Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/10/2015 07:46 PM
             2015 MR BGNW Marlins January 8&Under Meet - 1/10/2015             
                              Sanction #: 150113                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 14.54   3/31/2001 Emily Kelly, LBA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Ava L                 8 NYSA-MR                17.23      15.57        
  2 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR             19.51      16.97        
  3 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR                16.45      17.17        
  4 Ketron, Emily A            8 Marlins Bgnw-MR        19.53      17.70        
  5 Nordstrom, Isabella N      8 NYSA-MR                20.66      18.25        
  6 Whang, Samantha E          8 Phoenix-MR             23.00      18.97        
  7 Nordstrom, Savannah S      6 NYSA-MR                26.43      19.18        
  8 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR        19.00      19.96        
  9 Losada, Sasha              8 NYSA-MR                   NT      22.21        
 10 Attwell, Alexandera V      7 Empire-MR              20.60      22.81        
 11 Tonna, Lucy E              8 Tmsuffolk-MR           27.97      23.03        
 12 Glazebnik, Julia T         7 Tmsuffolk-MR           27.65      23.04        
 13 Sabin, Mia L               8 NYSA-MR                29.21      24.54        
 14 Lemin, Juliana A           6 Empire-MR              34.31      37.22        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 30.82   1/17/2009 Georgia A Panitz, Badger                     
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR                38.67      40.21        
  2 Babyak, Eliza G            7 Empire-MR              40.84      41.89        
  3 Nordstrom, Isabella N      8 NYSA-MR                46.25      44.58        
  4 Benerofe, Noa S            7 Empire-MR              41.56      44.94        
  5 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR        48.31      45.45        
  6 Nordstrom, Savannah S      6 NYSA-MR                52.14      47.26        
  7 Goldberg, Sydney P         8 Empire-MR              45.18      47.36        
  8 Hricay, Grace M            8 Empire-MR              44.32      47.76        
  9 Losada, Sasha              8 NYSA-MR                52.27      48.85        
 10 Cahalane, Erin C           7 Tmsuffolk-MR           48.48      49.53        
 11 Vincent, Abby R            8 Empire-MR              48.49      52.74        
 12 Paz, Fernanda              8 Empire-MR              48.93      53.37        
 13 Gerosa, Grace H            7 Marlins Bgnw-MR        54.40      54.09        
 14 Glazebnik, Julia T         7 Tmsuffolk-MR         1:02.34      57.00        
 15 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR      1:00.39      57.61        
 16 Nager, Abigail L           7 Marlins Bgnw-MR        48.00      58.30        
 17 Goswami, Aria              8 Empire-MR            1:00.07    1:09.32        
 18 Daspinar, Elif             7 Tmsuffolk-MR         1:19.92    1:16.86        
 -- Laduzinski, Sara F         8 Empire-MR            1:00.12         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 1:09.95   3/31/2001 Emily Kelly, LBA                           
                1:10.99  JO
                1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Ava L                 8 NYSA-MR              1:19.87    1:20.99        
                  38.09     1:20.99 (42.90)                                        
  2 Amato, Dorothy R           8 Tmsuffolk-MR         1:26.29    1:27.66        
                  41.78     1:27.66 (45.88)                                        
  3 Brown, Olivia              8 Tmsuffolk-MR         1:32.90    1:29.38        
                  42.51     1:29.38 (46.87)                                        
  4 Ketron, Emily A            8 Marlins Bgnw-MR      1:38.17    1:30.60        
                  41.03     1:30.60 (49.57)                                        
  5 Rezler, Kristina           8 Tmsuffolk-MR         1:33.23    1:32.85        
                  44.51     1:32.85 (48.34)                                        
  6 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR      1:42.00    1:37.20        
                  46.19     1:37.20 (51.01)                                        
  7 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR      1:36.56    1:39.00        
                  45.96     1:39.00 (53.04)                                        
  8 Radziul, Kennedy E         8 Tmsuffolk-MR         1:59.95    1:39.47        
                  46.90     1:39.47 (52.57)                                        
  9 Rametra, Alisha S          8 Tmsuffolk-MR         1:41.87    1:42.26        
                  47.94     1:42.26 (54.32)                                        
 10 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR      1:45.00    1:42.74        
                  48.54     1:42.74 (54.20)                                        
 11 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR      1:50.00    1:45.94        
                  50.95     1:45.94 (54.99)                                        
 12 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR      1:46.00    1:49.46        
                  49.55     1:49.46 (59.91)                                        
 13 Hulme, Holly S             7 Marlins Bgnw-MR      1:45.00    1:50.87        
                  49.38   1:50.87 (1:01.49)                                        
 14 Stern, Jessie S            8 Marlins Bgnw-MR      1:45.00    1:52.72        
                  50.85   1:52.72 (1:01.87)                                        
 15 Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR      1:55.00    1:58.95        
                  56.45   1:58.95 (1:02.50)                                        
 16 Lee, Meredith I            8 Marlins Bgnw-MR      1:50.00    1:59.17        
                  57.22   1:59.17 (1:01.95)                                        
 17 Czeremcha, Erica           8 Tmsuffolk-MR         2:20.90    2:00.59        
                  53.17   2:00.59 (1:07.42)                                        
 18 Gerosa, Grace H            7 Marlins Bgnw-MR      1:50.00    2:02.16        
                  58.03   2:02.16 (1:04.13)                                        
 19 Lo, Olivia A               8 Tmsuffolk-MR         2:45.90    2:13.89        
                1:01.49   2:13.89 (1:12.40)                                        
 20 Candia, Ava K              8 Tmsuffolk-MR         2:22.95    2:14.15        
                1:00.45   2:14.15 (1:13.70)                                        
 21 Vezzi, Nicole M            8 Tmsuffolk-MR         2:30.95    2:25.15        
                1:09.84   2:25.15 (1:15.31)                                        
 22 Tonna, Lucy E              8 Tmsuffolk-MR         2:21.01    2:29.12        
                1:12.10   2:29.12 (1:17.02)                                        
 -- Nager, Abigail L           7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      No touch on turn
                  54.98        DQ (1:04.71)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 17.56   3/25/2000 Melissa Fanelli, BGNW Marlins                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR             23.29      20.03        
  2 Ketron, Emily A            8 Marlins Bgnw-MR        24.25      21.61        
  3 Cahalane, Erin C           7 Tmsuffolk-MR           25.48      23.28        
  4 Whang, Samantha E          8 Phoenix-MR             26.23      23.36        
  5 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR        24.00      23.40        
  6 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR        24.10      23.85        
  7 Nordstrom, Savannah S      6 NYSA-MR                27.78      24.88        
  8 Losada, Sasha              8 NYSA-MR                26.70      25.59        
  9 Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR        30.00      25.65        
 10 Glazebnik, Julia T         7 Tmsuffolk-MR           28.36      27.32        
 11 Sabin, Mia L               8 NYSA-MR                27.60      27.48        
 12 Attwell, Alexandera V      7 Empire-MR              25.67      28.22        
 13 Lemin, Juliana A           6 Empire-MR              34.39      37.72        
 -- Nordstrom, Isabella N      8 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Daspinar, Elif             7 Tmsuffolk-MR           35.64         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.13    4/1/2001 Ali Polhill, BGNW Marlins                    
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amato, Dorothy R           8 Tmsuffolk-MR           43.69      45.04        
  2 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR                45.95      45.38        
  3 Ketron, Emily A            8 Marlins Bgnw-MR        51.00      46.49        
  4 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR        54.97      47.25        
  5 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR                46.20      48.16        
  6 Brown, Olivia              8 Tmsuffolk-MR           50.56      49.80        
  7 Babyak, Eliza G            7 Empire-MR              46.27      51.21        
  8 Rametra, Alisha S          8 Tmsuffolk-MR           51.34      51.84        
  9 Rezler, Kristina           8 Tmsuffolk-MR           49.23      52.42        
 10 Benerofe, Noa S            7 Empire-MR              53.17      53.55        
 11 Vincent, Abby R            8 Empire-MR              54.90      54.39        
 12 Goldberg, Sydney P         8 Empire-MR            1:00.75      57.99        
 13 Paz, Fernanda              8 Empire-MR              53.54      58.37        
 14 Czeremcha, Erica           8 Tmsuffolk-MR         1:06.90      59.50        
 15 Vezzi, Nicole M            8 Tmsuffolk-MR         1:16.95    1:14.80        
 16 Tonna, Lucy E              8 Tmsuffolk-MR         1:12.08    1:17.49        
 -- Lo, Olivia A               8 Tmsuffolk-MR         1:12.95         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Goswami, Aria              8 Empire-MR            1:10.04         DQ        
      No touch at turn
 -- Hricay, Grace M            8 Empire-MR              52.95         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR      1:09.62         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Laduzinski, Sara F         8 Empire-MR            1:05.00         DQ        
      No touch at turn
 -- Candia, Ava K              8 Tmsuffolk-MR         1:06.90         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 19.52   3/25/2000 Mary Chapman, Badger                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR             23.77      24.07        
  2 Whang, Samantha E          8 Phoenix-MR             29.90      25.78        
  3 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR        28.15      28.20        
  4 Losada, Sasha              8 NYSA-MR                   NT      28.82        
  5 Stern, Jessie S            8 Marlins Bgnw-MR        33.00      30.95        
  6 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR        35.00      31.05        
  7 Glazebnik, Julia T         7 Tmsuffolk-MR           33.80      31.41        
  8 Attwell, Alexandera V      7 Empire-MR              34.57      33.04        
  9 Cahalane, Erin C           7 Tmsuffolk-MR           40.08      34.44        
 10 Lee, Meredith I            8 Marlins Bgnw-MR        36.00      37.80        
 -- Nordstrom, Isabella N      8 NYSA-MR                36.49         DQ        
      One hand touch
 -- Lemin, Juliana A           6 Empire-MR              47.03         DQ        
      Arms past hipline
 -- Sabin, Mia L               8 NYSA-MR                47.49         DQ        
      Kick before pull during cycle
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.50   11/8/2008 Georgia A Panitz, Badger                     
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Ava L                 8 NYSA-MR                50.49      48.48 SILV   
  2 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR                51.29      51.01        
  3 Brown, Olivia              8 Tmsuffolk-MR           55.94      52.44        
  4 Rezler, Kristina           8 Tmsuffolk-MR           58.47      54.02        
  5 Hricay, Grace M            8 Empire-MR              58.02      54.98        
  6 Babyak, Eliza G            7 Empire-MR              56.86      56.56        
  7 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR           NT      56.81        
  8 Vincent, Abby R            8 Empire-MR            1:02.12      58.69        
  9 Radziul, Kennedy E         8 Tmsuffolk-MR         1:05.77    1:00.95        
 10 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR      1:10.00    1:02.11        
 11 Rametra, Alisha S          8 Tmsuffolk-MR         1:09.63    1:04.98        
 12 Goldberg, Sydney P         8 Empire-MR            1:16.15    1:07.43        
 13 Goswami, Aria              8 Empire-MR            1:21.15    1:21.22        
 14 Laduzinski, Sara F         8 Empire-MR            1:16.67    1:22.59        
 -- Vezzi, Nicole M            8 Tmsuffolk-MR         1:26.90         DQ        
      Arms past hipline
 -- Candia, Ava K              8 Tmsuffolk-MR         1:16.95         DQ        
      One hand touch
 -- Lo, Olivia A               8 Tmsuffolk-MR         1:25.90         DQ        
      Arms past hipline
 -- Czeremcha, Erica           8 Tmsuffolk-MR         1:12.95         DQ        
      One hand touch
 -- Benerofe, Noa S            7 Empire-MR            1:02.13         DQ        
      Butterfly kick
 -- Paz, Fernanda              8 Empire-MR            1:04.43         DQ        
      One hand touch
 -- Tonna, Lucy E              8 Tmsuffolk-MR         1:12.44         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 15.28   1/19/2008 Jamie T Lee, BGNW Marlins                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR             20.73      18.25        
  2 Fenton, Sofia M            8 NYSA-MR                21.49      18.85        
  3 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR                23.62      20.89        
  4 Cahalane, Erin C           7 Tmsuffolk-MR           40.90      25.26        
  5 Whang, Samantha E          8 Phoenix-MR             28.57      26.03        
  6 Attwell, Alexandera V      7 Empire-MR              29.92      29.83        
  7 Hulme, Holly S             7 Marlins Bgnw-MR        29.00      31.33        
  8 Nager, Abigail L           7 Marlins Bgnw-MR        30.00      32.16        
 -- Daspinar, Elif             7 Tmsuffolk-MR           36.90         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sabin, Mia L               8 NYSA-MR                38.37         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Lemin, Juliana A           6 Empire-MR            1:10.85         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR        32.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.60    4/1/2001 Emily Kelly, LBA                             
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Ava L                 8 NYSA-MR                46.56      42.43 SILV   
  2 Amato, Dorothy R           8 Tmsuffolk-MR           43.10      44.82        
  3 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR        48.00      47.19        
  4 Babyak, Eliza G            7 Empire-MR              55.20      52.26        
  5 Radziul, Kennedy E         8 Tmsuffolk-MR         1:05.95      56.28        
  6 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      57.24        
  7 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR        54.00      57.73        
  8 Stern, Jessie S            8 Marlins Bgnw-MR        56.00    1:02.00        
  9 Hricay, Grace M            8 Empire-MR            1:05.18    1:03.53        
 10 Lee, Meredith I            8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00    1:03.75        
 11 Paz, Fernanda              8 Empire-MR                 NT    1:07.89        
 12 Hulme, Holly S             7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00    1:09.36        
 13 Gerosa, Grace H            7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:15.45        
 -- Goswami, Aria              8 Empire-MR            1:30.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Vincent, Abby R            8 Empire-MR            1:02.63         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Goldberg, Sydney P         8 Empire-MR            1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Brown, Olivia              8 Tmsuffolk-MR              NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Benerofe, Noa S            7 Empire-MR              54.00         DQ        
      Re-Submerged
 -- Laduzinski, Sara F         8 Empire-MR            1:25.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:21.19   1/19/2008 Jamie T Lee, BGNW Marlins                  
                1:20.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amato, Dorothy R           8 Tmsuffolk-MR         1:34.35    1:33.58        
                  45.68     1:33.58 (47.90)                                        
  2 Concepcion, Alex P         8 NYSA-MR              1:40.49    1:41.58        
                  46.34     1:41.58 (55.24)                                        
  3 Rezler, Kristina           8 Tmsuffolk-MR         1:52.95    1:43.16        
                  47.72     1:43.16 (55.44)                                        
  4 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR      1:43.51    1:45.40        
                  48.23     1:45.40 (57.17)                                        
  5 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:46.54        
                  50.05     1:46.54 (56.49)                                        
  6 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR           NT    1:47.92        
                  50.52     1:47.92 (57.40)                                        
  7 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR           NT    2:00.99        
                  58.93   2:00.99 (1:02.06)                                        
  8 Hulme, Holly S             7 Marlins Bgnw-MR      2:15.00    2:05.13        
                  57.03   2:05.13 (1:08.10)                                        
  9 Gerosa, Grace H            7 Marlins Bgnw-MR           NT    2:06.24        
                1:04.78   2:06.24 (1:01.46)                                        
 10 Stern, Jessie S            8 Marlins Bgnw-MR           NT    2:07.23        
                  57.56   2:07.23 (1:09.67)                                        
 11 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR           NT    2:07.56        
                  59.76   2:07.56 (1:07.80)                                        
 -- Nager, Abigail L           7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick - breast
 -- Lee, Meredith I            8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Butterfly kick - breast
                  57.76        DQ (1:10.65)                                        
 -- Rametra, Alisha S          8 Tmsuffolk-MR         2:02.95         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  52.55        DQ (1:03.03)                                        
 -- Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:01.20        DQ (1:02.90)                                        
 -- Radziul, Kennedy E         8 Tmsuffolk-MR         2:12.90         DQ        
      Arms past hipline - breast
                  54.05          DQ (59.88)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 15.05  10/12/2003 Aaron M Blacker, BGNW Marlins                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR        19.53      15.87        
  2 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR        18.57      16.41        
  3 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR        19.68      16.46        
  4 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR        17.00      16.60        
  5 Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR        18.00      16.86        
  6 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR        17.66      17.05        
  7 Dillane, Jack C            8 Marlins Bgnw-MR        19.00      17.14        
  8 Brown, Jonathan H          7 Empire-MR              19.83      18.93        
  9 Jacob, Alexander K         8 Phoenix-MR             22.31      19.30        
 10 Piacentini, Logan J        8 Tmsuffolk-MR           22.91      21.36        
 11 Grant, Andrew G            8 Tmsuffolk-MR           23.95      21.67        
 12 Cai, Jason                 7 Marlins Bgnw-MR        25.00      23.05        
 13 Ma, Kevin                  8 Tmsuffolk-MR           26.90      23.39        
 14 Puskas, Patrik B           8 NYSA-MR                22.83      24.29        
 15 Liu, Jared                 6 NYSA-MR                28.68      27.72        
 16 Puskas, Marcel             6 NYSA-MR                   NT      29.09        
 -- Ahn, Ryan H                7 Empire-MR              25.05         NS        
 -- Wielzorek, Dylan           8 Tmsuffolk-MR           32.90         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 31.45  11/13/2010 Yugo Tsukikawa, Westchester AC               
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                7 Tmsuffolk-MR           31.40      33.79 SILV   
  2 Fleck, Ronen T             7 Empire-MR              38.47      38.60        
  3 Graber, Seth M             7 Empire-MR              37.87      40.02        
  4 Ruta, Jai W                8 Empire-MR              48.43      48.49        
  5 Yamamoto, Taro T           8 Empire-MR              42.30      48.65        
  6 Neubauer, Will W           8 Empire-MR              42.72      48.95        
  7 Brose, Maxwell W           8 Empire-MR              46.64      50.29        
  8 Puskas, Patrik B           8 NYSA-MR              1:07.48      53.04        
  9 Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR        47.00      54.25        
 10 Razavi, Ryan P             8 Empire-MR              50.67      57.67        
 11 Liu, Jared                 6 NYSA-MR                   NT    1:05.32        
 -- Moy, Aiden C               7 Empire-MR              45.24         DQ        
      No touch on turn
 -- Seck, Saliou               8 Empire-MR              42.04         NS        
 -- Wielzorek, Dylan           8 Tmsuffolk-MR         1:05.90         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 1:11.82   1/15/2011 Justin P DiSanto, Wolverines               
                1:10.59  JO
                1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                7 Tmsuffolk-MR         1:12.91    1:14.63 SILV   
                  35.38     1:14.63 (39.25)                                        
  2 Hwang, Ryan                8 Tmsuffolk-MR         1:23.21    1:18.44 SILV   
                  36.71     1:18.44 (41.73)                                        
  3 McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR      1:30.88    1:20.13        
                  38.07     1:20.13 (42.06)                                        
  4 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR      1:38.85    1:25.37        
                  39.69     1:25.37 (45.68)                                        
  5 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR      1:41.03    1:25.54        
                  42.99     1:25.54 (42.55)                                        
  6 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR      1:35.00    1:26.12        
                  39.27     1:26.12 (46.85)                                        
  7 Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR      1:48.00    1:30.46        
                  42.61     1:30.46 (47.85)                                        
  8 Hansen, Lance              8 Tmsuffolk-MR         1:46.28    1:31.59        
                  43.25     1:31.59 (48.34)                                        
  9 Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR      1:30.00    1:32.92        
 10 Perecinsky, Martin         8 Tmsuffolk-MR         1:36.46    1:33.50        
                  44.82     1:33.50 (48.68)                                        
 11 Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR      1:45.00    1:38.41        
                  45.52     1:38.41 (52.89)                                        
 12 Chang, Benjamin            8 Marlins Bgnw-MR      1:43.77    1:38.86        
                  47.83     1:38.86 (51.03)                                        
 13 Kohli, Arnav               8 Tmsuffolk-MR         2:16.23    1:41.36        
                  46.25     1:41.36 (55.11)                                        
 14 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR      1:40.00    1:42.27        
                  49.03     1:42.27 (53.24)                                        
 15 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR      1:45.00    1:43.83        
 16 Piacentini, Logan J        8 Tmsuffolk-MR         2:02.44    1:48.10        
                  51.90     1:48.10 (56.20)                                        
 17 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR      1:34.89    1:51.18        
                  42.75   1:51.18 (1:08.43)                                        
 18 Grant, Andrew G            8 Tmsuffolk-MR         2:24.90    1:55.65        
                  57.06     1:55.65 (58.59)                                        
 19 Hussein, Amir W            8 Tmsuffolk-MR         1:57.95    1:57.67        
                  56.97   1:57.67 (1:00.70)                                        
 20 Tbahi, Zak H               7 Marlins Bgnw-MR      2:00.00    2:00.69        
                  55.74   2:00.69 (1:04.95)                                        
 21 Mora-Castillo, Sebastian   7 Marlins Bgnw-MR      1:49.00    2:05.48        
                  58.59   2:05.48 (1:06.89)                                        
 22 Ma, Kevin                  8 Tmsuffolk-MR         2:29.90    2:08.36        
                1:00.08   2:08.36 (1:08.28)                                        
 23 Wei, Jed                   7 Marlins Bgnw-MR      1:25.00    2:20.71        
                1:01.02   2:20.71 (1:19.69)                                        
 24 Parkes, Ryan               8 Tmsuffolk-MR         2:34.95    2:22.76        
 -- Dillane, Jack C            8 Marlins Bgnw-MR      1:35.00         DQ        
      No touch on turn
                  40.90          DQ (43.28)                                        
 -- Cole, Zachary              7 Marlins Bgnw-MR      1:50.00         DQ        
      No touch on turn
                  55.47        DQ (1:00.37)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 16.97   3/25/2000 Keron Brown, FAST                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dillane, Jack C            8 Marlins Bgnw-MR        22.00      19.42        
  2 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR        22.18      22.17        
  3 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR        25.54      22.32        
  4 Jacob, Alexander K         8 Phoenix-MR             22.59      22.36        
  5 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR        22.00      23.34        
  6 Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR        25.00      24.24        
  7 Mora-Castillo, Sebastian   7 Marlins Bgnw-MR        29.35      25.49        
  8 Puskas, Patrik B           8 NYSA-MR                28.59      26.21        
  9 Liu, Jared                 6 NYSA-MR                35.67      27.91        
 10 Cai, Jason                 7 Marlins Bgnw-MR        30.00      27.94        
 11 Brown, Jonathan H          7 Empire-MR              28.38      30.69        
 12 Puskas, Marcel             6 NYSA-MR                45.14      36.99        
 -- Ahn, Ryan H                7 Empire-MR              27.63         NS        
 -- Wielzorek, Dylan           8 Tmsuffolk-MR           34.95         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.02  11/14/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR        52.99      44.59        
  2 Hansen, Lance              8 Tmsuffolk-MR           48.72      46.08        
  3 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR        44.40      46.52        
  4 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR        48.34      46.53        
  5 Fleck, Ronen T             7 Empire-MR              44.73      47.46        
  6 Perecinsky, Martin         8 Tmsuffolk-MR           47.43      49.22        
  7 Neubauer, Will W           8 Empire-MR              50.17      49.95        
  8 Ruta, Jai W                8 Empire-MR            1:00.73      51.94        
  9 Brose, Maxwell W           8 Empire-MR              52.57      53.12        
 10 Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR        55.00      55.70        
 11 Yamamoto, Taro T           8 Empire-MR              52.42      58.99        
 12 Kohli, Arnav               8 Tmsuffolk-MR         1:03.45    1:00.46        
 13 Razavi, Ryan P             8 Empire-MR            1:15.00    1:01.57        
 14 Piacentini, Logan J        8 Tmsuffolk-MR         1:04.65    1:11.02        
 15 Ma, Kevin                  8 Tmsuffolk-MR         1:12.90    1:12.13        
 -- Cakir, Noah                7 Tmsuffolk-MR           41.50         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Grant, Andrew G            8 Tmsuffolk-MR         1:17.90         DQ        
      No touch at turn
 -- Hussein, Amir W            8 Tmsuffolk-MR         1:03.95         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Moy, Aiden C               7 Empire-MR              45.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Graber, Seth M             7 Empire-MR              47.52         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Parkes, Ryan               8 Tmsuffolk-MR         1:09.95         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Seck, Saliou               8 Empire-MR              51.98         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 19.49  10/14/2002 Harry G Zimmerman, BGNW Marlins              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR        23.01      21.63        
  2 Chang, Benjamin            8 Marlins Bgnw-MR        23.46      23.75        
  3 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR        23.73      23.88        
  4 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR        27.55      23.89        
  5 Dillane, Jack C            8 Marlins Bgnw-MR        27.00      24.40        
  6 Jacob, Alexander K         8 Phoenix-MR             26.95      25.61        
  7 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR        26.45      26.31        
  8 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR        28.00      26.98        
  9 Cai, Jason                 7 Marlins Bgnw-MR        32.00      29.93        
 10 Puskas, Patrik B           8 NYSA-MR                   NT      32.94        
 11 Brown, Jonathan H          7 Empire-MR              32.13      34.59        
 12 Cole, Zachary              7 Marlins Bgnw-MR        33.76      34.87        
 13 Tbahi, Zak H               7 Marlins Bgnw-MR        37.00      40.08        
 -- Mora-Castillo, Sebastian   7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wei, Jed                   7 Marlins Bgnw-MR        32.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ahn, Ryan H                7 Empire-MR              36.60         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.34   1/17/2009 Yik Fung Phang, ABBE Swim Team               
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hwang, Ryan                8 Tmsuffolk-MR           54.71      48.74        
  2 Hansen, Lance              8 Tmsuffolk-MR           53.92      49.69        
  3 Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR        56.00      52.30        
  4 Graber, Seth M             7 Empire-MR              54.69      52.55        
  5 Fleck, Ronen T             7 Empire-MR              53.53      54.39        
  6 Perecinsky, Martin         8 Tmsuffolk-MR           59.65      57.76        
  7 Ruta, Jai W                8 Empire-MR            1:11.66    1:03.68        
  8 Brose, Maxwell W           8 Empire-MR            1:01.60    1:04.42        
  9 Neubauer, Will W           8 Empire-MR            1:04.83    1:06.01        
 10 Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR      1:15.00    1:09.15        
 11 Hussein, Amir W            8 Tmsuffolk-MR         1:17.90    1:09.32        
 12 Yamamoto, Taro T           8 Empire-MR            1:13.45    1:20.52        
 13 Razavi, Ryan P             8 Empire-MR            1:26.99    1:21.88        
 14 Piacentini, Logan J        8 Tmsuffolk-MR         1:09.43    1:24.94        
 -- Parkes, Ryan               8 Tmsuffolk-MR         1:14.90         DQ        
      No touch
 -- Ma, Kevin                  8 Tmsuffolk-MR         1:24.95         DQ        
      One hand touch
 -- Moy, Aiden C               7 Empire-MR            1:16.98         DQ        
      Butterfly kick
 -- McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR      1:02.60         DQ        
      Butterfly kick
 -- Seck, Saliou               8 Empire-MR              56.49         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 16.73   3/31/2001 Alex P Stuart, AG                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR        26.01      21.26        
  2 Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR        22.00      22.53        
  3 Jacob, Alexander K         8 Phoenix-MR             32.43      26.83        
  4 Tbahi, Zak H               7 Marlins Bgnw-MR        30.00      29.31        
  5 Cai, Jason                 7 Marlins Bgnw-MR           NT      34.04        
 -- Wei, Jed                   7 Marlins Bgnw-MR        44.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Brown, Jonathan H          7 Empire-MR              30.06         DQ        
      Alternating Kick
 -- Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR        27.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Ahn, Ryan H                7 Empire-MR              34.77         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.49  11/14/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graber, Seth M             7 Empire-MR              48.63      44.83        
  2 Chang, Benjamin            8 Marlins Bgnw-MR        47.81      47.29        
  3 Hwang, Ryan                8 Tmsuffolk-MR           55.36      49.84        
  4 Fleck, Ronen T             7 Empire-MR              54.47      49.86        
  5 Neubauer, Will W           8 Empire-MR              59.43      55.33        
  6 Brose, Maxwell W           8 Empire-MR            1:03.00      57.23        
  7 Ruta, Jai W                8 Empire-MR            1:15.00    1:01.49        
  8 Grant, Andrew G            8 Tmsuffolk-MR         1:20.90    1:02.35        
  9 Moy, Aiden C               7 Empire-MR              55.00    1:03.36        
 -- Cole, Zachary              7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR        50.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR        48.00         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Yamamoto, Taro T           8 Empire-MR            1:20.34         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Razavi, Ryan P             8 Empire-MR            1:22.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR      1:00.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Seck, Saliou               8 Empire-MR              59.60         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:18.84   1/17/2009 Hiroki Kaneko, Badger                      
                1:19.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                7 Tmsuffolk-MR         1:26.67    1:22.38 SILV   
                  38.70     1:22.38 (43.68)                                        
  2 Hwang, Ryan                8 Tmsuffolk-MR         1:42.61    1:32.67        
                  46.29     1:32.67 (46.38)                                        
  3 Chang, Benjamin            8 Marlins Bgnw-MR      1:39.65    1:37.28        
                  43.55     1:37.28 (53.73)                                        
  4 Perecinsky, Martin         8 Tmsuffolk-MR         1:48.29    1:37.64        
                  44.41     1:37.64 (53.23)                                        
  5 Hansen, Lance              8 Tmsuffolk-MR         1:54.90    1:38.62        
                  47.17     1:38.62 (51.45)                                        
  6 Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR           NT    1:39.21        
                  47.72     1:39.21 (51.49)                                        
  7 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR      1:48.89    1:39.52        
                  50.02     1:39.52 (49.50)                                        
  8 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:43.35        
                  47.64     1:43.35 (55.71)                                        
  9 Tbahi, Zak H               7 Marlins Bgnw-MR           NT    2:04.61        
                  56.35   2:04.61 (1:08.26)                                        
 10 Cole, Zachary              7 Marlins Bgnw-MR           NT    2:09.09        
                  59.17   2:09.09 (1:09.92)                                        
 -- Mora-Castillo, Sebastian   7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:01.34        DQ (1:14.42)                                        
 -- Kohli, Arnav               8 Tmsuffolk-MR         2:30.90         DQ        
      Arms past hipline - breast
                1:00.38        DQ (1:10.21)                                        
 -- Wei, Jed                   7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  59.68        DQ (1:12.35)                                        
 -- Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR      1:54.00         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
                  49.18          DQ (58.04)