Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/6/2015 11:58 AM
              2015 MR NDAC Winter Festival - 1/3/2015 to 1/4/2015              
                 2015 NDAC Winter Festival, Sanction #: 150104                 
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   16.43   12/4/2011 Grace V Dwyer, COND                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      21.65      17.13        
  2 Solomon, Mirabel K         8 Rivertown Rays-MR      18.62      17.55        
  3 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR      20.14      17.98        
  4 Napoli, Julia R            8 HAWK-AD                20.06      18.55        
  5 Burdick, Riley E           8 HAWK-AD                21.34      18.84        
  6 Psilopoulos, Andie J       8 HAWK-AD                   NT      19.04        
  7 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR      19.34      19.57        
  8 Tassier, Katherine A       8 Rivertown Rays-MR      21.37      19.59        
  9 Button, Molly I            7 NDAC-MR                   NT      19.99        
 10 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR      22.00      20.11        
 11 Pece, Delaney R            8 HAWK-AD                21.32      20.66        
 12 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR      26.22      21.19        
 13 Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR      26.15      21.86        
 14 Saunders, Molly A          7 HAWK-AD                23.13      22.10        
 15 Suchowiecki, Katie M       7 HAWK-AD                23.32      22.24        
 16 Fuller, Shannon H          8 HAWK-AD                22.35      23.23        
 17 Hart, Eleanor S            7 NDAC-MR                24.67      24.29        
 18 Evans, Danae A             8 Barracudas-MR          25.53      25.01        
 19 Slocum, Ann T              7 Rivertown Rays-MR      45.00      26.32        
 20 Kubsch, Renee P            7 NDAC-MR                25.97      27.15        
 21 Reyes, Marina L            8 NDAC-MR                24.70      27.72        
 22 Burger, Laura K            6 NDAC-MR                24.52      27.88        
 23 Knuschke, Kellee A         7 NDAC-MR                25.14      28.49        
 24 Gregersen, Leah            6 Rivertown Rays-MR      28.49      30.28        
 25 Benjamin, Mia              6 Rivertown Rays-MR      30.00      34.78        
 -- Makebish, Ailyah M         6 NDAC-MR                27.19         NS        
 -- Sabol, Mackinzie I         7 Rivertown Rays-MR      19.16         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   36.40   12/3/2011 Miya N Vitale, NDAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      39.93      39.89        
  2 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR      40.73      40.54        
  3 Burdick, Riley E           8 HAWK-AD                40.21      41.72        
  4 Napoli, Julia R            8 HAWK-AD                41.55      43.18        
  5 Tassier, Katherine A       8 Rivertown Rays-MR      42.88      45.46        
  6 Safaryan, Ani I            8 NDAC-MR                53.46      45.80        
  7 Pece, Delaney R            8 HAWK-AD                44.66      47.07        
  8 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR      47.88      48.81        
  9 Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR      48.62      50.43        
 10 Suchowiecki, Katie M       7 HAWK-AD                45.79      50.48        
 11 Sabol, Mackinzie I         7 Rivertown Rays-MR      47.28      50.60        
 12 Fuller, Shannon H          8 HAWK-AD                57.07      50.79        
 13 Saunders, Molly A          7 HAWK-AD                55.96      54.93        
 14 Minelli, Madeline A        8 Rivertown Rays-MR      49.40      56.21        
 15 Lombardo, Grace            8 Rivertown Rays-MR      52.79      57.69        
 16 Knuschke, Kellee A         7 NDAC-MR                   NT      58.50        
 17 Evans, Danae A             8 Barracudas-MR          55.53      59.29        
 18 Hart, Eleanor S            7 NDAC-MR                57.21    1:00.18        
 19 Gutterman, Parker V        8 NDAC-MR                   NT    1:01.38        
 20 Burger, Laura K            6 NDAC-MR                   NT    1:01.71        
 21 Gordon, Allison O          6 Rivertown Rays-MR      55.00    1:01.74        
 22 Personius, Naia L          8 NDAC-MR                   NT    1:05.44        
 23 Reyes, Marina L            8 NDAC-MR                   NT    1:08.38        
 24 Kubsch, Renee P            7 NDAC-MR              1:00.91    1:09.27        
 25 Gregersen, Leah            6 Rivertown Rays-MR    1:07.68    1:09.33        
 26 Benjamin, Mia              6 Rivertown Rays-MR    1:26.14    1:18.03        
 -- LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      39.33         DQ        
      False start
 -- Button, Molly I            7 NDAC-MR                43.93         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:20.91   12/3/2011 Miya N Vitale, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR    1:50.79    1:28.46        
                  41.17     1:28.46 (47.29)                                        
  2 Burdick, Riley E           8 HAWK-AD              1:33.37    1:35.37        
                  45.10     1:35.37 (50.27)                                        
  3 Tassier, Katherine A       8 Rivertown Rays-MR    1:49.87    1:43.23        
                  48.92     1:43.23 (54.31)                                        
  4 Napoli, Julia R            8 HAWK-AD              1:47.03    1:48.31        
                  47.17   1:48.31 (1:01.14)                                        
  5 Pece, Delaney R            8 HAWK-AD              1:35.47    1:48.64        
                  49.96     1:48.64 (58.68)                                        
  6 Sabol, Mackinzie I         7 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:52.56        
  7 Suchowiecki, Katie M       7 HAWK-AD              1:50.79    2:00.53        
                  53.73   2:00.53 (1:06.80)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   18.26   12/4/2011 Miya N Vitale, NDAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR      21.06      20.45        
  2 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      26.17      21.23        
  3 Tassier, Katherine A       8 Rivertown Rays-MR      24.77      22.28        
  3 Pece, Delaney R            8 HAWK-AD                21.76      22.28        
  5 Fuller, Shannon H          8 HAWK-AD                27.44      22.41        
  6 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR      22.84      22.47        
  7 Button, Molly I            7 NDAC-MR                25.26      23.85        
  8 Saunders, Molly A          7 HAWK-AD                23.71      24.08        
  9 Suchowiecki, Katie M       7 HAWK-AD                24.56      24.10        
 10 Boyd, Maddie E             8 NDAC-MR                22.85      24.25        
 11 Evans, Danae A             8 Barracudas-MR          30.00      24.49        
 12 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR      29.16      26.07        
 13 Hart, Eleanor S            7 NDAC-MR                27.60      27.19        
 14 Knuschke, Kellee A         7 NDAC-MR                35.63      27.81        
 15 Slocum, Ann T              7 Rivertown Rays-MR      45.00      28.99        
 16 Gregersen, Leah            6 Rivertown Rays-MR      27.09      29.12        
 17 Benjamin, Mia              6 Rivertown Rays-MR      35.00      31.57        
 18 Reyes, Marina L            8 NDAC-MR                29.33      33.43        
 19 Kubsch, Renee P            7 NDAC-MR                36.42      34.25        
 -- Makebish, Ailyah M         6 NDAC-MR                30.59         NS        
 -- Sabol, Mackinzie I         7 Rivertown Rays-MR      22.34         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   42.34   12/3/2011 Francesca Arciniegas, COND                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      44.16      45.05        
  2 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR      44.44      45.91        
  3 Burdick, Riley E           8 HAWK-AD                46.25      48.70        
  4 Sabol, Mackinzie I         7 Rivertown Rays-MR      50.38      49.12        
  5 Pece, Delaney R            8 HAWK-AD                49.57      49.17        
  6 Napoli, Julia R            8 HAWK-AD                48.53      49.53        
  7 Tassier, Katherine A       8 Rivertown Rays-MR      51.09      50.09        
  8 Fuller, Shannon H          8 HAWK-AD                54.52      50.63        
  9 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      45.45      52.03        
 10 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR      54.13      52.10        
 11 Lombardo, Grace            8 Rivertown Rays-MR      55.29      53.99        
 12 Saunders, Molly A          7 HAWK-AD              1:00.09      54.30        
 13 Evans, Danae A             8 Barracudas-MR        1:01.07      55.12        
 14 Suchowiecki, Katie M       7 HAWK-AD                56.17      56.01        
 15 Boyd, Maddie E             8 NDAC-MR                   NT      59.24        
 16 Minelli, Madeline A        8 Rivertown Rays-MR      54.57    1:01.48        
 17 Hart, Eleanor S            7 NDAC-MR                   NT    1:07.36        
 18 Gregersen, Leah            6 Rivertown Rays-MR    1:15.00    1:09.64        
 19 Burger, Laura K            6 NDAC-MR                   NT    1:11.44        
 20 Benjamin, Mia              6 Rivertown Rays-MR    1:22.46    1:18.96        
 -- Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR      49.97         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Gordon, Allison O          6 Rivertown Rays-MR      58.63         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   21.61   12/4/2010 Isabella L Amaro, King-AD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burdick, Riley E           8 HAWK-AD                25.11      24.15        
  2 Button, Molly I            7 NDAC-MR                   NT      24.81        
  3 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR      28.08      25.39        
  4 Pece, Delaney R            8 HAWK-AD                28.55      26.41        
  5 Safaryan, Ani I            8 NDAC-MR                27.38      26.89        
  6 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      29.36      27.45        
  7 Saunders, Molly A          7 HAWK-AD                31.40      27.62        
  8 Boyd, Maddie E             8 NDAC-MR                28.47      27.80        
  9 Fuller, Shannon H          8 HAWK-AD                29.28      27.87        
 10 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      31.78      28.12        
 11 Sabol, Mackinzie I         7 Rivertown Rays-MR      30.25      28.40        
 12 Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR      28.52      28.64        
 13 Minelli, Madeline A        8 Rivertown Rays-MR      46.00      28.88        
 14 Evans, Danae A             8 Barracudas-MR          32.68      30.30        
 15 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR      38.66      30.94        
 16 Tassier, Katherine A       8 Rivertown Rays-MR      36.26      33.07        
 17 Personius, Naia L          8 NDAC-MR                39.76      35.54        
 18 Hart, Eleanor S            7 NDAC-MR                   NT      37.04        
 19 Lombardo, Grace            8 Rivertown Rays-MR      55.00      37.55        
 20 Kubsch, Renee P            7 NDAC-MR                44.48      42.51        
 21 Gordon, Allison O          6 Rivertown Rays-MR      39.93      42.59        
 22 Knuschke, Kellee A         7 NDAC-MR                   NT      46.94        
 -- Gregersen, Leah            6 Rivertown Rays-MR      39.40         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Reyes, Marina L            8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Gutterman, Parker V        8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Benjamin, Mia              6 Rivertown Rays-MR      40.87         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   48.52   12/5/2010 Isabella L Amaro, King-AD                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Psilopoulos, Andie J       8 HAWK-AD                50.35      52.70        
  2 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR      53.92      53.48        
  3 Solomon, Mirabel K         8 Rivertown Rays-MR      52.84      53.58        
  4 Burdick, Riley E           8 HAWK-AD                53.20      53.74        
  5 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR      58.34      56.21        
  6 Napoli, Julia R            8 HAWK-AD                58.74      56.99        
  7 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR      57.69      57.00        
  8 Fuller, Shannon H          8 HAWK-AD              1:05.33      59.00        
  9 Pece, Delaney R            8 HAWK-AD                56.67    1:00.25        
 10 Boyd, Maddie E             8 NDAC-MR                   NT    1:00.80        
 11 Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR    1:00.30    1:01.68        
 12 Button, Molly I            7 NDAC-MR              1:09.20    1:01.78        
 13 Suchowiecki, Katie M       7 HAWK-AD              1:01.03    1:02.31        
 14 Saunders, Molly A          7 HAWK-AD              1:04.49    1:02.78        
 15 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      57.51    1:03.19        
 16 Evans, Danae A             8 Barracudas-MR        1:05.82    1:04.04        
 17 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      58.67    1:06.04        
 18 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR    1:07.30    1:06.23        
 19 Slocum, Ann T              7 Rivertown Rays-MR    1:13.04    1:13.54        
 20 Gregersen, Leah            6 Rivertown Rays-MR    1:35.00    1:19.25        
 21 Kubsch, Renee P            7 NDAC-MR                   NT    1:26.02        
 22 Hart, Eleanor S            7 NDAC-MR                   NT    1:36.77        
 -- Reyes, Marina L            8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Knuschke, Kellee A         7 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Benjamin, Mia              6 Rivertown Rays-MR    1:30.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Burger, Laura K            6 NDAC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Makebish, Ailyah M         6 NDAC-MR                   NT         NS        
 -- Sabol, Mackinzie I         7 Rivertown Rays-MR    1:06.59         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   18.77   12/3/2011 Francesca Arciniegas, COND                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Napoli, Julia R            8 HAWK-AD                21.21      20.89        
  2 Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR      34.89      21.50        
  3 Button, Molly I            7 NDAC-MR                   NT      22.59        
  4 Evans, Danae A             8 Barracudas-MR          35.00      22.62        
  5 Fuller, Shannon H          8 HAWK-AD                40.24      23.83        
  6 Safaryan, Ani I            8 NDAC-MR                23.14      24.19        
  7 Saunders, Molly A          7 HAWK-AD                29.00      26.73        
  8 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR      39.67      27.95        
  9 Gordon, Allison O          6 Rivertown Rays-MR      28.86      29.55        
 10 Lombardo, Grace            8 Rivertown Rays-MR      45.00      29.74        
 11 Suchowiecki, Katie M       7 HAWK-AD                   NT      30.11        
 12 Minelli, Madeline A        8 Rivertown Rays-MR      46.00      30.59        
 13 Burger, Laura K            6 NDAC-MR                34.57      33.09        
 14 Boyd, Maddie E             8 NDAC-MR                35.31      33.66        
 15 Benjamin, Mia              6 Rivertown Rays-MR      38.90      38.67        
 16 Reyes, Marina L            8 NDAC-MR                   NT      39.56        
 17 Gregersen, Leah            6 Rivertown Rays-MR      39.03      42.06        
 -- Gutterman, Parker V        8 NDAC-MR                31.88         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Knuschke, Kellee A         7 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kubsch, Renee P            7 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Personius, Naia L          8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hart, Eleanor S            7 NDAC-MR                   NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   41.78   12/4/2011 Francesca Arciniegas, COND                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR      47.90      47.61        
  2 Napoli, Julia R            8 HAWK-AD                   NT      51.96        
  3 Solomon, Mirabel K         8 Rivertown Rays-MR      42.95      52.29        
  4 Burdick, Riley E           8 HAWK-AD                48.60      53.25        
  5 Psilopoulos, Andie J       8 HAWK-AD                58.97      55.44        
  6 Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR      57.99      56.01        
  7 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      51.46      58.00        
  8 Tassier, Katherine A       8 Rivertown Rays-MR    1:03.50    1:06.14        
  9 Saunders, Molly A          7 HAWK-AD              1:12.87    1:06.39        
 10 Slocum, Ann T              7 Rivertown Rays-MR      58.67    1:09.61        
 11 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR         NT    1:14.20        
 12 Benjamin, Mia              6 Rivertown Rays-MR    1:15.00    1:42.08        
 -- Gregersen, Leah            6 Rivertown Rays-MR    1:35.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Sabol, Mackinzie I         7 Rivertown Rays-MR      59.14         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   1:31.63   12/4/2011 Miya N Vitale, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR    1:44.55    1:43.13        
                  47.33     1:43.13 (55.80)                                        
  2 Burdick, Riley E           8 HAWK-AD              1:43.79    1:44.79        
                  47.63     1:44.79 (57.16)                                        
  3 Napoli, Julia R            8 HAWK-AD              1:51.83    1:49.62        
                  48.25   1:49.62 (1:01.37)                                        
  4 Psilopoulos, Andie J       8 HAWK-AD              1:48.83    1:49.83        
                  56.12     1:49.83 (53.71)                                        
  5 Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR    2:02.25    1:53.65        
                  51.47   1:53.65 (1:02.18)                                        
  6 Pece, Delaney R            8 HAWK-AD              1:50.27    1:58.82        
                  57.15   1:58.82 (1:01.67)                                        
  7 Tassier, Katherine A       8 Rivertown Rays-MR    1:58.04    1:59.51        
                  54.32   1:59.51 (1:05.19)                                        
  8 Evans, Danae A             8 Barracudas-MR        2:13.25    2:13.57        
                  58.08   2:13.57 (1:15.49)                                        
  9 Boyd, Maddie E             8 NDAC-MR              1:45.11    2:16.91        
                1:04.37   2:16.91 (1:12.54)                                        
 -- Burger, Laura K            6 NDAC-MR              1:45.11         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                1:13.05        DQ (1:14.72)                                        
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:43.01   12/4/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         K Barkstrom, S Lindholm, M Boryk, W Lindholm      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                   2:35.50    2:35.03        
     1) LePage, Charlotte G 7           2) Robinson, Nicole K 8           
     3) Robinson, Lindsey T 8           4) Solomon, Mirabel K 8           
                  38.66     1:17.29 (38.63)     1:55.91 (38.62)     2:35.03 (39.12)
  2 Hawks-AD  'A'                                     2:49.81    2:46.59        
     1) Burdick, Riley E 8              2) Pece, Delaney R 8              
     3) Napoli, Julia R 8               4) Psilopoulos, Andie J 8         
                  39.53     1:24.45 (44.92)     2:11.13 (46.68)     2:46.59 (35.46)
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                   2:54.37    3:03.03        
     1) Tassier, Katherine A 8          2) Slocum, Ann T 7                
     3) Brennan, Jane E 7               4) Penn, Haley J 8                
                  44.82     1:39.99 (55.17)     2:28.52 (48.53)     3:03.03 (34.51)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:31.60    3:29.21        
     1) Hart, Eleanor S 7               2) Boyd, Maddie E 8               
     3) Burger, Laura K 6               4) Button, Molly I 7              
                  58.46     1:48.34 (49.88)     2:47.45 (59.11)     3:29.21 (41.76)
  5 Rivertown Aquatics Rays-MR  'C'                   3:37.75    4:23.84        
      Did not finish
     1) Minelli, Madeline A 8           2) Gregersen, Leah 6              
     3) Benjamin, Mia 6                 4) Carousso, Natalie M 7          
                  43.47   1:49.55 (1:06.08)   4:23.84 (2:34.29)                    
 
Girls 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   3:13.92   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         W Lindholm, K Barkstrom, M Vitale, C Burke        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                   3:19.83    3:16.80        
     1) Sabol, Mackinzie I 7            2) LePage, Charlotte G 7          
     3) Brennan, Jane E 7               4) Tassier, Katherine A 8         
                  45.74     1:43.08 (57.34)     2:31.21 (48.13)     3:16.80 (45.59)
  2 Hawks-AD  'A'                                     3:10.24    3:18.92        
     1) Pece, Delaney R 8               2) Saunders, Molly A 7            
     3) Burdick, Riley E 8              4) Napoli, Julia R 8              
                  48.03     1:46.82 (58.79)     2:35.16 (48.34)     3:18.92 (43.76)
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                   2:58.47    3:19.94        
     1) Penn, Haley J 8                 2) Bar, Karina A 8                
     3) Robinson, Nicole K 8            4) Gordon, Allison O 6            
                  46.07     1:04.79 (18.72)   2:26.89 (1:22.10)     3:19.94 (53.05)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:13.92    3:57.81        
     1) Boyd, Maddie E 8                2) Reyes, Marina L 8              
     3) Safaryan, Ani I 8               4) Button, Molly I 7              
                  55.18   2:21.03 (1:25.85)     3:15.94 (54.91)     3:57.81 (41.87)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: One hand touch - fly
     1) Hart, Eleanor S 7               2) Personius, Naia L 8            
     3) Burger, Laura K 6               4) Kubsch, Renee P 7              
                1:03.71   2:11.87 (1:08.16)   3:23.29 (1:11.42)        DQ (1:00.06)
 -- Rivertown Aquatics Rays-MR  'C'                   4:12.27         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Alternating Kick - fly
     1) Carousso, Natalie M 7           2) Minelli, Madeline A 8          
     3) Lombardo, Grace 8               4) Gregersen, Leah 6              
                  57.53     1:20.77 (23.24)   3:02.70 (1:41.93)        DQ (1:02.22)
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   29.53   12/4/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR      31.58      33.05        
  2 Wilson, Paige B           10 HAWK-AD                33.65      33.28        
  3 Rabasco, Sara E           10 Rivertown Rays-MR      33.47      33.33        
  4 Boryk, Molly K            10 NDAC-MR                36.07      35.92        
  5 Dickman, Rian             10 VAC-MR                 35.38      36.52        
  6 Goldstein, Charley A       9 Rivertown Rays-MR      36.26      36.75        
  7 Antman, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR      55.00      37.00        
  8 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR      36.60      37.04        
  9 Smith, Charlotte T         9 NDAC-MR                36.63      37.55        
 10 Melnick, Hannah D          9 Rivertown Rays-MR      41.26      38.28        
 11 Ramkissoon, Amiya M        9 Barracudas-MR          37.64      39.00        
 12 Lynch, Katherine H         9 Rivertown Rays-MR      38.64      39.84        
 13 Cafaldo, Kayla I           9 HAWK-AD                40.01      39.88        
 14 Murphy, Belle M            9 Rivertown Rays-MR      39.09      39.97        
 15 Russell, Lauretta R       10 NDAC-MR                40.76      40.30        
 16 Lee, Jordan E              9 NDAC-MR                40.26      40.68        
 17 Steiner, Julia V           9 VAC-MR                 39.77      41.37        
 18 Vaquero, Kelsey A          9 Rivertown Rays-MR      40.20      42.61        
 19 Pethic, Kennedy R         10 NDAC-MR                43.84      42.73        
 20 Venezia, Madelyn S        10 Rivertown Rays-MR      42.82      43.79        
 21 Rocchio, Grace A          10 Barracudas-MR          44.93      43.95        
 22 Obrien-Bruno, Ella E       9 Barracudas-MR          44.12      44.42        
 23 Kropp, Kyla A              9 Barracudas-MR          39.35      45.38        
 24 Patel, Priya B            10 NDAC-MR                44.70      46.35        
 25 Michaelides, Ava M        10 NDAC-MR                43.62      46.67        
 26 Donovan, Ciara C           9 Barracudas-MR          50.11      50.07        
 27 Brinkmann, Linett A        9 NDAC-MR                47.50      51.84        
 28 Ottman, Ashley K           9 NDAC-MR                48.08      53.37        
 29 McCumber, Emma             9 Rivertown Rays-MR      49.00      57.73        
 30 Venezia, Sabrina F         9 Rivertown Rays-MR      56.39      58.27        
 31 Munn, Elizabeth J         10 NDAC-MR                57.46      58.33        
 32 Lischinsky, Claire M       9 HAWK-AD                52.89    1:02.82        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:04.60   12/5/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    1:10.26    1:11.84        
                  34.33     1:11.84 (37.51)                                        
  2 Pociask, Brooke A         10 NDAC-MR              1:13.35    1:13.22        
                  35.45     1:13.22 (37.77)                                        
  3 Rabasco, Sara E           10 Rivertown Rays-MR    1:14.49    1:14.62        
                  35.85     1:14.62 (38.77)                                        
  4 Wienckowski, Grace A      10 VAC-MR               1:17.35    1:14.63        
                  35.34     1:14.63 (39.29)                                        
  5 Dickman, Rian             10 VAC-MR               1:28.87    1:18.23        
                  36.64     1:18.23 (41.59)                                        
  6 Demassio, Ava R           10 HAWK-AD              1:20.56    1:21.34        
                  38.41     1:21.34 (42.93)                                        
  7 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR    1:19.69    1:21.44        
                  38.55     1:21.44 (42.89)                                        
  8 Boryk, Molly K            10 NDAC-MR              1:28.72    1:23.86        
                  39.45     1:23.86 (44.41)                                        
  9 Brennan, Annabel D         9 Rivertown Rays-MR    1:24.64    1:23.89        
                  38.99     1:23.89 (44.90)                                        
 10 Knuschke, Kylee R         10 NDAC-MR                   NT    1:27.30        
                  40.27     1:27.30 (47.03)                                        
 11 Cafaldo, Kayla I           9 HAWK-AD              1:28.13    1:27.90        
                  42.96     1:27.90 (44.94)                                        
 12 Goldstein, Charley A       9 Rivertown Rays-MR    1:21.33    1:29.23        
                  41.48     1:29.23 (47.75)                                        
 13 Russell, Lauretta R       10 NDAC-MR              1:27.90    1:29.58        
                  43.63     1:29.58 (45.95)                                        
 14 Smith, Charlotte T         9 NDAC-MR              1:27.85    1:29.73        
                  44.02     1:29.73 (45.71)                                        
 15 Ramkissoon, Amiya M        9 Barracudas-MR        1:30.61    1:32.94        
                  43.84     1:32.94 (49.10)                                        
 16 Pethic, Kennedy R         10 NDAC-MR                   NT    1:34.02        
                  45.20     1:34.02 (48.82)                                        
 17 Gordon, Jessica B          9 Rivertown Rays-MR    1:33.84    1:35.75        
                  43.53     1:35.75 (52.22)                                        
 18 Venezia, Madelyn S        10 Rivertown Rays-MR    1:42.26    1:39.20        
                  45.02     1:39.20 (54.18)                                        
 19 Rocchio, Grace A          10 Barracudas-MR        1:36.54    1:40.31        
                  48.56     1:40.31 (51.75)                                        
 20 Donovan, Ciara C           9 Barracudas-MR        1:53.00    1:53.59        
                  52.44   1:53.59 (1:01.15)                                        
 21 Ottman, Ashley K           9 NDAC-MR                   NT    2:01.83        
                  55.88   2:01.83 (1:05.95)                                        
 22 Munn, Elizabeth J         10 NDAC-MR                   NT    2:09.65        
                1:01.59   2:09.65 (1:08.06)                                        
 23 Venezia, Sabrina F         9 Rivertown Rays-MR    2:35.00    2:17.26        
                1:02.28   2:17.26 (1:14.98)                                        
 24 Lischinsky, Claire M       9 HAWK-AD                   NT    2:19.64        
 -- Lee, Jordan E              9 NDAC-MR                   NT         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   34.40   12/4/2011 Christiana M Regenauer, Aqua Gems            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR      38.07      38.19        
  2 Wienckowski, Grace A      10 VAC-MR                 40.80      38.33        
  3 Dickman, Rian             10 VAC-MR                 39.39      39.19        
  4 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR      39.44      39.72        
  5 Rabasco, Sara E           10 Rivertown Rays-MR      38.66      40.43        
  6 Boryk, Molly K            10 NDAC-MR                42.81      42.13        
  7 Gordon, Jessica B          9 Rivertown Rays-MR      44.16      43.35        
  8 Goldstein, Charley A       9 Rivertown Rays-MR      42.59      44.20        
  9 Smith, Charlotte T         9 NDAC-MR                46.23      44.36        
 10 Ramkissoon, Amiya M        9 Barracudas-MR          45.48      44.77        
 11 Rocchio, Grace A          10 Barracudas-MR          46.26      45.38        
 12 Demassio, Ava R           10 HAWK-AD                46.29      45.81        
 13 Russell, Lauretta R       10 NDAC-MR                48.22      45.98        
 14 Cafaldo, Kayla I           9 HAWK-AD                44.87      47.54        
 15 Frangione, Isabella S     10 VAC-MR                 50.32      47.91        
 16 Pethic, Kennedy R         10 NDAC-MR                45.58      48.51        
 17 Lynch, Katherine H         9 Rivertown Rays-MR      43.93      49.59        
 18 Venezia, Madelyn S        10 Rivertown Rays-MR      52.12      51.43        
 19 Donovan, Ciara C           9 Barracudas-MR          54.48      52.06        
 20 Munn, Elizabeth J         10 NDAC-MR              1:06.10      56.10        
 21 Ottman, Ashley K           9 NDAC-MR                54.53      58.15        
 22 Venezia, Sabrina F         9 Rivertown Rays-MR    1:04.86    1:00.97        
 23 Lischinsky, Claire M       9 HAWK-AD                   NT    1:03.15        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:14.81   12/4/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    1:21.67    1:20.99        
                  39.08     1:20.99 (41.91)                                        
  2 Rabasco, Sara E           10 Rivertown Rays-MR    1:24.55    1:24.71        
  3 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR    1:22.57    1:25.60        
                  40.98     1:25.60 (44.62)                                        
  4 Wienckowski, Grace A      10 VAC-MR               1:29.76    1:25.93        
                  42.85     1:25.93 (43.08)                                        
  5 Wilson, Paige B           10 HAWK-AD              1:27.73    1:26.68        
                  42.06     1:26.68 (44.62)                                        
  6 Dickman, Rian             10 VAC-MR               1:25.91    1:27.33        
                  43.10     1:27.33 (44.23)                                        
  7 Antman, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    2:45.00    1:30.88        
                  44.15     1:30.88 (46.73)                                        
  8 Demassio, Ava R           10 HAWK-AD              1:42.90    1:34.61        
                  46.36     1:34.61 (48.25)                                        
  9 Boryk, Molly K            10 NDAC-MR              1:33.99    1:34.64        
                  46.63     1:34.64 (48.01)                                        
 10 Goldstein, Charley A       9 Rivertown Rays-MR    1:31.50    1:34.83        
                  45.47     1:34.83 (49.36)                                        
 11 Ramkissoon, Amiya M        9 Barracudas-MR        1:38.17    1:35.14        
 12 Knuschke, Kylee R         10 NDAC-MR                   NT    1:35.98        
                  49.20     1:35.98 (46.78)                                        
 13 Russell, Lauretta R       10 NDAC-MR                   NT    1:38.85        
                  47.70     1:38.85 (51.15)                                        
 14 Cafaldo, Kayla I           9 HAWK-AD              1:42.75    1:39.18        
                  47.80     1:39.18 (51.38)                                        
 15 Smith, Charlotte T         9 NDAC-MR              1:38.39    1:39.75        
                  49.61     1:39.75 (50.14)                                        
 16 Vaquero, Kelsey A          9 Rivertown Rays-MR    1:39.96    1:40.97        
                  48.38     1:40.97 (52.59)                                        
 17 Rocchio, Grace A          10 Barracudas-MR        1:43.71    1:41.75        
                  49.45     1:41.75 (52.30)                                        
 18 Lynch, Katherine H         9 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:42.85        
                  51.02     1:42.85 (51.83)                                        
 19 Melnick, Hannah D          9 Rivertown Rays-MR    1:53.68    1:44.54        
                  50.57     1:44.54 (53.97)                                        
 20 Gordon, Jessica B          9 Rivertown Rays-MR    1:54.69    1:46.47        
 21 Patel, Priya B            10 NDAC-MR                   NT    1:53.01        
                  56.55     1:53.01 (56.46)                                        
 22 Kropp, Kyla A              9 Barracudas-MR        1:57.36    1:53.26        
                  54.72     1:53.26 (58.54)                                        
 23 Obrien-Bruno, Ella E       9 Barracudas-MR        2:00.00    1:54.97        
                  56.52     1:54.97 (58.45)                                        
 24 Venezia, Madelyn S        10 Rivertown Rays-MR    2:04.65    1:56.62        
                  55.32   1:56.62 (1:01.30)                                        
 25 Ottman, Ashley K           9 NDAC-MR                   NT    2:03.71        
                  56.63   2:03.71 (1:07.08)                                        
 26 Donovan, Ciara C           9 Barracudas-MR        2:07.28    2:04.79        
                  57.40   2:04.79 (1:07.39)                                        
 27 McCumber, Emma             9 Rivertown Rays-MR    2:30.00    2:06.76        
                1:00.99   2:06.76 (1:05.77)                                        
 28 Lischinsky, Claire M       9 HAWK-AD                   NT    2:17.08        
                1:03.11   2:17.08 (1:13.97)                                        
 29 Brinkmann, Linett A        9 NDAC-MR                   NT    2:18.27        
                1:06.04   2:18.27 (1:12.23)                                        
 30 Venezia, Sabrina F         9 Rivertown Rays-MR    2:15.00    2:20.14        
                1:05.02   2:20.14 (1:15.12)                                        
 -- Pethic, Kennedy R         10 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  51.73          DQ (54.58)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   39.64   12/3/2011 Melissa R Mungroo, COND                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rabasco, Sara E           10 Rivertown Rays-MR      40.49      40.56        
  2 Pociask, Brooke A         10 NDAC-MR                42.24      42.04        
  3 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR      42.01      42.40        
  4 Wilson, Paige B           10 HAWK-AD                43.17      42.89        
  5 Antman, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    1:05.00      47.30        
  6 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR      47.57      47.38        
  7 Demassio, Ava R           10 HAWK-AD                52.04      48.76        
  8 Dickman, Rian             10 VAC-MR                 46.29      48.82        
  9 Knuschke, Kylee R         10 NDAC-MR                50.06      49.03        
 10 Smith, Charlotte T         9 NDAC-MR                49.26      49.31        
 11 Goldstein, Charley A       9 Rivertown Rays-MR      47.19      49.33        
 12 Russell, Lauretta R       10 NDAC-MR                51.77      49.97        
 13 Vaquero, Kelsey A          9 Rivertown Rays-MR      49.31      50.81        
 14 Lynch, Katherine H         9 Rivertown Rays-MR      48.79      52.07        
 15 Murphy, Belle M            9 Rivertown Rays-MR      52.45      52.86        
 16 Melnick, Hannah D          9 Rivertown Rays-MR      56.17      54.99        
 17 Patel, Priya B            10 NDAC-MR                56.06      55.06        
 18 Cafaldo, Kayla I           9 HAWK-AD                56.57      55.26        
 19 Kropp, Kyla A              9 Barracudas-MR        1:00.08      55.38        
 19 Rocchio, Grace A          10 Barracudas-MR          53.06      55.38        
 21 Gordon, Jessica B          9 Rivertown Rays-MR      53.02      55.52        
 22 Michaelides, Ava M        10 NDAC-MR              1:00.41      55.54        
 23 Lee, Jordan E              9 NDAC-MR              1:02.22      55.79        
 24 Munn, Elizabeth J         10 NDAC-MR                   NT      57.58        
 25 Obrien-Bruno, Ella E       9 Barracudas-MR        1:02.76      59.36        
 26 Ottman, Ashley K           9 NDAC-MR                   NT      59.84        
 27 Ramkissoon, Amiya M        9 Barracudas-MR        1:03.31    1:00.90        
 28 Steiner, Julia V           9 VAC-MR                    NT    1:01.48        
 29 Lischinsky, Claire M       9 HAWK-AD              1:00.84    1:07.93        
 30 Brinkmann, Linett A        9 NDAC-MR              1:13.41    1:15.97        
 31 McCumber, Emma             9 Rivertown Rays-MR    1:15.00    1:17.39        
 -- Venezia, Sabrina F         9 Rivertown Rays-MR    1:15.00         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
 -- Donovan, Ciara C           9 Barracudas-MR        1:17.57         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:28.42   12/4/2011 Melissa R Mungroo, COND                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rabasco, Sara E           10 Rivertown Rays-MR    1:26.95    1:27.38        
                  41.03     1:27.38 (46.35)                                        
  2 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    1:31.07    1:30.63        
                  43.26     1:30.63 (47.37)                                        
  3 Pociask, Brooke A         10 NDAC-MR              1:42.29    1:33.40        
                  44.02     1:33.40 (49.38)                                        
  4 Wilson, Paige B           10 HAWK-AD              1:39.62    1:34.68        
                  45.45     1:34.68 (49.23)                                        
  5 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR    1:43.44    1:42.28        
                  49.09     1:42.28 (53.19)                                        
  6 Pethic, Kennedy R         10 NDAC-MR                   NT    1:42.32        
                  59.04     1:42.32 (43.28)                                        
  7 Boryk, Molly K            10 NDAC-MR              1:45.12    1:42.33        
                  47.76     1:42.33 (54.57)                                        
  8 Knuschke, Kylee R         10 NDAC-MR                   NT    1:43.69        
                  49.90     1:43.69 (53.79)                                        
  9 Smith, Charlotte T         9 NDAC-MR                   NT    1:44.64        
                  49.56     1:44.64 (55.08)                                        
 10 Russell, Lauretta R       10 NDAC-MR              1:52.98    1:48.08        
                  51.96     1:48.08 (56.12)                                        
 11 Brennan, Annabel D         9 Rivertown Rays-MR    1:41.97    1:48.48        
                  51.55     1:48.48 (56.93)                                        
 12 Lynch, Katherine H         9 Rivertown Rays-MR    1:46.08    1:49.78        
                  53.54     1:49.78 (56.24)                                        
 13 Demassio, Ava R           10 HAWK-AD              1:42.11    1:50.78        
                  52.32     1:50.78 (58.46)                                        
 14 Venezia, Madelyn S        10 Rivertown Rays-MR    1:49.36    1:51.73        
                  54.13     1:51.73 (57.60)                                        
 15 Cafaldo, Kayla I           9 HAWK-AD              2:00.25    1:56.55        
                  56.30   1:56.55 (1:00.25)                                        
 16 Gordon, Jessica B          9 Rivertown Rays-MR    2:10.18    2:01.21        
                  57.17   2:01.21 (1:04.04)                                        
 17 Rocchio, Grace A          10 Barracudas-MR        1:55.35    2:01.73        
                  58.44   2:01.73 (1:03.29)                                        
 18 Ottman, Ashley K           9 NDAC-MR                   NT    2:02.76        
                  57.98   2:02.76 (1:04.78)                                        
 19 Ramkissoon, Amiya M        9 Barracudas-MR        2:24.34    2:08.69        
                1:02.63   2:08.69 (1:06.06)                                        
 20 Munn, Elizabeth J         10 NDAC-MR                   NT    2:09.92        
                1:00.54   2:09.92 (1:09.38)                                        
 21 Lischinsky, Claire M       9 HAWK-AD                   NT    2:16.48        
                1:04.98   2:16.48 (1:11.50)                                        
 22 Donovan, Ciara C           9 Barracudas-MR        2:30.00    2:19.04        
                1:09.10   2:19.04 (1:09.94)                                        
 -- Venezia, Sabrina F         9 Rivertown Rays-MR    3:25.00         DQ        
      One hand touch
                1:04.65        DQ (1:20.73)                                        
 -- Lee, Jordan E              9 NDAC-MR                   NT         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   32.94   12/4/2010 Jennifer Paul, Marlins-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR      34.59      34.14        
  2 Pociask, Brooke A         10 NDAC-MR                34.87      34.73        
  3 Dickman, Rian             10 VAC-MR                 40.76      37.40        
  4 Knuschke, Kylee R         10 NDAC-MR                43.65      40.26        
  5 Boryk, Molly K            10 NDAC-MR                43.43      42.55        
  6 Goldstein, Charley A       9 Rivertown Rays-MR      43.30      44.28        
  7 Cafaldo, Kayla I           9 HAWK-AD                45.97      45.33        
  8 Ramkissoon, Amiya M        9 Barracudas-MR          46.17      46.50        
  9 Obrien-Bruno, Ella E       9 Barracudas-MR          57.13      47.23        
 10 Murphy, Belle M            9 Rivertown Rays-MR      44.45      47.74        
 11 Vaquero, Kelsey A          9 Rivertown Rays-MR      48.89      47.95        
 12 Demassio, Ava R           10 HAWK-AD                50.02      48.12        
 13 Antman, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    1:05.00      48.14        
 14 Wienckowski, Grace A      10 VAC-MR                 48.62      48.24        
 15 Lynch, Katherine H         9 Rivertown Rays-MR      53.62      51.99        
 16 Donovan, Ciara C           9 Barracudas-MR          51.13      53.03        
 17 Rocchio, Grace A          10 Barracudas-MR          55.58      53.79        
 18 Gordon, Jessica B          9 Rivertown Rays-MR      55.94      55.24        
 19 Kropp, Kyla A              9 Barracudas-MR          55.07      56.11        
 20 Pethic, Kennedy R         10 NDAC-MR              1:05.88      59.40        
 21 Munn, Elizabeth J         10 NDAC-MR                   NT    1:03.83        
 22 Venezia, Sabrina F         9 Rivertown Rays-MR    1:05.00    1:04.15        
 23 Lee, Jordan E              9 NDAC-MR              1:18.68    1:06.33        
 24 Lischinsky, Claire M       9 HAWK-AD                   NT    1:14.41        
 -- Melnick, Hannah D          9 Rivertown Rays-MR      59.47         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- McCumber, Emma             9 Rivertown Rays-MR    1:15.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:13.74   12/4/2011 Christiana M Regenauer, Aqua Gems          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    1:19.12    1:17.64        
                  35.26     1:17.64 (42.38)                                        
  2 Pociask, Brooke A         10 NDAC-MR                   NT    1:22.36        
                  37.16     1:22.36 (45.20)                                        
  3 Knuschke, Kylee R         10 NDAC-MR                   NT    1:32.45        
                  42.74     1:32.45 (49.71)                                        
  4 Wilson, Paige B           10 HAWK-AD              1:37.81    1:32.70        
                  40.78     1:32.70 (51.92)                                        
  5 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR    1:36.58    1:33.57        
                  43.46     1:33.57 (50.11)                                        
  6 Dickman, Rian             10 VAC-MR                    NT    1:35.65        
                  42.89     1:35.65 (52.76)                                        
  7 Brennan, Annabel D         9 Rivertown Rays-MR    1:35.00    1:41.30        
                  44.78     1:41.30 (56.52)                                        
  8 Goldstein, Charley A       9 Rivertown Rays-MR    2:00.00    1:47.47        
                  49.27     1:47.47 (58.20)                                        
  9 Lynch, Katherine H         9 Rivertown Rays-MR    1:50.00    2:06.90        
                  59.23   2:06.90 (1:07.67)                                        
 10 Gordon, Jessica B          9 Rivertown Rays-MR    2:00.12    2:17.29        
                1:01.20   2:17.29 (1:16.09)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:19.95   12/5/2010 Northern Dutchess                          
                         K Zichittella, J Lent, E Behrens, A Makebish      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                   2:16.71    2:14.11        
     1) Rabasco, Sara E 10              2) Austin, Jessica R 10           
     3) Brennan, Annabel D 9            4) Conrad, Sabrina L 10           
                  33.27     1:10.07 (36.80)     1:43.27 (33.20)     2:14.11 (30.84)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:21.78    2:15.44        
     1) Knuschke, Kylee R 10            2) Boryk, Molly K 10              
     3) Smith, Charlotte T 9            4) Pociask, Brooke A 10           
                  38.32     1:10.11 (31.79)     1:45.93 (35.82)     2:15.44 (29.51)
  3 Hawks-AD  'A'                                     1:59.44    2:43.50        
     1) Wilson, Paige B 10              2) Demassio, Ava R 10             
     3) Cafaldo, Kayla I 9              4) Lischinsky, Claire M 9         
                  32.52     1:08.16 (35.64)     1:47.65 (39.49)     2:43.50 (55.85)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    2:49.92        
     1) Russell, Lauretta R 10          2) Ottman, Ashley K 9             
     3) Pethic, Kennedy R 10            4) Lee, Jordan E 9                
                  40.77     1:30.48 (49.71)     2:17.01 (46.53)     2:49.92 (32.91)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:32.91   12/3/2011 Condors                                    
                         M Mungroo, R Evangelista, I Block, I Fountain     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                   2:29.38    2:25.90        
     1) Austin, Jessica R 10            2) Rabasco, Sara E 10             
     3) Conrad, Sabrina L 10            4) Brennan, Annabel D 9           
                  38.05     1:17.62 (39.57)     1:51.74 (34.12)     2:25.90 (34.16)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:34.22    2:37.30        
     1) Pociask, Brooke A 10            2) Smith, Charlotte T 9           
     3) Knuschke, Kylee R 10            4) Boryk, Molly K 10              
                  35.47     1:29.44 (53.97)     2:01.20 (31.76)     2:37.30 (36.10)
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                   2:55.78    2:59.12        
     1) Antman, Sabrina L 10            2) Vaquero, Kelsey A 9            
     3) Murphy, Belle M 9               4) Lynch, Katherine H 9           
                  49.28     1:32.66 (43.38)     2:19.21 (46.55)     2:59.12 (39.91)
  4 Hawks-AD  'A'                                          NT    3:00.55        
     1) Cafaldo, Kayla I 9              2) Lischinsky, Claire M 9         
     3) Wilson, Paige B 10              4) Demassio, Ava R 10             
                  40.54     1:40.16 (59.62)     2:26.18 (46.02)     3:00.55 (34.37)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    3:16.41        
     1) Russell, Lauretta R 10          2) Patel, Priya B 10              
     3) Pethic, Kennedy R 10            4) Lee, Jordan E 9                
                  50.75     1:44.68 (53.93)     2:37.56 (52.88)     3:16.41 (38.85)
  6 Rivertown Aquatics Rays-MR  'C'                   3:28.63    3:20.24        
     1) Gordon, Jessica B 9             2) Melnick, Hannah D 9            
     3) Venezia, Madelyn S 10           4) Venezia, Sabrina F 9           
                  43.68     1:35.96 (52.28)     2:24.02 (48.06)     3:20.24 (56.22)
 -- YMCA of Middletown Barracudas-MR  'A'             3:03.64         DQ        
     1) Obrien-Bruno, Ella E 9          2) Rocchio, Grace A 10            
     3) Ramkissoon, Amiya M 9           4) Kropp, Kyla A 9                
                  48.40     1:41.85 (53.45)     2:25.76 (43.91)          DQ (41.61)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:40.13   12/4/2010 Ani E Makebish, NDAC-MR                    
                2:28.99  10&U ZQ
                2:31.99  10&U JO
                2:49.59  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pociask, Brooke A         10 NDAC-MR                   NT    2:39.62 SILV   
  2 Rabasco, Sara E           10 Rivertown Rays-MR    2:41.11    2:40.80 SILV   
                                1:16.99 ( )     1:59.29 (42.30)     2:40.80 (41.51)
  3 Wilson, Paige B           10 HAWK-AD              2:43.04    2:46.41 SILV   
                  38.11     1:20.59 (42.48)     2:04.17 (43.58)     2:46.41 (42.24)
  4 Demassio, Ava R           10 HAWK-AD                   NT    2:47.32 SILV   
                  38.46     1:22.06 (43.60)     2:06.66 (44.60)     2:47.32 (40.66)
  5 Wienckowski, Grace A      10 VAC-MR                    NT    2:48.23 SILV   
                  40.28     1:23.35 (43.07)     2:07.49 (44.14)     2:48.23 (40.74)
  6 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR    2:46.56    2:52.96        
                  39.59     1:24.65 (45.06)     2:10.60 (45.95)     2:52.96 (42.36)
  7 Murphy, Belle M            9 Rivertown Rays-MR    3:35.00    3:00.68        
                  39.20     1:26.50 (47.30)     2:15.68 (49.18)     3:00.68 (45.00)
  8 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR         NT    3:25.37        
                  44.13     1:38.07 (53.94)     2:34.49 (56.42)     3:25.37 (50.88)
  9 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR    3:15.00    3:30.54        
                  44.72     1:41.32 (56.60)     2:35.11 (53.79)     3:30.54 (55.43)
 10 Gordon, Jessica B          9 Rivertown Rays-MR    3:35.00    3:30.60        
                  43.38     1:37.77 (54.39)     2:35.67 (57.90)     3:30.60 (54.93)
 11 Venezia, Madelyn S        10 Rivertown Rays-MR    3:58.22    3:37.68        
                  44.68     1:40.08 (55.40)   2:40.21 (1:00.13)     3:37.68 (57.47)
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:51.76   12/4/2011 Brooke J Schatz, COND                      
                2:48.99  10&U ZQ
                2:51.99  10&U JO
                3:13.99  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Paige B           10 HAWK-AD              3:06.02    3:04.50 SILV   
                  42.13     1:29.56 (47.43)     2:22.60 (53.04)     3:04.50 (41.90)
  2 Dickman, Rian             10 VAC-MR                    NT    3:13.62 SILV   
                  40.19     1:26.49 (46.30)   2:26.69 (1:00.20)     3:13.62 (46.93)
  3 Brennan, Annabel D         9 Rivertown Rays-MR    3:28.91    3:20.61        
                  42.39     1:34.34 (51.95)     2:33.68 (59.34)     3:20.61 (46.93)
  4 Demassio, Ava R           10 HAWK-AD                   NT    3:21.59        
                  47.31     1:37.30 (49.99)   2:41.68 (1:04.38)     3:21.59 (39.91)
  5 Goldstein, Charley A       9 Rivertown Rays-MR    3:20.38    3:24.49        
                  47.29     1:36.09 (48.80)   2:36.73 (1:00.64)     3:24.49 (47.76)
  6 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR    4:05.00    3:29.43        
                  49.92     1:40.27 (50.35)   2:41.25 (1:00.98)     3:29.43 (48.18)
  7 Cafaldo, Kayla I           9 HAWK-AD                   NT    3:30.23        
                  46.30     1:38.29 (51.99)   2:44.41 (1:06.12)     3:30.23 (45.82)
  8 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR    4:05.00    3:34.60        
                  44.61     1:36.42 (51.81)   2:47.50 (1:11.08)     3:34.60 (47.10)
  9 Lynch, Katherine H         9 Rivertown Rays-MR    4:00.00    3:35.17        
                  55.19     1:49.48 (54.29)     2:48.21 (58.73)     3:35.17 (46.96)
 10 Rocchio, Grace A          10 Barracudas-MR        4:00.00    3:37.58        
                  52.47     1:42.90 (50.43)   2:46.53 (1:03.63)     3:37.58 (51.05)
 11 Ramkissoon, Amiya M        9 Barracudas-MR        3:50.00    3:42.22        
                  48.03     1:39.98 (51.95)   2:52.45 (1:12.47)     3:42.22 (49.77)
 12 Solomon, Mirabel K         8 Rivertown Rays-MR    4:05.00    3:42.88        
                  53.87     1:47.70 (53.83)   2:50.94 (1:03.24)     3:42.88 (51.94)
 13 Venezia, Madelyn S        10 Rivertown Rays-MR    4:25.00    3:42.92        
                  49.81     1:49.42 (59.61)     2:48.61 (59.19)     3:42.92 (54.31)
 14 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR    4:00.00    3:48.94        
                  53.71     1:48.28 (54.57)   3:00.18 (1:11.90)     3:48.94 (48.76)
 15 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR    4:00.00    3:49.06        
                  52.44     1:50.16 (57.72)   2:58.93 (1:08.77)     3:49.06 (50.13)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   25.55   12/3/2011 Alyssa Hendricks, WSSC -MR                   
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Naihomy T         12 VAC-MR                 28.13      28.42 JO     
  2 Armistead, Allison H      12 VAC-MR                 28.74      28.45 JO     
  3 Demassio, Toni R          12 HAWK-AD                29.06      29.12 SILV   
  4 Moore, Korianne M         12 Barracudas-MR          28.98      29.15 SILV   
  5 Pitcock, Tess A           12 HAWK-AD                29.79      30.59 SILV   
  6 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR      32.23      30.71 SILV   
  7 Stoddart, Savanna C       12 HAWK-AD                33.01      32.03        
  8 Noakes, Annie C           12 NDAC-MR                30.52      33.28        
  9 Kubsch, Sadie P           12 NDAC-MR                33.55      33.53        
 10 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR      33.07      33.73        
 11 Donaldson, Savannah A     12 Barracudas-MR          32.84      34.93        
 12 Northrup, Maya J          11 Barracudas-MR          35.59      36.56        
 13 Bonitz, Lilyan R          11 VAC-MR                 34.26      36.70        
 13 Furman, Alyshea T         11 Barracudas-MR          38.53      36.70        
 15 Ottman, Sydney M          12 NDAC-MR                36.65      37.06        
 16 Banbury, Avery L          11 NDAC-MR                36.63      37.29        
 17 MacDonald, Jasper A       11 HAWK-AD                41.19      39.41        
 18 Evans, Simone M           12 Barracudas-MR          38.44      40.38        
 19 Jackman, Anayah M         12 Barracudas-MR          37.05      40.77        
 20 Gottschall, Sydney        11 Rivertown Rays-MR      45.99      50.45        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:00.53   12/5/2010 Alyssa Hendricks, WSSC-MR                  
                1:00.29  ZQ
                1:01.19  JO
                1:08.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demassio, Toni R          12 HAWK-AD              1:03.33    1:02.33 SILV   
                  30.90     1:02.33 (31.43)                                        
  2 Garcia, Naihomy T         12 VAC-MR               1:02.69    1:03.03 SILV   
                  30.08     1:03.03 (32.95)                                        
  3 Amaro, Isabella L         12 NDAC-MR              1:05.28    1:03.51 SILV   
                  30.69     1:03.51 (32.82)                                        
  4 Dickman, Mackenzie        12 VAC-MR               1:05.86    1:05.94 SILV   
                  31.96     1:05.94 (33.98)                                        
  5 Rosen, Ava B              12 HAWK-AD              1:04.26    1:05.95 SILV   
                  32.40     1:05.95 (33.55)                                        
  6 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    1:05.75    1:07.47 SILV   
                  32.09     1:07.47 (35.38)                                        
  7 Moore, Korianne M         12 Barracudas-MR        1:05.65    1:07.53 SILV   
                  32.84     1:07.53 (34.69)                                        
  8 Pitcock, Tess A           12 HAWK-AD              1:08.27    1:10.06        
                  33.21     1:10.06 (36.85)                                        
  9 Canavan, Katherine L      12 VAC-MR               1:07.58    1:10.16        
                  34.17     1:10.16 (35.99)                                        
 10 Storrs, Mackenzie E       12 NDAC-MR              1:12.77    1:10.74        
                  34.36     1:10.74 (36.38)                                        
 11 Barnes, Alex S            11 Barracudas-MR        1:09.71    1:10.85        
                  34.58     1:10.85 (36.27)                                        
 12 Trzewik-Quinn, Zofia H    11 HAWK-AD              1:10.15    1:11.38        
                  34.17     1:11.38 (37.21)                                        
 13 Kassian, Alexandra        11 HAWK-AD              1:17.23    1:11.90        
                  34.19     1:11.90 (37.71)                                        
 14 Kubsch, Sadie P           12 NDAC-MR              1:12.92    1:12.56        
                  34.94     1:12.56 (37.62)                                        
 15 Stoddart, Savanna C       12 HAWK-AD              1:15.00    1:13.72        
                  34.40     1:13.72 (39.32)                                        
 16 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    1:17.43    1:17.87        
                  36.41     1:17.87 (41.46)                                        
 17 Jackman, Anayah M         12 Barracudas-MR        1:22.23    1:23.99        
                  41.69     1:23.99 (42.30)                                        
 18 Banbury, Avery L          11 NDAC-MR                   NT    1:25.05        
                  40.15     1:25.05 (44.90)                                        
 19 Ottman, Sydney M          12 NDAC-MR              1:24.21    1:25.13        
                  40.11     1:25.13 (45.02)                                        
 20 Evans, Simone M           12 Barracudas-MR        1:31.47    1:33.79        
                  43.80     1:33.79 (49.99)                                        
 21 MacDonald, Jasper A       11 HAWK-AD              1:34.85    1:34.25        
                  44.75     1:34.25 (49.50)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:12.89   12/3/2011 Kaitlyn Smolar, WSSC -MR                   
                2:11.99  11-12 ZQ
                2:12.99  11-12 JO
                2:25.89  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armistead, Allison H      12 VAC-MR               2:10.69    2:13.30 SILV   
                  30.15     1:04.16 (34.01)     1:39.38 (35.22)     2:13.30 (33.92)
  2 Demassio, Toni R          12 HAWK-AD              2:16.31    2:15.66 SILV   
                  31.58     1:06.49 (34.91)     1:42.20 (35.71)     2:15.66 (33.46)
  3 Garcia, Naihomy T         12 VAC-MR               2:19.71    2:18.71 SILV   
                  31.41     1:06.48 (35.07)     1:42.97 (36.49)     2:18.71 (35.74)
  4 Dickman, Mackenzie        12 VAC-MR               2:21.15    2:22.37 SILV   
                  31.78     1:07.63 (35.85)     1:45.36 (37.73)     2:22.37 (37.01)
  5 Moore, Korianne M         12 Barracudas-MR        2:22.78    2:22.42 SILV   
                  32.34     1:08.46 (36.12)     1:45.99 (37.53)     2:22.42 (36.43)
  6 Amaro, Isabella L         12 NDAC-MR              2:43.90    2:24.46 SILV   
                                1:07.08 ( )     1:45.24 (38.16)     2:24.46 (39.22)
  7 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    2:22.05    2:24.73 SILV   
                  33.03     1:10.11 (37.08)     1:48.37 (38.26)     2:24.73 (36.36)
  8 Pitcock, Tess A           12 HAWK-AD              2:34.26    2:32.32        
                  34.24     1:12.49 (38.25)     1:52.62 (40.13)     2:32.32 (39.70)
  9 Storrs, Mackenzie E       12 NDAC-MR              3:00.20    2:32.83        
                  34.82     1:13.64 (38.82)     1:54.04 (40.40)     2:32.83 (38.79)
 10 Noakes, Annie C           12 NDAC-MR              2:31.93    2:37.65        
                  34.90     1:13.52 (38.62)     1:55.48 (41.96)     2:37.65 (42.17)
 11 Kassian, Alexandra        11 HAWK-AD              3:40.79    2:37.76        
                  34.01     1:14.46 (40.45)     1:56.85 (42.39)     2:37.76 (40.91)
 12 Stoddart, Savanna C       12 HAWK-AD              3:00.11    2:48.35        
                  36.05     1:18.63 (42.58)     2:04.71 (46.08)     2:48.35 (43.64)
 13 Donaldson, Savannah A     12 Barracudas-MR        2:49.38    2:52.04        
                  37.74     1:20.75 (43.01)     2:06.68 (45.93)     2:52.04 (45.36)
 14 Northrup, Maya J          11 Barracudas-MR        3:02.91    3:01.42        
                  39.39     1:26.14 (46.75)     2:14.73 (48.59)     3:01.42 (46.69)
 15 Furman, Alyshea T         11 Barracudas-MR        2:40.00    3:17.37        
                  41.83     1:32.66 (50.83)   3:17.37 (1:44.71)                    
 16 Evans, Simone M           12 Barracudas-MR        3:05.00    3:19.10        
                  43.96     1:34.82 (50.86)     2:28.49 (53.67)     3:19.10 (50.61)
 17 Gottschall, Sydney        11 Rivertown Rays-MR    3:25.00    3:52.75        
                  49.67     1:48.66 (58.99)   2:51.11 (1:02.45)   3:52.75 (1:01.64)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   30.46   12/3/2011 Alyssa Hendricks, WSSC -MR                   
                32.29  ZQ
                32.49  JO
                37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Korianne M         12 Barracudas-MR          32.84      33.32 SILV   
  2 Amaro, Isabella L         12 NDAC-MR                33.07      33.46 SILV   
  3 Demassio, Toni R          12 HAWK-AD                35.14      34.66 SILV   
  3 Armistead, Allison H      12 VAC-MR                 42.30      34.66 SILV   
  5 Pitcock, Tess A           12 HAWK-AD                34.72      34.78 SILV   
  6 Dickman, Mackenzie        12 VAC-MR                 33.37      34.80 SILV   
  7 Storrs, Mackenzie E       12 NDAC-MR                39.90      36.94 SILV   
  8 Kassian, Alexandra        11 HAWK-AD                37.66      37.03 SILV   
  9 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR      40.04      37.90 SILV   
 10 Canavan, Katherine L      12 VAC-MR                 40.59      39.18        
 11 Kubsch, Sadie P           12 NDAC-MR                40.28      39.42        
 12 Noakes, Annie C           12 NDAC-MR                36.88      39.45        
 13 Stoddart, Savanna C       12 HAWK-AD                38.07      40.09        
 14 Northrup, Maya J          11 Barracudas-MR          41.79      41.01        
 15 Furman, Alyshea T         11 Barracudas-MR          45.57      42.14        
 16 Bonitz, Lilyan R          11 VAC-MR                 47.75      43.26        
 17 Ottman, Sydney M          12 NDAC-MR                44.66      43.75        
 18 Banbury, Avery L          11 NDAC-MR                45.02      45.64        
 19 Jackman, Anayah M         12 Barracudas-MR          44.93      46.30        
 20 Evans, Simone M           12 Barracudas-MR          47.50      49.33        
 21 MacDonald, Jasper A       11 HAWK-AD                48.53      50.91        
 22 Gottschall, Sydney        11 Rivertown Rays-MR      51.41    1:00.07        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:07.44   12/5/2010 Jazmin Rendon, NDAC-MR                     
                1:09.19  ZQ
                1:09.69  JO
                1:21.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amaro, Isabella L         12 NDAC-MR              1:12.55    1:11.43 SILV   
                  34.48     1:11.43 (36.95)                                        
  2 Demassio, Toni R          12 HAWK-AD              1:14.66    1:14.41 SILV   
                  37.21     1:14.41 (37.20)                                        
  3 Dickman, Mackenzie        12 VAC-MR               1:14.17    1:15.74 SILV   
                  37.07     1:15.74 (38.67)                                        
  4 Moore, Korianne M         12 Barracudas-MR        1:13.62    1:15.87 SILV   
                  36.91     1:15.87 (38.96)                                        
  5 Armistead, Allison H      12 VAC-MR                    NT    1:16.33 SILV   
                  38.06     1:16.33 (38.27)                                        
  6 Rosen, Ava B              12 HAWK-AD              1:16.82    1:16.75 SILV   
                  37.81     1:16.75 (38.94)                                        
  7 Storrs, Mackenzie E       12 NDAC-MR              1:19.11    1:21.15 SILV   
                  39.72     1:21.15 (41.43)                                        
  8 Kassian, Alexandra        11 HAWK-AD              1:19.78    1:21.42 SILV   
                  39.78     1:21.42 (41.64)                                        
  9 Trzewik-Quinn, Zofia H    11 HAWK-AD              1:23.32    1:21.95 SILV   
                  40.02     1:21.95 (41.93)                                        
 10 Canavan, Katherine L      12 VAC-MR               1:24.82    1:23.10        
                  41.94     1:23.10 (41.16)                                        
 11 Kubsch, Sadie P           12 NDAC-MR              1:30.55    1:23.48        
                  41.96     1:23.48 (41.52)                                        
 12 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    1:21.06    1:23.94        
 13 Donachie, Kayleigh D      12 VAC-MR               1:24.98    1:27.04        
 14 Stoddart, Savanna C       12 HAWK-AD              1:23.00    1:34.85        
                  45.44     1:34.85 (49.41)                                        
 15 MacDonald, Jasper A       11 HAWK-AD              1:54.63    1:38.64        
                  49.22     1:38.64 (49.42)                                        
 16 Evans, Simone M           12 Barracudas-MR        1:48.91    1:48.76        
                  50.71     1:48.76 (58.05)                                        
 -- Barnes, Alex S            11 Barracudas-MR        1:30.00         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  42.32          DQ (40.64)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   37.23   12/4/2011 Kelli A O'Shea, COND                         
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armistead, Allison H      12 VAC-MR                    NT      39.03 SILV   
  2 Demassio, Toni R          12 HAWK-AD                39.79      39.94 SILV   
  3 Moore, Korianne M         12 Barracudas-MR          39.52      40.12 SILV   
  4 Pitcock, Tess A           12 HAWK-AD                39.91      40.60 SILV   
  5 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR      40.32      41.75 SILV   
  6 Canavan, Katherine L      12 VAC-MR                 41.60      42.60 SILV   
  7 Rosen, Ava B              12 HAWK-AD                42.91      42.91        
  8 Noakes, Annie C           12 NDAC-MR                42.75      43.41        
  9 Banbury, Avery L          11 NDAC-MR                43.21      44.94        
 10 Kubsch, Sadie P           12 NDAC-MR                45.89      46.01        
 11 Donachie, Kayleigh D      12 VAC-MR                 48.14      47.60        
 12 Evans, Simone M           12 Barracudas-MR          48.92      48.59        
 13 Ottman, Sydney M          12 NDAC-MR                47.96      49.16        
 14 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR      55.20      51.76        
 15 Barnes, Alex S            11 Barracudas-MR          48.55      53.05        
 16 Jackman, Anayah M         12 Barracudas-MR          51.68      53.87        
 17 MacDonald, Jasper A       11 HAWK-AD                56.33      55.69        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:17.35   12/4/2010 Lindsay West, SMC-MR                       
                1:18.59  ZQ
                1:19.19  JO
                1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armistead, Allison H      12 VAC-MR               1:28.83    1:23.27 SILV   
                  39.51     1:23.27 (43.76)                                        
  2 Demassio, Toni R          12 HAWK-AD              1:26.65    1:24.56 SILV   
                  40.52     1:24.56 (44.04)                                        
  3 Kassian, Alexandra        11 HAWK-AD              1:26.80    1:27.06 SILV   
                  41.22     1:27.06 (45.84)                                        
  4 Storrs, Mackenzie E       12 NDAC-MR              1:28.25    1:27.45 SILV   
                  41.50     1:27.45 (45.95)                                        
  5 Dickman, Mackenzie        12 VAC-MR               1:46.10    1:28.92 SILV   
                  41.62     1:28.92 (47.30)                                        
  6 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    1:29.38    1:29.76 SILV   
                  43.82     1:29.76 (45.94)                                        
  7 Moore, Korianne M         12 Barracudas-MR        1:27.29    1:30.32 SILV   
                  42.15     1:30.32 (48.17)                                        
  8 Canavan, Katherine L      12 VAC-MR               1:30.57    1:30.57 SILV   
                  42.93     1:30.57 (47.64)                                        
  9 Kubsch, Sadie P           12 NDAC-MR              1:40.87    1:37.63        
                  47.08     1:37.63 (50.55)                                        
 10 Banbury, Avery L          11 NDAC-MR              1:40.98    1:38.37        
                  44.18     1:38.37 (54.19)                                        
 11 Donaldson, Savannah A     12 Barracudas-MR        1:30.43    1:39.43        
                  46.12     1:39.43 (53.31)                                        
 12 Stoddart, Savanna C       12 HAWK-AD              1:52.01    1:44.12        
                  49.62     1:44.12 (54.50)                                        
 13 Ottman, Sydney M          12 NDAC-MR                   NT    1:45.24        
                  48.60     1:45.24 (56.64)                                        
 14 Northrup, Maya J          11 Barracudas-MR        1:48.51    1:47.30        
                  50.58     1:47.30 (56.72)                                        
 15 Bonitz, Lilyan R          11 VAC-MR               2:07.14    1:48.12        
                  52.74     1:48.12 (55.38)                                        
 16 Furman, Alyshea T         11 Barracudas-MR        1:50.53    1:48.22        
                  52.91     1:48.22 (55.31)                                        
 17 Evans, Simone M           12 Barracudas-MR        1:41.64    1:49.38        
                  53.35     1:49.38 (56.03)                                        
 18 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    1:51.17    1:49.82        
                  52.59     1:49.82 (57.23)                                        
 19 MacDonald, Jasper A       11 HAWK-AD              1:59.44    1:52.04        
                  53.10     1:52.04 (58.94)                                        
 20 Jackman, Anayah M         12 Barracudas-MR        1:47.49    2:02.28        
                1:02.07   2:02.28 (1:00.21)                                        
 21 Gottschall, Sydney        11 Rivertown Rays-MR    1:59.67    2:05.35        
                  57.01   2:05.35 (1:08.34)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   30.03   12/5/2010 Alyssa Hendricks, WSSC-MR                    
                30.59  ZQ
                31.09  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosen, Ava B              12 HAWK-AD                31.23      32.17 SILV   
  2 Dickman, Mackenzie        12 VAC-MR                 33.24      33.09 SILV   
  3 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR      33.58      33.90 SILV   
  4 Garcia, Naihomy T         12 VAC-MR                 32.16      34.01 SILV   
  5 Amaro, Isabella L         12 NDAC-MR                35.47      34.20 SILV   
  6 Pitcock, Tess A           12 HAWK-AD                39.75      34.56 SILV   
  7 Kassian, Alexandra        11 HAWK-AD                35.77      34.66 SILV   
  8 Barnes, Alex S            11 Barracudas-MR          35.05      35.31 SILV   
  9 Noakes, Annie C           12 NDAC-MR                33.70      36.43        
 10 Storrs, Mackenzie E       12 NDAC-MR                39.45      37.21        
 11 Donachie, Kayleigh D      12 VAC-MR                 40.54      40.44        
 12 Stoddart, Savanna C       12 HAWK-AD                40.01      42.75        
 13 MacDonald, Jasper A       11 HAWK-AD                44.85      44.48        
 14 Banbury, Avery L          11 NDAC-MR                43.92      46.00        
 15 Ottman, Sydney M          12 NDAC-MR                47.74      46.37        
 16 Jackman, Anayah M         12 Barracudas-MR          47.96      46.54        
 17 Evans, Simone M           12 Barracudas-MR          50.22      51.26        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:08.99   12/3/2011 Jennifer Paul, Marlins                     
                1:08.99  ZQ
                1:10.99  JO
                1:26.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickman, Mackenzie        12 VAC-MR               1:10.81    1:13.32 SILV   
                  34.47     1:13.32 (38.85)                                        
  2 Garcia, Naihomy T         12 VAC-MR               1:17.18    1:17.86 SILV   
                  35.94     1:17.86 (41.92)                                        
  3 Amaro, Isabella L         12 NDAC-MR              1:23.00    1:19.72 SILV   
                  35.33     1:19.72 (44.39)                                        
  4 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    1:20.33    1:21.76 SILV   
                  37.31     1:21.76 (44.45)                                        
  5 Kassian, Alexandra        11 HAWK-AD              1:33.75    1:30.34        
                  38.81     1:30.34 (51.53)                                        
  6 Donaldson, Savannah A     12 Barracudas-MR        1:35.31    1:39.26        
                  44.33     1:39.26 (54.93)                                        
  7 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    1:39.49    1:41.46        
                  43.05     1:41.46 (58.41)                                        
  8 Jackman, Anayah M         12 Barracudas-MR        1:45.89    1:46.28        
                  47.85     1:46.28 (58.43)                                        
 -- Stoddart, Savanna C       12 HAWK-AD                   NT         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:31.17   12/4/2011 Kelli A O'Shea, COND                       
                2:27.99  11-12 ZQ
                2:29.49  11-12 JO
                2:48.09  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demassio, Toni R          12 HAWK-AD              2:38.63    2:36.70 SILV   
                  34.48     1:15.59 (41.11)     2:02.68 (47.09)     2:36.70 (34.02)
  2 Armistead, Allison H      12 VAC-MR                    NT    2:37.79 SILV   
                                1:14.71 ( )     2:04.12 (49.41)     2:37.79 (33.67)
  3 Dickman, Mackenzie        12 VAC-MR               2:37.47    2:38.41 SILV   
                  34.75     1:13.86 (39.11)     2:03.03 (49.17)     2:38.41 (35.38)
  4 Rosen, Ava B              12 HAWK-AD              2:54.07    2:41.56 SILV   
                  33.41     1:14.12 (40.71)     2:05.65 (51.53)     2:41.56 (35.91)
  5 Garcia, Naihomy T         12 VAC-MR               2:45.61    2:44.36 SILV   
                  35.09     1:17.66 (42.57)     2:07.45 (49.79)     2:44.36 (36.91)
  6 Canavan, Katherine L      12 VAC-MR               2:47.86    2:46.62 SILV   
                  39.11     1:21.95 (42.84)     2:09.81 (47.86)     2:46.62 (36.81)
  7 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    2:46.06    2:47.08 SILV   
                  35.73     1:19.58 (43.85)     2:10.97 (51.39)     2:47.08 (36.11)
  8 Moore, Korianne M         12 Barracudas-MR        2:46.13    2:48.55        
                  38.50     1:19.53 (41.03)     2:09.59 (50.06)     2:48.55 (38.96)
  9 Kassian, Alexandra        11 HAWK-AD              3:39.24    2:51.05        
                  37.76     1:20.19 (42.43)     2:10.10 (49.91)     2:51.05 (40.95)
 10 Pitcock, Tess A           12 HAWK-AD              2:52.51    2:54.02        
                  36.84     1:21.31 (44.47)     2:13.36 (52.05)     2:54.02 (40.66)
 11 Trzewik-Quinn, Zofia H    11 HAWK-AD              2:59.54    2:56.95        
                  40.74     1:26.77 (46.03)     2:18.84 (52.07)     2:56.95 (38.11)
 12 Noakes, Annie C           12 NDAC-MR              2:58.72    3:02.76        
                  40.15     1:27.03 (46.88)     2:21.02 (53.99)     3:02.76 (41.74)
 13 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    4:00.00    3:11.83        
                  43.37     1:29.25 (45.88)   2:29.38 (1:00.13)     3:11.83 (42.45)
 14 Jackman, Anayah M         12 Barracudas-MR        3:30.00    3:35.83        
                  50.28     1:39.63 (49.35)   2:48.13 (1:08.50)     3:35.83 (47.70)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:56.37   12/4/2011 Monroe-Woodbury Swim Club                  
                         E Bachiller, G Rocks, A Jackson, J Paul           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hawks-AD  'A'                                     1:58.56    1:59.43        
     1) Pitcock, Tess A 12              2) Trzewik-Quinn, Zofia H 11      
     3) Rosen, Ava B 12                 4) Demassio, Toni R 12            
                  30.29     1:01.25 (30.96)     1:30.53 (29.28)     1:59.43 (28.90)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:04.87    2:04.17        
     1) Noakes, Annie C 12              2) Kubsch, Sadie P 12             
     3) Storrs, Mackenzie E 12          4) Amaro, Isabella L 12           
                  31.82     1:04.16 (32.34)     1:35.55 (31.39)     2:04.17 (28.62)
  3 YMCA of Middletown Barracudas-MR  'A'             2:15.11    2:14.58        
     1) Barnes, Alex S 11               2) Evans, Simone M 12             
     3) Jackman, Anayah M 12            4) Moore, Korianne M 12           
                  31.72     1:08.82 (37.10)     1:45.41 (36.59)     2:14.58 (29.17)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:07.63   12/3/2011 Condors                                    
                         K O'Shea, A Mungroo, K Adorable, N D'Amico        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hawks-AD  'A'                                     2:13.16    2:16.13        
     1) Pitcock, Tess A 12              2) Kassian, Alexandra 11          
     3) Demassio, Toni R 12             4) Stoddart, Savanna C 12         
                  33.86     1:12.47 (38.61)     1:44.75 (32.28)     2:16.13 (31.38)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:17.98    2:18.99        
     1) Amaro, Isabella L 12            2) Storrs, Mackenzie E 12         
     3) Noakes, Annie C 12              4) Kubsch, Sadie P 12             
                  33.07     1:12.49 (39.42)     1:47.20 (34.71)     2:18.99 (31.79)
  3 YMCA of Middletown Barracudas-MR  'A'             2:23.34    2:28.66        
     1) Moore, Korianne M 12            2) Donaldson, Savannah A 12       
     3) Furman, Alyshea T 11            4) Northrup, Maya J 11            
                  32.99     1:22.31 (49.32)     1:53.81 (31.50)     2:28.66 (34.85)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:50.24   12/4/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         J Rendon, R Arcomano, K Sistare, N Mackrel        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:50.02    1:51.09        
     1) Patierno, Ashley J 14           2) Makebish, Ani E 14             
     3) Cavotti, Emily C 14             4) Modafferi, Mia 14              
                  27.96       55.54 (27.58)     1:23.69 (28.15)     1:51.09 (27.40)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:01.49   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         J Rendon, K Sistare, N Mackrel, L Oyen-Ustad      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:02.95    2:06.84        
     1) Modafferi, Mia 14               2) Makebish, Ani E 14             
     3) Campagna, Hannah M 14           4) Patierno, Ashley J 14          
                  32.31     1:07.46 (35.15)     1:39.25 (31.79)     2:06.84 (27.59)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    2:14.88        
     1) Behrens, Erin N 14              2) Kocik, Jacqueline B 13         
     3) Lyman, Emily F 14               4) Cavotti, Emily C 14            
                  36.81     1:15.46 (38.65)     1:46.13 (30.67)     2:14.88 (28.75)
 
Girls 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   26.70   12/3/2011 Chloe M Jackson, MSC  -MR                    
                26.69  14&U JO
                26.69  14&U ZQ
                28.79  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boldrin, Emily N          14 VAC-MR                 26.25      27.27 SILV   
  2 Lusuriello, Daniela       14 VAC-MR                 26.55      27.30 SILV   
  3 Patierno, Ashley J        14 NDAC-MR                27.10      28.41 SILV   
  4 Lyman, Emily F            14 NDAC-MR                27.53      28.42 SILV   
  5 Makebish, Ani E           14 NDAC-MR                28.28      28.71 SILV   
  6 Leahy, Meghan E           13 VAC-MR                 28.37      29.01        
  7 Behrens, Erin N           14 NDAC-MR                29.02      29.20        
  8 Campagna, Hannah M        14 NDAC-MR                29.44      29.82        
  9 Sanchez, Justine A        14 VAC-MR                 29.83      30.23        
 10 Cavotti, Emily C          14 NDAC-MR                28.30      30.30        
 11 Kocik, Jacqueline B       13 NDAC-MR                30.24      31.15        
 12 Coulard-Smith, Keira L    13 HAWK-AD                31.42      31.40        
 13 Toth, Meadow R            13 VAC-MR                 36.01      35.74        
 14 Kuns, Grace E             13 Barracudas-MR          37.43      36.10        
 
Girls 14 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   54.96   12/5/2010 Jinan M Andrews, Aqua Gems-MR                
                57.99  14&U JO
                57.99  14&U ZQ
              1:03.09  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lusuriello, Daniela       14 VAC-MR                 58.78      58.63 SILV   
                  28.53       58.63 (30.10)                                        
  2 Patierno, Ashley J        14 NDAC-MR              1:00.09    1:01.15 SILV   
                  29.51     1:01.15 (31.64)                                        
  3 Behrens, Erin N           14 NDAC-MR              1:02.71    1:02.22 SILV   
                  30.12     1:02.22 (32.10)                                        
  4 Makebish, Ani E           14 NDAC-MR              1:01.40    1:02.67 SILV   
                  29.98     1:02.67 (32.69)                                        
  5 Modafferi, Mia            14 NDAC-MR                57.91    1:04.51        
                  30.62     1:04.51 (33.89)                                        
  6 Sanchez, Justine A        14 VAC-MR               1:05.07    1:05.36        
                  31.69     1:05.36 (33.67)                                        
  7 Campagna, Hannah M        14 NDAC-MR              1:04.63    1:06.95        
                  31.97     1:06.95 (34.98)                                        
  8 Cavotti, Emily C          14 NDAC-MR              1:04.51    1:07.59        
                  32.32     1:07.59 (35.27)                                        
  9 Kocik, Jacqueline B       13 NDAC-MR              1:09.71    1:09.97        
                  34.72     1:09.97 (35.25)                                        
 10 Coulard-Smith, Keira L    13 HAWK-AD              1:09.40    1:10.08        
                  34.91     1:10.08 (35.17)                                        
 11 Kuns, Grace E             13 Barracudas-MR        1:24.44    1:19.61        
                  37.85     1:19.61 (41.76)                                        
 -- Zajac, Fiona C            13 HAWK-AD              1:21.22         NS        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:00.58   12/3/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
                2:05.69  14&U JO
                2:05.69  14&U ZQ
                2:16.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lusuriello, Daniela       14 VAC-MR               2:02.15    2:10.98 SILV   
                  30.67     1:03.93 (33.26)     1:38.21 (34.28)     2:10.98 (32.77)
  2 Behrens, Erin N           14 NDAC-MR              2:15.44    2:14.08 SILV   
                  31.67     1:05.82 (34.15)     1:40.55 (34.73)     2:14.08 (33.53)
  3 Ryan, Keela P             14 VAC-MR               2:10.82    2:19.21        
                  33.14     1:07.84 (34.70)     1:44.32 (36.48)     2:19.21 (34.89)
  4 Campagna, Hannah M        14 NDAC-MR                   NT    2:21.22        
                  32.14     1:07.82 (35.68)     1:45.11 (37.29)     2:21.22 (36.11)
  5 Brutvan, Lydia H          12 HAWK-AD              2:32.97    2:24.03        
                  33.15     1:10.65 (37.50)     1:47.97 (37.32)     2:24.03 (36.06)
  6 Lyman, Emily F            14 NDAC-MR              2:18.96    2:28.92        
                  33.41     1:10.88 (37.47)     1:50.56 (39.68)     2:28.92 (38.36)
  7 Coulard-Smith, Keira L    13 HAWK-AD              2:38.58    2:29.94        
                  34.10     1:11.79 (37.69)     1:50.83 (39.04)     2:29.94 (39.11)
  8 Kuns, Grace E             13 Barracudas-MR        3:02.81    3:00.68        
                  39.36     1:24.16 (44.80)     2:12.40 (48.24)     3:00.68 (48.28)
 -- Boldrin, Emily N          14 VAC-MR               2:19.78         NS        
 
Girls 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   5:21.36   12/3/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
                5:31.99  14&U ZQ
                5:35.99  14&U JO
                5:50.59  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lusuriello, Daniela       14 VAC-MR               5:36.97    5:52.02        
                  31.88     1:06.66 (34.78)     1:41.94 (35.28)     2:18.03 (36.09)
        2:53.92 (35.89)     3:29.28 (35.36)     4:05.71 (36.43)     4:41.55 (35.84)
        5:17.50 (35.95)     5:52.02 (34.52)                                        
  2 Santos, Abigail K         13 HAWK-AD              6:11.76    5:59.11        
                  31.67     1:07.62 (35.95)     1:43.98 (36.36)     2:21.00 (37.02)
        2:58.26 (37.26)     3:35.88 (37.62)     4:12.61 (36.73)     4:49.33 (36.72)
        5:24.93 (35.60)     5:59.11 (34.18)                                        
  3 Ryan, Keela P             14 VAC-MR               5:45.58    6:16.13        
                  34.34     1:11.73 (37.39)     1:49.73 (38.00)     2:28.44 (38.71)
        3:06.74 (38.30)     3:45.96 (39.22)     4:24.20 (38.24)     5:02.92 (38.72)
        5:40.48 (37.56)     6:16.13 (35.65)                                        
 -- Modafferi, Mia            14 NDAC-MR                   NT         NS        
 
Girls 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:01.05   12/4/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
                1:05.99  14&U ZQ
                1:06.59  14&U JO
                1:15.29  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patierno, Ashley J        14 NDAC-MR              1:06.03    1:08.83 SILV   
                  33.26     1:08.83 (35.57)                                        
  2 Modafferi, Mia            14 NDAC-MR              1:05.87    1:09.14 SILV   
                  33.75     1:09.14 (35.39)                                        
  3 Behrens, Erin N           14 NDAC-MR              1:10.93    1:14.29 SILV   
                  35.86     1:14.29 (38.43)                                        
  4 Cavotti, Emily C          14 NDAC-MR              1:09.85    1:15.74        
                  37.22     1:15.74 (38.52)                                        
  5 Sanchez, Justine A        14 VAC-MR               1:19.31    1:18.02        
                  39.17     1:18.02 (38.85)                                        
  6 Kocik, Jacqueline B       13 NDAC-MR              1:21.16    1:19.21        
                  39.04     1:19.21 (40.17)                                        
  7 Coulard-Smith, Keira L    13 HAWK-AD                   NT    1:21.09        
                  40.48     1:21.09 (40.61)                                        
  8 Kuns, Grace E             13 Barracudas-MR        1:37.98    1:36.33        
                  46.97     1:36.33 (49.36)                                        
 -- Zajac, Fiona C            13 HAWK-AD              1:43.55         NS        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:11.35   12/3/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
                2:21.49  14&U ZQ
                2:21.59  14&U JO
                2:42.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patierno, Ashley J        14 NDAC-MR                   NT    2:30.32 SILV   
                  34.20     1:11.86 (37.66)     1:51.28 (39.42)     2:30.32 (39.04)
  2 Brutvan, Lydia H          12 HAWK-AD              2:45.05    2:33.46 SILV   
                  36.32     1:15.47 (39.15)     1:55.17 (39.70)     2:33.46 (38.29)
  3 Modafferi, Mia            14 NDAC-MR              2:28.21    2:34.70 SILV   
                  34.52     1:13.18 (38.66)     1:54.21 (41.03)     2:34.70 (40.49)
  4 Cavotti, Emily C          14 NDAC-MR              2:30.30    2:42.08 SILV   
                  37.89                             2:00.52 ( )     2:42.08 (41.56)
 
Girls 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:13.56   12/4/2010 Tessa N Stortini, NDAC-MR                  
                1:15.49  14&U ZQ
                1:16.49  14&U JO
                1:23.79  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campagna, Hannah M        14 NDAC-MR              1:19.25    1:17.76 SILV   
                  37.04     1:17.76 (40.72)                                        
  2 Makebish, Ani E           14 NDAC-MR              1:17.90    1:17.91 SILV   
                  36.99     1:17.91 (40.92)                                        
  3 Santos, Abigail K         13 HAWK-AD              1:17.23    1:20.25 SILV   
                  37.88     1:20.25 (42.37)                                        
  4 Modafferi, Mia            14 NDAC-MR              1:16.09    1:21.47 SILV   
                  38.03     1:21.47 (43.44)                                        
  5 Kocik, Jacqueline B       13 NDAC-MR              1:27.99    1:28.70        
                  43.63     1:28.70 (45.07)                                        
  6 Cavotti, Emily C          14 NDAC-MR              1:25.73    1:28.92        
                  42.12     1:28.92 (46.80)                                        
  7 Coulard-Smith, Keira L    13 HAWK-AD              1:31.26    1:30.82        
                  42.67     1:30.82 (48.15)                                        
  8 Lyman, Emily F            14 NDAC-MR              1:28.26    1:31.44        
                  43.57     1:31.44 (47.87)                                        
  9 Sanchez, Justine A        14 VAC-MR                    NT    1:33.75        
                  44.49     1:33.75 (49.26)                                        
 10 Toth, Meadow R            13 VAC-MR               1:51.05    1:46.01        
                  50.35     1:46.01 (55.66)                                        
 11 Kuns, Grace E             13 Barracudas-MR        1:47.80    1:49.51        
                  51.58     1:49.51 (57.93)                                        
 -- Patierno, Ashley J        14 NDAC-MR              1:36.52         NS        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:37.06   12/4/2011 Jessica A Crumm, Aqua Gems                 
                2:40.59  14&U ZQ
                2:42.99  14&U JO
                2:56.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K         13 HAWK-AD              2:54.00    2:50.33 SILV   
                  39.23     1:23.19 (43.96)     2:08.24 (45.05)     2:50.33 (42.09)
  2 Makebish, Ani E           14 NDAC-MR              2:51.61    2:50.78 SILV   
                  38.06     1:21.08 (43.02)     2:05.46 (44.38)     2:50.78 (45.32)
  3 Modafferi, Mia            14 NDAC-MR              2:49.86    2:52.91 SILV   
                  38.40     1:22.32 (43.92)     2:07.62 (45.30)     2:52.91 (45.29)
  4 Campagna, Hannah M        14 NDAC-MR              2:57.55    2:54.32 SILV   
                  38.28     1:23.16 (44.88)     2:09.21 (46.05)     2:54.32 (45.11)
  5 Leahy, Meghan E           13 VAC-MR                    NT    2:55.47 SILV   
                  38.74     1:24.07 (45.33)     2:10.81 (46.74)     2:55.47 (44.66)
  6 Brutvan, Lydia H          12 HAWK-AD              3:09.15    2:57.60        
                  40.60     1:25.79 (45.19)     2:11.89 (46.10)     2:57.60 (45.71)
  7 Kocik, Jacqueline B       13 NDAC-MR              3:12.14    3:03.65        
                  42.67     1:30.48 (47.81)     2:17.10 (46.62)     3:03.65 (46.55)
 
Girls 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:05.23   12/4/2010 Ameera Bhanji, MSC-MR                      
                1:05.29  14&U ZQ
                1:05.69  14&U JO
                1:11.59  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K         13 HAWK-AD              1:01.73    1:07.97 SILV   
                  31.38     1:07.97 (36.59)                                        
  2 Boldrin, Emily N          14 VAC-MR                    NT    1:10.74 SILV   
                  31.12     1:10.74 (39.62)                                        
  3 Makebish, Ani E           14 NDAC-MR              1:18.47    1:11.87        
                  32.33     1:11.87 (39.54)                                        
  4 Behrens, Erin N           14 NDAC-MR              1:10.14    1:12.05        
                  33.75     1:12.05 (38.30)                                        
  5 Kocik, Jacqueline B       13 NDAC-MR              1:33.42    1:20.63        
                  36.44     1:20.63 (44.19)                                        
  6 Sanchez, Justine A        14 VAC-MR                    NT    1:24.83        
                  40.49     1:24.83 (44.34)                                        
 -- Kuns, Grace E             13 Barracudas-MR        1:52.98         NS        
 
Girls 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   2:19.44   12/4/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
                2:25.79  14&U ZQ
                2:30.99  14&U JO
                2:36.59  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lusuriello, Daniela       14 VAC-MR                    NT    2:29.73 JO     
                  32.49     1:10.13 (37.64)     1:50.63 (40.50)     2:29.73 (39.10)
  2 Santos, Abigail K         13 HAWK-AD              2:38.07    2:29.76 JO     
                  33.32     1:11.66 (38.34)     1:51.45 (39.79)     2:29.76 (38.31)
  3 Behrens, Erin N           14 NDAC-MR                   NT    2:36.28 SILV   
                  34.14     1:13.33 (39.19)     1:54.85 (41.52)     2:36.28 (41.43)
 
Girls 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:15.59   12/5/2010 Jinan M Andrews, Aqua Gems-MR              
                2:21.99  14&U ZQ
                2:22.49  14&U JO
                2:41.79  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Makebish, Ani E           14 NDAC-MR              2:36.88    2:32.37 SILV   
                  32.35     1:12.81 (40.46)     1:56.36 (43.55)     2:32.37 (36.01)
  2 Campagna, Hannah M        14 NDAC-MR              2:43.25    2:35.78 SILV   
                  32.34     1:14.04 (41.70)     1:59.22 (45.18)     2:35.78 (36.56)
  3 Brutvan, Lydia H          12 HAWK-AD              2:43.14    2:37.40 SILV   
                  34.55     1:13.49 (38.94)     2:00.36 (46.87)     2:37.40 (37.04)
  4 Leahy, Meghan E           13 VAC-MR               2:40.04    2:38.88 SILV   
                  33.38     1:15.67 (42.29)     2:00.81 (45.14)     2:38.88 (38.07)
  5 Cavotti, Emily C          14 NDAC-MR              2:38.85    2:44.91        
                  34.72     1:15.61 (40.89)     2:04.94 (49.33)     2:44.91 (39.97)
  6 Ryan, Keela P             14 VAC-MR               2:52.65    2:46.76        
                  36.30     1:17.92 (41.62)     2:09.54 (51.62)     2:46.76 (37.22)
  7 Sanchez, Justine A        14 VAC-MR                    NT    2:47.45        
                  37.49     1:19.41 (41.92)     2:11.72 (52.31)     2:47.45 (35.73)
  8 Coulard-Smith, Keira L    13 HAWK-AD              3:00.97    2:55.98        
                  36.76     1:19.85 (43.09)     2:13.65 (53.80)     2:55.98 (42.33)
  9 Kuns, Grace E             13 Barracudas-MR        4:00.00    3:32.06        
                  46.39     1:40.08 (53.69)   2:43.48 (1:03.40)     3:32.06 (48.58)
 -- Patierno, Ashley J        14 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  31.66     1:11.97 (40.31)     2:01.55 (49.58)          DQ (36.34)
 -- Zajac, Fiona C            13 HAWK-AD              3:19.43         NS        
 
Girls 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   4:52.81   12/4/2011 Kate C Bergin, MSC  -MR                    
                4:59.99  14&U ZQ
                5:06.99  14&U JO
                5:25.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K         13 HAWK-AD              5:08.42    5:15.99 SILV   
                  32.76     1:10.33 (37.57)     1:51.51 (41.18)     2:31.51 (40.00)
        3:17.52 (46.01)     4:03.61 (46.09)     4:40.96 (37.35)     5:15.99 (35.03)
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   26.54   12/3/2011 Leeza A Seelbach, NDAC                       
                25.69  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Caroline E        16 HAWK-AD                24.32      25.66 METS   
  2 Alexander, Jamie L        16 UNVAC-MR                  NT      26.51        
  3 Oyen-Ustad, Lillian E     17 NDAC-MR                26.01      26.53        
  4 Mackrel, Naima J          16 NDAC-MR                25.48      26.80        
  5 Rodezno, Bridget M        17 HAWK-AD                25.54      27.21        
  6 Fisher, Kristin M         17 NDAC-MR                26.59      27.89        
  7 Sistare, Kate M           17 NDAC-MR                28.39      29.82        
  8 Lawrence-Paine, Lillian   16 HAWK-AD                30.13      30.45        
  9 Giuliani, Madison l       16 HAWK-AD                29.21      30.69        
 10 Patierno, Katelyn J       16 NDAC-MR                32.13      32.11        
 11 Smith, Makenzie J         15 NDAC-MR                32.03      33.13        
 12 Michaelides, Mia E        15 NDAC-MR                31.73      33.52        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   56.42   12/5/2010 Samantha L Granan, MSC-MR                    
                55.89  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodezno, Bridget M        17 HAWK-AD                53.96      57.87        
                  27.52       57.87 (30.35)                                        
  2 Oyen-Ustad, Lillian E     17 NDAC-MR                55.67      58.26        
                  28.04       58.26 (30.22)                                        
  3 Alexander, Jamie L        16 UNVAC-MR               58.67      58.45        
                  28.32       58.45 (30.13)                                        
  4 Rendon, Jazmin            16 NDAC-MR                59.46    1:01.05        
                  28.88     1:01.05 (32.17)                                        
  5 Carmody, Erin A           16 VAC-MR                 56.26    1:01.53        
                  29.25     1:01.53 (32.28)                                        
  6 Fisher, Kristin M         17 NDAC-MR                57.58    1:01.97        
                  29.48     1:01.97 (32.49)                                        
  7 Santos, Kaela S           15 HAWK-AD                58.52    1:02.03        
                  29.81     1:02.03 (32.22)                                        
  8 Johnson, Sydney M         16 VAC-MR               1:03.69    1:03.08        
                  30.10     1:03.08 (32.98)                                        
  9 Mackrel, Naima J          16 NDAC-MR                56.06    1:05.40        
                  31.03     1:05.40 (34.37)                                        
 10 Johnson, Camryn A         16 VAC-MR               1:06.58    1:05.78        
                  30.98     1:05.78 (34.80)                                        
 11 Reinhardt, Sophia M       15 HAWK-AD              1:03.93    1:11.73        
                  35.39     1:11.73 (36.34)                                        
 12 Patierno, Katelyn J       16 NDAC-MR              1:09.64    1:12.61        
                  35.20     1:12.61 (37.41)                                        
 13 Smith, Makenzie J         15 NDAC-MR              1:10.83    1:16.75        
                  36.52     1:16.75 (40.23)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:00.09   12/3/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
                1:59.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmody, Erin A           16 VAC-MR               2:00.44    2:06.57        
                  29.70     1:01.23 (31.53)     1:34.03 (32.80)     2:06.57 (32.54)
  2 Murphy, Caroline E        16 HAWK-AD              2:26.78    2:09.72        
                  30.12     1:03.99 (33.87)     1:37.58 (33.59)     2:09.72 (32.14)
  3 Oyen-Ustad, Lillian E     17 NDAC-MR              2:06.11    2:10.24        
                  30.31     1:03.46 (33.15)     1:37.43 (33.97)     2:10.24 (32.81)
  4 Santos, Kaela S           15 HAWK-AD              2:09.74    2:10.66        
                  31.14     1:04.41 (33.27)     1:38.67 (34.26)     2:10.66 (31.99)
  5 Fisher, Kristin M         17 NDAC-MR              2:13.48    2:13.89        
                  30.65     1:04.50 (33.85)     1:39.44 (34.94)     2:13.89 (34.45)
  6 Alexander, Jamie L        16 UNVAC-MR                  NT    2:14.11        
                  31.07     1:05.28 (34.21)     1:40.12 (34.84)     2:14.11 (33.99)
  7 Sistare, Kate M           17 NDAC-MR              2:20.11    2:25.36        
                  20.70     1:09.55 (48.85)     1:47.52 (37.97)     2:25.36 (37.84)
  8 Patierno, Katelyn J       16 NDAC-MR              2:37.54    2:39.28        
                  36.82     1:18.19 (41.37)     1:59.80 (41.61)     2:39.28 (39.48)
  9 Smith, Makenzie J         15 NDAC-MR              2:40.25    2:45.79        
                  37.77     1:19.94 (42.17)     2:03.71 (43.77)     2:45.79 (42.08)
 
Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   5:19.73   12/3/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
                5:14.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmody, Erin A           16 VAC-MR               5:18.97    5:35.40        
                  30.41     1:03.54 (33.13)     1:37.27 (33.73)     2:11.19 (33.92)
        2:45.02 (33.83)     3:19.00 (33.98)     3:53.06 (34.06)     4:27.14 (34.08)
        5:01.72 (34.58)     5:35.40 (33.68)                                        
  2 Rendon, Jazmin            16 NDAC-MR              6:12.75    6:11.42        
                  31.54     1:07.46 (35.92)     1:45.12 (37.66)     2:23.42 (38.30)
        3:01.93 (38.51)     3:39.69 (37.76)     4:17.98 (38.29)     4:56.22 (38.24)
        5:33.93 (37.71)     6:11.42 (37.49)                                        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:01.60   12/5/2010 Erica A Vitale, MSC-MR                     
                1:01.69  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oyen-Ustad, Lillian E     17 NDAC-MR                58.91    1:03.18        
                  31.13     1:03.18 (32.05)                                        
  2 Mackrel, Naima J          16 NDAC-MR              1:01.14    1:03.67        
                  29.88     1:03.67 (33.79)                                        
  3 Carmody, Erin A           16 VAC-MR               1:03.50    1:05.63        
                  32.71     1:05.63 (32.92)                                        
  4 Rendon, Jazmin            16 NDAC-MR              1:03.03    1:07.15        
                  32.86     1:07.15 (34.29)                                        
  5 Alexander, Jamie L        16 UNVAC-MR             1:09.80    1:07.53        
                  33.24     1:07.53 (34.29)                                        
  6 Fisher, Kristin M         17 NDAC-MR              1:04.01    1:08.14        
                  33.21     1:08.14 (34.93)                                        
  7 Santos, Kaela S           15 HAWK-AD              1:05.45    1:09.68        
                  34.13     1:09.68 (35.55)                                        
  8 Rodezno, Bridget M        17 HAWK-AD              1:03.06    1:11.84        
                  34.35     1:11.84 (37.49)                                        
  9 Johnson, Sydney M         16 VAC-MR               1:13.27    1:12.49        
                  35.55     1:12.49 (36.94)                                        
 10 Johnson, Camryn A         16 VAC-MR               1:13.23    1:14.66        
                  35.68     1:14.66 (38.98)                                        
 11 Reinhardt, Sophia M       15 HAWK-AD              1:11.95    1:17.84        
                  39.03     1:17.84 (38.81)                                        
 12 Michaelides, Mia E        15 NDAC-MR              1:14.36    1:19.15        
                  38.84     1:19.15 (40.31)                                        
 13 Smith, Makenzie J         15 NDAC-MR              1:19.19    1:22.87        
                  40.34     1:22.87 (42.53)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:18.70   12/4/2010 Colleen Hartigan, SSL-MR                   
                2:13.49  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Caroline E        16 HAWK-AD              2:12.75    2:15.80        
                  32.38     1:07.24 (34.86)     1:42.61 (35.37)     2:15.80 (33.19)
  2 Carmody, Erin A           16 VAC-MR               2:15.83    2:16.63        
                  32.60     1:07.85 (35.25)     1:42.95 (35.10)     2:16.63 (33.68)
  3 Fisher, Kristin M         17 NDAC-MR              2:15.79    2:24.03        
                  34.08     1:09.76 (35.68)     1:46.60 (36.84)     2:24.03 (37.43)
  4 Rendon, Jazmin            16 NDAC-MR              2:15.42    2:29.13        
                  34.14     1:11.22 (37.08)     1:50.29 (39.07)     2:29.13 (38.84)
  5 Mackrel, Naima J          16 NDAC-MR              2:16.46    2:30.63        
                  34.66     1:13.13 (38.47)     1:52.59 (39.46)     2:30.63 (38.04)
  6 Santos, Kaela S           15 HAWK-AD              2:25.93    2:33.16        
                  36.31     1:14.64 (38.33)     1:54.10 (39.46)     2:33.16 (39.06)
  7 Lawrence-Paine, Lillian   16 HAWK-AD              2:37.20    2:39.96        
                  36.09     1:16.16 (40.07)     1:57.96 (41.80)     2:39.96 (42.00)
  8 Michaelides, Mia E        15 NDAC-MR              2:37.91    2:48.18        
                  38.85     1:20.44 (41.59)     2:04.14 (43.70)     2:48.18 (44.04)
 -- Rodezno, Bridget M        17 HAWK-AD              2:18.15         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:11.03   12/3/2011 Colleen E Carroll, WSSC -MR                
                1:11.69  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodezno, Bridget M        17 HAWK-AD              1:11.15    1:13.79        
                  34.50     1:13.79 (39.29)                                        
  2 Sistare, Kate M           17 NDAC-MR              1:12.23    1:16.43        
                  36.45     1:16.43 (39.98)                                        
  3 Oyen-Ustad, Lillian E     17 NDAC-MR              1:12.84    1:17.16        
                  36.46     1:17.16 (40.70)                                        
  4 Giuliani, Madison l       16 HAWK-AD              1:19.00    1:20.80        
                  38.32     1:20.80 (42.48)                                        
  5 Patierno, Katelyn J       16 NDAC-MR              1:15.54    1:20.85        
                  38.55     1:20.85 (42.30)                                        
  6 Michaelides, Mia E        15 NDAC-MR              1:21.93    1:28.47        
                  42.19     1:28.47 (46.28)                                        
  7 Lawrence-Paine, Lillian   16 HAWK-AD              1:24.06    1:29.82        
                  43.12     1:29.82 (46.70)                                        
  8 Smith, Makenzie J         15 NDAC-MR              1:32.35    1:37.22        
                  44.05     1:37.22 (53.17)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:36.55   12/4/2011 Colleen E Carroll, WSSC -MR                
                2:35.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patierno, Katelyn J       16 NDAC-MR              2:54.65    2:49.21        
                  38.35     1:21.40 (43.05)     2:05.91 (44.51)     2:49.21 (43.30)
  2 Reinhardt, Sophia M       15 HAWK-AD              2:53.81    3:04.28        
                  42.39     1:29.39 (47.00)     2:17.33 (47.94)     3:04.28 (46.95)
  3 Michaelides, Mia E        15 NDAC-MR              2:58.45    3:09.09        
                  42.01     1:29.00 (46.99)     2:18.17 (49.17)     3:09.09 (50.92)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:00.12   12/3/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
                1:01.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodezno, Bridget M        17 HAWK-AD              1:02.79    1:03.63        
                  29.56     1:03.63 (34.07)                                        
  2 Mackrel, Naima J          16 NDAC-MR              1:03.11    1:06.61        
                  30.50     1:06.61 (36.11)                                        
  3 Rendon, Jazmin            16 NDAC-MR              1:04.94    1:08.14        
                  31.11     1:08.14 (37.03)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:16.99   12/4/2011 Katriona N Blezy, Aqua Gems                
                2:15.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmody, Erin A           16 VAC-MR               2:23.58    2:20.09        
                  30.18     1:05.78 (35.60)     1:47.27 (41.49)     2:20.09 (32.82)
  2 Rodezno, Bridget M        17 HAWK-AD              2:16.17    2:22.34        
                  29.27     1:04.96 (35.69)     1:48.06 (43.10)     2:22.34 (34.28)
  3 Oyen-Ustad, Lillian E     17 NDAC-MR              2:21.50    2:24.75        
                  30.73     1:07.24 (36.51)     1:50.97 (43.73)     2:24.75 (33.78)
  4 Alexander, Jamie L        16 UNVAC-MR             2:25.00    2:29.14        
                  30.70     1:09.89 (39.19)     1:54.32 (44.43)     2:29.14 (34.82)
  5 Rendon, Jazmin            16 NDAC-MR              2:22.02    2:30.12        
                  31.17     1:10.11 (38.94)     1:55.85 (45.74)     2:30.12 (34.27)
  6 Santos, Kaela S           15 HAWK-AD              2:27.26    2:31.21        
                  32.25     1:10.43 (38.18)     1:55.12 (44.69)     2:31.21 (36.09)
  7 Fisher, Kristin M         17 NDAC-MR              2:31.63    2:33.74        
                  35.10     1:11.21 (36.11)     1:57.16 (45.95)     2:33.74 (36.58)
  8 Sistare, Kate M           17 NDAC-MR              2:32.85    2:37.11        
                  33.86     1:14.62 (40.76)     1:58.24 (43.62)     2:37.11 (38.87)
  9 Reinhardt, Sophia M       15 HAWK-AD              2:36.25    2:43.74        
                  38.51     1:20.58 (42.07)     2:06.83 (46.25)     2:43.74 (36.91)
 10 Patierno, Katelyn J       16 NDAC-MR              2:45.73    2:50.98        
                  37.94     1:24.25 (46.31)     2:08.84 (44.59)     2:50.98 (42.14)
 11 Michaelides, Mia E        15 NDAC-MR              2:44.33    2:51.00        
                  35.65     1:19.54 (43.89)     2:07.98 (48.44)     2:51.00 (43.02)
 -- Smith, Makenzie J         15 NDAC-MR              3:02.42         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
                  41.27     1:28.98 (47.71)     2:23.16 (54.18)          DQ (44.71)
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   4:51.07   12/4/2011 Carly E Watson, MSC  -MR                   
                4:47.49  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmody, Erin A           16 VAC-MR               4:58.42    5:02.28        
                  31.46     1:09.08 (37.62)     1:48.34 (39.26)     2:24.78 (36.44)
        3:07.96 (43.18)     3:52.02 (44.06)     4:28.17 (36.15)     5:02.28 (34.11)
  2 Mackrel, Naima J          16 NDAC-MR              5:00.07    5:07.85        
                  30.78     1:08.99 (38.21)     1:49.12 (40.13)     2:26.90 (37.78)
        3:13.03 (46.13)     3:57.77 (44.74)     4:32.24 (34.47)     5:07.85 (35.61)
 
Girls Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:43.86   12/4/2011 MARIST SWIM CLUB                           
                         C Jackson, I Elcott, K Ullinger, C Watson         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:45.00    1:46.50        
     1) Mackrel, Naima J 16             2) Rendon, Jazmin 16              
     3) Fisher, Kristin M 17            4) Oyen-Ustad, Lillian E 17       
                  26.30       53.39 (27.09)     1:20.67 (27.28)     1:46.50 (25.83)
  2 Hawks-AD  'A'                                     1:49.12    1:50.67        
     1) Santos, Kaela S 15              2) Brutvan, Lydia H 12            
     3) Santos, Abigail K 13            4) Rodezno, Bridget M 17          
                  27.35       57.64 (30.29)     1:24.10 (26.46)     1:50.67 (26.57)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    2:03.46        
     1) Sistare, Kate M 17              2) Patierno, Katelyn J 16         
     3) Smith, Makenzie J 15            4) Michaelides, Mia E 15          
                  28.81       59.28 (30.47)     1:32.65 (33.37)     2:03.46 (30.81)
 
Girls Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:57.34   12/4/2010 Marist                                     
                         J.Aiello, S.Granan, E.Vitale, E.Carlino           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:59.98    1:57.92        
     1) Oyen-Ustad, Lillian E 17        2) Sistare, Kate M 17             
     3) Rendon, Jazmin 16               4) Mackrel, Naima J 16            
                  28.67     1:02.84 (34.17)     1:32.05 (29.21)     1:57.92 (25.87)
  2 Hawks-AD  'A'                                     2:11.38    1:59.29        
     1) Murphy, Caroline E 16           2) Giuliani, Madison l 16         
     3) Santos, Kaela S 15              4) Santos, Abigail K 13           
                  27.94     1:04.04 (36.10)     1:33.32 (29.28)     1:59.29 (25.97)
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                            NT    2:04.00        
     1) Carmody, Erin A 16              2) Leahy, Meghan E 13             
     3) Lusuriello, Daniela 14          4) Boldrin, Emily N 14            
                  30.72     1:07.29 (36.57)     1:36.47 (29.18)     2:04.00 (27.53)
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   17.36   12/5/2010 David Rendon, NDAC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Grant M             8 Barracudas-MR          17.95      17.57        
  2 Button, Sam M              7 NDAC-MR                19.79      18.48        
  3 Hackmeyer, Brody P         7 NDAC-MR                19.70      19.87        
  4 Campolong, Gavin J         8 NDAC-MR                19.88      20.39        
  5 Dorner, Benjamin R         7 NDAC-MR                20.49      21.04        
  6 Elkashef, Adam T           8 VAC-MR                 21.12      22.49        
  7 Lischinsky, Stephen J      7 HAWK-AD                22.07      23.20        
  8 Variano, Matt B            6 Rivertown Rays-MR      25.53      25.33        
  9 Sanchez, Luke              7 VAC-MR                 22.18      25.92        
 10 Frangione, Jake            6 VAC-MR                 35.09      30.49        
 11 Munn, Campbell F           7 NDAC-MR                30.78      32.38        
 12 Hally, Liam J              8 NDAC-MR                27.98      32.54        
 -- Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR      21.26         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   36.00   12/3/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Grant M             8 Barracudas-MR          39.62      39.21        
  2 Daniels, Owen D            7 NDAC-MR                38.80      43.78        
  3 Button, Sam M              7 NDAC-MR                44.44      44.35        
  4 Hackmeyer, Brody P         7 NDAC-MR                45.52      44.71        
  5 Mund, Corey J              8 NDAC-MR                   NT      45.79        
  6 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR      42.43      48.19        
  7 Dorner, Benjamin R         7 NDAC-MR                46.05      48.39        
  8 Lischinsky, Stephen J      7 HAWK-AD                   NT      50.93        
  9 Gutterman, Hunter M        8 NDAC-MR                   NT      52.99        
 10 Barros, Tanner J           8 NDAC-MR                48.35      58.02        
 11 Munn, Campbell F           7 NDAC-MR                   NT    1:04.78        
 12 Variano, Matt B            6 Rivertown Rays-MR    1:05.00    1:08.63        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:34.97   12/4/2010 Fernando Lavariega, NDAC-MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR    1:48.00    1:47.86        
                  51.33     1:47.86 (56.53)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   19.24   12/4/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hackmeyer, Brody P         7 NDAC-MR                23.05      22.70        
  2 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR      37.10      24.43        
  3 Elkashef, Adam T           8 VAC-MR                 25.26      25.83        
  4 Mund, Corey J              8 NDAC-MR                27.79      26.30        
  5 Sanchez, Luke              7 VAC-MR                 27.65      26.96        
  6 Lischinsky, Stephen J      7 HAWK-AD                30.13      30.17        
  7 Munn, Campbell F           7 NDAC-MR                31.22      30.38        
  8 Variano, Matt B            6 Rivertown Rays-MR      30.27      31.08        
  9 Frangione, Jake            6 VAC-MR                 41.81      36.85        
 10 Hally, Liam J              8 NDAC-MR                   NT      38.13        
 -- Campolong, Gavin J         8 NDAC-MR                25.19         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   41.58   12/3/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Grant M             8 Barracudas-MR          48.68      46.84        
  2 Campolong, Gavin J         8 NDAC-MR                   NT      51.91        
  3 Dorner, Benjamin R         7 NDAC-MR                   NT      54.43        
  4 Hackmeyer, Brody P         7 NDAC-MR                   NT      55.79        
  5 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR      52.18      58.35        
  6 Barros, Tanner J           8 NDAC-MR                   NT    1:00.57        
  7 Gutterman, Hunter M        8 NDAC-MR                   NT    1:13.40        
 -- Variano, Matt B            6 Rivertown Rays-MR    1:10.00         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Lischinsky, Stephen J      7 HAWK-AD                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   22.64   12/4/2010 Kevin Crane, SMC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Grant M             8 Barracudas-MR          24.00      22.50        
  2 Mund, Corey J              8 NDAC-MR                24.63      24.90        
  3 Daniels, Owen D            7 NDAC-MR                28.92      25.11        
  4 Campolong, Gavin J         8 NDAC-MR                29.49      25.95        
  5 Button, Sam M              7 NDAC-MR                   NT      27.35        
  6 Barros, Tanner J           8 NDAC-MR                30.51      30.67        
  7 Dorner, Benjamin R         7 NDAC-MR                49.87      39.01        
  8 Munn, Campbell F           7 NDAC-MR                   NT      42.09        
 -- Gutterman, Hunter M        8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lischinsky, Stephen J      7 HAWK-AD                   NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Variano, Matt B            6 Rivertown Rays-MR      34.92         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   50.04   12/5/2010 Kevin Crane, SMC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Grant M             8 Barracudas-MR          50.42      53.58        
  2 Daniels, Owen D            7 NDAC-MR                55.97      54.11        
  3 Campolong, Gavin J         8 NDAC-MR                   NT      59.54        
  4 Mund, Corey J              8 NDAC-MR                   NT      59.65        
  5 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR      59.68    1:01.81        
  6 Button, Sam M              7 NDAC-MR                   NT    1:02.31        
  7 Lischinsky, Stephen J      7 HAWK-AD                   NT    1:02.82        
  8 Dorner, Benjamin R         7 NDAC-MR                   NT    1:19.98        
  9 Munn, Campbell F           7 NDAC-MR                   NT    2:00.32        
 -- Variano, Matt B            6 Rivertown Rays-MR    1:25.00         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Hally, Liam J              8 NDAC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   19.08   12/4/2010 David Rendon, NDAC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Grant M             8 Barracudas-MR          21.23      20.06        
  2 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR      35.00      23.71        
  3 Campolong, Gavin J         8 NDAC-MR                32.14      23.89        
  4 Daniels, Owen D            7 NDAC-MR                   NT      24.36        
  5 Hackmeyer, Brody P         7 NDAC-MR                25.96      25.45        
  6 Button, Sam M              7 NDAC-MR                26.73      25.70        
  7 Mund, Corey J              8 NDAC-MR                24.89      26.13        
  8 Variano, Matt B            6 Rivertown Rays-MR      36.00      29.02        
  9 Munn, Campbell F           7 NDAC-MR                   NT      33.57        
 10 Gutterman, Hunter M        8 NDAC-MR                   NT      37.26        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   41.13   12/4/2011 David Rendon, NDAC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Owen D            7 NDAC-MR                45.11      48.20        
  2 Moore, Grant M             8 Barracudas-MR          51.39      56.19        
  3 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR    1:01.33      59.22        
  4 Mund, Corey J              8 NDAC-MR                   NT    1:00.30        
 -- Button, Sam M              7 NDAC-MR                50.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Variano, Matt B            6 Rivertown Rays-MR    1:25.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   1:31.12   12/4/2011 David Rendon, NDAC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Owen D            7 NDAC-MR              1:40.11    1:42.62        
                  47.40     1:42.62 (55.22)                                        
  2 Hackmeyer, Brody P         7 NDAC-MR                   NT    2:07.87        
                  54.48   2:07.87 (1:13.39)                                        
  3 Dorner, Benjamin R         7 NDAC-MR              1:45.11    2:16.52        
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:44.12   12/5/2010 Northern Dutchess                          
                         D.Rendon, A.Hackmeyer, F.Lavariega, A.Liu         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:57.60    2:54.45        
     1) Button, Sam M 7                 2) Campolong, Gavin J 8           
     3) Hackmeyer, Brody P 7            4) Daniels, Owen D 7              
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT         NS        
     1) Munn, Campbell F 7              2) Mund, Corey J 8                
     3) Hally, Liam J 8                 4) Dorner, Benjamin R 7           
 
Boys 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   3:37.21   12/3/2011 WASHINGTONVILLE SEAHAWKS                   
                         B DWYER, A KELLMAN, N QUINONES, M ROWLANDS        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    3:33.93        
     1) Dorner, Benjamin R 7            2) Mund, Corey J 8                
     3) Hackmeyer, Brody P 7            4) Daniels, Owen D 7              
                1:02.23     1:48.98 (46.75)   2:54.41 (1:05.43)     3:33.93 (39.52)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT         DQ        
     1) Gutterman, Hunter M 8           2) Barros, Tanner J 8             
     3) Button, Sam M 7                 4) Campolong, Gavin J 8           
                1:13.35   2:22.87 (1:09.52)   3:23.23 (1:00.36)          DQ (42.36)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   30.79   12/3/2011 Owen C Rowlands, WSSC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR      31.73      32.40        
  2 Garcia, Grant E           10 NDAC-MR                33.22      33.15        
  3 Leahy, Christopher J      10 VAC-MR                 35.23      33.95        
  4 Dickman, Kellen           10 VAC-MR                 34.57      34.10        
  5 Amaro, Dylan J             9 NDAC-MR                35.90      35.21        
  6 Numssen, Anthony O         9 NDAC-MR                37.03      37.10        
  7 Burger, Nathan L           9 NDAC-MR                37.46      37.13        
  8 Espinal, Rey A            10 Barracudas-MR          36.92      37.81        
  9 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR      36.55      38.19        
 10 Hackmeyer, Kieran M        9 NDAC-MR                34.66      38.21        
 11 Donaldson, AJ E            9 Barracudas-MR          36.10      38.97        
 12 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR      36.31      38.98        
 13 Daniels, Luke W            9 NDAC-MR                39.89      39.24        
 14 Storaska, Nathaniel W     10 VAC-MR                 40.61      39.84        
 15 Schweppe, Otto W          10 NDAC-MR                40.67      39.87        
 16 Albanese, Luke W           9 Barracudas-MR          38.71      40.82        
 17 Taranto, John T           10 Barracudas-MR          46.46      41.91        
 18 Herbert, Theodore J       10 NDAC-MR                39.03      42.83        
 19 Elmassalemah, Iad K       10 NDAC-MR                37.43      47.30        
 20 Munn, Aaron J              9 NDAC-MR                55.32      59.00        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:06.31   12/4/2011 Kyle A Staubi, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kassian, Andrew            9 HAWK-AD              1:12.08    1:10.77        
                  34.43     1:10.77 (36.34)                                        
  2 Saunders, Brady T         10 HAWK-AD              1:10.68    1:10.84        
                  34.76     1:10.84 (36.08)                                        
  3 Dickman, Kellen           10 VAC-MR               1:19.59    1:20.78        
                  37.51     1:20.78 (43.27)                                        
  4 Amaro, Dylan J             9 NDAC-MR              1:24.65    1:22.19        
                  38.36     1:22.19 (43.83)                                        
  5 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR    1:21.74    1:24.03        
                  38.75     1:24.03 (45.28)                                        
  6 Espinal, Rey A            10 Barracudas-MR        1:20.48    1:24.43        
                  39.90     1:24.43 (44.53)                                        
  7 Numssen, Anthony O         9 NDAC-MR              1:34.90    1:25.39        
                  40.76     1:25.39 (44.63)                                        
  8 Schweppe, Otto W          10 NDAC-MR              1:24.81    1:26.54        
                  42.00     1:26.54 (44.54)                                        
  9 Hackmeyer, Kieran M        9 NDAC-MR              1:22.06    1:27.02        
                  39.73     1:27.02 (47.29)                                        
 10 Burger, Nathan L           9 NDAC-MR                   NT    1:27.76        
                  40.78     1:27.76 (46.98)                                        
 11 Herbert, Owain G          10 NDAC-MR              1:24.33    1:28.09        
                  40.46     1:28.09 (47.63)                                        
 12 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR    1:22.21    1:29.05        
                  41.28     1:29.05 (47.77)                                        
 13 Albanese, Luke W           9 Barracudas-MR        1:36.40    1:29.13        
                  41.42     1:29.13 (47.71)                                        
 14 Herbert, Theodore J       10 NDAC-MR              1:29.56    1:34.75        
                  43.62     1:34.75 (51.13)                                        
 15 Taranto, John T           10 Barracudas-MR        1:43.67    1:35.36        
                  45.51     1:35.36 (49.85)                                        
 16 Daniels, Luke W            9 NDAC-MR                   NT    1:35.98        
                  44.16     1:35.98 (51.82)                                        
 17 Munn, Aaron J              9 NDAC-MR                   NT    1:59.08        
                  53.10   1:59.08 (1:05.98)                                        
 -- McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR    1:11.13         NS        
 -- Trafton, Colby L           9 Rivertown Rays-MR    1:35.28         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   37.53   12/5/2010 Nicholas Catania, WSSC-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kassian, Andrew            9 HAWK-AD                40.18      39.81        
  2 Leahy, Christopher J      10 VAC-MR                 44.16      42.04        
  3 Dickman, Kellen           10 VAC-MR                 42.28      43.83        
  4 Burger, Nathan L           9 NDAC-MR                46.31      44.43        
  5 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR      40.58      44.74        
  6 Daniels, Luke W            9 NDAC-MR                48.00      45.66        
  7 Espinal, Rey A            10 Barracudas-MR          44.64      45.99        
  8 Hackmeyer, Kieran M        9 NDAC-MR                43.76      46.27        
  9 Numssen, Anthony O         9 NDAC-MR                45.29      46.57        
 10 Herbert, Owain G          10 NDAC-MR                44.76      46.65        
 11 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR      48.04      47.60        
 12 Schweppe, Otto W          10 NDAC-MR                52.06      47.86        
 13 Taranto, John T           10 Barracudas-MR          49.23      48.51        
 14 Albanese, Luke W           9 Barracudas-MR          48.91      49.46        
 15 Amaro, Dylan J             9 NDAC-MR                47.12      49.59        
 16 Herbert, Theodore J       10 NDAC-MR                50.00      50.67        
 17 Munn, Aaron J              9 NDAC-MR              1:26.37    1:03.67        
 -- Trafton, Colby L           9 Rivertown Rays-MR      53.12         NS        
 -- McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR      37.60         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:20.97   12/4/2010 Paul Catania, WSSC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR    1:17.66    1:19.17        
                  39.27     1:19.17 (39.90)                                        
  2 Garcia, Grant E           10 NDAC-MR              1:23.59    1:22.84        
  3 Kassian, Andrew            9 HAWK-AD              1:20.79    1:22.93        
                  41.54     1:22.93 (41.39)                                        
  4 Saunders, Brady T         10 HAWK-AD              1:27.37    1:28.65        
                  45.18     1:28.65 (43.47)                                        
  5 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR    1:28.55    1:31.68        
                  44.12     1:31.68 (47.56)                                        
  6 Dickman, Kellen           10 VAC-MR               1:31.04    1:35.72        
                  46.59     1:35.72 (49.13)                                        
  7 Espinal, Rey A            10 Barracudas-MR        1:40.54    1:37.50        
  8 Numssen, Anthony O         9 NDAC-MR                   NT    1:38.17        
                  48.05     1:38.17 (50.12)                                        
  9 Herbert, Owain G          10 NDAC-MR                   NT    1:41.66        
 10 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR    1:38.18    1:41.93        
                  50.26     1:41.93 (51.67)                                        
 11 Amaro, Dylan J             9 NDAC-MR              1:49.81    1:42.98        
                  49.32     1:42.98 (53.66)                                        
 12 Storaska, Nathaniel W     10 VAC-MR                    NT    1:45.19        
                  48.83     1:45.19 (56.36)                                        
 13 Herbert, Theodore J       10 NDAC-MR                   NT    1:45.94        
                  51.29     1:45.94 (54.65)                                        
 14 Taranto, John T           10 Barracudas-MR        1:55.47    1:47.27        
                  51.27     1:47.27 (56.00)                                        
 15 Donaldson, AJ E            9 Barracudas-MR        1:45.92    1:47.65        
                  52.42     1:47.65 (55.23)                                        
 16 Albanese, Luke W           9 Barracudas-MR        1:45.00    1:50.16        
                  51.95     1:50.16 (58.21)                                        
 17 Schweppe, Otto W          10 NDAC-MR                   NT    1:52.28        
                  52.52     1:52.28 (59.76)                                        
 18 Elmassalemah, Iad K       10 NDAC-MR              1:56.29    2:04.89        
                  58.91   2:04.89 (1:05.98)                                        
 -- Burger, Nathan L           9 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   39.37   12/3/2011 Owen C Rowlands, WSSC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amaro, Dylan J             9 NDAC-MR                42.84      41.33        
  2 Kassian, Andrew            9 HAWK-AD                47.00      45.82        
  3 Saunders, Brady T         10 HAWK-AD                46.19      46.78        
  4 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR      47.90      49.07        
  5 Espinal, Rey A            10 Barracudas-MR          50.00      49.42        
  6 Numssen, Anthony O         9 NDAC-MR                53.29      50.59        
  7 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR      51.00      53.09        
  8 Taranto, John T           10 Barracudas-MR          55.64      54.01        
  9 Daniels, Luke W            9 NDAC-MR                56.85      55.05        
 10 Albanese, Luke W           9 Barracudas-MR          56.75      56.45        
 11 Burger, Nathan L           9 NDAC-MR                57.21      57.37        
 12 Hackmeyer, Kieran M        9 NDAC-MR                51.11      59.68        
 -- Munn, Aaron J              9 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Herbert, Owain G          10 NDAC-MR                49.15         DQ        
      False start
 -- Donaldson, AJ E            9 Barracudas-MR          50.06         DQ        
      One hand touch
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:25.88   12/4/2011 Kyle B Thompson, Aqua Gems                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amaro, Dylan J             9 NDAC-MR              1:41.33    1:34.49        
                  44.74     1:34.49 (49.75)                                        
  2 Saunders, Brady T         10 HAWK-AD              1:38.55    1:38.21        
                  46.79     1:38.21 (51.42)                                        
  3 Herbert, Owain G          10 NDAC-MR                   NT    1:43.87        
                  49.83     1:43.87 (54.04)                                        
  4 Numssen, Anthony O         9 NDAC-MR              1:51.76    1:49.19        
                  50.49     1:49.19 (58.70)                                        
  5 Espinal, Rey A            10 Barracudas-MR        1:55.30    1:54.54        
                  54.02   1:54.54 (1:00.52)                                        
  6 Taranto, John T           10 Barracudas-MR        1:54.86    1:56.11        
                  54.14   1:56.11 (1:01.97)                                        
  7 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR    1:52.79    1:58.10        
                  56.00   1:58.10 (1:02.10)                                        
  8 Albanese, Luke W           9 Barracudas-MR        2:22.00    1:59.26        
                  55.40   1:59.26 (1:03.86)                                        
  9 Herbert, Theodore J       10 NDAC-MR                   NT    1:59.27        
                  56.31   1:59.27 (1:02.96)                                        
 10 Schweppe, Otto W          10 NDAC-MR                   NT    1:59.62        
                  55.87   1:59.62 (1:03.75)                                        
 11 Daniels, Luke W            9 NDAC-MR                   NT    2:01.14        
                  56.04   2:01.14 (1:05.10)                                        
 12 Burger, Nathan L           9 NDAC-MR                   NT    2:04.57        
                  59.91   2:04.57 (1:04.66)                                        
 -- Leahy, Christopher J      10 VAC-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
                  52.40        DQ (1:02.08)                                        
 -- McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR    1:44.49         NS        
 -- Trafton, Colby L           9 Rivertown Rays-MR         NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   36.33   12/3/2011 Owen C Rowlands, WSSC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR      34.21      36.20        
  2 Garcia, Grant E           10 NDAC-MR                37.08      36.40        
  3 Kassian, Andrew            9 HAWK-AD                40.84      39.32        
  4 Dickman, Kellen           10 VAC-MR                 40.10      39.93        
  5 Hackmeyer, Kieran M        9 NDAC-MR                38.45      40.79        
  6 Saunders, Brady T         10 HAWK-AD                41.59      43.62        
  7 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR      43.79      43.64        
  8 Daniels, Luke W            9 NDAC-MR                52.57      44.50        
  9 Donaldson, AJ E            9 Barracudas-MR          45.97      44.80        
 10 Schweppe, Otto W          10 NDAC-MR                52.18      44.89        
 11 Espinal, Rey A            10 Barracudas-MR          45.36      46.57        
 12 Herbert, Owain G          10 NDAC-MR                   NT      46.69        
 13 Herbert, Theodore J       10 NDAC-MR                44.81      50.40        
 14 Elmassalemah, Iad K       10 NDAC-MR                54.80      53.62        
 15 Albanese, Luke W           9 Barracudas-MR          55.34      55.72        
 16 Taranto, John T           10 Barracudas-MR          57.36      56.28        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:15.29   12/4/2011 Kyle A Staubi, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kassian, Andrew            9 HAWK-AD              1:35.85    1:29.07        
                  41.56     1:29.07 (47.51)                                        
  2 Dickman, Kellen           10 VAC-MR                    NT    1:30.39        
                  40.98     1:30.39 (49.41)                                        
  3 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR    1:41.23    1:37.05        
                  45.05     1:37.05 (52.00)                                        
  4 Saunders, Brady T         10 HAWK-AD              1:37.17    1:39.03        
                  46.49     1:39.03 (52.54)                                        
  5 Espinal, Rey A            10 Barracudas-MR        1:50.00    1:55.25        
                  50.31   1:55.25 (1:04.94)                                        
 -- Hackmeyer, Kieran M        9 NDAC-MR              1:35.11         DQ        
      Arms underwater recovery
                  46.86        DQ (1:07.60)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.74   12/4/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         G Stickle, M Mialma, A Liu, K Staubi              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:13.12    2:27.06        
     1) Numssen, Anthony O 9            2) Herbert, Owain G 10            
     3) Amaro, Dylan J 9                4) Hackmeyer, Kieran M 9          
                  37.19     1:15.46 (38.27)     1:49.76 (34.30)     2:27.06 (37.30)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    2:33.34        
     1) Herbert, Theodore J 10          2) Burger, Nathan L 9             
     3) Schweppe, Otto W 10             4) Daniels, Luke W 9              
                  49.35     1:16.92 (27.57)     1:56.04 (39.12)     2:33.34 (37.30)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:28.28   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         K Staubi, M Mialma, A Liu, G Stickle              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:28.28    2:36.30        
     1) Garcia, Grant E 10              2) Amaro, Dylan J 9               
     3) Hackmeyer, Kieran M 9           4) Numssen, Anthony O 9           
                  36.80     1:19.13 (42.33)     2:02.10 (42.97)     2:36.30 (34.20)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    3:00.63        
     1) Burger, Nathan L 9              2) Herbert, Theodore J 10         
     3) Herbert, Owain G 10             4) Elmassalemah, Iad K 10         
                  45.78     1:30.27 (44.49)     2:18.11 (47.84)     3:00.63 (42.52)
  3 YMCA of Middletown Barracudas-MR  'A'             3:03.36    3:05.98        
     1) Taranto, John T 10              2) Donaldson, AJ E 9              
     3) Espinal, Rey A 10               4) Albanese, Luke W 9             
                  51.27     1:41.54 (50.27)     2:28.50 (46.96)     3:05.98 (37.48)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:47.27   12/3/2011 Aidan J McGovern, COND                     
                2:27.99  10&U ZQ
                2:31.99  10&U JO
                2:49.59  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saunders, Brady T         10 HAWK-AD              2:31.11    2:38.81 SILV   
                  35.79     1:17.19 (41.40)     1:57.78 (40.59)     2:38.81 (41.03)
  2 Kassian, Andrew            9 HAWK-AD              3:37.55    2:40.09 SILV   
                  35.20     1:16.44 (41.24)     1:59.25 (42.81)     2:40.09 (40.84)
  3 Dickman, Kellen           10 VAC-MR               2:47.75    2:51.60        
                  37.51     1:22.79 (45.28)     2:08.47 (45.68)     2:51.60 (43.13)
  4 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR    2:54.40    3:01.17        
                  39.49     1:26.00 (46.51)     2:15.14 (49.14)     3:01.17 (46.03)
  5 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR    3:01.96    3:08.82        
                  38.97     1:28.02 (49.05)     2:19.98 (51.96)     3:08.82 (48.84)
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   3:00.53   12/4/2011 Owen C Rowlands, WSSC -MR                  
                2:45.99  10&U ZQ
                2:51.99  10&U JO
                3:13.99  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kassian, Andrew            9 HAWK-AD              3:54.86    2:56.07 SILV   
                  40.19     1:24.03 (43.84)     2:15.08 (51.05)     2:56.07 (40.99)
  2 Saunders, Brady T         10 HAWK-AD              2:59.56    3:09.00 SILV   
                  46.06     1:33.48 (47.42)     2:28.30 (54.82)     3:09.00 (40.70)
  3 Dickman, Kellen           10 VAC-MR                    NT    3:12.95 SILV   
                  38.14     1:27.90 (49.76)   2:29.03 (1:01.13)     3:12.95 (43.92)
  4 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR    3:15.14    3:18.21        
                  43.86     1:33.68 (49.82)   2:34.29 (1:00.61)     3:18.21 (43.92)
  5 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR    3:31.45    3:33.88        
                  49.05     1:44.42 (55.37)   2:48.97 (1:04.55)     3:33.88 (44.91)
 -- Moore, Grant M             8 Barracudas-MR        4:00.00         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  55.20     1:53.45 (58.25)   2:58.40 (1:04.95)          DQ (52.37)
 -- McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR    2:51.14         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   27.19   12/3/2011 Nicholas Catania, WSSC -MR                   
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Samuel A        12 HAWK-AD                27.18      27.14 ZQ     
  2 Murphy, Patrick D         12 HAWK-AD                28.10      27.51 ZQ     
  3 Roberts, Luke P           11 VAC-MR                 39.94      28.81 SILV   
  4 Rendon, David             12 NDAC-MR                27.50      28.84 SILV   
  5 Albanese, Blake C         12 Barracudas-MR          29.44      29.21 SILV   
  6 Hackmeyer, Aidan R        12 NDAC-MR                30.70      30.56 SILV   
  7 Pece, Logan A             12 HAWK-AD                31.87      31.47 SILV   
  8 Demis, Alex J             11 HAWK-AD                30.98      32.26        
  9 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR      33.17      33.09        
 10 LaBorde, Mark S           11 HAWK-AD                34.43      33.71        
 11 Hahn, Benjamin R          11 Rivertown Rays-MR      32.60      33.79        
 12 Zupko, Sean P             11 VAC-MR                 34.54      34.81        
 13 Suh, Jon Y                11 Rivertown Rays-MR      33.95      34.87        
 14 Katz, David               12 Rivertown Rays-MR      35.41      35.78        
 15 Boder, Jared              11 Rivertown Rays-MR      37.28      36.17        
 16 Safaryan, Levon A         11 NDAC-MR                39.09      37.98        
 17 Barros, Donovan M         11 NDAC-MR                42.41      46.45        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:00.23   12/4/2011 John D Wadsworth, Marlins                  
                  59.59  ZQ
                1:01.59  JO
                1:09.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campolong, Hayden F       12 NDAC-MR                58.81      57.58 ZQ     
                  27.59       57.58 (29.99)                                        
  2 Marshall, Samuel A        12 HAWK-AD                59.81      59.62 JO     
                  28.89       59.62 (30.73)                                        
  3 Murphy, Patrick D         12 HAWK-AD              1:02.08    1:02.85 SILV   
                  29.87     1:02.85 (32.98)                                        
  4 Rendon, David             12 NDAC-MR              1:04.73    1:06.20 SILV   
                  31.50     1:06.20 (34.70)                                        
  5 Hackmeyer, Aidan R        12 NDAC-MR              1:07.05    1:07.30 SILV   
                  32.17     1:07.30 (35.13)                                        
  6 Albanese, Blake C         12 Barracudas-MR        1:06.05    1:07.32 SILV   
                  32.06     1:07.32 (35.26)                                        
  7 Sanchez, Ryan O           12 VAC-MR               1:09.20    1:08.21 SILV   
                  32.93     1:08.21 (35.28)                                        
  8 Knuschke, Connor C        12 NDAC-MR              1:08.23    1:09.38 SILV   
                  33.59     1:09.38 (35.79)                                        
  9 Demis, Alex J             11 HAWK-AD              1:09.53    1:09.94        
                  33.42     1:09.94 (36.52)                                        
 10 Speare, Ryan A            12 NDAC-MR              1:08.40    1:11.12        
                  32.65     1:11.12 (38.47)                                        
 11 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    1:14.03    1:11.20        
                  32.84     1:11.20 (38.36)                                        
 12 Pece, Logan A             12 HAWK-AD              1:09.45    1:12.10        
                  34.02     1:12.10 (38.08)                                        
 13 Hally, Seamus             11 NDAC-MR              1:11.75    1:12.46        
                  35.16     1:12.46 (37.30)                                        
 14 Hahn, Benjamin R          11 Rivertown Rays-MR    1:11.36    1:13.15        
                  34.42     1:13.15 (38.73)                                        
 15 Patierno, Joey G          11 NDAC-MR              1:11.67    1:13.89        
                  34.15     1:13.89 (39.74)                                        
 16 Corbelli, Albert J        12 VAC-MR               1:18.34    1:15.10        
                  34.86     1:15.10 (40.24)                                        
 17 Zupko, Sean P             11 VAC-MR               1:13.75    1:15.90        
                  35.97     1:15.90 (39.93)                                        
 18 Darrell, Mikey A          12 Barracudas-MR        1:20.15    1:16.56        
                  36.02     1:16.56 (40.54)                                        
 19 Sackett, Charlie          11 HAWK-AD                   NT    1:36.78        
                  46.23     1:36.78 (50.55)                                        
 -- Suh, Jon Y                11 Rivertown Rays-MR    1:18.25         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   2:13.38   12/3/2011 Shane P Treanor, Marlins                   
                2:11.69  11-12 ZQ
                2:14.99  11-12 JO
                2:28.89  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Samuel A        12 HAWK-AD              2:15.80    2:10.04 ZQ     
                  30.12     1:03.45 (33.33)     1:36.66 (33.21)     2:10.04 (33.38)
  2 Campolong, Hayden F       12 NDAC-MR              2:14.45    2:14.71 JO     
                  30.73     1:03.63 (32.90)     1:37.96 (34.33)     2:14.71 (36.75)
  3 Murphy, Patrick D         12 HAWK-AD              2:38.98    2:22.31 SILV   
                  31.36     1:06.40 (35.04)     1:45.03 (38.63)     2:22.31 (37.28)
  4 Rendon, David             12 NDAC-MR              2:36.08    2:28.22 SILV   
                  32.46     1:09.86 (37.40)     1:50.77 (40.91)     2:28.22 (37.45)
  5 Albanese, Blake C         12 Barracudas-MR        2:32.66    2:28.95        
                  32.28     1:10.62 (38.34)     1:51.13 (40.51)     2:28.95 (37.82)
  6 Knuschke, Connor C        12 NDAC-MR              2:26.94    2:29.58        
                  35.35     1:13.49 (38.14)     1:51.98 (38.49)     2:29.58 (37.60)
  7 McPhee, Tommy             11 Rivertown Rays-MR    2:28.48    2:34.22        
                  33.72     1:14.30 (40.58)     1:55.61 (41.31)     2:34.22 (38.61)
  8 Hally, Seamus             11 NDAC-MR              2:45.11    2:37.15        
                  35.25     1:14.39 (39.14)     1:55.49 (41.10)     2:37.15 (41.66)
  9 Patierno, Joey G          11 NDAC-MR              3:08.82    2:39.49        
                  38.34     1:19.76 (41.42)     2:03.14 (43.38)     2:39.49 (36.35)
 10 Hahn, Benjamin R          11 Rivertown Rays-MR    2:37.05    2:40.11        
                  34.92     1:15.94 (41.02)     1:58.73 (42.79)     2:40.11 (41.38)
 11 Demis, Alex J             11 HAWK-AD              2:37.55    2:41.24        
                  34.58     1:16.04 (41.46)     1:59.80 (43.76)     2:41.24 (41.44)
 12 Zupko, Sean P             11 VAC-MR                    NT    2:42.51        
                  37.62     1:18.50 (40.88)     2:01.94 (43.44)     2:42.51 (40.57)
 13 LaBorde, Mark S           11 HAWK-AD                   NT    2:43.25        
                  36.35     1:17.81 (41.46)     2:01.16 (43.35)     2:43.25 (42.09)
 14 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    2:44.24    2:49.52        
                  37.17     1:21.86 (44.69)     2:07.19 (45.33)     2:49.52 (42.33)
 -- Speare, Ryan A            12 NDAC-MR              2:49.92         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   32.13   12/3/2011 Nicholas Catania, WSSC -MR                   
                32.49  ZQ
                32.99  JO
                41.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Patrick D         12 HAWK-AD                32.43      30.96 ZQ     
  2 Marshall, Samuel A        12 HAWK-AD                32.35      31.73 ZQ     
  3 Campolong, Hayden F       12 NDAC-MR                34.00      33.36 SILV   
  4 McPhee, Tommy             11 Rivertown Rays-MR      34.40      36.12 SILV   
  5 Hackmeyer, Aidan R        12 NDAC-MR                38.32      36.26 SILV   
  6 Pece, Logan A             12 HAWK-AD                35.80      36.97 SILV   
  7 LaBorde, Mark S           11 HAWK-AD                39.70      39.28 SILV   
  8 Demis, Alex J             11 HAWK-AD                37.43      39.29 SILV   
  9 Hally, Seamus             11 NDAC-MR                37.07      39.82 SILV   
 10 Patierno, Joey G          11 NDAC-MR                36.67      39.92 SILV   
 11 Speare, Ryan A            12 NDAC-MR                39.75      40.19 SILV   
 12 Suh, Jon Y                11 Rivertown Rays-MR      40.97      41.02 SILV   
 13 Zupko, Sean P             11 VAC-MR                 38.60      41.03 SILV   
 14 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR      41.32      41.19 SILV   
 15 Katz, David               12 Rivertown Rays-MR      40.15      44.15        
 16 Boder, Jared              11 Rivertown Rays-MR      41.11      44.18        
 17 Safaryan, Levon A         11 NDAC-MR                49.32      47.59        
 18 Barros, Donovan M         11 NDAC-MR                54.78      53.16        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:10.35   12/5/2010 Danny Papes, SMC-MR                        
                1:08.79  ZQ
                1:10.69  JO
                1:23.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Patrick D         12 HAWK-AD              1:11.03    1:09.99 JO     
                  33.38     1:09.99 (36.61)                                        
  2 Campolong, Hayden F       12 NDAC-MR              1:13.76    1:13.48 SILV   
                  36.68     1:13.48 (36.80)                                        
  3 Sanchez, Ryan O           12 VAC-MR                    NT    1:14.11 SILV   
                  36.13     1:14.11 (37.98)                                        
  4 Knuschke, Connor C        12 NDAC-MR              1:13.89    1:14.40 SILV   
                  36.70     1:14.40 (37.70)                                        
  5 Hackmeyer, Aidan R        12 NDAC-MR              1:20.33    1:17.76 SILV   
                  37.28     1:17.76 (40.48)                                        
  6 Demis, Alex J             11 HAWK-AD              1:21.73    1:22.40 SILV   
                  40.13     1:22.40 (42.27)                                        
  7 Zupko, Sean P             11 VAC-MR               1:32.69    1:26.43        
                  41.93     1:26.43 (44.50)                                        
  8 LaBorde, Mark S           11 HAWK-AD              1:27.53    1:26.55        
                  42.54     1:26.55 (44.01)                                        
  9 Suh, Jon Y                11 Rivertown Rays-MR    3:00.00    1:29.13        
 10 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    1:29.15    1:30.09        
                  43.30     1:30.09 (46.79)                                        
 11 Corbelli, Albert J        12 VAC-MR               1:32.90    1:30.11        
 12 Darrell, Mikey A          12 Barracudas-MR        1:38.46    1:34.94        
                  45.26     1:34.94 (49.68)                                        
 13 Sackett, Charlie          11 HAWK-AD                   NT    1:43.58        
                  50.18     1:43.58 (53.40)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   33.86   12/4/2011 John D Wadsworth, Marlins                    
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Samuel A        12 HAWK-AD                34.79      35.59 ZQ     
  2 Sanchez, Ryan O           12 VAC-MR                 36.69      35.67 ZQ     
  3 Hally, Seamus             11 NDAC-MR                37.12      38.08 SILV   
  4 Albanese, Blake C         12 Barracudas-MR          38.54      39.56 SILV   
  5 Pece, Logan A             12 HAWK-AD                40.12      40.48 SILV   
  6 Patierno, Joey G          11 NDAC-MR                40.06      40.69 SILV   
  7 Speare, Ryan A            12 NDAC-MR                41.21      41.21 SILV   
  8 Knuschke, Connor C        12 NDAC-MR                41.91      41.82 SILV   
  9 Hahn, Benjamin R          11 Rivertown Rays-MR      43.06      42.77 SILV   
 10 Demis, Alex J             11 HAWK-AD                44.26      44.15        
 11 Suh, Jon Y                11 Rivertown Rays-MR      43.10      44.30        
 12 Darrell, Mikey A          12 Barracudas-MR          44.03      45.09        
 13 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR      49.84      48.11        
 14 Corbelli, Albert J        12 VAC-MR                    NT      55.19        
 15 LaBorde, Mark S           11 HAWK-AD              1:12.26      55.68        
 16 Sackett, Charlie          11 HAWK-AD                   NT      55.93        
 17 Roberts, Luke P           11 VAC-MR                 55.95      56.24        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:13.77   12/3/2011 Shane P Treanor, Marlins                   
                1:20.99  ZQ
                1:21.59  JO
                1:29.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Samuel A        12 HAWK-AD              1:16.67    1:18.41 ZQ     
                  37.29     1:18.41 (41.12)                                        
  2 Hally, Seamus             11 NDAC-MR              1:23.30    1:21.71 SILV   
                  38.53     1:21.71 (43.18)                                        
  3 Campolong, Hayden F       12 NDAC-MR              1:22.53    1:21.98 SILV   
                  39.40     1:21.98 (42.58)                                        
  4 Albanese, Blake C         12 Barracudas-MR        1:24.45    1:26.71 SILV   
                  41.19     1:26.71 (45.52)                                        
  5 Pece, Logan A             12 HAWK-AD              1:27.05    1:30.13        
                  43.16     1:30.13 (46.97)                                        
  6 Patierno, Joey G          11 NDAC-MR              1:28.59    1:31.06        
                  42.99     1:31.06 (48.07)                                        
  7 Knuschke, Connor C        12 NDAC-MR              1:32.63    1:34.03        
                  44.97     1:34.03 (49.06)                                        
  8 Speare, Ryan A            12 NDAC-MR              1:41.40    1:36.24        
                  43.44     1:36.24 (52.80)                                        
  9 Hahn, Benjamin R          11 Rivertown Rays-MR    1:34.16    1:36.99        
                  45.57     1:36.99 (51.42)                                        
 10 Demis, Alex J             11 HAWK-AD              1:39.86    1:37.91        
                  46.77     1:37.91 (51.14)                                        
 11 Suh, Jon Y                11 Rivertown Rays-MR    1:41.54    1:38.11        
                  46.94     1:38.11 (51.17)                                        
 12 Boder, Jared              11 Rivertown Rays-MR    1:48.20    1:50.36        
                  53.68     1:50.36 (56.68)                                        
 13 Barros, Donovan M         11 NDAC-MR                   NT    2:02.64        
                  57.62   2:02.64 (1:05.02)                                        
 14 LaBorde, Mark S           11 HAWK-AD                   NT    2:06.47        
                1:01.85   2:06.47 (1:04.62)                                        
 15 Safaryan, Levon A         11 NDAC-MR              2:42.19    2:29.48        
                1:06.98   2:29.48 (1:22.50)                                        
 -- McPhee, Tommy             11 Rivertown Rays-MR    1:38.00         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   30.13   12/4/2011 Nicholas Catania, WSSC -MR                   
                30.59  ZQ
                31.09  JO
                38.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David             12 NDAC-MR                30.18      30.60 JO     
  2 Campolong, Hayden F       12 NDAC-MR                34.44      31.10 SILV   
  3 Marshall, Samuel A        12 HAWK-AD                31.45      31.30 SILV   
  4 Albanese, Blake C         12 Barracudas-MR          31.40      32.26 SILV   
  5 Hackmeyer, Aidan R        12 NDAC-MR                34.32      33.86 SILV   
  6 Murphy, Patrick D         12 HAWK-AD                32.56      34.20 SILV   
  7 Patierno, Joey G          11 NDAC-MR                36.54      36.45 SILV   
  8 Demis, Alex J             11 HAWK-AD                35.28      36.61 SILV   
  9 LaBorde, Mark S           11 HAWK-AD                36.66      37.09 SILV   
 10 Hally, Seamus             11 NDAC-MR                39.97      37.71 SILV   
 11 Pece, Logan A             12 HAWK-AD                37.84      37.88 SILV   
 12 Speare, Ryan A            12 NDAC-MR                34.93      39.23        
 13 Hahn, Benjamin R          11 Rivertown Rays-MR      42.40      40.65        
 14 Darrell, Mikey A          12 Barracudas-MR          46.19      47.16        
 -- Sackett, Charlie          11 HAWK-AD                   NT         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   1:08.10   12/3/2011 Nicholas Catania, WSSC -MR                 
                1:09.49  ZQ
                1:12.59  JO
                1:26.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David             12 NDAC-MR              1:15.73    1:14.62 SILV   
                  33.57     1:14.62 (41.05)                                        
  2 Albanese, Blake C         12 Barracudas-MR        1:14.89    1:16.56 SILV   
                  35.04     1:16.56 (41.52)                                        
  3 Hackmeyer, Aidan R        12 NDAC-MR              1:18.42    1:18.01 SILV   
                  36.25     1:18.01 (41.76)                                        
  4 Murphy, Patrick D         12 HAWK-AD              1:18.25    1:18.65 SILV   
                  34.89     1:18.65 (43.76)                                        
  5 Katz, David               12 Rivertown Rays-MR    2:25.00    1:34.86        
                  41.36     1:34.86 (53.50)                                        
  6 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    1:33.79    1:35.06        
                  43.19     1:35.06 (51.87)                                        
  7 McPhee, Tommy             11 Rivertown Rays-MR    1:30.94    1:36.39        
                  46.34     1:36.39 (50.05)                                        
  8 Hahn, Benjamin R          11 Rivertown Rays-MR    1:37.56    1:36.89        
                  43.98     1:36.89 (52.91)                                        
  9 Boder, Jared              11 Rivertown Rays-MR    1:48.96    1:41.38        
                  48.04     1:41.38 (53.34)                                        
 -- Suh, Jon Y                11 Rivertown Rays-MR    1:45.00         DQ        
      Alternating Kick
                  48.60        DQ (1:00.26)                                        
 -- Knuschke, Connor C        12 NDAC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
                  41.11          DQ (56.13)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:25.89   12/4/2011 John D Wadsworth, Marlins                  
                2:28.59  11-12 ZQ
                2:30.49  11-12 JO
                2:55.09  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Samuel A        12 HAWK-AD              2:27.06    2:26.96 ZQ     
                  32.65     1:09.94 (37.29)     1:53.07 (43.13)     2:26.96 (33.89)
  2 Rendon, David             12 NDAC-MR              2:34.43    2:40.13 SILV   
                  31.99     1:13.52 (41.53)     2:01.45 (47.93)     2:40.13 (38.68)
  3 Murphy, Patrick D         12 HAWK-AD              2:38.29    2:44.54 SILV   
                  35.69     1:16.31 (40.62)     2:08.59 (52.28)     2:44.54 (35.95)
  4 Albanese, Blake C         12 Barracudas-MR        2:48.51    2:46.05 SILV   
                  36.31     1:19.56 (43.25)     2:09.14 (49.58)     2:46.05 (36.91)
  5 Hahn, Benjamin R          11 Rivertown Rays-MR    2:55.14    2:59.67        
                  41.18     1:23.93 (42.75)     2:17.69 (53.76)     2:59.67 (41.98)
  6 LaBorde, Mark S           11 HAWK-AD                   NT    3:11.19        
                  38.90     1:23.32 (44.42)   2:33.38 (1:10.06)     3:11.19 (37.81)
  7 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    3:11.42    3:11.31        
                  41.99     1:30.14 (48.15)   2:31.94 (1:01.80)     3:11.31 (39.37)
  8 Suh, Jon Y                11 Rivertown Rays-MR    4:00.00    3:21.07        
                  47.85     1:36.01 (48.16)     2:35.98 (59.97)     3:21.07 (45.09)
 -- Pece, Logan A             12 HAWK-AD              2:54.69         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:00.51   12/4/2011 WASHINGTONVILLE SEAHAWKS                   
                         J Dwyer, D QUINONES JR., J Palmer, N Catania      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:55.38    1:53.52        
     1) Rendon, David 12                2) Speare, Ryan A 12              
     3) Hackmeyer, Aidan R 12           4) Campolong, Hayden F 12         
                  27.93       57.65 (29.72)     1:27.85 (30.20)     1:53.52 (25.67)
  2 Hawks-AD  'A'                                     2:06.97    1:58.01        
     1) Murphy, Patrick D 12            2) Demis, Alex J 11               
     3) Pece, Logan A 12                4) Marshall, Samuel A 12          
                  27.60       58.65 (31.05)     1:29.77 (31.12)     1:58.01 (28.24)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.26   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         E Econopouly, T Dykas, J Rawl, N Britt            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:11.85    2:10.81        
     1) Rendon, David 12                2) Hally, Seamus 11               
     3) Campolong, Hayden F 12          4) Speare, Ryan A 12              
                  32.76     1:10.66 (37.90)     1:40.89 (30.23)     2:10.81 (29.92)
  2 Hawks-AD  'A'                                     2:09.15    2:16.95        
     1) Pece, Logan A 12                2) Marshall, Samuel A 12          
     3) Murphy, Patrick D 12            4) Demis, Alex J 11               
                  37.26     1:13.45 (36.19)     1:45.69 (32.24)     2:16.95 (31.26)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    2:33.28        
     1) Knuschke, Connor C 12           2) Patierno, Joey G 11            
     3) Hackmeyer, Aidan R 12           4) Barros, Donovan M 11           
                  35.28     1:15.99 (40.71)     1:49.64 (33.65)     2:33.28 (43.64)
  4 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                   2:36.54    2:36.61        
     1) Boder, Jared 11                 2) Suh, Jon Y 11                  
     3) Macaluso, Steven M 11           4) Hahn, Benjamin R 11            
                  42.69     1:24.20 (41.51)     2:03.54 (39.34)     2:36.61 (33.07)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:43.45   12/4/2011 Condors                                    
                         Fullerton, Martinez, Pallatta, Kishinevskiy       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:36.85    1:43.73        
     1) Izzo, Patrick M 14              2) Liu, Alex J 13                 
     3) Cimorelli, Jack D 13            4) Staubi, Kyle A 13              
                  26.18       53.00 (26.82)     1:17.71 (24.71)     1:43.73 (26.02)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:56.83   12/3/2011 Condors                                    
                         W Fullerton, E Kantar, M Kishinevskiy, J Martinez 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:54.07    1:57.07        
     1) Liu, Alex J 13                  2) Cimorelli, Jack D 13           
     3) Izzo, Patrick M 14              4) Swift, Daniel J 13             
                  30.81     1:01.24 (30.43)     1:30.29 (29.05)     1:57.07 (26.78)
  2 YMCA of Middletown Barracudas-MR  'A'             2:35.14    2:27.31        
     1) Roman, Marcus A 13              2) DiPardo, Nick J 13             
     3) Cosme, Bren J 13                4) Figueroa, Adrian M 14          
                  34.05     1:23.91 (49.86)     2:03.80 (39.89)     2:27.31 (23.51)
 -- Hawks-AD  'A'                                     1:57.24         NS        
 
Boys 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   23.47   12/4/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                    
                24.69  14&U ZQ
                24.99  14&U JO
                26.79  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Michael J            14 NDAC-MR                23.38      22.99 ZQ     
  2 Cimorelli, Jack D         13 NDAC-MR                24.90      26.22 SILV   
  3 Catania, Chad D           14 HAWK-AD                27.52      26.37 SILV   
  4 Izzo, Patrick M           14 NDAC-MR                26.85      27.03        
  5 Trzewik-Quinn, Tadeusz K  13 HAWK-AD                27.21      27.05        
  6 Liu, Alex J               13 NDAC-MR                27.38      27.55        
  7 Figueroa, Adrian M        14 Barracudas-MR          29.60      27.89        
  8 Swift, Daniel J           13 NDAC-MR                   NT      27.92        
  9 Cosme, Bren J             13 Barracudas-MR          28.19      28.81        
 10 Roman, Marcus A           13 Barracudas-MR          28.45      28.96        
 11 Burger, Daniel E          13 NDAC-MR                29.59      29.25        
 12 Sanchez, Ryan O           12 VAC-MR                    NT      30.45        
 13 Rodezno, Matthew M        14 HAWK-AD                31.18      31.99        
 14 Nazari, Dylan C           13 VAC-MR                 34.92      34.89        
 15 DiPardo, Nick J           13 Barracudas-MR          37.39      39.22        
 
Boys 14 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   50.74   12/5/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                    
                53.99  14&U JO
                53.99  14&U ZQ
                59.59  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Michael J            14 NDAC-MR                51.96      50.75 JO     
                  24.48       50.75 (26.27)                                        
  2 Staubi, Kyle A            13 NDAC-MR                55.90      57.92 SILV   
                  27.53       57.92 (30.39)                                        
  3 Catania, Chad D           14 HAWK-AD                59.67      58.23 SILV   
                  27.94       58.23 (30.29)                                        
  4 Cimorelli, Jack D         13 NDAC-MR                56.98      58.35 SILV   
                  27.47       58.35 (30.88)                                        
  5 Geisler, Sean M           14 HAWK-AD              1:06.24    1:01.91        
                  30.10     1:01.91 (31.81)                                        
  6 Izzo, Patrick M           14 NDAC-MR                57.79    1:02.19        
                  29.10     1:02.19 (33.09)                                        
  7 Cosme, Bren J             13 Barracudas-MR        1:09.10    1:03.07        
                  30.02     1:03.07 (33.05)                                        
  8 Swift, Daniel J           13 NDAC-MR              1:05.01    1:03.34        
                  29.79     1:03.34 (33.55)                                        
  9 Burger, Daniel E          13 NDAC-MR              1:04.49    1:05.49        
                  31.05     1:05.49 (34.44)                                        
 10 Rodezno, Matthew M        14 HAWK-AD              1:13.34    1:13.86        
                  35.00     1:13.86 (38.86)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:53.60   12/4/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                  
                1:58.49  14&U JO
                1:58.49  14&U ZQ
                2:18.09  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Michael J            14 NDAC-MR              1:56.91    1:53.84 JO     
                  25.43       53.76 (28.33)     1:23.79 (30.03)     1:53.84 (30.05)
  2 Catania, Chad D           14 HAWK-AD              2:09.52    2:08.04 SILV   
                  28.28     1:01.83 (33.55)     1:35.98 (34.15)     2:08.04 (32.06)
  3 Trzewik-Quinn, Tadeusz K  13 HAWK-AD              2:10.94    2:08.79 SILV   
                  29.92     1:03.36 (33.44)     1:36.80 (33.44)     2:08.79 (31.99)
  4 Cimorelli, Jack D         13 NDAC-MR              2:12.29    2:11.77 SILV   
                  29.45     1:03.27 (33.82)     1:38.52 (35.25)     2:11.77 (33.25)
  5 Izzo, Patrick M           14 NDAC-MR              2:12.35    2:16.72 SILV   
                  30.03     1:04.49 (34.46)     1:40.87 (36.38)     2:16.72 (35.85)
  6 Figueroa, Adrian M        14 Barracudas-MR        2:25.68    2:19.95        
                  30.49     1:05.55 (35.06)     1:42.51 (36.96)     2:19.95 (37.44)
  7 Roman, Marcus A           13 Barracudas-MR        2:14.00    2:21.81        
                  32.61     1:07.96 (35.35)     1:45.35 (37.39)     2:21.81 (36.46)
  8 Cosme, Bren J             13 Barracudas-MR        2:24.54    2:25.30        
                  33.31     1:08.70 (35.39)     1:47.51 (38.81)     2:25.30 (37.79)
  9 Swift, Daniel J           13 NDAC-MR                   NT    2:30.49        
                  33.07     1:11.67 (38.60)     1:52.28 (40.61)     2:30.49 (38.21)
 10 Rodezno, Matthew M        14 HAWK-AD              2:40.30    2:42.26        
                  34.56     1:16.00 (41.44)     2:01.50 (45.50)     2:42.26 (40.76)
 11 DiPardo, Nick J           13 Barracudas-MR        3:00.00    3:12.43        
                  44.30     1:33.89 (49.59)   3:13.42 (1:39.53)         3:12.43 ( )
 
Boys 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   59.47   12/5/2010 Travis C Blank, NDAC-MR                      
              1:02.49  14&U JO
              1:02.49  14&U ZQ
              1:16.49  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Michael J            14 NDAC-MR                58.74      58.84 JO     
                  28.50       58.84 (30.34)                                        
  2 Staubi, Kyle A            13 NDAC-MR                59.90    1:02.18 JO     
                  30.34     1:02.18 (31.84)                                        
  3 Catania, Chad D           14 HAWK-AD              1:03.79    1:03.05 SILV   
                  31.12     1:03.05 (31.93)                                        
  4 Liu, Alex J               13 NDAC-MR              1:07.33    1:05.15 SILV   
                  32.26     1:05.15 (32.89)                                        
  5 Trzewik-Quinn, Tadeusz K  13 HAWK-AD              1:07.84    1:05.67 SILV   
                  31.68     1:05.67 (33.99)                                        
  6 Swift, Daniel J           13 NDAC-MR              1:18.86    1:15.72 SILV   
                  36.84     1:15.72 (38.88)                                        
  7 Cosme, Bren J             13 Barracudas-MR        1:33.88    1:20.77        
                  39.31     1:20.77 (41.46)                                        
  8 Burger, Daniel E          13 NDAC-MR              1:21.27    1:21.32        
                  38.73     1:21.32 (42.59)                                        
  9 Rodezno, Matthew M        14 HAWK-AD              1:25.81    1:24.86        
                  40.55     1:24.86 (44.31)                                        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.11   12/4/2010 Travis C Blank, NDAC-MR                    
                2:15.29  14&U JO
                2:15.29  14&U ZQ
                2:35.49  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               13 NDAC-MR              2:20.43    2:20.40 SILV   
                  33.94     1:08.91 (34.97)     1:45.28 (36.37)     2:20.40 (35.12)
  2 Trzewik-Quinn, Tadeusz K  13 HAWK-AD              2:23.98    2:23.42 SILV   
                  33.94     1:10.87 (36.93)     1:47.63 (36.76)     2:23.42 (35.79)
  3 Burger, Daniel E          13 NDAC-MR                   NT    2:50.68        
                  38.89     1:21.89 (43.00)     2:06.96 (45.07)     2:50.68 (43.72)
 
Boys 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:07.58   12/4/2010 Charles McAuley, SMC-MR                    
                1:10.99  14&U JO
                1:10.99  14&U ZQ
                1:21.49  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cimorelli, Jack D         13 NDAC-MR              1:11.08    1:10.47 JO     
                  32.76     1:10.47 (37.71)                                        
  2 Burger, Daniel E          13 NDAC-MR              1:16.48    1:17.58 SILV   
                  37.38     1:17.58 (40.20)                                        
  3 Catania, Chad D           14 HAWK-AD              1:16.80    1:17.90 SILV   
                  36.37     1:17.90 (41.53)                                        
  4 Izzo, Patrick M           14 NDAC-MR              1:17.94    1:19.49 SILV   
                  37.93     1:19.49 (41.56)                                        
  5 Sanchez, Ryan O           12 VAC-MR                    NT    1:23.68        
                  38.82     1:23.68 (44.86)                                        
  6 Figueroa, Adrian M        14 Barracudas-MR        1:23.10    1:24.81        
                  40.17     1:24.81 (44.64)                                        
  7 Rodezno, Matthew M        14 HAWK-AD              1:27.11    1:29.19        
                  41.47     1:29.19 (47.72)                                        
  8 Roman, Marcus A           13 Barracudas-MR        1:37.31    1:32.08        
                  41.81     1:32.08 (50.27)                                        
  9 Cosme, Bren J             13 Barracudas-MR        1:32.61    1:35.42        
                  45.37     1:35.42 (50.05)                                        
 10 Nazari, Dylan C           13 VAC-MR               1:40.25    1:38.72        
                  45.88     1:38.72 (52.84)                                        
 11 DiPardo, Nick J           13 Barracudas-MR        1:46.56    1:46.68        
                  50.51     1:46.68 (56.17)                                        
 -- Swift, Daniel J           13 NDAC-MR                   NT         NS        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:22.21   12/4/2011 Nicolas Winograd, Aqua Gems                
                2:35.19  14&U JO
                2:35.19  14&U ZQ
                2:53.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cimorelli, Jack D         13 NDAC-MR                   NT    2:38.43 SILV   
                  35.48     1:16.13 (40.65)     1:59.52 (43.39)     2:38.43 (38.91)
  2 Liu, Alex J               13 NDAC-MR              2:37.11    2:38.87 SILV   
                  35.95     1:15.97 (40.02)     1:57.25 (41.28)     2:38.87 (41.62)
  3 Catania, Chad D           14 HAWK-AD              2:45.00    2:46.27 SILV   
                  36.20     1:18.27 (42.07)     2:02.02 (43.75)     2:46.27 (44.25)
  4 Izzo, Patrick M           14 NDAC-MR              2:46.30    2:46.69 SILV   
                  37.43     1:19.20 (41.77)     2:03.40 (44.20)     2:46.69 (43.29)
  5 Burger, Daniel E          13 NDAC-MR              2:49.11    2:48.91 SILV   
                  37.68     1:21.27 (43.59)     2:06.48 (45.21)     2:48.91 (42.43)
  6 Trzewik-Quinn, Tadeusz K  13 HAWK-AD                   NT    2:50.69 SILV   
                  38.58     1:22.32 (43.74)     2:07.43 (45.11)     2:50.69 (43.26)
  7 Geisler, Sean M           14 HAWK-AD              2:50.88    2:51.90 SILV   
                  39.18     1:24.57 (45.39)     2:09.89 (45.32)     2:51.90 (42.01)
  8 Cosme, Bren J             13 Barracudas-MR        3:30.05    3:32.88        
                  46.80     1:40.86 (54.06)     2:36.38 (55.52)     3:32.88 (56.50)
 
Boys 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   59.08   12/4/2010 Christopher Alpay, MSC-MR                    
              1:01.19  14&U ZQ
              1:01.59  14&U JO
              1:11.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Michael J            14 NDAC-MR                58.85    1:02.47 SILV   
                  27.97     1:02.47 (34.50)                                        
  2 Liu, Alex J               13 NDAC-MR              1:05.83    1:03.67 SILV   
                  29.65     1:03.67 (34.02)                                        
  3 Trzewik-Quinn, Tadeusz K  13 HAWK-AD              1:05.63    1:06.32 SILV   
                  30.78     1:06.32 (35.54)                                        
  4 Catania, Chad D           14 HAWK-AD              1:13.98    1:15.24        
                  34.08     1:15.24 (41.16)                                        
  5 Roman, Marcus A           13 Barracudas-MR        1:17.41    1:18.21        
                  36.13     1:18.21 (42.08)                                        
  6 Cosme, Bren J             13 Barracudas-MR        1:23.18    1:26.23        
                  39.32     1:26.23 (46.91)                                        
 -- Figueroa, Adrian M        14 Barracudas-MR        1:16.34         NS        
 
Boys 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   2:08.91   12/4/2011 Trevor A Attile, MSC  -MR                  
                2:19.99  14&U JO
                2:19.99  14&U ZQ
                2:32.59  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            13 NDAC-MR              2:15.11    2:17.37 JO     
                  29.77     1:04.71 (34.94)     1:40.91 (36.20)     2:17.37 (36.46)
  2 Geisler, Sean M           14 HAWK-AD                   NT    2:39.85        
                  33.52     1:13.92 (40.40)     1:55.43 (41.51)     2:39.85 (44.42)
 
Boys 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   2:07.55   12/4/2011 Nicolas Winograd, Aqua Gems                
                2:13.99  14&U JO
                2:13.99  14&U ZQ
                2:32.99  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Michael J            14 NDAC-MR              2:12.87    2:10.28 JO     
                  27.51     1:01.24 (33.73)     1:40.67 (39.43)     2:10.28 (29.61)
  2 Catania, Chad D           14 HAWK-AD              2:27.37    2:19.66 SILV   
                  30.68     1:05.03 (34.35)     1:46.99 (41.96)     2:19.66 (32.67)
  3 Cimorelli, Jack D         13 NDAC-MR              2:21.02    2:24.79 SILV   
                  30.37     1:06.41 (36.04)     1:48.96 (42.55)     2:24.79 (35.83)
  4 Trzewik-Quinn, Tadeusz K  13 HAWK-AD              2:27.24    2:24.80 SILV   
                  30.73     1:05.81 (35.08)     1:49.99 (44.18)     2:24.80 (34.81)
  5 Izzo, Patrick M           14 NDAC-MR              2:25.90    2:28.96 SILV   
                  31.49     1:10.00 (38.51)     1:53.72 (43.72)     2:28.96 (35.24)
  6 Geisler, Sean M           14 HAWK-AD              2:33.74    2:32.69 SILV   
                  31.64     1:11.07 (39.43)     1:57.26 (46.19)     2:32.69 (35.43)
  7 Swift, Daniel J           13 NDAC-MR                   NT    2:44.87        
                  32.68     1:13.87 (41.19)     2:04.80 (50.93)     2:44.87 (40.07)
  8 Cosme, Bren J             13 Barracudas-MR        2:49.74    2:48.25        
                  38.31     1:21.43 (43.12)     2:13.59 (52.16)     2:48.25 (34.66)
  9 Rodezno, Matthew M        14 HAWK-AD              3:05.31    2:57.47        
                  39.36     1:24.12 (44.76)     2:15.59 (51.47)     2:57.47 (41.88)
 
Boys 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   4:40.88   12/4/2011 Trevor A Attile, MSC  -MR                  
                4:45.99  14&U JO
                4:45.99  14&U ZQ
                5:09.79  14&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Alex J               13 NDAC-MR              5:04.74    4:52.80 SILV   
                  31.43     1:06.71 (35.28)     1:44.66 (37.95)     2:21.55 (36.89)
        3:02.84 (41.29)     3:45.94 (43.10)     4:19.88 (33.94)     4:52.80 (32.92)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   21.40   12/3/2011 Julian A Mackrel, NDAC                       
                23.09  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boldrin, Evan M           17 VAC-MR                 22.71      23.22        
  2 Zock, Joshua L            15 VAC-MR                 23.65      23.50        
  3 Trzewik-Quinn, Seamus     15 HAWK-AD                23.47      23.70        
  4 Rawl, Daniel M            16 NDAC-MR                23.80      24.29        
  5 Gorman, Jack R            17 NDAC-MR                24.96      24.98        
  6 McGhee, Liam F            17 NDAC-MR                23.67      25.30        
  7 Mialma, Jonathan          17 NDAC-MR                24.05      25.43        
  8 Reznikov, Kevin K         15 HAWK-AD                26.93      27.15        
  9 Dykas, Trevor M           15 NDAC-MR                26.95      27.93        
 -- Econopouly, Elias M       15 NDAC-MR                25.00         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   48.75   12/4/2011 Julian A Mackrel, NDAC                       
                50.19  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael A          22 NDAC-MR                50.01      50.90        
                  25.02       50.90 (25.88)                                        
  2 Gorman, Jack R            17 NDAC-MR                51.70      53.62        
                  25.90       53.62 (27.72)                                        
  3 Rawl, Daniel M            16 NDAC-MR                51.65      54.31        
                  25.93       54.31 (28.38)                                        
  4 McGhee, Liam F            17 NDAC-MR                52.43      55.02        
                  26.70       55.02 (28.32)                                        
  5 Mialma, Jonathan          17 NDAC-MR                53.57      56.41        
                  26.91       56.41 (29.50)                                        
  6 Reinhardt, Hunter P       15 HAWK-AD                57.52      57.78        
                  28.64       57.78 (29.14)                                        
  7 Britt, Nathan             15 NDAC-MR                55.73      58.40        
                  27.68       58.40 (30.72)                                        
  7 Davila, Joshua            15 VAC-MR                 58.02      58.40        
                  28.64       58.40 (29.76)                                        
  9 Reznikov, Kevin K         15 HAWK-AD              1:01.19    1:00.64        
                  29.25     1:00.64 (31.39)                                        
 10 Berger, Richie M          17 HAWK-AD              1:03.22    1:01.31        
                  29.23     1:01.31 (32.08)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   1:47.43   12/4/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                  
                1:49.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       15 NDAC-MR              1:50.78    1:52.03        
                  26.56       55.60 (29.04)     1:24.15 (28.55)     1:52.03 (27.88)
  2 Boldrin, Evan M           17 VAC-MR               1:57.91    1:54.53        
                  26.46       56.23 (29.77)     1:26.51 (30.28)     1:54.53 (28.02)
  3 Gorman, Jack R            17 NDAC-MR              1:52.77    1:55.92        
                  26.51       55.95 (29.44)     1:25.75 (29.80)     1:55.92 (30.17)
  4 Burud, Michael A          22 NDAC-MR              1:53.00    1:56.28        
                  26.62       55.53 (28.91)     1:25.30 (29.77)     1:56.28 (30.98)
  5 Davila, Joshua            15 VAC-MR               2:03.56    2:05.10        
                  28.24       59.49 (31.25)     1:32.29 (32.80)     2:05.10 (32.81)
  6 Britt, Nathan             15 NDAC-MR              2:05.35    2:06.44        
                  29.00     1:02.29 (33.29)     1:35.29 (33.00)     2:06.44 (31.15)
  7 McGhee, Liam F            17 NDAC-MR              2:03.38    2:09.01        
                  29.83     1:02.63 (32.80)     1:36.84 (34.21)     2:09.01 (32.17)
  8 Reznikov, Kevin K         15 HAWK-AD              2:23.92    2:20.50        
                  30.34     1:04.70 (34.36)     1:42.50 (37.80)     2:20.50 (38.00)
 
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   Meet 2010:   4:53.23   12/3/2011 Christopher R Alpay, MSC  -MR              
                4:56.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       15 NDAC-MR              5:09.05    5:08.98        
                  27.61       58.71 (31.10)     1:30.95 (32.24)     2:02.38 (31.43)
        2:34.50 (32.12)     3:06.13 (31.63)     3:37.44 (31.31)     4:08.90 (31.46)
        4:40.20 (31.30)     5:08.98 (28.78)                                        
  2 Burud, Michael A          22 NDAC-MR              5:20.11    5:27.84        
                  27.69       59.23 (31.54)     1:32.13 (32.90)     2:05.95 (33.82)
        2:39.26 (33.31)     3:12.34 (33.08)     3:46.10 (33.76)     4:19.63 (33.53)
        4:54.33 (34.70)     5:27.84 (33.51)                                        
  3 Britt, Nathan             15 NDAC-MR              5:53.26    5:42.40        
                  30.90     1:05.42 (34.52)     1:41.51 (36.09)     2:17.36 (35.85)
        2:53.24 (35.88)     3:27.86 (34.62)     4:02.74 (34.88)     4:37.42 (34.68)
        5:10.61 (33.19)     5:42.40 (31.79)                                        
  4 Mialma, Jonathan          17 NDAC-MR              5:38.87    5:46.93        
                  28.84     1:01.57 (32.73)     1:35.89 (34.32)     2:11.33 (35.44)
        2:47.54 (36.21)     3:24.01 (36.47)     4:00.44 (36.43)     4:36.75 (36.31)
        5:13.29 (36.54)     5:46.93 (33.64)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   54.72   12/5/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                    
                56.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael A          22 NDAC-MR                59.11    1:00.02        
                  29.66     1:00.02 (30.36)                                        
  2 Graminski, Thomas F       15 NDAC-MR              1:00.37    1:01.55        
                  29.95     1:01.55 (31.60)                                        
  3 Rawl, Daniel M            16 NDAC-MR              1:00.84    1:02.29        
                  30.66     1:02.29 (31.63)                                        
  4 Gorman, Jack R            17 NDAC-MR                59.86    1:03.34        
                  30.94     1:03.34 (32.40)                                        
  5 Mialma, Jonathan          17 NDAC-MR              1:03.96    1:04.50        
                  31.41     1:04.50 (33.09)                                        
  6 Reinhardt, Hunter P       15 HAWK-AD              1:03.77    1:06.92        
                  33.29     1:06.92 (33.63)                                        
  7 McGhee, Liam F            17 NDAC-MR              1:02.94    1:11.05        
                  35.46     1:11.05 (35.59)                                        
  8 Berger, Richie M          17 HAWK-AD              1:32.22    1:13.49        
                  35.01     1:13.49 (38.48)                                        
  9 Reznikov, Kevin K         15 HAWK-AD              1:15.78    1:16.39        
                  36.74     1:16.39 (39.65)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:59.35   12/3/2011 Kristian P Tialios, NDAC                   
                2:03.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Seamus     15 HAWK-AD              1:55.62    1:58.54 METS   
                  27.66       58.05 (30.39)     1:28.81 (30.76)     1:58.54 (29.73)
  2 Gorman, Jack R            17 NDAC-MR              2:08.46    2:16.62        
                  32.97     1:07.00 (34.03)     1:41.80 (34.80)     2:16.62 (34.82)
  3 Rawl, Daniel M            16 NDAC-MR              2:20.11    2:16.91        
                  31.78     1:05.32 (33.54)     1:40.66 (35.34)     2:16.91 (36.25)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   1:03.62   12/3/2011 Dallan B Treanor, Marlins                  
                1:04.49  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       15 NDAC-MR              1:01.59    1:04.27 METS   
                  30.13     1:04.27 (34.14)                                        
  2 Econopouly, Elias M       15 NDAC-MR              1:06.37    1:04.74        
                  30.89     1:04.74 (33.85)                                        
  3 Trzewik-Quinn, Seamus     15 HAWK-AD              1:04.19    1:06.49        
                  31.67     1:06.49 (34.82)                                        
  4 Zock, Joshua L            15 VAC-MR               1:08.67    1:07.43        
                  32.22     1:07.43 (35.21)                                        
  5 Britt, Nathan             15 NDAC-MR              1:08.12    1:08.12        
                  32.72     1:08.12 (35.40)                                        
  6 McGhee, Liam F            17 NDAC-MR              1:08.46    1:10.95        
                  32.63     1:10.95 (38.32)                                        
  7 Dykas, Trevor M           15 NDAC-MR              1:06.75    1:14.61        
                  35.13     1:14.61 (39.48)                                        
  8 Reznikov, Kevin K         15 HAWK-AD              1:15.48    1:15.15        
                  35.07     1:15.15 (40.08)                                        
  9 Davila, Joshua            15 VAC-MR               1:16.22    1:18.43        
                  38.05     1:18.43 (40.38)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
   Meet 2010:   2:17.37   12/5/2010 Julian A Mackrel, NDAC-MR                  
                2:22.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       15 NDAC-MR              2:12.83    2:16.52 METS   
                  30.34     1:04.63 (34.29)     1:40.27 (35.64)     2:16.52 (36.25)
  2 Britt, Nathan             15 NDAC-MR              2:24.24    2:27.45        
                  33.66     1:11.43 (37.77)     1:49.69 (38.26)     2:27.45 (37.76)
  3 Gorman, Jack R            17 NDAC-MR              2:22.32    2:32.23        
                  33.56     1:10.82 (37.26)     1:50.82 (40.00)     2:32.23 (41.41)
  4 Reinhardt, Hunter P       15 HAWK-AD              2:32.56    2:34.04        
                  36.30     1:16.66 (40.36)     1:55.82 (39.16)     2:34.04 (38.22)
  5 Berger, Richie M          17 HAWK-AD              2:34.22    2:40.43        
                  34.76     1:15.12 (40.36)     1:57.57 (42.45)     2:40.43 (42.86)
  6 Reznikov, Kevin K         15 HAWK-AD              2:55.77    2:51.31        
                  37.60     1:20.34 (42.74)     2:05.70 (45.36)     2:51.31 (45.61)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   55.06   12/4/2010 Steven J Campagna, NDAC-MR                   
                55.19  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael A          22 NDAC-MR                57.11      57.09        
                  26.11       57.09 (30.98)                                        
  2 Rawl, Daniel M            16 NDAC-MR                58.43      58.45        
                  27.12       58.45 (31.33)                                        
  3 Econopouly, Elias M       15 NDAC-MR              1:00.69      58.49        
                  27.79       58.49 (30.70)                                        
  4 Boldrin, Evan M           17 VAC-MR                 58.75      58.81        
                  27.08       58.81 (31.73)                                        
  5 Mialma, Jonathan          17 NDAC-MR                59.28      59.82        
                  27.46       59.82 (32.36)                                        
  6 Davila, Joshua            15 VAC-MR               1:03.29    1:06.52        
                  30.22     1:06.52 (36.30)                                        
  7 Reznikov, Kevin K         15 HAWK-AD              1:15.68    1:19.97        
                  35.63     1:19.97 (44.34)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
   Meet 2010:   2:00.77   12/4/2011 Christopher R Alpay, MSC  -MR              
                2:05.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Culver, Eric R            23 VAC-MR               1:48.51    1:56.44 METS   
                  26.03       56.14 (30.11)     1:26.11 (29.97)     1:56.44 (30.33)
  2 Econopouly, Elias M       15 NDAC-MR              2:40.20    2:20.41        
                  28.08     1:01.11 (33.03)     1:38.71 (37.60)     2:20.41 (41.70)
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   1:57.41   12/4/2011 Julian A Mackrel, NDAC                     
                2:03.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Britt, Nathan             15 NDAC-MR              2:14.52    2:13.03        
                  28.55     1:03.91 (35.36)     1:42.63 (38.72)     2:13.03 (30.40)
  2 Rawl, Daniel M            16 NDAC-MR              2:14.34    2:13.89        
                  27.56     1:01.75 (34.19)     1:42.57 (40.82)     2:13.89 (31.32)
  3 Reinhardt, Hunter P       15 HAWK-AD              2:15.33    2:17.86        
                  30.90     1:06.53 (35.63)     1:47.06 (40.53)     2:17.86 (30.80)
  4 Mialma, Jonathan          17 NDAC-MR              2:13.58    2:18.08        
                  27.82     1:03.05 (35.23)     1:45.57 (42.52)     2:18.08 (32.51)
  5 Davila, Joshua            15 VAC-MR               2:24.81    2:21.90        
                  30.04     1:06.52 (36.48)     1:48.98 (42.46)     2:21.90 (32.92)
  6 McGhee, Liam F            17 NDAC-MR              2:18.60    2:32.80        
                  33.11     1:12.04 (38.93)     1:57.35 (45.31)     2:32.80 (35.45)
  7 Reznikov, Kevin K         15 HAWK-AD              2:38.40    2:36.12        
                  33.88     1:14.46 (40.58)     2:00.18 (45.72)     2:36.12 (35.94)
 
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
   Meet 2010:   4:24.43   12/4/2011 Christopher R Alpay, MSC  -MR              
                4:25.99  15&O METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Culver, Eric R            23 VAC-MR               3:55.61    4:16.06 METS   
                  26.34       56.84 (30.50)     1:29.96 (33.12)     2:02.02 (32.06)
        2:39.84 (37.82)     3:17.54 (37.70)     3:47.54 (30.00)     4:16.06 (28.52)
  2 Graminski, Thomas F       15 NDAC-MR              4:27.95    4:30.97        
                  28.18     1:01.28 (33.10)     1:37.26 (35.98)     2:12.50 (35.24)
        2:49.56 (37.06)     3:27.41 (37.85)     4:00.25 (32.84)     4:30.97 (30.72)
  3 Econopouly, Elias M       15 NDAC-MR              4:42.97    4:51.90        
                  29.17     1:03.34 (34.17)     1:41.26 (37.92)     2:20.23 (38.97)
        2:59.83 (39.60)     3:41.02 (41.19)     4:17.22 (36.20)     4:51.90 (34.68)
  4 Burud, Michael A          22 NDAC-MR              4:20.11    5:03.30        
                  29.06     1:04.91 (35.85)     1:45.11 (40.20)     2:25.57 (40.46)
        3:07.71 (42.14)     3:51.66 (43.95)     4:28.05 (36.39)     5:03.30 (35.25)
 
Boys Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:30.30   12/4/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         S Campagna, T Blank, S Cavotti, J Mackrel         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:32.95    1:34.52        
     1) Graminski, Thomas F 15          2) Rawl, Daniel M 16              
     3) Liu, Michael J 14               4) McGhee, Liam F 17              
                  23.72       47.36 (23.64)     1:10.04 (22.68)     1:34.52 (24.48)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'                 NT    1:37.41        
     1) Mialma, Jonathan 17             2) Gorman, Jack R 17              
     3) Econopouly, Elias M 15          4) Britt, Nathan 15               
                  24.71       49.14 (24.43)     1:12.91 (23.77)     1:37.41 (24.50)
  3 Hawks-AD  'A'                                     1:42.14    1:45.20        
     1) Berger, Richie M 17             2) Reinhardt, Hunter P 15         
     3) Catania, Chad D 14              4) Trzewik-Quinn, Tadeusz K 13    
                  26.47       53.01 (26.54)     1:18.48 (25.47)     1:45.20 (26.72)
 
Boys Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   Meet 2010:   1:41.98   12/3/2011 Northern Dutchess Aquatic Club             
                         K Tialios, J Mackrel, S Campagna, S Cavotti       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:48.05    1:46.67        
     1) Liu, Michael J 14               2) Graminski, Thomas F 15         
     3) Rawl, Daniel M 16               4) McGhee, Liam F 17              
                  27.87       56.47 (28.60)     1:21.81 (25.34)     1:46.67 (24.86)
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                            NT    1:54.50        
     1) Boldrin, Evan M 17              2) Zock, Joshua L 15              
     3) Davila, Joshua 15               4) Sanchez, Ryan O 12             
                  27.96       58.55 (30.59)     1:25.85 (27.30)     1:54.50 (28.65)
  3 Hawks-AD  'A'                                     1:54.53    1:54.82        
     1) Catania, Chad D 14              2) Reznikov, Kevin K 15           
     3) Trzewik-Quinn, Tadeusz K 13     4) Trzewik-Quinn, Seamus 15       
                  29.53     1:03.21 (33.68)     1:31.76 (28.55)     1:54.82 (23.06)