Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 10/6/2014 03:09 PM
                  2014 MR SSC October Sprint Meet - 10/4/2014                  
                              Sanction #: 141000                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.09  10&U SCS 2015 SCS Cut Time
                31.09  10&U ZQ
                32.09  10&U JO
                35.19  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Jessica Z           10 SSC-MR                 30.95      31.02 ZQ     
  2 Ingrassia, Danielle       10 HAA-MR                 35.08      32.79 SILV   
  3 Pette, Alexandra           8 HAA-MR                 36.43      33.62 SILV   
  4 Fiore, Bella G            10 SSC-MR                 34.47      33.72 SILV   
  5 Mei, Valerie M            10 SSC-MR                 36.39      34.51 SILV   
  6 Ramos, Olivia R           10 FA-MR                  34.52      34.63 SILV   
  6 Skala, Sarah M            10 WISC-MR                34.39      34.63 SILV   
  6 Mroczka, Kiera C           9 WISC-MR                33.62      34.63 SILV   
  9 Massari, Grace            10 FA-MR                  47.99      34.68 SILV   
 10 Canudas, Emma L           10 Three Village-MR       38.69      35.65        
 11 Watson, Samantha S        10 SSC-MR                 50.00      35.68        
 12 Phillip, Danielle J       10 NFS-MR                 36.46      35.78        
 13 Pavan, Ashley R           10 SSC-MR                 37.87      35.95        
 14 Cimino, Izabella K         9 FA-MR                  37.13      36.03        
 15 Lee, Morgan                8 SSC-MR                 44.80      36.86        
 16 Herr, Emily A              7 Three Village-MR       40.86      36.92        
 17 Huang, Anny A             10 SSC-MR                 49.09      36.97        
 18 Scanlon, Teagan            9 WISC-MR                35.85      37.11        
 19 Monti, AvaGrace *          9 Three Village-MR       41.69      37.55        
 20 Retzlaff, Emilia A         8 Three Village-MR       37.61      37.56        
 21 Dimaculangan, Annabel      7 Three Village-MR       44.88      38.53        
 22 Cepeda, Mariah F           9 FA-MR                  48.54      38.87        
 23 Lee, Makayla               8 SSC-MR                 43.10      39.09        
 24 Claps, Abigail R           9 HAA-MR                 40.69      39.18        
 25 Davis, Ava R               8 SSC-MR                 40.38      39.26        
 26 Maddox, Faith              9 SSC-MR                 54.28      39.30        
 27 Giordano, Jessica M        9 FA-MR                  40.37      39.31        
 28 Seale, Sarah E             8 Three Village-MR       40.91      39.38        
 29 Freedman, Lindsay         10 SSC-MR                 41.82      39.54        
 30 Lawrence, Paige F          8 Express Swimming-MR    51.44      39.93        
 31 Arrascue, Sofia M         10 FA-MR                  49.99      40.06        
 32 Bances, Alayna H           8 Three Village-MR       45.77      40.09        
 33 Louser, Sara C             9 Three Village-MR       39.71      40.22        
 34 Mattone, Sara C            8 Express Swimming-MR    46.72      40.31        
 35 Sill, Isabella M          10 SSC-MR                 55.00      40.53        
 36 Wolffer, Christen N       10 SSC-MR                 53.77      40.65        
 37 Ednie, Corinne M          10 SSC-MR                 43.64      40.74        
 38 Van Nostrand, Waela M      8 Three Village-MR       44.72      40.85        
 39 Templeton, Maya A          9 HAA-MR                 44.31      41.09        
 40 Kaping, Brooke            10 Express Swimming-MR    52.00      41.15        
 41 Fiore, Gabby R             8 SSC-MR                 46.67      41.16        
 42 Bonura, Nicholette        10 SSC-MR                 45.00      41.52        
 43 Edwards, Hillary A         8 NFS-MR                    NT      41.72        
 44 Andrew, Fiona J            9 FA-MR                  43.00      41.75        
 45 Butler, Shannon E         10 Express Swimming-MR    50.00      42.03        
 46 Veit, Cayden R             6 Three Village-MR     1:00.00      42.12        
 47 Rietmann, Morgan J         9 SSC-MR                 48.75      42.17        
 47 Walsh, Jessica M           8 Express Swimming-MR    43.00      42.17        
 49 Barnard, Victoria R        9 Express Swimming-MR    45.98      42.29        
 50 Paroly, Sarah              8 SSC-MR                 45.32      42.47        
 51 Diffendale, Ashley E       9 Express Swimming-MR    47.78      42.66        
 52 Golden, Alyssa             8 SSC-MR                 50.00      42.69        
 53 Retzlaff, Claudia L        6 Three Village-MR     1:10.00      42.70        
 54 Maroney, Amanda            8 Express Swimming-MR    52.81      43.05        
 55 Talsania, Shyamla P        9 SSC-MR                 45.50      43.06        
 56 Davies, Brooke             8 SSC-MR                 50.00      43.34        
 57 Honig, Madison J           9 Express Swimming-MR    43.17      43.42        
 58 Matheson, Hanna D          8 Three Village-MR       39.87      43.50        
 59 Sodhi, Malika              9 FA-MR                  50.65      43.92        
 60 Griffin, Amelia            7 HAA-MR               1:03.27      44.03        
 61 Liang, Katherine           8 SSC-MR                 55.00      44.06        
 62 Levine, Paige H           10 SSC-MR                 46.07      44.22        
 63 Hoffmann, Isabel M         9 Three Village-MR       42.30      44.36        
 64 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR    51.80      44.92        
 65 Konop, Rebecca G           9 Express Swimming-MR    45.00      45.12        
 66 Wolfe, Emily               8 WISC-MR                52.33      45.21        
 67 Zeman, Talia S             7 WISC-MR                57.99      45.32        
 68 Waring, MaryGrace          8 SSC-MR                 55.00      45.52        
 69 Llerena, Xiomara R         6 SSC-MR                 49.98      45.54        
 70 Micozzi, Samantha N       10 SSC-MR                 54.44      46.40        
 71 Walsh, Roisin C            8 Express Swimming-MR    53.00      46.59        
 72 Urban, Amanda             10 WISC-MR                57.38      46.79        
 73 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR    54.63      47.01        
 74 Ellis, Azaria M           10 NFS-MR               1:06.76      48.52        
 75 Messemer, Victoria G       8 Express Swimming-MR    53.00      48.54        
 76 Yam, Kelly                 9 Express Swimming-MR    55.00      48.63        
 77 Montes, Gianna             8 SSC-MR                 57.53      49.39        
 78 Monti, Lila R              6 Three Village-MR       57.43      49.58        
 79 Carlson, Kristin           9 SSC-MR                 50.00      50.10        
 80 Satchwill, Paige E        10 SSC-MR                 50.00      50.57        
 81 Iadanza, Isabella          8 SSC-MR                 50.00      51.68        
 82 Newcomb, Silvana           7 Express Swimming-MR    55.00      52.58        
 83 Hargrove, Alana E          9 NFS-MR                 57.21      52.68        
 84 McNamara, Kierstin M       8 SSC-MR                 50.00      52.90        
 85 Mauro, Julianna            8 Express Swimming-MR    56.00      53.41        
 86 Elgohary, Ava A            8 SSC-MR                 55.00      53.44        
 87 Gupta, Swapna             10 SSC-MR               1:05.91      53.60        
 88 Walsh, Maeve E             8 Express Swimming-MR    53.00      54.34        
 89 Greggo, Luca J             7 Three Village-MR     1:01.59      54.48        
 90 Skiba, Victoria C          7 SSC-MR                 50.00      55.47        
 91 Wong, Erin                 7 Express Swimming-MR    53.00      56.50        
 92 Murphy, Jackie M          10 Express Swimming-MR    50.00      56.54        
 93 Willie, Raina D            9 SSC-MR                 55.00      57.70        
 94 Winters, Kathryn           8 SSC-MR                 50.00      59.37        
 95 Messemer, Julianna E       7 Express Swimming-MR    53.00    1:00.52        
 96 Kandula, Maansi            8 SSC-MR                 55.00    1:02.16        
 97 Seale, Kayla R             6 Three Village-MR       47.66    1:06.04        
 98 Kandula, Anisha            8 SSC-MR               1:00.00    1:08.60        
 99 Peckman, Brooke A          7 Express Swimming-MR    54.00    1:15.31        
100 Canty, Emma                7 Express Swimming-MR    56.00    1:23.62        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.79  10&U SCS 2015 SCS Cut Time
              1:08.09  10&U ZQ
              1:10.99  10&U JO
              1:18.49  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingrassia, Danielle       10 HAA-MR               1:13.36    1:12.51 SILV   
                  34.83     1:12.51 (37.68)                                        
  2 Treglia, Leah N            9 HAA-MR               1:24.38    1:16.89 SILV   
                  35.75     1:16.89 (41.14)                                        
  3 Kazlauskas, Saige         10 HAA-MR               1:28.25    1:18.62        
                  38.11     1:18.62 (40.51)                                        
  4 Massari, Grace            10 FA-MR                1:42.99    1:19.15        
                  37.50     1:19.15 (41.65)                                        
  5 Skala, Sarah M            10 WISC-MR              1:19.84    1:19.34        
                  36.87     1:19.34 (42.47)                                        
  6 Alexandre, Emmanuella F   10 Three Village-MR     1:22.10    1:19.62        
                  35.54     1:19.62 (44.08)                                        
  7 Mroczka, Kiera C           9 WISC-MR              1:18.53    1:19.73        
                  38.50     1:19.73 (41.23)                                        
  8 Retzlaff, Emilia A         8 Three Village-MR     1:27.52    1:20.20        
                  37.28     1:20.20 (42.92)                                        
  9 Dimaculangan, Abigail X    9 Three Village-MR     1:29.41    1:21.63        
                  37.52     1:21.63 (44.11)                                        
 10 Canudas, Emma L           10 Three Village-MR     1:33.70    1:22.76        
                  38.00     1:22.76 (44.76)                                        
 11 Brockman, Hannah G        10 Three Village-MR     1:29.54    1:23.12        
                  38.78     1:23.12 (44.34)                                        
 12 Cimino, Izabella K         9 FA-MR                1:30.40    1:23.83        
                  37.94     1:23.83 (45.89)                                        
 13 Monti, AvaGrace *          9 Three Village-MR     1:30.16    1:24.27        
                  38.23     1:24.27 (46.04)                                        
 14 Dimaculangan, Annabel      7 Three Village-MR     1:50.42    1:29.50        
                  41.81     1:29.50 (47.69)                                        
 15 Seale, Sarah E             8 Three Village-MR     1:34.25    1:31.38        
                  43.18     1:31.38 (48.20)                                        
 16 Bances, Alayna H           8 Three Village-MR     1:44.84    1:31.47        
                  42.14     1:31.47 (49.33)                                        
 17 Rai, Juhi                 10 Three Village-MR     1:33.68    1:32.41        
                  45.53     1:32.41 (46.88)                                        
 18 Hoffmann, Isabel M         9 Three Village-MR     1:57.27    1:33.76        
                  43.67     1:33.76 (50.09)                                        
 19 Claps, Abigail R           9 HAA-MR               1:30.75    1:37.99        
                  44.79     1:37.99 (53.20)                                        
 20 Wolfe, Emily               8 WISC-MR              1:48.99    1:44.52        
                  49.18     1:44.52 (55.34)                                        
 21 Griffin, Amelia            7 HAA-MR               1:58.21    1:49.00        
                  49.99     1:49.00 (59.01)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  10&U ZQ
                37.49  10&U JO
                42.89  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Jessica Z           10 SSC-MR                 35.78      36.89 JO     
  2 Skala, Sarah M            10 WISC-MR                37.59      38.43 SILV   
  3 Mei, Valerie M            10 SSC-MR                 43.51      40.85 SILV   
  4 Mulieri, Kelsey           10 WISC-MR                41.11      40.94 SILV   
  5 Kazlauskas, Saige         10 HAA-MR                 40.20      41.19 SILV   
  6 Huang, Anny A             10 SSC-MR                 44.24      41.22 SILV   
  7 Massari, Grace            10 FA-MR                  52.99      42.37 SILV   
  8 Mroczka, Kiera C           9 WISC-MR                39.75      42.69 SILV   
  9 Retzlaff, Emilia A         8 Three Village-MR       44.19      43.07        
 10 Monti, AvaGrace *          9 Three Village-MR       50.05      43.24        
 11 Watson, Samantha S        10 SSC-MR               1:00.00      43.47        
 12 Cimino, Izabella K         9 FA-MR                  45.10      44.09        
 13 Pette, Alexandra           8 HAA-MR                 44.81      44.12        
 14 McGorry, Kacey B           9 Three Village-MR       45.99      44.27        
 15 Pavan, Ashley R           10 SSC-MR                 43.44      44.62        
 16 Freedman, Lindsay         10 SSC-MR                 45.49      44.64        
 17 Herr, Emily A              7 Three Village-MR       46.66      44.97        
 18 Arrascue, Sofia M         10 FA-MR                  52.99      45.43        
 19 Canudas, Emma L           10 Three Village-MR       47.93      45.54        
 19 Ramos, Olivia R           10 FA-MR                  44.89      45.54        
 21 Rietmann, Morgan J         9 SSC-MR                 55.49      45.92        
 22 Van Nostrand, Waela M      8 Three Village-MR       52.64      46.52        
 23 Scanlon, Teagan            9 WISC-MR                46.47      46.60        
 24 Claps, Abigail R           9 HAA-MR                 45.09      46.83        
 25 Dimaculangan, Annabel      7 Three Village-MR     1:01.68      46.96        
 26 Hoffmann, Isabel M         9 Three Village-MR       45.78      46.86        
 27 Lee, Makayla               8 SSC-MR                 52.04      47.33        
 28 Maddox, Faith              9 SSC-MR                 57.50      47.46        
 29 Phillip, Danielle J       10 NFS-MR                 47.36      48.42        
 30 Bonura, Nicholette        10 SSC-MR                 55.00      48.56        
 31 Konop, Rebecca G           9 Express Swimming-MR    53.00      48.73        
 32 Templeton, Maya A          9 HAA-MR                 53.85      48.85        
 33 Walsh, Jessica M           8 Express Swimming-MR    48.00      49.20        
 34 Lee, Morgan                8 SSC-MR                 48.95      49.22        
 35 Edwards, Hillary A         8 NFS-MR                    NT      49.37        
 36 Davis, Ava R               8 SSC-MR                 51.23      49.53        
 37 Talsania, Shyamla P        9 SSC-MR                 50.33      49.93        
 38 Lawrence, Paige F          8 Express Swimming-MR  1:01.36      49.96        
 39 Fiore, Gabby R             8 SSC-MR                 51.02      50.17        
 40 Cepeda, Mariah F           9 FA-MR                  58.09      50.27        
 41 Louser, Sara C             9 Three Village-MR       47.83      50.47        
 42 Micozzi, Samantha N       10 SSC-MR                 51.29      50.62        
 43 Davies, Brooke             8 SSC-MR               1:00.00      51.03        
 44 Maroney, Amanda            8 Express Swimming-MR    59.34      51.09        
 45 Sill, Isabella M          10 SSC-MR               1:05.00      51.27        
 46 Ednie, Corinne M          10 SSC-MR                 51.39      51.35        
 47 Griffin, Amelia            7 HAA-MR                 59.39      51.72        
 48 Giordano, Jessica M        9 FA-MR                  51.21      52.05        
 49 Paroly, Sarah              8 SSC-MR                 52.49      52.41        
 50 Iadanza, Isabella          8 SSC-MR                 58.00      52.74        
 51 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR  1:05.00      53.70        
 52 Barnard, Victoria R        9 Express Swimming-MR    55.26      53.92        
 53 Levine, Paige H           10 SSC-MR                 59.71      54.01        
 54 Diffendale, Ashley E       9 Express Swimming-MR    51.50      54.23        
 55 Urban, Amanda             10 WISC-MR                56.66      54.74        
 56 Wolffer, Christen N       10 SSC-MR                 48.80      55.00        
 57 Waring, MaryGrace          8 SSC-MR               1:05.00      55.13        
 58 Butler, Shannon E         10 Express Swimming-MR    53.00      56.42        
 59 Murphy, Jackie M          10 Express Swimming-MR    55.00      57.66        
 60 Monti, Lila R              6 Three Village-MR     1:22.44      58.00        
 61 Satchwill, Paige E        10 SSC-MR               1:00.00      58.60        
 62 Newcomb, Silvana           7 Express Swimming-MR  1:01.00      59.87        
 63 Boghra, Dreshta            8 SSC-MR               1:00.00      59.88        
 64 Hargrove, Alana E          9 NFS-MR               1:04.62    1:00.22        
 65 Yam, Kelly                 9 Express Swimming-MR  1:00.00    1:01.47        
 66 Montes, Gianna             8 SSC-MR               1:02.10    1:01.63        
 67 Ellis, Azaria M           10 NFS-MR               1:10.61    1:02.36        
 68 Walsh, Roisin C            8 Express Swimming-MR    58.00    1:03.98        
 69 Mauro, Julianna            8 Express Swimming-MR    59.00    1:05.61        
 70 Gupta, Swapna             10 SSC-MR               1:20.47    1:06.15        
 71 Carlson, Kristin           9 SSC-MR                 55.00    1:07.28        
 72 Walsh, Maeve E             8 Express Swimming-MR    59.00    1:07.43        
 73 Wong, Erin                 7 Express Swimming-MR    58.00    1:09.20        
 74 Seale, Kayla R             6 Three Village-MR     1:20.18    1:09.65        
 75 Winters, Kathryn           8 SSC-MR               1:00.00    1:12.06        
 76 Elgohary, Ava A            8 SSC-MR               1:05.00    1:12.22        
 77 Kandula, Maansi            8 SSC-MR               1:05.00    1:13.41        
 78 Peckman, Brooke A          7 Express Swimming-MR  1:03.00    1:14.86        
 79 Messemer, Julianna E       7 Express Swimming-MR    56.00    1:17.26        
 80 Canty, Emma                7 Express Swimming-MR    58.00    1:18.76        
 81 Kandula, Anisha            8 SSC-MR               1:15.00    1:19.17        
 -- Liang, Katherine           8 SSC-MR               1:05.00         DQ        
      Multiple strokes
 -- Kaping, Brooke            10 Express Swimming-MR       NT         DQ        
      Not on back off wall
 -- Golden, Alyssa             8 SSC-MR               1:00.00         DQ        
      Multiple strokes
 -- Schubel, Sarah K          10 HAA-MR                 42.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Zeman, Talia S             7 WISC-MR              1:09.99         DQ        
      Multiple strokes
 -- Retzlaff, Claudia L        6 Three Village-MR     1:21.00         DQ        
      Not on back off wall
 -- Fiore, Bella G            10 SSC-MR                 39.55         DQ        
 -- Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR  1:03.93         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Skiba, Victoria C          7 SSC-MR               1:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Messemer, Victoria G       8 Express Swimming-MR    56.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- McNamara, Kierstin M       8 SSC-MR               1:00.00         DQ        
      Multiple strokes
 -- Llerena, Xiomara R         6 SSC-MR               1:01.25         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Willie, Raina D            9 SSC-MR               1:05.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.09  10&U SCS 2015 SCS Cut Time
              1:17.99  10&U ZQ
              1:20.99  10&U JO
              1:37.09  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skala, Sarah M            10 WISC-MR              1:21.92    1:23.24 SILV   
  2 Mulieri, Kelsey           10 WISC-MR              1:29.59    1:24.85 SILV   
                  41.61     1:24.85 (43.24)                                        
  3 Treglia, Leah N            9 HAA-MR               1:28.19    1:25.65 SILV   
                  41.04     1:25.65 (44.61)                                        
  4 Mutarelli, Kiera L        10 Three Village-MR     1:30.00    1:31.23 SILV   
                  43.86     1:31.23 (47.37)                                        
  5 Pergan, Karsten E          9 Three Village-MR     1:43.24    1:35.53 SILV   
                                  46.03 ( )     1:35.53 (49.50)                    
  6 Dimaculangan, Abigail X    9 Three Village-MR     1:41.68    1:35.59 SILV   
  7 McGorry, Kacey B           9 Three Village-MR     1:39.09    1:36.69 SILV   
                                  47.93 ( )     1:36.69 (48.76)                    
  8 Alexandre, Emmanuella F   10 Three Village-MR     2:07.34    1:37.79        
                                  46.76 ( )     1:37.79 (51.03)                    
  9 Andrew, Fiona J            9 FA-MR                2:22.01    1:39.42        
                                  49.84 ( )     1:39.42 (49.58)                    
 10 Brockman, Hannah G        10 Three Village-MR     1:38.70    1:39.43        
 11 Bances, Alayna H           8 Three Village-MR     1:51.22    1:43.34        
                                  48.99 ( )     1:43.34 (54.35)                    
 12 Templeton, Maya A          9 HAA-MR               1:55.49    1:45.20        
                                  49.73 ( )     1:45.20 (55.47)                    
 13 Rai, Juhi                 10 Three Village-MR     1:57.88    1:58.52        
                                  59.57 ( )     1:58.52 (58.95)                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  10&U ZQ
                42.99  10&U JO
                48.59  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiore, Bella G            10 SSC-MR                 44.54      41.83 ZQ     
  2 Ingrassia, Danielle       10 HAA-MR                 42.93      43.00 SILV   
  3 Alexandre, Emmanuella F   10 Three Village-MR       46.98      44.40 SILV   
  4 Mei, Valerie M            10 SSC-MR                 45.74      44.68 SILV   
  5 Watson, Samantha S        10 SSC-MR               1:05.00      45.88 SILV   
  6 Kazlauskas, Saige         10 HAA-MR                 47.92      46.42 SILV   
  7 Chen, Jessica Z           10 SSC-MR                 47.78      46.47 SILV   
  8 Ramos, Olivia R           10 FA-MR                  47.09      46.68 SILV   
  9 Phillip, Danielle J       10 NFS-MR                 43.97      46.79 SILV   
 10 Scanlon, Teagan            9 WISC-MR                53.20      47.81 SILV   
 11 Mulieri, Kelsey           10 WISC-MR                44.63      49.75        
 12 Honig, Madison J           9 Express Swimming-MR    50.76      50.67        
 13 Huang, Anny A             10 SSC-MR                 56.36      50.91        
 14 Lee, Morgan                8 SSC-MR               1:00.12      51.29        
 15 Lee, Makayla               8 SSC-MR                 52.86      51.37        
 16 Mutarelli, Kiera L        10 Three Village-MR       50.15      51.49        
 17 Talsania, Shyamla P        9 SSC-MR                 51.81      51.50        
 18 Giordano, Jessica M        9 FA-MR                1:07.92      51.79        
 19 Kaping, Brooke            10 Express Swimming-MR    56.00      51.91        
 20 Cimino, Izabella K         9 FA-MR                  51.70      52.10        
 21 Rai, Juhi                 10 Three Village-MR       51.30      52.26        
 22 Butler, Shannon E         10 Express Swimming-MR    56.00      52.51        
 23 Louser, Sara C             9 Three Village-MR       52.87      52.61        
 24 Sodhi, Malika              9 FA-MR                1:09.60      53.11        
 25 Ellis, Azaria M           10 NFS-MR                    NT      54.21        
 26 Fiore, Gabby R             8 SSC-MR                 52.38      54.55        
 27 Brockman, Hannah G        10 Three Village-MR       57.42      55.10        
 28 Pergan, Karsten E          9 Three Village-MR       53.81      56.27        
 29 Matheson, Hanna D          8 Three Village-MR       59.94      56.88        
 30 Pette, Alexandra           8 HAA-MR               1:04.77      56.93        
 31 Yam, Kelly                 9 Express Swimming-MR  1:05.00      56.97        
 32 Canudas, Emma L           10 Three Village-MR       53.12      57.56        
 33 Levine, Paige H           10 SSC-MR               1:02.52      57.90        
 34 Templeton, Maya A          9 HAA-MR                 57.92      58.09        
 35 Davis, Ava R               8 SSC-MR               1:07.31      58.20        
 36 Urban, Amanda             10 WISC-MR              1:17.01      59.42        
 37 McGorry, Kacey B           9 Three Village-MR       57.62    1:00.70        
 38 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR  1:13.69    1:00.79        
 39 Liang, Katherine           8 SSC-MR               1:10.00    1:01.06        
 40 Golden, Alyssa             8 SSC-MR               1:05.00    1:01.30        
 41 Mattone, Sara C            8 Express Swimming-MR  1:13.84    1:01.34        
 42 Walsh, Jessica M           8 Express Swimming-MR    54.00    1:01.47        
 43 Maddox, Faith              9 SSC-MR               1:10.00    1:01.55        
 44 Pavan, Ashley R           10 SSC-MR               1:00.00    1:01.76        
 45 Micozzi, Samantha N       10 SSC-MR               1:08.38    1:02.93        
 46 Konop, Rebecca G           9 Express Swimming-MR    57.00    1:03.52        
 47 Wolffer, Christen N       10 SSC-MR               1:09.44    1:03.83        
 48 Diffendale, Ashley E       9 Express Swimming-MR  1:12.40    1:04.78        
 49 Zeman, Talia S             7 WISC-MR              1:15.33    1:04.80        
 50 Rietmann, Morgan J         9 SSC-MR               1:00.00    1:04.82        
 51 Wolfe, Emily               8 WISC-MR              1:03.33    1:05.20        
 52 Lawrence, Paige F          8 Express Swimming-MR  1:05.00    1:05.53        
 53 Carlson, Kristin           9 SSC-MR               1:00.00    1:05.64        
 54 Edwards, Hillary A         8 NFS-MR                    NT    1:06.33        
 55 Waring, MaryGrace          8 SSC-MR               1:10.00    1:07.23        
 56 Hargrove, Alana E          9 NFS-MR               1:11.16    1:07.71        
 57 Ednie, Corinne M          10 SSC-MR               1:05.51    1:08.75        
 58 Paroly, Sarah              8 SSC-MR               1:00.00    1:10.68        
 59 Llerena, Xiomara R         6 SSC-MR               1:10.00    1:11.26        
 60 Murphy, Jackie M          10 Express Swimming-MR  1:00.00    1:12.21        
 61 Boghra, Dreshta            8 SSC-MR               1:10.00    1:13.96        
 62 Wong, Erin                 7 Express Swimming-MR  1:01.00    1:14.21        
 63 Walsh, Roisin C            8 Express Swimming-MR  1:06.00    1:23.85        
 64 Montes, Gianna             8 SSC-MR               1:10.00    1:26.07        
 65 Mauro, Julianna            8 Express Swimming-MR  1:06.00    1:30.29        
 -- Willie, Raina D            9 SSC-MR               1:15.00         DQ        
      Other
 -- Cepeda, Mariah F           9 FA-MR                1:04.02         DQ        
 -- Sill, Isabella M          10 SSC-MR               1:10.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Monti, Lila R              6 Three Village-MR     1:21.33         DQ        
      Arms past hipline
 -- Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR  1:09.00         DQ        
      Butterfly kick
 -- Newcomb, Silvana           7 Express Swimming-MR  1:04.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Greggo, Luca J             7 Three Village-MR     1:12.33         DQ        
      Other
 -- Griffin, Amelia            7 HAA-MR               1:06.91         DQ        
      Arms past hipline
 -- Schubel, Sarah K          10 HAA-MR                 45.00         DQ        
 -- Canty, Emma                7 Express Swimming-MR    59.00         DQ        
 -- Retzlaff, Claudia L        6 Three Village-MR     1:20.00         DQ        
 -- Seale, Kayla R             6 Three Village-MR       58.99         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bonura, Nicholette        10 SSC-MR               1:05.00         DQ        
      One hand touch
 -- Davies, Brooke             8 SSC-MR               1:10.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Messemer, Julianna E       7 Express Swimming-MR    59.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Iadanza, Isabella          8 SSC-MR               1:05.00         DQ        
      One hand touch
 -- Gupta, Swapna             10 SSC-MR               1:20.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Freedman, Lindsay         10 SSC-MR               1:05.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Winters, Kathryn           8 SSC-MR               1:05.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Peckman, Brooke A          7 Express Swimming-MR  1:02.00         DQ        
      One hand touch
 -- Skiba, Victoria C          7 SSC-MR               1:10.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Messemer, Victoria G       8 Express Swimming-MR    58.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Elgohary, Ava A            8 SSC-MR               1:20.00         DQ        
 -- Walsh, Maeve E             8 Express Swimming-MR  1:05.00         DQ        
      One hand touch
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:08.59  10&U SCS 2015 SCS Cut Time
              1:31.99  10&U ZQ
              1:32.99  10&U JO
              1:48.39  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Honig, Madison J           9 Express Swimming-MR  1:58.66    1:52.97        
                  53.50     1:52.97 (59.47)                                        
  2 Van Nostrand, Waela M      8 Three Village-MR     1:58.00    1:53.33        
                  53.95     1:53.33 (59.38)                                        
  3 Sodhi, Malika              9 FA-MR                2:41.63    1:55.01        
                  52.95   1:55.01 (1:02.06)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  10&U ZQ
                35.99  10&U JO
                43.89  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Jessica Z           10 SSC-MR                 34.17      34.23 ZQ     
  2 Herr, Emily A              7 Three Village-MR       36.55      38.48 SILV   
  3 Kazlauskas, Saige         10 HAA-MR                 41.00      39.70 SILV   
  4 Watson, Samantha S        10 SSC-MR               1:05.00      40.64 SILV   
  5 Mutarelli, Kiera L        10 Three Village-MR       44.84      41.45 SILV   
  6 Mei, Valerie M            10 SSC-MR                 42.70      42.01 SILV   
  7 Pette, Alexandra           8 HAA-MR                 38.38      42.25 SILV   
  8 Huang, Anny A             10 SSC-MR               1:00.00      44.29        
  9 Dimaculangan, Abigail X    9 Three Village-MR       45.80      45.19        
 10 Dimaculangan, Annabel      7 Three Village-MR       59.13      45.37        
 11 Lee, Makayla               8 SSC-MR                 46.99      46.28        
 12 Fiore, Bella G            10 SSC-MR                 45.81      46.93        
 13 Mulieri, Kelsey           10 WISC-MR                42.57      47.27        
 14 McGorry, Kacey B           9 Three Village-MR       43.81      47.34        
 15 Lee, Morgan                8 SSC-MR               1:00.00      47.52        
 16 Matheson, Hanna D          8 Three Village-MR       42.11      48.17        
 17 Davis, Ava R               8 SSC-MR                 53.42      48.83        
 18 Walsh, Jessica M           8 Express Swimming-MR    47.00      48.96        
 19 Arrascue, Sofia M         10 FA-MR                  51.99      49.40        
 20 Pavan, Ashley R           10 SSC-MR                 58.69      50.26        
 21 Bances, Alayna H           8 Three Village-MR     1:10.94      50.60        
 22 Mattone, Sara C            8 Express Swimming-MR    55.00      50.96        
 23 Pergan, Karsten E          9 Three Village-MR       45.11      52.24        
 24 Liang, Katherine           8 SSC-MR               1:10.00      53.21        
 25 Seale, Sarah E             8 Three Village-MR     1:08.56      53.55        
 26 Diffendale, Ashley E       9 Express Swimming-MR    56.60      54.98        
 27 Paroly, Sarah              8 SSC-MR               1:00.00      55.48        
 28 Lawrence, Paige F          8 Express Swimming-MR  1:05.00      55.53        
 29 Rietmann, Morgan J         9 SSC-MR               1:00.00      57.23        
 30 Ednie, Corinne M          10 SSC-MR                 56.48      57.78        
 31 Micozzi, Samantha N       10 SSC-MR               1:03.82      58.12        
 32 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR  1:08.00      58.91        
 33 Davies, Brooke             8 SSC-MR               1:05.00      59.44        
 34 Retzlaff, Claudia L        6 Three Village-MR     1:10.00    1:00.76        
 35 Fiore, Gabby R             8 SSC-MR                 55.00    1:00.88        
 36 Llerena, Xiomara R         6 SSC-MR               1:10.00    1:00.89        
 37 Maddox, Faith              9 SSC-MR               1:10.00    1:01.32        
 38 Ellis, Azaria M           10 NFS-MR                    NT    1:01.83        
 39 Barnard, Victoria R        9 Express Swimming-MR    55.00    1:01.99        
 40 Levine, Paige H           10 SSC-MR               1:03.40    1:04.51        
 41 Golden, Alyssa             8 SSC-MR               1:05.00    1:05.33        
 42 Yam, Kelly                 9 Express Swimming-MR  1:05.00    1:08.93        
 43 Montes, Gianna             8 SSC-MR               1:10.00    1:14.67        
 44 Boghra, Dreshta            8 SSC-MR               1:10.00    1:15.31        
 -- Schubel, Sarah K          10 HAA-MR                 42.00         DQ        
 -- Willie, Raina D            9 SSC-MR               1:15.00         DQ        
      One hand touch
 -- Waring, MaryGrace          8 SSC-MR               1:10.00         DQ        
      One hand touch
 -- Talsania, Shyamla P        9 SSC-MR                 55.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Mauro, Julianna            8 Express Swimming-MR  1:07.00         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Peckman, Brooke A          7 Express Swimming-MR  1:06.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Walsh, Maeve E             8 Express Swimming-MR    59.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Walsh, Roisin C            8 Express Swimming-MR    59.00         DQ        
      One hand touch
 -- Edwards, Hillary A         8 NFS-MR                    NT         DQ        
      No touch
 -- Louser, Sara C             9 Three Village-MR       47.87         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Maroney, Amanda            8 Express Swimming-MR    59.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Newcomb, Silvana           7 Express Swimming-MR  1:07.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Messemer, Julianna E       7 Express Swimming-MR  1:04.00         DQ        
      One hand touch
 -- Wong, Erin                 7 Express Swimming-MR    59.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Iadanza, Isabella          8 SSC-MR               1:05.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Freedman, Lindsay         10 SSC-MR               1:02.35         DQ        
      One hand touch
 -- Messemer, Victoria G       8 Express Swimming-MR  1:02.00         DQ        
      Other
 -- Murphy, Jackie M          10 Express Swimming-MR  1:00.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Butler, Shannon E         10 Express Swimming-MR    53.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                59.19  10&U SCS 2015 SCS Cut Time
              1:21.99  10&U ZQ
              1:25.99  10&U JO
              1:37.99  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treglia, Leah N            9 HAA-MR               1:27.65    1:23.98 JO     
                  38.18     1:23.98 (45.80)                                        
  2 Ingrassia, Danielle       10 HAA-MR                    NT    1:33.24 SILV   
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  10&U ZQ
              1:20.99  10&U JO
              1:28.59  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treglia, Leah N            9 HAA-MR               1:25.75    1:25.69 SILV   
                                  38.01 ( )     1:25.69 (47.68)                    
  2 Mroczka, Kiera C           9 WISC-MR              1:27.29    1:27.62 SILV   
                                  39.04 ( )     1:27.62 (48.58)                    
  3 Alexandre, Emmanuella F   10 Three Village-MR     1:35.11    1:29.18        
                                  40.49 ( )     1:29.18 (48.69)                    
  4 Mutarelli, Kiera L        10 Three Village-MR     1:33.49    1:30.65        
                                  37.86 ( )     1:30.65 (52.79)                    
  5 Herr, Emily A              7 Three Village-MR     1:31.22    1:31.67        
                                  40.26 ( )     1:31.67 (51.41)                    
  6 Massari, Grace            10 FA-MR                2:15.99    1:31.83        
                                  42.08 ( )     1:31.83 (49.75)                    
  7 Monti, AvaGrace *          9 Three Village-MR     1:45.90    1:32.74        
                                  43.54 ( )     1:32.74 (49.20)                    
  8 Dimaculangan, Abigail X    9 Three Village-MR     1:38.35    1:33.02        
                                  44.47 ( )     1:33.02 (48.55)                    
  9 Pergan, Karsten E          9 Three Village-MR     1:35.42    1:34.14        
                                  44.26 ( )     1:34.14 (49.88)                    
 10 Retzlaff, Emilia A         8 Three Village-MR     1:44.28    1:37.01        
                                  44.09 ( )     1:37.01 (52.92)                    
 11 Phillip, Danielle J       10 NFS-MR               1:36.76    1:39.35        
                                  45.63 ( )     1:39.35 (53.72)                    
 12 Brockman, Hannah G        10 Three Village-MR     1:49.17    1:40.93        
                                  47.92 ( )     1:40.93 (53.01)                    
 13 Andrew, Fiona J            9 FA-MR                2:45.99    1:42.68        
                                  51.97 ( )     1:42.68 (50.71)                    
 14 Van Nostrand, Waela M      8 Three Village-MR     1:43.19    1:43.49        
                                  49.52 ( )     1:43.49 (53.97)                    
 15 Hoffmann, Isabel M         9 Three Village-MR     1:48.41    1:44.51        
                                  50.07 ( )     1:44.51 (54.44)                    
 16 Matheson, Hanna D          8 Three Village-MR     1:46.84    1:45.15        
                                  49.41 ( )     1:45.15 (55.74)                    
 17 Cepeda, Mariah F           9 FA-MR                2:55.99    1:46.99        
                                  49.48 ( )     1:46.99 (57.51)                    
 18 Seale, Sarah E             8 Three Village-MR     1:52.02    1:47.66        
                                  49.39 ( )     1:47.66 (58.27)                    
 19 Giordano, Jessica M        9 FA-MR                3:25.99    1:48.65        
                                  52.38 ( )     1:48.65 (56.27)                    
 20 Sodhi, Malika              9 FA-MR                2:32.99    1:50.48        
                                  54.13 ( )     1:50.48 (56.35)                    
 21 Mattone, Sara C            8 Express Swimming-MR  2:05.00    1:50.73        
                                  49.80 ( )   1:50.73 (1:00.93)                    
 22 Maroney, Amanda            8 Express Swimming-MR  2:06.00    1:56.67        
                                  52.75 ( )   1:56.67 (1:03.92)                    
 -- Kaping, Brooke            10 Express Swimming-MR  2:02.00         DQ        
                                  46.61 ( )                                        
 -- Rai, Juhi                 10 Three Village-MR     1:53.14         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                                  58.96 ( )          DQ (53.37)                    
 -- Barnard, Victoria R        9 Express Swimming-MR  2:02.00         DQ        
      Double pull / kicks - breast
                                  56.28 ( )          DQ (56.94)                    
 -- Konop, Rebecca G           9 Express Swimming-MR  2:05.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                                  49.17 ( )          DQ (59.66)                    
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.09  11-12 SCS 2015 SCS Cut Time
                27.99  11-12 ZQ
                28.49  11-12 JO
                30.99  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Jada J             12 NFS-MR                 28.02      28.29 JO     
  2 Griskie, Chloe M          11 HAA-MR                 28.06      28.41 JO     
  3 Velazquez, Gabrielle E    12 SSC-MR                 30.02      29.24 SILV   
  4 Fox, Rieley               12 WISC-MR                29.72      29.51 SILV   
  5 Marone, Isabelle H        11 SSC-MR                 33.53      31.41        
  6 Przybylo, Allie           12 SSC-MR                 33.50      31.88        
  7 Lee, Marisa               12 SSC-MR                 32.76      32.18        
  8 Suchy, Amanda             12 SSC-MR                 34.82      32.31        
  9 Stroub, Mia R             11 WISC-MR                32.77      32.35        
 10 Rogers, Dayna M           12 FA-MR                  35.99      33.21        
 11 Szydziak, Sally           12 WISC-MR                33.75      33.29        
 12 Leathers, Madeline        11 SSC-MR                 33.24      33.31        
 13 Reahl, Elizabeth N        12 SSC-MR                 35.00      33.64        
 14 O'Leary, Meghan C         12 SSC-MR                 36.60      34.47        
 15 Riss, Molly A             12 SSC-MR                 38.36      34.66        
 16 Zara, Angelica M          11 HAA-MR                 36.99      34.92        
 17 Gallagher, Kaylee R       11 HAA-MR                 35.53      35.23        
 18 Giambrone, Abigail        12 SSC-MR                 37.99      35.55        
 19 Pereira, Victoria         12 SSC-MR                 40.68      35.81        
 20 Chernavsky, Maddie        11 SSC-MR                 36.94      35.95        
 20 Bies, Dehlia E            11 HAA-MR                 36.82      35.95        
 22 Triglia, Jacueline        11 WISC-MR                38.20      35.98        
 23 DiPietro, Mia T           11 SSC-MR                 50.00      36.74        
 24 Canavan, Heather          11 WISC-MR                39.50      37.13        
 25 Greene, Emily M           11 FA-MR                  49.99      37.23        
 26 Trabulsi, Emily           12 SSC-MR                 39.53      37.64        
 27 Gupta, Eesha A            12 SSC-MR                 38.80      38.74        
 28 Ardizzone, Katie R        11 SSC-MR                 50.00      39.61        
 29 Van Driessche, Grace E    11 SSC-MR                 50.00      41.43        
 30 Laper-Dowling, Jillie     12 SSC-MR                 51.65      42.83        
 31 Combs, Elizabeth          11 HAA-MR                 50.00      43.16        
 32 Pillitteri, Gianna        11 WISC-MR                51.41      43.44        
 33 Haun, Kate                11 SSC-MR                 50.00      44.70        
 34 Rizzo, Gabriella M        12 SSC-MR                 50.00      45.55        
 35 Rao, Shivani              11 HAA-MR                 44.67      45.76        
 36 Boghra, Nistha            11 SSC-MR               1:00.96      47.19        
 37 Giarmoleo, Madison N      11 SSC-MR                 50.00      57.51        
 38 Kinare, Isha              11 SSC-MR                 55.00      59.42        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.79  11-12 SCS 2015 SCS Cut Time
              1:00.29  11-12 ZQ
              1:01.19  11-12 JO
              1:08.39  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nakken, Lena              11 WISC-MR              1:14.43    1:12.12        
                  35.03     1:12.12 (37.09)                                        
  2 Rogers, Dayna M           12 FA-MR                1:33.99    1:16.70        
                1:16.83         1:16.70 ( )                                        
  3 Gerlach, Taryn M          11 HAA-MR                    NT    1:17.27        
                  36.43     1:17.27 (40.84)                                        
  4 Zara, Angelica M          11 HAA-MR               1:31.83    1:24.00        
                  38.32     1:24.00 (45.68)                                        
  5 Rao, Shivani              11 HAA-MR               1:53.13    1:43.48        
                  48.06     1:43.48 (55.42)                                        
  6 Combs, Elizabeth          11 HAA-MR               1:46.24    1:46.65        
                  47.39     1:46.65 (59.26)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.29  11-12 ZQ
                32.49  11-12 JO
                37.99  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griskie, Chloe M          11 HAA-MR                 37.62      32.85 SILV   
  2 Fox, Rieley               12 WISC-MR                35.76      35.21 SILV   
  3 Velazquez, Gabrielle E    12 SSC-MR                 35.25      36.30 SILV   
  4 Marone, Isabelle H        11 SSC-MR                 36.48      36.90 SILV   
  5 Lee, Marisa               12 SSC-MR                 37.89      37.93 SILV   
  6 Stroub, Mia R             11 WISC-MR                37.54      38.35        
  7 Leathers, Madeline        11 SSC-MR                 39.78      39.47        
  8 Reahl, Elizabeth N        12 SSC-MR                 45.00      40.58        
  9 O'Leary, Meghan C         12 SSC-MR                 44.62      40.93        
 10 Riss, Molly A             12 SSC-MR                 42.50      41.05        
 11 Przybylo, Allie           12 SSC-MR                 43.47      41.61        
 12 Pereira, Victoria         12 SSC-MR                 49.85      41.84        
 13 Giambrone, Abigail        12 SSC-MR                 46.56      41.92        
 14 Suchy, Amanda             12 SSC-MR                 49.38      42.01        
 15 Holler, Erin E            12 HAA-MR                 42.46      42.03        
 16 Chernavsky, Maddie        11 SSC-MR                 41.15      43.77        
 17 Gupta, Eesha A            12 SSC-MR                 44.80      45.08        
 18 Canavan, Heather          11 WISC-MR                45.42      45.09        
 19 Triglia, Jacueline        11 WISC-MR                46.17      45.16        
 20 Van Driessche, Grace E    11 SSC-MR                 55.00      45.26        
 21 Bies, Dehlia E            11 HAA-MR                 44.27      45.53        
 22 Zara, Angelica M          11 HAA-MR                 45.78      45.54        
 22 DiPietro, Mia T           11 SSC-MR                 58.00      45.54        
 24 Ardizzone, Katie R        11 SSC-MR                 55.00      46.18        
 25 Haun, Kate                11 SSC-MR                 55.00      46.19        
 26 Scire, Rebecca L          11 FA-MR                  52.99      46.36        
 27 Trabulsi, Emily           12 SSC-MR                 45.55      47.11        
 28 Giarmoleo, Madison N      11 SSC-MR               1:00.00      51.80        
 29 Combs, Elizabeth          11 HAA-MR                 48.31      52.09        
 30 Rao, Shivani              11 HAA-MR                 47.74      52.41        
 31 Laper-Dowling, Jillie     12 SSC-MR                 55.70      52.76        
 32 Boghra, Nistha            11 SSC-MR               1:04.25      55.63        
 33 Kinare, Isha              11 SSC-MR               1:05.00    1:11.29        
 -- Pillitteri, Gianna        11 WISC-MR              1:01.47         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Rizzo, Gabriella M        12 SSC-MR                 58.00         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.09  11-12 SCS 2015 SCS Cut Time
              1:09.19  11-12 ZQ
              1:09.69  11-12 JO
              1:21.99  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griskie, Chloe M          11 HAA-MR               1:20.76    1:10.70 SILV   
                  34.73     1:10.70 (35.97)                                        
  2 Fox, Rieley               12 WISC-MR              1:16.30    1:18.04 SILV   
                  37.11     1:18.04 (40.93)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  11-12 ZQ
                37.19  11-12 JO
                42.79  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Jada J             12 NFS-MR                 38.96      37.30 SILV   
  2 Lee, Marisa               12 SSC-MR                 40.44      39.21 SILV   
  3 Scala, Claudia C          12 Express Swimming-MR    40.84      41.03 SILV   
  4 Bowers, Brooke H          11 WISC-MR                42.73      41.09 SILV   
  5 Szydziak, Sally           12 WISC-MR                43.37      42.07 SILV   
  6 Velazquez, Gabrielle E    12 SSC-MR                 43.07      42.54 SILV   
  7 Przybylo, Allie           12 SSC-MR                 50.30      42.85        
  8 Nakken, Lena              11 WISC-MR                45.20      43.19        
  9 Holler, Erin E            12 HAA-MR                 44.90      43.87        
 10 O'Leary, Meghan C         12 SSC-MR                 48.30      44.04        
 11 Suchy, Amanda             12 SSC-MR                 51.02      44.51        
 12 Reahl, Elizabeth N        12 SSC-MR                 50.00      44.69        
 13 Riss, Molly A             12 SSC-MR                 48.48      45.22        
 14 Zara, Angelica M          11 HAA-MR                 47.27      45.74        
 15 Marone, Isabelle H        11 SSC-MR                 45.15      45.83        
 16 Greene, Emily M           11 FA-MR                  55.99      47.16        
 17 Canavan, Heather          11 WISC-MR                51.19      47.53        
 18 Gupta, Eesha A            12 SSC-MR                 50.36      48.75        
 19 Chernavsky, Maddie        11 SSC-MR                 47.19      49.58        
 20 Pillitteri, Gianna        11 WISC-MR                53.00      49.72        
 21 Bies, Dehlia E            11 HAA-MR                 51.10      49.79        
 22 Pallas, Morgan            11 WISC-MR                49.34      50.28        
 23 Pereira, Victoria         12 SSC-MR               1:06.36      51.34        
 24 Rao, Shivani              11 HAA-MR                 52.00      51.41        
 25 Van Driessche, Grace E    11 SSC-MR               1:00.00      51.73        
 26 Gallagher, Kaylee R       11 HAA-MR                 49.95      52.04        
 27 Giambrone, Abigail        12 SSC-MR                 51.28      52.15        
 28 Trabulsi, Emily           12 SSC-MR                 55.18      52.41        
 29 Combs, Elizabeth          11 HAA-MR               1:05.00      52.42        
 30 DiPietro, Mia T           11 SSC-MR               1:05.00      53.25        
 31 Scire, Rebecca L          11 FA-MR                  55.99      53.68        
 32 Rizzo, Gabriella M        12 SSC-MR               1:05.00      56.43        
 33 Boghra, Nistha            11 SSC-MR               1:11.31      58.74        
 34 Giarmoleo, Madison N      11 SSC-MR               1:05.00    1:02.36        
 35 Ardizzone, Katie R        11 SSC-MR               1:00.00    1:02.97        
 36 Haun, Kate                11 SSC-MR               1:05.00    1:05.86        
 37 Kinare, Isha              11 SSC-MR               1:10.00    1:24.95        
 -- Laper-Dowling, Jillie     12 SSC-MR               1:05.00         DQ        
 -- Leathers, Madeline        11 SSC-MR                 52.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:08.59  11-12 SCS 2015 SCS Cut Time
              1:18.59  11-12 ZQ
              1:19.19  11-12 JO
              1:31.59  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scala, Claudia C          12 Express Swimming-MR  1:29.07    1:28.27 SILV   
                  42.06     1:28.27 (46.21)                                        
  2 Bowers, Brooke H          11 WISC-MR              1:26.28    1:29.31 SILV   
                  43.13     1:29.31 (46.18)                                        
  3 Gerlach, Taryn M          11 HAA-MR                    NT    1:34.81        
                  44.36     1:34.81 (50.45)                                        
  4 Nakken, Lena              11 WISC-MR              1:40.00    1:34.97        
                  45.62     1:34.97 (49.35)                                        
  5 Greene, Emily M           11 FA-MR                2:45.99    1:44.38        
                  48.31     1:44.38 (56.07)                                        
  6 Pallas, Morgan            11 WISC-MR              1:54.36    1:52.52        
                  54.35     1:52.52 (58.17)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  11-12 ZQ
                31.09  11-12 JO
                35.69  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griskie, Chloe M          11 HAA-MR                 29.76      30.96 JO     
  2 Perry, Jada J             12 NFS-MR                 32.94      31.67 SILV   
  3 Velazquez, Gabrielle E    12 SSC-MR                 37.92      34.54 SILV   
  4 Bowers, Brooke H          11 WISC-MR                35.53      36.18        
  5 Przybylo, Allie           12 SSC-MR                 37.97      37.11        
  6 Stroub, Mia R             11 WISC-MR                36.89      37.18        
  7 Fox, Rieley               12 WISC-MR                37.84      37.21        
  8 Holler, Erin E            12 HAA-MR                 49.32      38.10        
  9 Rogers, Dayna M           12 FA-MR                  38.99      38.36        
 10 Marone, Isabelle H        11 SSC-MR                 37.10      38.57        
 11 Lee, Marisa               12 SSC-MR                 39.14      38.70        
 12 Scala, Claudia C          12 Express Swimming-MR    40.57      39.34        
 13 Suchy, Amanda             12 SSC-MR                 44.19      39.39        
 14 Reahl, Elizabeth N        12 SSC-MR                 50.00      39.83        
 15 O'Leary, Meghan C         12 SSC-MR                 47.82      42.37        
 16 Leathers, Madeline        11 SSC-MR                 45.63      42.63        
 17 Triglia, Jacueline        11 WISC-MR                44.12      43.71        
 18 Gupta, Eesha A            12 SSC-MR                 44.43      43.92        
 19 Chernavsky, Maddie        11 SSC-MR                 42.08      44.31        
 20 Bies, Dehlia E            11 HAA-MR                 55.22      45.72        
 21 Riss, Molly A             12 SSC-MR                 50.02      45.93        
 22 DiPietro, Mia T           11 SSC-MR               1:05.00      47.45        
 23 Giambrone, Abigail        12 SSC-MR                 52.39      48.50        
 24 Trabulsi, Emily           12 SSC-MR                 52.00      50.61        
 25 Van Driessche, Grace E    11 SSC-MR               1:00.00      52.28        
 26 Pereira, Victoria         12 SSC-MR               1:05.00      52.43        
 27 Haun, Kate                11 SSC-MR               1:00.00      59.49        
 28 Boghra, Nistha            11 SSC-MR               1:18.17    1:00.26        
 -- Laper-Dowling, Jillie     12 SSC-MR               1:05.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Giarmoleo, Madison N      11 SSC-MR               1:05.00         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                59.19  11-12 SCS 2015 SCS Cut Time
              1:08.99  11-12 ZQ
              1:10.99  11-12 JO
              1:26.19  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pallas, Morgan            11 WISC-MR              1:41.11    1:44.56        
                  48.03     1:44.56 (56.53)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  11-12 ZQ
              1:10.49  11-12 JO
              1:18.69  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Jada J             12 NFS-MR               1:15.19    1:13.47 SILV   
                                  33.83 ( )     1:13.47 (39.64)                    
  2 Bowers, Brooke H          11 WISC-MR              1:25.06    1:18.50 SILV   
                                  36.31 ( )     1:18.50 (42.19)                    
  3 Stroub, Mia R             11 WISC-MR              1:21.63    1:20.57        
                                  37.46 ( )     1:20.57 (43.11)                    
  4 Szydziak, Sally           12 WISC-MR              1:30.00    1:21.01        
                                  37.86 ( )     1:21.01 (43.15)                    
  5 Scala, Claudia C          12 Express Swimming-MR  1:22.04    1:21.67        
                                  39.02 ( )     1:21.67 (42.65)                    
  6 Nakken, Lena              11 WISC-MR              1:25.38    1:23.14        
                                  38.79 ( )     1:23.14 (44.35)                    
  7 Holler, Erin E            12 HAA-MR               1:34.28    1:23.42        
                                  36.77 ( )     1:23.42 (46.65)                    
  8 Gerlach, Taryn M          11 HAA-MR                    NT    1:24.65        
                                  40.26 ( )     1:24.65 (44.39)                    
  9 Rogers, Dayna M           12 FA-MR                2:25.99    1:26.77        
                                  39.89 ( )     1:26.77 (46.88)                    
 10 Triglia, Jacueline        11 WISC-MR              1:44.35    1:32.60        
                                  44.31 ( )     1:32.60 (48.29)                    
 11 Greene, Emily M           11 FA-MR                2:15.99    1:35.05        
                                  47.79 ( )     1:35.05 (47.26)                    
 12 Gallagher, Kaylee R       11 HAA-MR               1:34.80    1:36.87        
                                  45.39 ( )     1:36.87 (51.48)                    
 13 Scire, Rebecca L          11 FA-MR                2:32.99    1:39.59        
                                  48.52 ( )     1:39.59 (51.07)                    
 14 Pillitteri, Gianna        11 WISC-MR              1:53.33    1:42.33        
                                  48.26 ( )     1:42.33 (54.07)                    
 15 Pallas, Morgan            11 WISC-MR              1:42.00    1:43.76        
                                  51.10 ( )     1:43.76 (52.66)                    
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.49  JR'S 2015 SC Junior Nats
                25.09  SCS 2015 SCS Cut Time
                25.69  METS
                27.49  AGTC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jocelyn           13 SSC-MR                 26.52      26.11 AGTC   
  2 Freund, Jessica N         14 SSC-MR                 26.00      26.44 AGTC   
  3 Gallagher, Liz P          14 HAA-MR                 25.78      26.58 AGTC   
  4 Howlin, Elizabeth N       16 HAA-MR                 26.50      26.80 AGTC   
  5 Wilson, Tori P            16 NFS-MR                 26.39      26.95 AGTC   
  6 Heuser, Kerri A           16 Express Swimming-MR    26.18      27.20 AGTC   
  7 Beck, Nicole R            14 SSC-MR                 26.74      27.32 AGTC   
  8 Tsai, Alice Y             15 SSC-MR                 27.44      27.33 AGTC   
  9 Ramirez, Claire R         15 SSC-MR                 27.59      27.69        
 10 Reid, Veronica N          21 SSC-MR                 26.19      27.74        
 11 Howard, Grace             14 HAA-MR                 30.64      27.77        
 12 Tohill, Natalie A         13 SSC-MR                 28.32      27.81        
 13 Gebbia, Rena M            17 SSC-MR                 29.00      27.92        
 14 Baker, Aileen G           16 SSC-MR                 27.79      28.09        
 15 Rogers, Carolyn A         17 SSC-MR                 27.91      28.22        
 16 Klicpera, Samantha K      15 Express Swimming-MR    27.21      28.49        
 17 Schatz, Sarah A           13 SSC-MR                 30.00      28.61        
 18 Rullo, Allyssa K          15 Express Swimming-MR    31.20      28.68        
 19 Flugman, Danielle L       16 HAA-MR                 27.52      28.84        
 20 Klett, Daron H            16 SSC-MR                 29.00      29.14        
 21 Delmonico, Daria J        14 WISC-MR                28.88      29.18        
 22 Brunquell, Mackenzie      16 SSC-MR                 30.00      29.31        
 23 Byrne, Shannon M          14 SSC-MR                 30.14      29.32        
 24 Dantuono, Dana            17 SSC-MR                 30.00      29.38        
 25 Wolffer, Katie P          13 SSC-MR                 30.28      29.47        
 25 Hoge, Maggie M            13 WISC-MR                29.22      29.47        
 27 Henn, Isabel R            15 Express Swimming-MR    30.81      29.53        
 28 Gucciardo, Gianna T       13 FA-MR                  30.92      29.68        
 29 Szydziak, Abigail         13 WISC-MR                31.84      29.87        
 30 Liebowitz, Arianna        13 WISC-MR                29.55      29.97        
 31 Suchy, Morgan T           14 SSC-MR                 30.00      30.29        
 32 Hallock, Savannah N       15 SSC-MR                 29.55      30.40        
 33 Green, Jayne              16 SSC-MR                 29.00      30.77        
 33 Wirkowski, Kristina E     16 Express Swimming-MR    30.89      30.77        
 33 DeRose, Gia               15 SSC-MR                 31.00      30.77        
 36 Culkin, Shannon M         14 WISC-MR                31.27      31.07        
 37 DeSantis, Adrianna R      15 SSC-MR                 32.00      31.40        
 38 Howard, D'Asia S          13 NFS-MR                 31.20      31.49        
 39 Ingraffia, Emily E        13 SSC-MR                 33.85      31.50        
 40 Dawson, Athena            13 NFS-MR                 33.71      31.67        
 41 Galloway, Samantha N      14 SSC-MR                 32.00      32.00        
 42 Furmanik, Nicole          13 SSC-MR                 32.00      32.51        
 43 Greco, Emma K             13 SSC-MR                 32.78      32.53        
 44 Terlaga, Samantha         15 HAA-MR                 33.00      32.58        
 45 Iwasiuk, Kate H           13 WISC-MR                37.88      32.70        
 46 Horan, Kristina E         14 Express Swimming-MR    38.00      33.39        
 47 Diehl, Michelle M         14 SSC-MR                 32.23      33.96        
 48 Sevely, Dana              17 Express Swimming-MR    31.86      34.02        
 49 Hou, Isabelle             11 Express Swimming-MR    39.45      36.73        
 50 Fishler, Arielle E        13 Express Swimming-MR    35.75      37.68        
 51 Kramer, Vanessa J         13 SSC-MR                 55.00      45.42        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.99  JR'S 2015 SC Junior Nats
                53.79  SCS 2015 SCS Cut Time
                55.89  METS
                58.89  AGTC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jocelyn           13 SSC-MR                 57.12      55.70 METS   
                  27.19       55.70 (28.51)                                        
  2 Freund, Jessica N         14 SSC-MR                 55.29      56.04 AGTC   
                  27.02       56.04 (29.02)                                        
  3 Gallagher, Liz P          14 HAA-MR                 55.68      57.30 AGTC   
                  27.54       57.30 (29.76)                                        
  4 Ramirez, Claire R         15 SSC-MR                 59.23      59.32        
                  28.67       59.32 (30.65)                                        
  5 Reid, Veronica N          21 SSC-MR                 57.50      59.51        
                  29.06       59.51 (30.45)                                        
  6 Wilson, Tori P            16 NFS-MR                 58.80      59.55        
                  28.06       59.55 (31.49)                                        
  7 Tsai, Alice Y             15 SSC-MR                 59.45    1:00.06        
                  28.89     1:00.06 (31.17)                                        
  8 Howlin, Elizabeth N       16 HAA-MR               1:00.25    1:00.64        
                  28.89     1:00.64 (31.75)                                        
  9 Baker, Aileen G           16 SSC-MR                 59.63    1:01.01        
                  29.27     1:01.01 (31.74)                                        
 10 Howard, Grace             14 HAA-MR               1:07.55    1:01.08        
                  29.31     1:01.08 (31.77)                                        
 10 Klicpera, Samantha K      15 Express Swimming-MR  1:00.45    1:01.08        
                  28.68     1:01.08 (32.40)                                        
 12 Tohill, Natalie A         13 SSC-MR               1:00.70    1:01.86        
                  29.95     1:01.86 (31.91)                                        
 13 Delmonico, Daria J        14 WISC-MR              1:03.99    1:04.36        
                  31.17     1:04.36 (33.19)                                        
 14 Rullo, Allyssa K          15 Express Swimming-MR  1:07.62    1:04.40        
                  30.28     1:04.40 (34.12)                                        
 15 Henn, Isabel R            15 Express Swimming-MR  1:07.46    1:04.50        
                  31.42     1:04.50 (33.08)                                        
 16 Dantuono, Dana            17 SSC-MR               1:05.87    1:04.52        
                  31.09     1:04.52 (33.43)                                        
 17 Mei, Alyssa M             13 SSC-MR               1:04.67    1:04.63        
                  30.81     1:04.63 (33.82)                                        
 18 Liebowitz, Arianna        13 WISC-MR              1:03.60    1:04.85        
                  31.58     1:04.85 (33.27)                                        
 19 Klett, Daron H            16 SSC-MR               1:02.69    1:05.14        
                  31.27     1:05.14 (33.87)                                        
 20 Rogers, Carolyn A         17 SSC-MR               1:02.88    1:05.25        
                  30.78     1:05.25 (34.47)                                        
 21 Schatz, Sarah A           13 SSC-MR               1:07.13    1:05.31        
                  31.40     1:05.31 (33.91)                                        
 22 Azralon, Danielle         13 SSC-MR               1:04.22    1:05.41        
                  32.07     1:05.41 (33.34)                                        
 23 Brunquell, Mackenzie      16 SSC-MR               1:05.33    1:05.69        
                  32.04     1:05.69 (33.65)                                        
 24 Byrne, Shannon M          14 SSC-MR               1:06.05    1:05.87        
                  32.34     1:05.87 (33.53)                                        
 25 Wirkowski, Kristina E     16 Express Swimming-MR  1:12.32    1:08.27        
                  32.47     1:08.27 (35.80)                                        
 26 Ingraffia, Emily E        13 SSC-MR               1:15.83    1:10.59        
                  33.43     1:10.59 (37.16)                                        
 27 DeRose, Gia               15 SSC-MR               1:10.14    1:10.84        
                  34.27     1:10.84 (36.57)                                        
 28 Szydziak, Abigail         13 WISC-MR              1:13.80    1:11.45        
                  31.65     1:11.45 (39.80)                                        
 29 Greco, Emma K             13 SSC-MR               1:09.39    1:11.72        
                  34.79     1:11.72 (36.93)                                        
 30 Cassetta, Jamie L         14 Express Swimming-MR  1:10.66    1:12.05        
                  33.92     1:12.05 (38.13)                                        
 31 Burke, Madeline R         14 Express Swimming-MR  1:12.35    1:12.29        
                  33.79     1:12.29 (38.50)                                        
 32 Howard, D'Asia S          13 NFS-MR               1:10.20    1:12.34        
                  33.86     1:12.34 (38.48)                                        
 33 Horan, Kristina E         14 Express Swimming-MR  1:20.00    1:15.05        
                  36.41     1:15.05 (38.64)                                        
 34 Diehl, Michelle M         14 SSC-MR               1:09.95    1:16.08        
                  36.20     1:16.08 (39.88)                                        
 35 Schwetz, Danielle C       13 Express Swimming-MR  1:21.81    1:16.26        
                  36.93     1:16.26 (39.33)                                        
 36 Sevely, Dana              17 Express Swimming-MR  1:12.85    1:16.73        
                  36.19     1:16.73 (40.54)                                        
 37 Dawson, Athena            13 NFS-MR               1:18.83    1:18.21        
                  35.13     1:18.21 (43.08)                                        
 38 Kramer, Vanessa J         13 SSC-MR               1:55.00    1:47.59        
                  50.41     1:47.59 (57.18)                                        
 
Girls 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsai, Alice Y             15 SSC-MR                 33.44      30.59        
  2 Beck, Nicole R            14 SSC-MR                 30.12      30.90        
  3 Ramirez, Claire R         15 SSC-MR                 34.00      32.91        
  4 Mei, Alyssa M             13 SSC-MR                 33.59      33.13        
  5 Tohill, Natalie A         13 SSC-MR                 34.03      33.36        
  6 Klett, Daron H            16 SSC-MR                 34.00      33.41        
  7 Azralon, Danielle         13 SSC-MR                 32.46      33.93        
  8 Viera, Michelle           16 HAA-MR                 36.00      34.17        
  9 Baker, Aileen G           16 SSC-MR                 33.00      34.22        
 10 Green, Jayne              16 SSC-MR                 33.00      34.44        
 11 Culkin, Shannon M         14 WISC-MR                34.81      34.92        
 12 Schatz, Sarah A           13 SSC-MR                 36.00      35.46        
 13 Greco, Emma K             13 SSC-MR                 35.21      35.70        
 14 Gucciardo, Gianna T       13 FA-MR                  37.82      36.46        
 15 Rullo, Allyssa K          15 Express Swimming-MR    34.87      36.53        
 16 Howard, D'Asia S          13 NFS-MR                 36.75      37.09        
 17 Hallock, Savannah N       15 SSC-MR                 37.00      37.57        
 18 Brunquell, Mackenzie      16 SSC-MR                 38.00      37.82        
 19 Wolffer, Katie P          13 SSC-MR                 38.84      38.24        
 20 Furmanik, Nicole          13 SSC-MR                 38.00      39.11        
 21 DeSantis, Adrianna R      15 SSC-MR                 38.00      39.34        
 22 Galloway, Samantha N      14 SSC-MR                 39.00      39.60        
 23 Horan, Kristina E         14 Express Swimming-MR    45.82      39.73        
 24 Iwasiuk, Kate H           13 WISC-MR                45.55      40.24        
 25 Diehl, Michelle M         14 SSC-MR                 39.00      41.07        
 26 Fishler, Arielle E        13 Express Swimming-MR    39.45      48.50        
 27 Kramer, Vanessa J         13 SSC-MR               1:05.00      53.02        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.59  JR'S 2015 SC Junior Nats
              1:00.09  SCS 2015 SCS Cut Time
              1:01.69  METS
              1:06.99  AGTC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsai, Alice Y             15 SSC-MR               1:06.75    1:04.55 AGTC   
                  31.54     1:04.55 (33.01)                                        
  2 Freund, Jessica N         14 SSC-MR               1:06.06    1:07.70        
                  34.07     1:07.70 (33.63)                                        
  3 Ramirez, Claire R         15 SSC-MR               1:09.81    1:08.90        
                  33.87     1:08.90 (35.03)                                        
  4 Henn, Isabel R            15 Express Swimming-MR  1:12.71    1:10.27        
                  34.51     1:10.27 (35.76)                                        
  5 Mei, Alyssa M             13 SSC-MR               1:15.51    1:10.40        
                  34.23     1:10.40 (36.17)                                        
  6 Azralon, Danielle         13 SSC-MR               1:07.73    1:10.45        
                  34.62     1:10.45 (35.83)                                        
  7 Heuser, Kerri A           16 Express Swimming-MR  1:09.26    1:10.71        
                  34.33     1:10.71 (36.38)                                        
  8 Delmonico, Daria J        14 WISC-MR              1:07.99    1:10.94        
                  34.77     1:10.94 (36.17)                                        
  9 Klett, Daron H            16 SSC-MR               1:09.83    1:11.04        
                  34.93     1:11.04 (36.11)                                        
 10 Liebowitz, Arianna        13 WISC-MR              1:09.54    1:11.11        
                  34.82     1:11.11 (36.29)                                        
 11 Tohill, Natalie A         13 SSC-MR               1:11.63    1:12.39        
                  35.87     1:12.39 (36.52)                                        
 12 Wilson, Tori P            16 NFS-MR               1:10.53    1:12.69        
                  35.54     1:12.69 (37.15)                                        
 13 Byrne, Shannon M          14 SSC-MR               1:13.52    1:13.93        
                  36.24     1:13.93 (37.69)                                        
 14 Hoge, Maggie M            13 WISC-MR              1:12.46    1:13.94        
                  36.27     1:13.94 (37.67)                                        
 15 Suchy, Morgan T           14 SSC-MR               1:16.00    1:14.70        
                  35.80     1:14.70 (38.90)                                        
 16 Culkin, Shannon M         14 WISC-MR              1:13.63    1:14.90        
                  37.56     1:14.90 (37.34)                                        
 17 Greco, Emma K             13 SSC-MR               1:13.66    1:15.32        
                  37.11     1:15.32 (38.21)                                        
 18 Rullo, Allyssa K          15 Express Swimming-MR  1:14.74    1:19.08        
 19 Brunquell, Mackenzie      16 SSC-MR               1:20.86    1:20.58        
                  39.47     1:20.58 (41.11)                                        
 20 Schwetz, Danielle C       13 Express Swimming-MR  1:29.31    1:24.58        
                  39.66     1:24.58 (44.92)                                        
 21 Iwasiuk, Kate H           13 WISC-MR              1:34.44    1:28.20        
                  41.48     1:28.20 (46.72)                                        
 
Girls 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jocelyn           13 SSC-MR                 31.64      30.95        
  2 Reid, Veronica N          21 SSC-MR                 32.00      33.15        
  3 Howard, Grace             14 HAA-MR                 32.22      33.65        
  4 Klicpera, Samantha K      15 Express Swimming-MR    36.23      35.51        
  5 Gebbia, Rena M            17 SSC-MR                 36.00      36.29        
  5 Hovanec, Brooke S         14 WISC-MR                38.88      36.29        
  7 Rogers, Carolyn A         17 SSC-MR                 36.45      36.74        
  8 Wirkowski, Kristina E     16 Express Swimming-MR    36.75      37.09        
  9 Wilson, Tori P            16 NFS-MR                 39.00      37.80        
 10 Ingraffia, Emily E        13 SSC-MR                 41.10      38.14        
 11 Viera, Michelle           16 HAA-MR                 40.00      38.18        
 12 Baker, Aileen G           16 SSC-MR                 43.31      38.45        
 13 Wolffer, Katie P          13 SSC-MR                 41.38      38.51        
 14 Azralon, Danielle         13 SSC-MR                 38.10      38.87        
 15 Beck, Nicole R            14 SSC-MR                 38.00      38.94        
 16 Gucciardo, Gianna T       13 FA-MR                  41.40      39.76        
 17 Terlaga, Samantha         15 HAA-MR                 38.00      39.77        
 18 DeSantis, Adrianna R      15 SSC-MR                 42.00      40.33        
 19 Green, Jayne              16 SSC-MR                 38.00      40.42        
 20 Hoge, Maggie M            13 WISC-MR                42.27      41.35        
 21 Hallock, Savannah N       15 SSC-MR                 44.00      42.45        
 22 Szydziak, Abigail         13 WISC-MR                40.00      43.27        
 23 Hou, Isabelle             11 Express Swimming-MR    45.00      43.51        
 24 Dawson, Athena            13 NFS-MR                 43.89      43.81        
 25 Galloway, Samantha N      14 SSC-MR                 45.00      45.19        
 26 Furmanik, Nicole          13 SSC-MR                 45.00      47.03        
 27 Diehl, Michelle M         14 SSC-MR                 43.00      47.35        
 28 Fishler, Arielle E        13 Express Swimming-MR    46.85      49.28        
 -- DeRose, Gia               15 SSC-MR                 38.00         DQ        
      Double pull / kicks
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.29  JR'S 2015 SC Junior Nats
              1:08.59  SCS 2015 SCS Cut Time
              1:11.69  METS
              1:18.99  AGTC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jocelyn           13 SSC-MR               1:08.14    1:08.33 SCS    
                  31.86     1:08.33 (36.47)                                        
  2 Klicpera, Samantha K      15 Express Swimming-MR  1:15.13    1:18.41 AGTC   
                  36.74     1:18.41 (41.67)                                        
  3 Howlin, Elizabeth N       16 HAA-MR               1:17.62    1:18.80 AGTC   
                  37.16     1:18.80 (41.64)                                        
  4 Wirkowski, Kristina E     16 Express Swimming-MR  1:19.38    1:19.09        
                  38.17     1:19.09 (40.92)                                        
  5 Gebbia, Rena M            17 SSC-MR               1:18.42    1:20.73        
                  36.88     1:20.73 (43.85)                                        
  6 Dantuono, Dana            17 SSC-MR               1:22.13    1:21.27        
                  38.95     1:21.27 (42.32)                                        
  7 Hovanec, Brooke S         14 WISC-MR              1:21.99    1:22.71        
                  39.63     1:22.71 (43.08)                                        
  8 Flugman, Danielle L       16 HAA-MR               1:18.13    1:23.21        
                  39.42     1:23.21 (43.79)                                        
  9 Rogers, Carolyn A         17 SSC-MR               1:18.68    1:25.21        
                  38.40     1:25.21 (46.81)                                        
 10 Ingraffia, Emily E        13 SSC-MR               1:25.85    1:25.24        
                  39.58     1:25.24 (45.66)                                        
 11 DeRose, Gia               15 SSC-MR               1:24.05    1:27.80        
                  41.45     1:27.80 (46.35)                                        
 12 Suchy, Morgan T           14 SSC-MR               1:29.61    1:28.11        
                  41.83     1:28.11 (46.28)                                        
 13 Hou, Isabelle             11 Express Swimming-MR  1:30.00    1:32.31        
                  44.07     1:32.31 (48.24)                                        
 
Girls 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beck, Nicole R            14 SSC-MR                 31.00      30.25        
  2 Viera, Michelle           16 HAA-MR                 35.00      32.62        
  3 Schatz, Sarah A           13 SSC-MR                 34.00      33.33        
  4 Byrne, Shannon M          14 SSC-MR                 38.00      34.68        
  5 Hallock, Savannah N       15 SSC-MR                 37.00      34.70        
  6 Sevely, Dana              17 Express Swimming-MR    35.41      34.79        
  7 Culkin, Shannon M         14 WISC-MR                35.40      34.92        
  8 Green, Jayne              16 SSC-MR                 34.00      35.04        
  9 Gucciardo, Gianna T       13 FA-MR                  36.54      35.38        
 10 Galloway, Samantha N      14 SSC-MR                 40.00      35.96        
 11 Burke, Madeline R         14 Express Swimming-MR    41.03      36.40        
 12 Wolffer, Katie P          13 SSC-MR                 36.40      36.61        
 13 Szydziak, Sally           12 WISC-MR                40.16      36.77        
 14 Horan, Kristina E         14 Express Swimming-MR    35.00      37.15        
 15 DeSantis, Adrianna R      15 SSC-MR                 41.00      37.42        
 16 Terlaga, Samantha         15 HAA-MR                 36.00      38.14        
 17 Howard, D'Asia S          13 NFS-MR                 39.26      38.44        
 18 Furmanik, Nicole          13 SSC-MR                 40.00      38.68        
 19 Schwetz, Danielle C       13 Express Swimming-MR    44.69      39.06        
 20 Hou, Isabelle             11 Express Swimming-MR    40.00      39.85        
 21 Dawson, Athena            13 NFS-MR                 43.17      40.19        
 22 Fishler, Arielle E        13 Express Swimming-MR    40.00      44.39        
 -- Iwasiuk, Kate H           13 WISC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.99  JR'S 2015 SC Junior Nats
                59.19  SCS 2015 SCS Cut Time
              1:01.99  METS
              1:08.59  AGTC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Liz P          14 HAA-MR               1:01.93    1:03.92 AGTC   
                  30.05     1:03.92 (33.87)                                        
  2 Dantuono, Dana            17 SSC-MR               1:12.51    1:09.95        
                  33.47     1:09.95 (36.48)                                        
  3 Heuser, Kerri A           16 Express Swimming-MR  1:10.12    1:11.03        
                  31.96     1:11.03 (39.07)                                        
  4 Suchy, Morgan T           14 SSC-MR               1:12.36    1:13.50        
                  34.85     1:13.50 (38.65)                                        
  5 Henn, Isabel R            15 Express Swimming-MR  1:16.97    1:13.97        
                  33.68     1:13.97 (40.29)                                        
  6 Delmonico, Daria J        14 WISC-MR              1:12.99    1:14.87        
                  34.26     1:14.87 (40.61)                                        
  7 Cassetta, Jamie L         14 Express Swimming-MR  1:17.00    1:23.57        
                  37.87     1:23.57 (45.70)                                        
  8 Liebowitz, Arianna        13 WISC-MR              1:19.65    1:28.24        
                  39.11     1:28.24 (49.13)                                        
 
Girls 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reid, Veronica N          21 SSC-MR               1:05.00    1:06.34        
                  32.53     1:06.34 (33.81)                                        
  2 Howard, Grace             14 HAA-MR               1:17.62    1:06.72        
                  33.49     1:06.72 (33.23)                                        
  3 Howlin, Elizabeth N       16 HAA-MR               1:19.33    1:09.16        
                  32.41     1:09.16 (36.75)                                        
  4 Viera, Michelle           16 HAA-MR               1:20.00    1:09.78        
                  32.28     1:09.78 (37.50)                                        
  5 Mei, Alyssa M             13 SSC-MR               1:17.23    1:12.93        
                  32.73     1:12.93 (40.20)                                        
  6 Hoge, Maggie M            13 WISC-MR              1:17.70    1:17.09        
                  35.53     1:17.09 (41.56)                                        
  7 Szydziak, Abigail         13 WISC-MR              1:26.00    1:20.12        
                  38.32     1:20.12 (41.80)                                        
  8 Burke, Madeline R         14 Express Swimming-MR  1:32.06    1:20.56        
                  36.06     1:20.56 (44.50)                                        
  9 Cassetta, Jamie L         14 Express Swimming-MR  1:42.18    1:22.79        
                  38.61     1:22.79 (44.18)                                        
 10 Terlaga, Samantha         15 HAA-MR               1:20.00    1:23.93        
                  39.75     1:23.93 (44.18)                                        
 11 Sevely, Dana              17 Express Swimming-MR  1:40.00    1:24.71        
                  37.25     1:24.71 (47.46)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.49  10&U SCS 2015 SCS Cut Time
                30.99  10&U ZQ
                31.99  10&U JO
                35.19  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varrichio, Chris R        10 SSC-MR                 30.54      30.43 ZQ     
  2 Halls, Sean C             10 NFS-MR                 33.51      30.85 ZQ     
  3 Llerena, Derek R          10 SSC-MR                 33.96      33.14 SILV   
  4 Dawson, Xavier             9 NFS-MR                 38.09      33.23 SILV   
  5 Tsai, Leonardo            10 SSC-MR                 33.49      33.67 SILV   
  6 Buchanan, Chase C          8 NFS-MR                 36.70      33.72 SILV   
  7 Andersen, Frankie          9 SSC-MR                 36.06      33.75 SILV   
  8 Freudenberg, Eddie G      10 Three Village-MR       35.33      33.80 SILV   
  9 Maroney, John P           10 Express Swimming-MR    37.98      34.72 SILV   
 10 Tomasino, Michael         10 SSC-MR                 39.47      35.07 SILV   
 11 Carrieri, Nicholas G      10 HAA-MR                 34.95      35.42        
 12 Mitchell, Esteban         10 SSC-MR                 34.05      35.46        
 13 Redfield, Jackson          9 SSC-MR                 37.26      35.64        
 14 Albert, Adam *            10 Three Village-MR       36.08      35.72        
 15 Lugo, Aron R               9 Express Swimming-MR    42.00      35.79        
 16 Demaio, Thomas M           8 Three Village-MR       37.53      35.80        
 17 Granucci, David            8 SSC-MR                 36.00      36.26        
 18 Nunez, Ryan                9 Express Swimming-MR    47.00      36.29        
 19 Hall III, Richard D        8 Three Village-MR       40.18      36.48        
 20 Aquilino, Lorenzo A        7 FA-MR                  46.49      37.28        
 21 Vinciguerra, Vincent X     8 Three Village-MR       44.05      37.86        
 22 Sloniewsky, Peter A        9 Three Village-MR       39.33      38.07        
 23 Goral, Eren F             10 Three Village-MR       37.51      38.08        
 24 Reilly, Jayden T          10 SSC-MR                 50.00      38.16        
 25 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR    47.28      38.40        
 25 Nielsen, Jake             10 HAA-MR                 44.25      38.40        
 27 Nasta, Michael V           9 Three Village-MR       40.68      38.44        
 28 Hoge, Jack                10 WISC-MR                39.06      38.51        
 29 Rash, Alex                10 SSC-MR                 57.98      38.53        
 30 Holler, John T             9 HAA-MR                 40.29      38.61        
 31 Griffin, Oliver            8 HAA-MR                 40.82      38.83        
 32 Vavalle, Antonio          10 Three Village-MR       56.77      38.84        
 33 Kayran, Timofey *          9 Three Village-MR       43.60      38.88        
 34 Muller, Sean              10 SSC-MR                 45.59      39.10        
 35 Conway, Anthony J         10 SSC-MR                 38.78      39.15        
 36 Timm, Ethan m              8 Three Village-MR       41.17      39.25        
 37 Fontana, Joseph x          9 Three Village-MR       42.09      39.52        
 38 Viollis, Michael          10 SSC-MR                 40.05      39.62        
 39 Krishnan, Shreyas         10 HAA-MR                 41.81      39.95        
 40 Harrilal, Ayden B          9 Express Swimming-MR    47.00      40.12        
 41 Lindoe, Charlie M         10 SSC-MR                 41.02      40.62        
 42 Saggio, Vincent J          8 Three Village-MR       43.08      40.95        
 43 Diaz, Anthony M           10 FA-MR                  43.22      41.05        
 44 Olsen, Luke E             10 FA-MR                  52.99      41.20        
 45 Miele, Thomas L            8 Three Village-MR       48.01      41.22        
 46 Mei, Ian                   9 SSC-MR                 48.51      41.35        
 47 Tanner, Jacob D           10 SSC-MR                 50.00      41.37        
 48 Rezic, Dean X              9 Three Village-MR       50.81      42.27        
 49 Batkin, Theodore R         9 Express Swimming-MR    44.84      42.51        
 50 Bowers, Maxwell            8 WISC-MR                51.84      42.55        
 51 Sommerstad, Ryan T         6 Three Village-MR     1:05.00      42.71        
 52 Ulloa, Matt X             10 SSC-MR                 42.00      42.86        
 53 O'Leary, Gavin W          10 SSC-MR                 49.52      43.22        
 54 Sansano, Matthew A         8 Express Swimming-MR    47.00      43.46        
 55 Markowitz, Nicholas        9 HAA-MR                 42.86      43.77        
 56 Veit, Colin *              7 Three Village-MR       59.88      44.48        
 57 Santos, Thomas J           9 Express Swimming-MR  1:00.00      45.73        
 58 Cerniglia, Matthew         8 SSC-MR                 50.00      45.77        
 59 Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR    45.37      46.67        
 60 Cangelosi, James          10 SSC-MR                 50.00      46.82        
 61 Napolitano, Nick           9 HAA-MR                 59.39      47.14        
 62 Halls, Ryan A              7 NFS-MR               1:13.55      47.80        
 63 Napolitano, Joe            9 HAA-MR                 55.22      47.82        
 64 Rogers, Aiden T            9 Three Village-MR       50.92      48.62        
 65 Stelmashuk, Jason         10 SSC-MR                 50.00      48.94        
 66 Jhong, Ethan               8 Express Swimming-MR    46.68      50.41        
 67 Lind, Josh W               8 SSC-MR                 55.00      50.66        
 68 Cashman, Owen              8 Express Swimming-MR  1:00.78      50.84        
 69 Toor, Kabir S              8 Express Swimming-MR  1:07.02      52.06        
 70 Minotto, Matthew C         7 SSC-MR               1:02.15      52.68        
 71 Murphy, JJ J               7 SSC-MR                 50.00      53.57        
 72 Hu, James                  9 SSC-MR                 55.00      54.17        
 73 Apat, Joseph R             8 Express Swimming-MR  1:05.16      54.64        
 74 Cashman, Jack             10 Express Swimming-MR  1:00.95      56.06        
 75 Chang, Henry               7 Express Swimming-MR    56.00      56.64        
 76 Garrity, Jack J            9 SSC-MR               1:05.00      56.68        
 77 Ermmarino, Joseph J       10 SSC-MR                 50.00      57.13        
 78 Young, Addison             8 SSC-MR                 55.00      58.09        
 79 Ramirez, Cameron J         6 SSC-MR                 50.00    1:00.31        
 80 Murphy, Harrison P         7 Express Swimming-MR  1:00.00    1:09.75        
 -- Huang, Jesse J             9 SSC-MR                 50.00         DQ        
      Other
 -- Dougherty, Robert         10 HAA-MR                 40.00         DQ        
 -- Braun, Dominic             8 WISC-MR                43.28         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                48.89  10&U SCS 2015 SCS Cut Time
              1:08.99  10&U ZQ
              1:10.59  10&U JO
              1:18.49  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Sean C             10 NFS-MR               1:14.07    1:08.54 ZQ     
                  31.24     1:08.54 (37.30)                                        
  2 Matheson, Ryan C          10 Three Village-MR     1:26.19    1:19.83        
                  37.29     1:19.83 (42.54)                                        
  3 Hall III, Richard D        8 Three Village-MR     1:31.22    1:23.53        
                  39.11     1:23.53 (44.42)                                        
  4 Vavalle, Antonio          10 Three Village-MR     1:53.55    1:23.84        
                  39.10     1:23.84 (44.74)                                        
  5 Goral, Eren F             10 Three Village-MR     1:27.05    1:27.65        
                  41.49     1:27.65 (46.16)                                        
  6 Conway, Anthony J         10 SSC-MR               1:27.81    1:27.69        
                  41.97     1:27.69 (45.72)                                        
  7 Kayran, Timofey *          9 Three Village-MR     1:32.11    1:30.83        
                  42.87     1:30.83 (47.96)                                        
  8 Olsen, Luke E             10 FA-MR                2:32.99    1:31.55        
                  43.55     1:31.55 (48.00)                                        
  9 Batkin, Theodore R         9 Express Swimming-MR  1:39.67    1:32.63        
                  44.24     1:32.63 (48.39)                                        
 10 Fontana, Joseph x          9 Three Village-MR     1:58.76    1:33.62        
                  43.56     1:33.62 (50.06)                                        
 11 Nasta, Michael V           9 Three Village-MR     1:28.19    1:33.64        
                  43.66     1:33.64 (49.98)                                        
 12 Braun, Rocco              10 WISC-MR              1:27.25    1:34.21        
                  44.24     1:34.21 (49.97)                                        
 13 Diaz, Anthony M           10 FA-MR                1:38.40    1:35.38        
                  45.35     1:35.38 (50.03)                                        
 14 Miele, Thomas L            8 Three Village-MR     1:27.88    1:37.28        
                  43.62     1:37.28 (53.66)                                        
 15 Rezic, Dean X              9 Three Village-MR     1:54.16    1:43.07        
                  46.82     1:43.07 (56.25)                                        
 16 Napolitano, Nick           9 HAA-MR               1:45.00    1:55.02        
                  52.02   1:55.02 (1:03.00)                                        
 17 Napolitano, Joe            9 HAA-MR               1:45.00    1:58.21        
                  58.23     1:58.21 (59.98)                                        
 18 Rogers, Aiden T            9 Three Village-MR     1:56.07    2:02.37        
                  54.73   2:02.37 (1:07.64)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  10&U ZQ
                37.49  10&U JO
                42.89  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varrichio, Chris R        10 SSC-MR                 35.92      35.22 ZQ     
  2 Llerena, Derek R          10 SSC-MR                 38.37      36.33 ZQ     
  3 Tsai, Leonardo            10 SSC-MR                 41.26      40.51 SILV   
  4 Granucci, David            8 SSC-MR                 40.00      40.80 SILV   
  5 Freudenberg, Eddie G      10 Three Village-MR       41.98      41.56 SILV   
  6 Buchanan, Chase C          8 NFS-MR                 44.72      41.86 SILV   
  7 Redfield, Jackson          9 SSC-MR                 42.61      42.75 SILV   
  7 Dawson, Xavier             9 NFS-MR                 43.61      42.75 SILV   
  9 Carrieri, Nicholas G      10 HAA-MR                 42.88      42.86 SILV   
 10 Albert, Adam *            10 Three Village-MR       44.78      43.16        
 11 Hoge, Jack                10 WISC-MR                42.16      43.38        
 12 Viollis, Michael          10 SSC-MR                 44.78      43.46        
 13 Nasta, Michael V           9 Three Village-MR       48.92      43.54        
 14 Tomasino, Michael         10 SSC-MR                 48.87      43.76        
 15 Hall III, Richard D        8 Three Village-MR       46.00      44.27        
 16 Krishnan, Shreyas         10 HAA-MR                 46.04      44.46        
 17 Reilly, Jayden T          10 SSC-MR               1:00.00      44.56        
 18 Kayran, Timofey *          9 Three Village-MR       57.01      45.18        
 19 Sloniewsky, Peter A        9 Three Village-MR       50.10      45.33        
 20 Goral, Eren F             10 Three Village-MR       42.59      45.34        
 21 Mitchell, Esteban         10 SSC-MR                 42.95      45.74        
 21 Nunez, Ryan                9 Express Swimming-MR    49.00      45.74        
 23 Andersen, Frankie          9 SSC-MR                 44.45      45.88        
 24 Muller, Sean              10 SSC-MR                 49.27      46.45        
 25 Fontana, Joseph x          9 Three Village-MR       49.51      46.75        
 26 Maroney, John P           10 Express Swimming-MR    48.12      47.35        
 27 Mei, Ian                   9 SSC-MR                 55.00      47.47        
 28 Cerniglia, Matthew         8 SSC-MR               1:00.00      47.91        
 29 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR    47.92      48.11        
 30 Harrilal, Ayden B          9 Express Swimming-MR    49.00      48.53        
 31 Conway, Anthony J         10 SSC-MR                 45.44      48.54        
 32 Lindoe, Charlie M         10 SSC-MR                 48.69      48.62        
 33 Holler, John T             9 HAA-MR                 55.60      48.70        
 34 Demaio, Thomas M           8 Three Village-MR       48.76      48.72        
 35 Aquilino, Lorenzo A        7 FA-MR                  49.60      49.05        
 36 Lugo, Aron R               9 Express Swimming-MR    49.00      49.08        
 37 Ulloa, Matt X             10 SSC-MR                 45.00      49.37        
 38 Rezic, Dean X              9 Three Village-MR     1:18.77      49.57        
 39 Jhong, Ethan               8 Express Swimming-MR    53.10      50.20        
 40 Tanner, Jacob D           10 SSC-MR                 55.00      51.37        
 41 Huang, Jesse J             9 SSC-MR               1:00.00      51.52        
 42 Cashman, Owen              8 Express Swimming-MR    59.00      52.35        
 43 Rash, Alex                10 SSC-MR               1:06.46      52.42        
 44 Markowitz, Nicholas        9 HAA-MR                    NT      53.66        
 45 O'Leary, Gavin W          10 SSC-MR               1:01.44      54.15        
 46 Vinciguerra, Vincent X     8 Three Village-MR       59.68      54.58        
 47 Sansano, Matthew A         8 Express Swimming-MR    50.00      54.62        
 48 Diaz, Anthony M           10 FA-MR                  56.44      54.78        
 49 Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR    49.57      56.02        
 50 Lind, Josh W               8 SSC-MR               1:02.43      56.21        
 51 Cashman, Jack             10 Express Swimming-MR    59.30      57.26        
 52 Napolitano, Nick           9 HAA-MR               1:10.00      57.39        
 53 Veit, Colin *              7 Three Village-MR     1:29.88      57.92        
 54 Minotto, Matthew C         7 SSC-MR                 55.16      58.37        
 55 Sommerstad, Ryan T         6 Three Village-MR     1:00.00      59.04        
 56 Stelmashuk, Jason         10 SSC-MR               1:00.00      59.31        
 57 Halls, Ryan A              7 NFS-MR                    NT      59.77        
 58 Goral, Emre s              7 Three Village-MR     1:36.77      59.78        
 59 Timm, Ethan m              8 Three Village-MR       57.14      59.84        
 60 Santos, Thomas J           9 Express Swimming-MR  1:05.00    1:00.20        
 61 Lascarides, Michael C      8 Three Village-MR     1:06.81    1:00.32        
 62 Cangelosi, James          10 SSC-MR               2:10.00    1:00.79        
 63 Saggio, Vincent J          8 Three Village-MR       58.01    1:01.68        
 64 Young, Addison             8 SSC-MR               1:05.00    1:03.99        
 65 Hu, James                  9 SSC-MR               1:05.00    1:05.03        
 66 Chang, Henry               7 Express Swimming-MR  1:01.00    1:05.62        
 67 Timm, Owen *               7 Three Village-MR     1:12.00    1:06.08        
 68 Toor, Kabir S              8 Express Swimming-MR    59.00    1:06.29        
 69 Ermmarino, Joseph J       10 SSC-MR                 55.00    1:08.22        
 70 Murphy, Harrison P         7 Express Swimming-MR  1:05.00    1:15.20        
 -- Griffin, Oliver            8 HAA-MR                 47.13         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Napolitano, Joe            9 HAA-MR               1:05.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Dougherty, Robert         10 HAA-MR                 45.00         DQ        
      Multiple strokes
 -- Olsen, Luke E             10 FA-MR                1:10.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Garrity, Jack J            9 SSC-MR               1:10.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Miele, Thomas L            8 Three Village-MR       55.74         DQ        
 -- Murphy, JJ J               7 SSC-MR               1:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                54.89  10&U SCS 2015 SCS Cut Time
              1:18.59  10&U ZQ
              1:22.19  10&U JO
              1:37.09  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freudenberg, Eddie G      10 Three Village-MR     1:33.70    1:31.87 SILV   
  2 Matheson, Ryan C          10 Three Village-MR     1:39.87    1:32.55 SILV   
                  43.79     1:32.55 (48.76)                                        
  3 Nielsen, Jake             10 HAA-MR                    NT    1:36.55 SILV   
                  46.42     1:36.55 (50.13)                                        
  4 Sloniewsky, Peter A        9 Three Village-MR     1:45.01    1:37.77        
                  48.05     1:37.77 (49.72)                                        
  5 Hall III, Richard D        8 Three Village-MR     1:41.22    1:38.01        
                  44.18     1:38.01 (53.83)                                        
  6 Albert, Adam *            10 Three Village-MR     1:40.89    1:38.57        
                  47.27     1:38.57 (51.30)                                        
  7 Goral, Eren F             10 Three Village-MR     1:38.95    1:41.45        
                  46.67     1:41.45 (54.78)                                        
  8 Miele, Thomas L            8 Three Village-MR     1:33.44    1:59.00        
                  57.04   1:59.00 (1:01.96)                                        
 -- Carrieri, Nicholas G      10 HAA-MR               1:27.97         DQ        
      Multiple strokes
                  43.45          DQ (45.56)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  10&U ZQ
                43.49  10&U JO
                48.59  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Xavier             9 NFS-MR                 45.77      41.61 ZQ     
  2 Varrichio, Chris R        10 SSC-MR                 41.99      42.70 JO     
  3 Tsai, Leonardo            10 SSC-MR                 44.34      45.36 SILV   
  4 Llerena, Derek R          10 SSC-MR                 48.90      46.43 SILV   
  5 Redfield, Jackson          9 SSC-MR                 49.81      46.65 SILV   
  6 Buchanan, Chase C          8 NFS-MR                 49.52      46.94 SILV   
  7 Maroney, John P           10 Express Swimming-MR    48.08      47.46 SILV   
  8 Hoge, Jack                10 WISC-MR                49.85      48.05 SILV   
  9 Carrieri, Nicholas G      10 HAA-MR                 49.02      48.62        
 10 Mitchell, Esteban         10 SSC-MR                 49.00      49.33        
 11 Kayran, Timofey *          9 Three Village-MR     1:19.88      49.42        
 12 Demaio, Thomas M           8 Three Village-MR       54.45      49.92        
 13 Matheson, Ryan C          10 Three Village-MR       55.95      50.32        
 14 Lugo, Aron R               9 Express Swimming-MR    56.00      50.48        
 15 Braun, Dominic             8 WISC-MR                53.88      50.51        
 16 Holler, John T             9 HAA-MR                 52.10      51.42        
 17 Tomasino, Michael         10 SSC-MR                 55.00      52.24        
 18 Mei, Ian                   9 SSC-MR               1:00.00      52.43        
 19 Markowitz, Nicholas        9 HAA-MR                 54.24      52.80        
 20 Krishnan, Shreyas         10 HAA-MR                 54.42      52.98        
 20 Griffin, Oliver            8 HAA-MR                 56.78      52.98        
 22 Dougherty, Robert         10 HAA-MR                 50.00      53.01        
 23 Nielsen, Jake             10 HAA-MR                    NT      53.13        
 24 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR    55.00      53.93        
 25 Nunez, Ryan                9 Express Swimming-MR    53.00      55.21        
 26 Viollis, Michael          10 SSC-MR                 56.16      55.80        
 27 Batkin, Theodore R         9 Express Swimming-MR  1:00.92      56.37        
 28 Aquilino, Lorenzo A        7 FA-MR                1:15.99      56.75        
 29 Muller, Sean              10 SSC-MR               1:05.17      58.61        
 30 Jhong, Ethan               8 Express Swimming-MR  1:10.00      58.90        
 31 Sansano, Matthew A         8 Express Swimming-MR    51.00      59.30        
 32 Rash, Alex                10 SSC-MR               1:10.00      59.32        
 33 Harrilal, Ayden B          9 Express Swimming-MR    51.00      59.81        
 34 Lindoe, Charlie M         10 SSC-MR               1:05.00    1:00.74        
 35 Andersen, Frankie          9 SSC-MR                 55.00    1:01.16        
 36 Albert, Adam *            10 Three Village-MR       57.25    1:02.04        
 37 Granucci, David            8 SSC-MR                 55.00    1:02.07        
 38 Bowers, Maxwell            8 WISC-MR              1:10.11    1:02.11        
 39 Ermmarino, Joseph J       10 SSC-MR               1:00.00    1:03.53        
 40 Cerniglia, Matthew         8 SSC-MR               1:05.00    1:03.58        
 41 Veit, Colin *              7 Three Village-MR     1:23.46    1:06.25        
 42 O'Leary, Gavin W          10 SSC-MR               1:12.46    1:06.83        
 43 Reilly, Jayden T          10 SSC-MR               1:10.00    1:08.81        
 44 Diaz, Anthony M           10 FA-MR                1:30.99    1:11.86        
 45 Lind, Josh W               8 SSC-MR               1:10.00    1:18.68        
 -- Garrity, Jack J            9 SSC-MR               1:15.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Huang, Jesse J             9 SSC-MR               1:10.00         DQ        
      Other
 -- Napolitano, Joe            9 HAA-MR               1:10.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Stelmashuk, Jason         10 SSC-MR               1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Napolitano, Nick           9 HAA-MR               1:10.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Tanner, Jacob D           10 SSC-MR               1:00.00         DQ        
 -- Young, Addison             8 SSC-MR               1:10.00         DQ        
      Butterfly kick
 -- Ulloa, Matt X             10 SSC-MR               1:00.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Minotto, Matthew C         7 SSC-MR               1:05.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Vavalle, Antonio          10 Three Village-MR     1:10.55         DQ        
 -- Lascarides, Michael C      8 Three Village-MR     1:14.33         DQ        
      Arms past hipline
 -- Fontana, Joseph x          9 Three Village-MR     1:31.22         DQ        
      Butterfly kick
 -- Saggio, Vincent J          8 Three Village-MR     1:12.56         DQ        
      Arms past hipline
 -- Rogers, Aiden T            9 Three Village-MR     1:04.91         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Vinciguerra, Vincent X     8 Three Village-MR       59.88         DQ        
 -- Rezic, Dean X              9 Three Village-MR     1:22.11         DQ        
      Other
 -- Sommerstad, Ryan T         6 Three Village-MR     1:20.00         DQ        
      One hand touch
 -- Timm, Owen *               7 Three Village-MR     1:20.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Santos, Thomas J           9 Express Swimming-MR  1:10.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Murphy, Harrison P         7 Express Swimming-MR  1:15.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Apat, Joseph R             8 Express Swimming-MR  1:05.00         DQ        
      One hand touch
 -- Cangelosi, James          10 SSC-MR               1:05.00         DQ        
      One hand touch
 -- Chang, Henry               7 Express Swimming-MR  1:07.00         DQ        
      One hand touch
 -- Timm, Ethan m              8 Three Village-MR     1:17.66         DQ        
      One hand touch
 -- Cashman, Owen              8 Express Swimming-MR  1:15.00         DQ        
      Butterfly kick
 -- Goral, Emre s              7 Three Village-MR     1:31.22         DQ        
      Arms past hipline
 -- Toor, Kabir S              8 Express Swimming-MR  1:04.00         DQ        
 -- Cashman, Jack             10 Express Swimming-MR  1:35.53         DQ        
      Butterfly kick
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:02.19  10&U SCS 2015 SCS Cut Time
              1:33.99  10&U ZQ
              1:34.59  10&U JO
              1:48.39  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Braun, Rocco              10 WISC-MR              1:48.88         DQ        
                  51.23        DQ (1:01.12)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  10&U ZQ
                35.99  10&U JO
                43.89  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Sean C             10 NFS-MR                 38.76      35.33 JO     
  2 Varrichio, Chris R        10 SSC-MR                 37.58      37.11 SILV   
  3 Llerena, Derek R          10 SSC-MR                 38.96      39.74 SILV   
  4 Freudenberg, Eddie G      10 Three Village-MR       53.56      40.61 SILV   
  5 Redfield, Jackson          9 SSC-MR                 43.13      41.48 SILV   
  6 Matheson, Ryan C          10 Three Village-MR       45.71      42.46 SILV   
  7 Maroney, John P           10 Express Swimming-MR    41.82      42.50 SILV   
  8 Andersen, Frankie          9 SSC-MR                 50.00      43.34 SILV   
  9 Dawson, Xavier             9 NFS-MR                 47.71      43.56 SILV   
 10 Buchanan, Chase C          8 NFS-MR                    NT      44.30        
 11 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR    55.00      46.21        
 12 Mei, Ian                   9 SSC-MR               1:00.00      46.35        
 13 Tomasino, Michael         10 SSC-MR                 55.00      48.03        
 14 Demaio, Thomas M           8 Three Village-MR       52.06      48.17        
 15 Krishnan, Shreyas         10 HAA-MR               1:00.90      49.88        
 16 Sloniewsky, Peter A        9 Three Village-MR       55.79      51.06        
 17 Harrilal, Ayden B          9 Express Swimming-MR    49.00      51.11        
 18 Aquilino, Lorenzo A        7 FA-MR                1:12.99      51.17        
 19 Viollis, Michael          10 SSC-MR                 53.73      51.41        
 20 Braun, Dominic             8 WISC-MR                50.99      53.68        
 21 Conway, Anthony J         10 SSC-MR                 54.09      53.73        
 22 Holler, John T             9 HAA-MR                 59.03      54.70        
 23 Sansano, Matthew A         8 Express Swimming-MR    51.00      56.27        
 24 Lindoe, Charlie M         10 SSC-MR               1:02.07      56.51        
 25 Cerniglia, Matthew         8 SSC-MR               1:05.00      58.14        
 26 Granucci, David            8 SSC-MR                 50.00      58.21        
 27 Reilly, Jayden T          10 SSC-MR               1:10.00    1:00.70        
 28 Rogers, Aiden T            9 Three Village-MR     1:11.85    1:05.59        
 29 Tanner, Jacob D           10 SSC-MR               1:00.00    1:07.71        
 30 Jhong, Ethan               8 Express Swimming-MR    54.00    1:09.82        
 31 Halls, Ryan A              7 NFS-MR                    NT    1:16.87        
 -- Dougherty, Robert         10 HAA-MR                 45.00         DQ        
 -- Mitchell, Esteban         10 SSC-MR                 46.02         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Tsai, Leonardo            10 SSC-MR                 38.19         DQ        
      Alternating Kick
 -- Young, Addison             8 SSC-MR               1:10.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Griffin, Oliver            8 HAA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lind, Josh W               8 SSC-MR               1:10.00         DQ        
 -- Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR    53.68         DQ        
 -- Murphy, Harrison P         7 Express Swimming-MR  1:10.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Chang, Henry               7 Express Swimming-MR  1:04.00         DQ        
      One hand touch
 -- Santos, Thomas J           9 Express Swimming-MR  1:05.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Toor, Kabir S              8 Express Swimming-MR  1:01.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Muller, Sean              10 SSC-MR               1:05.87         DQ        
      One hand touch
 -- O'Leary, Gavin W          10 SSC-MR               1:15.00        XDQ        
      Arms underwater recovery
 -- Nunez, Ryan                9 Express Swimming-MR    49.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Huang, Jesse J             9 SSC-MR               1:10.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  10&U ZQ
              1:19.99  10&U JO
              1:28.59  10&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halls, Sean C             10 NFS-MR               1:26.65    1:19.62 JO     
                                  36.72 ( )     1:19.62 (42.90)                    
  2 Lugo, Aron R               9 Express Swimming-MR  1:54.00    1:31.79        
                                  40.27 ( )     1:31.79 (51.52)                    
  3 Hoge, Jack                10 WISC-MR              1:36.24    1:36.70        
                                  45.19 ( )     1:36.70 (51.51)                    
  4 Nielsen, Jake             10 HAA-MR                    NT    1:37.65        
                                  43.56 ( )     1:37.65 (54.09)                    
  5 Nasta, Michael V           9 Three Village-MR     1:48.36    1:41.88        
                                  44.32 ( )     1:41.88 (57.56)                    
  6 Braun, Rocco              10 WISC-MR              1:45.78    1:42.10        
                                  48.13 ( )     1:42.10 (53.97)                    
  7 Batkin, Theodore R         9 Express Swimming-MR  1:56.31    1:42.13        
                                  47.36 ( )     1:42.13 (54.77)                    
  8 Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR  2:02.00    1:48.54        
                                  50.88 ( )     1:48.54 (57.66)                    
  9 Markowitz, Nicholas        9 HAA-MR                    NT    1:50.20        
                                  52.83 ( )     1:50.20 (57.37)                    
 10 Bowers, Maxwell            8 WISC-MR              2:00.99    1:53.47        
                                  52.00 ( )   1:53.47 (1:01.47)                    
 -- Cashman, Jack             10 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ        
      Arms past hipline - breast
                                1:00.66 ( )        DQ (1:11.75)                    
 -- Cashman, Owen              8 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ        
      Scissors kick - fly
                                  56.98 ( )        DQ (1:08.72)                    
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.49  11-12 SCS 2015 SCS Cut Time
                27.69  11-12 ZQ
                28.29  11-12 JO
                31.49  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Mark               12 SSC-MR                 25.05      24.49 ZQ     
  2 Markowitz, Hunter N       12 HAA-MR                 25.74      25.16 ZQ     
  3 Kipshidze, George         12 SSC-MR                 30.44      27.37 ZQ     
  4 Wone, Brandon M           11 SSC-MR                 29.53      27.90 JO     
  5 O'Sullivan, Oisin         12 SSC-MR                 29.84      28.51 SILV   
  6 Fisher, Evan E            11 SSC-MR                 29.49      28.53 SILV   
  7 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR                 27.99      29.38 SILV   
  8 Davis, Avery J            12 SSC-MR                 29.23      29.98 SILV   
  9 Luba, Ryan C              11 SSC-MR                 32.19      30.27 SILV   
 10 McNicholas, John M        11 HAA-MR                 32.73      31.42 SILV   
 11 Chen, Wellington H        12 Express Swimming-MR    29.00      31.44 SILV   
 12 O'Rourke, Shane           12 SSC-MR                 32.26      31.62        
 13 Muller, Shane             11 SSC-MR                 36.84      31.64        
 14 Wilson, Elijah A          12 WISC-MR                34.26      32.07        
 15 deBoer, Grant A           11 SSC-MR                 33.56      32.25        
 16 Dugourd, Dylan S          12 SSC-MR                 37.41      32.32        
 17 Kingsley, Austin M        11 HAA-MR                 32.00      32.51        
 18 Junior, Colin             11 SSC-MR                 34.09      33.15        
 19 Paroly, Josh G            11 SSC-MR                 32.79      33.56        
 20 Gribulis, Zachary M       12 FA-MR                  35.86      33.85        
 21 Jardeleza, Gerard         12 WISC-MR                35.73      33.88        
 22 Napolitano, Sean          11 HAA-MR                 34.72      34.19        
 23 Nielsen, Jordan           12 HAA-MR                 26.84      34.27        
 24 Reino, Vincent M          11 HAA-MR                 34.09      34.78        
 25 Fonseca, Casey            11 WISC-MR                33.75      34.90        
 26 McMahon, Sean G           12 FA-MR                  40.62      34.96        
 26 Cordaro, Christopher J    12 FA-MR                  46.99      34.96        
 28 Ellis, Zion A             12 NFS-MR                 39.61      35.82        
 29 Morda, Vincent E          11 SSC-MR                 36.93      36.56        
 30 Hollander, Ian            12 SSC-MR                 39.60      38.04        
 31 Legendre, Malik E         11 NFS-MR                    NT      38.44        
 32 O'Hagan, Chris J          12 SSC-MR                 45.00      38.74        
 33 Vera, David               11 SSC-MR                 44.96      42.88        
 34 Sidito, Austin J          11 SSC-MR                 42.84      43.39        
 35 Mooney, Brandon           12 HAA-MR                 42.51      43.42        
 36 Lind, Ben G               11 SSC-MR                 48.18      44.08        
 37 Pattay, Joseph J          12 FA-MR                  45.57      45.45        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                48.89  11-12 SCS 2015 SCS Cut Time
                59.59  11-12 ZQ
              1:01.59  11-12 JO
              1:09.59  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Mark               12 SSC-MR                 56.59      55.34 ZQ     
                  26.34       55.34 (29.00)                                        
  2 Kipshidze, George         12 SSC-MR               1:04.30      59.54 ZQ     
                  29.01       59.54 (30.53)                                        
  3 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR               1:01.88    1:04.97 SILV   
                  31.66     1:04.97 (33.31)                                        
  4 Lopez, Andrew             12 WISC-MR              1:07.35    1:08.85 SILV   
                  32.31     1:08.85 (36.54)                                        
  5 Powell, Brett             11 WISC-MR              1:13.05    1:11.73        
                  33.27     1:11.73 (38.46)                                        
  6 Napolitano, Sean          11 HAA-MR               1:19.84    1:17.65        
                  36.94     1:17.65 (40.71)                                        
  7 Ellis, Zion A             12 NFS-MR               1:38.09    1:29.45        
                  39.96     1:29.45 (49.49)                                        
  8 Mooney, Brandon           12 HAA-MR               1:30.00    1:39.91        
                  46.87     1:39.91 (53.04)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  11-12 ZQ
                32.99  11-12 JO
                41.19  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Evan E            11 SSC-MR                 32.06      33.44 SILV   
  2 Wone, Brandon M           11 SSC-MR                 37.51      34.28 SILV   
  3 Davis, Avery J            12 SSC-MR                 34.62      34.40 SILV   
  4 O'Sullivan, Oisin         12 SSC-MR                 34.31      34.89 SILV   
  5 Luba, Ryan C              11 SSC-MR                 36.23      36.27 SILV   
  6 Dugourd, Dylan S          12 SSC-MR                 43.62      37.87 SILV   
  7 deBoer, Grant A           11 SSC-MR                 36.72      37.92 SILV   
  8 O'Rourke, Shane           12 SSC-MR                 38.20      37.94 SILV   
  9 Muller, Shane             11 SSC-MR                 44.31      38.35 SILV   
 10 Paroly, Josh G            11 SSC-MR                 40.47      39.60 SILV   
 11 Junior, Colin             11 SSC-MR                 40.77      39.84 SILV   
 12 Fonseca, Casey            11 WISC-MR                38.25      40.55 SILV   
 13 Napolitano, Sean          11 HAA-MR                 38.66      40.73 SILV   
 14 Powell, Brett             11 WISC-MR                37.22      41.54        
 15 Morda, Vincent E          11 SSC-MR                 42.64      44.41        
 16 Cordaro, Christopher J    12 FA-MR                  54.99      45.15        
 17 O'Hagan, Chris J          12 SSC-MR                 50.00      46.77        
 18 Hollander, Ian            12 SSC-MR                 53.05      47.58        
 19 Vera, David               11 SSC-MR                 57.38      49.22        
 20 Legendre, Malik E         11 NFS-MR                    NT      50.42        
 21 Pattay, Joseph J          12 FA-MR                  56.98      50.90        
 22 Sidito, Austin J          11 SSC-MR                 52.19      51.14        
 23 Lind, Ben G               11 SSC-MR                 53.22      51.44        
 24 Greggo, Hayden x          11 Three Village-MR       58.84      55.35        
 25 Mooney, Brandon           12 HAA-MR                 43.00      55.51        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                54.89  11-12 SCS 2015 SCS Cut Time
              1:08.79  11-12 ZQ
              1:10.69  11-12 JO
              1:23.79  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Andrew             12 WISC-MR              1:22.86    1:17.36 SILV   
  2 Wilson, Elijah A          12 WISC-MR              1:31.35    1:21.35 SILV   
                  39.93     1:21.35 (41.42)                                        
  3 Chen, Wellington H        12 Express Swimming-MR  1:25.00    1:26.77        
                  42.21     1:26.77 (44.56)                                        
  4 McMahon, Sean G           12 FA-MR                1:53.40    1:32.46        
                  44.50     1:32.46 (47.96)                                        
  5 Nielsen, Jordan           12 HAA-MR                    NT    1:45.69        
  6 Greggo, Hayden x          11 Three Village-MR     2:12.93    1:52.11        
                  52.47     1:52.11 (59.64)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  11-12 ZQ
                37.59  11-12 JO
                42.79  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Markowitz, Hunter N       12 HAA-MR                 32.52      32.73 ZQ     
  2 Owens, Mark               12 SSC-MR                 34.47      34.34 ZQ     
  3 Kipshidze, George         12 SSC-MR                 37.25      35.32 ZQ     
  4 Fisher, Evan E            11 SSC-MR                 39.14      37.26 JO     
  5 Davis, Avery J            12 SSC-MR                 39.45      37.73 SILV   
  6 Wone, Brandon M           11 SSC-MR                 44.79      38.32 SILV   
  7 O'Rourke, Shane           12 SSC-MR                 41.67      39.38 SILV   
  8 O'Sullivan, Oisin         12 SSC-MR                 43.84      40.42 SILV   
  9 Dugourd, Dylan S          12 SSC-MR                 46.09      41.58 SILV   
 10 Luba, Ryan C              11 SSC-MR                 44.09      43.04        
 11 Powell, Brett             11 WISC-MR                46.01      43.60        
 12 Gribulis, Zachary M       12 FA-MR                  48.22      43.94        
 13 Paroly, Josh G            11 SSC-MR                 42.98      44.55        
 14 Wilson, Elijah A          12 WISC-MR                48.95      44.80        
 15 Jardeleza, Gerard         12 WISC-MR                43.98      44.82        
 16 deBoer, Grant A           11 SSC-MR                 48.55      44.88        
 17 Legendre, Malik E         11 NFS-MR                    NT      44.99        
 18 Muller, Shane             11 SSC-MR                 53.21      45.02        
 19 Junior, Colin             11 SSC-MR                 44.20      45.65        
 20 Fonseca, Casey            11 WISC-MR                45.94      47.68        
 21 Pattay, Joseph J          12 FA-MR                  54.47      47.96        
 22 Nielsen, Jordan           12 HAA-MR                 52.50      50.25        
 23 Hollander, Ian            12 SSC-MR                 53.67      50.34        
 24 Napolitano, Sean          11 HAA-MR                 48.14      51.25        
 25 Morda, Vincent E          11 SSC-MR                 55.95      53.36        
 26 Mooney, Brandon           12 HAA-MR               1:10.11      53.96        
 27 Greggo, Hayden x          11 Three Village-MR       58.98      57.60        
 28 Vera, David               11 SSC-MR               1:05.00    1:04.13        
 -- O'Hagan, Chris J          12 SSC-MR                 55.00         DQ        
      Two strokes under water
 -- Ellis, Zion A             12 NFS-MR                 57.26         DQ        
      Butterfly kick
 -- Kingsley, Austin M        11 HAA-MR                 41.00         DQ        
      One hand touch
 -- Sidito, Austin J          11 SSC-MR               1:12.65         DQ        
      Arms past hipline
 -- Lind, Ben G               11 SSC-MR               1:05.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- McMahon, Sean G           12 FA-MR                1:25.99         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:02.19  11-12 SCS 2015 SCS Cut Time
              1:20.99  11-12 ZQ
              1:21.59  11-12 JO
              1:29.89  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kipshidze, George         12 SSC-MR               1:17.99    1:15.88 ZQ     
                  35.57     1:15.88 (40.31)                                        
  2 Lopez, Andrew             12 WISC-MR              1:29.23    1:28.88 SILV   
                  41.14     1:28.88 (47.74)                                        
  3 Gribulis, Zachary M       12 FA-MR                1:44.38    1:36.89        
                  45.82     1:36.89 (51.07)                                        
  4 Pattay, Joseph J          12 FA-MR                2:32.99    1:46.54        
                  50.12     1:46.54 (56.42)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  11-12 ZQ
                31.09  11-12 JO
                38.69  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Markowitz, Hunter N       12 HAA-MR                 28.42      28.74 ZQ     
  2 O'Sullivan, Oisin         12 SSC-MR                 32.75      31.45 SILV   
  3 Davis, Avery J            12 SSC-MR                 32.32      31.74 SILV   
  4 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR                 32.93      33.97 SILV   
  5 Wone, Brandon M           11 SSC-MR                 35.87      34.66 SILV   
  6 Fisher, Evan E            11 SSC-MR                 38.80      35.97 SILV   
  7 Luba, Ryan C              11 SSC-MR                 37.96      36.38 SILV   
  8 Muller, Shane             11 SSC-MR                 42.69      36.39 SILV   
  9 Lopez, Andrew             12 WISC-MR                36.41      37.61 SILV   
 10 Dugourd, Dylan S          12 SSC-MR                 47.45      38.04 SILV   
 11 O'Rourke, Shane           12 SSC-MR                 43.26      38.48 SILV   
 12 Junior, Colin             11 SSC-MR                 38.53      39.19        
 13 Paroly, Josh G            11 SSC-MR                 40.78      39.77        
 14 Cordaro, Christopher J    12 FA-MR                1:48.99      43.78        
 15 Legendre, Malik E         11 NFS-MR                    NT      49.31        
 16 Morda, Vincent E          11 SSC-MR                 50.00      51.40        
 17 O'Hagan, Chris J          12 SSC-MR                 55.00      54.11        
 18 Vera, David               11 SSC-MR               1:05.00      59.58        
 19 Greggo, Hayden x          11 Three Village-MR     1:01.30    1:00.24        
 -- Hollander, Ian            12 SSC-MR                 54.90         DQ        
      One hand touch
 -- deBoer, Grant A           11 SSC-MR                 42.00         DQ        
 -- Sidito, Austin J          11 SSC-MR               1:05.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Lind, Ben G               11 SSC-MR               1:05.00         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                53.99  11-12 SCS 2015 SCS Cut Time
              1:09.49  11-12 ZQ
              1:12.59  11-12 JO
              1:26.99  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Mark               12 SSC-MR               1:07.13    1:04.31 ZQ     
                  29.49     1:04.31 (34.82)                                        
  2 Jardeleza, Gerard         12 WISC-MR              1:34.75    1:28.19        
                  38.36     1:28.19 (49.83)                                        
 -- Kingsley, Austin M        11 HAA-MR                 37.00         DQ        
      One hand touch
                  39.70          DQ (48.24)                                        
 -- Ellis, Zion A             12 NFS-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  49.13        DQ (1:11.62)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  11-12 ZQ
              1:11.99  11-12 JO
              1:20.59  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Markowitz, Hunter N       12 HAA-MR               1:04.68    1:02.43 ZQ     
                                  29.39 ( )     1:02.43 (33.04)                    
  2 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR               1:14.73    1:16.76 SILV   
                                  35.65 ( )     1:16.76 (41.11)                    
  3 Wilson, Elijah A          12 WISC-MR              1:30.37    1:22.08        
                                  38.08 ( )     1:22.08 (44.00)                    
  4 Powell, Brett             11 WISC-MR              1:22.97    1:22.11        
                                1:22.45 ( )         1:22.11 ( )                    
  5 Chen, Wellington H        12 Express Swimming-MR  1:25.00    1:22.88        
                                  41.43 ( )     1:22.88 (41.45)                    
  6 Jardeleza, Gerard         12 WISC-MR              1:28.86    1:24.59        
                                  39.65 ( )     1:24.59 (44.94)                    
  7 Kingsley, Austin M        11 HAA-MR               1:20.00    1:27.49        
                                  39.25 ( )     1:27.49 (48.24)                    
  8 Reino, Vincent M          11 HAA-MR               1:29.04    1:28.08        
                                  40.35 ( )     1:28.08 (47.73)                    
  9 Fonseca, Casey            11 WISC-MR              1:28.05    1:28.15        
                                  40.40 ( )     1:28.15 (47.75)                    
 10 Cordaro, Christopher J    12 FA-MR                2:20.99    1:33.41        
                                  45.26 ( )     1:33.41 (48.15)                    
 11 Nielsen, Jordan           12 HAA-MR               2:00.33    1:35.93        
                                  44.32 ( )     1:35.93 (51.61)                    
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                20.99  JR'S 2015 SC Junior Nats
                22.49  SCS 2015 SCS Cut Time
                23.09  METS
                24.79  AGTC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR                 21.50      22.59 METS   
  2 Donaldson, Kobi D         17 Express Swimming-MR    24.37      23.57 AGTC   
  3 Budke, Vinny C            14 SSC-MR                 25.00      23.95 AGTC   
  4 Earley, Sean P            17 Express Swimming-MR    23.52      24.14 AGTC   
  5 Colletta, Michael R       17 Express Swimming-MR    23.10      24.23 AGTC   
  6 Toscano, Anthony M        17 FA-MR                  25.69      24.39 AGTC   
  7 Parrinello, Anthony A     15 FA-MR                  24.08      24.47 AGTC   
  8 Conway, Martin P          17 Express Swimming-MR    28.95      24.68 AGTC   
  9 Papsco, Zachary T         14 HAA-MR                 25.33      24.97        
 10 Burr, Trenton H           13 HAA-MR                 25.50      25.12        
 11 Hawkesworth, Cameron D    16 SSC-MR                 26.00      25.18        
 12 Millkey, Nicholas W       14 HAA-MR                 26.52      25.23        
 13 Jacques, Shamari          16 Express Swimming-MR    24.87      25.39        
 14 Walsh, Owen A             16 Express Swimming-MR    26.00      25.49        
 15 Magliulo, Nicholas R      16 Express Swimming-MR    26.14      25.55        
 16 Bailey, Nicholas X        16 NFS-MR                 25.69      25.57        
 17 Young, Allen W            15 SSC-MR                 26.00      25.62        
 17 Perulli, Michael P        16 Express Swimming-MR    24.72      25.62        
 19 O'Connor, James T         17 Express Swimming-MR    25.40      25.71        
 20 Litvinov, George          15 Express Swimming-MR    26.87      26.12        
 21 Bracey, Devin             15 NFS-MR                 26.38      26.14        
 22 Min, Eddy D               16 Express Swimming-MR       NT      26.21        
 23 Casey, Jack H             13 HAA-MR                 27.86      26.32        
 24 Phillip, Bryon J          13 NFS-MR                 25.81      26.34        
 25 Beutel, Brendan M         14 SSC-MR                 28.97      26.38        
 26 Allison, Peter J          16 Express Swimming-MR    31.54      26.55        
 27 Biersach, Brett A         16 SSC-MR                 26.81      26.72        
 28 Ciopyk, Alex              21 Greenfins-NI           27.09      26.84        
 29 Michel, Brad J            18 SSC-MR                 26.47      26.90        
 30 Crosby, Miles A           13 Express Swimming-MR    28.19      26.92        
 31 Harris, Luke J            14 WISC-MR                29.46      27.01        
 32 Jordan, Lorenzo A         14 SSC-MR                 27.20      27.12        
 33 Hawkins, Michael J        13 HAA-MR                 26.62      27.29        
 34 Lopez, Jason              14 SSC-MR                 28.41      27.48        
 35 Marschausen, Patrick      15 Express Swimming-MR    28.02      27.53        
 36 Cato, Tyler R             13 NFS-MR                 28.65      27.54        
 36 Raimondi, Biagio J        16 Express Swimming-MR    29.87      27.54        
 38 deBoer, Bradley D         14 SSC-MR                 28.00      27.56        
 39 deBoer, Skylar A          16 SSC-MR                 28.00      27.57        
 40 Griffin, Spencer H        13 HAA-MR                 28.50      27.72        
 41 Young, Austin W           13 SSC-MR                 30.00      27.75        
 42 Micozzi, Ryan T           16 SSC-MR                 29.00      27.77        
 43 Furci, Jack               14 SSC-MR                 27.00      27.78        
 44 Banfi, Justin             15 SSC-MR                 29.00      28.09        
 45 Mullen, Chaz A            16 Express Swimming-MR    27.51      28.18        
 46 Earley, Ryan C            16 Express Swimming-MR    28.33      28.24        
 47 Chopra, Dil C             15 Express Swimming-MR    29.00      28.37        
 48 White, Dylan J            15 Express Swimming-MR    28.00      28.76        
 49 Zabatta, Matthew J        13 FA-MR                  30.37      29.13        
 50 Rumsey, James P           15 Express Swimming-MR    36.00      29.33        
 51 Tousi, Arya M             16 Express Swimming-MR    29.75      29.44        
 52 Hopkins, Tyreikh          14 NFS-MR                 30.66      29.57        
 53 Nestasia, Matt A          16 SSC-MR                 30.00      29.59        
 54 Graca, Antonio            13 HAA-MR                 30.88      29.60        
 55 Monaco, Nicholas          13 WISC-MR                34.69      29.73        
 56 Graham, Joe K             15 Express Swimming-MR    37.85      29.97        
 57 Ely, Matt D               13 SSC-MR                 32.00      30.23        
 58 Buchanan, Brian R         14 NFS-MR                 31.67      30.26        
 59 Urban, Kyle A             15 WISC-MR                28.99      30.38        
 60 Zabatta, Andrew J         13 FA-MR                  30.46      30.52        
 61 Lyons, Nick A             13 SSC-MR                 29.94      30.84        
 62 Combs, Sean A             13 SSC-MR                 38.46      31.05        
 63 Fici, Vincenzo            17 HAA-MR                 26.05      31.15        
 64 Guariglia, Andrew M       13 Express Swimming-MR    32.09      32.17        
 65 Roberts, Nazir F          16 NFS-MR                 30.89      32.41        
 66 Mcmenamy, Aidan           13 HAA-MR                 38.00      32.71        
 67 Colascione, Jonny         13 WISC-MR                34.84      33.60        
 68 Arcidiacono, Michael T    14 SSC-MR                 35.80      33.65        
 69 Cotton, Ian J             14 FA-MR                  37.99      33.85        
 70 O'Brien, Justin W         13 FA-MR                  44.99      34.08        
 71 Beausoleil, Wesly         13 SSC-MR                 40.00      36.50        
 72 Burbano, Alexander R      13 FA-MR                  42.44      39.42        
 73 DeLorenzo, Daniel J       14 SSC-MR                 46.60      40.39        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                45.79  JR'S 2015 SC Junior Nats
                48.89  SCS 2015 SCS Cut Time
                50.19  METS
                53.49  AGTC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carney, Colin             16 WISC-MR                51.33      50.93 AGTC   
                  24.57       50.93 (26.36)                                        
  2 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR                 51.40      51.33 AGTC   
                  24.28       51.33 (27.05)                                        
  3 Budke, Vinny C            14 SSC-MR                 53.27      53.80        
                  25.75       53.80 (28.05)                                        
  4 Donaldson, Kobi D         17 Express Swimming-MR    54.17      54.14        
                  25.89       54.14 (28.25)                                        
  5 Colletta, Michael R       17 Express Swimming-MR    51.68      54.71        
                  26.05       54.71 (28.66)                                        
  6 Zuelch, Matthew S         17 FA-MR                  56.99      54.87        
                  26.55       54.87 (28.32)                                        
  7 Toscano, Anthony M        17 FA-MR                  55.68      55.00        
                  25.83       55.00 (29.17)                                        
  8 Hawkesworth, Cameron D    16 SSC-MR                 56.29      55.08        
                  26.99       55.08 (28.09)                                        
  9 Parrinello, Anthony A     15 FA-MR                  53.55      55.32        
                  26.61       55.32 (28.71)                                        
 10 Perulli, Michael P        16 Express Swimming-MR    53.96      55.50        
                  26.22       55.50 (29.28)                                        
 11 Earley, Sean P            17 Express Swimming-MR    51.89      55.63        
                  27.01       55.63 (28.62)                                        
 12 Michel, Jeff R            16 SSC-MR                 55.11      55.82        
                  55.89           55.82 ( )                                        
 13 Burr, Trenton H           13 HAA-MR                 56.00      56.00        
                  27.46       56.00 (28.54)                                        
 14 Young, Allen W            15 SSC-MR                 56.53      56.37        
                  25.84       56.37 (30.53)                                        
 15 Conway, Martin P          17 Express Swimming-MR  1:03.50      57.08        
                  26.86       57.08 (30.22)                                        
 16 Min, Eddy D               16 Express Swimming-MR    56.87      57.24        
                  27.40       57.24 (29.84)                                        
 17 Jacques, Shamari          16 Express Swimming-MR    58.74      57.70        
                  27.21       57.70 (30.49)                                        
 18 Walsh, Owen A             16 Express Swimming-MR    58.40      57.85        
                  27.68       57.85 (30.17)                                        
 19 Casey, Jack H             13 HAA-MR                 56.98      58.15        
                  28.28       58.15 (29.87)                                        
 20 Phillip, Bryon J          13 NFS-MR                 59.34      58.60        
                  28.64       58.60 (29.96)                                        
 21 Magliulo, Nicholas R      16 Express Swimming-MR    59.12      58.75        
                  27.86       58.75 (30.89)                                        
 22 Litvinov, George          15 Express Swimming-MR    57.85      58.82        
                  27.87       58.82 (30.95)                                        
 23 Bailey, Nicholas X        16 NFS-MR                 55.65      58.94        
                  27.83       58.94 (31.11)                                        
 23 Bracey, Devin             15 NFS-MR                 56.41      58.94        
                  27.84       58.94 (31.10)                                        
 25 Hawkins, Michael J        13 HAA-MR                 58.19      59.42        
                  28.64       59.42 (30.78)                                        
 26 Allison, Peter J          16 Express Swimming-MR  1:07.81      59.62        
                  29.18       59.62 (30.44)                                        
 27 Lopez, Jason              14 SSC-MR               1:00.19      59.65        
                  28.53       59.65 (31.12)                                        
 28 deBoer, Bradley D         14 SSC-MR               1:00.81    1:00.25        
                  29.61     1:00.25 (30.64)                                        
 29 Ciopyk, Alex              21 Greenfins-NI           59.80    1:00.29        
                  28.76     1:00.29 (31.53)                                        
 30 Beutel, Brendan M         14 SSC-MR               1:04.06    1:00.31        
                  29.12     1:00.31 (31.19)                                        
 31 Furci, Jack               14 SSC-MR                 59.31    1:00.69        
                  28.72     1:00.69 (31.97)                                        
 32 Crosby, Miles A           13 Express Swimming-MR  1:03.54    1:01.16        
                  28.80     1:01.16 (32.36)                                        
 33 O'Connor, James T         17 Express Swimming-MR  1:02.08    1:01.37        
                  29.21     1:01.37 (32.16)                                        
 34 deBoer, Skylar A          16 SSC-MR                 59.30    1:01.64        
                  29.97     1:01.64 (31.67)                                        
 35 Young, Austin W           13 SSC-MR               1:06.04    1:01.75        
                  29.55     1:01.75 (32.20)                                        
 36 Harris, Luke J            14 WISC-MR              1:09.00    1:02.14        
                  29.97     1:02.14 (32.17)                                        
 37 Marschausen, Patrick      15 Express Swimming-MR  1:00.12    1:02.48        
                  29.39     1:02.48 (33.09)                                        
 38 White, Dylan J            15 Express Swimming-MR  1:10.00    1:02.78        
                  30.02     1:02.78 (32.76)                                        
 39 Griffin, Spencer H        13 HAA-MR               1:04.34    1:03.05        
                  29.81     1:03.05 (33.24)                                        
 40 Raimondi, Biagio J        16 Express Swimming-MR  1:06.75    1:03.22        
                  29.84     1:03.22 (33.38)                                        
 41 Banfi, Justin             15 SSC-MR               1:04.98    1:03.42        
                  29.89     1:03.42 (33.53)                                        
 42 Earley, Ryan C            16 Express Swimming-MR  1:03.10    1:03.84        
                  30.79     1:03.84 (33.05)                                        
 43 Rumsey, James P           15 Express Swimming-MR  1:16.00    1:05.11        
                  31.30     1:05.11 (33.81)                                        
 44 Chopra, Dil C             15 Express Swimming-MR  1:13.00    1:07.12        
                  30.63     1:07.12 (36.49)                                        
 45 Tousi, Arya M             16 Express Swimming-MR  1:05.75    1:07.89        
                  33.26     1:07.89 (34.63)                                        
 46 Hou, Logan                13 Express Swimming-MR  1:07.00    1:08.27        
                  32.48     1:08.27 (35.79)                                        
 47 Graham, Joe K             15 Express Swimming-MR  1:08.02    1:08.40        
                  31.67     1:08.40 (36.73)                                        
 48 Zabatta, Matthew J        13 FA-MR                1:06.84    1:08.46        
                  32.43     1:08.46 (36.03)                                        
 49 Monaco, Nicholas          13 WISC-MR              1:16.10    1:08.53        
                  33.30     1:08.53 (35.23)                                        
 50 Graca, Antonio            13 HAA-MR               1:12.58    1:09.65        
                  32.79     1:09.65 (36.86)                                        
 51 Hopkins, Tyreikh          14 NFS-MR               1:08.10    1:10.43        
                  33.94     1:10.43 (36.49)                                        
 52 Buchanan, Brian R         14 NFS-MR               1:11.52    1:11.18        
                  33.36     1:11.18 (37.82)                                        
 53 Phelps, Brad              14 Express Swimming-MR  1:16.87    1:11.29        
                  32.98     1:11.29 (38.31)                                        
 54 Guariglia, Andrew M       13 Express Swimming-MR  1:09.21    1:11.45        
                  34.00     1:11.45 (37.45)                                        
 55 Roberts, Nazir F          16 NFS-MR               1:12.17    1:11.76        
                  32.69     1:11.76 (39.07)                                        
 56 Mcmenamy, Aidan           13 HAA-MR               1:15.00    1:11.97        
                  33.98     1:11.97 (37.99)                                        
 57 Orehosky, Bailey T        13 HAA-MR               1:12.97    1:12.07        
                  33.55     1:12.07 (38.52)                                        
 58 Zabatta, Andrew J         13 FA-MR                1:10.70    1:12.11        
                  34.52     1:12.11 (37.59)                                        
 59 Makhanbetov, Yerlan       12 Express Swimming-MR  1:10.00    1:14.17        
                  35.84     1:14.17 (38.33)                                        
 60 Colascione, Jonny         13 WISC-MR              1:18.91    1:14.72        
                  34.58     1:14.72 (40.14)                                        
 61 Arcidiacono, Michael T    14 SSC-MR               1:19.10    1:19.89        
                  36.19     1:19.89 (43.70)                                        
 
Boys 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martusciello, Gerard R    17 SSC-MR                 27.00      28.86        
  2 Burr, Trenton H           13 HAA-MR                 29.00      29.59        
  3 Earley, Sean P            17 Express Swimming-MR    28.62      30.09        
  4 Beutel, Brendan M         14 SSC-MR                 30.54      30.38        
  5 Colletta, Michael R       17 Express Swimming-MR    27.87      30.65        
  6 Young, Allen W            15 SSC-MR                 32.00      31.67        
  7 Banfi, Justin             15 SSC-MR                 35.00      32.05        
  8 Cato, Tyler R             13 NFS-MR                 33.74      33.12        
  9 Young, Austin W           13 SSC-MR                 34.00      33.32        
 10 Marzitello, Vincent M     13 SSC-MR                 33.15      33.54        
 11 Micozzi, Ryan T           16 SSC-MR                 35.00      33.77        
 12 Biersach, Brett A         16 SSC-MR                 34.00      34.01        
 13 Harris, Luke J            14 WISC-MR                36.39      34.03        
 14 Lopez, Jason              14 SSC-MR                 35.00      34.63        
 15 Jacques, Shamari          16 Express Swimming-MR    31.81      34.86        
 16 Rumsey, James P           15 Express Swimming-MR    40.00      34.96        
 17 Ely, Matt D               13 SSC-MR                 36.00      35.25        
 18 deBoer, Bradley D         14 SSC-MR                 35.00      36.43        
 19 Buchanan, Brian R         14 NFS-MR                 36.23      36.44        
 20 Fici, Vincenzo            17 HAA-MR                 32.97      36.62        
 21 Graham, Joe K             15 Express Swimming-MR    45.45      37.24        
 22 Graca, Antonio            13 HAA-MR                 40.31      38.02        
 23 Nestasia, Matt A          16 SSC-MR                 45.00      39.05        
 24 Burbano, Alexander R      13 FA-MR                1:02.04      40.03        
 25 Lyons, Nick A             13 SSC-MR                 37.08      40.14        
 26 Arcidiacono, Michael T    14 SSC-MR                 48.54      41.44        
 27 Beausoleil, Wesly         13 SSC-MR                 45.00      43.19        
 28 DeLorenzo, Daniel J       14 SSC-MR                 56.00      50.15        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                50.99  JR'S 2015 SC Junior Nats
                54.89  SCS 2015 SCS Cut Time
                56.99  METS
              1:01.59  AGTC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carney, Colin             16 WISC-MR              1:01.35      58.38 AGTC   
                  29.31       58.38 (29.07)                                        
  2 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR                 54.16      58.93 AGTC   
                  28.73       58.93 (30.20)                                        
  3 Martusciello, Gerard R    17 SSC-MR               1:01.93    1:01.33 AGTC   
                  29.68     1:01.33 (31.65)                                        
  4 Michel, Jeff R            16 SSC-MR               1:03.45    1:01.43 AGTC   
                  30.11     1:01.43 (31.32)                                        
  5 Papsco, Zachary T         14 HAA-MR               1:00.37    1:01.91        
                  30.37     1:01.91 (31.54)                                        
  6 Conway, Martin P          17 Express Swimming-MR  1:12.81    1:02.52        
                  29.82     1:02.52 (32.70)                                        
  7 Perulli, Michael P        16 Express Swimming-MR  1:00.33    1:03.07        
                  30.41     1:03.07 (32.66)                                        
  8 Millkey, Nicholas W       14 HAA-MR               1:08.47    1:04.03        
                  31.59     1:04.03 (32.44)                                        
  9 Earley, Sean P            17 Express Swimming-MR    59.86    1:04.15        
                  31.47     1:04.15 (32.68)                                        
 10 Walsh, Owen A             16 Express Swimming-MR  1:04.64    1:04.27        
                  31.84     1:04.27 (32.43)                                        
 11 Min, Eddy D               16 Express Swimming-MR  1:06.59    1:04.36        
                  31.45     1:04.36 (32.91)                                        
 12 Donaldson, Kobi D         17 Express Swimming-MR  1:03.82    1:04.45        
                  31.62     1:04.45 (32.83)                                        
 13 Beutel, Brendan M         14 SSC-MR               1:07.76    1:05.48        
                  32.09     1:05.48 (33.39)                                        
 14 Colletta, Michael R       17 Express Swimming-MR    59.92    1:05.51        
                  32.49     1:05.51 (33.02)                                        
 15 Toscano, Anthony M        17 FA-MR                1:07.13    1:07.27        
                  32.57     1:07.27 (34.70)                                        
 16 Young, Allen W            15 SSC-MR               1:08.24    1:08.57        
                  33.59     1:08.57 (34.98)                                        
 17 Young, Austin W           13 SSC-MR               1:15.63    1:09.11        
                  32.84     1:09.11 (36.27)                                        
 18 Banfi, Justin             15 SSC-MR               1:10.79    1:09.25        
                  33.12     1:09.25 (36.13)                                        
 19 Allison, Peter J          16 Express Swimming-MR  1:17.55    1:09.78        
                  33.64     1:09.78 (36.14)                                        
 20 Ciopyk, Alex              21 Greenfins-NI         1:09.78    1:10.21        
                  34.49     1:10.21 (35.72)                                        
 21 Magliulo, Nicholas R      16 Express Swimming-MR  1:09.17    1:10.63        
                  34.58     1:10.63 (36.05)                                        
 22 Marzitello, Vincent M     13 SSC-MR               1:10.91    1:11.66        
                  34.17     1:11.66 (37.49)                                        
 23 Crosby, Miles A           13 Express Swimming-MR  1:15.24    1:12.71        
 24 Jacques, Shamari          16 Express Swimming-MR  1:11.75    1:13.35        
                  35.51     1:13.35 (37.84)                                        
 25 deBoer, Bradley D         14 SSC-MR               1:14.12    1:15.18        
                  36.08     1:15.18 (39.10)                                        
 26 Hunt, Andrew              13 HAA-MR               1:13.39    1:16.71        
                  37.13     1:16.71 (39.58)                                        
 27 Marschausen, Patrick      15 Express Swimming-MR  1:12.20    1:16.94        
                  36.63     1:16.94 (40.31)                                        
 28 Zabatta, Andrew J         13 FA-MR                1:16.33    1:16.97        
                  37.32     1:16.97 (39.65)                                        
 29 Buchanan, Brian R         14 NFS-MR               1:14.99    1:17.26        
                  38.15     1:17.26 (39.11)                                        
 30 Earley, Ryan C            16 Express Swimming-MR  1:16.86    1:19.38        
                  39.12     1:19.38 (40.26)                                        
 31 Orehosky, Bailey T        13 HAA-MR               1:21.87    1:23.57        
                  40.38     1:23.57 (43.19)                                        
 32 Phelps, Brad              14 Express Swimming-MR  1:29.32    1:23.75        
                  39.70     1:23.75 (44.05)                                        
 33 Arcidiacono, Michael T    14 SSC-MR               1:33.09    1:29.32        
                  43.26     1:29.32 (46.06)                                        
 
Boys 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Litvinov, George          15 Express Swimming-MR    33.86      31.69        
  2 Biersach, Brett A         16 SSC-MR                 34.00      32.95        
  3 Millkey, Nicholas W       14 HAA-MR                 34.00      33.46        
  4 Griffin, Spencer H        13 HAA-MR                 36.92      34.42        
  5 Bracey, Devin             15 NFS-MR                 36.00      34.87        
  6 Mullen, Chaz A            16 Express Swimming-MR    32.86      35.29        
  7 Raimondi, Biagio J        16 Express Swimming-MR    37.00      35.44        
  8 Furci, Jack               14 SSC-MR                 36.00      35.94        
  9 O'Connor, James T         17 Express Swimming-MR    35.76      36.15        
 10 Phillip, Bryon J          13 NFS-MR                 36.58      36.85        
 11 Hopkins, Tyreikh          14 NFS-MR                 42.04      37.51        
 12 Rumsey, James P           15 Express Swimming-MR    49.00      37.86        
 13 Micozzi, Ryan T           16 SSC-MR                 42.00      38.28        
 14 Marzitello, Vincent M     13 SSC-MR                 40.43      38.35        
 15 White, Dylan J            15 Express Swimming-MR    35.47      38.51        
 16 Lopez, Jason              14 SSC-MR                 38.00      38.55        
 17 Urban, Kyle A             15 WISC-MR                36.99      38.90        
 18 Roberts, Nazir F          16 NFS-MR                 40.16      38.91        
 19 Lyons, Nick A             13 SSC-MR                 39.09      39.49        
 20 Ely, Matt D               13 SSC-MR                 41.00      39.57        
 21 Combs, Sean A             13 SSC-MR                 43.32      39.62        
 22 Fici, Vincenzo            17 HAA-MR                 45.79      40.56        
 23 Guariglia, Andrew M       13 Express Swimming-MR    42.05      41.27        
 24 Mcmenamy, Aidan           13 HAA-MR                 42.00      42.14        
 25 Monaco, Nicholas          13 WISC-MR                43.70      42.23        
 26 Cotton, Ian J             14 FA-MR                  49.99      44.47        
 27 O'Brien, Justin W         13 FA-MR                  56.99      47.00        
 28 Beausoleil, Wesly         13 SSC-MR                 55.00      48.39        
 29 Nestasia, Matt A          16 SSC-MR                 50.00      51.74        
 -- DeLorenzo, Daniel J       14 SSC-MR               1:05.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Graca, Antonio            13 HAA-MR                 41.92         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
                57.69  JR'S 2015 SC Junior Nats
              1:02.19  SCS 2015 SCS Cut Time
              1:04.49  METS
              1:09.99  AGTC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauritano, Nicholas S     16 HAA-MR               1:08.61    1:06.78 AGTC   
                  31.57     1:06.78 (35.21)                                        
  2 Litvinov, George          15 Express Swimming-MR  1:14.42    1:09.68 AGTC   
                  32.37     1:09.68 (37.31)                                        
  3 Parrinello, Anthony A     15 FA-MR                1:08.57    1:10.44        
                  32.82     1:10.44 (37.62)                                        
  4 Michel, Jeff R            16 SSC-MR               1:11.63    1:11.81        
                  33.70     1:11.81 (38.11)                                        
  5 Hawkesworth, Cameron D    16 SSC-MR               1:11.69    1:11.85        
                  32.94     1:11.85 (38.91)                                        
  6 Martusciello, Gerard R    17 SSC-MR               1:09.00    1:12.40        
                  34.38     1:12.40 (38.02)                                        
  7 Min, Eddy D               16 Express Swimming-MR  1:15.74    1:12.88        
                  34.71     1:12.88 (38.17)                                        
  8 Toscano, Anthony M        17 FA-MR                1:18.99    1:15.28        
                  35.55     1:15.28 (39.73)                                        
  9 Griffin, Spencer H        13 HAA-MR               1:17.96    1:15.50        
                  35.28     1:15.50 (40.22)                                        
 10 Michel, Brad J            18 SSC-MR               1:14.71    1:16.85        
                  35.71     1:16.85 (41.14)                                        
 11 Hawkins, Michael J        13 HAA-MR               1:14.58    1:16.87        
                  36.19     1:16.87 (40.68)                                        
 12 Bracey, Devin             15 NFS-MR               1:15.80    1:17.03        
                  36.50     1:17.03 (40.53)                                        
 13 Furci, Jack               14 SSC-MR               1:17.73    1:18.69        
                  36.44     1:18.69 (42.25)                                        
 14 O'Connor, James T         17 Express Swimming-MR  1:20.01    1:18.94        
                  37.30     1:18.94 (41.64)                                        
 15 Mullen, Chaz A            16 Express Swimming-MR  1:15.00    1:20.03        
                  37.77     1:20.03 (42.26)                                        
 16 Marzitello, Vincent M     13 SSC-MR               1:21.04    1:22.93        
                  38.90     1:22.93 (44.03)                                        
 17 Raimondi, Biagio J        16 Express Swimming-MR  1:20.00    1:24.15        
                  38.44     1:24.15 (45.71)                                        
 18 Hopkins, Tyreikh          14 NFS-MR               1:21.97    1:24.25        
                  39.68     1:24.25 (44.57)                                        
 19 Hunt, Andrew              13 HAA-MR               1:26.19    1:24.71        
                  40.64     1:24.71 (44.07)                                        
 20 Zabatta, Andrew J         13 FA-MR                1:24.92    1:25.50        
                  40.80     1:25.50 (44.70)                                        
 21 Combs, Sean A             13 SSC-MR               1:31.00    1:25.59        
                  41.09     1:25.59 (44.50)                                        
 22 Roberts, Nazir F          16 NFS-MR               1:25.63    1:26.35        
                  40.25     1:26.35 (46.10)                                        
 23 Guariglia, Andrew M       13 Express Swimming-MR  1:29.57    1:28.19        
                  41.88     1:28.19 (46.31)                                        
 24 Zabatta, Matthew J        13 FA-MR                1:26.93    1:29.23        
                  42.05     1:29.23 (47.18)                                        
 25 Mcmenamy, Aidan           13 HAA-MR               1:35.00    1:30.36        
                  42.88     1:30.36 (47.48)                                        
 26 Monaco, Nicholas          13 WISC-MR              1:28.44    1:30.72        
                  42.73     1:30.72 (47.99)                                        
 27 Tousi, Arya M             16 Express Swimming-MR  1:26.69    1:31.40        
                  43.09     1:31.40 (48.31)                                        
 28 Orehosky, Bailey T        13 HAA-MR               1:29.62    1:33.04        
                  44.50     1:33.04 (48.54)                                        
 29 Colascione, Jonny         13 WISC-MR              1:39.66    1:34.15        
                  44.54     1:34.15 (49.61)                                        
 30 Phelps, Brad              14 Express Swimming-MR  1:34.85    1:34.37        
                  43.71     1:34.37 (50.66)                                        
 
Boys 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuelch, Matthew S         17 FA-MR                  30.99      26.07        
  2 Papsco, Zachary T         14 HAA-MR                 27.82      26.35        
  3 Martusciello, Gerard R    17 SSC-MR                 27.00      26.83        
  4 Burr, Trenton H           13 HAA-MR                 27.00      27.91        
  5 Conway, Martin P          17 Express Swimming-MR    32.00      27.94        
  6 Walsh, Owen A             16 Express Swimming-MR       NT      28.68        
  7 Michel, Brad J            18 SSC-MR                 29.00      29.16        
  8 deBoer, Skylar A          16 SSC-MR                 30.00      29.33        
  8 Biersach, Brett A         16 SSC-MR                 34.00      29.33        
 10 Bailey, Nicholas X        16 NFS-MR                 32.15      29.95        
 11 Phillip, Bryon J          13 NFS-MR                 30.97      31.47        
 12 Jordan, Lorenzo A         14 SSC-MR                 32.98      31.93        
 13 Hou, Logan                13 Express Swimming-MR    35.00      32.40        
 14 Cato, Tyler R             13 NFS-MR                 35.23      33.10        
 15 Micozzi, Ryan T           16 SSC-MR                 38.00      33.16        
 16 Harris, Luke J            14 WISC-MR                42.17      34.48        
 17 Nestasia, Matt A          16 SSC-MR                 50.00      35.08        
 18 Ely, Matt D               13 SSC-MR                 37.00      35.45        
 19 Lyons, Nick A             13 SSC-MR                 36.84      36.09        
 20 Graham, Joe K             15 Express Swimming-MR    43.00      36.20        
 21 Makhanbetov, Yerlan       12 Express Swimming-MR    37.00      38.28        
 22 Beausoleil, Wesly         13 SSC-MR                 50.00      46.22        
 23 DeLorenzo, Daniel J       14 SSC-MR               1:00.00      50.21        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                50.09  JR'S 2015 SC Junior Nats
                53.99  SCS 2015 SCS Cut Time
                55.19  METS
                59.99  AGTC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carney, Colin             16 WISC-MR              1:04.08      57.53 AGTC   
                  26.78       57.53 (30.75)                                        
  2 Papsco, Zachary T         14 HAA-MR                 58.21      58.22 AGTC   
                  27.19       58.22 (31.03)                                        
  3 Zuelch, Matthew S         17 FA-MR                1:01.99      58.53 AGTC   
                  27.11       58.53 (31.42)                                        
  4 Donaldson, Kobi D         17 Express Swimming-MR    58.18      59.69 AGTC   
                  27.17       59.69 (32.52)                                        
  5 Budke, Vinny C            14 SSC-MR                 59.75    1:00.11        
                  27.87     1:00.11 (32.24)                                        
  6 Michel, Jeff R            16 SSC-MR               1:03.57    1:02.33        
                  29.30     1:02.33 (33.03)                                        
  7 Hawkesworth, Cameron D    16 SSC-MR               1:01.84    1:02.39        
                  28.24     1:02.39 (34.15)                                        
  8 Millkey, Nicholas W       14 HAA-MR               1:01.00    1:02.61        
                  28.96     1:02.61 (33.65)                                        
  9 Casey, Jack H             13 HAA-MR               1:07.45    1:03.73        
                  29.57     1:03.73 (34.16)                                        
 10 Michel, Brad J            18 SSC-MR               1:01.92    1:04.12        
                  29.42     1:04.12 (34.70)                                        
 11 deBoer, Skylar A          16 SSC-MR               1:05.41    1:05.52        
                  30.21     1:05.52 (35.31)                                        
 12 Perulli, Michael P        16 Express Swimming-MR  1:04.81    1:05.54        
                  29.98     1:05.54 (35.56)                                        
 13 Marschausen, Patrick      15 Express Swimming-MR  1:08.92    1:08.88        
                  31.00     1:08.88 (37.88)                                        
 14 Hawkins, Michael J        13 HAA-MR               1:07.89    1:08.92        
                  31.33     1:08.92 (37.59)                                        
 15 Magliulo, Nicholas R      16 Express Swimming-MR  1:11.10    1:09.56        
                  32.58     1:09.56 (36.98)                                        
 16 Ciopyk, Alex              21 Greenfins-NI         1:13.58    1:10.38        
                  31.85     1:10.38 (38.53)                                        
 17 Allison, Peter J          16 Express Swimming-MR  1:24.65    1:11.38        
                  33.17     1:11.38 (38.21)                                        
 18 Bailey, Nicholas X        16 NFS-MR               1:07.71    1:11.50        
                  30.93     1:11.50 (40.57)                                        
 19 Tousi, Arya M             16 Express Swimming-MR  1:12.86    1:15.80        
                  35.01     1:15.80 (40.79)                                        
 20 Jordan, Lorenzo A         14 SSC-MR               1:09.23    1:15.95        
                  33.59     1:15.95 (42.36)                                        
 21 Zabatta, Matthew J        13 FA-MR                1:19.32    1:19.77        
                  37.24     1:19.77 (42.53)                                        
 22 Hunt, Andrew              13 HAA-MR               1:19.76    1:22.57        
                  37.62     1:22.57 (44.95)                                        
 23 Chopra, Dil C             15 Express Swimming-MR  1:42.33    1:34.48        
                  39.44     1:34.48 (55.04)                                        
 
Boys 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carney, Colin             16 WISC-MR              1:01.11    1:01.05        
                  28.51     1:01.05 (32.54)                                        
  2 Zuelch, Matthew S         17 FA-MR                1:25.99    1:01.94        
                  28.71     1:01.94 (33.23)                                        
  3 Cato, Tyler R             13 NFS-MR               1:12.96    1:09.74        
                  32.22     1:09.74 (37.52)                                        
  4 Hou, Logan                13 Express Swimming-MR  1:20.00    1:13.93        
                  35.45     1:13.93 (38.48)                                        
  5 Hunt, Andrew              13 HAA-MR               1:15.81    1:15.26        
                  35.16     1:15.26 (40.10)                                        
  6 White, Dylan J            15 Express Swimming-MR  1:25.00    1:15.59        
                  36.25     1:15.59 (39.34)                                        
  7 Urban, Kyle A             15 WISC-MR              1:24.44    1:18.97        
                  39.01     1:18.97 (39.96)                                        
  8 Combs, Sean A             13 SSC-MR               1:29.24    1:20.12        
                  39.75     1:20.12 (40.37)                                        
  9 Makhanbetov, Yerlan       12 Express Swimming-MR  1:20.00    1:22.42        
                  38.01     1:22.42 (44.41)                                        
 10 Cotton, Ian J             14 FA-MR                2:05.99    1:22.59        
                  39.11     1:22.59 (43.48)                                        
 11 Colascione, Jonny         13 WISC-MR              1:33.25    1:23.10        
                  41.58     1:23.10 (41.52)                                        
 12 O'Brien, Justin W         13 FA-MR                2:20.99    1:26.66        
                  41.15     1:26.66 (45.51)                                        
 -- Orehosky, Bailey T        13 HAA-MR               1:26.80         DQ        
      One hand touch - fly
                  38.24          DQ (43.47)