Licensed to BGC-N. Westchester Marlins
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/4/2014 11:22 AM
           2014 MR DA/WSSC Heats & Treats Distance Meet - 10/31/2014           
                              Sanction #: 141014                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, Cayla      9 DA-MR                     NT    8:15.53         20  
                  37.24     1:24.93 (47.69)     2:15.00 (50.07)     3:05.84 (50.84)
        3:58.03 (52.19)     4:50.48 (52.45)     5:43.16 (52.68)     6:36.25 (53.09)
        7:27.82 (51.57)     8:15.53 (47.71)                                        
 
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dewhurst, Julia J   12 DA-MR                     NT    5:43.64         20  
                  37.86     1:19.93 (42.07)     2:04.91 (44.98)     2:48.18 (43.27)
        3:36.44 (48.26)     4:24.90 (48.46)   5:43.64 (1:18.74)                    
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR              7:05.94    6:45.31         20  
                  34.55     1:14.72 (40.17)     1:56.23 (41.51)     2:39.36 (43.13)
        3:22.47 (43.11)     4:04.29 (41.82)     4:46.91 (42.62)     5:28.50 (41.59)
        6:08.73 (40.23)     6:45.31 (36.58)                                        
 
Girls 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Regenauer, Christi  13 DA-MR                     NT   18:50.81         20  
                  30.02     1:03.76 (33.74)     1:37.82 (34.06)     2:11.71 (33.89)
        2:45.85 (34.14)     3:19.94 (34.09)     3:54.08 (34.14)     4:28.06 (33.98)
        5:02.37 (34.31)     5:36.75 (34.38)     6:11.85 (35.10)     6:45.56 (33.71)
        7:19.97 (34.41)     7:54.26 (34.29)     8:28.55 (34.29)     9:03.24 (34.69)
        9:37.36 (34.12)    10:12.04 (34.68)    10:47.03 (34.99)    11:21.76 (34.73)
       11:56.53 (34.77)    12:31.11 (34.58)    13:05.81 (34.70)    13:40.51 (34.70)
       14:14.79 (34.28)    14:49.64 (34.85)    15:24.74 (35.10)    15:59.43 (34.69)
       16:34.44 (35.01)    17:09.58 (35.14)    17:43.90 (34.32)    18:18.41 (34.51)
       18:50.81 (32.40)
 
Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cullinan, Madison   16 NYSA-MR              5:23.17    5:26.97         20  
                  29.31     1:01.60 (32.29)     1:34.32 (32.72)     2:07.42 (33.10)
        2:40.64 (33.22)     3:14.20 (33.56)     3:47.65 (33.45)     4:21.43 (33.78)
        4:54.65 (33.22)     5:26.97 (32.32)                                        
  2 Frey, Sophie G      16 NYSA-MR              5:33.78    5:37.54         17  
                  30.18     1:02.88 (32.70)     1:36.46 (33.58)     2:10.39 (33.93)
        2:44.22 (33.83)     3:18.20 (33.98)     3:52.72 (34.52)     4:27.82 (35.10)
        5:02.92 (35.10)     5:37.54 (34.62)                                        
  3 Regenauer, Emma A   17 DA-MR                5:55.01    6:07.03         16  
                  32.88     1:09.76 (36.88)     1:48.12 (38.36)     2:26.78 (38.66)
        3:05.18 (38.40)     3:43.49 (38.31)     4:20.14 (36.65)     4:56.91 (36.77)
        5:32.70 (35.79)     6:07.03 (34.33)                                        
  4 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              6:32.50    6:31.69         15  
                  35.62     1:13.89 (38.27)     1:53.39 (39.50)     2:33.00 (39.61)
        3:12.61 (39.61)     3:52.42 (39.81)     4:32.31 (39.89)     5:12.84 (40.53)
        5:53.46 (40.62)     6:31.69 (38.23)                                        
 
Girls 15 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quade, Sarah N      17 MVA-MR              23:42.30   23:17.06         20  
                  36.49     1:16.07 (39.58)     1:57.44 (41.37)     2:38.43 (40.99)
        3:19.78 (41.35)     4:01.73 (41.95)     4:42.32 (40.59)     5:24.05 (41.73)
        6:06.11 (42.06)     6:48.45 (42.34)     7:30.92 (42.47)     8:12.83 (41.91)
        8:54.98 (42.15)     9:37.08 (42.10)    10:19.35 (42.27)    11:01.47 (42.12)
       11:43.81 (42.34)    12:26.31 (42.50)    13:09.19 (42.88)    13:51.57 (42.38)
       14:33.60 (42.03)    15:16.26 (42.66)    15:59.32 (43.06)    16:42.55 (43.23)
       17:25.53 (42.98)    18:09.00 (43.47)    18:52.86 (43.86)    19:36.86 (44.00)
       20:21.33 (44.47)    21:05.33 (44.00)    21:49.91 (44.58)    22:34.64 (44.73)
       23:17.06 (42.42)
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zaruvinsky, Emily   17 NYSA-MR              5:40.55    5:16.14         20  
                  34.12     1:13.62 (39.50)     1:54.06 (40.44)     2:34.07 (40.01)
        3:20.14 (46.07)     4:06.02 (45.88)     4:41.78 (35.76)     5:16.14 (34.36)
  2 Regenauer, Emma A   17 DA-MR                5:13.10    5:30.81         17  
                  35.45     1:20.07 (44.62)     2:01.56 (41.49)     2:42.69 (41.13)
        3:29.42 (46.73)     4:16.74 (47.32)     4:55.30 (38.56)     5:30.81 (35.51)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I   8 DA-MR                     NT    7:43.57         20  
                  39.28     1:24.90 (45.62)   2:59.32 (1:34.42)                    
            3:46.29 ( )     4:36.39 (50.10)     5:24.27 (47.88)   7:43.57 (2:19.30)
  2 Dewhurst, Joey M    10 DA-MR                     NT    7:54.26         17  
                  40.33     1:29.26 (48.93)     2:17.97 (48.71)     3:06.89 (48.92)
        3:55.68 (48.79)     4:43.92 (48.24)     5:32.23 (48.31)     6:20.92 (48.69)
        7:09.98 (49.06)     7:54.26 (44.28)                                        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rowlands, Mason R   11 WSSC-MR                   NT    7:42.93         20  
                  40.49     1:28.35 (47.86)     2:15.67 (47.32)     3:03.50 (47.83)
        3:50.13 (46.63)     4:38.86 (48.73)     5:26.57 (47.71)     6:13.44 (46.87)
        7:00.10 (46.66)     7:42.93 (42.83)                                        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Gorman, Ciaran    14 NYSA-MR                   NT    5:37.37         20  
                  31.03     1:04.67 (33.64)     1:39.02 (34.35)     2:14.08 (35.06)
        2:48.79 (34.71)     3:24.02 (35.23)     3:58.84 (34.82)     4:34.05 (35.21)
        5:07.56 (33.51)     5:37.37 (29.81)                                        
  2 Vreeland, Caleb R   14 MVA-MR               5:38.22    5:46.44         17  
                  30.50     1:03.70 (33.20)     1:38.16 (34.46)     2:13.62 (35.46)
        2:48.97 (35.35)     3:24.53 (35.56)     4:00.51 (35.98)     4:36.24 (35.73)
        5:11.67 (35.43)     5:46.44 (34.77)                                        
  3 Nicholas, Chauncey  14 DA-MR                5:56.88    5:50.29         16  
                  30.46     1:05.01 (34.55)     1:40.32 (35.31)     2:16.15 (35.83)
        2:51.35 (35.20)     3:26.51 (35.16)     4:02.22 (35.71)     4:38.31 (36.09)
        5:14.67 (36.36)     5:50.29 (35.62)                                        
  4 Jones, Ryan         13 DA-MR                7:49.03    7:33.46         15  
                  37.90     1:21.43 (43.53)     2:08.02 (46.59)     2:55.42 (47.40)
        3:42.54 (47.12)     4:30.11 (47.57)     5:18.12 (48.01)     6:04.36 (46.24)
        6:49.80 (45.44)     7:33.46 (43.66)                                        
 
Boys 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack P       14 WSSC-MR             19:41.70   18:38.57         20  
                  28.02     1:00.91 (32.89)     1:35.29 (34.38)     2:10.51 (35.22)
        2:44.88 (34.37)     3:19.97 (35.09)     3:54.08 (34.11)     4:28.51 (34.43)
        5:02.94 (34.43)     5:36.41 (33.47)     6:09.33 (32.92)     6:43.84 (34.51)
        7:18.19 (34.35)     7:53.19 (35.00)     8:27.70 (34.51)     9:02.31 (34.61)
        9:37.78 (35.47)    10:12.31 (34.53)    10:45.22 (32.91)    11:20.19 (34.97)
       11:55.35 (35.16)    12:29.61 (34.26)    13:04.52 (34.91)    13:39.06 (34.54)
       14:13.54 (34.48)    14:48.23 (34.69)    15:22.56 (34.33)    15:57.15 (34.59)
       16:31.10 (33.95)    17:04.34 (33.24)    17:37.28 (32.94)    18:08.91 (31.63)
       18:38.57 (29.66)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack P       14 WSSC-MR              4:36.98    4:36.35         20  
                  27.62     1:00.24 (32.62)     1:37.44 (37.20)     2:12.85 (35.41)
        2:54.31 (41.46)     3:35.60 (41.29)     4:06.80 (31.20)     4:36.35 (29.55)
  2 Nicholas, Chauncey  14 DA-MR                4:59.71    5:02.49         17  
                  30.54     1:08.11 (37.57)     1:48.20 (40.09)     2:28.92 (40.72)
        3:08.85 (39.93)     3:49.96 (41.11)     4:26.63 (36.67)     5:02.49 (35.86)
  3 O'Gorman, Ciaran    14 NYSA-MR                   NT    5:17.74         16  
                  34.69     1:13.65 (38.96)     1:54.44 (40.79)     2:33.53 (39.09)
        3:21.35 (47.82)     4:09.47 (48.12)     4:43.62 (34.15)     5:17.74 (34.12)
 
Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Erdley, DJ J        16 NYSA-MR              5:28.39    5:20.40         20  
                  28.41       59.84 (31.43)     1:32.40 (32.56)     2:05.08 (32.68)
        2:37.75 (32.67)     3:10.83 (33.08)     3:43.56 (32.73)     4:16.61 (33.05)
        4:49.35 (32.74)     5:20.40 (31.05)                                        
  2 Vreeland, Zack G    16 MVA-MR               4:58.18    5:21.50         17  
                  28.37     1:00.03 (31.66)     1:32.65 (32.62)     2:05.29 (32.64)
        2:38.05 (32.76)     3:10.94 (32.89)     3:43.84 (32.90)     4:16.69 (32.85)
        4:49.35 (32.66)     5:21.50 (32.15)                                        
  3 Cerrato, Justin C   16 DA-MR                5:38.23    5:32.88         16  
                  29.31     1:02.32 (33.01)     1:36.22 (33.90)     2:10.05 (33.83)
        2:44.79 (34.74)     3:19.30 (34.51)     3:53.69 (34.39)     4:27.80 (34.11)
        5:01.37 (33.57)     5:32.88 (31.51)                                        
  4 Santiago, Chris     16 WSSC-MR              5:23.77    5:35.26         15  
                  30.32     1:03.38 (33.06)     1:36.72 (33.34)     2:10.60 (33.88)
        2:45.02 (34.42)     3:19.71 (34.69)     3:54.27 (34.56)     4:28.93 (34.66)
        5:03.23 (34.30)     5:35.26 (32.03)                                        
  5 Nicholas, C.J.      15 DA-MR                5:45.11    5:54.93         13  
                  29.93     1:04.14 (34.21)     1:39.40 (35.26)     2:14.94 (35.54)
        2:51.00 (36.06)     3:27.19 (36.19)     4:04.17 (36.98)     4:41.66 (37.49)
        5:18.72 (37.06)     5:54.93 (36.21)                                        
  6 Glazowski, Max M    15 DA-MR                5:51.49    5:57.12         14  
                  29.80     1:05.84 (36.04)     1:41.50 (35.66)     2:18.23 (36.73)
        2:54.28 (36.05)     3:30.75 (36.47)     4:08.05 (37.30)     4:45.51 (37.46)
        5:23.08 (37.57)     5:57.12 (34.04)                                        
  7 Jorge, Dylan E      16 DA-MR                6:06.77    6:08.48         12  
                  30.96     1:05.99 (35.03)     1:42.59 (36.60)     2:19.62 (37.03)
        2:57.01 (37.39)     3:34.99 (37.98)     4:13.73 (38.74)     4:53.32 (39.59)
        5:32.20 (38.88)     6:08.48 (36.28)                                        
 
Boys 15 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Culver, Eric R      23 VAC-MR              15:43.39   16:55.06         20  
                  26.43       55.40 (28.97)     1:25.14 (29.74)     1:55.44 (30.30)
        2:25.72 (30.28)     2:56.45 (30.73)     3:27.38 (30.93)     3:58.28 (30.90)
        4:29.12 (30.84)     5:00.19 (31.07)     5:31.42 (31.23)     6:02.37 (30.95)
        6:33.50 (31.13)     7:04.63 (31.13)     7:35.73 (31.10)     8:06.80 (31.07)
        8:37.96 (31.16)     9:09.07 (31.11)     9:40.31 (31.24)    10:11.62 (31.31)
       10:42.73 (31.11)    11:14.08 (31.35)    11:45.50 (31.42)    12:16.73 (31.23)
       12:48.12 (31.39)    13:19.35 (31.23)    13:50.55 (31.20)    14:21.66 (31.11)
       14:52.66 (31.00)    15:23.58 (30.92)    15:54.45 (30.87)    16:25.18 (30.73)
       16:55.06 (29.88)
  2 Snyder, Andrew W    17 Rivertown Rays-MR   16:37.83   17:09.74         17  
                  27.25       56.64 (29.39)     1:27.42 (30.78)     1:58.24 (30.82)
        2:29.40 (31.16)     3:00.35 (30.95)     3:31.40 (31.05)     4:02.31 (30.91)
        4:33.71 (31.40)     5:04.90 (31.19)     5:36.16 (31.26)     6:07.51 (31.35)
        6:38.93 (31.42)     7:10.41 (31.48)     7:42.06 (31.65)     8:13.81 (31.75)
        8:45.15 (31.34)     9:17.06 (31.91)     9:48.86 (31.80)    10:20.50 (31.64)
       10:52.23 (31.73)    11:24.04 (31.81)    11:55.61 (31.57)    12:27.08 (31.47)
       12:58.80 (31.72)    13:30.60 (31.80)    14:02.32 (31.72)    14:33.92 (31.60)
       15:05.75 (31.83)    15:36.98 (31.23)    16:08.31 (31.33)    16:39.42 (31.11)
       17:09.74 (30.32)
 
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, C.J.      15 DA-MR                5:11.28    5:03.15         20  
                  31.16   1:45.24 (1:14.08)     2:23.77 (38.53)                    
                                3:07.93 ( )     3:52.26 (44.33)     4:26.72 (34.46)
        5:03.15 (36.43)                                                            
  2 Cerrato, Justin C   16 DA-MR                5:23.92    5:30.16         17  
                  34.19     1:16.01 (41.82)     1:58.59 (42.58)     2:39.27 (40.68)
        3:28.43 (49.16)     4:18.10 (49.67)     4:53.96 (35.86)     5:30.16 (36.20)
  3 Glazowski, Max M    15 DA-MR                5:23.99    5:32.47         16  
                  36.85     1:24.84 (47.99)     2:04.99 (40.15)     2:45.20 (40.21)
        3:32.29 (47.09)     4:21.13 (48.84)     4:57.49 (36.36)     5:32.47 (34.98)
 -- Erdley, DJ J        16 NYSA-MR              4:54.94         DQ        
      False start - Misc
                  30.95     1:07.70 (36.75)     1:43.82 (36.12)     2:21.05 (37.23)
        3:03.44 (42.39)     3:47.25 (43.81)     4:21.40 (34.15)          DQ (31.27)