Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/2/2015 12:52 PM
           2015 MR BAD Mid Winter Swim Meet - 1/31/2015 to 2/1/2015            
                              Sanction #: 150128                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebrahimpour, Beth N        8 Agua Swim Team-MR      15.45      14.95        
  2 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR     15.00      15.33        
  3 Casellas, Krystin R        8 KB Makos-MR            15.65      16.18        
  4 Slowik, Mia                8 UNNYC-MR               20.00      16.58        
  5 Luan, Ava                  8 Agua Swim Team-MR      17.66      16.61        
  6 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      17.69      16.72        
  7 Tyrrell, Lillie J          8 Agua Swim Team-MR      18.95      16.86        
  8 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      18.52      16.92        
  9 Constantine, Jacqueline    8 Agua Swim Team-MR      17.73      17.03        
 10 Pena, Camila A             8 APEX-MR                19.65      17.84        
 11 Lilavois, Simone           8 Manhattan Makos-MR     21.55      18.05        
 12 Berger, Syd R              8 Agua Swim Team-MR      22.99      18.09        
 13 Shen, Alivia               8 Aquaflames-MR          18.00      18.10        
 14 Castano, Isabella H        7 Agua Swim Team-MR      19.69      18.13        
 15 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      19.94      18.54        
 16 Wong, Jacqueline           7 NYCC-MR                25.32      18.56        
 17 Lynton, Mackenzie R        7 Agua Swim Team-MR      18.50      18.60        
 18 Vega, Isabella M           8 KB Makos-MR            18.31      18.70        
 19 Argesanu, Elena N          8 Agua Swim Team-MR      21.96      18.78        
 20 Kanachova, Veronica        8 APEX-MR                20.78      18.89        
 21 Edwards, Lisia             8 NYCC-MR                20.00      18.98        
 22 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      18.88      19.03        
 22 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      22.17      19.03        
 24 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      19.54      19.05        
 25 Hunt, Anna K               7 Agua Swim Team-MR      19.39      19.07        
 26 Feld, Tessa                7 NYCC-MR                22.44      19.43        
 27 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     24.01      19.50        
 28 Rouse, Annabelle           8 Manhattan Makos-MR     22.55      19.54        
 29 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      20.52      19.72        
 30 Patel, Yashna              8 Agua Swim Team-MR      22.07      20.05        
 31 Paulino, Janylee           8 KB Makos-MR            18.41      20.13        
 32 MacLennan, Catherine L     7 Agua Swim Team-MR      21.26      20.25        
 33 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR      20.38      20.38        
 34 Jimenez, Mae               8 Agua Swim Team-MR      22.76      20.53        
 35 Brun, Sienna R             6 APEX-MR                30.00      20.76        
 36 Lent, Maddie J             6 Agua Swim Team-MR      22.47      21.15        
 37 Dougherty, Amy L           8 GAEL-MR                24.37      21.19        
 38 Baron, Cristina E          8 Agua Swim Team-MR      20.06      21.30        
 39 Ford, Madeline G           7 Badger-MR              23.20      21.49        
 39 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR      25.83      21.49        
 41 Heidbreder, M.E. E         7 NYCC-MR                35.00      21.53        
 42 McKay, Genevieve R         8 Agua Swim Team-MR      24.09      21.61        
 43 Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR      23.48      21.89        
 44 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR     34.41      21.94        
 45 Wong, Vicky                8 Aquaflames-MR          22.00      22.03        
 46 Elias, Nina                7 Manhattan Makos-MR     25.99      22.06        
 47 Chan, Robyn                6 Manhattan Makos-MR     22.67      22.07        
 48 Hernandez, Destiny         8 APEX-MR                29.00      22.26        
 49 Weiss, Madeline            7 Badger-MR              19.45      22.33        
 50 Makatura, Isabelle R       7 NYCC-MR                32.31      22.44        
 51 Zagar, Nia                 6 Manhattan Makos-MR     21.78      22.70        
 52 Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR     23.00      23.37        
 53 Puchert, Isabel            8 NYCC-MR                26.35      23.39        
 54 Coll, Zoe M                8 APEX-MR                31.00      23.85        
 55 Brooks, Hadley S           8 NYCC-MR                40.00      23.93        
 56 Lathan, Lyra               6 Badger-MR              26.02      24.22        
 57 Martorello, Gianna         6 Badger-MR              25.60      24.34        
 58 Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR      28.29      24.89        
 59 Gonzalez, Emilianna        7 APEX-MR                24.38      25.38        
 60 Rotenberg, Sarah           7 GAEL-MR                25.55      26.94        
 61 Bettigole, Margo E         8 NYCC-MR                30.00      27.40        
 62 Bunimovich, Victoria       7 Manhattan Makos-MR     29.07      27.71        
 63 Givan, Rebeka l            6 GAEL-MR                25.62      28.44        
 64 Rapillo, Jacqueline K      8 NYCC-MR                40.00      29.23        
 65 Oliver, Delia R            6 NYCC-MR                40.22      32.90        
 66 Wong, Cailin               5 NYCC-MR                43.74      35.82        
 67 Li, Alicia Y               6 NYCC-MR                45.00      36.95        
 68 Oliver, Isabel M           6 NYCC-MR                40.00      43.82        
 -- Agarabi, Brenna            7 GAEL-MR                30.10         NS        
 -- Jacobsson, Elizabeth I     8 Agua Swim Team-MR      21.92         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR     35.32      33.28        
  2 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      39.03      37.44        
  3 Tyrrell, Lillie J          8 Agua Swim Team-MR      38.28      37.45        
  4 Slowik, Mia                8 UNNYC-MR               37.62      37.57        
  5 Casellas, Krystin R        8 KB Makos-MR            37.52      37.89        
  6 Constantine, Jacqueline    8 Agua Swim Team-MR      40.68      38.08        
  7 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      43.29      40.10        
  8 Pritsch, Katia             8 Agua Swim Team-MR      42.15      40.36        
  9 Vega, Isabella M           8 KB Makos-MR            41.09      40.40        
 10 Lilavois, Simone           8 Manhattan Makos-MR     43.50      40.79        
 11 Castano, Isabella H        7 Agua Swim Team-MR      41.59      41.17        
 12 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      41.00      41.72        
 13 Pritsch, Alexia            8 Agua Swim Team-MR      42.23      42.16        
 14 Barr, Fiona P              8 GAEL-MR                41.02      42.59        
 15 Mone, Anna                 8 Badger-MR              44.45      42.75        
 16 Black, Evelyn G            8 Badger-MR              43.50      43.29        
 17 Edwards, Lisia             8 NYCC-MR                40.79      43.54        
 18 Paulino, Janylee           8 KB Makos-MR            40.70      43.56        
 19 Tauras, Natalie A          8 Agua Swim Team-MR      44.65      43.86        
 20 Patel, Yashna              8 Agua Swim Team-MR      45.55      43.88        
 21 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      43.58      43.89        
 22 Berger, Syd R              8 Agua Swim Team-MR      44.51      43.96        
 23 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     47.29      43.99        
 24 Thede, Kyra A              8 GAEL-MR                43.87      44.05        
 25 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      44.94      44.59        
 26 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      45.50      44.99        
 27 Hunt, Anna K               7 Agua Swim Team-MR      45.80      45.97        
 28 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR      46.53      46.28        
 29 Benadrete, Talya A         7 Agua Swim Team-MR      44.89      46.41        
 30 McDonald, Meghan M         8 Badger-MR              54.37      46.54        
 31 Jimenez, Mae               8 Agua Swim Team-MR      46.02      47.62        
 32 MacLennan, Catherine L     7 Agua Swim Team-MR      48.53      47.65        
 33 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR      50.06      48.00        
 34 Weiss, Madeline            7 Badger-MR              48.06      48.02        
 35 Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR      49.22      48.04        
 36 Jacobsson, Elizabeth I     8 Agua Swim Team-MR      49.12      48.29        
 37 Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR     54.27      48.66        
 38 Chan, Robyn                6 Manhattan Makos-MR     51.25      49.26        
 39 Eizenstat, Julia M         7 Agua Swim Team-MR      47.88      49.45        
 40 Black, Sophia              7 Badger-MR              58.00      49.94        
 41 Ford, Madeline G           7 Badger-MR              46.26      49.95        
 42 Feldman, Sophie P          8 Badger-MR              52.15      50.51        
 43 Zagar, Nia                 6 Manhattan Makos-MR     55.75      51.36        
 44 Hernandez, Destiny         8 APEX-MR                   NT      51.79        
 45 Puchert, Isabel            8 NYCC-MR                52.38      52.86        
 46 Heidbreder, M.E. E         7 NYCC-MR              1:10.00      53.56        
 47 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR     52.91      54.06        
 48 Elias, Nina                7 Manhattan Makos-MR     49.48      55.61        
 49 Obstler, Sydney B          6 Agua Swim Team-MR      54.99      56.32        
 50 Makatura, Isabelle R       7 NYCC-MR              1:20.00      57.24        
 51 Martorello, Gianna         6 Badger-MR              57.48      57.46        
 52 Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR    1:02.39      58.70        
 53 Bettigole, Margo E         8 NYCC-MR              1:27.86      59.17        
 54 Hardart, Caroline F        7 Badger-MR              52.35    1:00.16        
 55 Villalobos, Madison        8 APEX-MR                   NT    1:04.04        
 56 Bunimovich, Victoria       7 Manhattan Makos-MR   1:08.06    1:04.97        
 57 Givan, Rebeka l            6 GAEL-MR                55.45    1:07.84        
 -- Wong, Jacqueline           7 NYCC-MR                42.51         DQ        
      No touch on turn
 -- Lathan, Lyra               6 Badger-MR              55.40         NS        
 -- Rouse, Annabelle           8 Manhattan Makos-MR     47.50         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR     18.00      18.03        
  2 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      22.99      18.53        
  3 Constantine, Jacqueline    8 Agua Swim Team-MR      21.62      18.84        
  4 Casellas, Krystin R        8 KB Makos-MR            19.87      18.90        
  5 Ebrahimpour, Beth N        8 Agua Swim Team-MR      19.35      18.95        
  6 Tyrrell, Lillie J          8 Agua Swim Team-MR      22.15      20.60        
  7 Slowik, Mia                8 UNNYC-MR               25.00      20.68        
  8 Shen, Alivia               8 Aquaflames-MR          22.00      21.05        
  9 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      21.34      21.11        
 10 Wong, Jacqueline           7 NYCC-MR                26.23      21.23        
 11 Kanachova, Veronica        8 APEX-MR                22.28      21.60        
 12 Argesanu, Elena N          8 Agua Swim Team-MR      23.54      21.85        
 13 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      23.44      21.86        
 14 Lynton, Mackenzie R        7 Agua Swim Team-MR      22.89      22.06        
 14 MacLennan, Catherine L     7 Agua Swim Team-MR      24.77      22.06        
 16 Lilavois, Simone           8 Manhattan Makos-MR     23.55      22.35        
 17 McKay, Genevieve R         8 Agua Swim Team-MR      27.16      22.53        
 18 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      21.95      22.56        
 19 Weiss, Madeline            7 Badger-MR              22.59      22.59        
 20 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     25.55      22.68        
 21 Hunt, Anna K               7 Agua Swim Team-MR      21.67      22.69        
 22 Vega, Isabella M           8 KB Makos-MR            23.20      22.99        
 23 Patel, Yashna              8 Agua Swim Team-MR      23.55      23.00        
 24 Berger, Syd R              8 Agua Swim Team-MR      27.99      23.05        
 25 Feld, Tessa                7 NYCC-MR                25.83      23.21        
 26 Paulino, Janylee           8 KB Makos-MR            23.46      23.29        
 27 Baron, Cristina E          8 Agua Swim Team-MR      23.37      23.41        
 28 Wong, Vicky                8 Aquaflames-MR          25.00      23.69        
 29 Pena, Camila A             8 APEX-MR                21.84      23.87        
 30 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      26.99      23.94        
 31 Jimenez, Mae               8 Agua Swim Team-MR      22.46      24.00        
 32 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      24.39      24.05        
 33 Lent, Maddie J             6 Agua Swim Team-MR      26.71      24.09        
 34 Edwards, Lisia             8 NYCC-MR                30.00      24.37        
 35 Zagar, Nia                 6 Manhattan Makos-MR     23.57      24.44        
 36 Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR     26.45      24.49        
 37 Lathan, Lyra               6 Badger-MR              27.45      24.55        
 38 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR      25.84      25.01        
 39 Chan, Robyn                6 Manhattan Makos-MR     26.54      25.30        
 40 Elias, Nina                7 Manhattan Makos-MR     31.32      25.46        
 41 Makatura, Isabelle R       7 NYCC-MR                28.46      25.48        
 42 Dougherty, Amy L           8 GAEL-MR                27.05      25.51        
 43 Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR      27.28      25.55        
 44 Rouse, Annabelle           8 Manhattan Makos-MR     26.01      26.00        
 45 Ford, Madeline G           7 Badger-MR              30.33      26.15        
 46 Coll, Zoe M                8 APEX-MR                36.00      26.35        
 47 Heidbreder, M.E. E         7 NYCC-MR                40.00      26.36        
 48 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR     38.99      26.97        
 49 Brun, Sienna R             6 APEX-MR                35.00      27.57        
 50 Hernandez, Destiny         8 APEX-MR                34.00      28.18        
 51 Bettigole, Margo E         8 NYCC-MR                40.00      28.45        
 52 Martorello, Gianna         6 Badger-MR              26.71      28.86        
 53 Brooks, Hadley S           8 NYCC-MR                40.00      29.14        
 54 Wong, Cailin               5 NYCC-MR                35.35      30.50        
 55 Agarabi, Brenna            7 GAEL-MR                38.10      31.42        
 56 Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR      30.86      31.99        
 57 Oliver, Isabel M           6 NYCC-MR                40.00      32.45        
 58 Puchert, Isabel            8 NYCC-MR                25.59      32.99        
 59 Rotenberg, Sarah           7 GAEL-MR                31.22      33.13        
 60 Gonzalez, Emilianna        7 APEX-MR                38.77      33.28        
 61 Rapillo, Jacqueline K      8 NYCC-MR                40.00      33.41        
 62 Bunimovich, Victoria       7 Manhattan Makos-MR     34.45      33.51        
 63 Oliver, Delia R            6 NYCC-MR                43.88      35.70        
 64 Givan, Rebeka l            6 GAEL-MR                31.23      35.74        
 65 Li, Alicia Y               6 NYCC-MR                45.00      41.77        
 -- Jacobsson, Elizabeth I     8 Agua Swim Team-MR      24.85         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR     40.53      38.57        
  2 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      41.27      40.80        
  3 Casellas, Krystin R        8 KB Makos-MR            48.07      43.04        
  4 Constantine, Jacqueline    8 Agua Swim Team-MR      45.22      44.28        
  5 Tyrrell, Lillie J          8 Agua Swim Team-MR      43.65      44.81        
  6 Slowik, Mia                8 UNNYC-MR               45.02      45.35        
  7 Wong, Jacqueline           7 NYCC-MR                48.18      47.16        
  8 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      46.24      47.95        
  9 Castano, Isabella H        7 Agua Swim Team-MR      46.48      48.07        
 10 Vega, Isabella M           8 KB Makos-MR            50.03      48.28        
 11 Lilavois, Simone           8 Manhattan Makos-MR     51.26      48.62        
 12 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     54.00      51.70        
 13 Zagar, Nia                 6 Manhattan Makos-MR     56.95      52.66        
 14 Chan, Robyn                6 Manhattan Makos-MR     59.87      53.11        
 15 Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR     59.55      53.20        
 16 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR      54.37      53.24        
 17 Thede, Kyra A              8 GAEL-MR                54.79      53.48        
 18 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      52.35      53.66        
 19 Dougherty, Amy L           8 GAEL-MR                53.99      53.90        
 20 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR      51.69      54.97        
 21 Rouse, Annabelle           8 Manhattan Makos-MR     52.65      55.44        
 22 Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR      58.99      55.49        
 23 Mone, Anna                 8 Badger-MR              50.14      55.82        
 24 Hunt, Anna K               7 Agua Swim Team-MR      49.72      56.15        
 25 Weiss, Madeline            7 Badger-MR              57.98      56.54        
 26 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR     56.95      56.83        
 27 Feldman, Sophie P          8 Badger-MR              57.47      58.80        
 28 Elias, Nina                7 Manhattan Makos-MR   1:03.87      58.97        
 29 Ford, Madeline G           7 Badger-MR              59.40      59.54        
 30 Hardart, Caroline F        7 Badger-MR            1:01.26      59.80        
 31 Makatura, Isabelle R       7 NYCC-MR              1:02.01      59.82        
 32 Martorello, Gianna         6 Badger-MR            1:04.01    1:00.46        
 33 Hernandez, Destiny         8 APEX-MR                   NT    1:01.48        
 34 McDonald, Meghan M         8 Badger-MR            1:03.51    1:04.02        
 35 Heidbreder, M.E. E         7 NYCC-MR              1:20.00    1:04.29        
 36 Puchert, Isabel            8 NYCC-MR              1:04.73    1:05.42        
 37 Bunimovich, Victoria       7 Manhattan Makos-MR   1:18.80    1:09.86        
 38 Villalobos, Madison        8 APEX-MR                   NT    1:13.55        
 39 Givan, Rebeka l            6 GAEL-MR              1:02.34    1:23.18        
 -- Bettigole, Margo E         8 NYCC-MR              1:20.00         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebrahimpour, Beth N        8 Agua Swim Team-MR      19.97      18.65        
  2 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR     23.36      21.45        
  3 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      21.99      21.87        
  4 Black, Evelyn G            8 Badger-MR              27.62      22.65        
  5 McDonald, Meghan M         8 Badger-MR              23.76      22.97        
  6 Slowik, Mia                8 UNNYC-MR               25.00      24.02        
  7 Dougherty, Amy L           8 GAEL-MR                26.55      25.23        
  8 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      24.77      25.31        
  9 Wong, Jacqueline           7 NYCC-MR                40.00      25.68        
 10 Pritsch, Katia             8 Agua Swim Team-MR      25.28      25.91        
 11 Paulino, Janylee           8 KB Makos-MR            24.97      25.99        
 12 Baron, Cristina E          8 Agua Swim Team-MR      27.45      26.21        
 13 Edwards, Lisia             8 NYCC-MR                40.00      26.41        
 14 Tyrrell, Lillie J          8 Agua Swim Team-MR      27.47      26.42        
 15 Puchert, Isabel            8 NYCC-MR                32.40      26.53        
 16 Pritsch, Alexia            8 Agua Swim Team-MR      25.11      26.60        
 17 Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR     27.00      26.74        
 18 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      25.89      27.24        
 19 Mone, Anna                 8 Badger-MR              26.87      27.27        
 20 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      27.00      27.40        
 21 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     28.23      27.43        
 22 Lilavois, Simone           8 Manhattan Makos-MR     26.56      27.63        
 23 Barr, Fiona P              8 GAEL-MR                30.25      27.64        
 24 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR      33.41      28.06        
 25 Eizenstat, Julia M         7 Agua Swim Team-MR      30.99      28.07        
 26 MacLennan, Catherine L     7 Agua Swim Team-MR      31.92      28.40        
 27 Hardart, Caroline F        7 Badger-MR              31.35      28.44        
 28 Chan, Robyn                6 Manhattan Makos-MR     31.00      28.55        
 29 Jacobsson, Elizabeth I     8 Agua Swim Team-MR      30.06      29.37        
 30 Rouse, Annabelle           8 Manhattan Makos-MR     27.01      29.83        
 31 Benadrete, Talya A         7 Agua Swim Team-MR      32.99      29.91        
 32 Elias, Nina                7 Manhattan Makos-MR     32.09      30.63        
 33 Bettigole, Margo E         8 NYCC-MR                40.00      30.67        
 34 Lathan, Lyra               6 Badger-MR              30.57      31.10        
 35 Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR      33.72      31.25        
 36 Heidbreder, M.E. E         7 NYCC-MR                40.00      31.62        
 37 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR     45.55      32.31        
 38 Feldman, Sophie P          8 Badger-MR              42.29      33.75        
 39 Zagar, Nia                 6 Manhattan Makos-MR     32.15      33.84        
 40 Black, Sophia              7 Badger-MR              34.50      35.73        
 41 Makatura, Isabelle R       7 NYCC-MR                40.00      36.36        
 42 Martorello, Gianna         6 Badger-MR              38.78      36.77        
 43 Obstler, Sydney B          6 Agua Swim Team-MR      42.56      38.56        
 44 Ford, Madeline G           7 Badger-MR              35.31      39.76        
 -- Bunimovich, Victoria       7 Manhattan Makos-MR     42.06         DQ        
      One hand touch
 -- Tauras, Natalie A          8 Agua Swim Team-MR      26.62         DQ        
      One hand touch
 -- Givan, Rebeka l            6 GAEL-MR                42.94         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      34.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Berger, Syd R              8 Agua Swim Team-MR      28.99         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Weiss, Madeline            7 Badger-MR              32.60         DQ        
      One hand touch
 -- Patel, Yashna              8 Agua Swim Team-MR      26.99         NS        
 -- Lent, Maddie J             6 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebrahimpour, Beth N        8 Agua Swim Team-MR      39.26      40.05        
  2 Constantine, Jacqueline    8 Agua Swim Team-MR      49.68      48.19        
  3 Luan, Ava                  8 Agua Swim Team-MR      51.77      51.67        
  4 Tyrrell, Lillie J          8 Agua Swim Team-MR      55.69      52.58        
  5 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      53.14      53.11        
  6 Slowik, Mia                8 UNNYC-MR               50.00      53.13        
  7 Hunt, Anna K               7 Agua Swim Team-MR      52.54      53.63        
  8 Castano, Isabella H        7 Agua Swim Team-MR      57.27      54.32        
  9 Vega, Isabella M           8 KB Makos-MR            55.97      54.45        
 10 Paulino, Janylee           8 KB Makos-MR            58.28      54.57        
 11 Dougherty, Amy L           8 GAEL-MR                56.94      55.44        
 12 Lynton, Mackenzie R        7 Agua Swim Team-MR      55.85      55.76        
 13 Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR     57.22      56.23        
 14 Wong, Jacqueline           7 NYCC-MR                55.84      56.37        
 15 Edwards, Lisia             8 NYCC-MR                58.15      57.13        
 16 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      52.85      57.44        
 17 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR      56.49      57.61        
 18 Argesanu, Elena N          8 Agua Swim Team-MR      57.99      58.19        
 19 MacLennan, Catherine L     7 Agua Swim Team-MR    1:01.18      58.47        
 20 Jimenez, Mae               8 Agua Swim Team-MR      56.82      58.74        
 21 Baron, Cristina E          8 Agua Swim Team-MR      57.54      58.94        
 22 Puchert, Isabel            8 NYCC-MR              1:05.56      59.64        
 23 Kanachova, Veronica        8 APEX-MR                55.80    1:00.05        
 24 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR   1:01.00    1:00.33        
 25 Pena, Camila A             8 APEX-MR                53.97    1:01.09        
 26 Manzo, Sophia R            8 Agua Swim Team-MR      58.11    1:01.15        
 27 Lilavois, Simone           8 Manhattan Makos-MR     57.55    1:01.23        
 28 Elias, Nina                7 Manhattan Makos-MR   1:00.10    1:03.49        
 29 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR   1:10.34    1:03.54        
 30 Feld, Tessa                7 NYCC-MR              1:00.49    1:04.46        
 31 Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR    1:00.99    1:04.76        
 32 McKay, Genevieve R         8 Agua Swim Team-MR    1:02.47    1:05.48        
 33 Rouse, Annabelle           8 Manhattan Makos-MR   1:08.25    1:05.88        
 34 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR    1:08.86    1:06.15        
 35 Brun, Sienna R             6 APEX-MR              1:25.00    1:10.14        
 36 Zagar, Nia                 6 Manhattan Makos-MR   1:04.43    1:12.60        
 37 Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR    1:01.99    1:17.47        
 38 Martorello, Gianna         6 Badger-MR            1:20.00    1:23.71        
 39 Agarabi, Brenna            7 GAEL-MR              1:12.50    1:31.92        
 -- Weiss, Madeline            7 Badger-MR            1:09.00         DQ        
      One hand touch
 -- Lathan, Lyra               6 Badger-MR            1:06.00         DQ        
      One hand touch
 -- Berger, Syd R              8 Agua Swim Team-MR      57.99         DQ        
      One hand touch
 -- Bettigole, Margo E         8 NYCC-MR              1:20.00         DQ        
      One hand touch
 -- Makatura, Isabelle R       7 NYCC-MR              1:14.78         DQ        
      One hand touch
 -- Heidbreder, M.E. E         7 NYCC-MR              1:20.00         DQ        
      One hand touch
 -- Chan, Robyn                6 Manhattan Makos-MR   1:01.11         DQ        
      One hand touch
 -- Givan, Rebeka l            6 GAEL-MR              1:08.67         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Oliver, Isabel M           6 NYCC-MR              1:20.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Oliver, Delia R            6 NYCC-MR              1:20.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Brooks, Hadley S           8 NYCC-MR              1:20.00         DQ        
      One hand touch
 -- Rapillo, Jacqueline K      8 NYCC-MR              1:20.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Jacobsson, Elizabeth I     8 Agua Swim Team-MR    1:05.99         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebrahimpour, Beth N        8 Agua Swim Team-MR      18.53      16.43        
  2 Casellas, Krystin R        8 KB Makos-MR            20.01      18.71        
  3 Slowik, Mia                8 UNNYC-MR               25.00      19.65        
  4 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      21.30      19.84        
  5 Pritsch, Alexia            8 Agua Swim Team-MR      22.33      19.96        
  6 Lilavois, Simone           8 Manhattan Makos-MR     23.96      21.30        
  7 Wong, Jacqueline           7 NYCC-MR                40.00      21.75        
  8 Pritsch, Katia             8 Agua Swim Team-MR      21.31      21.97        
  9 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      22.13      22.05        
 10 Barr, Fiona P              8 GAEL-MR                28.19      22.31        
 11 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      28.99      22.61        
 12 Paulino, Janylee           8 KB Makos-MR            23.38      23.38        
 13 Black, Evelyn G            8 Badger-MR              24.60      24.24        
 14 Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR      30.73      24.26        
 15 Berger, Syd R              8 Agua Swim Team-MR      29.99      24.69        
 16 Baron, Cristina E          8 Agua Swim Team-MR      32.99      24.91        
 17 Thede, Kyra A              8 GAEL-MR                32.11      25.20        
 18 MacLennan, Catherine L     7 Agua Swim Team-MR      25.10      25.69        
 19 Jacobsson, Elizabeth I     8 Agua Swim Team-MR      32.99      25.76        
 20 Jimenez, Mae               8 Agua Swim Team-MR      29.99      26.35        
 21 Rouse, Annabelle           8 Manhattan Makos-MR     24.55      26.47        
 22 Edwards, Lisia             8 NYCC-MR                40.00      27.06        
 23 Dougherty, Amy L           8 GAEL-MR                   NT      27.37        
 24 Milazzo, Lucia             7 Manhattan Makos-MR     26.55      27.93        
 25 Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR     26.55      28.69        
 26 Elias, Nina                7 Manhattan Makos-MR     33.09      28.86        
 27 Eizenstat, Julia M         7 Agua Swim Team-MR      27.86      29.30        
 28 Lathan, Lyra               6 Badger-MR              30.49      29.34        
 29 Makatura, Isabelle R       7 NYCC-MR                40.00      31.20        
 30 Bettigole, Margo E         8 NYCC-MR                40.00      31.59        
 31 Wood, Addison              7 Manhattan Makos-MR     40.11      31.91        
 32 Zagar, Nia                 6 Manhattan Makos-MR     28.08      33.21        
 33 Black, Sophia              7 Badger-MR              31.84      33.57        
 34 Mone, Anna                 8 Badger-MR              34.35      35.32        
 35 Puchert, Isabel            8 NYCC-MR                41.36      36.23        
 36 Martorello, Gianna         6 Badger-MR              41.02      36.49        
 -- Chan, Robyn                6 Manhattan Makos-MR     27.25         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Benadrete, Talya A         7 Agua Swim Team-MR      33.99         DQ        
      One hand touch
 -- Tauras, Natalie A          8 Agua Swim Team-MR      29.99         DQ        
      One hand touch
 -- Weiss, Madeline            7 Badger-MR              34.41         NS        
 -- Heidbreder, M.E. E         7 NYCC-MR                40.00         NS        
 -- Lent, Maddie J             6 Agua Swim Team-MR      29.72         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR     42.00      40.64        
  2 Klein, Neala J             7 Agua Swim Team-MR      44.26      45.16        
  3 Slowik, Mia                8 UNNYC-MR               50.00      47.01        
  4 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      54.29      47.20        
  5 Casellas, Krystin R        8 KB Makos-MR            51.08      49.70        
  6 Vega, Isabella M           8 KB Makos-MR            53.93      50.22        
  7 Luan, Ava                  8 Agua Swim Team-MR      51.68      51.21        
  8 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      47.89      51.40        
  9 Pena, Camila A             8 APEX-MR                55.36      51.98        
 10 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      52.99      55.83        
 11 Patel, Yashna              8 Agua Swim Team-MR    1:00.77      57.32        
 12 Castano, Isabella H        7 Agua Swim Team-MR    1:01.55      57.73        
 13 Edwards, Lisia             8 NYCC-MR              1:00.44    1:01.36        
 14 Feld, Tessa                7 NYCC-MR                59.76    1:01.59        
 15 Kanachova, Veronica        8 APEX-MR                59.07    1:03.19        
 16 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR    1:04.45    1:05.11        
 17 Ford, Madeline G           7 Badger-MR            1:04.00    1:05.61        
 18 Slattery, Robin            8 Manhattan Makos-MR   1:08.84    1:06.34        
 19 Zagar, Nia                 6 Manhattan Makos-MR     58.98    1:10.11        
 20 Brun, Sienna R             6 APEX-MR              1:30.00    1:14.50        
 -- Martorello, Gianna         6 Badger-MR            1:24.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Chan, Robyn                6 Manhattan Makos-MR     58.88         DQ        
      One hand touch
 -- Bettigole, Margo E         8 NYCC-MR              1:20.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Wong, Jacqueline           7 NYCC-MR                54.37         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR   1:25.85    1:24.26        
                  39.56     1:24.26 (44.70)                                        
  2 Ebrahimpour, Beth N        8 Agua Swim Team-MR    1:22.77    1:24.59        
                  39.58     1:24.59 (45.01)                                        
  3 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR    1:31.56    1:35.67        
                  44.16     1:35.67 (51.51)                                        
  4 Constantine, Jacqueline    8 Agua Swim Team-MR    1:52.99    1:37.43        
                  46.19     1:37.43 (51.24)                                        
  5 Vega, Isabella M           8 KB Makos-MR          1:44.78    1:43.32        
                  49.46     1:43.32 (53.86)                                        
  6 Black, Evelyn G            8 Badger-MR            1:50.85    1:45.49        
                  51.63     1:45.49 (53.86)                                        
  7 Casellas, Krystin R        8 KB Makos-MR          1:44.00    1:47.71        
                  44.34   1:47.71 (1:03.37)                                        
  8 Hunt, Anna K               7 Agua Swim Team-MR    1:50.24    1:50.64        
                  54.63     1:50.64 (56.01)                                        
  9 Castano, Isabella H        7 Agua Swim Team-MR    1:51.03    1:52.26        
                  51.75   1:52.26 (1:00.51)                                        
 10 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR    1:53.41    1:55.16        
                  54.05   1:55.16 (1:01.11)                                        
 11 Edwards, Lisia             8 NYCC-MR              1:57.97    1:57.47        
                  57.48     1:57.47 (59.99)                                        
 12 Jimenez, Mae               8 Agua Swim Team-MR    1:57.38    1:57.53        
                  58.17     1:57.53 (59.36)                                        
 13 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR    1:58.12    1:59.66        
                  56.24   1:59.66 (1:03.42)                                        
 14 Patel, Yashna              8 Agua Swim Team-MR    2:00.59    2:02.50        
                1:00.03   2:02.50 (1:02.47)                                        
 15 Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR    2:06.99    2:37.83        
                1:18.88   2:37.83 (1:18.95)                                        
 -- Thede, Kyra A              8 GAEL-MR              1:57.39         DQ        
      One hand touch - breast
                  58.94          DQ (59.85)                                        
 -- Baron, Cristina E          8 Agua Swim Team-MR    2:03.99         DQ        
      Did not finish on back - back
                  55.71        DQ (1:03.54)                                        
 -- Obstler, Sydney B          6 Agua Swim Team-MR    2:10.99         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Barr, Fiona P              8 GAEL-MR              1:50.19         NS        
 -- Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR    1:46.27         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                32.10  SMAX
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feld, Emma F              10 NYCC-MR                28.95      28.76 ZQ     
  2 Jones, Lara               10 Agua Swim Team-MR      29.60      29.13 ZQ     
  3 Harshman, Ella S          10 Badger-MR              31.10      29.28 ZQ     
  4 Wu, Madison               10 Agua Swim Team-MR      30.53      29.57 ZQ     
  5 Schaepers-Cheu, Mayumi M  10 Agua Swim Team-MR      30.84      30.65 ZQ     
  6 Chang, Cara               10 Agua Swim Team-MR      31.37      31.13 JO     
  7 Basler, Alia R            10 Agua Swim Team-MR      30.62      31.52 JO     
  7 Loveless, Mary K          10 Badger-MR              31.45      31.52 JO     
  9 Sacks, Jaden S            10 Agua Swim Team-MR      31.44      32.05 JO     
 10 Fan, Alyssa Y             10 Manhattan Makos-MR     32.68      32.13 SILV   
 11 Schetlick, Ava C           9 GAEL-MR                31.06      32.16 SILV   
 12 Prisco, Alexandra C       10 GAEL-MR                33.39      32.26 SILV   
 13 Sullivan, Maggie S        10 Badger-MR              32.61      32.27 SILV   
 14 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR     34.22      32.35 SILV   
 15 Lawson, Ally              10 Manhattan Makos-MR     31.47      32.55 SILV   
 16 Chang, Mia                10 Agua Swim Team-MR      32.79      32.69 SILV   
 17 St. Jean, Ryann A         10 Agua Swim Team-MR      31.54      32.70 SILV   
 18 Greenberg, Abigail I       9 Agua Swim Team-MR      34.90      32.86 SILV   
 19 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR      33.05      33.09 SILV   
 20 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR      33.93      33.11 SILV   
 21 Ford, Elizabeth A         10 Badger-MR              31.67      33.20 SILV   
 22 Lee, Kaitlyn H            10 Badger-MR              32.98      33.22 SILV   
 23 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR      33.72      33.52 SILV   
 24 Montalvo, Laeyah N        10 KB Makos-MR            33.19      33.57 SILV   
 25 Levenson, Talia B         10 Badger-MR              35.23      33.62 SILV   
 26 Gregory, Kylie f          10 CAS-MR                 33.57      33.63 SILV   
 27 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR      32.70      33.77 SILV   
 28 Roebuck, Carter            9 Manhattan Makos-MR     34.33      33.96 SILV   
 29 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR      35.00      34.26 SILV   
 30 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR     34.82      34.38 SILV   
 31 Lansing, Carolina         10 Manhattan Makos-MR     35.20      34.39 SILV   
 32 Eckert, Jordyn            10 Manhattan Makos-MR     34.92      34.41 SILV   
 33 St. Jean, Ryleigh A       10 Agua Swim Team-MR      32.79      34.47 SILV   
 34 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR      34.50      34.75 SILV   
 35 Fei, Yin                  10 Badger-MR              34.65      34.82 SILV   
 36 Mugno, Annabelle          10 Badger-MR              35.49      34.84 SILV   
 36 Quiller, Hailey M         10 CAS-MR                 33.78      34.84 SILV   
 38 Ge, Xinrui                10 APEX-MR                35.12      34.90 SILV   
 39 Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR     34.16      35.08 SILV   
 40 Bell, Fiona L              9 Agua Swim Team-MR      36.11      35.14 SILV   
 41 Bazinet, Julia M           9 GAEL-MR                33.94      35.18 SILV   
 42 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR      36.24      35.19 SILV   
 43 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR              36.69      35.27        
 44 Leonard, Penelope K       10 Agua Swim Team-MR      35.69      35.28        
 45 Bruno, Ava L               9 GAEL-MR                34.52      35.50        
 46 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR      35.75      35.56        
 47 Dougherty, Kate A         10 GAEL-MR                34.66      35.75        
 48 DeFunis, Leah S           10 Badger-MR              37.79      35.83        
 49 Lin, Katrina               9 Agua Swim Team-MR      37.03      35.91        
 50 Lamoni, Saniya I          10 KB Makos-MR            36.75      35.99        
 51 Krishnamurthy, Isha T      9 Agua Swim Team-MR      37.60      36.02        
 52 Johnson, Lily R            9 Agua Swim Team-MR      37.06      36.30        
 52 Sheridan, Rory             9 Badger-MR              35.07      36.30        
 54 Washington, Madison L      9 CAS-MR                 35.12      36.47        
 55 Murillo, Lauren S         10 KB Makos-MR            36.99      36.53        
 56 Lathan, Malaya             9 Badger-MR              38.46      36.57        
 57 Anderson, Kate E           9 Badger-MR              37.32      36.69        
 58 Gonzalez, Imani L         10 KB Makos-MR            37.49      36.75        
 59 Wang, Cindy Y              9 APEX-MR                35.91      36.86        
 60 Crystal, Lilly M          10 GAEL-MR                37.06      37.21        
 61 Hancock, Lila             10 Manhattan Makos-MR     40.37      37.24        
 62 Wong, Kelly M             10 APEX-MR                45.00      37.33        
 63 Wong, Kristen A           10 APEX-MR                45.00      37.34        
 64 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR               39.97      37.43        
 65 Taipale, Alina H           9 Agua Swim Team-MR      37.89      37.64        
 66 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR      40.99      37.70        
 67 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR      37.65      37.86        
 68 Hardart, Annabel M         9 Badger-MR              37.67      37.89        
 69 Echavarria, Victoria P     9 KB Makos-MR            39.70      37.92        
 70 Bolon, Isabella M          9 Agua Swim Team-MR      38.83      37.94        
 71 Hall, Lavinia              9 APEX-MR                38.82      37.97        
 72 Madden, Ella              10 NYCC-MR                41.43      38.17        
 73 Farley, Maeve              9 Manhattan Makos-MR     40.22      38.18        
 74 Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR      39.69      38.27        
 75 Kaufer, Ellie I           10 Badger-MR              40.72      39.68        
 76 Rivera, Krisna            10 KB Makos-MR            39.03      39.74        
 77 Isom, Christina M          9 CAS-MR                 38.14      40.12        
 78 Bhattacharjee, Dya        10 GAEL-MR                37.79      40.23        
 79 Prisco, Katherine F       10 GAEL-MR                39.35      40.41        
 80 Nesredin, Nadia Y         10 APEX-MR                45.00      40.46        
 81 Hanrahan, Erin M           9 Badger-MR              38.81      40.85        
 82 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR      39.70      40.90        
 83 Flynn, Hedda               9 NYCC-MR                48.32      40.95        
 84 McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR     39.32      40.99        
 85 Manny, Eliza R            10 Agua Swim Team-MR      39.37      41.33        
 86 Rojas, Shayla M           10 APEX-MR                50.00      41.63        
 87 Seth, Amalie R             9 Agua Swim Team-MR      40.85      41.92        
 88 Langford, Elisabeth A      9 Agua Swim Team-MR      43.67      42.79        
 89 Redington, Calista S      10 NYCC-MR                50.00      43.02        
 90 Kizer, Sabrina G           9 Badger-MR              43.49      43.21        
 91 Dunbar, Emery             10 Manhattan Makos-MR     43.03      43.77        
 92 Hallergard, Greta         10 Manhattan Makos-MR     47.02      45.42        
 93 Reichel, Theodora R       10 Badger-MR              48.07      46.39        
 94 Rotenberg, Charlotte P     9 GAEL-MR                44.42      46.75        
 95 McDonald, Sierra          10 Manhattan Makos-MR     52.57      47.38        
 96 Reichel, Violet W          9 Badger-MR              53.53      55.62        
 97 Jimenez, Isabella         10 Aquaflames-MR          57.39      58.95        
 -- Power, Aklana L            9 APEX-MR                45.00         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:32.00  SMAX
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Lara               10 Agua Swim Team-MR    2:19.28    2:17.78 ZQ     
                  31.01     1:06.10 (35.09)     1:42.58 (36.48)     2:17.78 (35.20)
  2 Wu, Madison               10 Agua Swim Team-MR    2:22.92    2:21.61 ZQ     
                  33.23     1:08.95 (35.72)     1:45.59 (36.64)     2:21.61 (36.02)
  3 Basler, Alia R            10 Agua Swim Team-MR    2:21.64    2:27.19 ZQ     
                  34.55     1:12.47 (37.92)     1:50.45 (37.98)     2:27.19 (36.74)
  4 Schaepers-Cheu, Mayumi M  10 Agua Swim Team-MR    2:48.62    2:27.26 ZQ     
                  33.13     1:11.10 (37.97)     1:50.06 (38.96)     2:27.26 (37.20)
  5 Loveless, Mary K          10 Badger-MR            2:30.40    2:28.00 ZQ     
                  33.42     1:11.21 (37.79)     1:49.95 (38.74)     2:28.00 (38.05)
  6 Harshman, Ella S          10 Badger-MR            2:35.26    2:28.29 ZQ     
                  32.86     1:10.95 (38.09)     1:50.17 (39.22)     2:28.29 (38.12)
  7 Fan, Alyssa Y             10 Manhattan Makos-MR   2:29.78    2:29.75 JO     
                  33.57     1:11.88 (38.31)     1:50.88 (39.00)     2:29.75 (38.87)
  8 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR   2:36.38    2:35.19 SILV   
                  35.67     1:15.86 (40.19)     1:55.83 (39.97)     2:35.19 (39.36)
  9 Sullivan, Maggie S        10 Badger-MR            2:52.57    2:37.44 SILV   
                  34.68     1:14.83 (40.15)     1:57.84 (43.01)     2:37.44 (39.60)
 10 Ford, Elizabeth A         10 Badger-MR            2:44.93    2:39.02 SILV   
                  38.29     1:20.07 (41.78)     1:59.32 (39.25)     2:39.02 (39.70)
 11 Friedman, Alexandra E     10 Agua Swim Team-MR    2:36.00    2:40.41 SILV   
                  36.50     1:18.07 (41.57)     2:00.50 (42.43)     2:40.41 (39.91)
 12 Sacks, Jaden S            10 Agua Swim Team-MR    2:43.10    2:42.66 SILV   
                  35.86     1:18.84 (42.98)     2:01.88 (43.04)     2:42.66 (40.78)
 13 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR   2:54.90    2:43.76 SILV   
                  36.28     1:18.40 (42.12)     2:01.97 (43.57)     2:43.76 (41.79)
 14 Anderson, Kate E           9 Badger-MR            2:55.48    2:44.25 SILV   
                  38.50     1:20.60 (42.10)     2:02.71 (42.11)     2:44.25 (41.54)
 15 Greenberg, Abigail I       9 Agua Swim Team-MR    2:49.12    2:44.56 SILV   
                  37.03     1:20.76 (43.73)     2:03.64 (42.88)     2:44.56 (40.92)
 16 Sheridan, Rory             9 Badger-MR            2:51.88    2:44.87 SILV   
                  37.54     1:19.79 (42.25)     2:03.00 (43.21)     2:44.87 (41.87)
 17 Chang, Cara               10 Agua Swim Team-MR    2:38.68    2:45.45 SILV   
                  36.65     1:21.48 (44.83)     2:06.15 (44.67)     2:45.45 (39.30)
 18 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR    2:41.81    2:46.24 SILV   
                  38.80     1:23.65 (44.85)     2:07.21 (43.56)     2:46.24 (39.03)
 19 Roebuck, Carter            9 Manhattan Makos-MR   2:45.00    2:46.54 SILV   
                  35.20     1:17.80 (42.60)     2:04.03 (46.23)     2:46.54 (42.51)
 20 Chang, Mia                10 Agua Swim Team-MR    2:45.76    2:50.48        
                  36.74     1:21.21 (44.47)     2:07.40 (46.19)     2:50.48 (43.08)
 21 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR              2:55.00    2:50.83        
                  37.18     1:20.87 (43.69)     2:06.62 (45.75)     2:50.83 (44.21)
 22 Lathan, Malaya             9 Badger-MR            2:57.00    2:50.88        
                  37.06     1:22.27 (45.21)     2:07.45 (45.18)     2:50.88 (43.43)
 23 Krishnamurthy, Isha T      9 Agua Swim Team-MR    2:57.14    2:53.86        
                  38.11     1:21.89 (43.78)     2:08.15 (46.26)     2:53.86 (45.71)
 24 St. Jean, Ryann A         10 Agua Swim Team-MR    2:49.44    2:54.23        
                  36.37     1:21.09 (44.72)     2:08.91 (47.82)     2:54.23 (45.32)
 25 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR    2:57.70    2:55.63        
                  40.86     1:27.68 (46.82)     2:14.52 (46.84)     2:55.63 (41.11)
 26 Rosario, Tykai N          10 KB Makos-MR          3:20.00    2:56.78        
                  39.36     1:25.35 (45.99)     2:12.93 (47.58)     2:56.78 (43.85)
 27 Dougherty, Kate A         10 GAEL-MR              2:57.17    2:57.58        
                  38.62     1:25.06 (46.44)     2:12.55 (47.49)     2:57.58 (45.03)
 28 Wong, Linsey               9 NYCC-MR              2:55.53    2:57.91        
                  40.82     1:25.94 (45.12)     2:13.31 (47.37)     2:57.91 (44.60)
 29 Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR   3:09.49    2:58.24        
                  41.25     1:27.57 (46.32)     2:16.38 (48.81)     2:58.24 (41.86)
 30 Montalvo, Laeyah N        10 KB Makos-MR          3:04.21    3:01.86        
                  40.60     1:27.99 (47.39)     2:19.19 (51.20)     3:01.86 (42.67)
 31 Bazinet, Julia M           9 GAEL-MR              3:09.43    3:02.22        
                  40.92     1:28.34 (47.42)     2:17.87 (49.53)     3:02.22 (44.35)
 32 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR             3:30.00    3:05.91        
                  38.64     1:26.23 (47.59)     2:16.16 (49.93)     3:05.91 (49.75)
 33 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR    3:15.17    3:06.96        
                  39.32     1:26.59 (47.27)     2:17.18 (50.59)     3:06.96 (49.78)
 34 Rivera, Krisna            10 KB Makos-MR          3:20.39    3:12.10        
                  43.70     1:34.62 (50.92)     2:26.26 (51.64)     3:12.10 (45.84)
 35 Kaufer, Ellie I           10 Badger-MR            3:13.77    3:14.97        
                  43.26     1:32.72 (49.46)     2:24.02 (51.30)     3:14.97 (50.95)
 36 Madden, Ella              10 NYCC-MR              3:15.00    3:16.58        
                  42.00                             2:19.38 ( )     3:16.58 (57.20)
 37 Kizer, Sabrina G           9 Badger-MR            3:15.00    3:22.42        
                  43.86     1:36.38 (52.52)     2:29.43 (53.05)     3:22.42 (52.99)
 38 McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR   2:57.65    3:23.91        
                  43.48     1:35.48 (52.00)     2:30.57 (55.09)     3:23.91 (53.34)
 39 Lee, Kelsey                9 NYCC-MR              3:30.00    3:39.17        
                  45.57     1:40.95 (55.38)   2:41.03 (1:00.08)     3:39.17 (58.14)
 -- Reichel, Theodora R       10 Badger-MR            3:30.00         DQ        
      No touch on turn
                  45.19   1:47.21 (1:02.02)   2:48.58 (1:01.37)        DQ (1:02.73)
 -- Israel, Caitlyn F         10 NYCC-MR              3:00.00         NS        
 -- Callaway, Corbin E         9 GAEL-MR              3:06.05         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                37.50  SMAX
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G             10 Badger-MR              31.72      31.18 ZQ     
  2 Feld, Emma F              10 NYCC-MR                32.96      33.85 ZQ     
  3 Wu, Madison               10 Agua Swim Team-MR      34.80      34.23 ZQ     
  4 Harshman, Ella S          10 Badger-MR              35.36      35.39 ZQ     
  5 Basler, Alia R            10 Agua Swim Team-MR      34.20      36.01 ZQ     
  6 Schaepers-Cheu, Mayumi M  10 Agua Swim Team-MR      36.04      36.30 ZQ     
  7 Lawson, Ally              10 Manhattan Makos-MR     37.80      37.30 JO     
  8 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR      37.49      37.37 JO     
  9 Loveless, Mary K          10 Badger-MR              36.30      37.67 SILV   
 10 Sullivan, Maggie S        10 Badger-MR              37.76      37.98 SILV   
 11 Chang, Cara               10 Agua Swim Team-MR      38.69      39.04 SILV   
 12 Ford, Elizabeth A         10 Badger-MR              39.37      39.07 SILV   
 13 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR     38.99      39.18 SILV   
 14 Greenberg, Abigail I       9 Agua Swim Team-MR      40.35      39.19 SILV   
 15 Roebuck, Carter            9 Manhattan Makos-MR     39.05      39.26 SILV   
 16 Wong, Linsey               9 NYCC-MR                40.50      39.50 SILV   
 17 Levenson, Talia B         10 Badger-MR              39.57      39.56 SILV   
 17 Leonard, Penelope K       10 Agua Swim Team-MR      38.31      39.56 SILV   
 19 Gregory, Kylie f          10 CAS-MR                 40.31      39.60 SILV   
 20 Schetlick, Ava C           9 GAEL-MR                39.35      39.64 SILV   
 21 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR              40.63      39.91 SILV   
 22 Mugno, Annabelle          10 Badger-MR              43.02      40.12 SILV   
 23 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR     40.28      40.22 SILV   
 24 Dougherty, Kate A         10 GAEL-MR                30.19      40.60 SILV   
 25 Montalvo, Laeyah N        10 KB Makos-MR            41.47      41.21 SILV   
 26 St. Jean, Ryleigh A       10 Agua Swim Team-MR      39.35      41.25 SILV   
 27 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR      41.16      41.40 SILV   
 28 Krishnamurthy, Isha T      9 Agua Swim Team-MR      42.03      41.46 SILV   
 29 Lin, Katrina               9 Agua Swim Team-MR      40.46      41.57 SILV   
 30 Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR     38.78      41.94 SILV   
 31 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR      40.92      42.10 SILV   
 32 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR      41.12      42.19 SILV   
 33 Lansing, Carolina         10 Manhattan Makos-MR     43.52      42.25 SILV   
 34 Fried, Bailey E            9 Agua Swim Team-MR      43.77      42.33 SILV   
 35 Anderson, Kate E           9 Badger-MR              43.30      42.60 SILV   
 36 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR               46.58      42.72 SILV   
 37 Lathan, Malaya             9 Badger-MR              44.59      42.80 SILV   
 38 Eckert, Jordyn            10 Manhattan Makos-MR     41.98      42.86 SILV   
 39 Madden, Ella              10 NYCC-MR                50.00      43.40        
 40 Ge, Xinrui                10 APEX-MR                42.87      43.43        
 41 Johnson, Lily R            9 Agua Swim Team-MR      42.34      43.46        
 42 Lamoni, Saniya I          10 KB Makos-MR            44.06      43.52        
 43 Fei, Yin                  10 Badger-MR              42.80      43.79        
 44 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR      49.69      43.83        
 45 Wong, Kelly M             10 APEX-MR                55.00      43.85        
 46 Gonzalez, Imani L         10 KB Makos-MR            45.19      43.89        
 47 Echavarria, Victoria P     9 KB Makos-MR            47.04      44.63        
 48 Wang, Cindy Y              9 APEX-MR                44.05      45.25        
 49 Prisco, Alexandra C       10 GAEL-MR                42.45      45.45        
 50 Hancock, Lila             10 Manhattan Makos-MR     48.95      45.58        
 51 DeFunis, Leah S           10 Badger-MR              45.25      45.61        
 52 Murillo, Lauren S         10 KB Makos-MR            43.24      45.92        
 53 Farley, Maeve              9 Manhattan Makos-MR     44.54      45.95        
 54 Hardart, Annabel M         9 Badger-MR              47.33      46.38        
 55 Hanrahan, Erin M           9 Badger-MR              44.49      46.40        
 56 Hall, Lavinia              9 APEX-MR                46.07      46.61        
 57 Prisco, Katherine F       10 GAEL-MR                46.98      46.62        
 58 Bhattacharjee, Dya        10 GAEL-MR                45.66      46.70        
 59 Dunbar, Emery             10 Manhattan Makos-MR     48.17      47.38        
 60 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR      50.41      48.05        
 61 Seth, Amalie R             9 Agua Swim Team-MR      47.39      48.67        
 62 Kaufer, Ellie I           10 Badger-MR              49.55      49.17        
 63 Flynn, Hedda               9 NYCC-MR                55.47      50.64        
 64 Langford, Elisabeth A      9 Agua Swim Team-MR      42.08      50.92        
 65 Redington, Calista S      10 NYCC-MR                55.00      51.58        
 66 McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR     47.39      51.91        
 67 McDonald, Sierra          10 Manhattan Makos-MR     52.91      51.94        
 68 Kizer, Sabrina G           9 Badger-MR              47.98      52.02        
 69 Nesredin, Nadia Y         10 APEX-MR                55.00      52.78        
 70 Power, Aklana L            9 APEX-MR              1:00.00      52.83        
 71 Rojas, Shayla M           10 APEX-MR              1:05.00      53.48        
 72 Rotenberg, Charlotte P     9 GAEL-MR                52.39      54.04        
 73 Hallergard, Greta         10 Manhattan Makos-MR     54.53      54.38        
 74 Reichel, Theodora R       10 Badger-MR              59.74      59.40        
 75 Reichel, Violet W          9 Badger-MR            1:00.00    1:05.92        
 76 Jimenez, Isabella         10 Aquaflames-MR        1:10.18    1:18.46        
 -- Isom, Christina M          9 CAS-MR                 46.58         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Wong, Kristen A           10 APEX-MR                55.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Lee, Kaitlyn H            10 Badger-MR              38.78         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:21.00  SMAX
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G             10 Badger-MR            1:08.11    1:06.69 ZQ     
                  31.88     1:06.69 (34.81)                                        
  2 Jones, Lara               10 Agua Swim Team-MR    1:11.24    1:11.51 ZQ     
                  35.17     1:11.51 (36.34)                                        
  3 Wu, Madison               10 Agua Swim Team-MR    1:12.17    1:12.27 ZQ     
                  35.00     1:12.27 (37.27)                                        
  4 Schaepers-Cheu, Mayumi M  10 Agua Swim Team-MR    1:16.76    1:16.24 ZQ     
                  36.87     1:16.24 (39.37)                                        
  5 Basler, Alia R            10 Agua Swim Team-MR    1:12.92    1:17.12 ZQ     
                  38.39     1:17.12 (38.73)                                        
  6 Harshman, Ella S          10 Badger-MR            1:17.35    1:17.95 ZQ     
                  38.00     1:17.95 (39.95)                                        
  7 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR    1:20.43    1:18.70 JO     
                  37.49     1:18.70 (41.21)                                        
  8 Loveless, Mary K          10 Badger-MR            1:17.85    1:18.76 JO     
                  38.84     1:18.76 (39.92)                                        
  9 Sullivan, Maggie S        10 Badger-MR            1:19.25    1:21.41 SILV   
                  39.88     1:21.41 (41.53)                                        
 10 Lee, Kaitlyn H            10 Badger-MR            1:22.41    1:21.91 SILV   
                  39.54     1:21.91 (42.37)                                        
 11 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR    1:21.66    1:22.06 SILV   
                  40.54     1:22.06 (41.52)                                        
 12 Ford, Elizabeth A         10 Badger-MR            1:21.10    1:22.47 SILV   
                  40.71     1:22.47 (41.76)                                        
 13 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR   1:23.92    1:22.71 SILV   
                  39.95     1:22.71 (42.76)                                        
 14 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR   1:25.54    1:24.21 SILV   
                  40.64     1:24.21 (43.57)                                        
 15 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR    1:26.49    1:24.50 SILV   
                  41.99     1:24.50 (42.51)                                        
 16 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR            1:23.12    1:24.55 SILV   
                  39.85     1:24.55 (44.70)                                        
 17 Sacks, Jaden S            10 Agua Swim Team-MR    1:21.20    1:24.56 SILV   
                  40.26     1:24.56 (44.30)                                        
 18 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR              1:27.97    1:25.38 SILV   
                  39.97     1:25.38 (45.41)                                        
 19 Chang, Mia                10 Agua Swim Team-MR    1:27.35    1:25.82 SILV   
                  41.35     1:25.82 (44.47)                                        
 20 Wong, Linsey               9 NYCC-MR              1:26.36    1:25.89 SILV   
                  41.90     1:25.89 (43.99)                                        
 21 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR    1:24.72    1:26.25 SILV   
                  42.80     1:26.25 (43.45)                                        
 22 Schetlick, Ava C           9 GAEL-MR              1:27.86    1:26.47 SILV   
                  40.97     1:26.47 (45.50)                                        
 23 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR    1:24.64    1:26.73 SILV   
                  42.68     1:26.73 (44.05)                                        
 24 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR    1:27.66    1:26.88 SILV   
                  42.47     1:26.88 (44.41)                                        
 25 Jacob, Jaya                9 Badger-MR            1:37.50    1:26.95 SILV   
                  40.72     1:26.95 (46.23)                                        
 26 Taipale, Alina H           9 Agua Swim Team-MR    1:28.01    1:27.29 SILV   
                  43.36     1:27.29 (43.93)                                        
 27 Roebuck, Carter            9 Manhattan Makos-MR   1:24.25    1:27.46 SILV   
                  42.27     1:27.46 (45.19)                                        
 28 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR    1:27.32    1:27.67 SILV   
                  43.40     1:27.67 (44.27)                                        
 29 Quiller, Hailey M         10 CAS-MR               1:26.89    1:28.31 SILV   
                  41.85     1:28.31 (46.46)                                        
 30 Levenson, Talia B         10 Badger-MR            1:28.02    1:28.50 SILV   
                  41.08     1:28.50 (47.42)                                        
 31 Rosario, Tykai N          10 KB Makos-MR          1:28.58    1:29.74 SILV   
                  42.27     1:29.74 (47.47)                                        
 32 Anderson, Kate E           9 Badger-MR            1:34.32    1:29.83 SILV   
                  44.87     1:29.83 (44.96)                                        
 33 Gregory, Kylie f          10 CAS-MR               1:27.94    1:29.98 SILV   
                  43.29     1:29.98 (46.69)                                        
 34 Lansing, Carolina         10 Manhattan Makos-MR   1:35.10    1:30.20 SILV   
                  43.34     1:30.20 (46.86)                                        
 35 Lin, Katrina               9 Agua Swim Team-MR    1:30.19    1:30.38 SILV   
                  42.45     1:30.38 (47.93)                                        
 36 Hermann, Anna             10 Agua Swim Team-MR    1:30.81    1:30.95 SILV   
                  43.25     1:30.95 (47.70)                                        
 37 Krishnamurthy, Isha T      9 Agua Swim Team-MR    1:28.86    1:31.17 SILV   
                  43.60     1:31.17 (47.57)                                        
 37 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR    1:29.67    1:31.17 SILV   
                  45.13     1:31.17 (46.04)                                        
 39 St. Jean, Ryann A         10 Agua Swim Team-MR    1:28.84    1:31.24 SILV   
                  43.58     1:31.24 (47.66)                                        
 40 Sheridan, Rory             9 Badger-MR            1:34.31    1:31.51 SILV   
                  45.68     1:31.51 (45.83)                                        
 41 Bruno, Ava L               9 GAEL-MR              1:32.70    1:31.68 SILV   
                  43.91     1:31.68 (47.77)                                        
 42 Lathan, Malaya             9 Badger-MR            1:31.05    1:31.79 SILV   
                  46.03     1:31.79 (45.76)                                        
 43 Dougherty, Kate A         10 GAEL-MR              1:31.78    1:32.22 SILV   
                  44.27     1:32.22 (47.95)                                        
 44 Smith, Maya L             10 Agua Swim Team-MR    1:35.80    1:32.71 SILV   
                  44.85     1:32.71 (47.86)                                        
 45 Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR    1:40.99    1:32.80 SILV   
                  45.76     1:32.80 (47.04)                                        
 46 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR             1:45.00    1:33.11 SILV   
                  43.97     1:33.11 (49.14)                                        
 47 Johnson, Lily R            9 Agua Swim Team-MR    1:30.30    1:33.77 SILV   
                  45.90     1:33.77 (47.87)                                        
 48 Crystal, Lilly M          10 GAEL-MR              1:33.30    1:34.15 SILV   
                  44.33     1:34.15 (49.82)                                        
 49 Hardart, Annabel M         9 Badger-MR            1:40.85    1:35.49 SILV   
                  46.91     1:35.49 (48.58)                                        
 50 Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR   1:32.02    1:35.57 SILV   
                  48.15     1:35.57 (47.42)                                        
 51 Eckert, Jordyn            10 Manhattan Makos-MR   1:34.74    1:35.61 SILV   
                  46.09     1:35.61 (49.52)                                        
 52 Lamoni, Saniya I          10 KB Makos-MR          1:39.71    1:35.69 SILV   
 53 Madden, Ella              10 NYCC-MR              1:44.23    1:36.65 SILV   
                  46.37     1:36.65 (50.28)                                        
 54 Washington, Madison L      9 CAS-MR               1:34.10    1:36.67 SILV   
                  46.97     1:36.67 (49.70)                                        
 55 Jacob, Natalie             9 Badger-MR            1:45.00    1:37.90        
                  47.53     1:37.90 (50.37)                                        
 56 Murillo, Lauren S         10 KB Makos-MR          1:46.43    1:38.45        
                  46.66     1:38.45 (51.79)                                        
 57 Norris, Katherine C        9 GAEL-MR              1:39.04    1:41.27        
 58 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR    1:40.99    1:41.40        
                  48.39     1:41.40 (53.01)                                        
 59 Dunbar, Emery             10 Manhattan Makos-MR   1:43.71    1:41.61        
                  48.14     1:41.61 (53.47)                                        
 60 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR    1:35.99    1:42.04        
                  47.73     1:42.04 (54.31)                                        
 61 Hemingway, Emilia F        9 Badger-MR            1:48.23    1:43.34        
                  49.35     1:43.34 (53.99)                                        
 62 Farley, Maeve              9 Manhattan Makos-MR   1:44.05    1:44.15        
                  50.90     1:44.15 (53.25)                                        
 63 Manny, Eliza R            10 Agua Swim Team-MR    1:47.82    1:45.79        
                  51.82     1:45.79 (53.97)                                        
 64 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR    2:00.99    1:46.25        
                  50.81     1:46.25 (55.44)                                        
 65 Seth, Amalie R             9 Agua Swim Team-MR    1:48.99    1:46.90        
                  51.72     1:46.90 (55.18)                                        
 66 Hancock, Lila             10 Manhattan Makos-MR   1:44.27    1:47.41        
                  56.71     1:47.41 (50.70)                                        
 67 McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR   1:40.61    1:47.56        
                  51.78     1:47.56 (55.78)                                        
 68 Grossman, Sophie           9 Manhattan Makos-MR   1:52.07    1:48.35        
                  51.00     1:48.35 (57.35)                                        
 69 McDonald, Sierra          10 Manhattan Makos-MR   1:53.77    1:50.90        
                  54.50     1:50.90 (56.40)                                        
 70 Kizer, Sabrina G           9 Badger-MR            1:43.17    1:51.79        
                  54.77     1:51.79 (57.02)                                        
 71 Logar, Katina M           10 Manhattan Makos-MR   1:53.64    1:53.51        
                  55.26     1:53.51 (58.25)                                        
 72 Zitrin, Eliana            10 GAEL-MR              1:58.68    1:54.02        
                  56.25     1:54.02 (57.77)                                        
 73 Rivera, Krisna            10 KB Makos-MR          1:47.09    1:55.13        
                  54.70   1:55.13 (1:00.43)                                        
 74 Lane, Jordan               9 CAS-MR               1:45.58    1:57.07        
 75 Woods, Meredith F          9 Badger-MR            1:58.00    1:59.93        
                  56.09   1:59.93 (1:03.84)                                        
 76 Chock, Caitlynn            9 GAEL-MR              2:08.86    2:06.57        
                  58.60   2:06.57 (1:07.97)                                        
 77 Reichel, Violet W          9 Badger-MR            2:00.00    2:09.92        
                1:01.08   2:09.92 (1:08.84)                                        
 -- Grossman, Sydney           9 Manhattan Makos-MR   1:56.29         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  52.91          DQ (58.13)                                        
 -- Echavarria, Victoria P     9 KB Makos-MR          1:41.78         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  45.48          DQ (49.54)                                        
 -- Reichel, Theodora R       10 Badger-MR            1:58.00         DQ        
      Did not finish on back
                  57.98        DQ (1:09.48)                                        
 -- Gonzalez, Imani L         10 KB Makos-MR          1:39.71         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  49.23          DQ (56.85)                                        
 -- Isom, Christina M          9 CAS-MR               1:33.89         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  50.37          DQ (58.09)                                        
 -- Hallergard, Greta         10 Manhattan Makos-MR   1:49.34         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  52.69        DQ (1:00.51)                                        
 -- Lee, Kelsey                9 NYCC-MR              2:00.00         DQ        
      No touch at turn
                  55.58        DQ (1:02.80)                                        
 -- Fried, Bailey E            9 Agua Swim Team-MR    1:45.99         NS        
 -- Langford, Elisabeth A      9 Agua Swim Team-MR    2:01.99         NS        
 -- Israel, Caitlyn F         10 NYCC-MR              1:37.62         NS        
 -- Dopman, Sofia             10 Manhattan Makos-MR   1:45.07         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                43.00  SMAX
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G             10 Badger-MR              37.44      36.92 ZQ     
  2 Lee, Kaitlyn H            10 Badger-MR              40.58      40.15 ZQ     
  3 Basler, Alia R            10 Agua Swim Team-MR      43.83      40.18 ZQ     
  4 Feld, Emma F              10 NYCC-MR                44.57      40.27 ZQ     
  5 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR     41.74      41.24 ZQ     
  6 Schaepers-Cheu, Mayumi M  10 Agua Swim Team-MR      42.70      42.44 JO     
  7 Fan, Alyssa Y             10 Manhattan Makos-MR     42.93      42.52 JO     
  8 Callaway, Corbin E         9 GAEL-MR                41.68      42.87 JO     
  9 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR      42.90      42.90 JO     
 10 St. Jean, Ryleigh A       10 Agua Swim Team-MR      41.91      43.07 SILV   
 11 St. Jean, Ryann A         10 Agua Swim Team-MR      42.08      43.11 SILV   
 12 Chang, Mia                10 Agua Swim Team-MR      44.64      43.25 SILV   
 13 Eckert, Jordyn            10 Manhattan Makos-MR     43.67      43.39 SILV   
 14 Greenberg, Abigail I       9 Agua Swim Team-MR      46.09      43.70 SILV   
 15 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR      42.92      43.80 SILV   
 16 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR     45.04      44.17 SILV   
 17 Krishnamurthy, Isha T      9 Agua Swim Team-MR      43.89      44.88 SILV   
 18 Leonard, Penelope K       10 Agua Swim Team-MR      46.43      45.28 SILV   
 19 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR      45.55      45.43 SILV   
 20 Roebuck, Carter            9 Manhattan Makos-MR     47.46      45.49 SILV   
 21 Levenson, Talia B         10 Badger-MR              48.23      45.76 SILV   
 22 Chang, Cara               10 Agua Swim Team-MR      46.60      45.78 SILV   
 23 Lansing, Carolina         10 Manhattan Makos-MR     47.52      45.90 SILV   
 24 Friedman, Alexandra E     10 Agua Swim Team-MR      44.49      45.98 SILV   
 25 Schetlick, Ava C           9 GAEL-MR                45.20      46.22 SILV   
 26 Sacks, Jaden S            10 Agua Swim Team-MR      47.32      46.30 SILV   
 27 Wong, Linsey               9 NYCC-MR                45.91      46.75 SILV   
 28 Hermann, Anna             10 Agua Swim Team-MR      45.67      46.85 SILV   
 29 Smith, Maya L             10 Agua Swim Team-MR      48.44      47.56 SILV   
 30 Dougherty, Kate A         10 GAEL-MR                45.52      47.67 SILV   
 31 Echavarria, Victoria P     9 KB Makos-MR            48.13      47.98 SILV   
 32 Lamoni, Saniya I          10 KB Makos-MR            48.49      48.59 SILV   
 33 Lathan, Malaya             9 Badger-MR              47.74      48.73        
 34 Gregory, Kylie f          10 CAS-MR                 48.24      48.80        
 35 Taipale, Alina H           9 Agua Swim Team-MR      48.13      49.01        
 36 Crystal, Lilly M          10 GAEL-MR                48.14      49.03        
 37 Quiller, Hailey M         10 CAS-MR                 47.90      49.20        
 38 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR      49.59      49.41        
 39 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR      49.67      49.46        
 40 Washington, Madison L      9 CAS-MR                 47.75      50.06        
 41 Lin, Katrina               9 Agua Swim Team-MR      51.62      50.41        
 42 Hardart, Annabel M         9 Badger-MR              48.93      50.53        
 43 Jacob, Jaya                9 Badger-MR              43.75      50.76        
 44 Bruno, Ava L               9 GAEL-MR                51.55      51.06        
 45 Hancock, Lila             10 Manhattan Makos-MR     55.72      51.18        
 46 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR      51.89      51.38        
 47 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR      51.48      51.49        
 48 Bazinet, Julia M           9 GAEL-MR                53.55      51.66        
 49 Jacob, Natalie             9 Badger-MR              45.00      51.78        
 50 Kaufer, Ellie I           10 Badger-MR              50.00      51.84        
 51 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR               50.00      51.94        
 52 Montalvo, Laeyah N        10 KB Makos-MR            49.86      52.10        
 53 Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR      52.52      53.48        
 54 Logar, Katina M           10 Manhattan Makos-MR   1:00.00      53.53        
 55 Isom, Christina M          9 CAS-MR                 50.36      53.57        
 56 Kizer, Sabrina G           9 Badger-MR              52.03      53.73        
 57 Madden, Ella              10 NYCC-MR              1:06.44      54.10        
 58 Grossman, Sydney           9 Manhattan Makos-MR     56.55      54.21        
 59 Seth, Amalie R             9 Agua Swim Team-MR      49.75      54.64        
 60 Hallergard, Greta         10 Manhattan Makos-MR     59.79      54.98        
 61 Johnson, Lily R            9 Agua Swim Team-MR      50.30      55.54        
 62 Murillo, Lauren S         10 KB Makos-MR            55.30      55.57        
 63 Manny, Eliza R            10 Agua Swim Team-MR      58.50      55.78        
 64 Norris, Katherine C        9 GAEL-MR                53.91      56.18        
 65 Dunbar, Emery             10 Manhattan Makos-MR     58.64      56.29        
 66 McDonald, Sierra          10 Manhattan Makos-MR     59.18      56.44        
 67 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      56.50      56.79        
 68 Reichel, Violet W          9 Badger-MR            1:03.03      57.16        
 69 Hemingway, Emilia F        9 Badger-MR              57.37      57.21        
 70 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR      53.95      57.49        
 71 Gonzalez, Imani L         10 KB Makos-MR          1:02.23      58.53        
 72 Woods, Meredith F          9 Badger-MR              57.87      58.94        
 73 Grossman, Sophie           9 Manhattan Makos-MR   1:00.31      59.35        
 74 Zitrin, Eliana            10 GAEL-MR              1:06.17    1:03.27        
 75 Farley, Maeve              9 Manhattan Makos-MR   1:08.80    1:04.15        
 76 Lee, Kelsey                9 NYCC-MR              1:18.53    1:04.34        
 77 Lane, Jordan               9 CAS-MR                 59.02    1:04.61        
 78 Reichel, Theodora R       10 Badger-MR            1:11.66    1:11.99        
 -- Chock, Caitlynn            9 GAEL-MR              1:00.25         DQ        
      Alternating Kick
 -- McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR     55.55         DQ        
      Alternating Kick
 -- Nettles, Molly S          10 Agua Swim Team-MR      49.19         NS        
 -- Dopman, Sofia             10 Manhattan Makos-MR     51.02         NS        
 -- Langford, Elisabeth A      9 Agua Swim Team-MR      55.28         NS        
 -- Fried, Bailey E            9 Agua Swim Team-MR      44.84         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:33.00  SMAX
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G             10 Badger-MR            1:20.72    1:18.77 ZQ     
                  36.52     1:18.77 (42.25)                                        
  2 Wu, Madison               10 Agua Swim Team-MR    1:20.29    1:23.17 ZQ     
                  39.77     1:23.17 (43.40)                                        
  3 Lee, Kaitlyn H            10 Badger-MR            1:29.04    1:28.45 ZQ     
                  42.13     1:28.45 (46.32)                                        
  4 Mugno, Annabelle          10 Badger-MR            1:28.83    1:29.53 ZQ     
                  41.63     1:29.53 (47.90)                                        
  5 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR   1:30.95    1:31.60 ZQ     
                  42.70     1:31.60 (48.90)                                        
  6 St. Jean, Ryann A         10 Agua Swim Team-MR    1:32.09    1:32.00 JO     
                  44.08     1:32.00 (47.92)                                        
  7 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR    1:33.03    1:33.67 SILV   
                  46.04     1:33.67 (47.63)                                        
  8 Schaepers-Cheu, Mayumi M  10 Agua Swim Team-MR    1:31.73    1:34.23 SILV   
                  45.65     1:34.23 (48.58)                                        
  9 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR    1:34.27    1:34.31 SILV   
                  43.79     1:34.31 (50.52)                                        
 10 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR    1:33.33    1:34.71 SILV   
                  44.12     1:34.71 (50.59)                                        
 11 Krishnamurthy, Isha T      9 Agua Swim Team-MR    1:33.71    1:34.91 SILV   
                  44.99     1:34.91 (49.92)                                        
 12 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR   1:37.38    1:35.31 SILV   
                  46.08     1:35.31 (49.23)                                        
 13 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR            1:35.82    1:35.63 SILV   
                  45.35     1:35.63 (50.28)                                        
 14 Ge, Xinrui                10 APEX-MR              1:45.00    1:35.72 SILV   
                  45.84     1:35.72 (49.88)                                        
 15 Eckert, Jordyn            10 Manhattan Makos-MR   1:37.70    1:36.43 SILV   
                  46.40     1:36.43 (50.03)                                        
 16 St. Jean, Ryleigh A       10 Agua Swim Team-MR    1:31.67    1:37.62 SILV   
                  44.84     1:37.62 (52.78)                                        
 17 Sacks, Jaden S            10 Agua Swim Team-MR    1:40.94    1:37.72 SILV   
                  48.41     1:37.72 (49.31)                                        
 18 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR    1:34.85    1:37.73 SILV   
                  46.61     1:37.73 (51.12)                                        
 19 Wong, Linsey               9 NYCC-MR              1:36.97    1:39.41 SILV   
                  47.45     1:39.41 (51.96)                                        
 20 Chang, Cara               10 Agua Swim Team-MR    1:35.42    1:39.59 SILV   
                  47.10     1:39.59 (52.49)                                        
 21 Dougherty, Kate A         10 GAEL-MR              1:37.46    1:41.10 SILV   
                  48.31     1:41.10 (52.79)                                        
 22 Levenson, Talia B         10 Badger-MR            1:42.97    1:41.15 SILV   
                  46.96     1:41.15 (54.19)                                        
 23 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR    1:42.68    1:42.12 SILV   
                  50.08     1:42.12 (52.04)                                        
 24 Lansing, Carolina         10 Manhattan Makos-MR   1:45.91    1:42.25 SILV   
                  48.26     1:42.25 (53.99)                                        
 25 Lathan, Malaya             9 Badger-MR            1:42.51    1:42.83 SILV   
                  49.68     1:42.83 (53.15)                                        
 26 Fried, Bailey E            9 Agua Swim Team-MR    1:39.36    1:43.13 SILV   
                  48.10     1:43.13 (55.03)                                        
 27 Echavarria, Victoria P     9 KB Makos-MR          1:52.66    1:43.35 SILV   
                  48.66     1:43.35 (54.69)                                        
 28 Hanrahan, Erin M           9 Badger-MR            1:44.49    1:43.42 SILV   
                  48.44     1:43.42 (54.98)                                        
 29 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR    1:47.33    1:44.78 SILV   
                  48.96     1:44.78 (55.82)                                        
 30 Wang, Cindy Y              9 APEX-MR              1:50.00    1:44.93 SILV   
                  51.68     1:44.93 (53.25)                                        
 31 Quiller, Hailey M         10 CAS-MR               1:46.91    1:45.66 SILV   
                  49.89     1:45.66 (55.77)                                        
 32 Taipale, Alina H           9 Agua Swim Team-MR    1:42.94    1:46.31 SILV   
                  52.90     1:46.31 (53.41)                                        
 33 Gregory, Kylie f          10 CAS-MR               1:49.56    1:47.76 SILV   
                  50.91     1:47.76 (56.85)                                        
 34 Washington, Madison L      9 CAS-MR               1:44.76    1:47.97 SILV   
                  50.65     1:47.97 (57.32)                                        
 35 Hancock, Lila             10 Manhattan Makos-MR   1:53.06    1:48.22 SILV   
                  51.93     1:48.22 (56.29)                                        
 36 Hardart, Annabel M         9 Badger-MR            1:50.78    1:49.20        
                  52.54     1:49.20 (56.66)                                        
 37 Lamoni, Saniya I          10 KB Makos-MR          1:48.00    1:49.61        
                  50.50     1:49.61 (59.11)                                        
 38 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR    2:00.99    1:49.76        
                  52.64     1:49.76 (57.12)                                        
 39 Hall, Lavinia              9 APEX-MR              1:50.25    1:50.16        
                  51.42     1:50.16 (58.74)                                        
 40 Bazinet, Julia M           9 GAEL-MR              1:49.92    1:50.17        
                  52.88     1:50.17 (57.29)                                        
 41 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR             1:58.53    1:51.29        
                  52.19     1:51.29 (59.10)                                        
 42 Montalvo, Laeyah N        10 KB Makos-MR          1:48.90    1:52.33        
                  53.35     1:52.33 (58.98)                                        
 43 Kaufer, Ellie I           10 Badger-MR            1:52.21    1:52.62        
                  52.92     1:52.62 (59.70)                                        
 44 Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR    1:55.40    1:52.70        
                  54.32     1:52.70 (58.38)                                        
 45 Kizer, Sabrina G           9 Badger-MR            1:52.44    1:53.27        
                  55.10     1:53.27 (58.17)                                        
 46 Johnson, Lily R            9 Agua Swim Team-MR    1:54.55    1:54.38        
                  53.79   1:54.38 (1:00.59)                                        
 47 Isom, Christina M          9 CAS-MR               1:55.89    1:56.53        
                  53.78   1:56.53 (1:02.75)                                        
 48 Bell, Fiona L              9 Agua Swim Team-MR    2:01.99    1:56.91        
                  54.47   1:56.91 (1:02.44)                                        
 49 Wong, Kelly M             10 APEX-MR              2:05.00    1:57.35        
                  52.46   1:57.35 (1:04.89)                                        
 50 Prisco, Katherine F       10 GAEL-MR              1:54.20    1:59.76        
                  57.28   1:59.76 (1:02.48)                                        
 51 Hallergard, Greta         10 Manhattan Makos-MR   2:01.01    2:03.50        
                  57.13   2:03.50 (1:06.37)                                        
 52 McDonald, Sierra          10 Manhattan Makos-MR   2:01.83    2:04.68        
                  57.01   2:04.68 (1:07.67)                                        
 53 Bolon, Isabella M          9 Agua Swim Team-MR    1:57.63    2:05.11        
                  57.98   2:05.11 (1:07.13)                                        
 54 Manny, Eliza R            10 Agua Swim Team-MR    2:03.37    2:05.81        
                1:03.32   2:05.81 (1:02.49)                                        
 55 Bhattacharjee, Dya        10 GAEL-MR              1:59.75    2:07.24        
                1:00.14   2:07.24 (1:07.10)                                        
 56 Rotenberg, Charlotte P     9 GAEL-MR              2:06.65    2:11.61        
                1:02.91   2:11.61 (1:08.70)                                        
 -- Flynn, Hedda               9 NYCC-MR                21.00         DQ        
      Downward butterfly kick
                1:00.60        DQ (1:02.75)                                        
 -- Reichel, Theodora R       10 Badger-MR            2:15.00         DQ        
      One hand touch
                1:08.06        DQ (1:16.94)                                        
 -- Rivera, Krisna            10 KB Makos-MR          2:16.90         DQ        
      Downward butterfly kick
                  53.64          DQ (58.70)                                        
 -- Madden, Ella              10 NYCC-MR              1:54.62         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  53.69        DQ (1:00.52)                                        
 -- Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR   1:55.23         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  56.60        DQ (1:00.67)                                        
 -- Redington, Calista S      10 NYCC-MR              1:50.00         DQ        
      One hand touch
                  55.89        DQ (1:05.62)                                        
 -- Reichel, Violet W          9 Badger-MR            2:10.00         DQ        
      Scissors kick
                1:03.85        DQ (1:18.89)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                36.00  SMAX
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Lara               10 Agua Swim Team-MR      33.82      31.43 ZQ     
  2 Harshman, Ella S          10 Badger-MR              37.02      32.90 ZQ     
  3 Leonard, Penelope K       10 Agua Swim Team-MR      36.44      35.78 JO     
  4 Fan, Alyssa Y             10 Manhattan Makos-MR     37.03      36.35 SILV   
  5 Roebuck, Carter            9 Manhattan Makos-MR     37.89      36.67 SILV   
  6 Sheridan, Rory             9 Badger-MR              37.64      37.43 SILV   
  7 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR      37.18      37.92 SILV   
  8 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR     38.57      37.99 SILV   
  9 Sullivan, Maggie S        10 Badger-MR              36.96      38.05 SILV   
 10 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR              39.57      38.06 SILV   
 11 St. Jean, Ryleigh A       10 Agua Swim Team-MR      36.86      38.14 SILV   
 12 Wong, Linsey               9 NYCC-MR                39.70      38.81 SILV   
 13 Quiller, Hailey M         10 CAS-MR                 38.88      39.88 SILV   
 14 Greenberg, Abigail I       9 Agua Swim Team-MR      41.86      39.96 SILV   
 15 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR      39.82      40.07 SILV   
 16 Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR     39.66      40.79 SILV   
 17 Hermann, Anna             10 Agua Swim Team-MR      40.74      40.84 SILV   
 18 Jacob, Jaya                9 Badger-MR              45.72      40.95 SILV   
 19 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR     44.42      41.62 SILV   
 20 Schetlick, Ava C           9 GAEL-MR                41.70      41.67 SILV   
 21 Chang, Cara               10 Agua Swim Team-MR      39.25      42.48 SILV   
 22 Crystal, Lilly M          10 GAEL-MR                43.08      43.20 SILV   
 23 Farley, Maeve              9 Manhattan Makos-MR     45.46      43.59 SILV   
 24 Gregory, Kylie f          10 CAS-MR                 41.38      43.80 SILV   
 25 Lamoni, Saniya I          10 KB Makos-MR            46.25      43.91        
 26 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR               55.00      44.13        
 27 Lansing, Carolina         10 Manhattan Makos-MR     45.75      44.14        
 27 Washington, Madison L      9 CAS-MR                 38.25      44.14        
 29 McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR     43.77      44.45        
 30 Anderson, Kate E           9 Badger-MR              44.73      44.97        
 31 Lathan, Malaya             9 Badger-MR              43.26      44.98        
 32 Montalvo, Laeyah N        10 KB Makos-MR            45.27      45.01        
 33 Hardart, Annabel M         9 Badger-MR              47.50      45.03        
 34 Murillo, Lauren S         10 KB Makos-MR            46.48      45.26        
 35 Dougherty, Kate A         10 GAEL-MR                43.72      45.67        
 36 Bazinet, Julia M           9 GAEL-MR                46.42      45.72        
 37 Jacob, Natalie             9 Badger-MR              48.00      46.30        
 38 Seth, Amalie R             9 Agua Swim Team-MR      45.02      46.72        
 39 Callaway, Corbin E         9 GAEL-MR                46.20      46.95        
 40 Eckert, Jordyn            10 Manhattan Makos-MR     44.71      46.96        
 41 Johnson, Lily R            9 Agua Swim Team-MR      50.15      48.47        
 42 Madden, Ella              10 NYCC-MR                51.54      48.48        
 43 Kaufer, Ellie I           10 Badger-MR              51.64      49.13        
 44 Hancock, Lila             10 Manhattan Makos-MR     50.05      49.78        
 45 Gonzalez, Imani L         10 KB Makos-MR            49.48      50.88        
 46 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR      47.92      51.76        
 47 Dunbar, Emery             10 Manhattan Makos-MR     58.11      53.60        
 48 Rivera, Krisna            10 KB Makos-MR            51.03      53.62        
 49 Echavarria, Victoria P     9 KB Makos-MR            51.70      54.49        
 50 Hemingway, Emilia F        9 Badger-MR              52.44      55.03        
 51 Hallergard, Greta         10 Manhattan Makos-MR     51.99      55.25        
 52 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR      55.99      55.43        
 53 Grossman, Sophie           9 Manhattan Makos-MR     59.06      56.70        
 54 Norris, Katherine C        9 GAEL-MR                48.66      57.36        
 55 Isom, Christina M          9 CAS-MR                 52.91      57.63        
 56 McDonald, Sierra          10 Manhattan Makos-MR     58.78      58.42        
 57 Logar, Katina M           10 Manhattan Makos-MR     55.97      58.57        
 58 Woods, Meredith F          9 Badger-MR              56.00      59.47        
 59 Zitrin, Eliana            10 GAEL-MR              1:05.66    1:03.02        
 -- Lee, Kelsey                9 NYCC-MR              1:01.40         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Grossman, Sydney           9 Manhattan Makos-MR     59.72         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR      54.43         DQ        
      Alternating Kick
 -- Reichel, Violet W          9 Badger-MR            1:04.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Dopman, Sofia             10 Manhattan Makos-MR     49.83         NS        
 -- Chock, Caitlynn            9 GAEL-MR              1:01.75         NS        
 -- Wu, Madison               10 Agua Swim Team-MR      33.49         NS        
 -- Israel, Caitlyn F         10 NYCC-MR                46.42         NS        
 -- Lane, Jordan               9 CAS-MR                 46.91         NS        
 -- Langford, Elisabeth A      9 Agua Swim Team-MR      59.99         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:26.00  SMAX
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feld, Emma F              10 NYCC-MR              1:07.00    1:08.65 ZQ     
                  32.05     1:08.65 (36.60)                                        
  2 Jones, Lara               10 Agua Swim Team-MR    1:13.98    1:14.84 ZQ     
                  34.37     1:14.84 (40.47)                                        
  3 Basler, Alia R            10 Agua Swim Team-MR    1:14.29    1:16.08 ZQ     
                  35.59     1:16.08 (40.49)                                        
  4 Fan, Alyssa Y             10 Manhattan Makos-MR   1:22.24    1:19.23 ZQ     
                  37.00     1:19.23 (42.23)                                        
  5 Lawson, Ally              10 Manhattan Makos-MR   1:22.08    1:20.64 ZQ     
                  37.90     1:20.64 (42.74)                                        
  6 Sullivan, Maggie S        10 Badger-MR            1:26.01    1:21.99 ZQ     
                  38.25     1:21.99 (43.74)                                        
  7 Roebuck, Carter            9 Manhattan Makos-MR   1:27.60    1:22.05 JO     
                  36.60     1:22.05 (45.45)                                        
  8 Leonard, Penelope K       10 Agua Swim Team-MR    1:27.84    1:23.65 JO     
                  38.18     1:23.65 (45.47)                                        
  9 Chang, Mia                10 Agua Swim Team-MR    1:27.69    1:28.08 SILV   
                  39.29     1:28.08 (48.79)                                        
 10 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR    1:33.13    1:28.16 SILV   
                  41.76     1:28.16 (46.40)                                        
 11 Greenberg, Abigail I       9 Agua Swim Team-MR    1:34.99    1:29.06 SILV   
                  43.45     1:29.06 (45.61)                                        
 12 Sheridan, Rory             9 Badger-MR            1:28.81    1:29.34 SILV   
                  41.23     1:29.34 (48.11)                                        
 13 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR              1:30.00    1:30.69 SILV   
                  39.64     1:30.69 (51.05)                                        
 14 Quiller, Hailey M         10 CAS-MR               1:36.66    1:33.03 SILV   
                  41.69     1:33.03 (51.34)                                        
 15 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR    1:37.73    1:33.74 SILV   
                  43.33     1:33.74 (50.41)                                        
 16 DeFunis, Leah S           10 Badger-MR            1:40.00    1:37.34 SILV   
                  43.82     1:37.34 (53.52)                                        
 17 Prisco, Alexandra C       10 GAEL-MR              1:42.97    1:38.33        
                  43.01     1:38.33 (55.32)                                        
 18 Washington, Madison L      9 CAS-MR               1:46.74    1:38.41        
                  45.56     1:38.41 (52.85)                                        
 19 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR    1:39.78    1:43.74        
                  47.21     1:43.74 (56.53)                                        
 20 McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR   1:42.58    1:53.35        
                  47.91   1:53.35 (1:05.44)                                        
 -- Wong, Linsey               9 NYCC-MR              1:31.41         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:21.00  SMAX
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G             10 Badger-MR            1:10.73    1:08.59 ZQ     
                  31.74     1:08.59 (36.85)                                        
  2 Wu, Madison               10 Agua Swim Team-MR    1:14.86    1:11.74 ZQ     
                  33.70     1:11.74 (38.04)                                        
  3 Jones, Lara               10 Agua Swim Team-MR    1:12.41    1:11.82 ZQ     
                  32.63     1:11.82 (39.19)                                        
  4 Feld, Emma F              10 NYCC-MR              1:10.37    1:12.39 ZQ     
                  33.39     1:12.39 (39.00)                                        
  5 Basler, Alia R            10 Agua Swim Team-MR    1:17.74    1:17.21 ZQ     
                  36.15     1:17.21 (41.06)                                        
  6 Schaepers-Cheu, Mayumi M  10 Agua Swim Team-MR    1:17.12    1:18.25 JO     
                  36.18     1:18.25 (42.07)                                        
  7 Lawson, Ally              10 Manhattan Makos-MR   1:20.10    1:18.55 JO     
                  36.92     1:18.55 (41.63)                                        
  8 Loveless, Mary K          10 Badger-MR            1:22.37    1:18.80 JO     
                  36.96     1:18.80 (41.84)                                        
  9 Lee, Kaitlyn H            10 Badger-MR            1:24.02    1:20.52 JO     
                  38.93     1:20.52 (41.59)                                        
 10 Fan, Alyssa Y             10 Manhattan Makos-MR   1:23.88    1:21.33 SILV   
                  37.66     1:21.33 (43.67)                                        
 11 Cuddihy, Grace M          10 Manhattan Makos-MR   1:31.03    1:21.62 SILV   
                  38.01     1:21.62 (43.61)                                        
 12 Sullivan, Maggie S        10 Badger-MR            1:21.70    1:22.88 SILV   
                  37.75     1:22.88 (45.13)                                        
 13 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR    1:24.16    1:23.07 SILV   
                  38.89     1:23.07 (44.18)                                        
 14 Chang, Mia                10 Agua Swim Team-MR    1:21.94    1:23.88 SILV   
                  37.89     1:23.88 (45.99)                                        
 15 Sacks, Jaden S            10 Agua Swim Team-MR    1:23.50    1:24.49 SILV   
                  39.43     1:24.49 (45.06)                                        
 16 Fong, Joline              10 Manhattan Makos-MR   1:30.38    1:24.85 SILV   
                  40.48     1:24.85 (44.37)                                        
 17 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR            1:26.77    1:25.17 SILV   
                  38.49     1:25.17 (46.68)                                        
 18 Roebuck, Carter            9 Manhattan Makos-MR   1:34.93    1:25.41 SILV   
                  39.34     1:25.41 (46.07)                                        
 19 St. Jean, Ryann A         10 Agua Swim Team-MR    1:22.47    1:25.49 SILV   
                  40.78     1:25.49 (44.71)                                        
 20 Fei, Yin                  10 Badger-MR            1:23.00    1:25.70 SILV   
                  40.79     1:25.70 (44.91)                                        
 21 Dorsey-Reyes, Violet       8 Manhattan Makos-MR   1:30.00    1:26.23 SILV   
                  40.44     1:26.23 (45.79)                                        
 22 Chang, Cara               10 Agua Swim Team-MR    1:23.75    1:26.95 SILV   
                  40.94     1:26.95 (46.01)                                        
 23 Ford, Elizabeth A         10 Badger-MR            1:22.00    1:27.10 SILV   
                  39.26     1:27.10 (47.84)                                        
 24 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR    1:25.93    1:27.24 SILV   
                  42.10     1:27.24 (45.14)                                        
 25 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR    1:23.72    1:28.41 SILV   
                  40.30     1:28.41 (48.11)                                        
 26 Quiller, Hailey M         10 CAS-MR               1:29.69    1:28.56 SILV   
                  40.55     1:28.56 (48.01)                                        
 27 Levenson, Talia B         10 Badger-MR            1:33.66    1:28.99        
                  39.53     1:28.99 (49.46)                                        
 28 Gregory, Kylie f          10 CAS-MR               1:29.10    1:29.04        
                  40.83     1:29.04 (48.21)                                        
 29 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR    1:27.92    1:29.25        
                  39.47     1:29.25 (49.78)                                        
 30 Anderson, Kate E           9 Badger-MR            1:34.78    1:30.44        
                  43.97     1:30.44 (46.47)                                        
 31 Ge, Xinrui                10 APEX-MR              1:31.34    1:30.69        
                  44.11     1:30.69 (46.58)                                        
 32 Fried, Bailey E            9 Agua Swim Team-MR    1:29.14    1:31.35        
                  43.04     1:31.35 (48.31)                                        
 33 Lansing, Carolina         10 Manhattan Makos-MR   1:38.99    1:32.02        
                  44.52     1:32.02 (47.50)                                        
 34 Sheridan, Rory             9 Badger-MR            1:31.79    1:32.25        
                  43.56     1:32.25 (48.69)                                        
 35 Lathan, Malaya             9 Badger-MR            1:30.00    1:32.38        
                  44.01     1:32.38 (48.37)                                        
 36 Hardart, Annabel M         9 Badger-MR            1:34.31    1:32.54        
                  47.08     1:32.54 (45.46)                                        
 37 Wang, Cindy Y              9 APEX-MR              1:34.85    1:32.75        
                  45.30     1:32.75 (47.45)                                        
 38 Hall, Lavinia              9 APEX-MR              2:00.00    1:33.31        
                  43.76     1:33.31 (49.55)                                        
 39 Lamoni, Saniya I          10 KB Makos-MR          1:35.87    1:34.92        
                  42.67     1:34.92 (52.25)                                        
 40 Lin, Katrina               9 Agua Swim Team-MR    1:40.50    1:35.15        
                  43.30     1:35.15 (51.85)                                        
 41 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR             2:00.00    1:36.23        
                  42.37     1:36.23 (53.86)                                        
 42 Hanrahan, Erin M           9 Badger-MR            1:35.95    1:36.50        
                  45.38     1:36.50 (51.12)                                        
 43 Washington, Madison L      9 CAS-MR               1:28.81    1:36.96        
                  44.98     1:36.96 (51.98)                                        
 44 Montalvo, Laeyah N        10 KB Makos-MR          1:30.45    1:37.81        
                  45.52     1:37.81 (52.29)                                        
 45 Taipale, Alina H           9 Agua Swim Team-MR    1:30.74    1:37.82        
                  46.30     1:37.82 (51.52)                                        
 46 Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR    1:39.04    1:38.49        
                  46.29     1:38.49 (52.20)                                        
 47 Kaufer, Ellie I           10 Badger-MR            1:43.18    1:39.46        
                  48.50     1:39.46 (50.96)                                        
 48 Green, Florence           10 Manhattan Makos-MR   1:38.01    1:39.57        
                  46.93     1:39.57 (52.64)                                        
 49 Madden, Ella              10 NYCC-MR              2:00.00    1:41.82        
                  46.39     1:41.82 (55.43)                                        
 50 Murillo, Lauren S         10 KB Makos-MR          1:38.21    1:41.87        
                  47.62     1:41.87 (54.25)                                        
 51 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR    1:37.25    1:42.69        
                  49.25     1:42.69 (53.44)                                        
 52 Seth, Amalie R             9 Agua Swim Team-MR    1:41.97    1:42.77        
                  49.38     1:42.77 (53.39)                                        
 53 Gonzalez, Imani L         10 KB Makos-MR          1:44.89    1:43.58        
                  46.91     1:43.58 (56.67)                                        
 54 Logar, Katina M           10 Manhattan Makos-MR        NT    1:43.63        
 55 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR    1:43.22    1:43.95        
                  46.87     1:43.95 (57.08)                                        
 56 Farley, Maeve              9 Manhattan Makos-MR   1:42.01    1:44.60        
 57 Bell, Fiona L              9 Agua Swim Team-MR    1:43.28    1:45.87        
                  50.52     1:45.87 (55.35)                                        
 58 Bolon, Isabella M          9 Agua Swim Team-MR    1:41.40    1:46.12        
                  51.62     1:46.12 (54.50)                                        
 59 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR    1:51.01    1:47.13        
                  50.39     1:47.13 (56.74)                                        
 60 Dunbar, Emery             10 Manhattan Makos-MR   1:40.10    1:48.12        
                  50.72     1:48.12 (57.40)                                        
 61 Isom, Christina M          9 CAS-MR               1:44.64    1:48.59        
                  52.41     1:48.59 (56.18)                                        
 62 Langford, Elisabeth A      9 Agua Swim Team-MR    1:49.23    1:49.33        
                  51.81     1:49.33 (57.52)                                        
 63 Manny, Eliza R            10 Agua Swim Team-MR    1:44.05    1:50.16        
                  52.44     1:50.16 (57.72)                                        
 64 McPartland, Katie          9 Manhattan Makos-MR   1:41.34    1:51.96        
                  50.14   1:51.96 (1:01.82)                                        
 -- Kizer, Sabrina G           9 Badger-MR            2:02.77         DQ        
      Did not finish on back - back
                  51.13          DQ (53.29)                                        
 -- Flynn, Hedda               9 NYCC-MR              2:00.00         DQ        
      One hand touch - fly
                  52.35        DQ (1:01.36)                                        
 -- Rivera, Krisna            10 KB Makos-MR          1:45.84         DQ        
      Did not finish on back - back
                  53.33          DQ (50.70)                                        
 -- Redington, Calista S      10 NYCC-MR              2:00.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  50.59        DQ (1:00.96)                                        
 -- Schetlick, Ava C           9 GAEL-MR              1:29.87         NS        
 -- Harshman, Ella S          10 Badger-MR            1:26.71         NS        
 -- Mugno, Annabelle          10 Badger-MR            1:23.33         NS        
 -- Wong, Linsey               9 NYCC-MR              1:27.02         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX
              3:13.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G             10 Badger-MR            2:37.51    2:30.43 ZQ     
                  33.85     1:09.66 (35.81)     1:53.63 (43.97)     2:30.43 (36.80)
  2 Jones, Lara               10 Agua Swim Team-MR    2:31.80    2:33.58 ZQ     
                  33.84     1:11.51 (37.67)     1:58.90 (47.39)     2:33.58 (34.68)
  3 Schaepers-Cheu, Mayumi M  10 Agua Swim Team-MR    2:46.09    2:45.08 ZQ     
                  36.21     1:17.74 (41.53)     2:08.91 (51.17)     2:45.08 (36.17)
  4 Basler, Alia R            10 Agua Swim Team-MR    2:40.22    2:46.89 ZQ     
                  35.68     1:18.65 (42.97)     2:08.84 (50.19)     2:46.89 (38.05)
  5 Loveless, Mary K          10 Badger-MR            2:49.62    2:51.25 JO     
                  40.59     1:24.68 (44.09)     2:15.72 (51.04)     2:51.25 (35.53)
  6 Sullivan, Maggie S        10 Badger-MR            2:56.28    2:57.12 SILV   
                  40.79     1:23.30 (42.51)     2:18.80 (55.50)     2:57.12 (38.32)
  7 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR    3:10.99    2:57.16 SILV   
                  38.21     1:23.08 (44.87)     2:15.95 (52.87)     2:57.16 (41.21)
  8 Lee, Kaitlyn H            10 Badger-MR            3:03.52    2:59.50 SILV   
                  43.16     1:26.52 (43.36)     2:16.77 (50.25)     2:59.50 (42.73)
  9 Leonard, Penelope K       10 Agua Swim Team-MR    2:58.20    2:59.91 SILV   
                  39.12     1:24.48 (45.36)     2:18.57 (54.09)     2:59.91 (41.34)
 10 Friedman, Alexandra E     10 Agua Swim Team-MR    2:53.16    3:00.63 SILV   
                  39.73     1:27.79 (48.06)     2:20.11 (52.32)     3:00.63 (40.52)
 11 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR    3:01.10    3:02.35 SILV   
                  43.32     1:29.28 (45.96)     2:23.16 (53.88)     3:02.35 (39.19)
 12 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR            3:03.00    3:02.66 SILV   
                  40.00     1:27.44 (47.44)     2:20.23 (52.79)     3:02.66 (42.43)
 13 Ford, Elizabeth A         10 Badger-MR            3:02.23    3:03.31 SILV   
                  42.45                             2:24.83 ( )     3:03.31 (38.48)
 14 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR    3:10.99    3:03.36 SILV   
                  44.52     1:27.71 (43.19)     2:23.09 (55.38)     3:03.36 (40.27)
 15 Chang, Mia                10 Agua Swim Team-MR    3:00.03    3:06.23 SILV   
                  39.59     1:27.70 (48.11)     2:23.21 (55.51)     3:06.23 (43.02)
 16 Chang, Cara               10 Agua Swim Team-MR    3:00.90    3:08.23 SILV   
                  43.68     1:31.54 (47.86)     2:26.48 (54.94)     3:08.23 (41.75)
 17 St. Jean, Ryleigh A       10 Agua Swim Team-MR    3:15.99    3:08.55 SILV   
                  41.32     1:30.19 (48.87)     2:22.85 (52.66)     3:08.55 (45.70)
 18 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR    3:06.73    3:08.60 SILV   
                  47.24     1:34.39 (47.15)     2:27.44 (53.05)     3:08.60 (41.16)
 19 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR    3:10.69    3:09.15 SILV   
                  44.33     1:33.67 (49.34)     2:23.50 (49.83)     3:09.15 (45.65)
 20 Lansing, Carolina         10 Manhattan Makos-MR   3:30.14    3:15.37        
                  44.05     1:36.34 (52.29)     2:32.26 (55.92)     3:15.37 (43.11)
 21 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR    3:15.99    3:15.70        
                  46.79     1:37.96 (51.17)     2:30.39 (52.43)     3:15.70 (45.31)
 22 Smith, Maya L             10 Agua Swim Team-MR    3:23.99    3:16.59        
                  49.17     1:37.13 (47.96)     2:33.32 (56.19)     3:16.59 (43.27)
 23 Levenson, Talia B         10 Badger-MR            3:05.00    3:16.74        
                  46.09     1:33.49 (47.40)     2:31.57 (58.08)     3:16.74 (45.17)
 24 Quiller, Hailey M         10 CAS-MR               3:40.58    3:17.07        
                  43.17     1:32.21 (49.04)   2:32.21 (1:00.00)     3:17.07 (44.86)
 25 Taipale, Alina H           9 Agua Swim Team-MR    3:14.76    3:21.73        
                  50.21     1:40.40 (50.19)     2:37.49 (57.09)     3:21.73 (44.24)
 26 Gregory, Kylie f          10 CAS-MR               3:32.65    3:26.78        
                  47.04     1:39.62 (52.58)   2:41.51 (1:01.89)     3:26.78 (45.27)
 27 Lin, Katrina               9 Agua Swim Team-MR    3:31.99    3:31.15        
                  45.87     1:39.45 (53.58)   2:41.64 (1:02.19)     3:31.15 (49.51)
 28 Washington, Madison L      9 CAS-MR               3:42.74    3:34.23        
                                1:43.32 ( )   2:45.85 (1:02.53)     3:34.23 (48.38)
 29 Manny, Eliza R            10 Agua Swim Team-MR    3:41.99    3:56.16        
                  54.33     1:53.96 (59.63)   3:04.81 (1:10.85)     3:56.16 (51.35)
 -- Wu, Madison               10 Agua Swim Team-MR    2:34.51         NS        
 -- Nettles, Molly S          10 Agua Swim Team-MR    3:22.99         NS        
 -- Israel, Caitlyn F         10 NYCC-MR              3:23.40         NS        
 -- Fried, Bailey E            9 Agua Swim Team-MR    3:15.99         NS        
 -- Rosario, Tykai N          10 KB Makos-MR          3:15.90         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.19  JO
              1:01.20  SMAX
              1:08.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G         12 Agua Swim Team-MR      55.07      55.58 ZQ     
                  26.88       55.58 (28.70)                                        
  2 Zhang, Sophia             12 Agua Swim Team-MR      55.83      55.67 ZQ     
                  27.08       55.67 (28.59)                                        
  3 Moon, Zoe S               12 Agua Swim Team-MR      57.51      57.94 ZQ     
                  27.81       57.94 (30.13)                                        
  4 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      54.25      58.16 ZQ     
                  27.82       58.16 (30.34)                                        
  5 Pabby, Anya               11 Badger-MR              58.28      58.51 ZQ     
                  28.08       58.51 (30.43)                                        
  6 Guarino, Kiana B          11 Agua Swim Team-MR      57.70      59.26 ZQ     
                  28.44       59.26 (30.82)                                        
  7 Rotenberg, Mary H         12 Badger-MR            1:01.15    1:00.29 ZQ     
                  29.58     1:00.29 (30.71)                                        
  8 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    1:00.13    1:00.79 JO     
                  29.16     1:00.79 (31.63)                                        
  9 Greenberg, Elana M        12 Agua Swim Team-MR    1:00.23    1:00.84 JO     
                  29.31     1:00.84 (31.53)                                        
 10 Pennington, Caroline      11 Badger-MR            1:01.57    1:01.53 SILV   
                  29.81     1:01.53 (31.72)                                        
 11 Bates, Diana N            12 Agua Swim Team-MR      59.84    1:01.60 SILV   
                  29.78     1:01.60 (31.82)                                        
 12 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR    1:05.13    1:01.62 SILV   
                  30.23     1:01.62 (31.39)                                        
 13 Ott, Elke L               11 Agua Swim Team-MR    1:01.62    1:01.69 SILV   
                  29.82     1:01.69 (31.87)                                        
 14 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR   1:03.70    1:03.03 SILV   
                  29.87     1:03.03 (33.16)                                        
 15 Williams, Elise           12 NYCC-MR              1:04.11    1:03.31 SILV   
                  30.58     1:03.31 (32.73)                                        
 16 Jiang, Claire             12 Agua Swim Team-MR    1:02.52    1:03.70 SILV   
                  30.15     1:03.70 (33.55)                                        
 17 Ng, Chloe N               12 Agua Swim Team-MR    1:02.95    1:03.88 SILV   
                  30.57     1:03.88 (33.31)                                        
 18 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR    1:03.14    1:03.97 SILV   
                  30.82     1:03.97 (33.15)                                        
 19 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR    1:06.45    1:04.09 SILV   
                  30.24     1:04.09 (33.85)                                        
 20 Eforo, Danielle           11 GAEL-MR              1:03.98    1:04.69 SILV   
                  30.98     1:04.69 (33.71)                                        
 21 Reynoso, Jennifer A       11 Agua Swim Team-MR    1:05.19    1:05.93 SILV   
                  31.46     1:05.93 (34.47)                                        
 22 DiMarco, Tyler M          11 Agua Swim Team-MR    1:07.45    1:06.02 SILV   
                  31.60     1:06.02 (34.42)                                        
 23 Weiss, Tallisker L        12 Agua Swim Team-MR    1:05.72    1:06.96 SILV   
                  32.40     1:06.96 (34.56)                                        
 24 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR              1:07.50    1:06.98 SILV   
                  31.80     1:06.98 (35.18)                                        
 25 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              1:08.66    1:07.18 SILV   
                  32.15     1:07.18 (35.03)                                        
 26 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR              1:10.52    1:07.36 SILV   
                  31.93     1:07.36 (35.43)                                        
 27 Shrivastava, Ahaana       12 Badger-MR            1:05.87    1:07.48 SILV   
                  31.95     1:07.48 (35.53)                                        
 28 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR    1:09.64    1:07.73 SILV   
                  32.87     1:07.73 (34.86)                                        
 29 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR    1:08.85    1:07.86 SILV   
                  32.13     1:07.86 (35.73)                                        
 30 Segree, Tyla              12 CAS-MR               1:10.93    1:08.42        
                  33.24     1:08.42 (35.18)                                        
 31 Bailey, Georgiana S       12 Manhattan Makos-MR   1:05.01    1:08.46        
                  32.03     1:08.46 (36.43)                                        
 32 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               1:06.37    1:08.49        
                  31.69     1:08.49 (36.80)                                        
 33 McGowan, Sofia M          12 Agua Swim Team-MR    1:07.51    1:08.64        
                  32.89     1:08.64 (35.75)                                        
 34 Edwards, Inga D           11 NYCC-MR              1:09.67    1:09.04        
                  33.50     1:09.04 (35.54)                                        
 35 Clayton, Jasper A         12 Agua Swim Team-MR    1:20.74    1:10.16        
                  34.78     1:10.16 (35.38)                                        
 36 Keh, Camilla              12 NYCC-MR              1:12.14    1:10.46        
                  33.48     1:10.46 (36.98)                                        
 37 Leroy, Helena             11 GAEL-MR              1:11.63    1:10.60        
                  32.53     1:10.60 (38.07)                                        
 38 Perez, Miranda M          11 KB Makos-MR          1:11.74    1:11.11        
                  33.79     1:11.11 (37.32)                                        
 39 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR              1:11.21    1:11.21        
 40 Coquillette, Jackie A     12 Badger-MR            1:12.52    1:11.22        
                  34.72     1:11.22 (36.50)                                        
 41 Duggan, Isabella M        11 CAS-MR               1:12.58    1:11.51        
                  34.13     1:11.51 (37.38)                                        
 42 Crystal, Ella             12 GAEL-MR              1:09.62    1:11.65        
                  34.32     1:11.65 (37.33)                                        
 43 Rojas-Tineo, Maira R      11 APEX-MR              1:30.00    1:12.14        
                  34.35     1:12.14 (37.79)                                        
 44 Kizer, Jacquie E          11 Badger-MR            1:13.16    1:12.45        
                  35.14     1:12.45 (37.31)                                        
 45 Sheridan, Ally            12 Badger-MR            1:13.52    1:12.92        
                  35.63     1:12.92 (37.29)                                        
 46 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR    1:14.48    1:13.00        
                  33.81     1:13.00 (39.19)                                        
 47 Brandon, Satya            12 Manhattan Makos-MR   1:14.63    1:13.18        
                  35.28     1:13.18 (37.90)                                        
 48 Horn, Ursula              11 Manhattan Makos-MR   1:15.93    1:13.70        
                  34.52     1:13.70 (39.18)                                        
 49 Roberts, Madison B        11 Agua Swim Team-MR    1:11.17    1:13.83        
                  34.44     1:13.83 (39.39)                                        
 50 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR    1:16.57    1:13.84        
                  34.72     1:13.84 (39.12)                                        
 51 Field, Skylar             12 Manhattan Makos-MR   1:15.89    1:13.89        
                  34.74     1:13.89 (39.15)                                        
 52 Javier, Chrisabella K     11 APEX-MR              1:12.00    1:14.44        
                  36.28     1:14.44 (38.16)                                        
 53 Samsonov, Ekaterina A     12 Unattached-MR        1:19.00    1:15.35        
                  34.63     1:15.35 (40.72)                                        
 54 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR              1:17.80    1:15.48        
                  36.67     1:15.48 (38.81)                                        
 55 Fox, Emma M               12 NYCC-MR              1:14.37    1:15.50        
                  36.30     1:15.50 (39.20)                                        
 56 Snyder, Sara              11 Manhattan Makos-MR   1:39.63    1:16.57        
                  36.88     1:16.57 (39.69)                                        
 57 Tam, Caitlin M            11 Agua Swim Team-MR    1:20.99    1:16.59        
                  36.90     1:16.59 (39.69)                                        
 58 Chukwulozie, Stella       12 Manhattan Makos-MR   1:19.84    1:16.79        
 59 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR               1:16.40    1:16.84        
                  35.17     1:16.84 (41.67)                                        
 60 Paradise, Sasha           12 GAEL-MR              1:25.73    1:17.35        
                  37.09     1:17.35 (40.26)                                        
 61 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR   1:17.96    1:17.70        
                  37.96     1:17.70 (39.74)                                        
 61 Bromberg, Stephanie       11 Manhattan Makos-MR   1:18.47    1:17.70        
                  37.56     1:17.70 (40.14)                                        
 63 Burris, Helen             11 Manhattan Makos-MR   1:21.26    1:17.71        
                  37.45     1:17.71 (40.26)                                        
 64 Henriksson, Emma          11 Badger-MR            1:22.93    1:17.74        
                  35.32     1:17.74 (42.42)                                        
 65 Sharpe, Ashley B          11 KB Makos-MR          1:17.07    1:17.97        
                  35.87     1:17.97 (42.10)                                        
 66 Ross, Lillian A           12 NYCC-MR              1:16.30    1:18.05        
                  36.52     1:18.05 (41.53)                                        
 67 Benejam, Alexa *          11 Badger-MR            1:21.92    1:18.19        
                  37.87     1:18.19 (40.32)                                        
 68 Javaheri, Arian C         11 Agua Swim Team-MR    1:18.40    1:18.40        
                  36.91     1:18.40 (41.49)                                        
 69 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR    1:15.99    1:18.44        
                  36.62     1:18.44 (41.82)                                        
 70 Reed, Nia N               12 KB Makos-MR          1:16.89    1:18.61        
                  37.06     1:18.61 (41.55)                                        
 71 Levey, Naomi S            12 NYCC-MR              1:20.12    1:18.93        
                  38.21     1:18.93 (40.72)                                        
 72 Ramos, Samantha           12 KB Makos-MR          1:31.51    1:19.83        
                  37.50     1:19.83 (42.33)                                        
 73 O'Connell, Alice C        12 Badger-MR            1:20.29    1:20.34        
                  38.03     1:20.34 (42.31)                                        
 74 O'Hare, Lilly F           11 GAEL-MR              1:19.76    1:23.03        
                  41.70     1:23.03 (41.33)                                        
 75 Bussey, Genesis S         12 APEX-MR              1:25.35    1:23.28        
                  38.24     1:23.28 (45.04)                                        
 76 Mason, Cierra             11 Badger-MR            1:21.28    1:23.73        
 77 Moya-Jones, Anais         11 Manhattan Makos-MR   1:23.27    1:24.62        
                  38.02     1:24.62 (46.60)                                        
 78 Pettus, Estella           11 Manhattan Makos-MR   1:25.34    1:25.46        
                  39.39     1:25.46 (46.07)                                        
 79 Hutto, Sasha              11 KB Makos-MR          1:25.37    1:26.33        
                  39.80     1:26.33 (46.53)                                        
 80 Katagas, Ella             11 Agua Swim Team-MR    1:28.33    1:26.42        
                  41.21     1:26.42 (45.21)                                        
 81 Vargas, Jadyn S           11 KB Makos-MR          1:29.43    1:27.89        
                  39.43     1:27.89 (48.46)                                        
 82 Mellos, Ana C             11 APEX-MR              1:32.93    1:29.38        
                  44.87     1:29.38 (44.51)                                        
 83 Rosario, Angelina         12 KB Makos-MR          1:44.82    1:29.60        
                  42.13     1:29.60 (47.47)                                        
 84 Faulkner, Lucy K          11 NYCC-MR              1:46.96    1:34.33        
                  43.48     1:34.33 (50.85)                                        
 85 Rimsky, Sophia            11 Aquaflames-MR        1:39.10    1:35.68        
                  44.94     1:35.68 (50.74)                                        
 86 Will, Ella G              11 NYCC-MR              1:36.79    1:36.80        
                  44.24     1:36.80 (52.56)                                        
 87 Lu, Erxi                  12 APEX-MR              1:45.00    1:37.60        
                  46.60     1:37.60 (51.00)                                        
 88 Sepulveda, Jaylene        11 KB Makos-MR          2:01.45    1:47.56        
                  49.54     1:47.56 (58.02)                                        
 89 Alifonso, Allin R         11 APEX-MR                   NT    1:57.54        
                  52.04   1:57.54 (1:05.50)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:12.99  JO
              2:13.00  SMAX
              2:25.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G         12 Agua Swim Team-MR    1:55.37    1:59.76 ZQ     
                  27.73       58.18 (30.45)     1:28.72 (30.54)     1:59.76 (31.04)
  2 Zhang, Sophia             12 Agua Swim Team-MR    1:59.13    2:02.09 ZQ     
                  28.46       59.45 (30.99)     1:30.62 (31.17)     2:02.09 (31.47)
  3 Guarino, Kiana B          11 Agua Swim Team-MR    2:07.08    2:05.42 ZQ     
                  28.55     1:00.16 (31.61)     1:33.29 (33.13)     2:05.42 (32.13)
  4 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    2:00.45    2:07.16 ZQ     
                  27.94       59.59 (31.65)     1:33.47 (33.88)     2:07.16 (33.69)
  5 Moon, Zoe S               12 Agua Swim Team-MR    2:08.09    2:07.61 ZQ     
                  29.31     1:01.46 (32.15)     1:34.87 (33.41)     2:07.61 (32.74)
  6 Rotenberg, Mary H         12 Badger-MR            2:08.05    2:08.20 ZQ     
                  29.24     1:01.50 (32.26)     1:35.53 (34.03)     2:08.20 (32.67)
  7 Greenberg, Elana M        12 Agua Swim Team-MR    2:04.37    2:09.74 ZQ     
                  29.91     1:02.49 (32.58)     1:36.33 (33.84)     2:09.74 (33.41)
  8 Pabby, Anya               11 Badger-MR            2:14.15    2:09.86 ZQ     
                  29.89     1:03.81 (33.92)     1:38.38 (34.57)     2:09.86 (31.48)
  9 Bates, Diana N            12 Agua Swim Team-MR    2:12.47    2:13.00 SMAX   
                  30.83     1:04.21 (33.38)     1:38.46 (34.25)     2:13.00 (34.54)
 10 Williams, Elise           12 NYCC-MR              2:23.88    2:14.49 SILV   
                  31.03     1:06.09 (35.06)     1:41.44 (35.35)     2:14.49 (33.05)
 11 Pennington, Caroline      11 Badger-MR            2:17.62    2:14.53 SILV   
                  30.78     1:04.83 (34.05)     1:40.06 (35.23)     2:14.53 (34.47)
 12 Ott, Elke L               11 Agua Swim Team-MR    2:12.71    2:17.52 SILV   
                  31.38     1:06.25 (34.87)     1:43.07 (36.82)     2:17.52 (34.45)
 13 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR    2:15.28    2:17.68 SILV   
                  32.56     1:08.41 (35.85)     1:44.56 (36.15)     2:17.68 (33.12)
 14 Norton, Electa            12 Agua Swim Team-MR    2:16.46    2:18.14 SILV   
                  32.99     1:08.56 (35.57)     1:44.22 (35.66)     2:18.14 (33.92)
 15 McGrath, Caroline L       11 Badger-MR            2:18.02    2:18.71 SILV   
                  32.34     1:07.83 (35.49)     1:43.72 (35.89)     2:18.71 (34.99)
 16 Jiang, Claire             12 Agua Swim Team-MR    2:19.63    2:20.86 SILV   
                  32.62     1:07.79 (35.17)     1:45.21 (37.42)     2:20.86 (35.65)
 17 Taplitz, Audrey           11 Manhattan Makos-MR   2:26.91    2:21.53 SILV   
                  32.05     1:07.69 (35.64)   2:21.53 (1:13.84)                    
 18 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR   2:30.67    2:23.62 SILV   
                  31.36     1:07.93 (36.57)     1:46.20 (38.27)     2:23.62 (37.42)
 19 DiMarco, Tyler M          11 Agua Swim Team-MR    2:22.75    2:26.03        
                  33.01     1:09.99 (36.98)     1:48.73 (38.74)     2:26.03 (37.30)
 20 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR    2:15.67    2:26.24        
                  33.06     1:09.93 (36.87)     1:48.38 (38.45)     2:26.24 (37.86)
 21 McGowan, Sofia M          12 Agua Swim Team-MR    2:23.93    2:27.39        
                  33.88     1:11.08 (37.20)     1:49.83 (38.75)     2:27.39 (37.56)
 22 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR    2:28.45    2:28.53        
                  33.00     1:10.65 (37.65)     1:50.37 (39.72)     2:28.53 (38.16)
 23 Shrivastava, Ahaana       12 Badger-MR            2:17.00    2:28.84        
                  33.50     1:12.77 (39.27)     1:51.81 (39.04)     2:28.84 (37.03)
 24 Weiss, Tallisker L        12 Agua Swim Team-MR    2:24.01    2:29.01        
                  32.99     1:10.83 (37.84)     1:49.94 (39.11)     2:29.01 (39.07)
 25 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR              2:34.32    2:29.10        
                  33.82     1:11.43 (37.61)     1:51.66 (40.23)     2:29.10 (37.44)
 26 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR              2:36.08    2:29.24        
                  33.85     1:11.70 (37.85)     1:51.27 (39.57)     2:29.24 (37.97)
 27 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              2:26.03    2:29.29        
                  33.45     1:11.42 (37.97)     1:50.68 (39.26)     2:29.29 (38.61)
 28 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR    2:31.86    2:29.70        
                  35.60                             1:52.46 ( )     2:29.70 (37.24)
 29 Eforo, Danielle           11 GAEL-MR              2:29.31    2:29.72        
                  33.92     1:12.00 (38.08)     1:52.01 (40.01)     2:29.72 (37.71)
 30 Edwards, Inga D           11 NYCC-MR              2:35.04    2:31.61        
                  34.81     1:14.06 (39.25)     1:53.78 (39.72)     2:31.61 (37.83)
 31 Kizer, Jacquie E          11 Badger-MR            2:49.44    2:33.81        
                  35.29     1:13.96 (38.67)     1:54.84 (40.88)     2:33.81 (38.97)
 32 Coquillette, Jackie A     12 Badger-MR            2:36.89    2:35.01        
                  36.15     1:15.72 (39.57)     1:56.32 (40.60)     2:35.01 (38.69)
 33 Bailey, Georgiana S       12 Manhattan Makos-MR   2:54.52    2:35.05        
                  34.80     1:15.78 (40.98)     1:57.60 (41.82)     2:35.05 (37.45)
 34 Perez, Miranda M          11 KB Makos-MR          2:46.28    2:35.74        
                  36.39     1:16.92 (40.53)     1:59.60 (42.68)     2:35.74 (36.14)
 35 Crystal, Ella             12 GAEL-MR              2:36.92    2:36.96        
                  35.60     1:15.66 (40.06)     1:56.80 (41.14)     2:36.96 (40.16)
 36 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR              2:37.57    2:37.16        
                  35.87     1:17.09 (41.22)     1:59.56 (42.47)     2:37.16 (37.60)
 37 Sheridan, Ally            12 Badger-MR            2:37.56    2:38.86        
                  36.23     1:16.26 (40.03)     1:58.95 (42.69)     2:38.86 (39.91)
 38 Horn, Ursula              11 Manhattan Makos-MR   2:40.54    2:39.26        
                  34.87     1:16.58 (41.71)     1:59.06 (42.48)     2:39.26 (40.20)
 39 Keh, Camilla              12 NYCC-MR              2:43.59    2:41.44        
                  36.58     1:17.83 (41.25)     2:01.05 (43.22)     2:41.44 (40.39)
 40 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR    2:53.36    2:44.36        
                  36.78     1:19.54 (42.76)     2:03.30 (43.76)     2:44.36 (41.06)
 41 Samsonov, Ekaterina A     12 Unattached-MR        3:20.00    2:46.67        
                  35.08     1:18.44 (43.36)     2:04.33 (45.89)     2:46.67 (42.34)
 42 Fox, Emma M               12 NYCC-MR              2:53.09    2:48.53        
                  37.69     1:19.66 (41.97)     2:05.09 (45.43)     2:48.53 (43.44)
 43 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR              3:00.00    2:48.63        
                  38.52     1:20.83 (42.31)     2:05.70 (44.87)     2:48.63 (42.93)
 44 Sharpe, Ashley B          11 KB Makos-MR          2:49.08    2:50.78        
                  36.57     1:20.69 (44.12)     2:07.52 (46.83)     2:50.78 (43.26)
 45 Lee, Avery                11 NYCC-MR              3:03.14    2:50.79        
                  36.67     1:19.86 (43.19)     2:05.01 (45.15)     2:50.79 (45.78)
 46 Javaheri, Arian C         11 Agua Swim Team-MR    3:00.99    2:51.37        
                                1:19.21 ( )     2:05.29 (46.08)     2:51.37 (46.08)
 47 Reed, Nia N               12 KB Makos-MR          2:49.00    2:52.33        
                  38.50     1:23.00 (44.50)     2:09.39 (46.39)     2:52.33 (42.94)
 48 Ross, Lillian A           12 NYCC-MR              2:49.03    2:52.35        
                  38.26     1:23.23 (44.97)     2:08.75 (45.52)     2:52.35 (43.60)
 49 Levey, Naomi S            12 NYCC-MR              3:07.20    2:57.79        
                  39.97     1:26.67 (46.70)     2:15.28 (48.61)     2:57.79 (42.51)
 50 Pettus, Estella           11 Manhattan Makos-MR   2:49.99    3:07.11        
                  39.92     1:26.51 (46.59)     2:16.47 (49.96)     3:07.11 (50.64)
 51 Mason, Cierra             11 Badger-MR            2:57.89    3:08.50        
                                1:27.00 ( )     2:17.61 (50.61)     3:08.50 (50.89)
 52 Royal-Smith, Jaisha       12 KB Makos-MR          3:07.95    3:09.47        
                  39.76     1:28.48 (48.72)     2:20.17 (51.69)     3:09.47 (49.30)
 53 Ramos, Samantha           12 KB Makos-MR          3:17.80    3:11.90        
                  38.94     1:27.25 (48.31)     2:19.96 (52.71)     3:11.90 (51.94)
 54 Hutto, Sasha              11 KB Makos-MR          3:08.29    3:12.23        
                  41.66     1:29.62 (47.96)     2:21.87 (52.25)     3:12.23 (50.36)
 55 Vargas, Jadyn S           11 KB Makos-MR          3:15.00    3:16.27        
                  42.74     1:33.35 (50.61)     2:24.86 (51.51)     3:16.27 (51.41)
 56 Rosario, Angelina         12 KB Makos-MR          3:47.80    3:30.57        
                  42.68     1:34.80 (52.12)     2:33.88 (59.08)     3:30.57 (56.69)
 -- Coyne, Elizabeth r        11 GAEL-MR              2:45.66         DQ        
      Declared false start
 -- McCauley, Molly A         11 GAEL-MR              2:45.44         DQ        
      Declared false start
 -- Stewart, Lexi R           11 Agua Swim Team-MR    2:45.48         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.29  ZQ
                32.49  JO
                32.50  SMAX
                37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G         12 Agua Swim Team-MR      27.44      29.19 ZQ     
  2 Zhang, Sophia             12 Agua Swim Team-MR      33.71      29.73 ZQ     
  3 Pabby, Anya               11 Badger-MR              30.00      30.26 ZQ     
  4 Moon, Zoe S               12 Agua Swim Team-MR      30.72      30.36 ZQ     
  5 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR                33.53      31.28 ZQ     
  6 Rotenberg, Mary H         12 Badger-MR              31.16      31.61 ZQ     
  7 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      30.31      31.67 ZQ     
  8 Greenberg, Elana M        12 Agua Swim Team-MR      32.64      32.28 ZQ     
  9 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR      32.39      32.43 JO     
 10 Bates, Diana N            12 Agua Swim Team-MR      32.52      33.10 SILV   
 11 Williams, Elise           12 NYCC-MR                31.41      33.40 SILV   
 12 Shrivastava, Ahaana       12 Badger-MR              32.74      33.43 SILV   
 13 Ott, Elke L               11 Agua Swim Team-MR      33.77      33.47 SILV   
 14 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR                35.69      33.53 SILV   
 15 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR     33.90      34.11 SILV   
 16 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR      33.50      34.25 SILV   
 17 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR      35.59      34.58 SILV   
 18 McGowan, Sofia M          12 Agua Swim Team-MR      35.42      34.61 SILV   
 19 Pennington, Caroline      11 Badger-MR              33.85      34.96 SILV   
 20 Horn, Ursula              11 Manhattan Makos-MR     35.24      35.10 SILV   
 21 Bailey, Georgiana S       12 Manhattan Makos-MR     36.59      35.31 SILV   
 22 Jiang, Claire             12 Agua Swim Team-MR      34.75      35.36 SILV   
 23 Reynoso, Jennifer A       11 Agua Swim Team-MR      35.46      35.58 SILV   
 24 Coquillette, Jackie A     12 Badger-MR              36.29      35.94 SILV   
 25 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR                36.63      36.14 SILV   
 26 Edwards, Inga D           11 NYCC-MR                37.25      36.18 SILV   
 27 Eforo, Danielle           11 GAEL-MR                35.21      36.25 SILV   
 28 Keh, Camilla              12 NYCC-MR                37.84      36.38 SILV   
 29 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR      37.54      36.48 SILV   
 30 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR      36.65      36.56 SILV   
 31 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR      36.60      36.75 SILV   
 32 Leroy, Helena             11 GAEL-MR                37.02      37.14 SILV   
 33 Segree, Tyla              12 CAS-MR                 37.98      37.42 SILV   
 34 Kizer, Jacquie E          11 Badger-MR              39.28      37.91 SILV   
 35 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR                37.92      37.96 SILV   
 36 Weiss, Tallisker L        12 Agua Swim Team-MR      38.33      38.13        
 37 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR      38.29      38.18        
 38 Field, Skylar             12 Manhattan Makos-MR     40.18      38.42        
 38 Roberts, Madison B        11 Agua Swim Team-MR      38.84      38.42        
 40 Perez, Miranda M          11 KB Makos-MR            38.91      38.44        
 41 Tam, Caitlin M            11 Agua Swim Team-MR      39.75      38.62        
 42 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR                 41.14      38.71        
 43 Samsonov, Ekaterina A     12 Unattached-MR          37.87      38.89        
 44 Crystal, Ella             12 GAEL-MR                37.66      38.91        
 45 Burris, Helen             11 Manhattan Makos-MR     40.22      38.98        
 46 Chukwulozie, Stella       12 Manhattan Makos-MR     40.14      39.00        
 47 Brandon, Satya            12 Manhattan Makos-MR     37.60      39.15        
 48 Sheridan, Ally            12 Badger-MR              39.84      39.55        
 49 Mason, Cierra             11 Badger-MR              40.29      39.69        
 50 Sharpe, Ashley B          11 KB Makos-MR            41.33      39.97        
 51 Snyder, Sara              11 Manhattan Makos-MR     39.02      40.16        
 52 Rojas-Tineo, Maira R      11 APEX-MR                45.00      40.25        
 53 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR                45.00      40.36        
 54 Reed, Nia N               12 KB Makos-MR            40.40      40.81        
 55 Javaheri, Arian C         11 Agua Swim Team-MR      41.38      40.85        
 56 Fox, Emma M               12 NYCC-MR                43.46      40.90        
 57 O'Hare, Lilly F           11 GAEL-MR                41.70      41.00        
 58 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR     44.59      41.07        
 59 Ross, Lillian A           12 NYCC-MR                42.28      41.36        
 60 Pettus, Estella           11 Manhattan Makos-MR     44.23      41.69        
 61 Bromberg, Stephanie       11 Manhattan Makos-MR     43.75      42.25        
 62 Henriksson, Emma          11 Badger-MR              41.66      42.32        
 63 Boyer, Sydney E           12 Badger-MR              44.67      42.39        
 64 Levey, Naomi S            12 NYCC-MR                48.78      42.47        
 65 O'Connell, Alice C        12 Badger-MR              50.71      42.59        
 66 Paradise, Sasha           12 GAEL-MR                47.76      42.75        
 67 Hutto, Sasha              11 KB Makos-MR            45.91      42.99        
 68 Benejam, Alexa *          11 Badger-MR              43.71      43.59        
 69 Ramos, Samantha           12 KB Makos-MR            42.86      44.89        
 70 Vargas, Jadyn S           11 KB Makos-MR            43.24      45.20        
 71 Moya-Jones, Anais         11 Manhattan Makos-MR     43.67      45.30        
 72 Will, Ella G              11 NYCC-MR                49.22      45.95        
 73 Rimsky, Sophia            11 Aquaflames-MR          47.17      48.48        
 74 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR      45.32      49.09        
 75 Bussey, Genesis S         12 APEX-MR                49.82      50.11        
 76 Rosario, Angelina         12 KB Makos-MR            53.07      50.52        
 77 Mellos, Ana C             11 APEX-MR                   NT      52.97        
 78 Sepulveda, Jaylene        11 KB Makos-MR            53.22      56.00        
 -- Faulkner, Lucy K          11 NYCC-MR                51.62         DQ        
      Did not finish on back
 -- Lu, Erxi                  12 APEX-MR                55.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.19  ZQ
              1:09.69  JO
              1:09.70  SMAX
              1:21.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G         12 Agua Swim Team-MR      58.62    1:01.31 ZQ     
                  29.80     1:01.31 (31.51)                                        
  2 Pabby, Anya               11 Badger-MR            1:03.41    1:03.94 ZQ     
                  31.24     1:03.94 (32.70)                                        
  3 Guarino, Kiana B          11 Agua Swim Team-MR    1:02.52    1:04.22 ZQ     
                  31.44     1:04.22 (32.78)                                        
  4 Moon, Zoe S               12 Agua Swim Team-MR    1:04.12    1:04.84 ZQ     
                  31.85     1:04.84 (32.99)                                        
  5 Rotenberg, Mary H         12 Badger-MR            1:06.93    1:07.70 ZQ     
                  32.56     1:07.70 (35.14)                                        
  6 Greenberg, Elana M        12 Agua Swim Team-MR    1:06.02    1:08.21 ZQ     
                  33.69     1:08.21 (34.52)                                        
  7 Williams, Elise           12 NYCC-MR              1:09.35    1:08.25 ZQ     
  8 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR              1:08.57    1:08.43 ZQ     
                  32.55     1:08.43 (35.88)                                        
  9 Bates, Diana N            12 Agua Swim Team-MR    1:11.55    1:10.28 SILV   
                  34.47     1:10.28 (35.81)                                        
 10 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR    1:12.13    1:11.05 SILV   
                  34.90     1:11.05 (36.15)                                        
 11 Mugno, Elena              12 Badger-MR            1:11.72    1:11.22 SILV   
                  34.01     1:11.22 (37.21)                                        
 12 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR    1:12.58    1:11.55 SILV   
                  34.44     1:11.55 (37.11)                                        
 13 Shrivastava, Ahaana       12 Badger-MR            1:12.80    1:12.10 SILV   
                  34.28     1:12.10 (37.82)                                        
 14 Ott, Elke L               11 Agua Swim Team-MR    1:10.68    1:12.16 SILV   
                  34.69     1:12.16 (37.47)                                        
 15 Pennington, Caroline      11 Badger-MR            1:12.52    1:13.00 SILV   
                  35.74     1:13.00 (37.26)                                        
 16 McGowan, Sofia M          12 Agua Swim Team-MR    1:14.54    1:14.26 SILV   
                  36.17     1:14.26 (38.09)                                        
 17 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR   1:13.88    1:14.82 SILV   
                  36.11     1:14.82 (38.71)                                        
 18 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR              1:14.98    1:15.09 SILV   
                  36.02     1:15.09 (39.07)                                        
 19 Jiang, Claire             12 Agua Swim Team-MR    1:14.08    1:15.12 SILV   
                  36.51     1:15.12 (38.61)                                        
 20 Reynoso, Jennifer A       11 Agua Swim Team-MR    1:16.70    1:15.33 SILV   
                  36.92     1:15.33 (38.41)                                        
 21 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR    1:13.27    1:15.35 SILV   
                  37.20     1:15.35 (38.15)                                        
 22 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              1:16.24    1:16.80 SILV   
                  37.69     1:16.80 (39.11)                                        
 23 Coquillette, Jackie A     12 Badger-MR            1:17.96    1:16.83 SILV   
 24 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR              1:16.92    1:17.07 SILV   
                  36.86     1:17.07 (40.21)                                        
 25 Horn, Ursula              11 Manhattan Makos-MR   1:17.81    1:17.43 SILV   
                  37.46     1:17.43 (39.97)                                        
 26 Eforo, Danielle           11 GAEL-MR              1:17.48    1:18.03 SILV   
                  38.14     1:18.03 (39.89)                                        
 27 Edwards, Inga D           11 NYCC-MR              1:18.06    1:18.10 SILV   
                  37.70     1:18.10 (40.40)                                        
 28 Bailey, Georgiana S       12 Manhattan Makos-MR   1:24.05    1:19.91 SILV   
                  37.17     1:19.91 (42.74)                                        
 29 Norton, Electa            12 Agua Swim Team-MR    1:16.52    1:20.29 SILV   
                  39.96     1:20.29 (40.33)                                        
 30 Taplitz, Audrey           11 Manhattan Makos-MR   1:19.87    1:20.87 SILV   
                  39.22     1:20.87 (41.65)                                        
 31 DiMarco, Tyler M          11 Agua Swim Team-MR    1:23.38    1:21.09 SILV   
                  38.94     1:21.09 (42.15)                                        
 32 Segree, Tyla              12 CAS-MR               1:21.44    1:21.35 SILV   
 33 Field, Skylar             12 Manhattan Makos-MR   1:26.29    1:21.54 SILV   
                  38.35     1:21.54 (43.19)                                        
 34 Tam, Caitlin M            11 Agua Swim Team-MR    1:22.99    1:21.89 SILV   
                  39.84     1:21.89 (42.05)                                        
 35 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR    1:22.48    1:22.34        
                  40.45     1:22.34 (41.89)                                        
 36 Kizer, Jacquie E          11 Badger-MR            1:22.50    1:22.72        
                  39.81     1:22.72 (42.91)                                        
 37 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR    1:22.59    1:22.78        
                  39.79     1:22.78 (42.99)                                        
 38 Chukwulozie, Stella       12 Manhattan Makos-MR   1:27.30    1:23.02        
                  39.89     1:23.02 (43.13)                                        
 39 Weiss, Tallisker L        12 Agua Swim Team-MR    1:20.36    1:23.24        
                  39.18     1:23.24 (44.06)                                        
 40 Brandon, Satya            12 Manhattan Makos-MR   1:25.18    1:23.31        
 41 Sheridan, Ally            12 Badger-MR            1:25.06    1:23.67        
                  41.31     1:23.67 (42.36)                                        
 42 Burris, Helen             11 Manhattan Makos-MR   1:27.27    1:24.88        
 43 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR               1:31.12    1:24.99        
 44 Samsonov, Ekaterina A     12 Unattached-MR        1:25.00    1:25.26        
                  39.81     1:25.26 (45.45)                                        
 45 Crystal, Ella             12 GAEL-MR              1:23.49    1:25.56        
                  41.44     1:25.56 (44.12)                                        
 46 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR   1:29.06    1:26.06        
                  42.02     1:26.06 (44.04)                                        
 47 Perez, Miranda M          11 KB Makos-MR          1:26.20    1:26.44        
                  42.32     1:26.44 (44.12)                                        
 48 Bergamini, Sara E         12 GAEL-MR              1:23.56    1:27.12        
 49 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR              1:29.58    1:28.51        
 50 Sharpe, Ashley B          11 KB Makos-MR          1:32.39    1:29.53        
                  42.57     1:29.53 (46.96)                                        
 51 Reed, Nia N               12 KB Makos-MR          1:26.92    1:29.89        
                  43.02     1:29.89 (46.87)                                        
 51 Mason, Cierra             11 Badger-MR            1:29.32    1:29.89        
                  42.33     1:29.89 (47.56)                                        
 53 Bromberg, Stephanie       11 Manhattan Makos-MR   1:30.43    1:30.21        
                  44.30     1:30.21 (45.91)                                        
 54 Lee, Avery                11 NYCC-MR              1:45.00    1:30.42        
 55 Ross, Lillian A           12 NYCC-MR              1:21.04    1:32.54        
                  43.22     1:32.54 (49.32)                                        
 56 Paradise, Sasha           12 GAEL-MR              1:32.38    1:33.37        
                  45.91     1:33.37 (47.46)                                        
 57 Levey, Naomi S            12 NYCC-MR              1:47.27    1:33.47        
                  46.15     1:33.47 (47.32)                                        
 58 Henriksson, Emma          11 Badger-MR            1:32.89    1:34.27        
                  44.38     1:34.27 (49.89)                                        
 59 Hutto, Sasha              11 KB Makos-MR          1:40.06    1:35.16        
                  45.95     1:35.16 (49.21)                                        
 60 Benejam, Alexa *          11 Badger-MR            1:36.29    1:35.89        
                  45.30     1:35.89 (50.59)                                        
 61 Pettus, Estella           11 Manhattan Makos-MR   1:35.62    1:35.90        
                  44.99     1:35.90 (50.91)                                        
 62 Vargas, Jadyn S           11 KB Makos-MR          1:45.14    1:40.39        
                  46.48     1:40.39 (53.91)                                        
 63 Will, Ella G              11 NYCC-MR              1:50.00    1:41.10        
                  47.90     1:41.10 (53.20)                                        
 64 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR    1:40.14    1:41.69        
 65 Zitrin, Gillian           12 GAEL-MR              2:12.22    1:43.22        
 66 Rosario, Angelina         12 KB Makos-MR          2:15.00    1:55.96        
                  54.26   1:55.96 (1:01.70)                                        
 -- Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               1:11.58         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  33.94          DQ (37.98)                                        
 -- Royal-Smith, Jaisha       12 KB Makos-MR          1:44.83         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  49.87          DQ (52.92)                                        
 -- MacGillivray, Margaret    11 Manhattan Makos-MR   1:34.77         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  44.92          DQ (48.92)                                        
 -- Ramos, Samantha           12 KB Makos-MR          1:32.05         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                37.20  SMAX
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Sophia             12 Agua Swim Team-MR      30.72      32.12 ZQ     
  2 Bates, Diana N            12 Agua Swim Team-MR      32.39      33.80 ZQ     
  3 Gormley, Isabel G         12 Agua Swim Team-MR      36.21      34.00 ZQ     
  4 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR                37.96      35.66 ZQ     
  5 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR                38.46      36.24 ZQ     
  6 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      39.48      36.44 ZQ     
  7 Guarino, Kiana B          11 Agua Swim Team-MR      37.40      36.51 ZQ     
  8 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR      36.67      36.64 JO     
  9 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR      44.75      37.44 SILV   
 10 Moon, Zoe S               12 Agua Swim Team-MR      38.78      37.49 SILV   
 11 Rotenberg, Mary H         12 Badger-MR              37.22      37.69 SILV   
 12 Greenberg, Elana M        12 Agua Swim Team-MR      41.72      38.04 SILV   
 13 McGrath, Caroline L       11 Badger-MR              38.11      38.28 SILV   
 14 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR      37.74      38.62 SILV   
 15 Chukwulozie, Stella       12 Manhattan Makos-MR     41.84      38.95 SILV   
 16 Horn, Ursula              11 Manhattan Makos-MR     39.82      39.33 SILV   
 17 Duggan, Isabella M        11 CAS-MR                 39.95      39.40 SILV   
 18 Ng, Chloe N               12 Agua Swim Team-MR      40.17      39.46 SILV   
 19 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR      39.46      39.86 SILV   
 20 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR      39.81      40.12 SILV   
 21 McGowan, Sofia M          12 Agua Swim Team-MR      40.79      40.52 SILV   
 22 Clayton, Jasper A         12 Agua Swim Team-MR      42.18      40.65 SILV   
 23 Roberts, Madison B        11 Agua Swim Team-MR      39.74      41.15 SILV   
 24 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR     41.15      41.25 SILV   
 25 Snyder, Sara              11 Manhattan Makos-MR     38.95      41.28 SILV   
 26 Samsonov, Ekaterina A     12 Unattached-MR          40.31      41.31 SILV   
 27 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR     42.05      41.50 SILV   
 28 Ross, Lillian A           12 NYCC-MR                43.00      41.64 SILV   
 29 Fox, Emma M               12 NYCC-MR                42.49      41.85 SILV   
 30 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR                43.49      42.44 SILV   
 31 Keh, Camilla              12 NYCC-MR                43.50      42.62 SILV   
 32 DiMarco, Tyler M          11 Agua Swim Team-MR      45.64      43.26        
 33 Reed, Nia N               12 KB Makos-MR            43.46      43.32        
 34 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR      42.01      43.54        
 35 Henriksson, Emma          11 Badger-MR              44.12      44.28        
 36 Burris, Helen             11 Manhattan Makos-MR     43.56      44.39        
 37 Levey, Naomi S            12 NYCC-MR                47.35      44.55        
 38 O'Connell, Alice C        12 Badger-MR              45.72      44.78        
 39 Bailey, Georgiana S       12 Manhattan Makos-MR     50.11      44.80        
 40 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR      48.31      45.07        
 41 Brandon, Satya            12 Manhattan Makos-MR     45.08      45.17        
 42 Moya-Jones, Anais         11 Manhattan Makos-MR     45.90      45.44        
 43 Weiss, Tallisker L        12 Agua Swim Team-MR      45.67      45.62        
 44 Leroy, Helena             11 GAEL-MR                44.50      45.71        
 45 Bromberg, Stephanie       11 Manhattan Makos-MR     47.52      45.80        
 46 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR                45.00      45.91        
 47 Boyer, Sydney E           12 Badger-MR              45.78      46.08        
 48 Benejam, Alexa *          11 Badger-MR              47.89      46.13        
 49 Sheridan, Ally            12 Badger-MR              45.60      46.31        
 50 Rosario, Angelina         12 KB Makos-MR            54.31      46.83        
 51 Pettus, Estella           11 Manhattan Makos-MR     46.33      46.84        
 52 O'Hare, Lilly F           11 GAEL-MR                48.08      47.15        
 53 Miccoli, Luna N           11 Agua Swim Team-MR         NT      47.62        
 54 Paradise, Sasha           12 GAEL-MR                52.03      48.28        
 55 Mellos, Ana C             11 APEX-MR                56.75      48.51        
 56 Field, Skylar             12 Manhattan Makos-MR     47.06      48.52        
 57 Katagas, Ella             11 Agua Swim Team-MR      58.03      48.88        
 58 Bergamini, Sara E         12 GAEL-MR                48.12      49.32        
 59 Vargas, Jadyn S           11 KB Makos-MR            53.76      53.04        
 60 Will, Ella G              11 NYCC-MR                50.00      53.54        
 61 Faulkner, Lucy K          11 NYCC-MR              1:06.75      54.38        
 -- Bussey, Genesis S         12 APEX-MR                49.24         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:19.19  JO
              1:19.20  SMAX
              1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Sophia             12 Agua Swim Team-MR    1:06.16    1:09.62 ZQ     
                  32.91     1:09.62 (36.71)                                        
  2 Gormley, Isabel G         12 Agua Swim Team-MR    1:15.29    1:11.91 ZQ     
                  33.76     1:11.91 (38.15)                                        
  3 Bates, Diana N            12 Agua Swim Team-MR    1:09.12    1:12.53 ZQ     
                  34.78     1:12.53 (37.75)                                        
  4 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR              1:22.27    1:17.34 ZQ     
                  36.23     1:17.34 (41.11)                                        
  5 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR              1:22.14    1:19.06 JO     
                  37.07     1:19.06 (41.99)                                        
  6 Moon, Zoe S               12 Agua Swim Team-MR    1:19.25    1:20.34 SILV   
                  38.15     1:20.34 (42.19)                                        
  7 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR    1:19.80    1:20.88 SILV   
                  38.04     1:20.88 (42.84)                                        
  8 Greenberg, Elana M        12 Agua Swim Team-MR    1:19.78    1:20.89 SILV   
                  39.07     1:20.89 (41.82)                                        
  9 Rotenberg, Mary H         12 Badger-MR            1:18.22    1:21.41 SILV   
                  38.32     1:21.41 (43.09)                                        
 10 Mugno, Elena              12 Badger-MR            1:24.53    1:21.55 SILV   
                  37.86     1:21.55 (43.69)                                        
 11 Taplitz, Audrey           11 Manhattan Makos-MR   1:20.80    1:22.14 SILV   
                  39.97     1:22.14 (42.17)                                        
 12 Chukwulozie, Stella       12 Manhattan Makos-MR   1:27.97    1:23.45 SILV   
                  39.15     1:23.45 (44.30)                                        
 13 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR              1:23.58    1:23.91 SILV   
                  39.34     1:23.91 (44.57)                                        
 14 McGrath, Caroline L       11 Badger-MR            1:23.99    1:24.04 SILV   
                  39.46     1:24.04 (44.58)                                        
 15 McCauley, Molly A         11 GAEL-MR              1:27.28    1:24.88 SILV   
                  40.56     1:24.88 (44.32)                                        
 16 Williams, Elise           12 NYCC-MR              1:27.92    1:24.94 SILV   
                  39.74     1:24.94 (45.20)                                        
 17 Norton, Electa            12 Agua Swim Team-MR    1:23.54    1:25.04 SILV   
                  40.18     1:25.04 (44.86)                                        
 18 Jiang, Claire             12 Agua Swim Team-MR    1:24.27    1:25.44 SILV   
                  40.57     1:25.44 (44.87)                                        
 19 Horn, Ursula              11 Manhattan Makos-MR   1:28.67    1:26.92 SILV   
                  40.16     1:26.92 (46.76)                                        
 20 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR    1:25.50    1:26.98 SILV   
                  40.12     1:26.98 (46.86)                                        
 21 Reynoso, Jennifer A       11 Agua Swim Team-MR    1:26.32    1:27.34 SILV   
                  40.39     1:27.34 (46.95)                                        
 22 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR    1:25.76    1:27.43 SILV   
                  40.72     1:27.43 (46.71)                                        
 23 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR    1:22.57    1:27.76 SILV   
                  41.71     1:27.76 (46.05)                                        
 24 Duggan, Isabella M        11 CAS-MR               1:32.96    1:27.97 SILV   
                  41.92     1:27.97 (46.05)                                        
 25 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR   1:28.88    1:29.00 SILV   
                  43.32     1:29.00 (45.68)                                        
 26 McGowan, Sofia M          12 Agua Swim Team-MR    1:27.85    1:29.48 SILV   
                  41.85     1:29.48 (47.63)                                        
 27 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR   1:26.55    1:29.62 SILV   
                  42.30     1:29.62 (47.32)                                        
 28 Fox, Emma M               12 NYCC-MR              1:30.53    1:29.93 SILV   
                  43.47     1:29.93 (46.46)                                        
 29 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR              1:32.22    1:31.39 SILV   
                  43.06     1:31.39 (48.33)                                        
 30 Samsonov, Ekaterina A     12 Unattached-MR        1:32.00    1:31.66        
                  43.31     1:31.66 (48.35)                                        
 31 Ross, Lillian A           12 NYCC-MR              1:30.84    1:32.12        
                  43.75     1:32.12 (48.37)                                        
 32 Coquillette, Jackie A     12 Badger-MR            1:33.30    1:32.53        
                  44.14     1:32.53 (48.39)                                        
 33 Keh, Camilla              12 NYCC-MR              1:32.10    1:33.84        
                  43.05     1:33.84 (50.79)                                        
 34 Segree, Tyla              12 CAS-MR               1:32.45    1:34.74        
                  44.00     1:34.74 (50.74)                                        
 35 Reed, Nia N               12 KB Makos-MR          1:35.20    1:35.98        
                  45.38     1:35.98 (50.60)                                        
 36 Burris, Helen             11 Manhattan Makos-MR   1:33.51    1:36.27        
                  45.98     1:36.27 (50.29)                                        
 37 Tam, Caitlin M            11 Agua Swim Team-MR    1:36.11    1:36.58        
                  44.91     1:36.58 (51.67)                                        
 38 Bailey, Georgiana S       12 Manhattan Makos-MR   1:37.35    1:36.94        
                  45.73     1:36.94 (51.21)                                        
 39 Bromberg, Stephanie       11 Manhattan Makos-MR   1:38.64    1:37.54        
                  47.07     1:37.54 (50.47)                                        
 40 Brandon, Satya            12 Manhattan Makos-MR   1:37.67    1:37.57        
                  46.31     1:37.57 (51.26)                                        
 41 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR    1:30.65    1:37.60        
                  44.50     1:37.60 (53.10)                                        
 42 Levey, Naomi S            12 NYCC-MR              1:38.06    1:38.36        
                  45.87     1:38.36 (52.49)                                        
 43 Javaheri, Arian C         11 Agua Swim Team-MR    1:39.14    1:38.66        
                  46.64     1:38.66 (52.02)                                        
 44 Henriksson, Emma          11 Badger-MR            1:38.15    1:39.55        
                  47.04     1:39.55 (52.51)                                        
 45 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR              1:39.16    1:40.13        
                  48.35     1:40.13 (51.78)                                        
 46 Pettus, Estella           11 Manhattan Makos-MR   1:40.78    1:41.94        
                  48.29     1:41.94 (53.65)                                        
 47 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR              1:41.94    1:42.13        
                  47.49     1:42.13 (54.64)                                        
 48 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR               1:40.32    1:43.04        
                  46.81     1:43.04 (56.23)                                        
 49 Bergamini, Sara E         12 GAEL-MR              1:42.12    1:43.80        
                  50.09     1:43.80 (53.71)                                        
 50 Lee, Avery                11 NYCC-MR              1:45.00    1:44.21        
                  49.18     1:44.21 (55.03)                                        
 51 Paradise, Sasha           12 GAEL-MR              1:41.55    1:44.25        
                  49.48     1:44.25 (54.77)                                        
 52 Zitrin, Gillian           12 GAEL-MR              1:53.50    1:47.81        
                  50.51     1:47.81 (57.30)                                        
 53 MacGillivray, Margaret    11 Manhattan Makos-MR   1:49.28    1:51.42        
                  52.41     1:51.42 (59.01)                                        
 54 Will, Ella G              11 NYCC-MR              2:03.38    1:56.74        
                  53.93   1:56.74 (1:02.81)                                        
 -- Benejam, Alexa *          11 Badger-MR            1:39.77         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  48.60          DQ (53.36)                                        
 -- Stewart, Lexi R           11 Agua Swim Team-MR    1:33.63         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.09  JO
                31.40  SMAX
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Sophia             12 Agua Swim Team-MR      32.89      27.98 ZQ     
  2 Guarino, Kiana B          11 Agua Swim Team-MR      29.63      29.13 ZQ     
  3 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR                33.19      29.21 ZQ     
  4 Ott, Elke L               11 Agua Swim Team-MR      35.73      32.17 SILV   
  5 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR      30.98      32.18 SILV   
  6 Shrivastava, Ahaana       12 Badger-MR              32.50      32.19 SILV   
  7 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR      34.79      32.95 SILV   
  8 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR                34.54      33.17 SILV   
  9 DiMarco, Tyler M          11 Agua Swim Team-MR      36.67      33.35 SILV   
 10 Williams, Elise           12 NYCC-MR                34.06      33.38 SILV   
 11 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR                37.88      33.48 SILV   
 12 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR                35.86      33.76 SILV   
 13 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR                36.44      33.84 SILV   
 14 Eforo, Danielle           11 GAEL-MR                33.24      33.88 SILV   
 15 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR     34.67      34.31 SILV   
 16 Reynoso, Jennifer A       11 Agua Swim Team-MR      35.53      34.60 SILV   
 17 Kizer, Jacquie E          11 Badger-MR              36.35      36.03        
 18 Bailey, Georgiana S       12 Manhattan Makos-MR     40.69      36.57        
 18 Taplitz, Audrey           11 Manhattan Makos-MR     35.54      36.57        
 20 Weiss, Tallisker L        12 Agua Swim Team-MR      36.88      36.77        
 21 Perez, Miranda M          11 KB Makos-MR            35.52      36.98        
 22 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR      35.57      37.07        
 23 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR      42.26      37.30        
 24 Duggan, Isabella M        11 CAS-MR                 38.05      37.62        
 25 Horn, Ursula              11 Manhattan Makos-MR     39.50      37.77        
 25 Sheridan, Ally            12 Badger-MR              39.23      37.77        
 27 Crystal, Ella             12 GAEL-MR                37.86      37.94        
 28 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR                39.49      37.96        
 29 Segree, Tyla              12 CAS-MR                 35.81      38.16        
 30 Edwards, Inga D           11 NYCC-MR                40.00      38.20        
 31 Field, Skylar             12 Manhattan Makos-MR     38.37      38.95        
 32 Brandon, Satya            12 Manhattan Makos-MR     37.53      39.66        
 33 Bromberg, Stephanie       11 Manhattan Makos-MR     40.11      39.69        
 34 Chukwulozie, Stella       12 Manhattan Makos-MR     42.11      40.29        
 35 McCauley, Molly A         11 GAEL-MR                48.99      40.49        
 36 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR                 39.49      40.79        
 37 Keh, Camilla              12 NYCC-MR                44.30      41.00        
 38 Sharpe, Ashley B          11 KB Makos-MR            36.83      41.11        
 39 Henriksson, Emma          11 Badger-MR              41.81      41.58        
 40 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR                45.00      41.62        
 41 Javaheri, Arian C         11 Agua Swim Team-MR      42.77      42.03        
 42 Bergamini, Sara E         12 GAEL-MR                43.34      42.07        
 43 Levey, Naomi S            12 NYCC-MR                46.38      42.24        
 44 Burris, Helen             11 Manhattan Makos-MR     39.58      42.25        
 45 Ramos, Samantha           12 KB Makos-MR            41.50      42.47        
 46 Hutto, Sasha              11 KB Makos-MR            38.18      43.08        
 47 Lee, Avery                11 NYCC-MR                46.20      43.10        
 48 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR      44.03      43.43        
 49 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR     46.97      43.59        
 50 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR      44.07      44.08        
 51 Vargas, Jadyn S           11 KB Makos-MR            46.26      45.18        
 52 Pettus, Estella           11 Manhattan Makos-MR     46.78      45.79        
 53 Fox, Emma M               12 NYCC-MR                49.07      46.16        
 54 Paradise, Sasha           12 GAEL-MR                48.99      47.24        
 55 Royal-Smith, Jaisha       12 KB Makos-MR            50.32      49.57        
 56 MacGillivray, Margaret    11 Manhattan Makos-MR     46.49      49.81        
 57 Benejam, Alexa *          11 Badger-MR              49.42      51.96        
 58 Will, Ella G              11 NYCC-MR              1:00.00    1:03.02        
 -- Rosario, Angelina         12 KB Makos-MR          1:06.15         DQ        
      Alternating Kick
 -- Tam, Caitlin M            11 Agua Swim Team-MR      45.21         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:10.99  JO
              1:11.00  SMAX
              1:26.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B          11 Agua Swim Team-MR    1:02.68    1:04.11 ZQ     
                  30.22     1:04.11 (33.89)                                        
  2 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    1:03.28    1:06.29 ZQ     
                  30.79     1:06.29 (35.50)                                        
  3 Pabby, Anya               11 Badger-MR            1:03.09    1:08.18 ZQ     
                  31.50     1:08.18 (36.68)                                        
  4 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR              1:12.93    1:09.45 JO     
                  31.42     1:09.45 (38.03)                                        
  5 Ng, Chloe N               12 Agua Swim Team-MR    1:12.22    1:09.87 JO     
                  32.66     1:09.87 (37.21)                                        
  6 Ott, Elke L               11 Agua Swim Team-MR    1:11.52    1:11.66 SILV   
                  32.76     1:11.66 (38.90)                                        
  7 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR    1:08.71    1:11.82 SILV   
                  34.43     1:11.82 (37.39)                                        
  8 DiMarco, Tyler M          11 Agua Swim Team-MR    1:17.45    1:12.82 SILV   
                  34.01     1:12.82 (38.81)                                        
  9 McGrath, Caroline L       11 Badger-MR            1:14.66    1:13.88 SILV   
                  34.50     1:13.88 (39.38)                                        
 10 Williams, Elise           12 NYCC-MR              1:17.00    1:14.29 SILV   
                  33.47     1:14.29 (40.82)                                        
 11 Jiang, Claire             12 Agua Swim Team-MR    1:14.34    1:15.09 SILV   
                  35.03     1:15.09 (40.06)                                        
 12 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              1:19.68    1:15.31 SILV   
                  35.01     1:15.31 (40.30)                                        
 13 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR              1:29.73    1:17.70 SILV   
                  35.99     1:17.70 (41.71)                                        
 14 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               1:14.44    1:17.90 SILV   
                  34.43     1:17.90 (43.47)                                        
 15 Reynoso, Jennifer A       11 Agua Swim Team-MR    1:21.23    1:19.97 SILV   
                  36.52     1:19.97 (43.45)                                        
 15 Javier, Chrisabella K     11 APEX-MR              1:23.50    1:19.97 SILV   
                  36.43     1:19.97 (43.54)                                        
 17 Eforo, Danielle           11 GAEL-MR              1:18.22    1:20.02 SILV   
                  37.27     1:20.02 (42.75)                                        
 18 Kizer, Jacquie E          11 Badger-MR            1:28.22    1:25.35 SILV   
                  37.82     1:25.35 (47.53)                                        
 19 Weiss, Tallisker L        12 Agua Swim Team-MR    1:23.15    1:26.96        
                  38.50     1:26.96 (48.46)                                        
 20 Duggan, Isabella M        11 CAS-MR               1:41.27    1:27.30        
                  40.94     1:27.30 (46.36)                                        
 21 Segree, Tyla              12 CAS-MR               1:36.85    1:28.56        
                  40.60     1:28.56 (47.96)                                        
 22 Edwards, Inga D           11 NYCC-MR              1:32.07    1:30.04        
                  39.04     1:30.04 (51.00)                                        
 23 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR              1:35.89    1:30.32        
                  42.29     1:30.32 (48.03)                                        
 24 Snyder, Sara              11 Manhattan Makos-MR   1:28.32    1:30.98        
                  42.56     1:30.98 (48.42)                                        
 25 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR               1:37.76    1:36.18        
                  42.05     1:36.18 (54.13)                                        
 26 Hutto, Sasha              11 KB Makos-MR          1:37.86    1:38.64        
                  42.77     1:38.64 (55.87)                                        
 27 Javaheri, Arian C         11 Agua Swim Team-MR    1:37.68    1:39.32        
                  44.06     1:39.32 (55.26)                                        
 28 Sharpe, Ashley B          11 KB Makos-MR          1:36.44    1:42.99        
                  44.70     1:42.99 (58.29)                                        
 -- Ramos, Samantha           12 KB Makos-MR          1:38.19         DQ        
      False start
                  45.13          DQ (57.35)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:10.49  JO
              1:10.50  SMAX
              1:18.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR              1:09.03    1:08.04 ZQ     
                  30.81     1:08.04 (37.23)                                        
  2 Rotenberg, Mary H         12 Badger-MR            1:10.34    1:09.74 ZQ     
                  32.65     1:09.74 (37.09)                                        
  3 Williams, Elise           12 NYCC-MR              1:13.09    1:13.06 SILV   
                  32.29     1:13.06 (40.77)                                        
  4 McGrath, Caroline L       11 Badger-MR            1:16.55    1:13.26 SILV   
                  35.03     1:13.26 (38.23)                                        
  5 Shrivastava, Ahaana       12 Badger-MR            1:16.65    1:13.88 SILV   
                  33.88     1:13.88 (40.00)                                        
  6 Jiang, Claire             12 Agua Swim Team-MR    1:11.66    1:14.04 SILV   
                  33.72     1:14.04 (40.32)                                        
  7 Pennington, Caroline      11 Badger-MR            1:16.00    1:14.24 SILV   
                  34.58     1:14.24 (39.66)                                        
  8 Ng, Chloe N               12 Agua Swim Team-MR    1:11.86    1:14.40 SILV   
                  33.84     1:14.40 (40.56)                                        
  9 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR              1:21.15    1:14.43 SILV   
                  34.81     1:14.43 (39.62)                                        
 10 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR    1:15.29    1:14.48 SILV   
                  33.84     1:14.48 (40.64)                                        
 11 Reynoso, Jennifer A       11 Agua Swim Team-MR    1:13.45    1:15.58 SILV   
                  35.70     1:15.58 (39.88)                                        
 12 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR    1:15.08    1:15.80 SILV   
                  37.54     1:15.80 (38.26)                                        
 13 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR    1:13.71    1:16.21 SILV   
                  34.53     1:16.21 (41.68)                                        
 14 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              1:19.63    1:16.35 SILV   
                  35.51     1:16.35 (40.84)                                        
 15 DiMarco, Tyler M          11 Agua Swim Team-MR    1:19.20    1:16.60 SILV   
                  35.93     1:16.60 (40.67)                                        
 16 McGowan, Sofia M          12 Agua Swim Team-MR    1:17.88    1:18.85        
                  35.98     1:18.85 (42.87)                                        
 17 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR              1:18.21    1:19.43        
                  35.65     1:19.43 (43.78)                                        
 18 Edwards, Inga D           11 NYCC-MR              1:20.86    1:19.97        
                  37.58     1:19.97 (42.39)                                        
 19 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR    1:21.18    1:20.01        
                  37.03     1:20.01 (42.98)                                        
 20 Tam, Caitlin M            11 Agua Swim Team-MR    1:23.05    1:20.19        
                  37.21     1:20.19 (42.98)                                        
 21 Coquillette, Jackie A     12 Badger-MR            1:49.02    1:20.32        
                  37.58     1:20.32 (42.74)                                        
 22 Duggan, Isabella M        11 CAS-MR               1:24.35    1:20.36        
                  37.79     1:20.36 (42.57)                                        
 23 Clayton, Jasper A         12 Agua Swim Team-MR    1:25.25    1:20.43        
                  37.49     1:20.43 (42.94)                                        
 24 Segree, Tyla              12 CAS-MR               1:19.55    1:21.63        
                  38.90     1:21.63 (42.73)                                        
 25 Crystal, Ella             12 GAEL-MR              1:23.79    1:22.09        
                  40.36     1:22.09 (41.73)                                        
 26 Perez, Miranda M          11 KB Makos-MR          1:18.00    1:22.21        
                  37.49     1:22.21 (44.72)                                        
 27 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR              1:23.00    1:22.74        
                  36.68     1:22.74 (46.06)                                        
 28 Kizer, Jacquie E          11 Badger-MR            1:27.86    1:22.79        
                  37.78     1:22.79 (45.01)                                        
 29 Keh, Camilla              12 NYCC-MR              1:21.28    1:23.65        
                  37.78     1:23.65 (45.87)                                        
 30 Leroy, Helena             11 GAEL-MR              1:24.32    1:24.93        
                  39.26     1:24.93 (45.67)                                        
 31 Roberts, Madison B        11 Agua Swim Team-MR    1:20.01    1:25.31        
                  39.38     1:25.31 (45.93)                                        
 32 Sheridan, Ally            12 Badger-MR            1:27.02    1:25.67        
                  40.65     1:25.67 (45.02)                                        
 33 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR              1:31.17    1:25.95        
                  40.76     1:25.95 (45.19)                                        
 34 Fox, Emma M               12 NYCC-MR              1:24.88    1:25.99        
                  41.81     1:25.99 (44.18)                                        
 35 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR               1:30.19    1:26.14        
                  41.03     1:26.14 (45.11)                                        
 36 Boyer, Sydney E           12 Badger-MR            1:29.95    1:28.07        
                  40.31     1:28.07 (47.76)                                        
 37 Reed, Nia N               12 KB Makos-MR          1:27.12    1:28.67        
                  42.60     1:28.67 (46.07)                                        
 38 O'Connell, Alice C        12 Badger-MR            1:47.68    1:28.70        
                  44.07     1:28.70 (44.63)                                        
 39 Henriksson, Emma          11 Badger-MR            1:30.74    1:29.62        
                  42.27     1:29.62 (47.35)                                        
 40 Ross, Lillian A           12 NYCC-MR              1:27.34    1:31.47        
                  44.90     1:31.47 (46.57)                                        
 41 Miccoli, Luna N           11 Agua Swim Team-MR         NT    1:31.48        
                  44.31     1:31.48 (47.17)                                        
 42 Mason, Cierra             11 Badger-MR            1:35.00    1:32.31        
                  42.17     1:32.31 (50.14)                                        
 43 Katagas, Ella             11 Agua Swim Team-MR    1:37.07    1:36.43        
                  46.73     1:36.43 (49.70)                                        
 44 Ramos, Samantha           12 KB Makos-MR          1:34.49    1:38.76        
                  46.44     1:38.76 (52.32)                                        
 45 Will, Ella G              11 NYCC-MR              2:00.00    1:50.85        
                  55.12     1:50.85 (55.73)                                        
 46 Sepulveda, Jaylene        11 KB Makos-MR          1:55.82    2:01.57        
                  55.96   2:01.57 (1:05.61)                                        
 -- Javier, Chrisabella K     11 APEX-MR              1:27.33         DQ        
      Did not finish on back - back
                  38.78          DQ (45.34)                                        
 -- Levey, Naomi S            12 NYCC-MR              1:29.53         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:29.49  JO
              2:29.50  SMAX
              2:48.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B          11 Agua Swim Team-MR    2:18.27    2:21.69 ZQ     
                  30.85     1:05.16 (34.31)     1:48.18 (43.02)     2:21.69 (33.51)
  2 Pabby, Anya               11 Badger-MR            2:26.33    2:25.18 ZQ     
                  31.07     1:07.56 (36.49)     1:53.52 (45.96)     2:25.18 (31.66)
  3 Rotenberg, Mary H         12 Badger-MR            2:26.60    2:28.24 JO     
                  33.81     1:09.86 (36.05)     1:54.34 (44.48)     2:28.24 (33.90)
  4 Ott, Elke L               11 Agua Swim Team-MR    2:29.76    2:33.07 SILV   
                  34.75     1:12.88 (38.13)     1:58.47 (45.59)     2:33.07 (34.60)
  5 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR              2:40.82    2:33.38 SILV   
                  31.82     1:10.49 (38.67)     1:59.01 (48.52)     2:33.38 (34.37)
  6 Jiang, Claire             12 Agua Swim Team-MR    2:35.48    2:38.78 SILV   
                  35.20     1:14.98 (39.78)     2:02.07 (47.09)     2:38.78 (36.71)
  7 McGrath, Caroline L       11 Badger-MR            2:34.60    2:39.41 SILV   
                  34.62     1:15.07 (40.45)     2:02.31 (47.24)     2:39.41 (37.10)
  8 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              2:41.46    2:41.46 SILV   
                  35.91     1:17.33 (41.42)     2:03.77 (46.44)     2:41.46 (37.69)
  9 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR    2:39.22    2:41.97 SILV   
                  34.88     1:14.75 (39.87)     2:06.92 (52.17)     2:41.97 (35.05)
 10 Reynoso, Jennifer A       11 Agua Swim Team-MR    2:45.52    2:44.59 SILV   
                  36.47     1:18.33 (41.86)     2:07.58 (49.25)     2:44.59 (37.01)
 11 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR              2:59.19    2:44.69 SILV   
                  34.97     1:17.81 (42.84)     2:05.02 (47.21)     2:44.69 (39.67)
 12 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR    2:39.97    2:45.25 SILV   
                  35.47     1:17.84 (42.37)     2:08.97 (51.13)     2:45.25 (36.28)
 13 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               2:42.07    2:45.80 SILV   
                  35.57     1:15.92 (40.35)     2:07.58 (51.66)     2:45.80 (38.22)
 14 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR              2:46.44    2:46.00 SILV   
                  38.09     1:18.65 (40.56)     2:07.41 (48.76)     2:46.00 (38.59)
 15 DiMarco, Tyler M          11 Agua Swim Team-MR    2:44.71    2:47.89 SILV   
                  35.63     1:17.76 (42.13)     2:10.44 (52.68)     2:47.89 (37.45)
 16 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR              2:55.59    2:48.49        
                  36.03     1:18.77 (42.74)     2:11.34 (52.57)     2:48.49 (37.15)
 17 McGowan, Sofia M          12 Agua Swim Team-MR    2:45.72    2:51.01        
                  39.37     1:20.48 (41.11)     2:11.00 (50.52)     2:51.01 (40.01)
 18 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR    3:01.99    2:53.69        
                  41.43     1:23.89 (42.46)     2:18.51 (54.62)     2:53.69 (35.18)
 19 Edwards, Inga D           11 NYCC-MR              2:56.40    2:55.43        
                  40.73     1:24.90 (44.17)     2:17.99 (53.09)     2:55.43 (37.44)
 20 Weiss, Tallisker L        12 Agua Swim Team-MR    2:55.04    2:58.53        
                  38.68     1:25.89 (47.21)     2:19.45 (53.56)     2:58.53 (39.08)
 21 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR    3:00.58    3:00.35        
                  40.09     1:26.04 (45.95)     2:16.75 (50.71)     3:00.35 (43.60)
 22 Duggan, Isabella M        11 CAS-MR               3:09.45    3:00.80        
                  41.52     1:28.80 (47.28)     2:19.97 (51.17)     3:00.80 (40.83)
 23 Field, Skylar             12 Manhattan Makos-MR   3:22.75    3:02.15        
                  39.29     1:25.94 (46.65)     2:18.34 (52.40)     3:02.15 (43.81)
 24 Segree, Tyla              12 CAS-MR               3:05.87    3:03.28        
                  40.60     1:29.10 (48.50)     2:23.50 (54.40)     3:03.28 (39.78)
 25 Goldner, Sylvie           11 Manhattan Makos-MR   3:06.00    3:06.67        
                  46.38     1:33.33 (46.95)     2:24.76 (51.43)     3:06.67 (41.91)
 26 Keh, Camilla              12 NYCC-MR              3:10.73    3:08.96        
                  45.41     1:32.46 (47.05)     2:27.26 (54.80)     3:08.96 (41.70)
 27 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR               3:23.89    3:18.95        
                  43.94     1:36.66 (52.72)     2:33.87 (57.21)     3:18.95 (45.08)
 28 Mason, Cierra             11 Badger-MR            3:31.96    3:26.26        
                  47.30     1:37.47 (50.17)   2:39.49 (1:02.02)     3:26.26 (46.77)
 -- DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR    2:42.73         DQ        
      Did not finish on back - back
                  38.88     1:23.13 (44.25)     2:12.29 (49.16)          DQ (41.29)
 -- Fox, Emma M               12 NYCC-MR              3:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  46.67     1:34.93 (48.26)     2:27.81 (52.88)          DQ (44.72)
 -- Mugno, Elena              12 Badger-MR            2:43.20         NS        
 -- Norton, Electa            12 Agua Swim Team-MR    2:37.60         NS        
 -- Stewart, Lexi R           11 Agua Swim Team-MR    2:51.35         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
                57.99  ZQ
                58.00  SMAX
              1:03.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Catie F          14 NYCC-MR                54.44      55.74 JO     
                  26.34       55.74 (29.40)                                        
  2 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR                56.66      56.74 JO     
                  27.15       56.74 (29.59)                                        
  3 Eng, Lauren *             13 Agua Swim Team-MR      56.63      56.98 JO     
                  27.49       56.98 (29.49)                                        
  4 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR                56.40      58.09 SILV   
                  27.68       58.09 (30.41)                                        
  5 Silveira, Luiza E         13 Agua Swim Team-MR      57.44      58.40 SILV   
                  28.33       58.40 (30.07)                                        
  6 Shannon, Kayla            13 GAEL-MR                57.80      59.02 SILV   
                  28.11       59.02 (30.91)                                        
  7 Simmons, Hannah H         14 Badger-MR              58.53      59.54 SILV   
                  27.98       59.54 (31.56)                                        
  8 DeStaebler, Alexandra S   14 GAEL-MR              1:00.14      59.87 SILV   
                  28.99       59.87 (30.88)                                        
  9 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR      59.41    1:00.08 SILV   
                  28.94     1:00.08 (31.14)                                        
 10 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR    1:00.76    1:00.19 SILV   
                  29.33     1:00.19 (30.86)                                        
 11 Sheridan, Kerry           13 Badger-MR              58.74    1:00.22 SILV   
                  29.05     1:00.22 (31.17)                                        
 12 Feigin, Alex M            13 Agua Swim Team-MR      58.58    1:00.65 SILV   
                  29.46     1:00.65 (31.19)                                        
 13 Lee, Emma P               13 Manhattan Makos-MR   1:03.03    1:00.66 SILV   
                  28.47     1:00.66 (32.19)                                        
 14 Pulkkinen, Anneke         13 GAEL-MR              1:06.23    1:01.03 SILV   
                  28.84     1:01.03 (32.19)                                        
 15 Lomas, Melissa *          13 Badger-MR            1:01.55    1:01.07 SILV   
                  29.22     1:01.07 (31.85)                                        
 16 Kabillio, Mia N           13 Manhattan Makos-MR   1:02.69    1:01.17 SILV   
                  30.08     1:01.17 (31.09)                                        
 17 Ebratt, Emily             14 Badger-MR            1:00.41    1:01.56 SILV   
                  29.75     1:01.56 (31.81)                                        
 18 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              1:01.60    1:01.77 SILV   
                  29.59     1:01.77 (32.18)                                        
 19 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR    1:01.59    1:02.19 SILV   
                  29.92     1:02.19 (32.27)                                        
 20 Baker, Zoe A              14 Agua Swim Team-MR    1:03.60    1:02.56 SILV   
                  29.87     1:02.56 (32.69)                                        
 21 Henriksson, Ida           13 Badger-MR            1:02.16    1:02.86 SILV   
                  29.26     1:02.86 (33.60)                                        
 22 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              1:02.89    1:03.22        
                  30.17     1:03.22 (33.05)                                        
 23 Dauchez, Alice M          13 Agua Swim Team-MR    1:03.75    1:03.43        
                  30.85     1:03.43 (32.58)                                        
 24 Weaver, Maggie M          14 GAEL-MR              1:02.75    1:03.62        
                  30.40     1:03.62 (33.22)                                        
 24 Shea, Natalie P           13 NYCC-MR              1:04.01    1:03.62        
                  31.22     1:03.62 (32.40)                                        
 26 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    1:02.75    1:04.11        
                  31.50     1:04.11 (32.61)                                        
 27 Mueller, Cloe C           14 NYCC-MR              1:05.89    1:04.17        
                  30.47     1:04.17 (33.70)                                        
 28 McAteer, Emma M           14 GAEL-MR              1:04.28    1:04.38        
                  30.63     1:04.38 (33.75)                                        
 29 Fried, Lexi N             14 Agua Swim Team-MR    1:03.00    1:04.75        
                  31.29     1:04.75 (33.46)                                        
 30 Holub, Emma M             13 Agua Swim Team-MR    1:04.05    1:05.13        
                  31.20     1:05.13 (33.93)                                        
 31 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    1:03.15    1:05.43        
                  31.25     1:05.43 (34.18)                                        
 32 Sacranie, Jaina A         13 Manhattan Makos-MR   1:05.46    1:05.93        
                  31.36     1:05.93 (34.57)                                        
 33 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    1:03.61    1:06.05        
                  31.53     1:06.05 (34.52)                                        
 34 Lugo, Sofia               14 CAS-MR               1:05.47    1:06.09        
                  31.20     1:06.09 (34.89)                                        
 35 Heegaard, Annika          14 Manhattan Makos-MR   1:06.18    1:06.33        
                  31.13     1:06.33 (35.20)                                        
 36 Chernobelsky, Elizabeth   14 NYCC-MR              1:15.00    1:06.45        
                  32.34     1:06.45 (34.11)                                        
 37 Deverna, Bridget T        13 GAEL-MR              1:03.57    1:06.69        
                  32.33     1:06.69 (34.36)                                        
 38 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR    1:07.09    1:06.71        
                  31.67     1:06.71 (35.04)                                        
 39 McDermot, Annie E         14 Agua Swim Team-MR    1:07.06    1:06.91        
                  32.51     1:06.91 (34.40)                                        
 40 Harrington, Danielle S    13 Badger-MR            1:04.26    1:06.95        
                  31.55     1:06.95 (35.40)                                        
 41 Veru, Nina S              13 GAEL-MR              1:04.50    1:07.56        
                  31.47     1:07.56 (36.09)                                        
 42 Chen, Luola               14 NYCC-MR              1:15.00    1:07.63        
                  32.12     1:07.63 (35.51)                                        
 43 Regan, Elizabeth          13 GAEL-MR              1:05.70    1:07.73        
                  31.31     1:07.73 (36.42)                                        
 44 Oliver, Avery             13 Manhattan Makos-MR   1:09.25    1:08.18        
                  32.45     1:08.18 (35.73)                                        
 45 Abbot, Isobel M           14 NYCC-MR              1:15.00    1:08.39        
                  33.01     1:08.39 (35.38)                                        
 46 Rodriguez, Patricia A     14 KB Makos-MR          1:09.61    1:10.91        
                  33.19     1:10.91 (37.72)                                        
 47 Pardo, Shamira L          14 APEX-MR              1:10.99    1:11.25        
                  34.38     1:11.25 (36.87)                                        
 48 Martin, Taylor N          14 KB Makos-MR          1:09.79    1:11.79        
                  33.53     1:11.79 (38.26)                                        
 49 Ioffe, Julia J            14 NYCC-MR              1:13.02    1:12.37        
                  34.61     1:12.37 (37.76)                                        
 50 Landy, Jenna P            13 Badger-MR            1:20.56    1:13.32        
                  33.82     1:13.32 (39.50)                                        
 51 Will, Sophia E            13 NYCC-MR              1:15.00    1:14.31        
                  34.30     1:14.31 (40.01)                                        
 52 Horn, Imogen              13 Manhattan Makos-MR   1:18.10    1:14.63        
                  35.05     1:14.63 (39.58)                                        
 53 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              1:21.07    1:16.32        
                  35.57     1:16.32 (40.75)                                        
 54 Foss, Olivia L            14 Agua Swim Team-MR         NT    1:17.72        
 55 Blake, Mauricia J         13 APEX-MR              1:21.25    1:18.58        
                  36.37     1:18.58 (42.21)                                        
 56 Pineda, Nyah              13 KB Makos-MR          1:20.32    1:20.45        
 -- Yienger, Maya S           14 Agua Swim Team-MR      57.47         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:05.69  JO
              2:05.69  ZQ
              2:05.70  SMAX
              2:16.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grier, Mary-McKenzie      14 Agua Swim Team-MR    2:00.06    2:01.61 JO     
                  28.31       59.28 (30.97)     1:30.89 (31.61)     2:01.61 (30.72)
  2 Melnyk, Mary Kate K       14 Badger-MR            1:56.19    2:01.76 JO     
                  28.38       59.53 (31.15)     1:30.45 (30.92)     2:01.76 (31.31)
  3 Eng, Lauren *             13 Agua Swim Team-MR    2:00.25    2:02.40 JO     
                  28.34       59.48 (31.14)     1:31.25 (31.77)     2:02.40 (31.15)
  4 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:01.27    2:04.29 JO     
                  29.07     1:00.46 (31.39)     1:32.37 (31.91)     2:04.29 (31.92)
  5 Silveira, Luiza E         13 Agua Swim Team-MR    2:02.35    2:05.54 JO     
                  28.93     1:00.05 (31.12)     1:32.55 (32.50)     2:05.54 (32.99)
  6 Sheridan, Kerry           13 Badger-MR            2:06.68    2:07.35 SILV   
                  29.41     1:01.70 (32.29)     1:35.21 (33.51)     2:07.35 (32.14)
  7 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR    2:22.91    2:09.20 SILV   
                  29.46     1:02.42 (32.96)     1:36.52 (34.10)     2:09.20 (32.68)
  8 DeStaebler, Alexandra S   14 GAEL-MR              2:12.12    2:10.79 SILV   
                  30.17     1:03.27 (33.10)     1:37.61 (34.34)     2:10.79 (33.18)
  9 Ebratt, Emily             14 Badger-MR            2:11.11    2:10.97 SILV   
                  30.89     1:03.16 (32.27)     1:36.90 (33.74)     2:10.97 (34.07)
 10 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR    2:12.92    2:12.48 SILV   
                  30.73     1:03.72 (32.99)     1:38.02 (34.30)     2:12.48 (34.46)
 11 Henriksson, Ida           13 Badger-MR            2:16.23    2:12.62 SILV   
                  29.70     1:03.16 (33.46)     1:37.85 (34.69)     2:12.62 (34.77)
 12 Lomas, Melissa *          13 Badger-MR            2:17.05    2:12.80 SILV   
                  30.74     1:05.69 (34.95)     1:40.63 (34.94)     2:12.80 (32.17)
 13 Seward, Mackenzie H       14 GAEL-MR              2:12.41    2:13.22 SILV   
                  30.90     1:04.90 (34.00)     1:38.92 (34.02)     2:13.22 (34.30)
 14 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              2:12.85    2:13.59 SILV   
                  30.21     1:04.19 (33.98)     1:39.05 (34.86)     2:13.59 (34.54)
 15 Feigin, Alex M            13 Agua Swim Team-MR    2:11.44    2:13.80 SILV   
                  30.74     1:05.17 (34.43)     1:39.54 (34.37)     2:13.80 (34.26)
 16 Dauchez, Alice M          13 Agua Swim Team-MR    2:08.73    2:13.84 SILV   
                  31.33     1:05.13 (33.80)     1:39.79 (34.66)     2:13.84 (34.05)
 17 Kabillio, Mia N           13 Manhattan Makos-MR   2:18.61    2:14.47 SILV   
                  31.50     1:06.04 (34.54)     1:41.26 (35.22)     2:14.47 (33.21)
 18 Fried, Lexi N             14 Agua Swim Team-MR    2:16.61    2:15.00 SILV   
                  31.29     1:05.67 (34.38)     1:40.44 (34.77)     2:15.00 (34.56)
 19 Lee, Emma P               13 Manhattan Makos-MR   2:23.41    2:16.13 SILV   
                  30.12     1:04.41 (34.29)     1:40.03 (35.62)     2:16.13 (36.10)
 20 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR    2:15.47    2:16.69 SILV   
                  31.40     1:05.79 (34.39)     1:41.33 (35.54)     2:16.69 (35.36)
 21 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    2:16.76    2:17.58        
                  31.52                             1:41.07 ( )     2:17.58 (36.51)
 22 Holub, Emma M             13 Agua Swim Team-MR    2:18.76    2:18.01        
                  31.46     1:06.33 (34.87)     1:42.62 (36.29)     2:18.01 (35.39)
 23 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              2:19.76    2:18.38        
                  33.05     1:08.34 (35.29)     1:43.79 (35.45)     2:18.38 (34.59)
 24 Shea, Natalie P           13 NYCC-MR              2:19.35    2:18.98        
                  31.54     1:06.82 (35.28)     1:43.29 (36.47)     2:18.98 (35.69)
 25 Habeck, Emily K           14 Badger-MR            2:24.01    2:19.24        
                  31.91     1:07.15 (35.24)     1:44.30 (37.15)     2:19.24 (34.94)
 26 Weaver, Maggie M          14 GAEL-MR              2:21.04    2:20.13        
                  31.83     1:07.11 (35.28)     1:44.80 (37.69)     2:20.13 (35.33)
 27 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    2:21.23    2:20.84        
                  32.54     1:08.93 (36.39)     1:45.87 (36.94)     2:20.84 (34.97)
 28 Baker, Zoe A              14 Agua Swim Team-MR    2:25.51    2:20.95        
                  30.67     1:05.64 (34.97)     1:42.93 (37.29)     2:20.95 (38.02)
 29 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    2:20.18    2:21.42        
                  32.19     1:08.37 (36.18)     1:46.03 (37.66)     2:21.42 (35.39)
 30 Veru, Nina S              13 GAEL-MR              2:11.41    2:21.49        
                  30.77     1:06.59 (35.82)     1:44.12 (37.53)     2:21.49 (37.37)
 31 McDermot, Annie E         14 Agua Swim Team-MR    2:24.08    2:23.41        
                  33.54     1:09.64 (36.10)     1:46.81 (37.17)     2:23.41 (36.60)
 32 Habeck, Caitlin O         14 Badger-MR            2:23.43    2:24.56        
                  32.84     1:10.00 (37.16)     1:49.80 (39.80)     2:24.56 (34.76)
 33 Mueller, Cloe C           14 NYCC-MR              2:27.78    2:25.51        
                  33.34     1:10.18 (36.84)     1:47.93 (37.75)     2:25.51 (37.58)
 34 Chernobelsky, Elizabeth   14 NYCC-MR              2:50.00    2:28.97        
                  34.98     1:12.80 (37.82)     1:52.96 (40.16)     2:28.97 (36.01)
 35 Lugo, Sofia               14 CAS-MR               2:43.69    2:29.82        
                  33.95     1:12.59 (38.64)     1:51.53 (38.94)     2:29.82 (38.29)
 36 Harrington, Danielle S    13 Badger-MR            2:19.32    2:31.19        
                  33.61     1:11.05 (37.44)     1:50.97 (39.92)     2:31.19 (40.22)
 37 Heegaard, Annika          14 Manhattan Makos-MR   2:24.39    2:31.29        
                  33.71     1:12.17 (38.46)     1:52.49 (40.32)     2:31.29 (38.80)
 38 Abbot, Isobel M           14 NYCC-MR              2:50.00    2:33.83        
                  35.75   2:33.83 (1:58.08)                                        
 39 Rodriguez, Patricia A     14 KB Makos-MR          2:27.16    2:36.08        
                  35.67     1:14.43 (38.76)     1:57.03 (42.60)     2:36.08 (39.05)
 40 Oliver, Avery             13 Manhattan Makos-MR   2:24.09    2:38.12        
                  33.63     1:12.51 (38.88)     1:55.04 (42.53)     2:38.12 (43.08)
 41 Martin, Taylor N          14 KB Makos-MR          2:36.89    2:38.94        
                  36.11     1:16.34 (40.23)     1:59.05 (42.71)     2:38.94 (39.89)
 42 Ioffe, Julia J            14 NYCC-MR              2:30.00    2:40.39        
                  36.63     1:16.69 (40.06)     1:58.47 (41.78)     2:40.39 (41.92)
 43 Will, Sophia E            13 NYCC-MR              2:45.07    2:42.25        
                  34.34     1:15.25 (40.91)     1:58.87 (43.62)     2:42.25 (43.38)
 44 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              2:47.05    2:42.89        
                  35.47     1:16.54 (41.07)     1:59.84 (43.30)     2:42.89 (43.05)
 45 Horn, Imogen              13 Manhattan Makos-MR   2:49.99    2:43.97        
                  35.52     1:17.90 (42.38)     2:00.67 (42.77)     2:43.97 (43.30)
 -- Schloss, Leora G          13 Badger-MR            2:25.00         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:06.60  SMAX
              1:15.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garces, Frankie L         13 GAEL-MR              1:02.71    1:01.48 ZQ     
                  29.34     1:01.48 (32.14)                                        
  2 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              1:00.67    1:01.49 ZQ     
                  29.73     1:01.49 (31.76)                                        
  3 Silveira, Luiza E         13 Agua Swim Team-MR      59.95    1:02.15 ZQ     
                  30.59     1:02.15 (31.56)                                        
  4 Lai, Stephanie R          14 NYCC-MR              1:03.56    1:04.58 ZQ     
                  30.57     1:04.58 (34.01)                                        
  5 Simmons, Hannah H         14 Badger-MR            1:02.53    1:04.83 ZQ     
                  31.36     1:04.83 (33.47)                                        
  6 Fried, Lexi N             14 Agua Swim Team-MR    1:03.67    1:05.60 ZQ     
                  32.20     1:05.60 (33.40)                                        
  7 Grier, Mary-McKenzie      14 Agua Swim Team-MR    1:02.89    1:05.62 ZQ     
                  32.16     1:05.62 (33.46)                                        
  8 Lee, Emma P               13 Manhattan Makos-MR   1:05.50    1:06.14 JO     
                  32.21     1:06.14 (33.93)                                        
  9 Eng, Lauren *             13 Agua Swim Team-MR    1:07.25    1:06.94 SILV   
                  32.46     1:06.94 (34.48)                                        
 10 Melnyk, Mary Kate K       14 Badger-MR            1:00.13    1:07.09 SILV   
                  31.62     1:07.09 (35.47)                                        
 11 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR    1:04.74    1:07.82 SILV   
                  33.63     1:07.82 (34.19)                                        
 12 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              1:08.50    1:08.84 SILV   
                  33.11     1:08.84 (35.73)                                        
 13 Sheridan, Kerry           13 Badger-MR            1:09.34    1:09.82 SILV   
                  33.80     1:09.82 (36.02)                                        
 14 Lomas, Melissa *          13 Badger-MR            1:10.57    1:10.02 SILV   
                  34.05     1:10.02 (35.97)                                        
 15 Kabillio, Mia N           13 Manhattan Makos-MR   1:10.51    1:10.50 SILV   
                  35.15     1:10.50 (35.35)                                        
 16 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR    1:12.12    1:10.53 SILV   
                  34.96     1:10.53 (35.57)                                        
 17 Dauchez, Alice M          13 Agua Swim Team-MR    1:16.32    1:10.79 SILV   
                  34.92     1:10.79 (35.87)                                        
 18 DeStaebler, Alexandra S   14 GAEL-MR              1:10.93    1:10.82 SILV   
                  34.69     1:10.82 (36.13)                                        
 19 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    1:11.16    1:11.40 SILV   
                  35.52     1:11.40 (35.88)                                        
 20 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              1:12.27    1:11.44 SILV   
                  34.64     1:11.44 (36.80)                                        
 21 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR    1:12.34    1:11.87 SILV   
                  35.70     1:11.87 (36.17)                                        
 22 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    1:12.17    1:12.41 SILV   
                  36.54     1:12.41 (35.87)                                        
 23 Holub, Emma M             13 Agua Swim Team-MR    1:13.80    1:13.68 SILV   
                  35.81     1:13.68 (37.87)                                        
 24 Baker, Zoe A              14 Agua Swim Team-MR    1:18.44    1:13.90 SILV   
                  35.42     1:13.90 (38.48)                                        
 25 Ebratt, Emily             14 Badger-MR            1:11.91    1:14.21 SILV   
                  36.47     1:14.21 (37.74)                                        
 26 Chernobelsky, Elizabeth   14 NYCC-MR              1:20.00    1:14.37 SILV   
                  36.12     1:14.37 (38.25)                                        
 27 Henriksson, Ida           13 Badger-MR            1:15.38    1:14.70 SILV   
                  36.44     1:14.70 (38.26)                                        
 28 Feigin, Alex M            13 Agua Swim Team-MR    1:12.50    1:15.03 SILV   
                  36.80     1:15.03 (38.23)                                        
 29 Seward, Mackenzie H       14 GAEL-MR              1:18.33    1:15.37        
                  37.18     1:15.37 (38.19)                                        
 30 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    1:12.95    1:16.02        
                  37.28     1:16.02 (38.74)                                        
 31 Lugo, Sofia               14 CAS-MR               1:15.35    1:16.03        
                  37.48     1:16.03 (38.55)                                        
 32 Rodriguez, Patricia A     14 KB Makos-MR          1:14.29    1:16.60        
                  36.93     1:16.60 (39.67)                                        
 33 Chen, Luola               14 NYCC-MR              1:20.00    1:16.88        
                  37.58     1:16.88 (39.30)                                        
 34 Weaver, Maggie M          14 GAEL-MR              1:18.92    1:16.92        
                  38.64     1:16.92 (38.28)                                        
 35 Harrington, Danielle S    13 Badger-MR            1:17.89    1:17.85        
                  38.82     1:17.85 (39.03)                                        
 36 McDermot, Annie E         14 Agua Swim Team-MR    1:20.08    1:18.60        
                  38.84     1:18.60 (39.76)                                        
 37 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR    1:19.92    1:18.95        
                  38.19     1:18.95 (40.76)                                        
 38 Veru, Nina S              13 GAEL-MR              1:20.57    1:19.63        
                  37.92     1:19.63 (41.71)                                        
 39 Heegaard, Annika          14 Manhattan Makos-MR   1:18.99    1:19.86        
                  38.87     1:19.86 (40.99)                                        
 40 Mueller, Cloe C           14 NYCC-MR              1:20.75    1:20.10        
                  38.43     1:20.10 (41.67)                                        
 41 Oliver, Avery             13 Manhattan Makos-MR   1:23.88    1:20.26        
                  38.70     1:20.26 (41.56)                                        
 42 Horn, Imogen              13 Manhattan Makos-MR   1:23.67    1:21.51        
                  39.08     1:21.51 (42.43)                                        
 43 Abbot, Isobel M           14 NYCC-MR              1:20.00    1:22.05        
 44 Martin, Taylor N          14 KB Makos-MR          1:22.25    1:23.94        
                  40.75     1:23.94 (43.19)                                        
 45 Pardo, Shamira L          14 APEX-MR              1:25.03    1:26.30        
                  42.58     1:26.30 (43.72)                                        
 46 Ioffe, Julia J            14 NYCC-MR              1:23.00    1:26.67        
                  42.61     1:26.67 (44.06)                                        
 47 Will, Sophia E            13 NYCC-MR              1:28.18    1:27.12        
 48 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              1:27.66    1:28.88        
                  43.66     1:28.88 (45.22)                                        
 49 Pineda, Nyah              13 KB Makos-MR          1:51.58    1:43.93        
 -- Blake, Mauricia J         13 APEX-MR              1:29.04         NS        
 -- Schloss, Leora G          13 Badger-MR            1:16.88         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.49  ZQ
              2:21.59  JO
              2:21.60  SMAX
              2:42.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Catie F          14 NYCC-MR              2:08.67    2:11.51 ZQ     
                  30.95     1:04.17 (33.22)     1:37.94 (33.77)     2:11.51 (33.57)
  2 Garces, Frankie L         13 GAEL-MR              2:18.50    2:13.39 ZQ     
                  30.73     1:04.05 (33.32)     1:38.42 (34.37)     2:13.39 (34.97)
  3 Silveira, Luiza E         13 Agua Swim Team-MR    2:09.44    2:13.84 ZQ     
                  31.56     1:04.77 (33.21)     1:39.23 (34.46)     2:13.84 (34.61)
  4 Simmons, Hannah H         14 Badger-MR            2:14.63    2:17.77 ZQ     
                  32.27     1:06.68 (34.41)     1:42.11 (35.43)     2:17.77 (35.66)
  5 Shannon, Kayla            13 GAEL-MR              2:16.62    2:20.41 ZQ     
                  32.57     1:07.42 (34.85)     1:43.66 (36.24)     2:20.41 (36.75)
  6 Grier, Mary-McKenzie      14 Agua Swim Team-MR    2:17.60    2:20.72 ZQ     
                  32.86     1:08.25 (35.39)     1:44.72 (36.47)     2:20.72 (36.00)
  7 Lee, Emma P               13 Manhattan Makos-MR   2:18.99    2:21.67 SILV   
                  33.15     1:09.18 (36.03)     1:45.38 (36.20)     2:21.67 (36.29)
  8 Eng, Lauren *             13 Agua Swim Team-MR    2:22.74    2:22.77 SILV   
                  32.55     1:08.31 (35.76)     1:45.61 (37.30)     2:22.77 (37.16)
  9 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR    2:18.49    2:23.77 SILV   
                  35.48     1:11.28 (35.80)     1:47.79 (36.51)     2:23.77 (35.98)
 10 Fried, Lexi N             14 Agua Swim Team-MR    2:17.00    2:23.82 SILV   
                  35.13     1:11.24 (36.11)     1:47.73 (36.49)     2:23.82 (36.09)
 11 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:13.46    2:24.31 SILV   
                  31.58     1:07.20 (35.62)     1:45.59 (38.39)     2:24.31 (38.72)
 12 Dauchez, Alice M          13 Agua Swim Team-MR    2:34.17    2:26.99 SILV   
                  35.74     1:12.51 (36.77)     1:50.08 (37.57)     2:26.99 (36.91)
 13 Lomas, Melissa *          13 Badger-MR            2:31.76    2:27.32 SILV   
                  35.27     1:12.99 (37.72)     1:51.69 (38.70)     2:27.32 (35.63)
 14 Sheridan, Kerry           13 Badger-MR            2:27.09    2:28.80 SILV   
                  35.49     1:12.56 (37.07)     1:50.79 (38.23)     2:28.80 (38.01)
 15 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              2:23.60    2:29.23 SILV   
                  34.49     1:11.66 (37.17)     1:50.57 (38.91)     2:29.23 (38.66)
 16 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR    2:32.19    2:29.44 SILV   
                  36.21     1:14.43 (38.22)     1:52.32 (37.89)     2:29.44 (37.12)
 17 DeStaebler, Alexandra S   14 GAEL-MR              2:30.21    2:30.57 SILV   
                  35.55     1:13.23 (37.68)     1:52.25 (39.02)     2:30.57 (38.32)
 18 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:30.94 SILV   
                  36.60     1:14.54 (37.94)     1:53.21 (38.67)     2:30.94 (37.73)
 19 Kabillio, Mia N           13 Manhattan Makos-MR   2:31.93    2:31.66 SILV   
                  35.55     1:14.00 (38.45)     1:53.00 (39.00)     2:31.66 (38.66)
 20 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              2:33.94    2:32.52 SILV   
                  35.92     1:15.06 (39.14)     1:54.16 (39.10)     2:32.52 (38.36)
 21 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    2:32.55    2:34.72 SILV   
                  37.03     1:17.17 (40.14)     1:57.56 (40.39)     2:34.72 (37.16)
 22 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    2:40.22    2:36.23 SILV   
 23 Holub, Emma M             13 Agua Swim Team-MR    2:32.92    2:36.24 SILV   
                  36.58     1:16.06 (39.48)     1:55.97 (39.91)     2:36.24 (40.27)
 24 Rodriguez, Patricia A     14 KB Makos-MR          2:41.21    2:36.31 SILV   
                  39.27     1:22.18 (42.91)     2:06.14 (43.96)     2:36.31 (30.17)
 25 Feigin, Alex M            13 Agua Swim Team-MR    2:37.50    2:40.77 SILV   
                  39.02     1:19.39 (40.37)     2:00.70 (41.31)     2:40.77 (40.07)
 26 Regan, Elizabeth          13 GAEL-MR              2:35.80    2:42.31 SILV   
                  35.50     1:17.19 (41.69)     1:59.83 (42.64)     2:42.31 (42.48)
 27 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    2:43.12    2:42.54 SILV   
                  37.47     1:18.50 (41.03)     2:01.02 (42.52)     2:42.54 (41.52)
 28 Chen, Luola               14 NYCC-MR              2:50.00    2:44.69        
                  40.15     1:22.31 (42.16)     2:04.75 (42.44)     2:44.69 (39.94)
 29 Sacranie, Jaina A         13 Manhattan Makos-MR   2:45.88    2:46.04        
                  37.98     1:20.90 (42.92)     2:04.82 (43.92)     2:46.04 (41.22)
 30 Chernobelsky, Elizabeth   14 NYCC-MR              2:50.00    2:46.20        
                  38.33     1:20.32 (41.99)     2:03.91 (43.59)     2:46.20 (42.29)
 31 Harrington, Danielle S    13 Badger-MR            2:43.09    2:48.51        
                  39.77     1:21.65 (41.88)     2:05.32 (43.67)     2:48.51 (43.19)
 32 Mueller, Cloe C           14 NYCC-MR              2:55.34    2:52.90        
                  39.78     1:23.01 (43.23)     2:07.68 (44.67)     2:52.90 (45.22)
 -- Shea, Natalie P           13 NYCC-MR              2:42.68         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  39.12     1:20.06 (40.94)     2:02.27 (42.21)          DQ (41.09)
 -- Yienger, Maya S           14 Agua Swim Team-MR    2:25.80         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:16.50  SMAX
              1:23.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              1:12.83    1:11.31 ZQ     
                  34.33     1:11.31 (36.98)                                        
  2 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              1:11.72    1:12.01 ZQ     
                  33.76     1:12.01 (38.25)                                        
  3 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR    1:14.56    1:13.08 ZQ     
                  34.74     1:13.08 (38.34)                                        
  4 Dauchez, Alice M          13 Agua Swim Team-MR    1:13.00    1:13.80 ZQ     
                  34.99     1:13.80 (38.81)                                        
  5 Brennan, Catie F          14 NYCC-MR              1:10.28    1:14.43 ZQ     
                  34.62     1:14.43 (39.81)                                        
  6 Garces, Frankie L         13 GAEL-MR              1:20.01    1:16.97 SILV   
                  36.62     1:16.97 (40.35)                                        
  7 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR    1:14.65    1:16.98 SILV   
                  37.04     1:16.98 (39.94)                                        
  8 Eng, Lauren *             13 Agua Swim Team-MR    1:17.12    1:17.19 SILV   
                  36.00     1:17.19 (41.19)                                        
  9 Silveira, Luiza E         13 Agua Swim Team-MR    1:17.75    1:18.14 SILV   
                  36.95     1:18.14 (41.19)                                        
 10 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    1:18.69    1:18.24 SILV   
                  37.19     1:18.24 (41.05)                                        
 11 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              1:19.17    1:20.16 SILV   
                  38.29     1:20.16 (41.87)                                        
 12 Deverna, Bridget T        13 GAEL-MR              1:17.23    1:20.82 SILV   
                  38.04     1:20.82 (42.78)                                        
 13 Grier, Mary-McKenzie      14 Agua Swim Team-MR    1:22.84    1:22.07 SILV   
                  39.84     1:22.07 (42.23)                                        
 14 Henriksson, Ida           13 Badger-MR            1:22.72    1:22.13 SILV   
                  37.55     1:22.13 (44.58)                                        
 15 Fried, Lexi N             14 Agua Swim Team-MR    1:19.08    1:22.99 SILV   
                  38.84     1:22.99 (44.15)                                        
 16 McDermot, Annie E         14 Agua Swim Team-MR    1:22.61    1:23.45 SILV   
                  40.00     1:23.45 (43.45)                                        
 17 Heegaard, Annika          14 Manhattan Makos-MR   1:21.06    1:23.76 SILV   
                  39.45     1:23.76 (44.31)                                        
 18 Lugo, Sofia               14 CAS-MR               1:23.72    1:24.63        
                  39.76     1:24.63 (44.87)                                        
 18 Ebratt, Emily             14 Badger-MR            1:21.99    1:24.63        
                  40.82     1:24.63 (43.81)                                        
 20 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    1:22.46    1:24.88        
                  40.55     1:24.88 (44.33)                                        
 21 Pulkkinen, Anneke         13 GAEL-MR              1:27.29    1:24.93        
                  39.84     1:24.93 (45.09)                                        
 22 McAteer, Emma M           14 GAEL-MR              1:24.84    1:25.29        
                  39.78     1:25.29 (45.51)                                        
 23 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR    1:25.51    1:25.35        
                  40.44     1:25.35 (44.91)                                        
 24 Baker, Zoe A              14 Agua Swim Team-MR    1:32.44    1:25.51        
                  39.80     1:25.51 (45.71)                                        
 25 Feigin, Alex M            13 Agua Swim Team-MR    1:23.63    1:25.72        
                  41.36     1:25.72 (44.36)                                        
 26 Mueller, Cloe C           14 NYCC-MR              1:27.09    1:26.00        
                  40.42     1:26.00 (45.58)                                        
 27 Lee, Emma P               13 Manhattan Makos-MR   1:25.63    1:26.14        
                  41.16     1:26.14 (44.98)                                        
 28 Chen, Luola               14 NYCC-MR              1:25.00    1:26.65        
                  41.04     1:26.65 (45.61)                                        
 29 Horn, Imogen              13 Manhattan Makos-MR   1:30.55    1:27.62        
                  41.74     1:27.62 (45.88)                                        
 30 Chernobelsky, Elizabeth   14 NYCC-MR              1:25.00    1:27.85        
                  41.33     1:27.85 (46.52)                                        
 31 Martin, Taylor N          14 KB Makos-MR          1:26.00    1:28.05        
                  41.20     1:28.05 (46.85)                                        
 32 Veru, Nina S              13 GAEL-MR              1:22.13    1:28.39        
                  40.79     1:28.39 (47.60)                                        
 33 Harrington, Danielle S    13 Badger-MR            1:25.78    1:29.16        
                  41.53     1:29.16 (47.63)                                        
 34 Oliver, Avery             13 Manhattan Makos-MR   1:33.48    1:29.24        
                  41.24     1:29.24 (48.00)                                        
 35 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR    1:25.42    1:29.96        
                  42.59     1:29.96 (47.37)                                        
 36 Weaver, Maggie M          14 GAEL-MR              1:28.08    1:30.11        
                  42.68     1:30.11 (47.43)                                        
 37 Shea, Natalie P           13 NYCC-MR              1:28.80    1:30.57        
                  42.73     1:30.57 (47.84)                                        
 38 Holub, Emma M             13 Agua Swim Team-MR    1:29.12    1:31.71        
                  43.78     1:31.71 (47.93)                                        
 39 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    1:32.03    1:33.23        
                  43.72     1:33.23 (49.51)                                        
 40 Ioffe, Julia J            14 NYCC-MR              1:36.60    1:34.73        
                  45.54     1:34.73 (49.19)                                        
 41 Landy, Jenna P            13 Badger-MR            1:39.60    1:34.84        
                  43.25     1:34.84 (51.59)                                        
 42 Will, Sophia E            13 NYCC-MR              1:40.06    1:38.21        
                  45.34     1:38.21 (52.87)                                        
 43 Pineda, Nyah              13 KB Makos-MR          1:38.19    1:39.38        
                  43.45     1:39.38 (55.93)                                        
 44 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              1:42.16    1:41.26        
                  48.36     1:41.26 (52.90)                                        
 45 Abbot, Isobel M           14 NYCC-MR              1:25.00    1:42.93        
                  47.24     1:42.93 (55.69)                                        
 46 Blake, Mauricia J         13 APEX-MR              1:40.70    1:45.14        
                  48.16     1:45.14 (56.98)                                        
 47 Pardo, Shamira L          14 APEX-MR              1:47.09    1:46.02        
                  50.27     1:46.02 (55.75)                                        
 -- Yienger, Maya S           14 Agua Swim Team-MR    1:21.64         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
              2:43.00  SMAX
              2:56.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dauchez, Alice M          13 Agua Swim Team-MR    2:32.72    2:35.43 ZQ     
                  35.48     1:15.12 (39.64)     1:55.91 (40.79)     2:35.43 (39.52)
  2 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR    2:39.36    2:36.00 ZQ     
                  35.55     1:15.30 (39.75)     1:56.03 (40.73)     2:36.00 (39.97)
  3 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              2:44.78    2:45.76 SILV   
                  37.79     1:19.93 (42.14)     2:03.84 (43.91)     2:45.76 (41.92)
  4 Eng, Lauren *             13 Agua Swim Team-MR    2:43.93    2:46.02 SILV   
                  37.87     1:19.67 (41.80)     2:03.57 (43.90)     2:46.02 (42.45)
  5 Silveira, Luiza E         13 Agua Swim Team-MR    2:43.32    2:46.46 SILV   
                  37.67     1:20.49 (42.82)     2:03.74 (43.25)     2:46.46 (42.72)
  6 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR    2:45.07    2:50.54 SILV   
                  38.82     1:21.63 (42.81)     2:05.89 (44.26)     2:50.54 (44.65)
  7 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    2:54.99    2:51.07 SILV   
                  38.96     1:22.81 (43.85)     2:08.17 (45.36)     2:51.07 (42.90)
  8 Fried, Lexi N             14 Agua Swim Team-MR    2:55.78    2:56.30 SILV   
                  41.77     1:26.53 (44.76)     2:11.94 (45.41)     2:56.30 (44.36)
  9 Seward, Mackenzie H       14 GAEL-MR              2:50.37    2:58.18        
                  39.43     1:25.35 (45.92)     2:11.53 (46.18)     2:58.18 (46.65)
 10 McDermot, Annie E         14 Agua Swim Team-MR    2:59.99    2:59.04        
                  41.03     1:26.24 (45.21)     2:13.69 (47.45)     2:59.04 (45.35)
 11 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    2:56.08    2:59.89        
                  42.55     1:29.09 (46.54)     2:15.14 (46.05)     2:59.89 (44.75)
 12 Feigin, Alex M            13 Agua Swim Team-MR    3:15.00    3:01.39        
                  40.65     1:27.45 (46.80)     2:15.36 (47.91)     3:01.39 (46.03)
 13 Heegaard, Annika          14 Manhattan Makos-MR   2:58.44    3:01.94        
                  40.53     1:26.58 (46.05)     2:14.40 (47.82)     3:01.94 (47.54)
 14 Holub, Emma M             13 Agua Swim Team-MR    3:15.00    3:03.20        
                  42.35     1:29.71 (47.36)     2:16.43 (46.72)     3:03.20 (46.77)
 15 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR    3:12.04    3:04.21        
                  41.95     1:30.06 (48.11)     2:18.08 (48.02)     3:04.21 (46.13)
 16 Lee, Emma P               13 Manhattan Makos-MR   3:10.67    3:06.01        
                  41.86     1:28.65 (46.79)     2:17.22 (48.57)     3:06.01 (48.79)
 17 Veru, Nina S              13 GAEL-MR              3:02.70    3:06.78        
                  41.07     1:28.04 (46.97)     2:16.25 (48.21)     3:06.78 (50.53)
 18 Chen, Luola               14 NYCC-MR              3:15.00    3:07.46        
                  44.67     1:32.25 (47.58)     2:20.73 (48.48)     3:07.46 (46.73)
 19 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR    3:04.89    3:09.21        
                  43.77     1:32.42 (48.65)     2:21.07 (48.65)     3:09.21 (48.14)
 20 Mueller, Cloe C           14 NYCC-MR              3:09.80    3:09.36        
                  42.00     1:29.66 (47.66)     2:19.68 (50.02)     3:09.36 (49.68)
 21 Horn, Imogen              13 Manhattan Makos-MR   3:06.20    3:12.94        
                  42.66     1:32.21 (49.55)     2:22.95 (50.74)     3:12.94 (49.99)
 22 Oliver, Avery             13 Manhattan Makos-MR   3:20.11    3:15.68        
                  41.75     1:31.22 (49.47)     2:23.64 (52.42)     3:15.68 (52.04)
 23 Harrington, Danielle S    13 Badger-MR            3:08.08    3:15.79        
                  44.69     1:34.16 (49.47)     2:26.09 (51.93)     3:15.79 (49.70)
 24 Weaver, Maggie M          14 GAEL-MR              3:14.81    3:16.04        
                  43.56     1:33.61 (50.05)     2:24.87 (51.26)     3:16.04 (51.17)
 25 Martin, Taylor N          14 KB Makos-MR          3:14.81    3:18.36        
                  43.64     1:33.77 (50.13)     2:26.96 (53.19)     3:18.36 (51.40)
 26 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    3:24.44    3:22.26        
                  44.91     1:36.99 (52.08)     2:29.92 (52.93)     3:22.26 (52.34)
 27 Pineda, Nyah              13 KB Makos-MR          3:43.97    3:43.40        
                  46.05     1:42.86 (56.81)   2:44.16 (1:01.30)     3:43.40 (59.24)
 -- Grier, Mary-McKenzie      14 Agua Swim Team-MR    3:00.00         NS        
 -- Lomas, Melissa *          13 Badger-MR            3:38.39         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:05.70  SMAX
              1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lai, Stephanie R          14 NYCC-MR              1:03.46    1:02.86 ZQ     
                  29.18     1:02.86 (33.68)                                        
  2 Garces, Frankie L         13 GAEL-MR              1:03.61    1:03.17 ZQ     
                  29.57     1:03.17 (33.60)                                        
  3 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              1:02.20    1:03.40 ZQ     
                  29.34     1:03.40 (34.06)                                        
  4 Simmons, Hannah H         14 Badger-MR            1:04.35    1:05.66 JO     
                  30.27     1:05.66 (35.39)                                        
  5 Melnyk, Mary Kate K       14 Badger-MR            1:01.30    1:05.92 SILV   
                  30.12     1:05.92 (35.80)                                        
  6 Ebratt, Emily             14 Badger-MR            1:11.47    1:09.71 SILV   
                  34.06     1:09.71 (35.65)                                        
  7 Habeck, Emily K           14 Badger-MR            1:14.79    1:10.64 SILV   
                  33.24     1:10.64 (37.40)                                        
  8 Kabillio, Mia N           13 Manhattan Makos-MR   1:14.26    1:11.50 SILV   
                  33.14     1:11.50 (38.36)                                        
  9 DeStaebler, Alexandra S   14 GAEL-MR              1:12.33    1:12.24        
                  32.95     1:12.24 (39.29)                                        
 10 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    1:13.02    1:13.16        
                  34.30     1:13.16 (38.86)                                        
 11 Lugo, Sofia               14 CAS-MR               1:14.38    1:13.61        
                  34.22     1:13.61 (39.39)                                        
 12 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              1:14.69    1:13.62        
                  34.29     1:13.62 (39.33)                                        
 13 Henriksson, Ida           13 Badger-MR            1:16.18    1:14.09        
                  33.36     1:14.09 (40.73)                                        
 14 Mueller, Cloe C           14 NYCC-MR              1:22.80    1:22.40        
                  37.77     1:22.40 (44.63)                                        
 15 Chen, Luola               14 NYCC-MR              1:20.00    1:23.62        
                  38.72     1:23.62 (44.90)                                        
 16 Pardo, Shamira L          14 APEX-MR              1:30.02    1:24.47        
                  38.45     1:24.47 (46.02)                                        
 17 Will, Sophia E            13 NYCC-MR              1:28.07    1:29.33        
                  40.25     1:29.33 (49.08)                                        
 18 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              1:31.95    1:32.56        
                  41.55     1:32.56 (51.01)                                        
 19 Rodriguez, Patricia A     14 KB Makos-MR          1:24.30    1:32.69        
                  41.69     1:32.69 (51.00)                                        
 20 Chernobelsky, Elizabeth   14 NYCC-MR              1:20.00    1:36.10        
                  42.79     1:36.10 (53.31)                                        
 21 Pineda, Nyah              13 KB Makos-MR          1:44.31    1:40.91        
                  45.49     1:40.91 (55.42)                                        
 22 Ioffe, Julia J            14 NYCC-MR              1:30.00    1:40.98        
                  45.45     1:40.98 (55.53)                                        
 -- Blake, Mauricia J         13 APEX-MR              1:30.27         NS        
 -- Schloss, Leora G          13 Badger-MR            1:20.00         NS        
 -- Baker, Zoe A              14 Agua Swim Team-MR    1:12.78         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  JO
              2:31.00  SMAX
              2:36.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grier, Mary-McKenzie      14 Agua Swim Team-MR    2:18.03    2:24.82 ZQ     
                  30.09     1:05.94 (35.85)     1:44.75 (38.81)     2:24.82 (40.07)
  2 Simmons, Hannah H         14 Badger-MR            2:22.65    2:27.05 JO     
                  30.60     1:07.34 (36.74)     1:46.86 (39.52)     2:27.05 (40.19)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ
              2:22.49  JO
              2:22.50  SMAX
              2:41.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Catie F          14 NYCC-MR              2:14.03    2:17.55 ZQ     
                  29.82     1:03.93 (34.11)     1:46.58 (42.65)     2:17.55 (30.97)
  2 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:18.70    2:17.90 ZQ     
                  29.63     1:06.80 (37.17)     1:46.80 (40.00)     2:17.90 (31.10)
  3 Garces, Frankie L         13 GAEL-MR              2:22.80    2:22.75 SILV   
                  29.75     1:05.07 (35.32)     1:49.68 (44.61)     2:22.75 (33.07)
  4 Ebratt, Emily             14 Badger-MR            2:30.04    2:31.68 SILV   
                  33.46     1:12.27 (38.81)     1:57.19 (44.92)     2:31.68 (34.49)
  5 DeStaebler, Alexandra S   14 GAEL-MR              2:33.45    2:32.80 SILV   
                  33.04     1:12.39 (39.35)     1:59.55 (47.16)     2:32.80 (33.25)
  6 Sheridan, Kerry           13 Badger-MR            2:32.85    2:34.18 SILV   
                  33.48     1:13.58 (40.10)     2:01.16 (47.58)     2:34.18 (33.02)
  7 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              2:30.11    2:34.21 SILV   
                  34.97     1:13.13 (38.16)     1:58.65 (45.52)     2:34.21 (35.56)
  8 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    2:31.88    2:34.35 SILV   
                  33.91     1:13.28 (39.37)     1:58.64 (45.36)     2:34.35 (35.71)
  9 Lee, Emma P               13 Manhattan Makos-MR   2:35.27    2:34.79 SILV   
                  33.64     1:10.89 (37.25)     2:00.45 (49.56)     2:34.79 (34.34)
 10 Pulkkinen, Anneke         13 GAEL-MR              2:38.99    2:36.29 SILV   
                  33.41     1:12.67 (39.26)     2:01.29 (48.62)     2:36.29 (35.00)
 11 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              2:36.65    2:37.76 SILV   
                  33.61     1:14.73 (41.12)     2:02.59 (47.86)     2:37.76 (35.17)
 12 Habeck, Emily K           14 Badger-MR            2:49.57    2:38.59 SILV   
                  32.45     1:12.69 (40.24)     2:02.77 (50.08)     2:38.59 (35.82)
 13 Henriksson, Ida           13 Badger-MR            2:33.34    2:38.74 SILV   
                  34.59     1:15.32 (40.73)     2:02.32 (47.00)     2:38.74 (36.42)
 14 Kabillio, Mia N           13 Manhattan Makos-MR   2:37.55    2:39.78 SILV   
                  34.68     1:14.44 (39.76)     2:06.26 (51.82)     2:39.78 (33.52)
 15 Shea, Natalie P           13 NYCC-MR              2:39.30    2:42.21        
                  34.95     1:15.49 (40.54)     2:04.99 (49.50)     2:42.21 (37.22)
 16 McDermot, Annie E         14 Agua Swim Team-MR    2:41.60    2:42.51        
                  37.00     1:18.25 (41.25)     2:04.24 (45.99)     2:42.51 (38.27)
 17 Chen, Luola               14 NYCC-MR              2:50.00    2:43.28        
                  36.57     1:19.78 (43.21)     2:06.82 (47.04)     2:43.28 (36.46)
 18 Lugo, Sofia               14 CAS-MR               2:47.10    2:43.62        
                  34.93     1:17.42 (42.49)     2:05.25 (47.83)     2:43.62 (38.37)
 19 Sacranie, Jaina A         13 Manhattan Makos-MR   2:45.63    2:45.15        
                  34.80     1:16.04 (41.24)     2:09.29 (53.25)     2:45.15 (35.86)
 20 Habeck, Caitlin O         14 Badger-MR            3:05.79    2:45.89        
                  35.20     1:16.93 (41.73)     2:07.51 (50.58)     2:45.89 (38.38)
 21 Heegaard, Annika          14 Manhattan Makos-MR   2:38.54    2:46.61        
                  37.22     1:19.71 (42.49)     2:07.60 (47.89)     2:46.61 (39.01)
 22 Veru, Nina S              13 GAEL-MR              2:41.46    2:49.14        
                  35.93     1:19.31 (43.38)     2:09.55 (50.24)     2:49.14 (39.59)
 23 Mueller, Cloe C           14 NYCC-MR              2:51.18    2:49.17        
                  37.92     1:21.46 (43.54)     2:11.44 (49.98)     2:49.17 (37.73)
 24 Chernobelsky, Elizabeth   14 NYCC-MR              2:50.00    2:50.09        
                  40.18     1:22.75 (42.57)     2:12.11 (49.36)     2:50.09 (37.98)
 25 Oliver, Avery             13 Manhattan Makos-MR   2:58.06    2:50.77        
                  38.37     1:20.85 (42.48)     2:11.13 (50.28)     2:50.77 (39.64)
 26 Rodriguez, Patricia A     14 KB Makos-MR          2:49.15    2:57.73        
                  38.39     1:21.08 (42.69)     2:17.71 (56.63)     2:57.73 (40.02)
 27 Martin, Taylor N          14 KB Makos-MR          2:56.70    2:57.88        
                  41.43     1:26.69 (45.26)     2:17.09 (50.40)     2:57.88 (40.79)
 28 Ioffe, Julia J            14 NYCC-MR              3:01.19    3:04.30        
                  44.35     1:30.60 (46.25)     2:22.72 (52.12)     3:04.30 (41.58)
 29 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              3:08.38    3:05.42        
                  41.91     1:28.77 (46.86)     2:25.65 (56.88)     3:05.42 (39.77)
 30 Will, Sophia E            13 NYCC-MR              3:00.00    3:05.59        
                  39.24     1:27.54 (48.30)     2:21.59 (54.05)     3:05.59 (44.00)
 31 Abbot, Isobel M           14 NYCC-MR              3:00.00    3:09.19        
                                1:29.34 ( )     2:29.19 (59.85)     3:09.19 (40.00)
 32 Pineda, Nyah              13 KB Makos-MR          3:25.52    3:29.61        
                  44.42     1:41.20 (56.78)     2:40.88 (59.68)     3:29.61 (48.73)
 -- Landy, Jenna P            13 Badger-MR            3:30.72         DQ        
      Did not finish on back - back
                  41.55     1:27.89 (46.34)     2:22.73 (54.84)          DQ (42.79)
 -- McAteer, Emma M           14 GAEL-MR              2:37.15         NS        
 -- Lomas, Melissa *          13 Badger-MR            2:56.89         NS        
 
Girls 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B          11 Agua Swim Team-MR    4:59.23    5:02.07        
                  30.65     1:05.78 (35.13)     1:43.73 (37.95)     2:20.42 (36.69)
        3:06.38 (45.96)     3:51.70 (45.32)     4:26.44 (34.74)     5:02.07 (35.63)
  2 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              4:54.08    5:11.44        
                  31.63     1:13.06 (41.43)     1:54.87 (41.81)     2:34.29 (39.42)
        3:17.89 (43.60)     4:03.45 (45.56)     4:37.65 (34.20)     5:11.44 (33.79)
  3 Ott, Elke L               11 Agua Swim Team-MR    5:21.47    5:20.03        
                  34.19     1:15.22 (41.03)     1:57.14 (41.92)     2:38.90 (41.76)
        3:24.25 (45.35)     4:09.44 (45.19)     4:45.61 (36.17)     5:20.03 (34.42)
  4 Sheridan, Kerry           13 Badger-MR            5:26.19    5:20.61        
                  34.19     1:15.27 (41.08)     1:55.14 (39.87)     2:34.27 (39.13)
        3:22.60 (48.33)     4:13.14 (50.54)     4:48.14 (35.00)     5:20.61 (32.47)
  5 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              5:16.91    5:22.30        
                  36.89     1:20.88 (43.99)     2:01.69 (40.81)     2:40.95 (39.26)
        3:25.41 (44.46)     4:09.67 (44.26)     4:46.51 (36.84)     5:22.30 (35.79)
 -- Garces, Frankie L         13 GAEL-MR              5:01.22         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fittin, Ann V             25 Agua Swim Team-MR      51.75      52.63 METS   
                  25.48       52.63 (27.15)                                        
  2 Treble, Cara H            16 LIAC-MR                51.43      52.64 METS   
                  25.54       52.64 (27.10)                                        
  3 O'Donnell McCarthy, Fion  27 NYAC-MR                54.45      53.56 METS   
                  25.62       53.56 (27.94)                                        
  4 Giovanniello, Kerry a     18 LIAC-MR                52.09      54.82 METS   
                  26.67       54.82 (28.15)                                        
  5 Duong, Kathleen           14 LIAC-MR                53.19      55.08 METS   
                  26.50       55.08 (28.58)                                        
  6 Olszewski, Inez I         15 NYCC-MR                54.68      55.78 METS   
                  26.44       55.78 (29.34)                                        
  7 Gallego, Samantha E       15 LIAC-MR                55.25      55.84 METS   
                  27.39       55.84 (28.45)                                        
  8 Cerri-Droz, Patricia E    15 LIAC-MR                55.44      55.90        
                  26.90       55.90 (29.00)                                        
  9 Harrington, Morgan        17 UNLIA-MR               55.66      56.09        
                  27.01       56.09 (29.08)                                        
 10 O'Shaughnessy, Bridget R  15 LIAC-MR                54.00      56.44        
                  27.10       56.44 (29.34)                                        
 11 Ye, Alice                 14 LIAC-MR                57.90      56.57        
                  27.35       56.57 (29.22)                                        
 12 Price, Ilana B            15 Agua Swim Team-MR      55.17      56.80        
                  27.00       56.80 (29.80)                                        
 13 McNulty, Joanna M         14 LIAC-MR                56.72      57.33        
                  27.89       57.33 (29.44)                                        
 14 Grusky, Ally R            16 Badger-MR              59.03      57.35        
                  27.91       57.35 (29.44)                                        
 15 Kuwahara, Yuka            16 LIAC-MR                55.74      57.72        
                  27.84       57.72 (29.88)                                        
 16 Irato, Carmela            15 Agua Swim Team-MR      57.22      58.24        
                  27.63       58.24 (30.61)                                        
 17 Zerouali, Saida T         14 Agua Swim Team-MR      57.32      58.45        
                  28.23       58.45 (30.22)                                        
 18 Lavery, Maeve E           14 APEX-MR                58.51      58.54        
                  28.25       58.54 (30.29)                                        
 19 Schnupp, Samantha J       15 NYCC-MR                59.05      58.64        
                  27.90       58.64 (30.74)                                        
 20 Wong, Madeline            15 NYCC-MR                58.38      58.88        
                  28.12       58.88 (30.76)                                        
 21 Suarez-Rebling, Mariana   16 Agua Swim Team-MR      58.40      58.90        
                  28.40       58.90 (30.50)                                        
 22 Caruana, Beth A           15 LIAC-MR                55.86      58.95        
                  28.68       58.95 (30.27)                                        
 23 Agostino, Amanda L        16 LIAC-MR                59.91      59.36        
                  28.66       59.36 (30.70)                                        
 24 Dunbar, Sarah H           16 Badger-MR              54.53      59.75        
                  28.35       59.75 (31.40)                                        
 25 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR      59.98    1:00.11        
                  29.53     1:00.11 (30.58)                                        
 26 Fullerton, Haley E        16 GAEL-MR                55.74    1:00.43        
                  28.39     1:00.43 (32.04)                                        
 27 Molestina, Ana T          15 Manhattan Makos-MR   1:01.29    1:00.49        
                  29.30     1:00.49 (31.19)                                        
 28 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR      55.97    1:01.44        
                  29.04     1:01.44 (32.40)                                        
 29 Negron, Luz               17 KB Makos-MR          1:00.68    1:01.87        
                  26.70     1:01.87 (35.17)                                        
 30 Bluvol, Sam               15 GAEL-MR              1:00.03    1:01.89        
                  29.81     1:01.89 (32.08)                                        
 31 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR      59.26    1:01.93        
                  29.70     1:01.93 (32.23)                                        
 32 Horwitz, Rebecca A        15 Manhattan Makos-MR   1:03.70    1:02.43        
                  29.70     1:02.43 (32.73)                                        
 33 Hunnewell, Skylar S       15 Agua Swim Team-MR    1:00.87    1:02.65        
                  29.17     1:02.65 (33.48)                                        
 34 Rhodd, Holland M          18 Manhattan Makos-MR   1:00.76    1:03.10        
                  29.48     1:03.10 (33.62)                                        
 35 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    1:01.25    1:03.19        
                  30.21     1:03.19 (32.98)                                        
 36 Kyin, Leadora A           15 Agua Swim Team-MR    1:01.32    1:03.28        
                  30.15     1:03.28 (33.13)                                        
 37 Trachuk, Anna-Maria       16 NYCC-MR              1:00.57    1:03.32        
                  30.26     1:03.32 (33.06)                                        
 38 Gonzalez, Angelika        16 KB Makos-MR          1:01.97    1:03.55        
                  30.81     1:03.55 (32.74)                                        
 39 Perez, Kyara              15 KB Makos-MR          1:01.29    1:04.34        
                  30.28     1:04.34 (34.06)                                        
 40 Irwin, Amanda P           15 Agua Swim Team-MR      59.37    1:04.46        
                  30.60     1:04.46 (33.86)                                        
 41 Teo, Peony                15 NYCC-MR              1:06.12    1:06.20        
                  31.71     1:06.20 (34.49)                                        
 42 Gonzalez, Mirna G         16 APEX-MR              1:04.34    1:07.14        
                  32.06     1:07.14 (35.08)                                        
 43 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR              1:07.14    1:08.43        
                  32.28     1:08.43 (36.15)                                        
 44 Leonard, Caitlin M        16 APEX-MR              1:07.32    1:09.72        
                  33.82     1:09.72 (35.90)                                        
 45 Harris, Chienne           17 KB Makos-MR          1:15.16    1:11.96        
                  33.55     1:11.96 (38.41)                                        
 46 Velazquez, Jerishka M     15 KB Makos-MR          1:10.79    1:13.03        
                  34.13     1:13.03 (38.90)                                        
 47 Santana, Miabella         15 KB Makos-MR          1:12.79    1:13.27        
                  34.17     1:13.27 (39.10)                                        
 48 Carrasquillo, Ariana M    15 KB Makos-MR          1:12.01    1:14.06        
                  35.57     1:14.06 (38.49)                                        
 49 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR              1:18.58    1:17.27        
                  35.97     1:17.27 (41.30)                                        
 50 Schetlick, Ava C           9 GAEL-MR              1:14.28    1:17.37        
                  35.49     1:17.37 (41.88)                                        
 51 Bazinet, Julia M           9 GAEL-MR              1:23.00    1:21.12        
                  38.48     1:21.12 (42.64)                                        
 52 Crystal, Lilly M          10 GAEL-MR              1:21.35    1:21.68        
                  38.44     1:21.68 (43.24)                                        
 -- Kruger, Olivia T          15 APEX-MR              1:01.80         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treble, Cara H            16 LIAC-MR              1:50.55    1:55.51 METS   
                  26.92       56.07 (29.15)     1:25.62 (29.55)     1:55.51 (29.89)
  2 Giovanniello, Kerry a     18 LIAC-MR              1:52.27    1:57.13 METS   
                  27.48       56.66 (29.18)     1:26.85 (30.19)     1:57.13 (30.28)
  3 Duong, Kathleen           14 LIAC-MR              1:56.27    1:58.40 METS   
                  27.03       56.81 (29.78)     1:28.13 (31.32)     1:58.40 (30.27)
  4 Faust, Christina          16 Badger-MR            1:54.96    1:58.52 METS   
                  27.78       57.47 (29.69)     1:28.23 (30.76)     1:58.52 (30.29)
  5 O'Donnell McCarthy, Fion  27 NYAC-MR              1:56.16    1:58.75 METS   
                  27.61       57.74 (30.13)     1:28.28 (30.54)     1:58.75 (30.47)
  6 Gallego, Samantha E       15 LIAC-MR              1:59.19    2:00.13        
                  28.58       59.78 (31.20)     1:30.55 (30.77)     2:00.13 (29.58)
  7 Kuwahara, Yuka            16 LIAC-MR              1:57.21    2:00.32        
                  28.15       58.59 (30.44)     1:29.78 (31.19)     2:00.32 (30.54)
  8 O'Shaughnessy, Bridget R  15 LIAC-MR              1:58.19    2:00.85        
                  27.47       58.03 (30.56)     1:29.85 (31.82)     2:00.85 (31.00)
  9 Hutchinson, Meg P         23 NYAC-MR              1:56.53    2:01.32        
                  28.65       59.12 (30.47)     1:30.07 (30.95)     2:01.32 (31.25)
 10 McNulty, Joanna M         14 LIAC-MR              1:57.03    2:01.46        
                  28.06       58.77 (30.71)     1:30.27 (31.50)     2:01.46 (31.19)
 11 Cerri-Droz, Patricia E    15 LIAC-MR              2:02.27    2:03.61        
                  27.94       59.34 (31.40)     1:31.76 (32.42)     2:03.61 (31.85)
 12 Baker, Dorothy E          24 NYAC-MR              2:02.00    2:03.68        
                  28.35       59.51 (31.16)     1:31.61 (32.10)     2:03.68 (32.07)
 13 Zerouali, Saida T         14 Agua Swim Team-MR    2:03.39    2:04.48        
                  28.93     1:00.26 (31.33)     1:32.47 (32.21)     2:04.48 (32.01)
 14 Grusky, Ally R            16 Badger-MR            2:09.06    2:04.80        
                  28.41       59.73 (31.32)     1:32.10 (32.37)     2:04.80 (32.70)
 15 Suarez-Rebling, Mariana   16 Agua Swim Team-MR    2:02.70    2:05.56        
                  29.47     1:01.25 (31.78)     1:33.47 (32.22)     2:05.56 (32.09)
 16 Price, Ilana B            15 Agua Swim Team-MR    2:01.86    2:05.84        
                  28.25     1:00.46 (32.21)     1:33.27 (32.81)     2:05.84 (32.57)
 17 Irato, Carmela            15 Agua Swim Team-MR    2:03.22    2:05.87        
                  29.31     1:01.19 (31.88)     1:33.12 (31.93)     2:05.87 (32.75)
 18 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR    2:01.96    2:06.29        
                  29.20     1:00.82 (31.62)     1:33.49 (32.67)     2:06.29 (32.80)
 19 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR    2:05.66    2:07.17        
                  30.08     1:02.37 (32.29)     1:35.01 (32.64)     2:07.17 (32.16)
 20 Veru, Nicole              15 GAEL-MR              2:01.58    2:08.14        
                  28.11     1:00.09 (31.98)     1:33.98 (33.89)     2:08.14 (34.16)
 21 Lantin, Alexa             15 Badger-MR            2:06.30    2:12.22        
                  29.72     1:02.61 (32.89)     1:36.71 (34.10)     2:12.22 (35.51)
 22 Horwitz, Rebecca A        15 Manhattan Makos-MR   2:17.24    2:12.44        
                  30.34     1:03.77 (33.43)     1:38.19 (34.42)     2:12.44 (34.25)
 23 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    2:05.96    2:12.70        
                  30.56     1:04.09 (33.53)     1:38.49 (34.40)     2:12.70 (34.21)
 24 Bluvol, Sam               15 GAEL-MR              2:12.66    2:15.05        
                  31.08     1:05.36 (34.28)     1:40.77 (35.41)     2:15.05 (34.28)
 25 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    2:08.39    2:15.96        
                  31.19     1:06.30 (35.11)     1:41.44 (35.14)     2:15.96 (34.52)
 26 Kyin, Leadora A           15 Agua Swim Team-MR    2:14.01    2:16.67        
                  31.77     1:06.63 (34.86)     1:41.95 (35.32)     2:16.67 (34.72)
 27 Trachuk, Anna-Maria       16 NYCC-MR              2:13.44    2:18.25        
                  30.74     1:04.99 (34.25)     1:41.59 (36.60)     2:18.25 (36.66)
 28 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    2:04.87    2:18.62        
                  30.84     1:06.70 (35.86)     1:42.80 (36.10)     2:18.62 (35.82)
 29 Irwin, Amanda P           15 Agua Swim Team-MR    2:10.06    2:19.91        
                  31.89     1:07.38 (35.49)     1:44.07 (36.69)     2:19.91 (35.84)
 30 Gonzalez, Angelika        16 KB Makos-MR          2:18.64    2:24.16        
                  32.94     1:09.24 (36.30)     1:46.84 (37.60)     2:24.16 (37.32)
 31 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    2:20.25    2:24.78        
                  32.94     1:10.39 (37.45)     1:47.84 (37.45)     2:24.78 (36.94)
 32 Hunnewell, Skylar S       15 Agua Swim Team-MR    2:22.06    2:26.78        
                  31.66     1:07.89 (36.23)     1:48.08 (40.19)     2:26.78 (38.70)
 33 Teo, Peony                15 NYCC-MR              2:20.41    2:27.06        
                  33.67     1:10.78 (37.11)     1:48.92 (38.14)     2:27.06 (38.14)
 34 Perez, Kyara              15 KB Makos-MR          2:23.34    2:30.37        
                  32.21     1:10.24 (38.03)     1:50.90 (40.66)     2:30.37 (39.47)
 35 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR              2:29.15    2:30.57        
                  33.44     1:11.85 (38.41)     1:52.13 (40.28)     2:30.57 (38.44)
 36 Negron, Luz               17 KB Makos-MR          2:27.31    2:37.29        
                  30.38     1:07.14 (36.76)     1:50.09 (42.95)     2:37.29 (47.20)
 37 Harris, Chienne           17 KB Makos-MR          2:52.01    2:45.26        
                  36.15     1:17.96 (41.81)     2:02.47 (44.51)     2:45.26 (42.79)
 38 Nieves, Yaidee            19 KB Makos-MR          2:46.14    2:46.87        
                  34.69     1:16.53 (41.84)     2:01.25 (44.72)     2:46.87 (45.62)
 39 Santana, Miabella         15 KB Makos-MR          2:48.14    2:47.75        
                  36.50     1:19.19 (42.69)     2:04.87 (45.68)     2:47.75 (42.88)
 40 Carrasquillo, Ariana M    15 KB Makos-MR          2:49.34    2:49.84        
                  36.60     1:18.49 (41.89)     2:04.86 (46.37)     2:49.84 (44.98)
 41 Velazquez, Jerishka M     15 KB Makos-MR          2:47.37    2:51.79        
                  37.16     1:19.86 (42.70)     2:06.34 (46.48)     2:51.79 (45.45)
 -- Smith, Gabriella M        17 Agua Swim Team-MR    2:22.68         NS        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:01.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krasyukova, Kristina      19 Agua Swim Team-MR      58.92      58.97 METS   
                  28.87       58.97 (30.10)                                        
  2 O'Donnell McCarthy, Fion  27 NYAC-MR                59.95      59.40 METS   
                  29.05       59.40 (30.35)                                        
  3 Treble, Cara H            16 LIAC-MR                56.63    1:01.27 METS   
                  30.54     1:01.27 (30.73)                                        
  4 Kaplan, Paige E           17 LIAC-MR              1:03.51    1:01.47 METS   
                  29.99     1:01.47 (31.48)                                        
  5 Caruana, Beth A           15 LIAC-MR                56.63    1:02.06        
                  30.75     1:02.06 (31.31)                                        
  6 Aroesty, Maggie A         15 LIAC-MR              1:02.50    1:02.14        
                  30.11     1:02.14 (32.03)                                        
  7 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR    1:01.40    1:02.38        
                  30.44     1:02.38 (31.94)                                        
  8 Harrington, Morgan        17 UNLIA-MR             1:01.94    1:02.45        
                  30.37     1:02.45 (32.08)                                        
  9 McNeary, Claire           14 LIAC-MR                59.05    1:02.70        
                  30.70     1:02.70 (32.00)                                        
 10 Fullerton, Haley E        16 GAEL-MR              1:00.17    1:03.10        
                  30.84     1:03.10 (32.26)                                        
 11 Faust, Christina          16 Badger-MR            1:01.85    1:03.58        
                  31.55     1:03.58 (32.03)                                        
 12 Irato, Carmela            15 Agua Swim Team-MR    1:03.59    1:04.44        
                  31.15     1:04.44 (33.29)                                        
 13 Wong, Madeline            15 NYCC-MR              1:02.37    1:04.91        
                  31.67     1:04.91 (33.24)                                        
 14 Chan, Kimberly R          16 LIAC-MR              1:03.08    1:04.93        
                  31.71     1:04.93 (33.22)                                        
 15 Cerri-Droz, Patricia E    15 LIAC-MR              1:03.80    1:06.20        
                  31.73     1:06.20 (34.47)                                        
 16 O'Shaughnessy, Bridget R  15 LIAC-MR              1:03.24    1:06.29        
                  32.38     1:06.29 (33.91)                                        
 17 Olszewski, Inez I         15 NYCC-MR              1:05.59    1:06.72        
                  32.35     1:06.72 (34.37)                                        
 18 Schnupp, Samantha J       15 NYCC-MR              1:06.78    1:06.75        
                  32.68     1:06.75 (34.07)                                        
 19 Duong, Kathleen           14 LIAC-MR              1:05.82    1:07.30        
                  32.74     1:07.30 (34.56)                                        
 20 Dunbar, Sarah H           16 Badger-MR            1:05.15    1:07.69        
                  33.49     1:07.69 (34.20)                                        
 21 Suarez-Rebling, Mariana   16 Agua Swim Team-MR    1:06.94    1:07.96        
                  33.09     1:07.96 (34.87)                                        
 22 Grusky, Ally R            16 Badger-MR            1:10.49    1:08.27        
                  33.57     1:08.27 (34.70)                                        
 23 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR    1:06.97    1:09.25        
                  34.07     1:09.25 (35.18)                                        
 24 Kyin, Leadora A           15 Agua Swim Team-MR    1:09.13    1:11.23        
                  34.17     1:11.23 (37.06)                                        
 25 Teo, Peony                15 NYCC-MR              1:10.56    1:11.54        
                  35.02     1:11.54 (36.52)                                        
 26 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR              1:12.99    1:11.59        
                  34.45     1:11.59 (37.14)                                        
 27 Hunnewell, Skylar S       15 Agua Swim Team-MR    1:16.30    1:12.47        
                  35.05     1:12.47 (37.42)                                        
 28 Horwitz, Rebecca A        15 Manhattan Makos-MR   1:14.78    1:13.13        
                  35.17     1:13.13 (37.96)                                        
 29 Gonzalez, Angelika        16 KB Makos-MR          1:06.64    1:13.76        
                  35.69     1:13.76 (38.07)                                        
 30 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    1:06.31    1:13.87        
                  36.04     1:13.87 (37.83)                                        
 31 Molestina, Ana T          15 Manhattan Makos-MR   1:13.51    1:13.90        
                  35.72     1:13.90 (38.18)                                        
 32 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    1:13.68    1:17.16        
                  37.48     1:17.16 (39.68)                                        
 33 Trachuk, Anna-Maria       16 NYCC-MR              1:10.78    1:17.28        
                  37.54     1:17.28 (39.74)                                        
 34 Rhodd, Holland M          18 Manhattan Makos-MR   1:13.54    1:17.92        
                  36.68     1:17.92 (41.24)                                        
 35 Irwin, Amanda P           15 Agua Swim Team-MR    1:12.77    1:18.57        
                  38.47     1:18.57 (40.10)                                        
 36 Gonzalez, Mirna G         16 APEX-MR              1:13.25    1:18.76        
                  38.72     1:18.76 (40.04)                                        
 37 Perez, Kyara              15 KB Makos-MR          1:18.32    1:18.95        
                  38.78     1:18.95 (40.17)                                        
 38 Chang, Mia                10 Agua Swim Team-MR    1:27.35    1:24.10        
                  39.64     1:24.10 (44.46)                                        
 39 Santana, Miabella         15 KB Makos-MR          1:22.03    1:24.16        
                  41.21     1:24.16 (42.95)                                        
 40 Harris, Chienne           17 KB Makos-MR          1:24.11    1:24.87        
                  40.81     1:24.87 (44.06)                                        
 41 Negron, Luz               17 KB Makos-MR          1:19.71    1:27.12        
                  39.81     1:27.12 (47.31)                                        
 42 Velazquez, Jerishka M     15 KB Makos-MR          1:23.34    1:27.27        
                  42.81     1:27.27 (44.46)                                        
 43 Carrasquillo, Ariana M    15 KB Makos-MR          1:27.83    1:28.83        
                  43.54     1:28.83 (45.29)                                        
 -- Bluvol, Sam               15 GAEL-MR              1:18.49         NS        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:13.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Donnell McCarthy, Fion  27 NYAC-MR              2:08.02    2:09.70 METS   
                  30.47     1:02.71 (32.24)     1:35.95 (33.24)     2:09.70 (33.75)
  2 Poleway, Caroline A       17 Badger-MR            2:10.00    2:09.77 METS   
                  30.33     1:02.19 (31.86)     1:35.83 (33.64)     2:09.77 (33.94)
  3 Kaplan, Paige E           17 LIAC-MR              2:07.79    2:11.47 METS   
                  31.13     1:04.67 (33.54)     1:38.66 (33.99)     2:11.47 (32.81)
  4 Ye, Alice                 14 LIAC-MR              2:05.69    2:11.48 METS   
                  31.48     1:04.76 (33.28)     1:38.74 (33.98)     2:11.48 (32.74)
  5 Caruana, Beth A           15 LIAC-MR              2:02.10    2:11.74 METS   
                  31.21     1:04.78 (33.57)     1:38.50 (33.72)     2:11.74 (33.24)
  6 Aroesty, Maggie A         15 LIAC-MR              2:12.00    2:11.94 METS   
                  31.35     1:05.38 (34.03)     1:39.01 (33.63)     2:11.94 (32.93)
  7 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:06.45    2:12.56 METS   
                  31.54     1:04.94 (33.40)     1:38.70 (33.76)     2:12.56 (33.86)
  8 Harrington, Morgan        17 UNLIA-MR             2:10.67    2:12.80 METS   
                  31.10     1:04.67 (33.57)     1:38.80 (34.13)     2:12.80 (34.00)
  9 Chan, Kimberly R          16 LIAC-MR              2:12.14    2:14.80        
                  31.96     1:05.80 (33.84)     1:40.28 (34.48)     2:14.80 (34.52)
 10 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR    2:09.66    2:16.87        
                  32.20     1:06.80 (34.60)     1:42.01 (35.21)     2:16.87 (34.86)
 11 Faust, Christina          16 Badger-MR            2:13.79    2:17.64        
                  32.72     1:06.85 (34.13)     1:42.45 (35.60)     2:17.64 (35.19)
 12 Zerouali, Saida T         14 Agua Swim Team-MR    2:13.97    2:19.26        
                  32.71     1:07.80 (35.09)     1:43.81 (36.01)     2:19.26 (35.45)
 13 Irato, Carmela            15 Agua Swim Team-MR    2:14.93    2:21.84        
                  33.72     1:10.04 (36.32)     1:45.87 (35.83)     2:21.84 (35.97)
 14 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR    2:20.90    2:23.50        
                  34.91     1:11.00 (36.09)     1:47.48 (36.48)     2:23.50 (36.02)
 15 Suarez-Rebling, Mariana   16 Agua Swim Team-MR    2:20.84    2:27.73        
                  34.80     1:12.11 (37.31)     1:50.14 (38.03)     2:27.73 (37.59)
 16 Pennington, Caroline      11 Badger-MR            2:31.85    2:28.11        
                  34.95     1:12.02 (37.07)     1:50.72 (38.70)     2:28.11 (37.39)
 17 Kyin, Leadora A           15 Agua Swim Team-MR    2:27.90    2:31.38        
                  34.87     1:12.85 (37.98)     1:52.09 (39.24)     2:31.38 (39.29)
 18 Molestina, Ana T          15 Manhattan Makos-MR   2:33.22    2:33.39        
                  36.11     1:14.11 (38.00)     1:53.24 (39.13)     2:33.39 (40.15)
 19 Feld, Emma F              10 NYCC-MR              2:50.00    2:33.68        
                  37.45     1:17.55 (40.10)     1:57.84 (40.29)     2:33.68 (35.84)
 20 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR              2:35.32    2:33.85        
                  36.30     1:15.00 (38.70)     1:55.16 (40.16)     2:33.85 (38.69)
 21 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    2:21.83    2:36.89        
                  36.73     1:16.80 (40.07)     1:57.94 (41.14)     2:36.89 (38.95)
 22 Horwitz, Rebecca A        15 Manhattan Makos-MR   2:39.28    2:37.24        
                  35.91     1:15.69 (39.78)     1:56.38 (40.69)     2:37.24 (40.86)
 23 Gonzalez, Angelika        16 KB Makos-MR          2:32.55    2:38.25        
                  36.42     1:15.07 (38.65)     1:53.77 (38.70)     2:38.25 (44.48)
 24 Teo, Peony                15 NYCC-MR              2:33.08    2:39.53        
                  37.51     1:18.03 (40.52)     1:59.74 (41.71)     2:39.53 (39.79)
 25 Trachuk, Anna-Maria       16 NYCC-MR              2:34.86    2:40.45        
                  38.40     1:19.02 (40.62)     2:00.79 (41.77)     2:40.45 (39.66)
 26 Irwin, Amanda P           15 Agua Swim Team-MR    2:38.70    2:44.17        
                  39.30     1:20.50 (41.20)     2:02.63 (42.13)     2:44.17 (41.54)
 27 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    2:44.10    2:49.62        
                  39.85     1:22.48 (42.63)     2:06.38 (43.90)     2:49.62 (43.24)
 28 Santana, Miabella         15 KB Makos-MR          3:07.30    3:06.47        
                  44.13     1:31.46 (47.33)     2:20.79 (49.33)     3:06.47 (45.68)
 -- Treble, Cara H            16 LIAC-MR              2:03.08         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  30.86     1:03.08 (32.22)     1:36.20 (33.12)          DQ (33.17)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:11.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Maggie A         15 LIAC-MR              1:02.05    1:06.74 METS   
                  31.77     1:06.74 (34.97)                                        
  2 Kaplan, Paige E           17 LIAC-MR              1:04.94    1:10.27 METS   
                  33.58     1:10.27 (36.69)                                        
  3 Berridge, Scottie S       16 Badger-MR            1:08.22    1:10.55 METS   
                  33.71     1:10.55 (36.84)                                        
  4 Gallego, Samantha E       15 LIAC-MR              1:08.39    1:12.13        
                  34.58     1:12.13 (37.55)                                        
  5 Agostino, Amanda L        16 LIAC-MR              1:10.40    1:12.55        
                  34.97     1:12.55 (37.58)                                        
  6 Kuwahara, Yuka            16 LIAC-MR              1:09.24    1:12.57        
                  34.51     1:12.57 (38.06)                                        
  7 Hodes, Sarah M            18 Badger-MR            1:09.37    1:13.99        
                  35.31     1:13.99 (38.68)                                        
  8 Price, Ilana B            15 Agua Swim Team-MR    1:10.28    1:15.25        
                  35.43     1:15.25 (39.82)                                        
  9 Lantin, Alexa             15 Badger-MR            1:11.46    1:15.67        
                  35.86     1:15.67 (39.81)                                        
 10 Duong, Kathleen           14 LIAC-MR              1:10.89    1:16.00        
                  35.69     1:16.00 (40.31)                                        
 11 Molestina, Ana T          15 Manhattan Makos-MR   1:15.74    1:16.07        
                  35.46     1:16.07 (40.61)                                        
 12 Perez, Kyara              15 KB Makos-MR          1:14.16    1:16.72        
                  36.10     1:16.72 (40.62)                                        
 13 O'Shaughnessy, Bridget R  15 LIAC-MR              1:13.50    1:18.82        
                  35.84     1:18.82 (42.98)                                        
 14 Lavery, Maeve E           14 APEX-MR              1:24.47    1:19.82        
                  37.97     1:19.82 (41.85)                                        
 15 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    1:16.54    1:19.97        
                  38.00     1:19.97 (41.97)                                        
 16 Veru, Nicole              15 GAEL-MR              1:24.42    1:20.39        
                  38.43     1:20.39 (41.96)                                        
 17 Horwitz, Rebecca A        15 Manhattan Makos-MR   1:23.43    1:21.41        
                  38.41     1:21.41 (43.00)                                        
 18 Nieves, Yaidee            19 KB Makos-MR          1:21.49    1:24.78        
                  38.28     1:24.78 (46.50)                                        
 19 Trachuk, Anna-Maria       16 NYCC-MR              1:26.80    1:28.42        
                  41.70     1:28.42 (46.72)                                        
 20 Leonard, Caitlin M        16 APEX-MR              1:27.29    1:28.83        
                  41.83     1:28.83 (47.00)                                        
 21 Negron, Luz               17 KB Makos-MR          1:24.21    1:29.93        
                  39.14     1:29.93 (50.79)                                        
 22 Teo, Peony                15 NYCC-MR              1:27.87    1:30.11        
                  43.25     1:30.11 (46.86)                                        
 23 Rhodd, Holland M          18 Manhattan Makos-MR   1:28.35    1:30.14        
                  42.40     1:30.14 (47.74)                                        
 24 Bluvol, Sam               15 GAEL-MR              1:30.13    1:30.41        
                  42.68     1:30.41 (47.73)                                        
 25 Carrasquillo, Ariana M    15 KB Makos-MR          1:27.90    1:32.08        
                  42.43     1:32.08 (49.65)                                        
 26 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR    1:33.33    1:34.03        
                  44.91     1:34.03 (49.12)                                        
 27 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR              1:29.35    1:34.18        
                  44.39     1:34.18 (49.79)                                        
 28 Harris, Chienne           17 KB Makos-MR          1:34.83    1:36.96        
                  44.84     1:36.96 (52.12)                                        
 -- Velazquez, Jerishka M     15 KB Makos-MR          1:29.55         DQ        
      False start
                  41.92          DQ (47.25)                                        
 -- Smith, Gabriella M        17 Agua Swim Team-MR    1:23.19         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Maggie A         15 LIAC-MR              2:17.92    2:25.75 METS   
                  33.06     1:09.28 (36.22)     1:48.34 (39.06)     2:25.75 (37.41)
  2 Agostino, Amanda L        16 LIAC-MR              2:27.40    2:28.45 METS   
                  34.09     1:11.39 (37.30)     1:49.71 (38.32)     2:28.45 (38.74)
  3 Berridge, Scottie S       16 Badger-MR            2:40.97    2:33.23 METS   
                  34.97     1:13.83 (38.86)     1:53.67 (39.84)     2:33.23 (39.56)
  4 Gallego, Samantha E       15 LIAC-MR              2:27.73    2:33.74 METS   
                  35.36     1:14.36 (39.00)     1:53.93 (39.57)     2:33.74 (39.81)
  5 Kuwahara, Yuka            16 LIAC-MR              2:39.93    2:35.15 METS   
                  35.31     1:14.91 (39.60)     1:55.02 (40.11)     2:35.15 (40.13)
  6 Price, Ilana B            15 Agua Swim Team-MR    2:35.13    2:37.31        
                  35.06     1:14.96 (39.90)     1:56.49 (41.53)     2:37.31 (40.82)
  7 Olszewski, Inez I         15 NYCC-MR              2:42.19    2:43.69        
                  35.48     1:17.98 (42.50)     2:00.72 (42.74)     2:43.69 (42.97)
  8 Garces, Tessa J           17 GAEL-MR              2:47.95    2:44.71        
                  37.55     1:19.36 (41.81)     2:01.58 (42.22)     2:44.71 (43.13)
  9 Molestina, Ana T          15 Manhattan Makos-MR   2:43.31    2:44.94        
                  37.05     1:19.08 (42.03)     2:01.94 (42.86)     2:44.94 (43.00)
 10 Perez, Kyara              15 KB Makos-MR          2:44.84    2:51.32        
                  37.27     1:20.46 (43.19)     2:06.05 (45.59)     2:51.32 (45.27)
 11 Horwitz, Rebecca A        15 Manhattan Makos-MR   2:50.00    2:52.58        
                  38.50     1:22.07 (43.57)     2:07.46 (45.39)     2:52.58 (45.12)
 12 Jones, Lara               10 Agua Swim Team-MR    2:55.22    2:56.75        
                  40.38     1:25.59 (45.21)     2:12.44 (46.85)     2:56.75 (44.31)
 13 Carrasquillo, Ariana M    15 KB Makos-MR          3:18.39    3:21.41        
                  44.10     1:35.04 (50.94)     2:28.68 (53.64)     3:21.41 (52.73)
 14 Harris, Chienne           17 KB Makos-MR          3:25.00    3:37.85        
                  47.47     1:43.60 (56.13)     2:41.67 (58.07)     3:37.85 (56.18)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaplan, Paige E           17 LIAC-MR                55.49      57.86 METS   
                  27.60       57.86 (30.26)                                        
  2 Kuwahara, Yuka            16 LIAC-MR                58.02      58.79 METS   
                  27.86       58.79 (30.93)                                        
  3 Giovanniello, Kerry a     18 LIAC-MR                59.37      59.39 METS   
                  28.12       59.39 (31.27)                                        
  4 Ye, Alice                 14 LIAC-MR                58.33      59.96 METS   
                  28.57       59.96 (31.39)                                        
  5 McNulty, Joanna M         14 LIAC-MR                59.36    1:00.80 METS   
                  28.62     1:00.80 (32.18)                                        
  6 Harrington, Morgan        17 UNLIA-MR             1:00.10    1:01.60 METS   
                  28.89     1:01.60 (32.71)                                        
  7 Faust, Christina          16 Badger-MR            1:02.14    1:02.16        
                  29.22     1:02.16 (32.94)                                        
  8 McNeary, Claire           14 LIAC-MR                58.01    1:02.29        
                  29.47     1:02.29 (32.82)                                        
  9 Cerri-Droz, Patricia E    15 LIAC-MR                58.85    1:02.31        
                  29.16     1:02.31 (33.15)                                        
 10 Hodes, Sarah M            18 Badger-MR              59.15    1:03.28        
                  29.54     1:03.28 (33.74)                                        
 11 Price, Ilana B            15 Agua Swim Team-MR    1:01.69    1:03.86        
                  29.92     1:03.86 (33.94)                                        
 12 Zerouali, Saida T         14 Agua Swim Team-MR    1:05.32    1:03.99        
                  30.12     1:03.99 (33.87)                                        
 13 Chan, Kimberly R          16 LIAC-MR              1:02.41    1:04.01        
                  30.56     1:04.01 (33.45)                                        
 14 Caruana, Beth A           15 LIAC-MR                58.77    1:05.05        
                  30.23     1:05.05 (34.82)                                        
 15 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR      59.81    1:05.16        
                  30.77     1:05.16 (34.39)                                        
 16 Schnupp, Samantha J       15 NYCC-MR              1:05.80    1:05.48        
                  30.88     1:05.48 (34.60)                                        
 17 Suarez-Rebling, Mariana   16 Agua Swim Team-MR    1:03.55    1:05.53        
                  31.00     1:05.53 (34.53)                                        
 18 Garces, Tessa J           17 GAEL-MR              1:01.56    1:05.99        
                  30.40     1:05.99 (35.59)                                        
 19 Agostino, Amanda L        16 LIAC-MR              1:04.98    1:06.03        
                  31.41     1:06.03 (34.62)                                        
 20 Grusky, Ally R            16 Badger-MR            1:10.34    1:06.51        
                  31.54     1:06.51 (34.97)                                        
 21 Irato, Carmela            15 Agua Swim Team-MR    1:06.83    1:07.77        
                  31.11     1:07.77 (36.66)                                        
 22 Duong, Kathleen           14 LIAC-MR              1:05.56    1:09.38        
                  32.37     1:09.38 (37.01)                                        
 23 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    1:07.51    1:11.83        
                  32.86     1:11.83 (38.97)                                        
 24 O'Shaughnessy, Bridget R  15 LIAC-MR              1:08.30    1:11.95        
                  32.31     1:11.95 (39.64)                                        
 25 Rhodd, Holland M          18 Manhattan Makos-MR   1:14.06    1:12.28        
                  32.47     1:12.28 (39.81)                                        
 26 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR    1:13.70    1:12.60        
                  34.53     1:12.60 (38.07)                                        
 27 Kyin, Leadora A           15 Agua Swim Team-MR    1:12.16    1:13.10        
                  33.49     1:13.10 (39.61)                                        
 28 Bluvol, Sam               15 GAEL-MR              1:13.21    1:13.44        
                  34.02     1:13.44 (39.42)                                        
 29 Molestina, Ana T          15 Manhattan Makos-MR   1:18.02    1:13.83        
                  32.89     1:13.83 (40.94)                                        
 30 Irwin, Amanda P           15 Agua Swim Team-MR    1:10.64    1:16.98        
                  34.78     1:16.98 (42.20)                                        
 31 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    1:12.41    1:18.71        
                  36.27     1:18.71 (42.44)                                        
 32 Gonzalez, Angelika        16 KB Makos-MR          1:13.60    1:20.99        
                  37.14     1:20.99 (43.85)                                        
 33 Teo, Peony                15 NYCC-MR              1:18.69    1:21.87        
                  38.07     1:21.87 (43.80)                                        
 34 Velazquez, Jerishka M     15 KB Makos-MR          1:29.24    1:24.48        
                  37.74     1:24.48 (46.74)                                        
 35 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR              1:20.58    1:24.49        
                  39.22     1:24.49 (45.27)                                        
 36 Gonzalez, Mirna G         16 APEX-MR              1:16.81    1:24.77        
                  37.81     1:24.77 (46.96)                                        
 37 Negron, Luz               17 KB Makos-MR          1:20.47    1:26.90        
                  35.83     1:26.90 (51.07)                                        
 38 Leonard, Caitlin M        16 APEX-MR              1:35.19    1:27.70        
                  39.00     1:27.70 (48.70)                                        
 39 Santana, Miabella         15 KB Makos-MR          1:33.73    1:30.52        
                  41.09     1:30.52 (49.43)                                        
 -- Hunnewell, Skylar S       15 Agua Swim Team-MR    1:11.44         NS        
 -- Wong, Madeline            15 NYCC-MR              1:05.25         NS        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:18.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaplan, Paige E           17 LIAC-MR              2:01.61    2:05.55 METS   
                  28.74     1:00.58 (31.84)     1:32.95 (32.37)     2:05.55 (32.60)
  2 Kuwahara, Yuka            16 LIAC-MR              2:07.00    2:06.85 METS   
                  29.01     1:01.16 (32.15)     1:34.00 (32.84)     2:06.85 (32.85)
  3 McNulty, Joanna M         14 LIAC-MR              2:08.54    2:09.09 METS   
                  29.67     1:03.04 (33.37)     1:36.46 (33.42)     2:09.09 (32.63)
  4 Ye, Alice                 14 LIAC-MR              2:06.48    2:09.53 METS   
                  29.66     1:02.85 (33.19)     1:36.33 (33.48)     2:09.53 (33.20)
  5 Harrington, Morgan        17 UNLIA-MR             2:09.86    2:13.90 METS   
                  29.52     1:02.86 (33.34)     1:38.00 (35.14)     2:13.90 (35.90)
  6 Chan, Kimberly R          16 LIAC-MR              2:15.33    2:15.41 METS   
                  31.13     1:05.53 (34.40)     1:40.19 (34.66)     2:15.41 (35.22)
  7 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:08.84    2:16.47 METS   
                  31.08     1:05.26 (34.18)     1:40.96 (35.70)     2:16.47 (35.51)
  8 Zerouali, Saida T         14 Agua Swim Team-MR    2:15.56    2:18.37 METS   
                  30.72     1:05.40 (34.68)     1:41.51 (36.11)     2:18.37 (36.86)
  9 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR    2:12.70    2:19.70        
                  31.23     1:06.03 (34.80)     1:42.59 (36.56)     2:19.70 (37.11)
 10 Cerri-Droz, Patricia E    15 LIAC-MR              2:11.18    2:20.62        
                  30.67     1:05.91 (35.24)     1:42.35 (36.44)     2:20.62 (38.27)
 11 Suarez-Rebling, Mariana   16 Agua Swim Team-MR    2:15.48    2:21.64        
                  31.81     1:07.26 (35.45)     1:44.52 (37.26)     2:21.64 (37.12)
 12 Agostino, Amanda L        16 LIAC-MR              2:17.45    2:22.22        
                  31.70     1:07.73 (36.03)     1:45.16 (37.43)     2:22.22 (37.06)
 13 Caruana, Beth A           15 LIAC-MR              2:18.77    2:24.06        
                  31.48     1:07.77 (36.29)     1:45.73 (37.96)     2:24.06 (38.33)
 14 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    2:20.90    2:29.58        
                  32.13     1:09.83 (37.70)     1:49.62 (39.79)     2:29.58 (39.96)
 15 Feld, Emma F              10 NYCC-MR              3:00.00    2:36.06        
                  34.36     1:15.20 (40.84)     1:56.13 (40.93)     2:36.06 (39.93)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Maggie A         15 LIAC-MR              1:59.06    2:10.05 METS   
                  29.36     1:02.75 (33.39)     1:39.37 (36.62)     2:10.05 (30.68)
  2 Ye, Alice                 14 LIAC-MR              2:08.78    2:14.24 METS   
                  29.37     1:03.87 (34.50)     1:43.61 (39.74)     2:14.24 (30.63)
  3 Giovanniello, Kerry a     18 LIAC-MR              2:13.30    2:14.33 METS   
                  28.32     1:02.04 (33.72)     1:43.75 (41.71)     2:14.33 (30.58)
  4 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:06.69    2:16.66        
                  30.11     1:04.32 (34.21)     1:45.13 (40.81)     2:16.66 (31.53)
  5 Harrington, Morgan        17 UNLIA-MR             2:16.27    2:18.74        
                  29.37     1:03.86 (34.49)     1:47.40 (43.54)     2:18.74 (31.34)
  6 McNulty, Joanna M         14 LIAC-MR              2:14.60    2:19.69        
                  29.53     1:05.14 (35.61)     1:48.33 (43.19)     2:19.69 (31.36)
  7 Price, Ilana B            15 Agua Swim Team-MR    2:17.82    2:19.87        
                  30.23     1:05.99 (35.76)     1:47.54 (41.55)     2:19.87 (32.33)
  8 Gallego, Samantha E       15 LIAC-MR              2:17.23    2:19.97        
                  32.11     1:08.71 (36.60)     1:49.00 (40.29)     2:19.97 (30.97)
  9 Cerri-Droz, Patricia E    15 LIAC-MR              2:12.84    2:20.81        
                  29.61     1:04.77 (35.16)     1:47.16 (42.39)     2:20.81 (33.65)
 10 Treble, Cara H            16 LIAC-MR              2:15.65    2:20.94        
                  30.52     1:05.32 (34.80)     1:50.70 (45.38)     2:20.94 (30.24)
 11 Chan, Kimberly R          16 LIAC-MR              2:16.02    2:21.15        
                  31.02     1:06.55 (35.53)     1:49.88 (43.33)     2:21.15 (31.27)
 12 Agostino, Amanda L        16 LIAC-MR              2:19.13    2:21.49        
                  31.20     1:08.07 (36.87)     1:48.37 (40.30)     2:21.49 (33.12)
 13 Irato, Carmela            15 Agua Swim Team-MR    2:20.60    2:22.45        
                  31.05     1:07.13 (36.08)     1:51.02 (43.89)     2:22.45 (31.43)
 14 Caruana, Beth A           15 LIAC-MR              2:11.09    2:22.78        
                  30.76     1:05.65 (34.89)     1:50.50 (44.85)     2:22.78 (32.28)
 15 Berridge, Scottie S       16 Badger-MR            2:23.92    2:23.74        
                  31.04     1:09.41 (38.37)     1:49.17 (39.76)     2:23.74 (34.57)
 16 Duong, Kathleen           14 LIAC-MR              2:18.62    2:24.48        
                  33.25     1:11.34 (38.09)     1:54.32 (42.98)     2:24.48 (30.16)
 17 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR    2:26.13    2:26.55        
                  34.50     1:10.75 (36.25)     1:54.30 (43.55)     2:26.55 (32.25)
 18 Molestina, Ana T          15 Manhattan Makos-MR   2:29.58    2:28.93        
                  33.32     1:12.41 (39.09)     1:54.65 (42.24)     2:28.93 (34.28)
 19 O'Shaughnessy, Bridget R  15 LIAC-MR              2:17.05    2:28.96        
                  32.23     1:08.79 (36.56)     1:56.44 (47.65)     2:28.96 (32.52)
 20 Lantin, Alexa             15 Badger-MR            2:20.54    2:29.81        
                  34.84     1:13.47 (38.63)     1:55.06 (41.59)     2:29.81 (34.75)
 21 Lavery, Maeve E           14 APEX-MR              2:28.36    2:30.08        
                  32.07     1:10.30 (38.23)     1:56.01 (45.71)     2:30.08 (34.07)
 22 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    2:22.90    2:32.82        
                  31.20     1:12.05 (40.85)     1:58.44 (46.39)     2:32.82 (34.38)
 23 Kyin, Leadora A           15 Agua Swim Team-MR    2:30.85    2:33.26        
                  33.09     1:11.59 (38.50)     1:58.14 (46.55)     2:33.26 (35.12)
 24 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    2:25.63    2:34.05        
                  34.82     1:15.00 (40.18)     1:59.83 (44.83)     2:34.05 (34.22)
 25 Feld, Emma F              10 NYCC-MR              2:32.44    2:35.55        
                  32.87     1:13.65 (40.78)     2:00.17 (46.52)     2:35.55 (35.38)
 26 Irwin, Amanda P           15 Agua Swim Team-MR    2:40.44    2:41.15        
                  35.28                             2:05.59 ( )     2:41.15 (35.56)
 27 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    2:27.19    2:41.94        
                  36.40     1:17.62 (41.22)     2:06.60 (48.98)     2:41.94 (35.34)
 28 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    2:37.07    2:42.26        
                  33.96     1:17.61 (43.65)     2:05.74 (48.13)     2:42.26 (36.52)
 29 Perez, Kyara              15 KB Makos-MR          2:36.21    2:42.95        
                  39.92     1:24.46 (44.54)     2:07.74 (43.28)     2:42.95 (35.21)
 30 Teo, Peony                15 NYCC-MR              2:37.15    2:43.17        
                  37.35     1:18.14 (40.79)     2:06.90 (48.76)     2:43.17 (36.27)
 31 Trachuk, Anna-Maria       16 NYCC-MR              2:42.21    2:46.91        
                  38.50     1:19.99 (41.49)     2:11.50 (51.51)     2:46.91 (35.41)
 32 Rhodd, Holland M          18 Manhattan Makos-MR   2:40.85    2:47.56        
                  33.35     1:16.33 (42.98)     2:09.58 (53.25)     2:47.56 (37.98)
 33 Hunnewell, Skylar S       15 Agua Swim Team-MR    2:41.99    2:49.63        
                  34.82     1:15.83 (41.01)     2:09.97 (54.14)     2:49.63 (39.66)
 34 Gonzalez, Angelika        16 KB Makos-MR          2:41.44    2:50.14        
                  38.96     1:22.72 (43.76)     2:13.23 (50.51)     2:50.14 (36.91)
 35 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR              2:42.05    2:53.92        
                  37.95     1:21.47 (43.52)     2:14.87 (53.40)     2:53.92 (39.05)
 36 Velazquez, Jerishka M     15 KB Makos-MR          3:14.98    2:59.57        
                  38.08     1:25.17 (47.09)     2:14.99 (49.82)     2:59.57 (44.58)
 37 Carrasquillo, Ariana M    15 KB Makos-MR          3:06.15    3:05.98        
                  40.91     1:28.53 (47.62)     2:23.21 (54.68)     3:05.98 (42.77)
 38 Santana, Miabella         15 KB Makos-MR          3:14.90    3:10.45        
                  39.91     1:26.17 (46.26)   2:26.98 (1:00.81)     3:10.45 (43.47)
 39 Negron, Luz               17 KB Makos-MR          2:51.29    3:11.63        
                  32.64                             2:25.37 ( )     3:11.63 (46.26)
 40 Harris, Chienne           17 KB Makos-MR          3:16.99    3:14.39        
                  44.12     1:30.70 (46.58)     2:29.63 (58.93)     3:14.39 (44.76)
 -- Nieves, Yaidee            19 KB Makos-MR          2:53.30         NS        
 -- Smith, Gabriella M        17 Agua Swim Team-MR    2:43.28         NS        
 -- Bluvol, Sam               15 GAEL-MR              2:38.57         NS        
 -- Grusky, Ally R            16 Badger-MR            2:26.59         NS        
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              4:47.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaplan, Paige E           17 LIAC-MR              4:19.92    4:33.84 METS   
                  28.82     1:01.68 (32.86)     1:37.34 (35.66)     2:11.44 (34.10)
        2:51.39 (39.95)     3:30.39 (39.00)     4:02.90 (32.51)     4:33.84 (30.94)
  2 Aroesty, Maggie A         15 LIAC-MR              4:20.82    4:37.07 METS   
                  30.49     1:04.96 (34.47)     1:40.53 (35.57)     2:15.53 (35.00)
        2:54.12 (38.59)     3:33.05 (38.93)     4:05.44 (32.39)     4:37.07 (31.63)
  3 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              4:29.71    4:37.51 METS   
                  29.69     1:03.03 (33.34)     1:38.14 (35.11)     2:12.34 (34.20)
        2:52.42 (40.08)     3:33.08 (40.66)     4:05.46 (32.38)     4:37.51 (32.05)
  4 Ye, Alice                 14 LIAC-MR              4:34.07    4:44.12 METS   
                  30.12     1:03.96 (33.84)     1:39.90 (35.94)     2:15.27 (35.37)
        2:56.91 (41.64)     3:39.19 (42.28)     4:12.42 (33.23)     4:44.12 (31.70)
  5 McNulty, Joanna M         14 LIAC-MR              4:40.99    4:46.14 METS   
                  30.08     1:04.39 (34.31)     1:41.77 (37.38)     2:17.88 (36.11)
        3:00.88 (43.00)     3:43.60 (42.72)     4:15.45 (31.85)     4:46.14 (30.69)
  6 Giovanniello, Kerry a     18 LIAC-MR              4:33.32    4:47.30 METS   
                  29.63     1:04.32 (34.69)     1:40.66 (36.34)     2:16.17 (35.51)
        3:00.28 (44.11)     3:44.11 (43.83)     4:16.36 (32.25)     4:47.30 (30.94)
  7 Treble, Cara H            16 LIAC-MR              4:36.29    4:47.95        
                  31.56     1:08.23 (36.67)     1:44.02 (35.79)     2:19.68 (35.66)
        3:04.92 (45.24)     3:47.49 (42.57)     4:19.33 (31.84)     4:47.95 (28.62)
  8 Gallego, Samantha E       15 LIAC-MR              4:47.16    4:53.00        
                  32.41     1:10.85 (38.44)     1:48.35 (37.50)     2:25.91 (37.56)
        3:07.48 (41.57)     3:49.15 (41.67)     4:21.44 (32.29)     4:53.00 (31.56)
  9 Chan, Kimberly R          16 LIAC-MR              4:48.49    4:53.64        
                  31.57     1:08.03 (36.46)     1:43.88 (35.85)     2:21.31 (37.43)
        3:06.51 (45.20)     3:51.45 (44.94)     4:22.79 (31.34)     4:53.64 (30.85)
 10 Zerouali, Saida T         14 Agua Swim Team-MR    4:51.80    4:53.71        
                  30.89     1:06.39 (35.50)     1:43.18 (36.79)     2:19.26 (36.08)
        3:04.75 (45.49)     3:49.35 (44.60)     4:22.39 (33.04)     4:53.71 (31.32)
 11 Olszewski, Inez I         15 NYCC-MR              5:12.84    5:01.48        
                  31.58     1:12.83 (41.25)     1:52.23 (39.40)     2:29.87 (37.64)
        3:14.82 (44.95)     3:58.15 (43.33)     4:30.51 (32.36)     5:01.48 (30.97)
 12 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR    5:01.42    5:03.72        
                  31.84     1:07.78 (35.94)     1:43.96 (36.18)     2:19.58 (35.62)
        3:08.37 (48.79)     3:57.30 (48.93)     4:31.04 (33.74)     5:03.72 (32.68)
 13 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    5:22.02    5:13.65        
                  35.13     1:14.54 (39.41)     1:55.21 (40.67)     2:35.45 (40.24)
        3:19.32 (43.87)     4:04.05 (44.73)     4:39.93 (35.88)     5:13.65 (33.72)
 14 Lavery, Maeve E           14 APEX-MR              5:27.85    5:16.77        
                  32.89     1:12.89 (40.00)     1:55.22 (42.33)     2:34.68 (39.46)
        3:22.08 (47.40)     4:08.81 (46.73)     4:44.54 (35.73)     5:16.77 (32.23)
 15 Schnupp, Samantha J       15 NYCC-MR              5:28.95    5:17.11        
                  32.65     1:11.74 (39.09)     1:52.94 (41.20)     2:33.91 (40.97)
        3:21.74 (47.83)     4:09.36 (47.62)     4:44.78 (35.42)     5:17.11 (32.33)
 16 Gonzalez, Angelika        16 KB Makos-MR          6:00.00    6:00.10        
                  38.86     1:27.41 (48.55)     2:13.15 (45.74)     2:56.34 (43.19)
        3:47.47 (51.13)     4:39.20 (51.73)     5:20.08 (40.88)     6:00.10 (40.02)
 -- Wong, Madeline            15 NYCC-MR              5:06.52         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      18.16      15.76        
  2 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 17.14      16.46        
  3 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      16.73      16.61        
  4 Beaman, Shawn F            8 Agua Swim Team-MR      17.17      16.75        
  5 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      18.52      16.79        
  6 Skaistis, Levi B           6 Agua Swim Team-MR      19.67      17.06        
  7 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      18.48      17.15        
  8 Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR      17.91      17.31        
  9 Sacca, Michael A           7 Agua Swim Team-MR      19.50      17.58        
 10 Fiore, Reece               8 Manhattan Makos-MR     23.11      17.83        
 11 Lee, Cooper C              8 Badger-MR              18.56      17.97        
 12 Bellach, Matthew R         8 Badger-MR              18.25      18.04        
 13 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     23.55      18.11        
 14 Fagelman-Walker, Jake K    7 Agua Swim Team-MR      20.73      18.29        
 15 Brennan, Colt T            8 NYCC-MR                23.91      18.64        
 16 Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR      20.73      18.82        
 17 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR     21.55      18.99        
 18 Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR     23.50      19.12        
 19 Rivera, Nikolai            7 KB Makos-MR            19.07      19.14        
 20 Schwartz, Kieran           8 Manhattan Makos-MR     25.00      19.38        
 21 Sucher, Mattias            8 Manhattan Makos-MR     21.09      19.51        
 22 Smith, TJ P                8 Badger-MR              20.20      19.67        
 23 Woo, Andrew                7 NYCC-MR                25.00      19.72        
 24 Cuddihy, Devon             8 Manhattan Makos-MR     20.55      20.06        
 25 Boesch, Oliver L           7 Agua Swim Team-MR      22.74      20.30        
 26 Williams, Harry            8 NYCC-MR                22.39      20.36        
 27 Luan, Nathan U             7 Agua Swim Team-MR      21.05      20.52        
 28 Koufalis, Konstantinos     8 Badger-MR              21.69      20.55        
 29 Zarytov, Vovochka          8 Manhattan Makos-MR     24.44      21.10        
 30 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR     24.33      21.38        
 31 Pena, Aidan J              8 APEX-MR                22.48      21.99        
 32 Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR     24.53      22.35        
 33 Gonzalez, James            7 APEX-MR                27.77      22.93        
 34 Gonzalez, Andres           7 Manhattan Makos-MR     28.99      22.96        
 35 Victoria, Jeremy A         8 APEX-MR                30.00      23.03        
 36 Larucci, Julian J          8 NYCC-MR                26.37      23.05        
 37 Borukhov, Elan             7 Aquaflames-MR          28.00      23.30        
 38 Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR      34.79      23.31        
 39 Kennedy, Andreas W         8 NYCC-MR                40.00      23.50        
 40 Selinger, Nadav            8 Manhattan Makos-MR     25.66      23.52        
 41 Loveless, Ryan             7 Badger-MR              24.47      24.33        
 42 Soviero, William G         8 Badger-MR              23.72      24.46        
 43 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR      30.97      24.56        
 44 Ho, Nate                   8 NYCC-MR                35.00      24.75        
 45 Javaheri, Kouros S         8 Agua Swim Team-MR      28.84      25.11        
 46 Redington, Kieran J        8 NYCC-MR                40.00      25.79        
 47 Mui, Ethan                 8 Manhattan Makos-MR     30.99      27.69        
 48 Wong, Hau-Son              7 NYCC-MR                40.00      30.11        
 49 Larucci, Marco J           6 NYCC-MR                39.70      36.31        
 -- Jadhav, Herchelle          8 Badger-MR              22.00         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 36.23      35.81        
  1 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      36.64      35.81        
  3 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      36.57      36.62        
  4 Skaistis, Levi B           6 Agua Swim Team-MR      38.22      37.01        
  5 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      36.95      37.08        
  6 Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR      38.16      37.61        
  7 Bellach, Matthew R         8 Badger-MR              38.48      37.82        
  8 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      40.32      38.40        
  9 Fiore, Reece               8 Manhattan Makos-MR     42.05      40.45        
 10 Brennan, Colt T            8 NYCC-MR                42.03      41.06        
 11 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     49.09      42.42        
 12 Schwartz, Kieran           8 Manhattan Makos-MR     45.13      42.65        
 13 Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR      45.99      42.81        
 14 Woo, Andrew                7 NYCC-MR                48.02      43.29        
 15 Williams, Harry            8 NYCC-MR                43.29      43.80        
 16 Sucher, Mattias            8 Manhattan Makos-MR     42.53      43.83        
 17 Fagelman-Walker, Jake K    7 Agua Swim Team-MR      41.67      43.84        
 18 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR     48.12      43.94        
 19 Smith, TJ P                8 Badger-MR              45.15      45.05        
 20 Cuddihy, Devon             8 Manhattan Makos-MR     46.74      45.52        
 21 Yang, Hunter               7 NYCC-MR                51.29      46.07        
 22 Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR     44.91      46.55        
 23 Koufalis, Konstantinos     8 Badger-MR              47.21      46.87        
 24 Boesch, Oliver L           7 Agua Swim Team-MR      49.11      47.05        
 25 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR     46.06      47.87        
 26 Zarytov, Vovochka          8 Manhattan Makos-MR     51.23      48.23        
 27 Anton, Willem G            6 Agua Swim Team-MR      52.99      49.19        
 28 Pena, Aidan J              8 APEX-MR                48.31      49.26        
 29 Selinger, Nadav            8 Manhattan Makos-MR     50.34      50.42        
 30 Gonzalez, Andres           7 Manhattan Makos-MR     51.26      50.61        
 31 Rivera, Nikolai            7 KB Makos-MR            47.48      50.62        
 32 Larucci, Julian J          8 NYCC-MR                47.23      50.85        
 33 Soviero, William G         8 Badger-MR              46.17      50.91        
 34 Loveless, Ryan             7 Badger-MR              54.00      51.50        
 35 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR      50.45      53.55        
 36 Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR     47.53      53.84        
 37 Chock, Jacob               7 GAEL-MR                52.64      54.30        
 38 Javaheri, Kouros S         8 Agua Swim Team-MR    1:02.45      55.29        
 39 Feliciano, Ian             7 Manhattan Makos-MR     57.88      56.61        
 40 Mui, Ethan                 8 Manhattan Makos-MR     55.33      57.47        
 41 Ho, Nate                   8 NYCC-MR              1:08.94      57.97        
 42 Chock, Caden               7 GAEL-MR              1:01.26      59.09        
 43 Chock, Benjamin            7 GAEL-MR                56.85    1:02.49        
 44 Olsen, Finn                8 NYCC-MR              1:07.99    1:08.36        
 45 Wong, Hau-Son              7 NYCC-MR              1:20.00    1:09.03        
 46 Leon, Milo                 7 NYCC-MR              1:20.00    1:12.79        
 -- Jadhav, Herchelle          8 Badger-MR              57.15         DQ        
      No touch on turn
 -- Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR      58.64         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      19.85      19.50        
  2 Skaistis, Levi B           6 Agua Swim Team-MR      18.80      19.86        
  3 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 20.75      19.99        
  4 Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR      21.73      20.48        
  5 Beaman, Shawn F            8 Agua Swim Team-MR      21.11      21.34        
  6 Brennan, Colt T            8 NYCC-MR                45.50      21.46        
  7 Fiore, Reece               8 Manhattan Makos-MR     29.99      21.50        
  8 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      22.55      21.51        
  9 Bellach, Matthew R         8 Badger-MR              23.56      21.79        
 10 Sacca, Michael A           7 Agua Swim Team-MR      22.89      21.92        
 11 Luan, Nathan U             7 Agua Swim Team-MR      21.65      22.73        
 12 Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR      22.60      22.75        
 13 Fagelman-Walker, Jake K    7 Agua Swim Team-MR      24.19      22.83        
 14 Sucher, Mattias            8 Manhattan Makos-MR     23.89      22.90        
 15 Cuddihy, Devon             8 Manhattan Makos-MR     23.55      23.02        
 16 Woo, Andrew                7 NYCC-MR                25.00      23.11        
 17 Loveless, Ryan             7 Badger-MR              22.35      23.35        
 18 Smith, TJ P                8 Badger-MR              25.77      23.44        
 19 Larucci, Julian J          8 NYCC-MR                40.00      23.55        
 19 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR     27.67      23.55        
 21 Lee, Cooper C              8 Badger-MR              24.29      23.64        
 22 Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR     26.79      23.69        
 23 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR     23.55      23.80        
 24 Boesch, Oliver L           7 Agua Swim Team-MR      25.67      24.11        
 25 Borukhov, Elan             7 Aquaflames-MR          32.00      24.48        
 26 Soviero, William G         8 Badger-MR              28.96      24.52        
 27 Williams, Harry            8 NYCC-MR                35.14      24.99        
 28 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     24.90      25.07        
 29 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR      29.80      25.09        
 30 Schwartz, Kieran           8 Manhattan Makos-MR     28.09      25.67        
 31 Gonzalez, Andres           7 Manhattan Makos-MR     28.99      26.16        
 32 Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR      27.23      27.03        
 32 Javaheri, Kouros S         8 Agua Swim Team-MR      31.61      27.03        
 34 Ho, Nate                   8 NYCC-MR                40.00      27.22        
 35 Koufalis, Konstantinos     8 Badger-MR              25.99      27.83        
 36 Pena, Aidan J              8 APEX-MR                28.08      27.97        
 37 Zarytov, Vovochka          8 Manhattan Makos-MR     27.66      28.52        
 38 Gonzalez, James            7 APEX-MR                45.00      29.29        
 39 Selinger, Nadav            8 Manhattan Makos-MR     28.78      30.38        
 40 Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR     25.01      30.85        
 41 Wong, Hau-Son              7 NYCC-MR                40.00      30.87        
 42 Redington, Kieran J        8 NYCC-MR                40.00      31.21        
 43 Mui, Ethan                 8 Manhattan Makos-MR     32.09      31.84        
 44 Victoria, Jeremy A         8 APEX-MR                35.00      32.70        
 45 Larucci, Marco J           6 NYCC-MR                39.78      34.55        
 -- Kennedy, Andreas W         8 NYCC-MR                40.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Jadhav, Herchelle          8 Badger-MR              27.00         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 46.02      42.98        
  2 Bellach, Matthew R         8 Badger-MR              47.68      44.06        
  3 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      44.47      45.75        
  4 Brennan, Colt T            8 NYCC-MR                46.74      46.70        
  5 Fiore, Reece               8 Manhattan Makos-MR     48.95      47.52        
  6 Fagelman-Walker, Jake K    7 Agua Swim Team-MR      52.61      51.78        
  7 Smith, TJ P                8 Badger-MR              52.74      52.01        
  8 Woo, Andrew                7 NYCC-MR                53.36      52.05        
  9 Sucher, Mattias            8 Manhattan Makos-MR     57.40      52.32        
 10 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     54.85      52.70        
 11 Koufalis, Konstantinos     8 Badger-MR              54.01      53.81        
 12 Yang, Hunter               7 NYCC-MR              1:10.00      54.11        
 13 Cuddihy, Devon             8 Manhattan Makos-MR     54.91      54.12        
 14 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR     58.11      54.22        
 15 Williams, Harry            8 NYCC-MR                53.61      54.43        
 16 Larucci, Julian J          8 NYCC-MR                54.71      54.55        
 17 Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR     51.37      54.94        
 18 Schwartz, Kieran           8 Manhattan Makos-MR     58.56      55.10        
 19 Loveless, Ryan             7 Badger-MR              55.00      57.43        
 20 Soviero, William G         8 Badger-MR              58.15      57.47        
 21 Gonzalez, Andres           7 Manhattan Makos-MR   1:00.30      57.92        
 22 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR   1:00.34      58.27        
 23 Victoir, Max               7 Manhattan Makos-MR     54.09    1:01.13        
 24 Jadhav, Herchelle          8 Badger-MR            1:01.00    1:01.93        
 25 Pena, Aidan J              8 APEX-MR                   NT    1:03.11        
 26 Feliciano, Ian             7 Manhattan Makos-MR   1:09.79    1:03.29        
 27 Zarytov, Vovochka          8 Manhattan Makos-MR   1:03.24    1:03.35        
 28 Ho, Nate                   8 NYCC-MR              1:07.55    1:03.40        
 29 Javaheri, Kouros S         8 Agua Swim Team-MR      59.91    1:03.59        
 30 Chock, Caden               7 GAEL-MR              1:10.42    1:10.48        
 31 Mui, Ethan                 8 Manhattan Makos-MR   1:23.18    1:13.05        
 32 Olsen, Finn                8 NYCC-MR              1:20.05    1:13.18        
 33 Wong, Hau-Son              7 NYCC-MR              1:20.00    1:14.55        
 34 Chock, Benjamin            7 GAEL-MR              1:15.41    1:24.54        
 35 Chock, Jacob               7 GAEL-MR              1:27.98    1:25.18        
 36 Leon, Milo                 7 NYCC-MR              1:20.00    1:25.57        
 -- Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      45.04         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR   1:04.76         DQ        
      Did not finish on back
 -- Rivera, Nikolai            7 KB Makos-MR          1:04.23         DQ        
      Did not finish on back
 -- Selinger, Nadav            8 Manhattan Makos-MR   1:00.82         DQ        
      Pulling on lane line
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skaistis, Levi B           6 Agua Swim Team-MR      21.64      21.86        
  2 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      23.37      21.89        
  3 Fiore, Reece               8 Manhattan Makos-MR     25.01      22.92        
  4 Bellach, Matthew R         8 Badger-MR              23.72      23.30        
  5 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      24.39      23.35        
  6 Williams, Harry            8 NYCC-MR                34.19      24.61        
  7 Beaman, Shawn F            8 Agua Swim Team-MR      25.40      25.02        
  8 Woo, Andrew                7 NYCC-MR                40.00      25.67        
  9 Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR      27.12      25.73        
 10 Yang, Hunter               7 NYCC-MR                40.00      26.73        
 11 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR     28.88      26.91        
 12 Sucher, Mattias            8 Manhattan Makos-MR     27.99      26.92        
 13 Zarytov, Vovochka          8 Manhattan Makos-MR     28.89      27.12        
 14 Koufalis, Konstantinos     8 Badger-MR              30.36      28.16        
 15 Anton, Willem G            6 Agua Swim Team-MR      29.99      29.42        
 16 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR         NT      30.07        
 17 Cuddihy, Devon             8 Manhattan Makos-MR     27.88      30.34        
 18 Gonzalez, Andres           7 Manhattan Makos-MR     36.00      31.51        
 19 Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR     35.67      32.03        
 20 Soviero, William G         8 Badger-MR              31.74      32.04        
 21 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     28.88      32.09        
 22 Larucci, Julian J          8 NYCC-MR                40.00      32.15        
 23 Selinger, Nadav            8 Manhattan Makos-MR     36.09      33.46        
 24 Loveless, Ryan             7 Badger-MR              28.92      34.05        
 25 Chock, Benjamin            7 GAEL-MR                34.23      36.57        
 26 Jadhav, Herchelle          8 Badger-MR              28.00      37.93        
 27 Javaheri, Kouros S         8 Agua Swim Team-MR      33.99      38.80        
 28 Wong, Hau-Son              7 NYCC-MR                40.00      41.53        
 29 Chock, Jacob               7 GAEL-MR                36.55      50.40        
 -- Olsen, Finn                8 NYCC-MR                40.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Mui, Ethan                 8 Manhattan Makos-MR     36.68         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR     35.67         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Schwartz, Kieran           8 Manhattan Makos-MR     38.60         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Smith, TJ P                8 Badger-MR              28.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ho, Nate                   8 NYCC-MR                40.00         DQ        
      One hand touch
 -- Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR      38.69         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Chock, Caden               7 GAEL-MR                35.66         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR      26.99         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Brennan, Colt T            8 NYCC-MR                40.00         DQ        
      One hand touch
 -- Victoir, Max               7 Manhattan Makos-MR     26.56         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Leon, Milo                 7 NYCC-MR                40.00         NS        
 -- Feliciano, Ian             7 Manhattan Makos-MR     38.51         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      48.17      47.66        
  2 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      48.94      48.85        
  3 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      49.25      48.98        
  4 Bellach, Matthew R         8 Badger-MR              48.93      50.45        
  5 Fiore, Reece               8 Manhattan Makos-MR     52.86      51.09        
  6 Sacca, Michael A           7 Agua Swim Team-MR      58.16      51.91        
  7 Lee, Cooper C              8 Badger-MR              58.00      53.30        
  8 Woo, Andrew                7 NYCC-MR              1:00.00      53.71        
  9 Beaman, Shawn F            8 Agua Swim Team-MR      56.99      54.73        
 10 Sucher, Mattias            8 Manhattan Makos-MR     59.14      55.70        
 11 Williams, Harry            8 NYCC-MR              1:02.37      56.09        
 12 Peng, Thomas F             7 APEX-MR                56.97      57.13        
 13 Fagelman-Walker, Jake K    7 Agua Swim Team-MR      57.99      57.51        
 14 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 55.88      58.44        
 15 Brennan, Colt T            8 NYCC-MR              1:20.00      59.93        
 16 Luan, Nathan U             7 Agua Swim Team-MR    1:17.60    1:01.07        
 17 Gonzalez, Andres           7 Manhattan Makos-MR   1:15.11    1:02.17        
 18 Schwartz, Kieran           8 Manhattan Makos-MR   1:09.99    1:02.33        
 19 Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR      58.68    1:02.60        
 20 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR   1:04.44    1:02.75        
 21 Larucci, Julian J          8 NYCC-MR              1:20.00    1:03.02        
 22 Loveless, Ryan             7 Badger-MR            1:00.00    1:05.41        
 23 Cuddihy, Devon             8 Manhattan Makos-MR     59.99    1:07.22        
 24 Smith, TJ P                8 Badger-MR            1:00.00    1:08.70        
 25 Redington, Kieran J        8 NYCC-MR              1:20.00    1:12.18        
 26 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     58.11    1:12.80        
 27 Boesch, Oliver L           7 Agua Swim Team-MR      58.99    1:12.96        
 28 Ho, Nate                   8 NYCC-MR              1:20.00    1:13.38        
 29 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR   1:13.32    1:15.96        
 -- Koufalis, Konstantinos     8 Badger-MR            1:05.33         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Mui, Ethan                 8 Manhattan Makos-MR   1:16.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Soviero, William G         8 Badger-MR            1:04.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR      55.97         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Kennedy, Andreas W         8 NYCC-MR              1:20.00         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR    1:20.99         DQ        
      One hand touch
 -- Zarytov, Vovochka          8 Manhattan Makos-MR   1:10.55         DQ        
      Alternating Kick
 -- Rivera, Nikolai            7 KB Makos-MR          1:09.07         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Jadhav, Herchelle          8 Badger-MR            1:04.00         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 18.34      18.97        
  2 Beaman, Shawn F            8 Agua Swim Team-MR      20.05      19.08        
  3 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      38.14      19.31        
  4 Skaistis, Levi B           6 Agua Swim Team-MR      19.27      19.80        
  5 Brennan, Colt T            8 NYCC-MR                40.00      20.44        
  6 Lomvardas, Kai G           8 Agua Swim Team-MR      28.99      20.82        
  7 Bellach, Matthew R         8 Badger-MR              23.60      21.82        
  8 Sucher, Mattias            8 Manhattan Makos-MR     24.55      22.21        
  9 Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR      32.99      23.33        
 10 Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR     35.11      25.04        
 11 Williams, Harry            8 NYCC-MR                40.00      25.15        
 12 Usina, Vuk                 7 Manhattan Makos-MR     27.67      25.71        
 13 Boesch, Oliver L           7 Agua Swim Team-MR      28.99      26.34        
 14 Koufalis, Konstantinos     8 Badger-MR              31.07      26.64        
 15 Chan, Beau                 7 Manhattan Makos-MR     25.43      27.19        
 16 Victoir, Max               7 Manhattan Makos-MR     24.55      27.22        
 17 Fiore, Reece               8 Manhattan Makos-MR     25.01      27.27        
 18 Rivera, Nikolai            7 KB Makos-MR            26.44      27.64        
 19 Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR     25.41      28.53        
 20 Yang, Hunter               7 NYCC-MR                40.00      28.94        
 21 Larucci, Julian J          8 NYCC-MR                40.00      29.49        
 22 Cuddihy, Devon             8 Manhattan Makos-MR     25.00      29.57        
 23 Zarytov, Vovochka          8 Manhattan Makos-MR     26.56      29.86        
 24 Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR     29.09      30.60        
 25 Ho, Nate                   8 NYCC-MR                40.00      31.28        
 26 Mui, Ethan                 8 Manhattan Makos-MR     37.88      33.01        
 27 Selinger, Nadav            8 Manhattan Makos-MR     29.99      34.78        
 28 Olsen, Finn                8 NYCC-MR                40.00      35.22        
 -- Schwartz, Kieran           8 Manhattan Makos-MR     33.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Daniels, Jacob C           8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Anton, Willem G            6 Agua Swim Team-MR      34.99         DQ        
      Scissors kick
 -- Woo, Andrew                7 NYCC-MR                40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Loveless, Ryan             7 Badger-MR              26.86         NS        
 -- Leon, Milo                 7 NYCC-MR                40.00         NS        
 -- Pena, Aidan J              8 APEX-MR                28.10         NS        
 -- Feliciano, Ian             7 Manhattan Makos-MR     33.43         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Colt T            8 NYCC-MR              1:20.00      43.72        
  2 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 48.34      43.94        
  3 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      44.70      45.24        
  4 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR      44.27      45.91        
  5 Skaistis, Levi B           6 Agua Swim Team-MR      52.99      47.14        
  6 Sucher, Mattias            8 Manhattan Makos-MR     54.37      49.27        
  7 Peng, Thomas F             7 APEX-MR                56.90      52.62        
  8 Woo, Andrew                7 NYCC-MR              1:00.00      55.15        
  9 Rivera, Nikolai            7 KB Makos-MR          1:13.90    1:03.58        
 -- Mitchener, Connor          7 Manhattan Makos-MR     58.99         DQ        
      Scissors kick
 -- Fan, Zachary               8 Manhattan Makos-MR   1:00.10         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Agashiwala, Satya          8 Manhattan Makos-MR     56.55         DQ        
      Scissors kick
 -- Williams, Harry            8 NYCC-MR              1:01.99         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Pena, Aidan J              8 APEX-MR              1:06.56         DQ        
      One hand touch
 -- Larucci, Julian J          8 NYCC-MR              1:20.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Selinger, Nadav            8 Manhattan Makos-MR   1:04.55         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Loveless, Ryan             7 Badger-MR            1:00.00         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR    1:31.86    1:31.75        
                  43.81     1:31.75 (47.94)                                        
  2 Washington, Morgon         7 CAS-MR               1:34.15    1:34.65        
                  43.14     1:34.65 (51.51)                                        
  3 Jones, Jake F              7 Agua Swim Team-MR    1:31.01    1:34.84        
                  45.62     1:34.84 (49.22)                                        
  4 Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR    1:43.09    1:42.38        
                  47.34     1:42.38 (55.04)                                        
  5 Fagelman-Walker, Jake K    7 Agua Swim Team-MR    1:47.68    1:53.57        
                  53.68     1:53.57 (59.89)                                        
 -- Beaman, Shawn F            8 Agua Swim Team-MR    1:54.17         DQ        
      One hand touch - fly
                  47.86          DQ (55.80)                                        
 -- Boesch, Oliver L           7 Agua Swim Team-MR    2:02.99         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                32.00  SMAX
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lugato, Giacomo S         10 Agua Swim Team-MR      28.40      28.69 ZQ     
  2 Lomvardas, Akira T        10 Agua Swim Team-MR      28.87      29.64 ZQ     
  3 Zhang, Eric K             10 Agua Swim Team-MR      31.10      30.53 ZQ     
  4 Sacca, David J             9 Agua Swim Team-MR      31.76      30.63 ZQ     
  4 Klein, Evan M             10 Agua Swim Team-MR      34.17      30.63 ZQ     
  6 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR     32.20      31.62 JO     
  7 Campanile, John A         10 GAEL-MR                31.69      31.96 JO     
  8 Lidsky, Ryan              10 NYCC-MR                33.77      32.58 SILV   
  9 Peng, Greg W               9 APEX-MR                33.77      32.91 SILV   
 10 Dultsin, Daniel           10 Agua Swim Team-MR      35.03      33.00 SILV   
 10 Burnell, Nicholas         10 Agua Swim Team-MR      31.88      33.00 SILV   
 12 Breeden, Cayden J         10 Badger-MR              33.39      33.06 SILV   
 13 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR                33.20      33.08 SILV   
 14 Samsonov, Luka A          10 Badger-MR              32.14      33.25 SILV   
 15 Boesch, Alexander J        9 Agua Swim Team-MR      34.58      33.62 SILV   
 16 Fine, Evan                 9 Agua Swim Team-MR      36.48      33.84 SILV   
 17 Haskins, Alade            10 CAS-MR                 34.52      34.00 SILV   
 18 McKay, Thomas B           10 Agua Swim Team-MR      35.58      34.34 SILV   
 19 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR                35.25      34.56 SILV   
 20 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR      36.45      34.86 SILV   
 21 Nagaldinne, Nirvaan V      9 Badger-MR              34.50      35.25        
 22 Mitnick, Theo M            9 Agua Swim Team-MR      34.56      35.37        
 23 Chin, William D           10 NYCC-MR                35.36      35.61        
 24 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR      34.79      35.65        
 25 Lipton, Matthew           10 Agua Swim Team-MR      35.46      36.24        
 26 Durantel, Adrien           9 Badger-MR              37.47      36.52        
 27 McIver, Matteo J           9 GAEL-MR                36.36      36.60        
 28 Decasseres, Elijah         9 KB Makos-MR            36.71      36.71        
 29 Trachuk, James            10 NYCC-MR                36.87      37.07        
 30 MacKay, Harry              9 Manhattan Makos-MR     41.34      37.23        
 31 Lavelle, Joseph F          9 Badger-MR              39.54      38.20        
 32 Dowl, Elijah M            10 KB Makos-MR            38.34      38.43        
 33 Stachelberg, Oggie        10 Manhattan Makos-MR     38.21      38.97        
 34 Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR                37.48      39.18        
 35 Peng, Thomas F             7 APEX-MR                41.64      39.58        
 36 Kurtz, Zachary             9 Manhattan Makos-MR     43.81      39.78        
 37 Mavashev, Michael L        8 Aquaflames-MR          40.49      39.83        
 38 Wilson, Chase              9 Manhattan Makos-MR     40.78      39.95        
 39 Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR      40.47      40.21        
 40 Kaye, Oscar                9 Manhattan Makos-MR     40.90      40.79        
 41 Nieves, Jayden A          10 CAS-MR                 41.48      40.92        
 42 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR                42.30      42.05        
 43 Capaldi, Jonathan P        9 Badger-MR              44.05      42.29        
 44 Stern, Charlie I           9 Agua Swim Team-MR      42.38      42.86        
 45 Wang, Andy Y               9 APEX-MR                45.15      43.25        
 46 Yi, Ethan                  9 Manhattan Makos-MR     48.89      43.83        
 47 Blum, Hawke                9 Manhattan Makos-MR     48.35      44.95        
 48 Leonard, Kiel J            9 APEX-MR                43.84      45.22        
 49 Li, Wilson                 8 Aquaflames-MR          53.06      46.89        
 50 Shih, Lucien               9 Manhattan Makos-MR     48.03      47.85        
 51 Corner, Milo               9 Agua Swim Team-MR      47.71      51.04        
 52 Rizzo, John-Patrick       10 GAEL-MR                50.03      51.14        
 53 Ford, Christopher          9 KB Makos-MR            54.41      51.32        
 54 Romley, Hayes              9 GAEL-MR              1:00.32      51.84        
 -- Kostyatnikov, Michael     10 Agua Swim Team-MR      31.10         NS        
 -- Nishikawa, Jun             9 Agua Swim Team-MR      43.91         NS        
 -- Castanos, Kemri           10 APEX-MR                45.00         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:32.00  SMAX
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lomvardas, Akira T        10 Agua Swim Team-MR    2:15.45    2:15.72 ZQ     
                  31.60     1:06.14 (34.54)     1:41.01 (34.87)     2:15.72 (34.71)
  2 Lugato, Giacomo S         10 Agua Swim Team-MR    2:18.39    2:18.63 ZQ     
                  32.04     1:07.28 (35.24)     1:43.70 (36.42)     2:18.63 (34.93)
  3 Klein, Evan M             10 Agua Swim Team-MR    2:27.22    2:25.03 ZQ     
                  33.26     1:10.15 (36.89)     1:48.32 (38.17)     2:25.03 (36.71)
  4 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR              2:32.66    2:30.97 JO     
                  32.23     1:10.57 (38.34)     1:50.81 (40.24)     2:30.97 (40.16)
  5 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR   2:29.99    2:31.46 JO     
                  34.10     1:12.42 (38.32)     1:52.96 (40.54)     2:31.46 (38.50)
  6 Samsonov, Luka A          10 Badger-MR            2:35.55    2:31.61 JO     
                  35.17     1:14.36 (39.19)     1:53.56 (39.20)     2:31.61 (38.05)
  7 Sacca, David J             9 Agua Swim Team-MR    2:43.11    2:35.50 SILV   
                  34.01                             1:55.73 ( )     2:35.50 (39.77)
  8 Durantel, Adrien           9 Badger-MR            2:57.00    2:46.09 SILV   
                  37.22     1:20.18 (42.96)     2:04.08 (43.90)     2:46.09 (42.01)
  9 Lavelle, Joseph F          9 Badger-MR            2:58.00    2:46.96 SILV   
                  38.05     1:21.11 (43.06)     2:04.95 (43.84)     2:46.96 (42.01)
 10 Breeden, Cayden J         10 Badger-MR            2:57.77    2:48.11 SILV   
                  34.97     1:18.92 (43.95)     2:06.31 (47.39)     2:48.11 (41.80)
 11 Lidsky, Ryan              10 NYCC-MR              2:51.53    2:49.21 SILV   
                  37.75     1:21.45 (43.70)     2:06.47 (45.02)     2:49.21 (42.74)
 12 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR              2:50.71    2:50.50        
                  39.28     1:22.77 (43.49)     2:06.67 (43.90)     2:50.50 (43.83)
 13 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR    2:53.32    2:52.49        
                  39.20     1:24.14 (44.94)     2:08.52 (44.38)     2:52.49 (43.97)
 14 Trachuk, James            10 NYCC-MR              2:59.40    2:57.54        
                  40.76     1:28.04 (47.28)     2:15.54 (47.50)     2:57.54 (42.00)
 15 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR    3:10.99    2:57.95        
                  41.32     1:28.13 (46.81)     2:14.99 (46.86)     2:57.95 (42.96)
 16 Chin, William D           10 NYCC-MR              3:04.76    3:04.31        
                  42.20     1:30.55 (48.35)     2:20.82 (50.27)     3:04.31 (43.49)
 17 Lipton, Matthew           10 Agua Swim Team-MR    3:02.55    3:04.34        
                  40.17     1:29.46 (49.29)     2:19.19 (49.73)     3:04.34 (45.15)
 18 Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR              3:16.32    3:14.37        
                  42.07     1:32.89 (50.82)     2:24.66 (51.77)     3:14.37 (49.71)
 19 Dowl, Elijah M            10 KB Makos-MR          3:21.65    3:25.18        
                  41.00     1:37.21 (56.21)     2:31.65 (54.44)     3:25.18 (53.53)
 20 Wilson, Chase              9 Manhattan Makos-MR   2:50.67    3:35.64        
                  44.31   3:35.64 (2:51.33)                                        
 21 Stewart, Quin              9 Agua Swim Team-MR    3:14.79    3:59.56        
                  53.11   1:54.70 (1:01.59)   2:56.67 (1:01.97)   3:59.56 (1:02.89)
 -- Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR              2:48.00         NS        
 -- Kostyatnikov, Michael     10 Agua Swim Team-MR    2:26.72         NS        
 -- Burnell, Nicholas         10 Agua Swim Team-MR    3:05.99         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                37.50  SMAX
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Eric K             10 Agua Swim Team-MR      35.22      34.17 ZQ     
  2 Lugato, Giacomo S         10 Agua Swim Team-MR      33.76      34.35 ZQ     
  3 Lomvardas, Akira T        10 Agua Swim Team-MR      35.13      35.31 ZQ     
  4 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR     38.99      36.66 ZQ     
  5 Peng, Greg W               9 APEX-MR                39.35      38.42 SILV   
  6 Lidsky, Ryan              10 NYCC-MR                39.73      38.99 SILV   
  7 Boesch, Alexander J        9 Agua Swim Team-MR      41.96      39.45 SILV   
  8 Samsonov, Luka A          10 Badger-MR              37.11      39.52 SILV   
  9 Burnell, Nicholas         10 Agua Swim Team-MR      38.71      39.57 SILV   
 10 Campanile, John A         10 GAEL-MR                38.39      39.89 SILV   
 11 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR                39.96      39.94 SILV   
 12 Nagaldinne, Nirvaan V      9 Badger-MR              40.00      39.98 SILV   
 13 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR      40.45      40.12 SILV   
 14 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR                41.12      40.40 SILV   
 15 Durantel, Adrien           9 Badger-MR              40.85      41.06 SILV   
 16 Breeden, Cayden J         10 Badger-MR              39.03      42.22 SILV   
 17 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR      44.07      43.24        
 18 Lipton, Matthew           10 Agua Swim Team-MR      43.72      44.20        
 19 Trachuk, James            10 NYCC-MR                46.01      44.34        
 20 Lavelle, Joseph F          9 Badger-MR              45.89      45.25        
 21 Mitnick, Theo M            9 Agua Swim Team-MR      43.86      45.49        
 22 Decasseres, Elijah         9 KB Makos-MR            45.66      45.61        
 23 Mavashev, Michael L        8 Aquaflames-MR          47.08      47.58        
 24 Chin, William D           10 NYCC-MR                44.67      47.95        
 25 MacKay, Harry              9 Manhattan Makos-MR     57.51      47.98        
 26 Dowl, Elijah M            10 KB Makos-MR            51.61      48.14        
 27 Kaye, Oscar                9 Manhattan Makos-MR     50.10      48.35        
 28 Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR                50.08      48.87        
 29 Wang, Andy Y               9 APEX-MR                47.30      49.90        
 30 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR                49.58      50.47        
 31 Li, Wilson                 8 Aquaflames-MR          52.21      50.98        
 32 Wilson, Chase              9 Manhattan Makos-MR     50.82      51.19        
 33 Stern, Charlie I           9 Agua Swim Team-MR      50.81      51.49        
 34 Yi, Ethan                  9 Manhattan Makos-MR     53.92      51.57        
 35 Nieves, Jayden A          10 CAS-MR                 52.06      52.26        
 36 Nishikawa, Jun             9 Agua Swim Team-MR      54.99      52.31        
 37 Blum, Hawke                9 Manhattan Makos-MR     56.79      52.86        
 38 Castanos, Kemri           10 APEX-MR                50.00      52.89        
 39 Kurtz, Zachary             9 Manhattan Makos-MR     53.19      53.39        
 40 Shih, Lucien               9 Manhattan Makos-MR     59.41      57.07        
 41 Corner, Milo               9 Agua Swim Team-MR      59.97    1:03.33        
 42 Rizzo, John-Patrick       10 GAEL-MR                59.56    1:04.18        
 43 Romley, Hayes              9 GAEL-MR                   NT    1:10.82        
 -- Peng, Thomas F             7 APEX-MR                45.88         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Leonard, Kiel J            9 APEX-MR                53.64         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Ford, Christopher          9 KB Makos-MR          1:04.27         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:22.20  SMAX
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lugato, Giacomo S         10 Agua Swim Team-MR    1:14.10    1:14.82 ZQ     
                  36.84     1:14.82 (37.98)                                        
  2 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR              1:18.64    1:20.66 JO     
                  39.15     1:20.66 (41.51)                                        
  3 Samsonov, Luka A          10 Badger-MR            1:18.59    1:21.65 JO     
                  39.86     1:21.65 (41.79)                                        
  4 Sacca, David J             9 Agua Swim Team-MR    1:21.57    1:22.31 SILV   
                  38.82     1:22.31 (43.49)                                        
  5 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR    1:25.10    1:25.56 SILV   
                  42.27     1:25.56 (43.29)                                        
  6 Boesch, Alexander J        9 Agua Swim Team-MR    1:24.02    1:26.84 SILV   
                  42.86     1:26.84 (43.98)                                        
  7 Durantel, Adrien           9 Badger-MR            1:29.37    1:27.01 SILV   
                  41.80     1:27.01 (45.21)                                        
  8 Lidsky, Ryan              10 NYCC-MR              1:27.59    1:27.16 SILV   
                  43.52     1:27.16 (43.64)                                        
  9 Dultsin, Daniel           10 Agua Swim Team-MR    1:33.20    1:27.77 SILV   
                  43.66     1:27.77 (44.11)                                        
 10 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR              1:26.46    1:28.28 SILV   
                  43.49     1:28.28 (44.79)                                        
 11 McKay, Thomas B           10 Agua Swim Team-MR    1:41.99    1:31.02 SILV   
                  43.81     1:31.02 (47.21)                                        
 12 Trachuk, James            10 NYCC-MR              1:36.17    1:32.81 SILV   
                  45.36     1:32.81 (47.45)                                        
 13 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR    1:26.21    1:34.47 SILV   
                  45.83     1:34.47 (48.64)                                        
 14 Decasseres, Elijah         9 KB Makos-MR          1:39.13    1:35.18 SILV   
                  46.30     1:35.18 (48.88)                                        
 15 Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR    1:36.49    1:35.75 SILV   
                  47.55     1:35.75 (48.20)                                        
 16 Lipton, Matthew           10 Agua Swim Team-MR    1:34.46    1:36.12 SILV   
                  47.08     1:36.12 (49.04)                                        
 17 Lavelle, Joseph F          9 Badger-MR            1:35.69    1:38.24        
                  47.44     1:38.24 (50.80)                                        
 18 Chin, William D           10 NYCC-MR              1:38.74    1:40.49        
                  49.58     1:40.49 (50.91)                                        
 19 Yang, Archer               9 NYCC-MR              1:45.00    1:43.02        
                  49.08     1:43.02 (53.94)                                        
 20 Chrostowski, Alex E        9 GAEL-MR              1:45.66    1:46.69        
                  51.79     1:46.69 (54.90)                                        
 21 Kurtz, Zachary             9 Manhattan Makos-MR   1:57.13    1:49.60        
                  51.48     1:49.60 (58.12)                                        
 22 MacKay, Harry              9 Manhattan Makos-MR   1:53.99    1:51.00        
                  54.49     1:51.00 (56.51)                                        
 23 Stern, Charlie I           9 Agua Swim Team-MR    2:05.99    1:52.78        
 23 Blum, Hawke                9 Manhattan Makos-MR   1:59.35    1:52.78        
                  53.80     1:52.78 (58.98)                                        
 25 Yi, Ethan                  9 Manhattan Makos-MR   1:56.27    1:52.90        
                  55.69     1:52.90 (57.21)                                        
 26 Nieves, Jayden A          10 CAS-MR               1:55.87    1:53.97        
                  53.19   1:53.97 (1:00.78)                                        
 27 Dowl, Elijah M            10 KB Makos-MR          1:51.60    1:54.16        
                  52.08   1:54.16 (1:02.08)                                        
 28 Rizzo, John-Patrick       10 GAEL-MR              2:16.85    2:07.18        
                1:01.97   2:07.18 (1:05.21)                                        
 29 Corner, Milo               9 Agua Swim Team-MR    2:04.99    2:13.58        
                1:04.87   2:13.58 (1:08.71)                                        
 30 Romley, Hayes              9 GAEL-MR              2:22.79    2:30.09        
 -- Nagaldinne, Nirvaan V      9 Badger-MR            1:34.00         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR              1:40.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  51.24          DQ (56.81)                                        
 -- Wilson, Chase              9 Manhattan Makos-MR   1:51.72         DQ        
      Did not finish on back
                  53.94          DQ (55.41)                                        
 -- Haskins, Alade            10 CAS-MR               1:38.89         DQ        
      Non-continuous turning action
                  42.06          DQ (49.44)                                        
 -- Shih, Lucien               9 Manhattan Makos-MR   1:44.09         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  57.00        DQ (1:01.70)                                        
 -- DeWitt, Jasper            10 Manhattan Makos-MR   1:39.88         NS        
 -- Klein, Evan M             10 Agua Swim Team-MR    1:15.54         NS        
 -- Burnell, Nicholas         10 Agua Swim Team-MR    1:32.09         NS        
 -- Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR              1:26.18         NS        
 -- Kostyatnikov, Michael     10 Agua Swim Team-MR    1:20.25         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                43.50  SMAX
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lomvardas, Akira T        10 Agua Swim Team-MR      40.66      40.19 ZQ     
  2 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR      42.88      43.77 SILV   
  3 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR                43.63      43.93 SILV   
  4 Haskins, Alade            10 CAS-MR                 45.84      44.14 SILV   
  5 Trachuk, James            10 NYCC-MR                43.74      44.19 SILV   
  6 McKay, Thomas B           10 Agua Swim Team-MR      42.57      44.65 SILV   
  7 Dultsin, Daniel           10 Agua Swim Team-MR      48.49      45.87 SILV   
  8 Breeden, Cayden J         10 Badger-MR              47.01      45.95 SILV   
  9 Nagaldinne, Nirvaan V      9 Badger-MR              47.00      46.27 SILV   
 10 Yang, Archer               9 NYCC-MR              1:00.00      46.63 SILV   
 11 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR      49.79      48.28 SILV   
 12 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR     48.93      48.64        
 13 Durantel, Adrien           9 Badger-MR              52.48      48.86        
 14 Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR                52.62      51.20        
 15 Dowl, Elijah M            10 KB Makos-MR            48.41      52.13        
 16 Boesch, Alexander J        9 Agua Swim Team-MR      59.96      52.91        
 17 Yi, Ethan                  9 Manhattan Makos-MR     57.64      54.07        
 18 MacKay, Harry              9 Manhattan Makos-MR   1:04.06      55.96        
 19 Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR    1:01.13      56.26        
 20 Nieves, Jayden A          10 CAS-MR                 52.75      56.47        
 21 Lavelle, Joseph F          9 Badger-MR              55.77      56.85        
 22 Stewart, Quin              9 Agua Swim Team-MR      55.15      57.70        
 23 Kurtz, Zachary             9 Manhattan Makos-MR   1:01.92      59.85        
 24 Stern, Charlie I           9 Agua Swim Team-MR      56.32    1:00.00        
 25 Blum, Hawke                9 Manhattan Makos-MR   1:08.81    1:01.48        
 26 Chrostowski, Alex E        9 GAEL-MR                59.65    1:01.99        
 27 Romley, Hayes              9 GAEL-MR                   NT    1:33.65        
 -- Corner, Milo               9 Agua Swim Team-MR    1:13.20         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Kaye, Oscar                9 Manhattan Makos-MR     53.26         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Rizzo, John-Patrick       10 GAEL-MR              1:06.55         DQ        
      One hand touch
 -- Shih, Lucien               9 Manhattan Makos-MR   1:01.34         DQ        
      One hand touch
 -- Wilson, Chase              9 Manhattan Makos-MR     57.55         NS        
 -- DeWitt, Jasper            10 Manhattan Makos-MR   1:01.55         NS        
 -- Kostyatnikov, Michael     10 Agua Swim Team-MR      39.53         NS        
 -- Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR                45.26         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:34.60  SMAX
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Dylan Y            10 Agua Swim Team-MR    1:24.69    1:23.20 ZQ     
                  41.18     1:23.20 (42.02)                                        
  2 Zhang, Eric K             10 Agua Swim Team-MR    1:21.10    1:25.07 ZQ     
                  40.80     1:25.07 (44.27)                                        
  3 Klein, Evan M             10 Agua Swim Team-MR    1:34.31    1:28.71 ZQ     
                  42.59     1:28.71 (46.12)                                        
  4 Sacca, David J             9 Agua Swim Team-MR    1:30.51    1:28.88 ZQ     
                  41.31     1:28.88 (47.57)                                        
  5 Lugato, Giacomo S         10 Agua Swim Team-MR    1:26.59    1:29.17 ZQ     
                  43.37     1:29.17 (45.80)                                        
  6 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR    1:33.73    1:35.21 SILV   
                  45.16     1:35.21 (50.05)                                        
  7 Trachuk, James            10 NYCC-MR              1:36.98    1:35.35 SILV   
                  46.32     1:35.35 (49.03)                                        
  8 Peng, Greg W               9 APEX-MR              1:45.45    1:35.80 SILV   
                  46.60     1:35.80 (49.20)                                        
  9 Dultsin, Daniel           10 Agua Swim Team-MR    1:43.03    1:36.92 SILV   
                  47.53     1:36.92 (49.39)                                        
 10 Haskins, Alade            10 CAS-MR               1:49.89    1:37.52 SILV   
                  45.63     1:37.52 (51.89)                                        
 11 McKay, Thomas B           10 Agua Swim Team-MR    1:33.77    1:38.91 SILV   
                  47.41     1:38.91 (51.50)                                        
 12 Nagaldinne, Nirvaan V      9 Badger-MR            1:46.00    1:39.92 SILV   
                  47.36     1:39.92 (52.56)                                        
 13 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR              1:47.94    1:42.52 SILV   
                  48.18     1:42.52 (54.34)                                        
 14 Kaye, Oscar                9 Manhattan Makos-MR   1:56.71    1:43.50 SILV   
                  49.74     1:43.50 (53.76)                                        
 15 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR   1:44.04    1:45.92 SILV   
                  50.06     1:45.92 (55.86)                                        
 16 Fine, Evan                 9 Agua Swim Team-MR    1:50.79    1:46.96 SILV   
                  51.45     1:46.96 (55.51)                                        
 17 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR              1:49.31    1:47.63 SILV   
                  51.31     1:47.63 (56.32)                                        
 18 McIver, Matteo J           9 GAEL-MR              1:48.96    1:50.02        
                  51.44     1:50.02 (58.58)                                        
 19 Stachelberg, Oggie        10 Manhattan Makos-MR   1:43.21    1:50.21        
                  52.16     1:50.21 (58.05)                                        
 20 Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR              1:49.79    1:50.33        
                  53.39     1:50.33 (56.94)                                        
 21 Dowl, Elijah M            10 KB Makos-MR          1:51.30    1:52.83        
                  53.06     1:52.83 (59.77)                                        
 22 Yi, Ethan                  9 Manhattan Makos-MR   2:08.24    1:55.23        
                  56.39     1:55.23 (58.84)                                        
 23 Wang, Andy Y               9 APEX-MR              2:02.00    1:55.56        
                  55.27   1:55.56 (1:00.29)                                        
 24 Capaldi, Jonathan P        9 Badger-MR            1:58.45    1:58.18        
                  57.94   1:58.18 (1:00.24)                                        
 25 Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR    2:10.44    1:59.89        
                  57.82   1:59.89 (1:02.07)                                        
 26 Nieves, Jayden A          10 CAS-MR               2:05.89    2:00.20        
                  58.54   2:00.20 (1:01.66)                                        
 27 MacKay, Harry              9 Manhattan Makos-MR   1:58.06    2:00.34        
                  59.03   2:00.34 (1:01.31)                                        
 28 Blum, Hawke                9 Manhattan Makos-MR   2:18.37    2:10.73        
                1:00.04   2:10.73 (1:10.69)                                        
 29 Kurtz, Zachary             9 Manhattan Makos-MR   2:02.77    2:12.63        
                1:00.90   2:12.63 (1:11.73)                                        
 30 Wilson, Chase              9 Manhattan Makos-MR   2:14.63    2:16.21        
                1:02.99   2:16.21 (1:13.22)                                        
 31 Shih, Lucien               9 Manhattan Makos-MR   1:50.89    2:26.06        
                1:14.17   2:26.06 (1:11.89)                                        
 -- Romley, Hayes              9 GAEL-MR              3:29.69         DQ        
      Alternating Kick
                1:25.38        DQ (1:34.92)                                        
 -- Kostyatnikov, Michael     10 Agua Swim Team-MR    1:26.38         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                36.00  SMAX
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lomvardas, Akira T        10 Agua Swim Team-MR      32.03      31.88 ZQ     
  2 Lugato, Giacomo S         10 Agua Swim Team-MR      32.65      32.33 ZQ     
  3 Sacca, David J             9 Agua Swim Team-MR      34.90      34.64 ZQ     
  4 Lidsky, Ryan              10 NYCC-MR                34.86      34.72 ZQ     
  5 Samsonov, Luka A          10 Badger-MR              36.01      38.22 SILV   
  6 Haskins, Alade            10 CAS-MR                 39.95      38.64 SILV   
  7 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR                41.53      42.74 SILV   
  8 Decasseres, Elijah         9 KB Makos-MR            43.76      43.17 SILV   
  9 Trachuk, James            10 NYCC-MR                44.00      44.09        
 10 Lipton, Matthew           10 Agua Swim Team-MR      48.06      44.21        
 11 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR     43.85      44.79        
 12 Nagaldinne, Nirvaan V      9 Badger-MR              46.00      45.36        
 13 Chin, William D           10 NYCC-MR                43.49      46.12        
 14 Breeden, Cayden J         10 Badger-MR              47.07      46.23        
 15 Yang, Archer               9 NYCC-MR              1:00.00      51.09        
 16 Yi, Ethan                  9 Manhattan Makos-MR     55.55      53.35        
 17 Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR                53.93      53.52        
 18 Kaye, Oscar                9 Manhattan Makos-MR     58.76      56.11        
 19 Nieves, Jayden A          10 CAS-MR                 52.50      56.77        
 20 Stewart, Quin              9 Agua Swim Team-MR    1:01.78    1:03.53        
 21 MacKay, Harry              9 Manhattan Makos-MR   1:17.25    1:04.23        
 22 Shih, Lucien               9 Manhattan Makos-MR   1:06.55    1:06.40        
 23 Chrostowski, Alex E        9 GAEL-MR              1:14.41    1:19.88        
 -- Kurtz, Zachary             9 Manhattan Makos-MR     57.53         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Stern, Charlie I           9 Agua Swim Team-MR    1:02.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR                39.96         NS        
 -- Veru, Theodore V          10 GAEL-MR                37.46         NS        
 -- DeWitt, Jasper            10 Manhattan Makos-MR     55.32         NS        
 -- Kostyatnikov, Michael     10 Agua Swim Team-MR      38.12         NS        
 -- Burnell, Nicholas         10 Agua Swim Team-MR      39.81         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.59  JO
              1:25.60  SMAX
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lomvardas, Akira T        10 Agua Swim Team-MR    1:10.59    1:11.92 ZQ     
                  33.87     1:11.92 (38.05)                                        
  2 Klein, Evan M             10 Agua Swim Team-MR    1:13.60    1:13.14 ZQ     
                  34.17     1:13.14 (38.97)                                        
  3 Zhang, Dylan Y            10 Agua Swim Team-MR    1:15.18    1:15.07 ZQ     
                  35.45     1:15.07 (39.62)                                        
  4 Lidsky, Ryan              10 NYCC-MR              1:25.00    1:19.33 ZQ     
                  36.59     1:19.33 (42.74)                                        
  5 Sacca, David J             9 Agua Swim Team-MR    1:30.99    1:27.55 SILV   
                  38.93     1:27.55 (48.62)                                        
  6 Samsonov, Luka A          10 Badger-MR            1:35.31    1:28.13 SILV   
                  40.35     1:28.13 (47.78)                                        
  7 Haskins, Alade            10 CAS-MR               1:45.89    1:29.66 SILV   
                  39.56     1:29.66 (50.10)                                        
  8 Campanile, John A         10 GAEL-MR              1:27.11    1:31.71 SILV   
  9 Boesch, Alexander J        9 Agua Swim Team-MR    1:32.99    1:38.11        
                  45.12     1:38.11 (52.99)                                        
 10 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR              1:41.17    1:38.88        
                  47.28     1:38.88 (51.60)                                        
 11 Chin, William D           10 NYCC-MR              1:35.00    1:42.84        
                  45.94     1:42.84 (56.90)                                        
 12 Decasseres, Elijah         9 KB Makos-MR          1:49.00    1:45.43        
                  48.39     1:45.43 (57.04)                                        
 13 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR    1:45.99    1:47.24        
                  47.46     1:47.24 (59.78)                                        
 14 Stachelberg, Oggie        10 Manhattan Makos-MR   1:40.67    1:48.89        
                  49.11     1:48.89 (59.78)                                        
 15 Lipton, Matthew           10 Agua Swim Team-MR    1:37.32    1:50.95        
                  49.40   1:50.95 (1:01.55)                                        
 -- Kostyatnikov, Michael     10 Agua Swim Team-MR    1:28.22         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:19.99  JO
              1:20.00  SMAX
              1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Eric K             10 Agua Swim Team-MR    1:11.84    1:13.49 ZQ     
                  34.15     1:13.49 (39.34)                                        
  2 Zhang, Dylan Y            10 Agua Swim Team-MR    1:17.36    1:13.84 ZQ     
                  35.19     1:13.84 (38.65)                                        
  3 Klein, Evan M             10 Agua Swim Team-MR    1:12.86    1:13.92 ZQ     
                  33.80     1:13.92 (40.12)                                        
  4 Lugato, Giacomo S         10 Agua Swim Team-MR    1:14.92    1:14.59 ZQ     
                  33.92     1:14.59 (40.67)                                        
  5 Samsonov, Luka A          10 Badger-MR            1:19.00    1:22.25 SILV   
                  39.22     1:22.25 (43.03)                                        
  6 Burnell, Nicholas         10 Agua Swim Team-MR    1:29.86    1:25.56 SILV   
                  40.12     1:25.56 (45.44)                                        
  7 Breeden, Cayden J         10 Badger-MR            1:29.55    1:26.14 SILV   
  8 Dultsin, Daniel           10 Agua Swim Team-MR    1:34.90    1:26.15 SILV   
                  40.90     1:26.15 (45.25)                                        
  9 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR              1:27.97    1:26.48 SILV   
                  38.61     1:26.48 (47.87)                                        
 10 Dorsey-Reyes, Daijin      10 Manhattan Makos-MR   1:30.69    1:26.80 SILV   
                  39.49     1:26.80 (47.31)                                        
 11 Haskins, Alade            10 CAS-MR               1:35.90    1:27.53 SILV   
                  39.56     1:27.53 (47.97)                                        
 12 Durantel, Adrien           9 Badger-MR            1:30.00    1:28.38 SILV   
                  42.43     1:28.38 (45.95)                                        
 13 Trachuk, James            10 NYCC-MR              1:30.97    1:29.38        
                  43.45     1:29.38 (45.93)                                        
 14 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR    1:31.22    1:30.33        
                  41.85     1:30.33 (48.48)                                        
 15 McKay, Thomas B           10 Agua Swim Team-MR    1:31.46    1:30.92        
                  44.17     1:30.92 (46.75)                                        
 16 Nagaldinne, Nirvaan V      9 Badger-MR            1:36.00    1:30.98        
                  42.56     1:30.98 (48.42)                                        
 17 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR              1:31.22    1:33.83        
                  44.76     1:33.83 (49.07)                                        
 18 Fine, Evan                 9 Agua Swim Team-MR    1:33.50    1:34.54        
                  46.68     1:34.54 (47.86)                                        
 19 Lavelle, Joseph F          9 Badger-MR            1:51.68    1:37.68        
                  44.70     1:37.68 (52.98)                                        
 20 Stachelberg, Oggie        10 Manhattan Makos-MR   1:39.97    1:38.08        
                  46.70     1:38.08 (51.38)                                        
 21 Chin, William D           10 NYCC-MR              1:31.66    1:38.26        
                  46.60     1:38.26 (51.66)                                        
 22 Decasseres, Elijah         9 KB Makos-MR          1:43.49    1:38.56        
                  47.56     1:38.56 (51.00)                                        
 23 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR              1:41.69    1:40.13        
                  49.12     1:40.13 (51.01)                                        
 24 Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR              1:42.07    1:45.61        
                  51.29     1:45.61 (54.32)                                        
 25 Mitnick, Theo M            9 Agua Swim Team-MR    1:35.40    1:45.94        
                  48.85     1:45.94 (57.09)                                        
 26 Castanos, Kemri           10 APEX-MR              1:50.00    1:47.80        
                  54.30     1:47.80 (53.50)                                        
 27 Capaldi, Jonathan P        9 Badger-MR            2:15.31    1:50.05        
                  55.08     1:50.05 (54.97)                                        
 28 Nieves, Jayden A          10 CAS-MR               1:50.89    1:54.19        
                  55.36     1:54.19 (58.83)                                        
 29 Stern, Charlie I           9 Agua Swim Team-MR    1:54.14    1:58.29        
                  57.55   1:58.29 (1:00.74)                                        
 30 Nishikawa, Jun             9 Agua Swim Team-MR    2:10.99    1:58.43        
                  59.63     1:58.43 (58.80)                                        
 31 Corner, Milo               9 Agua Swim Team-MR    2:00.99    2:05.43        
                  58.71   2:05.43 (1:06.72)                                        
 -- Lidsky, Ryan              10 NYCC-MR              1:23.45         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  37.79          DQ (46.57)                                        
 -- Wang, Andy Y               9 APEX-MR              1:45.65         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  50.99          DQ (53.31)                                        
 -- Peng, Greg W               9 APEX-MR              1:26.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  40.58          DQ (43.19)                                        
 -- Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR    1:41.99         DQ        
      Did not finish on back - back
                  46.50          DQ (52.11)                                        
 -- Kostyatnikov, Michael     10 Agua Swim Team-MR    1:17.50         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  ZQ
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX
              3:13.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lugato, Giacomo S         10 Agua Swim Team-MR    2:40.61    2:42.55 ZQ     
                  33.97     1:15.50 (41.53)     2:06.41 (50.91)     2:42.55 (36.14)
  2 Samsonov, Luka A          10 Badger-MR            2:51.66    2:54.14 SILV   
                  38.78     1:24.00 (45.22)     2:16.45 (52.45)     2:54.14 (37.69)
  3 Lidsky, Ryan              10 NYCC-MR              3:00.00    3:07.47 SILV   
                  38.84     1:27.59 (48.75)     2:24.44 (56.85)     3:07.47 (43.03)
  4 Haskins, Alade            10 CAS-MR                    NT    3:10.89 SILV   
                  39.72     1:31.46 (51.74)     2:25.47 (54.01)     3:10.89 (45.42)
  5 McKay, Thomas B           10 Agua Swim Team-MR    3:16.99    3:13.13 SILV   
                  46.42     1:37.59 (51.17)     2:29.02 (51.43)     3:13.13 (44.11)
  6 Dultsin, Daniel           10 Agua Swim Team-MR    3:15.99    3:15.31        
                  48.95     1:38.15 (49.20)     2:34.50 (56.35)     3:15.31 (40.81)
  7 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR              3:15.00    3:17.51        
                  46.98     1:35.01 (48.03)     2:34.38 (59.37)     3:17.51 (43.13)
  8 Decasseres, Elijah         9 KB Makos-MR          3:55.00    3:32.85        
                  46.32     1:38.21 (51.89)   2:44.82 (1:06.61)     3:32.85 (48.03)
  9 Chin, William D           10 NYCC-MR              3:15.00    3:38.10        
                  48.89     1:46.10 (57.21)   2:53.89 (1:07.79)     3:38.10 (44.21)
 -- Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR    3:25.99         NS        
 -- Boesch, Alexander J        9 Agua Swim Team-MR    3:14.99         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:01.60  SMAX
              1:09.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice A      11 Agua Swim Team-MR      57.11      57.36 ZQ     
                  27.55       57.36 (29.81)                                        
  2 Sabovic, Adell            12 Agua Swim Team-MR      57.87      57.46 ZQ     
                  26.96       57.46 (30.50)                                        
  3 Yamamoto, Kai             12 Agua Swim Team-MR      57.93      57.52 ZQ     
                  27.84       57.52 (29.68)                                        
  4 Pragnell, Tristan Z       11 Agua Swim Team-MR      57.98      57.56 ZQ     
                  27.36       57.56 (30.20)                                        
  5 Rosado, Alex P            12 Badger-MR              58.92      58.04 ZQ     
                  27.83       58.04 (30.21)                                        
  6 Norris, Timothy M         11 GAEL-MR              1:01.76    1:01.28 JO     
                  29.07     1:01.28 (32.21)                                        
  7 Hyde, Andrew J            11 Agua Swim Team-MR    1:02.06    1:01.56 JO     
                  29.45     1:01.56 (32.11)                                        
  8 Gebhart, Tyler            12 Badger-MR            1:02.43    1:02.68 SILV   
                  29.54     1:02.68 (33.14)                                        
  9 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR    1:04.01    1:03.09 SILV   
                  30.20     1:03.09 (32.89)                                        
 10 Woolmington, Gabriel      12 Manhattan Makos-MR   1:06.31    1:04.19 SILV   
                  30.92     1:04.19 (33.27)                                        
 11 Barr, Evan E              12 GAEL-MR              1:04.79    1:04.40 SILV   
                  31.05     1:04.40 (33.35)                                        
 12 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR    1:03.63    1:05.04 SILV   
                  30.89     1:05.04 (34.15)                                        
 13 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR   1:08.28    1:05.40 SILV   
                  31.19     1:05.40 (34.21)                                        
 14 Shnitzer, Tomer           12 Manhattan Makos-MR   1:07.38    1:05.71 SILV   
                  31.96     1:05.71 (33.75)                                        
 15 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR    1:06.05    1:05.95 SILV   
                  31.57     1:05.95 (34.38)                                        
 16 Chapman, Martin D         12 Agua Swim Team-MR    1:05.28    1:05.98 SILV   
                  31.31     1:05.98 (34.67)                                        
 17 Nordstrom, Dylan L        12 Badger-MR            1:08.08    1:06.63 SILV   
                  31.97     1:06.63 (34.66)                                        
 18 Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR   1:08.48    1:07.15 SILV   
                  31.77     1:07.15 (35.38)                                        
 19 Hardart, Max              11 Badger-MR            1:07.61    1:07.36 SILV   
                  32.37     1:07.36 (34.99)                                        
 20 Chang, Cato A             11 Manhattan Makos-MR   1:10.41    1:08.38 SILV   
                  33.10     1:08.38 (35.28)                                        
 21 Lavelle, Thomas P         11 Badger-MR            1:07.61    1:08.54 SILV   
                  33.02     1:08.54 (35.52)                                        
 22 Abraham, Anthony T        12 GAEL-MR              1:10.20    1:09.27 SILV   
                  33.75     1:09.27 (35.52)                                        
 23 Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR   1:11.26    1:09.28 SILV   
                  33.57     1:09.28 (35.71)                                        
 24 Chapski, Kole             12 Manhattan Makos-MR   1:10.42    1:09.36 SILV   
                  33.61     1:09.36 (35.75)                                        
 25 Tablev, Edwin J           11 Agua Swim Team-MR    1:07.14    1:09.45 SILV   
                  32.24     1:09.45 (37.21)                                        
 26 Collazo, Christopher N    12 APEX-MR              1:13.88    1:09.81        
                  33.54     1:09.81 (36.27)                                        
 27 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR    1:12.83    1:09.84        
                  34.12     1:09.84 (35.72)                                        
 28 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR              1:14.11    1:09.90        
 29 Vizhco, Dexter H          11 CAS-MR               1:11.57    1:11.09        
                  33.69     1:11.09 (37.40)                                        
 30 Pagani, Theo G            11 Agua Swim Team-MR    1:14.12    1:11.27        
                  33.51     1:11.27 (37.76)                                        
 31 Powell, Shamir            12 KB Makos-MR          1:12.26    1:11.46        
                  31.43     1:11.46 (40.03)                                        
 32 Wozniak, Robert G         10 Aquaflames-MR        1:11.31    1:12.23        
                  34.76     1:12.23 (37.47)                                        
 33 Blau, Sam A               12 NYCC-MR              1:12.21    1:14.39        
                  35.66     1:14.39 (38.73)                                        
 34 Guadalupe, Hector         12 CAS-MR               1:20.36    1:14.95        
                  35.68     1:14.95 (39.27)                                        
 35 Allannic, Adrian          11 Manhattan Makos-MR   1:18.69    1:15.71        
                  36.97     1:15.71 (38.74)                                        
 36 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR   1:20.06    1:16.75        
                  36.09     1:16.75 (40.66)                                        
 37 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR    1:25.64    1:17.60        
                  36.80     1:17.60 (40.80)                                        
 38 Dragomanov, Nicholas      12 Badger-MR            1:15.00    1:17.67        
                  36.57     1:17.67 (41.10)                                        
 39 Teufel, Carlo             11 Badger-MR            1:17.27    1:18.98        
                  38.26     1:18.98 (40.72)                                        
 40 Wang, Harry H             12 APEX-MR              1:27.44    1:19.75        
                  37.35     1:19.75 (42.40)                                        
 41 Pineda, Dylan             11 KB Makos-MR          1:24.38    1:20.12        
                  36.30     1:20.12 (43.82)                                        
 42 Pinkhasov, David          11 Aquaflames-MR        1:14.99    1:21.49        
                  35.14     1:21.49 (46.35)                                        
 43 Yoba, Josiah M            12 KB Makos-MR          1:25.20    1:22.08        
                  37.96     1:22.08 (44.12)                                        
 44 Pena, Becquer D           11 APEX-MR              1:25.71    1:22.44        
                  39.79     1:22.44 (42.65)                                        
 45 Villavizar, Sebastian I   11 KB Makos-MR          1:23.85    1:22.77        
                  37.69     1:22.77 (45.08)                                        
 46 Bast, Michael             12 Aquaflames-MR        1:30.56    1:22.85        
                  37.83     1:22.85 (45.02)                                        
 47 Caumartin, Gabriel        11 Manhattan Makos-MR   1:29.90    1:22.98        
                  39.16     1:22.98 (43.82)                                        
 48 Eforo, Edward             11 GAEL-MR              1:21.12    1:23.69        
                  39.09     1:23.69 (44.60)                                        
 49 Flynn, Bo                 11 NYCC-MR              1:30.00    1:24.78        
                  39.04     1:24.78 (45.74)                                        
 50 Mui, Miki                 11 Manhattan Makos-MR   1:30.19    1:24.87        
                  40.20     1:24.87 (44.67)                                        
 51 Shaw, Kevin               11 Aquaflames-MR        1:32.22    1:28.53        
                  40.63     1:28.53 (47.90)                                        
 52 Rodriguez, Antonio J      12 KB Makos-MR          1:36.62    1:31.64        
                  42.36     1:31.64 (49.28)                                        
 53 Chalen, Justice I         12 KB Makos-MR          1:34.35    1:32.11        
                  40.88     1:32.11 (51.23)                                        
 54 Scheur, Dylan             11 Aquaflames-MR        1:38.32    1:32.43        
 55 Hampel, Marco S           12 Agua Swim Team-MR    1:20.17    1:34.23        
                  42.17     1:34.23 (52.06)                                        
 56 Dewan, Advik              11 Aquaflames-MR        1:38.76    1:34.86        
                  45.99     1:34.86 (48.87)                                        
 57 Chin, Vincent B           12 NYCC-MR              1:46.53    1:49.83        
                  48.02   1:49.83 (1:01.81)                                        
 -- Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR    1:02.55         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:15.00  SMAX
              2:28.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pragnell, Tristan Z       11 Agua Swim Team-MR    2:07.39    2:04.87 ZQ     
                  28.59     1:00.10 (31.51)     1:33.09 (32.99)     2:04.87 (31.78)
  2 Yamamoto, Kai             12 Agua Swim Team-MR    2:04.74    2:05.08 ZQ     
                  28.59     1:00.29 (31.70)     1:32.72 (32.43)     2:05.08 (32.36)
  3 Carrenard, Justice A      11 Agua Swim Team-MR    2:05.73    2:05.29 ZQ     
                  29.42     1:01.18 (31.76)     1:33.66 (32.48)     2:05.29 (31.63)
  4 Rosado, Alex P            12 Badger-MR            2:19.85    2:09.11 ZQ     
                  29.75     1:02.53 (32.78)     1:36.45 (33.92)     2:09.11 (32.66)
  5 Sabovic, Adell            12 Agua Swim Team-MR    2:09.94    2:11.75 JO     
                  29.56     1:03.51 (33.95)   2:11.75 (1:08.24)                    
  6 Hyde, Andrew J            11 Agua Swim Team-MR    2:17.05    2:12.53 JO     
                  30.31     1:04.37 (34.06)     1:38.71 (34.34)     2:12.53 (33.82)
  7 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR    2:16.92    2:15.90 SILV   
                  29.97     1:04.38 (34.41)     1:39.95 (35.57)     2:15.90 (35.95)
  8 Norris, Timothy M         11 GAEL-MR              2:21.33    2:17.65 SILV   
                  31.27     1:07.58 (36.31)     1:44.08 (36.50)     2:17.65 (33.57)
  9 Shnitzer, Tomer           12 Manhattan Makos-MR   2:25.28    2:19.64 SILV   
                  32.34     1:08.26 (35.92)     1:44.47 (36.21)     2:19.64 (35.17)
 10 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR    2:24.18    2:22.36 SILV   
                  31.97     1:08.83 (36.86)     1:46.37 (37.54)     2:22.36 (35.99)
 11 Hyde, Michael J           12 Agua Swim Team-MR    2:21.30    2:23.64 SILV   
                  31.85     1:08.04 (36.19)     1:45.51 (37.47)     2:23.64 (38.13)
 12 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR    2:25.91    2:23.81 SILV   
                  32.69     1:08.84 (36.15)     1:46.86 (38.02)     2:23.81 (36.95)
 13 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR    2:24.80    2:23.86 SILV   
                  32.37     1:08.90 (36.53)     1:46.94 (38.04)     2:23.86 (36.92)
 14 Chapman, Martin D         12 Agua Swim Team-MR    2:39.01    2:24.02 SILV   
                  33.18     1:10.33 (37.15)     1:48.48 (38.15)     2:24.02 (35.54)
 15 Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR   2:36.90    2:24.47 SILV   
                  34.13     1:12.13 (38.00)     1:49.37 (37.24)     2:24.47 (35.10)
 16 Woolmington, Gabriel      12 Manhattan Makos-MR   2:28.44    2:25.75 SILV   
                  33.11     1:09.29 (36.18)     1:44.61 (35.32)     2:25.75 (41.14)
 17 Vernhes, Sebastien        11 Manhattan Makos-MR   2:44.58    2:26.98 SILV   
                  32.73     1:10.39 (37.66)     1:49.79 (39.40)     2:26.98 (37.19)
 18 Hardart, Max              11 Badger-MR            2:24.83    2:27.10 SILV   
                  33.35     1:10.74 (37.39)     1:49.45 (38.71)     2:27.10 (37.65)
 19 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR   2:40.16    2:28.32 SILV   
                  31.92     1:09.92 (38.00)     1:50.00 (40.08)     2:28.32 (38.32)
 20 Lavelle, Thomas P         11 Badger-MR            2:31.98    2:28.50 SILV   
                  33.81     1:11.76 (37.95)     1:51.32 (39.56)     2:28.50 (37.18)
 21 Tablev, Edwin J           11 Agua Swim Team-MR    2:40.64    2:31.12        
                  32.33     1:10.82 (38.49)     1:51.61 (40.79)     2:31.12 (39.51)
 22 Nordstrom, Dylan L        12 Badger-MR            2:36.54    2:31.47        
                  32.97     1:11.14 (38.17)     1:52.85 (41.71)     2:31.47 (38.62)
 23 Abraham, Anthony T        12 GAEL-MR              2:38.94    2:32.43        
                  35.76     1:15.45 (39.69)     1:55.02 (39.57)     2:32.43 (37.41)
 24 Chapski, Kole             12 Manhattan Makos-MR   2:51.38    2:34.00        
                  36.02     1:15.48 (39.46)     1:55.64 (40.16)     2:34.00 (38.36)
 25 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR              2:41.26    2:35.72        
 26 Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR   2:34.12    2:36.72        
                  34.84     1:15.57 (40.73)     1:58.08 (42.51)     2:36.72 (38.64)
 27 Collazo, Christopher N    12 APEX-MR              2:37.58    2:37.31        
                  36.08     1:15.92 (39.84)     1:57.97 (42.05)     2:37.31 (39.34)
 28 Sacranie, Alex            11 Manhattan Makos-MR   2:33.00    2:39.57        
                  34.98     1:16.36 (41.38)     1:59.84 (43.48)     2:39.57 (39.73)
 29 Wenk, Laszlo              11 Badger-MR            2:45.00    2:41.32        
                  37.36     1:19.04 (41.68)     2:01.27 (42.23)     2:41.32 (40.05)
 30 Pagani, Theo G            11 Agua Swim Team-MR    3:18.66    2:41.80        
                  34.94     1:16.25 (41.31)     1:59.59 (43.34)     2:41.80 (42.21)
 31 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR    2:34.22    2:42.77        
                  37.24     1:19.32 (42.08)     2:00.83 (41.51)     2:42.77 (41.94)
 32 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR   2:48.17    2:51.42        
                  36.39     1:21.42 (45.03)     2:07.93 (46.51)     2:51.42 (43.49)
 33 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR    3:47.08    2:53.09        
                  37.95     1:23.57 (45.62)     2:10.39 (46.82)     2:53.09 (42.70)
 34 Eforo, Edward             11 GAEL-MR              2:58.93    2:55.95        
                  37.84                             2:11.29 ( )     2:55.95 (44.66)
 35 Hampel, Marco S           12 Agua Swim Team-MR    3:15.20    3:10.65        
                  43.97     1:34.81 (50.84)     2:26.56 (51.75)     3:10.65 (44.09)
 36 Villavizar, Sebastian I   11 KB Makos-MR          3:15.83    3:11.16        
                  40.30     1:30.66 (50.36)     2:24.48 (53.82)     3:11.16 (46.68)
 37 Pineda, Dylan             11 KB Makos-MR          3:49.90    3:13.15        
                  39.83     1:26.82 (46.99)     2:20.32 (53.50)     3:13.15 (52.83)
 38 Chalen, Justice I         12 KB Makos-MR          3:01.84    3:15.93        
                  41.03     1:31.73 (50.70)     2:24.71 (52.98)     3:15.93 (51.22)
 39 Rodriguez, Antonio J      12 KB Makos-MR          3:16.93    3:21.42        
                  46.17   3:21.42 (2:35.25)                                        
 40 Chin, Vincent B           12 NYCC-MR              4:00.86    3:58.56        
                  49.56   1:53.56 (1:04.00)   2:57.86 (1:04.30)   3:58.56 (1:00.70)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                32.99  JO
                33.00  SMAX
                41.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pragnell, Tristan Z       11 Agua Swim Team-MR      29.99      29.00 ZQ     
  2 Rosado, Alex P            12 Badger-MR              31.28      29.96 ZQ     
  3 Carrenard, Justice A      11 Agua Swim Team-MR      31.09      30.84 ZQ     
  4 Yamamoto, Kai             12 Agua Swim Team-MR      32.86      32.30 ZQ     
  5 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR                32.05      32.52 JO     
  6 Gebhart, Tyler            12 Badger-MR              33.00      32.78 JO     
  7 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR      33.61      33.19 SILV   
  8 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR      35.51      33.36 SILV   
  9 Hyde, Andrew J            11 Agua Swim Team-MR      34.44      33.61 SILV   
 10 Hyde, Michael J           12 Agua Swim Team-MR      33.01      33.62 SILV   
 11 Babyak, Christopher N     12 Badger-MR              33.33      33.71 SILV   
 12 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR      34.04      33.80 SILV   
 13 Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR     36.08      34.49 SILV   
 14 Wozniak, Robert G         10 Aquaflames-MR          34.51      34.53        
 15 Tablev, Edwin J           11 Agua Swim Team-MR      34.20      34.73 SILV   
 16 Barr, Evan E              12 GAEL-MR                34.42      34.86 SILV   
 17 Shnitzer, Tomer           12 Manhattan Makos-MR     37.91      35.10 SILV   
 18 Nordstrom, Dylan L        12 Badger-MR              35.58      35.71 SILV   
 19 Lavelle, Thomas P         11 Badger-MR              35.55      36.42 SILV   
 20 Woolmington, Gabriel      12 Manhattan Makos-MR     36.01      36.49 SILV   
 21 Chang, Cato A             11 Manhattan Makos-MR     36.43      37.14 SILV   
 22 Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR     39.69      37.17 SILV   
 23 Chapman, Martin D         12 Agua Swim Team-MR      39.25      37.40 SILV   
 24 Capaldi, Matthew D        11 Badger-MR              37.27      37.56 SILV   
 25 Chapski, Kole             12 Manhattan Makos-MR     37.96      37.74 SILV   
 26 Powell, Shamir            12 KB Makos-MR            36.74      38.17 SILV   
 27 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR     39.96      38.90 SILV   
 28 Vizhco, Dexter H          11 CAS-MR                 41.13      39.33 SILV   
 29 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR     40.88      39.42 SILV   
 29 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR      39.78      39.42 SILV   
 31 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR                42.56      39.57 SILV   
 32 Villavizar, Sebastian I   11 KB Makos-MR            40.47      39.99 SILV   
 33 Allannic, Adrian          11 Manhattan Makos-MR     41.27      40.20 SILV   
 34 Mui, Miki                 11 Manhattan Makos-MR     45.10      41.03 SILV   
 35 Collazo, Christopher N    12 APEX-MR                40.81      41.42        
 36 Blau, Sam A               12 NYCC-MR                42.03      41.48        
 37 Teufel, Carlo             11 Badger-MR              41.45      41.83        
 38 Pinkhasov, David          11 Aquaflames-MR          42.88      43.14        
 39 Eforo, Edward             11 GAEL-MR                38.75      43.20        
 40 Scheur, Dylan             11 Aquaflames-MR          47.26      44.19        
 41 Bast, Michael             12 Aquaflames-MR          47.78      44.38        
 42 Guadalupe, Hector         12 CAS-MR                 43.96      45.00        
 43 Dragomanov, Nicholas      12 Badger-MR              43.55      45.48        
 44 Pena, Becquer D           11 APEX-MR                46.49      45.61        
 45 Chalen, Justice I         12 KB Makos-MR            44.64      45.73        
 46 Dewan, Advik              11 Aquaflames-MR          44.53      46.50        
 47 Caumartin, Gabriel        11 Manhattan Makos-MR     49.44      46.71        
 48 Shaw, Kevin               11 Aquaflames-MR          47.93      48.15        
 49 Flynn, Bo                 11 NYCC-MR                45.00      49.14        
 50 Chin, Vincent B           12 NYCC-MR                50.00      50.04        
 51 Pineda, Dylan             11 KB Makos-MR            50.14      50.50        
 52 Rodriguez, Antonio J      12 KB Makos-MR            46.69      51.10        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:10.69  JO
              1:10.70  SMAX
              1:23.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pragnell, Tristan Z       11 Agua Swim Team-MR    1:02.88    1:02.22 ZQ     
                  30.30     1:02.22 (31.92)                                        
  2 Rosado, Alex P            12 Badger-MR            1:06.43    1:05.42 ZQ     
                  32.58     1:05.42 (32.84)                                        
  3 Carrenard, Justice A      11 Agua Swim Team-MR    1:04.73    1:06.78 ZQ     
                  32.12     1:06.78 (34.66)                                        
  4 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR              1:08.66    1:09.83 JO     
                  32.99     1:09.83 (36.84)                                        
  5 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR    1:13.06    1:10.18 JO     
                  34.07     1:10.18 (36.11)                                        
  6 Hyde, Michael J           12 Agua Swim Team-MR    1:09.25    1:11.11 SILV   
                  34.89     1:11.11 (36.22)                                        
  7 Hyde, Andrew J            11 Agua Swim Team-MR    1:12.37    1:12.03 SILV   
                  35.51     1:12.03 (36.52)                                        
  8 Barr, Evan E              12 GAEL-MR              1:14.07    1:13.66 SILV   
                  36.22     1:13.66 (37.44)                                        
  9 Babyak, Christopher N     12 Badger-MR            1:12.22    1:13.77 SILV   
                  35.39     1:13.77 (38.38)                                        
 10 Shnitzer, Tomer           12 Manhattan Makos-MR   1:14.58    1:14.24 SILV   
                  36.07     1:14.24 (38.17)                                        
 11 Norris, Timothy M         11 GAEL-MR              1:13.32    1:15.10 SILV   
                  36.32     1:15.10 (38.78)                                        
 12 Vernhes, Sebastien        11 Manhattan Makos-MR   1:13.06    1:15.50 SILV   
                  36.41     1:15.50 (39.09)                                        
 13 Woolmington, Gabriel      12 Manhattan Makos-MR   1:16.84    1:16.72 SILV   
                  37.16     1:16.72 (39.56)                                        
 14 Lavelle, Thomas P         11 Badger-MR            1:19.08    1:19.27 SILV   
                  38.45     1:19.27 (40.82)                                        
 15 Chapski, Kole             12 Manhattan Makos-MR   1:21.34    1:19.71 SILV   
                  39.57     1:19.71 (40.14)                                        
 16 Nordstrom, Dylan L        12 Badger-MR            1:19.21    1:19.72 SILV   
 17 Kim, Christopher B        11 Agua Swim Team-MR    1:20.12    1:19.95 SILV   
                  38.61     1:19.95 (41.34)                                        
 18 Capaldi, Matthew D        11 Badger-MR            1:19.52    1:20.43 SILV   
                  39.04     1:20.43 (41.39)                                        
 19 Sacranie, Alex            11 Manhattan Makos-MR   1:23.68    1:22.53 SILV   
                  39.75     1:22.53 (42.78)                                        
 20 Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR   1:21.51    1:23.81        
                  41.83     1:23.81 (41.98)                                        
 21 Abraham, Anthony T        12 GAEL-MR              1:24.42    1:23.94        
 22 Vizhco, Dexter H          11 CAS-MR               1:25.39    1:24.14        
 23 Allannic, Adrian          11 Manhattan Makos-MR   1:26.90    1:24.39        
                  41.42     1:24.39 (42.97)                                        
 24 Chapman, Martin D         12 Agua Swim Team-MR    1:21.63    1:25.63        
                  41.10     1:25.63 (44.53)                                        
 25 Powell, Shamir            12 KB Makos-MR          1:25.71    1:26.70        
 25 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR    1:23.43    1:26.70        
                  43.19     1:26.70 (43.51)                                        
 27 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR              1:29.94    1:27.21        
                  42.66     1:27.21 (44.55)                                        
 28 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR   1:26.97    1:27.60        
 29 Collazo, Christopher N    12 APEX-MR              1:35.00    1:28.43        
                  42.53     1:28.43 (45.90)                                        
 30 Mui, Miki                 11 Manhattan Makos-MR   1:35.52    1:28.62        
                  43.15     1:28.62 (45.47)                                        
 31 Yoba, Josiah M            12 KB Makos-MR          1:35.39    1:33.39        
                  44.13     1:33.39 (49.26)                                        
 32 Caumartin, Gabriel        11 Manhattan Makos-MR   1:50.52    1:38.37        
                  47.78     1:38.37 (50.59)                                        
 33 Chalen, Justice I         12 KB Makos-MR          1:40.56    1:42.61        
 34 Rodriguez, Antonio J      12 KB Makos-MR          1:42.63    1:47.92        
                  52.35     1:47.92 (55.57)                                        
 -- Villavizar, Sebastian I   11 KB Makos-MR          1:33.00         DQ        
      Did not finish on back
                  43.54          DQ (52.75)                                        
 -- Guadalupe, Hector         12 CAS-MR               1:41.50         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  47.46          DQ (53.79)                                        
 -- Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR   1:15.79         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                37.60  SMAX
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamamoto, Kai             12 Agua Swim Team-MR      35.43      33.60 ZQ     
  2 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR                35.09      34.83 ZQ     
  3 Sabovic, Adell            12 Agua Swim Team-MR      42.21      35.76 ZQ     
  4 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR      36.56      35.99 ZQ     
  5 Hyde, Andrew J            11 Agua Swim Team-MR      35.15      36.05 ZQ     
  6 Babyak, Christopher N     12 Badger-MR              35.77      36.25 ZQ     
  6 Pragnell, Tristan Z       11 Agua Swim Team-MR      37.12      36.25 ZQ     
  8 Carrenard, Justice A      11 Agua Swim Team-MR      38.95      37.34 JO     
  9 Hyde, Michael J           12 Agua Swim Team-MR      39.24      38.09 SILV   
 10 Hardart, Max              11 Badger-MR              39.24      38.32 SILV   
 11 Mui, Miki                 11 Manhattan Makos-MR     41.28      38.62 SILV   
 12 Shnitzer, Tomer           12 Manhattan Makos-MR     40.69      38.79 SILV   
 13 Barr, Evan E              12 GAEL-MR                39.59      38.86 SILV   
 14 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR     40.11      39.05 SILV   
 15 Powell, Shamir            12 KB Makos-MR            38.56      39.21 SILV   
 16 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR      40.72      39.45 SILV   
 17 Capaldi, Matthew D        11 Badger-MR              39.72      40.47 SILV   
 18 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR      42.21      40.92 SILV   
 19 Tablev, Edwin J           11 Agua Swim Team-MR      41.15      41.42 SILV   
 20 Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR     42.16      42.03 SILV   
 21 Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR     43.22      42.42 SILV   
 22 Yoba, Josiah M            12 KB Makos-MR            44.30      42.70 SILV   
 23 Woolmington, Gabriel      12 Manhattan Makos-MR     42.32      43.28        
 24 Wang, Harry H             12 APEX-MR                   NT      43.55        
 25 Guadalupe, Hector         12 CAS-MR                 44.34      44.27        
 26 Pinkhasov, David          11 Aquaflames-MR          42.30      44.87        
 27 Abraham, Anthony T        12 GAEL-MR                47.46      45.06        
 28 Chapski, Kole             12 Manhattan Makos-MR     45.76      45.10        
 29 Allannic, Adrian          11 Manhattan Makos-MR     47.14      45.15        
 30 Dragomanov, Nicholas      12 Badger-MR              40.00      46.21        
 31 Pagani, Theo G            11 Agua Swim Team-MR      54.22      46.63        
 32 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR      48.00      46.89        
 33 Hampel, Marco S           12 Agua Swim Team-MR      48.97      47.11        
 34 Wozniak, Robert G         10 Aquaflames-MR          47.62      47.49        
 35 Chang, Cato A             11 Manhattan Makos-MR     46.74      47.66        
 36 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR     48.01      48.09        
 36 Teufel, Carlo             11 Badger-MR              46.81      48.09        
 38 Pena, Becquer D           11 APEX-MR                51.66      48.12        
 39 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR      47.97      48.20        
 40 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR      48.76      48.71        
 41 Pineda, Dylan             11 KB Makos-MR            45.28      49.60        
 42 Chin, Vincent B           12 NYCC-MR                50.00      50.17        
 43 Eforo, Edward             11 GAEL-MR                48.69      50.50        
 44 Caumartin, Gabriel        11 Manhattan Makos-MR     56.29      50.75        
 45 Flynn, Bo                 11 NYCC-MR                45.00      52.43        
 46 Blau, Sam A               12 NYCC-MR                47.96      55.00        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:21.60  SMAX
              1:29.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamamoto, Kai             12 Agua Swim Team-MR    1:12.83    1:12.51 ZQ     
                  34.62     1:12.51 (37.89)                                        
  2 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR              1:15.51    1:15.92 ZQ     
                  36.23     1:15.92 (39.69)                                        
  3 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR    1:16.69    1:16.74 ZQ     
                  36.64     1:16.74 (40.10)                                        
  4 Sabovic, Adell            12 Agua Swim Team-MR    1:18.47    1:19.96 ZQ     
                  38.05     1:19.96 (41.91)                                        
  5 Carrenard, Justice A      11 Agua Swim Team-MR    1:17.83    1:20.16 ZQ     
                  37.70     1:20.16 (42.46)                                        
  6 Babyak, Christopher N     12 Badger-MR            1:19.76    1:23.30 SILV   
                  38.14     1:23.30 (45.16)                                        
  7 Shnitzer, Tomer           12 Manhattan Makos-MR   1:23.40    1:23.79 SILV   
                  39.58     1:23.79 (44.21)                                        
  8 Hardart, Max              11 Badger-MR            1:23.44    1:24.88 SILV   
                  40.26     1:24.88 (44.62)                                        
  9 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR    1:24.54    1:24.89 SILV   
                  40.44     1:24.89 (44.45)                                        
 10 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR   1:28.02    1:25.15 SILV   
                  40.00     1:25.15 (45.15)                                        
 11 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR    1:26.40    1:25.80 SILV   
                  41.82     1:25.80 (43.98)                                        
 12 Wenk, Laszlo              11 Badger-MR            1:30.56    1:25.99 SILV   
                  41.66     1:25.99 (44.33)                                        
 13 Mui, Miki                 11 Manhattan Makos-MR   1:29.71    1:27.50 SILV   
                  41.28     1:27.50 (46.22)                                        
 14 Barr, Evan E              12 GAEL-MR              1:28.10    1:28.26 SILV   
                  40.65     1:28.26 (47.61)                                        
 15 Capaldi, Matthew D        11 Badger-MR            1:28.97    1:31.23        
                  43.24     1:31.23 (47.99)                                        
 16 Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR   1:29.89    1:31.94        
                  43.35     1:31.94 (48.59)                                        
 17 Vizhco, Dexter H          11 CAS-MR               1:45.29    1:32.05        
                  43.47     1:32.05 (48.58)                                        
 18 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR              1:40.15    1:32.20        
                  43.03     1:32.20 (49.17)                                        
 19 Woolmington, Gabriel      12 Manhattan Makos-MR   1:31.06    1:32.21        
                  44.74     1:32.21 (47.47)                                        
 20 Guadalupe, Hector         12 CAS-MR               1:39.31    1:35.28        
                  45.24     1:35.28 (50.04)                                        
 21 Sacranie, Alex            11 Manhattan Makos-MR   1:31.71    1:35.95        
                  45.34     1:35.95 (50.61)                                        
 22 Tablev, Edwin J           11 Agua Swim Team-MR    1:33.56    1:35.97        
                  44.78     1:35.97 (51.19)                                        
 23 Yoba, Josiah M            12 KB Makos-MR          1:37.39    1:36.09        
                  45.22     1:36.09 (50.87)                                        
 24 Allannic, Adrian          11 Manhattan Makos-MR   1:38.98    1:36.61        
                  46.71     1:36.61 (49.90)                                        
 25 Chapski, Kole             12 Manhattan Makos-MR   1:37.32    1:38.01        
                  46.53     1:38.01 (51.48)                                        
 26 Hampel, Marco S           12 Agua Swim Team-MR    1:43.39    1:38.98        
                  47.70     1:38.98 (51.28)                                        
 27 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR    1:44.15    1:43.38        
                  49.12     1:43.38 (54.26)                                        
 28 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR   1:41.47    1:44.60        
                  49.20     1:44.60 (55.40)                                        
 29 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR    1:39.11    1:45.26        
                  50.67     1:45.26 (54.59)                                        
 30 Eforo, Edward             11 GAEL-MR              1:46.26    1:46.40        
                  49.54     1:46.40 (56.86)                                        
 31 Caumartin, Gabriel        11 Manhattan Makos-MR   1:52.03    1:50.67        
                  52.80     1:50.67 (57.87)                                        
 32 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR    1:50.01    1:51.22        
                  51.53     1:51.22 (59.69)                                        
 33 Pineda, Dylan             11 KB Makos-MR          1:41.54    1:52.37        
                  49.57   1:52.37 (1:02.80)                                        
 -- Chin, Vincent B           12 NYCC-MR              1:46.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  55.36        DQ (1:02.09)                                        
 -- Pagani, Theo G            11 Agua Swim Team-MR    1:44.97         DQ        
      One hand touch
                  48.31          DQ (54.38)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.09  JO
                31.10  SMAX
                38.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamamoto, Kai             12 Agua Swim Team-MR      28.09      28.21 ZQ     
  2 Sabovic, Adell            12 Agua Swim Team-MR      29.64      29.34 ZQ     
  3 Pragnell, Tristan Z       11 Agua Swim Team-MR      29.50      30.29 ZQ     
  4 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR                30.83      30.69 JO     
  5 Hyde, Andrew J            11 Agua Swim Team-MR      32.65      31.60 SILV   
  6 Hyde, Michael J           12 Agua Swim Team-MR      32.71      32.39 SILV   
  7 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR      36.68      33.32 SILV   
  8 Nordstrom, Dylan L        12 Badger-MR              33.10      33.53 SILV   
  9 Tablev, Edwin J           11 Agua Swim Team-MR      33.95      34.44 SILV   
 10 Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR     35.19      34.50 SILV   
 11 Capaldi, Matthew D        11 Badger-MR              33.34      35.09 SILV   
 12 Barr, Evan E              12 GAEL-MR                34.09      35.33 SILV   
 13 Shnitzer, Tomer           12 Manhattan Makos-MR     34.62      35.34 SILV   
 14 Hardart, Max              11 Badger-MR              35.69      35.83 SILV   
 15 Chapski, Kole             12 Manhattan Makos-MR     36.62      36.33 SILV   
 16 Lavelle, Thomas P         11 Badger-MR              33.16      36.40 SILV   
 17 Woolmington, Gabriel      12 Manhattan Makos-MR     36.68      36.49 SILV   
 18 Collazo, Christopher N    12 APEX-MR                36.05      36.62 SILV   
 19 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR      36.08      36.72 SILV   
 20 Vizhco, Dexter H          11 CAS-MR                 36.54      36.77 SILV   
 21 Vernhes, Sebastien        11 Manhattan Makos-MR     36.78      37.00 SILV   
 21 Norris, Timothy M         11 GAEL-MR                39.10      37.00 SILV   
 23 Chapman, Martin D         12 Agua Swim Team-MR      39.65      37.52 SILV   
 24 Abraham, Anthony T        12 GAEL-MR                38.95      38.85        
 25 Powell, Shamir            12 KB Makos-MR            38.00      39.45        
 26 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR     37.71      39.52        
 27 Kim, Christopher B        11 Agua Swim Team-MR      39.75      40.13        
 28 Mui, Miki                 11 Manhattan Makos-MR     42.61      40.18        
 29 Pagani, Theo G            11 Agua Swim Team-MR      50.58      41.25        
 30 Yoba, Josiah M            12 KB Makos-MR            41.61      41.54        
 31 Sacranie, Alex            11 Manhattan Makos-MR     38.60      41.88        
 32 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR                43.90      42.65        
 33 Halverstadt, Luke         12 Manhattan Makos-MR     41.69      43.03        
 34 Guadalupe, Hector         12 CAS-MR                 47.23      43.70        
 35 Villavizar, Sebastian I   11 KB Makos-MR            45.19      44.35        
 36 Caumartin, Gabriel        11 Manhattan Makos-MR     51.02      45.01        
 37 Pineda, Dylan             11 KB Makos-MR            46.89      46.54        
 38 Chalen, Justice I         12 KB Makos-MR            49.21      47.54        
 39 Hampel, Marco S           12 Agua Swim Team-MR      52.89      50.88        
 40 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR      52.33      51.30        
 41 Rodriguez, Antonio J      12 KB Makos-MR            48.72      52.20        
 42 Chin, Vincent B           12 NYCC-MR                50.00      57.18        
 -- Jablonowski, Kristof      11 Manhattan Makos-MR     38.08         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Eforo, Edward             11 GAEL-MR                43.60         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR      38.19         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:12.60  SMAX
              1:26.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pragnell, Tristan Z       11 Agua Swim Team-MR    1:05.63    1:06.04 ZQ     
                  30.15     1:06.04 (35.89)                                        
  2 Sabovic, Adell            12 Agua Swim Team-MR    1:07.83    1:07.48 ZQ     
                  32.97     1:07.48 (34.51)                                        
  3 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR              1:10.76    1:09.83 JO     
                  32.03     1:09.83 (37.80)                                        
  4 Hyde, Michael J           12 Agua Swim Team-MR    1:12.22    1:11.81 JO     
                  34.17     1:11.81 (37.64)                                        
  5 Gebhart, Tyler            12 Badger-MR            1:15.14    1:15.20 SILV   
                  34.65     1:15.20 (40.55)                                        
  6 Nordstrom, Dylan L        12 Badger-MR            1:21.10    1:15.44 SILV   
                  34.87     1:15.44 (40.57)                                        
  7 Hardart, Max              11 Badger-MR            1:20.50    1:19.39 SILV   
                  36.83     1:19.39 (42.56)                                        
  8 Wang, Harry H             12 APEX-MR              1:35.00    1:22.17 SILV   
                  37.72     1:22.17 (44.45)                                        
  9 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR    1:27.52    1:22.18 SILV   
                  37.16     1:22.18 (45.02)                                        
 10 Lavelle, Thomas P         11 Badger-MR            1:11.00    1:22.46 SILV   
                  37.86     1:22.46 (44.60)                                        
 11 Vizhco, Dexter H          11 CAS-MR               1:24.37    1:24.36 SILV   
                  37.77     1:24.36 (46.59)                                        
 12 Capaldi, Matthew D        11 Badger-MR            1:24.06    1:24.56 SILV   
                  37.90     1:24.56 (46.66)                                        
 13 Chapman, Martin D         12 Agua Swim Team-MR    1:26.61    1:26.28 SILV   
                  39.44     1:26.28 (46.84)                                        
 14 Abraham, Anthony T        12 GAEL-MR              1:32.10    1:30.04        
                  41.36     1:30.04 (48.68)                                        
 15 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR              1:35.00    1:32.12        
                  42.48     1:32.12 (49.64)                                        
 16 Chalen, Justice I         12 KB Makos-MR          1:50.47    1:43.62        
                  47.39     1:43.62 (56.23)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
              1:12.00  SMAX
              1:20.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabovic, Adell            12 Agua Swim Team-MR    1:08.49    1:05.55 ZQ     
                  30.54     1:05.55 (35.01)                                        
  2 Rosado, Alex P            12 Badger-MR            1:10.40    1:06.77 ZQ     
                  29.15     1:06.77 (37.62)                                        
  3 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR              1:10.39    1:09.10 ZQ     
                  32.13     1:09.10 (36.97)                                        
  4 Hyde, Andrew J            11 Agua Swim Team-MR    1:10.49    1:10.79 JO     
                  33.74     1:10.79 (37.05)                                        
  5 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR    1:15.42    1:11.52 JO     
                  34.02     1:11.52 (37.50)                                        
  6 Hyde, Michael J           12 Agua Swim Team-MR    1:11.49    1:11.81 JO     
                  33.78     1:11.81 (38.03)                                        
  7 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR    1:13.22    1:12.07 SILV   
                  33.38     1:12.07 (38.69)                                        
  8 Gebhart, Tyler            12 Badger-MR            1:15.72    1:13.66 SILV   
                  33.58     1:13.66 (40.08)                                        
  9 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR    1:15.99    1:13.76 SILV   
                  34.63     1:13.76 (39.13)                                        
 10 Hardart, Max              11 Badger-MR            1:18.73    1:16.45 SILV   
                  36.29     1:16.45 (40.16)                                        
 11 Babyak, Christopher N     12 Badger-MR            1:20.00    1:16.80 SILV   
                  35.51     1:16.80 (41.29)                                        
 12 Nordstrom, Dylan L        12 Badger-MR            1:19.46    1:17.38 SILV   
                  35.69     1:17.38 (41.69)                                        
 13 Chapman, Martin D         12 Agua Swim Team-MR    1:19.20    1:17.49 SILV   
                  37.52     1:17.49 (39.97)                                        
 14 Powell, Shamir            12 KB Makos-MR          1:20.00    1:19.64 SILV   
                  36.81     1:19.64 (42.83)                                        
 15 Lavelle, Thomas P         11 Badger-MR            1:19.68    1:20.38 SILV   
                  37.35     1:20.38 (43.03)                                        
 16 Capaldi, Matthew D        11 Badger-MR            1:19.42    1:21.39        
                  37.64     1:21.39 (43.75)                                        
 17 Tablev, Edwin J           11 Agua Swim Team-MR    1:19.06    1:21.61        
                  36.70     1:21.61 (44.91)                                        
 18 Vizhco, Dexter H          11 CAS-MR               1:23.56    1:21.86        
                  38.67     1:21.86 (43.19)                                        
 19 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR              1:27.62    1:25.64        
                  39.64     1:25.64 (46.00)                                        
 20 Pagani, Theo G            11 Agua Swim Team-MR    1:28.10    1:27.14        
                  38.72     1:27.14 (48.42)                                        
 21 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR    1:24.03    1:28.28        
                  40.16     1:28.28 (48.12)                                        
 22 Guadalupe, Hector         12 CAS-MR               1:34.89    1:29.01        
                  42.81     1:29.01 (46.20)                                        
 23 Blau, Sam A               12 NYCC-MR              1:27.11    1:32.51        
                  43.63     1:32.51 (48.88)                                        
 24 Hampel, Marco S           12 Agua Swim Team-MR    1:34.83    1:34.92        
                  44.45     1:34.92 (50.47)                                        
 25 Teufel, Carlo             11 Badger-MR            1:30.45    1:35.01        
                  42.55     1:35.01 (52.46)                                        
 26 Flynn, Bo                 11 NYCC-MR              2:00.00    1:38.79        
 27 Villavizar, Sebastian I   11 KB Makos-MR          1:38.65    1:40.11        
                  45.15     1:40.11 (54.96)                                        
 28 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR    1:44.27    1:41.03        
                  51.23     1:41.03 (49.80)                                        
 29 Chin, Vincent B           12 NYCC-MR              2:00.00    1:50.43        
                  51.82     1:50.43 (58.61)                                        
 30 Rodriguez, Antonio J      12 KB Makos-MR          1:50.16    1:52.97        
                  51.42   1:52.97 (1:01.55)                                        
 -- Yoba, Josiah M            12 KB Makos-MR          1:27.88         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
              2:30.50  SMAX
              2:55.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pragnell, Tristan Z       11 Agua Swim Team-MR    2:24.68    2:21.78 ZQ     
                  30.61     1:05.65 (35.04)     1:49.92 (44.27)     2:21.78 (31.86)
  2 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR              2:27.97    2:27.89 ZQ     
                  32.01     1:10.52 (38.51)     1:53.97 (43.45)     2:27.89 (33.92)
  3 Rosado, Alex P            12 Badger-MR            2:33.95    2:28.21 ZQ     
                  32.45     1:08.25 (35.80)     1:55.81 (47.56)     2:28.21 (32.40)
  4 Hyde, Andrew J            11 Agua Swim Team-MR    2:28.27    2:30.78 SILV   
                  32.40     1:11.77 (39.37)     1:55.26 (43.49)     2:30.78 (35.52)
  5 Sabovic, Adell            12 Agua Swim Team-MR    2:30.33    2:34.28 SILV   
                  33.28     1:14.08 (40.80)     2:01.67 (47.59)     2:34.28 (32.61)
  6 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR    2:35.79    2:35.75 SILV   
                  35.64     1:14.87 (39.23)     2:00.03 (45.16)     2:35.75 (35.72)
  7 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR    2:38.80    2:36.88 SILV   
                  34.14     1:13.33 (39.19)     2:02.07 (48.74)     2:36.88 (34.81)
  8 Hyde, Michael J           12 Agua Swim Team-MR    2:29.63    2:37.25 SILV   
                  32.65     1:13.14 (40.49)     2:00.85 (47.71)     2:37.25 (36.40)
  9 Lee, Penn                 11 Manhattan Makos-MR   2:44.27    2:42.76 SILV   
                  37.09     1:19.76 (42.67)     2:08.99 (49.23)     2:42.76 (33.77)
 10 Hardart, Max              11 Badger-MR            2:40.00    2:43.14 SILV   
                                1:19.36 ( )     2:07.23 (47.87)     2:43.14 (35.91)
 11 Fiore, Christian          12 Manhattan Makos-MR   2:51.10    2:47.94 SILV   
                  39.62     1:23.40 (43.78)     2:11.05 (47.65)     2:47.94 (36.89)
 12 Chapman, Martin D         12 Agua Swim Team-MR    2:47.97    2:48.41 SILV   
                  38.81     1:23.94 (45.13)     2:11.51 (47.57)     2:48.41 (36.90)
 13 Babyak, Christopher N     12 Badger-MR            2:45.57    2:49.41 SILV   
                  40.91     1:22.24 (41.33)     2:10.17 (47.93)     2:49.41 (39.24)
 14 Lavelle, Thomas P         11 Badger-MR            2:51.10    2:51.36 SILV   
                  39.30     1:22.93 (43.63)     2:15.33 (52.40)     2:51.36 (36.03)
 15 Capaldi, Matthew D        11 Badger-MR            2:51.93    2:53.68 SILV   
                  39.83     1:23.14 (43.31)     2:14.11 (50.97)     2:53.68 (39.57)
 16 Tablev, Edwin J           11 Agua Swim Team-MR    2:50.68    2:55.91        
                  40.19     1:23.23 (43.04)     2:18.07 (54.84)     2:55.91 (37.84)
 17 Vizhco, Dexter H          11 CAS-MR               3:01.14    2:57.61        
                  38.10     1:24.96 (46.86)     2:17.44 (52.48)     2:57.61 (40.17)
 18 Wenk, Laszlo              11 Badger-MR            2:57.00    3:00.50        
                  44.80     1:30.99 (46.19)     2:19.42 (48.43)     3:00.50 (41.08)
 19 Powell, Shamir            12 KB Makos-MR          2:55.00    3:02.04        
                  38.78     1:26.12 (47.34)     2:15.19 (49.07)     3:02.04 (46.85)
 20 Allannic, Adrian          11 Manhattan Makos-MR   3:04.91    3:04.59        
                  47.57     1:32.49 (44.92)     2:23.63 (51.14)     3:04.59 (40.96)
 21 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR    3:00.25    3:05.28        
                  42.57     1:30.09 (47.52)     2:25.66 (55.57)     3:05.28 (39.62)
 22 Kim, Christopher B        11 Agua Swim Team-MR    3:07.10    3:10.24        
                  42.34     1:28.91 (46.57)     2:27.80 (58.89)     3:10.24 (42.44)
 23 Guadalupe, Hector         12 CAS-MR               3:28.90    3:24.01        
                  47.80     1:42.33 (54.53)     2:39.71 (57.38)     3:24.01 (44.30)
 -- Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR    2:39.05         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                53.99  ZQ
                54.00  SMAX
                59.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          14 Badger-MR              50.95      51.24 JO     
                  24.20       51.24 (27.04)                                        
  2 Stukelman, Asher B        13 Agua Swim Team-MR      54.56      52.80 JO     
                  25.66       52.80 (27.14)                                        
  3 Wen, Nicholas J           13 Agua Swim Team-MR      52.89      53.22 JO     
                  26.03       53.22 (27.19)                                        
  4 Kumeno, Kai               13 Agua Swim Team-MR      52.57      53.58 JO     
                  25.87       53.58 (27.71)                                        
  5 Seibold, Finn J           13 Badger-MR            1:01.42      54.30 SILV   
                  26.48       54.30 (27.82)                                        
  6 Lugato, Pietro M          13 Agua Swim Team-MR      53.54      55.40 SILV   
                  26.72       55.40 (28.68)                                        
  7 De Jong, Taiyo A          13 Agua Swim Team-MR      55.16      55.60 SILV   
                  26.91       55.60 (28.69)                                        
  8 Loveless, Liam J          13 Badger-MR              55.41      56.31 SILV   
                  26.47       56.31 (29.84)                                        
  9 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR      58.08      56.42 SILV   
                  27.31       56.42 (29.11)                                        
 10 Whitfield, George         14 NYCC-MR                57.66      56.70 SILV   
                  27.29       56.70 (29.41)                                        
 11 Vazquez, Christian        14 KB Makos-MR            58.35      57.34 SILV   
                  26.99       57.34 (30.35)                                        
 12 Hong, Joesph W            14 Agua Swim Team-MR      59.88      57.37 SILV   
                  27.66       57.37 (29.71)                                        
 13 Massari, Eugenio G        13 Agua Swim Team-MR    1:03.22      57.68 SILV   
                  27.47       57.68 (30.21)                                        
 14 Gutierrez, Oman M         14 KB Makos-MR            59.44      58.29 SILV   
                  27.56       58.29 (30.73)                                        
 15 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR     55.94      58.47 SILV   
                  27.95       58.47 (30.52)                                        
 16 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR      58.77      58.75 SILV   
                  29.00       58.75 (29.75)                                        
 16 Dunn, Tyler A             13 Unattached-MR        1:03.48      58.75 SILV   
                  28.36       58.75 (30.39)                                        
 18 Langendorfer, Matthew R   14 Manhattan Makos-MR   1:03.69      59.58 SILV   
                  28.37       59.58 (31.21)                                        
 19 Conn, Miles J             14 NYCC-MR              1:01.84      59.78        
                  28.23       59.78 (31.55)                                        
 20 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              1:00.22      59.87        
                  28.50       59.87 (31.37)                                        
 21 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR      58.12    1:00.15        
                  28.08     1:00.15 (32.07)                                        
 22 Song, Leonard Q           13 Agua Swim Team-MR    1:01.16    1:00.16        
                  28.42     1:00.16 (31.74)                                        
 23 Clark, Kevin              14 KB Makos-MR          1:00.63    1:00.47        
                  28.19     1:00.47 (32.28)                                        
 24 Kalinin, Anton S          13 Badger-MR              59.80    1:00.69        
                  28.58     1:00.69 (32.11)                                        
 25 Pire, Harrison B          13 Agua Swim Team-MR    1:01.58    1:01.25        
                  29.52     1:01.25 (31.73)                                        
 26 Sanchez, Wanderlei        14 KB Makos-MR          1:03.51    1:01.79        
                  28.77     1:01.79 (33.02)                                        
 27 Thai-Bui, Justin          14 GAEL-MR              1:01.28    1:02.07        
                  29.24     1:02.07 (32.83)                                        
 28 Bakalis, Bobby H          14 Agua Swim Team-MR    1:04.63    1:02.86        
                  29.72     1:02.86 (33.14)                                        
 29 Eboli, Michael            14 Badger-MR            1:05.60    1:03.62        
                  29.98     1:03.62 (33.64)                                        
 30 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    1:03.98    1:03.74        
                  30.21     1:03.74 (33.53)                                        
 31 Ferran, Raul              14 KB Makos-MR          1:05.94    1:03.88        
                  29.24     1:03.88 (34.64)                                        
 32 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR              1:03.98    1:04.01        
                  30.07     1:04.01 (33.94)                                        
 33 Mui, Tiger                14 Manhattan Makos-MR   1:05.12    1:04.87        
                  29.99     1:04.87 (34.88)                                        
 34 Fan, Maximilian           13 Manhattan Makos-MR   1:10.07    1:05.28        
                  31.09     1:05.28 (34.19)                                        
 35 Villalobos, Matt J        13 APEX-MR              1:05.59    1:05.57        
                  32.06     1:05.57 (33.51)                                        
 36 Miller, Emanuel           13 KB Makos-MR          1:07.27    1:06.35        
                  31.93     1:06.35 (34.42)                                        
 37 Eforo, Alex               13 GAEL-MR              1:06.04    1:06.70        
                  32.06     1:06.70 (34.64)                                        
 38 Williams, Jigga           13 CAS-MR               1:19.56    1:09.20        
                  31.83     1:09.20 (37.37)                                        
 39 Cooney, Jack B            13 NYCC-MR              1:29.52    1:24.16        
 40 Alifonso, Alexis A        13 APEX-MR                   NT    1:34.71        
                  43.30     1:34.71 (51.41)                                        
 -- Velazquez, Jonathan J     13 KB Makos-MR          1:22.65         DQ        
      False start
                  38.27          DQ (45.22)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:58.49  JO
              1:58.49  ZQ
              1:58.50  SMAX
              2:18.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J           13 Agua Swim Team-MR    1:53.84    1:53.76 JO     
                  26.23       54.85 (28.62)     1:24.57 (29.72)     1:53.76 (29.19)
  2 Stukelman, Asher B        13 Agua Swim Team-MR    1:57.46    1:57.25 JO     
                  27.17       57.23 (30.06)     1:28.15 (30.92)     1:57.25 (29.10)
  3 Kumeno, Kai               13 Agua Swim Team-MR    1:58.35    1:59.37 SILV   
                  27.51       57.56 (30.05)     1:28.61 (31.05)     1:59.37 (30.76)
  4 Seibold, Finn J           13 Badger-MR            2:08.85    2:00.26 SILV   
                  27.65       58.22 (30.57)     1:29.46 (31.24)     2:00.26 (30.80)
  5 Lugato, Pietro M          13 Agua Swim Team-MR    2:02.32    2:00.33 SILV   
                  27.40       58.52 (31.12)     1:29.62 (31.10)     2:00.33 (30.71)
  6 De Jong, Taiyo A          13 Agua Swim Team-MR    2:04.10    2:01.36 SILV   
                  27.58       58.03 (30.45)     1:30.62 (32.59)     2:01.36 (30.74)
  7 Ribeiro, Damion           14 NYCC-MR              2:00.48    2:03.77 SILV   
                  28.22     1:00.01 (31.79)     1:33.22 (33.21)     2:03.77 (30.55)
  8 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR    2:05.29    2:04.12 SILV   
                  27.93     1:00.24 (32.31)     1:33.05 (32.81)     2:04.12 (31.07)
  9 Whitfield, George         14 NYCC-MR              2:03.95    2:04.30 SILV   
                  28.13     1:00.07 (31.94)     1:32.97 (32.90)     2:04.30 (31.33)
 10 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR    2:05.97    2:05.48 SILV   
                  28.75     1:00.87 (32.12)     1:34.18 (33.31)     2:05.48 (31.30)
 11 Loveless, Liam J          13 Badger-MR            2:08.32    2:06.69 SILV   
                  28.50     1:00.98 (32.48)     1:34.28 (33.30)     2:06.69 (32.41)
 12 Pire, Harrison B          13 Agua Swim Team-MR    2:13.24    2:09.64 SILV   
                  29.89     1:02.95 (33.06)     1:37.03 (34.08)     2:09.64 (32.61)
 13 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR    2:11.83    2:09.78 SILV   
                  28.61     1:01.56 (32.95)     1:35.94 (34.38)     2:09.78 (33.84)
 14 Vazquez, Christian        14 KB Makos-MR          2:14.36    2:10.49 SILV   
                  28.56     1:01.40 (32.84)     1:36.24 (34.84)     2:10.49 (34.25)
 15 Dunn, Tyler A             13 Unattached-MR        2:12.00    2:10.54 SILV   
                  29.62     1:02.52 (32.90)     1:36.45 (33.93)     2:10.54 (34.09)
 15 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR   2:06.19    2:10.54 SILV   
                  29.31     1:02.25 (32.94)     1:36.45 (34.20)     2:10.54 (34.09)
 17 Gutierrez, Oman M         14 KB Makos-MR          2:20.38    2:11.07 SILV   
                  29.43     1:03.52 (34.09)     1:38.57 (35.05)     2:11.07 (32.50)
 18 Kalinin, Anton S          13 Badger-MR            2:18.23    2:11.51 SILV   
                  29.38     1:03.31 (33.93)     1:38.18 (34.87)     2:11.51 (33.33)
 19 Chin, William T           14 NYCC-MR              2:13.25    2:11.82 SILV   
                  28.60     1:01.19 (32.59)     1:36.31 (35.12)     2:11.82 (35.51)
 20 Massari, Eugenio G        13 Agua Swim Team-MR    2:23.22    2:12.25 SILV   
                  29.73     1:03.91 (34.18)     1:39.41 (35.50)     2:12.25 (32.84)
 21 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              2:18.69    2:15.25 SILV   
                  29.43     1:03.38 (33.95)     1:40.64 (37.26)     2:15.25 (34.61)
 22 Clark, Kevin              14 KB Makos-MR          2:19.70    2:17.25 SILV   
                  29.30     1:03.92 (34.62)     1:40.80 (36.88)     2:17.25 (36.45)
 23 Bakalis, Bobby H          14 Agua Swim Team-MR    2:20.52    2:17.64 SILV   
                  30.43     1:04.63 (34.20)     1:40.50 (35.87)     2:17.64 (37.14)
 24 Sanchez, Wanderlei        14 KB Makos-MR          2:18.42    2:17.98 SILV   
                  29.53     1:04.00 (34.47)     1:40.73 (36.73)     2:17.98 (37.25)
 25 Langendorfer, Matthew R   14 Manhattan Makos-MR   2:23.08    2:18.00 SILV   
                  29.97     1:05.29 (35.32)     1:43.10 (37.81)     2:18.00 (34.90)
 26 Song, Leonard Q           13 Agua Swim Team-MR    2:18.33    2:18.53        
                  29.59     1:04.80 (35.21)     1:42.52 (37.72)     2:18.53 (36.01)
 27 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    2:13.57    2:18.84        
                  31.35     1:06.92 (35.57)     1:43.43 (36.51)     2:18.84 (35.41)
 28 Conn, Miles J             14 NYCC-MR              2:23.40    2:19.95        
                  29.72     1:05.91 (36.19)     1:45.25 (39.34)     2:19.95 (34.70)
 29 Eforo, Alex               13 GAEL-MR              2:32.89    2:21.30        
                  33.37     1:10.11 (36.74)     1:46.93 (36.82)     2:21.30 (34.37)
 30 Fan, Maximilian           13 Manhattan Makos-MR   2:37.64    2:23.36        
                  31.71     1:08.35 (36.64)     1:46.35 (38.00)     2:23.36 (37.01)
 31 Yang, Sean M              13 Agua Swim Team-MR    2:25.38    2:25.43        
                  30.90     1:07.11 (36.21)     1:46.95 (39.84)     2:25.43 (38.48)
 32 Ferran, Raul              14 KB Makos-MR          2:35.67    2:25.66        
                  30.43     1:05.65 (35.22)     1:45.26 (39.61)     2:25.66 (40.40)
 33 Mui, Tiger                14 Manhattan Makos-MR   2:15.45    2:26.35        
                  31.66     1:06.81 (35.15)     1:45.55 (38.74)     2:26.35 (40.80)
 34 Miller, Emanuel           13 KB Makos-MR          2:34.93    2:27.06        
                  32.48     1:10.49 (38.01)     1:49.68 (39.19)     2:27.06 (37.38)
 35 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR              2:26.14    2:27.29        
                  32.11     1:10.85 (38.74)     1:50.12 (39.27)     2:27.29 (37.17)
 36 Angles, Lucas J           14 Manhattan Makos-MR   2:33.88    2:32.02        
                  34.01     1:12.51 (38.50)     1:52.78 (40.27)     2:32.02 (39.24)
 37 Williams, Jigga           13 CAS-MR               3:32.06    2:40.48        
                  34.06                             1:57.27 ( )     2:40.48 (43.21)
 38 Velazquez, Jonathan J     13 KB Makos-MR          2:11.26    3:11.69        
                  38.18     1:25.85 (47.67)     2:20.14 (54.29)     3:11.69 (51.55)
 39 Cooney, Jack B            13 NYCC-MR              3:17.08    3:15.36        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  JO
              1:02.49  ZQ
              1:02.50  SMAX
              1:16.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stukelman, Asher B        13 Agua Swim Team-MR      59.20      57.77 JO     
                  28.91       57.77 (28.86)                                        
  2 Wen, Nicholas J           13 Agua Swim Team-MR      59.36      58.00 JO     
                  28.81       58.00 (29.19)                                        
  3 Seibold, Finn J           13 Badger-MR            1:07.07    1:00.87 JO     
                  29.69     1:00.87 (31.18)                                        
  4 De Jong, Taiyo A          13 Agua Swim Team-MR    1:04.75    1:01.42 JO     
                  29.85     1:01.42 (31.57)                                        
  5 Kumeno, Kai               13 Agua Swim Team-MR    1:03.24    1:01.66 JO     
                  30.29     1:01.66 (31.37)                                        
  6 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR   1:00.65    1:02.11 JO     
                  29.87     1:02.11 (32.24)                                        
  7 Dunn, Tyler A             13 Unattached-MR        1:07.01    1:04.39 SILV   
                  31.42     1:04.39 (32.97)                                        
  8 Kalinin, Anton S          13 Badger-MR            1:07.91    1:04.52 SILV   
                  32.01     1:04.52 (32.51)                                        
  9 Hong, Joesph W            14 Agua Swim Team-MR    1:06.43    1:05.10 SILV   
                  31.87     1:05.10 (33.23)                                        
 10 Loveless, Liam J          13 Badger-MR            1:06.96    1:06.57 SILV   
                  31.93     1:06.57 (34.64)                                        
 11 Chin, William T           14 NYCC-MR              1:09.38    1:06.91 SILV   
                  32.74     1:06.91 (34.17)                                        
 12 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR    1:10.77    1:07.45 SILV   
                  32.55     1:07.45 (34.90)                                        
 13 Pire, Harrison B          13 Agua Swim Team-MR    1:09.25    1:07.56 SILV   
                  33.09     1:07.56 (34.47)                                        
 14 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR    1:10.93    1:08.23 SILV   
                  33.45     1:08.23 (34.78)                                        
 15 Massari, Eugenio G        13 Agua Swim Team-MR    1:16.22    1:09.19 SILV   
                  35.17     1:09.19 (34.02)                                        
 16 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    1:10.31    1:10.27 SILV   
                  34.93     1:10.27 (35.34)                                        
 17 Vazquez, Christian        14 KB Makos-MR          1:14.00    1:11.15 SILV   
 18 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR    1:12.69    1:11.61 SILV   
                  35.17     1:11.61 (36.44)                                        
 19 Song, Leonard Q           13 Agua Swim Team-MR    1:05.44    1:11.68 SILV   
                  35.34     1:11.68 (36.34)                                        
 20 Langendorfer, Matthew R   14 Manhattan Makos-MR   1:13.25    1:11.93 SILV   
                  35.47     1:11.93 (36.46)                                        
 21 Clark, Kevin              14 KB Makos-MR          1:12.99    1:12.76 SILV   
                  35.43     1:12.76 (37.33)                                        
 22 Gutierrez, Oman M         14 KB Makos-MR          1:15.68    1:13.88 SILV   
                  36.16     1:13.88 (37.72)                                        
 23 Fan, Maximilian           13 Manhattan Makos-MR   1:19.21    1:13.97 SILV   
                  36.24     1:13.97 (37.73)                                        
 24 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              1:13.77    1:14.21 SILV   
                  35.46     1:14.21 (38.75)                                        
 25 Conn, Miles J             14 NYCC-MR              1:14.01    1:14.42 SILV   
                  36.56     1:14.42 (37.86)                                        
 26 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR              1:15.71    1:15.97 SILV   
                  36.92     1:15.97 (39.05)                                        
 27 Yang, Sean M              13 Agua Swim Team-MR    1:14.87    1:17.56        
                  36.92     1:17.56 (40.64)                                        
 28 Mui, Tiger                14 Manhattan Makos-MR   1:10.11    1:19.36        
                  38.23     1:19.36 (41.13)                                        
 29 Angles, Lucas J           14 Manhattan Makos-MR   1:25.36    1:21.07        
                  39.66     1:21.07 (41.41)                                        
 30 Williams, Jigga           13 CAS-MR               1:27.08    1:21.14        
 31 Miller, Emanuel           13 KB Makos-MR          1:26.69    1:22.68        
                  41.14     1:22.68 (41.54)                                        
 32 Eforo, Alex               13 GAEL-MR              1:28.18    1:23.48        
                  40.28     1:23.48 (43.20)                                        
 33 Cooney, Jack B            13 NYCC-MR              1:34.86    1:38.79        
                  48.58     1:38.79 (50.21)                                        
 34 Velazquez, Jonathan J     13 KB Makos-MR          1:34.18    1:42.59        
                  49.08     1:42.59 (53.51)                                        
 -- Ferran, Raul              14 KB Makos-MR          1:19.12         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  37.16          DQ (41.81)                                        
 -- Thai-Bui, Justin          14 GAEL-MR              1:10.91         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  33.00          DQ (37.36)                                        
 -- Bakalis, Bobby H          14 Agua Swim Team-MR    1:18.44         NS        
 -- Lugato, Pietro M          13 Agua Swim Team-MR    1:03.72         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.29  JO
              2:15.29  ZQ
              2:15.30  SMAX
              2:35.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          14 Badger-MR            2:01.07    2:01.17 JO     
                  27.70       58.71 (31.01)     1:29.94 (31.23)     2:01.17 (31.23)
  2 Stukelman, Asher B        13 Agua Swim Team-MR    2:07.46    2:07.30 JO     
                  30.22     1:02.20 (31.98)     1:35.15 (32.95)     2:07.30 (32.15)
  3 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR   2:11.45    2:14.69 JO     
                  31.92     1:06.28 (34.36)     1:40.83 (34.55)     2:14.69 (33.86)
  4 Kumeno, Kai               13 Agua Swim Team-MR    2:14.74    2:15.09 JO     
                  32.70     1:06.88 (34.18)     1:41.05 (34.17)     2:15.09 (34.04)
  5 De Jong, Taiyo A          13 Agua Swim Team-MR    2:40.00    2:17.74 SILV   
                  31.99     1:06.95 (34.96)     1:43.56 (36.61)     2:17.74 (34.18)
  6 Lugato, Pietro M          13 Agua Swim Team-MR    2:12.24    2:17.85 SILV   
                  33.27     1:08.30 (35.03)     1:43.17 (34.87)     2:17.85 (34.68)
  7 Dunn, Tyler A             13 Unattached-MR        2:28.05    2:18.66 SILV   
                  32.21     1:07.07 (34.86)     1:43.10 (36.03)     2:18.66 (35.56)
  8 Hong, Joesph W            14 Agua Swim Team-MR    2:21.24    2:22.20 SILV   
                  33.83     1:09.19 (35.36)     1:45.85 (36.66)     2:22.20 (36.35)
  9 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR    2:24.24    2:24.69 SILV   
                  33.63     1:10.01 (36.38)     1:47.63 (37.62)     2:24.69 (37.06)
 10 Kalinin, Anton S          13 Badger-MR            2:21.85    2:25.38 SILV   
                  32.18     1:08.91 (36.73)     1:47.23 (38.32)     2:25.38 (38.15)
 11 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR    2:26.07    2:26.72 SILV   
                  34.38     1:10.89 (36.51)     1:49.28 (38.39)     2:26.72 (37.44)
 12 Pire, Harrison B          13 Agua Swim Team-MR    2:26.95    2:28.13 SILV   
                  35.18     1:12.57 (37.39)     1:51.37 (38.80)     2:28.13 (36.76)
 13 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    2:28.79    2:29.93 SILV   
                  35.96     1:14.57 (38.61)     1:53.36 (38.79)     2:29.93 (36.57)
 14 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR    2:27.18    2:30.95 SILV   
                  35.28     1:14.09 (38.81)     1:52.67 (38.58)     2:30.95 (38.28)
 15 Fan, Maximilian           13 Manhattan Makos-MR   2:38.85    2:34.60 SILV   
                  37.11     1:16.68 (39.57)     1:56.27 (39.59)     2:34.60 (38.33)
 16 Sanchez, Wanderlei        14 KB Makos-MR          2:39.30    2:35.85        
                  34.57     1:13.08 (38.51)     1:54.61 (41.53)     2:35.85 (41.24)
 17 Thai-Bui, Justin          14 GAEL-MR              2:34.68    2:37.60        
                  35.42                             1:56.92 ( )     2:37.60 (40.68)
 18 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR              2:39.08    2:44.80        
                  38.91     1:21.76 (42.85)     2:04.17 (42.41)     2:44.80 (40.63)
 19 Vazquez, Christian        14 KB Makos-MR          2:51.51    2:54.54        
                  37.03                             2:05.70 ( )     2:54.54 (48.84)
 20 Ferran, Raul              14 KB Makos-MR          2:51.13    3:01.12        
                  39.64     1:23.54 (43.90)     2:11.65 (48.11)     3:01.12 (49.47)
 21 Miller, Emanuel           13 KB Makos-MR          3:11.52    3:05.27        
 -- Massari, Eugenio G        13 Agua Swim Team-MR    2:40.22         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  35.58     1:14.39 (38.81)     1:55.44 (41.05)          DQ (40.17)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:10.99  ZQ
              1:11.00  SMAX
              1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          14 Badger-MR            1:05.86    1:04.60 JO     
                  29.92     1:04.60 (34.68)                                        
  2 Loveless, Liam J          13 Badger-MR            1:08.08    1:06.78 JO     
                  31.27     1:06.78 (35.51)                                        
  3 Wen, Nicholas J           13 Agua Swim Team-MR    1:09.31    1:09.23 JO     
                  32.87     1:09.23 (36.36)                                        
  4 De Jong, Taiyo A          13 Agua Swim Team-MR    1:11.90    1:12.40 SILV   
                  33.96     1:12.40 (38.44)                                        
  5 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              1:12.01    1:12.42 SILV   
                  33.96     1:12.42 (38.46)                                        
  6 Kumeno, Kai               13 Agua Swim Team-MR    1:12.15    1:12.91 SILV   
                  34.44     1:12.91 (38.47)                                        
  7 Lugato, Pietro M          13 Agua Swim Team-MR    1:09.74    1:12.95 SILV   
                  34.21     1:12.95 (38.74)                                        
  8 Hong, Joesph W            14 Agua Swim Team-MR    1:13.22    1:13.81 SILV   
                  34.90     1:13.81 (38.91)                                        
  9 Whitfield, George         14 NYCC-MR              1:13.03    1:14.44 SILV   
                  34.80     1:14.44 (39.64)                                        
 10 Langendorfer, Matthew R   14 Manhattan Makos-MR   1:21.09    1:15.13 SILV   
                  35.20     1:15.13 (39.93)                                        
 11 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR    1:15.69    1:15.55 SILV   
                  35.97     1:15.55 (39.58)                                        
 12 Mui, Tiger                14 Manhattan Makos-MR   1:28.97    1:16.50 SILV   
                  36.10     1:16.50 (40.40)                                        
 13 Eboli, Michael            14 Badger-MR            1:19.17    1:16.90 SILV   
                  36.32     1:16.90 (40.58)                                        
 14 Song, Leonard Q           13 Agua Swim Team-MR    1:16.47    1:18.08 SILV   
                  36.38     1:18.08 (41.70)                                        
 15 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR    1:20.28    1:18.62 SILV   
                  38.13     1:18.62 (40.49)                                        
 16 Clark, Kevin              14 KB Makos-MR          1:17.77    1:19.15 SILV   
                  36.86     1:19.15 (42.29)                                        
 17 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR   1:19.73    1:19.64 SILV   
                  37.22     1:19.64 (42.42)                                        
 18 Gutierrez, Oman M         14 KB Makos-MR          1:19.77    1:19.84 SILV   
                  37.16     1:19.84 (42.68)                                        
 19 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR    1:21.76    1:22.34        
                  38.20     1:22.34 (44.14)                                        
 20 Pire, Harrison B          13 Agua Swim Team-MR    1:28.88    1:22.75        
                  39.91     1:22.75 (42.84)                                        
 21 Bakalis, Bobby H          14 Agua Swim Team-MR    1:26.44    1:24.00        
                  39.20     1:24.00 (44.80)                                        
 22 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    1:22.24    1:25.30        
                  41.10     1:25.30 (44.20)                                        
 23 Thai-Bui, Justin          14 GAEL-MR              1:24.98    1:26.21        
                  40.63     1:26.21 (45.58)                                        
 24 Conn, Miles J             14 NYCC-MR              1:30.31    1:26.97        
                  40.97     1:26.97 (46.00)                                        
 25 Fan, Maximilian           13 Manhattan Makos-MR   1:30.14    1:27.52        
                  40.97     1:27.52 (46.55)                                        
 26 Villalobos, Matt J        13 APEX-MR              1:33.02    1:28.25        
                  41.41     1:28.25 (46.84)                                        
 27 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR              1:27.77    1:28.36        
                  41.27     1:28.36 (47.09)                                        
 28 Eforo, Alex               13 GAEL-MR              1:29.43    1:29.90        
                  41.68     1:29.90 (48.22)                                        
 29 Massari, Eugenio G        13 Agua Swim Team-MR    1:32.22    1:31.30        
                  43.34     1:31.30 (47.96)                                        
 30 Williams, Jigga           13 CAS-MR               1:40.76    1:34.42        
                  43.11     1:34.42 (51.31)                                        
 31 Cooney, Jack B            13 NYCC-MR              1:50.80    1:42.98        
                  47.65     1:42.98 (55.33)                                        
 32 Velazquez, Jonathan J     13 KB Makos-MR          1:49.91    2:07.22        
                  57.64   2:07.22 (1:09.58)                                        
 -- Ferran, Raul              14 KB Makos-MR          1:25.69         DQ        
      One hand touch
                  41.35          DQ (46.64)                                        
 -- Seibold, Finn J           13 Badger-MR            1:24.90        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
              2:35.19  ZQ
              2:35.20  SMAX
              2:53.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J           13 Agua Swim Team-MR    2:27.28    2:26.51 JO     
                  33.40     1:10.30 (36.90)     1:48.62 (38.32)     2:26.51 (37.89)
  2 Stukelman, Asher B        13 Agua Swim Team-MR    2:32.45    2:30.85 JO     
                  35.68     1:15.26 (39.58)     1:53.96 (38.70)     2:30.85 (36.89)
  3 Loveless, Liam J          13 Badger-MR            2:31.84    2:32.66 JO     
                  33.68     1:12.29 (38.61)     1:52.79 (40.50)     2:32.66 (39.87)
  4 Kumeno, Kai               13 Agua Swim Team-MR    2:50.00    2:37.50 SILV   
                  35.60     1:15.19 (39.59)     1:56.41 (41.22)     2:37.50 (41.09)
  5 Ribeiro, Damion           14 NYCC-MR              2:33.47    2:39.07 SILV   
                  35.54     1:16.27 (40.73)     1:57.91 (41.64)     2:39.07 (41.16)
  6 De Jong, Taiyo A          13 Agua Swim Team-MR    3:00.00    2:39.49 SILV   
                  36.15     1:17.62 (41.47)     1:58.85 (41.23)     2:39.49 (40.64)
  7 Whitfield, George         14 NYCC-MR              2:40.88    2:41.54 SILV   
                  35.27     1:15.71 (40.44)     1:58.06 (42.35)     2:41.54 (43.48)
  8 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR    2:44.42    2:43.56 SILV   
                  36.14     1:17.29 (41.15)     2:00.30 (43.01)     2:43.56 (43.26)
  9 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              2:44.67    2:45.09 SILV   
                  36.09     1:17.35 (41.26)     2:01.34 (43.99)     2:45.09 (43.75)
 10 Song, Leonard Q           13 Agua Swim Team-MR    2:45.44    2:48.18 SILV   
                  36.97     1:21.14 (44.17)     2:06.02 (44.88)     2:48.18 (42.16)
 11 Langendorfer, Matthew R   14 Manhattan Makos-MR   2:47.36    2:49.24 SILV   
                  37.28     1:19.85 (42.57)     2:04.34 (44.49)     2:49.24 (44.90)
 12 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR    2:49.91    2:49.70 SILV   
                  37.94     1:21.53 (43.59)     2:05.66 (44.13)     2:49.70 (44.04)
 13 Mui, Tiger                14 Manhattan Makos-MR   2:57.11    2:50.60 SILV   
                  39.13     1:22.65 (43.52)     2:06.25 (43.60)     2:50.60 (44.35)
 14 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR    2:45.22    2:51.94 SILV   
                  38.66     1:22.23 (43.57)     2:07.20 (44.97)     2:51.94 (44.74)
 15 Clark, Kevin              14 KB Makos-MR          2:50.00    2:52.36 SILV   
                  37.52     1:21.48 (43.96)     2:07.19 (45.71)     2:52.36 (45.17)
 16 Gutierrez, Oman M         14 KB Makos-MR          2:54.00    2:53.05 SILV   
                  37.88     1:21.75 (43.87)     2:07.36 (45.61)     2:53.05 (45.69)
 17 Chin, William T           14 NYCC-MR              2:50.00    2:53.88 SILV   
                  36.59     1:20.25 (43.66)     2:06.78 (46.53)     2:53.88 (47.10)
 18 Bakalis, Bobby H          14 Agua Swim Team-MR    2:59.82    2:58.05        
                  39.74     1:24.77 (45.03)     2:10.92 (46.15)     2:58.05 (47.13)
 19 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    2:53.66    3:00.78        
                  41.81     1:29.35 (47.54)     2:16.24 (46.89)     3:00.78 (44.54)
 20 Angles, Lucas J           14 Manhattan Makos-MR   2:57.96    3:01.35        
                  41.25     1:27.84 (46.59)     2:15.61 (47.77)     3:01.35 (45.74)
 21 Sanchez, Wanderlei        14 KB Makos-MR          3:05.90    3:05.24        
                  38.68     1:25.24 (46.56)     2:15.22 (49.98)     3:05.24 (50.02)
 22 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR              3:12.55    3:09.01        
                  41.41     1:29.97 (48.56)     2:19.58 (49.61)     3:09.01 (49.43)
 23 Fan, Maximilian           13 Manhattan Makos-MR   3:04.75    3:09.70        
                  42.38     1:30.85 (48.47)     2:20.53 (49.68)     3:09.70 (49.17)
 -- Lugato, Pietro M          13 Agua Swim Team-MR    2:31.65         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:01.60  SMAX
              1:11.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ribeiro, Damion           14 NYCC-MR                57.67      58.84 ZQ     
                  27.38       58.84 (31.46)                                        
  2 Hong, Joesph W            14 Agua Swim Team-MR    1:02.88    1:02.66 SILV   
                  29.16     1:02.66 (33.50)                                        
  3 Seibold, Finn J           13 Badger-MR            1:08.00    1:05.65 SILV   
                  31.33     1:05.65 (34.32)                                        
  4 Massari, Eugenio G        13 Agua Swim Team-MR    1:19.22    1:05.99 SILV   
                  31.73     1:05.99 (34.26)                                        
  5 Whitfield, George         14 NYCC-MR              1:06.87    1:07.02 SILV   
                  30.77     1:07.02 (36.25)                                        
  6 Chin, William T           14 NYCC-MR              1:07.88    1:09.00 SILV   
                  31.54     1:09.00 (37.46)                                        
  7 Yang, Sean M              13 Agua Swim Team-MR    1:08.86    1:11.01 SILV   
                  32.36     1:11.01 (38.65)                                        
  8 Thai-Bui, Justin          14 GAEL-MR              1:13.24    1:11.59 SILV   
                  33.38     1:11.59 (38.21)                                        
  9 Kalinin, Anton S          13 Badger-MR            1:15.00    1:13.03        
                  34.49     1:13.03 (38.54)                                        
 10 Ferran, Raul              14 KB Makos-MR          1:13.26    1:14.49        
                  32.76     1:14.49 (41.73)                                        
 11 Sanchez, Wanderlei        14 KB Makos-MR          1:11.75    1:16.33        
                  32.19     1:16.33 (44.14)                                        
 12 Conn, Miles J             14 NYCC-MR              1:18.13    1:18.47        
                  33.27     1:18.47 (45.20)                                        
 13 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR              1:24.48    1:24.53        
                  36.90     1:24.53 (47.63)                                        
 14 Vazquez, Christian        14 KB Makos-MR          1:15.90    1:24.87        
                  33.56     1:24.87 (51.31)                                        
 15 Eforo, Alex               13 GAEL-MR              1:26.69    1:26.45        
                  37.90     1:26.45 (48.55)                                        
 16 Williams, Jigga           13 CAS-MR               1:32.89    1:30.25        
                  41.50     1:30.25 (48.75)                                        
 17 Velazquez, Jonathan J     13 KB Makos-MR          1:36.40    1:55.42        
                  48.86   1:55.42 (1:06.56)                                        
 -- Miller, Emanuel           13 KB Makos-MR          1:30.58         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:19.99  ZQ
              2:20.00  SMAX
              2:32.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J           13 Agua Swim Team-MR    2:08.26    2:07.52 JO     
                  28.36     1:00.80 (32.44)     1:34.12 (33.32)     2:07.52 (33.40)
  2 Stukelman, Asher B        13 Agua Swim Team-MR    2:14.54    2:19.80 JO     
                  29.80     1:04.76 (34.96)     1:43.48 (38.72)     2:19.80 (36.32)
  3 Whitfield, George         14 NYCC-MR              2:33.71    2:29.93 SILV   
                  30.85     1:08.36 (37.51)     1:49.89 (41.53)     2:29.93 (40.04)
 -- Dunn, Tyler A             13 Unattached-MR        2:41.26         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:13.99  ZQ
              2:14.00  SMAX
              2:32.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          14 Badger-MR            2:02.48    2:05.52 JO     
                  26.49       59.11 (32.62)     1:36.45 (37.34)     2:05.52 (29.07)
  2 Loveless, Liam J          13 Badger-MR            2:17.39    2:21.06 SILV   
                  31.22     1:08.11 (36.89)     1:48.62 (40.51)     2:21.06 (32.44)
  3 Seibold, Finn J           13 Badger-MR            2:31.96    2:21.22 SILV   
                  30.47     1:05.98 (35.51)     1:50.76 (44.78)     2:21.22 (30.46)
  4 Whitfield, George         14 NYCC-MR              2:26.76    2:21.38 SILV   
                  31.31     1:09.34 (38.03)     1:50.93 (41.59)     2:21.38 (30.45)
  5 Dunn, Tyler A             13 Unattached-MR        2:30.18    2:26.16 SILV   
                  32.23     1:08.70 (36.47)     1:52.83 (44.13)     2:26.16 (33.33)
  6 Song, Leonard Q           13 Agua Swim Team-MR    2:35.44    2:27.64 SILV   
                  31.86     1:10.60 (38.74)     1:52.93 (42.33)     2:27.64 (34.71)
  7 Langendorfer, Matthew R   14 Manhattan Makos-MR   2:32.81    2:29.77 SILV   
                  31.40     1:09.26 (37.86)     1:52.36 (43.10)     2:29.77 (37.41)
  8 Kalinin, Anton S          13 Badger-MR            2:41.71    2:31.59 SILV   
                  33.96     1:10.91 (36.95)     1:57.35 (46.44)     2:31.59 (34.24)
  9 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              2:33.39    2:36.07        
                  33.50     1:14.20 (40.70)     1:58.73 (44.53)     2:36.07 (37.34)
 10 Vazquez, Christian        14 KB Makos-MR          2:39.63    2:36.48        
                  31.37     1:10.93 (39.56)     1:56.50 (45.57)     2:36.48 (39.98)
 11 Massari, Eugenio G        13 Agua Swim Team-MR    2:40.22    2:36.94        
                  31.91     1:13.28 (41.37)     2:02.72 (49.44)     2:36.94 (34.22)
 12 Sanchez, Wanderlei        14 KB Makos-MR          2:35.07    2:37.34        
                  32.59     1:12.35 (39.76)     2:02.17 (49.82)     2:37.34 (35.17)
 13 Gutierrez, Oman M         14 KB Makos-MR          2:32.03    2:39.46        
                  32.74     1:15.87 (43.13)     2:02.09 (46.22)     2:39.46 (37.37)
 14 Conn, Miles J             14 NYCC-MR              2:56.04    2:39.88        
                  32.23     1:14.60 (42.37)     2:04.38 (49.78)     2:39.88 (35.50)
 15 Eboli, Michael            14 Badger-MR            2:39.40    2:42.37        
                  39.19     1:20.07 (40.88)     2:04.57 (44.50)     2:42.37 (37.80)
 16 Clark, Kevin              14 KB Makos-MR          2:33.80    2:42.75        
                  32.01     1:15.11 (43.10)     2:03.47 (48.36)     2:42.75 (39.28)
 17 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR              2:44.09    2:46.65        
                  35.98     1:17.98 (42.00)     2:08.52 (50.54)     2:46.65 (38.13)
 18 Miller, Emanuel           13 KB Makos-MR          3:01.81    2:56.91        
                  37.92     1:24.42 (46.50)     2:18.09 (53.67)     2:56.91 (38.82)
 19 Williams, Jigga           13 CAS-MR               3:22.98    3:00.46        
                  37.77     1:23.26 (45.49)     2:19.05 (55.79)     3:00.46 (41.41)
 20 Cooney, Jack B            13 NYCC-MR              3:15.00    3:33.81        
                  47.17     1:43.01 (55.84)   2:45.86 (1:02.85)     3:33.81 (47.95)
 21 Velazquez, Jonathan J     13 KB Makos-MR          3:37.94    3:51.60        
                  49.08     1:48.67 (59.59)   2:58.21 (1:09.54)     3:51.60 (53.39)
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tierney, Steven T         17 Badger-MR              46.90      49.23 METS   
                  24.12       49.23 (25.11)                                        
  2 Watler, Jaleel C          17 NYCC-MR                49.44      49.63 METS   
                  24.31       49.63 (25.32)                                        
  3 Hamberg, Miles N          16 Manhattan Makos-MR     49.10      49.77 METS   
                  23.62       49.77 (26.15)                                        
  4 Konovalov, Nicholas       17 NYCC-MR                48.11      49.93 METS   
                  24.17       49.93 (25.76)                                        
  5 Marski, Timothy J         14 LIAC-MR                50.65      50.10 METS   
                  24.05       50.10 (26.05)                                        
  6 Aly, Ali M                16 LIAC-MR                50.09      50.20        
                  24.22       50.20 (25.98)                                        
  7 Syron, Shane D            16 Badger-MR              51.65      50.32        
                  23.66       50.32 (26.66)                                        
  8 Alers, Louis              19 KB Makos-MR            49.71      50.53        
                  24.36       50.53 (26.17)                                        
  9 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR      51.40      50.92        
                  24.64       50.92 (26.28)                                        
 10 Powers, William P         16 Badger-MR              51.33      51.11        
                  24.49       51.11 (26.62)                                        
 11 Zhu, Nicholas H           15 Manhattan Makos-MR     51.40      51.50        
                  24.56       51.50 (26.94)                                        
 12 Rodriguez, Ian R          15 Manhattan Makos-MR     51.64      51.51        
                  25.00       51.51 (26.51)                                        
 13 Gaitour, Victor E         17 NYCC-MR                50.71      51.59        
                  25.00       51.59 (26.59)                                        
 14 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR     52.53      51.67        
                  24.88       51.67 (26.79)                                        
 15 Simone, James S           15 Badger-MR              52.26      51.80        
                  24.67       51.80 (27.13)                                        
 16 Cerri-Droz, Ruben A       17 LIAC-MR                49.84      51.81        
                  24.60       51.81 (27.21)                                        
 17 Wisotsky, Seth M          17 Badger-MR              51.54      51.83        
                  25.03       51.83 (26.80)                                        
 18 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR      53.18      51.87        
                  25.05       51.87 (26.82)                                        
 19 McClellan, Sean E         14 LIAC-MR                52.48      52.16        
                  25.28       52.16 (26.88)                                        
 20 Thomas, Desi C            15 NYCC-MR                50.78      52.33        
                  24.46       52.33 (27.87)                                        
 21 Deverna, Kyle V           17 GAEL-MR                52.83      52.67        
                  25.26       52.67 (27.41)                                        
 22 DeStaebler, Andrew D      17 GAEL-MR                50.32      52.69        
                  25.05       52.69 (27.64)                                        
 23 Lane, Wiley W             16 NYCC-MR                52.51      52.70        
                  25.16       52.70 (27.54)                                        
 24 Mercado, David O          17 Agua Swim Team-MR      52.28      52.79        
                  24.93       52.79 (27.86)                                        
 25 Arena, CJ J               15 LIAC-MR                55.12      52.87        
                  25.53       52.87 (27.34)                                        
 25 Vernoia, Mike F           24 NYAC-MR                45.74      52.87        
                  25.79       52.87 (27.08)                                        
 27 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR      55.36      52.96        
                  25.87       52.96 (27.09)                                        
 28 Loveless, Jack J          14 Badger-MR              54.00      53.00        
                  25.42       53.00 (27.58)                                        
 29 Golovin, Sam J            14 Agua Swim Team-MR      52.27      53.38        
                  25.85       53.38 (27.53)                                        
 30 Towne, Garrett B          15 Badger-MR              53.53      53.43        
                  25.82       53.43 (27.61)                                        
 30 McKenna, Devlin H         15 Agua Swim Team-MR      53.13      53.43        
                  25.91       53.43 (27.52)                                        
 32 Dhir, Yuvaraj             16 LIAC-MR                51.90      53.57        
                  25.83       53.57 (27.74)                                        
 33 Manfre, Matthew S         16 LIAC-MR                51.21      53.64        
                  25.86       53.64 (27.78)                                        
 34 Gregorace, Michael J      14 LIAC-MR                53.95      53.69        
                  25.99       53.69 (27.70)                                        
 35 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR      53.83      53.81        
                  25.92       53.81 (27.89)                                        
 36 Sarsekeyev, Dimash A      18 Agua Swim Team-MR      53.62      53.89        
                  25.94       53.89 (27.95)                                        
 37 Cordero, Justin K         17 KB Makos-MR            54.25      54.64        
                  25.83       54.64 (28.81)                                        
 38 Madden, Owen              17 GAEL-MR                53.33      54.70        
                  25.95       54.70 (28.75)                                        
 39 Lama, Dawa                17 Agua Swim Team-MR      54.55      54.83        
                  26.36       54.83 (28.47)                                        
 40 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR      54.37      55.47        
                  26.53       55.47 (28.94)                                        
 41 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR      56.37      55.76        
                  26.64       55.76 (29.12)                                        
 42 Orman-Kollmar, Max A      17 APEX-MR                54.14      56.14        
                  26.85       56.14 (29.29)                                        
 43 Hutheesing, Remy N        15 Agua Swim Team-MR      56.12      56.48        
                  27.46       56.48 (29.02)                                        
 44 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR      56.78      56.65        
                  27.34       56.65 (29.31)                                        
 45 Mashchenko, Andriy        15 APEX-MR                57.06      56.74        
                  27.25       56.74 (29.49)                                        
 45 Hernandez, Luis           15 CAS-MR                 57.62      56.74        
                  28.19       56.74 (28.55)                                        
 47 Zielonka, Maciej          16 NYCC-MR                57.07      56.98        
                  26.99       56.98 (29.99)                                        
 48 Scalamandre, Max H        13 LIAC-MR                55.72      57.13        
                  27.07       57.13 (30.06)                                        
 49 Altman-Kurosaki, Mathias  14 Agua Swim Team-MR      57.87      57.27        
                  27.75       57.27 (29.52)                                        
 50 Diaz, Muppet A            18 KB Makos-MR            57.94      57.28        
                  26.75       57.28 (30.53)                                        
 51 Eforo, John T             15 GAEL-MR                57.71      57.34        
                  27.22       57.34 (30.12)                                        
 52 Kanim, Jared F            16 GAEL-MR              1:00.48      57.49        
                  27.08       57.49 (30.41)                                        
 53 Sakoff, Nicholas T        15 Manhattan Makos-MR     58.58      57.83        
                  27.67       57.83 (30.16)                                        
 54 Lem, Jake O               15 Agua Swim Team-MR      58.10      58.35        
                  28.07       58.35 (30.28)                                        
 55 De la Rosa, Alexis        17 APEX-MR                58.65      58.86        
                  28.20       58.86 (30.66)                                        
 56 Sanchez, Stallion         16 KB Makos-MR            58.56      59.38        
                  28.57       59.38 (30.81)                                        
 57 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR    1:00.52      59.87        
                  27.28       59.87 (32.59)                                        
 58 Sanchez, Andersson        16 KB Makos-MR            59.73    1:00.60        
                  28.24     1:00.60 (32.36)                                        
 59 Medina, Milton D          17 APEX-MR              1:03.41    1:01.08        
                  28.45     1:01.08 (32.63)                                        
 60 Pena, Michael A           15 APEX-MR              1:08.82    1:03.54        
                  30.39     1:03.54 (33.15)                                        
 61 Zhang, Dylan Y            10 Agua Swim Team-MR    1:04.48    1:04.60        
                  30.79     1:04.60 (33.81)                                        
 62 Williams, Jared A         15 CAS-MR               1:08.99    1:05.11        
 63 Santana, Robert           19 APEX-MR              1:15.00    1:05.69        
                  30.66     1:05.69 (35.03)                                        
 64 Richiez, Nasser N         16 APEX-MR              1:15.00    1:13.01        
 65 Lucas, CJ J               15 APEX-MR              1:37.43    1:16.97        
                  34.32     1:16.97 (42.65)                                        
 66 McIver, Matteo J           9 GAEL-MR              1:20.67    1:18.48        
                  36.71     1:18.48 (41.77)                                        
 -- Chen, Geoffrey            16 LIAC-MR                49.46         NS        
 -- Khajegi, Soroush          25 Agua Swim Team-MR      47.31         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aly, Ali M                16 LIAC-MR              1:48.52    1:48.42 METS   
                  25.30       52.97 (27.67)     1:21.20 (28.23)     1:48.42 (27.22)
  2 Powers, William P         16 Badger-MR            1:51.00    1:49.88 METS   
                  24.85       52.53 (27.68)     1:21.27 (28.74)     1:49.88 (28.61)
  3 Marski, Timothy J         14 LIAC-MR              1:47.95    1:49.99 METS   
                  25.44       53.80 (28.36)     1:21.99 (28.19)     1:49.99 (28.00)
  4 Hamberg, Miles N          16 Manhattan Makos-MR   1:50.70    1:50.55        
                  24.60       52.48 (27.88)     1:21.34 (28.86)     1:50.55 (29.21)
  5 Zhu, Nicholas H           15 Manhattan Makos-MR   1:50.81    1:51.02        
                  25.31       53.29 (27.98)     1:22.79 (29.50)     1:51.02 (28.23)
  6 Simone, James S           15 Badger-MR            1:54.86    1:51.15        
                  25.72       53.70 (27.98)     1:22.91 (29.21)     1:51.15 (28.24)
  7 Chen, Geoffrey            16 LIAC-MR              1:46.02    1:51.47        
                  25.55       53.66 (28.11)     1:22.54 (28.88)     1:51.47 (28.93)
  8 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    1:55.09    1:53.21        
                  26.83       56.09 (29.26)     1:24.81 (28.72)     1:53.21 (28.40)
  9 Eid, Christian J          16 Badger-MR            1:56.72    1:53.99        
                  26.15       55.20 (29.05)     1:25.00 (29.80)     1:53.99 (28.99)
 10 Syron, Shane D            16 Badger-MR            1:51.56    1:54.18        
                  26.07       54.16 (28.09)     1:23.78 (29.62)     1:54.18 (30.40)
 11 McClellan, Sean E         14 LIAC-MR              1:51.92    1:54.82        
                  26.12       54.82 (28.70)     1:24.78 (29.96)     1:54.82 (30.04)
 12 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR    1:54.89    1:55.15        
                  26.12       55.45 (29.33)     1:25.84 (30.39)     1:55.15 (29.31)
 13 Wisotsky, Seth M          17 Badger-MR            2:00.27    1:55.95        
                  26.34       55.51 (29.17)     1:25.80 (30.29)     1:55.95 (30.15)
 14 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR    1:58.06    1:56.39        
                  26.84       56.28 (29.44)     1:26.72 (30.44)     1:56.39 (29.67)
 15 Alers, Louis              19 KB Makos-MR          1:53.78    1:56.42        
                  25.74       54.76 (29.02)     1:25.49 (30.73)     1:56.42 (30.93)
 16 Lane, Wiley W             16 NYCC-MR              1:53.92    1:56.48        
                  26.23       55.21 (28.98)     1:25.87 (30.66)     1:56.48 (30.61)
 17 McKenna, Devlin H         15 Agua Swim Team-MR    1:56.95    1:56.51        
                  26.92       56.98 (30.06)     1:27.14 (30.16)     1:56.51 (29.37)
 18 Golovin, Sam J            14 Agua Swim Team-MR    1:55.18    1:57.37        
                  26.91       56.74 (29.83)     1:27.47 (30.73)     1:57.37 (29.90)
 19 Sarsekeyev, Dimash A      18 Agua Swim Team-MR    1:55.07    1:57.97        
                  26.19       56.17 (29.98)     1:27.50 (31.33)     1:57.97 (30.47)
 20 Manfre, Matthew S         16 LIAC-MR              1:53.40    1:58.22        
                  27.22       56.79 (29.57)     1:27.72 (30.93)     1:58.22 (30.50)
 21 Gregorace, Michael J      14 LIAC-MR              1:54.10    1:58.47        
                  26.85       56.74 (29.89)     1:27.73 (30.99)     1:58.47 (30.74)
 22 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR   1:54.50    1:58.90        
                  27.00       56.51 (29.51)     1:27.70 (31.19)     1:58.90 (31.20)
 23 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR    1:58.89    1:59.30        
                  27.17       57.40 (30.23)     1:27.99 (30.59)     1:59.30 (31.31)
 24 Cerri-Droz, Ruben A       17 LIAC-MR              1:50.07    1:59.45        
                  26.29       56.39 (30.10)     1:28.32 (31.93)     1:59.45 (31.13)
 25 Dhir, Yuvaraj             16 LIAC-MR              1:48.63    1:59.91        
                  26.27       55.46 (29.19)     1:27.50 (32.04)     1:59.91 (32.41)
 26 Malnik, Dani              29 NYAC-MR                   NT    2:00.53        
                  26.45       56.60 (30.15)     1:28.49 (31.89)     2:00.53 (32.04)
 27 Altman-Kurosaki, Mathias  14 Agua Swim Team-MR    2:03.82    2:02.09        
                  28.01       58.64 (30.63)     1:30.24 (31.60)     2:02.09 (31.85)
 28 Madden, Owen              17 GAEL-MR              1:59.24    2:02.78        
                  26.75       57.73 (30.98)     1:30.28 (32.55)     2:02.78 (32.50)
 29 Mercado, David O          17 Agua Swim Team-MR    2:00.22    2:03.15        
                  26.58       57.64 (31.06)     1:30.14 (32.50)     2:03.15 (33.01)
 30 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR    2:02.79    2:03.57        
                  28.52     1:00.50 (31.98)     1:32.78 (32.28)     2:03.57 (30.79)
 31 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    2:03.84    2:03.91        
                  28.88     1:00.13 (31.25)     1:32.39 (32.26)     2:03.91 (31.52)
 32 Orman-Kollmar, Max A      17 APEX-MR              2:02.75    2:05.50        
                  28.18       59.47 (31.29)     1:32.61 (33.14)     2:05.50 (32.89)
 33 Sakoff, Nicholas T        15 Manhattan Makos-MR   2:06.98    2:05.90        
                  28.65       59.97 (31.32)     1:33.04 (33.07)     2:05.90 (32.86)
 34 Lem, Jake O               15 Agua Swim Team-MR    2:04.49    2:06.47        
                  28.69     1:00.40 (31.71)     1:33.51 (33.11)     2:06.47 (32.96)
 35 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR    2:05.54    2:06.76        
                  28.85     1:01.02 (32.17)     1:34.25 (33.23)     2:06.76 (32.51)
 36 Cordero, Justin K         17 KB Makos-MR          2:07.38    2:06.81        
                  27.97     1:00.84 (32.87)     1:34.58 (33.74)     2:06.81 (32.23)
 37 Hernandez, Luis           15 CAS-MR               2:20.49    2:08.47        
                  29.46     1:01.38 (31.92)     1:34.84 (33.46)     2:08.47 (33.63)
 38 Matossian, Cameron T      13 Unattached-MR        2:00.00    2:08.48        
                  29.05     1:01.55 (32.50)     1:35.18 (33.63)     2:08.48 (33.30)
 39 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR    2:05.79    2:09.01        
                  29.10     1:01.44 (32.34)     1:35.20 (33.76)     2:09.01 (33.81)
 40 Zielonka, Maciej          16 NYCC-MR              2:10.97    2:09.25        
                  27.82       59.39 (31.57)     1:33.45 (34.06)     2:09.25 (35.80)
 41 Kanim, Jared F            16 GAEL-MR              2:14.39    2:09.82        
                  29.75     1:03.60 (33.85)     1:37.05 (33.45)     2:09.82 (32.77)
 42 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR    2:09.20    2:12.77        
                  27.71     1:00.17 (32.46)     1:36.68 (36.51)     2:12.77 (36.09)
 43 Lama, Dawa                17 Agua Swim Team-MR    2:14.77    2:13.74        
                  28.90     1:01.96 (33.06)     1:37.46 (35.50)     2:13.74 (36.28)
 44 Sanchez, Stallion         16 KB Makos-MR          2:11.66    2:15.51        
                                1:02.89 ( )     1:38.94 (36.05)     2:15.51 (36.57)
 45 De la Rosa, Alexis        17 APEX-MR              2:19.39    2:16.29        
                  29.78     1:03.43 (33.65)     1:39.70 (36.27)     2:16.29 (36.59)
 46 Mayol, Siprian            21 APEX-MR              2:30.00    2:26.17        
                  30.44     1:06.43 (35.99)     1:46.54 (40.11)     2:26.17 (39.63)
 47 Santana, Robert           19 APEX-MR                   NT    2:31.73        
                  33.11     1:11.10 (37.99)     1:51.93 (40.83)     2:31.73 (39.80)
 48 Williams, Jared A         15 CAS-MR               2:38.65    2:38.06        
                  34.27   2:38.06 (2:03.79)                                        
 -- Thompson, Matt W          24 NYAC-MR              1:38.66         NS        
 -- Vernoia, Mike F           24 NYAC-MR              1:39.75         NS        
 -- Jaile, Francisco R        17 GAEL-MR              1:59.17         NS        
 -- Witzke, Christian E       27 NYAC-MR              1:43.70         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramjohn, Jalen K          14 Badger-MR              56.80      56.53 METS   
                  27.34       56.53 (29.19)                                        
  2 Wisotsky, Seth M          17 Badger-MR              55.95      56.57 METS   
                  27.90       56.57 (28.67)                                        
  3 Towne, Garrett B          15 Badger-MR              55.40      56.76 METS   
                  27.66       56.76 (29.10)                                        
  4 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR      58.70      56.96 METS   
                  27.89       56.96 (29.07)                                        
  5 Kapusta, Adam             14 LIAC-MR                56.72      57.21        
                  27.80       57.21 (29.41)                                        
  6 Smit, Alex A              24 NYAC-MR                51.75      57.81        
                  27.70       57.81 (30.11)                                        
  7 Alers, Louis              19 KB Makos-MR            56.03      58.51        
                  28.70       58.51 (29.81)                                        
  8 Marski, Timothy J         14 LIAC-MR                58.63      59.29        
                  29.14       59.29 (30.15)                                        
  9 Simone, James S           15 Badger-MR            1:01.84      59.40        
                  29.26       59.40 (30.14)                                        
 10 Flannery, Jim J           24 NYAC-MR                50.88      59.47        
                  28.67       59.47 (30.80)                                        
 11 Konovalov, Nicholas       17 NYCC-MR                53.11      59.50        
                  28.38       59.50 (31.12)                                        
 12 Gregorace, Michael J      14 LIAC-MR                59.40      59.84        
                  29.21       59.84 (30.63)                                        
 13 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR   1:01.04    1:00.05        
                  29.96     1:00.05 (30.09)                                        
 14 Rodriguez, Ian R          15 Manhattan Makos-MR   1:00.71    1:00.08        
                  29.55     1:00.08 (30.53)                                        
 15 Lane, Wiley W             16 NYCC-MR                59.14    1:00.37        
                  29.33     1:00.37 (31.04)                                        
 16 Tierney, Steven T         17 Badger-MR              53.71    1:00.76        
                  29.53     1:00.76 (31.23)                                        
 17 Hamberg, Miles N          16 Manhattan Makos-MR   1:03.38    1:01.18        
                  29.91     1:01.18 (31.27)                                        
 18 Madden, Owen              17 GAEL-MR              1:00.87    1:01.48        
                  29.40     1:01.48 (32.08)                                        
 19 Watler, Jaleel C          17 NYCC-MR                59.27    1:01.73        
                  30.21     1:01.73 (31.52)                                        
 20 McKenna, Devlin H         15 Agua Swim Team-MR    1:01.28    1:02.12        
                  30.30     1:02.12 (31.82)                                        
 21 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR    1:01.61    1:02.81        
                  30.63     1:02.81 (32.18)                                        
 22 DeStaebler, Andrew D      17 GAEL-MR                58.57    1:03.27        
                  30.43     1:03.27 (32.84)                                        
 23 Deverna, Kyle V           17 GAEL-MR              1:00.12    1:03.92        
                  31.24     1:03.92 (32.68)                                        
 24 Gaitour, Victor E         17 NYCC-MR                58.07    1:04.21        
                  31.11     1:04.21 (33.10)                                        
 25 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    1:06.09    1:04.87        
                  31.67     1:04.87 (33.20)                                        
 26 Sarsekeyev, Dimash A      18 Agua Swim Team-MR    1:05.85    1:04.96        
                  32.09     1:04.96 (32.87)                                        
 27 Kanim, Jared F            16 GAEL-MR              1:06.53    1:05.29        
                  32.92     1:05.29 (32.37)                                        
 28 Orman-Kollmar, Max A      17 APEX-MR              1:04.66    1:05.32        
                  31.69     1:05.32 (33.63)                                        
 29 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR    1:07.46    1:06.12        
                  32.22     1:06.12 (33.90)                                        
 30 Sakoff, Nicholas T        15 Manhattan Makos-MR   1:06.64    1:06.35        
                  32.20     1:06.35 (34.15)                                        
 31 Cordero, Justin K         17 KB Makos-MR          1:07.85    1:07.28        
                  32.77     1:07.28 (34.51)                                        
 32 Mashchenko, Andriy        15 APEX-MR              1:06.48    1:07.55        
                  33.81     1:07.55 (33.74)                                        
 33 Zielonka, Maciej          16 NYCC-MR              1:06.67    1:08.12        
                  33.13     1:08.12 (34.99)                                        
 34 De la Rosa, Alexis        17 APEX-MR              1:11.52    1:09.34        
                  34.10     1:09.34 (35.24)                                        
 35 Hutheesing, Remy N        15 Agua Swim Team-MR    1:09.67    1:09.88        
 36 Hernandez, Luis           15 CAS-MR               1:11.58    1:10.88        
                  34.00     1:10.88 (36.88)                                        
 37 Diaz, Muppet A            18 KB Makos-MR          1:08.49    1:11.65        
                  35.63     1:11.65 (36.02)                                        
 38 Sanchez, Andersson        16 KB Makos-MR          1:10.01    1:11.67        
 39 Sanchez, Stallion         16 KB Makos-MR          1:13.65    1:13.11        
                  34.66     1:13.11 (38.45)                                        
 40 Eforo, John T             15 GAEL-MR              1:13.20    1:14.65        
                  35.69     1:14.65 (38.96)                                        
 41 Williams, Jared A         15 CAS-MR               1:18.84    1:20.72        
                  39.17     1:20.72 (41.55)                                        
 42 Lucas, CJ J               15 APEX-MR              1:30.96    1:32.90        
 43 Richiez, Nasser N         16 APEX-MR              1:31.15    1:41.59        
                  47.52     1:41.59 (54.07)                                        
 -- Thomas, Desi C            15 NYCC-MR              1:02.60         NS        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:03.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    2:05.92    2:01.67 METS   
                  29.06     1:00.04 (30.98)     1:31.40 (31.36)     2:01.67 (30.27)
  2 Eid, Christian J          16 Badger-MR            2:05.61    2:02.46 METS   
                  28.60       59.36 (30.76)     1:30.98 (31.62)     2:02.46 (31.48)
  3 Kapusta, Adam             14 LIAC-MR              2:02.30    2:03.02 METS   
                  28.35       59.18 (30.83)     1:31.06 (31.88)     2:03.02 (31.96)
  4 Wisotsky, Seth M          17 Badger-MR            2:02.58    2:03.99 METS   
                  29.26     1:00.28 (31.02)     1:32.77 (32.49)     2:03.99 (31.22)
  5 Arena, CJ J               15 LIAC-MR              2:04.25    2:04.99        
                  29.13     1:00.34 (31.21)     1:32.76 (32.42)     2:04.99 (32.23)
  6 Rodriguez, Ian R          15 Manhattan Makos-MR   2:10.26    2:06.72        
                  29.91     1:01.66 (31.75)     1:34.33 (32.67)     2:06.72 (32.39)
  7 Gregorace, Michael J      14 LIAC-MR              2:05.58    2:07.13        
                  30.22     1:02.32 (32.10)     1:34.73 (32.41)     2:07.13 (32.40)
  8 Lane, Wiley W             16 NYCC-MR              2:09.74    2:12.26        
                  29.88     1:03.01 (33.13)     1:38.04 (35.03)     2:12.26 (34.22)
  9 Madden, Owen              17 GAEL-MR              2:16.23    2:14.32        
                  30.53     1:04.67 (34.14)     1:39.71 (35.04)     2:14.32 (34.61)
 10 McKenna, Devlin H         15 Agua Swim Team-MR    2:13.68    2:14.58        
                  32.07     1:06.87 (34.80)     1:41.20 (34.33)     2:14.58 (33.38)
 11 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR    2:12.55    2:15.74        
                  31.54     1:06.14 (34.60)     1:40.86 (34.72)     2:15.74 (34.88)
 12 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    2:16.42    2:17.68        
                  32.57     1:06.95 (34.38)     1:42.46 (35.51)     2:17.68 (35.22)
 13 Orman-Kollmar, Max A      17 APEX-MR              2:15.45    2:22.29        
                  32.29     1:07.27 (34.98)     1:44.89 (37.62)     2:22.29 (37.40)
 14 Kanim, Jared F            16 GAEL-MR              2:24.44    2:25.14        
                  34.15     1:10.57 (36.42)     1:47.64 (37.07)     2:25.14 (37.50)
 15 Zielonka, Maciej          16 NYCC-MR              2:22.41    2:26.99        
                  34.20     1:10.51 (36.31)     1:48.22 (37.71)     2:26.99 (38.77)
 16 Lomvardas, Akira T        10 Agua Swim Team-MR    2:40.22    2:36.16        
                  38.70     1:18.24 (39.54)     1:58.44 (40.20)     2:36.16 (37.72)
 17 Sanchez, Andersson        16 KB Makos-MR          2:44.37    2:39.34        
 18 Sanchez, Stallion         16 KB Makos-MR          2:42.79    2:44.81        
 19 Mayol, Siprian            21 APEX-MR              3:00.00    2:52.74        
                  37.99     1:21.16 (43.17)     2:06.31 (45.15)     2:52.74 (46.43)
 -- Matossian, Cameron T      13 Unattached-MR        2:15.00         NS        
 -- Scalamandre, Max H        13 LIAC-MR              2:00.61         NS        
 -- Simone, James S           15 Badger-MR            2:11.18         NS        
 -- White, Tim G              24 NYAC-MR              2:00.06         NS        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerri-Droz, Ruben A       17 LIAC-MR              1:01.40    1:02.14 METS   
                  29.42     1:02.14 (32.72)                                        
  2 Bidwell, Ian W            17 Badger-MR              59.59    1:04.18 METS   
                  30.14     1:04.18 (34.04)                                        
  3 Hamberg, Miles N          16 Manhattan Makos-MR   1:04.53    1:04.57        
                  30.32     1:04.57 (34.25)                                        
  4 Syron, Shane D            16 Badger-MR            1:03.82    1:04.61        
                  30.27     1:04.61 (34.34)                                        
  5 Manfre, Matthew S         16 LIAC-MR                59.46    1:04.83        
                  30.01     1:04.83 (34.82)                                        
  6 Chen, Geoffrey            16 LIAC-MR              1:02.07    1:04.99        
                  30.92     1:04.99 (34.07)                                        
  7 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR    1:04.66    1:05.19        
                  30.94     1:05.19 (34.25)                                        
  8 Zhu, Nicholas H           15 Manhattan Makos-MR   1:08.44    1:06.01        
                  30.74     1:06.01 (35.27)                                        
  9 Aly, Ali M                16 LIAC-MR              1:05.36    1:06.81        
                  31.57     1:06.81 (35.24)                                        
 10 Arena, CJ J               15 LIAC-MR              1:05.39    1:07.32        
                  31.91     1:07.32 (35.41)                                        
 11 McClellan, Sean E         14 LIAC-MR              1:07.81    1:08.93        
                  32.76     1:08.93 (36.17)                                        
 12 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR    1:10.11    1:09.30        
                  33.03     1:09.30 (36.27)                                        
 13 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR    1:08.95    1:10.43        
                  33.13     1:10.43 (37.30)                                        
 14 Rodriguez, Ian R          15 Manhattan Makos-MR   1:05.15    1:10.50        
                  33.42     1:10.50 (37.08)                                        
 15 Lane, Wiley W             16 NYCC-MR              1:13.24    1:10.87        
                  32.57     1:10.87 (38.30)                                        
 16 Lem, Jake O               15 Agua Swim Team-MR    1:08.98    1:11.45        
                  34.30     1:11.45 (37.15)                                        
 17 Mercado, David O          17 Agua Swim Team-MR    1:10.59    1:11.52        
                  33.09     1:11.52 (38.43)                                        
 18 Sakoff, Nicholas T        15 Manhattan Makos-MR   1:14.63    1:12.75        
                  34.28     1:12.75 (38.47)                                        
 19 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR   1:12.55    1:13.50        
                  34.55     1:13.50 (38.95)                                        
 20 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR    1:10.66    1:13.59        
                  35.19     1:13.59 (38.40)                                        
 21 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR    1:13.07    1:14.63        
                  35.28     1:14.63 (39.35)                                        
 22 Kanim, Jared F            16 GAEL-MR              1:14.91    1:16.34        
                  35.82     1:16.34 (40.52)                                        
 23 Hernandez, Luis           15 CAS-MR               1:19.60    1:18.47        
                  37.21     1:18.47 (41.26)                                        
 24 Zielonka, Maciej          16 NYCC-MR              1:19.24    1:19.43        
                  36.76     1:19.43 (42.67)                                        
 25 Sanchez, Andersson        16 KB Makos-MR          1:22.71    1:24.00        
                  39.02     1:24.00 (44.98)                                        
 26 Williams, Jared A         15 CAS-MR               1:26.41    1:26.51        
                  40.32     1:26.51 (46.19)                                        
 -- Scalamandre, Max H        13 LIAC-MR              1:07.00         NS        
 -- Jaile, Francisco R        17 GAEL-MR              1:13.63         NS        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:22.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arena, CJ J               15 LIAC-MR              2:16.50    2:16.92 METS   
                  31.64     1:06.35 (34.71)     1:41.47 (35.12)     2:16.92 (35.45)
  2 Manfre, Matthew S         16 LIAC-MR              2:11.19    2:17.39 METS   
                  31.18     1:05.67 (34.49)     1:41.91 (36.24)     2:17.39 (35.48)
  3 Cerri-Droz, Ruben A       17 LIAC-MR              2:16.05    2:20.65 METS   
                  31.95     1:07.79 (35.84)     1:44.21 (36.42)     2:20.65 (36.44)
  4 Aly, Ali M                16 LIAC-MR              2:20.00    2:23.42        
                  31.96     1:08.54 (36.58)     1:45.73 (37.19)     2:23.42 (37.69)
  5 Syron, Shane D            16 Badger-MR            2:25.09    2:23.85        
                  32.41     1:08.33 (35.92)     1:46.11 (37.78)     2:23.85 (37.74)
  6 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR    2:23.21    2:24.41        
                  32.26     1:08.53 (36.27)     1:46.20 (37.67)     2:24.41 (38.21)
  7 McClellan, Sean E         14 LIAC-MR              2:25.42    2:25.71        
                  33.08     1:10.54 (37.46)     1:48.56 (38.02)     2:25.71 (37.15)
  8 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR    2:21.71    2:25.80        
                  32.63     1:09.70 (37.07)     1:47.34 (37.64)     2:25.80 (38.46)
  9 Lem, Jake O               15 Agua Swim Team-MR    2:28.03    2:29.62        
                  34.07     1:12.41 (38.34)     1:50.41 (38.00)     2:29.62 (39.21)
 10 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR    2:32.85    2:31.35        
                  33.91     1:12.61 (38.70)     1:52.53 (39.92)     2:31.35 (38.82)
 11 Scalamandre, Max H        13 LIAC-MR              2:21.29    2:33.21        
                  34.89     1:13.13 (38.24)     1:52.75 (39.62)     2:33.21 (40.46)
 12 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR    2:34.28    2:34.02        
                  35.60     1:14.26 (38.66)     1:54.20 (39.94)     2:34.02 (39.82)
 13 Mercado, David O          17 Agua Swim Team-MR    2:32.44    2:36.01        
                  33.91     1:13.43 (39.52)     1:54.58 (41.15)     2:36.01 (41.43)
 14 Diaz, Muppet A            18 KB Makos-MR          2:35.70    2:36.34        
                  35.59     1:16.15 (40.56)     1:56.72 (40.57)     2:36.34 (39.62)
 15 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR    2:33.67    2:37.19        
                  35.68     1:15.20 (39.52)     1:56.11 (40.91)     2:37.19 (41.08)
 16 Sakoff, Nicholas T        15 Manhattan Makos-MR   2:38.74    2:38.34        
                  36.18     1:15.99 (39.81)     1:57.20 (41.21)     2:38.34 (41.14)
 17 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    2:39.56    2:38.88        
                  36.49     1:17.63 (41.14)     1:59.30 (41.67)     2:38.88 (39.58)
 18 Deverna, Kyle V           17 GAEL-MR              2:46.04    2:41.52        
                  35.97     1:17.50 (41.53)     1:59.66 (42.16)     2:41.52 (41.86)
 19 Hutheesing, Remy N        15 Agua Swim Team-MR    2:49.33    2:45.01        
                  36.61     1:17.73 (41.12)     2:01.44 (43.71)     2:45.01 (43.57)
 20 Eforo, John T             15 GAEL-MR              2:47.95    2:48.30        
                  36.96     1:19.24 (42.28)     2:03.63 (44.39)     2:48.30 (44.67)
 21 Zielonka, Maciej          16 NYCC-MR              2:57.51    2:52.24        
                  37.73     1:20.96 (43.23)     2:06.48 (45.52)     2:52.24 (45.76)
 -- Chen, Geoffrey            16 LIAC-MR              2:12.15         NS        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alers, Louis              19 KB Makos-MR            52.39      53.68 METS   
                  25.40       53.68 (28.28)                                        
  2 Tierney, Steven T         17 Badger-MR              54.81      53.82 METS   
                  25.38       53.82 (28.44)                                        
  3 Konovalov, Nicholas       17 NYCC-MR                51.98      55.08 METS   
                  25.57       55.08 (29.51)                                        
  4 Gaitour, Victor E         17 NYCC-MR                56.45      55.36        
                  26.78       55.36 (28.58)                                        
  5 Dhir, Yuvaraj             16 LIAC-MR                52.93      55.98        
                  26.23       55.98 (29.75)                                        
  6 McKenna, Devlin H         15 Agua Swim Team-MR      55.63      56.11        
                  26.10       56.11 (30.01)                                        
  7 Wisotsky, Seth M          17 Badger-MR              56.73      56.18        
                  26.20       56.18 (29.98)                                        
  8 Kapusta, Adam             14 LIAC-MR                56.88      56.19        
                  26.44       56.19 (29.75)                                        
  9 Ramjohn, Jalen K          14 Badger-MR              55.20      56.35        
                  26.06       56.35 (30.29)                                        
 10 Zhu, Nicholas H           15 Manhattan Makos-MR     59.22      56.38        
                  26.47       56.38 (29.91)                                        
 11 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR     57.33      56.66        
                  26.75       56.66 (29.91)                                        
 12 Towne, Garrett B          15 Badger-MR              57.11      56.86        
                  26.65       56.86 (30.21)                                        
 13 Hamberg, Miles N          16 Manhattan Makos-MR   1:00.09      57.28        
                  26.49       57.28 (30.79)                                        
 14 Loveless, Jack J          14 Badger-MR              56.76      57.52        
                  26.87       57.52 (30.65)                                        
 15 Simone, James S           15 Badger-MR              59.67      57.60        
                  26.66       57.60 (30.94)                                        
 15 Powers, William P         16 Badger-MR              58.37      57.60        
                  27.24       57.60 (30.36)                                        
 17 Robinson, Sean C          31 NYAC-MR                52.93      57.67        
                  27.06       57.67 (30.61)                                        
 18 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR      57.85      58.54        
                  27.67       58.54 (30.87)                                        
 19 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR      58.06      58.94        
                  28.07       58.94 (30.87)                                        
 20 Mercado, David O          17 Agua Swim Team-MR      58.02      58.95        
                  26.54       58.95 (32.41)                                        
 21 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR    1:01.61    1:00.17        
                  27.57     1:00.17 (32.60)                                        
 22 Sarsekeyev, Dimash A      18 Agua Swim Team-MR    1:01.29    1:01.26        
                  28.56     1:01.26 (32.70)                                        
 23 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR    1:02.07    1:01.94        
                  28.88     1:01.94 (33.06)                                        
 24 Rodriguez, Ian R          15 Manhattan Makos-MR   1:04.50    1:02.70        
                  28.94     1:02.70 (33.76)                                        
 25 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR    1:02.69    1:02.83        
                  28.97     1:02.83 (33.86)                                        
 26 Cordero, Justin K         17 KB Makos-MR          1:03.10    1:02.86        
                  29.07     1:02.86 (33.79)                                        
 27 Lama, Dawa                17 Agua Swim Team-MR    1:01.81    1:03.05        
                  28.38     1:03.05 (34.67)                                        
 28 Cerri-Droz, Ruben A       17 LIAC-MR              1:02.61    1:03.34        
                  28.59     1:03.34 (34.75)                                        
 29 Lane, Wiley W             16 NYCC-MR              1:04.16    1:03.68        
                  28.44     1:03.68 (35.24)                                        
 30 Altman-Kurosaki, Mathias  14 Agua Swim Team-MR    1:04.42    1:04.28        
                  29.91     1:04.28 (34.37)                                        
 31 Hernandez, Luis           15 CAS-MR               1:07.12    1:05.76        
                  30.38     1:05.76 (35.38)                                        
 32 Lem, Jake O               15 Agua Swim Team-MR    1:05.57    1:06.78        
                  31.19     1:06.78 (35.59)                                        
 33 Sanchez, Stallion         16 KB Makos-MR          1:05.48    1:07.43        
                  30.30     1:07.43 (37.13)                                        
 34 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR    1:10.51    1:07.77        
                  29.15     1:07.77 (38.62)                                        
 35 Mashchenko, Andriy        15 APEX-MR              1:09.49    1:08.77        
                  31.93     1:08.77 (36.84)                                        
 36 Sanchez, Andersson        16 KB Makos-MR          1:09.30    1:11.43        
                  29.61     1:11.43 (41.82)                                        
 37 Williams, Jared A         15 CAS-MR               1:30.16    1:23.44        
                  36.94     1:23.44 (46.50)                                        
 38 Lucas, CJ J               15 APEX-MR              1:35.32    1:37.30        
                  40.15     1:37.30 (57.15)                                        
 -- Zielonka, Maciej          16 NYCC-MR              1:15.42         NS        
 -- Golovin, Sam J            14 Agua Swim Team-MR    1:00.42         NS        
 -- De la Rosa, Alexis        17 APEX-MR              1:13.00         NS        
 -- Thomas, Desi C            15 NYCC-MR              1:03.11         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:05.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marski, Timothy J         14 LIAC-MR              1:57.29    1:58.58 METS   
                  27.11       57.17 (30.06)     1:28.06 (30.89)     1:58.58 (30.52)
  2 Bidwell, Ian W            17 Badger-MR            1:57.16    1:58.84 METS   
                  26.92       57.48 (30.56)     1:28.11 (30.63)     1:58.84 (30.73)
  3 Hood, Cameron G           24 NYAC-MR              2:04.00    2:00.63 METS   
                  26.42       56.63 (30.21)     1:27.68 (31.05)     2:00.63 (32.95)
  4 Powers, William P         16 Badger-MR            2:06.26    2:05.07 METS   
                  27.54       59.00 (31.46)     1:31.58 (32.58)     2:05.07 (33.49)
  5 Dhir, Yuvaraj             16 LIAC-MR              1:54.95    2:05.49 METS   
                  27.03       57.70 (30.67)     1:30.15 (32.45)     2:05.49 (35.34)
  6 Alers, Louis              19 KB Makos-MR          2:00.54    2:05.54 METS   
                  28.10       59.48 (31.38)     1:32.48 (33.00)     2:05.54 (33.06)
  7 Arena, CJ J               15 LIAC-MR              2:01.49    2:06.30        
                  27.94       59.71 (31.77)     1:32.98 (33.27)     2:06.30 (33.32)
  8 Simone, James S           15 Badger-MR            2:09.96    2:06.99        
                  27.84       59.88 (32.04)     1:33.49 (33.61)     2:06.99 (33.50)
  9 Wisotsky, Seth M          17 Badger-MR            2:07.03    2:07.50        
                  27.57       59.18 (31.61)     1:32.92 (33.74)     2:07.50 (34.58)
 10 Kapusta, Adam             14 LIAC-MR              2:03.03    2:07.96        
                  28.12     1:00.21 (32.09)     1:33.91 (33.70)     2:07.96 (34.05)
 11 McClellan, Sean E         14 LIAC-MR              2:05.44    2:09.41        
                  28.98     1:01.85 (32.87)     1:35.85 (34.00)     2:09.41 (33.56)
 12 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR   2:15.63    2:12.65        
                  29.83     1:03.28 (33.45)     1:38.19 (34.91)     2:12.65 (34.46)
 13 Gregorace, Michael J      14 LIAC-MR              2:08.41    2:13.16        
                  30.29     1:04.31 (34.02)     1:39.14 (34.83)     2:13.16 (34.02)
 14 Golovin, Sam J            14 Agua Swim Team-MR    2:12.31    2:15.91        
                  30.08     1:04.73 (34.65)     1:40.51 (35.78)     2:15.91 (35.40)
 14 Altman-Kurosaki, Mathias  14 Agua Swim Team-MR    2:17.77    2:15.91        
                  29.74     1:03.66 (33.92)     1:39.61 (35.95)     2:15.91 (36.30)
 16 Sarsekeyev, Dimash A      18 Agua Swim Team-MR    2:24.44    2:16.62        
                  29.87     1:03.63 (33.76)     1:39.35 (35.72)     2:16.62 (37.27)
 17 Lem, Jake O               15 Agua Swim Team-MR    2:24.16    2:26.17        
                  31.96     1:08.58 (36.62)     1:47.34 (38.76)     2:26.17 (38.83)
 18 Lama, Dawa                17 Agua Swim Team-MR    2:33.14    2:32.97        
                  31.10     1:09.70 (38.60)     1:50.67 (40.97)     2:32.97 (42.30)
 19 Cordero, Justin K         17 KB Makos-MR          2:40.19    2:33.22        
                  30.95     1:08.19 (37.24)     1:49.36 (41.17)     2:33.22 (43.86)
 20 Galea, Claudio            12 Tritons-MR           2:31.21    2:39.56        
                  33.34     1:13.49 (40.15)     1:55.13 (41.64)     2:39.56 (44.43)
 21 Klein, Evan M             10 Agua Swim Team-MR    2:40.22    2:46.38        
                  35.07     1:16.19 (41.12)     2:01.15 (44.96)     2:46.38 (45.23)
 -- Matossian, Cameron T      13 Unattached-MR        2:12.00         NS        
 -- Witzke, Christian E       27 NYAC-MR              2:10.52         NS        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marski, Timothy J         14 LIAC-MR              1:59.79    2:00.71 METS   
                  26.40       59.10 (32.70)     1:33.47 (34.37)     2:00.71 (27.24)
  2 Dent, Roger L             25 NYAC-MR              1:54.38    2:01.56 METS   
                  24.76       57.92 (33.16)     1:32.98 (35.06)     2:01.56 (28.58)
  3 Chen, Geoffrey            16 LIAC-MR              2:00.07    2:04.14        
                  27.72     1:00.46 (32.74)     1:35.91 (35.45)     2:04.14 (28.23)
  4 Aly, Ali M                16 LIAC-MR              2:02.39    2:04.51        
                  27.10       59.12 (32.02)     1:35.42 (36.30)     2:04.51 (29.09)
  5 Cerri-Droz, Ruben A       17 LIAC-MR              2:07.17    2:07.16        
                  27.89     1:04.40 (36.51)     1:39.68 (35.28)     2:07.16 (27.48)
  6 Kapusta, Adam             14 LIAC-MR              2:09.99    2:08.60        
                  27.46       59.96 (32.50)     1:39.58 (39.62)     2:08.60 (29.02)
  7 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR    2:08.72    2:08.80        
                  28.16     1:01.98 (33.82)     1:39.66 (37.68)     2:08.80 (29.14)
  8 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    2:13.80    2:09.80        
                  28.75     1:00.42 (31.67)     1:40.52 (40.10)     2:09.80 (29.28)
  9 McKenna, Devlin H         15 Agua Swim Team-MR    2:09.09    2:10.75        
                  27.15     1:01.47 (34.32)     1:41.28 (39.81)     2:10.75 (29.47)
 10 Alers, Louis              19 KB Makos-MR          2:04.75    2:11.56        
                  26.02       59.94 (33.92)     1:40.15 (40.21)     2:11.56 (31.41)
 11 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR    2:09.03    2:12.24        
                  27.63     1:03.23 (35.60)     1:40.88 (37.65)     2:12.24 (31.36)
 12 Manfre, Matthew S         16 LIAC-MR              2:03.80    2:12.84        
                  29.63     1:06.36 (36.73)     1:41.61 (35.25)     2:12.84 (31.23)
 13 Rodriguez, Ian R          15 Manhattan Makos-MR   2:06.67    2:13.35        
                  29.36     1:02.86 (33.50)     1:42.98 (40.12)     2:13.35 (30.37)
 14 Lane, Wiley W             16 NYCC-MR              2:12.39    2:14.75        
                  27.98     1:01.65 (33.67)     1:43.11 (41.46)     2:14.75 (31.64)
 15 Dhir, Yuvaraj             16 LIAC-MR              2:07.93    2:16.14        
                  27.10     1:01.99 (34.89)     1:44.08 (42.09)     2:16.14 (32.06)
 16 Golovin, Sam J            14 Agua Swim Team-MR    2:16.62    2:17.15        
                  28.89     1:04.59 (35.70)     1:47.51 (42.92)     2:17.15 (29.64)
 17 Sarsekeyev, Dimash A      18 Agua Swim Team-MR    2:13.01    2:18.33        
                  28.38     1:04.62 (36.24)     1:47.59 (42.97)     2:18.33 (30.74)
 18 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR    2:15.47    2:18.82        
                  30.06     1:05.63 (35.57)     1:46.62 (40.99)     2:18.82 (32.20)
 19 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    2:18.71    2:19.06        
                  31.24     1:06.23 (34.99)     1:47.23 (41.00)     2:19.06 (31.83)
 20 Mercado, David O          17 Agua Swim Team-MR    2:19.32    2:19.20        
                  27.51     1:02.98 (35.47)     1:45.15 (42.17)     2:19.20 (34.05)
 21 Lem, Jake O               15 Agua Swim Team-MR    2:15.66    2:19.37        
                  30.44     1:07.23 (36.79)     1:47.23 (40.00)     2:19.37 (32.14)
 22 Altman-Kurosaki, Mathias  14 Agua Swim Team-MR    2:21.14    2:21.56        
                  30.42     1:07.85 (37.43)     1:50.47 (42.62)     2:21.56 (31.09)
 23 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR    2:22.29    2:21.84        
                  28.68     1:05.21 (36.53)     1:48.55 (43.34)     2:21.84 (33.29)
 24 Sakoff, Nicholas T        15 Manhattan Makos-MR   2:25.19    2:21.87        
                  31.79     1:06.87 (35.08)     1:49.28 (42.41)     2:21.87 (32.59)
 25 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR    2:23.02    2:23.20        
                  32.91     1:10.66 (37.75)     1:51.15 (40.49)     2:23.20 (32.05)
 26 Cordero, Justin K         17 KB Makos-MR          2:25.45    2:30.39        
                  29.59     1:07.00 (37.41)     1:54.49 (47.49)     2:30.39 (35.90)
 27 Sanchez, Andersson        16 KB Makos-MR          2:35.57    2:35.20        
                  30.41     1:10.39 (39.98)     1:57.66 (47.27)     2:35.20 (37.54)
 28 Sanchez, Stallion         16 KB Makos-MR          2:34.69    2:41.05        
                  31.03     1:13.03 (42.00)     2:04.21 (51.18)     2:41.05 (36.84)
 29 Mayol, Siprian            21 APEX-MR              2:40.00    2:47.65        
                  31.68     1:16.32 (44.64)     2:09.62 (53.30)     2:47.65 (38.03)
 30 Santana, Robert           19 APEX-MR                   NT    2:52.06        
                  36.36     1:21.23 (44.87)     2:14.64 (53.41)     2:52.06 (37.42)
 -- Hernandez, Luis           15 CAS-MR               2:28.95         DQ        
      One hand touch - breast
                  29.98     1:08.30 (38.32)     1:53.98 (45.68)          DQ (35.82)
 -- Scalamandre, Max H        13 LIAC-MR              2:04.58         NS        
 -- Zielonka, Maciej          16 NYCC-MR              2:34.59         NS        
 -- Powers, William P         16 Badger-MR            2:13.34         NS        
 -- Syron, Shane D            16 Badger-MR            2:11.91         NS        
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:25.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marski, Timothy J         14 LIAC-MR              4:11.52    4:16.40 METS   
                  27.06       58.39 (31.33)     1:32.58 (34.19)     2:06.46 (33.88)
        2:41.67 (35.21)     3:17.76 (36.09)     3:47.53 (29.77)     4:16.40 (28.87)
  2 Arena, CJ J               15 LIAC-MR              4:06.64    4:19.63 METS   
                  27.56       58.29 (30.73)     1:32.10 (33.81)     2:05.28 (33.18)
        2:42.26 (36.98)     3:19.47 (37.21)     3:49.90 (30.43)     4:19.63 (29.73)
  3 Kapusta, Adam             14 LIAC-MR              4:18.53    4:22.28 METS   
                  27.65       59.61 (31.96)     1:32.77 (33.16)     2:05.55 (32.78)
        2:44.37 (38.82)     3:23.63 (39.26)     3:53.44 (29.81)     4:22.28 (28.84)
  4 Ramjohn, Jalen K          14 Badger-MR            4:23.72    4:24.48 METS   
                  26.18       58.09 (31.91)     1:31.79 (33.70)     2:04.77 (32.98)
        2:43.55 (38.78)     3:23.41 (39.86)     3:53.93 (30.52)     4:24.48 (30.55)
  5 Gregorace, Michael J      14 LIAC-MR              4:19.78    4:25.07 METS   
                  29.42     1:03.70 (34.28)     1:36.98 (33.28)     2:10.98 (34.00)
        2:48.14 (37.16)     3:25.79 (37.65)     3:55.35 (29.56)     4:25.07 (29.72)
  6 Aly, Ali M                16 LIAC-MR              4:25.35    4:26.14        
                  28.27     1:01.27 (33.00)     1:35.62 (34.35)     2:09.50 (33.88)
        2:47.79 (38.29)     3:26.63 (38.84)     3:57.42 (30.79)     4:26.14 (28.72)
  7 McClellan, Sean E         14 LIAC-MR              4:30.96    4:26.31        
                  28.98     1:01.39 (32.41)     1:36.28 (34.89)     2:10.82 (34.54)
        2:49.43 (38.61)     3:27.63 (38.20)     3:57.87 (30.24)     4:26.31 (28.44)
  8 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    4:50.43    4:29.67        
                  29.13     1:02.49 (33.36)     1:35.85 (33.36)     2:08.13 (32.28)
        2:49.36 (41.23)     3:30.18 (40.82)     4:00.73 (30.55)     4:29.67 (28.94)
  9 Manfre, Matthew S         16 LIAC-MR              4:25.57    4:38.38        
                  30.77     1:06.93 (36.16)     1:45.23 (38.30)     2:21.44 (36.21)
        2:58.08 (36.64)     3:35.41 (37.33)     4:07.64 (32.23)     4:38.38 (30.74)
 10 Alers, Louis              19 KB Makos-MR          4:42.82    4:45.46        
                  30.78     1:06.66 (35.88)     1:43.16 (36.50)     2:19.17 (36.01)
        3:00.40 (41.23)     3:43.74 (43.34)     4:15.61 (31.87)     4:45.46 (29.85)
 11 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    4:47.51    4:46.61        
                  31.50     1:07.85 (36.35)     1:44.34 (36.49)     2:19.29 (34.95)
        2:59.81 (40.52)     3:41.48 (41.67)     4:14.34 (32.86)     4:46.61 (32.27)
 12 Altman-Kurosaki, Mathias  14 Agua Swim Team-MR    4:48.48    4:51.18        
                  31.26     1:06.16 (34.90)     1:43.16 (37.00)     2:19.83 (36.67)
        3:02.90 (43.07)     3:45.94 (43.04)     4:18.61 (32.67)     4:51.18 (32.57)