Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/17/2014 07:31 PM
          2014 MR Metro Zone Team Qualifier - 2/15/2014 to 2/17/2014           
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
 Meet Qualifying:  31.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pabby, Anya               10 Badger-MR              27.56      27.26 ZQ     
  2 Jiang, Joy                10 WEST-MR                27.78      27.85 ZQ     
  3 Cash, Joanie              10 LIAC-MR                28.77      28.23 ZQ     
  4 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR      29.34      28.54 ZQ     
  5 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR        29.10      28.86 ZQ     
  6 Yeh, Kiely M              10 FLY-MR                 29.90      28.88 ZQ     
  7 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR        30.82      29.08 ZQ     
  8 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR                 29.36      29.11 ZQ     
  9 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR                 29.65      29.28 ZQ     
 10 Johnston, Sabrina K        9 Marlins Bgnw-MR        30.95      29.84 ZQ     
 10 Dwyer, Grace V            10 COND-MR                30.46      29.84 ZQ     
 12 Boccio, Sophia I          10 Express Swimming-MR    29.72      30.09 ZQ     
 13 Lamar, Christina L        10 HS-MR                  30.73      30.16 ZQ     
 14 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR      29.33      30.17 ZQ     
 15 Lind, Olivia              10 SMC-MR                 30.77      30.19 ZQ     
 16 Schneider, Alexandra G     9 LIAC-MR                30.94      30.47 ZQ     
 17 Han, Sam S                10 Phoenix-MR             30.46      30.48 ZQ     
 18 Wang, Ava J               10 LIAC-MR                29.99      30.53 ZQ     
 19 Yu, Julianna S            10 LIAC-MR                30.98      30.66 ZQ     
 20 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR        30.84      30.68 ZQ     
 21 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR                31.08      30.76 ZQ     
 22 Negast, Taylor N          10 COND-MR                30.82      30.81 ZQ     
 23 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR           30.22      30.98 ZQ     
 24 Kern, Margo M             10 LIAC-MR                30.79      31.05 ZQ     
 25 Ramirez, Nicole           10 Rivertown Rays-MR      30.36      31.06 ZQ     
 26 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR    30.05      31.29 JO     
 27 Lippolis, Isabella C      10 WEST-MR                30.06      31.51 JO     
 28 Karras, Sophia O          10 LIAC-MR                31.05      31.73 JO     
 29 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR                 30.06      32.01 JO     
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
 Meet Qualifying:  1:08.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR              1:00.11      58.95 ZQ     
                  28.50       58.95 (30.45)                                        
  2 Pabby, Anya               10 Badger-MR            1:02.07    1:00.36 ZQ     
                  28.71     1:00.36 (31.65)                                        
  3 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR    1:02.77    1:01.32 ZQ     
                  29.52     1:01.32 (31.80)                                        
  4 Vitale, Miya N            10 PATS-MR              1:04.66    1:01.52 ZQ     
                  29.93     1:01.52 (31.59)                                        
  5 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR      1:04.99    1:02.87 ZQ     
                  30.30     1:02.87 (32.57)                                        
  6 Gurden, Julia             10 WEST-MR              1:03.10    1:02.96 ZQ     
                  30.33     1:02.96 (32.63)                                        
  7 Cash, Joanie              10 LIAC-MR              1:04.52    1:03.29 ZQ     
                  30.37     1:03.29 (32.92)                                        
  8 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR               1:04.53    1:03.90 ZQ     
                  30.42     1:03.90 (33.48)                                        
  9 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR               1:05.71    1:04.22 ZQ     
                  30.62     1:04.22 (33.60)                                        
 10 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR      1:07.19    1:04.29 ZQ     
                  30.00     1:04.29 (34.29)                                        
 11 Yeh, Kiely M              10 FLY-MR               1:08.04    1:04.72 ZQ     
                  31.33     1:04.72 (33.39)                                        
 12 Lind, Olivia              10 SMC-MR               1:07.73    1:05.04 ZQ     
                  30.88     1:05.04 (34.16)                                        
 13 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR    1:05.52    1:05.54 ZQ     
                  31.46     1:05.54 (34.08)                                        
 14 Dwyer, Grace V            10 COND-MR              1:07.35    1:06.38 ZQ     
                  31.87     1:06.38 (34.51)                                        
 15 Boccio, Sophia I          10 Express Swimming-MR  1:07.01    1:06.75 ZQ     
                  31.97     1:06.75 (34.78)                                        
 16 Han, Sam S                10 Phoenix-MR           1:07.27    1:07.37 ZQ     
                  33.22     1:07.37 (34.15)                                        
 17 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR         1:07.18    1:07.41 ZQ     
                  32.30     1:07.41 (35.11)                                        
 18 Karras, Sophia O          10 LIAC-MR              1:07.33    1:07.77 ZQ     
                  32.68     1:07.77 (35.09)                                        
 19 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR               1:07.57    1:07.87 ZQ     
                  32.16     1:07.87 (35.71)                                        
 20 Ramirez, Nicole           10 Rivertown Rays-MR    1:06.09    1:08.02 ZQ     
                  32.26     1:08.02 (35.76)                                        
 21 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR  1:06.61    1:08.09 ZQ     
                  32.02     1:08.09 (36.07)                                        
 22 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR      1:07.25    1:08.14 JO     
                  32.32     1:08.14 (35.82)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
 Meet Qualifying:  2:28.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR              2:10.01    2:10.25 ZQ     
                  29.35     1:02.35 (33.00)     1:36.67 (34.32)     2:10.25 (33.58)
  2 Pabby, Anya               10 Badger-MR            2:17.19    2:14.54 ZQ     
                  31.13     1:07.00 (35.87)     1:42.81 (35.81)     2:14.54 (31.73)
  3 Gurden, Julia             10 WEST-MR              2:16.53    2:14.57 ZQ     
                  31.24     1:05.81 (34.57)     1:40.51 (34.70)     2:14.57 (34.06)
  4 Vitale, Miya N            10 PATS-MR              2:14.88    2:16.55 ZQ     
                  31.43     1:07.12 (35.69)     1:42.81 (35.69)     2:16.55 (33.74)
  5 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR      2:21.73    2:20.34 ZQ     
                  31.44     1:06.82 (35.38)     1:44.26 (37.44)     2:20.34 (36.08)
  6 Karras, Sophia O          10 LIAC-MR              2:19.71    2:20.77 ZQ     
                  32.01     1:08.06 (36.05)     1:44.51 (36.45)     2:20.77 (36.26)
  7 Cash, Joanie              10 LIAC-MR              2:26.86    2:20.80 ZQ     
                  31.81     1:07.82 (36.01)     1:45.29 (37.47)     2:20.80 (35.51)
  8 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR               2:19.27    2:22.02 ZQ     
                  31.16     1:06.58 (35.42)     1:44.83 (38.25)     2:22.02 (37.19)
  9 Lind, Olivia              10 SMC-MR               2:27.25    2:23.58 ZQ     
                  33.22     1:10.11 (36.89)     1:47.54 (37.43)     2:23.58 (36.04)
 10 Dwyer, Grace V            10 COND-MR              2:26.49    2:24.67 ZQ     
                  32.36     1:08.07 (35.71)     1:46.05 (37.98)     2:24.67 (38.62)
 11 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR      2:23.38    2:25.73 ZQ     
                  33.31     1:10.61 (37.30)     1:48.80 (38.19)     2:25.73 (36.93)
 12 Negast, Taylor N          10 COND-MR              2:25.72    2:26.54 ZQ     
                  33.10     1:10.77 (37.67)     1:49.14 (38.37)     2:26.54 (37.40)
 13 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR      2:26.26    2:26.91 ZQ     
                  32.91     1:10.87 (37.96)     1:49.27 (38.40)     2:26.91 (37.64)
 14 Farrell, Sarah Jean       10 Tmsuffolk-MR         2:25.81    2:27.93 ZQ     
                  33.43     1:11.65 (38.22)     1:50.43 (38.78)     2:27.93 (37.50)
 15 Canning, Eva M             9 LIAC-MR              2:28.33    2:28.17 ZQ     
                  32.74     1:09.89 (37.15)     1:49.58 (39.69)     2:28.17 (38.59)
 16 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR    2:25.26    2:28.34 ZQ     
                  33.98     1:13.45 (39.47)     1:52.28 (38.83)     2:28.34 (36.06)
 17 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR         2:25.52    2:28.42 ZQ     
                  34.08     1:11.96 (37.88)     1:51.63 (39.67)     2:28.42 (36.79)
 18 Desiderio, Sarah P        10 Marlins Bgnw-MR      2:28.32    2:31.81 JO     
                  33.89     1:12.25 (38.36)   2:31.81 (1:19.56)                    
 19 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR  2:28.18    2:32.63        
                  33.61     1:12.54 (38.93)     1:53.01 (40.47)     2:32.63 (39.62)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:30.49  ZQ
              6:44.99  JO
 Meet Qualifying:  6:30.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurden, Julia             10 WEST-MR              5:58.96    6:03.96 ZQ     
                  31.87     1:07.21 (35.34)     1:43.58 (36.37)     2:20.89 (37.31)
        2:58.08 (37.19)     3:35.62 (37.54)     4:13.33 (37.71)     4:51.14 (37.81)
        5:28.75 (37.61)     6:03.96 (35.21)                                        
  2 Karras, Sophia O          10 LIAC-MR              6:14.47    6:11.20 ZQ     
                  33.35     1:10.89 (37.54)     1:49.07 (38.18)     2:26.96 (37.89)
        3:05.02 (38.06)     3:42.21 (37.19)     4:19.32 (37.11)     4:56.78 (37.46)
        5:34.84 (38.06)     6:11.20 (36.36)                                        
  3 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR               6:23.95    6:17.23 ZQ     
                  34.05     1:11.63 (37.58)     1:50.17 (38.54)     2:28.36 (38.19)
        3:08.27 (39.91)     3:47.58 (39.31)     4:26.76 (39.18)     5:04.72 (37.96)
        5:42.70 (37.98)     6:17.23 (34.53)                                        
  4 Farrell, Sarah Jean       10 Tmsuffolk-MR         6:24.52    6:18.64 ZQ     
                  33.92     1:10.87 (36.95)     1:49.23 (38.36)     2:28.04 (38.81)
        3:07.05 (39.01)     3:46.54 (39.49)     4:25.35 (38.81)     5:04.31 (38.96)
        5:42.78 (38.47)     6:18.64 (35.86)                                        
  5 Lind, Olivia              10 SMC-MR               6:24.50    6:23.30 ZQ     
                  33.77     1:11.87 (38.10)     1:49.80 (37.93)     2:27.95 (38.15)
        3:06.92 (38.97)     3:47.17 (40.25)     4:27.85 (40.68)     5:07.99 (40.14)
        5:47.45 (39.46)     6:23.30 (35.85)                                        
  6 Negast, Taylor N          10 COND-MR              6:29.54    6:28.11 ZQ     
                  34.48     1:12.34 (37.86)     1:51.04 (38.70)     2:29.73 (38.69)
        3:09.16 (39.43)     3:49.71 (40.55)     4:30.36 (40.65)     5:10.31 (39.95)
        5:50.01 (39.70)     6:28.11 (38.10)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
 Meet Qualifying:  36.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR                31.02      30.76 ZQ     
  2 Pabby, Anya               10 Badger-MR              32.31      31.80 ZQ     
  3 Vitale, Miya N            10 PATS-MR                33.89      31.93 ZQ     
  4 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR                 33.79      32.67 ZQ     
  5 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR      33.26      32.74 ZQ     
  6 Gurden, Julia             10 WEST-MR                33.37      32.98 ZQ     
  7 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR        33.37      33.24 ZQ     
  8 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR                34.29      33.67 ZQ     
  9 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR        34.62      34.11 ZQ     
 10 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR                 35.25      34.14 ZQ     
 11 Han, Sam S                10 Phoenix-MR             35.32      34.46 ZQ     
 12 Casey, Carolyn T          10 Agua Swim Team-MR      35.39      34.71 ZQ     
 12 Cash, Joanie              10 LIAC-MR                34.72      34.71 ZQ     
 14 Lamar, Christina L        10 HS-MR                  35.46      34.74 ZQ     
 15 Negast, Taylor N          10 COND-MR                35.79      34.81 ZQ     
 16 Chen, Lydia G             10 Badger-MR              36.35      34.90 ZQ     
 17 Howley, Tess O             9 LBA-MR                 36.07      34.92 ZQ     
 18 Schneider, Alexandra G     9 LIAC-MR                34.97      35.21 ZQ     
 19 Lind, Olivia              10 SMC-MR                 35.58      35.31 ZQ     
 20 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR    34.23      35.46 ZQ     
 21 Boccio, Sophia I          10 Express Swimming-MR    35.47      35.59 ZQ     
 22 Wang, Ava J               10 LIAC-MR                34.53      35.61 ZQ     
 23 Kern, Margo M             10 LIAC-MR                35.16      35.63 ZQ     
 24 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR           36.44      35.74 ZQ     
 25 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR           35.61      35.75 ZQ     
 26 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR        36.29      36.00 ZQ     
 27 Lippolis, Isabella C      10 WEST-MR                35.43      36.07 ZQ     
 28 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR           35.05      36.09 ZQ     
 29 Johnston, Sabrina K        9 Marlins Bgnw-MR        36.49      36.28 ZQ     
 30 Chen, Jessica Z            9 Sachem-MR              35.78      36.63 JO     
 31 Desiderio, Sarah P        10 Marlins Bgnw-MR        36.04      36.72 JO     
 32 Canning, Eva M             9 LIAC-MR                36.06      36.82 JO     
 33 Yeh, Kiely M              10 FLY-MR                 35.77      36.86 JO     
 34 Farrell, Sarah Jean       10 Tmsuffolk-MR           36.18      37.88        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
 Meet Qualifying:  1:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR              1:05.41    1:03.96 ZQ     
                  31.32     1:03.96 (32.64)                                        
  2 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR    1:13.01    1:07.40 ZQ     
                  32.66     1:07.40 (34.74)                                        
  3 Gurden, Julia             10 WEST-MR              1:10.85    1:09.02 ZQ     
                  34.12     1:09.02 (34.90)                                        
  4 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR      1:11.36    1:09.73 ZQ     
                  34.02     1:09.73 (35.71)                                        
  5 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR               1:13.42    1:10.58 ZQ     
                  34.85     1:10.58 (35.73)                                        
  6 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR               1:14.76    1:10.82 ZQ     
                  35.01     1:10.82 (35.81)                                        
  7 Pabby, Anya               10 Badger-MR            1:11.01    1:10.89 ZQ     
                  34.48     1:10.89 (36.41)                                        
  8 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR              1:14.10    1:12.81 ZQ     
                  35.47     1:12.81 (37.34)                                        
  9 Lind, Olivia              10 SMC-MR               1:16.42    1:13.14 ZQ     
                  35.98     1:13.14 (37.16)                                        
 10 Negast, Taylor N          10 COND-MR              1:16.48    1:13.69 ZQ     
                  35.35     1:13.69 (38.34)                                        
 11 Han, Sam S                10 Phoenix-MR           1:17.27    1:13.80 ZQ     
                  36.27     1:13.80 (37.53)                                        
 12 Schneider, Alexandra G     9 LIAC-MR              1:14.16    1:13.94 ZQ     
                  36.23     1:13.94 (37.71)                                        
 13 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR         1:14.71    1:14.11 ZQ     
                  36.07     1:14.11 (38.04)                                        
 14 Casey, Carolyn T          10 Agua Swim Team-MR    1:16.99    1:14.33 ZQ     
                  36.45     1:14.33 (37.88)                                        
 15 Cash, Joanie              10 LIAC-MR              1:15.77    1:14.55 ZQ     
                  36.26     1:14.55 (38.29)                                        
 16 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR      1:13.50    1:14.66 ZQ     
                  35.78     1:14.66 (38.88)                                        
 17 Sommerstad, Kate A        10 Three Village-MR     1:15.69    1:14.98 ZQ     
                  36.68     1:14.98 (38.30)                                        
 18 Ramirez, Nicole           10 Rivertown Rays-MR    1:17.99    1:15.13 ZQ     
                  36.72     1:15.13 (38.41)                                        
 19 Pryne, Jenna M             9 CSD-MR               1:17.56    1:16.03 ZQ     
                  35.81     1:16.03 (40.22)                                        
 20 Farrell, Sarah Jean       10 Tmsuffolk-MR         1:16.94    1:17.90 ZQ     
                  37.63     1:17.90 (40.27)                                        
 21 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR         1:17.82    1:18.25 JO     
                  38.74     1:18.25 (39.51)                                        
 22 Lippolis, Isabella C      10 WEST-MR              1:16.69    1:18.27 JO     
                  37.85     1:18.27 (40.42)                                        
 23 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR  1:17.31    1:18.33 JO     
                  37.17     1:18.33 (41.16)                                        
 24 Dwyer, Grace V            10 COND-MR              1:17.56    1:19.02 JO     
                  38.84     1:19.02 (40.18)                                        
 -- Desiderio, Sarah P        10 Marlins Bgnw-MR      1:17.63         DQ        
      Re-Submerged
                  37.68          DQ (40.25)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
 Meet Qualifying:  41.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR                37.23      35.95 ZQ     
  2 Grasso, Emily             10 SMC-MR                 38.61      37.99 ZQ     
  3 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR                38.24      38.08 ZQ     
  4 Yeh, Kiely M              10 FLY-MR                 40.19      38.17 ZQ     
  5 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR      37.92      38.18 ZQ     
  6 Blakeslee, Kaitlin P      10 Marlins Bgnw-MR        40.11      38.47 ZQ     
  7 Johnston, Sabrina K        9 Marlins Bgnw-MR        40.37      38.83 ZQ     
  8 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR           39.50      39.31 ZQ     
  9 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR        41.08      39.32 ZQ     
 10 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR            41.24      39.48 ZQ     
 11 Morris Exeter, Maya       10 Sailfish-MR            40.89      39.95 ZQ     
 12 Dzieciolowski, Sophie L   10 LIAC-MR                40.50      39.98 ZQ     
 13 Han, Sam S                10 Phoenix-MR             40.84      40.05 ZQ     
 14 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR           41.67      40.29 ZQ     
 15 Ramirez, Nicole           10 Rivertown Rays-MR      40.73      40.36 ZQ     
 16 Wang, Ava J               10 LIAC-MR                41.67      40.41 ZQ     
 17 Foley, Lola G             10 Tmsuffolk-MR           41.55      40.78 ZQ     
 18 Kelly, Alanna M           10 Silver Streaks-MR      40.36      40.81 ZQ     
 19 Negast, Taylor N          10 COND-MR                41.60      41.30 ZQ     
 20 Brennan, Hope E           10 NYCC-MR                40.59      41.40 ZQ     
 21 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR                 41.77      41.93 ZQ     
 22 Ebenstein, Olivia M       10 Three Village-MR       41.37      42.09 JO     
 23 Lopez-Ryan, Brooklyn L    10 WEST-MR                41.45      42.32 JO     
 24 Dwyer, Grace V            10 COND-MR                41.32      43.73        
 25 Kern, Margo M             10 LIAC-MR                41.19      44.74        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
 Meet Qualifying:  1:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR              1:16.66    1:16.50 ZQ     
                  36.49     1:16.50 (40.01)                                        
  2 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR              1:22.83    1:22.23 ZQ     
                  39.14     1:22.23 (43.09)                                        
  3 Grasso, Emily             10 SMC-MR               1:23.39    1:23.87 ZQ     
                  39.45     1:23.87 (44.42)                                        
  4 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR         1:25.56    1:25.17 ZQ     
                  40.17     1:25.17 (45.00)                                        
  5 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR    1:25.72    1:25.30 ZQ     
                  40.65     1:25.30 (44.65)                                        
  6 Yeh, Kiely M              10 FLY-MR               1:27.32    1:25.64 ZQ     
                  40.56     1:25.64 (45.08)                                        
  7 Han, Sam S                10 Phoenix-MR           1:29.74    1:25.73 ZQ     
                  40.44     1:25.73 (45.29)                                        
  8 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR      1:28.98    1:26.17 ZQ     
                  39.81     1:26.17 (46.36)                                        
  9 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR          1:30.15    1:26.63 ZQ     
                  40.53     1:26.63 (46.10)                                        
 10 Park, Grace M             10 Phoenix-MR           1:29.87    1:27.31 ZQ     
                  41.85     1:27.31 (45.46)                                        
 11 Dzieciolowski, Sophie L   10 LIAC-MR              1:26.00    1:27.62 ZQ     
                  40.98     1:27.62 (46.64)                                        
 12 McIntyre, Gaby M          10 Express Swimming-MR  1:30.38    1:27.72 ZQ     
                  41.35     1:27.72 (46.37)                                        
 13 Blakeslee, Kaitlin P      10 Marlins Bgnw-MR      1:31.74    1:27.84 ZQ     
                  40.79     1:27.84 (47.05)                                        
 14 Kelly, Alanna M           10 Silver Streaks-MR    1:28.18    1:27.97 ZQ     
                  41.40     1:27.97 (46.57)                                        
 15 Lamar, Christina L        10 HS-MR                1:31.07    1:28.22 ZQ     
                  41.51     1:28.22 (46.71)                                        
 16 Johnston, Sabrina K        9 Marlins Bgnw-MR      1:30.36    1:28.30 ZQ     
                  41.28     1:28.30 (47.02)                                        
 17 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR         1:30.07    1:28.58 ZQ     
                  41.76     1:28.58 (46.82)                                        
 18 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR              1:31.42    1:28.69 ZQ     
                  42.22     1:28.69 (46.47)                                        
 19 Chen, Lydia G             10 Badger-MR            1:31.80    1:28.92 ZQ     
                  42.25     1:28.92 (46.67)                                        
 20 Lopez-Ryan, Brooklyn L    10 WEST-MR              1:31.53    1:29.12 ZQ     
                  43.04     1:29.12 (46.08)                                        
 21 Wang, Ava J               10 LIAC-MR              1:29.76    1:29.29 ZQ     
                  42.40     1:29.29 (46.89)                                        
 22 Ramirez, Nicole           10 Rivertown Rays-MR    1:28.77    1:29.65 ZQ     
                  42.47     1:29.65 (47.18)                                        
 23 Morris Exeter, Maya       10 Sailfish-MR          1:30.22    1:29.79 ZQ     
                  42.20     1:29.79 (47.59)                                        
 24 Hoey, Onagh S             10 LBA-MR               1:31.40    1:30.96 ZQ     
                  43.85     1:30.96 (47.11)                                        
 25 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR         1:29.96    1:31.16 ZQ     
                  43.31     1:31.16 (47.85)                                        
 26 Kern, Margo M             10 LIAC-MR              1:29.57    1:31.98 ZQ     
                  43.64     1:31.98 (48.34)                                        
 27 Ebenstein, Olivia M       10 Three Village-MR     1:31.37    1:34.84        
                  43.48     1:34.84 (51.36)                                        
 -- Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR    1:26.51         DQ        
      Double pull / kicks
                  38.52          DQ (43.84)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
 Meet Qualifying:  34.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pabby, Anya               10 Badger-MR              29.76      29.49 ZQ     
  2 Jiang, Joy                10 WEST-MR                30.26      29.62 ZQ     
  3 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR      31.58      30.54 ZQ     
  4 Cash, Joanie              10 LIAC-MR                31.67      31.31 ZQ     
  5 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR                 31.79      31.52 ZQ     
  6 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR    32.13      32.08 ZQ     
  7 Wang, Ava J               10 LIAC-MR                33.43      32.19 ZQ     
  8 Gurden, Julia             10 WEST-MR                31.96      32.24 ZQ     
  9 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR        33.20      32.41 ZQ     
 10 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR                 32.68      32.74 ZQ     
 11 Vitale, Miya N            10 PATS-MR                34.09      32.82 ZQ     
 12 Negast, Taylor N          10 COND-MR                33.85      32.90 ZQ     
 13 Boccio, Sophia I          10 Express Swimming-MR    33.91      32.94 ZQ     
 14 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR                33.30      32.99 ZQ     
 15 Lind, Olivia              10 SMC-MR                 33.22      33.33 ZQ     
 16 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR        34.08      33.44 ZQ     
 17 Clayton, Caelan            9 HYB-MR                 33.89      33.50 ZQ     
 18 Canning, Eva M             9 LIAC-MR                34.43      33.85 ZQ     
 19 Lippolis, Isabella C      10 WEST-MR                33.59      34.05 ZQ     
 20 Foley, Lola G             10 Tmsuffolk-MR           34.15      34.25 ZQ     
 21 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR        34.37      34.42 ZQ     
 22 Chen, Jessica Z            9 Sachem-MR              34.67      35.60 JO     
 23 Ebenstein, Olivia M       10 Three Village-MR       34.70      35.75 JO     
 24 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR    34.58      36.09        
 25 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR                 34.49      36.50        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
 Meet Qualifying:  1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR              1:07.40    1:06.59 ZQ     
                  31.55     1:06.59 (35.04)                                        
  2 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR    1:11.65    1:07.88 ZQ     
                  32.42     1:07.88 (35.46)                                        
  3 Pabby, Anya               10 Badger-MR            1:09.98    1:09.19 ZQ     
                  32.40     1:09.19 (36.79)                                        
  4 Gurden, Julia             10 WEST-MR              1:10.00    1:10.11 ZQ     
                  32.73     1:10.11 (37.38)                                        
  5 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR               1:13.29    1:12.00 ZQ     
                  33.76     1:12.00 (38.24)                                        
  6 Cash, Joanie              10 LIAC-MR              1:14.66    1:13.69 ZQ     
                  34.76     1:13.69 (38.93)                                        
  7 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR      1:14.52    1:15.42 ZQ     
                  33.88     1:15.42 (41.54)                                        
  8 Lind, Olivia              10 SMC-MR               1:17.62    1:16.89 ZQ     
                  35.31     1:16.89 (41.58)                                        
  9 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR              1:15.85    1:17.08 ZQ     
                  36.81     1:17.08 (40.27)                                        
 10 Negast, Taylor N          10 COND-MR              1:19.67    1:18.43 ZQ     
                  36.32     1:18.43 (42.11)                                        
 11 Clayton, Caelan            9 HYB-MR               1:20.71    1:18.64 ZQ     
                  36.39     1:18.64 (42.25)                                        
 12 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR      1:18.28    1:18.94 ZQ     
                  37.63     1:18.94 (41.31)                                        
 13 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR    1:19.13    1:19.83 ZQ     
                  36.69     1:19.83 (43.14)                                        
 14 Yu, Julianna S            10 LIAC-MR              1:21.81    1:20.07 ZQ     
                  37.11     1:20.07 (42.96)                                        
 15 Finkelberg, Sydney H      10 Rivertown Rays-MR    1:20.26    1:20.37 ZQ     
                  36.50     1:20.37 (43.87)                                        
 16 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR  1:19.89    1:21.48 ZQ     
                  37.62     1:21.48 (43.86)                                        
 17 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR         1:20.51    1:21.57 ZQ     
                  38.41     1:21.57 (43.16)                                        
 18 Wang, Ava J               10 LIAC-MR              1:21.13    1:21.64 ZQ     
                  35.96     1:21.64 (45.68)                                        
 19 Ramirez, Nicole           10 Rivertown Rays-MR    1:20.96    1:22.11 JO     
                  39.26     1:22.11 (42.85)                                        
 20 Cornish, Kristin A        10 Marlins Bgnw-MR      1:21.47    1:22.48 JO     
                  38.25     1:22.48 (44.23)                                        
 21 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR  1:20.33    1:23.12 JO     
                  39.66     1:23.12 (43.46)                                        
 22 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR               1:16.40    1:23.81 JO     
                  39.55     1:23.81 (44.26)                                        
 23 Karras, Sophia O          10 LIAC-MR              1:21.83    1:24.33 JO     
                  38.56     1:24.33 (45.77)                                        
 24 Ebenstein, Olivia M       10 Three Village-MR     1:21.94    1:28.82        
                  38.12     1:28.82 (50.70)                                        
 -- Safovich, Agnessa         10 Unhes-Mr-MR          1:20.61         DQ        
      One hand touch
                  38.11          DQ (47.00)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
 Meet Qualifying:  1:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR              1:07.28    1:06.83 ZQ     
                  30.42     1:06.83 (36.41)                                        
  2 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR    1:12.38    1:09.42 ZQ     
                  32.35     1:09.42 (37.07)                                        
  3 Pabby, Anya               10 Badger-MR            1:11.88    1:10.36 ZQ     
                  31.36     1:10.36 (39.00)                                        
  4 Gurden, Julia             10 WEST-MR              1:12.31    1:12.04 ZQ     
                  32.55     1:12.04 (39.49)                                        
  5 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR      1:14.12    1:12.37 ZQ     
                  33.29     1:12.37 (39.08)                                        
  6 Badilla, Catalina V       10 EHY-MR               1:15.06    1:12.82 ZQ     
                  33.13     1:12.82 (39.69)                                        
  7 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR              1:17.17    1:13.88 ZQ     
                  34.35     1:13.88 (39.53)                                        
  8 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR               1:17.61    1:13.96 ZQ     
                  32.65     1:13.96 (41.31)                                        
  9 Vitale, Miya N            10 PATS-MR              1:14.49    1:14.09 ZQ     
                  32.94     1:14.09 (41.15)                                        
 10 Johnston, Sabrina K        9 Marlins Bgnw-MR      1:17.69    1:14.85 ZQ     
                  34.27     1:14.85 (40.58)                                        
 11 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR    1:14.08    1:15.03 ZQ     
                  35.22     1:15.03 (39.81)                                        
 12 Cash, Joanie              10 LIAC-MR              1:16.03    1:15.70 ZQ     
                  33.62     1:15.70 (42.08)                                        
 13 Lind, Olivia              10 SMC-MR               1:17.86    1:15.93 ZQ     
                  33.43     1:15.93 (42.50)                                        
 14 Wang, Ava J               10 LIAC-MR              1:17.19    1:16.07 ZQ     
                  34.39     1:16.07 (41.68)                                        
 15 Negast, Taylor N          10 COND-MR              1:17.31    1:16.31 ZQ     
                  34.18     1:16.31 (42.13)                                        
 16 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR      1:17.54    1:16.32 ZQ     
                  34.39     1:16.32 (41.93)                                        
 17 Boccio, Sophia I          10 Express Swimming-MR  1:16.42    1:16.75 ZQ     
                  34.68     1:16.75 (42.07)                                        
 18 Yeh, Kiely M              10 FLY-MR               1:17.26    1:16.83 ZQ     
                  35.91     1:16.83 (40.92)                                        
 19 Park, Grace M             10 Phoenix-MR           1:17.95    1:17.98 ZQ     
                  35.95     1:17.98 (42.03)                                        
 20 Farrell, Sarah Jean       10 Tmsuffolk-MR         1:17.82    1:18.23 JO     
                  35.60     1:18.23 (42.63)                                        
 21 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR               1:17.84    1:19.70 JO     
                  37.66     1:19.70 (42.04)                                        
 22 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR  1:16.95    1:20.32 JO     
                  36.91     1:20.32 (43.41)                                        
 23 Lippolis, Isabella C      10 WEST-MR              1:17.66    1:21.51        
                  37.96     1:21.51 (43.55)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
 Meet Qualifying:  2:48.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiang, Joy                10 WEST-MR              2:24.06    2:25.48 ZQ     
                  30.92     1:06.26 (35.34)     1:50.72 (44.46)     2:25.48 (34.76)
  2 Guarino, Kiana B          10 Agua Swim Team-MR    2:34.13    2:30.57 ZQ     
                  31.31     1:10.11 (38.80)     1:55.77 (45.66)     2:30.57 (34.80)
  3 Vitale, Miya N            10 PATS-MR              2:38.07    2:34.24 ZQ     
                  34.77     1:12.09 (37.32)     2:01.24 (49.15)     2:34.24 (33.00)
  4 Pabby, Anya               10 Badger-MR            2:38.02    2:34.43 ZQ     
                  31.79     1:10.33 (38.54)     2:00.55 (50.22)     2:34.43 (33.88)
  5 Tan, Samantha N           10 Marlins Bgnw-MR      2:36.56    2:38.82 ZQ     
                  34.24     1:13.41 (39.17)     2:03.46 (50.05)     2:38.82 (35.36)
  6 Arciniegas, Francesca     10 COND-MR              2:40.33    2:41.50 ZQ     
                  36.41     1:16.29 (39.88)     2:03.83 (47.54)     2:41.50 (37.67)
  7 Ott, Elke L               10 Agua Swim Team-MR    2:39.39    2:41.94 ZQ     
                  35.43     1:17.07 (41.64)     2:04.91 (47.84)     2:41.94 (37.03)
  8 Cash, Joanie              10 LIAC-MR              2:46.19    2:42.57 ZQ     
                  33.48     1:14.22 (40.74)     2:05.38 (51.16)     2:42.57 (37.19)
  9 Wang, Ava J               10 LIAC-MR              2:46.94    2:42.62 ZQ     
                  33.68     1:18.74 (45.06)     2:07.64 (48.90)     2:42.62 (34.98)
 10 Farrell, Sarah Jean       10 Tmsuffolk-MR         2:46.12    2:42.98 ZQ     
                  36.22     1:14.60 (38.38)     2:04.89 (50.29)     2:42.98 (38.09)
 11 Rutigliano, Michaela      10 Tmsuffolk-MR         2:44.10    2:43.33 ZQ     
                  37.12     1:18.86 (41.74)     2:06.53 (47.67)     2:43.33 (36.80)
 12 Arnold, Lauren R          10 Marlins Bgnw-MR      2:46.95    2:44.53 ZQ     
                  35.41     1:16.24 (40.83)     2:06.81 (50.57)     2:44.53 (37.72)
 13 Ramirez, Nicole           10 Rivertown Rays-MR    2:45.41    2:45.05 ZQ     
                  37.36     1:19.14 (41.78)     2:07.63 (48.49)     2:45.05 (37.42)
 14 Nyquist, Hailey E         10 WAC-MR               2:43.11    2:45.35 ZQ     
                  36.47     1:17.41 (40.94)     2:10.44 (53.03)     2:45.35 (34.91)
 15 Han, Sam S                10 Phoenix-MR           2:47.69    2:45.66 ZQ     
                  38.51     1:19.17 (40.66)     2:08.21 (49.04)     2:45.66 (37.45)
 16 Johnston, Sabrina K        9 Marlins Bgnw-MR      2:47.70    2:47.82 ZQ     
                  36.28     1:21.21 (44.93)     2:10.27 (49.06)     2:47.82 (37.55)
 17 Iaccino, Grace Anne       10 Express Swimming-MR  2:44.81    2:49.90 JO     
                  37.41     1:22.76 (45.35)     2:12.64 (49.88)     2:49.90 (37.26)
 -- Foley, Lola G             10 Tmsuffolk-MR         2:45.53        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.19  SCS
                25.69  METS
                27.99  ZQ
                28.49  JO
 Meet Qualifying:  27.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  25.41      25.11 SCS    
  2 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                25.68      25.19 SCS    
  3 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      25.86      25.28 METS   
  4 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                25.67      25.35 METS   
  5 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR      26.25      25.82 ZQ     
  6 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                26.33      25.98 ZQ     
  7 Parry, Alexa R            12 WEST-MR                26.64      26.39 ZQ     
  8 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  26.80      26.74 ZQ     
Preliminaries
  9 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                26.98                   
 10 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     27.21                   
 11 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR        27.29                   
 12 Garces, Frankie           12 WEST-MR                27.33                   
 13 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR    27.45                   
 14 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR    27.61                   
 15 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 27.64                   
 15 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                27.64                   
 17 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR                27.67                   
 18 Pryne, Jess L             11 CSD-MR                 27.68                   
 19 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                27.70                   
 20 Brierley, Julia J         11 EHY-MR                 27.75                   
 21 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR           27.76                   
 22 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR    27.78                   
 23 Claps, Emma               11 HAA-MR                 27.80                   
 24 Rinn, Morgan              12 Express Swimming-MR    27.93                   
 25 Chong, Vanessa            11 Twisters-MR            27.96                   
 26 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                  28.07                   
 27 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR      28.18                   
 28 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR                28.25                   
 29 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR                 28.55                   
 30 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR           28.75                   
 31 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR                 28.95                   
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.19  SCS
                25.69  METS
                27.99  ZQ
                28.49  JO
 Meet Qualifying:  27.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  25.48      25.41 qMETS  
  2 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                25.56      25.67 qMETS  
  3 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                25.52      25.68 qMETS  
  4 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      25.66      25.86 qZQ    
  5 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR      26.13      26.25 qZQ    
  6 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                25.95      26.33 qZQ    
  7 Parry, Alexa R            12 WEST-MR                26.57      26.64 qZQ    
  8 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  26.90      26.80 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                27.06      26.98 ZQ     
 10 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     27.33      27.21 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR        27.24      27.29 ZQ     
 12 Garces, Frankie           12 WEST-MR                26.97      27.33 ZQ     
 13 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR    27.21      27.45 ZQ     
 14 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR    27.90      27.61 ZQ     
 15 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 27.03      27.64 ZQ     
 15 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                27.42      27.64 ZQ     
 17 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR                27.48      27.67 ZQ     
 18 Pryne, Jess L             11 CSD-MR                 27.59      27.68 ZQ     
 19 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                26.69      27.70 ZQ     
 20 Brierley, Julia J         11 EHY-MR                 27.33      27.75 ZQ     
 21 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR           27.02      27.76 ZQ     
 22 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR    27.91      27.78 ZQ     
 23 Claps, Emma               11 HAA-MR                 27.85      27.80 ZQ     
 24 Rinn, Morgan              12 Express Swimming-MR    27.54      27.93 ZQ     
 25 Chong, Vanessa            11 Twisters-MR            27.90      27.96 ZQ     
 26 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                  27.74      28.07 JO     
 27 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR      27.80      28.18 JO     
 28 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR                27.37      28.25 JO     
 29 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR                 27.69      28.55        
 30 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR           27.85      28.75        
 31 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR                 27.89      28.95        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
                54.39  SCS
                55.89  METS
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
 Meet Qualifying:  1:00.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR         NT      57.06 ZQ     
                  27.33       57.06 (29.73)                                        
  2 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR       NT      57.55 ZQ     
                  27.90       57.55 (29.65)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.39  SCS
                55.89  METS
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
 Meet Qualifying:  1:00.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  54.52      53.98 SCS    
                  26.22       53.98 (27.76)                                        
  2 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                55.93      54.46 METS   
                  26.01       54.46 (28.45)                                        
  3 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      56.10      55.87 METS   
                  26.66       55.87 (29.21)                                        
  4 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                55.86      56.02 ZQ     
                  26.57       56.02 (29.45)                                        
  5 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                56.48      56.33 ZQ     
                  27.06       56.33 (29.27)                                        
  6 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     58.15      58.55 ZQ     
                  27.87       58.55 (30.68)                                        
  7 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                58.62      58.58 ZQ     
                  28.17       58.58 (30.41)                                        
  8 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR      58.64      58.91 ZQ     
                  28.41       58.91 (30.50)                                        
Preliminaries
  9 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR   J58.64                   
 10 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR                 58.95                   
 11 Gellineau, Briana N       11 LIAC-MR                59.04                   
 12 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  59.13                   
 13 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                59.24                   
 14 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                59.49                   
 15 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR      59.73                   
 16 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR                 59.87                   
 17 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                59.93                   
 18 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR      1:00.09                   
 19 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:00.13                   
 20 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  1:00.22                   
 21 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     1:00.60                   
 22 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  1:00.81                   
 23 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR    1:00.87                   
 24 Blackstock, Esme J        12 Flying Dolphins-MR   1:01.12                   
 25 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              1:01.23                   
 26 Maher, Mary K             11 LBA-MR               1:01.57                   
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.39  SCS
                55.89  METS
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
 Meet Qualifying:  1:00.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  54.94      54.52 qMETS  
                  26.08       54.52 (28.44)                                        
  2 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                55.02      55.86 qMETS  
                  26.44       55.86 (29.42)                                        
  3 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                55.72      55.93 qZQ    
                  26.57       55.93 (29.36)                                        
  4 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      57.74      56.10 qZQ    
                  27.15       56.10 (28.95)                                        
  5 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                56.03      56.48 qZQ    
                  27.28       56.48 (29.20)                                        
  6 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     57.72      58.15 qZQ    
                  27.88       58.15 (30.27)                                        
  7 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                57.76      58.62 qZQ    
                  28.17       58.62 (30.45)                                        
  8 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR      57.31      58.64 qZQ    
                  27.69       58.64 (30.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR    59.57     J58.64 ZQ     
                  28.30       58.64 (30.34)                                        
 10 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR                 58.27      58.95 ZQ     
                  28.77       58.95 (30.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gellineau, Briana N       11 LIAC-MR                59.62      59.04 ZQ     
                  28.55       59.04 (30.49)                                        
 12 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  59.02      59.13 ZQ     
                  28.68       59.13 (30.45)                                        
 13 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                59.17      59.24 ZQ     
                  28.46       59.24 (30.78)                                        
 14 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                57.03      59.49 ZQ     
                  28.47       59.49 (31.02)                                        
 15 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR      57.29      59.73 ZQ     
                  28.47       59.73 (31.26)                                        
 16 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR                 59.56      59.87 ZQ     
                  28.88       59.87 (30.99)                                        
 17 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                58.89      59.93 ZQ     
                  29.19       59.93 (30.74)                                        
 18 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR      1:00.23    1:00.09 ZQ     
                  28.78     1:00.09 (31.31)                                        
 19 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 59.05    1:00.13 ZQ     
                  28.72     1:00.13 (31.41)                                        
 20 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR    59.95    1:00.22 ZQ     
                  29.34     1:00.22 (30.88)                                        
 21 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR       59.96    1:00.60 JO     
                  29.61     1:00.60 (30.99)                                        
 22 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR    59.98    1:00.81 JO     
                  29.09     1:00.81 (31.72)                                        
 23 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR      59.87    1:00.87 JO     
                  29.20     1:00.87 (31.67)                                        
 24 Blackstock, Esme J        12 Flying Dolphins-MR   1:00.18    1:01.12 JO     
                  29.32     1:01.12 (31.80)                                        
 25 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR                59.72    1:01.23 JO     
                  29.60     1:01.23 (31.63)                                        
 26 Maher, Mary K             11 LBA-MR                 59.91    1:01.57 JO     
                  29.62     1:01.57 (31.95)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:56.79  SCS
              1:59.99  METS
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
 Meet Qualifying:  2:11.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              2:00.72    1:58.23 METS   
                  27.05       57.21 (30.16)     1:27.79 (30.58)     1:58.23 (30.44)
  2 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              2:02.07    2:00.68 ZQ     
                  27.54       58.60 (31.06)     1:29.52 (30.92)     2:00.68 (31.16)
  3 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              2:01.94    2:01.48 ZQ     
                  26.66       57.06 (30.40)     1:29.53 (32.47)     2:01.48 (31.95)
  4 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              2:01.35    2:03.07 ZQ     
                  27.23       57.70 (30.47)     1:29.74 (32.04)     2:03.07 (33.33)
  5 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  2:03.51    2:03.29 ZQ     
                  27.81       58.85 (31.04)     1:31.47 (32.62)     2:03.29 (31.82)
  6 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               2:04.26    2:05.57 ZQ     
                  28.37       59.82 (31.45)     1:32.45 (32.63)     2:05.57 (33.12)
  7 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    2:05.57    2:06.70 ZQ     
                  28.19       59.92 (31.73)     1:33.42 (33.50)     2:06.70 (33.28)
  8 Gellineau, Briana N       11 LIAC-MR              2:06.50    2:06.73 ZQ     
                  29.17     1:01.22 (32.05)     1:34.02 (32.80)     2:06.73 (32.71)
Preliminaries
  9 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:06.88                   
 10 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:07.05                   
 11 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR               2:07.17                   
 12 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              2:07.64                   
 13 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     2:07.85                   
 14 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR              2:07.95                   
 15 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    2:08.04                   
 16 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:08.50                   
 17 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    2:08.52                   
 18 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                2:08.67                   
 19 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   2:08.69                   
 20 Garces, Frankie           12 WEST-MR              2:09.28                   
 21 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:09.52                   
 22 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              2:09.54                   
 23 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              2:09.55                   
 24 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         2:10.44                   
 25 Blackstock, Esme J        12 Flying Dolphins-MR   2:11.45                   
 26 Holman, Josephine M       12 PATS-MR              2:12.28                   
 27 Jaeger, Caroline O        12 PATS-MR              2:12.49                   
 28 Antoniuk, Isabela S       11 LIAC-MR              2:13.03                   
 29 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR    2:13.07                   
 30 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    2:13.63                   
 31 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         2:14.44                   
 -- Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                   DFS                    
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:56.79  SCS
              1:59.99  METS
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
 Meet Qualifying:  2:11.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              2:01.55    2:00.72 qZQ    
                  28.88       59.69 (30.81)     1:30.45 (30.76)     2:00.72 (30.27)
  2 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              2:06.35    2:01.35 qZQ    
                  28.00       58.93 (30.93)     1:30.58 (31.65)     2:01.35 (30.77)
  3 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              1:59.99    2:01.94 qZQ    
                  27.67       58.32 (30.65)     1:30.60 (32.28)     2:01.94 (31.34)
  4 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              2:03.91    2:02.07 qZQ    
                  28.17       59.32 (31.15)     1:31.68 (32.36)     2:02.07 (30.39)
  5 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  2:05.22    2:03.51 qZQ    
                  27.91       59.60 (31.69)     1:31.83 (32.23)     2:03.51 (31.68)
  6 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               2:05.24    2:04.26 qZQ    
                  28.78     1:00.03 (31.25)     1:32.13 (32.10)     2:04.26 (32.13)
  7 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    2:09.23    2:05.57 qZQ    
                  29.38     1:01.63 (32.25)     1:34.03 (32.40)     2:05.57 (31.54)
  8 Gellineau, Briana N       11 LIAC-MR              2:10.35    2:06.50 qZQ    
                  29.17     1:01.05 (31.88)     1:33.95 (32.90)     2:06.50 (32.55)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:07.73    2:06.88 ZQ     
                  29.30     1:01.37 (32.07)     1:34.46 (33.09)     2:06.88 (32.42)
 10 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:11.30    2:07.05 ZQ     
                  29.93     1:02.32 (32.39)     1:34.81 (32.49)     2:07.05 (32.24)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR               2:09.84    2:07.17 ZQ     
                  29.67     1:01.63 (31.96)     1:34.35 (32.72)     2:07.17 (32.82)
 12 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              2:06.61    2:07.64 ZQ     
                  29.03     1:00.71 (31.68)     1:34.16 (33.45)     2:07.64 (33.48)
 13 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     2:09.62    2:07.85 ZQ     
                  30.33     1:02.31 (31.98)     1:35.38 (33.07)     2:07.85 (32.47)
 14 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR              2:08.52    2:07.95 ZQ     
                  29.76     1:02.58 (32.82)     1:36.03 (33.45)     2:07.95 (31.92)
 15 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    2:10.80    2:08.04 ZQ     
                  29.88     1:02.46 (32.58)     1:35.68 (33.22)     2:08.04 (32.36)
 16 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:06.98    2:08.50 ZQ     
                  30.02     1:02.85 (32.83)     1:36.17 (33.32)     2:08.50 (32.33)
 17 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    2:05.95    2:08.52 ZQ     
                  28.77     1:01.19 (32.42)     1:34.76 (33.57)     2:08.52 (33.76)
 18 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                2:10.07    2:08.67 ZQ     
                  29.35     1:02.75 (33.40)     1:36.13 (33.38)     2:08.67 (32.54)
 19 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   2:10.67    2:08.69 ZQ     
                  29.71     1:02.80 (33.09)     1:36.48 (33.68)     2:08.69 (32.21)
 20 Garces, Frankie           12 WEST-MR              2:08.11    2:09.28 ZQ     
                  29.12     1:02.14 (33.02)     1:35.89 (33.75)     2:09.28 (33.39)
 21 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:07.41    2:09.52 ZQ     
                  29.69     1:02.42 (32.73)     1:36.27 (33.85)     2:09.52 (33.25)
 22 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              2:09.03    2:09.54 ZQ     
                  30.07     1:03.11 (33.04)     1:37.24 (34.13)     2:09.54 (32.30)
 23 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              2:08.37    2:09.55 ZQ     
                  30.44     1:03.74 (33.30)     1:37.40 (33.66)     2:09.55 (32.15)
 24 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         2:09.60    2:10.44 ZQ     
                  30.41     1:03.50 (33.09)     1:37.24 (33.74)     2:10.44 (33.20)
 25 Blackstock, Esme J        12 Flying Dolphins-MR   2:09.30    2:11.45 ZQ     
                  29.42     1:02.69 (33.27)     1:37.49 (34.80)     2:11.45 (33.96)
 26 Holman, Josephine M       12 PATS-MR              2:10.33    2:12.28 JO     
                  29.99     1:03.72 (33.73)     1:38.19 (34.47)     2:12.28 (34.09)
 27 Jaeger, Caroline O        12 PATS-MR              2:10.86    2:12.49 JO     
                  30.09     1:03.31 (33.22)     1:38.02 (34.71)     2:12.49 (34.47)
 28 Antoniuk, Isabela S       11 LIAC-MR              2:11.43    2:13.03 JO     
                  30.24     1:03.87 (33.63)     1:38.40 (34.53)     2:13.03 (34.63)
 29 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR    2:07.37    2:13.07 JO     
                  28.77     1:01.73 (32.96)     1:37.51 (35.78)     2:13.07 (35.56)
 30 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    2:11.68    2:13.63 JO     
                  30.92     1:04.59 (33.67)     1:39.61 (35.02)     2:13.63 (34.02)
 31 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         2:08.67    2:14.44        
                  30.60     1:04.24 (33.64)     1:39.70 (35.46)     2:14.44 (34.74)
 -- Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                2:00.14        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:09.79  SCS
              5:14.99  METS
              5:57.99  ZQ
              6:01.99  JO
 Meet Qualifying:  5:57.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              5:24.32    5:20.68 ZQ     
                  29.16     1:00.90 (31.74)     1:33.66 (32.76)     2:05.93 (32.27)
        2:38.36 (32.43)     3:10.52 (32.16)     3:43.06 (32.54)     4:16.28 (33.22)
        4:49.00 (32.72)     5:20.68 (31.68)                                        
  2 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      5:21.88    5:21.70 ZQ     
                  28.70     1:00.57 (31.87)     1:33.19 (32.62)     2:05.94 (32.75)
        2:39.11 (33.17)     3:11.99 (32.88)     3:45.24 (33.25)     4:18.12 (32.88)
        4:50.57 (32.45)     5:21.70 (31.13)                                        
  3 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              5:25.40    5:22.75 ZQ     
                  28.73     1:00.38 (31.65)     1:32.67 (32.29)     2:06.01 (33.34)
        2:39.27 (33.26)     3:12.28 (33.01)     3:45.42 (33.14)     4:18.33 (32.91)
        4:51.14 (32.81)     5:22.75 (31.61)                                        
  4 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  5:25.53    5:25.74 ZQ     
                  29.14     1:00.92 (31.78)     1:33.55 (32.63)     2:06.30 (32.75)
        2:39.23 (32.93)     3:12.75 (33.52)     3:46.35 (33.60)     4:20.70 (34.35)
        4:53.98 (33.28)     5:25.74 (31.76)                                        
  5 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              5:15.95    5:34.60 ZQ     
                  28.84     1:00.95 (32.11)     1:34.45 (33.50)     2:08.33 (33.88)
        2:42.29 (33.96)     3:16.47 (34.18)     3:51.11 (34.64)     4:25.86 (34.75)
        5:00.39 (34.53)     5:34.60 (34.21)                                        
  6 Maher, Mary K             11 LBA-MR               5:44.87    5:35.03 ZQ     
                  30.68     1:04.24 (33.56)     1:38.41 (34.17)     2:12.02 (33.61)
        2:44.74 (32.72)     3:18.99 (34.25)     3:53.41 (34.42)     4:27.77 (34.36)
        5:01.58 (33.81)     5:35.03 (33.45)                                        
  7 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              5:33.10    5:36.93 ZQ     
                  29.42     1:02.23 (32.81)     1:35.35 (33.12)     2:09.69 (34.34)
        2:43.89 (34.20)     3:18.48 (34.59)     3:52.93 (34.45)     4:27.70 (34.77)
        5:02.55 (34.85)     5:36.93 (34.38)                                        
  8 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     5:34.54    5:37.36 ZQ     
                  30.33     1:03.01 (32.68)     1:36.88 (33.87)     2:11.45 (34.57)
        2:45.99 (34.54)     3:20.62 (34.63)     3:55.54 (34.92)     4:29.98 (34.44)
        5:03.96 (33.98)     5:37.36 (33.40)                                        
  9 Gellineau, Briana N       11 LIAC-MR              5:51.05    5:39.17 ZQ     
                  30.49     1:03.75 (33.26)     1:38.65 (34.90)     2:14.02 (35.37)
        2:48.69 (34.67)     3:22.89 (34.20)     3:56.96 (34.07)     4:30.84 (33.88)
        5:06.01 (35.17)     5:39.17 (33.16)                                        
 10 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               5:35.39    5:39.91 ZQ     
                  30.23     1:02.97 (32.74)     1:36.73 (33.76)     2:10.93 (34.20)
        2:45.60 (34.67)     3:20.34 (34.74)     3:55.49 (35.15)     4:30.80 (35.31)
        5:05.94 (35.14)     5:39.91 (33.97)                                        
 11 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   5:44.55    5:41.57 ZQ     
                  30.95     1:04.66 (33.71)     1:40.18 (35.52)     2:14.29 (34.11)
        2:48.52 (34.23)     3:23.80 (35.28)     3:58.68 (34.88)     4:33.86 (35.18)
        5:09.48 (35.62)     5:41.57 (32.09)                                        
 12 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    5:44.17    5:41.66 ZQ     
                  30.67     1:04.81 (34.14)     1:39.65 (34.84)     2:14.69 (35.04)
        2:49.26 (34.57)     3:24.22 (34.96)     3:58.60 (34.38)     4:33.85 (35.25)
        5:08.49 (34.64)     5:41.66 (33.17)                                        
 13 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR               5:49.99    5:42.39 ZQ     
                  29.86     1:02.68 (32.82)     1:37.44 (34.76)     2:12.44 (35.00)
        2:47.86 (35.42)     3:22.53 (34.67)     3:57.96 (35.43)     4:33.93 (35.97)
        5:09.62 (35.69)     5:42.39 (32.77)                                        
 14 Antoniuk, Isabela S       11 LIAC-MR              5:46.53    5:44.85 ZQ     
                  30.38     1:04.06 (33.68)     1:39.60 (35.54)     2:13.95 (34.35)
        2:49.90 (35.95)     3:25.72 (35.82)     4:00.90 (35.18)     4:36.27 (35.37)
        5:09.71 (33.44)     5:44.85 (35.14)                                        
 15 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              5:49.11    5:45.01 ZQ     
                  30.76     1:04.49 (33.73)     1:39.46 (34.97)     2:14.82 (35.36)
        2:50.63 (35.81)     3:26.10 (35.47)     4:01.57 (35.47)     4:37.19 (35.62)
        5:12.61 (35.42)     5:45.01 (32.40)                                        
 16 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              5:41.01    5:47.08 ZQ     
                  30.97     1:05.03 (34.06)     1:39.89 (34.86)     2:14.99 (35.10)
        2:50.64 (35.65)     3:26.11 (35.47)     4:01.86 (35.75)     4:37.74 (35.88)
        5:13.54 (35.80)     5:47.08 (33.54)                                        
 17 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              5:51.86    5:48.43 ZQ     
                  29.91     1:04.20 (34.29)     1:39.72 (35.52)     2:15.78 (36.06)
        2:51.86 (36.08)     3:27.55 (35.69)     4:02.51 (34.96)     4:38.65 (36.14)
        5:13.79 (35.14)     5:48.43 (34.64)                                        
 18 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR              5:54.50    5:48.84 ZQ     
                  31.99     1:06.85 (34.86)     1:42.51 (35.66)     2:18.35 (35.84)
        2:53.97 (35.62)     3:27.41 (33.44)     4:02.43 (35.02)     4:39.17 (36.74)
        5:14.84 (35.67)     5:48.84 (34.00)                                        
 19 Giovanniello, Kirsten M   12 LIAC-MR              5:53.91    5:49.63 ZQ     
                  31.24     1:05.71 (34.47)     1:41.10 (35.39)     2:16.86 (35.76)
        2:52.69 (35.83)     3:28.21 (35.52)     4:03.87 (35.66)     4:40.33 (36.46)
        5:16.06 (35.73)     5:49.63 (33.57)                                        
 20 Kirkland, Tiffany J       12 LIAC-MR              5:50.72    5:50.32 ZQ     
                  31.59     1:07.24 (35.65)     1:43.73 (36.49)     2:19.81 (36.08)
        2:56.00 (36.19)     3:32.70 (36.70)     4:07.48 (34.78)     4:42.62 (35.14)
        5:17.84 (35.22)     5:50.32 (32.48)                                        
 21 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR      5:51.61    5:50.53 ZQ     
                  30.40     1:04.33 (33.93)     1:39.67 (35.34)     2:15.42 (35.75)
        2:51.46 (36.04)     3:27.48 (36.02)     4:03.46 (35.98)     4:39.54 (36.08)
        5:16.39 (36.85)     5:50.53 (34.14)                                        
 22 Greenberg, Elana M        11 Agua Swim Team-MR    5:57.65    5:50.80 ZQ     
                  31.53     1:06.17 (34.64)     1:42.01 (35.84)     2:17.81 (35.80)
        2:53.70 (35.89)     3:29.77 (36.07)     4:05.59 (35.82)     4:41.22 (35.63)
        5:16.47 (35.25)     5:50.80 (34.33)                                        
 23 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         5:47.65    5:51.14 ZQ     
                  30.99     1:05.25 (34.26)     1:40.31 (35.06)     2:16.26 (35.95)
        2:52.32 (36.06)     3:28.26 (35.94)     4:04.21 (35.95)     4:40.88 (36.67)
        5:16.77 (35.89)     5:51.14 (34.37)                                        
 24 Blackstock, Esme J        12 Flying Dolphins-MR   5:57.31    5:52.32 ZQ     
                  31.46     1:07.02 (35.56)     1:43.10 (36.08)     2:18.80 (35.70)
        2:54.85 (36.05)     3:30.72 (35.87)     4:07.01 (36.29)     4:43.14 (36.13)
        5:18.74 (35.60)     5:52.32 (33.58)                                        
 25 Holman, Josephine M       12 PATS-MR              5:45.73    5:53.09 ZQ     
                  29.92     1:03.46 (33.54)     1:39.12 (35.66)     2:15.57 (36.45)
        2:52.12 (36.55)     3:28.84 (36.72)     4:05.16 (36.32)     4:41.35 (36.19)
        5:17.75 (36.40)     5:53.09 (35.34)                                        
 26 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR              5:57.26    5:54.93 ZQ     
                  32.21     1:07.07 (34.86)     1:43.10 (36.03)     2:19.04 (35.94)
        2:55.33 (36.29)     3:30.16 (34.83)     4:06.93 (36.77)     4:43.98 (37.05)
        5:21.05 (37.07)     5:54.93 (33.88)                                        
 27 Phelan, Kaitlyn           12 CFJV-MR              5:52.95    5:57.79 ZQ     
                  31.81     1:07.01 (35.20)     1:42.83 (35.82)     2:18.73 (35.90)
        2:55.60 (36.87)     3:32.76 (37.16)     4:09.91 (37.15)     4:46.81 (36.90)
        5:23.22 (36.41)     5:57.79 (34.57)                                        
 28 Rinn, Morgan              12 Express Swimming-MR  5:54.34    5:58.11 JO     
                  31.22     1:05.93 (34.71)     1:41.73 (35.80)     2:17.99 (36.26)
        2:54.13 (36.14)     3:30.72 (36.59)     4:07.32 (36.60)     4:44.42 (37.10)
        5:22.47 (38.05)     5:58.11 (35.64)                                        
 29 Brown, Alana E            11 LIAC-MR              5:46.47    5:59.22 JO     
                  31.65     1:06.63 (34.98)     1:43.27 (36.64)     2:19.79 (36.52)
        2:57.42 (37.63)     3:33.89 (36.47)     4:10.96 (37.07)     4:48.35 (37.39)
        5:24.87 (36.52)     5:59.22 (34.35)                                        
 30 Jaeger, Caroline O        12 PATS-MR              5:57.63    6:01.31 JO     
                  30.62     1:04.92 (34.30)     1:41.04 (36.12)     2:17.54 (36.50)
        2:54.89 (37.35)     3:32.03 (37.14)     4:09.30 (37.27)     4:46.88 (37.58)
        5:24.88 (38.00)     6:01.31 (36.43)                                        
 31 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    5:55.51    6:01.39 JO     
                  31.48     1:06.67 (35.19)     1:43.30 (36.63)     2:19.95 (36.65)
        2:57.35 (37.40)     3:34.14 (36.79)     4:11.38 (37.24)     4:49.13 (37.75)
        5:25.37 (36.24)     6:01.39 (36.02)                                        
 32 Ahmed, Emily              12 Sachem-MR            5:57.95    6:12.82        
                  31.61     1:07.28 (35.67)     1:44.56 (37.28)     2:22.33 (37.77)
        3:00.74 (38.41)     3:39.82 (39.08)     4:18.94 (39.12)     4:58.51 (39.57)
        5:36.49 (37.98)     6:12.82 (36.33)                                        
 -- Brierley, Julia J         11 EHY-MR               5:47.59        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
 Meet Qualifying:  32.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                28.94      28.57 ZQ     
  2 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  29.41      28.67 ZQ     
  3 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                28.85      28.84 ZQ     
  4 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR      29.70      29.18 ZQ     
  5 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR                29.85      29.30 ZQ     
  5 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                  29.69      29.30 ZQ     
  7 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR                30.01      30.04 ZQ     
  8 Garces, Frankie           12 WEST-MR                29.89      30.22 ZQ     
Preliminaries
  9 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR        30.28                   
 10 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      30.31                   
 11 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR           30.41                   
 12 Burtseva, Maria           11 Agua Swim Team-MR      30.43                   
 13 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR        30.46                   
 14 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR                 30.51                   
 15 Frenkel, Lea              12 CFJV-MR                30.54                   
 16 Klis, Alexandra           11 HAA-MR                 30.70                   
 17 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                30.75                   
 18 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  30.77                   
 19 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                30.83                   
 20 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR     30.91                   
 21 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR             30.95                   
 22 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR    31.04                   
 23 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                31.19                   
 24 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     31.26                   
 25 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR      31.33                   
 26 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                31.34                   
 26 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR                31.34                   
 28 Reyes-Torres, Monica R    12 NDAC-MR                31.52                   
 29 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR            31.56                   
 30 Ye, Camellia              12 LIAC-MR                31.61                   
 31 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR       31.67                   
 32 Kirkland, Tiffany J       12 LIAC-MR                31.84                   
 33 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR                31.88                   
 34 Ryan, Shannon E           12 Three Village-MR       32.20                   
 35 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR                 32.24                   
 35 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR    32.24                   
 37 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                32.37                   
 38 Bartlett, Grace           12 SMC-MR                 32.47                   
 39 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR      32.48                   
 40 Azralon, Danielle         12 Sachem-MR              32.51                   
 41 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR    32.64                   
 41 Brierley, Julia J         11 EHY-MR                 32.64                   
 43 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR           32.66                   
 44 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                  32.68                   
 45 Shields, Carter I         12 Express Swimming-MR    32.73                   
 46 Blum, Madison J           12 Barracudas-MR          32.84                   
 47 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR      33.09                   
 48 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR                33.16                   
 49 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                  33.21                   
 -- Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR      DQ                    
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
 Meet Qualifying:  32.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                29.92      28.85 qZQ    
  2 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                29.26      28.94 qZQ    
  3 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  30.27      29.41 qZQ    
  4 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                  30.28      29.69 qZQ    
  5 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR      30.29      29.70 qZQ    
  6 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR                29.75      29.85 qZQ    
  7 Garces, Frankie           12 WEST-MR                30.40      29.89 qZQ    
  8 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR                30.78      30.01 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR        29.72      30.28 ZQ     
 10 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      31.06      30.31 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR           30.56      30.41 ZQ     
 12 Burtseva, Maria           11 Agua Swim Team-MR      30.93      30.43 ZQ     
 13 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR        31.42      30.46 ZQ     
 14 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR                 31.53      30.51 ZQ     
 15 Frenkel, Lea              12 CFJV-MR                31.72      30.54 ZQ     
 16 Klis, Alexandra           11 HAA-MR                 31.36      30.70 ZQ     
 17 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                29.55      30.75 ZQ     
 18 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  31.34      30.77 ZQ     
 19 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                30.79      30.83 ZQ     
 20 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR     32.00      30.91 ZQ     
 21 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR             32.02      30.95 ZQ     
 22 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR    30.51      31.04 ZQ     
 23 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                32.09      31.19 ZQ     
 24 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     31.61      31.26 ZQ     
 25 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR      30.72      31.33 ZQ     
 26 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                31.56      31.34 ZQ     
 26 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR                31.96      31.34 ZQ     
 28 Reyes-Torres, Monica R    12 NDAC-MR                32.36      31.52 ZQ     
 29 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR            32.55      31.56 ZQ     
 30 Ye, Camellia              12 LIAC-MR                32.11      31.61 ZQ     
 31 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR       31.16      31.67 ZQ     
 32 Kirkland, Tiffany J       12 LIAC-MR                31.63      31.84 ZQ     
 33 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR                32.27      31.88 ZQ     
 34 Ryan, Shannon E           12 Three Village-MR       32.59      32.20 ZQ     
 35 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR                 32.47      32.24 ZQ     
 35 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR    32.38      32.24 ZQ     
 37 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                32.21      32.37 ZQ     
 38 Bartlett, Grace           12 SMC-MR                 32.02      32.47 ZQ     
 39 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR      32.51      32.48 ZQ     
 40 Azralon, Danielle         12 Sachem-MR              32.50      32.51 ZQ     
 41 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR    31.98      32.64 ZQ     
 41 Brierley, Julia J         11 EHY-MR                 32.33      32.64 ZQ     
 43 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR           31.48      32.66 ZQ     
 44 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                  32.64      32.68 ZQ     
 45 Shields, Carter I         12 Express Swimming-MR    32.50      32.73 JO     
 46 Blum, Madison J           12 Barracudas-MR          32.15      32.84 JO     
 47 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR      32.48      33.09        
 48 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR                32.17      33.16        
 49 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                  32.32      33.21        
 -- Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR    32.11         DQ        
      Re-Submerged
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.69  SCS
              1:02.59  METS
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                1:02.53    1:00.90 METS   
                  29.70     1:00.90 (31.20)                                        
  2 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    1:01.64    1:01.03 METS   
                  29.29     1:01.03 (31.74)                                        
  3 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:02.69    1:02.05 METS   
                  30.48     1:02.05 (31.57)                                        
  4 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              1:02.07    1:02.23 METS   
                  30.05     1:02.23 (32.18)                                        
  5 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              1:04.87    1:03.79 ZQ     
                  30.59     1:03.79 (33.20)                                        
  6 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     1:05.04    1:04.70 ZQ     
                  31.75     1:04.70 (32.95)                                        
  7 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR              1:04.96    1:04.75 ZQ     
                  31.22     1:04.75 (33.53)                                        
  8 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:05.02    1:05.40 ZQ     
                  32.09     1:05.40 (33.31)                                        
Preliminaries
  9 Garces, Frankie           12 WEST-MR              1:05.16                   
 10 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              1:05.87                   
 11 Frenkel, Lea              12 CFJV-MR              1:06.52                   
 12 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  1:06.54                   
 13 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              1:06.61                   
 14 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              1:06.74                   
 15 Klis, Alexandra           11 HAA-MR               1:06.88                   
 16 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                1:06.91                   
 17 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   1:06.92                   
 18 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    1:06.95                   
 19 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         1:07.46                   
 20 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR  1:07.47                   
 21 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               1:07.87                   
 22 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              1:07.89                   
 23 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:07.96                   
 24 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                1:08.01                   
 25 Halderman, Emma           11 CFJV-MR              1:08.05                   
 26 Burtseva, Maria           11 Agua Swim Team-MR    1:08.47                   
 27 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR           1:08.69                   
 28 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   1:08.73                   
 29 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  1:08.81                   
 30 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR    1:08.93                   
 31 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          1:09.10                   
 32 Azralon, Danielle         12 Sachem-MR            1:09.54                   
 33 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:09.57                   
 34 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               1:09.84                   
 35 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              1:10.05                   
 36 Ryan, Shannon E           12 Three Village-MR     1:10.22                   
 37 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              1:10.33                   
 38 Shields, Carter I         12 Express Swimming-MR  1:10.49                   
 39 Kirkland, Tiffany J       12 LIAC-MR              1:10.59                   
 -- Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR        DQ                    
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.69  SCS
              1:02.59  METS
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    1:04.17    1:01.64 qMETS  
                  30.43     1:01.64 (31.21)                                        
  2 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              1:01.46    1:02.07 qMETS  
                  29.78     1:02.07 (32.29)                                        
  3 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                1:03.39    1:02.53 qMETS  
                  30.14     1:02.53 (32.39)                                        
  4 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:02.97    1:02.69 qZQ    
                  30.64     1:02.69 (32.05)                                        
  5 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              1:03.96    1:04.87 qZQ    
                  31.84     1:04.87 (33.03)                                        
  6 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR              1:06.98    1:04.96 qZQ    
                  31.78     1:04.96 (33.18)                                        
  7 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:03.62    1:05.02 qZQ    
                  31.60     1:05.02 (33.42)                                        
  8 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     1:03.75    1:05.04 qZQ    
                  31.91     1:05.04 (33.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Garces, Frankie           12 WEST-MR              1:03.94    1:05.16 ZQ     
                  31.73     1:05.16 (33.43)                                        
 10 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              1:05.95    1:05.87 ZQ     
                  31.92     1:05.87 (33.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Frenkel, Lea              12 CFJV-MR              1:08.06    1:06.52 ZQ     
                  31.40     1:06.52 (35.12)                                        
 12 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  1:07.16    1:06.54 ZQ     
                  31.91     1:06.54 (34.63)                                        
 13 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              1:08.15    1:06.61 ZQ     
                  32.19     1:06.61 (34.42)                                        
 14 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              1:08.44    1:06.74 ZQ     
                  32.38     1:06.74 (34.36)                                        
 15 Klis, Alexandra           11 HAA-MR               1:08.60    1:06.88 ZQ     
                  32.82     1:06.88 (34.06)                                        
 16 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                1:07.41    1:06.91 ZQ     
                  32.73     1:06.91 (34.18)                                        
 17 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   1:08.08    1:06.92 ZQ     
                  32.36     1:06.92 (34.56)                                        
 18 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    1:06.55    1:06.95 ZQ     
                  33.30     1:06.95 (33.65)                                        
 19 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         1:05.73    1:07.46 ZQ     
                  32.59     1:07.46 (34.87)                                        
 20 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR  1:07.47    1:07.47 ZQ     
                  32.33     1:07.47 (35.14)                                        
 21 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               1:07.18    1:07.87 ZQ     
                  33.12     1:07.87 (34.75)                                        
 22 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              1:08.58    1:07.89 ZQ     
                  33.42     1:07.89 (34.47)                                        
 23 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:07.69    1:07.96 ZQ     
                  32.77     1:07.96 (35.19)                                        
 24 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                1:09.44    1:08.01 ZQ     
                  33.49     1:08.01 (34.52)                                        
 25 Halderman, Emma           11 CFJV-MR              1:08.07    1:08.05 ZQ     
                  32.57     1:08.05 (35.48)                                        
 26 Burtseva, Maria           11 Agua Swim Team-MR    1:07.64    1:08.47 ZQ     
                  32.82     1:08.47 (35.65)                                        
 27 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR           1:09.48    1:08.69 ZQ     
                  33.00     1:08.69 (35.69)                                        
 28 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   1:08.04    1:08.73 ZQ     
                  32.76     1:08.73 (35.97)                                        
 29 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  1:08.67    1:08.81 ZQ     
                  33.54     1:08.81 (35.27)                                        
 30 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR    1:08.88    1:08.93 ZQ     
                  33.47     1:08.93 (35.46)                                        
 31 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          1:08.37    1:09.10 ZQ     
                  32.56     1:09.10 (36.54)                                        
 32 Azralon, Danielle         12 Sachem-MR            1:09.01    1:09.54 JO     
                  34.22     1:09.54 (35.32)                                        
 33 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:08.97    1:09.57 JO     
                  33.93     1:09.57 (35.64)                                        
 34 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               1:08.42    1:09.84 JO     
                  34.34     1:09.84 (35.50)                                        
 35 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              1:08.16    1:10.05 JO     
                  34.07     1:10.05 (35.98)                                        
 36 Ryan, Shannon E           12 Three Village-MR     1:09.32    1:10.22 JO     
                  33.94     1:10.22 (36.28)                                        
 37 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              1:08.70    1:10.33 JO     
                  34.31     1:10.33 (36.02)                                        
 38 Shields, Carter I         12 Express Swimming-MR  1:08.63    1:10.49 JO     
                  35.13     1:10.49 (35.36)                                        
 39 Kirkland, Tiffany J       12 LIAC-MR              1:08.33    1:10.59        
                  34.23     1:10.59 (36.36)                                        
 -- Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    1:07.93         DQ        
      Re-Submerged
                  32.43          DQ (35.10)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:11.09  SCS
              2:15.09  METS
              2:30.59  ZQ
              2:32.99  JO
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      2:14.13    2:11.49 METS   
                  30.68     1:03.81 (33.13)     1:37.81 (34.00)     2:11.49 (33.68)
  2 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:15.16    2:11.72 METS   
                  30.48     1:03.68 (33.20)     1:37.71 (34.03)     2:11.72 (34.01)
  3 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     2:18.49    2:15.15 ZQ     
                  32.32     1:06.39 (34.07)     1:40.68 (34.29)     2:15.15 (34.47)
  4 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               2:17.30    2:16.01 ZQ     
                  32.09     1:06.22 (34.13)     1:41.11 (34.89)     2:16.01 (34.90)
  5 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              2:18.63    2:16.78 ZQ     
                  32.06     1:07.49 (35.43)     1:42.94 (35.45)     2:16.78 (33.84)
  6 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              2:17.67    2:19.14 ZQ     
                  32.32     1:06.89 (34.57)     1:42.69 (35.80)     2:19.14 (36.45)
  7 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:19.41    2:19.36 ZQ     
                  32.69     1:07.48 (34.79)     1:43.25 (35.77)     2:19.36 (36.11)
  8 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    2:18.34    2:19.63 ZQ     
                  32.44     1:07.23 (34.79)     1:43.48 (36.25)     2:19.63 (36.15)
Preliminaries
  9 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR              2:20.48                   
 10 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         2:20.60                   
 11 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:20.92                   
 12 Garces, Frankie           12 WEST-MR              2:21.76                   
 13 Klis, Alexandra           11 HAA-MR               2:22.22                   
 14 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              2:22.25                   
 15 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:23.48                   
 16 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                2:23.57                   
 17 Frenkel, Lea              12 CFJV-MR              2:24.42                   
 18 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:24.65                   
 19 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                2:24.78                   
 20 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              2:25.03                   
 21 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  2:26.36                   
 22 Blackstock, Esme J        12 Flying Dolphins-MR   2:26.74                   
 23 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              2:26.98                   
 24 Kirkland, Tiffany J       12 LIAC-MR              2:27.39                   
 25 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              2:27.71                   
 26 Greenberg, Elana M        11 Agua Swim Team-MR    2:27.96                   
 27 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    2:27.98                   
 28 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              2:28.29                   
 29 Antoniuk, Isabela S       11 LIAC-MR              2:28.62                   
 30 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                2:29.28                   
 31 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                2:30.31                   
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:11.09  SCS
              2:15.09  METS
              2:30.59  ZQ
              2:32.99  JO
 Meet Qualifying:  2:30.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      2:18.40    2:14.13 qMETS  
                  32.09     1:06.27 (34.18)     1:40.38 (34.11)     2:14.13 (33.75)
  2 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:17.70    2:15.16 qZQ    
                  31.39     1:05.06 (33.67)     1:40.07 (35.01)     2:15.16 (35.09)
  3 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               2:24.98    2:17.30 qZQ    
                  32.41     1:06.46 (34.05)     1:41.65 (35.19)     2:17.30 (35.65)
  4 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              2:16.67    2:17.67 qZQ    
                  32.13     1:06.30 (34.17)     1:41.82 (35.52)     2:17.67 (35.85)
  5 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    2:17.42    2:18.34 qZQ    
                  33.61     1:08.19 (34.58)     1:43.32 (35.13)     2:18.34 (35.02)
  6 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     2:19.67    2:18.49 qZQ    
                  33.11     1:07.71 (34.60)     1:43.38 (35.67)     2:18.49 (35.11)
  7 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              2:17.09    2:18.63 qZQ    
                  32.15     1:06.88 (34.73)     1:42.77 (35.89)     2:18.63 (35.86)
  8 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:16.81    2:19.41 qZQ    
                  32.74     1:07.48 (34.74)     1:43.29 (35.81)     2:19.41 (36.12)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR              2:22.14    2:20.48 ZQ     
                  32.89     1:08.00 (35.11)     1:44.24 (36.24)     2:20.48 (36.24)
 10 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         2:25.64    2:20.60 ZQ     
                  33.50     1:09.45 (35.95)     1:46.53 (37.08)     2:20.60 (34.07)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:23.65    2:20.92 ZQ     
                  33.64     1:09.28 (35.64)     1:45.25 (35.97)     2:20.92 (35.67)
 12 Garces, Frankie           12 WEST-MR              2:19.58    2:21.76 ZQ     
                  32.43     1:08.20 (35.77)     1:45.23 (37.03)     2:21.76 (36.53)
 13 Klis, Alexandra           11 HAA-MR               2:28.49    2:22.22 ZQ     
                  32.91     1:08.33 (35.42)     1:45.24 (36.91)     2:22.22 (36.98)
 14 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              2:28.08    2:22.25 ZQ     
                  33.58     1:09.72 (36.14)     1:46.88 (37.16)     2:22.25 (35.37)
 15 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:26.80    2:23.48 ZQ     
                  33.17     1:08.94 (35.77)     1:46.00 (37.06)     2:23.48 (37.48)
 16 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                2:22.40    2:23.57 ZQ     
                  32.92     1:09.05 (36.13)     1:46.99 (37.94)     2:23.57 (36.58)
 17 Frenkel, Lea              12 CFJV-MR              2:26.81    2:24.42 ZQ     
                  32.18     1:08.37 (36.19)     1:46.78 (38.41)     2:24.42 (37.64)
 18 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:21.02    2:24.65 ZQ     
                  34.37     1:11.21 (36.84)     1:48.33 (37.12)     2:24.65 (36.32)
 19 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                2:26.19    2:24.78 ZQ     
                  33.27     1:09.86 (36.59)     1:47.89 (38.03)     2:24.78 (36.89)
 20 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              2:24.59    2:25.03 ZQ     
                  33.78     1:10.98 (37.20)     1:49.38 (38.40)     2:25.03 (35.65)
 21 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  2:27.93    2:26.36 ZQ     
                  34.37     1:11.38 (37.01)     1:50.12 (38.74)     2:26.36 (36.24)
 22 Blackstock, Esme J        12 Flying Dolphins-MR   2:28.79    2:26.74 ZQ     
                  34.27     1:11.10 (36.83)     1:48.96 (37.86)     2:26.74 (37.78)
 23 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              2:29.51    2:26.98 ZQ     
                  33.29     1:10.13 (36.84)     1:48.82 (38.69)     2:26.98 (38.16)
 24 Kirkland, Tiffany J       12 LIAC-MR              2:26.33    2:27.39 ZQ     
                  35.49     1:12.78 (37.29)     1:50.41 (37.63)     2:27.39 (36.98)
 25 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              2:27.71    2:27.71 ZQ     
                  33.57     1:10.69 (37.12)     1:49.85 (39.16)     2:27.71 (37.86)
 26 Greenberg, Elana M        11 Agua Swim Team-MR    2:29.68    2:27.96 ZQ     
                  35.52     1:12.87 (37.35)     1:50.56 (37.69)     2:27.96 (37.40)
 27 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    2:29.25    2:27.98 ZQ     
                  34.62     1:11.71 (37.09)     1:50.34 (38.63)     2:27.98 (37.64)
 28 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              2:30.19    2:28.29 ZQ     
                  34.83     1:12.20 (37.37)     1:50.60 (38.40)     2:28.29 (37.69)
 29 Antoniuk, Isabela S       11 LIAC-MR              2:25.98    2:28.62 ZQ     
                  35.20     1:12.43 (37.23)     1:50.74 (38.31)     2:28.62 (37.88)
 30 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                2:29.15    2:29.28 ZQ     
                  34.72     1:12.46 (37.74)     1:51.15 (38.69)     2:29.28 (38.13)
 31 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                2:27.44    2:30.31 ZQ     
                  34.46     1:14.03 (39.57)     1:52.58 (38.55)     2:30.31 (37.73)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
 Meet Qualifying:  36.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                31.44      31.42 ZQ     
  2 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR    32.91      32.19 ZQ     
  3 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     33.10      32.61 ZQ     
  4 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR      32.09      32.68 ZQ     
  5 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR        32.96      33.18 ZQ     
  6 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR           32.94      33.37 ZQ     
  7 Redpath, Frances M        12 CFJV-MR                33.37      34.21 ZQ     
  8 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR           34.07      34.97 ZQ     
Preliminaries
  9 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR                34.18                   
 10 Walsh, Stephanie M        11 Express Swimming-MR    34.22                   
 11 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR      34.23                   
 12 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 34.29                   
 13 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR    34.41                   
 14 Bartlett, Grace           12 SMC-MR                 34.52                   
 15 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR             34.65                   
 16 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                  34.67                   
 17 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR                34.92                   
 18 Milio, Theresa A          11 WEST-MR                34.95                   
 19 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR                35.05                   
 20 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR      35.09                   
 21 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR    35.27                   
 22 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR    35.32                   
 23 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR                35.33                   
 24 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR      35.41                   
 25 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                  35.52                   
 26 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR                 35.60                   
 27 DeFranco, Carolyn G       12 LIAC-MR                35.65                   
 28 Phelan, Kaitlyn           12 CFJV-MR                35.70                   
 29 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  35.76                   
 30 Halderman, Emma           11 CFJV-MR                35.93                   
 31 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR                35.99                   
 32 Kamal, Sarah M            11 Marlins Bgnw-MR        36.07                   
 33 Brierley, Julia J         11 EHY-MR                 36.49                   
 34 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR           36.58                   
 35 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR                37.47                   
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
 Meet Qualifying:  36.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR                32.24      31.44 qZQ    
  2 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR      32.89      32.09 qZQ    
  3 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR    32.88      32.91 qZQ    
  4 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR           33.14      32.94 qZQ    
  5 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR        33.80      32.96 qZQ    
  6 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR     33.19      33.10 qZQ    
  7 Redpath, Frances M        12 CFJV-MR                32.80      33.37 qZQ    
  8 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR           34.60      34.07 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR                34.36      34.18 ZQ     
 10 Walsh, Stephanie M        11 Express Swimming-MR    34.37      34.22 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR      35.22      34.23 ZQ     
 12 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 33.84      34.29 ZQ     
 13 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR    35.79      34.41 ZQ     
 14 Bartlett, Grace           12 SMC-MR                 34.12      34.52 ZQ     
 15 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR             34.76      34.65 ZQ     
 16 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                  34.08      34.67 ZQ     
 17 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR                35.17      34.92 ZQ     
 18 Milio, Theresa A          11 WEST-MR                35.50      34.95 ZQ     
 19 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR                34.17      35.05 ZQ     
 20 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR      35.46      35.09 ZQ     
 21 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR    35.10      35.27 ZQ     
 22 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR    35.61      35.32 ZQ     
 23 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR                35.52      35.33 ZQ     
 24 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR      35.59      35.41 ZQ     
 25 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                  35.08      35.52 ZQ     
 26 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR                 36.14      35.60 ZQ     
 27 DeFranco, Carolyn G       12 LIAC-MR                35.94      35.65 ZQ     
 28 Phelan, Kaitlyn           12 CFJV-MR                36.14      35.70 ZQ     
 29 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                  34.78      35.76 ZQ     
 30 Halderman, Emma           11 CFJV-MR                35.31      35.93 ZQ     
 31 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR                34.91      35.99 ZQ     
 32 Kamal, Sarah M            11 Marlins Bgnw-MR        36.39      36.07 ZQ     
 33 Brierley, Julia J         11 EHY-MR                 36.55      36.49 ZQ     
 34 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR           36.16      36.58 ZQ     
 35 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR                36.29      37.47        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:08.59  SCS
              1:12.09  METS
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              1:09.33    1:09.21 METS   
                  32.59     1:09.21 (36.62)                                        
  2 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   1:10.14    1:10.67 METS   
                  33.74     1:10.67 (36.93)                                        
  3 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         1:12.49    1:10.85 METS   
                  33.47     1:10.85 (37.38)                                        
  4 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:13.48    1:12.41 ZQ     
                  34.07     1:12.41 (38.34)                                        
  5 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:12.85    1:12.68 ZQ     
                  34.54     1:12.68 (38.14)                                        
  6 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR         1:13.86    1:13.51 ZQ     
                  34.98     1:13.51 (38.53)                                        
  7 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              1:15.07    1:14.37 ZQ     
                  34.23     1:14.37 (40.14)                                        
  8 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  1:15.30    1:14.84 ZQ     
                  35.11     1:14.84 (39.73)                                        
Preliminaries
  9 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR    1:15.46                   
 10 Dauchez, Alice M          12 Agua Swim Team-MR    1:15.63                   
 11 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR    1:15.72                   
 12 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:16.00                   
 13 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              1:16.43                   
 14 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              1:16.78                   
 15 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              1:16.88                   
 16 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:16.91                   
 17 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              1:16.95                   
 18 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR    1:17.20                   
 19 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  1:17.26                   
 20 DeFranco, Carolyn G       12 LIAC-MR              1:17.50                   
 21 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR  1:17.52                   
 22 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR           1:17.69                   
 23 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  1:17.75                   
 24 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               1:18.28                   
 25 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR    1:18.29                   
 26 Phelan, Kaitlyn           12 CFJV-MR              1:18.40                   
 27 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:18.56                   
 28 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  1:19.08                   
 29 Walsh, Stephanie M        11 Express Swimming-MR  1:19.17                   
 30 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              1:19.37                   
 31 Brierley, Julia J         11 EHY-MR               1:21.21                   
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:08.59  SCS
              1:12.09  METS
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              1:09.83    1:09.33 qMETS  
                  32.71     1:09.33 (36.62)                                        
  2 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   1:11.67    1:10.14 qMETS  
                  33.18     1:10.14 (36.96)                                        
  3 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         1:11.77    1:12.49 qZQ    
                  34.36     1:12.49 (38.13)                                        
  4 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:11.43    1:12.85 qZQ    
                  34.12     1:12.85 (38.73)                                        
  5 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:11.66    1:13.48 qZQ    
                  34.08     1:13.48 (39.40)                                        
  6 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR         1:15.35    1:13.86 qZQ    
                  35.54     1:13.86 (38.32)                                        
  7 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              1:15.11    1:15.07 qZQ    
                  34.97     1:15.07 (40.10)                                        
  8 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  1:15.50    1:15.30 qZQ    
                  35.87     1:15.30 (39.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR    1:13.16    1:15.46 ZQ     
                  34.30     1:15.46 (41.16)                                        
 10 Dauchez, Alice M          12 Agua Swim Team-MR    1:17.43    1:15.63 ZQ     
                  36.11     1:15.63 (39.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR    1:16.89    1:15.72 ZQ     
                  36.21     1:15.72 (39.51)                                        
 12 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:16.21    1:16.00 ZQ     
                  35.74     1:16.00 (40.26)                                        
 13 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              1:13.15    1:16.43 ZQ     
                  36.02     1:16.43 (40.41)                                        
 14 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              1:16.52    1:16.78 ZQ     
                  35.80     1:16.78 (40.98)                                        
 15 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              1:14.98    1:16.88 ZQ     
                  36.05     1:16.88 (40.83)                                        
 16 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:16.50    1:16.91 ZQ     
                  36.65     1:16.91 (40.26)                                        
 17 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              1:15.84    1:16.95 ZQ     
                  36.76     1:16.95 (40.19)                                        
 18 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR    1:17.52    1:17.20 ZQ     
                  36.26     1:17.20 (40.94)                                        
 19 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  1:18.45    1:17.26 ZQ     
                  36.09     1:17.26 (41.17)                                        
 20 DeFranco, Carolyn G       12 LIAC-MR              1:16.94    1:17.50 ZQ     
                  36.50     1:17.50 (41.00)                                        
 21 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR  1:18.75    1:17.52 ZQ     
                  37.08     1:17.52 (40.44)                                        
 22 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR           1:17.56    1:17.69 ZQ     
                  36.61     1:17.69 (41.08)                                        
 23 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  1:12.43    1:17.75 ZQ     
                  35.98     1:17.75 (41.77)                                        
 24 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               1:14.94    1:18.28 ZQ     
                  37.02     1:18.28 (41.26)                                        
 25 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR    1:18.83    1:18.29 ZQ     
                  36.80     1:18.29 (41.49)                                        
 26 Phelan, Kaitlyn           12 CFJV-MR              1:17.29    1:18.40 ZQ     
                  37.05     1:18.40 (41.35)                                        
 27 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:17.45    1:18.56 ZQ     
                  37.09     1:18.56 (41.47)                                        
 28 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  1:16.42    1:19.08 JO     
                  36.37     1:19.08 (42.71)                                        
 29 Walsh, Stephanie M        11 Express Swimming-MR  1:18.22    1:19.17 JO     
                  37.18     1:19.17 (41.99)                                        
 30 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              1:17.13    1:19.37 JO     
                  37.01     1:19.37 (42.36)                                        
 31 Brierley, Julia J         11 EHY-MR               1:17.74    1:21.21        
                  37.72     1:21.21 (43.49)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:29.39  SCS
              2:35.99  METS
              2:50.59  ZQ
              2:55.99  JO
 Meet Qualifying:  2:50.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              2:34.74    2:30.03 METS   
                  33.57     1:12.09 (38.52)     1:51.92 (39.83)     2:30.03 (38.11)
  2 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         2:34.57    2:32.36 METS   
                  35.14     1:13.68 (38.54)     1:53.09 (39.41)     2:32.36 (39.27)
  3 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      2:37.00    2:34.00 METS   
                  33.96     1:13.08 (39.12)     1:54.32 (41.24)     2:34.00 (39.68)
  4 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:37.95    2:34.30 METS   
                  35.31     1:14.50 (39.19)     1:54.63 (40.13)     2:34.30 (39.67)
  5 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   2:34.97    2:34.92 METS   
                  34.92     1:14.57 (39.65)     1:55.29 (40.72)     2:34.92 (39.63)
  6 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR         2:40.58    2:40.17 ZQ     
                  36.05     1:16.54 (40.49)     1:58.68 (42.14)     2:40.17 (41.49)
  7 Dauchez, Alice M          12 Agua Swim Team-MR    2:39.08    2:40.26 ZQ     
                  36.51     1:16.81 (40.30)     1:59.54 (42.73)     2:40.26 (40.72)
  8 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR    2:39.90    2:42.64 ZQ     
                  35.36     1:16.48 (41.12)     1:59.45 (42.97)     2:42.64 (43.19)
Preliminaries
  9 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:40.95                   
 10 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               2:41.56                   
 11 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  2:41.73                   
 12 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:42.40                   
 13 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR    2:42.70                   
 14 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              2:43.01                   
 15 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              2:43.54                   
 16 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR              2:43.89                   
 17 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              2:44.62                   
 18 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              2:44.68                   
 19 DeFranco, Carolyn G       12 LIAC-MR              2:47.36                   
 20 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  2:47.42                   
 21 Andrejczuk, Alxandra      12 LBA-MR               2:47.98                   
 22 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  2:48.19                   
 23 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    2:48.55                   
 24 Kwa, Brightlyn H          12 NYCC-MR              2:48.75                   
 25 Phelan, Kaitlyn           12 CFJV-MR              2:49.39                   
 26 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR           2:49.42                   
 27 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                2:50.24                   
 28 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               2:50.50                   
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:29.39  SCS
              2:35.99  METS
              2:50.59  ZQ
              2:55.99  JO
 Meet Qualifying:  2:50.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         2:37.06    2:34.57 qMETS  
                  36.17     1:15.57 (39.40)     1:54.99 (39.42)     2:34.57 (39.58)
  2 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              2:36.12    2:34.74 qMETS  
                  34.47     1:14.54 (40.07)     1:55.07 (40.53)     2:34.74 (39.67)
  3 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   2:34.61    2:34.97 qMETS  
                  35.13     1:14.14 (39.01)     1:54.74 (40.60)     2:34.97 (40.23)
  4 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      2:40.69    2:37.00 qZQ    
                  34.45     1:14.15 (39.70)     1:55.99 (41.84)     2:37.00 (41.01)
  5 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:40.09    2:37.95 qZQ    
                  36.11     1:16.83 (40.72)     1:57.58 (40.75)     2:37.95 (40.37)
  6 Dauchez, Alice M          12 Agua Swim Team-MR    2:42.85    2:39.08 qZQ    
                  36.27     1:16.84 (40.57)     1:58.00 (41.16)     2:39.08 (41.08)
  7 Schwab, Carly A           12 Rivertown Rays-MR    2:43.37    2:39.90 qZQ    
                  34.69     1:15.41 (40.72)     1:58.20 (42.79)     2:39.90 (41.70)
  8 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR         2:41.70    2:40.58 qZQ    
                  35.75     1:16.00 (40.25)     1:58.56 (42.56)     2:40.58 (42.02)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:38.21    2:40.95 ZQ     
                  36.74     1:16.20 (39.46)     1:58.67 (42.47)     2:40.95 (42.28)
 10 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               2:49.93    2:41.56 ZQ     
                  35.38     1:15.95 (40.57)     1:58.44 (42.49)     2:41.56 (43.12)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  2:42.63    2:41.73 ZQ     
                  36.31     1:16.84 (40.53)     1:59.44 (42.60)     2:41.73 (42.29)
 12 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:46.70    2:42.40 ZQ     
                  36.72     1:17.54 (40.82)     1:59.86 (42.32)     2:42.40 (42.54)
 13 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR    2:45.96    2:42.70 ZQ     
                  37.20     1:18.31 (41.11)     2:01.37 (43.06)     2:42.70 (41.33)
 14 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              2:37.03    2:43.01 ZQ     
                  35.85     1:16.69 (40.84)     1:59.70 (43.01)     2:43.01 (43.31)
 15 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              2:42.58    2:43.54 ZQ     
                  36.47     1:18.74 (42.27)     2:01.18 (42.44)     2:43.54 (42.36)
 16 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR              2:45.19    2:43.89 ZQ     
                  36.41     1:17.93 (41.52)     2:00.48 (42.55)     2:43.89 (43.41)
 17 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              2:45.23    2:44.62 ZQ     
                  35.62     1:17.75 (42.13)     2:00.94 (43.19)     2:44.62 (43.68)
 18 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              2:46.87    2:44.68 ZQ     
                  36.02     1:18.04 (42.02)     2:01.90 (43.86)     2:44.68 (42.78)
 19 DeFranco, Carolyn G       12 LIAC-MR              2:46.77    2:47.36 ZQ     
                  37.86     1:19.21 (41.35)     2:03.34 (44.13)     2:47.36 (44.02)
 20 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  2:43.09    2:47.42 ZQ     
                  36.35     1:18.48 (42.13)     2:02.91 (44.43)     2:47.42 (44.51)
 21 Andrejczuk, Alxandra      12 LBA-MR               2:47.64    2:47.98 ZQ     
                  38.40     1:20.72 (42.32)     2:03.92 (43.20)     2:47.98 (44.06)
 22 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  2:47.02    2:48.19 ZQ     
                  36.06     1:18.78 (42.72)     2:03.44 (44.66)     2:48.19 (44.75)
 23 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    2:47.08    2:48.55 ZQ     
                  37.71     1:19.86 (42.15)     2:04.29 (44.43)     2:48.55 (44.26)
 24 Kwa, Brightlyn H          12 NYCC-MR              2:49.48    2:48.75 ZQ     
                  37.46     1:21.23 (43.77)     2:05.18 (43.95)     2:48.75 (43.57)
 25 Phelan, Kaitlyn           12 CFJV-MR              2:48.25    2:49.39 ZQ     
                  38.11     1:21.76 (43.65)     2:06.69 (44.93)     2:49.39 (42.70)
 26 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR           2:48.10    2:49.42 ZQ     
                  36.47     1:19.56 (43.09)     2:04.86 (45.30)     2:49.42 (44.56)
 27 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                2:50.24    2:50.24 ZQ     
                  37.74     1:21.00 (43.26)     2:06.35 (45.35)     2:50.24 (43.89)
 28 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               2:47.88    2:50.50 ZQ     
                  37.27     1:20.26 (42.99)     2:04.73 (44.47)     2:50.50 (45.77)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
 Meet Qualifying:  30.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR                27.28      26.62 ZQ     
  2 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  27.62      27.28 ZQ     
  3 Parry, Alexa R            12 WEST-MR                28.09      27.85 ZQ     
  4 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                27.86      27.86 ZQ     
  5 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR        27.51      27.98 ZQ     
  6 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR        28.15      28.23 ZQ     
  7 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                28.47      28.28 ZQ     
  8 Redpath, Frances M        12 CFJV-MR                28.33      28.83 ZQ     
Preliminaries
  9 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      28.57                   
 10 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR      28.62                   
 11 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR                28.73                   
 12 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                28.85                   
 13 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR                28.86                   
 14 Garces, Frankie           12 WEST-MR                28.90                   
 15 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR      29.15                   
 16 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                29.38                   
 17 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR                 29.46                   
 17 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR     29.46                   
 19 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR    29.49                   
 20 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR                 29.53                   
 21 Rocco, Emily A            11 SPAR-MR                29.54                   
 22 Ye, Camellia              12 LIAC-MR                29.65                   
 23 Schatz, Brooke J          12 COND-MR                29.66                   
 24 Corridon, Delia E         12 Agua Swim Team-MR      29.88                   
 25 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                  29.89                   
 26 Chong, Vanessa            11 Twisters-MR            29.95                   
 27 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR     30.03                   
 28 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                30.10                   
 29 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR      30.12                   
 30 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 30.14                   
 31 Kim, Olivia L             11 LIAC-MR                30.25                   
 32 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR      30.28                   
 33 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                30.30                   
 34 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR    30.48                   
 35 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR        30.54                   
 36 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR                30.78                   
 37 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR                 31.00                   
 38 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR    31.04                   
 39 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                  31.10                   
 40 Wilkins, Hazel S          11 Express Swimming-MR    31.13                   
 41 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR                31.14                   
 42 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR                31.16                   
 43 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR      31.63                   
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
 Meet Qualifying:  30.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR                28.31      27.28 qZQ    
  2 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR        28.41      27.51 qZQ    
  3 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                  27.70      27.62 qZQ    
  4 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR                27.60      27.86 qZQ    
  5 Parry, Alexa R            12 WEST-MR                29.34      28.09 qZQ    
  6 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR        29.16      28.15 qZQ    
  7 Redpath, Frances M        12 CFJV-MR                28.31      28.33 qZQ    
  8 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                28.68      28.47 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR      29.47      28.57 ZQ     
 10 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR      30.01      28.62 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR                28.98      28.73 ZQ     
 12 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                28.88      28.85 ZQ     
 13 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR                28.89      28.86 ZQ     
 14 Garces, Frankie           12 WEST-MR                28.74      28.90 ZQ     
 15 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR      29.79      29.15 ZQ     
 16 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR                29.54      29.38 ZQ     
 17 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR                 29.76      29.46 ZQ     
 17 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR     29.13      29.46 ZQ     
 19 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR    30.45      29.49 ZQ     
 20 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR                 30.07      29.53 ZQ     
 21 Rocco, Emily A            11 SPAR-MR                29.96      29.54 ZQ     
 22 Ye, Camellia              12 LIAC-MR                29.39      29.65 ZQ     
 23 Schatz, Brooke J          12 COND-MR                30.56      29.66 ZQ     
 24 Corridon, Delia E         12 Agua Swim Team-MR      30.20      29.88 ZQ     
 25 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                  29.53      29.89 ZQ     
 26 Chong, Vanessa            11 Twisters-MR            30.49      29.95 ZQ     
 27 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR     30.87      30.03 ZQ     
 28 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR                29.55      30.10 ZQ     
 29 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR      30.18      30.12 ZQ     
 30 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 29.55      30.14 ZQ     
 31 Kim, Olivia L             11 LIAC-MR                30.27      30.25 ZQ     
 32 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR      30.68      30.28 ZQ     
 33 Shannon, Kayla            12 GAEL-MR                30.67      30.30 ZQ     
 34 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR    29.96      30.48 ZQ     
 35 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR        30.52      30.54 ZQ     
 36 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR                30.61      30.78 ZQ     
 37 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR                 30.33      31.00 JO     
 38 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR    30.36      31.04 JO     
 39 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                  30.37      31.10 JO     
 40 Wilkins, Hazel S          11 Express Swimming-MR    30.33      31.13 JO     
 41 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR                30.84      31.14 JO     
 42 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR                30.75      31.16 JO     
 43 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR      30.42      31.63        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                59.59  SCS
              1:01.99  METS
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
 Meet Qualifying:  1:08.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              1:01.00      59.57 SCS    
                  28.01       59.57 (31.56)                                        
  2 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:03.40    1:01.52 METS   
                  29.12     1:01.52 (32.40)                                        
  3 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:02.06    1:01.58 METS   
                  28.86     1:01.58 (32.72)                                        
  4 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              1:03.51    1:02.32 ZQ     
                  28.88     1:02.32 (33.44)                                        
  5 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              1:04.24    1:02.87 ZQ     
                  29.97     1:02.87 (32.90)                                        
  6 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              1:04.60    1:03.02 ZQ     
                  29.37     1:03.02 (33.65)                                        
  7 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              1:03.72    1:04.12 ZQ     
                  28.76     1:04.12 (35.36)                                        
  8 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              1:02.53    1:04.82 ZQ     
                  29.52     1:04.82 (35.30)                                        
Preliminaries
  9 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    1:04.78                   
 10 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR               1:04.88                   
 11 Schatz, Brooke J          12 COND-MR              1:05.30                   
 12 Rocco, Emily A            11 SPAR-MR              1:05.31                   
 13 Corridon, Delia E         12 Agua Swim Team-MR    1:05.35                   
 14 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              1:05.47                   
 15 Garces, Frankie           12 WEST-MR              1:05.77                   
 16 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              1:05.83                   
 17 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    1:05.87                   
 18 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR  1:06.00                   
 19 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:06.04                   
 20 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   1:06.13                   
 21 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   1:06.30                   
 22 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              1:06.39                   
 23 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    1:06.57                   
 24 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  1:06.85                   
 25 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    1:06.92                   
 26 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR               1:07.10                   
 27 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR              1:07.31                   
 28 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              1:07.51                   
 29 Chong, Vanessa            11 Twisters-MR          1:07.65                   
 30 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR    1:07.69                   
 31 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:07.75                   
 32 Ayala, Ashley N           12 MWSC-MR              1:08.31                   
 33 Kim, Olivia L             11 LIAC-MR              1:08.43                   
 34 Maher, Mary K             11 LBA-MR               1:08.78                   
 35 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:08.80                   
 36 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR    1:09.16                   
 37 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              1:09.17                   
 38 Morisi, Kiani B           11 LIAC-MR              1:09.53                   
 39 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          1:09.68                   
 40 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              1:10.29                   
 41 Pryne, Jess L             11 CSD-MR               1:12.83                   
 -- Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                                          
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                59.59  SCS
              1:01.99  METS
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
 Meet Qualifying:  1:08.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              1:00.17    1:01.00 qMETS  
                  28.03     1:01.00 (32.97)                                        
  2 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:01.17    1:02.06 qZQ    
                  29.31     1:02.06 (32.75)                                        
  3 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              1:01.99    1:02.53 qZQ    
                  29.16     1:02.53 (33.37)                                        
  4 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:01.78    1:03.40 qZQ    
                  29.66     1:03.40 (33.74)                                        
  5 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              1:04.85    1:03.51 qZQ    
                  29.62     1:03.51 (33.89)                                        
  6 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              1:05.48    1:03.72 qZQ    
                  28.57     1:03.72 (35.15)                                        
  7 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              1:02.35    1:04.24 qZQ    
                  30.28     1:04.24 (33.96)                                        
  8 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              1:02.97    1:04.60 qZQ    
                  30.31     1:04.60 (34.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    1:05.95    1:04.78 ZQ     
                  30.24     1:04.78 (34.54)                                        
 10 Nasti, Amanda M           12 HYB-MR               1:05.37    1:04.88 ZQ     
                  30.66     1:04.88 (34.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Schatz, Brooke J          12 COND-MR              1:08.34    1:05.30 ZQ     
                  30.15     1:05.30 (35.15)                                        
 12 Rocco, Emily A            11 SPAR-MR              1:07.10    1:05.31 ZQ     
                  30.43     1:05.31 (34.88)                                        
 13 Corridon, Delia E         12 Agua Swim Team-MR    1:07.91    1:05.35 ZQ     
                  30.40     1:05.35 (34.95)                                        
 14 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              1:03.60    1:05.47 ZQ     
                  30.48     1:05.47 (34.99)                                        
 15 Garces, Frankie           12 WEST-MR              1:05.86    1:05.77 ZQ     
                  30.73     1:05.77 (35.04)                                        
 16 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              1:04.73    1:05.83 ZQ     
                  30.03     1:05.83 (35.80)                                        
 17 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    1:05.79    1:05.87 ZQ     
                  31.38     1:05.87 (34.49)                                        
 18 Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR  1:07.63    1:06.00 ZQ     
                  30.87     1:06.00 (35.13)                                        
 19 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:06.44    1:06.04 ZQ     
                  30.87     1:06.04 (35.17)                                        
 20 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   1:08.05    1:06.13 ZQ     
                  31.78     1:06.13 (34.35)                                        
 21 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   1:04.94    1:06.30 ZQ     
                  31.04     1:06.30 (35.26)                                        
 22 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              1:04.93    1:06.39 ZQ     
                  30.38     1:06.39 (36.01)                                        
 23 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    1:05.26    1:06.57 ZQ     
                  30.86     1:06.57 (35.71)                                        
 24 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  1:06.16    1:06.85 ZQ     
                  31.10     1:06.85 (35.75)                                        
 25 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    1:06.84    1:06.92 ZQ     
                  31.09     1:06.92 (35.83)                                        
 26 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR               1:06.50    1:07.10 ZQ     
                  31.07     1:07.10 (36.03)                                        
 27 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR              1:08.22    1:07.31 ZQ     
                  31.06     1:07.31 (36.25)                                        
 28 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              1:07.01    1:07.51 ZQ     
                  31.82     1:07.51 (35.69)                                        
 29 Chong, Vanessa            11 Twisters-MR          1:06.81    1:07.65 ZQ     
                  31.97     1:07.65 (35.68)                                        
 30 Shepard, Morgan M         12 Agua Swim Team-MR    1:07.35    1:07.69 ZQ     
                  29.76     1:07.69 (37.93)                                        
 31 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:08.31    1:07.75 ZQ     
                  31.52     1:07.75 (36.23)                                        
 32 Ayala, Ashley N           12 MWSC-MR              1:07.75    1:08.31 ZQ     
                  31.95     1:08.31 (36.36)                                        
 33 Kim, Olivia L             11 LIAC-MR              1:07.34    1:08.43 ZQ     
                  31.35     1:08.43 (37.08)                                        
 34 Maher, Mary K             11 LBA-MR               1:08.51    1:08.78 ZQ     
                  31.54     1:08.78 (37.24)                                        
 35 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:08.32    1:08.80 ZQ     
                  32.25     1:08.80 (36.55)                                        
 36 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR    1:07.29    1:09.16 JO     
                  31.27     1:09.16 (37.89)                                        
 37 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              1:07.79    1:09.17 JO     
                  32.26     1:09.17 (36.91)                                        
 38 Morisi, Kiani B           11 LIAC-MR              1:07.90    1:09.53 JO     
                  32.81     1:09.53 (36.72)                                        
 39 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          1:08.65    1:09.68 JO     
                  32.27     1:09.68 (37.41)                                        
 40 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              1:07.30    1:10.29 JO     
                  32.58     1:10.29 (37.71)                                        
 41 Pryne, Jess L             11 CSD-MR               1:07.90    1:12.83        
                  33.12     1:12.83 (39.71)                                        
 -- Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                1:02.62         DQ        
      Declared false start
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  SCS
              2:18.99  METS
              2:37.99  ZQ
              2:39.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:20.76    2:18.45 METS   
                  29.92     1:03.71 (33.79)     1:40.17 (36.46)     2:18.45 (38.28)
  2 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:21.17    2:20.40 ZQ     
                  31.51     1:07.67 (36.16)     1:44.59 (36.92)     2:20.40 (35.81)
  3 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    2:25.47    2:20.48 ZQ     
                  30.86     1:06.30 (35.44)     1:42.62 (36.32)     2:20.48 (37.86)
  4 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    2:26.58    2:20.90 ZQ     
                  31.32     1:06.84 (35.52)     1:44.75 (37.91)     2:20.90 (36.15)
  5 Corridon, Delia E         12 Agua Swim Team-MR    2:26.73    2:21.24 ZQ     
                  30.75     1:06.04 (35.29)     1:43.57 (37.53)     2:21.24 (37.67)
  6 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:29.01    2:26.03 ZQ     
                  31.63     1:07.43 (35.80)     1:46.71 (39.28)     2:26.03 (39.32)
  7 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              2:29.87    2:28.82 ZQ     
                  31.60     1:08.39 (36.79)     1:48.58 (40.19)     2:28.82 (40.24)
  8 Schatz, Brooke J          12 COND-MR              2:27.42    2:29.01 ZQ     
                  32.07     1:09.86 (37.79)     1:49.31 (39.45)     2:29.01 (39.70)
Preliminaries
  9 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              2:30.04                   
 10 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:30.78                   
 11 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:31.29                   
 12 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR               2:32.13                   
 13 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               2:33.51                   
 14 VanManen, Hannah          12 LIAC-MR              2:36.08                   
 15 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR               2:38.22                   
 16 Kim, Olivia L             11 LIAC-MR              2:38.81                   
 -- Courtney, Julia M         12 LIAC-MR                  DQ                    
 -- Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR                  DQ                    
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  SCS
              2:18.99  METS
              2:37.99  ZQ
              2:39.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:18.34    2:20.76 qZQ    
                  30.44     1:04.96 (34.52)     1:42.04 (37.08)     2:20.76 (38.72)
  2 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:19.40    2:21.17 qZQ    
                  30.61     1:06.31 (35.70)     1:43.68 (37.37)     2:21.17 (37.49)
  3 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    2:23.89    2:25.47 qZQ    
                  31.78     1:08.25 (36.47)     1:46.77 (38.52)     2:25.47 (38.70)
  4 Milrod, Maya L            12 Agua Swim Team-MR    2:26.26    2:26.58 qZQ    
                  31.39     1:08.83 (37.44)     1:47.41 (38.58)     2:26.58 (39.17)
  5 Corridon, Delia E         12 Agua Swim Team-MR    2:33.71    2:26.73 qZQ    
                  31.17     1:07.22 (36.05)     1:46.41 (39.19)     2:26.73 (40.32)
  6 Schatz, Brooke J          12 COND-MR              2:25.36    2:27.42 qZQ    
                  31.55     1:09.45 (37.90)     1:49.26 (39.81)     2:27.42 (38.16)
  7 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:28.61    2:29.01 qZQ    
                  31.75     1:09.07 (37.32)     1:48.71 (39.64)     2:29.01 (40.30)
  8 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              2:30.48    2:29.87 qZQ    
                  31.79     1:09.38 (37.59)     1:48.75 (39.37)     2:29.87 (41.12)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              2:20.11    2:30.04 ZQ     
                  31.25     1:08.51 (37.26)     1:49.37 (40.86)     2:30.04 (40.67)
 10 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:27.11    2:30.78 ZQ     
                  31.76     1:08.55 (36.79)     1:48.83 (40.28)     2:30.78 (41.95)
-------------------------------------------------------------------------
 11 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:27.98    2:31.29 ZQ     
                  31.88     1:09.01 (37.13)     1:49.18 (40.17)     2:31.29 (42.11)
 12 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR               2:29.06    2:32.13 ZQ     
                  33.24     1:11.38 (38.14)     1:51.36 (39.98)     2:32.13 (40.77)
 13 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               2:30.67    2:33.51 ZQ     
                  32.37     1:09.37 (37.00)     1:49.76 (40.39)     2:33.51 (43.75)
 14 VanManen, Hannah          12 LIAC-MR              2:36.85    2:36.08 ZQ     
                  34.77     1:13.72 (38.95)     1:54.13 (40.41)     2:36.08 (41.95)
 15 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR               2:36.37    2:38.22 JO     
                  34.20     1:14.18 (39.98)     1:57.35 (43.17)     2:38.22 (40.87)
 16 Kim, Olivia L             11 LIAC-MR              2:35.88    2:38.81 JO     
                  33.24     1:11.44 (38.20)     1:54.00 (42.56)     2:38.81 (44.81)
 -- Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              2:27.86         DQ        
      False start
                  32.98     1:11.68 (38.70)     1:52.38 (40.70)          DQ (42.34)
 -- Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              2:11.27         DQ        
      False start
                  29.06     1:03.58 (34.52)     1:40.61 (37.03)          DQ (36.93)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
 Meet Qualifying:  1:10.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                1:03.26    1:02.31 ZQ     
                  28.31     1:02.31 (34.00)                                        
  2 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:03.33    1:03.17 ZQ     
                  29.29     1:03.17 (33.88)                                        
  3 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   1:03.76    1:04.06 ZQ     
                  29.84     1:04.06 (34.22)                                        
  4 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    1:05.76    1:04.30 ZQ     
                  29.36     1:04.30 (34.94)                                        
  5 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:04.58    1:04.47 ZQ     
                  29.64     1:04.47 (34.83)                                        
  6 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              1:05.34    1:04.75 ZQ     
                  30.02     1:04.75 (34.73)                                        
  7 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              1:04.23    1:04.97 ZQ     
                  29.01     1:04.97 (35.96)                                        
  8 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    1:05.27    1:05.22 ZQ     
                  29.95     1:05.22 (35.27)                                        
Preliminaries
  9 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              1:06.72                   
 10 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                1:07.10                   
 11 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  1:07.12                   
 12 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              1:07.22                   
 13 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              1:07.23                   
 14 Garces, Frankie           12 WEST-MR              1:07.34                   
 15 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         1:07.49                   
 16 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              1:07.79                   
 17 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                1:07.82                   
 18 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   1:08.01                   
 19 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR    1:08.42                   
 20 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              1:08.46                   
 21 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    1:08.48                   
 22 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         1:08.58                   
 23 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    1:08.64                   
 24 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              1:08.81                   
 25 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:08.89                   
 26 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    1:09.02                   
 27 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  1:09.04                   
 28 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR    1:09.22                   
 29 Maher, Mary K             11 LBA-MR               1:09.28                   
 30 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               1:09.32                   
 31 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              1:09.35                   
 32 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:09.39                   
 33 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR         1:09.50                   
 34 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     1:09.54                   
 35 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR  1:09.71                   
 36 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   1:09.73                   
 37 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              1:09.96                   
 38 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:10.34                   
 39 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              1:10.38                   
 40 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR           1:10.61                   
 41 Rinn, Morgan              12 Express Swimming-MR  1:10.63                   
 42 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              1:10.69                   
 43 Brierley, Julia J         11 EHY-MR               1:10.76                   
 44 Morisi, Kiani B           11 LIAC-MR              1:11.00                   
 45 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  1:11.15                   
 46 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               1:12.39                   
 -- Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR      DQ                    
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
 Meet Qualifying:  1:10.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                1:03.80    1:03.26 qZQ    
                  28.60     1:03.26 (34.66)                                        
  2 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      1:03.79    1:03.33 qZQ    
                  29.31     1:03.33 (34.02)                                        
  3 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   1:05.10    1:03.76 qZQ    
                  29.69     1:03.76 (34.07)                                        
  4 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              1:04.71    1:04.23 qZQ    
                  28.83     1:04.23 (35.40)                                        
  5 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      1:06.38    1:04.58 qZQ    
                  30.01     1:04.58 (34.57)                                        
  6 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    1:05.99    1:05.27 qZQ    
                  29.31     1:05.27 (35.96)                                        
  7 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              1:07.97    1:05.34 qZQ    
                  31.64     1:05.34 (33.70)                                        
  8 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    1:06.79    1:05.76 qZQ    
                  29.57     1:05.76 (36.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              1:05.45    1:06.72 ZQ     
                  30.06     1:06.72 (36.66)                                        
 10 Lagattolla, Emma G        12 IA-MR                1:07.91    1:07.10 ZQ     
                  31.12     1:07.10 (35.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  1:09.47    1:07.12 ZQ     
                  30.79     1:07.12 (36.33)                                        
 12 Tuttle, Mackenzie M       12 MWSC-MR              1:09.52    1:07.22 ZQ     
                  30.02     1:07.22 (37.20)                                        
 13 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              1:09.07    1:07.23 ZQ     
                  30.97     1:07.23 (36.26)                                        
 14 Garces, Frankie           12 WEST-MR              1:06.23    1:07.34 ZQ     
                  30.14     1:07.34 (37.20)                                        
 15 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         1:07.76    1:07.49 ZQ     
                  33.22     1:07.49 (34.27)                                        
 16 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              1:05.03    1:07.79 ZQ     
                  29.54     1:07.79 (38.25)                                        
 17 Thomas, Mackenzie         11 IA-MR                1:08.19    1:07.82 ZQ     
                  30.90     1:07.82 (36.92)                                        
 18 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   1:10.47    1:08.01 ZQ     
                  30.67     1:08.01 (37.34)                                        
 19 Bates, Diana N            11 Agua Swim Team-MR    1:08.18    1:08.42 ZQ     
                  32.43     1:08.42 (35.99)                                        
 20 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              1:07.17    1:08.46 ZQ     
                  32.45     1:08.46 (36.01)                                        
 21 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    1:05.19    1:08.48 ZQ     
                  31.13     1:08.48 (37.35)                                        
 22 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         1:08.04    1:08.58 ZQ     
                  30.54     1:08.58 (38.04)                                        
 23 Eng, Lauren *             12 Agua Swim Team-MR    1:09.01    1:08.64 ZQ     
                  31.79     1:08.64 (36.85)                                        
 24 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              1:09.13    1:08.81 ZQ     
                  31.17     1:08.81 (37.64)                                        
 25 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:08.09    1:08.89 ZQ     
                  32.03     1:08.89 (36.86)                                        
 26 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    1:09.04    1:09.02 ZQ     
                  32.03     1:09.02 (36.99)                                        
 27 Antonopoulos, Francesca   12 Express Swimming-MR  1:08.29    1:09.04 ZQ     
                  30.96     1:09.04 (38.08)                                        
 28 Pence, Emily A            12 Silver Streaks-MR    1:08.78    1:09.22 ZQ     
                  32.40     1:09.22 (36.82)                                        
 29 Maher, Mary K             11 LBA-MR               1:09.53    1:09.28 ZQ     
                  32.33     1:09.28 (36.95)                                        
 30 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               1:09.07    1:09.32 ZQ     
                  32.00     1:09.32 (37.32)                                        
 31 Jocelyn, Laura            11 CFJV-MR              1:09.98    1:09.35 ZQ     
                  31.97     1:09.35 (37.38)                                        
 32 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:08.03    1:09.39 ZQ     
                  32.61     1:09.39 (36.78)                                        
 33 Heinz, Amanda             12 Tmsuffolk-MR         1:10.27    1:09.50 ZQ     
                  33.10     1:09.50 (36.40)                                        
 34 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     1:09.27    1:09.54 ZQ     
                  31.84     1:09.54 (37.70)                                        
 35 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR  1:10.11    1:09.71 ZQ     
                  31.60     1:09.71 (38.11)                                        
 36 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   1:10.22    1:09.73 ZQ     
                  32.15     1:09.73 (37.58)                                        
 37 Milio, Theresa A          11 WEST-MR              1:09.12    1:09.96 ZQ     
                  31.89     1:09.96 (38.07)                                        
 38 Profeta, Noelle C         12 IA-MR                1:09.73    1:10.34 ZQ     
                  32.69     1:10.34 (37.65)                                        
 39 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              1:09.33    1:10.38 ZQ     
                  32.03     1:10.38 (38.35)                                        
 40 Borowski, Hannah F        12 Phoenix-MR           1:10.26    1:10.61 JO     
                  32.63     1:10.61 (37.98)                                        
 41 Rinn, Morgan              12 Express Swimming-MR  1:10.44    1:10.63 JO     
                  33.72     1:10.63 (36.91)                                        
 42 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              1:10.08    1:10.69 JO     
                  34.60     1:10.69 (36.09)                                        
 43 Brierley, Julia J         11 EHY-MR               1:10.19    1:10.76 JO     
                  32.79     1:10.76 (37.97)                                        
 44 Morisi, Kiani B           11 LIAC-MR              1:10.39    1:11.00 JO     
                  32.92     1:11.00 (38.08)                                        
 45 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  1:09.32    1:11.15 JO     
                  33.08     1:11.15 (38.07)                                        
 46 Bartlett, Grace           12 SMC-MR               1:09.61    1:12.39        
                  33.31     1:12.39 (39.08)                                        
 -- Ragusa, Olivia            12 Express Swimming-MR  1:10.34         DQ        
      Re-Submerged - back
                  30.70          DQ (36.76)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:11.69  SCS
              2:15.99  METS
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
 Meet Qualifying:  2:29.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      2:14.86    2:14.19 METS   
                  28.35     1:03.32 (34.97)     1:43.60 (40.28)     2:14.19 (30.59)
  2 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              2:15.56    2:14.40 METS   
                  27.88     1:02.52 (34.64)     1:43.92 (41.40)     2:14.40 (30.48)
  3 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                2:15.42    2:17.77 ZQ     
                  29.59     1:05.08 (35.49)     1:46.83 (41.75)     2:17.77 (30.94)
  4 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      2:18.48    2:17.95 ZQ     
                  29.54     1:05.28 (35.74)     1:45.61 (40.33)     2:17.95 (32.34)
  5 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   2:18.06    2:20.39 ZQ     
                  30.58     1:06.24 (35.66)     1:47.00 (40.76)     2:20.39 (33.39)
  6 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:21.18    2:21.78 ZQ     
                  30.23     1:05.42 (35.19)     1:48.32 (42.90)     2:21.78 (33.46)
  7 Redpath, Frances M        12 CFJV-MR              2:18.33    2:25.92 ZQ     
                  30.51     1:08.69 (38.18)     1:51.85 (43.16)     2:25.92 (34.07)
  8 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              2:22.02    2:26.49 ZQ     
                  31.56     1:09.20 (37.64)     1:50.99 (41.79)     2:26.49 (35.50)
Preliminaries
  9 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:22.05                   
 10 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:23.07                   
 11 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    2:24.16                   
 12 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    2:24.51                   
 13 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         2:24.74                   
 14 Garces, Frankie           12 WEST-MR              2:25.01                   
 15 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              2:25.04                   
 16 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              2:25.19                   
 17 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   2:25.45                   
 18 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:25.75                   
 19 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  2:25.83                   
 20 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:25.95                   
 21 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              2:26.22                   
 22 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              2:26.27                   
 23 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               2:26.42                   
 24 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              2:26.65                   
 25 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR  2:26.88                   
 26 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              2:27.45                   
 27 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR              2:27.84                   
 28 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    2:28.07                   
 29 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     2:28.09                   
 30 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              2:28.36                   
 31 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR      2:29.70                   
 32 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  2:30.18                   
 33 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              2:30.74                   
 34 Halderman, Emma           11 CFJV-MR              2:30.82                   
 35 Brierley, Julia J         11 EHY-MR               2:31.08                   
 36 Morisi, Kiani B           11 LIAC-MR              2:31.23                   
 37 Rinn, Morgan              12 Express Swimming-MR  2:31.51                   
 38 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         2:32.59                   
 39 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              2:33.77                   
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:11.69  SCS
              2:15.99  METS
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
 Meet Qualifying:  2:29.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kaufmann, Noelle E        12 Marlins Bgnw-MR      2:14.36    2:14.86 qMETS  
                  29.02     1:03.43 (34.41)     1:42.90 (39.47)     2:14.86 (31.96)
  2 Regenauer, Christiana M   12 DA-MR                2:17.15    2:15.42 qMETS  
                  29.40     1:03.26 (33.86)     1:45.46 (42.20)     2:15.42 (29.96)
  3 Johnson, Lauryn M         12 LIAC-MR              2:14.45    2:15.56 qMETS  
                  28.77     1:03.62 (34.85)     1:45.10 (41.48)     2:15.56 (30.46)
  4 Weiss, Emily N            12 Flying Dolphins-MR   2:21.21    2:18.06 qZQ    
                  30.32     1:05.75 (35.43)     1:46.13 (40.38)     2:18.06 (31.93)
  5 Redpath, Frances M        12 CFJV-MR              2:17.16    2:18.33 qZQ    
                  30.17     1:06.43 (36.26)     1:47.23 (40.80)     2:18.33 (31.10)
  6 Dalton, Ciara I           12 Marlins Bgnw-MR      2:17.09    2:18.48 qZQ    
                  31.14     1:06.81 (35.67)     1:46.67 (39.86)     2:18.48 (31.81)
  7 Ye, Camellia              12 LIAC-MR              2:18.23    2:21.18 qZQ    
                  29.97     1:05.50 (35.53)     1:48.01 (42.51)     2:21.18 (33.17)
  8 Mungroo, Melissa R        12 COND-MR              2:22.01    2:22.02 qZQ    
                  30.74     1:07.76 (37.02)     1:48.35 (40.59)     2:22.02 (33.67)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Silveira, Luiza E         12 Agua Swim Team-MR    2:19.71    2:22.05 ZQ     
                  31.80     1:05.77 (33.97)     1:49.26 (43.49)     2:22.05 (32.79)
 10 Gregorace, Sophia R       11 LIAC-MR              2:19.33    2:23.07 ZQ     
                  31.10     1:08.55 (37.45)     1:49.17 (40.62)     2:23.07 (33.90)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Krevitt, Charlotte        12 Agua Swim Team-MR    2:24.97    2:24.16 ZQ     
                  30.91     1:08.41 (37.50)     1:52.38 (43.97)     2:24.16 (31.78)
 12 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    2:19.94    2:24.51 ZQ     
                  31.17     1:07.85 (36.68)     1:51.21 (43.36)     2:24.51 (33.30)
 13 Park, Elizabeth           12 Tmsuffolk-MR         2:23.01    2:24.74 ZQ     
                  32.37     1:10.83 (38.46)     1:50.93 (40.10)     2:24.74 (33.81)
 14 Garces, Frankie           12 WEST-MR              2:21.88    2:25.01 ZQ     
                  30.88     1:07.92 (37.04)     1:52.78 (44.86)     2:25.01 (32.23)
 15 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              2:17.62    2:25.04 ZQ     
                  31.16     1:06.47 (35.31)     1:52.07 (45.60)     2:25.04 (32.97)
 16 Vumbacco, Sabrina S       12 WEST-MR              2:22.80    2:25.19 ZQ     
                  30.48     1:06.59 (36.11)     1:51.24 (44.65)     2:25.19 (33.95)
 17 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   2:25.37    2:25.45 ZQ     
                  32.43     1:08.20 (35.77)     1:52.79 (44.59)     2:25.45 (32.66)
 18 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:26.51    2:25.75 ZQ     
                  31.57     1:08.43 (36.86)     1:52.18 (43.75)     2:25.75 (33.57)
 19 Bonvissuto, Mia D         11 Express Swimming-MR  2:22.78    2:25.83 ZQ     
                  31.59     1:09.45 (37.86)     1:52.16 (42.71)     2:25.83 (33.67)
 20 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:26.80    2:25.95 ZQ     
                  31.94     1:08.95 (37.01)     1:51.40 (42.45)     2:25.95 (34.55)
 21 Courtney, Julia M         12 LIAC-MR              2:22.23    2:26.22 ZQ     
                  32.61     1:08.43 (35.82)     1:53.24 (44.81)     2:26.22 (32.98)
 22 Parry, Alexa R            12 WEST-MR              2:29.17    2:26.27 ZQ     
                  29.67     1:08.98 (39.31)     1:52.75 (43.77)     2:26.27 (33.52)
 23 Skarren, Kaley L          12 LBA-MR               2:28.43    2:26.42 ZQ     
                  32.78     1:09.98 (37.20)     1:54.72 (44.74)     2:26.42 (31.70)
 24 Welcome, Shannon R        12 LIAC-MR              2:27.94    2:26.65 ZQ     
                  31.07     1:09.01 (37.94)     1:54.06 (45.05)     2:26.65 (32.59)
 25 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR  2:29.55    2:26.88 ZQ     
                  32.30     1:08.92 (36.62)     1:52.55 (43.63)     2:26.88 (34.33)
 26 Competello, Madeline G    12 LIAC-MR              2:28.91    2:27.45 ZQ     
                  29.36     1:06.77 (37.41)     1:53.68 (46.91)     2:27.45 (33.77)
 27 Novo, Samantha G          12 SPAR-MR              2:28.95    2:27.84 ZQ     
                  31.67     1:10.88 (39.21)     1:54.09 (43.21)     2:27.84 (33.75)
 28 Moon, Zoe S               11 Agua Swim Team-MR    2:27.52    2:28.07 ZQ     
                  31.31     1:07.61 (36.30)     1:54.86 (47.25)     2:28.07 (33.21)
 29 Sommerstad, Kyra A        11 Three Village-MR     2:24.70    2:28.09 ZQ     
                  33.27     1:08.70 (35.43)     1:54.07 (45.37)     2:28.09 (34.02)
 30 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              2:27.56    2:28.36 ZQ     
                  33.80     1:15.53 (41.73)     1:56.64 (41.11)     2:28.36 (31.72)
 31 Ketron, Anna E            12 Marlins Bgnw-MR      2:29.60    2:29.70 JO     
                  32.14     1:09.80 (37.66)     1:56.88 (47.08)     2:29.70 (32.82)
 32 Walsh, Fiona M            12 Express Swimming-MR  2:24.84    2:30.18 JO     
                  31.80     1:08.83 (37.03)     1:55.55 (46.72)     2:30.18 (34.63)
 33 Eichorn, Delaney          12 LIAC-MR              2:23.28    2:30.74        
                  30.16     1:10.75 (40.59)     1:55.71 (44.96)     2:30.74 (35.03)
 34 Halderman, Emma           11 CFJV-MR              2:28.03    2:30.82        
                  32.14     1:09.87 (37.73)     1:56.08 (46.21)     2:30.82 (34.74)
 35 Brierley, Julia J         11 EHY-MR               2:27.92    2:31.08        
                  34.36     1:14.35 (39.99)     1:58.20 (43.85)     2:31.08 (32.88)
 36 Morisi, Kiani B           11 LIAC-MR              2:28.82    2:31.23        
                  33.43     1:12.74 (39.31)     1:57.92 (45.18)     2:31.23 (33.31)
 37 Rinn, Morgan              12 Express Swimming-MR  2:29.39    2:31.51        
                  32.18     1:11.91 (39.73)     1:55.61 (43.70)     2:31.51 (35.90)
 38 Dennin, Katie C           12 Tmsuffolk-MR         2:29.23    2:32.59        
                  33.76     1:11.14 (37.38)     1:57.58 (46.44)     2:32.59 (35.01)
 39 McNamara, Maggie P        12 LIAC-MR              2:28.47    2:33.77        
                  32.75     1:12.01 (39.26)     1:59.97 (47.96)     2:33.77 (33.80)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.59  ZMAX
                25.19  SCS
                25.69  METS
                26.69  ZQ
                26.69  JO
 Meet Qualifying:  26.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR              25.43      24.72 SCS    
  2 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR                25.84      25.11 SCS    
  3 Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR                25.49      25.13 SCS    
  4 Graham, Kendra S          14 PATS-MR                25.42      25.25 METS   
  5 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR                25.13      25.33 METS   
  6 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR    25.76      25.74 ZQ     
  7 Gallagher, Liz P          14 HAA-MR                 25.78      25.79 ZQ     
  8 Spencer, Hannah           13 HYB-MR                 25.95      25.98 ZQ     
Preliminaries
  9 Tang, Emily               13 RFAC-MR                25.96                   
 10 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR                25.99                   
 11 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR                26.00                   
 12 Townsend, Rachel A        14 Marlins Bgnw-MR        26.21                   
 12 Salcedo, Bianca M         13 Unhes-Mr-MR            26.21                   
 14 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR     26.27                   
 15 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR                26.30                   
 16 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR                26.38                   
 17 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR                 26.40                   
 18 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR    26.54                   
 19 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR    26.57                   
 20 Veru, Nicole              14 GAEL-MR                26.58                   
 21 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR    26.63                   
 22 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR                26.66                   
 23 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR                 26.74                   
 23 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR                26.74                   
 25 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR                26.79                   
 26 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR    26.80                   
 27 Adorable, Katie R         14 COND-MR                26.81                   
 28 Shirazi, Tara J           14 Flying Dolphins-MR     26.91                   
 29 D'Amico, Nicole M         14 COND-MR                27.03                   
 30 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR    27.05                   
 31 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR      27.09                   
 32 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR     27.12                   
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.59  ZMAX
                25.19  SCS
                25.69  METS
                26.69  ZQ
                26.69  JO
 Meet Qualifying:  26.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR                24.94      25.13 qSCS   
  2 Graham, Kendra S          14 PATS-MR                25.17      25.42 qMETS  
  3 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR              25.79      25.43 qMETS  
  4 Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR                25.81      25.49 qMETS  
  5 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR    25.80      25.76 qZQ    
  6 Gallagher, Liz P          14 HAA-MR                 25.96      25.78 qZQ    
  7 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR                26.63      25.84 qZQ    
  8 Spencer, Hannah           13 HYB-MR                 25.66      25.95 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tang, Emily               13 RFAC-MR                26.08      25.96 ZQ     
 10 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR                26.01      25.99 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR                26.61      26.00 ZQ     
 12 Townsend, Rachel A        14 Marlins Bgnw-MR        26.39      26.21 ZQ     
 12 Salcedo, Bianca M         13 Unhes-Mr-MR            25.69      26.21 ZQ     
 14 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR     26.10      26.27 ZQ     
 15 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR                25.97      26.30 ZQ     
 16 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR                26.63      26.38 ZQ     
 17 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR                 26.55      26.40 ZQ     
 18 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR    26.45      26.54 ZQ     
 19 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR    26.14      26.57 ZQ     
 20 Veru, Nicole              14 GAEL-MR                26.37      26.58 ZQ     
 21 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR    26.65      26.63 ZQ     
 22 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR                25.75      26.66 ZQ     
 23 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR                 26.36      26.74        
 23 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR                26.48      26.74        
 25 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR                26.20      26.79        
 26 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR    26.66      26.80        
 27 Adorable, Katie R         14 COND-MR                26.50      26.81        
 28 Shirazi, Tara J           14 Flying Dolphins-MR     26.60      26.91        
 29 D'Amico, Nicole M         14 COND-MR                26.51      27.03        
 30 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR    26.56      27.05        
 31 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR      25.71      27.09        
 32 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR     26.65      27.12        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.19  ZMAX
                54.39  SCS
                55.89  METS
                57.99  ZQ
                57.99  JO
 Meet Qualifying:  57.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR              56.37      53.45 SCS    
                  26.04       53.45 (27.41)                                        
  2 Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR                54.62      53.46 SCS    
                  25.77       53.46 (27.69)                                        
  3 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR                55.62      54.53 METS   
                  26.30       54.53 (28.23)                                        
  4 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR                55.61      54.72 METS   
                  26.35       54.72 (28.37)                                        
  5 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR    56.05      56.16 ZQ     
                  26.85       56.16 (29.31)                                        
  6 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR                55.87      56.59 ZQ     
                  26.62       56.59 (29.97)                                        
  7 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR                55.95      56.79 ZQ     
                  27.45       56.79 (29.34)                                        
  8 Tang, Emily               13 RFAC-MR                56.31      56.91 ZQ     
                  27.25       56.91 (29.66)                                        
Preliminaries
  4 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR    55.77                   
 10 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR                56.48                   
 11 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR    56.54                   
 12 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR                 56.67                   
 13 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR                56.68                   
 14 Veru, Nicole              14 GAEL-MR                56.84                   
 14 Bryce, Jane               14 WEST-MR                56.84                   
 16 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR       56.95                   
 17 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR    57.01                   
 18 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR                57.35                   
 19 Messinger, Sophie N       14 COND-MR                57.52                   
 20 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR              57.63                   
 21 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR                57.67                   
 22 Ryan, Emily R             13 FA-MR                  57.76                   
 23 Graham, Kendra S          14 PATS-MR                57.82                   
 24 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR        57.84                   
 25 Adorable, Katie R         14 COND-MR                57.85                   
 26 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR                58.15                   
 27 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR    58.47                   
 28 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR                 58.60                   
 29 D'Amico, Nicole M         14 COND-MR                58.61                   
 30 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR    58.74                   
 31 Smolar, Kaitlyn           14 WSSC-MR                59.41                   
 32 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR      59.52                   
 33 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR    59.57                   
 34 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR    59.58                   
 -- Siegel, Lauren S          14 PATS-MR                  DQ                    
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.19  ZMAX
                54.39  SCS
                55.89  METS
                57.99  ZQ
                57.99  JO
 Meet Qualifying:  57.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR                54.73      54.62 qMETS  
                  26.36       54.62 (28.26)                                        
  2 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR                56.71      55.61 qMETS  
                  26.99       55.61 (28.62)                                        
  3 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR                54.00      55.62 qMETS  
                  26.64       55.62 (28.98)                                        
  4 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR    55.31      55.77 qMETS  
                  26.68       55.77 (29.09)                                        
  5 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR                55.44      55.87 qMETS  
                  26.67       55.87 (29.20)                                        
  6 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR                56.96      55.95 qZQ    
                  27.26       55.95 (28.69)                                        
  7 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR    55.85      56.05 qZQ    
                  27.05       56.05 (29.00)                                        
  8 Tang, Emily               13 RFAC-MR                57.70      56.31 qZQ    
                  26.88       56.31 (29.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR              57.77      56.37 ZQ     
                  26.68       56.37 (29.69)                                        
 10 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR                57.28      56.48 ZQ     
                  26.88       56.48 (29.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR    57.66      56.54 ZQ     
                  27.30       56.54 (29.24)                                        
 12 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR                 55.95      56.67 ZQ     
                  27.42       56.67 (29.25)                                        
 13 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR                56.52      56.68 ZQ     
                  27.31       56.68 (29.37)                                        
 14 Veru, Nicole              14 GAEL-MR                57.17      56.84 ZQ     
                  26.83       56.84 (30.01)                                        
 14 Bryce, Jane               14 WEST-MR                56.81      56.84 ZQ     
                  27.49       56.84 (29.35)                                        
 16 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR       56.44      56.95 ZQ     
                  27.67       56.95 (29.28)                                        
 17 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR    56.98      57.01 ZQ     
                  26.90       57.01 (30.11)                                        
 18 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR                55.68      57.35 ZQ     
                  27.74       57.35 (29.61)                                        
 19 Messinger, Sophie N       14 COND-MR                57.59      57.52 ZQ     
                  28.14       57.52 (29.38)                                        
 20 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR              57.99      57.63 ZQ     
                  27.59       57.63 (30.04)                                        
 21 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR                56.95      57.67 ZQ     
                  27.89       57.67 (29.78)                                        
 22 Ryan, Emily R             13 FA-MR                  57.97      57.76 ZQ     
                  27.73       57.76 (30.03)                                        
 23 Graham, Kendra S          14 PATS-MR                56.15      57.82 ZQ     
                  27.18       57.82 (30.64)                                        
 24 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR        57.59      57.84 ZQ     
                  28.13       57.84 (29.71)                                        
 25 Adorable, Katie R         14 COND-MR                57.70      57.85 ZQ     
                  27.38       57.85 (30.47)                                        
 26 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR                57.51      58.15        
                  27.94       58.15 (30.21)                                        
 27 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR    57.94      58.47        
                  27.93       58.47 (30.54)                                        
 28 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR                 56.97      58.60        
                  28.02       58.60 (30.58)                                        
 29 D'Amico, Nicole M         14 COND-MR                57.20      58.61        
                  27.55       58.61 (31.06)                                        
 30 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR    57.58      58.74        
                  28.47       58.74 (30.27)                                        
 31 Smolar, Kaitlyn           14 WSSC-MR                57.63      59.41        
                  28.44       59.41 (30.97)                                        
 32 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR      56.31      59.52        
                  28.29       59.52 (31.23)                                        
 33 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR    57.54      59.57        
                  28.14       59.57 (31.43)                                        
 34 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR    57.92      59.58        
                  28.36       59.58 (31.22)                                        
 -- Siegel, Lauren S          14 PATS-MR                55.85         DQ        
      False start
                  27.98          DQ (30.55)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:50.09  ZMAX
              1:56.79  SCS
              1:59.99  METS
              2:06.49  ZQ
              2:06.99  JO
 Meet Qualifying:  2:06.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            1:58.96    1:56.19 SCS    
                  26.71       56.14 (29.43)     1:26.18 (30.04)     1:56.19 (30.01)
  2 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               1:57.65    1:56.26 SCS    
                  26.82       56.16 (29.34)     1:26.12 (29.96)     1:56.26 (30.14)
  3 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              1:57.30    1:56.46 SCS    
                  27.03       56.40 (29.37)     1:26.60 (30.20)     1:56.46 (29.86)
  4 Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR              1:59.80    1:58.30 METS   
                  27.29       57.30 (30.01)     1:28.02 (30.72)     1:58.30 (30.28)
  5 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:00.37    1:58.85 METS   
                  27.63       57.55 (29.92)     1:28.18 (30.63)     1:58.85 (30.67)
  6 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              2:00.40    1:59.39 METS   
                  27.46       57.85 (30.39)     1:28.76 (30.91)     1:59.39 (30.63)
  7 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR              2:00.49    1:59.79 METS   
                  27.74       57.80 (30.06)     1:29.04 (31.24)     1:59.79 (30.75)
  8 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  2:00.42    2:00.91 ZQ     
                  27.97       58.25 (30.28)     1:29.79 (31.54)     2:00.91 (31.12)
Preliminaries
  9 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:00.68                   
 10 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:00.75                   
 11 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   2:01.04                   
 12 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:01.19                   
 13 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:01.27                   
 14 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:01.67                   
 15 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR            2:02.11                   
 16 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  2:02.22                   
 17 Smolar, Kaitlyn           14 WSSC-MR              2:02.37                   
 18 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              2:02.93                   
 18 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              2:02.93                   
 20 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               2:03.08                   
 21 Judson, Sidney P          13 Three Village-MR     2:03.97                   
 22 Messinger, Sophie N       14 COND-MR              2:04.22                   
 23 Mattutat, Gabriella M     13 Tmsuffolk-MR         2:04.23                   
 24 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:05.31                   
 24 Veru, Nicole              14 GAEL-MR              2:05.31                   
 26 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:05.42                   
 27 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:06.23                   
 28 Johnson, Shaun A          13 Middies-MR           2:06.58                   
 29 Ryan, Emily R             13 FA-MR                2:07.11                   
 30 Kudla, Brittney T         14 IA-MR                2:07.24                   
 31 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              2:07.36                   
 32 Palmer, Pleasant D        13 LIAC-MR              2:07.39                   
 33 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  2:07.85                   
 34 Bonneville, Alyssa N      14 Three Village-MR     2:09.04                   
 35 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    2:09.80                   
 36 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  2:10.65                   
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:50.09  ZMAX
              1:56.79  SCS
              1:59.99  METS
              2:06.49  ZQ
              2:06.99  JO
 Meet Qualifying:  2:06.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              1:57.44    1:57.30 qMETS  
                  27.22       56.32 (29.10)     1:26.93 (30.61)     1:57.30 (30.37)
  2 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               2:00.18    1:57.65 qMETS  
                  27.02       56.18 (29.16)     1:26.54 (30.36)     1:57.65 (31.11)
  3 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            1:59.07    1:58.96 qMETS  
                  26.91       57.29 (30.38)     1:28.89 (31.60)     1:58.96 (30.07)
  4 Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR              1:58.20    1:59.80 qMETS  
                  27.13       57.28 (30.15)     1:28.54 (31.26)     1:59.80 (31.26)
  5 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:02.28    2:00.37 qZQ    
                  27.67       58.00 (30.33)     1:29.26 (31.26)     2:00.37 (31.11)
  6 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              1:59.29    2:00.40 qZQ    
                  27.44       57.66 (30.22)     1:29.06 (31.40)     2:00.40 (31.34)
  7 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  1:59.93    2:00.42 qZQ    
                  27.50       57.68 (30.18)     1:29.34 (31.66)     2:00.42 (31.08)
  8 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR              2:00.99    2:00.49 qZQ    
                  27.12       57.09 (29.97)     1:28.84 (31.75)     2:00.49 (31.65)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:00.26    2:00.68 ZQ     
                  28.02       58.52 (30.50)     1:29.87 (31.35)     2:00.68 (30.81)
 10 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:04.21    2:00.75 ZQ     
                  27.47       58.18 (30.71)     1:29.91 (31.73)     2:00.75 (30.84)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   2:04.73    2:01.04 ZQ     
                  27.46       58.31 (30.85)     1:30.00 (31.69)     2:01.04 (31.04)
 12 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:00.10    2:01.19 ZQ     
                  27.69       58.07 (30.38)     1:29.94 (31.87)     2:01.19 (31.25)
 13 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:03.09    2:01.27 ZQ     
                  28.25       59.18 (30.93)     1:30.66 (31.48)     2:01.27 (30.61)
 14 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:01.73    2:01.67 ZQ     
                  28.56       59.41 (30.85)     1:30.86 (31.45)     2:01.67 (30.81)
 15 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR            2:03.94    2:02.11 ZQ     
                  27.96       58.98 (31.02)     1:30.72 (31.74)     2:02.11 (31.39)
 16 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  2:00.67    2:02.22 ZQ     
                  27.88       58.77 (30.89)     1:30.42 (31.65)     2:02.22 (31.80)
 17 Smolar, Kaitlyn           14 WSSC-MR              1:59.46    2:02.37 ZQ     
                  27.79       58.25 (30.46)     1:30.30 (32.05)     2:02.37 (32.07)
 18 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              2:02.93    2:02.93 ZQ     
                  28.38       59.68 (31.30)     1:31.78 (32.10)     2:02.93 (31.15)
 18 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              2:02.09    2:02.93 ZQ     
                  28.24       59.16 (30.92)     1:31.37 (32.21)     2:02.93 (31.56)
 20 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               2:04.21    2:03.08 ZQ     
                  28.98     1:00.27 (31.29)     1:32.38 (32.11)     2:03.08 (30.70)
 21 Judson, Sidney P          13 Three Village-MR     2:04.09    2:03.97 ZQ     
                  28.30       59.27 (30.97)     1:31.52 (32.25)     2:03.97 (32.45)
 22 Messinger, Sophie N       14 COND-MR              2:04.68    2:04.22 ZQ     
                  28.14       59.43 (31.29)     1:31.95 (32.52)     2:04.22 (32.27)
 23 Mattutat, Gabriella M     13 Tmsuffolk-MR         2:02.85    2:04.23 ZQ     
                  28.95     1:00.24 (31.29)     1:32.17 (31.93)     2:04.23 (32.06)
 24 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:05.62    2:05.31 ZQ     
                  28.67     1:00.00 (31.33)     1:32.60 (32.60)     2:05.31 (32.71)
 24 Veru, Nicole              14 GAEL-MR              2:02.89    2:05.31 ZQ     
                  27.65       58.59 (30.94)     1:31.66 (33.07)     2:05.31 (33.65)
 26 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:03.28    2:05.42 ZQ     
                  29.12     1:01.02 (31.90)     1:33.43 (32.41)     2:05.42 (31.99)
 27 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:04.04    2:06.23 ZQ     
                  29.21     1:00.85 (31.64)     1:33.59 (32.74)     2:06.23 (32.64)
 28 Johnson, Shaun A          13 Middies-MR           2:04.48    2:06.58 JO     
                  28.17       59.78 (31.61)     1:32.67 (32.89)     2:06.58 (33.91)
 29 Ryan, Emily R             13 FA-MR                2:06.28    2:07.11        
                  28.91     1:01.38 (32.47)     1:35.00 (33.62)     2:07.11 (32.11)
 30 Kudla, Brittney T         14 IA-MR                2:06.21    2:07.24        
                  28.44     1:00.39 (31.95)     1:34.10 (33.71)     2:07.24 (33.14)
 31 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              2:01.70    2:07.36        
                  30.00     1:02.16 (32.16)     1:35.26 (33.10)     2:07.36 (32.10)
 32 Palmer, Pleasant D        13 LIAC-MR              2:05.79    2:07.39        
                  28.97     1:00.57 (31.60)     1:34.02 (33.45)     2:07.39 (33.37)
 33 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  2:05.38    2:07.85        
                  28.95     1:00.79 (31.84)     1:34.37 (33.58)     2:07.85 (33.48)
 34 Bonneville, Alyssa N      14 Three Village-MR     2:05.56    2:09.04        
                  29.11     1:01.68 (32.57)     1:35.64 (33.96)     2:09.04 (33.40)
 35 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    2:05.22    2:09.80        
                  29.08     1:01.56 (32.48)     1:35.35 (33.79)     2:09.80 (34.45)
 36 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  2:05.84    2:10.65        
                  29.31     1:01.68 (32.37)     1:36.41 (34.73)     2:10.65 (34.24)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:52.99  ZMAX
              5:09.79  SCS
              5:14.99  METS
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  JO
 Meet Qualifying:  5:31.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              5:16.77    5:09.47 SCS    
                  27.83       58.13 (30.30)     1:29.17 (31.04)     2:00.29 (31.12)
        2:31.45 (31.16)     3:02.98 (31.53)     3:34.73 (31.75)     4:06.65 (31.92)
        4:38.49 (31.84)     5:09.47 (30.98)                                        
  2 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              5:26.98    5:17.48 ZQ     
                  28.30       59.56 (31.26)     1:30.95 (31.39)     2:03.17 (32.22)
        2:35.80 (32.63)     3:08.56 (32.76)     3:41.37 (32.81)     4:13.53 (32.16)
        4:45.80 (32.27)     5:17.48 (31.68)                                        
  3 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              5:23.37    5:19.73 ZQ     
                  28.31       59.15 (30.84)     1:31.01 (31.86)     2:03.69 (32.68)
        2:36.57 (32.88)     3:09.48 (32.91)     3:42.75 (33.27)     4:16.00 (33.25)
        4:48.65 (32.65)     5:19.73 (31.08)                                        
  4 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               5:22.75    5:19.86 ZQ     
                  28.51       59.45 (30.94)     1:31.94 (32.49)     2:04.83 (32.89)
        2:37.99 (33.16)     3:11.26 (33.27)     3:44.23 (32.97)     4:17.12 (32.89)
        4:49.14 (32.02)     5:19.86 (30.72)                                        
  5 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   5:26.50    5:23.05 ZQ     
                  28.28       59.89 (31.61)     1:32.47 (32.58)     2:05.16 (32.69)
        2:38.32 (33.16)     3:11.60 (33.28)     3:44.78 (33.18)     4:17.81 (33.03)
        4:51.25 (33.44)     5:23.05 (31.80)                                        
  6 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR            5:25.96    5:26.21 ZQ     
                  28.63     1:00.64 (32.01)     1:33.35 (32.71)     2:06.30 (32.95)
        2:39.78 (33.48)     3:13.29 (33.51)     3:46.97 (33.68)     4:20.61 (33.64)
        4:53.96 (33.35)     5:26.21 (32.25)                                        
  7 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  5:21.91    5:28.72 ZQ     
                  28.33       59.80 (31.47)     1:32.29 (32.49)     2:05.71 (33.42)
        2:39.59 (33.88)     3:13.18 (33.59)     3:47.41 (34.23)     4:21.79 (34.38)
        4:55.89 (34.10)     5:28.72 (32.83)                                        
  8 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              5:22.81    5:48.08        
                  30.04     1:04.95 (34.91)     1:41.11 (36.16)     2:17.15 (36.04)
        2:50.94 (33.79)     3:27.01 (36.07)     4:02.87 (35.86)     4:38.28 (35.41)
        5:13.88 (35.60)     5:48.08 (34.20)                                        
Preliminaries
  9 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     5:27.61                   
 10 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  5:32.14                   
 11 Smolar, Kaitlyn           14 WSSC-MR              5:34.40                   
 12 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              5:34.54                   
 13 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  5:36.68                   
 -- Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR     DFS                    
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:52.99  ZMAX
              5:09.79  SCS
              5:14.99  METS
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  JO
 Meet Qualifying:  5:31.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              5:12.19    5:16.77 qZQ    
                  28.89     1:00.55 (31.66)     1:32.30 (31.75)     2:04.69 (32.39)
        2:37.05 (32.36)     3:09.54 (32.49)     3:41.90 (32.36)     4:14.88 (32.98)
        4:45.71 (30.83)     5:16.77 (31.06)                                        
  2 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  5:19.46    5:21.91 qZQ    
                  28.55     1:00.65 (32.10)     1:33.52 (32.87)     2:06.80 (33.28)
        2:38.96 (32.16)     3:12.21 (33.25)     3:45.19 (32.98)     4:17.69 (32.50)
        4:50.70 (33.01)     5:21.91 (31.21)                                        
  3 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               5:24.65    5:22.75 qZQ    
                  29.36     1:01.52 (32.16)     1:33.96 (32.44)     2:06.84 (32.88)
        2:39.62 (32.78)     3:12.49 (32.87)     3:45.44 (32.95)     4:18.46 (33.02)
        4:51.02 (32.56)     5:22.75 (31.73)                                        
  4 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              5:28.89    5:22.81 qZQ    
                  28.96     1:00.81 (31.85)     1:33.54 (32.73)     2:06.67 (33.13)
        2:39.67 (33.00)     3:12.78 (33.11)     3:46.15 (33.37)     4:19.36 (33.21)
        4:52.07 (32.71)     5:22.81 (30.74)                                        
  5 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              5:24.91    5:23.37 qZQ    
                  28.75     1:00.91 (32.16)     1:33.63 (32.72)     2:06.62 (32.99)
        2:39.48 (32.86)     3:12.33 (32.85)     3:45.51 (33.18)     4:18.56 (33.05)
        4:51.35 (32.79)     5:23.37 (32.02)                                        
  6 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR            5:30.82    5:25.96 qZQ    
                  29.43     1:01.45 (32.02)     1:34.54 (33.09)     2:07.51 (32.97)
        2:40.55 (33.04)     3:14.19 (33.64)     3:47.78 (33.59)     4:21.22 (33.44)
        4:54.28 (33.06)     5:25.96 (31.68)                                        
  7 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   5:29.42    5:26.50 qZQ    
                  28.71     1:00.26 (31.55)     1:33.04 (32.78)     2:06.20 (33.16)
        2:38.95 (32.75)     3:12.27 (33.32)     3:45.74 (33.47)     4:19.96 (34.22)
        4:53.96 (34.00)     5:26.50 (32.54)                                        
  8 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              5:24.96    5:26.98 qZQ    
                  28.66     1:00.37 (31.71)     1:33.23 (32.86)     2:06.34 (33.11)
        2:39.69 (33.35)     3:13.09 (33.40)     3:46.49 (33.40)     4:20.37 (33.88)
        4:54.18 (33.81)     5:26.98 (32.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     5:20.01    5:27.61 ZQ     
                  29.38     1:01.71 (32.33)     1:34.97 (33.26)     2:08.51 (33.54)
        2:42.48 (33.97)     3:15.76 (33.28)     3:48.95 (33.19)     4:21.98 (33.03)
        4:55.25 (33.27)     5:27.61 (32.36)                                        
 10 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  5:21.85    5:32.14 JO     
                  30.10     1:03.31 (33.21)     1:37.13 (33.82)     2:10.97 (33.84)
        2:44.96 (33.99)     3:18.84 (33.88)     3:52.39 (33.55)     4:26.31 (33.92)
        4:59.86 (33.55)     5:32.14 (32.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Smolar, Kaitlyn           14 WSSC-MR              5:21.49    5:34.40 JO     
                  29.53     1:02.17 (32.64)     1:35.60 (33.43)     2:09.21 (33.61)
        2:43.11 (33.90)     3:16.79 (33.68)     3:50.96 (34.17)     4:25.50 (34.54)
        5:00.58 (35.08)     5:34.40 (33.82)                                        
 12 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              5:31.04    5:34.54 JO     
                  29.37     1:01.88 (32.51)     1:35.08 (33.20)     2:08.86 (33.78)
        2:42.97 (34.11)     3:17.26 (34.29)     3:51.64 (34.38)     4:26.36 (34.72)
        5:01.17 (34.81)     5:34.54 (33.37)                                        
 13 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  5:25.24    5:36.68        
                  30.55     1:04.26 (33.71)     1:38.19 (33.93)     2:12.79 (34.60)
        2:46.94 (34.15)     3:21.35 (34.41)     3:55.52 (34.17)     4:29.86 (34.34)
        5:03.76 (33.90)     5:36.68 (32.92)                                        
 -- Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  5:29.63        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                57.09  ZMAX
              1:00.69  SCS
              1:02.59  METS
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
 Meet Qualifying:  1:05.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            1:01.50    1:00.13 SCS    
                  29.05     1:00.13 (31.08)                                        
  2 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              1:01.74    1:00.70 METS   
                  29.46     1:00.70 (31.24)                                        
  3 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              1:01.20    1:00.83 METS   
                  29.67     1:00.83 (31.16)                                        
  4 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              1:01.52    1:00.93 METS   
                  29.90     1:00.93 (31.03)                                        
  5 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      1:01.94    1:01.57 METS   
                  29.77     1:01.57 (31.80)                                        
  6 Bryce, Jane               14 WEST-MR              1:02.65    1:01.60 METS   
                  30.15     1:01.60 (31.45)                                        
  7 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              1:00.67    1:01.89 METS   
                  29.12     1:01.89 (32.77)                                        
  8 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              1:02.61    1:03.44 ZQ     
                  31.00     1:03.44 (32.44)                                        
Preliminaries
  9 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  1:02.96                   
 10 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              1:03.89                   
 11 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR              1:03.90                   
 12 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               1:03.91                   
 13 Beck, Nicole R            13 Sachem-MR            1:03.99                   
 14 Lazaroni, Georgia M       14 Badger-MR            1:04.15                   
 15 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   1:04.16                   
 16 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR              1:04.41                   
 17 Messinger, Sophie N       14 COND-MR              1:04.52                   
 18 Giunta, Natalia L         14 Three Village-MR     1:04.62                   
 19 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  1:04.79                   
 20 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   1:04.88                   
 21 Anacker, Boomie I         14 COND-MR              1:05.07                   
 22 Fitzsimmons, Hannah M     13 Marlins Bgnw-MR      1:05.24                   
 23 Adorable, Katie R         14 COND-MR              1:05.27                   
 24 Bonneville, Alyssa N      14 Three Village-MR     1:05.60                   
 25 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          1:05.64                   
 26 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR               1:05.68                   
 27 Fleischer, Lindsay        14 HAA-MR               1:05.94                   
 28 Boccio, Ashley A          13 Express Swimming-MR  1:07.04                   
 29 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR    1:07.79                   
 30 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     1:07.88                   
 31 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  1:08.07                   
 -- Ye, Alice                 13 LIAC-MR                 DFS                    
 -- DU, Maritha L             14 Express Swimming-MR     DFS                    
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                57.09  ZMAX
              1:00.69  SCS
              1:02.59  METS
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
 Meet Qualifying:  1:05.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              1:02.51    1:00.67 qSCS   
                  29.02     1:00.67 (31.65)                                        
  2 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              1:00.73    1:01.20 qMETS  
                  29.87     1:01.20 (31.33)                                        
  3 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            1:01.85    1:01.50 qMETS  
                  29.84     1:01.50 (31.66)                                        
  4 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              1:01.83    1:01.52 qMETS  
                  29.91     1:01.52 (31.61)                                        
  5 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              1:02.42    1:01.74 qMETS  
                  30.47     1:01.74 (31.27)                                        
  6 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      1:03.21    1:01.94 qMETS  
                  30.42     1:01.94 (31.52)                                        
  7 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              1:02.09    1:02.61 qZQ    
                  30.83     1:02.61 (31.78)                                        
  8 Bryce, Jane               14 WEST-MR              1:03.44    1:02.65 qZQ    
                  31.00     1:02.65 (31.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  1:03.20    1:02.96 ZQ     
                  30.78     1:02.96 (32.18)                                        
 10 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              1:03.56    1:03.89 ZQ     
                  30.57     1:03.89 (33.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 O'Shaughnessy, Bridget R  14 LIAC-MR              1:03.24    1:03.90 ZQ     
                  31.07     1:03.90 (32.83)                                        
 12 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               1:02.88    1:03.91 ZQ     
                  31.35     1:03.91 (32.56)                                        
 13 Beck, Nicole R            13 Sachem-MR            1:04.40    1:03.99 ZQ     
                  30.84     1:03.99 (33.15)                                        
 14 Lazaroni, Georgia M       14 Badger-MR            1:02.97    1:04.15 ZQ     
                  31.65     1:04.15 (32.50)                                        
 15 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   1:04.30    1:04.16 ZQ     
                  31.13     1:04.16 (33.03)                                        
 16 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR              1:04.65    1:04.41 ZQ     
                  31.35     1:04.41 (33.06)                                        
 17 Messinger, Sophie N       14 COND-MR              1:04.83    1:04.52 ZQ     
                  31.32     1:04.52 (33.20)                                        
 18 Giunta, Natalia L         14 Three Village-MR     1:04.15    1:04.62 ZQ     
                  31.52     1:04.62 (33.10)                                        
 19 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  1:04.28    1:04.79 ZQ     
                  31.37     1:04.79 (33.42)                                        
 20 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   1:04.66    1:04.88 ZQ     
                  30.90     1:04.88 (33.98)                                        
 21 Anacker, Boomie I         14 COND-MR              1:05.56    1:05.07 ZQ     
                  31.61     1:05.07 (33.46)                                        
 22 Fitzsimmons, Hannah M     13 Marlins Bgnw-MR      1:05.94    1:05.24 ZQ     
                  31.68     1:05.24 (33.56)                                        
 23 Adorable, Katie R         14 COND-MR              1:05.03    1:05.27 ZQ     
                  31.60     1:05.27 (33.67)                                        
 24 Bonneville, Alyssa N      14 Three Village-MR     1:05.79    1:05.60 ZQ     
                  31.83     1:05.60 (33.77)                                        
 25 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          1:04.97    1:05.64 ZQ     
                  31.92     1:05.64 (33.72)                                        
 26 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR               1:02.69    1:05.68 ZQ     
                  32.07     1:05.68 (33.61)                                        
 27 Fleischer, Lindsay        14 HAA-MR               1:05.51    1:05.94 ZQ     
                  31.00     1:05.94 (34.94)                                        
 28 Boccio, Ashley A          13 Express Swimming-MR  1:03.82    1:07.04        
                  32.35     1:07.04 (34.69)                                        
 29 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR    1:04.63    1:07.79        
                  32.72     1:07.79 (35.07)                                        
 30 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     1:03.38    1:07.88        
                  33.13     1:07.88 (34.75)                                        
 31 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  1:05.36    1:08.07        
                  33.19     1:08.07 (34.88)                                        
 -- Ye, Alice                 13 LIAC-MR              1:01.90        DFS        
      Declared false start
 -- DU, Maritha L             14 Express Swimming-MR  1:05.60        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:02.19  ZMAX
              2:11.09  SCS
              2:15.09  METS
              2:21.49  ZQ
              2:22.59  JO
 Meet Qualifying:  2:21.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:11.10    2:07.04 SCS    
                  29.73     1:01.64 (31.91)     1:34.42 (32.78)     2:07.04 (32.62)
  2 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              2:12.20    2:09.24 SCS    
                  30.13     1:02.84 (32.71)     1:36.20 (33.36)     2:09.24 (33.04)
  3 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              2:11.45    2:09.86 SCS    
                  30.44     1:02.86 (32.42)     1:36.78 (33.92)     2:09.86 (33.08)
  4 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:11.73    2:10.67 SCS    
                  30.44     1:03.07 (32.63)     1:36.81 (33.74)     2:10.67 (33.86)
  5 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               2:12.13    2:11.08 SCS    
                  31.10     1:04.24 (33.14)     1:37.98 (33.74)     2:11.08 (33.10)
  6 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:14.13    2:11.89 METS   
                  31.07     1:04.04 (32.97)     1:38.21 (34.17)     2:11.89 (33.68)
  7 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:11.86    2:13.01 METS   
                  31.09     1:04.87 (33.78)     1:38.60 (33.73)     2:13.01 (34.41)
  8 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:13.46    2:16.21 ZQ     
                  30.45     1:05.12 (34.67)     1:40.07 (34.95)     2:16.21 (36.14)
Preliminaries
  9 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              2:14.61                   
 10 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  2:15.54                   
 11 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            2:15.96                   
 12 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR            2:16.93                   
 13 Anacker, Boomie I         14 COND-MR              2:17.82                   
 14 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR               2:18.06                   
 15 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:18.23                   
 16 Messinger, Sophie N       14 COND-MR              2:18.45                   
 17 Giunta, Natalia L         14 Three Village-MR     2:18.85                   
 18 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   2:19.24                   
 19 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:19.38                   
 20 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              2:19.56                   
 21 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              2:19.61                   
 22 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:20.05                   
 23 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   2:20.51                   
 24 Mattutat, Gabriella M     13 Tmsuffolk-MR         2:21.71                   
 25 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              2:22.25                   
 26 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              2:22.52                   
 27 Fitzsimmons, Hannah M     13 Marlins Bgnw-MR      2:22.65                   
 28 Boccio, Ashley A          13 Express Swimming-MR  2:22.97                   
 29 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:23.91                   
 -- Ting, Olivia              13 Agua Swim Team-MR        DQ                    
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:02.19  ZMAX
              2:11.09  SCS
              2:15.09  METS
              2:21.49  ZQ
              2:22.59  JO
 Meet Qualifying:  2:21.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:08.18    2:11.10 qMETS  
                  30.71     1:03.21 (32.50)     1:37.23 (34.02)     2:11.10 (33.87)
  2 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              2:14.45    2:11.45 qMETS  
                  30.66     1:03.96 (33.30)     1:38.03 (34.07)     2:11.45 (33.42)
  3 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:13.66    2:11.73 qMETS  
                  31.21     1:04.80 (33.59)     1:38.77 (33.97)     2:11.73 (32.96)
  4 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:13.68    2:11.86 qMETS  
                  31.01     1:04.47 (33.46)     1:38.55 (34.08)     2:11.86 (33.31)
  5 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               2:12.83    2:12.13 qMETS  
                  31.67     1:05.39 (33.72)     1:39.22 (33.83)     2:12.13 (32.91)
  6 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              2:07.83    2:12.20 qMETS  
                  31.51     1:05.12 (33.61)     1:38.99 (33.87)     2:12.20 (33.21)
  7 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:14.95    2:13.46 qMETS  
                  30.34     1:04.23 (33.89)     1:39.23 (35.00)     2:13.46 (34.23)
  8 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:12.40    2:14.13 qMETS  
                  31.15     1:04.18 (33.03)     1:38.67 (34.49)     2:14.13 (35.46)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              2:13.16    2:14.61 METS   
                  31.94     1:05.79 (33.85)     1:40.09 (34.30)     2:14.61 (34.52)
 10 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  2:14.06    2:15.54 ZQ     
                  31.83     1:05.94 (34.11)     1:40.92 (34.98)     2:15.54 (34.62)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            2:14.61    2:15.96 ZQ     
                  31.54     1:05.24 (33.70)     1:40.56 (35.32)     2:15.96 (35.40)
 12 Simmons, Hannah H         13 Badger-MR            2:19.63    2:16.93 ZQ     
                  32.37     1:07.38 (35.01)     1:42.15 (34.77)     2:16.93 (34.78)
 13 Anacker, Boomie I         14 COND-MR              2:19.88    2:17.82 ZQ     
                  31.67     1:06.48 (34.81)     1:42.75 (36.27)     2:17.82 (35.07)
 14 DeHavenon, Cecilia R      14 EHY-MR               2:15.06    2:18.06 ZQ     
                  32.21     1:07.23 (35.02)     1:42.70 (35.47)     2:18.06 (35.36)
 15 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:20.37    2:18.23 ZQ     
                  32.19     1:06.57 (34.38)     1:42.42 (35.85)     2:18.23 (35.81)
 16 Messinger, Sophie N       14 COND-MR              2:19.79    2:18.45 ZQ     
                  32.31     1:07.32 (35.01)     1:43.10 (35.78)     2:18.45 (35.35)
 17 Giunta, Natalia L         14 Three Village-MR     2:17.01    2:18.85 ZQ     
                  32.69     1:07.03 (34.34)     1:42.71 (35.68)     2:18.85 (36.14)
 18 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   2:17.33    2:19.24 ZQ     
                  32.48     1:07.67 (35.19)     1:43.48 (35.81)     2:19.24 (35.76)
 19 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:20.92    2:19.38 ZQ     
                  33.03     1:08.29 (35.26)     1:44.02 (35.73)     2:19.38 (35.36)
 20 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              2:18.47    2:19.56 ZQ     
                  33.35     1:08.57 (35.22)     1:44.67 (36.10)     2:19.56 (34.89)
 21 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              2:17.70    2:19.61 ZQ     
                  33.03     1:08.18 (35.15)     1:43.99 (35.81)     2:19.61 (35.62)
 22 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:16.45    2:20.05 ZQ     
                  33.16     1:08.58 (35.42)     1:44.50 (35.92)     2:20.05 (35.55)
 23 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   2:15.58    2:20.51 ZQ     
                  31.31     1:06.59 (35.28)     1:43.62 (37.03)     2:20.51 (36.89)
 24 Mattutat, Gabriella M     13 Tmsuffolk-MR         2:19.53    2:21.71 JO     
                  33.17     1:08.85 (35.68)     1:45.37 (36.52)     2:21.71 (36.34)
 25 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              2:19.16    2:22.25 JO     
                  32.20     1:07.91 (35.71)     1:44.84 (36.93)     2:22.25 (37.41)
 26 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              2:20.98    2:22.52 JO     
                  33.68     1:09.31 (35.63)     1:46.04 (36.73)     2:22.52 (36.48)
 27 Fitzsimmons, Hannah M     13 Marlins Bgnw-MR      2:17.43    2:22.65        
                  32.90     1:08.98 (36.08)     1:46.41 (37.43)     2:22.65 (36.24)
 28 Boccio, Ashley A          13 Express Swimming-MR  2:21.17    2:22.97        
                  33.35     1:09.41 (36.06)     1:46.57 (37.16)     2:22.97 (36.40)
 29 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:18.70    2:23.91        
                  33.33     1:09.78 (36.45)     1:46.93 (37.15)     2:23.91 (36.98)
 -- Ting, Olivia              13 Agua Swim Team-MR    2:18.49         DQ        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.29  ZMAX
              1:08.59  SCS
              1:12.09  METS
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
 Meet Qualifying:  1:15.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fisher, Jocelyn           13 Sachem-MR            1:09.19    1:08.68 METS   
                  32.31     1:08.68 (36.37)                                        
  2 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         1:08.61    1:09.02 METS   
                  32.81     1:09.02 (36.21)                                        
  3 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              1:10.71    1:09.10 METS   
                  32.59     1:09.10 (36.51)                                        
  4 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              1:10.75    1:10.15 METS   
                  32.82     1:10.15 (37.33)                                        
  5 Townsend, Rachel A        14 Marlins Bgnw-MR      1:11.53    1:10.74 METS   
                  33.67     1:10.74 (37.07)                                        
  6 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              1:11.49    1:11.26 METS   
                  33.07     1:11.26 (38.19)                                        
  7 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              1:11.71    1:11.65 METS   
                  33.17     1:11.65 (38.48)                                        
  8 Judson, Sidney P          13 Three Village-MR     1:11.62    1:12.46 ZQ     
                  34.17     1:12.46 (38.29)                                        
Preliminaries
  9 Giordano, Julia L         14 Express Swimming-MR  1:11.93                   
 10 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR  1:12.24                   
 11 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              1:12.32                   
 12 Bryce, Jane               14 WEST-MR              1:12.78                   
 13 Wetherbee, Hailey M       13 IA-MR                1:12.84                   
 14 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  1:12.85                   
 15 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   1:13.05                   
 16 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              1:13.90                   
 17 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          1:14.01                   
 18 Palmer, Pleasant D        13 LIAC-MR              1:14.12                   
 19 Dubin, Karen E            14 Marlins Bgnw-MR      1:14.60                   
 20 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  1:14.69                   
 21 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               1:14.97                   
 22 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR  1:15.57                   
 23 D'Amico, Nicole M         14 COND-MR              1:15.97                   
 24 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    1:16.26                   
 25 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR    1:16.30                   
 26 Bonneville, Alyssa N      14 Three Village-MR     1:16.39                   
 27 Ryan, Emily R             13 FA-MR                1:16.57                   
 28 Wu, Yifei                 14 NYCC-MR              1:16.76                   
 29 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              1:16.98                   
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.29  ZMAX
              1:08.59  SCS
              1:12.09  METS
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
 Meet Qualifying:  1:15.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         1:09.61    1:08.61 qMETS  
                  32.71     1:08.61 (35.90)                                        
  2 Fisher, Jocelyn           13 Sachem-MR            1:08.61    1:09.19 qMETS  
                  32.37     1:09.19 (36.82)                                        
  3 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              1:09.62    1:10.71 qMETS  
                  32.99     1:10.71 (37.72)                                        
  4 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              1:14.93    1:10.75 qMETS  
                  32.58     1:10.75 (38.17)                                        
  5 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              1:09.13    1:11.49 qMETS  
                  33.34     1:11.49 (38.15)                                        
  6 Townsend, Rachel A        14 Marlins Bgnw-MR      1:10.37    1:11.53 qMETS  
                  33.91     1:11.53 (37.62)                                        
  7 Judson, Sidney P          13 Three Village-MR     1:13.06    1:11.62 qMETS  
                  33.54     1:11.62 (38.08)                                        
  8 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              1:09.71    1:11.71 qMETS  
                  33.43     1:11.71 (38.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Giordano, Julia L         14 Express Swimming-MR  1:11.13    1:11.93 METS   
                  33.28     1:11.93 (38.65)                                        
 10 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR  1:11.98    1:12.24 ZQ     
                  33.97     1:12.24 (38.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              1:12.78    1:12.32 ZQ     
                  33.26     1:12.32 (39.06)                                        
 12 Bryce, Jane               14 WEST-MR              1:14.01    1:12.78 ZQ     
                  34.58     1:12.78 (38.20)                                        
 13 Wetherbee, Hailey M       13 IA-MR                1:13.62    1:12.84 ZQ     
                  33.52     1:12.84 (39.32)                                        
 14 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  1:13.23    1:12.85 ZQ     
                  34.14     1:12.85 (38.71)                                        
 15 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   1:12.68    1:13.05 ZQ     
                  34.83     1:13.05 (38.22)                                        
 16 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              1:13.80    1:13.90 ZQ     
                  35.13     1:13.90 (38.77)                                        
 17 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          1:14.31    1:14.01 ZQ     
                  34.41     1:14.01 (39.60)                                        
 18 Palmer, Pleasant D        13 LIAC-MR              1:13.99    1:14.12 ZQ     
                  34.84     1:14.12 (39.28)                                        
 19 Dubin, Karen E            14 Marlins Bgnw-MR      1:13.97    1:14.60 ZQ     
                  34.32     1:14.60 (40.28)                                        
 20 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  1:11.97    1:14.69 ZQ     
                  34.09     1:14.69 (40.60)                                        
 21 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               1:14.35    1:14.97 ZQ     
                  35.12     1:14.97 (39.85)                                        
 22 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR  1:12.44    1:15.57 JO     
                  35.37     1:15.57 (40.20)                                        
 23 D'Amico, Nicole M         14 COND-MR              1:13.13    1:15.97 JO     
                  35.89     1:15.97 (40.08)                                        
 24 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    1:11.67    1:16.26 JO     
                  35.34     1:16.26 (40.92)                                        
 25 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR    1:14.39    1:16.30 JO     
                  35.60     1:16.30 (40.70)                                        
 26 Bonneville, Alyssa N      14 Three Village-MR     1:14.84    1:16.39 JO     
                  35.56     1:16.39 (40.83)                                        
 27 Ryan, Emily R             13 FA-MR                1:15.49    1:16.57        
                  35.87     1:16.57 (40.70)                                        
 28 Wu, Yifei                 14 NYCC-MR              1:15.43    1:16.76        
                  35.62     1:16.76 (41.14)                                        
 29 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              1:14.24    1:16.98        
                  35.78     1:16.98 (41.20)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:19.39  ZMAX
              2:29.39  SCS
              2:35.99  METS
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
 Meet Qualifying:  2:40.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:32.91    2:30.00 METS   
                  33.35     1:11.28 (37.93)     1:50.51 (39.23)     2:30.00 (39.49)
  2 Fisher, Jocelyn           13 Sachem-MR            2:32.82    2:30.09 METS   
                  32.97     1:11.71 (38.74)     1:52.63 (40.92)     2:30.09 (37.46)
  3 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:34.36    2:30.68 METS   
                  32.79     1:10.54 (37.75)     1:50.47 (39.93)     2:30.68 (40.21)
  4 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         2:35.47    2:31.85 METS   
                  34.17     1:12.69 (38.52)     1:52.70 (40.01)     2:31.85 (39.15)
  5 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:35.98    2:35.18 METS   
                  36.18     1:14.26 (38.08)     1:54.87 (40.61)     2:35.18 (40.31)
  6 Townsend, Rachel A        14 Marlins Bgnw-MR      2:36.32    2:35.50 METS   
                  34.99     1:14.05 (39.06)     1:55.09 (41.04)     2:35.50 (40.41)
  7 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              2:34.89    2:35.54 METS   
                  34.40     1:13.30 (38.90)     1:53.83 (40.53)     2:35.54 (41.71)
  8 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              2:35.08    2:36.76 ZQ     
                  33.96     1:13.68 (39.72)     1:55.14 (41.46)     2:36.76 (41.62)
Preliminaries
  9 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   2:37.24                   
 10 Giordano, Julia L         14 Express Swimming-MR  2:39.02                   
 11 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          2:40.75                   
 12 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               2:41.12                   
 13 Palmer, Pleasant D        13 LIAC-MR              2:42.06                   
 14 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR  2:42.99                   
 15 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    2:43.23                   
 16 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            2:48.25                   
 17 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              2:50.40                   
 18 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  2:51.09                   
 -- Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR                 DFS                    
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:19.39  ZMAX
              2:29.39  SCS
              2:35.99  METS
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
 Meet Qualifying:  2:40.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Fisher, Jocelyn           13 Sachem-MR            2:32.16    2:32.82 qMETS  
                  32.64     1:11.25 (38.61)     1:52.08 (40.83)     2:32.82 (40.74)
  2 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:36.99    2:32.91 qMETS  
                  33.55     1:12.36 (38.81)     1:52.66 (40.30)     2:32.91 (40.25)
  3 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:33.06    2:34.36 qMETS  
                  33.97     1:12.91 (38.94)     1:53.41 (40.50)     2:34.36 (40.95)
  4 Gallego, Samantha E       14 LIAC-MR              2:30.47    2:34.89 qMETS  
                  34.95     1:14.07 (39.12)     1:53.91 (39.84)     2:34.89 (40.98)
  5 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              2:34.57    2:35.08 qMETS  
                  34.63     1:13.63 (39.00)     1:54.32 (40.69)     2:35.08 (40.76)
  6 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         2:33.50    2:35.47 qMETS  
                  34.57     1:14.00 (39.43)     1:55.25 (41.25)     2:35.47 (40.22)
  7 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:36.04    2:35.98 qMETS  
                  35.02     1:14.14 (39.12)     1:54.99 (40.85)     2:35.98 (40.99)
  8 Townsend, Rachel A        14 Marlins Bgnw-MR      2:37.12    2:36.32 qZQ    
                  35.65     1:15.17 (39.52)     1:56.14 (40.97)     2:36.32 (40.18)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   2:33.15    2:37.24 ZQ     
                  36.07     1:15.75 (39.68)     1:56.17 (40.42)     2:37.24 (41.07)
 10 Giordano, Julia L         14 Express Swimming-MR  2:35.78    2:39.02 ZQ     
                  34.85     1:14.92 (40.07)     1:56.55 (41.63)     2:39.02 (42.47)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          2:37.52    2:40.75 JO     
                  35.00     1:15.37 (40.37)     1:57.40 (42.03)     2:40.75 (43.35)
 12 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               2:39.32    2:41.12 JO     
                  36.69     1:17.68 (40.99)     1:59.11 (41.43)     2:41.12 (42.01)
 13 Palmer, Pleasant D        13 LIAC-MR              2:37.55    2:42.06 JO     
                  36.09     1:16.53 (40.44)     1:59.01 (42.48)     2:42.06 (43.05)
 14 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR  2:38.79    2:42.99 JO     
                  35.95     1:17.13 (41.18)     1:59.95 (42.82)     2:42.99 (43.04)
 15 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    2:39.44    2:43.23        
                  36.28     1:17.45 (41.17)     2:00.00 (42.55)     2:43.23 (43.23)
 16 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            2:39.79    2:48.25        
                  37.11     1:19.67 (42.56)     2:03.87 (44.20)     2:48.25 (44.38)
 17 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              2:39.28    2:50.40        
                  37.31     1:19.84 (42.53)     2:04.51 (44.67)     2:50.40 (45.89)
 18 Cassell, Sigrid G         14 Express Swimming-MR  2:38.95    2:51.09        
                  35.36     1:16.83 (41.47)     2:03.17 (46.34)     2:51.09 (47.92)
 -- Duong, Kathleen M         13 LIAC-MR              2:39.08        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                56.29  ZMAX
                59.59  SCS
              1:01.99  METS
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
 Meet Qualifying:  1:05.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      1:00.04      59.77 METS   
                  28.16       59.77 (31.61)                                        
  2 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     1:00.61      59.89 METS   
                  28.27       59.89 (31.62)                                        
  3 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  1:01.01    1:00.33 METS   
                  27.77     1:00.33 (32.56)                                        
  4 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR              1:01.26    1:00.67 METS   
                  28.04     1:00.67 (32.63)                                        
  5 Gallagher, Liz P          14 HAA-MR               1:02.57    1:01.93 METS   
                  29.64     1:01.93 (32.29)                                        
  6 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   1:01.93    1:01.98 METS   
                  29.25     1:01.98 (32.73)                                        
  7 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              1:02.27    1:02.12 ZQ     
                  29.14     1:02.12 (32.98)                                        
  8 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            1:01.61    1:03.09 ZQ     
                  28.16     1:03.09 (34.93)                                        
Preliminaries
  8 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               1:02.47                   
 10 Adorable, Katie R         14 COND-MR              1:02.70                   
 11 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              1:02.85                   
 12 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              1:02.87                   
 13 Johnson, Shaun A          13 Middies-MR           1:03.28                   
 14 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              1:03.64                   
 15 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  1:03.92                   
 16 Kryger, Lauren P          14 IA-MR                1:04.00                   
 17 Finkelberg, Abigail R     13 Rivertown Rays-MR    1:04.39                   
 18 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              1:04.47                   
 19 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              1:04.52                   
 20 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  1:05.15                   
 21 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         1:05.27                   
 22 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         1:05.30                   
 23 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  1:05.90                   
 24 Mattutat, Gabriella M     13 Tmsuffolk-MR         1:05.96                   
 25 Fleischer, Lindsay        14 HAA-MR               1:05.98                   
 26 Beck, Nicole R            13 Sachem-MR            1:06.02                   
 27 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  1:06.27                   
 28 Dubin, Karen E            14 Marlins Bgnw-MR      1:06.30                   
 28 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR  1:06.30                   
 30 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              1:07.54                   
 31 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR    1:07.57                   
 32 Fisher, Jocelyn           13 Sachem-MR            1:09.50                   
 -- Bryce, Jane               14 WEST-MR                 DFS                    
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                56.29  ZMAX
                59.59  SCS
              1:01.99  METS
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
 Meet Qualifying:  1:05.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      1:00.26    1:00.04 qMETS  
                  27.89     1:00.04 (32.15)                                        
  2 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR       59.70    1:00.61 qMETS  
                  28.51     1:00.61 (32.10)                                        
  3 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  1:01.45    1:01.01 qMETS  
                  28.44     1:01.01 (32.57)                                        
  4 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR                59.56    1:01.26 qMETS  
                  28.16     1:01.26 (33.10)                                        
  5 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            1:03.35    1:01.61 qMETS  
                  28.59     1:01.61 (33.02)                                        
  6 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   1:02.80    1:01.93 qMETS  
                  29.23     1:01.93 (32.70)                                        
  7 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              1:02.47    1:02.27 qZQ    
                  29.20     1:02.27 (33.07)                                        
  8 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               1:02.38    1:02.47 qZQ    
                  29.38     1:02.47 (33.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gallagher, Liz P          14 HAA-MR               1:03.07    1:02.57 ZQ     
                  28.80     1:02.57 (33.77)                                        
 10 Adorable, Katie R         14 COND-MR              1:03.41    1:02.70 ZQ     
                  28.83     1:02.70 (33.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              1:02.78    1:02.85 ZQ     
                  29.60     1:02.85 (33.25)                                        
 12 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              1:02.83    1:02.87 ZQ     
                  29.49     1:02.87 (33.38)                                        
 13 Johnson, Shaun A          13 Middies-MR           1:01.45    1:03.28 ZQ     
                  28.60     1:03.28 (34.68)                                        
 14 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              1:04.19    1:03.64 ZQ     
                  30.17     1:03.64 (33.47)                                        
 15 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  1:02.97    1:03.92 ZQ     
                  29.80     1:03.92 (34.12)                                        
 16 Kryger, Lauren P          14 IA-MR                1:03.75    1:04.00 ZQ     
                  29.59     1:04.00 (34.41)                                        
 17 Finkelberg, Abigail R     13 Rivertown Rays-MR    1:03.94    1:04.39 ZQ     
                  29.95     1:04.39 (34.44)                                        
 18 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              1:02.24    1:04.47 ZQ     
                  30.02     1:04.47 (34.45)                                        
 19 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              1:04.81    1:04.52 ZQ     
                  30.32     1:04.52 (34.20)                                        
 20 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  1:04.96    1:05.15 ZQ     
                  30.59     1:05.15 (34.56)                                        
 21 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         1:03.29    1:05.27 ZQ     
                  29.97     1:05.27 (35.30)                                        
 22 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         1:05.23    1:05.30 JO     
                  30.56     1:05.30 (34.74)                                        
 23 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  1:04.13    1:05.90        
                  31.14     1:05.90 (34.76)                                        
 24 Mattutat, Gabriella M     13 Tmsuffolk-MR         1:05.03    1:05.96        
                  31.28     1:05.96 (34.68)                                        
 25 Fleischer, Lindsay        14 HAA-MR               1:04.99    1:05.98        
                  29.86     1:05.98 (36.12)                                        
 26 Beck, Nicole R            13 Sachem-MR            1:05.18    1:06.02        
                  29.79     1:06.02 (36.23)                                        
 27 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  1:03.67    1:06.27        
                  31.21     1:06.27 (35.06)                                        
 28 Dubin, Karen E            14 Marlins Bgnw-MR      1:05.13    1:06.30        
                  29.97     1:06.30 (36.33)                                        
 28 Meyers, Katherine         14 Express Swimming-MR  1:05.26    1:06.30        
                  31.09     1:06.30 (35.21)                                        
 30 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              1:02.76    1:07.54        
                  30.72     1:07.54 (36.82)                                        
 31 Lemischak, Allison M      13 Silver Streaks-MR    1:03.22    1:07.57        
                  30.95     1:07.57 (36.62)                                        
 32 Fisher, Jocelyn           13 Sachem-MR            1:04.53    1:09.50        
                  30.71     1:09.50 (38.79)                                        
 -- Bryce, Jane               14 WEST-MR              1:03.43        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:03.69  ZMAX
              2:12.49  SCS
              2:18.99  METS
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  JO
 Meet Qualifying:  2:25.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              2:11.96    2:10.34 SCS    
                  28.71     1:01.77 (33.06)     1:35.85 (34.08)     2:10.34 (34.49)
  2 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  2:15.53    2:11.88 SCS    
                  28.92     1:02.76 (33.84)     1:36.46 (33.70)     2:11.88 (35.42)
  3 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:15.85   J2:11.88 SCS    
                  29.46     1:03.16 (33.70)     1:37.63 (34.47)     2:11.88 (34.25)
  4 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              2:15.74    2:15.58 METS   
                  30.21     1:03.50 (33.29)     1:39.44 (35.94)     2:15.58 (36.14)
  5 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:17.45    2:17.17 METS   
                  30.84     1:05.14 (34.30)     1:40.75 (35.61)     2:17.17 (36.42)
  6 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:19.19    2:18.11 METS   
                  30.89     1:05.76 (34.87)     1:41.34 (35.58)     2:18.11 (36.77)
  7 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              2:17.07    2:18.17 METS   
                  30.70     1:05.82 (35.12)     1:42.25 (36.43)     2:18.17 (35.92)
  8 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:15.66    2:18.77 METS   
                  29.43     1:03.79 (34.36)     1:40.24 (36.45)     2:18.77 (38.53)
Preliminaries
  9 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:20.49                   
 10 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            2:20.84                   
 11 Kryger, Lauren P          14 IA-MR                2:23.53                   
 12 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:23.97                   
 13 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR              2:24.82                   
 14 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  2:26.14                   
 15 Sarubbi, Amanda R         14 Three Village-MR     2:27.58                   
 16 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                2:30.40                   
 17 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  2:32.82                   
 -- Tomita, Yurika            14 NYCC-MR                  DQ                    
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:03.69  ZMAX
              2:12.49  SCS
              2:18.99  METS
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  JO
 Meet Qualifying:  2:25.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              2:11.45    2:11.96 qSCS   
                  29.95     1:03.78 (33.83)     1:37.72 (33.94)     2:11.96 (34.24)
  2 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  2:17.06    2:15.53 qMETS  
                  30.55     1:04.43 (33.88)     1:41.09 (36.66)     2:15.53 (34.44)
  3 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:17.02    2:15.66 qMETS  
                  29.96     1:04.15 (34.19)     1:39.13 (34.98)     2:15.66 (36.53)
  4 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              2:21.97    2:15.74 qMETS  
                  30.08     1:03.85 (33.77)     1:39.47 (35.62)     2:15.74 (36.27)
  5 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:16.02    2:15.85 qMETS  
                  30.34     1:05.04 (34.70)     1:40.77 (35.73)     2:15.85 (35.08)
  6 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              2:17.54    2:17.07 qMETS  
                  30.79     1:05.48 (34.69)     1:41.64 (36.16)     2:17.07 (35.43)
  7 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:16.82    2:17.45 qMETS  
                  31.02     1:05.54 (34.52)     1:41.39 (35.85)     2:17.45 (36.06)
  8 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:18.07    2:19.19 qZQ    
                  31.27     1:06.30 (35.03)     1:42.18 (35.88)     2:19.19 (37.01)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:18.56    2:20.49 ZQ     
                  30.44     1:05.43 (34.99)     1:42.52 (37.09)     2:20.49 (37.97)
 10 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            2:25.47    2:20.84 ZQ     
                  30.33     1:05.61 (35.28)     1:42.67 (37.06)     2:20.84 (38.17)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kryger, Lauren P          14 IA-MR                2:24.92    2:23.53 ZQ     
                  29.66     1:05.69 (36.03)     1:45.21 (39.52)     2:23.53 (38.32)
 12 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:19.33    2:23.97 ZQ     
                  31.76     1:08.31 (36.55)     1:46.08 (37.77)     2:23.97 (37.89)
 13 Cerri-Droz, Patricia E    14 LIAC-MR              2:18.75    2:24.82 ZQ     
                  30.43     1:05.90 (35.47)     1:44.26 (38.36)     2:24.82 (40.56)
 14 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  2:24.74    2:26.14 JO     
                  32.49     1:09.61 (37.12)     1:48.50 (38.89)     2:26.14 (37.64)
 15 Sarubbi, Amanda R         14 Three Village-MR     2:23.46    2:27.58 JO     
                  31.63     1:09.29 (37.66)     1:48.51 (39.22)     2:27.58 (39.07)
 16 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                2:25.12    2:30.40 JO     
                  31.11     1:08.63 (37.52)     1:49.25 (40.62)     2:30.40 (41.15)
 17 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  2:24.23    2:32.82        
                  32.35     1:10.16 (37.81)     1:52.26 (42.10)     2:32.82 (40.56)
 -- Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:22.05         DQ        
      Declared false start
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:04.89  ZMAX
              2:11.69  SCS
              2:15.99  METS
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
 Meet Qualifying:  2:21.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              2:14.23    2:11.56 SCS    
                  28.26     1:00.27 (32.01)     1:41.18 (40.91)     2:11.56 (30.38)
  2 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               2:12.25    2:11.61 SCS    
                  28.79     1:01.64 (32.85)     1:41.51 (39.87)     2:11.61 (30.10)
  3 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:14.07    2:11.97 METS   
                  29.18     1:01.99 (32.81)     1:41.36 (39.37)     2:11.97 (30.61)
  4 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  2:14.27    2:13.83 METS   
                  28.26     1:01.92 (33.66)     1:42.95 (41.03)     2:13.83 (30.88)
  5 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:15.26    2:14.68 METS   
                  28.94     1:03.72 (34.78)     1:43.99 (40.27)     2:14.68 (30.69)
  6 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              2:15.95    2:15.58 METS   
                  29.53     1:02.45 (32.92)     1:43.83 (41.38)     2:15.58 (31.75)
  7 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:15.49    2:16.19 ZQ     
                  29.22     1:02.68 (33.46)     1:44.53 (41.85)     2:16.19 (31.66)
  8 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              2:16.49    2:19.30 ZQ     
                  30.01     1:05.07 (35.06)     1:47.62 (42.55)     2:19.30 (31.68)
Preliminaries
  9 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:16.57                   
 10 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:17.21                   
 11 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              2:17.24                   
 12 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:18.23                   
 13 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   2:19.28                   
 14 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:19.40                   
 15 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              2:20.64                   
 16 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               2:22.11                   
 17 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            2:22.79                   
 18 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:23.06                   
 19 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:23.30                   
 20 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    2:23.77                   
 21 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         2:24.26                   
 22 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  2:25.70                   
 23 Boccio, Ashley A          13 Express Swimming-MR  2:34.18                   
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:04.89  ZMAX
              2:11.69  SCS
              2:15.99  METS
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
 Meet Qualifying:  2:21.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               2:13.77    2:12.25 qMETS  
                  29.06     1:02.38 (33.32)     1:42.58 (40.20)     2:12.25 (29.67)
  2 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              2:11.04    2:14.07 qMETS  
                  29.76     1:02.30 (32.54)     1:42.65 (40.35)     2:14.07 (31.42)
  3 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              2:10.79    2:14.23 qMETS  
                  29.54     1:02.92 (33.38)     1:43.23 (40.31)     2:14.23 (31.00)
  4 Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  2:14.86    2:14.27 qMETS  
                  29.33     1:02.30 (32.97)     1:42.83 (40.53)     2:14.27 (31.44)
  5 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     2:13.41    2:15.26 qMETS  
                  29.16     1:04.49 (35.33)     1:44.96 (40.47)     2:15.26 (30.30)
  6 Bryce, Jane               14 WEST-MR              2:15.90    2:15.49 qMETS  
                  29.84     1:03.18 (33.34)     1:44.51 (41.33)     2:15.49 (30.98)
  7 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              2:16.05    2:15.95 qMETS  
                  30.12     1:03.45 (33.33)     1:44.52 (41.07)     2:15.95 (31.43)
  8 Guglielmo, Jessica        14 LIAC-MR              2:17.08    2:16.49 qZQ    
                  29.32     1:03.73 (34.41)     1:45.61 (41.88)     2:16.49 (30.88)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:18.53    2:16.57 ZQ     
                  29.54     1:04.46 (34.92)     1:43.80 (39.34)     2:16.57 (32.77)
 10 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:18.25    2:17.21 ZQ     
                  29.50     1:03.96 (34.46)     1:45.55 (41.59)     2:17.21 (31.66)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              2:18.99    2:17.24 ZQ     
                  30.27     1:03.57 (33.30)     1:44.69 (41.12)     2:17.24 (32.55)
 12 McHugh, Amanda K          13 Marlins Bgnw-MR      2:18.46    2:18.23 ZQ     
                  28.74     1:02.48 (33.74)     1:46.54 (44.06)     2:18.23 (31.69)
 13 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   2:16.22    2:19.28 ZQ     
                  29.94     1:06.21 (36.27)     1:46.66 (40.45)     2:19.28 (32.62)
 14 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              2:19.32    2:19.40 ZQ     
                  30.14     1:05.54 (35.40)     1:46.15 (40.61)     2:19.40 (33.25)
 15 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              2:21.37    2:20.64 ZQ     
                  30.05     1:06.14 (36.09)     1:48.49 (42.35)     2:20.64 (32.15)
 16 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               2:19.82    2:22.11 JO     
                  30.68     1:07.17 (36.49)     1:49.85 (42.68)     2:22.11 (32.26)
 17 Melnyk, MaryKate K        13 Badger-MR            2:19.02    2:22.79 JO     
                  30.13     1:05.60 (35.47)     1:50.56 (44.96)     2:22.79 (32.23)
 18 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  2:17.93    2:23.06 JO     
                  31.13     1:07.14 (36.01)     1:50.61 (43.47)     2:23.06 (32.45)
 19 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  2:20.74    2:23.30 JO     
                  30.81     1:07.14 (36.33)     1:50.93 (43.79)     2:23.30 (32.37)
 20 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    2:21.78    2:23.77        
                  32.36     1:08.20 (35.84)     1:50.04 (41.84)     2:23.77 (33.73)
 21 Howard, Grace J           13 Tmsuffolk-MR         2:21.90    2:24.26        
                  30.59     1:07.83 (37.24)     1:49.87 (42.04)     2:24.26 (34.39)
 22 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  2:21.25    2:25.70        
                  30.22     1:06.73 (36.51)     1:50.07 (43.34)     2:25.70 (35.63)
 23 Boccio, Ashley A          13 Express Swimming-MR  2:21.80    2:34.18        
                  34.05     1:10.32 (36.27)     1:58.38 (48.06)     2:34.18 (35.80)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:24.49  ZMAX
              4:38.39  SCS
              4:47.49  METS
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  JO
 Meet Qualifying:  4:59.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              4:41.66    4:37.67 SCS    
                  29.37     1:03.10 (33.73)     1:37.69 (34.59)     2:11.92 (34.23)
        2:52.70 (40.78)     3:35.23 (42.53)     4:06.94 (31.71)     4:37.67 (30.73)
  2 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              4:45.58    4:40.00 METS   
                  29.16     1:02.66 (33.50)     1:37.33 (34.67)     2:11.44 (34.11)
        2:53.25 (41.81)     3:35.43 (42.18)     4:08.05 (32.62)     4:40.00 (31.95)
  3 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               4:44.80    4:40.55 METS   
                  30.55     1:05.04 (34.49)     1:41.69 (36.65)     2:16.44 (34.75)
        2:57.23 (40.79)     3:38.16 (40.93)     4:09.63 (31.47)     4:40.55 (30.92)
  4 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     4:50.34    4:45.19 METS   
                  30.04     1:04.26 (34.22)     1:41.70 (37.44)     2:18.45 (36.75)
        2:59.66 (41.21)     3:41.03 (41.37)     4:13.70 (32.67)     4:45.19 (31.49)
  5 Bryce, Jane               14 WEST-MR              4:49.04    4:47.90 ZQ     
                  30.54     1:06.50 (35.96)     1:42.41 (35.91)     2:18.24 (35.83)
        3:01.20 (42.96)     3:44.35 (43.15)     4:16.53 (32.18)     4:47.90 (31.37)
  6 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              4:51.55    4:49.60 ZQ     
                  30.72     1:05.55 (34.83)     1:42.89 (37.34)     2:19.58 (36.69)
        3:02.59 (43.01)     3:45.06 (42.47)     4:17.53 (32.47)     4:49.60 (32.07)
  7 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              4:53.00    4:49.88 ZQ     
                  31.21     1:07.28 (36.07)     1:44.60 (37.32)     2:21.66 (37.06)
        3:02.85 (41.19)     3:43.66 (40.81)     4:18.02 (34.36)     4:49.88 (31.86)
  8 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   4:54.92    4:49.97 ZQ     
                  30.53     1:05.58 (35.05)     1:43.93 (38.35)     2:22.36 (38.43)
        3:02.18 (39.82)     3:42.91 (40.73)     4:16.87 (33.96)     4:49.97 (33.10)
Preliminaries
  7 Judson, Sidney P          13 Three Village-MR     4:52.27                   
  9 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              4:53.14                   
 11 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              4:55.22                   
 12 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              4:55.65                   
 13 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              4:58.95                   
 14 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  5:00.20                   
 15 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               5:01.01                   
 15 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  5:01.01                   
 17 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              5:03.42                   
 18 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  5:05.40                   
 19 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              5:05.65                   
 -- Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR      DQ                    
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:24.49  ZMAX
              4:38.39  SCS
              4:47.49  METS
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  JO
 Meet Qualifying:  4:59.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ye, Alice                 13 LIAC-MR              4:41.54    4:41.66 qMETS  
                  29.03     1:02.01 (32.98)     1:37.35 (35.34)     2:12.32 (34.97)
        2:53.76 (41.44)     3:36.42 (42.66)     4:09.63 (33.21)     4:41.66 (32.03)
  2 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               4:48.05    4:44.80 qMETS  
                  30.99     1:07.45 (36.46)     1:42.43 (34.98)     2:17.37 (34.94)
        2:59.16 (41.79)     3:40.95 (41.79)     4:13.48 (32.53)     4:44.80 (31.32)
  3 McNeary, Claire           14 LIAC-MR              4:40.74    4:45.58 qMETS  
                  30.43     1:04.94 (34.51)     1:40.19 (35.25)     2:14.54 (34.35)
        2:56.50 (41.96)     3:38.93 (42.43)     4:12.86 (33.93)     4:45.58 (32.72)
  4 Bryce, Jane               14 WEST-MR              4:47.32    4:49.04 qZQ    
                  31.84     1:09.06 (37.22)     1:44.40 (35.34)     2:20.26 (35.86)
        3:02.51 (42.25)     3:44.79 (42.28)     4:17.27 (32.48)     4:49.04 (31.77)
  5 Bardak, Emily E           13 Three Village-MR     4:48.46    4:50.34 qZQ    
                  30.48     1:06.41 (35.93)     1:44.56 (38.15)     2:22.55 (37.99)
        3:04.05 (41.50)     3:45.81 (41.76)     4:18.67 (32.86)     4:50.34 (31.67)
  6 McNulty, Joanna M         13 LIAC-MR              4:52.37    4:51.55 qZQ    
                  30.23     1:05.68 (35.45)     1:43.08 (37.40)     2:19.80 (36.72)
        3:02.78 (42.98)     3:46.00 (43.22)     4:18.75 (32.75)     4:51.55 (32.80)
  7 Judson, Sidney P          13 Three Village-MR     4:57.11    4:52.27 qZQ    
                  30.98     1:07.95 (36.97)     1:44.06 (36.11)     2:19.27 (35.21)
        3:02.22 (42.95)     3:44.77 (42.55)     4:18.82 (34.05)     4:52.27 (33.45)
  8 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              4:59.83    4:53.00 qZQ    
                  30.25     1:06.13 (35.88)     1:43.32 (37.19)     2:19.93 (36.61)
        3:01.06 (41.13)     3:43.10 (42.04)     4:19.47 (36.37)     4:53.00 (33.53)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brennan, Catie F          13 NYCC-MR              4:53.01    4:53.14 ZQ     
                  30.95     1:07.61 (36.66)     1:42.87 (35.26)     2:18.58 (35.71)
        3:01.23 (42.65)     3:45.12 (43.89)     4:19.68 (34.56)     4:53.14 (33.46)
 10 Fong, Chloe C             14 Manhattan Makos-MR   4:51.48    4:54.92 ZQ     
                  30.73     1:06.01 (35.28)     1:45.34 (39.33)     2:23.75 (38.41)
        3:04.83 (41.08)     3:46.33 (41.50)     4:21.13 (34.80)     4:54.92 (33.79)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Siegel, Lauren S          14 PATS-MR              4:57.76    4:55.22 ZQ     
                  31.33     1:08.30 (36.97)     1:43.78 (35.48)     2:18.91 (35.13)
        3:02.05 (43.14)     3:45.18 (43.13)     4:20.03 (34.85)     4:55.22 (35.19)
 12 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              4:54.56    4:55.65 ZQ     
                  31.11     1:06.48 (35.37)     1:44.02 (37.54)     2:21.16 (37.14)
        3:04.65 (43.49)     3:48.35 (43.70)     4:22.18 (33.83)     4:55.65 (33.47)
 13 Marzano, Haleigh M        13 COND-MR              4:58.43    4:58.95 ZQ     
                  31.57     1:09.62 (38.05)     1:47.77 (38.15)     2:26.28 (38.51)
        3:08.17 (41.89)     3:51.04 (42.87)     4:25.67 (34.63)     4:58.95 (33.28)
 14 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  4:58.35    5:00.20 JO     
                  31.15     1:07.90 (36.75)     1:44.67 (36.77)     2:21.24 (36.57)
        3:06.36 (45.12)     3:52.34 (45.98)     4:26.83 (34.49)     5:00.20 (33.37)
 15 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               4:55.12    5:01.01 JO     
                  31.44     1:09.48 (38.04)     1:48.76 (39.28)     2:26.81 (38.05)
        3:10.00 (43.19)     3:54.98 (44.98)     4:28.33 (33.35)     5:01.01 (32.68)
 15 Guo, Jenna J              14 Express Swimming-MR  4:46.51    5:01.01 JO     
                  31.17     1:06.94 (35.77)     1:46.06 (39.12)     2:23.80 (37.74)
        3:08.47 (44.67)     3:53.72 (45.25)     4:27.83 (34.11)     5:01.01 (33.18)
 17 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              4:55.27    5:03.42 JO     
                  30.25     1:06.00 (35.75)     1:45.71 (39.71)     2:24.80 (39.09)
        3:09.80 (45.00)     3:55.25 (45.45)     4:29.54 (34.29)     5:03.42 (33.88)
 18 LI, Sandra                14 Express Swimming-MR  4:52.43    5:05.40 JO     
                  32.10     1:08.89 (36.79)     1:48.10 (39.21)     2:27.59 (39.49)
        3:11.76 (44.17)     3:58.59 (46.83)     4:32.53 (33.94)     5:05.40 (32.87)
 19 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              4:55.57    5:05.65 JO     
                  31.63     1:10.45 (38.82)     1:49.93 (39.48)     2:27.85 (37.92)
        3:13.23 (45.38)     3:58.06 (44.83)     4:32.48 (34.42)     5:05.65 (33.17)
 -- Kelly, Rose E             13 Express Swimming-MR  4:50.64         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.59  ZMAX
                25.19  SCS
                25.69  METS
                26.29  ZQ
                26.59  JO
 Meet Qualifying:  26.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Abrams, Maria             16 SMC-MR                 25.30      24.84 SCS    
  2 Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR    25.24      25.16 SCS    
  3 Santos, Olivia J          15 FLY-MR                 25.61      25.32 METS   
  4 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR    25.56      25.48 METS   
  5 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR                25.68      25.53 METS   
  6 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR                25.51      25.55 METS   
  7 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR             25.90      25.60 METS   
  8 Belovsky, Mia P           15 COND-MR                25.72      25.81 ZQ     
Preliminaries
  9 Rice, Natasha L           15 IA-MR                  25.91                   
 10 LU, Elizabeth J           15 Express Swimming-MR    26.02                   
 11 Frey, Sophie G            16 CSD-MR                 26.12                   
 12 Lyman, Olivia             16 SMC-MR                 26.14                   
 13 Boyle, Erin               16 IA-MR                  26.32                   
 14 Guerrero, Meg E           17 COND-MR                26.33                   
 15 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR                26.38                   
 16 Garces, Tessa J           16 WEST-MR                26.40                   
 17 Lee, Anna                 16 Twisters-MR            26.57                   
 18 Crespo, Sarah M           16 BBSC-MR                26.60                   
 19 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR                26.63                   
 20 Blum, Alyssa N            15 Express Swimming-MR    26.70                   
 21 Palikuca, Emmanuelle      17 PATS-MR                26.75                   
 21 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR           26.75                   
 23 Hall, Julia M             17 LIAC-MR                26.95                   
 24 Donabie, Alana R          15 PATS-MR                26.98                   
 25 Raphael, Michaela A       16 COND-MR                27.04                   
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.59  ZMAX
                25.19  SCS
                25.69  METS
                26.29  ZQ
                26.59  JO
 Meet Qualifying:  26.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR    24.41      25.24 qMETS  
  2 Abrams, Maria             16 SMC-MR                 24.84      25.30 qMETS  
  3 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR                25.75      25.51 qMETS  
  4 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR    25.19      25.56 qMETS  
  5 Santos, Olivia J          15 FLY-MR                 25.07      25.61 qMETS  
  6 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR                26.09      25.68 qMETS  
  7 Belovsky, Mia P           15 COND-MR                25.73      25.72 qZQ    
  8 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR             25.94      25.90 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rice, Natasha L           15 IA-MR                  26.01      25.91 ZQ     
 10 LU, Elizabeth J           15 Express Swimming-MR    25.71      26.02 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Frey, Sophie G            16 CSD-MR                 26.13      26.12 ZQ     
 12 Lyman, Olivia             16 SMC-MR                 26.18      26.14 ZQ     
 13 Boyle, Erin               16 IA-MR                  26.12      26.32 JO     
 14 Guerrero, Meg E           17 COND-MR                26.03      26.33 JO     
 15 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR                26.27      26.38 JO     
 16 Garces, Tessa J           16 WEST-MR                25.98      26.40 JO     
 17 Lee, Anna                 16 Twisters-MR            26.04      26.57 JO     
 18 Crespo, Sarah M           16 BBSC-MR                26.14      26.60        
 19 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR                26.23      26.63        
 20 Blum, Alyssa N            15 Express Swimming-MR    26.09      26.70        
 21 Palikuca, Emmanuelle      17 PATS-MR                25.58      26.75        
 21 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR           26.25      26.75        
 23 Hall, Julia M             17 LIAC-MR                26.23      26.95        
 24 Donabie, Alana R          15 PATS-MR                26.27      26.98        
 25 Raphael, Michaela A       16 COND-MR                26.19      27.04        
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.19  ZMAX
                54.39  SCS
                55.89  METS
                57.19  ZQ
                57.79  JO
 Meet Qualifying:  57.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lyman, Olivia             16 SMC-MR                 55.12      54.21 SCS    
                  26.26       54.21 (27.95)                                        
  2 Abrams, Maria             16 SMC-MR                 55.15      54.38 SCS    
                  26.18       54.38 (28.20)                                        
  3 Santos, Olivia J          15 FLY-MR                 55.63      54.69 METS   
                  26.35       54.69 (28.34)                                        
  4 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR                55.70      55.18 METS   
                  26.44       55.18 (28.74)                                        
  5 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR           55.19      55.30 METS   
                  26.56       55.30 (28.74)                                        
  6 Belovsky, Mia P           15 COND-MR                55.67      55.71 METS   
                  26.56       55.71 (29.15)                                        
  7 LU, Elizabeth J           15 Express Swimming-MR    55.91      55.90 ZQ     
                  26.86       55.90 (29.04)                                        
  7 Boyle, Erin               16 IA-MR                  55.83      55.90 ZQ     
                  26.91       55.90 (28.99)                                        
Preliminaries
  9 Frey, Sophie G            16 CSD-MR                 56.25                   
 10 Guerrero, Meg E           17 COND-MR                56.58                   
 11 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR                56.62                   
 12 Raphael, Michaela A       16 COND-MR                57.04                   
 13 Donabie, Alana R          15 PATS-MR                57.19                   
 14 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR                57.22                   
 15 Feinblatt, Carly H        16 Flying Dolphins-MR     57.29                   
 16 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                  57.35                   
 17 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR           57.44                   
 18 Rice, Natasha L           15 IA-MR                  57.77                   
 19 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR    57.93                   
 20 Donlevy, Katie D          16 CIY-MR                 58.19                   
 21 Buitekant, Emily E        16 PATS-MR                58.68                   
 22 Crespo, Sarah M           16 BBSC-MR                59.05                   
 23 Gensch, Leighann L        15 IA-MR                  59.46                   
 -- Garces, Tessa J           16 WEST-MR                  DQ                    
 -- Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR      DQ                    
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.19  ZMAX
                54.39  SCS
                55.89  METS
                57.19  ZQ
                57.79  JO
 Meet Qualifying:  57.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Lyman, Olivia             16 SMC-MR                 56.54      55.12 qMETS  
                  26.47       55.12 (28.65)                                        
  2 Abrams, Maria             16 SMC-MR                 55.86      55.15 qMETS  
                  26.07       55.15 (29.08)                                        
  3 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR           54.84      55.19 qMETS  
                  26.63       55.19 (28.56)                                        
  4 Santos, Olivia J          15 FLY-MR                 54.94      55.63 qMETS  
                  26.74       55.63 (28.89)                                        
  5 Belovsky, Mia P           15 COND-MR                55.31      55.67 qMETS  
                  26.59       55.67 (29.08)                                        
  6 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR                56.36      55.70 qMETS  
                  26.65       55.70 (29.05)                                        
  7 Boyle, Erin               16 IA-MR                  56.04      55.83 qMETS  
                  27.01       55.83 (28.82)                                        
  8 LU, Elizabeth J           15 Express Swimming-MR    55.73      55.91 qZQ    
                  26.67       55.91 (29.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Frey, Sophie G            16 CSD-MR                 55.87      56.25 ZQ     
                  26.77       56.25 (29.48)                                        
 10 Guerrero, Meg E           17 COND-MR                56.10      56.58 ZQ     
                  27.43       56.58 (29.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR                55.92      56.62 ZQ     
                  27.17       56.62 (29.45)                                        
 12 Raphael, Michaela A       16 COND-MR                56.33      57.04 ZQ     
                  27.29       57.04 (29.75)                                        
 13 Donabie, Alana R          15 PATS-MR                57.18      57.19 ZQ     
                  27.21       57.19 (29.98)                                        
 14 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR                55.70      57.22 JO     
                  27.59       57.22 (29.63)                                        
 15 Feinblatt, Carly H        16 Flying Dolphins-MR     57.04      57.29 JO     
                  27.47       57.29 (29.82)                                        
 16 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                  57.17      57.35 JO     
                  27.73       57.35 (29.62)                                        
 17 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR           56.47      57.44 JO     
                  27.27       57.44 (30.17)                                        
 18 Rice, Natasha L           15 IA-MR                  56.37      57.77 JO     
                  27.66       57.77 (30.11)                                        
 19 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR    57.10      57.93        
                  28.42       57.93 (29.51)                                        
 20 Donlevy, Katie D          16 CIY-MR                 56.49      58.19        
                  28.02       58.19 (30.17)                                        
 21 Buitekant, Emily E        16 PATS-MR                57.04      58.68        
                  28.12       58.68 (30.56)                                        
 22 Crespo, Sarah M           16 BBSC-MR                56.84      59.05        
                  27.52       59.05 (31.53)                                        
 23 Gensch, Leighann L        15 IA-MR                  57.14      59.46        
                  28.45       59.46 (31.01)                                        
 -- Garces, Tessa J           16 WEST-MR                56.27         DQ        
      Declared false start
 -- Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR    54.19         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:50.09  ZMAX
              1:56.79  SCS
              1:59.99  METS
              2:02.49  ZQ
              2:04.49  JO
 Meet Qualifying:  2:02.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              1:59.76    1:56.78 SCS    
                  28.05       57.48 (29.43)     1:27.19 (29.71)     1:56.78 (29.59)
  2 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               1:58.95    1:57.85 METS   
                  27.32       57.09 (29.77)     1:27.73 (30.64)     1:57.85 (30.12)
  3 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         1:59.28    1:58.09 METS   
                  27.54       57.27 (29.73)     1:27.81 (30.54)     1:58.09 (30.28)
  4 Boyle, Erin               16 IA-MR                2:01.17    1:59.50 METS   
                  27.98       58.06 (30.08)     1:28.72 (30.66)     1:59.50 (30.78)
  5 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              1:59.75    2:01.29 ZQ     
                  27.28       57.48 (30.20)     1:29.18 (31.70)     2:01.29 (32.11)
  6 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              2:01.25    2:01.88 ZQ     
                  27.74       58.23 (30.49)     1:30.22 (31.99)     2:01.88 (31.66)
  6 Frey, Sophie G            16 CSD-MR               2:00.54    2:01.88 ZQ     
                  27.68       57.99 (30.31)     1:29.82 (31.83)     2:01.88 (32.06)
  8 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              2:01.70    2:02.11 ZQ     
                  27.99       58.60 (30.61)     1:30.23 (31.63)     2:02.11 (31.88)
Preliminaries
  9 Smerechniak, Jillian K    15 IA-MR                2:02.21                   
 10 Feinblatt, Carly H        16 Flying Dolphins-MR   2:02.46                   
 11 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  2:02.66                   
 12 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              2:02.77                   
 13 Rice, Natasha L           15 IA-MR                2:02.78                   
 14 Schillinger, Ally G       15 Express Swimming-MR  2:03.35                   
 15 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              2:03.66                   
 16 Guerrero, Meg E           17 COND-MR              2:04.56                   
 17 Donlevy, Katie D          16 CIY-MR               2:04.72                   
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:50.09  ZMAX
              1:56.79  SCS
              1:59.99  METS
              2:02.49  ZQ
              2:04.49  JO
 Meet Qualifying:  2:02.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               2:00.42    1:58.95 qMETS  
                  27.55       57.58 (30.03)     1:28.88 (31.30)     1:58.95 (30.07)
  2 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         1:58.68    1:59.28 qMETS  
                  27.53       57.17 (29.64)     1:28.40 (31.23)     1:59.28 (30.88)
  3 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              2:00.01    1:59.75 qMETS  
                  27.74       58.00 (30.26)     1:28.90 (30.90)     1:59.75 (30.85)
  4 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              1:58.19    1:59.76 qMETS  
                  27.45       57.34 (29.89)     1:28.62 (31.28)     1:59.76 (31.14)
  5 Frey, Sophie G            16 CSD-MR               2:02.03    2:00.54 qZQ    
                  27.97       58.06 (30.09)     1:29.49 (31.43)     2:00.54 (31.05)
  6 Boyle, Erin               16 IA-MR                2:02.07    2:01.17 qZQ    
                  27.43       57.59 (30.16)     1:28.93 (31.34)     2:01.17 (32.24)
  7 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              2:00.37    2:01.25 qZQ    
                  27.91       58.41 (30.50)     1:29.98 (31.57)     2:01.25 (31.27)
  8 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              2:00.71    2:01.70 qZQ    
                  27.78       58.03 (30.25)     1:29.81 (31.78)     2:01.70 (31.89)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smerechniak, Jillian K    15 IA-MR                1:58.44    2:02.21 ZQ     
                  27.01       57.64 (30.63)     1:30.14 (32.50)     2:02.21 (32.07)
 10 Feinblatt, Carly H        16 Flying Dolphins-MR   2:02.25    2:02.46 ZQ     
                  28.02       59.01 (30.99)     1:30.80 (31.79)     2:02.46 (31.66)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  2:02.42    2:02.66 JO     
                  28.43       59.32 (30.89)     1:31.35 (32.03)     2:02.66 (31.31)
 12 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              2:01.30    2:02.77 JO     
                  27.84       59.19 (31.35)     1:31.21 (32.02)     2:02.77 (31.56)
 13 Rice, Natasha L           15 IA-MR                2:00.22    2:02.78 JO     
                  27.69       58.15 (30.46)     1:30.42 (32.27)     2:02.78 (32.36)
 14 Schillinger, Ally G       15 Express Swimming-MR  2:01.47    2:03.35 JO     
                  28.23       59.53 (31.30)     1:32.00 (32.47)     2:03.35 (31.35)
 15 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              2:01.31    2:03.66 JO     
                  28.01       58.48 (30.47)     1:30.47 (31.99)     2:03.66 (33.19)
 16 Guerrero, Meg E           17 COND-MR              2:02.34    2:04.56        
                  28.17       58.91 (30.74)     1:31.10 (32.19)     2:04.56 (33.46)
 17 Donlevy, Katie D          16 CIY-MR               2:02.28    2:04.72        
                  28.03       59.26 (31.23)     1:31.87 (32.61)     2:04.72 (32.85)
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:52.99  ZMAX
              5:09.79  SCS
              5:14.99  METS
              5:27.99  ZQ
              5:30.99  JO
 Meet Qualifying:  5:27.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              5:12.29    5:07.48 SCS    
                  28.12       58.34 (30.22)     1:29.31 (30.97)     2:00.17 (30.86)
        2:31.00 (30.83)     3:02.12 (31.12)     3:33.65 (31.53)     4:05.10 (31.45)
        4:36.21 (31.11)     5:07.48 (31.27)                                        
  2 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               5:15.32    5:10.30 METS   
                  27.83       58.22 (30.39)     1:29.41 (31.19)     2:00.55 (31.14)
        2:32.22 (31.67)     3:04.07 (31.85)     3:35.87 (31.80)     4:07.58 (31.71)
        4:39.42 (31.84)     5:10.30 (30.88)                                        
  3 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         5:20.24    5:21.34 ZQ     
                  29.00     1:00.46 (31.46)     1:32.59 (32.13)     2:05.25 (32.66)
        2:37.83 (32.58)     3:10.70 (32.87)     3:43.79 (33.09)     4:16.78 (32.99)
        4:49.60 (32.82)     5:21.34 (31.74)                                        
  4 Feinblatt, Carly H        16 Flying Dolphins-MR   5:31.92    5:22.96 ZQ     
                  30.04     1:02.78 (32.74)     1:35.67 (32.89)     2:08.71 (33.04)
        2:41.62 (32.91)     3:14.32 (32.70)     3:46.81 (32.49)     4:19.30 (32.49)
        4:51.17 (31.87)     5:22.96 (31.79)                                        
  5 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              5:25.64    5:25.27 ZQ     
                  29.77     1:01.55 (31.78)     1:34.35 (32.80)     2:07.65 (33.30)
        2:40.86 (33.21)     3:14.05 (33.19)     3:47.24 (33.19)     4:20.34 (33.10)
        4:53.17 (32.83)     5:25.27 (32.10)                                        
  6 Schillinger, Ally G       15 Express Swimming-MR  5:26.12    5:28.63 JO     
                  28.96     1:01.66 (32.70)     1:35.14 (33.48)     2:08.26 (33.12)
        2:41.79 (33.53)     3:15.46 (33.67)     3:48.61 (33.15)     4:22.10 (33.49)
        4:55.89 (33.79)     5:28.63 (32.74)                                        
  7 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          5:19.82    5:30.70 JO     
                  29.16     1:01.53 (32.37)     1:35.23 (33.70)     2:09.76 (34.53)
        2:44.12 (34.36)     3:17.85 (33.73)     3:51.72 (33.87)     4:22.73 (31.01)
        4:56.57 (33.84)     5:30.70 (34.13)                                        
  8 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  5:29.40    5:30.89 JO     
                  29.46     1:01.71 (32.25)     1:34.85 (33.14)     2:08.54 (33.69)
        2:42.05 (33.51)     3:15.77 (33.72)     3:49.66 (33.89)     4:24.07 (34.41)
        4:58.15 (34.08)     5:30.89 (32.74)                                        
Preliminaries
  7 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR               5:28.38                   
 10 McClung, Taylor R         16 Rivertown Rays-MR    5:33.25                   
 11 Crilly, Nicole M          16 Express Swimming-MR  5:40.77                   
 -- Lam, Donna                16 PATS-MR                  DQ                    
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:52.99  ZMAX
              5:09.79  SCS
              5:14.99  METS
              5:27.99  ZQ
              5:30.99  JO
 Meet Qualifying:  5:27.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              5:06.66    5:12.29 qMETS  
                  28.76       59.61 (30.85)     1:30.92 (31.31)     2:02.40 (31.48)
        2:33.99 (31.59)     3:05.51 (31.52)     3:37.34 (31.83)     4:09.49 (32.15)
        4:41.13 (31.64)     5:12.29 (31.16)                                        
  2 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               5:18.34    5:15.32 qZQ    
                  27.83       58.97 (31.14)     1:30.81 (31.84)     2:02.91 (32.10)
        2:35.35 (32.44)     3:08.01 (32.66)     3:40.72 (32.71)     4:12.75 (32.03)
        4:44.63 (31.88)     5:15.32 (30.69)                                        
  3 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          5:19.27    5:19.82 qZQ    
                  28.98     1:00.06 (31.08)     1:32.14 (32.08)     2:04.28 (32.14)
        2:36.32 (32.04)     3:09.69 (33.37)     3:42.66 (32.97)     4:15.77 (33.11)
        4:48.95 (33.18)     5:19.82 (30.87)                                        
  4 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         5:18.45    5:20.24 qZQ    
                  29.04     1:00.49 (31.45)     1:32.16 (31.67)     2:04.55 (32.39)
        2:37.16 (32.61)     3:10.04 (32.88)     3:43.02 (32.98)     4:16.18 (33.16)
        4:48.95 (32.77)     5:20.24 (31.29)                                        
  5 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              5:19.40    5:25.64 qZQ    
                  28.92     1:00.58 (31.66)     1:33.47 (32.89)     2:06.49 (33.02)
        2:39.74 (33.25)     3:13.27 (33.53)     3:46.54 (33.27)     4:20.08 (33.54)
        4:53.57 (33.49)     5:25.64 (32.07)                                        
  6 Schillinger, Ally G       15 Express Swimming-MR  5:19.03    5:26.12 qZQ    
                  28.71     1:01.56 (32.85)     1:35.19 (33.63)     2:08.61 (33.42)
        2:41.87 (33.26)     3:15.20 (33.33)     3:48.00 (32.80)     4:21.06 (33.06)
        4:54.01 (32.95)     5:26.12 (32.11)                                        
  7 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR               5:20.72    5:28.38 qJO    
                  30.38     1:02.88 (32.50)     1:36.25 (33.37)     2:09.57 (33.32)
        2:42.65 (33.08)     3:16.15 (33.50)     3:49.51 (33.36)     4:23.07 (33.56)
        4:56.11 (33.04)     5:28.38 (32.27)                                        
  8 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  5:20.58    5:29.40 qJO    
                  29.89     1:02.02 (32.13)     1:35.23 (33.21)     2:08.89 (33.66)
        2:42.52 (33.63)     3:16.56 (34.04)     3:50.71 (34.15)     4:24.62 (33.91)
        4:57.18 (32.56)     5:29.40 (32.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Feinblatt, Carly H        16 Flying Dolphins-MR   5:24.02    5:31.92        
                  28.74     1:00.35 (31.61)     1:33.34 (32.99)     2:06.61 (33.27)
        2:40.27 (33.66)     3:14.29 (34.02)     3:48.16 (33.87)     4:22.49 (34.33)
        4:57.34 (34.85)     5:31.92 (34.58)                                        
 10 McClung, Taylor R         16 Rivertown Rays-MR    5:23.94    5:33.25        
                  29.54     1:02.13 (32.59)     1:36.05 (33.92)     2:09.96 (33.91)
        2:43.73 (33.77)     3:17.95 (34.22)     3:52.32 (34.37)     4:26.67 (34.35)
        5:00.37 (33.70)     5:33.25 (32.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Crilly, Nicole M          16 Express Swimming-MR  5:27.35    5:40.77        
                  31.02     1:04.57 (33.55)     1:38.94 (34.37)     2:13.22 (34.28)
        2:47.77 (34.55)     3:21.85 (34.08)     3:56.08 (34.23)     4:30.81 (34.73)
        5:06.32 (35.51)     5:40.77 (34.45)                                        
 -- Lam, Donna                16 PATS-MR              5:25.63         DQ        
      False start
                  29.44     1:01.71 (32.27)     1:34.41 (32.70)     2:07.34 (32.93)
        2:40.50 (33.16)     3:14.36 (33.86)     3:48.67 (34.31)     4:23.27 (34.60)
        4:57.52 (34.25)          DQ (32.95)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                57.09  ZMAX
              1:00.69  SCS
              1:02.59  METS
              1:05.49  ZQ
              1:05.49  JO
 Meet Qualifying:  1:05.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rice, Natasha L           15 IA-MR                1:01.42    1:00.29 SCS    
                  29.46     1:00.29 (30.83)                                        
  2 Oyen-Ustad, Lillian E     16 NDAC-MR              1:00.28    1:00.60 SCS    
                  28.97     1:00.60 (31.63)                                        
  3 Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR              1:02.79    1:01.17 METS   
                  29.57     1:01.17 (31.60)                                        
  3 Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR  1:01.91    1:01.17 METS   
                  29.71     1:01.17 (31.46)                                        
  5 Chiera, Madelyn L         16 NDAC-MR              1:02.66    1:01.84 METS   
                  29.73     1:01.84 (32.11)                                        
  6 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR              1:02.09    1:02.95 ZQ     
                  29.78     1:02.95 (33.17)                                        
  7 Adams, Skylar R           15 CFJV-MR              1:02.49    1:03.15 ZQ     
                  30.18     1:03.15 (32.97)                                        
  8 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR           1:03.11    1:03.27 ZQ     
                  30.74     1:03.27 (32.53)                                        
Preliminaries
  9 Abrams, Maria             16 SMC-MR               1:03.34                   
 10 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              1:04.28                   
 11 Sarubbi, Lara N           16 Three Village-MR     1:04.36                   
 12 Raciti, Krista M          17 COND-MR              1:04.54                   
 13 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              1:04.70                   
 14 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                1:04.72                   
 15 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              1:04.81                   
 16 Bianco, Sara E            16 HS-MR                1:05.12                   
 17 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               1:05.13                   
 18 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              1:05.16                   
 19 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   1:05.25                   
 20 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         1:05.40                   
 21 Asanjarani, Ashley S      16 CIY-MR               1:05.48                   
 22 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              1:05.51                   
 23 Lee, Nicole E             16 BBSC-MR              1:05.63                   
 24 Gonzalez, Kassey          16 PATS-MR              1:05.73                   
 25 Zdesar, Samantha M        15 FLY-MR               1:05.82                   
 26 Blum, Alyssa N            15 Express Swimming-MR  1:07.18                   
 27 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  1:09.41                   
 28 Cella, Rylee              16 WSSC-MR              1:11.93                   
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                57.09  ZMAX
              1:00.69  SCS
              1:02.59  METS
              1:05.49  ZQ
              1:05.49  JO
 Meet Qualifying:  1:05.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Oyen-Ustad, Lillian E     16 NDAC-MR              1:03.71    1:00.28 qSCS   
                  29.15     1:00.28 (31.13)                                        
  2 Rice, Natasha L           15 IA-MR                1:00.58    1:01.42 qMETS  
                  29.98     1:01.42 (31.44)                                        
  3 Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR  1:00.21    1:01.91 qMETS  
                  29.83     1:01.91 (32.08)                                        
  4 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR              1:01.24    1:02.09 qMETS  
                  29.69     1:02.09 (32.40)                                        
  5 Adams, Skylar R           15 CFJV-MR              1:02.92    1:02.49 qMETS  
                  30.08     1:02.49 (32.41)                                        
  6 Chiera, Madelyn L         16 NDAC-MR              1:02.96    1:02.66 qZQ    
                  29.48     1:02.66 (33.18)                                        
  7 Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR              1:01.96    1:02.79 qZQ    
                  30.53     1:02.79 (32.26)                                        
  8 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR           1:02.78    1:03.11 qZQ    
                  30.49     1:03.11 (32.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Abrams, Maria             16 SMC-MR               1:02.31    1:03.34 ZQ     
                  31.05     1:03.34 (32.29)                                        
 10 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              1:04.25    1:04.28 ZQ     
                  31.17     1:04.28 (33.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sarubbi, Lara N           16 Three Village-MR     1:04.32    1:04.36 ZQ     
                  31.81     1:04.36 (32.55)                                        
 12 Raciti, Krista M          17 COND-MR              1:05.48    1:04.54 ZQ     
                  30.83     1:04.54 (33.71)                                        
 13 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              1:03.77    1:04.70 ZQ     
                  31.33     1:04.70 (33.37)                                        
 14 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                1:03.36    1:04.72 ZQ     
                  31.28     1:04.72 (33.44)                                        
 15 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              1:04.70    1:04.81 ZQ     
                  31.57     1:04.81 (33.24)                                        
 16 Bianco, Sara E            16 HS-MR                1:05.05    1:05.12 ZQ     
                  31.56     1:05.12 (33.56)                                        
 17 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               1:05.44    1:05.13 ZQ     
                  31.83     1:05.13 (33.30)                                        
 18 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              1:04.14    1:05.16 ZQ     
                  31.47     1:05.16 (33.69)                                        
 19 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   1:05.42    1:05.25 ZQ     
                  31.73     1:05.25 (33.52)                                        
 20 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         1:04.16    1:05.40 ZQ     
                  31.90     1:05.40 (33.50)                                        
 21 Asanjarani, Ashley S      16 CIY-MR               1:03.49    1:05.48 ZQ     
                  31.52     1:05.48 (33.96)                                        
 22 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              1:04.97    1:05.51        
                  31.68     1:05.51 (33.83)                                        
 23 Lee, Nicole E             16 BBSC-MR              1:05.41    1:05.63        
                  30.98     1:05.63 (34.65)                                        
 24 Gonzalez, Kassey          16 PATS-MR              1:04.67    1:05.73        
                  32.09     1:05.73 (33.64)                                        
 25 Zdesar, Samantha M        15 FLY-MR               1:04.62    1:05.82        
                  31.71     1:05.82 (34.11)                                        
 26 Blum, Alyssa N            15 Express Swimming-MR  1:04.58    1:07.18        
                  32.67     1:07.18 (34.51)                                        
 27 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  1:05.29    1:09.41        
                  33.98     1:09.41 (35.43)                                        
 28 Cella, Rylee              16 WSSC-MR              1:05.26    1:11.93        
                  34.11     1:11.93 (37.82)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:02.19  ZMAX
              2:11.09  SCS
              2:15.09  METS
              2:20.99  ZQ
              2:20.99  JO
 Meet Qualifying:  2:20.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR              2:13.41    2:11.14 METS   
                  31.18     1:04.50 (33.32)     1:37.70 (33.20)     2:11.14 (33.44)
  2 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              2:16.26    2:11.47 METS   
                  31.57     1:04.91 (33.34)     1:38.58 (33.67)     2:11.47 (32.89)
  3 Caldwell, Julia A         16 RFAC-MR              2:12.83    2:12.09 METS   
                  31.78     1:04.82 (33.04)     1:38.53 (33.71)     2:12.09 (33.56)
  4 Rice, Natasha L           15 IA-MR                2:11.69    2:12.43 METS   
                  30.81     1:04.85 (34.04)     1:39.70 (34.85)     2:12.43 (32.73)
  5 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   2:15.17    2:14.16 METS   
                  31.59     1:05.08 (33.49)     1:39.85 (34.77)     2:14.16 (34.31)
  6 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              2:17.46    2:14.73 METS   
                  31.39     1:05.39 (34.00)     1:39.83 (34.44)     2:14.73 (34.90)
  7 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                2:16.98    2:15.53 ZQ     
                  31.47     1:05.51 (34.04)     1:40.71 (35.20)     2:15.53 (34.82)
  8 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              2:17.97    2:18.51 ZQ     
                  31.66     1:05.94 (34.28)     1:41.86 (35.92)     2:18.51 (36.65)
Preliminaries
  8 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         2:17.85                   
 10 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              2:18.07                   
 11 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR           2:18.36                   
 12 Bianco, Sara E            16 HS-MR                2:18.85                   
 13 Adams, Skylar R           15 CFJV-MR              2:19.08                   
 14 Asanjarani, Ashley S      16 CIY-MR               2:19.51                   
 15 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR              2:19.83                   
 16 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              2:19.88                   
 17 Zdesar, Samantha M        15 FLY-MR               2:20.11                   
 18 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              2:20.26                   
 19 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              2:20.90                   
 20 Crocker, Carolyn A        15 LBA-MR               2:21.83                   
 21 Lee, Nicole E             16 BBSC-MR              2:24.17                   
 22 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  2:24.21                   
 23 Damsky, Abigail           18 Flying Dolphins-MR   2:30.68                   
 -- Abrams, Maria             16 SMC-MR                  DFS                    
 -- Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR      NS                    
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:02.19  ZMAX
              2:11.09  SCS
              2:15.09  METS
              2:20.99  ZQ
              2:20.99  JO
 Meet Qualifying:  2:20.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rice, Natasha L           15 IA-MR                2:10.90    2:11.69 qMETS  
                  30.69     1:03.66 (32.97)     1:37.77 (34.11)     2:11.69 (33.92)
  2 Caldwell, Julia A         16 RFAC-MR              2:20.08    2:12.83 qMETS  
                  31.72     1:04.56 (32.84)     1:38.43 (33.87)     2:12.83 (34.40)
  3 Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR              2:10.80    2:13.41 qMETS  
                  30.88     1:04.53 (33.65)     1:39.05 (34.52)     2:13.41 (34.36)
  4 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   2:14.22    2:15.17 qZQ    
                  32.10     1:05.75 (33.65)     1:40.28 (34.53)     2:15.17 (34.89)
  5 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              2:13.73    2:16.26 qZQ    
                  31.97     1:06.61 (34.64)     1:41.90 (35.29)     2:16.26 (34.36)
  6 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                2:15.84    2:16.98 qZQ    
                  31.69     1:05.95 (34.26)     1:41.70 (35.75)     2:16.98 (35.28)
  7 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              2:16.53    2:17.46 qZQ    
                  32.56     1:07.06 (34.50)     1:42.42 (35.36)     2:17.46 (35.04)
  8 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         2:15.45    2:17.85 qZQ    
                  32.40     1:06.33 (33.93)     1:42.07 (35.74)     2:17.85 (35.78)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              2:18.57    2:17.97 ZQ     
                  32.45     1:06.93 (34.48)     1:42.32 (35.39)     2:17.97 (35.65)
 10 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              2:16.11    2:18.07 ZQ     
                  32.20     1:07.87 (35.67)     1:43.14 (35.27)     2:18.07 (34.93)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR           2:17.90    2:18.36 ZQ     
                  31.51     1:06.53 (35.02)     1:43.37 (36.84)     2:18.36 (34.99)
 12 Bianco, Sara E            16 HS-MR                2:20.77    2:18.85 ZQ     
                  31.91     1:06.73 (34.82)     1:43.04 (36.31)     2:18.85 (35.81)
 13 Adams, Skylar R           15 CFJV-MR              2:14.97    2:19.08 ZQ     
                  31.46     1:06.33 (34.87)     1:43.10 (36.77)     2:19.08 (35.98)
 14 Asanjarani, Ashley S      16 CIY-MR               2:19.68    2:19.51 ZQ     
                  32.32     1:07.50 (35.18)     1:43.70 (36.20)     2:19.51 (35.81)
 15 Mackrel, Naima J          15 NDAC-MR              2:16.46    2:19.83 ZQ     
                  31.91     1:07.15 (35.24)     1:43.45 (36.30)     2:19.83 (36.38)
 16 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              2:20.14    2:19.88 ZQ     
                  32.39     1:07.72 (35.33)     1:44.31 (36.59)     2:19.88 (35.57)
 17 Zdesar, Samantha M        15 FLY-MR               2:20.57    2:20.11 ZQ     
                  32.33     1:07.67 (35.34)     1:44.01 (36.34)     2:20.11 (36.10)
 18 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              2:20.60    2:20.26 ZQ     
                  33.30     1:08.34 (35.04)     1:44.45 (36.11)     2:20.26 (35.81)
 19 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              2:17.30    2:20.90 ZQ     
                  33.30     1:08.71 (35.41)     1:44.92 (36.21)     2:20.90 (35.98)
 20 Crocker, Carolyn A        15 LBA-MR               2:19.68    2:21.83        
                  32.41     1:07.58 (35.17)     1:44.45 (36.87)     2:21.83 (37.38)
 21 Lee, Nicole E             16 BBSC-MR              2:20.33    2:24.17        
                  32.28     1:08.34 (36.06)     1:46.27 (37.93)     2:24.17 (37.90)
 22 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  2:19.38    2:24.21        
                  34.17     1:10.53 (36.36)     1:47.62 (37.09)     2:24.21 (36.59)
 23 Damsky, Abigail           18 Flying Dolphins-MR   2:20.98    2:30.68        
                  33.51     1:11.05 (37.54)     1:50.90 (39.85)     2:30.68 (39.78)
 -- Abrams, Maria             16 SMC-MR               2:17.61        DFS        
      Declared false start
 -- Wong, Natalie L           15 Express Swimming-MR  2:11.36         NS        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.29  ZMAX
              1:08.59  SCS
              1:12.09  METS
              1:13.99  ZQ
              1:15.19  JO
 Meet Qualifying:  1:13.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lee, Anna                 16 Twisters-MR          1:08.92    1:07.76 SCS    
                  32.04     1:07.76 (35.72)                                        
  2 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR              1:10.71    1:08.21 SCS    
                  32.09     1:08.21 (36.12)                                        
  3 Abrams, Maria             16 SMC-MR               1:10.94    1:09.31 METS   
                  32.66     1:09.31 (36.65)                                        
  4 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               1:09.94    1:09.40 METS   
                  32.03     1:09.40 (37.37)                                        
  5 Berridge, Scottie S       15 Badger-MR            1:11.57    1:09.92 METS   
                  32.91     1:09.92 (37.01)                                        
  6 Palikuca, Emmanuelle      17 PATS-MR              1:12.91    1:10.70 METS   
                  32.89     1:10.70 (37.81)                                        
  7 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              1:11.60    1:10.94 METS   
                  34.31     1:10.94 (36.63)                                        
  8 Pusateri, Julia M         15 LIAC-MR              1:11.76    1:12.37 ZQ     
                  33.95     1:12.37 (38.42)                                        
Preliminaries
  9 Ostrofsky, Miki           16 CFJV-MR              1:13.42                   
 10 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   1:13.75                   
 11 Mauro, Sabrina            15 Express Swimming-MR  1:13.79                   
 12 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              1:13.91                   
 13 Kallansrude, Kaitlyn S    17 BBSC-MR              1:14.50                   
 14 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  1:15.26                   
 15 Feighery, Aisling R       17 CFJV-MR              1:15.48                   
 16 Fung, Amanda M            16 PATS-MR              1:16.80                   
 17 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                1:17.23                   
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.29  ZMAX
              1:08.59  SCS
              1:12.09  METS
              1:13.99  ZQ
              1:15.19  JO
 Meet Qualifying:  1:13.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Lee, Anna                 16 Twisters-MR          1:08.94    1:08.92 qMETS  
                  32.24     1:08.92 (36.68)                                        
  2 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               1:11.31    1:09.94 qMETS  
                  32.29     1:09.94 (37.65)                                        
  3 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR              1:08.73    1:10.71 qMETS  
                  33.20     1:10.71 (37.51)                                        
  4 Abrams, Maria             16 SMC-MR               1:10.52    1:10.94 qMETS  
                  32.93     1:10.94 (38.01)                                        
  5 Berridge, Scottie S       15 Badger-MR            1:12.49    1:11.57 qMETS  
                  33.40     1:11.57 (38.17)                                        
  6 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              1:10.38    1:11.60 qMETS  
                  33.41     1:11.60 (38.19)                                        
  7 Pusateri, Julia M         15 LIAC-MR              1:10.84    1:11.76 qMETS  
                  34.29     1:11.76 (37.47)                                        
  8 Palikuca, Emmanuelle      17 PATS-MR              1:11.12    1:12.91 qZQ    
                  33.90     1:12.91 (39.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ostrofsky, Miki           16 CFJV-MR              1:11.52    1:13.42 ZQ     
                  33.97     1:13.42 (39.45)                                        
 10 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   1:13.31    1:13.75 ZQ     
                  34.82     1:13.75 (38.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mauro, Sabrina            15 Express Swimming-MR  1:13.31    1:13.79 ZQ     
                  34.74     1:13.79 (39.05)                                        
 12 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              1:13.70    1:13.91 ZQ     
                  35.07     1:13.91 (38.84)                                        
 13 Kallansrude, Kaitlyn S    17 BBSC-MR              1:12.91    1:14.50 JO     
                  35.08     1:14.50 (39.42)                                        
 14 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  1:13.48    1:15.26        
                  35.78     1:15.26 (39.48)                                        
 15 Feighery, Aisling R       17 CFJV-MR              1:13.43    1:15.48        
                  35.21     1:15.48 (40.27)                                        
 16 Fung, Amanda M            16 PATS-MR              1:12.86    1:16.80        
                  37.11     1:16.80 (39.69)                                        
 17 Ripp, Izzy A              15 IA-MR                1:12.80    1:17.23        
                  35.04     1:17.23 (42.19)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:19.39  ZMAX
              2:29.39  SCS
              2:35.99  METS
              2:37.89  ZQ
              2:42.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR              2:31.98    2:29.47 METS   
                  33.50     1:11.93 (38.43)     1:50.83 (38.90)     2:29.47 (38.64)
  2 Lee, Anna                 16 Twisters-MR          2:35.71    2:30.12 METS   
                  33.10     1:11.38 (38.28)     1:50.29 (38.91)     2:30.12 (39.83)
  3 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               2:38.15    2:33.73 METS   
                  33.42     1:11.93 (38.51)     1:52.42 (40.49)     2:33.73 (41.31)
  4 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              2:36.59    2:35.68 METS   
                  34.69     1:13.56 (38.87)     1:54.29 (40.73)     2:35.68 (41.39)
  5 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              2:37.97    2:35.71 METS   
                  35.38     1:14.51 (39.13)     1:54.89 (40.38)     2:35.71 (40.82)
  6 Pusateri, Julia M         15 LIAC-MR              2:39.89    2:37.83 ZQ     
                  34.92     1:15.21 (40.29)     1:56.70 (41.49)     2:37.83 (41.13)
Preliminaries
  7 Crilly, Nicole M          16 Express Swimming-MR  2:42.98                   
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:19.39  ZMAX
              2:29.39  SCS
              2:35.99  METS
              2:37.89  ZQ
              2:42.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rutkoske, Addy            16 PATS-MR              2:31.33    2:31.98 qMETS  
                  34.33     1:13.60 (39.27)     1:53.22 (39.62)     2:31.98 (38.76)
  2 Lee, Anna                 16 Twisters-MR          2:28.77    2:35.71 qMETS  
                  33.66     1:12.57 (38.91)     1:53.90 (41.33)     2:35.71 (41.81)
  3 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              2:37.42    2:36.59 qZQ    
                  35.29     1:14.14 (38.85)     1:54.89 (40.75)     2:36.59 (41.70)
  4 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              2:36.71    2:37.97 qJO    
                  35.74     1:15.38 (39.64)     1:56.84 (41.46)     2:37.97 (41.13)
  5 Lyman, Olivia             16 SMC-MR               2:34.91    2:38.15 qJO    
                  34.76     1:15.16 (40.40)     1:56.61 (41.45)     2:38.15 (41.54)
  6 Pusateri, Julia M         15 LIAC-MR              2:35.07    2:39.89 qJO    
                  35.93     1:16.53 (40.60)     1:58.47 (41.94)     2:39.89 (41.42)
  7 Crilly, Nicole M          16 Express Swimming-MR  2:36.52    2:42.98 qJO    
                  37.11     1:18.25 (41.14)     2:00.50 (42.25)     2:42.98 (42.48)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                56.29  ZMAX
                59.59  SCS
              1:01.99  METS
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
 Meet Qualifying:  1:04.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Abrams, Maria             16 SMC-MR               1:01.90    1:00.32 METS   
                  27.86     1:00.32 (32.46)                                        
  2 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              1:01.01    1:00.40 METS   
                  28.00     1:00.40 (32.40)                                        
  3 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               1:01.52    1:00.62 METS   
                  28.14     1:00.62 (32.48)                                        
  4 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              1:01.69    1:00.72 METS   
                  28.51     1:00.72 (32.21)                                        
  5 Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR              1:02.73    1:01.93 METS   
                  29.12     1:01.93 (32.81)                                        
  6 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              1:02.51    1:02.08 ZQ     
                  29.09     1:02.08 (32.99)                                        
  7 Lee, Anna                 16 Twisters-MR          1:03.34    1:02.35 ZQ     
                  29.04     1:02.35 (33.31)                                        
  8 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              1:02.06    1:02.39 ZQ     
                  29.18     1:02.39 (33.21)                                        
Preliminaries
  9 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         1:03.38                   
 10 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              1:03.52                   
 11 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              1:03.85                   
 12 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR               1:04.12                   
 13 Barlao, Charmaine-Grace   16 MWSC-MR              1:05.24                   
 14 Raphael, Michaela A       16 COND-MR              1:05.42                   
 15 Gonzalez, Kassey          16 PATS-MR              1:05.98                   
 16 Raciti, Krista M          17 COND-MR              1:06.50                   
 17 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  1:06.51                   
 18 Mauro, Sabrina            15 Express Swimming-MR  1:07.03                   
 19 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  1:09.78                   
 -- Chen, Rita *              15 Three Village-MR         NS                    
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                56.29  ZMAX
                59.59  SCS
              1:01.99  METS
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
 Meet Qualifying:  1:04.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              1:01.41    1:01.01 qMETS  
                  28.72     1:01.01 (32.29)                                        
  2 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               1:02.04    1:01.52 qMETS  
                  28.45     1:01.52 (33.07)                                        
  3 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              1:01.68    1:01.69 qMETS  
                  29.02     1:01.69 (32.67)                                        
  4 Abrams, Maria             16 SMC-MR               1:02.80    1:01.90 qMETS  
                  28.81     1:01.90 (33.09)                                        
  5 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              1:01.76    1:02.06 qZQ    
                  29.11     1:02.06 (32.95)                                        
  6 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              1:02.87    1:02.51 qZQ    
                  29.08     1:02.51 (33.43)                                        
  7 Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR              1:02.78    1:02.73 qZQ    
                  29.36     1:02.73 (33.37)                                        
  8 Lee, Anna                 16 Twisters-MR          1:01.39    1:03.34 qZQ    
                  29.47     1:03.34 (33.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         1:03.15    1:03.38 ZQ     
                  29.00     1:03.38 (34.38)                                        
 10 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              1:03.16    1:03.52 ZQ     
                  29.87     1:03.52 (33.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              1:03.54    1:03.85 ZQ     
                  29.06     1:03.85 (34.79)                                        
 12 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR                 59.48    1:04.12 ZQ     
                  30.27     1:04.12 (33.85)                                        
 13 Barlao, Charmaine-Grace   16 MWSC-MR              1:03.49    1:05.24        
                  30.44     1:05.24 (34.80)                                        
 14 Raphael, Michaela A       16 COND-MR              1:04.44    1:05.42        
                  30.78     1:05.42 (34.64)                                        
 15 Gonzalez, Kassey          16 PATS-MR              1:03.07    1:05.98        
                  30.36     1:05.98 (35.62)                                        
 16 Raciti, Krista M          17 COND-MR              1:04.12    1:06.50        
                  29.97     1:06.50 (36.53)                                        
 17 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  1:03.69    1:06.51        
                  31.22     1:06.51 (35.29)                                        
 18 Mauro, Sabrina            15 Express Swimming-MR  1:04.02    1:07.03        
                  30.67     1:07.03 (36.36)                                        
 19 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  1:04.43    1:09.78        
                  31.79     1:09.78 (37.99)                                        
 -- Chen, Rita *              15 Three Village-MR     1:01.33         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:03.69  ZMAX
              2:12.49  SCS
              2:18.99  METS
              2:24.99  ZQ
              2:29.99  JO
 Meet Qualifying:  2:24.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              2:19.05    2:19.30 ZQ     
                  29.65     1:04.27 (34.62)     1:40.80 (36.53)     2:19.30 (38.50)
  2 Doyle, Bethany E          16 CSD-MR               2:19.33    2:19.67 ZQ     
                  30.47     1:05.34 (34.87)     1:42.13 (36.79)     2:19.67 (37.54)
  3 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              2:23.14    2:20.00 ZQ     
                  30.86     1:06.50 (35.64)     1:44.28 (37.78)     2:20.00 (35.72)
  4 Barlao, Charmaine-Grace   16 MWSC-MR              2:26.54    2:22.52 ZQ     
                  31.37     1:07.03 (35.66)     1:44.19 (37.16)     2:22.52 (38.33)
  5 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         2:24.94    2:24.76 ZQ     
                  31.22     1:06.79 (35.57)     1:44.72 (37.93)     2:24.76 (40.04)
  6 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              2:24.82    2:25.79 JO     
                  30.34     1:07.67 (37.33)     1:46.95 (39.28)     2:25.79 (38.84)
  7 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          2:19.78    2:31.01        
                  32.20     1:12.42 (40.22)     1:52.71 (40.29)     2:31.01 (38.30)
  8 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               2:31.10    2:34.08        
                  33.14     1:12.31 (39.17)     1:53.09 (40.78)     2:34.08 (40.99)
Preliminaries
  1 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              2:16.65                   
 -- Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR                 DFS                    
 -- Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR      DFS                    
 -- Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR                  NS                    
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:03.69  ZMAX
              2:12.49  SCS
              2:18.99  METS
              2:24.99  ZQ
              2:29.99  JO
 Meet Qualifying:  2:24.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              2:16.36    2:16.65 qMETS  
                  30.24     1:04.29 (34.05)     1:39.63 (35.34)     2:16.65 (37.02)
  2 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              2:19.73    2:19.05 qZQ    
                  30.04     1:04.59 (34.55)     1:41.63 (37.04)     2:19.05 (37.42)
  3 Doyle, Bethany E          16 CSD-MR               2:24.20    2:19.33 qZQ    
                  31.31     1:06.53 (35.22)     1:42.61 (36.08)     2:19.33 (36.72)
  4 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          2:20.13    2:19.78 qZQ    
                  30.54     1:05.55 (35.01)     1:43.11 (37.56)     2:19.78 (36.67)
  5 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              2:19.77    2:23.14 qZQ    
                  31.39     1:08.23 (36.84)     1:45.92 (37.69)     2:23.14 (37.22)
  6 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              2:23.96    2:24.82 qZQ    
                  30.32     1:07.38 (37.06)     1:46.36 (38.98)     2:24.82 (38.46)
  7 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         2:23.47    2:24.94 qZQ    
                  30.50     1:05.96 (35.46)     1:44.39 (38.43)     2:24.94 (40.55)
  8 Barlao, Charmaine-Grace   16 MWSC-MR              2:18.04    2:26.54 qJO    
                  31.91     1:06.86 (34.95)     1:45.24 (38.38)     2:26.54 (41.30)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               2:22.07    2:31.10        
                  31.17     1:09.01 (37.84)     1:50.67 (41.66)     2:31.10 (40.43)
 -- Roberti, Joleen K         16 LIAC-MR              2:23.04        DFS        
      Declared false start
 -- Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   2:23.79        DFS        
      Declared false start
 -- Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              2:21.19         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:04.89  ZMAX
              2:11.69  SCS
              2:15.99  METS
              2:19.99  ZQ
              2:19.99  JO
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Frey, Sophie G            16 CSD-MR               2:15.87    2:14.30 METS   
                  28.38     1:02.16 (33.78)     1:43.16 (41.00)     2:14.30 (31.14)
  2 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              2:16.99    2:14.78 METS   
                  28.24     1:02.57 (34.33)     1:43.10 (40.53)     2:14.78 (31.68)
  3 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              2:18.08    2:15.49 METS   
                  29.14     1:02.57 (33.43)     1:44.03 (41.46)     2:15.49 (31.46)
  4 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   2:16.20    2:16.97 ZQ     
                  30.14     1:04.21 (34.07)     1:45.65 (41.44)     2:16.97 (31.32)
  5 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         2:17.94    2:17.28 ZQ     
                  30.26     1:04.85 (34.59)     1:46.38 (41.53)     2:17.28 (30.90)
  6 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         2:19.89    2:17.98 ZQ     
                  29.25     1:04.21 (34.96)     1:46.00 (41.79)     2:17.98 (31.98)
  7 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              2:19.79    2:18.61 ZQ     
                  31.27     1:06.46 (35.19)     1:46.35 (39.89)     2:18.61 (32.26)
  8 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  2:20.69    2:22.24        
                  30.19     1:05.88 (35.69)     1:50.51 (44.63)     2:22.24 (31.73)
Preliminaries
  6 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR               2:19.43                   
  8 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               2:19.88                   
 10 Abrams, Maria             16 SMC-MR               2:20.48                   
 12 Rice, Natasha L           15 IA-MR                2:23.12                   
 13 Barlao, Charmaine-Grace   16 MWSC-MR              2:23.36                   
 -- Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR              DQ                    
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:04.89  ZMAX
              2:11.69  SCS
              2:15.99  METS
              2:19.99  ZQ
              2:19.99  JO
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Frey, Sophie G            16 CSD-MR               2:16.90    2:15.87 qMETS  
                  28.48     1:02.59 (34.11)     1:44.34 (41.75)     2:15.87 (31.53)
  2 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   2:16.22    2:16.20 qZQ    
                  30.20     1:03.99 (33.79)     1:44.61 (40.62)     2:16.20 (31.59)
  3 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              2:16.71    2:16.99 qZQ    
                  28.86     1:03.82 (34.96)     1:44.84 (41.02)     2:16.99 (32.15)
  4 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         2:17.21    2:17.94 qZQ    
                  30.12     1:04.58 (34.46)     1:46.40 (41.82)     2:17.94 (31.54)
  5 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              2:14.03    2:18.08 qZQ    
                  30.16     1:04.87 (34.71)     1:46.27 (41.40)     2:18.08 (31.81)
  6 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR               2:14.37    2:19.43 qZQ    
                  30.21     1:05.03 (34.82)     1:47.34 (42.31)     2:19.43 (32.09)
  7 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              2:18.17    2:19.79 qZQ    
                  29.66     1:05.34 (35.68)     1:47.02 (41.68)     2:19.79 (32.77)
  8 Santos, Olivia J          15 FLY-MR               2:18.25    2:19.88 qZQ    
                  30.14     1:05.85 (35.71)     1:47.43 (41.58)     2:19.88 (32.45)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         2:19.61    2:19.89 ZQ     
                  29.62     1:05.07 (35.45)     1:47.66 (42.59)     2:19.89 (32.23)
 10 Abrams, Maria             16 SMC-MR               2:18.44    2:20.48        
                  29.21     1:04.56 (35.35)     1:46.16 (41.60)     2:20.48 (34.32)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  2:19.27    2:20.69        
                  29.97     1:05.75 (35.78)     1:49.47 (43.72)     2:20.69 (31.22)
 12 Rice, Natasha L           15 IA-MR                2:19.15    2:23.12        
                  29.78     1:03.21 (33.43)     1:49.10 (45.89)     2:23.12 (34.02)
 13 Barlao, Charmaine-Grace   16 MWSC-MR              2:19.57    2:23.36        
                  30.91     1:07.21 (36.30)     1:50.32 (43.11)     2:23.36 (33.04)
 -- Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          2:16.87         DQ        
      False start - Misc
                  29.69     1:05.57 (35.88)     1:46.85 (41.28)          DQ (33.33)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:24.49  ZMAX
              4:38.39  SCS
              4:47.49  METS
              4:59.99  ZQ
              5:04.99  JO
 Meet Qualifying:  4:59.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   4:46.47    4:41.40 METS   
                  30.29     1:04.48 (34.19)     1:40.23 (35.75)     2:15.53 (35.30)
        2:55.87 (40.34)     3:37.62 (41.75)     4:09.52 (31.90)     4:41.40 (31.88)
  2 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              4:46.59    4:41.41 METS   
                  31.26     1:05.68 (34.42)     1:41.63 (35.95)     2:17.95 (36.32)
        2:57.58 (39.63)     3:38.40 (40.82)     4:10.17 (31.77)     4:41.41 (31.24)
  3 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          4:48.62    4:43.04 METS   
                  30.30     1:05.60 (35.30)     1:42.29 (36.69)     2:19.51 (37.22)
        2:59.19 (39.68)     3:39.84 (40.65)     4:12.00 (32.16)     4:43.04 (31.04)
  4 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              4:48.21    4:47.36 METS   
                  29.75     1:03.45 (33.70)     1:39.59 (36.14)     2:14.69 (35.10)
        2:55.85 (41.16)     3:37.92 (42.07)     4:12.84 (34.92)     4:47.36 (34.52)
  5 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         4:49.06    4:49.04 ZQ     
                  31.18     1:06.96 (35.78)     1:42.56 (35.60)     2:18.38 (35.82)
        3:01.53 (43.15)     3:45.13 (43.60)     4:17.80 (32.67)     4:49.04 (31.24)
  6 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              4:48.49    4:51.88 ZQ     
                  30.21     1:04.22 (34.01)     1:41.13 (36.91)     2:17.77 (36.64)
        3:00.09 (42.32)     3:43.20 (43.11)     4:17.74 (34.54)     4:51.88 (34.14)
  7 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR               4:53.94    4:55.72 ZQ     
                  31.76     1:07.57 (35.81)     1:45.37 (37.80)     2:21.83 (36.46)
        3:05.67 (43.84)     3:50.04 (44.37)     4:23.03 (32.99)     4:55.72 (32.69)
  8 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              4:52.74    4:57.31 ZQ     
                  31.06     1:07.04 (35.98)     1:44.95 (37.91)     2:22.22 (37.27)
        3:05.51 (43.29)     3:48.84 (43.33)     4:23.16 (34.32)     4:57.31 (34.15)
Preliminaries
  9 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              4:55.33                   
 10 Frey, Sophie G            16 CSD-MR               4:55.71                   
 11 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              4:55.94                   
 12 Kleckner, Sabrina g       17 Flying Dolphins-MR   4:56.01                   
 13 Smerechniak, Jillian K    15 IA-MR                4:57.99                   
 14 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              4:58.55                   
 15 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         5:00.16                   
 16 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              5:02.66                   
 17 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  5:08.50                   
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:24.49  ZMAX
              4:38.39  SCS
              4:47.49  METS
              4:59.99  ZQ
              5:04.99  JO
 Meet Qualifying:  4:59.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR   4:47.85    4:46.47 qMETS  
                  30.87     1:05.61 (34.74)     1:40.11 (34.50)     2:14.65 (34.54)
        2:57.31 (42.66)     3:40.24 (42.93)     4:13.76 (33.52)     4:46.47 (32.71)
  2 Cullinan, Madison         15 NYSA-MR              4:47.92    4:46.59 qMETS  
                  31.25     1:06.03 (34.78)     1:43.00 (36.97)     2:20.08 (37.08)
        3:02.06 (41.98)     3:42.86 (40.80)     4:15.19 (32.33)     4:46.59 (31.40)
  3 Kaefer, Jaimie A          16 BBSC-MR              4:47.47    4:48.21 qZQ    
                  29.73     1:03.35 (33.62)     1:39.84 (36.49)     2:15.59 (35.75)
        2:57.52 (41.93)     3:40.31 (42.79)     4:14.95 (34.64)     4:48.21 (33.26)
  4 Garces, Tessa J           16 WEST-MR              4:51.40    4:48.49 qZQ    
                  30.43     1:04.25 (33.82)     1:42.50 (38.25)     2:18.96 (36.46)
        3:01.66 (42.70)     3:44.07 (42.41)     4:17.35 (33.28)     4:48.49 (31.14)
  5 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          4:47.55    4:48.62 qZQ    
                  30.80     1:07.24 (36.44)     1:46.76 (39.52)     2:24.15 (37.39)
        3:03.86 (39.71)     3:44.91 (41.05)     4:17.37 (32.46)     4:48.62 (31.25)
  6 Haddow, Shanna            15 Tmsuffolk-MR         4:49.67    4:49.06 qZQ    
                  31.87     1:07.65 (35.78)     1:43.23 (35.58)     2:19.74 (36.51)
        3:03.05 (43.31)     3:46.34 (43.29)     4:18.47 (32.13)     4:49.06 (30.59)
  7 Hall, Julia M             17 LIAC-MR              4:46.09    4:52.74 qZQ    
                  30.55     1:07.05 (36.50)     1:43.82 (36.77)     2:20.69 (36.87)
        3:03.32 (42.63)     3:45.98 (42.66)     4:19.43 (33.45)     4:52.74 (33.31)
  8 Altchiler, Emily M        16 HYB-MR               4:56.72    4:53.94 qZQ    
                  31.31     1:07.23 (35.92)     1:44.39 (37.16)     2:21.10 (36.71)
        3:03.72 (42.62)     3:47.24 (43.52)     4:20.87 (33.63)     4:53.94 (33.07)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Conway, Megan F           15 NYSA-MR              4:56.42    4:55.33 ZQ     
                  31.47     1:07.43 (35.96)     1:46.01 (38.58)     2:24.33 (38.32)
        3:05.98 (41.65)     3:48.29 (42.31)     4:22.53 (34.24)     4:55.33 (32.80)
 10 Frey, Sophie G            16 CSD-MR               4:57.51    4:55.71 ZQ     
                  29.72     1:04.40 (34.68)     1:42.17 (37.77)     2:19.37 (37.20)
        3:02.11 (42.74)     3:46.99 (44.88)     4:21.28 (34.29)     4:55.71 (34.43)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Perez-Segnini, Camila B   18 WEST-MR              4:53.33    4:55.94 ZQ     
                  31.14     1:06.57 (35.43)     1:43.78 (37.21)     2:20.20 (36.42)
        3:05.68 (45.48)     3:51.53 (45.85)     4:23.89 (32.36)     4:55.94 (32.05)
 12 Kleckner, Sabrina g       17 Flying Dolphins-MR   4:56.90    4:56.01 ZQ     
                  31.01     1:06.64 (35.63)     1:45.73 (39.09)     2:24.27 (38.54)
        3:05.32 (41.05)     3:47.81 (42.49)     4:22.46 (34.65)     4:56.01 (33.55)
 13 Smerechniak, Jillian K    15 IA-MR                4:53.14    4:57.99 ZQ     
                  30.77     1:08.37 (37.60)     1:45.49 (37.12)     2:21.65 (36.16)
        3:06.26 (44.61)     3:50.27 (44.01)     4:25.11 (34.84)     4:57.99 (32.88)
 14 Delisio, Abie L           16 RFAC-MR              4:59.82    4:58.55 ZQ     
                  32.96     1:09.96 (37.00)     1:48.13 (38.17)     2:25.91 (37.78)
        3:08.73 (42.82)     3:52.01 (43.28)     4:25.89 (33.88)     4:58.55 (32.66)
 15 Burns, Catherine C        15 Tmsuffolk-MR         4:51.74    5:00.16 JO     
                  30.06     1:04.96 (34.90)     1:42.53 (37.57)     2:20.71 (38.18)
        3:05.33 (44.62)     3:50.23 (44.90)     4:25.20 (34.97)     5:00.16 (34.96)
 16 Belovsky, Mia P           15 COND-MR              4:58.23    5:02.66 JO     
                  30.38     1:07.45 (37.07)     1:47.61 (40.16)     2:26.32 (38.71)
        3:10.51 (44.19)     3:55.75 (45.24)     4:30.31 (34.56)     5:02.66 (32.35)
 17 Conte, Katie M            15 Express Swimming-MR  4:49.75    5:08.50        
                  31.69     1:10.22 (38.53)     1:49.81 (39.59)     2:28.31 (38.50)
        3:14.26 (45.95)     4:00.11 (45.85)     4:34.04 (33.93)     5:08.50 (34.46)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
 Meet Qualifying:  30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Genna, Frankie            10 BBSC-MR                27.30      26.36 ZQ     
  2 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR            26.36      26.40 ZQ     
  3 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR      27.58      27.33 ZQ     
  4 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR      29.06      28.31 ZQ     
  5 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR     29.14      28.53 ZQ     
  6 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR           28.16      28.80 ZQ     
  7 Lai, Christopher B        10 HS-MR                  29.55      29.03 ZQ     
  8 Park, Edward              10 MWSC-MR                29.28      29.04 ZQ     
  9 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR                28.83      29.12 ZQ     
 10 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR    28.93      29.15 ZQ     
 11 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR     30.42      29.27 ZQ     
 12 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR                30.20      29.31 ZQ     
 12 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR        29.48      29.31 ZQ     
 14 Spencer, Dylan A          10 WEST-MR                29.64      29.44 ZQ     
 15 Fisher, Evan E            10 Sachem-MR              30.16      29.49 ZQ     
 16 Preston, Liam j           10 Three Village-MR       29.85      29.51 ZQ     
 17 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR      30.49      29.57 ZQ     
 18 Norris, Timothy M         10 GAEL-MR                30.06      29.66 ZQ     
 19 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR           29.80      29.73 ZQ     
 20 Jackson, Flash C          10 PATS-MR                30.32      30.00 ZQ     
 21 Trincher, Daniel          10 COND-MR                30.40      30.15 ZQ     
 22 Pergan, Cole L            10 Three Village-MR       30.24      30.19 ZQ     
 23 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR    30.61      30.21 ZQ     
 24 Tuncoglu, Andre E         10 Marlins Bgnw-MR        29.86      30.29 ZQ     
 25 Lee, Joseph S             10 COND-MR                30.96      30.35 ZQ     
 26 Amato, Jason C            10 WEST-MR                30.63      30.36 ZQ     
 27 Yasinov, Zachary          10 Express Swimming-MR    30.09      30.44 ZQ     
 28 Gorman, Connor J          10 BBSC-MR                30.86      30.51 ZQ     
 29 Varrichio, Chris R         9 Sachem-MR              30.88      30.55 ZQ     
 30 Sforza, Anthony J         10 BBSC-MR                30.26      30.71 ZQ     
 31 Elkhouly, Youssef A       10 HS-MR                  30.66      30.72 ZQ     
 32 Tablev, Edwin J           10 Agua Swim Team-MR      30.62      30.76 ZQ     
 33 Lee, Christian             9 WEST-MR                29.79      30.86 ZQ     
 34 Brennan, Joe V            10 CIY-MR                 30.71      31.19 JO     
 35 Anzalone, Brian            9 Tmsuffolk-MR           30.75      31.27 JO     
 36 Santry, Emmet P           10 WEST-MR                30.59      31.40 JO     
 37 Kelly, Jack G             10 Silver Streaks-MR      30.58      31.43 JO     
 38 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                30.76      31.58 JO     
 39 Min, Christopher K        10 FLY-MR                 30.93      31.95 JO     
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
 Meet Qualifying:  1:08.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR            57.75      57.50 ZQ     
                  27.52       57.50 (29.98)                                        
  2 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              1:01.24      57.63 ZQ     
                  27.75       57.63 (29.88)                                        
  3 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR    1:00.83    1:00.29 ZQ     
                  28.18     1:00.29 (32.11)                                        
  4 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR    1:02.97    1:02.04 ZQ     
                  29.78     1:02.04 (32.26)                                        
  5 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR         1:04.37    1:02.77 ZQ     
                  30.47     1:02.77 (32.30)                                        
  6 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR         1:03.97    1:03.14 ZQ     
                  30.18     1:03.14 (32.96)                                        
  7 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR      1:04.14    1:03.34 ZQ     
                  30.24     1:03.34 (33.10)                                        
  8 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR              1:04.91    1:03.69 ZQ     
                  30.52     1:03.69 (33.17)                                        
  9 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR              1:03.88    1:03.96 ZQ     
                  30.64     1:03.96 (33.32)                                        
 10 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR   1:06.49    1:04.10 ZQ     
                  30.16     1:04.10 (33.94)                                        
 11 Preston, Liam j           10 Three Village-MR     1:06.43    1:04.18 ZQ     
                  30.79     1:04.18 (33.39)                                        
 12 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR   1:05.86    1:04.23 ZQ     
                  30.41     1:04.23 (33.82)                                        
 13 Lai, Christopher B        10 HS-MR                1:06.20    1:04.38 ZQ     
                  30.46     1:04.38 (33.92)                                        
 14 Norris, Timothy M         10 GAEL-MR              1:07.83    1:04.78 ZQ     
                  30.35     1:04.78 (34.43)                                        
 15 Park, Edward              10 MWSC-MR              1:05.13    1:04.84 ZQ     
                  31.45     1:04.84 (33.39)                                        
 16 Spencer, Dylan A          10 WEST-MR              1:05.50    1:05.21 ZQ     
                  32.34     1:05.21 (32.87)                                        
 17 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR  1:04.98    1:05.63 ZQ     
                  31.50     1:05.63 (34.13)                                        
 18 Trincher, Daniel          10 COND-MR              1:07.96    1:05.71 ZQ     
                  31.87     1:05.71 (33.84)                                        
 19 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              1:07.20    1:06.10 ZQ     
                  31.73     1:06.10 (34.37)                                        
 20 Fisher, Evan E            10 Sachem-MR            1:07.07    1:06.28 ZQ     
                  32.20     1:06.28 (34.08)                                        
 21 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR              1:06.82    1:06.41 ZQ     
                  32.55     1:06.41 (33.86)                                        
 22 Pergan, Cole L            10 Three Village-MR     1:05.92    1:06.60 ZQ     
                  31.90     1:06.60 (34.70)                                        
 23 Santry, Emmet P           10 WEST-MR              1:06.57    1:06.69 ZQ     
                  32.20     1:06.69 (34.49)                                        
 24 Peng, David               10 Unhes-Mr-MR          1:08.81    1:06.72 ZQ     
                  31.94     1:06.72 (34.78)                                        
 25 Goldberg, Ilan            10 LIAC-MR              1:08.24    1:06.76 ZQ     
                  32.02     1:06.76 (34.74)                                        
 26 Yasinov, Zachary          10 Express Swimming-MR  1:06.77    1:06.90 ZQ     
                  32.27     1:06.90 (34.63)                                        
 27 Elkhouly, Youssef A       10 HS-MR                1:08.36    1:06.92 ZQ     
                  31.91     1:06.92 (35.01)                                        
 28 Varrichio, Chris R         9 Sachem-MR            1:08.98    1:06.94 ZQ     
                  31.73     1:06.94 (35.21)                                        
 29 Adams, Brett J            10 Three Village-MR     1:07.46    1:07.17 ZQ     
                  32.45     1:07.17 (34.72)                                        
 30 Cornish, Danny J          10 LBA-MR               1:08.27    1:07.24 ZQ     
                  32.41     1:07.24 (34.83)                                        
 31 Holan, Steve               9 PATS-MR              1:08.28    1:07.40 ZQ     
                  32.41     1:07.40 (34.99)                                        
 32 Tuncoglu, Andre E         10 Marlins Bgnw-MR      1:08.26    1:07.55 ZQ     
                  32.33     1:07.55 (35.22)                                        
 33 Sforza, Anthony J         10 BBSC-MR              1:08.40    1:07.59 ZQ     
                  32.31     1:07.59 (35.28)                                        
 34 Chiarella, Richie J       10 Three Village-MR     1:06.42    1:07.76 ZQ     
                  32.51     1:07.76 (35.25)                                        
 35 Kamdin, Sam F              9 Agua Swim Team-MR    1:07.39    1:08.04 ZQ     
                  33.17     1:08.04 (34.87)                                        
 36 Anzalone, Brian            9 Tmsuffolk-MR         1:08.88    1:08.05 ZQ     
                  32.99     1:08.05 (35.06)                                        
 37 Emerson, Hunter J          9 Three Village-MR     1:08.46    1:08.59 ZQ     
                  33.14     1:08.59 (35.45)                                        
 38 Lee, Christian             9 WEST-MR              1:07.93    1:09.12 JO     
                  33.26     1:09.12 (35.86)                                        
 39 Badilla, Joey R           10 EHY-MR               1:08.73    1:09.21 JO     
                  33.21     1:09.21 (36.00)                                        
 40 Kantar, David F           10 COND-MR              1:08.75    1:09.54 JO     
                  33.36     1:09.54 (36.18)                                        
 41 Halpin, Keagen S          10 Barracudas-MR        1:08.58    1:09.57 JO     
                  32.79     1:09.57 (36.78)                                        
 42 Ramon, Freddy M           10 LBA-MR               1:08.37    1:10.03 JO     
                  33.49     1:10.03 (36.54)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
 Meet Qualifying:  2:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR          2:05.23    2:05.79 ZQ     
                  29.07     1:01.29 (32.22)     1:33.98 (32.69)     2:05.79 (31.81)
  2 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              2:15.28    2:10.32 ZQ     
                  29.69     1:02.68 (32.99)     1:37.30 (34.62)     2:10.32 (33.02)
  3 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR    2:14.04    2:12.05 ZQ     
                  29.09     1:02.96 (33.87)     1:37.39 (34.43)     2:12.05 (34.66)
  4 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR    2:18.92    2:16.24 ZQ     
                  30.71     1:05.32 (34.61)     1:41.64 (36.32)     2:16.24 (34.60)
  5 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR         2:17.36    2:16.83 ZQ     
                  31.09     1:06.76 (35.67)     1:43.35 (36.59)     2:16.83 (33.48)
  6 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR   2:27.84    2:18.09 ZQ     
                  32.39     1:08.52 (36.13)     1:44.36 (35.84)     2:18.09 (33.73)
  7 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR   2:23.47    2:18.21 ZQ     
                  30.30     1:05.69 (35.39)     1:42.11 (36.42)     2:18.21 (36.10)
  8 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR              2:20.09    2:19.43 ZQ     
                  31.54     1:06.37 (34.83)     1:42.83 (36.46)     2:19.43 (36.60)
  9 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR  2:17.74    2:20.22 ZQ     
                  32.99     1:08.75 (35.76)     1:45.50 (36.75)     2:20.22 (34.72)
 10 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR  2:18.94    2:20.94 ZQ     
                  32.75     1:08.78 (36.03)     1:45.95 (37.17)     2:20.94 (34.99)
 11 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              2:24.59    2:21.02 ZQ     
                  31.56     1:07.08 (35.52)     1:43.91 (36.83)     2:21.02 (37.11)
 12 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR      2:20.72    2:21.30 ZQ     
                  31.21     1:07.03 (35.82)     1:45.17 (38.14)     2:21.30 (36.13)
 13 Adams, Brett J            10 Three Village-MR     2:22.89    2:21.80 ZQ     
                  32.81     1:09.29 (36.48)     1:46.25 (36.96)     2:21.80 (35.55)
 14 Anzalone, Brian            9 Tmsuffolk-MR         2:23.65    2:21.87 ZQ     
                  32.36     1:09.08 (36.72)     1:46.52 (37.44)     2:21.87 (35.35)
 15 Preston, Liam j           10 Three Village-MR     2:21.25    2:22.09 ZQ     
                  32.97     1:09.91 (36.94)     1:47.17 (37.26)     2:22.09 (34.92)
 16 Trincher, Daniel          10 COND-MR              2:23.64    2:22.50 ZQ     
                  33.63     1:10.65 (37.02)     1:48.13 (37.48)     2:22.50 (34.37)
 17 Chiarella, Richie J       10 Three Village-MR     2:24.11    2:22.65 ZQ     
                  32.22     1:08.99 (36.77)     1:46.98 (37.99)     2:22.65 (35.67)
 18 Amato, Jason C            10 WEST-MR              2:22.19    2:23.22 ZQ     
                  33.71     1:10.78 (37.07)     1:47.86 (37.08)     2:23.22 (35.36)
 19 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR              2:24.38    2:23.39 ZQ     
                  33.88     1:11.30 (37.42)     1:48.69 (37.39)     2:23.39 (34.70)
 20 Santry, Emmet P           10 WEST-MR              2:23.72    2:24.06 ZQ     
                  33.99     1:11.08 (37.09)     1:48.50 (37.42)     2:24.06 (35.56)
 21 Goldberg, Ilan            10 LIAC-MR              2:23.98    2:24.19 ZQ     
                  33.11     1:09.54 (36.43)     1:47.71 (38.17)     2:24.19 (36.48)
 22 Fisher, Evan E            10 Sachem-MR            2:26.60    2:25.01 ZQ     
                  33.84     1:12.49 (38.65)     1:50.67 (38.18)     2:25.01 (34.34)
 23 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR    2:22.13    2:25.45 ZQ     
                  32.80     1:10.44 (37.64)     1:48.83 (38.39)     2:25.45 (36.62)
 24 Lai, Christopher B        10 HS-MR                2:23.82    2:25.75 ZQ     
                  31.81     1:08.77 (36.96)     1:48.10 (39.33)     2:25.75 (37.65)
 25 Bischof, Robert F         10 WEST-MR              2:25.60    2:25.84 ZQ     
                  33.36     1:11.59 (38.23)     1:49.95 (38.36)     2:25.84 (35.89)
 26 Lee, Joseph S             10 COND-MR              2:27.99    2:26.47 ZQ     
                  33.27     1:10.72 (37.45)     1:49.84 (39.12)     2:26.47 (36.63)
 27 Pergan, Cole L            10 Three Village-MR     2:23.70    2:27.07 ZQ     
                  33.15     1:10.10 (36.95)     1:49.61 (39.51)     2:27.07 (37.46)
 28 Holan, Steve               9 PATS-MR              2:23.19    2:27.93 ZQ     
                  32.78     1:09.56 (36.78)     1:48.92 (39.36)     2:27.93 (39.01)
 29 Yasinov, Zachary          10 Express Swimming-MR  2:22.47    2:30.54 JO     
                  32.73     1:09.93 (37.20)     1:46.37 (36.44)     2:30.54 (44.17)
 30 McClung, Max M             9 Rivertown Rays-MR    2:27.34    2:35.15        
                  35.13     1:15.65 (40.52)     1:54.93 (39.28)     2:35.15 (40.22)
 -- Maidhof, George           10 HAA-MR               2:24.46         DQ        
                  34.51     1:11.49 (36.98)     1:49.13 (37.64)          DQ (36.12)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:27.99  ZQ
              6:44.99  JO
 Meet Qualifying:  6:27.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR          5:34.00    5:35.69 ZQ     
                  30.22     1:03.99 (33.77)     1:38.70 (34.71)     2:13.52 (34.82)
        2:47.88 (34.36)     3:22.29 (34.41)     3:57.21 (34.92)     4:31.38 (34.17)
        5:04.40 (33.02)     5:35.69 (31.29)                                        
  2 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              6:03.44    5:52.00 ZQ     
                  30.95     1:05.22 (34.27)     1:40.58 (35.36)     2:17.37 (36.79)
        2:53.97 (36.60)     3:30.87 (36.90)     4:07.23 (36.36)     4:43.82 (36.59)
        5:19.40 (35.58)     5:52.00 (32.60)                                        
  3 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR  6:09.46    6:04.65 ZQ     
                  31.67     1:06.40 (34.73)     1:42.43 (36.03)     2:19.48 (37.05)
        2:57.20 (37.72)     3:34.91 (37.71)     4:12.63 (37.72)     4:50.73 (38.10)
        5:28.54 (37.81)     6:04.65 (36.11)                                        
  4 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR      6:12.99    6:11.73 ZQ     
                  31.42     1:07.15 (35.73)     1:45.22 (38.07)     2:23.12 (37.90)
        3:02.00 (38.88)     3:40.97 (38.97)     4:19.39 (38.42)     4:57.03 (37.64)
        5:35.50 (38.47)     6:11.73 (36.23)                                        
  5 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              6:25.49    6:13.19 ZQ     
                  33.18     1:09.80 (36.62)     1:47.76 (37.96)     2:25.84 (38.08)
        3:04.22 (38.38)     3:42.44 (38.22)     4:19.60 (37.16)     4:58.21 (38.61)
        5:36.46 (38.25)     6:13.19 (36.73)                                        
  6 Goldberg, Ilan            10 LIAC-MR              6:25.49    6:13.89 ZQ     
                  33.03     1:09.43 (36.40)     1:47.20 (37.77)     2:24.89 (37.69)
        3:03.84 (38.95)     3:42.02 (38.18)     4:20.15 (38.13)     4:58.26 (38.11)
        5:37.14 (38.88)     6:13.89 (36.75)                                        
  7 Maidhof, George           10 HAA-MR               6:20.99    6:16.12 ZQ     
                  32.50     1:08.71 (36.21)     1:46.41 (37.70)     2:24.91 (38.50)
        3:02.98 (38.07)     3:41.86 (38.88)     4:20.93 (39.07)     5:00.51 (39.58)
        5:38.60 (38.09)     6:16.12 (37.52)                                        
  8 Anzalone, Brian            9 Tmsuffolk-MR         6:26.12    6:18.59 ZQ     
                  34.57     1:13.02 (38.45)     1:51.83 (38.81)     2:31.09 (39.26)
        3:09.17 (38.08)     3:47.96 (38.79)     4:26.32 (38.36)     5:04.69 (38.37)
        5:43.01 (38.32)     6:18.59 (35.58)                                        
  9 Amato, Jason C            10 WEST-MR              6:23.57    6:24.79 ZQ     
                  33.54     1:10.47 (36.93)     1:49.07 (38.60)     2:28.57 (39.50)
        3:08.59 (40.02)     3:48.25 (39.66)     4:28.50 (40.25)     5:08.23 (39.73)
        5:47.74 (39.51)     6:24.79 (37.05)                                        
 10 Holan, Steve               9 PATS-MR              6:27.63    6:32.99 JO     
                  34.07     1:11.88 (37.81)     1:50.45 (38.57)     2:30.30 (39.85)
        3:09.21 (38.91)     3:49.67 (40.46)     4:30.63 (40.96)     5:12.09 (41.46)
        5:53.22 (41.13)     6:32.99 (39.77)                                        
 11 Lee, Joseph S             10 COND-MR              6:27.87    6:34.69 JO     
                  33.36     1:12.04 (38.68)     1:52.63 (40.59)     2:34.66 (42.03)
        3:14.45 (39.79)     3:54.72 (40.27)     4:35.74 (41.02)     5:16.89 (41.15)
        5:57.33 (40.44)     6:34.69 (37.36)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
 Meet Qualifying:  36.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR            30.45      30.42 ZQ     
  2 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR      31.07      31.22 ZQ     
  3 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR      31.89      31.95 ZQ     
  4 Genna, Frankie            10 BBSC-MR                33.62      31.96 ZQ     
  5 Fisher, Evan E            10 Sachem-MR              35.21      33.13 ZQ     
  6 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR           33.43      33.26 ZQ     
  7 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR           33.67      33.61 ZQ     
  8 Santry, Emmet P           10 WEST-MR                33.70      33.72 ZQ     
  9 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR                33.71      34.10 ZQ     
 10 Tablev, Edwin J           10 Agua Swim Team-MR      35.90      34.20 ZQ     
 11 Patel, Kush A             10 Dolphins-MR            35.16      34.71 ZQ     
 12 Tuncoglu, Andre E         10 Marlins Bgnw-MR        35.25      34.73 ZQ     
 13 Park, Edward              10 MWSC-MR                34.47      34.74 ZQ     
 14 Goodman, Jonah B          10 Express Swimming-MR    34.73      34.77 ZQ     
 15 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR     34.96      34.92 ZQ     
 16 Preston, Liam j           10 Three Village-MR       35.18      34.99 ZQ     
 17 Sakharuk, Nikita V         9 Marlins Bgnw-MR        34.52      35.04 ZQ     
 18 Barragato, Philip N       10 HYB-MR                 35.27      35.12 ZQ     
 19 Kellman, Adam H            9 WSSC-MR                36.27      35.32 ZQ     
 20 Spencer, Dylan A          10 WEST-MR                36.50      35.38 ZQ     
 21 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR                36.03      35.49 ZQ     
 22 Norris, Timothy M         10 GAEL-MR                36.34      35.62 ZQ     
 23 Pergan, Cole L            10 Three Village-MR       35.61      35.76 ZQ     
 24 DiMaggio, Joe R           10 Shy-Mr-MR              36.31      35.82 ZQ     
 25 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR     36.24      35.89 ZQ     
 26 Lee, Christian             9 WEST-MR                35.81      35.92 ZQ     
 27 Lai, Christopher B        10 HS-MR                  35.57      36.11 ZQ     
 28 Peng, David               10 Unhes-Mr-MR            36.64      36.21 ZQ     
 29 Kamdin, Sam F              9 Agua Swim Team-MR      36.33      36.34 ZQ     
 30 Lee, Aidan J               8 WEST-MR                36.47      36.38 ZQ     
 31 Elkhouly, Youssef A       10 HS-MR                  36.30      36.43 ZQ     
 32 Varrichio, Chris R         9 Sachem-MR              35.92      36.45 ZQ     
 33 Zhang, Dylan Y             9 Agua Swim Team-MR      35.72      36.51 ZQ     
 34 Ryu, Jonathan S           10 COND-MR                36.43      36.56 ZQ     
 35 Amato, Jason C            10 WEST-MR                35.98      36.76 JO     
 36 Szymczak, Kevin M         10 UNLGA-MR               36.44      36.78 JO     
 37 Emerson, Hunter J          9 Three Village-MR       36.21      36.92 JO     
 38 Zhang, Eric K              9 Agua Swim Team-MR      35.91      37.22 JO     
 39 Maidhof, George           10 HAA-MR                 35.79      37.46 JO     
 40 Min, Christopher K        10 FLY-MR                 36.49      37.78        
 41 Quested, Finn J            9 RFAC-MR                36.69      38.54        
 -- Lee, Tyler J              10 NYCC-MR                33.91         DQ        
      Re-Submerged
 -- Badilla, Joey R           10 EHY-MR                 36.41         DQ        
      Re-Submerged
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
 Meet Qualifying:  1:18.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR          1:05.66    1:04.71 ZQ     
                  31.68     1:04.71 (33.03)                                        
  2 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR    1:07.83    1:05.67 ZQ     
                  31.90     1:05.67 (33.77)                                        
  3 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR    1:08.78    1:05.89 ZQ     
                  32.36     1:05.89 (33.53)                                        
  4 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              1:13.48    1:08.71 ZQ     
                  33.66     1:08.71 (35.05)                                        
  5 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR         1:13.23    1:10.34 ZQ     
                  34.05     1:10.34 (36.29)                                        
  6 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR              1:12.86    1:11.66 ZQ     
                  34.36     1:11.66 (37.30)                                        
  7 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR         1:11.84    1:11.86 ZQ     
                  34.47     1:11.86 (37.39)                                        
  8 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR              1:16.19    1:12.05 ZQ     
                  34.79     1:12.05 (37.26)                                        
  9 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR  1:12.17    1:12.20 ZQ     
                  34.70     1:12.20 (37.50)                                        
 10 Park, Edward              10 MWSC-MR              1:13.99    1:12.83 ZQ     
                  35.33     1:12.83 (37.50)                                        
 11 Bischof, Robert F         10 WEST-MR              1:17.46    1:13.21 ZQ     
                  36.39     1:13.21 (36.82)                                        
 12 Santry, Emmet P           10 WEST-MR              1:12.91    1:13.61 ZQ     
                  35.48     1:13.61 (38.13)                                        
 13 Szymczak, Kevin M         10 UNLGA-MR             1:15.67    1:13.65 ZQ     
                  36.05     1:13.65 (37.60)                                        
 14 Fisher, Evan E            10 Sachem-MR            1:14.12    1:13.84 ZQ     
                  36.54     1:13.84 (37.30)                                        
 15 Trincher, Daniel          10 COND-MR              1:14.13    1:14.13 ZQ     
                  36.28     1:14.13 (37.85)                                        
 16 Badilla, Joey R           10 EHY-MR               1:17.07    1:14.26 ZQ     
                  36.84     1:14.26 (37.42)                                        
 17 Preston, Liam j           10 Three Village-MR     1:15.02    1:14.52 ZQ     
                  37.78     1:14.52 (36.74)                                        
 18 Pergan, Cole L            10 Three Village-MR     1:15.57    1:14.71 ZQ     
                  36.63     1:14.71 (38.08)                                        
 19 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR   1:14.82    1:15.49 ZQ     
                  36.55     1:15.49 (38.94)                                        
 20 Adams, Brett J            10 Three Village-MR     1:15.71    1:15.64 ZQ     
                  37.00     1:15.64 (38.64)                                        
 21 Barragato, Philip N       10 HYB-MR               1:16.49    1:15.69 ZQ     
                  35.89     1:15.69 (39.80)                                        
 22 Peng, David               10 Unhes-Mr-MR          1:15.34    1:15.78 ZQ     
                  36.83     1:15.78 (38.95)                                        
 23 Lee, Christian             9 WEST-MR              1:15.80    1:15.93 ZQ     
                  37.24     1:15.93 (38.69)                                        
 24 Spencer, Dylan A          10 WEST-MR              1:17.82    1:16.22 ZQ     
                  38.04     1:16.22 (38.18)                                        
 25 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR         1:18.51    1:16.56 ZQ     
                  37.48     1:16.56 (39.08)                                        
 26 Tuncoglu, Andre E         10 Marlins Bgnw-MR      1:17.77    1:16.64 ZQ     
                  36.56     1:16.64 (40.08)                                        
 27 Varrichio, Chris R         9 Sachem-MR            1:16.01    1:16.90 ZQ     
                  37.95     1:16.90 (38.95)                                        
 28 Goodman, Jonah B          10 Express Swimming-MR  1:16.41    1:17.11 ZQ     
                  38.15     1:17.11 (38.96)                                        
 29 Yasinov, Zachary          10 Express Swimming-MR  1:16.93    1:17.44 ZQ     
                  38.39     1:17.44 (39.05)                                        
 30 Amato, Jason C            10 WEST-MR              1:16.80    1:17.61 ZQ     
                  37.99     1:17.61 (39.62)                                        
 30 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR  1:18.14    1:17.61 ZQ     
                  37.67     1:17.61 (39.94)                                        
 32 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR              1:16.79    1:17.91 ZQ     
                  38.05     1:17.91 (39.86)                                        
 33 Zhang, Dylan Y             9 Agua Swim Team-MR    1:16.70    1:18.03 ZQ     
                  38.06     1:18.03 (39.97)                                        
 34 Goldberg, Ilan            10 LIAC-MR              1:17.40    1:18.25 ZQ     
                  38.11     1:18.25 (40.14)                                        
 35 Ryu, Jonathan S           10 COND-MR              1:17.34    1:18.74 JO     
                  37.93     1:18.74 (40.81)                                        
 36 Holan, Steve               9 PATS-MR              1:17.14    1:19.33 JO     
                  38.76     1:19.33 (40.57)                                        
 37 Chiarella, Richie J       10 Three Village-MR     1:18.15    1:19.40 JO     
                  38.83     1:19.40 (40.57)                                        
 -- Norris, Timothy M         10 GAEL-MR              1:17.46         DQ        
      Re-Submerged
                  35.66          DQ (38.15)                                        
 -- Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              1:17.13         DQ        
      Delay initiating turn
                  36.70          DQ (38.35)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
 Meet Qualifying:  42.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Genna, Frankie            10 BBSC-MR                37.75      34.75 ZQ     
  1 Trincher, Daniel          10 COND-MR                35.75      34.75 ZQ     
  3 Kelly, Jack G             10 Silver Streaks-MR      36.43      36.17 ZQ     
  4 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR                36.88      36.81 ZQ     
  5 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR      38.78      37.07 ZQ     
  6 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR    37.17      37.28 ZQ     
  7 Jackson, Flash C          10 PATS-MR                38.74      37.64 ZQ     
  8 Bischof, Robert F         10 WEST-MR                38.05      37.69 ZQ     
  9 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR            38.27      37.97 ZQ     
 10 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR        37.34      38.00 ZQ     
 11 Song, Andrew T             9 COND-MR                38.95      38.13 ZQ     
 12 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR    38.39      38.14 ZQ     
 13 Balykov, Dmitry           10 Twisters-MR            39.71      38.35 ZQ     
 14 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR     41.98      38.96 ZQ     
 15 Kim, Christian J          10 COND-MR                40.86      39.39 ZQ     
 16 Min, Christopher K        10 FLY-MR                 38.67      39.48 ZQ     
 17 Amato, Jason C            10 WEST-MR                40.65      39.78 ZQ     
 18 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR     40.01      39.81 ZQ     
 19 Lai, Christopher B        10 HS-MR                  41.83      39.88 ZQ     
 19 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR                40.63      39.88 ZQ     
 21 MO, David                 10 Express Swimming-MR    40.05      39.93 ZQ     
 22 Sforza, Anthony J         10 BBSC-MR                40.72      39.97 ZQ     
 23 Johnsen, Darrien          10 CFB-MR                 40.65      40.18 ZQ     
 24 Hally, Seamus             10 NDAC-MR                40.42      40.45 ZQ     
 25 Konviser, Eric L           9 WAC-MR                 40.08      40.96 ZQ     
 26 Goldberg, Ilan            10 LIAC-MR                39.44      40.97 ZQ     
 27 Maidhof, George           10 HAA-MR                 40.33      41.44 ZQ     
 28 Lee, Christian             9 WEST-MR                41.82      41.55 ZQ     
 29 Hardart, Max              10 Badger-MR              41.61      41.73 ZQ     
 30 Adams, Brett J            10 Three Village-MR       41.70      41.79 ZQ     
 31 Park, Edward              10 MWSC-MR                40.32      41.83 ZQ     
 32 Fisher, Evan E            10 Sachem-MR              41.89      41.93 ZQ     
 33 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                40.33      42.32 JO     
 34 Tablev, Edwin J           10 Agua Swim Team-MR      41.15      42.42 JO     
 35 Quested, Finn J            9 RFAC-MR                42.05      43.00 JO     
 36 Lee, Aidan J               8 WEST-MR                42.03      43.07 JO     
 37 Cornish, Danny J          10 LBA-MR                 40.90      43.08 JO     
 38 Capaldi, Matthew D        10 Badger-MR              41.54      43.41 JO     
 -- Chung, Daniel S           10 BBSC-MR                40.56         DQ        
      Two strokes under water
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
 Meet Qualifying:  1:33.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trincher, Daniel          10 COND-MR              1:16.46    1:15.73 ZQ     
                  35.45     1:15.73 (40.28)                                        
  2 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              1:24.80    1:17.86 ZQ     
                  36.63     1:17.86 (41.23)                                        
  3 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR              1:21.10    1:18.80 ZQ     
                  37.48     1:18.80 (41.32)                                        
  4 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR    1:21.81    1:18.84 ZQ     
                  37.43     1:18.84 (41.41)                                        
  5 Bischof, Robert F         10 WEST-MR              1:23.07    1:20.72 ZQ     
                  38.47     1:20.72 (42.25)                                        
  6 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR  1:23.56    1:21.69 ZQ     
                  38.39     1:21.69 (43.30)                                        
  7 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR  1:22.90    1:21.82 ZQ     
                  39.29     1:21.82 (42.53)                                        
  8 Song, Andrew T             9 COND-MR              1:24.49    1:22.45 ZQ     
                  40.05     1:22.45 (42.40)                                        
  9 Balykov, Dmitry           10 Twisters-MR          1:24.23    1:22.53 ZQ     
                  38.82     1:22.53 (43.71)                                        
 10 Kelly, Jack G             10 Silver Streaks-MR    1:18.79    1:22.70 ZQ     
                  38.07     1:22.70 (44.63)                                        
 11 Kim, Christian J          10 COND-MR              1:27.29    1:23.04 ZQ     
                  39.48     1:23.04 (43.56)                                        
 12 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR      1:23.79    1:23.17 ZQ     
                  38.53     1:23.17 (44.64)                                        
 13 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              1:28.49    1:23.24 ZQ     
                  39.52     1:23.24 (43.72)                                        
 14 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR   1:28.79    1:24.25 ZQ     
                  41.14     1:24.25 (43.11)                                        
 15 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR              1:26.94    1:24.88 ZQ     
                  40.09     1:24.88 (44.79)                                        
 16 Amato, Jason C            10 WEST-MR              1:26.53    1:25.12 ZQ     
                  40.35     1:25.12 (44.77)                                        
 16 Hally, Seamus             10 NDAC-MR              1:30.24    1:25.12 ZQ     
                  39.64     1:25.12 (45.48)                                        
 18 MO, David                 10 Express Swimming-MR  1:27.00    1:25.27 ZQ     
                  39.94     1:25.27 (45.33)                                        
 19 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR         1:26.42    1:25.48 ZQ     
                  40.86     1:25.48 (44.62)                                        
 20 Min, Christopher K        10 FLY-MR               1:25.81    1:25.79 ZQ     
                  40.81     1:25.79 (44.98)                                        
 21 Lai, Christopher B        10 HS-MR                1:27.20    1:26.27 ZQ     
                  40.88     1:26.27 (45.39)                                        
 22 Chung, Daniel S           10 BBSC-MR              1:32.83    1:26.30 ZQ     
                  41.09     1:26.30 (45.21)                                        
 23 Sforza, Anthony J         10 BBSC-MR              1:30.25    1:26.76 ZQ     
                  40.48     1:26.76 (46.28)                                        
 24 Jackson, Flash C          10 PATS-MR              1:26.39    1:26.77 ZQ     
                  40.11     1:26.77 (46.66)                                        
 25 Lee, Aidan J               8 WEST-MR              1:30.81    1:27.38 ZQ     
                  42.26     1:27.38 (45.12)                                        
 26 Zhang, Eric K              9 Agua Swim Team-MR    1:24.91    1:27.60 ZQ     
                  41.88     1:27.60 (45.72)                                        
 27 Goldberg, Ilan            10 LIAC-MR              1:25.25    1:28.11 ZQ     
                  41.86     1:28.11 (46.25)                                        
 28 Peng, David               10 Unhes-Mr-MR          1:30.56    1:28.42 ZQ     
                  41.97     1:28.42 (46.45)                                        
 29 Hardart, Max              10 Badger-MR            1:29.94    1:28.83 ZQ     
                  42.14     1:28.83 (46.69)                                        
 30 Capaldi, Matthew D        10 Badger-MR            1:29.21    1:28.97 ZQ     
                  41.87     1:28.97 (47.10)                                        
 31 Johnsen, Darrien          10 CFB-MR               1:31.43    1:29.01 ZQ     
                  42.79     1:29.01 (46.22)                                        
 32 Spencer, Dylan A          10 WEST-MR              1:32.63    1:29.13 ZQ     
                  43.10     1:29.13 (46.03)                                        
 33 Kim, William M            10 Phoenix-MR           1:33.01    1:29.31 ZQ     
                  42.80     1:29.31 (46.51)                                        
 34 Maidhof, George           10 HAA-MR               1:28.11    1:29.45 ZQ     
                  42.10     1:29.45 (47.35)                                        
 35 Konviser, Eric L           9 WAC-MR               1:29.68    1:29.58 ZQ     
                  42.04     1:29.58 (47.54)                                        
 36 Zhang, Dylan Y             9 Agua Swim Team-MR    1:31.13    1:30.03 ZQ     
                  43.14     1:30.03 (46.89)                                        
 37 Park, Edward              10 MWSC-MR              1:27.25    1:30.11 ZQ     
                  41.91     1:30.11 (48.20)                                        
 38 Ramon, Freddy M           10 LBA-MR               1:33.39    1:30.30 ZQ     
                  42.70     1:30.30 (47.60)                                        
 39 Cornish, Danny J          10 LBA-MR               1:29.99    1:30.67 ZQ     
                  42.75     1:30.67 (47.92)                                        
 40 Jeong, Eugene             10 FLY-MR               1:30.03    1:30.68 ZQ     
                  43.34     1:30.68 (47.34)                                        
 41 DeFranco, Gregory J        9 LIAC-MR              1:32.48    1:30.90 ZQ     
                  43.71     1:30.90 (47.19)                                        
 42 Lee, Joseph S             10 COND-MR              1:30.58    1:31.08 ZQ     
                  43.16     1:31.08 (47.92)                                        
 43 Adams, Brett J            10 Three Village-MR     1:32.95    1:31.47 ZQ     
                  42.65     1:31.47 (48.82)                                        
 44 Lee, Christian             9 WEST-MR              1:30.20    1:31.58 ZQ     
                  43.50     1:31.58 (48.08)                                        
 45 Chung, Daniel S           10 LIAC-MR              1:33.60    1:31.78 ZQ     
                  43.68     1:31.78 (48.10)                                        
 46 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                1:33.83    1:32.31 ZQ     
                  45.55     1:32.31 (46.76)                                        
 47 Lu, Michael D             10 Express Swimming-MR  1:32.20    1:32.40 ZQ     
                  43.11     1:32.40 (49.29)                                        
 48 Tuncoglu, Andre E         10 Marlins Bgnw-MR      1:33.16    1:32.52 ZQ     
                  43.86     1:32.52 (48.66)                                        
 49 Tsukikawa, Renzo G         8 WEST-MR              1:33.15    1:32.69 ZQ     
                  43.13     1:32.69 (49.56)                                        
 50 Desmaras, Jorge D          9 Marlins Bgnw-MR      1:32.55    1:33.13 ZQ     
                  43.79     1:33.13 (49.34)                                        
 51 Kamal, Yousef M            9 Marlins Bgnw-MR      1:31.98    1:33.63 ZQ     
                  43.22     1:33.63 (50.41)                                        
 52 Quested, Finn J            9 RFAC-MR              1:31.77    1:33.80 ZQ     
                  45.20     1:33.80 (48.60)                                        
 -- Tablev, Edwin J           10 Agua Swim Team-MR    1:33.56         DQ        
      One hand touch
                  45.42          DQ (50.60)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
 Meet Qualifying:  34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR    31.05      29.93 ZQ     
  2 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR            29.95      30.23 ZQ     
  3 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR      31.44      30.73 ZQ     
  4 Genna, Frankie            10 BBSC-MR                32.15      31.37 ZQ     
  5 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR      32.80      32.08 ZQ     
  6 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR                32.40      32.09 ZQ     
  7 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR           33.78      32.22 ZQ     
  8 Park, Edward              10 MWSC-MR                31.38      32.41 ZQ     
  9 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                32.61      32.50 ZQ     
 10 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR      34.61      32.65 ZQ     
 11 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR                32.77      32.69 ZQ     
 12 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR           32.18      32.90 ZQ     
 13 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR                32.73      32.99 ZQ     
 14 Jackson, Flash C          10 PATS-MR                34.47      33.67 ZQ     
 15 DiMaggio, John P           8 Shy-Mr-MR              34.63      33.70 ZQ     
 16 Elkhouly, Youssef A       10 HS-MR                  33.79      34.06 ZQ     
 17 Tablev, Edwin J           10 Agua Swim Team-MR      34.55      34.07 ZQ     
 18 Ramon, Freddy M           10 LBA-MR                 34.17      34.19 ZQ     
 19 Amato, Jason C            10 WEST-MR                34.88      34.26 ZQ     
 20 Pergan, Cole L            10 Three Village-MR       34.87      35.23 JO     
 21 Cornish, Danny J          10 LBA-MR                 34.24      35.25 JO     
 22 Kantar, David F           10 COND-MR                34.65      35.42 JO     
 23 Sakharuk, Nikita V         9 Marlins Bgnw-MR        34.41      35.70 JO     
 24 Lee, Christian             9 WEST-MR                34.91      35.74 JO     
 25 Kantar, Michael F         10 COND-MR                34.72      36.12        
 26 Capaldi, Matthew D        10 Badger-MR              34.64      36.33        
 27 Tuncoglu, Andre E         10 Marlins Bgnw-MR        34.65      36.65        
 -- MO, David                 10 Express Swimming-MR    34.72         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
 Meet Qualifying:  1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR          1:07.80    1:08.05 ZQ     
                  32.47     1:08.05 (35.58)                                        
  2 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR    1:10.54    1:08.81 ZQ     
                  31.88     1:08.81 (36.93)                                        
  3 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR              1:13.91    1:10.07 ZQ     
                  33.15     1:10.07 (36.92)                                        
  4 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR    1:11.59    1:10.70 ZQ     
                  32.44     1:10.70 (38.26)                                        
  5 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR  1:14.94    1:10.86 ZQ     
                  33.30     1:10.86 (37.56)                                        
  6 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              1:13.36    1:10.96 ZQ     
                  33.06     1:10.96 (37.90)                                        
  7 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR    1:14.82    1:11.71 ZQ     
                  33.50     1:11.71 (38.21)                                        
  8 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              1:19.66    1:12.37 ZQ     
                  33.21     1:12.37 (39.16)                                        
  9 Ramon, Freddy M           10 LBA-MR               1:19.76    1:14.23 ZQ     
                  35.15     1:14.23 (39.08)                                        
 10 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR         1:17.46    1:14.34 ZQ     
                  34.75     1:14.34 (39.59)                                        
 11 Bischof, Robert F         10 WEST-MR              1:19.92    1:14.53 ZQ     
                  34.83     1:14.53 (39.70)                                        
 12 Elkhouly, Youssef A       10 HS-MR                1:17.43    1:14.64 ZQ     
                  34.04     1:14.64 (40.60)                                        
 13 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR              1:15.11    1:15.13 ZQ     
                  33.82     1:15.13 (41.31)                                        
 14 Zhang, Dylan Y             9 Agua Swim Team-MR    1:20.08    1:15.18 ZQ     
                  34.00     1:15.18 (41.18)                                        
 15 Peng, David               10 Unhes-Mr-MR          1:20.80    1:15.98 ZQ     
                  35.61     1:15.98 (40.37)                                        
 16 Holan, Steve               9 PATS-MR              1:18.29    1:16.12 ZQ     
                  35.96     1:16.12 (40.16)                                        
 17 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR         1:16.48    1:16.30 ZQ     
                  35.60     1:16.30 (40.70)                                        
 18 Emerson, Hunter J          9 Three Village-MR     1:18.44    1:16.85 ZQ     
                  36.01     1:16.85 (40.84)                                        
 19 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR              1:15.67    1:17.11 ZQ     
                  36.41     1:17.11 (40.70)                                        
 20 Kantar, David F           10 COND-MR              1:17.85    1:17.32 ZQ     
                  35.62     1:17.32 (41.70)                                        
 21 Santry, Emmet P           10 WEST-MR              1:15.37    1:17.67 ZQ     
                  35.23     1:17.67 (42.44)                                        
 22 MO, David                 10 Express Swimming-MR  1:18.13    1:18.72 ZQ     
                  36.18     1:18.72 (42.54)                                        
 23 Maidhof, George           10 HAA-MR               1:18.54    1:18.83 ZQ     
                  36.46     1:18.83 (42.37)                                        
 24 Trincher, Daniel          10 COND-MR              1:18.82    1:18.86 ZQ     
                  36.41     1:18.86 (42.45)                                        
 25 Lai, Christopher B        10 HS-MR                1:21.35    1:18.99 ZQ     
                  35.83     1:18.99 (43.16)                                        
 26 Jackson, Flash C          10 PATS-MR              1:19.98    1:19.17 ZQ     
                  35.91     1:19.17 (43.26)                                        
 27 Kantar, Michael F         10 COND-MR              1:21.12    1:19.33 ZQ     
                  37.31     1:19.33 (42.02)                                        
 28 Spencer, Dylan A          10 WEST-MR              1:21.93    1:19.48 ZQ     
                  37.09     1:19.48 (42.39)                                        
 29 DiMaggio, John P           8 Shy-Mr-MR            1:19.95    1:19.49 ZQ     
                  35.57     1:19.49 (43.92)                                        
 29 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR      1:20.81    1:19.49 ZQ     
                  37.66     1:19.49 (41.83)                                        
 31 Lee, Joseph S             10 COND-MR              1:19.04    1:19.54 ZQ     
                  37.36     1:19.54 (42.18)                                        
 32 Zhang, Eric K              9 Agua Swim Team-MR    1:18.59    1:20.20 ZQ     
                  35.71     1:20.20 (44.49)                                        
 33 Amato, Jason C            10 WEST-MR              1:19.36    1:20.27 ZQ     
                  36.32     1:20.27 (43.95)                                        
 34 Song, Andrew T             9 COND-MR              1:19.65    1:21.23 ZQ     
                  37.00     1:21.23 (44.23)                                        
 35 Anzalone, Brian            9 Tmsuffolk-MR         1:21.35    1:21.60 ZQ     
                  37.78     1:21.60 (43.82)                                        
 36 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR              1:18.21    1:21.74 ZQ     
                  37.17     1:21.74 (44.57)                                        
 37 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR  1:19.60    1:22.04 JO     
                  38.24     1:22.04 (43.80)                                        
 38 Blazhkevych, Bogdan       10 Shy-Mr-MR            1:20.36    1:22.33 JO     
                  38.12     1:22.33 (44.21)                                        
 39 Chiarella, Richie J       10 Three Village-MR     1:20.15    1:22.34 JO     
                  38.47     1:22.34 (43.87)                                        
 40 Cornish, Danny J          10 LBA-MR               1:21.51    1:23.42 JO     
                  36.48     1:23.42 (46.94)                                        
 41 Kelly, Jack G             10 Silver Streaks-MR    1:19.34    1:25.01 JO     
                  37.48     1:25.01 (47.53)                                        
 42 McClung, Max M             9 Rivertown Rays-MR    1:17.38    1:26.98 JO     
                  40.29     1:26.98 (46.69)                                        
 -- Chen, Joseph              10 Express Swimming-MR  1:18.80         DQ        
      One hand touch
                  37.35          DQ (48.16)                                        
 -- Park, Edward              10 MWSC-MR              1:11.98         DQ        
      False start
                  32.67          DQ (37.41)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
 Meet Qualifying:  1:17.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              1:13.49    1:07.35 ZQ     
                  30.30     1:07.35 (37.05)                                        
  2 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR    1:10.09    1:07.49 ZQ     
                  30.34     1:07.49 (37.15)                                        
  3 Radkov, Nick S            10 Unhes-Mr-MR          1:07.99    1:07.54 ZQ     
                  30.62     1:07.54 (36.92)                                        
  4 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR  1:11.12    1:10.47 ZQ     
                  31.66     1:10.47 (38.81)                                        
  5 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR    1:12.57    1:11.22 ZQ     
                  32.29     1:11.22 (38.93)                                        
  6 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR         1:13.54    1:11.52 ZQ     
                  32.79     1:11.52 (38.73)                                        
  7 Trincher, Daniel          10 COND-MR              1:13.48    1:12.27 ZQ     
                  34.43     1:12.27 (37.84)                                        
  8 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR              1:11.55    1:12.49 ZQ     
                  33.69     1:12.49 (38.80)                                        
  9 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR         1:12.54    1:12.57 ZQ     
                  33.30     1:12.57 (39.27)                                        
 10 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR    1:13.79    1:12.88 ZQ     
                  34.02     1:12.88 (38.86)                                        
 11 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              1:15.05    1:13.80 ZQ     
                  34.45     1:13.80 (39.35)                                        
 12 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR              1:13.43    1:14.34 ZQ     
                  34.96     1:14.34 (39.38)                                        
 13 Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR      1:15.20    1:14.49 ZQ     
                  35.88     1:14.49 (38.61)                                        
 14 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR   1:15.12    1:14.81 ZQ     
                  34.40     1:14.81 (40.41)                                        
 15 Lai, Christopher B        10 HS-MR                1:16.73    1:14.84 ZQ     
                  34.55     1:14.84 (40.29)                                        
 16 Chang, Matthew             9 Express Swimming-MR  1:16.93    1:14.90 ZQ     
                  35.89     1:14.90 (39.01)                                        
 17 Amato, Jason C            10 WEST-MR              1:16.60    1:15.84 ZQ     
                  35.22     1:15.84 (40.62)                                        
 18 Park, Edward              10 MWSC-MR              1:17.36    1:16.05 ZQ     
                  34.15     1:16.05 (41.90)                                        
 19 Spencer, Dylan A          10 WEST-MR              1:17.09    1:16.27 ZQ     
                  35.39     1:16.27 (40.88)                                        
 20 Maidhof, George           10 HAA-MR               1:17.32    1:16.29 ZQ     
                  35.81     1:16.29 (40.48)                                        
 21 Zhang, Eric K              9 Agua Swim Team-MR    1:17.47    1:17.22 ZQ     
                  36.38     1:17.22 (40.84)                                        
 22 Santry, Emmet P           10 WEST-MR              1:16.08    1:17.72 JO     
                  34.93     1:17.72 (42.79)                                        
 23 Lee, Aidan J               8 WEST-MR              1:16.43    1:17.80 JO     
                  37.18     1:17.80 (40.62)                                        
 24 Kelly, Jack G             10 Silver Streaks-MR    1:16.78    1:19.58 JO     
                  37.53     1:19.58 (42.05)                                        
 25 Goldberg, Ilan            10 LIAC-MR              1:17.37    1:19.92 JO     
                  39.36     1:19.92 (40.56)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  ZQ
              2:51.99  JO
 Meet Qualifying:  2:45.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Genna, Frankie            10 BBSC-MR              2:39.49    2:27.99 ZQ     
                  33.11     1:11.05 (37.94)     1:55.74 (44.69)     2:27.99 (32.25)
  2 Carrenard, Justice A      10 Agua Swim Team-MR    2:30.92    2:28.58 ZQ     
                  33.06     1:08.47 (35.41)     1:54.05 (45.58)     2:28.58 (34.53)
  3 Pragnell, Tristan Z       10 Agua Swim Team-MR    2:35.80    2:32.40 ZQ     
                  32.86     1:09.95 (37.09)     1:58.54 (48.59)     2:32.40 (33.86)
  4 Whang, Justin             10 Express Swimming-MR  2:35.50    2:32.97 ZQ     
                  33.36     1:13.73 (40.37)     1:58.76 (45.03)     2:32.97 (34.21)
  5 Trincher, Daniel          10 COND-MR              2:34.90    2:33.60 ZQ     
                  35.70     1:15.56 (39.86)     1:57.96 (42.40)     2:33.60 (35.64)
  6 Wu, Kevin                 10 Tmsuffolk-MR         2:37.57    2:34.07 ZQ     
                  33.82     1:13.81 (39.99)     2:00.59 (46.78)     2:34.07 (33.48)
  7 Hyde, Andrew J            10 Agua Swim Team-MR    2:37.98    2:34.57 ZQ     
                  33.83     1:14.50 (40.67)     1:59.86 (45.36)     2:34.57 (34.71)
  8 Glazebnik, Benjamin       10 Tmsuffolk-MR         2:36.75    2:35.66 ZQ     
                  35.03     1:13.58 (38.55)     2:01.05 (47.47)     2:35.66 (34.61)
  9 Kim, Geonwoo D            10 LIAC-MR              2:37.61    2:37.65 ZQ     
                  33.24     1:14.45 (41.21)     2:01.00 (46.55)     2:37.65 (36.65)
 10 Bischof, Robert F         10 WEST-MR              2:44.45    2:38.72 ZQ     
                  37.40     1:16.96 (39.56)     2:02.80 (45.84)     2:38.72 (35.92)
 11 Sohn, Daniel P            10 LIAC-MR              2:38.74    2:39.04 ZQ     
                  35.02     1:15.58 (40.56)     2:01.60 (46.02)     2:39.04 (37.44)
 12 Lee, Tyler J              10 NYCC-MR              2:44.09    2:39.12 ZQ     
                  35.14     1:17.00 (41.86)     2:04.57 (47.57)     2:39.12 (34.55)
 13 Park, Edward              10 MWSC-MR              2:43.67    2:41.52 ZQ     
                  36.04     1:17.06 (41.02)     2:06.43 (49.37)     2:41.52 (35.09)
 14 Song, Andrew T             9 COND-MR              2:43.54    2:42.45 ZQ     
                  38.42     1:20.27 (41.85)     2:05.62 (45.35)     2:42.45 (36.83)
 15 Preston, Liam j           10 Three Village-MR     2:43.61    2:42.87 ZQ     
                  35.59     1:15.88 (40.29)     2:06.97 (51.09)     2:42.87 (35.90)
 16 Santry, Emmet P           10 WEST-MR              2:41.63    2:42.96 ZQ     
                  35.30     1:14.37 (39.07)     2:06.98 (52.61)     2:42.96 (35.98)
 17 Amato, Jason C            10 WEST-MR              2:41.20    2:43.28 ZQ     
                  36.28     1:18.77 (42.49)     2:07.76 (48.99)     2:43.28 (35.52)
 18 Peng, David               10 Unhes-Mr-MR          2:44.43    2:43.31 ZQ     
                  35.60     1:17.13 (41.53)     2:06.01 (48.88)     2:43.31 (37.30)
 19 Green, Gavin C            10 Flying Dolphins-MR   2:42.09    2:44.38 ZQ     
                                1:20.15 ( )     2:07.74 (47.59)     2:44.38 (36.64)
 20 Lai, Christopher B        10 HS-MR                2:43.17    2:44.79 ZQ     
                  37.08     1:18.85 (41.77)     2:08.59 (49.74)     2:44.79 (36.20)
 21 Lee, Joseph S             10 COND-MR              2:45.25    2:46.06 JO     
                  35.70     1:18.01 (42.31)     2:07.54 (49.53)     2:46.06 (38.52)
 22 Pergan, Cole L            10 Three Village-MR     2:44.89    2:46.72 JO     
                  37.17     1:17.75 (40.58)     2:10.06 (52.31)     2:46.72 (36.66)
 23 Chiarella, Richie J       10 Three Village-MR     2:44.29    2:50.76 JO     
                  38.77     1:20.73 (41.96)     2:15.31 (54.58)     2:50.76 (35.45)
 24 Lee, Christian             9 WEST-MR              2:43.03    2:52.33        
                  37.14     1:19.68 (42.54)     2:12.24 (52.56)     2:52.33 (40.09)
 -- Weiner, Joe L             10 Marlins Bgnw-MR      2:41.91        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.49  SCS
                23.29  METS
                27.69  ZQ
                28.29  JO
 Meet Qualifying:  27.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            23.95      24.01 ZQ     
  2 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 24.94      24.71 ZQ     
  3 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR      24.98      24.79 ZQ     
  4 Dagayev, Andrey           12 IA-MR                  25.52      24.84 ZQ     
  5 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        25.39      25.07 ZQ     
  6 Owens, Mark               11 Sachem-MR              25.73      25.44 ZQ     
  7 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR      26.06      25.73 ZQ     
  7 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                25.72      25.73 ZQ     
Preliminaries
  9 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR           26.07                   
 10 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR                26.14                   
 11 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 26.20                   
 12 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR       26.25                   
 13 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR                26.28                   
 14 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR                 26.34                   
 15 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  26.52                   
 16 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      26.54                   
 17 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR    26.55                   
 18 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                26.83                   
 19 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                27.06                   
 20 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR                27.13                   
 21 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           27.14                   
 22 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR                27.21                   
 23 Simpson, Tyler J          12 LIAC-MR                27.28                   
 24 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR                27.50                   
 25 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    27.89                   
 26 Walters, Tyler A          11 LIAC-MR                27.91                   
 27 Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR       28.00                   
 28 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR    28.11                   
 -- Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR        NS                    
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.49  SCS
                23.29  METS
                27.69  ZQ
                28.29  JO
 Meet Qualifying:  27.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            23.94      23.95 qZQ    
  2 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 24.71      24.94 qZQ    
  3 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR      25.22      24.98 qZQ    
  4 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        25.34      25.39 qZQ    
  5 Dagayev, Andrey           12 IA-MR                  26.24      25.52 qZQ    
  6 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                25.84      25.72 qZQ    
  7 Owens, Mark               11 Sachem-MR              26.34      25.73 qZQ    
  8 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR      26.70      26.06 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR           26.16      26.07 ZQ     
 10 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR                26.22      26.14 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 26.54      26.20 ZQ     
 12 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR       26.37      26.25 ZQ     
 13 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR                26.91      26.28 ZQ     
 14 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR                 26.19      26.34 ZQ     
 15 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  26.98      26.52 ZQ     
 16 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      27.63      26.54 ZQ     
 17 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR    27.61      26.55 ZQ     
 18 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                26.76      26.83 ZQ     
 19 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                25.75      27.06 ZQ     
 20 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR                27.21      27.13 ZQ     
 21 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           27.26      27.14 ZQ     
 22 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR                26.84      27.21 ZQ     
 23 Simpson, Tyler J          12 LIAC-MR                27.17      27.28 ZQ     
 24 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR                27.33      27.50 ZQ     
 25 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    26.84      27.89 JO     
 26 Walters, Tyler A          11 LIAC-MR                27.67      27.91 JO     
 27 Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR       27.62      28.00 JO     
 28 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR    27.11      28.11 JO     
 -- Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR      26.75         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                48.89  SCS
                50.19  METS
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
 Meet Qualifying:  59.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            52.66      51.83 ZQ     
                  24.59       51.83 (27.24)                                        
  2 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 55.87      53.83 ZQ     
                  25.44       53.83 (28.39)                                        
  3 Louser, Jason C           12 Three Village-MR       55.37      54.31 ZQ     
                  26.29       54.31 (28.02)                                        
  4 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR      55.71      54.90 ZQ     
                  26.69       54.90 (28.21)                                        
  5 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR      55.75      55.14 ZQ     
                  26.40       55.14 (28.74)                                        
  6 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR      55.37      55.60 ZQ     
                  26.20       55.60 (29.40)                                        
  7 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        56.24      55.93 ZQ     
                  27.26       55.93 (28.67)                                        
  8 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR                56.40      56.51 ZQ     
                  26.91       56.51 (29.60)                                        
Preliminaries
  9 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                56.45                   
 10 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                56.48                   
 11 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR       57.50                   
 12 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR           57.79                   
 13 McCormac, Ethan           12 EHY-MR                 57.80                   
 14 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                58.23                   
 15 Reining, Robert L         12 RFAC-MR                58.33                   
 16 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           58.47                   
 17 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR      58.87                   
 18 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR    58.92                   
 19 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR                59.05                   
 20 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    59.53                   
 21 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR                59.59                   
 22 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR        59.62                   
 23 Williams, Brendan M       12 Three Village-MR       59.83                   
 24 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR    59.87                   
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                48.89  SCS
                50.19  METS
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
 Meet Qualifying:  59.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            52.28      52.66 qZQ    
                  24.89       52.66 (27.77)                                        
  2 Louser, Jason C           12 Three Village-MR       54.79      55.37 qZQ    
                  26.80       55.37 (28.57)                                        
  2 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR      55.17      55.37 qZQ    
                  26.15       55.37 (29.22)                                        
  4 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR      55.60      55.71 qZQ    
                  27.33       55.71 (28.38)                                        
  5 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR      57.02      55.75 qZQ    
                  26.65       55.75 (29.10)                                        
  6 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 55.35      55.87 qZQ    
                  27.05       55.87 (28.82)                                        
  7 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        55.93      56.24 qZQ    
                  26.79       56.24 (29.45)                                        
  8 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR                56.65      56.40 qZQ    
                  26.60       56.40 (29.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                57.78      56.45 ZQ     
                  27.40       56.45 (29.05)                                        
 10 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                58.18      56.48 ZQ     
                  26.75       56.48 (29.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR       57.37      57.50 ZQ     
                  27.12       57.50 (30.38)                                        
 12 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR           57.31      57.79 ZQ     
                  27.89       57.79 (29.90)                                        
 13 McCormac, Ethan           12 EHY-MR                 56.28      57.80 ZQ     
                  27.48       57.80 (30.32)                                        
 14 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                57.87      58.23 ZQ     
                  28.08       58.23 (30.15)                                        
 15 Reining, Robert L         12 RFAC-MR                59.52      58.33 ZQ     
                  28.23       58.33 (30.10)                                        
 16 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           59.57      58.47 ZQ     
                  28.72       58.47 (29.75)                                        
 17 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR      58.65      58.87 ZQ     
                  28.52       58.87 (30.35)                                        
 18 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR    57.23      58.92 ZQ     
                  28.68       58.92 (30.24)                                        
 19 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR                58.50      59.05 ZQ     
                  28.44       59.05 (30.61)                                        
 20 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    57.77      59.53 ZQ     
                  28.65       59.53 (30.88)                                        
 21 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR                58.80      59.59 ZQ     
                  28.84       59.59 (30.75)                                        
 22 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR        59.26      59.62 JO     
                  28.65       59.62 (30.97)                                        
 23 Williams, Brendan M       12 Three Village-MR       59.58      59.83 JO     
                  28.93       59.83 (30.90)                                        
 24 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR    59.49      59.87 JO     
                  28.48       59.87 (31.39)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:46.49  SCS
              1:49.99  METS
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
 Meet Qualifying:  2:11.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR          1:58.50    1:55.20 ZQ     
                  26.24       55.29 (29.05)     1:25.44 (30.15)     1:55.20 (29.76)
  2 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     1:58.37    1:55.52 ZQ     
                  26.60       56.05 (29.45)     1:26.17 (30.12)     1:55.52 (29.35)
  3 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    1:59.79    1:57.69 ZQ     
                  27.31       57.04 (29.73)     1:27.85 (30.81)     1:57.69 (29.84)
  4 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              2:02.79    2:00.78 ZQ     
                  27.80       58.30 (30.50)     1:29.94 (31.64)     2:00.78 (30.84)
  5 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:02.70    2:01.20 ZQ     
                  27.99       58.78 (30.79)     1:30.44 (31.66)     2:01.20 (30.76)
  6 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              2:01.01    2:01.54 ZQ     
                  27.91       58.47 (30.56)     1:30.31 (31.84)     2:01.54 (31.23)
  7 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              2:01.72    2:01.73 ZQ     
                  27.74       58.02 (30.28)     1:29.98 (31.96)     2:01.73 (31.75)
  8 Reining, Robert L         12 RFAC-MR              2:03.09    2:05.56 ZQ     
                  28.59       59.90 (31.31)     1:32.17 (32.27)     2:05.56 (33.39)
Preliminaries
  9 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    2:03.76                   
 10 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         2:04.21                   
 11 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               2:04.32                   
 12 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      2:04.68                   
 13 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  2:04.93                   
 13 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              2:04.93                   
 15 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:06.20                   
 16 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              2:06.86                   
 17 Williams, Brendan M       12 Three Village-MR     2:06.88                   
 18 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  2:07.93                   
 19 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    2:09.76                   
 20 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              2:10.05                   
 21 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               2:10.91                   
 22 Dong, Ethan S             11 BBSC-MR              2:11.38                   
 23 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:11.57                   
 24 Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              2:11.67                   
 25 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              2:12.37                   
 26 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              2:14.81                   
 27 Madden, Sean M            11 Agua Unatt-MR        2:18.42                   
 -- Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR              DFS                    
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:46.49  SCS
              1:49.99  METS
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
 Meet Qualifying:  2:11.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     1:55.43    1:58.37 qZQ    
                  27.36       57.50 (30.14)     1:28.48 (30.98)     1:58.37 (29.89)
  2 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR          1:54.66    1:58.50 qZQ    
                  27.43       57.83 (30.40)     1:28.78 (30.95)     1:58.50 (29.72)
  3 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    1:57.57    1:59.79 qZQ    
                  27.61       57.88 (30.27)     1:29.24 (31.36)     1:59.79 (30.55)
  4 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              1:59.74    2:01.01 qZQ    
                  28.37       59.13 (30.76)     1:30.49 (31.36)     2:01.01 (30.52)
  5 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              2:05.54    2:01.72 qZQ    
                  28.04       58.71 (30.67)     1:30.97 (32.26)     2:01.72 (30.75)
  6 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:06.71    2:02.70 qZQ    
                  28.04       59.22 (31.18)     1:31.16 (31.94)     2:02.70 (31.54)
  7 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              2:02.07    2:02.79 qZQ    
                  28.22       59.37 (31.15)     1:31.39 (32.02)     2:02.79 (31.40)
  8 Reining, Robert L         12 RFAC-MR              2:09.94    2:03.09 qZQ    
                  28.98     1:00.12 (31.14)     1:32.29 (32.17)     2:03.09 (30.80)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    2:10.45    2:03.76 ZQ     
                  29.01     1:00.56 (31.55)     1:32.31 (31.75)     2:03.76 (31.45)
 10 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         2:06.83    2:04.21 ZQ     
                  28.91     1:00.17 (31.26)     1:32.13 (31.96)     2:04.21 (32.08)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               1:59.45    2:04.32 ZQ     
                  28.38       59.81 (31.43)     1:31.99 (32.18)     2:04.32 (32.33)
 12 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      2:04.96    2:04.68 ZQ     
                  28.07       59.40 (31.33)     1:32.21 (32.81)     2:04.68 (32.47)
 13 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  2:06.59    2:04.93 ZQ     
                  28.99     1:00.95 (31.96)     1:33.61 (32.66)     2:04.93 (31.32)
 13 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              2:03.09    2:04.93 ZQ     
                  28.13       59.47 (31.34)     1:32.46 (32.99)     2:04.93 (32.47)
 15 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:06.94    2:06.20 ZQ     
                  29.42     1:01.47 (32.05)     1:34.23 (32.76)     2:06.20 (31.97)
 16 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              2:05.53    2:06.86 ZQ     
                  29.23     1:01.81 (32.58)     1:34.85 (33.04)     2:06.86 (32.01)
 17 Williams, Brendan M       12 Three Village-MR     2:11.69    2:06.88 ZQ     
                  29.62     1:01.76 (32.14)     1:34.69 (32.93)     2:06.88 (32.19)
 18 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  2:05.01    2:07.93 ZQ     
                  28.66     1:01.31 (32.65)     1:35.13 (33.82)     2:07.93 (32.80)
 19 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    2:11.51    2:09.76 ZQ     
                  29.77     1:03.20 (33.43)     1:37.08 (33.88)     2:09.76 (32.68)
 20 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              2:10.47    2:10.05 ZQ     
                  29.95     1:03.16 (33.21)     1:37.19 (34.03)     2:10.05 (32.86)
 21 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               2:11.13    2:10.91 ZQ     
                  30.39     1:04.93 (34.54)     1:39.76 (34.83)     2:10.91 (31.15)
 22 Dong, Ethan S             11 BBSC-MR              2:10.58    2:11.38 ZQ     
                  30.51     1:04.03 (33.52)     1:37.61 (33.58)     2:11.38 (33.77)
 23 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:08.70    2:11.57 ZQ     
                  30.09     1:03.83 (33.74)     1:38.00 (34.17)     2:11.57 (33.57)
 24 Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              2:10.85    2:11.67 ZQ     
                  30.78     1:04.73 (33.95)     1:38.97 (34.24)     2:11.67 (32.70)
 25 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              2:10.59    2:12.37 JO     
                  29.55     1:02.19 (32.64)     1:36.69 (34.50)     2:12.37 (35.68)
 26 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              2:11.39    2:14.81 JO     
                  30.79     1:05.56 (34.77)     1:40.88 (35.32)     2:14.81 (33.93)
 27 Madden, Sean M            11 Agua Unatt-MR        2:09.76    2:18.42        
                  31.40     1:06.26 (34.86)     1:42.27 (36.01)     2:18.42 (36.15)
 -- Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           2:08.74        DFS        
      Declared false start
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:48.39  SCS
              4:56.99  METS
              5:55.99  ZQ
              6:01.99  JO
 Meet Qualifying:  5:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     5:02.60    5:05.86 ZQ     
                  27.81       58.71 (30.90)     1:29.79 (31.08)     2:01.02 (31.23)
        2:32.03 (31.01)     3:02.94 (30.91)     3:33.69 (30.75)     4:04.72 (31.03)
        4:35.81 (31.09)     5:05.86 (30.05)                                        
  2 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR          5:08.09    5:11.45 ZQ     
                  27.87       58.38 (30.51)     1:29.78 (31.40)     2:01.41 (31.63)
        2:33.04 (31.63)     3:04.89 (31.85)     3:37.11 (32.22)     4:08.98 (31.87)
        4:40.74 (31.76)     5:11.45 (30.71)                                        
  3 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              5:12.77    5:11.61 ZQ     
                  27.42       57.93 (30.51)     1:29.06 (31.13)     2:00.71 (31.65)
        2:32.48 (31.77)     3:04.37 (31.89)     3:36.78 (32.41)     4:08.82 (32.04)
        4:40.72 (31.90)     5:11.61 (30.89)                                        
  4 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    5:20.59    5:14.39 ZQ     
                  28.09       58.96 (30.87)     1:30.67 (31.71)     2:02.65 (31.98)
        2:34.44 (31.79)     3:06.40 (31.96)     3:38.58 (32.18)     4:10.83 (32.25)
        4:43.21 (32.38)     5:14.39 (31.18)                                        
  5 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              5:22.75    5:24.43 ZQ     
                  29.07     1:00.76 (31.69)     1:33.50 (32.74)     2:06.39 (32.89)
        2:39.41 (33.02)     3:12.95 (33.54)     3:46.48 (33.53)     4:20.23 (33.75)
        4:53.05 (32.82)     5:24.43 (31.38)                                        
  6 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  5:31.72    5:24.55 ZQ     
                  28.83     1:00.49 (31.66)     1:33.57 (33.08)     2:06.22 (32.65)
        2:39.48 (33.26)     3:12.64 (33.16)     3:46.04 (33.40)     4:19.83 (33.79)
        4:52.59 (32.76)     5:24.55 (31.96)                                        
  7 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              5:28.38    5:25.83 ZQ     
                  28.83     1:00.60 (31.77)     1:33.46 (32.86)     2:06.86 (33.40)
        2:40.12 (33.26)     3:13.66 (33.54)     3:46.71 (33.05)     4:20.65 (33.94)
        4:54.45 (33.80)     5:25.83 (31.38)                                        
  8 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              5:19.89    5:27.48 ZQ     
                  29.00     1:01.00 (32.00)     1:34.10 (33.10)     2:07.55 (33.45)
        2:41.25 (33.70)     3:14.90 (33.65)     3:48.78 (33.88)     4:22.23 (33.45)
        4:55.43 (33.20)     5:27.48 (32.05)                                        
  9 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         5:32.45    5:27.82 ZQ     
                  29.69     1:01.69 (32.00)     1:34.53 (32.84)     2:07.97 (33.44)
        2:41.58 (33.61)     3:15.47 (33.89)     3:49.12 (33.65)     4:22.15 (33.03)
        4:55.03 (32.88)     5:27.82 (32.79)                                        
 10 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         5:26.79    5:29.76 ZQ     
                  28.61     1:00.38 (31.77)     1:33.57 (33.19)     2:07.22 (33.65)
        2:40.82 (33.60)     3:14.76 (33.94)     3:48.87 (34.11)     4:22.89 (34.02)
        4:56.83 (33.94)     5:29.76 (32.93)                                        
 11 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              5:29.84    5:30.88 ZQ     
                  28.44     1:00.47 (32.03)     1:33.71 (33.24)     2:07.42 (33.71)
        2:41.29 (33.87)     3:15.52 (34.23)     3:49.35 (33.83)     4:23.48 (34.13)
        4:57.54 (34.06)     5:30.88 (33.34)                                        
 12 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  5:37.70    5:31.00 ZQ     
                  29.28     1:02.02 (32.74)     1:35.48 (33.46)     2:08.88 (33.40)
        2:43.13 (34.25)     3:17.00 (33.87)     3:50.98 (33.98)     4:25.22 (34.24)
        4:59.29 (34.07)     5:31.00 (31.71)                                        
 13 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              5:33.95    5:31.17 ZQ     
                  29.50     1:02.00 (32.50)     1:35.50 (33.50)     2:09.03 (33.53)
        2:42.70 (33.67)     3:16.56 (33.86)     3:50.64 (34.08)     4:24.80 (34.16)
        4:58.93 (34.13)     5:31.17 (32.24)                                        
 14 Williams, Brendan M       12 Three Village-MR     5:35.00    5:34.71 ZQ     
                  29.45     1:02.25 (32.80)     1:35.62 (33.37)     2:09.92 (34.30)
        2:44.12 (34.20)     3:18.26 (34.14)     3:53.16 (34.90)     4:27.62 (34.46)
        5:02.16 (34.54)     5:34.71 (32.55)                                        
 15 Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              5:39.56    5:39.94 ZQ     
                  30.75     1:04.46 (33.71)     1:39.04 (34.58)     2:13.11 (34.07)
        2:47.82 (34.71)     3:22.24 (34.42)     3:56.91 (34.67)     4:32.46 (35.55)
        5:06.70 (34.24)     5:39.94 (33.24)                                        
 16 Madden, Sean M            11 Agua Unatt-MR        5:43.67    5:45.98 ZQ     
                  30.10     1:03.68 (33.58)     1:38.36 (34.68)     2:13.42 (35.06)
        2:48.51 (35.09)     3:23.96 (35.45)     3:59.29 (35.33)     4:35.35 (36.06)
        5:11.29 (35.94)     5:45.98 (34.69)                                        
 17 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              5:53.47    5:46.30 ZQ     
                  29.64     1:02.75 (33.11)     1:37.47 (34.72)     2:13.10 (35.63)
        2:49.05 (35.95)     3:24.97 (35.92)     4:01.21 (36.24)     4:37.12 (35.91)
        5:12.98 (35.86)     5:46.30 (33.32)                                        
 18 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  5:44.61    5:46.49 ZQ     
                  30.07     1:03.64 (33.57)     1:39.58 (35.94)     2:15.72 (36.14)
        2:51.30 (35.58)     3:27.13 (35.83)     4:02.34 (35.21)     4:38.50 (36.16)
        5:14.11 (35.61)     5:46.49 (32.38)                                        
 19 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              5:51.74    5:46.90 ZQ     
                  31.39     1:05.61 (34.22)     1:41.93 (36.32)     2:17.74 (35.81)
        2:53.55 (35.81)     3:28.86 (35.31)     4:04.52 (35.66)     4:39.94 (35.42)
        5:14.36 (34.42)     5:46.90 (32.54)                                        
 20 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR              5:53.72    5:50.21 ZQ     
                  30.71     1:04.93 (34.22)     1:40.40 (35.47)     2:16.86 (36.46)
        2:52.32 (35.46)     3:28.56 (36.24)     4:03.81 (35.25)     4:40.07 (36.26)
        5:15.18 (35.11)     5:50.21 (35.03)                                        
 21 Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR     5:47.60    5:50.28 ZQ     
                  29.68     1:03.60 (33.92)     1:39.03 (35.43)     2:15.01 (35.98)
        2:50.08 (35.07)     3:26.23 (36.15)     4:02.86 (36.63)     4:39.17 (36.31)
        5:15.46 (36.29)     5:50.28 (34.82)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
 Meet Qualifying:  32.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR                28.56      28.20 ZQ     
  2 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR      28.86      28.99 ZQ     
  3 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        29.37      29.27 ZQ     
  4 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR       29.42      29.34 ZQ     
  5 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR             30.06      29.45 ZQ     
  6 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                29.32      29.52 ZQ     
  7 Allen, Liam F             11 MWSC-MR                30.24      29.61 ZQ     
  8 Kirsis, Janis V           12 COND-MR                30.06      29.78 ZQ     
Preliminaries
  9 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                30.64                   
 10 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR                30.65                   
 11 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 30.84                   
 12 Dong, Ethan S             11 BBSC-MR                30.93                   
 13 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR                31.11                   
 14 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      31.22                   
 15 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  31.51                   
 16 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                31.60                   
 17 Isles, Ajani              12 Silver Streaks-MR      31.69                   
 18 Owens, Mark               11 Sachem-MR              31.70                   
 19 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           31.75                   
 20 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR              31.76                   
 21 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR       31.89                   
 22 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR      32.33                   
 23 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR      32.97                   
 24 Madden, Sean M            11 Agua Unatt-MR          33.09                   
 25 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    33.13                   
 26 Liu, Alex J               12 NDAC-MR                33.15                   
 27 Dwyer, Michael C          11 COND-MR                33.31                   
 28 Holman, Thomas S          12 PATS-MR                33.64                   
 29 Fiore, Raymond N          12 Rivertown Rays-MR      33.74                   
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
 Meet Qualifying:  32.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR                30.18      28.56 qZQ    
  2 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR      31.31      28.86 qZQ    
  3 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                29.08      29.32 qZQ    
  4 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        29.47      29.37 qZQ    
  5 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR       29.63      29.42 qZQ    
  6 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR             31.98      30.06 qZQ    
  6 Kirsis, Janis V           12 COND-MR                29.94      30.06 qZQ    
  8 Allen, Liam F             11 MWSC-MR                31.23      30.24 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                30.58      30.64 ZQ     
 10 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR                30.89      30.65 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 29.24      30.84 ZQ     
 12 Dong, Ethan S             11 BBSC-MR                31.68      30.93 ZQ     
 13 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR                31.38      31.11 ZQ     
 14 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      32.40      31.22 ZQ     
 15 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  31.19      31.51 ZQ     
 16 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                32.42      31.60 ZQ     
 17 Isles, Ajani              12 Silver Streaks-MR      31.90      31.69 ZQ     
 18 Owens, Mark               11 Sachem-MR              32.43      31.70 ZQ     
 19 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR           31.73      31.75 ZQ     
 20 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR              32.10      31.76 ZQ     
 21 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR       32.08      31.89 ZQ     
 22 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR      31.23      32.33 ZQ     
 23 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR      32.35      32.97 JO     
 24 Madden, Sean M            11 Agua Unatt-MR          32.44      33.09 JO     
 25 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    31.78      33.13 JO     
 26 Liu, Alex J               12 NDAC-MR                32.32      33.15 JO     
 27 Dwyer, Michael C          11 COND-MR                32.49      33.31        
 28 Holman, Thomas S          12 PATS-MR                32.29      33.64        
 29 Fiore, Raymond N          12 Rivertown Rays-MR      31.90      33.74        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                55.09  SCS
                56.99  METS
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
 Meet Qualifying:  1:08.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              1:00.54      59.43 ZQ     
                  29.06       59.43 (30.37)                                        
  2 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    1:01.13    1:00.50 ZQ     
                  29.93     1:00.50 (30.57)                                        
  3 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    1:03.39    1:01.83 ZQ     
                  30.43     1:01.83 (31.40)                                        
  4 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     1:04.04    1:02.71 ZQ     
                  30.41     1:02.71 (32.30)                                        
  5 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      1:03.64    1:02.76 ZQ     
                  30.62     1:02.76 (32.14)                                        
  6 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              1:03.34    1:02.83 ZQ     
                  30.72     1:02.83 (32.11)                                        
  7 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              1:04.17    1:04.10 ZQ     
                  31.48     1:04.10 (32.62)                                        
  8 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR              1:03.88    1:04.20 ZQ     
                  30.95     1:04.20 (33.25)                                        
Preliminaries
  9 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         1:04.18                   
 10 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:04.48                   
 11 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               1:04.71                   
 12 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           1:04.80                   
 13 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:05.66                   
 14 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         1:05.73                   
 15 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              1:05.83                   
 16 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              1:07.02                   
 17 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR     1:07.78                   
 18 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:08.32                   
 19 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    1:10.18                   
 20 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              1:12.43                   
 -- Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                  NS                    
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                55.09  SCS
                56.99  METS
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
 Meet Qualifying:  1:08.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR                59.74    1:00.54 qZQ    
                  29.61     1:00.54 (30.93)                                        
  2 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    1:01.08    1:01.13 qZQ    
                  30.26     1:01.13 (30.87)                                        
  3 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              1:02.62    1:03.34 qZQ    
                  30.78     1:03.34 (32.56)                                        
  4 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    1:08.58    1:03.39 qZQ    
                  31.32     1:03.39 (32.07)                                        
  5 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      1:02.74    1:03.64 qZQ    
                  31.09     1:03.64 (32.55)                                        
  6 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR              1:04.73    1:03.88 qZQ    
                  31.01     1:03.88 (32.87)                                        
  7 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     1:03.00    1:04.04 qZQ    
                  31.24     1:04.04 (32.80)                                        
  8 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              1:03.78    1:04.17 qZQ    
                  31.66     1:04.17 (32.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         1:04.76    1:04.18 ZQ     
                  31.47     1:04.18 (32.71)                                        
 10 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:05.40    1:04.48 ZQ     
                  31.07     1:04.48 (33.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               1:01.62    1:04.71 ZQ     
                  31.33     1:04.71 (33.38)                                        
 12 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           1:05.37    1:04.80 ZQ     
                  31.39     1:04.80 (33.41)                                        
 13 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:07.44    1:05.66 ZQ     
                  32.03     1:05.66 (33.63)                                        
 14 Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         1:07.52    1:05.73 ZQ     
                  32.79     1:05.73 (32.94)                                        
 15 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              1:05.02    1:05.83 ZQ     
                  32.02     1:05.83 (33.81)                                        
 16 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              1:07.40    1:07.02 ZQ     
                  32.30     1:07.02 (34.72)                                        
 17 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR     1:07.71    1:07.78 ZQ     
                  32.94     1:07.78 (34.84)                                        
 18 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:08.32    1:08.32 ZQ     
                  32.56     1:08.32 (35.76)                                        
 19 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    1:07.39    1:10.18 JO     
                  33.61     1:10.18 (36.57)                                        
 20 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              1:08.67    1:12.43        
                  35.64     1:12.43 (36.79)                                        
 -- Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:08.52         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:59.39  SCS
              2:03.99  METS
              2:31.99  ZQ
              2:37.99  JO
 Meet Qualifying:  2:31.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:07.32    2:06.25 ZQ     
                  30.06     1:02.10 (32.04)     1:34.52 (32.42)     2:06.25 (31.73)
  2 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    2:10.32    2:09.59 ZQ     
                  31.07     1:03.76 (32.69)     1:37.46 (33.70)     2:09.59 (32.13)
  3 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              2:12.81    2:12.09 ZQ     
                  31.32     1:04.53 (33.21)     1:38.79 (34.26)     2:12.09 (33.30)
  4 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         2:15.02    2:12.63 ZQ     
                  30.70     1:04.50 (33.80)     1:38.98 (34.48)     2:12.63 (33.65)
  5 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:13.52    2:13.86 ZQ     
                  31.79     1:05.72 (33.93)     1:40.31 (34.59)     2:13.86 (33.55)
  6 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      2:15.39    2:14.08 ZQ     
                  32.03     1:06.09 (34.06)     1:40.54 (34.45)     2:14.08 (33.54)
  7 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     2:17.63    2:21.30 ZQ     
                  32.78     1:07.86 (35.08)     1:44.26 (36.40)     2:21.30 (37.04)
  8 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    2:18.75    2:24.11 ZQ     
                  33.49     1:09.63 (36.14)     1:47.07 (37.44)     2:24.11 (37.04)
Preliminaries
  9 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:19.28                   
 10 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           2:20.64                   
 11 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    2:21.98                   
 12 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              2:22.21                   
 13 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              2:22.32                   
 14 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:23.79                   
 15 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR     2:24.69                   
 16 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              2:24.74                   
 17 Williams, Brendan M       12 Three Village-MR     2:25.45                   
 18 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              2:25.55                   
 19 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              2:25.59                   
 20 Dong, Ethan S             11 BBSC-MR              2:27.79                   
 21 Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              2:28.33                   
 22 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              2:28.56                   
 23 Torres, Chris J           11 WEST-MR              2:31.35                   
 24 Mond, Noah E              12 Three Village-MR     2:31.81                   
 25 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              2:35.92                   
 -- Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR             DQ                    
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:59.39  SCS
              2:03.99  METS
              2:31.99  ZQ
              2:37.99  JO
 Meet Qualifying:  2:31.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:05.90    2:07.32 qZQ    
                  29.70     1:01.51 (31.81)     1:34.43 (32.92)     2:07.32 (32.89)
  2 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    2:10.30    2:10.32 qZQ    
                  31.05     1:03.49 (32.44)     1:36.94 (33.45)     2:10.32 (33.38)
  3 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              2:15.08    2:12.81 qZQ    
                  30.99     1:04.39 (33.40)     1:39.07 (34.68)     2:12.81 (33.74)
  4 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:20.99    2:13.52 qZQ    
                  31.95     1:05.84 (33.89)     1:40.11 (34.27)     2:13.52 (33.41)
  5 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         2:18.83    2:15.02 qZQ    
                  31.26     1:05.30 (34.04)     1:40.54 (35.24)     2:15.02 (34.48)
  6 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      2:20.42    2:15.39 qZQ    
                  31.32     1:05.35 (34.03)     1:40.99 (35.64)     2:15.39 (34.40)
  7 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     2:20.53    2:17.63 qZQ    
                  32.06     1:06.97 (34.91)     1:42.08 (35.11)     2:17.63 (35.55)
  8 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    2:19.01    2:18.75 qZQ    
                  32.34     1:07.57 (35.23)     1:43.36 (35.79)     2:18.75 (35.39)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:21.13    2:19.28 ZQ     
                  33.22     1:08.44 (35.22)     1:44.34 (35.90)     2:19.28 (34.94)
 10 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           2:25.11    2:20.64 ZQ     
                  32.43     1:07.90 (35.47)     1:44.48 (36.58)     2:20.64 (36.16)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    2:30.24    2:21.98 ZQ     
                  34.14     1:10.46 (36.32)     1:46.06 (35.60)     2:21.98 (35.92)
 12 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              2:24.19    2:22.21 ZQ     
                  31.58     1:06.63 (35.05)     1:44.99 (38.36)     2:22.21 (37.22)
 13 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              2:19.65    2:22.32 ZQ     
                  33.12     1:08.42 (35.30)     1:45.23 (36.81)     2:22.32 (37.09)
 14 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:24.53    2:23.79 ZQ     
                  33.21     1:09.97 (36.76)     1:47.82 (37.85)     2:23.79 (35.97)
 15 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR     2:30.34    2:24.69 ZQ     
                  33.86     1:09.92 (36.06)     1:47.39 (37.47)     2:24.69 (37.30)
 16 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              2:29.51    2:24.74 ZQ     
                  33.99     1:09.41 (35.42)     1:46.92 (37.51)     2:24.74 (37.82)
 17 Williams, Brendan M       12 Three Village-MR     2:25.98    2:25.45 ZQ     
                  34.78                             1:49.43 ( )     2:25.45 (36.02)
 18 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              2:24.47    2:25.55 ZQ     
                  34.22     1:11.08 (36.86)     1:48.97 (37.89)     2:25.55 (36.58)
 19 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              2:27.64    2:25.59 ZQ     
                  33.40     1:09.93 (36.53)     1:48.31 (38.38)     2:25.59 (37.28)
 20 Dong, Ethan S             11 BBSC-MR              2:28.93    2:27.79 ZQ     
                  34.15     1:11.31 (37.16)     1:49.95 (38.64)     2:27.79 (37.84)
 21 Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              2:29.11    2:28.33 ZQ     
                  34.53     1:12.37 (37.84)     1:50.65 (38.28)     2:28.33 (37.68)
 22 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              2:29.00    2:28.56 ZQ     
                  35.38     1:12.70 (37.32)     1:51.23 (38.53)     2:28.56 (37.33)
 23 Torres, Chris J           11 WEST-MR              2:30.62    2:31.35 ZQ     
                  34.91     1:13.30 (38.39)     1:52.56 (39.26)     2:31.35 (38.79)
 24 Mond, Noah E              12 Three Village-MR     2:30.22    2:31.81 ZQ     
                  35.71     1:13.66 (37.95)     1:52.82 (39.16)     2:31.81 (38.99)
 25 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              2:31.37    2:35.92 JO     
                  35.63     1:14.66 (39.03)     1:55.31 (40.65)     2:35.92 (40.61)
 -- Park, Matthew             12 Tmsuffolk-MR         2:24.45         DQ        
      Delay initiating turn
                  33.11     1:07.64 (34.53)     1:42.99 (35.35)          DQ (35.73)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
 Meet Qualifying:  37.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR           31.21      30.88 ZQ     
  2 Louser, Jason C           12 Three Village-MR       31.77      30.94 ZQ     
  3 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                31.56      32.42 ZQ     
  4 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR    33.06      32.43 ZQ     
  5 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 33.42      32.90 ZQ     
  6 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR                34.47      33.52 ZQ     
  7 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  33.64      33.54 ZQ     
  8 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            33.21      33.98 ZQ     
Preliminaries
  9 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR                 34.53                   
 10 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR      34.67                   
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR                34.69                   
 12 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR                34.77                   
 13 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR      35.07                   
 14 Kim, Hunter H             11 WEST-MR                35.20                   
 15 Simpson, Tyler J          12 LIAC-MR                35.33                   
 16 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR      35.43                   
 17 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR                35.83                   
 18 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      36.08                   
 19 Lourenco, Matthew A       12 Middies-MR             36.18                   
 20 Hwang, Tyler              12 LBA-MR                 36.35                   
 21 Rodgers, C.J.             12 HYB-MR                 36.90                   
 22 Sallusto, Andrew J        12 LIAC-MR                36.94                   
 23 Owens, Mark               11 Sachem-MR              37.23                   
 24 Kipshidze, George         11 Sachem-MR              37.87                   
 -- Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR                  DQ                    
 -- Zahariev, Kevin K         11 Twisters-MR              NS                    
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
 Meet Qualifying:  37.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR           32.08      31.21 qZQ    
  2 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                33.10      31.56 qZQ    
  3 Louser, Jason C           12 Three Village-MR       31.88      31.77 qZQ    
  4 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR    35.78      33.06 qZQ    
  5 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            33.78      33.21 qZQ    
  6 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 34.18      33.42 qZQ    
  7 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  33.56      33.64 qZQ    
  8 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR                35.65      34.47 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR                 33.13      34.53 ZQ     
 10 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR      34.09      34.67 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR                34.90      34.69 ZQ     
 12 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR                34.54      34.77 ZQ     
 13 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR      36.77      35.07 ZQ     
 14 Kim, Hunter H             11 WEST-MR                35.59      35.20 ZQ     
 15 Simpson, Tyler J          12 LIAC-MR                36.51      35.33 ZQ     
 16 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR      36.60      35.43 ZQ     
 17 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR                36.87      35.83 ZQ     
 18 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      36.15      36.08 ZQ     
 19 Lourenco, Matthew A       12 Middies-MR             36.83      36.18 ZQ     
 20 Hwang, Tyler              12 LBA-MR                 36.83      36.35 ZQ     
 21 Rodgers, C.J.             12 HYB-MR                 36.74      36.90 ZQ     
 22 Sallusto, Andrew J        12 LIAC-MR                36.11      36.94 ZQ     
 23 Owens, Mark               11 Sachem-MR              36.89      37.23 JO     
 24 Kipshidze, George         11 Sachem-MR              36.80      37.87        
 -- Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR                33.04         DQ        
      False start
 -- Zahariev, Kevin K         11 Twisters-MR            36.78         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:02.19  SCS
              1:04.49  METS
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
 Meet Qualifying:  1:20.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     1:08.07    1:06.63 ZQ     
                  31.76     1:06.63 (34.87)                                        
  2 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         1:08.09    1:06.95 ZQ     
                  31.89     1:06.95 (35.06)                                        
  3 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              1:10.66    1:08.95 ZQ     
                  32.44     1:08.95 (36.51)                                        
  4 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  1:12.13    1:10.34 ZQ     
                  32.85     1:10.34 (37.49)                                        
  5 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:13.73    1:12.24 ZQ     
                  33.06     1:12.24 (39.18)                                        
  6 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              1:12.68    1:13.07 ZQ     
                  34.60     1:13.07 (38.47)                                        
  7 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                1:13.52    1:13.86 ZQ     
                  34.46     1:13.86 (39.40)                                        
  8 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              1:14.86    1:14.05 ZQ     
                  35.36     1:14.05 (38.69)                                        
Preliminaries
  9 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               1:16.18                   
 10 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    1:16.41                   
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              1:16.79                   
 12 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              1:17.37                   
 13 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:17.40                   
 14 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         1:17.44                   
 15 Simpson, Tyler J          12 LIAC-MR              1:17.49                   
 16 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR    1:17.54                   
 17 Lourenco, Matthew A       12 Middies-MR           1:18.39                   
 18 Jin, Eddie B              11 WEST-MR              1:18.54                   
 19 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR              1:18.58                   
 20 Mond, Noah E              12 Three Village-MR     1:18.60                   
 21 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR    1:19.27                   
 22 Hwang, Tyler              12 LBA-MR               1:19.31                   
 23 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:19.70                   
 24 Rodgers, C.J.             12 HYB-MR               1:20.01                   
 25 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR              1:20.20                   
 26 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  1:20.31                   
 27 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           1:20.50                   
 28 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    1:20.99                   
 29 Huang, Jonathan           12 PATS-MR              1:21.14                   
 30 Kipshidze, George         11 Sachem-MR            1:21.36                   
 31 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              1:21.40                   
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:02.19  SCS
              1:04.49  METS
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
 Meet Qualifying:  1:20.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     1:06.86    1:08.07 qZQ    
                  32.06     1:08.07 (36.01)                                        
  2 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         1:07.36    1:08.09 qZQ    
                  32.27     1:08.09 (35.82)                                        
  3 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              1:10.21    1:10.66 qZQ    
                  33.49     1:10.66 (37.17)                                        
  4 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  1:13.26    1:12.13 qZQ    
                  33.64     1:12.13 (38.49)                                        
  5 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              1:12.61    1:12.68 qZQ    
                  34.30     1:12.68 (38.38)                                        
  6 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                1:13.28    1:13.52 qZQ    
                  34.60     1:13.52 (38.92)                                        
  7 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:10.88    1:13.73 qZQ    
                  34.41     1:13.73 (39.32)                                        
  8 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              1:15.48    1:14.86 qZQ    
                  35.21     1:14.86 (39.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               1:15.01    1:16.18 ZQ     
                  36.22     1:16.18 (39.96)                                        
 10 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    1:13.79    1:16.41 ZQ     
                  36.17     1:16.41 (40.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              1:16.86    1:16.79 ZQ     
                  36.04     1:16.79 (40.75)                                        
 12 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              1:15.54    1:17.37 ZQ     
                  36.22     1:17.37 (41.15)                                        
 13 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:20.60    1:17.40 ZQ     
                  36.78     1:17.40 (40.62)                                        
 14 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         1:20.33    1:17.44 ZQ     
                  36.63     1:17.44 (40.81)                                        
 15 Simpson, Tyler J          12 LIAC-MR              1:19.37    1:17.49 ZQ     
                  36.43     1:17.49 (41.06)                                        
 16 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR    1:18.31    1:17.54 ZQ     
                  36.14     1:17.54 (41.40)                                        
 17 Lourenco, Matthew A       12 Middies-MR           1:19.02    1:18.39 ZQ     
                  37.78     1:18.39 (40.61)                                        
 18 Jin, Eddie B              11 WEST-MR              1:18.49    1:18.54 ZQ     
                  37.47     1:18.54 (41.07)                                        
 19 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR              1:20.94    1:18.58 ZQ     
                  37.14     1:18.58 (41.44)                                        
 20 Mond, Noah E              12 Three Village-MR     1:20.80    1:18.60 ZQ     
                  36.92     1:18.60 (41.68)                                        
 21 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR    1:20.38    1:19.27 ZQ     
                  38.34     1:19.27 (40.93)                                        
 22 Hwang, Tyler              12 LBA-MR               1:19.00    1:19.31 ZQ     
                  36.84     1:19.31 (42.47)                                        
 23 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:19.72    1:19.70 ZQ     
                  36.72     1:19.70 (42.98)                                        
 24 Rodgers, C.J.             12 HYB-MR               1:20.26    1:20.01 ZQ     
                  37.97     1:20.01 (42.04)                                        
 25 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR              1:20.01    1:20.20 ZQ     
                  38.42     1:20.20 (41.78)                                        
 26 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  1:18.67    1:20.31 ZQ     
                  38.45     1:20.31 (41.86)                                        
 27 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           1:20.50    1:20.50 ZQ     
                  38.08     1:20.50 (42.42)                                        
 28 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    1:20.45    1:20.99 ZQ     
                  38.15     1:20.99 (42.84)                                        
 29 Huang, Jonathan           12 PATS-MR              1:19.86    1:21.14 JO     
                  38.44     1:21.14 (42.70)                                        
 30 Kipshidze, George         11 Sachem-MR            1:20.25    1:21.36 JO     
                  38.05     1:21.36 (43.31)                                        
 31 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              1:20.95    1:21.40 JO     
                  38.23     1:21.40 (43.17)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:15.39  SCS
              2:22.99  METS
              2:54.99  ZQ
              2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:54.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     2:27.11    2:19.41 METS   
                  32.28     1:07.89 (35.61)     1:44.40 (36.51)     2:19.41 (35.01)
  2 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         2:24.42    2:20.63 METS   
                  32.33     1:08.18 (35.85)     1:44.81 (36.63)     2:20.63 (35.82)
  3 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:31.31    2:28.67 ZQ     
                  33.77     1:11.75 (37.98)     1:49.98 (38.23)     2:28.67 (38.69)
  4 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:33.98    2:33.02 ZQ     
                  35.06     1:13.88 (38.82)     1:53.70 (39.82)     2:33.02 (39.32)
  5 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                2:42.35    2:36.05 ZQ     
                  34.84     1:14.54 (39.70)     1:55.37 (40.83)     2:36.05 (40.68)
  6 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              2:39.97    2:40.01 ZQ     
                  34.62     1:14.30 (39.68)     1:56.49 (42.19)     2:40.01 (43.52)
  7 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              2:44.10    2:42.72 ZQ     
                  35.94     1:17.41 (41.47)     2:00.38 (42.97)     2:42.72 (42.34)
 -- Kim, Hunter H             11 WEST-MR              2:41.83         DQ        
      Butterfly kick
                  36.27     1:17.19 (40.92)     2:00.47 (43.28)          DQ (42.34)
Preliminaries
  5 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    2:37.09                   
 10 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR    2:44.43                   
 11 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              2:44.46                   
 12 Torres, Chris J           11 WEST-MR              2:49.03                   
 13 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR    2:49.92                   
 14 Crimi, Patrick C          12 COND-MR              2:50.59                   
 15 Lourenco, Matthew A       12 Middies-MR           2:50.84                   
 16 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    2:51.07                   
 17 Huang, Jonathan           12 PATS-MR              2:51.80                   
 18 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:51.86                   
 19 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           2:53.99                   
 20 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              2:54.99                   
 21 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              2:55.57                   
 22 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    2:59.86                   
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:15.39  SCS
              2:22.99  METS
              2:54.99  ZQ
              2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:54.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         2:23.58    2:24.42 qZQ    
                  32.22     1:09.60 (37.38)     1:47.54 (37.94)     2:24.42 (36.88)
  2 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     2:27.22    2:27.11 qZQ    
                  32.35     1:09.70 (37.35)     1:48.36 (38.66)     2:27.11 (38.75)
  3 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:27.47    2:31.31 qZQ    
                  34.26     1:12.74 (38.48)     1:52.45 (39.71)     2:31.31 (38.86)
  4 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:37.92    2:33.98 qZQ    
                  35.63     1:14.84 (39.21)     1:54.69 (39.85)     2:33.98 (39.29)
  5 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    2:46.48    2:37.09 qZQ    
                  36.30     1:15.97 (39.67)     1:56.72 (40.75)     2:37.09 (40.37)
  6 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              2:42.59    2:39.97 qZQ    
                  33.99     1:13.91 (39.92)     1:56.89 (42.98)     2:39.97 (43.08)
  7 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              2:38.98    2:41.83 qZQ    
                  36.13     1:17.80 (41.67)     1:59.59 (41.79)     2:41.83 (42.24)
  8 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                2:46.12    2:42.35 qZQ    
                  36.69     1:17.60 (40.91)     2:00.04 (42.44)     2:42.35 (42.31)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              2:43.69    2:44.10 ZQ     
                  36.07     1:17.93 (41.86)     2:00.93 (43.00)     2:44.10 (43.17)
 10 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR    2:49.96    2:44.43 ZQ     
                  37.77     1:19.32 (41.55)     2:01.88 (42.56)     2:44.43 (42.55)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              2:39.28    2:44.46 ZQ     
                  37.42     1:19.57 (42.15)     2:02.32 (42.75)     2:44.46 (42.14)
 12 Torres, Chris J           11 WEST-MR              2:51.34    2:49.03 ZQ     
                  37.96     1:21.02 (43.06)     2:05.63 (44.61)     2:49.03 (43.40)
 13 Chiu, Nicholas            12 Agua Swim Team-MR    2:52.21    2:49.92 ZQ     
                  39.37     1:22.32 (42.95)     2:06.59 (44.27)     2:49.92 (43.33)
 14 Crimi, Patrick C          12 COND-MR              2:52.60    2:50.59 ZQ     
                  39.13     1:23.32 (44.19)     2:07.08 (43.76)     2:50.59 (43.51)
 15 Lourenco, Matthew A       12 Middies-MR           2:52.09    2:50.84 ZQ     
                  39.44     1:22.29 (42.85)     2:06.67 (44.38)     2:50.84 (44.17)
 16 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    2:48.98    2:51.07 ZQ     
                  38.19     1:21.14 (42.95)     2:06.73 (45.59)     2:51.07 (44.34)
 17 Huang, Jonathan           12 PATS-MR              2:53.99    2:51.80 ZQ     
                  38.86     1:22.50 (43.64)     2:07.40 (44.90)     2:51.80 (44.40)
 18 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:46.58    2:51.86 ZQ     
                  39.04     1:23.76 (44.72)     2:08.06 (44.30)     2:51.86 (43.80)
 19 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           2:54.17    2:53.99 ZQ     
                  38.62     1:22.97 (44.35)     2:08.58 (45.61)     2:53.99 (45.41)
 20 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              2:52.62    2:54.99 ZQ     
                  39.66     1:25.22 (45.56)     2:09.73 (44.51)     2:54.99 (45.26)
 21 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              2:54.81    2:55.57 JO     
                  40.62     1:24.93 (44.31)     2:11.17 (46.24)     2:55.57 (44.40)
 22 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    2:54.90    2:59.86 JO     
                  40.14     1:25.29 (45.15)     2:12.66 (47.37)     2:59.86 (47.20)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
 Meet Qualifying:  30.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            27.28      26.94 ZQ     
  2 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                27.72      27.53 ZQ     
  3 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                28.14      27.61 ZQ     
  4 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      28.07      27.65 ZQ     
  5 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 28.89      27.74 ZQ     
  6 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR             28.58      28.27 ZQ     
  7 Kirsis, Janis V           12 COND-MR                28.50      28.35 ZQ     
  8 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        28.76      28.64 ZQ     
Preliminaries
  9 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR      29.01                   
 10 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR      29.03                   
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR                29.35                   
 12 Reining, Robert L         12 RFAC-MR                29.47                   
 13 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR      29.49                   
 14 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 29.54                   
 15 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR                29.56                   
 16 Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR       29.71                   
 17 Hwang, Tyler              12 LBA-MR                 29.79                   
 18 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR                 29.83                   
 19 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  30.40                   
 20 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR        30.53                   
 21 Stange, Christopher J     12 Three Village-MR       30.94                   
 22 McCormac, Ethan           12 EHY-MR                 31.04                   
 23 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    31.05                   
 24 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR                31.41                   
 25 Dwyer, Michael C          11 COND-MR                31.43                   
 26 Cornish, Kyle F           12 LBA-MR                 31.85                   
 -- Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                  NS                    
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
 Meet Qualifying:  30.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR            26.32      27.28 qZQ    
  2 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR                28.06      27.72 qZQ    
  3 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR      29.64      28.07 qZQ    
  4 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR                27.55      28.14 qZQ    
  5 Kirsis, Janis V           12 COND-MR                27.76      28.50 qZQ    
  6 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR             28.98      28.58 qZQ    
  7 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR        28.99      28.76 qZQ    
  8 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                 29.74      28.89 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR      29.67      29.01 ZQ     
 10 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR      29.27      29.03 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR                29.65      29.35 ZQ     
 12 Reining, Robert L         12 RFAC-MR                30.54      29.47 ZQ     
 13 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR      29.77      29.49 ZQ     
 14 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR                 29.80      29.54 ZQ     
 15 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR                30.59      29.56 ZQ     
 16 Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR       29.52      29.71 ZQ     
 17 Hwang, Tyler              12 LBA-MR                 30.04      29.79 ZQ     
 18 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR                 29.16      29.83 ZQ     
 19 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                  29.69      30.40 ZQ     
 20 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR        30.42      30.53 ZQ     
 21 Stange, Christopher J     12 Three Village-MR       30.35      30.94 JO     
 22 McCormac, Ethan           12 EHY-MR                 30.23      31.04 JO     
 23 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR    30.29      31.05 JO     
 24 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR                30.29      31.41 JO     
 25 Dwyer, Michael C          11 COND-MR                30.22      31.43 JO     
 26 Cornish, Kyle F           12 LBA-MR                 30.56      31.85        
 -- Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                30.07         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                53.99  SCS
                55.19  METS
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     1:01.05      58.86 ZQ     
                  27.92       58.86 (30.94)                                        
  2 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR          1:02.07      59.86 ZQ     
                  28.36       59.86 (31.50)                                        
  3 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    1:00.54    1:00.78 ZQ     
                  28.52     1:00.78 (32.26)                                        
  4 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    1:01.54    1:01.39 ZQ     
                  28.92     1:01.39 (32.47)                                        
  5 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         1:02.25    1:01.42 ZQ     
                  28.80     1:01.42 (32.62)                                        
  6 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           1:02.88    1:02.64 ZQ     
                  28.87     1:02.64 (33.77)                                        
  7 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              1:03.61    1:03.41 ZQ     
                  31.02     1:03.41 (32.39)                                        
 -- Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR              1:03.14         DQ        
      Alternating Kick
                  29.50          DQ (33.78)                                        
Preliminaries
  9 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              1:04.04                   
 10 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              1:04.27                   
 11 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     1:04.65                   
 12 Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR     1:04.87                   
 13 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR    1:04.89                   
 14 Reining, Robert L         12 RFAC-MR              1:05.07                   
 15 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR    1:05.09                   
 16 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              1:05.23                   
 17 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              1:06.41                   
 18 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      1:06.76                   
 19 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               1:07.24                   
 20 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR      1:07.52                   
 21 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:08.24                   
 22 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  1:09.10                   
 23 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              1:09.33                   
 24 Stange, Christopher J     12 Three Village-MR     1:09.46                   
 25 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:10.27                   
 26 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  1:10.95                   
 27 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    1:12.11                   
 28 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              1:12.38                   
 29 Owens, Mark               11 Sachem-MR            1:16.48                   
 -- Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR                  DQ                    
 -- Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR        DQ                    
 -- Dubs, Chasen E            12 EHY-MR                                         
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                53.99  SCS
                55.19  METS
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR      59.76    1:00.54 qZQ    
                  28.97     1:00.54 (31.57)                                        
  2 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     1:00.27    1:01.05 qZQ    
                  28.79     1:01.05 (32.26)                                        
  3 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    1:03.39    1:01.54 qZQ    
                  29.04     1:01.54 (32.50)                                        
  4 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR          1:00.64    1:02.07 qZQ    
                  29.15     1:02.07 (32.92)                                        
  5 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         1:04.03    1:02.25 qZQ    
                  29.39     1:02.25 (32.86)                                        
  6 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           1:03.31    1:02.88 qZQ    
                  29.57     1:02.88 (33.31)                                        
  7 Claiborne, Kevin G        12 NCAC-MR              1:02.93    1:03.14 qZQ    
                  29.46     1:03.14 (33.68)                                        
  8 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              1:05.36    1:03.61 qZQ    
                  30.73     1:03.61 (32.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              1:03.43    1:04.04 ZQ     
                  30.57     1:04.04 (33.47)                                        
 10 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              1:03.71    1:04.27 ZQ     
                  30.37     1:04.27 (33.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     1:03.53    1:04.65 ZQ     
                  30.34     1:04.65 (34.31)                                        
 12 Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR     1:05.77    1:04.87 ZQ     
                  30.66     1:04.87 (34.21)                                        
 13 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR    1:07.89    1:04.89 ZQ     
                  31.14     1:04.89 (33.75)                                        
 14 Reining, Robert L         12 RFAC-MR              1:08.97    1:05.07 ZQ     
                  30.57     1:05.07 (34.50)                                        
 15 De Jong, Taiyo A          12 Agua Swim Team-MR    1:09.29    1:05.09 ZQ     
                  30.10     1:05.09 (34.99)                                        
 16 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              1:04.55    1:05.23 ZQ     
                  30.29     1:05.23 (34.94)                                        
 17 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              1:07.10    1:06.41 ZQ     
                  31.56     1:06.41 (34.85)                                        
 18 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      1:04.28    1:06.76 ZQ     
                  30.34     1:06.76 (36.42)                                        
 19 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               1:06.51    1:07.24 ZQ     
                  31.30     1:07.24 (35.94)                                        
 20 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR      1:08.84    1:07.52 ZQ     
                  32.35     1:07.52 (35.17)                                        
 21 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:08.31    1:08.24 ZQ     
                  31.57     1:08.24 (36.67)                                        
 22 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  1:08.01    1:09.10 ZQ     
                  31.66     1:09.10 (37.44)                                        
 23 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              1:09.03    1:09.33 ZQ     
                  32.76     1:09.33 (36.57)                                        
 24 Stange, Christopher J     12 Three Village-MR     1:08.61    1:09.46 ZQ     
                  32.29     1:09.46 (37.17)                                        
 25 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:09.31    1:10.27 JO     
                  32.07     1:10.27 (38.20)                                        
 26 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  1:07.86    1:10.95 JO     
                  32.86     1:10.95 (38.09)                                        
 27 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    1:08.73    1:12.11 JO     
                  33.49     1:12.11 (38.62)                                        
 28 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              1:08.13    1:12.38 JO     
                  34.11     1:12.38 (38.27)                                        
 29 Owens, Mark               11 Sachem-MR            1:08.49    1:16.48        
                  33.24     1:16.48 (43.24)                                        
 -- Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              1:08.46         DQ        
      False start
                  32.21          DQ (36.06)                                        
 -- Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    1:06.56         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               1:00.76        DFS        
      Declared false start
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:01.19  SCS
              2:05.99  METS
              2:36.99  ZQ
              2:39.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     2:13.25    2:10.28 ZQ     
                  28.54     1:01.56 (33.02)     1:35.99 (34.43)     2:10.28 (34.29)
  2 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:14.75    2:12.71 ZQ     
                  29.65     1:04.55 (34.90)     1:38.19 (33.64)     2:12.71 (34.52)
  3 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    2:16.76    2:13.78 ZQ     
                  29.61     1:03.28 (33.67)     1:38.81 (35.53)     2:13.78 (34.97)
  4 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         2:17.26    2:14.83 ZQ     
                  28.73     1:03.39 (34.66)     1:38.95 (35.56)     2:14.83 (35.88)
  5 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           2:18.63    2:15.05 ZQ     
                  29.79     1:04.48 (34.69)     1:40.13 (35.65)     2:15.05 (34.92)
  6 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:21.35    2:18.39 ZQ     
                  31.05     1:06.52 (35.47)     1:42.87 (36.35)     2:18.39 (35.52)
  7 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:20.47    2:18.74 ZQ     
                  29.88     1:04.20 (34.32)     1:40.82 (36.62)     2:18.74 (37.92)
  8 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     2:23.05    2:23.97 ZQ     
                  30.29     1:06.05 (35.76)     1:44.15 (38.10)     2:23.97 (39.82)
Preliminaries
  9 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR    2:23.45                   
 10 Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              2:24.74                   
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              2:25.11                   
 12 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              2:27.36                   
 13 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR      2:31.06                   
 14 Stange, Christopher J     12 Three Village-MR     2:33.49                   
 15 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    2:35.16                   
 16 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR              2:35.70                   
 17 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              2:53.11                   
 -- Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR         DQ                    
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:01.19  SCS
              2:05.99  METS
              2:36.99  ZQ
              2:39.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     2:12.17    2:13.25 qZQ    
                  28.92     1:02.80 (33.88)     1:38.16 (35.36)     2:13.25 (35.09)
  2 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:13.17    2:14.75 qZQ    
                  29.98     1:03.92 (33.94)     1:40.24 (36.32)     2:14.75 (34.51)
  3 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    2:15.90    2:16.76 qZQ    
                  30.35     1:04.64 (34.29)     1:41.50 (36.86)     2:16.76 (35.26)
  4 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         2:20.19    2:17.26 qZQ    
                  29.69     1:03.69 (34.00)     1:40.24 (36.55)     2:17.26 (37.02)
  5 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR           2:22.18    2:18.63 qZQ    
                  30.83     1:05.01 (34.18)     1:41.59 (36.58)     2:18.63 (37.04)
  6 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:24.96    2:20.47 qZQ    
                  30.49     1:05.62 (35.13)     1:43.19 (37.57)     2:20.47 (37.28)
  7 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:22.44    2:21.35 qZQ    
                  31.56     1:08.14 (36.58)     1:44.98 (36.84)     2:21.35 (36.37)
  8 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     2:24.69    2:23.05 qZQ    
                  30.60     1:07.09 (36.49)     1:44.89 (37.80)     2:23.05 (38.16)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yamamoto, Kai             11 Agua Swim Team-MR    2:31.99    2:23.45 ZQ     
                  31.45     1:07.76 (36.31)     1:45.75 (37.99)     2:23.45 (37.70)
 10 Ciriaco, Zachary M        12 LIAC-MR              2:28.50    2:24.74 ZQ     
                  31.62     1:08.89 (37.27)     1:47.61 (38.72)     2:24.74 (37.13)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              2:32.49    2:25.11 ZQ     
                  30.54     1:07.42 (36.88)     1:46.55 (39.13)     2:25.11 (38.56)
 12 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              2:31.96    2:27.36 ZQ     
                  32.85     1:09.26 (36.41)     1:47.88 (38.62)     2:27.36 (39.48)
 13 Stern, Marc J             12 Marlins Bgnw-MR      2:34.78    2:31.06 ZQ     
                  33.20     1:11.33 (38.13)     1:51.86 (40.53)     2:31.06 (39.20)
 14 Stange, Christopher J     12 Three Village-MR     2:34.50    2:33.49 ZQ     
                  33.27     1:12.43 (39.16)     1:53.03 (40.60)     2:33.49 (40.46)
 15 Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    2:35.97    2:35.16 ZQ     
                  33.80     1:13.07 (39.27)     1:54.22 (41.15)     2:35.16 (40.94)
 16 Walker, TyQuann S         11 LIAC-MR              2:33.52    2:35.70 ZQ     
                  33.16     1:12.78 (39.62)     1:55.60 (42.82)     2:35.70 (40.10)
 17 Dwyer, Michael C          11 COND-MR              2:33.40    2:53.11        
                  34.78     1:16.72 (41.94)     2:04.05 (47.33)     2:53.11 (49.06)
 -- Vecchio, Jake M           12 Three Village-MR     2:29.65         DQ        
      One hand touch
                  31.37     1:07.92 (36.55)     1:46.63 (38.71)          DQ (40.23)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR          1:02.07    1:01.02 ZQ     
                  27.51     1:01.02 (33.51)                                        
  2 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               1:05.22    1:01.38 ZQ     
                  27.83     1:01.38 (33.55)                                        
  3 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         1:02.81    1:01.66 ZQ     
                  29.42     1:01.66 (32.24)                                        
  4 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      1:03.59    1:02.86 ZQ     
                  28.20     1:02.86 (34.66)                                        
  5 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    1:04.50    1:03.25 ZQ     
                  29.56     1:03.25 (33.69)                                        
  6 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              1:04.11    1:03.48 ZQ     
                  29.10     1:03.48 (34.38)                                        
  7 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:04.56    1:04.71 ZQ     
                  30.08     1:04.71 (34.63)                                        
  8 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              1:05.53    1:05.40 ZQ     
                  31.06     1:05.40 (34.34)                                        
Preliminaries
  9 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               1:06.05                   
 10 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              1:06.07                   
 11 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:06.69                   
 12 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                1:06.84                   
 13 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     1:06.87                   
 14 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  1:07.04                   
 15 Owens, Mark               11 Sachem-MR            1:07.06                   
 16 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    1:07.13                   
 17 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:07.33                   
 18 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              1:07.50                   
 19 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              1:07.86                   
 20 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  1:08.12                   
 21 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              1:08.68                   
 22 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              1:09.27                   
 23 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              1:09.29                   
 24 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              1:09.45                   
 25 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:09.84                   
 26 Jin, Eddie B              11 WEST-MR              1:10.02                   
 27 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              1:10.81                   
 28 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  1:11.46                   
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Canaveral, Dylan D        12 Twisters-MR          1:01.70    1:02.07 qZQ    
                  27.72     1:02.07 (34.35)                                        
  2 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         1:04.03    1:02.81 qZQ    
                  29.47     1:02.81 (33.34)                                        
  3 Sakharuk, Daniel V        12 Marlins Bgnw-MR      1:04.79    1:03.59 qZQ    
                  28.60     1:03.59 (34.99)                                        
  4 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              1:05.25    1:04.11 qZQ    
                  30.35     1:04.11 (33.76)                                        
  5 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    1:06.91    1:04.50 qZQ    
                  30.43     1:04.50 (34.07)                                        
  6 Kumeno, Kai               12 Agua Swim Team-MR    1:07.33    1:04.56 qZQ    
                  30.25     1:04.56 (34.31)                                        
  7 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               1:03.58    1:05.22 qZQ    
                  29.00     1:05.22 (36.22)                                        
  8 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              1:04.71    1:05.53 qZQ    
                  30.71     1:05.53 (34.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               1:07.39    1:06.05 ZQ     
                  30.90     1:06.05 (35.15)                                        
 10 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              1:07.36    1:06.07 ZQ     
                  29.51     1:06.07 (36.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:07.54    1:06.69 ZQ     
                  31.32     1:06.69 (35.37)                                        
 12 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                1:06.17    1:06.84 ZQ     
                  30.58     1:06.84 (36.26)                                        
 13 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     1:07.48    1:06.87 ZQ     
                  30.23     1:06.87 (36.64)                                        
 14 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  1:06.57    1:07.04 ZQ     
                  31.39     1:07.04 (35.65)                                        
 15 Owens, Mark               11 Sachem-MR            1:08.99    1:07.06 ZQ     
                  30.71     1:07.06 (36.35)                                        
 16 Watson, Anthony C         12 Agua Swim Team-MR    1:05.51    1:07.13 ZQ     
                  31.42     1:07.13 (35.71)                                        
 17 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:08.84    1:07.33 ZQ     
                  30.11     1:07.33 (37.22)                                        
 18 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              1:07.58    1:07.50 ZQ     
                  31.14     1:07.50 (36.36)                                        
 19 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              1:06.77    1:07.86 ZQ     
                  31.44     1:07.86 (36.42)                                        
 20 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  1:07.54    1:08.12 ZQ     
                  31.88     1:08.12 (36.24)                                        
 21 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              1:09.32    1:08.68 ZQ     
                  31.90     1:08.68 (36.78)                                        
 22 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              1:09.83    1:09.27 ZQ     
                  32.83     1:09.27 (36.44)                                        
 23 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              1:09.30    1:09.29 ZQ     
                  33.23     1:09.29 (36.06)                                        
 24 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              1:09.15    1:09.45 ZQ     
                  32.23     1:09.45 (37.22)                                        
 25 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:08.87    1:09.84 ZQ     
                  30.52     1:09.84 (39.32)                                        
 26 Jin, Eddie B              11 WEST-MR              1:09.67    1:10.02 JO     
                  33.69     1:10.02 (36.33)                                        
 27 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              1:09.91    1:10.81 JO     
                  32.91     1:10.81 (37.90)                                        
 28 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  1:08.86    1:11.46 JO     
                  33.10     1:11.46 (38.36)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              1:59.79  SCS
              2:03.99  METS
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
 Meet Qualifying:  2:28.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     2:11.87    2:08.58 ZQ     
                  28.29     1:01.87 (33.58)     1:39.50 (37.63)     2:08.58 (29.08)
  2 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:11.78    2:08.69 ZQ     
                  29.10     1:00.73 (31.63)     1:38.51 (37.78)     2:08.69 (30.18)
  3 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    2:11.04    2:09.60 ZQ     
                  28.92     1:01.86 (32.94)     1:39.50 (37.64)     2:09.60 (30.10)
  4 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         2:15.00    2:15.27 ZQ     
                  30.56     1:05.76 (35.20)     1:44.33 (38.57)     2:15.27 (30.94)
  5 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:19.99    2:16.40 ZQ     
                  30.34     1:05.41 (35.07)     1:45.28 (39.87)     2:16.40 (31.12)
  6 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              2:18.23    2:16.41 ZQ     
                  30.40     1:05.08 (34.68)     1:45.52 (40.44)     2:16.41 (30.89)
  7 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         2:16.96    2:17.99 ZQ     
                  29.55     1:04.73 (35.18)     1:46.75 (42.02)     2:17.99 (31.24)
  8 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:18.57    2:20.90 ZQ     
                  30.77     1:05.57 (34.80)     1:48.83 (43.26)     2:20.90 (32.07)
Preliminaries
  9 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              2:20.33                   
 10 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     2:22.77                   
 11 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  2:23.32                   
 12 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                2:24.82                   
 13 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               2:24.91                   
 14 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              2:25.38                   
 15 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              2:25.71                   
 16 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              2:26.53                   
 17 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              2:27.25                   
 18 McCormac, Ethan           12 EHY-MR               2:27.39                   
 19 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               2:27.40                   
 20 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              2:27.54                   
 21 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              2:27.86                   
 22 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  2:28.30                   
 23 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR     2:28.82                   
 24 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:29.24                   
 25 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR               2:31.70                   
 -- Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                  DQ                    
 -- Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR                              
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              1:59.79  SCS
              2:03.99  METS
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
 Meet Qualifying:  2:28.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J           12 Agua Swim Team-MR    2:09.59    2:11.04 qZQ    
                  29.25     1:02.26 (33.01)     1:40.63 (38.37)     2:11.04 (30.41)
  2 Scalamandre, Max H        12 LIAC-MR              2:10.74    2:11.78 qZQ    
                  29.29     1:01.81 (32.52)     1:40.16 (38.35)     2:11.78 (31.62)
  3 Louser, Jason C           12 Three Village-MR     2:10.19    2:11.87 qZQ    
                  29.01     1:02.78 (33.77)     1:41.16 (38.38)     2:11.87 (30.71)
  4 Daly, Nikolas A           12 Tmsuffolk-MR         2:16.36    2:15.00 qZQ    
                  30.25     1:04.22 (33.97)     1:43.13 (38.91)     2:15.00 (31.87)
  5 Champagne, Dylan C        12 Tmsuffolk-MR         2:18.58    2:16.96 qZQ    
                  29.09     1:04.28 (35.19)     1:44.57 (40.29)     2:16.96 (32.39)
  6 Kirsis, Janis V           12 COND-MR              2:17.15    2:18.23 qZQ    
                  30.47     1:05.58 (35.11)     1:46.33 (40.75)     2:18.23 (31.90)
  7 Stukelman, Asher B        12 Agua Swim Team-MR    2:21.23    2:18.57 qZQ    
                  30.85     1:06.38 (35.53)     1:48.07 (41.69)     2:18.57 (30.50)
  8 Stolarski, Andrew K       12 COND-MR              2:18.45    2:19.99 qZQ    
                  30.67     1:06.72 (36.05)     1:47.86 (41.14)     2:19.99 (32.13)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tsukikawa, Yugo P         11 WEST-MR              2:19.63    2:20.33 ZQ     
                  30.32     1:06.26 (35.94)     1:49.00 (42.74)     2:20.33 (31.33)
 10 Xu, Kevin J               12 Three Village-MR     2:20.83    2:22.77 ZQ     
                  30.42     1:05.55 (35.13)     1:48.90 (43.35)     2:22.77 (33.87)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vincent, Thomas N         12 Express Swimming-MR  2:21.14    2:23.32 ZQ     
                  31.30     1:09.78 (38.48)     1:51.01 (41.23)     2:23.32 (32.31)
 12 Makarov, Aleksey M        12 DA-MR                2:24.05    2:24.82 ZQ     
                  31.95     1:09.33 (37.38)     1:51.07 (41.74)     2:24.82 (33.75)
 13 Dubs, Chasen E            12 EHY-MR               2:16.75    2:24.91 ZQ     
                  30.02     1:06.87 (36.85)     1:51.98 (45.11)     2:24.91 (32.93)
 14 DiSanto, Justin P         11 WEST-MR              2:22.51    2:25.38 ZQ     
                  32.01     1:08.52 (36.51)     1:53.73 (45.21)     2:25.38 (31.65)
 15 Byrne, Alex M             12 BBSC-MR              2:25.45    2:25.71 ZQ     
                  31.58     1:08.45 (36.87)     1:53.88 (45.43)     2:25.71 (31.83)
 16 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              2:27.60    2:26.53 ZQ     
                  31.89     1:09.47 (37.58)     1:52.63 (43.16)     2:26.53 (33.90)
 17 Lopez, Justen J           11 BBSC-MR              2:27.51    2:27.25 ZQ     
                  32.85     1:11.30 (38.45)     1:53.42 (42.12)     2:27.25 (33.83)
 18 McCormac, Ethan           12 EHY-MR               2:25.32    2:27.39 ZQ     
                  31.87     1:09.95 (38.08)     1:56.37 (46.42)     2:27.39 (31.02)
 19 Markowitz, Hunter N       11 HAA-MR               2:24.89    2:27.40 ZQ     
                  31.72     1:10.43 (38.71)     1:53.00 (42.57)     2:27.40 (34.40)
 20 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              2:26.01    2:27.54 ZQ     
                  32.47     1:10.54 (38.07)     1:52.59 (42.05)     2:27.54 (34.95)
 21 Goldberg, Daniel B        12 LIAC-MR              2:27.08    2:27.86 ZQ     
                  34.63     1:10.87 (36.24)     1:55.60 (44.73)     2:27.86 (32.26)
 22 Swartwout, William H      11 Express Swimming-MR  2:22.41    2:28.30 ZQ     
                  32.04     1:10.16 (38.12)     1:56.96 (46.80)     2:28.30 (31.34)
 23 Shemet, Henry M           12 Three Village-MR     2:28.40    2:28.82 JO     
                  32.53     1:09.65 (37.12)     1:54.18 (44.53)     2:28.82 (34.64)
 24 Broderick, Thomas G       12 Express Swimming-MR  2:22.38    2:29.24 JO     
                  32.76     1:11.85 (39.09)     1:56.59 (44.74)     2:29.24 (32.65)
 25 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR               2:23.56    2:31.70        
                  31.69     1:12.26 (40.57)     1:56.73 (44.47)     2:31.70 (34.97)
 -- Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              2:25.09         DQ        
      No Show Penalty Event - Misc
 -- Duthie, Luke D            11 Agua Swim Team-MR    2:27.29        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                21.09  ZMAX
                22.49  SCS
                23.29  METS
                24.69  ZQ
                24.99  JO
 Meet Qualifying:  24.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Eng, William A            14 Express Swimming-MR    23.25      23.06 METS   
  2 Cannon, Matthew           14 LBA-MR                 23.96      23.93 ZQ     
  3 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR     23.88      24.00 ZQ     
  4 Koster, John              14 SMC-MR                 24.09      24.15 ZQ     
  5 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR                24.16      24.19 ZQ     
  6 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR                24.01      24.21 ZQ     
  7 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR              24.18      24.28 ZQ     
  8 Amato, Steven A           14 WEST-MR                24.30      24.31 ZQ     
Preliminaries
  2 Freeman, John T           14 GAEL-MR                23.86                   
 10 Hutton, RJ J              14 PATS-MR                24.37                   
 11 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR        24.53                   
 12 Cheng, Timothy A          14 IA-MR                  24.56                   
 13 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR                24.60                   
 14 Kaja, Duncan J            14 UN-MR-MR               24.64                   
 15 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR     24.69                   
 16 Andjelic, Lazar           14 COND-MR                24.73                   
 17 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR                24.79                   
 18 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR        24.81                   
 19 Pacsi, Mauro H            13 COND-MR                25.21                   
 20 Maloney, Michael C        14 FA-MR                  25.36                   
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                21.09  ZMAX
                22.49  SCS
                23.29  METS
                24.69  ZQ
                24.99  JO
 Meet Qualifying:  24.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Eng, William A            14 Express Swimming-MR    23.06      23.25 qMETS  
  2 Freeman, John T           14 GAEL-MR                23.38      23.86 qZQ    
  3 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR     23.71      23.88 qZQ    
  4 Cannon, Matthew           14 LBA-MR                 24.20      23.96 qZQ    
  5 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR                24.04      24.01 qZQ    
  6 Koster, John              14 SMC-MR                 24.41      24.09 qZQ    
  7 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR                24.48      24.16 qZQ    
  8 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR              24.41      24.18 qZQ    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Amato, Steven A           14 WEST-MR                24.43      24.30 ZQ     
 10 Hutton, RJ J              14 PATS-MR                24.31      24.37 ZQ     
-------------------------------------------------------------------------
 11 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR        24.43      24.53 ZQ     
 12 Cheng, Timothy A          14 IA-MR                  24.57      24.56 ZQ     
 13 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR                24.64      24.60 ZQ     
 14 Kaja, Duncan J            14 UN-MR-MR               24.64      24.64 ZQ     
 15 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR     24.46      24.69 ZQ     
 16 Andjelic, Lazar           14 COND-MR                24.52      24.73 JO     
 17 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR                24.63      24.79 JO     
 18 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR        24.60      24.81 JO     
 19 Pacsi, Mauro H            13 COND-MR                24.50      25.21        
 20 Maloney, Michael C        14 FA-MR                  24.34      25.36        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                45.89  ZMAX
                48.89  SCS
                50.19  METS
                53.99  ZQ
                53.99  JO
 Meet Qualifying:  53.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Eng, William A            14 Express Swimming-MR    52.21      50.68 ZQ     
                  24.67       50.68 (26.01)                                        
  2 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR           52.00      51.07 ZQ     
                  24.47       51.07 (26.60)                                        
  3 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR           52.07      51.11 ZQ     
                  24.65       51.11 (26.46)                                        
  4 Koster, John              14 SMC-MR                 52.70      51.52 ZQ     
                  24.92       51.52 (26.60)                                        
  5 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR     52.04      52.14 ZQ     
                  24.90       52.14 (27.24)                                        
  6 Amato, Steven A           14 WEST-MR                52.84      52.66 ZQ     
                  24.80       52.66 (27.86)                                        
  7 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR                52.47      52.79 ZQ     
                  24.96       52.79 (27.83)                                        
  8 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR       52.76      53.12 ZQ     
                  25.73       53.12 (27.39)                                        
Preliminaries
  9 Knight, Derek W           13 LIAC-MR                53.00                   
 10 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR                53.41                   
 10 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR              53.41                   
 12 Monteverde, Joseph M      14 IA-MR                  53.61                   
 13 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR                54.01                   
 14 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR        54.02                   
 15 Kaja, Duncan J            14 UN-MR-MR               54.08                   
 16 Cannon, Matthew           14 LBA-MR                 54.47                   
 17 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR                54.50                   
 18 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR     54.71                   
 19 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR       55.32                   
 20 Wong, Phil                14 Phoenix-MR             55.93                   
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                45.89  ZMAX
                48.89  SCS
                50.19  METS
                53.99  ZQ
                53.99  JO
 Meet Qualifying:  53.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR           53.85      52.00 qZQ    
                  25.18       52.00 (26.82)                                        
  2 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR     51.85      52.04 qZQ    
                  24.65       52.04 (27.39)                                        
  3 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR           51.65      52.07 qZQ    
                  25.06       52.07 (27.01)                                        
  4 Eng, William A            14 Express Swimming-MR    50.66      52.21 qZQ    
                  25.31       52.21 (26.90)                                        
  5 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR                52.75      52.47 qZQ    
                  25.14       52.47 (27.33)                                        
  6 Koster, John              14 SMC-MR                 52.43      52.70 qZQ    
                  25.44       52.70 (27.26)                                        
  7 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR       53.39      52.76 qZQ    
                  25.54       52.76 (27.22)                                        
  8 Amato, Steven A           14 WEST-MR                53.59      52.84 qZQ    
                  25.09       52.84 (27.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Knight, Derek W           13 LIAC-MR                52.79      53.00 ZQ     
                  25.51       53.00 (27.49)                                        
 10 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR                53.29      53.41 ZQ     
                  25.48       53.41 (27.93)                                        
 10 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR              53.41      53.41 ZQ     
                  25.31       53.41 (28.10)                                        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 12 Monteverde, Joseph M      14 IA-MR                  53.21      53.61 ZQ     
                  25.52       53.61 (28.09)                                        
 13 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR                53.64      54.01        
                  25.92       54.01 (28.09)                                        
 14 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR        53.74      54.02        
                  25.86       54.02 (28.16)                                        
 15 Kaja, Duncan J            14 UN-MR-MR               53.20      54.08        
                  25.94       54.08 (28.14)                                        
 16 Cannon, Matthew           14 LBA-MR                 52.67      54.47        
                  25.78       54.47 (28.69)                                        
 17 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR                53.89      54.50        
                  25.97       54.50 (28.53)                                        
 18 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR     53.82      54.71        
                  26.04       54.71 (28.67)                                        
 19 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR       52.85      55.32        
                  26.04       55.32 (29.28)                                        
 20 Wong, Phil                14 Phoenix-MR             52.61      55.93        
                  26.51       55.93 (29.42)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:40.69  ZMAX
              1:46.49  SCS
              1:49.99  METS
              1:59.99  ZQ
              1:59.99  JO
 Meet Qualifying:  1:59.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              1:52.87    1:51.65 ZQ     
                  25.63       53.96 (28.33)     1:23.17 (29.21)     1:51.65 (28.48)
  2 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              1:52.40    1:51.79 ZQ     
                  26.09       54.24 (28.15)     1:23.42 (29.18)     1:51.79 (28.37)
  3 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           1:52.92    1:53.73 ZQ     
                  26.52       55.38 (28.86)     1:25.08 (29.70)     1:53.73 (28.65)
  4 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     1:53.86    1:54.16 ZQ     
                  26.23       54.66 (28.43)     1:24.18 (29.52)     1:54.16 (29.98)
  5 Eng, William A            14 Express Swimming-MR  1:55.20    1:55.01 ZQ     
                  26.37       55.64 (29.27)     1:25.39 (29.75)     1:55.01 (29.62)
  6 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR            1:55.18    1:55.23 ZQ     
                  26.18       55.32 (29.14)     1:25.51 (30.19)     1:55.23 (29.72)
  7 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               1:52.69    1:56.25 ZQ     
                  26.56       55.77 (29.21)     1:25.83 (30.06)     1:56.25 (30.42)
  8 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     1:54.68    1:56.35 ZQ     
                  26.59       56.25 (29.66)     1:26.65 (30.40)     1:56.35 (29.70)
Preliminaries
  9 Knight, Derek W           13 LIAC-MR              1:55.44                   
 10 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   1:56.04                   
 11 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         1:56.20                   
 12 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         1:56.68                   
 13 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              1:57.04                   
 14 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   1:57.16                   
 15 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      1:57.67                   
 16 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           1:57.86                   
 17 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              1:58.27                   
 18 Amato, Steven A           14 WEST-MR              1:58.45                   
 19 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   1:58.47                   
 20 Chirico, Matthew J        14 Three Village-MR     1:58.80                   
 21 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR              1:59.15                   
 22 Boies, Zachary            13 SMC-MR               1:59.72                   
 23 Kaja, Duncan J            14 UN-MR-MR             1:59.93                   
 24 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  2:00.42                   
 25 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  2:00.67                   
 26 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              2:00.76                   
 27 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  2:00.84                   
 28 Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  2:01.11                   
 29 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               2:02.54                   
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:40.69  ZMAX
              1:46.49  SCS
              1:49.99  METS
              1:59.99  ZQ
              1:59.99  JO
 Meet Qualifying:  1:59.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              1:53.97    1:52.40 qZQ    
                  25.92       54.58 (28.66)     1:23.75 (29.17)     1:52.40 (28.65)
  2 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               1:51.94    1:52.69 qZQ    
                  25.72       54.44 (28.72)     1:23.96 (29.52)     1:52.69 (28.73)
  3 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              1:53.48    1:52.87 qZQ    
                  26.16       55.04 (28.88)     1:24.85 (29.81)     1:52.87 (28.02)
  4 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           1:54.61    1:52.92 qZQ    
                  26.25       55.29 (29.04)     1:24.87 (29.58)     1:52.92 (28.05)
  5 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     1:55.44    1:53.86 qZQ    
                  26.17       54.37 (28.20)     1:23.82 (29.45)     1:53.86 (30.04)
  6 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     1:55.37    1:54.68 qZQ    
                  25.80       55.07 (29.27)     1:25.28 (30.21)     1:54.68 (29.40)
  7 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR            1:58.49    1:55.18 qZQ    
                  26.20       55.37 (29.17)     1:25.70 (30.33)     1:55.18 (29.48)
  8 Eng, William A            14 Express Swimming-MR  1:55.54    1:55.20 qZQ    
                  26.13       55.10 (28.97)     1:25.05 (29.95)     1:55.20 (30.15)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Knight, Derek W           13 LIAC-MR              1:54.60    1:55.44 ZQ     
                  26.42       56.09 (29.67)     1:26.20 (30.11)     1:55.44 (29.24)
 10 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   1:59.21    1:56.04 ZQ     
                  26.26       55.73 (29.47)     1:25.66 (29.93)     1:56.04 (30.38)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         1:58.79    1:56.20 ZQ     
                  26.34       55.31 (28.97)     1:25.71 (30.40)     1:56.20 (30.49)
 12 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         1:58.27    1:56.68 ZQ     
                  27.05       57.09 (30.04)     1:27.34 (30.25)     1:56.68 (29.34)
 13 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              1:57.36    1:57.04 ZQ     
                  26.55       56.15 (29.60)     1:26.87 (30.72)     1:57.04 (30.17)
 14 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   1:53.43    1:57.16 ZQ     
                  25.90       55.35 (29.45)     1:26.27 (30.92)     1:57.16 (30.89)
 15 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      1:56.08    1:57.67 ZQ     
                  26.69       56.53 (29.84)     1:26.88 (30.35)     1:57.67 (30.79)
 16 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           1:58.62    1:57.86 ZQ     
                  26.16       55.98 (29.82)     1:26.86 (30.88)     1:57.86 (31.00)
 17 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              1:59.73    1:58.27 ZQ     
                  27.18       57.04 (29.86)     1:27.64 (30.60)     1:58.27 (30.63)
 18 Amato, Steven A           14 WEST-MR              1:57.75    1:58.45 ZQ     
                  26.35       56.02 (29.67)     1:27.36 (31.34)     1:58.45 (31.09)
 19 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   1:58.76    1:58.47 ZQ     
                  26.53       57.38 (30.85)     1:28.45 (31.07)     1:58.47 (30.02)
 20 Chirico, Matthew J        14 Three Village-MR     1:58.91    1:58.80 ZQ     
                  27.32       57.54 (30.22)     1:28.55 (31.01)     1:58.80 (30.25)
 21 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR              1:57.93    1:59.15 ZQ     
                  26.93       56.95 (30.02)     1:28.34 (31.39)     1:59.15 (30.81)
 22 Boies, Zachary            13 SMC-MR               1:59.51    1:59.72 ZQ     
                  26.64       56.77 (30.13)     1:28.85 (32.08)     1:59.72 (30.87)
 23 Kaja, Duncan J            14 UN-MR-MR             1:57.66    1:59.93 ZQ     
                  26.80       56.73 (29.93)     1:28.62 (31.89)     1:59.93 (31.31)
 24 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  1:59.29    2:00.42        
                  26.53       56.53 (30.00)     1:28.30 (31.77)     2:00.42 (32.12)
 25 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  1:58.51    2:00.67        
                  26.84       56.84 (30.00)     1:28.86 (32.02)     2:00.67 (31.81)
 26 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              1:59.21    2:00.76        
                  27.06       57.49 (30.43)     1:29.17 (31.68)     2:00.76 (31.59)
 27 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  1:56.67    2:00.84        
                  27.80       58.90 (31.10)     1:31.18 (32.28)     2:00.84 (29.66)
 28 Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  1:57.76    2:01.11        
                  27.28       57.64 (30.36)     1:29.50 (31.86)     2:01.11 (31.61)
 29 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               1:56.73    2:02.54        
                  27.49       57.93 (30.44)     1:29.32 (31.39)     2:02.54 (33.22)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:33.69  ZMAX
              4:48.39  SCS
              4:56.99  METS
              5:21.99  ZQ
              5:21.99  JO
 Meet Qualifying:  5:21.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              5:01.08    4:58.81 ZQ     
                  26.56       55.94 (29.38)     1:25.96 (30.02)     1:56.79 (30.83)
        2:27.57 (30.78)     2:57.55 (29.98)     3:28.07 (30.52)     3:58.31 (30.24)
        4:29.14 (30.83)     4:58.81 (29.67)                                        
  2 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           5:00.08    5:00.58 ZQ     
                  26.77       56.58 (29.81)     1:26.91 (30.33)     1:57.81 (30.90)
        2:28.77 (30.96)     2:59.58 (30.81)     3:30.39 (30.81)     4:01.33 (30.94)
        4:32.10 (30.77)     5:00.58 (28.48)                                        
  3 Kaufmann, Garrett J       14 Marlins Bgnw-MR      5:09.96    5:02.29 ZQ     
                  26.48       55.95 (29.47)     1:26.47 (30.52)     1:57.09 (30.62)
        2:27.81 (30.72)     2:58.74 (30.93)     3:30.04 (31.30)     4:01.19 (31.15)
        4:32.50 (31.31)     5:02.29 (29.79)                                        
  4 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     5:10.35    5:05.11 ZQ     
                  25.84       55.38 (29.54)     1:25.89 (30.51)     1:56.68 (30.79)
        2:27.67 (30.99)     2:59.00 (31.33)     3:30.32 (31.32)     4:02.35 (32.03)
        4:34.34 (31.99)     5:05.11 (30.77)                                        
  5 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              5:07.62    5:07.58 ZQ     
                  26.67       56.44 (29.77)     1:26.86 (30.42)     1:57.75 (30.89)
        2:29.11 (31.36)     3:00.88 (31.77)     3:32.47 (31.59)     4:04.32 (31.85)
        4:36.31 (31.99)     5:07.58 (31.27)                                        
  6 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   5:10.83    5:09.51 ZQ     
                  26.31       56.58 (30.27)     1:27.28 (30.70)     1:58.94 (31.66)
        2:30.46 (31.52)     3:02.15 (31.69)     3:34.37 (32.22)     4:06.67 (32.30)
        4:38.58 (31.91)     5:09.51 (30.93)                                        
  7 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     5:07.18    5:09.92 ZQ     
                  26.77       55.81 (29.04)     1:26.02 (30.21)     1:57.09 (31.07)
        2:28.30 (31.21)     2:59.68 (31.38)     3:32.40 (32.72)     4:05.10 (32.70)
        4:38.04 (32.94)     5:09.92 (31.88)                                        
  8 Knight, Derek W           13 LIAC-MR              5:02.18    5:13.94 ZQ     
                  27.18       57.25 (30.07)     1:28.31 (31.06)     1:59.52 (31.21)
        2:32.03 (32.51)     3:04.17 (32.14)     3:36.79 (32.62)     4:09.23 (32.44)
        4:42.02 (32.79)     5:13.94 (31.92)                                        
Preliminaries
  9 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              5:12.85                   
 10 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         5:13.36                   
 11 Simone, James S           14 Badger-MR            5:14.56                   
 12 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   5:17.87                   
 13 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              5:18.41                   
 14 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  5:18.57                   
 15 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              5:19.59                   
 16 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      5:21.64                   
 17 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  5:30.55                   
 -- Freeman, John T           14 GAEL-MR                 DFS                    
 -- Chang, Michael            13 Express Swimming-MR     DFS                    
 -- Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR                            
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:33.69  ZMAX
              4:48.39  SCS
              4:56.99  METS
              5:21.99  ZQ
              5:21.99  JO
 Meet Qualifying:  5:21.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           5:01.75    5:00.08 qZQ    
                  27.29       56.89 (29.60)     1:27.52 (30.63)     1:58.20 (30.68)
        2:28.65 (30.45)     2:59.17 (30.52)     3:30.24 (31.07)     4:00.96 (30.72)
        4:31.61 (30.65)     5:00.08 (28.47)                                        
  2 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              5:00.33    5:01.08 qZQ    
                  27.00       56.85 (29.85)     1:27.44 (30.59)     1:58.28 (30.84)
        2:28.30 (30.02)     2:59.68 (31.38)     3:30.99 (31.31)     4:01.58 (30.59)
        4:31.53 (29.95)     5:01.08 (29.55)                                        
  3 Knight, Derek W           13 LIAC-MR              5:12.23    5:02.18 qZQ    
                  26.93       57.31 (30.38)     1:27.60 (30.29)     1:58.13 (30.53)
        2:28.92 (30.79)     2:59.66 (30.74)     3:30.37 (30.71)     4:01.77 (31.40)
        4:32.56 (30.79)     5:02.18 (29.62)                                        
  4 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     5:05.95    5:07.18 qZQ    
                  27.60       57.59 (29.99)     1:28.52 (30.93)     1:59.62 (31.10)
        2:31.00 (31.38)     3:02.70 (31.70)     3:34.44 (31.74)     4:05.98 (31.54)
        4:37.04 (31.06)     5:07.18 (30.14)                                        
  5 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              5:08.46    5:07.62 qZQ    
                  27.02       57.29 (30.27)     1:28.12 (30.83)     1:59.07 (30.95)
        2:30.55 (31.48)     3:01.93 (31.38)     3:33.54 (31.61)     4:05.48 (31.94)
        4:37.00 (31.52)     5:07.62 (30.62)                                        
  6 Kaufmann, Garrett J       14 Marlins Bgnw-MR      5:13.41    5:09.96 qZQ    
                  27.02       57.10 (30.08)     1:28.22 (31.12)     1:59.39 (31.17)
        2:30.81 (31.42)     3:02.72 (31.91)     3:34.97 (32.25)     4:07.14 (32.17)
        4:38.90 (31.76)     5:09.96 (31.06)                                        
  7 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     4:59.91    5:10.35 qZQ    
                  27.66       58.60 (30.94)     1:30.31 (31.71)     2:01.73 (31.42)
        2:32.12 (30.39)     3:03.72 (31.60)     3:35.81 (32.09)     4:07.74 (31.93)
        4:38.96 (31.22)     5:10.35 (31.39)                                        
  8 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   5:07.92    5:10.83 qZQ    
                  27.48       58.38 (30.90)     1:30.42 (32.04)     2:01.80 (31.38)
        2:33.58 (31.78)     3:05.37 (31.79)     3:37.76 (32.39)     4:09.77 (32.01)
        4:41.64 (31.87)     5:10.83 (29.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              5:06.87    5:12.85 ZQ     
                  27.38       57.37 (29.99)     1:28.38 (31.01)     1:59.70 (31.32)
        2:31.34 (31.64)     3:03.77 (32.43)     3:35.90 (32.13)     4:08.41 (32.51)
        4:40.97 (32.56)     5:12.85 (31.88)                                        
 10 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         5:12.87    5:13.36 ZQ     
                  27.51       58.32 (30.81)     1:30.32 (32.00)     2:01.57 (31.25)
        2:33.21 (31.64)     3:05.01 (31.80)     3:37.57 (32.56)     4:10.31 (32.74)
        4:43.03 (32.72)     5:13.36 (30.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Simone, James S           14 Badger-MR            5:19.05    5:14.56 ZQ     
                  27.72       58.65 (30.93)     1:30.39 (31.74)     2:02.32 (31.93)
        2:34.57 (32.25)     3:06.85 (32.28)     3:39.05 (32.20)     4:11.79 (32.74)
        4:44.06 (32.27)     5:14.56 (30.50)                                        
 12 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   5:18.81    5:17.87 ZQ     
                  27.16       58.20 (31.04)     1:29.99 (31.79)     2:02.16 (32.17)
        2:34.89 (32.73)     3:07.86 (32.97)     3:40.70 (32.84)     4:13.38 (32.68)
        4:46.39 (33.01)     5:17.87 (31.48)                                        
 13 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              5:13.20    5:18.41 ZQ     
                  28.17       59.42 (31.25)     1:31.48 (32.06)     2:03.80 (32.32)
        2:36.32 (32.52)     3:08.74 (32.42)     3:41.28 (32.54)     4:13.79 (32.51)
        4:46.46 (32.67)     5:18.41 (31.95)                                        
 14 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  5:15.28    5:18.57 ZQ     
                  28.21       59.37 (31.16)     1:31.53 (32.16)     2:03.79 (32.26)
        2:36.66 (32.87)     3:09.42 (32.76)     3:42.01 (32.59)     4:14.96 (32.95)
        4:47.19 (32.23)     5:18.57 (31.38)                                        
 15 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              5:17.43    5:19.59 ZQ     
                  28.61     1:00.58 (31.97)     1:33.06 (32.48)     2:05.59 (32.53)
        2:37.92 (32.33)     3:10.47 (32.55)     3:43.21 (32.74)     4:15.68 (32.47)
        4:48.02 (32.34)     5:19.59 (31.57)                                        
 16 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      5:17.38    5:21.64 ZQ     
                  27.86       58.88 (31.02)     1:30.85 (31.97)     2:03.23 (32.38)
        2:36.49 (33.26)     3:09.47 (32.98)     3:42.72 (33.25)     4:16.05 (33.33)
        4:49.53 (33.48)     5:21.64 (32.11)                                        
 17 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  5:16.45    5:30.55        
                  27.65       58.45 (30.80)     1:30.57 (32.12)     2:03.72 (33.15)
        2:38.00 (34.28)     3:12.70 (34.70)     3:47.63 (34.93)     4:22.56 (34.93)
        4:57.18 (34.62)     5:30.55 (33.37)                                        
 -- Freeman, John T           14 GAEL-MR              5:05.49        DFS        
      Declared false start
 -- Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  5:20.23        DFS        
      Declared false start
 -- Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  5:17.51        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                51.39  ZMAX
                55.09  SCS
                56.99  METS
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
 Meet Qualifying:  1:02.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Wong, Phil                14 Phoenix-MR             58.23      56.85 METS   
                  27.56       56.85 (29.29)                                        
  2 Towne, Garrett B          14 Badger-MR              57.35      57.05 ZQ     
                  27.88       57.05 (29.17)                                        
  3 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR     58.16      57.91 ZQ     
                  28.13       57.91 (29.78)                                        
  4 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR        59.57      58.20 ZQ     
                  27.64       58.20 (30.56)                                        
  5 Kaufmann, Garrett J       14 Marlins Bgnw-MR        59.39      58.58 ZQ     
                  28.42       58.58 (30.16)                                        
  6 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              1:00.03    1:00.37 ZQ     
                  29.56     1:00.37 (30.81)                                        
  7 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR           58.93    1:03.49        
                  29.71     1:03.49 (33.78)                                        
  8 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR             59.45    1:03.77        
                  30.75     1:03.77 (33.02)                                        
Preliminaries
  9 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         1:00.48                   
 10 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               1:00.60                   
 11 Freeman, John T           14 GAEL-MR              1:00.92                   
 12 Monteverde, Joseph M      14 IA-MR                1:01.04                   
 13 Neri, Nicholas J          14 IA-MR                1:01.06                   
 14 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     1:01.13                   
 15 Salas, Mauricio           14 NDAC-MR              1:01.20                   
 16 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              1:01.31                   
 17 Jun, David D              14 COND-MR              1:01.33                   
 18 Daly, Michael C           13 COND-MR              1:01.42                   
 19 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  1:01.77                   
 20 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          1:01.78                   
 21 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              1:02.22                   
 22 McCaffrey, TC C           13 PATS-MR              1:02.27                   
 23 Andjelic, Lazar           14 COND-MR              1:02.30                   
 24 Koster, John              14 SMC-MR               1:02.67                   
 25 Pacsi, Mauro H            13 COND-MR              1:03.30                   
 26 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     1:03.41                   
 27 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               1:04.63                   
 28 Maloney, Michael C        14 FA-MR                1:05.23                   
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                51.39  ZMAX
                55.09  SCS
                56.99  METS
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
 Meet Qualifying:  1:02.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Towne, Garrett B          14 Badger-MR              59.95      57.35 qZQ    
                  28.14       57.35 (29.21)                                        
  2 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR     59.03      58.16 qZQ    
                  28.01       58.16 (30.15)                                        
  3 Wong, Phil                14 Phoenix-MR             57.58      58.23 qZQ    
                  28.74       58.23 (29.49)                                        
  4 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR           59.07      58.93 qZQ    
                  29.05       58.93 (29.88)                                        
  5 Kaufmann, Garrett J       14 Marlins Bgnw-MR      1:01.21      59.39 qZQ    
                  28.80       59.39 (30.59)                                        
  6 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           1:00.97      59.45 qZQ    
                  29.17       59.45 (30.28)                                        
  7 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR        59.82      59.57 qZQ    
                  28.63       59.57 (30.94)                                        
  8 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              1:00.47    1:00.03 qZQ    
                  29.32     1:00.03 (30.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         1:01.34    1:00.48 ZQ     
                  29.53     1:00.48 (30.95)                                        
 10 Cannon, Matthew           14 LBA-MR                 58.99    1:00.60 ZQ     
                  30.00     1:00.60 (30.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Freeman, John T           14 GAEL-MR                59.51    1:00.92 ZQ     
                  29.48     1:00.92 (31.44)                                        
 12 Monteverde, Joseph M      14 IA-MR                1:02.26    1:01.04 ZQ     
                  29.29     1:01.04 (31.75)                                        
 13 Neri, Nicholas J          14 IA-MR                1:01.44    1:01.06 ZQ     
                  30.33     1:01.06 (30.73)                                        
 14 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     1:01.63    1:01.13 ZQ     
                  29.78     1:01.13 (31.35)                                        
 15 Salas, Mauricio           14 NDAC-MR              1:02.41    1:01.20 ZQ     
                  29.39     1:01.20 (31.81)                                        
 16 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              1:01.42    1:01.31 ZQ     
                  29.80     1:01.31 (31.51)                                        
 17 Jun, David D              14 COND-MR              1:01.73    1:01.33 ZQ     
                  29.49     1:01.33 (31.84)                                        
 18 Daly, Michael C           13 COND-MR              1:00.94    1:01.42 ZQ     
                  29.86     1:01.42 (31.56)                                        
 19 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  1:01.55    1:01.77 ZQ     
                  29.83     1:01.77 (31.94)                                        
 20 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          1:02.01    1:01.78 ZQ     
                  29.74     1:01.78 (32.04)                                        
 21 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              1:01.86    1:02.22 ZQ     
                  30.04     1:02.22 (32.18)                                        
 22 McCaffrey, TC C           13 PATS-MR              1:02.11    1:02.27 ZQ     
                  30.80     1:02.27 (31.47)                                        
 23 Andjelic, Lazar           14 COND-MR              1:01.64    1:02.30 ZQ     
                  29.65     1:02.30 (32.65)                                        
 24 Koster, John              14 SMC-MR               1:01.80    1:02.67 JO     
                  30.92     1:02.67 (31.75)                                        
 25 Pacsi, Mauro H            13 COND-MR              1:00.92    1:03.30        
                  30.58     1:03.30 (32.72)                                        
 26 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     1:02.30    1:03.41        
                  30.50     1:03.41 (32.91)                                        
 27 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               1:02.07    1:04.63        
                  31.15     1:04.63 (33.48)                                        
 28 Maloney, Michael C        14 FA-MR                1:00.30    1:05.23        
                  31.00     1:05.23 (34.23)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:51.39  ZMAX
              1:59.39  SCS
              2:03.99  METS
              2:15.99  ZQ
              2:16.99  JO
 Meet Qualifying:  2:15.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Towne, Garrett B          14 Badger-MR            2:03.92    2:03.03 METS   
                  28.46       59.71 (31.25)     1:32.07 (32.36)     2:03.03 (30.96)
  2 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   2:05.39    2:03.38 METS   
                  28.99     1:00.22 (31.23)     1:32.35 (32.13)     2:03.38 (31.03)
  3 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           2:06.23    2:04.08 ZQ     
                  28.49       59.38 (30.89)     1:31.47 (32.09)     2:04.08 (32.61)
  4 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         2:07.57    2:06.66 ZQ     
                  29.25     1:01.10 (31.85)     1:33.82 (32.72)     2:06.66 (32.84)
  5 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           2:07.10    2:08.19 ZQ     
                  29.73     1:02.59 (32.86)     1:35.73 (33.14)     2:08.19 (32.46)
  6 Daly, Michael C           13 COND-MR              2:09.34    2:10.79 ZQ     
                  30.15     1:03.38 (33.23)     1:37.45 (34.07)     2:10.79 (33.34)
  7 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     2:08.95    2:11.10 ZQ     
                  30.42     1:03.20 (32.78)     1:37.27 (34.07)     2:11.10 (33.83)
  8 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:07.33    2:13.14 ZQ     
                  29.51     1:02.86 (33.35)     1:38.07 (35.21)     2:13.14 (35.07)
Preliminaries
  9 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              2:10.70                   
 10 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR      2:11.09                   
 11 Chirico, Matthew J        14 Three Village-MR     2:11.19                   
 12 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   2:11.51                   
 13 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              2:11.67                   
 14 McCaffrey, TC C           13 PATS-MR              2:12.33                   
 15 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     2:12.52                   
 16 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          2:12.54                   
 17 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  2:12.86                   
 18 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              2:13.01                   
 19 Kaplan, Ryan J            14 Three Village-MR     2:13.17                   
 20 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               2:13.19                   
 21 Jun, David D              14 COND-MR              2:13.61                   
 22 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          2:14.21                   
 23 Draper, Christopher F     13 Marlins Bgnw-MR      2:14.28                   
 24 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           2:14.64                   
 25 You, Austin A             13 Rivertown Rays-MR    2:14.97                   
 26 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              2:15.54                   
 27 Neri, Nicholas J          14 IA-MR                2:16.17                   
 28 Andjelic, Lazar           14 COND-MR              2:16.57                   
 29 Vintis, Matt T            13 Three Village-MR     2:18.29                   
 -- French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR                             
 -- Papsco, Zachary T         13 HAA-MR                   NS                    
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:51.39  ZMAX
              1:59.39  SCS
              2:03.99  METS
              2:15.99  ZQ
              2:16.99  JO
 Meet Qualifying:  2:15.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Towne, Garrett B          14 Badger-MR            2:12.46    2:03.92 qMETS  
                  29.23     1:00.94 (31.71)     1:33.08 (32.14)     2:03.92 (30.84)
  2 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   2:07.96    2:05.39 qZQ    
                  29.79     1:01.57 (31.78)     1:34.03 (32.46)     2:05.39 (31.36)
  3 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           2:04.29    2:06.23 qZQ    
                  29.48     1:01.05 (31.57)     1:33.59 (32.54)     2:06.23 (32.64)
  4 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           2:07.83    2:07.10 qZQ    
                  30.26     1:02.25 (31.99)     1:35.13 (32.88)     2:07.10 (31.97)
  5 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:08.61    2:07.33 qZQ    
                  30.91     1:03.98 (33.07)     1:36.27 (32.29)     2:07.33 (31.06)
  6 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         2:10.25    2:07.57 qZQ    
                  29.36     1:01.62 (32.26)     1:34.93 (33.31)     2:07.57 (32.64)
  7 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     2:09.45    2:08.95 qZQ    
                  30.75     1:03.14 (32.39)     1:36.30 (33.16)     2:08.95 (32.65)
  8 Daly, Michael C           13 COND-MR              2:14.49    2:09.34 qZQ    
                  29.87     1:02.65 (32.78)     1:36.59 (33.94)     2:09.34 (32.75)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              2:05.95    2:10.70 ZQ     
                  30.44     1:03.22 (32.78)     1:37.06 (33.84)     2:10.70 (33.64)
 10 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR      2:13.33    2:11.09 ZQ     
                  29.66     1:02.22 (32.56)     1:36.24 (34.02)     2:11.09 (34.85)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chirico, Matthew J        14 Three Village-MR     2:09.37    2:11.19 ZQ     
                  31.73     1:04.70 (32.97)     1:37.93 (33.23)     2:11.19 (33.26)
 12 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   2:14.17    2:11.51 ZQ     
                  30.88     1:04.43 (33.55)     1:38.24 (33.81)     2:11.51 (33.27)
 13 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              2:12.89    2:11.67 ZQ     
                  31.34     1:04.76 (33.42)     1:38.47 (33.71)     2:11.67 (33.20)
 14 McCaffrey, TC C           13 PATS-MR              2:08.48    2:12.33 ZQ     
                  31.47     1:04.97 (33.50)     1:38.76 (33.79)     2:12.33 (33.57)
 15 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     2:08.62    2:12.52 ZQ     
                  31.65     1:05.55 (33.90)     1:39.77 (34.22)     2:12.52 (32.75)
 16 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          2:11.86    2:12.54 ZQ     
                  31.01     1:04.35 (33.34)     1:38.47 (34.12)     2:12.54 (34.07)
 17 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  2:12.86    2:12.86 ZQ     
                  30.57     1:03.68 (33.11)     1:38.26 (34.58)     2:12.86 (34.60)
 18 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              2:10.62    2:13.01 ZQ     
                  31.62     1:05.47 (33.85)     1:40.47 (35.00)     2:13.01 (32.54)
 19 Kaplan, Ryan J            14 Three Village-MR     2:12.84    2:13.17 ZQ     
                  31.21     1:04.96 (33.75)     1:39.11 (34.15)     2:13.17 (34.06)
 20 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               2:13.21    2:13.19 ZQ     
                  32.05     1:05.31 (33.26)     1:39.53 (34.22)     2:13.19 (33.66)
 21 Jun, David D              14 COND-MR              2:13.79    2:13.61 ZQ     
                  29.89     1:02.90 (33.01)     1:37.93 (35.03)     2:13.61 (35.68)
 22 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          2:13.67    2:14.21 ZQ     
                  30.75     1:04.26 (33.51)     1:39.26 (35.00)     2:14.21 (34.95)
 23 Draper, Christopher F     13 Marlins Bgnw-MR      2:13.04    2:14.28 ZQ     
                  30.84     1:04.74 (33.90)     1:39.58 (34.84)     2:14.28 (34.70)
 24 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           2:15.22    2:14.64 ZQ     
                  30.40     1:04.35 (33.95)     1:39.37 (35.02)     2:14.64 (35.27)
 25 You, Austin A             13 Rivertown Rays-MR    2:15.61    2:14.97 ZQ     
                  32.65     1:06.67 (34.02)     1:41.09 (34.42)     2:14.97 (33.88)
 26 Leng, Zachary L           13 LIAC-MR              2:15.38    2:15.54 ZQ     
                  30.61     1:04.66 (34.05)     1:40.17 (35.51)     2:15.54 (35.37)
 27 Neri, Nicholas J          14 IA-MR                2:15.37    2:16.17 JO     
                  31.49     1:06.16 (34.67)     1:41.68 (35.52)     2:16.17 (34.49)
 28 Andjelic, Lazar           14 COND-MR              2:15.66    2:16.57 JO     
                  30.63     1:04.92 (34.29)     1:41.30 (36.38)     2:16.57 (35.27)
 29 Vintis, Matt T            13 Three Village-MR     2:10.06    2:18.29        
                  32.64     1:07.45 (34.81)     1:42.95 (35.50)     2:18.29 (35.34)
 -- French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR   2:12.52        DFS        
      Declared false start
 -- Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               2:13.18         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
                57.89  ZMAX
              1:02.19  SCS
              1:04.49  METS
              1:10.99  ZQ
              1:10.99  JO
 Meet Qualifying:  1:10.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              1:03.20    1:02.73 METS   
                  29.75     1:02.73 (32.98)                                        
  2 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  1:04.22    1:03.99 METS   
                  29.86     1:03.99 (34.13)                                        
  3 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   1:05.10    1:05.84 ZQ     
                  30.96     1:05.84 (34.88)                                        
  4 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           1:08.25    1:06.06 ZQ     
                  30.73     1:06.06 (35.33)                                        
  5 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              1:06.01    1:06.41 ZQ     
                  31.17     1:06.41 (35.24)                                        
  6 Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  1:06.23    1:06.52 ZQ     
                  31.38     1:06.52 (35.14)                                        
  7 Odom, Reginald D          14 Agua Swim Team-MR    1:07.39    1:07.70 ZQ     
                  31.71     1:07.70 (35.99)                                        
  8 Schmitt, Andrew           14 SMC-MR               1:08.30    1:09.08 ZQ     
                  32.15     1:09.08 (36.93)                                        
Preliminaries
  9 Gong, Phillip J           13 Phoenix-MR           1:08.51                   
 10 Hutton, RJ J              14 PATS-MR              1:08.92                   
 11 Britt, Nathan             14 NDAC-MR              1:09.22                   
 12 Amato, Steven A           14 WEST-MR              1:09.68                   
 13 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              1:09.70                   
 14 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      1:09.99                   
 15 Keane, Matt V             13 PATS-MR              1:10.04                   
 16 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR      1:10.18                   
 17 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              1:10.57                   
 18 Wun, James T              13 LIAC-MR              1:11.08                   
 19 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               1:14.11                   
 20 O'Malley, Connor M        13 HAA-MR               1:14.18                   
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
                57.89  ZMAX
              1:02.19  SCS
              1:04.49  METS
              1:10.99  ZQ
              1:10.99  JO
 Meet Qualifying:  1:10.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              1:06.40    1:03.20 qMETS  
                  29.84     1:03.20 (33.36)                                        
  2 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  1:05.25    1:04.22 qMETS  
                  30.15     1:04.22 (34.07)                                        
  3 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   1:06.42    1:05.10 qZQ    
                  30.91     1:05.10 (34.19)                                        
  4 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              1:05.93    1:06.01 qZQ    
                  31.10     1:06.01 (34.91)                                        
  5 Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  1:07.36    1:06.23 qZQ    
                  30.79     1:06.23 (35.44)                                        
  6 Odom, Reginald D          14 Agua Swim Team-MR    1:05.82    1:07.39 qZQ    
                  31.87     1:07.39 (35.52)                                        
  7 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           1:07.79    1:08.25 qZQ    
                  32.14     1:08.25 (36.11)                                        
  8 Schmitt, Andrew           14 SMC-MR               1:07.79    1:08.30 qZQ    
                  31.44     1:08.30 (36.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gong, Phillip J           13 Phoenix-MR           1:08.31    1:08.51 ZQ     
                  32.26     1:08.51 (36.25)                                        
 10 Hutton, RJ J              14 PATS-MR              1:07.60    1:08.92 ZQ     
                  31.97     1:08.92 (36.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Britt, Nathan             14 NDAC-MR              1:10.56    1:09.22 ZQ     
                  33.31     1:09.22 (35.91)                                        
 12 Amato, Steven A           14 WEST-MR              1:08.40    1:09.68 ZQ     
                  32.90     1:09.68 (36.78)                                        
 13 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              1:07.81    1:09.70 ZQ     
                  32.42     1:09.70 (37.28)                                        
 14 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      1:10.83    1:09.99 ZQ     
                  32.85     1:09.99 (37.14)                                        
 15 Keane, Matt V             13 PATS-MR              1:10.91    1:10.04 ZQ     
                  32.63     1:10.04 (37.41)                                        
 16 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR      1:09.25    1:10.18 ZQ     
                  32.94     1:10.18 (37.24)                                        
 17 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              1:10.07    1:10.57 ZQ     
                  33.17     1:10.57 (37.40)                                        
 18 Wun, James T              13 LIAC-MR              1:08.69    1:11.08        
                  33.99     1:11.08 (37.09)                                        
 19 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               1:09.97    1:14.11        
                  33.99     1:14.11 (40.12)                                        
 20 O'Malley, Connor M        13 HAA-MR               1:10.99    1:14.18        
                  34.22     1:14.18 (39.96)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:06.29  ZMAX
              2:15.39  SCS
              2:22.99  METS
              2:35.19  ZQ
              2:35.19  JO
 Meet Qualifying:  2:35.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              2:19.24    2:19.51 METS   
                  31.19     1:06.47 (35.28)     1:43.17 (36.70)     2:19.51 (36.34)
  2 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:23.75    2:19.86 METS   
                  31.97     1:07.88 (35.91)     1:44.34 (36.46)     2:19.86 (35.52)
  3 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  2:22.37    2:20.48 METS   
                  30.82     1:06.29 (35.47)     1:43.59 (37.30)     2:20.48 (36.89)
  4 Britt, Nathan             14 NDAC-MR              2:29.77    2:26.18 ZQ     
                  33.18     1:10.23 (37.05)     1:48.22 (37.99)     2:26.18 (37.96)
  5 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   2:21.98    2:29.00 ZQ     
                  32.66     1:09.87 (37.21)     1:49.32 (39.45)     2:29.00 (39.68)
  6 Wun, James T              13 LIAC-MR              2:30.57    2:30.23 ZQ     
                  34.75     1:11.74 (36.99)     1:50.75 (39.01)     2:30.23 (39.48)
  7 Daly, Michael C           13 COND-MR              2:32.91    2:32.84 ZQ     
                  33.89     1:13.14 (39.25)     1:53.35 (40.21)     2:32.84 (39.49)
  8 Gong, Phillip J           13 Phoenix-MR           2:30.97    2:34.26 ZQ     
                  34.04     1:12.54 (38.50)     1:52.98 (40.44)     2:34.26 (41.28)
Preliminaries
  5 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           2:26.22                   
 10 Keane, Matt V             13 PATS-MR              2:34.36                   
 11 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           2:34.57                   
 12 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   2:34.83                   
 13 Amato, Steven A           14 WEST-MR              2:35.94                   
 14 Hutton, RJ J              14 PATS-MR              2:36.70                   
 15 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  2:36.78                   
 16 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR      2:37.31                   
 17 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               2:38.23                   
 18 Fisher, Alex              14 HAA-MR               2:38.36                   
 19 Glat, Chandler R          14 Marlins Bgnw-MR      2:38.43                   
 -- Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR              DQ                    
 -- Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR      DQ                    
 -- Econopouly, Elias M       14 NDAC-MR                 DFS                    
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:06.29  ZMAX
              2:15.39  SCS
              2:22.99  METS
              2:35.19  ZQ
              2:35.19  JO
 Meet Qualifying:  2:35.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              2:20.52    2:19.24 qMETS  
                  31.16     1:06.67 (35.51)     1:43.00 (36.33)     2:19.24 (36.24)
  2 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   2:22.01    2:21.98 qMETS  
                  32.36     1:07.99 (35.63)     1:45.29 (37.30)     2:21.98 (36.69)
  3 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  2:20.74    2:22.37 qMETS  
                  31.26     1:06.85 (35.59)     1:44.87 (38.02)     2:22.37 (37.50)
  4 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:22.39    2:23.75 qZQ    
                  32.46     1:08.89 (36.43)     1:46.07 (37.18)     2:23.75 (37.68)
  5 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           2:27.07    2:26.22 qZQ    
                  32.19     1:08.39 (36.20)     1:46.72 (38.33)     2:26.22 (39.50)
  6 Britt, Nathan             14 NDAC-MR              2:32.86    2:29.77 qZQ    
                  33.89     1:11.91 (38.02)     1:50.62 (38.71)     2:29.77 (39.15)
  7 Wun, James T              13 LIAC-MR              2:31.65    2:30.57 qZQ    
                  34.30     1:11.88 (37.58)     1:51.09 (39.21)     2:30.57 (39.48)
  8 Gong, Phillip J           13 Phoenix-MR           2:33.07    2:30.97 qZQ    
                  33.64     1:11.74 (38.10)     1:51.61 (39.87)     2:30.97 (39.36)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Daly, Michael C           13 COND-MR              2:30.81    2:32.91 ZQ     
                  34.43     1:13.67 (39.24)     1:53.30 (39.63)     2:32.91 (39.61)
 10 Keane, Matt V             13 PATS-MR              2:34.49    2:34.36 ZQ     
                  34.25     1:13.21 (38.96)     1:54.39 (41.18)     2:34.36 (39.97)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           2:33.93    2:34.57 ZQ     
                  34.49     1:13.86 (39.37)     1:54.43 (40.57)     2:34.57 (40.14)
 12 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   2:33.09    2:34.83 ZQ     
                  35.62     1:14.47 (38.85)     1:54.60 (40.13)     2:34.83 (40.23)
 13 Amato, Steven A           14 WEST-MR              2:28.03    2:35.94        
                  35.09     1:13.20 (38.11)     1:54.24 (41.04)     2:35.94 (41.70)
 14 Hutton, RJ J              14 PATS-MR              2:33.76    2:36.70        
                  34.89     1:14.12 (39.23)     1:55.37 (41.25)     2:36.70 (41.33)
 15 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  2:34.21    2:36.78        
                  34.54     1:14.61 (40.07)     1:55.58 (40.97)     2:36.78 (41.20)
 16 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR      2:32.19    2:37.31        
                  34.81     1:12.82 (38.01)     1:55.20 (42.38)     2:37.31 (42.11)
 17 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               2:33.18    2:38.23        
                  34.52     1:14.33 (39.81)     1:55.98 (41.65)     2:38.23 (42.25)
 18 Fisher, Alex              14 HAA-MR               2:26.82    2:38.36        
                  35.35     1:15.84 (40.49)     1:56.74 (40.90)     2:38.36 (41.62)
 19 Glat, Chandler R          14 Marlins Bgnw-MR      2:34.90    2:38.43        
                  34.95     1:15.63 (40.68)     1:55.90 (40.27)     2:38.43 (42.53)
 -- Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          2:32.04         DQ        
      False start
                  34.22     1:12.94 (38.72)     1:53.75 (40.81)          DQ (40.16)
 -- Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  2:26.41         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Econopouly, Elias M       14 NDAC-MR              2:29.00        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                50.29  ZMAX
                53.99  SCS
                55.19  METS
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
 Meet Qualifying:  1:01.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR              57.86      56.32 ZQ     
                  26.23       56.32 (30.09)                                        
  2 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR                56.72      57.06 ZQ     
                  26.38       57.06 (30.68)                                        
  3 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR                 58.77      57.32 ZQ     
                  27.18       57.32 (30.14)                                        
  4 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR             58.59      57.46 ZQ     
                  27.33       57.46 (30.13)                                        
  5 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR                57.68      57.52 ZQ     
                  27.03       57.52 (30.49)                                        
  6 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR                59.02      57.77 ZQ     
                  26.81       57.77 (30.96)                                        
  7 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR     58.50      58.02 ZQ     
                  27.04       58.02 (30.98)                                        
  8 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR           58.67      58.50 ZQ     
                  27.63       58.50 (30.87)                                        
Preliminaries
  9 Towne, Garrett B          14 Badger-MR              59.03                   
 10 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR                59.15                   
 11 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR        59.59                   
 12 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR                59.70                   
 13 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR    59.79                   
 14 Boies, Zachary            13 SMC-MR                 59.97                   
 14 Nicholas, Chauncey        13 DA-MR                  59.97                   
 16 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR              1:00.65                   
 17 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           1:01.09                   
 18 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     1:01.17                   
 19 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     1:01.46                   
 20 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               1:02.10                   
 21 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  1:02.84                   
 22 Odom, Reginald D          14 Agua Swim Team-MR    1:03.83                   
 23 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  1:06.15                   
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                50.29  ZMAX
                53.99  SCS
                55.19  METS
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
 Meet Qualifying:  1:01.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR                56.61      56.72 qZQ    
                  26.54       56.72 (30.18)                                        
  2 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              1:00.74      57.68 qZQ    
                  27.01       57.68 (30.67)                                        
  3 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR              58.29      57.86 qZQ    
                  27.16       57.86 (30.70)                                        
  4 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR     58.25      58.50 qZQ    
                  26.77       58.50 (31.73)                                        
  5 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR             58.28      58.59 qZQ    
                  27.84       58.59 (30.75)                                        
  6 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         1:01.05      58.67 qZQ    
                  27.81       58.67 (30.86)                                        
  7 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR                 58.14      58.77 qZQ    
                  28.71       58.77 (30.06)                                        
  8 Ma, Jeffrey Z             13 COND-MR                59.62      59.02 qZQ    
                  27.90       59.02 (31.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Towne, Garrett B          14 Badger-MR            1:00.98      59.03 ZQ     
                  27.34       59.03 (31.69)                                        
 10 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR                59.05      59.15 ZQ     
                  27.89       59.15 (31.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 11 Paruvangada, Bo K         13 Marlins Bgnw-MR      1:00.30      59.59 ZQ     
                  26.86       59.59 (32.73)                                        
 12 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR                59.32      59.70 ZQ     
                  27.89       59.70 (31.81)                                        
 13 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR    59.28      59.79 ZQ     
                  27.79       59.79 (32.00)                                        
 14 Boies, Zachary            13 SMC-MR                 59.53      59.97 ZQ     
                  27.97       59.97 (32.00)                                        
 14 Nicholas, Chauncey        13 DA-MR                  58.15      59.97 ZQ     
                  27.67       59.97 (32.30)                                        
 16 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR                59.92    1:00.65 ZQ     
                  28.25     1:00.65 (32.40)                                        
 17 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           1:00.80    1:01.09 ZQ     
                  29.07     1:01.09 (32.02)                                        
 18 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR       59.13    1:01.17 ZQ     
                  27.91     1:01.17 (33.26)                                        
 19 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     1:00.55    1:01.46 JO     
                  28.92     1:01.46 (32.54)                                        
 20 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               1:00.87    1:02.10        
                  28.71     1:02.10 (33.39)                                        
 21 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  1:00.95    1:02.84        
                  28.66     1:02.84 (34.18)                                        
 22 Odom, Reginald D          14 Agua Swim Team-MR    1:01.03    1:03.83        
                  29.05     1:03.83 (34.78)                                        
 23 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  1:01.19    1:06.15        
                  30.39     1:06.15 (35.76)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              2:01.19  SCS
              2:05.99  METS
              2:19.99  ZQ
              2:23.99  JO
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              2:06.74    2:03.99 METS   
                  27.52       59.35 (31.83)     1:31.57 (32.22)     2:03.99 (32.42)
  2 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               2:04.81    2:04.13 METS   
                  27.73       59.50 (31.77)     1:31.49 (31.99)     2:04.13 (32.64)
  3 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           2:05.45    2:04.69 METS   
                  27.53       59.11 (31.58)     1:31.71 (32.60)     2:04.69 (32.98)
  4 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              2:10.33    2:06.42 ZQ     
                  28.05     1:00.43 (32.38)     1:34.45 (34.02)     2:06.42 (31.97)
  5 Kaufmann, Garrett J       14 Marlins Bgnw-MR      2:07.52    2:06.60 ZQ     
                  27.13       59.35 (32.22)     1:32.81 (33.46)     2:06.60 (33.79)
  6 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  2:09.42    2:06.88 ZQ     
                  27.65       59.62 (31.97)     1:33.37 (33.75)     2:06.88 (33.51)
  7 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              2:10.72    2:08.47 ZQ     
                  27.93     1:00.52 (32.59)     1:34.02 (33.50)     2:08.47 (34.45)
  8 Towne, Garrett B          14 Badger-MR            2:11.62    2:12.66 ZQ     
                  28.35     1:02.18 (33.83)     1:38.19 (36.01)     2:12.66 (34.47)
Preliminaries
  9 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR            2:11.66                   
 10 Jun, David D              14 COND-MR              2:11.90                   
 11 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              2:11.96                   
 12 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         2:14.30                   
 13 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:15.33                   
 14 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     2:15.36                   
 15 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     2:16.03                   
 16 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR   2:16.70                   
 17 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              2:17.62                   
 18 Koster, John              14 SMC-MR               2:18.52                   
 19 Vintis, Matt T            13 Three Village-MR     2:21.04                   
 20 Amato, Steven A           14 WEST-MR              2:21.56                   
 21 Boies, Zachary            13 SMC-MR               2:22.11                   
 22 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR              2:23.39                   
 -- Papsco, Zachary T         13 HAA-MR                   DQ                    
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              2:01.19  SCS
              2:05.99  METS
              2:19.99  ZQ
              2:23.99  JO
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               2:07.44    2:04.81 qMETS  
                  28.69       59.36 (30.67)     1:31.80 (32.44)     2:04.81 (33.01)
  2 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           2:05.57    2:05.45 qMETS  
                  28.14       59.94 (31.80)     1:32.96 (33.02)     2:05.45 (32.49)
  3 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              2:04.72    2:06.74 qZQ    
                  28.12     1:00.66 (32.54)     1:33.67 (33.01)     2:06.74 (33.07)
  4 Kaufmann, Garrett J       14 Marlins Bgnw-MR      2:08.38    2:07.52 qZQ    
                  26.60       58.16 (31.56)     1:31.51 (33.35)     2:07.52 (36.01)
  5 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  2:11.00    2:09.42 qZQ    
                  27.48       59.94 (32.46)     1:33.16 (33.22)     2:09.42 (36.26)
  6 Chan, Adrian F            14 LIAC-MR              2:10.25    2:10.33 qZQ    
                  28.68     1:02.14 (33.46)     1:36.93 (34.79)     2:10.33 (33.40)
  7 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              2:12.09    2:10.72 qZQ    
                  28.70     1:01.73 (33.03)     1:36.04 (34.31)     2:10.72 (34.68)
  8 Towne, Garrett B          14 Badger-MR            2:14.24    2:11.62 qZQ    
                  29.03     1:02.96 (33.93)     1:39.14 (36.18)     2:11.62 (32.48)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kalindra, Pijus           13 Badger-MR            2:17.71    2:11.66 ZQ     
                  28.62     1:01.34 (32.72)     1:36.43 (35.09)     2:11.66 (35.23)
 10 Jun, David D              14 COND-MR              2:16.27    2:11.90 ZQ     
                  29.24     1:02.14 (32.90)     1:36.68 (34.54)     2:11.90 (35.22)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              2:07.75    2:11.96 ZQ     
                  28.67     1:01.89 (33.22)     1:36.87 (34.98)     2:11.96 (35.09)
 12 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         2:19.50    2:14.30 ZQ     
                  30.16     1:05.02 (34.86)     1:40.93 (35.91)     2:14.30 (33.37)
 13 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:13.60    2:15.33 ZQ     
                  28.81     1:02.84 (34.03)     1:39.05 (36.21)     2:15.33 (36.28)
 14 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     2:07.58    2:15.36 ZQ     
                  29.23     1:03.71 (34.48)     1:39.50 (35.79)     2:15.36 (35.86)
 15 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     2:13.74    2:16.03 ZQ     
                  29.39     1:02.61 (33.22)     1:38.88 (36.27)     2:16.03 (37.15)
 16 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR   2:12.42    2:16.70 ZQ     
                  29.61     1:05.00 (35.39)     1:41.00 (36.00)     2:16.70 (35.70)
 17 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              2:16.39    2:17.62 ZQ     
                  30.25     1:05.66 (35.41)     1:41.55 (35.89)     2:17.62 (36.07)
 18 Koster, John              14 SMC-MR               2:12.19    2:18.52 ZQ     
                  29.55     1:03.95 (34.40)     1:40.57 (36.62)     2:18.52 (37.95)
 19 Vintis, Matt T            13 Three Village-MR     2:15.79    2:21.04 JO     
                  30.83     1:05.87 (35.04)     1:43.48 (37.61)     2:21.04 (37.56)
 20 Amato, Steven A           14 WEST-MR              2:16.61    2:21.56 JO     
                  30.14     1:04.33 (34.19)     1:41.95 (37.62)     2:21.56 (39.61)
 21 Boies, Zachary            13 SMC-MR               2:18.14    2:22.11 JO     
                  30.45     1:05.66 (35.21)     1:43.28 (37.62)     2:22.11 (38.83)
 22 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR              2:19.18    2:23.39 JO     
                  31.04     1:07.09 (36.05)     1:44.63 (37.54)     2:23.39 (38.76)
 -- Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               2:16.71         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              1:59.79  SCS
              2:03.99  METS
              2:13.99  ZQ
              2:13.99  JO
 Meet Qualifying:  2:13.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:05.92    2:04.15 ZQ     
                  27.23       59.55 (32.32)     1:35.98 (36.43)     2:04.15 (28.17)
  2 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              2:05.89    2:04.16 ZQ     
                  27.09     1:01.15 (34.06)     1:35.81 (34.66)     2:04.16 (28.35)
  3 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              2:07.25    2:05.30 ZQ     
                  26.71     1:00.63 (33.92)     1:36.77 (36.14)     2:05.30 (28.53)
  4 Koster, John              14 SMC-MR               2:07.56    2:06.24 ZQ     
                  27.30     1:00.03 (32.73)     1:37.42 (37.39)     2:06.24 (28.82)
  5 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   2:09.79    2:08.65 ZQ     
                  27.20       59.46 (32.26)     1:38.95 (39.49)     2:08.65 (29.70)
  6 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           2:08.18    2:09.32 ZQ     
                  28.02     1:00.11 (32.09)     1:38.35 (38.24)     2:09.32 (30.97)
  7 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         2:11.00    2:11.35 ZQ     
                  27.99     1:00.98 (32.99)     1:40.55 (39.57)     2:11.35 (30.80)
  8 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  2:08.93    2:11.89 ZQ     
                  28.49     1:02.92 (34.43)     1:40.56 (37.64)     2:11.89 (31.33)
Preliminaries
  9 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              2:11.73                   
 10 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  2:12.02                   
 11 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           2:12.14                   
 12 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR   2:12.33                   
 13 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              2:12.88                   
 14 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      2:12.95                   
 15 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     2:13.13                   
 16 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           2:13.44                   
 17 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     2:14.45                   
 18 Amato, Steven A           14 WEST-MR              2:14.65                   
 19 Fisher, Alex              14 HAA-MR               2:15.48                   
 20 Neri, Nicholas J          14 IA-MR                2:16.77                   
 21 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               2:20.95                   
 -- Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR      NS                    
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              1:59.79  SCS
              2:03.99  METS
              2:13.99  ZQ
              2:13.99  JO
 Meet Qualifying:  2:13.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              2:11.28    2:05.89 qZQ    
                  27.60     1:00.68 (33.08)     1:36.31 (35.63)     2:05.89 (29.58)
  2 Chan, Dylan               14 Tmsuffolk-MR         2:02.83    2:05.92 qZQ    
                  27.27       59.62 (32.35)     1:36.28 (36.66)     2:05.92 (29.64)
  3 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              2:07.93    2:07.25 qZQ    
                  27.26     1:01.84 (34.58)     1:38.65 (36.81)     2:07.25 (28.60)
  4 Koster, John              14 SMC-MR               2:08.69    2:07.56 qZQ    
                  27.94     1:00.49 (32.55)     1:38.50 (38.01)     2:07.56 (29.06)
  5 Wong, Phil                14 Phoenix-MR           2:08.85    2:08.18 qZQ    
                  28.54     1:00.83 (32.29)     1:38.24 (37.41)     2:08.18 (29.94)
  6 Chang, Michael            13 Express Swimming-MR  2:07.99    2:08.93 qZQ    
                  28.18     1:01.41 (33.23)     1:37.47 (36.06)     2:08.93 (31.46)
  7 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   2:12.42    2:09.79 qZQ    
                  27.32     1:00.46 (33.14)     1:38.63 (38.17)     2:09.79 (31.16)
  8 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         2:12.75    2:11.00 qZQ    
                  28.05     1:01.06 (33.01)     1:40.93 (39.87)     2:11.00 (30.07)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              2:12.11    2:11.73 ZQ     
                  27.80     1:02.39 (34.59)     1:41.07 (38.68)     2:11.73 (30.66)
 10 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  2:12.06    2:12.02 ZQ     
                  27.74     1:01.31 (33.57)     1:41.46 (40.15)     2:12.02 (30.56)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Iorizzo, Kyle T           14 Phoenix-MR           2:12.84    2:12.14 ZQ     
                  28.12     1:01.67 (33.55)     1:43.42 (41.75)     2:12.14 (28.72)
 12 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR   2:10.88    2:12.33 ZQ     
                  28.11     1:01.47 (33.36)     1:40.11 (38.64)     2:12.33 (32.22)
 13 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              2:13.15    2:12.88 ZQ     
                  29.31     1:04.37 (35.06)     1:42.56 (38.19)     2:12.88 (30.32)
 14 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      2:12.35    2:12.95 ZQ     
                  28.29     1:01.73 (33.44)     1:41.88 (40.15)     2:12.95 (31.07)
 15 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     2:11.06    2:13.13 ZQ     
                  28.13     1:02.04 (33.91)     1:44.14 (42.10)     2:13.13 (28.99)
 16 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           2:13.99    2:13.44 ZQ     
                  28.96     1:02.65 (33.69)     1:42.88 (40.23)     2:13.44 (30.56)
 17 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     2:13.98    2:14.45        
                  28.07     1:00.90 (32.83)     1:45.50 (44.60)     2:14.45 (28.95)
 18 Amato, Steven A           14 WEST-MR              2:10.56    2:14.65        
                  28.70     1:03.70 (35.00)     1:43.36 (39.66)     2:14.65 (31.29)
 19 Fisher, Alex              14 HAA-MR               2:12.14    2:15.48        
                  29.38     1:05.09 (35.71)     1:44.79 (39.70)     2:15.48 (30.69)
 20 Neri, Nicholas J          14 IA-MR                2:13.75    2:16.77        
                  30.13     1:04.96 (34.83)     1:46.44 (41.48)     2:16.77 (30.33)
 21 Aroesty, Ryan S           13 LBA-MR               2:13.96    2:20.95        
                  28.02     1:05.86 (37.84)     1:46.94 (41.08)     2:20.95 (34.01)
 -- Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  2:13.96         NS        
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:00.09  ZMAX
              4:15.09  SCS
              4:25.99  METS
              4:45.99  ZQ
              4:45.99  JO
 Meet Qualifying:  4:45.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              4:29.89    4:26.85 ZQ     
                  28.10     1:00.22 (32.12)     1:35.82 (35.60)     2:11.32 (35.50)
        2:48.25 (36.93)     3:26.29 (38.04)     3:56.77 (30.48)     4:26.85 (30.08)
  2 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     4:34.95    4:29.09 ZQ     
                  28.57     1:02.32 (33.75)     1:36.42 (34.10)     2:09.48 (33.06)
        2:50.74 (41.26)     3:31.35 (40.61)     4:00.39 (29.04)     4:29.09 (28.70)
  3 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              4:35.50    4:30.63 ZQ     
                  27.79       59.61 (31.82)     1:33.63 (34.02)     2:07.18 (33.55)
        2:48.50 (41.32)     3:29.36 (40.86)     4:00.42 (31.06)     4:30.63 (30.21)
  4 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         4:39.82    4:33.73 ZQ     
                  28.63     1:02.86 (34.23)     1:38.55 (35.69)     2:12.95 (34.40)
        2:51.83 (38.88)     3:32.19 (40.36)     4:04.09 (31.90)     4:33.73 (29.64)
  5 Daly, Michael C           13 COND-MR              4:35.40    4:34.02 ZQ     
                  28.64     1:02.26 (33.62)     1:37.53 (35.27)     2:11.51 (33.98)
        2:51.44 (39.93)     3:31.36 (39.92)     4:03.28 (31.92)     4:34.02 (30.74)
  6 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              4:38.03    4:34.97 ZQ     
                  28.26     1:01.11 (32.85)     1:37.90 (36.79)     2:14.03 (36.13)
        2:52.65 (38.62)     3:32.57 (39.92)     4:04.15 (31.58)     4:34.97 (30.82)
  7 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              4:37.50    4:39.61 ZQ     
                  30.19     1:05.05 (34.86)     1:40.27 (35.22)     2:15.62 (35.35)
        2:55.53 (39.91)     3:35.50 (39.97)     4:07.94 (32.44)     4:39.61 (31.67)
  8 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   4:41.21    4:46.56        
                  30.95     1:08.84 (37.89)     1:45.14 (36.30)     2:21.19 (36.05)
        3:00.72 (39.53)     3:40.35 (39.63)     4:13.66 (33.31)     4:46.56 (32.90)
Preliminaries
  9 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           4:44.75                   
 10 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     4:46.07                   
 11 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  4:46.66                   
 12 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      4:47.61                   
 13 Amato, Steven A           14 WEST-MR              4:48.25                   
 14 McCaffrey, TC C           13 PATS-MR              4:51.90                   
 15 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               4:53.92                   
 16 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  5:00.31                   
 -- French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR       NS                    
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:00.09  ZMAX
              4:15.09  SCS
              4:25.99  METS
              4:45.99  ZQ
              4:45.99  JO
 Meet Qualifying:  4:45.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Marski, Timothy J         13 LIAC-MR              4:28.38    4:29.89 qZQ    
                  28.07     1:01.13 (33.06)     1:37.40 (36.27)     2:12.46 (35.06)
        2:50.34 (37.88)     3:28.97 (38.63)     3:59.88 (30.91)     4:29.89 (30.01)
  2 Zuric, Luka D             13 Three Village-MR     4:29.10    4:34.95 qZQ    
                  29.20     1:03.93 (34.73)     1:39.22 (35.29)     2:13.64 (34.42)
        2:55.36 (41.72)     3:37.03 (41.67)     4:05.96 (28.93)     4:34.95 (28.99)
  3 Daly, Michael C           13 COND-MR              4:40.66    4:35.40 qZQ    
                  28.65     1:03.64 (34.99)     1:38.74 (35.10)     2:13.23 (34.49)
        2:53.16 (39.93)     3:33.14 (39.98)     4:04.65 (31.51)     4:35.40 (30.75)
  4 Kapusta, Adam             13 LIAC-MR              4:34.91    4:35.50 qZQ    
                  28.30     1:01.84 (33.54)     1:36.99 (35.15)     2:11.46 (34.47)
        2:52.46 (41.00)     3:33.73 (41.27)     4:05.23 (31.50)     4:35.50 (30.27)
  5 Gregorace, Michael J      13 LIAC-MR              4:37.97    4:37.50 qZQ    
                  30.39     1:05.19 (34.80)     1:40.18 (34.99)     2:15.64 (35.46)
        2:54.82 (39.18)     3:34.65 (39.83)     4:06.30 (31.65)     4:37.50 (31.20)
  6 McClellan, Sean E         13 LIAC-MR              4:35.85    4:38.03 qZQ    
                  28.80     1:02.32 (33.52)     1:38.87 (36.55)     2:15.18 (36.31)
        2:54.38 (39.20)     3:34.45 (40.07)     4:06.41 (31.96)     4:38.03 (31.62)
  7 Orobinsky, Christopher    13 Rac @ Jcc-MR         4:40.54    4:39.82 qZQ    
                  29.57     1:04.07 (34.50)     1:40.06 (35.99)     2:14.31 (34.25)
        2:55.12 (40.81)     3:36.34 (41.22)     4:08.40 (32.06)     4:39.82 (31.42)
  8 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   4:42.52    4:41.21 qZQ    
                  30.19     1:07.23 (37.04)     1:44.22 (36.99)     2:19.30 (35.08)
        2:57.67 (38.37)     3:37.23 (39.56)     4:10.04 (32.81)     4:41.21 (31.17)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           4:45.56    4:44.75 ZQ     
                  29.22     1:05.15 (35.93)     1:40.87 (35.72)     2:17.12 (36.25)
        2:57.48 (40.36)     3:39.08 (41.60)     4:12.37 (33.29)     4:44.75 (32.38)
 10 Gregory, Logan T          14 Three Village-MR     4:45.65    4:46.07        
                  29.87     1:04.39 (34.52)     1:39.37 (34.98)     2:15.09 (35.72)
        3:00.64 (45.55)     3:45.91 (45.27)     4:16.41 (30.50)     4:46.07 (29.66)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sheinberg, Kyle N         14 Express Swimming-MR  4:39.78    4:46.66        
                  29.06     1:03.42 (34.36)     1:40.86 (37.44)     2:18.04 (37.18)
        2:58.99 (40.95)     3:40.89 (41.90)     4:13.88 (32.99)     4:46.66 (32.78)
 12 Ford, Wesley A            14 Marlins Bgnw-MR      4:42.67    4:47.61        
                  29.10     1:04.72 (35.62)     1:41.81 (37.09)     2:18.03 (36.22)
        2:59.64 (41.61)     3:41.97 (42.33)     4:15.82 (33.85)     4:47.61 (31.79)
 13 Amato, Steven A           14 WEST-MR              4:44.52    4:48.25        
                  29.90     1:04.45 (34.55)     1:41.32 (36.87)     2:20.01 (38.69)
        3:01.97 (41.96)     3:44.26 (42.29)     4:16.08 (31.82)     4:48.25 (32.17)
 14 McCaffrey, TC C           13 PATS-MR              4:43.67    4:51.90        
                  32.80     1:10.67 (37.87)     1:46.60 (35.93)     2:21.75 (35.15)
        3:04.58 (42.83)     3:46.87 (42.29)     4:20.17 (33.30)     4:51.90 (31.73)
 15 Papsco, Zachary T         13 HAA-MR               4:44.91    4:53.92        
                  29.79     1:05.39 (35.60)     1:43.88 (38.49)     2:21.90 (38.02)
        3:03.88 (41.98)     3:46.32 (42.44)     4:20.55 (34.23)     4:53.92 (33.37)
 16 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  4:45.46    5:00.31        
                  29.89     1:06.43 (36.54)     1:44.42 (37.99)     2:21.37 (36.95)
        3:06.87 (45.50)     3:52.99 (46.12)     4:27.04 (34.05)     5:00.31 (33.27)
 -- French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR   4:38.79         NS        
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                21.09  ZMAX
                22.49  SCS
                23.29  METS
                23.49  ZQ
                23.79  JO
 Meet Qualifying:  23.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR                 23.32      22.67 METS   
  2 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR     23.44      23.08 METS   
  3 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR                 23.27      23.19 METS   
  4 Pompay, John A            16 Express Swimming-MR    23.20      23.31 ZQ     
  5 Carey, Liam               15 Phoenix-MR             24.10      23.63 JO     
  6 Wong, Aaron               16 Silver Streaks-MR      23.80      23.66 JO     
Preliminaries
  4 Kim, Harris               17 Phoenix-MR             23.33                   
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                21.09  ZMAX
                22.49  SCS
                23.29  METS
                23.49  ZQ
                23.79  JO
 Meet Qualifying:  23.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Pompay, John A            16 Express Swimming-MR    22.79      23.20 qMETS  
  2 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR                 23.44      23.27 qMETS  
  3 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR                 23.06      23.32 qZQ    
  4 Kim, Harris               17 Phoenix-MR             23.15      23.33 qZQ    
  5 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR     23.21      23.44 qZQ    
  6 Wong, Aaron               16 Silver Streaks-MR      23.42      23.80 q      
  7 Carey, Liam               15 Phoenix-MR             23.35      24.10 q      
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                45.89  ZMAX
                48.89  SCS
                50.19  METS
                51.29  ZQ
                51.99  JO
 Meet Qualifying:  51.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR                 53.06      50.39 ZQ     
                  24.06       50.39 (26.33)                                        
  2 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR     51.74      51.03 ZQ     
                  24.39       51.03 (26.64)                                        
  3 Semak, Bohdan             17 Rac @ Jcc-MR           51.21      52.26        
                  24.71       52.26 (27.55)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                45.89  ZMAX
                48.89  SCS
                50.19  METS
                51.29  ZQ
                51.99  JO
 Meet Qualifying:  51.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Semak, Bohdan             17 Rac @ Jcc-MR           50.44      51.21 qZQ    
                  24.65       51.21 (26.56)                                        
  2 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR     50.39      51.74 qJO    
                  24.49       51.74 (27.25)                                        
  3 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR                 49.37      53.06 q      
                  25.01       53.06 (28.05)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:40.69  ZMAX
              1:46.49  SCS
              1:49.99  METS
              1:53.49  ZQ
              1:53.99  JO
 Meet Qualifying:  1:53.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Watler, Jaleel C          16 NYCC-MR              1:49.43    1:49.46 METS   
                  24.83       52.32 (27.49)     1:21.28 (28.96)     1:49.46 (28.18)
  2 Semak, Bohdan             17 Rac @ Jcc-MR         1:51.45    1:52.15 ZQ     
                  25.03       53.16 (28.13)     1:23.01 (29.85)     1:52.15 (29.14)
  3 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   1:56.21    1:53.67 JO     
                  25.70       53.84 (28.14)     1:23.67 (29.83)     1:53.67 (30.00)
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:40.69  ZMAX
              1:46.49  SCS
              1:49.99  METS
              1:53.49  ZQ
              1:53.99  JO
 Meet Qualifying:  1:53.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Watler, Jaleel C          16 NYCC-MR              1:52.46    1:49.43 qMETS  
                  25.03       52.65 (27.62)     1:21.40 (28.75)     1:49.43 (28.03)
  2 Semak, Bohdan             17 Rac @ Jcc-MR         1:50.47    1:51.45 qZQ    
                  25.95       54.33 (28.38)     1:22.58 (28.25)     1:51.45 (28.87)
  3 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   1:52.28    1:56.21 q      
                  26.75       55.25 (28.50)     1:25.35 (30.10)     1:56.21 (30.86)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:33.69  ZMAX
              4:48.39  SCS
              4:56.99  METS
              5:09.99  ZQ
              5:10.99  JO
 Meet Qualifying:  5:09.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Watler, Jaleel C          16 NYCC-MR              4:51.59    4:56.36 METS   
                  25.77       54.00 (28.23)     1:23.50 (29.50)     1:53.00 (29.50)
        2:23.04 (30.04)     2:52.43 (29.39)     3:23.07 (30.64)     3:54.92 (31.85)
        4:26.08 (31.16)     4:56.36 (30.28)                                        
  2 Rotolo, John M            17 LIAC-MR              5:06.88    5:05.81 ZQ     
                  26.89       56.47 (29.58)     1:26.71 (30.24)     1:57.54 (30.83)
        2:28.78 (31.24)     3:00.25 (31.47)     3:31.96 (31.71)     4:03.75 (31.79)
        4:35.19 (31.44)     5:05.81 (30.62)                                        
  3 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR         5:24.81    5:20.63        
                  27.62       59.26 (31.64)     1:31.84 (32.58)     2:05.04 (33.20)
        2:37.53 (32.49)     3:10.41 (32.88)     3:43.26 (32.85)     4:15.76 (32.50)
        4:48.50 (32.74)     5:20.63 (32.13)                                        
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:33.69  ZMAX
              4:48.39  SCS
              4:56.99  METS
              5:09.99  ZQ
              5:10.99  JO
 Meet Qualifying:  5:09.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Watler, Jaleel C          16 NYCC-MR              4:54.70    4:51.59 qMETS  
                  25.68       53.84 (28.16)     1:23.23 (29.39)     1:52.82 (29.59)
        2:22.57 (29.75)     2:52.49 (29.92)     3:22.65 (30.16)     3:52.66 (30.01)
        4:22.72 (30.06)     4:51.59 (28.87)                                        
  2 Rotolo, John M            17 LIAC-MR              5:06.09    5:06.88 qZQ    
                  27.54       57.70 (30.16)     1:28.54 (30.84)     2:00.00 (31.46)
        2:31.40 (31.40)     3:03.05 (31.65)     3:34.20 (31.15)     4:05.70 (31.50)
        4:36.74 (31.04)     5:06.88 (30.14)                                        
  3 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR         5:06.55    5:24.81 q      
                  28.22       59.21 (30.99)     1:32.01 (32.80)     2:05.04 (33.03)
        2:39.02 (33.98)     3:12.60 (33.58)     3:45.96 (33.36)     4:19.19 (33.23)
        4:52.33 (33.14)     5:24.81 (32.48)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                51.39  ZMAX
                55.09  SCS
                56.99  METS
                59.49  ZQ
                59.99  JO
 Meet Qualifying:  59.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR                 56.95      55.01 SCS    
                  26.98       55.01 (28.03)                                        
  2 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR                 56.61      56.10 METS   
                  27.02       56.10 (29.08)                                        
  3 Einsidler, Edward A       16 COND-MR                58.23      57.47 ZQ     
                  27.96       57.47 (29.51)                                        
  4 Scholes, David E          17 PATS-MR              1:00.00      57.99 ZQ     
                  28.58       57.99 (29.41)                                        
  5 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR           58.83      58.21 ZQ     
                  28.12       58.21 (30.09)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                51.39  ZMAX
                55.09  SCS
                56.99  METS
                59.49  ZQ
                59.99  JO
 Meet Qualifying:  59.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR                 57.52      56.61 qMETS  
                  27.51       56.61 (29.10)                                        
  2 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR                 58.32      56.95 qMETS  
                  28.04       56.95 (28.91)                                        
  3 Einsidler, Edward A       16 COND-MR                57.56      58.23 qZQ    
                  28.14       58.23 (30.09)                                        
  4 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR           58.51      58.83 qZQ    
                  28.68       58.83 (30.15)                                        
  5 Scholes, David E          17 PATS-MR                58.79    1:00.00 q      
                  29.65     1:00.00 (30.35)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:51.39  ZMAX
              1:59.39  SCS
              2:03.99  METS
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
 Meet Qualifying:  2:09.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR               1:59.94    1:59.40 METS   
                  27.15       57.16 (30.01)     1:28.37 (31.21)     1:59.40 (31.03)
  2 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR               2:04.27    2:00.64 METS   
                  28.07       58.21 (30.14)     1:29.76 (31.55)     2:00.64 (30.88)
  3 Ma, Edmond                15 PATS-MR              2:08.43    2:08.90 ZQ     
                  30.14     1:02.02 (31.88)     1:35.00 (32.98)     2:08.90 (33.90)
  4 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR         2:07.38    2:10.55 JO     
                  29.98     1:03.53 (33.55)     1:37.06 (33.53)     2:10.55 (33.49)
 -- Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR              2:08.54         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:51.39  ZMAX
              1:59.39  SCS
              2:03.99  METS
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
 Meet Qualifying:  2:09.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Modelewski, Matthew       17 HYB-MR               2:02.56    1:59.94 qMETS  
                  27.99       57.85 (29.86)     1:28.43 (30.58)     1:59.94 (31.51)
  2 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR               2:06.14    2:04.27 qZQ    
                  28.22       59.10 (30.88)     1:31.32 (32.22)     2:04.27 (32.95)
  3 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR         2:06.29    2:07.38 qZQ    
                  29.34     1:01.42 (32.08)     1:35.45 (34.03)     2:07.38 (31.93)
  4 Ma, Edmond                15 PATS-MR              2:07.81    2:08.43 qZQ    
                  29.55     1:01.50 (31.95)     1:34.17 (32.67)     2:08.43 (34.26)
  5 Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR              2:08.86    2:08.54 qZQ    
                  30.64     1:03.02 (32.38)     1:35.98 (32.96)     2:08.54 (32.56)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
                57.89  ZMAX
              1:02.19  SCS
              1:04.49  METS
              1:06.49  ZQ
              1:06.49  JO
 Meet Qualifying:  1:06.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Li, Alan                  16 FLY-MR               1:01.35    1:00.79 SCS    
                  28.17     1:00.79 (32.62)                                        
  2 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              1:00.69    1:00.83 SCS    
                  28.24     1:00.83 (32.59)                                        
  3 Mackay, Matt J            17 WSSC-MR              1:02.91    1:02.92 METS   
                  28.97     1:02.92 (33.95)                                        
  4 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   1:06.01    1:04.72 ZQ     
                  30.16     1:04.72 (34.56)                                        
  5 Gross, Joe M              17 COND-MR              1:06.50    1:06.15 ZQ     
                  30.99     1:06.15 (35.16)                                        
  6 Yamamoto, Leo             15 Agua Swim Team-MR    1:06.78    1:06.64        
                  30.95     1:06.64 (35.69)                                        
  7 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  1:07.30    1:06.86        
                  31.17     1:06.86 (35.69)                                        
  8 Mattone, Michael X        17 Express Swimming-MR  1:07.18    1:07.21        
                  30.74     1:07.21 (36.47)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
                57.89  ZMAX
              1:02.19  SCS
              1:04.49  METS
              1:06.49  ZQ
              1:06.49  JO
 Meet Qualifying:  1:06.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              1:02.01    1:00.69 qSCS   
                  28.11     1:00.69 (32.58)                                        
  2 Li, Alan                  16 FLY-MR               1:00.43    1:01.35 qSCS   
                  28.90     1:01.35 (32.45)                                        
  3 Mackay, Matt J            17 WSSC-MR              1:03.22    1:02.91 qMETS  
                  28.96     1:02.91 (33.95)                                        
  4 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   1:05.44    1:06.01 qZQ    
                  30.89     1:06.01 (35.12)                                        
  5 Gross, Joe M              17 COND-MR              1:02.68    1:06.50 q      
                  31.69     1:06.50 (34.81)                                        
  6 Yamamoto, Leo             15 Agua Swim Team-MR    1:05.90    1:06.78 q      
                  30.89     1:06.78 (35.89)                                        
  7 Mattone, Michael X        17 Express Swimming-MR  1:03.98    1:07.18 q      
                  31.15     1:07.18 (36.03)                                        
  8 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  1:06.42    1:07.30 q      
                  31.54     1:07.30 (35.76)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:06.29  ZMAX
              2:15.39  SCS
              2:22.99  METS
              2:29.99  ZQ
              2:30.09  JO
 Meet Qualifying:  2:29.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              2:12.45    2:11.36 SCS    
                  28.70     1:02.45 (33.75)     1:37.10 (34.65)     2:11.36 (34.26)
  2 Li, Alan                  16 FLY-MR               2:16.82    2:11.72 SCS    
                  29.32     1:02.26 (32.94)     1:36.43 (34.17)     2:11.72 (35.29)
  3 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR               2:27.03    2:21.84 METS   
                  30.93     1:07.26 (36.33)     1:44.42 (37.16)     2:21.84 (37.42)
  4 Pompay, John A            16 Express Swimming-MR  2:23.53    2:22.34 METS   
                  31.12     1:07.19 (36.07)     1:44.24 (37.05)     2:22.34 (38.10)
  5 Mesibov, Nicholas         15 Phoenix-MR           2:24.36    2:22.63 METS   
                  31.66     1:07.64 (35.98)     1:45.11 (37.47)     2:22.63 (37.52)
  6 Gross, Joe M              17 COND-MR              2:24.70    2:23.51 ZQ     
                  32.72     1:09.58 (36.86)     1:46.78 (37.20)     2:23.51 (36.73)
  7 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  2:25.73    2:24.45 ZQ     
                  32.66     1:09.06 (36.40)     1:46.84 (37.78)     2:24.45 (37.61)
  8 Carey, Liam               15 Phoenix-MR           2:26.88    2:26.78 ZQ     
                  33.16     1:10.48 (37.32)     1:48.45 (37.97)     2:26.78 (38.33)
Preliminaries
  4 Mackay, Matt J            17 WSSC-MR              2:24.34                   
 10 Rabasco, Christopher M    15 Rivertown Rays-MR    2:27.87                   
 11 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   2:28.18                   
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:06.29  ZMAX
              2:15.39  SCS
              2:22.99  METS
              2:29.99  ZQ
              2:30.09  JO
 Meet Qualifying:  2:29.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              2:14.95    2:12.45 qSCS   
                  29.19     1:03.11 (33.92)     1:37.66 (34.55)     2:12.45 (34.79)
  2 Li, Alan                  16 FLY-MR               2:10.57    2:16.82 qMETS  
                  30.24     1:04.23 (33.99)     1:40.09 (35.86)     2:16.82 (36.73)
  3 Pompay, John A            16 Express Swimming-MR  2:19.64    2:23.53 qZQ    
                  31.12     1:07.34 (36.22)     1:44.81 (37.47)     2:23.53 (38.72)
  4 Mackay, Matt J            17 WSSC-MR              2:20.09    2:24.34 qZQ    
                  30.09     1:06.01 (35.92)     1:44.46 (38.45)     2:24.34 (39.88)
  5 Mesibov, Nicholas         15 Phoenix-MR           2:27.59    2:24.36 qZQ    
                  32.42     1:08.90 (36.48)     1:46.50 (37.60)     2:24.36 (37.86)
  6 Gross, Joe M              17 COND-MR              2:17.76    2:24.70 qZQ    
                  32.85     1:09.51 (36.66)     1:47.46 (37.95)     2:24.70 (37.24)
  7 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  2:29.20    2:25.73 qZQ    
                  33.06     1:09.73 (36.67)     1:47.44 (37.71)     2:25.73 (38.29)
  8 Carey, Liam               15 Phoenix-MR           2:24.10    2:26.88 qZQ    
                  32.91     1:10.07 (37.16)     1:48.26 (38.19)     2:26.88 (38.62)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR               2:26.52    2:27.03 ZQ     
                  32.17     1:09.61 (37.44)     1:48.23 (38.62)     2:27.03 (38.80)
 10 Rabasco, Christopher M    15 Rivertown Rays-MR    2:27.22    2:27.87 ZQ     
                  31.73     1:08.17 (36.44)     1:47.23 (39.06)     2:27.87 (40.64)
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   2:22.40    2:28.18 ZQ     
                  32.24     1:09.90 (37.66)     1:49.65 (39.75)     2:28.18 (38.53)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                50.29  ZMAX
                53.99  SCS
                55.19  METS
                57.19  ZQ
                57.99  JO
 Meet Qualifying:  57.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Li, Alan                  16 FLY-MR                 54.25      53.87 SCS    
                  25.52       53.87 (28.35)                                        
  2 Kim, Harris               17 Phoenix-MR             55.75      55.81 ZQ     
                  25.45       55.81 (30.36)                                        
  3 Woods, Brendan T          15 LBA-MR                 58.18      57.71 JO     
                  26.85       57.71 (30.86)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                50.29  ZMAX
                53.99  SCS
                55.19  METS
                57.19  ZQ
                57.99  JO
 Meet Qualifying:  57.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Li, Alan                  16 FLY-MR                 53.91      54.25 qMETS  
                  26.04       54.25 (28.21)                                        
  2 Kim, Harris               17 Phoenix-MR             57.14      55.75 qZQ    
                  25.73       55.75 (30.02)                                        
  3 Woods, Brendan T          15 LBA-MR                 56.94      58.18 q      
                  27.30       58.18 (30.88)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              2:01.19  SCS
              2:05.99  METS
              2:12.49  ZQ
              2:12.49  JO
 Meet Qualifying:  2:12.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Callaghan, James          16 Rac @ Jcc-MR         2:03.99    2:03.74 METS   
                  27.74       59.45 (31.71)     1:31.64 (32.19)     2:03.74 (32.10)
  2 Gilmore, Brandon J        16 IA-MR                2:05.19    2:05.86 METS   
                  28.02       59.98 (31.96)     1:32.65 (32.67)     2:05.86 (33.21)
  3 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               2:09.42    2:07.47 ZQ     
                  28.11     1:00.07 (31.96)     1:33.58 (33.51)     2:07.47 (33.89)
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              2:01.19  SCS
              2:05.99  METS
              2:12.49  ZQ
              2:12.49  JO
 Meet Qualifying:  2:12.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Callaghan, James          16 Rac @ Jcc-MR         2:06.34    2:03.99 qMETS  
                  28.19       59.12 (30.93)     1:31.37 (32.25)     2:03.99 (32.62)
  2 Gilmore, Brandon J        16 IA-MR                2:06.27    2:05.19 qMETS  
                  27.64       59.35 (31.71)     1:32.17 (32.82)     2:05.19 (33.02)
  3 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               2:10.82    2:09.42 qZQ    
                  28.49     1:00.81 (32.32)     1:35.13 (34.32)     2:09.42 (34.29)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              1:59.79  SCS
              2:03.99  METS
              2:07.99  ZQ
              2:07.99  JO
 Meet Qualifying:  2:07.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Li, Alan                  16 FLY-MR               2:04.05    2:00.69 METS   
                  25.66       56.05 (30.39)     1:31.12 (35.07)     2:00.69 (29.57)
  2 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   2:06.96    2:05.19 ZQ     
                  27.50     1:00.54 (33.04)     1:36.93 (36.39)     2:05.19 (28.26)
  3 Pompay, John A            16 Express Swimming-MR  2:06.84    2:05.26 ZQ     
                  26.28       57.96 (31.68)     1:35.85 (37.89)     2:05.26 (29.41)
  4 Gross, Joe M              17 COND-MR              2:14.52    2:08.07        
                  27.89     1:00.85 (32.96)     1:38.22 (37.37)     2:08.07 (29.85)
  5 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               2:11.54    2:10.20        
                  27.11     1:02.03 (34.92)     1:40.76 (38.73)     2:10.20 (29.44)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              1:51.99  ZMAX
              1:59.79  SCS
              2:03.99  METS
              2:07.99  ZQ
              2:07.99  JO
 Meet Qualifying:  2:07.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Li, Alan                  16 FLY-MR               1:57.89    2:04.05 qZQ    
                  26.51       58.54 (32.03)     1:33.58 (35.04)     2:04.05 (30.47)
  2 Pompay, John A            16 Express Swimming-MR  2:06.78    2:06.84 qZQ    
                  26.43       59.00 (32.57)     1:36.80 (37.80)     2:06.84 (30.04)
  3 Hamberg, Miles N          15 Manhattan Makos-MR   2:04.43    2:06.96 qZQ    
                  27.71     1:01.15 (33.44)     1:38.31 (37.16)     2:06.96 (28.65)
  4 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               2:06.25    2:11.54 q      
                  27.80     1:01.61 (33.81)     1:41.36 (39.75)     2:11.54 (30.18)
  5 Gross, Joe M              17 COND-MR              2:05.92    2:14.52 q      
                  28.95     1:04.72 (35.77)     1:43.45 (38.73)     2:14.52 (31.07)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:00.09  ZMAX
              4:15.09  SCS
              4:25.99  METS
              4:41.99  ZQ
              4:41.99  JO
 Meet Qualifying:  4:41.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Callaghan, James          16 Rac @ Jcc-MR         4:28.26    4:25.78 METS   
                  27.78       59.66 (31.88)     1:33.75 (34.09)     2:08.05 (34.30)
        2:45.40 (37.35)     3:25.05 (39.65)     3:56.01 (30.96)     4:25.78 (29.77)
  2 Gross, Joe M              17 COND-MR              4:45.01    4:35.72 ZQ     
                  28.48     1:02.56 (34.08)     1:38.92 (36.36)     2:15.35 (36.43)
        2:55.01 (39.66)     3:34.86 (39.85)     4:06.54 (31.68)     4:35.72 (29.18)
  3 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR         4:47.37    4:36.02 ZQ     
                  27.90     1:00.98 (33.08)     1:35.28 (34.30)     2:09.18 (33.90)
        2:51.07 (41.89)     3:32.75 (41.68)     4:05.12 (32.37)     4:36.02 (30.90)
  4 Kim, Harris               17 Phoenix-MR           4:37.61    4:41.51 ZQ     
                  28.38     1:00.46 (32.08)     1:37.35 (36.89)     2:15.64 (38.29)
        2:56.38 (40.74)     3:37.18 (40.80)     4:09.93 (32.75)     4:41.51 (31.58)
Preliminaries
  1 Li, Alan                  16 FLY-MR               4:20.57                   
  3 Watler, Jaleel C          16 NYCC-MR              4:32.94                   
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:00.09  ZMAX
              4:15.09  SCS
              4:25.99  METS
              4:41.99  ZQ
              4:41.99  JO
 Meet Qualifying:  4:41.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Li, Alan                  16 FLY-MR               4:13.00    4:20.57 qMETS  
                  27.00       58.03 (31.03)     1:30.33 (32.30)     2:03.15 (32.82)
        2:39.97 (36.82)     3:18.19 (38.22)     3:49.93 (31.74)     4:20.57 (30.64)
  2 Callaghan, James          16 Rac @ Jcc-MR         4:35.96    4:28.26 qZQ    
                  28.28     1:00.40 (32.12)     1:34.69 (34.29)     2:08.65 (33.96)
        2:47.02 (38.37)     3:26.35 (39.33)     3:57.87 (31.52)     4:28.26 (30.39)
  3 Watler, Jaleel C          16 NYCC-MR              4:31.81    4:32.94 qZQ    
                  29.23     1:04.38 (35.15)     1:39.00 (34.62)     2:13.00 (34.00)
        2:53.71 (40.71)     3:35.07 (41.36)     4:04.19 (29.12)     4:32.94 (28.75)
  4 Kim, Harris               17 Phoenix-MR           4:40.58    4:37.61 qZQ    
                  27.83       59.53 (31.70)     1:35.55 (36.02)     2:12.33 (36.78)
        2:52.88 (40.55)     3:33.74 (40.86)     4:06.33 (32.59)     4:37.61 (31.28)
  5 Gross, Joe M              17 COND-MR              4:32.05    4:45.01 q      
                  29.68     1:04.32 (34.64)     1:41.93 (37.61)     2:18.70 (36.77)
        2:58.40 (39.70)     3:38.91 (40.51)     4:12.52 (33.61)     4:45.01 (32.49)
  6 Mahabadi, Armin B         16 Tmsuffolk-MR         4:33.90    4:47.37 q      
                  28.98     1:03.29 (34.31)     1:38.60 (35.31)     2:14.11 (35.51)
        2:57.42 (43.31)     3:40.67 (43.25)     4:14.30 (33.63)     4:47.37 (33.07)