40.21)     6:35.30 (39.38)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.49  JO
              1:16.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drew, Keegan P            13 Empire-MR            1:03.64    1:02.72 SILV   
                  31.40     1:02.72 (31.32)                                        
  2 Polaner, Mason            13 Storm-MR             1:06.64    1:05.10 SILV   
                  31.82     1:05.10 (33.28)                                        
  3 Copeland, Jared S         13 Empire-MR            1:01.46    1:06.45 SILV   
                  32.24     1:06.45 (34.21)                                        
  4 Chang, Justin J           13 Storm-MR             1:06.78    1:07.29 SILV   
                  33.03     1:07.29 (34.26)                                        
  5 Sasso, Thomas B           13 Empire-MR            1:07.92    1:08.70 SILV   
                  33.90     1:08.70 (34.80)                                        
  6 Maresca, Thomas W         14 RFAC-MR              1:09.97    1:09.86 SILV   
                  33.73     1:09.86 (36.13)                                        
  7 Hanchet, Malcolm          14 Storm-MR             1:09.88    1:10.26 SILV   
                  34.01     1:10.26 (36.25)                                        
  8 Wilson, Aidan T           13 Empire-MR            1:12.36    1:11.92 SILV   
                  36.01     1:11.92 (35.91)                                        
  9 Xin, Alex                 13 RFAC-MR              1:11.28    1:12.20 SILV   
                  35.99     1:12.20 (36.21)                                        
 10 Stoll, Willem             13 Storm-MR             1:10.43    1:13.66 SILV   
                  35.55     1:13.66 (38.11)                                        
 11 Vales, Tanner C           13 Empire-MR            1:14.17    1:15.97 SILV   
                  37.42     1:15.97 (38.55)                                        
 12 Maresca, Tito J           14 RFAC-MR              1:18.56    1:16.20 SILV   
                  37.38     1:16.20 (38.82)                                        
 13 Huseyin, Celik S          14 Unhes-Mr-MR          1:13.00    1:16.96        
                  37.40     1:16.96 (39.56)                                        
 14 Fang, Ethan               13 Empire-MR            1:19.22    1:19.71        
                  38.03     1:19.71 (41.68)                                        
 15 Murphy, Michael T         13 Team Rockland-MR     1:23.94    1:21.46        
 16 Vuksanaj, Mirash          13 Empire-MR            1:22.58    1:21.87        
                  39.48     1:21.87 (42.39)                                        
 17 Bennett, Brandan R        13 Empire-MR            1:29.31    1:25.12        
                  39.89     1:25.12 (45.23)                                        
 18 Ahmed, Brendan Y          13 NYSA-MR              1:48.84    1:38.11        
                  46.71     1:38.11 (51.40)                                        
 19 Buchman, Steven J         13 NYSA-MR                   NT    1:45.82        
 -- Tkachenko, Mykola P       13 McBurney 14-15-MR    1:20.07         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  36.70          DQ (42.39)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.29  ZQ
              2:15.29  JO
              2:35.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arkhangelskiy, Michael    14 MPNY-MR              2:15.45    2:16.58 SILV   
                  33.16     1:07.10 (33.94)     1:42.23 (35.13)     2:16.58 (34.35)
  2 Polaner, Mason            13 Storm-MR             2:16.75    2:16.78 SILV   
                  31.94     1:07.03 (35.09)     1:42.67 (35.64)     2:16.78 (34.11)
  3 Vasquez, Brandon          14 RFAC-MR              2:17.86    2:17.42 SILV   
                  32.74     1:07.38 (34.64)     1:42.47 (35.09)     2:17.42 (34.95)
  4 Coleman, Taylor A         14 Storm-MR             2:23.51    2:17.81 SILV   
                  32.58     1:07.51 (34.93)     1:43.36 (35.85)     2:17.81 (34.45)
  5 Huang, Kevin              13 NYSA-MR              2:23.10    2:22.34 SILV   
                  33.22     1:09.15 (35.93)     1:46.21 (37.06)     2:22.34 (36.13)
  6 Chang, Justin J           13 Storm-MR             2:22.00    2:24.12 SILV   
                  33.20     1:09.26 (36.06)     1:46.78 (37.52)     2:24.12 (37.34)
  7 Fedorov, Ivan D           14 Empire-MR            2:24.98    2:24.20 SILV   
                  33.67     1:11.05 (37.38)     1:48.19 (37.14)     2:24.20 (36.01)
  8 Sasso, Thomas B           13 Empire-MR            2:26.04    2:25.97 SILV   
                  34.88     1:11.97 (37.09)     1:49.89 (37.92)     2:25.97 (36.08)
  9 O'Gorman, Ciaran          14 NYSA-MR                   NT    2:26.38 SILV   
                  35.62     1:12.11 (36.49)     1:49.27 (37.16)     2:26.38 (37.11)
 10 Yankelevich, Jacob        13 MPNY-MR              2:28.00    2:30.29 SILV   
                  35.71     1:13.93 (38.22)     1:52.77 (38.84)     2:30.29 (37.52)
 11 Hanchet, Malcolm          14 Storm-MR             2:30.29    2:32.42 SILV   
                  36.24     1:15.08 (38.84)     1:54.80 (39.72)     2:32.42 (37.62)
 12 Maresca, Thomas W         14 RFAC-MR              2:36.64    2:33.38 SILV   
                  35.87     1:14.30 (38.43)     1:55.28 (40.98)     2:33.38 (38.10)
 13 Wilson, Aidan T           13 Empire-MR            2:30.87    2:33.56 SILV   
                  36.43     1:15.93 (39.50)     1:54.80 (38.87)     2:33.56 (38.76)
 14 Vales, Tanner C           13 Empire-MR            2:38.66    2:38.49        
                  37.27     1:17.99 (40.72)     1:59.02 (41.03)     2:38.49 (39.47)
 15 Vuksanaj, Mirash          13 Empire-MR            2:45.00    2:51.75        
                  40.37     1:24.81 (44.44)     2:08.69 (43.88)     2:51.75 (43.06)
 16 Fang, Ethan               13 Empire-MR            2:48.00    2:54.20        
                  40.30     1:23.52 (43.22)     2:08.73 (45.21)     2:54.20 (45.47)
 17 Tkachenko, Mykola P       13 McBurney 14-15-MR    3:10.00    2:58.07        
                  39.92     1:25.11 (45.19)     2:10.39 (45.28)     2:58.07 (47.68)
 -- Ma, Jonathan Y            13 Empire-MR            2:09.94         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  ZQ
              1:10.99  JO
              1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baione, Michael T         14 RFAC-MR              1:07.76    1:12.19 SILV   
                  33.75     1:12.19 (38.44)                                        
  2 Adjedj, Daniel            14 Team Rockland-MR     1:14.28    1:13.92 SILV   
                  35.31     1:13.92 (38.61)                                        
  3 Huang, Kevin              13 NYSA-MR              1:26.48    1:15.47 SILV   
                  36.03     1:15.47 (39.44)                                        
  4 Edwards, Grant            13 Storm-MR             1:20.41    1:18.39 SILV   
                  38.80     1:18.39 (39.59)                                        
  5 Finkelman-Mahoney, Josh   13 Storm-MR             1:16.85    1:20.12 SILV   
                  38.02     1:20.12 (42.10)                                        
  6 Tirado, Tristan R         14 Team Rockland-MR     1:24.92    1:22.01        
                  39.40     1:22.01 (42.61)                                        
  7 Ruan, Andrew              13 RFAC-MR              1:21.48    1:22.48        
                  39.72     1:22.48 (42.76)                                        
  8 Xin, Alex                 13 RFAC-MR              1:21.41    1:22.59        
                  39.88     1:22.59 (42.71)                                        
  9 Huseyin, Celik S          14 Unhes-Mr-MR          1:28.45    1:26.88        
                  39.85     1:26.88 (47.03)                                        
 10 Friedland, Simon A        13 Unmetro-MR           1:24.76    1:27.31        
                  40.92     1:27.31 (46.39)                                        
 11 Dwass, Isaac              13 McBurney 14-15-MR    1:28.76    1:29.85        
                  42.53     1:29.85 (47.32)                                        
 12 Mcgrath, Connor           14 Team Rockland-MR     1:30.70    1:33.91        
                  44.40     1:33.91 (49.51)                                        
 13 Maresca, Tito J           14 RFAC-MR              1:32.61    1:35.35        
                  45.46     1:35.35 (49.89)                                        
 14 Tkachenko, Mykola P       13 McBurney 14-15-MR    1:44.57    1:42.47        
                  48.05     1:42.47 (54.42)                                        
 -- Murphy, Michael T         13 Team Rockland-MR     1:43.40         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  47.90          DQ (52.07)                                        
 -- Bennett, Brandan R        13 Empire-MR            1:28.57         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  ZQ
              2:35.19  JO
              2:53.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tolpina, Axel             13 MPNY-MR              2:38.75    2:39.82 SILV   
                  35.49     1:16.82 (41.33)     1:59.26 (42.44)     2:39.82 (40.56)
  2 Edwards, Grant            13 Storm-MR             2:46.71    2:44.76 SILV   
                  38.03     1:21.24 (43.21)     2:03.78 (42.54)     2:44.76 (40.98)
  3 Yankelevich, Jacob        13 MPNY-MR              2:45.24    2:47.22 SILV   
                  38.13     1:21.42 (43.29)     2:05.38 (43.96)     2:47.22 (41.84)
  4 Finkelman-Mahoney, Josh   13 Storm-MR             2:48.51    2:47.35 SILV   
                  39.78     1:22.34 (42.56)     2:04.90 (42.56)     2:47.35 (42.45)
  5 Copeland, Jared S         13 Empire-MR            2:31.55    2:50.43 SILV   
                  37.55     1:21.86 (44.31)     2:06.17 (44.31)     2:50.43 (44.26)
  6 Grobshteyn, Mark P        13 MPNY-MR              2:53.46    2:57.84        
                  40.50     1:26.48 (45.98)     2:12.71 (46.23)     2:57.84 (45.13)
  7 Ahmed, Brendan Y          13 NYSA-MR                   NT    3:31.24        
                  47.79     1:41.48 (53.69)     2:36.72 (55.24)     3:31.24 (54.52)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:11.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reining, Robert L         13 RFAC-MR              1:00.98    1:00.00 ZQ     
                  28.69     1:00.00 (31.31)                                        
  2 Gerken, Jack              14 Storm-MR             1:04.26    1:00.58 ZQ     
                  28.77     1:00.58 (31.81)                                        
  3 Drew, Keegan P            13 Empire-MR            1:01.94    1:00.85 ZQ     
                  28.40     1:00.85 (32.45)                                        
  4 Arkhangelskiy, Michael    14 MPNY-MR              1:04.62    1:07.01 SILV   
                  31.35     1:07.01 (35.66)                                        
  5 Edwards, Grant            13 Storm-MR             1:08.67    1:07.17 SILV   
                  31.46     1:07.17 (35.71)                                        
  6 Xin, Alex                 13 RFAC-MR              1:12.86    1:11.42 SILV   
                  33.94     1:11.42 (37.48)                                        
  7 Wilson, Aidan T           13 Empire-MR            1:13.17    1:11.70 SILV   
                  34.17     1:11.70 (37.53)                                        
  8 Stoll, Willem             13 Storm-MR             1:12.13    1:16.27        
                  32.68     1:16.27 (43.59)                                        
  9 Huseyin, Celik S          14 Unhes-Mr-MR          1:11.09    1:18.99        
                  35.05     1:18.99 (43.94)                                        
 10 Bennett, Brandan R        13 Empire-MR            1:29.17    1:19.97        
                  34.95     1:19.97 (45.02)                                        
 11 Tkachenko, Mykola P       13 McBurney 14-15-MR    1:32.35    1:21.58        
                  37.23     1:21.58 (44.35)                                        
 12 Sasso, Thomas B           13 Empire-MR            1:19.44    1:24.18        
                  37.47     1:24.18 (46.71)                                        
 13 Murphy, Michael T         13 Team Rockland-MR     1:28.57    1:26.46        
                  40.10     1:26.46 (46.36)                                        
 14 Vuksanaj, Mirash          13 Empire-MR            1:32.49    1:26.75        
                  40.11     1:26.75 (46.64)                                        
 -- Buchman, Steven J         13 NYSA-MR              1:43.81         DQ        
      False start
                  44.75        DQ (1:04.78)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:19.99  ZQ
              2:19.99  JO
              2:32.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerken, Jack              14 Storm-MR             2:21.52    2:18.55 ZQ     
                  30.15     1:04.64 (34.49)     1:41.15 (36.51)     2:18.55 (37.40)
  2 Adjedj, Daniel            14 Team Rockland-MR     2:22.66    2:24.01 SILV   
                  30.75     1:06.69 (35.94)     1:46.55 (39.86)     2:24.01 (37.46)
  3 Arkhangelskiy, Michael    14 MPNY-MR              2:22.00    2:33.69        
                  33.72     1:12.41 (38.69)     1:53.78 (41.37)     2:33.69 (39.91)
 -- Ma, Jonathan Y            13 Empire-MR            2:14.63         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:32.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baione, Michael T         14 RFAC-MR              2:10.47    2:16.04 SILV   
                  29.84     1:04.14 (34.30)     1:43.80 (39.66)     2:16.04 (32.24)
  2 Gerken, Jack              14 Storm-MR             2:21.01    2:18.61 SILV   
                  30.34     1:07.27 (36.93)     1:48.32 (41.05)     2:18.61 (30.29)
  3 Vasquez, Brandon          14 RFAC-MR              2:17.31    2:18.66 SILV   
                  30.66     1:04.11 (33.45)     1:48.15 (44.04)     2:18.66 (30.51)
  4 Polaner, Mason            13 Storm-MR             2:22.96    2:19.86 SILV   
                  30.30     1:05.34 (35.04)     1:48.62 (43.28)     2:19.86 (31.24)
  5 Adjedj, Daniel            14 Team Rockland-MR     2:20.71    2:21.04 SILV   
                  30.15     1:06.98 (36.83)     1:49.77 (42.79)     2:21.04 (31.27)
  6 Fedorov, Ivan D           14 Empire-MR            2:23.98    2:24.05 SILV   
                  32.02     1:08.80 (36.78)     1:54.63 (45.83)     2:24.05 (29.42)
  7 O'Gorman, Ciaran          14 NYSA-MR              2:23.10    2:24.95 SILV   
                  30.62     1:07.77 (37.15)     1:53.73 (45.96)     2:24.95 (31.22)
  8 Edwards, Grant            13 Storm-MR             2:23.63    2:24.96 SILV   
                  32.45     1:08.76 (36.31)     1:53.81 (45.05)     2:24.96 (31.15)
  9 Huang, Kevin              13 NYSA-MR              2:33.30    2:26.61 SILV   
                  32.06     1:07.45 (35.39)     1:50.40 (42.95)     2:26.61 (36.21)
 10 Chang, Justin J           13 Storm-MR             2:28.10    2:26.63 SILV   
                  32.18     1:09.51 (37.33)     1:55.11 (45.60)     2:26.63 (31.52)
 11 Coleman, Taylor A         14 Storm-MR             2:29.03    2:26.65 SILV   
                  32.93     1:09.16 (36.23)     1:55.26 (46.10)     2:26.65 (31.39)
 12 Yankelevich, Jacob        13 MPNY-MR              2:31.40    2:30.26 SILV   
                  33.65     1:12.12 (38.47)     1:56.42 (44.30)     2:30.26 (33.84)
 13 Hanchet, Malcolm          14 Storm-MR             2:32.37    2:31.33 SILV   
                  32.61     1:10.89 (38.28)     1:56.79 (45.90)     2:31.33 (34.54)
 14 Ruan, Andrew              13 RFAC-MR              2:33.14    2:31.42 SILV   
                  33.79     1:11.37 (37.58)     1:57.76 (46.39)     2:31.42 (33.66)
 15 Xin, Alex                 13 RFAC-MR              2:30.64    2:32.40 SILV   
                  32.94     1:12.94 (40.00)     1:58.95 (46.01)     2:32.40 (33.45)
 16 Wilson, Aidan T           13 Empire-MR            2:29.63    2:32.83 SILV   
                  33.56     1:14.23 (40.67)     1:59.74 (45.51)     2:32.83 (33.09)
 17 Tirado, Tristan R         14 Team Rockland-MR     2:36.90    2:35.15        
                  34.69     1:16.77 (42.08)     2:00.01 (43.24)     2:35.15 (35.14)
 18 Sasso, Thomas B           13 Empire-MR            2:30.70    2:38.03        
                  36.73     1:17.07 (40.34)     2:04.36 (47.29)     2:38.03 (33.67)
 19 Mcgrath, Connor           14 Team Rockland-MR     2:44.65    2:41.32        
                  35.80     1:17.00 (41.20)     2:06.22 (49.22)     2:41.32 (35.10)
 20 Vales, Tanner C           13 Empire-MR            2:43.94    2:42.96        
                  38.36     1:19.91 (41.55)     2:09.22 (49.31)     2:42.96 (33.74)
 21 Finkelman-Mahoney, Josh   13 Storm-MR             2:45.70    2:43.90        
                  37.46                             2:06.15 ( )     2:43.90 (37.75)
 22 Maresca, Thomas W         14 RFAC-MR              2:44.66    2:44.02        
                  35.57     1:16.00 (40.43)     2:08.42 (52.42)     2:44.02 (35.60)
 23 Huseyin, Celik S          14 Unhes-Mr-MR          2:28.98    2:48.60        
                  36.26     1:20.11 (43.85)     2:10.82 (50.71)     2:48.60 (37.78)
 24 Bennett, Brandan R        13 Empire-MR            3:04.01    2:49.78        
                  35.59     1:22.78 (47.19)     2:11.84 (49.06)     2:49.78 (37.94)
 25 Maresca, Tito J           14 RFAC-MR              2:48.86    2:49.94        
                  40.67     1:22.53 (41.86)     2:12.58 (50.05)     2:49.94 (37.36)
 26 Friedland, Simon A        13 Unmetro-MR           2:55.09    2:52.78        
                  42.75     1:24.88 (42.13)     2:13.29 (48.41)     2:52.78 (39.49)
 27 Fang, Ethan               13 Empire-MR            3:10.00    2:56.99        
                  38.22     1:24.62 (46.40)     2:14.71 (50.09)     2:56.99 (42.28)
 28 Murphy, Michael T         13 Team Rockland-MR     2:57.64    2:57.45        
                  40.88     1:25.05 (44.17)     2:20.57 (55.52)     2:57.45 (36.88)
 29 Vuksanaj, Mirash          13 Empire-MR            3:52.31    2:57.88        
                  39.41     1:24.97 (45.56)     2:16.57 (51.60)     2:57.88 (41.31)
 30 Dwass, Isaac              13 McBurney 14-15-MR    2:56.34    2:59.64        
                  38.98     1:25.43 (46.45)     2:18.55 (53.12)     2:59.64 (41.09)
 -- Ma, Jonathan Y            13 Empire-MR            2:15.58         NS        
 -- Reining, Robert L         13 RFAC-MR              2:17.14         NS        
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  13-14 ZQ
              4:45.99  13-14 JO
              5:09.79  13-14 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drew, Keegan P            13 Empire-MR            5:40.51    4:49.52 SILV   
                  29.14     1:04.50 (35.36)     1:41.69 (37.19)     2:17.71 (36.02)
        3:02.12 (44.41)     3:47.26 (45.14)     4:18.51 (31.25)     4:49.52 (31.01)
  2 Copeland, Jared S         13 Empire-MR            4:42.72    4:57.18 SILV   
                  30.45     1:07.08 (36.63)     1:45.95 (38.87)     2:22.98 (37.03)
        3:04.69 (41.71)     3:49.57 (44.88)     4:24.11 (34.54)     4:57.18 (33.07)
  3 Edwards, Grant            13 Storm-MR             5:04.17    5:00.33 SILV   
                  31.49     1:08.57 (37.08)     1:46.29 (37.72)     2:24.04 (37.75)
        3:09.10 (45.06)     3:53.06 (43.96)     4:26.47 (33.41)     5:00.33 (33.86)
  4 Wilson, Aidan T           13 Empire-MR            5:40.00    5:17.07        
                  33.42     1:13.45 (40.03)     1:54.16 (40.71)     2:34.71 (40.55)
        3:20.83 (46.12)     4:07.45 (46.62)     4:42.75 (35.30)     5:17.07 (34.32)
  5 Sasso, Thomas B           13 Empire-MR            5:20.28    5:26.62        
                  36.67     1:20.79 (44.12)     1:58.83 (38.04)     2:37.71 (38.88)
        3:26.55 (48.84)     4:16.02 (49.47)     4:50.83 (34.81)     5:26.62 (35.79)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konovalov, Veniamin       16 MPNY-MR                23.55      23.24        
  2 Senior, Kymani E          16 Empire-MR              22.22      23.27        
  3 Tucci, Daniel A           16 Empire-MR              22.96      24.03        
  4 Neuendorf, Reed           22 NYSA-MR                24.50      24.39        
  5 Rozenblum, Lawrence       17 MPNY-MR                23.76      24.44        
  6 Gantman, Beny J           16 MPNY-MR                24.73      24.81        
  7 Nisman, Elvin             16 MPNY-MR                24.68      25.05        
  8 Erdley, DJ J              16 NYSA-MR                25.17      25.09        
  9 Cevallos, Peter D         16 MPNY-MR                25.19      25.43        
 10 Duval, Justin S           15 MPNY-MR                24.87      25.54        
 11 Fusco, Daniel             17 NYSA-MR                   NT      27.06        
 12 Masino, Corey J           17 Empire-MR              25.81      27.31        
 13 Norbeck, Kyle             15 CFJV-MR                28.61      28.80        
 14 Simmons, Bertin           16 McBurney 14-15-MR      28.12      28.86        
 15 Chitty-petit, Jesus       15 Unmetro-MR             28.00      29.15        
 -- Blair, Graham R           17 Unmetro-MR             23.76         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Zack Z           23 NYAC-MR                45.66      50.26        
                  24.68       50.26 (25.58)                                        
  2 Konovalov, Veniamin       16 MPNY-MR                50.24      50.60        
                  24.79       50.60 (25.81)                                        
  3 Thomas, Christian A       15 RFAC-MR                51.71      51.64        
                  24.96       51.64 (26.68)                                        
  4 Kelleher, Stephen P       17 RFAC-MR                50.77      51.97        
                  25.12       51.97 (26.85)                                        
  5 Guardino, Devin J         16 Patriot-MR             56.43      53.70        
                  26.04       53.70 (27.66)                                        
  6 Dorsky, David J           16 Empire-MR              54.37      53.77        
                  26.00       53.77 (27.77)                                        
  7 Schmitt, Andrew           15 Storm-MR               56.88      54.87        
                  26.18       54.87 (28.69)                                        
  8 Alpay, Zachary M          15 RFAC-MR                54.27      55.19        
                  26.56       55.19 (28.63)                                        
  9 Lederer, Derek            16 NYSA-MR                55.85      55.60        
                  26.94       55.60 (28.66)                                        
 10 Boyko, Jason A            15 RFAC-MR                54.62      55.91        
                  26.69       55.91 (29.22)                                        
 11 Galarza, Matthew G        16 Empire-MR              58.25      56.28        
                  26.18       56.28 (30.10)                                        
 12 Smahaj, Kevin             16 Team Rockland-MR       56.23      56.75        
                  27.45       56.75 (29.30)                                        
 13 Duval, Justin S           15 MPNY-MR                54.87      57.03        
                  27.39       57.03 (29.64)                                        
 14 Eckenberg, Steven         16 CFJV-MR                54.39      57.14        
                  26.11       57.14 (31.03)                                        
 15 Metcalf, Max W            16 Storm-MR               57.91      58.80        
                  28.67       58.80 (30.13)                                        
 15 Cevallos, Peter D         16 MPNY-MR                56.43      58.80        
                  27.84       58.80 (30.96)                                        
 17 Fusco, Daniel             17 NYSA-MR                58.32    1:00.27        
                  28.70     1:00.27 (31.57)                                        
 18 Kornfeld, Myles A         15 Empire-MR            1:00.76    1:00.37        
                  28.89     1:00.37 (31.48)                                        
 19 Wisniewski, Robert L      15 MPNY-MR              1:02.42    1:02.20        
                  29.76     1:02.20 (32.44)                                        
 20 Chitty-petit, Jesus       15 Unmetro-MR           1:05.00    1:04.03        
                  30.43     1:04.03 (33.60)                                        
 21 Simmons, Bertin           16 McBurney 14-15-MR    1:04.01    1:04.27        
                  30.72     1:04.27 (33.55)                                        
 22 Rodriguez, Henry G        15 Team Rockland-MR     1:05.27    1:04.56        
                  31.02     1:04.56 (33.54)                                        
 -- Norbeck, Kyle             15 CFJV-MR              1:04.33         NS        
 -- Vernoia, Mike F           24 NYAC-MR                45.74         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bostrom, Erik A           17 Empire-MR            1:43.91    1:50.45        
                  25.43       53.15 (27.72)     1:21.91 (28.76)     1:50.45 (28.54)
  2 Senior, Kymani E          16 Empire-MR            1:45.59    1:50.78        
                  26.05       54.14 (28.09)     1:22.71 (28.57)     1:50.78 (28.07)
  3 Curran, Tyler D           17 Empire-MR            1:42.61    1:51.35        
                  25.96       53.82 (27.86)     1:22.23 (28.41)     1:51.35 (29.12)
  4 Lastauskas, Nico          16 BDA-MA               1:51.00    1:51.97        
                  26.37       55.02 (28.65)     1:24.10 (29.08)     1:51.97 (27.87)
  5 Rozenblum, Lawrence       17 MPNY-MR              1:55.67    1:57.21        
                  26.74       56.25 (29.51)     1:27.33 (31.08)     1:57.21 (29.88)
  6 Erdley, DJ J              16 NYSA-MR              1:57.44    1:59.06        
                  27.41       57.61 (30.20)     1:28.02 (30.41)     1:59.06 (31.04)
  7 Weisglass, Marc L         16 Empire-MR            2:05.40    2:03.90        
                  27.65       58.60 (30.95)     1:30.83 (32.23)     2:03.90 (33.07)
  8 Nisman, Elvin             16 MPNY-MR              2:05.51    2:04.91        
                  27.62       58.92 (31.30)     1:31.50 (32.58)     2:04.91 (33.41)
  9 Cevallos, Peter D         16 MPNY-MR              2:08.03    2:07.76        
                  28.28       59.91 (31.63)     1:34.02 (34.11)     2:07.76 (33.74)
 10 Fusco, Daniel             17 NYSA-MR              2:10.00    2:08.37        
                  27.89       59.94 (32.05)     1:34.13 (34.19)     2:08.37 (34.24)
 -- Blair, Graham R           17 Unmetro-MR           1:47.38         NS        
 
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lastauskas, Nico          16 BDA-MA               4:56.50    5:01.15        
                  27.76       57.33 (29.57)     1:28.04 (30.71)     1:58.82 (30.78)
        2:29.78 (30.96)     3:00.51 (30.73)     3:31.37 (30.86)     4:02.16 (30.79)
        4:32.51 (30.35)     5:01.15 (28.64)                                        
  2 Bushta, Kyle              16 BDA-MA               5:25.52    5:32.21        
                  29.18     1:01.05 (31.87)     1:34.15 (33.10)     2:07.60 (33.45)
        2:41.56 (33.96)     3:15.54 (33.98)     3:49.88 (34.34)     4:24.49 (34.61)
        4:58.75 (34.26)     5:32.21 (33.46)                                        
  3 Rodriguez, Henry G        15 Team Rockland-MR     6:13.76    6:02.23        
                  31.94     1:07.55 (35.61)     1:43.85 (36.30)     2:20.96 (37.11)
        2:58.16 (37.20)     3:35.35 (37.19)     4:12.51 (37.16)     4:50.23 (37.72)
        5:27.77 (37.54)     6:02.23 (34.46)                                        
 -- Koster, John              15 Storm-MR             5:14.88         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Senior, Kymani E          16 Empire-MR              54.12      56.64        
                  27.74       56.64 (28.90)                                        
  2 Bostrom, Erik A           17 Empire-MR              53.84      56.93        
                  28.04       56.93 (28.89)                                        
  3 Tucci, Daniel A           16 Empire-MR              55.35      57.84        
                  27.97       57.84 (29.87)                                        
  4 Konovalov, Veniamin       16 MPNY-MR                58.54      58.65        
                  28.28       58.65 (30.37)                                        
  5 Curran, Tyler D           17 Empire-MR              56.12      59.78        
                  29.20       59.78 (30.58)                                        
  6 Bushta, Kyle              16 BDA-MA               1:02.16    1:01.18        
                  29.08     1:01.18 (32.10)                                        
  7 Masino, Corey J           17 Empire-MR            1:00.47    1:02.66        
                  30.49     1:02.66 (32.17)                                        
  8 Gantman, Beny J           16 MPNY-MR              1:05.92    1:06.01        
                  31.96     1:06.01 (34.05)                                        
  9 Fusco, Daniel             17 NYSA-MR              1:07.20    1:06.13        
                  31.57     1:06.13 (34.56)                                        
 10 Weisglass, Marc L         16 Empire-MR            1:04.18    1:06.61        
                  32.08     1:06.61 (34.53)                                        
 11 Cevallos, Peter D         16 MPNY-MR              1:10.57    1:11.04        
                  33.58     1:11.04 (37.46)                                        
 12 Chitty-petit, Jesus       15 Unmetro-MR           1:20.00    1:15.50        
                  36.83     1:15.50 (38.67)                                        
 13 Simmons, Bertin           16 McBurney 14-15-MR    1:16.12    1:16.05        
                  36.71     1:16.05 (39.34)                                        
 14 Norbeck, Kyle             15 CFJV-MR              1:16.70    1:16.80        
                1:16.80         1:16.80 ( )                                        
 -- Lederer, Derek            16 NYSA-MR              1:11.00         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erdley, DJ J              16 NYSA-MR              2:07.75    2:08.81        
                  30.49     1:03.12 (32.63)     1:36.17 (33.05)     2:08.81 (32.64)
  2 Guardino, Devin J         16 Patriot-MR           2:12.00    2:13.40        
                  31.02     1:05.27 (34.25)     1:40.76 (35.49)     2:13.40 (32.64)
  3 Metcalf, Max W            16 Storm-MR             2:13.01    2:13.79        
                                1:04.14 ( )     1:39.40 (35.26)     2:13.79 (34.39)
  4 Dorsky, David J           16 Empire-MR            2:17.68    2:18.90        
                  33.22     1:07.65 (34.43)     1:42.98 (35.33)     2:18.90 (35.92)
  5 Mohlenbrok, Gabriel       16 MPNY-MR              2:15.00    2:20.76        
                  32.13     1:07.54 (35.41)     1:43.90 (36.36)     2:20.76 (36.86)
  6 Fusco, Daniel             17 NYSA-MR              2:32.76    2:25.89        
                  33.55     1:10.81 (37.26)     1:49.81 (39.00)     2:25.89 (36.08)
  7 Luhrs, Derek G            15 NYSA-MR              2:28.91    2:27.52        
                  32.27     1:08.84 (36.57)     1:47.66 (38.82)     2:27.52 (39.86)
  8 Eckenberg, Steven         16 CFJV-MR              2:30.30    2:31.59        
                  35.37     1:13.35 (37.98)     1:53.86 (40.51)     2:31.59 (37.73)
  9 Wisniewski, Robert L      15 MPNY-MR              2:35.69    2:34.27        
                  36.55     1:16.38 (39.83)     1:55.83 (39.45)     2:34.27 (38.44)
 10 Kornfeld, Myles A         15 Empire-MR            2:37.64    2:35.46        
                  36.05     1:15.10 (39.05)     1:55.78 (40.68)     2:35.46 (39.68)
 11 Cevallos, Peter D         16 MPNY-MR              2:29.00    2:37.73        
                  35.28     1:15.89 (40.61)     1:57.99 (42.10)     2:37.73 (39.74)
 -- Galarza, Matthew G        16 Empire-MR            2:23.93         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buyanov, Pavel            30 MPNY-MR                55.19      57.41        
                  26.44       57.41 (30.97)                                        
  2 Schmitt, Andrew           15 Storm-MR             1:05.66    1:05.88        
                  30.76     1:05.88 (35.12)                                        
  3 Nisman, Elvin             16 MPNY-MR              1:06.50    1:06.23        
                  31.21     1:06.23 (35.02)                                        
  4 Konovalov, Veniamin       16 MPNY-MR              1:10.00    1:06.50        
                  32.12     1:06.50 (34.38)                                        
  5 Mauriello, Matt           38 NYSA-MR              1:09.99    1:09.44        
                  32.61     1:09.44 (36.83)                                        
  6 Thomas, Christian A       15 RFAC-MR              1:15.52    1:10.56        
                  32.84     1:10.56 (37.72)                                        
  7 Alpay, Zachary M          15 RFAC-MR              1:14.72    1:11.80        
                  34.32     1:11.80 (37.48)                                        
  8 Duval, Justin S           15 MPNY-MR              1:05.74    1:13.24        
                  32.84     1:13.24 (40.40)                                        
  9 Luhrs, Derek G            15 NYSA-MR              1:15.48    1:13.73        
                  34.65     1:13.73 (39.08)                                        
 10 Erdley, DJ J              16 NYSA-MR              1:15.46    1:13.88        
                  34.76     1:13.88 (39.12)                                        
 11 Gantman, Beny J           16 MPNY-MR              1:15.44    1:14.26        
                  34.63     1:14.26 (39.63)                                        
 12 Fusco, Daniel             17 NYSA-MR              1:14.67    1:15.08        
                  35.68     1:15.08 (39.40)                                        
 13 Kornfeld, Myles A         15 Empire-MR            1:16.98    1:16.75        
                  36.24     1:16.75 (40.51)                                        
 14 Lederer, Derek            16 NYSA-MR              1:19.40    1:17.00        
                  36.09     1:17.00 (40.91)                                        
 15 Smahaj, Kevin             16 Team Rockland-MR     1:23.11    1:20.68        
                  37.80     1:20.68 (42.88)                                        
 16 Rodriguez, Henry G        15 Team Rockland-MR     1:32.75    1:30.21        
                  42.86     1:30.21 (47.35)                                        
 17 Chitty-petit, Jesus       15 Unmetro-MR           1:29.23    1:39.02        
                  46.68     1:39.02 (52.34)                                        
 -- Simmons, Bertin           16 McBurney 14-15-MR    1:21.71         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
                  40.05          DQ (46.12)                                        
 -- Norbeck, Kyle             15 CFJV-MR              1:21.50         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neuendorf, Reed           22 NYSA-MR              2:25.17    2:19.48        
                  32.96     1:08.81 (35.85)     1:43.89 (35.08)     2:19.48 (35.59)
  2 Lastauskas, Nico          16 BDA-MA               2:18.92    2:20.66        
                  31.76     1:08.01 (36.25)     1:44.93 (36.92)     2:20.66 (35.73)
  3 Nisman, Elvin             16 MPNY-MR              2:30.52    2:29.83        
                  32.69     1:10.63 (37.94)     1:49.84 (39.21)     2:29.83 (39.99)
  4 Mauriello, Matt           38 NYSA-MR              2:39.99    2:32.98        
                  33.20     1:11.28 (38.08)     1:51.84 (40.56)     2:32.98 (41.14)
  5 Erdley, DJ J              16 NYSA-MR              2:37.62    2:38.68        
                  36.08     1:16.99 (40.91)     1:57.67 (40.68)     2:38.68 (41.01)
  6 Duval, Justin S           15 MPNY-MR              2:28.72    2:41.22        
                  34.25     1:13.99 (39.74)     1:57.19 (43.20)     2:41.22 (44.03)
  7 Fusco, Daniel             17 NYSA-MR              2:48.56    2:47.02        
                  36.98     1:19.84 (42.86)     2:03.58 (43.74)     2:47.02 (43.44)
  8 Bushta, Kyle              16 BDA-MA               2:30.17    2:47.25        
                  36.25     1:18.97 (42.72)     2:03.17 (44.20)     2:47.25 (44.08)
 -- Blair, Graham R           17 Unmetro-MR           2:28.05         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bostrom, Erik A           17 Empire-MR              54.60      55.78        
                  26.43       55.78 (29.35)                                        
  2 Konovalov, Veniamin       16 MPNY-MR                56.82      57.07        
                  26.97       57.07 (30.10)                                        
  3 Rozenblum, Lawrence       17 MPNY-MR                57.36      57.16        
                  26.16       57.16 (31.00)                                        
  4 Gantman, Beny J           16 MPNY-MR                59.76      59.00        
                  27.28       59.00 (31.72)                                        
  5 Lastauskas, Nico          16 BDA-MA               1:06.47      59.44        
                  28.21       59.44 (31.23)                                        
  6 Curran, Tyler D           17 Empire-MR              58.90    1:00.59        
                  28.65     1:00.59 (31.94)                                        
  7 Weisglass, Marc L         16 Empire-MR            1:03.61    1:01.24        
                  28.63     1:01.24 (32.61)                                        
  8 Tucci, Daniel A           16 Empire-MR              58.40    1:01.45        
                  27.83     1:01.45 (33.62)                                        
  9 Duval, Justin S           15 MPNY-MR                58.81    1:02.27        
                  28.23     1:02.27 (34.04)                                        
 10 Bushta, Kyle              16 BDA-MA               1:00.95    1:04.22        
                  28.18     1:04.22 (36.04)                                        
 11 Masino, Corey J           17 Empire-MR              59.45    1:04.89        
                  29.57     1:04.89 (35.32)                                        
 12 Simmons, Bertin           16 McBurney 14-15-MR    1:16.82    1:20.99        
                  34.33     1:20.99 (46.66)                                        
 13 Chitty-petit, Jesus       15 Unmetro-MR           1:25.33    1:24.93        
                  38.51     1:24.93 (46.42)                                        
 14 Norbeck, Kyle             15 CFJV-MR              1:35.50    1:33.77        
                  39.14     1:33.77 (54.63)                                        
 -- Lederer, Derek            16 NYSA-MR                59.69         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mohlenbrok, Gabriel       16 MPNY-MR              2:12.19    2:11.20        
                  30.81     1:04.31 (33.50)     1:40.43 (36.12)     2:11.20 (30.77)
  2 Kelleher, Stephen P       17 RFAC-MR              2:06.31    2:12.20        
                  28.37     1:01.39 (33.02)     1:36.69 (35.30)     2:12.20 (35.51)
  3 Boyko, Jason A            15 RFAC-MR              2:10.31    2:16.59        
                  28.72     1:02.10 (33.38)     1:38.98 (36.88)     2:16.59 (37.61)
 -- Norbeck, Kyle             15 CFJV-MR              3:26.29         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konovalov, Veniamin       16 MPNY-MR              2:05.38    2:03.71        
                  26.29       57.71 (31.42)     1:35.57 (37.86)     2:03.71 (28.14)
  2 Thomas, Christian A       15 RFAC-MR              2:04.57    2:04.66        
                  25.79       56.22 (30.43)     1:36.70 (40.48)     2:04.66 (27.96)
  3 Kelleher, Stephen P       17 RFAC-MR              2:04.29    2:07.59        
                  26.53     1:00.19 (33.66)     1:38.61 (38.42)     2:07.59 (28.98)
  4 Neuendorf, Reed           22 NYSA-MR              2:10.00    2:07.78        
                  28.48     1:00.99 (32.51)     1:39.04 (38.05)     2:07.78 (28.74)
  5 Schmitt, Andrew           15 Storm-MR             2:16.61    2:12.58        
                  29.09     1:05.51 (36.42)     1:41.58 (36.07)     2:12.58 (31.00)
  6 Alpay, Zachary M          15 RFAC-MR              2:18.05    2:13.15        
                  29.11     1:03.05 (33.94)     1:43.28 (40.23)     2:13.15 (29.87)
  7 Erdley, DJ J              16 NYSA-MR              2:11.00    2:13.31        
                  29.59     1:02.95 (33.36)     1:44.59 (41.64)     2:13.31 (28.72)
  8 Boyko, Jason A            15 RFAC-MR              2:09.70    2:13.40        
                  27.79     1:02.49 (34.70)     1:43.65 (41.16)     2:13.40 (29.75)
  9 Mohlenbrok, Gabriel       16 MPNY-MR              2:13.98    2:14.83        
                  27.27     1:01.94 (34.67)     1:44.94 (43.00)     2:14.83 (29.89)
 10 Mauriello, Matt           38 NYSA-MR              2:19.99    2:16.82        
                  28.27     1:04.06 (35.79)     1:45.31 (41.25)     2:16.82 (31.51)
 11 Nisman, Elvin             16 MPNY-MR              2:17.43    2:17.55        
                  28.30     1:03.45 (35.15)     1:43.99 (40.54)     2:17.55 (33.56)
 12 Dorsky, David J           16 Empire-MR            2:19.50    2:17.66        
                  29.48     1:03.83 (34.35)     1:46.36 (42.53)     2:17.66 (31.30)
 13 Metcalf, Max W            16 Storm-MR             2:18.61    2:18.93        
                  30.07     1:03.80 (33.73)     1:45.66 (41.86)     2:18.93 (33.27)
 14 Guardino, Devin J         16 Patriot-MR           2:24.00    2:20.10        
                  28.85     1:02.84 (33.99)     1:48.58 (45.74)     2:20.10 (31.52)
 15 Duval, Justin S           15 MPNY-MR              2:15.30    2:20.15        
                  28.24     1:03.67 (35.43)     1:45.44 (41.77)     2:20.15 (34.71)
 16 Gantman, Beny J           16 MPNY-MR              2:19.58    2:20.55        
                  28.86     1:07.86 (39.00)     1:49.43 (41.57)     2:20.55 (31.12)
 17 Smahaj, Kevin             16 Team Rockland-MR     2:26.41    2:22.93        
                  29.96     1:06.27 (36.31)     1:50.85 (44.58)     2:22.93 (32.08)
 18 Luhrs, Derek G            15 NYSA-MR              2:44.05    2:24.85        
                  31.26     1:06.61 (35.35)     1:49.62 (43.01)     2:24.85 (35.23)
 19 Eckenberg, Steven         16 CFJV-MR              2:37.96    2:27.14        
                  30.94     1:09.55 (38.61)     1:55.20 (45.65)     2:27.14 (31.94)
 20 Wisniewski, Robert L      15 MPNY-MR              2:29.90    2:29.43        
                  33.36     1:12.04 (38.68)     1:55.22 (43.18)     2:29.43 (34.21)
 21 Galarza, Matthew G        16 Empire-MR            2:37.65    2:34.99        
                  29.33     1:06.16 (36.83)     1:59.68 (53.52)     2:34.99 (35.31)
 22 Rodriguez, Henry G        15 Team Rockland-MR     2:46.10    2:38.44        
                  33.53     1:13.64 (40.11)     2:03.03 (49.39)     2:38.44 (35.41)
 23 Simmons, Bertin           16 McBurney 14-15-MR    2:42.85    2:44.87        
                  34.61     1:17.74 (43.13)     2:06.95 (49.21)     2:44.87 (37.92)
 24 Chitty-petit, Jesus       15 Unmetro-MR           2:43.22    2:46.36        
                  38.15     1:18.48 (40.33)     2:12.55 (54.07)     2:46.36 (33.81)
 -- Cevallos, Peter D         16 MPNY-MR              2:28.71        XDQ        
      Did not finish on back - back
                  30.99     1:09.05 (38.06)     1:54.13 (45.08)          DQ (36.06)
 
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lastauskas, Nico          16 BDA-MA               4:27.58    4:24.29        
                  28.55     1:01.90 (33.35)     1:36.39 (34.49)     2:10.90 (34.51)
        2:48.26 (37.36)     3:25.65 (37.39)     3:56.44 (30.79)     4:24.29 (27.85)
  2 Koster, John              15 Storm-MR             4:27.14    4:24.40        
                  27.58     1:00.16 (32.58)     1:34.95 (34.79)     2:08.89 (33.94)
        2:48.59 (39.70)     3:27.00 (38.41)     3:56.75 (29.75)     4:24.40 (27.65)
  3 Erdley, DJ J              16 NYSA-MR              4:42.36    4:44.90        
                  30.59     1:07.15 (36.56)     1:44.93 (37.78)     2:21.47 (36.54)
        3:03.39 (41.92)     3:45.68 (42.29)     4:16.81 (31.13)     4:44.90 (28.09)
  4 Bushta, Kyle              16 BDA-MA               4:50.32    4:45.08        
                  28.22     1:01.84 (33.62)     1:38.10 (36.26)     2:15.18 (37.08)
        2:57.73 (42.55)     3:41.06 (43.33)     4:14.26 (33.20)     4:45.08 (30.82)
 
Boys 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 O'Gorman, Ciaran          14 NYSA-MR                   NT    5:26.32        
                  29.36     1:01.89 (32.53)     1:35.41 (33.52)     2:08.59 (33.18)
        2:41.73 (33.14)     3:15.63 (33.90)     3:48.97 (33.34)     4:22.25 (33.28)
        4:55.82 (33.57)     5:26.32 (30.50)                                        
 
Boys 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cosgrove, James T         10 NYSA-MR                   NT      42.08        
 
Boys 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rall, Dan M               10 NYSA-MR                   NT      37.23        
 
Boys 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vales, Tanner C           13 Empire-MR                 NT    1:13.59        
                  35.80     1:13.59 (37.79)                                        
  2 Leishman, Landon T        10 NYSA-MR                   NT    1:21.32        
                  40.30     1:21.32 (41.02)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Alex M           12 Storm-MR                  NT    1:10.35        
                  34.61     1:10.35 (35.74)                                        
  2 Rozgonyi, Tommy           10 Storm-MR                  NT    1:18.77        
                  37.03     1:18.77 (41.74)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bushta, Kyle              16 BDA-MA                    NT    1:05.55        
                  30.21     1:05.55 (35.34)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polaner, Mason            13 Storm-MR                  NT    2:14.85        
                  31.61     1:05.63 (34.02)     1:40.46 (34.83)     2:14.85 (34.39)
 
Boys 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Alex M           12 Storm-MR                  NT    2:29.67        
                  35.24     1:12.69 (37.45)     1:51.53 (38.84)     2:29.67 (38.14)
 
Boys 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurrieri, Anthony F       12 NYSA-MR                   NT      45.21        
  2 Barry, C.J. J              9 NYSA-MR                   NT      51.91        
 
Boys 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yankelevich, Jacob        13 MPNY-MR                   NT    1:18.21        
                  36.88     1:18.21 (41.33)                                        
 
Boys 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Kieran             10 Storm-MR                  NT    1:23.14        
                  37.90     1:23.14 (45.24)                                        
 
Boys 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Erdley, DJ J              16 NYSA-MR                   NT         NS