Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 6/8/2015 08:45 AM
                   2015 MR Badger Summer Starter - 6/7/2015                    
                              Sanction #: 150609                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feld, Emma F              10 NYCC-MR                33.75      32.35        
  2 Harshman, Ella S          10 Badger-MR              33.30      32.74        
  3 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR          33.77      35.29        
  4 Lee, Kaitlyn H            10 Badger-MR              37.41      36.39        
  5 Ford, Elizabeth A         10 Badger-MR              35.95      37.40        
  6 Levenson, Talia B         10 Badger-MR              38.12      37.64        
  7 Martinez-Reyes, Areianna  10 Parks Sailfish-MR      43.10      37.84        
  8 Casellas, Krystin R        9 KB Makos-MR            37.54      38.21        
  9 Kirkorian, Karen          10 MALT-NJ                   NT      38.31        
 10 Anderson, Kate E           9 Badger-MR              41.53      38.50        
 11 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR             38.95      38.56        
 12 Long, Kelsey              10 RI Marlins-MR          40.77      38.76        
 13 Martin, Lilyanna M         9 Phoenix-MR             38.71      39.41        
 14 Lathan, Malaya             9 Badger-MR              41.39      39.44        
 15 Nothnagle, Alexa G        10 Express Swimming-MR    43.10      40.17        
 16 Springer, Ella C          10 Phoenix-MR             38.27      40.67        
 17 Jordan, Elena             10 RI Marlins-MR          47.00      41.11        
 18 Inverdale, Julieanne A    10 Phoenix-MR             39.65      41.34        
 19 Wang, Cindy Y             10 APEX-MR                40.59      41.44        
 20 Hanrahan, Erin M          10 Badger-MR              43.88      41.72        
 21 Smith-Salzberg, Fayanne   10 Jcc-MR                    NT      42.13        
 22 Rosario, Amelia           10 KB Makos-MR            40.88      42.22        
 23 Martinez-Reyes, Tristiny   8 Parks Sailfish-MR      45.50      42.61        
 24 Gonzalez, Emilianna        7 APEX-MR              1:06.07      43.36        
 25 Vega, Isabella M           8 KB Makos-MR            43.86      43.47        
 26 Barnard, Victoria R       10 Express Swimming-MR    43.65      44.30        
 27 Park, Kayce H              8 Phoenix-MR             43.20      45.01        
 28 Hemingway, Emily F         9 Badger-MR              43.00      45.64        
 29 Steiner, Cassidy A         9 Express Swimming-MR    55.00      45.97        
 30 Honig, Madison J          10 Express Swimming-MR    45.29      46.13        
 31 Liu, Megan                10 Express Swimming-MR  1:00.00      46.45        
 32 Norberg, Jonna             9 RI Marlins-MR          55.00      46.62        
 33 Pestrikov, Sophia          7 Badger-MR                 NT      46.74        
 34 Power, Alana L             9 APEX-MR                47.50      46.79        
 35 Black, Evelyn G            9 Badger-MR              48.85      47.13        
 36 Chan, Angelina             9 Parks Sailfish-MR      52.00      47.42        
 37 Paulino, Janylee           8 KB Makos-MR            45.83      47.63        
 38 Zucker, Petra             10 MALT-NJ                48.21      48.09        
 39 Echavarria, Victoria P     9 KB Makos-MR            42.89      48.61        
 40 Wiggins, Alayla            8 KB Makos-MR            44.47      48.99        
 41 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR    49.67      49.43        
 42 Brun, Sienna R             7 APEX-MR                49.67      49.70        
 43 Messemer, Victoria G       9 Express Swimming-MR    53.76      50.54        
 44 Walsh, Jessica M           9 Express Swimming-MR    47.61      50.79        
 45 Sharma, Rhea              10 Express Swimming-MR    50.00      52.13        
 46 Yam, Kelly                10 Express Swimming-MR    48.24      52.46        
 47 Englenton, Juliette        9 KB Makos-MR            50.55      53.99        
 48 Shannon, Casey D           8 Express Swimming-MR    55.76      54.93        
 49 Castillo, Destiny         10 MALT-NJ                52.89      56.02        
 50 Puchert, Isabel            9 NYCC-MR              1:13.02      57.69        
 51 Messemer, Julianna E       8 Express Swimming-MR  1:00.42      58.03        
 52 Villalobos, Madison        9 APEX-MR                50.89      59.48        
 53 Rodriguez, Bella D         7 KB Makos-MR            57.54    1:00.32        
 54 Toledo, Ylenia E           9 APEX-MR                   NT    1:01.95        
 55 Coll, Zoe M                8 APEX-MR              1:02.82    1:04.12        
 56 Fortunato, Pressley M      8 Express Swimming-MR    53.00    1:12.54        
 57 Taveras, Adriana          10 APEX-MR                   NT    1:14.22        
 58 Canty, Emma M              7 Express Swimming-MR    57.84    1:19.93        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feld, Emma F              10 NYCC-MR              1:07.32    1:09.36        
                  33.63     1:09.36 (35.73)                                        
  2 Borowski, Ava M           10 Phoenix-MR           1:11.11    1:10.88        
                  34.38     1:10.88 (36.50)                                        
  3 Harshman, Ella S          10 Badger-MR            1:14.24    1:14.49        
                  35.03     1:14.49 (39.46)                                        
  4 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR              1:22.22    1:20.44        
                  37.14     1:20.44 (43.30)                                        
  5 Ford, Elizabeth A         10 Badger-MR            1:20.71    1:20.48        
  6 Levenson, Talia B         10 Badger-MR            1:27.99    1:21.73        
                  38.52     1:21.73 (43.21)                                        
  7 Sheridan, Rory             9 Badger-MR            1:26.98    1:25.85        
                  40.97     1:25.85 (44.88)                                        
  8 Mitchell, Sabine L        10 NYCC-MR                   NT    1:29.07        
                  41.46     1:29.07 (47.61)                                        
  9 Nothnagle, Alexa G        10 Express Swimming-MR  1:33.82    1:29.37        
                  42.78     1:29.37 (46.59)                                        
 10 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR                  NT    1:29.41        
                  41.63     1:29.41 (47.78)                                        
 11 Wong, Kristen A           10 APEX-MR              1:30.62    1:30.05        
                  42.18     1:30.05 (47.87)                                        
 11 Casellas, Krystin R        9 KB Makos-MR          1:29.93    1:30.05        
                  41.70     1:30.05 (48.35)                                        
 13 Hoffman, Noelle R          9 Phoenix-MR           1:32.78    1:31.07        
 14 Hardart, Annabel M         9 Badger-MR            1:38.54    1:31.56        
                  43.98     1:31.56 (47.58)                                        
 15 Shen, Alivia               8 Aquaflames-MR             NT    1:31.58        
                  43.66     1:31.58 (47.92)                                        
 16 Lathan, Malaya             9 Badger-MR            1:26.66    1:32.11        
                  41.62     1:32.11 (50.49)                                        
 16 Wong, Kelly M             10 APEX-MR              1:30.09    1:32.11        
 18 Inverdale, Julieanne A    10 Phoenix-MR           1:28.02    1:33.05        
                  43.00     1:33.05 (50.05)                                        
 19 Slowik, Mia                8 NYCC-MR                   NT    1:33.08        
                  44.16     1:33.08 (48.92)                                        
 20 Hernandez, Suri            9 Parks Sailfish-MR    1:47.00    1:34.97        
                  45.08     1:34.97 (49.89)                                        
 21 Hanrahan, Erin M          10 Badger-MR            1:29.99    1:35.10        
                  43.64     1:35.10 (51.46)                                        
 22 Vega, Isabella M           8 KB Makos-MR          1:37.66    1:36.16        
                  46.54     1:36.16 (49.62)                                        
 23 Hemingway, Emily F         9 Badger-MR            1:40.00    1:37.41        
                  45.50     1:37.41 (51.91)                                        
 24 Pestrikov, Sophia          7 Badger-MR                 NT    1:37.63        
                  45.18     1:37.63 (52.45)                                        
 25 Barnard, Victoria R       10 Express Swimming-MR  1:38.79    1:37.66        
                  45.28     1:37.66 (52.38)                                        
 26 Liu, Megan                10 Express Swimming-MR  2:15.00    1:41.63        
 27 Hernandez, Destiny         8 APEX-MR              1:52.87    1:44.62        
                  48.81     1:44.62 (55.81)                                        
 28 Rosario, Amelia           10 KB Makos-MR          1:32.00    1:45.79        
                  46.17     1:45.79 (59.62)                                        
 29 Zucker, Petra             10 MALT-NJ              1:58.32    1:46.24        
                  49.63     1:46.24 (56.61)                                        
 30 Salhotra, Shivaangi       10 MALT-NJ              2:02.89    1:46.60        
                  50.15     1:46.60 (56.45)                                        
 31 Wong, Vicky                9 Aquaflames-MR             NT    1:46.89        
 32 Kanachova, Veronica        8 APEX-MR              1:58.66    1:47.44        
 33 Steiner, Cassidy A         9 Express Swimming-MR  2:15.00    1:50.87        
                  50.46   1:50.87 (1:00.41)                                        
 34 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR  1:49.21    1:51.39        
                  51.70     1:51.39 (59.69)                                        
 35 Wiggins, Alayla            8 KB Makos-MR          1:46.41    1:51.46        
                  48.37   1:51.46 (1:03.09)                                        
 36 Paulino, Janylee           8 KB Makos-MR          1:43.85    1:52.45        
 37 Messemer, Victoria G       9 Express Swimming-MR  2:05.00    1:52.66        
                  53.69     1:52.66 (58.97)                                        
 38 Yam, Kelly                10 Express Swimming-MR  1:48.15    1:56.70        
                  52.79   1:56.70 (1:03.91)                                        
 39 Sharma, Rhea              10 Express Swimming-MR  1:59.99    1:58.37        
                  54.47   1:58.37 (1:03.90)                                        
 40 Wong, Erin                 8 Express Swimming-MR  2:15.12    2:01.29        
 41 Englenton, Juliette        9 KB Makos-MR          2:08.44    2:03.43        
                  55.77   2:03.43 (1:07.66)                                        
 42 Shannon, Casey D           8 Express Swimming-MR  2:10.00    2:04.49        
                  58.42   2:04.49 (1:06.07)                                        
 43 Castillo, Destiny         10 MALT-NJ              2:02.89    2:09.49        
                  56.68   2:09.49 (1:12.81)                                        
 44 Messemer, Julianna E       8 Express Swimming-MR  2:15.00    2:11.02        
 45 Rodriguez, Bella D         7 KB Makos-MR          2:41.81    2:11.11        
                1:03.33   2:11.11 (1:07.78)                                        
 46 Canty, Emma M              7 Express Swimming-MR  2:15.94    2:17.79        
                1:04.22   2:17.79 (1:13.57)                                        
 47 Fortunato, Pressley M      8 Express Swimming-MR  2:15.00    2:37.81        
                1:09.69   2:37.81 (1:28.12)                                        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borowski, Ava M           10 Phoenix-MR           1:23.97    1:24.85        
                  42.32     1:24.85 (42.53)                                        
  2 Lee, Kaitlyn H            10 Badger-MR            1:32.12    1:28.98        
                  43.52     1:28.98 (45.46)                                        
  3 Ford, Elizabeth A         10 Badger-MR            1:28.61    1:31.06        
  4 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR            1:33.46    1:31.72        
  5 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR           1:36.24    1:34.49        
                  45.46     1:34.49 (49.03)                                        
  6 Levenson, Talia B         10 Badger-MR            1:38.90    1:35.89        
                  45.47     1:35.89 (50.42)                                        
  7 Martinez-Reyes, Areianna  10 Parks Sailfish-MR    1:39.36    1:35.97        
  8 Martin, Lilyanna M         9 Phoenix-MR           1:57.12    1:40.36        
                  50.40     1:40.36 (49.96)                                        
  9 Sheridan, Rory             9 Badger-MR            1:40.05    1:40.48        
                  49.94     1:40.48 (50.54)                                        
 10 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR                  NT    1:40.62        
                  48.56     1:40.62 (52.06)                                        
 11 Shen, Alivia               8 Aquaflames-MR             NT    1:40.97        
 12 Anderson, Kate E           9 Badger-MR            1:40.26    1:42.11        
                  50.70     1:42.11 (51.41)                                        
 13 Hardart, Annabel M         9 Badger-MR            1:46.67    1:45.29        
                   4.63   1:45.29 (1:40.66)                                        
 14 Slowik, Mia                8 NYCC-MR                   NT    1:46.15        
                  50.88     1:46.15 (55.27)                                        
 15 Wang, Cindy Y             10 APEX-MR              1:44.56    1:47.39        
                  52.08     1:47.39 (55.31)                                        
 16 Springer, Ella C          10 Phoenix-MR           1:43.89    1:48.25        
                  53.16     1:48.25 (55.09)                                        
 17 Liu, Megan                10 Express Swimming-MR  2:30.00    1:50.63        
                  53.59     1:50.63 (57.04)                                        
 18 Echavarria, Victoria P     9 KB Makos-MR          1:48.23    1:51.13        
 19 Nothnagle, Alexa G        10 Express Swimming-MR  1:52.16    1:51.97        
                  52.58     1:51.97 (59.39)                                        
 20 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR  2:03.53    1:56.55        
                  56.51   1:56.55 (1:00.04)                                        
 21 Vega, Isabella M           8 KB Makos-MR          2:17.03    1:59.66        
 22 Salhotra, Shivaangi       10 MALT-NJ              2:13.89    1:59.81        
                  58.21   1:59.81 (1:01.60)                                        
 23 Zucker, Petra             10 MALT-NJ              1:51.89    2:00.46        
 24 Messemer, Victoria G       9 Express Swimming-MR  2:17.00    2:00.91        
                1:00.08   2:00.91 (1:00.83)                                        
 25 Wong, Vicky                9 Aquaflames-MR             NT    2:02.57        
                1:02.01   2:02.57 (1:00.56)                                        
 26 Sharma, Rhea              10 Express Swimming-MR  2:30.00    2:08.95        
 27 Shannon, Casey D           8 Express Swimming-MR  2:21.00    2:18.45        
                1:07.22   2:18.45 (1:11.23)                                        
 28 Messemer, Julianna E       8 Express Swimming-MR  2:30.00    2:35.47        
 -- Kirkorian, Karen          10 MALT-NJ                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR          45.85      44.64        
  2 Lee, Kaitlyn H            10 Badger-MR              44.62      45.12        
  3 Borowski, Ava M           10 Phoenix-MR             48.15      48.19        
  4 Smith-Salzberg, Fayanne   10 Jcc-MR                    NT      48.68        
  5 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR              48.09      49.83        
  6 Martin, Lilyanna M         9 Phoenix-MR             49.90      50.68        
  7 Hanrahan, Erin M          10 Badger-MR              56.39      51.62        
  8 Lathan, Malaya             9 Badger-MR              52.69      51.99        
  9 Jordan, Elena             10 RI Marlins-MR          55.00      52.75        
 10 Hoffman, Noelle R          9 Phoenix-MR             52.35      53.04        
 11 Mitchell, Sabine L        10 NYCC-MR                   NT      54.15        
 12 Honig, Madison J          10 Express Swimming-MR    53.91      55.00        
 13 Barnard, Victoria R       10 Express Swimming-MR    55.35      55.25        
 14 Hardart, Annabel M         9 Badger-MR              55.31      55.73        
 15 Hernandez, Suri            9 Parks Sailfish-MR      56.00      56.27        
 16 Anderson, Kate E           9 Badger-MR              57.04      56.89        
 17 Martinez-Reyes, Tristiny   8 Parks Sailfish-MR      56.00      57.66        
 18 Kanachova, Veronica        8 APEX-MR              1:02.94      57.82        
 19 Black, Evelyn G            9 Badger-MR            1:00.95      58.38        
 20 Rosario, Amelia           10 KB Makos-MR            55.85      58.61        
 21 Yam, Kelly                10 Express Swimming-MR    55.61      59.10        
 22 Perez, Brianna M           8 Phoenix-MR                NT      59.44        
 23 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR  1:05.35      59.46        
 24 Chan, Angelina             9 Parks Sailfish-MR      58.19      59.61        
 25 Salhotra, Shivaangi       10 MALT-NJ              1:00.96      59.88        
 26 Echavarria, Victoria P     9 KB Makos-MR            54.26    1:00.07        
 27 Pestrikov, Sophia          7 Badger-MR                 NT    1:00.32        
 28 Wong, Kelly M             10 APEX-MR                54.36    1:00.52        
 29 Park, Kayce H              8 Phoenix-MR             58.01    1:00.68        
 30 Paulino, Janylee           8 KB Makos-MR          1:01.26    1:02.66        
 31 Long, Kelsey              10 RI Marlins-MR             NT    1:03.35        
 32 Norberg, Jonna             9 RI Marlins-MR        1:00.00    1:05.30        
 33 Walsh, Jessica M           9 Express Swimming-MR  1:07.42    1:06.23        
 34 Hemingway, Emily F         9 Badger-MR              57.00    1:06.62        
 35 Puchert, Isabel            9 NYCC-MR                   NT    1:07.38        
 36 Feld, Tessa                8 NYCC-MR                   NT    1:11.17        
 37 Canty, Emma M              7 Express Swimming-MR  1:22.35    1:18.98        
 38 Brun, Sienna R             7 APEX-MR              1:18.86    1:20.86        
 -- Fortunato, Pressley M      8 Express Swimming-MR  1:05.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wong, Erin                 8 Express Swimming-MR  1:13.68         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Rodriguez, Bella D         7 KB Makos-MR          1:12.57         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Englenton, Juliette        9 KB Makos-MR          1:28.08         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feld, Emma F              10 NYCC-MR                33.73      33.63        
  2 Harshman, Ella S          10 Badger-MR              37.22      37.59        
  3 Martinez-Reyes, Areianna  10 Parks Sailfish-MR      44.46      41.44        
  4 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR          40.17      41.68        
  5 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR                41.49      41.81        
  6 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR              42.95      43.22        
  7 Sheridan, Rory             9 Badger-MR              42.25      43.72        
  8 Wong, Kristen A           10 APEX-MR                47.63      47.64        
  9 Hoffman, Noelle R          9 Phoenix-MR             52.08      47.70        
 10 Mitchell, Sabine L        10 NYCC-MR                   NT      47.87        
 11 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR                  NT      48.34        
 12 Smith-Salzberg, Fayanne   10 Jcc-MR                    NT      48.53        
 13 Inverdale, Julieanne A    10 Phoenix-MR             49.30      49.58        
 14 Springer, Ella C          10 Phoenix-MR             47.94      50.40        
 15 Jordan, Elena             10 RI Marlins-MR          50.00      50.46        
 16 Casellas, Krystin R        9 KB Makos-MR            45.42      51.09        
 17 Long, Kelsey              10 RI Marlins-MR          52.67      52.36        
 18 Park, Kayce H              8 Phoenix-MR             51.81      52.99        
 19 Hernandez, Suri            9 Parks Sailfish-MR      51.50      54.91        
 20 Slowik, Mia                8 NYCC-MR                   NT      55.55        
 21 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR    59.17      55.60        
 22 Norberg, Jonna             9 RI Marlins-MR        1:00.00      57.85        
 23 Black, Evelyn G            9 Badger-MR            1:06.58      58.18        
 24 Chan, Angelina             9 Parks Sailfish-MR      53.05      58.57        
 25 Hernandez, Destiny         8 APEX-MR              1:02.36      58.73        
 26 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR  1:10.00    1:01.01        
 27 Honig, Madison J          10 Express Swimming-MR    55.26    1:01.98        
 28 Walsh, Jessica M           9 Express Swimming-MR    54.45    1:02.89        
 29 Wong, Erin                 8 Express Swimming-MR  1:10.91    1:03.92        
 30 Wiggins, Alayla            8 KB Makos-MR            59.32    1:05.99        
 31 Feld, Tessa                8 NYCC-MR                   NT    1:09.62        
 -- Puchert, Isabel            9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Samantha J        12 Phoenix-MR             33.51      31.32        
  2 Chen, Lydia G             11 Badger-MR              30.76      31.55        
  3 Lopez, Liv K              12 Phoenix-MR             31.77      31.70        
  4 Pennington, Caroline      12 Badger-MR              32.67      32.51        
  5 Shrivastava, Ahaana       12 Badger-MR              32.56      33.12        
  6 Rotenberg, Mary H         12 Badger-MR              32.14      33.65        
  7 Orr, Elon                 11 Parks Sailfish-MR      33.71      34.07        
  8 Park, Grace M             11 Phoenix-MR             34.23      34.22        
  9 Mitchell, Sophia L        12 NYCC-MR                   NT      34.57        
 10 Grozdanic, Katarina       12 RI Marlins-MR          34.50      34.58        
 11 Perez, Miranda M          11 KB Makos-MR            34.71      34.65        
 12 Loveless, Mary K          11 Badger-MR              35.71      34.67        
 13 Vertlyb, Julia S          12 Phoenix-MR             34.11      34.91        
 14 Limb, Erin *              12 Jcc-MR                    NT      35.28        
 15 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR                38.36      35.54        
 16 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR                   NT      35.55        
 17 Rojas-Tineo, Maira R      11 APEX-MR                41.68      35.93        
 18 Winthal, Kyla             11 CFB-MR                 34.56      36.00        
 19 Torello-Viera, Martina S  11 Phoenix-MR             36.00      36.11        
 20 Mugno, Annabelle          11 Badger-MR              38.58      36.28        
 21 Ross, Lillian A           12 NYCC-MR                   NT      36.85        
 22 Pepper-Jones, BB          11 CFB-MR                 38.37      37.08        
 23 Nazarova, Erika           12 RI Marlins-MR          39.00      37.37        
 24 Chavez, Melanie           12 Express Swimming-MR    34.59      37.58        
 25 Tsang, Jolene             12 CFB-MR                 37.61      37.68        
 26 Brewer, Annie C           11 Jcc-MR                 39.00      38.75        
 27 Sharpe, Ashley B          11 KB Makos-MR            36.92      38.96        
 28 Lai, Reyna                12 MALT-NJ                43.89      39.10        
 29 Williams, Charlotte B     11 Express Swimming-MR    43.00      39.42        
 30 Sheridan, Ally            12 Badger-MR              37.92      40.02        
 31 Panchal, Jadyn            12 Express Swimming-MR    40.86      40.06        
 32 Reed, Nia N               12 KB Makos-MR            37.74      40.49        
 33 Rosario, Tykai N          11 KB Makos-MR            38.78      40.80        
 34 Switnicki, Natalie        11 CFB-MR                 44.63      41.53        
 35 Berger, Ashley A          11 Express Swimming-MR    41.93      42.05        
 36 Rateshwar, Janice         11 MALT-NJ                46.16      42.68        
 37 Prieto, Natalie A         11 Express Swimming-MR    41.80      42.76        
 38 Kohn, Jordan J            11 Jcc-MR                    NT      44.28        
 39 Mellos, Ana C             11 APEX-MR                45.43      49.43        
 40 Moore, Alana H            11 APEX-MR                   NT      50.34        
 41 Duggan, Makeda S          11 Express Swimming-MR    46.11      50.69        
 42 Englenton, Kira           11 KB Makos-MR            37.96      50.85        
 -- Pabby, Anya               12 Badger-MR              29.33         DQ        
      Declared false start
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Atsedemaryam M    12 Unattached-MR        2:25.46    2:20.44        
                  33.63     1:09.00 (35.37)     1:45.63 (36.63)     2:20.44 (34.81)
  2 Mazzacano, Emmy R         12 Phoenix-MR           2:21.65    2:21.93        
                  32.93     1:08.07 (35.14)     1:45.84 (37.77)     2:21.93 (36.09)
  3 Rotenberg, Mary H         12 Badger-MR            2:22.44    2:27.92        
                  35.57     1:11.88 (36.31)     1:50.90 (39.02)     2:27.92 (37.02)
  4 Pennington, Caroline      12 Badger-MR            2:29.35    2:28.45        
                  34.56     1:12.21 (37.65)     1:51.02 (38.81)     2:28.45 (37.43)
  5 Whang, Taylor K           12 Phoenix-MR           2:35.05    2:29.60        
                  34.93     1:12.47 (37.54)     1:51.42 (38.95)     2:29.60 (38.18)
  6 Martin, Samantha J        12 Phoenix-MR           2:32.84    2:29.68        
                                1:13.53 ( )     1:52.99 (39.46)     2:29.68 (36.69)
  7 McGrath, Caroline L       12 Badger-MR            2:33.33    2:30.86        
                  35.10     1:13.35 (38.25)     1:52.67 (39.32)     2:30.86 (38.19)
  8 Wong, Erika               12 Phoenix Un-MR        2:33.90    2:31.14        
                                1:13.23 ( )   2:31.14 (1:17.91)                    
  9 Lopez, Liv K              12 Phoenix-MR           2:43.21    2:31.89        
                  34.72     1:13.40 (38.68)     1:52.77 (39.37)     2:31.89 (39.12)
 10 Lim, Sojin A              12 Phoenix-MR           2:36.21    2:36.00        
                  34.89     1:14.23 (39.34)     1:56.19 (41.96)     2:36.00 (39.81)
 11 Chea, Rory                12 Parks Sailfish-MR    2:40.00    2:39.63        
                  36.54     1:17.95 (41.41)     2:00.48 (42.53)     2:39.63 (39.15)
 12 Shrivastava, Ahaana       12 Badger-MR            2:48.41    2:40.79        
                                1:18.49 ( )   2:40.79 (1:22.30)                    
 13 Han, Sam S                11 Phoenix-MR           2:44.21    2:41.80        
                  37.83     1:18.98 (41.15)     2:01.66 (42.68)     2:41.80 (40.14)
 14 Mitchell, Sophia L        12 NYCC-MR                   NT    2:42.38        
                  36.91     1:18.07 (41.16)     2:01.38 (43.31)     2:42.38 (41.00)
 15 Vertlyb, Julia S          12 Phoenix-MR           2:46.06    2:46.13        
                  36.93     1:18.54 (41.61)     2:02.92 (44.38)     2:46.13 (43.21)
 16 Victory, Kathleen R       11 Badger-MR            2:48.69    2:47.18        
                  38.59     1:21.45 (42.86)   2:47.18 (1:25.73)                    
 17 Loveless, Mary K          11 Badger-MR            2:47.48    2:48.63        
                  38.10     1:21.29 (43.19)     2:04.11 (42.82)     2:48.63 (44.52)
 18 Cazales, Leslie M         11 Unattached-MR        2:58.82    2:51.25        
                  39.83     1:22.29 (42.46)     2:08.53 (46.24)     2:51.25 (42.72)
 19 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR                   NT    2:52.10        
                  39.63     1:24.09 (44.46)     2:09.51 (45.42)     2:52.10 (42.59)
 20 Javier, Chrisabella K     12 APEX-MR              2:58.85    2:53.88        
                  40.26     1:24.13 (43.87)     2:09.98 (45.85)     2:53.88 (43.90)
 21 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR                   NT    2:54.03        
                                1:20.32 ( )     2:02.88 (42.56)     2:54.03 (51.15)
 22 Simpson-Santoro, Aurelia  11 Unattached-MR        3:05.94    3:00.20        
                  39.94     1:25.81 (45.87)     2:14.21 (48.40)     3:00.20 (45.99)
 23 Lai, Reyna                12 MALT-NJ              3:10.89    3:00.63        
                                1:28.96 ( )     2:21.56 (52.60)     3:00.63 (39.07)
 24 Chavez, Melanie           12 Express Swimming-MR  2:56.18    3:01.16        
                  40.22     1:25.44 (45.22)     2:15.86 (50.42)     3:01.16 (45.30)
 25 Keys, Chimene H           12 Unattached-MR        3:09.25    3:01.20        
                  39.95     1:27.86 (47.91)     2:16.62 (48.76)     3:01.20 (44.58)
 26 Wentland, Sara G          11 Phoenix-MR           3:14.24    3:04.69        
                  41.79     1:28.74 (46.95)     2:18.84 (50.10)     3:04.69 (45.85)
 27 Hou, Isabelle             12 Express Swimming-MR  3:02.29    3:07.58        
                  42.28     1:31.94 (49.66)     2:21.35 (49.41)     3:07.58 (46.23)
 28 Ramos, Samantha           12 KB Makos-MR          3:29.04    3:26.30        
                  45.20     1:37.21 (52.01)   3:26.30 (1:49.09)                    
 29 Prieto, Natalie A         11 Express Swimming-MR  3:29.62    3:29.05        
                  44.43     1:38.06 (53.63)     2:35.44 (57.38)     3:29.05 (53.61)
 30 Williams, Charlotte B     11 Express Swimming-MR  3:29.00    3:41.35        
                  43.90     1:39.61 (55.71)   2:41.80 (1:02.19)     3:41.35 (59.55)
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pabby, Anya               12 Badger-MR            1:08.19    1:11.05        
                  35.28     1:11.05 (35.77)                                        
  2 Rotenberg, Mary H         12 Badger-MR            1:13.48    1:13.90        
                  37.00     1:13.90 (36.90)                                        
  3 Chen, Lydia G             11 Badger-MR            1:13.93    1:14.77        
                  37.16     1:14.77 (37.61)                                        
  4 Whang, Taylor K           12 Phoenix-MR           1:21.01    1:18.75        
                  38.38     1:18.75 (40.37)                                        
  5 Harris, Atsedemaryam M    12 Unattached-MR        1:29.31    1:20.80        
                  40.56     1:20.80 (40.24)                                        
  6 Park, Grace M             11 Phoenix-MR           1:23.12    1:21.63        
                  40.22     1:21.63 (41.41)                                        
  7 Han, Sam S                11 Phoenix-MR           1:21.56    1:22.48        
                  40.77     1:22.48 (41.71)                                        
  8 Pennington, Caroline      12 Badger-MR            1:19.83    1:23.26        
  9 Wong, Erika               12 Phoenix Un-MR        1:19.77    1:23.39        
                  40.06     1:23.39 (43.33)                                        
 10 Lim, Sojin A              12 Phoenix-MR           1:21.71    1:23.58        
                  39.87     1:23.58 (43.71)                                        
 11 McGrath, Caroline L       12 Badger-MR            1:22.72    1:23.65        
                  41.24     1:23.65 (42.41)                                        
 12 Shaw, Jessica M           11 Phoenix-MR           1:27.98    1:24.09        
                  40.54     1:24.09 (43.55)                                        
 13 Lopez, Liv K              12 Phoenix-MR           1:28.79    1:24.34        
                  30.84     1:24.34 (53.50)                                        
 14 Mazzacano, Emmy R         12 Phoenix-MR           1:22.26    1:24.68        
                  41.16     1:24.68 (43.52)                                        
 15 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR              1:29.38    1:25.10        
 16 Winthal, Kyla             11 CFB-MR               1:28.03    1:25.91        
 17 Victory, Kathleen R       11 Badger-MR            1:24.77    1:26.80        
 18 Torello-Viera, Martina S  11 Phoenix-MR           1:30.28    1:29.12        
                  44.21     1:29.12 (44.91)                                        
 19 Loveless, Mary K          11 Badger-MR            1:25.04    1:30.16        
                  44.10     1:30.16 (46.06)                                        
 20 Mugno, Annabelle          11 Badger-MR            1:35.00    1:30.19        
 21 Orr, Elon                 11 Parks Sailfish-MR    1:29.00    1:30.88        
                  44.41     1:30.88 (46.47)                                        
 22 Simpson-Santoro, Aurelia  11 Unattached-MR        1:40.15    1:31.59        
 23 Tsang, Jolene             12 CFB-MR               1:38.40    1:33.16        
                  45.93     1:33.16 (47.23)                                        
 24 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR                   NT    1:34.41        
                  45.69     1:34.41 (48.72)                                        
 25 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR                   NT    1:34.53        
 26 Keys, Chimene H           12 Unattached-MR        1:40.74    1:35.03        
                  47.20     1:35.03 (47.83)                                        
 27 Reed, Nia N               12 KB Makos-MR          1:37.68    1:35.95        
                  45.79     1:35.95 (50.16)                                        
 28 Hou, Isabelle             12 Express Swimming-MR  1:37.09    1:35.97        
                  46.83     1:35.97 (49.14)                                        
 29 Rosario, Tykai N          11 KB Makos-MR          1:34.91    1:36.40        
                  45.50     1:36.40 (50.90)                                        
 30 Sheridan, Ally            12 Badger-MR            1:34.07    1:38.10        
 31 Ross, Lillian A           12 NYCC-MR                   NT    1:38.37        
                  48.37     1:38.37 (50.00)                                        
 32 Sharpe, Ashley B          11 KB Makos-MR          1:40.58    1:42.47        
 33 Chavez, Melanie           12 Express Swimming-MR  1:35.21    1:43.85        
                  51.45     1:43.85 (52.40)                                        
 34 Switnicki, Natalie        11 CFB-MR               1:48.70    1:43.95        
                  48.89     1:43.95 (55.06)                                        
 35 Cazales, Leslie M         11 Unattached-MR        1:40.15    1:44.77        
 36 Panchal, Jadyn            12 Express Swimming-MR  2:01.98    1:50.35        
                  52.98     1:50.35 (57.37)                                        
 37 Kohn, Jordan J            11 Jcc-MR                    NT    1:52.17        
                  52.69     1:52.17 (59.48)                                        
 38 Butler, Shannon E         11 Express Swimming-MR  2:10.61    1:52.73        
 39 Mellos, Ana C             11 APEX-MR              1:59.36    2:02.82        
                1:00.37   2:02.82 (1:02.45)                                        
 40 Berger, Ashley A          11 Express Swimming-MR  2:30.00    2:04.54        
                  58.68   2:04.54 (1:05.86)                                        
 41 Duggan, Makeda S          11 Express Swimming-MR  2:17.65    2:16.48        
 -- Rojas-Tineo, Maira R      11 APEX-MR              1:39.68         DQ        
      Did not finish on back
                  45.06          DQ (52.19)                                        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGrath, Caroline L       12 Badger-MR              42.97      41.67        
  2 Chen, Lydia G             11 Badger-MR              40.14      42.12        
  3 Perez, Miranda M          11 KB Makos-MR            43.73      42.60        
  4 Mugno, Annabelle          11 Badger-MR              44.90      43.22        
  5 Whang, Taylor K           12 Phoenix-MR             41.86      43.39        
  6 Grozdanic, Katarina       12 RI Marlins-MR          49.00      43.55        
  7 Nazarova, Erika           12 RI Marlins-MR          49.00      44.29        
  8 Ross, Lillian A           12 NYCC-MR                   NT      44.49        
  9 Chea, Rory                12 Parks Sailfish-MR      43.90      44.94        
 10 Orr, Elon                 11 Parks Sailfish-MR      43.99      45.65        
 11 Wong, Erika               12 Phoenix Un-MR          45.77      45.78        
 12 Shaw, Jessica M           11 Phoenix-MR             46.13      46.41        
 13 Limb, Erin *              12 Jcc-MR                    NT      46.53        
 14 Victory, Kathleen R       11 Badger-MR              46.24      46.76        
 15 Harris, Atsedemaryam M    12 Unattached-MR          54.51      47.31        
 16 Hou, Isabelle             12 Express Swimming-MR    47.78      47.58        
 17 Reed, Nia N               12 KB Makos-MR            46.69      47.77        
 18 Vertlyb, Julia S          12 Phoenix-MR             48.82      48.38        
 19 Kohn, Jordan J            11 Jcc-MR                    NT      49.48        
 20 Pepper-Jones, BB          11 CFB-MR                 51.97      50.01        
 21 Keys, Chimene H           12 Unattached-MR          50.15      50.44        
 22 Winthal, Kyla             11 CFB-MR                 50.22      50.63        
 23 Tsang, Jolene             12 CFB-MR                 47.44      50.99        
 24 Simpson-Santoro, Aurelia  11 Unattached-MR          48.15      51.14        
 25 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR                   NT      51.60        
 26 Sheridan, Ally            12 Badger-MR              51.62      51.89        
 27 Brewer, Annie C           11 Jcc-MR                 51.06      51.94        
 28 Wentland, Sara G          11 Phoenix-MR             52.09      52.00        
 29 Rateshwar, Janice         11 MALT-NJ                58.38      52.63        
 30 Lai, Reyna                12 MALT-NJ                51.89      54.64        
 31 Duggan, Makeda S          11 Express Swimming-MR    54.29      54.79        
 32 Butler, Shannon E         11 Express Swimming-MR    57.30      55.48        
 33 Cazales, Leslie M         11 Unattached-MR          50.15      58.25        
 34 Englenton, Kira           11 KB Makos-MR          1:07.01    1:04.08        
 -- Berger, Ashley A          11 Express Swimming-MR  1:06.86        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazzacano, Emmy R         12 Phoenix-MR             34.49      34.81        
  2 Martin, Samantha J        12 Phoenix-MR             37.65      35.47        
  3 Park, Grace M             11 Phoenix-MR             38.01      36.05        
  4 Shrivastava, Ahaana       12 Badger-MR              34.80      36.37        
  5 Chea, Rory                12 Parks Sailfish-MR      37.21      36.95        
  6 Torello-Viera, Martina S  11 Phoenix-MR             37.41      37.45        
  7 Han, Sam S                11 Phoenix-MR             38.64      37.89        
  8 Lim, Sojin A              12 Phoenix-MR             38.77      38.16        
  9 Pennington, Caroline      12 Badger-MR              39.01      38.65        
 10 Mitchell, Sophia L        12 NYCC-MR                   NT      38.71        
 11 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR                   NT      38.74        
 12 Perez, Miranda M          11 KB Makos-MR            37.98      39.09        
 13 Hou, Isabelle             12 Express Swimming-MR    42.21      39.49        
 14 Grozdanic, Katarina       12 RI Marlins-MR          50.00      39.85        
 15 Javier, Chrisabella K     12 APEX-MR                40.27      40.28        
 16 Pepper-Jones, BB          11 CFB-MR                 41.56      40.71        
 17 Shaw, Jessica M           11 Phoenix-MR             44.27      41.15        
 18 Limb, Erin *              12 Jcc-MR                    NT      41.53        
 19 Sharpe, Ashley B          11 KB Makos-MR            41.17      43.63        
 20 Brewer, Annie C           11 Jcc-MR                 48.38      44.64        
 21 Rosario, Tykai N          11 KB Makos-MR            42.00      44.82        
 22 Switnicki, Natalie        11 CFB-MR                 49.86      45.27        
 23 Wentland, Sara G          11 Phoenix-MR             43.29      46.20        
 24 Nazarova, Erika           12 RI Marlins-MR          55.00      47.36        
 25 Chavez, Melanie           12 Express Swimming-MR    44.41      48.80        
 26 Williams, Charlotte B     11 Express Swimming-MR    49.00      50.98        
 27 Panchal, Jadyn            12 Express Swimming-MR    58.30      51.34        
 28 Ramos, Samantha           12 KB Makos-MR            46.76      52.27        
 29 Rateshwar, Janice         11 MALT-NJ                53.69      52.37        
 30 Prieto, Natalie A         11 Express Swimming-MR    54.12      57.00        
 31 Englenton, Kira           11 KB Makos-MR            57.37    1:03.08        
 -- Berger, Ashley A          11 Express Swimming-MR  1:00.74         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Pabby, Anya               12 Badger-MR              31.25        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arevalo, Isabelle         13 Phoenix-MR             28.18      28.42        
  2 Melnyk, Mary Kate K       14 Badger-MR              28.23      29.95        
  3 Butler, Amelia K          13 NYCC-MR                   NT      29.96        
  4 Mungroo, Melissa R        13 Phoenix-MR             29.77      30.39        
  5 Jogis, Kimberly A         14 GAEL-MR                30.25      30.59        
  6 Sheridan, Kerry           13 Badger-MR              31.10      31.45        
  7 Victory, Margaret M       13 Badger-MR              31.80      31.71        
  8 Getsos, Dahlia            13 Phoenix-MR             31.87      32.07        
  9 Tobia, Phiona             14 Phoenix-MR                NT      32.35        
 10 Chen, Luola               14 NYCC-MR                   NT      32.63        
 11 Langaman, Jolina M        13 UNNYC-MR                  NT      32.66        
 12 Shannon, Kayla            13 GAEL-MR                30.35      33.06        
 13 Habeck, Emily K           14 Badger-MR              34.42      33.87        
 14 Gatto, Kristina           13 Phoenix-MR             33.65      34.13        
 15 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR                31.56      34.60        
 16 Ribeiro, Jasmine          13 NYCC-MR                41.10      34.64        
 17 Shaw, Danielle T          14 Phoenix-MR             34.00      34.85        
 18 Geer, Sophie N            14 GAEL-MR                35.63      34.92        
 19 King, Danielle            13 Parks Sailfish-MR      39.91      35.07        
 20 Chang, Grace              13 Parks Sailfish-MR      39.90      35.18        
 21 Schmelzer, Lydia A        14 Jcc-MR                 34.00      35.41        
 22 Habeck, Caitlin O         14 Badger-MR              34.83      35.65        
 23 Horan, Kristina E         14 Express Swimming-MR    35.42      35.98        
 24 Schwartz, Sadie I         14 Jcc-MR                    NT      35.99        
 25 Lamoreaux, Emily C        13 Express Swimming-MR    45.00      36.17        
 26 Coullare, Lisa            13 RI Marlins-MR          36.00      36.28        
 27 Schloss, Leora G          13 Badger-MR              36.13      36.58        
 28 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR                40.59      37.63        
 29 Brancaccio, Colette R     14 Express Swimming-MR    37.14      37.66        
 30 Doyle, Madeline R         13 Express Swimming-MR    50.00      39.89        
 31 Leonard, Kaicey L         13 APEX-MR                38.82      40.17        
 32 Bussey, Genesis S         13 APEX-MR                41.19      41.07        
 33 Katz, Arden               13 CFB-MR                 39.12      41.24        
 34 Fishler, Arielle E        14 Express Swimming-MR    39.88      42.56        
 35 Zheng, Allison I          13 Express Swimming-MR    45.00      42.83        
 36 Lu, Erxi                  13 APEX-MR                45.76      43.11        
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melnyk, Mary Kate K       14 Badger-MR            4:37.52    4:43.23        
                  31.55     1:06.69 (35.14)     1:43.36 (36.67)     2:19.35 (35.99)
        2:56.35 (37.00)     3:32.01 (35.66)     4:09.30 (37.29)     4:43.23 (33.93)
  2 Sheridan, Kerry           13 Badger-MR            4:51.77    4:51.74        
                  32.42     1:08.24 (35.82)     1:45.34 (37.10)     2:22.93 (37.59)
        3:00.84 (37.91)     3:38.92 (38.08)     4:16.01 (37.09)     4:51.74 (35.73)
  3 Lavery, Maeve E           14 Badger-MR            5:01.93    4:52.63        
                  32.70     1:08.46 (35.76)                             2:22.90 ( )
                                3:39.20 ( )   4:52.63 (1:13.43)                    
  4 Petrie, Sydney L          13 Phoenix-MR           5:11.27    4:54.93        
                  33.49     1:10.04 (36.55)     1:48.54 (38.50)     2:25.53 (36.99)
        3:03.63 (38.10)     3:41.10 (37.47)     4:19.39 (38.29)     4:54.93 (35.54)
  5 Saric, Juliana M          13 Phoenix-MR           5:13.51    5:09.10        
                  34.38     1:12.45 (38.07)     1:51.66 (39.21)     2:30.84 (39.18)
        3:10.07 (39.23)     3:50.12 (40.05)     4:30.11 (39.99)     5:09.10 (38.99)
  6 Getsos, Dahlia            13 Phoenix-MR           5:18.68    5:10.83        
                  35.00                               59.48 ( )     1:13.12 (13.64)
                                3:51.51 ( )   5:10.83 (1:19.32)                    
  7 Mungroo, Melissa R        13 Phoenix-MR           5:13.86    5:12.00        
                  34.98     1:13.53 (38.55)                             2:33.17 ( )
                                3:53.04 ( )   5:12.00 (1:18.96)                    
  8 Borowski, Hannah F        13 Phoenix-MR           5:23.58    5:16.17        
                  35.62     1:14.67 (39.05)     1:55.24 (40.57)     2:35.52 (40.28)
        3:16.36 (40.84)     3:56.22 (39.86)     4:37.15 (40.93)     5:16.17 (39.02)
  9 Sabella, Sofia            14 Phoenix-MR           5:59.08    5:17.71        
                  35.61     1:14.99 (39.38)     1:55.83 (40.84)     2:36.78 (40.95)
        3:17.76 (40.98)     3:57.39 (39.63)     4:38.94 (41.55)     5:17.71 (38.77)
 10 Victory, Margaret M       13 Badger-MR            5:00.00    5:22.15        
                  34.94     1:13.74 (38.80)     1:55.53 (41.79)     2:37.08 (41.55)
        3:19.43 (42.35)     4:00.72 (41.29)     4:42.85 (42.13)     5:22.15 (39.30)
 11 Tobia, Phiona             14 Phoenix-MR           5:44.17    5:29.30        
                  36.33     1:16.22 (39.89)     1:57.51 (41.29)     2:39.38 (41.87)
        3:21.79 (42.41)     4:03.70 (41.91)     4:47.67 (43.97)     5:29.30 (41.63)
 12 Flynn, Grace C            13 Phoenix-MR           5:28.77    5:30.95        
                  36.49     1:16.40 (39.91)     1:58.88 (42.48)     2:40.78 (41.90)
        3:24.69 (43.91)     4:06.47 (41.78)     4:49.91 (43.44)     5:30.95 (41.04)
 13 Habeck, Emily K           14 Badger-MR                 NT    5:34.31        
                  36.79     1:16.74 (39.95)     2:00.12 (43.38)     2:42.46 (42.34)
        3:26.42 (43.96)     4:09.22 (42.80)     4:53.50 (44.28)     5:34.31 (40.81)
 14 Schmelzer, Lydia A        14 Jcc-MR               5:50.00    5:47.38        
                  38.02     1:19.79 (41.77)     2:04.78 (44.99)     2:49.12 (44.34)
        3:27.81 (38.69)     4:19.14 (51.33)     5:04.04 (44.90)     5:47.38 (43.34)
 15 Shaw, Danielle T          14 Phoenix-MR           6:05.43    5:53.83        
                                1:24.01 ( )                             2:53.94 ( )
                                4:23.94 ( )   5:53.83 (1:29.89)                    
 16 Habeck, Caitlin O         14 Badger-MR                 NT    5:56.57        
                  38.11     1:20.39 (42.28)     2:06.86 (46.47)     2:54.20 (47.34)
        3:41.33 (47.13)     4:26.25 (44.92)     5:12.80 (46.55)     5:56.57 (43.77)
 17 Doumar, Chloe *           13 Jcc-MR               6:00.00    6:03.30        
                  38.49     1:22.56 (44.07)     2:09.97 (47.41)     2:57.41 (47.44)
        3:45.28 (47.87)     4:32.46 (47.18)     5:19.37 (46.91)     6:03.30 (43.93)
 18 Schloss, Leora G          13 Badger-MR            6:49.27    6:34.11        
                  40.40     1:27.86 (47.46)     2:18.79 (50.93)     3:09.95 (51.16)
        4:02.93 (52.98)     4:53.75 (50.82)     5:46.00 (52.25)     6:34.11 (48.11)
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petrie, Sydney L          13 Phoenix-MR           2:34.90    2:35.14        
                  37.46     1:16.55 (39.09)     1:56.82 (40.27)     2:35.14 (38.32)
  2 Getsos, Dahlia            13 Phoenix-MR           2:46.31    2:42.88        
                                2:42.88 ( )         2:42.88 ( )                    
  3 Langaman, Jolina M        13 UNNYC-MR                  NT    2:43.81        
                                1:19.25 ( )   2:43.81 (1:24.56)                    
  4 Shannon, Kayla            13 GAEL-MR              2:31.18    2:44.07        
                  38.95     1:20.02 (41.07)     2:02.25 (42.23)     2:44.07 (41.82)
  5 Flynn, Grace C            13 Phoenix-MR           2:38.77    2:45.84        
                  38.95     1:20.79 (41.84)     2:04.32 (43.53)     2:45.84 (41.52)
  6 Mungroo, Melissa R        13 Phoenix-MR           2:51.10    2:50.44        
                                1:23.75 ( )   2:50.44 (1:26.69)                    
  7 Sheridan, Kerry           13 Badger-MR            2:41.24    2:50.80        
                  40.49     1:23.70 (43.21)     2:07.92 (44.22)     2:50.80 (42.88)
  8 Saric, Juliana M          13 Phoenix-MR           2:53.80    2:51.80        
                  41.19     1:24.15 (42.96)     2:09.20 (45.05)     2:51.80 (42.60)
  9 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              2:48.03    2:52.97        
                  40.14     1:24.13 (43.99)     2:08.94 (44.81)     2:52.97 (44.03)
 10 Chang, Grace              13 Parks Sailfish-MR    2:53.56    2:54.35        
                  41.53     1:25.53 (44.00)   2:54.35 (1:28.82)                    
 11 Butler, Amelia K          13 NYCC-MR                   NT    2:55.83        
                  38.53     1:23.52 (44.99)     2:11.01 (47.49)     2:55.83 (44.82)
 12 Sabella, Sofia            14 Phoenix-MR           2:54.90    3:03.39        
                  43.22     1:29.04 (45.82)     2:17.08 (48.04)     3:03.39 (46.31)
 13 Schloss, Leora G          13 Badger-MR            2:58.80    3:07.64        
                  44.12     1:31.93 (47.81)     2:21.11 (49.18)     3:07.64 (46.53)
 14 Doumar, Chloe *           13 Jcc-MR               3:00.00    3:10.23        
                  44.75     1:33.38 (48.63)     2:23.50 (50.12)     3:10.23 (46.73)
 15 Ribeiro, Jasmine          13 NYCC-MR                   NT    3:14.67        
                  42.88     1:31.27 (48.39)     2:24.17 (52.90)     3:14.67 (50.50)
 16 Shaw, Danielle T          14 Phoenix-MR           3:11.60    3:17.32        
                                1:37.79 ( )   3:17.32 (1:39.53)                    
 17 Geer, Sophie N            14 GAEL-MR              3:11.97    3:18.28        
 18 Brancaccio, Colette R     14 Express Swimming-MR  3:41.64    3:21.11        
                  48.82     1:40.11 (51.29)     2:31.76 (51.65)     3:21.11 (49.35)
 19 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR                   NT    3:23.61        
                                1:39.34 ( )   3:23.61 (1:44.27)                    
 20 Katz, Arden               13 CFB-MR               3:52.17    3:33.34        
 21 Lamoreaux, Emily C        13 Express Swimming-MR  3:45.00    3:37.69        
                  52.15     1:46.48 (54.33)     2:44.42 (57.94)     3:37.69 (53.27)
 22 Gatto, Kristina           13 Phoenix-MR           3:33.82    3:43.00        
 23 Doyle, Madeline R         13 Express Swimming-MR  4:30.00    3:46.50        
                                1:49.21 ( )   3:46.50 (1:57.29)                    
 24 Liu, Kalena               14 Express Swimming-MR  4:00.00    4:23.18        
 -- Zheng, Allison I          13 Express Swimming-MR  4:00.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                                1:47.66 ( )   2:48.18 (1:00.52)        DQ (1:00.83)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jogis, Kimberly A         14 GAEL-MR              1:19.63    1:22.81        
                  39.66     1:22.81 (43.15)                                        
  2 Borowski, Hannah F        13 Phoenix-MR           1:24.90    1:24.07        
                  40.60     1:24.07 (43.47)                                        
  3 Victory, Margaret M       13 Badger-MR            1:27.63    1:29.00        
                  42.54     1:29.00 (46.46)                                        
  4 Tobia, Phiona             14 Phoenix-MR           1:30.95    1:31.01        
                  44.06     1:31.01 (46.95)                                        
  5 Arevalo, Isabelle         13 Phoenix-MR           1:32.77    1:31.03        
  6 Ribeiro, Jasmine          13 NYCC-MR              1:59.80    1:34.17        
                  44.05     1:34.17 (50.12)                                        
  7 King, Danielle            13 Parks Sailfish-MR    1:25.00    1:36.86        
                  46.72     1:36.86 (50.14)                                        
  8 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              1:32.63    1:37.08        
                  46.55     1:37.08 (50.53)                                        
  9 Coullare, Lisa            13 RI Marlins-MR        1:45.00    1:37.77        
                  46.50     1:37.77 (51.27)                                        
 10 Horan, Kristina E         14 Express Swimming-MR  1:44.72    1:40.34        
                  48.00     1:40.34 (52.34)                                        
 11 Schwartz, Sadie I         14 Jcc-MR                    NT    1:41.36        
                  47.25     1:41.36 (54.11)                                        
 12 Geer, Sophie N            14 GAEL-MR              1:50.41    1:51.34        
                  53.20     1:51.34 (58.14)                                        
 13 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              1:55.35    1:56.69        
                  55.24   1:56.69 (1:01.45)                                        
 14 Liu, Kalena               14 Express Swimming-MR  2:15.00    1:57.11        
                  56.59   1:57.11 (1:00.52)                                        
 15 Brancaccio, Colette R     14 Express Swimming-MR  1:54.02    1:57.81        
                  56.49   1:57.81 (1:01.32)                                        
 16 Zheng, Allison I          13 Express Swimming-MR  2:15.00    1:58.99        
                  58.14   1:58.99 (1:00.85)                                        
 17 Fishler, Arielle E        14 Express Swimming-MR  1:55.50    1:59.07        
                  55.89   1:59.07 (1:03.18)                                        
 18 Bussey, Genesis S         13 APEX-MR              1:58.76    2:05.88        
 19 Doyle, Madeline R         13 Express Swimming-MR  2:15.00    2:06.83        
                1:02.29   2:06.83 (1:04.54)                                        
 20 Katz, Arden               13 CFB-MR               2:11.47    2:08.64        
                1:02.39   2:08.64 (1:06.25)                                        
 21 Lamoreaux, Emily C        13 Express Swimming-MR  2:10.00    2:09.88        
                1:02.32   2:09.88 (1:07.56)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melnyk, Mary Kate K       14 Badger-MR            1:07.99    1:10.93        
                  32.38     1:10.93 (38.55)                                        
  2 Jogis, Kimberly A         14 GAEL-MR              1:10.22    1:14.63        
                  35.38     1:14.63 (39.25)                                        
  3 Saric, Juliana M          13 Phoenix-MR           1:17.48    1:18.00        
                  36.14     1:18.00 (41.86)                                        
  4 Arevalo, Isabelle         13 Phoenix-MR           1:18.77    1:18.37        
                  36.28     1:18.37 (42.09)                                        
  5 Langaman, Jolina M        13 UNNYC-MR                  NT    1:18.75        
                  37.17     1:18.75 (41.58)                                        
  6 Shannon, Kayla            13 GAEL-MR              1:12.71    1:20.47        
                  36.97     1:20.47 (43.50)                                        
  7 Lavery, Maeve E           14 Badger-MR            1:20.10    1:21.50        
                  36.81     1:21.50 (44.69)                                        
  8 Borowski, Hannah F        13 Phoenix-MR           1:21.81    1:21.71        
                  38.09     1:21.71 (43.62)                                        
  9 Butler, Amelia K          13 NYCC-MR                   NT    1:22.63        
                  36.28     1:22.63 (46.35)                                        
 10 Habeck, Emily K           14 Badger-MR            1:19.81    1:23.87        
                  38.94     1:23.87 (44.93)                                        
 11 Chang, Grace              13 Parks Sailfish-MR    1:36.00    1:24.89        
                  38.90     1:24.89 (45.99)                                        
 12 Schmelzer, Lydia A        14 Jcc-MR               1:22.00    1:24.99        
                  40.05     1:24.99 (44.94)                                        
 13 Flynn, Grace C            13 Phoenix-MR           1:21.77    1:25.26        
                  39.13     1:25.26 (46.13)                                        
 14 Sabella, Sofia            14 Phoenix-MR           1:28.43    1:28.25        
                  39.00     1:28.25 (49.25)                                        
 15 Horan, Kristina E         14 Express Swimming-MR  1:26.80    1:30.82        
                  39.39     1:30.82 (51.43)                                        
 16 King, Danielle            13 Parks Sailfish-MR    1:40.71    1:31.93        
 17 Habeck, Caitlin O         14 Badger-MR            1:38.61    1:35.18        
                  42.55     1:35.18 (52.63)                                        
 18 Schwartz, Sadie I         14 Jcc-MR                    NT    1:44.88        
                  47.20     1:44.88 (57.68)                                        
 19 Brancaccio, Colette R     14 Express Swimming-MR  1:48.73    1:45.95        
                  51.71     1:45.95 (54.24)                                        
 20 Fishler, Arielle E        14 Express Swimming-MR  1:46.95    1:50.22        
                  50.45     1:50.22 (59.77)                                        
 21 Lu, Erxi                  13 APEX-MR              1:48.40    2:03.97        
                  53.20   2:03.97 (1:10.77)                                        
 
Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruiz, Vanessa D           17 Badger-MR              27.83      28.55        
  2 Faust, Christina          17 Badger-MR              28.97      29.42        
  3 Jimenez, Jeshley          16 Parks Sailfish-MR      31.14      30.14        
  4 Grusky, Ally R            17 Badger-MR              29.59      30.72        
  5 Cole, Mikaela G           16 APEX-MR                30.06      30.97        
  6 Gioia, Meredith S         15 Phoenix-MR             30.17      31.09        
  7 Lee, Amanda S             16 APEX-MR                29.02      31.14        
  8 Lantin, Alexa             15 Badger-MR              31.43      31.40        
  9 Eid, Nathalie A           16 Badger-MR              30.10      31.63        
 10 Hodes, Sarah M            18 Badger-MR              29.85      31.65        
 11 Berridge, Scottie S       16 Badger-MR              30.77      32.11        
 12 Schnupp, Samantha J       16 NYCC-MR                31.97      32.55        
 13 Johanson, Bridget M       19 Badger-MR              31.82      32.56        
 14 Yoder, Katina I           15 NYCC-MR                   NT      33.10        
 15 Lai, Stephanie R          15 NYCC-MR                30.56      33.23        
 16 Gonzalez, Mirna G         17 APEX-MR                32.07      33.30        
 17 Teo, Peony                15 NYCC-MR                33.86      33.38        
 18 Mueller, Cloe C           15 NYCC-MR                   NT      33.50        
 19 Reiter, Valerie           15 Parks Sailfish-MR      35.89      34.02        
 20 Henn, Isabel R            16 Express Swimming-MR    32.40      34.10        
 21 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR                34.58      34.20        
 22 Mazanek, Charline         17 RI Marlins-MR          33.12      34.21        
 23 Ritziu, Andrea            15 RI Marlins-MR          32.79      34.38        
 24 Leonard, Caitlin M        16 APEX-MR                34.46      34.61        
 25 Wirkowski, Kristina E     17 Express Swimming-MR    33.30      35.03        
 26 Murillo, Lindsay J        15 APEX-MR                34.64      35.53        
 27 Martin, Taylor N          15 KB Makos-MR            35.03      35.83        
 28 Yam, Caitlin              16 Express Swimming-MR    35.04      36.36        
 29 Pardo, Shamira L          15 APEX-MR                35.48      36.64        
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eid, Nathalie A           16 Badger-MR            4:28.17    4:41.57        
                  33.55     1:08.62 (35.07)     1:44.60 (35.98)     2:20.02 (35.42)
        2:56.33 (36.31)     3:31.63 (35.30)     4:08.02 (36.39)     4:41.57 (33.55)
  2 Faust, Christina          17 Badger-MR            4:34.92    4:41.71        
                  33.05     1:08.08 (35.03)     1:44.51 (36.43)     2:20.47 (35.96)
        2:56.70 (36.23)     3:32.01 (35.31)     4:08.06 (36.05)     4:41.71 (33.65)
  3 McGovern, Meaghan O       18 Phoenix-MR           4:33.04    4:50.94        
                  33.51     1:08.46 (34.95)     1:44.82 (36.36)     2:20.90 (36.08)
        2:58.27 (37.37)     3:36.07 (37.80)     4:14.41 (38.34)     4:50.94 (36.53)
  4 Lantin, Alexa             15 Badger-MR            4:45.31    5:03.10        
                  32.50     1:08.69 (36.19)     1:45.86 (37.17)     2:23.14 (37.28)
        3:03.18 (40.04)     3:44.04 (40.86)     4:24.24 (40.20)     5:03.10 (38.86)
  5 Ciavarella, Nicki T       18 Phoenix-MR           5:06.50    5:04.81        
                  35.54     1:13.99 (38.45)     1:53.93 (39.94)     2:33.03 (39.10)
        3:12.37 (39.34)     3:50.35 (37.98)     4:27.99 (37.64)     5:04.81 (36.82)
  6 Chevez, Sofia K           15 Unattached-MR        5:02.37    5:07.99        
                  33.66     1:10.58 (36.92)     1:49.43 (38.85)     2:28.29 (38.86)
        3:08.78 (40.49)     3:48.99 (40.21)     4:29.16 (40.17)     5:07.99 (38.83)
  7 Grusky, Ally R            17 Badger-MR            5:00.00    5:09.61        
                                1:11.58 ( )     1:50.58 (39.00)     2:30.39 (39.81)
                                3:51.33 ( )     4:31.44 (40.11)     5:09.61 (38.17)
  8 Johanson, Bridget M       19 Badger-MR            4:39.63    5:14.86        
                  34.73     1:12.82 (38.09)                             2:33.28 ( )
                                3:54.62 ( )   5:14.86 (1:20.24)                    
  9 Gioia, Meredith S         15 Phoenix-MR           5:30.77    5:25.19        
                  35.96     1:15.10 (39.14)                             2:36.58 ( )
        3:19.03 (42.45)     4:01.85 (42.82)     4:44.14 (42.29)     5:25.19 (41.05)
 10 Cole, Mikaela G           16 APEX-MR              5:25.28    5:29.42        
                  36.24     1:15.53 (39.29)     1:57.17 (41.64)     2:38.90 (41.73)
        3:21.98 (43.08)     4:05.47 (43.49)     4:48.94 (43.47)     5:29.42 (40.48)
 11 Faldetta, Nicolette L     16 Unattached-MR        5:39.23    5:35.51        
                                1:16.17 ( )                             2:41.94 ( )
                                4:09.93 ( )   5:35.51 (1:25.58)                    
 12 Barbato, Mia L            15 Phoenix-MR           5:58.81    5:46.34        
                  39.55     1:22.27 (42.72)     2:07.43 (45.16)     2:51.73 (44.30)
        3:36.89 (45.16)     4:20.50 (43.61)     5:04.31 (43.81)     5:46.34 (42.03)
 13 Reiter, Stephanie         15 Parks Sailfish-MR    4:59.00    5:53.32        
                                1:19.73 ( )                             2:49.58 ( )
        3:36.69 (47.11)     4:22.34 (45.65)     5:09.44 (47.10)     5:53.32 (43.88)
 14 Wirkowski, Kristina E     17 Express Swimming-MR  5:32.91    5:53.81        
                  39.33     1:22.84 (43.51)     2:07.45 (44.61)     2:52.90 (45.45)
        3:38.22 (45.32)     4:23.61 (45.39)     5:08.75 (45.14)     5:53.81 (45.06)
 15 Martin, Taylor N          15 KB Makos-MR          6:36.24    6:32.11        
                  42.82     1:30.25 (47.43)     2:20.67 (50.42)     3:10.68 (50.01)
        4:03.29 (52.61)     4:53.26 (49.97)     5:45.06 (51.80)     6:32.11 (47.05)
 16 Yam, Caitlin              16 Express Swimming-MR  6:33.74    6:52.70        
                  41.94     1:30.49 (48.55)     2:23.20 (52.71)     3:17.11 (53.91)
        4:09.96 (52.85)     5:04.91 (54.95)     5:59.83 (54.92)     6:52.70 (52.87)
 -- Henn, Isabel R            16 Express Swimming-MR  5:29.27        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftuna E    21 Badger-MR            2:16.82    2:28.90        
                  35.57     1:12.68 (37.11)     1:51.70 (39.02)     2:28.90 (37.20)
  2 Eid, Nathalie A           16 Badger-MR            2:18.65    2:34.44        
                  38.46     1:17.08 (38.62)     1:56.50 (39.42)     2:34.44 (37.94)
  3 McGovern, Meaghan O       18 Phoenix-MR                NT    2:39.26        
                  47.68     1:18.11 (30.43)   2:39.26 (1:21.15)                    
  4 Faust, Christina          17 Badger-MR            2:30.91    2:42.69        
                  38.91     1:19.11 (40.20)     2:01.24 (42.13)     2:42.69 (41.45)
  5 Henn, Isabel R            16 Express Swimming-MR  3:05.00    2:50.35        
                  41.34     1:25.26 (43.92)     2:08.71 (43.45)     2:50.35 (41.64)
  6 Grusky, Ally R            17 Badger-MR            2:30.00    2:50.96        
                  40.00     1:23.17 (43.17)     2:08.52 (45.35)     2:50.96 (42.44)
  7 Faldetta, Nicolette L     16 Unattached-MR        2:58.92    2:53.58        
                  41.87     1:25.24 (43.37)     2:09.57 (44.33)     2:53.58 (44.01)
  8 Lai, Stephanie R          15 NYCC-MR              2:44.16    2:53.87        
                  40.01     1:23.70 (43.69)     2:09.60 (45.90)     2:53.87 (44.27)
  9 Teo, Peony                15 NYCC-MR              2:59.07    2:55.59        
                  41.17     1:26.18 (45.01)     2:11.54 (45.36)     2:55.59 (44.05)
 10 Chevez, Sofia K           15 Unattached-MR        2:51.15    2:56.69        
                  42.63     1:27.01 (44.38)     2:12.60 (45.59)     2:56.69 (44.09)
 11 Ndreu, Victoria           16 Unattached-MR        2:50.15    2:57.18        
                  41.25     1:25.93 (44.68)   2:57.18 (1:31.25)                    
 12 Yoder, Katina I           15 NYCC-MR                   NT    2:57.78        
                  41.60     1:25.99 (44.39)     2:12.43 (46.44)     2:57.78 (45.35)
 13 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR              2:57.53    2:58.95        
                  42.00     1:26.68 (44.68)   2:58.95 (1:32.27)                    
 14 Schnupp, Samantha J       16 NYCC-MR              2:53.52    3:02.24        
                  42.76     1:28.96 (46.20)     2:16.77 (47.81)     3:02.24 (45.47)
 15 Barbato, Mia L            15 Phoenix-MR           3:02.27    3:02.86        
                                1:28.46 ( )   3:02.86 (1:34.40)                    
 16 Ritziu, Andrea            15 RI Marlins-MR        3:13.33    3:07.28        
 17 Reiter, Stephanie         15 Parks Sailfish-MR    2:49.00    3:11.53        
                                1:31.97 ( )   3:11.53 (1:39.56)                    
 18 Mueller, Cloe C           15 NYCC-MR                   NT    3:12.69        
                                1:32.16 ( )     2:23.48 (51.32)     3:12.69 (49.21)
 19 Murillo, Lindsay J        15 APEX-MR              3:24.53    3:15.10        
                  45.30                             2:25.34 ( )     3:15.10 (49.76)
 20 Jimenez, Jeshley          16 Parks Sailfish-MR    3:20.09    3:21.26        
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berridge, Scottie S       16 Badger-MR            1:16.17    1:22.50        
                  39.04     1:22.50 (43.46)                                        
  2 Ciavarella, Nicki T       18 Phoenix-MR           1:13.96    1:23.10        
                  39.03     1:23.10 (44.07)                                        
  3 McGovern, Meaghan O       18 Phoenix-MR           1:20.51    1:23.31        
                  40.58     1:23.31 (42.73)                                        
  4 Ruiz, Vanessa D           17 Badger-MR            1:27.25    1:25.46        
  5 Lantin, Alexa             15 Badger-MR            1:20.43    1:28.79        
                  42.30     1:28.79 (46.49)                                        
  6 Wirkowski, Kristina E     17 Express Swimming-MR  1:23.62    1:30.62        
                  43.12     1:30.62 (47.50)                                        
  7 Zhang, Amy                17 Phoenix-MR                NT    1:32.09        
                  44.78     1:32.09 (47.31)                                        
  8 Eid, Nathalie A           16 Badger-MR            1:23.01    1:33.05        
  9 Yam, Caitlin              16 Express Swimming-MR  1:31.38    1:34.73        
                  44.35     1:34.73 (50.38)                                        
 10 Reiter, Valerie           15 Parks Sailfish-MR    1:32.01    1:35.25        
                  45.17     1:35.25 (50.08)                                        
 11 Lee, Amanda S             16 APEX-MR              1:28.71    1:35.97        
                  44.37     1:35.97 (51.60)                                        
 12 Chevez, Sofia K           15 Unattached-MR        1:32.07    1:36.99        
                  45.45     1:36.99 (51.54)                                        
 13 Mazanek, Charline         17 RI Marlins-MR        1:44.01    1:40.09        
                  47.05     1:40.09 (53.04)                                        
 14 Henn, Isabel R            16 Express Swimming-MR  1:35.85    1:41.10        
 15 Faldetta, Nicolette L     16 Unattached-MR        1:38.40    1:41.58        
 16 Gonzalez, Mirna G         17 APEX-MR              1:33.50    1:42.60        
                  46.67     1:42.60 (55.93)                                        
 17 Teo, Peony                15 NYCC-MR              1:42.27    1:43.09        
                  49.25     1:43.09 (53.84)                                        
 18 Ndreu, Victoria           16 Unattached-MR        1:40.08    1:45.43        
                  51.81     1:45.43 (53.62)                                        
 19 Martin, Taylor N          15 KB Makos-MR          1:37.14    1:45.48        
                  48.15     1:45.48 (57.33)                                        
 20 Mueller, Cloe C           15 NYCC-MR                   NT    1:46.67        
                  49.69     1:46.67 (56.98)                                        
 21 Leonard, Caitlin M        16 APEX-MR              1:38.68    1:47.68        
                  48.25     1:47.68 (59.43)                                        
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodes, Sarah M            18 Badger-MR            1:07.03    1:11.59        
                  33.76     1:11.59 (37.83)                                        
  2 Tuhtasinova, Maftuna E    21 Badger-MR            1:11.71    1:11.76        
                  34.17     1:11.76 (37.59)                                        
  3 Ruiz, Vanessa D           17 Badger-MR            1:11.76    1:12.81        
                  32.09     1:12.81 (40.72)                                        
  4 Faust, Christina          17 Badger-MR            1:10.38    1:13.34        
                  34.31     1:13.34 (39.03)                                        
  5 Zhang, Amy                17 Phoenix-MR           1:12.60    1:14.92        
                  35.32     1:14.92 (39.60)                                        
  6 Lai, Stephanie R          15 NYCC-MR              1:15.33    1:16.87        
                  35.02     1:16.87 (41.85)                                        
  7 Grusky, Ally R            17 Badger-MR            1:15.23    1:19.04        
                  37.79     1:19.04 (41.25)                                        
  8 Henn, Isabel R            16 Express Swimming-MR  1:15.36    1:21.15        
                  38.53     1:21.15 (42.62)                                        
  9 Schnupp, Samantha J       16 NYCC-MR              1:19.52    1:22.24        
                  38.53     1:22.24 (43.71)                                        
 10 Johanson, Bridget M       19 Badger-MR            1:13.32    1:23.08        
                  37.97     1:23.08 (45.11)                                        
 11 Gioia, Meredith S         15 Phoenix-MR           1:22.00    1:24.40        
                  37.77     1:24.40 (46.63)                                        
 12 Ciavarella, Nicki T       18 Phoenix-MR           1:13.91    1:24.44        
                  38.32     1:24.44 (46.12)                                        
 13 Cole, Mikaela G           16 APEX-MR              1:21.76    1:28.72        
                  37.88     1:28.72 (50.84)                                        
 14 Reiter, Valerie           15 Parks Sailfish-MR    1:23.54    1:29.34        
 15 Reiter, Stephanie         15 Parks Sailfish-MR    1:23.54    1:29.70        
                  41.30     1:29.70 (48.40)                                        
 16 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR              1:32.21    1:31.83        
                  41.01     1:31.83 (50.82)                                        
 17 Barbato, Mia L            15 Phoenix-MR           1:30.39    1:32.34        
                  43.83     1:32.34 (48.51)                                        
 18 Mazanek, Charline         17 RI Marlins-MR        1:28.38    1:33.30        
 19 Ritziu, Andrea            15 RI Marlins-MR             NT    1:38.39        
 20 Pardo, Shamira L          15 APEX-MR              1:34.01    1:38.97        
                  45.26     1:38.97 (53.71)                                        
 21 Yam, Caitlin              16 Express Swimming-MR  1:35.98    1:46.95        
                  47.35     1:46.95 (59.60)                                        
 -- Yoder, Katina I           15 NYCC-MR                   NT        DNF        
      Did not finish
                  38.75                                                            
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Ryan               10 Express Swimming-MR    37.55      35.10        
  2 Semelsberger, Matthew R   10 Phoenix-MR             36.21      35.53        
  3 Breeden, Cayden J         10 Badger-MR              35.48      35.66        
  4 Peng, Greg W              10 APEX-MR                36.48      36.68        
  5 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR                42.59      37.35        
  6 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR                41.24      38.21        
  7 Pestrikov, Zachary         9 Badger-MR              40.00      38.54        
  8 Gatto, RJ                 10 Phoenix-MR             39.60      39.43        
  9 Emre, Emir M              10 RI Marlins-MR          42.00      39.57        
 10 Decasseres, Elijah        10 KB Makos-MR            39.75      39.62        
 11 Mendez, Kenny              9 Parks Sailfish-MR      41.80      40.39        
 12 Maslo, Strahinja           8 RI Marlins-MR          45.00      40.81        
 13 Lavelle, Joseph F          9 Badger-MR              43.20      40.90        
 14 McIver, Matteo J          10 GAEL-MR                41.16      41.26        
 15 Trachuk, James            10 NYCC-MR                46.92      42.46        
 16 Vesselov, Stephan         10 RI Marlins-MR          45.00      43.19        
 17 Equiano, Jason A           9 APEX-MR                   NT      43.31        
 18 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR    46.68      43.50        
 19 Huertas, Nicholas M       10 APEX-MR                58.99      43.64        
 20 Sadikovic, Bogdan         10 RI Marlins-MR          45.00      43.85        
 21 Peng, Thomas F             8 APEX-MR                43.49      43.90        
 22 Harrilal, Ayden B          9 Express Swimming-MR    42.34      44.09        
 23 Lee, Cooper C              8 Badger-MR              46.62      44.13        
 24 Gates, Owen                7 Parks Sailfish-MR      52.37      44.26        
 25 Spodek, Gavin A            9 Jcc-MR                    NT      44.89        
 26 Pizzella, Michael V       10 Phoenix-MR                NT      45.08        
 27 DeLeon, Ismeal R          10 KB Makos-MR            44.77      47.32        
 28 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR                47.48      48.01        
 29 Brusco, Vincent R         10 UNLIE-MR               50.05      48.37        
 30 Jhong, Ethan               9 Express Swimming-MR    44.73      50.91        
 31 Hipol, Andrei              8 MALT-NJ                51.54      51.51        
 32 Gonzalez, James            7 APEX-MR              1:22.05      53.15        
 33 Voelker, Timothy O         9 Express Swimming-MR    59.13      56.01        
 34 Larucci, Julian J          8 NYCC-MR                   NT    1:00.90        
 35 Fattore, Noah I            9 UNLIE-MR             1:02.88    1:01.51        
 36 Wong, Hau-Son              8 NYCC-MR                   NT    1:03.91        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Ryan               10 Express Swimming-MR  1:22.65    1:18.10        
                  38.00     1:18.10 (40.10)                                        
  2 Perez, Gavin M            10 Phoenix-MR           1:20.62    1:21.53        
                  39.01     1:21.53 (42.52)                                        
  3 Lugo, Aron R              10 Express Swimming-MR  1:29.42    1:21.73        
                  38.41     1:21.73 (43.32)                                        
  4 Decasseres, Elijah        10 KB Makos-MR          1:26.50    1:22.19        
                  39.73     1:22.19 (42.46)                                        
  5 Montesa, Dawson            9 Parks Sailfish-MR    1:23.66    1:22.54        
                  37.99     1:22.54 (44.55)                                        
  6 Breeden, Cayden J         10 Badger-MR            1:22.44    1:23.60        
                  38.67     1:23.60 (44.93)                                        
  7 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR              1:32.43    1:24.44        
                  40.09     1:24.44 (44.35)                                        
  8 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR              1:36.77    1:26.07        
                  41.18     1:26.07 (44.89)                                        
  9 Lavelle, Joseph F          9 Badger-MR            1:29.16    1:26.24        
 10 Emre, Emir M              10 RI Marlins-MR        1:35.00    1:28.70        
                  40.50     1:28.70 (48.20)                                        
 11 McIver, Matteo J          10 GAEL-MR              1:28.71    1:30.15        
 12 Pestrikov, Zachary         9 Badger-MR            1:24.00    1:30.31        
 13 Trachuk, James            10 NYCC-MR              1:40.34    1:30.49        
 14 Ames-Luong, Spyder         8 Parks Sailfish-MR    1:46.00    1:33.46        
                  42.80     1:33.46 (50.66)                                        
 15 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR  1:44.73    1:35.21        
                  47.20     1:35.21 (48.01)                                        
 16 Lee, Cooper C              8 Badger-MR            1:39.00    1:36.37        
                  44.94     1:36.37 (51.43)                                        
 17 Pizzella, Michael V       10 Phoenix-MR                NT    1:40.57        
 18 Sansano, Matthew A         9 Express Swimming-MR  1:39.59    1:40.84        
                  48.48     1:40.84 (52.36)                                        
 19 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR              1:41.77    1:41.49        
                  48.54     1:41.49 (52.95)                                        
 20 Victoria, Jeremy A         9 APEX-MR                   NT    1:41.56        
                  46.58     1:41.56 (54.98)                                        
 21 Mavashev, Michael L        9 Aquaflames-MR             NT    1:41.61        
                  45.67     1:41.61 (55.94)                                        
 22 Wang, Andy Y              10 APEX-MR              1:41.26    1:44.29        
 23 DeLeon, Ismeal R          10 KB Makos-MR          1:44.21    1:45.03        
                  48.31     1:45.03 (56.72)                                        
 24 Leonard, Kiel J           10 APEX-MR              1:48.04    1:45.60        
                  49.54     1:45.60 (56.06)                                        
 25 Castanos, Kemri           10 APEX-MR              1:52.18    1:48.14        
                  54.29     1:48.14 (53.85)                                        
 26 Brusco, Vincent R         10 UNLIE-MR             2:06.06    1:52.88        
                  52.60   1:52.88 (1:00.28)                                        
 27 Voelker, Timothy O         9 Express Swimming-MR  2:20.00    1:54.79        
                  54.62   1:54.79 (1:00.17)                                        
 28 Hipol, Andrei              8 MALT-NJ              1:53.55    1:57.31        
 29 Apat, Joseph R             9 Express Swimming-MR  2:11.00    1:58.07        
                  55.83   1:58.07 (1:02.24)                                        
 30 Jhong, Ethan               9 Express Swimming-MR  1:52.33    2:00.46        
 31 Pena, Aidan J              8 APEX-MR              2:08.22    2:02.26        
                  57.00   2:02.26 (1:05.26)                                        
 32 Fattore, Noah I            9 UNLIE-MR             2:20.52    2:21.90        
                1:06.57   2:21.90 (1:15.33)                                        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagaldinne, Nirvaan V      9 Badger-MR              45.00    1:31.74        
  2 Peng, Greg W              10 APEX-MR              1:27.94    1:31.78        
                  45.55     1:31.78 (46.23)                                        
  3 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR                   NT    1:36.01        
                  47.62     1:36.01 (48.39)                                        
  4 Mendez, Kenny              9 Parks Sailfish-MR    1:43.51    1:39.23        
                  49.34     1:39.23 (49.89)                                        
  5 Lugo, Aron R              10 Express Swimming-MR  1:41.63    1:40.07        
                  48.19     1:40.07 (51.88)                                        
  6 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR              1:45.67    1:40.14        
  7 Perez, Gavin M            10 Phoenix-MR                NT    1:40.33        
  8 Decasseres, Elijah        10 KB Makos-MR          1:42.86    1:42.11        
                  50.67     1:42.11 (51.44)                                        
  9 Gatto, RJ                 10 Phoenix-MR           1:47.15    1:42.91        
                  51.39     1:42.91 (51.52)                                        
 10 Lavelle, Joseph F          9 Badger-MR            1:47.42    1:44.00        
                  51.56     1:44.00 (52.44)                                        
 11 Peng, Thomas F             8 APEX-MR              1:57.37    1:44.40        
                  51.60     1:44.40 (52.80)                                        
 12 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR  1:51.49    1:49.02        
                  52.66     1:49.02 (56.36)                                        
 13 Harrilal, Ayden B          9 Express Swimming-MR  1:45.97    1:55.71        
 14 Mavashev, Michael L        9 Aquaflames-MR             NT    1:58.13        
                  57.80   1:58.13 (1:00.33)                                        
 15 Pizzella, Michael V       10 Phoenix-MR                NT    2:16.56        
                1:03.98   2:16.56 (1:12.58)                                        
 16 Hipol, Andrei              8 MALT-NJ              2:30.60    2:27.22        
                1:10.74   2:27.22 (1:16.48)                                        
 -- Voelker, Timothy O         9 Express Swimming-MR  2:30.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Pestrikov, Zachary         9 Badger-MR            1:45.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  49.14          DQ (54.96)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montesa, Dawson            9 Parks Sailfish-MR      47.54      47.63        
  2 Breeden, Cayden J         10 Badger-MR              49.86      51.35        
  3 Trachuk, James            10 NYCC-MR                53.74      51.72        
  4 Peng, Greg W              10 APEX-MR                46.58      51.81        
  5 Emre, Emir M              10 RI Marlins-MR          50.00      52.19        
  6 Perez, Gavin M            10 Phoenix-MR             50.69      53.08        
  7 Peng, Thomas F             8 APEX-MR                53.88      53.26        
  8 Maslo, Strahinja           8 RI Marlins-MR        1:00.00      53.67        
  9 Vesselov, Stephan         10 RI Marlins-MR        1:00.00      53.77        
 10 Spodek, Gavin A            9 Jcc-MR                    NT      54.30        
 11 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR                56.44      56.16        
 12 Equiano, Jason A           9 APEX-MR                   NT      56.24        
 13 Lee, Cooper C              8 Badger-MR            1:00.16      57.32        
 14 Semelsberger, Matthew R   10 Phoenix-MR             56.95      57.49        
 15 Sansano, Matthew A         9 Express Swimming-MR  1:01.54    1:00.27        
 16 Jhong, Ethan               9 Express Swimming-MR  1:01.34    1:00.46        
 17 Apat, Joseph R             9 Express Swimming-MR  1:00.72    1:00.59        
 18 Sadikovic, Bogdan         10 RI Marlins-MR        1:00.00    1:00.77        
 19 Harrilal, Ayden B          9 Express Swimming-MR    57.78    1:00.85        
 20 Gatto, RJ                 10 Phoenix-MR           1:02.36    1:00.99        
 21 DeLeon, Ismeal R          10 KB Makos-MR          1:12.77    1:19.30        
 22 Fattore, Noah I            9 UNLIE-MR             1:24.77    1:20.03        
 -- Gates, Owen                7 Parks Sailfish-MR      57.93         DQ        
      Alternating Kick
 -- Nagaldinne, Nirvaan V      9 Badger-MR              51.31         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wong, Hau-Son              8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Larucci, Julian J          8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Ryan               10 Express Swimming-MR    41.56      39.89        
  2 Nagaldinne, Nirvaan V      9 Badger-MR              51.05      43.70        
  3 McIver, Matteo J          10 GAEL-MR                44.84      44.11        
  4 Montesa, Dawson            9 Parks Sailfish-MR      43.34      46.04        
  5 Semelsberger, Matthew R   10 Phoenix-MR             53.63      46.70        
  6 Lugo, Aron R              10 Express Swimming-MR    46.61      48.84        
  7 Peng, Greg W              10 APEX-MR                42.58      50.74        
  8 Mendez, Kenny              9 Parks Sailfish-MR      49.37      52.25        
  9 Ames-Luong, Spyder         8 Parks Sailfish-MR      54.50      53.52        
 10 Sansano, Matthew A         9 Express Swimming-MR    50.44      56.92        
 11 Vesselov, Stephan         10 RI Marlins-MR        1:00.00      58.25        
 12 Sadikovic, Bogdan         10 RI Marlins-MR        1:00.00      59.70        
 13 Brusco, Vincent R         10 UNLIE-MR             1:15.00    1:04.43        
 14 Pena, Aidan J              8 APEX-MR              1:09.27    1:09.42        
 15 Victoria, Jeremy A         9 APEX-MR              1:09.47    1:10.23        
 16 Apat, Joseph R             9 Express Swimming-MR  1:05.00    1:13.35        
 -- Wang, Andy Y              10 APEX-MR                59.33         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Larucci, Julian J          8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wong, Hau-Son              8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Leonard, Kiel J           10 APEX-MR              1:10.50         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Spodek, Gavin A            9 Jcc-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siebert, Tavis D          12 Phoenix-MR             29.01      28.18        
  2 Styczen, Matthew M        12 Phoenix Un-MR          29.77      29.96        
  3 Vasilkoff, Daniel         12 NYCC-MR                37.90      33.37        
  4 Johnsen, Darrien          11 CFB-MR                 35.67      33.55        
  5 Finley, Michael P         11 Phoenix-MR             34.96      34.34        
  6 Dwyer, Ryan P             12 NYCC-MR                   NT      34.66        
  7 Gates, Liam               11 Parks Sailfish-MR      35.14      34.87        
  8 Samsonov, Luka A          11 Badger-MR              36.48      35.99        
  9 Joshi, Jai                12 Express Swimming-MR    38.05      36.81        
 10 King, Shawnee             11 Parks Sailfish-MR      36.23      36.84        
 11 Mazzacano, Andrew J       11 Phoenix-MR             35.94      37.65        
 12 Teufel, Carlo             11 Badger-MR              38.61      38.66        
 13 Tang, Erik                12 Express Swimming-MR    41.03      38.69        
 14 Norberg, Malte            11 RI Marlins-MR          39.00      39.14        
 15 Coronel, Freddy           11 RI Marlins-MR          39.00      40.37        
 16 Bruskotter, Jasper        11 RI Marlins-MR          41.67      41.18        
 17 Plaza, Sebastian T        11 Express Swimming-MR    43.57      41.92        
 18 Rosado, Fausto X          11 KB Makos-MR            41.61      43.18        
 19 Buckhardt, Jake C         11 Express Swimming-MR    50.00      43.97        
 20 Hudkins, Matthew          11 Express Swimming-MR  1:00.00      47.91        
 21 Alvares, Isaias R         11 APEX-MR                52.54      48.66        
 22 Chu, Derek                11 Express Swimming-MR    53.67      49.75        
 23 Joshi, Hersh              12 Express Swimming-MR    49.26      52.13        
 24 Demilio, Michael          12 MALT-NJ                43.60      52.65        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siebert, Tavis D          12 Phoenix-MR           2:14.52    2:10.55        
                  30.41     1:03.75 (33.34)     1:38.24 (34.49)     2:10.55 (32.31)
  2 Swartwout, William H      12 Express Swimming-MR  2:11.69    2:10.62        
                  30.69     1:03.99 (33.30)     1:38.51 (34.52)     2:10.62 (32.11)
  3 Styczen, Matthew M        12 Phoenix Un-MR        2:20.91    2:20.26        
                  32.42     1:08.26 (35.84)     1:45.25 (36.99)     2:20.26 (35.01)
  4 Lee, Tyler J              12 NYCC-MR                   NT    2:33.75        
                  33.64     1:12.38 (38.74)     1:53.94 (41.56)     2:33.75 (39.81)
  5 Johnsen, Darrien          11 CFB-MR               2:33.22    2:37.08        
                  34.03     1:13.92 (39.89)     1:56.23 (42.31)     2:37.08 (40.85)
  6 Kim, William M            11 Phoenix-MR           2:40.05    2:39.02        
                                1:17.74 ( )   2:39.02 (1:21.28)                    
  7 Hardart, Max              11 Badger-MR            2:42.71    2:42.11        
                  37.20     1:18.60 (41.40)     2:01.29 (42.69)     2:42.11 (40.82)
  8 Samsonov, Luka A          11 Badger-MR            2:51.49    2:44.28        
                  37.54     1:14.70 (37.16)   2:44.28 (1:29.58)                    
  9 Vasilkoff, Daniel         12 NYCC-MR                   NT    2:44.43        
                  36.40     1:18.00 (41.60)     2:02.85 (44.85)     2:44.43 (41.58)
 10 Finley, Michael P         11 Phoenix-MR           2:49.63    2:49.69        
                                1:23.34 ( )   2:49.69 (1:26.35)                    
 11 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR                   NT    2:51.04        
                  38.60     1:22.13 (43.53)     2:07.44 (45.31)     2:51.04 (43.60)
 12 Dwyer, Ryan P             12 NYCC-MR                   NT    2:57.67        
                  37.16     1:21.86 (44.70)     2:10.63 (48.77)     2:57.67 (47.04)
 13 Joshi, Jai                12 Express Swimming-MR  3:08.61    3:08.10        
                  43.61     1:33.16 (49.55)     2:23.80 (50.64)     3:08.10 (44.30)
 14 Brink, Sam M              12 Jcc-MR               3:00.00    3:09.42        
                  41.69     1:31.98 (50.29)     2:21.41 (49.43)     3:09.42 (48.01)
 15 Tang, Erik                12 Express Swimming-MR  3:28.43    3:17.66        
                                1:30.41 ( )     2:23.47 (53.06)     3:17.66 (54.19)
 16 Shaw, Kevin               12 Aquaflames-MR             NT    3:26.76        
                  44.68     1:36.34 (51.66)     2:32.79 (56.45)     3:26.76 (53.97)
 17 Lempert, Benjamin         11 Aquaflames-MR             NT    3:29.53        
                  42.18     1:34.28 (52.10)   2:34.52 (1:00.24)     3:29.53 (55.01)
 18 Dewan, Advik              11 Aquaflames-MR             NT    3:33.22        
                  47.35     1:44.21 (56.86)     2:41.74 (57.53)     3:33.22 (51.48)
 19 Murdach, Nathan           12 Aquaflames-MR             NT    3:58.00        
                                1:45.81 ( )   3:58.00 (2:12.19)                    
 20 Demilio, Michael          12 MALT-NJ              3:45.89    4:18.10        
                                1:56.46 ( )   4:18.10 (2:21.64)                    
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siebert, Tavis D          12 Phoenix-MR           1:09.26    1:08.17        
                  33.35     1:08.17 (34.82)                                        
  2 Swartwout, William H      12 Express Swimming-MR  1:10.75    1:13.66        
                  35.69     1:13.66 (37.97)                                        
  3 Du, David                 12 Phoenix-MR           1:20.87    1:16.68        
                  37.61     1:16.68 (39.07)                                        
  4 Mazzacano, Andrew J       11 Phoenix-MR           1:28.12    1:27.41        
                  42.00     1:27.41 (45.41)                                        
  5 Gates, Liam               11 Parks Sailfish-MR    1:28.51    1:28.64        
  6 Finley, Michael P         11 Phoenix-MR           1:27.19    1:29.75        
                  45.04     1:29.75 (44.71)                                        
  7 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR              1:43.97    1:30.06        
  8 Pastore, James V          11 CFB-MR               1:31.57    1:32.51        
                  44.46     1:32.51 (48.05)                                        
  9 King, Shawnee             11 Parks Sailfish-MR    1:34.62    1:34.74        
 10 Brink, Sam M              12 Jcc-MR               1:25.98    1:36.56        
                  46.07     1:36.56 (50.49)                                        
 11 Joshi, Jai                12 Express Swimming-MR  1:37.80    1:37.19        
                  48.80     1:37.19 (48.39)                                        
 12 Teufel, Carlo             11 Badger-MR            1:47.37    1:37.87        
 13 Dewan, Advik              11 Aquaflames-MR             NT    1:44.11        
 14 Lempert, Benjamin         11 Aquaflames-MR             NT    1:46.65        
 15 Shaw, Kevin               12 Aquaflames-MR             NT    1:46.88        
 16 Tang, Erik                12 Express Swimming-MR  1:54.96    1:49.67        
 17 Rosado, Fausto X          11 KB Makos-MR          1:58.48    1:56.58        
 18 Buckhardt, Jake C         11 Express Swimming-MR  2:10.00    1:56.88        
                  57.15     1:56.88 (59.73)                                        
 19 Murdach, Nathan           12 Aquaflames-MR             NT    1:57.40        
                  52.57   1:57.40 (1:04.83)                                        
 20 Liu, Ethan                11 Express Swimming-MR  2:30.00    2:03.38        
 21 Plaza, Sebastian T        11 Express Swimming-MR  2:06.25    2:03.88        
                  55.09   2:03.88 (1:08.79)                                        
 22 Chu, Derek                11 Express Swimming-MR  2:15.00    2:10.16        
                1:03.00   2:10.16 (1:07.16)                                        
 23 Joshi, Hersh              12 Express Swimming-MR  2:15.29    2:16.03        
                1:04.77   2:16.03 (1:11.26)                                        
 24 Demilio, Michael          12 MALT-NJ              2:15.89    2:25.30        
 -- Hudkins, Matthew          11 Express Swimming-MR  2:30.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:00.57        DQ (1:07.16)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Tyler J              12 NYCC-MR                39.94      39.79        
  2 Johnsen, Darrien          11 CFB-MR                 40.28      40.62        
  3 Styczen, Matthew M        12 Phoenix Un-MR          39.77      41.07        
  4 Du, David                 12 Phoenix-MR             39.00      41.48        
  5 Hardart, Max              11 Badger-MR              42.10      43.52        
  6 Vasilkoff, Daniel         12 NYCC-MR                50.31      44.03        
  7 Kim, William M            11 Phoenix-MR             45.10      45.21        
  8 Samsonov, Luka A          11 Badger-MR              48.84      47.40        
  9 Bruskotter, Jasper        11 RI Marlins-MR          48.94      50.70        
 10 Gates, Liam               11 Parks Sailfish-MR      45.20      50.77        
 11 Coronel, Freddy           11 RI Marlins-MR          50.00      53.21        
 12 Buckhardt, Jake C         11 Express Swimming-MR  1:10.00      53.78        
 13 Pastore, James V          11 CFB-MR                 51.11      53.81        
 14 Teufel, Carlo             11 Badger-MR              52.96      54.30        
 15 Norberg, Malte            11 RI Marlins-MR          53.00      55.30        
 16 Chu, Derek                11 Express Swimming-MR  1:01.81      58.60        
 17 Plaza, Sebastian T        11 Express Swimming-MR  1:02.08    1:01.35        
 18 Hudkins, Matthew          11 Express Swimming-MR  1:10.00    1:03.61        
 19 Joshi, Hersh              12 Express Swimming-MR  1:14.32    1:10.33        
 -- Tang, Erik                12 Express Swimming-MR    56.88         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swartwout, William H      12 Express Swimming-MR    32.31      31.68        
  2 Lee, Tyler J              12 NYCC-MR                34.59      34.03        
  3 Du, David                 12 Phoenix-MR             38.19      36.86        
  4 Pastore, James V          11 CFB-MR                 37.70      40.23        
  5 Hardart, Max              11 Badger-MR              39.74      40.59        
  6 Dwyer, Ryan P             12 NYCC-MR                   NT      41.05        
  7 Mazzacano, Andrew J       11 Phoenix-MR             38.39      41.93        
  8 Kim, William M            11 Phoenix-MR             44.80      43.03        
  9 Coronel, Freddy           11 RI Marlins-MR          45.00      43.31        
 10 King, Shawnee             11 Parks Sailfish-MR      40.40      44.17        
 11 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR                52.67      46.12        
 12 Bruskotter, Jasper        11 RI Marlins-MR             NT      46.92        
 13 Rosado, Fausto X          11 KB Makos-MR            47.03      47.28        
 14 Norberg, Malte            11 RI Marlins-MR          49.00      49.61        
 15 Liu, Ethan                11 Express Swimming-MR  1:00.00    1:00.22        
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          14 Badger-MR              26.49      26.74        
  2 Rosado, Alex P            13 Badger-MR              28.36      29.03        
  3 Koch, Sasha H             13 CFB-MR                 29.36      29.59        
  4 Conn, Miles J             14 NYCC-MR                   NT      29.68        
  5 Loveless, Liam J          13 Badger-MR              28.82      29.93        
  6 Idemudia, Sean            13 NYCC-MR                29.66      30.29        
  7 Dunn, Tyler A             13 Badger-MR              31.00      30.42        
  8 Chan, Brandon             14 Parks Sailfish-MR      30.10      30.47        
  9 Thai-Bui, Justin          14 GAEL-MR                30.84      30.68        
 10 Neugebauer, Matthew F     14 Express Swimming-MR    36.00      30.70        
 11 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR                   NT      31.51        
 12 Edwards, DeAndre J        14 Express Swimming-MR    43.00      32.22        
 13 Idemudia, Aaron           13 NYCC-MR                35.03      32.37        
 14 Powell, Shamir            13 KB Makos-MR            32.18      32.92        
 15 Eboli, Michael            14 Badger-MR              33.00      33.08        
 16 Ferran, Raul              14 KB Makos-MR            32.51      33.94        
 17 O'Reilly, James A         14 Express Swimming-MR    37.00      34.46        
 18 Villalobos, Matt J        13 APEX-MR                33.94      34.53        
 19 Drummond, Jared           13 APEX-MR                35.08      34.90        
 20 Howard, Christian J       14 Express Swimming-MR    37.00      34.99        
 21 Collazo, Christopher N    13 APEX-MR                37.03      35.38        
 22 Guariglia, Andrew M       14 Express Swimming-MR    35.27      36.20        
 23 Reisert, Justin P         13 Express Swimming-MR    41.34      40.94        
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byman, Sean J             14 Phoenix-MR           4:35.96    4:31.56        
                  30.79     1:03.76 (32.97)     1:38.44 (34.68)     2:12.40 (33.96)
        2:47.33 (34.93)     3:21.17 (33.84)     3:57.32 (36.15)     4:31.56 (34.24)
  2 Hurle, Joseph M           13 Phoenix-MR           4:56.88    4:46.33        
                  32.14     1:07.24 (35.10)     1:44.78 (37.54)     2:20.81 (36.03)
        2:58.35 (37.54)     3:34.60 (36.25)     4:11.16 (36.56)     4:46.33 (35.17)
  3 Chrenko, Alex J           13 Phoenix-MR           5:00.77    4:54.83        
                                1:11.14 ( )     1:49.55 (38.41)     2:28.10 (38.55)
        3:05.62 (37.52)     3:42.82 (37.20)     4:20.27 (37.45)     4:54.83 (34.56)
  4 Loveless, Liam J          13 Badger-MR            5:05.38    5:00.00        
                  32.46     1:10.27 (37.81)     1:48.83 (38.56)     2:27.57 (38.74)
        3:06.24 (38.67)     3:44.95 (38.71)     4:23.26 (38.31)     5:00.00 (36.74)
  5 Sabella, Nicholas         14 Phoenix-MR           5:45.28    5:03.40        
                  34.60     1:12.51 (37.91)     1:51.60 (39.09)     2:29.52 (37.92)
        3:08.48 (38.96)     3:46.97 (38.49)     4:25.77 (38.80)     5:03.40 (37.63)
  6 Kim, Christopher W        13 Phoenix-MR           5:17.42    5:13.34        
                                1:14.81 ( )     1:55.32 (40.51)     2:35.88 (40.56)
        3:17.36 (41.48)     3:56.05 (38.69)   5:13.34 (1:17.29)                    
  7 Flynn, Richard E          13 Phoenix-MR           5:28.77    5:24.28        
                                1:16.52 ( )     2:10.60 (54.08)     2:39.14 (28.54)
                                4:04.21 ( )     4:45.36 (41.15)     5:24.28 (38.92)
  8 Pena, Matt                13 APEX-MR              5:42.02    5:27.35        
                  32.89     1:10.02 (37.13)     1:51.09 (41.07)     2:32.71 (41.62)
        3:17.37 (44.66)     4:03.31 (45.94)     4:47.39 (44.08)     5:27.35 (39.96)
  9 Guariglia, Andrew M       14 Express Swimming-MR  5:59.35    5:54.70        
                  37.10     1:18.77 (41.67)     2:03.11 (44.34)     2:49.28 (46.17)
        3:34.04 (44.76)     4:20.24 (46.20)     5:08.80 (48.56)     5:54.70 (45.90)
 10 Hou, Logan                13 Express Swimming-MR  6:13.52    6:04.02        
                                1:19.84 ( )                             2:52.49 ( )
                                4:29.75 ( )     5:18.03 (48.28)     6:04.02 (45.99)
 11 Chan, Brandon             14 Parks Sailfish-MR    5:05.00    6:05.81        
                  38.56     1:23.10 (44.54)     2:10.95 (47.85)     2:58.80 (47.85)
        3:48.14 (49.34)     4:36.32 (48.18)     5:25.22 (48.90)     6:05.81 (40.59)
 12 Ferran, Raul              14 KB Makos-MR          6:25.45    6:18.16        
                  34.89     1:16.22 (41.33)     2:02.53 (46.31)     2:51.11 (48.58)
        3:42.82 (51.71)     4:33.86 (51.04)     5:27.89 (54.03)     6:18.16 (50.27)
 13 Howard, Christian J       14 Express Swimming-MR  5:00.00    6:26.49        
                  41.27     1:28.02 (46.75)                             3:04.81 ( )
                                4:45.97 ( )   6:26.49 (1:40.52)                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          14 Badger-MR            2:16.79    2:22.29        
                  32.80     1:08.73 (35.93)     1:46.00 (37.27)     2:22.29 (36.29)
  2 Dunn, Tyler A             13 Badger-MR            2:36.31    2:37.11        
                  36.58     1:15.59 (39.01)     1:56.77 (41.18)     2:37.11 (40.34)
  3 Kouiri, Said              14 Phoenix-MR           2:48.55    2:46.51        
                                1:20.16 ( )   2:46.51 (1:26.35)                    
  4 Neugebauer, Matthew F     14 Express Swimming-MR  3:40.00    2:46.87        
                  38.68     1:20.17 (41.49)     2:04.47 (44.30)     2:46.87 (42.40)
  5 Chrenko, Alex J           13 Phoenix-MR           2:47.46    2:49.94        
                  39.61     1:21.65 (42.04)     2:06.77 (45.12)     2:49.94 (43.17)
  6 Flynn, Richard E          13 Phoenix-MR           2:47.87    2:50.04        
                  40.67     1:25.02 (44.35)     2:08.59 (43.57)     2:50.04 (41.45)
  7 Conn, Miles J             14 NYCC-MR                   NT    2:50.21        
                  38.02     1:21.58 (43.56)     2:07.29 (45.71)     2:50.21 (42.92)
  8 Idemudia, Sean            13 NYCC-MR              2:51.71    2:53.59        
                  39.49     1:23.13 (43.64)   2:53.59 (1:30.46)                    
  9 Sabella, Nicholas         14 Phoenix-MR           3:03.63    3:05.70        
                  42.97     1:30.01 (47.04)     2:17.82 (47.81)     3:05.70 (47.88)
 10 Hou, Logan                13 Express Swimming-MR  3:05.05    3:07.86        
                  42.63     1:29.71 (47.08)     2:20.37 (50.66)     3:07.86 (47.49)
 11 Howard, Christian J       14 Express Swimming-MR  3:40.00    3:13.31        
 12 Jin, Peter Y              13 Unattached-MR        3:01.15    3:16.63        
                                1:34.56 ( )   3:16.63 (1:42.07)                    
 13 Edwards, DeAndre J        14 Express Swimming-MR  4:00.00    3:18.14        
                  43.75     1:32.43 (48.68)     2:25.75 (53.32)     3:18.14 (52.39)
 14 Guariglia, Andrew M       14 Express Swimming-MR  3:12.88    3:24.50        
                  47.37     1:38.77 (51.40)     2:31.76 (52.99)     3:24.50 (52.74)
 15 Korsun, Max               14 Aquaflames-MR             NT    3:37.94        
                                1:45.01 ( )     2:43.72 (58.71)     3:37.94 (54.22)
 -- O'Reilly, James A         14 Express Swimming-MR  4:00.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loveless, Liam J          13 Badger-MR            1:14.88    1:19.67        
                  37.74     1:19.67 (41.93)                                        
  2 Kim, Christopher W        13 Phoenix-MR           1:19.00    1:20.30        
                  38.84     1:20.30 (41.46)                                        
  3 Idemudia, Sean            13 NYCC-MR              1:20.80    1:20.68        
  4 Byman, Sean J             14 Phoenix-MR           1:20.14    1:23.27        
                  39.33     1:23.27 (43.94)                                        
  5 Hurle, Joseph M           13 Phoenix-MR           1:28.77    1:23.74        
  6 Eboli, Michael            14 Badger-MR            1:27.36    1:24.49        
                  41.24     1:24.49 (43.25)                                        
  7 Hou, Logan                13 Express Swimming-MR  1:19.74    1:26.11        
                  40.50     1:26.11 (45.61)                                        
  8 Idemudia, Aaron           13 NYCC-MR              1:32.85    1:29.88        
                  43.02     1:29.88 (46.86)                                        
  9 Edwards, DeAndre J        14 Express Swimming-MR  2:05.00    1:31.00        
                  44.41     1:31.00 (46.59)                                        
 10 Chan, Brandon             14 Parks Sailfish-MR    1:29.75    1:31.62        
                  43.02     1:31.62 (48.60)                                        
 11 Neugebauer, Matthew F     14 Express Swimming-MR  1:50.00    1:33.39        
                  45.90     1:33.39 (47.49)                                        
 12 Koch, Sasha H             13 CFB-MR               1:28.97    1:33.65        
                  40.56     1:33.65 (53.09)                                        
 13 Rosado, Alex P            13 Badger-MR            1:36.46    1:33.86        
                  44.29     1:33.86 (49.57)                                        
 14 Powell, Shamir            13 KB Makos-MR          1:33.52    1:34.79        
                  43.33     1:34.79 (51.46)                                        
 15 Thai-Bui, Justin          14 GAEL-MR              1:35.97    1:35.98        
                  46.33     1:35.98 (49.65)                                        
 16 Guariglia, Andrew M       14 Express Swimming-MR  1:35.66    1:38.25        
 17 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR                   NT    1:39.46        
 18 Jin, Peter Y              13 Unattached-MR        1:40.15    1:44.65        
 19 Kouiri, Said              14 Phoenix-MR           1:41.15    1:45.23        
                  48.64     1:45.23 (56.59)                                        
 20 O'Reilly, James A         14 Express Swimming-MR  2:00.00    1:46.03        
                  49.88     1:46.03 (56.15)                                        
 21 Korsun, Max               14 Aquaflames-MR             NT    1:53.05        
                  52.58   1:53.05 (1:00.47)                                        
 22 Reisert, Justin P         13 Express Swimming-MR  2:01.54    1:55.60        
                  55.51   1:55.60 (1:00.09)                                        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          14 Badger-MR            1:01.28    1:02.31        
                  29.22     1:02.31 (33.09)                                        
  2 Byman, Sean J             14 Phoenix-MR           1:06.99    1:06.96        
                  31.04     1:06.96 (35.92)                                        
  3 Kouiri, Said              14 Phoenix-MR           1:14.54    1:13.41        
                  34.52     1:13.41 (38.89)                                        
  4 Hurle, Joseph M           13 Phoenix-MR           1:18.77    1:16.27        
  5 Rosado, Alex P            13 Badger-MR            1:22.59    1:17.28        
                  35.48     1:17.28 (41.80)                                        
  6 Pena, Matt                13 APEX-MR              1:34.80    1:19.49        
                  35.98     1:19.49 (43.51)                                        
  7 Villalobos, Matt J        13 APEX-MR              1:20.53    1:19.83        
                  35.73     1:19.83 (44.10)                                        
  8 Chrenko, Alex J           13 Phoenix-MR           1:36.63    1:20.38        
                  36.94     1:20.38 (43.44)                                        
  9 Koch, Sasha H             13 CFB-MR               1:16.97    1:20.62        
 10 Thai-Bui, Justin          14 GAEL-MR              1:19.54    1:22.17        
                  37.84     1:22.17 (44.33)                                        
 11 Flynn, Richard E          13 Phoenix-MR           1:18.77    1:23.92        
                  38.57     1:23.92 (45.35)                                        
 12 Sabella, Nicholas         14 Phoenix-MR           1:22.23    1:24.80        
 13 Conn, Miles J             14 NYCC-MR                   NT    1:27.15        
                  37.68     1:27.15 (49.47)                                        
 14 Ferran, Raul              14 KB Makos-MR          1:22.09    1:29.80        
                  38.70     1:29.80 (51.10)                                        
 15 Eboli, Michael            14 Badger-MR            1:38.91    1:31.55        
                  44.01     1:31.55 (47.54)                                        
 16 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR                   NT    1:36.01        
                  43.26     1:36.01 (52.75)                                        
 17 Powell, Shamir            13 KB Makos-MR          2:02.27    1:41.53        
                  41.54     1:41.53 (59.99)                                        
 18 Drummond, Jared           13 APEX-MR              1:39.69    1:44.12        
                  41.77   1:44.12 (1:02.35)                                        
 -- Hou, Logan                13 Express Swimming-MR  1:18.93         DQ        
      One hand touch
                  37.95          DQ (46.47)                                        
 -- Collazo, Christopher N    13 APEX-MR              1:40.54         DQ        
      Arms underwater recovery
                  42.49          DQ (56.66)                                        
 -- Kim, Christopher W        13 Phoenix-MR           1:27.11         DQ        
      One hand touch
                  40.43          DQ (50.13)                                        
 -- Idemudia, Aaron           13 NYCC-MR              1:38.88         DQ        
      Alternating Kick
                  39.67          DQ (48.41)                                        
 -- Reisert, Justin P         13 Express Swimming-MR  2:14.24        DFS        
      Declared false start
 
Boys 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shumikhin, Michael        18 RI Marlins-MR          26.36      26.30        
  2 Konovalov, Nicholas       18 NYCC-MR                26.20      26.34        
  3 Syron, Shane D            16 Badger-MR              26.37      26.70        
  4 Gak, Milos M              21 RI Marlins-MR          26.07      27.14        
  5 Alers, Louis              19 KB Makos-MR            26.00      27.51        
  6 Ribeiro, Damion           15 NYCC-MR                28.13      27.58        
  7 Donaldson, Kobi D         17 Express Swimming-MR    26.16      27.60        
  8 Fischer, Chris J          19 APEX-MR                28.50      27.70        
  9 Moran, Francis W          16 Badger-MR              27.05      27.76        
 10 Loveless, Jack J          15 Badger-MR              29.26      27.95        
 11 Simone, James S           15 Badger-MR              28.61      28.05        
 12 Wisotsky, Seth M          17 Badger-MR              27.13      28.08        
 13 Yamout, Nader             22 RI Marlins-MR          26.99      28.18        
 14 Zubac, Andrew C           16 RI Marlins-MR          29.00      28.22        
 15 Powers, William P         16 Badger-MR              27.45      28.23        
 16 Kyrylenko, Anton M        16 APEX-MR                32.00      28.44        
 17 Sola, Christopher A       15 Express Swimming-MR    38.00      28.82        
 18 Montesa, Daniel           15 Parks Sailfish-MR      27.69      29.20        
 19 Flores, Adrian            15 Phoenix-MR                NT      29.43        
 20 White, Dylan J            15 Express Swimming-MR    30.12      29.72        
 21 Diaz, Muppet A            19 KB Makos-MR            27.81      29.81        
 22 Babej, Max C              15 Jcc-MR                 29.20      30.11        
 23 Orman-Kollmar, Max A      17 APEX-MR                28.48      30.39        
 24 Marun, Michael            16 KB Makos-MR            30.24      30.80        
 25 Ngo, Kevin                15 APEX-MR                32.14      31.34        
 26 Lucas, CJ J               15 APEX-MR                35.31      35.66        
 27 Severe, Jalen F           15 Express Swimming-MR    45.00      36.06        
 28 Santana, Robert           20 APEX-MR                31.57      36.10        
 -- Towne, Garrett B          15 Badger-MR              27.22         DQ        
      Declared false start
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Culver, Eric R            24 Badger-MR            4:11.69    4:14.36        
                  29.41     1:00.37 (30.96)     1:32.54 (32.17)     2:04.59 (32.05)
        2:37.61 (33.02)     3:10.01 (32.40)     3:42.89 (32.88)     4:14.36 (31.47)
  2 Zugibe, Matthew           16 Phoenix-MR           4:11.79    4:25.18        
                  30.70     1:04.45 (33.75)                             2:12.86 ( )
                                3:22.00 ( )   4:25.18 (1:03.18)                    
  3 Eiden, joe P              19 UN-WM-MD             4:05.64    4:25.46        
                  30.46     1:03.47 (33.01)     1:38.13 (34.66)     2:12.05 (33.92)
        2:46.96 (34.91)     3:20.87 (33.91)     3:55.07 (34.20)     4:25.46 (30.39)
  4 Loveless, Jack J          15 Badger-MR            4:26.34    4:29.13        
                                1:03.63 ( )     1:37.58 (33.95)     2:12.16 (34.58)
        2:46.83 (34.67)     3:21.38 (34.55)   4:29.13 (1:07.75)                    
  5 Ortof, Harry C            16 Express Swimming-MR  4:17.85    4:31.31        
                  31.77     1:05.47 (33.70)     1:40.07 (34.60)     2:14.66 (34.59)
        2:49.23 (34.57)     3:24.25 (35.02)     3:58.65 (34.40)     4:31.31 (32.66)
  6 Mannix, Rich E            19 Badger-MR            4:02.51    4:32.73        
                  30.57     1:03.18 (32.61)     1:37.46 (34.28)     2:11.60 (34.14)
        2:45.87 (34.27)     3:20.23 (34.36)     3:57.34 (37.11)     4:32.73 (35.39)
  7 Kilduff, Johnny J         18 Phoenix-MR           4:45.23    4:37.77        
                  31.61     1:05.91 (34.30)     1:41.80 (35.89)     2:16.83 (35.03)
        2:52.98 (36.15)     3:29.22 (36.24)     4:05.20 (35.98)     4:37.77 (32.57)
  8 Simone, James S           15 Badger-MR            4:36.94    4:38.01        
                  31.72     1:06.06 (34.34)     1:42.58 (36.52)     2:17.70 (35.12)
        2:53.99 (36.29)     3:29.31 (35.32)     4:05.23 (35.92)     4:38.01 (32.78)
  9 Powers, William P         16 Badger-MR            4:19.16    4:39.51        
                  30.74     1:04.45 (33.71)     1:39.25 (34.80)     2:14.91 (35.66)
        2:50.48 (35.57)     3:26.72 (36.24)     4:03.10 (36.38)     4:39.51 (36.41)
 10 Wong, Phil                16 Phoenix-MR           4:46.29    4:46.21        
                                1:07.39 ( )     1:43.61 (36.22)     2:21.41 (37.80)
        2:58.33 (36.92)   4:46.21 (1:47.88)                                        
 11 Konovalov, Nicholas       18 NYCC-MR              4:23.40    4:47.50        
                                1:06.31 ( )     1:42.57 (36.26)     2:19.08 (36.51)
        2:56.61 (37.53)     3:34.11 (37.50)     4:11.43 (37.32)     4:47.50 (36.07)
 12 Neville, Aiden J          16 Phoenix-MR           4:55.00    4:49.29        
                  32.66     1:09.14 (36.48)     1:46.10 (36.96)     2:23.85 (37.75)
        3:01.33 (37.48)     3:38.30 (36.97)     4:15.45 (37.15)     4:49.29 (33.84)
 13 Griffenkranz, Sean M      15 Phoenix-MR           5:10.77    4:51.84        
                  32.71     1:09.19 (36.48)     1:47.48 (38.29)     2:25.43 (37.95)
        3:02.75 (37.32)     3:39.99 (37.24)     4:17.14 (37.15)     4:51.84 (34.70)
 14 Mernica, Enes             20 Unattached-MR        4:59.99    4:52.38        
                                1:09.61 ( )     1:46.55 (36.94)     2:24.77 (38.22)
        3:01.95 (37.18)     3:40.07 (38.12)     4:16.52 (36.45)     4:52.38 (35.86)
 15 DeStaebler, Andrew D      17 GAEL-MR              4:38.02    4:53.89        
                  32.50     1:07.58 (35.08)     1:45.29 (37.71)     2:23.09 (37.80)
        3:01.57 (38.48)     3:39.38 (37.81)     4:17.92 (38.54)     4:53.89 (35.97)
 16 Mecca, Dan C              16 Phoenix-MR           5:12.98    5:01.97        
                  33.66     1:11.57 (37.91)     1:51.94 (40.37)     2:30.20 (38.26)
        3:09.35 (39.15)     3:45.15 (35.80)     4:23.42 (38.27)     5:01.97 (38.55)
 17 Whitfield, George         15 NYCC-MR              5:11.83    5:02.59        
                  32.97     1:10.40 (37.43)     1:49.44 (39.04)     2:28.76 (39.32)
        3:08.23 (39.47)     3:47.96 (39.73)     4:25.48 (37.52)     5:02.59 (37.11)
 18 Carey, Liam               16 Phoenix-MR           4:55.77    5:18.89        
                                1:12.52 ( )                             2:33.54 ( )
                                3:55.94 ( )     4:38.13 (42.19)     5:18.89 (40.76)
 19 Chea, Parker              15 Parks Sailfish-MR    4:49.00    5:21.33        
                  33.70     1:12.18 (38.48)                             2:34.38 ( )
        3:17.46 (43.08)     3:59.69 (42.23)     4:42.35 (42.66)     5:21.33 (38.98)
 20 White, Dylan J            15 Express Swimming-MR  5:29.51    5:27.36        
                                1:14.71 ( )                             2:38.06 ( )
                                4:03.41 ( )   5:27.36 (1:23.95)                    
 21 Marun, Michael            16 KB Makos-MR          6:00.00    5:38.61        
                                1:13.61 ( )                             2:39.05 ( )
        3:23.82 (44.77)     4:08.52 (44.70)     4:53.92 (45.40)     5:38.61 (44.69)
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towne, Garrett B          15 Badger-MR            2:20.67    2:18.56        
                  31.68     1:06.91 (35.23)     1:43.58 (36.67)     2:18.56 (34.98)
  2 Mannix, Rich E            19 Badger-MR            2:08.46    2:25.30        
                  34.98     1:11.10 (36.12)     1:48.83 (37.73)     2:25.30 (36.47)
  3 Wong, Phil                16 Phoenix-MR           2:25.64    2:25.41        
                  35.03     1:11.88 (36.85)     1:49.29 (37.41)     2:25.41 (36.12)
  4 Gak, Milos M              21 RI Marlins-MR        2:34.54    2:25.81        
                  35.64     1:12.32 (36.68)     1:49.90 (37.58)     2:25.81 (35.91)
  5 Wisotsky, Seth M          17 Badger-MR            2:18.11    2:27.63        
                  35.48     1:11.95 (36.47)     1:50.90 (38.95)     2:27.63 (36.73)
  6 Yamout, Nader             22 RI Marlins-MR        2:25.00    2:27.80        
                                1:11.63 ( )   2:27.80 (1:16.17)                    
  7 Moran, Francis W          16 Badger-MR            2:23.48    2:28.98        
                  34.85     1:11.43 (36.58)     1:50.60 (39.17)     2:28.98 (38.38)
  8 Shumikhin, Michael        18 RI Marlins-MR        2:33.89    2:29.58        
                  34.58     1:11.63 (37.05)     1:51.08 (39.45)     2:29.58 (38.50)
  9 Marun, Michael            16 KB Makos-MR          2:46.00    2:36.33        
                                1:16.11 ( )   2:36.33 (1:20.22)                    
 10 Alers, Louis              19 KB Makos-MR          2:24.97    2:36.83        
                  35.37     1:14.23 (38.86)     1:55.45 (41.22)     2:36.83 (41.38)
 11 Slattery, Ryan T          16 Phoenix-MR           2:27.36    2:38.63        
                  35.41     1:15.13 (39.72)     1:56.35 (41.22)     2:38.63 (42.28)
 12 Montesa, Daniel           15 Parks Sailfish-MR    2:42.78    2:40.59        
                  37.74     1:18.14 (40.40)     2:00.28 (42.14)     2:40.59 (40.31)
 13 Madden, Owen              17 GAEL-MR              2:24.81    2:43.76        
                  37.65     1:18.99 (41.34)     1:46.47 (27.48)     2:43.76 (57.29)
 14 Neville, Aiden J          16 Phoenix-MR           2:38.77    2:45.00        
                  38.92     1:19.78 (40.86)     2:03.15 (43.37)     2:45.00 (41.85)
 15 Ribeiro, Damion           15 NYCC-MR              3:14.83    2:50.11        
                  38.57     1:21.34 (42.77)     2:07.73 (46.39)     2:50.11 (42.38)
 16 Mecca, Dan C              16 Phoenix-MR           2:45.77    2:55.55        
                  41.57     1:26.60 (45.03)     2:11.22 (44.62)     2:55.55 (44.33)
 17 Sola, Christopher A       15 Express Swimming-MR  3:45.00    3:01.82        
                  41.45     1:29.38 (47.93)     2:15.68 (46.30)     3:01.82 (46.14)
 -- Donaldson, Kobi D         17 Express Swimming-MR  2:48.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  38.02     1:23.31 (45.29)     2:10.65 (47.34)          DQ (43.88)
 -- Lucas, CJ J               15 APEX-MR              3:35.22         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Syron, Shane D            16 Badger-MR            1:10.54    1:15.06        
                  35.69     1:15.06 (39.37)                                        
  2 Zugibe, Matthew           16 Phoenix-MR           1:14.97    1:18.67        
                  37.19     1:18.67 (41.48)                                        
  3 Slattery, Ryan T          16 Phoenix-MR                NT    1:19.91        
                  37.81     1:19.91 (42.10)                                        
  4 Diaz, Muppet A            19 KB Makos-MR          1:18.10    1:20.00        
                  37.61     1:20.00 (42.39)                                        
  5 Carey, Liam               16 Phoenix-MR           1:14.75    1:20.88        
                  39.16     1:20.88 (41.72)                                        
  6 Kilduff, Johnny J         18 Phoenix-MR           1:19.52    1:21.07        
                  38.85     1:21.07 (42.22)                                        
  7 Kyrylenko, Anton M        16 APEX-MR              1:20.00    1:25.00        
                  40.54     1:25.00 (44.46)                                        
  8 Babej, Max C              15 Jcc-MR               1:24.81    1:25.54        
                  40.36     1:25.54 (45.18)                                        
  9 Orman-Kollmar, Max A      17 APEX-MR                   NT    1:26.40        
                  40.19     1:26.40 (46.21)                                        
 10 Griffenkranz, Sean M      15 Phoenix-MR           1:20.63    1:26.91        
 11 Chea, Parker              15 Parks Sailfish-MR    1:21.81    1:27.17        
 12 White, Dylan J            15 Express Swimming-MR  1:27.69    1:28.61        
                  42.08     1:28.61 (46.53)                                        
 13 Zubac, Andrew C           16 RI Marlins-MR        1:27.00    1:28.97        
                  42.28     1:28.97 (46.69)                                        
 14 Whitfield, George         15 NYCC-MR              1:28.77    1:29.50        
                  42.28     1:29.50 (47.22)                                        
 15 Sola, Christopher A       15 Express Swimming-MR  2:00.00    1:30.21        
 16 Donaldson, Kobi D         17 Express Swimming-MR  1:24.60    1:35.50        
                  44.40     1:35.50 (51.10)                                        
 17 Ngo, Kevin                15 APEX-MR                   NT    1:36.49        
                  45.33     1:36.49 (51.16)                                        
 18 Flores, Adrian            15 Phoenix-MR                NT    1:44.40        
                  52.29     1:44.40 (52.11)                                        
 19 Santana, Robert           20 APEX-MR              1:25.19    1:46.53        
                  49.49     1:46.53 (57.04)                                        
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Culver, Eric R            24 Badger-MR              58.34      59.77        
                  28.32       59.77 (31.45)                                        
  2 Zugibe, Matthew           16 Phoenix-MR             56.35    1:02.29        
                  29.26     1:02.29 (33.03)                                        
  3 Alers, Louis              19 KB Makos-MR            59.30    1:03.23        
                  29.57     1:03.23 (33.66)                                        
  4 Towne, Garrett B          15 Badger-MR            1:03.53    1:03.63        
                  30.07     1:03.63 (33.56)                                        
  5 Konovalov, Nicholas       18 NYCC-MR              1:00.18    1:03.95        
  6 Loveless, Jack J          15 Badger-MR            1:02.69    1:05.06        
                  51.06     1:05.06 (14.00)                                        
  7 Kilduff, Johnny J         18 Phoenix-MR           1:01.93    1:05.90        
                  31.53     1:05.90 (34.37)                                        
  8 Wisotsky, Seth M          17 Badger-MR            1:03.76    1:06.20        
                  30.77     1:06.20 (35.43)                                        
  9 Yamout, Nader             22 RI Marlins-MR        1:05.00    1:06.94        
                  30.53     1:06.94 (36.41)                                        
 10 Powers, William P         16 Badger-MR            1:04.43    1:07.41        
                  32.05     1:07.41 (35.36)                                        
 11 Griffenkranz, Sean M      15 Phoenix-MR           1:07.02    1:07.61        
 12 Wong, Phil                16 Phoenix-MR           1:08.16    1:07.90        
                  32.27     1:07.90 (35.63)                                        
 13 Donaldson, Kobi D         17 Express Swimming-MR  1:04.18    1:08.52        
                  31.25     1:08.52 (37.27)                                        
 14 Simone, James S           15 Badger-MR            1:05.34    1:09.22        
                  32.28     1:09.22 (36.94)                                        
 15 Carey, Liam               16 Phoenix-MR           1:06.04    1:09.48        
                  33.35     1:09.48 (36.13)                                        
 16 Gak, Milos M              21 RI Marlins-MR        1:00.57    1:12.10        
                  31.93     1:12.10 (40.17)                                        
 17 Zubac, Andrew C           16 RI Marlins-MR        1:12.00    1:12.44        
                  34.63     1:12.44 (37.81)                                        
 18 Shumikhin, Michael        18 RI Marlins-MR        1:10.00    1:12.50        
                  34.25     1:12.50 (38.25)                                        
 19 Ribeiro, Damion           15 NYCC-MR              1:10.51    1:12.54        
                  33.91     1:12.54 (38.63)                                        
 20 Slattery, Ryan T          16 Phoenix-MR           1:14.76    1:13.84        
                  34.20     1:13.84 (39.64)                                        
 21 Montesa, Daniel           15 Parks Sailfish-MR    1:20.00    1:15.03        
                  35.78     1:15.03 (39.25)                                        
 22 Whitfield, George         15 NYCC-MR              1:18.41    1:18.63        
                  35.77     1:18.63 (42.86)                                        
 23 Mecca, Dan C              16 Phoenix-MR           1:14.77    1:18.78        
                  34.62     1:18.78 (44.16)                                        
 24 Flores, Adrian            15 Phoenix-MR                NT    1:20.51        
 25 Chea, Parker              15 Parks Sailfish-MR    1:20.90    1:20.64        
 26 Neville, Aiden J          16 Phoenix-MR           1:12.77    1:23.29        
 27 Diaz, Muppet A            19 KB Makos-MR          1:17.45    1:29.20        
                  38.38     1:29.20 (50.82)                                        
 -- Babej, Max C              15 Jcc-MR               1:14.00         DQ        
      False start
                  35.05          DQ (41.60)                                        
 
Mixed 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Feld, Emma F              10 NYCC-MR                   NT    5:17.63        
                  36.73     1:17.12 (40.39)     1:57.27 (40.15)     2:38.54 (41.27)
        3:19.10 (40.56)     3:59.71 (40.61)     4:39.79 (40.08)     5:17.63 (37.84)
 
Mixed 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towne, Garrett B          15 Badger-MR                 NT      29.99        
 
Mixed 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pabby, Anya               12 Badger-MR                 NT    2:28.62        
                  34.62     1:12.83 (38.21)     1:51.68 (38.85)     2:28.62 (36.94)
  2 Rotenberg, Mary H         12 Badger-MR                 NT    2:39.19        
                  38.13     1:19.04 (40.91)     2:00.72 (41.68)     2:39.19 (38.47)