Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/8/2015 09:34 PM
            2015 MR Condors Last Chance Meet - 2/6/2015 to 2/8/2015            
                Hosted by Condors Swim Club, Sanction #: 150200                
                            Time Trials # 150250-T                             
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webber, Cora R             8 Morris County-NJ       18.15      15.71        
  2 Arciniegas, Laura          8 COND-MR                15.12      16.44        
  3 Malocha, Jessica           8 MALT-NJ                27.89      17.92        
  4 Miller, Allie M            8 Morris County-NJ       18.17      18.13        
  5 Brown, Ellie C             8 PATS-MR                   NT      18.45        
  6 Gennarelli, Maichina E     8 COND-MR                22.07      18.73        
  7 Naughton, Kiera H          8 COND-MR                18.42      18.89        
  8 Dwyer, Krista A            8 COND-MR                18.00      19.36        
  9 Ha, Kara                   8 MALT-NJ                21.31      19.45        
 10 Covino, Julia C            8 COND-MR                19.14      19.63        
 11 Benefield, Madison M       8 MALT-NJ                20.37      20.01        
 12 Dougherty, Amy L           8 GAEL-MR                24.37      20.44        
 13 O'Sullivan, Niamh I        8 MALT-NJ                27.89      20.48        
 14 Traynor, Ania K            8 COND-MR                22.47      20.51        
 15 Dwyer, Kayla M             6 COND-MR                23.09      21.38        
 16 Lotto, Gabby M             8 COND-MR                30.00      21.45        
 17 Cruz, Mikayla H            8 COND-MR                21.00      21.50        
 18 Caputo, Fiona              8 WAC-MR                    NT      21.59        
 19 O'Neill, Jade R            8 COND-MR                   NT      22.86        
 20 Kurti, Deandra             7 MALT-NJ                25.50      23.29        
 21 Gogliormella, Ava R        8 COND-MR                22.77      23.64        
 22 Hynes, Kate                8 MALT-NJ                40.88      24.01        
 23 Kurti, Dasara              8 MALT-NJ                23.99      24.33        
 24 Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR                33.52      24.85        
 25 Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR                25.72      26.08        
 26 Patil, Richa P             7 COND-MR                26.87      27.14        
 27 Lubak, Kylie               7 WAC-MR                    NT      28.23        
 28 Jutt, Anna E               7 PATS-MR                32.03      30.86        
 29 Adams, Sofia E             7 COND-MR                30.00      35.00        
 30 Cuttler, Stefania O        8 COND-MR                29.61      35.79        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webber, Cora R             8 Morris County-NJ       19.75      18.80        
  2 Arciniegas, Laura          8 COND-MR                18.72      19.45        
  3 Naughton, Kiera H          8 COND-MR                20.03      19.84        
  4 Tseng, Zoe                 7 MALT-NJ                22.43      20.40        
  5 Dwyer, Krista A            8 COND-MR                21.00      21.24        
  6 O'Neill, Jade R            8 COND-MR                   NT      21.30        
  7 Miller, Allie M            8 Morris County-NJ       23.32      21.62        
  8 Gennarelli, Maichina E     8 COND-MR                22.09      21.90        
  9 McGourty, Molly F          7 COND-MR                20.86      22.04        
 10 Malocha, Jessica           8 MALT-NJ                33.89      22.54        
 11 Dwyer, Kayla M             6 COND-MR                24.94      23.48        
 12 Antonov, Madeleine         8 Morris County-NJ       30.05      23.67        
 13 Dougherty, Amy L           8 GAEL-MR                27.05      23.85        
 14 Lotto, Gabby M             8 COND-MR                33.00      23.90        
 15 Traynor, Ania K            8 COND-MR                28.00      24.39        
 16 Feng, Charlotte            7 MALT-NJ                32.89      25.77        
 17 Agarabi, Brenna            7 GAEL-MR                   NT      26.76        
 18 Murphy, Morgan J           7 PATS-MR                   NT      26.78        
 19 Mirchandani, Sanjana       8 MALT-NJ                32.89      27.51        
 20 Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR                27.08      28.91        
 21 Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR                28.08      30.14        
 22 Patil, Richa P             7 COND-MR                28.73      30.69        
 23 Lubak, Kylie               7 WAC-MR                    NT      32.18        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arciniegas, Laura          8 COND-MR                20.92      21.71        
  2 Webber, Cora R             8 Morris County-NJ       22.47      22.01        
  3 Malocha, Jessica           8 MALT-NJ                37.89      24.08        
  4 Gennarelli, Maichina E     8 COND-MR                25.36      25.13        
  5 Naughton, Kiera H          8 COND-MR                23.40      25.32        
  6 Tseng, Zoe                 7 MALT-NJ                26.69      25.72        
  7 Miller, Allie M            8 Morris County-NJ       28.41      25.88        
  8 McGourty, Molly F          7 COND-MR                24.90      26.08        
  9 Dwyer, Krista A            8 COND-MR                27.00      26.40        
 10 Murphy, Morgan J           7 PATS-MR                31.57      26.94        
 11 Covino, Julia C            8 COND-MR                27.50      27.49        
 12 Benefield, Madison M       8 MALT-NJ                31.89      30.45        
 13 Antonov, Madeleine         8 Morris County-NJ       40.05      30.62        
 14 Mirchandani, Sanjana       8 MALT-NJ                33.89      30.65        
 15 Cruz, Mikayla H            8 COND-MR                31.00      30.98        
 16 Dwyer, Kayla M             6 COND-MR                32.00      31.28        
 17 Traynor, Ania K            8 COND-MR                33.11      32.43        
 18 Feng, Charlotte            7 MALT-NJ                32.89      33.63        
 19 Lubak, Kylie               7 WAC-MR                    NT      37.21        
 20 Jindal, Maanya             7 MALT-NJ              1:20.89      40.12        
 21 O'Neill, Jade R            8 COND-MR                   NT      40.39        
 22 Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR                45.00      46.80        
 -- Patil, Richa P             7 COND-MR                39.13         DQ        
      Alternating Kick
 -- Agarabi, Brenna            7 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR                40.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- O'Sullivan, Niamh I        8 MALT-NJ                33.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lotto, Gabby M             8 COND-MR                40.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webber, Cora R             8 Morris County-NJ       17.23      16.68        
  2 Miller, Allie M            8 Morris County-NJ       19.44      18.19        
  3 Arciniegas, Laura          8 COND-MR                16.74      18.69        
  4 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      22.80      20.97        
  5 Gennarelli, Maichina E     8 COND-MR                25.00      21.34        
  6 Naughton, Kiera H          8 COND-MR                20.79      22.31        
  7 Covino, Julia C            8 COND-MR                26.38      23.56        
  8 Dougherty, Amy L           8 GAEL-MR                35.81      26.09        
  9 Dwyer, Krista A            8 COND-MR                22.00      26.13        
 10 Benefield, Madison M       8 MALT-NJ                36.89      26.53        
 11 Caputo, Fiona              8 WAC-MR                    NT      26.66        
 12 Cruz, Mikayla H            8 COND-MR                28.00      27.64        
 13 Lotto, Gabby M             8 COND-MR                35.00      27.88        
 14 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR      27.95      28.02        
 15 Ha, Kara                   8 MALT-NJ                26.89      28.35        
 16 Dwyer, Kayla M             6 COND-MR                39.16      29.98        
 17 Hynes, Kate                8 MALT-NJ                46.69      30.15        
 18 O'Neill, Jade R            8 COND-MR                   NT      33.13        
 19 Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR                33.00      34.02        
 20 Lubak, Kylie               7 WAC-MR                 38.31      34.05        
 21 Patil, Richa P             7 COND-MR                30.00      36.29        
 22 Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR                41.97      42.54        
 23 Jutt, Anna E               7 PATS-MR                   NT      48.17        
 -- Cuttler, Stefania O        8 COND-MR                40.17         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Adams, Sofia E             7 COND-MR                40.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Gogliormella, Ava R        8 COND-MR                33.86         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Traynor, Ania K            8 COND-MR                28.00         DQ        
      Non-simultaneous touch
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ Zone Quals
                32.09  JO Junior Olympics
                35.19  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webber, Molly M           10 Morris County-NJ       29.88      29.53 ZQ     
  1 Wang, Emily                9 Morris County-NJ       28.81      29.53 ZQ     
  3 Vandermel, Jackie A       10 COND-MR                31.58      30.92 ZQ     
  4 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR      31.13      31.18 JO     
  5 Devaney, Sinead M         10 COND-MR                33.20      31.59 JO     
  6 Anselmi, D'Arcy J         10 COND-MR                32.69      31.63 JO     
  7 Rosenfeld, Jill J          9 Morris County-NJ       31.65      31.94 JO     
  8 Zaets, Samantha            9 WAC-MR                 31.98      31.99 JO     
  9 Pulkkinen, Charlotte I    10 GAEL-MR                36.18      32.13 SILV   
 10 Rosenberg, Sky S          10 COND-MR                32.83      32.32 SILV   
 11 Manning, Brooke           10 WAC-MR                 34.12      32.73 SILV   
 12 Nadecki, Grace K          10 Marlins Bgnw-MR        32.84      32.74 SILV   
 13 Schetlick, Ava C           9 GAEL-MR                32.03      32.87 SILV   
 14 Molinaro, Madi R          10 Morris County-NJ       34.90      32.93 SILV   
 15 Rice, Steph M             10 Morris County-NJ       33.14      33.04 SILV   
 16 Barran, Ashley            10 Team Rockland-MR       32.81      33.29 SILV   
 17 Carr, Emily M             10 COND-MR                36.35      34.50 SILV   
 18 Bruno, Ava L               9 GAEL-MR                34.92      34.66 SILV   
 19 Webber, Cora R             8 Morris County-NJ       34.38      34.76 SILV   
 20 Mustacciuolo, Ava          9 MALT-NJ                33.92      34.98 SILV   
 21 Merone, Tricia A           9 COND-MR                36.00      35.00 SILV   
 22 Mc Clafferty, Mia k        9 COND-MR                37.03      35.03 SILV   
 23 Callaway, Corbin E         9 GAEL-MR                37.38      35.13 SILV   
 24 Slive, Ellie R             9 Marlins Bgnw-MR        33.71      35.14 SILV   
 25 Kirsis, Nikoleta N        10 COND-MR                36.40      35.40        
 26 Dougherty, Kate A         10 GAEL-MR                35.47      35.58        
 27 Szczepanski, Genna D      10 COND-MR                33.66      35.63        
 28 Xie, Yinlin               10 MALT-NJ                41.89      35.65        
 29 Goldstein, Charley A       9 Rivertown Rays-MR      35.97      35.68        
 30 Crystal, Lilly M          10 GAEL-MR                37.17      35.73        
 31 Barbosa, Jordan m         10 Team Rockland-MR       36.14      36.11        
 32 Pondok, Katie I           10 Marlins Bgnw-MR        36.16      36.19        
 33 Gennarelli, Gianna A      10 COND-MR                36.70      36.25        
 34 Malcolm-Joseph, Kayla E   10 COND-MR                35.73      36.34        
 35 Anticev, Katherine         9 WAC-MR                 43.83      36.49        
 36 Andrews, Olivia A         10 Marlins Bgnw-MR        38.94      37.10        
 37 Fourie, Trinity C         10 COND-MR                37.97      37.16        
 38 Kim, Claire               10 MALT-NJ                39.61      37.78        
 39 Novielli, Maddie           9 Team Rockland-MR       37.80      37.85        
 40 Dillane, Chloe J          10 Marlins Bgnw-MR        38.45      38.31        
 41 Laub, Lindsay             10 WAC-MR                 39.89      38.47        
 42 Gigliotti, Kate           10 WAC-MR                 38.27      38.65        
 43 Kirkorian, Karen           6 MALT-NJ                45.89      38.75        
 44 Tseng, Zoe                 7 MALT-NJ                44.89      38.80        
 45 Risbud, Madeline          10 MALT-NJ                39.89      38.99        
 46 O'Sullivan, Niamh I        8 MALT-NJ                41.89      39.10        
 47 Carolan, Ciara J          10 COND-MR                44.40      39.46        
 48 Dixon, Mati D              9 COND-MR                41.40      39.56        
 49 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      38.66      39.73        
 50 Mack, Abby F               9 COND-MR                37.40      39.86        
 51 Traynor, Clare J          10 COND-MR                45.24      39.88        
 52 Feeley, Alexandra M        9 COND-MR                41.85      39.99        
 53 Allegretti, Anna          10 WAC-MR                 43.00      40.18        
 54 Monfredo, Olivia *        10 COND-MR                38.76      40.76        
 55 Yoo, Katie C              10 MALT-NJ                40.05      40.78        
 56 Miller, Allie M            8 Morris County-NJ       41.05      41.12        
 57 Yang, Aimee R              9 Marlins Bgnw-MR        44.61      41.72        
 58 Norris, Katherine C        9 GAEL-MR                41.92      41.82        
 59 Bascon, Jaden R           10 COND-MR                40.75      42.23        
 60 Malocha, Jessica           8 MALT-NJ                49.89      42.44        
 61 Dwyer, Krista A            8 COND-MR                41.15      43.45        
 62 Zucker, Petra             10 MALT-NJ                45.32      44.26        
 63 Covino, Julia C            8 COND-MR                   NT      44.44        
 64 Wong, Taylor               7 MALT-NJ                49.87      44.63        
 65 Yecies, Zarina            10 MALT-NJ                46.82      46.33        
 66 Dougherty, Amy L           8 GAEL-MR                47.30      47.23        
 67 Elkommos Youssef, Nadine  10 COND-MR                45.00      47.26        
 68 Fortuna, Aoife C           9 PATS-MR                   NT      47.44        
 69 Lotto, Gabby M             8 COND-MR                46.32      47.67        
 70 Mosca, Katie J            10 COND-MR                52.06      47.83        
 71 O'Neill, Jade R            8 COND-MR                52.27      47.95        
 72 Lee, Jasmine K             9 COND-MR                43.00      48.03        
 73 Traynor, Ania K            8 COND-MR                57.01      48.08        
 74 Kingsbury, Shira G         9 PATS-MR                47.18      48.49        
 75 Damore, Nicole A          10 COND-MR                47.28      49.10        
 76 Cruz, Mikayla H            8 COND-MR                50.02      49.66        
 77 Carr, Arrington A          7 Rivertown Rays-MR      48.48      49.79        
 78 Dwyer, Kayla M             6 COND-MR              1:05.00      50.11        
 79 Antonov, Madeleine         8 Morris County-NJ     1:05.05      50.58        
 80 Kleinman, Lior            10 MALT-NJ                41.89      50.92        
 81 Piscitelli, Danielle m     9 COND-MR                50.00      51.13        
 82 Feng, Charlotte            7 MALT-NJ                45.89      52.05        
 83 Patil, Richa P             7 COND-MR              1:30.00      57.34        
 84 Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR              1:02.78      57.50        
 85 Turner, Julia C            9 PATS-MR                56.83    1:00.00        
 86 Agarabi, Brenna            7 GAEL-MR                55.10    1:00.25        
 87 Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR              1:15.00    1:06.23        
 -- Petricevic, Alyssa         9 WAC-MR                    NT         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ Zone Quals
              1:10.99  JO Junior Olympics
              1:18.49  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Emily                9 Morris County-NJ     1:02.84    1:03.40 ZQ     
  2 Webber, Molly M           10 Morris County-NJ     1:06.35    1:05.96 ZQ     
                  31.66     1:05.96 (34.30)                                        
  3 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    1:06.79    1:07.65 ZQ     
  4 Vandermel, Jackie A       10 COND-MR              1:09.90    1:09.46 JO     
                  35.04     1:09.46 (34.42)                                        
  5 Anselmi, D'Arcy J         10 COND-MR              1:11.61    1:09.86 JO     
  6 Devaney, Sinead M         10 COND-MR              1:11.93    1:10.05 JO     
                  33.25     1:10.05 (36.80)                                        
  7 Batelli, Brooke E          9 COND-MR              1:17.84    1:11.27 SILV   
                  33.65     1:11.27 (37.62)                                        
  8 Zaets, Samantha            9 WAC-MR               1:09.95    1:12.10 SILV   
  9 Rosenfeld, Jill J          9 Morris County-NJ     1:13.22    1:12.68 SILV   
                  35.09     1:12.68 (37.59)                                        
 10 Schetlick, Ava C           9 GAEL-MR              1:18.04    1:13.88 SILV   
                  34.51     1:13.88 (39.37)                                        
 11 Molinaro, Madi R          10 Morris County-NJ     1:16.40    1:14.11 SILV   
                  35.62     1:14.11 (38.49)                                        
 12 Rosenberg, Sky S          10 COND-MR              1:13.50    1:14.15 SILV   
                  35.51     1:14.15 (38.64)                                        
 13 Rice, Steph M             10 Morris County-NJ     1:13.07    1:14.32 SILV   
                  36.05     1:14.32 (38.27)                                        
 14 Barran, Ashley            10 Team Rockland-MR     1:13.00    1:14.96 SILV   
                  35.23     1:14.96 (39.73)                                        
 15 Mustacciuolo, Ava          9 MALT-NJ              1:17.14    1:16.42 SILV   
                  36.19     1:16.42 (40.23)                                        
 16 Manning, Brooke           10 WAC-MR               1:18.18    1:16.91 SILV   
                  35.68     1:16.91 (41.23)                                        
 17 Freeman, Cori S           10 COND-MR              1:14.73    1:17.28 SILV   
                  36.03     1:17.28 (41.25)                                        
 18 Bruno, Ava L               9 GAEL-MR              1:20.06    1:18.52        
                  36.14     1:18.52 (42.38)                                        
 19 Carr, Emily M             10 COND-MR              1:27.06    1:18.60        
                  38.28     1:18.60 (40.32)                                        
 20 Xie, Yinlin               10 MALT-NJ              1:36.89    1:18.69        
                  36.66     1:18.69 (42.03)                                        
 21 Pulkkinen, Charlotte I    10 GAEL-MR              1:22.68    1:19.43        
                  35.12     1:19.43 (44.31)                                        
 22 Mc Clafferty, Mia k        9 COND-MR              1:20.00    1:19.81        
                  37.57     1:19.81 (42.24)                                        
 23 Merone, Tricia A           9 COND-MR              1:24.68    1:20.47        
                  39.10     1:20.47 (41.37)                                        
 24 Dougherty, Kate A         10 GAEL-MR              1:22.08    1:20.71        
                  37.93     1:20.71 (42.78)                                        
 25 Callaway, Corbin E         9 GAEL-MR              1:24.99    1:22.52        
                  39.18     1:22.52 (43.34)                                        
 26 Yang, Hannah A            10 COND-MR              1:44.50    1:22.97        
                  39.62     1:22.97 (43.35)                                        
 27 Malcolm-Joseph, Kayla E   10 COND-MR              1:22.13    1:23.30        
                  38.95     1:23.30 (44.35)                                        
 28 Merone, Ali M              9 COND-MR              1:20.18    1:23.34        
                  38.99     1:23.34 (44.35)                                        
 29 Crystal, Lilly M          10 GAEL-MR              1:26.85    1:23.59        
                  39.14     1:23.59 (44.45)                                        
 30 Ruiz, Mahjazee            10 WAC-MR               1:24.18    1:24.28        
                  38.44     1:24.28 (45.84)                                        
 31 Anticev, Katherine         9 WAC-MR               1:22.50    1:24.56        
                  39.49     1:24.56 (45.07)                                        
 32 Goldstein, Charley A       9 Rivertown Rays-MR    1:20.19    1:24.58        
                  39.50     1:24.58 (45.08)                                        
 33 Fourie, Trinity C         10 COND-MR              1:22.02    1:24.63        
                  39.71     1:24.63 (44.92)                                        
 34 Risbud, Madeline          10 MALT-NJ              1:27.90    1:25.74        
                  41.78     1:25.74 (43.96)                                        
 35 Flottmann-Stehlin, Lily   10 WAC-MR               1:30.39    1:26.81        
                  40.64     1:26.81 (46.17)                                        
 36 Mack, Abby F               9 COND-MR              1:26.21    1:27.18        
                  41.36     1:27.18 (45.82)                                        
 37 Kim, Claire               10 MALT-NJ              1:20.93    1:28.20        
                  40.24     1:28.20 (47.96)                                        
 38 Sawicki, Jocelyn R         9 Morris County-NJ     1:27.41    1:29.11        
                  41.95     1:29.11 (47.16)                                        
 39 Feeley, Alexandra M        9 COND-MR              1:31.94    1:30.13        
                  41.58     1:30.13 (48.55)                                        
 40 Rivera, Annalia           10 WAC-MR               1:27.67    1:30.92        
                  44.05     1:30.92 (46.87)                                        
 41 Shashaty, Kelly            9 WAC-MR               1:24.53    1:31.19        
                  43.12     1:31.19 (48.07)                                        
 42 Barbosa, Jordan m         10 Team Rockland-MR     1:21.89    1:32.06        
                  42.79     1:32.06 (49.27)                                        
 43 Carolan, Ciara J          10 COND-MR              1:38.00    1:34.26        
                  44.28     1:34.26 (49.98)                                        
 44 Norris, Katherine C        9 GAEL-MR              1:34.28    1:34.46        
                  44.56     1:34.46 (49.90)                                        
 45 Bascon, Jaden R           10 COND-MR              1:37.47    1:34.95        
                  44.37     1:34.95 (50.58)                                        
 46 Miller, Allie M            8 Morris County-NJ     1:30.05    1:35.41        
 47 Dixon, Mati D              9 COND-MR              1:29.70    1:36.21        
                  45.39     1:36.21 (50.82)                                        
 48 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR    1:30.36    1:37.01        
                  45.72     1:37.01 (51.29)                                        
 49 Monfredo, Olivia *        10 COND-MR              1:29.03    1:37.64        
                  45.16     1:37.64 (52.48)                                        
 50 Wang, Melanie W            9 MALT-NJ              3:00.89    1:40.96        
                  44.09     1:40.96 (56.87)                                        
 51 Detres, Emily             10 PATS-MR              1:46.30    1:42.88        
                  47.26     1:42.88 (55.62)                                        
 52 Cuttler, Alexandra I      10 COND-MR              1:43.33    1:44.19        
                  46.38     1:44.19 (57.81)                                        
 53 Damore, Nicole A          10 COND-MR              1:53.00    1:45.75        
 54 Lee, Jasmine K             9 COND-MR              1:35.00    1:45.95        
 55 Miller, Sophie H          10 COND-MR              2:10.99    1:46.06        
                  49.39     1:46.06 (56.67)                                        
 56 Elkommos Youssef, Nadine  10 COND-MR              1:30.00    1:49.23        
                  48.21   1:49.23 (1:01.02)                                        
 57 Lotto, Gabby M             8 COND-MR              2:35.00    1:49.74        
                  49.32   1:49.74 (1:00.42)                                        
 58 Mosca, Katie J            10 COND-MR              1:57.87    1:52.15        
                  52.30     1:52.15 (59.85)                                        
 59 El-Rayess, Jannah S       10 COND-MR              1:45.00    1:52.20        
                  52.29     1:52.20 (59.91)                                        
 60 Asmerom, Leia              9 MALT-NJ              1:54.89    1:53.51        
 61 Wong, Claire               7 MALT-NJ              2:30.89    1:54.81        
                  53.54   1:54.81 (1:01.27)                                        
 62 Kurti, Dasara              8 MALT-NJ              1:48.89    1:58.14        
                  52.99   1:58.14 (1:05.15)                                        
 63 Carr, Arrington A          7 Rivertown Rays-MR    1:48.83    2:00.43        
                  53.80   2:00.43 (1:06.63)                                        
 64 Dave, Shona               10 UNMLT-NJ             2:00.89    2:02.64        
 65 McCoy, Jillian A           9 MALT-NJ              1:46.89    2:05.13        
                  58.80   2:05.13 (1:06.33)                                        
 66 Jindal, Maanya             7 MALT-NJ              3:30.89    2:24.62        
                1:09.06   2:24.62 (1:15.56)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ Zone Quals
              2:31.99  JO Junior Olympics
              2:49.59  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Emily                9 Morris County-NJ     2:19.09    2:18.46 ZQ     
                  31.70     1:06.99 (35.29)     1:44.05 (37.06)     2:18.46 (34.41)
  2 Palamaro, Daniella        10 Team Rockland-MR     2:27.03    2:27.26 ZQ     
                  33.18     1:10.85 (37.67)     1:49.46 (38.61)     2:27.26 (37.80)
  3 Rosenberg, Sky S          10 COND-MR              2:40.94    2:37.88 SILV   
                  35.61     1:16.10 (40.49)     1:57.41 (41.31)     2:37.88 (40.47)
  4 Zaets, Samantha            9 WAC-MR                    NT    2:38.64 SILV   
                  36.15     1:18.18 (42.03)     2:00.70 (42.52)     2:38.64 (37.94)
  5 Freeman, Cori S           10 COND-MR              2:46.60    2:38.70 SILV   
                  34.88     1:16.48 (41.60)     1:58.60 (42.12)     2:38.70 (40.10)
  6 Barran, Ashley            10 Team Rockland-MR     2:40.93    2:38.72 SILV   
                  35.73     1:17.07 (41.34)   2:38.72 (1:21.65)                    
  7 Lawson, Olivia C          10 COND-MR              2:48.07    2:43.47 SILV   
                  36.95     1:18.85 (41.90)     2:02.83 (43.98)     2:43.47 (40.64)
  8 Mustacciuolo, Ava          9 MALT-NJ              2:48.89    2:43.54 SILV   
                  37.39     1:20.50 (43.11)     2:04.43 (43.93)     2:43.54 (39.11)
  9 Kirsis, Nikoleta N        10 COND-MR              2:48.39    2:45.25 SILV   
                  36.59     1:18.44 (41.85)     2:02.84 (44.40)     2:45.25 (42.41)
 10 Prisco, Alexandra C       10 GAEL-MR              3:09.24    2:47.31 SILV   
                  37.71     1:20.13 (42.42)     2:05.36 (45.23)     2:47.31 (41.95)
 11 Park, Hannah *            10 COND-MR              2:53.58    2:48.99 SILV   
                  36.15     1:19.48 (43.33)     2:04.89 (45.41)     2:48.99 (44.10)
 12 Merone, Ali M              9 COND-MR              3:05.49    2:56.39        
                  38.76     1:24.75 (45.99)     2:11.06 (46.31)     2:56.39 (45.33)
 13 Fourie, Trinity C         10 COND-MR              3:01.34    2:59.77        
                  38.53     1:25.11 (46.58)     2:13.88 (48.77)     2:59.77 (45.89)
 14 Merone, Tricia A           9 COND-MR              3:04.46    2:59.99        
                  41.02     1:28.55 (47.53)     2:17.35 (48.80)     2:59.99 (42.64)
 15 Risbud, Madeline          10 MALT-NJ              3:01.89    3:08.29        
                  41.17     1:28.97 (47.80)     2:19.27 (50.30)     3:08.29 (49.02)
 16 Prisco, Katherine F       10 GAEL-MR              3:35.31    3:14.85        
                  42.53     1:32.30 (49.77)     2:23.83 (51.53)     3:14.85 (51.02)
 17 Perkins, Tristan H         9 MALT-NJ              3:31.89    3:25.87        
                  43.83     1:35.92 (52.09)     2:31.36 (55.44)     3:25.87 (54.51)
 18 Miller, Sophie H          10 COND-MR              4:30.00    3:39.13        
 19 El-Rayess, Jannah S       10 COND-MR              4:00.00    3:49.66        
 20 Piscitelli, Danielle m     9 COND-MR              4:12.41    3:57.63        
                  55.67   2:00.05 (1:04.38)   3:57.63 (1:57.58)                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ Zone Quals
                37.49  JO Junior Olympics
                42.89  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vandermel, Jackie A       10 COND-MR                35.68      34.97 ZQ     
  2 Anselmi, D'Arcy J         10 COND-MR                36.78      35.95 ZQ     
  3 Smith, Piper A            10 Marlins Bgnw-MR        35.52      35.96 ZQ     
  4 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR      38.07      36.64 JO     
  5 Zaets, Samantha            9 WAC-MR                 36.92      36.70 JO     
  6 Batelli, Brooke E          9 COND-MR                39.13      36.73 JO     
  7 Rosenfeld, Jill J          9 Morris County-NJ       37.36      36.95 JO     
  8 Freeman, Cori S           10 COND-MR                38.85      37.35 JO     
  9 Barran, Ashley            10 Team Rockland-MR       38.18      37.53 SILV   
 10 Devaney, Sinead M         10 COND-MR                40.64      37.71 SILV   
 11 Rice, Steph M             10 Morris County-NJ       39.69      38.62 SILV   
 12 Palamaro, Daniella        10 Team Rockland-MR       38.42      38.79 SILV   
 13 Rosenberg, Sky S          10 COND-MR                38.25      38.97 SILV   
 14 Carr, Emily M             10 COND-MR                42.44      39.02 SILV   
 15 Kahn, Sophia A             9 Marlins Bgnw-MR        41.08      39.33 SILV   
 16 Park, Hannah *            10 COND-MR                39.21      39.58 SILV   
 17 Malcolm-Joseph, Kayla E   10 COND-MR                43.67      39.89 SILV   
 18 Merone, Ali M              9 COND-MR                39.81      40.10 SILV   
 19 Schetlick, Ava C           9 GAEL-MR                40.03      40.14 SILV   
 20 Dougherty, Kate A         10 GAEL-MR                30.19      40.17 SILV   
 21 Szczepanski, Genna D      10 COND-MR                40.69      40.33 SILV   
 22 Zorgman, Sunell            9 Marlins Bgnw-MR        40.75      40.50 SILV   
 23 Lawson, Olivia C          10 COND-MR                39.06      40.52 SILV   
 24 Furniss, Corinne J         9 Marlins Bgnw-MR        40.57      40.55 SILV   
 25 Mustacciuolo, Ava          9 MALT-NJ                40.64      40.58 SILV   
 26 Xie, Yinlin               10 MALT-NJ                45.89      40.80 SILV   
 27 Fourie, Trinity C         10 COND-MR                43.23      40.84 SILV   
 28 Bruno, Ava L               9 GAEL-MR                42.88      40.94 SILV   
 29 Molinaro, Madi R          10 Morris County-NJ       41.99      41.64 SILV   
 30 Cole, Emily F              9 Marlins Bgnw-MR        42.27      41.71 SILV   
 31 Sonnenburg, Ella B        10 Marlins Bgnw-MR        41.99      41.78 SILV   
 32 Crystal, Lilly M          10 GAEL-MR                45.23      42.04 SILV   
 33 Williams, Laura A          9 Marlins Bgnw-MR        45.24      42.41 SILV   
 34 Gerosa, Nicole C           9 Marlins Bgnw-MR        42.23      42.59 SILV   
 35 Gennarelli, Gianna A      10 COND-MR                47.92      42.72 SILV   
 36 Vitti, Alexa A             9 Marlins Bgnw-MR        43.15      42.76 SILV   
 37 Dillane, Chloe J          10 Marlins Bgnw-MR        48.55      43.19        
 38 Carolan, Ciara J          10 COND-MR                48.89      43.98        
 39 Bascon, Jaden R           10 COND-MR                50.06      44.75        
 40 Mack, Abby F               9 COND-MR                46.63      45.16        
 41 Chen, Joyce W              9 Marlins Bgnw-MR        48.22      45.50        
 42 Novielli, Maddie           9 Team Rockland-MR       47.13      45.63        
 43 Porteus, Mckenzie J        9 Marlins Bgnw-MR        46.97      45.69        
 44 Feeley, Alexandra M        9 COND-MR                47.41      46.06        
 45 Kim, Claire               10 MALT-NJ                44.61      46.08        
 46 Magee, Campbell S          9 Marlins Bgnw-MR        45.74      46.48        
 47 Norris, Katherine C        9 GAEL-MR                47.83      46.55        
 48 Monfredo, Olivia *        10 COND-MR                47.26      46.67        
 49 Petricevic, Alyssa         9 WAC-MR                    NT      47.22        
 50 Dixon, Mati D              9 COND-MR                48.75      47.27        
 51 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      45.45      47.48        
 52 Kirkorian, Karen           6 MALT-NJ                48.89      47.54        
 53 Yecies, Zarina            10 MALT-NJ                52.38      47.68        
 54 Allegretti, Anna          10 WAC-MR                 46.39      48.29        
 55 Chung, TingTing           10 Marlins Bgnw-MR        56.92      48.40        
 56 Gennarelli, Maichina E     8 COND-MR                53.56      48.48        
 57 Lee, Jasmine K             9 COND-MR                48.00      48.51        
 58 Mosca, Katie J            10 COND-MR                57.49      50.43        
 59 Elkommos Youssef, Nadine  10 COND-MR                50.00      50.89        
 60 Kingsbury, Shira G         9 PATS-MR                49.51      51.22        
 61 Risbud, Madeline          10 MALT-NJ                50.51      52.34        
 62 Damore, Nicole A          10 COND-MR                55.47      52.54        
 63 Dougherty, Amy L           8 GAEL-MR                53.99      54.31        
 64 Benefield, Madison M       8 MALT-NJ              1:00.19      54.46        
 65 Wong, Taylor               7 MALT-NJ                58.33      54.48        
 66 O'Sullivan, Niamh I        8 MALT-NJ                49.89      55.54        
 67 Carr, Arrington A          7 Rivertown Rays-MR      52.81      56.76        
 68 Fortuna, Aoife C           9 PATS-MR                   NT      57.44        
 69 Kleinman, Lior            10 MALT-NJ              1:01.23      59.45        
 70 Piscitelli, Danielle m     9 COND-MR                55.00    1:01.45        
 71 Turner, Julia C            9 PATS-MR              1:10.25    1:06.15        
 72 Jindal, Maanya             7 MALT-NJ              2:00.89    1:14.23        
 -- Gigliotti, Kate           10 WAC-MR                 45.33         DQ        
      No touch at turn
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ Zone Quals
              1:20.99  JO Junior Olympics
              1:37.09  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Emily                9 Morris County-NJ     1:10.90    1:10.02 ZQ     
                  34.49     1:10.02 (35.53)                                        
  2 Vandermel, Jackie A       10 COND-MR              1:21.05    1:17.61 ZQ     
                  38.78     1:17.61 (38.83)                                        
  3 Zaets, Samantha            9 WAC-MR               1:21.33    1:19.04 JO     
                  38.38     1:19.04 (40.66)                                        
  4 Devaney, Sinead M         10 COND-MR              1:20.58    1:19.28 JO     
                  38.57     1:19.28 (40.71)                                        
  5 Batelli, Brooke E          9 COND-MR              1:23.63    1:19.93 JO     
                  39.31     1:19.93 (40.62)                                        
  6 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    1:20.99    1:20.99 JO     
                  39.66     1:20.99 (41.33)                                        
  7 Palamaro, Daniella        10 Team Rockland-MR     1:18.44    1:21.14 SILV   
                  40.46     1:21.14 (40.68)                                        
  8 Rosenfeld, Jill J          9 Morris County-NJ     1:23.16    1:21.35 SILV   
                  39.36     1:21.35 (41.99)                                        
  9 Rice, Steph M             10 Morris County-NJ     1:26.60    1:21.58 SILV   
                  39.96     1:21.58 (41.62)                                        
 10 Kirsis, Nikoleta N        10 COND-MR              1:20.82    1:22.07 SILV   
                  39.68     1:22.07 (42.39)                                        
 11 Freeman, Cori S           10 COND-MR              1:24.24    1:22.57 SILV   
                  39.76     1:22.57 (42.81)                                        
 12 Barran, Ashley            10 Team Rockland-MR     1:22.64    1:24.16 SILV   
                  39.88     1:24.16 (44.28)                                        
 13 Rosenberg, Sky S          10 COND-MR              1:24.04    1:25.35 SILV   
                  40.81     1:25.35 (44.54)                                        
 14 Park, Hannah *            10 COND-MR              1:25.20    1:25.38 SILV   
                  40.97     1:25.38 (44.41)                                        
 15 Lawson, Olivia C          10 COND-MR              1:24.63    1:25.95 SILV   
                  42.07     1:25.95 (43.88)                                        
 16 Schetlick, Ava C           9 GAEL-MR              1:30.66    1:26.80 SILV   
                  40.30     1:26.80 (46.50)                                        
 17 Mc Clafferty, Mia k        9 COND-MR              1:32.34    1:28.31 SILV   
                  42.26     1:28.31 (46.05)                                        
 18 Fourie, Trinity C         10 COND-MR              1:29.32    1:28.70 SILV   
                  43.21     1:28.70 (45.49)                                        
 19 Flottmann-Stehlin, Lily   10 WAC-MR               1:29.79    1:29.07 SILV   
                  41.90     1:29.07 (47.17)                                        
 20 Molinaro, Madi R          10 Morris County-NJ     1:31.12    1:29.84 SILV   
                  45.68     1:29.84 (44.16)                                        
 21 Carr, Emily M             10 COND-MR              1:30.88    1:29.97 SILV   
                  43.11     1:29.97 (46.86)                                        
 22 Dougherty, Kate A         10 GAEL-MR              1:32.19    1:30.73 SILV   
                  42.75     1:30.73 (47.98)                                        
 23 Webber, Cora R             8 Morris County-NJ     1:29.64    1:31.28 SILV   
                  44.33     1:31.28 (46.95)                                        
 24 Xie, Yinlin               10 MALT-NJ              1:41.89    1:31.33 SILV   
                  42.19     1:31.33 (49.14)                                        
 25 Gennarelli, Gianna A      10 COND-MR              1:34.63    1:31.44 SILV   
                  45.19     1:31.44 (46.25)                                        
 26 Callaway, Corbin E         9 GAEL-MR              1:32.21    1:31.64 SILV   
                  44.22     1:31.64 (47.42)                                        
 27 Bruno, Ava L               9 GAEL-MR              1:33.45    1:32.22 SILV   
                  44.85     1:32.22 (47.37)                                        
 28 Manning, Brooke           10 WAC-MR               1:58.31    1:32.64 SILV   
                  44.96     1:32.64 (47.68)                                        
 29 Carolan, Ciara J          10 COND-MR              1:42.56    1:32.66 SILV   
                  43.90     1:32.66 (48.76)                                        
 30 Crystal, Lilly M          10 GAEL-MR              1:39.26    1:33.07 SILV   
                  44.04     1:33.07 (49.03)                                        
 31 Pulkkinen, Charlotte I    10 GAEL-MR              1:47.82    1:33.18 SILV   
                1:33.13      1:33.18 (0.05)                                        
 31 Rivera, Annalia           10 WAC-MR               1:37.94    1:33.18 SILV   
                  46.24     1:33.18 (46.94)                                        
 33 Goldstein, Charley A       9 Rivertown Rays-MR    1:31.50    1:34.36 SILV   
                  44.38     1:34.36 (49.98)                                        
 34 Malcolm-Joseph, Kayla E   10 COND-MR              1:40.95    1:34.97 SILV   
                  47.59     1:34.97 (47.38)                                        
 35 Sawicki, Jocelyn R         9 Morris County-NJ     1:37.04    1:36.58 SILV   
                  47.40     1:36.58 (49.18)                                        
 36 Mack, Abby F               9 COND-MR              1:36.89    1:37.70        
                  46.58     1:37.70 (51.12)                                        
 37 Allegretti, Anna          10 WAC-MR               1:43.12    1:37.86        
                  48.33     1:37.86 (49.53)                                        
 38 Kim, Claire               10 MALT-NJ              1:43.46    1:37.96        
                  45.75     1:37.96 (52.21)                                        
 39 Feeley, Alexandra M        9 COND-MR              1:52.14    1:38.14        
                  46.49     1:38.14 (51.65)                                        
 40 Yang, Hannah A            10 COND-MR              1:48.16    1:38.63        
                  47.78     1:38.63 (50.85)                                        
 41 Bascon, Jaden R           10 COND-MR              1:39.21    1:40.11        
                  48.56     1:40.11 (51.55)                                        
 42 Novielli, Maddie           9 Team Rockland-MR     1:44.47    1:41.31        
                  49.37     1:41.31 (51.94)                                        
 43 Dixon, Mati D              9 COND-MR              1:45.30    1:43.47        
                1:43.44      1:43.47 (0.03)                                        
 44 Wang, Melanie W            9 MALT-NJ              3:00.89    1:43.88        
                  47.20     1:43.88 (56.68)                                        
 45 Lee, Jasmine K             9 COND-MR              1:45.00    1:44.19        
                  50.45     1:44.19 (53.74)                                        
 46 Barbosa, Jordan m         10 Team Rockland-MR          NT    1:44.53        
                  50.51     1:44.53 (54.02)                                        
 47 Monfredo, Olivia *        10 COND-MR              1:49.77    1:45.95        
                  51.49     1:45.95 (54.46)                                        
 48 Perkins, Tristan H         9 MALT-NJ              1:50.89    1:48.52        
                  51.71     1:48.52 (56.81)                                        
 49 Miller, Sophie H          10 COND-MR              2:25.00    1:49.31        
                  52.82     1:49.31 (56.49)                                        
 50 O'Neill, Jade R            8 COND-MR                   NT    1:51.53        
                  51.67     1:51.53 (59.86)                                        
 51 Mosca, Katie J            10 COND-MR              2:03.30    1:52.00        
                  52.80     1:52.00 (59.20)                                        
 52 Detres, Emily             10 PATS-MR                   NT    1:56.14        
                  54.48   1:56.14 (1:01.66)                                        
 53 Cuttler, Alexandra I      10 COND-MR              1:49.58    1:56.28        
 54 Carousso, Natalie M        7 Rivertown Rays-MR    1:55.70    1:57.09        
                  53.19   1:57.09 (1:03.90)                                        
 55 Damore, Nicole A          10 COND-MR              2:00.22    1:58.32        
                  57.23   1:58.32 (1:01.09)                                        
 56 Kurti, Deandra             7 MALT-NJ              2:01.89    2:02.78        
                  58.57   2:02.78 (1:04.21)                                        
 57 McCoy, Jillian A           9 MALT-NJ              1:57.89    2:06.53        
                1:00.04   2:06.53 (1:06.49)                                        
 58 Carr, Arrington A          7 Rivertown Rays-MR    2:15.00    2:08.15        
                  58.28   2:08.15 (1:09.87)                                        
 59 Dave, Shona               10 UNMLT-NJ             2:00.89    2:09.73        
                1:00.37   2:09.73 (1:09.36)                                        
 60 Wong, Claire               7 MALT-NJ              2:07.47    2:18.59        
                1:06.52   2:18.59 (1:12.07)                                        
 -- Dwyer, Krista A            8 COND-MR              1:42.34         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  53.87                                                            
 -- El-Rayess, Jannah S       10 COND-MR              1:55.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  53.00                                                            
 -- Asmerom, Leia              9 MALT-NJ              2:01.89         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  57.43                                                            
 -- Elkommos Youssef, Nadine  10 COND-MR              1:45.00         DQ        
      No touch at turn
 -- Mustacciuolo, Ava          9 MALT-NJ              1:30.42         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  42.46                                                            
 -- Norris, Katherine C        9 GAEL-MR              1:44.59         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                1:39.72                                                            
 -- Covino, Julia C            8 COND-MR                   NT         DQ        
      No touch at turn
                  57.78                                                            
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ Zone Quals
                42.99  JO Junior Olympics
                48.59  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webber, Molly M           10 Morris County-NJ       44.00      42.57 JO     
  2 Anselmi, D'Arcy J         10 COND-MR                44.92      43.04 SILV   
  3 Callaway, Corbin E         9 GAEL-MR                43.08      43.34 SILV   
  4 Batelli, Brooke E          9 COND-MR                44.51      43.87 SILV   
  4 Pulkkinen, Charlotte I    10 GAEL-MR                49.36      43.87 SILV   
  6 Shashaty, Kelly            9 WAC-MR                 43.62      44.32 SILV   
  7 Kirsis, Nikoleta N        10 COND-MR                45.58      44.41 SILV   
  8 Rice, Steph M             10 Morris County-NJ       44.00      44.50 SILV   
  9 Lawson, Olivia C          10 COND-MR                44.28      44.90 SILV   
 10 Manning, Brooke           10 WAC-MR                 45.55      45.10 SILV   
 11 Schetlick, Ava C           9 GAEL-MR                48.33      45.22 SILV   
 12 Devaney, Sinead M         10 COND-MR                44.65      45.53 SILV   
 13 Park, Hannah *            10 COND-MR                45.88      45.61 SILV   
 14 Arciniegas, Laura          8 COND-MR                47.97      46.61 SILV   
 15 Dougherty, Kate A         10 GAEL-MR                47.21      47.52 SILV   
 16 Gennarelli, Gianna A      10 COND-MR                46.11      48.05 SILV   
 17 Crystal, Lilly M          10 GAEL-MR                48.14      48.31 SILV   
 18 Naughton, Kiera H          8 COND-MR                52.54      48.46 SILV   
 19 Novielli, Maddie           9 Team Rockland-MR       48.44      49.60        
 20 Mc Clafferty, Mia k        9 COND-MR                48.01      50.16        
 21 Xie, Yinlin               10 MALT-NJ                47.89      50.41        
 22 Merone, Ali M              9 COND-MR                51.23      50.85        
 23 Bruno, Ava L               9 GAEL-MR                53.03      51.96        
 24 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR                51.48      52.06        
 25 Merone, Tricia A           9 COND-MR                53.62      52.17        
 26 Risbud, Madeline          10 MALT-NJ                49.89      52.38        
 27 Dougherty, Amy L           8 GAEL-MR                56.94      54.90        
 28 Allegretti, Anna          10 WAC-MR                 57.17      55.09        
 29 Barbosa, Jordan m         10 Team Rockland-MR       51.25      55.34        
 30 Gennarelli, Maichina E     8 COND-MR              1:03.38      55.51        
 31 O'Sullivan, Niamh I        8 MALT-NJ                53.89      56.29        
 32 Flottmann-Stehlin, Lily   10 WAC-MR               1:04.92      56.50        
 33 Perkins, Tristan H         9 MALT-NJ                56.86      57.26        
 34 Carr, Arrington A          7 Rivertown Rays-MR      56.60      57.31        
 35 Norris, Katherine C        9 GAEL-MR                55.05      57.51        
 36 Wang, Melanie W            9 MALT-NJ              1:00.89      58.65        
 37 Rivera, Annalia           10 WAC-MR               1:00.14    1:00.16        
 38 Monfredo, Olivia *        10 COND-MR                59.72    1:01.01        
 39 Dixon, Mati D              9 COND-MR                59.68    1:01.53        
 40 Turner, Julia C            9 PATS-MR                58.77    1:01.71        
 41 Carolan, Ciara J          10 COND-MR              1:20.00    1:02.00        
 42 El-Rayess, Jannah S       10 COND-MR              1:01.96    1:02.27        
 43 Wong, Claire               7 MALT-NJ              1:14.10    1:02.38        
 44 Asmerom, Leia              9 MALT-NJ                57.95    1:02.42        
 45 Mosca, Katie J            10 COND-MR              1:02.25    1:02.95        
 46 Damore, Nicole A          10 COND-MR              1:03.20    1:04.34        
 47 Gogliormella, Ava R        8 COND-MR              1:45.00    1:04.51        
 48 Kurti, Dasara              8 MALT-NJ                58.89    1:05.27        
 49 Feeley, Alexandra M        9 COND-MR              1:03.00    1:06.15        
 50 Hynes, Kate                8 MALT-NJ              1:06.89    1:06.70        
 51 Caputo, Fiona              8 WAC-MR               1:19.52    1:09.16        
 52 Cruz, Mikayla H            8 COND-MR              1:08.73    1:09.78        
 53 McCoy, Jillian A           9 MALT-NJ                54.89    1:11.97        
 54 Miller, Sophie H          10 COND-MR              1:20.00    1:14.49        
 55 Jindal, Maanya             7 MALT-NJ              1:50.89    1:23.52        
 56 Cuttler, Stefania O        8 COND-MR              1:20.00    1:38.45        
 57 Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR              1:30.00    1:42.92        
 58 Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR              1:35.00    1:43.51        
 -- Lee, Jasmine K             9 COND-MR              1:05.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Malocha, Jessica           8 MALT-NJ                57.89         DQ        
      One hand touch
 -- Elkommos Youssef, Nadine  10 COND-MR              1:02.00         DQ        
      One hand touch
 -- Adams, Sofia E             7 COND-MR              1:30.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Traynor, Ania K            8 COND-MR              1:00.00         DQ        
 -- Dave, Shona               10 UNMLT-NJ             1:20.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Patil, Richa P             7 COND-MR              1:45.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Dwyer, Kayla M             6 COND-MR              1:15.00         DQ        
      One hand touch
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ Zone Quals
              1:32.99  JO Junior Olympics
              1:48.39  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Emily                9 Morris County-NJ     1:24.05    1:21.91 ZQ     
                  39.66     1:21.91 (42.25)                                        
  2 Nadecki, Grace K          10 Marlins Bgnw-MR      1:24.85    1:25.95 ZQ     
                  40.97     1:25.95 (44.98)                                        
  3 Webber, Molly M           10 Morris County-NJ     1:40.19    1:32.72 JO     
                  44.77     1:32.72 (47.95)                                        
  4 Batelli, Brooke E          9 COND-MR              1:36.31    1:34.85 SILV   
                  45.35     1:34.85 (49.50)                                        
  5 Pulkkinen, Charlotte I    10 GAEL-MR              1:35.52    1:34.87 SILV   
                  44.86     1:34.87 (50.01)                                        
  6 Kirsis, Nikoleta N        10 COND-MR              1:37.09    1:35.31 SILV   
                  45.45     1:35.31 (49.86)                                        
  7 Callaway, Corbin E         9 GAEL-MR              1:35.17    1:36.59 SILV   
                  45.18     1:36.59 (51.41)                                        
  8 Shashaty, Kelly            9 WAC-MR               1:35.66    1:37.58 SILV   
                  46.17     1:37.58 (51.41)                                        
  9 Lawson, Olivia C          10 COND-MR              1:36.09    1:38.30 SILV   
                  46.12     1:38.30 (52.18)                                        
 10 Ketron, Sara J            10 Marlins Bgnw-MR      1:41.26    1:38.42 SILV   
                  47.32     1:38.42 (51.10)                                        
 11 Smith, Piper A            10 Marlins Bgnw-MR      1:41.52    1:38.62 SILV   
                  47.97     1:38.62 (50.65)                                        
 12 Gennarelli, Gianna A      10 COND-MR              1:50.00    1:39.51 SILV   
                  48.89     1:39.51 (50.62)                                        
 13 Sonnenburg, Ella B        10 Marlins Bgnw-MR      1:46.17    1:39.79 SILV   
                  47.25     1:39.79 (52.54)                                        
 14 Devaney, Sinead M         10 COND-MR              1:37.81    1:39.97 SILV   
                  47.40     1:39.97 (52.57)                                        
 15 Gigliotti, Kate           10 WAC-MR                    NT    1:41.22 SILV   
                  47.77     1:41.22 (53.45)                                        
 16 Yoo, Katie C              10 MALT-NJ              1:48.89    1:41.37 SILV   
                  49.40     1:41.37 (51.97)                                        
 17 Dougherty, Kate A         10 GAEL-MR              1:37.46    1:42.09 SILV   
                  50.18     1:42.09 (51.91)                                        
 18 Pondok, Katie I           10 Marlins Bgnw-MR      1:39.45    1:42.64 SILV   
                  48.99     1:42.64 (53.65)                                        
 19 Novielli, Maddie           9 Team Rockland-MR     2:04.22    1:45.13 SILV   
                  51.74     1:45.13 (53.39)                                        
 20 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR              1:49.08    1:45.31 SILV   
                  50.51     1:45.31 (54.80)                                        
 21 Vitti, Alexa A             9 Marlins Bgnw-MR      1:48.18    1:45.53 SILV   
 22 Naughton, Kiera H          8 COND-MR              2:00.00    1:45.58 SILV   
                  50.61     1:45.58 (54.97)                                        
 23 Andrews, Olivia A         10 Marlins Bgnw-MR      1:40.53    1:45.63 SILV   
                  49.89     1:45.63 (55.74)                                        
 24 Chung, TingTing           10 Marlins Bgnw-MR      1:52.00    1:47.57 SILV   
                  51.81     1:47.57 (55.76)                                        
 25 Merone, Ali M              9 COND-MR              1:49.41    1:49.12        
                  52.08     1:49.12 (57.04)                                        
 26 Merone, Tricia A           9 COND-MR              1:54.18    1:49.53        
                  53.77     1:49.53 (55.76)                                        
 27 Gerosa, Nicole C           9 Marlins Bgnw-MR      1:40.98    1:49.75        
                  53.71     1:49.75 (56.04)                                        
 28 Williams, Laura A          9 Marlins Bgnw-MR      2:03.14    1:50.13        
                  53.33     1:50.13 (56.80)                                        
 29 Magee, Campbell S          9 Marlins Bgnw-MR      1:47.99    1:54.46        
                  55.03     1:54.46 (59.43)                                        
 30 Yang, Aimee R              9 Marlins Bgnw-MR      1:51.62    1:54.73        
                  53.33   1:54.73 (1:01.40)                                        
 31 Chen, Joyce W              9 Marlins Bgnw-MR      1:51.28    1:57.14        
                  56.66   1:57.14 (1:00.48)                                        
 32 Kingsbury, Shira G         9 PATS-MR              1:57.62    1:57.85        
 33 Carr, Arrington A          7 Rivertown Rays-MR    2:14.34    2:00.12        
 34 Turner, Julia C            9 PATS-MR                   NT    2:13.22        
                1:02.02   2:13.22 (1:11.20)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ Zone Quals
                35.99  JO Junior Olympics
                43.89  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barran, Ashley            10 Team Rockland-MR       35.50      35.92 JO     
  2 Ketron, Sara J            10 Marlins Bgnw-MR        37.05      36.63 SILV   
  3 Rosenfeld, Jill J          9 Morris County-NJ       37.99      36.95 SILV   
  4 Rosenberg, Sky S          10 COND-MR                38.34      37.07 SILV   
  5 Manning, Brooke           10 WAC-MR                 38.80      37.10 SILV   
  6 Palamaro, Daniella        10 Team Rockland-MR       39.58      37.58 SILV   
  7 Park, Hannah *            10 COND-MR                37.79      37.62 SILV   
  8 Freeman, Cori S           10 COND-MR                38.21      37.68 SILV   
  9 Kahn, Sophia A             9 Marlins Bgnw-MR        37.11      38.80 SILV   
 10 Carr, Emily M             10 COND-MR                43.70      39.14 SILV   
 11 Zorgman, Sunell            9 Marlins Bgnw-MR        37.99      39.18 SILV   
 12 Furniss, Corinne J         9 Marlins Bgnw-MR        40.87      39.20 SILV   
 13 Slive, Ellie R             9 Marlins Bgnw-MR        39.46      40.47 SILV   
 14 Schetlick, Ava C           9 GAEL-MR                41.70      40.57 SILV   
 15 Molinaro, Madi R          10 Morris County-NJ       41.81      40.82 SILV   
 16 Szczepanski, Genna D      10 COND-MR                41.01      41.38 SILV   
 17 Crystal, Lilly M          10 GAEL-MR                44.15      42.57 SILV   
 18 Mc Clafferty, Mia k        9 COND-MR                45.00      43.22 SILV   
 19 Vitti, Alexa A             9 Marlins Bgnw-MR        41.26      44.05        
 20 Goldstein, Charley A       9 Rivertown Rays-MR      42.79      44.44        
 21 Mack, Abby F               9 COND-MR                42.37      44.76        
 22 Anticev, Katherine         9 WAC-MR                 57.18      44.85        
 23 Dougherty, Kate A         10 GAEL-MR                52.15      45.89        
 24 Bruno, Ava L               9 GAEL-MR                48.96      46.84        
 25 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      51.46      46.89        
 26 Bascon, Jaden R           10 COND-MR                52.48      47.17        
 27 Malcolm-Joseph, Kayla E   10 COND-MR                52.99      47.43        
 28 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR                50.03      47.87        
 29 Barbosa, Jordan m         10 Team Rockland-MR          NT      48.86        
 30 Callaway, Corbin E         9 GAEL-MR                47.58      49.00        
 31 Laub, Lindsay             10 WAC-MR                 50.56      49.60        
 32 Cole, Emily F              9 Marlins Bgnw-MR        47.53      51.27        
 33 Porteus, Mckenzie J        9 Marlins Bgnw-MR        44.53      51.70        
 34 Feeley, Alexandra M        9 COND-MR                58.40      52.05        
 35 Dillane, Chloe J          10 Marlins Bgnw-MR      1:02.51      52.55        
 36 Carolan, Ciara J          10 COND-MR                55.00      53.36        
 37 Monfredo, Olivia *        10 COND-MR                58.91      57.81        
 38 Elkommos Youssef, Nadine  10 COND-MR                57.00      59.24        
 39 Damore, Nicole A          10 COND-MR              1:19.11    1:02.86        
 40 Traynor, Clare J          10 COND-MR              1:00.00    1:06.89        
 41 Piscitelli, Danielle m     9 COND-MR              1:05.00    1:06.94        
 -- Kleinman, Lior            10 MALT-NJ              1:08.46         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ Zone Quals
              1:25.99  JO Junior Olympics
              1:37.99  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Emily                9 Morris County-NJ     1:14.27    1:12.76 ZQ     
                  34.39     1:12.76 (38.37)                                        
  2 Webber, Molly M           10 Morris County-NJ     1:17.85    1:17.47 ZQ     
                  35.11     1:17.47 (42.36)                                        
  3 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    1:17.42    1:19.22 ZQ     
                  36.02     1:19.22 (43.20)                                        
  4 Freeman, Cori S           10 COND-MR              1:26.70    1:23.62 JO     
                  37.91     1:23.62 (45.71)                                        
  5 Palamaro, Daniella        10 Team Rockland-MR     1:25.36    1:26.14 SILV   
                  40.29     1:26.14 (45.85)                                        
  6 Barran, Ashley            10 Team Rockland-MR     1:23.41    1:26.77 SILV   
                  39.48     1:26.77 (47.29)                                        
  7 Rosenfeld, Jill J          9 Morris County-NJ     1:33.74    1:27.20 SILV   
                  39.57     1:27.20 (47.63)                                        
  8 Zaets, Samantha            9 WAC-MR               1:32.88    1:28.72 SILV   
                  41.44     1:28.72 (47.28)                                        
  9 Park, Hannah *            10 COND-MR              1:29.36    1:29.87 SILV   
                  38.66     1:29.87 (51.21)                                        
 10 Molinaro, Madi R          10 Morris County-NJ     1:39.05    1:35.84 SILV   
                  45.02     1:35.84 (50.82)                                        
 11 Yang, Hannah A            10 COND-MR              2:10.00    1:37.04 SILV   
                  45.64     1:37.04 (51.40)                                        
 12 Anticev, Katherine         9 WAC-MR               1:43.92    1:42.13        
                  48.75     1:42.13 (53.38)                                        
 13 Gennarelli, Gianna A      10 COND-MR              2:00.00    1:42.26        
                  46.99     1:42.26 (55.27)                                        
 14 Ruiz, Mahjazee            10 WAC-MR                    NT    1:42.52        
 15 Fourie, Trinity C         10 COND-MR              1:42.90    1:43.93        
                  47.58     1:43.93 (56.35)                                        
 16 Mack, Abby F               9 COND-MR              1:55.00    1:44.21        
                  45.82     1:44.21 (58.39)                                        
 17 Sawicki, Jocelyn R         9 Morris County-NJ     1:44.52    1:45.54        
                  48.55     1:45.54 (56.99)                                        
 18 Bascon, Jaden R           10 COND-MR              2:05.00    1:47.00        
                  49.56     1:47.00 (57.44)                                        
 19 Goldstein, Charley A       9 Rivertown Rays-MR    1:47.47    1:48.08        
 20 Merone, Ali M              9 COND-MR              1:47.13    1:48.09        
                  49.81     1:48.09 (58.28)                                        
 21 Novielli, Maddie           9 Team Rockland-MR     1:48.86    1:51.80        
                  52.56     1:51.80 (59.24)                                        
 22 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR                   NT    1:57.31        
                  52.98   1:57.31 (1:04.33)                                        
 23 Cuttler, Alexandra I      10 COND-MR              2:07.65    2:02.26        
 24 Malcolm-Joseph, Kayla E   10 COND-MR              2:08.03    2:02.75        
                  57.02   2:02.75 (1:05.73)                                        
 25 Merone, Tricia A           9 COND-MR              2:03.17    2:21.33        
                1:05.71   2:21.33 (1:15.62)                                        
 -- Carr, Emily M             10 COND-MR              1:44.30         DQ        
      Arms underwater recovery
                  44.33                                                            
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ Zone Quals
              1:20.99  JO Junior Olympics
              1:28.59  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Emily                9 Morris County-NJ     1:10.83    1:10.79 ZQ     
                  32.98     1:10.79 (37.81)                                        
  2 Webber, Molly M           10 Morris County-NJ     1:16.77    1:15.27 ZQ     
                  33.18     1:15.27 (42.09)                                        
  3 Vandermel, Jackie A       10 COND-MR              1:18.65    1:15.77 ZQ     
                  35.39     1:15.77 (40.38)                                        
  4 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    1:20.18    1:18.35 JO     
                  36.01     1:18.35 (42.34)                                        
  5 Anselmi, D'Arcy J         10 COND-MR              1:18.55    1:19.03 JO     
                  34.98     1:19.03 (44.05)                                        
  6 Nadecki, Grace K          10 Marlins Bgnw-MR      1:22.59    1:20.34 JO     
                  37.36     1:20.34 (42.98)                                        
  7 Zaets, Samantha            9 WAC-MR               1:21.28    1:22.36 SILV   
                  37.52     1:22.36 (44.84)                                        
  8 Smith, Piper A            10 Marlins Bgnw-MR      1:28.25    1:23.08 SILV   
  9 Ketron, Sara J            10 Marlins Bgnw-MR      1:33.71    1:24.47 SILV   
 10 Kirsis, Nikoleta N        10 COND-MR              1:28.35    1:24.87 SILV   
 11 Freeman, Cori S           10 COND-MR              1:27.41    1:25.10 SILV   
 12 Rice, Steph M             10 Morris County-NJ     1:26.12    1:25.26 SILV   
 13 Batelli, Brooke E          9 COND-MR              1:31.07    1:25.28 SILV   
 14 Park, Hannah *            10 COND-MR              1:27.17    1:25.33 SILV   
 15 Zorgman, Sunell            9 Marlins Bgnw-MR      1:25.84    1:26.57 SILV   
                  40.36     1:26.57 (46.21)                                        
 16 Slive, Ellie R             9 Marlins Bgnw-MR      1:32.08    1:27.99 SILV   
 17 Furniss, Corinne J         9 Marlins Bgnw-MR      1:30.77    1:28.28 SILV   
 18 Lawson, Olivia C          10 COND-MR              1:28.24    1:28.50 SILV   
 19 Arciniegas, Laura          8 COND-MR              1:30.61    1:28.68        
 20 Sonnenburg, Ella B        10 Marlins Bgnw-MR      1:30.25    1:28.85        
 21 Mustacciuolo, Ava          9 MALT-NJ              1:33.99    1:29.33        
 22 Mc Clafferty, Mia k        9 COND-MR              1:28.00    1:30.89        
 23 Manning, Brooke           10 WAC-MR               1:40.93    1:31.21        
 24 Fourie, Trinity C         10 COND-MR              1:34.61    1:31.30        
 25 Pondok, Katie I           10 Marlins Bgnw-MR      1:33.50    1:31.95        
 26 Andrews, Olivia A         10 Marlins Bgnw-MR      1:29.20    1:31.96        
 27 Anticev, Katherine         9 WAC-MR               1:34.58    1:32.47        
 28 Kahn, Sophia A             9 Marlins Bgnw-MR      1:35.55    1:32.48        
 29 Goldstein, Charley A       9 Rivertown Rays-MR    1:29.22    1:33.09        
 30 Gerosa, Nicole C           9 Marlins Bgnw-MR      1:36.37    1:33.28        
 31 Shashaty, Kelly            9 WAC-MR               1:31.30    1:34.67        
 32 Merone, Ali M              9 COND-MR              1:33.53    1:34.73        
 33 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR              1:37.80    1:37.09        
 34 Yoo, Katie C              10 MALT-NJ              1:40.02    1:37.22        
 35 Chen, Joyce W              9 Marlins Bgnw-MR      1:44.58    1:37.27        
 36 Merone, Tricia A           9 COND-MR              1:43.11    1:37.78        
 37 Cole, Emily F              9 Marlins Bgnw-MR      1:37.75    1:41.15        
 38 Williams, Laura A          9 Marlins Bgnw-MR      1:41.69    1:41.51        
 39 Laub, Lindsay             10 WAC-MR               1:42.08    1:43.06        
 40 Porteus, Mckenzie J        9 Marlins Bgnw-MR      1:41.99    1:43.44        
 41 Barbosa, Jordan m         10 Team Rockland-MR          NT    1:43.71        
 42 Norris, Katherine C        9 GAEL-MR              1:50.69    1:46.21        
 43 Yang, Aimee R              9 Marlins Bgnw-MR      2:04.33    1:47.07        
 44 Chung, TingTing           10 Marlins Bgnw-MR      1:53.98    1:47.32        
 45 McGourty, Molly F          7 COND-MR              1:47.69    1:49.78        
 46 Magee, Campbell S          9 Marlins Bgnw-MR      1:41.24    1:49.89        
 47 Zucker, Petra             10 MALT-NJ              1:48.89    1:52.38        
 48 Wong, Taylor               7 MALT-NJ              2:12.89    1:55.57        
 49 Mosca, Katie J            10 COND-MR              2:03.07    1:57.80        
 50 Traynor, Clare J          10 COND-MR              2:00.00    2:08.50        
 -- Lee, Jasmine K             9 COND-MR              1:55.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 -- Cruz, Mikayla H            8 COND-MR              2:10.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  ZQ Zone Quals
              2:51.99  JO Junior Olympics
              3:13.99  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vandermel, Jackie A       10 COND-MR              2:49.65    2:45.08 ZQ     
                  35.54     1:18.23 (42.69)     2:09.10 (50.87)     2:45.08 (35.98)
  2 Palamaro, Daniella        10 Team Rockland-MR     2:41.97    2:45.78 ZQ     
                  39.89     1:24.96 (45.07)     2:09.64 (44.68)     2:45.78 (36.14)
  3 Rosenberg, Sky S          10 COND-MR              3:03.84    3:00.93 SILV   
                  40.07     1:25.85 (45.78)     2:23.27 (57.42)     3:00.93 (37.66)
  4 Kirsis, Nikoleta N        10 COND-MR              3:03.05    3:02.22 SILV   
                  44.49     1:29.14 (44.65)     2:21.33 (52.19)     3:02.22 (40.89)
  5 Lawson, Olivia C          10 COND-MR              2:59.59    3:02.23 SILV   
                  42.05     1:27.71 (45.66)     2:19.78 (52.07)     3:02.23 (42.45)
  6 Mustacciuolo, Ava          9 MALT-NJ              3:20.03    3:05.40 SILV   
                  43.63     1:28.60 (44.97)     2:26.27 (57.67)     3:05.40 (39.13)
  7 Anticev, Katherine         9 WAC-MR               3:21.41    3:21.99        
                  50.45     1:41.54 (51.09)     2:37.07 (55.53)     3:21.99 (44.92)
  8 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR    3:48.94    3:40.24        
                  54.68     1:47.09 (52.41)   2:51.20 (1:04.11)     3:40.24 (49.04)
  9 Pearsall, Eloise M         9 PATS-MR              3:25.00    3:43.59        
                  55.07     1:49.41 (54.34)   2:56.52 (1:07.11)     3:43.59 (47.07)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ Zone Quals
                28.49  JO Junior Olympics
                30.99  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ponnaiya, Claire I        12 Rivertown Rays-MR      27.84      28.00 JO     
  2 Miller, Grace E           12 Morris County-NJ       27.92      28.08 JO     
  3 Vandermel, Katherine E    12 COND-MR                28.54      28.42 JO     
  4 Dwyer, Grace V            11 COND-MR                28.71      28.51 SILV   
  5 Gualtiere, Isabella K     12 Rivertown Rays-MR      29.35      28.78 SILV   
  6 Eforo, Danielle           11 GAEL-MR                29.05      28.79 SILV   
  7 Dankner, Sam r            12 Team Rockland-MR       29.41      28.89 SILV   
  8 Hayes, Alana S            12 PATS-MR                29.39      29.02 SILV   
  9 Ramirez, Nicole           11 Rivertown Rays-MR      29.19      29.12 SILV   
 10 Moane, Courtney           12 WAC-MR                 29.29      29.17 SILV   
 11 Clemente, Emily A         12 COND-MR                28.79      29.19 SILV   
 12 Petricevic, Madison       12 WAC-MR                 30.28      29.33 SILV   
 13 Sanchez, Melanie B        11 COND-MR                29.27      29.38 SILV   
 14 Negast, Taylor N          11 COND-MR                28.77      29.53 SILV   
 15 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR      30.70      29.77 SILV   
 16 O'Connor, Sarah J         12 GAEL-MR                29.80      30.07 SILV   
 17 Scoppetta, Carolyn R      12 Rivertown Rays-MR      29.73      30.18 SILV   
 18 Manning, Tara             12 WAC-MR                 31.80      30.20 SILV   
 19 Devaney, Lily K           12 COND-MR                30.26      30.32 SILV   
 20 Chung, Katherine J        11 COND-MR                30.37      30.33 SILV   
 21 Ramundo, Meghan E         12 COND-MR                29.39      30.37 SILV   
 22 Uspenskaya, Sasha *       12 COND-MR                30.17      30.47 SILV   
 23 James, Jessica M          11 Rivertown Rays-MR      30.81      30.62 SILV   
 24 Kim, Phoebe               11 MALT-NJ                30.43      30.76 SILV   
 25 Piasecki, Olivia          11 PATS-MR                31.30      30.92 SILV   
 26 Leroy, Helena             11 GAEL-MR                31.71      30.98 SILV   
 27 Arturi, Arianna N         12 Morris County-NJ       30.73      31.03        
 28 Palamaro, Isabella A      12 Team Rockland-MR       32.38      31.30        
 29 Hunt, Emma                12 WAC-MR                 36.16      31.55        
 30 Gullo, Olivia             12 WAC-MR                 33.84      31.88        
 31 Quan, Eden                12 MALT-NJ                30.89      32.42        
 32 O'Hare, Lilly F           11 GAEL-MR                32.78      32.60        
 33 Rabasco, Sara E           11 Rivertown Rays-MR      33.27      32.80        
 34 Pittignano, Kate M        12 COND-MR                32.10      32.94        
 35 Fourie, Danae *           12 COND-MR                32.62      33.01        
 36 Runolfsson, Johanna a     12 COND-MR                34.16      33.09        
 37 Chin, Samantha            11 MALT-NJ                33.81      33.38        
 38 Bean, Erin R              11 COND-MR                35.16      33.44        
 39 Thakur, Kerishma *        12 COND-MR                33.69      33.45        
 40 Mourikis, Julia *         12 COND-MR                34.50      33.82        
 41 Kuduk, Norah              11 Rivertown Rays-MR      33.00      34.06        
 42 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR      33.07      34.55        
 43 Chin, Olivia              11 MALT-NJ                35.60      34.75        
 44 Caputo, Julia             11 WAC-MR                 39.89      34.90        
 45 Austin, Jessica R         11 Rivertown Rays-MR      36.60      35.04        
 46 Sparacino, Ella K         11 Morris County-NJ       35.91      35.11        
 47 Murphy, Courtney          11 Team Rockland-MR       35.57      35.12        
 48 Olivier, Anais I          12 COND-MR                33.73      35.25        
 49 Soto, Tricia              12 Team Rockland-MR       34.70      35.54        
 50 Mchugh, Madison           12 WAC-MR                 34.98      35.61        
 51 Sweeney, Olivia           12 WAC-MR                 34.57      35.62        
 52 Iavicoli, Rachel M        11 PATS-MR                38.95      35.71        
 53 Malocha, Jennifer         12 MALT-NJ                39.89      35.87        
 54 Farbman, Rachel           12 MALT-NJ                34.50      35.97        
 55 Loos, Emma K              11 COND-MR                35.10      36.02        
 56 Webb, Phebe K             11 PATS-MR                40.09      36.18        
 57 Ortega, Meghan            11 WAC-MR                 38.19      36.41        
 58 Carr, Sarah A             12 COND-MR                37.45      36.43        
 59 LaRosa, Ava               11 MALT-NJ                36.50      36.71        
 60 Abrams, Anna M            11 PATS-MR                35.74      36.72        
 61 Zaky, Kanzy               12 WAC-MR                 32.70      37.11        
 62 Lima, Bella R             12 Team Rockland-MR       37.87      37.47        
 63 Libertelli, Sophia M      11 Morris County-NJ       37.21      37.53        
 64 Wooster, Katie B          11 Morris County-NJ       37.43      37.75        
 65 Loor- Steinberg, Thalia   12 MALT-NJ                42.18      37.92        
 66 Shpak, Olivia G           12 Rivertown Rays-MR      39.78      38.24        
 67 Prakash, Ashika           11 Team Rockland-MR       36.72      38.35        
 68 Mufson, Julianna          11 MALT-NJ                39.89      38.57        
 69 Berard, Elizabeth M       11 COND-MR                40.34      39.06        
 70 Vonderhorst, Dylan P      11 COND-MR                44.44      39.50        
 71 Akker, Nina *             12 COND-MR                40.00      39.76        
 72 Verardi, Riley A          11 Team Rockland-MR       41.19      40.41        
 73 Blum, Sarah               11 MALT-NJ                41.89      40.69        
 74 Colon, Gabrielle I        11 Team Rockland-MR       38.66      40.71        
 75 Jamil, Alia               11 MALT-NJ                44.21      41.14        
 76 Bailey, Caitlin G         11 UNMLT-NJ               41.89      41.34        
 77 Gottschall, Sydney        11 Rivertown Rays-MR      45.99      46.48        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ Zone Quals
              1:01.19  JO Junior Olympics
              1:08.39  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR        53.76      55.12 ZQ     
                  26.50       55.12 (28.62)                                        
  2 Rocco, Emily A            12 Marlins Bgnw-MR        57.95      57.93 ZQ     
                  27.92       57.93 (30.01)                                        
  3 Doller, Miranda T         11 Morris County-NJ       58.62      58.18 ZQ     
                  28.09       58.18 (30.09)                                        
  4 Puentes, Emily            12 WAC-MR               1:00.42      59.02 ZQ     
                  28.49       59.02 (30.53)                                        
  5 Taps, Dani E              11 Marlins Bgnw-MR        59.44      59.10 ZQ     
                  28.59       59.10 (30.51)                                        
  6 Miller, Grace E           12 Morris County-NJ       59.26      59.28 ZQ     
                  29.03       59.28 (30.25)                                        
  7 Nyquist, Hailey E         11 WAC-MR               1:00.95      59.95 ZQ     
                  28.91       59.95 (31.04)                                        
  8 Zhou, Katherine *         12 COND-MR              1:00.61    1:00.75 JO     
                  29.07     1:00.75 (31.68)                                        
  9 Dwyer, Grace V            11 COND-MR              1:03.45    1:00.98 JO     
                  29.00     1:00.98 (31.98)                                        
 10 Gualtiere, Isabella K     12 Rivertown Rays-MR    1:03.02    1:01.23 SILV   
                  29.56     1:01.23 (31.67)                                        
 11 Franks, Ava L             12 Marlins Bgnw-MR        59.20    1:01.29 SILV   
                  29.57     1:01.29 (31.72)                                        
 12 Webber, Annie F           12 Morris County-NJ       59.69    1:01.57 SILV   
                  29.17     1:01.57 (32.40)                                        
 13 Moane, Courtney           12 WAC-MR               1:04.80    1:02.19 SILV   
                  29.90     1:02.19 (32.29)                                        
 14 Ramirez, Nicole           11 Rivertown Rays-MR    1:04.10    1:02.37 SILV   
                  30.02     1:02.37 (32.35)                                        
 15 Posner, Kathryn G         12 Marlins Bgnw-MR        58.97    1:02.58 SILV   
                  29.27     1:02.58 (33.31)                                        
 16 Sanchez, Melanie B        11 COND-MR              1:03.31    1:03.08 SILV   
                  30.47     1:03.08 (32.61)                                        
 17 Hayes, Alana S            12 PATS-MR              1:03.58    1:03.38 SILV   
                  30.53     1:03.38 (32.85)                                        
 18 Dankner, Sam r            12 Team Rockland-MR     1:03.40    1:03.79 SILV   
                  30.73     1:03.79 (33.06)                                        
 19 Wohl, Kate A              12 Marlins Bgnw-MR      1:04.67    1:04.08 SILV   
                  30.38     1:04.08 (33.70)                                        
 20 Devaney, Lily K           12 COND-MR              1:05.91    1:04.31 SILV   
                  30.91     1:04.31 (33.40)                                        
 21 Eforo, Danielle           11 GAEL-MR              1:05.90    1:04.41 SILV   
                  30.47     1:04.41 (33.94)                                        
 22 Scoppetta, Carolyn R      12 Rivertown Rays-MR    1:07.06    1:05.05 SILV   
                  31.76     1:05.05 (33.29)                                        
 23 Furniss, Ella B           12 Marlins Bgnw-MR      1:07.34    1:05.30 SILV   
                  31.42     1:05.30 (33.88)                                        
 24 O'Connor, Sarah J         12 GAEL-MR              1:05.16    1:05.31 SILV   
                  31.49     1:05.31 (33.82)                                        
 25 Kamal, Sarah M            12 Marlins Bgnw-MR      1:06.69    1:05.71 SILV   
                  31.92     1:05.71 (33.79)                                        
 26 Paez, Isabella S          11 Marlins Bgnw-MR      1:06.23    1:05.80 SILV   
                  31.18     1:05.80 (34.62)                                        
 27 Chung, Katherine J        11 COND-MR              1:06.88    1:05.85 SILV   
                  31.34     1:05.85 (34.51)                                        
 28 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    1:05.75    1:06.04 SILV   
                  31.73     1:06.04 (34.31)                                        
 29 Chiulli, Bella M          11 COND-MR              1:11.00    1:07.73 SILV   
                  33.45     1:07.73 (34.28)                                        
 29 Desiderio, Sarah P        11 Marlins Bgnw-MR      1:04.96    1:07.73 SILV   
                  32.50     1:07.73 (35.23)                                        
 31 Piasecki, Olivia          11 PATS-MR              1:08.04    1:07.97 SILV   
                  32.40     1:07.97 (35.57)                                        
 32 Arturi, Arianna N         12 Morris County-NJ     1:08.38    1:08.18 SILV   
                  32.08     1:08.18 (36.10)                                        
 33 Palamaro, Isabella A      12 Team Rockland-MR     1:09.92    1:08.23 SILV   
                  32.44     1:08.23 (35.79)                                        
 34 Lee, Syon                 11 MALT-NJ              1:08.98    1:08.40        
                  32.51     1:08.40 (35.89)                                        
 35 James, Jessica M          11 Rivertown Rays-MR    1:07.25    1:08.54        
                  32.70     1:08.54 (35.84)                                        
 36 Afif, Sarah               11 WAC-MR               1:11.17    1:08.59        
                  32.74     1:08.59 (35.85)                                        
 37 Manning, Tara             12 WAC-MR               1:14.83    1:08.81        
                  32.29     1:08.81 (36.52)                                        
 38 Camillo, Paige A          11 COND-MR              1:08.00    1:08.89        
                  33.40     1:08.89 (35.49)                                        
 39 Negron, Lorielle L        12 COND-MR              1:09.40    1:09.11        
                  31.75     1:09.11 (37.36)                                        
 40 Leroy, Helena             11 GAEL-MR              1:13.59    1:09.50        
                  33.51     1:09.50 (35.99)                                        
 41 Wu, Katherine A           12 COND-MR              1:11.03    1:09.74        
                  32.63     1:09.74 (37.11)                                        
 42 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              1:05.69    1:09.76        
                  33.52     1:09.76 (36.24)                                        
 43 Kim, Phoebe               11 MALT-NJ              1:06.55    1:10.31        
                  32.56     1:10.31 (37.75)                                        
 44 Koepke, Brynn H           11 Morris County-NJ     1:15.88    1:10.43        
                  33.72     1:10.43 (36.71)                                        
 45 Gullo, Olivia             12 WAC-MR               1:13.56    1:10.82        
                  34.16     1:10.82 (36.66)                                        
 46 Callaghan, Kaitlin        12 WAC-MR               1:10.64    1:11.77        
                  35.05     1:11.77 (36.72)                                        
 47 Chin, Samantha            11 MALT-NJ              1:12.87    1:12.64        
                  34.35     1:12.64 (38.29)                                        
 48 Kuduk, Norah              11 Rivertown Rays-MR    1:13.02    1:12.82        
                  34.13     1:12.82 (38.69)                                        
 49 Infantino, Ava *          11 COND-MR              1:12.00    1:12.89        
                  34.77     1:12.89 (38.12)                                        
 50 Galpotthawela, Mythri L   12 Marlins Bgnw-MR      1:06.97    1:13.26        
                  34.15     1:13.26 (39.11)                                        
 51 Rabasco, Sara E           11 Rivertown Rays-MR    1:14.49    1:13.38        
                  35.12     1:13.38 (38.26)                                        
 52 Magee, Reed E             11 Marlins Bgnw-MR      1:12.55    1:14.18        
                  35.47     1:14.18 (38.71)                                        
 53 Fourie, Danae *           12 COND-MR              1:15.58    1:14.55        
                  34.38     1:14.55 (40.17)                                        
 54 Bean, Erin R              11 COND-MR              1:16.36    1:15.01        
                  36.01     1:15.01 (39.00)                                        
 55 Olivier, Anais I          12 COND-MR              1:13.97    1:15.02        
                  35.44     1:15.02 (39.58)                                        
 56 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    1:17.43    1:15.26        
                  36.31     1:15.26 (38.95)                                        
 57 Quezada, Vanessa A        11 PATS-MR              1:13.07    1:15.40        
                  35.66     1:15.40 (39.74)                                        
 58 Ruffino, Catherine        12 Team Rockland-MR     1:16.46    1:16.11        
                  36.40     1:16.11 (39.71)                                        
 59 Mourikis, Julia *         12 COND-MR              1:15.19    1:16.57        
                  36.07     1:16.57 (40.50)                                        
 60 Soto, Tricia              12 Team Rockland-MR     1:18.48    1:16.74        
                  37.24     1:16.74 (39.50)                                        
 61 Farbman, Rachel           12 MALT-NJ              1:15.99    1:16.92        
                  36.60     1:16.92 (40.32)                                        
 62 Shimek, Kaitlin N         12 MALT-NJ              1:14.78    1:16.94        
                  35.15     1:16.94 (41.79)                                        
 63 Evans, Amelia J           12 Rivertown Rays-MR    1:20.25    1:18.21        
                  39.43     1:18.21 (38.78)                                        
 64 Smith, Lexi K             11 Marlins Bgnw-MR      1:19.30    1:19.67        
                  37.45     1:19.67 (42.22)                                        
 65 Tatar, Sophie E           12 COND-MR              1:23.02    1:20.27        
                  37.92     1:20.27 (42.35)                                        
 66 Cabusay, Christine F      12 WAC-MR               1:14.70    1:20.34        
                  38.48     1:20.34 (41.86)                                        
 67 Abrams, Anna M            11 PATS-MR              1:22.75    1:20.45        
                  38.54     1:20.45 (41.91)                                        
 68 Murphy, Courtney          11 Team Rockland-MR     1:19.19    1:20.53        
                  38.26     1:20.53 (42.27)                                        
 69 LaRosa, Ava               11 MALT-NJ              1:25.36    1:20.62        
                  38.89     1:20.62 (41.73)                                        
 70 Novielli, Caitlin A       12 Team Rockland-MR     1:20.27    1:21.34        
                  39.34     1:21.34 (42.00)                                        
 71 Sparacino, Ella K         11 Morris County-NJ     1:22.05    1:21.65        
                  38.47     1:21.65 (43.18)                                        
 72 O'Hare, Lilly F           11 GAEL-MR              1:19.76    1:22.14        
                  38.60     1:22.14 (43.54)                                        
 73 Carr, Sarah A             12 COND-MR              1:29.41    1:23.38        
                  39.31     1:23.38 (44.07)                                        
 74 Lima, Bella R             12 Team Rockland-MR     1:24.26    1:23.61        
                  40.50     1:23.61 (43.11)                                        
 75 Ortega, Meghan            11 WAC-MR               1:23.00    1:23.64        
                  40.37     1:23.64 (43.27)                                        
 76 Malocha, Jennifer         12 MALT-NJ              1:29.89    1:23.70        
                  36.24     1:23.70 (47.46)                                        
 77 Libertelli, Sophia M      11 Morris County-NJ     1:26.57    1:24.18        
                  39.77     1:24.18 (44.41)                                        
 78 Broderick, Celia          11 GAEL-MR              1:19.33    1:24.84        
                  39.06     1:24.84 (45.78)                                        
 79 Loor- Steinberg, Thalia   12 MALT-NJ              1:43.28    1:26.61        
                  41.70     1:26.61 (44.91)                                        
 80 Berard, Elizabeth M       11 COND-MR              1:30.72    1:27.07        
                  41.91     1:27.07 (45.16)                                        
 81 Vonderhorst, Dylan P      11 COND-MR              1:37.72    1:27.67        
                  42.74     1:27.67 (44.93)                                        
 82 Shpak, Olivia G           12 Rivertown Rays-MR    1:24.51    1:27.72        
                  41.16     1:27.72 (46.56)                                        
 83 Espino, Justine D         11 COND-MR              1:47.24    1:28.20        
                  42.32     1:28.20 (45.88)                                        
 84 Prakash, Ashika           11 Team Rockland-MR     1:30.07    1:28.97        
                  40.70     1:28.97 (48.27)                                        
 85 Jamil, Alia               11 MALT-NJ              1:33.16    1:29.05        
                  43.40     1:29.05 (45.65)                                        
 86 Verardi, Riley A          11 Team Rockland-MR     1:31.91    1:29.07        
                  42.78     1:29.07 (46.29)                                        
 86 Akker, Nina *             12 COND-MR              1:30.00    1:29.07        
                  41.49     1:29.07 (47.58)                                        
 88 Colon, Gabrielle I        11 Team Rockland-MR     1:29.95    1:29.44        
                  42.42     1:29.44 (47.02)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ Zone Quals
              2:12.99  JO Junior Olympics
              2:25.89  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ponnaiya, Claire I        12 Rivertown Rays-MR    2:07.16    2:06.05 ZQ     
  2 Fountain, Isabella I      12 COND-MR              2:09.17    2:06.29 ZQ     
  3 Rocco, Emily A            12 Marlins Bgnw-MR      2:10.20    2:09.99 ZQ     
  4 Gualtiere, Isabella K     12 Rivertown Rays-MR    2:20.68    2:13.79 SILV   
  5 Organista, Kristina B     12 COND-MR              2:12.04    2:15.20 SILV   
  6 Nyquist, Hailey E         11 WAC-MR               2:19.09    2:16.64 SILV   
  7 Arciniegas, Francesca     11 COND-MR              2:22.98    2:17.27 SILV   
  8 Ramirez, Nicole           11 Rivertown Rays-MR    2:17.77    2:17.85 SILV   
  9 Wohl, Kate A              12 Marlins Bgnw-MR      2:19.19    2:19.10 SILV   
 10 Moane, Courtney           12 WAC-MR               2:29.87    2:21.56 SILV   
 11 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    2:22.05    2:25.07 SILV   
 12 Ramundo, Meghan E         12 COND-MR              2:21.47    2:26.46        
 13 Furniss, Ella B           12 Marlins Bgnw-MR      2:26.71    2:26.73        
 14 Eforo, Danielle           11 GAEL-MR              2:30.02    2:27.13        
 15 James, Jessica M          11 Rivertown Rays-MR    2:28.08    2:27.50        
 16 Palamaro, Isabella A      12 Team Rockland-MR     2:32.81    2:28.29        
                  33.50     1:11.32 (37.82)     1:49.44 (38.12)     2:28.29 (38.85)
 17 Uspenskaya, Sasha *       12 COND-MR              2:34.89    2:30.92        
                  33.89     1:13.71 (39.82)     1:53.41 (39.70)     2:30.92 (37.51)
 18 Desiderio, Sarah P        11 Marlins Bgnw-MR      2:22.34    2:35.06        
 19 Lee, Syon                 11 MALT-NJ              2:37.37    2:35.16        
                  35.72     1:15.28 (39.56)     1:57.10 (41.82)     2:35.16 (38.06)
 20 Negron, Lorielle L        12 COND-MR                   NT    2:37.24        
                  34.85     1:14.58 (39.73)     1:56.05 (41.47)     2:37.24 (41.19)
 21 Farbman, Rachel           12 MALT-NJ              2:39.02    2:42.15        
                  37.42     1:18.83 (41.41)     2:02.81 (43.98)     2:42.15 (39.34)
 22 Ascolese, Jenna R         12 Morris County-NJ     2:31.07    2:42.30        
                  36.26     1:18.63 (42.37)     2:02.38 (43.75)     2:42.30 (39.92)
 23 Fourie, Danae *           12 COND-MR              2:51.18    2:43.26        
                  34.53     1:17.33 (42.80)     2:01.24 (43.91)     2:43.26 (42.02)
 24 Olivier, Anais I          12 COND-MR              2:39.85    2:43.44        
                  36.35     1:17.97 (41.62)     2:01.52 (43.55)     2:43.44 (41.92)
 25 Magee, Reed E             11 Marlins Bgnw-MR      2:45.25    2:43.85        
                  36.61     1:20.45 (43.84)     2:04.67 (44.22)     2:43.85 (39.18)
 26 Galpotthawela, Mythri L   12 Marlins Bgnw-MR      2:35.20    2:43.94        
                  36.75     1:18.17 (41.42)     2:00.69 (42.52)     2:43.94 (43.25)
 27 Thakur, Kerishma *        12 COND-MR              2:54.10    2:51.78        
                  39.83     1:23.70 (43.87)     2:09.78 (46.08)     2:51.78 (42.00)
 28 Runolfsson, Johanna a     12 COND-MR              2:35.00    2:53.74        
                  38.44     1:22.90 (44.46)     2:09.06 (46.16)     2:53.74 (44.68)
 29 LaRosa, Ava               11 MALT-NJ              3:08.03    2:58.41        
                  38.57     1:23.28 (44.71)     2:10.81 (47.53)     2:58.41 (47.60)
 30 Jamil, Alia               11 MALT-NJ              3:24.61    3:17.40        
                  42.97     1:33.15 (50.18)     2:25.63 (52.48)     3:17.40 (51.77)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.29  ZQ Zone Quals
                32.49  JO Junior Olympics
                37.99  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Samantha N           11 Marlins Bgnw-MR        31.25      31.73 ZQ     
  2 Clemente, Emily A         12 COND-MR                33.16      32.09 ZQ     
  3 Negast, Taylor N          11 COND-MR                32.57      32.27 ZQ     
  4 Kim, Phoebe               11 MALT-NJ                34.65      32.58 SILV   
  5 Puentes, Emily            12 WAC-MR                 32.09      32.88 SILV   
  6 Petricevic, Madison       12 WAC-MR                 33.76      33.10 SILV   
  7 Dwyer, Grace V            11 COND-MR                33.77      33.16 SILV   
  8 Uspenskaya, Sasha *       12 COND-MR                33.57      33.20 SILV   
  9 Posner, Kathryn G         12 Marlins Bgnw-MR        33.94      33.77 SILV   
  9 Ramundo, Meghan E         12 COND-MR                33.14      33.77 SILV   
 11 O'Connor, Sarah J         12 GAEL-MR                33.78      33.96 SILV   
 12 Showers, Sophie M         12 GAEL-MR                34.22      34.22 SILV   
 13 Piasecki, Olivia          11 PATS-MR                35.29      34.36 SILV   
 14 Devaney, Lily K           12 COND-MR                35.91      34.57 SILV   
 15 Leroy, Helena             11 GAEL-MR                38.08      34.93 SILV   
 16 Tavlarakis, Christina D   12 Marlins Bgnw-MR        32.83      34.97 SILV   
 17 Negron, Lorielle L        12 COND-MR                48.43      35.00 SILV   
 18 Scoppetta, Carolyn R      12 Rivertown Rays-MR      35.42      35.16 SILV   
 19 Eforo, Danielle           11 GAEL-MR                35.21      35.36 SILV   
 20 Pawliczak, Lily S         11 Marlins Bgnw-MR        38.72      35.37 SILV   
 21 Arturi, Arianna N         12 Morris County-NJ       37.01      35.76 SILV   
 22 Wang, Amanda R            11 Morris County-NJ       35.06      35.80 SILV   
 23 Kazibwe, Marie N          12 Marlins Bgnw-MR        35.24      35.88 SILV   
 24 Afif, Sarah               11 WAC-MR                 36.18      36.08 SILV   
 25 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR                36.23      36.51 SILV   
 26 Hunt, Emma                12 WAC-MR                 42.79      36.69 SILV   
 27 Camillo, Paige A          11 COND-MR                39.94      36.85 SILV   
 28 Gazzara, Kaitlyn M        11 COND-MR                38.40      36.91 SILV   
 29 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR      37.90      36.94 SILV   
 30 Callaghan, Kaitlin        12 WAC-MR                 36.94      36.98 SILV   
 31 Austin, Jessica R         11 Rivertown Rays-MR      38.05      37.37 SILV   
 32 Finkelberg, Sydney H      11 Rivertown Rays-MR      36.61      37.55 SILV   
 33 Curry, Ava E              11 Morris County-NJ       37.28      37.79 SILV   
 34 Galpotthawela, Mythri L   12 Marlins Bgnw-MR        36.20      37.98 SILV   
 35 Olivier, Anais I          12 COND-MR                37.19      38.07        
 36 Gullo, Olivia             12 WAC-MR                 42.41      38.08        
 37 Quezada, Vanessa A        11 PATS-MR                39.25      38.09        
 38 Koepke, Brynn H           11 Morris County-NJ       42.56      38.63        
 39 Kuduk, Norah              11 Rivertown Rays-MR      36.73      39.29        
 40 Caputo, Julia             11 WAC-MR                 43.32      39.68        
 41 Rabasco, Sara E           11 Rivertown Rays-MR      38.33      39.70        
 42 Paruvangada, Ananya K     11 Marlins Bgnw-MR        40.95      40.33        
 43 Soto, Tricia              12 Team Rockland-MR       40.26      40.54        
 44 Prakash, Ashika           11 Team Rockland-MR       42.78      40.88        
 45 Mchugh, Madison           12 WAC-MR                 43.21      40.91        
 46 Sparacino, Ella K         11 Morris County-NJ       42.98      41.49        
 47 Murphy, Courtney          11 Team Rockland-MR       43.65      42.14        
 48 Evans, Amelia J           12 Rivertown Rays-MR      40.51      42.47        
 49 Chin, Olivia              11 MALT-NJ                43.69      42.76        
 50 Libertelli, Sophia M      11 Morris County-NJ       46.19      42.80        
 51 Lima, Bella R             12 Team Rockland-MR       44.94      43.02        
 52 LaRosa, Ava               11 MALT-NJ                45.86      43.07        
 53 Carr, Sarah A             12 COND-MR                45.70      43.27        
 54 Cabusay, Christine F      12 WAC-MR                 42.58      44.65        
 55 Novielli, Caitlin A       12 Team Rockland-MR       44.93      44.66        
 56 Shpak, Olivia G           12 Rivertown Rays-MR      47.57      44.70        
 57 Ortega, Meghan            11 WAC-MR                 46.35      44.84        
 58 Akker, Nina *             12 COND-MR                45.00      45.63        
 59 Loor- Steinberg, Thalia   12 MALT-NJ                45.89      51.56        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.19  ZQ Zone Quals
              1:09.69  JO Junior Olympics
              1:21.99  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ponnaiya, Claire I        12 Rivertown Rays-MR    1:11.09    1:08.50 ZQ     
                  32.76     1:08.50 (35.74)                                        
  2 Nyquist, Hailey E         11 WAC-MR               1:08.05    1:08.71 ZQ     
                  33.92     1:08.71 (34.79)                                        
  3 Clemente, Emily A         12 COND-MR              1:10.67    1:09.30 JO     
                  33.97     1:09.30 (35.33)                                        
  4 Fountain, Isabella I      12 COND-MR              1:06.84    1:09.46 JO     
                  34.05     1:09.46 (35.41)                                        
  5 Webber, Annie F           12 Morris County-NJ     1:11.67    1:10.25 SILV   
                  33.92     1:10.25 (36.33)                                        
  6 Negast, Taylor N          11 COND-MR              1:10.26    1:10.41 SILV   
                  34.36     1:10.41 (36.05)                                        
  7 Arciniegas, Francesca     11 COND-MR              1:10.64    1:10.63 SILV   
                  34.21     1:10.63 (36.42)                                        
  8 Puentes, Emily            12 WAC-MR               1:10.84    1:11.48 SILV   
                  34.34     1:11.48 (37.14)                                        
  9 Ramirez, Nicole           11 Rivertown Rays-MR    1:15.13    1:12.38 SILV   
                  35.95     1:12.38 (36.43)                                        
 10 Piasecki, Olivia          11 PATS-MR              1:15.98    1:13.09 SILV   
                  35.69     1:13.09 (37.40)                                        
 11 Uspenskaya, Sasha *       12 COND-MR              1:12.81    1:13.22 SILV   
                  36.04     1:13.22 (37.18)                                        
 12 Kim, Phoebe               11 MALT-NJ              1:11.54    1:13.55 SILV   
                  34.10     1:13.55 (39.45)                                        
 12 Vandermel, Katherine E    12 COND-MR              1:14.17    1:13.55 SILV   
                  35.83     1:13.55 (37.72)                                        
 14 Ramundo, Meghan E         12 COND-MR              1:12.86    1:13.81 SILV   
 15 James, Jessica M          11 Rivertown Rays-MR    1:16.74    1:14.29 SILV   
                  36.50     1:14.29 (37.79)                                        
 16 O'Connor, Sarah J         12 GAEL-MR              1:15.61    1:15.31 SILV   
 17 Dankner, Sam r            12 Team Rockland-MR     1:16.42    1:15.44 SILV   
                  36.57     1:15.44 (38.87)                                        
 18 Scoppetta, Carolyn R      12 Rivertown Rays-MR    1:15.52    1:15.56 SILV   
                  37.03     1:15.56 (38.53)                                        
 19 Devaney, Lily K           12 COND-MR              1:16.04    1:16.24 SILV   
                  37.00     1:16.24 (39.24)                                        
 20 Leroy, Helena             11 GAEL-MR              1:19.61    1:17.92 SILV   
 21 Eforo, Danielle           11 GAEL-MR              1:17.48    1:18.03 SILV   
                  37.42     1:18.03 (40.61)                                        
 22 Pittignano, Kate M        12 COND-MR              1:19.70    1:18.37 SILV   
                  38.40     1:18.37 (39.97)                                        
 23 Fourie, Danae *           12 COND-MR              1:25.05    1:19.07 SILV   
                  38.28     1:19.07 (40.79)                                        
 24 Camillo, Paige A          11 COND-MR              1:20.85    1:19.11 SILV   
                  38.50     1:19.11 (40.61)                                        
 25 Arturi, Arianna N         12 Morris County-NJ     1:21.49    1:20.20 SILV   
                  39.49     1:20.20 (40.71)                                        
 26 Afif, Sarah               11 WAC-MR               1:20.24    1:20.44 SILV   
                  38.68     1:20.44 (41.76)                                        
 27 Finkelberg, Sydney H      11 Rivertown Rays-MR    1:22.09    1:21.45 SILV   
                  37.07     1:21.45 (44.38)                                        
 28 Olivier, Anais I          12 COND-MR              1:22.85    1:22.20        
                  39.34     1:22.20 (42.86)                                        
 29 Rabasco, Sara E           11 Rivertown Rays-MR    1:24.55    1:22.22        
                  40.29     1:22.22 (41.93)                                        
 30 Mourikis, Julia *         12 COND-MR              1:24.68    1:22.44        
                  39.43     1:22.44 (43.01)                                        
 31 Curry, Ava E              11 Morris County-NJ     1:20.02    1:22.63        
                  39.78     1:22.63 (42.85)                                        
 32 Kuduk, Norah              11 Rivertown Rays-MR    1:22.30    1:23.73        
                  40.48     1:23.73 (43.25)                                        
 33 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    1:21.06    1:23.83        
                  41.57     1:23.83 (42.26)                                        
 34 Chin, Samantha            11 MALT-NJ              1:25.85    1:24.48        
                  41.64     1:24.48 (42.84)                                        
 35 Crystal, Ella             12 GAEL-MR              1:23.49    1:24.50        
                  40.19     1:24.50 (44.31)                                        
 36 Gullo, Olivia             12 WAC-MR               1:34.14    1:24.72        
                  40.38     1:24.72 (44.34)                                        
 37 Soto, Tricia              12 Team Rockland-MR     1:28.09    1:24.75        
                  41.39     1:24.75 (43.36)                                        
 38 Sweeney, Olivia           12 WAC-MR               1:27.56    1:25.41        
                  40.46     1:25.41 (44.95)                                        
 39 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              1:20.26    1:25.42        
                  41.41     1:25.42 (44.01)                                        
 40 Caputo, Julia             11 WAC-MR               1:29.67    1:25.53        
                  40.30     1:25.53 (45.23)                                        
 41 Zaky, Kanzy               12 WAC-MR               1:30.93    1:27.09        
                  42.58     1:27.09 (44.51)                                        
 42 Runolfsson, Johanna a     12 COND-MR              1:31.97    1:29.72        
                  41.88     1:29.72 (47.84)                                        
 43 Webb, Phebe K             11 PATS-MR                   NT    1:30.23        
                  43.56     1:30.23 (46.67)                                        
 44 Mchugh, Madison           12 WAC-MR               1:33.20    1:30.29        
                  42.36     1:30.29 (47.93)                                        
 45 Sparacino, Ella K         11 Morris County-NJ     1:35.05    1:30.73        
                  43.27     1:30.73 (47.46)                                        
 46 Prakash, Ashika           11 Team Rockland-MR     1:39.48    1:30.88        
                  42.55     1:30.88 (48.33)                                        
 47 Loos, Emma K              11 COND-MR              1:33.35    1:31.23        
                  43.08     1:31.23 (48.15)                                        
 48 Murphy, Courtney          11 Team Rockland-MR     1:33.78    1:31.97        
                  45.27     1:31.97 (46.70)                                        
 49 Farbman, Rachel           12 MALT-NJ              1:31.04    1:32.09        
                  44.90     1:32.09 (47.19)                                        
 50 Carr, Sarah A             12 COND-MR              1:43.12    1:32.46        
                  43.75     1:32.46 (48.71)                                        
 51 Ruffino, Catherine        12 Team Rockland-MR     1:28.67    1:32.55        
                  45.86     1:32.55 (46.69)                                        
 52 O'Hare, Lilly F           11 GAEL-MR              1:31.80    1:32.82        
                  45.49     1:32.82 (47.33)                                        
 53 Wooster, Katie B          11 Morris County-NJ     1:33.42    1:33.03        
                  45.76     1:33.03 (47.27)                                        
 54 Castagnetti, Emily        11 WAC-MR               1:37.33    1:33.34        
                  45.54     1:33.34 (47.80)                                        
 55 Berard, Elizabeth M       11 COND-MR              1:40.66    1:34.30        
                  45.94     1:34.30 (48.36)                                        
 56 Thakur, Kerishma *        12 COND-MR              1:33.82    1:35.33        
                  47.29     1:35.33 (48.04)                                        
 57 Healy, Kayla A            11 COND-MR                   NT    1:36.60        
                  45.84     1:36.60 (50.76)                                        
 58 Lima, Bella R             12 Team Rockland-MR     1:38.68    1:37.52        
 59 Verardi, Riley A          11 Team Rockland-MR     1:40.55    1:37.57        
 60 Libertelli, Sophia M      11 Morris County-NJ     1:39.43    1:38.24        
                  48.78     1:38.24 (49.46)                                        
 61 Shpak, Olivia G           12 Rivertown Rays-MR    1:36.96    1:38.69        
                  47.89     1:38.69 (50.80)                                        
 62 LaRosa, Ava               11 MALT-NJ              1:28.89    1:39.25        
                  49.04     1:39.25 (50.21)                                        
 63 Bailey, Caitlin G         11 UNMLT-NJ             2:15.11    1:39.43        
                  47.52     1:39.43 (51.91)                                        
 64 Ortega, Meghan            11 WAC-MR               1:30.50    1:40.47        
 65 Jamil, Alia               11 MALT-NJ              1:54.28    1:48.13        
                  51.44     1:48.13 (56.69)                                        
 -- Gottschall, Sydney        11 Rivertown Rays-MR    1:59.88         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  59.34                                                            
 -- Akker, Nina *             12 COND-MR              1:35.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  50.99                                                            
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ Zone Quals
                37.19  JO Junior Olympics
                42.79  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ponnaiya, Claire I        12 Rivertown Rays-MR      35.88      35.15 ZQ     
  2 Manning, Tara             12 WAC-MR                 40.06      37.18 JO     
  3 Doller, Miranda T         11 Morris County-NJ       38.42      37.44 SILV   
  4 Petricevic, Madison       12 WAC-MR                 40.07      38.18 SILV   
  5 Organista, Kristina B     12 COND-MR                40.59      38.24 SILV   
  6 Miller, Grace E           12 Morris County-NJ       41.06      38.45 SILV   
  7 Ramirez, Nicole           11 Rivertown Rays-MR      38.56      38.71 SILV   
  8 Dwyer, Grace V            11 COND-MR                39.02      38.87 SILV   
  9 Zhou, Katherine *         12 COND-MR                38.43      38.97 SILV   
 10 Chung, Katherine J        11 COND-MR                40.18      39.48 SILV   
 11 Grizzetti, Cami L         11 Morris County-NJ       39.72      39.72 SILV   
 12 Negron, Lorielle L        12 COND-MR                39.10      40.02 SILV   
 13 Hunt, Emma                12 WAC-MR                 43.62      40.06 SILV   
 14 Adorable, Kylie A         12 COND-MR                39.13      40.14 SILV   
 15 Rabasco, Sara E           11 Rivertown Rays-MR      40.49      40.69 SILV   
 15 Devaney, Lily K           12 COND-MR                41.51      40.69 SILV   
 17 Crystal, Ella             12 GAEL-MR                39.81      40.78 SILV   
 18 Hayes, Alana S            12 PATS-MR                40.69      41.72 SILV   
 18 Loos, Emma K              11 COND-MR                44.27      41.72 SILV   
 20 Bean, Erin R              11 COND-MR                42.17      42.33 SILV   
 20 Zaky, Kanzy               12 WAC-MR                 43.36      42.33 SILV   
 22 Camillo, Paige A          11 COND-MR                45.22      42.44 SILV   
 23 Piasecki, Olivia          11 PATS-MR                43.21      42.49 SILV   
 24 Fourie, Danae *           12 COND-MR                43.20      42.76 SILV   
 25 Gullo, Olivia             12 WAC-MR                 45.55      43.12        
 26 Palamaro, Isabella A      12 Team Rockland-MR       44.41      44.13        
 27 Kuduk, Norah              11 Rivertown Rays-MR      44.00      44.25        
 28 Ruffino, Catherine        12 Team Rockland-MR       42.38      44.34        
 29 Finkelberg, Sydney H      11 Rivertown Rays-MR      44.99      44.67        
 30 O'Hare, Lilly F           11 GAEL-MR                48.08      44.70        
 31 Malocha, Jennifer         12 MALT-NJ                47.89      44.74        
 32 Leroy, Helena             11 GAEL-MR                45.79      44.79        
 33 Berard, Elizabeth M       11 COND-MR                48.33      44.95        
 34 Olivier, Anais I          12 COND-MR                45.47      45.16        
 35 Akker, Nina *             12 COND-MR              1:00.00      45.88        
 36 Vonderhorst, Dylan P      11 COND-MR                48.36      45.91        
 37 Caputo, Julia             11 WAC-MR                 53.81      47.28        
 38 Chin, Olivia              11 MALT-NJ                46.61      47.38        
 39 Iavicoli, Rachel M        11 PATS-MR                52.47      47.73        
 40 Carr, Sarah A             12 COND-MR                49.01      47.93        
 41 Healy, Kayla A            11 COND-MR                   NT      47.98        
 42 Prakash, Ashika           11 Team Rockland-MR       48.97      48.54        
 43 Murphy, Courtney          11 Team Rockland-MR       48.46      48.59        
 44 Sparacino, Ella K         11 Morris County-NJ       48.37      49.70        
 45 Webb, Phebe K             11 PATS-MR                53.02      50.41        
 46 Verardi, Riley A          11 Team Rockland-MR       49.66      51.43        
 47 Sweeney, Olivia           12 WAC-MR                 55.07      51.44        
 48 Soto, Tricia              12 Team Rockland-MR       50.06      51.46        
 49 Mchugh, Madison           12 WAC-MR                 51.40      51.76        
 50 Jamil, Alia               11 MALT-NJ                59.89      51.87        
 51 Lima, Bella R             12 Team Rockland-MR       52.19      51.99        
 52 Mufson, Julianna          11 MALT-NJ                49.89      52.08        
 53 Gottschall, Sydney        11 Rivertown Rays-MR      51.69      54.75        
 54 Blum, Sarah               11 MALT-NJ                56.89      55.61        
 -- Shpak, Olivia G           12 Rivertown Rays-MR      59.78         DQ        
      Scissors kick
 -- Runolfsson, Johanna a     12 COND-MR                45.06         DQ        
      False start
 -- Bailey, Caitlin G         11 UNMLT-NJ             1:17.37         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ Zone Quals
              1:19.19  JO Junior Olympics
              1:31.59  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franks, Ava L             12 Marlins Bgnw-MR      1:14.58    1:14.17 ZQ     
  2 Ponnaiya, Claire I        12 Rivertown Rays-MR    1:18.30    1:14.79 ZQ     
  3 Kamal, Sarah M            12 Marlins Bgnw-MR      1:16.94    1:19.37 SILV   
  4 Webber, Annie F           12 Morris County-NJ     1:19.91    1:20.22 SILV   
  5 Taps, Dani E              11 Marlins Bgnw-MR      1:21.17    1:20.79 SILV   
  6 Ramirez, Nicole           11 Rivertown Rays-MR    1:21.88    1:21.37 SILV   
  7 Doller, Miranda T         11 Morris County-NJ     1:23.67    1:21.45 SILV   
  8 Zhou, Katherine *         12 COND-MR              1:22.26    1:21.99 SILV   
  9 Vandermel, Katherine E    12 COND-MR              1:21.91    1:23.60 SILV   
 10 Dankner, Sam r            12 Team Rockland-MR     1:23.32    1:24.01 SILV   
 11 Miller, Grace E           12 Morris County-NJ     1:29.53    1:24.46 SILV   
 12 Manning, Tara             12 WAC-MR               1:31.46    1:24.88 SILV   
 13 Wang, Amanda R            11 Morris County-NJ     1:28.00    1:25.57 SILV   
 14 Showers, Sophie M         12 GAEL-MR                   NT    1:25.58 SILV   
                  40.27     1:25.58 (45.31)                                        
 15 Sanchez, Melanie B        11 COND-MR              1:25.60    1:26.05 SILV   
 15 Chung, Katherine J        11 COND-MR              1:25.79    1:26.05 SILV   
 17 Furniss, Ella B           12 Marlins Bgnw-MR      1:25.77    1:26.10 SILV   
 18 Kazibwe, Marie N          12 Marlins Bgnw-MR      1:30.14    1:27.24 SILV   
 19 Adorable, Kylie A         12 COND-MR              1:23.39    1:28.23 SILV   
 20 Hunt, Emma                12 WAC-MR               1:29.26    1:28.52 SILV   
 21 Tavlarakis, Christina D   12 Marlins Bgnw-MR      1:27.37    1:28.61 SILV   
 22 Desiderio, Sarah P        11 Marlins Bgnw-MR      1:25.08    1:28.80 SILV   
 23 Gazzara, Kaitlyn M        11 COND-MR              1:32.07    1:28.96 SILV   
 24 Devaney, Lily K           12 COND-MR              1:29.11    1:29.62 SILV   
 25 Rabasco, Sara E           11 Rivertown Rays-MR    1:26.95    1:29.76 SILV   
 26 Ruffino, Catherine        12 Team Rockland-MR     1:32.51    1:31.10 SILV   
 27 Bean, Erin R              11 COND-MR              1:29.02    1:31.29 SILV   
 28 Piasecki, Olivia          11 PATS-MR              1:37.24    1:31.60        
 29 Ascolese, Jenna R         12 Morris County-NJ     1:27.12    1:31.62        
 30 Greenstein, Jessie B      11 Marlins Bgnw-MR      1:38.07    1:32.00        
 31 Runolfsson, Johanna a     12 COND-MR              1:36.47    1:32.98        
 32 Arturi, Arianna N         12 Morris County-NJ     1:34.67    1:33.07        
 33 Camillo, Paige A          11 COND-MR              1:38.00    1:33.21        
 34 Curry, Ava E              11 Morris County-NJ     1:37.12    1:34.52        
 35 Cabusay, Christine F      12 WAC-MR               1:29.91    1:34.62        
 36 Puentes, Emily            12 WAC-MR               1:36.20    1:35.59        
 37 Paruvangada, Ananya K     11 Marlins Bgnw-MR      1:41.30    1:35.95        
 38 Magee, Reed E             11 Marlins Bgnw-MR      1:35.39    1:35.96        
 39 Austin, Jessica R         11 Rivertown Rays-MR    1:37.75    1:36.81        
 40 Fourie, Danae *           12 COND-MR              1:33.78    1:37.17        
 41 Berard, Elizabeth M       11 COND-MR              1:40.78    1:38.12        
 42 Vonderhorst, Dylan P      11 COND-MR              1:43.62    1:38.18        
                  47.84     1:38.18 (50.34)                                        
 43 Novielli, Caitlin A       12 Team Rockland-MR     1:39.10    1:38.48        
 44 Malocha, Jennifer         12 MALT-NJ              1:45.89    1:38.90        
                  45.90     1:38.90 (53.00)                                        
 45 O'Hare, Lilly F           11 GAEL-MR              1:41.10    1:38.92        
 46 Shimek, Kaitlin N         12 MALT-NJ              1:58.45    1:39.14        
                  46.09     1:39.14 (53.05)                                        
 47 Mourikis, Julia *         12 COND-MR              1:37.91    1:40.31        
 48 Murphy, Courtney          11 Team Rockland-MR     1:42.68    1:40.44        
 49 Smith, Lexi K             11 Marlins Bgnw-MR      1:40.77    1:41.24        
 50 Chin, Olivia              11 MALT-NJ              1:40.83    1:42.41        
 51 Finkelberg, Sydney H      11 Rivertown Rays-MR    1:38.16    1:44.10        
 52 Farbman, Rachel           12 MALT-NJ              1:43.49    1:44.33        
                  48.45     1:44.33 (55.88)                                        
 53 Thakur, Kerishma *        12 COND-MR              1:44.86    1:46.83        
                  51.82     1:46.83 (55.01)                                        
 54 Tatar, Sophie E           12 COND-MR              1:55.36    1:48.86        
                  51.80     1:48.86 (57.06)                                        
 55 Verardi, Riley A          11 Team Rockland-MR     1:58.70    1:50.57        
                  52.43     1:50.57 (58.14)                                        
 56 Lima, Bella R             12 Team Rockland-MR     1:51.57    1:52.08        
                  53.38     1:52.08 (58.70)                                        
 57 Jamil, Alia               11 MALT-NJ              2:01.89    1:52.85        
                  53.64     1:52.85 (59.21)                                        
 58 Colon, Gabrielle I        11 Team Rockland-MR     1:54.87    1:57.13        
                  56.80   1:57.13 (1:00.33)                                        
 59 Espino, Justine D         11 COND-MR              2:04.84    1:59.56        
                  56.73   1:59.56 (1:02.83)                                        
 -- Broderick, Celia          11 GAEL-MR              1:45.43         DQ        
      One hand touch
                  52.97                                                            
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ Zone Quals
                31.09  JO Junior Olympics
                35.69  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR        26.77      28.09 ZQ     
  2 Nyquist, Hailey E         11 WAC-MR                 31.52      30.30 ZQ     
  3 Tan, Samantha N           11 Marlins Bgnw-MR        31.42      30.44 ZQ     
  4 Paez, Isabella S          11 Marlins Bgnw-MR        30.07      30.66 JO     
  5 Clemente, Emily A         12 COND-MR                32.01      30.88 JO     
  6 Dwyer, Grace V            11 COND-MR                31.62      31.04 JO     
  7 Petricevic, Madison       12 WAC-MR                    NT      31.61 SILV   
  8 Negast, Taylor N          11 COND-MR                31.36      31.81 SILV   
  9 Arciniegas, Francesca     11 COND-MR                31.73      31.97 SILV   
 10 Posner, Kathryn G         12 Marlins Bgnw-MR        31.46      32.14 SILV   
 11 Moane, Courtney           12 WAC-MR                 34.64      32.24 SILV   
 12 Showers, Sophie M         12 GAEL-MR                32.69      32.36 SILV   
 13 O'Connor, Sarah J         12 GAEL-MR                32.92      32.67 SILV   
 14 Hayes, Alana S            12 PATS-MR                32.27      32.77 SILV   
 15 Vandermel, Katherine E    12 COND-MR                33.06      32.80 SILV   
 16 Chiulli, Bella M          11 COND-MR                33.00      33.22 SILV   
 17 Wohl, Kate A              12 Marlins Bgnw-MR        32.27      33.30 SILV   
 18 Sanchez, Melanie B        11 COND-MR                32.90      33.35 SILV   
 19 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR      33.58      33.70 SILV   
 20 Finkelberg, Sydney H      11 Rivertown Rays-MR      34.31      33.84 SILV   
 21 Kazibwe, Marie N          12 Marlins Bgnw-MR        34.02      33.88 SILV   
 22 Eforo, Danielle           11 GAEL-MR                34.06      33.97 SILV   
 23 Dankner, Sam r            12 Team Rockland-MR       34.01      34.53 SILV   
 24 Wu, Katherine A           12 COND-MR                33.44      34.62 SILV   
 25 Pawliczak, Lily S         11 Marlins Bgnw-MR        34.21      34.99 SILV   
 26 Wang, Amanda R            11 Morris County-NJ       34.42      35.16 SILV   
 27 Callaghan, Kaitlin        12 WAC-MR                 34.84      35.17 SILV   
 28 Afif, Sarah               11 WAC-MR                 36.60      35.30 SILV   
 29 Infantino, Ava *          11 COND-MR                36.45      35.57 SILV   
 30 Scoppetta, Carolyn R      12 Rivertown Rays-MR      35.37      35.85        
 31 Abrams, Anna M            11 PATS-MR                38.66      35.91        
 32 Mourikis, Julia *         12 COND-MR                36.94      36.94        
 33 James, Jessica M          11 Rivertown Rays-MR      37.06      36.98        
 34 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR                35.15      37.11        
 35 Ortega, Meghan            11 WAC-MR                 39.95      37.35        
 36 Koepke, Brynn H           11 Morris County-NJ       39.61      37.40        
 37 Adorable, Kylie A         12 COND-MR                37.83      38.26        
 38 Soto, Tricia              12 Team Rockland-MR       39.06      38.45        
 39 Chin, Samantha            11 MALT-NJ                38.51      38.56        
 40 Gazzara, Kaitlyn M        11 COND-MR                38.00      39.13        
 41 Greenstein, Jessie B      11 Marlins Bgnw-MR        38.26      39.93        
 42 Austin, Jessica R         11 Rivertown Rays-MR      39.98      40.65        
 43 Caputo, Julia             11 WAC-MR                 53.50      40.96        
 44 Kuduk, Norah              11 Rivertown Rays-MR      39.43      41.25        
 45 Ruffino, Catherine        12 Team Rockland-MR       43.40      41.32        
 46 Thakur, Kerishma *        12 COND-MR                41.28      41.36        
 47 Broderick, Celia          11 GAEL-MR                45.33      41.44        
 48 Prakash, Ashika           11 Team Rockland-MR       42.92      42.82        
 49 Leroy, Helena             11 GAEL-MR                39.91      43.30        
 50 O'Hare, Lilly F           11 GAEL-MR                   NT      43.61        
 51 Carr, Sarah A             12 COND-MR                59.96      43.95        
 52 Evans, Amelia J           12 Rivertown Rays-MR      42.80      44.20        
 53 Sparacino, Ella K         11 Morris County-NJ       45.21      45.86        
 54 Berard, Elizabeth M       11 COND-MR                50.18      47.06        
 55 Libertelli, Sophia M      11 Morris County-NJ       46.49      47.77        
 56 Verardi, Riley A          11 Team Rockland-MR       48.08      49.00        
 57 Mchugh, Madison           12 WAC-MR                 47.21      49.20        
 58 Colon, Gabrielle I        11 Team Rockland-MR       50.00      49.45        
 -- Mufson, Julianna          11 MALT-NJ                41.89         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ Zone Quals
              1:10.99  JO Junior Olympics
              1:26.19  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doller, Miranda T         11 Morris County-NJ     1:04.82    1:04.58 ZQ     
                  30.46     1:04.58 (34.12)                                        
  2 Nyquist, Hailey E         11 WAC-MR               1:08.99    1:05.87 ZQ     
                  30.53     1:05.87 (35.34)                                        
  3 Arciniegas, Francesca     11 COND-MR              1:12.53    1:10.18 JO     
                  33.13     1:10.18 (37.05)                                        
  4 Clemente, Emily A         12 COND-MR              1:15.20    1:10.48 JO     
                  33.23     1:10.48 (37.25)                                        
  5 Zhou, Katherine *         12 COND-MR              1:11.59    1:11.03 SILV   
                  32.05     1:11.03 (38.98)                                        
  6 Dwyer, Grace V            11 COND-MR              1:13.00    1:12.06 SILV   
                  33.20     1:12.06 (38.86)                                        
  7 Vandermel, Katherine E    12 COND-MR              1:16.25    1:14.05 SILV   
                  33.56     1:14.05 (40.49)                                        
  8 Dankner, Sam r            12 Team Rockland-MR     1:31.17    1:15.66 SILV   
                  34.15     1:15.66 (41.51)                                        
  9 Sanchez, Melanie B        11 COND-MR              1:15.18    1:16.44 SILV   
                  35.01     1:16.44 (41.43)                                        
 10 Finkelberg, Sydney H      11 Rivertown Rays-MR    1:17.58    1:17.29 SILV   
                  35.35     1:17.29 (41.94)                                        
 11 Pittignano, Kate M        12 COND-MR              1:17.00    1:18.50 SILV   
                  36.48     1:18.50 (42.02)                                        
 12 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    1:20.33    1:18.71 SILV   
                  36.60     1:18.71 (42.11)                                        
 13 Afif, Sarah               11 WAC-MR               1:23.04    1:19.11 SILV   
                  35.97     1:19.11 (43.14)                                        
 14 Eforo, Danielle           11 GAEL-MR              1:21.28    1:21.62 SILV   
                  38.52     1:21.62 (43.10)                                        
 15 Mourikis, Julia *         12 COND-MR              1:24.72    1:23.59 SILV   
                  37.98     1:23.59 (45.61)                                        
 16 Gazzara, Kaitlyn M        11 COND-MR              1:31.22    1:25.14 SILV   
                  39.85     1:25.14 (45.29)                                        
 17 Ortega, Meghan            11 WAC-MR               1:32.25    1:29.50        
                  41.07     1:29.50 (48.43)                                        
 18 Austin, Jessica R         11 Rivertown Rays-MR    1:33.57    1:29.75        
                  41.44     1:29.75 (48.31)                                        
 19 Bean, Erin R              11 COND-MR              1:37.55    1:34.92        
 20 Thakur, Kerishma *        12 COND-MR              1:35.12    1:35.61        
                  45.84     1:35.61 (49.77)                                        
 21 Healy, Kayla A            11 COND-MR                   NT    1:48.36        
                  47.71   1:48.36 (1:00.65)                                        
 22 Colon, Gabrielle I        11 Team Rockland-MR     2:04.95    1:50.02        
                  50.87     1:50.02 (59.15)                                        
 23 Iavicoli, Rachel M        11 PATS-MR              2:01.57    1:57.49        
                  46.13   1:57.49 (1:11.36)                                        
 -- Negast, Taylor N          11 COND-MR              1:15.11         DQ        
      One hand touch
                  32.78          DQ (39.19)                                        
 -- Abrams, Anna M            11 PATS-MR              1:24.68         DQ        
      One hand touch
                  39.98                                                            
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ Zone Quals
              1:10.49  JO Junior Olympics
              1:18.69  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hu, Danning A             12 SCAR-NJ                59.98      59.74 ZQ     
  2 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:01.41    1:02.67 ZQ     
  3 Franks, Ava L             12 Marlins Bgnw-MR      1:06.33    1:07.01 ZQ     
  4 Miller, Grace E           12 Morris County-NJ     1:11.79    1:07.18 ZQ     
  5 Doller, Miranda T         11 Morris County-NJ     1:08.40    1:08.21 ZQ     
  6 Taps, Dani E              11 Marlins Bgnw-MR      1:09.74    1:08.32 ZQ     
  7 Fountain, Isabella I      12 COND-MR              1:08.78    1:09.19 ZQ     
  8 Tan, Samantha N           11 Marlins Bgnw-MR      1:08.43    1:09.46 ZQ     
  9 Rocco, Emily A            12 Marlins Bgnw-MR      1:11.91    1:09.47 ZQ     
 10 Zhou, Katherine *         12 COND-MR              1:17.28    1:09.73 ZQ     
 11 Organista, Kristina B     12 COND-MR              1:11.17    1:09.87 ZQ     
 12 Gualtiere, Isabella K     12 Rivertown Rays-MR    1:11.00    1:11.53 SILV   
 13 Webber, Annie F           12 Morris County-NJ     1:10.47    1:11.54 SILV   
 14 Vandermel, Katherine E    12 COND-MR              1:13.18    1:13.25 SILV   
 15 Kamal, Sarah M            12 Marlins Bgnw-MR      1:13.13    1:14.17 SILV   
 16 Hayes, Alana S            12 PATS-MR              1:13.96    1:14.19 SILV   
 17 Paez, Isabella S          11 Marlins Bgnw-MR      1:16.89    1:14.45 SILV   
 18 Petricevic, Madison       12 WAC-MR                    NT    1:14.81 SILV   
 19 Chung, Katherine J        11 COND-MR              1:14.78    1:14.85 SILV   
 20 Pawliczak, Lily S         11 Marlins Bgnw-MR      1:16.10    1:16.56 SILV   
 21 Grizzetti, Cami L         11 Morris County-NJ     1:16.80    1:16.90 SILV   
 22 Palamaro, Isabella A      12 Team Rockland-MR     1:18.91    1:17.73 SILV   
 23 Tavlarakis, Christina D   12 Marlins Bgnw-MR      1:24.27    1:18.06 SILV   
 24 Pittignano, Kate M        12 COND-MR              1:20.54    1:18.63 SILV   
 25 Hunt, Emma                12 WAC-MR               1:22.12    1:19.37        
 26 Chiulli, Bella M          11 COND-MR              1:18.00    1:19.92        
 27 Wu, Katherine A           12 COND-MR              1:22.23    1:20.28        
 28 Adorable, Kylie A         12 COND-MR              1:20.55    1:20.51        
 29 Greenstein, Jessie B      11 Marlins Bgnw-MR      1:20.86    1:20.78        
 30 Infantino, Ava *          11 COND-MR              1:27.65    1:22.94        
 31 Bean, Erin R              11 COND-MR              1:29.01    1:23.58        
 32 Gullo, Olivia             12 WAC-MR               1:36.23    1:24.60        
 33 Abrams, Anna M            11 PATS-MR              1:29.96    1:28.13        
 34 Paruvangada, Ananya K     11 Marlins Bgnw-MR      1:37.27    1:30.16        
 35 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR         NT    1:30.42        
 36 Caputo, Julia             11 WAC-MR                    NT    1:32.49        
 37 Smith, Lexi K             11 Marlins Bgnw-MR      1:30.38    1:32.59        
 38 Tatar, Sophie E           12 COND-MR              1:35.00    1:33.24        
 39 Mchugh, Madison           12 WAC-MR               1:33.58    1:34.26        
 40 Vonderhorst, Dylan P      11 COND-MR              1:47.35    1:35.46        
 41 Mufson, Julianna          11 MALT-NJ              1:31.89    1:36.50        
 42 Akker, Nina *             12 COND-MR              1:40.00    1:36.92        
 43 Espino, Justine D         11 COND-MR              1:55.00    1:43.40        
 44 Shpak, Olivia G           12 Rivertown Rays-MR    1:52.83    1:45.11        
 -- Runolfsson, Johanna a     12 COND-MR              1:28.15         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:27.99  ZQ Zone Quals
              2:29.49  JO Junior Olympics
              2:48.09  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Grace E           12 Morris County-NJ     2:33.71    2:24.86 ZQ     
                  31.40     1:07.29 (35.89)     1:52.68 (45.39)     2:24.86 (32.18)
  2 Doller, Miranda T         11 Morris County-NJ     2:27.68    2:25.57 ZQ     
                  30.96     1:08.24 (37.28)     1:53.15 (44.91)     2:25.57 (32.42)
  3 Gualtiere, Isabella K     12 Rivertown Rays-MR    2:37.69    2:29.60 SILV   
                  33.75     1:09.20 (35.45)     1:55.69 (46.49)     2:29.60 (33.91)
  4 Arciniegas, Francesca     11 COND-MR              2:33.98    2:31.55 SILV   
                  34.00     1:12.59 (38.59)     1:56.90 (44.31)     2:31.55 (34.65)
  5 Webber, Annie F           12 Morris County-NJ     2:33.54    2:32.51 SILV   
                  33.97     1:13.94 (39.97)     1:59.79 (45.85)     2:32.51 (32.72)
  6 Fountain, Isabella I      12 COND-MR              2:32.34    2:32.75 SILV   
                  31.37     1:11.72 (40.35)     1:58.91 (47.19)     2:32.75 (33.84)
  7 Nyquist, Hailey E         11 WAC-MR               2:38.21    2:32.76 SILV   
                  32.83     1:12.65 (39.82)     1:58.16 (45.51)     2:32.76 (34.60)
  8 Zhou, Katherine *         12 COND-MR              2:32.43    2:33.17 SILV   
                  33.06     1:12.73 (39.67)     1:58.84 (46.11)     2:33.17 (34.33)
  9 Moane, Courtney           12 WAC-MR               2:44.50    2:34.72 SILV   
                  34.06     1:15.56 (41.50)     1:59.35 (43.79)     2:34.72 (35.37)
 10 Organista, Kristina B     12 COND-MR              2:30.76    2:35.76 SILV   
                  32.40     1:12.51 (40.11)     2:01.11 (48.60)     2:35.76 (34.65)
 11 Hayes, Alana S            12 PATS-MR              2:34.49    2:37.92 SILV   
                  34.00     1:13.91 (39.91)     2:03.38 (49.47)     2:37.92 (34.54)
 12 Puentes, Emily            12 WAC-MR                    NT    2:40.32 SILV   
                  32.94     1:12.39 (39.45)     2:06.83 (54.44)     2:40.32 (33.49)
 13 Chung, Katherine J        11 COND-MR              2:42.02    2:42.38 SILV   
                  33.01     1:15.39 (42.38)     2:04.11 (48.72)     2:42.38 (38.27)
 14 Scoppetta, Carolyn R      12 Rivertown Rays-MR    2:42.65    2:42.52 SILV   
                  37.69     1:19.16 (41.47)     2:07.11 (47.95)     2:42.52 (35.41)
 15 James, Jessica M          11 Rivertown Rays-MR    2:49.23    2:45.14 SILV   
                  39.08     1:20.17 (41.09)     2:10.00 (49.83)     2:45.14 (35.14)
 16 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    2:45.30    2:45.34 SILV   
                  35.48     1:18.02 (42.54)     2:09.77 (51.75)     2:45.34 (35.57)
 17 Palamaro, Isabella A      12 Team Rockland-MR     2:52.89    2:46.74 SILV   
                  35.74     1:16.98 (41.24)     2:07.90 (50.92)     2:46.74 (38.84)
 18 Grizzetti, Cami L         11 Morris County-NJ     2:49.40    2:49.42        
                  39.77     1:23.29 (43.52)     2:11.53 (48.24)     2:49.42 (37.89)
 19 Manning, Tara             12 WAC-MR               3:21.10    2:49.75        
                  36.48     1:21.35 (44.87)     2:10.33 (48.98)     2:49.75 (39.42)
 20 Adorable, Kylie A         12 COND-MR              2:50.04    2:49.80        
                  39.30     1:23.03 (43.73)     2:10.57 (47.54)     2:49.80 (39.23)
 21 Afif, Sarah               11 WAC-MR               2:45.50    2:49.90        
                  37.85     1:19.20 (41.35)     2:13.37 (54.17)     2:49.90 (36.53)
 22 Curry, Ava E              11 Morris County-NJ     2:53.03    2:52.69        
                  38.68     1:22.51 (43.83)     2:15.13 (52.62)     2:52.69 (37.56)
 23 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              2:50.55    2:53.59        
                  37.14     1:20.31 (43.17)     2:17.54 (57.23)     2:53.59 (36.05)
 24 Arturi, Arianna N         12 Morris County-NJ     3:00.05    2:54.47        
                  40.64     1:22.65 (42.01)     2:16.17 (53.52)     2:54.47 (38.30)
 25 Quan, Eden                12 MALT-NJ              2:40.89    2:54.91        
                  37.70     1:21.64 (43.94)     2:12.40 (50.76)     2:54.91 (42.51)
 26 Austin, Jessica R         11 Rivertown Rays-MR    3:00.62    3:02.33        
                  42.98     1:24.90 (41.92)     2:20.83 (55.93)     3:02.33 (41.50)
 27 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    3:11.83    3:07.94        
                  46.20     1:30.27 (44.07)     2:29.82 (59.55)     3:07.94 (38.12)
 28 Farbman, Rachel           12 MALT-NJ              3:09.82    3:09.83        
                  43.08     1:32.27 (49.19)     2:26.78 (54.51)     3:09.83 (43.05)
 29 LaRosa, Ava               11 MALT-NJ              3:18.10    3:10.66        
                  42.61     1:31.79 (49.18)     2:25.87 (54.08)     3:10.66 (44.79)
 30 Castagnetti, Emily        11 WAC-MR                    NT    3:12.54        
                  48.33     1:36.94 (48.61)     2:31.44 (54.50)     3:12.54 (41.10)
 31 Wooster, Katie B          11 Morris County-NJ     4:06.30    3:16.51        
                  49.28     1:35.97 (46.69)     2:31.30 (55.33)     3:16.51 (45.21)
 32 Abrams, Anna M            11 PATS-MR              3:12.66    3:18.32        
                  38.91     1:30.56 (51.65)   2:34.43 (1:03.87)     3:18.32 (43.89)
 33 Libertelli, Sophia M      11 Morris County-NJ     3:55.05    3:34.82        
                  48.04     1:40.93 (52.89)   2:45.36 (1:04.43)     3:34.82 (49.46)
 34 Vonderhorst, Dylan P      11 COND-MR              3:45.00    3:36.10        
                  55.28     1:50.70 (55.42)     2:47.82 (57.12)     3:36.10 (48.28)
 35 Colon, Gabrielle I        11 Team Rockland-MR     3:35.53    3:42.87        
                  51.22     1:45.44 (54.22)   2:49.64 (1:04.20)     3:42.87 (53.23)
 -- Ruffino, Catherine        12 Team Rockland-MR     3:10.88         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  42.88   2:25.13 (1:42.25)                                        
 -- Loor- Steinberg, Thalia   12 MALT-NJ              3:53.89         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - breast
                1:04.36   2:10.22 (1:05.86)   3:13.46 (1:03.24)                    
 -- Negron, Lorielle L        12 COND-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
                  36.66     1:23.60 (46.94)     2:14.89 (51.29)                    
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  JO Junior Olympics
                26.69  ZQ Zone Quals
                28.79  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwab, Carly A           13 Rivertown Rays-MR      25.82      25.43 JO     
  2 Mcardle, Maeve C          14 COND-MR                26.07      25.55 JO     
  3 Nichols, Mary H           13 Rivertown Rays-MR      26.61      26.50 JO     
  4 Garces, Frankie L         13 GAEL-MR                26.87      26.58 JO     
  5 Donoghue, Megan M         14 Rivertown Rays-MR      26.88      26.77 SILV   
  6 Goldstein, Claire M       14 Rivertown Rays-MR      27.29      27.09 SILV   
  7 Medina, Priscilla *       14 COND-MR                27.48      27.24 SILV   
  8 Callaghan, Alexa          14 WAC-MR                 27.22      27.42 SILV   
  9 Pence, Emily A            13 Rivertown Rays-MR      27.13      27.71 SILV   
  9 Wang, Kristina H          14 Rivertown Rays-MR      27.21      27.71 SILV   
 11 Pulkkinen, Anneke         13 GAEL-MR                29.72      27.81 SILV   
 12 Holman, Josie M           13 PATS-MR                27.90      28.07 SILV   
 13 Seward, Mackenzie H       14 GAEL-MR                28.38      28.14 SILV   
 14 DeStaebler, Alexandra S   14 GAEL-MR                28.88      28.17 SILV   
 15 Levy, Ariella             14 Team Rockland-MR       28.63      28.26 SILV   
 16 Devaney, Kate E           14 COND-MR                28.39      28.33 SILV   
 17 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR                28.15      28.35 SILV   
 18 Remigio, Madison L        13 COND-MR                27.90      28.36 SILV   
 19 Gaffney, Victoria E       14 COND-MR                28.78      28.38 SILV   
 20 Block, Alexandra V        13 COND-MR                28.60      28.50 SILV   
 21 Sharabun, Christine       14 Rivertown Rays-MR      27.61      28.51 SILV   
 21 Lee, Evelyn B             13 Rivertown Rays-MR      28.49      28.51 SILV   
 23 Thomas, Raina W           13 PATS-MR                27.86      28.55 SILV   
 24 Broderick, Kyra A         13 GAEL-MR                28.45      28.57 SILV   
 25 Smith, Samantha K         13 Morris County-NJ       28.74      28.59 SILV   
 26 Cantrell, Maddie H        13 Morris County-NJ       29.28      28.60 SILV   
 27 Tiburzi, Hallie           14 WAC-MR                 28.40      28.70 SILV   
 28 Nieves, Tilly L           14 COND-MR                29.35      28.78 SILV   
 29 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR                28.18      28.79 SILV   
 30 Cicoria, Lauren M         14 Morris County-NJ       28.69      28.95        
 30 Bowen, Bridget C          14 Morris County-NJ       29.33      28.95        
 30 Finkelberg, Abigail R     14 Rivertown Rays-MR      26.71      28.95        
 33 Block, Isabella L         13 COND-MR                28.92      29.20        
 34 Weaver, Maggie M          14 GAEL-MR                29.12      29.38        
 34 Shashaty, Kasey           13 WAC-MR                 29.45      29.38        
 36 Kobolakis, Alexandra Z    14 COND-MR                28.90      29.39        
 37 McAteer, Emma M           14 GAEL-MR                29.44      29.47        
 38 Notis, Dahlia J           14 PATS-MR                29.54      29.55        
 39 Brega, Caroline           14 Team Rockland-MR       29.23      29.60        
 40 Mcnamara, Kelcie H        14 Team Rockland-MR       29.22      29.81        
 41 Ruhl, Sophie A            13 Rivertown Rays-MR      29.40      29.85        
 42 Deverna, Bridget T        13 GAEL-MR                30.33      29.90        
 43 Fu, Emilly                14 Morris County-NJ       29.26      30.00        
 44 Takiguchi, Sara K         13 COND-MR                29.54      30.08        
 44 Javenes, Kali             14 Team Rockland-MR       29.83      30.08        
 46 Fernandes, Lauren P       14 COND-MR                30.86      30.11        
 47 Colon, Samantha S         13 Team Rockland-MR       29.31      30.16        
 48 Veru, Nina S              13 GAEL-MR                29.42      30.17        
 49 Storm, Lauren             13 MALT-NJ                30.05      30.49        
 50 Singer, Quinn A           13 Rivertown Rays-MR      30.07      30.62        
 51 Meier, MaryBeth X         14 PATS-MR                29.77      30.74        
 52 Zararis, Alex             14 Team Rockland-MR       30.65      30.76        
 53 Monica, Amelia C          13 Rivertown Rays-MR      31.16      30.87        
 54 Rinaldi, Emily K          13 WAC-MR                 31.15      31.05        
 55 Eckerle, Christina        14 Team Rockland-MR       29.57      31.16        
 56 Guardino, Mya E           13 PATS-MR                29.54      31.31        
 57 Haber, Sarah E            14 COND-MR                31.67      31.73        
 58 Fourie, Arisa *           14 COND-MR                32.46      31.93        
 59 Engel, Julianna M         13 Team Rockland-MR       30.53      32.04        
 60 Roder, Charlotte          13 MALT-NJ                33.77      32.42        
 61 Zhou, Amy X               13 PATS-MR                33.60      33.02        
 62 Galarza, Michaela         13 MALT-NJ                39.89      33.08        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO Junior Olympics
                57.99  ZQ Zone Quals
              1:03.09  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mcardle, Maeve C          14 COND-MR                56.05      55.66 JO     
                  26.74       55.66 (28.92)                                        
  2 Schwab, Carly A           13 Rivertown Rays-MR      56.87      56.25 JO     
                  27.08       56.25 (29.17)                                        
  3 Medina, Priscilla *       14 COND-MR                59.61      59.07 SILV   
                  28.68       59.07 (30.39)                                        
  4 Nyquist, Hannah M         14 WAC-MR               1:00.62      59.19 SILV   
                  28.38       59.19 (30.81)                                        
  5 Skilton, Emily K          13 Morris County-NJ       57.62      59.57 SILV   
                  28.19       59.57 (31.38)                                        
  6 Holman, Josie M           13 PATS-MR                59.37    1:00.02 SILV   
                  28.71     1:00.02 (31.31)                                        
  7 Wang, Kristina H          14 Rivertown Rays-MR      58.98    1:00.23 SILV   
                  28.79     1:00.23 (31.44)                                        
  8 DeStaebler, Alexandra S   14 GAEL-MR              1:00.14    1:00.76 SILV   
                  29.30     1:00.76 (31.46)                                        
  9 Callaghan, Alexa          14 WAC-MR                 59.66    1:00.81 SILV   
                  28.76     1:00.81 (32.05)                                        
 10 Remigio, Madison L        13 COND-MR              1:01.20    1:00.88 SILV   
                  29.00     1:00.88 (31.88)                                        
 11 Goldstein, Claire M       14 Rivertown Rays-MR      59.36    1:00.99 SILV   
                  28.52     1:00.99 (32.47)                                        
 12 Devaney, Kate E           14 COND-MR              1:03.72    1:01.45 SILV   
                  29.60     1:01.45 (31.85)                                        
 13 Levy, Ariella             14 Team Rockland-MR     1:02.46    1:01.48 SILV   
                  29.33     1:01.48 (32.15)                                        
 13 Pence, Emily A            13 Rivertown Rays-MR      59.30    1:01.48 SILV   
                  29.66     1:01.48 (31.82)                                        
 15 Cantrell, Maddie H        13 Morris County-NJ     1:03.93    1:02.35 SILV   
                  30.11     1:02.35 (32.24)                                        
 16 Smith, Samantha K         13 Morris County-NJ     1:03.45    1:02.47 SILV   
                  29.64     1:02.47 (32.83)                                        
 17 Tiburzi, Hallie           14 WAC-MR               1:02.89    1:02.75 SILV   
                  29.99     1:02.75 (32.76)                                        
 18 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              1:01.96    1:02.99 SILV   
                  30.49     1:02.99 (32.50)                                        
 19 Gaffney, Victoria E       14 COND-MR              1:01.40    1:03.13        
                  30.12     1:03.13 (33.01)                                        
 20 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              1:01.16    1:03.15        
                  30.34     1:03.15 (32.81)                                        
 21 Nieves, Tilly L           14 COND-MR              1:06.64    1:03.20        
                  29.79     1:03.20 (33.41)                                        
 22 Bowen, Bridget C          14 Morris County-NJ     1:05.93    1:03.58        
                  30.36     1:03.58 (33.22)                                        
 23 Redpath, Frances M        13 Marlins Bgnw-MR        57.01    1:03.85        
                  30.28     1:03.85 (33.57)                                        
 24 Block, Isabella L         13 COND-MR              1:04.51    1:03.87        
                  30.58     1:03.87 (33.29)                                        
 25 Weaver, Maggie M          14 GAEL-MR              1:02.75    1:04.05        
                  31.30     1:04.05 (32.75)                                        
 26 Zhu, Catherine            13 Marlins Bgnw-MR      1:03.60    1:04.23        
                  30.40     1:04.23 (33.83)                                        
 27 McAteer, Emma M           14 GAEL-MR              1:04.28    1:04.27        
                  30.44     1:04.27 (33.83)                                        
 28 Sanchez, Sam M            13 Marlins Bgnw-MR      1:03.25    1:04.44        
                  31.03     1:04.44 (33.41)                                        
 29 Takiguchi, Sara K         13 COND-MR              1:03.47    1:04.59        
                  30.85     1:04.59 (33.74)                                        
 30 Lee, Evelyn B             13 Rivertown Rays-MR    1:05.22    1:04.71        
                  30.47     1:04.71 (34.24)                                        
 31 Sharabun, Christine       14 Rivertown Rays-MR    1:00.46    1:04.74        
                  30.35     1:04.74 (34.39)                                        
 32 Finkelberg, Abigail R     14 Rivertown Rays-MR      58.41    1:04.79        
                  30.20     1:04.79 (34.59)                                        
 33 Mcnamara, Kelcie H        14 Team Rockland-MR     1:02.97    1:05.28        
                  31.93     1:05.28 (33.35)                                        
 34 Javenes, Kali             14 Team Rockland-MR     1:04.94    1:05.61        
                  31.86     1:05.61 (33.75)                                        
 35 Washington, Michelle G    14 Marlins Bgnw-MR      1:04.21    1:05.88        
                  31.72     1:05.88 (34.16)                                        
 35 Cicoria, Lauren M         14 Morris County-NJ     1:03.55    1:05.88        
                  31.34     1:05.88 (34.54)                                        
 37 Brega, Caroline           14 Team Rockland-MR     1:03.59    1:06.23        
                  31.67     1:06.23 (34.56)                                        
 38 Kobolakis, Alexandra Z    14 COND-MR              1:06.50    1:06.24        
                  31.63     1:06.24 (34.61)                                        
 39 Fernandes, Lauren P       14 COND-MR              1:05.60    1:06.32        
                  31.95     1:06.32 (34.37)                                        
 40 Singer, Quinn A           13 Rivertown Rays-MR    1:04.86    1:06.50        
                  32.29     1:06.50 (34.21)                                        
 41 Veru, Nina S              13 GAEL-MR              1:04.50    1:06.97        
                  31.34     1:06.97 (35.63)                                        
 42 Colon, Samantha S         13 Team Rockland-MR     1:06.75    1:07.37        
                  32.01     1:07.37 (35.36)                                        
 43 Notis, Dahlia J           14 PATS-MR              1:05.94    1:07.43        
                  33.42     1:07.43 (34.01)                                        
 44 Deleon, Grace J           14 Team Rockland-MR     1:07.24    1:08.05        
                  32.35     1:08.05 (35.70)                                        
 45 Engel, Julianna M         13 Team Rockland-MR     1:06.32    1:08.31        
                  33.15     1:08.31 (35.16)                                        
 46 DeGeorges, Ellie S        13 Marlins Bgnw-MR      1:07.43    1:08.65        
                  32.18     1:08.65 (36.47)                                        
 47 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              1:07.95    1:08.82        
                  32.89     1:08.82 (35.93)                                        
 48 Rinaldi, Emily K          13 WAC-MR               1:07.03    1:08.85        
                  33.35     1:08.85 (35.50)                                        
 48 Haber, Sarah E            14 COND-MR              1:07.87    1:08.85        
                  32.61     1:08.85 (36.24)                                        
 50 Monica, Amelia C          13 Rivertown Rays-MR    1:08.33    1:08.86        
                  32.68     1:08.86 (36.18)                                        
 51 Hulme, Ella R             13 Marlins Bgnw-MR      1:05.72    1:08.90        
                  32.82     1:08.90 (36.08)                                        
 52 Storm, Lauren             13 MALT-NJ              1:10.40    1:09.10        
                  32.44     1:09.10 (36.66)                                        
 53 Ford, Sydney E            13 Marlins Bgnw-MR      1:04.85    1:09.27        
                  33.27     1:09.27 (36.00)                                        
 54 Davis, Karina C           13 PATS-MR              1:08.13    1:09.35        
                  33.44     1:09.35 (35.91)                                        
 55 Behbehani, Iman           13 Marlins Bgnw-MR      1:06.06    1:09.38        
                  32.87     1:09.38 (36.51)                                        
 56 Fourie, Arisa *           14 COND-MR              1:10.62    1:10.30        
                  33.49     1:10.30 (36.81)                                        
 57 Guardino, Mya E           13 PATS-MR              1:05.28    1:10.69        
                  31.95     1:10.69 (38.74)                                        
 58 Razdan, Roma              13 Morris County-NJ     1:10.35    1:10.96        
                  33.43     1:10.96 (37.53)                                        
 59 Koestler, Aimee J         14 Marlins Bgnw-MR      1:13.74    1:13.97        
                  34.46     1:13.97 (39.51)                                        
 60 Freda, Amber D            13 Morris County-NJ     1:18.44    1:19.01        
                  38.30     1:19.01 (40.71)                                        
 61 Riseman, Sophia E         13 MALT-NJ              1:53.89    1:25.85        
                  40.30     1:25.85 (45.55)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:05.69  JO Junior Olympics
              2:05.69  ZQ Zone Quals
              2:16.99  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nichols, Mary H           13 Rivertown Rays-MR    2:05.95    2:04.81 JO     
                  28.44     1:00.31 (31.87)     1:33.23 (32.92)     2:04.81 (31.58)
  2 Donoghue, Megan M         14 Rivertown Rays-MR    2:09.70    2:06.27 SILV   
                  28.70     1:00.22 (31.52)     1:33.14 (32.92)     2:06.27 (33.13)
  3 Guarnieri, Emma F         13 Rivertown Rays-MR    2:14.10    2:07.72 SILV   
                  30.14     1:02.53 (32.39)     1:35.52 (32.99)     2:07.72 (32.20)
  4 Medina, Priscilla *       14 COND-MR              2:15.60    2:08.87 SILV   
                  29.33     1:01.60 (32.27)     1:35.18 (33.58)     2:08.87 (33.69)
  5 DeStaebler, Alexandra S   14 GAEL-MR              2:12.12    2:08.92 SILV   
                  29.60     1:02.13 (32.53)     1:36.00 (33.87)     2:08.92 (32.92)
  6 Skilton, Emily K          13 Morris County-NJ     2:06.36    2:09.55 SILV   
                  29.69     1:03.04 (33.35)     1:38.57 (35.53)     2:09.55 (30.98)
  7 Holman, Josie M           13 PATS-MR              2:09.35    2:11.07 SILV   
                  29.20     1:02.13 (32.93)     1:36.49 (34.36)     2:11.07 (34.58)
  8 Block, Alexandra V        13 COND-MR              2:16.80    2:11.56 SILV   
                  30.42     1:03.67 (33.25)     1:37.69 (34.02)     2:11.56 (33.87)
  9 Wang, Kristina H          14 Rivertown Rays-MR    2:09.43    2:12.94 SILV   
                  29.84     1:03.78 (33.94)     1:38.84 (35.06)     2:12.94 (34.10)
 10 Levy, Ariella             14 Team Rockland-MR     2:15.20    2:13.05 SILV   
 11 Gaffney, Victoria E       14 COND-MR              2:17.58    2:14.86 SILV   
                  30.38     1:04.27 (33.89)     1:39.75 (35.48)     2:14.86 (35.11)
 12 Goldstein, Claire M       14 Rivertown Rays-MR    2:15.92    2:14.93 SILV   
 13 Sharabun, Christine       14 Rivertown Rays-MR    2:11.61    2:15.40 SILV   
                  30.77     1:04.83 (34.06)     1:40.26 (35.43)     2:15.40 (35.14)
 14 Remigio, Madison L        13 COND-MR              2:20.82    2:16.08 SILV   
                  32.10     1:07.29 (35.19)     1:42.23 (34.94)     2:16.08 (33.85)
 15 Tiburzi, Hallie           14 WAC-MR               2:16.16    2:16.09 SILV   
                  30.76     1:05.11 (34.35)     1:40.55 (35.44)     2:16.09 (35.54)
 16 Takiguchi, Sara K         13 COND-MR              2:22.00    2:16.25 SILV   
                  31.05     1:05.22 (34.17)     1:40.97 (35.75)     2:16.25 (35.28)
 17 Shashaty, Kasey           13 WAC-MR               2:18.17    2:16.52 SILV   
                  31.82     1:07.04 (35.22)     1:42.21 (35.17)     2:16.52 (34.31)
 18 Bowen, Bridget C          14 Morris County-NJ     2:20.08    2:17.15        
                  31.93     1:07.38 (35.45)     1:43.20 (35.82)     2:17.15 (33.95)
 19 Callaghan, Alexa          14 WAC-MR               2:15.57    2:17.29        
                  30.40     1:04.63 (34.23)     1:40.75 (36.12)     2:17.29 (36.54)
 20 Weaver, Maggie M          14 GAEL-MR              2:20.13    2:17.86        
                  31.89     1:06.50 (34.61)     1:42.77 (36.27)     2:17.86 (35.09)
 21 Smith, Samantha K         13 Morris County-NJ     2:17.25    2:18.76        
                  32.28     1:07.95 (35.67)     1:43.89 (35.94)     2:18.76 (34.87)
 22 Pulkkinen, Anneke         13 GAEL-MR              2:38.54    2:20.27        
                  30.73     1:07.42 (36.69)     1:44.56 (37.14)     2:20.27 (35.71)
 23 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              2:12.81    2:20.55        
                  31.05     1:05.70 (34.65)     1:42.86 (37.16)     2:20.55 (37.69)
 24 Javenes, Kali             14 Team Rockland-MR     2:18.14    2:21.09        
                  32.90     1:09.45 (36.55)     1:46.48 (37.03)     2:21.09 (34.61)
 25 Nieves, Tilly L           14 COND-MR              2:30.29    2:21.44        
                  30.56     1:06.03 (35.47)     1:43.60 (37.57)     2:21.44 (37.84)
 26 Block, Isabella L         13 COND-MR              2:24.06    2:24.01        
                  32.22     1:08.50 (36.28)     1:46.55 (38.05)     2:24.01 (37.46)
 27 Eckerle, Christina        14 Team Rockland-MR     2:15.67    2:24.10        
                  31.75     1:08.34 (36.59)     1:46.90 (38.56)     2:24.10 (37.20)
 28 Notis, Dahlia J           14 PATS-MR              2:31.59    2:24.97        
                  32.52     1:08.56 (36.04)     1:46.86 (38.30)     2:24.97 (38.11)
 29 Mcnamara, Kelcie H        14 Team Rockland-MR     2:22.26    2:26.31        
                  31.87     1:09.34 (37.47)     1:48.25 (38.91)     2:26.31 (38.06)
 30 Fernandes, Lauren P       14 COND-MR              2:34.85    2:27.13        
                  32.85     1:10.36 (37.51)     1:49.35 (38.99)     2:27.13 (37.78)
 31 Kobolakis, Alexandra Z    14 COND-MR              2:27.63    2:27.46        
                  34.35     1:12.48 (38.13)     1:51.22 (38.74)     2:27.46 (36.24)
 32 Deverna, Bridget T        13 GAEL-MR              2:27.58    2:27.57        
                  34.26     1:12.65 (38.39)     1:51.52 (38.87)     2:27.57 (36.05)
 33 Ruhl, Sophie A            13 Rivertown Rays-MR    2:26.40    2:28.49        
                  32.93     1:11.18 (38.25)     1:50.79 (39.61)     2:28.49 (37.70)
 34 Engel, Julianna M         13 Team Rockland-MR     2:27.06    2:28.82        
                  33.60     1:12.13 (38.53)     1:51.51 (39.38)     2:28.82 (37.31)
 35 Deleon, Grace J           14 Team Rockland-MR     2:29.24    2:28.83        
                  34.17     1:11.90 (37.73)     1:50.63 (38.73)     2:28.83 (38.20)
 36 Brega, Caroline           14 Team Rockland-MR     2:26.94    2:28.95        
                  33.83     1:12.32 (38.49)     1:52.23 (39.91)     2:28.95 (36.72)
 37 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              2:25.97    2:30.21        
                  33.99     1:12.53 (38.54)     1:52.72 (40.19)     2:30.21 (37.49)
 38 Storm, Lauren             13 MALT-NJ              2:29.45    2:31.01        
                  34.54     1:12.01 (37.47)     1:51.27 (39.26)     2:31.01 (39.74)
 39 Rinaldi, Emily K          13 WAC-MR                    NT    2:31.33        
 40 Lee, Evelyn B             13 Rivertown Rays-MR    2:28.34    2:31.96        
                  34.28     1:14.11 (39.83)     1:54.60 (40.49)     2:31.96 (37.36)
 41 Fourie, Arisa *           14 COND-MR              2:32.59    2:32.46        
                  33.94     1:12.37 (38.43)     1:52.62 (40.25)     2:32.46 (39.84)
 42 Colon, Samantha S         13 Team Rockland-MR     2:27.91    2:32.50        
                  34.88     1:13.79 (38.91)     1:53.96 (40.17)     2:32.50 (38.54)
 43 Zararis, Alex             14 Team Rockland-MR     2:28.15    2:34.48        
                  35.41     1:14.84 (39.43)     1:56.12 (41.28)     2:34.48 (38.36)
 44 DeGuzman, Jasmine Joyce   13 MALT-NJ              2:44.39    2:46.53        
                  36.09     1:18.63 (42.54)     2:02.50 (43.87)     2:46.53 (44.03)
 -- Devaney, Kate E           14 COND-MR              2:15.01        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ Zone Quals
              1:06.59  JO Junior Olympics
              1:15.29  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nyquist, Hannah M         14 WAC-MR               1:05.87    1:02.93 ZQ     
                  30.86     1:02.93 (32.07)                                        
  2 Devaney, Kate E           14 COND-MR              1:09.58    1:07.35 SILV   
                  33.02     1:07.35 (34.33)                                        
  3 Skilton, Emily K          13 Morris County-NJ     1:07.52    1:07.36 SILV   
                  33.04     1:07.36 (34.32)                                        
  4 Remigio, Madison L        13 COND-MR              1:07.29    1:07.66 SILV   
                  32.16     1:07.66 (35.50)                                        
  5 Holman, Josie M           13 PATS-MR              1:10.00    1:08.92 SILV   
                  33.32     1:08.92 (35.60)                                        
  6 Wang, Kristina H          14 Rivertown Rays-MR    1:08.64    1:09.19 SILV   
                  33.14     1:09.19 (36.05)                                        
  7 Thomas, Raina W           13 PATS-MR              1:07.92    1:09.66 SILV   
                  33.33     1:09.66 (36.33)                                        
  8 Bowen, Bridget C          14 Morris County-NJ     1:12.68    1:09.96 SILV   
                  33.61     1:09.96 (36.35)                                        
  9 Fernandes, Lauren P       14 COND-MR              1:08.70    1:10.08 SILV   
                  33.42     1:10.08 (36.66)                                        
 10 DeStaebler, Alexandra S   14 GAEL-MR              1:12.54    1:10.48 SILV   
                  34.57     1:10.48 (35.91)                                        
 11 Cantrell, Maddie H        13 Morris County-NJ     1:11.63    1:10.79 SILV   
                  34.63     1:10.79 (36.16)                                        
 12 McAteer, Emma M           14 GAEL-MR              1:12.21    1:11.21 SILV   
                  34.72     1:11.21 (36.49)                                        
 13 Gaffney, Victoria E       14 COND-MR              1:12.18    1:11.34 SILV   
                  34.24     1:11.34 (37.10)                                        
 14 Callaghan, Alexa          14 WAC-MR               1:10.33    1:11.54 SILV   
                  34.33     1:11.54 (37.21)                                        
 15 Fu, Emilly                14 Morris County-NJ     1:11.58    1:12.38 SILV   
                  35.07     1:12.38 (37.31)                                        
 16 Pulkkinen, Anneke         13 GAEL-MR              1:17.34    1:13.01 SILV   
 17 Redpath, Frances M        13 Marlins Bgnw-MR      1:05.14    1:13.90 SILV   
                  34.88     1:13.90 (39.02)                                        
 18 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              1:12.39    1:14.34 SILV   
                  36.48     1:14.34 (37.86)                                        
 19 Levy, Ariella             14 Team Rockland-MR     1:24.47    1:14.50 SILV   
                  35.73     1:14.50 (38.77)                                        
 20 Nieves, Tilly L           14 COND-MR              1:17.37    1:14.58 SILV   
                  36.36     1:14.58 (38.22)                                        
 21 Guardino, Mya E           13 PATS-MR              1:12.79    1:14.64 SILV   
                  35.48     1:14.64 (39.16)                                        
 22 Goss, Anne                13 MALT-NJ              1:17.51    1:14.92 SILV   
                  36.35     1:14.92 (38.57)                                        
 23 Javenes, Kali             14 Team Rockland-MR     1:16.44    1:15.03 SILV   
                  37.66     1:15.03 (37.37)                                        
 24 Finkelberg, Abigail R     14 Rivertown Rays-MR    1:08.71    1:15.32        
                  35.95     1:15.32 (39.37)                                        
 25 Tiburzi, Hallie           14 WAC-MR               1:12.20    1:15.66        
                  38.31     1:15.66 (37.35)                                        
 26 Monica, Amelia C          13 Rivertown Rays-MR    1:15.53    1:15.75        
                  36.41     1:15.75 (39.34)                                        
 27 Fourie, Arisa *           14 COND-MR              1:16.83    1:15.76        
                  36.98     1:15.76 (38.78)                                        
 28 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              1:15.54    1:15.78        
                  36.50     1:15.78 (39.28)                                        
 29 Kobolakis, Alexandra Z    14 COND-MR              1:20.18    1:16.43        
                  37.04     1:16.43 (39.39)                                        
 30 Cicoria, Lauren M         14 Morris County-NJ     1:15.13    1:17.02        
                  37.61     1:17.02 (39.41)                                        
 31 Singer, Quinn A           13 Rivertown Rays-MR    1:16.22    1:17.99        
                  38.21     1:17.99 (39.78)                                        
 32 DeGeorges, Ellie S        13 Marlins Bgnw-MR      1:16.27    1:18.10        
                  36.77     1:18.10 (41.33)                                        
 33 Engel, Julianna M         13 Team Rockland-MR     1:16.31    1:18.18        
                  38.71     1:18.18 (39.47)                                        
 34 Eckerle, Christina        14 Team Rockland-MR     1:14.94    1:18.29        
                  37.50     1:18.29 (40.79)                                        
 35 Ruhl, Sophie A            13 Rivertown Rays-MR    1:17.50    1:18.97        
                  38.28     1:18.97 (40.69)                                        
 36 Deleon, Grace J           14 Team Rockland-MR     1:18.35    1:19.21        
                  38.52     1:19.21 (40.69)                                        
 37 Sharabun, Christine       14 Rivertown Rays-MR    1:10.52    1:19.31        
                  38.67     1:19.31 (40.64)                                        
 38 Brega, Caroline           14 Team Rockland-MR     1:17.68    1:19.58        
                  38.33     1:19.58 (41.25)                                        
 39 Colon, Samantha S         13 Team Rockland-MR     1:16.93    1:20.20        
                  38.96     1:20.20 (41.24)                                        
 40 Davis, Karina C           13 PATS-MR              1:19.06    1:20.95        
                  39.49     1:20.95 (41.46)                                        
 41 Roder, Charlotte          13 MALT-NJ              1:21.31    1:21.05        
                  39.21     1:21.05 (41.84)                                        
 42 Behbehani, Iman           13 Marlins Bgnw-MR      1:21.70    1:21.63        
                  40.48     1:21.63 (41.15)                                        
 43 Mcnamara, Kelcie H        14 Team Rockland-MR     1:23.62    1:22.24        
                  40.10     1:22.24 (42.14)                                        
 44 Veru, Nina S              13 GAEL-MR              1:20.57    1:22.77        
                  39.67     1:22.77 (43.10)                                        
 45 Ford, Sydney E            13 Marlins Bgnw-MR      1:18.00    1:23.03        
                  39.35     1:23.03 (43.68)                                        
 46 Razdan, Roma              13 Morris County-NJ     1:22.70    1:23.09        
                  40.59     1:23.09 (42.50)                                        
 47 Koestler, Aimee J         14 Marlins Bgnw-MR      1:24.24    1:25.96        
                  41.48     1:25.96 (44.48)                                        
 48 Freda, Amber D            13 Morris County-NJ     1:24.84    1:29.28        
                  44.92     1:29.28 (44.36)                                        
 49 Storm, Lauren             13 MALT-NJ              1:27.90    1:29.31        
                  43.32     1:29.31 (45.99)                                        
 50 Riseman, Sophia E         13 MALT-NJ              1:42.89    1:48.35        
                  50.99     1:48.35 (57.36)                                        
 -- Lee, Evelyn B             13 Rivertown Rays-MR    1:14.79         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  35.72                                                            
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.49  ZQ Zone Quals
              2:21.59  JO Junior Olympics
              2:42.99  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nyquist, Hannah M         14 WAC-MR               2:20.30    2:18.12 ZQ     
                  32.81     1:07.67 (34.86)     1:42.92 (35.25)     2:18.12 (35.20)
  2 Pence, Emily A            13 Rivertown Rays-MR    2:23.63    2:20.95 ZQ     
                  32.89     1:08.19 (35.30)     1:44.94 (36.75)     2:20.95 (36.01)
  3 Nichols, Mary H           13 Rivertown Rays-MR    2:25.43    2:21.29 ZQ     
                  33.81     1:09.61 (35.80)     1:46.57 (36.96)     2:21.29 (34.72)
  4 Donoghue, Megan M         14 Rivertown Rays-MR    2:29.44    2:24.24 SILV   
                  33.79     1:10.21 (36.42)     1:47.54 (37.33)     2:24.24 (36.70)
  5 Holman, Josie M           13 PATS-MR                   NT    2:25.46 SILV   
                  34.48     1:11.19 (36.71)     1:48.31 (37.12)     2:25.46 (37.15)
  6 Goldstein, Claire M       14 Rivertown Rays-MR    2:30.04    2:25.75 SILV   
                  32.88     1:10.11 (37.23)     1:48.44 (38.33)     2:25.75 (37.31)
  7 Skilton, Emily K          13 Morris County-NJ     2:23.84    2:26.35 SILV   
                  34.03     1:11.60 (37.57)     1:49.44 (37.84)     2:26.35 (36.91)
  8 DeStaebler, Alexandra S   14 GAEL-MR              2:31.45    2:26.79 SILV   
                  35.32     1:12.25 (36.93)     1:50.17 (37.92)     2:26.79 (36.62)
  9 Remigio, Madison L        13 COND-MR              2:30.36    2:29.18 SILV   
                  34.98     1:12.50 (37.52)     1:51.06 (38.56)     2:29.18 (38.12)
 10 Wang, Kristina H          14 Rivertown Rays-MR    2:25.56    2:29.52 SILV   
                  34.59     1:12.33 (37.74)     1:51.49 (39.16)     2:29.52 (38.03)
 11 Fernandes, Lauren P       14 COND-MR              2:36.72    2:30.18 SILV   
                  34.45     1:12.16 (37.71)     1:51.41 (39.25)     2:30.18 (38.77)
 12 Fu, Emilly                14 Morris County-NJ     2:31.89    2:32.24 SILV   
                  36.47     1:15.07 (38.60)     1:54.40 (39.33)     2:32.24 (37.84)
 13 Bowen, Bridget C          14 Morris County-NJ     2:37.54    2:32.35 SILV   
                  36.78     1:16.08 (39.30)     1:54.96 (38.88)     2:32.35 (37.39)
 14 Cantrell, Maddie H        13 Morris County-NJ     2:35.56    2:33.67 SILV   
                  36.55     1:15.03 (38.48)     1:54.62 (39.59)     2:33.67 (39.05)
 15 Callaghan, Alexa          14 WAC-MR               2:35.34    2:35.61 SILV   
                  36.39     1:15.74 (39.35)     1:56.26 (40.52)     2:35.61 (39.35)
 16 Goss, Anne                13 MALT-NJ              2:49.48    2:37.29 SILV   
                  37.57     1:17.33 (39.76)     1:57.16 (39.83)     2:37.29 (40.13)
 17 Nieves, Tilly L           14 COND-MR              2:46.36    2:39.09 SILV   
                  36.94     1:17.29 (40.35)     1:59.16 (41.87)     2:39.09 (39.93)
 18 Broderick, Kyra A         13 GAEL-MR              2:50.84    2:39.21 SILV   
                  37.23                             1:18.01 ( )     1:59.59 (41.58)
        2:39.21 (39.62)                                                            
 19 Sharabun, Christine       14 Rivertown Rays-MR    2:33.95    2:39.69 SILV   
                  36.13     1:15.84 (39.71)     1:57.91 (42.07)     2:39.69 (41.78)
 20 Lee, Evelyn B             13 Rivertown Rays-MR    2:45.16    2:40.02 SILV   
                  35.69     1:16.23 (40.54)     1:58.71 (42.48)     2:40.02 (41.31)
 21 Cicoria, Lauren M         14 Morris County-NJ     2:38.85    2:40.30 SILV   
                  40.04     1:21.24 (41.20)     2:01.96 (40.72)     2:40.30 (38.34)
 22 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              2:42.51    2:40.60 SILV   
                  37.72     1:18.25 (40.53)     2:00.43 (42.18)     2:40.60 (40.17)
 23 Block, Isabella L         13 COND-MR              2:40.26    2:40.66 SILV   
                  37.93     1:18.07 (40.14)     1:59.44 (41.37)     2:40.66 (41.22)
 24 Finkelberg, Abigail R     14 Rivertown Rays-MR    2:30.01    2:40.92 SILV   
                  37.46     1:17.57 (40.11)     1:59.70 (42.13)     2:40.92 (41.22)
 25 Monica, Amelia C          13 Rivertown Rays-MR    2:47.88    2:43.46        
                  37.75     1:19.38 (41.63)     2:02.05 (42.67)     2:43.46 (41.41)
 26 Guardino, Mya E           13 PATS-MR              2:41.68    2:48.15        
                  38.28     1:20.06 (41.78)     2:03.99 (43.93)     2:48.15 (44.16)
 27 Veru, Nina S              13 GAEL-MR              2:53.52    2:48.49        
                  39.11                             1:21.43 ( )     2:04.96 (43.53)
        2:48.49 (43.53)                                                            
 28 Eckerle, Christina        14 Team Rockland-MR     2:51.47    2:50.17        
                  40.00                             1:22.49 ( )     2:07.36 (44.87)
        2:50.17 (42.81)                                                            
 29 Deleon, Grace J           14 Team Rockland-MR     3:08.96    2:50.64        
                  39.61                             1:22.56 ( )     2:06.72 (44.16)
        2:50.64 (43.92)                                                            
 30 Haber, Sarah E            14 COND-MR              2:54.67    2:57.26        
                  41.03                             1:26.01 ( )     2:12.41 (46.40)
        2:57.26 (44.85)                                                            
 31 Roder, Charlotte          13 MALT-NJ              3:15.89    2:59.05        
                  41.19     1:27.25 (46.06)     2:14.35 (47.10)     2:59.05 (44.70)
 32 Meier, MaryBeth X         14 PATS-MR              3:04.16    2:59.56        
                  41.28   2:59.56 (2:18.28)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ Zone Quals
              1:16.49  JO Junior Olympics
              1:23.79  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwab, Carly A           13 Rivertown Rays-MR    1:08.17    1:10.70 ZQ     
                  33.37     1:10.70 (37.33)                                        
  2 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              1:15.99    1:16.46 JO     
                  36.33     1:16.46 (40.13)                                        
  3 Medina, Priscilla *       14 COND-MR              1:18.50    1:17.10 SILV   
                  36.50     1:17.10 (40.60)                                        
  4 Shashaty, Kasey           13 WAC-MR               1:16.70    1:17.21 SILV   
                  36.71     1:17.21 (40.50)                                        
  5 Guarnieri, Emma F         13 Rivertown Rays-MR    1:18.00    1:17.32 SILV   
                  36.74     1:17.32 (40.58)                                        
  6 Levy, Ariella             14 Team Rockland-MR     1:18.19    1:17.63 SILV   
                  37.42     1:17.63 (40.21)                                        
  7 Skilton, Emily K          13 Morris County-NJ     1:18.45    1:18.39 SILV   
                  37.56     1:18.39 (40.83)                                        
  8 Nyquist, Hannah M         14 WAC-MR               1:19.62    1:18.77 SILV   
                  37.15     1:18.77 (41.62)                                        
  9 Deverna, Bridget T        13 GAEL-MR              1:17.23    1:18.79 SILV   
                  37.29     1:18.79 (41.50)                                        
 10 Fu, Emilly                14 Morris County-NJ     1:18.38    1:19.55 SILV   
                  38.04     1:19.55 (41.51)                                        
 11 Gaffney, Victoria E       14 COND-MR              1:23.00    1:20.48 SILV   
                  37.45     1:20.48 (43.03)                                        
 12 Notis, Dahlia J           14 PATS-MR              1:25.06    1:22.87 SILV   
                  39.88     1:22.87 (42.99)                                        
 13 Pulkkinen, Anneke         13 GAEL-MR              1:27.29    1:23.73 SILV   
                  39.46     1:23.73 (44.27)                                        
 14 Block, Alexandra V        13 COND-MR              1:22.25    1:23.93        
                  39.10     1:23.93 (44.83)                                        
 15 Cantrell, Maddie H        13 Morris County-NJ     1:25.49    1:24.19        
                  41.00     1:24.19 (43.19)                                        
 16 Finkelberg, Abigail R     14 Rivertown Rays-MR    1:24.00    1:24.22        
                  40.25     1:24.22 (43.97)                                        
 17 Rinaldi, Emily K          13 WAC-MR               1:23.87    1:25.03        
                  40.82     1:25.03 (44.21)                                        
 18 Thomas, Raina W           13 PATS-MR              1:23.23    1:25.34        
                  40.59     1:25.34 (44.75)                                        
 19 Zhou, Amy X               13 PATS-MR              1:26.40    1:25.59        
                  40.35     1:25.59 (45.24)                                        
 20 Broderick, Kyra A         13 GAEL-MR              1:22.48    1:25.64        
                  40.50     1:25.64 (45.14)                                        
 21 Ruhl, Sophie A            13 Rivertown Rays-MR    1:26.34    1:25.75        
                  40.67     1:25.75 (45.08)                                        
 22 Cicoria, Lauren M         14 Morris County-NJ     1:21.89    1:25.93        
                  41.39     1:25.93 (44.54)                                        
 23 McAteer, Emma M           14 GAEL-MR              1:24.84    1:26.40        
                  40.89     1:26.40 (45.51)                                        
 24 Kobolakis, Alexandra Z    14 COND-MR              1:27.64    1:26.77        
                  41.35     1:26.77 (45.42)                                        
 25 Veru, Nina S              13 GAEL-MR              1:22.13    1:27.32        
                  39.70     1:27.32 (47.62)                                        
 26 Engel, Julianna M         13 Team Rockland-MR     1:25.27    1:27.69        
                  41.27     1:27.69 (46.42)                                        
 27 Brega, Caroline           14 Team Rockland-MR     1:26.26    1:28.44        
                  41.91     1:28.44 (46.53)                                        
 28 Zararis, Alex             14 Team Rockland-MR     1:27.21    1:28.56        
                  42.50     1:28.56 (46.06)                                        
 29 Singer, Quinn A           13 Rivertown Rays-MR    1:25.14    1:28.73        
                  42.51     1:28.73 (46.22)                                        
 30 Weaver, Maggie M          14 GAEL-MR              1:28.08    1:29.17        
                  41.57     1:29.17 (47.60)                                        
 31 Takiguchi, Sara K         13 COND-MR              1:30.00    1:29.41        
                  42.74     1:29.41 (46.67)                                        
 32 Goss, Anne                13 MALT-NJ              1:33.33    1:31.16        
                  43.08     1:31.16 (48.08)                                        
 33 Fourie, Arisa *           14 COND-MR              1:32.60    1:31.23        
                  44.25     1:31.23 (46.98)                                        
 34 Haber, Sarah E            14 COND-MR              1:30.91    1:31.77        
                  43.68     1:31.77 (48.09)                                        
 35 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              1:32.51    1:34.08        
                  44.31     1:34.08 (49.77)                                        
 36 Javenes, Kali             14 Team Rockland-MR     1:33.45    1:34.69        
                  44.81     1:34.69 (49.88)                                        
 37 Meier, MaryBeth X         14 PATS-MR              1:33.28    1:36.21        
                  45.64     1:36.21 (50.57)                                        
 38 Mcnamara, Kelcie H        14 Team Rockland-MR     1:37.01    1:36.47        
                  46.07     1:36.47 (50.40)                                        
 39 Colon, Samantha S         13 Team Rockland-MR     1:33.66    1:36.95        
                  45.47     1:36.95 (51.48)                                        
 40 Deleon, Grace J           14 Team Rockland-MR     1:38.90    1:39.31        
                  46.19     1:39.31 (53.12)                                        
 41 Galarza, Michaela         13 MALT-NJ              1:51.89    1:42.93        
                  49.06     1:42.93 (53.87)                                        
 42 Roder, Charlotte          13 MALT-NJ              1:44.83    1:45.60        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:40.59  ZQ Zone Quals
              2:42.99  JO Junior Olympics
              2:56.99  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwab, Carly A           13 Rivertown Rays-MR    2:33.93    2:33.01 ZQ     
                  33.74     1:12.12 (38.38)     1:53.27 (41.15)     2:33.01 (39.74)
  2 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              2:42.15    2:42.36 JO     
                  36.01     1:17.37 (41.36)     2:00.47 (43.10)     2:42.36 (41.89)
  3 Guarnieri, Emma F         13 Rivertown Rays-MR    2:44.07    2:42.72 JO     
                  37.33     1:17.72 (40.39)     2:00.99 (43.27)     2:42.72 (41.73)
  3 Donoghue, Megan M         14 Rivertown Rays-MR    2:41.10    2:42.72 JO     
                  36.00     1:17.04 (41.04)     1:59.87 (42.83)     2:42.72 (42.85)
  5 Medina, Priscilla *       14 COND-MR              2:47.47    2:47.17 SILV   
                  36.96     1:18.91 (41.95)     2:03.01 (44.10)     2:47.17 (44.16)
  6 Fu, Emilly                14 Morris County-NJ     2:46.14    2:51.49 SILV   
                  39.36     1:22.73 (43.37)     2:07.36 (44.63)     2:51.49 (44.13)
  7 Zhu, Catherine            13 Marlins Bgnw-MR      2:48.80    2:55.47 SILV   
                  38.07     1:22.54 (44.47)     2:08.88 (46.34)     2:55.47 (46.59)
  8 Sanchez, Sam M            13 Marlins Bgnw-MR      2:46.36    2:57.03        
                  40.33     1:25.53 (45.20)     2:11.37 (45.84)     2:57.03 (45.66)
  9 Hulme, Ella R             13 Marlins Bgnw-MR      2:49.77    2:58.46        
                  40.62     1:27.49 (46.87)     2:13.93 (46.44)     2:58.46 (44.53)
 10 Block, Alexandra V        13 COND-MR              3:00.40    3:01.53        
                  40.34     1:26.19 (45.85)     2:13.42 (47.23)     3:01.53 (48.11)
 11 Cicoria, Lauren M         14 Morris County-NJ     2:57.40    3:02.26        
                  41.56     1:28.73 (47.17)     2:16.96 (48.23)     3:02.26 (45.30)
 12 Washington, Michelle G    14 Marlins Bgnw-MR      3:01.98    3:02.97        
                  41.88     1:28.55 (46.67)     2:16.38 (47.83)     3:02.97 (46.59)
 13 Rinaldi, Emily K          13 WAC-MR               3:02.14    3:03.87        
                  42.38     1:28.76 (46.38)     2:16.89 (48.13)     3:03.87 (46.98)
 14 Notis, Dahlia J           14 PATS-MR              3:03.96    3:04.34        
                  42.68     1:30.34 (47.66)     2:19.31 (48.97)     3:04.34 (45.03)
 15 Kobolakis, Alexandra Z    14 COND-MR              3:09.74    3:05.69        
                  42.17     1:29.87 (47.70)     2:18.76 (48.89)     3:05.69 (46.93)
 16 Weaver, Maggie M          14 GAEL-MR              3:14.82    3:06.69        
                  42.38     1:30.52 (48.14)     2:19.83 (49.31)     3:06.69 (46.86)
 17 Ruhl, Sophie A            13 Rivertown Rays-MR    3:05.00    3:10.36        
                  41.42     1:31.48 (50.06)     2:20.62 (49.14)     3:10.36 (49.74)
 18 Zhou, Amy X               13 PATS-MR              3:13.48    3:10.59        
                  42.98     1:31.49 (48.51)     2:22.94 (51.45)     3:10.59 (47.65)
 19 Goss, Anne                13 MALT-NJ              3:25.22    3:18.69        
                  43.24     1:33.36 (50.12)     2:25.66 (52.30)     3:18.69 (53.03)
 20 Behbehani, Iman           13 Marlins Bgnw-MR      2:55.10    3:26.07        
                  47.73     1:40.86 (53.13)     2:34.51 (53.65)     3:26.07 (51.56)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ Zone Quals
              1:05.69  JO Junior Olympics
              1:11.59  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mcardle, Maeve C          14 COND-MR              1:03.62    1:01.57 ZQ     
                  29.02     1:01.57 (32.55)                                        
  2 Nyquist, Hannah M         14 WAC-MR               1:04.39    1:03.19 ZQ     
                  30.21     1:03.19 (32.98)                                        
  3 Devaney, Kate E           14 COND-MR              1:06.10    1:05.36 JO     
                  30.44     1:05.36 (34.92)                                        
  4 Skilton, Emily K          13 Morris County-NJ     1:06.99    1:05.80 SILV   
                  31.43     1:05.80 (34.37)                                        
  5 Donoghue, Megan M         14 Rivertown Rays-MR    1:05.77    1:05.85 SILV   
                  30.03     1:05.85 (35.82)                                        
  6 Guarnieri, Emma F         13 Rivertown Rays-MR    1:05.68    1:06.50 SILV   
                  30.83     1:06.50 (35.67)                                        
  7 Smith, Samantha K         13 Morris County-NJ     1:07.79    1:06.96 SILV   
                  30.67     1:06.96 (36.29)                                        
  8 Thomas, Raina W           13 PATS-MR              1:06.62    1:07.08 SILV   
                  30.80     1:07.08 (36.28)                                        
  9 Callaghan, Alexa          14 WAC-MR               1:08.14    1:08.64 SILV   
                  31.80     1:08.64 (36.84)                                        
 10 Pence, Emily A            13 Rivertown Rays-MR    1:07.25    1:09.93 SILV   
                  31.73     1:09.93 (38.20)                                        
 11 Holman, Josie M           13 PATS-MR              1:12.67    1:10.06 SILV   
                  32.04     1:10.06 (38.02)                                        
 12 Takiguchi, Sara K         13 COND-MR              1:07.08    1:10.49 SILV   
                  32.73     1:10.49 (37.76)                                        
 13 Finkelberg, Abigail R     14 Rivertown Rays-MR    1:02.04    1:10.71 SILV   
                  32.63     1:10.71 (38.08)                                        
 14 Redpath, Frances M        13 Marlins Bgnw-MR      1:01.34    1:11.66        
                  32.26     1:11.66 (39.40)                                        
 15 Remigio, Madison L        13 COND-MR              1:10.10    1:11.71        
                  33.50     1:11.71 (38.21)                                        
 16 Singer, Quinn A           13 Rivertown Rays-MR    1:12.08    1:12.08        
                  34.10     1:12.08 (37.98)                                        
 17 Goldstein, Claire M       14 Rivertown Rays-MR    1:22.33    1:12.11        
                  33.24     1:12.11 (38.87)                                        
 18 Block, Alexandra V        13 COND-MR              1:15.06    1:13.50        
                  33.91     1:13.50 (39.59)                                        
 19 Guardino, Mya E           13 PATS-MR              1:13.20    1:13.53        
                  32.67     1:13.53 (40.86)                                        
 20 Ford, Sydney E            13 Marlins Bgnw-MR      1:11.56    1:14.23        
                  33.58     1:14.23 (40.65)                                        
 21 Block, Isabella L         13 COND-MR              1:17.07    1:14.73        
                  34.01     1:14.73 (40.72)                                        
 22 Wang, Kristina H          14 Rivertown Rays-MR    1:17.41    1:14.90        
                  33.61     1:14.90 (41.29)                                        
 23 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              1:11.92    1:16.31        
                  34.30     1:16.31 (42.01)                                        
 24 Gaffney, Victoria E       14 COND-MR              1:12.37    1:16.71        
                  33.15     1:16.71 (43.56)                                        
 25 Levy, Ariella             14 Team Rockland-MR     1:25.00    1:18.10        
                  36.23     1:18.10 (41.87)                                        
 26 Davis, Karina C           13 PATS-MR              1:21.12    1:18.49        
                  35.13     1:18.49 (43.36)                                        
 27 DeGeorges, Ellie S        13 Marlins Bgnw-MR      1:17.61    1:18.61        
                  34.78     1:18.61 (43.83)                                        
 28 Goss, Anne                13 MALT-NJ              1:20.49    1:19.40        
                  35.47     1:19.40 (43.93)                                        
 29 Eckerle, Christina        14 Team Rockland-MR     1:15.57    1:21.13        
                  36.13     1:21.13 (45.00)                                        
 30 Haber, Sarah E            14 COND-MR              1:22.45    1:21.52        
                  36.98     1:21.52 (44.54)                                        
 31 Koestler, Aimee J         14 Marlins Bgnw-MR      1:32.83    1:31.38        
                  42.16     1:31.38 (49.22)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.79  ZQ Zone Quals
              2:30.99  JO Junior Olympics
              2:36.59  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nyquist, Hannah M         14 WAC-MR               2:27.23    2:24.94 ZQ     
                  31.68     1:07.49 (35.81)     1:45.19 (37.70)     2:24.94 (39.75)
  2 Garces, Frankie L         13 GAEL-MR              2:33.17    2:26.42 JO     
                  30.60     1:06.69 (36.09)     1:46.33 (39.64)     2:26.42 (40.09)
  3 Smith, Samantha K         13 Morris County-NJ     2:30.63    2:27.59 JO     
                  32.46     1:09.47 (37.01)     1:47.47 (38.00)     2:27.59 (40.12)
  4 Guarnieri, Emma F         13 Rivertown Rays-MR    2:33.83    2:31.40 SILV   
                  32.34     1:10.19 (37.85)     1:50.47 (40.28)     2:31.40 (40.93)
  5 Schwab, Carly A           13 Rivertown Rays-MR    2:45.00    2:32.65 SILV   
                  32.21     1:10.60 (38.39)     1:51.55 (40.95)     2:32.65 (41.10)
  6 Devaney, Kate E           14 COND-MR                   NT    2:34.09 SILV   
                  30.83     1:08.14 (37.31)     1:49.92 (41.78)     2:34.09 (44.17)
  7 Thomas, Raina W           13 PATS-MR              2:31.07    2:36.15 SILV   
                  32.24     1:10.25 (38.01)     1:52.10 (41.85)     2:36.15 (44.05)
  8 Singer, Quinn A           13 Rivertown Rays-MR    3:31.88    2:39.07        
                  35.42     1:15.82 (40.40)     1:57.78 (41.96)     2:39.07 (41.29)
  9 Pence, Emily A            13 Rivertown Rays-MR    2:45.00    2:40.81        
                  33.17     1:12.88 (39.71)     1:56.06 (43.18)     2:40.81 (44.75)
 10 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              2:42.66    2:48.04        
                  34.41     1:16.32 (41.91)     2:02.42 (46.10)     2:48.04 (45.62)
 11 Guardino, Mya E           13 PATS-MR              2:59.59    3:09.36        
                  35.71     1:22.36 (46.65)     2:16.93 (54.57)     3:09.36 (52.43)
 12 Monica, Amelia C          13 Rivertown Rays-MR    3:25.97    3:11.94        
                  37.90     1:26.28 (48.38)     2:19.13 (52.85)     3:11.94 (52.81)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ Zone Quals
              2:22.49  JO Junior Olympics
              2:41.79  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwab, Carly A           13 Rivertown Rays-MR    2:19.80    2:19.38 ZQ     
                  30.46     1:08.53 (38.07)     1:47.75 (39.22)     2:19.38 (31.63)
  2 Donoghue, Megan M         14 Rivertown Rays-MR    2:24.62    2:22.40 JO     
                  30.20     1:06.83 (36.63)     1:50.03 (43.20)     2:22.40 (32.37)
  3 Guarnieri, Emma F         13 Rivertown Rays-MR    2:26.00    2:22.57 SILV   
                  30.88     1:07.05 (36.17)     1:49.72 (42.67)     2:22.57 (32.85)
  4 Medina, Priscilla *       14 COND-MR              2:24.00    2:23.58 SILV   
                  30.68     1:08.67 (37.99)     1:51.13 (42.46)     2:23.58 (32.45)
  5 Pence, Emily A            13 Rivertown Rays-MR    2:24.76    2:27.02 SILV   
                  32.59     1:09.64 (37.05)     1:52.39 (42.75)     2:27.02 (34.63)
  6 Block, Alexandra V        13 COND-MR              2:34.28    2:31.16 SILV   
                  33.59     1:10.98 (37.39)     1:56.83 (45.85)     2:31.16 (34.33)
  7 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              2:30.19    2:31.93 SILV   
                  32.85     1:12.04 (39.19)     1:56.52 (44.48)     2:31.93 (35.41)
  8 DeStaebler, Alexandra S   14 GAEL-MR              2:35.52    2:32.12 SILV   
                  33.83     1:12.27 (38.44)     1:59.87 (47.60)     2:32.12 (32.25)
  9 Smith, Samantha K         13 Morris County-NJ     2:32.66    2:32.23 SILV   
                  32.03     1:11.54 (39.51)     1:57.46 (45.92)     2:32.23 (34.77)
 10 Thomas, Raina W           13 PATS-MR              2:30.64    2:33.58 SILV   
                  32.31     1:10.28 (37.97)     1:57.00 (46.72)     2:33.58 (36.58)
 11 Cantrell, Maddie H        13 Morris County-NJ     2:45.48    2:34.90 SILV   
                  33.77     1:12.94 (39.17)     1:59.49 (46.55)     2:34.90 (35.41)
 12 Bowen, Bridget C          14 Morris County-NJ     2:40.22    2:36.17 SILV   
                  33.27     1:13.30 (40.03)     2:00.02 (46.72)     2:36.17 (36.15)
 13 Fu, Emilly                14 Morris County-NJ     2:29.34    2:36.32 SILV   
                  33.69     1:12.39 (38.70)     1:58.15 (45.76)     2:36.32 (38.17)
 14 Zhu, Catherine            13 Marlins Bgnw-MR      2:37.63    2:37.32 SILV   
                  32.82     1:13.46 (40.64)     1:59.98 (46.52)     2:37.32 (37.34)
 14 Takiguchi, Sara K         13 COND-MR              2:35.15    2:37.32 SILV   
                  32.52     1:12.08 (39.56)     2:02.32 (50.24)     2:37.32 (35.00)
 16 McAteer, Emma M           14 GAEL-MR              2:37.15    2:37.59 SILV   
                  34.37     1:14.51 (40.14)     2:01.09 (46.58)     2:37.59 (36.50)
 17 Goldstein, Claire M       14 Rivertown Rays-MR    2:33.74    2:37.99 SILV   
                  33.18     1:11.90 (38.72)     2:02.50 (50.60)     2:37.99 (35.49)
 18 Sharabun, Christine       14 Rivertown Rays-MR    2:28.37    2:38.27 SILV   
                  32.78     1:14.11 (41.33)     2:02.18 (48.07)     2:38.27 (36.09)
 19 Hulme, Ella R             13 Marlins Bgnw-MR      2:38.36    2:39.11 SILV   
                  37.35     1:19.36 (42.01)     2:04.51 (45.15)     2:39.11 (34.60)
 20 Weaver, Maggie M          14 GAEL-MR              2:42.70    2:39.29 SILV   
                  37.01     1:16.20 (39.19)     2:05.39 (49.19)     2:39.29 (33.90)
 21 Fernandes, Lauren P       14 COND-MR              2:37.20    2:39.52 SILV   
                  35.72     1:13.76 (38.04)     2:02.66 (48.90)     2:39.52 (36.86)
 22 Lee, Evelyn B             13 Rivertown Rays-MR    2:42.17    2:40.95 SILV   
                  34.60     1:14.42 (39.82)     2:02.59 (48.17)     2:40.95 (38.36)
 23 Sanchez, Sam M            13 Marlins Bgnw-MR      2:33.04    2:41.71 SILV   
                  40.47     1:19.65 (39.18)     2:06.87 (47.22)     2:41.71 (34.84)
 24 Notis, Dahlia J           14 PATS-MR              2:40.42    2:42.49        
                  35.49     1:19.49 (44.00)     2:06.28 (46.79)     2:42.49 (36.21)
 25 Monica, Amelia C          13 Rivertown Rays-MR    2:43.77    2:43.40        
                  35.58     1:15.38 (39.80)     2:05.90 (50.52)     2:43.40 (37.50)
 26 Javenes, Kali             14 Team Rockland-MR     2:44.00    2:44.00        
                  36.68     1:16.56 (39.88)     2:07.09 (50.53)     2:44.00 (36.91)
 27 Block, Isabella L         13 COND-MR              2:43.54    2:44.31        
                  34.57     1:15.90 (41.33)     2:08.78 (52.88)     2:44.31 (35.53)
 28 Engel, Julianna M         13 Team Rockland-MR     2:42.37    2:44.83        
                  38.44     1:20.43 (41.99)     2:07.91 (47.48)     2:44.83 (36.92)
 29 Nieves, Tilly L           14 COND-MR              2:55.00    2:45.05        
                  34.97     1:16.49 (41.52)     2:08.41 (51.92)     2:45.05 (36.64)
 30 Eckerle, Christina        14 Team Rockland-MR     2:37.07    2:45.34        
                  34.73     1:16.66 (41.93)     2:10.32 (53.66)     2:45.34 (35.02)
 31 Veru, Nina S              13 GAEL-MR              2:40.50    2:45.90        
                  35.43     1:17.91 (42.48)     2:07.20 (49.29)     2:45.90 (38.70)
 32 Rinaldi, Emily K          13 WAC-MR               2:44.34    2:47.57        
                  38.44     1:21.86 (43.42)     2:09.07 (47.21)     2:47.57 (38.50)
 33 Washington, Michelle G    14 Marlins Bgnw-MR      2:43.35    2:49.41        
                  38.53     1:21.86 (43.33)     2:10.36 (48.50)     2:49.41 (39.05)
 34 Colon, Samantha S         13 Team Rockland-MR     2:50.72    2:50.11        
                  36.79     1:19.02 (42.23)     2:11.94 (52.92)     2:50.11 (38.17)
 35 Fourie, Arisa *           14 COND-MR              2:52.48    2:51.17        
                  38.87     1:21.00 (42.13)     2:12.40 (51.40)     2:51.17 (38.77)
 36 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              2:48.35    2:52.11        
                  37.72     1:19.47 (41.75)     2:13.87 (54.40)     2:52.11 (38.24)
 37 Haber, Sarah E            14 COND-MR              2:52.30    2:53.89        
                  36.83     1:22.43 (45.60)     2:14.99 (52.56)     2:53.89 (38.90)
 38 Ruhl, Sophie A            13 Rivertown Rays-MR    2:51.89    2:54.66        
                  37.91     1:20.00 (42.09)     2:14.11 (54.11)     2:54.66 (40.55)
 39 Deleon, Grace J           14 Team Rockland-MR     3:04.99    2:56.64        
                  37.70     1:21.14 (43.44)     2:16.59 (55.45)     2:56.64 (40.05)
 40 Storm, Lauren             13 MALT-NJ              2:51.09    2:57.23        
                  40.16     1:27.43 (47.27)     2:18.03 (50.60)     2:57.23 (39.20)
 41 Razdan, Roma              13 Morris County-NJ     3:05.05    2:58.15        
                  38.72     1:24.51 (45.79)     2:18.53 (54.02)     2:58.15 (39.62)
 42 Mcnamara, Kelcie H        14 Team Rockland-MR     3:02.84    3:00.98        
                  45.56     1:28.63 (43.07)     2:25.24 (56.61)     3:00.98 (35.74)
 43 Roder, Charlotte          13 MALT-NJ              3:03.16    3:07.58        
                  42.20     1:29.49 (47.29)     2:24.70 (55.21)     3:07.58 (42.88)
 44 Freda, Amber D            13 Morris County-NJ     3:08.64    3:13.13        
                  46.74     1:35.07 (48.33)   3:13.13 (1:38.06)                    
 -- Brega, Caroline           14 Team Rockland-MR     2:47.27         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn - back
                  39.94     1:23.60 (43.66)     2:13.42 (49.82)                    
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.39  NCSA NCSA
                25.09  SECT Speedo Sectionals
                25.69  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carey, Laurel E           13 Morris County-NJ       25.20      25.25 METS   
  2 Lam, Donna                17 PATS-MR                24.84      25.91        
  3 Sweet, Lauren A           17 COND-MR                24.62      26.17        
  4 McClung, Demi R           16 Rivertown Rays-MR      25.59      26.23        
  5 Veru, Nicole              15 GAEL-MR                26.37      26.32        
  6 Twiss, Megan B            17 COND-MR                25.92      26.34        
  7 Sullivan, Emily R         15 Rivertown Rays-MR      26.15      26.46        
  8 Wang, Amanda H            17 Rivertown Rays-MR      25.70      26.49        
  9 Donabie, Alana R          16 PATS-MR                26.21      26.54        
 10 Stiles, Juliann A         14 Morris County-NJ       27.13      26.73        
 11 Carragher, Maya K         15 Morris County-NJ       26.03      26.75        
 12 Makovic, Tiffany          17 Rivertown Rays-MR      27.51      26.77        
 13 Lenihan, Alanna B         14 Morris County-NJ       26.26      26.89        
 14 McNamee, Kyra D           17 COND-MR                26.65      26.98        
 15 Guarnieri, Sofia          15 Rivertown Rays-MR      26.41      27.02        
 16 Gonzalez, Kassey          17 PATS-MR                26.96      27.20        
 17 O'Sullivan, Marycate A    15 COND-MR                28.20      27.21        
 18 Pinto, Aidan L            14 Morris County-NJ       27.10      27.39        
 19 Showers, Amelia R         15 GAEL-MR                27.60      27.58        
 20 Keane, MaryKate           17 PATS-MR                27.93      27.61        
 21 Makovic, Vanessa          15 Rivertown Rays-MR      26.43      27.75        
 22 Najarian, Eleni *         17 COND-MR                27.00      27.98        
 23 Zuks, Adelaine *          16 COND-MR                26.84      28.12        
 24 Anacker, Boomie I         15 COND-MR                27.40      28.15        
 25 Conforti, Samantha M      17 PATS-MR                27.51      28.30        
 26 Medina, Melissa *         17 COND-MR                26.90      28.31        
 27 Schatz, Brooke J          13 COND-MR                28.39      28.60        
 28 Zaets, Allison M          16 WAC-MR                 28.81      28.70        
 29 Genrich, Elyse M          13 Morris County-NJ       29.19      28.75        
 30 Showers, Sophie M         12 GAEL-MR                28.42      28.80        
 31 Elwood, Kylie M           15 Rivertown Rays-MR      29.07      28.82        
 32 Ruzzi, Kathryn A          16 Team Rockland-MR       29.64      28.87        
 33 Jumpp, Micah B            15 PATS-MR                27.15      28.98        
 34 McNamara, Lara M          17 COND-MR                29.50      29.02        
 34 Gray, Hope F              16 COND-MR                35.00      29.02        
 36 Ullrich, April A          15 Morris County-NJ       29.65      29.25        
 37 Verardi, Kalin E          16 Team Rockland-MR       29.71      29.26        
 38 Clemson, Abilgail M       14 Morris County-NJ       29.43      29.31        
 39 Fonseca, Natasha          15 COND-MR                30.01      29.33        
 40 Grizzetti, Cami L         11 Morris County-NJ       30.13      29.60        
 41 Manning, Tara             12 WAC-MR                 31.80      29.98        
 42 Santiago, Gabriella       15 Team Rockland-MR       29.71      30.42        
 43 Zecchin, Sarah            15 Team Rockland-MR       31.06      30.66        
 44 Colucci, Christina        15 GAEL-MR                31.13      30.90        
 45 Nunez, Nicole C           16 COND-MR                30.66      31.51        
 46 Nicoloso, Maria L         13 Morris County-NJ       32.75      31.96        
 47 Zhou, Amy X               13 PATS-MR                33.60      32.61        
 48 Quezada, Vanessa A        11 PATS-MR                33.55      33.39        
 49 Shimek, Kaitlin N         12 MALT-NJ                34.37      33.78        
 50 Zuccardo, Marissa N       18 PATS-MR                35.09      34.69        
 51 Gorodetskiy, Ada          16 WAC-MR                 33.46      34.98        
 52 Brunn, Sam M              15 COND-MR                40.05      36.79        
 53 Afif, Selena               7 WAC-MR               1:02.32      54.64        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                52.39  NCSA NCSA
                53.79  SECT Speedo Sectionals
                55.89  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lam, Donna                17 PATS-MR                53.75      55.68 METS   
                  26.60       55.68 (29.08)                                        
  2 Sullivan, Emily R         15 Rivertown Rays-MR      55.40      55.94        
                  27.35       55.94 (28.59)                                        
  3 Adorable, Katie R         15 COND-MR                56.62      55.96        
                  26.71       55.96 (29.25)                                        
  4 Twiss, Megan B            17 COND-MR                56.13      56.28        
                  26.73       56.28 (29.55)                                        
  5 Wang, Amanda H            17 Rivertown Rays-MR      55.29      56.29        
                  27.28       56.29 (29.01)                                        
  6 McClung, Demi R           16 Rivertown Rays-MR      55.87      57.19        
                  27.80       57.19 (29.39)                                        
  7 Messinger, Sophie N       15 COND-MR                57.39      57.92        
                  28.18       57.92 (29.74)                                        
  8 Stiles, Juliann A         14 Morris County-NJ       58.62      57.95        
                  28.15       57.95 (29.80)                                        
  9 Pinto, Aidan L            14 Morris County-NJ       57.37      58.36        
                  28.27       58.36 (30.09)                                        
 10 Guarnieri, Sofia          15 Rivertown Rays-MR      56.78      58.48        
                  27.95       58.48 (30.53)                                        
 11 McNamee, Kyra D           17 COND-MR                57.60      58.51        
                  28.10       58.51 (30.41)                                        
 12 Dubin, Karen E            15 Marlins Bgnw-MR        58.18      58.86        
                  27.94       58.86 (30.92)                                        
 13 Carragher, Maya K         15 Morris County-NJ       56.09      58.96        
                  28.21       58.96 (30.75)                                        
 14 Zaslaw, Katie S           15 Marlins Bgnw-MR        58.02      59.20        
                  28.53       59.20 (30.67)                                        
 15 Li, Laura Y               16 Marlins Bgnw-MR        56.42      59.66        
                  28.14       59.66 (31.52)                                        
 16 Anacker, Boomie I         15 COND-MR                59.25    1:00.02        
                  29.23     1:00.02 (30.79)                                        
 17 Veru, Nicole              15 GAEL-MR                56.04    1:00.14        
                  28.38     1:00.14 (31.76)                                        
 18 Lenihan, Alanna B         14 Morris County-NJ       57.85    1:00.18        
                  28.52     1:00.18 (31.66)                                        
 19 O'Sullivan, Marycate A    15 COND-MR              1:00.62    1:00.55        
                  29.06     1:00.55 (31.49)                                        
 20 Medina, Melissa *         17 COND-MR                57.85    1:00.56        
                  29.07     1:00.56 (31.49)                                        
 21 Broderick, Amanda K       16 GAEL-MR                57.68    1:00.62        
                  28.98     1:00.62 (31.64)                                        
 22 Rubino, Cassie N          17 Team Rockland-MR       57.30    1:00.66        
                  28.84     1:00.66 (31.82)                                        
 23 Ascolese, Kea E           15 Morris County-NJ       59.00    1:01.33        
                  29.29     1:01.33 (32.04)                                        
 23 Conforti, Samantha M      17 PATS-MR                59.88    1:01.33        
                  29.46     1:01.33 (31.87)                                        
 25 Showers, Amelia R         15 GAEL-MR                58.70    1:01.39        
                  29.79     1:01.39 (31.60)                                        
 26 Bluvol, Sam               15 GAEL-MR              1:00.03    1:01.94        
                  29.88     1:01.94 (32.06)                                        
 27 Elwood, Kylie M           15 Rivertown Rays-MR    1:02.59    1:02.16        
                  30.35     1:02.16 (31.81)                                        
 28 Makovic, Vanessa          15 Rivertown Rays-MR      56.87    1:02.30        
                  28.98     1:02.30 (33.32)                                        
 29 Najarian, Eleni *         17 COND-MR                58.58    1:02.79        
                  29.57     1:02.79 (33.22)                                        
 30 Zaets, Allison M          16 WAC-MR               1:02.57    1:02.80        
                  30.13     1:02.80 (32.67)                                        
 31 Townsend, Nicole K        15 Marlins Bgnw-MR      1:00.42    1:02.92        
                  30.01     1:02.92 (32.91)                                        
 32 Ullrich, April A          15 Morris County-NJ     1:02.07    1:03.03        
                  30.75     1:03.03 (32.28)                                        
 33 Newhard, Caitlin M        15 PATS-MR                59.69    1:03.42        
                  30.24     1:03.42 (33.18)                                        
 34 Zuks, Adelaine *          16 COND-MR                59.28    1:03.43        
                  30.37     1:03.43 (33.06)                                        
 35 Verardi, Kalin E          16 Team Rockland-MR     1:03.41    1:03.63        
                  30.61     1:03.63 (33.02)                                        
 36 Clemson, Abilgail M       14 Morris County-NJ     1:04.50    1:03.93        
                  31.22     1:03.93 (32.71)                                        
 37 Koon, Samantha F          16 Morris County-NJ     1:04.03    1:04.00        
                  31.32     1:04.00 (32.68)                                        
 38 Keane, MaryKate           17 PATS-MR              1:01.29    1:04.18        
                  30.14     1:04.18 (34.04)                                        
 39 Conrad, Alyssa R          15 Rivertown Rays-MR    1:01.56    1:04.27        
                  30.10     1:04.27 (34.17)                                        
 40 Schiffman, Amara R        15 Marlins Bgnw-MR        58.92    1:04.48        
                  31.02     1:04.48 (33.46)                                        
 41 Ruzzi, Kathryn A          16 Team Rockland-MR     1:04.03    1:04.83        
                  31.42     1:04.83 (33.41)                                        
 42 Jumpp, Micah B            15 PATS-MR                59.83    1:05.12        
                  30.37     1:05.12 (34.75)                                        
 43 Genrich, Elyse M          13 Morris County-NJ     1:05.70    1:05.21        
                  30.91     1:05.21 (34.30)                                        
 44 McNamara, Lara M          17 COND-MR              1:05.37    1:05.23        
                  31.34     1:05.23 (33.89)                                        
 45 Guglielmo, Kasey E        16 Marlins Bgnw-MR      1:00.74    1:06.02        
                  31.42     1:06.02 (34.60)                                        
 46 Santiago, Gabriella       15 Team Rockland-MR     1:04.51    1:07.19        
                  32.64     1:07.19 (34.55)                                        
 47 Gray, Hope F              16 COND-MR              1:10.00    1:07.22        
                  32.44     1:07.22 (34.78)                                        
 48 Wooster, Elizabeth C      15 Morris County-NJ     1:05.23    1:07.33        
                  32.20     1:07.33 (35.13)                                        
 49 Schiavi, Guilia           15 PATS-MR              1:07.09    1:07.75        
                  31.88     1:07.75 (35.87)                                        
 50 Colucci, Christina        15 GAEL-MR              1:11.72    1:08.18        
                  46.16     1:08.18 (22.02)                                        
 51 Soss, Allie R             17 Team Rockland-MR     1:06.55    1:08.22        
                  32.69     1:08.22 (35.53)                                        
 52 Camillo, Paige A          11 COND-MR              1:08.42    1:08.51        
                  32.41     1:08.51 (36.10)                                        
 53 Nunez, Nicole C           16 COND-MR              1:07.68    1:08.88        
                  32.39     1:08.88 (36.49)                                        
 53 Zecchin, Sarah            15 Team Rockland-MR     1:07.96    1:08.88        
                  32.82     1:08.88 (36.06)                                        
 55 Tran, Julia               15 COND-MR              1:11.22    1:11.37        
                  35.04     1:11.37 (36.33)                                        
 56 Schiavi, Alessandra       16 PATS-MR              1:09.61    1:11.68        
                  34.48     1:11.68 (37.20)                                        
 57 Nicoloso, Maria L         13 Morris County-NJ     1:12.70    1:13.06        
                  35.34     1:13.06 (37.72)                                        
 58 Brunn, Sam M              15 COND-MR              1:28.21    1:29.50        
                  41.34     1:29.50 (48.16)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:53.19  NCSA NCSA
              1:55.99  SECT Speedo Sectionals
              1:59.99  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carey, Laurel E           13 Morris County-NJ     1:55.40    1:59.10 METS   
  2 Wang, Amanda H            17 Rivertown Rays-MR    1:59.21    2:01.48        
  3 Messinger, Sophie N       15 COND-MR              2:03.90    2:02.41        
  4 Adorable, Katie R         15 COND-MR              2:02.76    2:03.63        
  5 Veru, Nicole              15 GAEL-MR              2:02.89    2:05.32        
  6 Stiles, Juliann A         14 Morris County-NJ     2:07.41    2:07.38        
  7 Twiss, Megan B            17 COND-MR              2:12.43    2:07.54        
  8 Guarnieri, Sofia          15 Rivertown Rays-MR    2:05.22    2:07.65        
  9 Anacker, Boomie I         15 COND-MR              2:18.70    2:08.22        
 10 McNamee, Kyra D           17 COND-MR              2:15.70    2:08.42        
 11 Pinto, Aidan L            14 Morris County-NJ     2:03.70    2:08.46        
 12 Raphael, Michaela A       17 COND-MR              2:03.14    2:08.98        
 13 Showers, Amelia R         15 GAEL-MR              2:03.52    2:09.45        
 14 D'Amico, Nicole M         15 COND-MR              2:09.10    2:09.96        
 15 Makovic, Vanessa          15 Rivertown Rays-MR    2:03.98    2:10.89        
 16 Verardi, Kalin E          16 Team Rockland-MR     2:15.54    2:14.27        
 17 Schatz, Brooke J          13 COND-MR              2:10.21    2:14.29        
 18 Elwood, Kylie M           15 Rivertown Rays-MR    2:14.40    2:14.41        
 19 Najarian, Eleni *         17 COND-MR              2:04.00    2:14.44        
 20 Ruzzi, Kathryn A          16 Team Rockland-MR     2:18.57    2:14.55        
 21 Ullrich, April A          15 Morris County-NJ     2:14.69    2:15.51        
 22 Keane, MaryKate           17 PATS-MR              2:17.58    2:15.72        
 23 Lenihan, Alanna B         14 Morris County-NJ     2:07.04    2:16.09        
 24 Ascolese, Kea E           15 Morris County-NJ     2:07.35    2:16.17        
 25 Zaets, Allison M          16 WAC-MR               2:17.79    2:16.26        
 26 Zuks, Adelaine *          16 COND-MR              2:11.81    2:16.81        
 27 Newhard, Caitlin M        15 PATS-MR              2:12.83    2:17.76        
 28 Medina, Melissa *         17 COND-MR              2:07.21    2:18.07        
 29 Clemson, Abilgail M       14 Morris County-NJ     2:17.16    2:18.15        
 30 Fonseca, Natasha          15 COND-MR              2:22.26    2:22.27        
 31 Jumpp, Micah B            15 PATS-MR              2:13.43    2:27.28        
 32 Santiago, Gabriella       15 Team Rockland-MR     2:23.02    2:29.48        
 33 Zecchin, Sarah            15 Team Rockland-MR     2:31.04    2:29.54        
 34 Nunez, Nicole C           16 COND-MR              2:31.90    2:34.54        
 35 Gray, Hope F              16 COND-MR              2:30.00    2:38.89        
 36 Zuccardo, Marissa N       18 PATS-MR              3:06.68    3:01.92        
 37 Brunn, Sam M              15 COND-MR              3:12.68    3:09.98        
 -- Donabie, Alana R          16 PATS-MR              2:03.86         DQ        
      False start
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:59.99  NCSA NCSA
              5:08.79  SECT Speedo Sectionals
              5:14.99  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Messinger, Sophie N       15 COND-MR              5:27.18    5:24.44        
                  28.48       59.61 (31.13)     1:31.88 (32.27)     2:04.48 (32.60)
        2:37.72 (33.24)     3:11.24 (33.52)     3:45.03 (33.79)     4:18.91 (33.88)
        4:52.47 (33.56)     5:24.44 (31.97)                                        
  2 Doller, Miranda T         11 Morris County-NJ     5:37.18    5:31.70        
                  30.04     1:02.93 (32.89)     1:36.71 (33.78)     2:10.45 (33.74)
        2:44.26 (33.81)     3:18.04 (33.78)     3:52.29 (34.25)     4:26.04 (33.75)
        4:59.57 (33.53)     5:31.70 (32.13)                                        
  3 Hutton, Theresa A         16 Team Rockland-MR     5:25.18    5:36.07        
                  29.60     1:02.17 (32.57)     1:35.73 (33.56)     2:09.74 (34.01)
        2:44.10 (34.36)     3:18.27 (34.17)     3:52.77 (34.50)     4:27.30 (34.53)
        5:02.12 (34.82)     5:36.07 (33.95)                                        
  4 Stiles, Juliann A         14 Morris County-NJ     5:43.76    5:36.49        
                  30.38     1:03.85 (33.47)     1:38.55 (34.70)     2:12.51 (33.96)
        2:46.74 (34.23)     3:21.32 (34.58)     3:55.67 (34.35)     4:30.21 (34.54)
        5:04.69 (34.48)     5:36.49 (31.80)                                        
  5 Adorable, Katie R         15 COND-MR              5:40.23    5:37.51        
                  29.89     1:02.94 (33.05)     1:37.61 (34.67)     2:11.99 (34.38)
        2:46.50 (34.51)     3:21.00 (34.50)     3:55.80 (34.80)     4:30.46 (34.66)
        5:04.81 (34.35)     5:37.51 (32.70)                                        
  6 Siegel, Lauren S          15 PATS-MR              5:51.64    5:38.29        
                  30.07     1:03.12 (33.05)     1:36.92 (33.80)     2:10.92 (34.00)
        2:45.39 (34.47)     3:19.58 (34.19)     3:54.07 (34.49)     4:28.79 (34.72)
        5:03.64 (34.85)     5:38.29 (34.65)                                        
  7 Webber, Annie F           12 Morris County-NJ     5:51.47    5:46.28        
                  29.91     1:03.39 (33.48)     1:38.42 (35.03)     2:13.70 (35.28)
        2:49.60 (35.90)     3:25.99 (36.39)     4:01.69 (35.70)     4:37.80 (36.11)
        5:12.61 (34.81)     5:46.28 (33.67)                                        
  8 Makovic, Vanessa          15 Rivertown Rays-MR    5:32.60    5:50.49        
                  29.96     1:02.99 (33.03)     1:37.93 (34.94)     2:13.75 (35.82)
        2:49.93 (36.18)     3:26.12 (36.19)     4:02.54 (36.42)     4:38.53 (35.99)
        5:14.60 (36.07)     5:50.49 (35.89)                                        
  9 Gualtiere, Isabella K     12 Rivertown Rays-MR    6:06.72    5:51.28        
                  30.41     1:04.62 (34.21)     1:40.07 (35.45)     2:15.69 (35.62)
        2:51.70 (36.01)     3:28.32 (36.62)     4:05.12 (36.80)     4:41.67 (36.55)
        5:16.97 (35.30)     5:51.28 (34.31)                                        
 10 Dankner, Sam r            12 Team Rockland-MR     6:14.66    5:52.05        
                  31.17     1:05.92 (34.75)     1:41.44 (35.52)     2:17.26 (35.82)
        2:53.72 (36.46)     3:29.80 (36.08)     4:06.16 (36.36)     4:42.91 (36.75)
        5:18.04 (35.13)     5:52.05 (34.01)                                        
 11 D'Amico, Nicole M         15 COND-MR              5:50.00    5:53.57        
                  29.63     1:02.79 (33.16)     1:37.57 (34.78)     2:13.63 (36.06)
        2:50.18 (36.55)     3:26.89 (36.71)     4:04.16 (37.27)     4:41.38 (37.22)
        5:18.48 (37.10)     5:53.57 (35.09)                                        
 12 Verardi, Kalin E          16 Team Rockland-MR     6:04.73    5:53.62        
                  31.31     1:06.42 (35.11)     1:42.28 (35.86)     2:18.77 (36.49)
        2:55.58 (36.81)     3:32.26 (36.68)     4:08.25 (35.99)     4:44.32 (36.07)
        5:19.60 (35.28)     5:53.62 (34.02)                                        
 13 Guarnieri, Sofia          15 Rivertown Rays-MR    5:49.14    5:55.21        
                  30.25     1:04.95 (34.70)     1:40.40 (35.45)     2:16.58 (36.18)
        2:52.97 (36.39)     3:29.72 (36.75)     4:06.45 (36.73)     4:43.38 (36.93)
        5:19.83 (36.45)     5:55.21 (35.38)                                        
 14 Zaets, Allison M          16 WAC-MR               6:06.25    5:56.42        
                  31.36     1:06.06 (34.70)     1:41.90 (35.84)     2:18.35 (36.45)
        2:54.79 (36.44)     3:31.37 (36.58)     4:08.27 (36.90)     4:44.53 (36.26)
        5:20.91 (36.38)     5:56.42 (35.51)                                        
 15 Smith, Samantha K         13 Morris County-NJ     6:07.38    5:57.06        
                  31.30     1:06.77 (35.47)     1:43.46 (36.69)     2:20.12 (36.66)
        2:57.20 (37.08)     3:33.79 (36.59)     4:10.64 (36.85)     4:46.89 (36.25)
        5:23.43 (36.54)     5:57.06 (33.63)                                        
 16 Block, Alexandra V        13 COND-MR              6:07.48    5:57.10        
                  30.79     1:05.51 (34.72)     1:41.57 (36.06)     2:18.18 (36.61)
        2:55.17 (36.99)     3:32.34 (37.17)     4:09.03 (36.69)     4:45.86 (36.83)
        5:22.39 (36.53)     5:57.10 (34.71)                                        
 17 Puentes, Emily            12 WAC-MR                    NT    5:57.57        
                  31.48     1:07.38 (35.90)     1:43.59 (36.21)     2:20.20 (36.61)
        2:57.12 (36.92)     3:34.30 (37.18)     4:11.28 (36.98)     4:48.61 (37.33)
        5:25.49 (36.88)     5:57.57 (32.08)                                        
 18 Nyquist, Hailey E         11 WAC-MR               6:08.41    5:58.93        
                  31.29     1:06.79 (35.50)     1:43.57 (36.78)     2:20.47 (36.90)
        2:56.97 (36.50)     3:33.89 (36.92)     4:11.16 (37.27)     4:48.02 (36.86)
        5:24.19 (36.17)     5:58.93 (34.74)                                        
 19 O'Sullivan, Marycate A    15 COND-MR              6:15.89    5:59.40        
                  30.74     1:05.13 (34.39)     1:41.61 (36.48)     2:19.06 (37.45)
        2:56.19 (37.13)     3:34.05 (37.86)     4:11.48 (37.43)     4:48.48 (37.00)
        5:24.61 (36.13)     5:59.40 (34.79)                                        
 20 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              5:56.35    6:00.06        
                  31.24     1:06.63 (35.39)     1:43.42 (36.79)     2:20.91 (37.49)
        2:58.14 (37.23)     3:35.04 (36.90)     4:12.53 (37.49)     4:49.98 (37.45)
        5:26.71 (36.73)     6:00.06 (33.35)                                        
 21 Romano, Maggie            14 Team Rockland-MR     5:56.41    6:00.13        
                  29.98     1:04.45 (34.47)     1:40.88 (36.43)     2:17.56 (36.68)
        2:54.94 (37.38)     3:32.74 (37.80)     4:10.72 (37.98)     4:48.42 (37.70)
        5:26.04 (37.62)     6:00.13 (34.09)                                        
 22 Bluvol, Sam               15 GAEL-MR              5:52.47    6:00.64        
                  30.81     1:05.45 (34.64)     1:41.50 (36.05)     2:18.16 (36.66)
        2:55.20 (37.04)     3:32.66 (37.46)     4:10.22 (37.56)     4:47.86 (37.64)
        5:25.05 (37.19)     6:00.64 (35.59)                                        
 23 Javenes, Kali             14 Team Rockland-MR     6:00.30    6:01.24        
                  32.04     1:07.91 (35.87)     1:44.73 (36.82)     2:22.01 (37.28)
        2:59.82 (37.81)     3:37.40 (37.58)     4:14.52 (37.12)     4:51.45 (36.93)
        5:26.47 (35.02)     6:01.24 (34.77)                                        
 24 Zuks, Adelaine *          16 COND-MR              5:52.95    6:01.78        
                  32.47     1:07.91 (35.44)     1:44.63 (36.72)     2:21.01 (36.38)
        2:57.80 (36.79)     3:34.84 (37.04)     4:11.83 (36.99)     4:49.20 (37.37)
        5:26.06 (36.86)     6:01.78 (35.72)                                        
 25 Ng, Trystan S             11 COND-MR              6:00.36    6:02.06        
                  31.10     1:06.51 (35.41)     1:42.62 (36.11)     2:19.71 (37.09)
        2:56.74 (37.03)     3:34.42 (37.68)     4:11.78 (37.36)     4:48.85 (37.07)
        5:26.31 (37.46)     6:02.06 (35.75)                                        
 26 Ramirez, Nicole           11 Rivertown Rays-MR    6:35.37    6:02.64        
                  31.86     1:07.03 (35.17)     1:44.03 (37.00)     2:21.42 (37.39)
        2:59.43 (38.01)     3:37.02 (37.59)     4:14.37 (37.35)     4:51.18 (36.81)
        5:27.66 (36.48)     6:02.64 (34.98)                                        
 27 Takiguchi, Sara K         13 COND-MR              6:07.09    6:02.74        
                  32.03     1:07.17 (35.14)     1:43.54 (36.37)     2:20.93 (37.39)
        2:57.63 (36.70)     3:33.96 (36.33)     4:11.63 (37.67)     4:49.15 (37.52)
        5:26.62 (37.47)     6:02.74 (36.12)                                        
 28 Ullrich, April A          15 Morris County-NJ     6:27.78    6:03.01        
                  31.77     1:06.99 (35.22)     1:43.54 (36.55)     2:21.18 (37.64)
        2:58.78 (37.60)     3:36.32 (37.54)     4:13.50 (37.18)     4:50.72 (37.22)
        5:27.86 (37.14)     6:03.01 (35.15)                                        
 29 Pence, Emily A            13 Rivertown Rays-MR    6:02.62    6:03.33        
                  29.89     1:04.21 (34.32)     1:40.74 (36.53)     2:18.15 (37.41)
        2:56.08 (37.93)     3:33.79 (37.71)     4:11.48 (37.69)     4:49.62 (38.14)
        5:27.96 (38.34)     6:03.33 (35.37)                                        
 30 Wang, Kristina H          14 Rivertown Rays-MR    5:55.18    6:03.40        
                  30.26     1:05.37 (35.11)     1:42.61 (37.24)     2:20.27 (37.66)
        2:58.12 (37.85)     3:36.01 (37.89)     4:14.70 (38.69)     4:51.85 (37.15)
        5:29.06 (37.21)     6:03.40 (34.34)                                        
 31 Medina, Melissa *         17 COND-MR              5:46.34    6:03.59        
                  30.59     1:05.44 (34.85)     1:41.71 (36.27)     2:18.35 (36.64)
        2:55.38 (37.03)     3:32.73 (37.35)     4:10.33 (37.60)     4:48.40 (38.07)
        5:25.50 (37.10)     6:03.59 (38.09)                                        
 32 Twiss, Megan B            17 COND-MR              5:56.25    6:03.99        
                  30.96     1:04.99 (34.03)     1:40.52 (35.53)     2:16.70 (36.18)
        2:53.69 (36.99)     3:31.66 (37.97)     4:10.17 (38.51)     4:49.07 (38.90)
        5:27.13 (38.06)     6:03.99 (36.86)                                        
 33 Clemson, Abilgail M       14 Morris County-NJ     6:13.27    6:07.52        
                  32.42     1:08.95 (36.53)     1:47.15 (38.20)     2:25.17 (38.02)
        3:02.71 (37.54)     3:40.97 (38.26)     4:19.49 (38.52)     4:56.86 (37.37)
        5:32.68 (35.82)     6:07.52 (34.84)                                        
 34 Organista, Kristina B     12 COND-MR              6:05.31    6:07.80        
                  31.19     1:07.65 (36.46)     1:45.02 (37.37)     2:23.10 (38.08)
        3:01.32 (38.22)     3:39.26 (37.94)     4:17.22 (37.96)     4:55.70 (38.48)
        5:34.45 (38.75)     6:07.80 (33.35)                                        
 34 Dwyer, Grace V            11 COND-MR              6:12.25    6:07.80        
                  30.98     1:06.72 (35.74)     1:44.17 (37.45)     2:21.44 (37.27)
        2:59.13 (37.69)     3:37.16 (38.03)     4:15.14 (37.98)     4:53.32 (38.18)
        5:31.67 (38.35)     6:07.80 (36.13)                                        
 36 Hayes, Alana S            12 PATS-MR              6:18.67    6:10.08        
                  32.15     1:08.21 (36.06)     1:46.39 (38.18)     2:24.13 (37.74)
        3:02.42 (38.29)     3:40.42 (38.00)     4:18.67 (38.25)     4:56.35 (37.68)
        5:34.87 (38.52)     6:10.08 (35.21)                                        
 37 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    6:17.06    6:12.80        
                  32.24     1:08.64 (36.40)     1:46.83 (38.19)     2:25.41 (38.58)
        3:03.51 (38.10)     3:42.02 (38.51)     4:20.54 (38.52)     4:58.85 (38.31)
        5:37.16 (38.31)     6:12.80 (35.64)                                        
 38 Clemente, Emily A         12 COND-MR              6:19.19    6:13.35        
                  32.94     1:11.39 (38.45)     1:50.03 (38.64)     2:27.47 (37.44)
        3:05.81 (38.34)     3:43.67 (37.86)     4:21.83 (38.16)     4:59.54 (37.71)
        5:37.28 (37.74)     6:13.35 (36.07)                                        
 39 Singer, Quinn A           13 Rivertown Rays-MR    6:13.55    6:13.59        
                  32.66     1:10.78 (38.12)     1:49.31 (38.53)     2:27.58 (38.27)
        3:05.86 (38.28)     3:44.16 (38.30)     4:22.52 (38.36)     5:00.68 (38.16)
        5:37.98 (37.30)     6:13.59 (35.61)                                        
 40 Block, Isabella L         13 COND-MR              6:20.58    6:14.57        
                  32.04     1:08.97 (36.93)     1:46.98 (38.01)     2:24.97 (37.99)
        3:03.37 (38.40)     3:41.90 (38.53)     4:20.43 (38.53)     4:59.24 (38.81)
        5:37.90 (38.66)     6:14.57 (36.67)                                        
 41 Eckerle, Christina        14 Team Rockland-MR     6:06.40    6:18.44        
                  34.21     1:12.14 (37.93)     1:51.10 (38.96)     2:28.55 (37.45)
        3:06.27 (37.72)     3:45.31 (39.04)     4:23.51 (38.20)     5:02.87 (39.36)
        5:41.72 (38.85)     6:18.44 (36.72)                                        
 42 Moane, Courtney           12 WAC-MR               6:32.20    6:19.96        
                  33.73     1:10.66 (36.93)     1:49.15 (38.49)     2:27.85 (38.70)
        3:06.91 (39.06)     3:45.88 (38.97)     4:24.45 (38.57)     5:03.32 (38.87)
        5:42.95 (39.63)     6:19.96 (37.01)                                        
 43 Scoppetta, Carolyn R      12 Rivertown Rays-MR    6:31.62    6:21.23        
                  33.81     1:11.80 (37.99)     1:50.90 (39.10)     2:29.73 (38.83)
        3:08.57 (38.84)     3:47.00 (38.43)     4:26.32 (39.32)     5:05.56 (39.24)
        5:44.81 (39.25)     6:21.23 (36.42)                                        
 44 Negast, Taylor N          11 COND-MR              6:16.36    6:21.38        
                  32.29     1:09.62 (37.33)     1:48.65 (39.03)     2:27.52 (38.87)
        3:06.63 (39.11)     3:45.40 (38.77)     4:24.94 (39.54)     5:04.26 (39.32)
        5:43.91 (39.65)     6:21.38 (37.47)                                        
 45 Fonseca, Natasha          15 COND-MR              6:20.90    6:23.06        
                  31.68     1:07.39 (35.71)     1:45.51 (38.12)     2:24.17 (38.66)
        3:03.22 (39.05)     3:43.47 (40.25)     4:24.48 (41.01)     5:04.77 (40.29)
        5:45.63 (40.86)     6:23.06 (37.43)                                        
 46 Pittignano, Kate M        12 COND-MR              6:25.00    6:23.30        
                  33.36     1:12.45 (39.09)     1:52.00 (39.55)     2:31.59 (39.59)
        3:11.17 (39.58)     3:50.78 (39.61)     4:29.83 (39.05)     5:08.51 (38.68)
        5:47.50 (38.99)     6:23.30 (35.80)                                        
 47 Kobolakis, Alexandra Z    14 COND-MR              6:31.12    6:23.85        
                  34.18     1:11.69 (37.51)     1:50.23 (38.54)     2:29.27 (39.04)
        3:08.39 (39.12)     3:48.49 (40.10)     4:28.75 (40.26)     5:08.35 (39.60)
        5:47.58 (39.23)     6:23.85 (36.27)                                        
 48 Goss, Anne                13 MALT-NJ              6:43.44    6:29.18        
                  33.00     1:10.36 (37.36)     1:50.02 (39.66)     2:29.47 (39.45)
        3:09.68 (40.21)     3:49.37 (39.69)     4:29.57 (40.20)     5:10.32 (40.75)
        5:50.23 (39.91)     6:29.18 (38.95)                                        
 49 Ramundo, Meghan E         12 COND-MR              6:13.45    6:30.31        
                  33.09     1:11.95 (38.86)     1:51.94 (39.99)     2:32.12 (40.18)
        3:12.06 (39.94)     3:52.25 (40.19)     4:33.06 (40.81)   5:53.00 (1:19.94)
        6:30.31 (37.31)                                                            
 50 Engel, Julianna M         13 Team Rockland-MR     6:30.66    6:30.39        
                  33.62     1:11.57 (37.95)     1:51.15 (39.58)     2:30.89 (39.74)
        3:10.99 (40.10)     3:51.38 (40.39)     4:31.80 (40.42)     5:12.00 (40.20)
        5:51.88 (39.88)     6:30.39 (38.51)                                        
 51 Fernandes, Lauren P       14 COND-MR              6:34.30    6:31.68        
                  33.55     1:10.25 (36.70)     1:48.90 (38.65)     2:29.44 (40.54)
        3:10.34 (40.90)     3:50.79 (40.45)     4:31.19 (40.40)     5:12.76 (41.57)
        5:53.59 (40.83)     6:31.68 (38.09)                                        
 52 Grizzetti, Cami L         11 Morris County-NJ     6:45.05    6:32.64        
                  33.25     1:11.50 (38.25)     1:50.91 (39.41)     2:30.81 (39.90)
        3:11.62 (40.81)     3:52.23 (40.61)     4:33.14 (40.91)     5:14.12 (40.98)
        5:54.22 (40.10)     6:32.64 (38.42)                                        
 53 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              6:35.00    6:32.70        
                  32.78     1:10.77 (37.99)     1:51.80 (41.03)     2:32.49 (40.69)
        3:13.05 (40.56)     3:53.51 (40.46)     4:34.19 (40.68)     5:15.11 (40.92)
        5:55.56 (40.45)     6:32.70 (37.14)                                        
 54 Santiago, Gabriella       15 Team Rockland-MR     6:29.00    6:34.41        
                  35.29     1:13.80 (38.51)     1:53.14 (39.34)     2:32.65 (39.51)
        3:12.47 (39.82)     3:53.21 (40.74)     4:33.94 (40.73)     5:15.21 (41.27)
        5:56.20 (40.99)     6:34.41 (38.21)                                        
 55 Anselmi, D'Arcy J         10 COND-MR              6:45.00    6:34.78        
                  33.70     1:12.25 (38.55)     1:52.82 (40.57)     2:35.00 (42.18)
        3:15.08 (40.08)     3:54.96 (39.88)     4:37.15 (42.19)     5:17.40 (40.25)
        5:57.17 (39.77)     6:34.78 (37.61)                                        
 56 Hernandez, Lauren A       16 PATS-MR              6:30.00    6:34.86        
                  34.52     1:13.39 (38.87)     1:53.72 (40.33)     2:33.94 (40.22)
        3:14.38 (40.44)     3:55.23 (40.85)     4:36.25 (41.02)     5:16.77 (40.52)
        5:57.56 (40.79)     6:34.86 (37.30)                                        
 57 Fourie, Arisa *           14 COND-MR              6:46.86    6:37.50        
                  33.67     1:11.64 (37.97)     1:51.47 (39.83)     2:32.42 (40.95)
        3:13.98 (41.56)     3:55.14 (41.16)     4:36.81 (41.67)     5:18.54 (41.73)
        5:58.71 (40.17)     6:37.50 (38.79)                                        
 58 Soss, Allie R             17 Team Rockland-MR     6:29.14    6:42.64        
                  35.84     1:15.38 (39.54)     1:56.64 (41.26)     2:38.37 (41.73)
                                                    4:01.25 ( )     4:42.32 (41.07)
        5:23.52 (41.20)     6:03.96 (40.44)     6:42.64 (38.68)                    
 59 Colon, Samantha S         13 Team Rockland-MR     6:44.15    6:48.53        
                  33.87     1:13.15 (39.28)     1:54.19 (41.04)     2:35.68 (41.49)
        3:18.01 (42.33)     4:00.48 (42.47)     4:42.88 (42.40)     5:26.26 (43.38)
        6:08.46 (42.20)     6:48.53 (40.07)                                        
 60 Palamaro, Isabella A      12 Team Rockland-MR     6:56.66    6:49.09        
                  35.02     1:14.51 (39.49)     1:55.37 (40.86)     2:35.78 (40.41)
        3:17.44 (41.66)     3:59.65 (42.21)     4:42.61 (42.96)     5:25.75 (43.14)
        6:07.02 (41.27)     6:49.09 (42.07)                                        
 61 Storm, Lauren             13 MALT-NJ              6:45.89    6:49.26        
                  38.02     1:17.57 (39.55)                                        
            2:39.96 ( )     3:22.28 (42.32)     4:04.24 (41.96)     4:45.42 (41.18)
        5:27.14 (41.72)     6:09.80 (42.66)     6:49.26 (39.46)                    
 62 Curry, Ava E              11 Morris County-NJ     6:50.81    6:54.97        
                  36.26     1:19.02 (42.76)     2:02.60 (43.58)     2:45.43 (42.83)
        3:27.45 (42.02)     4:09.58 (42.13)     4:52.04 (42.46)     5:33.28 (41.24)
        6:14.48 (41.20)     6:54.97 (40.49)                                        
 63 Castagnetti, Emily        11 WAC-MR                    NT    7:07.01        
                  37.71     1:21.08 (43.37)     2:04.51 (43.43)     2:48.10 (43.59)
        3:31.26 (43.16)     4:14.49 (43.23)     4:58.05 (43.56)     5:41.54 (43.49)
        6:26.05 (44.51)     7:07.01 (40.96)                                        
 64 Fourie, Danae *           12 COND-MR              7:32.78    7:13.12        
                  35.58     1:17.58 (42.00)     2:02.04 (44.46)     2:46.75 (44.71)
        3:32.15 (45.40)     4:16.90 (44.75)     5:02.14 (45.24)     5:48.01 (45.87)
        6:31.24 (43.23)     7:13.12 (41.88)                                        
 65 Negron, Lorielle L        12 COND-MR                   NT    7:14.26        
                  34.86     1:17.14 (42.28)     2:00.79 (43.65)     2:45.33 (44.54)
        3:30.28 (44.95)     4:14.98 (44.70)     5:00.48 (45.50)     5:46.22 (45.74)
        6:31.83 (45.61)     7:14.26 (42.43)                                        
 66 Shimek, Kaitlin N         12 MALT-NJ              8:00.89    7:36.89        
                  36.34     1:19.95 (43.61)     2:06.46 (46.51)     2:52.61 (46.15)
        3:38.93 (46.32)     4:27.11 (48.18)     5:16.79 (49.68)     6:05.31 (48.52)
        6:53.17 (47.86)     7:36.89 (43.72)                                        
 67 Madden, Caroline G        11 COND-MR              8:15.00    7:45.63        
                  39.85     1:25.07 (45.22)     2:12.95 (47.88)     3:00.41 (47.46)
        3:47.77 (47.36)     4:34.93 (47.16)     5:23.29 (48.36)     6:12.31 (49.02)
      7:45.73 (1:33.42)         7:45.63 ( )                                        
 68 Runolfsson, Johanna a     12 COND-MR              7:53.22    7:51.10        
                  39.75     1:25.73 (45.98)     2:14.21 (48.48)     3:02.78 (48.57)
        3:52.11 (49.33)     4:41.86 (49.75)     5:31.32 (49.46)     6:19.24 (47.92)
        7:07.12 (47.88)     7:51.10 (43.98)                                        
 69 Sparacino, Ella K         11 Morris County-NJ     7:20.05    7:55.63        
                  38.21     1:24.50 (46.29)     2:13.55 (49.05)     3:03.99 (50.44)
        3:54.10 (50.11)     4:43.51 (49.41)     5:33.62 (50.11)     6:22.80 (49.18)
        7:09.00 (46.20)     7:55.63 (46.63)                                        
 70 Starikovsky, Marina N     12 COND-MR              7:45.00    8:21.09        
                  39.06     1:26.60 (47.54)     2:16.94 (50.34)     3:09.20 (52.26)
        4:02.08 (52.88)     4:55.76 (53.68)     5:49.07 (53.31)     6:41.05 (51.98)
        7:33.90 (52.85)     8:21.09 (47.19)                                        
 71 Berard, Elizabeth M       11 COND-MR              8:30.00    8:24.39        
                  41.74     1:30.55 (48.81)     2:21.07 (50.52)     3:12.76 (51.69)
        4:04.21 (51.45)     4:58.01 (53.80)     5:50.16 (52.15)     6:42.12 (51.96)
        7:35.41 (53.29)     8:24.39 (48.98)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                57.99  NCSA NCSA
              1:00.09  SECT Speedo Sectionals
              1:01.69  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Cassie N         16 COND-MR              1:00.58    1:00.42 METS   
                  29.68     1:00.42 (30.74)                                        
  2 Hu, Danning A             12 SCAR-NJ                59.84    1:01.27 METS   
                  29.65     1:01.27 (31.62)                                        
  3 O'Sullivan, Marycate A    15 COND-MR              1:03.56    1:01.47 METS   
                  29.71     1:01.47 (31.76)                                        
  4 Sullivan, Emily R         15 Rivertown Rays-MR    1:01.03    1:01.84        
                  30.71     1:01.84 (31.13)                                        
  5 Siegel, Lauren S          15 PATS-MR              1:00.29    1:02.09        
                  30.38     1:02.09 (31.71)                                        
  6 Anacker, Boomie I         15 COND-MR              1:02.94    1:03.33        
                  30.53     1:03.33 (32.80)                                        
  7 Messinger, Sophie N       15 COND-MR              1:02.72    1:03.51        
                  30.76     1:03.51 (32.75)                                        
  8 Stiles, Juliann A         14 Morris County-NJ     1:07.00    1:04.06        
                  31.50     1:04.06 (32.56)                                        
  9 Lam, Donna                17 PATS-MR              1:03.87    1:05.10        
                  31.37     1:05.10 (33.73)                                        
 10 Ullrich, April A          15 Morris County-NJ     1:05.72    1:05.19        
                  32.00     1:05.19 (33.19)                                        
 11 Najarian, Eleni *         17 COND-MR              1:04.17    1:05.65        
                  31.42     1:05.65 (34.23)                                        
 12 McNamee, Kyra D           17 COND-MR              1:08.96    1:06.15        
                  32.16     1:06.15 (33.99)                                        
 13 Zaslaw, Katie S           15 Marlins Bgnw-MR      1:05.18    1:06.30        
                  31.98     1:06.30 (34.32)                                        
 14 McClung, Demi R           16 Rivertown Rays-MR    1:03.27    1:06.58        
                  32.59     1:06.58 (33.99)                                        
 15 Adorable, Katie R         15 COND-MR              1:05.03    1:06.69        
                  32.56     1:06.69 (34.13)                                        
 16 Guarnieri, Sofia          15 Rivertown Rays-MR    1:04.00    1:06.73        
                  32.08     1:06.73 (34.65)                                        
 17 Twiss, Megan B            17 COND-MR              1:05.74    1:06.76        
                  32.23     1:06.76 (34.53)                                        
 18 Makovic, Vanessa          15 Rivertown Rays-MR    1:05.38    1:07.37        
                  32.52     1:07.37 (34.85)                                        
 19 Clemson, Abilgail M       14 Morris County-NJ     1:08.24    1:07.91        
                  33.07     1:07.91 (34.84)                                        
 20 Showers, Amelia R         15 GAEL-MR              1:05.03    1:07.99        
                  32.54     1:07.99 (35.45)                                        
 21 Genrich, Elyse M          13 Morris County-NJ     1:13.29    1:08.23        
                  33.72     1:08.23 (34.51)                                        
 22 Schatz, Brooke J          13 COND-MR              1:08.10    1:08.95        
                  33.45     1:08.95 (35.50)                                        
 23 Li, Laura Y               16 Marlins Bgnw-MR      1:06.44    1:09.04        
                  21.03     1:09.04 (48.01)                                        
 24 Guglielmo, Kasey E        16 Marlins Bgnw-MR      1:04.76    1:09.06        
                  32.09     1:09.06 (36.97)                                        
 25 Zuks, Adelaine *          16 COND-MR              1:05.00    1:09.20        
                  33.28     1:09.20 (35.92)                                        
 26 Broderick, Amanda K       16 GAEL-MR              1:07.22    1:09.21        
                  33.97     1:09.21 (35.24)                                        
 27 Makovic, Tiffany          17 Rivertown Rays-MR    1:07.55    1:09.98        
                  34.11     1:09.98 (35.87)                                        
 28 Zaets, Allison M          16 WAC-MR               1:10.41    1:10.01        
                  34.63     1:10.01 (35.38)                                        
 29 D'Amico, Nicole M         15 COND-MR              1:13.99    1:10.14        
                  34.21     1:10.14 (35.93)                                        
 30 Schiffman, Amara R        15 Marlins Bgnw-MR      1:06.85    1:11.00        
                  34.98     1:11.00 (36.02)                                        
 31 Townsend, Nicole K        15 Marlins Bgnw-MR      1:11.68    1:11.56        
                  34.86     1:11.56 (36.70)                                        
 32 Fonseca, Natasha          15 COND-MR              1:11.17    1:11.62        
                  34.06     1:11.62 (37.56)                                        
 33 Rubino, Cassie N          17 Team Rockland-MR     1:09.12    1:13.27        
                  35.59     1:13.27 (37.68)                                        
 34 Jumpp, Micah B            15 PATS-MR              1:09.10    1:13.32        
                  34.55     1:13.32 (38.77)                                        
 35 Keane, MaryKate           17 PATS-MR              1:11.52    1:13.87        
                  35.86     1:13.87 (38.01)                                        
 36 Koon, Samantha F          16 Morris County-NJ     1:12.74    1:14.51        
                  35.85     1:14.51 (38.66)                                        
 37 Sanchez, Melanie B        11 COND-MR              1:15.23    1:15.57        
                  37.43     1:15.57 (38.14)                                        
 38 Nicoloso, Maria L         13 Morris County-NJ     1:14.83    1:15.69        
                  37.12     1:15.69 (38.57)                                        
 39 Santiago, Gabriella       15 Team Rockland-MR     1:12.44    1:16.62        
                  37.68     1:16.62 (38.94)                                        
 40 Tran, Julia               15 COND-MR              1:17.33    1:17.45        
                  37.69     1:17.45 (39.76)                                        
 41 Schiavi, Alessandra       16 PATS-MR              1:15.84    1:17.49        
                  37.84     1:17.49 (39.65)                                        
 42 Nunez, Nicole C           16 COND-MR              1:15.74    1:17.79        
                  37.73     1:17.79 (40.06)                                        
 42 Schiavi, Guilia           15 PATS-MR              1:16.74    1:17.79        
                  38.45     1:17.79 (39.34)                                        
 44 Zecchin, Sarah            15 Team Rockland-MR     1:20.01    1:17.92        
                  38.33     1:17.92 (39.59)                                        
 45 Soss, Allie R             17 Team Rockland-MR     1:18.48    1:19.49        
                  38.76     1:19.49 (40.73)                                        
 46 McNamara, Lara M          17 COND-MR              1:21.25    1:25.70        
                  42.02     1:25.70 (43.68)                                        
 47 Brunn, Sam M              15 COND-MR              1:45.46    1:43.55        
                  49.45     1:43.55 (54.10)                                        
 -- Zuccardo, Marissa N       18 PATS-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.36                                                            
 -- Gray, Hope F              16 COND-MR              1:30.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:05.99  NCSA NCSA
              2:10.29  SECT Speedo Sectionals
              2:13.49  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hu, Danning A             12 SCAR-NJ              2:06.59    2:06.74 SECT   
                  29.91     1:02.48 (32.57)     1:35.08 (32.60)     2:06.74 (31.66)
  2 Freeman, Cassie N         16 COND-MR              2:12.74    2:11.28 METS   
                  30.71     1:03.45 (32.74)     1:37.63 (34.18)     2:11.28 (33.65)
  3 Wang, Amanda H            17 Rivertown Rays-MR    2:07.11    2:13.36 METS   
                  30.70     1:03.94 (33.24)     1:38.65 (34.71)     2:13.36 (34.71)
  4 Anacker, Boomie I         15 COND-MR              2:16.75    2:16.21        
                  31.92     1:06.32 (34.40)     1:41.60 (35.28)     2:16.21 (34.61)
  5 O'Sullivan, Marycate A    15 COND-MR              2:18.82    2:17.15        
                  31.16     1:05.71 (34.55)     1:41.16 (35.45)     2:17.15 (35.99)
  6 Stiles, Juliann A         14 Morris County-NJ     2:22.87    2:19.14        
                  32.91     1:08.73 (35.82)     1:44.60 (35.87)     2:19.14 (34.54)
  7 Carey, Laurel E           13 Morris County-NJ     2:19.73    2:19.22        
                  32.25     1:07.47 (35.22)     1:43.97 (36.50)     2:19.22 (35.25)
  8 Graham, Kendra S          15 PATS-MR              2:23.04    2:21.33        
                  33.26     1:09.12 (35.86)     1:45.70 (36.58)     2:21.33 (35.63)
  9 Showers, Amelia R         15 GAEL-MR              2:25.30    2:21.98        
                  33.43     1:09.73 (36.30)     1:46.31 (36.58)     2:21.98 (35.67)
 10 Najarian, Eleni *         17 COND-MR              2:10.00    2:22.17        
                  31.61     1:06.75 (35.14)     1:45.24 (38.49)     2:22.17 (36.93)
 11 Ullrich, April A          15 Morris County-NJ     2:23.39    2:23.52        
                  33.09     1:09.16 (36.07)     1:46.72 (37.56)     2:23.52 (36.80)
 12 Schatz, Brooke J          13 COND-MR              2:27.06    2:24.42        
                  33.34     1:09.39 (36.05)     1:47.34 (37.95)     2:24.42 (37.08)
 13 Ponnaiya, Claire I        12 Rivertown Rays-MR    2:30.15    2:24.58        
                  32.70     1:09.55 (36.85)     1:48.07 (38.52)     2:24.58 (36.51)
 14 Clemson, Abilgail M       14 Morris County-NJ     2:28.22    2:26.42        
                  34.61     1:11.77 (37.16)     1:50.16 (38.39)     2:26.42 (36.26)
 15 Ruzzi, Kathryn A          16 Team Rockland-MR     2:30.66    2:26.66        
                  34.81     1:12.10 (37.29)     1:49.39 (37.29)     2:26.66 (37.27)
 16 Makovic, Tiffany          17 Rivertown Rays-MR    2:23.96    2:26.78        
                  33.57     1:10.30 (36.73)     1:48.69 (38.39)     2:26.78 (38.09)
 17 Zaets, Allison M          16 WAC-MR               2:30.46    2:27.04        
                  34.85     1:12.40 (37.55)     1:51.04 (38.64)     2:27.04 (36.00)
 18 Clemente, Emily A         12 COND-MR              2:29.00    2:27.10        
                  35.43     1:13.17 (37.74)     1:51.29 (38.12)     2:27.10 (35.81)
 19 Newhard, Caitlin M        15 PATS-MR              2:28.89    2:29.21        
                  34.69     1:11.39 (36.70)     1:49.91 (38.52)     2:29.21 (39.30)
 20 D'Amico, Nicole M         15 COND-MR              2:36.10    2:29.87        
                  34.66     1:12.51 (37.85)     1:51.23 (38.72)     2:29.87 (38.64)
 21 Fountain, Isabella I      12 COND-MR              2:45.89    2:30.00        
                  35.22     1:12.44 (37.22)     1:51.48 (39.04)     2:30.00 (38.52)
 22 Arciniegas, Francesca     11 COND-MR              2:34.65    2:31.06        
                  34.58     1:12.58 (38.00)     1:52.14 (39.56)     2:31.06 (38.92)
 23 Fonseca, Natasha          15 COND-MR              2:32.84    2:31.51        
                  33.49     1:10.90 (37.41)     1:51.32 (40.42)     2:31.51 (40.19)
 24 Negast, Taylor N          11 COND-MR              2:32.57    2:31.67        
                  35.00     1:13.25 (38.25)     1:52.87 (39.62)     2:31.67 (38.80)
 25 Zuks, Adelaine *          16 COND-MR              2:21.34    2:31.75        
                  36.04     1:13.99 (37.95)     1:53.14 (39.15)     2:31.75 (38.61)
 26 Genrich, Elyse M          13 Morris County-NJ     2:35.69    2:31.96        
                  35.56     1:13.62 (38.06)     1:53.63 (40.01)     2:31.96 (38.33)
 27 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR                   NT    2:36.84        
                  35.59     1:15.06 (39.47)     1:56.53 (41.47)     2:36.84 (40.31)
 28 Uspenskaya, Sasha *       12 COND-MR              2:41.05    2:37.27        
                  37.61     1:18.74 (41.13)     1:59.61 (40.87)     2:37.27 (37.66)
 29 Jumpp, Micah B            15 PATS-MR              2:31.90    2:39.06        
                  35.26     1:15.72 (40.46)     1:57.78 (42.06)     2:39.06 (41.28)
 30 Nicoloso, Maria L         13 Morris County-NJ     2:39.45    2:39.64        
                  39.16     1:20.34 (41.18)     2:00.47 (40.13)     2:39.64 (39.17)
 31 Ramundo, Meghan E         12 COND-MR              2:38.53    2:40.29        
                  36.56     1:18.61 (42.05)     2:00.67 (42.06)     2:40.29 (39.62)
 32 Pittignano, Kate M        12 COND-MR              2:49.83    2:40.35        
                  38.56     1:19.65 (41.09)     2:01.31 (41.66)     2:40.35 (39.04)
 33 Colucci, Christina        15 GAEL-MR              2:47.27    2:44.27        
                  39.62     1:20.82 (41.20)     2:02.67 (41.85)     2:44.27 (41.60)
 34 Nunez, Nicole C           16 COND-MR              2:42.38    2:45.43        
                  38.73     1:21.20 (42.47)     2:03.55 (42.35)     2:45.43 (41.88)
 35 Curry, Ava E              11 Morris County-NJ     2:53.10    2:48.92        
                  38.69     1:22.14 (43.45)     2:07.14 (45.00)     2:48.92 (41.78)
 36 Zaets, Samantha            9 WAC-MR                    NT    2:52.21        
                  40.74     1:25.94 (45.20)     2:09.63 (43.69)     2:52.21 (42.58)
 37 Lee, Syon                 11 MALT-NJ              2:51.70    2:53.12        
                  38.58     1:22.35 (43.77)     2:07.85 (45.50)     2:53.12 (45.27)
 38 Ascolese, Jenna R         12 Morris County-NJ     2:51.88    2:54.63        
                  41.12     1:25.46 (44.34)     2:10.99 (45.53)     2:54.63 (43.64)
 39 Gorodetskiy, Ada          16 WAC-MR               3:08.19    3:11.01        
                  45.45     1:33.35 (47.90)     2:21.97 (48.62)     3:11.01 (49.04)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.39  NCSA NCSA
              1:08.59  SECT Speedo Sectionals
              1:11.69  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hu, Danning A             12 SCAR-NJ              1:08.58    1:09.60 METS   
  2 Carragher, Maya K         15 Morris County-NJ     1:09.26    1:12.51        
  3 Lam, Donna                17 PATS-MR              1:12.21    1:14.63        
  4 Pinto, Aidan L            14 Morris County-NJ     1:13.97    1:14.91        
  5 McClung, Demi R           16 Rivertown Rays-MR    1:14.28    1:15.18        
  6 D'Amico, Nicole M         15 COND-MR              1:13.13    1:15.35        
  7 Sullivan, Emily R         15 Rivertown Rays-MR    1:12.00    1:15.45        
  8 Ascolese, Kea E           15 Morris County-NJ     1:12.42    1:16.80        
  9 Lenihan, Alanna B         14 Morris County-NJ     1:12.91    1:17.43        
 10 Elwood, Kylie M           15 Rivertown Rays-MR    1:18.54    1:18.05        
 11 Keane, MaryKate           17 PATS-MR              1:16.86    1:18.53        
 12 Medina, Melissa *         17 COND-MR              1:13.46    1:18.54        
 13 Guarnieri, Sofia          15 Rivertown Rays-MR    1:18.50    1:19.10        
 14 Donabie, Alana R          16 PATS-MR              1:18.05    1:19.32        
 15 Twiss, Megan B            17 COND-MR              1:17.96    1:19.94        
 16 Genrich, Elyse M          13 Morris County-NJ     1:18.50    1:19.97        
 17 Makovic, Tiffany          17 Rivertown Rays-MR    1:19.96    1:20.86        
 18 Newhard, Caitlin M        15 PATS-MR              1:20.78    1:21.06        
 19 Showers, Amelia R         15 GAEL-MR                   NT    1:21.19        
 20 Conforti, Samantha M      17 PATS-MR              1:19.10    1:22.57        
 21 McNamee, Kyra D           17 COND-MR              1:25.28    1:22.58        
 22 Grizzetti, Cami L         11 Morris County-NJ     1:25.47    1:25.16        
 23 Colucci, Christina        15 GAEL-MR              1:30.63    1:26.86        
 24 Zhou, Amy X               13 PATS-MR              1:26.40    1:27.11        
 25 Messinger, Sophie N       15 COND-MR              1:27.06    1:28.00        
 26 Gray, Hope F              16 COND-MR              1:40.00    1:31.28        
 27 Zecchin, Sarah            15 Team Rockland-MR     1:38.15    1:35.56        
 28 Gorodetskiy, Ada          16 WAC-MR               1:35.43    1:38.48        
 29 Brunn, Sam M              15 COND-MR              2:03.18    2:02.75        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:23.29  NCSA NCSA
              2:29.39  SECT Speedo Sectionals
              2:35.99  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hu, Danning A             12 SCAR-NJ              2:25.29    2:31.81 METS   
                  34.47     1:12.80 (38.33)     1:52.20 (39.40)     2:31.81 (39.61)
  2 Siegel, Lauren S          15 PATS-MR              2:36.47    2:38.74        
                  37.72     1:18.20 (40.48)     1:58.92 (40.72)     2:38.74 (39.82)
  3 Pinto, Aidan L            14 Morris County-NJ     2:38.67    2:39.18        
                  37.62     1:16.75 (39.13)     1:58.09 (41.34)     2:39.18 (41.09)
  4 Medina, Melissa *         17 COND-MR              2:37.93    2:42.29        
                  37.54     1:18.42 (40.88)     2:00.48 (42.06)     2:42.29 (41.81)
  5 Lenihan, Alanna B         14 Morris County-NJ     2:39.49    2:43.06        
                  36.91     1:18.60 (41.69)     2:01.99 (43.39)     2:43.06 (41.07)
  6 Ascolese, Kea E           15 Morris County-NJ     2:36.63    2:45.14        
                  36.49     1:18.88 (42.39)   2:45.14 (1:26.26)                    
  7 Wang, Amanda H            17 Rivertown Rays-MR    2:43.38    2:45.28        
                  37.80     1:20.40 (42.60)     2:02.72 (42.32)     2:45.28 (42.56)
  8 Elwood, Kylie M           15 Rivertown Rays-MR    2:44.09    2:45.49        
                  37.12     1:18.55 (41.43)     2:01.94 (43.39)     2:45.49 (43.55)
  9 Guarnieri, Sofia          15 Rivertown Rays-MR    2:39.44    2:48.96        
                  37.99     1:20.75 (42.76)     2:04.54 (43.79)     2:48.96 (44.42)
 10 Showers, Amelia R         15 GAEL-MR              2:48.45    2:49.21        
                  39.94     1:23.16 (43.22)     2:06.96 (43.80)     2:49.21 (42.25)
 11 Conforti, Nicole M        15 PATS-MR              2:47.89    2:50.74        
                  39.35     1:23.11 (43.76)     2:07.31 (44.20)     2:50.74 (43.43)
 12 Makovic, Tiffany          17 Rivertown Rays-MR    2:54.80    2:50.79        
                  38.76     1:21.88 (43.12)     2:06.35 (44.47)     2:50.79 (44.44)
 13 Genrich, Elyse M          13 Morris County-NJ     2:54.50    2:50.87        
                  38.21     1:20.96 (42.75)     2:06.56 (45.60)     2:50.87 (44.31)
 14 Schiavi, Alessandra       16 PATS-MR              2:54.04    2:51.47        
                  39.27     1:22.98 (43.71)     2:06.94 (43.96)     2:51.47 (44.53)
 15 Moane, Courtney           12 WAC-MR               2:52.16    2:51.67        
                  38.59     1:22.69 (44.10)     2:08.03 (45.34)     2:51.67 (43.64)
 16 Newhard, Caitlin M        15 PATS-MR              2:49.89    2:51.96        
                  38.30     1:21.93 (43.63)     2:06.74 (44.81)     2:51.96 (45.22)
 17 Webber, Annie F           12 Morris County-NJ     2:52.84    2:52.94        
                  38.91     1:23.29 (44.38)     2:09.12 (45.83)     2:52.94 (43.82)
 18 Conforti, Samantha M      17 PATS-MR              2:47.98    2:53.12        
                  37.93     1:22.30 (44.37)     2:07.59 (45.29)     2:53.12 (45.53)
 19 Gualtiere, Isabella K     12 Rivertown Rays-MR    2:59.80    2:59.32        
                  40.68     1:26.15 (45.47)     2:13.42 (47.27)     2:59.32 (45.90)
 20 Desiderio, Anna N         16 Marlins Bgnw-MR      2:50.74    3:00.10        
                  42.45     1:28.25 (45.80)     2:14.65 (46.40)     3:00.10 (45.45)
 21 Fountain, Isabella I      12 COND-MR              3:01.83    3:01.23        
                  39.23     1:25.90 (46.67)     2:14.86 (48.96)     3:01.23 (46.37)
 22 Adorable, Kylie A         12 COND-MR              2:59.22    3:01.39        
                  41.66     1:28.89 (47.23)     2:15.24 (46.35)     3:01.39 (46.15)
 23 Koon, Samantha F          16 Morris County-NJ     3:02.02    3:04.44        
                  41.76     1:27.96 (46.20)     2:16.91 (48.95)     3:04.44 (47.53)
 24 Colucci, Christina        15 GAEL-MR              3:05.45    3:04.76        
                  43.60     1:31.11 (47.51)     2:18.46 (47.35)     3:04.76 (46.30)
 25 Quan, Eden                12 MALT-NJ              2:55.89    3:05.37        
                  41.51     1:28.39 (46.88)     2:17.10 (48.71)     3:05.37 (48.27)
 26 Hunt, Emma                12 WAC-MR                    NT    3:08.00        
                  40.90     1:28.22 (47.32)     2:17.76 (49.54)     3:08.00 (50.24)
 27 Grizzetti, Cami L         11 Morris County-NJ     3:05.12    3:09.79        
                  42.94     1:32.31 (49.37)     2:21.59 (49.28)     3:09.79 (48.20)
 28 Wooster, Elizabeth C      15 Morris County-NJ     3:10.05    3:10.38        
                  43.45     1:32.60 (49.15)     2:21.26 (48.66)     3:10.38 (49.12)
 29 Uspenskaya, Sasha *       12 COND-MR              3:16.41    3:12.97        
                  43.65     1:33.55 (49.90)     2:24.49 (50.94)     3:12.97 (48.48)
 30 Gazzara, Kaitlyn M        11 COND-MR              3:20.00    3:16.49        
                  46.44     1:36.77 (50.33)     2:28.06 (51.29)     3:16.49 (48.43)
 31 Crystal, Ella             12 GAEL-MR              3:17.81    3:21.18        
                  44.06     1:34.96 (50.90)     2:27.66 (52.70)     3:21.18 (53.52)
 32 Curry, Ava E              11 Morris County-NJ     3:25.23    3:26.14        
                  47.03     1:39.87 (52.84)     2:33.35 (53.48)     3:26.14 (52.79)
 33 Gray, Hope F              16 COND-MR              3:20.00    3:26.20        
                  46.33     1:38.34 (52.01)     2:32.71 (54.37)     3:26.20 (53.49)
 34 Castagnetti, Emily        11 WAC-MR                    NT    3:33.54        
                  49.58     1:44.30 (54.72)     2:39.55 (55.25)     3:33.54 (53.99)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.79  NCSA NCSA
                59.19  SECT Speedo Sectionals
              1:01.99  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Emily R         15 Rivertown Rays-MR    1:01.27    1:00.64 METS   
                  28.54     1:00.64 (32.10)                                        
  2 Lam, Donna                17 PATS-MR                58.85    1:00.72 METS   
                  28.38     1:00.72 (32.34)                                        
  3 Wang, Amanda H            17 Rivertown Rays-MR      59.89    1:00.87 METS   
                  28.32     1:00.87 (32.55)                                        
  4 O'Sullivan, Marycate A    15 COND-MR              1:05.96    1:01.59 METS   
                  29.19     1:01.59 (32.40)                                        
  5 Siegel, Lauren S          15 PATS-MR              1:02.54    1:01.92 METS   
                  30.02     1:01.92 (31.90)                                        
  6 Adorable, Katie R         15 COND-MR              1:01.10    1:02.02        
                  28.90     1:02.02 (33.12)                                        
  7 Stiles, Juliann A         14 Morris County-NJ     1:05.32    1:02.44        
                  29.49     1:02.44 (32.95)                                        
  8 Broderick, Amanda K       16 GAEL-MR              1:01.98    1:03.80        
                  30.12     1:03.80 (33.68)                                        
  9 Hutton, Theresa A         16 Team Rockland-MR     1:02.73    1:04.48        
                  30.03     1:04.48 (34.45)                                        
 10 Schatz, Brooke J          13 COND-MR              1:05.30    1:05.00        
                  30.37     1:05.00 (34.63)                                        
 11 Lenihan, Alanna B         14 Morris County-NJ     1:02.92    1:05.39        
                  29.87     1:05.39 (35.52)                                        
 12 Donabie, Alana R          16 PATS-MR              1:04.50    1:06.02        
                  29.98     1:06.02 (36.04)                                        
 13 Conforti, Samantha M      17 PATS-MR              1:05.52    1:06.60        
                  31.01     1:06.60 (35.59)                                        
 14 Makovic, Vanessa          15 Rivertown Rays-MR    1:04.35    1:06.78        
                  30.66     1:06.78 (36.12)                                        
 15 Ruzzi, Kathryn A          16 Team Rockland-MR     1:10.29    1:08.41        
                  31.51     1:08.41 (36.90)                                        
 16 Carragher, Maya K         15 Morris County-NJ     1:06.63    1:08.89        
                  32.08     1:08.89 (36.81)                                        
 17 Dubin, Karen E            15 Marlins Bgnw-MR      1:04.39    1:09.36        
                  31.36     1:09.36 (38.00)                                        
 18 Desiderio, Anna N         16 Marlins Bgnw-MR      1:07.91    1:09.39        
                  32.73     1:09.39 (36.66)                                        
 19 Conrad, Alyssa R          15 Rivertown Rays-MR    1:08.28    1:09.62        
                  31.98     1:09.62 (37.64)                                        
 20 Veru, Nicole              15 GAEL-MR              1:08.12    1:09.68        
                  32.13     1:09.68 (37.55)                                        
 21 Ullrich, April A          15 Morris County-NJ     1:12.66    1:10.61        
                  32.98     1:10.61 (37.63)                                        
 22 Li, Laura Y               16 Marlins Bgnw-MR      1:06.78    1:10.93        
                  32.38     1:10.93 (38.55)                                        
 23 Guglielmo, Kasey E        16 Marlins Bgnw-MR      1:07.34    1:10.96        
                  32.79     1:10.96 (38.17)                                        
 24 Keane, MaryKate           17 PATS-MR              1:12.58    1:11.12        
                  33.16     1:11.12 (37.96)                                        
 25 Verardi, Kalin E          16 Team Rockland-MR     1:11.80    1:12.74        
                  33.62     1:12.74 (39.12)                                        
 26 Clemson, Abilgail M       14 Morris County-NJ     1:12.10    1:12.84        
                  34.21     1:12.84 (38.63)                                        
 27 Townsend, Nicole K        15 Marlins Bgnw-MR      1:07.87    1:13.08        
                  34.06     1:13.08 (39.02)                                        
 28 Najarian, Eleni *         17 COND-MR              1:11.07    1:13.22        
                  32.01     1:13.22 (41.21)                                        
 29 Bluvol, Sam               15 GAEL-MR              1:13.21    1:13.85        
 30 Conforti, Nicole M        15 PATS-MR              1:10.77    1:14.65        
                  34.04     1:14.65 (40.61)                                        
 31 D'Amico, Nicole M         15 COND-MR              1:15.01    1:14.96        
                  34.18     1:14.96 (40.78)                                        
 32 O'Connor, Sarah J         12 GAEL-MR              1:14.82    1:15.77        
                  34.01     1:15.77 (41.76)                                        
 33 Schiffman, Amara R        15 Marlins Bgnw-MR      1:11.95    1:15.83        
                  34.99     1:15.83 (40.84)                                        
 34 McNamee, Kyra D           17 COND-MR              1:18.48    1:16.94        
                  34.09     1:16.94 (42.85)                                        
 35 Fonseca, Natasha          15 COND-MR              1:22.09    1:17.09        
                  35.16     1:17.09 (41.93)                                        
 36 Zuks, Adelaine *          16 COND-MR              1:17.01    1:17.34        
                  35.05     1:17.34 (42.29)                                        
 37 Zaets, Allison M          16 WAC-MR               1:21.42    1:19.61        
                  36.34     1:19.61 (43.27)                                        
 38 Jumpp, Micah B            15 PATS-MR              1:19.76    1:19.72        
                  34.26     1:19.72 (45.46)                                        
 39 Nicoloso, Maria L         13 Morris County-NJ     1:19.17    1:20.50        
                  37.81     1:20.50 (42.69)                                        
 40 Hernandez, Lauren A       16 PATS-MR              1:20.29    1:24.16        
                  38.71     1:24.16 (45.45)                                        
 41 McNamara, Lara M          17 COND-MR              1:24.91    1:24.57        
                  36.48     1:24.57 (48.09)                                        
 42 Tran, Julia               15 COND-MR              1:30.95    1:30.69        
                  40.57     1:30.69 (50.12)                                        
 -- Newhard, Caitlin M        15 PATS-MR              1:13.71         DQ        
      False start
                  34.61                                                            
 -- Twiss, Megan B            17 COND-MR              1:07.95        DFS        
      Declared false start
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:06.39  NCSA NCSA
              2:12.49  SECT Speedo Sectionals
              2:18.99  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adorable, Katie R         15 COND-MR              2:24.59    2:13.50 METS   
                  28.79     1:01.98 (33.19)     1:37.29 (35.31)     2:13.50 (36.21)
  2 Sullivan, Emily R         15 Rivertown Rays-MR    2:16.63    2:13.67 METS   
                  29.27     1:02.28 (33.01)     1:37.16 (34.88)     2:13.67 (36.51)
  3 O'Sullivan, Marycate A    15 COND-MR              2:21.63    2:20.12        
                  30.04     1:04.91 (34.87)     1:42.04 (37.13)     2:20.12 (38.08)
  4 Raphael, Michaela A       17 COND-MR              2:28.06    2:30.81        
                  32.49     1:10.40 (37.91)     1:49.95 (39.55)     2:30.81 (40.86)
  5 Conforti, Samantha M      17 PATS-MR              2:33.40    2:31.43        
                  32.51     1:10.92 (38.41)     1:50.93 (40.01)     2:31.43 (40.50)
  6 Gonzalez, Kassey          17 PATS-MR              2:27.03    2:32.79        
                  31.27     1:08.65 (37.38)     1:49.66 (41.01)     2:32.79 (43.13)
  7 Carragher, Maya K         15 Morris County-NJ          NT    2:33.97        
                  34.36     1:13.43 (39.07)     1:54.13 (40.70)     2:33.97 (39.84)
  8 Makovic, Vanessa          15 Rivertown Rays-MR    2:34.03    2:34.65        
                  31.77     1:10.07 (38.30)     1:52.54 (42.47)     2:34.65 (42.11)
  9 Veru, Nicole              15 GAEL-MR              2:28.62    2:34.74        
                  31.76     1:10.30 (38.54)     1:52.97 (42.67)     2:34.74 (41.77)
 10 Ascolese, Kea E           15 Morris County-NJ     2:26.80    2:34.96        
                  33.52     1:12.24 (38.72)     1:53.55 (41.31)     2:34.96 (41.41)
 11 Santiago, Gabriella       15 Team Rockland-MR     2:51.77    2:51.37        
                  34.24     1:14.40 (40.16)     2:01.62 (47.22)     2:51.37 (49.75)
 12 Pittignano, Kate M        12 COND-MR              2:50.00    2:52.23        
                  39.06     1:24.15 (45.09)     2:09.70 (45.55)     2:52.23 (42.53)
 13 Nicoloso, Maria L         13 Morris County-NJ     2:51.79    2:58.12        
                  38.98     1:24.52 (45.54)     2:11.66 (47.14)     2:58.12 (46.46)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:08.49  NCSA NCSA
              2:11.69  SECT Speedo Sectionals
              2:15.99  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hu, Danning A             12 SCAR-NJ              2:08.04    2:08.44 NCSA   
                  28.61     1:01.20 (32.59)     1:38.61 (37.41)     2:08.44 (29.83)
  2 Pinto, Aidan L            14 Morris County-NJ     2:16.22    2:19.41        
                  29.60     1:04.25 (34.65)     1:46.10 (41.85)     2:19.41 (33.31)
  3 Schatz, Brooke J          13 COND-MR              2:25.47    2:26.11        
                  30.70     1:08.14 (37.44)     1:53.58 (45.44)     2:26.11 (32.53)
  4 Carragher, Maya K         15 Morris County-NJ     2:18.83    2:26.35        
                  32.83     1:12.11 (39.28)     1:53.53 (41.42)     2:26.35 (32.82)
  5 D'Amico, Nicole M         15 COND-MR              2:30.60    2:26.98        
                  33.16     1:11.72 (38.56)     1:54.13 (42.41)     2:26.98 (32.85)
  6 Dubin, Karen E            15 Marlins Bgnw-MR      2:24.67    2:27.24        
                  30.64     1:10.01 (39.37)     1:53.56 (43.55)     2:27.24 (33.68)
  7 Ascolese, Kea E           15 Morris County-NJ     2:20.20    2:28.05        
                  31.40     1:11.25 (39.85)     1:53.80 (42.55)     2:28.05 (34.25)
  8 Makovic, Tiffany          17 Rivertown Rays-MR    2:26.25    2:28.60        
                  31.21     1:09.22 (38.01)     1:54.38 (45.16)     2:28.60 (34.22)
  9 Veru, Nicole              15 GAEL-MR              2:24.90    2:28.99        
                  31.37     1:09.69 (38.32)     1:55.09 (45.40)     2:28.99 (33.90)
 10 Elwood, Kylie M           15 Rivertown Rays-MR    2:30.11    2:30.73        
                  36.04     1:14.17 (38.13)     1:56.94 (42.77)     2:30.73 (33.79)
 11 Desiderio, Anna N         16 Marlins Bgnw-MR      2:24.62    2:31.85        
                  33.33     1:11.19 (37.86)     1:57.69 (46.50)     2:31.85 (34.16)
 12 Zaslaw, Katie S           15 Marlins Bgnw-MR      2:25.07    2:32.40        
                  33.14     1:10.16 (37.02)     1:57.23 (47.07)     2:32.40 (35.17)
 13 Rubino, Cassie N          17 Team Rockland-MR     2:25.87    2:33.13        
                  30.84     1:10.38 (39.54)     1:58.13 (47.75)     2:33.13 (35.00)
 14 Conforti, Nicole M        15 PATS-MR              2:31.50    2:37.15        
                  34.06     1:16.71 (42.65)     2:00.37 (43.66)     2:37.15 (36.78)
 15 Verardi, Kalin E          16 Team Rockland-MR     2:36.63    2:38.03        
                  34.11     1:15.11 (41.00)     2:04.25 (49.14)     2:38.03 (33.78)
 16 Fonseca, Natasha          15 COND-MR              2:39.30    2:39.50        
                  37.26     1:15.74 (38.48)     2:03.47 (47.73)     2:39.50 (36.03)
 17 Ruzzi, Kathryn A          16 Team Rockland-MR     2:40.94    2:39.81        
                  31.90     1:11.38 (39.48)     2:02.76 (51.38)     2:39.81 (37.05)
 18 Conrad, Alyssa R          15 Rivertown Rays-MR    2:39.25    2:42.33        
                  33.43     1:17.17 (43.74)     2:06.52 (49.35)     2:42.33 (35.81)
 19 Colucci, Christina        15 GAEL-MR              2:51.23    2:43.42        
                  37.65     1:18.07 (40.42)     2:06.60 (48.53)     2:43.42 (36.82)
 20 Wooster, Elizabeth C      15 Morris County-NJ     2:45.59    2:45.81        
                  34.89     1:18.12 (43.23)     2:08.23 (50.11)     2:45.81 (37.58)
 21 Santiago, Gabriella       15 Team Rockland-MR     2:45.31    2:48.80        
                  34.11     1:15.27 (41.16)     2:09.63 (54.36)     2:48.80 (39.17)
 22 Schiavi, Guilia           15 PATS-MR              2:53.07    2:50.90        
                  36.98     1:20.70 (43.72)     2:11.68 (50.98)     2:50.90 (39.22)
 23 Nunez, Nicole C           16 COND-MR              2:53.16    2:53.41        
                  38.45     1:20.25 (41.80)     2:13.33 (53.08)     2:53.41 (40.08)
 24 Hernandez, Lauren A       16 PATS-MR              2:50.06    2:56.38        
                  39.50     1:24.76 (45.26)     2:17.32 (52.56)     2:56.38 (39.06)
 25 Zecchin, Sarah            15 Team Rockland-MR     2:58.14    2:58.04        
                  37.46     1:19.04 (41.58)     2:18.07 (59.03)     2:58.04 (39.97)
 26 Brunn, Sam M              15 COND-MR              3:43.31    3:42.32        
                  46.03     1:38.94 (52.91)   2:49.70 (1:10.76)     3:42.32 (52.62)
 -- Soss, Allie R             17 Team Rockland-MR     2:52.20         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  38.85     1:21.83 (42.98)     2:18.66 (56.83)                    
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:29.99  NCSA NCSA
              4:38.39  SECT Speedo Sectionals
              4:47.49  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hu, Danning A             12 SCAR-NJ              4:33.77    4:34.02 SECT   
                  29.01     1:02.16 (33.15)     1:37.38 (35.22)     2:12.13 (34.75)
        2:51.70 (39.57)     3:30.87 (39.17)     4:03.53 (32.66)     4:34.02 (30.49)
  2 Guarnieri, Emma F         13 Rivertown Rays-MR    5:04.58    4:59.76        
                  31.56     1:08.87 (37.31)     1:46.50 (37.63)     2:24.06 (37.56)
        3:06.39 (42.33)     3:50.19 (43.80)     4:25.13 (34.94)     4:59.76 (34.63)
  3 Schatz, Brooke J          13 COND-MR              5:09.78    5:03.66        
                  30.72     1:05.94 (35.22)     1:45.70 (39.76)     2:24.10 (38.40)
        3:09.58 (45.48)     3:54.64 (45.06)     4:30.01 (35.37)     5:03.66 (33.65)
  4 Ponnaiya, Claire I        12 Rivertown Rays-MR    5:00.22    5:04.81        
                  31.29     1:09.34 (38.05)     1:48.01 (38.67)     2:27.62 (39.61)
        3:12.86 (45.24)     3:57.19 (44.33)     4:31.50 (34.31)     5:04.81 (33.31)
  5 Medina, Priscilla *       14 COND-MR              5:09.00    5:06.83        
                  31.29     1:07.82 (36.53)     1:47.37 (39.55)     2:25.98 (38.61)
        3:10.83 (44.85)     3:57.17 (46.34)     4:32.42 (35.25)     5:06.83 (34.41)
  6 Nyquist, Hannah M         14 WAC-MR               5:10.01    5:09.94        
                  31.57     1:08.06 (36.49)     1:45.84 (37.78)     2:24.14 (38.30)
        3:09.40 (45.26)     3:57.37 (47.97)     4:33.54 (36.17)     5:09.94 (36.40)
  7 Sharabun, Christine       14 Rivertown Rays-MR    5:16.10    5:14.02        
                  32.06     1:10.70 (38.64)     1:51.50 (40.80)     2:32.23 (40.73)
        3:17.37 (45.14)     4:03.65 (46.28)     4:38.27 (34.62)     5:14.02 (35.75)
  8 Arciniegas, Francesca     11 COND-MR              5:20.00    5:16.48        
                  32.76     1:13.61 (40.85)     1:53.13 (39.52)     2:33.91 (40.78)
        3:18.57 (44.66)     4:03.83 (45.26)     4:39.96 (36.13)     5:16.48 (36.52)
  9 Makovic, Tiffany          17 Rivertown Rays-MR    5:05.93    5:17.51        
                  33.06     1:11.68 (38.62)     1:53.39 (41.71)     2:34.46 (41.07)
        3:20.25 (45.79)     4:06.47 (46.22)     4:42.32 (35.85)     5:17.51 (35.19)
 10 Donabie, Alana R          16 PATS-MR              5:11.16    5:20.89        
                  29.87     1:06.78 (36.91)     1:50.18 (43.40)     2:32.43 (42.25)
        3:20.41 (47.98)     4:07.57 (47.16)     4:44.43 (36.86)     5:20.89 (36.46)
 11 Zhou, Katherine *         12 COND-MR              5:40.00    5:27.22        
                  33.93     1:14.20 (40.27)     1:56.31 (42.11)     2:38.34 (42.03)
        3:24.75 (46.41)     4:12.45 (47.70)     4:51.15 (38.70)     5:27.22 (36.07)
 12 Levy, Ariella             14 Team Rockland-MR     5:45.36    5:33.78        
                  33.36     1:15.66 (42.30)     2:00.16 (44.50)     2:44.50 (44.34)
        3:29.80 (45.30)     4:17.40 (47.60)     4:57.85 (40.45)     5:33.78 (35.93)
 13 Adorable, Kylie A         12 COND-MR              5:40.00    6:01.52        
                  39.03     1:27.80 (48.77)     2:14.57 (46.77)     2:59.24 (44.67)
        3:47.39 (48.15)     4:38.50 (51.11)     5:20.83 (42.33)     6:01.52 (40.69)
 14 Nieves, Tilly L           14 COND-MR                   NT    6:05.10        
                  39.38     1:30.67 (51.29)     2:15.07 (44.40)     2:59.24 (44.17)
        3:52.66 (53.42)     4:47.07 (54.41)     5:27.12 (40.05)     6:05.10 (37.98)
 15 Gazzara, Kaitlyn M        11 COND-MR              5:45.00    6:06.96        
                  41.46     1:29.42 (47.96)     2:14.88 (45.46)     2:59.28 (44.40)
        3:52.00 (52.72)     4:44.96 (52.96)   6:06.96 (1:22.00)                    
 16 Wu, Katherine A           12 COND-MR              5:45.00    6:21.05        
                  39.19     1:29.34 (50.15)   3:03.03 (1:33.69)     3:58.38 (55.35)
        4:54.54 (56.16)                                                 5:38.22 ( )
        6:21.05 (42.83)                                                            
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Song, Daniel T             8 COND-MR                17.57      16.97        
  2 Mordue, Owen M             8 Morris County-NJ       17.56      17.89        
  3 Hunt, Liam                 8 WAC-MR                 24.45      18.20        
  4 Fu, Alex                   8 Morris County-NJ       20.07      18.31        
  5 Pearsall, Milo J           7 PATS-MR                19.73      18.33        
  6 Rauchbach, Brian K         8 Morris County-NJ       18.60      18.63        
  7 Chung, Ryan H              8 COND-MR                19.00      18.83        
  8 Fernandez, Isaiah R        8 COND-MR                20.00      19.01        
  9 Rinaldi, Jack              8 WAC-MR                 31.73      19.53        
 10 Fominykh, Harry O          8 COND-MR                23.00      19.54        
 11 Batelli, Dean T            8 COND-MR                19.07      20.27        
 12 Song, Brian T              8 COND-MR                18.90      20.76        
 13 Blum, Adam                 8 MALT-NJ                25.89      21.04        
 14 Pinchev, Leo               7 MALT-NJ                27.89      21.08        
 15 Hipol, Andrei              8 MALT-NJ                22.59      21.18        
 16 Finnegan, Harry M          8 COND-MR                20.40      22.13        
 17 Calloway, Micheal          7 MALT-NJ                25.13      23.15        
 18 Hunt, Quinn D              6 WAC-MR                    NT      25.06        
 19 Dwyer, Aidan p             6 COND-MR                24.53      27.53        
 20 Macha, Akash *             8 COND-MR                25.00      30.32        
 21 Brown, Stephen J           6 PATS-MR                   NT      31.40        
 22 Singer, Dillon             7 WAC-MR                    NT      32.23        
 23 Dubroff, Win               7 PATS-MR                37.41      33.40        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Song, Daniel T             8 COND-MR                21.02      20.29        
  2 Fu, Alex                   8 Morris County-NJ       22.41      20.67        
  3 Hunt, Liam                 8 WAC-MR                 27.08      21.82        
  4 Chung, Ryan H              8 COND-MR                21.00      22.01        
  5 Song, Brian T              8 COND-MR                20.85      22.29        
  6 Fernandez, Isaiah R        8 COND-MR                23.00      22.30        
  7 Finnegan, Harry M          8 COND-MR                22.90      23.20        
  8 Antonov, Dash              8 Morris County-NJ       30.05      23.81        
  9 Pearsall, Milo J           7 PATS-MR                28.41      23.87        
 10 Hunt, Quinn D              6 WAC-MR                    NT      24.70        
 11 Macha, Akash *             8 COND-MR                30.00      28.76        
 12 Dwyer, Aidan p             6 COND-MR                28.34      28.96        
 13 Singer, Dillon             7 WAC-MR                    NT      32.99        
 -- Batelli, Dean T            8 COND-MR                21.66         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Song, Daniel T             8 COND-MR                23.00      23.53        
  2 Song, Brian T              8 COND-MR                26.42      25.76        
  3 Fu, Alex                   8 Morris County-NJ       29.64      26.28        
  4 Kim, Hyunbin               8 MALT-NJ                25.89      26.63        
  5 Antonov, Dash              8 Morris County-NJ       40.05      27.11        
  6 Fernandez, Isaiah R        8 COND-MR                30.00      29.44        
  7 Chung, Ryan H              8 COND-MR                28.00      30.02        
  8 Hunt, Quinn D              6 WAC-MR                    NT      37.21        
  9 Dwyer, Aidan p             6 COND-MR                45.00      54.44        
 -- Macha, Akash *             8 COND-MR                26.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Loren, Gabriel             8 MALT-NJ                34.89         DQ        
      One hand touch
 -- Hunt, Liam                 8 WAC-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cotter, Angus              8 GAEL-MR                23.22         DQ        
      Alternating Kick
 -- Batelli, Dean T            8 COND-MR                27.07         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Singer, Dillon             7 WAC-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mordue, Owen M             8 Morris County-NJ       20.93      19.60        
  2 Song, Daniel T             8 COND-MR                20.64      20.13        
  3 Hunt, Liam                 8 WAC-MR                 30.55      21.57        
  4 Rauchbach, Brian K         8 Morris County-NJ       26.24      22.05        
  5 Batelli, Dean T            8 COND-MR                23.32      23.11        
  6 Song, Brian T              8 COND-MR                22.95      23.12        
  7 Pearsall, Milo J           7 PATS-MR                   NT      23.52        
  8 Blum, Adam                 8 MALT-NJ                29.89      23.79        
  9 Chung, Ryan H              8 COND-MR                24.00      23.97        
 10 Fu, Alex                   8 Morris County-NJ       24.59      24.42        
 11 Fominykh, Harry O          8 COND-MR                30.00      30.60        
 12 Arthurs, Aidan             6 MALT-NJ                33.89      30.67        
 13 Fernandez, Isaiah R        8 COND-MR                25.00      31.71        
 14 Macha, Akash *             8 COND-MR                32.00      33.13        
 15 Dubroff, Win               7 PATS-MR                   NT      47.56        
 16 Dwyer, Aidan p             6 COND-MR                42.15      48.03        
 -- Finnegan, Harry M          8 COND-MR                24.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hunt, Quinn D              6 WAC-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Calloway, Micheal          7 MALT-NJ                31.89         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ Zone Quals
                31.99  JO Junior Olympics
                35.19  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blair, Thomas             10 Morris County-NJ       28.06      27.83 ZQ     
  2 Konviser, Eric L          10 WAC-MR                 29.15      28.81 ZQ     
  3 Cho, Thomas S             10 COND-MR                31.57      30.40 ZQ     
  4 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR                30.23      30.42 ZQ     
  5 Watson, Maxwell R         10 COND-MR                31.16      30.50 ZQ     
  6 Kim, Christian J          10 COND-MR                31.11      31.16 JO     
  7 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR      31.73      31.92 JO     
  7 Hyacinthe (Nguyen), Just  10 WAC-MR                 35.78      31.92 JO     
  9 Cho, Jonathan C           10 COND-MR                33.31      32.93 SILV   
 10 Franks, Finn J             9 Marlins Bgnw-MR        31.54      33.15 SILV   
 11 Zhao, Matthew *            9 COND-MR                34.09      33.68 SILV   
 12 Tiso, Gianluca            10 Team Rockland-MR       34.28      33.97 SILV   
 13 Belovsky, Adam D          10 COND-MR                33.14      34.16 SILV   
 14 Wohl, Evan S              10 Marlins Bgnw-MR        33.20      34.74 SILV   
 15 Kim, Doyee *               8 COND-MR                35.15      34.81 SILV   
 16 Caporaso, Nicholas         9 Morris County-NJ       33.77      34.90 SILV   
 17 Lynch, Jamie M             9 Marlins Bgnw-MR        36.55      35.32        
 18 Levy, Nien N              10 COND-MR                37.39      35.35        
 19 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR      35.63      35.39        
 20 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR      36.31      35.49        
 21 Dwyer, Luke N              8 COND-MR                35.94      35.52        
 22 Miceli, Rocco J           10 COND-MR                37.34      36.31        
 23 DiStefano, Brendan G      10 COND-MR                38.64      36.46        
 24 Nager, Noah A              9 Marlins Bgnw-MR        35.67      36.74        
 25 Moane, Thomas              9 WAC-MR                 38.49      36.96        
 26 Hunt, Tate J              10 WAC-MR                 36.04      37.01        
 27 Saturchenko, Eugene       10 WAC-MR                 40.76      37.06        
 28 Dalton, Sean A             9 Marlins Bgnw-MR        38.06      37.10        
 29 Kelley, Pavel M           10 COND-MR                38.45      37.19        
 30 Chang, William            10 Marlins Bgnw-MR        38.60      37.29        
 31 Moran, Jack M              9 Marlins Bgnw-MR        37.11      37.42        
 32 Thomas, Willem Y          10 COND-MR                36.33      37.70        
 33 Wu, James X                9 COND-MR                38.42      37.87        
 34 Antonov, Dash              8 Morris County-NJ     1:05.05      38.06        
 35 Mayorov, Peter *           9 COND-MR                40.60      38.11        
 36 Hao, David H              10 COND-MR                   NT      38.15        
 37 Rinaldi, Daniel           10 WAC-MR                 39.45      38.32        
 38 Kim, Hyunbin               8 MALT-NJ                38.96      38.61        
 39 Zarrella, Anthony         10 WAC-MR                 41.95      38.82        
 40 Veillette, Dylan F         9 Marlins Bgnw-MR        37.49      39.44        
 41 Malik, Rohan              10 Marlins Bgnw-MR        41.13      39.86        
 42 O'Donnell, Michael W       9 Marlins Bgnw-MR        39.14      40.12        
 43 Pearsall, Milo J           7 PATS-MR                41.29      40.18        
 44 Fu, Alex                   8 Morris County-NJ       41.06      40.51        
 45 Iorizzo, Tyler I          10 COND-MR                37.13      40.97        
 46 Rinaldi, Jack              8 WAC-MR                 51.34      41.89        
 47 Delacruz, Gabriel          9 WAC-MR                 42.95      42.25        
 48 Wantowski, Jacob           9 WAC-MR                 37.87      42.27        
 49 Hunt, Liam                 8 WAC-MR                 48.40      42.66        
 50 Chung, Ryan H              8 COND-MR                44.42      44.23        
 51 Arthurs, Aidan             6 MALT-NJ                46.89      44.71        
 52 Bevacqua, Jared           10 WAC-MR                 42.84      44.94        
 53 Hipol, Andrei              8 MALT-NJ                46.45      45.61        
 54 Torrente, Jack L           9 MALT-NJ              2:00.89      45.71        
 55 Danilov, Alex R            9 PATS-MR                45.96      45.80        
 56 Shablovsky, Brian          9 WAC-MR                 55.11      46.34        
 57 Fernandez, Isaiah R        8 COND-MR                40.94      46.86        
 58 Bernaba, Andrew M         10 COND-MR                50.00      48.73        
 59 Finnegan, Harry M          8 COND-MR                45.27      48.77        
 60 Chen, Tyler A              8 MALT-NJ              1:01.89      49.60        
 61 Miesegaes, Chrsitian       9 WAC-MR               1:00.00      50.58        
 62 Distephano, Paul          10 WAC-MR                 56.30      50.99        
 63 Pun, Hayden                8 MALT-NJ                59.89      52.78        
 64 Carr, Eoin W               9 Rivertown Rays-MR      52.10      53.65        
 65 Hunt, Quinn D              6 WAC-MR                    NT      56.19        
 66 Dwyer, Aidan p             6 COND-MR              1:09.00      56.56        
 67 Singer, Connor            10 WAC-MR               1:00.42      56.89        
 68 Slutsky, Eric A            9 COND-MR              1:00.58      58.28        
 69 Macha, Akash *             8 COND-MR              1:05.00    1:01.42        
 70 Loren, Gabriel             8 MALT-NJ                48.89    1:11.32        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ Zone Quals
              1:10.59  JO Junior Olympics
              1:18.49  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blair, Thomas             10 Morris County-NJ     1:00.73    1:00.76 ZQ     
                  29.22     1:00.76 (31.54)                                        
  2 Konviser, Eric L          10 WAC-MR               1:04.42    1:04.87 ZQ     
                  30.53     1:04.87 (34.34)                                        
  3 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR    1:08.25    1:09.21 JO     
                  33.32     1:09.21 (35.89)                                        
  4 Hyacinthe (Nguyen), Just  10 WAC-MR               1:10.18    1:09.65 JO     
                  33.38     1:09.65 (36.27)                                        
  5 Cho, Jonathan C           10 COND-MR              1:13.14    1:09.92 JO     
                  33.21     1:09.92 (36.71)                                        
  6 Sadchikov, Max O           9 PATS-MR              1:09.03    1:13.05 SILV   
                  34.68     1:13.05 (38.37)                                        
  7 Belovsky, Adam D          10 COND-MR              1:13.23    1:15.28 SILV   
                  35.33     1:15.28 (39.95)                                        
  8 Zhao, Matthew *            9 COND-MR              1:14.14    1:15.77 SILV   
                  35.95     1:15.77 (39.82)                                        
  9 Laskey, Ian               10 WAC-MR               1:18.31    1:16.19 SILV   
                  35.41     1:16.19 (40.78)                                        
 10 Wooster, Sean C            9 Morris County-NJ     1:19.28    1:17.21 SILV   
                  36.14     1:17.21 (41.07)                                        
 11 Fominykh, Maximillian O   10 COND-MR              1:27.00    1:17.78 SILV   
                  37.32     1:17.78 (40.46)                                        
 12 Dwyer, Luke N              8 COND-MR              1:16.73    1:18.80        
                  37.70     1:18.80 (41.10)                                        
 13 Geller, Russell           10 WAC-MR               1:17.89    1:18.88        
                  36.87     1:18.88 (42.01)                                        
 14 Tiso, Gianluca            10 Team Rockland-MR     1:16.08    1:19.33        
                  37.43     1:19.33 (41.90)                                        
 15 Levy, Nien N              10 COND-MR              1:28.00    1:20.43        
                  36.05     1:20.43 (44.38)                                        
 16 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR    1:21.74    1:20.62        
                  38.56     1:20.62 (42.06)                                        
 17 Thomas, Willem Y          10 COND-MR              1:22.58    1:21.28        
                  39.66     1:21.28 (41.62)                                        
 18 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              1:22.81    1:21.60        
                  38.27     1:21.60 (43.33)                                        
 19 Kim, Doyee *               8 COND-MR              1:17.42    1:21.81        
                  37.53     1:21.81 (44.28)                                        
 20 Rauchbach, Nathan D        9 Morris County-NJ     1:15.55    1:22.41        
                  37.99     1:22.41 (44.42)                                        
 21 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR    1:20.58    1:22.65        
                  38.76     1:22.65 (43.89)                                        
 22 Hunt, Tate J              10 WAC-MR               1:48.31    1:23.45        
                  38.11     1:23.45 (45.34)                                        
 23 Thomas, Gavin R           10 COND-MR              1:29.37    1:23.74        
                  39.43     1:23.74 (44.31)                                        
 24 Brita, Vincent M           9 Morris County-NJ     1:28.43    1:25.30        
                  38.90     1:25.30 (46.40)                                        
 25 Wong, William              9 MALT-NJ              1:31.88    1:25.35        
                  40.51     1:25.35 (44.84)                                        
 26 Rinaldi, Daniel           10 WAC-MR               1:25.62    1:26.73        
                  41.11     1:26.73 (45.62)                                        
 27 Mordue, Owen M             8 Morris County-NJ     1:27.05    1:28.84        
                  40.13     1:28.84 (48.71)                                        
 28 Moane, Thomas              9 WAC-MR               1:27.44    1:29.74        
                  42.60     1:29.74 (47.14)                                        
 29 Iorizzo, Tyler I          10 COND-MR              1:22.69    1:30.09        
                  41.00     1:30.09 (49.09)                                        
 30 Fu, Alex                   8 Morris County-NJ     1:30.82    1:30.39        
                  41.72     1:30.39 (48.67)                                        
 31 Pearsall, Milo J           7 PATS-MR              1:35.93    1:31.75        
                  43.88     1:31.75 (47.87)                                        
 32 Mayorov, Peter *           9 COND-MR              1:38.90    1:32.14        
                  39.87     1:32.14 (52.27)                                        
 33 Tong, Jacob T             10 COND-MR              1:48.42    1:32.27        
                  45.13     1:32.27 (47.14)                                        
 34 Rinaldi, Jack              8 WAC-MR               1:33.19    1:33.57        
                  45.27     1:33.57 (48.30)                                        
 35 Agranovich, Jake M        10 COND-MR              1:24.00    1:34.45        
                  43.65     1:34.45 (50.80)                                        
 36 Yi, Lucas                  9 MALT-NJ              1:35.22    1:34.55        
                  46.68     1:34.55 (47.87)                                        
 37 Bevacqua, Jared           10 WAC-MR               1:48.75    1:36.00        
                  45.01     1:36.00 (50.99)                                        
 38 Batelli, Dean T            8 COND-MR              1:50.69    1:41.58        
                  44.83     1:41.58 (56.75)                                        
 39 Pourakis, Owen             8 MALT-NJ              1:45.63    1:46.41        
                  48.63     1:46.41 (57.78)                                        
 40 Pinchev, Leo               7 MALT-NJ              1:47.89    1:46.87        
 41 Hipol, Andrei              8 MALT-NJ              1:44.67    1:48.31        
                  51.30     1:48.31 (57.01)                                        
 42 Fernandez, Isaiah R        8 COND-MR              1:39.67    1:48.40        
                  50.84     1:48.40 (57.56)                                        
 43 Bernaba, Andrew M         10 COND-MR              1:45.00    1:51.64        
                  54.27     1:51.64 (57.37)                                        
 44 Patil, Mihir P            10 COND-MR              1:47.78    1:51.75        
                  51.82     1:51.75 (59.93)                                        
 45 Masam, Abhiram            10 MALT-NJ              1:35.89    1:55.32        
                  54.08   1:55.32 (1:01.24)                                        
 46 Dwyer, Aidan p             6 COND-MR              2:35.00    2:03.01        
                  56.83   2:03.01 (1:06.18)                                        
 47 Slutsky, Eric A            9 COND-MR              2:05.00    2:05.49        
                1:00.70   2:05.49 (1:04.79)                                        
 48 Carr, Eoin W               9 Rivertown Rays-MR    2:10.63    2:05.95        
 49 Asmerom, Nathaniel         7 MALT-NJ              1:49.89    2:09.13        
                1:02.42   2:09.13 (1:06.71)                                        
 50 Calloway, Micheal          7 MALT-NJ              2:15.89    2:15.01        
                1:01.20   2:15.01 (1:13.81)                                        
 -- Iskander, Chris            9 MALT-NJ              2:20.89         DQ        
      No touch on turn
                  52.15                                                            
 -- Rauchbach, Brian K         8 Morris County-NJ     1:40.05         DQ        
      No touch on turn
                  44.87                                                            
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ Zone Quals
              2:31.99  JO Junior Olympics
              2:49.59  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blair, Thomas             10 Morris County-NJ     2:13.07    2:11.98 ZQ     
                  30.00     1:03.71 (33.71)     1:38.55 (34.84)     2:11.98 (33.43)
  2 Konviser, Eric L          10 WAC-MR               2:37.25    2:20.57 ZQ     
                  30.90     1:06.25 (35.35)     1:43.50 (37.25)     2:20.57 (37.07)
  3 Kim, Christian J          10 COND-MR              2:29.21    2:31.08 JO     
                  32.84     1:10.60 (37.76)     1:51.39 (40.79)     2:31.08 (39.69)
  4 Wu, James X                9 COND-MR              3:08.60    2:59.52        
                  39.87     1:26.07 (46.20)     2:14.43 (48.36)     2:59.52 (45.09)
  5 DiStefano, Brendan G      10 COND-MR              4:17.06    3:08.71        
                  40.99     1:29.88 (48.89)     2:22.74 (52.86)     3:08.71 (45.97)
  6 Hao, David H              10 COND-MR                   NT    3:09.90        
                  43.02     1:30.84 (47.82)     2:20.91 (50.07)     3:09.90 (48.99)
  7 Fernandez, Isaiah R        8 COND-MR              3:45.00    3:43.35        
                  48.62     1:47.17 (58.55)   3:43.35 (1:56.18)                    
  8 Hipol, Andrei              8 MALT-NJ              3:41.89    3:45.02        
                  51.06   1:52.02 (1:00.96)   2:52.29 (1:00.27)     3:45.02 (52.73)
  9 Slutsky, Eric A            9 COND-MR              5:00.00    4:11.20        
                  58.30   2:02.93 (1:04.63)   4:11.20 (2:08.27)                    
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ Zone Quals
                37.49  JO Junior Olympics
                42.89  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holan, Steve              10 PATS-MR                34.39      36.57 ZQ     
  2 Kamal, Yousef M           10 Marlins Bgnw-MR        36.89      36.93 JO     
  3 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR                37.26      37.06 JO     
  4 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR      37.60      37.21 JO     
  5 Zhao, Matthew *            9 COND-MR                38.61      38.12 SILV   
  6 Caporaso, Nicholas         9 Morris County-NJ       40.39      38.68 SILV   
  7 Kim, Doyee *               8 COND-MR                41.76      38.81 SILV   
  8 Cho, Jonathan C           10 COND-MR                41.67      38.96 SILV   
  9 Desmaras, Juan Carlos C   10 Marlins Bgnw-MR        40.74      39.04 SILV   
 10 Tiso, Gianluca            10 Team Rockland-MR       41.52      39.41 SILV   
 11 Franks, Finn J             9 Marlins Bgnw-MR        38.63      39.59 SILV   
 12 Belovsky, Adam D          10 COND-MR                40.20      40.40 SILV   
 13 Desmaras, Jorge D         10 Marlins Bgnw-MR        41.25      40.52 SILV   
 14 Eppner, Remy V            10 Marlins Bgnw-MR        41.59      40.61 SILV   
 15 Laskey, Ian               10 WAC-MR                 42.43      40.81 SILV   
 16 Desmaras, Mariano A       10 Marlins Bgnw-MR        42.92      40.97 SILV   
 17 Wasserman, Jared S         9 Marlins Bgnw-MR        42.40      41.03 SILV   
 18 Ma, Kevin W               10 PATS-MR                41.32      41.44 SILV   
 19 Miceli, Rocco J           10 COND-MR                43.41      41.70 SILV   
 20 Veillette, Dylan F         9 Marlins Bgnw-MR        46.83      42.96        
 21 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR      47.58      43.20        
 22 Thomas, Gavin R           10 COND-MR                43.34      43.26        
 23 Lynch, Jamie M             9 Marlins Bgnw-MR        47.55      43.63        
 24 Wantowski, Jacob           9 WAC-MR                 44.88      43.74        
 25 Thomas, Willem Y          10 COND-MR                45.31      44.61        
 26 Fagan, Will P              9 Marlins Bgnw-MR        44.75      44.70        
 27 Dalton, Sean A             9 Marlins Bgnw-MR        46.25      44.78        
 28 Iorizzo, Tyler I          10 COND-MR                44.37      45.29        
 29 Delacruz, Gabriel          9 WAC-MR                 45.36      45.51        
 30 Kelley, Pavel M           10 COND-MR                48.06      45.63        
 31 Hunt, Tate J              10 WAC-MR                 49.53      46.75        
 32 Rinaldi, Jack              8 WAC-MR                 49.98      47.58        
 33 Shablovsky, Brian          9 WAC-MR                 48.29      47.72        
 34 Mayorov, Peter *           9 COND-MR                55.94      48.09        
 35 Paez, Darian F             9 Marlins Bgnw-MR        46.79      48.17        
 36 O'Donnell, Michael W       9 Marlins Bgnw-MR        47.15      48.51        
 37 Song, Brian T              8 COND-MR                44.89      49.46        
 38 Zarrella, Anthony         10 WAC-MR                 51.72      49.81        
 39 Moane, Thomas              9 WAC-MR                 51.59      49.89        
 40 Carr, Eoin W               9 Rivertown Rays-MR      52.39      50.11        
 41 Finnegan, Harry M          8 COND-MR                50.66      51.53        
 42 Bevacqua, Jared           10 WAC-MR                 51.63      52.83        
 43 Patil, Mihir P            10 COND-MR                55.00      54.21        
 44 Miesegaes, Chrsitian       9 WAC-MR               1:10.00      54.41        
 45 Distephano, Paul          10 WAC-MR                 58.43      54.52        
 46 Hipol, Andrei              8 MALT-NJ              1:05.62      57.56        
 47 Singer, Connor            10 WAC-MR               1:07.33      58.89        
 48 Bernaba, Andrew M         10 COND-MR                55.00    1:00.21        
 49 Pun, Hayden                8 MALT-NJ              1:00.89    1:00.97        
 50 Chen, Tyler A              8 MALT-NJ              1:53.22    1:01.49        
 -- Rinaldi, Daniel           10 WAC-MR                 48.97         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Slutsky, Eric A            9 COND-MR              1:01.18         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Levy, Nien N              10 COND-MR                48.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ Zone Quals
              1:22.19  JO Junior Olympics
              1:37.09  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR              1:20.55    1:19.14 JO     
                  38.66     1:19.14 (40.48)                                        
  2 Kim, Christian J          10 COND-MR              1:18.06    1:20.84 JO     
                  39.48     1:20.84 (41.36)                                        
  3 Hyacinthe (Nguyen), Just  10 WAC-MR               1:38.54    1:23.73 SILV   
                  41.32     1:23.73 (42.41)                                        
  4 Dwyer, Luke N              8 COND-MR              1:27.14    1:24.05 SILV   
  5 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              1:24.82    1:24.18 SILV   
                  40.96     1:24.18 (43.22)                                        
  6 Cho, Jonathan C           10 COND-MR              1:26.18    1:24.41 SILV   
                  40.48     1:24.41 (43.93)                                        
  7 Laskey, Ian               10 WAC-MR               1:32.12    1:24.77 SILV   
                  41.30     1:24.77 (43.47)                                        
  8 Belovsky, Adam D          10 COND-MR              1:26.20    1:25.01 SILV   
  9 Kim, Doyee *               8 COND-MR              1:31.70    1:26.44 SILV   
                  42.28     1:26.44 (44.16)                                        
 10 Caporaso, Nicholas         9 Morris County-NJ     1:29.64    1:27.27 SILV   
                  41.98     1:27.27 (45.29)                                        
 11 Tiso, Gianluca            10 Team Rockland-MR     1:26.26    1:28.70 SILV   
                  43.78     1:28.70 (44.92)                                        
 12 Fominykh, Maximillian O   10 COND-MR              1:36.33    1:29.30 SILV   
                  42.95     1:29.30 (46.35)                                        
 13 Rauchbach, Nathan D        9 Morris County-NJ     1:29.73    1:30.54 SILV   
                  42.70     1:30.54 (47.84)                                        
 14 Brita, Vincent M           9 Morris County-NJ     1:35.39    1:31.09 SILV   
                  44.69     1:31.09 (46.40)                                        
 15 Wooster, Sean C            9 Morris County-NJ     1:48.99    1:32.65 SILV   
                  43.83     1:32.65 (48.82)                                        
 16 Geller, Russell           10 WAC-MR               1:45.50    1:33.51 SILV   
                  44.51     1:33.51 (49.00)                                        
 17 Agranovich, Jake M        10 COND-MR              1:39.16    1:34.91 SILV   
                  46.16     1:34.91 (48.75)                                        
 18 Thomas, Gavin R           10 COND-MR              1:32.87    1:34.95 SILV   
                  46.12     1:34.95 (48.83)                                        
 19 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR    1:38.18    1:35.29 SILV   
                  45.98     1:35.29 (49.31)                                        
 20 Levy, Nien N              10 COND-MR              1:45.00    1:36.52 SILV   
 21 Iorizzo, Tyler I          10 COND-MR              1:34.64    1:38.84        
                  48.88     1:38.84 (49.96)                                        
 22 DiStefano, Brendan G      10 COND-MR              1:43.50    1:41.26        
                  50.07     1:41.26 (51.19)                                        
 23 Pourakis, Owen             8 MALT-NJ              1:43.83    1:42.08        
                  47.50     1:42.08 (54.58)                                        
 24 Tong, Jacob T             10 COND-MR              1:49.92    1:43.69        
                  50.82     1:43.69 (52.87)                                        
 25 Wong, William              9 MALT-NJ              1:47.67    1:44.58        
                  51.70     1:44.58 (52.88)                                        
 26 Saturchenko, Eugene       10 WAC-MR               1:44.58    1:45.22        
                  50.16     1:45.22 (55.06)                                        
 27 Mayorov, Peter *           9 COND-MR              1:56.22    1:46.30        
                  49.89     1:46.30 (56.41)                                        
 28 Finnegan, Harry M          8 COND-MR              1:56.16    1:47.69        
                  52.49     1:47.69 (55.20)                                        
 29 Song, Brian T              8 COND-MR              1:45.94    1:49.21        
                  53.97     1:49.21 (55.24)                                        
 30 Carr, Eoin W               9 Rivertown Rays-MR    1:53.97    1:55.71        
                  57.53     1:55.71 (58.18)                                        
 -- Bevacqua, Jared           10 WAC-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  52.91                                                            
 -- Slutsky, Eric A            9 COND-MR              2:18.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  58.07                                                            
 -- Bernaba, Andrew M         10 COND-MR              2:00.00         DQ        
      No touch at turn
                1:02.90                                                            
 -- Rinaldi, Daniel           10 WAC-MR               1:40.71         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.69                                                            
 -- Iskander, Chris            9 MALT-NJ              2:45.89         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Asmerom, Nathaniel         7 MALT-NJ              2:01.89         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:08.45                                                            
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ Zone Quals
                43.49  JO Junior Olympics
                48.59  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konviser, Eric L          10 WAC-MR                 37.62      37.15 ZQ     
  2 Cho, Thomas S             10 COND-MR                42.59      40.89 ZQ     
  3 McGillycuddy, Michael K   10 COND-MR                46.92      41.05 ZQ     
  4 Kim, Doyee *               8 COND-MR                47.19      42.19 JO     
  5 Rauchbach, Nathan D        9 Morris County-NJ       45.70      43.36 JO     
  6 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR                43.93      43.72 SILV   
  7 Sadchikov, Max O           9 PATS-MR                43.13      43.93 SILV   
  8 Belovsky, Adam D          10 COND-MR                45.16      44.82 SILV   
  9 Cho, Jonathan C           10 COND-MR                47.30      45.56 SILV   
 10 Caporaso, Nicholas         9 Morris County-NJ       44.76      45.91 SILV   
 11 Thomas, Willem Y          10 COND-MR                43.78      46.30 SILV   
 12 Watson, Maxwell R         10 COND-MR                49.49      46.44 SILV   
 13 Wooster, Sean C            9 Morris County-NJ       52.44      47.70 SILV   
 14 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR      47.90      48.00 SILV   
 15 Ma, Kevin W               10 PATS-MR                46.89      48.51 SILV   
 16 Zhao, Matthew *            9 COND-MR                49.17      48.71        
 17 Geller, Russell           10 WAC-MR                 49.36      49.24        
 18 Rinaldi, Jack              8 WAC-MR                 50.40      50.40        
 19 Rinaldi, Daniel           10 WAC-MR                 49.97      50.69        
 20 Hunt, Tate J              10 WAC-MR                 56.81      51.32        
 21 Moane, Thomas              9 WAC-MR                 53.39      52.42        
 22 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR      51.00      54.46        
 23 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR      48.59      54.55        
 24 Song, Daniel T             8 COND-MR                55.92      54.77        
 25 Hunt, Liam                 8 WAC-MR               1:16.11      55.49        
 26 DiStefano, Brendan G      10 COND-MR              1:02.41      56.00        
 27 Agranovich, Jake M        10 COND-MR                55.00      56.97        
 28 Pourakis, Owen             8 MALT-NJ              1:02.93      58.89        
 29 Arthurs, Aidan             6 MALT-NJ              1:06.89      59.18        
 30 Carr, Eoin W               9 Rivertown Rays-MR      54.43    1:00.17        
 31 Tong, Jacob T             10 COND-MR              1:02.00    1:02.38        
 32 Bevacqua, Jared           10 WAC-MR               1:00.93    1:02.70        
 33 Mayorov, Peter *           9 COND-MR                56.03    1:02.81        
 34 Masam, Abhiram            10 MALT-NJ                54.89    1:05.20        
 35 Fominykh, Harry O          8 COND-MR              1:14.00    1:06.14        
 36 Asmerom, Nathaniel         7 MALT-NJ                53.35    1:16.58        
 37 Iskander, Chris            9 MALT-NJ              1:20.89    1:19.26        
 -- Slutsky, Eric A            9 COND-MR              1:15.00         DQ        
      One hand touch
 -- Singer, Connor            10 WAC-MR               1:06.69         DQ        
      Alternating Kick
 -- Saturchenko, Eugene       10 WAC-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Pinchev, Leo               7 MALT-NJ              1:04.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Chung, Ryan H              8 COND-MR              1:03.16         DQ        
      Alternating Kick
 -- Macha, Akash *             8 COND-MR              1:25.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Levy, Nien N              10 COND-MR                58.69         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Yi, Lucas                  9 MALT-NJ                53.38         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Hunt, Quinn D              6 WAC-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Bernaba, Andrew M         10 COND-MR              1:00.00         DQ        
      No touch
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ Zone Quals
              1:34.59  JO Junior Olympics
              1:48.39  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konviser, Eric L          10 WAC-MR               1:23.30    1:22.24 ZQ     
                  38.52     1:22.24 (43.72)                                        
  2 Kamal, Yousef M           10 Marlins Bgnw-MR      1:23.23    1:26.26 ZQ     
                  42.19     1:26.26 (44.07)                                        
  3 Desmaras, Jorge D         10 Marlins Bgnw-MR      1:22.49    1:27.03 ZQ     
                  41.26     1:27.03 (45.77)                                        
  4 Hyacinthe (Nguyen), Just  10 WAC-MR               1:30.97    1:28.23 ZQ     
                  42.08     1:28.23 (46.15)                                        
  5 McGillycuddy, Michael K   10 COND-MR              1:32.08    1:28.90 ZQ     
                  42.39     1:28.90 (46.51)                                        
  6 Eppner, Remy V            10 Marlins Bgnw-MR      1:30.82    1:30.49 ZQ     
                  43.97     1:30.49 (46.52)                                        
  7 Desmaras, Mariano A       10 Marlins Bgnw-MR      1:31.13    1:30.51 ZQ     
                  43.52     1:30.51 (46.99)                                        
  8 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR              1:33.78    1:33.80 ZQ     
                  45.11     1:33.80 (48.69)                                        
  9 Desmaras, Juan Carlos C   10 Marlins Bgnw-MR      1:34.80    1:35.05 SILV   
                  45.29     1:35.05 (49.76)                                        
 10 Chang, William            10 Marlins Bgnw-MR      1:44.58    1:36.57 SILV   
                  47.44     1:36.57 (49.13)                                        
 11 Kim, Doyee *               8 COND-MR              1:42.25    1:37.64 SILV   
                  46.97     1:37.64 (50.67)                                        
 12 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              1:36.57    1:40.28 SILV   
                  47.74     1:40.28 (52.54)                                        
 13 Caporaso, Nicholas         9 Morris County-NJ     1:51.23    1:41.04 SILV   
                  47.02     1:41.04 (54.02)                                        
 14 Belovsky, Adam D          10 COND-MR              1:41.23    1:42.22 SILV   
                  48.87     1:42.22 (53.35)                                        
 15 Wu, James X                9 COND-MR              1:49.54    1:43.24 SILV   
                  48.82     1:43.24 (54.42)                                        
 16 Nager, Noah A              9 Marlins Bgnw-MR      1:52.00    1:47.73 SILV   
                  53.61     1:47.73 (54.12)                                        
 17 Rinaldi, Daniel           10 WAC-MR               2:06.40    1:49.54        
                  54.46     1:49.54 (55.08)                                        
 18 Paez, Darian F             9 Marlins Bgnw-MR      1:50.72    1:53.08        
                  52.94   1:53.08 (1:00.14)                                        
 19 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR    1:57.53    1:53.99        
                  55.10     1:53.99 (58.89)                                        
 20 Moran, Jack M              9 Marlins Bgnw-MR      1:49.69    1:54.03        
                  54.52     1:54.03 (59.51)                                        
 21 Distephano, Paul          10 WAC-MR                    NT    2:01.21        
                  56.94   2:01.21 (1:04.27)                                        
 22 Kelley, Pavel M           10 COND-MR              1:56.24    2:02.29        
                  57.67   2:02.29 (1:04.62)                                        
 23 DiStefano, Brendan G      10 COND-MR              1:57.54    2:02.47        
                  55.67   2:02.47 (1:06.80)                                        
 24 Carr, Eoin W               9 Rivertown Rays-MR    2:15.23    2:12.94        
 25 Danilov, Alex R            9 PATS-MR                   NT    2:12.95        
                1:03.60   2:12.95 (1:09.35)                                        
 26 Patil, Mihir P            10 COND-MR              2:20.00    2:30.05        
 -- Rinaldi, Jack              8 WAC-MR               2:20.30         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
                  51.97                                                            
 -- Shablovsky, Brian          9 WAC-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
                1:02.02                                                            
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ Zone Quals
                35.99  JO Junior Olympics
                43.89  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blair, Thomas             10 Morris County-NJ       33.11      32.27 ZQ     
  2 Holan, Steve              10 PATS-MR                31.06      34.05 ZQ     
  3 McGillycuddy, Michael K   10 COND-MR                36.97      34.37 ZQ     
  4 Cho, Thomas S             10 COND-MR                35.61      35.56 JO     
  5 Kim, Christian J          10 COND-MR                37.24      35.58 JO     
  6 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR                40.32      36.16 SILV   
  7 Watson, Maxwell R         10 COND-MR                38.81      37.18 SILV   
  8 Fagan, Will P              9 Marlins Bgnw-MR        39.94      37.40 SILV   
  9 Wasserman, Jared S         9 Marlins Bgnw-MR        39.59      37.48 SILV   
 10 Cho, Jonathan C           10 COND-MR                39.70      41.31 SILV   
 11 Dwyer, Luke N              8 COND-MR                38.89      41.44 SILV   
 12 Wohl, Evan S              10 Marlins Bgnw-MR        38.71      41.87 SILV   
 13 Laskey, Ian               10 WAC-MR                 41.49      41.96 SILV   
 14 Hunt, Tate J              10 WAC-MR                 42.58      42.32 SILV   
 15 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR      43.64      42.83 SILV   
 16 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR      46.00      43.89 SILV   
 17 DiStefano, Brendan G      10 COND-MR                45.15      44.54        
 18 Levy, Nien N              10 COND-MR                45.40      44.71        
 19 Dalton, Sean A             9 Marlins Bgnw-MR        46.25      45.81        
 20 Wantowski, Jacob           9 WAC-MR                 45.62      45.91        
 21 Thomas, Gavin R           10 COND-MR                46.39      46.56        
 22 Miceli, Rocco J           10 COND-MR                   NT      47.04        
 23 Hao, David H              10 COND-MR                   NT      47.40        
 24 Tiso, Gianluca            10 Team Rockland-MR       50.70      47.47        
 25 Song, Daniel T             8 COND-MR                54.00      47.73        
 26 Saturchenko, Eugene       10 WAC-MR                 48.27      48.91        
 27 Malik, Rohan              10 Marlins Bgnw-MR        53.61      51.92        
 28 O'Donnell, Michael W       9 Marlins Bgnw-MR        55.40      58.32        
 29 Zarrella, Anthony         10 WAC-MR                    NT    1:00.47        
 30 Danilov, Alex R            9 PATS-MR              1:07.69    1:07.80        
 -- Iorizzo, Tyler I          10 COND-MR              1:05.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Mayorov, Peter *           9 COND-MR              1:05.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Bernaba, Andrew M         10 COND-MR                55.00         DQ        
      No touch
 -- Slutsky, Eric A            9 COND-MR              1:15.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ Zone Quals
              1:25.59  JO Junior Olympics
              1:37.99  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blair, Thomas             10 Morris County-NJ     1:15.29    1:14.43 ZQ     
                  33.96     1:14.43 (40.47)                                        
  2 Kim, Christian J          10 COND-MR              1:21.35    1:20.92 ZQ     
                  36.80     1:20.92 (44.12)                                        
  3 McGillycuddy, Michael K   10 COND-MR              1:22.76    1:21.28 ZQ     
                  35.45     1:21.28 (45.83)                                        
  4 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR              1:28.51    1:23.33 JO     
                  37.73     1:23.33 (45.60)                                        
  5 Cho, Thomas S             10 COND-MR              1:24.89    1:24.63 JO     
                  39.52     1:24.63 (45.11)                                        
  6 Dwyer, Luke N              8 COND-MR              1:26.56    1:31.88 SILV   
                  42.77     1:31.88 (49.11)                                        
  7 Hunt, Tate J              10 WAC-MR               2:05.80    1:41.72        
                  48.88     1:41.72 (52.84)                                        
  8 Fominykh, Maximillian O   10 COND-MR              1:59.82    1:42.41        
                  48.07     1:42.41 (54.34)                                        
 -- Patil, Mihir P            10 COND-MR              2:20.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Iorizzo, Tyler I          10 COND-MR              1:52.02         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ Zone Quals
              1:19.99  JO Junior Olympics
              1:28.59  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blair, Thomas             10 Morris County-NJ     1:12.76    1:11.94 ZQ     
  2 Konviser, Eric L          10 WAC-MR               1:14.70    1:12.05 ZQ     
  3 Kim, Christian J          10 COND-MR              1:13.57    1:16.26 ZQ     
  4 McGillycuddy, Michael K   10 COND-MR              1:27.17    1:16.49 ZQ     
  5 Cho, Thomas S             10 COND-MR              1:18.44    1:17.44 ZQ     
  6 Kamal, Yousef M           10 Marlins Bgnw-MR      1:17.92    1:18.65 JO     
  7 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR    1:22.25    1:19.29 JO     
  8 Hyacinthe (Nguyen), Just  10 WAC-MR               1:23.82    1:19.72 JO     
  9 Desmaras, Jorge D         10 Marlins Bgnw-MR      1:21.32    1:19.91 JO     
 10 Holan, Steve              10 PATS-MR              1:14.83    1:20.15 SILV   
 11 Watson, Maxwell R         10 COND-MR              1:28.06    1:21.21 SILV   
 12 Desmaras, Mariano A       10 Marlins Bgnw-MR      1:23.63    1:22.51 SILV   
 13 Eppner, Remy V            10 Marlins Bgnw-MR      1:27.51    1:23.63 SILV   
 14 Desmaras, Juan Carlos C   10 Marlins Bgnw-MR      1:25.32    1:23.83 SILV   
 15 Zhao, Matthew *            9 COND-MR              1:25.57    1:24.79 SILV   
 16 Laskey, Ian               10 WAC-MR               1:27.18    1:24.91 SILV   
 17 Franks, Finn J             9 Marlins Bgnw-MR      1:27.87    1:28.87        
 18 Wohl, Evan S              10 Marlins Bgnw-MR      1:27.28    1:29.21        
 19 Dwyer, Luke N              8 COND-MR              1:24.65    1:30.03        
 20 Thomas, Willem Y          10 COND-MR              1:36.10    1:30.04        
 21 Wasserman, Jared S         9 Marlins Bgnw-MR      1:28.44    1:30.08        
 22 Thomas, Gavin R           10 COND-MR              1:39.83    1:31.02        
 23 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              1:26.80    1:31.95        
 24 Fagan, Will P              9 Marlins Bgnw-MR      1:36.42    1:32.14        
 25 Chang, William            10 Marlins Bgnw-MR      1:37.79    1:32.57        
 26 Wu, James X                9 COND-MR              1:32.00    1:36.55        
 27 Lynch, Jamie M             9 Marlins Bgnw-MR      1:45.55    1:37.78        
 28 Veillette, Dylan F         9 Marlins Bgnw-MR      1:39.89    1:38.57        
 29 Malik, Rohan              10 Marlins Bgnw-MR      1:49.23    1:40.27        
 30 Moran, Jack M              9 Marlins Bgnw-MR      1:38.38    1:41.27        
 31 Paez, Darian F             9 Marlins Bgnw-MR      1:54.05    1:41.85        
 32 Nager, Noah A              9 Marlins Bgnw-MR      1:51.11    1:44.76        
 33 Saturchenko, Eugene       10 WAC-MR               1:44.63    1:46.06        
 34 Pearsall, Milo J           7 PATS-MR              1:53.42    1:53.38        
 35 Bevacqua, Jared           10 WAC-MR               1:59.09    1:57.97        
 36 Torrente, Jack L           9 MALT-NJ              2:00.89    1:58.55        
 37 Arthurs, Aidan             6 MALT-NJ              1:51.89    2:03.28        
 38 Patil, Mihir P            10 COND-MR              2:05.00    2:08.67        
 -- Hao, David H              10 COND-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
 -- Batelli, Dean T            8 COND-MR              2:15.00         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
 -- Pun, Hayden                8 MALT-NJ              2:00.89         DQ        
      One hand touch - fly
 -- Kim, Hyunbin               8 MALT-NJ              1:41.89         DQ        
      Not on back off wall - back
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  ZQ Zone Quals
              2:51.99  JO Junior Olympics
              3:13.99  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konviser, Eric L          10 WAC-MR               2:42.39    2:34.82 ZQ     
                  34.74     1:13.40 (38.66)     1:59.65 (46.25)     2:34.82 (35.17)
  2 Blair, Thomas             10 Morris County-NJ     2:37.93    2:36.54 ZQ     
                  34.63     1:14.71 (40.08)     2:03.35 (48.64)     2:36.54 (33.19)
  3 McGillycuddy, Michael K   10 COND-MR              2:46.39    2:42.59 ZQ     
                  37.38     1:17.87 (40.49)     2:06.01 (48.14)     2:42.59 (36.58)
  4 Kim, Christian J          10 COND-MR              2:38.50    2:45.80 ZQ     
                  38.07     1:20.85 (42.78)     2:07.69 (46.84)     2:45.80 (38.11)
  5 Cho, Thomas S             10 COND-MR              2:52.67    2:46.38 JO     
                  38.18     1:18.56 (40.38)     2:10.59 (52.03)     2:46.38 (35.79)
  6 Hyacinthe (Nguyen), Just  10 WAC-MR               2:45.50    2:46.67 JO     
                  39.21     1:23.14 (43.93)     2:09.63 (46.49)     2:46.67 (37.04)
  7 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR    2:43.86    2:51.84 JO     
                  37.33     1:18.11 (40.78)     2:14.35 (56.24)     2:51.84 (37.49)
  8 Sadchikov, Max O           9 PATS-MR              2:54.93    3:00.28 SILV   
                  38.74     1:24.80 (46.06)     2:19.70 (54.90)     3:00.28 (40.58)
  9 Zhao, Matthew *            9 COND-MR              2:59.98    3:00.67 SILV   
                  40.50     1:25.51 (45.01)     2:21.46 (55.95)     3:00.67 (39.21)
 10 Laskey, Ian               10 WAC-MR               3:04.66    3:04.94 SILV   
                  44.57     1:29.84 (45.27)     2:23.47 (53.63)     3:04.94 (41.47)
 11 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR    3:15.14    3:07.74 SILV   
                  40.63     1:29.67 (49.04)     2:27.09 (57.42)     3:07.74 (40.65)
 12 Caporaso, Nicholas         9 Morris County-NJ     3:17.12    3:11.08 SILV   
                  41.39     1:29.70 (48.31)     2:27.46 (57.76)     3:11.08 (43.62)
 13 Thomas, Gavin R           10 COND-MR              3:19.19    3:16.90        
                  48.40     1:39.31 (50.91)     2:32.27 (52.96)     3:16.90 (44.63)
 14 Brita, Vincent M           9 Morris County-NJ     3:37.58    3:17.91        
                  48.16     1:33.80 (45.64)     2:32.18 (58.38)     3:17.91 (45.73)
 15 Tiso, Gianluca            10 Team Rockland-MR     3:26.55    3:23.48        
                  52.01     1:40.65 (48.64)     2:40.42 (59.77)     3:23.48 (43.06)
 16 Saturchenko, Eugene       10 WAC-MR                    NT    3:41.53        
                  50.30     1:44.57 (54.27)   2:56.51 (1:11.94)     3:41.53 (45.02)
 17 DiStefano, Brendan G      10 COND-MR              3:36.77    3:42.67        
                  50.51     1:43.62 (53.11)   2:50.59 (1:06.97)     3:42.67 (52.08)
 -- Patil, Mihir P            10 COND-MR              4:15.00         DQ        
      False start - Misc
                1:16.30   2:21.74 (1:05.44)   3:36.59 (1:14.85)                    
 -- Watson, Maxwell R         10 COND-MR              2:55.60         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  37.78     1:20.51 (42.73)     2:15.02 (54.51)                    
 -- Wong, William              9 MALT-NJ              3:30.89         DQ        
      Not on back off wall - back
                  52.62     1:44.58 (51.96)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ Zone Quals
                28.29  JO Junior Olympics
                31.49  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norris, Timothy M         11 GAEL-MR                28.28      27.40 ZQ     
  2 Lee, Joseph S             11 COND-MR                28.51      28.01 JO     
  3 Abrams, Arty A            12 PATS-MR                29.05      28.06 JO     
  4 Wan, Vincent              12 MALT-NJ                29.26      28.30 SILV   
  5 Sadchikov, Phill O        12 PATS-MR                28.39      28.59 SILV   
  6 Morris, Koby K            12 COND-MR                29.04      28.88 SILV   
  7 Jones, Alex               11 MALT-NJ                29.60      28.94 SILV   
  8 Ho, Bryan Y               12 COND-MR                31.09      29.08 SILV   
  9 Veras, RJ r               12 Team Rockland-MR       29.69      29.31 SILV   
 10 Barr, Evan E              12 GAEL-MR                29.81      29.62 SILV   
 11 Giordano, Sean G          11 Morris County-NJ       30.23      29.89 SILV   
 11 Pearce, Stephen P         12 Rivertown Rays-MR      29.62      29.89 SILV   
 13 Merone, Matt F            12 COND-MR                29.64      29.97 SILV   
 14 Nepogoda, Zachary M       12 COND-MR                30.74      30.06 SILV   
 15 Chen, Stephen *           11 COND-MR                32.49      30.14 SILV   
 16 Ryu, Jonathan S           11 COND-MR                30.69      30.60 SILV   
 17 Hicks, Charles G          12 COND-MR                30.18      30.75 SILV   
 18 Engel, Timothy E          11 Team Rockland-MR       31.16      30.98 SILV   
 19 Xu, Daniel                12 Rivertown Rays-MR      33.61      31.01 SILV   
 20 Abraham, Anthony T        12 GAEL-MR                31.50      31.07 SILV   
 21 Tiso, Alexander           12 Team Rockland-MR       31.30      31.27 SILV   
 22 Boyd, Andrew R            12 WAC-MR                 31.15      31.53        
 23 Goncharuk, Samuel G       11 WAC-MR                 30.60      31.84        
 24 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR      32.03      31.87        
 25 Wankowicz, Daniel         12 WAC-MR                 33.37      32.12        
 26 Genrich, Owen C           11 Morris County-NJ       32.18      32.24        
 27 Greenberg, Michael        11 WAC-MR                 32.89      32.31        
 28 Clemson, Eric J           12 Morris County-NJ       33.24      32.44        
 29 Liu, Eric                 11 Morris County-NJ       31.72      32.69        
 30 Fominykh, Edward O        12 COND-MR                31.27      32.70        
 31 Hahn, Benjamin R          11 Rivertown Rays-MR      32.60      33.03        
 32 Orientale, Samuel A       12 Rivertown Rays-MR      34.74      33.39        
 33 Rozenfeld, Samuel         12 WAC-MR                 32.21      33.52        
 34 Oconnell, Ryan            11 WAC-MR                 34.68      33.54        
 35 Lee, William G            11 COND-MR                34.81      33.68        
 36 Moon, Sungjune *          11 COND-MR                33.19      33.72        
 37 Eforo, Edward             11 GAEL-MR                36.09      34.44        
 38 Brita, Nick B             11 Morris County-NJ       34.20      34.61        
 39 Chen, Sean y              12 COND-MR                35.94      35.34        
 40 Zhang, Kaiyang            11 UNMLT-NJ               46.88      41.74        
 41 Piperato, John            11 Team Rockland-MR       41.77      46.51        
 42 Carrube, AJ               11 WAC-MR                 51.78      48.15        
 43 Brody, Jackson            11 PATS-MR              1:15.03    1:09.70        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ Zone Quals
              1:01.59  JO Junior Olympics
              1:09.59  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A           11 Marlins Bgnw-MR        58.36      57.65 ZQ     
  2 Norris, Timothy M         11 GAEL-MR              1:02.90    1:00.24 JO     
  3 Lee, Joseph S             11 COND-MR              1:00.60    1:00.44 JO     
  4 Crimi, Patrick C          12 COND-MR              1:04.25    1:01.67 SILV   
  5 Jones, Alex               11 MALT-NJ              1:04.08    1:02.44 SILV   
  6 Skolnick, Avery M         12 Marlins Bgnw-MR      1:02.73    1:03.17 SILV   
  7 Wan, Vincent              12 MALT-NJ              1:05.20    1:03.30 SILV   
                  29.46     1:03.30 (33.84)                                        
  8 Kantar, Michael F         11 COND-MR              1:05.56    1:03.53 SILV   
                  30.55     1:03.53 (32.98)                                        
  9 Morris, Koby K            12 COND-MR              1:04.70    1:03.87 SILV   
 10 Adjedj, Michael           12 Team Rockland-MR     1:05.02    1:04.09 SILV   
                  30.84     1:04.09 (33.25)                                        
 11 Nepogoda, Zachary M       12 COND-MR              1:08.52    1:04.43 SILV   
                  31.71     1:04.43 (32.72)                                        
 12 Ho, Bryan Y               12 COND-MR              1:08.69    1:04.54 SILV   
                  31.52     1:04.54 (33.02)                                        
 13 Roye, Erick B             11 Marlins Bgnw-MR      1:04.01    1:04.69 SILV   
 14 Naughton, Liam A          12 COND-MR              1:06.62    1:05.60 SILV   
                  32.17     1:05.60 (33.43)                                        
 15 Barr, Evan E              12 GAEL-MR              1:06.35    1:05.91 SILV   
                  32.01     1:05.91 (33.90)                                        
 16 Chen, Stephen *           11 COND-MR              1:14.49    1:06.52 SILV   
                  31.23     1:06.52 (35.29)                                        
 17 McPhee, Tommy             11 Rivertown Rays-MR    1:09.57    1:06.62 SILV   
                  31.87     1:06.62 (34.75)                                        
 18 Xie, Leon                 11 Morris County-NJ     1:08.56    1:06.82 SILV   
                  32.50     1:06.82 (34.32)                                        
 19 Engel, Timothy E          11 Team Rockland-MR     1:08.88    1:07.34 SILV   
                  32.41     1:07.34 (34.93)                                        
 20 Tiso, Alexander           12 Team Rockland-MR     1:07.66    1:07.71 SILV   
                  32.48     1:07.71 (35.23)                                        
 21 Lu, Justin Y              12 COND-MR              1:11.87    1:08.24 SILV   
                  33.08     1:08.24 (35.16)                                        
 22 Boyd, Andrew R            12 WAC-MR               1:09.02    1:08.27 SILV   
                  33.33     1:08.27 (34.94)                                        
 23 Xu, Daniel                12 Rivertown Rays-MR    1:09.25    1:08.43 SILV   
                  32.48     1:08.43 (35.95)                                        
 24 Pagel, Jack W             11 PATS-MR              1:07.58    1:08.62 SILV   
                  33.38     1:08.62 (35.24)                                        
 25 Goncharuk, Samuel G       11 WAC-MR               1:07.90    1:08.71 SILV   
                  32.22     1:08.71 (36.49)                                        
 26 Abraham, Anthony T        12 GAEL-MR              1:10.20    1:09.61        
                  33.47     1:09.61 (36.14)                                        
 27 Sgaglio, Ensen W          12 Marlins Bgnw-MR      1:08.26    1:09.78        
                  33.40     1:09.78 (36.38)                                        
 28 Nack, Adam N              11 Marlins Bgnw-MR      1:08.40    1:10.15        
                  33.49     1:10.15 (36.66)                                        
 29 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    1:10.98    1:10.31        
                  33.62     1:10.31 (36.69)                                        
 30 Clemson, Eric J           12 Morris County-NJ     1:12.88    1:10.96        
                  34.23     1:10.96 (36.73)                                        
 31 Genrich, Owen C           11 Morris County-NJ     1:12.07    1:11.11        
                  34.09     1:11.11 (37.02)                                        
 32 Greenberg, Michael        11 WAC-MR               1:12.90    1:11.14        
                  34.19     1:11.14 (36.95)                                        
 33 Hahn, Benjamin R          11 Rivertown Rays-MR    1:11.36    1:11.33        
                  33.70     1:11.33 (37.63)                                        
 34 Liu, Eric                 11 Morris County-NJ     1:13.36    1:12.19        
                  34.46     1:12.19 (37.73)                                        
 35 Oconnell, Ryan            11 WAC-MR               1:20.94    1:12.56        
                  34.39     1:12.56 (38.17)                                        
 36 Ganousei, Mike M          11 COND-MR              1:15.92    1:13.94        
                  34.79     1:13.94 (39.15)                                        
 37 Baez, Frank               12 Team Rockland-MR     1:15.06    1:14.45        
                  35.88     1:14.45 (38.57)                                        
 38 Coffino, Rafe M           12 Marlins Bgnw-MR      1:14.76    1:14.72        
                  35.62     1:14.72 (39.10)                                        
 39 Stern, Ben S              11 Marlins Bgnw-MR      1:14.64    1:15.09        
                  35.10     1:15.09 (39.99)                                        
 40 Moon, Sungjune *          11 COND-MR              1:17.48    1:15.21        
                  35.00     1:15.21 (40.21)                                        
 41 Cotter, Max               11 GAEL-MR                   NT    1:15.72        
                  35.94     1:15.72 (39.78)                                        
 42 Lee, William G            11 COND-MR              1:20.37    1:16.89        
                  35.21     1:16.89 (41.68)                                        
 43 Orientale, Samuel A       12 Rivertown Rays-MR    1:22.51    1:20.44        
                  36.86     1:20.44 (43.58)                                        
 44 Calero, Markus A          12 COND-MR              1:19.53    1:21.35        
                  38.37     1:21.35 (42.98)                                        
 45 Eforo, Edward             11 GAEL-MR              1:21.12    1:22.32        
                  38.18     1:22.32 (44.14)                                        
 46 Skorupa, Sebastian        11 WAC-MR               1:23.96    1:22.77        
                  38.14     1:22.77 (44.63)                                        
 47 Shaari, Michael M         11 COND-MR              1:25.81    1:27.27        
                  41.00     1:27.27 (46.27)                                        
 48 Moon, Royce               11 COND-MR              1:22.92    1:29.51        
                  40.99     1:29.51 (48.52)                                        
 49 Volchenkov, Anton         11 MALT-NJ              1:35.89    1:30.19        
                  40.76     1:30.19 (49.43)                                        
 50 Piperato, John            11 Team Rockland-MR     1:35.91    1:38.89        
                  45.14     1:38.89 (53.75)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ Zone Quals
              2:14.99  JO Junior Olympics
              2:28.89  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLargy, Dennis R         12 Morris County-NJ     2:00.44    2:03.05 ZQ     
  2 Nepogoda, Zachary M       12 COND-MR              2:25.90    2:14.93 JO     
  3 Norris, Timothy M         11 GAEL-MR              2:21.33    2:15.56 SILV   
  4 Crimi, Patrick C          12 COND-MR              2:18.39    2:15.79 SILV   
  5 Jones, Alex               11 MALT-NJ              2:15.19    2:17.17 SILV   
  6 Huang, Matthew K          12 PATS-MR              2:17.48    2:18.20 SILV   
  7 Skolnick, Avery M         12 Marlins Bgnw-MR      2:16.52    2:18.35 SILV   
  8 Veras, RJ r               12 Team Rockland-MR     2:27.75    2:20.77 SILV   
  9 Barr, Evan E              12 GAEL-MR              2:30.45    2:21.80 SILV   
 10 Hicks, Charles G          12 COND-MR              2:26.41    2:21.89 SILV   
 11 Roye, Erick B             11 Marlins Bgnw-MR      2:27.41    2:24.80 SILV   
 12 Boyd, Andrew R            12 WAC-MR               2:49.66    2:26.20 SILV   
 13 Engel, Timothy E          11 Team Rockland-MR     2:36.12    2:28.73 SILV   
 14 Xu, Daniel                12 Rivertown Rays-MR    2:35.31    2:29.70        
 15 Merone, Matt F            12 COND-MR              2:32.66    2:31.41        
 16 Abraham, Anthony T        12 GAEL-MR              2:38.94    2:34.21        
 17 Goncharuk, Samuel G       11 WAC-MR               2:38.00    2:34.46        
 18 Greenberg, Michael        11 WAC-MR                    NT    2:36.64        
 19 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    2:39.98    2:37.48        
 20 Hahn, Benjamin R          11 Rivertown Rays-MR    2:37.05    2:38.71        
 21 Stern, Ben S              11 Marlins Bgnw-MR      2:50.26    2:49.13        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ Zone Quals
                32.99  JO Junior Olympics
                41.19  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLargy, Dennis R         12 Morris County-NJ       29.15      28.28 ZQ     
  2 Pearce, Stephen P         12 Rivertown Rays-MR      33.19      32.37 ZQ     
  3 Naughton, Liam A          12 COND-MR                34.03      32.72 JO     
  4 Wan, Vincent              12 MALT-NJ                33.91      33.02 SILV   
  5 Roye, Erick B             11 Marlins Bgnw-MR        33.05      33.37 SILV   
  6 Chen, Stephen *           11 COND-MR                36.33      33.49 SILV   
  7 Hicks, Charles G          12 COND-MR                34.48      33.61 SILV   
  8 McPhee, Tommy             11 Rivertown Rays-MR      34.40      33.78 SILV   
  9 Adjedj, Michael           12 Team Rockland-MR       34.68      34.00 SILV   
 10 Morris, Koby K            12 COND-MR                34.69      34.03 SILV   
 11 Ryu, Jonathan S           11 COND-MR                34.63      34.19 SILV   
 12 Getahoun, Noah            11 Morris County-NJ       34.94      35.06 SILV   
 13 Ho, Bryan Y               12 COND-MR                36.28      35.10 SILV   
 14 Boyd, Andrew R            12 WAC-MR                 35.82      35.18 SILV   
 15 Tiso, Alexander           12 Team Rockland-MR       36.71      36.08 SILV   
 16 Fernandes, Aidan M        11 COND-MR                37.21      36.63 SILV   
 17 Ganousei, Mike M          11 COND-MR                40.83      37.74 SILV   
 18 Pompei, Ryan W            12 COND-MR                38.86      38.12 SILV   
 19 Oconnell, Ryan            11 WAC-MR                 42.46      38.32 SILV   
 20 Greenberg, Michael        11 WAC-MR                 41.01      38.43 SILV   
 21 Rocco, Chris M            12 Marlins Bgnw-MR        39.52      38.56 SILV   
 22 Lee, William G            11 COND-MR                40.21      38.70 SILV   
 23 Cotter, Max               11 GAEL-MR                   NT      38.87 SILV   
 24 Moon, Royce               11 COND-MR                42.34      39.42 SILV   
 25 Baez, Frank               12 Team Rockland-MR       40.72      39.98 SILV   
 26 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR      39.24      40.09 SILV   
 27 Calero, Markus A          12 COND-MR                41.80      41.17 SILV   
 28 Cole, Harrison R          11 Marlins Bgnw-MR        41.50      41.63        
 29 Skorupa, Sebastian        11 WAC-MR                 42.21      41.66        
 30 Orientale, Samuel A       12 Rivertown Rays-MR      43.58      42.76        
 31 Eforo, Edward             11 GAEL-MR                38.75      42.98        
 32 Zhang, Jeffrey F          12 Morris County-NJ       47.77      45.08        
 33 Volchenkov, Anton         11 MALT-NJ                43.89      50.74        
 34 Blair, Joseph C           12 Marlins Bgnw-MR        46.39      51.02        
 35 Piperato, John            11 Team Rockland-MR       48.21      51.13        
 36 Natesan, Sanjay           11 PATS-MR              1:03.17      55.72        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ Zone Quals
              1:10.69  JO Junior Olympics
              1:23.79  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLargy, Dennis R         12 Morris County-NJ     1:03.65    1:00.62 ZQ     
                  29.73     1:00.62 (30.89)                                        
  2 Lee, Joseph S             11 COND-MR              1:10.89    1:10.27 JO     
                  34.37     1:10.27 (35.90)                                        
  3 Pearce, Stephen P         12 Rivertown Rays-MR    1:10.23    1:10.30 JO     
                  34.46     1:10.30 (35.84)                                        
  4 Hicks, Charles G          12 COND-MR              1:12.35    1:10.39 JO     
  5 Naughton, Liam A          12 COND-MR              1:12.86    1:11.35 SILV   
                  34.62     1:11.35 (36.73)                                        
  6 Wan, Vincent              12 MALT-NJ              1:13.67    1:11.37 SILV   
                  33.46     1:11.37 (37.91)                                        
  7 Ryu, Jonathan S           11 COND-MR              1:13.72    1:11.81 SILV   
                  35.01     1:11.81 (36.80)                                        
  8 Norris, Timothy M         11 GAEL-MR              1:13.32    1:12.19 SILV   
                  34.96     1:12.19 (37.23)                                        
  9 Jones, Alex               11 MALT-NJ              1:15.92    1:12.32 SILV   
                  35.07     1:12.32 (37.25)                                        
 10 Trincher, Daniel *        11 COND-MR              1:10.24    1:12.58 SILV   
                  34.99     1:12.58 (37.59)                                        
 11 Kantar, Michael F         11 COND-MR              1:12.98    1:13.44 SILV   
                  35.25     1:13.44 (38.19)                                        
 12 Adjedj, Michael           12 Team Rockland-MR     1:16.13    1:13.71 SILV   
                  36.35     1:13.71 (37.36)                                        
 13 Morris, Koby K            12 COND-MR              1:15.34    1:14.27 SILV   
                  35.93     1:14.27 (38.34)                                        
 14 Getahoun, Noah            11 Morris County-NJ     1:14.70    1:14.92 SILV   
                  36.22     1:14.92 (38.70)                                        
 15 McPhee, Tommy             11 Rivertown Rays-MR    1:14.97    1:15.02 SILV   
                  36.25     1:15.02 (38.77)                                        
 16 Giordano, Sean G          11 Morris County-NJ     1:14.84    1:15.05 SILV   
                  36.21     1:15.05 (38.84)                                        
 17 Chen, Stephen *           11 COND-MR              1:17.77    1:15.13 SILV   
                  35.94     1:15.13 (39.19)                                        
 18 Barr, Evan E              12 GAEL-MR              1:14.07    1:15.29 SILV   
                  37.19     1:15.29 (38.10)                                        
 19 Ho, Bryan Y               12 COND-MR              1:19.52    1:17.20 SILV   
                  36.05     1:17.20 (41.15)                                        
 20 Boyd, Andrew R            12 WAC-MR               1:17.46    1:17.72 SILV   
                  38.29     1:17.72 (39.43)                                        
 21 Xu, Daniel                12 Rivertown Rays-MR    1:25.77    1:18.48 SILV   
                  37.99     1:18.48 (40.49)                                        
 22 Tiso, Alexander           12 Team Rockland-MR     1:18.75    1:19.94 SILV   
                  38.51     1:19.94 (41.43)                                        
 23 Fernandes, Aidan M        11 COND-MR              1:20.57    1:20.73 SILV   
 24 Pompei, Ryan W            12 COND-MR              1:21.18    1:20.79 SILV   
                  40.65     1:20.79 (40.14)                                        
 25 Merone, Matt F            12 COND-MR              1:20.38    1:21.72 SILV   
                  39.81     1:21.72 (41.91)                                        
 26 Chen, Sean y              12 COND-MR              1:39.25    1:21.83 SILV   
                  39.20     1:21.83 (42.63)                                        
 27 Engel, Timothy E          11 Team Rockland-MR     1:29.66    1:23.46 SILV   
                1:23.46         1:23.46 ( )                                        
 28 Abraham, Anthony T        12 GAEL-MR              1:24.42    1:23.96        
                  41.15     1:23.96 (42.81)                                        
 29 Goncharuk, Samuel G       11 WAC-MR               1:21.00    1:24.11        
                  40.19     1:24.11 (43.92)                                        
 30 Lu, Justin Y              12 COND-MR              1:25.05    1:24.19        
                  41.76     1:24.19 (42.43)                                        
 31 Carrera, Hank M           12 COND-MR              1:27.56    1:25.46        
                  41.61     1:25.46 (43.85)                                        
 32 Baez, Frank               12 Team Rockland-MR     1:28.13    1:26.02        
                  42.14     1:26.02 (43.88)                                        
 33 Moon, Sungjune *          11 COND-MR              1:27.03    1:26.07        
                  40.97     1:26.07 (45.10)                                        
 34 Lee, William G            11 COND-MR              1:28.09    1:26.34        
                  40.00     1:26.34 (46.34)                                        
 35 Brita, Nick B             11 Morris County-NJ     1:26.28    1:27.05        
                  42.83     1:27.05 (44.22)                                        
 36 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    1:29.15    1:27.06        
                  41.88     1:27.06 (45.18)                                        
 37 Zhang, Kaiyang            11 UNMLT-NJ             1:50.54    1:33.99        
                  46.28     1:33.99 (47.71)                                        
 38 Fominykh, Edward O        12 COND-MR              1:37.34    1:34.08        
                  45.58     1:34.08 (48.50)                                        
 39 Eforo, Edward             11 GAEL-MR              1:31.54    1:34.63        
                  46.08     1:34.63 (48.55)                                        
 40 Orientale, Samuel A       12 Rivertown Rays-MR    1:44.08    1:36.42        
 41 Talla, Pranay             12 Rivertown Rays-MR    1:37.89    1:40.21        
                  48.51     1:40.21 (51.70)                                        
 42 Piperato, John            11 Team Rockland-MR     1:46.00    1:47.39        
                  52.21     1:47.39 (55.18)                                        
 -- Oconnell, Ryan            11 WAC-MR               1:30.40         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  22.89                                                            
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ Zone Quals
                37.59  JO Junior Olympics
                42.79  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLargy, Dennis R         12 Morris County-NJ       35.05      34.88 ZQ     
  2 Lu, Justin Y              12 COND-MR                41.00      35.91 ZQ     
  3 Sadchikov, Phill O        12 PATS-MR                36.59      36.85 ZQ     
  4 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR                38.96      38.15 SILV   
  5 Pompei, Ryan W            12 COND-MR                39.33      38.23 SILV   
  6 Veras, RJ r               12 Team Rockland-MR       37.51      38.31 SILV   
  7 Wankowicz, Daniel         12 WAC-MR                 40.12      38.95 SILV   
  8 Hicks, Charles G          12 COND-MR                39.20      40.28 SILV   
  9 Liu, Eric                 11 Morris County-NJ       41.07      40.99 SILV   
 10 Clemson, Eric J           12 Morris County-NJ       41.19      41.27 SILV   
 10 Xie, Leon                 11 Morris County-NJ       42.12      41.27 SILV   
 12 Genrich, Owen C           11 Morris County-NJ       40.81      41.32 SILV   
 13 Naughton, Liam A          12 COND-MR                43.97      41.36 SILV   
 14 Lin, Ethan L              11 COND-MR                39.67      41.69 SILV   
 15 Kantar, Michael F         11 COND-MR                41.15      41.78 SILV   
 16 Fominykh, Edward O        12 COND-MR                50.00      41.88 SILV   
 17 Goncharuk, Samuel G       11 WAC-MR                 43.27      42.01 SILV   
 18 Fernandes, Aidan M        11 COND-MR                52.08      45.43        
 19 Oconnell, Ryan            11 WAC-MR                 46.04      46.04        
 20 Rozenfeld, Samuel         12 WAC-MR                 45.49      46.91        
 21 Lee, William G            11 COND-MR                52.43      47.18        
 22 Eforo, Edward             11 GAEL-MR                48.69      48.94        
 23 Carrera, Hank M           12 COND-MR                49.66      49.51        
 24 Chen, Sean y              12 COND-MR                52.24      50.75        
 25 Piperato, John            11 Team Rockland-MR       48.96      51.59        
 26 Zhang, Kaiyang            11 UNMLT-NJ               48.88    1:00.53        
 27 Brody, Jackson            11 PATS-MR              1:22.58    1:22.62        
 -- Carrube, AJ               11 WAC-MR                    NT         DQ        
      Elbows recovered over water
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ Zone Quals
              1:21.59  JO Junior Olympics
              1:29.89  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crimi, Patrick C          12 COND-MR              1:13.17    1:13.95 ZQ     
  2 Lu, Justin Y              12 COND-MR              1:21.73    1:15.47 ZQ     
  3 Huang, Matthew K          12 PATS-MR              1:20.21    1:21.16 JO     
  4 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR              1:22.47    1:21.92 SILV   
  5 Norris, Timothy M         11 GAEL-MR              1:26.94    1:25.16 SILV   
  6 Veras, RJ r               12 Team Rockland-MR     1:26.05    1:25.18 SILV   
  7 Lin, Ethan L              11 COND-MR              1:24.77    1:25.51 SILV   
  8 Pompei, Ryan W            12 COND-MR              1:23.26    1:25.63 SILV   
  9 Hicks, Charles G          12 COND-MR              1:25.54    1:25.73 SILV   
 10 Kantar, Michael F         11 COND-MR              1:25.73    1:26.39 SILV   
 11 Sgaglio, Ensen W          12 Marlins Bgnw-MR      1:27.31    1:26.76 SILV   
 12 Liu, Eric                 11 Morris County-NJ     1:27.94    1:27.63 SILV   
 13 Jones, Alex               11 MALT-NJ              1:30.89    1:27.69 SILV   
 14 Gotlib, Steven            12 WAC-MR               1:30.90    1:27.82 SILV   
 15 Clemson, Eric J           12 Morris County-NJ     1:29.07    1:28.80 SILV   
 16 Xie, Leon                 11 Morris County-NJ     1:31.58    1:29.79 SILV   
 17 Barr, Evan E              12 GAEL-MR              1:28.10    1:30.55        
 18 Genrich, Owen C           11 Morris County-NJ     1:30.22    1:30.84        
 19 Pagel, Jack W             11 PATS-MR              1:34.11    1:32.15        
 20 Tiso, Alexander           12 Team Rockland-MR     1:33.17    1:32.23        
 21 Hahn, Benjamin R          11 Rivertown Rays-MR    1:33.75    1:32.64        
 22 Goncharuk, Samuel G       11 WAC-MR               1:31.60    1:33.63        
 23 Xu, Daniel                12 Rivertown Rays-MR    1:40.80    1:36.52        
 24 Ganousei, Mike M          11 COND-MR              1:41.98    1:37.77        
 25 Oconnell, Ryan            11 WAC-MR               1:43.09    1:39.93        
 26 Rozenfeld, Samuel         12 WAC-MR               1:43.17    1:40.01        
 27 Fernandes, Aidan M        11 COND-MR              1:36.96    1:40.04        
 28 Lee, William G            11 COND-MR              1:44.36    1:44.38        
 29 Baez, Frank               12 Team Rockland-MR     1:44.28    1:45.41        
 30 Eforo, Edward             11 GAEL-MR              1:48.39    1:46.98        
 31 Blair, Joseph C           12 Marlins Bgnw-MR      1:46.36    1:47.47        
 32 Shaari, Michael M         11 COND-MR              1:54.65    1:56.97        
 -- Merone, Matt F            12 COND-MR              1:31.84         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ Zone Quals
                31.09  JO Junior Olympics
                38.69  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delfico, Ryan A           11 Marlins Bgnw-MR        29.99      30.24 ZQ     
  2 Giordano, Sean G          11 Morris County-NJ       31.46      31.06 JO     
  3 Pearce, Stephen P         12 Rivertown Rays-MR      31.63      31.98 SILV   
  4 Kantar, Michael F         11 COND-MR                32.00      32.00 SILV   
  5 Lee, Joseph S             11 COND-MR                32.87      32.07 SILV   
  6 Skolnick, Avery M         12 Marlins Bgnw-MR        33.78      32.81 SILV   
  7 Lin, Ethan L              11 COND-MR                33.40      33.01 SILV   
  8 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR                32.99      33.10 SILV   
  9 Genrich, Owen C           11 Morris County-NJ       34.32      34.17 SILV   
 10 Ho, Bryan Y               12 COND-MR                34.95      35.06 SILV   
 11 Chen, Stephen *           11 COND-MR                36.78      35.11 SILV   
 12 Barr, Evan E              12 GAEL-MR                34.09      35.35 SILV   
 13 Nepogoda, Zachary M       12 COND-MR                39.62      35.47 SILV   
 14 Getahoun, Noah            11 Morris County-NJ       34.56      35.49 SILV   
 15 Engel, Timothy E          11 Team Rockland-MR       37.29      35.63 SILV   
 16 Norris, Timothy M         11 GAEL-MR                39.10      35.74 SILV   
 17 Liu, Eric                 11 Morris County-NJ       38.17      36.23 SILV   
 18 Coffino, Rafe M           12 Marlins Bgnw-MR        36.18      36.94 SILV   
 19 Gotlib, Steven            12 WAC-MR                 35.95      37.18 SILV   
 20 Pagel, Jack W             11 PATS-MR                37.02      37.28 SILV   
 21 Moon, Sungjune *          11 COND-MR                39.72      37.30 SILV   
 22 Cole, Harrison R          11 Marlins Bgnw-MR        41.17      39.14        
 23 Abraham, Anthony T        12 GAEL-MR                38.95      39.28        
 24 Rocco, Chris M            12 Marlins Bgnw-MR        40.21      39.85        
 25 Orientale, Samuel A       12 Rivertown Rays-MR      44.90      41.72        
 26 Rozenfeld, Samuel         12 WAC-MR                 40.38      41.77        
 27 Calero, Markus A          12 COND-MR                46.58      43.01        
 28 Eforo, Edward             11 GAEL-MR                43.60      43.22        
 29 Moon, Royce               11 COND-MR                48.66      46.80        
 30 Zhang, Jeffrey F          12 Morris County-NJ       47.55      49.04        
 31 Piperato, John            11 Team Rockland-MR       55.44    1:04.74        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ Zone Quals
              1:12.59  JO Junior Olympics
              1:26.99  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLargy, Dennis R         12 Morris County-NJ     1:06.96    1:05.03 ZQ     
                  30.64     1:05.03 (34.39)                                        
  2 Sadchikov, Phill O        12 PATS-MR              1:06.28    1:07.70 ZQ     
                  31.78     1:07.70 (35.92)                                        
  3 Lee, Joseph S             11 COND-MR              1:13.44    1:09.95 JO     
                  32.68     1:09.95 (37.27)                                        
  4 Kantar, Michael F         11 COND-MR              1:13.26    1:12.44 JO     
                  33.14     1:12.44 (39.30)                                        
  5 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR              1:12.24    1:12.56 JO     
                  34.47     1:12.56 (38.09)                                        
  6 Adjedj, Michael           12 Team Rockland-MR     1:19.88    1:14.51 SILV   
                  35.72     1:14.51 (38.79)                                        
  7 Jackson, Flash C          11 PATS-MR              1:15.46    1:16.04 SILV   
                  34.17     1:16.04 (41.87)                                        
  8 Nepogoda, Zachary M       12 COND-MR              1:18.21    1:16.11 SILV   
                  36.12     1:16.11 (39.99)                                        
  9 Naughton, Liam A          12 COND-MR              1:17.12    1:16.93 SILV   
                  36.70     1:16.93 (40.23)                                        
 10 Ho, Bryan Y               12 COND-MR              1:18.39    1:17.42 SILV   
                  35.61     1:17.42 (41.81)                                        
 11 Greenberg, Michael        11 WAC-MR               1:25.57    1:18.93 SILV   
                  37.31     1:18.93 (41.62)                                        
 12 Chen, Stephen *           11 COND-MR              1:21.41    1:18.94 SILV   
                  36.84     1:18.94 (42.10)                                        
 13 Xu, Daniel                12 Rivertown Rays-MR    1:27.64    1:20.29 SILV   
                  37.73     1:20.29 (42.56)                                        
 14 Getahoun, Noah            11 Morris County-NJ     1:19.25    1:20.97 SILV   
                  36.88     1:20.97 (44.09)                                        
 15 Carrera, Hank M           12 COND-MR              1:28.45    1:22.64 SILV   
                  38.77     1:22.64 (43.87)                                        
 16 Moon, Sungjune *          11 COND-MR              1:28.45    1:23.61 SILV   
                  37.94     1:23.61 (45.67)                                        
 17 Veras, RJ r               12 Team Rockland-MR          NT    1:24.85 SILV   
                  37.31     1:24.85 (47.54)                                        
 18 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    1:28.80    1:26.41 SILV   
                  40.43     1:26.41 (45.98)                                        
 19 Hahn, Benjamin R          11 Rivertown Rays-MR    1:36.89    1:28.22        
                  40.08     1:28.22 (48.14)                                        
 20 McPhee, Tommy             11 Rivertown Rays-MR    1:30.94    1:28.41        
                  41.25     1:28.41 (47.16)                                        
 21 Rozenfeld, Samuel         12 WAC-MR               1:32.36    1:32.78        
                  42.34     1:32.78 (50.44)                                        
 22 Abraham, Anthony T        12 GAEL-MR              1:33.19    1:36.35        
                  41.03     1:36.35 (55.32)                                        
 -- Talla, Pranay             12 Rivertown Rays-MR    2:01.99         DQ        
      Kick breaststroke type
                  54.70                                                            
 -- Baez, Frank               12 Team Rockland-MR     1:27.24         DQ        
      One hand touch
                  40.14                                                            
 -- Orientale, Samuel A       12 Rivertown Rays-MR    1:46.69         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  43.77                                                            
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ Zone Quals
              1:11.99  JO Junior Olympics
              1:20.59  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLargy, Dennis R         12 Morris County-NJ     1:03.27    1:03.83 ZQ     
  2 Delfico, Ryan A           11 Marlins Bgnw-MR      1:05.97    1:05.77 ZQ     
  3 Pearce, Stephen P         12 Rivertown Rays-MR    1:11.30    1:11.38 JO     
  4 Lee, Joseph S             11 COND-MR              1:12.80    1:11.42 JO     
  5 Veras, RJ r               12 Team Rockland-MR     1:14.67    1:12.70 SILV   
  6 Giordano, Sean G          11 Morris County-NJ     1:14.09    1:13.07 SILV   
  7 Wan, Vincent              12 MALT-NJ              1:14.88    1:13.17 SILV   
  8 Morris, Koby K            12 COND-MR              1:15.36    1:14.18 SILV   
  9 Ryu, Jonathan S           11 COND-MR              1:16.20    1:14.92 SILV   
 10 Lin, Ethan L              11 COND-MR              1:16.07    1:15.28 SILV   
 11 Naughton, Liam A          12 COND-MR              1:17.92    1:16.29 SILV   
 12 Lu, Justin Y              12 COND-MR              1:22.03    1:16.32 SILV   
 13 Xie, Leon                 11 Morris County-NJ     1:18.24    1:17.11 SILV   
 14 Pompei, Ryan W            12 COND-MR              1:23.28    1:18.41 SILV   
 15 Sgaglio, Ensen W          12 Marlins Bgnw-MR      1:16.71    1:18.48 SILV   
 16 Clemson, Eric J           12 Morris County-NJ     1:24.77    1:21.03        
 17 Gotlib, Steven            12 WAC-MR               1:19.72    1:21.05        
 18 Merone, Matt F            12 COND-MR              1:20.49    1:22.24        
 19 Fernandes, Aidan M        11 COND-MR              1:24.76    1:24.38        
 20 Moon, Sungjune *          11 COND-MR              1:25.50    1:25.06        
 21 Cole, Harrison R          11 Marlins Bgnw-MR      1:23.98    1:25.32        
 22 Coffino, Rafe M           12 Marlins Bgnw-MR      1:22.83    1:26.64        
 23 Rozenfeld, Samuel         12 WAC-MR               1:25.53    1:28.11        
 24 Stern, Ben S              11 Marlins Bgnw-MR      1:25.79    1:32.45        
 -- Blair, Joseph C           12 Marlins Bgnw-MR      1:52.83         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 -- Shaari, Michael M         11 COND-MR              1:41.74         DQ        
      One hand touch - fly
 -- Rocco, Chris M            12 Marlins Bgnw-MR      1:33.12         DQ        
      Scissors kick - breast
 -- Huang, Matthew K          12 PATS-MR              1:14.52         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Volchenkov, Anton         11 MALT-NJ              1:43.89         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ Zone Quals
              2:30.49  JO Junior Olympics
              2:55.09  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Arty A            12 PATS-MR              2:28.86    2:23.24 ZQ     
                  30.93     1:09.21 (38.28)     1:50.81 (41.60)     2:23.24 (32.43)
  2 Pearce, Stephen P         12 Rivertown Rays-MR    2:33.10    2:34.75 SILV   
                  33.84     1:11.42 (37.58)     1:57.13 (45.71)     2:34.75 (37.62)
  3 Barr, Evan E              12 GAEL-MR              2:47.65    2:36.56 SILV   
                  36.37     1:15.40 (39.03)     2:03.15 (47.75)     2:36.56 (33.41)
  4 Giordano, Sean G          11 Morris County-NJ     2:42.06    2:37.40 SILV   
                  32.43     1:12.94 (40.51)     2:01.33 (48.39)     2:37.40 (36.07)
  5 Morris, Koby K            12 COND-MR              2:38.69    2:38.04 SILV   
                  34.16     1:14.85 (40.69)     2:03.42 (48.57)     2:38.04 (34.62)
  6 Norris, Timothy M         11 GAEL-MR              2:54.49    2:38.41 SILV   
                  36.57     1:18.09 (41.52)     2:05.09 (47.00)     2:38.41 (33.32)
  7 Adjedj, Michael           12 Team Rockland-MR     2:39.66    2:39.42 SILV   
                  35.57     1:16.09 (40.52)     2:04.49 (48.40)     2:39.42 (34.93)
  8 Nepogoda, Zachary M       12 COND-MR              2:44.70    2:39.78 SILV   
                  36.39     1:16.99 (40.60)     2:05.53 (48.54)     2:39.78 (34.25)
  9 Lin, Ethan L              11 COND-MR              2:39.81    2:40.54 SILV   
                  34.05     1:16.48 (42.43)     2:04.72 (48.24)     2:40.54 (35.82)
 10 Lu, Justin Y              12 COND-MR              2:45.84    2:43.30 SILV   
                  36.64     1:20.73 (44.09)     2:05.05 (44.32)     2:43.30 (38.25)
 11 Boyd, Andrew R            12 WAC-MR               2:52.19    2:44.58 SILV   
                  38.40     1:19.07 (40.67)     2:07.54 (48.47)     2:44.58 (37.04)
 12 Getahoun, Noah            11 Morris County-NJ     2:44.60    2:45.79 SILV   
                  37.25     1:17.75 (40.50)     2:08.69 (50.94)     2:45.79 (37.10)
 13 Xie, Leon                 11 Morris County-NJ     2:57.64    2:49.10 SILV   
                  37.01     1:20.95 (43.94)     2:12.25 (51.30)     2:49.10 (36.85)
 14 Tiso, Alexander           12 Team Rockland-MR     2:51.92    2:49.51 SILV   
                  38.63     1:20.64 (42.01)     2:11.01 (50.37)     2:49.51 (38.50)
 15 Liu, Eric                 11 Morris County-NJ     2:59.18    2:52.36 SILV   
                  39.02     1:22.60 (43.58)     2:13.05 (50.45)     2:52.36 (39.31)
 16 McPhee, Tommy             11 Rivertown Rays-MR    2:57.92    2:53.02 SILV   
                  41.42     1:23.66 (42.24)     2:17.55 (53.89)     2:53.02 (35.47)
 17 Genrich, Owen C           11 Morris County-NJ     2:53.10    2:54.13 SILV   
                  36.04     1:21.43 (45.39)     2:13.01 (51.58)     2:54.13 (41.12)
 18 Merone, Matt F            12 COND-MR              2:59.53    2:54.77 SILV   
                  41.07     1:25.84 (44.77)     2:18.80 (52.96)     2:54.77 (35.97)
 19 Hahn, Benjamin R          11 Rivertown Rays-MR    2:55.14    2:55.19        
                  41.90     1:22.57 (40.67)     2:16.67 (54.10)     2:55.19 (38.52)
 20 Greenberg, Michael        11 WAC-MR                    NT    2:55.28        
                  39.73     1:23.73 (44.00)     2:17.74 (54.01)     2:55.28 (37.54)
 21 Engel, Timothy E          11 Team Rockland-MR     3:06.19    2:56.94        
                  41.48     1:26.13 (44.65)     2:20.27 (54.14)     2:56.94 (36.67)
 22 Fernandes, Aidan M        11 COND-MR              3:01.41    2:59.43        
                  42.38     1:25.69 (43.31)     2:17.90 (52.21)     2:59.43 (41.53)
 23 Baez, Frank               12 Team Rockland-MR     3:14.99    3:05.88        
                  42.30     1:27.48 (45.18)     2:25.78 (58.30)     3:05.88 (40.10)
 24 Brita, Nick B             11 Morris County-NJ     3:24.01    3:07.99        
                  45.41     1:30.99 (45.58)     2:27.29 (56.30)     3:07.99 (40.70)
 25 Talla, Pranay             12 Rivertown Rays-MR    3:45.41    3:32.97        
                  53.54     1:46.22 (52.68)   2:46.93 (1:00.71)     3:32.97 (46.04)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ Zone Quals
                24.99  JO Junior Olympics
                26.79  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Markic, Marin             14 PATS-MR                24.50      24.80 JO     
  2 Keane, Matt V             14 PATS-MR                25.17      25.38 SILV   
  3 Nunez, Jonathan T         13 PATS-MR                25.11      25.42 SILV   
  4 Mayorov, Nikolai *        14 COND-MR                26.46      25.63 SILV   
  5 Adjedj, Daniel            14 Team Rockland-MR       25.97      25.72 SILV   
  6 Chen, Jonathan E          13 Morris County-NJ       25.85      25.75 SILV   
  7 Fiore, Raymond N          13 Rivertown Rays-MR      26.04      25.85 SILV   
  8 Dino, Jacob V             14 Morris County-NJ       26.67      25.89 SILV   
  9 Angeles, Brandon          13 Team Rockland-MR       25.52      26.00 SILV   
 10 Zitomer, Josh S           14 Morris County-NJ       27.56      26.12 SILV   
 11 You, Austin A             14 Rivertown Rays-MR      25.99      26.21 SILV   
 12 Towse, Eric               14 WAC-MR                 26.81      26.75 SILV   
 13 Boiko, Mark G             14 Morris County-NJ       27.09      26.94        
 14 Thai-Bui, Justin          14 GAEL-MR                27.51      27.06        
 15 Bachar, Itay              13 COND-MR                27.76      27.63        
 16 Shieh, Sterling R         13 Morris County-NJ       29.01      27.89        
 17 Hoey, JP                  13 WAC-MR                 27.87      28.01        
 18 Bromberg, Anthony         13 Morris County-NJ       28.55      28.15        
 19 Fonseca, Joshua           13 COND-MR                28.29      28.38        
 20 Zarrelli, Michael         13 WAC-MR                 28.43      28.53        
 21 Tirado, Tristan R         14 Team Rockland-MR       28.98      28.72        
 22 Hariharan, Ajay A         14 Morris County-NJ       28.55      29.25        
 23 Smith, Coleman J          14 Rivertown Rays-MR      29.62      29.67        
 24 Kim, Benjamin S           13 COND-MR                29.91      29.69        
 25 Duval, Jesse L            13 WAC-MR                 29.47      29.71        
 26 Mcgrath, Connor           14 Team Rockland-MR       29.87      29.75        
 27 Chertkov, Mark            13 WAC-MR                    NT      30.00        
 28 Sheridan, Aidan M         13 Rivertown Rays-MR      31.31      30.25        
 29 Jeon, Hyosam H            13 COND-MR                31.09      30.32        
 30 McGovern, Aidan J         13 COND-MR                30.08      30.59        
 31 Murphy, Michael T         13 Team Rockland-MR       32.04      31.28        
 32 LePage, James W           13 Rivertown Rays-MR      30.89      31.72        
 33 Meyler, Christopher J     13 Rivertown Rays-MR      30.57      31.86        
 33 Gough, Ryan               14 WAC-MR                    NT      31.86        
 35 Krajniczyn, Michael A     13 COND-MR                33.45      32.24        
 36 Mckeon, John              14 MALT-NJ                39.89      32.69        
 37 Shablovsky, Jason         14 WAC-MR                 34.02      32.75        
 38 Wijedoru, Rivindu A       14 COND-MR                34.88      32.89        
 39 Abramson, David           13 WAC-MR                 35.11      33.17        
 40 Portnoy, Max *            13 COND-MR                34.76      33.43        
 41 Bialik, Richie G          14 COND-MR                33.74      33.71        
 42 White, Liam E             13 PATS-MR                   NT      38.03        
 43 Piccininni, Nicholas L    13 COND-MR                   NT      39.94        
 44 Elkommos Youssef, Anthon  13 COND-MR                40.00      40.22        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO Junior Olympics
                53.99  ZQ Zone Quals
                59.59  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K         14 Marlins Bgnw-MR        52.78      52.87 JO     
                  25.38       52.87 (27.49)                                        
  2 Markic, Marin             14 PATS-MR                55.15      54.62 SILV   
                  26.19       54.62 (28.43)                                        
  3 Keane, Matt V             14 PATS-MR                55.62      54.83 SILV   
                  26.44       54.83 (28.39)                                        
  4 Morena, Matt E            13 Morris County-NJ       55.56      55.28 SILV   
                  26.94       55.28 (28.34)                                        
  5 Angeles, Brandon          13 Team Rockland-MR       55.05      55.69 SILV   
                  26.75       55.69 (28.94)                                        
  6 Fiore, Raymond N          13 Rivertown Rays-MR      57.06      56.01 SILV   
                  26.65       56.01 (29.36)                                        
  7 Guerrero, Sean N          14 COND-MR                57.03      56.16 SILV   
                  27.23       56.16 (28.93)                                        
  8 Adjedj, Daniel            14 Team Rockland-MR       56.85      56.17 SILV   
                  27.19       56.17 (28.98)                                        
  9 You, Austin A             14 Rivertown Rays-MR      56.65      56.28 SILV   
                  27.42       56.28 (28.86)                                        
 10 Wan, Eddy                 13 MALT-NJ                57.01      56.39 SILV   
                  27.20       56.39 (29.19)                                        
 11 Chen, Jonathan E          13 Morris County-NJ       56.21      56.55 SILV   
                  26.99       56.55 (29.56)                                        
 12 Zitomer, Josh S           14 Morris County-NJ     1:00.24      56.57 SILV   
                  27.01       56.57 (29.56)                                        
 13 Sullivan, Jack R          14 Marlins Bgnw-MR        56.74      56.59 SILV   
                  27.57       56.59 (29.02)                                        
 14 Mayorov, Nikolai *        14 COND-MR                58.65      56.73 SILV   
                  27.39       56.73 (29.34)                                        
 15 Dino, Jacob V             14 Morris County-NJ       57.90      57.00 SILV   
                  27.35       57.00 (29.65)                                        
 16 Kantar, Kevin F           14 COND-MR                57.56      57.30 SILV   
                  27.92       57.30 (29.38)                                        
 17 Stern, Marc J             13 Marlins Bgnw-MR        56.57      57.53 SILV   
                  28.00       57.53 (29.53)                                        
 18 Chamak, Josh M            14 COND-MR                57.28      57.66 SILV   
                  27.97       57.66 (29.69)                                        
 19 Covello, Ben D            14 Rivertown Rays-MR      55.70      57.72 SILV   
                  27.38       57.72 (30.34)                                        
 20 Fernandez, Luciano A      14 Marlins Bgnw-MR        57.47      58.72 SILV   
                  28.09       58.72 (30.63)                                        
 21 Bachar, Itay              13 COND-MR              1:01.20      59.45 SILV   
                  28.67       59.45 (30.78)                                        
 22 Bowers, Aidan C           13 Marlins Bgnw-MR      1:01.44      59.58 SILV   
                  28.66       59.58 (30.92)                                        
 23 Kwan, Matthew             14 Morris County-NJ     1:02.06      59.62        
                  28.47       59.62 (31.15)                                        
 24 Boiko, Mark G             14 Morris County-NJ       58.79    1:00.23        
                  28.53     1:00.23 (31.70)                                        
 25 Doherty, Sean P           14 COND-MR                59.68    1:00.26        
                  28.91     1:00.26 (31.35)                                        
 26 Lopez, Louis              13 WAC-MR               1:02.17    1:00.27        
                  30.08     1:00.27 (30.19)                                        
 27 Cohen, Ethan X            14 COND-MR                59.97    1:00.95        
                  29.32     1:00.95 (31.63)                                        
 28 Fonseca, Joshua           13 COND-MR              1:00.63    1:01.08        
                  29.25     1:01.08 (31.83)                                        
 29 Huang, Nathan C           13 Marlins Bgnw-MR      1:00.20    1:01.25        
                  29.19     1:01.25 (32.06)                                        
 30 Legros, Julien E          13 Marlins Bgnw-MR      1:02.74    1:02.10        
                  29.26     1:02.10 (32.84)                                        
 31 Mcgrath, Connor           14 Team Rockland-MR     1:02.86    1:02.73        
                  30.44     1:02.73 (32.29)                                        
 32 Tirado, Tristan R         14 Team Rockland-MR     1:03.35    1:02.97        
                  30.93     1:02.97 (32.04)                                        
 33 Smith, Coleman J          14 Rivertown Rays-MR    1:06.00    1:03.71        
                  31.16     1:03.71 (32.55)                                        
 34 Shieh, Sterling R         13 Morris County-NJ     1:02.29    1:03.84        
                  29.57     1:03.84 (34.27)                                        
 35 Bromberg, Anthony         13 Morris County-NJ     1:05.25    1:04.75        
                  30.85     1:04.75 (33.90)                                        
 36 Duval, Jesse L            13 WAC-MR               1:04.46    1:04.95        
                  30.86     1:04.95 (34.09)                                        
 37 Mendoza, Joel D           14 COND-MR              1:05.07    1:05.11        
                  31.93     1:05.11 (33.18)                                        
 38 Eforo, Alex               13 GAEL-MR              1:06.81    1:05.42        
                  31.68     1:05.42 (33.74)                                        
 39 Townsend, AJ J            13 Marlins Bgnw-MR      1:07.16    1:08.87        
                  32.55     1:08.87 (36.32)                                        
 40 Rauchbach, Zachary R      13 Morris County-NJ     1:07.52    1:09.11        
                  32.46     1:09.11 (36.65)                                        
 41 Meyler, Christopher J     13 Rivertown Rays-MR    1:09.88    1:10.77        
                  32.98     1:10.77 (37.79)                                        
 42 LePage, James W           13 Rivertown Rays-MR    1:11.83    1:11.45        
                  33.96     1:11.45 (37.49)                                        
 43 Sheridan, Aidan M         13 Rivertown Rays-MR    1:09.77    1:11.48        
                  34.04     1:11.48 (37.44)                                        
 44 Chertkov, Mark            13 WAC-MR                    NT    1:11.90        
                  32.68     1:11.90 (39.22)                                        
 45 Bialik, Richie G          14 COND-MR              1:13.01    1:11.97        
                  34.41     1:11.97 (37.56)                                        
 46 Sawicki, Steven J         13 Morris County-NJ     1:12.99    1:13.85        
                  34.67     1:13.85 (39.18)                                        
 47 Portnoy, Max *            13 COND-MR              1:14.81    1:14.13        
                  35.66     1:14.13 (38.47)                                        
 48 Abramson, David           13 WAC-MR               1:17.09    1:15.20        
                  36.14     1:15.20 (39.06)                                        
 49 Wijedoru, Rivindu A       14 COND-MR              1:21.20    1:17.66        
                  36.73     1:17.66 (40.93)                                        
 50 Monteagudo, Steven        13 WAC-MR               1:29.65    1:17.75        
                  36.38     1:17.75 (41.37)                                        
 51 Elkommos Youssef, Anthon  13 COND-MR              1:30.00    1:36.20        
                  43.52     1:36.20 (52.68)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:58.49  JO Junior Olympics
              1:58.49  ZQ Zone Quals
              2:18.09  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volaski, Phillip J        13 PATS-MR              1:59.66    1:57.56 JO     
  2 Wan, Eddy                 13 MALT-NJ              2:04.74    2:01.01 SILV   
  3 Guerrero, Sean N          14 COND-MR              2:05.35    2:01.23 SILV   
  4 You, Austin A             14 Rivertown Rays-MR    2:01.11    2:01.31 SILV   
  5 Mayorov, Nikolai *        14 COND-MR              2:21.32    2:01.44 SILV   
  6 Adjedj, Daniel            14 Team Rockland-MR     2:05.22    2:01.61 SILV   
  7 Keane, Matt V             14 PATS-MR              2:03.81    2:02.79 SILV   
  8 Chen, Jonathan E          13 Morris County-NJ     2:01.19    2:04.06 SILV   
  9 Kantar, Kevin F           14 COND-MR              2:02.95    2:05.23 SILV   
 10 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              2:04.80    2:05.30 SILV   
 11 Zitomer, Josh S           14 Morris County-NJ     2:16.87    2:05.74 SILV   
 12 Fiore, Raymond N          13 Rivertown Rays-MR    2:17.32    2:05.99 SILV   
 13 Dino, Jacob V             14 Morris County-NJ     2:06.72    2:06.54 SILV   
 14 Markic, Marin             14 PATS-MR              2:08.19    2:06.73 SILV   
 15 Angeles, Brandon          13 Team Rockland-MR     2:05.64    2:07.62 SILV   
 16 Boiko, Mark G             14 Morris County-NJ     2:12.52    2:10.29 SILV   
 17 Fonseca, Joshua           13 COND-MR              2:14.82    2:11.83 SILV   
 18 Bachar, Itay              13 COND-MR              2:17.16    2:14.70 SILV   
 19 Hoey, JP                  13 WAC-MR               2:33.17    2:15.95 SILV   
 20 Mcgrath, Connor           14 Team Rockland-MR     2:19.38    2:16.02 SILV   
 21 Smith, Coleman J          14 Rivertown Rays-MR    2:21.91    2:16.64 SILV   
 22 Tirado, Tristan R         14 Team Rockland-MR     2:18.39    2:18.16        
 23 Shieh, Sterling R         13 Morris County-NJ     2:15.37    2:22.03        
 24 Murphy, Michael T         13 Team Rockland-MR     2:29.68    2:25.35        
 25 Jeon, Hyosam H            13 COND-MR              2:30.60    2:25.36        
 26 Chamak, Josh M            14 COND-MR              2:03.88    2:25.95        
 27 McGovern, Aidan J         13 COND-MR              2:16.64    2:28.29        
 28 LePage, James W           13 Rivertown Rays-MR    2:32.47    2:33.88        
 29 Sheridan, Aidan M         13 Rivertown Rays-MR    2:30.50    2:34.01        
 30 Gough, Ryan               14 WAC-MR                    NT    2:34.28        
                  34.67     1:13.25 (38.58)   2:34.28 (1:21.03)                    
 31 Portnoy, Max *            13 COND-MR              2:40.00    2:39.82        
 32 Krajniczyn, Michael A     13 COND-MR              2:52.56    2:44.79        
                  37.55     1:20.53 (42.98)   2:44.79 (1:24.26)                    
 33 Mckeon, John              14 MALT-NJ              3:01.89    2:48.47        
                  37.11     1:20.20 (43.09)   2:48.47 (1:28.27)                    
 34 Elkommos Youssef, Anthon  13 COND-MR              3:15.00    3:27.99        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  JO Junior Olympics
              1:02.49  ZQ Zone Quals
              1:16.49  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angeles, Brandon          13 Team Rockland-MR     1:03.25    1:00.80 JO     
                  29.47     1:00.80 (31.33)                                        
  2 Keane, Matt V             14 PATS-MR              1:01.56    1:02.11 JO     
                  30.42     1:02.11 (31.69)                                        
  3 You, Austin A             14 Rivertown Rays-MR    1:03.91    1:03.13 SILV   
                  31.24     1:03.13 (31.89)                                        
  4 Markic, Marin             14 PATS-MR              1:03.43    1:03.80 SILV   
                  31.26     1:03.80 (32.54)                                        
  5 Guerrero, Sean N          14 COND-MR              1:04.43    1:04.21 SILV   
                  31.40     1:04.21 (32.81)                                        
  6 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              1:04.67    1:04.45 SILV   
                  31.67     1:04.45 (32.78)                                        
  7 Kwan, Matthew             14 Morris County-NJ     1:03.65    1:04.47 SILV   
                  30.93     1:04.47 (33.54)                                        
  8 Kantar, Kevin F           14 COND-MR              1:05.32    1:05.49 SILV   
                  32.25     1:05.49 (33.24)                                        
  9 Dino, Jacob V             14 Morris County-NJ     1:05.70    1:05.76 SILV   
                  32.11     1:05.76 (33.65)                                        
 10 Doherty, Sean P           14 COND-MR              1:07.08    1:06.07 SILV   
                  32.05     1:06.07 (34.02)                                        
 11 Sullivan, Jack R          14 Marlins Bgnw-MR      1:04.82    1:06.10 SILV   
                  32.34     1:06.10 (33.76)                                        
 12 Chamak, Josh M            14 COND-MR              1:05.02    1:06.33 SILV   
                  32.49     1:06.33 (33.84)                                        
 13 Covello, Ben D            14 Rivertown Rays-MR    1:05.55    1:07.14 SILV   
                  32.15     1:07.14 (34.99)                                        
 14 Zitomer, Josh S           14 Morris County-NJ     1:10.45    1:07.15 SILV   
                  33.06     1:07.15 (34.09)                                        
 15 Boiko, Mark G             14 Morris County-NJ     1:07.02    1:07.67 SILV   
                  32.60     1:07.67 (35.07)                                        
 16 Huang, Nathan C           13 Marlins Bgnw-MR      1:10.63    1:09.07 SILV   
                  33.26     1:09.07 (35.81)                                        
 17 Bachar, Itay              13 COND-MR              1:11.38    1:09.34 SILV   
                  34.68     1:09.34 (34.66)                                        
 18 Legros, Julien E          13 Marlins Bgnw-MR      1:09.87    1:10.20 SILV   
                  33.62     1:10.20 (36.58)                                        
 19 Smith, Coleman J          14 Rivertown Rays-MR    1:11.49    1:11.23 SILV   
                  34.74     1:11.23 (36.49)                                        
 20 Thai-Bui, Justin          14 GAEL-MR              1:10.91    1:11.66 SILV   
                  34.71     1:11.66 (36.95)                                        
 21 Stern, Marc J             13 Marlins Bgnw-MR      1:08.22    1:12.12 SILV   
                  35.60     1:12.12 (36.52)                                        
 22 Townsend, AJ J            13 Marlins Bgnw-MR      1:13.88    1:14.30 SILV   
                  35.88     1:14.30 (38.42)                                        
 23 Duval, Jesse L            13 WAC-MR               1:12.68    1:14.69 SILV   
                  36.37     1:14.69 (38.32)                                        
 24 Bromberg, Anthony         13 Morris County-NJ     1:15.40    1:16.67        
                  37.37     1:16.67 (39.30)                                        
 25 Mcgrath, Connor           14 Team Rockland-MR     1:18.12    1:17.29        
                  38.19     1:17.29 (39.10)                                        
 26 Mendoza, Joel D           14 COND-MR              1:25.95    1:18.80        
 27 Sawicki, Steven J         13 Morris County-NJ     1:24.30    1:19.32        
                  38.51     1:19.32 (40.81)                                        
 28 Sheridan, Aidan M         13 Rivertown Rays-MR    1:18.90    1:20.22        
                  39.27     1:20.22 (40.95)                                        
 29 Abramson, David           13 WAC-MR               1:26.08    1:22.31        
                  40.14     1:22.31 (42.17)                                        
 30 Meyler, Christopher J     13 Rivertown Rays-MR    1:20.15    1:22.35        
                  39.64     1:22.35 (42.71)                                        
 31 Rauchbach, Zachary R      13 Morris County-NJ     1:23.98    1:22.92        
                  39.76     1:22.92 (43.16)                                        
 32 Eforo, Alex               13 GAEL-MR              1:28.18    1:22.99        
                  39.73     1:22.99 (43.26)                                        
 33 Chertkov, Mark            13 WAC-MR                    NT    1:23.13        
 34 LePage, James W           13 Rivertown Rays-MR    1:23.66    1:23.87        
                  40.44     1:23.87 (43.43)                                        
 35 Monteagudo, Steven        13 WAC-MR               1:35.52    1:25.01        
                  40.48     1:25.01 (44.53)                                        
 36 Portnoy, Max *            13 COND-MR              1:23.27    1:25.09        
                  40.97     1:25.09 (44.12)                                        
 37 Wijedoru, Rivindu A       14 COND-MR              1:27.30    1:25.37        
                  41.89     1:25.37 (43.48)                                        
 38 Kim, Benjamin S           13 COND-MR              1:28.82    1:26.07        
                  42.18     1:26.07 (43.89)                                        
 39 Bialik, Richie G          14 COND-MR              1:32.10    1:33.37        
                  45.28     1:33.37 (48.09)                                        
 -- Galak, Jason              13 WAC-MR                    NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.29  JO Junior Olympics
              2:15.29  ZQ Zone Quals
              2:35.49  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volaski, Phillip J        13 PATS-MR              2:17.33    2:13.30 JO     
                  31.52     1:04.56 (33.04)     1:38.98 (34.42)     2:13.30 (34.32)
  2 Guerrero, Sean N          14 COND-MR              2:15.00    2:16.81 SILV   
                  31.82     1:06.45 (34.63)     1:42.72 (36.27)     2:16.81 (34.09)
  3 Kantar, Kevin F           14 COND-MR              2:19.06    2:17.26 SILV   
                  32.33     1:06.87 (34.54)     1:42.50 (35.63)     2:17.26 (34.76)
  4 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              2:14.58    2:17.78 SILV   
                  31.94     1:06.31 (34.37)     1:42.19 (35.88)     2:17.78 (35.59)
  5 Wan, Eddy                 13 MALT-NJ              2:22.87    2:18.38 SILV   
                  32.54     1:07.19 (34.65)     1:43.04 (35.85)     2:18.38 (35.34)
  6 Towse, Eric               14 WAC-MR               2:21.40    2:19.58 SILV   
                  33.11     1:08.42 (35.31)     1:44.33 (35.91)     2:19.58 (35.25)
  7 Boiko, Mark G             14 Morris County-NJ     2:21.42    2:21.44 SILV   
                  33.43     1:09.48 (36.05)     1:46.03 (36.55)     2:21.44 (35.41)
  8 Chamak, Josh M            14 COND-MR              2:19.90    2:21.55 SILV   
                  33.12     1:09.14 (36.02)     1:45.67 (36.53)     2:21.55 (35.88)
  9 Zarrelli, Michael         13 WAC-MR               2:26.16    2:22.35 SILV   
                  33.79     1:09.04 (35.25)   2:22.35 (1:13.31)                    
 10 Markic, Marin             14 PATS-MR              2:28.02    2:22.73 SILV   
                  32.08     1:07.33 (35.25)     1:44.95 (37.62)     2:22.73 (37.78)
 11 Dino, Jacob V             14 Morris County-NJ     2:21.95    2:23.95 SILV   
                  33.50     1:10.03 (36.53)     1:47.81 (37.78)     2:23.95 (36.14)
 12 Zitomer, Josh S           14 Morris County-NJ     2:32.60    2:25.32 SILV   
                  33.84     1:10.86 (37.02)     1:49.06 (38.20)     2:25.32 (36.26)
 13 Chang, Alan               13 Rivertown Rays-MR    2:33.64    2:29.16 SILV   
                  34.16                                                 1:50.84 ( )
        2:29.16 (38.32)                                                            
 14 Cohen, Ethan X            14 COND-MR              2:30.24    2:32.10 SILV   
                  38.19     1:15.37 (37.18)     1:54.43 (39.06)     2:32.10 (37.67)
 15 Fiore, Raymond N          13 Rivertown Rays-MR    2:28.87    2:33.64 SILV   
                  34.78     1:13.18 (38.40)     1:53.76 (40.58)     2:33.64 (39.88)
 16 Bromberg, Anthony         13 Morris County-NJ     2:40.92    2:39.41        
                  36.96     1:17.21 (40.25)     1:59.10 (41.89)     2:39.41 (40.31)
 17 Hariharan, Ajay A         14 Morris County-NJ     3:03.81    2:48.09        
                  40.01     1:22.34 (42.33)     2:05.72 (43.38)     2:48.09 (42.37)
 18 Sheridan, Aidan M         13 Rivertown Rays-MR    2:50.76    2:49.26        
                  38.61   2:06.53 (1:27.92)     2:49.26 (42.73)                    
 19 LePage, James W           13 Rivertown Rays-MR    3:05.00    2:51.76        
                  39.83     1:23.34 (43.51)     2:08.60 (45.26)     2:51.76 (43.16)
 20 Meyler, Christopher J     13 Rivertown Rays-MR    2:51.27    2:56.48        
                  40.04     1:24.35 (44.31)     2:09.74 (45.39)     2:56.48 (46.74)
 21 Kim, Benjamin S           13 COND-MR              3:08.80    3:11.40        
                  44.29     1:32.74 (48.45)     2:22.93 (50.19)     3:11.40 (48.47)
 -- Bialik, Richie G          14 COND-MR              3:11.28         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  45.05                             1:35.18 ( )                    
 -- Thai-Bui, Justin          14 GAEL-MR              2:38.26        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO Junior Olympics
              1:10.99  ZQ Zone Quals
              1:21.49  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keane, Matt V             14 PATS-MR              1:04.38    1:07.57 JO     
                  32.25     1:07.57 (35.32)                                        
  2 Volaski, Phillip J        13 PATS-MR              1:10.03    1:09.10 JO     
                  33.17     1:09.10 (35.93)                                        
  3 Guerrero, Sean N          14 COND-MR              1:11.04    1:10.06 JO     
                  33.41     1:10.06 (36.65)                                        
  4 Mayorov, Nikolai *        14 COND-MR              1:15.67    1:11.86 SILV   
                  34.38     1:11.86 (37.48)                                        
  5 Towse, Eric               14 WAC-MR               1:12.73    1:12.20 SILV   
                  34.78     1:12.20 (37.42)                                        
  6 Zarrelli, Michael         13 WAC-MR               1:13.15    1:12.47 SILV   
                  34.20     1:12.47 (38.27)                                        
  7 Smith, Coleman J          14 Rivertown Rays-MR    1:12.74    1:13.25 SILV   
                  35.08     1:13.25 (38.17)                                        
  8 Adjedj, Daniel            14 Team Rockland-MR     1:14.28    1:14.90 SILV   
                  36.48     1:14.90 (38.42)                                        
  9 Wan, Eddy                 13 MALT-NJ              1:15.60    1:15.14 SILV   
                  35.69     1:15.14 (39.45)                                        
 10 Chang, Alan               13 Rivertown Rays-MR    1:15.04    1:15.52 SILV   
                  35.17     1:15.52 (40.35)                                        
 11 You, Austin A             14 Rivertown Rays-MR    1:15.71    1:15.88 SILV   
                  36.61     1:15.88 (39.27)                                        
 12 Bachar, Itay              13 COND-MR              1:22.57    1:16.91 SILV   
                  36.16     1:16.91 (40.75)                                        
 13 Cohen, Ethan X            14 COND-MR              1:14.81    1:17.57 SILV   
                  37.60     1:17.57 (39.97)                                        
 14 Chamak, Josh M            14 COND-MR              1:16.92    1:18.38 SILV   
                  37.48     1:18.38 (40.90)                                        
 15 Fonseca, Joshua           13 COND-MR              1:19.77    1:19.09 SILV   
                  38.35     1:19.09 (40.74)                                        
 16 Tirado, Tristan R         14 Team Rockland-MR     1:24.92    1:20.73 SILV   
                  38.73     1:20.73 (42.00)                                        
 17 Kantar, Kevin F           14 COND-MR              1:19.40    1:22.34        
 18 Jeon, Hyosam H            13 COND-MR              1:25.20    1:23.37        
                  40.32     1:23.37 (43.05)                                        
 19 Thai-Bui, Justin          14 GAEL-MR              1:24.98    1:24.66        
                  40.30     1:24.66 (44.36)                                        
 20 Hoey, JP                  13 WAC-MR               1:23.01    1:24.92        
                  39.90     1:24.92 (45.02)                                        
 21 Hariharan, Ajay A         14 Morris County-NJ     1:32.03    1:25.32        
                  40.91     1:25.32 (44.41)                                        
 22 Duval, Jesse L            13 WAC-MR               1:21.05    1:25.97        
                  39.38     1:25.97 (46.59)                                        
 23 Bromberg, Anthony         13 Morris County-NJ     1:28.40    1:26.34        
                  41.59     1:26.34 (44.75)                                        
 24 Meyler, Christopher J     13 Rivertown Rays-MR    1:30.00    1:29.72        
                  41.54     1:29.72 (48.18)                                        
 25 Chertkov, Mark            13 WAC-MR                    NT    1:30.27        
                  41.55     1:30.27 (48.72)                                        
 26 Mcgrath, Connor           14 Team Rockland-MR     1:30.70    1:30.84        
                  42.95     1:30.84 (47.89)                                        
 27 Kim, Benjamin S           13 COND-MR              1:30.26    1:30.96        
                  42.23     1:30.96 (48.73)                                        
 28 Abramson, David           13 WAC-MR               1:36.29    1:31.44        
                  45.43     1:31.44 (46.01)                                        
 29 McGovern, Aidan J         13 COND-MR              1:28.82    1:34.25        
                  44.57     1:34.25 (49.68)                                        
 30 Mckeon, John              14 MALT-NJ              1:32.97    1:34.73        
                  45.48     1:34.73 (49.25)                                        
 31 Gough, Ryan               14 WAC-MR               1:43.23    1:35.44        
 32 Portnoy, Max *            13 COND-MR              1:38.41    1:39.81        
                  47.79     1:39.81 (52.02)                                        
 33 Murphy, Michael T         13 Team Rockland-MR     1:43.40    1:40.30        
                  48.46     1:40.30 (51.84)                                        
 34 Krajniczyn, Michael A     13 COND-MR              1:40.89    1:41.24        
                  48.26     1:41.24 (52.98)                                        
 35 Wijedoru, Rivindu A       14 COND-MR              1:43.67    1:43.79        
                  48.60     1:43.79 (55.19)                                        
 36 Elkommos Youssef, Anthon  13 COND-MR              1:50.00    1:44.96        
                  48.61     1:44.96 (56.35)                                        
 37 White, Liam E             13 PATS-MR              1:44.28    1:51.90        
                  52.81     1:51.90 (59.09)                                        
 38 Bialik, Richie G          14 COND-MR              2:05.63    2:04.25        
                  57.87   2:04.25 (1:06.38)                                        
 -- Piccininni, Nicholas L    13 COND-MR                   NT         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO Junior Olympics
              2:35.19  ZQ Zone Quals
              2:53.99  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keane, Matt V             14 PATS-MR                   NT    2:26.54 JO     
                  32.12     1:08.28 (36.16)     1:47.80 (39.52)     2:26.54 (38.74)
  2 Smith, Coleman J          14 Rivertown Rays-MR    2:40.43    2:37.74 SILV   
                  36.08     1:15.85 (39.77)     1:56.67 (40.82)     2:37.74 (41.07)
  3 Wan, Eddy                 13 MALT-NJ              2:43.70    2:39.84 SILV   
                  36.17     1:16.88 (40.71)     1:58.46 (41.58)     2:39.84 (41.38)
  4 Adjedj, Daniel            14 Team Rockland-MR     2:59.03    2:40.85 SILV   
                  36.59     1:16.51 (39.92)     1:59.34 (42.83)     2:40.85 (41.51)
  5 Fernandez, Luciano A      14 Marlins Bgnw-MR      2:44.22    2:42.62 SILV   
                  36.98     1:18.86 (41.88)     2:00.54 (41.68)     2:42.62 (42.08)
  6 Cohen, Ethan X            14 COND-MR              2:43.10    2:43.27 SILV   
                  37.90     1:18.83 (40.93)     2:01.44 (42.61)     2:43.27 (41.83)
  7 Tirado, Tristan R         14 Team Rockland-MR     3:18.86    2:48.71 SILV   
                  38.43     1:20.13 (41.70)     2:03.90 (43.77)     2:48.71 (44.81)
  8 Fonseca, Joshua           13 COND-MR              2:54.11    2:50.60 SILV   
                  38.63     1:22.21 (43.58)     2:06.29 (44.08)     2:50.60 (44.31)
  9 Fiore, Raymond N          13 Rivertown Rays-MR    3:35.00    2:59.11        
                  38.90     1:24.58 (45.68)     2:12.73 (48.15)     2:59.11 (46.38)
 10 Rauchbach, Zachary R      13 Morris County-NJ     3:10.97    3:08.02        
                  41.57     1:29.41 (47.84)     2:18.00 (48.59)     3:08.02 (50.02)
 11 Abramson, David           13 WAC-MR                    NT    3:13.76        
                  44.50     1:33.20 (48.70)     2:25.00 (51.80)     3:13.76 (48.76)
 12 Kim, Benjamin S           13 COND-MR              3:40.00    3:19.93        
                  42.38     1:33.91 (51.53)     2:25.79 (51.88)     3:19.93 (54.14)
 13 Chertkov, Mark            13 WAC-MR                    NT    3:22.14        
                  42.52     1:32.47 (49.95)     2:27.99 (55.52)     3:22.14 (54.15)
 14 Portnoy, Max *            13 COND-MR              3:34.72    3:23.89        
                  45.70     1:37.53 (51.83)     2:30.80 (53.27)     3:23.89 (53.09)
 15 Elkommos Youssef, Anthon  13 COND-MR              4:00.00    3:52.20        
                  51.88     1:51.64 (59.76)   2:54.84 (1:03.20)     3:52.20 (57.36)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ Zone Quals
              1:01.59  JO Junior Olympics
              1:11.99  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K         14 Marlins Bgnw-MR        56.94      57.91 ZQ     
                  27.03       57.91 (30.88)                                        
  2 Guerrero, Sean N          14 COND-MR              1:01.53    1:00.41 ZQ     
                  28.25     1:00.41 (32.16)                                        
  3 Boiko, Mark G             14 Morris County-NJ     1:03.36    1:02.01 SILV   
                  29.38     1:02.01 (32.63)                                        
  4 Adjedj, Daniel            14 Team Rockland-MR     1:02.64    1:02.44 SILV   
                  29.34     1:02.44 (33.10)                                        
  5 Morena, Matt E            13 Morris County-NJ     1:02.00    1:02.66 SILV   
                  29.74     1:02.66 (32.92)                                        
  6 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              1:05.92    1:03.62 SILV   
                  29.66     1:03.62 (33.96)                                        
  7 Mayorov, Nikolai *        14 COND-MR              1:05.38    1:03.63 SILV   
                  30.12     1:03.63 (33.51)                                        
  8 You, Austin A             14 Rivertown Rays-MR    1:02.28    1:04.22 SILV   
                  30.02     1:04.22 (34.20)                                        
  9 Zitomer, Josh S           14 Morris County-NJ     1:10.24    1:04.68 SILV   
                  30.39     1:04.68 (34.29)                                        
 10 Shieh, Sterling R         13 Morris County-NJ     1:04.61    1:06.56 SILV   
                  30.88     1:06.56 (35.68)                                        
 11 Covello, Ben D            14 Rivertown Rays-MR    1:03.81    1:06.69 SILV   
                  30.75     1:06.69 (35.94)                                        
 12 Chen, Jonathan E          13 Morris County-NJ     1:07.23    1:07.51 SILV   
                  30.91     1:07.51 (36.60)                                        
 12 Chamak, Josh M            14 COND-MR              1:06.37    1:07.51 SILV   
                  31.55     1:07.51 (35.96)                                        
 14 Bowers, Aidan C           13 Marlins Bgnw-MR      1:07.54    1:07.98 SILV   
                  31.11     1:07.98 (36.87)                                        
 15 Kantar, Kevin F           14 COND-MR              1:11.12    1:08.83 SILV   
                  32.10     1:08.83 (36.73)                                        
 16 Lopez, Louis              13 WAC-MR               1:09.64    1:10.02 SILV   
                  32.16     1:10.02 (37.86)                                        
 17 Doherty, Sean P           14 COND-MR              1:14.32    1:10.53 SILV   
                  32.14     1:10.53 (38.39)                                        
 18 Thai-Bui, Justin          14 GAEL-MR              1:13.24    1:11.55 SILV   
                  32.91     1:11.55 (38.64)                                        
 19 Mendoza, Joel D           14 COND-MR              1:26.63    1:14.77        
                  34.27     1:14.77 (40.50)                                        
 20 Eforo, Alex               13 GAEL-MR              1:34.21    1:21.24        
                  36.73     1:21.24 (44.51)                                        
 21 Sheridan, Aidan M         13 Rivertown Rays-MR    1:17.97    1:23.82        
                  37.02     1:23.82 (46.80)                                        
 22 Bialik, Richie G          14 COND-MR              1:33.12    1:36.54        
                  44.39     1:36.54 (52.15)                                        
 -- Bachar, Itay              13 COND-MR              1:11.04         DQ        
      False start
                  32.71                                                            
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:19.99  JO Junior Olympics
              2:19.99  ZQ Zone Quals
              2:32.59  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angeles, Brandon          13 Team Rockland-MR     2:18.52    2:20.49 SILV   
                  28.84     1:01.91 (33.07)     1:38.65 (36.74)     2:20.49 (41.84)
  2 Nunez, Jonathan T         13 PATS-MR              2:20.98    2:20.53 SILV   
                  29.94     1:06.24 (36.30)     1:44.01 (37.77)     2:20.53 (36.52)
  3 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              2:32.59    2:26.88 SILV   
                  30.92     1:06.75 (35.83)     1:46.57 (39.82)     2:26.88 (40.31)
  4 Shieh, Sterling R         13 Morris County-NJ     2:23.52    2:28.13 SILV   
                  31.86     1:09.35 (37.49)     1:47.63 (38.28)     2:28.13 (40.50)
  5 Chen, Jonathan E          13 Morris County-NJ     2:34.14    2:31.52 SILV   
                  32.52     1:10.54 (38.02)     1:50.69 (40.15)     2:31.52 (40.83)
  6 Cohen, Ethan X            14 COND-MR              2:45.00    2:56.71        
                  35.53     1:18.77 (43.24)     2:06.69 (47.92)     2:56.71 (50.02)
  7 Chang, Alan               13 Rivertown Rays-MR    3:00.00    3:03.36        
                  35.39     1:17.37 (41.98)     2:08.45 (51.08)     3:03.36 (54.91)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO Junior Olympics
              2:13.99  ZQ Zone Quals
              2:32.99  SILV Silver Champs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K         14 Marlins Bgnw-MR      2:12.62    2:14.48 SILV   
                  27.04     1:00.85 (33.81)     1:42.03 (41.18)     2:14.48 (32.45)
  2 Angeles, Brandon          13 Team Rockland-MR     2:22.97    2:18.56 SILV   
                  28.68     1:01.58 (32.90)     1:46.12 (44.54)     2:18.56 (32.44)
  3 Morena, Matt E            13 Morris County-NJ     2:18.65    2:19.09 SILV   
                  31.08     1:06.59 (35.51)     1:49.21 (42.62)     2:19.09 (29.88)
  4 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              2:23.25    2:19.76 SILV   
                  30.32     1:03.84 (33.52)     1:46.61 (42.77)     2:19.76 (33.15)
  5 Kwan, Matthew             14 Morris County-NJ     2:20.86    2:19.85 SILV   
                  30.62     1:07.13 (36.51)     1:48.28 (41.15)     2:19.85 (31.57)
  6 Wan, Eddy                 13 MALT-NJ              2:22.03    2:20.53 SILV   
                  31.20     1:06.99 (35.79)     1:48.80 (41.81)     2:20.53 (31.73)
  7 Markic, Marin             14 PATS-MR              2:21.24    2:20.87 SILV   
                  29.14     1:05.93 (36.79)     1:47.07 (41.14)     2:20.87 (33.80)
  8 Sullivan, Jack R          14 Marlins Bgnw-MR      2:19.33    2:21.40 SILV   
                  30.75     1:08.14 (37.39)     1:52.00 (43.86)     2:21.40 (29.40)
  9 Chen, Jonathan E          13 Morris County-NJ     2:18.90    2:21.86 SILV   
                  30.82     1:04.40 (33.58)     1:49.24 (44.84)     2:21.86 (32.62)
 10 Mayorov, Nikolai *        14 COND-MR              2:24.85    2:22.42 SILV   
                  30.49     1:08.08 (37.59)     1:51.09 (43.01)     2:22.42 (31.33)
 11 Dino, Jacob V             14 Morris County-NJ     2:25.29    2:25.28 SILV   
                  30.78     1:09.15 (38.37)     1:54.34 (45.19)     2:25.28 (30.94)
 12 Fiore, Raymond N          13 Rivertown Rays-MR    2:28.86    2:25.56 SILV   
                  29.53     1:07.34 (37.81)     1:53.50 (46.16)     2:25.56 (32.06)
 13 Fernandez, Luciano A      14 Marlins Bgnw-MR      2:25.20    2:25.81 SILV   
                  31.73     1:08.25 (36.52)     1:51.54 (43.29)     2:25.81 (34.27)
 14 Cohen, Ethan X            14 COND-MR              2:27.87    2:28.30 SILV   
                  34.04     1:13.89 (39.85)     1:55.63 (41.74)     2:28.30 (32.67)
 15 Huang, Nathan C           13 Marlins Bgnw-MR      2:31.70    2:28.70 SILV   
                  30.98     1:09.71 (38.73)     1:55.52 (45.81)     2:28.70 (33.18)
 16 Stern, Marc J             13 Marlins Bgnw-MR      2:22.31    2:29.36 SILV   
                  31.96     1:11.35 (39.39)     1:59.05 (47.70)     2:29.36 (30.31)
 17 Fonseca, Joshua           13 COND-MR              2:35.92    2:29.52 SILV   
                  33.70     1:10.81 (37.11)     1:56.71 (45.90)     2:29.52 (32.81)
 18 Legros, Julien E          13 Marlins Bgnw-MR      2:36.72    2:33.18        
                  32.19     1:09.89 (37.70)     1:57.92 (48.03)     2:33.18 (35.26)
 19 Lopez, Louis              13 WAC-MR               2:32.56    2:33.76        
                  32.04     1:13.81 (41.77)     2:01.83 (48.02)     2:33.76 (31.93)
 20 Bowers, Aidan C           13 Marlins Bgnw-MR      2:46.32    2:35.04        
                  32.22     1:12.64 (40.42)     2:01.38 (48.74)     2:35.04 (33.66)
 21 Shieh, Sterling R         13 Morris County-NJ     2:27.33    2:36.06        
                  31.64     1:10.06 (38.42)     1:57.83 (47.77)     2:36.06 (38.23)
 22 Thai-Bui, Justin          14 GAEL-MR                   NT    2:36.76        
                  32.70     1:12.02 (39.32)     1:59.62 (47.60)     2:36.76 (37.14)
 23 Tirado, Tristan R         14 Team Rockland-MR     2:36.90    2:36.95        
                  34.87     1:17.22 (42.35)     2:01.83 (44.61)     2:36.95 (35.12)
 24 Mcgrath, Connor           14 Team Rockland-MR     2:44.65    2:38.52        
                  35.61     1:16.36 (40.75)     2:05.18 (48.82)     2:38.52 (33.34)
 25 Bromberg, Anthony         13 Morris County-NJ     2:40.37    2:39.33        
                  32.96     1:13.19 (40.23)     2:00.92 (47.73)     2:39.33 (38.41)
 26 Townsend, AJ J            13 Marlins Bgnw-MR      2:53.44    2:44.74        
                  38.89     1:18.71 (39.82)     2:08.78 (50.07)     2:44.74 (35.96)
 27 Sawicki, Steven J         13 Morris County-NJ     3:13.72    2:52.19        
                  40.49     1:24.57 (44.08)     2:13.78 (49.21)     2:52.19 (38.41)
 28 Meyler, Christopher J     13 Rivertown Rays-MR    2:54.51    3:00.05        
                  38.64     1:22.95 (44.31)     2:14.48 (51.53)     3:00.05 (45.57)
 29 LePage, James W           13 Rivertown Rays-MR    3:02.00    3:03.48        
                  43.17     1:27.80 (44.63)     2:25.19 (57.39)     3:03.48 (38.29)
 30 Kim, Benjamin S           13 COND-MR              3:09.45    3:11.29        
                  43.54     1:33.22 (49.68)     2:23.34 (50.12)     3:11.29 (47.95)
 31 Wijedoru, Rivindu A       14 COND-MR              3:16.50    3:13.03        
                  42.30     1:28.37 (46.07)     2:27.39 (59.02)     3:13.03 (45.64)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                21.69  NCSA NCSA
                22.49  SECT Speedo Sectionals
                23.09  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marciano, Vinny T         13 Morris County-NJ       21.73      22.33 SECT   
  2 Stiles, Michael R         16 Morris County-NJ       22.98      22.94 METS   
  3 Novitch, Graham S         16 Rivertown Rays-MR      23.70      23.62        
  4 Hutton, RJ J              15 PATS-MR                23.28      23.65        
  5 He, Derek Y               15 Morris County-NJ       23.27      23.69        
  6 Gagion, Michael V         16 Rivertown Rays-MR      23.84      23.88        
  7 Einsidler, Teddy A        17 COND-MR                24.10      23.90        
  8 O'Malley, Peter J         16 COND-MR                23.86      23.91        
  9 Carey, Matthew J          17 Morris County-NJ       24.81      23.98        
 10 Kantar, Erik D            16 COND-MR                24.15      24.21        
 11 Nicoloso, Jeremiah R      16 Morris County-NJ       24.65      24.34        
 12 Ruiz, Brian S             15 COND-MR                24.74      24.64        
 13 Ranieri III, Carl A       16 COND-MR                24.31      24.66        
 14 Ma, Edmond                16 PATS-MR                25.02      24.85        
 15 McDonald, Tyler D         14 Morris County-NJ       24.79      24.92        
 16 Fay, Timothy A            17 Rivertown Rays-MR      24.80      25.07        
 17 Preston, Shayne F         17 Rivertown Rays-MR      27.34      25.17        
 18 Jones, Garrett S          17 Morris County-NJ       25.64      25.20        
 19 McPhillips, Liam T        15 GAEL-MR                26.14      25.36        
 20 Vindigni, Chris M         16 COND-MR                24.35      25.47        
 21 Morena, Matt E            13 Morris County-NJ       25.78      25.55        
 22 Libsch, Xerxes M          16 Rivertown Rays-MR      25.66      25.69        
 23 Kereselidze, David        16 Team Rockland-MR       27.19      25.80        
 24 Crimi, Christopher P      15 COND-MR                26.03      25.89        
 25 Neville, Aiden J          15 COND-MR                25.41      25.90        
 26 Nikolic, Evan M           15 PATS-MR                25.68      26.17        
 27 Smahaj, Kevin             16 Team Rockland-MR       25.76      26.29        
 28 Kanim, Jared F            16 GAEL-MR                26.33      26.36        
 29 Borsellino, Louis C       16 Rivertown Rays-MR      26.05      26.43        
 30 Dai, Wesley               15 WAC-MR                 26.86      26.73        
 31 Orientale, Steven D       15 Rivertown Rays-MR      26.55      26.89        
 32 Roth, Kieran P            15 Rivertown Rays-MR      28.32      28.20        
 33 Rodriguez, Henry G        15 Team Rockland-MR       29.13      29.45        
 34 Petrone, Thomas G         15 COND-MR                31.00      31.23        
 35 Skorupa, Sebastian        11 WAC-MR                    NT      39.56        
 36 Zhang, Jeffrey F          12 Morris County-NJ       43.09      40.97        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                47.09  NCSA NCSA
                48.89  SECT Speedo Sectionals
                50.19  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marciano, Vinny T         13 Morris County-NJ       47.43      49.54 METS   
                  24.20       49.54 (25.34)                                        
  2 He, Derek Y               15 Morris County-NJ       50.97      51.47        
                  24.67       51.47 (26.80)                                        
  3 Einsidler, Teddy A        17 COND-MR                52.29      51.52        
                  24.74       51.52 (26.78)                                        
  4 Bradnock, Reggie N        18 COND-MR                50.07      51.60        
                  24.59       51.60 (27.01)                                        
  5 Gagion, Michael V         16 Rivertown Rays-MR      51.74      51.72        
                  24.38       51.72 (27.34)                                        
  6 Shin, Kevin *             15 COND-MR                51.46      51.81        
                  24.91       51.81 (26.90)                                        
  7 Novitch, Graham S         16 Rivertown Rays-MR      52.31      51.82        
                  24.72       51.82 (27.10)                                        
  8 Hutton, RJ J              15 PATS-MR                51.54      52.13        
                  24.88       52.13 (27.25)                                        
  9 Nicoloso, Jeremiah R      16 Morris County-NJ       53.80      52.84        
                  25.56       52.84 (27.28)                                        
 10 Cho, Alex j               16 COND-MR                52.26      53.09        
                  25.69       53.09 (27.40)                                        
 11 Ma, Edmond                16 PATS-MR                53.51      53.14        
                  25.66       53.14 (27.48)                                        
 12 McDonald, Tyler D         14 Morris County-NJ       53.90      53.22        
                  26.16       53.22 (27.06)                                        
 13 Andjelic, Lazar *         15 COND-MR                54.70      53.56        
                  25.73       53.56 (27.83)                                        
 14 Fay, Timothy A            17 Rivertown Rays-MR      53.94      53.71        
                  26.04       53.71 (27.67)                                        
 15 Ford, Wesley A            15 Marlins Bgnw-MR        52.17      54.16        
                  25.75       54.16 (28.41)                                        
 16 Ruiz, Brian S             15 COND-MR                54.38      54.79        
                  26.53       54.79 (28.26)                                        
 17 Ranieri III, Carl A       16 COND-MR                52.78      54.80        
                  26.48       54.80 (28.32)                                        
 18 Crimi, Christopher P      15 COND-MR                55.68      54.86        
                  26.58       54.86 (28.28)                                        
 19 Neville, Aiden J          15 COND-MR                54.20      56.00        
                  27.02       56.00 (28.98)                                        
 20 Preston, Shayne F         17 Rivertown Rays-MR      55.09      56.18        
                  26.56       56.18 (29.62)                                        
 21 Vindigni, Chris M         16 COND-MR                52.79      56.24        
                  26.84       56.24 (29.40)                                        
 22 Sweeney, Sam M            15 Marlins Bgnw-MR        56.07      56.41        
                  26.84       56.41 (29.57)                                        
 23 O'Malley, Peter J         16 COND-MR                53.29      56.43        
                  27.43       56.43 (29.00)                                        
 24 Behbehani, Tirdod         15 Marlins Bgnw-MR        53.89      56.51        
                  27.18       56.51 (29.33)                                        
 25 Attinger, Evan W          15 PATS-MR                54.69      56.57        
                  27.41       56.57 (29.16)                                        
 26 Ridge, Liam M             16 COND-MR                57.27      56.62        
                  27.86       56.62 (28.76)                                        
 27 Smahaj, Kevin             16 Team Rockland-MR       56.23      56.82        
                  27.60       56.82 (29.22)                                        
 28 Orientale, Steven D       15 Rivertown Rays-MR      58.73      57.49        
 29 Eforo, John T             15 GAEL-MR                59.37      57.86        
                  28.15       57.86 (29.71)                                        
 30 Trackenberg, Ryan J       17 Morris County-NJ       58.33      57.90        
                  27.99       57.90 (29.91)                                        
 31 Kereselidze, David        16 Team Rockland-MR       57.66      58.26        
                  28.18       58.26 (30.08)                                        
 32 Daly, Patrick J           16 COND-MR                58.63      58.72        
                  28.52       58.72 (30.20)                                        
 33 Nikolic, Evan M           15 PATS-MR                57.30      59.28        
                  28.56       59.28 (30.72)                                        
 34 Eng, Timothy              15 Marlins Bgnw-MR        59.94    1:00.10        
                  28.48     1:00.10 (31.62)                                        
 35 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR              1:01.19    1:02.44        
                  29.71     1:02.44 (32.73)                                        
 36 Roth, Kieran P            15 Rivertown Rays-MR    1:02.44    1:03.14        
                  30.13     1:03.14 (33.01)                                        
 37 Trincher, Daniel *        11 COND-MR              1:04.71    1:04.51        
                  30.38     1:04.51 (34.13)                                        
 38 Rodriguez, Henry G        15 Team Rockland-MR     1:05.27    1:06.04        
                  31.98     1:06.04 (34.06)                                        
 39 Wankowicz, Daniel         12 WAC-MR               1:13.40    1:09.92        
                  33.15     1:09.92 (36.77)                                        
 40 Petrone, Thomas G         15 COND-MR              1:13.00    1:16.77        
                  34.96     1:16.77 (41.81)                                        
 41 Carrube, AJ               11 WAC-MR               1:59.91    1:47.28        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:43.09  NCSA NCSA
              1:46.49  SECT Speedo Sectionals
              1:49.99  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marciano, Vinny T         13 Morris County-NJ     1:45.62    1:45.61 SECT   
  2 Stiles, Michael R         16 Morris County-NJ     1:49.14    1:48.88 METS   
  3 Carey, Matthew J          17 Morris County-NJ     1:52.07    1:51.96        
  4 Shin, Kevin *             15 COND-MR              1:54.61    1:52.29        
  5 Kohler, Daniel P          16 COND-MR              1:52.04    1:52.52        
  6 Einsidler, Teddy A        17 COND-MR              1:55.99    1:53.88        
  7 McDonald, Tyler D         14 Morris County-NJ     1:55.22    1:54.58        
  8 Cho, Alex j               16 COND-MR              1:55.94    1:55.84        
  9 Nicoloso, Jeremiah R      16 Morris County-NJ     1:55.18    1:56.92        
 10 He, Derek Y               15 Morris County-NJ     1:52.09    1:56.95        
 11 Fay, Timothy A            17 Rivertown Rays-MR    1:55.92    1:57.47        
 12 Ma, Edmond                16 PATS-MR              1:56.06    1:57.55        
 13 Morena, Matt E            13 Morris County-NJ     2:00.66    1:59.65        
 14 Ridge, Liam M             16 COND-MR              2:01.33    1:59.96        
 15 Ranieri III, Carl A       16 COND-MR              1:55.04    2:00.27        
 16 Andjelic, Lazar *         15 COND-MR              2:03.67    2:01.57        
 17 Preston, Shayne F         17 Rivertown Rays-MR    2:22.56    2:01.69        
 18 Ruiz, Brian S             15 COND-MR              2:03.00    2:02.10        
 19 Trackenberg, Ryan J       17 Morris County-NJ     2:01.26    2:02.50        
 20 Daly, Patrick J           16 COND-MR              2:03.77    2:04.54        
 21 Smahaj, Kevin             16 Team Rockland-MR     2:07.00    2:04.86        
 22 Hutton, RJ J              15 PATS-MR              1:57.78    2:07.77        
 23 Libsch, Xerxes M          16 Rivertown Rays-MR    2:06.72    2:08.20        
 24 Curry, Owen R             13 Morris County-NJ     2:09.22    2:08.31        
 25 Eforo, John T             15 GAEL-MR              2:13.55    2:08.64        
 26 Huang, Jonathan           13 PATS-MR              2:10.25    2:08.71        
 27 Kereselidze, David        16 Team Rockland-MR     2:10.57    2:09.20        
 28 Orientale, Steven D       15 Rivertown Rays-MR    2:14.64    2:13.19        
 29 Borsellino, Louis C       16 Rivertown Rays-MR    2:09.06    2:14.02        
 30 Rodriguez, Henry G        15 Team Rockland-MR     2:15.23    2:14.67        
 31 Roth, Kieran P            15 Rivertown Rays-MR    2:20.18    2:21.20        
 32 Nikolic, Evan M           15 PATS-MR              2:14.66    2:21.77        
 33 Petrone, Thomas G         15 COND-MR              2:31.97    2:43.29        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:39.59  NCSA NCSA
              4:48.38  SECT Speedo Sectionals
              4:56.99  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Viotto, Jamie A           17 Morris County-NJ     4:47.06    4:55.89 METS   
                  26.15       55.12 (28.97)     1:24.50 (29.38)     1:54.07 (29.57)
        2:24.01 (29.94)     2:54.40 (30.39)     3:25.05 (30.65)     3:55.53 (30.48)
        4:26.09 (30.56)     4:55.89 (29.80)                                        
  2 Viotto, Justin A          15 Morris County-NJ     5:11.08    5:01.65        
                  27.30       57.23 (29.93)     1:27.55 (30.32)     1:58.35 (30.80)
        2:28.79 (30.44)     2:59.41 (30.62)     3:30.45 (31.04)     4:01.19 (30.74)
        4:31.64 (30.45)     5:01.65 (30.01)                                        
  3 Stiles, Michael R         16 Morris County-NJ     5:05.73    5:03.32        
                  26.38       55.26 (28.88)     1:25.01 (29.75)     1:54.76 (29.75)
        2:25.26 (30.50)     2:56.07 (30.81)     3:27.72 (31.65)     3:59.55 (31.83)
        4:32.28 (32.73)     5:03.32 (31.04)                                        
  4 Novitch, Graham S         16 Rivertown Rays-MR    5:04.51    5:04.04        
                  26.63       56.42 (29.79)     1:26.93 (30.51)     1:57.62 (30.69)
        2:28.38 (30.76)     2:59.42 (31.04)     3:30.49 (31.07)     4:01.86 (31.37)
        4:33.40 (31.54)     5:04.04 (30.64)                                        
  5 He, Derek Y               15 Morris County-NJ     5:07.87    5:05.71        
                  26.97       56.28 (29.31)     1:26.82 (30.54)     1:57.56 (30.74)
        2:28.36 (30.80)     2:59.97 (31.61)     3:31.58 (31.61)     4:03.57 (31.99)
        4:35.02 (31.45)     5:05.71 (30.69)                                        
  6 McDonald, Tyler D         14 Morris County-NJ     5:19.59    5:07.10        
                  27.57       57.80 (30.23)     1:28.44 (30.64)     1:59.99 (31.55)
        2:31.52 (31.53)     3:03.25 (31.73)     3:34.85 (31.60)     4:06.26 (31.41)
        4:37.77 (31.51)     5:07.10 (29.33)                                        
  7 Shin, Kevin *             15 COND-MR              5:06.82    5:07.83        
                  27.03       56.74 (29.71)     1:27.31 (30.57)     1:58.13 (30.82)
        2:29.34 (31.21)     3:00.37 (31.03)     3:31.97 (31.60)     4:04.21 (32.24)
        4:36.40 (32.19)     5:07.83 (31.43)                                        
  8 Ridge, Liam M             16 COND-MR              5:20.76    5:12.44        
                  28.08       59.81 (31.73)     1:31.89 (32.08)     2:03.43 (31.54)
        2:34.70 (31.27)     3:06.46 (31.76)     3:38.10 (31.64)     4:09.68 (31.58)
        4:41.56 (31.88)     5:12.44 (30.88)                                        
  9 Cho, Alex j               16 COND-MR              5:15.32    5:21.41        
                  27.00       57.67 (30.67)     1:29.89 (32.22)     2:02.65 (32.76)
        2:35.68 (33.03)     3:08.88 (33.20)     3:42.46 (33.58)     4:16.31 (33.85)
        4:49.50 (33.19)     5:21.41 (31.91)                                        
 10 Wan, Eddy                 13 MALT-NJ              5:37.89    5:22.07        
                  28.82     1:00.33 (31.51)     1:32.53 (32.20)     2:05.56 (33.03)
        2:38.26 (32.70)     3:11.04 (32.78)     3:44.24 (33.20)     4:17.61 (33.37)
        4:50.61 (33.00)     5:22.07 (31.46)                                        
 11 Fay, Timothy A            17 Rivertown Rays-MR    5:15.62    5:23.25        
                  27.90       59.03 (31.13)     1:31.29 (32.26)     2:04.06 (32.77)
        2:37.56 (33.50)     3:11.00 (33.44)     3:44.81 (33.81)     4:18.14 (33.33)
        4:51.18 (33.04)     5:23.25 (32.07)                                        
 12 Kantar, Kevin F           14 COND-MR              5:29.00    5:25.35        
                  28.73     1:00.21 (31.48)     1:33.02 (32.81)     2:05.46 (32.44)
        2:38.69 (33.23)     3:12.46 (33.77)     3:45.46 (33.00)     4:19.51 (34.05)
        4:53.06 (33.55)     5:25.35 (32.29)                                        
 13 Chen, Jonathan E          13 Morris County-NJ     5:27.07    5:29.05        
                  29.28     1:01.70 (32.42)     1:34.72 (33.02)     2:07.89 (33.17)
        2:41.46 (33.57)     3:15.13 (33.67)     3:49.49 (34.36)     4:23.02 (33.53)
        4:56.60 (33.58)     5:29.05 (32.45)                                        
 14 Chamak, Josh M            14 COND-MR              5:33.08    5:29.39        
                  28.92     1:00.87 (31.95)     1:34.80 (33.93)     2:08.10 (33.30)
        2:41.96 (33.86)     3:15.67 (33.71)     3:50.07 (34.40)     4:23.94 (33.87)
        4:57.93 (33.99)     5:29.39 (31.46)                                        
 15 Adjedj, Daniel            14 Team Rockland-MR     5:35.41    5:29.73        
                  27.90       58.84 (30.94)     1:32.19 (33.35)     2:06.35 (34.16)
        2:39.80 (33.45)     3:14.21 (34.41)     3:48.67 (34.46)     4:22.90 (34.23)
        4:57.13 (34.23)     5:29.73 (32.60)                                        
 16 DeLargy, Dennis R         12 Morris County-NJ     6:24.75    5:35.89        
                  29.81     1:03.66 (33.85)     1:38.24 (34.58)     2:12.92 (34.68)
        2:48.48 (35.56)     3:23.41 (34.93)     3:58.77 (35.36)     4:32.68 (33.91)
        5:06.23 (33.55)     5:35.89 (29.66)                                        
 17 Dino, Jacob V             14 Morris County-NJ     5:41.43    5:35.96        
                  29.03     1:02.06 (33.03)     1:36.14 (34.08)     2:10.51 (34.37)
        2:45.09 (34.58)     3:19.98 (34.89)     3:54.66 (34.68)     4:29.69 (35.03)
        5:04.29 (34.60)     5:35.96 (31.67)                                        
 18 Smahaj, Kevin             16 Team Rockland-MR     5:50.05    5:37.35        
                  28.30     1:01.27 (32.97)     1:35.21 (33.94)     2:09.44 (34.23)
        2:44.33 (34.89)     3:19.23 (34.90)     3:54.48 (35.25)     4:29.53 (35.05)
        5:04.55 (35.02)     5:37.35 (32.80)                                        
 19 Angeles, Brandon          13 Team Rockland-MR     5:40.32    5:38.30        
                  29.19     1:02.30 (33.11)     1:36.96 (34.66)     2:11.77 (34.81)
        2:47.02 (35.25)     3:22.00 (34.98)     3:56.81 (34.81)     4:31.92 (35.11)
        5:05.83 (33.91)     5:38.30 (32.47)                                        
 20 Curry, Owen R             13 Morris County-NJ     5:38.94    5:38.37        
                  29.59     1:01.99 (32.40)     1:36.16 (34.17)     2:10.44 (34.28)
        2:45.16 (34.72)     3:19.61 (34.45)     3:54.62 (35.01)     4:30.00 (35.38)
        5:04.50 (34.50)     5:38.37 (33.87)                                        
 21 Shen, Eugene *            12 COND-MR              5:43.86    5:47.88        
                  29.70     1:04.36 (34.66)     1:39.94 (35.58)     2:15.97 (36.03)
        2:51.69 (35.72)     3:28.36 (36.67)     4:03.75 (35.39)     4:39.09 (35.34)
        5:14.59 (35.50)     5:47.88 (33.29)                                        
 22 Mcgrath, Connor           14 Team Rockland-MR     6:14.12    5:54.25        
                  31.52     1:06.00 (34.48)     1:41.88 (35.88)     2:17.50 (35.62)
        2:53.46 (35.96)     3:29.77 (36.31)     4:06.45 (36.68)     4:43.00 (36.55)
        5:19.81 (36.81)     5:54.25 (34.44)                                        
 23 Rodriguez, Henry G        15 Team Rockland-MR     6:13.76    5:56.08        
                  31.40     1:06.21 (34.81)     1:41.25 (35.04)     2:16.75 (35.50)
        2:53.38 (36.63)     3:29.88 (36.50)     4:06.01 (36.13)     4:43.02 (37.01)
        5:20.12 (37.10)     5:56.08 (35.96)                                        
 24 Nepogoda, Zachary M       12 COND-MR              6:18.93    5:58.15        
                  33.95     1:09.74 (35.79)     1:45.42 (35.68)     2:21.44 (36.02)
        2:57.71 (36.27)     3:33.99 (36.28)     4:10.76 (36.77)     4:47.22 (36.46)
        5:23.01 (35.79)     5:58.15 (35.14)                                        
 25 Fonseca, Joshua           13 COND-MR              6:12.04    5:58.34        
                  31.47     1:06.88 (35.41)     1:44.13 (37.25)     2:21.27 (37.14)
        2:57.65 (36.38)     3:34.68 (37.03)     4:10.89 (36.21)     4:47.18 (36.29)
        5:23.74 (36.56)     5:58.34 (34.60)                                        
 26 Norris, Timothy M         11 GAEL-MR              6:07.29    5:58.45        
                  30.54     1:05.99 (35.45)     1:43.05 (37.06)     2:19.53 (36.48)
        2:56.99 (37.46)     3:34.77 (37.78)     4:10.88 (36.11)     4:47.92 (37.04)
        5:24.13 (36.21)     5:58.45 (34.32)                                        
 27 Morris, Koby K            12 COND-MR              6:18.55    6:06.10        
                  32.72     1:09.55 (36.83)     1:46.80 (37.25)     2:24.29 (37.49)
        3:02.77 (38.48)     3:40.75 (37.98)     4:18.26 (37.51)     4:55.84 (37.58)
        5:31.82 (35.98)     6:06.10 (34.28)                                        
 28 Hicks, Charles G          12 COND-MR              6:17.28    6:12.61        
                  32.99     1:09.58 (36.59)     1:46.26 (36.68)     2:23.60 (37.34)
        3:01.91 (38.31)     3:40.07 (38.16)     4:18.83 (38.76)     4:57.01 (38.18)
        5:35.70 (38.69)     6:12.61 (36.91)                                        
 29 Dwyer, Michael C          12 COND-MR              6:12.08    6:13.05        
                  31.43     1:07.56 (36.13)     1:45.34 (37.78)     2:23.35 (38.01)
        3:01.11 (37.76)     3:39.15 (38.04)     4:17.81 (38.66)     4:56.43 (38.62)
        5:35.06 (38.63)     6:13.05 (37.99)                                        
 30 Shieh, Sterling R         13 Morris County-NJ     6:13.49    6:17.58        
                  31.70     1:07.80 (36.10)     1:45.45 (37.65)     2:23.08 (37.63)
        3:01.62 (38.54)     3:40.64 (39.02)     4:19.83 (39.19)     4:59.55 (39.72)
        5:38.77 (39.22)     6:17.58 (38.81)                                        
 31 Adjedj, Michael           12 Team Rockland-MR     6:33.18    6:21.17        
                  33.38     1:12.34 (38.96)     1:51.44 (39.10)     2:30.92 (39.48)
        3:09.92 (39.00)     3:48.60 (38.68)     4:27.62 (39.02)     5:06.66 (39.04)
        5:44.59 (37.93)     6:21.17 (36.58)                                        
 32 Song, Andrew T            10 COND-MR              6:15.05    6:25.02        
                  32.98     1:10.76 (37.78)     1:49.67 (38.91)     2:28.04 (38.37)
        3:07.83 (39.79)     3:48.57 (40.74)     4:27.39 (38.82)     5:08.01 (40.62)
      6:25.02 (1:17.01)                                                            
 33 Watson, Maxwell R         10 COND-MR              6:44.56    6:25.68        
                  34.31     1:13.32 (39.01)     1:52.51 (39.19)     2:32.33 (39.82)
        3:11.51 (39.18)     3:50.79 (39.28)     4:30.44 (39.65)     5:08.84 (38.40)
        5:47.80 (38.96)     6:25.68 (37.88)                                        
 34 Getahoun, Noah            11 Morris County-NJ     6:27.71    6:29.42        
                  34.14     1:13.03 (38.89)     1:52.80 (39.77)     2:32.10 (39.30)
        3:11.89 (39.79)     3:51.82 (39.93)     4:31.38 (39.56)     5:11.35 (39.97)
        5:51.53 (40.18)     6:29.42 (37.89)                                        
 35 McGillycuddy, Michael K   10 COND-MR              6:43.50    6:35.35        
                  34.15     1:13.54 (39.39)     1:54.40 (40.86)     2:34.52 (40.12)
        3:15.33 (40.81)     3:55.24 (39.91)     4:36.29 (41.05)     5:16.66 (40.37)
        5:57.54 (40.88)     6:35.35 (37.81)                                        
 36 Merone, Matt F            12 COND-MR              6:47.13    6:43.49        
                  35.62     1:16.55 (40.93)     1:57.75 (41.20)     2:38.61 (40.86)
        3:19.53 (40.92)     4:00.76 (41.23)     4:42.97 (42.21)     5:24.61 (41.64)
        6:05.39 (40.78)     6:43.49 (38.10)                                        
 37 Xie, Leon                 11 Morris County-NJ     7:06.28    6:44.21        
                  34.60     1:15.97 (41.37)     1:58.13 (42.16)     2:39.60 (41.47)
        3:22.03 (42.43)     4:04.67 (42.64)     4:46.80 (42.13)     5:28.37 (41.57)
        6:08.67 (40.30)     6:44.21 (35.54)                                        
 38 Portnoy, Max *            13 COND-MR              7:10.20    6:53.62        
                  34.01     1:13.53 (39.52)     1:55.12 (41.59)     2:37.91 (42.79)
        3:21.00 (43.09)     4:04.59 (43.59)     4:48.02 (43.43)     5:30.99 (42.97)
        6:14.02 (43.03)     6:53.62 (39.60)                                        
 39 Clemson, Eric J           12 Morris County-NJ     7:00.22    7:03.24        
                  37.27     1:19.16 (41.89)     2:02.62 (43.46)     2:45.90 (43.28)
        3:29.69 (43.79)     4:13.10 (43.41)     4:56.62 (43.52)     5:39.55 (42.93)
        6:21.46 (41.91)     7:03.24 (41.78)                                        
 40 Lee, William G            11 COND-MR              7:22.86    7:23.24        
                  33.68     1:15.77 (42.09)     2:00.23 (44.46)     2:45.82 (45.59)
        3:32.53 (46.71)     4:19.67 (47.14)     5:08.38 (48.71)     5:55.63 (47.25)
        6:41.58 (45.95)     7:23.24 (41.66)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                53.09  NCSA NCSA
                54.89  SECT Speedo Sectionals
                56.99  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marciano, Vinny T         13 Morris County-NJ       51.40      51.64 NCSA   
                  25.61       51.64 (26.03)                                        
  2 Novitch, Graham S         16 Rivertown Rays-MR      56.95      56.34 METS   
                  27.11       56.34 (29.23)                                        
  3 Gagion, Michael V         16 Rivertown Rays-MR      55.71      56.50 METS   
                  27.44       56.50 (29.06)                                        
  4 Shin, Kevin *             15 COND-MR                57.00      57.01        
                  27.70       57.01 (29.31)                                        
  5 Bradnock, Reggie N        18 COND-MR                56.23      58.29        
                  28.07       58.29 (30.22)                                        
  6 Einsidler, Teddy A        17 COND-MR                57.47      58.75        
                  28.44       58.75 (30.31)                                        
  7 Andjelic, Lazar *         15 COND-MR              1:01.04      59.45        
                  28.98       59.45 (30.47)                                        
  8 Ma, Edmond                16 PATS-MR                59.09    1:00.88        
                  29.58     1:00.88 (31.30)                                        
  9 Sweeney, Sam M            15 Marlins Bgnw-MR      1:00.43    1:00.95        
                  29.46     1:00.95 (31.49)                                        
 10 Ridge, Liam M             16 COND-MR              1:03.71    1:02.23        
                  30.85     1:02.23 (31.38)                                        
 11 Ranieri III, Carl A       16 COND-MR              1:01.71    1:02.32        
                  30.30     1:02.32 (32.02)                                        
 12 Hutton, RJ J              15 PATS-MR              1:04.48    1:02.66        
                  29.95     1:02.66 (32.71)                                        
 13 Fay, Timothy A            17 Rivertown Rays-MR    1:03.13    1:03.13        
                  30.72     1:03.13 (32.41)                                        
 14 Crimi, Christopher P      15 COND-MR              1:03.12    1:03.17        
                  30.98     1:03.17 (32.19)                                        
 15 Kantar, Erik D            16 COND-MR              1:02.13    1:03.55        
                  30.94     1:03.55 (32.61)                                        
 16 Schatz, Harry S           16 COND-MR              1:03.74    1:04.00        
                  31.49     1:04.00 (32.51)                                        
 17 Preston, Shayne F         17 Rivertown Rays-MR      58.79    1:04.39        
                  31.16     1:04.39 (33.23)                                        
 18 Daly, Patrick J           16 COND-MR              1:05.10    1:04.58        
                  31.52     1:04.58 (33.06)                                        
 19 Neville, Aiden J          15 COND-MR              1:04.78    1:05.44        
                  32.01     1:05.44 (33.43)                                        
 20 Ruiz, Brian S             15 COND-MR              1:06.99    1:05.90        
                  31.80     1:05.90 (34.10)                                        
 21 Trackenberg, Ryan J       17 Morris County-NJ     1:06.92    1:06.13        
                  40.86     1:06.13 (25.27)                                        
 22 Curry, Owen R             13 Morris County-NJ     1:07.61    1:06.70        
                  32.75     1:06.70 (33.95)                                        
 23 Nikolic, Evan M           15 PATS-MR              1:09.97    1:06.84        
                1:06.84         1:06.84 ( )                                        
 24 Smahaj, Kevin             16 Team Rockland-MR     1:09.45    1:07.17        
                  33.13     1:07.17 (34.04)                                        
 25 Behbehani, Tirdod         15 Marlins Bgnw-MR      1:02.58    1:07.40        
                  33.07     1:07.40 (34.33)                                        
 26 Sheppard, Jason D         15 GAEL-MR              1:08.23    1:07.79        
                  33.33     1:07.79 (34.46)                                        
 27 Orientale, Steven D       15 Rivertown Rays-MR    1:10.13    1:08.47        
                  32.97     1:08.47 (35.50)                                        
 28 Rodriguez, Henry G        15 Team Rockland-MR     1:19.74    1:17.73        
                  38.11     1:17.73 (39.62)                                        
 29 Petrone, Thomas G         15 COND-MR              1:25.64    1:27.47        
                  42.16     1:27.47 (45.31)                                        
 -- Attinger, Evan W          15 PATS-MR              1:07.09         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  34.67          DQ (35.64)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:54.79  NCSA NCSA
              1:59.39  SECT Speedo Sectionals
              2:03.99  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marciano, Vinny T         13 Morris County-NJ     1:54.26    1:55.94 SECT   
                  27.37       56.93 (29.56)     1:26.65 (29.72)     1:55.94 (29.29)
  2 Novitch, Graham S         16 Rivertown Rays-MR    2:02.96    2:01.91 METS   
                  28.13       58.55 (30.42)     1:30.39 (31.84)     2:01.91 (31.52)
  3 Carey, Matthew J          17 Morris County-NJ     2:05.05    2:02.74 METS   
                  28.54       58.99 (30.45)     1:30.60 (31.61)     2:02.74 (32.14)
  4 Gagion, Michael V         16 Rivertown Rays-MR    2:00.61    2:04.18        
                  28.79       59.74 (30.95)     1:31.80 (32.06)     2:04.18 (32.38)
  5 Shin, Kevin *             15 COND-MR              2:04.71    2:04.60        
                  29.29       59.87 (30.58)     1:32.22 (32.35)     2:04.60 (32.38)
  6 Ridge, Liam M             16 COND-MR              2:12.20    2:07.15        
                  30.20     1:02.13 (31.93)     1:35.00 (32.87)     2:07.15 (32.15)
  7 Ma, Edmond                16 PATS-MR              2:07.81    2:09.43        
                  30.06     1:01.87 (31.81)     1:35.63 (33.76)     2:09.43 (33.80)
  8 Kohler, Daniel P          16 COND-MR              2:10.47    2:09.92        
                  30.77     1:03.16 (32.39)     1:36.51 (33.35)     2:09.92 (33.41)
  9 Einsidler, Teddy A        17 COND-MR              2:06.29    2:10.22        
                  29.26     1:01.79 (32.53)     1:35.99 (34.20)     2:10.22 (34.23)
 10 Andjelic, Lazar *         15 COND-MR              2:13.08    2:10.96        
                  30.67     1:03.58 (32.91)     1:37.48 (33.90)     2:10.96 (33.48)
 11 Crimi, Christopher P      15 COND-MR              2:11.69    2:12.66        
                  31.37     1:05.09 (33.72)     1:39.46 (34.37)     2:12.66 (33.20)
 12 Cho, Alex j               16 COND-MR              2:10.34    2:12.73        
                  30.72     1:03.99 (33.27)     1:38.75 (34.76)     2:12.73 (33.98)
 13 Jones, Garrett S          17 Morris County-NJ     2:12.21    2:12.88        
                  31.15     1:04.51 (33.36)     1:38.62 (34.11)     2:12.88 (34.26)
 14 Daly, Patrick J           16 COND-MR              2:16.69    2:14.69        
                  31.97     1:06.05 (34.08)     1:40.68 (34.63)     2:14.69 (34.01)
 15 Fay, Timothy A            17 Rivertown Rays-MR    2:13.25    2:15.11        
                  31.56     1:05.94 (34.38)     1:41.03 (35.09)     2:15.11 (34.08)
 16 Neville, Aiden J          15 COND-MR              2:18.60    2:16.37        
                  32.98     1:07.50 (34.52)     1:42.71 (35.21)     2:16.37 (33.66)
 17 Schatz, Harry S           16 COND-MR              2:14.73    2:16.47        
                  32.38     1:06.79 (34.41)     1:41.98 (35.19)     2:16.47 (34.49)
 18 Ranieri III, Carl A       16 COND-MR              2:10.67    2:17.42        
                  32.09     1:06.66 (34.57)     1:42.60 (35.94)     2:17.42 (34.82)
 19 Preston, Shayne F         17 Rivertown Rays-MR    2:23.17    2:17.68        
                  31.85     1:06.25 (34.40)     1:42.09 (35.84)     2:17.68 (35.59)
 20 Curry, Owen R             13 Morris County-NJ     2:22.79    2:17.99        
                  32.79     1:07.75 (34.96)     1:43.32 (35.57)     2:17.99 (34.67)
 21 McPhillips, Liam T        15 GAEL-MR              2:19.54    2:18.92        
                  32.56     1:07.75 (35.19)     1:43.55 (35.80)     2:18.92 (35.37)
 22 Trackenberg, Ryan J       17 Morris County-NJ     2:20.05    2:18.94        
                  33.03     1:08.72 (35.69)     1:44.25 (35.53)     2:18.94 (34.69)
 23 Kanim, Jared F            16 GAEL-MR              2:24.44    2:25.44        
                  34.25     1:11.04 (36.79)     1:48.45 (37.41)     2:25.44 (36.99)
 24 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR                   NT    2:27.43        
                  34.67     1:12.02 (37.35)     1:50.64 (38.62)     2:27.43 (36.79)
 25 Dai, Wesley               15 WAC-MR               2:26.69    2:28.25        
                  33.86     1:11.13 (37.27)     1:49.56 (38.43)     2:28.25 (38.69)
 26 Huang, Jonathan           13 PATS-MR              2:25.30    2:29.10        
                  35.48     1:13.76 (38.28)     1:51.62 (37.86)     2:29.10 (37.48)
 27 Ryu, Jonathan S           11 COND-MR              2:34.89    2:30.33        
                  35.35     1:13.70 (38.35)     1:52.52 (38.82)     2:30.33 (37.81)
 28 Nikolic, Evan M           15 PATS-MR              2:38.02    2:31.47        
                  35.60     1:15.22 (39.62)     1:55.87 (40.65)     2:31.47 (35.60)
 29 Getahoun, Noah            11 Morris County-NJ     2:38.17    2:35.69        
                  36.23     1:16.29 (40.06)     1:55.83 (39.54)     2:35.69 (39.86)
 30 Abrams, Arty A            12 PATS-MR              2:38.14    2:39.18        
                  36.74     1:16.93 (40.19)     1:59.05 (42.12)     2:39.18 (40.13)
 31 Giordano, Sean G          11 Morris County-NJ     2:37.56    2:41.07        
                  37.02     1:18.28 (41.26)     1:59.99 (41.71)     2:41.07 (41.08)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
                59.49  NCSA NCSA
              1:02.19  SECT Speedo Sectionals
              1:04.49  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 He, Derek Y               15 Morris County-NJ     1:05.99    1:04.48 METS   
  2 Jones, Garrett S          17 Morris County-NJ     1:06.30    1:07.34        
  3 Hutton, RJ J              15 PATS-MR              1:06.88    1:08.40        
  4 Libsch, Xerxes M          16 Rivertown Rays-MR    1:07.69    1:08.51        
  5 O'Malley, Peter J         16 COND-MR              1:08.45    1:09.64        
  6 McDonald, Tyler D         14 Morris County-NJ     1:10.02    1:10.24        
  7 Kohler, Daniel P          16 COND-MR              1:11.33    1:10.91        
  8 Roth, Kieran P            15 Rivertown Rays-MR    1:10.32    1:11.18        
  9 Ridge, Liam M             16 COND-MR              1:14.50    1:11.53        
 10 Cho, Alex j               16 COND-MR              1:10.44    1:11.56        
 11 Vindigni, Chris M         16 COND-MR              1:10.87    1:11.85        
 12 McPhillips, Liam T        15 GAEL-MR              1:17.49    1:12.05        
 13 Andjelic, Lazar *         15 COND-MR              1:14.49    1:12.31        
 14 Morena, Matt E            13 Morris County-NJ     1:11.20    1:12.79        
 15 Nicoloso, Jeremiah R      16 Morris County-NJ     1:09.19    1:13.14        
 16 Rodriguez, Henry G        15 Team Rockland-MR     1:32.75    1:13.76        
 17 Ruiz, Brian S             15 COND-MR              1:13.86    1:14.61        
 18 Eforo, John T             15 GAEL-MR              1:18.30    1:14.74        
 19 Dai, Wesley               15 WAC-MR               1:13.71    1:15.30        
 20 Kanim, Jared F            16 GAEL-MR              1:14.91    1:15.69        
 21 Curry, Owen R             13 Morris County-NJ     1:16.27    1:16.28        
 22 Huang, Jonathan           13 PATS-MR              1:18.33    1:17.10        
 23 Borsellino, Louis C       16 Rivertown Rays-MR    1:38.00    1:20.31        
 24 Orientale, Steven D       15 Rivertown Rays-MR    1:18.68    1:20.50        
 25 Smahaj, Kevin             16 Team Rockland-MR     1:23.11    1:24.41        
 26 Petrone, Thomas G         15 COND-MR              1:46.95    1:42.84        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:09.79  NCSA NCSA
              2:15.39  SECT Speedo Sectionals
              2:22.99  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Garrett S          17 Morris County-NJ     2:23.74    2:24.42        
                  32.75     1:08.94 (36.19)     1:46.31 (37.37)     2:24.42 (38.11)
  2 Ford, Wesley A            15 Marlins Bgnw-MR      2:20.32    2:29.51        
                  32.74     1:09.53 (36.79)     1:48.31 (38.78)     2:29.51 (41.20)
  3 Cho, Alex j               16 COND-MR              2:31.42    2:31.30        
                  34.95     1:13.17 (38.22)     1:52.30 (39.13)     2:31.30 (39.00)
  4 Roth, Kieran P            15 Rivertown Rays-MR    2:38.11    2:36.12        
                  34.90     1:14.68 (39.78)     1:54.60 (39.92)     2:36.12 (41.52)
  5 Eng, Timothy              15 Marlins Bgnw-MR      2:35.43    2:36.79        
                  35.07     1:14.75 (39.68)     1:54.99 (40.24)     2:36.79 (41.80)
  6 Abrams, Arty A            12 PATS-MR              2:47.37    2:37.74        
                  35.40     1:15.93 (40.53)     1:56.71 (40.78)     2:37.74 (41.03)
  7 O'Malley, Peter J         16 COND-MR              2:49.05    2:39.72        
                  35.89     1:16.77 (40.88)     1:58.64 (41.87)     2:39.72 (41.08)
  8 Curry, Owen R             13 Morris County-NJ     2:44.23    2:41.12        
                  37.21     1:18.00 (40.79)     1:59.52 (41.52)     2:41.12 (41.60)
  9 Trincher, Daniel *        11 COND-MR              2:42.72    2:43.97        
                  36.52     1:18.81 (42.29)     2:02.13 (43.32)     2:43.97 (41.84)
 10 Sheppard, Jason D         15 GAEL-MR              2:46.49    2:45.94        
                  37.83     1:20.52 (42.69)     2:03.94 (43.42)     2:45.94 (42.00)
 11 Eforo, John T             15 GAEL-MR              2:48.52    2:46.08        
                  37.36     1:20.27 (42.91)     2:03.76 (43.49)     2:46.08 (42.32)
 12 Kereselidze, David        16 Team Rockland-MR     2:49.77    2:47.16        
                  33.44     1:19.05 (45.61)     2:04.14 (45.09)     2:47.16 (43.02)
 13 Ranieri III, Carl A       16 COND-MR              2:44.66    2:51.09        
                  38.21     1:21.66 (43.45)     2:06.08 (44.42)     2:51.09 (45.01)
 14 Jackson, Flash C          11 PATS-MR              3:00.22    3:00.06        
                  38.88     1:23.05 (44.17)     2:11.10 (48.05)     3:00.06 (48.96)
 15 Lin, Ethan L              11 COND-MR              3:06.20    3:06.20        
                  43.33     1:30.17 (46.84)     2:18.43 (48.26)     3:06.20 (47.77)
 16 Clemson, Eric J           12 Morris County-NJ     3:09.71    3:06.83        
                  43.55     1:31.55 (48.00)     2:19.72 (48.17)     3:06.83 (47.11)
 17 Ryu, Jonathan S           11 COND-MR              3:05.98    3:06.96        
                  43.27     1:31.73 (48.46)     2:20.26 (48.53)     3:06.96 (46.70)
 18 Xie, Leon                 11 Morris County-NJ     3:16.54    3:13.30        
                  46.86     1:37.78 (50.92)     2:26.39 (48.61)     3:13.30 (46.91)
 19 Pompei, Ryan W            12 COND-MR              3:17.80    3:18.08        
                  45.03     1:36.61 (51.58)     2:28.93 (52.32)     3:18.08 (49.15)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                51.89  NCSA NCSA
                53.99  SECT Speedo Sectionals
                55.19  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marciano, Vinny T         13 Morris County-NJ       52.58      53.89 SECT   
                  25.38       53.89 (28.51)                                        
  2 Novitch, Graham S         16 Rivertown Rays-MR      55.40      54.91 METS   
                  25.91       54.91 (29.00)                                        
  3 Gagion, Michael V         16 Rivertown Rays-MR      55.79      56.90        
                  26.61       56.90 (30.29)                                        
  4 Shin, Kevin *             15 COND-MR                58.33      57.26        
                  26.66       57.26 (30.60)                                        
  5 Nicoloso, Jeremiah R      16 Morris County-NJ     1:02.82      58.24        
                  27.22       58.24 (31.02)                                        
  6 He, Derek Y               15 Morris County-NJ       56.02      58.27        
                  27.22       58.27 (31.05)                                        
  7 Bradnock, Reggie N        18 COND-MR                54.68      58.42        
                  26.20       58.42 (32.22)                                        
  8 Ford, Wesley A            15 Marlins Bgnw-MR        59.53      58.98        
                  27.28       58.98 (31.70)                                        
  9 Einsidler, Teddy A        17 COND-MR                58.84      59.05        
                  27.38       59.05 (31.67)                                        
 10 Cho, Alex j               16 COND-MR                58.88      59.65        
                  27.94       59.65 (31.71)                                        
 11 Jones, Garrett S          17 Morris County-NJ     1:02.36    1:00.40        
                  28.75     1:00.40 (31.65)                                        
 12 Ma, Edmond                16 PATS-MR              1:02.93    1:00.76        
                  28.19     1:00.76 (32.57)                                        
 13 Kantar, Erik D            16 COND-MR              1:00.31    1:00.82        
                  28.43     1:00.82 (32.39)                                        
 14 Preston, Shayne F         17 Rivertown Rays-MR      59.03    1:01.21        
                  28.36     1:01.21 (32.85)                                        
 15 Hutton, RJ J              15 PATS-MR              1:01.61    1:01.39        
                  28.30     1:01.39 (33.09)                                        
 16 McDonald, Tyler D         14 Morris County-NJ     1:03.56    1:01.75        
                  28.77     1:01.75 (32.98)                                        
 17 Fay, Timothy A            17 Rivertown Rays-MR    1:00.91    1:01.76        
                  28.90     1:01.76 (32.86)                                        
 18 Vindigni, Chris M         16 COND-MR              1:01.16    1:02.07        
                  28.95     1:02.07 (33.12)                                        
 19 Nikolic, Evan M           15 PATS-MR                58.61    1:02.84        
                  29.43     1:02.84 (33.41)                                        
 20 Ruiz, Brian S             15 COND-MR              1:04.19    1:02.93        
                  29.97     1:02.93 (32.96)                                        
 21 Schatz, Harry S           16 COND-MR              1:00.54    1:03.13        
                  29.42     1:03.13 (33.71)                                        
 22 Trackenberg, Ryan J       17 Morris County-NJ     1:03.86    1:03.19        
                  30.15     1:03.19 (33.04)                                        
 23 Daly, Patrick J           16 COND-MR              1:01.12    1:03.65        
                  29.93     1:03.65 (33.72)                                        
 24 O'Malley, Peter J         16 COND-MR              1:09.37    1:04.74        
                  30.03     1:04.74 (34.71)                                        
 25 Sweeney, Sam M            15 Marlins Bgnw-MR      1:01.36    1:05.14        
                  29.74     1:05.14 (35.40)                                        
 26 Smahaj, Kevin             16 Team Rockland-MR     1:08.98    1:06.57        
                  30.24     1:06.57 (36.33)                                        
 27 Orientale, Steven D       15 Rivertown Rays-MR    1:09.14    1:09.18        
                  31.79     1:09.18 (37.39)                                        
 28 Neville, Aiden J          15 COND-MR              1:11.86    1:10.96        
                  32.70     1:10.96 (38.26)                                        
 29 Kereselidze, David        16 Team Rockland-MR     1:12.97    1:11.37        
                  30.19     1:11.37 (41.18)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:54.89  NCSA NCSA
              2:01.19  SECT Speedo Sectionals
              2:05.99  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novitch, Graham S         16 Rivertown Rays-MR    2:04.94    2:03.43 METS   
                  27.37       58.98 (31.61)     1:31.41 (32.43)     2:03.43 (32.02)
  2 Gagion, Michael V         16 Rivertown Rays-MR    2:07.09    2:06.63        
                  27.66     1:00.64 (32.98)     1:32.91 (32.27)     2:06.63 (33.72)
  3 Shin, Kevin *             15 COND-MR              2:12.28    2:11.60        
                  29.26     1:01.83 (32.57)     1:36.30 (34.47)     2:11.60 (35.30)
  4 Vindigni, Chris M         16 COND-MR              2:14.77    2:12.88        
                  28.76     1:00.82 (32.06)     1:35.97 (35.15)     2:12.88 (36.91)
  5 Trackenberg, Ryan J       17 Morris County-NJ     2:14.06    2:14.45        
                  30.57     1:04.54 (33.97)     1:39.87 (35.33)     2:14.45 (34.58)
  6 Schatz, Harry S           16 COND-MR              2:20.24    2:21.09        
                  30.30     1:05.13 (34.83)     1:42.13 (37.00)     2:21.09 (38.96)
  7 Daly, Patrick J           16 COND-MR              2:11.30    2:22.00        
                  29.70     1:04.94 (35.24)     1:42.35 (37.41)     2:22.00 (39.65)
  8 Abrams, Arty A            12 PATS-MR                   NT    2:34.95        
                  33.31     1:11.94 (38.63)     1:53.13 (41.19)     2:34.95 (41.82)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              1:56.29  NCSA NCSA
              1:59.79  SECT Speedo Sectionals
              2:03.99  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 He, Derek Y               15 Morris County-NJ     2:06.41    2:07.62        
                  27.29     1:00.91 (33.62)     1:38.16 (37.25)     2:07.62 (29.46)
  2 McDonald, Tyler D         14 Morris County-NJ     2:09.03    2:09.13        
                  28.75     1:01.63 (32.88)     1:39.97 (38.34)     2:09.13 (29.16)
  3 Nicoloso, Jeremiah R      16 Morris County-NJ     2:12.85    2:09.48        
                  27.44     1:00.64 (33.20)     1:40.11 (39.47)     2:09.48 (29.37)
  4 Jones, Garrett S          17 Morris County-NJ     2:13.71    2:11.26        
                  28.32     1:02.71 (34.39)     1:40.62 (37.91)     2:11.26 (30.64)
  5 Andjelic, Lazar *         15 COND-MR              2:20.06    2:12.69        
                  28.81     1:01.53 (32.72)     1:42.99 (41.46)     2:12.69 (29.70)
  6 Ridge, Liam M             16 COND-MR              2:14.76    2:12.92        
                  29.38     1:02.58 (33.20)     1:41.91 (39.33)     2:12.92 (31.01)
  7 Vindigni, Chris M         16 COND-MR              2:13.69    2:17.71        
                  28.83     1:04.06 (35.23)     1:45.79 (41.73)     2:17.71 (31.92)
  8 Crimi, Christopher P      15 COND-MR              2:19.65    2:17.98        
                  30.69     1:03.56 (32.87)     1:46.77 (43.21)     2:17.98 (31.21)
  9 Attinger, Evan W          15 PATS-MR              2:16.46    2:18.39        
                  29.53     1:06.32 (36.79)     1:46.57 (40.25)     2:18.39 (31.82)
 10 Curry, Owen R             13 Morris County-NJ     2:22.54    2:21.21        
                  31.78     1:08.04 (36.26)     1:48.70 (40.66)     2:21.21 (32.51)
 11 Eng, Timothy              15 Marlins Bgnw-MR      2:22.28    2:21.52        
                  31.95     1:07.62 (35.67)     1:48.52 (40.90)     2:21.52 (33.00)
 12 Sheppard, Jason D         15 GAEL-MR              2:25.05    2:21.78        
                  30.85     1:07.87 (37.02)     1:50.04 (42.17)     2:21.78 (31.74)
 13 Behbehani, Tirdod         15 Marlins Bgnw-MR      2:15.23    2:24.43        
                  29.17     1:05.26 (36.09)     1:51.18 (45.92)     2:24.43 (33.25)
 14 Roth, Kieran P            15 Rivertown Rays-MR    2:34.06    2:33.35        
                  34.29     1:14.36 (40.07)     1:56.20 (41.84)     2:33.35 (37.15)
 15 Eforo, John T             15 GAEL-MR              2:38.34    2:36.04        
                  34.02     1:12.38 (38.36)     1:59.41 (47.03)     2:36.04 (36.63)
 16 Rodriguez, Henry G        15 Team Rockland-MR     2:46.10    2:41.45        
                  35.12     1:14.80 (39.68)     2:06.45 (51.65)     2:41.45 (35.00)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:08.09  NCSA NCSA
              4:15.09  SECT Speedo Sectionals
              4:25.99  METS Senior Mets
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Andrew W          17 Rivertown Rays-MR    4:17.31    4:16.57 METS   
                  26.45       56.98 (30.53)     1:30.41 (33.43)     2:03.31 (32.90)
        2:41.12 (37.81)     3:18.91 (37.79)     3:48.61 (29.70)     4:16.57 (27.96)
  2 Einsidler, Teddy A        17 COND-MR              4:50.66    4:37.98        
                  28.18     1:01.36 (33.18)     1:34.71 (33.35)     2:08.59 (33.88)
        2:50.88 (42.29)     3:33.57 (42.69)     4:06.52 (32.95)     4:37.98 (31.46)
  3 Guerrero, Sean N          14 COND-MR              4:53.69    4:46.81        
                  29.22     1:03.33 (34.11)     1:41.33 (38.00)     2:18.06 (36.73)
        2:57.87 (39.81)     3:40.31 (42.44)     4:13.69 (33.38)     4:46.81 (33.12)
  4 Attinger, Evan W          15 PATS-MR              4:43.16    4:47.42        
                  29.16     1:03.58 (34.42)     1:41.07 (37.49)     2:18.33 (37.26)
        2:59.80 (41.47)     3:41.56 (41.76)     4:14.81 (33.25)     4:47.42 (32.61)
  5 Andjelic, Lazar *         15 COND-MR              4:52.06    4:48.78        
                  30.02     1:04.73 (34.71)     1:41.23 (36.50)     2:16.89 (35.66)
        3:00.76 (43.87)     3:45.11 (44.35)     4:17.37 (32.26)     4:48.78 (31.41)
  6 Kantar, Erik D            16 COND-MR              4:47.30    4:49.80        
                  29.19     1:04.30 (35.11)     1:41.10 (36.80)     2:17.43 (36.33)
        2:58.49 (41.06)     3:41.14 (42.65)     4:15.97 (34.83)     4:49.80 (33.83)
  7 Daly, Patrick J           16 COND-MR              4:49.38    4:51.31        
                  30.86     1:03.84 (32.98)     1:41.34 (37.50)     2:17.60 (36.26)
        2:59.78 (42.18)     3:42.38 (42.60)     4:17.67 (35.29)     4:51.31 (33.64)
  8 Towse, Eric               14 WAC-MR               5:01.65    4:55.11        
                  31.98     1:10.08 (38.10)     1:47.14 (37.06)     2:24.76 (37.62)
        3:05.91 (41.15)     3:48.17 (42.26)     4:22.41 (34.24)     4:55.11 (32.70)
  9 Mayorov, Nikolai *        14 COND-MR              5:06.54    5:00.42        
            2:27.05 ( )   5:00.42 (2:33.37)                                        
 10 Crimi, Patrick C          12 COND-MR              5:03.28    5:08.28        
                   5.99       33.53 (27.54)                             1:17.25 ( )
                                3:14.66 ( )   5:08.28 (1:53.62)                    
 11 Bachar, Itay              13 COND-MR              5:15.00    5:12.12        
                  32.27     1:13.05 (40.78)                             1:52.68 ( )
        2:32.13 (39.45)     3:16.35 (44.22)   5:12.12 (1:55.77)                    
 12 Trincher, Daniel *        11 COND-MR              5:15.87    5:12.57        
                  33.98     1:15.98 (42.00)                             1:56.88 ( )
        2:36.76 (39.88)     3:19.03 (42.27)   5:12.57 (1:53.54)                    
 13 Del Rosario, Eric         12 PATS-MR              5:30.15    5:12.76        
                  34.70     1:14.84 (40.14)                             1:52.04 ( )
        2:31.47 (39.43)     3:18.64 (47.17)   5:12.76 (1:54.12)                    
 14 Lee, Joseph S             11 COND-MR              5:20.00    5:23.73        
                  34.17     1:15.29 (41.12)                             1:55.69 ( )
        2:35.24 (39.55)     3:22.67 (47.43)   5:23.73 (2:01.06)                    
 15 Pearce, Stephen P         12 Rivertown Rays-MR    5:36.89    5:29.05        
                  33.75     1:15.94 (42.19)     1:57.83 (41.89)     2:38.22 (40.39)
        3:25.04 (46.82)     4:12.57 (47.53)     4:51.23 (38.66)     5:29.05 (37.82)
 16 Lin, Ethan L              11 COND-MR              5:40.00    5:33.23        
                  34.66     1:14.82 (40.16)     1:58.66 (43.84)     2:42.35 (43.69)
        3:29.96 (47.61)     4:18.82 (48.86)     4:57.00 (38.18)     5:33.23 (36.23)
 
Mixed 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 D'Amico, Nicole M         15 COND-MR                   NT      27.29        
  2 Zhou, Katherine *         12 COND-MR                   NT      27.96        
  3 Moane, Courtney           12 WAC-MR                    NT      28.64        
  4 Merone, Matt F            12 COND-MR                   NT      29.89        
  5 Wu, Katherine A           12 COND-MR                   NT      30.88        
 
Mixed 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medina, Priscilla *       14 COND-MR                   NT      27.17        
  2 Dwyer, Grace V            11 COND-MR                   NT      27.80        
  3 Block, Isabella L         13 COND-MR                   NT      28.74        
  4 Rosenberg, Sky S          10 COND-MR                   NT      32.51        
  5 Eppner, Remy V            10 Marlins Bgnw-MR           NT      32.94        
  5 Desmaras, Jorge D         10 Marlins Bgnw-MR           NT      32.94        
  7 Szczepanski, Genna D      10 COND-MR                   NT      33.75        
  8 Levy, Nien N              10 COND-MR                   NT      34.77        
 
Mixed 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zaets, Allison M          16 WAC-MR                    NT    1:01.95        
                  29.79     1:01.95 (32.16)                                        
  2 Merone, Ali M              9 COND-MR                   NT    1:20.04        
                  36.98     1:20.04 (43.06)                                        
 
Mixed 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kohler, Daniel P          16 COND-MR                   NT      52.27        
                  24.98       52.27 (27.29)                                        
  2 Adorable, Katie R         15 COND-MR                   NT      56.31        
                  26.82       56.31 (29.49)                                        
  3 Zaets, Allison M          16 WAC-MR                    NT    1:01.99        
                  29.65     1:01.99 (32.34)                                        
  4 Vandermel, Katherine E    12 COND-MR                   NT    1:05.18        
                  30.14     1:05.18 (35.04)                                        
  5 Manning, Tara             12 WAC-MR                    NT    1:07.93        
                  32.12     1:07.93 (35.81)                                        
 
Mixed 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lawson, Ryan F            14 COND-MR                   NT   10:16.51        
                  26.69       56.86 (30.17)     1:27.44 (30.58)     1:58.16 (30.72)
        2:29.55 (31.39)     3:00.29 (30.74)     3:31.25 (30.96)     4:02.23 (30.98)
        4:33.70 (31.47)     5:05.87 (32.17)     5:36.82 (30.95)     6:08.65 (31.83)
        6:40.26 (31.61)     7:11.80 (31.54)     7:43.11 (31.31)     8:13.64 (30.53)
        8:44.09 (30.45)     9:16.07 (31.98)     9:47.09 (31.02)    10:16.51 (29.42)
 
Mixed 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arciniegas, Francesca     11 COND-MR                   NT      32.49        
  2 Kim, Phoebe               11 MALT-NJ                   NT      32.97        
  3 Hicks, Charles G          12 COND-MR                   NT      33.35        
  4 Ramundo, Meghan E         12 COND-MR                   NT      33.58        
 
Mixed 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenfeld, Jill J          9 Morris County-NJ          NT      36.75        
  2 Devaney, Sinead M         10 COND-MR                   NT      37.43        
 
Mixed 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nyquist, Hannah M         14 WAC-MR                    NT    1:03.05        
                  30.81     1:03.05 (32.24)                                        
  2 Block, Alexandra V        13 COND-MR                   NT    1:11.87        
                  35.14     1:11.87 (36.73)                                        
  3 Fourie, Arisa *           14 COND-MR                   NT    1:14.93        
                  36.34     1:14.93 (38.59)                                        
  4 Dwyer, Luke N              8 COND-MR                   NT    1:24.49        
                  40.66     1:24.49 (43.83)                                        
 
Mixed 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kantar, Kevin F           14 COND-MR                   NT    2:15.86        
                  31.56     1:05.42 (33.86)     1:40.74 (35.32)     2:15.86 (35.12)
  2 Devaney, Kate E           14 COND-MR                   NT    2:21.55        
                  32.58     1:08.18 (35.60)     1:45.47 (37.29)     2:21.55 (36.08)
 
Mixed 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gullo, Olivia             12 WAC-MR                    NT      43.76        
 
Mixed 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konviser, Eric L          10 WAC-MR                    NT      37.43        
  2 Desmaras, Mariano A       10 Marlins Bgnw-MR           NT      42.40        
  3 Shashaty, Kelly            9 WAC-MR                    NT      44.43        
 
Mixed 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jeon, Hyosam H            13 COND-MR                   NT    1:21.99        
                  38.56     1:21.99 (43.43)                                        
  2 Desmaras, Juan Carlos C   10 Marlins Bgnw-MR           NT    1:33.57        
                  44.87     1:33.57 (48.70)                                        
  3 Thomas, Willem Y          10 COND-MR                   NT    1:34.49        
                  45.92     1:34.49 (48.57)                                        
  4 Fourie, Trinity C         10 COND-MR                   NT    1:41.98        
                  48.40     1:41.98 (53.58)                                        
  5 Merone, Tricia A           9 COND-MR                   NT    1:45.58        
                  51.26     1:45.58 (54.32)                                        
 
Mixed 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shashaty, Kasey           13 WAC-MR                    NT    2:48.04        
                  38.39     1:20.32 (41.93)     2:04.01 (43.69)     2:48.04 (44.03)
  2 Gazzara, Kaitlyn M        11 COND-MR                   NT    3:13.12        
 
Mixed 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schatz, Harry S           16 COND-MR                   NT    1:02.22        
                  29.14     1:02.22 (33.08)                                        
 
Mixed 100 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zaets, Samantha            9 WAC-MR                    NT    1:23.13        
                  37.11     1:23.13 (46.02)