Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/9/2015 02:05 PM
                2015 MR AGUA Last Chance - 3/7/2015 to 3/8/2015                
                              Sanction #: 150303                               
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borowski, Ava M           10 Phoenix-MR             28.72      29.36 JO     
  2 Bastone, Alexandra A      10 WEST-MR                29.48      30.66 JO     
  3 Chang, Cara               10 Agua Swim Team-MR      31.13      30.70 JO     
  4 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR          31.51      31.54 JO     
  5 Torello-Viera, Martina S  10 Phoenix-MR             30.65      31.77 JO     
  6 Sacks, Jaden S            10 Agua Swim Team-MR      31.44      32.04 JO     
  7 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR      32.70      32.55        
  8 Gregory, Caitlin C        10 Jcc-MR                 34.27      32.56        
  9 Murphy, Amelia J          10 Phoenix-MR             32.65      32.72        
 10 Condon, Daniella M        10 WEST-MR                32.63      32.83        
 11 Friedman, Alexandra E     10 Agua Swim Team-MR      31.71      32.91        
 12 Ebrahimpour, Beth N        9 Agua Swim Team-MR      32.95      33.10        
 13 Greenberg, Abigail I      10 Agua Swim Team-MR      32.86      33.16        
 13 Tackney, Sophia H          9 Agua Swim Team-MR      34.28      33.16        
 15 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR      33.11      33.22        
 16 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR      33.05      33.50        
 17 Lee, Kaitlyn H            10 Badger-MR              32.98      33.51        
 18 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR      33.52      33.63        
 19 St. Jean, Ryleigh A       10 Agua Swim Team-MR      32.79      34.03        
 20 Levenson, Talia B         10 Badger-MR              33.62      34.04        
 21 Jacob, Jaya                9 Badger-MR              38.10      34.29        
 22 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR      34.26      34.38        
 23 Tyson, Natalie J          10 Agua Swim Team-MR      36.48      34.40        
 24 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR      35.19      34.54        
 25 Wentland, Sara G          10 Phoenix-MR             33.80      34.56        
 26 Smith, Maya L             10 Agua Swim Team-MR      35.92      34.59        
 27 Johnson, Lily R            9 Agua Swim Team-MR      36.30      34.78        
 28 Gurden, Abigail S          9 WEST-MR                33.66      34.79        
 29 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR      34.50      34.96        
 30 Springer, Ella C          10 Phoenix-MR             35.63      35.16        
 31 Zamarbide, Sol            10 WEST-MR                34.23      35.25        
 32 Ravenhall Meinke, Clara   10 McBurney 14-15-MR      36.15      35.26        
 33 Martin, Lilyanna M         9 Phoenix-MR             34.94      35.33        
 34 Fulnecky, Zoe L            9 Agua Swim Team-MR      38.34      35.74        
 35 Byrne, Kelly P             9 WEST-MR                36.36      35.93        
 36 Long, Kelsey              10 RI Marlins-MR          36.69      36.20        
 37 Krishnamurthy, Isha T     10 Agua Swim Team-MR      36.02      36.22        
 38 Jordan, Elena             10 RI Marlins-MR          38.24      36.36        
 39 Inverdale, Julieanne A    10 Phoenix-MR             37.73      36.69        
 40 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR               37.43      36.77        
 41 Hoffman, Noelle R          9 Phoenix-MR             37.13      36.84        
 42 Bell, Fiona L              9 Agua Swim Team-MR      35.14      36.95        
 43 Lin, Katrina               9 Agua Swim Team-MR      35.91      37.22        
 44 Murphy, Madison G         10 Phoenix-MR             37.25      37.27        
 45 Madden, Ella              10 NYCC-MR                38.17      37.60        
 46 Rawlings, Ava L           10 Agua Swim Team-MR      34.48      37.76        
 47 Tyrrell, Lillie J          9 Agua Swim Team-MR      37.45      37.79        
 48 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR      37.65      37.87        
 49 Fried, Bailey E            9 Agua Swim Team-MR      36.14      37.91        
 50 Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR      38.27      38.31        
 51 Dula, Angela M             9 Agua Swim Team-MR      39.64      38.62        
 52 Manny, Eliza R            10 Agua Swim Team-MR      39.37      38.83        
 53 Motta, Gabriela           10 WEST-MR                38.69      38.95        
 54 Kaufer, Ellie I           10 Badger-MR              39.68      38.99        
 55 Norman, Evangeline        10 McBurney 14-15-MR      39.07      39.22        
 56 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR      39.70      39.43        
 57 Carroll, Kristen M        10 NYCC-MR                   NT      42.15        
 58 Cashdollar, Cameron D      9 Agua Swim Team-MR      40.48      42.63        
 59 Seth, Amalie R             9 Agua Swim Team-MR      40.85      42.96        
 60 Bahl, Sangetta             9 FAST-MR                39.61      43.21        
 61 Tabone, Isabella          10 McBurney 14-15-MR      35.94      43.23        
 62 Sassower, Victoria O       9 Agua Swim Team-MR      44.26      45.86        
 63 Dominguez, Celia          10 BKR-MR                 52.00      47.10        
 64 Lee, Kelsey                9 NYCC-MR              1:02.02      48.25        
 65 Lopez, Camila             10 UNFAS-MR                  NT      48.71        
 66 Choi, Annabella J          9 Agua Swim Team-MR         NT      49.50        
 67 O'Heir, Ava E             10 BKR-MR                 50.00      49.55        
 68 Lubinsky, Isabel           9 BKR-MR                 51.52      49.90        
 69 Principe, Jesse           10 BKR-MR                 51.75      51.38        
 70 Karp, Samara               9 BKR-MR                 52.00      51.39        
 71 Ruble, Lane               10 BKR-MR               1:00.00      52.28        
 72 Ondrick, Ella A           10 BKR-MR                 52.21      52.72        
 73 Hilaire, Isolt            10 NYCC-MR                56.44      53.96        
 74 Houselog, Sophia           9 BKR-MR                 48.79      56.36        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsai, Sarah Y             10 WEST-MR              1:03.00    1:02.60 JO     
                  30.28     1:02.60 (32.32)                                        
  2 Bastone, Alexandra A      10 WEST-MR              1:04.75    1:04.33 JO     
                  31.67     1:04.33 (32.66)                                        
  3 Chang, Cara               10 Agua Swim Team-MR    1:10.38    1:08.18 JO     
                  32.33     1:08.18 (35.85)                                        
  4 Ford, Elizabeth A         10 Badger-MR            1:11.66    1:11.27        
                  34.48     1:11.27 (36.79)                                        
  5 Sacks, Jaden S            10 Agua Swim Team-MR    1:11.87    1:11.43        
                  34.46     1:11.43 (36.97)                                        
  6 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR    1:15.52    1:11.96        
                  35.53     1:11.96 (36.43)                                        
  7 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR    1:13.65    1:12.05        
                  33.66     1:12.05 (38.39)                                        
  8 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR    1:12.69    1:12.31        
                  35.05     1:12.31 (37.26)                                        
  9 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR    1:12.15    1:13.19        
                  35.11     1:13.19 (38.08)                                        
 10 Gregory, Caitlin C        10 Jcc-MR               1:13.60    1:13.24        
                  32.85     1:13.24 (40.39)                                        
 11 Gurden, Abigail S          9 WEST-MR              1:12.90    1:13.46        
                  35.93     1:13.46 (37.53)                                        
 12 Tackney, Sophia H          9 Agua Swim Team-MR    1:18.07    1:14.20        
                  36.86     1:14.20 (37.34)                                        
 13 Greenberg, Abigail I      10 Agua Swim Team-MR    1:18.09    1:14.38        
                  35.92     1:14.38 (38.46)                                        
 14 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR    1:16.56    1:14.63        
                  37.12     1:14.63 (37.51)                                        
 15 Mugno, Annabelle          10 Badger-MR            1:13.35    1:15.03        
                  35.28     1:15.03 (39.75)                                        
 16 St. Jean, Ryann A         10 Agua Swim Team-MR    1:14.49    1:15.48        
                  33.77     1:15.48 (41.71)                                        
 17 Condon, Daniella M        10 WEST-MR              1:10.52    1:16.18        
                  36.04     1:16.18 (40.14)                                        
 18 Martin, Lilyanna M         9 Phoenix-MR           1:17.98    1:16.25        
                  35.68     1:16.25 (40.57)                                        
 19 Hanin, Katherine P        10 HS-MR                1:19.89    1:17.09        
                  36.68     1:17.09 (40.41)                                        
 20 Wentland, Sara G          10 Phoenix-MR           1:14.99    1:17.12        
                  36.87     1:17.12 (40.25)                                        
 21 Martinez-Reyes, Areianna  10 Parks Sailfish-MR    1:16.77    1:17.31        
                  35.68     1:17.31 (41.63)                                        
 22 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR    1:18.63    1:17.53        
                  37.91     1:17.53 (39.62)                                        
 23 Jacob, Jaya                9 Badger-MR            1:13.50    1:18.06        
                  36.55     1:18.06 (41.51)                                        
 24 DeFunis, Leah S           10 Badger-MR            1:19.96    1:18.17        
                  38.04     1:18.17 (40.13)                                        
 25 Krishnamurthy, Isha T     10 Agua Swim Team-MR    1:22.66    1:18.29        
                  37.39     1:18.29 (40.90)                                        
 26 Winters, Emma C           10 HS-MR                1:17.61    1:18.42        
                  37.73     1:18.42 (40.69)                                        
 27 Ravenhall Meinke, Clara   10 McBurney 14-15-MR    1:20.17    1:18.89        
                  38.41     1:18.89 (40.48)                                        
 28 Taipale, Alina H          10 Agua Swim Team-MR    1:22.78    1:19.42        
                  39.37     1:19.42 (40.05)                                        
 29 Byrne, Kelly P             9 WEST-MR              1:22.28    1:19.58        
                  39.10     1:19.58 (40.48)                                        
 30 Rawlings, Ava L           10 Agua Swim Team-MR    1:21.61    1:19.66        
                  37.92     1:19.66 (41.74)                                        
 31 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR    1:21.52    1:20.41        
                  36.82     1:20.41 (43.59)                                        
 32 Andrew, Fiona J            9 FA-MR                1:19.71    1:20.80        
                  39.59     1:20.80 (41.21)                                        
 33 Johnson, Lily R            9 Agua Swim Team-MR    1:22.47    1:20.82        
                  38.68     1:20.82 (42.14)                                        
 34 St. Jean, Ryleigh A       10 Agua Swim Team-MR    1:18.91    1:20.85        
                  37.97     1:20.85 (42.88)                                        
 35 Cimino, Izabella K         9 FA-MR                1:23.41    1:21.51        
                  39.17     1:21.51 (42.34)                                        
 36 Saidel, Vera R            10 HS-MR                1:19.17    1:21.61        
                  38.61     1:21.61 (43.00)                                        
 37 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR    1:24.00    1:21.91        
                  38.60     1:21.91 (43.31)                                        
 38 Long, Kelsey              10 RI Marlins-MR        1:21.50    1:22.13        
                  38.76     1:22.13 (43.37)                                        
 39 Inverdale, Julieanne A    10 Phoenix-MR           1:23.36    1:22.67        
                  38.80     1:22.67 (43.87)                                        
 40 Hoffman, Noelle R          9 Phoenix-MR           1:23.43    1:22.98        
                  38.51     1:22.98 (44.47)                                        
 41 Winters, Mia E            10 HS-MR                1:19.06    1:23.09        
                  39.43     1:23.09 (43.66)                                        
 42 Lin, Katrina               9 Agua Swim Team-MR    1:25.78    1:23.67        
                  40.93     1:23.67 (42.74)                                        
 43 Hermann, Anna             10 Agua Swim Team-MR    1:23.02    1:23.82        
                  39.58     1:23.82 (44.24)                                        
 44 Fried, Bailey E            9 Agua Swim Team-MR    1:24.72    1:24.14        
                  40.28     1:24.14 (43.86)                                        
 45 Madden, Ella              10 NYCC-MR              1:29.45    1:24.51        
                  39.94     1:24.51 (44.57)                                        
 46 Tyrrell, Lillie J          9 Agua Swim Team-MR    1:28.56    1:24.77        
                  40.10     1:24.77 (44.67)                                        
 47 Springer, Ella C          10 Phoenix-MR           1:23.33    1:26.09        
                  40.57     1:26.09 (45.52)                                        
 48 Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR    1:28.07    1:26.59        
                  41.42     1:26.59 (45.17)                                        
 49 Feeney, Jordan H           9 HS-MR                1:25.81    1:26.70        
                  42.33     1:26.70 (44.37)                                        
 50 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR    1:30.07    1:27.73        
                  42.12     1:27.73 (45.61)                                        
 51 Chan, Angelina             9 Parks Sailfish-MR    1:22.00    1:27.80        
                  41.40     1:27.80 (46.40)                                        
 52 Manny, Eliza R            10 Agua Swim Team-MR    1:30.75    1:28.72        
                  41.50     1:28.72 (47.22)                                        
 53 Bolon, Isabella M         10 Agua Swim Team-MR         NT    1:28.82        
                  44.96     1:28.82 (43.86)                                        
 54 Norman, Evangeline        10 McBurney 14-15-MR    1:26.34    1:28.94        
                  42.15     1:28.94 (46.79)                                        
 55 Tsirlin, Katarina         10 Shy-Mr-MR                 NT    1:29.96        
                  41.41     1:29.96 (48.55)                                        
 56 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR    1:24.90    1:30.02        
                  43.36     1:30.02 (46.66)                                        
 57 Jones, Addison             9 BKR-MR               1:30.00    1:30.20        
                  42.37     1:30.20 (47.83)                                        
 58 Bahl, Sangetta             9 FAST-MR              1:30.69    1:30.58        
                  43.98     1:30.58 (46.60)                                        
 59 Tabone, Isabella          10 McBurney 14-15-MR    1:35.82    1:32.43        
                  43.78     1:32.43 (48.65)                                        
 60 Sodhi, Malika             10 FA-MR                1:32.33    1:33.06        
                  42.56     1:33.06 (50.50)                                        
 61 Neckles, Timara S         10 McBurney 14-15-MR         NT    1:33.10        
                  42.13     1:33.10 (50.97)                                        
 62 Seth, Amalie R             9 Agua Swim Team-MR    1:35.66    1:33.21        
                  44.51     1:33.21 (48.70)                                        
 63 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR    1:36.19    1:33.23        
                  44.38     1:33.23 (48.85)                                        
 64 Jones, Quinn               9 BKR-MR               1:30.00    1:34.47        
                  46.19     1:34.47 (48.28)                                        
 65 Langford, Elisabeth A      9 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.01        
                  47.22     1:38.01 (50.79)                                        
 66 Dominguez, Celia          10 BKR-MR               1:55.00    1:39.63        
                  45.84     1:39.63 (53.79)                                        
 67 Cashdollar, Cameron D      9 Agua Swim Team-MR    1:29.68    1:40.86        
                  48.55     1:40.86 (52.31)                                        
 68 Mihklin, Ilana             9 UNSHY-MR                  NT    1:42.52        
                  45.83     1:42.52 (56.69)                                        
 69 Lee, Kelsey                9 NYCC-MR              1:43.35    1:46.89        
                  21.63   1:46.89 (1:25.26)                                        
 70 Choi, Annabella J          9 Agua Swim Team-MR    2:08.02    1:50.28        
                  52.25     1:50.28 (58.03)                                        
 71 Adelaine, Julia           10 BKR-MR               1:45.00    1:51.24        
                  50.71   1:51.24 (1:00.53)                                        
 72 Principe, Jesse           10 BKR-MR               1:53.00    1:54.70        
                  54.38   1:54.70 (1:00.32)                                        
 73 Karp, Samara               9 BKR-MR               1:54.00    2:00.10        
                  56.38   2:00.10 (1:03.72)                                        
 74 Houselog, Sophia           9 BKR-MR               1:46.00    2:00.91        
                  57.22   2:00.91 (1:03.69)                                        
 75 Lopez, Camila             10 UNFAS-MR                  NT    2:03.15        
                  53.59   2:03.15 (1:09.56)                                        
 76 Ruble, Lane               10 BKR-MR               2:15.00    2:14.25        
                1:04.21   2:14.25 (1:10.04)                                        
 77 Jimenez, Isabella         10 Aquaflames-MR        2:14.37    2:18.52        
                1:00.94   2:18.52 (1:17.58)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ford, Elizabeth A         10 Badger-MR            2:35.26    2:33.46        
                  36.81     1:16.78 (39.97)     1:55.72 (38.94)     2:33.46 (37.74)
  2 Gurden, Abigail S          9 WEST-MR              2:32.40    2:36.54        
                  36.48     1:17.24 (40.76)     1:57.87 (40.63)     2:36.54 (38.67)
  3 Chang, Mia                10 Agua Swim Team-MR    2:45.76    2:37.10        
                  32.65     1:12.67 (40.02)     1:56.83 (44.16)     2:37.10 (40.27)
  4 Gregory, Caitlin C        10 Jcc-MR               2:45.00    2:37.11        
                  35.21     1:14.67 (39.46)     1:56.23 (41.56)     2:37.11 (40.88)
  4 Sacks, Jaden S            10 Agua Swim Team-MR    2:42.66    2:37.11        
                  35.24     1:16.87 (41.63)     1:58.85 (41.98)     2:37.11 (38.26)
  6 Condon, Daniella M        10 WEST-MR              2:38.06    2:39.06        
                  36.05     1:17.20 (41.15)     1:59.51 (42.31)     2:39.06 (39.55)
  7 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR    2:41.81    2:39.81        
                  35.90     1:17.65 (41.75)     2:00.50 (42.85)     2:39.81 (39.31)
  8 Murphy, Amelia J          10 Phoenix-MR           2:43.18    2:41.36        
                  36.20     1:18.07 (41.87)     2:00.78 (42.71)     2:41.36 (40.58)
  9 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR    2:45.15    2:42.03        
                  36.34     1:17.88 (41.54)     2:00.40 (42.52)     2:42.03 (41.63)
 10 Wentland, Sara G          10 Phoenix-MR           2:40.80    2:44.80        
                  37.50     1:18.76 (41.26)     2:01.74 (42.98)     2:44.80 (43.06)
 11 Taipale, Alina H          10 Agua Swim Team-MR    2:51.98    2:47.39        
                  39.52     1:22.56 (43.04)     2:04.94 (42.38)     2:47.39 (42.45)
 12 Tackney, Sophia H          9 Agua Swim Team-MR    3:00.04    2:47.57        
                  39.28     1:24.60 (45.32)     2:08.36 (43.76)     2:47.57 (39.21)
 13 Andrew, Fiona J            9 FA-MR                2:54.06    2:50.86        
                  39.16     1:23.30 (44.14)     2:07.86 (44.56)     2:50.86 (43.00)
 14 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR    2:50.01    2:51.04        
                  38.34     1:24.23 (45.89)     2:10.32 (46.09)     2:51.04 (40.72)
 15 Ravenhall Meinke, Clara   10 McBurney 14-15-MR    3:00.94    2:51.79        
                  39.74     1:25.20 (45.46)     2:10.37 (45.17)     2:51.79 (41.42)
 16 Ebrahimpour, Beth N        9 Agua Swim Team-MR         NT    2:52.81        
                  38.93     1:23.45 (44.52)     2:08.55 (45.10)     2:52.81 (44.26)
 17 Johnson, Lily R            9 Agua Swim Team-MR    2:57.46    2:52.96        
                  39.48     1:23.90 (44.42)     2:10.41 (46.51)     2:52.96 (42.55)
 18 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR    2:55.63    2:53.93        
                  39.12     1:23.93 (44.81)     2:10.44 (46.51)     2:53.93 (43.49)
 19 Rawlings, Ava L           10 Agua Swim Team-MR    3:05.33    2:54.36        
                  38.84     1:24.86 (46.02)     2:12.76 (47.90)     2:54.36 (41.60)
 20 Hermann, Anna             10 Agua Swim Team-MR    3:06.36    2:57.93        
                  38.86     1:25.96 (47.10)     2:13.04 (47.08)     2:57.93 (44.89)
 21 Long, Kelsey              10 RI Marlins-MR        3:00.00    2:57.98        
                  37.71     1:26.04 (48.33)     2:15.10 (49.06)     2:57.98 (42.88)
 22 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR             3:05.91    2:59.40        
                  39.85     1:26.93 (47.08)     2:14.61 (47.68)     2:59.40 (44.79)
 23 Madden, Ella              10 NYCC-MR              3:16.58    3:00.67        
                  39.53     1:25.41 (45.88)     2:13.44 (48.03)     3:00.67 (47.23)
 24 Murphy, Madison G         10 Phoenix-MR           2:58.97    3:00.87        
                  39.11     1:24.17 (45.06)     2:12.83 (48.66)     3:00.87 (48.04)
 25 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR    3:06.96    3:06.85        
                  40.97     1:28.76 (47.79)     2:18.80 (50.04)     3:06.85 (48.05)
 26 Norman, Evangeline        10 McBurney 14-15-MR         NT    3:14.55        
                  44.51     1:35.78 (51.27)     2:26.83 (51.05)     3:14.55 (47.72)
 27 Jones, Addison             9 BKR-MR               3:20.00    3:18.55        
                  40.40     1:31.29 (50.89)     2:30.88 (59.59)     3:18.55 (47.67)
 28 Jones, Quinn               9 BKR-MR               3:20.00    3:19.93        
                  45.26     1:36.92 (51.66)     2:30.14 (53.22)     3:19.93 (49.79)
 29 Seth, Amalie R             9 Agua Swim Team-MR    3:23.09    3:21.28        
                  45.03     1:37.52 (52.49)     2:31.07 (53.55)     3:21.28 (50.21)
 30 Lee, Kelsey                9 NYCC-MR              3:39.17    3:41.24        
                  48.00     1:46.91 (58.91)     2:44.79 (57.88)     3:41.24 (56.45)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peng, Natalie             10 WEST-MR                32.90      32.57 JO     
  2 Borowski, Ava M           10 Phoenix-MR             33.29      33.62 JO     
  3 Torello-Viera, Martina S  10 Phoenix-MR             35.84      35.77 JO     
  4 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR      38.33      37.74        
  5 Murphy, Amelia J          10 Phoenix-MR             43.56      37.76        
  6 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR          37.67      38.14        
  7 Chang, Cara               10 Agua Swim Team-MR      38.69      38.55        
  8 Jacob, Jaya                9 Badger-MR              45.69      38.57        
  9 Byrne, Kelly P             9 WEST-MR                38.93      38.61        
 10 Levenson, Talia B         10 Badger-MR              39.56      38.64        
 11 Condon, Daniella M        10 WEST-MR                37.79      38.76        
 12 Ford, Elizabeth A         10 Badger-MR              38.47      38.81        
 13 Sacks, Jaden S            10 Agua Swim Team-MR      37.51      38.88        
 14 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR      41.12      39.22        
 15 Brennan, Caroline G       10 HS-MR                  38.93      39.37        
 16 Gregory, Caitlin C        10 Jcc-MR                 38.62      39.38        
 17 St. Jean, Ryann A         10 Agua Swim Team-MR      38.85      39.40        
 17 Tackney, Sophia H          9 Agua Swim Team-MR      41.04      39.40        
 19 Krishnamurthy, Isha T     10 Agua Swim Team-MR      41.46      39.45        
 20 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR      38.83      39.46        
 21 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR              39.91      39.57        
 22 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR      39.69      39.58        
 23 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR      40.92      39.62        
 24 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR      41.16      39.63        
 25 Zamarbide, Sol            10 WEST-MR                39.98      39.69        
 26 Jordan, Elena             10 RI Marlins-MR          41.40      39.91        
 27 Greenberg, Abigail I      10 Agua Swim Team-MR      39.19      40.07        
 28 Tyson, Natalie J          10 Agua Swim Team-MR      41.81      40.30        
 29 Ravenhall Meinke, Clara   10 McBurney 14-15-MR      41.13      40.51        
 30 Springer, Ella C          10 Phoenix-MR             42.95      40.61        
 31 St. Jean, Ryleigh A       10 Agua Swim Team-MR      39.35      40.63        
 32 Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR      43.56      40.65        
 33 Wong, Linsey               9 NYCC-MR                39.50      40.67        
 34 Fried, Bailey E            9 Agua Swim Team-MR      42.33      40.84        
 35 Fulnecky, Zoe L            9 Agua Swim Team-MR      43.43      41.13        
 36 Gurden, Abigail S          9 WEST-MR                40.96      41.14        
 37 Hoffman, Noelle R          9 Phoenix-MR             43.22      41.24        
 38 Madden, Ella              10 NYCC-MR                43.40      41.34        
 38 Lin, Katrina               9 Agua Swim Team-MR      40.46      41.34        
 40 Taipale, Alina H          10 Agua Swim Team-MR      42.58      41.40        
 41 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR               42.72      41.53        
 42 Andrew, Fiona J            9 FA-MR                  40.72      41.71        
 43 Hermann, Anna             10 Agua Swim Team-MR      43.35      41.75        
 44 Murphy, Madison G         10 Phoenix-MR             45.87      42.43        
 45 Dula, Angela M             9 Agua Swim Team-MR      46.81      42.64        
 46 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR      45.60      42.74        
 47 Cashdollar, Cameron D      9 Agua Swim Team-MR      45.52      42.85        
 48 Johnson, Lily R            9 Agua Swim Team-MR      42.34      42.95        
 49 Martin, Lilyanna M         9 Phoenix-MR             44.03      43.41        
 50 Rawlings, Ava L           10 Agua Swim Team-MR      42.12      43.55        
 51 Smith, Maya L             10 Agua Swim Team-MR      42.64      44.29        
 52 Motta, Gabriela           10 WEST-MR                45.90      44.63        
 53 Tyrrell, Lillie J          9 Agua Swim Team-MR      43.65      44.78        
 54 Bell, Fiona L              9 Agua Swim Team-MR      47.65      44.83        
 55 Carroll, Kristen M        10 NYCC-MR                   NT      44.97        
 56 Jones, Quinn               9 BKR-MR                 46.63      45.77        
 57 Kaufer, Ellie I           10 Badger-MR              49.17      45.84        
 58 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR      48.05      46.65        
 59 Inverdale, Julieanne A    10 Phoenix-MR             46.45      46.82        
 60 Bahl, Sangetta             9 FAST-MR                45.85      47.10        
 61 Jones, Addison             9 BKR-MR                 48.00      48.22        
 62 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR      43.83      48.30        
 63 Sassower, Victoria O       9 Agua Swim Team-MR         NT      48.59        
 64 Manny, Eliza R            10 Agua Swim Team-MR      42.34      48.67        
 65 Norman, Evangeline        10 McBurney 14-15-MR      47.39      48.93        
 66 Dominguez, Celia          10 BKR-MR                 58.00      52.47        
 67 Principe, Jesse           10 BKR-MR                 55.98      53.16        
 68 Lee, Kelsey                9 NYCC-MR                54.72      53.41        
 69 Choi, Annabella J          9 Agua Swim Team-MR    1:07.70      55.34        
 70 Houselog, Sophia           9 BKR-MR                 53.38      56.35        
 71 Hilaire, Isolt            10 NYCC-MR                   NT      58.33        
 72 Ruble, Lane               10 BKR-MR               1:10.00    1:01.86        
 -- Tabone, Isabella          10 McBurney 14-15-MR      51.84         DQ        
      No touch at turn
 -- O'Heir, Ava E             10 BKR-MR                 56.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Long, Kelsey              10 RI Marlins-MR          46.10         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Lubinsky, Isabel           9 BKR-MR                 59.90         DQ        
      Did not finish on back
 -- Lopez, Camila             10 UNFAS-MR                  NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Ondrick, Ella A           10 BKR-MR                 54.94         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Lee, Kaitlyn H            10 Badger-MR              37.55         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:20.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsai, Sarah Y             10 WEST-MR              1:12.00    1:09.91 JO     
                  34.98     1:09.91 (34.93)                                        
  2 Peng, Natalie             10 WEST-MR              1:08.76    1:09.99 JO     
                  33.79     1:09.99 (36.20)                                        
  3 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR    1:21.66    1:21.54        
                  41.42     1:21.54 (40.12)                                        
  4 Chang, Mia                10 Agua Swim Team-MR    1:24.10    1:21.59        
                  38.98     1:21.59 (42.61)                                        
  5 Friedman, Alexandra E     10 Agua Swim Team-MR    1:23.80    1:21.65        
                  39.47     1:21.65 (42.18)                                        
  6 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR    1:24.64    1:22.42        
                  40.78     1:22.42 (41.64)                                        
  7 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR    1:26.88    1:22.89        
                  39.91     1:22.89 (42.98)                                        
  8 Condon, Daniella M        10 WEST-MR              1:22.18    1:23.14        
                  41.18     1:23.14 (41.96)                                        
  9 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR    1:24.72    1:23.30        
                  40.51     1:23.30 (42.79)                                        
 10 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR        1:21.93    1:23.34        
                  40.54     1:23.34 (42.80)                                        
 11 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR    1:24.50    1:23.79        
                  41.73     1:23.79 (42.06)                                        
 12 Sacks, Jaden S            10 Agua Swim Team-MR    1:21.20    1:23.84        
                  40.51     1:23.84 (43.33)                                        
 13 St. Jean, Ryann A         10 Agua Swim Team-MR    1:28.84    1:23.93        
                  40.49     1:23.93 (43.44)                                        
 14 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR    1:27.32    1:23.97        
                  40.91     1:23.97 (43.06)                                        
 15 Gregory, Caitlin C        10 Jcc-MR               1:26.61    1:25.05        
                  41.66     1:25.05 (43.39)                                        
 16 Madden, Ella              10 NYCC-MR              1:36.65    1:25.18        
                  41.79     1:25.18 (43.39)                                        
 17 Taipale, Alina H          10 Agua Swim Team-MR    1:27.29    1:25.20        
                  42.58     1:25.20 (42.62)                                        
 18 Krishnamurthy, Isha T     10 Agua Swim Team-MR    1:28.86    1:25.31        
                  40.99     1:25.31 (44.32)                                        
 19 Zamarbide, Sol            10 WEST-MR              1:38.83    1:25.69        
                  42.24     1:25.69 (43.45)                                        
 20 Brennan, Caroline G       10 HS-MR                1:27.82    1:26.40        
                  41.91     1:26.40 (44.49)                                        
 21 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR            1:23.12    1:27.27        
                  42.86     1:27.27 (44.41)                                        
 22 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR    1:29.67    1:28.19        
                  41.93     1:28.19 (46.26)                                        
 23 Fried, Bailey E            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:28.26        
                  42.79     1:28.26 (45.47)                                        
 24 Tackney, Sophia H          9 Agua Swim Team-MR    1:31.56    1:28.32        
                  46.06     1:28.32 (42.26)                                        
 25 Winters, Mia E            10 HS-MR                1:27.94    1:28.74        
                  43.50     1:28.74 (45.24)                                        
 26 Andrew, Fiona J            9 FA-MR                1:27.97    1:29.09        
                  44.92     1:29.09 (44.17)                                        
 27 Cimino, Izabella K         9 FA-MR                1:28.18    1:29.34        
                  43.02     1:29.34 (46.32)                                        
 28 Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR    1:32.80    1:29.62        
                  44.11     1:29.62 (45.51)                                        
 29 Hoffman, Noelle R          9 Phoenix-MR           1:27.54    1:29.83        
                  43.17     1:29.83 (46.66)                                        
 30 Hermann, Anna             10 Agua Swim Team-MR    1:30.81    1:30.71        
                  43.59     1:30.71 (47.12)                                        
 31 Springer, Ella C          10 Phoenix-MR           1:31.56    1:31.79        
                  45.03     1:31.79 (46.76)                                        
 32 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR             1:33.11    1:31.85        
                  43.18     1:31.85 (48.67)                                        
 33 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR    1:41.40    1:33.29        
                  45.65     1:33.29 (47.64)                                        
 34 Lin, Katrina               9 Agua Swim Team-MR    1:30.19    1:33.67        
                  44.94     1:33.67 (48.73)                                        
 35 Martin, Lilyanna M         9 Phoenix-MR           1:30.05    1:34.12        
                  45.80     1:34.12 (48.32)                                        
 36 Bolon, Isabella M         10 Agua Swim Team-MR         NT    1:35.03        
                  48.12     1:35.03 (46.91)                                        
 37 Rawlings, Ava L           10 Agua Swim Team-MR    1:33.34    1:35.43        
                  46.28     1:35.43 (49.15)                                        
 38 Jones, Quinn               9 BKR-MR               1:43.00    1:37.12        
                  47.45     1:37.12 (49.67)                                        
 39 Cashdollar, Cameron D      9 Agua Swim Team-MR    1:33.82    1:38.47        
                  47.28     1:38.47 (51.19)                                        
 40 Tyrrell, Lillie J          9 Agua Swim Team-MR         NT    1:39.77        
                  48.44     1:39.77 (51.33)                                        
 41 Sodhi, Malika             10 FA-MR                1:48.21    1:40.49        
 42 Jones, Addison             9 BKR-MR               1:46.00    1:41.80        
                  48.72     1:41.80 (53.08)                                        
 43 Manny, Eliza R            10 Agua Swim Team-MR    1:45.79    1:45.05        
                  50.93     1:45.05 (54.12)                                        
 44 Adelaine, Julia           10 BKR-MR               2:05.00    1:55.63        
                  56.27     1:55.63 (59.36)                                        
 45 Dominguez, Celia          10 BKR-MR               2:06.00    1:56.02        
                  53.94   1:56.02 (1:02.08)                                        
 46 Principe, Jesse           10 BKR-MR               2:02.00    2:02.19        
                  56.58   2:02.19 (1:05.61)                                        
 47 Choi, Annabella J          9 Agua Swim Team-MR         NT    2:11.16        
                1:05.64   2:11.16 (1:05.52)                                        
 48 Ruble, Lane               10 BKR-MR               2:35.00    2:29.51        
                1:10.72   2:29.51 (1:18.79)                                        
 -- Jacob, Jaya                9 Badger-MR            1:25.52         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  41.06          DQ (44.52)                                        
 -- St. Jean, Ryleigh A       10 Agua Swim Team-MR    1:28.27         DQ        
      Did not finish on back
                  44.29          DQ (48.32)                                        
 -- Inverdale, Julieanne A    10 Phoenix-MR           1:33.75         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  46.39          DQ (48.75)                                        
 -- Jimenez, Isabella         10 Aquaflames-MR        2:48.43         DQ        
      Did not finish on back
                1:13.95        DQ (1:17.44)                                        
 -- Johnson, Lily R            9 Agua Swim Team-MR    1:30.30         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.23          DQ (47.83)                                        
 -- Houselog, Sophia           9 BKR-MR               1:56.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:00.99        DQ (1:06.18)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peng, Natalie             10 WEST-MR                38.18      38.81 JO     
  2 Bastone, Alexandra A      10 WEST-MR                40.26      40.45 JO     
  3 Borowski, Ava M           10 Phoenix-MR             41.63      41.88 JO     
  4 Chang, Cara               10 Agua Swim Team-MR      45.78      41.94 JO     
  5 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR          41.43      42.82 JO     
  6 Chang, Mia                10 Agua Swim Team-MR      43.25      43.10        
  7 Krishnamurthy, Isha T     10 Agua Swim Team-MR      43.89      43.19        
  8 Greenberg, Abigail I      10 Agua Swim Team-MR      43.70      43.46        
  9 Torello-Viera, Martina S  10 Phoenix-MR             43.31      44.17        
 10 Friedman, Alexandra E     10 Agua Swim Team-MR      44.49      44.57        
 11 Wentland, Sara G          10 Phoenix-MR             43.99      44.71        
 12 Zamarbide, Sol            10 WEST-MR                44.55      44.77        
 13 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR      45.43      45.52        
 14 Taipale, Alina H          10 Agua Swim Team-MR      48.13      46.27        
 15 Hermann, Anna             10 Agua Swim Team-MR      45.67      46.55        
 16 Hanin, Katherine P        10 HS-MR                  45.27      46.72        
 17 Fried, Bailey E            9 Agua Swim Team-MR      44.84      46.95        
 18 Gurden, Abigail S          9 WEST-MR                44.79      47.03        
 19 Martin, Lilyanna M         9 Phoenix-MR             45.82      47.16        
 20 Brennan, Caroline G       10 HS-MR                  46.55      47.33        
 21 Byrne, Kelly P             9 WEST-MR                48.82      48.00        
 22 Hoffman, Noelle R          9 Phoenix-MR             46.28      48.30        
 23 Condon, Daniella M        10 WEST-MR                48.04      48.38        
 24 Tyson, Natalie J          10 Agua Swim Team-MR      50.47      48.84        
 25 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR      49.41      49.04        
 26 Tsirlin, Katarina         10 Shy-Mr-MR                 NT      49.62        
 27 Tabone, Isabella          10 McBurney 14-15-MR      49.57      49.65        
 28 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR      51.38      49.91        
 29 Chan, Angelina             9 Parks Sailfish-MR      51.94      50.11        
 30 Seth, Amalie R             9 Agua Swim Team-MR      49.75      51.01        
 31 Cimino, Izabella K         9 FA-MR                  47.80      51.07        
 32 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR                  NT      51.10        
 33 Dula, Angela M             9 Agua Swim Team-MR      51.85      51.32        
 34 Sodhi, Malika             10 FA-MR                  51.25      51.38        
 35 Ravenhall Meinke, Clara   10 McBurney 14-15-MR      53.32      52.30        
 36 Mihklin, Ilana             9 UNSHY-MR                  NT      53.17        
 37 Saidel, Vera R            10 HS-MR                1:01.07      53.18        
 38 Bolon, Isabella M         10 Agua Swim Team-MR      58.44      53.39        
 39 Fulnecky, Zoe L            9 Agua Swim Team-MR         NT      53.50        
 40 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR      53.95      54.93        
 41 Jones, Addison             9 BKR-MR                 59.12      55.02        
 42 Springer, Ella C          10 Phoenix-MR             52.39      55.58        
 43 Manny, Eliza R            10 Agua Swim Team-MR      55.78      55.88        
 44 Cashdollar, Cameron D      9 Agua Swim Team-MR      53.30      55.98        
 45 Bahl, Sangetta             9 FAST-MR                55.42      56.13        
 46 Feeney, Jordan H           9 HS-MR                  57.87      56.42        
 47 Langford, Elisabeth A      9 Agua Swim Team-MR      55.28      56.75        
 48 Adelaine, Julia           10 BKR-MR                 59.41      59.76        
 49 Principe, Jesse           10 BKR-MR               1:02.00    1:03.86        
 50 Karp, Samara               9 BKR-MR               1:08.23    1:13.61        
 -- Norman, Evangeline        10 McBurney 14-15-MR      50.69         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Neckles, Timara S         10 McBurney 14-15-MR      52.39         DQ        
      One hand touch
 -- Dominguez, Celia          10 BKR-MR               1:05.00         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Lee, Kelsey                9 NYCC-MR              1:04.34         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Ruble, Lane               10 BKR-MR               1:20.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Choi, Annabella J          9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Elbows recovered over water
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peng, Natalie             10 WEST-MR              1:23.04    1:22.92 JO     
                  39.59     1:22.92 (43.33)                                        
  2 Bastone, Alexandra A      10 WEST-MR              1:26.89    1:26.86 JO     
                  42.18     1:26.86 (44.68)                                        
  3 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR    1:33.33    1:30.49 JO     
                  44.19     1:30.49 (46.30)                                        
  4 Krishnamurthy, Isha T     10 Agua Swim Team-MR    1:33.71    1:31.40 JO     
                  43.27     1:31.40 (48.13)                                        
  5 Chang, Mia                10 Agua Swim Team-MR    1:35.28    1:31.79 JO     
                  43.44     1:31.79 (48.35)                                        
  6 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR        1:27.25    1:31.83 JO     
                  44.18     1:31.83 (47.65)                                        
  7 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR    1:33.03    1:32.94 JO     
                  44.18     1:32.94 (48.76)                                        
  8 Chang, Cara               10 Agua Swim Team-MR    1:35.42    1:33.84        
                  46.61     1:33.84 (47.23)                                        
  9 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR    1:34.27    1:33.94        
                  44.61     1:33.94 (49.33)                                        
 10 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR            1:34.86    1:34.19        
                  43.72     1:34.19 (50.47)                                        
 11 Zamarbide, Sol            10 WEST-MR              1:37.61    1:34.31        
                  46.03     1:34.31 (48.28)                                        
 12 Greenberg, Abigail I      10 Agua Swim Team-MR    1:37.23    1:35.29        
                  46.27     1:35.29 (49.02)                                        
 13 Friedman, Alexandra E     10 Agua Swim Team-MR    1:38.83    1:35.63        
                  45.13     1:35.63 (50.50)                                        
 14 Wong, Linsey               9 NYCC-MR              1:36.97    1:36.33        
                  47.40     1:36.33 (48.93)                                        
 15 Holman, Sofia E            9 Agua Swim Team-MR    1:34.85    1:36.53        
                  45.95     1:36.53 (50.58)                                        
 16 Taipale, Alina H          10 Agua Swim Team-MR    1:42.94    1:38.23        
                  48.47     1:38.23 (49.76)                                        
 17 Wentland, Sara G          10 Phoenix-MR           1:48.90    1:39.01        
                  48.17     1:39.01 (50.84)                                        
 18 Jordan, Elena             10 RI Marlins-MR        1:44.02    1:39.27        
                  47.03     1:39.27 (52.24)                                        
 19 Smith, Maya L             10 Agua Swim Team-MR    1:41.09    1:40.99        
                  48.66     1:40.99 (52.33)                                        
 20 Martin, Lilyanna M         9 Phoenix-MR           1:37.46    1:41.06        
                  49.07     1:41.06 (51.99)                                        
 21 Hermann, Anna             10 Agua Swim Team-MR    1:42.59    1:41.60        
                  48.85     1:41.60 (52.75)                                        
 22 Fried, Bailey E            9 Agua Swim Team-MR    1:39.36    1:42.74        
                  47.59     1:42.74 (55.15)                                        
 23 Hoffman, Noelle R          9 Phoenix-MR           1:40.58    1:43.40        
                  49.53     1:43.40 (53.87)                                        
 24 Byrne, Kelly P             9 WEST-MR              1:41.37    1:43.97        
                  50.96     1:43.97 (53.01)                                        
 25 Andrew, Fiona J            9 FA-MR                1:44.67    1:44.36        
                  50.35     1:44.36 (54.01)                                        
 26 Tabone, Isabella          10 McBurney 14-15-MR    1:49.74    1:47.73        
                  50.31     1:47.73 (57.42)                                        
 27 Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR    1:52.70    1:48.79        
                  53.20     1:48.79 (55.59)                                        
 28 Haider, Pierce P           9 Agua Swim Team-MR    1:49.76    1:49.11        
                  52.32     1:49.11 (56.79)                                        
 29 Kaufer, Ellie I           10 Badger-MR            1:52.21    1:50.55        
                  53.42     1:50.55 (57.13)                                        
 30 Cashdollar, Cameron D      9 Agua Swim Team-MR         NT    1:52.10        
                  52.66     1:52.10 (59.44)                                        
 31 Lin, Katrina               9 Agua Swim Team-MR    1:51.75    1:52.15        
                  54.11     1:52.15 (58.04)                                        
 32 Seth, Amalie R             9 Agua Swim Team-MR    1:49.42    1:54.04        
                  53.76   1:54.04 (1:00.28)                                        
 33 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR         NT    1:58.48        
                  56.48   1:58.48 (1:02.00)                                        
 34 Springer, Ella C          10 Phoenix-MR           1:54.18    1:59.27        
                  57.57   1:59.27 (1:01.70)                                        
 35 Bell, Fiona L              9 Agua Swim Team-MR    1:56.91    1:59.80        
                  56.14   1:59.80 (1:03.66)                                        
 36 Bahl, Sangetta             9 FAST-MR              2:01.45    2:01.22        
                  56.97   2:01.22 (1:04.25)                                        
 37 Tyrrell, Lillie J          9 Agua Swim Team-MR         NT    2:03.52        
                  56.98   2:03.52 (1:06.54)                                        
 38 Jones, Addison             9 BKR-MR               2:15.00    2:04.06        
                1:00.50   2:04.06 (1:03.56)                                        
 39 O'Heir, Ava E             10 BKR-MR               2:14.00    2:09.69        
                1:02.90   2:09.69 (1:06.79)                                        
 40 Dominguez, Celia          10 BKR-MR               2:20.00    2:09.87        
                1:02.23   2:09.87 (1:07.64)                                        
 41 Ondrick, Ella A           10 BKR-MR               2:15.00    2:11.41        
                1:03.27   2:11.41 (1:08.14)                                        
 42 Jones, Quinn               9 BKR-MR               1:50.00    2:20.68        
                1:05.59   2:20.68 (1:15.09)                                        
 43 Choi, Annabella J          9 Agua Swim Team-MR         NT    2:28.38        
                1:12.07   2:28.38 (1:16.31)                                        
 -- Manny, Eliza R            10 Agua Swim Team-MR    2:03.37         DQ        
      Scissors kick
                  57.96        DQ (1:00.57)                                        
 -- Sassower, Victoria O       9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                1:01.46        DQ (1:13.33)                                        
 -- Carroll, Kristen M        10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch
                1:04.89        DQ (1:15.06)                                        
 -- Principe, Jesse           10 BKR-MR               2:15.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
                1:03.42        DQ (1:11.13)                                        
 -- Houselog, Sophia           9 BKR-MR               2:10.00         DQ        
      One hand touch
                1:02.62        DQ (1:07.24)                                        
 -- Karp, Samara               9 BKR-MR               2:30.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:09.55        DQ (1:18.06)                                        
 -- Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR    1:44.78         DQ        
      One hand touch
                  49.63          DQ (54.68)                                        
 -- Lubinsky, Isabel           9 BKR-MR               2:35.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:05.48        DQ (1:18.85)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsai, Sarah Y             10 WEST-MR                33.25      31.97 JO     
  2 Borowski, Ava M           10 Phoenix-MR             31.91      31.99 JO     
  3 Torello-Viera, Martina S  10 Phoenix-MR             32.04      33.86 JO     
  4 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR      37.18      34.31 JO     
  5 Chang, Cara               10 Agua Swim Team-MR      39.25      36.56        
  6 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR      36.83      36.60        
  7 St. Jean, Ryleigh A       10 Agua Swim Team-MR      36.86      36.79        
  8 Greenberg, Abigail I      10 Agua Swim Team-MR      39.96      36.83        
  9 Brennan, Caroline G       10 HS-MR                  38.84      37.12        
 10 Ebrahimpour, Beth N        9 Agua Swim Team-MR      37.63      37.21        
 11 DeFunis, Leah S           10 Badger-MR              44.82      37.90        
 12 Wong, Linsey               9 NYCC-MR                38.81      37.95        
 13 Jacob, Jaya                9 Badger-MR              39.41      38.21        
 14 Sheridan, Rory             9 Badger-MR              37.43      38.38        
 15 Chen, Bessie               9 Agua Swim Team-MR      38.66      38.79        
 16 Martinez-Reyes, Areianna  10 Parks Sailfish-MR      41.75      39.45        
 17 Lorch, Grace O            10 Agua Swim Team-MR      40.03      39.55        
 18 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR              38.06      39.58        
 19 Saidel, Vera R            10 HS-MR                  39.72      39.94        
 20 Gurden, Abigail S          9 WEST-MR                40.00      40.02        
 20 Breitman, Juliet R        10 Agua Swim Team-MR      39.82      40.02        
 22 Wentland, Sara G          10 Phoenix-MR             38.99      40.28        
 23 Asch, Lexi                 9 Agua Swim Team-MR      39.22      40.94        
 24 Kerner-Matos, Luciana      9 UNNYC-MR               44.13      42.22        
 25 Byrne, Kelly P             9 WEST-MR                49.76      42.58        
 26 Tsirlin, Katarina         10 Shy-Mr-MR                 NT      43.14        
 27 Ravenhall Meinke, Clara   10 McBurney 14-15-MR      42.95      43.95        
 28 Tyson, Natalie J          10 Agua Swim Team-MR         NT      43.96        
 29 Lin, Katrina               9 Agua Swim Team-MR      44.89      43.97        
 30 Inverdale, Julieanne A    10 Phoenix-MR             43.62      45.58        
 31 Feeney, Jordan H           9 HS-MR                  48.96      45.90        
 32 Albuquerque Hsieh, Gabri   9 Agua Swim Team-MR      45.76      46.86        
 32 Long, Kelsey              10 RI Marlins-MR          50.00      46.86        
 34 Seth, Amalie R             9 Agua Swim Team-MR      45.02      46.91        
 35 Chan, Angelina             9 Parks Sailfish-MR      47.02      47.17        
 36 Fulnecky, Zoe L            9 Agua Swim Team-MR         NT      47.56        
 37 Bahl, Sangetta             9 FAST-MR                48.40      47.80        
 38 Mihklin, Ilana             9 UNSHY-MR                  NT      48.04        
 39 Neary, Cara J              9 Agua Swim Team-MR      55.43      48.52        
 40 Dula, Angela M             9 Agua Swim Team-MR         NT      49.58        
 41 Jones, Quinn               9 BKR-MR                 50.00      50.05        
 42 Langford, Elisabeth A      9 Agua Swim Team-MR         NT      50.67        
 43 Tabone, Isabella          10 McBurney 14-15-MR      54.73      52.15        
 44 Tyrrell, Lillie J          9 Agua Swim Team-MR         NT      52.44        
 45 Norman, Evangeline        10 McBurney 14-15-MR      47.65      54.36        
 46 Neckles, Timara S         10 McBurney 14-15-MR         NT      57.47        
 47 Houselog, Sophia           9 BKR-MR                 55.00    1:05.00        
 -- Rawlings, Ava L           10 Agua Swim Team-MR      45.33         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Karp, Samara               9 BKR-MR               1:00.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Tackney, Sophia H          9 Agua Swim Team-MR      41.77         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Lopez, Camila             10 UNFAS-MR                  NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Johnson, Lily R            9 Agua Swim Team-MR      48.47         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Lee, Kelsey                9 NYCC-MR              1:01.40         DQ        
      One hand touch
 -- Madden, Ella              10 NYCC-MR                48.48         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kim, Kodi K                9 Agua Swim Team-MR      54.43         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peng, Natalie             10 WEST-MR              1:14.34    1:15.41 JO     
                  34.51     1:15.41 (40.90)                                        
  2 Bastone, Alexandra A      10 WEST-MR              1:19.31    1:16.42 JO     
                  36.17     1:16.42 (40.25)                                        
  3 Hussain, Sana              9 Agua Swim Team-MR    1:28.16    1:23.48 JO     
                  39.21     1:23.48 (44.27)                                        
  4 St. Jean, Ryann A         10 Agua Swim Team-MR         NT    1:24.59 JO     
                  36.42     1:24.59 (48.17)                                        
  5 Chang, Mia                10 Agua Swim Team-MR    1:27.69    1:26.36        
                  37.81     1:26.36 (48.55)                                        
  6 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR            1:30.31    1:27.89        
                  39.30     1:27.89 (48.59)                                        
  7 Wong, Linsey               9 NYCC-MR              1:31.41    1:29.10        
                  40.97     1:29.10 (48.13)                                        
  8 Sheridan, Rory             9 Badger-MR            1:28.81    1:30.47        
                  40.68     1:30.47 (49.79)                                        
  9 Brennan, Caroline G       10 HS-MR                1:50.16    1:30.57        
                  38.35     1:30.57 (52.22)                                        
 10 St. Jean, Ryleigh A       10 Agua Swim Team-MR         NT    1:33.69        
                  40.50     1:33.69 (53.19)                                        
 -- Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Arms underwater recovery
                  38.38          DQ (47.12)                                        
 -- Inverdale, Julieanne A    10 Phoenix-MR           1:39.78         DQ        
      One hand touch
                  47.48        DQ (1:02.64)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peng, Natalie             10 WEST-MR              2:34.37    2:37.10 JO     
                  34.36     1:12.90 (38.54)     2:00.51 (47.61)     2:37.10 (36.59)
  2 Bastone, Alexandra A      10 WEST-MR              2:37.33    2:41.24 JO     
                  36.55     1:18.69 (42.14)     2:06.60 (47.91)     2:41.24 (34.64)
  3 Skaistis, Delilah E        9 Agua Swim Team-MR    2:57.16    2:53.51        
                  36.31     1:21.90 (45.59)     2:14.99 (53.09)     2:53.51 (38.52)
  4 Chang, Mia                10 Agua Swim Team-MR    3:00.03    2:53.68        
                  36.12     1:20.31 (44.19)     2:13.98 (53.67)     2:53.68 (39.70)
  5 Shchuchinov, Sophia       10 RI Marlins-MR             NT    2:55.30        
                  38.52     1:24.87 (46.35)     2:16.30 (51.43)     2:55.30 (39.00)
  6 Gregory, Caitlin C        10 Jcc-MR               3:10.00    2:57.69        
                  39.21     1:24.30 (45.09)     2:18.62 (54.32)     2:57.69 (39.07)
  7 Mugno, Annabelle          10 Badger-MR            2:55.86    2:58.08        
                  39.93     1:27.11 (47.18)     2:15.53 (48.42)     2:58.08 (42.55)
  8 Blythe, Karenna G         10 Agua Swim Team-MR    3:06.73    3:00.97        
                  42.32     1:28.75 (46.43)     2:21.54 (52.79)     3:00.97 (39.43)
  9 Zamarbide, Sol            10 WEST-MR                   NT    3:03.49        
                  44.07     1:29.01 (44.94)     2:21.32 (52.31)     3:03.49 (42.17)
 10 Kaufman, Claire M         10 Badger-MR            3:02.66    3:04.28        
                  39.18     1:26.02 (46.84)     2:20.43 (54.41)     3:04.28 (43.85)
 11 Hanin, Katherine P        10 HS-MR                3:16.52    3:11.44        
                  42.97     1:32.71 (49.74)     2:27.21 (54.50)     3:11.44 (44.23)
 12 Andrew, Fiona J            9 FA-MR                3:20.36    3:15.33        
                  51.01     1:38.03 (47.02)     2:32.60 (54.57)     3:15.33 (42.73)
 13 Winters, Emma C           10 HS-MR                3:14.90    3:15.57        
                  43.64     1:31.37 (47.73)   2:35.19 (1:03.82)     3:15.57 (40.38)
 -- Martinez-Reyes, Areianna  10 Parks Sailfish-MR    3:10.00         DQ        
                  40.92     1:27.64 (46.72)     2:27.30 (59.66)          DQ (41.62)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                11 WEST-MR                26.53      26.34 JO     
  2 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR      29.32      28.12 JO     
  3 Pennington, Caroline      11 Badger-MR              28.71      28.89        
  4 Shrivastava, Ahaana       12 Badger-MR              28.61      28.90        
  5 Williams, Elise           12 NYCC-MR                29.79      28.96        
  6 Weller, Clara O           12 WEST-MR                28.73      29.17        
  7 O'Connor, Sarah J         12 GAEL-MR                29.65      29.21        
  8 Lopez-Ryan, Brooklyn L    11 WEST-MR                28.87      29.23        
  9 Yarsky, Sima G            12 WEST-MR                28.31      29.27        
 10 Rackoff, Maya A           12 Jcc-MR                 28.59      29.33        
 11 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR                30.49      29.43        
 11 Feldman, Aiko R           12 Phoenix-MR             29.04      29.43        
 13 Soltanova, Stephanie      12 HS-MR                  31.02      29.58        
 14 Wentland, Emma A          12 Phoenix-MR             29.97      29.66        
 15 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR      30.01      29.83        
 16 Reynoso, Jennifer A       12 Agua Swim Team-MR      29.69      29.88        
 17 Rodriguez, Danielle M     12 Agua Swim Team-MR      32.52      30.09        
 18 McGowan, Sofia M          12 Agua Swim Team-MR      32.96      30.15        
 19 Coughlin, Caroline E      12 WEST-MR                30.12      30.20        
 20 DiMarco, Tyler M          11 Agua Swim Team-MR      30.75      30.22        
 21 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR      31.84      30.49        
 22 Moschetta, Maggie         11 WEST-MR                29.46      30.51        
 23 Rogers, Dayna M           12 FA-MR                  29.61      30.68        
 24 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR                30.52      30.79        
 25 White, Veroniqa           12 McBurney 14-15-MR      30.10      30.96        
 26 Chia, Molly               12 FAST-MR                30.69      31.00        
 27 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR      31.02      31.07        
 28 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR                31.94      31.10        
 29 Costello, Arden O         11 WEST-MR                31.66      31.23        
 30 Grozdanic, Katarina       11 RI Marlins-MR          30.73      31.36        
 31 Clayton, Jasper A         12 Agua Swim Team-MR      31.41      31.41        
 32 Stewart, Lexi R           11 Agua Swim Team-MR      31.88      31.42        
 33 Weiss, Tallisker L        12 Agua Swim Team-MR      30.35      31.45        
 34 Keh, Camilla              12 NYCC-MR                32.82      31.54        
 35 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR                32.11      31.76        
 36 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR                31.50      31.85        
 36 Coullare, Lisa            12 RI Marlins-MR          33.75      31.85        
 38 Laurenceau, Alyssa M      12 FAST-MR                30.50      32.14        
 39 Sakmar, Juliette          12 RI Marlins-MR          31.76      32.23        
 40 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR      32.32      32.54        
 41 Commike, Samantha N       11 FA-MR                  31.72      32.60        
 42 Massari, Grace            11 FA-MR                  32.50      32.68        
 43 Ross, Lillian A           12 NYCC-MR                34.56      33.03        
 44 Miccoli, Luna N           12 Agua Swim Team-MR      35.98      33.04        
 45 Westenra, Nastya          11 Agua Swim Team-MR      34.18      33.81        
 46 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR      34.51      34.08        
 47 Silva, Gabriella          12 NYCC-MR                36.79      34.27        
 48 Javaheri, Ariana C        11 Agua Swim Team-MR      36.25      34.40        
 49 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR      33.54      34.41        
 50 Coutinho, Isabel          11 RI Marlins-MR          35.92      34.44        
 51 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR                35.27      34.60        
 52 Lee, Avery                11 NYCC-MR                35.84      34.79        
 53 Nazarova, Erika           12 RI Marlins-MR          36.80      35.18        
 54 Sirota, Eliana C          11 Agua Swim Team-MR      39.43      35.23        
 55 Barna, Elyssa R           11 Phoenix-MR             34.64      35.43        
 56 Levey, Naomi S            12 NYCC-MR                36.95      35.58        
 57 Choi, Sophia              11 Agua Swim Team-MR      39.59      35.67        
 58 Katagas, Ella             12 Agua Swim Team-MR      39.48      37.79        
 59 O'Flaherty, Roisin M      11 McBurney 14-15-MR      36.04      38.31        
 60 Milliet Sciorra, Julia M  11 Phoenix-MR             38.10      39.94        
 61 Kass, Ruby                11 BKR-MR                 44.92      44.28        
 62 Cimperman, Elly M         12 BKR-MR                 52.05      54.47        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muszynski, Amanda         12 HS-MR                  58.74      58.35 JO     
                  28.52       58.35 (29.83)                                        
  2 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR    1:03.14    1:00.73 JO     
                  29.62     1:00.73 (31.11)                                        
  3 Pennington, Caroline      11 Badger-MR            1:01.53    1:01.27        
                  29.66     1:01.27 (31.61)                                        
  4 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR    1:01.62    1:01.64        
                  30.32     1:01.64 (31.32)                                        
  5 Lin, Esther Y             11 WEST-MR              1:02.04    1:02.53        
                  30.17     1:02.53 (32.36)                                        
  6 Yarsky, Sima G            12 WEST-MR              1:01.42    1:03.37        
                  30.71     1:03.37 (32.66)                                        
  7 Martin, Samantha J        12 Phoenix-MR           1:02.03    1:03.80        
                  30.64     1:03.80 (33.16)                                        
  8 Feldman, Aiko R           12 Phoenix-MR           1:04.46    1:04.36        
                  30.44     1:04.36 (33.92)                                        
  9 Ng, Chloe N               12 Agua Swim Team-MR    1:02.95    1:04.79        
                  31.01     1:04.79 (33.78)                                        
 10 Reynoso, Jennifer A       12 Agua Swim Team-MR    1:05.19    1:04.81        
                  31.25     1:04.81 (33.56)                                        
 11 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              1:07.18    1:05.34        
                  31.77     1:05.34 (33.57)                                        
 12 Coughlin, Caroline E      12 WEST-MR              1:06.80    1:05.52        
                  31.54     1:05.52 (33.98)                                        
 13 Rackoff, Maya A           12 Jcc-MR               1:09.08    1:05.76        
                  29.30     1:05.76 (36.46)                                        
 14 Soltanova, Stephanie      12 HS-MR                1:07.43    1:05.89        
                  31.75     1:05.89 (34.14)                                        
 15 Wentland, Emma A          12 Phoenix-MR           1:10.71    1:06.00        
                  30.83     1:06.00 (35.17)                                        
 16 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR    1:07.73    1:06.03        
                  31.89     1:06.03 (34.14)                                        
 17 Rodriguez, Danielle M     12 Agua Swim Team-MR    1:07.55    1:06.10        
                  31.93     1:06.10 (34.17)                                        
 18 DiMarco, Tyler M          11 Agua Swim Team-MR    1:06.02    1:06.12        
                  32.07     1:06.12 (34.05)                                        
 19 Moschetta, Maggie         11 WEST-MR              1:05.39    1:06.23        
                  33.35     1:06.23 (32.88)                                        
 20 Park, Grace M             11 Phoenix-MR           1:05.68    1:06.25        
                  32.37     1:06.25 (33.88)                                        
 21 McGowan, Sofia M          12 Agua Swim Team-MR    1:07.51    1:06.29        
                  32.04     1:06.29 (34.25)                                        
 22 Shaw, Jessica M           11 Phoenix-MR           1:05.41    1:06.77        
                  32.02     1:06.77 (34.75)                                        
 23 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR              1:06.98    1:06.80        
                  31.71     1:06.80 (35.09)                                        
 24 Chea, Rory                12 Parks Sailfish-MR    1:09.70    1:06.84        
                  32.43     1:06.84 (34.41)                                        
 25 Orr, Elon                 11 Parks Sailfish-MR    1:07.00    1:07.20        
                  32.08     1:07.20 (35.12)                                        
 26 Weiss, Tallisker L        12 Agua Swim Team-MR    1:05.72    1:08.04        
                  33.06     1:08.04 (34.98)                                        
 27 Chia, Molly               12 FAST-MR              1:07.78    1:08.75        
                  32.38     1:08.75 (36.37)                                        
 28 Victory, Kathleen R       11 Badger-MR            1:06.03    1:09.05        
                  33.39     1:09.05 (35.66)                                        
 29 Kletter, Jackie R         12 Jcc-MR               1:12.74    1:09.29        
                  33.29     1:09.29 (36.00)                                        
 30 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR              1:10.52    1:09.42        
                  32.59     1:09.42 (36.83)                                        
 31 Roller, Mary Quin         11 McBurney 14-15-MR    1:08.59    1:09.51        
                  33.08     1:09.51 (36.43)                                        
 32 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR              1:11.21    1:09.75        
                  33.06     1:09.75 (36.69)                                        
 33 Edwards, Inga D           11 NYCC-MR              1:09.04    1:09.79        
                  33.93     1:09.79 (35.86)                                        
 34 White, Veroniqa           12 McBurney 14-15-MR    1:08.03    1:10.07        
                  32.84     1:10.07 (37.23)                                        
 35 Stewart, Lexi R           11 Agua Swim Team-MR    1:11.69    1:10.08        
                  33.56     1:10.08 (36.52)                                        
 36 Keh, Camilla              12 NYCC-MR              1:10.46    1:10.52        
                  33.51     1:10.52 (37.01)                                        
 37 Gnad, Julia M             12 HS-MR                1:13.24    1:10.56        
                  34.30     1:10.56 (36.26)                                        
 38 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR    1:13.00    1:10.61        
                  33.21     1:10.61 (37.40)                                        
 39 Coullare, Lisa            12 RI Marlins-MR        1:12.61    1:11.11        
                  32.72     1:11.11 (38.39)                                        
 40 Sugiyama, Mao             11 Agua Swim Team-MR    1:11.63    1:12.41        
                  33.49     1:12.41 (38.92)                                        
 41 Grozdanic, Katarina       11 RI Marlins-MR        1:12.34    1:13.58        
                  34.02     1:13.58 (39.56)                                        
 42 Ross, Lillian A           12 NYCC-MR              1:16.30    1:13.95        
                  35.96     1:13.95 (37.99)                                        
 43 Sakmar, Juliette          12 RI Marlins-MR        1:14.77    1:14.17        
                  35.24     1:14.17 (38.93)                                        
 44 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR              1:15.48    1:14.50        
                  36.72     1:14.50 (37.78)                                        
 45 Miccoli, Luna N           12 Agua Swim Team-MR    1:15.35    1:14.56        
                  34.70     1:14.56 (39.86)                                        
 46 Javaheri, Ariana C        11 Agua Swim Team-MR    1:18.40    1:15.09        
                  35.68     1:15.09 (39.41)                                        
 47 Barna, Elyssa R           11 Phoenix-MR           1:16.33    1:15.11        
                  35.79     1:15.11 (39.32)                                        
 48 Nazarova, Erika           12 RI Marlins-MR        1:20.00    1:16.18        
                  37.73     1:16.18 (38.45)                                        
 49 Silva, Gabriella          12 NYCC-MR              1:17.58    1:16.55        
                  36.81     1:16.55 (39.74)                                        
 50 Candelaria, Azriela       11 McBurney 14-15-MR    1:18.30    1:16.80        
                  37.02     1:16.80 (39.78)                                        
 51 Choi, Sophia              11 Agua Swim Team-MR    1:21.30    1:17.54        
                  37.26     1:17.54 (40.28)                                        
 52 Lee, Avery                11 NYCC-MR              1:18.94    1:17.81        
                  36.80     1:17.81 (41.01)                                        
 53 Sirota, Eliana C          11 Agua Swim Team-MR    1:21.42    1:18.08        
                  37.84     1:18.08 (40.24)                                        
 54 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR    1:13.84    1:18.72        
                  37.17     1:18.72 (41.55)                                        
 55 Coutinho, Isabel          11 RI Marlins-MR        1:25.05    1:18.76        
                  36.45     1:18.76 (42.31)                                        
 56 Tam, Caitlin M            11 Agua Swim Team-MR    1:16.59    1:19.24        
                  37.24     1:19.24 (42.00)                                        
 57 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR    1:15.99    1:19.54        
                  37.86     1:19.54 (41.68)                                        
 58 Pizer, Natalie *          12 Jcc-MR               1:23.80    1:19.59        
                  37.30     1:19.59 (42.29)                                        
 59 Levey, Naomi S            12 NYCC-MR              1:18.93    1:20.62        
                  39.18     1:20.62 (41.44)                                        
 60 Schneider, Chloe          12 BKR-MR               1:23.00    1:22.77        
                  41.49     1:22.77 (41.28)                                        
 61 Xhari, Emy                11 Aquaflames-MR        1:24.56    1:24.35        
                  39.14     1:24.35 (45.21)                                        
 62 Katagas, Ella             12 Agua Swim Team-MR    1:26.42    1:25.11        
                  40.22     1:25.11 (44.89)                                        
 63 Gaulot, Alita             12 BKR-MR               1:26.00    1:25.81        
                  41.89     1:25.81 (43.92)                                        
 64 Ifraimova, Nicole L       12 Shy-Mr-MR                 NT    1:27.61        
                  38.40     1:27.61 (49.21)                                        
 65 Cymerman, Adriana K       11 Phoenix-MR           1:25.33    1:28.54        
                  41.39     1:28.54 (47.15)                                        
 66 Milliet Sciorra, Julia M  11 Phoenix-MR           1:30.31    1:30.95        
                  44.47     1:30.95 (46.48)                                        
 67 O'Flaherty, Roisin M      11 McBurney 14-15-MR    1:34.98    1:34.77        
                  44.87     1:34.77 (49.90)                                        
 68 Singh, Ananya *           11 TIG-MR               1:34.77    1:35.27        
                  41.37     1:35.27 (53.90)                                        
 69 Clark, Haley              11 BKR-MR               1:32.00    1:36.39        
                  45.28     1:36.39 (51.11)                                        
 70 Rimsky, Sophia            11 Aquaflames-MR        1:35.68    1:38.35        
                  44.89     1:38.35 (53.46)                                        
 71 Kass, Ruby                11 BKR-MR               1:40.00    1:40.04        
                  46.50     1:40.04 (53.54)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:12.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                11 WEST-MR              2:03.04    2:00.33 JO     
                  29.12       59.27 (30.15)     1:29.89 (30.62)     2:00.33 (30.44)
  2 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR    2:15.67    2:09.14 JO     
                  29.28     1:01.65 (32.37)     1:35.31 (33.66)     2:09.14 (33.83)
  3 Pennington, Caroline      11 Badger-MR            2:13.70    2:11.67 JO     
                  30.87     1:04.38 (33.51)     1:37.90 (33.52)     2:11.67 (33.77)
  4 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR    2:15.28    2:12.40 JO     
                  31.34     1:05.29 (33.95)     1:39.97 (34.68)     2:12.40 (32.43)
  5 Williams, Elise           12 NYCC-MR              2:14.49    2:13.45        
                  30.18     1:04.50 (34.32)     1:39.53 (35.03)     2:13.45 (33.92)
  6 Jiang, Claire             12 Agua Swim Team-MR    2:19.63    2:15.86        
                  32.44     1:07.73 (35.29)     1:42.80 (35.07)     2:15.86 (33.06)
  7 Ramirez, Pamela           12 WEST-MR              2:16.35    2:16.93        
                  32.23     1:07.13 (34.90)     1:42.49 (35.36)     2:16.93 (34.44)
  8 Yarsky, Sima G            12 WEST-MR              2:15.54    2:17.75        
                  31.52     1:05.95 (34.43)     1:42.17 (36.22)     2:17.75 (35.58)
  9 Lin, Esther Y             11 WEST-MR              2:27.33    2:18.62        
                  31.44     1:06.50 (35.06)     1:43.00 (36.50)     2:18.62 (35.62)
 10 Martin, Samantha J        12 Phoenix-MR           2:15.44    2:18.82        
                  30.97     1:06.26 (35.29)     1:42.64 (36.38)     2:18.82 (36.18)
 11 Ng, Chloe N               12 Agua Swim Team-MR    2:23.81    2:19.23        
                  32.00     1:06.77 (34.77)     1:42.93 (36.16)     2:19.23 (36.30)
 12 Rodriguez, Danielle M     12 Agua Swim Team-MR    2:25.03    2:19.68        
                  31.88     1:07.67 (35.79)     1:44.42 (36.75)     2:19.68 (35.26)
 13 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR    2:28.45    2:22.29        
                  32.42     1:08.68 (36.26)     1:46.00 (37.32)     2:22.29 (36.29)
 14 Reynoso, Jennifer A       12 Agua Swim Team-MR    2:27.79    2:22.36        
                  32.50     1:09.37 (36.87)     1:47.49 (38.12)     2:22.36 (34.87)
 15 Wentland, Emma A          12 Phoenix-MR           2:31.02    2:22.69        
                  30.58     1:06.93 (36.35)     1:46.16 (39.23)     2:22.69 (36.53)
 16 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR    2:29.70    2:22.71        
                  33.08     1:10.06 (36.98)     1:47.69 (37.63)     2:22.71 (35.02)
 17 Shaw, Jessica M           11 Phoenix-MR           2:27.40    2:23.57        
                  32.77     1:09.38 (36.61)     1:47.50 (38.12)     2:23.57 (36.07)
 18 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              2:26.03    2:23.63        
                  33.87     1:10.57 (36.70)     1:47.49 (36.92)     2:23.63 (36.14)
 19 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR    2:24.06    2:23.83        
                  31.96     1:08.45 (36.49)     1:46.38 (37.93)     2:23.83 (37.45)
 20 Feldman, Aiko R           12 Phoenix-MR           2:26.38    2:24.06        
                  32.40     1:09.31 (36.91)     1:47.55 (38.24)     2:24.06 (36.51)
 21 DiMarco, Tyler M          11 Agua Swim Team-MR    2:22.75    2:24.61        
                  32.81     1:09.69 (36.88)     1:47.82 (38.13)     2:24.61 (36.79)
 22 Rackoff, Maya A           12 Jcc-MR               2:25.64    2:24.62        
                  29.46     1:08.15 (38.69)     1:47.39 (39.24)     2:24.62 (37.23)
 23 Moschetta, Maggie         11 WEST-MR              2:30.17    2:25.41        
                  34.74     1:13.55 (38.81)     1:51.74 (38.19)     2:25.41 (33.67)
 24 Weiss, Tallisker L        12 Agua Swim Team-MR    2:24.01    2:27.60        
                  33.34     1:10.49 (37.15)     1:49.58 (39.09)     2:27.60 (38.02)
 25 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR              2:29.10    2:28.24        
                  33.08     1:09.88 (36.80)     1:49.08 (39.20)     2:28.24 (39.16)
 26 Soltanova, Stephanie      12 HS-MR                2:25.07    2:30.39        
                  32.49     1:09.87 (37.38)     1:49.81 (39.94)     2:30.39 (40.58)
 27 Casey, Carolyn T          11 Agua Swim Team-MR    2:31.73    2:33.40        
                  34.75     1:14.50 (39.75)     1:54.38 (39.88)     2:33.40 (39.02)
 28 Bolino, Anna C            11 HS-MR                2:33.54    2:33.96        
                  34.19     1:13.80 (39.61)     1:54.48 (40.68)     2:33.96 (39.48)
 29 Roberts, Madison B        11 Agua Swim Team-MR    2:36.70    2:35.24        
                  35.13     1:14.76 (39.63)     1:55.85 (41.09)     2:35.24 (39.39)
 30 Roller, Mary Quin         11 McBurney 14-15-MR    2:47.83    2:35.79        
                  34.08     1:12.38 (38.30)     1:55.10 (42.72)     2:35.79 (40.69)
 31 Commike, Samantha N       11 FA-MR                2:41.72    2:36.47        
                  36.29     1:16.17 (39.88)     1:58.40 (42.23)     2:36.47 (38.07)
 32 Westenra, Nastya          11 Agua Swim Team-MR    2:42.42    2:37.09        
                  34.88     1:14.64 (39.76)     1:57.13 (42.49)     2:37.09 (39.96)
 33 White, Veroniqa           12 McBurney 14-15-MR    2:37.05    2:37.16        
                  33.94     1:13.71 (39.77)     1:54.94 (41.23)     2:37.16 (42.22)
 34 Finn, Molly K             11 HS-MR                2:49.59    2:41.64        
                  36.25     1:17.91 (41.66)     2:01.33 (43.42)     2:41.64 (40.31)
 35 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR    2:44.36    2:42.40        
                  36.35     1:18.73 (42.38)     2:01.82 (43.09)     2:42.40 (40.58)
 36 Barna, Elyssa R           11 Phoenix-MR           2:49.84    2:43.02        
                  35.78     1:16.98 (41.20)     2:00.53 (43.55)     2:43.02 (42.49)
 37 Massari, Grace            11 FA-MR                2:51.83    2:45.48        
                  35.77     1:18.20 (42.43)     2:04.06 (45.86)     2:45.48 (41.42)
 38 Silva, Gabriella          12 NYCC-MR                   NT    2:48.73        
                  38.62     1:20.64 (42.02)     2:06.02 (45.38)     2:48.73 (42.71)
 39 Lee, Avery                11 NYCC-MR              2:50.79    2:51.32        
                  37.65     1:19.18 (41.53)     2:04.84 (45.66)     2:51.32 (46.48)
 40 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR    2:53.85    2:51.36        
                  39.07     1:23.86 (44.79)     2:09.78 (45.92)     2:51.36 (41.58)
 41 Coutinho, Isabel          11 RI Marlins-MR        3:07.59    2:52.70        
                  35.47     1:20.70 (45.23)     2:08.29 (47.59)     2:52.70 (44.41)
 42 Tam, Caitlin M            11 Agua Swim Team-MR         NT    2:52.83        
                  39.09     1:23.67 (44.58)     2:09.15 (45.48)     2:52.83 (43.68)
 43 Choi, Sophia              11 Agua Swim Team-MR    2:56.07    2:54.54        
                  37.95     1:21.85 (43.90)     2:08.99 (47.14)     2:54.54 (45.55)
 44 Gaulot, Alita             12 BKR-MR               3:15.00    3:03.36        
                  42.43     1:28.71 (46.28)     2:15.50 (46.79)     3:03.36 (47.86)
 45 Schneider, Chloe          12 BKR-MR               3:06.00    3:05.25        
                  43.03     1:30.30 (47.27)     2:18.71 (48.41)     3:05.25 (46.54)
 46 O'Flaherty, Roisin M      11 McBurney 14-15-MR         NT    3:28.87        
                  42.46     1:33.73 (51.27)     2:33.41 (59.68)     3:28.87 (55.46)
 47 Clark, Haley              11 BKR-MR               3:35.00    3:48.46        
                  43.85   1:44.78 (1:00.93)   2:48.56 (1:03.78)     3:48.46 (59.90)
 48 Cimperman, Elly M         12 BKR-MR               4:10.00    4:11.16        
                  50.10   1:50.64 (1:00.54)   3:01.62 (1:10.98)   4:11.16 (1:09.54)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Sarah J         12 GAEL-MR                33.12      33.10        
  2 Ng, Chloe N               12 Agua Swim Team-MR      33.72      33.37        
  3 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR      33.50      33.49        
  4 Casey, Carolyn T          11 Agua Swim Team-MR      34.10      33.50        
  5 Lopez-Ryan, Brooklyn L    11 WEST-MR                33.21      33.78        
  6 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR                35.59      33.83        
  7 Pennington, Caroline      11 Badger-MR              33.69      33.84        
  8 Shaw, Jessica M           11 Phoenix-MR             33.56      33.95        
  9 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR                33.53      34.01        
 10 Feldman, Aiko R           12 Phoenix-MR             33.55      34.15        
 11 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR                35.09      34.31        
 12 Park, Grace M             11 Phoenix-MR             34.56      34.33        
 13 Ramirez, Pamela           12 WEST-MR                33.72      34.36        
 14 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR      36.48      34.59        
 15 Lin, Esther Y             11 WEST-MR                34.34      34.85        
 16 Clayton, Jasper A         12 Agua Swim Team-MR      35.56      35.40        
 17 Coughlin, Caroline E      12 WEST-MR                35.63      35.72        
 18 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR      36.56      36.00        
 19 Wentland, Emma A          12 Phoenix-MR             39.74      36.28        
 20 Rackoff, Maya A           12 Jcc-MR                 38.83      36.29        
 20 Sugiyama, Mao             11 Agua Swim Team-MR      37.94      36.29        
 22 Bolino, Anna C            11 HS-MR                  37.59      36.46        
 23 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR                37.92      36.49        
 24 Roberts, Madison B        11 Agua Swim Team-MR      38.42      36.53        
 25 Keh, Camilla              12 NYCC-MR                36.38      36.80        
 26 Costello, Arden O         11 WEST-MR                36.01      36.93        
 26 Weiss, Tallisker L        12 Agua Swim Team-MR      38.13      36.93        
 28 Rodriguez, Danielle M     12 Agua Swim Team-MR      38.80      36.99        
 29 Grozdanic, Katarina       11 RI Marlins-MR          39.52      37.09        
 30 Coullare, Lisa            12 RI Marlins-MR          38.92      37.76        
 31 Finn, Molly K             11 HS-MR                  39.16      37.89        
 32 Westenra, Nastya          11 Agua Swim Team-MR      39.04      38.09        
 33 Williamson, Jaila         11 FA-MR                  36.97      38.12        
 34 Choi, Sophia              11 Agua Swim Team-MR      38.91      38.53        
 35 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR      38.18      38.99        
 36 Moschetta, Maggie         11 WEST-MR                38.66      39.01        
 37 Harrison, Olivia T        12 Jcc-MR                    NT      39.17        
 38 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR                40.36      39.23        
 39 Massari, Grace            11 FA-MR                  39.28      39.28        
 40 Miccoli, Luna N           12 Agua Swim Team-MR      43.88      39.51        
 41 Commike, Samantha N       11 FA-MR                  40.79      39.64        
 42 Silva, Gabriella          12 NYCC-MR                39.42      40.61        
 43 White, Veroniqa           12 McBurney 14-15-MR      38.04      40.76        
 44 Tam, Caitlin M            11 Agua Swim Team-MR      38.62      40.84        
 45 Coutinho, Isabel          11 RI Marlins-MR          42.16      41.10        
 46 Gaulot, Alita             12 BKR-MR                 45.56      41.65        
 47 Barna, Elyssa R           11 Phoenix-MR             40.44      42.03        
 48 Levey, Naomi S            12 NYCC-MR                42.47      42.13        
 49 Milliet Sciorra, Julia M  11 Phoenix-MR             43.47      42.27        
 50 Katagas, Ella             12 Agua Swim Team-MR      43.66      42.58        
 51 Sirota, Eliana C          11 Agua Swim Team-MR      41.55      43.94        
 52 Kass, Ruby                11 BKR-MR                 50.19      49.04        
 53 Clark, Haley              11 BKR-MR                 54.06      53.36        
 -- McGowan, Sofia M          12 Agua Swim Team-MR      34.61         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Cimperman, Elly M         12 BKR-MR                 58.00         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Sakmar, Juliette          12 RI Marlins-MR          40.76         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR      34.58         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Nazarova, Erika           12 RI Marlins-MR          49.00         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR    1:13.27    1:09.00 JO     
                  34.22     1:09.00 (34.78)                                        
  2 Mitnick, Lucy K           12 Agua Swim Team-MR    1:11.05    1:10.37        
                  35.03     1:10.37 (35.34)                                        
  3 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR    1:11.55    1:10.53        
                  34.05     1:10.53 (36.48)                                        
  4 Shrivastava, Ahaana       12 Badger-MR            1:09.82    1:10.74        
                  34.29     1:10.74 (36.45)                                        
  5 Pennington, Caroline      11 Badger-MR            1:10.91    1:10.84        
                  34.73     1:10.84 (36.11)                                        
  6 Langaman, Jenna T         11 HS-MR                1:11.72    1:10.98        
                  34.62     1:10.98 (36.36)                                        
  7 Martin, Samantha J        12 Phoenix-MR           1:11.47    1:11.14        
                  34.73     1:11.14 (36.41)                                        
  8 Feldman, Aiko R           12 Phoenix-MR           1:11.85    1:12.43        
                  35.08     1:12.43 (37.35)                                        
  9 Ng, Chloe N               12 Agua Swim Team-MR    1:11.22    1:12.53        
                  35.11     1:12.53 (37.42)                                        
 10 McGowan, Sofia M          12 Agua Swim Team-MR    1:14.26    1:12.58        
                  35.69     1:12.58 (36.89)                                        
 11 Shaw, Jessica M           11 Phoenix-MR           1:11.93    1:13.16        
                  35.05     1:13.16 (38.11)                                        
 12 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR              1:16.92    1:13.54        
                  35.13     1:13.54 (38.41)                                        
 13 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR    1:19.95    1:14.78        
                  36.66     1:14.78 (38.12)                                        
 14 Reynoso, Jennifer A       12 Agua Swim Team-MR    1:15.33    1:14.93        
                  37.34     1:14.93 (37.59)                                        
 15 Victory, Kathleen R       11 Badger-MR            1:16.09    1:15.29        
                  37.06     1:15.29 (38.23)                                        
 16 Wentland, Emma A          12 Phoenix-MR           1:19.88    1:16.11        
                  35.95     1:16.11 (40.16)                                        
 17 Hon, Fion                 12 HS-MR                1:17.64    1:16.18        
                  37.86     1:16.18 (38.32)                                        
 18 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR    1:18.71    1:17.33        
                  38.30     1:17.33 (39.03)                                        
 19 Rodriguez, Danielle M     12 Agua Swim Team-MR    1:20.30    1:17.66        
                  37.76     1:17.66 (39.90)                                        
 19 Coughlin, Caroline E      12 WEST-MR              1:17.89    1:17.66        
                  37.66     1:17.66 (40.00)                                        
 21 Chia, Molly               12 FAST-MR              1:17.20    1:19.34        
                  38.44     1:19.34 (40.90)                                        
 22 Gnad, Julia M             12 HS-MR                1:18.37    1:19.93        
                  38.81     1:19.93 (41.12)                                        
 23 Soltanova, Stephanie      12 HS-MR                1:19.71    1:20.16        
                  39.14     1:20.16 (41.02)                                        
 24 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR              1:20.51    1:20.85        
                  38.89     1:20.85 (41.96)                                        
 25 Clayton, Jasper A         12 Agua Swim Team-MR    1:22.85    1:21.00        
                  38.20     1:21.00 (42.80)                                        
 26 Harrison, Olivia T        12 Jcc-MR               1:15.00    1:23.04        
                  40.02     1:23.04 (43.02)                                        
 27 Choi, Sophia              11 Agua Swim Team-MR    1:29.54    1:23.56        
                  40.90     1:23.56 (42.66)                                        
 28 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR    1:22.34    1:23.98        
                  40.79     1:23.98 (43.19)                                        
 29 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR              1:28.51    1:24.02        
                  41.57     1:24.02 (42.45)                                        
 30 Tam, Caitlin M            11 Agua Swim Team-MR    1:21.89    1:25.00        
                  41.71     1:25.00 (43.29)                                        
 31 Javaheri, Ariana C        11 Agua Swim Team-MR    1:29.88    1:25.20        
                  41.12     1:25.20 (44.08)                                        
 32 Williamson, Jaila         11 FA-MR                1:20.51    1:26.40        
                  44.32     1:26.40 (42.08)                                        
 33 Massari, Grace            11 FA-MR                1:26.92    1:26.69        
                  41.57     1:26.69 (45.12)                                        
 34 Barna, Elyssa R           11 Phoenix-MR           1:26.43    1:28.22        
                  43.54     1:28.22 (44.68)                                        
 35 Xhari, Emy                11 Aquaflames-MR        1:38.50    1:29.79        
                  42.00     1:29.79 (47.79)                                        
 36 Coutinho, Isabel          11 RI Marlins-MR        1:30.27    1:29.85        
                  42.92     1:29.85 (46.93)                                        
 37 Gaulot, Alita             12 BKR-MR               1:41.00    1:31.32        
                  44.17     1:31.32 (47.15)                                        
 38 Katagas, Ella             12 Agua Swim Team-MR         NT    1:33.23        
                  45.28     1:33.23 (47.95)                                        
 39 Rimsky, Sophia            11 Aquaflames-MR        1:50.63    1:41.25        
                  47.98     1:41.25 (53.27)                                        
 40 Ifraimova, Nicole L       12 Shy-Mr-MR                 NT    1:43.17        
                  47.82     1:43.17 (55.35)                                        
 41 Kass, Ruby                11 BKR-MR               1:55.00    1:52.92        
                  53.27     1:52.92 (59.65)                                        
 42 Clark, Haley              11 BKR-MR               2:00.00    1:55.29        
                  54.26   1:55.29 (1:01.03)                                        
 -- O'Flaherty, Roisin M      11 McBurney 14-15-MR         NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  49.72          DQ (57.39)                                        
 -- Schneider, Chloe          12 BKR-MR               1:33.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:31.98              DQ ( )                                        
 -- Milliet Sciorra, Julia M  11 Phoenix-MR           1:34.21         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  45.96          DQ (48.95)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muszynski, Amanda         12 HS-MR                  37.02      36.54 JO     
  2 Yarsky, Sima G            12 WEST-MR                36.44      37.04 JO     
  3 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR      39.81      37.65        
  4 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR                38.46      37.78        
  5 Ross, Lillian A           12 NYCC-MR                41.64      37.84        
  6 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR      37.74      38.23        
  7 McGrath, Caroline L       11 Badger-MR              37.81      38.38        
  8 Orr, Elon                 11 Parks Sailfish-MR      43.00      38.73        
  9 McGowan, Sofia M          12 Agua Swim Team-MR      40.52      39.37        
 10 Nazarova, Erika           12 RI Marlins-MR          43.00      39.51        
 11 Grozdanic, Katarina       11 RI Marlins-MR          39.46      39.86        
 12 Coullare, Lisa            12 RI Marlins-MR          40.40      40.11        
 13 Langaman, Jenna T         11 HS-MR                  41.81      40.26        
 14 Moschetta, Maggie         11 WEST-MR                42.87      40.62        
 15 Clayton, Jasper A         12 Agua Swim Team-MR      40.65      40.90        
 16 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR      42.01      41.10        
 17 Victory, Kathleen R       11 Badger-MR              40.76      41.13        
 18 Sakmar, Juliette          12 RI Marlins-MR          40.00      41.15        
 19 Harrison, Olivia T        12 Jcc-MR                 41.48      41.43        
 20 Wentland, Emma A          12 Phoenix-MR             48.32      41.85        
 20 Finn, Molly K             11 HS-MR                  43.77      41.85        
 22 Gnad, Julia M             12 HS-MR                  42.12      42.52        
 23 Sugiyama, Mao             11 Agua Swim Team-MR      42.81      42.79        
 24 Tam, Caitlin M            11 Agua Swim Team-MR      44.73      43.05        
 25 Edwards, Inga D           11 NYCC-MR                49.33      43.07        
 26 DiMarco, Tyler M          11 Agua Swim Team-MR      43.26      43.38        
 27 Levey, Naomi S            12 NYCC-MR                44.55      43.77        
 28 Massari, Grace            11 FA-MR                  44.48      44.30        
 29 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR                46.45      45.12        
 30 Cymerman, Adriana K       11 Phoenix-MR             51.28      45.28        
 31 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR                45.91      45.63        
 32 Hon, Fion                 12 HS-MR                  43.61      46.11        
 33 Schneider, Chloe          12 BKR-MR                 47.00      46.17        
 34 Miccoli, Luna N           12 Agua Swim Team-MR      47.62      46.35        
 35 Bolino, Anna C            11 HS-MR                  47.60      46.48        
 36 Lee, Avery                11 NYCC-MR                48.82      46.56        
 37 Roller, Mary Quin         11 McBurney 14-15-MR      45.34      46.78        
 38 Gnad, Jamie L             11 HS-MR                  47.54      46.84        
 39 Katagas, Ella             12 Agua Swim Team-MR      48.88      48.43        
 40 Xhari, Emy                11 Aquaflames-MR          49.43      49.52        
 41 Sirota, Eliana C          11 Agua Swim Team-MR      55.42      51.73        
 42 Milliet Sciorra, Julia M  11 Phoenix-MR             55.75      52.25        
 43 Clark, Haley              11 BKR-MR                 59.00      53.45        
 44 O'Flaherty, Roisin M      11 McBurney 14-15-MR      50.11      53.65        
 45 Singh, Ananya *           11 TIG-MR                 54.77    1:05.09        
 -- Kass, Ruby                11 BKR-MR                 54.00         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- White, Veroniqa           12 McBurney 14-15-MR      43.32         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:19.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                11 WEST-MR              1:13.56    1:12.95 JO     
                  35.08     1:12.95 (37.87)                                        
  2 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR    1:19.80    1:18.74 JO     
                  36.88     1:18.74 (41.86)                                        
  3 Yarsky, Sima G            12 WEST-MR              1:19.82    1:19.89        
                  37.94     1:19.89 (41.95)                                        
  4 Lin, Esther Y             11 WEST-MR              1:18.40    1:20.77        
                  38.11     1:20.77 (42.66)                                        
  5 Coughlin, Caroline E      12 WEST-MR              1:21.79    1:21.05        
                  38.76     1:21.05 (42.29)                                        
  6 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR              1:23.58    1:22.21        
                  38.49     1:22.21 (43.72)                                        
  7 Martin, Samantha J        12 Phoenix-MR           1:23.11    1:23.30        
                  39.95     1:23.30 (43.35)                                        
  8 McGowan, Sofia M          12 Agua Swim Team-MR    1:32.81    1:23.59        
                  39.46     1:23.59 (44.13)                                        
  9 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR    1:25.50    1:23.72        
                  39.16     1:23.72 (44.56)                                        
 10 Laurenceau, Alyssa M      12 FAST-MR              1:24.91    1:23.95        
                  39.38     1:23.95 (44.57)                                        
 11 Ross, Lillian A           12 NYCC-MR              1:30.84    1:24.48        
                  39.48     1:24.48 (45.00)                                        
 12 Park, Grace M             11 Phoenix-MR           1:24.45    1:25.04        
                  41.65     1:25.04 (43.39)                                        
 13 Reynoso, Jennifer A       12 Agua Swim Team-MR    1:26.32    1:25.99        
                  40.84     1:25.99 (45.15)                                        
 14 Nazarova, Erika           12 RI Marlins-MR        1:30.00    1:26.04        
                  41.39     1:26.04 (44.65)                                        
 15 Jiang, Claire             12 Agua Swim Team-MR    1:24.27    1:26.57        
                  41.52     1:26.57 (45.05)                                        
 16 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR    1:25.76    1:26.76        
                  40.32     1:26.76 (46.44)                                        
 17 Weller, Clara O           12 WEST-MR              1:26.95    1:26.93        
                  41.15     1:26.93 (45.78)                                        
 18 Lopez-Ryan, Brooklyn L    11 WEST-MR              1:23.69    1:27.05        
                  42.24     1:27.05 (44.81)                                        
 19 Shaw, Jessica M           11 Phoenix-MR           1:28.10    1:27.47        
                  41.00     1:27.47 (46.47)                                        
 20 Casey, Carolyn T          11 Agua Swim Team-MR    1:28.41    1:27.90        
                  43.67     1:27.90 (44.23)                                        
 21 Roberts, Madison B        11 Agua Swim Team-MR    1:28.50    1:28.00        
                  42.31     1:28.00 (45.69)                                        
 22 Ng, Chloe N               12 Agua Swim Team-MR    1:24.17    1:28.08        
                  41.48     1:28.08 (46.60)                                        
 23 Clayton, Jasper A         12 Agua Swim Team-MR    1:30.40    1:28.21        
                  41.96     1:28.21 (46.25)                                        
 24 Finn, Molly K             11 HS-MR                1:39.04    1:28.51        
                  41.91     1:28.51 (46.60)                                        
 25 Grozdanic, Katarina       11 RI Marlins-MR        1:27.38    1:28.83        
                  40.80     1:28.83 (48.03)                                        
 26 Coullare, Lisa            12 RI Marlins-MR        1:35.00    1:28.87        
                  40.63     1:28.87 (48.24)                                        
 27 Stewart, Lexi R           11 Agua Swim Team-MR    1:33.63    1:29.18        
                  42.87     1:29.18 (46.31)                                        
 28 Sakmar, Juliette          12 RI Marlins-MR        1:28.83    1:29.54        
                  42.48     1:29.54 (47.06)                                        
 29 Harrison, Olivia T        12 Jcc-MR               1:28.64    1:29.57        
                  42.23     1:29.57 (47.34)                                        
 30 Keh, Camilla              12 NYCC-MR              1:32.10    1:30.17        
                  41.80     1:30.17 (48.37)                                        
 31 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR    1:30.65    1:31.16        
                  41.77     1:31.16 (49.39)                                        
 32 Levey, Naomi S            12 NYCC-MR              1:38.06    1:32.39        
                  43.53     1:32.39 (48.86)                                        
 33 Tam, Caitlin M            11 Agua Swim Team-MR    1:36.11    1:32.76        
                  43.99     1:32.76 (48.77)                                        
 34 Williamson, Jaila         11 FA-MR                1:31.61    1:34.59        
                  43.69     1:34.59 (50.90)                                        
 35 Gaulot, Alita             12 BKR-MR               1:40.00    1:35.78        
                  44.98     1:35.78 (50.80)                                        
 36 Schneider, Chloe          12 BKR-MR               1:45.00    1:36.98        
                  48.53     1:36.98 (48.45)                                        
 37 Javaheri, Ariana C        11 Agua Swim Team-MR    1:38.66    1:37.73        
                  46.19     1:37.73 (51.54)                                        
 38 Chia, Molly               12 FAST-MR              1:33.88    1:38.36        
                  45.61     1:38.36 (52.75)                                        
 39 Williams, Sarah R         12 NYCC-MR              1:39.16    1:38.47        
                  46.41     1:38.47 (52.06)                                        
 40 Miccoli, Luna N           12 Agua Swim Team-MR    1:45.53    1:40.89        
                  48.26     1:40.89 (52.63)                                        
 41 Katagas, Ella             12 Agua Swim Team-MR    1:48.28    1:42.34        
                  49.20     1:42.34 (53.14)                                        
 42 Roller, Mary Quin         11 McBurney 14-15-MR    1:42.12    1:43.04        
                  48.85     1:43.04 (54.19)                                        
 43 Milliet Sciorra, Julia M  11 Phoenix-MR           2:00.50    1:53.21        
                  54.79     1:53.21 (58.42)                                        
 44 Clark, Haley              11 BKR-MR               2:08.00    2:07.58        
                  57.99   2:07.58 (1:09.59)                                        
 -- O'Flaherty, Roisin M      11 McBurney 14-15-MR         NT         DQ        
      One hand touch
                  54.94        DQ (1:01.89)                                        
 -- Ramirez, Pamela           12 WEST-MR              1:20.65         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  40.25          DQ (42.78)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feagin, Charlotte W       12 Agua Swim Team-MR      31.17      29.05 JO     
  2 Ng, Chloe N               12 Agua Swim Team-MR      31.86      31.00 JO     
  3 Skaistis, Talia R         12 Agua Swim Team-MR      32.95      31.41        
  4 Yarsky, Sima G            12 WEST-MR                31.05      31.55        
  5 Muszynski, Amanda         12 HS-MR                  32.06      31.95        
  6 Lin, Esther Y             11 WEST-MR                34.09      32.26        
  7 Feldman, Aiko R           12 Phoenix-MR             32.24      32.39        
  8 Moschetta, Maggie         11 WEST-MR                31.94      32.59        
  9 Park, Grace M             11 Phoenix-MR             33.61      33.09        
 10 DiMarco, Tyler M          11 Agua Swim Team-MR      33.35      33.12        
 11 Chea, Rory                12 Parks Sailfish-MR      33.30      33.14        
 12 Puchert, Grace C          11 NYCC-MR                33.84      33.39        
 13 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR                33.17      33.66        
 14 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR                33.76      34.01        
 15 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR      35.57      34.45        
 16 Kletter, Jackie R         12 Jcc-MR                 34.93      34.57        
 17 Krishna, Nayesha          11 Agua Swim Team-MR      36.83      34.62        
 18 Coughlin, Caroline E      12 WEST-MR                35.31      34.71        
 19 Stewart, Lexi R           11 Agua Swim Team-MR      35.42      35.28        
 20 Edwards, Inga D           11 NYCC-MR                38.20      36.23        
 21 Bolino, Anna C            11 HS-MR                  37.21      36.24        
 22 Hon, Fion                 12 HS-MR                  36.98      36.86        
 23 Harrison, Olivia T        12 Jcc-MR                 35.26      36.97        
 24 White, Veroniqa           12 McBurney 14-15-MR      35.58      37.35        
 25 Silva, Gabriella          12 NYCC-MR                41.02      37.73        
 26 Coullare, Lisa            12 RI Marlins-MR          40.26      37.95        
 27 Gnad, Jamie L             11 HS-MR                  37.93      37.96        
 28 Grozdanic, Katarina       11 RI Marlins-MR          37.85      38.04        
 29 Keh, Camilla              12 NYCC-MR                41.00      38.27        
 30 Weiss, Tallisker L        12 Agua Swim Team-MR      36.77      38.57        
 31 Levey, Naomi S            12 NYCC-MR                42.24      38.74        
 32 Sugiyama, Mao             11 Agua Swim Team-MR      40.76      39.18        
 33 Javaheri, Ariana C        11 Agua Swim Team-MR      42.03      39.53        
 34 Finn, Molly K             11 HS-MR                  41.73      39.54        
 35 Roller, Mary Quin         11 McBurney 14-15-MR      39.98      39.65        
 36 Williamson, Jaila         11 FA-MR                  35.95      39.99        
 37 Ifraimova, Nicole L       12 Shy-Mr-MR                 NT      40.61        
 38 Sirota, Eliana C          11 Agua Swim Team-MR      43.93      40.80        
 39 Candelaria, Azriela       11 McBurney 14-15-MR      42.21      41.08        
 40 Pizer, Natalie *          12 Jcc-MR                 44.44      41.17        
 41 Lee, Avery                11 NYCC-MR                43.10      41.54        
 42 Lachman, Katherine        11 Agua Swim Team-MR      44.07      42.33        
 43 Kyin, Sheldi              11 Agua Swim Team-MR      43.43      43.75        
 44 Coutinho, Isabel          11 RI Marlins-MR          45.05      44.07        
 45 Miccoli, Luna N           12 Agua Swim Team-MR      53.20      44.85        
 46 Cymerman, Adriana K       11 Phoenix-MR             52.67      46.49        
 47 Nazarova, Erika           12 RI Marlins-MR          55.00      46.95        
 48 Rimsky, Sophia            11 Aquaflames-MR             NT      51.93        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:10.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Grace M             11 Phoenix-MR           1:11.09    1:10.90 JO     
                  32.76     1:10.90 (38.14)                                        
  2 Weller, Clara O           12 WEST-MR              1:15.64    1:13.13        
                  33.44     1:13.13 (39.69)                                        
  3 O'Connor, Sarah J         12 GAEL-MR              1:14.14    1:13.82        
                  33.24     1:13.82 (40.58)                                        
  4 DiMarco, Tyler M          11 Agua Swim Team-MR    1:12.82    1:14.55        
                  35.45     1:14.55 (39.10)                                        
  5 Williams, Elise           12 NYCC-MR              1:14.29    1:14.86        
                  34.47     1:14.86 (40.39)                                        
  6 Jiang, Claire             12 Agua Swim Team-MR    1:27.95    1:15.99        
                  21.90     1:15.99 (54.09)                                        
  7 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              1:15.31    1:16.16        
                  34.87     1:16.16 (41.29)                                        
  8 Costello, Arden O         11 WEST-MR              1:21.87    1:17.67        
                  22.76     1:17.67 (54.91)                                        
  9 Chia, Molly               12 FAST-MR              1:21.23    1:19.69        
                  35.49     1:19.69 (44.20)                                        
 10 Stewart, Lexi R           11 Agua Swim Team-MR    1:27.59    1:22.58        
                  25.42     1:22.58 (57.16)                                        
 11 Soltanova, Stephanie      12 HS-MR                1:21.90    1:23.92        
                  25.58     1:23.92 (58.34)                                        
 12 Williamson, Jaila         11 FA-MR                1:32.99    1:27.30        
                  26.54   1:27.30 (1:00.76)                                        
 13 Laurenceau, Alyssa M      12 FAST-MR              1:29.37    1:28.95        
                  25.00   1:28.95 (1:03.95)                                        
 14 Sirota, Eliana C          11 Agua Swim Team-MR    2:08.79    1:32.79        
                  41.16     1:32.79 (51.63)                                        
 15 Roller, Mary Quin         11 McBurney 14-15-MR    1:41.02    1:37.74        
                  43.32     1:37.74 (54.42)                                        
 16 Javaheri, Ariana C        11 Agua Swim Team-MR    1:37.68    1:39.12        
                  42.40     1:39.12 (56.72)                                        
 -- Harrison, Olivia T        12 Jcc-MR               1:25.00         DQ        
      One hand touch
                  22.11          DQ (58.23)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGrath, Caroline L       11 Badger-MR            2:33.10    2:32.69        
                  34.11     1:11.89 (37.78)     1:57.19 (45.30)     2:32.69 (35.50)
  2 Park, Grace M             11 Phoenix-MR           2:35.25    2:32.77        
                  34.42     1:12.31 (37.89)     1:58.87 (46.56)     2:32.77 (33.90)
  3 Langaman, Jenna T         11 HS-MR                2:38.42    2:36.77        
                  35.02     1:13.85 (38.83)     2:00.89 (47.04)     2:36.77 (35.88)
  4 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              2:41.46    2:38.76        
                  34.69     1:15.41 (40.72)     2:01.30 (45.89)     2:38.76 (37.46)
  5 DuFord, Olivia P          12 Agua Swim Team-MR    2:42.73    2:39.28        
                  35.99     1:17.44 (41.45)     2:01.95 (44.51)     2:39.28 (37.33)
  6 Reynoso, Jennifer A       12 Agua Swim Team-MR    2:44.59    2:40.12        
                  33.26     1:11.95 (38.69)     2:01.80 (49.85)     2:40.12 (38.32)
  7 Chea, Rory                12 Parks Sailfish-MR    2:55.00    2:41.81        
                  34.17     1:15.98 (41.81)     2:04.24 (48.26)     2:41.81 (37.57)
  8 Orr, Elon                 11 Parks Sailfish-MR    2:44.86    2:44.52        
                  36.33     1:20.41 (44.08)     2:08.23 (47.82)     2:44.52 (36.29)
  9 Shaw, Jessica M           11 Phoenix-MR           2:43.71    2:44.89        
                  38.87     1:20.69 (41.82)     2:09.11 (48.42)     2:44.89 (35.78)
 10 Soltanova, Stephanie      12 HS-MR                2:43.93    2:45.65        
                  37.34     1:20.01 (42.67)     2:08.83 (48.82)     2:45.65 (36.82)
 11 Anton, Olivia             11 Agua Swim Team-MR    2:53.69    2:47.46        
                  38.18     1:17.02 (38.84)     2:11.13 (54.11)     2:47.46 (36.33)
 12 Stewart, Lexi R           11 Agua Swim Team-MR    2:51.35    2:50.96        
                  39.74     1:23.02 (43.28)     2:14.55 (51.53)     2:50.96 (36.41)
 13 Chia, Molly               12 FAST-MR              2:49.41    2:52.56        
                  35.40     1:19.79 (44.39)     2:13.03 (53.24)     2:52.56 (39.53)
 14 Bolino, Anna C            11 HS-MR                2:51.49    2:55.01        
                  39.90     1:21.45 (41.55)     2:16.87 (55.42)     2:55.01 (38.14)
 15 Finn, Molly K             11 HS-MR                3:03.92    2:55.77        
                  41.20     1:26.18 (44.98)     2:16.92 (50.74)     2:55.77 (38.85)
 16 Clayton, Jasper A         12 Agua Swim Team-MR         NT    2:55.80        
                  42.05     1:26.64 (44.59)     2:15.69 (49.05)     2:55.80 (40.11)
 17 Kletter, Jackie R         12 Jcc-MR               2:57.76    2:56.36        
                  37.79     1:23.90 (46.11)     2:18.34 (54.44)     2:56.36 (38.02)
 18 Weiss, Tallisker L        12 Agua Swim Team-MR    2:55.04    2:59.59        
                  40.08     1:24.49 (44.41)     2:21.17 (56.68)     2:59.59 (38.42)
 19 Sakmar, Juliette          12 RI Marlins-MR             NT    2:59.81        
                  41.15     1:30.51 (49.36)     2:19.16 (48.65)     2:59.81 (40.65)
 20 Barna, Elyssa R           11 Phoenix-MR           3:06.32    3:02.78        
                  41.81     1:27.39 (45.58)     2:22.75 (55.36)     3:02.78 (40.03)
 21 Choi, Sophia              11 Agua Swim Team-MR    3:15.65    3:06.35        
                  44.70     1:28.22 (43.52)     2:22.74 (54.52)     3:06.35 (43.61)
 22 Williamson, Jaila         11 FA-MR                3:01.97    3:08.37        
                  41.16     1:30.64 (49.48)     2:22.80 (52.16)     3:08.37 (45.57)
 23 Massari, Grace            11 FA-MR                3:06.61    3:08.54        
                  42.26     1:29.39 (47.13)     2:26.18 (56.79)     3:08.54 (42.36)
 24 Gaulot, Alita             12 BKR-MR               3:45.00    3:22.83        
                  47.00     1:38.50 (51.50)     2:33.34 (54.84)     3:22.83 (49.49)
 -- Rodriguez, Danielle M     12 Agua Swim Team-MR    2:53.23         DQ        
      Did not finish on back - back
                  38.82     1:20.72 (41.90)     2:10.27 (49.55)          DQ (35.38)
 -- Westenra, Nastya          11 Agua Swim Team-MR    2:58.59         DQ        
      Did not finish on back - back
                  38.14     1:23.75 (45.61)     2:16.58 (52.83)          DQ (39.79)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arevalo, Isabelle         13 Phoenix-MR             24.81      25.19 JO     
  2 Price, Ilana B            15 Agua Swim Team-MR      25.26      25.41 JO     
  3 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR      25.27      25.75 JO     
  4 Eguchi, Nadia             15 Unattached-MR          26.39      26.14 JO     
  5 Hutchinson, Meg P         23 NYAC-MR                25.80      26.22 JO     
  6 Irato, Carmela            15 Agua Swim Team-MR      25.72      26.23 JO     
  7 Isom, Gabrielle I         17 Unattached-MR          25.98      26.62 JO     
  8 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR      28.32      26.83        
  8 Feigin, Alex M            14 Agua Swim Team-MR      26.85      26.83        
 10 Richardson, Alia F        17 Jcc-MR                 26.78      26.95        
 11 Lai, Stephanie R          14 NYCC-MR                26.83      26.98        
 12 Burke, Jill L             15 Agua Swim Team-MR      27.15      27.07        
 13 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR      27.33      27.21        
 13 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR      26.82      27.21        
 15 Ndreu, Victoria           16 Unattached-MR          27.01      27.23        
 16 Chevez, Sofia K           15 Unattached-MR          26.80      27.28        
 17 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR      27.54      27.50        
 18 Ryan, Emily R             14 FA-MR                  26.73      27.61        
 18 Sheridan, Kerry           13 Badger-MR              27.30      27.61        
 20 Chia, Eileen              16 FAST-MR                27.34      27.67        
 21 Eguchi, Lydia             17 Unattached-MR          26.39      27.69        
 22 Kiernan, Emily R          15 FA-MR                  27.36      27.79        
 23 Moskowitz, Mary K         15 Phoenix-MR             27.65      27.94        
 24 Hunt, Abigail J           14 Agua Swim Team-MR      27.38      27.99        
 25 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR      28.65      28.01        
 26 Fried, Lexi N             14 Agua Swim Team-MR      27.22      28.08        
 27 Chamberlin, Zoe T         14 WEST-MR                27.16      28.31        
 28 Tsai, Sarah Y             10 WEST-MR                28.64      28.37        
 29 Harris, Atsedemaryam M    12 Unattached-MR          29.13      28.40        
 30 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR      28.59      28.59        
 31 Trachuk, Anna-Maria       16 NYCC-MR                27.86      28.62        
 32 Saric, Juliana M          13 Phoenix-MR             27.91      28.64        
 33 Parmanan, Lily M          15 Phoenix-MR             29.00      28.65        
 34 Hosking, Haley A          16 FA-MR                  28.92      28.76        
 34 Holub, Emma M             14 Agua Swim Team-MR      30.21      28.76        
 36 Victory, Margaret M       13 Badger-MR              28.63      28.77        
 37 Raboy, Ghelila            13 Agua Swim Team-MR      28.58      28.81        
 38 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR      29.25      28.82        
 39 Kyin, Leadora A           15 Agua Swim Team-MR      28.22      28.89        
 40 Lomas, Melissa *          13 Badger-MR              28.17      28.90        
 41 Getsos, Dahlia            13 Phoenix-MR             28.32      28.96        
 42 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR                28.93      29.07        
 43 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR      28.38      29.17        
 44 Mazanek, Charline         17 RI Marlins-MR          28.58      29.24        
 45 Chen, Kira                10 WEST-MR                28.67      29.36        
 46 Kuo, Victoria F           14 Agua Swim Team-MR      28.89      29.40        
 47 Lau, Emilee               14 McBurney 14-15-MR      28.40      29.46        
 48 Schatz, Dana L            14 Unattached-MR          28.34      29.51        
 49 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR      28.83      29.55        
 50 Barbato, Mia L            15 Phoenix-MR             29.41      29.56        
 50 Simpson, Shae K           13 Jcc-MR                 29.68      29.56        
 50 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR                28.31      29.56        
 50 Chernobelsky, Elizabeth   14 NYCC-MR                   NT      29.56        
 54 Brennan, Amelia S         13 Agua Swim Team-MR      30.74      29.59        
 55 Keane, Nicole E           17 WEST-MR                28.52      29.64        
 56 Stevens, Riley E          16 WEST-MR                29.95      29.72        
 57 Haynos, Mary A            16 FA-MR                  28.83      29.77        
 58 Shea, Natalie P           13 NYCC-MR                29.40      29.87        
 59 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR                29.80      29.94        
 60 Ritziu, Andrea            14 RI Marlins-MR          30.44      30.00        
 60 Schmelzer, Lydia A        14 Jcc-MR                 29.94      30.00        
 62 Shaw, Danielle T          14 Phoenix-MR             29.17      30.02        
 63 Teo, Peony                15 NYCC-MR                30.24      30.10        
 64 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR      29.19      30.15        
 65 DeMayo, Ava E             15 Jcc-MR                 30.60      30.37        
 66 Kuo, Elizabeth F          17 Agua Swim Team-MR      30.12      30.51        
 67 Rogers, Dayna M           12 FA-MR                  29.61      30.80        
 68 Norton, Electa            13 Agua Swim Team-MR      30.98      30.91        
 69 Lee, Mariko               13 WEST-MR                29.66      30.97        
 70 Doumar, Chloe *           13 Jcc-MR                 30.57      31.00        
 70 Leroy, Savannah           13 NYCC-MR                31.15      31.00        
 72 McDermot, Annie E         15 Agua Swim Team-MR      30.12      31.05        
 73 Jordan, Lara              13 RI Marlins-MR          31.46      31.29        
 74 Jung, Grace               15 FAST-MR                30.71      31.36        
 75 Hanson, Sofia M           14 Phoenix-MR             32.98      32.59        
 76 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR                34.74      32.69        
 77 Smith, Callie J           15 Jcc-MR                 31.78      32.72        
 78 Gambino, Maria            13 Shy-Mr-MR              33.68      33.51        
 78 Noone, Elizabeth G        15 FAST-MR                32.15      33.51        
 80 Welp, Gabriele G          13 Phoenix-MR             33.41      33.52        
 81 Belmar, Ayanna F          13 FAST-MR                31.39      33.64        
 82 Parrinello, Kaitlyn L     13 FA-MR                  34.69      33.71        
 83 Celaj, Kaltrina           17 FAST-MR                32.07      33.90        
 84 Savitsky, Nicole A        13 UNAGU-MR                  NT      35.28        
 85 Elliott, Boo              13 BKR-MR                 34.80      35.30        
 86 Bertozzi, Sabina          13 McBurney 14-15-MR      35.22      37.88        
 87 Gonzales, Patricia        15 TSC-MR                 40.57      38.62        
 88 Gonzales, Paola           15 TSC-MR                 40.77      41.05        
 89 Roman, Shayea             16 TSC-MR                 53.07      45.46        
 90 Rivera, Gelyanne          15 TSC-MR                 50.22      48.40        
 91 Rodas, Sofia              13 BKR-MR                 52.40      55.39        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Bridget C       28 NYAC-MR                55.00      55.59 JO     
                  26.85       55.59 (28.74)                                        
  2 Price, Ilana B            15 Agua Swim Team-MR      55.17      55.85 JO     
                  26.80       55.85 (29.05)                                        
  3 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR      55.97      56.63 JO     
                  27.15       56.63 (29.48)                                        
  4 Irato, Carmela            15 Agua Swim Team-MR      57.22      56.72 JO     
                  27.18       56.72 (29.54)                                        
  5 Woods-Bannan, Rachel J    14 Phoenix-MR             58.72      57.25 JO     
                  27.83       57.25 (29.42)                                        
  6 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR         NT      58.16        
                  27.81       58.16 (30.35)                                        
  7 Burke, Jill L             15 Agua Swim Team-MR      58.84      58.19        
                  28.30       58.19 (29.89)                                        
  8 Montgomery, Bridget       13 WEST-MR                58.50      58.59        
                  28.48       58.59 (30.11)                                        
  9 Sheridan, Kerry           13 Badger-MR              58.74      58.68        
                  28.41       58.68 (30.27)                                        
 10 Bischof, Lucy M           13 WEST-MR                58.88      58.78        
                  28.35       58.78 (30.43)                                        
 11 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR         NT      58.84        
                  28.97       58.84 (29.87)                                        
 12 Milrod, Maya L            13 Agua Swim Team-MR    1:00.13      59.01        
                  28.48       59.01 (30.53)                                        
 13 Feigin, Alex M            14 Agua Swim Team-MR      58.58      59.12        
                  28.16       59.12 (30.96)                                        
 14 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR    1:00.19      59.19        
                  28.65       59.19 (30.54)                                        
 15 Ryan, Emily R             14 FA-MR                  57.76      59.58        
                  28.42       59.58 (31.16)                                        
 15 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR      59.98      59.58        
                  29.24       59.58 (30.34)                                        
 17 Hon, Gi Gi                15 HS-MR                  58.65    1:00.00        
                  28.58     1:00.00 (31.42)                                        
 18 Langaman, Jolina M        13 HS-MR                1:01.40    1:00.35        
                  29.46     1:00.35 (30.89)                                        
 19 Moskowitz, Mary K         15 Phoenix-MR             59.91    1:00.58        
                  28.86     1:00.58 (31.72)                                        
 20 Chamberlin, Zoe T         14 WEST-MR              1:00.13    1:00.84        
                  29.40     1:00.84 (31.44)                                        
 21 Chia, Eileen              16 FAST-MR              1:00.13    1:01.17        
                  28.91     1:01.17 (32.26)                                        
 22 Trachuk, Anna-Maria       16 NYCC-MR              1:00.57    1:01.34        
                  29.46     1:01.34 (31.88)                                        
 23 Kyin, Leadora A           15 Agua Swim Team-MR    1:01.32    1:01.46        
                  30.25     1:01.46 (31.21)                                        
 24 Saric, Juliana M          13 Phoenix-MR           1:00.97    1:01.66        
                  29.65     1:01.66 (32.01)                                        
 25 Pennington, Caroline      11 Badger-MR            1:01.27    1:01.80        
                  29.66     1:01.80 (32.14)                                        
 26 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR    1:01.59    1:01.93        
                  29.81     1:01.93 (32.12)                                        
 27 Hunt, Abigail J           14 Agua Swim Team-MR    1:00.62    1:01.97        
                  29.72     1:01.97 (32.25)                                        
 27 Jimenez, Jeshley          16 Parks Sailfish-MR    1:04.00    1:01.97        
                  30.20     1:01.97 (31.77)                                        
 27 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              1:02.89    1:01.97        
                  30.40     1:01.97 (31.57)                                        
 30 Victory, Margaret M       13 Badger-MR            1:00.71    1:02.02        
                  30.09     1:02.02 (31.93)                                        
 31 Raboy, Ghelila            13 Agua Swim Team-MR    1:04.21    1:02.42        
                  30.69     1:02.42 (31.73)                                        
 32 Jiang, Claire             12 Agua Swim Team-MR    1:02.52    1:02.60        
                  30.17     1:02.60 (32.43)                                        
 33 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              1:01.60    1:02.61        
                  29.56     1:02.61 (33.05)                                        
 34 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    1:01.25    1:02.66        
                  30.10     1:02.66 (32.56)                                        
 35 Holub, Emma M             14 Agua Swim Team-MR    1:04.05    1:02.78        
                  30.13     1:02.78 (32.65)                                        
 36 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    1:03.15    1:02.91        
                  30.31     1:02.91 (32.60)                                        
 37 Chen, Kira                10 WEST-MR              1:02.90    1:02.93        
                  30.86     1:02.93 (32.07)                                        
 38 Brennan, Amelia S         13 Agua Swim Team-MR    1:06.75    1:03.14        
                  30.56     1:03.14 (32.58)                                        
 39 Kuo, Victoria F           14 Agua Swim Team-MR    1:02.72    1:03.72        
                  30.75     1:03.72 (32.97)                                        
 40 Barbato, Mia L            15 Phoenix-MR           1:03.93    1:03.95        
                  30.51     1:03.95 (33.44)                                        
 41 Shea, Natalie P           13 NYCC-MR              1:03.62    1:04.25        
                  31.40     1:04.25 (32.85)                                        
 42 Mazanek, Charline         17 RI Marlins-MR        1:03.66    1:04.33        
                  31.49     1:04.33 (32.84)                                        
 43 Mueller, Cloe C           14 NYCC-MR              1:04.17    1:04.92        
                  31.15     1:04.92 (33.77)                                        
 44 Lau, Emilee               14 McBurney 14-15-MR    1:03.32    1:05.02        
                  30.43     1:05.02 (34.59)                                        
 45 Reiter, Stephanie         15 Parks Sailfish-MR    1:06.00    1:05.22        
                  31.50     1:05.22 (33.72)                                        
 46 Sabella, Sofia            13 Phoenix-MR           1:02.47    1:05.24        
                  31.00     1:05.24 (34.24)                                        
 47 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    1:03.61    1:05.46        
                  31.37     1:05.46 (34.09)                                        
 48 Bylis, Kathryn A          15 HS-MR                1:06.02    1:05.79        
                  31.71     1:05.79 (34.08)                                        
 49 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    1:02.75    1:05.88        
                  31.69     1:05.88 (34.19)                                        
 50 Teo, Peony                15 NYCC-MR              1:06.12    1:05.96        
                  31.86     1:05.96 (34.10)                                        
 51 Parmanan, Lily M          15 Phoenix-MR           1:03.81    1:06.23        
                  30.73     1:06.23 (35.50)                                        
 52 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR              1:07.14    1:06.60        
                  31.31     1:06.60 (35.29)                                        
 53 Chernobelsky, Elizabeth   14 NYCC-MR              1:06.45    1:06.90        
                  32.94     1:06.90 (33.96)                                        
 54 Simpson, Shae K           13 Jcc-MR               1:06.11    1:07.04        
                  31.63     1:07.04 (35.41)                                        
 55 Kuo, Elizabeth F          17 Agua Swim Team-MR    1:05.50    1:07.10        
                  31.91     1:07.10 (35.19)                                        
 56 Shaw, Danielle T          14 Phoenix-MR           1:04.20    1:07.18        
                  31.23     1:07.18 (35.95)                                        
 57 Ritziu, Andrea            14 RI Marlins-MR        1:07.47    1:07.29        
                  32.65     1:07.29 (34.64)                                        
 58 Reiter, Valerie           15 Parks Sailfish-MR    1:05.00    1:07.32        
                  32.12     1:07.32 (35.20)                                        
 59 King, Danielle            13 Parks Sailfish-MR    1:07.00    1:08.96        
                  32.94     1:08.96 (36.02)                                        
 60 Chang, Grace              13 Parks Sailfish-MR    1:09.00    1:09.06        
                  33.60     1:09.06 (35.46)                                        
 61 Hanson, Sofia M           14 Phoenix-MR           1:13.57    1:10.08        
                  33.72     1:10.08 (36.36)                                        
 62 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR    1:06.71    1:10.21        
                  32.84     1:10.21 (37.37)                                        
 63 Jordan, Lara              13 RI Marlins-MR        1:10.43    1:10.48        
                  33.50     1:10.48 (36.98)                                        
 64 Schwartz, Sadie I         14 Jcc-MR               1:11.13    1:10.59        
                  33.35     1:10.59 (37.24)                                        
 65 Jung, Grace               15 FAST-MR              1:09.49    1:11.11        
                  33.11     1:11.11 (38.00)                                        
 66 Smith, Callie J           15 Jcc-MR               1:09.44    1:11.27        
                  33.15     1:11.27 (38.12)                                        
 67 Genco, Olivia A           13 Phoenix-MR           1:11.90    1:11.47        
                  33.89     1:11.47 (37.58)                                        
 68 Malik, Zara               14 Agua Swim Team-MR    1:11.61    1:12.85        
                  34.77     1:12.85 (38.08)                                        
 69 Noone, Elizabeth G        15 FAST-MR              1:09.88    1:12.92        
                  35.12     1:12.92 (37.80)                                        
 70 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              1:16.32    1:13.10        
                  34.97     1:13.10 (38.13)                                        
 71 Celaj, Kaltrina           17 FAST-MR              1:12.89    1:15.69        
                  34.71     1:15.69 (40.98)                                        
 72 Savitsky, Nicole A        13 UNAGU-MR                  NT    1:15.83        
                  36.96     1:15.83 (38.87)                                        
 73 Welp, Gabriele G          13 Phoenix-MR           1:15.45    1:15.93        
                  35.88     1:15.93 (40.05)                                        
 74 Belmar, Ayanna F          13 FAST-MR              1:12.96    1:17.99        
                  36.18     1:17.99 (41.81)                                        
 75 Blacque-Belair, Caroline  13 McBurney 14-15-MR    1:20.48    1:22.33        
                  38.10     1:22.33 (44.23)                                        
 76 Bresciani, Alex           15 FAST-MR              1:27.45    1:24.84        
                  40.64     1:24.84 (44.20)                                        
 77 Roussel, Bella B          13 BKR-MR               1:25.00    1:31.45        
                  42.90     1:31.45 (48.55)                                        
 78 Gonzales, Patricia        15 TSC-MR                    NT    1:31.74        
                  41.85     1:31.74 (49.89)                                        
 79 Gonzales, Paola           15 TSC-MR                    NT    1:33.13        
                  42.77     1:33.13 (50.36)                                        
 80 Brown, Charlotte          13 BKR-MR               1:40.00    1:39.04        
                  43.89     1:39.04 (55.15)                                        
 81 Roman, Shayea             16 TSC-MR                    NT    1:44.75        
                  46.95     1:44.75 (57.80)                                        
 82 Rodas, Sofia              13 BKR-MR               1:55.00    1:58.28        
                  54.41   1:58.28 (1:03.87)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:05.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stearns, Kaitlin V        16 CAT-NJ               1:52.88    1:58.25 JO     
                  27.11       56.54 (29.43)     1:27.60 (31.06)     1:58.25 (30.65)
  2 Eguchi, Nadia             15 Unattached-MR        1:59.20    1:59.39 JO     
                  28.05       58.42 (30.37)     1:29.34 (30.92)     1:59.39 (30.05)
  3 Suarez-Rebling, Mariana   17 Agua Swim Team-MR    2:02.70    2:00.15 JO     
                  27.80       58.05 (30.25)     1:29.21 (31.16)     2:00.15 (30.94)
  4 Irato, Carmela            15 Agua Swim Team-MR    2:03.22    2:00.60 JO     
                  28.65       59.52 (30.87)     1:29.72 (30.20)     2:00.60 (30.88)
  5 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR    2:01.96    2:01.25 JO     
                  28.57       59.12 (30.55)     1:30.26 (31.14)     2:01.25 (30.99)
  6 Price, Ilana B            15 Agua Swim Team-MR    2:01.86    2:01.97 JO     
                  28.17       58.84 (30.67)     1:30.10 (31.26)     2:01.97 (31.87)
  7 Zerouali, Saida T         14 Agua Swim Team-MR    2:03.39    2:03.20 JO     
                  28.23       58.81 (30.58)     1:30.86 (32.05)     2:03.20 (32.34)
  8 Tillman, Victoria M       13 WEST-MR              2:03.91    2:04.10 JO     
                  28.47     1:00.12 (31.65)     1:31.76 (31.64)     2:04.10 (32.34)
  9 Yienger, Maya S           14 Agua Swim Team-MR    2:06.46    2:05.14 JO     
                  29.32     1:00.72 (31.40)     1:33.24 (32.52)     2:05.14 (31.90)
 10 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR    2:05.66    2:05.16 JO     
                  29.26     1:00.99 (31.73)     1:33.18 (32.19)     2:05.16 (31.98)
 11 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    2:05.96    2:05.42 JO     
                  29.51     1:01.41 (31.90)     1:33.93 (32.52)     2:05.42 (31.49)
 12 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    2:04.87    2:06.04        
                  29.24     1:01.22 (31.98)     1:33.75 (32.53)     2:06.04 (32.29)
 13 Burke, Jill L             15 Agua Swim Team-MR    2:07.57    2:06.06        
                  29.69     1:01.79 (32.10)     1:34.27 (32.48)     2:06.06 (31.79)
 14 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR    2:09.20    2:06.67        
                  29.40     1:01.79 (32.39)     1:34.66 (32.87)     2:06.67 (32.01)
 15 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR    2:15.47    2:07.44        
                  29.74     1:01.60 (31.86)     1:34.60 (33.00)     2:07.44 (32.84)
 16 Chevez, Sofia K           15 Unattached-MR        2:09.60    2:08.28        
                  29.31     1:01.97 (32.66)     1:35.07 (33.10)     2:08.28 (33.21)
 17 Feigin, Alex M            14 Agua Swim Team-MR    2:11.44    2:08.57        
                  29.32     1:02.15 (32.83)     1:35.39 (33.24)     2:08.57 (33.18)
 18 Weaver, Joanie M          23 NYAC-MR              1:59.13    2:08.68        
                  29.30     1:02.06 (32.76)     1:35.21 (33.15)     2:08.68 (33.47)
 19 Fried, Lexi N             14 Agua Swim Team-MR    2:15.00    2:09.68        
                  30.05     1:02.29 (32.24)     1:36.05 (33.76)     2:09.68 (33.63)
 20 Faldetta, Nicolette L     16 Unattached-MR        2:15.30    2:10.58        
                  30.71     1:03.51 (32.80)     1:37.49 (33.98)     2:10.58 (33.09)
 21 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR    2:12.48    2:10.61        
                  29.66     1:02.30 (32.64)     1:36.35 (34.05)     2:10.61 (34.26)
 22 Richardson, Alia F        17 Jcc-MR               2:13.04    2:10.71        
                  29.14     1:01.78 (32.64)     1:35.81 (34.03)     2:10.71 (34.90)
 23 Ndreu, Victoria           16 Unattached-MR        2:16.75    2:10.92        
                  29.97     1:03.48 (33.51)     1:37.48 (34.00)     2:10.92 (33.44)
 24 Keane, Nicole E           17 WEST-MR              2:07.10    2:11.29        
                  30.61     1:03.67 (33.06)     1:37.53 (33.86)     2:11.29 (33.76)
 25 Hunt, Abigail J           14 Agua Swim Team-MR    2:07.88    2:11.53        
                  30.44     1:04.11 (33.67)     1:38.30 (34.19)     2:11.53 (33.23)
 26 Ryan, Emily R             14 FA-MR                2:05.08    2:12.20        
                  29.86     1:02.99 (33.13)     1:36.90 (33.91)     2:12.20 (35.30)
 27 Saric, Juliana M          13 Phoenix-MR           2:09.56    2:13.06        
                  30.72     1:04.39 (33.67)     1:38.92 (34.53)     2:13.06 (34.14)
 28 Getsos, Dahlia            13 Phoenix-MR           2:10.38    2:13.34        
                  30.38     1:03.70 (33.32)     1:38.62 (34.92)     2:13.34 (34.72)
 29 Moskowitz, Mary K         15 Phoenix-MR           2:11.21    2:13.71        
                  30.08     1:03.62 (33.54)     1:38.63 (35.01)     2:13.71 (35.08)
 30 Holub, Emma M             14 Agua Swim Team-MR    2:18.01    2:13.89        
                  29.94     1:04.16 (34.22)     1:39.14 (34.98)     2:13.89 (34.75)
 31 Sabella, Sofia            13 Phoenix-MR           2:16.64    2:13.90        
                  31.59     1:05.72 (34.13)     1:39.37 (33.65)     2:13.90 (34.53)
 32 Hosking, Haley A          16 FA-MR                2:15.99    2:14.51        
                  30.76     1:04.29 (33.53)     1:39.12 (34.83)     2:14.51 (35.39)
 33 Trachuk, Anna-Maria       16 NYCC-MR              2:13.44    2:15.25        
                  30.06     1:03.54 (33.48)     1:39.20 (35.66)     2:15.25 (36.05)
 34 Tsai, Sarah Y             10 WEST-MR              2:19.45    2:15.28        
                  31.28     1:05.39 (34.11)     1:40.67 (35.28)     2:15.28 (34.61)
 35 Raboy, Ghelila            13 Agua Swim Team-MR    2:21.59    2:15.33        
                  31.60     1:06.80 (35.20)     1:41.52 (34.72)     2:15.33 (33.81)
 36 Haynos, Mary A            16 FA-MR                2:13.44    2:15.86        
                  31.19     1:04.86 (33.67)     1:40.67 (35.81)     2:15.86 (35.19)
 37 Kyin, Leadora A           15 Agua Swim Team-MR    2:14.01    2:16.25        
                  31.02     1:04.52 (33.50)     1:40.65 (36.13)     2:16.25 (35.60)
 38 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              2:18.38    2:16.54        
                  32.11     1:07.41 (35.30)     1:42.98 (35.57)     2:16.54 (33.56)
 39 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    2:20.18    2:16.96        
                  31.14     1:06.83 (35.69)     1:42.85 (36.02)     2:16.96 (34.11)
 40 Barbato, Mia L            15 Phoenix-MR           2:16.64    2:17.29        
                  30.15     1:04.72 (34.57)     1:41.24 (36.52)     2:17.29 (36.05)
 41 Norton, Electa            13 Agua Swim Team-MR    2:16.46    2:17.37        
                  32.40     1:06.86 (34.46)     1:42.98 (36.12)     2:17.37 (34.39)
 42 Kuo, Victoria F           14 Agua Swim Team-MR    2:16.65    2:17.92        
                  32.09     1:07.33 (35.24)     1:42.94 (35.61)     2:17.92 (34.98)
 43 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    2:16.76    2:17.99        
                  32.21     1:07.24 (35.03)     1:43.49 (36.25)     2:17.99 (34.50)
 44 Brennan, Amelia S         13 Agua Swim Team-MR    2:27.71    2:19.45        
                  31.44     1:07.01 (35.57)     1:44.08 (37.07)     2:19.45 (35.37)
 45 Schmelzer, Lydia A        14 Jcc-MR               2:22.92    2:20.11        
                  33.13     1:08.58 (35.45)     1:44.77 (36.19)     2:20.11 (35.34)
 46 Lau, Emilee               14 McBurney 14-15-MR    2:10.00    2:21.09        
                  30.84     1:05.39 (34.55)     1:42.91 (37.52)     2:21.09 (38.18)
 47 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    2:20.25    2:22.36        
                  31.49     1:07.41 (35.92)     1:44.43 (37.02)     2:22.36 (37.93)
 48 Teo, Peony                15 NYCC-MR              2:20.41    2:22.56        
                  32.40     1:09.03 (36.63)     1:46.45 (37.42)     2:22.56 (36.11)
 49 Stevens, Riley E          16 WEST-MR              2:58.51    2:22.95        
                  33.22     1:09.96 (36.74)     1:47.17 (37.21)     2:22.95 (35.78)
 50 Shaw, Danielle T          14 Phoenix-MR           2:22.50    2:23.26        
                  32.78     1:10.71 (37.93)     1:47.38 (36.67)     2:23.26 (35.88)
 51 Kuo, Elizabeth F          17 Agua Swim Team-MR    2:23.01    2:23.39        
                  31.93     1:08.21 (36.28)     1:45.97 (37.76)     2:23.39 (37.42)
 52 Chernobelsky, Elizabeth   14 NYCC-MR              2:28.97    2:23.80        
                  33.49     1:08.76 (35.27)     1:46.85 (38.09)     2:23.80 (36.95)
 53 McDermot, Annie E         15 Agua Swim Team-MR    2:23.41    2:24.57        
                  33.63     1:10.66 (37.03)     1:47.77 (37.11)     2:24.57 (36.80)
 54 Doumar, Chloe *           13 Jcc-MR               2:29.01    2:28.26        
                  33.15     1:10.09 (36.94)     1:49.42 (39.33)     2:28.26 (38.84)
 55 Parmanan, Lily M          15 Phoenix-MR           2:23.78    2:28.98        
                  31.52     1:08.71 (37.19)     1:49.36 (40.65)     2:28.98 (39.62)
 56 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR              2:29.15    2:28.99        
                  33.17     1:10.69 (37.52)     1:49.93 (39.24)     2:28.99 (39.06)
 57 Simpson, Shae K           13 Jcc-MR               2:29.81    2:29.10        
                  32.68     1:09.92 (37.24)     1:49.74 (39.82)     2:29.10 (39.36)
 58 Greene, Anna              14 BKR-MR               2:25.00    2:30.11        
                  33.78     1:11.24 (37.46)     1:50.97 (39.73)     2:30.11 (39.14)
 59 Hanson, Sofia M           14 Phoenix-MR           2:31.34    2:31.11        
                  33.99     1:12.35 (38.36)     1:51.40 (39.05)     2:31.11 (39.71)
 60 DeMayo, Ava E             15 Jcc-MR                    NT    2:32.45        
                  34.37     1:13.37 (39.00)     1:53.73 (40.36)     2:32.45 (38.72)
 61 Lee, Mariko               13 WEST-MR              2:30.67    2:36.18        
                  35.45     1:15.15 (39.70)     1:56.47 (41.32)     2:36.18 (39.71)
 62 Smith, Callie J           15 Jcc-MR               2:30.00    2:36.70        
                  35.18     1:15.40 (40.22)     1:57.69 (42.29)     2:36.70 (39.01)
 63 Leroy, Savannah           13 NYCC-MR              2:45.25    2:41.83        
                  34.31     1:15.90 (41.59)     1:59.49 (43.59)     2:41.83 (42.34)
 64 Noone, Elizabeth G        15 FAST-MR              2:38.21    2:41.84        
                  37.75     1:18.64 (40.89)     2:01.48 (42.84)     2:41.84 (40.36)
 65 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              2:42.89    2:42.03        
                  36.88     1:18.55 (41.67)     2:02.85 (44.30)     2:42.03 (39.18)
 66 Welp, Gabriele G          13 Phoenix-MR           2:47.02    2:46.02        
                  35.70     1:18.42 (42.72)     2:03.59 (45.17)     2:46.02 (42.43)
 67 Gambino, Maria            13 Shy-Mr-MR            3:01.28    2:47.08        
                  35.77     1:16.14 (40.37)     2:00.56 (44.42)     2:47.08 (46.52)
 68 Belmar, Ayanna F          13 FAST-MR              2:45.53    2:47.95        
                  37.49     1:19.72 (42.23)     2:05.49 (45.77)     2:47.95 (42.46)
 69 Parrinello, Kaitlyn L     13 FA-MR                2:57.99    2:54.93        
                  38.02     1:21.72 (43.70)     2:09.31 (47.59)     2:54.93 (45.62)
 70 Elliott, Boo              13 BKR-MR               3:00.00    3:06.53        
                  39.79     1:26.06 (46.27)     2:18.08 (52.02)     3:06.53 (48.45)
 71 Bertozzi, Sabina          13 McBurney 14-15-MR         NT    3:07.88        
                  41.36     1:30.33 (48.97)     2:21.18 (50.85)     3:07.88 (46.70)
 72 Bresciani, Alex           15 FAST-MR              3:13.72    3:12.59        
                  45.33     1:33.73 (48.40)     2:23.80 (50.07)     3:12.59 (48.79)
 73 Gonzales, Patricia        15 TSC-MR                    NT    3:15.94        
                  40.58     1:29.39 (48.81)     2:22.67 (53.28)     3:15.94 (53.27)
 74 Gonzales, Paola           15 TSC-MR                    NT    3:42.51        
                  43.11     1:39.31 (56.20)   2:41.17 (1:01.86)   3:42.51 (1:01.34)
 75 Brown, Charlotte          13 BKR-MR               3:50.00    3:43.26        
                  43.63   3:43.26 (2:59.63)                                        
 76 Roman, Shayea             16 TSC-MR                    NT    3:45.97        
                  46.60     1:46.26 (59.66)   2:46.74 (1:00.48)     3:45.97 (59.23)
 77 Rivera, Gelyanne          15 TSC-MR                    NT    4:02.20        
                  49.32   1:50.98 (1:01.66)   2:57.19 (1:06.21)   4:02.20 (1:05.01)
 78 Rodas, Sofia              13 BKR-MR               4:15.00    4:15.54        
                  55.42                             3:10.24 ( )   4:15.54 (1:05.30)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suarez-Rebling, Mariana   17 Agua Swim Team-MR    5:23.17    5:21.19 JO     
                  28.58       59.31 (30.73)     1:31.27 (31.96)     2:04.31 (33.04)
        2:37.55 (33.24)     3:10.85 (33.30)     3:43.91 (33.06)     4:16.73 (32.82)
        4:49.20 (32.47)     5:21.19 (31.99)                                        
  2 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR    5:23.63    5:25.46 JO     
                  29.78     1:01.69 (31.91)     1:34.33 (32.64)     2:07.34 (33.01)
        2:40.53 (33.19)     3:13.56 (33.03)     3:46.66 (33.10)     4:19.83 (33.17)
        4:53.11 (33.28)     5:25.46 (32.35)                                        
  3 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    5:41.91    5:36.85        
                  29.92     1:03.19 (33.27)     1:37.73 (34.54)     2:12.23 (34.50)
        2:46.90 (34.67)     3:21.21 (34.31)     3:55.62 (34.41)     4:30.07 (34.45)
        5:04.23 (34.16)     5:36.85 (32.62)                                        
  4 Kuo, Victoria F           14 Agua Swim Team-MR    6:05.94    6:03.81        
                  32.81     1:08.58 (35.77)     1:45.23 (36.65)     2:22.31 (37.08)
        2:59.49 (37.18)     3:36.95 (37.46)     4:14.14 (37.19)     4:51.47 (37.33)
        5:28.40 (36.93)     6:03.81 (35.41)                                        
  5 Raboy, Ghelila            13 Agua Swim Team-MR    8:09.08    6:05.44        
                  33.47     1:10.64 (37.17)     1:47.74 (37.10)     2:24.95 (37.21)
        3:02.36 (37.41)     3:39.87 (37.51)     4:17.02 (37.15)     4:54.46 (37.44)
        5:30.56 (36.10)     6:05.44 (34.88)                                        
  6 Norton, Electa            13 Agua Swim Team-MR    6:07.02    6:07.37        
                  33.40     1:10.10 (36.70)     1:48.39 (38.29)     2:26.47 (38.08)
        3:04.08 (37.61)     3:41.47 (37.39)     4:18.28 (36.81)     4:56.14 (37.86)
        5:32.34 (36.20)     6:07.37 (35.03)                                        
  7 Shaw, Danielle T          14 Phoenix-MR           6:48.18    6:22.53        
                  33.32     1:11.83 (38.51)     1:51.49 (39.66)     2:30.97 (39.48)
        3:10.22 (39.25)     3:48.18 (37.96)     4:29.23 (41.05)     5:06.63 (37.40)
        5:45.03 (38.40)     6:22.53 (37.50)                                        
  8 Greene, Anna              14 BKR-MR               6:20.00    6:33.75        
                  34.25     1:12.61 (38.36)     1:52.63 (40.02)     2:32.63 (40.00)
        3:13.18 (40.55)     3:54.40 (41.22)     4:35.29 (40.89)     5:16.14 (40.85)
        5:56.39 (40.25)     6:33.75 (37.36)                                        
  9 Simpson, Shae K           13 Jcc-MR               6:50.00    6:57.03        
                  34.32     1:13.86 (39.54)     1:55.77 (41.91)     2:37.62 (41.85)
        3:20.42 (42.80)     4:04.73 (44.31)     4:48.74 (44.01)     5:32.12 (43.38)
        6:14.96 (42.84)     6:57.03 (42.07)                                        
 10 Escobar, Vanessa E        16 TSC-MR                    NT    8:13.43        
                  41.58     1:28.26 (46.68)     2:17.25 (48.99)     3:08.47 (51.22)
        3:59.16 (50.69)     4:51.22 (52.06)     5:42.80 (51.58)     6:34.47 (51.67)
        7:24.88 (50.41)     8:13.43 (48.55)                                        
 11 Elliott, Boo              13 BKR-MR               8:00.00    8:47.80        
                                                                        3:17.66 ( )
        4:11.94 (54.28)     5:07.85 (55.91)     6:05.59 (57.74)     7:00.69 (55.10)
        7:55.96 (55.27)     8:47.80 (51.84)                                        
 12 Roman, Shayea             16 TSC-MR                    NT   10:47.06        
                  50.03   1:52.10 (1:02.07)   2:59.25 (1:07.15)   4:05.48 (1:06.23)
      5:12.50 (1:07.02)   6:24.19 (1:11.69)   7:32.54 (1:08.35)   8:41.82 (1:09.28)
      9:46.28 (1:04.46)  10:47.06 (1:00.78)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irato, Carmela            15 Agua Swim Team-MR    1:03.59    1:01.46 JO     
                  29.77     1:01.46 (31.69)                                        
  2 Price, Ilana B            15 Agua Swim Team-MR    1:04.00    1:02.53 JO     
                  30.09     1:02.53 (32.44)                                        
  3 Sheridan, Kerry           13 Badger-MR            1:07.29    1:06.06 JO     
                  31.99     1:06.06 (34.07)                                        
  4 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    1:06.31    1:06.44 JO     
                  32.01     1:06.44 (34.43)                                        
  5 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              1:08.50    1:06.84        
                  32.17     1:06.84 (34.67)                                        
  6 Hunt, Abigail J           14 Agua Swim Team-MR    1:04.85    1:07.05        
                  32.34     1:07.05 (34.71)                                        
  7 Raboy, Ghelila            13 Agua Swim Team-MR    1:10.93    1:07.41        
                  33.21     1:07.41 (34.20)                                        
  8 Chen, Kira                10 WEST-MR              1:09.29    1:07.56        
                  33.18     1:07.56 (34.38)                                        
  9 Arevalo, Isabelle         13 Phoenix-MR           1:07.41    1:07.94        
                  33.04     1:07.94 (34.90)                                        
 10 Saric, Juliana M          13 Phoenix-MR           1:10.58    1:08.32        
                  33.73     1:08.32 (34.59)                                        
 11 Kyin, Leadora A           15 Agua Swim Team-MR    1:09.13    1:09.46        
                  33.83     1:09.46 (35.63)                                        
 12 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    1:12.30    1:10.02        
                  34.50     1:10.02 (35.52)                                        
 13 Ryan, Emily R             14 FA-MR                1:06.99    1:10.03        
                  33.48     1:10.03 (36.55)                                        
 14 Feigin, Alex M            14 Agua Swim Team-MR    1:12.50    1:10.16        
                  33.95     1:10.16 (36.21)                                        
 15 Chia, Eileen              16 FAST-MR              1:11.08    1:10.67        
                  33.92     1:10.67 (36.75)                                        
 16 Parmanan, Lily M          15 Phoenix-MR           1:10.54    1:10.69        
                  33.21     1:10.69 (37.48)                                        
 17 Teo, Peony                15 NYCC-MR              1:10.56    1:10.88        
                  34.59     1:10.88 (36.29)                                        
 18 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR              1:11.59    1:11.31        
                  34.39     1:11.31 (36.92)                                        
 19 Barbato, Mia L            15 Phoenix-MR           1:15.28    1:11.54        
                  34.95     1:11.54 (36.59)                                        
 20 Hon, Gi Gi                15 HS-MR                1:10.09    1:11.80        
                  34.36     1:11.80 (37.44)                                        
 21 Chamberlin, Zoe T         14 WEST-MR              1:14.82    1:12.20        
                  35.59     1:12.20 (36.61)                                        
 22 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    1:11.16    1:12.26        
                  35.39     1:12.26 (36.87)                                        
 23 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    1:12.95    1:12.38        
                  35.35     1:12.38 (37.03)                                        
 24 Trachuk, Anna-Maria       16 NYCC-MR              1:10.78    1:12.67        
                  35.49     1:12.67 (37.18)                                        
 25 Sabella, Sofia            13 Phoenix-MR           1:11.64    1:12.71        
                  35.18     1:12.71 (37.53)                                        
 26 Bylis, Kathryn A          15 HS-MR                1:10.95    1:12.83        
                  36.24     1:12.83 (36.59)                                        
 27 Casey, Carolyn T          11 Agua Swim Team-MR    1:12.34    1:13.21        
                  35.79     1:13.21 (37.42)                                        
 28 Kuo, Victoria F           14 Agua Swim Team-MR    1:11.45    1:14.64        
                  37.42     1:14.64 (37.22)                                        
 29 Ritziu, Andrea            14 RI Marlins-MR        1:14.26    1:14.85        
                  37.19     1:14.85 (37.66)                                        
 30 Kuo, Elizabeth F          17 Agua Swim Team-MR    1:12.34    1:15.63        
                  36.99     1:15.63 (38.64)                                        
 31 Lau, Emilee               14 McBurney 14-15-MR    1:14.40    1:15.90        
                  36.08     1:15.90 (39.82)                                        
 32 Chernobelsky, Elizabeth   14 NYCC-MR              1:14.37    1:16.70        
                  37.37     1:16.70 (39.33)                                        
 33 Mueller, Cloe C           14 NYCC-MR              1:20.10    1:17.41        
                  37.42     1:17.41 (39.99)                                        
 34 Reiter, Stephanie         15 Parks Sailfish-MR    1:25.00    1:17.53        
                  37.31     1:17.53 (40.22)                                        
 35 Simpson, Shae K           13 Jcc-MR               1:17.53    1:17.61        
                  36.86     1:17.61 (40.75)                                        
 36 Jimenez, Jeshley          16 Parks Sailfish-MR    1:10.00    1:17.65        
                  38.62     1:17.65 (39.03)                                        
 37 Jordan, Lara              13 RI Marlins-MR        1:22.67    1:17.68        
                  37.36     1:17.68 (40.32)                                        
 38 Shaw, Danielle T          14 Phoenix-MR           1:17.68    1:18.64        
                  37.53     1:18.64 (41.11)                                        
 39 Jung, Grace               15 FAST-MR              1:17.43    1:18.90        
                  37.68     1:18.90 (41.22)                                        
 40 Chen, Luola               14 NYCC-MR              1:16.88    1:19.33        
                  39.27     1:19.33 (40.06)                                        
 41 King, Danielle            13 Parks Sailfish-MR    1:29.00    1:20.06        
                  39.20     1:20.06 (40.86)                                        
 42 Belmar, Ayanna F          13 FAST-MR              1:23.31    1:20.41        
                  39.37     1:20.41 (41.04)                                        
 43 Genco, Olivia A           13 Phoenix-MR           1:23.47    1:20.68        
                  39.34     1:20.68 (41.34)                                        
 44 Shea, Natalie P           13 NYCC-MR              1:15.10    1:21.28        
                  40.77     1:21.28 (40.51)                                        
 45 Malik, Zara               14 Agua Swim Team-MR    1:24.35    1:21.59        
                  39.34     1:21.59 (42.25)                                        
 46 Noone, Elizabeth G        15 FAST-MR              1:23.01    1:22.58        
                  40.98     1:22.58 (41.60)                                        
 47 Smith, Callie J           15 Jcc-MR               1:20.76    1:24.87        
                  39.74     1:24.87 (45.13)                                        
 48 Hanson, Sofia M           14 Phoenix-MR           1:25.47    1:25.49        
                  40.95     1:25.49 (44.54)                                        
 49 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              1:27.66    1:26.34        
                  42.17     1:26.34 (44.17)                                        
 50 Celaj, Kaltrina           17 FAST-MR              1:27.90    1:29.99        
                  43.13     1:29.99 (46.86)                                        
 51 Savitsky, Nicole A        13 UNAGU-MR                  NT    1:30.59        
                  43.55     1:30.59 (47.04)                                        
 52 Bresciani, Alex           15 FAST-MR              1:38.22    1:32.51        
                  44.80     1:32.51 (47.71)                                        
 53 Welp, Gabriele G          13 Phoenix-MR           1:38.22    1:38.34        
                  48.00     1:38.34 (50.34)                                        
 54 Roussel, Bella B          13 BKR-MR               1:35.00    1:47.03        
                  51.02     1:47.03 (56.01)                                        
 55 Rodas, Sofia              13 BKR-MR               2:04.00    1:58.78        
 56 Gonzales, Paola           15 TSC-MR                    NT    2:02.57        
                  57.40   2:02.57 (1:05.17)                                        
 57 Gonzales, Patricia        15 TSC-MR                    NT    2:06.44        
                  56.43   2:06.44 (1:10.01)                                        
 -- Escobar, Vanessa E        16 TSC-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  48.59          DQ (50.79)                                        
 -- Blacque-Belair, Caroline  13 McBurney 14-15-MR         NT         DQ        
      No touch at turn
                  45.73          DQ (57.63)                                        
 -- Brown, Charlotte          13 BKR-MR               1:50.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  51.62          DQ (59.64)                                        
 -- Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              1:11.44         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  34.40          DQ (36.89)                                        
 -- Chang, Grace              13 Parks Sailfish-MR    1:10.00         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  35.65          DQ (36.90)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hart, Lindsay N           29 NYAC-MR              2:05.68    2:11.46 JO     
                  31.13     1:04.28 (33.15)     1:38.19 (33.91)     2:11.46 (33.27)
  2 Irato, Carmela            15 Agua Swim Team-MR    2:14.93    2:11.88 JO     
                  31.43     1:04.82 (33.39)     1:37.99 (33.17)     2:11.88 (33.89)
  3 Eguchi, Nadia             15 Unattached-MR        2:12.37    2:13.53 JO     
                  32.46     1:06.18 (33.72)     1:40.23 (34.05)     2:13.53 (33.30)
  4 Stearns, Kaitlin V        16 CAT-NJ               2:06.78    2:17.61 JO     
                  32.68     1:07.23 (34.55)     1:42.54 (35.31)     2:17.61 (35.07)
  5 Tillman, Victoria M       13 WEST-MR              2:17.96    2:19.51 JO     
                  33.40     1:08.76 (35.36)     1:44.57 (35.81)     2:19.51 (34.94)
  6 Ndreu, Victoria           16 Unattached-MR        2:25.88    2:21.98        
                  32.84     1:08.27 (35.43)     1:45.40 (37.13)     2:21.98 (36.58)
  7 Knobler, Sera A           16 Agua Swim Team-MR    2:20.90    2:22.47        
                  33.96     1:09.93 (35.97)     1:46.30 (36.37)     2:22.47 (36.17)
  8 Harris, Atsedemaryam M    12 Unattached-MR        2:30.15    2:22.61        
                  34.98     1:10.87 (35.89)     1:47.31 (36.44)     2:22.61 (35.30)
  9 Lara, Tiffany A           15 Agua Swim Team-MR    2:21.83    2:22.72        
                  33.61     1:10.12 (36.51)     1:46.74 (36.62)     2:22.72 (35.98)
 10 Sheridan, Kerry           13 Badger-MR            2:24.34    2:23.10        
                  33.07     1:08.86 (35.79)     1:46.48 (37.62)     2:23.10 (36.62)
 11 Chen, Kira                10 WEST-MR              2:29.88    2:24.73        
                  33.84     1:10.11 (36.27)     1:47.60 (37.49)     2:24.73 (37.13)
 12 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              2:23.60    2:24.95        
                  33.19     1:09.69 (36.50)     1:47.82 (38.13)     2:24.95 (37.13)
 13 Getsos, Dahlia            13 Phoenix-MR           2:22.98    2:25.78        
                  34.25     1:11.17 (36.92)     1:49.24 (38.07)     2:25.78 (36.54)
 14 Faldetta, Nicolette L     16 Unattached-MR        2:32.48    2:27.41        
                  34.77     1:12.28 (37.51)     1:50.27 (37.99)     2:27.41 (37.14)
 15 Lomas, Melissa *          13 Badger-MR            2:26.48    2:29.30        
                  35.72     1:14.30 (38.58)     1:54.06 (39.76)     2:29.30 (35.24)
 16 Teo, Peony                15 NYCC-MR              2:33.08    2:33.17        
                  35.11     1:13.79 (38.68)     1:53.41 (39.62)     2:33.17 (39.76)
 17 Sabella, Sofia            13 Phoenix-MR           2:29.77    2:33.36        
                  35.99     1:14.68 (38.69)     1:54.63 (39.95)     2:33.36 (38.73)
 18 Barbato, Mia L            15 Phoenix-MR           2:41.08    2:34.74        
                  37.12     1:17.01 (39.89)     1:57.13 (40.12)     2:34.74 (37.61)
 19 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR              2:33.85    2:36.48        
                  37.24     1:17.38 (40.14)     1:57.81 (40.43)     2:36.48 (38.67)
 20 Trachuk, Anna-Maria       16 NYCC-MR              2:34.86    2:41.20        
                  38.05     1:18.49 (40.44)     1:59.94 (41.45)     2:41.20 (41.26)
 21 Ritziu, Andrea            14 RI Marlins-MR        2:43.00    2:42.51        
                  38.84     1:20.65 (41.81)     2:03.91 (43.26)     2:42.51 (38.60)
 22 Shea, Natalie P           13 NYCC-MR              2:42.68    2:43.31        
                  40.05     1:21.92 (41.87)     2:03.57 (41.65)     2:43.31 (39.74)
 23 Schatz, Dana L            14 Unattached-MR        2:30.48    2:44.13        
                  37.48     1:18.70 (41.22)     2:01.44 (42.74)     2:44.13 (42.69)
 24 Shaw, Danielle T          14 Phoenix-MR           2:42.84    2:44.74        
                  38.34     1:20.10 (41.76)     2:02.71 (42.61)     2:44.74 (42.03)
 25 Simpson, Shae K           13 Jcc-MR               2:47.61    2:46.94        
                  38.87     1:20.78 (41.91)     2:04.47 (43.69)     2:46.94 (42.47)
 26 Doumar, Chloe *           13 Jcc-MR               2:41.56    2:47.45        
                  38.95     1:21.51 (42.56)     2:05.25 (43.74)     2:47.45 (42.20)
 27 Chernobelsky, Elizabeth   14 NYCC-MR              2:46.20    2:47.96        
                  39.72     1:21.84 (42.12)     2:05.66 (43.82)     2:47.96 (42.30)
 28 Lee, Mariko               13 WEST-MR                   NT    3:09.23        
                  43.06     1:31.55 (48.49)     2:20.98 (49.43)     3:09.23 (48.25)
 -- Yienger, Maya S           14 Agua Swim Team-MR    2:25.80         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  35.24     1:13.20 (37.96)     1:51.08 (37.88)          DQ (37.46)
 -- Elliott, Boo              13 BKR-MR               3:20.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  47.62     1:40.68 (53.06)     2:37.12 (56.44)          DQ (52.05)
 -- Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              2:32.52         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  37.06     1:16.52 (39.46)     1:56.00 (39.48)          DQ (37.72)
 -- Kyin, Leadora A           15 Agua Swim Team-MR    2:27.90         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  34.75     1:13.11 (38.36)     1:53.13 (40.02)          DQ (39.40)
 -- Greene, Anna              14 BKR-MR               2:40.00         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  45.28     1:33.32 (48.04)     2:21.03 (47.71)          DQ (45.75)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Price, Ilana B            15 Agua Swim Team-MR    1:10.28    1:10.70 JO     
                  33.29     1:10.70 (37.41)                                        
  2 Isom, Gabrielle I         17 Unattached-MR        1:10.67    1:13.70 JO     
                  34.38     1:13.70 (39.32)                                        
  3 Kiernan, Marilee S        27 NYAC-MR              1:09.57    1:13.89 JO     
                  35.51     1:13.89 (38.38)                                        
  4 Chamberlin, Zoe T         14 WEST-MR              1:15.90    1:16.65        
                  36.47     1:16.65 (40.18)                                        
  5 Woods-Bannan, Rachel J    14 Phoenix-MR           1:17.15    1:16.96        
                  36.64     1:16.96 (40.32)                                        
  6 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    1:16.54    1:16.97        
                  36.89     1:16.97 (40.08)                                        
  7 Ryan, Emily R             14 FA-MR                1:15.49    1:16.98        
                  35.64     1:16.98 (41.34)                                        
  8 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    1:18.24    1:17.38        
                  36.66     1:17.38 (40.72)                                        
  9 Arevalo, Isabelle         13 Phoenix-MR           1:16.55    1:17.66        
                  36.75     1:17.66 (40.91)                                        
 10 Keane, Nicole E           17 WEST-MR              1:17.35    1:17.86        
                  37.09     1:17.86 (40.77)                                        
 11 Victory, Margaret M       13 Badger-MR            1:17.95    1:18.31        
                  36.85     1:18.31 (41.46)                                        
 12 Kiernan, Emily R          15 FA-MR                1:18.73    1:19.39        
                  37.40     1:19.39 (41.99)                                        
 13 DeMayo, Ava E             15 Jcc-MR               1:20.51    1:19.62        
                  37.05     1:19.62 (42.57)                                        
 14 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              1:19.17    1:20.07        
                  38.25     1:20.07 (41.82)                                        
 15 Chia, Eileen              16 FAST-MR              1:19.49    1:22.49        
                  38.65     1:22.49 (43.84)                                        
 16 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    1:22.46    1:22.60        
                  39.41     1:22.60 (43.19)                                        
 17 Kuo, Elizabeth F          17 Agua Swim Team-MR    1:21.81    1:22.82        
                  38.45     1:22.82 (44.37)                                        
 18 Norton, Electa            13 Agua Swim Team-MR    1:23.54    1:22.99        
                  38.29     1:22.99 (44.70)                                        
 19 Stevens, Riley E          16 WEST-MR              1:23.93    1:23.19        
                  39.71     1:23.19 (43.48)                                        
 20 Mazanek, Charline         17 RI Marlins-MR        1:27.10    1:24.23        
                  39.57     1:24.23 (44.66)                                        
 21 McDermot, Annie E         15 Agua Swim Team-MR    1:22.61    1:24.24        
                  40.31     1:24.24 (43.93)                                        
 22 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR    1:25.35    1:24.37        
                  40.38     1:24.37 (43.99)                                        
 23 Faldetta, Nicolette L     16 Unattached-MR        1:21.43    1:24.85        
                  40.05     1:24.85 (44.80)                                        
 24 Haynos, Mary A            16 FA-MR                1:23.60    1:25.06        
                  39.95     1:25.06 (45.11)                                        
 25 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR         NT    1:26.32        
                  41.27     1:26.32 (45.05)                                        
 26 Hosking, Haley A          16 FA-MR                1:25.07    1:26.85        
                  40.38     1:26.85 (46.47)                                        
 27 Parmanan, Lily M          15 Phoenix-MR           1:28.49    1:27.62        
                  40.24     1:27.62 (47.38)                                        
 28 Rogers, Dayna M           12 FA-MR                1:29.50    1:28.29        
                  42.07     1:28.29 (46.22)                                        
 29 Smith, Callie J           15 Jcc-MR               1:24.81    1:28.76        
                  39.96     1:28.76 (48.80)                                        
 30 Leroy, Savannah           13 NYCC-MR              1:27.59    1:28.94        
                  40.32     1:28.94 (48.62)                                        
 31 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    1:32.03    1:30.11        
                  42.72     1:30.11 (47.39)                                        
 32 Lau, Emilee               14 McBurney 14-15-MR    1:30.56    1:31.45        
                  43.44     1:31.45 (48.01)                                        
 33 Hanson, Sofia M           14 Phoenix-MR           1:33.70    1:32.80        
                  44.19     1:32.80 (48.61)                                        
 34 Gambino, Maria            13 Shy-Mr-MR                 NT    1:34.11        
                  43.55     1:34.11 (50.56)                                        
 35 Jordan, Lara              13 RI Marlins-MR        1:37.46    1:35.79        
                  45.08     1:35.79 (50.71)                                        
 36 Celaj, Kaltrina           17 FAST-MR              1:34.50    1:38.59        
                  45.42     1:38.59 (53.17)                                        
 37 Turbi, Fanny              17 TSC-MR                    NT    1:39.41        
                  46.13     1:39.41 (53.28)                                        
 38 Jung, Grace               15 FAST-MR              1:37.43    1:41.30        
                  46.64     1:41.30 (54.66)                                        
 39 Welp, Gabriele G          13 Phoenix-MR           1:42.11    1:41.40        
                  46.82     1:41.40 (54.58)                                        
 40 Savitsky, Nicole A        13 UNAGU-MR                  NT    1:43.45        
                  48.78     1:43.45 (54.67)                                        
 41 Bertozzi, Sabina          13 McBurney 14-15-MR    1:42.21    1:44.18        
                  48.64     1:44.18 (55.54)                                        
 42 Parrinello, Kaitlyn L     13 FA-MR                1:45.09    1:45.74        
                  49.01     1:45.74 (56.73)                                        
 43 Gonzales, Paola           15 TSC-MR                    NT    2:15.06        
                1:03.36   2:15.06 (1:11.70)                                        
 44 Rivera, Gelyanne          15 TSC-MR                    NT    2:36.36        
                1:09.18   2:36.36 (1:27.18)                                        
 -- Brown, Charlotte          13 BKR-MR               1:55.00         DQ        
      Scissors kick
                  54.15          DQ (57.21)                                        
 -- Rodas, Sofia              13 BKR-MR               2:15.00         DQ        
      Non-simultaneous touch
                1:05.52        DQ (1:11.44)                                        
 -- Roman, Shayea             16 TSC-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
                1:20.78        DQ (1:46.28)                                        
 -- Gonzales, Patricia        15 TSC-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
                  57.82        DQ (1:08.16)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lachman, Margaret         15 Agua Swim Team-MR    2:45.35    2:42.20 JO     
                  36.94     1:17.83 (40.89)     1:59.92 (42.09)     2:42.20 (42.28)
  2 Victory, Margaret M       13 Badger-MR            2:48.45    2:45.46        
                  37.26     1:19.44 (42.18)     2:02.33 (42.89)     2:45.46 (43.13)
  3 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              2:44.78    2:45.91        
                  38.03     1:19.38 (41.35)     2:02.79 (43.41)     2:45.91 (43.12)
  4 McGrath, Caroline L       11 Badger-MR            2:54.18    2:50.14        
                  38.39     1:21.61 (43.22)     2:05.89 (44.28)     2:50.14 (44.25)
  5 Lin, Esther Y             11 WEST-MR              2:55.84    2:53.89        
                  39.39     1:24.10 (44.71)     2:09.00 (44.90)     2:53.89 (44.89)
  6 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    2:51.07    2:57.41        
                  39.97     1:24.97 (45.00)     2:10.91 (45.94)     2:57.41 (46.50)
  7 Reiter, Valerie           15 Parks Sailfish-MR    2:50.00    2:57.47        
                  39.42     1:23.54 (44.12)     2:10.17 (46.63)     2:57.47 (47.30)
  8 Norton, Electa            13 Agua Swim Team-MR    2:59.56    2:57.95        
                  39.33     1:24.47 (45.14)     2:11.97 (47.50)     2:57.95 (45.98)
  9 Mazanek, Charline         17 RI Marlins-MR        3:10.08    3:02.05        
                  40.03     1:25.24 (45.21)     2:13.17 (47.93)     3:02.05 (48.88)
 10 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR         NT    3:02.24        
                  41.45     1:28.08 (46.63)     2:15.88 (47.80)     3:02.24 (46.36)
 11 Gnad, Jessie A            16 HS-MR                2:58.54    3:04.85        
                  41.34     1:28.27 (46.93)     2:16.52 (48.25)     3:04.85 (48.33)
 12 Casey, Carolyn T          11 Agua Swim Team-MR    3:08.14    3:05.58        
                  44.84     1:32.38 (47.54)     2:20.58 (48.20)     3:05.58 (45.00)
 13 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR    3:04.21    3:05.95        
                  42.17     1:30.80 (48.63)     2:19.11 (48.31)     3:05.95 (46.84)
 14 Chen, Luola               14 NYCC-MR              3:07.46    3:06.51        
                  43.59     1:30.67 (47.08)     2:19.30 (48.63)     3:06.51 (47.21)
 15 Schwartz, Sadie I         14 Jcc-MR               3:05.00    3:12.54        
                  41.76     1:29.38 (47.62)     2:21.77 (52.39)     3:12.54 (50.77)
 16 Celaj, Kaltrina           17 FAST-MR              3:25.03    3:32.67        
                  45.58     1:39.66 (54.08)     2:35.22 (55.56)     3:32.67 (57.45)
 17 Belmar, Ayanna F          13 FAST-MR              3:35.56    3:33.15        
                  45.07     1:38.68 (53.61)     2:35.99 (57.31)     3:33.15 (57.16)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stearns, Kaitlin V        16 CAT-NJ                 58.06    1:00.42 JO     
                  28.45     1:00.42 (31.97)                                        
  2 Corridon, Claire D        16 Agua Swim Team-MR      59.00    1:01.14 JO     
                  29.16     1:01.14 (31.98)                                        
  3 Scharf, Baylee F          15 HYB-MR                 59.72    1:01.80 JO     
                  29.29     1:01.80 (32.51)                                        
  4 Zerouali, Saida T         14 Agua Swim Team-MR    1:03.99    1:02.70 JO     
                  29.77     1:02.70 (32.93)                                        
  5 Burke, Jill L             15 Agua Swim Team-MR    1:02.49    1:02.95 JO     
                  29.69     1:02.95 (33.26)                                        
  6 Lai, Stephanie R          14 NYCC-MR              1:02.04    1:03.18 JO     
                  28.73     1:03.18 (34.45)                                        
  7 Suarez-Rebling, Mariana   17 Agua Swim Team-MR    1:03.55    1:03.51 JO     
                  30.16     1:03.51 (33.35)                                        
  8 Richardson, Alia F        17 Jcc-MR               1:05.10    1:04.55 JO     
                  29.79     1:04.55 (34.76)                                        
  9 Eguchi, Lydia             17 Unattached-MR        1:01.80    1:05.06 JO     
                  30.15     1:05.06 (34.91)                                        
 10 Chevez, Sofia K           15 Unattached-MR        1:06.91    1:05.52 JO     
                  30.09     1:05.52 (35.43)                                        
 11 Isom, Gabrielle I         17 Unattached-MR        1:05.87    1:06.14        
                  30.56     1:06.14 (35.58)                                        
 12 Woods-Bannan, Rachel J    14 Phoenix-MR           1:05.96    1:06.27        
                  31.24     1:06.27 (35.03)                                        
 13 Chen, Kira                10 WEST-MR              1:07.28    1:06.71        
                  31.70     1:06.71 (35.01)                                        
 14 Ting, Olivia              14 Agua Swim Team-MR    1:07.84    1:06.79        
                  31.34     1:06.79 (35.45)                                        
 15 Tillman, Victoria M       13 WEST-MR                   NT    1:06.83        
                  30.66     1:06.83 (36.17)                                        
 16 Harris, Atsedemaryam M    12 Unattached-MR        1:08.09    1:07.33        
                  31.63     1:07.33 (35.70)                                        
 17 Yienger, Maya S           14 Agua Swim Team-MR    1:08.35    1:07.61        
                  32.24     1:07.61 (35.37)                                        
 18 Kiernan, Emily R          15 FA-MR                1:09.03    1:08.00        
                  30.46     1:08.00 (37.54)                                        
 19 Gioia, Meredith S         15 Phoenix-MR           1:09.78    1:08.61        
                  31.36     1:08.61 (37.25)                                        
 20 Saric, Juliana M          13 Phoenix-MR           1:08.47    1:08.75        
                  32.04     1:08.75 (36.71)                                        
 21 Hunt, Abigail J           14 Agua Swim Team-MR    1:05.77    1:09.14        
                  31.69     1:09.14 (37.45)                                        
 22 Schatz, Dana L            14 Unattached-MR        1:03.96    1:09.93        
                  32.37     1:09.93 (37.56)                                        
 23 Raboy, Ghelila            13 Agua Swim Team-MR    1:15.89    1:10.11        
                  33.24     1:10.11 (36.87)                                        
 24 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    1:07.51    1:11.24        
                  32.52     1:11.24 (38.72)                                        
 25 Schmelzer, Lydia A        14 Jcc-MR               1:13.16    1:11.91        
                  34.25     1:11.91 (37.66)                                        
 26 Brennan, Amelia S         13 Agua Swim Team-MR         NT    1:12.77        
                  33.74     1:12.77 (39.03)                                        
 27 Holub, Emma M             14 Agua Swim Team-MR    1:15.18    1:13.00        
                  33.81     1:13.00 (39.19)                                        
 28 Shea, Natalie P           13 NYCC-MR              1:14.78    1:13.29        
                  33.20     1:13.29 (40.09)                                        
 29 Sabella, Sofia            13 Phoenix-MR           1:13.91    1:13.85        
                  33.29     1:13.85 (40.56)                                        
 30 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    1:13.13    1:14.01        
                  35.36     1:14.01 (38.65)                                        
 31 Chia, Eileen              16 FAST-MR              1:09.13    1:14.03        
                  31.64     1:14.03 (42.39)                                        
 32 Mazanek, Charline         17 RI Marlins-MR        1:13.43    1:15.14        
                  34.63     1:15.14 (40.51)                                        
 33 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR         NT    1:22.05        
                  36.84     1:22.05 (45.21)                                        
 34 Jung, Grace               15 FAST-MR              1:29.99    1:25.29        
                  39.71     1:25.29 (45.58)                                        
 35 Noone, Elizabeth G        15 FAST-MR              1:23.17    1:29.08        
                  40.73     1:29.08 (48.35)                                        
 36 Belmar, Ayanna F          13 FAST-MR              1:29.96    1:30.49        
                  41.27     1:30.49 (49.22)                                        
 37 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              1:31.95    1:35.17        
                  44.77     1:35.17 (50.40)                                        
 38 Celaj, Kaltrina           17 FAST-MR              1:27.98    1:36.69        
                  43.17     1:36.69 (53.52)                                        
 -- Rogers, Dayna M           12 FA-MR                1:32.95         DQ        
      Arms underwater recovery
                  36.04          DQ (44.35)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:30.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suarez-Rebling, Mariana   17 Agua Swim Team-MR    2:15.48    2:15.61 JO     
                  29.80     1:03.56 (33.76)     1:38.92 (35.36)     2:15.61 (36.69)
  2 Burke, Jill L             15 Agua Swim Team-MR    2:24.77    2:17.45 JO     
                  30.04     1:04.16 (34.12)     1:40.40 (36.24)     2:17.45 (37.05)
  3 Chen, Kira                10 WEST-MR              2:29.66    2:27.89 JO     
                  32.06     1:09.62 (37.56)     1:48.52 (38.90)     2:27.89 (39.37)
  4 Saric, Juliana M          13 Phoenix-MR           2:40.77    2:37.16        
                  32.73     1:11.72 (38.99)     1:53.73 (42.01)     2:37.16 (43.43)
  5 Holub, Emma M             14 Agua Swim Team-MR    2:46.31    2:37.72        
                  34.90     1:15.81 (40.91)     1:57.09 (41.28)     2:37.72 (40.63)
  6 Sabella, Sofia            13 Phoenix-MR           2:40.77    2:42.37        
                  34.37     1:15.57 (41.20)     1:57.61 (42.04)     2:42.37 (44.76)
  7 Shea, Natalie P           13 NYCC-MR              2:59.00    2:46.08        
                  33.82     1:15.14 (41.32)     2:00.42 (45.28)     2:46.08 (45.66)
  8 Jiang, Claire             12 Agua Swim Team-MR    2:44.90    2:49.40        
                  36.17     1:19.94 (43.77)     2:05.22 (45.28)     2:49.40 (44.18)
  9 Noone, Elizabeth G        15 FAST-MR              3:16.16    3:15.35        
                  39.92     1:28.99 (49.07)     2:23.43 (54.44)     3:15.35 (51.92)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:22.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Price, Ilana B            15 Agua Swim Team-MR    2:17.82    2:16.32 JO     
                  29.80     1:03.74 (33.94)     1:44.47 (40.73)     2:16.32 (31.85)
  2 Woods-Bannan, Rachel J    14 Phoenix-MR           2:23.08    2:21.08 JO     
                  30.46     1:06.52 (36.06)     1:48.86 (42.34)     2:21.08 (32.22)
  3 Bennett, Betsey I         13 Agua Swim Team-MR    2:25.72    2:22.36 JO     
                  32.32     1:09.71 (37.39)     1:50.42 (40.71)     2:22.36 (31.94)
  4 Arevalo, Isabelle         13 Phoenix-MR           2:27.48    2:23.91        
                  30.30     1:06.23 (35.93)     1:50.82 (44.59)     2:23.91 (33.09)
  5 Montgomery, Bridget       13 WEST-MR              2:24.67    2:24.74        
                  31.53     1:07.43 (35.90)     1:51.85 (44.42)     2:24.74 (32.89)
  6 Corridon, Delia E         13 Agua Swim Team-MR    2:28.26    2:24.78        
                  30.35     1:08.17 (37.82)     1:52.08 (43.91)     2:24.78 (32.70)
  7 Yienger, Maya S           14 Agua Swim Team-MR    2:24.49    2:26.33        
                  31.27     1:07.80 (36.53)     1:53.18 (45.38)     2:26.33 (33.15)
  8 Langaman, Jolina M        13 HS-MR                2:25.15    2:26.39        
                  31.55     1:06.59 (35.04)     1:52.46 (45.87)     2:26.39 (33.93)
  9 Bischof, Lucy M           13 WEST-MR              2:28.74    2:27.10        
                  31.13     1:08.70 (37.57)     1:54.12 (45.42)     2:27.10 (32.98)
 10 Feigin, Alex M            14 Agua Swim Team-MR    2:32.42    2:27.38        
                  31.88     1:09.96 (38.08)     1:54.32 (44.36)     2:27.38 (33.06)
 11 Hon, Gi Gi                15 HS-MR                2:25.26    2:27.75        
                  30.17     1:08.96 (38.79)     1:53.41 (44.45)     2:27.75 (34.34)
 12 Ryan, Emily R             14 FA-MR                2:23.42    2:28.52        
                  31.39     1:09.59 (38.20)     1:54.82 (45.23)     2:28.52 (33.70)
 13 Hunt, Abigail J           14 Agua Swim Team-MR    2:23.33    2:29.16        
                  31.73     1:09.11 (37.38)     1:54.84 (45.73)     2:29.16 (34.32)
 14 Victory, Margaret M       13 Badger-MR            2:31.03    2:29.21        
                  34.90     1:13.87 (38.97)     1:55.86 (41.99)     2:29.21 (33.35)
 15 Gioia, Meredith S         15 Phoenix-MR           2:30.65    2:29.59        
                  33.04     1:08.46 (35.42)     1:55.33 (46.87)     2:29.59 (34.26)
 16 Pennington, Caroline      11 Badger-MR            2:36.97    2:31.78        
                  33.95     1:11.88 (37.93)     1:57.41 (45.53)     2:31.78 (34.37)
 17 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              2:36.65    2:32.52        
                  32.68     1:10.89 (38.21)     1:57.79 (46.90)     2:32.52 (34.73)
 18 Simmons, Lauren A         13 Agua Swim Team-MR    2:31.88    2:32.96        
                  33.34     1:12.11 (38.77)     1:57.54 (45.43)     2:32.96 (35.42)
 19 Jiang, Claire             12 Agua Swim Team-MR    2:35.48    2:33.19        
                  34.29     1:11.86 (37.57)     1:58.57 (46.71)     2:33.19 (34.62)
 20 Mironoff, Claudia M       13 Agua Swim Team-MR    2:34.13    2:33.57        
                  33.10     1:12.84 (39.74)     1:57.84 (45.00)     2:33.57 (35.73)
 21 Holub, Emma M             14 Agua Swim Team-MR    2:40.33    2:33.96        
                  34.00     1:12.27 (38.27)     1:59.31 (47.04)     2:33.96 (34.65)
 22 Barbato, Mia L            15 Phoenix-MR           2:37.21    2:34.58        
                  35.03     1:14.78 (39.75)     2:00.18 (45.40)     2:34.58 (34.40)
 23 Kyin, Leadora A           15 Agua Swim Team-MR    2:30.85    2:36.01        
                  34.03     1:12.91 (38.88)     2:00.73 (47.82)     2:36.01 (35.28)
 24 Brennan, Amelia S         13 Agua Swim Team-MR         NT    2:37.20        
                  32.39     1:11.67 (39.28)     2:01.55 (49.88)     2:37.20 (35.65)
 25 Reiter, Stephanie         15 Parks Sailfish-MR    2:41.00    2:38.09        
                  34.73     1:16.39 (41.66)     2:01.52 (45.13)     2:38.09 (36.57)
 26 Teo, Peony                15 NYCC-MR              2:37.15    2:38.56        
                  35.82     1:14.22 (38.40)     2:02.11 (47.89)     2:38.56 (36.45)
 27 Norton, Electa            13 Agua Swim Team-MR    2:37.60    2:38.95        
                  37.77     1:19.08 (41.31)     2:03.44 (44.36)     2:38.95 (35.51)
 28 Reiter, Valerie           15 Parks Sailfish-MR    2:41.00    2:39.23        
                  34.65     1:17.30 (42.65)     2:01.37 (44.07)     2:39.23 (37.86)
 29 Chang, Grace              13 Parks Sailfish-MR    2:44.00    2:39.37        
                  33.48     1:13.05 (39.57)     1:59.17 (46.12)     2:39.37 (40.20)
 30 Banner, Sylvie C          14 Agua Swim Team-MR    2:42.65    2:39.64        
                  35.22     1:13.12 (37.90)     2:04.01 (50.89)     2:39.64 (35.63)
 31 Mazanek, Charline         17 RI Marlins-MR        2:41.56    2:39.95        
                  32.88     1:13.64 (40.76)     2:01.01 (47.37)     2:39.95 (38.94)
 32 Trachuk, Anna-Maria       16 NYCC-MR              2:42.21    2:40.79        
                  36.98     1:16.96 (39.98)     2:05.93 (48.97)     2:40.79 (34.86)
 33 Kuo, Elizabeth F          17 Agua Swim Team-MR    2:40.30    2:40.98        
                  36.25     1:16.49 (40.24)     2:02.98 (46.49)     2:40.98 (38.00)
 34 Chia, Eileen              16 FAST-MR              2:36.71    2:42.09        
                  32.66     1:12.41 (39.75)     2:01.71 (49.30)     2:42.09 (40.38)
 35 King, Danielle            13 Parks Sailfish-MR    2:45.10    2:43.09        
                  34.39     1:18.15 (43.76)     2:05.10 (46.95)     2:43.09 (37.99)
 36 Lee, Vivienne B           15 NYCC-MR              2:42.05    2:43.73        
                  36.54     1:15.85 (39.31)     2:06.57 (50.72)     2:43.73 (37.16)
 37 Hamakiotes, Asimina       16 Agua Swim Team-MR    2:37.07    2:43.93        
                  32.80     1:15.89 (43.09)     2:06.67 (50.78)     2:43.93 (37.26)
 38 Parmanan, Lily M          15 Phoenix-MR           2:41.68    2:44.15        
                  35.76     1:17.30 (41.54)     2:08.00 (50.70)     2:44.15 (36.15)
 39 Casey, Carolyn T          11 Agua Swim Team-MR    2:47.14    2:44.21        
                  38.83     1:19.39 (40.56)     2:07.82 (48.43)     2:44.21 (36.39)
 40 Gnad, Jessie A            16 HS-MR                2:36.62    2:45.54        
                  35.82     1:18.55 (42.73)     2:07.16 (48.61)     2:45.54 (38.38)
 41 Roberts, Jasmyne B        13 Agua Swim Team-MR    2:54.67    2:45.84        
                  36.84     1:18.43 (41.59)     2:06.35 (47.92)     2:45.84 (39.49)
 42 Mueller, Cloe C           14 NYCC-MR              2:49.17    2:46.80        
                  37.00     1:19.89 (42.89)     2:09.56 (49.67)     2:46.80 (37.24)
 43 Chen, Luola               14 NYCC-MR              2:43.28    2:47.28        
                  36.04     1:18.33 (42.29)     2:07.00 (48.67)     2:47.28 (40.28)
 44 Jimenez, Jeshley          16 Parks Sailfish-MR    3:10.00    2:50.69        
                  35.86     1:19.53 (43.67)     2:11.29 (51.76)     2:50.69 (39.40)
 45 Hanson, Sofia M           14 Phoenix-MR           2:57.03    2:51.21        
                  38.30     1:23.44 (45.14)     2:14.30 (50.86)     2:51.21 (36.91)
 46 Chernobelsky, Elizabeth   14 NYCC-MR              2:50.09    2:51.23        
                  41.88     1:23.89 (42.01)     2:12.86 (48.97)     2:51.23 (38.37)
 47 Schwartz, Sadie I         14 Jcc-MR               2:55.34    2:52.24        
                  37.31     1:21.38 (44.07)     2:09.36 (47.98)     2:52.24 (42.88)
 48 Jung, Grace               15 FAST-MR              2:57.68    2:56.13        
                  36.48     1:20.41 (43.93)     2:14.68 (54.27)     2:56.13 (41.45)
 49 Smith, Callie J           15 Jcc-MR               2:54.00    2:57.04        
                  35.93     1:21.86 (45.93)     2:14.94 (53.08)     2:57.04 (42.10)
 50 Genco, Olivia A           13 Phoenix-MR           2:56.29    3:00.26        
                  39.08     1:24.37 (45.29)     2:18.27 (53.90)     3:00.26 (41.99)
 51 Malik, Zara               14 Agua Swim Team-MR    2:59.93    3:01.40        
                  43.07     1:28.28 (45.21)     2:20.97 (52.69)     3:01.40 (40.43)
 52 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              3:05.42    3:03.67        
                  39.20     1:24.87 (45.67)     2:21.18 (56.31)     3:03.67 (42.49)
 53 Greene, Anna              14 BKR-MR               2:35.00    3:05.22        
                  45.00     1:33.03 (48.03)     2:26.50 (53.47)     3:05.22 (38.72)
 54 Elliott, Boo              13 BKR-MR               3:20.00    3:18.29        
                  44.21     1:38.28 (54.07)     2:33.72 (55.44)     3:18.29 (44.57)
 55 Welp, Gabriele G          13 Phoenix-MR           3:15.77    3:26.08        
                  49.31     1:42.92 (53.61)     2:41.57 (58.65)     3:26.08 (44.51)
 56 Escobar, Vanessa E        16 TSC-MR                    NT    3:32.18        
                  47.23     1:42.70 (55.47)   2:45.80 (1:03.10)     3:32.18 (46.38)
 -- Irato, Carmela            15 Agua Swim Team-MR    2:20.60         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish - back
                  29.42     1:02.26 (32.84)     1:44.71 (42.45)          DQ (32.13)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              5:06.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zerouali, Saida T         14 Agua Swim Team-MR    4:51.80    4:51.49 JO     
                  30.36     1:04.90 (34.54)     1:41.10 (36.20)     2:16.92 (35.82)
        3:01.21 (44.29)     3:45.44 (44.23)     4:18.90 (33.46)     4:51.49 (32.59)
  2 Victory, Margaret M       13 Badger-MR            5:15.77    5:20.06        
                  36.58     1:17.84 (41.26)     1:59.37 (41.53)     2:39.73 (40.36)
        3:23.72 (43.99)     4:08.21 (44.49)     4:45.22 (37.01)     5:20.06 (34.84)
  3 Saric, Juliana M          13 Phoenix-MR           5:17.94    5:24.22        
                  32.79     1:12.93 (40.14)     1:55.76 (42.83)     2:37.68 (41.92)
        3:24.60 (46.92)     4:11.18 (46.58)     4:48.19 (37.01)     5:24.22 (36.03)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Renzo G         9 WEST-MR                30.34      30.83 JO     
  2 Greenberg, Jason          10 WEST-MR                30.81      31.29 JO     
  3 Breeden, Cayden J         10 Badger-MR              32.02      32.58        
  4 Semelsberger, Matthew R   10 Phoenix-MR             32.68      32.64        
  5 Simpson, Austin G         10 Jcc-MR                 33.44      33.07        
  6 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR                33.08      33.29        
  7 Perez, Gavin M            10 Phoenix-MR             33.81      33.36        
  7 Drumm, John S             10 Jcc-MR                 33.30      33.36        
  9 Boesch, Alexander J        9 Agua Swim Team-MR      33.62      33.56        
 10 Dultsin, Daniel           10 Agua Swim Team-MR      33.00      33.83        
 11 Raboy, Asher M            10 Agua Swim Team-MR      36.16      34.05        
 12 Fine, Evan                 9 Agua Swim Team-MR      33.84      34.34        
 13 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR      34.86      34.37        
 14 Spodek, Mason G           10 Jcc-MR                 35.32      34.88        
 15 Mitnick, Theo M            9 Agua Swim Team-MR      34.56      35.46        
 16 Gold, Fillip              10 Shy-Mr-MR              35.16      35.57        
 17 Greenberg, Aaron           9 WEST-MR                35.43      35.72        
 18 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR      34.79      35.88        
 19 Lipton, Matthew           10 Agua Swim Team-MR      35.46      36.31        
 20 Emre, Emir M               9 RI Marlins-MR          38.99      36.42        
 21 Chin, William D           10 NYCC-MR                35.36      36.56        
 22 Shapiro, Ryan              9 Shy-Mr-MR              38.85      36.67        
 23 Trachuk, James            10 NYCC-MR                36.87      36.96        
 24 Tesovic, Maksim            9 RI Marlins-MR          40.00      37.01        
 25 Polo, Matthew A           10 WEST-MR                37.58      37.61        
 26 Chosed, Maxwell R          9 Agua Swim Team-MR      35.87      38.80        
 27 Milio, Franco A            9 WEST-MR                39.52      39.43        
 28 Vesselov, Stephan         10 RI Marlins-MR          41.02      41.10        
 29 Chosed, Zachary A         10 Agua Swim Team-MR      40.50      41.41        
 30 Stewart, Quin              9 Agua Swim Team-MR      40.40      41.67        
 31 Sadikovic, Bogdan         10 RI Marlins-MR             NT      42.22        
 32 Sapienza, Leonardo J      10 NYCC-MR                58.90      43.93        
 33 Gendlin, Joshua T         10 Shy-Mr-MR                 NT      44.60        
 34 Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR      40.21      44.77        
 35 Khal-Laayoun, Yannick A   10 Agua Swim Team-MR      46.15      45.59        
 36 Corner, Milo               9 Agua Swim Team-MR      47.71      56.13        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Renzo G         9 WEST-MR              1:07.05    1:06.77 JO     
                  32.13     1:06.77 (34.64)                                        
  2 Greenberg, Jason          10 WEST-MR              1:07.66    1:07.27 JO     
                  32.63     1:07.27 (34.64)                                        
  3 McKenna, Rodin J          10 Jcc-MR               1:10.80    1:09.41 JO     
                  33.32     1:09.41 (36.09)                                        
  4 Sacca, David J            10 Agua Swim Team-MR    1:12.32    1:09.75 JO     
                  32.56     1:09.75 (37.19)                                        
  5 King, Shawnee             10 Parks Sailfish-MR    1:12.00    1:09.92 JO     
                  33.33     1:09.92 (36.59)                                        
  6 Weinstein, Michael H       9 WEST-MR              1:10.07    1:10.08 JO     
                  34.11     1:10.08 (35.97)                                        
  7 Semelsberger, Matthew R   10 Phoenix-MR           1:11.42    1:10.63        
                  34.10     1:10.63 (36.53)                                        
  8 Forrester, Connor C       10 WEST-MR              1:09.81    1:10.67        
                  34.06     1:10.67 (36.61)                                        
  9 Simpson, Austin G         10 Jcc-MR               1:16.56    1:12.55        
                  35.01     1:12.55 (37.54)                                        
 10 Breeden, Cayden J         10 Badger-MR            1:12.83    1:12.96        
                  33.85     1:12.96 (39.11)                                        
 11 Tirsch, Jack T            10 WEST-MR              1:14.42    1:13.41        
                  36.34     1:13.41 (37.07)                                        
 12 Bubrowiecki, Sebastian     9 HS-MR                1:14.71    1:13.42        
                  35.80     1:13.42 (37.62)                                        
 13 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR              1:15.56    1:13.91        
                  35.09     1:13.91 (38.82)                                        
 14 Montesa, Dawson            9 Parks Sailfish-MR    1:14.82    1:13.93        
                  34.98     1:13.93 (38.95)                                        
 15 Sakmar, William           10 RI Marlins-MR        1:14.46    1:14.05        
                  34.28     1:14.05 (39.77)                                        
 16 Drumm, John S             10 Jcc-MR               1:15.25    1:15.59        
                  35.75     1:15.59 (39.84)                                        
 17 Raboy, Asher M            10 Agua Swim Team-MR    1:18.33    1:16.70        
                  37.32     1:16.70 (39.38)                                        
 18 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR    1:18.49    1:16.97        
                  36.64     1:16.97 (40.33)                                        
 19 Dultsin, Daniel           10 Agua Swim Team-MR    1:18.31    1:17.59        
                  37.71     1:17.59 (39.88)                                        
 20 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR              1:17.89    1:18.63        
                  38.61     1:18.63 (40.02)                                        
 21 Greenberg, Aaron           9 WEST-MR              1:16.59    1:18.73        
                  37.75     1:18.73 (40.98)                                        
 22 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR    1:19.48    1:18.77        
                  36.53     1:18.77 (42.24)                                        
 23 Mendez, Kenny              9 Parks Sailfish-MR    1:21.54    1:19.23        
                  37.90     1:19.23 (41.33)                                        
 24 Mahedy, Michael           10 BKR-MR               1:28.00    1:19.30        
                  37.73     1:19.30 (41.57)                                        
 25 Chasabenis, Vas A         10 HS-MR                1:28.67    1:19.75        
                  37.66     1:19.75 (42.09)                                        
 26 Lipton, Matthew           10 Agua Swim Team-MR    1:21.49    1:19.84        
                  37.71     1:19.84 (42.13)                                        
 27 Trachuk, James            10 NYCC-MR              1:23.46    1:21.82        
                  39.85     1:21.82 (41.97)                                        
 28 Emre, Emir M               9 RI Marlins-MR        1:30.00    1:22.23        
                  36.90     1:22.23 (45.33)                                        
 29 Chin, William D           10 NYCC-MR              1:19.75    1:22.93        
                  39.68     1:22.93 (43.25)                                        
 30 Tesovic, Maksim            9 RI Marlins-MR        1:30.00    1:23.39        
                  39.62     1:23.39 (43.77)                                        
 31 Polo, Matthew A           10 WEST-MR              1:22.88    1:23.51        
                  39.32     1:23.51 (44.19)                                        
 32 Fine, Evan                 9 Agua Swim Team-MR    1:21.43    1:23.59        
                  38.27     1:23.59 (45.32)                                        
 33 Adnet, Achilles            9 McBurney 14-15-MR    1:29.96    1:23.76        
                  39.47     1:23.76 (44.29)                                        
 34 Igel, Misha                9 BKR-MR               1:30.00    1:28.57        
                  40.61     1:28.57 (47.96)                                        
 35 Chosed, Maxwell R          9 Agua Swim Team-MR    1:29.81    1:29.11        
                  43.67     1:29.11 (45.44)                                        
 36 Shapiro, Ryan              9 Shy-Mr-MR            1:27.46    1:29.50        
                  40.48     1:29.50 (49.02)                                        
 37 Sadikovic, Bogdan         10 RI Marlins-MR             NT    1:29.75        
                  41.76     1:29.75 (47.99)                                        
 38 Corelli, Rocco F          10 McBurney 14-15-MR    1:29.31    1:29.93        
                  39.39     1:29.93 (50.54)                                        
 39 Milio, Franco A            9 WEST-MR              1:28.68    1:30.15        
                  43.07     1:30.15 (47.08)                                        
 40 Stewart, Quin              9 Agua Swim Team-MR    1:31.45    1:30.29        
                  46.26     1:30.29 (44.03)                                        
 41 Vesselov, Stephan         10 RI Marlins-MR        1:35.00    1:31.03        
                  42.95     1:31.03 (48.08)                                        
 42 Elliott, Lux              10 BKR-MR               1:26.00    1:33.20        
                  43.67     1:33.20 (49.53)                                        
 43 Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR    1:30.14    1:35.82        
                  46.67     1:35.82 (49.15)                                        
 44 Stewart, Zeb S             9 BKR-MR               1:36.00    1:35.98        
                  46.88     1:35.98 (49.10)                                        
 45 Gendlin, Joshua T         10 Shy-Mr-MR                 NT    1:36.58        
                  43.17     1:36.58 (53.41)                                        
 46 Chosed, Zachary A         10 Agua Swim Team-MR    1:33.83    1:37.03        
                  47.59     1:37.03 (49.44)                                        
 47 Sapienza, Leonardo J      10 NYCC-MR              2:00.00    1:42.50        
                  47.73     1:42.50 (54.77)                                        
 48 Khal-Laayoun, Yannick A   10 Agua Swim Team-MR    1:41.36    1:46.13        
                  49.56     1:46.13 (56.57)                                        
 49 Yee, Matthew C            10 McBurney 14-15-MR    2:03.31    1:47.93        
                  50.58     1:47.93 (57.35)                                        
 50 Gross, Jacob               9 BKR-MR               2:05.00    1:48.64        
                  49.82     1:48.64 (58.82)                                        
 51 Li, Wilson                 9 Aquaflames-MR        1:49.68    1:51.56        
                  52.69     1:51.56 (58.87)                                        
 52 Corner, Milo               9 Agua Swim Team-MR         NT    2:01.49        
                  56.78   2:01.49 (1:04.71)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Semelsberger, Matthew R   10 Phoenix-MR           2:32.67    2:31.86 JO     
                  34.87     1:14.79 (39.92)     1:55.13 (40.34)     2:31.86 (36.73)
  2 Weinstein, Michael H       9 WEST-MR              2:50.08    2:31.90 JO     
                  33.92     1:14.09 (40.17)     1:54.28 (40.19)     2:31.90 (37.62)
  3 McKenna, Rodin J          10 Jcc-MR               2:41.81    2:32.15        
                  34.51     1:14.66 (40.15)     1:54.94 (40.28)     2:32.15 (37.21)
  4 Sacca, David J            10 Agua Swim Team-MR    2:35.50    2:32.95        
                  33.41     1:12.79 (39.38)     1:54.07 (41.28)     2:32.95 (38.88)
  5 Forrester, Connor C       10 WEST-MR              2:35.41    2:34.90        
                  34.71     1:14.79 (40.08)     1:55.81 (41.02)     2:34.90 (39.09)
  6 Simpson, Austin G         10 Jcc-MR               2:57.34    2:40.61        
                  36.17     1:18.02 (41.85)     1:58.75 (40.73)     2:40.61 (41.86)
  7 Askri, Jason              10 HS-MR                2:52.69    2:41.95        
                  36.35     1:18.57 (42.22)     2:01.52 (42.95)     2:41.95 (40.43)
  8 Boesch, Alexander J        9 Agua Swim Team-MR    3:00.98    2:42.81        
                  37.28     1:21.15 (43.87)     2:01.26 (40.11)     2:42.81 (41.55)
  9 Raboy, Asher M            10 Agua Swim Team-MR    2:55.45    2:45.13        
                  37.26     1:20.73 (43.47)     2:04.59 (43.86)     2:45.13 (40.54)
 10 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR    2:52.49    2:52.03        
                  39.29     1:23.06 (43.77)     2:09.33 (46.27)     2:52.03 (42.70)
 11 Lipton, Matthew           10 Agua Swim Team-MR    3:02.55    2:52.70        
                  36.86     1:23.29 (46.43)     2:09.23 (45.94)     2:52.70 (43.47)
 12 Mahedy, Michael           10 BKR-MR               3:15.00    2:54.52        
                  38.42     1:22.39 (43.97)     2:09.20 (46.81)     2:54.52 (45.32)
 13 Gold, Fillip              10 Shy-Mr-MR                 NT    2:54.54        
                  37.90     1:22.57 (44.67)     2:09.86 (47.29)     2:54.54 (44.68)
 14 Chin, William D           10 NYCC-MR              3:04.31    2:55.85        
                  39.58     1:25.07 (45.49)     2:11.83 (46.76)     2:55.85 (44.02)
 15 Spodek, Mason G           10 Jcc-MR               3:09.97    2:56.01        
                  37.92     1:23.13 (45.21)     2:10.80 (47.67)     2:56.01 (45.21)
 16 Polo, Matthew A           10 WEST-MR              3:02.39    2:56.47        
                  39.61     1:24.28 (44.67)     2:11.39 (47.11)     2:56.47 (45.08)
 17 Emre, Emir M               9 RI Marlins-MR        3:00.00    2:57.09        
                  36.45     1:21.83 (45.38)     2:11.69 (49.86)     2:57.09 (45.40)
 18 Adnet, Achilles            9 McBurney 14-15-MR    3:04.24    3:02.20        
                  40.62     1:28.31 (47.69)     2:16.63 (48.32)     3:02.20 (45.57)
 19 Stewart, Quin              9 Agua Swim Team-MR    3:14.79    3:09.40        
                  45.52     1:35.53 (50.01)     2:25.69 (50.16)     3:09.40 (43.71)
 20 Corelli, Rocco F          10 McBurney 14-15-MR         NT    3:09.64        
                  39.92     1:28.62 (48.70)     2:16.14 (47.52)     3:09.64 (53.50)
 21 Igel, Misha                9 BKR-MR               3:20.00    3:24.69        
                  40.12     1:30.77 (50.65)     2:26.50 (55.73)     3:24.69 (58.19)
 22 Elliott, Lux              10 BKR-MR               3:10.00    3:34.78        
                  43.86     1:37.98 (54.12)     2:34.76 (56.78)   3:34.78 (1:00.02)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forrester, Connor C       10 WEST-MR                33.34      33.20 JO     
  2 Nagaldinne, Nirvaan V      9 Badger-MR              37.65      36.83 JO     
  3 Tsukikawa, Renzo G         9 WEST-MR                37.40      37.04 JO     
  4 Weinstein, Michael H       9 WEST-MR                36.65      37.42 JO     
  5 Tirsch, Jack T            10 WEST-MR                38.34      37.81        
  6 Kuhn, Max                 10 Badger-MR              38.26      38.04        
  7 Askri, Jason              10 HS-MR                  37.72      38.72        
  8 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR                39.94      38.87        
  9 Dultsin, Daniel           10 Agua Swim Team-MR      41.80      39.05        
 10 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR      43.24      39.07        
 11 Perez, Gavin M            10 Phoenix-MR             39.40      39.15        
 12 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR      40.12      39.19        
 13 Drumm, John S             10 Jcc-MR                 40.28      39.98        
 14 Boesch, Alexander J        9 Agua Swim Team-MR      39.45      40.32        
 15 Raboy, Asher M            10 Agua Swim Team-MR      41.30      40.50        
 16 Tesovic, Maksim            9 RI Marlins-MR          45.00      41.91        
 17 Fine, Evan                 9 Agua Swim Team-MR      45.33      41.99        
 18 Adnet, Achilles            9 McBurney 14-15-MR      45.01      42.25        
 19 Mitnick, Theo M            9 Agua Swim Team-MR      43.86      42.85        
 20 Lipton, Matthew           10 Agua Swim Team-MR      43.72      42.96        
 21 Trachuk, James            10 NYCC-MR                44.34      43.37        
 22 Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR      41.80      43.65        
 23 Vesselov, Stephan         10 RI Marlins-MR          46.28      44.69        
 24 Polo, Matthew A           10 WEST-MR                43.99      44.96        
 25 Milio, Franco A            9 WEST-MR                46.77      45.41        
 26 Chosed, Maxwell R          9 Agua Swim Team-MR      43.14      45.57        
 27 Mahedy, Michael           10 BKR-MR                 46.00      46.54        
 28 Emre, Emir M               9 RI Marlins-MR          46.97      46.56        
 29 Chin, William D           10 NYCC-MR                44.67      46.77        
 30 Khal-Laayoun, Yannick A   10 Agua Swim Team-MR      51.15      47.28        
 31 Corelli, Rocco F          10 McBurney 14-15-MR      48.80      48.93        
 32 Sadikovic, Bogdan         10 RI Marlins-MR             NT      49.12        
 33 Igel, Misha                9 BKR-MR                 47.00      49.20        
 34 Elliott, Lux              10 BKR-MR                 43.00      49.85        
 35 Stewart, Quin              9 Agua Swim Team-MR      49.50      50.41        
 36 Sapienza, Leonardo J      10 NYCC-MR              1:05.92      50.44        
 37 Corner, Milo               9 Agua Swim Team-MR      59.97      57.38        
 -- Shapiro, Ryan              9 Shy-Mr-MR              51.35         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Greenberg, Jason          10 WEST-MR                36.01         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Greenberg, Aaron           9 WEST-MR                39.38         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Chosed, Zachary A         10 Agua Swim Team-MR      45.49         DQ        
      Not on back off wall
 -- Gendlin, Joshua T         10 Shy-Mr-MR                 NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forrester, Connor C       10 WEST-MR              1:11.48    1:12.24 JO     
                  35.23     1:12.24 (37.01)                                        
  2 Tsukikawa, Renzo G         9 WEST-MR              1:19.12    1:18.47 JO     
                  37.86     1:18.47 (40.61)                                        
  3 Simpson, Austin G         10 Jcc-MR               1:25.69    1:21.16 JO     
                  39.58     1:21.16 (41.58)                                        
  4 Bates, Andrew H           10 Agua Swim Team-MR    1:25.10    1:22.11 JO     
                  40.06     1:22.11 (42.05)                                        
  5 Tirsch, Jack T            10 WEST-MR              1:23.44    1:22.50 JO     
                  40.46     1:22.50 (42.04)                                        
  6 Weinstein, Michael H       9 WEST-MR              1:21.34    1:22.54 JO     
                  39.42     1:22.54 (43.12)                                        
  7 Sakmar, William           10 RI Marlins-MR        1:24.67    1:24.00        
                  39.47     1:24.00 (44.53)                                        
  8 King, Shawnee             10 Parks Sailfish-MR    1:25.44    1:24.17        
                  40.07     1:24.17 (44.10)                                        
  9 Drumm, John S             10 Jcc-MR               1:30.00    1:24.98        
                  40.85     1:24.98 (44.13)                                        
 10 Dultsin, Daniel           10 Agua Swim Team-MR    1:27.77    1:26.05        
                  42.25     1:26.05 (43.80)                                        
 11 Raboy, Asher M            10 Agua Swim Team-MR    1:28.91    1:26.33        
                  41.25     1:26.33 (45.08)                                        
 12 Greenberg, Aaron           9 WEST-MR              1:25.30    1:27.06        
                  41.50     1:27.06 (45.56)                                        
 13 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR    1:26.21    1:28.15        
                  43.19     1:28.15 (44.96)                                        
 14 Mendez, Kenny              9 Parks Sailfish-MR    1:33.35    1:28.50        
                  43.44     1:28.50 (45.06)                                        
 15 Polo, Matthew A           10 WEST-MR              1:29.62    1:30.63        
                  45.13     1:30.63 (45.50)                                        
 16 Fine, Evan                 9 Agua Swim Team-MR    1:35.13    1:32.01        
                  45.03     1:32.01 (46.98)                                        
 17 Lipton, Matthew           10 Agua Swim Team-MR    1:34.46    1:32.04        
                  45.71     1:32.04 (46.33)                                        
 18 Trachuk, James            10 NYCC-MR              1:32.81    1:33.11        
                  45.60     1:33.11 (47.51)                                        
 19 Mahedy, Michael           10 BKR-MR               1:42.00    1:36.04        
                  48.58     1:36.04 (47.46)                                        
 20 Mogenis, Jake T           10 FA-MR                1:46.99    1:36.77        
                  45.72     1:36.77 (51.05)                                        
 21 Vesselov, Stephan         10 RI Marlins-MR        1:45.00    1:37.08        
                  46.41     1:37.08 (50.67)                                        
 22 Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR    1:35.75    1:37.10        
                  47.41     1:37.10 (49.69)                                        
 23 Chin, William D           10 NYCC-MR              1:38.74    1:41.43        
                  49.68     1:41.43 (51.75)                                        
 24 Stewart, Quin              9 Agua Swim Team-MR    1:45.51    1:45.39        
                  52.26     1:45.39 (53.13)                                        
 25 Corelli, Rocco F          10 McBurney 14-15-MR    1:46.54    1:45.43        
                  50.51     1:45.43 (54.92)                                        
 26 Elliott, Lux              10 BKR-MR               1:36.00    1:47.25        
                  52.21     1:47.25 (55.04)                                        
 27 Igel, Misha                9 BKR-MR               1:45.00    1:47.56        
                  51.86     1:47.56 (55.70)                                        
 28 Umano, Alexander R        10 FA-MR                1:49.85    1:53.83        
                  56.09     1:53.83 (57.74)                                        
 29 Nishikawa, Jun             9 Agua Swim Team-MR         NT    1:54.91        
                  54.59   1:54.91 (1:00.32)                                        
 30 Corner, Milo               9 Agua Swim Team-MR    2:13.58    2:02.55        
                  57.87   2:02.55 (1:04.68)                                        
 31 Gross, Jacob               9 BKR-MR               2:35.00    2:05.76        
                  56.74   2:05.76 (1:09.02)                                        
 32 Yee, Matthew C            10 McBurney 14-15-MR    2:21.25    2:15.96        
                1:06.24   2:15.96 (1:09.72)                                        
 -- Khal-Laayoun, Yannick A   10 Agua Swim Team-MR    1:45.37         DQ        
      Did not finish on back
                  49.85          DQ (54.64)                                        
 -- Stewart, Zeb S             9 BKR-MR               1:50.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  56.09        DQ (1:03.52)                                        
 -- Emre, Emir M               9 RI Marlins-MR        1:45.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  47.24          DQ (51.31)                                        
 -- Li, Wilson                 9 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  56.40        DQ (1:02.13)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Jason          10 WEST-MR                42.63      42.25 JO     
  2 Ma, Jared W               10 HS-MR                  44.17      42.63 JO     
  3 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR                45.26      43.86        
  4 Breeden, Cayden J         10 Badger-MR              44.37      44.02        
  5 Chosed, Maxwell R          9 Agua Swim Team-MR      45.07      44.56        
  6 Dultsin, Daniel           10 Agua Swim Team-MR      45.87      44.99        
  6 Trachuk, James            10 NYCC-MR                43.74      44.99        
  8 Greenberg, Aaron           9 WEST-MR                46.29      46.56        
  9 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR      48.28      46.61        
 10 Khal-Laayoun, Yannick A   10 Agua Swim Team-MR      47.18      47.40        
 11 Fine, Evan                 9 Agua Swim Team-MR      49.54      48.65        
 12 Vesselov, Stephan         10 RI Marlins-MR          47.69      49.29        
 13 Shapiro, Ryan              9 Shy-Mr-MR              54.65      50.03        
 14 Semelsberger, Matthew R   10 Phoenix-MR             50.35      50.49        
 15 Tesovic, Maksim            9 RI Marlins-MR          50.00      50.90        
 16 Emre, Emir M               9 RI Marlins-MR          52.47      51.12        
 17 Milio, Franco A            9 WEST-MR                50.80      51.27        
 18 Gendlin, Joshua T         10 Shy-Mr-MR                 NT      51.38        
 19 Chosed, Zachary A         10 Agua Swim Team-MR      49.07      51.46        
 20 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR                55.81      52.53        
 21 Chasabenis, Vas A         10 HS-MR                  58.25      53.56        
 22 Adnet, Achilles            9 McBurney 14-15-MR      56.69      53.68        
 23 Umano, Alexander R        10 FA-MR                  57.20      54.48        
 24 Mahedy, Michael           10 BKR-MR                 52.42      55.78        
 25 Mogenis, Jake T           10 FA-MR                1:03.50    1:01.40        
 -- Stewart, Zeb S             9 BKR-MR                 55.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Sadikovic, Bogdan         10 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      One hand touch
 -- Gross, Jacob               9 BKR-MR               1:15.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sapienza, Leonardo J      10 NYCC-MR              1:03.57         DQ        
      No touch
 -- Stewart, Quin              9 Agua Swim Team-MR      55.15         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Corner, Milo               9 Agua Swim Team-MR    1:13.20         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:34.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forrester, Connor C       10 WEST-MR              1:29.45    1:31.47 JO     
                  45.07     1:31.47 (46.40)                                        
  2 Greenberg, Jason          10 WEST-MR              1:35.19    1:32.65 JO     
                  45.78     1:32.65 (46.87)                                        
  3 Trachuk, James            10 NYCC-MR              1:35.35    1:34.63        
                  47.05     1:34.63 (47.58)                                        
  4 Dultsin, Daniel           10 Agua Swim Team-MR    1:36.92    1:38.66        
                  48.90     1:38.66 (49.76)                                        
  5 Chosed, Maxwell R          9 Agua Swim Team-MR    1:40.31    1:38.72        
                  47.35     1:38.72 (51.37)                                        
  6 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR              1:42.52    1:40.67        
                  49.25     1:40.67 (51.42)                                        
  7 Spodek, Mason G           10 Jcc-MR               1:43.05    1:41.57        
                  47.72     1:41.57 (53.85)                                        
  8 Greenberg, Aaron           9 WEST-MR              1:38.85    1:42.30        
                  48.54     1:42.30 (53.76)                                        
  9 Lara, Austin F            10 Agua Swim Team-MR    1:39.06    1:42.37        
                  49.27     1:42.37 (53.10)                                        
 10 Perez, Gavin M            10 Phoenix-MR           1:49.72    1:42.68        
                  49.66     1:42.68 (53.02)                                        
 11 Breeden, Cayden J         10 Badger-MR            1:38.83    1:42.95        
                  48.38     1:42.95 (54.57)                                        
 12 Gold, Fillip              10 Shy-Mr-MR                 NT    1:44.70        
                  50.03     1:44.70 (54.67)                                        
 13 Khal-Laayoun, Yannick A   10 Agua Swim Team-MR    1:46.35    1:45.83        
                  51.25     1:45.83 (54.58)                                        
 14 Fine, Evan                 9 Agua Swim Team-MR    1:46.96    1:46.21        
                  49.98     1:46.21 (56.23)                                        
 15 Vesselov, Stephan         10 RI Marlins-MR        1:55.00    1:46.63        
                  50.53     1:46.63 (56.10)                                        
 16 Semelsberger, Matthew R   10 Phoenix-MR           1:48.95    1:50.20        
                  52.69     1:50.20 (57.51)                                        
 17 Milio, Franco A            9 WEST-MR                   NT    1:52.17        
                  52.93     1:52.17 (59.24)                                        
 18 Chosed, Zachary A         10 Agua Swim Team-MR    1:51.14    1:55.22        
                  57.07     1:55.22 (58.15)                                        
 19 Mahedy, Michael           10 BKR-MR               1:55.00    1:56.53        
                  57.60     1:56.53 (58.93)                                        
 20 Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR    1:59.89    1:59.55        
                  59.63     1:59.55 (59.92)                                        
 21 Igel, Misha                9 BKR-MR               1:50.00    2:05.09        
                  59.82   2:05.09 (1:05.27)                                        
 -- Tesovic, Maksim            9 RI Marlins-MR        2:00.00         DQ        
      Downward butterfly kick
                  52.88          DQ (56.28)                                        
 -- Mitnick, Theo M            9 Agua Swim Team-MR    2:22.07         DQ        
      Downward butterfly kick
                  47.63          DQ (54.95)                                        
 -- Elliott, Lux              10 BKR-MR               1:45.00         DQ        
      One hand touch
                  54.37        DQ (1:05.97)                                        
 -- Gendlin, Joshua T         10 Shy-Mr-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
                  55.18        DQ (1:00.47)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Jason          10 WEST-MR                35.28      35.03 JO     
  2 King, Shawnee             10 Parks Sailfish-MR      36.56      35.32 JO     
  3 Simpson, Austin G         10 Jcc-MR                 38.47      35.58 JO     
  4 Forrester, Connor C       10 WEST-MR                36.37      36.20        
  5 McKenna, Rodin J          10 Jcc-MR                 38.22      36.31        
  6 Ma, Jared W               10 HS-MR                  37.44      36.69        
  7 Bubrowiecki, Sebastian     9 HS-MR                  38.37      36.92        
  8 Kuhn, Max                 10 Badger-MR              36.35      37.24        
  9 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR                39.96      38.11        
 10 Montesa, Dawson            9 Parks Sailfish-MR      40.43      38.42        
 11 Raboy, Asher M            10 Agua Swim Team-MR      43.40      38.57        
 12 Lipton, Matthew           10 Agua Swim Team-MR      44.21      41.33        
 13 Sakmar, William           10 RI Marlins-MR          40.07      41.91        
 14 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR                41.53      42.72        
 15 Chin, William D           10 NYCC-MR                43.49      42.80        
 16 Adnet, Achilles            9 McBurney 14-15-MR      45.15      42.95        
 17 Shapiro, Ryan              9 Shy-Mr-MR              49.97      43.18        
 18 Semelsberger, Matthew R   10 Phoenix-MR             45.15      43.60        
 19 Mendez, Kenny              9 Parks Sailfish-MR      50.00      43.85        
 20 Chasabenis, Vas A         10 HS-MR                  53.73      44.92        
 21 Polo, Matthew A           10 WEST-MR                50.16      45.24        
 22 Yoham, Skylar H            9 Agua Swim Team-MR      47.95      45.40        
 23 Igel, Misha                9 BKR-MR                 53.71      47.58        
 24 Milio, Franco A            9 WEST-MR                49.42      49.28        
 25 Tesovic, Maksim            9 RI Marlins-MR          55.00      49.71        
 26 Yee, Matthew C            10 McBurney 14-15-MR    1:05.93    1:06.83        
 -- Gendlin, Joshua T         10 Shy-Mr-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Umano, Alexander R        10 FA-MR                  59.98         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Corelli, Rocco F          10 McBurney 14-15-MR      51.70         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Mogenis, Jake T           10 FA-MR                  55.78         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Chosed, Maxwell R          9 Agua Swim Team-MR      54.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Sapienza, Leonardo J      10 NYCC-MR              1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Li, Wilson                 9 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Chosed, Zachary A         10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:25.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Renzo G         9 WEST-MR              1:28.78    1:19.18 JO     
                  35.98     1:19.18 (43.20)                                        
  2 McKenna, Rodin J          10 Jcc-MR               1:28.65    1:27.82        
                  40.98     1:27.82 (46.84)                                        
  3 Drumm, John S             10 Jcc-MR               1:25.00    1:29.10        
                  40.52     1:29.10 (48.58)                                        
  4 Sacca, David J            10 Agua Swim Team-MR    1:27.55    1:29.66        
                  39.27     1:29.66 (50.39)                                        
  5 Tirsch, Jack T            10 WEST-MR              1:37.20    1:32.58        
                  40.59     1:32.58 (51.99)                                        
  6 Weinstein, Michael H       9 WEST-MR              1:24.97    1:32.80        
                  42.44     1:32.80 (50.36)                                        
  7 Shapiro, Ryan              9 Shy-Mr-MR                 NT    1:44.35        
                  46.09     1:44.35 (58.26)                                        
 -- Askri, Jason              10 HS-MR                1:52.27         DQ        
      Arms underwater recovery
                  44.16          DQ (52.38)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Renzo G         9 WEST-MR              2:43.96    2:44.57 JO     
                  37.48     1:20.94 (43.46)     2:07.62 (46.68)     2:44.57 (36.95)
  2 Ma, Jared W               10 HS-MR                2:57.66    2:52.31        
                  40.10     1:22.46 (42.36)     2:13.51 (51.05)     2:52.31 (38.80)
  3 Weinstein, Michael H       9 WEST-MR              2:48.75    2:53.95        
                  40.01     1:25.84 (45.83)     2:16.24 (50.40)     2:53.95 (37.71)
  4 McKenna, Rodin J          10 Jcc-MR               2:58.00    2:54.67        
                  39.10     1:21.66 (42.56)     2:17.58 (55.92)     2:54.67 (37.09)
  5 Bubrowiecki, Sebastian     9 HS-MR                3:20.39    3:03.30        
                  38.27     1:24.54 (46.27)     2:24.51 (59.97)     3:03.30 (38.79)
 -- Sacca, David J            10 Agua Swim Team-MR    2:57.63         DQ        
      One hand touch - breast
                  37.92     1:23.07 (45.15)     2:16.19 (53.12)          DQ (37.16)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P         12 WEST-MR                25.25      25.68 JO     
  2 Du, David                 11 Phoenix-MR             28.04      27.38 JO     
  3 Franklyn, Narmeri S       11 WEST-MR                28.46      28.65        
  4 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR      29.22      28.67        
  5 Flynn, Richard E          12 Phoenix-MR             28.65      28.90        
  6 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR      29.42      29.27        
  7 Santry, Emmet P           11 WEST-MR                28.79      29.35        
  8 Lupea, David A            12 NYCC-MR                   NT      29.50        
  9 Tablev, Edwin J           11 Agua Swim Team-MR      29.25      29.72        
 10 Oberst, Dylan M           11 WEST-MR                29.29      29.76        
 11 Chapman, Martin D         12 Agua Swim Team-MR      32.36      29.83        
 12 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR      32.01      29.86        
 13 Aguilar, Humberto J       11 FAST-MR                30.61      29.87        
 14 Gusita, Nicholas          12 RI Marlins-MR          29.83      29.97        
 15 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR      30.94      30.07        
 16 Baldassare, Zachary L     12 FA-MR                  31.99      30.21        
 17 Nordstrom, Dylan L        12 Badger-MR              29.34      30.22        
 17 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR                32.18      30.22        
 19 Jung, Jesse               12 FAST-MR                28.65      30.29        
 20 Celaj, IIirian            12 FAST-MR                31.13      31.15        
 21 Pagani, Theo G            11 Agua Swim Team-MR      34.66      31.58        
 22 Levin, David              12 Shy-Mr-MR                 NT      31.62        
 22 Kim, Christopher B        11 Agua Swim Team-MR      33.40      31.62        
 24 Parmanan, Eric            12 Phoenix-MR             31.62      31.82        
 25 Finley, Michael P         11 Phoenix-MR             31.60      32.14        
 26 Blau, Sam A               12 NYCC-MR                32.40      32.48        
 27 Riviello, Joseph C        11 WEST-MR                32.74      32.64        
 28 Zamarbide, Telmo          12 WEST-MR                33.76      33.16        
 29 Brink, Sam M              12 Jcc-MR                 33.00      33.31        
 30 Vaynshtok, Jonah M        11 Jcc-MR                 33.53      33.46        
 31 More, Yash B              11 Agua Swim Team-MR      33.07      33.60        
 32 Tiso, Matthew F           12 WEST-MR                32.18      34.10        
 33 Stover-Whilden, William   11 McBurney 14-15-MR      35.10      34.41        
 34 Vileshin, Daniel S        11 Shy-Mr-MR                 NT      34.82        
 35 Tiso, Nicholas C          12 WEST-MR                32.42      34.86        
 36 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR      37.71      34.98        
 37 Diaz, Anthony M           11 FA-MR                  36.03      36.18        
 38 Ren, Patrick              11 RI Marlins-MR          36.04      36.86        
 39 Bruskotter, Jasper        11 RI Marlins-MR          40.00      37.84        
 40 Olsen, Luke E             11 FA-MR                  38.81      38.61        
 41 Hampel, Sebastian S       12 Agua Swim Team-MR      40.55      38.91        
 42 Bahl, Suraj               11 FAST-MR                38.95      39.64        
 43 Schroeder, Liam T         12 FA-MR                  42.36      42.06        
 44 Bright, Ciro              12 McBurney 14-15-MR      41.54      43.47        
 45 Pinzolo, Nicolo P         12 NYCC-MR                51.19      43.59        
 46 Chin, Vincent B           12 NYCC-MR                45.13      44.10        
 47 Zagorodnyuk, Allen        11 Shy-Mr-MR              41.27      44.49        
 48 Hovhannisyan, Robert      11 BKR-MR                 49.00      54.10        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P         12 WEST-MR                54.53      54.97 JO     
                  26.37       54.97 (28.60)                                        
  2 Lai, Christopher B        11 HS-MR                     NT    1:00.19 JO     
                  28.58     1:00.19 (31.61)                                        
  3 Du, David                 11 Phoenix-MR           1:02.13    1:01.01 JO     
                  29.97     1:01.01 (31.04)                                        
  4 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR    1:02.55    1:01.81        
                  30.50     1:01.81 (31.31)                                        
  5 Flynn, Richard E          12 Phoenix-MR           1:02.47    1:02.00        
                  30.35     1:02.00 (31.65)                                        
  6 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR    1:03.09    1:02.12        
                  30.20     1:02.12 (31.92)                                        
  7 Santry, Emmet P           11 WEST-MR              1:02.69    1:03.10        
                  30.29     1:03.10 (32.81)                                        
  8 Oberst, Dylan M           11 WEST-MR              1:03.24    1:03.26        
                  30.87     1:03.26 (32.39)                                        
  9 Gebhart, Tyler            12 Badger-MR            1:02.43    1:04.51        
                  30.36     1:04.51 (34.15)                                        
 10 Chapman, Martin D         12 Agua Swim Team-MR    1:05.28    1:04.62        
                  31.02     1:04.62 (33.60)                                        
 11 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR    1:05.95    1:05.13        
                  31.65     1:05.13 (33.48)                                        
 12 Nordstrom, Dylan L        12 Badger-MR            1:06.30    1:06.18        
                  32.34     1:06.18 (33.84)                                        
 13 Hardart, Max              11 Badger-MR            1:06.16    1:07.12        
                  32.62     1:07.12 (34.50)                                        
 14 Lupea, David A            12 NYCC-MR                   NT    1:07.32        
                  32.16     1:07.32 (35.16)                                        
 15 Tablev, Edwin J           11 Agua Swim Team-MR    1:07.14    1:07.63        
                  32.67     1:07.63 (34.96)                                        
 16 Jung, Jesse               12 FAST-MR              1:06.52    1:07.88        
                  31.87     1:07.88 (36.01)                                        
 17 Hafez, Yousef A           11 HS-MR                1:08.86    1:07.92        
                  33.79     1:07.92 (34.13)                                        
 18 Baldassare, Zachary L     12 FA-MR                1:08.99    1:07.94        
                  32.80     1:07.94 (35.14)                                        
 19 Aguilar, Humberto J       11 FAST-MR              1:08.34    1:08.37        
                  33.98     1:08.37 (34.39)                                        
 20 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR              1:09.90    1:09.15        
                  33.22     1:09.15 (35.93)                                        
 21 Gates, Liam               11 Parks Sailfish-MR    1:08.00    1:09.40        
                  34.81     1:09.40 (34.59)                                        
 22 Celaj, IIirian            12 FAST-MR              1:07.93    1:09.42        
                  33.32     1:09.42 (36.10)                                        
 23 Brink, Sam M              12 Jcc-MR                    NT    1:09.49        
                  33.60     1:09.49 (35.89)                                        
 24 More, Yash B              11 Agua Swim Team-MR    1:10.65    1:10.21        
                  34.09     1:10.21 (36.12)                                        
 25 Finley, Michael P         11 Phoenix-MR           1:13.70    1:10.43        
                  35.13     1:10.43 (35.30)                                        
 26 Pagani, Theo G            11 Agua Swim Team-MR    1:11.27    1:10.44        
                  33.30     1:10.44 (37.14)                                        
 27 Diano, Andrew J           11 FA-MR                1:09.40    1:10.65        
                  33.58     1:10.65 (37.07)                                        
 28 Parmanan, Eric            12 Phoenix-MR           1:10.68    1:10.82        
                  34.28     1:10.82 (36.54)                                        
 29 Riviello, Joseph C        11 WEST-MR              1:10.85    1:11.12        
                  34.38     1:11.12 (36.74)                                        
 30 Kim, Christopher B        11 Agua Swim Team-MR    1:15.04    1:11.28        
                  33.81     1:11.28 (37.47)                                        
 31 Cordaro, Christopher J    12 FA-MR                1:15.31    1:11.72        
                  34.59     1:11.72 (37.13)                                        
 32 Wozniak, Robert G         12 Aquaflames-MR        1:11.31    1:11.75        
                  34.70     1:11.75 (37.05)                                        
 33 Sinche, Lewis             12 McBurney 14-15-MR    1:11.59    1:11.79        
                  34.77     1:11.79 (37.02)                                        
 34 Blau, Sam A               12 NYCC-MR              1:12.21    1:12.27        
                  34.43     1:12.27 (37.84)                                        
 35 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR    1:09.84    1:12.50        
                  34.49     1:12.50 (38.01)                                        
 36 Zamarbide, Telmo          12 WEST-MR              1:14.09    1:12.93        
                  36.25     1:12.93 (36.68)                                        
 37 Pinkhasov, David          12 Aquaflames-MR        1:14.99    1:15.25        
                  34.48     1:15.25 (40.77)                                        
 38 Cawley, Liam              11 NYCC-MR                   NT    1:16.29        
                  37.58     1:16.29 (38.71)                                        
 39 Altstein, Jacob           11 BKR-MR               1:25.00    1:17.40        
                  37.16     1:17.40 (40.24)                                        
 40 Swain, Jake E             12 Jcc-MR               3:15.31    1:18.39        
                  35.98     1:18.39 (42.41)                                        
 41 Gangemi, Louis J          12 HS-MR                1:19.85    1:18.63        
                  37.36     1:18.63 (41.27)                                        
 42 Stover-Whilden, William   11 McBurney 14-15-MR    1:24.50    1:19.19        
                  37.76     1:19.19 (41.43)                                        
 43 Ren, Patrick              11 RI Marlins-MR        1:18.96    1:19.88        
                  38.42     1:19.88 (41.46)                                        
 44 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR    1:17.60    1:22.22        
                  36.87     1:22.22 (45.35)                                        
 45 Bruskotter, Jasper        11 RI Marlins-MR        1:25.50    1:25.71        
                  40.30     1:25.71 (45.41)                                        
 46 Bast, Michael             12 Aquaflames-MR        1:22.85    1:28.20        
                  40.66     1:28.20 (47.54)                                        
 47 Shaw, Kevin               12 Aquaflames-MR        1:28.53    1:28.89        
                  43.11     1:28.89 (45.78)                                        
 48 Scheur, Dylan             11 Aquaflames-MR        1:32.43    1:30.24        
                  42.65     1:30.24 (47.59)                                        
 49 Dewan, Advik              11 Aquaflames-MR        1:34.86    1:32.42        
                  44.28     1:32.42 (48.14)                                        
 50 Liste, Maximillian        11 McBurney 14-15-MR    1:28.36    1:32.81        
                  43.25     1:32.81 (49.56)                                        
 51 Vassie, Thomas W          11 BKR-MR               1:18.00    1:32.84        
                  41.84     1:32.84 (51.00)                                        
 52 Hampel, Sebastian S       12 Agua Swim Team-MR    1:20.17    1:34.45        
                  43.14     1:34.45 (51.31)                                        
 53 Yin, William              11 Aquaflames-MR        2:02.38    1:36.07        
                  45.78     1:36.07 (50.29)                                        
 54 Bright, Ciro              12 McBurney 14-15-MR    1:54.15    1:40.69        
                  45.76     1:40.69 (54.93)                                        
 55 Zagorodnyuk, Allen        11 Shy-Mr-MR            1:37.79    1:41.56        
                  48.35     1:41.56 (53.21)                                        
 56 Marteinsson, Oliver       11 BKR-MR               1:36.00    1:47.80        
                  49.74     1:47.80 (58.06)                                        
 57 Chin, Vincent B           12 NYCC-MR              1:46.53    1:50.44        
                  48.32   1:50.44 (1:02.12)                                        
 58 Yee, James C              12 McBurney 14-15-MR    2:05.75    2:05.07        
                  59.33   2:05.07 (1:05.74)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P         12 WEST-MR              1:57.54    1:57.35 JO     
                  26.98       56.33 (29.35)     1:26.78 (30.45)     1:57.35 (30.57)
  2 Santry, Emmet P           11 WEST-MR              2:14.16    2:13.67 JO     
                  30.66     1:04.75 (34.09)     1:39.36 (34.61)     2:13.67 (34.31)
  3 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR    2:15.90    2:14.18 JO     
                  30.03     1:03.92 (33.89)     1:39.60 (35.68)     2:14.18 (34.58)
  4 Oberst, Dylan M           11 WEST-MR              2:18.13    2:16.80        
                  30.53     1:05.61 (35.08)     1:41.95 (36.34)     2:16.80 (34.85)
  5 Du, David                 11 Phoenix-MR           2:28.53    2:18.76        
                  32.35     1:07.43 (35.08)     1:43.07 (35.64)     2:18.76 (35.69)
  6 Chapman, Martin D         12 Agua Swim Team-MR    2:24.02    2:20.01        
                  31.97     1:07.47 (35.50)     1:44.32 (36.85)     2:20.01 (35.69)
  7 Hardart, Max              11 Badger-MR            2:24.83    2:23.70        
                  33.46     1:11.03 (37.57)     1:49.00 (37.97)     2:23.70 (34.70)
  8 Franklyn, Narmeri S       11 WEST-MR              2:22.48    2:24.21        
                  31.99     1:09.41 (37.42)     1:48.44 (39.03)     2:24.21 (35.77)
  9 Gusita, Nicholas          12 RI Marlins-MR        2:45.00    2:29.22        
                  32.82     1:10.51 (37.69)     1:50.90 (40.39)     2:29.22 (38.32)
 10 Celaj, IIirian            12 FAST-MR              2:29.41    2:29.36        
                  33.42     1:12.07 (38.65)     1:51.90 (39.83)     2:29.36 (37.46)
 11 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR    2:37.10    2:30.75        
                  35.84     1:14.46 (38.62)     1:53.58 (39.12)     2:30.75 (37.17)
 12 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR              2:35.72    2:30.82        
                  33.14     1:10.52 (37.38)     1:49.56 (39.04)     2:30.82 (41.26)
 13 Tablev, Edwin J           11 Agua Swim Team-MR    2:31.12    2:31.23        
                  33.53     1:12.05 (38.52)     1:52.59 (40.54)     2:31.23 (38.64)
 14 More, Yash B              11 Agua Swim Team-MR    2:34.00    2:31.75        
                  33.45     1:11.84 (38.39)     1:52.31 (40.47)     2:31.75 (39.44)
 15 Finley, Michael P         11 Phoenix-MR                NT    2:31.91        
                  34.10     1:12.06 (37.96)     1:52.31 (40.25)     2:31.91 (39.60)
 16 Parmanan, Eric            12 Phoenix-MR           2:34.45    2:33.65        
                  33.78     1:12.69 (38.91)     1:54.10 (41.41)     2:33.65 (39.55)
 17 Riviello, Joseph C        11 WEST-MR              2:37.36    2:36.41        
                  35.67     1:16.39 (40.72)     1:58.10 (41.71)     2:36.41 (38.31)
 18 Blau, Sam A               12 NYCC-MR              2:36.14    2:36.94        
                  34.38     1:14.25 (39.87)     1:55.92 (41.67)     2:36.94 (41.02)
 19 Zamarbide, Telmo          12 WEST-MR              2:53.42    2:39.29        
                  37.62     1:18.67 (41.05)     1:59.80 (41.13)     2:39.29 (39.49)
 20 Kim, Christopher B        11 Agua Swim Team-MR    2:48.60    2:40.97        
                  36.87     1:18.40 (41.53)     2:01.82 (43.42)     2:40.97 (39.15)
 21 Cohen, Sasha              11 BKR-MR               2:50.00    2:46.52        
                  34.61     1:17.09 (42.48)     2:02.13 (45.04)     2:46.52 (44.39)
 22 Stover-Whilden, William   11 McBurney 14-15-MR    2:55.16    2:49.65        
                  37.94     1:22.55 (44.61)     2:06.73 (44.18)     2:49.65 (42.92)
 23 Diaz, Anthony M           11 FA-MR                3:00.99    2:52.91        
                  37.83     1:21.38 (43.55)     2:07.10 (45.72)     2:52.91 (45.81)
 24 Altstein, Jacob           11 BKR-MR               3:15.00    2:59.74        
                  37.34     1:23.52 (46.18)     2:09.21 (45.69)     2:59.74 (50.53)
 25 Jones, Corbin             11 BKR-MR               3:15.00    3:06.02        
                  39.96     1:29.12 (49.16)     2:17.60 (48.48)     3:06.02 (48.42)
 26 Olsen, Luke E             11 FA-MR                3:32.48    3:06.52        
                  41.54                             2:19.43 ( )     3:06.52 (47.09)
 27 Marteinsson, Oliver       11 BKR-MR               3:30.00    3:37.07        
                  45.36     1:40.09 (54.73)     2:39.37 (59.28)     3:37.07 (57.70)
 -- Cawley, Liam              11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch on turn
                  36.44     1:18.44 (42.00)     2:02.63 (44.19)          DQ (43.85)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P         12 WEST-MR                30.39      30.10 JO     
  2 Flynn, Richard E          12 Phoenix-MR             31.66      31.16 JO     
  3 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR      33.19      32.70 JO     
  4 Santry, Emmet P           11 WEST-MR                33.02      33.16        
  5 Du, David                 11 Phoenix-MR             33.28      33.28        
  6 Lupea, David A            12 NYCC-MR                   NT      33.54        
  7 Baldassare, Zachary L     12 FA-MR                  35.99      33.92        
  8 Brink, Sam M              12 Jcc-MR                 33.84      34.31        
  9 Tablev, Edwin J           11 Agua Swim Team-MR      34.20      34.54        
 10 Levin, David              12 Shy-Mr-MR              35.05      35.39        
 11 Riviello, Joseph C        11 WEST-MR                34.81      35.48        
 12 Finley, Michael P         11 Phoenix-MR             35.68      35.65        
 13 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR      37.10      35.72        
 14 Pagani, Theo G            11 Agua Swim Team-MR      39.34      36.38        
 15 Nordstrom, Dylan L        12 Badger-MR              35.57      36.50        
 16 Gusita, Nicholas          12 RI Marlins-MR          36.06      36.68        
 17 Chapman, Martin D         12 Agua Swim Team-MR      37.40      37.85        
 18 Zamarbide, Telmo          12 WEST-MR                35.94      38.05        
 19 Vaynshtok, Jonah M        11 Jcc-MR                 38.66      38.49        
 20 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR                39.57      38.68        
 21 Tiso, Nicholas C          12 WEST-MR                40.22      39.99        
 22 Cawley, Liam              11 NYCC-MR                42.19      40.44        
 23 Vileshin, Daniel S        11 Shy-Mr-MR                 NT      40.62        
 24 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR      39.42      40.77        
 25 Stover-Whilden, William   11 McBurney 14-15-MR      45.30      42.15        
 26 Bruskotter, Jasper        11 RI Marlins-MR          45.00      42.37        
 27 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR      45.06      43.61        
 28 Olsen, Luke E             11 FA-MR                  44.93      44.17        
 29 Diaz, Anthony M           11 FA-MR                  45.33      45.68        
 30 Zagorodnyuk, Allen        11 Shy-Mr-MR              49.34      47.95        
 31 Chin, Vincent B           12 NYCC-MR                50.04      49.49        
 32 Schroeder, Liam T         12 FA-MR                  53.62      50.41        
 33 Pinzolo, Nicolo P         12 NYCC-MR                   NT      52.32        
 -- Bright, Ciro              12 McBurney 14-15-MR      48.55         DQ        
      Not on back off wall
 -- Hampel, Sebastian S       12 Agua Swim Team-MR      45.65         DQ        
      Not on back off wall
 -- Hovhannisyan, Robert      11 BKR-MR                 56.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Marteinsson, Oliver       11 BKR-MR                 56.31         DQ        
      Did not finish on back
 -- Ren, Patrick              11 RI Marlins-MR          46.07         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Tiso, Matthew F           12 WEST-MR                37.39         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Aguilar, Humberto J       11 FAST-MR                37.12         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Kim, Christopher B        11 Agua Swim Team-MR      36.67         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Jones, Corbin             11 BKR-MR                 50.69         DQ        
      Not on back off wall
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babyak, Christopher N     12 Badger-MR            1:11.01    1:09.69 JO     
                  33.39     1:09.69 (36.30)                                        
  2 Du, David                 11 Phoenix-MR           1:10.70    1:12.11        
                  34.53     1:12.11 (37.58)                                        
  3 Baldassare, Zachary L     12 FA-MR                1:13.99    1:13.45        
                  35.22     1:13.45 (38.23)                                        
  4 Lupea, David A            12 NYCC-MR                   NT    1:14.05        
                  36.29     1:14.05 (37.76)                                        
  5 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR    1:18.63    1:16.18        
                  37.58     1:16.18 (38.60)                                        
  6 Tablev, Edwin J           11 Agua Swim Team-MR    1:16.10    1:16.58        
                  36.49     1:16.58 (40.09)                                        
  7 Brink, Sam M              12 Jcc-MR               1:15.50    1:16.85        
                  35.16     1:16.85 (41.69)                                        
  8 Riviello, Joseph C        11 WEST-MR              1:16.87    1:17.19        
                  37.93     1:17.19 (39.26)                                        
  9 Gates, Liam               11 Parks Sailfish-MR    1:22.00    1:18.66        
                  39.64     1:18.66 (39.02)                                        
 10 Nordstrom, Dylan L        12 Badger-MR            1:19.21    1:18.68        
                  38.22     1:18.68 (40.46)                                        
 11 Chapman, Martin D         12 Agua Swim Team-MR    1:21.63    1:18.74        
                  38.24     1:18.74 (40.50)                                        
 12 More, Yash B              11 Agua Swim Team-MR    1:21.27    1:19.68        
                  39.03     1:19.68 (40.65)                                        
 13 Aguilar, Humberto J       11 FAST-MR              1:17.64    1:20.12        
                  39.20     1:20.12 (40.92)                                        
 14 Zamarbide, Telmo          12 WEST-MR              1:18.92    1:20.32        
                  39.29     1:20.32 (41.03)                                        
 15 Finley, Michael P         11 Phoenix-MR           1:17.43    1:21.20        
                  40.01     1:21.20 (41.19)                                        
 16 Kim, Christopher B        11 Agua Swim Team-MR    1:19.95    1:21.49        
                  39.51     1:21.49 (41.98)                                        
 17 Gangemi, Louis J          12 HS-MR                1:25.42    1:24.98        
                  41.62     1:24.98 (43.36)                                        
 18 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR              1:27.21    1:25.38        
                  41.54     1:25.38 (43.84)                                        
 19 Pinkhasov, David          12 Aquaflames-MR        1:32.56    1:27.90        
                  42.46     1:27.90 (45.44)                                        
 20 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR    1:36.55    1:29.86        
                  42.95     1:29.86 (46.91)                                        
 21 Dewan, Advik              11 Aquaflames-MR        1:37.68    1:32.92        
                  45.30     1:32.92 (47.62)                                        
 22 Vassie, Thomas W          11 BKR-MR               1:32.00    1:38.37        
                  46.47     1:38.37 (51.90)                                        
 23 Shaw, Kevin               12 Aquaflames-MR        1:46.29    1:38.62        
                  46.63     1:38.62 (51.99)                                        
 24 Bright, Ciro              12 McBurney 14-15-MR         NT    1:49.60        
                  51.07     1:49.60 (58.53)                                        
 -- Hampel, Sebastian S       12 Agua Swim Team-MR    1:45.60         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  44.60          DQ (46.49)                                        
 -- Scheur, Dylan             11 Aquaflames-MR        1:49.38         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  50.48          DQ (54.01)                                        
 -- Yin, William              11 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  51.58        DQ (1:01.04)                                        
 -- Bast, Michael             12 Aquaflames-MR        1:38.49         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  45.72          DQ (49.04)                                        
 -- Cawley, Liam              11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  44.84          DQ (46.49)                                        
 -- Cohen, Sasha              11 BKR-MR               1:20.00         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  40.87          DQ (43.11)                                        
 -- Wozniak, Robert G         12 Aquaflames-MR        1:16.91         DQ        
      Did not finish on back
                  35.47          DQ (38.49)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P         12 WEST-MR                33.58      34.15 JO     
  2 Hardart, Max              11 Badger-MR              37.70      37.03 JO     
  3 Hafez, Yousef A           11 HS-MR                  37.51      37.49 JO     
  4 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR      40.92      39.13        
  5 Wenk, Laszlo              11 Badger-MR              38.27      39.19        
  6 Baldassare, Zachary L     12 FA-MR                  42.99      39.52        
  7 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR      39.45      39.69        
  8 Gebhart, Tyler            12 Badger-MR              39.27      40.25        
  9 Pinkhasov, David          12 Aquaflames-MR          42.30      41.36        
 10 Parmanan, Eric            12 Phoenix-MR             42.97      41.80        
 11 Makatura, Robby A         12 NYCC-MR                48.52      42.07        
 12 More, Yash B              11 Agua Swim Team-MR      45.02      42.64        
 13 Bruskotter, Jasper        11 RI Marlins-MR          45.50      43.72        
 14 Pagani, Theo G            11 Agua Swim Team-MR      46.63      44.05        
 15 Zamarbide, Telmo          12 WEST-MR                46.68      44.28        
 16 Diano, Andrew J           11 FA-MR                  49.99      44.71        
 17 Blau, Sam A               12 NYCC-MR                47.96      45.31        
 18 Hampel, Sebastian S       12 Agua Swim Team-MR      47.11      45.71        
 19 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR      47.97      46.06        
 20 Sinche, Lewis             12 McBurney 14-15-MR      44.93      47.61        
 21 Ren, Patrick              11 RI Marlins-MR          49.43      48.26        
 22 Bright, Ciro              12 McBurney 14-15-MR      48.20      48.75        
 23 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR      48.71      48.88        
 24 Chin, Vincent B           12 NYCC-MR                50.17      49.58        
 25 Bahl, Suraj               11 FAST-MR                49.85      52.55        
 26 Stover-Whilden, William   11 McBurney 14-15-MR      58.58      53.54        
 27 Olsen, Luke E             11 FA-MR                  52.09      53.67        
 28 Zagorodnyuk, Allen        11 Shy-Mr-MR                 NT      53.78        
 29 Liste, Maximillian        11 McBurney 14-15-MR      54.69    1:01.06        
 -- Marteinsson, Oliver       11 BKR-MR               1:02.00         DQ        
      One hand touch
 -- Yee, James C              12 McBurney 14-15-MR    1:08.18         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:21.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oberst, Dylan M           11 WEST-MR              1:19.72    1:19.53 JO     
                  37.67     1:19.53 (41.86)                                        
  2 Hardart, Max              11 Badger-MR            1:21.96    1:20.99 JO     
                  38.96     1:20.99 (42.03)                                        
  3 Wenk, Laszlo              11 Badger-MR            1:24.92    1:25.78        
                  40.84     1:25.78 (44.94)                                        
  4 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR    1:24.54    1:26.30        
                  40.95     1:26.30 (45.35)                                        
  5 Baldassare, Zachary L     12 FA-MR                1:33.99    1:27.38        
                  40.07     1:27.38 (47.31)                                        
  6 Parmanan, Eric            12 Phoenix-MR           1:33.30    1:29.90        
                  43.33     1:29.90 (46.57)                                        
  7 Jung, Jesse               12 FAST-MR              1:29.56    1:30.56        
                  42.41     1:30.56 (48.15)                                        
  8 More, Yash B              11 Agua Swim Team-MR    1:29.83    1:31.08        
                  43.62     1:31.08 (47.46)                                        
  9 Blau, Sam A               12 NYCC-MR              1:38.10    1:34.09        
                  44.72     1:34.09 (49.37)                                        
 10 Hampel, Sebastian S       12 Agua Swim Team-MR    1:38.98    1:35.76        
                  45.51     1:35.76 (50.25)                                        
 11 Bruskotter, Jasper        11 RI Marlins-MR        1:55.00    1:36.54        
                  45.64     1:36.54 (50.90)                                        
 12 Cohen, Sasha              11 BKR-MR               1:30.00    1:38.51        
                  46.40     1:38.51 (52.11)                                        
 13 Pagani, Theo G            11 Agua Swim Team-MR    1:44.97    1:38.67        
                  45.79     1:38.67 (52.88)                                        
 14 Ren, Patrick              11 RI Marlins-MR        1:46.26    1:45.31        
                  49.50     1:45.31 (55.81)                                        
 15 Chin, Vincent B           12 NYCC-MR              1:46.00    1:46.86        
                  53.38     1:46.86 (53.48)                                        
 16 Vaynshtok, Jonah M        11 Jcc-MR               1:40.00    1:46.91        
                  50.05     1:46.91 (56.86)                                        
 17 Levin, Jake P             11 Agua Swim Team-MR    1:50.01    1:46.95        
                  49.44     1:46.95 (57.51)                                        
 18 Altstein, Jacob           11 BKR-MR               1:55.00    1:50.93        
                  53.59     1:50.93 (57.34)                                        
 19 Bahl, Suraj               11 FAST-MR              1:47.42    1:51.59        
                  52.58     1:51.59 (59.01)                                        
 20 Vileshin, Daniel S        11 Shy-Mr-MR                 NT    1:52.32        
                  52.00   1:52.32 (1:00.32)                                        
 21 Zagorodnyuk, Allen        11 Shy-Mr-MR                 NT    1:57.76        
                  55.46   1:57.76 (1:02.30)                                        
 22 Jones, Corbin             11 BKR-MR               2:06.00    2:09.15        
                1:03.85   2:09.15 (1:05.30)                                        
 -- Bright, Ciro              12 McBurney 14-15-MR         NT         DQ        
      One hand touch
                  51.36          DQ (57.32)                                        
 -- Marteinsson, Oliver       11 BKR-MR               2:20.00         DQ        
      One hand touch
                  59.31        DQ (1:10.07)                                        
 -- Hovhannisyan, Robert      11 BKR-MR               2:15.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  59.85        DQ (1:11.72)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P         12 WEST-MR                28.91      28.53 JO     
  2 Flynn, Richard E          12 Phoenix-MR             30.12      29.81 JO     
  3 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR      31.15      30.47 JO     
  4 Lai, Christopher B        11 HS-MR                  32.83      31.22        
  5 Hafez, Yousef A           11 HS-MR                  32.70      32.06        
  6 Oberst, Dylan M           11 WEST-MR                32.20      32.56        
  7 Santry, Emmet P           11 WEST-MR                32.80      33.35        
  8 Gebhart, Tyler            12 Badger-MR              33.62      33.61        
  9 Nordstrom, Dylan L        12 Badger-MR              33.10      33.77        
 10 Tablev, Edwin J           11 Agua Swim Team-MR      33.95      33.79        
 11 Celaj, IIirian            12 FAST-MR                34.48      34.24        
 12 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR      36.08      34.63        
 13 Lupea, David A            12 NYCC-MR                   NT      35.22        
 14 Pagani, Theo G            11 Agua Swim Team-MR      41.25      35.38        
 15 Diano, Andrew J           11 FA-MR                  36.30      35.52        
 16 Jung, Jesse               12 FAST-MR                35.54      35.68        
 17 Brink, Sam M              12 Jcc-MR                 36.41      35.99        
 18 Kim, Christopher B        11 Agua Swim Team-MR      39.75      39.07        
 19 Riviello, Joseph C        11 WEST-MR                43.83      39.36        
 20 Gangemi, Louis J          12 HS-MR                  43.84      40.39        
 21 Wozniak, Robert G         12 Aquaflames-MR          41.80      40.73        
 22 Cordaro, Christopher J    12 FA-MR                  41.09      41.76        
 23 Cawley, Liam              11 NYCC-MR                   NT      42.26        
 24 Blau, Sam A               12 NYCC-MR                41.61      43.29        
 25 Swain, Jake E             12 Jcc-MR                 42.25      43.54        
 26 Bahl, Suraj               11 FAST-MR                43.56      44.87        
 27 Bast, Michael             12 Aquaflames-MR             NT      45.97        
 28 Stover-Whilden, William   11 McBurney 14-15-MR      46.46      46.93        
 29 Zagorodnyuk, Allen        11 Shy-Mr-MR              53.12      49.21        
 30 Scheur, Dylan             11 Aquaflames-MR             NT      50.59        
 31 Olsen, Luke E             11 FA-MR                  53.99      52.33        
 32 Chin, Vincent B           12 NYCC-MR                57.18      53.46        
 -- Yee, James C              12 McBurney 14-15-MR    1:05.46         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Liste, Maximillian        11 McBurney 14-15-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Shaw, Kevin               12 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Dewan, Advik              11 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassidy, Kerry J          12 Agua Swim Team-MR    1:12.71    1:08.59 JO     
                  30.94     1:08.59 (37.65)                                        
  2 Levin, David              12 Shy-Mr-MR            1:22.44    1:15.93        
                  35.52     1:15.93 (40.41)                                        
  3 Nordstrom, Dylan L        12 Badger-MR            1:14.89    1:16.16        
                  34.98     1:16.16 (41.18)                                        
  4 Franklyn, Narmeri S       11 WEST-MR              1:18.63    1:18.40        
                  36.85     1:18.40 (41.55)                                        
  5 Hardart, Max              11 Badger-MR            1:18.49    1:19.91        
                  38.14     1:19.91 (41.77)                                        
  6 Solash, Max A             11 Agua Swim Team-MR    1:22.18    1:23.19        
                  37.19     1:23.19 (46.00)                                        
  6 Celaj, IIirian            12 FAST-MR              1:20.94    1:23.19        
                  36.39     1:23.19 (46.80)                                        
  8 Aguilar, Humberto J       11 FAST-MR              1:27.11    1:24.95        
                  38.50     1:24.95 (46.45)                                        
  9 Jung, Jesse               12 FAST-MR              1:27.99    1:26.66        
                  38.04     1:26.66 (48.62)                                        
 10 Tiso, Matthew F           12 WEST-MR              1:26.36    1:30.26        
                  40.79     1:30.26 (49.47)                                        
 11 Tiso, Nicholas C          12 WEST-MR              1:34.47    1:35.80        
                  41.24     1:35.80 (54.56)                                        
 12 Bahl, Suraj               11 FAST-MR              1:39.28    1:39.57        
                  44.20     1:39.57 (55.37)                                        
 -- Lupea, David A            12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
                  36.95          DQ (44.53)                                        
 -- Schroeder, Liam T         12 FA-MR                2:15.99         DQ        
      Kick breaststroke type
                  52.79        DQ (1:03.76)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lai, Christopher B        11 HS-MR                2:31.01    2:28.90 JO     
                  30.89     1:08.96 (38.07)     1:55.36 (46.40)     2:28.90 (33.54)
  2 Oberst, Dylan M           11 WEST-MR              2:31.73    2:31.60        
                  33.55     1:11.96 (38.41)     1:56.70 (44.74)     2:31.60 (34.90)
  3 Santry, Emmet P           11 WEST-MR              2:32.99    2:35.08        
                  34.71     1:12.60 (37.89)     2:00.14 (47.54)     2:35.08 (34.94)
  4 Maclennan, Alexander L    11 Agua Swim Team-MR    2:39.05    2:37.86        
                  35.75     1:15.64 (39.89)     2:03.24 (47.60)     2:37.86 (34.62)
  5 Hardart, Max              11 Badger-MR            2:39.57    2:41.05        
                  37.61     1:18.20 (40.59)     2:04.85 (46.65)     2:41.05 (36.20)
  6 Chapman, Martin D         12 Agua Swim Team-MR    2:47.97    2:41.68        
                  36.99     1:19.67 (42.68)     2:07.58 (47.91)     2:41.68 (34.10)
  7 Jung, Jesse               12 FAST-MR              2:48.39    2:48.73        
                  37.18     1:16.55 (39.37)     2:07.96 (51.41)     2:48.73 (40.77)
  8 Celaj, IIirian            12 FAST-MR              2:50.20    2:49.31        
                  36.25     1:19.12 (42.87)     2:11.53 (52.41)     2:49.31 (37.78)
  9 Gates, Liam               11 Parks Sailfish-MR    2:55.90    2:54.90        
                  39.91     1:22.49 (42.58)     2:17.14 (54.65)     2:54.90 (37.76)
 10 Aguilar, Humberto J       11 FAST-MR              3:02.39    2:55.65        
                  37.06     1:22.87 (45.81)     2:21.16 (58.29)     2:55.65 (34.49)
 11 Kahn, Jackson             11 Agua Swim Team-MR    3:00.25    2:58.79        
                  41.31     1:26.89 (45.58)     2:20.95 (54.06)     2:58.79 (37.84)
 12 Finley, Michael P         11 Phoenix-MR           3:01.97    2:59.85        
                  42.72     1:25.25 (42.53)     2:22.70 (57.45)     2:59.85 (37.15)
 13 Parmanan, Eric            12 Phoenix-MR           3:00.85    3:00.16        
                  42.24     1:30.10 (47.86)     2:21.53 (51.43)     3:00.16 (38.63)
 14 Cohen, Sasha              11 BKR-MR               2:45.00    3:01.69        
                  41.65     1:27.26 (45.61)     2:19.75 (52.49)     3:01.69 (41.94)
 15 Cordaro, Christopher J    12 FA-MR                3:05.28    3:03.76        
                  42.47     1:30.16 (47.69)     2:24.51 (54.35)     3:03.76 (39.25)
 16 Swain, Jake E             12 Jcc-MR                    NT    3:16.52        
                  44.13     1:33.10 (48.97)     2:31.80 (58.70)     3:16.52 (44.72)
 17 Sinche, Lewis             12 McBurney 14-15-MR    3:24.14    3:17.05        
                  48.32     1:38.64 (50.32)     2:35.91 (57.27)     3:17.05 (41.14)
 18 Bahl, Suraj               11 FAST-MR              3:21.41    3:22.62        
                  47.30     1:38.04 (50.74)     2:37.38 (59.34)     3:22.62 (45.24)
 19 Olsen, Luke E             11 FA-MR                4:00.99    3:32.81        
                  51.00     1:42.60 (51.60)   2:44.89 (1:02.29)     3:32.81 (47.92)
 20 Altstein, Jacob           11 BKR-MR               3:55.00    3:37.09        
                  54.80     1:49.26 (54.46)   2:51.12 (1:01.86)     3:37.09 (45.97)
 -- Vassie, Thomas W          11 BKR-MR               3:20.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  49.95     1:47.08 (57.13)     2:46.91 (59.83)        DQ (1:01.36)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Zack Z           23 NYAC-MR                20.66      21.31 JO     
  2 Shumikhin, Michael        18 RI Marlins-MR          24.22      22.87 JO     
  3 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR      23.35      23.07 JO     
  4 Thomas, Desi C            15 NYCC-MR                23.21      23.22 JO     
  5 Zuelch, Matthew S         17 FA-MR                  24.18      23.36 JO     
  6 Parrinello, Anthony A     15 FA-MR                  24.03      23.83 JO     
  7 Toscano, Anthony M        17 FA-MR                  23.95      23.87 JO     
  8 Maloney, Michael C        15 FA-MR                  24.14      23.90 JO     
  9 Toure, Yakhaya            18 TSC-MR                 24.50      23.96 JO     
 10 Yamout, Nader             22 RI Marlins-MR          23.50      24.01 JO     
 11 Sarsekeyev, Dimash A      18 Agua Swim Team-MR      24.46      24.10 JO     
 12 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR      24.05      24.19 JO     
 13 Reardon, Christopher      15 NYCC-MR                24.32      24.22 JO     
 14 Naumovski, Kristijan      22 RI Marlins-MR          23.75      24.27 JO     
 15 Rodriguez, Andres V       17 TSC-MR                 24.63      24.51 JO     
 16 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR      24.59      24.53 JO     
 17 Porges, Dylan R           14 Unattached-MR          25.67      24.63 JO     
 18 Derry, Yashua A           17 FAST-MR                24.62      24.66 JO     
 19 McKenna, Devlin H         15 Agua Swim Team-MR      24.60      24.67 JO     
 20 Velazquez, Esteban E      16 Agua Swim Team-MR         NT      24.69 JO     
 21 Liu, Jonathan E           16 Unattached-MR          25.94      24.82 JO     
 22 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR      25.77      24.89 JO     
 23 Coullare, Matteo          15 RI Marlins-MR          25.11      24.93 JO     
 24 De Jong, Taiyo A          13 Agua Swim Team-MR      25.70      25.12        
 25 Abreu, Anthony            16 Parks Sailfish-MR      25.78      25.18        
 26 Correa, John P            17 FA-MR                  26.53      25.31        
 26 McAleer, Ryan M           16 FA-MR                  26.24      25.31        
 28 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR      25.31      25.32        
 29 Lama, Dawa                17 Agua Swim Team-MR      26.15      25.33        
 30 Seibold, Finn J           13 Badger-MR              25.71      25.36        
 31 Jaliff, Sebastian         17 McBurney 14-15-MR      25.37      25.47        
 32 Prokic, Matija            14 RI Marlins-MR          25.62      25.53        
 33 Browne, Michael R         15 FA-MR                  26.45      25.54        
 34 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR      25.19      25.66        
 35 Williams, Aaron D         17 FAST-MR                24.26      25.72        
 36 Rosado, Alex P            13 Badger-MR              26.00      25.77        
 37 Miranda, Brendan B        15 FA-MR                  29.33      25.81        
 38 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR      25.97      26.04        
 39 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR      27.44      26.07        
 40 Conn, Miles J             14 NYCC-MR                26.99      26.16        
 41 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR      25.82      26.22        
 42 Spencer, Kyle A           13 WEST-MR                25.84      26.30        
 43 Hadary, Daniel            14 Parks Sailfish-MR      26.77      26.39        
 44 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR      26.35      26.42        
 45 Geddes, Sean A            14 FA-MR                  26.33      26.50        
 46 Townley, Nicholas J       16 WEST-MR                27.29      26.70        
 47 Tsai, Brian C             13 WEST-MR                26.36      26.75        
 48 Reardon, Michael          13 NYCC-MR                27.09      26.88        
 49 Terjanian, Jack G         14 Phoenix-MR             26.09      26.94        
 50 Babej, Max C              14 Jcc-MR                 28.76      27.03        
 51 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR      27.99      27.08        
 52 Chan, Brandon             14 Parks Sailfish-MR      27.48      27.10        
 53 Lam, Lawrence             13 Parks Sailfish-MR      26.64      27.25        
 54 Ozoria, Galvin            16 TSC-MR                 27.95      27.44        
 55 Ciric, Milos              16 RI Marlins-MR          28.21      27.65        
 56 Barnaby, Claude           15 FA-MR                  29.99      27.69        
 57 Ruf, Jason E              14 HS-MR                  27.05      27.83        
 58 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR                26.79      27.85        
 59 Elkhouly, Marwan A        14 HS-MR                  28.77      27.88        
 60 Kouiri, Said              14 Phoenix-MR             27.67      28.07        
 61 Zarzuela, Brian           15 TSC-MR                 27.41      28.19        
 62 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR                28.43      28.67        
 63 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR      29.30      28.70        
 64 Simmons, Bertin           16 McBurney 14-15-MR      28.12      28.80        
 65 Stepanian, Nicholas       15 RI Marlins-MR             NT      29.10        
 66 Cabrera, Steven           17 TSC-MR                 29.28      29.13        
 67 Yang, Sean M              13 Agua Swim Team-MR      28.76      29.16        
 68 Geddes, Tommy F           14 FA-MR                  28.78      29.29        
 69 Maloney, Bobby D          14 HS-MR                  27.98      29.67        
 70 Chiu, Nicholas            13 Agua Swim Team-MR      29.37      29.68        
 71 O'Brien, Justin W         13 FA-MR                  29.80      30.26        
 72 Pierce, Zhenya R          13 FA-MR                  29.13      30.63        
 73 Gribulis, Zachary M       13 FA-MR                  31.59      30.66        
 74 Caillias, Sean R          14 FA-MR                  32.75      31.16        
 75 Diano, Andrew J           11 FA-MR                  31.62      31.36        
 76 Pierre, Triston A         17 TSC-MR                 30.72      31.65        
 77 Tkachenko, Mykola P       13 McBurney 14-15-MR      29.38      31.87        
 78 Lamagurung, Jitendra      15 TSC-MR                    NT      32.25        
 79 Luefoung, Akeem M         17 TSC-MR                    NT      32.69        
 80 Sisk, Griffin             13 NYCC-MR                32.82      32.99        
 81 Cadet, Ernst A            17 TSC-MR                    NT      33.22        
 82 Al-khaaliq, Ali A         18 TSC-MR                 32.59      33.34        
 83 Lipton, Matthew           10 Agua Swim Team-MR         NT      33.76        
 84 Lo, Moussa                16 TSC-MR                    NT      33.84        
 85 Diaby, Pape               16 TSC-MR                    NT      36.85        
 86 Saint-Martin, Jules       14 BKR-MR                 35.00      37.66        
 87 Bellerice, Angeto         15 TSC-MR                    NT      48.43        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Zack Z           23 NYAC-MR                   NT      48.67 JO     
                  23.67       48.67 (25.00)                                        
  2 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR      50.92      50.66 JO     
                  24.23       50.66 (26.43)                                        
  3 Shumikhin, Michael        18 RI Marlins-MR          52.50      51.34 JO     
                  24.41       51.34 (26.93)                                        
  4 Thomas, Desi C            15 NYCC-MR                50.78      51.40 JO     
                  24.27       51.40 (27.13)                                        
  5 Toscano, Anthony M        17 FA-MR                  52.77      51.42 JO     
                  24.44       51.42 (26.98)                                        
  6 Naumovski, Kristijan      22 RI Marlins-MR          51.56      51.91 JO     
                  24.72       51.91 (27.19)                                        
  7 Sarsekeyev, Dimash A      18 Agua Swim Team-MR      53.62      52.51 JO     
                  25.71       52.51 (26.80)                                        
  8 Day, Courtland            25 RI Marlins-MR          54.00      52.87 JO     
                  25.80       52.87 (27.07)                                        
  9 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR      53.81      53.30 JO     
                  25.22       53.30 (28.08)                                        
 10 Velazquez, Esteban E      16 Agua Swim Team-MR      53.84      53.36 JO     
                  25.38       53.36 (27.98)                                        
 11 McKenna, Devlin H         15 Agua Swim Team-MR      53.13      53.59 JO     
                  25.64       53.59 (27.95)                                        
 12 Alliano, Douglas G        16 FA-MR                  52.62      53.75 JO     
                  25.66       53.75 (28.09)                                        
 13 Williams, Aaron D         17 FAST-MR                52.65      54.02        
                  26.46       54.02 (27.56)                                        
 14 Toure, Yakhaya            18 TSC-MR                    NT      54.09        
                  26.02       54.09 (28.07)                                        
 15 Westfall, Thomas J        15 Agua Swim Team-MR      54.41      54.10        
                  25.96       54.10 (28.14)                                        
 16 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR      51.87      54.38        
                  25.89       54.38 (28.49)                                        
 17 Derry, Yashua A           17 FAST-MR                54.49      54.44        
                  26.20       54.44 (28.24)                                        
 18 Rodriguez, Andres V       17 TSC-MR                    NT      54.54        
                  25.76       54.54 (28.78)                                        
 19 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR      55.76      54.64        
                  26.05       54.64 (28.59)                                        
 20 De Jong, Taiyo A          13 Agua Swim Team-MR      55.16      54.77        
                  26.47       54.77 (28.30)                                        
 21 McAleer, Ryan M           16 FA-MR                  58.19      54.95        
                  26.04       54.95 (28.91)                                        
 22 Seibold, Finn J           13 Badger-MR              54.30      55.09        
                  26.92       55.09 (28.17)                                        
 23 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR      54.37      55.53        
                  26.67       55.53 (28.86)                                        
 24 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR      56.42      56.07        
                  27.13       56.07 (28.94)                                        
 25 Whitfield, George         14 NYCC-MR                56.70      56.09        
                  26.92       56.09 (29.17)                                        
 26 Correa, John P            17 FA-MR                1:00.22      56.37        
                  26.78       56.37 (29.59)                                        
 27 Jaliff, Sebastian         17 McBurney 14-15-MR      57.13      56.50        
                  26.84       56.50 (29.66)                                        
 28 Montesa, Daniel           14 Parks Sailfish-MR    1:04.00      56.61        
                  27.19       56.61 (29.42)                                        
 29 Shteynberg, Samuel D      15 HS-MR                  57.70      56.74        
                  27.59       56.74 (29.15)                                        
 30 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR      59.87      56.93        
                  26.83       56.93 (30.10)                                        
 31 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR      56.65      56.99        
                  27.75       56.99 (29.24)                                        
 32 Rosado, Alex P            13 Badger-MR              58.04      57.52        
                  28.30       57.52 (29.22)                                        
 33 Terjanian, Jack G         14 Phoenix-MR             58.42      57.73        
                  27.50       57.73 (30.23)                                        
 34 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR      58.12      57.86        
                  27.70       57.86 (30.16)                                        
 35 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR      58.75      57.92        
                  28.16       57.92 (29.76)                                        
 36 Tsai, Brian C             13 WEST-MR                57.15      58.24        
                  27.98       58.24 (30.26)                                        
 37 Reardon, Michael          13 NYCC-MR                59.82      58.53        
                  28.52       58.53 (30.01)                                        
 38 Townley, Nicholas J       16 WEST-MR                58.53      58.56        
                  28.03       58.56 (30.53)                                        
 39 Threlkeld, Robert         23 RI Marlins-MR          54.50      59.28        
                  28.90       59.28 (30.38)                                        
 40 Babej, Max C              14 Jcc-MR               1:02.89      59.31        
                  28.81       59.31 (30.50)                                        
 41 Conn, Miles J             14 NYCC-MR                59.78      59.48        
                  28.13       59.48 (31.35)                                        
 42 Pire, Harrison B          13 Agua Swim Team-MR    1:01.25      59.58        
                  28.87       59.58 (30.71)                                        
 43 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR                59.87    1:01.22        
                  28.43     1:01.22 (32.79)                                        
 44 Ciric, Milos              16 RI Marlins-MR        1:03.07    1:01.98        
                  30.22     1:01.98 (31.76)                                        
 45 Zabatta, Matthew J        14 FA-MR                1:01.19    1:02.26        
                  29.94     1:02.26 (32.32)                                        
 46 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR              1:03.98    1:03.02        
                  30.27     1:03.02 (32.75)                                        
 47 Simmons, Bertin           16 McBurney 14-15-MR    1:02.34    1:03.27        
                  30.42     1:03.27 (32.85)                                        
 48 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    1:03.74    1:03.32        
                  30.56     1:03.32 (32.76)                                        
 49 Bakalis, Bobby H          14 Agua Swim Team-MR    1:02.86    1:04.48        
                  30.68     1:04.48 (33.80)                                        
 50 Borbon, Andre T           16 TSC-MR                    NT    1:04.56        
                  31.52     1:04.56 (33.04)                                        
 51 Zabatta, Andrew J         14 FA-MR                1:04.86    1:04.58        
                  30.53     1:04.58 (34.05)                                        
 52 Danilyan, Gary            14 Shy-Mr-MR                 NT    1:04.66        
                  31.62     1:04.66 (33.04)                                        
 53 Hyde, Michael J           12 Agua Swim Team-MR    1:05.43    1:04.82        
                  31.58     1:04.82 (33.24)                                        
 54 Bischof, Robert F         11 WEST-MR              1:03.85    1:06.17        
                  31.00     1:06.17 (35.17)                                        
 55 Chiu, Nicholas            13 Agua Swim Team-MR    1:03.63    1:06.28        
                  31.54     1:06.28 (34.74)                                        
 56 Wong, Kevin               13 HS-MR                1:04.71    1:06.48        
                  31.21     1:06.48 (35.27)                                        
 57 Stepanian, Nicholas       15 RI Marlins-MR             NT    1:06.53        
                  32.98     1:06.53 (33.55)                                        
 58 Kouiri, Said              14 Phoenix-MR           1:00.93    1:07.08        
                  30.47     1:07.08 (36.61)                                        
 59 Cabrera, Steven           17 TSC-MR                    NT    1:07.21        
                  30.57     1:07.21 (36.64)                                        
 60 Tkachenko, Mykola P       13 McBurney 14-15-MR    1:05.76    1:07.71        
                  31.97     1:07.71 (35.74)                                        
 61 Caillias, Sean R          14 FA-MR                1:17.78    1:08.52        
                  32.73     1:08.52 (35.79)                                        
 62 Romero, Angel J           14 FA-MR                1:12.99    1:08.70        
                  33.81     1:08.70 (34.89)                                        
 63 Burbano, Alexander R      13 FA-MR                1:11.44    1:08.99        
                  33.00     1:08.99 (35.99)                                        
 64 Pierce, Zhenya R          13 FA-MR                1:04.02    1:09.16        
                  32.74     1:09.16 (36.42)                                        
 65 Yavorsky, Gerald P        13 Shy-Mr-MR                 NT    1:10.88        
                  33.87     1:10.88 (37.01)                                        
 66 Barrientos, Argely        18 TSC-MR                    NT    1:11.35        
                  33.78     1:11.35 (37.57)                                        
 67 Sclar, Jared              14 Shy-Mr-MR                 NT    1:12.69        
                  33.74     1:12.69 (38.95)                                        
 68 Dolce, Paulino            13 BKR-MR               1:05.00    1:12.71        
                  34.47     1:12.71 (38.24)                                        
 69 Kim, Jed S                13 FAST-MR              1:16.75    1:13.03        
                  35.32     1:13.03 (37.71)                                        
 70 Luefoung, Akeem M         17 TSC-MR                    NT    1:14.94        
                  35.78     1:14.94 (39.16)                                        
 71 Sisk, Griffin             13 NYCC-MR              1:12.92    1:15.11        
                  35.59     1:15.11 (39.52)                                        
 72 Grabov, Edward            13 Shy-Mr-MR                 NT    1:15.86        
                  35.49     1:15.86 (40.37)                                        
 73 Al-khaaliq, Ali A         18 TSC-MR                    NT    1:17.35        
                  35.47     1:17.35 (41.88)                                        
 74 Burns, Trevor             13 BKR-MR               1:30.00    1:21.48        
                  36.90     1:21.48 (44.58)                                        
 75 Diaby, Pape               16 TSC-MR                    NT    1:24.87        
                  36.92     1:24.87 (47.95)                                        
 76 Saint-Martin, Jules       14 BKR-MR               1:20.00    1:25.04        
                  37.85     1:25.04 (47.19)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Zack Z           23 NYAC-MR              1:46.83    1:51.64 JO     
                  25.81       54.04 (28.23)     1:23.40 (29.36)     1:51.64 (28.24)
  2 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    1:53.21    1:51.85 JO     
                  26.47       55.33 (28.86)     1:24.17 (28.84)     1:51.85 (27.68)
  3 McDonald, Tyler D         14 Morris County-NJ     1:54.58    1:52.50 JO     
                  26.47       54.92 (28.45)     1:24.13 (29.21)     1:52.50 (28.37)
  4 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR    1:54.89    1:52.90 JO     
                  25.35       54.22 (28.87)     1:23.52 (29.30)     1:52.90 (29.38)
  5 Sarsekeyev, Dimash A      18 Agua Swim Team-MR    1:55.07    1:54.05 JO     
                  26.24       55.11 (28.87)     1:24.82 (29.71)     1:54.05 (29.23)
  6 Reardon, Christopher      15 NYCC-MR              2:00.46    1:54.31 JO     
                  26.02       55.07 (29.05)     1:24.72 (29.65)     1:54.31 (29.59)
  7 Fraser, Brett M           25 NYAC-MR                   NT    1:54.85 JO     
                  26.27       55.12 (28.85)     1:25.49 (30.37)     1:54.85 (29.36)
  8 McKenna, Devlin H         15 Agua Swim Team-MR    1:56.51    1:55.11 JO     
                  26.45       55.68 (29.23)     1:25.24 (29.56)     1:55.11 (29.87)
  9 Thomas, Desi C            15 NYCC-MR              1:58.94    1:55.62 JO     
                  26.61       56.33 (29.72)     1:27.20 (30.87)     1:55.62 (28.42)
 10 Dent, Roger L             26 NYAC-MR              1:50.87    1:56.60 JO     
                  26.38       55.47 (29.09)     1:26.07 (30.60)     1:56.60 (30.53)
 11 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR    1:58.89    1:56.94 JO     
                  26.30       56.12 (29.82)     1:26.10 (29.98)     1:56.94 (30.84)
 12 Liu, Jonathan E           16 Unattached-MR        1:54.98    1:57.67 JO     
                  26.62       56.07 (29.45)     1:26.55 (30.48)     1:57.67 (31.12)
 13 Toscano, Anthony M        17 FA-MR                1:58.77    1:58.00 JO     
                  26.28       55.64 (29.36)     1:27.20 (31.56)     1:58.00 (30.80)
 14 Diette, Daniel F          32 NYAC-MR              2:10.00    1:58.16 JO     
                  26.90       56.37 (29.47)     1:26.40 (30.03)     1:58.16 (31.76)
 15 Shumikhin, Michael        18 RI Marlins-MR        2:02.11    1:58.88 JO     
                  26.80       57.11 (30.31)     1:28.66 (31.55)     1:58.88 (30.22)
 16 Zuelch, Matthew S         17 FA-MR                1:56.11    1:59.38 JO     
                  28.32       57.37 (29.05)     1:29.89 (32.52)     1:59.38 (29.49)
 17 Alliano, Douglas G        16 FA-MR                1:59.63    1:59.77 JO     
                  26.48       56.46 (29.98)     1:27.69 (31.23)     1:59.77 (32.08)
 18 Dols, Chester K           24 NYAC-MR              1:55.00    2:00.12        
                  28.89       59.01 (30.12)     1:29.52 (30.51)     2:00.12 (30.60)
 19 Porges, Dylan R           14 Unattached-MR        2:07.24    2:01.20        
                  26.66       58.62 (31.96)     1:30.70 (32.08)     2:01.20 (30.50)
 20 Whitfield, George         14 NYCC-MR              2:03.95    2:01.40        
                  27.01       58.27 (31.26)     1:30.41 (32.14)     2:01.40 (30.99)
 21 Browne, Michael R         15 FA-MR                2:05.31    2:01.41        
                  28.13       59.26 (31.13)     1:30.87 (31.61)     2:01.41 (30.54)
 22 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR    2:04.12    2:01.45        
                  27.60       58.69 (31.09)     1:30.81 (32.12)     2:01.45 (30.64)
 23 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR    2:05.79    2:01.88        
                  27.70       58.31 (30.61)     1:29.84 (31.53)     2:01.88 (32.04)
 24 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR    2:05.48    2:02.34        
                  27.97       59.18 (31.21)     1:31.88 (32.70)     2:02.34 (30.46)
 25 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    2:03.84    2:02.54        
                  27.96       58.67 (30.71)     1:30.55 (31.88)     2:02.54 (31.99)
 26 Targett, Matt S           29 NYAC-MR              2:00.00    2:03.08        
                  29.23     1:01.42 (32.19)     1:34.69 (33.27)     2:03.08 (28.39)
 27 Frankenfeld, Kevin P      25 NYAC-MR              2:00.00    2:03.40        
                  28.99     1:01.33 (32.34)     1:34.14 (32.81)     2:03.40 (29.26)
 28 Vernoia, Mike F           24 NYAC-MR              2:00.00    2:03.54        
                  29.08     1:01.28 (32.20)     1:34.73 (33.45)     2:03.54 (28.81)
 29 Westfall, Thomas J        15 Agua Swim Team-MR    1:59.90    2:04.14        
                  27.95       59.30 (31.35)     1:31.58 (32.28)     2:04.14 (32.56)
 30 Miranda, Brendan B        15 FA-MR                2:06.99    2:04.48        
                  28.04       59.48 (31.44)     1:32.51 (33.03)     2:04.48 (31.97)
 31 Townley, Nicholas J       16 WEST-MR              2:05.72    2:04.55        
                  28.32     1:00.11 (31.79)     1:32.50 (32.39)     2:04.55 (32.05)
 32 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR    2:09.20    2:04.81        
                  26.98       57.95 (30.97)     1:31.28 (33.33)     2:04.81 (33.53)
 33 Velazquez, Esteban E      16 Agua Swim Team-MR         NT    2:05.00        
                  26.81       57.37 (30.56)     1:31.34 (33.97)     2:05.00 (33.66)
 34 Reardon, Michael          13 NYCC-MR              2:23.77    2:05.08        
                  27.99       59.19 (31.20)     1:31.83 (32.64)     2:05.08 (33.25)
 35 Geddes, Sean A            14 FA-MR                2:07.43    2:05.27        
                  28.16     1:00.39 (32.23)     1:33.41 (33.02)     2:05.27 (31.86)
 36 Altman-Kurosaki, Mathias  14 Agua Swim Team-MR    2:02.09    2:05.64        
                  28.58     1:00.21 (31.63)     1:33.20 (32.99)     2:05.64 (32.44)
 37 Tsai, Brian C             13 WEST-MR              2:06.45    2:06.63        
                  28.67     1:00.65 (31.98)     1:34.08 (33.43)     2:06.63 (32.55)
 38 Rosado, Alex P            13 Badger-MR            2:08.87    2:07.32        
                  29.26     1:02.08 (32.82)     1:35.25 (33.17)     2:07.32 (32.07)
 39 Blaze, Cliff F            44 NYAC-MR              2:10.00    2:07.55        
                  28.08       59.57 (31.49)     1:32.76 (33.19)     2:07.55 (34.79)
 40 Brountas, Charlie T       13 Jcc-MR               2:09.85    2:07.70        
                  28.85     1:01.35 (32.50)     1:34.61 (33.26)     2:07.70 (33.09)
 41 Prokic, Matija            14 RI Marlins-MR        2:07.88    2:08.51        
                  27.80     1:00.00 (32.20)     1:34.21 (34.21)     2:08.51 (34.30)
 42 Chea, Parker              14 Parks Sailfish-MR    2:20.00    2:08.59        
                  29.08     1:02.26 (33.18)     1:36.47 (34.21)     2:08.59 (32.12)
 43 Terjanian, Jack G         14 Phoenix-MR           2:07.50    2:09.10        
                  28.38     1:00.45 (32.07)     1:34.76 (34.31)     2:09.10 (34.34)
 44 Babej, Max C              14 Jcc-MR               2:16.56    2:09.18        
                  30.20     1:02.80 (32.60)     1:36.11 (33.31)     2:09.18 (33.07)
 45 Toure, Yakhaya            18 TSC-MR                    NT    2:09.91        
                  27.98       59.93 (31.95)     1:34.55 (34.62)     2:09.91 (35.36)
 46 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    2:13.57    2:10.73        
                  29.95     1:04.04 (34.09)     1:38.62 (34.58)     2:10.73 (32.11)
 47 Jaliff, Sebastian         17 McBurney 14-15-MR    2:14.74    2:10.97        
                  28.71     1:02.19 (33.48)     1:37.35 (35.16)     2:10.97 (33.62)
 48 Kouiri, Said              14 Phoenix-MR           2:10.59    2:11.06        
                  29.64     1:03.15 (33.51)     1:37.85 (34.70)     2:11.06 (33.21)
 49 Rodriguez, Andres V       17 TSC-MR                    NT    2:11.29        
                  27.95     1:00.11 (32.16)     1:35.42 (35.31)     2:11.29 (35.87)
 50 Conn, Miles J             14 NYCC-MR              2:19.95    2:12.85        
                  28.65     1:01.89 (33.24)     1:38.27 (36.38)     2:12.85 (34.58)
 51 Sabella, Nicholas         13 Phoenix-MR           2:13.43    2:15.30        
                  30.43     1:04.77 (34.34)     1:40.84 (36.07)     2:15.30 (34.46)
 52 Song, Leonard Q           13 Agua Swim Team-MR    2:18.33    2:18.25        
                  31.05     1:05.48 (34.43)     1:42.35 (36.87)     2:18.25 (35.90)
 53 Chan, Brandon             14 Parks Sailfish-MR    2:26.00    2:18.56        
                  29.49     1:03.40 (33.91)     1:41.20 (37.80)     2:18.56 (37.36)
 54 Bakalis, Bobby H          14 Agua Swim Team-MR    2:17.64    2:18.79        
                  30.56     1:05.09 (34.53)     1:42.58 (37.49)     2:18.79 (36.21)
 55 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR              2:26.14    2:20.62        
                  30.59     1:06.21 (35.62)     1:44.08 (37.87)     2:20.62 (36.54)
 56 Simmons, Bertin           16 McBurney 14-15-MR         NT    2:22.57        
                  32.52     1:07.60 (35.08)     1:44.80 (37.20)     2:22.57 (37.77)
 57 Geddes, Tommy F           14 FA-MR                2:16.86    2:22.68        
                  31.25     1:07.72 (36.47)     1:46.85 (39.13)     2:22.68 (35.83)
 58 Chiu, Nicholas            13 Agua Swim Team-MR    2:23.86    2:23.33        
                  31.89     1:08.98 (37.09)     1:46.16 (37.18)     2:23.33 (37.17)
 59 Pierce, Zhenya R          13 FA-MR                2:18.98    2:25.81        
                  32.50     1:09.97 (37.47)     1:48.95 (38.98)     2:25.81 (36.86)
 60 Caillias, Sean R          14 FA-MR                2:39.37    2:26.19        
                  33.45     1:09.71 (36.26)     1:47.75 (38.04)     2:26.19 (38.44)
 61 Tkachenko, Mykola P       13 McBurney 14-15-MR         NT    2:34.93        
                  33.27     1:12.34 (39.07)     1:53.77 (41.43)     2:34.93 (41.16)
 62 Herrera, Dominique        18 TSC-MR                    NT    2:42.20        
                  34.27     1:14.56 (40.29)     1:58.58 (44.02)     2:42.20 (43.62)
 63 Sisk, Griffin             13 NYCC-MR              2:41.23    2:42.28        
                  35.48     1:16.81 (41.33)     2:01.68 (44.87)     2:42.28 (40.60)
 64 Zarzuela, Brian           15 TSC-MR                    NT    2:42.49        
                  33.11     1:14.09 (40.98)     1:57.85 (43.76)     2:42.49 (44.64)
 65 Al-khaaliq, Ali A         18 TSC-MR                    NT    2:49.62        
                  33.98     1:15.99 (42.01)     2:03.92 (47.93)     2:49.62 (45.70)
 66 Lamagurung, Jitendra      15 TSC-MR                    NT    2:59.81        
                  36.16     1:20.20 (44.04)     2:10.10 (49.90)     2:59.81 (49.71)
 67 Luefoung, Akeem M         17 TSC-MR                    NT    3:00.46        
                  34.67     1:17.27 (42.60)     2:05.22 (47.95)     3:00.46 (55.24)
 68 Cadet, Ernst A            17 TSC-MR                    NT    3:11.23        
                  36.96     1:23.43 (46.47)     2:18.66 (55.23)     3:11.23 (52.57)
 69 Diaby, Pape               16 TSC-MR                    NT    3:14.04        
                  37.82     1:26.90 (49.08)     2:21.66 (54.76)     3:14.04 (52.38)
 -- Cabrera, Steven           17 TSC-MR                    NT         DQ        
      No touch on turn
                  32.96     1:14.34 (41.38)     1:59.25 (44.91)          DQ (47.04)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    4:55.00    4:57.52 JO     
                  26.67       57.10 (30.43)     1:27.32 (30.22)     1:57.22 (29.90)
        2:27.65 (30.43)     2:57.99 (30.34)     3:28.75 (30.76)     3:59.46 (30.71)
        4:29.77 (30.31)     4:57.52 (27.75)                                        
  2 Torres, Nick              13 WEST-MR              4:59.69    4:57.80 JO     
                  27.03       57.30 (30.27)     1:27.96 (30.66)     1:58.72 (30.76)
        2:29.48 (30.76)     2:59.91 (30.43)     3:30.68 (30.77)     4:01.77 (31.09)
        4:30.56 (28.79)     4:57.80 (27.24)                                        
  3 Sarsekeyev, Dimash A      18 Agua Swim Team-MR    5:30.44    5:09.47 JO     
                  28.09       58.89 (30.80)     1:30.59 (31.70)     2:02.02 (31.43)
        2:34.55 (32.53)     3:06.37 (31.82)     3:37.69 (31.32)     4:09.79 (32.10)
        4:40.60 (30.81)     5:09.47 (28.87)                                        
  4 Whitfield, George         14 NYCC-MR              5:32.71    5:24.32        
                  28.27     1:00.47 (32.20)     1:33.59 (33.12)     2:07.26 (33.67)
        2:41.17 (33.91)     3:13.12 (31.95)     3:46.24 (33.12)     4:20.03 (33.79)
        4:52.93 (32.90)     5:24.32 (31.39)                                        
  5 Chrenko, Alex J           13 Phoenix-MR           5:26.00    5:25.81        
                  29.10     1:00.97 (31.87)     1:33.91 (32.94)     2:07.07 (33.16)
        2:40.62 (33.55)     3:13.73 (33.11)     3:47.28 (33.55)     4:21.05 (33.77)
        4:54.70 (33.65)     5:25.81 (31.11)                                        
  6 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    5:21.43    5:25.98        
                  28.89     1:00.61 (31.72)     1:34.13 (33.52)     2:07.12 (32.99)
        2:39.98 (32.86)     3:13.34 (33.36)     3:46.73 (33.39)     4:19.80 (33.07)
        4:53.29 (33.49)     5:25.98 (32.69)                                        
  7 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR    5:40.00    5:32.27        
                  28.31     1:00.08 (31.77)     1:33.09 (33.01)     2:07.47 (34.38)
        2:41.21 (33.74)     3:15.35 (34.14)     3:49.58 (34.23)     4:24.05 (34.47)
        4:57.92 (33.87)     5:32.27 (34.35)                                        
  8 Sabella, Nicholas         13 Phoenix-MR           5:41.90    5:43.51        
                  30.35     1:05.11 (34.76)     1:40.28 (35.17)     2:15.46 (35.18)
        2:51.29 (35.83)     3:26.53 (35.24)     4:01.52 (34.99)     4:36.50 (34.98)
        5:10.66 (34.16)     5:43.51 (32.85)                                        
  9 Babej, Max C              14 Jcc-MR               6:20.00    6:03.52        
                  32.62     1:08.63 (36.01)     1:45.42 (36.79)     2:22.91 (37.49)
        3:00.14 (37.23)     3:37.31 (37.17)     4:15.26 (37.95)     4:52.77 (37.51)
        5:29.55 (36.78)     6:03.52 (33.97)                                        
 10 Sinche, Lewis             12 McBurney 14-15-MR         NT    7:10.18        
                  40.81     1:26.71 (45.90)     2:10.61 (43.90)     2:53.44 (42.83)
        3:37.41 (43.97)     4:21.40 (43.99)     5:04.52 (43.12)     5:49.45 (44.93)
        6:31.57 (42.12)     7:10.18 (38.61)                                        
 11 Zarzuela, Brian           15 TSC-MR                    NT    7:24.00        
                  35.32     1:17.43 (42.11)     2:02.78 (45.35)     2:49.20 (46.42)
        3:36.44 (47.24)     4:22.60 (46.16)     5:09.48 (46.88)     5:55.61 (46.13)
        6:42.09 (46.48)     7:24.00 (41.91)                                        
 12 Barrientos, Argely        18 TSC-MR                    NT    7:54.29        
                  36.01     1:16.61 (40.60)     2:02.54 (45.93)     2:50.53 (47.99)
        3:40.57 (50.04)     4:31.14 (50.57)     5:22.46 (51.32)     6:15.33 (52.87)
        7:06.67 (51.34)     7:54.29 (47.62)                                        
 13 Cabrera, Steven           17 TSC-MR                    NT    8:21.17        
                  34.71     1:16.88 (42.17)     2:04.93 (48.05)     2:54.86 (49.93)
        3:48.62 (53.76)     4:43.08 (54.46)     5:37.66 (54.58)     6:34.89 (57.23)
        7:30.97 (56.08)     8:21.17 (50.20)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Zack Z           23 NYAC-MR                   NT      55.76 JO     
                  27.37       55.76 (28.39)                                        
  2 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR      55.00      57.68 JO     
                  28.53       57.68 (29.15)                                        
  3 Derry, Yashua A           17 FAST-MR                59.24      57.98 JO     
                  27.59       57.98 (30.39)                                        
  4 Shumikhin, Michael        18 RI Marlins-MR        1:01.08      59.14 JO     
                  28.73       59.14 (30.41)                                        
  5 Toure, Yakhaya            18 TSC-MR                    NT      59.45 JO     
                  28.87       59.45 (30.58)                                        
  6 Harris, Gavin H           28 NYAC-MR                58.79    1:00.07 JO     
                  29.09     1:00.07 (30.98)                                        
  7 Seibold, Finn J           13 Badger-MR            1:00.87    1:00.40 JO     
                  29.53     1:00.40 (30.87)                                        
  8 Velazquez, Esteban E      16 Agua Swim Team-MR         NT    1:01.37 JO     
                  29.98     1:01.37 (31.39)                                        
  9 Thomas, Desi C            15 NYCC-MR              1:02.60    1:01.42 JO     
                  29.49     1:01.42 (31.93)                                        
 10 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR    1:01.61    1:02.23 JO     
                  30.28     1:02.23 (31.95)                                        
 11 Correa, John P            17 FA-MR                1:08.78    1:03.65        
                  30.55     1:03.65 (33.10)                                        
 12 Westfall, Thomas J        15 Agua Swim Team-MR    1:03.81    1:03.73        
                  31.24     1:03.73 (32.49)                                        
 13 Toscano, Anthony M        17 FA-MR                1:07.13    1:03.88        
                  30.50     1:03.88 (33.38)                                        
 14 Shteynberg, Samuel D      15 HS-MR                1:04.94    1:04.40        
                  31.54     1:04.40 (32.86)                                        
 14 Rosado, Alex P            13 Badger-MR            1:04.88    1:04.40        
                  31.04     1:04.40 (33.36)                                        
 16 Loveless, Liam J          13 Badger-MR            1:04.61    1:04.47        
                  30.89     1:04.47 (33.58)                                        
 17 Townley, Nicholas J       16 WEST-MR              1:04.82    1:04.91        
                  32.03     1:04.91 (32.88)                                        
 18 Pire, Harrison B          13 Agua Swim Team-MR    1:07.56    1:05.54        
                  31.84     1:05.54 (33.70)                                        
 19 Tsai, Brian C             13 WEST-MR              1:06.68    1:05.86        
                  32.16     1:05.86 (33.70)                                        
 20 McAleer, Ryan M           16 FA-MR                1:08.07    1:05.94        
                  32.20     1:05.94 (33.74)                                        
 21 Montesa, Daniel           14 Parks Sailfish-MR    1:14.00    1:06.09        
                  32.67     1:06.09 (33.42)                                        
 22 Reardon, Michael          13 NYCC-MR              1:10.49    1:07.21        
                  33.22     1:07.21 (33.99)                                        
 23 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR    1:07.45    1:07.36        
                  32.82     1:07.36 (34.54)                                        
 24 Threlkeld, Robert         23 RI Marlins-MR        1:00.00    1:07.89        
                  33.38     1:07.89 (34.51)                                        
 25 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR    1:06.12    1:08.02        
                  32.44     1:08.02 (35.58)                                        
 26 Kouiri, Said              14 Phoenix-MR           1:08.00    1:08.23        
                  32.67     1:08.23 (35.56)                                        
 27 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    1:10.27    1:09.68        
                  33.75     1:09.68 (35.93)                                        
 28 Terjanian, Jack G         14 Phoenix-MR           1:08.66    1:09.82        
                  33.26     1:09.82 (36.56)                                        
 29 Ciric, Milos              16 RI Marlins-MR             NT    1:10.27        
                  34.13     1:10.27 (36.14)                                        
 30 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR              1:15.71    1:12.74        
                  35.30     1:12.74 (37.44)                                        
 31 Conn, Miles J             14 NYCC-MR              1:14.01    1:12.99        
                  35.71     1:12.99 (37.28)                                        
 32 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              1:13.77    1:13.22        
                  35.91     1:13.22 (37.31)                                        
 33 Pierce, Zhenya R          13 FA-MR                1:10.10    1:13.73        
                  35.21     1:13.73 (38.52)                                        
 34 Yang, Sean M              13 Agua Swim Team-MR    1:14.87    1:13.99        
                  35.41     1:13.99 (38.58)                                        
 35 Sabella, Nicholas         13 Phoenix-MR           1:17.43    1:14.26        
                  35.98     1:14.26 (38.28)                                        
 36 Simmons, Bertin           16 McBurney 14-15-MR    1:16.05    1:17.02        
                  38.18     1:17.02 (38.84)                                        
 37 Borbon, Andre T           16 TSC-MR                    NT    1:17.39        
                  38.99     1:17.39 (38.40)                                        
 38 Jaliff, Sebastian         17 McBurney 14-15-MR    1:18.30    1:18.27        
                  38.13     1:18.27 (40.14)                                        
 39 Zabatta, Matthew J        14 FA-MR                1:21.12    1:18.67        
                  39.55     1:18.67 (39.12)                                        
 40 Tkachenko, Mykola P       13 McBurney 14-15-MR    1:20.07    1:20.07        
                  36.71     1:20.07 (43.36)                                        
 41 Sclar, Jared              14 Shy-Mr-MR                 NT    1:20.94        
                  39.74     1:20.94 (41.20)                                        
 42 Burbano, Alexander R      13 FA-MR                1:21.38    1:22.03        
                  38.83     1:22.03 (43.20)                                        
 43 Kim, Jed S                13 FAST-MR              1:24.90    1:23.64        
                  41.43     1:23.64 (42.21)                                        
 44 Danilyan, Gary            14 Shy-Mr-MR                 NT    1:27.66        
                  42.71     1:27.66 (44.95)                                        
 45 Grabov, Edward            13 Shy-Mr-MR                 NT    1:31.46        
                  44.12     1:31.46 (47.34)                                        
 46 Diaby, Pape               16 TSC-MR                    NT    1:37.87        
                  44.06     1:37.87 (53.81)                                        
 -- Herrera, Dominique        18 TSC-MR                    NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:28.44              DQ ( )                                        
 -- Burns, Trevor             13 BKR-MR               1:40.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  45.17          DQ (58.61)                                        
 -- Hong, Joesph W            14 Agua Swim Team-MR    1:05.10         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  33.44          DQ (34.74)                                        
 -- Caillias, Sean R          14 FA-MR                1:27.54         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  40.29          DQ (43.83)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    2:01.00    2:01.24 JO     
                  28.62       59.62 (31.00)     1:31.09 (31.47)     2:01.24 (30.15)
  2 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR    2:12.55    2:12.06 JO     
                  30.64     1:04.07 (33.43)     1:38.10 (34.03)     2:12.06 (33.96)
  3 Derry, Yashua A           17 FAST-MR              2:14.36    2:13.82 JO     
                  30.13     1:04.32 (34.19)     1:39.89 (35.57)     2:13.82 (33.93)
  4 Toure, Yakhaya            18 TSC-MR                    NT    2:14.37 JO     
                  30.70     1:04.91 (34.21)     1:40.16 (35.25)     2:14.37 (34.21)
  5 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    2:16.42    2:16.19 JO     
                  32.29     1:06.30 (34.01)     1:41.25 (34.95)     2:16.19 (34.94)
  6 Geddes, Sean A            14 FA-MR                2:17.12    2:17.49        
                  32.24     1:07.47 (35.23)     1:43.47 (36.00)     2:17.49 (34.02)
  7 Pire, Harrison B          13 Agua Swim Team-MR    2:26.95    2:18.89        
                  31.92     1:06.64 (34.72)     1:42.98 (36.34)     2:18.89 (35.91)
  8 Hadary, Daniel            14 Parks Sailfish-MR    2:23.94    2:19.62        
                  32.96     1:09.21 (36.25)     1:46.08 (36.87)     2:19.62 (33.54)
  9 Westfall, Thomas J        15 Agua Swim Team-MR    2:22.50    2:21.07        
                  32.55     1:07.69 (35.14)     1:44.21 (36.52)     2:21.07 (36.86)
 10 Reardon, Michael          13 NYCC-MR              2:22.76    2:21.59        
                  33.38     1:08.73 (35.35)     1:45.36 (36.63)     2:21.59 (36.23)
 11 Ruf, Jason E              14 HS-MR                2:31.77    2:24.84        
                  34.50     1:10.82 (36.32)     1:48.96 (38.14)     2:24.84 (35.88)
 12 Browne, Michael R         15 FA-MR                2:32.99    2:25.43        
                  34.74     1:11.36 (36.62)     1:48.71 (37.35)     2:25.43 (36.72)
 13 Brountas, Charlie T       13 Jcc-MR               2:35.00    2:26.56        
                  34.03     1:11.15 (37.12)     1:48.95 (37.80)     2:26.56 (37.61)
 14 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    2:28.79    2:28.03        
                  35.04     1:12.64 (37.60)     1:51.41 (38.77)     2:28.03 (36.62)
 15 Hyde, Michael J           12 Agua Swim Team-MR    2:38.44    2:33.19        
                  36.41     1:15.17 (38.76)     1:54.92 (39.75)     2:33.19 (38.27)
 16 Pierce, Zhenya R          13 FA-MR                2:35.29    2:39.25        
                  37.94     1:19.12 (41.18)     2:00.02 (40.90)     2:39.25 (39.23)
 17 Diano, Andrew J           11 FA-MR                2:59.15    2:46.93        
                  38.02     1:21.45 (43.43)     2:05.18 (43.73)     2:46.93 (41.75)
 18 Maloney, Bobby D          14 HS-MR                2:41.19    2:50.94        
                  41.67     1:25.47 (43.80)     2:09.17 (43.70)     2:50.94 (41.77)
 19 Herrera, Dominique        18 TSC-MR                    NT    3:09.85        
                  47.13     1:35.46 (48.33)   3:09.85 (1:34.39)         3:09.85 ( )
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR    1:03.63    1:03.55 JO     
                  30.67     1:03.55 (32.88)                                        
  2 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR    1:03.44    1:03.77 JO     
                  30.39     1:03.77 (33.38)                                        
  3 Parrinello, Anthony A     15 FA-MR                1:06.58    1:05.65 JO     
                  30.82     1:05.65 (34.83)                                        
  4 Abreu, Anthony            16 Parks Sailfish-MR    1:10.81    1:07.40 JO     
                  31.19     1:07.40 (36.21)                                        
  5 Maloney, Michael C        15 FA-MR                1:06.18    1:07.45 JO     
                  31.10     1:07.45 (36.35)                                        
  6 Lin, Justin               17 Agua Swim Team-MR    1:08.94    1:07.66 JO     
                  32.08     1:07.66 (35.58)                                        
  7 Liu, Jonathan E           16 Unattached-MR        1:07.85    1:08.55 JO     
                  32.42     1:08.55 (36.13)                                        
  8 Chrenko, Alex J           13 Phoenix-MR           1:09.17    1:08.70 JO     
                  32.11     1:08.70 (36.59)                                        
  9 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR    1:09.30    1:08.78 JO     
                  32.38     1:08.78 (36.40)                                        
 10 McDonald, Tyler D         14 Morris County-NJ     1:09.69    1:09.19 JO     
                  32.57     1:09.19 (36.62)                                        
 11 Alliano, Douglas G        16 FA-MR                1:07.57    1:09.24 JO     
                  31.68     1:09.24 (37.56)                                        
 12 Toscano, Anthony M        17 FA-MR                1:11.11    1:09.61 JO     
                  32.86     1:09.61 (36.75)                                        
 13 Lem, Jake O               15 Agua Swim Team-MR    1:08.98    1:09.92 JO     
                  33.27     1:09.92 (36.65)                                        
 14 Lama, Dawa                17 Agua Swim Team-MR    1:15.15    1:10.17 JO     
                  33.42     1:10.17 (36.75)                                        
 15 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR    1:08.95    1:10.60 JO     
                  33.45     1:10.60 (37.15)                                        
 16 Reardon, Christopher      15 NYCC-MR              1:12.16    1:10.82 JO     
                  34.30     1:10.82 (36.52)                                        
 17 Correa, John P            17 FA-MR                1:18.62    1:11.61        
                  33.29     1:11.61 (38.32)                                        
 18 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              1:12.01    1:11.96        
                  32.83     1:11.96 (39.13)                                        
 19 Chea, Parker              14 Parks Sailfish-MR    1:13.15    1:13.16        
                  34.20     1:13.16 (38.96)                                        
 20 Whitfield, George         14 NYCC-MR              1:13.03    1:13.35        
                  33.87     1:13.35 (39.48)                                        
 21 Westfall, Thomas J        15 Agua Swim Team-MR    1:17.46    1:13.42        
                  34.32     1:13.42 (39.10)                                        
 22 Spencer, Kyle A           13 WEST-MR              1:13.37    1:13.56        
                  35.24     1:13.56 (38.32)                                        
 23 Babej, Max C              14 Jcc-MR               1:19.70    1:14.12        
                  35.20     1:14.12 (38.92)                                        
 24 Tsai, Brian C             13 WEST-MR              1:14.34    1:14.23        
                  34.98     1:14.23 (39.25)                                        
 25 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR    1:15.55    1:14.26        
                  35.47     1:14.26 (38.79)                                        
 26 Song, Leonard Q           13 Agua Swim Team-MR    1:16.47    1:15.09        
                  36.04     1:15.09 (39.05)                                        
 27 Prokic, Matija            14 RI Marlins-MR        1:17.60    1:15.50        
                  34.99     1:15.50 (40.51)                                        
 28 Townley, Nicholas J       16 WEST-MR              1:15.43    1:15.88        
                  35.96     1:15.88 (39.92)                                        
 29 Chiu, Nicholas            13 Agua Swim Team-MR    1:16.69    1:16.75        
                  37.05     1:16.75 (39.70)                                        
 30 Terjanian, Jack G         14 Phoenix-MR           1:17.34    1:17.40        
                  36.49     1:17.40 (40.91)                                        
 31 Coullare, Matteo          15 RI Marlins-MR        1:18.69    1:18.07        
                  35.71     1:18.07 (42.36)                                        
 32 Williams, Aaron D         17 FAST-MR              1:14.09    1:18.82        
                  37.12     1:18.82 (41.70)                                        
 33 Jaliff, Sebastian         17 McBurney 14-15-MR    1:20.22    1:19.99        
                  37.45     1:19.99 (42.54)                                        
 34 Chan, Brandon             14 Parks Sailfish-MR    1:20.50    1:20.29        
                  37.69     1:20.29 (42.60)                                        
 35 Elkhouly, Marwan A        14 HS-MR                1:19.38    1:20.76        
                  37.74     1:20.76 (43.02)                                        
 36 Lam, Lawrence             13 Parks Sailfish-MR    1:23.75    1:21.02        
                  39.10     1:21.02 (41.92)                                        
 37 Barnaby, Claude           15 FA-MR                1:33.99    1:21.72        
                  38.91     1:21.72 (42.81)                                        
 38 Simmons, Bertin           16 McBurney 14-15-MR    1:20.59    1:23.32        
                  39.25     1:23.32 (44.07)                                        
 39 Al-khaaliq, Ali A         18 TSC-MR                    NT    1:23.93        
                  38.38     1:23.93 (45.55)                                        
 40 Yang, Sean M              13 Agua Swim Team-MR         NT    1:24.10        
                  39.83     1:24.10 (44.27)                                        
 41 Zarzuela, Brian           15 TSC-MR                    NT    1:24.39        
                  38.70     1:24.39 (45.69)                                        
 42 Bakalis, Bobby H          14 Agua Swim Team-MR    1:24.00    1:24.45        
                  40.74     1:24.45 (43.71)                                        
 43 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR              1:27.77    1:25.21        
                  40.17     1:25.21 (45.04)                                        
 44 Geddes, Tommy F           14 FA-MR                1:29.09    1:27.29        
                  40.90     1:27.29 (46.39)                                        
 45 O'Brien, Justin W         13 FA-MR                1:33.46    1:30.85        
                  42.02     1:30.85 (48.83)                                        
 46 Diaby, Pape               16 TSC-MR                    NT    1:38.61        
                  44.93     1:38.61 (53.68)                                        
 47 Saint-Martin, Jules       14 BKR-MR               1:45.00    1:39.00        
                  47.54     1:39.00 (51.46)                                        
 48 Tkachenko, Mykola P       13 McBurney 14-15-MR    1:42.47    1:39.87        
                  45.65     1:39.87 (54.22)                                        
 49 Cabrera, Steven           17 TSC-MR                    NT    1:42.10        
                  46.99     1:42.10 (55.11)                                        
 -- Sisk, Griffin             13 NYCC-MR              1:39.24         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  46.83          DQ (51.03)                                        
 -- Gribulis, Zachary M       13 FA-MR                1:36.89         DQ        
      Downward butterfly kick
                  42.67          DQ (46.20)                                        
 -- Pierre, Triston A         17 TSC-MR                    NT         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  48.29          DQ (58.70)                                        
 -- Luefoung, Akeem M         17 TSC-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
                1:05.02                                                            
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, Nick              13 WEST-MR              2:15.80    2:15.94 JO     
                  30.69     1:05.06 (34.37)     1:40.28 (35.22)     2:15.94 (35.66)
  2 Day, Courtland            25 RI Marlins-MR        2:20.00    2:18.79 JO     
                  32.40     1:08.86 (36.46)     1:43.92 (35.06)     2:18.79 (34.87)
  3 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR    2:23.21    2:22.12 JO     
                  32.14     1:08.48 (36.34)     1:44.99 (36.51)     2:22.12 (37.13)
  4 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR    2:21.71    2:22.56 JO     
                  31.73     1:07.29 (35.56)     1:43.93 (36.64)     2:22.56 (38.63)
  5 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR    2:31.35    2:32.10 JO     
                  32.70     1:11.28 (38.58)     1:51.93 (40.65)     2:32.10 (40.17)
  6 Whitfield, George         14 NYCC-MR              2:40.88    2:35.99        
                  34.90     1:14.42 (39.52)     1:55.80 (41.38)     2:35.99 (40.19)
  7 Alliano, Douglas G        16 FA-MR                2:37.99    2:36.28        
                  34.42     1:14.72 (40.30)     1:56.01 (41.29)     2:36.28 (40.27)
  8 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              2:44.67    2:40.79        
                  34.51     1:14.72 (40.21)     1:57.89 (43.17)     2:40.79 (42.90)
  9 Babej, Max C              14 Jcc-MR               2:54.78    2:42.34        
                  36.32     1:17.37 (41.05)     1:59.96 (42.59)     2:42.34 (42.38)
 10 Song, Leonard Q           13 Agua Swim Team-MR    2:48.18    2:43.38        
                  36.29     1:17.58 (41.29)     2:00.80 (43.22)     2:43.38 (42.58)
 11 Chiu, Nicholas            13 Agua Swim Team-MR    2:44.94    2:43.51        
                  37.62     1:19.26 (41.64)     2:02.31 (43.05)     2:43.51 (41.20)
 12 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR    2:43.56    2:44.17        
                  36.51     1:17.65 (41.14)     2:00.43 (42.78)     2:44.17 (43.74)
 13 Hong, Joesph W            14 Agua Swim Team-MR    2:36.38    2:44.38        
                  37.50     1:18.59 (41.09)     2:01.64 (43.05)     2:44.38 (42.74)
 14 Williams, Aaron D         17 FAST-MR              2:40.27    2:49.62        
                  36.43     1:18.48 (42.05)     2:03.79 (45.31)     2:49.62 (45.83)
 15 Hyde, Michael J           12 Agua Swim Team-MR    2:59.99    2:50.35        
                  40.08     1:23.14 (43.06)     2:07.53 (44.39)     2:50.35 (42.82)
 16 Wong, Kevin               13 HS-MR                2:55.91    2:50.45        
                  36.35     1:21.54 (45.19)     2:08.04 (46.50)     2:50.45 (42.41)
 17 Yavorsky, Gerald P        13 Shy-Mr-MR                 NT    2:56.78        
                  39.65     1:23.96 (44.31)     2:10.78 (46.82)     2:56.78 (46.00)
 18 Yang, Sean M              13 Agua Swim Team-MR    3:03.57    3:00.44        
                  42.24     1:27.13 (44.89)     2:14.39 (47.26)     3:00.44 (46.05)
 19 Bakalis, Bobby H          14 Agua Swim Team-MR    2:58.05    3:03.76        
                  41.74     1:27.86 (46.12)     2:15.72 (47.86)     3:03.76 (48.04)
 20 Al-khaaliq, Ali A         18 TSC-MR                    NT    3:09.89        
                  40.39     1:27.80 (47.41)     2:20.60 (52.80)     3:09.89 (49.29)
 21 Romero, Angel J           14 FA-MR                3:33.06    3:11.93        
                  40.39     1:30.13 (49.74)     2:23.23 (53.10)     3:11.93 (48.70)
 22 Zarzuela, Brian           15 TSC-MR                    NT    3:12.22        
                  40.82     1:30.29 (49.47)     2:22.37 (52.08)     3:12.22 (49.85)
 23 Barrientos, Argely        18 TSC-MR                    NT    3:20.07        
                  41.36     1:31.99 (50.63)     2:25.35 (53.36)     3:20.07 (54.72)
 24 Sinche, Lewis             12 McBurney 14-15-MR         NT    3:43.42        
                  48.46     1:47.13 (58.67)     2:45.65 (58.52)     3:43.42 (57.77)
 -- Simmons, Bertin           16 McBurney 14-15-MR         NT         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  40.63     1:26.91 (46.28)     2:14.12 (47.21)          DQ (46.49)
 -- Luefoung, Akeem M         17 TSC-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
                1:15.36   2:40.88 (1:25.52)   4:03.93 (1:23.05)        DQ (1:22.12)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Zack Z           23 NYAC-MR                49.96      54.71 JO     
                  25.85       54.71 (28.86)                                        
  2 Zuelch, Matthew S         17 FA-MR                  57.25      55.65 JO     
                  25.90       55.65 (29.75)                                        
  3 Hood, Cameron G           24 NYAC-MR                54.40      55.80 JO     
                  25.98       55.80 (29.82)                                        
  4 Naumovski, Kristijan      22 RI Marlins-MR          56.22      56.94 JO     
                  26.77       56.94 (30.17)                                        
  4 Yamout, Nader             22 RI Marlins-MR          57.00      56.94 JO     
                  26.13       56.94 (30.81)                                        
  6 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR      57.85      57.41 JO     
                  27.21       57.41 (30.20)                                        
  7 Maloney, Michael C        15 FA-MR                  59.84      58.49 JO     
                  26.75       58.49 (31.74)                                        
  8 Sarsekeyev, Dimash A      18 Agua Swim Team-MR    1:01.26      59.15 JO     
                  27.89       59.15 (31.26)                                        
  9 Palumbo, Greg T           34 NYAC-MR                57.19      59.26 JO     
                  28.01       59.26 (31.25)                                        
 10 Correa, John P            17 FA-MR                1:05.36      59.62 JO     
                  27.41       59.62 (32.21)                                        
 11 Alliano, Douglas G        16 FA-MR                  58.45      59.71 JO     
                  27.48       59.71 (32.23)                                        
 12 Flannery, Jim J           25 NYAC-MR                54.70      59.84 JO     
                  28.50       59.84 (31.34)                                        
 13 Parrinello, Anthony A     15 FA-MR                1:01.89      59.98 JO     
                  27.77       59.98 (32.21)                                        
 14 Porges, Dylan R           14 Unattached-MR          57.12    1:00.22 JO     
                  27.31     1:00.22 (32.91)                                        
 15 Derry, Yashua A           17 FAST-MR              1:00.85    1:00.81 JO     
                  28.07     1:00.81 (32.74)                                        
 16 Krna, Andrew B            32 NYAC-MR                55.00    1:01.88        
                  28.20     1:01.88 (33.68)                                        
 17 Shumikhin, Michael        18 RI Marlins-MR             NT    1:02.14        
                  28.14     1:02.14 (34.00)                                        
 18 Coullare, Matteo          15 RI Marlins-MR        1:06.64    1:02.57        
                  28.81     1:02.57 (33.76)                                        
 19 Velazquez, Esteban E      16 Agua Swim Team-MR    1:02.13    1:02.81        
                  28.87     1:02.81 (33.94)                                        
 20 Ruf, Jason E              14 HS-MR                1:03.63    1:02.86        
                  29.35     1:02.86 (33.51)                                        
 21 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:03.28        
                  29.57     1:03.28 (33.71)                                        
 22 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR    1:05.47    1:03.85        
                  30.21     1:03.85 (33.64)                                        
 23 Williams, Aaron D         17 FAST-MR              1:00.22    1:04.10        
                  28.93     1:04.10 (35.17)                                        
 23 Miranda, Brendan B        15 FA-MR                1:03.75    1:04.10        
                  29.88     1:04.10 (34.22)                                        
 25 Mark, Colin M             14 Agua Swim Team-MR    1:04.72    1:04.19        
                  29.56     1:04.19 (34.63)                                        
 26 Lama, Dawa                17 Agua Swim Team-MR    1:03.15    1:04.39        
                  29.38     1:04.39 (35.01)                                        
 27 Rodriguez, Andres V       17 TSC-MR                    NT    1:04.71        
                  29.16     1:04.71 (35.55)                                        
 28 Frawley, Robert J         26 NYAC-MR                56.45    1:04.74        
                  29.42     1:04.74 (35.32)                                        
 29 McAleer, Ryan M           16 FA-MR                1:05.81    1:05.50        
                  28.49     1:05.50 (37.01)                                        
 30 Spencer, Kyle A           13 WEST-MR              1:04.83    1:05.97        
                  31.04     1:05.97 (34.93)                                        
 31 Lam, Lawrence             13 Parks Sailfish-MR    1:20.00    1:06.58        
                  31.16     1:06.58 (35.42)                                        
 32 Altman-Kurosaki, Mathias  14 Agua Swim Team-MR    1:04.28    1:07.09        
                  30.77     1:07.09 (36.32)                                        
 33 Yang, Sean M              13 Agua Swim Team-MR    1:08.86    1:08.11        
                  30.72     1:08.11 (37.39)                                        
 34 Kouiri, Said              14 Phoenix-MR           1:08.69    1:09.51        
                  31.93     1:09.51 (37.58)                                        
 35 Ciric, Milos              16 RI Marlins-MR        1:10.92    1:09.83        
                  31.91     1:09.83 (37.92)                                        
 36 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              1:19.36    1:10.19        
                  31.66     1:10.19 (38.53)                                        
 37 Conn, Miles J             14 NYCC-MR              1:18.13    1:13.10        
                  32.30     1:13.10 (40.80)                                        
 38 Sabella, Nicholas         13 Phoenix-MR           1:18.80    1:14.72        
                  35.13     1:14.72 (39.59)                                        
 39 Zabatta, Andrew J         14 FA-MR                1:30.56    1:18.39        
                  35.16     1:18.39 (43.23)                                        
 40 O'Brien, Justin W         13 FA-MR                1:22.03    1:21.13        
                  36.00     1:21.13 (45.13)                                        
 41 Maloney, Bobby D          14 HS-MR                1:23.91    1:23.75        
                  38.51     1:23.75 (45.24)                                        
 42 Stepanian, Nicholas       15 RI Marlins-MR             NT    1:24.82        
                  35.73     1:24.82 (49.09)                                        
 43 Caillias, Sean R          14 FA-MR                1:45.99    1:28.60        
                  39.53     1:28.60 (49.07)                                        
 44 Herrera, Dominique        18 TSC-MR                    NT    1:31.81        
                  39.86     1:31.81 (51.95)                                        
 45 Pierre, Triston A         17 TSC-MR                    NT    1:41.63        
                  39.27   1:41.63 (1:02.36)                                        
 -- McKenna, Devlin H         15 Agua Swim Team-MR      55.63         DQ        
      Arms underwater recovery
                  28.01          DQ (29.98)                                        
 -- Barnaby, Claude           15 FA-MR                1:32.99         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  31.65          DQ (36.71)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:23.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, Nick              13 WEST-MR              2:06.02    2:04.97 JO     
                  27.58       59.99 (32.41)     1:33.14 (33.15)     2:04.97 (31.83)
  2 McKenna, Devlin H         15 Agua Swim Team-MR    2:02.66    2:06.08 JO     
                  27.81       59.66 (31.85)     1:32.65 (32.99)     2:06.08 (33.43)
  3 Lionti, Nicholas V        13 Agua Swim Team-MR    2:24.14    2:18.02 JO     
                  29.83     1:05.40 (35.57)     1:42.12 (36.72)     2:18.02 (35.90)
  4 Hernandez, Rene M         13 Agua Swim Team-MR    2:26.22    2:25.64        
                  29.64     1:06.95 (37.31)     1:44.67 (37.72)     2:25.64 (40.97)
  5 Hyde, Michael J           12 Agua Swim Team-MR    2:55.22    2:30.20        
                  32.96     1:10.62 (37.66)     1:49.93 (39.31)     2:30.20 (40.27)
  6 Bischof, Robert F         11 WEST-MR                   NT    2:32.48        
                  34.38     1:13.88 (39.50)     1:52.82 (38.94)     2:32.48 (39.66)
  7 Kouiri, Said              14 Phoenix-MR           2:36.14    2:37.08        
                  33.35     1:13.52 (40.17)     1:55.51 (41.99)     2:37.08 (41.57)
  8 Rodriguez, Andres V       17 TSC-MR                    NT    2:48.79        
                  32.61     1:13.12 (40.51)     1:56.06 (42.94)     2:48.79 (52.73)
  9 Herrera, Dominique        18 TSC-MR                    NT    3:49.44        
                  42.91     1:41.30 (58.39)   2:44.71 (1:03.41)   3:49.44 (1:04.73)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamamoto, Leo             16 Agua Swim Team-MR    2:08.72    2:06.35 JO     
                  27.43     1:01.02 (33.59)     1:37.63 (36.61)     2:06.35 (28.72)
  2 Doherty, Zack Z           23 NYAC-MR                   NT    2:06.50 JO     
                  26.40       59.38 (32.98)     1:37.54 (38.16)     2:06.50 (28.96)
  3 Hinckley, CJ              15 Agua Swim Team-MR    2:09.80    2:07.42 JO     
                  28.57       59.26 (30.69)     1:39.75 (40.49)     2:07.42 (27.67)
  4 Odom, Reginald D          15 Agua Swim Team-MR    2:09.03    2:08.64 JO     
                  27.19     1:01.22 (34.03)     1:37.91 (36.69)     2:08.64 (30.73)
  5 McKenna, Devlin H         15 Agua Swim Team-MR    2:09.09    2:11.21 JO     
                  26.58     1:00.51 (33.93)     1:41.07 (40.56)     2:11.21 (30.14)
  6 Sarsekeyev, Dimash A      18 Agua Swim Team-MR    2:13.01    2:13.14 JO     
                  27.50     1:01.73 (34.23)     1:44.01 (42.28)     2:13.14 (29.13)
  7 Thomas, Desi C            15 NYCC-MR              2:17.43    2:14.88        
                  28.44     1:02.57 (34.13)     1:43.73 (41.16)     2:14.88 (31.15)
  8 Lam, Peter                15 Agua Swim Team-MR    2:14.42    2:15.49        
                  28.74     1:02.78 (34.04)     1:44.00 (41.22)     2:15.49 (31.49)
  9 Echevarria, Javier        17 Agua Swim Team-MR    2:15.47    2:17.19        
                  29.26     1:05.42 (36.16)     1:45.51 (40.09)     2:17.19 (31.68)
 10 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    2:18.71    2:17.37        
                  31.51     1:06.20 (34.69)     1:45.92 (39.72)     2:17.37 (31.45)
 11 Loveless, Liam J          13 Badger-MR            2:15.50    2:17.58        
                  29.86     1:06.03 (36.17)     1:45.03 (39.00)     2:17.58 (32.55)
 12 Williams, Aaron D         17 FAST-MR              2:18.26    2:17.85        
                  28.91     1:04.84 (35.93)     1:47.58 (42.74)     2:17.85 (30.27)
 13 Shteynberg, Samuel D      15 HS-MR                2:23.77    2:20.42        
                  29.50     1:06.21 (36.71)     1:48.03 (41.82)     2:20.42 (32.39)
 14 Townley, Nicholas J       16 WEST-MR              2:23.09    2:20.45        
                  33.58     1:08.05 (34.47)     1:49.97 (41.92)     2:20.45 (30.48)
 15 Clark, Liam B             15 Agua Swim Team-MR    2:23.02    2:21.75        
                  31.77     1:09.19 (37.42)     1:49.18 (39.99)     2:21.75 (32.57)
 16 Hong, Joesph W            14 Agua Swim Team-MR    2:20.40    2:21.92        
                  29.53     1:07.00 (37.47)     1:49.32 (42.32)     2:21.92 (32.60)
 17 Reardon, Michael          13 NYCC-MR              2:22.77    2:22.00        
                  29.58     1:07.35 (37.77)     1:49.31 (41.96)     2:22.00 (32.69)
 18 Westfall, Thomas J        15 Agua Swim Team-MR    2:20.57    2:22.56        
                  30.70     1:06.59 (35.89)     1:50.55 (43.96)     2:22.56 (32.01)
 19 Derry, Yashua A           17 FAST-MR              2:19.71    2:22.96        
                  28.90     1:04.67 (35.77)     1:49.66 (44.99)     2:22.96 (33.30)
 20 Tirgari, Philippe I       16 Agua Swim Team-MR    2:21.84    2:23.47        
                  29.30     1:05.63 (36.33)     1:49.86 (44.23)     2:23.47 (33.61)
 21 Tsai, Brian C             13 WEST-MR              2:28.19    2:23.56        
                  31.00     1:08.58 (37.58)     1:50.78 (42.20)     2:23.56 (32.78)
 22 Toure, Yakhaya            18 TSC-MR                    NT    2:24.27        
                  29.63     1:05.17 (35.54)     1:47.80 (42.63)     2:24.27 (36.47)
 23 Montesa, Daniel           14 Parks Sailfish-MR    2:14.00    2:24.43        
                  31.31     1:07.23 (35.92)     1:51.40 (44.17)     2:24.43 (33.03)
 24 McAleer, Ryan M           16 FA-MR                2:38.83    2:24.84        
                  29.47     1:06.05 (36.58)     1:51.80 (45.75)     2:24.84 (33.04)
 25 Pire, Harrison B          13 Agua Swim Team-MR    2:32.94    2:26.48        
                  31.99     1:08.36 (36.37)     1:53.05 (44.69)     2:26.48 (33.43)
 26 Song, Leonard Q           13 Agua Swim Team-MR    2:27.64    2:28.26        
                  33.22     1:11.82 (38.60)     1:53.43 (41.61)     2:28.26 (34.83)
 27 Terjanian, Jack G         14 Phoenix-MR           2:27.80    2:28.67        
                  31.34     1:09.51 (38.17)     1:54.53 (45.02)     2:28.67 (34.14)
 28 Hinckley, Charlie         13 Agua Swim Team-MR    2:31.97    2:28.80        
                  33.65     1:10.80 (37.15)     1:56.35 (45.55)     2:28.80 (32.45)
 29 Sabella, Nicholas         13 Phoenix-MR           2:39.62    2:32.33        
                  33.56     1:12.34 (38.78)     1:58.42 (46.08)     2:32.33 (33.91)
 30 Zabatta, Andrew J         14 FA-MR                2:36.78    2:34.39        
                  33.65     1:14.63 (40.98)     1:58.29 (43.66)     2:34.39 (36.10)
 31 Yang, Sean M              13 Agua Swim Team-MR    2:36.21    2:34.79        
                  31.65     1:12.71 (41.06)     1:59.46 (46.75)     2:34.79 (35.33)
 32 Wong, Kevin               13 HS-MR                2:38.12    2:34.93        
                  33.55     1:18.04 (44.49)     2:02.29 (44.25)     2:34.93 (32.64)
 33 Chiu, Nicholas            13 Agua Swim Team-MR    2:35.75    2:35.67        
                  35.34     1:13.63 (38.29)     1:57.24 (43.61)     2:35.67 (38.43)
 34 Jaliff, Sebastian         17 McBurney 14-15-MR         NT    2:35.95        
                  32.04     1:13.73 (41.69)     2:01.24 (47.51)     2:35.95 (34.71)
 35 Zabatta, Matthew J        14 FA-MR                2:35.52    2:36.10        
                  33.20     1:15.31 (42.11)     2:01.84 (46.53)     2:36.10 (34.26)
 36 Conn, Miles J             14 NYCC-MR              2:39.88    2:38.77        
                  31.20     1:12.10 (40.90)     2:03.83 (51.73)     2:38.77 (34.94)
 37 Borbon, Andre T           16 TSC-MR                    NT    2:40.52        
                  34.25     1:16.87 (42.62)     2:02.93 (46.06)     2:40.52 (37.59)
 38 Mueller, Roman J          13 NYCC-MR              2:44.09    2:41.53        
                  34.33     1:15.57 (41.24)     2:03.69 (48.12)     2:41.53 (37.84)
 39 Bakalis, Bobby H          14 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:42.45        
                  35.66     1:16.12 (40.46)     2:05.53 (49.41)     2:42.45 (36.92)
 40 Yavorsky, Gerald P        13 Shy-Mr-MR                 NT    2:47.94        
                  37.91                             2:08.15 ( )     2:47.94 (39.79)
 41 Pierce, Zhenya R          13 FA-MR                2:42.16    2:48.78        
                  37.56     1:19.65 (42.09)     2:14.26 (54.61)     2:48.78 (34.52)
 42 Sclar, Jared              14 Shy-Mr-MR                 NT    2:56.48        
                  35.25     1:19.72 (44.47)     2:13.86 (54.14)     2:56.48 (42.62)
 43 Caillias, Sean R          14 FA-MR                2:50.99    2:58.52        
                  37.36     1:23.33 (45.97)     2:18.19 (54.86)     2:58.52 (40.33)
 44 Sisk, Griffin             13 NYCC-MR              3:00.74    2:59.64        
                  38.98     1:26.35 (47.37)     2:20.70 (54.35)     2:59.64 (38.94)
 45 Zarzuela, Brian           15 TSC-MR                    NT    3:03.54        
                  37.08     1:27.59 (50.51)     2:19.28 (51.69)     3:03.54 (44.26)
 46 Burbano, Alexander R      13 FA-MR                3:12.37    3:04.81        
                  39.32     1:22.46 (43.14)   2:27.34 (1:04.88)     3:04.81 (37.47)
 47 Kim, Jed S                13 FAST-MR              3:16.08    3:07.42        
                  41.89     1:29.03 (47.14)     2:25.05 (56.02)     3:07.42 (42.37)
 48 Dolce, Paulino            13 BKR-MR               2:40.00    3:20.02        
                  33.98     1:18.93 (44.95)   2:29.64 (1:10.71)     3:20.02 (50.38)
 49 Diaby, Pape               16 TSC-MR                    NT    3:25.75        
                  47.09     1:35.87 (48.78)     2:34.96 (59.09)     3:25.75 (50.79)
 -- Danilyan, Gary            14 Shy-Mr-MR                 NT         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - breast
                  36.02     1:24.15 (48.13)     2:12.33 (48.18)          DQ (37.14)
 -- Grabov, Edward            13 Shy-Mr-MR            3:11.88         DQ        
      One hand touch - breast
                  41.17     1:31.40 (50.23)     2:22.92 (51.52)          DQ (43.03)
 -- Alliano, Douglas G        16 FA-MR                2:16.07         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  27.51     1:02.20 (34.69)     1:41.74 (39.54)          DQ (32.57)
 -- Correa, John P            17 FA-MR                2:31.35         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  27.89     1:02.98 (35.09)     1:45.57 (42.59)          DQ (34.22)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonald, Tyler D         14 Morris County-NJ     4:39.31    4:36.82 JO     
                  29.00     1:02.55 (33.55)     1:38.28 (35.73)     2:13.78 (35.50)
        2:54.06 (40.28)     3:35.22 (41.16)     4:07.08 (31.86)     4:36.82 (29.74)
  2 Khanna, Varun             14 Agua Swim Team-MR    4:51.18    4:42.46 JO     
                  28.55     1:02.47 (33.92)     1:38.81 (36.34)     2:16.09 (37.28)
        2:55.99 (39.90)     3:36.98 (40.99)     4:10.09 (33.11)     4:42.46 (32.37)
  3 Lister, Davis M           15 Agua Swim Team-MR    4:46.61    4:47.86        
                  31.11     1:08.65 (37.54)     1:45.55 (36.90)     2:21.40 (35.85)
        3:02.48 (41.08)     3:41.80 (39.32)     4:14.86 (33.06)     4:47.86 (33.00)
  4 Whitfield, George         14 NYCC-MR              5:00.57    4:52.76        
                  30.97     1:06.75 (35.78)     1:45.80 (39.05)     2:23.46 (37.66)
        3:05.55 (42.09)     3:47.80 (42.25)     4:21.24 (33.44)     4:52.76 (31.52)
  5 Lem, Jake O               15 Agua Swim Team-MR    4:45.51    4:54.40        
                  31.33     1:07.90 (36.57)     1:46.18 (38.28)     2:23.77 (37.59)
        3:03.90 (40.13)     3:45.05 (41.15)     4:20.39 (35.34)     4:54.40 (34.01)
  6 Chea, Parker              14 Parks Sailfish-MR    5:10.36    5:04.43        
                  30.18     1:07.03 (36.85)     1:49.58 (42.55)     2:31.15 (41.57)
        3:12.82 (41.67)     3:55.29 (42.47)     4:30.33 (35.04)     5:04.43 (34.10)
  7 Hadary, Daniel            14 Parks Sailfish-MR    5:40.00    5:19.93        
                  35.05     1:20.68 (45.63)     2:00.56 (39.88)     2:40.15 (39.59)
        3:27.75 (47.60)     4:15.00 (47.25)     4:48.97 (33.97)     5:19.93 (30.96)
  8 Sabella, Nicholas         13 Phoenix-MR           5:20.28    5:21.55        
                  35.37     1:19.35 (43.98)     2:00.55 (41.20)     2:43.02 (42.47)
        3:27.46 (44.44)     4:13.04 (45.58)     4:48.06 (35.02)     5:21.55 (33.49)
  9 Hyde, Michael J           12 Agua Swim Team-MR    5:28.17    5:21.63        
                  35.63     1:14.88 (39.25)     1:55.87 (40.99)     2:37.09 (41.22)
        3:24.56 (47.47)     4:11.01 (46.45)     4:47.08 (36.07)     5:21.63 (34.55)
 10 Elkhouly, Marwan A        14 HS-MR                5:28.57    5:22.49        
                  33.31     1:12.69 (39.38)     1:54.34 (41.65)     2:34.53 (40.19)
        3:20.89 (46.36)     4:08.82 (47.93)     4:47.22 (38.40)     5:22.49 (35.27)
 11 Zabatta, Andrew J         14 FA-MR                     NT    5:51.60        
                  38.21     1:25.06 (46.85)     2:09.40 (44.34)     2:56.61 (47.21)
        3:44.55 (47.94)     4:31.88 (47.33)     5:12.08 (40.20)     5:51.60 (39.52)
 12 Zabatta, Matthew J        14 FA-MR                     NT    5:58.71        
                  38.84     1:25.43 (46.59)     2:15.60 (50.17)     3:03.30 (47.70)
        3:52.66 (49.36)     4:43.73 (51.07)     5:21.98 (38.25)     5:58.71 (36.73)
 13 Diano, Andrew J           11 FA-MR                6:45.99    6:01.34        
                  39.10     1:26.32 (47.22)     2:10.95 (44.63)     2:55.97 (45.02)
        3:49.02 (53.05)     4:42.42 (53.40)     5:21.98 (39.56)     6:01.34 (39.36)
 14 Gribulis, Zachary M       13 FA-MR                6:45.99    6:16.78        
                  41.72     1:34.55 (52.83)     2:23.70 (49.15)     3:12.35 (48.65)
        4:03.73 (51.38)     4:56.49 (52.76)     5:36.07 (39.58)     6:16.78 (40.71)