Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/8/2015 07:40 PM
         2015 MR Metro 8 & Under Championships - 3/6/2015 to 3/8/2015          
               Hosted by Condors Swim Club, Sanction #: #150300                
                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   13.80    5/1/1980 S.Verderber,RVerderber,K.Helin, LISC-MR      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Retzlaff, Claudia L        6 Three Village-MR       17.54      19.39        
  2 Brun, Sienna R             6 APEX-MR                20.76      19.72        
  3 Greenberg, Ariel S         6 WEST-MR                19.69      19.73        
  4 Llerena, Xiomara R         6 SSC-MR                 17.77      19.88        
  5 Monti, Lila R              6 Three Village-MR       20.19      20.11        
  6 Cachay, Shayla N           6 SPAR-MR                24.32      20.60        
  7 Richardson, Davia K        6 Storm-MR               21.55      20.75        
  8 Lent, Maddie J             6 Agua Swim Team-MR      21.15      21.16        
  9 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR        18.41      21.30        
 10 Zagar, Nia                 6 Manhattan Makos-MR     21.78      21.62        
 11 Gordon, Allison O          6 Rivertown Rays-MR      22.38      21.96        
 12 Obstler, Sydney B          6 Agua Swim Team-MR      25.99      22.03        
 13 Seale, Kayla R             6 Three Village-MR       22.79      22.65        
 14 Harkins, Morgan            6 LBA-MR                 24.42      23.12        
 15 Dwyer, Kayla M             6 COND-MR                21.38      23.22        
 16 Tan, Shanel E              6 BBSC-MR                29.32      23.27        
 17 Aguilar, Allyson           6 FAST-MR                25.20      23.81        
 18 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR        23.08      23.86        
 19 McCann, Evelyn E           6 Middies-MR             25.84      23.96        
 20 Zelazowski, Maya           6 CFJV-MR                23.08      24.48        
 21 Gregersen, Leah            6 Rivertown Rays-MR      27.92      25.27        
 22 Callaghan, Brigid          6 CFJV-MR                26.24      25.50        
 23 Veit, Cayden R             6 Three Village-MR       25.75      25.61        
 24 Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR                25.72      26.60        
 25 Finnegan, Ellie K          6 COND-MR                29.83      27.36        
 26 Johnsen, Sasha             6 CFB-MR                 25.95      27.49        
 27 Bottjer, Payton            5 IA-MR                  39.77      27.97        
 28 Hofbauer, Amari L          6 RFAC-MR                35.40      29.15        
 29 Cho, Katie *               6 COND-MR                32.17      29.69        
 30 Wolfe, Erin O              6 WISC-MR                30.44      29.93        
 31 Picard, Izzy               6 CFJV-MR                35.00      30.83        
 32 McGourty, Megan R          6 COND-MR                40.40      32.30        
 33 Hayes, Cassidy C           6 WISC-MR                36.99      34.17        
 34 Vanover, Dani R            6 COND-MR                35.40      34.86        
 35 Redfield, Emerson D        5 SSC-MR                 33.53      37.30        
 36 Reid, Joelle S             6 COND-MR                58.21      52.40        
 
Girls 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   30.02    7/2/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Retzlaff, Claudia L        6 Three Village-MR       39.73      40.67        
  2 Cekic, Jaida               6 SPAR-MR                26.32      42.39        
  3 Greenberg, Ariel S         6 WEST-MR                44.26      43.03        
  4 Llerena, Xiomara R         6 SSC-MR                 43.78      43.35        
  5 Brun, Sienna R             6 APEX-MR                46.46      44.03        
  6 Monti, Lila R              6 Three Village-MR       45.94      45.50        
  7 Nordstrom, Savannah S      6 NYSA-MR                43.98      46.16        
  8 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR        50.95      46.76        
  9 Richardson, Davia K        6 Storm-MR               58.10      46.77        
 10 Lent, Maddie J             6 Agua Swim Team-MR      46.99      47.90        
 11 Zagar, Nia                 6 Manhattan Makos-MR     51.36      48.12        
 12 Gordon, Allison O          6 Rivertown Rays-MR      56.62      48.73        
 13 Obstler, Sydney B          6 Agua Swim Team-MR      56.32      49.47        
 14 Dwyer, Kayla M             6 COND-MR                50.11      49.89        
 15 Seale, Kayla R             6 Three Village-MR       57.20      53.14        
 16 Tan, Shanel E              6 BBSC-MR              1:02.65      53.29        
 17 Cachay, Shayla N           6 SPAR-MR              1:04.23      54.21        
 18 Veit, Cayden R             6 Three Village-MR       42.12      54.34        
 19 McCann, Evelyn E           6 Middies-MR             58.19      56.72        
 20 Finnegan, Ellie K          6 COND-MR              1:10.00      57.64        
 21 Gregersen, Leah            6 Rivertown Rays-MR    1:03.77      58.04        
 22 Aguilar, Allyson           6 FAST-MR              1:01.25      58.32        
 23 Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR              1:06.23      58.47        
 24 Rodriguez, Melanie         6 Middies-MR           1:09.33      59.76        
 25 Harkins, Morgan            6 LBA-MR               1:02.21      59.87        
 26 Callaghan, Brigid          6 CFJV-MR              1:10.00      59.92        
 27 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR        57.61      59.94        
 28 Kunca, Mikalah A           6 COND-MR                   NT    1:00.40        
 29 Davis, Fiona C             6 LBA-MR               1:03.23    1:01.15        
 30 Zelazowski, Maya           6 CFJV-MR                58.01    1:02.84        
 31 Cho, Katie *               6 COND-MR              1:10.00    1:04.47        
 32 Schiro, Sarina L           6 Storm-MR             1:08.54    1:05.45        
 33 Johnsen, Sasha             6 CFB-MR                    NT    1:05.78        
 34 Wolfe, Erin O              6 WISC-MR              1:09.18    1:05.90        
 35 Hofbauer, Amari L          6 RFAC-MR              1:04.81    1:06.71        
 36 McGourty, Megan R          6 COND-MR                   NT    1:07.58        
 37 Vasquez, April C           6 RedTails-MR          1:08.07    1:12.25        
 38 Hanchar, Ali J             6 COND-MR              1:30.00    1:17.63        
 39 Picard, Izzy               6 CFJV-MR              1:25.00    1:18.21        
 40 Vanover, Dani R            6 COND-MR                   NT    1:19.63        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
1011Metro SC:   16.32  11/30/2001 Alyssa Brennan, TVSC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Llerena, Xiomara R         6 SSC-MR                 22.88      22.40        
  2 Lent, Maddie J             6 Agua Swim Team-MR      24.09      22.80        
  3 Greenberg, Ariel S         6 WEST-MR                24.13      22.88        
  4 Nordstrom, Savannah S      6 NYSA-MR                23.57      22.89        
  5 Richardson, Davia K        6 Storm-MR               25.70      23.21        
  6 Retzlaff, Claudia L        6 Three Village-MR       22.65      23.48        
                  23.51           23.48 ( )                                        
  7 Cekic, Jaida               6 SPAR-MR                25.32      23.52        
  8 Dwyer, Kayla M             6 COND-MR                23.48      23.78        
  9 Zagar, Nia                 6 Manhattan Makos-MR     23.57      24.02        
 10 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR        23.79      24.14        
 11 Brun, Sienna R             6 APEX-MR                27.57      24.20        
 12 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR        24.17      24.58        
 13 Cachay, Shayla N           6 SPAR-MR              1:07.32      24.91        
 14 McCann, Evelyn E           6 Middies-MR             26.61      26.17        
 15 Finnegan, Ellie K          6 COND-MR                27.29      26.23        
 16 Gordon, Allison O          6 Rivertown Rays-MR      24.26      26.55        
 17 Gregersen, Leah            6 Rivertown Rays-MR      27.09      26.85        
 18 Obstler, Sydney B          6 Agua Swim Team-MR      28.99      27.07        
 19 Seale, Kayla R             6 Three Village-MR       27.32      27.09        
 20 Aguilar, Allyson           6 FAST-MR                26.87      27.61        
 21 Callaghan, Brigid          6 CFJV-MR                31.15      27.64        
 22 Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR                28.08      27.94        
 23 Cho, Katie *               6 COND-MR                29.03      27.98        
 24 Kunca, Mikalah A           6 COND-MR                   NT      28.08        
 25 Harkins, Morgan            6 LBA-MR                 29.61      28.47        
 26 Tan, Shanel E              6 BBSC-MR                27.55      28.52        
 27 Veit, Cayden R             6 Three Village-MR       28.38      28.90        
 28 Zelazowski, Maya           6 CFJV-MR                28.03      30.69        
 29 Hofbauer, Amari L          6 RFAC-MR                38.90      30.74        
 30 Johnsen, Sasha             6 CFB-MR                 27.78      31.35        
 31 Rodriguez, Melanie         6 Middies-MR             34.34      32.49        
 32 Vanover, Dani R            6 COND-MR                33.25      33.10        
 33 Davis, Fiona C             6 LBA-MR                 33.31      33.16        
 34 Picard, Izzy               6 CFJV-MR                40.00      35.28        
 35 Vasquez, April C           6 RedTails-MR            33.06      35.49        
 36 Wolfe, Erin O              6 WISC-MR                34.59      35.87        
 37 Hayes, Cassidy C           6 WISC-MR                44.99      38.20        
 38 Reid, Joelle S             6 COND-MR                44.53      38.73        
 39 Hanchar, Ali J             6 COND-MR                34.00      41.06        
 -- McGourty, Megan R          6 COND-MR                33.06         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Redfield, Emerson D        5 SSC-MR                 29.59         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
1011Metro SC:   34.91    3/7/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lent, Maddie J             6 Agua Swim Team-MR      55.99      49.56        
  2 Llerena, Xiomara R         6 SSC-MR                 49.63      49.89        
  3 Dwyer, Kayla M             6 COND-MR                58.00      50.61        
  4 Greenberg, Ariel S         6 WEST-MR                48.73      51.12        
  5 Zagar, Nia                 6 Manhattan Makos-MR     52.66      51.21        
  6 Richardson, Davia K        6 Storm-MR               59.16      52.93        
  7 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR      1:00.46      53.22        
  8 Cachay, Shayla N           6 SPAR-MR              1:10.23      53.80        
  9 Monti, Lila R              6 Three Village-MR       53.73      53.96        
 10 Brun, Sienna R             6 APEX-MR                54.63      54.12        
 11 Gordon, Allison O          6 Rivertown Rays-MR      56.83      54.31        
 12 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR      1:09.62      54.95        
 13 Tan, Shanel E              6 BBSC-MR                58.79      57.94        
 14 Aguilar, Allyson           6 FAST-MR                55.87      59.33        
 15 Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR              1:09.68      59.56        
 16 Finnegan, Ellie K          6 COND-MR              1:05.00      59.63        
 17 Callaghan, Brigid          6 CFJV-MR              1:15.00      59.74        
 18 Gregersen, Leah            6 Rivertown Rays-MR    1:00.50    1:00.27        
 19 Seale, Kayla R             6 Three Village-MR     1:04.08    1:00.42        
 20 Harkins, Morgan            6 LBA-MR               1:03.08    1:00.48        
 21 Obstler, Sydney B          6 Agua Swim Team-MR    1:03.99    1:00.52        
 22 Cho, Katie *               6 COND-MR              1:10.00    1:01.10        
 23 Veit, Cayden R             6 Three Village-MR     1:00.00    1:02.05        
 24 McGourty, Megan R          6 COND-MR                   NT    1:02.78        
 25 Zelazowski, Maya           6 CFJV-MR              1:10.00    1:05.21        
 26 Hofbauer, Amari L          6 RFAC-MR              1:06.32    1:09.28        
 27 Vanover, Dani R            6 COND-MR                   NT    1:12.78        
 28 Wolfe, Erin O              6 WISC-MR              1:13.80    1:14.96        
 29 Bottjer, Payton            5 IA-MR                1:14.47    1:16.25        
 30 Picard, Izzy               6 CFJV-MR              1:30.00    1:34.41        
 -- Johnsen, Sasha             6 CFB-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- McCann, Evelyn E           6 Middies-MR             57.37         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Reid, Joelle S             6 COND-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
1011Metro SC:   17.45   7/18/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Davia K        6 Storm-MR               28.67      25.38        
  2 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR        27.58      27.22        
  3 Greenberg, Ariel S         6 WEST-MR                25.81      27.23        
  4 Zagar, Nia                 6 Manhattan Makos-MR     33.84      29.53        
  5 Retzlaff, Claudia L        6 Three Village-MR       28.29      30.02        
  6 Lent, Maddie J             6 Agua Swim Team-MR      32.99      30.67        
  7 Brun, Sienna R             6 APEX-MR                32.51      30.72        
  8 Zelazowski, Maya           6 CFJV-MR                34.61      31.12        
  9 Obstler, Sydney B          6 Agua Swim Team-MR      38.56      31.41        
 10 Seale, Kayla R             6 Three Village-MR       35.85      33.52        
 11 Monti, Lila R              6 Three Village-MR       32.13      34.42        
 12 McGourty, Megan R          6 COND-MR                44.78      34.95        
 13 Tan, Shanel E              6 BBSC-MR                41.55      35.24        
 14 Aguilar, Allyson           6 FAST-MR                47.90      35.26        
 15 Dwyer, Kayla M             6 COND-MR                31.28      36.33        
 16 Johnsen, Sasha             6 CFB-MR                 40.03      36.86        
 17 Cachay, Shayla N           6 SPAR-MR                33.23      37.72        
 18 Gordon, Allison O          6 Rivertown Rays-MR      39.93      37.86        
 19 Wolfe, Erin O              6 WISC-MR                48.24      38.75        
 20 Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR                46.80      41.00        
 21 Hofbauer, Amari L          6 RFAC-MR                41.90      42.84        
 -- Llerena, Xiomara R         6 SSC-MR                 29.54         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Picard, Izzy               6 CFJV-MR                45.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Callaghan, Brigid          6 CFJV-MR                37.81         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Reid, Joelle S             6 COND-MR              1:03.66         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cho, Katie *               6 COND-MR                42.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Gregersen, Leah            6 Rivertown Rays-MR      37.32         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Finnegan, Ellie K          6 COND-MR                41.65         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Harkins, Morgan            6 LBA-MR                 47.62         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Vanover, Dani R            6 COND-MR                46.57         DQ        
      Alternating Kick
 -- Veit, Cayden R             6 Three Village-MR       35.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
1011Metro SC:   14.39  12/10/2010 Chloe Stepanek at YMCA Holiday, HYB-MR       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Retzlaff, Claudia L        6 Three Village-MR       22.20      21.20        
  2 Cekic, Jaida               6 SPAR-MR                30.32      22.25        
  3 Greenberg, Ariel S         6 WEST-MR                22.70      22.68        
  4 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR        23.60      23.58        
  5 Llerena, Xiomara R         6 SSC-MR                 21.79      24.10        
  6 Monti, Lila R              6 Three Village-MR       24.40      24.41        
  7 Nordstrom, Savannah S      6 NYSA-MR                26.10      24.63        
  8 Richardson, Davia K        6 Storm-MR               24.16      25.26        
  9 Brun, Sienna R             6 APEX-MR                30.07      26.43        
 10 Cachay, Shayla N           6 SPAR-MR                35.23      27.41        
 11 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR        29.91      27.54        
 12 Obstler, Sydney B          6 Agua Swim Team-MR      32.53      28.56        
 13 Callaghan, Brigid          6 CFJV-MR                34.48      28.60        
 14 Zagar, Nia                 6 Manhattan Makos-MR     28.08      29.27        
 15 Lent, Maddie J             6 Agua Swim Team-MR      29.72      29.59        
 16 Seale, Kayla R             6 Three Village-MR       29.82      29.76        
 17 Veit, Cayden R             6 Three Village-MR       40.00      30.19        
 18 Gordon, Allison O          6 Rivertown Rays-MR      28.49      30.60        
 19 Dwyer, Kayla M             6 COND-MR                29.98      30.78        
 20 Harkins, Morgan            6 LBA-MR                 40.00      34.83        
 21 Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR                41.97      38.09        
 22 Hofbauer, Amari L          6 RFAC-MR                40.90      38.10        
 23 Wolfe, Erin O              6 WISC-MR                39.92      40.29        
 24 Johnsen, Sasha             6 CFB-MR                    NT      40.68        
 25 Picard, Izzy               6 CFJV-MR                45.00      47.84        
 -- Zelazowski, Maya           6 CFJV-MR                34.88         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Aguilar, Allyson           6 FAST-MR                44.70         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Hanchar, Ali J             6 COND-MR                42.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Finnegan, Ellie K          6 COND-MR                40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Reid, Joelle S             6 COND-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Gregersen, Leah            6 Rivertown Rays-MR      33.93         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Vanover, Dani R            6 COND-MR                53.65         DQ        
      Scissors kick
 -- McGourty, Megan R          6 COND-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Cho, Katie *               6 COND-MR                40.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   13.80    5/1/1980 S.Verderber,RVerderber,K.Helin, LISC-MR      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maierle, Lauren E          7 WEST-MR                16.37      16.26        
  2 Kaps, Martyna              7 MPNY-MR                16.65      16.31        
  3 Riviello, Cara M           7 WEST-MR                15.97      16.96        
  4 Park, Kayce H              7 Phoenix-MR             17.70      16.98        
  5 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      16.92      17.36        
  6 Ahn, Hailey S              7 Twisters-MR            17.75      17.56        
  7 Pusing, Ava Y              7 Twisters-MR            17.53      17.68        
  8 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR        19.44      17.92        
  9 Amerson, Sydney            7 CFB-MR                 19.83      17.97        
 10 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      18.09      18.41        
 11 Valerio, Sara A            7 Middies-MR             17.63      18.43        
 12 Larsen, Sarah E            7 LIAC-MR                26.01      18.51        
 13 Griffin, Amelia            7 HAA-MR                 18.06      18.71        
 14 McGranahan, Kathryn S      7 WEST-MR                18.14      18.87        
 15 Del Castillo, Elina *      7 COND-MR                18.61      18.93        
 16 Sabol, Mackinzie I         7 Rivertown Rays-MR      18.92      19.06        
 17 Cahalane, Erin C           7 Tmsuffolk-MR           20.03      19.07        
 18 Sztorc, Natalie            7 IA-MR                  20.50      19.14        
 19 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      19.72      19.15        
 20 Pema, Tenzin               7 Twisters-MR            18.52      19.17        
 21 Wong, Jacqueline           7 NYCC-MR                18.56      19.54        
 22 McGourty, Molly F          7 COND-MR                20.37      19.78        
 23 Wilson, Jahzara A          7 RedTails-MR            20.32      19.96        
 24 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     19.50      19.98        
 25 Namdol, Tenzin             7 Twisters-MR            23.41      20.01        
 26 Chun, April S              7 LIAC-MR                19.50      20.10        
 27 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR        21.84      20.12        
 28 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR        20.93      20.22        
 29 Kowalczyk, Vivian          7 Storm-MR               21.17      20.47        
 30 Triedman, Eleanor G        7 Flying Dolphins-MR     40.00      20.50        
 31 Abbas, Menna               7 WAC-MR                 30.00      20.61        
 32 Nam, Lauren                7 LIAC-MR                21.70      20.81        
 33 O'Driscoll, Kylie          7 WISC-MR                21.12      20.86        
 33 Strabuk, Savanah G         7 LBA-MR                 30.00      20.86        
 35 Bartolacci, Abigail J      7 Rivertown Rays-MR      25.00      20.97        
 36 Reiser, Amanda D           7 LIAC-MR                30.00      21.14        
 36 Honig, Harley C            7 Express Swimming-MR    26.01      21.14        
 38 Conrad, Camryn T           7 IA-MR                  22.82      21.16        
 39 Kirchhoff-Lajonchere, Ca   7 NYSA-MR                21.65      21.19        
 40 Ebanks, Madison            7 WAC-MR                 30.00      21.41        
 41 Yang, Sharon Y             7 Middies-MR             21.04      21.43        
 42 Elias, Nina                7 Manhattan Makos-MR     22.06      21.56        
 43 Zelazowski, Sara           7 CFJV-MR                20.76      21.57        
 44 King, Abigail              7 Storm-MR               22.52      21.59        
 45 Sforza, Sophia             7 BBSC-MR                23.14      21.63        
 45 Mc Clafferty, Molly G      7 COND-MR                19.71      21.63        
 47 McIntyre, Haley            7 SPAR-MR                25.76      21.69        
 48 Gerosa, Grace H            7 Marlins Bgnw-MR        24.29      21.82        
 49 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR     21.94      21.94        
 50 Redfield, Addison R        7 SSC-MR                 20.82      21.99        
 51 Chan, Robyn                7 Manhattan Makos-MR     22.07      22.14        
 52 McKenna, Grace A           7 MWSC-MR                23.69      22.16        
 53 Meccia, Madison N          7 Rac @ Jcc-MR           29.48      22.27        
 54 Peers, Tegan A             7 IA-MR                  30.00      22.28        
 55 Serafin, Gwen B            7 LBA-MR                 21.73      22.29        
 56 Shannon, Casey D           7 Express Swimming-MR    21.33      22.37        
 56 Makatura, Isabelle R       7 NYCC-MR                22.44      22.37        
 58 HO, Rica L                 7 Twisters-MR            20.85      22.50        
 59 Nager, Abigail L           7 Marlins Bgnw-MR        21.63      22.56        
 60 Gormsen, Lily J            7 LIAC-MR                34.00      22.60        
 61 Morris, Taryn M            7 LBA-MR                 25.08      22.72        
 62 Byrne, Nina S              7 WEST-MR                28.61      23.00        
 62 Birnstill, Reese A         7 Three Village-MR       23.39      23.00        
 64 Hulme, Holly S             7 Marlins Bgnw-MR        21.31      23.01        
 65 Canty, Emma M              7 Express Swimming-MR    23.65      23.08        
 66 Brantman, Caroline         7 Rivertown Rays-MR      20.01      23.19        
 67 Skiba, Victoria C          7 SSC-MR                 21.50      23.30        
 68 Ho, Audrey J               7 Marlins Bgnw-MR        24.62      23.46        
 69 Wong, Erin                 7 Express Swimming-MR    24.51      23.65        
 70 Tubridy, Nora              7 LBA-MR                 22.00      23.66        
 71 Emmerich, Ava J            7 Three Village-MR       25.01      23.79        
 72 Afif, Selena               7 WAC-MR                 30.00      24.16        
 73 Mosca, Alexandra G         7 COND-MR                24.23      24.19        
 74 Schroeder, Mary            7 HAA-MR                 22.74      24.36        
 75 Patil, Richa P             7 COND-MR                26.87      24.71        
 76 Slocum, Ann T              7 Rivertown Rays-MR      26.32      24.84        
 77 Mitchell, Sofia            7 SSC-MR                 23.70      25.01        
 78 Aguilar, Lucia X           7 FAST-MR                18.34      25.07        
 79 Fried, Regan K             7 LIAC-MR                39.00      25.46        
 80 Bunimovich, Victoria       7 Manhattan Makos-MR     27.71      25.57        
 81 Washington, Amira          7 WAC-MR                 30.00      25.68        
 82 Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR        25.19      25.73        
 83 Robins, Tea A              7 COND-MR                28.00      25.93        
 84 Goyal, Arya                7 FAST-MR                27.90      26.04        
 85 Brydon, Miranda X          7 RedTails-MR            22.57      26.08        
 86 Moore, Jordan              7 WAC-MR                 30.00      26.95        
 87 Yoon, Monica               7 Express Swimming-MR    27.22      26.96        
 88 Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR                24.85      27.27        
 89 Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR      24.89      27.39        
 90 Lee, Cherry                7 LIAC-MR                37.00      27.84        
 91 Gonzalez, Lana F           7 COND-MR                30.61      27.90        
 92 Wafer, Sara N              7 Tmsuffolk-MR           30.90      28.18        
 93 O'Dea, Delia M             7 LBA-MR                 30.92      28.49        
 94 Mattis, Kimbreanna S       7 COND-MR                29.12      28.56        
 95 Pifer, Jocelyn             7 SPAR-MR                28.23      29.21        
 96 Ellefsen, Ryann            7 WAC-MR                 36.35      29.69        
 97 Furnell, Amelia            7 Tmsuffolk-MR           30.90      30.45        
 98 Gazzara, Kristen E         7 COND-MR                35.28      33.33        
 99 Degiorgio, Ava             7 CFJV-MR                30.00      33.52        
100 Hiler, Madison             7 WAC-MR                 30.00      33.99        
101 Traynor, Olivia S          7 COND-MR                35.00      38.63        
102 Hoyek, Chloe               7 WAC-MR                 30.00      39.42        
103 Khanuja, Meher K           7 FAST-MR                58.58      43.17        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
1011Metro SC:   16.32  11/30/2001 Alyssa Brennan, TVSC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herr, Emily A              7 Three Village-MR       18.28      18.13        
  2 Riviello, Cara M           7 WEST-MR                20.21      18.31        
  3 Sabol, Mackinzie I         7 Rivertown Rays-MR      20.82      19.14        
  4 Kaps, Martyna              7 MPNY-MR                20.01      19.48        
  5 Maierle, Lauren E          7 WEST-MR                19.68      19.87        
  6 Park, Kayce H              7 Phoenix-MR             21.47      19.89        
  7 Sztorc, Natalie            7 IA-MR                  20.55      20.29        
  8 Amerson, Sydney            7 CFB-MR                 20.79      20.35        
  9 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR      20.95      20.49        
 10 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR        21.19      20.52        
 11 Griffin, Amelia            7 HAA-MR                 22.88      20.63        
 12 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      21.11      20.71        
 13 Ahn, Hailey S              7 Twisters-MR            21.66      21.16        
 14 O'Driscoll, Kylie          7 WISC-MR                22.15      21.17        
 15 Mc Clafferty, Molly G      7 COND-MR                22.45      21.55        
 16 Wong, Jacqueline           7 NYCC-MR                21.23      21.56        
 17 MacLennan, Catherine L     7 Agua Swim Team-MR      22.06      21.60        
 18 Pusing, Ava Y              7 Twisters-MR            23.01      21.63        
 19 Del Castillo, Elina *      7 COND-MR                20.49      21.85        
 20 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      21.95      22.01        
 21 Larsen, Sarah E            7 LIAC-MR                29.08      22.06        
                  22.40           22.06 ( )                                        
 22 Nam, Lauren                7 LIAC-MR                23.18      22.09        
 23 King, Abigail              7 Storm-MR               24.67      22.16        
 24 Wilson, Jahzara A          7 RedTails-MR            24.15      22.19        
 25 Kowalczyk, Vivian          7 Storm-MR               23.89      22.36        
 26 Skiba, Victoria C          7 SSC-MR                 22.85      22.37        
 27 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      21.31      22.47        
 28 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      24.05      22.51        
 29 McKenna, Grace A           7 MWSC-MR                25.43      22.60        
 30 Strabuk, Savanah G         7 LBA-MR                 35.00      22.70        
 31 Namdol, Tenzin             7 Twisters-MR            26.79      22.76        
 32 Carr, Arrington A          7 Rivertown Rays-MR      27.32      22.83        
 33 Cahalane, Erin C           7 Tmsuffolk-MR           23.28      22.86        
 34 Redfield, Addison R        7 SSC-MR                 24.23      22.92        
 35 Valerio, Sara A            7 Middies-MR             22.71      23.09        
 36 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR        23.85      23.12        
 37 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     22.68      23.29        
 38 Pema, Tenzin               7 Twisters-MR            23.73      23.52        
 39 Zamarbide, Alba            7 WEST-MR                24.23      23.58        
 40 Ho, Audrey J               7 Marlins Bgnw-MR        24.11      23.68        
 41 Reiser, Amanda D           7 LIAC-MR                37.00      23.72        
 42 Byrne, Nina S              7 WEST-MR                32.98      23.76        
 43 Yang, Sharon Y             7 Middies-MR             25.16      23.86        
 44 Ebanks, Madison            7 WAC-MR                 30.00      23.99        
                  24.13           23.99 ( )                                        
 45 McIntyre, Haley            7 SPAR-MR                26.23      24.07        
 46 Van Tassel, Avery          7 CSC-MR                 24.87      24.08        
 47 Serafin, Gwen B            7 LBA-MR                 23.73      24.16        
 48 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR     26.97      24.25        
 49 Meccia, Madison N          7 Rac @ Jcc-MR           29.09      24.32        
                  24.59           24.32 ( )                                        
 50 Bartolacci, Abigail J      7 Rivertown Rays-MR      24.62      24.42        
 50 Zelazowski, Sara           7 CFJV-MR                26.80      24.42        
 52 Greggo, Luca J             7 Three Village-MR       24.24      24.45        
 53 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR        26.46      24.46        
 54 Triedman, Eleanor G        7 Flying Dolphins-MR     45.00      24.47        
 55 Emmerich, Ava J            7 Three Village-MR       29.05      24.48        
 55 Morris, Taryn M            7 LBA-MR                 25.11      24.48        
 57 Kirchhoff-Lajonchere, Ca   7 NYSA-MR                31.40      24.93        
 58 Conrad, Camryn T           7 IA-MR                  30.00      25.01        
                  25.33           25.01 ( )                                        
 59 Wong, Erin                 7 Express Swimming-MR    30.75      25.11        
                  25.42           25.11 ( )                                        
 59 Nager, Abigail L           7 Marlins Bgnw-MR        23.53      25.11        
 61 Makatura, Isabelle R       7 NYCC-MR                25.48      25.17        
 61 Afif, Selena               7 WAC-MR                 30.00      25.17        
 63 Tubridy, Nora              7 LBA-MR                 30.00      25.26        
                  25.54           25.26 ( )                                        
 64 Hulme, Holly S             7 Marlins Bgnw-MR        24.49      25.41        
 65 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR      26.07      25.46        
 66 Robins, Tea A              7 COND-MR                29.00      25.61        
 67 Chan, Robyn                7 Manhattan Makos-MR     25.30      25.69        
 68 Brantman, Caroline         7 Rivertown Rays-MR      26.25      25.70        
 69 Slocum, Ann T              7 Rivertown Rays-MR      28.99      25.76        
 70 Elias, Nina                7 Manhattan Makos-MR     25.46      25.84        
 71 Mitchell, Sofia            7 SSC-MR                 27.39      26.04        
 72 Yoon, Monica               7 Express Swimming-MR    29.06      26.23        
                  26.59           26.23 ( )                                        
 73 Chun, April S              7 LIAC-MR                23.35      26.37        
 74 HO, Rica L                 7 Twisters-MR            25.51      26.38        
 75 Gormsen, Lily J            7 LIAC-MR                40.00      26.68        
 76 Gerosa, Grace H            7 Marlins Bgnw-MR        25.19      26.75        
 77 Washington, Amira          7 WAC-MR                 30.00      26.79        
                  27.17           26.79 ( )                                        
 78 Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR        25.65      26.82        
 79 Lubak, Kylie               7 WAC-MR                 30.00      26.88        
                  27.04           26.88 ( )                                        
 80 Brydon, Miranda X          7 RedTails-MR            31.60      27.00        
 81 Mosca, Alexandra G         7 COND-MR                29.95      27.18        
                  27.49           27.18 ( )                                        
 82 Sforza, Sophia             7 BBSC-MR                28.39      27.64        
 83 Canty, Emma M              7 Express Swimming-MR    28.45      27.70        
 84 Aguilar, Lucia X           7 FAST-MR                26.96      27.81        
 85 Birnstill, Reese A         7 Three Village-MR       25.60      27.96        
 86 Shannon, Casey D           7 Express Swimming-MR    26.70      28.07        
 87 Patil, Richa P             7 COND-MR                28.73      28.17        
 88 Mattis, Kimbreanna S       7 COND-MR                32.37      28.54        
 89 Goyal, Arya                7 FAST-MR                27.16      28.79        
 90 Benjamin, Mia              7 Rivertown Rays-MR      31.57      29.02        
 91 Riolo, Amanda E            7 Storm-MR               29.99      29.30        
                  29.67           29.30 ( )                                        
 92 Fried, Regan K             7 LIAC-MR                42.00      29.47        
 93 Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR                27.08      29.50        
 94 Lee, Cherry                7 LIAC-MR                40.00      29.58        
 94 Lee, Ella C                7 COND-MR                32.00      29.58        
 96 Hoyek, Chloe               7 WAC-MR                 40.00      29.82        
 97 Bunimovich, Victoria       7 Manhattan Makos-MR     33.51      29.85        
 98 Ellefsen, Ryann            7 WAC-MR                 33.04      29.98        
 99 Hiler, Madison             7 WAC-MR                 30.00      30.99        
                  31.37           30.99 ( )                                        
100 Gonzalez, Lana F           7 COND-MR                31.10      31.10        
                  31.32           31.10 ( )                                        
101 Pifer, Jocelyn             7 SPAR-MR                32.32      32.59        
102 Honig, Harley C            7 Express Swimming-MR    29.25      32.99        
                  33.24           32.99 ( )                                        
103 Sabarre, ina C             7 PATS-MR                34.09      33.97        
104 Gazzara, Kristen E         7 COND-MR                32.70      34.97        
105 Wafer, Sara N              7 Tmsuffolk-MR           34.95      38.09        
106 Traynor, Olivia S          7 COND-MR                40.00      39.70        
107 Fox, Alexandra             7 NYSA-MR                   NT      40.94        
108 Khanuja, Meher K           7 FAST-MR              1:01.03      57.00        
 -- Peers, Tegan A             7 IA-MR                  35.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Furnell, Amelia            7 Tmsuffolk-MR           34.25         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Schroeder, Mary            7 HAA-MR                 24.05         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
1011Metro SC:   34.91    3/7/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riviello, Cara M           7 WEST-MR                37.31      38.15        
  2 Herr, Emily A              7 Three Village-MR       40.63      39.09        
  3 Kaps, Martyna              7 MPNY-MR                47.01      41.93        
  4 Park, Kayce H              7 Phoenix-MR             44.81      42.99        
  5 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR      44.33      43.31        
  6 Samko, Clara Mae M         7 HS-MR                  44.58      44.04        
  7 Sabol, Mackinzie I         7 Rivertown Rays-MR      43.54      44.21        
  8 Pusing, Ava Y              7 Twisters-MR            44.30      44.96        
  9 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      45.00      45.23        
 10 Sztorc, Natalie            7 IA-MR                  46.73      45.28        
 11 Maierle, Lauren E          7 WEST-MR                44.13      45.48        
 12 Ahn, Hailey S              7 Twisters-MR            47.76      45.69        
 13 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      45.45      45.82        
 14 Larsen, Sarah E            7 LIAC-MR                49.86      47.34        
 15 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR        47.25      47.52        
 16 McGourty, Molly F          7 COND-MR                49.00      47.57        
 17 Amerson, Sydney            7 CFB-MR                 50.15      47.82        
 18 O'Driscoll, Kylie          7 WISC-MR                58.39      48.77        
 19 Zamarbide, Alba            7 WEST-MR                50.57      49.06        
 20 Kung, Alexis               7 SPAR-MR                48.98      49.28        
 21 Alexander, Leaila J        7 SPAR-MR                52.38      49.36        
 22 MacLennan, Catherine L     7 Agua Swim Team-MR      52.55      49.44        
 23 Nam, Lauren                7 LIAC-MR                48.42      49.70        
 23 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR        50.87      49.70        
 25 Elias, Nina                7 Manhattan Makos-MR     58.97      49.86        
 26 Pema, Tenzin               7 Twisters-MR            58.30      50.76        
 27 Wilson, Jahzara A          7 RedTails-MR            55.09      50.88        
 28 Chun, April S              7 LIAC-MR                55.17      51.05        
 29 King, Abigail              7 Storm-MR               53.10      51.11        
 30 Valerio, Sara A            7 Middies-MR             49.66      51.19        
 31 Benadrete, Talya A         7 Agua Swim Team-MR      52.10      51.20        
 32 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      53.51      51.26        
 33 Kowalczyk, Vivian          7 Storm-MR               54.49      51.43        
 34 Cahalane, Erin C           7 Tmsuffolk-MR           56.00      51.49        
 35 Strabuk, Savanah G         7 LBA-MR               1:00.00      51.51        
 36 Bartolacci, Abigail J      7 Rivertown Rays-MR      54.27      51.53        
 37 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     51.70      51.63        
 38 Serafin, Gwen B            7 LBA-MR                 58.20      51.75        
 39 Redfield, Addison R        7 SSC-MR                 57.74      51.90        
 40 Skiba, Victoria C          7 SSC-MR                 54.04      52.03        
 41 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR     56.83      52.08        
 42 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR      52.10      52.34        
 43 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR        58.00      53.02        
 44 Ebanks, Madison            7 WAC-MR               1:00.00      53.25        
 45 Chan, Robyn                7 Manhattan Makos-MR     53.11      53.49        
 46 Ho, Audrey J               7 Marlins Bgnw-MR        53.65      53.53        
 47 Van Tassel, Avery          7 CSC-MR                 58.19      53.72        
 48 McKenna, Grace A           7 MWSC-MR                49.15      53.74        
 49 Wong, Erin                 7 Express Swimming-MR  1:01.89      54.06        
 50 Emmerich, Ava J            7 Three Village-MR       55.00      54.22        
 51 Meccia, Madison N          7 Rac @ Jcc-MR           58.10      54.91        
 52 Washington, Amira          7 WAC-MR               1:00.65      55.05        
 53 Reiser, Amanda D           7 LIAC-MR              1:06.00      55.43        
 54 Birnstill, Reese A         7 Three Village-MR       45.00      55.44        
 55 Gerosa, Grace H            7 Marlins Bgnw-MR      1:04.41      55.58        
 56 Lubak, Kylie               7 WAC-MR               1:09.43      55.97        
 57 Riolo, Amanda E            7 Storm-MR               54.99      56.03        
 58 Kirchhoff-Lajonchere, Ca   7 NYSA-MR                   NT      56.78        
 59 Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR      1:02.14      56.84        
 60 Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR      55.49      56.86        
 61 Triedman, Eleanor G        7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      57.32        
 62 Tubridy, Nora              7 LBA-MR                 55.00      57.34        
 63 HO, Rica L                 7 Twisters-MR            59.13      57.44        
 64 Hulme, Holly S             7 Marlins Bgnw-MR        56.36      57.49        
 65 Brantman, Caroline         7 Rivertown Rays-MR      53.97      58.58        
 66 Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR              1:03.91      58.67        
 67 Mitchell, Sofia            7 SSC-MR               1:00.00      58.81        
 68 Abbas, Menna               7 WAC-MR               1:03.42      58.91        
 68 Nager, Abigail L           7 Marlins Bgnw-MR      1:12.18      58.91        
 70 Goyal, Arya                7 FAST-MR              1:02.37      58.97        
 71 Peers, Tegan A             7 IA-MR                1:15.00      59.25        
 72 Virella, Christina         7 WAC-MR               1:00.00      59.65        
 73 Gormsen, Lily J            7 LIAC-MR              1:14.00    1:00.08        
 74 Robins, Tea A              7 COND-MR              1:10.00    1:00.65        
 75 Fried, Regan K             7 LIAC-MR              1:07.70    1:02.18        
 76 Mosca, Alexandra G         7 COND-MR              1:01.96    1:02.71        
 77 Canty, Emma M              7 Express Swimming-MR  1:05.81    1:02.90        
 78 Ellefsen, Ryann            7 WAC-MR               1:00.00    1:03.17        
 79 Aguilar, Lucia X           7 FAST-MR              1:00.03    1:04.03        
 80 Ennis, Casey A             7 COND-MR              1:20.00    1:06.72        
 81 Lee, Cherry                7 LIAC-MR              1:14.00    1:07.84        
 82 Jutt, Anna E               7 PATS-MR              1:16.62    1:08.67        
 83 Gazzara, Kristen E         7 COND-MR              1:15.00    1:10.69        
 84 Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR    1:10.04    1:11.60        
 -- Mattis, Kimbreanna S       7 COND-MR              1:09.87         DQ        
      Not on back off wall
 -- Kelly, Alaina R            7 CSC-MR                 58.57         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Sabarre, ina C             7 PATS-MR              1:15.90         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Bunimovich, Victoria       7 Manhattan Makos-MR   1:09.86         DQ        
      Not on back off wall
 -- Yoon, Monica               7 Express Swimming-MR  1:04.65         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Shah, Jaya R               7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Lee, Ella C                7 COND-MR              1:15.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Khanuja, Meher K           7 FAST-MR              2:01.25         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
1011Metro SC:   17.45   7/18/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maierle, Lauren E          7 WEST-MR                22.20      22.26        
  2 Carr, Arrington A          7 Rivertown Rays-MR      27.81      24.05        
  3 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR        25.66      24.49        
  4 Kung, Alexis               7 SPAR-MR                27.31      24.71        
  5 Ahn, Hailey S              7 Twisters-MR            25.34      24.74        
  6 Samko, Clara Mae M         7 HS-MR                  26.00      24.79        
  7 Alexander, Leaila J        7 SPAR-MR                29.13      25.41        
  8 McGourty, Molly F          7 COND-MR                24.90      25.63        
  9 Sztorc, Natalie            7 IA-MR                  26.56      26.17        
 10 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     27.43      26.62        
 11 McKenna, Grace A           7 MWSC-MR                29.07      26.64        
 12 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      24.77      26.66        
 13 MacLennan, Catherine L     7 Agua Swim Team-MR      28.40      26.82        
 14 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      27.11      26.92        
 15 Zamarbide, Alba            7 WEST-MR                26.28      27.27        
 16 Zelazowski, Sara           7 CFJV-MR                29.50      27.29        
 17 Elias, Nina                7 Manhattan Makos-MR     30.63      27.31        
 18 Sabol, Mackinzie I         7 Rivertown Rays-MR      26.61      27.42        
 19 Pema, Tenzin               7 Twisters-MR            28.34      27.44        
 20 King, Abigail              7 Storm-MR               31.10      27.67        
 21 Pusing, Ava Y              7 Twisters-MR            25.16      27.68        
 22 Gerosa, Grace H            7 Marlins Bgnw-MR        28.50      27.85        
 23 Amerson, Sydney            7 CFB-MR                 31.79      28.48        
 24 Larsen, Sarah E            7 LIAC-MR                32.00      28.54        
 25 Ebanks, Madison            7 WAC-MR                 30.00      28.65        
 26 Sforza, Sophia             7 BBSC-MR                32.55      28.91        
 27 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR        30.89      28.94        
 28 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR     32.31      29.05        
 29 O'Driscoll, Kylie          7 WISC-MR                31.53      29.18        
 30 Meccia, Madison N          7 Rac @ Jcc-MR           35.35      29.40        
 31 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR        28.15      29.53        
 32 Van Tassel, Avery          7 CSC-MR                 28.48      29.69        
 33 Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR        29.81      29.86        
 34 Bartolacci, Abigail J      7 Rivertown Rays-MR      35.00      30.12        
 35 Wong, Erin                 7 Express Swimming-MR    32.13      30.23        
 36 Chun, April S              7 LIAC-MR                27.41      30.26        
 37 Kowalczyk, Vivian          7 Storm-MR               35.50      30.27        
 38 Wilson, Jahzara A          7 RedTails-MR            32.96      30.33        
 39 HO, Rica L                 7 Twisters-MR            31.36      30.60        
 40 Mosca, Alexandra G         7 COND-MR                35.52      30.72        
 41 Nam, Lauren                7 LIAC-MR                28.00      31.17        
 42 Serafin, Gwen B            7 LBA-MR                 29.67      31.22        
 43 Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR      31.25      32.09        
 44 Ho, Audrey J               7 Marlins Bgnw-MR        33.46      32.38        
 45 Canty, Emma M              7 Express Swimming-MR    29.62      32.41        
 46 Lee, Cherry                7 LIAC-MR                41.00      32.91        
 47 Emmerich, Ava J            7 Three Village-MR       34.22      33.04        
 48 Triedman, Eleanor G        7 Flying Dolphins-MR     45.00      33.10        
 49 Hulme, Holly S             7 Marlins Bgnw-MR        30.48      33.39        
 50 Tubridy, Nora              7 LBA-MR                 30.00      33.58        
 51 Honig, Harley C            7 Express Swimming-MR    35.36      33.92        
 52 Gazzara, Kristen E         7 COND-MR                35.59      34.07        
 53 Redfield, Addison R        7 SSC-MR                 35.75      34.08        
 54 Birnstill, Reese A         7 Three Village-MR       34.03      34.23        
 54 Reiser, Amanda D           7 LIAC-MR                42.00      34.23        
 56 Cahalane, Erin C           7 Tmsuffolk-MR           34.44      34.61        
 57 Riolo, Amanda E            7 Storm-MR               40.05      34.65        
 58 Strabuk, Savanah G         7 LBA-MR                 40.00      34.72        
 59 Sabarre, ina C             7 PATS-MR                32.92      35.87        
 60 Nager, Abigail L           7 Marlins Bgnw-MR        36.08      36.65        
 61 Kirchhoff-Lajonchere, Ca   7 NYSA-MR                   NT      38.03        
 62 Brantman, Caroline         7 Rivertown Rays-MR      35.88      38.27        
 63 Lubak, Kylie               7 WAC-MR                 35.00      39.39        
 64 Fried, Regan K             7 LIAC-MR                44.00      42.67        
 65 Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR                38.00      44.38        
 -- Mitchell, Sofia            7 SSC-MR                 33.14         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Shah, Jaya R               7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      One hand touch
 -- Khanuja, Meher K           7 FAST-MR                55.43         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kelly, Alaina R            7 CSC-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lee, Ella C                7 COND-MR                44.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Robins, Tea A              7 COND-MR                37.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Mattis, Kimbreanna S       7 COND-MR                50.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Goyal, Arya                7 FAST-MR                41.94         DQ        
      Scissors kick
 -- Yoon, Monica               7 Express Swimming-MR    32.19         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Ellefsen, Ryann            7 WAC-MR                 39.79         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Chan, Robyn                7 Manhattan Makos-MR     28.55         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Benadrete, Talya A         7 Agua Swim Team-MR      29.91         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Washington, Amira          7 WAC-MR                 35.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Gormsen, Lily J            7 LIAC-MR                38.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR      30.99         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Virella, Christina         7 WAC-MR               1:21.65         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bunimovich, Victoria       7 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Skiba, Victoria C          7 SSC-MR                 32.65         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Valerio, Sara A            7 Middies-MR             27.84         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Wafer, Sara N              7 Tmsuffolk-MR           41.75         DQ        
      Alternating Kick
 -- Abbas, Menna               7 WAC-MR                 30.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
1011Metro SC:   14.39  12/10/2010 Chloe Stepanek at YMCA Holiday, HYB-MR       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herr, Emily A              7 Three Village-MR       15.63      16.41        
  2 Kaps, Martyna              7 MPNY-MR                18.00      17.40        
  3 Park, Kayce H              7 Phoenix-MR             17.79      18.03        
  4 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR      24.00      18.81        
  5 Maierle, Lauren E          7 WEST-MR                19.74      19.05        
  6 Ahn, Hailey S              7 Twisters-MR            19.29      19.30        
  7 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      19.84      19.74        
  8 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      22.05      19.94        
  9 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR        23.77      20.67        
 10 Wong, Jacqueline           7 NYCC-MR                21.75      20.71        
 11 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      20.97      20.84        
 12 McGranahan, Kathryn S      7 WEST-MR                22.25      21.72        
 13 Elias, Nina                7 Manhattan Makos-MR     28.86      21.78        
 14 Zamarbide, Alba            7 WEST-MR                21.19      22.11        
 15 Pusing, Ava Y              7 Twisters-MR            21.90      22.27        
 16 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      27.17      22.32        
 17 MacLennan, Catherine L     7 Agua Swim Team-MR      25.10      22.37        
 18 Sztorc, Natalie            7 IA-MR                  26.18      22.73        
 19 Larsen, Sarah E            7 LIAC-MR                26.00      22.85        
 20 Sabol, Mackinzie I         7 Rivertown Rays-MR      22.67      22.98        
 21 Carr, Arrington A          7 Rivertown Rays-MR      25.28      23.23        
 22 Van Tassel, Avery          7 CSC-MR                    NT      23.31        
 23 King, Abigail              7 Storm-MR               22.11      23.63        
 24 Del Castillo, Elina *      7 COND-MR                22.08      23.72        
 25 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     27.93      24.38        
 26 Ebanks, Madison            7 WAC-MR                 30.00      24.39        
 27 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR        24.40      24.50        
 28 McIntyre, Haley            7 SPAR-MR                33.76      24.61        
 29 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR        28.74      24.80        
 30 O'Driscoll, Kylie          7 WISC-MR                23.45      24.90        
 31 McGourty, Molly F          7 COND-MR                22.73      25.31        
 32 Wilson, Jahzara A          7 RedTails-MR            26.11      26.03        
 33 Wong, Erin                 7 Express Swimming-MR    29.95      26.23        
 34 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR      27.95      26.71        
 35 Strabuk, Savanah G         7 LBA-MR                 40.00      27.69        
 36 Serafin, Gwen B            7 LBA-MR                 26.83      27.75        
 37 Byrne, Nina S              7 WEST-MR                32.11      27.76        
 38 Chan, Robyn                7 Manhattan Makos-MR     27.25      28.25        
 39 Birnstill, Reese A         7 Three Village-MR       30.66      28.36        
 40 Aguilar, Lucia X           7 FAST-MR                31.67      28.59        
 41 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR     31.91      28.66        
 42 Nam, Lauren                7 LIAC-MR                26.46      28.85        
 43 Sforza, Sophia             7 BBSC-MR                29.93      29.25        
 44 Kowalczyk, Vivian          7 Storm-MR               26.92      29.31        
 45 Mitchell, Sofia            7 SSC-MR                 30.82      30.28        
 46 Abbas, Menna               7 WAC-MR                 30.00      30.37        
 47 Gormsen, Lily J            7 LIAC-MR                35.00      31.20        
 48 Skiba, Victoria C          7 SSC-MR                 31.62      31.56        
 49 Patil, Richa P             7 COND-MR                36.29      31.62        
 50 HO, Rica L                 7 Twisters-MR            26.73      31.63        
 51 Greggo, Luca J             7 Three Village-MR       30.32      31.76        
 52 Benjamin, Mia              7 Rivertown Rays-MR      38.67      32.06        
 53 Conrad, Camryn T           7 IA-MR                  30.00      32.08        
 54 Goyal, Arya                7 FAST-MR                38.97      32.12        
 55 Reiser, Amanda D           7 LIAC-MR                39.00      32.23        
 56 Morris, Taryn M            7 LBA-MR                 29.83      32.28        
 57 Afif, Selena               7 WAC-MR                 30.00      32.46        
 58 Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR                34.02      33.07        
 59 Brydon, Miranda X          7 RedTails-MR            40.09      34.27        
 60 Schroeder, Mary            7 HAA-MR                 27.84      34.38        
 61 Washington, Amira          7 WAC-MR                 30.00      37.24        
 62 O'Dea, Delia M             7 LBA-MR                 40.00      38.08        
 62 Fried, Regan K             7 LIAC-MR                40.00      38.08        
 64 Lubak, Kylie               7 WAC-MR                 38.31      41.61        
 -- Traynor, Olivia S          7 COND-MR                50.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Canty, Emma M              7 Express Swimming-MR    31.93         DQ        
      Alternating Kick
 -- Redfield, Addison R        7 SSC-MR                 31.05         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Yoon, Monica               7 Express Swimming-MR    32.54         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Honig, Harley C            7 Express Swimming-MR    31.40         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Shannon, Casey D           7 Express Swimming-MR    30.85         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Mc Clafferty, Molly G      7 COND-MR                26.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Chun, April S              7 LIAC-MR                25.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mattis, Kimbreanna S       7 COND-MR                40.38         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Mosca, Alexandra G         7 COND-MR                38.23         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hoyek, Chloe               7 WAC-MR                 30.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Robins, Tea A              7 COND-MR                35.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Nager, Abigail L           7 Marlins Bgnw-MR        30.98         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Cahalane, Erin C           7 Tmsuffolk-MR           25.26         DQ        
      Alternating Kick
 -- Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR      40.99         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Makatura, Isabelle R       7 NYCC-MR                31.20         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Lee, Cherry                7 LIAC-MR                39.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Lee, Ella C                7 COND-MR                42.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Emmerich, Ava J            7 Three Village-MR       33.20         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   30.02    7/2/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herr, Emily A              7 Three Village-MR       34.17      34.36        
  2 Riviello, Cara M           7 WEST-MR                35.08      36.38        
  3 Kaps, Martyna              7 MPNY-MR                36.64      36.67        
  4 Maierle, Lauren E          7 WEST-MR                37.50      36.81        
  5 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR      43.48      37.84        
  6 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      38.66      38.36        
  7 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      37.44      39.31        
  8 Park, Kayce H              7 Phoenix-MR             39.54      39.33        
  9 Samko, Clara Mae M         7 HS-MR                  43.11      39.40        
 10 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR        42.48      40.52        
 11 Alexander, Leaila J        7 SPAR-MR                42.09      40.93        
 12 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      40.10      41.25        
 13 Pema, Tenzin               7 Twisters-MR            44.38      41.78        
 14 Larsen, Sarah E            7 LIAC-MR                44.20      42.62        
 15 Chun, April S              7 LIAC-MR                41.03      42.84        
 16 Sztorc, Natalie            7 IA-MR                  43.69      43.85        
 17 MacLennan, Catherine L     7 Agua Swim Team-MR      47.65      44.18        
 18 McGourty, Molly F          7 COND-MR                43.34      44.78        
 19 Valerio, Sara A            7 Middies-MR             40.40      44.88        
 20 Amerson, Sydney            7 CFB-MR                 47.14      45.03        
 21 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      44.99      45.26        
 22 Strabuk, Savanah G         7 LBA-MR               1:20.00      45.34        
 23 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR     52.91      45.61        
 24 Cahalane, Erin C           7 Tmsuffolk-MR           48.48      45.65        
 25 Benadrete, Talya A         7 Agua Swim Team-MR      44.89      45.78        
 26 Nam, Lauren                7 LIAC-MR                44.77      46.01        
 27 McKenna, Grace A           7 MWSC-MR                46.68      46.02        
 28 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     43.99      46.50        
 29 Carr, Arrington A          7 Rivertown Rays-MR      48.48      46.56        
 30 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR        43.87      46.81        
 31 Wilson, Jahzara A          7 RedTails-MR            45.78      46.96        
 32 Gerosa, Grace H            7 Marlins Bgnw-MR        49.51      47.25        
 33 O'Driscoll, Kylie          7 WISC-MR                47.75      47.45        
 34 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR        45.45      47.66        
 35 Elias, Nina                7 Manhattan Makos-MR     49.48      48.02        
 36 Bartolacci, Abigail J      7 Rivertown Rays-MR      46.65      48.08        
 37 King, Abigail              7 Storm-MR               49.02      48.18        
 38 Kirchhoff-Lajonchere, Ca   7 NYSA-MR                   NT      48.31        
 39 Van Tassel, Avery          7 CSC-MR                 45.92      48.39        
 40 Kowalczyk, Vivian          7 Storm-MR               49.02      48.75        
 41 Sforza, Sophia             7 BBSC-MR                49.64      49.77        
 41 Reiser, Amanda D           7 LIAC-MR                51.62      49.77        
 43 Birnstill, Reese A         7 Three Village-MR       50.00      49.91        
 44 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR      47.88      49.97        
 45 Zelazowski, Sara           7 CFJV-MR                49.38      49.98        
 46 Hulme, Holly S             7 Marlins Bgnw-MR        46.18      50.25        
 47 Ho, Audrey J               7 Marlins Bgnw-MR        54.35      50.64        
 48 Triedman, Eleanor G        7 Flying Dolphins-MR   1:00.00      50.72        
 49 Abbas, Menna               7 WAC-MR                 54.59      50.82        
 50 Chan, Robyn                7 Manhattan Makos-MR     49.26      51.12        
 51 Serafin, Gwen B            7 LBA-MR               1:00.00      51.27        
 52 Wong, Erin                 7 Express Swimming-MR    52.29      51.38        
 53 Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR      48.04      51.71        
 54 Skiba, Victoria C          7 SSC-MR                 54.67      51.96        
 55 Tubridy, Nora              7 LBA-MR                 55.00      53.03        
 56 Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR        55.11      53.14        
 57 Peers, Tegan A             7 IA-MR                1:05.00      53.31        
 58 Meccia, Madison N          7 Rac @ Jcc-MR           52.40      53.33        
 59 Redfield, Addison R        7 SSC-MR                 48.90      53.36        
 60 Gormsen, Lily J            7 LIAC-MR              1:09.00      53.41        
 61 Brantman, Caroline         7 Rivertown Rays-MR      50.47      53.47        
 62 Riolo, Amanda E            7 Storm-MR               57.99      54.11        
 63 Honig, Harley C            7 Express Swimming-MR  1:03.73      54.27        
 64 Canty, Emma M              7 Express Swimming-MR    51.39      54.40        
 65 Emmerich, Ava J            7 Three Village-MR       47.00      54.77        
 66 HO, Rica L                 7 Twisters-MR            52.82      55.39        
 67 Washington, Amira          7 WAC-MR                 53.92      55.82        
 68 Lee, Ella C                7 COND-MR              1:10.00      55.94        
 69 Nager, Abigail L           7 Marlins Bgnw-MR        54.53      55.95        
 70 Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR                57.50      57.18        
 71 Lubak, Kylie               7 WAC-MR               1:06.88      57.33        
 72 Virella, Christina         7 WAC-MR               1:00.00      57.69        
 73 Fried, Regan K             7 LIAC-MR              1:00.20      58.01        
 74 Aguilar, Lucia X           7 FAST-MR                58.50      58.57        
 75 Bunimovich, Victoria       7 Manhattan Makos-MR   1:04.97      59.54        
 76 Mosca, Alexandra G         7 COND-MR                58.07    1:01.20        
 77 Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR      58.70    1:01.38        
 78 Mattis, Kimbreanna S       7 COND-MR              1:05.22    1:01.80        
 79 Kelly, Alaina R            7 CSC-MR               1:01.69    1:02.25        
 80 Mitchell, Sofia            7 SSC-MR                 55.00    1:02.35        
 81 Robins, Tea A              7 COND-MR              1:05.00    1:02.53        
 82 Wafer, Sara N              7 Tmsuffolk-MR         1:13.75    1:03.30        
 83 Lee, Cherry                7 LIAC-MR              1:10.00    1:03.50        
 84 Shah, Jaya R               7 Flying Dolphins-MR   1:01.90    1:04.46        
 85 Yoon, Monica               7 Express Swimming-MR  1:06.89    1:04.69        
 86 Ennis, Casey A             7 COND-MR              1:08.24    1:06.70        
 87 Goyal, Arya                7 FAST-MR              1:06.26    1:07.64        
 88 Jutt, Anna E               7 PATS-MR              1:09.82    1:11.14        
 89 Gazzara, Kristen E         7 COND-MR              1:15.00    1:13.00        
 
Girls 7 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   1:05.80    5/1/1998 Priscilla Modrov, TVSC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herr, Emily A              7 Three Village-MR     1:15.00    1:17.26        
                  35.55     1:17.26 (41.71)                                        
  2 Riviello, Cara M           7 WEST-MR              1:20.18    1:18.45        
                  36.87     1:18.45 (41.58)                                        
  3 Kaps, Martyna              7 MPNY-MR              1:28.37    1:20.62        
                  38.22     1:20.62 (42.40)                                        
  4 Maierle, Lauren E          7 WEST-MR              1:25.99    1:24.02        
                  37.18     1:24.02 (46.84)                                        
  5 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR    1:37.16    1:25.88        
                  40.31     1:25.88 (45.57)                                        
  6 Pusing, Ava Y              7 Twisters-MR          1:32.13    1:26.84        
                  40.28     1:26.84 (46.56)                                        
  7 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR    1:31.63    1:27.02        
                  41.82     1:27.02 (45.20)                                        
  8 Redfield, Addison R        7 SSC-MR               1:50.00    1:27.76        
  9 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR    1:30.36    1:27.96        
                  39.86     1:27.96 (48.10)                                        
 10 Larsen, Sarah E            7 LIAC-MR              1:44.33    1:28.41        
                  40.27     1:28.41 (48.14)                                        
 11 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR      1:36.14    1:28.82        
                  42.64     1:28.82 (46.18)                                        
 12 Ahn, Hailey S              7 Twisters-MR          1:34.89    1:29.37        
                  41.31     1:29.37 (48.06)                                        
 13 Retzlaff, Claudia L        6 Three Village-MR     1:50.00    1:29.83        
                  40.71     1:29.83 (49.12)                                        
 14 Park, Kayce H              7 Phoenix-MR           1:34.76    1:30.15        
                  41.57     1:30.15 (48.58)                                        
 15 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR    1:30.34    1:31.03        
                  41.24     1:31.03 (49.79)                                        
 16 Cekic, Jaida               6 SPAR-MR              1:55.23    1:32.20        
                  41.41     1:32.20 (50.79)                                        
 17 Chun, April S              7 LIAC-MR              1:42.16    1:32.34        
                  42.72     1:32.34 (49.62)                                        
 18 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR      1:37.20    1:32.61        
                  43.19     1:32.61 (49.42)                                        
 19 Pema, Tenzin               7 Twisters-MR          1:40.73    1:34.69        
                  44.66     1:34.69 (50.03)                                        
 20 Valerio, Sara A            7 Middies-MR           1:31.12    1:34.91        
 21 McGourty, Molly F          7 COND-MR              1:36.76    1:36.56        
 22 Van Tassel, Avery          7 CSC-MR               1:44.00    1:38.96        
 23 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR      1:45.94    1:39.15        
                  47.76     1:39.15 (51.39)                                        
 24 MacLennan, Catherine L     7 Agua Swim Team-MR    1:47.73    1:41.08        
                  45.29     1:41.08 (55.79)                                        
 25 Cahalane, Erin C           7 Tmsuffolk-MR         1:49.86    1:41.09        
                  46.11     1:41.09 (54.98)                                        
 26 King, Abigail              7 Storm-MR             1:58.57    1:42.30        
                  48.63     1:42.30 (53.67)                                        
 27 Yang, Sharon Y             7 Middies-MR           1:36.97    1:42.91        
                  48.62     1:42.91 (54.29)                                        
 28 Carr, Arrington A          7 Rivertown Rays-MR    1:48.83    1:44.21        
                  47.24     1:44.21 (56.97)                                        
 29 Zamarbide, Alba            7 WEST-MR              1:39.53    1:46.32        
 30 Gerosa, Grace H            7 Marlins Bgnw-MR      1:51.59    1:47.00        
                  52.71     1:47.00 (54.29)                                        
 31 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR      1:49.46    1:47.01        
                  47.93     1:47.01 (59.08)                                        
 32 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR    1:42.48    1:47.14        
 33 Nam, Lauren                7 LIAC-MR              1:47.71    1:47.62        
 34 Kowalczyk, Vivian          7 Storm-MR             1:58.28    1:50.21        
                  49.89   1:50.21 (1:00.32)                                        
 35 Richardson, Davia K        6 Storm-MR             2:12.79    1:50.68        
                  51.67     1:50.68 (59.01)                                        
 36 HO, Rica L                 7 Twisters-MR          1:50.96    1:51.94        
 37 Ho, Audrey J               7 Marlins Bgnw-MR      2:01.11    1:57.21        
 38 Nager, Abigail L           7 Marlins Bgnw-MR      2:11.17    1:57.75        
                  53.12   1:57.75 (1:04.63)                                        
 39 Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR      1:58.95    2:00.18        
                  54.10   2:00.18 (1:06.08)                                        
 40 Robins, Tea A              7 COND-MR              2:25.00    2:01.72        
                  55.12   2:01.72 (1:06.60)                                        
 41 Tan, Shanel E              6 BBSC-MR              2:35.55    2:02.58        
                  49.17   2:02.58 (1:13.41)                                        
 42 Mosca, Alexandra G         7 COND-MR                   NT    2:03.24        
                  55.04   2:03.24 (1:08.20)                                        
 43 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR      2:02.13    2:03.29        
 44 Lee, Ella C                7 COND-MR                   NT    2:04.71        
                  57.71   2:04.71 (1:07.00)                                        
 45 Bartolacci, Abigail J      7 Rivertown Rays-MR    1:48.09    2:09.52        
 46 Callaghan, Brigid          6 CFJV-MR              2:30.00    2:19.19        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
1011Metro SC:   37.46   3/27/2009 Kayla M. Polanco at 2009 MR, LGAC-MR         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riviello, Cara M           7 WEST-MR                46.00      45.28        
  2 Herr, Emily A              7 Three Village-MR       48.20      49.47        
  3 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR      53.89      52.63        
  4 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      52.85      53.65        
  5 Carr, Arrington A          7 Rivertown Rays-MR      56.60      54.23        
  6 McGourty, Molly F          7 COND-MR                56.93      54.76        
  7 MacLennan, Catherine L     7 Agua Swim Team-MR      58.47      55.91        
  8 Pema, Tenzin               7 Twisters-MR          1:01.08      59.36        
  9 Amerson, Sydney            7 CFB-MR               1:07.09    1:00.42        
 10 Zelazowski, Sara           7 CFJV-MR              1:10.00    1:00.74        
 11 Yang, Sharon Y             7 Middies-MR           1:02.12    1:01.34        
 12 McKenna, Grace A           7 MWSC-MR              1:03.27    1:02.01        
 13 Meccia, Madison N          7 Rac @ Jcc-MR         1:01.28    1:02.54        
 14 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR    1:05.59    1:03.76        
 15 Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR      1:04.35    1:04.27        
 16 Ho, Audrey J               7 Marlins Bgnw-MR      1:11.86    1:04.38        
 17 Gerosa, Grace H            7 Marlins Bgnw-MR        59.55    1:06.27        
 18 Van Tassel, Avery          7 CSC-MR               1:05.30    1:06.52        
 19 Namdol, Tenzin             7 Twisters-MR          1:02.31    1:08.07        
 20 Davis, Fiona C             6 LBA-MR               1:30.00    1:09.21        
 21 Triedman, Eleanor G        7 Flying Dolphins-MR   1:15.00    1:11.76        
 22 Hulme, Holly S             7 Marlins Bgnw-MR      1:06.71    1:12.81        
 23 Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR    1:17.47    1:13.38        
 24 Tan, Shanel E              6 BBSC-MR              1:26.41    1:16.14        
 25 Moore, Jordan              7 WAC-MR               1:10.00    1:18.00        
 26 Greggo, Luca J             7 Three Village-MR       55.00    1:19.25        
 27 Benjamin, Mia              7 Rivertown Rays-MR    1:35.00    1:33.63        
 -- McGranahan, Kathryn S      7 WEST-MR                58.58         DQ        
      One hand touch
 -- Abbas, Menna               7 WAC-MR               1:07.55         DQ        
      Alternating Kick
 -- Griffin, Amelia            7 HAA-MR                 59.23         DQ        
      One hand touch
 -- Gazzara, Kristen E         7 COND-MR              1:20.00         DQ        
      One hand touch
 -- Ellefsen, Ryann            7 WAC-MR               1:10.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Khanuja, Meher K           7 FAST-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Zamarbide, Alba            7 WEST-MR                52.90         DQ        
      One hand touch
 -- Kirchhoff-Lajonchere, Ca   7 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bartolacci, Abigail J      7 Rivertown Rays-MR    1:14.54         DQ        
      Alternating Kick
 -- Brantman, Caroline         7 Rivertown Rays-MR    1:24.41         DQ        
      Alternating Kick
 -- O'Dea, Delia M             7 LBA-MR               1:35.72         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Sabarre, ina C             7 PATS-MR              1:12.01         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lubak, Kylie               7 WAC-MR               1:21.80         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Tubridy, Nora              7 LBA-MR               1:15.00         DQ        
      One hand touch
 -- Monti, Lila R              6 Three Village-MR     1:21.29         DQ        
      Alternating Kick
 -- Slocum, Ann T              7 Rivertown Rays-MR    1:13.04         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
1011Metro SC:   32.61    5/1/1998 Caitlyn Napoli, TVSC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herr, Emily A              7 Three Village-MR       38.08      37.25        
  2 Kaps, Martyna              7 MPNY-MR                41.77      41.22        
  3 Park, Kayce H              7 Phoenix-MR             47.35      41.72        
  4 Kung, Alexis               7 SPAR-MR                49.41      42.04        
  5 Ahn, Hailey S              7 Twisters-MR            48.49      43.19        
  6 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR      47.61      44.08        
  7 Riviello, Cara M           7 WEST-MR                46.19      44.35        
  8 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      44.26      46.21        
  9 Pusing, Ava Y              7 Twisters-MR            50.06      48.70        
 10 Retzlaff, Claudia L        6 Three Village-MR     1:00.76      50.65        
 11 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      58.36      53.50        
 12 Ebanks, Madison            7 WAC-MR                 58.64      54.64        
 13 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      55.83      54.85        
 14 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR        47.19      57.02        
 15 Sabol, Mackinzie I         7 Rivertown Rays-MR      59.14      57.52        
 16 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR    1:13.54    1:03.77        
 -- Sforza, Sophia             7 BBSC-MR              1:03.22         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Carr, Arrington A          7 Rivertown Rays-MR      55.52         DQ        
      Alternating Kick
 -- Zelazowski, Sara           7 CFJV-MR              1:15.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 7 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
1011Metro SC:   1:13.92    3/7/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herr, Emily A              7 Three Village-MR     1:27.33    1:26.66        
                  38.29     1:26.66 (48.37)                                        
  2 Riviello, Cara M           7 WEST-MR              1:28.48    1:28.59        
                  41.05     1:28.59 (47.54)                                        
  3 Kaps, Martyna              7 MPNY-MR              1:37.10    1:29.50        
                  42.67     1:29.50 (46.83)                                        
  4 Maierle, Lauren E          7 WEST-MR              1:33.27    1:33.40        
                  44.80     1:33.40 (48.60)                                        
  5 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR    1:43.13    1:39.93        
                  44.42     1:39.93 (55.51)                                        
  6 Park, Kayce H              7 Phoenix-MR           1:38.00    1:40.34        
  7 Ahn, Hailey S              7 Twisters-MR          1:40.90    1:40.94        
  8 Larsen, Sarah E            7 LIAC-MR              1:53.00    1:42.45        
                  47.70     1:42.45 (54.75)                                        
  9 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR    1:40.45    1:43.18        
                  44.94     1:43.18 (58.24)                                        
 10 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR    1:46.27    1:43.45        
                  50.27     1:43.45 (53.18)                                        
 11 Pusing, Ava Y              7 Twisters-MR          1:41.38    1:43.61        
                  46.94     1:43.61 (56.67)                                        
 12 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR      1:43.51    1:43.82        
                  48.30     1:43.82 (55.52)                                        
 13 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR    1:47.75    1:44.07        
 14 McGourty, Molly F          7 COND-MR              1:47.49    1:45.97        
 15 Cekic, Jaida               6 SPAR-MR              2:15.23    1:47.16        
                  51.09     1:47.16 (56.07)                                        
 16 MacLennan, Catherine L     7 Agua Swim Team-MR    1:58.99    1:49.36        
                  51.67     1:49.36 (57.69)                                        
 17 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR      1:46.54    1:49.40        
                  50.55     1:49.40 (58.85)                                        
 18 Zamarbide, Alba            7 WEST-MR              1:49.60    1:51.41        
 19 Pema, Tenzin               7 Twisters-MR          2:02.42    1:51.92        
                  55.09     1:51.92 (56.83)                                        
 20 Retzlaff, Claudia L        6 Three Village-MR     2:05.00    1:51.93        
                  51.31   1:51.93 (1:00.62)                                        
 21 Carr, Arrington A          7 Rivertown Rays-MR    2:00.67    1:52.47        
                  54.77     1:52.47 (57.70)                                        
 22 King, Abigail              7 Storm-MR             2:08.94    1:53.03        
                  53.03   1:53.03 (1:00.00)                                        
 23 Chun, April S              7 LIAC-MR              1:55.63    1:53.12        
                  55.53     1:53.12 (57.59)                                        
 24 Van Tassel, Avery          7 CSC-MR               2:03.53    1:55.87        
                  53.86   1:55.87 (1:02.01)                                        
 25 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR    1:58.12    1:55.96        
                  52.14   1:55.96 (1:03.82)                                        
 26 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR      2:00.99    1:56.88        
                  56.10   1:56.88 (1:00.78)                                        
 27 Yang, Sharon Y             7 Middies-MR           2:00.37    1:57.89        
 28 Richardson, Davia K        6 Storm-MR             2:07.95    2:01.33        
                  55.36   2:01.33 (1:05.97)                                        
 29 Kowalczyk, Vivian          7 Storm-MR             2:08.56    2:02.28        
                1:00.16   2:02.28 (1:02.12)                                        
 30 Ho, Audrey J               7 Marlins Bgnw-MR      2:13.74    2:03.88        
                  55.10   2:03.88 (1:08.78)                                        
 31 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR      2:07.56    2:04.13        
 32 Redfield, Addison R        7 SSC-MR               2:05.00    2:08.80        
 33 HO, Rica L                 7 Twisters-MR          2:01.15    2:11.21        
 34 Cahalane, Erin C           7 Tmsuffolk-MR         2:21.22    2:13.57        
 35 Gerosa, Grace H            7 Marlins Bgnw-MR      2:04.08    2:16.20        
 36 Tan, Shanel E              6 BBSC-MR              2:55.55    2:21.45        
                1:03.26   2:21.45 (1:18.19)                                        
 37 Mosca, Alexandra G         7 COND-MR                   NT    2:23.69        
 38 Nager, Abigail L           7 Marlins Bgnw-MR      2:26.10    2:24.32        
                1:06.51   2:24.32 (1:17.81)                                        
 39 Callaghan, Brigid          6 CFJV-MR              2:40.00    2:27.14        
 -- O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR      1:47.92         DQ        
      Scissors kick - breast
 -- Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR      2:20.24         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:05.60                                                            
 -- Nam, Lauren                7 LIAC-MR              2:08.05         DQ        
      Alternating Kick - fly
 
Girls 7 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   1:00.11    5/1/1999 Marist, MSC-MR                             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  1:12.33    1:14.15        
     1) Maierle, Lauren E 7             2) Greenberg, Ariel S 6           
     3) Zamarbide, Alba 7               4) Riviello, Cara M 7             
                  36.50     1:14.15 (37.65)                                        
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:14.65    1:15.29        
     1) Ahn, Hailey S 7                 2) HO, Rica L 7                   
     3) Pema, Tenzin 7                  4) Pusing, Ava Y 7                
                  36.94     1:15.29 (38.35)                                        
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:20.09    1:18.90        
     1) Vitti, Kate L 7                 2) Hallac, Sophia R 7             
     3) O'Donnell, Katie A 6            4) Dalton, Ashlin S 7             
                  46.61     1:18.90 (32.29)                                        
  4 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                   1:15.26    1:19.07        
     1) Brennan, Jane E 7               2) Brantman, Caroline 7           
     3) Sabol, Mackinzie I 7            4) LePage, Charlotte G 7          
                  43.39     1:19.07 (35.68)                                        
  5 Spartans Swim Team-MR  'A'                        1:30.32    1:26.07        
     1) Alexander, Leaila J 7           2) Kung, Alexis 7                 
     3) Cachay, Shayla N 6              4) Pifer, Jocelyn 7               
                  45.61     1:26.07 (40.46)                                        
  6 Manhattan Makos-MR  'A'                                NT    1:27.82        
     1) Bunimovich, Victoria 7          2) Elias, Nina 7                  
     3) Chan, Robyn 7                   4) Zagar, Nia 6                   
                  45.67     1:27.82 (42.15)                                        
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                1:30.84    1:29.71        
     1) Hulme, Holly S 7                2) Hallac, Maya P 7               
     3) Nager, Abigail L 7              4) Gerosa, Grace H 7              
                  46.39     1:29.71 (43.32)                                        
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            1:36.36    1:30.10        
     1) Schaepers-Cheu, Sabine N 7      2) Martino, Selene M 7            
     3) Lent, Maddie J 6                4) Obstler, Sydney B 6            
                  48.81     1:30.10 (41.29)                                        
  9 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:15.25    1:30.29        
     1) Veit, Cayden R 6                2) Emmerich, Ava J 7              
     3) Seale, Kayla R 6                4) Retzlaff, Claudia L 6          
                  50.13     1:30.29 (40.16)                                        
 10 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                   1:31.32    1:31.34        
     1) Carr, Arrington A 7             2) Gordon, Allison O 6            
     3) Gregersen, Leah 6               4) Carousso, Natalie M 7          
                  50.88     1:31.34 (40.46)                                        
 11 Condors-MR  'A'                                   1:20.07    1:31.85        
     1) Dwyer, Kayla M 6                2) Mc Clafferty, Molly G 7        
     3) Mosca, Alexandra G 7            4) Arciniegas, Alessandra 5       
                  43.59     1:31.85 (48.26)                                        
 12 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                            NT    1:42.69        
     1) Lubak, Kylie 7                  2) Virella, Christina 7           
     3) Ellefsen, Ryann 7               4) Washington, Amira 7            
                  48.09     1:42.69 (54.60)                                        
 13 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 1:35.97    1:47.30        
     1) Zelazowski, Sara 7              2) Zelazowski, Maya 6             
     3) Callaghan, Brigid 6             4) Picard, Izzy 6                 
 14 Condors-MR  'B'                                   1:41.57    1:51.08        
     1) Anselmi, Margeaux L 7           2) Ennis, Casey A 7               
     3) Finnegan, Ellie K 6             4) Mattis, Kimbreanna S 7         
                  59.41     1:51.08 (51.67)                                        
 15 Condors-MR  'C'                                   1:52.96    2:01.70        
     1) Cho, Katie * 6                  2) Vanover, Dani R 6              
     3) Robins, Tea A 7                 4) McGourty, Megan R 6            
                1:01.88     2:01.70 (59.82)                                        
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:26.08         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Asch, Gillian K 7               2) MacLennan, Catherine L 7       
     3) Klein, Neala J 7                4) Wu, Heidi 7                    
                  41.02                                                            
 
Girls 7 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   2:16.62    3/9/2009 LaGuardia Aqu, LGAC-MR                     
                         K.Zezula, J.Bouzarouata, K.Polanco, A.Jackson     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  2:43.75    2:42.41        
     1) Maierle, Lauren E 7             2) Greenberg, Ariel S 6           
     3) Zamarbide, Alba 7               4) Riviello, Cara M 7             
                  37.15     1:22.74 (45.59)     2:09.79 (47.05)     2:42.41 (32.62)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:57.69    2:47.94        
     1) Ahn, Hailey S 7                 2) Pema, Tenzin 7                 
     3) HO, Rica L 7                    4) Pusing, Ava Y 7                
                  44.76     1:24.69 (39.93)     2:14.94 (50.25)     2:47.94 (33.00)
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                   2:56.07    2:50.67        
     1) Brennan, Jane E 7               2) Sabol, Mackinzie I 7           
     3) Bartolacci, Abigail J 7         4) LePage, Charlotte G 7          
                  45.11     1:26.32 (41.21)     2:19.23 (52.91)     2:50.67 (31.44)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:57.98    2:53.32        
     1) Vitti, Kate L 7                 2) Ho, Audrey J 7                 
     3) Hallac, Sophia R 7              4) Dalton, Ashlin S 7             
                  43.63     1:34.07 (50.44)     2:16.25 (42.18)     2:53.32 (37.07)
  5 Condors-MR  'A'                                   2:58.00    2:58.40        
     1) McGourty, Molly F 7             2) Dwyer, Kayla M 6               
     3) Mc Clafferty, Molly G 7         4) Del Castillo, Elina * 7        
                  43.86     1:36.07 (52.21)     2:18.92 (42.85)     2:58.40 (39.48)
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:52.96    3:04.04        
     1) Retzlaff, Claudia L 6           2) Seale, Kayla R 6               
     3) Greggo, Luca J 7                4) Herr, Emily A 7                
                  40.77     1:38.61 (57.84)     2:31.52 (52.91)     3:04.04 (32.52)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:57.63    3:10.45        
     1) Lent, Maddie J 6                2) Asch, Gillian K 7              
     3) MacLennan, Catherine L 7        4) Wu, Heidi 7                    
                  55.24     1:36.52 (41.28)     2:31.89 (55.37)     3:10.45 (38.56)
  8 Three Village Swim Club-MR  'B'                   3:00.00    3:20.08        
     1) Veit, Cayden R 6                2) Emmerich, Ava J 7              
     3) Birnstill, Reese A 7            4) Monti, Lila R 6                
                  58.22     1:47.49 (49.27)     2:35.65 (48.16)     3:20.08 (44.43)
  9 Manhattan Makos-MR  'A'                                NT    3:22.73        
     1) Chan, Robyn 7                   2) Wood, Addison 7                
     3) Elias, Nina 7                   4) Zagar, Nia 6                   
                  49.21     1:45.01 (55.80)     2:33.95 (48.94)     3:22.73 (48.78)
 10 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                   3:18.99    3:24.10        
     1) Carr, Arrington A 7             2) Slocum, Ann T 7                
     3) Brantman, Caroline 7            4) Carousso, Natalie M 7          
                  47.05     1:40.65 (53.60)     2:37.28 (56.63)     3:24.10 (46.82)
 11 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                3:29.34    3:27.55        
     1) O'Donnell, Katie A 6            2) Hulme, Holly S 7               
     3) Nager, Abigail L 7              4) Gerosa, Grace H 7              
                  54.05     1:50.97 (56.92)     2:42.99 (52.02)     3:27.55 (44.56)
 12 Condors-MR  'B'                                   3:56.01    3:57.78        
     1) Anselmi, Margeaux L 7           2) Arciniegas, Alessandra 5       
     3) Mosca, Alexandra G 7            4) Patil, Richa P 7               
                1:04.19   2:05.89 (1:01.70)     3:03.81 (57.92)     3:57.78 (53.97)
 13 Long Beach Aquatics-MR  'A'                            NT    3:58.06        
     1) Harkins, Morgan 6               2) O'Dea, Delia M 7               
     3) Morris, Taryn M 7               4) Tubridy, Nora 7                
                1:03.99   2:13.85 (1:09.86)     3:08.25 (54.40)     3:58.06 (49.81)
 14 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 4:05.00    4:03.56        
     1) Callaghan, Brigid 6             2) Zelazowski, Maya 6             
     3) Picard, Izzy 6                  4) Zelazowski, Sara 7             
                  58.22   2:01.08 (1:02.86)   3:13.72 (1:12.64)     4:03.56 (49.84)
 15 Condors-MR  'C'                                   4:15.00    4:18.50        
     1) Vanover, Dani R 6               2) Robins, Tea A 7                
     3) Finnegan, Ellie K 6             4) Mattis, Kimbreanna S 7         
                1:23.22   2:26.35 (1:03.13)     3:22.85 (56.50)     4:18.50 (55.65)
 16 Condors-MR  'D'                                   4:23.00    4:24.18        
     1) Lee, Ella C 7                   2) Gazzara, Kristen E 7           
     3) Gonzalez, Lana F 7              4) Cho, Katie * 6                 
                1:01.75   2:18.29 (1:16.54)   3:20.53 (1:02.24)   4:24.18 (1:03.65)
 17 Condors-MR  'F'                                   4:36.00    5:45.50        
     1) McGourty, Megan R 6             2) Reid, Joelle S 6               
     3) Hanchar, Ali J 6                4) Kunca, Mikalah A 6             
                1:18.91   5:45.50 (4:26.59)                                        
 
Girls 7 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   1:08.07    3/9/2009 LaGuardia Aquatic Club, LGAC-MR            
                         A.Jackson, K.Polanco, J.Bouzarouata, K.Zezula     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  1:17.75    1:19.65        
     1) McGranahan, Kathryn S 7         2) Riviello, Cara M 7             
     3) Zamarbide, Alba 7               4) Maierle, Lauren E 7            
                  42.42     1:19.65 (37.23)                                        
  2 Condors-MR  'A'                                   1:30.17    1:29.46        
     1) Dwyer, Kayla M 6                2) McGourty, Molly F 7            
     3) Del Castillo, Elina * 7         4) Mc Clafferty, Molly G 7        
                  48.28     1:29.46 (41.18)                                        
  3 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                   1:27.12    1:29.58        
     1) Sabol, Mackinzie I 7            2) Brennan, Jane E 7              
     3) LePage, Charlotte G 7           4) Brantman, Caroline 7           
                  47.56     1:29.58 (42.02)                                        
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:25.63    1:30.34        
     1) Greggo, Luca J 7                2) Seale, Kayla R 6               
     3) Herr, Emily A 7                 4) Retzlaff, Claudia L 6          
                  55.83     1:30.34 (34.51)                                        
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:25.80    1:30.62        
     1) MacLennan, Catherine L 7        2) Wu, Heidi 7                    
     3) Asch, Gillian K 7               4) Obstler, Sydney B 6            
                  46.82     1:30.62 (43.80)                                        
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:31.58    1:30.63        
     1) Dalton, Ashlin S 7              2) Chen, Cindy W 6                
     3) Vitti, Kate L 7                 4) O'Donnell, Katie A 6           
                  50.05     1:30.63 (40.58)                                        
  7 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                            NT    1:37.40        
     1) Abbas, Menna 7                  2) Washington, Amira 7            
     3) Afif, Selena 7                  4) Lubak, Kylie 7                 
                  59.93     1:37.40 (37.47)                                        
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                1:42.66    1:38.34        
     1) Ho, Audrey J 7                  2) Gerosa, Grace H 7              
     3) Hallac, Sophia R 7              4) Hulme, Holly S 7               
  9 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                   1:42.11    1:41.29        
     1) Bartolacci, Abigail J 7         2) Carr, Arrington A 7            
     3) Benjamin, Mia 7                 4) Carousso, Natalie M 7          
                  47.82     1:41.29 (53.47)                                        
 10 Spartans Swim Team-MR  'A'                        1:45.32    1:42.50        
     1) Cachay, Shayla N 6              2) Cekic, Jaida 6                 
     3) McIntyre, Haley 7               4) Pifer, Jocelyn 7               
                  50.50     1:42.50 (52.00)                                        
 11 Storm Aquatics-MR  'A'                            1:45.54    1:45.57        
     1) Richardson, Davia K 6           2) Riolo, Amanda E 7              
     3) King, Abigail 7                 4) Kowalczyk, Vivian 7            
                1:02.38     1:45.57 (43.19)                                        
 12 Condors-MR  'C'                                   2:06.16    1:57.93        
     1) Cho, Katie * 6                  2) Patil, Richa P 7               
     3) Anselmi, Margeaux L 7           4) Arciniegas, Alessandra 5       
                1:05.39     1:57.93 (52.54)                                        
 13 Long Beach Aquatics-MR  'A'                            NT    2:10.20        
     1) O'Dea, Delia M 7                2) Davis, Fiona C 6               
     3) Morris, Taryn M 7               4) Harkins, Morgan 6              
                1:12.95     2:10.20 (57.25)                                        
 -- Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 1:48.99         DQ        
      False start - Misc
     1) Degiorgio, Ava 7                2) Zelazowski, Sara 7             
     3) Callaghan, Brigid 6             4) Zelazowski, Maya 6             
                1:05.59                                                            
 -- Wagner Aquatic Club-MR  'B'                            NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Shoulders past vertical toward breast - back
     1) Hiler, Madison 7                2) Ellefsen, Ryann 7              
     3) Hoyek, Chloe 7                  4) Moore, Jordan 7                
                1:04.51        DQ (1:02.17)                                        
 -- Condors-MR  'D'                                   2:19.95         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Non-simultaneous arms - fly
     1) Robins, Tea A 7                 2) McGourty, Megan R 6            
     3) Lee, Ella C 7                   4) Mattis, Kimbreanna S 7         
                  33.16                                                            
 -- Condors-MR  'B'                                   1:56.71         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one
     1) Finnegan, Ellie K 6             2) Gazzara, Kristen E 7           
     3) Gonzalez, Lana F 7              4) Mosca, Alexandra G 7           
                  59.70                                                            
 -- Three Village Swim Club-MR  'B'                   1:30.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
     1) Veit, Cayden R 6                2) Monti, Lila R 6                
     3) Birnstill, Reese A 7            4) Emmerich, Ava J 7              
                  59.88                                                            
 -- Manhattan Makos-MR  'A'                           1:25.09         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - breast
     1) Zagar, Nia 6                    2) Elias, Nina 7                  
     3) Chan, Robyn 7                   4) Wood, Addison 7                
                  51.65          DQ (48.22)                                        
 
Girls 7 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   2:34.24  11/24/2006 YWCA Middies, YMID-MR                      
                         E.Najarian, N.Behnen, S.Schlesinger, B.Thompson   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                   3:06.41    3:00.80        
     1) Sabol, Mackinzie I 7            2) Carr, Arrington A 7            
     3) Brennan, Jane E 7               4) LePage, Charlotte G 7          
                  46.42                             1:44.39 ( )         2:28.72 ( )
        3:00.80 (32.08)                                                            
  2 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  3:12.29    3:05.06        
     1) Greenberg, Ariel S 6            2) Maierle, Lauren E 7            
     3) Riviello, Cara M 7              4) Zamarbide, Alba 7              
                  53.03                             1:38.42 ( )         2:35.61 ( )
        3:05.06 (29.45)                                                            
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            3:14.34    3:07.45        
     1) Wu, Heidi 7                     2) MacLennan, Catherine L 7       
     3) Klein, Neala J 7                4) Asch, Gillian K 7              
                  45.91                             1:46.86 ( )         2:26.46 ( )
        3:07.45 (40.99)                                                            
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    3:27.72    3:21.36        
     1) Pusing, Ava Y 7                 2) HO, Rica L 7                   
     3) Ahn, Hailey S 7                 4) Pema, Tenzin 7                 
                  49.74                             1:52.10 ( )         2:33.94 ( )
        3:21.36 (47.42)                                                            
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                3:15.12    3:25.88        
     1) Vitti, Kate L 7                 2) Chen, Cindy W 6                
     3) O'Donnell, Katie A 6            4) Dalton, Ashlin S 7             
                  56.87                             1:50.39 ( )         2:48.78 ( )
        3:25.88 (37.10)                                                            
  6 Storm Aquatics-MR  'A'                            4:13.07    3:45.31        
     1) Kowalczyk, Vivian 7             2) Richardson, Davia K 6          
     3) King, Abigail 7                 4) Riolo, Amanda E 7              
                  54.30     1:12.13 (17.83)   3:45.31 (2:33.18)                    
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                3:54.59    3:54.18        
     1) Ho, Audrey J 7                  2) Hallac, Maya P 7               
     3) Hulme, Holly S 7                4) Gerosa, Grace H 7              
                  54.56   2:00.77 (1:06.21)   3:06.13 (1:05.36)     3:54.18 (48.05)
  8 Manhattan Makos-MR  'A'                                NT    3:56.58        
     1) Wood, Addison 7                 2) Elias, Nina 7                  
     3) Chan, Robyn 7                   4) Zagar, Nia 6                   
                  54.25   2:00.39 (1:06.14)   3:07.71 (1:07.32)     3:56.58 (48.87)
  9 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 4:24.22    4:35.28        
     1) Picard, Izzy 6                  2) Zelazowski, Sara 7             
     3) Callaghan, Brigid 6             4) Zelazowski, Maya 6             
 -- Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                   3:44.88         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Not on back off wall - back
     1) Brantman, Caroline 7            2) Gordon, Allison O 6            
     3) Carousso, Natalie M 7           4) Bartolacci, Abigail J 7        
                  59.36                             2:20.41 ( )                    
 -- Three Village Swim Club-MR  'A'                   3:21.44         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Shoulders past vertical toward breast - back
     1) Birnstill, Reese A 7            2) Herr, Emily A 7                
     3) Retzlaff, Claudia L 6           4) Monti, Lila R 6                
 -- Condors-MR  'D'                                        NT         DQ        
                1:21.08     2:10.97 (49.89)                                        
 -- Condors-MR  'A'                                   3:30.65         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3
     1) Robins, Tea A 7                 2) McGourty, Megan R 6            
     3) Dwyer, Kayla M 6                4) Mosca, Alexandra G 7           
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   13.80    5/1/1980 S.Verderber,RVerderber,K.Helin, LISC-MR      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweeney, Kait A            8 WEST-MR                14.91      14.65        
  2 Zhang, Alina C             8 WEST-MR                14.54      14.98        
  3 Lee, Lauren                8 WEST-MR                15.06      15.03        
  4 Orlando, Mia G             8 WEST-MR                15.20      15.14        
  5 Tan, Sayjel E              8 BBSC-MR                16.44      15.77        
  6 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR     15.33      15.94        
  7 Armstrong, Brooke E        8 Express Swimming-MR    16.45      16.16        
  8 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR             16.97      16.23        
  9 Constantine, Jacqueline    8 UNAG-MR                17.03      16.31        
 10 Bhandari, Adele            8 WEST-MR                15.90      16.34        
 11 Arciniegas, Laura          8 COND-MR                15.12      16.40        
 12 Seale, Sarah E             8 Three Village-MR       16.89      16.57        
 13 Racanello, Briana L        8 LIAC-MR                17.35      16.59        
 14 Slowik, Mia                8 NYCC-MR                16.58      16.67        
 14 Corbett, Allison           8 CFB-MR                 17.91      16.67        
 16 Gelfand, Veronica          8 Express Swimming-MR    16.99      16.69        
 16 Han, Abigail N             8 LIAC-MR                17.00      16.69        
 18 Dimaculangan, Annabel      8 Three Village-MR       18.49      16.86        
 19 Buono, Sarina L            8 IA-MR                  16.37      16.90        
 20 Solomon, Mirabel K         8 Rivertown Rays-MR      17.55      16.94        
 21 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      16.72      17.07        
 22 Haimson, Emma A            8 Twisters-MR            17.11      17.14        
 23 Pamatat, Ellie A           8 LIAC-MR                19.00      17.25        
 24 Harloff, Morgan C          8 LIAC-MR                18.00      17.36        
 25 Fox, Cornelia              8 NYSA-MR                   NT      17.38        
 26 Rametra, Alisha S          8 Tmsuffolk-MR           18.32      17.40        
 27 Wikstrom, Ava G            8 Agua Swim Team-MR      17.65      17.49        
 28 Baldwin, Brooke A          8 LIAC-MR                18.00      17.51        
 29 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR                16.45      17.52        
 30 Rodriguez, Jenna L         8 Twisters-MR            17.26      17.53        
 31 Weinstein, Claire J        8 WEST-MR                15.34      17.59        
 32 Brown, Olivia              8 Tmsuffolk-MR           17.56      17.60        
 33 Corbett, Brittany          8 CFB-MR                 18.39      17.61        
 34 Chatfield, Elizabeth       8 WEST-MR                20.80      17.63        
 35 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR      17.23      17.71        
 36 Lilavois, Simone           8 Manhattan Makos-MR     18.05      17.76        
 36 Trinidad, Mianny L         8 RedTails-MR            17.52      17.76        
 38 Korff, Rose J              8 Flying Dolphins-MR        NT      17.89        
 38 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR                18.38      17.89        
 40 Gennarelli, Maichina E     8 COND-MR                18.73      17.90        
 41 Carley, Olina              8 CFJV-MR                17.81      17.97        
 42 Scala, Molly G             8 WEST-MR                17.63      17.98        
 43 Camp, Caroline W           8 Agua Swim Team-MR      19.14      18.04        
 44 Gaza, Bitsy T              8 Storm-MR               17.22      18.07        
 45 D'Alessandro, Lena G       8 Rivertown Rays-MR      17.65      18.11        
 46 Liang, Katherine           8 SSC-MR                 18.60      18.13        
 47 Vogt, Olivia G             8 LBA-MR                 20.00      18.18        
 48 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      17.13      18.28        
 49 Ewald, Sydney              8 NCAC-MR                18.00      18.35        
 50 Tenebro, Alyson            8 IA-MR                  35.00      18.44        
 51 Cekic, Kiara               8 SPAR-MR                19.23      18.46        
 52 Edwards, Lisia             8 NYCC-MR                18.98      18.53        
 53 Pritsch, Alexia            8 Agua Swim Team-MR      18.91      18.57        
 54 Pena, Camila A             8 APEX-MR                17.84      18.58        
 55 Sisk, Maeve                8 NYCC-MR                23.00      18.59        
 56 Bingham, Keira S           8 LIAC-MR                23.69      18.64        
 56 Collins, Caroline          8 CFB-MR                 18.42      18.64        
 58 Lenes, Katie S             8 Storm-MR               21.06      18.66        
 59 Harish, Nila               8 HS-MR                  19.18      18.72        
 60 Soh, Evelyn S              8 Flying Dolphins-MR        NT      18.73        
 61 Nordstrom, Isabella N      8 NYSA-MR                18.25      18.77        
 62 Hiile, Amara V             8 IA-MR                  18.05      18.82        
 63 Orel, Anastasia S          8 Agua Swim Team-MR      20.54      18.83        
 64 Leal, Ashley               8 RedTails-MR            17.57      18.87        
 65 Wilkinson, Julia           8 CFJV-MR                19.48      18.90        
 66 Kwee, Natalie E            8 Three Village-MR       19.11      18.94        
 67 Thieke, Colleen O          8 Express Swimming-MR    18.12      18.96        
 68 Davies, Brooke             8 SSC-MR                 18.66      18.97        
 69 Berger, Syd R              8 Agua Swim Team-MR      18.09      19.01        
 70 Tassier, Katherine A       8 Rivertown Rays-MR      19.04      19.03        
 71 Wolfe, Emily               8 WISC-MR                20.16      19.07        
 72 VanWormer, Rowan           8 CFJV-MR                20.08      19.10        
 73 Golden, Alyssa             8 SSC-MR                 18.54      19.11        
 73 Kanachova, Veronica        8 APEX-MR                18.89      19.11        
 75 Smerechniak, Sofia         8 IA-MR                  18.40      19.13        
 76 Euyoque, Nicole            8 Middies-MR             19.80      19.14        
 77 Hooper, Maddie S           8 UNSMC-MR               18.50      19.21        
 77 Zeman, Talia S             8 WISC-MR                19.24      19.21        
 79 Anderson, Stella K         8 Flying Dolphins-MR        NT      19.26        
 80 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      19.03      19.32        
 81 Johannesen, Charlotte      8 BBSC-MR                19.09      19.38        
 82 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR    19.33      19.48        
 83 Walsh, Jessica M           8 Express Swimming-MR    18.98      19.56        
 84 Gilman, Evelyn             8 DA-MR                  23.80      19.70        
 84 McCann, Katherine E        8 Middies-MR             19.43      19.70        
 86 Lotto, Gabby M             8 COND-MR                21.45      19.71        
 87 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR    20.11      19.73        
 88 Sohng, Ella                8 CFJV-MR                19.32      19.79        
 89 Chang, Nicole              8 Flying Dolphins-MR     23.06      19.83        
 90 Rosario, Michelle D        8 RedTails-MR            19.96      19.87        
 91 Bombuwala, Sineli D        8 COND-MR                   NT      19.92        
 92 Traynor, Ania K            8 COND-MR                20.51      20.08        
 93 Hanson, Ava                8 WISC-MR                19.69      20.28        
 94 Waring, MaryGrace          8 SSC-MR                 19.29      20.34        
 95 O'Neill, Jade R            8 COND-MR                22.86      20.36        
 96 Costabile, Kylie           8 CFB-MR                 20.08      20.43        
 97 Raber, Julia               8 BBSC-MR                19.00      20.55        
 98 Golab, Sofia I             8 Middies-MR             20.04      20.57        
 99 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR        19.96      20.63        
 99 Booth Alam, Lara D         8 CSC-MR                 19.69      20.63        
101 Cronin, Jessica            8 HAA-MR                 19.08      20.64        
102 Walsh, Maeve E             8 Express Swimming-MR    30.00      20.66        
103 O'Connell, Teagan A        8 LBA-MR                 35.41      20.67        
104 Hartman, Anita             8 WAC-MR                 30.00      20.76        
105 McDougall, Marissa R       8 CSC-MR                 19.97      20.79        
106 Massimo, Angelina M        8 Tmsuffolk-MR           20.23      20.81        
107 Hernandez, Destiny         8 APEX-MR                22.26      20.88        
108 Lam, Makani S              8 LIAC-MR                36.00      20.92        
108 Jimenez, Hermione E        8 RFAC-MR                25.90      20.92        
110 Caruvana, Addison          8 Rac @ Jcc-MR           22.22      20.93        
111 Montes, Gianna             8 SSC-MR                 20.06      21.00        
112 Lascarides, Katherine J    8 Three Village-MR       20.75      21.03        
113 Czeremcha, Erica           8 Tmsuffolk-MR           19.55      21.07        
114 Walsh, Roisin C            8 Express Swimming-MR    28.00      21.10        
115 Pritsch, Katia             8 Agua Swim Team-MR      19.70      21.31        
116 Cruz, Mikayla H            8 COND-MR                21.50      21.38        
116 Baron, Cristina E          8 Agua Swim Team-MR      20.06      21.38        
118 Dziedzic, Daniella         8 Storm-MR               22.45      21.56        
119 Woody, Lauren E            8 IA-MR                  35.00      21.67        
119 Redmond, Ryann E           8 LIAC-MR                24.92      21.67        
121 Stern, Jessie S            8 Marlins Bgnw-MR        22.81      21.70        
122 Saidmuratov, Grace         8 Rac @ Jcc-MR           25.04      21.73        
123 Hayes, Kayla               8 WISC-MR                19.55      21.76        
124 Krall, Brianna             8 CSC-MR                 25.80      21.78        
125 Lagattolla, Taylor J       8 IA-MR                  22.16      21.81        
126 Mauro, Julianna            8 Express Swimming-MR    23.59      21.83        
127 Eizenstat, Julia M         8 Agua Swim Team-MR      21.32      22.07        
128 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR      21.49      22.16        
129 Losada, Sasha              8 NYSA-MR                22.21      22.17        
130 Puchert, Isabel            8 NYCC-MR                23.39      22.28        
131 Pecorale, Nicholette       8 WAC-MR                 30.00      22.29        
132 Li, Sophie                 8 RFAC-MR                26.49      22.36        
133 Migden, Piper J            8 Storm-MR               26.93      22.41        
133 Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR     23.37      22.41        
135 Eng, Avery                 8 Flying Dolphins-MR        NT      22.47        
136 Minelli, Madeline A        8 Rivertown Rays-MR      35.00      22.49        
137 Perillo, Giovanna          8 CFJV-MR                26.70      22.54        
138 Bojbasa, Alexa S           8 Three Village-MR       25.00      22.57        
139 Parsley, Sophia            8 Rivertown Rays-MR      45.00      22.76        
140 Gogliormella, Ava R        8 COND-MR                22.77      22.88        
141 Smith, Ryan M              8 LIAC-MR                29.00      22.91        
142 Summers, Katie S           8 Flying Dolphins-MR     25.56      23.02        
143 Warren, Grace A            8 COND-MR                22.60      23.17        
144 Coleman, Amira S           8 NFS-MR                 23.11      23.27        
145 Bronzo-McParland, Caitly   8 COND-MR                21.78      23.28        
146 Glazebnik, Julia T         8 Tmsuffolk-MR           20.94      23.37        
147 Caputo, Fiona              8 WAC-MR                 30.00      23.44        
148 Waldner, Mia J             8 MWSC-MR                23.85      23.53        
149 Pai, Heidi S               8 LIAC-MR                22.00      23.63        
150 Lee, Meredith I            8 Marlins Bgnw-MR        24.91      23.68        
151 Mundy, Gianna N            8 COND-MR                29.00      23.76        
151 George, Anoushka M         8 LIAC-MR                38.00      23.76        
153 Kirkland, Breeana T        8 NFS-MR                 21.27      23.90        
154 Grim, Emma J               8 WISC-MR                23.29      23.94        
155 Koch, Samantha W           8 Flying Dolphins-MR        NT      24.02        
156 McNamara, Kierstin M       8 SSC-MR                 21.57      24.27        
157 Keane, Kodelia M           8 IA-MR                  25.18      24.42        
158 Kandula, Maansi            8 SSC-MR                 29.99      24.56        
159 Winters, Kathryn           8 SSC-MR                 24.36      25.31        
160 Silecchia, Julia A         8 Express Swimming-MR    24.10      25.34        
161 Coll, Zoe M                8 APEX-MR                23.85      25.49        
162 Micucci, Jillian A         8 Storm-MR               24.67      25.97        
163 Lo, Olivia A               8 Tmsuffolk-MR           24.48      26.66        
164 Candia, Ava K              8 Tmsuffolk-MR           23.72      26.88        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   30.02    7/2/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweeney, Kait A            8 WEST-MR                31.33      32.15        
  2 Lee, Lauren                8 WEST-MR                32.24      32.42        
  3 Zhang, Alina C             8 WEST-MR                32.51      32.58        
  4 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR     33.28      34.00        
  5 Racanello, Briana L        8 LIAC-MR                35.28      34.63        
  6 Tan, Sayjel E              8 BBSC-MR                36.10      34.71        
  7 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR             35.47      35.12        
  8 Armstrong, Brooke E        8 Express Swimming-MR    34.18      35.19        
  9 Maltsev, Erica             8 Rac @ Jcc-MR           34.70      35.21        
 10 Orlando, Mia G             8 WEST-MR                34.50      35.59        
 11 Bhandari, Adele            8 WEST-MR                37.60      35.86        
 12 Seale, Sarah E             8 Three Village-MR       36.84      36.49        
 13 Haimson, Emma A            8 Twisters-MR            36.48      36.56        
 14 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      38.81      36.92        
 15 Constantine, Jacqueline    8 UNAG-MR                38.08      37.20        
 16 Buono, Sarina L            8 IA-MR                  34.25      37.27        
 17 Rodriguez, Jenna L         8 Twisters-MR            39.23      37.37        
 18 Solomon, Mirabel K         8 Rivertown Rays-MR      36.37      37.90        
 19 Dimaculangan, Annabel      8 Three Village-MR       37.27      38.01        
 20 Pamatat, Ellie A           8 LIAC-MR                36.45      38.26        
 21 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR      38.89      38.52        
 22 Hooper, Maddie S           8 UNSMC-MR               39.24      38.76        
 23 Korff, Rose J              8 Flying Dolphins-MR     40.42      38.87        
 24 Baldwin, Brooke A          8 LIAC-MR                40.00      38.89        
 25 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      39.13      39.38        
 26 Fox, Cornelia              8 NYSA-MR                   NT      39.49        
 27 Harish, Nila               8 HS-MR                  39.39      39.51        
 28 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR      40.54      39.68        
 29 Smerechniak, Sofia         8 IA-MR                  42.20      39.69        
 30 Chatfield, Elizabeth       8 WEST-MR                39.32      39.70        
 31 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR                40.15      39.75        
 32 Pritsch, Alexia            8 Agua Swim Team-MR      42.16      39.84        
 33 Brown, Olivia              8 Tmsuffolk-MR           39.68      39.93        
 33 Wikstrom, Ava G            8 Agua Swim Team-MR      42.72      39.93        
 35 Tenebro, Alyson            8 IA-MR                1:00.00      40.01        
 36 Bances, Alayna H           8 Three Village-MR       38.51      40.03        
 37 Shen, Alivia               8 Aquaflames-MR          41.94      40.08        
 38 Carley, Olina              8 CFJV-MR                37.93      40.15        
 38 Euyoque, Nicole            8 Middies-MR             40.63      40.15        
 40 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR                38.57      40.19        
 41 Paroly, Sarah              8 SSC-MR                 40.78      40.31        
 42 Vogt, Olivia G             8 LBA-MR                 39.37      40.65        
 43 Harloff, Morgan C          8 LIAC-MR                40.15      40.93        
 44 Gennarelli, Maichina E     8 COND-MR                41.55      41.04        
 45 Corbett, Brittany          8 CFB-MR                 41.92      41.06        
 46 Lateng, Losel L            8 Twisters-MR            42.69      41.19        
 47 Matheson, Hanna D          8 Three Village-MR       36.06      41.21        
 48 D'Alessandro, Lena G       8 Rivertown Rays-MR      39.90      41.28        
 49 Rametra, Alisha S          8 Tmsuffolk-MR           42.47      41.30        
 50 Liang, Katherine           8 SSC-MR                 41.33      41.36        
 51 Anderson, Stella K         8 Flying Dolphins-MR        NT      41.37        
 52 Pena, Camila A             8 APEX-MR                42.90      41.40        
 53 Regenauer, Magdalena G     8 WSSC-MR                39.94      41.44        
 54 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      44.59      41.53        
 55 VanWormer, Rowan           8 CFJV-MR                42.15      41.64        
 56 Trinidad, Mianny L         8 RedTails-MR            42.78      41.78        
 57 Orel, Anastasia S          8 Agua Swim Team-MR      40.40      41.88        
 58 Ewald, Sydney              8 NCAC-MR                47.00      41.94        
 59 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      41.00      42.01        
 60 Tassier, Katherine A       8 Rivertown Rays-MR      41.09      42.02        
 61 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR    44.97      42.06        
 61 Castano, Isabella H        8 Agua Swim Team-MR      41.17      42.06        
 63 Chang, Nicole              8 Flying Dolphins-MR     44.99      42.09        
 64 Golden, Alyssa             8 SSC-MR                 41.69      42.10        
 65 Camp, Caroline W           8 Agua Swim Team-MR      42.49      42.22        
 66 Gaza, Bitsy T              8 Storm-MR               46.08      42.31        
 67 Leal, Ashley               8 RedTails-MR            40.69      42.34        
 68 Wilkinson, Julia           8 CFJV-MR                42.40      42.47        
 69 Lilavois, Simone           8 Manhattan Makos-MR     40.79      42.59        
 70 Hunt, Anna K               8 Agua Swim Team-MR      45.80      42.69        
 71 Kwee, Natalie E            8 Three Village-MR       43.58      42.76        
 72 Lynton, Mackenzie R        8 Agua Swim Team-MR      44.16      42.92        
 73 Berger, Syd R              8 Agua Swim Team-MR      43.96      42.94        
 73 Lenes, Katie S             8 Storm-MR               44.26      42.94        
 75 Waring, MaryGrace          8 SSC-MR                 45.28      42.95        
 76 Grasso, Maggie G           8 Storm-MR               44.84      43.15        
 77 Vergara, Sofia             8 SPAR-MR                44.66      43.41        
 78 Bingham, Keira S           8 LIAC-MR                43.12      43.44        
 79 Doyle, Alexis              8 WAC-MR                 48.09      43.49        
 80 Pritsch, Katia             8 Agua Swim Team-MR      40.36      43.71        
 81 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR    44.61      44.03        
 82 McCann, Katherine E        8 Middies-MR             42.31      44.10        
 83 Hanson, Ava                8 WISC-MR                45.64      44.28        
 84 Collins, Caroline          8 CFB-MR                 42.96      44.47        
 85 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      43.58      44.55        
 86 O'Neill, Jade R            8 COND-MR                47.95      44.79        
 87 Tauras, Natalie A          8 Agua Swim Team-MR      43.86      44.81        
 88 Wolfe, Emily               8 WISC-MR                44.82      44.90        
 89 Villalobos, Madison        8 APEX-MR              1:04.04      45.13        
 90 Corbett, Allison           8 CFB-MR                 42.17      45.24        
 91 Soh, Evelyn S              8 Flying Dolphins-MR        NT      45.25        
 92 Rosario, Michelle D        8 RedTails-MR            45.09      45.37        
 93 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR        46.34      45.44        
 94 Kanachova, Veronica        8 APEX-MR                47.33      45.45        
 95 Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR      46.19      45.47        
 96 Hayes, Kayla               8 WISC-MR                44.21      45.48        
 97 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR      46.28      45.66        
 98 Chen, Amy *                8 Three Village-MR       43.46      45.69        
 99 Baron, Cristina E          8 Agua Swim Team-MR      47.42      45.84        
100 Johannesen, Charlotte      8 BBSC-MR                44.43      45.94        
101 Montes, Gianna             8 SSC-MR                 46.92      46.01        
102 Bronzo-McParland, Caitly   8 COND-MR                47.46      46.03        
103 O'Connell, Teagan A        8 LBA-MR                 48.82      46.21        
104 Rubio, Veronica            8 FAST-MR                46.83      46.25        
105 Losada, Sasha              8 NYSA-MR                48.85      46.26        
106 Iadanza, Isabella          8 SSC-MR                 42.72      46.43        
107 Bombuwala, Sineli D        8 COND-MR                   NT      46.50        
108 Caruvana, Addison          8 Rac @ Jcc-MR           43.87      46.58        
109 Jimenez, Hermione E        8 RFAC-MR                49.25      46.65        
110 Zeman, Talia S             8 WISC-MR                44.39      46.75        
111 Lascarides, Katherine J    8 Three Village-MR       48.94      46.77        
112 Sohng, Ella                8 CFJV-MR                43.00      46.81        
113 McDougall, Marissa R       8 CSC-MR                 44.48      46.88        
114 Lotto, Gabby M             8 COND-MR                46.32      46.90        
115 Hernandez, Destiny         8 APEX-MR                51.79      46.91        
116 Massimo, Angelina M        8 Tmsuffolk-MR           47.00      47.46        
117 Saidmuratov, Grace         8 Rac @ Jcc-MR           50.70      47.70        
118 Raber, Julia               8 BBSC-MR                42.38      47.85        
119 Dziedzic, Daniella         8 Storm-MR               53.56      48.07        
120 Lagattolla, Taylor J       8 IA-MR                  48.98      48.13        
121 Olteanu, Emma I            8 Twisters-MR            47.50      48.27        
122 Czeremcha, Erica           8 Tmsuffolk-MR           49.41      48.50        
122 Costabile, Kylie           8 CFB-MR                 46.04      48.50        
124 Krall, Brianna             8 CSC-MR                 47.18      48.56        
125 Walsh, Maeve E             8 Express Swimming-MR    44.98      48.57        
126 Voyce, Ruby                8 Manhattan Makos-MR     53.59      48.59        
127 Traynor, Ania K            8 COND-MR                48.08      48.76        
128 Hartman, Anita             8 WAC-MR               1:00.00      48.78        
129 Cronin, Jessica            8 HAA-MR                 47.87      49.17        
130 Redmond, Ryann E           8 LIAC-MR              1:01.85      49.29        
131 Li, Sophie                 8 RFAC-MR                46.22      49.61        
132 Lee, Meredith I            8 Marlins Bgnw-MR        53.34      49.65        
133 Perillo, Giovanna          8 CFJV-MR                53.93      49.72        
134 Salo, June R               8 SPAR-MR              1:05.23      50.07        
135 Mundy, Gianna N            8 COND-MR              1:13.00      50.18        
136 Koch, Samantha W           8 Flying Dolphins-MR     49.92      50.37        
137 Walsh, Roisin C            8 Express Swimming-MR    42.68      50.41        
138 Bojbasa, Alexa S           8 Three Village-MR       45.00      50.45        
139 Mckibben, Riley P          8 Flying Dolphins-MR     47.10      50.84        
140 Stern, Jessie S            8 Marlins Bgnw-MR        49.48      51.08        
141 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR      48.00      51.28        
142 George, Anoushka M         8 LIAC-MR              1:09.00      51.65        
143 Pinto, Danixza             8 Flying Dolphins-MR   1:05.07      52.04        
144 Kwan, Maggie               8 NCAC-MR                52.00      52.92        
145 Cruz, Mikayla H            8 COND-MR                49.66      53.03        
146 Glazebnik, Julia T         8 Tmsuffolk-MR           49.99      53.12        
147 Zwerman, Gabriella *       8 Three Village-MR       58.88      53.13        
148 Kandula, Maansi            8 SSC-MR               1:02.16      53.14        
149 McNamara, Kierstin M       8 SSC-MR                 52.90      53.34        
150 Messemer, Julianna E       8 Express Swimming-MR    54.57      53.71        
151 Summers, Katie S           8 Flying Dolphins-MR     50.70      54.02        
152 Pai, Heidi S               8 LIAC-MR                56.50      54.69        
153 Lo, Olivia A               8 Tmsuffolk-MR           58.13      55.29        
154 Grim, Emma J               8 WISC-MR                51.07      56.52        
155 Coll, Zoe M                8 APEX-MR                55.87      56.53        
156 Micucci, Jillian A         8 Storm-MR               54.22      57.01        
157 Winters, Kathryn           8 SSC-MR                 57.61      57.80        
158 Warren, Grace A            8 COND-MR                54.45      58.44        
159 Candia, Ava K              8 Tmsuffolk-MR           58.93      58.57        
160 Murphy, Vanessa            8 PATS-MR              1:03.36    1:01.91        
 -- Gilman, Evelyn             8 DA-MR                  47.49         DQ        
 -- Lam, Makani S              8 LIAC-MR              1:10.00         DQ        
      No touch on turn
 -- Smith, Ryan M              8 LIAC-MR                57.23         DQ        
      No touch on turn
 -- Keane, Kodelia M           8 IA-MR                1:00.79         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   1:05.80    5/1/1998 Priscilla Modrov, TVSC-MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Lauren                8 WEST-MR              1:10.49    1:10.59        
                  34.38     1:10.59 (36.21)                                        
  2 Sweeney, Kait A            8 WEST-MR              1:10.39    1:10.67        
                  35.19     1:10.67 (35.48)                                        
  3 Zhang, Alina C             8 WEST-MR              1:10.47    1:11.74        
                  34.69     1:11.74 (37.05)                                        
  4 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR   1:18.41    1:12.41        
                  33.59     1:12.41 (38.82)                                        
  5 Weinstein, Claire J        8 WEST-MR              1:17.57    1:14.84        
                  35.16     1:14.84 (39.68)                                        
  6 Arciniegas, Laura          8 COND-MR              1:19.20    1:16.57        
                  35.51     1:16.57 (41.06)                                        
  7 Maltsev, Erica             8 Rac @ Jcc-MR         1:14.09    1:17.16        
                  36.40     1:17.16 (40.76)                                        
  8 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR           1:19.28    1:17.28        
                  35.21     1:17.28 (42.07)                                        
  9 Racanello, Briana L        8 LIAC-MR              1:15.88    1:17.59        
                  36.02     1:17.59 (41.57)                                        
 10 Armstrong, Brooke E        8 Express Swimming-MR  1:17.93    1:18.32        
                  36.38     1:18.32 (41.94)                                        
 11 Tan, Sayjel E              8 BBSC-MR              1:23.74    1:19.94        
                  36.35     1:19.94 (43.59)                                        
 12 Lee, Morgan                8 SSC-MR               1:50.92    1:20.61        
                  37.24     1:20.61 (43.37)                                        
 13 Lee, Makayla               8 SSC-MR               1:45.20    1:22.02        
                  38.62     1:22.02 (43.40)                                        
 14 Haimson, Emma A            8 Twisters-MR          1:23.35    1:22.12        
                  38.82     1:22.12 (43.30)                                        
 15 Dimaculangan, Annabel      8 Three Village-MR     1:29.50    1:22.32        
                  38.43     1:22.32 (43.89)                                        
 16 Buono, Sarina L            8 IA-MR                2:00.00    1:22.52        
                  39.33     1:22.52 (43.19)                                        
 17 Orlando, Mia G             8 WEST-MR              1:25.66    1:22.70        
                  38.08     1:22.70 (44.62)                                        
 18 Seale, Sarah E             8 Three Village-MR     1:31.38    1:22.77        
 19 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR    1:25.27    1:22.98        
                  38.76     1:22.98 (44.22)                                        
 20 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR              1:26.29    1:23.25        
                  40.03     1:23.25 (43.22)                                        
 21 Lin, Sara S                8 WEST-MR              1:22.86    1:23.43        
                  38.86     1:23.43 (44.57)                                        
 22 Luan, Ava                  8 Agua Swim Team-MR    1:39.16    1:24.16        
                  39.55     1:24.16 (44.61)                                        
 23 Solomon, Mirabel K         8 Rivertown Rays-MR    1:26.52    1:24.54        
                  40.47     1:24.54 (44.07)                                        
 24 Han, Abigail N             8 LIAC-MR              1:35.50    1:25.00        
                  41.57     1:25.00 (43.43)                                        
 25 Gaza, Bitsy T              8 Storm-MR             1:34.64    1:25.47        
                  41.29     1:25.47 (44.18)                                        
 26 Cekic, Kiara               8 SPAR-MR              1:40.23    1:25.82        
                  38.98     1:25.82 (46.84)                                        
 27 Todorov, Ainhoa            8 CFJV-MR              1:24.34    1:26.04        
                  38.92     1:26.04 (47.12)                                        
 28 Bances, Alayna H           8 Three Village-MR     1:31.47    1:26.91        
                  40.45     1:26.91 (46.46)                                        
 29 Pamatat, Ellie A           8 LIAC-MR              1:27.92    1:27.08        
                  40.64     1:27.08 (46.44)                                        
 30 Constantine, Jacqueline    8 UNAG-MR              1:28.74    1:27.16        
                  39.96     1:27.16 (47.20)                                        
 31 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR    1:28.46    1:27.18        
                  41.92     1:27.18 (45.26)                                        
 32 Paroly, Sarah              8 SSC-MR               1:33.09    1:27.44        
                  40.92     1:27.44 (46.52)                                        
 33 Harish, Nila               8 HS-MR                1:31.55    1:28.00        
                  40.34     1:28.00 (47.66)                                        
 34 Baldwin, Brooke A          8 LIAC-MR              1:37.43    1:28.03        
 35 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR    1:26.99    1:28.54        
                  41.89     1:28.54 (46.65)                                        
 36 Harloff, Morgan C          8 LIAC-MR              1:39.97    1:28.74        
 37 Chatfield, Elizabeth       8 WEST-MR              1:33.89    1:29.25        
 38 Lateng, Losel L            8 Twisters-MR          1:31.33    1:29.35        
                  43.08     1:29.35 (46.27)                                        
 39 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR    1:38.28    1:29.65        
 40 Carley, Olina              8 CFJV-MR              1:30.52    1:29.70        
                  42.09     1:29.70 (47.61)                                        
 41 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR    1:34.69    1:30.35        
                  41.89     1:30.35 (48.46)                                        
 42 VanWormer, Rowan           8 CFJV-MR              1:35.76    1:30.68        
                  41.47     1:30.68 (49.21)                                        
 43 Matheson, Hanna D          8 Three Village-MR     2:10.42    1:30.73        
                  39.55     1:30.73 (51.18)                                        
 44 Lenes, Katie S             8 Storm-MR             1:51.60    1:31.54        
                  42.22     1:31.54 (49.32)                                        
 45 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR              1:28.03    1:31.81        
                  41.55     1:31.81 (50.26)                                        
 46 Euyoque, Nicole            8 Middies-MR           1:37.97    1:31.95        
                  40.07     1:31.95 (51.88)                                        
 47 Argesanu, Elena N          8 Agua Swim Team-MR    1:40.99    1:32.71        
                  42.11     1:32.71 (50.60)                                        
 48 Golden, Alyssa             8 SSC-MR               1:30.00    1:32.95        
                  43.63     1:32.95 (49.32)                                        
 49 Smerechniak, Sofia         8 IA-MR                2:00.00    1:33.72        
                  43.82     1:33.72 (49.90)                                        
 50 Wilkinson, Julia           8 CFJV-MR              1:36.03    1:34.47        
                  45.38     1:34.47 (49.09)                                        
 51 Kwee, Natalie E            8 Three Village-MR     1:50.00    1:35.19        
 52 Ewald, Sydney              8 NCAC-MR              1:48.00    1:36.83        
                  45.70     1:36.83 (51.13)                                        
 53 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR    1:42.81    1:36.88        
 54 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR  1:38.69    1:36.95        
 55 Rametra, Alisha S          8 Tmsuffolk-MR         1:41.87    1:37.07        
                  45.90     1:37.07 (51.17)                                        
 56 Golab, Sofia I             8 Middies-MR           1:43.14    1:37.47        
 57 Davies, Brooke             8 SSC-MR               1:35.00    1:38.14        
                  45.93     1:38.14 (52.21)                                        
 58 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR    1:40.99    1:38.83        
 59 Zeman, Talia S             8 WISC-MR              1:39.18    1:38.88        
                  45.38     1:38.88 (53.50)                                        
 60 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR      1:42.74    1:38.99        
                  46.43     1:38.99 (52.56)                                        
 61 Bingham, Keira S           8 LIAC-MR              1:38.14    1:39.01        
                  46.40     1:39.01 (52.61)                                        
 62 Gilman, Evelyn             8 DA-MR                1:45.31    1:39.62        
                  47.05     1:39.62 (52.57)                                        
 63 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR    1:42.04    1:40.07        
                  46.18     1:40.07 (53.89)                                        
 64 Sohng, Ella                8 CFJV-MR              1:40.51    1:40.09        
                  45.05     1:40.09 (55.04)                                        
 65 Fox, Cornelia              8 NYSA-MR                   NT    1:40.45        
 66 Walsh, Jessica M           8 Express Swimming-MR  1:41.38    1:40.56        
 67 Iadanza, Isabella          8 SSC-MR               1:36.86    1:40.87        
                  46.02     1:40.87 (54.85)                                        
 68 Johannesen, Charlotte      8 BBSC-MR              1:38.75    1:41.18        
                  49.16     1:41.18 (52.02)                                        
 69 Chen, Amy *                8 Three Village-MR     1:45.00    1:41.58        
                  48.29     1:41.58 (53.29)                                        
 70 Raber, Julia               8 BBSC-MR              1:35.71    1:41.98        
                  47.40     1:41.98 (54.58)                                        
 71 O'Neill, Jade R            8 COND-MR              1:46.38    1:43.15        
                  47.70     1:43.15 (55.45)                                        
 72 O'Connell, Teagan A        8 LBA-MR               1:51.03    1:44.17        
                  49.68     1:44.17 (54.49)                                        
 73 Massimo, Angelina M        8 Tmsuffolk-MR         1:48.37    1:44.51        
                  48.86     1:44.51 (55.65)                                        
 74 Rajpal, Nitya D            8 Agua Swim Team-MR    1:45.99    1:46.95        
 75 Booth Alam, Lara D         8 CSC-MR               1:45.00    1:47.17        
                  49.08     1:47.17 (58.09)                                        
 76 Mundy, Gianna N            8 COND-MR              2:30.00    1:48.86        
 77 Mauro, Julianna            8 Express Swimming-MR  1:50.58    1:51.03        
 78 Hoahing, Sydney O          8 NFS-MR               1:47.00    1:52.04        
 79 Traynor, Ania K            8 COND-MR                   NT    1:52.77        
                  49.38   1:52.77 (1:03.39)                                        
 80 Dziedzic, Daniella         8 Storm-MR             2:03.53    1:52.84        
 81 Czeremcha, Erica           8 Tmsuffolk-MR         1:52.65    1:53.03        
                  50.30   1:53.03 (1:02.73)                                        
 82 Pai, Heidi S               8 LIAC-MR              2:12.84    1:55.27        
                  51.56   1:55.27 (1:03.71)                                        
 83 Micucci, Jillian A         8 Storm-MR             2:00.91    2:00.90        
                  56.22   2:00.90 (1:04.68)                                        
 84 Silecchia, Julia A         8 Express Swimming-MR  2:10.00    2:08.57        
                  57.22   2:08.57 (1:11.35)                                        
 85 Warren, Grace A            8 COND-MR              1:55.00    2:10.39        
 86 Lo, Olivia A               8 Tmsuffolk-MR         2:13.89    2:10.41        
                1:00.98   2:10.41 (1:09.43)                                        
 87 Winters, Kathryn           8 SSC-MR               2:05.00    2:11.94        
                  59.78   2:11.94 (1:12.16)                                        
 -- Rodriguez, Jenna L         8 Twisters-MR          1:30.96         DQ        
      False start
                  40.30                                                            
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
1011Metro SC:   16.32  11/30/2001 Alyssa Brennan, TVSC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Alina C             8 WEST-MR                17.93      17.33        
  2 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR     18.03      17.60        
  3 Sweeney, Kait A            8 WEST-MR                17.95      17.82        
  4 Maltsev, Erica             8 Rac @ Jcc-MR           20.21      18.20        
  5 Lee, Lauren                8 WEST-MR                18.41      18.21        
  6 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR             20.03      18.45        
  7 Tan, Sayjel E              8 BBSC-MR                19.48      18.46        
  8 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      18.53      18.53        
  9 Armstrong, Brooke E        8 Express Swimming-MR    19.68      19.00        
 10 Racanello, Briana L        8 LIAC-MR                19.43      19.12        
 11 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR                22.04      19.22        
 12 Orlando, Mia G             8 WEST-MR                21.32      19.27        
 13 Liang, Katherine           8 SSC-MR                 19.95      19.38        
                  20.01           19.38 ( )                                        
 14 Constantine, Jacqueline    8 UNAG-MR                18.84      19.40        
 15 Gelfand, Veronica          8 Express Swimming-MR    22.20      19.42        
 16 Weinstein, Claire J        8 WEST-MR                19.10      19.43        
 17 Chang, Nicole              8 Flying Dolphins-MR     24.17      19.45        
 18 Lee, Makayla               8 SSC-MR                 20.15      19.47        
 19 Todorov, Ainhoa            8 CFJV-MR                19.73      19.48        
                  19.98           19.48 ( )                                        
 20 Tenebro, Alyson            8 IA-MR                  30.00      19.84        
 21 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR                22.46      19.86        
 22 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR                   NT      19.88        
 23 Matheson, Hanna D          8 Three Village-MR       20.27      19.92        
 24 Lee, Morgan                8 SSC-MR                 20.30      19.93        
                  20.04           19.93 ( )                                        
 25 Bhandari, Adele            8 WEST-MR                20.06      20.00        
 26 Buono, Sarina L            8 IA-MR                  20.29      20.08        
 27 Solomon, Mirabel K         8 Rivertown Rays-MR      19.83      20.12        
                  20.36           20.12 ( )                                        
 28 Cekic, Kiara               8 SPAR-MR                20.23      20.15        
 29 Lin, Sara S                8 WEST-MR                18.23      20.18        
 29 Chatfield, Elizabeth       8 WEST-MR                24.69      20.18        
 31 Trinidad, Mianny L         8 RedTails-MR            20.41      20.30        
                  20.58           20.30 ( )                                        
 32 Korff, Rose J              8 Flying Dolphins-MR     22.82      20.31        
 33 Lenes, Katie S             8 Storm-MR               22.28      20.34        
 34 Soh, Evelyn S              8 Flying Dolphins-MR        NT      20.50        
 35 Carley, Olina              8 CFJV-MR                20.85      20.53        
                  20.96           20.53 ( )                                        
 36 Wikstrom, Ava G            8 Agua Swim Team-MR      20.74      20.54        
                  20.76           20.54 ( )                                        
 37 Gennarelli, Maichina E     8 COND-MR                21.90      20.57        
 38 Rametra, Alisha S          8 Tmsuffolk-MR           21.25      20.61        
 39 Slowik, Mia                8 NYCC-MR                20.68      20.62        
                  21.13           20.62 ( )                                        
 40 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      21.23      20.63        
 41 Gaza, Bitsy T              8 Storm-MR               22.91      20.76        
 42 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR      20.22      20.80        
 43 Baldwin, Brooke A          8 LIAC-MR                20.00      20.82        
 44 Berger, Syd R              8 Agua Swim Team-MR      23.05      20.83        
 45 Hooper, Maddie S           8 UNSMC-MR               21.99      20.88        
 46 VanWormer, Rowan           8 CFJV-MR                22.70      20.95        
 47 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      22.00      21.06        
 47 Argesanu, Elena N          8 Agua Swim Team-MR      21.85      21.06        
 49 Sohng, Ella                8 CFJV-MR                23.44      21.09        
 50 Pritsch, Alexia            8 Agua Swim Team-MR      20.88      21.32        
                  21.68           21.32 ( )                                        
 51 Tassier, Katherine A       8 Rivertown Rays-MR      21.82      21.33        
 52 Anderson, Stella K         8 Flying Dolphins-MR        NT      21.34        
 53 Camp, Caroline W           8 Agua Swim Team-MR      23.68      21.36        
 54 Edwards, Lisia             8 NYCC-MR                24.37      21.42        
 55 Leal, Ashley               8 RedTails-MR            22.24      21.45        
 56 Sisk, Maeve                8 NYCC-MR                30.00      21.49        
 57 Davies, Brooke             8 SSC-MR                 21.67      21.56        
 58 Castano, Isabella H        8 Agua Swim Team-MR      22.75      21.61        
 58 O'Neill, Jade R            8 COND-MR                21.30      21.61        
 60 Lilavois, Simone           8 Manhattan Makos-MR     22.35      21.66        
 61 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR      21.16      21.69        
 62 Dziedzic, Daniella         8 Storm-MR               23.08      21.77        
 63 Scala, Molly G             8 WEST-MR                21.42      21.82        
 64 Orel, Anastasia S          8 Agua Swim Team-MR      23.19      21.86        
 65 Corbett, Brittany          8 CFB-MR                 21.06      21.99        
                  22.16           21.99 ( )                                        
 66 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      21.86      22.07        
 67 Pamatat, Ellie A           8 LIAC-MR                21.47      22.17        
 68 Paroly, Sarah              8 SSC-MR                 21.46      22.30        
 69 Rodriguez, Jenna L         8 Twisters-MR            20.65      22.33        
 70 Woody, Lauren E            8 IA-MR                  35.00      22.34        
 71 Hartman, Anita             8 WAC-MR                 30.00      22.43        
 72 Bombuwala, Sineli D        8 COND-MR                   NT      22.51        
 73 Rosario, Michelle D        8 RedTails-MR            21.63      22.55        
 74 Saidmuratov, Grace         8 Rac @ Jcc-MR           26.70      22.58        
 75 Lotto, Gabby M             8 COND-MR                23.36      22.62        
 76 Iadanza, Isabella          8 SSC-MR                 21.85      22.66        
 77 Chen, Amy *                8 Three Village-MR       23.78      22.68        
 78 Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR      25.48      22.75        
 79 Hunt, Anna K               8 Agua Swim Team-MR      21.67      22.78        
 80 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR      23.46      22.82        
 81 Golab, Sofia I             8 Middies-MR             26.76      22.83        
 82 Walsh, Jessica M           8 Express Swimming-MR    22.10      22.85        
 83 Harloff, Morgan C          8 LIAC-MR                26.00      22.87        
 84 Lagattolla, Taylor J       8 IA-MR                  25.59      22.88        
 85 Nordstrom, Isabella N      8 NYSA-MR                26.14      22.93        
 86 Collins, Caroline          8 CFB-MR                 22.81      23.04        
 87 Stern, Jessie S            8 Marlins Bgnw-MR        26.11      23.07        
 88 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR    23.09      23.08        
 89 Corbett, Allison           8 CFB-MR                 21.29      23.13        
 90 Caruvana, Addison          8 Rac @ Jcc-MR           24.58      23.18        
 91 Hanson, Ava                8 WISC-MR                22.99      23.20        
 92 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR        23.40      23.25        
 93 Kwee, Natalie E            8 Three Village-MR       22.19      23.27        
 94 Traynor, Ania K            8 COND-MR                24.39      23.32        
 94 Pai, Heidi S               8 LIAC-MR                27.00      23.32        
 96 Pena, Camila A             8 APEX-MR                21.84      23.43        
 97 Bingham, Keira S           8 LIAC-MR                22.62      23.44        
 98 Lam, Makani S              8 LIAC-MR                40.00      23.45        
 99 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR      25.01      23.48        
100 Massimo, Angelina M        8 Tmsuffolk-MR           23.40      23.51        
101 Hiile, Amara V             8 IA-MR                  22.37      23.64        
102 Cronin, Jessica            8 HAA-MR                 23.94      23.67        
103 Costabile, Kylie           8 CFB-MR                 21.75      23.69        
104 Losada, Sasha              8 NYSA-MR                25.59      23.75        
104 Kanachova, Veronica        8 APEX-MR                21.60      23.75        
106 Krall, Brianna             8 CSC-MR                 23.98      23.76        
106 Montes, Gianna             8 SSC-MR                 26.78      23.76        
108 Thieke, Colleen O          8 Express Swimming-MR    23.78      23.78        
109 O'Connell, Teagan A        8 LBA-MR                 26.57      23.83        
110 Walsh, Maeve E             8 Express Swimming-MR    34.00      23.84        
111 Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR     24.49      23.85        
112 Wilkinson, Julia           8 CFJV-MR                25.77      23.87        
113 Perillo, Giovanna          8 CFJV-MR                28.05      23.88        
113 Zeman, Talia S             8 WISC-MR                22.80      23.88        
115 McCann, Katherine E        8 Middies-MR             23.09      23.90        
116 Euyoque, Nicole            8 Middies-MR             22.96      23.93        
117 Walsh, Roisin C            8 Express Swimming-MR    34.00      23.96        
118 Golden, Alyssa             8 SSC-MR                 21.57      23.98        
119 Redmond, Ryann E           8 LIAC-MR                26.43      24.08        
120 Jimenez, Hermione E        8 RFAC-MR                32.90      24.18        
121 Vogt, Olivia G             8 LBA-MR                 20.00      24.23        
                  24.61           24.23 ( )                                        
121 Eizenstat, Julia M         8 Agua Swim Team-MR      26.67      24.23        
123 Hernandez, Destiny         8 APEX-MR                28.18      24.35        
124 Kandula, Maansi            8 SSC-MR                 27.23      24.46        
125 Grasso, Maggie G           8 Storm-MR               23.46      24.56        
126 Johannesen, Charlotte      8 BBSC-MR                25.00      24.62        
127 Weaver, Giuliana M         8 COND-MR                25.83      24.72        
128 Glazebnik, Julia T         8 Tmsuffolk-MR           26.93      24.79        
129 Bances, Alayna H           8 Three Village-MR       22.96      24.81        
130 Caputo, Fiona              8 WAC-MR                 30.00      24.83        
131 Koch, Samantha W           8 Flying Dolphins-MR        NT      24.84        
132 Cruz, Mikayla H            8 COND-MR                24.00      24.89        
132 McNamara, Kierstin M       8 SSC-MR                 23.02      24.89        
134 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      23.94      24.93        
135 Lee, Meredith I            8 Marlins Bgnw-MR        26.16      24.98        
136 Li, Sophie                 8 RFAC-MR                26.23      24.99        
137 Warren, Grace A            8 COND-MR                29.69      25.03        
138 Rubio, Veronica            8 FAST-MR                26.88      25.17        
139 Mauro, Julianna            8 Express Swimming-MR    24.65      25.18        
140 Hayes, Kayla               8 WISC-MR                23.29      25.24        
141 Bojbasa, Alexa S           8 Three Village-MR       30.00      25.26        
142 Gogliormella, Ava R        8 COND-MR                24.34      25.29        
143 Eng, Avery                 8 Flying Dolphins-MR        NT      25.39        
144 McDougall, Marissa R       8 CSC-MR                 22.91      25.49        
145 Minelli, Madeline A        8 Rivertown Rays-MR      35.00      25.75        
146 Pecorale, Nicholette       8 WAC-MR                 30.00      25.82        
147 Smith, Ryan M              8 LIAC-MR                30.00      26.02        
148 Booth Alam, Lara D         8 CSC-MR                 24.51      26.04        
149 Mundy, Gianna N            8 COND-MR                31.00      26.05        
150 Bronzo-McParland, Caitly   8 COND-MR                24.17      26.21        
151 Stillman, Alexandra B      8 Flying Dolphins-MR        NT      26.49        
152 Candia, Ava K              8 Tmsuffolk-MR           29.21      26.76        
153 Grim, Emma J               8 WISC-MR                25.33      26.79        
154 Zwerman, Gabriella *       8 Three Village-MR       25.81      26.97        
155 Parsley, Sophia            8 Rivertown Rays-MR      45.00      27.07        
156 Czeremcha, Erica           8 Tmsuffolk-MR           24.75      27.32        
157 Keane, Kodelia M           8 IA-MR                  28.74      27.40        
158 George, Anoushka M         8 LIAC-MR                41.00      27.51        
159 Migden, Piper J            8 Storm-MR               27.77      27.77        
160 Coleman, Amira S           8 NFS-MR                 30.26      28.16        
161 Winters, Kathryn           8 SSC-MR                 27.93      28.17        
162 Kirkland, Breeana T        8 NFS-MR                 30.18      28.25        
163 Coll, Zoe M                8 APEX-MR                26.35      28.29        
164 Puchert, Isabel            8 NYCC-MR                25.59      28.56        
165 Silecchia, Julia A         8 Express Swimming-MR    28.18      29.42        
166 Summers, Katie S           8 Flying Dolphins-MR     27.22      29.45        
167 Lo, Olivia A               8 Tmsuffolk-MR           28.85      30.24        
168 Micucci, Jillian A         8 Storm-MR               31.33      30.99        
169 Villalobos, Madison        8 APEX-MR                   NT      39.36        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
1011Metro SC:   34.91    3/7/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweeney, Kait A            8 WEST-MR                37.35     J37.04        
  2 Zhang, Alina C             8 WEST-MR                36.52     J37.03        
  3 Lee, Lauren                8 WEST-MR                37.98      38.66        
  4 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      40.80      38.88        
  5 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR     38.57      38.90        
  6 Maltsev, Erica             8 Rac @ Jcc-MR           40.01      39.08        
  7 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR             41.38      39.25        
  8 Arciniegas, Laura          8 COND-MR                41.21      39.33        
  9 Weinstein, Claire J        8 WEST-MR                36.88      39.88        
 10 Racanello, Briana L        8 LIAC-MR                41.71      40.22        
 11 Todorov, Ainhoa            8 CFJV-MR                41.55      40.36        
 12 Tan, Sayjel E              8 BBSC-MR                41.89      40.70        
 13 Bhandari, Adele            8 WEST-MR                42.28      41.62        
 14 Lee, Makayla               8 SSC-MR                 42.58      41.70        
 15 Lee, Morgan                8 SSC-MR                 43.87      42.00        
 16 Armstrong, Brooke E        8 Express Swimming-MR    42.06      42.62        
 17 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR                42.13      42.94        
 18 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR                42.15      43.26        
 19 Solomon, Mirabel K         8 Rivertown Rays-MR      42.94      43.31        
 20 Baldwin, Brooke A          8 LIAC-MR                43.65      43.35        
 20 Haimson, Emma A            8 Twisters-MR            46.26      43.35        
 22 Soh, Evelyn S              8 Flying Dolphins-MR        NT      43.37        
 23 Lin, Sara S                8 WEST-MR                41.60      43.61        
 23 Gaza, Bitsy T              8 Storm-MR               44.38      43.61        
 25 Matheson, Hanna D          8 Three Village-MR       43.44      43.89        
 25 Constantine, Jacqueline    8 UNAG-MR                44.28      43.89        
 27 Rametra, Alisha S          8 Tmsuffolk-MR           47.60      43.93        
 28 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR      44.44      44.05        
 29 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      44.16      44.26        
 30 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR                45.37      44.30        
 31 Liang, Katherine           8 SSC-MR                 48.72      44.32        
 32 Buono, Sarina L            8 IA-MR                  43.62      44.42        
 33 Carley, Olina              8 CFJV-MR                44.15      44.76        
 34 Korff, Rose J              8 Flying Dolphins-MR     45.77      44.88        
 35 Shen, Alivia               8 Aquaflames-MR          45.59      45.15        
 36 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR      43.80      45.44        
 37 Brown, Olivia              8 Tmsuffolk-MR           45.41      45.53        
 38 Orlando, Mia G             8 WEST-MR                44.66      45.65        
 39 Rodriguez, Jenna L         8 Twisters-MR            46.89      45.93        
 40 Castano, Isabella H        8 Agua Swim Team-MR      46.48      45.94        
 41 D'Alessandro, Lena G       8 Rivertown Rays-MR      50.30      46.02        
 42 Lenes, Katie S             8 Storm-MR               48.16      46.13        
 42 Tenebro, Alyson            8 IA-MR                1:30.00      46.13        
 44 Pamatat, Ellie A           8 LIAC-MR                46.11      46.14        
 45 Seale, Sarah E             8 Three Village-MR       44.08      46.32        
 46 Gennarelli, Maichina E     8 COND-MR                48.48      46.44        
 47 Golden, Alyssa             8 SSC-MR                 51.16      47.22        
 48 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      46.24      47.36        
 49 Hooper, Maddie S           8 UNSMC-MR               47.27      47.40        
 50 Chang, Nicole              8 Flying Dolphins-MR     49.16      47.67        
 51 Sohng, Ella                8 CFJV-MR                48.34      47.84        
 52 Harloff, Morgan C          8 LIAC-MR                59.05      47.92        
 53 Camp, Caroline W           8 Agua Swim Team-MR      53.45      47.93        
 54 Iadanza, Isabella          8 SSC-MR                 49.11      48.31        
 55 Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR      49.97      48.34        
 56 O'Neill, Jade R            8 COND-MR                51.81      48.39        
 57 Tassier, Katherine A       8 Rivertown Rays-MR      47.33      48.52        
 58 Rubio, Veronica            8 FAST-MR                54.27      48.56        
 59 Wilkinson, Julia           8 CFJV-MR                50.42      48.76        
 60 Fox, Cornelia              8 NYSA-MR                   NT      48.96        
 61 Euyoque, Nicole            8 Middies-MR             49.03      49.15        
 62 Bances, Alayna H           8 Three Village-MR       45.96      49.16        
 63 Orel, Anastasia S          8 Agua Swim Team-MR      50.06      49.32        
 64 Lee, Meredith I            8 Marlins Bgnw-MR        56.91      49.36        
 65 Rosario, Michelle D        8 RedTails-MR            55.09      49.71        
 66 Wikstrom, Ava G            8 Agua Swim Team-MR      46.16      49.81        
 67 Dziedzic, Daniella         8 Storm-MR               51.13      49.82        
 68 Bombuwala, Sineli D        8 COND-MR                   NT      49.90        
 69 Massimo, Angelina M        8 Tmsuffolk-MR           51.43      49.95        
 70 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR      51.69      49.96        
 70 Lynton, Mackenzie R        8 Agua Swim Team-MR      48.48      49.96        
 72 Lilavois, Simone           8 Manhattan Makos-MR     48.62      50.00        
 73 Paroly, Sarah              8 SSC-MR                 52.17      50.08        
 74 Bingham, Keira S           8 LIAC-MR                50.09      50.10        
 75 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR    50.52      50.22        
 76 Saidmuratov, Grace         8 Rac @ Jcc-MR           50.93      50.25        
 77 Chen, Amy *                8 Three Village-MR       50.96      50.33        
 78 Caruvana, Addison          8 Rac @ Jcc-MR           52.03      50.36        
 79 Pritsch, Alexia            8 Agua Swim Team-MR      47.03      50.46        
 80 Grasso, Maggie G           8 Storm-MR               51.09      50.47        
 80 Hanson, Ava                8 WISC-MR                47.99      50.47        
 82 Anderson, Stella K         8 Flying Dolphins-MR        NT      50.53        
 83 Chatfield, Elizabeth       8 WEST-MR                49.65      50.90        
 84 Vergara, Sofia             8 SPAR-MR                51.47      51.13        
 85 Tauras, Natalie A          8 Agua Swim Team-MR      47.99      51.23        
 86 Stern, Jessie S            8 Marlins Bgnw-MR        55.46      51.46        
 87 Doyle, Alexis              8 WAC-MR                 54.33      51.64        
 88 Leal, Ashley               8 RedTails-MR            47.60      51.70        
 89 Zeman, Talia S             8 WISC-MR                53.13      51.96        
 90 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR        51.35      52.00        
 91 Pinto, Danixza             8 Flying Dolphins-MR     52.01      52.01        
 92 Kanachova, Veronica        8 APEX-MR                51.70      52.14        
 93 Lotto, Gabby M             8 COND-MR                54.53      52.21        
 94 Jimenez, Hermione E        8 RFAC-MR                51.24      52.43        
 95 Raber, Julia               8 BBSC-MR                55.32      52.52        
 96 Kandula, Maansi            8 SSC-MR               1:13.41      52.59        
 97 Costabile, Kylie           8 CFB-MR                 50.23      52.62        
 98 Losada, Sasha              8 NYSA-MR                54.52      52.63        
 99 Wolfe, Emily               8 WISC-MR                55.59      52.71        
100 Hunt, Anna K               8 Agua Swim Team-MR      49.72      52.75        
101 Hernandez, Destiny         8 APEX-MR              1:01.48      52.84        
102 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      52.35      52.99        
103 Walsh, Roisin C            8 Express Swimming-MR    54.57      53.01        
104 Collins, Caroline          8 CFB-MR                 50.39      53.07        
105 O'Connell, Teagan A        8 LBA-MR                 57.87      53.16        
106 Hayes, Kayla               8 WISC-MR                   NT      53.19        
106 Glazebnik, Julia T         8 Tmsuffolk-MR           56.96      53.19        
108 Krall, Brianna             8 CSC-MR                 50.47      53.25        
109 Voyce, Ruby                8 Manhattan Makos-MR     54.33      53.35        
110 Baron, Cristina E          8 Agua Swim Team-MR      52.99      53.46        
111 Hartman, Anita             8 WAC-MR               1:00.00      53.53        
112 Pai, Heidi S               8 LIAC-MR                57.13      53.74        
113 Gilman, Evelyn             8 DA-MR                  52.48      54.02        
114 Corbett, Brittany          8 CFB-MR                 50.43      54.04        
115 Cronin, Jessica            8 HAA-MR                 54.90      54.17        
116 Lascarides, Katherine J    8 Three Village-MR     1:01.81      54.26        
117 Coll, Zoe M                8 APEX-MR                59.21      54.28        
118 Vogt, Olivia G             8 LBA-MR                 56.12      54.71        
119 Kwee, Natalie E            8 Three Village-MR       56.03      55.06        
120 Traynor, Ania K            8 COND-MR              1:04.03      55.13        
121 Koch, Samantha W           8 Flying Dolphins-MR   1:00.70      55.23        
122 Pena, Camila A             8 APEX-MR                53.45      55.51        
123 Smith, Ryan M              8 LIAC-MR              1:01.94      55.55        
124 Cruz, Mikayla H            8 COND-MR                54.66      55.79        
125 Olteanu, Emma I            8 Twisters-MR            57.58      56.13        
126 McCann, Katherine E        8 Middies-MR             50.34      56.27        
127 Redmond, Ryann E           8 LIAC-MR                57.25      56.32        
128 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR      53.24      56.67        
129 Bojbasa, Alexa S           8 Three Village-MR     1:05.00      56.68        
130 Lam, Makani S              8 LIAC-MR              1:12.00      56.90        
131 Grim, Emma J               8 WISC-MR                57.75      57.07        
132 Murphy, Vanessa            8 PATS-MR                59.70      57.16        
133 Li, Sophie                 8 RFAC-MR                50.22      57.33        
134 Bronzo-McParland, Caitly   8 COND-MR              1:03.50      57.42        
135 Perillo, Giovanna          8 CFJV-MR                56.12      57.57        
136 Kwan, Maggie               8 NCAC-MR              1:01.00      58.05        
137 McDougall, Marissa R       8 CSC-MR                 55.04      58.29        
138 Johannesen, Charlotte      8 BBSC-MR                54.65      58.91        
139 Warren, Grace A            8 COND-MR              1:03.03      59.23        
140 Mundy, Gianna N            8 COND-MR              1:20.00      59.28        
141 George, Anoushka M         8 LIAC-MR              1:13.00    1:00.46        
142 Zwerman, Gabriella *       8 Three Village-MR       59.92    1:01.00        
143 Keane, Kodelia M           8 IA-MR                1:03.79    1:02.09        
144 Messemer, Julianna E       8 Express Swimming-MR  1:17.26    1:02.15        
145 Candia, Ava K              8 Tmsuffolk-MR         1:05.35    1:02.53        
146 Summers, Katie S           8 Flying Dolphins-MR   1:03.07    1:02.72        
147 McNamara, Kierstin M       8 SSC-MR               1:01.90    1:03.93        
148 Lo, Olivia A               8 Tmsuffolk-MR         1:04.84    1:05.22        
149 Winters, Kathryn           8 SSC-MR               1:04.14    1:05.56        
150 Villalobos, Madison        8 APEX-MR              1:13.55    1:06.71        
151 Micucci, Jillian A         8 Storm-MR               55.57    1:07.16        
 -- Mckibben, Riley P          8 Flying Dolphins-MR     55.37         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Salo, June R               8 SPAR-MR              1:15.32         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Czeremcha, Erica           8 Tmsuffolk-MR           53.03         DQ        
      Not on back off wall
 -- Berger, Syd R              8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Lagattolla, Taylor J       8 IA-MR                  53.63         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Harish, Nila               8 HS-MR                  42.53         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Corbett, Allison           8 CFB-MR                 54.29         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Lateng, Losel L            8 Twisters-MR            51.09         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Dimaculangan, Annabel      8 Three Village-MR       44.32         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Montes, Gianna             8 SSC-MR                 59.31         DQ        
      Not on back off wall
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
1011Metro SC:   17.45   7/18/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Sara S                8 WEST-MR                19.84      19.79        
  2 Arciniegas, Laura          8 COND-MR                20.92      20.41        
  3 Weinstein, Claire J        8 WEST-MR                19.94      20.61        
  4 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR     21.45      21.18        
  5 Hooper, Maddie S           8 UNSMC-MR               24.10      21.23        
  6 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      21.87      21.64        
  7 Sweeney, Kait A            8 WEST-MR                21.07      21.93        
  8 Todorov, Ainhoa            8 CFJV-MR                22.94      22.24        
  9 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR                24.25      22.53        
 10 Lee, Morgan                8 SSC-MR                 23.38      22.82        
 11 Constantine, Jacqueline    8 UNAG-MR                23.99      23.01        
 12 Lee, Makayla               8 SSC-MR                 23.25      23.11        
 13 Harish, Nila               8 HS-MR                  23.31      23.17        
 14 Collins, Caroline          8 CFB-MR                 22.47      23.46        
 15 Pena, Camila A             8 APEX-MR                25.50      23.56        
 16 Rodriguez, Jenna L         8 Twisters-MR            23.77      23.57        
 17 Euyoque, Nicole            8 Middies-MR             29.84      23.88        
 18 Costabile, Kylie           8 CFB-MR                 22.69      23.99        
 19 Harloff, Morgan C          8 LIAC-MR                24.10      24.08        
 20 Haimson, Emma A            8 Twisters-MR            24.79      24.36        
 21 VanWormer, Rowan           8 CFJV-MR                24.77      24.43        
 22 Ewald, Sydney              8 NCAC-MR                24.00      24.45        
 23 Chang, Nicole              8 Flying Dolphins-MR     26.86      24.62        
 24 Camp, Caroline W           8 Agua Swim Team-MR      27.01      24.99        
 25 Matheson, Hanna D          8 Three Village-MR       24.07      25.03        
 26 Gennarelli, Maichina E     8 COND-MR                25.13      25.06        
 27 Trinidad, Mianny L         8 RedTails-MR            26.27      25.23        
 28 Hunt, Anna K               8 Agua Swim Team-MR      23.40      25.25        
 29 Corbett, Brittany          8 CFB-MR                 24.51      25.36        
 30 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR      24.00      25.37        
 31 Lenes, Katie S             8 Storm-MR               26.61      25.41        
 32 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      25.89      25.64        
 33 Pritsch, Katia             8 Agua Swim Team-MR      25.28      25.71        
 34 Corbett, Allison           8 CFB-MR                 25.24      25.75        
 35 Soh, Evelyn S              8 Flying Dolphins-MR        NT      25.84        
 36 Wikstrom, Ava G            8 Agua Swim Team-MR      24.24      25.90        
 36 Tauras, Natalie A          8 Agua Swim Team-MR      26.62      25.90        
 38 Smerechniak, Sofia         8 IA-MR                  25.24      25.99        
 39 Fox, Cornelia              8 NYSA-MR                   NT      26.01        
 40 Waring, MaryGrace          8 SSC-MR                 25.18      26.12        
 41 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR    27.20      26.15        
 42 Seale, Sarah E             8 Three Village-MR       26.76      26.21        
 43 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR    28.49      26.23        
 44 Gaza, Bitsy T              8 Storm-MR               32.81      26.25        
 45 Kwan, Maggie               8 NCAC-MR                26.00      26.35        
 46 Keane, Kodelia M           8 IA-MR                  31.72      26.46        
 47 Grasso, Maggie G           8 Storm-MR               30.03      26.57        
 48 Regenauer, Magdalena G     8 WSSC-MR                26.06      26.59        
 49 Rosario, Michelle D        8 RedTails-MR            26.74      26.61        
 50 Hanson, Ava                8 WISC-MR                27.11      26.63        
 51 Baron, Cristina E          8 Agua Swim Team-MR      26.21      26.79        
 52 Lynton, Mackenzie R        8 Agua Swim Team-MR      25.76      26.84        
 53 Bances, Alayna H           8 Three Village-MR       26.60      26.90        
 54 Rametra, Alisha S          8 Tmsuffolk-MR           26.95      27.04        
 55 Rubio, Veronica            8 FAST-MR                29.35      27.13        
 56 Anderson, Stella K         8 Flying Dolphins-MR        NT      27.24        
 57 Bingham, Keira S           8 LIAC-MR                37.94      27.39        
 58 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR      24.76      27.48        
 59 Kanachova, Veronica        8 APEX-MR                25.48      27.49        
 60 Olteanu, Emma I            8 Twisters-MR            32.14      27.56        
 61 Wolfe, Emily               8 WISC-MR                28.46      27.58        
 62 Mckibben, Riley P          8 Flying Dolphins-MR     31.31      27.65        
 63 Lilavois, Simone           8 Manhattan Makos-MR     27.63      27.92        
 64 Korff, Rose J              8 Flying Dolphins-MR     28.52      28.06        
 65 Zeman, Talia S             8 WISC-MR                27.77      28.35        
 66 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR      28.06      28.59        
 67 Lateng, Losel L            8 Twisters-MR            26.87      28.63        
 68 Dziedzic, Daniella         8 Storm-MR               35.10      28.73        
 69 Vergara, Sofia             8 SPAR-MR                30.88      28.75        
 70 Perillo, Giovanna          8 CFJV-MR                29.35      28.79        
 71 Cronin, Jessica            8 HAA-MR                 50.00      28.84        
 72 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR        31.05      28.95        
 73 Lagattolla, Taylor J       8 IA-MR                  31.46      29.13        
 74 Berger, Syd R              8 Agua Swim Team-MR         NT      29.57        
 75 McDougall, Marissa R       8 CSC-MR                 26.91      29.68        
 76 Walsh, Maeve E             8 Express Swimming-MR    36.00      29.71        
 77 Raber, Julia               8 BBSC-MR                27.14      29.75        
 78 Kandula, Maansi            8 SSC-MR                 35.77      29.77        
 79 Vogt, Olivia G             8 LBA-MR                 35.00      29.82        
 80 Saidmuratov, Grace         8 Rac @ Jcc-MR           31.15      29.97        
 81 McCann, Katherine E        8 Middies-MR             29.26      30.05        
 82 Johannesen, Charlotte      8 BBSC-MR                30.88      30.10        
 83 Koch, Samantha W           8 Flying Dolphins-MR        NT      30.14        
 84 Li, Sophie                 8 RFAC-MR                37.96      30.31        
 85 Losada, Sasha              8 NYSA-MR                28.82      30.55        
 86 Winters, Kathryn           8 SSC-MR                 27.27      30.60        
 87 Messemer, Julianna E       8 Express Swimming-MR    30.25      30.74        
 88 Redmond, Ryann E           8 LIAC-MR                35.82      30.84        
 89 Smith, Ryan M              8 LIAC-MR                33.00      30.98        
 89 Glazebnik, Julia T         8 Tmsuffolk-MR           31.41      30.98        
 91 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      29.99      31.14        
 92 Pai, Heidi S               8 LIAC-MR                32.00      31.44        
 93 Hayes, Kayla               8 WISC-MR                34.51      31.78        
 94 Stern, Jessie S            8 Marlins Bgnw-MR        30.95      32.20        
 95 O'Connell, Teagan A        8 LBA-MR                 40.45      32.64        
 96 Wilkinson, Julia           8 CFJV-MR                31.07      32.70        
 97 Chen, Amy *                8 Three Village-MR       31.07      32.79        
 98 Lotto, Gabby M             8 COND-MR                38.00      33.66        
 99 Mundy, Gianna N            8 COND-MR                40.00      33.68        
100 Walsh, Roisin C            8 Express Swimming-MR    36.00      33.78        
101 McNamara, Kierstin M       8 SSC-MR                 32.00      34.60        
102 Micucci, Jillian A         8 Storm-MR               38.58      35.13        
103 Grim, Emma J               8 WISC-MR                35.25      35.33        
104 Salo, June R               8 SPAR-MR                31.32      35.34        
105 Massimo, Angelina M        8 Tmsuffolk-MR           32.34      35.96        
106 Warren, Grace A            8 COND-MR                34.16      35.99        
107 Zwerman, Gabriella *       8 Three Village-MR       33.00      50.11        
 -- Jimenez, Hermione E        8 RFAC-MR                32.90         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Lee, Meredith I            8 Marlins Bgnw-MR        37.80         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lam, Makani S              8 LIAC-MR                40.00         DQ        
      One hand touch
 -- Traynor, Ania K            8 COND-MR                32.43         DQ        
      One hand touch
 -- Bojbasa, Alexa S           8 Three Village-MR       29.00         DQ        
      One hand touch
 -- Kwee, Natalie E            8 Three Village-MR       26.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Bombuwala, Sineli D        8 COND-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Voyce, Ruby                8 Manhattan Makos-MR     34.55         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- George, Anoushka M         8 LIAC-MR                42.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Doyle, Alexis              8 WAC-MR                 30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Czeremcha, Erica           8 Tmsuffolk-MR           30.42         DQ        
      Scissors kick
 -- Lo, Olivia A               8 Tmsuffolk-MR           36.59         DQ        
      Scissors kick
 -- Orel, Anastasia S          8 Agua Swim Team-MR      28.01         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Pinto, Danixza             8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Candia, Ava K              8 Tmsuffolk-MR           39.94         DQ        
      Scissors kick
 -- Murphy, Vanessa            8 PATS-MR                27.53         DQ        
      Scissors kick
 -- Lascarides, Katherine J    8 Three Village-MR       28.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Hernandez, Destiny         8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Villalobos, Madison        8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
1011Metro SC:   37.46   3/27/2009 Kayla M. Polanco at 2009 MR, LGAC-MR         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Sara S                8 WEST-MR                41.02      43.35        
  2 Arciniegas, Laura          8 COND-MR                46.61      44.09        
  3 Hooper, Maddie S           8 UNSMC-MR               47.03      45.56        
  4 Todorov, Ainhoa            8 CFJV-MR                49.24      46.42        
  5 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      45.06      46.96        
  6 Constantine, Jacqueline    8 UNAG-MR                48.19      48.25        
  7 Gennarelli, Maichina E     8 COND-MR                55.51      49.09        
  8 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR                50.80      49.51        
  9 Maltsev, Erica             8 Rac @ Jcc-MR           48.07      49.58        
 10 Lee, Makayla               8 SSC-MR                 49.55      49.63        
 11 Harish, Nila               8 HS-MR                  50.31      50.38        
 12 Lee, Morgan                8 SSC-MR                 49.38      50.40        
 13 Dimaculangan, Annabel      8 Three Village-MR       51.89      50.49        
 14 D'Alessandro, Lena G       8 Rivertown Rays-MR      52.17      51.00        
 15 Costabile, Kylie           8 CFB-MR                 51.81      51.91        
 16 Thieke, Colleen O          8 Express Swimming-MR    53.34      52.06        
 17 Scala, Molly G             8 WEST-MR                52.31      52.10        
 18 Haimson, Emma A            8 Twisters-MR            52.93      52.96        
 19 Ewald, Sydney              8 NCAC-MR                54.00      53.08        
 20 VanWormer, Rowan           8 CFJV-MR                52.97      53.15        
 21 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR      53.48      53.26        
 22 Han, Abigail N             8 LIAC-MR                48.50      53.57        
 23 Camp, Caroline W           8 Agua Swim Team-MR      57.99      53.76        
 24 Brown, Olivia              8 Tmsuffolk-MR           52.44      54.17        
 25 Euyoque, Nicole            8 Middies-MR             51.46      54.48        
 26 Liang, Katherine           8 SSC-MR                 55.58      54.58        
 27 Smerechniak, Sofia         8 IA-MR                  55.36      54.90        
 28 Orel, Anastasia S          8 Agua Swim Team-MR      53.65      55.11        
 29 Pena, Camila A             8 APEX-MR                53.97      55.30        
 30 Matheson, Hanna D          8 Three Village-MR       51.29      55.41        
 31 Seale, Sarah E             8 Three Village-MR       54.80      55.50        
 32 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      53.11      55.81        
 33 Castano, Isabella H        8 Agua Swim Team-MR      54.32      55.94        
 34 Hunt, Anna K               8 Agua Swim Team-MR      52.54      56.00        
 35 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR      56.49      56.41        
 36 Keane, Kodelia M           8 IA-MR                  30.00      56.86        
 37 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      56.50      57.09        
 38 Pritsch, Katia             8 Agua Swim Team-MR      56.80      57.15        
 39 Baron, Cristina E          8 Agua Swim Team-MR      57.54      58.20        
 40 Soh, Evelyn S              8 Flying Dolphins-MR        NT      58.49        
 41 Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR    1:00.30      58.77        
 42 Grasso, Maggie G           8 Storm-MR             1:05.00      58.99        
 43 Korff, Rose J              8 Flying Dolphins-MR     56.57      59.01        
 44 Kanachova, Veronica        8 APEX-MR                55.80      59.27        
 45 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR      56.21      59.97        
 46 Raber, Julia               8 BBSC-MR                58.43    1:00.22        
 47 Fox, Cornelia              8 NYSA-MR                   NT    1:00.35        
 48 Rubio, Veronica            8 FAST-MR              1:00.57    1:00.43        
 49 Perillo, Giovanna          8 CFJV-MR                58.78    1:00.59        
 50 Wolfe, Emily               8 WISC-MR              1:04.28    1:00.78        
 51 Waring, MaryGrace          8 SSC-MR                 56.39    1:00.85        
 52 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR    57.97    1:01.15        
 53 Gilman, Evelyn             8 DA-MR                1:09.54    1:01.20        
 54 Bances, Alayna H           8 Three Village-MR       57.22    1:01.46        
 55 Iadanza, Isabella          8 SSC-MR               1:01.31    1:01.85        
 56 Caruvana, Addison          8 Rac @ Jcc-MR           58.92    1:02.28        
 57 Winters, Kathryn           8 SSC-MR               1:06.80    1:02.50        
 58 Glazebnik, Julia T         8 Tmsuffolk-MR         1:05.20    1:02.51        
 59 Hiile, Amara V             8 IA-MR                1:10.00    1:02.89        
 60 McCann, Katherine E        8 Middies-MR           1:07.89    1:03.29        
 61 Krall, Brianna             8 CSC-MR               1:02.62    1:03.41        
 62 Paroly, Sarah              8 SSC-MR               1:10.68    1:04.36        
 63 Losada, Sasha              8 NYSA-MR              1:23.24    1:05.31        
 64 Waldner, Mia J             8 MWSC-MR              1:02.18    1:05.47        
 64 Dziedzic, Daniella         8 Storm-MR             1:13.01    1:05.47        
 66 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR      1:14.52    1:06.29        
 67 Golab, Sofia I             8 Middies-MR           1:08.27    1:07.75        
 68 Lascarides, Katherine J    8 Three Village-MR     1:00.00    1:08.22        
 69 Caputo, Fiona              8 WAC-MR               1:19.52    1:08.35        
 70 Koch, Samantha W           8 Flying Dolphins-MR        NT    1:08.98        
 71 Chen, Amy *                8 Three Village-MR     1:11.64    1:10.15        
 72 McNamara, Kierstin M       8 SSC-MR               1:10.00    1:10.53        
 -- Booth Alam, Lara D         8 CSC-MR                 55.31         DQ        
      One hand touch
 -- Summers, Katie S           8 Flying Dolphins-MR   1:12.95         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Li, Sophie                 8 RFAC-MR              1:01.82         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Zwerman, Gabriella *       8 Three Village-MR     1:05.00         DQ        
      No touch
 -- Eng, Avery                 8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Argesanu, Elena N          8 Agua Swim Team-MR      58.19         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Saidmuratov, Grace         8 Rac @ Jcc-MR         1:04.54         DQ        
      Scissors kick
 -- Villalobos, Madison        8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR     56.23         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
1011Metro SC:   14.39  12/10/2010 Chloe Stepanek at YMCA Holiday, HYB-MR       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Lauren                8 WEST-MR                16.83      16.08        
  2 Zhang, Alina C             8 WEST-MR                16.11      16.17        
  3 Sweeney, Kait A            8 WEST-MR                16.79      16.38        
  4 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR             18.25      16.86        
  5 Han, Abigail N             8 LIAC-MR                18.50      16.97        
  6 Maltsev, Erica             8 Rac @ Jcc-MR           20.25      16.99        
  7 Tan, Sayjel E              8 BBSC-MR                19.40      17.13        
  8 Armstrong, Brooke E        8 Express Swimming-MR    18.15      17.25        
  9 Racanello, Briana L        8 LIAC-MR                18.06      17.35        
 10 Arciniegas, Laura          8 COND-MR                16.74      17.58        
 10 Weinstein, Claire J        8 WEST-MR                16.81      17.58        
 12 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR     23.29      17.73        
 13 Lin, Sara S                8 WEST-MR                18.55      17.78        
 14 Solomon, Mirabel K         8 Rivertown Rays-MR      21.70      17.96        
 15 Lee, Makayla               8 SSC-MR                 19.10      18.01        
 16 Dimaculangan, Annabel      8 Three Village-MR       18.26      18.49        
 17 Todorov, Ainhoa            8 CFJV-MR                18.53      18.50        
 18 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      18.46      18.51        
 19 Orlando, Mia G             8 WEST-MR                23.41      18.59        
 20 Bhandari, Adele            8 WEST-MR                19.39      18.63        
 21 Lee, Morgan                8 SSC-MR                 19.31      18.69        
 22 Wikstrom, Ava G            8 Agua Swim Team-MR      21.39      18.70        
 23 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR                18.85      18.84        
 24 Trinidad, Mianny L         8 RedTails-MR            19.65      18.85        
 25 Brown, Olivia              8 Tmsuffolk-MR           21.32      18.88        
 26 Chatfield, Elizabeth       8 WEST-MR                20.74      18.98        
 27 Carley, Olina              8 CFJV-MR                21.35      19.20        
 28 Matheson, Hanna D          8 Three Village-MR       19.45      19.29        
 29 Seale, Sarah E             8 Three Village-MR       21.07      19.46        
 30 Cekic, Kiara               8 SPAR-MR                23.23      19.48        
 31 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR                21.28      19.58        
 32 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR                20.86      19.59        
 33 Pamatat, Ellie A           8 LIAC-MR                20.95      19.60        
 34 Buono, Sarina L            8 IA-MR                  18.87      19.66        
 35 Harish, Nila               8 HS-MR                  18.04      19.75        
 36 Lilavois, Simone           8 Manhattan Makos-MR     21.30      19.83        
 37 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR    22.11      19.84        
 38 Baldwin, Brooke A          8 LIAC-MR                20.05      19.98        
 39 Ewald, Sydney              8 NCAC-MR                23.00      20.02        
 40 Paroly, Sarah              8 SSC-MR                 21.02      20.19        
 41 Pritsch, Alexia            8 Agua Swim Team-MR      19.96      20.40        
 42 Walsh, Jessica M           8 Express Swimming-MR    21.10      20.41        
 43 Bances, Alayna H           8 Three Village-MR       20.17      20.51        
 44 Gaza, Bitsy T              8 Storm-MR               20.10      20.55        
 45 Sisk, Maeve                8 NYCC-MR                30.00      20.68        
 46 Sohng, Ella                8 CFJV-MR                24.92      21.05        
 47 Leal, Ashley               8 RedTails-MR            20.60      21.20        
 48 D'Alessandro, Lena G       8 Rivertown Rays-MR      23.17      21.23        
 49 Collins, Caroline          8 CFB-MR                 20.59      21.29        
 50 Chang, Nicole              8 Flying Dolphins-MR        NT      21.35        
 51 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR      24.64      21.36        
 52 Gelfand, Veronica          8 Express Swimming-MR    23.57      21.37        
 53 Rodriguez, Jenna L         8 Twisters-MR            20.74      21.57        
 54 Fox, Cornelia              8 NYSA-MR                   NT      21.69        
 55 Pritsch, Katia             8 Agua Swim Team-MR      21.31      21.77        
 56 Berger, Syd R              8 Agua Swim Team-MR      24.69      21.79        
 56 Davies, Brooke             8 SSC-MR                 24.30      21.79        
 58 Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR      21.50      21.82        
 59 Wilkinson, Julia           8 CFJV-MR                30.16      21.83        
 60 Corbett, Allison           8 CFB-MR                 24.72      21.91        
 60 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR    24.95      21.91        
 62 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      25.34      22.05        
 63 Corbett, Brittany          8 CFB-MR                 24.10      22.08        
 64 Castano, Isabella H        8 Agua Swim Team-MR      21.00      22.41        
 65 Golden, Alyssa             8 SSC-MR                 21.77      22.44        
 66 Waring, MaryGrace          8 SSC-MR                 23.21      22.54        
 67 Argesanu, Elena N          8 Agua Swim Team-MR      25.99      22.55        
 68 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      22.61      22.60        
 69 Lenes, Katie S             8 Storm-MR               26.73      22.90        
 70 Baron, Cristina E          8 Agua Swim Team-MR      24.91      22.94        
 71 Harloff, Morgan C          8 LIAC-MR                23.95      22.97        
 72 Haimson, Emma A            8 Twisters-MR            20.26      23.09        
 73 Bingham, Keira S           8 LIAC-MR                29.12      23.10        
 74 Edwards, Lisia             8 NYCC-MR                27.06      23.46        
 75 Hunt, Anna K               8 Agua Swim Team-MR      25.99      23.55        
 76 Kwee, Natalie E            8 Three Village-MR       24.66      23.70        
 77 Hernandez, Destiny         8 APEX-MR                   NT      23.71        
 78 Rosario, Michelle D        8 RedTails-MR            25.88      24.04        
 79 Grasso, Maggie G           8 Storm-MR               26.00      24.08        
 80 Anderson, Stella K         8 Flying Dolphins-MR        NT      24.30        
 81 Czeremcha, Erica           8 Tmsuffolk-MR           25.41      24.48        
 82 Jimenez, Hermione E        8 RFAC-MR                40.90      24.50        
 83 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR      29.99      24.57        
 84 Walsh, Maeve E             8 Express Swimming-MR    34.00      24.63        
 85 Mauro, Julianna            8 Express Swimming-MR    26.62      24.64        
 86 Zeman, Talia S             8 WISC-MR                25.86      24.73        
 87 Lotto, Gabby M             8 COND-MR                27.08      24.77        
 88 Vogt, Olivia G             8 LBA-MR                 25.00      24.99        
 89 Wolfe, Emily               8 WISC-MR                31.08      25.08        
 90 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      28.99      25.12        
 91 McDougall, Marissa R       8 CSC-MR                 30.59      25.32        
 92 Smerechniak, Sofia         8 IA-MR                  23.12      25.77        
 93 Nordstrom, Isabella N      8 NYSA-MR                22.72      25.83        
 94 Smith, Ryan M              8 LIAC-MR                32.00      26.01        
 95 Montes, Gianna             8 SSC-MR                 25.36      26.02        
 96 Rametra, Alisha S          8 Tmsuffolk-MR           25.09      26.06        
 97 Rubio, Veronica            8 FAST-MR                27.88      26.21        
 98 Mundy, Gianna N            8 COND-MR                37.00      26.32        
 99 Hanson, Ava                8 WISC-MR                32.60      26.47        
100 Puchert, Isabel            8 NYCC-MR                36.23      26.64        
101 Lee, Meredith I            8 Marlins Bgnw-MR        28.01      26.96        
102 Redmond, Ryann E           8 LIAC-MR                32.00      26.97        
103 Chen, Amy *                8 Three Village-MR       26.89      27.07        
104 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR      29.96      27.08        
105 Johannesen, Charlotte      8 BBSC-MR                26.55      27.16        
106 Walsh, Roisin C            8 Express Swimming-MR    34.00      27.63        
107 Raber, Julia               8 BBSC-MR                32.11      27.77        
108 Massimo, Angelina M        8 Tmsuffolk-MR           28.35      27.97        
109 Kirkland, Breeana T        8 NFS-MR                 28.53      28.21        
110 O'Neill, Jade R            8 COND-MR                33.13      28.69        
111 Cruz, Mikayla H            8 COND-MR                27.64      28.90        
112 O'Connell, Teagan A        8 LBA-MR                 35.21      28.95        
113 Cronin, Jessica            8 HAA-MR                 27.19      29.23        
114 Kandula, Maansi            8 SSC-MR                 36.94      29.38        
115 Coleman, Amira S           8 NFS-MR                 34.81      29.47        
116 Lam, Makani S              8 LIAC-MR                38.00      29.96        
117 Pecorale, Nicholette       8 WAC-MR                 30.00      29.97        
118 Bronzo-McParland, Caitly   8 COND-MR                   NT      30.70        
119 Migden, Piper J            8 Storm-MR               33.99      31.08        
120 Gogliormella, Ava R        8 COND-MR                33.86      31.82        
121 Traynor, Ania K            8 COND-MR                   NT      32.64        
122 Villalobos, Madison        8 APEX-MR                   NT      33.86        
123 Candia, Ava K              8 Tmsuffolk-MR           34.96      34.06        
124 Parsley, Sophia            8 Rivertown Rays-MR      45.00      34.62        
125 Silecchia, Julia A         8 Express Swimming-MR    36.25      36.01        
 -- Eizenstat, Julia M         8 Agua Swim Team-MR      27.86         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bojbasa, Alexa S           8 Three Village-MR       34.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Lo, Olivia A               8 Tmsuffolk-MR           33.15         DQ        
      Alternating Kick
 -- Pai, Heidi S               8 LIAC-MR                28.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Micucci, Jillian A         8 Storm-MR               29.15         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lascarides, Katherine J    8 Three Village-MR       27.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- George, Anoushka M         8 LIAC-MR                40.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Woody, Lauren E            8 IA-MR                  35.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Grim, Emma J               8 WISC-MR                30.94         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hayes, Kayla               8 WISC-MR                25.72         DQ        
      Alternating Kick
 -- Slowik, Mia                8 NYCC-MR                19.65         DQ        
      Alternating Kick
 -- Zwerman, Gabriella *       8 Three Village-MR       37.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Stern, Jessie S            8 Marlins Bgnw-MR        27.61         DQ        
      Alternating Kick
 -- Gilman, Evelyn             8 DA-MR                     NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bombuwala, Sineli D        8 COND-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Tassier, Katherine A       8 Rivertown Rays-MR      23.19         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Warren, Grace A            8 COND-MR                36.62         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Weaver, Giuliana M         8 COND-MR                30.45         DQ        
      Alternating Kick
 -- Keane, Kodelia M           8 IA-MR                  30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Iadanza, Isabella          8 SSC-MR                 23.61         DQ        
      Alternating Kick
 -- Minelli, Madeline A        8 Rivertown Rays-MR      30.59         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
1011Metro SC:   32.61    5/1/1998 Caitlyn Napoli, TVSC-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Lauren                8 WEST-MR                35.39      35.59        
  2 Zhang, Alina C             8 WEST-MR                36.85      35.98        
  3 Tan, Sayjel E              8 BBSC-MR                41.73      37.65        
  4 Armstrong, Brooke E        8 Express Swimming-MR    37.70      37.93        
  5 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR             43.59      38.56        
  6 Weinstein, Claire J        8 WEST-MR                41.37      38.67        
  7 Racanello, Briana L        8 LIAC-MR                38.70      39.35        
  8 Arciniegas, Laura          8 COND-MR                39.87      40.05        
  9 Lee, Makayla               8 SSC-MR                 43.67      40.96        
 10 Solomon, Mirabel K         8 Rivertown Rays-MR      42.95      40.97        
 11 Maltsev, Erica             8 Rac @ Jcc-MR           42.84      41.11        
 12 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      42.30      41.84        
 13 Lin, Sara S                8 WEST-MR                41.92      42.40        
 14 Pritsch, Katia             8 Agua Swim Team-MR      47.57      43.35        
 15 Dimaculangan, Annabel      8 Three Village-MR       44.06      44.16        
 16 Todorov, Ainhoa            8 CFJV-MR                43.17      45.08        
 17 Carley, Olina              8 CFJV-MR                49.34      45.27        
 18 Lee, Morgan                8 SSC-MR                 44.17      45.52        
 19 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR                43.48      45.53        
 20 Regenauer, Magdalena G     8 WSSC-MR                46.62      45.62        
 21 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR                47.90      45.93        
 21 Shen, Alivia               8 Aquaflames-MR          47.00      45.93        
 23 Pamatat, Ellie A           8 LIAC-MR                49.28      47.40        
 23 Panaro, Sadie A            8 PATS-MR                47.65      47.40        
 25 Buono, Sarina L            8 IA-MR                  50.00      47.89        
 26 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR      49.83      47.93        
 27 Ewald, Sydney              8 NCAC-MR                55.00      48.20        
 28 Paroly, Sarah              8 SSC-MR                 55.48      48.64        
 29 Brown, Olivia              8 Tmsuffolk-MR           46.93      49.08        
 30 Golden, Alyssa             8 SSC-MR               1:01.47      49.37        
 31 VanWormer, Rowan           8 CFJV-MR                50.54      49.91        
 32 Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR      52.90      50.05        
 33 Pritsch, Alexia            8 Agua Swim Team-MR      47.84      50.15        
 34 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      47.20      50.43        
 35 Sohng, Ella                8 CFJV-MR                53.50      50.79        
 36 D'Alessandro, Lena G       8 Rivertown Rays-MR      50.36      50.81        
 37 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR         NT      52.62        
 38 Liang, Katherine           8 SSC-MR                 53.21      52.75        
 39 Waring, MaryGrace          8 SSC-MR                 49.06      52.76        
 40 Caruvana, Addison          8 Rac @ Jcc-MR           54.35      54.41        
 41 Montes, Gianna             8 SSC-MR               1:03.84      54.89        
 42 Castano, Isabella H        8 Agua Swim Team-MR      57.73      55.15        
 43 Tassier, Katherine A       8 Rivertown Rays-MR      52.50      56.39        
 44 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR    59.67      56.59        
 45 Iadanza, Isabella          8 SSC-MR               1:00.64      57.85        
 46 O'Neill, Jade R            8 COND-MR              1:06.64    1:03.33        
 47 Gilman, Evelyn             8 DA-MR                     NT    1:07.19        
 48 Cruz, Mikayla H            8 COND-MR              1:05.00    1:08.50        
 -- Summers, Katie S           8 Flying Dolphins-MR   1:32.25         DQ        
      Alternating Kick
 -- Trinidad, Mianny L         8 RedTails-MR            49.59         DQ        
      Alternating Kick
 -- Walsh, Maeve E             8 Express Swimming-MR    54.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Krall, Brianna             8 CSC-MR               1:02.44         DQ        
      One hand touch
 -- Baldwin, Brooke A          8 LIAC-MR                43.98         DQ        
      One hand touch
 -- Tenebro, Alyson            8 IA-MR                1:15.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Chatfield, Elizabeth       8 WEST-MR                48.14         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
1011Metro SC:   1:13.92    3/7/2003 Annie Zhu, LGAC-MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Alina C             8 WEST-MR              1:18.87    1:20.17        
                  37.34     1:20.17 (42.83)                                        
  2 Lee, Lauren                8 WEST-MR              1:21.96    1:23.72        
  3 Sweeney, Kait A            8 WEST-MR              1:22.18    1:25.45        
                  38.22     1:25.45 (47.23)                                        
  4 Racanello, Briana L        8 LIAC-MR              1:28.95    1:25.96        
  5 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR   1:24.26    1:26.24        
                  42.03     1:26.24 (44.21)                                        
  6 Arciniegas, Laura          8 COND-MR              1:28.68    1:26.86        
                  39.34     1:26.86 (47.52)                                        
  7 Lin, Sara S                8 WEST-MR              1:27.33    1:29.00        
                  43.45     1:29.00 (45.55)                                        
  8 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR           1:30.43    1:29.88        
                  39.64     1:29.88 (50.24)                                        
  9 Dimaculangan, Annabel      8 Three Village-MR     1:33.18    1:30.43        
                  41.19     1:30.43 (49.24)                                        
 10 Maltsev, Erica             8 Rac @ Jcc-MR         1:26.80    1:31.10        
                  40.65     1:31.10 (50.45)                                        
 11 Lee, Makayla               8 SSC-MR               1:32.51    1:31.17        
                  43.68     1:31.17 (47.49)                                        
 12 Lee, Morgan                8 SSC-MR               1:32.62    1:31.60        
                  44.45     1:31.60 (47.15)                                        
 13 Constantine, Jacqueline    8 UNAG-MR              1:37.43    1:32.27        
                  42.95     1:32.27 (49.32)                                        
 14 Todorov, Ainhoa            8 CFJV-MR              1:32.31    1:32.88        
 15 Tan, Sayjel E              8 BBSC-MR              1:36.16    1:33.13        
                  40.02     1:33.13 (53.11)                                        
 16 Han, Abigail N             8 LIAC-MR              1:40.00    1:33.75        
 17 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR    1:31.56    1:34.06        
                  43.78     1:34.06 (50.28)                                        
 18 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR              1:36.98    1:34.50        
                  43.92     1:34.50 (50.58)                                        
 19 Armstrong, Brooke E        8 Express Swimming-MR  1:38.03    1:35.51        
                  41.52     1:35.51 (53.99)                                        
 20 VanWormer, Rowan           8 CFJV-MR              1:42.23    1:35.73        
                  43.31     1:35.73 (52.42)                                        
 21 Buono, Sarina L            8 IA-MR                1:35.23    1:36.71        
                  45.29     1:36.71 (51.42)                                        
 22 Brown, Olivia              8 Tmsuffolk-MR         1:39.97    1:37.02        
 23 Seale, Sarah E             8 Three Village-MR     1:38.40    1:37.40        
                  45.02     1:37.40 (52.38)                                        
 24 Solomon, Mirabel K         8 Rivertown Rays-MR    1:38.69    1:37.91        
                  44.77     1:37.91 (53.14)                                        
 25 Cekic, Kiara               8 SPAR-MR              1:55.23    1:37.93        
                  46.21     1:37.93 (51.72)                                        
 26 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR    1:37.69    1:38.26        
                  44.34     1:38.26 (53.92)                                        
 27 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR    1:37.13    1:39.75        
 28 Matheson, Hanna D          8 Three Village-MR     1:32.11    1:40.64        
                  45.49     1:40.64 (55.15)                                        
 28 Luan, Ava                  8 Agua Swim Team-MR    1:44.60    1:40.64        
                  49.30     1:40.64 (51.34)                                        
 30 Haimson, Emma A            8 Twisters-MR          1:36.99    1:40.67        
                  50.46     1:40.67 (50.21)                                        
 31 Penn, Haley J              8 Rivertown Rays-MR    1:42.88    1:40.83        
                  47.50     1:40.83 (53.33)                                        
 32 Gaza, Bitsy T              8 Storm-MR             1:44.58    1:42.87        
 33 Argesanu, Elena N          8 Agua Swim Team-MR    2:00.99    1:43.03        
                  46.57     1:43.03 (56.46)                                        
 34 Bances, Alayna H           8 Three Village-MR     1:44.26    1:43.24        
                  47.58     1:43.24 (55.66)                                        
 35 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR  1:48.39    1:43.85        
                  50.12     1:43.85 (53.73)                                        
 36 Carley, Olina              8 CFJV-MR              1:40.83    1:43.92        
                  47.49     1:43.92 (56.43)                                        
 37 Ewald, Sydney              8 NCAC-MR              1:53.00    1:44.05        
                  50.33     1:44.05 (53.72)                                        
 38 Pamatat, Ellie A           8 LIAC-MR              1:49.29    1:44.24        
                  49.62     1:44.24 (54.62)                                        
 39 Lenes, Katie S             8 Storm-MR             1:54.32    1:44.40        
                  48.89     1:44.40 (55.51)                                        
 40 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR              1:38.69    1:44.85        
                  45.41     1:44.85 (59.44)                                        
 41 Rodriguez, Jenna L         8 Twisters-MR          1:44.45    1:44.89        
                  49.28     1:44.89 (55.61)                                        
 42 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR    1:43.22    1:45.33        
                  49.25     1:45.33 (56.08)                                        
 43 Baldwin, Brooke A          8 LIAC-MR              1:51.70    1:45.58        
                  48.01     1:45.58 (57.57)                                        
 44 Sohng, Ella                8 CFJV-MR              1:50.48    1:45.83        
                  48.03     1:45.83 (57.80)                                        
 45 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR    1:46.38    1:47.02        
 46 Harloff, Morgan C          8 LIAC-MR              1:53.03    1:47.82        
                  50.73     1:47.82 (57.09)                                        
 47 Bar, Karina A              8 Rivertown Rays-MR    1:53.65    1:47.86        
                  47.10   1:47.86 (1:00.76)                                        
 48 Lateng, Losel L            8 Twisters-MR          1:50.10    1:47.94        
 49 Davies, Brooke             8 SSC-MR               1:49.58    1:48.02        
 50 Chatfield, Elizabeth       8 WEST-MR              1:45.68    1:48.20        
 51 Paroly, Sarah              8 SSC-MR               1:58.21    1:48.66        
 52 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR    1:53.41    1:49.76        
 53 Bingham, Keira S           8 LIAC-MR              2:00.57    1:50.82        
                  52.42     1:50.82 (58.40)                                        
 54 Golden, Alyssa             8 SSC-MR               1:50.89    1:52.42        
                  52.32   1:52.42 (1:00.10)                                        
 55 Iadanza, Isabella          8 SSC-MR               1:49.30    1:53.70        
                  51.80   1:53.70 (1:01.90)                                        
 56 Booth Alam, Lara D         8 CSC-MR               2:00.42    1:54.34        
                  54.98     1:54.34 (59.36)                                        
 57 Wilkinson, Julia           8 CFJV-MR              1:56.33    1:54.84        
                  52.13   1:54.84 (1:02.71)                                        
 58 Fox, Cornelia              8 NYSA-MR                   NT    1:55.88        
                  52.03   1:55.88 (1:03.85)                                        
 59 Johannesen, Charlotte      8 BBSC-MR              1:55.55    1:57.99        
                  57.44   1:57.99 (1:00.55)                                        
 60 Gilman, Evelyn             8 DA-MR                2:10.63    1:59.83        
                  59.50   1:59.83 (1:00.33)                                        
 61 Chen, Amy *                8 Three Village-MR     2:00.00    2:00.07        
                  56.25   2:00.07 (1:03.82)                                        
 62 Rametra, Alisha S          8 Tmsuffolk-MR         2:01.40    2:01.33        
                  57.76   2:01.33 (1:03.57)                                        
 63 Rajpal, Nitya D            8 Agua Swim Team-MR    1:56.99    2:03.12        
 64 Dziedzic, Daniella         8 Storm-MR             2:30.99    2:04.14        
                1:02.42   2:04.14 (1:01.72)                                        
 65 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR    1:52.99    2:04.75        
                  57.45   2:04.75 (1:07.30)                                        
 66 O'Connell, Teagan A        8 LBA-MR               2:15.36    2:04.82        
                  58.18   2:04.82 (1:06.64)                                        
 67 Hoahing, Sydney O          8 NFS-MR               1:59.00    2:07.97        
                  58.81   2:07.97 (1:09.16)                                        
 68 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR      2:19.04    2:08.18        
                1:05.78   2:08.18 (1:02.40)                                        
 69 Massimo, Angelina M        8 Tmsuffolk-MR         2:02.95    2:08.77        
 70 Winters, Kathryn           8 SSC-MR               2:20.00    2:12.28        
 71 O'Neill, Jade R            8 COND-MR              2:16.31    2:13.84        
                  56.91   2:13.84 (1:16.93)                                        
 72 Micucci, Jillian A         8 Storm-MR             2:20.50    2:22.02        
                1:11.52   2:22.02 (1:10.50)                                        
 73 Traynor, Ania K            8 COND-MR                   NT    2:23.82        
 74 Silecchia, Julia A         8 Express Swimming-MR  2:35.00    2:34.38        
 -- Walsh, Jessica M           8 Express Swimming-MR  1:53.51         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  50.54                                                            
 -- Raber, Julia               8 BBSC-MR              1:59.11         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  56.22                                                            
 -- Lo, Olivia A               8 Tmsuffolk-MR         2:33.32         DQ        
      Scissors kick - breast
                1:18.01                                                            
 -- Harish, Nila               8 HS-MR                1:41.41         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  49.47                                                            
 -- Weinstein, Claire J        8 WEST-MR              1:26.37         DQ        
      False start - Misc
 -- Euyoque, Nicole            8 Middies-MR           1:46.14         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  52.27                                                            
 -- Pai, Heidi S               8 LIAC-MR              2:11.14         DQ        
      No touch - fly
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   1:00.11    5/1/1999 Marist, MSC-MR                             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                    59.71    1:02.39        
     1) Sweeney, Kait A 8               2) Lee, Lauren 8                  
     3) Orlando, Mia G 8                4) Zhang, Alina C 8               
                  32.45     1:02.39 (29.94)                                        
  2 Westchester Aquatic Club-MR  'B'                  1:03.33    1:06.69        
     1) Bhandari, Adele 8               2) Chatfield, Elizabeth 8         
     3) Lin, Sara S 8                   4) Weinstein, Claire J 8          
                  34.36     1:06.69 (32.33)                                        
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:19.25    1:06.91        
     1) Pamatat, Ellie A 8              2) Harloff, Morgan C 8            
     3) Baldwin, Brooke A 8             4) Racanello, Briana L 8          
                  37.03     1:06.91 (29.88)                                        
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:05.36    1:07.97        
     1) Bances, Alayna H 8              2) Dimaculangan, Annabel 8        
     3) Seale, Sarah E 8                4) Herr, Emily A 7                
                  35.42     1:07.97 (32.55)                                        
  5 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                   1:09.56    1:09.24        
     1) Robinson, Lindsey T 8           2) D'Alessandro, Lena G 8         
     3) Solomon, Mirabel K 8            4) Robinson, Nicole K 8           
                  34.73     1:09.24 (34.51)                                        
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:07.28    1:09.41        
     1) Camp, Caroline W 8              2) Wikstrom, Ava G 8              
     3) Ott, Ursula J 8                 4) Luan, Ava 8                    
                  38.10     1:09.41 (31.31)                                        
  7 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:08.75    1:09.88        
     1) Lee, Morgan 8                   2) Liang, Katherine 8             
     3) Paroly, Sarah 8                 4) Lee, Makayla 8                 
                  36.49     1:09.88 (33.39)                                        
  8 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                       1:22.01    1:12.78        
     1) Corbett, Allison 8              2) Amerson, Sydney 7              
     3) Collins, Caroline 8             4) Corbett, Brittany 8            
                  37.15     1:12.78 (35.63)                                        
  9 New York Sharks-MR  'A'                                NT    1:12.90        
     1) Losada, Sasha 8                 2) Fox, Cornelia 8                
     3) Fenton, Sofia M 8               4) Concepcion, Alex P 8           
                  38.29     1:12.90 (34.61)                                        
 10 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 1:14.89    1:13.45        
     1) Todorov, Ainhoa 8               2) Wilkinson, Julia 8             
     3) Sohng, Ella 8                   4) Carley, Olina 8                
                  36.34     1:13.45 (37.11)                                        
 11 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            1:12.37    1:14.22        
     1) Pritsch, Alexia 8               2) Argesanu, Elena N 8            
     3) Orel, Anastasia S 8             4) Castano, Isabella H 8          
                  37.26     1:14.22 (36.96)                                        
 12 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:09.65    1:14.29        
     1) Rodriguez, Jenna L 8            2) Olteanu, Emma I 8              
     3) Lateng, Losel L 8               4) Haimson, Emma A 8              
                  43.31     1:14.29 (30.98)                                        
 13 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              1:17.07    1:16.28        
     1) Trinidad, Mianny L 8            2) Rosario, Michelle D 8          
     3) Wilson, Jahzara A 7             4) Leal, Ashley 8                 
                  40.94     1:16.28 (35.34)                                        
 14 Condors-MR  'A'                                   1:15.81    1:16.78        
     1) Gennarelli, Maichina E 8        2) Traynor, Ania K 8              
     3) Lotto, Gabby M 8                4) Arciniegas, Laura 8            
                  42.98     1:16.78 (33.80)                                        
 15 Manhattan Makos-MR  'A'                                NT    1:17.02        
     1) Lilavois, Simone 8              2) Milazzo, Lucia 7               
     3) Voyce, Ruby 8                   4) Dorsey-Reyes, Violet 8         
                  39.04     1:17.02 (37.98)                                        
 16 Team Suffolk-MR  'A'                              1:15.46    1:17.11        
     1) Rametra, Alisha S 8             2) Cahalane, Erin C 7             
     3) Massimo, Angelina M 8           4) Brown, Olivia 8                
                  39.54     1:17.11 (37.57)                                        
 17 Apex Swim Club-MR  'A'                                 NT    1:17.15        
     1) Brun, Sienna R 6                2) Kanachova, Veronica 8          
     3) Hernandez, Destiny 8            4) Pena, Camila A 8               
                  39.30     1:17.15 (37.85)                                        
 18 Islanders Aquatics-MR  'A'                        1:14.94    1:17.31        
     1) Smerechniak, Sofia 8            2) Buchen, Matilda V 7            
     3) Sztorc, Natalie 7               4) Buono, Sarina L 8              
                  39.71     1:17.31 (37.60)                                        
 19 Storm Aquatics-MR  'A'                            1:21.00    1:17.96        
     1) Lenes, Katie S 8                2) Richardson, Davia K 6          
     3) Kowalczyk, Vivian 7             4) Gaza, Bitsy T 8                
                  38.86     1:17.96 (39.10)                                        
 20 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:18.64    1:18.58        
     1) Hayes, Kayla 8                  2) Hanson, Ava 8                  
     3) Wolfe, Emily 8                  4) Zeman, Talia S 8               
                  39.39     1:18.58 (39.19)                                        
 21 Sachem Swim Club-MR  'B'                          1:15.94    1:18.63        
     1) Golden, Alyssa 8                2) Llerena, Xiomara R 6           
     3) Iadanza, Isabella 8             4) Waring, MaryGrace 8            
                  38.39     1:18.63 (40.24)                                        
 22 Middies Swimming-MR  'A'                          1:16.90    1:18.78        
     1) McCann, Katherine E 8           2) McCann, Evelyn E 6             
     3) Euyoque, Nicole 8               4) Valerio, Sara A 7              
                  51.84     1:18.78 (26.94)                                        
 23 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'            1:15.11    1:18.83        
     1) Lynton, Mackenzie R 8           2) Berger, Syd R 8                
     3) Hackel, Becca E 8               4) Basler, Anisa M 8              
                  42.42     1:18.83 (36.41)                                        
 24 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'              1:17.67    1:18.88        
     1) Raber, Julia 8                  2) Sforza, Sophia 7               
     3) Johannesen, Charlotte 8         4) Tan, Sayjel E 8                
                  44.02     1:18.88 (34.86)                                        
 25 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                1:13.51    1:19.71        
     1) Korff, Rose J 8                 2) Soh, Evelyn S 8                
     3) Mckibben, Riley P 8             4) Anderson, Stella K 8           
                  47.42     1:19.71 (32.29)                                        
 26 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'D'            1:16.94    1:20.05        
     1) Moloney, Aislinn R 8            2) Tauras, Natalie A 8            
     3) Schwartz, Isabelle K 8          4) Baron, Cristina E 8            
                  39.56     1:20.05 (40.49)                                        
 27 Three Village Swim Club-MR  'B'                   1:08.00    1:20.50        
     1) Matheson, Hanna D 8             2) Lascarides, Katherine J 8      
     3) Zwerman, Gabriella * 8          4) Kwee, Natalie E 8              
 28 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                            NT    1:21.87        
     1) Ebanks, Madison 7               2) Doyle, Alexis 8                
     3) Hartman, Anita 8                4) Abbas, Menna 7                 
                  41.47     1:21.87 (40.40)                                        
 29 Long Island Aquatic Club-MR  'C'                  1:37.00    1:22.68        
     1) Redmond, Ryann E 8              2) Smith, Ryan M 8                
     3) Lam, Makani S 8                 4) Reiser, Amanda D 7             
                  42.18     1:22.68 (40.50)                                        
 30 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  1:28.00    1:25.13        
     1) Bingham, Keira S 8              2) Chun, April S 7                
     3) Pai, Heidi S 8                  4) Larsen, Sarah E 7              
                  38.05     1:25.13 (47.08)                                        
 31 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:32.30    1:25.74        
     1) Stern, Jessie S 8               2) Lee, Meredith I 8              
     3) Ho, Audrey J 7                  4) White, Sienna R 8              
                  44.06     1:25.74 (41.68)                                        
 32 Condors-MR  'B'                                   1:28.74    1:26.48        
     1) Cruz, Mikayla H 8               2) Bronzo-McParland, Caitlyn C 8  
     3) O'Neill, Jade R 8               4) Warren, Grace A 8              
                  44.43     1:26.48 (42.05)                                        
 33 Long Beach Aquatics-MR  'A'                            NT    1:26.88        
     1) O'Connell, Teagan A 8           2) Harkins, Morgan 6              
     3) Tubridy, Nora 7                 4) Vogt, Olivia G 8               
                  48.86     1:26.88 (38.02)                                        
 34 Sachem Swim Club-MR  'C'                          1:23.95    1:30.62        
     1) Kandula, Maansi 8               2) McNamara, Kierstin M 8         
     3) Montes, Gianna 8                4) Skiba, Victoria C 7            
                  48.65     1:30.62 (41.97)                                        
 35 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:00.00    1:30.88        
     1) Krall, Brianna 8                2) Kelly, Alaina R 7              
     3) Van Tassel, Avery 7             4) McDougall, Marissa R 8         
                  49.98     1:30.88 (40.90)                                        
 36 Team Suffolk-MR  'B'                              1:29.37    1:34.71        
     1) Glazebnik, Julia T 8            2) Lo, Olivia A 8                 
     3) Candia, Ava K 8                 4) Czeremcha, Erica 8             
                  48.05     1:34.71 (46.66)                                        
 37 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'                     NT    1:35.06        
     1) Triedman, Eleanor G 7           2) Chang, Nicole 8                
     3) Pinto, Danixza 8                4) Shah, Jaya R 7                 
                  46.09     1:35.06 (48.97)                                        
 38 Long Island Express-MR  'B'                       1:24.36    1:36.80        
     1) Canty, Emma M 7                 2) Walsh, Roisin C 8              
     3) Wong, Erin 7                    4) Yoon, Monica 7                 
                  49.78     1:36.80 (47.02)                                        
 39 Sachem Swim Club-MR  'D'                          1:47.98    1:49.39        
     1) Redfield, Emerson D 5           2) Winters, Kathryn 8             
     3) Mitchell, Sofia 7               4) Redfield, Addison R 7          
                1:00.63     1:49.39 (48.76)                                        
 40 West Islip Swim Club-MR  'B'                           NT    1:53.40        
     1) Grim, Emma J 8                  2) Hayes, Cassidy C 6             
     3) Wolfe, Erin O 6                 4) O'Driscoll, Kylie 7            
                  50.08   1:53.40 (1:03.32)                                        
 41 Condors-MR  'C'                                   1:40.00    2:03.21        
     1) Mundy, Gianna N 8               2) Bombuwala, Sineli D 8          
     3) Lee, Ella C 7                   4) Reid, Joelle S 6               
 -- Long Island Express-MR  'A'                       1:10.54         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Armstrong, Brooke E 8           2) Honig, Harley C 7              
     3) Walsh, Maeve E 8                4) Bice, Ciara M 8                
                  35.12                                                            
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   2:16.62    3/9/2009 LaGuardia Aqu, LGAC-MR                     
                         K.Zezula, J.Bouzarouata, K.Polanco, A.Jackson     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  2:10.47    2:11.43        
     1) Lee, Lauren 8                   2) Zhang, Alina C 8               
     3) Weinstein, Claire J 8           4) Sweeney, Kait A 8              
                  33.34     1:05.20 (31.86)     1:38.77 (33.57)     2:11.43 (32.66)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:30.08    2:30.96        
     1) Han, Abigail N 8                2) Pamatat, Ellie A 8             
     3) Baldwin, Brooke A 8             4) Racanello, Briana L 8          
                  48.45     1:18.67 (30.22)     1:57.59 (38.92)     2:30.96 (33.37)
  3 Westchester Aquatic Club-MR  'B'                  2:28.48    2:31.10        
     1) Lin, Sara S 8                   2) Bhandari, Adele 8              
     3) Chatfield, Elizabeth 8          4) Orlando, Mia G 8               
                  38.37     1:16.11 (37.74)     1:57.93 (41.82)     2:31.10 (33.17)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:29.20    2:34.76        
     1) Seale, Sarah E 8                2) Bances, Alayna H 8             
     3) Matheson, Hanna D 8             4) Dimaculangan, Annabel 8        
                  40.91     1:20.48 (39.57)     1:59.01 (38.53)     2:34.76 (35.75)
  5 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                   2:34.29    2:36.54        
     1) D'Alessandro, Lena G 8          2) Robinson, Lindsey T 8          
     3) Robinson, Nicole K 8            4) Solomon, Mirabel K 8           
                  45.30     1:18.69 (33.39)     1:58.66 (39.97)     2:36.54 (37.88)
  6 Long Island Express-MR  'A'                       2:32.61    2:37.90        
     1) Gelfand, Veronica 8             2) Walsh, Jessica M 8             
     3) Thieke, Colleen O 8             4) Armstrong, Brooke E 8          
                  44.58     1:22.20 (37.62)     2:03.88 (41.68)     2:37.90 (34.02)
  7 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:34.40    2:38.27        
     1) Lee, Morgan 8                   2) Paroly, Sarah 8                
     3) Llerena, Xiomara R 6            4) Lee, Makayla 8                 
                  36.84     1:16.67 (39.83)   2:38.27 (1:21.60)                    
  8 New York Sharks-MR  'A'                                NT    2:41.27        
     1) Fox, Cornelia 8                 2) Nordstrom, Isabella N 8        
     3) Fenton, Sofia M 8               4) Concepcion, Alex P 8           
                  44.58     1:25.65 (41.07)     2:06.23 (40.58)     2:41.27 (35.04)
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:34.13    2:42.63        
     1) Klein, Neala J 7                2) Hunt, Anna K 8                 
     3) Basler, Anisa M 8               4) Ott, Ursula J 8                
                  38.10     1:22.06 (43.96)     2:05.90 (43.84)     2:42.63 (36.73)
 10 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 2:40.72    2:43.41        
     1) Todorov, Ainhoa 8               2) Wilkinson, Julia 8             
     3) VanWormer, Rowan 8              4) Carley, Olina 8                
                  37.43     1:23.20 (45.77)     2:03.28 (40.08)     2:43.41 (40.13)
 11 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'            2:49.54    2:47.28        
     1) Pritsch, Alexia 8               2) Moloney, Aislinn R 8           
     3) Camp, Caroline W 8              4) Baron, Cristina E 8            
                  44.61     1:18.92 (34.31)     1:59.66 (40.74)     2:47.28 (47.62)
 12 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  2:49.07    2:48.48        
     1) Larsen, Sarah E 7               2) Bingham, Keira S 8             
     3) Chun, April S 7                 4) Harloff, Morgan C 8            
                  40.05     1:24.81 (44.76)     2:15.88 (51.07)     2:48.48 (32.60)
 13 Manhattan Makos-MR  'A'                           2:51.17    2:49.51        
     1) Dorsey-Reyes, Violet 8          2) Slattery, Robin 8              
     3) Milazzo, Lucia 7                4) Lilavois, Simone 8             
                  33.66     1:28.80 (55.14)     2:14.52 (45.72)     2:49.51 (34.99)
 14 Team Suffolk-MR  'A'                              2:57.63    2:51.36        
     1) Rametra, Alisha S 8             2) Cahalane, Erin C 7             
     3) Massimo, Angelina M 8           4) Brown, Olivia 8                
                  40.78     1:35.09 (54.31)     2:12.33 (37.24)     2:51.36 (39.03)
 15 Condors-MR  'A'                                   2:50.93    2:51.71        
     1) Gennarelli, Maichina E 8        2) Mundy, Gianna N 8              
     3) O'Neill, Jade R 8               4) Arciniegas, Laura 8            
                  40.79     1:35.24 (54.45)     2:17.05 (41.81)     2:51.71 (34.66)
 16 Islanders Aquatics-MR  'A'                        2:44.65    2:53.04        
     1) Smerechniak, Sofia 8            2) Woody, Lauren E 8              
     3) Sztorc, Natalie 7               4) Buono, Sarina L 8              
                  49.05     1:38.06 (49.01)     2:09.84 (31.78)     2:53.04 (43.20)
 16 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'              2:52.55    2:53.04        
     1) Raber, Julia 8                  2) Sforza, Sophia 7               
     3) Johannesen, Charlotte 8         4) Tan, Sayjel E 8                
 18 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                3:05.30    2:53.72        
     1) Chang, Nicole 8                 2) Soh, Evelyn S 8                
     3) Anderson, Stella K 8            4) Korff, Rose J 8                
                  47.84     1:33.63 (45.79)     2:21.33 (47.70)     2:53.72 (32.39)
 19 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                       2:58.76    2:53.92        
     1) Collins, Caroline 8             2) Corbett, Allison 8             
     3) Costabile, Kylie 8              4) Corbett, Brittany 8            
                  47.49     1:25.68 (38.19)     2:16.52 (50.84)     2:53.92 (37.40)
 20 Middies Swimming-MR  'A'                          2:47.54    2:56.91        
     1) Euyoque, Nicole 8               2) Yang, Sharon Y 7               
     3) McCann, Katherine E 8           4) Valerio, Sara A 7              
                  41.18     1:36.18 (55.00)     2:26.90 (50.72)     2:56.91 (30.01)
 21 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              2:50.09    2:57.94        
     1) Trinidad, Mianny L 8            2) Rosario, Michelle D 8          
     3) Wilson, Jahzara A 7             4) Leal, Ashley 8                 
                  42.78     1:32.12 (49.34)     1:55.90 (23.78)   2:57.94 (1:02.04)
 22 Long Island Express-MR  'B'                       2:57.24    2:58.70        
     1) Honig, Sydney M 8               2) Walsh, Maeve E 8               
     3) Bice, Ciara M 8                 4) Walsh, Roisin C 8              
                  45.53     1:36.44 (50.91)     2:16.86 (40.42)     2:58.70 (41.84)
 23 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                        NT    3:00.62        
     1) Tassier, Katherine A 8          2) Bar, Karina A 8                
     3) Minelli, Madeline A 8           4) Penn, Haley J 8                
                  49.39     1:29.48 (40.09)     2:21.29 (51.81)     3:00.62 (39.33)
 24 Storm Aquatics-MR  'A'                            3:09.20    3:00.77        
     1) Kowalczyk, Vivian 7             2) Richardson, Davia K 6          
     3) Gaza, Bitsy T 8                 4) Lenes, Katie S 8               
                  52.70     1:40.42 (47.72)     1:56.72 (16.30)   3:00.77 (1:04.05)
 25 Richmond Aquatics Club - Jcc-MR  'A'                   NT    3:01.33        
     1) Caruvana, Addison 8             2) Meccia, Madison N 7            
     3) Saidmuratov, Grace 8            4) Maltsev, Erica 8               
                  49.35     1:41.19 (51.84)     2:26.13 (44.94)     3:01.33 (35.20)
 26 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:59.06    3:02.36        
     1) Zeman, Talia S 8                2) Wolfe, Emily 8                 
     3) Hanson, Ava 8                   4) Hayes, Kayla 8                 
                  49.10     1:41.07 (51.97)     2:17.69 (36.62)     3:02.36 (44.67)
 27 Spartans Swim Team-MR  'A'                        3:20.23    3:02.85        
                  55.52     1:33.87 (38.35)     2:26.56 (52.69)     3:02.85 (36.29)
 28 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      3:00.00    3:03.36        
     1) McDougall, Marissa R 8          2) Booth Alam, Lara D 8           
     3) Van Tassel, Avery 7             4) Krall, Brianna 8               
                  44.42     1:36.01 (51.59)     2:20.15 (44.14)     3:03.36 (43.21)
 29 Long Beach Aquatics-MR  'A'                            NT    3:03.93        
     1) O'Connell, Teagan A 8           2) Serafin, Gwen B 7              
     3) Strabuk, Savanah G 7            4) Vogt, Olivia G 8               
                  52.69     1:42.09 (49.40)     2:25.56 (43.47)     3:03.93 (38.37)
 30 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'D'            2:55.28    3:04.72        
     1) Jacobsson, Elizabeth I 8        2) Manzo, Sophia R 8              
     3) Berger, Syd R 8                 4) Eizenstat, Julia M 8           
                  51.15                             2:25.22 ( )     3:04.72 (39.50)
 31 Apex Swim Club-MR  'A'                                 NT    3:04.73        
     1) Pena, Camila A 8                2) Hernandez, Destiny 8           
     3) Kanachova, Veronica 8           4) Brun, Sienna R 6               
                  43.93     1:32.60 (48.67)     2:17.67 (45.07)     3:04.73 (47.06)
 32 Sachem Swim Club-MR  'B'                          2:51.47    3:12.00        
     1) Davies, Brooke 8                2) Winters, Kathryn 8             
     3) Golden, Alyssa 8                4) Waring, MaryGrace 8            
                  43.84   1:52.70 (1:08.86)     2:27.48 (34.78)     3:12.00 (44.52)
 33 Three Village Swim Club-MR  'B'                   2:35.00    3:13.14        
     1) Bojbasa, Alexa S 8              2) Kwee, Natalie E 8              
     3) Chen, Amy * 8                   4) Lascarides, Katherine J 8      
                  52.99     1:38.52 (45.53)     2:24.93 (46.41)     3:13.14 (48.21)
 34 Sachem Swim Club-MR  'C'                          3:14.00    3:18.40        
     1) Liang, Katherine 8              2) McNamara, Kierstin M 8         
     3) Montes, Gianna 8                4) Iadanza, Isabella 8            
                  49.24     1:37.50 (48.26)     2:36.64 (59.14)     3:18.40 (41.76)
 35 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                3:24.27    3:20.02        
     1) White, Sienna R 8               2) Stern, Jessie S 8              
     3) Lee, Meredith I 8               4) Hallac, Maya P 7               
                  45.40     1:33.92 (48.52)     2:32.90 (58.98)     3:20.02 (47.12)
 36 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'                     NT    3:24.90        
     1) Koch, Samantha W 8              2) Stillman, Alexandra B 8        
     3) Summers, Katie S 8              4) Triedman, Eleanor G 7          
                  51.52     1:47.84 (56.32)     2:40.16 (52.32)     3:24.90 (44.74)
 37 Condors-MR  'B'                                   3:20.14    3:29.65        
     1) Cruz, Mikayla H 8               2) Warren, Grace A 8              
     3) Traynor, Ania K 8               4) Gogliormella, Ava R 8          
                  54.17   1:59.34 (1:05.17)     2:41.77 (42.43)     3:29.65 (47.88)
 38 Long Island Aquatic Club-MR  'C'                  2:58.00    3:41.07        
     1) Gormsen, Lily J 7               2) Fried, Regan K 7               
     3) Lee, Cherry 7                   4) Reiser, Amanda D 7             
                  54.97     1:48.98 (54.01)   2:55.59 (1:06.61)     3:41.07 (45.48)
 39 Sachem Swim Club-MR  'D'                          4:02.21    3:43.44        
     1) Mitchell, Sofia 7               2) Kandula, Maansi 8              
     3) Redfield, Addison R 7           4) Skiba, Victoria C 7            
                1:01.07     1:56.20 (55.13)   3:43.44 (1:47.24)                    
 40 West Islip Swim Club-MR  'B'                           NT    4:15.84        
     1) Wolfe, Erin O 6                 2) Hayes, Cassidy C 6             
     3) O'Driscoll, Kylie 7             4) Grim, Emma J 8                 
                  54.32     1:48.90 (54.58)   2:50.06 (1:01.16)   4:15.84 (1:25.78)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:42.93         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Pritsch, Katia 8                2) Orel, Anastasia S 8            
     3) Argesanu, Elena N 8             4) Castano, Isabella H 8          
                  50.16     1:28.88 (38.72)     2:13.68 (44.80)                    
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   1:08.07    3/9/2009 LaGuardia Aquatic Club, LGAC-MR            
                         A.Jackson, K.Polanco, J.Bouzarouata, K.Zezula     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  1:08.05    1:11.72        
     1) Sweeney, Kait A 8               2) Lin, Sara S 8                  
     3) Zhang, Alina C 8                4) Lee, Lauren 8                  
                  38.80     1:11.72 (32.92)                                        
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:21.16    1:17.35        
     1) Baldwin, Brooke A 8             2) Racanello, Briana L 8          
     3) Han, Abigail N 8                4) Pamatat, Ellie A 8             
                  42.57     1:17.35 (34.78)                                        
  3 Westchester Aquatic Club-MR  'B'                  1:15.79    1:17.55        
     1) Weinstein, Claire J 8           2) Scala, Molly G 8               
     3) Bhandari, Adele 8               4) Orlando, Mia G 8               
                  46.05     1:17.55 (31.50)                                        
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:18.68    1:18.97        
     1) Bances, Alayna H 8              2) Matheson, Hanna D 8            
     3) Dimaculangan, Annabel 8         4) Seale, Sarah E 8               
                  45.65     1:18.97 (33.32)                                        
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:17.16    1:20.09        
     1) Castano, Isabella H 8           2) Ott, Ursula J 8                
     3) Klein, Neala J 7                4) Wikstrom, Ava G 8              
                  41.74     1:20.09 (38.35)                                        
  6 Long Island Express-MR  'A'                       1:23.07    1:20.82        
     1) Walsh, Jessica M 8              2) Thieke, Colleen O 8            
     3) Armstrong, Brooke E 8           4) Gelfand, Veronica 8            
                  46.33     1:20.82 (34.49)                                        
  7 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                   1:19.94    1:20.92        
     1) Solomon, Mirabel K 8            2) Robinson, Lindsey T 8          
     3) Robinson, Nicole K 8            4) D'Alessandro, Lena G 8         
                  45.65     1:20.92 (35.27)                                        
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:26.22    1:22.39        
     1) Pusing, Ava Y 7                 2) Ahn, Hailey S 7                
     3) Rodriguez, Jenna L 8            4) Olteanu, Emma I 8              
                  46.04     1:22.39 (36.35)                                        
  9 New York City Aquatic Club-MR  'A'                1:30.00    1:22.40        
     1) Wong, Jacqueline 7              2) Edwards, Lisia 8               
     3) Slowik, Mia 8                   4) Sisk, Maeve 8                  
                  48.02     1:22.40 (34.38)                                        
 10 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:19.87    1:22.94        
     1) Lee, Morgan 8                   2) Lee, Makayla 8                 
     3) Llerena, Xiomara R 6            4) Paroly, Sarah 8                
                  42.69     1:22.94 (40.25)                                        
 11 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 1:23.47    1:24.10        
     1) Carley, Olina 8                 2) VanWormer, Rowan 8             
     3) Todorov, Ainhoa 8               4) Sohng, Ella 8                  
                  46.60     1:24.10 (37.50)                                        
 12 Condors-MR  'A'                                   1:23.68    1:24.38        
     1) O'Neill, Jade R 8               2) Gennarelli, Maichina E 8       
     3) Arciniegas, Laura 8             4) Traynor, Ania K 8              
                  50.17     1:24.38 (34.21)                                        
 13 Manhattan Makos-MR  'A'                           1:24.97    1:25.17        
     1) Dorsey-Reyes, Violet 8          2) Slattery, Robin 8              
     3) Lilavois, Simone 8              4) Milazzo, Lucia 7               
                  48.58     1:25.17 (36.59)                                        
 14 New York Sharks-MR  'A'                                NT    1:25.42        
     1) Fenton, Sofia M 8               2) Losada, Sasha 8                
     3) Concepcion, Alex P 8            4) Nordstrom, Isabella N 8        
                  47.02     1:25.42 (38.40)                                        
 15 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              1:30.95    1:26.21        
     1) Leal, Ashley 8                  2) Rosario, Michelle D 8          
     3) Trinidad, Mianny L 8            4) Wilson, Jahzara A 7            
                  47.39     1:26.21 (38.82)                                        
 16 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                       1:18.58    1:26.28        
     1) Corbett, Brittany 8             2) Collins, Caroline 8            
     3) Costabile, Kylie 8              4) Corbett, Allison 8             
                  45.17     1:26.28 (41.11)                                        
 17 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  1:35.74    1:28.72        
     1) Larsen, Sarah E 7               2) Bingham, Keira S 8             
     3) Harloff, Morgan C 8             4) Chun, April S 7                
                  55.66     1:28.72 (33.06)                                        
 18 Team Suffolk-MR  'A'                              1:33.02    1:29.19        
     1) Massimo, Angelina M 8           2) Rametra, Alisha S 8            
     3) Brown, Olivia 8                 4) Cahalane, Erin C 7             
                  50.94     1:29.19 (38.25)                                        
 19 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            1:22.19    1:29.47        
     1) Orel, Anastasia S 8             2) Hunt, Anna K 8                 
     3) Basler, Anisa M 8               4) Berger, Syd R 8                
                  47.31     1:29.47 (42.16)                                        
 20 Storm Aquatics-MR  'A'                            1:29.02    1:30.12        
     1) Dziedzic, Daniella 8            2) Grasso, Maggie G 8             
     3) Lenes, Katie S 8                4) Gaza, Bitsy T 8                
                  52.51     1:30.12 (37.61)                                        
 21 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'            1:25.32    1:30.59        
     1) Moloney, Aislinn R 8            2) Schwartz, Isabelle K 8         
     3) Pritsch, Alexia 8               4) Camp, Caroline W 8             
                  53.61     1:30.59 (36.98)                                        
 22 Sachem Swim Club-MR  'B'                          1:26.39    1:32.91        
     1) Golden, Alyssa 8                2) Waring, MaryGrace 8            
     3) Davies, Brooke 8                4) Winters, Kathryn 8             
                  49.20     1:32.91 (43.71)                                        
 23 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      1:32.36    1:34.14        
     1) McDougall, Marissa R 8          2) Booth Alam, Lara D 8           
     3) Van Tassel, Avery 7             4) Krall, Brianna 8               
                  52.99     1:34.14 (41.15)                                        
 24 Sachem Swim Club-MR  'C'                          1:33.79    1:34.49        
     1) Iadanza, Isabella 8             2) Liang, Katherine 8             
     3) Montes, Gianna 8                4) McNamara, Kierstin M 8         
                  55.53     1:34.49 (38.96)                                        
 25 Apex Swim Club-MR  'A'                                 NT    1:37.38        
     1) Kanachova, Veronica 8           2) Pena, Camila A 8               
     3) Hernandez, Destiny 8            4) Brun, Sienna R 6               
                  49.79     1:37.38 (47.59)                                        
 26 Rivertown Aquatics Rays-MR  'B'                   1:25.42    1:38.16        
     1) Bar, Karina A 8                 2) Penn, Haley J 8                
     3) Tassier, Katherine A 8          4) Minelli, Madeline A 8          
                  51.87     1:38.16 (46.29)                                        
 27 Long Island Express-MR  'B'                       1:36.15    1:40.87        
     1) Bice, Ciara M 8                 2) Canty, Emma M 7                
     3) Honig, Sydney M 8               4) Shannon, Casey D 7             
                  56.94     1:40.87 (43.93)                                        
 28 Three Village Swim Club-MR  'B'                   1:25.00    1:42.26        
     1) Kwee, Natalie E 8               2) Chen, Amy * 8                  
     3) Lascarides, Katherine J 8       4) Zwerman, Gabriella * 8         
                  57.26     1:42.26 (45.00)                                        
 29 Long Beach Aquatics-MR  'A'                            NT    1:43.56        
     1) O'Connell, Teagan A 8           2) Serafin, Gwen B 7              
     3) Vogt, Olivia G 8                4) Strabuk, Savanah G 7           
                  57.20     1:43.56 (46.36)                                        
 30 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:45.73    1:43.65        
     1) White, Sienna R 8               2) Hallac, Maya P 7               
     3) Stern, Jessie S 8               4) Lee, Meredith I 8              
                  55.83     1:43.65 (47.82)                                        
 31 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'              1:33.18    1:44.29        
     1) Sforza, Sophia 7                2) Raber, Julia 8                 
     3) Johannesen, Charlotte 8         4) Tan, Shanel E 6                
                  56.49     1:44.29 (47.80)                                        
 32 Sachem Swim Club-MR  'D'                          1:50.43    1:46.88        
     1) Skiba, Victoria C 7             2) Kandula, Maansi 8              
     3) Redfield, Addison R 7           4) Mitchell, Sofia 7              
                  52.45     1:46.88 (54.43)                                        
 33 Long Island Aquatic Club-MR  'C'                  1:40.00    1:47.45        
     1) Smith, Ryan M 8                 2) Nam, Lauren 7                  
     3) Pai, Heidi S 8                  4) George, Anoushka M 8           
                  57.65     1:47.45 (49.80)                                        
 34 Condors-MR  'C'                                   1:55.00    1:52.63        
     1) Vanover, Dani R 6               2) Gogliormella, Ava R 8          
     3) Weaver, Giuliana M 8            4) Bombuwala, Sineli D 8          
                1:03.13     1:52.63 (49.50)                                        
 35 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                            NT    2:15.14        
     1) Ebanks, Madison 7               2) Hartman, Anita 8               
     3) Pecorale, Nicholette 8          4) Caputo, Fiona 8                
                  42.17   2:15.14 (1:32.97)                                        
 36 West Islip Swim Club-MR  'B'                           NT    2:21.15        
     1) Hayes, Cassidy C 6              2) Grim, Emma J 8                 
     3) Wolfe, Emily 8                  4) Wolfe, Erin O 6                
                1:22.05     2:21.15 (59.10)                                        
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'D'            1:25.89   X1:24.13        
     1)                                 2) Baron, Cristina E 8            
     3) Pritsch, Katia 8                4) Hackel, Becca E 8              
                  44.90     1:24.13 (39.23)                                        
 -- Middies Swimming-MR  'A'                          1:25.55         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Valerio, Sara A 7               2) Yang, Sharon Y 7               
     3) Euyoque, Nicole 8               4) McCann, Katherine E 8          
                  53.26          DQ (39.29)                                        
 -- Condors-MR  'B'                                   1:44.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - breast
     1) Mundy, Gianna N 8               2) Bronzo-McParland, Caitlyn C 8  
     3) Cruz, Mikayla H 8               4) Warren, Grace A 8              
                  54.72          DQ (49.50)                                        
 -- Islanders Aquatics-MR  'A'                        1:24.29         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Scissors kick - breast
     1) Sztorc, Natalie 7               2) Keane, Kodelia M 8             
     3) Buono, Sarina L 8               4) Smerechniak, Sofia 8           
                  54.76          DQ (31.32)                                        
 -- West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:32.91         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Alternating Kick - breast
     1) Zeman, Talia S 8                2) Hanson, Ava 8                  
     3) O'Driscoll, Kylie 7             4) Hayes, Kayla 8                 
                  50.58          DQ (41.23)                                        
 -- Team Suffolk-MR  'B'                              1:51.68         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - fly
     1) Lo, Olivia A 8                  2) Glazebnik, Julia T 8           
     3) Czeremcha, Erica 8              4) Candia, Ava K 8                
                1:01.72          DQ (50.36)                                        
 
Girls 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   2:34.24  11/24/2006 YWCA Middies, YMID-MR                      
                         E.Najarian, N.Behnen, S.Schlesinger, B.Thompson   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  2:24.26    2:31.25        
     1) Zhang, Alina C 8                2) Lin, Sara S 8                  
     3) Lee, Lauren 8                   4) Sweeney, Kait A 8              
                  37.86     1:21.45 (43.59)     1:57.83 (36.38)     2:31.25 (33.42)
  2 Westchester Aquatic Club-MR  'B'                  2:48.48    2:52.24        
     1) Weinstein, Claire J 8           2) Bhandari, Adele 8              
     3) Chatfield, Elizabeth 8          4) Orlando, Mia G 8               
                  39.17     1:27.34 (48.17)     2:20.95 (53.61)     2:52.24 (31.29)
  3 Sachem Swim Club-MR  'A'                          3:01.80    2:54.13        
     1) Liang, Katherine 8              2) Lee, Makayla 8                 
     3) Lee, Morgan 8                   4) Paroly, Sarah 8                
                  49.99                             1:34.16 ( )         2:16.55 ( )
        2:54.13 (37.58)                                                            
  4 Condors-MR  'A'                                        NT    2:54.50        
     1) O'Neill, Jade R 8               2) Gennarelli, Maichina E 8       
     3) Arciniegas, Laura 8             4) Bronzo-McParland, Caitlyn C 8  
                  51.36     1:38.91 (47.55)     2:20.31 (41.40)     2:54.50 (34.19)
  5 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                   2:54.38    2:55.79        
     1) Robinson, Lindsey T 8           2) D'Alessandro, Lena G 8         
     3) Robinson, Nicole K 8            4) Solomon, Mirabel K 8           
                  52.34     1:36.81 (44.47)     2:19.33 (42.52)     2:55.79 (36.46)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:55.99    2:57.06        
     1) Ott, Ursula J 8                 2) Luan, Ava 8                    
     3) Wikstrom, Ava G 8               4) Camp, Caroline W 8             
  7 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:56.06    3:02.30        
     1) Matheson, Hanna D 8             2) Dimaculangan, Annabel 8        
     3) Bances, Alayna H 8              4) Seale, Sarah E 8               
                  45.04     1:40.52 (55.48)     2:28.22 (47.70)     3:02.30 (34.08)
  8 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 3:02.41    3:08.89        
     1) Sohng, Ella 8                   2) VanWormer, Rowan 8             
     3) Todorov, Ainhoa 8               4) Carley, Olina 8                
                  49.49                             1:43.55 ( )         2:27.42 ( )
        3:08.89 (41.47)                                                            
  9 Islanders Aquatics-MR  'A'                        3:21.69    3:09.52        
     1) Sztorc, Natalie 7               2) Smerechniak, Sofia 8           
     3) Tenebro, Alyson 8               4) Buono, Sarina L 8              
                  48.75     1:42.99 (54.24)     2:33.03 (50.04)     3:09.52 (36.49)
 10 Long Island Express-MR  'A'                       2:55.86    3:10.18        
     1) Bice, Ciara M 8                 2) Honig, Sydney M 8              
     3) Armstrong, Brooke E 8           4) Walsh, Roisin C 8              
                  49.27     1:46.54 (57.27)     2:25.58 (39.04)     3:10.18 (44.60)
 11 New York Sharks-MR  'A'                                NT    3:10.46        
     1) Losada, Sasha 8                 2) Concepcion, Alex P 8           
     3) Fenton, Sofia M 8               4) Fox, Cornelia 8                
                  54.92                             1:43.12 ( )         2:30.50 ( )
        3:10.46 (39.96)                                                            
 12 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            3:06.67    3:14.27        
     1) Argesanu, Elena N 8             2) Hackel, Becca E 8              
     3) Pritsch, Alexia 8               4) Orel, Anastasia S 8            
 13 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'D'            3:23.34    3:18.06        
     1) Berger, Syd R 8                 2) Schwartz, Isabelle K 8         
     3) Castano, Isabella H 8           4) Moloney, Aislinn R 8           
                  53.58     1:45.46 (51.88)     2:35.07 (49.61)     3:18.06 (42.99)
 14 Team Suffolk-MR  'A'                              3:26.03    3:19.30        
     1) Massimo, Angelina M 8           2) Glazebnik, Julia T 8           
     3) Brown, Olivia 8                 4) Rametra, Alisha S 8            
                  59.84     1:49.49 (49.65)     2:41.82 (52.33)     3:19.30 (37.48)
 15 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                       2:57.97    3:20.13        
     1) Corbett, Brittany 8             2) Costabile, Kylie 8             
     3) Collins, Caroline 8             4) Amerson, Sydney 7              
                1:00.69     1:45.05 (44.36)     2:02.00 (16.95)   3:20.13 (1:18.13)
 16 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  3:21.02    3:25.09        
     1) Nam, Lauren 7                   2) Larsen, Sarah E 7              
     3) Bingham, Keira S 8              4) Chun, April S 7                
                  53.47     1:45.86 (52.39)     2:38.98 (53.12)     3:25.09 (46.11)
 17 Sachem Swim Club-MR  'B'                          3:21.98    3:28.14        
     1) Golden, Alyssa 8                2) Waring, MaryGrace 8            
     3) Llerena, Xiomara R 6            4) Iadanza, Isabella 8            
                  46.82     1:46.05 (59.23)     2:02.16 (16.11)   3:28.14 (1:25.98)
 18 West Islip Swim Club-MR  'A'                      3:45.50    3:40.92        
     1) O'Driscoll, Kylie 7             2) Hanson, Ava 8                  
     3) Zeman, Talia S 8                4) Hayes, Kayla 8                 
                                                    1:51.80 ( )         2:59.82 ( )
        3:40.92 (41.10)                                                            
 19 Middies Swimming-MR  'A'                          3:08.42    3:50.49        
     1) Valerio, Sara A 7               2) McCann, Katherine E 8          
     3) Euyoque, Nicole 8               4) McCann, Evelyn E 6             
                  54.90                             1:57.48 ( )         2:48.95 ( )
      3:50.49 (1:01.54)                                                            
 20 Long Beach Aquatics-MR  'A'                            NT    3:50.60        
     1) O'Connell, Teagan A 8           2) Serafin, Gwen B 7              
     3) Vogt, Olivia G 8                4) Strabuk, Savanah G 7           
                  56.87                             2:06.66 ( )         3:06.13 ( )
        3:50.60 (44.47)                                                            
 21 Sachem Swim Club-MR  'C'                          3:53.58    4:13.76        
     1) Skiba, Victoria C 7             2) McNamara, Kierstin M 8         
     3) Kandula, Maansi 8               4) Montes, Gianna 8               
                  54.59                             2:13.04 ( )         3:22.87 ( )
        4:13.76 (50.89)                                                            
 -- Connetquot Swim Club-MR  'A'                      4:12.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - fly
     1) Kelly, Alaina R 7               2) Krall, Brianna 8               
     3) Van Tassel, Avery 7             4) McDougall, Marissa R 8         
 -- West Islip Swim Club-MR  'B'                           NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Multiple strokes past vertical at turn - back
     1) Wolfe, Erin O 6                 2) Grim, Emma J 8                 
     3) Wolfe, Emily 8                  4) Hayes, Cassidy C 6             
                          1:23.83 (1:23.83)                       2:30.67 (1:06.84)
 -- LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    3:03.10         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #4: No touch on turn - free
     1) Lateng, Losel L 8               2) Rodriguez, Jenna L 8           
     3) Haimson, Emma A 8               4) Olteanu, Emma I 8              
                  46.74                             1:36.35 ( )         2:33.25 ( )
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'            3:09.60         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: No touch at turn - back
     1) Tauras, Natalie A 8             2) Hunt, Anna K 8                 
     3) Pritsch, Katia 8                4) Lynton, Mackenzie R 8          
                  53.10                             1:43.78 ( )         2:34.71 ( )
 -- Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:58.31         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: One hand touch - fly
     1) Harloff, Morgan C 8             2) Racanello, Briana L 8          
     3) Baldwin, Brooke A 8             4) Pamatat, Ellie A 8             
                  47.86     1:33.98 (46.12)     2:22.25 (48.27)                    
 -- Three Village Swim Club-MR  'B'                   3:00.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - fly
     1) Kwee, Natalie E 8               2) Lascarides, Katherine J 8      
     3) Chen, Amy * 8                   4) Bojbasa, Alexa S 8             
                  53.86                             2:04.04 ( )         3:05.89 ( )
 -- Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                3:50.82         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - fly
     1) White, Sienna R 8               2) Hallac, Sophia R 7             
     3) Stern, Jessie S 8               4) Lee, Meredith I 8              
                                                    1:58.42 ( )         2:59.48 ( )
 -- Manhattan Makos-MR  'A'                           3:10.48         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - breast
     1) Dorsey-Reyes, Violet 8          2) Milazzo, Lucia 7               
     3) Lilavois, Simone 8              4) Voyce, Ruby 8                  
                  38.40                             1:38.91 ( )         2:23.88 ( )
 -- Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              3:35.81         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Alternating Kick - breast
     1) Leal, Ashley 8                  2) Rosario, Michelle D 8          
     3) Trinidad, Mianny L 8            4) Wilson, Jahzara A 7            
                  59.56     1:55.17 (55.61)     2:40.41 (45.24)                    
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   12.11    5/1/1982 Rick Robinson, TVSC-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR        16.60      17.29        
  2 Lee, Kieran T              6 WEST-MR                16.86      17.54        
  3 Perillo, Austin J          6 DA-MR                  25.53      20.23        
  4 Anton, Willem G            6 Agua Swim Team-MR      24.57      21.14        
  5 Perianu, Nicolas           6 Twisters-MR            20.58      21.18        
  6 Xikis, Derek K             6 Three Village-MR       25.00      21.30        
  7 Ramirez, Cameron J         6 SSC-MR                 23.63      23.09        
  8 Berger, Zachary A          6 IA-MR                  21.77      23.30        
  9 Gjertsen, Owen G           5 WEST-MR                22.22      23.38        
 10 Trenczer, Zachary D        6 COND-MR                22.73      23.71        
 11 Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR        22.28      23.94        
 12 Thumser, Nathaniel J       6 WEST-MR                25.56      24.24        
 13 Buckley, Gavin C           6 LIAC-MR                35.00      24.82        
 14 McKenzie, Jeremy J         6 NFS-MR                 25.76      24.84        
 15 Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR      23.31      25.14        
 16 Dwyer, Aidan p             6 COND-MR                24.53      25.33        
 17 Klaric, Maksim A           6 Three Village-MR       24.63      25.41        
 18 Weinstein, Joshua E        5 Express Swimming-MR    26.76      26.59        
 19 Accardi-Dey, Ryan          6 CFJV-MR                26.78      26.74        
 20 Fishman, Matthew           6 Storm-MR               29.20      27.12        
 21 Variano, Matt B            6 Rivertown Rays-MR      25.33      27.16        
 22 Bartolini, Anthony         6 CFJV-MR                35.00      29.04        
 23 Liu, Jared                 6 NYSA-MR                27.72      29.43        
 24 Puskas, Marcel             6 NYSA-MR                29.09      31.42        
 25 Paggi, Zachary A           5 LBA-MR                 28.64      34.91        
 
Boys 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   28.84    5/1/1981 Rodney Van Tassell, NBS-MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Kieran T              6 WEST-MR                39.16      39.63        
  2 Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR        42.61      40.55        
  3 Perillo, Austin J          6 DA-MR                  47.85      46.26        
  4 Perianu, Nicolas           6 Twisters-MR            49.92      47.63        
  5 Anton, Willem G            6 Agua Swim Team-MR      49.19      49.31        
  6 Xikis, Derek K             6 Three Village-MR       50.00      50.34        
  7 Gjertsen, Owen G           5 WEST-MR                53.23      52.75        
  8 Klaric, Maksim A           6 Three Village-MR     1:00.00      53.15        
  9 Hunt, Quinn D              6 WAC-MR                 51.80      53.21        
 10 Trenczer, Zachary D        6 COND-MR                48.00      53.22        
 11 Thumser, Nathaniel J       6 WEST-MR                53.26      54.44        
 12 Ramirez, Cameron J         6 SSC-MR                 55.66      54.53        
 13 Dwyer, Aidan p             6 COND-MR                56.56      54.87        
 14 Berger, Zachary A          6 IA-MR                1:20.00      55.14        
 15 Liu, Jared                 6 NYSA-MR              1:05.32      56.20        
 16 Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR        54.25      57.63        
 17 Buckley, Gavin C           6 LIAC-MR              1:05.58      59.14        
 18 Variano, Matt B            6 Rivertown Rays-MR      58.29    1:01.58        
 19 Bartolini, Anthony         6 CFJV-MR              1:15.00    1:04.86        
 20 Accardi-Dey, Ryan          6 CFJV-MR              1:20.00    1:05.39        
 21 Fishman, Matthew           6 Storm-MR             1:08.76    1:05.71        
 22 Finn, Connor               6 WAC-MR               1:10.00    1:22.14        
 -- Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR      58.64         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
1011Metro SC:   16.29    3/6/2004 Aaron Blacker, BGNW-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR        20.40      20.18        
  2 Lee, Kieran T              6 WEST-MR                21.52      21.70        
  3 Klaric, Maksim A           6 Three Village-MR       26.75      24.80        
  4 Perianu, Nicolas           6 Twisters-MR               NT      25.23        
  5 Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR        25.47      25.84        
  6 Anton, Willem G            6 Agua Swim Team-MR      28.17      26.88        
  7 Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR      27.03      27.15        
  8 Hunt, Quinn D              6 WAC-MR                 32.00      27.44        
  9 Ramirez, Cameron J         6 SSC-MR                 31.83      27.47        
 10 Perillo, Austin J          6 DA-MR                  27.49      27.82        
 11 Dwyer, Aidan p             6 COND-MR                28.34      28.69        
 12 Berger, Zachary A          6 IA-MR                  35.77      28.77        
 12 Trenczer, Zachary D        6 COND-MR                23.53      28.77        
 14 Gjertsen, Owen G           5 WEST-MR                27.19      28.80        
 15 Fishman, Matthew           6 Storm-MR               30.23      29.41        
 16 Thumser, Nathaniel J       6 WEST-MR                28.95      29.50        
 17 Xikis, Derek K             6 Three Village-MR       27.00      29.91        
 18 Buckley, Gavin C           6 LIAC-MR                40.00      30.19        
 19 Liu, Jared                 6 NYSA-MR                27.91      30.32        
 20 Variano, Matt B            6 Rivertown Rays-MR      29.16      32.47        
 21 Weinstein, Joshua E        5 Express Swimming-MR    29.96      33.20        
 22 Paggi, Zachary A           5 LBA-MR                 32.34      34.98        
 22 Finn, Connor               6 WAC-MR                 30.00      34.98        
 24 Puskas, Marcel             6 NYSA-MR                36.99      35.26        
 25 Bartolini, Anthony         6 CFJV-MR                40.00      36.44        
 -- Accardi-Dey, Ryan          6 CFJV-MR                33.12         DQ        
      Toes curled over gutter after the start
 
Boys 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
1011Metro SC:   33.86    1/2/2010 Thomas Lin at Winter Classic, ABBE-MR        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Kieran T              6 WEST-MR                47.48      47.84        
  2 Perillo, Austin J          6 DA-MR                  55.97      56.72        
  3 Perianu, Nicolas           6 Twisters-MR            55.38      58.34        
  4 Trenczer, Zachary D        6 COND-MR                50.00      59.01        
  5 Anton, Willem G            6 Agua Swim Team-MR      56.48    1:00.87        
  6 Ramirez, Cameron J         6 SSC-MR               1:09.67    1:02.14        
  7 Xikis, Derek K             6 Three Village-MR       50.00    1:02.77        
  8 Dwyer, Aidan p             6 COND-MR              1:05.00    1:03.05        
  9 Buckley, Gavin C           6 LIAC-MR              1:10.00    1:03.46        
 10 Thumser, Nathaniel J       6 WEST-MR              1:01.92    1:04.03        
 11 Berger, Zachary A          6 IA-MR                1:30.00    1:06.03        
 12 Weinstein, Joshua E        5 Express Swimming-MR  1:10.00    1:09.45        
 13 Fishman, Matthew           6 Storm-MR             1:02.92    1:10.26        
 14 Variano, Matt B            6 Rivertown Rays-MR         NT    1:10.94        
 15 Accardi-Dey, Ryan          6 CFJV-MR              1:10.00    1:11.70        
 16 Bartolini, Anthony         6 CFJV-MR              1:10.00    1:15.44        
 17 McKenzie, Jeremy J         6 NFS-MR               1:11.68    1:17.37        
 18 Paggi, Zachary A           5 LBA-MR               1:10.00    1:18.02        
 -- Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR        55.70         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR    1:01.53         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Klaric, Maksim A           6 Three Village-MR     1:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR        46.58         DQ        
      Not on back off wall
 
Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
1011Metro SC:   16.49    5/1/1989 Chris Helin, TVSC-MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Kieran T              6 WEST-MR                23.22      22.30        
  2 Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR        25.13      25.62        
  3 Anton, Willem G            6 Agua Swim Team-MR      29.42      29.05        
  4 Xikis, Derek K             6 Three Village-MR       40.00      29.80        
  5 Gjertsen, Owen G           5 WEST-MR                31.46      33.15        
  6 Thumser, Nathaniel J       6 WEST-MR                41.08      35.86        
  7 Klaric, Maksim A           6 Three Village-MR       35.00      39.67        
  8 Fishman, Matthew           6 Storm-MR               35.73      40.30        
  9 Bartolini, Anthony         6 CFJV-MR                45.00      46.11        
 10 Weinstein, Joshua E        5 Express Swimming-MR    47.63      55.88        
 -- Trenczer, Zachary D        6 COND-MR                32.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- McKenzie, Jeremy J         6 NFS-MR                 35.00         DQ        
      One hand touch
 -- Perianu, Nicolas           6 Twisters-MR            32.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Dwyer, Aidan p             6 COND-MR                54.44         DQ        
      Alternating Kick
 -- Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR        34.97         DQ        
      Scissors kick
 -- Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR      38.69         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Buckley, Gavin C           6 LIAC-MR                42.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Perillo, Austin J          6 DA-MR                  31.99         DQ        
      One hand touch
 -- Accardi-Dey, Ryan          6 CFJV-MR                45.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
1011Metro SC:   14.34    5/1/1998 AnthonySimco, MKBC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Kieran T              6 WEST-MR                21.16      21.14        
  2 Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR        19.11      21.99        
  3 Perillo, Austin J          6 DA-MR                  41.99      30.38        
  4 Gjertsen, Owen G           5 WEST-MR                32.98      31.00        
  5 Thumser, Nathaniel J       6 WEST-MR                36.06      31.16        
  6 Hunt, Quinn D              6 WAC-MR              33:00.00      31.29        
  7 Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR        30.68      31.51        
  8 Variano, Matt B            6 Rivertown Rays-MR      29.02      34.35        
  9 Ramirez, Cameron J         6 SSC-MR                 36.95      34.74        
 10 Klaric, Maksim A           6 Three Village-MR       33.26      34.83        
 11 Buckley, Gavin C           6 LIAC-MR                38.00      36.25        
 12 Paggi, Zachary A           5 LBA-MR                 35.29      36.84        
 13 Dwyer, Aidan p             6 COND-MR                42.15      44.43        
 14 Accardi-Dey, Ryan          6 CFJV-MR                39.00      45.41        
 -- Trenczer, Zachary D        6 COND-MR                28.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Weinstein, Joshua E        5 Express Swimming-MR    46.96         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Xikis, Derek K             6 Three Village-MR       35.00         DQ        
      One hand touch
 -- Fishman, Matthew           6 Storm-MR               51.55         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bartolini, Anthony         6 CFJV-MR                45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Berger, Zachary A          6 IA-MR                  45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   12.11    5/1/1982 Rick Robinson, TVSC-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                7 Tmsuffolk-MR           15.06      14.62        
  2 Levine, Aidan              7 Rac @ Jcc-MR           16.15      14.68        
  3 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 16.46      16.92        
  4 Sacca, Michael A           7 Agua Swim Team-MR      17.58      17.45        
  5 Halls, Ryan A              7 NFS-MR                 17.81      18.04        
  6 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     18.11      18.26        
  7 Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR        19.85      18.47        
  8 Siegel, William H          7 LIAC-MR                18.06      18.52        
  9 Bruno, Nicholas J          7 MWSC-MR                22.31      18.53        
 10 Sommerstad, Ryan T         7 Three Village-MR       18.82      18.55        
 11 Kozlovsky, Zachary L       7 MPNY-MR                19.46      18.58        
 12 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR        17.05      18.85        
 13 Lema, Christopher J        7 Twisters-MR            21.59      18.86        
 14 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR        17.54      18.92        
 15 Fagelman-Walker, Jake K    7 Agua Swim Team-MR      18.29      19.00        
 16 Brown, Thomas J            7 Storm-MR               21.25      19.32        
 17 Green, Sean T              7 LBA-MR                 17.85      19.38        
 18 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR        19.30      19.40        
 19 O'Hagan, Patrick J         7 LIAC-MR                37.00      19.47        
 20 Woo, Andrew                7 NYCC-MR                19.72      19.74        
 21 Lemus, Enrique             7 SPAR-MR                26.67      20.08        
 22 Dring, Robby L             7 LIAC-MR                22.00      20.66        
 23 Boesch, Oliver L           7 Agua Swim Team-MR      20.30      20.88        
 24 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR     21.38      21.03        
 25 Mora-Castillo, Sebastian   7 Marlins Bgnw-MR        24.92      21.04        
 26 Elms, Preston M            7 Flying Dolphins-MR        NT      21.09        
 27 Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR     22.35      21.74        
 28 Cole, Zachary              7 Marlins Bgnw-MR        23.60      21.80        
 29 Nemr, Anthony              7 WAC-MR                    NT      21.82        
 30 Malionek, Elias            7 CFB-MR                 20.92      22.11        
 31 Tonomura, Leo              7 Agua Swim Team-MR      27.48      22.37        
 32 Michin, Nikita G           7 MPNY-MR                21.92      22.47        
 33 Edell, Truman E            7 Flying Dolphins-MR        NT      22.49        
 34 Savas, Brayden T           7 SSC-MR                 22.26      22.64        
 35 Murphy, Harrison P         7 Express Swimming-MR    26.83      22.84        
 36 Beys, Peter                7 NYCC-MR                30.00      22.91        
 37 Castano, Nicholas M        7 LIAC-MR                35.00      23.11        
 38 Radhakrishnan, Sachin D    7 Agua Swim Team-MR      25.99      23.27        
 39 Chang, Henry               7 Express Swimming-MR    21.95      23.46        
 40 Ruiz, Nathaniel R          7 DA-MR                  29.89      23.49        
 41 Timm, Owen *               7 Three Village-MR       21.13      23.91        
 42 Platow, Jonathan R         7 WISC-MR                25.67      24.73        
 43 Orlov, Martin              7 DA-MR                  26.99      24.87        
 44 Gonzalez, Andres           7 Manhattan Makos-MR     22.96      25.13        
 45 Lin, Christopher T         7 WEST-MR                30.65      25.49        
 46 Miele, Matthew J           7 Three Village-MR       25.00      25.62        
 47 Quinlan, Daniel R          7 LBA-MR                 25.35      25.74        
 48 Corbett, Matthew R         7 WISC-MR                25.64      26.20        
 49 Guglielmo, Gerard J        7 LBA-MR                 31.26      26.93        
 50 Cai, Jason                 7 Marlins Bgnw-MR        23.05      27.02        
 51 Jacuch, Christopher A      7 Tmsuffolk-MR           29.35      28.38        
 52 Somma, Matteo S            7 LIAC-MR                36.00      28.55        
 53 Katelevsky, Alexei D       7 Marlins Bgnw-MR        26.58      28.83        
 54 Legrady, Max R             7 Three Village-MR       30.00      28.95        
 55 Goldstein, Kjell E         7 Express Swimming-MR    32.00      28.99        
 56 Conforte, Andrew           7 Rac @ Jcc-MR           22.15      30.08        
 57 Brown, Reilly J            7 CSC-MR                 40.00      30.67        
 58 Dubroff, Win               7 PATS-MR                33.40      31.08        
 59 VanWormer, Benjamin        7 CFJV-MR                40.00      31.22        
 60 Chan, Jonathan             7 WAC-MR                 30.00      31.53        
 61 Raghu, Aidan C             7 COND-MR                30.00      33.89        
 62 Zybert, Daniel W           7 COND-MR                33.10      37.11        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
1011Metro SC:   16.29    3/6/2004 Aaron Blacker, BGNW-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                7 Tmsuffolk-MR           20.17      18.34        
  2 Skaistis, Levi B           7 Agua Swim Team-MR      18.80      19.38        
  3 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      21.82      20.33        
  4 Siegel, William H          7 LIAC-MR                20.71      20.74        
  5 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR        20.68      20.83        
  6 Barrett, Noah D            7 WEST-MR                23.83      20.90        
  7 Peng, Thomas F             7 APEX-MR                20.75      20.91        
  8 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 19.99      21.09        
  9 Green, Sean T              7 LBA-MR                 22.93      21.31        
 10 Quiros, Martin             7 SPAR-MR                21.23      21.33        
 11 Mora-Castillo, Sebastian   7 Marlins Bgnw-MR        22.99      22.19        
 12 Halls, Ryan A              7 NFS-MR                 21.70      22.42        
 13 Woo, Andrew                7 NYCC-MR                23.11      22.49        
 14 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     25.07      22.54        
 15 Boesch, Oliver L           7 Agua Swim Team-MR      24.11      22.72        
 16 Sommerstad, Ryan T         7 Three Village-MR       23.95      22.83        
 17 Lemus, Enrique             7 SPAR-MR                21.75      22.88        
 18 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR        20.80      22.98        
 19 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR        22.32      23.10        
 20 Krivenko, Andrew           7 Rac @ Jcc-MR           25.08      23.19        
 21 Tonomura, Leo              7 Agua Swim Team-MR      33.40      23.26        
 22 Bruno, Nicholas J          7 MWSC-MR                25.08      23.27        
 23 Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR      22.60      23.30        
 24 Ortiz-Borjas, Marco G      7 Agua Swim Team-MR      27.35      23.33        
 25 Fagelman-Walker, Jake K    7 Agua Swim Team-MR      22.83      23.59        
 26 Edell, Truman E            7 Flying Dolphins-MR        NT      23.73        
 27 Brown, Thomas J            7 Storm-MR               24.36      23.74        
 28 Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR        23.47      23.76        
 29 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR     23.55      23.98        
 30 Michin, Nikita G           7 MPNY-MR                23.04      24.03        
 31 Cole, Zachary              7 Marlins Bgnw-MR        24.35      24.18        
 31 O'Hagan, Patrick J         7 LIAC-MR                40.00      24.18        
 33 Chariah, Joshua S          7 Twisters-MR            23.87      24.35        
 34 Savas, Brayden T           7 SSC-MR                 30.21      24.88        
 35 Gonzalez, Andres           7 Manhattan Makos-MR     26.16      25.36        
 36 Chang, Henry               7 Express Swimming-MR    23.39      25.51        
 37 Cai, Jason                 7 Marlins Bgnw-MR        27.30      25.52        
 38 Castano, Nicholas M        7 LIAC-MR                38.00      25.63        
 39 Lema, Christopher J        7 Twisters-MR            27.16      25.89        
 40 Murphy, Harrison P         7 Express Swimming-MR    29.22      26.46        
 41 Katelevsky, Alexei D       7 Marlins Bgnw-MR        26.95      26.48        
 42 Timm, Owen *               7 Three Village-MR       25.20      26.56        
 43 Malionek, Elias            7 CFB-MR                 25.28      26.65        
 44 Elms, Preston M            7 Flying Dolphins-MR        NT      26.67        
 45 Nemr, Anthony              7 WAC-MR                    NT      26.70        
 46 Dring, Robby L             7 LIAC-MR                54.93      26.82        
 47 Conforte, Andrew           7 Rac @ Jcc-MR           26.15      26.83        
 48 Beys, Peter                7 NYCC-MR                40.00      26.86        
 49 Platow, Jonathan R         7 WISC-MR                27.12      27.20        
 50 Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR     30.85      27.87        
 51 Radhakrishnan, Sachin D    7 Agua Swim Team-MR      28.99      27.88        
 52 Ruiz, Nathaniel R          7 DA-MR                  33.99      28.08        
 53 Miele, Matthew J           7 Three Village-MR       29.73      28.69        
 54 Brown, Reilly J            7 CSC-MR                 40.00      28.96        
 55 Lin, Christopher T         7 WEST-MR                32.04      29.08        
 56 VanWormer, Benjamin        7 CFJV-MR                45.00      29.14        
 57 Legrady, Max R             7 Three Village-MR       35.00      29.27        
 58 Guglielmo, Gerard J        7 LBA-MR                 37.45      29.41        
 59 Chan, Jonathan             7 WAC-MR                 30.00      29.93        
 60 Corbett, Matthew R         7 WISC-MR                29.90      30.38        
 61 Quinlan, Daniel R          7 LBA-MR                 28.86      31.87        
 62 Somma, Matteo S            7 LIAC-MR                38.00      32.12        
 63 Jacuch, Christopher A      7 Tmsuffolk-MR           32.92      32.26        
 64 Orlov, Martin              7 DA-MR                  30.99      32.74        
 65 Dubroff, Win               7 PATS-MR                35.21      33.46        
 66 Raghu, Aidan C             7 COND-MR                32.00      33.96        
 67 Goldstein, Kjell E         7 Express Swimming-MR    37.44      38.54        
 68 Zybert, Daniel W           7 COND-MR                   NT      44.83        
 
Boys 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
1011Metro SC:   33.86    1/2/2010 Thomas Lin at Winter Classic, ABBE-MR        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Aidan              7 Rac @ Jcc-MR           39.24      37.33        
  2 Cakir, Noah                7 Tmsuffolk-MR           38.92      37.93        
  3 Skaistis, Levi B           7 Agua Swim Team-MR      43.09      39.84        
  4 Siegel, William H          7 LIAC-MR                44.04      42.72        
  5 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR        46.53      43.23        
  6 Peng, Thomas F             7 APEX-MR                43.42      43.76        
  7 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      45.04      44.38        
  8 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 42.98      44.65        
  9 Green, Sean T              7 LBA-MR                 47.90      45.13        
 10 Kozlovsky, Zachary L       7 MPNY-MR                57.56      45.98        
 11 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR        44.40      46.90        
 12 Halls, Ryan A              7 NFS-MR                 54.09      47.67        
 13 Barrett, Noah D            7 WEST-MR                47.05      47.81        
 14 Bruno, Nicholas J          7 MWSC-MR                51.91      49.08        
 14 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     52.70      49.08        
 16 Brown, Thomas J            7 Storm-MR               52.19      49.25        
 17 Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR        54.09      49.52        
 18 Sommerstad, Ryan T         7 Three Village-MR       51.69      50.55        
 19 Michin, Nikita G           7 MPNY-MR                56.02      51.14        
 20 Chariah, Joshua S          7 Twisters-MR            49.36      51.21        
 21 Mora-Castillo, Sebastian   7 Marlins Bgnw-MR        58.17      51.44        
 22 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR        54.48      51.48        
 23 Fagelman-Walker, Jake K    7 Agua Swim Team-MR      51.78      51.53        
 24 O'Hagan, Patrick J         7 LIAC-MR                54.51      51.89        
 25 Terri, Kyle D              7 COND-MR                50.00      51.95        
 26 Tonomura, Leo              7 Agua Swim Team-MR    1:00.15      52.70        
 27 Ortiz-Borjas, Marco G      7 Agua Swim Team-MR      58.78      53.09        
 28 Edell, Truman E            7 Flying Dolphins-MR     57.51      53.84        
 29 Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR      51.94      53.89        
 30 Castano, Nicholas M        7 LIAC-MR              1:10.00      55.06        
 31 Gonzalez, Andres           7 Manhattan Makos-MR     57.92      55.15        
 32 Dring, Robby L             7 LIAC-MR                58.62      55.53        
 33 Chang, Henry               7 Express Swimming-MR  1:05.62      55.63        
 34 Timm, Owen *               7 Three Village-MR       59.23      56.10        
 35 Cai, Jason                 7 Marlins Bgnw-MR        58.79      57.12        
 36 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR     58.27      57.99        
 37 Lema, Christopher J        7 Twisters-MR          1:01.34      58.09        
 38 Savas, Brayden T           7 SSC-MR               1:05.00      58.81        
 39 Victoir, Max               7 Manhattan Makos-MR   1:01.13    1:00.71        
 40 Radhakrishnan, Sachin D    7 Agua Swim Team-MR    1:03.99    1:01.95        
 41 Ruiz, Nathaniel R          7 DA-MR                1:05.30    1:03.24        
 42 Brown, Reilly J            7 CSC-MR               1:20.00    1:04.85        
 43 VanWormer, Benjamin        7 CFJV-MR              1:20.00    1:05.71        
 44 Raghu, Aidan C             7 COND-MR              1:20.00    1:25.26        
 45 Zybert, Daniel W           7 COND-MR                   NT    1:35.00        
 -- Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR   1:04.76         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Malionek, Elias            7 CFB-MR                 56.24         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Shah, Dylan R              7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Not on back off wall
 -- Borukhov, Elan             7 Aquaflames-MR          52.64         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Somma, Matteo S            7 LIAC-MR              1:16.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Legrady, Max R             7 Three Village-MR     1:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Katelevsky, Alexei D       7 Marlins Bgnw-MR      1:23.35         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Feliciano, Ian             7 Manhattan Makos-MR   1:03.29         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Orlov, Martin              7 DA-MR                1:06.77         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
1011Metro SC:   16.49    5/1/1989 Chris Helin, TVSC-MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skaistis, Levi B           7 Agua Swim Team-MR      21.64      21.47        
  2 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR        21.63      22.81        
  3 Siegel, William H          7 LIAC-MR                25.89      23.14        
  4 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR        26.31      23.99        
  5 Peng, Thomas F             7 APEX-MR                25.48      24.52        
  6 Chariah, Joshua S          7 Twisters-MR            24.42      24.87        
  7 Halls, Ryan A              7 NFS-MR                 25.79      25.00        
  8 Fagelman-Walker, Jake K    7 Agua Swim Team-MR      27.71      25.08        
  9 Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR        25.54      25.34        
 10 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR        25.68      25.50        
 11 Krivenko, Andrew           7 Rac @ Jcc-MR           30.63      26.53        
 12 O'Hagan, Patrick J         7 LIAC-MR                42.00      27.02        
 13 Cai, Jason                 7 Marlins Bgnw-MR        29.93      27.67        
 14 Bruno, Nicholas J          7 MWSC-MR                34.32      27.71        
 15 Sommerstad, Ryan T         7 Three Village-MR       30.00      28.20        
 16 Barrett, Noah D            7 WEST-MR                26.00      28.40        
 17 Ortiz-Borjas, Marco G      7 Agua Swim Team-MR      34.92      28.41        
 18 Borukhov, Elan             7 Aquaflames-MR          25.00      29.13        
 19 Tonomura, Leo              7 Agua Swim Team-MR      33.99      29.22        
 20 Shah, Dylan R              7 Flying Dolphins-MR        NT      30.53        
 21 Brown, Thomas J            7 Storm-MR               34.65      30.79        
 22 Mora-Castillo, Sebastian   7 Marlins Bgnw-MR        31.14      31.55        
 23 Chang, Henry               7 Express Swimming-MR    31.41      32.75        
 24 Dring, Robby L             7 LIAC-MR                38.00      32.96        
 25 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     32.09      33.19        
 26 VanWormer, Benjamin        7 CFJV-MR                45.00      35.43        
 27 Lema, Christopher J        7 Twisters-MR            31.11      37.49        
 28 Somma, Matteo S            7 LIAC-MR                42.00      39.02        
 -- Terri, Kyle D              7 COND-MR                35.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Legrady, Max R             7 Three Village-MR       45.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Katelevsky, Alexei D       7 Marlins Bgnw-MR        36.83         DQ        
      Scissors kick
 -- Brown, Reilly J            7 CSC-MR                 40.00         DQ        
      One hand touch
 -- Orlov, Martin              7 DA-MR                  35.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Castano, Nicholas M        7 LIAC-MR                40.00         DQ        
      One hand touch
 -- Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR     32.03         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Radhakrishnan, Sachin D    7 Agua Swim Team-MR      32.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Edell, Truman E            7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Victoir, Max               7 Manhattan Makos-MR     34.07         DQ        
      One hand touch
 -- Raghu, Aidan C             7 COND-MR                42.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Zybert, Daniel W           7 COND-MR                   NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Gonzalez, Andres           7 Manhattan Makos-MR     31.51         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Timm, Owen *               7 Three Village-MR       34.32         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
1011Metro SC:   14.34    5/1/1998 AnthonySimco, MKBC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Aidan              7 Rac @ Jcc-MR           17.53      15.39        
  2 Cakir, Noah                7 Tmsuffolk-MR           15.37      15.41        
  3 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      20.51      19.41        
  4 Skaistis, Levi B           7 Agua Swim Team-MR      19.27      19.42        
  5 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 18.34      19.47        
  6 Lemus, Enrique             7 SPAR-MR                24.84      21.17        
  7 Halls, Ryan A              7 NFS-MR                 23.51      22.27        
  8 Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR      23.33      22.42        
  9 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR        20.70      22.51        
 10 Quiros, Martin             7 SPAR-MR                24.78      22.64        
 11 Kozlovsky, Zachary L       7 MPNY-MR                25.55      23.13        
 12 Brown, Thomas J            7 Storm-MR               23.34      23.16        
 13 Woo, Andrew                7 NYCC-MR                30.00      23.84        
 14 Chariah, Joshua S          7 Twisters-MR            26.31      24.20        
 15 Barrett, Noah D            7 WEST-MR                22.06      24.42        
 16 Quinlan, Daniel R          7 LBA-MR                 34.39      24.43        
 17 Boesch, Oliver L           7 Agua Swim Team-MR      26.34      24.61        
 18 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR     25.71      24.62        
 19 Michin, Nikita G           7 MPNY-MR                25.05      24.84        
 20 Sacca, Michael A           7 Agua Swim Team-MR      27.02      24.89        
 21 Green, Sean T              7 LBA-MR                 23.76      25.41        
 22 Murphy, Harrison P         7 Express Swimming-MR    31.06      26.04        
 23 Malionek, Elias            7 CFB-MR                 25.33      26.39        
 24 Ortiz-Borjas, Marco G      7 Agua Swim Team-MR      30.99      26.46        
 25 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     27.19      27.00        
 26 Mora-Castillo, Sebastian   7 Marlins Bgnw-MR        27.27      27.03        
 27 Beys, Peter                7 NYCC-MR                40.00      27.35        
 28 Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR     30.60      27.98        
 29 Savas, Brayden T           7 SSC-MR                 32.88      28.51        
 30 Cole, Zachary              7 Marlins Bgnw-MR        49.23      29.04        
 31 Lema, Christopher J        7 Twisters-MR            26.72      30.00        
 32 Platow, Jonathan R         7 WISC-MR                29.32      30.42        
 33 Edell, Truman E            7 Flying Dolphins-MR        NT      30.70        
 34 Tonomura, Leo              7 Agua Swim Team-MR      35.99      31.01        
 35 Chang, Henry               7 Express Swimming-MR    31.20      31.20        
 36 Dring, Robby L             7 LIAC-MR                32.75      31.62        
 37 Elms, Preston M            7 Flying Dolphins-MR        NT      31.92        
 38 Miele, Matthew J           7 Three Village-MR       29.00      36.65        
 39 Corbett, Matthew R         7 WISC-MR                33.41      37.98        
 40 Conforte, Andrew           7 Rac @ Jcc-MR           29.15      38.84        
 41 Nemr, Anthony              7 WAC-MR                    NT      39.49        
 -- Raghu, Aidan C             7 COND-MR                39.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Legrady, Max R             7 Three Village-MR       40.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Somma, Matteo S            7 LIAC-MR                40.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Sommerstad, Ryan T         7 Three Village-MR       29.23         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- VanWormer, Benjamin        7 CFJV-MR                48.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR        21.59         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Castano, Nicholas M        7 LIAC-MR                39.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- O'Hagan, Patrick J         7 LIAC-MR                39.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   28.84    5/1/1981 Rodney Van Tassell, NBS-MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                7 Tmsuffolk-MR           30.41      32.35        
  2 Levine, Aidan              7 Rac @ Jcc-MR           33.99      33.46        
  3 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 35.81      35.23        
  4 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      36.57      35.54        
  5 Skaistis, Levi B           7 Agua Swim Team-MR      37.01      36.38        
  6 Barrett, Noah D            7 WEST-MR                38.52      37.78        
  7 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR        38.55      39.55        
  8 Siegel, William H          7 LIAC-MR                39.49      40.31        
  9 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     42.42      40.78        
 10 Peng, Thomas F             7 APEX-MR                38.46      40.88        
 11 Halls, Ryan A              7 NFS-MR                 41.93      41.40        
 12 Kozlovsky, Zachary L       7 MPNY-MR                42.24      41.43        
 13 Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR      42.81      41.47        
 14 Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR        45.18      41.97        
 15 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR        39.75      42.11        
 16 O'Hagan, Patrick J         7 LIAC-MR                47.89      42.57        
 17 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR        43.72      42.64        
 18 Chariah, Joshua S          7 Twisters-MR            42.21      42.87        
 19 Krivenko, Andrew           7 Rac @ Jcc-MR           39.90      42.95        
 20 Sommerstad, Ryan T         7 Three Village-MR       39.87      44.05        
 21 Brown, Thomas J            7 Storm-MR               47.05      44.10        
 22 Bruno, Nicholas J          7 MWSC-MR                41.29      44.28        
 23 Fagelman-Walker, Jake K    7 Agua Swim Team-MR      41.67      45.18        
 24 Green, Sean T              7 LBA-MR                 39.67      45.52        
 25 Dring, Robby L             7 LIAC-MR                47.98      46.36        
 26 Victoir, Max               7 Manhattan Makos-MR     46.30      47.16        
 27 Mora-Castillo, Sebastian   7 Marlins Bgnw-MR        49.22      47.21        
 28 Ortiz-Borjas, Marco G      7 Agua Swim Team-MR      54.26      47.40        
 29 Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR     47.53      47.57        
 30 Terri, Kyle D              7 COND-MR                46.00      47.76        
 31 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR     46.06      47.78        
 32 Malionek, Elias            7 CFB-MR                 51.87      49.31        
 33 Michin, Nikita G           7 MPNY-MR                46.60      49.42        
 34 Borukhov, Elan             7 Aquaflames-MR          55.00      49.74        
 35 Tonomura, Leo              7 Agua Swim Team-MR      54.77      49.94        
 36 Timm, Owen *               7 Three Village-MR       48.20      51.16        
 37 Gonzalez, Andres           7 Manhattan Makos-MR     50.61      52.33        
 38 Savas, Brayden T           7 SSC-MR                 50.00      52.61        
 39 Castano, Nicholas M        7 LIAC-MR              1:08.00      52.84        
 40 Lema, Christopher J        7 Twisters-MR            49.98      53.55        
 41 Chang, Henry               7 Express Swimming-MR    49.10      54.03        
 42 Orlov, Martin              7 DA-MR                  56.71      55.15        
 43 Feliciano, Ian             7 Manhattan Makos-MR     56.61      55.73        
 44 Radhakrishnan, Sachin D    7 Agua Swim Team-MR      57.92      56.21        
 45 Variano, Matt B            6 Rivertown Rays-MR      58.29      57.51        
 46 Ruiz, Nathaniel R          7 DA-MR                1:00.49      58.22        
 47 Cai, Jason                 7 Marlins Bgnw-MR        50.29      59.68        
 48 Ramirez, Cameron J         6 SSC-MR                 55.66    1:00.75        
 49 Katelevsky, Alexei D       7 Marlins Bgnw-MR        58.98    1:03.19        
 50 Somma, Matteo S            7 LIAC-MR              1:12.00    1:03.88        
 51 Legrady, Max R             7 Three Village-MR       55.00    1:04.40        
 52 VanWormer, Benjamin        7 CFJV-MR              1:10.00    1:12.33        
 53 Raghu, Aidan C             7 COND-MR              1:13.00    1:12.59        
 54 Brown, Reilly J            7 CSC-MR               1:20.00    1:13.66        
 55 Shah, Dylan R              7 Flying Dolphins-MR   1:03.93    1:16.53        
 56 Zybert, Daniel W           7 COND-MR              1:44.00    1:30.77        
 -- Edell, Truman E            7 Flying Dolphins-MR   1:05.45         DQ        
      False start
 
Boys 7 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   1:04.52   1/19/2007 Liam R. Egan, BAD-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                7 Tmsuffolk-MR         1:12.91    1:09.73        
  2 Levine, Aidan              7 Rac @ Jcc-MR         1:13.58    1:12.34        
                  34.23     1:12.34 (38.11)                                        
  3 Washington, Morgon         7 CAS-MR               1:22.99    1:17.71        
                  36.05     1:17.71 (41.66)                                        
  4 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR    1:20.35    1:20.52        
                  36.81     1:20.52 (43.71)                                        
  5 Skaistis, Levi B           7 Agua Swim Team-MR    1:27.99    1:21.87        
                  37.73     1:21.87 (44.14)                                        
  6 Kozlovsky, Zachary L       7 MPNY-MR              1:36.91    1:26.30        
                  40.52     1:26.30 (45.78)                                        
  7 Lee, Kieran T              6 WEST-MR              1:34.76    1:26.72        
  8 Barrett, Noah D            7 WEST-MR              1:28.13    1:27.47        
                  40.42     1:27.47 (47.05)                                        
  9 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR      1:25.37    1:27.66        
 10 Siegel, William H          7 LIAC-MR              1:30.09    1:30.78        
                  40.57     1:30.78 (50.21)                                        
 11 Sommerstad, Ryan T         7 Three Village-MR     1:35.00    1:31.19        
                  43.32     1:31.19 (47.87)                                        
 12 Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR      1:30.46    1:31.62        
                  47.47     1:31.62 (44.15)                                        
 13 Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR      1:38.41    1:33.25        
                  43.39     1:33.25 (49.86)                                        
 14 Sacca, Michael A           7 Agua Swim Team-MR    1:37.86    1:33.32        
                  41.06     1:33.32 (52.26)                                        
 15 Green, Sean T              7 LBA-MR               1:34.23    1:34.09        
                  44.33     1:34.09 (49.76)                                        
 16 Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR    1:45.99    1:34.49        
                  40.98     1:34.49 (53.51)                                        
 17 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR      1:42.27    1:34.65        
                  44.63     1:34.65 (50.02)                                        
 18 Luan, Nathan U             7 Agua Swim Team-MR    1:50.99    1:34.74        
 19 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR      1:38.43    1:35.27        
                  43.12     1:35.27 (52.15)                                        
 20 Halls, Ryan A              7 NFS-MR               1:48.00    1:36.71        
                  44.84     1:36.71 (51.87)                                        
 21 Krivenko, Andrew           7 Rac @ Jcc-MR         1:39.18    1:36.75        
                  43.91     1:36.75 (52.84)                                        
 22 Quiros, Martin             7 SPAR-MR              1:45.53    1:37.14        
                  42.83     1:37.14 (54.31)                                        
 23 Fagelman-Walker, Jake K    7 Agua Swim Team-MR    1:41.54    1:37.24        
                  43.13     1:37.24 (54.11)                                        
 24 Brown, Thomas J            7 Storm-MR             1:50.03    1:40.56        
                  50.76     1:40.56 (49.80)                                        
 25 Perianu, Nicolas           6 Twisters-MR          2:07.51    1:43.01        
                  48.63     1:43.01 (54.38)                                        
 26 Anton, Willem G            6 Agua Swim Team-MR    1:48.50    1:45.14        
                  47.39     1:45.14 (57.75)                                        
 27 Perillo, Austin J          6 DA-MR                1:47.72    1:47.75        
 28 Dwyer, Aidan p             6 COND-MR              2:03.01    2:04.72        
                  58.98   2:04.72 (1:05.74)                                        
 29 Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR      2:10.40    2:05.01        
                  58.10   2:05.01 (1:06.91)                                        
 30 Cai, Jason                 7 Marlins Bgnw-MR      2:10.26    2:07.68        
 31 Katelevsky, Alexei D       7 Marlins Bgnw-MR           NT    2:16.03        
 -- Chariah, Joshua S          7 Twisters-MR          1:45.13         DQ        
      No touch on turn
                  45.36                                                            
 
Boys 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
1011Metro SC:   36.28    5/1/1989 Chris Helin, TVSC-MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skaistis, Levi B           7 Agua Swim Team-MR      46.48      46.29        
  2 Levine, Aidan              7 Rac @ Jcc-MR           51.18      48.05        
  3 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR        48.47      48.84        
  4 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      48.98      50.05        
  5 Siegel, William H          7 LIAC-MR                53.50      51.33        
  6 Peng, Thomas F             7 APEX-MR                56.97      51.85        
  7 Kozlovsky, Zachary L       7 MPNY-MR                55.75      53.75        
  8 Fagelman-Walker, Jake K    7 Agua Swim Team-MR      57.51      54.06        
  9 Chariah, Joshua S          7 Twisters-MR            57.54      54.52        
 10 Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR      1:05.51      55.58        
 11 Quiros, Martin             7 SPAR-MR                55.50      55.98        
 12 Krivenko, Andrew           7 Rac @ Jcc-MR         1:00.78      57.80        
 13 Ortiz-Borjas, Marco G      7 Agua Swim Team-MR    1:10.99      58.95        
 14 Bruno, Nicholas J          7 MWSC-MR              1:02.62    1:00.44        
 15 Cai, Jason                 7 Marlins Bgnw-MR      1:08.19    1:03.12        
 16 Perianu, Nicolas           6 Twisters-MR               NT    1:04.38        
 17 Radhakrishnan, Sachin D    7 Agua Swim Team-MR    1:08.99    1:04.55        
 18 Katelevsky, Alexei D       7 Marlins Bgnw-MR      1:21.21    1:11.96        
 19 Timm, Owen *               7 Three Village-MR     1:00.00    1:14.01        
 -- Chan, Jonathan             7 WAC-MR               1:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Gonzalez, Andres           7 Manhattan Makos-MR   1:02.17         DQ        
      Alternating Kick
 -- Brown, Reilly J            7 CSC-MR               1:30.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Guglielmo, Gerard J        7 LBA-MR               1:20.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Sacca, Michael A           7 Agua Swim Team-MR      51.91         DQ        
      One hand touch
 -- Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR      53.99         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
1011Metro SC:   32.03    5/1/1998 Daniel Simco, MKBC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                7 Tmsuffolk-MR           33.78      35.21        
  2 Levine, Aidan              7 Rac @ Jcc-MR           35.82      35.73        
  3 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 43.94      41.89        
  4 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      44.27      42.71        
  5 Kozlovsky, Zachary L       7 MPNY-MR                57.29      50.97        
  6 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR   1:03.78      59.45        
  7 Green, Sean T              7 LBA-MR               1:05.39      59.51        
 -- Savas, Brayden T           7 SSC-MR               1:12.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Malionek, Elias            7 CFB-MR                 59.70         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Michin, Nikita G           7 MPNY-MR                59.02         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Feliciano, Ian             7 Manhattan Makos-MR   1:18.26         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 7 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
1011Metro SC:   1:12.85    5/1/1989 Chris Helin, TVSC-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                7 Tmsuffolk-MR         1:22.38    1:22.81        
                  37.50     1:22.81 (45.31)                                        
  2 Levine, Aidan              7 Rac @ Jcc-MR         1:26.32    1:24.20        
                  39.09     1:24.20 (45.11)                                        
  3 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR    1:31.01    1:31.98        
                  44.09     1:31.98 (47.89)                                        
  4 Washington, Morgon         7 CAS-MR               1:34.15    1:32.72        
                  42.20     1:32.72 (50.52)                                        
  5 Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR      1:46.28    1:32.75        
                  48.25     1:32.75 (44.50)                                        
  6 Skaistis, Levi B           7 Agua Swim Team-MR    1:34.05    1:35.91        
                  43.72     1:35.91 (52.19)                                        
  7 Siegel, William H          7 LIAC-MR              1:42.33    1:38.82        
                  46.15     1:38.82 (52.67)                                        
  8 Lee, Kieran T              6 WEST-MR              1:40.93    1:39.90        
  9 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR      1:41.12    1:40.78        
                  47.52     1:40.78 (53.26)                                        
 10 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR      1:42.00    1:41.05        
                  48.42     1:41.05 (52.63)                                        
 11 Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR    1:57.99    1:46.25        
                  50.41     1:46.25 (55.84)                                        
 12 Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR      1:34.33    1:46.40        
                  48.80     1:46.40 (57.60)                                        
 13 Chariah, Joshua S          7 Twisters-MR          1:47.81    1:46.95        
 14 Quiros, Martin             7 SPAR-MR              1:48.52    1:48.91        
                  51.54     1:48.91 (57.37)                                        
 15 Sommerstad, Ryan T         7 Three Village-MR     1:55.00    1:49.87        
                  54.31     1:49.87 (55.56)                                        
 16 Brown, Thomas J            7 Storm-MR             2:04.37    1:52.02        
                  48.75   1:52.02 (1:03.27)                                        
 17 Halls, Ryan A              7 NFS-MR               1:58.00    1:52.11        
                  50.60   1:52.11 (1:01.51)                                        
 18 Fagelman-Walker, Jake K    7 Agua Swim Team-MR    1:47.68    1:53.46        
                  56.21     1:53.46 (57.25)                                        
 19 Luan, Nathan U             7 Agua Swim Team-MR    2:00.99    1:54.00        
                  54.18     1:54.00 (59.82)                                        
 20 Green, Sean T              7 LBA-MR               2:12.05    1:58.06        
                  53.54   1:58.06 (1:04.52)                                        
 21 Perianu, Nicolas           6 Twisters-MR               NT    2:04.62        
                  57.88   2:04.62 (1:06.74)                                        
 22 Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR      2:09.21    2:10.14        
                1:01.38   2:10.14 (1:08.76)                                        
 23 Perillo, Austin J          6 DA-MR                2:11.98    2:15.43        
                1:10.11   2:15.43 (1:05.32)                                        
 24 Katelevsky, Alexei D       7 Marlins Bgnw-MR           NT    2:26.19        
                1:07.72   2:26.19 (1:18.47)                                        
 -- Krivenko, Andrew           7 Rac @ Jcc-MR         1:45.15         DQ        
      False start - Misc
                  57.86                                                            
 -- Cai, Jason                 7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:07.63                                                            
 -- Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR      1:39.52         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  45.46                                                            
 -- Kozlovsky, Zachary L       7 MPNY-MR              1:47.85         DQ        
      Scissors kick - breast
                  52.54          DQ (53.64)                                        
 -- Sacca, Michael A           7 Agua Swim Team-MR    1:51.39         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  54.12                                                            
 
Boys 7 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   58.50    5/1/1993 North Shore A.A., NSAA-MR                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:10.07    1:09.60        
     1) Jones, Jake F 7                 2) Fagelman-Walker, Jake K 7      
     3) Burg, Daniel B 7                4) Skaistis, Levi B 7             
                  34.85     1:09.60 (34.75)                                        
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:10.49    1:10.09        
     1) Arnold, Zachary 7               2) Stonsby, P.J S 7               
     3) Furniss, Jem R 7                4) Kamal, Adam 6                  
                  45.47     1:10.09 (24.62)                                        
  3 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  1:21.57    1:20.71        
     1) Barrett, Noah D 7               2) Gjertsen, Owen G 5             
     3) Thumser, Nathaniel J 6          4) Lee, Kieran T 6                
                  45.59     1:20.71 (35.12)                                        
  4 Manhattan Makos-MR  'A'                           1:20.99    1:21.84        
     1) Chan, Beau 7                    2) Mitchener, Connor 7            
     3) Gonzalez, Andres 7              4) Usina, Vuk 7                   
                  41.16     1:21.84 (40.68)                                        
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            1:34.79    1:24.77        
     1) Ortiz-Borjas, Marco G 7         2) Schwartz, Hayden R 6           
     3) Tonomura, Leo 7                 4) Anton, Willem G 6              
                  45.33     1:24.77 (39.44)                                        
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:16.80    1:27.12        
     1) Timm, Owen * 7                  2) Xikis, Derek K 6               
     3) Sommerstad, Ryan T 7            4) Klaric, Maksim A 6             
                  46.26     1:27.12 (40.86)                                        
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                1:28.78    1:29.09        
     1) Cole, Zachary 7                 2) Cai, Jason 7                   
     3) Chung, TingRay 6                4) Malik, Vivek 7                 
                  50.85     1:29.09 (38.24)                                        
  8 Condors-MR  'A'                                   1:20.31    2:06.01        
     1) Trenczer, Zachary D 6           2) Dwyer, Aidan p 6               
     3) Raghu, Aidan C 7                4) Zybert, Daniel W 7             
                  54.03   2:06.01 (1:11.98)                                        
 
Boys 7 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   2:09.37  11/13/2010 Westchester Aquatic Club, WEST-MR          
                         B. Lee, C. Popp, J. DiSanto, Y. Tsukikawa         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:44.63    2:43.20        
     1) Furniss, Jem R 7                2) Stonsby, P.J S 7               
     3) Kamal, Adam 6                   4) Arnold, Zachary 7              
                  42.13     1:23.74 (41.61)     2:07.92 (44.18)     2:43.20 (35.28)
  2 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  3:04.17    2:58.66        
     1) Lee, Kieran T 6                 2) Thumser, Nathaniel J 6         
     3) Gjertsen, Owen G 5              4) Barrett, Noah D 7              
                  39.26     1:34.84 (55.58)     1:52.91 (18.07)   2:58.66 (1:05.75)
  3 Manhattan Makos-MR  'A'                                NT    3:08.29        
     1) Chan, Beau 7                    2) Gonzalez, Andres 7             
     3) Mitchener, Connor 7             4) Usina, Vuk 7                   
                  46.81     1:32.29 (45.48)     1:48.09 (15.80)   3:08.29 (1:20.20)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            3:02.80    3:25.07        
     1) Boesch, Oliver L 7              2) Tonomura, Leo 7                
     3) Anton, Willem G 6               4) Ortiz-Borjas, Marco G 7        
                  49.52     1:43.23 (53.71)     2:38.80 (55.57)     3:25.07 (46.27)
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'                   3:18.69    3:49.80        
     1) Sommerstad, Ryan T 7            2) Legrady, Max R 7               
     3) Xikis, Derek K 6                4) Timm, Owen * 7                 
                  46.66   1:58.66 (1:12.00)     2:49.82 (51.16)     3:49.80 (59.98)
  6 Condors-MR  'A'                                   3:08.78    4:44.83        
     1) Trenczer, Zachary D 6           2) Dwyer, Aidan p 6               
     3) Raghu, Aidan C 7                4) Zybert, Daniel W 7             
                1:01.58     2:00.58 (59.00)   4:44.83 (2:44.25)                    
 -- Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                3:11.72         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Cole, Zachary 7                 2) Cai, Jason 7                   
     3) Mora-Castillo, Sebastian 7      4) Malik, Vivek 7                 
                  46.46   1:51.26 (1:04.80)     2:35.18 (43.92)          DQ (48.28)
 
Boys 7 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   1:09.34    3/9/2009 Badger S.C., BAD-MR                        
                         A.Graham, H.Kaneko, B.Egan, R.Lee                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:18.59    1:20.60        
     1) Furniss, Jem R 7                2) Stonsby, P.J S 7               
     3) Kamal, Adam 6                   4) Arnold, Zachary 7              
                  44.96     1:20.60 (35.64)                                        
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:25.47    1:32.45        
     1) Schwartz, Hayden R 6            2) Sacca, Michael A 7             
     3) Burg, Daniel B 7                4) Fagelman-Walker, Jake K 7      
                  51.21     1:32.45 (41.24)                                        
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                1:42.26    1:37.87        
     1) Mora-Castillo, Sebastian 7      2) Malik, Vivek 7                 
     3) Chung, TingRay 6                4) Cai, Jason 7                   
                  48.42     1:37.87 (49.45)                                        
  4 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  1:36.45    1:39.02        
     1) Thumser, Nathaniel J 6          2) Lee, Kieran T 6                
     3) Barrett, Noah D 7               4) Gjertsen, Owen G 5             
                  51.33     1:39.02 (47.69)                                        
  5 Condors-MR  'A'                                   1:34.50    2:33.58        
     1) Trenczer, Zachary D 6           2) Raghu, Aidan C 7               
     3) Dwyer, Aidan p 6                4) Zybert, Daniel W 7             
                1:21.98   2:33.58 (1:11.60)                                        
 -- Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:37.87         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - fly
     1) Timm, Owen * 7                  2) Sommerstad, Ryan T 7           
     3) Xikis, Derek K 6                4) Legrady, Max R 7               
                1:02.49                                                            
 -- Manhattan Makos-MR  'A'                                NT         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Non-simultaneous arms - fly
     1) Chan, Beau 7                    2) Usina, Vuk 7                   
     3) Mitchener, Connor 7             4) Gonzalez, Andres 7             
                  53.51          DQ (51.61)                                        
 
Boys 7 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   2:29.03    3/9/2009 Badger Swim Club, BAD-MR                   
                         A.Graham, H.Kaneko, R.Lee, B.Egan                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            3:39.33    2:56.62        
     1) Skaistis, Levi B 7              2) Burg, Daniel B 7               
     3) Jones, Jake F 7                 4) Fagelman-Walker, Jake K 7      
                  44.62     1:33.72 (49.10)     2:15.72 (42.00)     2:56.62 (40.90)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                3:07.32    2:57.62        
     1) Arnold, Zachary 7               2) Stonsby, P.J S 7               
     3) Kamal, Adam 6                   4) Furniss, Jem R 7               
                  44.19     1:32.74 (48.55)     2:26.28 (53.54)     2:57.62 (31.34)
  3 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  3:22.11    3:38.51        
     1) Thumser, Nathaniel J 6          2) Barrett, Noah D 7              
     3) Lee, Kieran T 6                 4) Gjertsen, Owen G 5             
                  59.89     1:51.94 (52.05)     2:50.39 (58.45)     3:38.51 (48.12)
  4 Manhattan Makos-MR  'A'                                NT    3:55.43        
     1) Gonzalez, Andres 7              2) Feliciano, Ian 7               
     3) Mitchener, Connor 7             4) Chan, Beau 7                   
                  53.08   2:06.52 (1:13.44)   3:17.34 (1:10.82)     3:55.43 (38.09)
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   12.11    5/1/1982 Rick Robinson, TVSC-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR                14.41      15.13        
  2 Buchanan, Chase C          8 NFS-MR                 14.37      15.37        
  3 Hwang, Ryan                8 Tmsuffolk-MR           16.37      15.71        
  4 McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR        15.87      15.76        
  5 Pique, Yahro D             8 Twisters-MR            16.07      16.33        
  6 Sugiyama, Kotaro           8 Agua Swim Team-MR      16.68      16.34        
  7 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      15.76      16.38        
  8 Beaman, Shawn F            8 Agua Swim Team-MR      16.75      16.40        
  9 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR        16.41      16.49        
 10 Dwyer, Luke N              8 COND-MR                16.94      16.64        
 11 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR        16.46      16.69        
 12 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR    15.81      16.75        
 13 Punnoose, Allen            8 FAST-MR                17.99      16.83        
 14 Pepper, Hudson M           8 HS-MR                     NT      16.94        
 15 Constantine, Christopher   8 CFJV-MR                16.87      17.01        
 16 Tung, Wesley               8 LIAC-MR                17.07      17.05        
 17 McCarthy, Aidan N          8 LIAC-MR                17.00      17.10        
 18 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR        16.60      17.21        
 19 Nus, Ethan D               8 LBA-MR                 19.76      17.42        
 20 Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR        16.86      17.45        
 21 Perecinsky, Martin         8 Tmsuffolk-MR           19.71      17.47        
 22 Belfer, Allen A            8 MPNY-MR                19.46      17.62        
 22 Song, Daniel T             8 COND-MR                16.97      17.62        
 24 DaSilva, David             8 WEST-MR                18.17      17.65        
 25 Wu, Brendan S              8 RFAC-MR                20.10      17.72        
 26 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR     18.99      18.11        
 27 Raykis, Sean               8 MPNY-MR                19.11      18.12        
 27 Batelli, Dean T            8 COND-MR                19.07      18.12        
 29 Ladyzhensky, Michael       8 MPNY-MR                17.44      18.21        
 30 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                16.50      18.29        
 31 Song, Brian T              8 COND-MR                18.90      18.31        
 32 O'Connor, Rory T           8 Storm-MR               18.62      18.36        
 33 Morovic, Silvio I          8 COND-MR                22.00      18.37        
 34 LI, Bryan                  8 Twisters-MR            21.75      18.51        
 35 Thumser, Luke P            8 WEST-MR                18.50      18.58        
 36 Milgram, Mark A            8 Rac @ Jcc-MR           22.42      18.63        
 37 Kelly, Sean                8 CFJV-MR                19.31      18.65        
 38 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      17.15      18.76        
 39 Fiore, Reece               8 Manhattan Makos-MR     17.83      18.79        
 40 Chung, Ryan H              8 COND-MR                18.83      18.82        
 41 Veit, Colin *              8 Three Village-MR       18.00      18.85        
 42 Sileo, Damien R            8 LIAC-MR                18.72      19.25        
 43 Lokshin, Joshua            8 Rac @ Jcc-MR           19.77      19.38        
 44 Kayku, Mehmet              8 WISC-MR                24.48      19.47        
 45 Kleyman, Gabriel           8 Rac @ Jcc-MR           23.15      19.65        
 46 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR      18.99      19.67        
 47 Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR    19.59      19.69        
 48 Williams, Harry            8 NYCC-MR                20.36      19.71        
 49 Jacob, Alexander K         8 Phoenix-MR             19.30      19.78        
 50 Newton, Matthew P          8 LIAC-MR                20.31      19.90        
 51 Fominykh, Harry O          8 COND-MR                19.54      19.92        
 52 Victoria, Jeremy A         8 APEX-MR                23.03      19.93        
 53 Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR     19.12      19.97        
 54 Leng, Toby J               8 LIAC-MR                21.07      20.02        
 55 Zarytov, Vladimir          8 Manhattan Makos-MR     21.10      20.06        
 56 Zoccoli, Harrison          8 Tmsuffolk-MR           21.06      20.11        
 57 Nagler, James R            8 LIAC-MR                21.96      20.12        
 57 Buscarino, Colin           8 HAA-MR                 19.81      20.12        
 59 Kwon, Connor               8 Middies-MR             20.49      20.27        
 60 Park, Peter C              8 COND-MR                26.67      20.36        
 61 Skala, Ethan               8 WISC-MR                20.75      20.41        
 62 Lascarides, Michael C      8 Three Village-MR       19.38      20.46        
 63 Locitzer, Thomas B         8 PATS-MR                21.12      20.64        
 64 Schwartz, Kieran           8 Manhattan Makos-MR     19.38      20.72        
 65 Schmitt, Alexander J       8 LIAC-MR                29.00      20.77        
 66 Tully, Connor J            8 Tmsuffolk-MR           19.66      21.02        
 67 Wu, Benjamin L             8 Three Village-MR       21.83      21.18        
 68 Hussein, Amir W            8 Tmsuffolk-MR           19.20      21.19        
 69 Nguyen, Dylan M            8 WISC-MR                27.05      21.20        
 70 Piacentini, Logan J        8 Tmsuffolk-MR           19.58      21.22        
 71 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR    19.46      21.25        
 72 Lee, Joshua                8 Twisters-MR            23.10      21.26        
 73 Dantini, Nicholas A        8 WISC-MR                20.02      21.37        
 74 Polese, Patrick L          8 Storm-MR               25.91      21.39        
 75 Gonzalez, Logan F          8 COND-MR                22.52      21.44        
 76 Romanelli, Nicholas        8 WISC-MR                20.07      21.52        
 77 Grant, Andrew G            8 Tmsuffolk-MR           19.83      21.60        
 78 Zulauf, Lee L              8 Flying Dolphins-MR        NT      21.86        
 79 Qian, Leo                  8 CFB-MR                 23.00      21.93        
 80 Zhu, Alex                  8 RFAC-MR                25.80      22.04        
 81 Chiang, Justin D           8 Flying Dolphins-MR        NT      22.05        
 82 Pachkovskiy, Dylan         8 Rac @ Jcc-MR           20.95      22.19        
 83 Goral, Emre s              8 Three Village-MR       21.19      22.35        
 84 Ciurcina, Joseph           8 WAC-MR                 30.00      22.63        
 85 Fishlin, Oliver H          8 Storm-MR               22.97      22.72        
 86 Puskas, Patrik B           8 NYSA-MR                22.83      23.01        
 87 Casalaina, Vince T         8 LBA-MR                 30.00      23.10        
 88 Kaplan, Matthew            8 Rivertown Rays-MR      23.62      23.16        
 89 Toor, Kabir S              8 Express Swimming-MR    23.24      23.17        
 90 Cuddihy, Devon             8 Manhattan Makos-MR     20.06      23.30        
 91 Pena, Aidan J              8 APEX-MR                21.99      23.34        
 92 Selinger, Nadav            8 Manhattan Makos-MR     23.52      23.66        
 93 Filagrossi, Christian T    8 LIAC-MR                35.00      23.76        
 94 Mulieri, Dylan             8 WISC-MR                21.90      23.80        
 95 Wieczorek, Dylan           8 Tmsuffolk-MR           23.09      23.81        
 96 Murphy, JJ J               8 SSC-MR                 22.58      24.04        
 97 Parkes, Ryan               8 Tmsuffolk-MR           23.77      24.08        
 98 Tbahi, Zak H               8 Marlins Bgnw-MR        25.69      24.12        
 99 Morelli, Jack H            8 HAA-MR                 22.83      24.14        
100 Crafa, Vincent M           8 HAA-MR                 26.78      24.15        
101 Minotto, Matthew C         8 SSC-MR                 23.32      24.24        
102 Sjolander, Liam            8 WAC-MR                 30.00      24.29        
103 Racz, Gregory              8 CFB-MR                 24.11      24.38        
104 Rivera, Brian              8 SPAR-MR                27.23      24.53        
105 Macha, Akash *             8 COND-MR                30.32      24.56        
106 Morelli, Thomas L          8 HAA-MR                 26.33      24.89        
107 Ho, Nate                   8 NYCC-MR                24.75      24.94        
108 Vander Neut, Garrett       8 WAC-MR                 30.00      25.07        
109 Ramsaroop, Sanjay S        8 LIAC-MR                38.00      25.16        
110 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR      24.56      25.53        
111 Zhou, Victor               8 CFB-MR                 23.60      25.78        
112 Ma, Kevin                  8 Tmsuffolk-MR           23.39      25.79        
113 Wissmann, Hunter H         8 IA-MR                  20.40      25.80        
114 Shah, Veebhu               8 CFJV-MR                35.00      25.87        
115 Locitzer, Patrick S        8 PATS-MR                28.39      27.34        
116 Olsen, Finn                8 NYCC-MR                30.00      27.71        
117 Sagiraju, SriSamanyu       8 HAA-MR                 27.52      28.74        
118 Lei, Ethan M               8 Express Swimming-MR    32.00      29.78        
119 Potter, Rowan D            8 RFAC-MR                32.90      30.47        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   28.84    5/1/1981 Rodney Van Tassell, NBS-MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR                32.00      32.42        
  2 Buchanan, Chase C          8 NFS-MR                 32.52      32.78        
  3 Sugiyama, Kotaro           8 Agua Swim Team-MR      34.84      34.27        
  4 Hwang, Ryan                8 Tmsuffolk-MR           35.99      35.21        
  5 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR    34.57      35.39        
  6 Demaio, Thomas M           8 Three Village-MR       34.26      35.49        
  7 Dwyer, Luke N              8 COND-MR                35.52      36.08        
  8 Pique, Yahro D             8 Twisters-MR            36.61      36.18        
  9 Punnoose, Allen            8 FAST-MR                38.00      36.22        
 10 Baranov, Edward            8 MPNY-MR                37.34      36.48        
 11 Monahan, James J           8 Three Village-MR       38.58      36.56        
 12 Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR      37.61      36.73        
 13 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      35.81      37.10        
 14 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      36.95      37.23        
 15 Pepper, Hudson M           8 HS-MR                  39.50      37.49        
 16 McCarthy, Aidan N          8 LIAC-MR                37.36      37.51        
 17 Carley, Thomas             8 CFJV-MR                37.67      37.58        
 18 Beaman, Shawn F            8 Agua Swim Team-MR      38.99      37.68        
 19 Belfer, Allen A            8 MPNY-MR                40.96      37.87        
 20 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR        36.87      37.99        
 21 Wu, Brendan S              8 RFAC-MR                38.35      38.15        
 22 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR        36.49      38.27        
 23 McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR        35.29      38.32        
 24 DaSilva, David             8 WEST-MR                36.62      38.37        
 25 Prokopiou, Markos          8 IA-MR                  39.79      38.46        
 26 Camperlengo, Andrew M      8 WEST-MR                36.90      38.54        
 27 Veit, Colin *              8 Three Village-MR       40.13      38.68        
 28 Sichtnik, Daniel           8 Tritons-MR             37.94      38.70        
 29 Tung, Wesley               8 LIAC-MR                39.87      38.75        
 30 Song, Daniel T             8 COND-MR                38.48      38.85        
 31 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR        38.21      38.91        
 32 Morovic, Silvio I          8 COND-MR                50.00      39.16        
 33 Saggio, Vincent J          8 Three Village-MR       37.43      39.54        
 34 Garcia, Elias              8 WEST-MR                39.02      39.69        
 35 Brady, Timothy             8 IA-MR                  37.46      39.84        
 36 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                36.70      39.96        
 37 Moore, Grant M             8 Barracudas-MR          38.90      40.01        
 38 Muroski, Jason             8 CFJV-MR              1:00.00      40.55        
 39 O'Connor, Rory T           8 Storm-MR               40.11      40.60        
 40 Sileo, Damien R            8 LIAC-MR                42.56      40.69        
 41 Raykis, Sean               8 MPNY-MR                39.45      40.72        
 42 Song, Brian T              8 COND-MR                42.63      40.92        
 43 Shnayder, Steven Z         8 LIAC-MR                37.08      41.02        
 44 Ladyzhensky, Michael       8 MPNY-MR                38.84      41.13        
 45 Mestres, Brandon C         8 Three Village-MR       42.88      41.40        
 46 Lokshin, Joshua            8 Rac @ Jcc-MR           43.07      41.56        
 47 Kleyman, Gabriel           8 Rac @ Jcc-MR           42.15      41.71        
 48 Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR        38.18      41.80        
 49 Fiore, Reece               8 Manhattan Makos-MR     40.45      42.69        
 50 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR    41.33      42.71        
 51 Martin, Isaiah N           8 WSSC-MR                40.97      42.94        
 52 Fominykh, Harry O          8 COND-MR                47.36      43.16        
 53 Chung, Ryan H              8 COND-MR                44.23      43.28        
 54 Nagler, James R            8 LIAC-MR                50.02      43.45        
 55 Kayku, Mehmet              8 WISC-MR                43.48      43.69        
 56 Thumser, Luke P            8 WEST-MR                45.89      43.80        
 57 Victoria, Jeremy A         8 APEX-MR                46.45      43.96        
 58 Cuddihy, Devon             8 Manhattan Makos-MR     45.52      44.12        
 59 Bowers, Maxwell            8 WISC-MR                42.49      44.13        
 60 Wu, Benjamin L             8 Three Village-MR       46.54      44.14        
 61 Batelli, Dean T            8 COND-MR                45.22      44.18        
 62 Zarytov, Vladimir          8 Manhattan Makos-MR     48.23      44.25        
 63 Kelly, Sean                8 CFJV-MR                48.87      44.37        
 64 Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR     44.91      44.40        
 65 Gonzalez, Logan F          8 COND-MR              1:05.00      44.46        
 66 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR     43.94      44.50        
 67 Jacob, Alexander K         8 Phoenix-MR             44.20      44.89        
 68 Kwon, Connor               8 Middies-MR             44.60      44.95        
 69 Pachkovskiy, Dylan         8 Rac @ Jcc-MR           46.33      45.17        
 70 Chiang, Justin D           8 Flying Dolphins-MR     49.22      45.50        
 71 Wissmann, Hunter H         8 IA-MR                  44.63      45.58        
 72 Dantini, Nicholas A        8 WISC-MR                46.65      45.69        
 73 Romanelli, Nicholas        8 WISC-MR                51.55      45.72        
 74 Andrejczuk, Peter          8 LBA-MR                 51.18      45.73        
 75 Schwartz, Kieran           8 Manhattan Makos-MR     42.65      45.84        
 76 Skala, Ethan               8 WISC-MR                50.58      46.28        
 77 Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR    43.02      46.34        
 78 Hussein, Amir W            8 Tmsuffolk-MR           50.90      46.46        
 79 Schmitt, Alexander J       8 LIAC-MR                47.73      46.84        
 80 Cristancho, Santiago       8 FAST-MR                46.77      46.91        
 81 Newton, Matthew P          8 LIAC-MR                44.56      47.23        
 81 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR      42.43      47.23        
 83 Milgram, Mark A            8 Rac @ Jcc-MR           43.74      47.57        
 84 Tully, Connor J            8 Tmsuffolk-MR           45.78      47.63        
 85 Zoccoli, Harrison          8 Tmsuffolk-MR           45.84      47.66        
 86 Buscarino, Colin           8 HAA-MR                 49.56      47.70        
 87 Leng, Toby J               8 LIAC-MR                47.81      47.76        
 88 Wright, Cooper C           8 WSSC-MR                46.47      48.02        
 89 Park, Peter C              8 COND-MR              1:17.33      48.19        
 90 LI, Bryan                  8 Twisters-MR            47.61      48.37        
 91 Pena, Aidan J              8 APEX-MR                48.31      48.53        
 92 Piacentini, Logan J        8 Tmsuffolk-MR           47.49      49.78        
 93 Lascarides, Michael C      8 Three Village-MR       45.80      49.96        
 94 Fishlin, Oliver H          8 Storm-MR               44.99      50.33        
 95 Murphy, JJ J               8 SSC-MR                 48.77      51.14        
 96 Lee, Joshua                8 Twisters-MR            50.59      51.38        
 97 Polese, Patrick L          8 Storm-MR               49.40      51.46        
 98 Goral, Emre s              8 Three Village-MR       47.47      51.64        
 99 Selinger, Nadav            8 Manhattan Makos-MR     50.34      51.70        
100 Kaplan, Matthew            8 Rivertown Rays-MR      54.44      51.82        
101 Grant, Andrew G            8 Tmsuffolk-MR           51.73      52.72        
102 Zhou, Victor               8 CFB-MR                 53.02      53.10        
103 Kirchhoff-Lajonchere, Mo   8 NYSA-MR                   NT      53.42        
104 Wieczorek, Dylan           8 Tmsuffolk-MR           58.96      53.62        
105 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR      50.45      54.42        
106 Ma, Kevin                  8 Tmsuffolk-MR           49.26      54.97        
107 Parkes, Ryan               8 Tmsuffolk-MR         1:07.46      55.02        
108 Zhu, Alex                  8 RFAC-MR                50.90      56.89        
109 Filagrossi, Christian T    8 LIAC-MR              1:01.96      57.10        
110 Racz, Gregory              8 CFB-MR                 53.42      57.74        
111 Stueber, Aidan             8 IA-MR                1:10.00      58.03        
111 Minotto, Matthew C         8 SSC-MR                 52.68      58.03        
113 Ramsaroop, Sanjay S        8 LIAC-MR              1:09.00      58.22        
114 Sagiraju, SriSamanyu       8 HAA-MR               1:05.86    1:04.97        
115 Dunn, Jack F               8 Flying Dolphins-MR   1:00.88    1:05.22        
116 Macha, Akash *             8 COND-MR              1:01.42    1:07.60        
117 Potter, Rowan D            8 RFAC-MR              1:00.90    1:08.91        
 -- Puskas, Patrik B           8 NYSA-MR                51.58         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
1011Metro SC:   1:04.52   1/19/2007 Liam R. Egan, BAD-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buchanan, Chase C          8 NFS-MR               1:11.74    1:11.27        
                  33.41     1:11.27 (37.86)                                        
  2 Dwyer, Luke N              8 COND-MR              1:16.73    1:15.13        
                  35.51     1:15.13 (39.62)                                        
  3 Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR              1:12.00    1:15.24        
                  35.17     1:15.24 (40.07)                                        
  4 Demaio, Thomas M           8 Three Village-MR     1:18.00    1:15.25        
                  36.33     1:15.25 (38.92)                                        
  5 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR  1:16.85    1:15.83        
                  36.04     1:15.83 (39.79)                                        
  6 Hwang, Ryan                8 Tmsuffolk-MR         1:18.44    1:16.15        
                  36.07     1:16.15 (40.08)                                        
  7 McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR      1:20.13    1:18.00        
                  37.31     1:18.00 (40.69)                                        
  8 Baranov, Edward            8 MPNY-MR              1:24.78    1:18.79        
                  36.31     1:18.79 (42.48)                                        
  9 Pepper, Hudson M           8 HS-MR                1:24.19    1:19.47        
                  36.33     1:19.47 (43.14)                                        
 10 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR    1:23.89    1:20.58        
                  36.88     1:20.58 (43.70)                                        
 11 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR      1:34.89    1:21.27        
                  36.98     1:21.27 (44.29)                                        
 12 Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR    1:25.99    1:21.31        
                  37.82     1:21.31 (43.49)                                        
 13 Carley, Thomas             8 CFJV-MR              1:22.87    1:21.72        
                  37.72     1:21.72 (44.00)                                        
 14 Monahan, James J           8 Three Village-MR     1:30.00    1:22.28        
                  38.10     1:22.28 (44.18)                                        
 15 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR              1:21.00    1:22.36        
                  39.56     1:22.36 (42.80)                                        
 16 Pique, Yahro D             8 Twisters-MR          1:27.85    1:23.02        
                  38.30     1:23.02 (44.72)                                        
 17 Shnayder, Steven Z         8 LIAC-MR              1:26.67    1:24.26        
                  39.61     1:24.26 (44.65)                                        
 18 McCarthy, Aidan N          8 LIAC-MR              1:29.64    1:24.45        
                  38.89     1:24.45 (45.56)                                        
 19 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR    1:31.24    1:25.01        
                  40.39     1:25.01 (44.62)                                        
 20 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR      1:25.54    1:25.24        
                  41.31     1:25.24 (43.93)                                        
 21 Moore, Grant M             8 Barracudas-MR        1:30.82    1:25.43        
                  39.64     1:25.43 (45.79)                                        
 22 Belfer, Allen A            8 MPNY-MR              1:40.22    1:26.01        
                  40.32     1:26.01 (45.69)                                        
 23 Tung, Wesley               8 LIAC-MR              1:27.86    1:26.84        
 24 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR      1:24.88    1:27.99        
                  39.56     1:27.99 (48.43)                                        
 25 Constantine, Christopher   8 CFJV-MR              1:31.43    1:28.06        
                  39.91     1:28.06 (48.15)                                        
 26 Beaman, Shawn F            8 Agua Swim Team-MR    1:41.46    1:28.18        
                  41.99     1:28.18 (46.19)                                        
 27 Garcia, Elias              8 WEST-MR              1:29.76    1:28.56        
 28 Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR      1:32.63    1:29.00        
                  44.10     1:29.00 (44.90)                                        
 29 Chung, Ryan H              8 COND-MR              1:30.29    1:29.41        
                  43.46     1:29.41 (45.95)                                        
 30 O'Connor, Rory T           8 Storm-MR             1:29.32    1:29.62        
                  41.94     1:29.62 (47.68)                                        
 31 DaSilva, David             8 WEST-MR              1:31.19    1:29.75        
 32 Song, Daniel T             8 COND-MR              1:31.24    1:29.90        
                  40.98     1:29.90 (48.92)                                        
 33 Raykis, Sean               8 MPNY-MR              1:33.78    1:29.98        
                  41.34     1:29.98 (48.64)                                        
 34 Lokshin, Joshua            8 Rac @ Jcc-MR         1:36.90    1:32.31        
                  43.20     1:32.31 (49.11)                                        
 35 Saggio, Vincent J          8 Three Village-MR     1:45.00    1:32.38        
                  40.68     1:32.38 (51.70)                                        
 36 Sileo, Damien R            8 LIAC-MR              1:34.52    1:33.37        
                  44.99     1:33.37 (48.38)                                        
 37 Song, Brian T              8 COND-MR              1:36.63    1:34.34        
                  43.06     1:34.34 (51.28)                                        
 38 Mestres, Brandon C         8 Three Village-MR     1:35.00    1:34.44        
                  43.36     1:34.44 (51.08)                                        
 39 Batelli, Dean T            8 COND-MR              1:41.58    1:35.51        
 40 Kwon, Connor               8 Middies-MR           1:42.52    1:37.81        
                  46.43     1:37.81 (51.38)                                        
 41 Chang, Benjamin            8 Marlins Bgnw-MR      1:34.09    1:38.28        
                  45.57     1:38.28 (52.71)                                        
 42 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR    1:36.97    1:41.28        
                  46.60     1:41.28 (54.68)                                        
 43 Milgram, Mark A            8 Rac @ Jcc-MR         1:40.48    1:41.50        
                  45.01     1:41.50 (56.49)                                        
 44 Kayku, Mehmet              8 WISC-MR              1:57.99    1:41.57        
 45 Kelly, Sean                8 CFJV-MR              1:41.44    1:41.73        
                  47.07     1:41.73 (54.66)                                        
 46 Fominykh, Harry O          8 COND-MR              1:46.89    1:42.37        
                  44.37     1:42.37 (58.00)                                        
 47 Hussein, Amir W            8 Tmsuffolk-MR         1:57.67    1:42.74        
                  48.44     1:42.74 (54.30)                                        
 48 Fishlin, Oliver H          8 Storm-MR             1:43.12    1:42.78        
 49 LI, Bryan                  8 Twisters-MR          1:40.07    1:43.34        
 50 Leng, Toby J               8 LIAC-MR              1:50.41    1:43.90        
                  48.96     1:43.90 (54.94)                                        
 51 Chigounis, Lucas J         8 LBA-MR               1:55.00    1:44.84        
                  49.78     1:44.84 (55.06)                                        
 52 Zoccoli, Harrison          8 Tmsuffolk-MR         1:49.90    1:46.73        
                  22.36   1:46.73 (1:24.37)                                        
 53 Lee, Joshua                8 Twisters-MR          1:44.31    1:48.20        
 54 Piacentini, Logan J        8 Tmsuffolk-MR         1:48.10    1:48.70        
                  48.83     1:48.70 (59.87)                                        
 55 Park, Peter C              8 COND-MR                   NT    1:49.97        
                  51.63     1:49.97 (58.34)                                        
 56 Rajpal, Arjun D            8 Agua Swim Team-MR    1:52.99    1:53.53        
 57 Grant, Andrew G            8 Tmsuffolk-MR         1:52.47    1:56.08        
                  53.48   1:56.08 (1:02.60)                                        
 58 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR    1:56.15    1:56.28        
 59 Lu, Erik                   8 Rivertown Rays-MR    1:59.28    1:59.90        
 60 Tbahi, Zak H               8 Marlins Bgnw-MR      2:00.69    2:05.59        
 61 Traynor, Aidan P           8 COND-MR                   NT    2:07.88        
 62 Javaheri, Kouros S         8 Agua Swim Team-MR    2:06.93    2:10.67        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
1011Metro SC:   16.29    3/6/2004 Aaron Blacker, BGNW-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hwang, Ryan                8 Tmsuffolk-MR           23.86      17.65        
  2 Dwyer, Luke N              8 COND-MR                18.33      17.81        
  3 Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR                19.14      18.31        
  4 Punnoose, Allen            8 FAST-MR                19.73      18.51        
  5 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR        22.58      18.94        
  6 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR    19.23      19.37        
  7 Carley, Thomas             8 CFJV-MR                22.05      19.51        
  8 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      21.15      19.55        
  9 McCarthy, Aidan N          8 LIAC-MR                20.01      19.56        
 10 Sileo, Damien R            8 LIAC-MR                19.75      19.75        
 11 Baranov, Edward            8 MPNY-MR                20.59      20.05        
 12 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR        22.17      20.06        
 13 Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR      20.48      20.07        
 14 Morovic, Silvio I          8 COND-MR                25.00      20.11        
 15 Monahan, James J           8 Three Village-MR       21.02      20.18        
 16 Demaio, Thomas M           8 Three Village-MR       20.01      20.21        
 17 Beaman, Shawn F            8 Agua Swim Team-MR      21.11      20.30        
 18 McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR        20.26      20.37        
 19 Shnayder, Steven Z         8 LIAC-MR                22.13      20.45        
 20 Garcia, Elias              8 WEST-MR                20.84      20.57        
 21 Fiore, Reece               8 Manhattan Makos-MR     21.50      20.68        
 22 Camperlengo, Andrew M      8 WEST-MR                21.29      20.69        
 23 Song, Brian T              8 COND-MR                20.85      20.96        
 24 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR     23.80      21.18        
 25 Batelli, Dean T            8 COND-MR                21.66      21.28        
 26 Chang, Benjamin            8 Marlins Bgnw-MR        21.10      21.43        
 27 Qian, Leo                  8 CFB-MR                    NT      21.49        
 28 Belfer, Allen A            8 MPNY-MR                22.27      21.55        
 29 Song, Daniel T             8 COND-MR                20.29      21.56        
 30 Tung, Wesley               8 LIAC-MR                20.96      21.59        
 31 DaSilva, David             8 WEST-MR                22.22      21.67        
 31 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      19.50      21.67        
 33 Surace, Frank              8 WAC-MR                 30.00      21.71        
 34 Hunt, Liam                 8 WAC-MR                 27.08      21.76        
 35 Wissmann, Hunter H         8 IA-MR                  23.77      21.90        
 36 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR        23.34      21.96        
 37 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR    22.56      21.99        
 38 Kleyman, Gabriel           8 Rac @ Jcc-MR           26.15      22.01        
 39 Schwartz, Kieran           8 Manhattan Makos-MR     25.67      22.09        
 40 Ladyzhensky, Michael       8 MPNY-MR                21.07      22.12        
 41 Williams, Harry            8 NYCC-MR                24.99      22.14        
 41 Murphy, JJ J               8 SSC-MR                 23.47      22.14        
 43 Rivera, Brian              8 SPAR-MR                25.23      22.17        
 44 Leng, Toby J               8 LIAC-MR                21.99      22.18        
 45 Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR     23.69      22.31        
 46 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR      21.62      22.37        
 47 Jacob, Alexander K         8 Phoenix-MR             22.36      22.40        
 48 Park, Peter C              8 COND-MR                32.85      22.42        
 49 Nagler, James R            8 LIAC-MR                22.73      22.43        
 50 Lascarides, Michael C      8 Three Village-MR       23.66      22.52        
 51 Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR        24.24      22.54        
 52 Thumser, Luke P            8 WEST-MR                22.65      22.63        
 53 Buscarino, Colin           8 HAA-MR                 24.71      22.64        
 54 Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR    23.71      22.65        
 55 Kayku, Mehmet              8 WISC-MR                25.77      22.84        
 56 Kelly, Sean                8 CFJV-MR                23.28      22.97        
 57 Gonzalez, Logan F          8 COND-MR                23.90      23.01        
 58 Cuddihy, Devon             8 Manhattan Makos-MR     23.02      23.09        
 59 Mestres, Brandon C         8 Three Village-MR       22.51      23.15        
 60 Zulauf, Lee L              8 Flying Dolphins-MR        NT      23.17        
 61 Rinaldi, Jack              8 WAC-MR                 33.93      23.24        
 62 Zhu, Alex                  8 RFAC-MR                31.90      23.30        
 63 Pachkovskiy, Dylan         8 Rac @ Jcc-MR           25.87      23.36        
 64 Wu, Benjamin L             8 Three Village-MR       24.00      23.45        
 64 Romanelli, Nicholas        8 WISC-MR                23.45      23.45        
 66 Kwon, Connor               8 Middies-MR             23.07      23.49        
 67 Chung, Ryan H              8 COND-MR                22.01      23.62        
 68 Saggio, Vincent J          8 Three Village-MR       22.53      23.67        
 69 Toor, Kabir S              8 Express Swimming-MR    28.73      23.74        
 70 Polese, Patrick L          8 Storm-MR               26.36      23.89        
 71 Minotto, Matthew C         8 SSC-MR                 24.75      24.00        
 72 Newton, Matthew P          8 LIAC-MR                23.66      24.07        
 73 Chiang, Justin D           8 Flying Dolphins-MR        NT      24.13        
 74 Lokshin, Joshua            8 Rac @ Jcc-MR           25.24      24.27        
 75 Milgram, Mark A            8 Rac @ Jcc-MR           32.39      24.61        
 76 Zhou, Victor               8 CFB-MR                    NT      24.65        
 77 Zarytov, Vladimir          8 Manhattan Makos-MR     28.52      24.69        
 78 Tbahi, Zak H               8 Marlins Bgnw-MR        28.97      24.70        
 79 Pena, Aidan J              8 APEX-MR                27.97      24.86        
 80 Cristancho, Santiago       8 FAST-MR                26.14      25.00        
 80 Hussein, Amir W            8 Tmsuffolk-MR           27.28      25.00        
 82 Ma, Kevin                  8 Tmsuffolk-MR           25.02      25.07        
 83 Nguyen, Dylan M            8 WISC-MR                31.39      25.08        
 84 Puskas, Patrik B           8 NYSA-MR                26.21      25.17        
 85 Lee, Joshua                8 Twisters-MR            28.41      25.21        
 86 Dantini, Nicholas A        8 WISC-MR                25.71      25.23        
 87 Vander Neut, Garrett       8 WAC-MR                 30.00      25.26        
 88 Kaplan, Matthew            8 Rivertown Rays-MR      26.15      25.66        
 89 Goral, Emre s              8 Three Village-MR       22.35      25.71        
 90 Fominykh, Harry O          8 COND-MR                25.70      25.73        
 91 Selinger, Nadav            8 Manhattan Makos-MR     30.38      25.75        
 92 Filagrossi, Christian T    8 LIAC-MR                39.00      25.77        
 93 Morelli, Thomas L          8 HAA-MR                 31.45      25.88        
 94 Skala, Ethan               8 WISC-MR                28.01      26.18        
 95 Sjolander, Liam            8 WAC-MR                 30.00      26.57        
 96 Victoria, Jeremy A         8 APEX-MR                32.70      26.61        
 97 Kirchhoff-Lajonchere, Mo   8 NYSA-MR                   NT      26.62        
 98 Lu, Erik                   8 Rivertown Rays-MR      25.74      26.70        
 99 Casalaina, Vince T         8 LBA-MR                 35.00      26.75        
100 Fishlin, Oliver H          8 Storm-MR               21.95      26.87        
101 Zoccoli, Harrison          8 Tmsuffolk-MR           25.78      26.88        
102 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR      25.09      27.14        
103 Macha, Akash *             8 COND-MR                28.76      27.20        
104 Piacentini, Logan J        8 Tmsuffolk-MR           26.19      27.50        
105 Sagiraju, SriSamanyu       8 HAA-MR                 26.90      27.66        
106 Parkes, Ryan               8 Tmsuffolk-MR           29.72      27.74        
107 Wieczorek, Dylan           8 Tmsuffolk-MR           28.33      28.11        
108 Mulieri, Dylan             8 WISC-MR                28.38      28.19        
109 Racz, Gregory              8 CFB-MR                 28.56      28.48        
110 Grant, Andrew G            8 Tmsuffolk-MR           27.65      28.65        
111 Ciurcina, Joseph           8 WAC-MR                 30.00      28.72        
112 Ramsaroop, Sanjay S        8 LIAC-MR                41.00      28.73        
113 Morelli, Jack H            8 HAA-MR                 28.66      29.67        
114 Schmitt, Alexander J       8 LIAC-MR                32.00      29.72        
115 Garvey, Ian J              8 NYSA-MR                   NT      30.66        
115 Olsen, Finn                8 NYCC-MR                40.00      30.66        
117 Crafa, Vincent M           8 HAA-MR                 28.97      31.55        
118 Potter, Rowan D            8 RFAC-MR                38.90      31.80        
119 Shah, Veebhu               8 CFJV-MR                45.00      34.78        
120 Lei, Ethan M               8 Express Swimming-MR    35.00      35.65        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
1011Metro SC:   33.86    1/2/2010 Thomas Lin at Winter Classic, ABBE-MR        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hwang, Ryan                8 Tmsuffolk-MR           38.38      37.45        
  2 Dwyer, Luke N              8 COND-MR                37.25      38.12        
  3 Wu, Brendan S              8 RFAC-MR                42.91      39.84        
  4 Pepper, Hudson M           8 HS-MR                  39.55      40.24        
  5 Sugiyama, Kotaro           8 Agua Swim Team-MR      40.80      40.56        
  6 Carley, Thomas             8 CFJV-MR                43.38      41.52        
  7 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR    43.83      41.74        
  8 Sileo, Damien R            8 LIAC-MR                44.73      42.07        
  9 Perecinsky, Martin         8 Tmsuffolk-MR           45.84      42.26        
 10 Constantine, Christopher   8 CFJV-MR                   NT      42.60        
 11 Shnayder, Steven Z         8 LIAC-MR                42.65      42.61        
 12 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      42.77      42.88        
 13 Demaio, Thomas M           8 Three Village-MR       42.10      42.91        
 14 Punnoose, Allen            8 FAST-MR                41.69      43.38        
 15 Brady, Timothy             8 IA-MR                  46.67      43.52        
 16 Weingarten, Tristan J      8 CSC-MR                 47.34      43.71        
 17 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      44.47      43.94        
 18 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR        42.48      44.06        
 19 Monahan, James J           8 Three Village-MR       45.39      44.18        
 20 Veit, Colin *              8 Three Village-MR       50.05      44.27        
 21 Moore, Grant M             8 Barracudas-MR          45.81      44.36        
 22 Camperlengo, Andrew M      8 WEST-MR                44.98      44.44        
 22 Beaman, Shawn F            8 Agua Swim Team-MR      48.99      44.44        
 24 McCarthy, Aidan N          8 LIAC-MR                44.66      44.45        
 25 DaSilva, David             8 WEST-MR                49.96      45.28        
 25 Ladyzhensky, Michael       8 MPNY-MR                41.67      45.28        
 27 O'Connor, Rory T           8 Storm-MR               45.02      45.34        
 28 Chang, Benjamin            8 Marlins Bgnw-MR        48.24      45.44        
 29 Morovic, Silvio I          8 COND-MR                55.00      45.50        
 30 Song, Daniel T             8 COND-MR                42.03      45.68        
 31 Wissmann, Hunter H         8 IA-MR                  51.29      46.21        
 32 Garcia, Elias              8 WEST-MR                43.65      46.29        
 33 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR        46.76      46.38        
 34 Muroski, Jason             8 CFJV-MR              1:10.00      46.72        
 35 Song, Brian T              8 COND-MR                44.89      46.73        
 36 Belfer, Allen A            8 MPNY-MR                50.62      46.78        
 37 McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR        44.59      46.90        
 38 Batelli, Dean T            8 COND-MR                50.72      46.94        
 39 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      48.10      47.00        
 40 Kleyman, Gabriel           8 Rac @ Jcc-MR           50.15      47.20        
 41 Leng, Toby J               8 LIAC-MR                49.87      47.50        
 42 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR    47.50      47.69        
 43 Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR      49.36      47.78        
 44 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR        48.52      47.90        
 44 Nagler, James R            8 LIAC-MR                50.25      47.90        
 46 Thumser, Luke P            8 WEST-MR                51.54      47.95        
 47 Tung, Wesley               8 LIAC-MR                47.16      48.08        
 48 Park, Peter C              8 COND-MR              1:18.35      48.52        
 49 Fiore, Reece               8 Manhattan Makos-MR     47.52      48.90        
 50 Lokshin, Joshua            8 Rac @ Jcc-MR           50.11      49.05        
 51 Andrejczuk, Peter          8 LBA-MR               1:00.36      49.07        
 52 Pachkovskiy, Dylan         8 Rac @ Jcc-MR           53.78      49.25        
 53 LI, Bryan                  8 Twisters-MR            54.01      49.63        
 54 Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR     51.37      49.65        
 55 Kayku, Mehmet              8 WISC-MR                54.28      49.95        
 56 Tully, Connor J            8 Tmsuffolk-MR           51.43      50.21        
 57 Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR        50.21      50.28        
 58 Jacob, Alexander K         8 Phoenix-MR             49.07      50.33        
 59 Romanelli, Nicholas        8 WISC-MR                58.66      50.34        
 60 Mestres, Brandon C         8 Three Village-MR       52.03      50.78        
 61 Chung, Ryan H              8 COND-MR                50.79      50.94        
 62 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR     54.22      50.97        
 63 Cuddihy, Devon             8 Manhattan Makos-MR     54.12      51.46        
 64 Kelly, Sean                8 CFJV-MR                54.00      51.63        
 65 Gonzalez, Logan F          8 COND-MR              1:15.00      51.83        
 66 Polese, Patrick L          8 Storm-MR               49.93      51.94        
 67 Chiang, Justin D           8 Flying Dolphins-MR     53.20      51.96        
 68 Minotto, Matthew C         8 SSC-MR                 55.16      52.00        
 69 Martin, Isaiah N           8 WSSC-MR                50.28      52.26        
 70 Saggio, Vincent J          8 Three Village-MR       48.85      52.65        
 71 Schwartz, Kieran           8 Manhattan Makos-MR     55.10      52.71        
 72 Buscarino, Colin           8 HAA-MR                 57.41      52.84        
 73 Newton, Matthew P          8 LIAC-MR                51.91      53.01        
 74 Prokopiou, Markos          8 IA-MR                  55.78      53.15        
 75 Lascarides, Michael C      8 Three Village-MR       53.81      53.36        
 76 Cristancho, Santiago       8 FAST-MR                55.78      53.95        
 77 Zarytov, Vladimir          8 Manhattan Makos-MR   1:03.24      54.09        
 78 Wu, Benjamin L             8 Three Village-MR       55.64      54.22        
 79 Fominykh, Harry O          8 COND-MR              1:00.08      54.43        
 80 Wright, Cooper C           8 WSSC-MR                50.70      54.48        
 81 Kwon, Connor               8 Middies-MR             50.23      54.81        
 82 Fishlin, Oliver H          8 Storm-MR               51.90      55.22        
 83 Bowers, Maxwell            8 WISC-MR                51.64      55.40        
 84 Zhou, Victor               8 CFB-MR                 54.83      55.97        
 85 Zhu, Alex                  8 RFAC-MR                54.43      56.13        
 86 Kaplan, Matthew            8 Rivertown Rays-MR      55.99      56.39        
 87 Pena, Aidan J              8 APEX-MR                57.95      56.81        
 88 Hussein, Amir W            8 Tmsuffolk-MR         1:00.57      57.09        
 89 Skala, Ethan               8 WISC-MR              1:02.11      57.69        
 90 Piacentini, Logan J        8 Tmsuffolk-MR         1:00.63      59.83        
 91 Schmitt, Alexander J       8 LIAC-MR              1:04.24    1:00.09        
 92 Wieczorek, Dylan           8 Tmsuffolk-MR         1:05.95    1:00.68        
 93 Kirchhoff-Lajonchere, Mo   8 NYSA-MR              1:00.20    1:00.69        
 94 Goral, Emre s              8 Three Village-MR       50.43    1:01.33        
 95 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR      56.63    1:01.58        
 96 Macha, Akash *             8 COND-MR              1:15.00    1:01.63        
 97 Racz, Gregory              8 CFB-MR               1:03.24    1:03.00        
 98 Filagrossi, Christian T    8 LIAC-MR              1:09.61    1:03.60        
 99 Dunn, Jack F               8 Flying Dolphins-MR        NT    1:04.28        
100 Ma, Kevin                  8 Tmsuffolk-MR           55.90    1:04.65        
101 Grant, Andrew G            8 Tmsuffolk-MR         1:07.81    1:05.21        
102 Selinger, Nadav            8 Manhattan Makos-MR   1:00.82    1:05.32        
103 Victoria, Jeremy A         8 APEX-MR                   NT    1:05.53        
104 Ramsaroop, Sanjay S        8 LIAC-MR              1:12.00    1:06.86        
105 Potter, Rowan D            8 RFAC-MR              1:18.90    1:09.97        
 -- Qian, Leo                  8 CFB-MR                 49.31         DQ        
      No touch at turn
 -- Pique, Yahro D             8 Twisters-MR            42.84         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR                38.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Lee, Joshua                8 Twisters-MR            56.90         DQ        
      No touch at turn
 -- Zoccoli, Harrison          8 Tmsuffolk-MR           58.08         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR    49.57         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Parkes, Ryan               8 Tmsuffolk-MR         1:07.61         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
1011Metro SC:   16.49    5/1/1989 Chris Helin, TVSC-MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      21.89      20.44        
  2 Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR                21.00      20.47        
  3 Baranov, Edward            8 MPNY-MR                20.92      20.54        
  4 Buchanan, Chase C          8 NFS-MR                 20.29      21.07        
  5 Constantine, Christopher   8 CFJV-MR                22.95      22.56        
  6 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                23.00      22.63        
  7 Monahan, James J           8 Three Village-MR       21.64      22.69        
  8 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      26.62      23.09        
  9 Raykis, Sean               8 MPNY-MR                22.76      23.36        
  9 Shnayder, Steven Z         8 LIAC-MR                25.20      23.36        
 11 McCarthy, Aidan N          8 LIAC-MR                23.99      23.45        
 12 Fiore, Reece               8 Manhattan Makos-MR     22.92      23.58        
 13 Beaman, Shawn F            8 Agua Swim Team-MR      25.02      23.88        
 14 Prokopiou, Markos          8 IA-MR                  24.00      24.07        
 15 Nagler, James R            8 LIAC-MR                24.85      24.34        
 16 Garcia, Elias              8 WEST-MR                23.43      24.35        
 17 Sichtnik, Daniel           8 Tritons-MR             24.38      24.39        
 18 Kelly, Sean                8 CFJV-MR                24.46      24.54        
 19 Chang, Benjamin            8 Marlins Bgnw-MR        23.46      24.55        
 20 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      23.35      24.80        
 21 Perecinsky, Martin         8 Tmsuffolk-MR           25.07      24.97        
 22 Thumser, Luke P            8 WEST-MR                24.73      25.03        
 23 Camperlengo, Andrew M      8 WEST-MR                25.69      25.14        
 24 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR     26.91      25.60        
 25 Milgram, Mark A            8 Rac @ Jcc-MR           27.21      25.67        
 26 Bowers, Maxwell            8 WISC-MR                32.68      25.71        
 27 O'Connor, Rory T           8 Storm-MR               24.70      25.86        
 28 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR      26.92      25.91        
 29 Veit, Colin *              8 Three Village-MR       26.58      26.03        
 30 Martin, Isaiah N           8 WSSC-MR                25.33      26.55        
 30 Buscarino, Colin           8 HAA-MR                 25.58      26.55        
 32 Leng, Toby J               8 LIAC-MR                26.15      26.57        
 33 Kayku, Mehmet              8 WISC-MR                29.88      26.77        
 34 Zhu, Alex                  8 RFAC-MR                33.90      26.89        
 35 Tully, Connor J            8 Tmsuffolk-MR           26.69      26.93        
 35 Jacob, Alexander K         8 Phoenix-MR             25.61      26.93        
 37 Batelli, Dean T            8 COND-MR                27.07      27.05        
 38 Fominykh, Harry O          8 COND-MR                35.00      27.13        
 39 Zarytov, Vladimir          8 Manhattan Makos-MR     27.12      27.31        
 40 Saggio, Vincent J          8 Three Village-MR       24.62      27.61        
 41 Pachkovskiy, Dylan         8 Rac @ Jcc-MR           30.15      27.82        
 42 Kaplan, Matthew            8 Rivertown Rays-MR         NT      27.83        
 43 Lee, Joshua                8 Twisters-MR            31.91      27.92        
 44 Tung, Wesley               8 LIAC-MR                31.53      28.03        
 45 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR    28.42      28.26        
 46 Andrejczuk, Peter          8 LBA-MR                 29.84      28.32        
 47 Kwon, Connor               8 Middies-MR             29.57      28.33        
 48 Skala, Ethan               8 WISC-MR                31.22      28.57        
 49 Kirchhoff-Lajonchere, Mo   8 NYSA-MR                   NT      29.13        
 50 Park, Peter C              8 COND-MR                   NT      29.20        
 51 Cuddihy, Devon             8 Manhattan Makos-MR     30.34      29.52        
 52 Cristancho, Santiago       8 FAST-MR                29.83      30.26        
 53 Ma, Kevin                  8 Tmsuffolk-MR           31.44      30.53        
 54 Schwartz, Kieran           8 Manhattan Makos-MR     34.04      30.69        
 55 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR      30.07      30.71        
 56 Piacentini, Logan J        8 Tmsuffolk-MR           38.27      30.76        
 57 Wu, Benjamin L             8 Three Village-MR       34.23      31.09        
 58 Macha, Akash *             8 COND-MR                40.00      31.42        
 59 Ramsaroop, Sanjay S        8 LIAC-MR                43.00      31.50        
 60 Selinger, Nadav            8 Manhattan Makos-MR     33.46      32.76        
 61 Goral, Emre s              8 Three Village-MR       32.25      33.20        
 62 Polese, Patrick L          8 Storm-MR               39.99      33.40        
 63 Zhou, Victor               8 CFB-MR                    NT      33.81        
 64 LI, Bryan                  8 Twisters-MR            29.72      34.07        
 65 Minotto, Matthew C         8 SSC-MR                 37.65      35.19        
 66 Zoccoli, Harrison          8 Tmsuffolk-MR           39.83      35.61        
 67 Murphy, JJ J               8 SSC-MR                 35.07      35.95        
 68 Fishlin, Oliver H          8 Storm-MR               37.26      37.23        
 69 Romanelli, Nicholas        8 WISC-MR                39.68      39.83        
 70 Lascarides, Michael C      8 Three Village-MR       42.92      40.19        
 -- Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR    24.36         DQ        
      Scissors kick
 -- Dantini, Nicholas A        8 WISC-MR                29.90         DQ        
      Scissors kick
 -- Sagiraju, SriSamanyu       8 HAA-MR                 50.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Potter, Rowan D            8 RFAC-MR                42.90         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Dunn, Jack F               8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Puskas, Patrik B           8 NYSA-MR                32.07         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wieczorek, Dylan           8 Tmsuffolk-MR           34.55         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Hussein, Amir W            8 Tmsuffolk-MR           32.95         DQ        
      Alternating Kick
 -- Racz, Gregory              8 CFB-MR                 28.97         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Chiang, Justin D           8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Qian, Leo                  8 CFB-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Newton, Matthew P          8 LIAC-MR                31.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Kleyman, Gabriel           8 Rac @ Jcc-MR           28.15         DQ        
      Alternating Kick
 -- Stueber, Aidan             8 IA-MR                  50.00         DQ        
      One hand touch
 -- Schmitt, Alexander J       8 LIAC-MR                37.00         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Parkes, Ryan               8 Tmsuffolk-MR           30.83         DQ        
      Alternating Kick
 -- Filagrossi, Christian T    8 LIAC-MR                40.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
1011Metro SC:   36.28    5/1/1989 Chris Helin, TVSC-MR                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buchanan, Chase C          8 NFS-MR                 45.44      45.38        
  2 Sugiyama, Kotaro           8 Agua Swim Team-MR      46.67      45.50        
  3 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      44.90      45.57        
  4 Baranov, Edward            8 MPNY-MR                46.91      45.82        
  5 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      47.66      47.49        
  6 Carley, Thomas             8 CFJV-MR                49.33      47.76        
  7 Monahan, James J           8 Three Village-MR       50.28      47.87        
  8 Wu, Brendan S              8 RFAC-MR                47.71      48.06        
  9 Hwang, Ryan                8 Tmsuffolk-MR           48.74      49.02        
 10 Demaio, Thomas M           8 Three Village-MR       45.85      49.22        
 11 Constantine, Christopher   8 CFJV-MR                50.02      49.48        
 12 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                50.19      49.50        
 13 Rinaldi, Jack              8 WAC-MR                 48.48      49.66        
 14 Raykis, Sean               8 MPNY-MR                49.50      49.75        
 15 McCarthy, Aidan N          8 LIAC-MR                50.93      50.82        
 16 Chang, Benjamin            8 Marlins Bgnw-MR        51.14      50.90        
 17 Fiore, Reece               8 Manhattan Makos-MR     51.09      50.93        
 18 Pepper, Hudson M           8 HS-MR                  53.78      51.19        
 19 Shnayder, Steven Z         8 LIAC-MR                50.31      51.44        
 20 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      48.85      52.13        
 21 O'Connor, Rory T           8 Storm-MR               52.86      52.16        
 22 Kelly, Sean                8 CFJV-MR                53.35      52.19        
 23 Song, Brian T              8 COND-MR                54.59      53.93        
 24 Nus, Ethan D               8 LBA-MR                 58.28      54.14        
 25 Nagler, James R            8 LIAC-MR                52.86      54.19        
 26 Hunt, Liam                 8 WAC-MR                 57.48      55.74        
 26 Camperlengo, Andrew M      8 WEST-MR                52.21      55.74        
 28 Milgram, Mark A            8 Rac @ Jcc-MR           56.67      56.02        
 29 Jacob, Alexander K         8 Phoenix-MR             54.14      56.34        
 30 Kayku, Mehmet              8 WISC-MR                59.99      56.70        
 31 Mestres, Brandon C         8 Three Village-MR     1:03.14      57.12        
 31 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR      55.86      57.12        
 33 Thumser, Luke P            8 WEST-MR                54.52      57.46        
 34 Lokshin, Joshua            8 Rac @ Jcc-MR           55.65      57.56        
 35 Perecinsky, Martin         8 Tmsuffolk-MR           55.73      57.81        
 36 Batelli, Dean T            8 COND-MR              1:05.15      58.01        
 37 Veit, Colin *              8 Three Village-MR       56.91      58.44        
 38 Tully, Connor J            8 Tmsuffolk-MR           58.31      58.50        
 39 Pachkovskiy, Dylan         8 Rac @ Jcc-MR           58.26      58.59        
 40 Cristancho, Santiago       8 FAST-MR              1:03.76      59.13        
 41 Leng, Toby J               8 LIAC-MR              1:01.83      59.27        
 42 Chiang, Justin D           8 Flying Dolphins-MR        NT      59.46        
 43 Kaplan, Matthew            8 Rivertown Rays-MR    1:01.56    1:00.47        
 44 Saggio, Vincent J          8 Three Village-MR     1:01.82    1:01.59        
 45 Fominykh, Harry O          8 COND-MR              1:05.56    1:02.32        
 46 Schwartz, Kieran           8 Manhattan Makos-MR   1:02.33    1:03.32        
 47 Surace, Frank              8 WAC-MR               1:06.59    1:04.32        
 48 Skala, Ethan               8 WISC-MR              1:11.34    1:04.56        
 49 Kirchhoff-Lajonchere, Mo   8 NYSA-MR                   NT    1:04.86        
 50 Ma, Kevin                  8 Tmsuffolk-MR         1:07.48    1:05.26        
 51 Locitzer, Thomas B         8 PATS-MR              1:04.76    1:06.19        
 52 Rivera, Brian              8 SPAR-MR              1:07.21    1:06.32        
 53 Racz, Gregory              8 CFB-MR               1:07.77    1:07.29        
 54 Locitzer, Patrick S        8 PATS-MR              1:06.89    1:08.08        
 55 Hussein, Amir W            8 Tmsuffolk-MR         1:09.32    1:08.52        
 56 Mulieri, Dylan             8 WISC-MR              1:07.47    1:09.67        
 57 Shah, Veebhu               8 CFJV-MR              1:15.00    1:10.82        
 58 Zulauf, Lee L              8 Flying Dolphins-MR        NT    1:11.50        
 59 Polese, Patrick L          8 Storm-MR             1:15.82    1:11.79        
 60 Garvey, Ian J              8 NYSA-MR                   NT    1:14.31        
 -- Lu, Erik                   8 Rivertown Rays-MR      45.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR      55.97         DQ        
      One hand touch
 -- Zhu, Alex                  8 RFAC-MR              1:03.08         DQ        
      One hand touch
 -- Garcia, Elias              8 WEST-MR                51.52         DQ        
      Scissors kick
 -- Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR      58.68         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kleyman, Gabriel           8 Rac @ Jcc-MR         1:04.15         DQ        
      Alternating Kick
 -- Qian, Leo                  8 CFB-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sjolander, Liam            8 WAC-MR               1:08.14         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Puskas, Patrik B           8 NYSA-MR              1:10.21        DNF        
      Did not finish
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
1011Metro SC:   14.34    5/1/1998 AnthonySimco, MKBC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sugiyama, Kotaro           8 Agua Swim Team-MR      17.98      16.92        
  2 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR    18.32      17.18        
  3 Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR                17.25      17.22        
  4 McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR        17.74      17.26        
  5 Dwyer, Luke N              8 COND-MR                17.01      17.53        
  6 Buchanan, Chase C          8 NFS-MR                 16.85      17.63        
  7 Pepper, Hudson M           8 HS-MR                  17.96      17.74        
  8 Nus, Ethan D               8 LBA-MR                 22.36      18.18        
  9 Wu, Brendan S              8 RFAC-MR                21.42      18.38        
 10 Baranov, Edward            8 MPNY-MR                19.87      18.55        
 11 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      24.39      18.57        
 12 Beaman, Shawn F            8 Agua Swim Team-MR      19.08      18.88        
 13 DaSilva, David             8 WEST-MR                19.01      18.98        
 13 Demaio, Thomas M           8 Three Village-MR       17.51      18.98        
 15 Constantine, Christopher   8 CFJV-MR                21.75      19.35        
 16 Carley, Thomas             8 CFJV-MR                21.16      19.38        
 17 Monahan, James J           8 Three Village-MR       19.70      19.41        
 18 Garcia, Elias              8 WEST-MR                19.19      19.46        
 19 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR        21.26      19.55        
 20 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      20.82      19.84        
 21 Perecinsky, Martin         8 Tmsuffolk-MR           19.17      19.96        
 22 Pique, Yahro D             8 Twisters-MR            20.18      20.00        
 23 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR           NT      20.19        
 24 Punnoose, Allen            8 FAST-MR                20.34      20.26        
 25 Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR      18.46      20.32        
 26 Veit, Colin *              8 Three Village-MR       22.24      20.38        
 27 Ladyzhensky, Michael       8 MPNY-MR                19.69      20.69        
 28 Camperlengo, Andrew M      8 WEST-MR                25.63      20.91        
 29 O'Connor, Rory T           8 Storm-MR               23.24      21.01        
 30 Song, Daniel T             8 COND-MR                20.13      21.07        
 31 Chang, Benjamin            8 Marlins Bgnw-MR        22.63      21.23        
 32 Sileo, Damien R            8 LIAC-MR                21.15      21.25        
 33 Belfer, Allen A            8 MPNY-MR                24.34      21.35        
 34 Saggio, Vincent J          8 Three Village-MR       19.74      21.45        
 35 Hunt, Liam                 8 WAC-MR                 26.50      21.53        
 36 Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR        22.53      21.71        
 37 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR        21.93      21.94        
 38 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                21.50      22.40        
 39 Tung, Wesley               8 LIAC-MR                21.49      22.54        
 40 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR    24.64      23.19        
 41 Williams, Harry            8 NYCC-MR                25.15      23.61        
 42 Morovic, Silvio I          8 COND-MR                27.00      23.67        
 42 Chung, Ryan H              8 COND-MR                23.97      23.67        
 44 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR     28.53      23.83        
 45 Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR    22.68      23.90        
 46 Surace, Frank              8 WAC-MR                 30.00      24.11        
 47 Rinaldi, Jack              8 WAC-MR                 30.00      24.34        
 48 Grant, Andrew G            8 Tmsuffolk-MR           24.98      24.51        
 49 Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR     25.04      24.72        
 50 Romanelli, Nicholas        8 WISC-MR                28.34      25.29        
 51 Mestres, Brandon C         8 Three Village-MR       22.00      25.39        
 52 Zarytov, Vladimir          8 Manhattan Makos-MR     29.86      25.52        
 53 Buscarino, Colin           8 HAA-MR                 26.99      25.58        
 54 Piacentini, Logan J        8 Tmsuffolk-MR           29.92      25.62        
 55 Tully, Connor J            8 Tmsuffolk-MR           25.28      25.81        
 56 Newton, Matthew P          8 LIAC-MR                26.22      26.25        
 57 Locitzer, Thomas B         8 PATS-MR                24.67      26.67        
 58 Lee, Joshua                8 Twisters-MR            30.93      26.84        
 59 Pena, Aidan J              8 APEX-MR                28.10      26.98        
 59 Ho, Nate                   8 NYCC-MR                31.28      26.98        
 61 Lascarides, Michael C      8 Three Village-MR       26.14      27.15        
 62 Wieczorek, Dylan           8 Tmsuffolk-MR           28.75      27.39        
 63 Kwon, Connor               8 Middies-MR             30.66      27.92        
 64 Gonzalez, Logan F          8 COND-MR                29.00      27.95        
 65 Fishlin, Oliver H          8 Storm-MR               25.88      27.99        
 66 Zoccoli, Harrison          8 Tmsuffolk-MR           27.25      28.26        
 67 Wu, Benjamin L             8 Three Village-MR       28.94      28.28        
 68 Victoria, Jeremy A         8 APEX-MR                   NT      28.50        
 69 Cuddihy, Devon             8 Manhattan Makos-MR     29.57      28.63        
 70 Park, Peter C              8 COND-MR                   NT      28.70        
 71 Zhou, Victor               8 CFB-MR                    NT      29.33        
 72 Casalaina, Vince T         8 LBA-MR                 40.00      30.64        
 73 Nguyen, Dylan M            8 WISC-MR                36.77      30.67        
 74 Macha, Akash *             8 COND-MR                33.13      30.86        
 75 Tbahi, Zak H               8 Marlins Bgnw-MR        29.31      31.13        
 76 Murphy, JJ J               8 SSC-MR                 27.64      31.38        
 77 Garvey, Ian J              8 NYSA-MR                28.92      31.53        
 78 Selinger, Nadav            8 Manhattan Makos-MR     34.78      32.18        
 79 Kirchhoff-Lajonchere, Mo   8 NYSA-MR                   NT      32.64        
 80 Vander Neut, Garrett       8 WAC-MR                 30.00      33.12        
 81 Minotto, Matthew C         8 SSC-MR                 38.78      33.16        
 82 Toor, Kabir S              8 Express Swimming-MR    33.45      33.68        
 83 Locitzer, Patrick S        8 PATS-MR                32.01      38.55        
 -- Schmitt, Alexander J       8 LIAC-MR                35.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Parkes, Ryan               8 Tmsuffolk-MR           29.90         DQ        
      Alternating Kick
 -- Filagrossi, Christian T    8 LIAC-MR                38.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Lei, Ethan M               8 Express Swimming-MR    35.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Olsen, Finn                8 NYCC-MR                35.22         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ramsaroop, Sanjay S        8 LIAC-MR                39.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Sagiraju, SriSamanyu       8 HAA-MR                 50.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Goral, Emre s              8 Three Village-MR       48.41         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cristancho, Santiago       8 FAST-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
1011Metro SC:   32.03    5/1/1998 Daniel Simco, MKBC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sugiyama, Kotaro           8 Agua Swim Team-MR      37.95      36.89        
  2 Dwyer, Luke N              8 COND-MR                38.89      39.95        
  3 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR    40.66      40.26        
  4 Pepper, Hudson M           8 HS-MR                  40.28      40.40        
  5 Wu, Brendan S              8 RFAC-MR                41.84      40.51        
  6 Baranov, Edward            8 MPNY-MR                44.92      41.10        
  7 DaSilva, David             8 WEST-MR                43.01      41.23        
  8 Buchanan, Chase C          8 NFS-MR                 39.35      41.34        
  9 Perecinsky, Martin         8 Tmsuffolk-MR           46.14      43.82        
 10 Carley, Thomas             8 CFJV-MR                45.05      43.99        
 11 Hwang, Ryan                8 Tmsuffolk-MR           49.84      44.69        
 12 Punnoose, Allen            8 FAST-MR                43.28      44.71        
 13 Pique, Yahro D             8 Twisters-MR            46.51      45.40        
 14 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR        46.35      45.87        
 15 Constantine, Christopher   8 CFJV-MR                50.38      46.09        
 16 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      49.56      46.63        
 17 Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR      50.99      46.97        
 18 Raykis, Sean               8 MPNY-MR                46.41      47.10        
 19 Moore, Grant M             8 Barracudas-MR          48.19      47.52        
 20 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR        44.22      47.82        
 21 Sileo, Damien R            8 LIAC-MR                51.70      47.98        
 22 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR        47.86      48.30        
 23 Demaio, Thomas M           8 Three Village-MR       46.06      48.54        
 24 Song, Daniel T             8 COND-MR                47.73      48.90        
 25 Chung, Ryan H              8 COND-MR                55.05      49.66        
 26 Song, Brian T              8 COND-MR                54.44      50.03        
 27 Brady, Timothy             8 IA-MR                  50.55      50.25        
 28 Chang, Benjamin            8 Marlins Bgnw-MR        47.29      50.57        
 29 Ladyzhensky, Michael       8 MPNY-MR                45.08      51.04        
 30 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR      54.69      52.00        
 31 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                50.00      52.20        
 32 Muroski, Jason             8 CFJV-MR              1:15.00      53.03        
 33 Sichtnik, Daniel           8 Tritons-MR             46.45      53.18        
 34 Lokshin, Joshua            8 Rac @ Jcc-MR           54.11      53.71        
 35 Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR        52.99      54.25        
 36 Milgram, Mark A            8 Rac @ Jcc-MR           57.05      55.97        
 37 Weingarten, Tristan J      8 CSC-MR               1:02.80      58.96        
 38 Grant, Andrew G            8 Tmsuffolk-MR           59.96    1:04.17        
 -- Wright, Cooper C           8 WSSC-MR              1:03.13         DQ        
      Alternating Kick
 -- LI, Bryan                  8 Twisters-MR               NT         DQ        
      Scissors kick
 -- McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR        42.53         DQ        
      One hand touch
 -- Mestres, Brandon C         8 Three Village-MR       45.00         DQ        
      One hand touch
 -- Victoria, Jeremy A         8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
1011Metro SC:   1:12.85    5/1/1989 Chris Helin, TVSC-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buchanan, Chase C          8 NFS-MR               1:21.47    1:22.49        
                  39.17     1:22.49 (43.32)                                        
  2 Dwyer, Luke N              8 COND-MR              1:24.65    1:24.75        
                  37.80     1:24.75 (46.95)                                        
  3 Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR              1:27.00    1:26.68        
                  39.81     1:26.68 (46.87)                                        
  4 Baranov, Edward            8 MPNY-MR              1:34.04    1:26.71        
                  40.53     1:26.71 (46.18)                                        
  5 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR  1:34.29    1:28.26        
                  40.81     1:28.26 (47.45)                                        
  6 Hwang, Ryan                8 Tmsuffolk-MR         1:30.86    1:28.49        
                  41.16     1:28.49 (47.33)                                        
  7 Kayku, Mehmet              8 WISC-MR              2:03.33    1:30.44        
                  52.61     1:30.44 (37.83)                                        
  8 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR    1:31.75    1:30.54        
                  43.43     1:30.54 (47.11)                                        
  9 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR      1:32.15    1:31.34        
                  42.66     1:31.34 (48.68)                                        
 10 Monahan, James J           8 Three Village-MR     1:36.46    1:31.89        
                  42.31     1:31.89 (49.58)                                        
 11 Carley, Thomas             8 CFJV-MR              1:30.23    1:31.94        
                  42.79     1:31.94 (49.15)                                        
 12 Demaio, Thomas M           8 Three Village-MR     1:32.04    1:32.17        
                  44.06     1:32.17 (48.11)                                        
 13 Pepper, Hudson M           8 HS-MR                1:42.00    1:32.58        
                  39.87     1:32.58 (52.71)                                        
 14 Perecinsky, Martin         8 Tmsuffolk-MR         1:37.61    1:34.12        
                  41.81     1:34.12 (52.31)                                        
 15 Song, Daniel T             8 COND-MR              1:41.61    1:34.20        
                  46.79     1:34.20 (47.41)                                        
 16 Moore, Grant M             8 Barracudas-MR        1:48.45    1:34.50        
                  43.40     1:34.50 (51.10)                                        
 17 McCarthy, Aidan N          8 LIAC-MR              1:38.69    1:34.82        
 18 Constantine, Christopher   8 CFJV-MR              1:38.23    1:35.19        
                  44.49     1:35.19 (50.70)                                        
 19 Pique, Yahro D             8 Twisters-MR          1:36.15    1:36.42        
                  44.70     1:36.42 (51.72)                                        
 20 Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR    1:42.38    1:36.88        
                  43.21     1:36.88 (53.67)                                        
 21 Garcia, Elias              8 WEST-MR              1:35.47    1:37.01        
                  43.39     1:37.01 (53.62)                                        
 22 Shnayder, Steven Z         8 LIAC-MR              1:36.00    1:37.18        
                  46.22     1:37.18 (50.96)                                        
 23 O'Connor, Rory T           8 Storm-MR             1:49.14    1:37.44        
                  45.20     1:37.44 (52.24)                                        
 24 Chang, Benjamin            8 Marlins Bgnw-MR      1:35.68    1:38.91        
                  46.63     1:38.91 (52.28)                                        
 25 Raykis, Sean               8 MPNY-MR              1:37.41    1:39.21        
                  47.01     1:39.21 (52.20)                                        
 26 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR              1:37.00    1:39.47        
                  48.07     1:39.47 (51.40)                                        
 27 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR    1:35.08    1:39.67        
                  47.63     1:39.67 (52.04)                                        
 28 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR      1:43.09    1:40.90        
                  48.07     1:40.90 (52.83)                                        
 29 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR      1:38.54    1:40.91        
                  48.73     1:40.91 (52.18)                                        
 30 Song, Brian T              8 COND-MR              1:46.66    1:41.20        
                  47.40     1:41.20 (53.80)                                        
 31 Belfer, Allen A            8 MPNY-MR              1:56.76    1:43.52        
                  47.49     1:43.52 (56.03)                                        
 32 DaSilva, David             8 WEST-MR              1:48.19    1:43.56        
                  46.08     1:43.56 (57.48)                                        
 33 Batelli, Dean T            8 COND-MR              1:58.00    1:44.89        
                  49.98     1:44.89 (54.91)                                        
 34 Lokshin, Joshua            8 Rac @ Jcc-MR         1:48.96    1:46.48        
                  50.23     1:46.48 (56.25)                                        
 35 Payne, Tristan A           8 Rivertown Rays-MR    2:00.00    1:46.52        
                  50.68     1:46.52 (55.84)                                        
 36 Sileo, Damien R            8 LIAC-MR              1:56.74    1:46.59        
                  48.33     1:46.59 (58.26)                                        
 37 Tung, Wesley               8 LIAC-MR              1:53.24    1:47.46        
 38 Chung, Ryan H              8 COND-MR              1:54.71    1:49.50        
                  50.81     1:49.50 (58.69)                                        
 39 Weingarten, Tristan J      8 CSC-MR               1:48.63    1:50.00        
                  52.92     1:50.00 (57.08)                                        
 40 Kelly, Sean                8 CFJV-MR              1:53.98    1:52.48        
                  55.20     1:52.48 (57.28)                                        
 41 Mestres, Brandon C         8 Three Village-MR     1:45.00    1:53.96        
 42 Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR      1:52.61    1:54.46        
                  53.00   1:54.46 (1:01.46)                                        
 43 Milgram, Mark A            8 Rac @ Jcc-MR         1:55.15    1:54.83        
                  55.24     1:54.83 (59.59)                                        
 44 Chigounis, Lucas J         8 LBA-MR               2:15.00    1:57.68        
                  54.53   1:57.68 (1:03.15)                                        
 45 LI, Bryan                  8 Twisters-MR          1:52.13    1:59.45        
                  57.52   1:59.45 (1:01.93)                                        
 46 Rajpal, Arjun D            8 Agua Swim Team-MR    1:56.99    2:01.45        
 47 Park, Peter C              8 COND-MR                   NT    2:04.04        
 48 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR    2:06.20    2:07.82        
                1:03.84   2:07.82 (1:03.98)                                        
 49 Piacentini, Logan J        8 Tmsuffolk-MR         2:09.67    2:09.71        
 50 Lee, Joshua                8 Twisters-MR          1:58.95    2:16.08        
 -- Leng, Toby J               8 LIAC-MR              2:07.15         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  53.08                                                            
 -- Fishlin, Oliver H          8 Storm-MR             2:04.84         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
 -- Tbahi, Zak H               8 Marlins Bgnw-MR      2:04.61         DQ        
      Scissors kick - breast
                1:04.27                                                            
 -- McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR      1:36.58         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Lu, Erik                   8 Rivertown Rays-MR    2:45.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 -- Kwon, Connor               8 Middies-MR           1:50.86         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Beaman, Shawn F            8 Agua Swim Team-MR    1:54.17         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  48.43                                                            
 -- Saggio, Vincent J          8 Three Village-MR     2:10.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  51.50                                                            
 -- Traynor, Aidan P           8 COND-MR                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   58.50    5/1/1993 North Shore A.A., NSAA-MR                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:05.98    1:04.25        
     1) Sugiyama, Kotaro 8              2) Wagner, Jared S 8              
     3) Beaman, Shawn F 8               4) Jones, Ronin 8                 
                  32.12     1:04.25 (32.13)                                        
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:05.34    1:06.80        
     1) Cornish, Jack A 8               2) Holmes, Jayden T 8             
     3) Nadecki, Erik S 8               4) McHugh, Connor J 8             
                  34.39     1:06.80 (32.41)                                        
  3 Team Suffolk-MR  'A'                              1:08.63    1:07.18        
     1) Hwang, Ryan 8                   2) Hussein, Amir W 8              
     3)                                 4) Cakir, Noah 7                  
                  34.70     1:07.18 (32.48)                                        
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:03.11    1:08.11        
     1) Monahan, James J 8              2) Demaio, Thomas M 8             
     3) Mestres, Brandon C 8            4) Veit, Colin * 8                
                  33.35     1:08.11 (34.76)                                        
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:13.38    1:08.47        
     1) Tung, Wesley 8                  2) Siegel, William H 7            
     3) Sileo, Damien R 8               4) McCarthy, Aidan N 8            
                  37.98     1:08.47 (30.49)                                        
  6 Match Point Nyc-MR  'A'                           1:08.13    1:09.52        
     1) Baranov, Edward 8               2) Raykis, Sean 8                 
     3) Belfer, Allen A 8               4) Ladyzhensky, Michael 8         
                  34.19     1:09.52 (35.33)                                        
  7 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  1:10.46    1:09.69        
     1) Camperlengo, Andrew M 8         2) DaSilva, David 8               
     3) Garcia, Elias 8                 4) Thumser, Luke P 8              
                  33.07     1:09.69 (36.62)                                        
  8 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 1:21.68    1:10.17        
     1) Carley, Thomas 8                2) Muroski, Jason 8               
     3) Kelly, Sean 8                   4) Constantine, Christopher 8     
                  36.21     1:10.17 (33.96)                                        
  9 Condors-MR  'A'                                   1:11.64    1:10.94        
     1) Morovic, Silvio I 8             2) Batelli, Dean T 8              
     3) Song, Daniel T 8                4) Dwyer, Luke N 8                
                  36.50     1:10.94 (34.44)                                        
 10 Long Island Express-MR  'A'                       1:16.81    1:13.57        
     1) Tang, Richard 8                 2) Chang, Henry 7                 
     3) Calabrese, Matthew J 8          4) Bice, Cian G 8                 
                  40.41     1:13.57 (33.16)                                        
 11 Manhattan Makos-MR  'A'                           1:16.75    1:15.88        
     1) Schwartz, Kieran 8              2) Agashiwala, Satya 8            
     3) Fan, Zachary 8                  4) Fiore, Reece 8                 
                  38.99     1:15.88 (36.89)                                        
 12 Condors-MR  'B'                                   1:23.86    1:17.81        
     1) Chung, Ryan H 8                 2) Fominykh, Harry O 8            
     3) Park, Peter C 8                 4) Song, Brian T 8                
                  39.73     1:17.81 (38.08)                                        
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  1:21.00    1:18.05        
     1) Newton, Matthew P 8             2) Leng, Toby J 8                 
     3) Nagler, James R 8               4) Shnayder, Steven Z 8           
                  45.23     1:18.05 (32.82)                                        
 14 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:23.50    1:18.52        
     1) Pique, Yahro D 8                2) LI, Bryan 8                    
     3) Lema, Christopher J 7           4) Chariah, Joshua S 7            
                  40.65     1:18.52 (37.87)                                        
 15 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:25.32    1:19.29        
     1) Romanelli, Nicholas 8           2) Skala, Ethan 8                 
     3) Kayku, Mehmet 8                 4) Bowers, Maxwell 8              
                  40.34     1:19.29 (38.95)                                        
 16 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            1:15.38    1:21.82        
     1) Lomvardas, Kai G 8              2) Kully, Andrew P 8              
     3) Javaheri, Kouros S 8            4) Daniels, Jacob C 8             
                  41.94     1:21.82 (39.88)                                        
 17 Storm Aquatics-MR  'A'                            1:28.75    1:22.65        
     1) Brown, Thomas J 7               2) Polese, Patrick L 8            
     3) Fishlin, Oliver H 8             4) O'Connor, Rory T 8             
                  41.60     1:22.65 (41.05)                                        
 18 Manhattan Makos-MR  'B'                           1:21.55    1:22.69        
     1) Zarytov, Vladimir 8             2) Mac Donald, Kaan 8             
     3) Selinger, Nadav 8               4) Cuddihy, Devon 8               
                  41.65     1:22.69 (41.04)                                        
 19 Team Suffolk-MR  'B'                              1:18.78    1:23.31        
     1) Tully, Connor J 8               2) Grant, Andrew G 8              
     3) Zoccoli, Harrison 8             4) Piacentini, Logan J 8          
                  51.58     1:23.31 (31.73)                                        
 20 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:31.79    1:23.66        
     1) Murphy, JJ J 8                  2) Minotto, Matthew C 8           
     3) Ramirez, Cameron J 6            4) Savas, Brayden T 7             
                  46.56     1:23.66 (37.10)                                        
 21 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                1:26.19    1:24.28        
     1) Czarkowski, Jack A 8            2) Mora-Castillo, Sebastian 7     
     3) Chang, Benjamin 8               4) Katelevsky, Alexei D 7         
                  39.26     1:24.28 (45.02)                                        
 22 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                       1:20.62    1:24.71        
     1) Malionek, Elias 7               2) Zhou, Victor 8                 
     3) Racz, Gregory 8                 4) Qian, Leo 8                    
                  42.49     1:24.71 (42.22)                                        
 23 Three Village Swim Club-MR  'B'                   1:06.00    1:28.92        
     1) Lascarides, Michael C 8         2) Saggio, Vincent J 8            
     3) Wu, Benjamin L 8                4) Goral, Emre s 8                
                  53.30     1:28.92 (35.62)                                        
 24 Long Island Aquatic Club-MR  'C'                  1:35.00    1:35.03        
     1) Somma, Matteo S 7               2) Schmitt, Alexander J 8         
     3) Buckley, Gavin C 6              4) Castano, Nicholas M 7          
                  51.54     1:35.03 (43.49)                                        
 25 New York Sharks-MR  'A'                                NT    1:43.78        
     1) Puskas, Marcel 6                2) Liu, Jared 6                   
     3) Puskas, Patrik B 8              4) Kirchhoff-Lajonchere, Moritz 8 
                1:03.77     1:43.78 (40.01)                                        
 -- 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                1:11.34         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Edell, Truman E 7               2) Dunn, Jack F 8                 
     3) Chiang, Justin D 8              4) Shah, Dylan R 7                
                1:00.03                                                            
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   2:09.37  11/13/2010 Westchester Aquatic Club, WEST-MR          
                         B. Lee, C. Popp, J. DiSanto, Y. Tsukikawa         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:26.86    2:28.43        
     1) Cornish, Jack A 8               2) McHugh, Connor J 8             
     3) Holmes, Jayden T 8              4) Nadecki, Erik S 8              
                  37.84     1:13.02 (35.18)     1:51.11 (38.09)     2:28.43 (37.32)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:40.05    2:32.34        
     1) Kully, Andrew P 8               2) Lomvardas, Kai G 8             
     3) Beaman, Shawn F 8               4) Skaistis, Levi B 7             
                  37.41     1:18.65 (41.24)     1:56.16 (37.51)     2:32.34 (36.18)
  3 Match Point Nyc-MR  'A'                           2:36.59    2:33.84        
     1) Baranov, Edward 8               2) Raykis, Sean 8                 
     3) Belfer, Allen A 8               4) Ladyzhensky, Michael 8         
                  36.42     1:16.38 (39.96)     1:56.06 (39.68)     2:33.84 (37.78)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:19.30    2:34.03        
     1) Demaio, Thomas M 8              2) Veit, Colin * 8                
     3) Mestres, Brandon C 8            4) Monahan, James J 8             
                  36.39     1:16.77 (40.38)     1:57.15 (40.38)     2:34.03 (36.88)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                              2:23.83    2:35.25        
     1) Hwang, Ryan 8                   2) Tully, Connor J 8              
     3) Perecinsky, Martin 8            4) Cakir, Noah 7                  
                  35.86     1:22.91 (47.05)     2:03.36 (40.45)     2:35.25 (31.89)
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:33.80    2:37.88        
     1) Shnayder, Steven Z 8            2) Tung, Wesley 8                 
     3) Siegel, William H 7             4) McCarthy, Aidan N 8            
                  40.20     1:27.11 (46.91)     2:03.16 (36.05)     2:37.88 (34.72)
  7 Condors-MR  'A'                                   2:40.86    2:38.77        
     1) Song, Daniel T 8                2) Chung, Ryan H 8                
     3) Song, Brian T 8                 4) Dwyer, Luke N 8                
                  40.54       56.35 (15.81)     1:21.85 (25.50)   2:38.77 (1:16.92)
  8 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  2:28.91    2:39.49        
     1) DaSilva, David 8                2) Thumser, Luke P 8              
     3) Garcia, Elias 8                 4) Camperlengo, Andrew M 8        
                  38.27     1:20.12 (41.85)     2:09.14 (49.02)     2:39.49 (30.35)
  9 Richmond Aquatics Club - Jcc-MR  'A'                   NT    2:42.84        
     1) Kleyman, Gabriel 8              2) Milgram, Mark A 8              
     3) Krivenko, Andrew 7              4) Levine, Aidan 7                
                  49.95     1:27.86 (37.91)     2:20.99 (53.13)     2:42.84 (21.85)
 10 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    3:09.72    2:53.14        
     1) Lee, Joshua 8                   2) Perianu, Nicolas 6             
     3) LI, Bryan 8                     4) Pique, Yahro D 8               
                  37.12     1:26.23 (49.11)     2:15.37 (49.14)     2:53.14 (37.77)
 11 Manhattan Makos-MR  'A'                                NT    2:57.58        
     1) Fiore, Reece 8                  2) Schwartz, Kieran 8             
     3) Fan, Zachary 8                  4) Agashiwala, Satya 8            
                  41.95     1:31.90 (49.95)     2:17.96 (46.06)     2:57.58 (39.62)
 12 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 2:54.69    2:57.80        
     1) Carley, Thomas 8                2) Constantine, Christopher 8     
     3) Kelly, Sean 8                   4) Shah, Veebhu 8                 
                  36.94     1:15.56 (38.62)     1:56.99 (41.43)   2:57.80 (1:00.81)
 13 Long Island Express-MR  'A'                       2:48.02    2:58.96        
     1) Tang, Richard 8                 2) Chang, Henry 7                 
     3) Calabrese, Matthew J 8          4) Bice, Cian G 8                 
                  51.45     1:39.36 (47.91)     2:27.05 (47.69)     2:58.96 (31.91)
 14 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  2:59.90    3:00.32        
     1) Newton, Matthew P 8             2) Leng, Toby J 8                 
     3) Nagler, James R 8               4) Sileo, Damien R 8              
                  45.13     1:34.55 (49.42)     2:19.70 (45.15)     3:00.32 (40.62)
 15 West Islip Swim Club-MR  'A'                      3:08.76    3:02.07        
     1) Dantini, Nicholas A 8           2) Mulieri, Dylan 8               
     3) Skala, Ethan 8                  4) Kayku, Mehmet 8                
                  44.96     1:35.60 (50.64)     2:25.55 (49.95)     3:02.07 (36.52)
 16 Storm Aquatics-MR  'A'                            3:01.55    3:03.60        
     1) Fishlin, Oliver H 8             2) Polese, Patrick L 8            
     3) Brown, Thomas J 7               4) O'Connor, Rory T 8             
                  49.83     1:05.02 (15.19)   3:03.60 (1:58.58)                    
 17 Three Village Swim Club-MR  'B'                   2:25.00    3:13.08        
     1) Saggio, Vincent J 8             2) Wu, Benjamin L 8               
     3) Lascarides, Michael C 8         4) Goral, Emre s 8                
                  41.23     1:29.53 (48.30)     2:19.98 (50.45)     3:13.08 (53.10)
 18 Team Suffolk-MR  'B'                              3:08.37    3:18.38        
     1) Zoccoli, Harrison 8             2) Ma, Kevin 8                    
     3) Piacentini, Logan J 8           4) Grant, Andrew G 8              
                  46.46     1:40.21 (53.75)   3:18.38 (1:38.17)                    
 19 Condors-MR  'B'                                   3:10.00    3:19.21        
     1) Batelli, Dean T 8               2) Gonzalez, Logan F 8            
     3) Macha, Akash * 8                4) Morovic, Silvio I 8            
                  42.99     1:35.82 (52.83)   2:41.84 (1:06.02)     3:19.21 (37.37)
 20 Long Beach Aquatics-MR  'A'                            NT    3:19.43        
     1) Green, Sean T 7                 2) Casalaina, Vince T 8           
     3) Guglielmo, Gerard J 7           4) Nus, Ethan D 8                 
                  43.70     1:41.46 (57.76)     2:38.82 (57.36)     3:19.43 (40.61)
 21 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                3:42.73    3:32.21        
     1) Chiang, Justin D 8              2) Edell, Truman E 7              
     3) Elms, Preston M 7               4) Zulauf, Lee L 8                
                  50.72     1:48.76 (58.04)     2:46.67 (57.91)     3:32.21 (45.54)
 22 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                            NT    3:33.95        
                  50.68     1:45.12 (54.44)   2:48.12 (1:03.00)     3:33.95 (45.83)
 23 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                3:15.02    3:35.64        
     1) Chang, Benjamin 8               2) Czarkowski, Jack A 8           
     3) Chung, TingRay 6                4) Tbahi, Zak H 8                 
                  43.97                             3:00.61 ( )     3:35.64 (35.03)
 24 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                       3:45.00    3:40.93        
     1) Buscarino, Colin 8              2) Crafa, Vincent M 8             
     3) Morelli, Thomas L 8             4) Morelli, Jack H 8              
                  48.14     1:45.47 (57.33)   2:46.29 (1:00.82)     3:40.93 (54.64)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:24.17         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Wagner, Jared S 8               2) Jones, Jake F 7                
     3) Jones, Ronin 8                  4) Sugiyama, Kotaro 8             
                  42.86     1:12.45 (29.59)     1:47.97 (35.52)                    
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   1:09.34    3/9/2009 Badger S.C., BAD-MR                        
                         A.Graham, H.Kaneko, B.Egan, R.Lee                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:15.46    1:13.07        
     1) Skaistis, Levi B 7              2) Wagner, Jared S 8              
     3) Sugiyama, Kotaro 8              4) Jones, Ronin 8                 
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:19.78    1:16.38        
     1) Nadecki, Erik S 8               2) Chang, Benjamin 8              
     3) McHugh, Connor J 8              4) Cornish, Jack A 8              
  3 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  1:18.44    1:19.03        
     1) Garcia, Elias 8                 2) Thumser, Luke P 8              
     3) DaSilva, David 8                4) Camperlengo, Andrew M 8        
  4 Team Suffolk-MR  'A'                              1:19.02    1:19.06        
     1) Tully, Connor J 8               2) Hwang, Ryan 8                  
     3) Cakir, Noah 7                   4) Hussein, Amir W 8              
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:12.71    1:19.15        
     1) Saggio, Vincent J 8             2) Demaio, Thomas M 8             
     3) Monahan, James J 8              4) Veit, Colin * 8                
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:22.11    1:19.38        
     1) Siegel, William H 7             2) Shnayder, Steven Z 8           
     3) McCarthy, Aidan N 8             4) Tung, Wesley 8                 
  7 Match Point Nyc-MR  'A'                           1:20.00    1:19.40        
     1) Ladyzhensky, Michael 8          2) Baranov, Edward 8              
     3) Raykis, Sean 8                  4) Belfer, Allen A 8              
  8 Condors-MR  'A'                                   1:19.69    1:21.82        
     1) Song, Brian T 8                 2) Song, Daniel T 8               
     3) Dwyer, Luke N 8                 4) Chung, Ryan H 8                
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            1:23.53    1:22.07        
     1) Kully, Andrew P 8               2) Lomvardas, Kai G 8             
     3) Beaman, Shawn F 8               4) Daniels, Jacob C 8             
 10 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                            NT    1:23.52        
     1) Sjolander, Liam 8               2) Rinaldi, Jack 8                
     3) Hunt, Liam 8                    4) Surace, Frank 8                
 11 Richmond Aquatics Club - Jcc-MR  'A'                   NT    1:23.65        
     1) Conforte, Andrew 7              2) Lokshin, Joshua 8              
     3) Levine, Aidan 7                 4) Pachkovskiy, Dylan 8           
 12 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  1:28.23    1:27.47        
     1) Leng, Toby J 8                  2) Nagler, James R 8              
     3) Sileo, Damien R 8               4) Newton, Matthew P 8            
 13 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 1:33.43    1:27.80        
     1) Constantine, Christopher 8      2) Kelly, Sean 8                  
     3) Carley, Thomas 8                4) Shah, Veebhu 8                 
 14 Condors-MR  'B'                                   1:40.36    1:33.41        
     1) Park, Peter C 8                 2) Batelli, Dean T 8              
     3) Gonzalez, Logan F 8             4) Macha, Akash * 8               
 15 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:39.91    1:33.49        
     1) Lema, Christopher J 7           2) LI, Bryan 8                    
     3) Lee, Joshua 8                   4) Pique, Yahro D 8               
 16 Storm Aquatics-MR  'A'                            1:35.90    1:33.89        
     1) Fishlin, Oliver H 8             2) O'Connor, Rory T 8             
     3) Brown, Thomas J 7               4) Polese, Patrick L 8            
 17 Manhattan Makos-MR  'B'                                NT    1:37.55        
     1) Cuddihy, Devon 8                2) Zarytov, Vladimir 8            
     3) Fan, Zachary 8                  4) Selinger, Nadav 8              
 18 New York City Aquatic Club-MR  'A'                1:40.00    1:38.03        
     1) Beys, Peter 7                   2) Ho, Nate 8                     
     3) Williams, Harry 8               4) Woo, Andrew 7                  
 19 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                1:42.53    1:39.52        
     1) Czarkowski, Jack A 8            2) Katelevsky, Alexei D 7         
     3) Holmes, Jayden T 8              4) Tbahi, Zak H 8                 
 20 Team Suffolk-MR  'B'                              1:34.22    1:39.93        
     1) Zoccoli, Harrison 8             2) Grant, Andrew G 8              
     3) Perecinsky, Martin 8            4) Piacentini, Logan J 8          
 21 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                       1:28.66    1:40.03        
     1) Zhou, Victor 8                  2) Racz, Gregory 8                
     3) Malionek, Elias 7               4) Qian, Leo 8                    
 22 Long Island Express-MR  'A'                       1:25.53    1:40.07        
     1) Chang, Henry 7                  2) Calabrese, Matthew J 8         
     3) Bice, Cian G 8                  4) Tang, Richard 8                
 23 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:43.42    1:42.91        
     1) Romanelli, Nicholas 8           2) Dantini, Nicholas A 8          
     3) Platow, Jonathan R 7            4) Skala, Ethan 8                 
 24 Rivertown Aquatics Rays-MR  'A'                   1:45.04    1:44.36        
     1) Lu, Erik 8                      2) Variano, Matt B 6              
     3) Payne, Tristan A 8              4) Kaplan, Matthew 8              
 25 Long Island Aquatic Club-MR  'C'                  1:35.00    1:45.10        
     1) Dring, Robby L 7                2) Ramsaroop, Sanjay S 8          
     3) Filagrossi, Christian T 8       4) O'Hagan, Patrick J 7           
 26 West Islip Swim Club-MR  'B'                      2:00.26    1:48.09        
     1) Nguyen, Dylan M 8               2) Mulieri, Dylan 8               
     3) Corbett, Matthew R 7            4) Kayku, Mehmet 8                
 27 Long Beach Aquatics-MR  'A'                            NT    1:52.14        
     1) Paggi, Zachary A 5              2) Quinlan, Daniel R 7            
     3) Nus, Ethan D 8                  4) Guglielmo, Gerard J 7          
 -- 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                1:19.20         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Kick breaststroke type - fly
     1) Chiang, Justin D 8              2) Edell, Truman E 7              
     3) Zulauf, Lee L 8                 4) Elms, Preston M 7              
 -- Three Village Swim Club-MR  'B'                   1:20.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: One hand touch - fly
     1) Goral, Emre s 8                 2) Wu, Benjamin L 8               
     3) Mestres, Brandon C 8            4) Lascarides, Michael C 8        
 
Boys 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1011Metro SC:   2:29.03    3/9/2009 Badger Swim Club, BAD-MR                   
                         A.Graham, H.Kaneko, R.Lee, B.Egan                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:42.51    2:40.15        
     1) Jones, Ronin 8                  2) Wagner, Jared S 8              
     3) Sugiyama, Kotaro 8              4) Steininger, Ethan K 8          
                                1:27.13 ( )     2:04.38 (37.25)     2:40.15 (35.77)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              2:47.47    2:53.47        
     1) Perecinsky, Martin 8            2) Hwang, Ryan 8                  
     3) Cakir, Noah 7                   4) Hussein, Amir W 8              
                  44.67     1:34.56 (49.89)     2:09.47 (34.91)     2:53.47 (44.00)
  3 Match Point Nyc-MR  'A'                           2:50.00    2:56.84        
     1) Ladyzhensky, Michael 8          2) Baranov, Edward 8              
     3) Raykis, Sean 8                  4) Belfer, Allen A 8              
                  51.85     1:35.38 (43.53)     2:20.28 (44.90)     2:56.84 (36.56)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:52.64    2:58.49        
     1) Cornish, Jack A 8               2) Chang, Benjamin 8              
     3) McHugh, Connor J 8              4) Nadecki, Erik S 8              
                  44.81   1:45.58 (1:00.77)     2:21.58 (36.00)     2:58.49 (36.91)
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  3:01.90    3:00.00        
     1) Sileo, Damien R 8               2) Siegel, William H 7            
     3) McCarthy, Aidan N 8             4) Tung, Wesley 8                 
                  43.28     1:36.75 (53.47)     2:22.88 (46.13)     3:00.00 (37.12)
  6 Club Fit Jefferson Valley-MR  'A'                 3:31.88    3:00.23        
     1) Constantine, Christopher 8      2) Kelly, Sean 8                  
     3) Carley, Thomas 8                4) Muroski, Jason 8               
                  48.45     1:36.92 (48.47)     2:21.14 (44.22)     3:00.23 (39.09)
  7 Condors-MR  'A'                                   2:59.74    3:00.57        
     1) Song, Daniel T 8                2) Song, Brian T 8                
     3) Dwyer, Luke N 8                 4) Morovic, Silvio I 8            
                                1:42.04 ( )     2:24.68 (42.64)     3:00.57 (35.89)
  8 Westchester Aquatic Club-MR  'A'                  2:48.57    3:02.03        
     1) Garcia, Elias 8                 2) DaSilva, David 8               
     3) Camperlengo, Andrew M 8         4) Thumser, Luke P 8              
                1:00.12     1:44.33 (44.21)     2:28.57 (44.24)     3:02.03 (33.46)
  9 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:39.04    3:03.72        
     1) Monahan, James J 8              2) Demaio, Thomas M 8             
     3) Veit, Colin * 8                 4) Saggio, Vincent J 8            
                  58.45     1:34.08 (35.63)     2:23.99 (49.91)     3:03.72 (39.73)
 10 Richmond Aquatics Club - Jcc-MR  'A'                   NT    3:05.46        
     1) Lokshin, Joshua 8               2) Milgram, Mark A 8              
     3) Levine, Aidan 7                 4) Krivenko, Andrew 7             
                  52.20     1:47.00 (54.80)   3:05.46 (1:18.46)                    
 11 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  3:18.99    3:15.82        
     1) Leng, Toby J 8                  2) Nagler, James R 8              
     3) Shnayder, Steven Z 8            4) Newton, Matthew P 8            
                  50.63     1:46.85 (56.22)     2:28.11 (41.26)     3:15.82 (47.71)
 12 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            3:05.14    3:18.37        
     1) Ortiz-Borjas, Marco G 7         2) Lomvardas, Kai G 8             
     3) Beaman, Shawn F 8               4) Anton, Willem G 6              
                  54.56     1:45.82 (51.26)     2:44.33 (58.51)     3:18.37 (34.04)
 13 Condors-MR  'B'                                        NT    3:18.82        
     1) Park, Peter C 8                 2) Fominykh, Harry O 8            
     3) Batelli, Dean T 8               4) Chung, Ryan H 8                
                  52.36     1:48.73 (56.37)     2:43.77 (55.04)     3:18.82 (35.05)
 14 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:01.87    3:22.66        
     1) Lema, Christopher J 7           2) LI, Bryan 8                    
     3) Pique, Yahro D 8                4) Chariah, Joshua S 7            
                1:07.22     1:55.54 (48.32)     2:36.26 (40.72)     3:22.66 (46.40)
 15 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                3:39.32    3:23.22        
     1) Czarkowski, Jack A 8            2) Chung, TingRay 6               
     3) Holmes, Jayden T 8              4) Katelevsky, Alexei D 7         
                  58.12     1:51.98 (53.86)     2:33.54 (41.56)     3:23.22 (49.68)
 16 Manhattan Makos-MR  'A'                           3:12.50    3:28.36        
     1) Agashiwala, Satya 8             2) Fiore, Reece 8                 
     3) Cuddihy, Devon 8                4) Fan, Zachary 8                 
                  52.83     1:43.53 (50.70)   2:48.77 (1:05.24)     3:28.36 (39.59)
 17 West Islip Swim Club-MR  'A'                      3:52.80    3:31.72        
     1) Romanelli, Nicholas 8           2) Kayku, Mehmet 8                
     3) Bowers, Maxwell 8               4) Dantini, Nicholas A 8          
                  54.53     1:46.12 (51.59)     2:45.36 (59.24)     3:31.72 (46.36)
 18 Storm Aquatics-MR  'A'                            3:39.05    3:33.75        
     1) Polese, Patrick L 8             2) O'Connor, Rory T 8             
     3) Brown, Thomas J 7               4) Fishlin, Oliver H 8            
                                1:49.70 ( )     2:46.81 (57.11)     3:33.75 (46.94)
 19 Manhattan Makos-MR  'B'                           3:16.99    3:35.64        
     1) Mac Donald, Kaan 8              2) Schwartz, Kieran 8             
     3) Zarytov, Vladimir 8             4) Selinger, Nadav 8              
                  52.91     1:52.18 (59.27)     2:47.46 (55.28)     3:35.64 (48.18)
 20 Three Village Swim Club-MR  'B'                   2:45.00    3:45.19        
     1) Wu, Benjamin L 8                2) Sommerstad, Ryan T 7           
     3) Mestres, Brandon C 8            4) Lascarides, Michael C 8        
                  54.24   1:58.61 (1:04.37)     2:57.99 (59.38)     3:45.19 (47.20)
 21 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                3:05.10    4:16.81        
     1) Chiang, Justin D 8              2) Dunn, Jack F 8                 
     3) Edell, Truman E 7               4) Elms, Preston M 7              
                  57.39   2:01.87 (1:04.48)   3:17.71 (1:15.84)     4:16.81 (59.10)
 -- Long Island Express-MR  'A'                       3:16.60         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Arms two strokes underwater - breast
     1) Tang, Richard 8                 2) Calabrese, Matthew J 8         
     3) Bice, Cian G 8                  4) Chang, Henry 7                 
                  48.44   1:56.63 (1:08.19)     2:32.86 (36.23)