Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/4/2014 10:53 AM
      2014 MR Metro Silvers Central Championships - 2/28/2014 to 3/2/2014      
                              Sanction #: 140213                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
                32.10  SMAX Silver Max
                35.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.10 - 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kwon, Michelle            10 FLY-MR                 32.18      32.11 SILV   
  2 Turk, Caroline M          10 WEST-MR                33.83      32.12 SILV   
  3 Jimenez, Haley            10 GATE-MR                32.26      32.36 SILV   
  4 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR           32.76      32.41 SILV   
  5 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR              32.64      32.47 SILV   
  6 Ronaghan, Olivia R         9 FLY-MR                 32.32      32.66 SILV   
  7 Sharpe, Ashley B          10 MAD-MR                 32.61      32.76 SILV   
  8 Perez, Miranda M          10 MAD-MR                 33.49      32.83 SILV   
  9 Peng, Natalie              9 WEST-MR                32.93      32.86 SILV   
 10 Sandoval, Candela         10 Twisters-MR            34.11      32.92 SILV   
 11 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR    32.78      32.99 SILV   
 12 Brennan, Hope E           10 NYCC-MR                33.98      33.17 SILV   
 13 Pompay, Arabella F         9 Express Swimming-MR    33.11      33.25 SILV   
 14 Liu, Laura B               9 Twisters-MR            32.73      33.30 SILV   
 15 Capuano, Katelyn J         9 WEST-MR                33.83      33.31 SILV   
 16 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR     33.57      33.33 SILV   
 17 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR           34.23      33.35 SILV   
 18 Bolino, Anna C            10 HS-MR                  34.14      33.44 SILV   
 19 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR                33.06      33.57 SILV   
 20 Herrera, Ava K            10 Express Swimming-MR    33.23      33.66 SILV   
 20 Feld, Emma F               9 NYCC-MR                33.71      33.66 SILV   
 22 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR     32.74      33.70 SILV   
 23 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR                32.96      33.74 SILV   
 24 Mulholland, Kasey         10 Express Swimming-MR    34.21      33.75 SILV   
 24 Afif, Sarah               10 WAC-MR                 32.70      33.75 SILV   
 26 LU, Katie                 10 Twisters-MR            33.88      33.81 SILV   
 27 Gargiulo, Olivia M        10 WEST-MR                32.70      33.85 SILV   
 28 St. Jean, Ryann            9 CAS-MR                 34.37      33.91 SILV   
 29 Leroy, Helena             10 GAEL-MR                33.05      33.92 SILV   
 30 Bastone, Alexandra A       9 WEST-MR                33.62      33.95 SILV   
 30 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR                33.66      33.95 SILV   
 32 Lawson, Ally               9 Manhattan Makos-MR     34.90      33.97 SILV   
 33 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR                 32.89      34.08 SILV   
 34 Caminiti, Christina A     10 CIY-MR                 33.38      34.17 SILV   
 35 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR            33.02      34.18 SILV   
 36 Park, Sophia H            10 FLY-MR                 34.89      34.20 SILV   
 36 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR           34.13      34.20 SILV   
 38 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR                34.44      34.40 SILV   
 39 Yuan, Fiona               10 Twisters-MR            33.22      34.41 SILV   
 40 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                  34.37      34.43 SILV   
 41 Zaets, Samantha            8 WAC-MR                 34.03      34.44 SILV   
 42 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                  34.77      34.51 SILV   
 43 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR             34.33      34.59 SILV   
 43 Fan, Alyssa Y              9 Manhattan Makos-MR     32.91      34.59 SILV   
 45 Chen, Alanna M            10 CIY-MR                 34.34      34.64 SILV   
 46 Loveless, Mary K          10 Badger-MR              34.58      34.75 SILV   
 47 Gregory, Kylie f           9 CAS-MR                 35.12      34.81 SILV   
 48 Rossi, Elena               9 WEST-MR                34.33      34.91 SILV   
Non-Award Division  
  1 Shaw, Jessica M           10 Phoenix-MR             32.38      31.91 JO     
  2 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR              33.63      31.92 JO     
  3 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR     32.32      31.95 JO     
  4 Spottiswood, Maya N       10 Express Swimming-MR    34.77      35.36        
  5 Torello-Viera, Martina S   9 Phoenix-MR             34.44      35.52        
  6 Greene, Jaime A           10 CIY-MR                 34.03      35.55        
  7 Rasquinha, Rhea D         10 Express Swimming-MR    34.37      35.65        
  8 Lai, Reyna                10 Express Swimming-MR    33.93      35.72        
  9 O'Connell, Siobhan B       9 Express Swimming-MR    35.12      36.02        
 10 Thieke, Bridget M          9 Express Swimming-MR    34.84      36.32        
 11 Orlando, Alexandra M      10 GAEL-MR                35.08      36.48        
 12 Sullivan, Maggie S         9 Badger-MR              34.86      37.08        
 13 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR    34.02      37.71        
 14 Abromavage, Reese W        9 NYCC-MR                34.58      37.86        
 -- Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR    34.15         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:11.00  SMAX Silver Max
              1:18.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.00 - 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Scala, Elizabeth M        10 WEST-MR              1:14.22    1:11.61 SILV   
                  33.80     1:11.61 (37.81)                                        
  2 Jimenez, Haley            10 GATE-MR              1:11.60    1:11.65 SILV   
                  34.57     1:11.65 (37.08)                                        
  3 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR              1:12.23    1:11.74 SILV   
                  34.69     1:11.74 (37.05)                                        
  4 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR            1:11.21    1:12.28 SILV   
                  34.19     1:12.28 (38.09)                                        
  5 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR              1:12.07    1:12.39 SILV   
                  35.10     1:12.39 (37.29)                                        
  6 Pompay, Arabella F         9 Express Swimming-MR  1:13.33    1:12.44 SILV   
                  34.15     1:12.44 (38.29)                                        
  7 Shaw, Jessica M           10 Phoenix-MR           1:11.50    1:12.56 SILV   
                  34.93     1:12.56 (37.63)                                        
  8 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR         1:14.87    1:12.70 SILV   
                  34.86     1:12.70 (37.84)                                        
  9 Eforo, Danielle           10 GAEL-MR              1:14.33    1:12.89 SILV   
                  35.23     1:12.89 (37.66)                                        
 10 Wilen, Gianna             10 Unhes-Mr-MR          1:13.03    1:12.97 SILV   
                  34.20     1:12.97 (38.77)                                        
 11 Bastone, Alexandra A       9 WEST-MR              1:13.94    1:13.03 SILV   
                  34.06     1:13.03 (38.97)                                        
 12 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR              1:13.16    1:13.05 SILV   
                  34.60     1:13.05 (38.45)                                        
 13 Lopez-Ryan, Brooklyn L    10 WEST-MR              1:12.40    1:13.55 SILV   
                  35.02     1:13.55 (38.53)                                        
 14 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR  1:11.92    1:13.63 SILV   
                  36.15     1:13.63 (37.48)                                        
 15 Herrera, Ava K            10 Express Swimming-MR  1:13.07    1:13.65 SILV   
                  34.82     1:13.65 (38.83)                                        
 16 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   1:14.81    1:13.79 SILV   
                  34.79     1:13.79 (39.00)                                        
 17 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                1:14.96    1:13.81 SILV   
                  35.58     1:13.81 (38.23)                                        
 18 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR              1:16.17    1:13.91 SILV   
                  35.61     1:13.91 (38.30)                                        
 19 Capuano, Katelyn J         9 WEST-MR              1:13.80    1:13.98 SILV   
                  36.00     1:13.98 (37.98)                                        
 20 Peng, Natalie              9 WEST-MR              1:16.30    1:14.00 SILV   
                  35.71     1:14.00 (38.29)                                        
 21 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR   1:13.85    1:14.35 SILV   
                  36.00     1:14.35 (38.35)                                        
 22 Perez, Miranda M          10 MAD-MR               1:15.42    1:14.52 SILV   
                  34.79     1:14.52 (39.73)                                        
 23 Turk, Caroline M          10 WEST-MR              1:15.48    1:14.58 SILV   
                  36.48     1:14.58 (38.10)                                        
 24 Brennan, Hope E           10 NYCC-MR              1:14.95    1:14.75 SILV   
                  35.17     1:14.75 (39.58)                                        
 25 Afif, Sarah               10 WAC-MR               1:11.17    1:14.77 SILV   
                  34.31     1:14.77 (40.46)                                        
 26 Park, Sophia H            10 FLY-MR               1:15.42    1:14.79 SILV   
                  36.84     1:14.79 (37.95)                                        
 27 Hyun, Stella              10 FLY-MR               1:15.36    1:15.46 SILV   
                  35.84     1:15.46 (39.62)                                        
 28 Loveless, Mary K          10 Badger-MR            1:18.44    1:15.72 SILV   
                  35.09     1:15.72 (40.63)                                        
 29 Bolino, Anna C            10 HS-MR                1:17.16    1:15.74 SILV   
                  35.97     1:15.74 (39.77)                                        
 30 Yuan, Fiona               10 Twisters-MR          1:13.91    1:15.86 SILV   
                  36.39     1:15.86 (39.47)                                        
 31 Lawson, Ally               9 Manhattan Makos-MR   1:17.72    1:16.10 SILV   
                  36.40     1:16.10 (39.70)                                        
 32 Kizer, Jacquie E          10 Badger-MR            1:15.20    1:16.14 SILV   
                  36.25     1:16.14 (39.89)                                        
 33 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR         1:17.06    1:16.23 SILV   
                  34.22     1:16.23 (42.01)                                        
 34 Liu, Laura B               9 Twisters-MR          1:16.44    1:16.52 SILV   
                  35.04     1:16.52 (41.48)                                        
 35 Leroy, Helena             10 GAEL-MR              1:15.09    1:16.94 SILV   
                  36.78     1:16.94 (40.16)                                        
 36 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR          1:13.12    1:16.97 SILV   
                  35.38     1:16.97 (41.59)                                        
 37 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR  1:14.80    1:17.12 SILV   
                  37.00     1:17.12 (40.12)                                        
 38 Torello-Viera, Martina S   9 Phoenix-MR           1:16.48    1:17.52 SILV   
                  36.73     1:17.52 (40.79)                                        
 39 Caminiti, Christina A     10 CIY-MR               1:16.28    1:17.74 SILV   
                  38.61     1:17.74 (39.13)                                        
 40 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR         1:16.76    1:17.82 SILV   
                  35.77     1:17.82 (42.05)                                        
 41 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR           1:17.77    1:18.22 SILV   
                  36.63     1:18.22 (41.59)                                        
Non-Award Division  
  1 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR   1:11.32    1:08.63 JO     
                  33.32     1:08.63 (35.31)                                        
  2 Feld, Emma F               9 NYCC-MR              1:11.09    1:08.67 JO     
                  33.26     1:08.67 (35.41)                                        
  3 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR          1:11.16    1:09.18 JO     
                  33.50     1:09.18 (35.68)                                        
  4 Moschetta, Maggie         10 WEST-MR              1:17.41    1:18.93        
                  38.05     1:18.93 (40.88)                                        
  5 Rossi, Elena               9 WEST-MR              1:15.36    1:18.97        
                  37.88     1:18.97 (41.09)                                        
  6 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR               1:17.12    1:19.27        
                  37.70     1:19.27 (41.57)                                        
  7 Zaets, Samantha            8 WAC-MR               1:18.22    1:19.52        
                  37.54     1:19.52 (41.98)                                        
  8 Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:17.35    1:21.33        
                  38.00     1:21.33 (43.33)                                        
  9 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                1:18.34    1:22.78        
                  37.12     1:22.78 (45.66)                                        
 -- Zarazua, Jen              10 GATE-MR              1:18.25         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:32.00  SMAX Silver Max
              2:49.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:32.00 - 2:49.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR         2:36.87    2:32.42 SILV   
                  36.54     1:15.98 (39.44)     1:55.97 (39.99)     2:32.42 (36.45)
  2 Lamar, Christina L        10 HS-MR                2:35.22    2:32.65 SILV   
                  35.21     1:13.78 (38.57)     1:54.45 (40.67)     2:32.65 (38.20)
  3 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR              2:37.75    2:32.71 SILV   
                  35.65     1:15.10 (39.45)     1:54.59 (39.49)     2:32.71 (38.12)
  4 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR              2:36.20    2:32.91 SILV   
                  35.85     1:15.24 (39.39)     1:54.69 (39.45)     2:32.91 (38.22)
  5 Kwon, Michelle            10 FLY-MR               2:36.09    2:34.33 SILV   
                  35.67     1:14.69 (39.02)     1:55.87 (41.18)     2:34.33 (38.46)
  6 Feld, Emma F               9 NYCC-MR              2:44.13    2:36.10 SILV   
                  36.80     1:18.40 (41.60)     1:57.70 (39.30)     2:36.10 (38.40)
  7 Park, Grace M             10 Phoenix-MR           2:36.92    2:36.66 SILV   
                  34.64     1:14.23 (39.59)     1:56.15 (41.92)     2:36.66 (40.51)
  8 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   2:39.89    2:36.75 SILV   
                  35.70     1:16.21 (40.51)     1:57.36 (41.15)     2:36.75 (39.39)
  9 Chen, Lydia G              9 Badger-MR            2:43.23    2:38.62 SILV   
                  34.80     1:14.34 (39.54)     1:57.37 (43.03)     2:38.62 (41.25)
 10 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR            2:39.02    2:40.08 SILV   
                  36.85     1:18.03 (41.18)     1:58.89 (40.86)     2:40.08 (41.19)
 11 Borowski, Ava M            9 Phoenix-MR           2:36.94    2:40.41 SILV   
                  33.30     1:14.04 (40.74)     1:57.93 (43.89)     2:40.41 (42.48)
 12 Park, Sophia H            10 FLY-MR               2:48.72    2:40.83 SILV   
                  38.17     1:19.15 (40.98)     2:00.51 (41.36)     2:40.83 (40.32)
 13 Pompay, Arabella F         9 Express Swimming-MR  2:43.45    2:40.91 SILV   
                  36.61     1:17.99 (41.38)     2:00.73 (42.74)     2:40.91 (40.18)
 14 Wilen, Gianna             10 Unhes-Mr-MR          2:46.11    2:41.77 SILV   
                  36.45     1:17.70 (41.25)     2:01.32 (43.62)     2:41.77 (40.45)
 15 Hyun, Stella              10 FLY-MR               2:49.43    2:42.10 SILV   
                  36.25     1:17.93 (41.68)     2:02.37 (44.44)     2:42.10 (39.73)
 16 Lopez-Ryan, Brooklyn L    10 WEST-MR              2:43.35    2:42.92 SILV   
                  37.58     1:20.68 (43.10)     2:02.51 (41.83)     2:42.92 (40.41)
 17 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR  2:42.14    2:43.23 SILV   
                  38.09     1:19.08 (40.99)   2:43.23 (1:24.15)                    
 18 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR  2:48.39    2:43.61 SILV   
                  37.83     1:19.51 (41.68)     2:02.99 (43.48)     2:43.61 (40.62)
 19 Yuan, Fiona               10 Twisters-MR          2:38.79    2:43.86 SILV   
                  38.23     1:20.95 (42.72)     2:03.69 (42.74)     2:43.86 (40.17)
 20 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR   2:42.73    2:43.95 SILV   
                  37.89     1:20.28 (42.39)     2:04.58 (44.30)     2:43.95 (39.37)
 21 Turk, Caroline M          10 WEST-MR              2:46.00    2:44.17 SILV   
                  37.35     1:18.60 (41.25)     2:01.82 (43.22)     2:44.17 (42.35)
 22 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                2:40.36    2:44.20 SILV   
                  37.02     1:18.88 (41.86)     2:01.98 (43.10)     2:44.20 (42.22)
 23 Loveless, Mary K          10 Badger-MR            2:44.62    2:44.85 SILV   
                  36.60     1:18.39 (41.79)     2:02.89 (44.50)     2:44.85 (41.96)
 24 Shchuchinov, Sophia        9 RI Marlins-MR        2:46.75    2:45.10 SILV   
                  35.79     1:17.25 (41.46)     2:02.25 (45.00)     2:45.10 (42.85)
 25 Fan, Alyssa Y              9 Manhattan Makos-MR   2:47.67    2:45.33 SILV   
                  35.90     1:18.34 (42.44)     2:02.59 (44.25)     2:45.33 (42.74)
 26 Bolino, Anna C            10 HS-MR                2:46.02    2:45.35 SILV   
                  36.25     1:18.72 (42.47)     2:03.20 (44.48)     2:45.35 (42.15)
 27 Mulholland, Kasey         10 Express Swimming-MR  2:45.21    2:46.00 SILV   
                  37.17     1:19.72 (42.55)     2:04.06 (44.34)     2:46.00 (41.94)
 28 Spottiswood, Maya N       10 Express Swimming-MR  2:46.70    2:46.34 SILV   
                  37.43     1:19.73 (42.30)     2:02.45 (42.72)     2:46.34 (43.89)
 29 Nada, Sama                 9 Twisters-MR          2:47.57    2:46.37 SILV   
                  37.92     1:20.75 (42.83)     2:04.84 (44.09)     2:46.37 (41.53)
 30 Lai, Reyna                10 Express Swimming-MR  2:49.15    2:47.94 SILV   
                  35.50     1:19.10 (43.60)     2:05.10 (46.00)     2:47.94 (42.84)
 31 Torello-Viera, Martina S   9 Phoenix-MR           2:48.33    2:48.16 SILV   
                  37.59     1:21.08 (43.49)     2:06.11 (45.03)     2:48.16 (42.05)
Non-Award Division  
  1 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            2:33.13    2:27.90 JO     
                  34.72     1:12.07 (37.35)     1:50.69 (38.62)     2:27.90 (37.21)
  2 Donlevy, Maggie M         10 CIY-MR               2:33.12    2:28.25 JO     
                  32.16     1:09.22 (37.06)     1:48.97 (39.75)     2:28.25 (39.28)
  3 Han, Sam S                10 Phoenix-MR           2:33.06    2:29.56 JO     
                  34.14     1:12.63 (38.49)     1:51.78 (39.15)     2:29.56 (37.78)
  4 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR   2:33.85    2:31.98 JO     
                  34.12     1:12.89 (38.77)     1:52.64 (39.75)     2:31.98 (39.34)
  5 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR           2:46.13    2:50.90        
                  36.87     1:19.91 (43.04)     2:05.95 (46.04)     2:50.90 (44.95)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:44.99  JO
              6:45.00  SMAX Silver Max
              7:04.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:45.00 - 7:04.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Park, Grace M             10 Phoenix-MR           6:58.79    6:57.65 SILV   
                  35.69     1:17.84 (42.15)     2:01.45 (43.61)     2:45.32 (43.87)
        3:28.27 (42.95)     4:12.33 (44.06)     4:55.60 (43.27)     5:38.22 (42.62)
        6:20.64 (42.42)     6:57.65 (37.01)                                        
Non-Award Division  
  1 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            6:50.51    6:36.44 JO     
                  35.58     1:14.65 (39.07)     1:55.38 (40.73)     2:36.27 (40.89)
        3:17.06 (40.79)     3:58.00 (40.94)     4:38.14 (40.14)     5:19.15 (41.01)
        5:58.78 (39.63)     6:36.44 (37.66)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.50 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR              40.20      37.69 SILV   
  2 Peng, Natalie              9 WEST-MR                37.91      37.72 SILV   
  3 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                  38.65      37.86 SILV   
  4 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR                38.22      38.01 SILV   
  5 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR    38.49      38.02 SILV   
  6 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR            37.78      38.21 SILV   
  7 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR            38.36      38.31 SILV   
  8 Karabees-Lamer, Devon A   10 NYCC-MR                39.12      38.33 SILV   
  9 Capuano, Katelyn J         9 WEST-MR                39.06      38.48 SILV   
 10 Herrera, Ava K            10 Express Swimming-MR    38.16      38.54 SILV   
 11 Bolino, Anna C            10 HS-MR                  38.68      38.57 SILV   
 12 Feld, Emma F               9 NYCC-MR                38.86      38.81 SILV   
 13 Lewis, Amaya              10 WAC-MR                 39.18      38.89 SILV   
 14 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR                 40.91      39.08 SILV   
 15 Hyun, Stella              10 FLY-MR                 38.83      39.11 SILV   
 16 Balachandran, Isabelle P   9 Sailfish-MR            39.15      39.42 SILV   
 17 Eforo, Danielle           10 GAEL-MR                40.72      39.46 SILV   
 18 Ronaghan, Olivia R         9 FLY-MR                 38.96      39.69 SILV   
 19 Baldwin, Kate E           10 HS-MR                  42.03      39.73 SILV   
 19 Liu, Laura B               9 Twisters-MR            39.34      39.73 SILV   
 21 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR    39.93      39.84 SILV   
 22 Loveless, Mary K          10 Badger-MR              40.03      39.86 SILV   
 23 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR              39.80      39.89 SILV   
 24 Wei, Alice                 9 Rac @ Jcc-MR           41.73      39.91 SILV   
 25 Kizer, Jacquie E          10 Badger-MR              39.49      40.06 SILV   
 26 Rossi, Elena               9 WEST-MR                42.11      40.27 SILV   
 27 Gregory, Kylie f           9 CAS-MR                 40.69      40.31 SILV   
 28 Caminiti, Christina A     10 CIY-MR                 41.42      40.35 SILV   
 28 Leroy, Helena             10 GAEL-MR                39.26      40.35 SILV   
 30 Torello-Viera, Martina S   9 Phoenix-MR             40.98      40.41 SILV   
 31 Rasquinha, Rhea D         10 Express Swimming-MR    39.82      40.49 SILV   
 32 Greene, Jaime A           10 CIY-MR                 40.66      40.56 SILV   
 33 Brennan, Erin             10 Express Swimming-MR    40.83      40.60 SILV   
 34 Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR    39.40      40.62 SILV   
 35 Zaets, Samantha            8 WAC-MR                 39.61      40.64 SILV   
 36 Mykytenko, Elizabeth      10 Rac @ Jcc-MR           41.16      40.71 SILV   
 37 Sekhar, Krupa C           10 CIY-MR                 40.56      40.75 SILV   
 38 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR                39.35      40.77 SILV   
 39 Jimenez, Haley            10 GATE-MR                39.39      40.79 SILV   
 40 Winters, Emma C            9 HS-MR                  42.46      40.96 SILV   
 41 Winters, Mia E             9 HS-MR                  41.56      40.98 SILV   
 42 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR     39.56      40.99 SILV   
 43 McAteer, Kathryn M        10 GAEL-MR                41.13      41.01 SILV   
 44 Lai, Reyna                10 Express Swimming-MR    40.11      41.04 SILV   
 45 Wong, Joyce H             10 HS-MR                  40.06      41.10 SILV   
 45 Horn, Ursula              10 Manhattan Makos-MR     42.23      41.10 SILV   
 47 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR                40.44      41.18 SILV   
 48 Sandoval, Candela         10 Twisters-MR            39.33      41.20 SILV   
 48 LU, Katie                 10 Twisters-MR            41.08      41.20 SILV   
 50 Park, Sophia H            10 FLY-MR                 40.34      41.26 SILV   
 51 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR                41.93      41.36 SILV   
 52 Bastone, Alexandra A       9 WEST-MR                40.86      41.42 SILV   
 53 Ford, Elizabeth A          9 Badger-MR              42.57      41.46 SILV   
 54 Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR    40.42      41.64 SILV   
 55 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR           41.63      41.65 SILV   
 56 McDonald, Anna             9 Rac @ Jcc-MR           41.54      41.68 SILV   
 56 Zarazua, Jen              10 GATE-MR                40.95      41.68 SILV   
 58 O'Connell, Siobhan B       9 Express Swimming-MR    40.81      41.80 SILV   
 58 Turk, Caroline M          10 WEST-MR                40.16      41.80 SILV   
 60 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR             40.89      41.90 SILV   
 61 Choi, Sophia              10 Flying Dolphins-MR     42.08      41.99 SILV   
 62 Wentland, Sara G           9 Phoenix-MR             42.39      42.08 SILV   
 63 Chen, Alanna M            10 CIY-MR                 40.57      42.16 SILV   
 64 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR    40.27      42.18 SILV   
 65 Pusing, Aizel G            8 Twisters-MR            42.55      42.27 SILV   
 66 Nada, Sama                 9 Twisters-MR            41.24      42.31 SILV   
 67 Sullivan, Maggie S         9 Badger-MR              42.38      42.37 SILV   
 68 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR                 41.30      42.50 SILV   
 69 Finn, Molly K             10 HS-MR                  42.19      42.60 SILV   
 70 Hanna, Elizabeth T         9 Twisters-MR            41.76      42.68 SILV   
 71 Yuan, Fiona               10 Twisters-MR            41.59      42.72 SILV   
 72 Coutinho, Isabel          10 RI Marlins-MR          42.36      42.75 SILV   
Non-Award Division  
  1 Borowski, Ava M            9 Phoenix-MR             37.88      37.23 JO     
  2 Perez, Miranda M          10 MAD-MR                 42.33      43.35        
  3 Lawson, Ally               9 Manhattan Makos-MR     41.15      43.43        
  4 Wynn, Tiana D             10 CAS-MR                 41.14      43.59        
  5 Sharpe, Ashley B          10 MAD-MR                 42.78      43.63        
  6 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR    40.56      43.80        
  7 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                  40.76      43.85        
  8 Geraci, Cathi J           10 Sailfish-MR            42.01      43.90        
  9 Abromavage, Reese W        9 NYCC-MR                42.27      44.08        
 10 Caruvana, Lauren E         9 Rac @ Jcc-MR           42.69      44.17        
 -- Dixon, Avery               9 WAC-MR                 41.69         DQ        
      Declared false start
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:21.00  SMAX Silver Max
              1:37.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.00 - 1:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Peng, Natalie              9 WEST-MR              1:22.21    1:21.30 SILV   
                  39.93     1:21.30 (41.37)                                        
  2 Kwon, Michelle            10 FLY-MR               1:26.16    1:22.52 SILV   
                  39.64     1:22.52 (42.88)                                        
  3 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR              1:22.40    1:22.67 SILV   
                  40.84     1:22.67 (41.83)                                        
  4 Jimenez, Haley            10 GATE-MR              1:21.93    1:22.97 SILV   
                  41.12     1:22.97 (41.85)                                        
  5 Bolino, Anna C            10 HS-MR                1:28.13    1:23.14 SILV   
                  40.78     1:23.14 (42.36)                                        
  6 Feld, Emma F               9 NYCC-MR              1:25.20    1:23.29 SILV   
                  42.18     1:23.29 (41.11)                                        
  7 Lewis, Amaya              10 WAC-MR               1:23.02    1:23.42 SILV   
                  40.72     1:23.42 (42.70)                                        
  8 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR   1:27.57    1:23.49 SILV   
  9 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR            1:21.84    1:23.54 SILV   
                  41.38     1:23.54 (42.16)                                        
 10 Capuano, Katelyn J         9 WEST-MR              1:26.01    1:23.72 SILV   
                  41.31     1:23.72 (42.41)                                        
 11 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR               1:22.18    1:23.84 SILV   
 12 Afif, Sarah               10 WAC-MR               1:22.03    1:24.22 SILV   
                  39.98     1:24.22 (44.24)                                        
 13 Herrera, Ava K            10 Express Swimming-MR  1:21.84    1:24.25 SILV   
                  40.74     1:24.25 (43.51)                                        
 14 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR              1:22.59    1:24.31 SILV   
                  41.64     1:24.31 (42.67)                                        
 15 Orlando, Alexandra M      10 GAEL-MR              1:26.17    1:24.60 SILV   
                  41.28     1:24.60 (43.32)                                        
 16 Orris- Maitland, Alicia   10 RedTails-MR          1:26.87    1:24.82 SILV   
                  40.73     1:24.82 (44.09)                                        
 17 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR           1:26.93    1:24.91 SILV   
                  41.25     1:24.91 (43.66)                                        
 18 Torello-Viera, Martina S   9 Phoenix-MR           1:26.56    1:25.81 SILV   
                  41.85     1:25.81 (43.96)                                        
 19 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                1:35.10    1:25.83 SILV   
                  42.06     1:25.83 (43.77)                                        
 20 Eforo, Danielle           10 GAEL-MR              1:24.94    1:25.99 SILV   
                  41.83     1:25.99 (44.16)                                        
 21 Baldwin, Kate E           10 HS-MR                1:33.63    1:26.25 SILV   
                  42.14     1:26.25 (44.11)                                        
 22 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR              1:25.57    1:26.32 SILV   
                  42.53     1:26.32 (43.79)                                        
 23 Gargiulo, Olivia M        10 WEST-MR              1:28.00    1:26.36 SILV   
                  41.62     1:26.36 (44.74)                                        
 24 Valle, Ashley A            9 Express Swimming-MR  1:24.17    1:26.50 SILV   
                  43.33     1:26.50 (43.17)                                        
 25 Ford, Elizabeth A          9 Badger-MR            1:32.71    1:26.61 SILV   
                  41.63     1:26.61 (44.98)                                        
 26 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR  1:23.89    1:26.86 SILV   
 27 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR   1:27.23    1:26.94 SILV   
                  42.65     1:26.94 (44.29)                                        
 28 Wong, Joyce H             10 HS-MR                1:30.19    1:27.28 SILV   
                  41.88     1:27.28 (45.40)                                        
 29 Zaets, Samantha            8 WAC-MR               1:29.51    1:27.31 SILV   
                  41.62     1:27.31 (45.69)                                        
 30 McAteer, Kathryn M        10 GAEL-MR              1:28.06    1:27.75 SILV   
                  41.31     1:27.75 (46.44)                                        
 31 Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:24.51    1:27.92 SILV   
                  42.44     1:27.92 (45.48)                                        
 32 Gregory, Kylie f           9 CAS-MR               1:29.76    1:27.94 SILV   
                  43.15     1:27.94 (44.79)                                        
 33 Yuan, Fiona               10 Twisters-MR          1:29.65    1:27.99 SILV   
                  42.90     1:27.99 (45.09)                                        
 34 Brennan, Erin             10 Express Swimming-MR  1:27.66    1:28.04 SILV   
                  43.38     1:28.04 (44.66)                                        
 35 Perez, Miranda M          10 MAD-MR               1:27.53    1:28.17 SILV   
                  42.98     1:28.17 (45.19)                                        
 36 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR  1:25.41    1:28.25 SILV   
                  42.34     1:28.25 (45.91)                                        
 37 Liu, Laura B               9 Twisters-MR          1:23.57    1:28.37 SILV   
                  42.93     1:28.37 (45.44)                                        
 38 Lai, Reyna                10 Express Swimming-MR  1:26.97    1:28.43 SILV   
                  42.38     1:28.43 (46.05)                                        
 39 Hyun, Stella              10 FLY-MR               1:25.55    1:28.54 SILV   
 40 O'Connell, Siobhan B       9 Express Swimming-MR  1:28.02    1:28.70 SILV   
                  42.66     1:28.70 (46.04)                                        
 41 Fan, Alyssa Y              9 Manhattan Makos-MR   1:29.77    1:28.89 SILV   
                  43.53     1:28.89 (45.36)                                        
 42 Leroy, Helena             10 GAEL-MR              1:25.00    1:29.09 SILV   
                  42.98     1:29.09 (46.11)                                        
 43 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR         1:29.09    1:29.12 SILV   
                  43.46     1:29.12 (45.66)                                        
 44 Nada, Sama                 9 Twisters-MR          1:30.32    1:29.18 SILV   
                  42.89     1:29.18 (46.29)                                        
 45 Sullivan, Maggie S         9 Badger-MR            1:30.95    1:29.45 SILV   
                  43.97     1:29.45 (45.48)                                        
 46 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR              1:30.65    1:29.47 SILV   
                  43.30     1:29.47 (46.17)                                        
 47 Caputo, Julia             10 WAC-MR               1:36.84    1:29.67 SILV   
                  42.10     1:29.67 (47.57)                                        
 48 Sadowski, Maura            9 WAC-MR               1:30.11    1:29.92 SILV   
                  43.98     1:29.92 (45.94)                                        
 49 Turk, Caroline M          10 WEST-MR              1:30.96    1:30.61 SILV   
                  45.54     1:30.61 (45.07)                                        
 50 Horn, Ursula              10 Manhattan Makos-MR   1:32.56    1:30.72 SILV   
                  44.24     1:30.72 (46.48)                                        
 51 Bendoraitis, Kathleen F    9 Phoenix-MR           1:28.21    1:30.76 SILV   
                  43.80     1:30.76 (46.96)                                        
 52 Rasquinha, Rhea D         10 Express Swimming-MR  1:30.45    1:30.77 SILV   
                  43.07     1:30.77 (47.70)                                        
 53 LU, Katie                 10 Twisters-MR          1:29.72    1:30.78 SILV   
                  43.77     1:30.78 (47.01)                                        
 54 Brown, Annie R            10 Flying Dolphins-MR   1:34.53    1:30.84 SILV   
                  42.65     1:30.84 (48.19)                                        
 55 Finn, Molly K             10 HS-MR                1:34.18    1:31.01 SILV   
                  44.27     1:31.01 (46.74)                                        
 56 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR  1:28.61    1:31.04 SILV   
                  43.76     1:31.04 (47.28)                                        
 57 Radford, Tess E           10 Flying Dolphins-MR   1:32.15    1:31.17 SILV   
                  44.49     1:31.17 (46.68)                                        
 58 Lawson, Ally               9 Manhattan Makos-MR   1:31.70    1:31.61 SILV   
                  44.36     1:31.61 (47.25)                                        
 59 Barna, Elyssa R           10 Phoenix-MR           1:35.30    1:31.80 SILV   
                  44.43     1:31.80 (47.37)                                        
 60 Cuddihy, Grace M           9 Manhattan Makos-MR   1:33.70    1:32.00 SILV   
                  45.57     1:32.00 (46.43)                                        
 61 Wentland, Sara G           9 Phoenix-MR           1:28.67    1:32.29 SILV   
                  45.16     1:32.29 (47.13)                                        
 62 Spottiswood, Maya N       10 Express Swimming-MR  1:34.71    1:32.38 SILV   
                  45.59     1:32.38 (46.79)                                        
 63 Winters, Mia E             9 HS-MR                1:33.53    1:32.66 SILV   
                  47.51     1:32.66 (45.15)                                        
 64 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR         1:32.54    1:32.67 SILV   
                  44.41     1:32.67 (48.26)                                        
 65 Thieke, Bridget M          9 Express Swimming-MR  1:35.77    1:32.99 SILV   
                  45.39     1:32.99 (47.60)                                        
 66 Thomas, Christine A       10 FLY-MR               1:36.69    1:33.13 SILV   
                  45.24     1:33.13 (47.89)                                        
 67 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR               1:32.88    1:33.15 SILV   
                  46.40     1:33.15 (46.75)                                        
 68 St. Jean, Ryann            9 CAS-MR               1:36.80    1:33.22 SILV   
                  43.97     1:33.22 (49.25)                                        
 69 Burris, Helen             10 Manhattan Makos-MR   1:33.46    1:33.29 SILV   
                  45.81     1:33.29 (47.48)                                        
 70 Kovacs, Bella M           10 GATE-MR              1:32.85    1:33.59 SILV   
                  45.76     1:33.59 (47.83)                                        
 71 Caruvana, Lauren E         9 Rac @ Jcc-MR         1:35.09    1:34.50 SILV   
                  45.96     1:34.50 (48.54)                                        
 72 Li, Kaitlin               10 GATE-MR              1:35.43    1:34.60 SILV   
                  47.00     1:34.60 (47.60)                                        
 73 Wynn, Tiana D             10 CAS-MR               1:34.18    1:34.67 SILV   
 74 Sharpe, Ashley B          10 MAD-MR               1:32.39    1:35.10 SILV   
                  45.60     1:35.10 (49.50)                                        
 75 Yanos, Naomi c            10 Flying Dolphins-MR   1:35.96    1:35.32 SILV   
                  45.24     1:35.32 (50.08)                                        
 76 McKibben, Morgan J         9 Flying Dolphins-MR   1:35.37    1:35.78 SILV   
                  46.15     1:35.78 (49.63)                                        
 77 Abromavage, Reese W        9 NYCC-MR              1:35.35    1:36.36 SILV   
 78 Levenson, Talia B          9 Badger-MR            1:35.40    1:36.58 SILV   
                  44.84     1:36.58 (51.74)                                        
 79 Cort-grasso, Genevieve    10 Flying Dolphins-MR   1:34.49    1:36.70 SILV   
                  48.03     1:36.70 (48.67)                                        
Non-Award Division  
  1 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            1:21.41    1:17.72 JO     
                  38.56     1:17.72 (39.16)                                        
  2 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR          1:21.55    1:18.10 JO     
                  37.44     1:18.10 (40.66)                                        
  3 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                1:22.34    1:20.78 JO     
                  39.69     1:20.78 (41.09)                                        
  4 Loveless, Mary K          10 Badger-MR            1:25.73    1:20.86 JO     
                  39.13     1:20.86 (41.73)                                        
  5 Pineda, Ryleigh E         10 Kips Bay Makos-MR    1:36.03    1:37.21        
                  46.97     1:37.21 (50.24)                                        
  6 Rosario, Tykai N           9 Kips Bay Makos-MR    1:28.58    1:37.64        
                  46.14     1:37.64 (51.50)                                        
  7 Brennan, Kelly            10 Express Swimming-MR  1:34.79    1:37.97        
                  46.51     1:37.97 (51.46)                                        
  8 Besendorfer, Emily S       9 Express Swimming-MR  1:35.66    1:38.18        
                  47.01     1:38.18 (51.17)                                        
  9 St. Jean, Ryleigh          9 CAS-MR               1:37.01    1:38.47        
 10 Moschetta, Maggie         10 WEST-MR              1:28.35    1:40.90        
                  45.75     1:40.90 (55.15)                                        
 -- Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:32.43         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Kaufman, Claire M          9 Badger-MR            1:34.14         NS        
 -- Borowski, Ava M            9 Phoenix-MR           1:21.57         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
                43.00  SMAX Silver Max
                48.59  SILV
 Meet Qualifying:  43.00 - 48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Jimenez, Haley            10 GATE-MR                44.01      43.04 SILV   
  2 Horn, Ursula              10 Manhattan Makos-MR     43.58      43.08 SILV   
  3 Ugarte, Olivia P          10 CIY-MR                 44.38      43.54 SILV   
  4 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR     43.96      43.63 SILV   
  5 Mykytenko, Elizabeth      10 Rac @ Jcc-MR           44.52      43.97 SILV   
  5 Phillip, Danielle J        9 NFS-MR                 44.43      43.97 SILV   
  7 Ronaghan, Olivia R         9 FLY-MR                 43.69      44.00 SILV   
  8 Peng, Natalie              9 WEST-MR                43.40      44.23 SILV   
  9 Liu, Laura B               9 Twisters-MR            43.26      44.32 SILV   
 10 Orris- Maitland, Alicia   10 RedTails-MR            44.95      44.36 SILV   
 11 Grozdanic, Katarina       10 RI Marlins-MR          46.89      44.48 SILV   
 12 Shchuchinov, Sophia        9 RI Marlins-MR          46.81      44.49 SILV   
 13 St. Jean, Ryleigh          9 CAS-MR                 45.62      44.50 SILV   
 14 Loveless, Mary K          10 Badger-MR              45.01      44.68 SILV   
 15 Caminiti, Christina A     10 CIY-MR                 45.02      44.70 SILV   
 16 Gargiulo, Olivia M        10 WEST-MR                46.53      44.71 SILV   
 17 Li, Kaitlin               10 GATE-MR                44.66      44.74 SILV   
 18 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR                46.04      44.78 SILV   
 19 Moschetta, Maggie         10 WEST-MR                44.10      44.80 SILV   
 20 Kovacs, Bella M           10 GATE-MR                45.70      44.96 SILV   
 21 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                  43.60      45.06 SILV   
 22 Pompay, Arabella F         9 Express Swimming-MR    44.52      45.11 SILV   
 23 Chen, Alanna M            10 CIY-MR                 46.00      45.33 SILV   
 24 Wang, Laurie              10 GATE-MR                46.92      45.54 SILV   
 25 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR                45.45      45.55 SILV   
 26 Corradini, Julia          10 NCAC-MR                47.53      45.57 SILV   
 27 Afif, Sarah               10 WAC-MR                 45.35      45.58 SILV   
 28 Finn, Molly K             10 HS-MR                  47.00      45.67 SILV   
 29 Rasquinha, Rhea D         10 Express Swimming-MR    46.43      45.71 SILV   
 30 Park, Sophia H            10 FLY-MR                 45.97      45.73 SILV   
 31 Bastone, Alexandra A       9 WEST-MR                45.94      45.77 SILV   
 31 Lewis, Amaya              10 WAC-MR                 45.98      45.77 SILV   
 33 Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR    46.10      45.79 SILV   
 34 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR                47.43      45.92 SILV   
 35 Bendoraitis, Kathleen F    9 Phoenix-MR             45.68      46.14 SILV   
 36 Wilen, Gianna             10 Unhes-Mr-MR            44.73      46.18 SILV   
 37 Feld, Emma F               9 NYCC-MR                44.57      46.33 SILV   
 38 Sandoval, Candela         10 Twisters-MR            46.40      46.42 SILV   
 39 Abromavage, Reese W        9 NYCC-MR                46.56      46.47 SILV   
 40 Shaw, Jessica M           10 Phoenix-MR             44.18      46.51 SILV   
 41 Greene, Jaime A           10 CIY-MR                 47.39      46.52 SILV   
 42 Mignone, Catherine         9 Badger-MR              47.98      46.59 SILV   
 43 McCafferty, Siobhan       10 WAC-MR                 47.23      46.71 SILV   
 43 Gardner, Talia A           9 Flying Dolphins-MR     48.18      46.71 SILV   
 45 St. Jean, Ryann            9 CAS-MR                 46.38      46.87 SILV   
 45 McAteer, Kathryn M        10 GAEL-MR                47.05      46.87 SILV   
 47 Cort-grasso, Genevieve    10 Flying Dolphins-MR     45.96      46.91 SILV   
 48 Choi, Sophia              10 Flying Dolphins-MR     47.99      47.23 SILV   
 49 Callaway, Corbin E         8 GAEL-MR                47.79      47.24 SILV   
 50 Rossi, Elena               9 WEST-MR                46.65      47.35 SILV   
 51 Brennan, Erin             10 Express Swimming-MR    48.28      47.49 SILV   
 52 Burris, Helen             10 Manhattan Makos-MR     47.79      47.53 SILV   
 53 Perrino, Julia E          10 Express Swimming-MR    48.16      47.61 SILV   
 54 Chen, Bessie               8 NCAC-MR                48.40      47.75 SILV   
 55 Pettus, Estella           10 Manhattan Makos-MR     47.44      47.96 SILV   
 56 Cuddihy, Grace M           9 Manhattan Makos-MR     48.53      48.21 SILV   
 57 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR    47.71      48.37 SILV   
 58 Caruvana, Lauren E         9 Rac @ Jcc-MR           47.91      48.42 SILV   
 -- Fong, Joline               9 Manhattan Makos-MR     48.13         DQ        
      One hand touch
Non-Award Division  
  1 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR                 43.09      41.58 JO     
  2 Adams, Grace C            10 Rac @ Jcc-MR           43.20      41.84 JO     
  3 Chen, Lydia G              9 Badger-MR              45.20      42.20 JO     
  4 Wong, Joyce H             10 HS-MR                  43.27      42.42 JO     
  5 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR              44.08      42.73 JO     
  6 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR           44.63      42.84 JO     
  7 Sadowski, Maura            9 WAC-MR                 48.16      48.84        
  8 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR    48.40      49.86        
  9 Nada, Sama                 9 Twisters-MR            48.52      50.18        
 10 Lai, Reyna                10 Express Swimming-MR    47.70      51.04        
 -- Dixon, Avery               9 WAC-MR                 48.43         NS        
 -- Snyder, Sara              10 Manhattan Makos-MR     44.88         NS        
 -- Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR    47.02         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:32.99  JO
              1:33.00  SMAX Silver Max
              1:48.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:33.00 - 1:48.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR          1:33.33    1:33.09 SILV   
                  46.02     1:33.09 (47.07)                                        
  2 Ugarte, Olivia P          10 CIY-MR               1:37.03    1:33.15 SILV   
                  43.36     1:33.15 (49.79)                                        
  3 Kwon, Michelle            10 FLY-MR               1:37.35    1:34.45 SILV   
                  44.97     1:34.45 (49.48)                                        
  4 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR            1:36.10    1:35.70 SILV   
                  46.78     1:35.70 (48.92)                                        
  5 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR              1:35.43    1:35.89 SILV   
                  46.11     1:35.89 (49.78)                                        
  6 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                1:35.61    1:35.98 SILV   
                  45.48     1:35.98 (50.50)                                        
  7 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR              1:37.72    1:36.07 SILV   
                  45.79     1:36.07 (50.28)                                        
  8 Zarazua, Jen              10 GATE-MR              1:40.78    1:36.48 SILV   
                  47.20     1:36.48 (49.28)                                        
  9 Adeshchenko, Maya         10 Rac @ Jcc-MR         1:38.31    1:36.67 SILV   
                  44.04     1:36.67 (52.63)                                        
 10 Mulholland, Kasey         10 Express Swimming-MR  1:39.82    1:36.72 SILV   
                  44.91     1:36.72 (51.81)                                        
 11 Mykytenko, Elizabeth      10 Rac @ Jcc-MR         1:39.05    1:36.77 SILV   
                  45.41     1:36.77 (51.36)                                        
 12 Horn, Ursula              10 Manhattan Makos-MR   1:37.61    1:37.05 SILV   
                  43.38     1:37.05 (53.67)                                        
 13 Li, Kaitlin               10 GATE-MR              1:38.11    1:37.38 SILV   
                  46.74     1:37.38 (50.64)                                        
 14 Soberon, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:37.23    1:37.56 SILV   
                  46.21     1:37.56 (51.35)                                        
 15 Sekhar, Krupa C           10 CIY-MR               1:37.68    1:37.84 SILV   
                  45.75     1:37.84 (52.09)                                        
 16 Adams, Grace C            10 Rac @ Jcc-MR         1:37.34    1:38.02 SILV   
                  44.83     1:38.02 (53.19)                                        
 17 Borowski, Ava M            9 Phoenix-MR           1:39.79    1:38.04 SILV   
                  46.56     1:38.04 (51.48)                                        
 18 Loveless, Mary K          10 Badger-MR            1:38.79    1:38.15 SILV   
                  47.27     1:38.15 (50.88)                                        
 19 Liu, Laura B               9 Twisters-MR          1:33.64    1:38.23 SILV   
                  45.92     1:38.23 (52.31)                                        
 20 Wang, Laurie              10 GATE-MR              1:39.49    1:38.29 SILV   
                  47.62     1:38.29 (50.67)                                        
 21 Park, Sophia H            10 FLY-MR               1:43.69    1:38.59 SILV   
                  47.33     1:38.59 (51.26)                                        
 22 Moschetta, Maggie         10 WEST-MR              1:38.33    1:38.61 SILV   
                  46.47     1:38.61 (52.14)                                        
 23 Finn, Molly K             10 HS-MR                1:41.77    1:39.04 SILV   
                  47.19     1:39.04 (51.85)                                        
 24 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR         1:40.42    1:39.05 SILV   
                  47.99     1:39.05 (51.06)                                        
 25 Lewis, Amaya              10 WAC-MR               1:36.48    1:39.42 SILV   
                  46.74     1:39.42 (52.68)                                        
 26 Fong, Joline               9 Manhattan Makos-MR   1:46.66    1:39.60 SILV   
                  47.55     1:39.60 (52.05)                                        
 27 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR              1:41.75    1:40.28 SILV   
                  48.10     1:40.28 (52.18)                                        
 28 Grozdanic, Katarina       10 RI Marlins-MR        1:41.69    1:40.30 SILV   
                  46.54     1:40.30 (53.76)                                        
 29 Phillip, Danielle J        9 NFS-MR               1:39.61    1:40.33 SILV   
                  45.81     1:40.33 (54.52)                                        
 30 Afif, Sarah               10 WAC-MR               1:41.90    1:40.62 SILV   
                  48.55     1:40.62 (52.07)                                        
 31 Feld, Emma F               9 NYCC-MR              1:34.04    1:40.90 SILV   
                  47.69     1:40.90 (53.21)                                        
 32 Kovacs, Bella M           10 GATE-MR              1:41.14    1:40.93 SILV   
                  48.48     1:40.93 (52.45)                                        
 33 Bastone, Alexandra A       9 WEST-MR              1:42.47    1:41.01 SILV   
                  49.92     1:41.01 (51.09)                                        
 34 Bendoraitis, Kathleen F    9 Phoenix-MR           1:38.41    1:41.29 SILV   
                  47.68     1:41.29 (53.61)                                        
 35 McCafferty, Siobhan       10 WAC-MR               1:44.28    1:41.41 SILV   
                  47.73     1:41.41 (53.68)                                        
 35 Shaw, Jessica M           10 Phoenix-MR           1:35.90    1:41.41 SILV   
                  48.39     1:41.41 (53.02)                                        
 37 Chen, Alanna M            10 CIY-MR               1:44.96    1:41.42 SILV   
                  49.15     1:41.42 (52.27)                                        
 38 Wilen, Gianna             10 Unhes-Mr-MR          1:37.83    1:41.62 SILV   
                  46.83     1:41.62 (54.79)                                        
 39 Corradini, Julia          10 NCAC-MR              1:39.46    1:41.70 SILV   
                  47.69     1:41.70 (54.01)                                        
 40 Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:44.63    1:41.90 SILV   
                  47.81     1:41.90 (54.09)                                        
 41 St. Jean, Ryleigh          9 CAS-MR               1:46.21    1:41.93 SILV   
                  48.09     1:41.93 (53.84)                                        
 42 Benejam, Alexa *          10 Badger-MR            1:46.19    1:41.97 SILV   
                  48.10     1:41.97 (53.87)                                        
 43 St. Jean, Ryann            9 CAS-MR               1:41.38    1:42.18 SILV   
                  49.06     1:42.18 (53.12)                                        
 44 Cort-grasso, Genevieve    10 Flying Dolphins-MR   1:40.93    1:42.53 SILV   
                  49.37     1:42.53 (53.16)                                        
 45 Cuddihy, Grace M           9 Manhattan Makos-MR   1:44.24    1:42.56 SILV   
                  49.46     1:42.56 (53.10)                                        
 46 Rasquinha, Rhea D         10 Express Swimming-MR  1:39.25    1:42.81 SILV   
                  48.10     1:42.81 (54.71)                                        
 47 Pettus, Estella           10 Manhattan Makos-MR   1:45.07    1:42.95 SILV   
                  48.26     1:42.95 (54.69)                                        
 48 Banyasz, Isabella         10 Flying Dolphins-MR   1:41.55    1:43.65 SILV   
                  49.40     1:43.65 (54.25)                                        
 49 Caruvana, Lauren E         9 Rac @ Jcc-MR         1:44.60    1:43.68 SILV   
                  48.73     1:43.68 (54.95)                                        
 50 Berardi, Jaclyn R         10 WEST-MR              1:47.36    1:44.11 SILV   
                  49.47     1:44.11 (54.64)                                        
 51 Callaway, Corbin E         8 GAEL-MR              1:43.51    1:44.24 SILV   
                  49.72     1:44.24 (54.52)                                        
 52 Burris, Helen             10 Manhattan Makos-MR   1:43.24    1:44.26 SILV   
                  50.33     1:44.26 (53.93)                                        
 53 Kaufman, Claire M          9 Badger-MR            1:42.81    1:44.30 SILV   
                  49.18     1:44.30 (55.12)                                        
 54 Fullerton, Anneliese F     9 Phoenix-MR           1:43.82    1:44.36 SILV   
                  49.48     1:44.36 (54.88)                                        
 55 Lawson, Ally               9 Manhattan Makos-MR   1:47.69    1:44.46 SILV   
                  51.19     1:44.46 (53.27)                                        
 56 Bacon, Marina S            8 RedTails-MR          1:46.94    1:44.47 SILV   
                  49.72     1:44.47 (54.75)                                        
 57 Liang, Victoria           10 GATE-MR              1:47.60    1:44.70 SILV   
                  48.87     1:44.70 (55.83)                                        
 58 Mignone, Catherine         9 Badger-MR            1:41.74    1:44.74 SILV   
                  49.29     1:44.74 (55.45)                                        
 59 McAteer, Kathryn M        10 GAEL-MR              1:46.85    1:45.28 SILV   
                  49.71     1:45.28 (55.57)                                        
 60 Perrino, Julia E          10 Express Swimming-MR  1:46.20    1:45.31 SILV   
                  51.67     1:45.31 (53.64)                                        
 61 Pulkkinen, Charlotte I     9 GAEL-MR              1:43.70    1:45.38 SILV   
                  49.18     1:45.38 (56.20)                                        
 62 LU, Katie                 10 Twisters-MR          1:42.58    1:45.43 SILV   
                  49.10     1:45.43 (56.33)                                        
 63 Abromavage, Reese W        9 NYCC-MR              1:43.20    1:45.75 SILV   
                  50.76     1:45.75 (54.99)                                        
 64 Bolino, Anna C            10 HS-MR                1:45.08    1:46.74 SILV   
                  50.74     1:46.74 (56.00)                                        
 65 Sadowski, Maura            9 WAC-MR               1:46.62    1:47.35 SILV   
                  50.74     1:47.35 (56.61)                                        
 66 Nada, Sama                 9 Twisters-MR          1:44.62    1:47.49 SILV   
                  51.30     1:47.49 (56.19)                                        
 67 McKibben, Morgan J         9 Flying Dolphins-MR   1:47.24    1:47.73 SILV   
                  50.43     1:47.73 (57.30)                                        
 68 Papadopoulos, Georgia     10 GATE-MR              1:47.63    1:48.13 SILV   
                  51.74     1:48.13 (56.39)                                        
 69 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR  1:40.65    1:48.25 SILV   
                  50.30     1:48.25 (57.95)                                        
Non-Award Division  
  1 Donlevy, Maggie M         10 CIY-MR               1:37.31    1:28.72 JO     
                  40.83     1:28.72 (47.89)                                        
  2 Henry, Alicia A           10 Phoenix-MR           1:33.59    1:31.45 JO     
                  43.30     1:31.45 (48.15)                                        
  3 Perez, Miranda M          10 MAD-MR               1:34.10    1:32.27 JO     
                  43.29     1:32.27 (48.98)                                        
  4 Jimenez, Haley            10 GATE-MR              1:35.17    1:32.62 JO     
                  43.87     1:32.62 (48.75)                                        
  5 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR               1:33.85    1:32.70 JO     
                  42.95     1:32.70 (49.75)                                        
  6 Shchuchinov, Sophia        9 RI Marlins-MR        1:33.17    1:32.79 JO     
                  45.13     1:32.79 (47.66)                                        
  7 Turk, Caroline M          10 WEST-MR              1:33.28    1:32.88 JO     
                  45.39     1:32.88 (47.49)                                        
  8 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   1:36.70    1:32.91 JO     
                  44.41     1:32.91 (48.50)                                        
  9 Atassi, Emily             10 WAC-MR               1:37.24    1:32.93 JO     
                  44.62     1:32.93 (48.31)                                        
 10 Wentland, Sara G           9 Phoenix-MR           1:45.46    1:48.56        
                  50.96     1:48.56 (57.60)                                        
 11 Bromberg, Stephanie       10 Manhattan Makos-MR   1:47.41    1:48.78        
                  52.78     1:48.78 (56.00)                                        
 12 Brennan, Caroline G        9 HS-MR                1:46.88    1:49.88        
                  50.35     1:49.88 (59.53)                                        
 13 Hanna, Elizabeth T         9 Twisters-MR          1:42.11    1:49.96        
                  52.73     1:49.96 (57.23)                                        
 14 Eforo, Danielle           10 GAEL-MR              1:48.14    1:50.20        
                  52.00     1:50.20 (58.20)                                        
 15 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR   1:47.76    1:50.60        
                  53.91     1:50.60 (56.69)                                        
 16 Lai, Reyna                10 Express Swimming-MR  1:45.52    1:51.64        
                  53.13     1:51.64 (58.51)                                        
 17 Yanos, Naomi c            10 Flying Dolphins-MR   1:45.89    1:51.86        
                  51.47   1:51.86 (1:00.39)                                        
 18 Leroy, Helena             10 GAEL-MR              1:47.46    1:54.34        
                  53.16   1:54.34 (1:01.18)                                        
 -- Lippolis, Isabella C      10 WEST-MR              1:33.03        DFS        
      Declared false start
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.00 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Borowski, Ava M            9 Phoenix-MR             37.68      36.21 SILV   
  2 Wilen, Gianna             10 Unhes-Mr-MR            36.79      36.56 SILV   
  3 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR            36.94      36.68 SILV   
  3 Brennan, Hope E           10 NYCC-MR                37.21      36.68 SILV   
  5 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR     36.19      36.89 SILV   
  6 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR     36.94      37.11 SILV   
  7 Peng, Natalie              9 WEST-MR                38.66      37.23 SILV   
  8 Kizer, Jacquie E          10 Badger-MR              37.50      37.38 SILV   
  9 Afif, Sarah               10 WAC-MR                 36.60      37.57 SILV   
 10 Liu, Laura B               9 Twisters-MR            38.81      37.76 SILV   
 11 Capuano, Katelyn J         9 WEST-MR                39.38      38.07 SILV   
 12 St. Jean, Ryann            9 CAS-MR                 39.80      38.13 SILV   
 13 Eforo, Danielle           10 GAEL-MR                37.18      38.16 SILV   
 14 Torello-Viera, Martina S   9 Phoenix-MR             40.45      38.31 SILV   
 15 Lopez-Ryan, Brooklyn L    10 WEST-MR                38.39      38.56 SILV   
 16 Sandoval, Candela         10 Twisters-MR            40.71      38.57 SILV   
 17 Pompay, Arabella F         9 Express Swimming-MR    38.71      38.64 SILV   
 18 Chen, Alanna M            10 CIY-MR                 39.40      38.81 SILV   
 19 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR            36.93      38.86 SILV   
 19 St. Jean, Ryleigh          9 CAS-MR                 41.87      38.86 SILV   
 21 Turk, Caroline M          10 WEST-MR                39.44      38.94 SILV   
 22 Bolino, Anna C            10 HS-MR                  42.78      39.04 SILV   
 23 Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR    37.43      39.20 SILV   
 24 Fullerton, Anneliese F     9 Phoenix-MR             42.21      39.30 SILV   
 25 Perez, Miranda M          10 MAD-MR                 41.06      39.49 SILV   
 26 Lewis, Amaya              10 WAC-MR                 41.13      39.50 SILV   
 27 Shchuchinov, Sophia        9 RI Marlins-MR          42.48      39.58 SILV   
 28 Sharpe, Ashley B          10 MAD-MR                 40.59      39.63 SILV   
 29 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR    41.46      39.67 SILV   
 30 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR     40.38      39.70 SILV   
 31 Banyasz, Isabella         10 Flying Dolphins-MR     39.14      39.75 SILV   
 32 Abromavage, Reese W        9 NYCC-MR                40.02      39.92 SILV   
 33 O'Connell, Siobhan B       9 Express Swimming-MR    40.22      40.33 SILV   
 34 Rasquinha, Rhea D         10 Express Swimming-MR    38.72      40.46 SILV   
 35 Karabees-Lamer, Devon A   10 NYCC-MR                41.18      40.49 SILV   
 36 Rose, Natalie M            9 Express Swimming-MR    43.69      40.63 SILV   
 37 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR                40.74      40.64 SILV   
 38 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                  40.23      40.72 SILV   
 39 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR           38.29      40.76 SILV   
 39 Bastone, Alexandra A       9 WEST-MR                39.22      40.76 SILV   
 41 Shaw, Jessica M           10 Phoenix-MR             40.04      41.00 SILV   
 42 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR                 39.16      41.19 SILV   
 43 Rossi, Elena               9 WEST-MR                37.75      41.33 SILV   
 44 Bendoraitis, Kathleen F    9 Phoenix-MR             40.25      41.46 SILV   
 45 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                  41.19      41.72 SILV   
 46 Sullivan, Maggie S         9 Badger-MR              41.63      41.74 SILV   
 47 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR             41.86      41.78 SILV   
 48 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR                43.88      41.80 SILV   
 49 Wong, Joyce H             10 HS-MR                  41.92      41.96 SILV   
 50 Geraci, Cathi J           10 Sailfish-MR            41.89      41.98 SILV   
 51 Yuan, Fiona               10 Twisters-MR            42.85      42.03 SILV   
 52 Orris- Maitland, Alicia   10 RedTails-MR            38.00      42.05 SILV   
 53 Hanna, Elizabeth T         9 Twisters-MR            43.31      42.28 SILV   
 54 Kaufman, Claire M          9 Badger-MR              42.01      42.29 SILV   
 55 McAteer, Kathryn M        10 GAEL-MR                42.59      42.30 SILV   
 56 Manning, Brooke            9 WAC-MR                 43.41      42.51 SILV   
 57 Pusing, Aizel G            8 Twisters-MR            41.14      42.65 SILV   
 58 Hyun, Stella              10 FLY-MR                 39.24      42.71 SILV   
 59 Brennan, Maeve T          10 HS-MR                  43.54      42.78 SILV   
 60 Lee, Lauren                7 WEST-MR                43.38      42.88 SILV   
 60 Rosario, Tykai N           9 Kips Bay Makos-MR      41.42      42.88 SILV   
 62 Corradini, Julia          10 NCAC-MR                43.20      43.01 SILV   
 63 Finn, Molly K             10 HS-MR                  42.03      43.14 SILV   
 64 Chen, Bessie               8 NCAC-MR                42.60      43.30 SILV   
 65 Lawson, Ally               9 Manhattan Makos-MR     41.49      43.33 SILV   
 66 Choi, Sophia              10 Flying Dolphins-MR     43.50      43.44 SILV   
 67 Gurden, Abigail S          8 WEST-MR                42.69      43.64 SILV   
 68 Valcarcel, Kristina       10 Rac @ Jcc-MR           42.02      43.74 SILV   
 -- Sekhar, Krupa C           10 CIY-MR                 42.43         DQ        
      Kick breaststroke type
Non-Award Division  
  1 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR                36.67      34.94 JO     
  2 Lamar, Christina L        10 HS-MR                  36.05      35.40 JO     
  3 Kwon, Michelle            10 FLY-MR                 36.12      35.43 JO     
  4 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR              36.54      35.95 JO     
  5 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR    42.99      43.95        
  6 Ronaghan, Olivia R         9 FLY-MR                 43.07      44.24        
  7 Zaets, Samantha            8 WAC-MR                 42.41      45.04        
  8 Washington, Madison L      8 CAS-MR                 42.34      45.16        
  9 Greene, Jaime A           10 CIY-MR                 43.85      46.13        
 10 Sansiviero, Regan P        9 Express Swimming-MR    39.57      47.08        
 11 Pineda, Ryleigh E         10 Kips Bay Makos-MR      43.08      49.20        
 12 Pulkkinen, Charlotte I     9 GAEL-MR                43.85      49.29        
 -- Hu, Amy                   10 WEST-MR                41.89         DQ        
      Declared false start
 -- Zarazua, Jen              10 GATE-MR                39.56         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:25.99  JO
              1:26.00  SMAX Silver Max
              1:37.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:26.00 - 1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Eforo, Danielle           10 GAEL-MR              1:30.59    1:26.03 SILV   
                  40.54     1:26.03 (45.49)                                        
  2 Brennan, Hope E           10 NYCC-MR              1:30.66    1:26.11 SILV   
                  39.79     1:26.11 (46.32)                                        
  3 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR   1:32.36    1:26.70 SILV   
                  40.53     1:26.70 (46.17)                                        
  4 Rossi, Elena               9 WEST-MR              1:28.24    1:29.29 SILV   
                  41.64     1:29.29 (47.65)                                        
  5 Torello-Viera, Martina S   9 Phoenix-MR           1:36.74    1:30.70 SILV   
                  41.84     1:30.70 (48.86)                                        
  6 Turk, Caroline M          10 WEST-MR              1:32.75    1:31.00 SILV   
                  44.46     1:31.00 (46.54)                                        
  7 Pompay, Arabella F         9 Express Swimming-MR  1:30.16    1:31.11 SILV   
                  43.21     1:31.11 (47.90)                                        
  8 Lewis, Amaya              10 WAC-MR               1:33.40    1:31.57 SILV   
                  41.72     1:31.57 (49.85)                                        
  9 St. Jean, Ryann            9 CAS-MR               1:35.88    1:31.64 SILV   
                  41.23     1:31.64 (50.41)                                        
 10 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR          1:27.16    1:32.32 SILV   
                  42.48     1:32.32 (49.84)                                        
 11 Lopez-Ryan, Brooklyn L    10 WEST-MR              1:35.79    1:34.03 SILV   
                  43.86     1:34.03 (50.17)                                        
 12 Decicco, Sarah G          10 Express Swimming-MR  1:34.47    1:34.90 SILV   
                  43.44     1:34.90 (51.46)                                        
 13 Liu, Laura B               9 Twisters-MR          1:32.37    1:35.02 SILV   
                  40.87     1:35.02 (54.15)                                        
 14 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                1:37.65    1:36.18 SILV   
                  41.22     1:36.18 (54.96)                                        
 15 Bolino, Anna C            10 HS-MR                1:36.55    1:36.49 SILV   
                  44.77     1:36.49 (51.72)                                        
 16 Yuan, Fiona               10 Twisters-MR          1:34.06    1:36.60 SILV   
                  45.21     1:36.60 (51.39)                                        
 17 O'Connell, Siobhan B       9 Express Swimming-MR  1:33.62    1:37.74 SILV   
                  44.87     1:37.74 (52.87)                                        
Non-Award Division  
  1 Adams, Grace C            10 Rac @ Jcc-MR         1:26.34    1:18.08 JO     
                  35.11     1:18.08 (42.97)                                        
  2 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR          1:26.30    1:18.79 JO     
                  38.05     1:18.79 (40.74)                                        
  3 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR         1:27.96    1:20.75 JO     
                  38.11     1:20.75 (42.64)                                        
  4 Jimenez, Haley            10 GATE-MR              1:26.40    1:24.30 JO     
                  39.50     1:24.30 (44.80)                                        
  5 Peng, Natalie              9 WEST-MR              1:27.44    1:25.18 JO     
                  39.41     1:25.18 (45.77)                                        
  6 Lamar, Christina L        10 HS-MR                1:27.90    1:25.20 JO     
                  39.96     1:25.20 (45.24)                                        
  7 Abromavage, Reese W        9 NYCC-MR              1:33.57    1:38.15        
                  43.65     1:38.15 (54.50)                                        
  8 Sharpe, Ashley B          10 MAD-MR               1:36.44    1:41.80        
                  45.52     1:41.80 (56.28)                                        
  9 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR  1:36.32    1:43.69        
                  44.94     1:43.69 (58.75)                                        
 10 Bendoraitis, Kathleen F    9 Phoenix-MR           1:36.83    1:45.94        
                  43.90   1:45.94 (1:02.04)                                        
 -- Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR         1:35.05         DQ        
      Declared false start
 -- Samuels, Sophia E         10 Express Swimming-MR  1:35.53         NS        
 -- Borowski, Ava M            9 Phoenix-MR           1:28.95         NS        
 -- Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR   1:28.10         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:21.00  SMAX Silver Max
              1:28.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.00 - 1:28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sweeney, Klara L          10 WEST-MR              1:22.48    1:21.78 SILV   
                  37.89     1:21.78 (43.89)                                        
  2 Perez, Miranda M          10 MAD-MR               1:23.04    1:22.91 SILV   
                  39.21     1:22.91 (43.70)                                        
  3 Feld, Emma F               9 NYCC-MR              1:21.70    1:23.20 SILV   
                  37.65     1:23.20 (45.55)                                        
  4 Mykytenko, Elizabeth      10 Rac @ Jcc-MR         1:27.59    1:23.30 SILV   
                  38.96     1:23.30 (44.34)                                        
  5 Shchuchinov, Sophia        9 RI Marlins-MR        1:24.81    1:23.35 SILV   
                  41.35     1:23.35 (42.00)                                        
  6 Pompay, Arabella F         9 Express Swimming-MR  1:23.68    1:23.77 SILV   
                  38.67     1:23.77 (45.10)                                        
  7 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR            1:26.99    1:23.81 SILV   
                  39.90     1:23.81 (43.91)                                        
  8 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR         1:23.34    1:23.87 SILV   
                  38.12     1:23.87 (45.75)                                        
  9 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                1:22.51    1:24.07 SILV   
                  39.74     1:24.07 (44.33)                                        
 10 Gargiulo, Olivia M        10 WEST-MR              1:22.81    1:24.12 SILV   
                  38.85     1:24.12 (45.27)                                        
 11 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   1:25.74    1:24.15 SILV   
                  40.10     1:24.15 (44.05)                                        
 12 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR               1:25.02    1:24.63 SILV   
                  40.27     1:24.63 (44.36)                                        
 13 Sandoval, Candela         10 Twisters-MR          1:28.07    1:24.70 SILV   
                  39.86     1:24.70 (44.84)                                        
 14 Fan, Alyssa Y              9 Manhattan Makos-MR   1:23.88    1:24.92 SILV   
                  39.92     1:24.92 (45.00)                                        
 15 Wilen, Gianna             10 Unhes-Mr-MR          1:22.45    1:25.13 SILV   
                  37.23     1:25.13 (47.90)                                        
 16 Shaw, Jessica M           10 Phoenix-MR           1:23.86    1:25.22 SILV   
                  38.83     1:25.22 (46.39)                                        
 17 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR              1:28.51    1:25.33 SILV   
                  39.57     1:25.33 (45.76)                                        
 18 Capuano, Katelyn J         9 WEST-MR              1:27.81    1:25.34 SILV   
                  39.13     1:25.34 (46.21)                                        
 19 Bastone, Alexandra A       9 WEST-MR              1:24.77    1:25.58 SILV   
                  39.81     1:25.58 (45.77)                                        
 20 Ronaghan, Olivia R         9 FLY-MR               1:27.43    1:25.66 SILV   
                  40.87     1:25.66 (44.79)                                        
 21 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR           1:26.53    1:26.12 SILV   
                  39.53     1:26.12 (46.59)                                        
 22 Caminiti, Christina A     10 CIY-MR               1:27.33    1:26.16 SILV   
                  40.49     1:26.16 (45.67)                                        
 23 Gjertsen, Allison C       10 WEST-MR              1:25.87    1:26.24 SILV   
                  41.34     1:26.24 (44.90)                                        
 23 Liu, Laura B               9 Twisters-MR          1:23.69    1:26.24 SILV   
                  38.33     1:26.24 (47.91)                                        
 25 Orris- Maitland, Alicia   10 RedTails-MR          1:24.68    1:26.36 SILV   
                  39.66     1:26.36 (46.70)                                        
 26 Sullivan, Lauren G        10 Express Swimming-MR  1:23.65    1:26.40 SILV   
                  38.39     1:26.40 (48.01)                                        
 27 Eforo, Danielle           10 GAEL-MR              1:26.69    1:26.55 SILV   
                  38.77     1:26.55 (47.78)                                        
 28 Hyun, Stella              10 FLY-MR               1:23.53    1:26.91 SILV   
                  41.98     1:26.91 (44.93)                                        
 29 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR         1:27.07    1:27.04 SILV   
                  42.49     1:27.04 (44.55)                                        
 30 Rossi, Elena               9 WEST-MR              1:25.55    1:27.17 SILV   
                  41.23     1:27.17 (45.94)                                        
 31 Wong, Joyce H             10 HS-MR                1:27.29    1:27.48 SILV   
                  42.72     1:27.48 (44.76)                                        
Non-Award Division  
  1 Lewis, Amaya              10 WAC-MR               1:21.20    1:17.38 JO     
                  34.43     1:17.38 (42.95)                                        
  2 McGrath, Caroline L       10 Badger-MR            1:21.35    1:17.49 JO     
                  38.14     1:17.49 (39.35)                                        
  3 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR          1:22.69    1:18.63 JO     
                  36.84     1:18.63 (41.79)                                        
  4 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR   1:22.46    1:19.31 JO     
                  38.04     1:19.31 (41.27)                                        
  5 Lamar, Christina L        10 HS-MR                1:21.42    1:19.54 JO     
                  36.72     1:19.54 (42.82)                                        
  6 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR              1:23.35    1:19.63 JO     
                  36.76     1:19.63 (42.87)                                        
  7 Chen, Lydia G              9 Badger-MR            1:23.12    1:20.00 JO     
                  35.24     1:20.00 (44.76)                                        
  8 Jimenez, Haley            10 GATE-MR              1:22.66    1:20.03 JO     
                  37.33     1:20.03 (42.70)                                        
  9 Moschetta, Maggie         10 WEST-MR              1:24.78    1:29.16        
                  44.51     1:29.16 (44.65)                                        
 10 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR   1:27.56    1:29.68        
                  41.98     1:29.68 (47.70)                                        
 11 Leroy, Helena             10 GAEL-MR              1:27.78    1:31.25        
                  42.11     1:31.25 (49.14)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX Silver Max
              3:13.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:52.00 - 3:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Jimenez, Haley            10 GATE-MR              2:55.26    2:52.94 SILV   
                  38.41     1:25.69 (47.28)     2:15.86 (50.17)     2:52.94 (37.08)
  2 Peng, Natalie              9 WEST-MR              2:54.39    2:53.38 SILV   
                  38.77     1:23.06 (44.29)     2:14.23 (51.17)     2:53.38 (39.15)
  3 Kwon, Michelle            10 FLY-MR               2:55.98    2:54.14 SILV   
                  38.36     1:23.57 (45.21)     2:15.32 (51.75)     2:54.14 (38.82)
  4 Adams, Grace C            10 Rac @ Jcc-MR         2:58.99    2:54.42 SILV   
                  39.12     1:21.35 (42.23)     2:15.93 (54.58)     2:54.42 (38.49)
  5 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR          2:52.67    2:55.03 SILV   
                                1:25.25 ( )     2:17.59 (52.34)     2:55.03 (37.44)
  6 Brennan, Hope E           10 NYCC-MR              2:59.40    2:55.22 SILV   
                  40.92     1:24.87 (43.95)     2:15.23 (50.36)     2:55.22 (39.99)
  7 Thomas, Nianna R          10 NFS-MR               2:53.11    2:55.65 SILV   
                  36.79     1:23.19 (46.40)     2:16.03 (52.84)     2:55.65 (39.62)
  8 Lopez-Ryan, Brooklyn L    10 WEST-MR              2:59.36    2:55.80 SILV   
                  41.29     1:24.98 (43.69)     2:17.87 (52.89)     2:55.80 (37.93)
  9 Reyl, Margaux             10 Manhattan Makos-MR   3:02.43    2:59.50 SILV   
                  42.70     1:29.56 (46.86)     2:21.75 (52.19)     2:59.50 (37.75)
 10 Feld, Emma F               9 NYCC-MR              2:57.23    2:59.71 SILV   
                  40.69     1:26.46 (45.77)     2:20.46 (54.00)     2:59.71 (39.25)
 11 Victory, Kathleen R       10 Badger-MR            2:59.22    3:00.98 SILV   
                  46.11     1:28.77 (42.66)     2:21.40 (52.63)     3:00.98 (39.58)
 12 Langaman, Jenna T         10 HS-MR                2:57.80    3:02.24 SILV   
                  43.03     1:28.14 (45.11)     2:21.61 (53.47)     3:02.24 (40.63)
 13 Vega, Kayla C             10 Unhes-Mr-MR          3:04.93    3:02.85 SILV   
                  43.65     1:33.39 (49.74)     2:21.12 (47.73)     3:02.85 (41.73)
 14 Bendoraitis, Elizabeth K  10 Phoenix-MR           3:08.41    3:05.80 SILV   
                  40.95     1:28.69 (47.74)     2:19.30 (50.61)     3:05.80 (46.50)
 15 Liu, Laura B               9 Twisters-MR          3:01.34    3:06.60 SILV   
                  41.44     1:27.78 (46.34)     2:23.82 (56.04)     3:06.60 (42.78)
 16 Kizer, Jacquie E          10 Badger-MR            3:05.21    3:07.23 SILV   
                  41.13     1:28.22 (47.09)     2:25.23 (57.01)     3:07.23 (42.00)
 17 Bendoraitis, Kathleen F    9 Phoenix-MR           3:07.46    3:10.24 SILV   
                  41.56     1:30.82 (49.26)     2:26.36 (55.54)     3:10.24 (43.88)
 18 Mroczek, Angelica S       10 Rac @ Jcc-MR         3:11.12    3:12.74 SILV   
                  48.11     1:37.96 (49.85)     2:26.99 (49.03)     3:12.74 (45.75)
 19 Canty, Katie E             9 Express Swimming-MR  3:07.15    3:13.56 SILV   
                  42.94     1:30.84 (47.90)     2:29.67 (58.83)     3:13.56 (43.89)
 20 Moschetta, Maggie         10 WEST-MR              3:03.69    3:13.62 SILV   
                  45.95     1:37.67 (51.72)     2:32.40 (54.73)     3:13.62 (41.22)
Non-Award Division  
  1 Taplitz, Audrey           10 Manhattan Makos-MR   2:52.59    2:45.22 JO     
                  38.21     1:22.01 (43.80)     2:09.47 (47.46)     2:45.22 (35.75)
  2 Scala, Elizabeth M        10 WEST-MR              2:53.84    2:47.62 JO     
                  36.87     1:21.33 (44.46)     2:07.54 (46.21)     2:47.62 (40.08)
  3 Nobile, Ava C             10 Rac @ Jcc-MR         2:54.28    2:48.20 JO     
                  36.00     1:20.63 (44.63)     2:10.75 (50.12)     2:48.20 (37.45)
  4 Nada, Sama                 9 Twisters-MR          3:12.41    3:14.52        
                  46.20     1:36.08 (49.88)     2:35.47 (59.39)     3:14.52 (39.05)
  5 Lai, Reyna                10 Express Swimming-MR  3:05.07    3:15.06        
                                1:34.80 ( )     2:33.89 (59.09)     3:15.06 (41.17)
 -- Duggan, Isabella M        10 CAS-MR               3:09.50         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  46.28     1:39.65 (53.37)     2:32.11 (52.46)          DQ (45.19)
 -- Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR   3:09.70        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.49  JO
                28.50  SMAX Silver Max
                30.99  SILV
 Meet Qualifying:  28.50 - 30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR             29.73      28.54 SILV   
  2 Butler, Amelia K          11 NYCC-MR                29.11      28.62 SILV   
  3 Borowski, Hannah F        11 Phoenix-MR             28.80      28.65 SILV   
  4 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR            28.65      28.67 SILV   
  5 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR                 30.38      28.68 SILV   
  6 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR    28.87      28.72 SILV   
  6 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR                29.10      28.72 SILV   
  8 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR           28.59      28.82 SILV   
  9 Yanza, Ayleen             12 Twisters-MR            28.75      28.86 SILV   
 10 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR                28.71      28.87 SILV   
 11 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR                29.15      28.88 SILV   
 12 Wilkins, Hazel S          11 Express Swimming-MR    29.09      28.92 SILV   
 13 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR            28.65      28.95 SILV   
 14 Zahariev, Tiffany         12 Twisters-MR            29.01      28.96 SILV   
 15 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR           29.23      29.00 SILV   
 16 Victory, Margaret M       12 Badger-MR              29.26      29.01 SILV   
 17 Lee, Emma P               12 Manhattan Makos-MR     29.45      29.08 SILV   
 18 Leal, Nancy               11 RedTails-MR            28.74      29.09 SILV   
 19 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR    29.69      29.14 SILV   
 20 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                  29.23      29.15 SILV   
 21 Regan, Elizabeth          12 GAEL-MR                29.69      29.19 SILV   
 22 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR           29.28      29.21 SILV   
 23 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR            29.42      29.28 SILV   
 24 Moane, Courtney           11 WAC-MR                 30.24      29.29 SILV   
 25 Brydon, Maia              12 RedTails-MR            28.62      29.32 SILV   
 26 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR            29.40      29.35 SILV   
 27 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR     28.53      29.40 SILV   
 27 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR                29.90      29.40 SILV   
 29 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR                29.34      29.41 SILV   
 30 Mazzacano, Emmy R         11 Phoenix-MR             29.21      29.43 SILV   
 31 Shashaty, Kasey           12 WAC-MR                 29.94      29.45 SILV   
 32 Saric, Juliana M          12 Phoenix-MR             30.36      29.47 SILV   
 33 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR     29.89      29.52 SILV   
 33 Kabillio, Mia N           12 Manhattan Makos-MR     29.35      29.52 SILV   
 33 Dunster, Maggie S         12 Express Swimming-MR    29.72      29.52 SILV   
 36 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR                29.02      29.56 SILV   
 37 Du, Katelin               12 WEST-MR                29.44      29.63 SILV   
 38 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR                 30.01      29.70 SILV   
 39 Pulkkinen, Anneke         12 GAEL-MR                30.26      29.72 SILV   
 40 Warner, Breanna           12 NCAC-MR                29.27      29.76 SILV   
 41 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR    29.29      29.78 SILV   
 42 Veru, Nina S              12 GAEL-MR                29.42      29.80 SILV   
 43 Capuano, Caroline R       11 WEST-MR                29.42      29.81 SILV   
 44 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR    29.79      29.87 SILV   
 45 Broderick, Kyra A         12 GAEL-MR                29.26      29.89 SILV   
 46 Bryce, Madeline           12 WEST-MR                29.68      29.93 SILV   
 47 Sacranie, Jaina A         12 Manhattan Makos-MR     30.19      29.96 SILV   
 48 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR            29.81      29.97 SILV   
 49 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR    29.68      30.00 SILV   
 50 Johanson, Sophie L        12 Badger-MR              30.44      30.02 SILV   
 51 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR            29.31      30.08 SILV   
 52 O'Halloran, Ciara A       12 CIY-MR                 30.04      30.13 SILV   
 53 Walsh, Kara S             12 CIY-MR                 30.20      30.20 SILV   
 54 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR     30.56      30.25 SILV   
 54 Wentland, Emma A          11 Phoenix-MR             30.28      30.25 SILV   
 56 Kujawski, Grace E         11 WEST-MR                30.03      30.27 SILV   
 57 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR            29.52      30.31 SILV   
 58 Carroll, Mia C            12 WEST-MR                29.68      30.37 SILV   
 59 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR    30.03      30.38 SILV   
 60 O'Connor, Sarah J         11 UNBAD-MR               30.80      30.40 SILV   
 61 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR                30.36      30.49 SILV   
 62 Whang, Taylor K           11 Phoenix-MR             30.63      30.51 SILV   
 63 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR                29.94      30.52 SILV   
 64 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR    29.57      30.54 SILV   
 65 Sabella, Sofia            12 Phoenix-MR             30.74      30.74 SILV   
 66 Eng, Alina                11 Express Swimming-MR    30.72      30.85 SILV   
 66 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR            30.79      30.85 SILV   
 68 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR    30.29      30.86 SILV   
Non-Award Division  
  1 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR            28.59      27.99 JO     
  2 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR     28.70      28.04 JO     
  3 Perry, Jada J             12 NFS-MR                 28.78      28.30 JO     
  4 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR    30.98      31.15        
  5 Gregoire, Chloe L         12 Twisters-MR            30.99      31.17        
  6 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR                30.09      31.23        
  7 Minca, Serena A           12 FLY-MR                 29.94      31.63        
  8 Liew, Briana J            11 GATE-MR                30.41      31.66        
  9 Valdes, Olivia            11 WAC-MR                 30.75      31.70        
 10 Egan, Orla M              11 Twisters-MR            30.89      31.97        
 -- Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              28.97        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
              1:01.80  SMAX Silver Max
              1:08.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.80 - 1:08.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR              1:03.53    1:01.88 SILV   
                  29.42     1:01.88 (32.46)                                        
  2 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR         1:02.69    1:01.93 SILV   
                  29.80     1:01.93 (32.13)                                        
  3 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR           1:02.78    1:02.56 SILV   
                  30.20     1:02.56 (32.36)                                        
  4 Lore, Jessie J            12 WEST-MR              1:02.93    1:02.66 SILV   
                  29.39     1:02.66 (33.27)                                        
  5 Yanza, Ayleen             12 Twisters-MR          1:03.01    1:02.80 SILV   
                  30.03     1:02.80 (32.77)                                        
  6 Wilkins, Hazel S          11 Express Swimming-MR  1:04.34    1:02.90 SILV   
                  30.01     1:02.90 (32.89)                                        
  6 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR          1:03.19    1:02.90 SILV   
                  29.90     1:02.90 (33.00)                                        
  8 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR         1:04.19    1:02.91 SILV   
                  30.04     1:02.91 (32.87)                                        
  9 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR              1:03.82    1:02.99 SILV   
                  29.87     1:02.99 (33.12)                                        
 10 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR  1:04.32    1:03.10 SILV   
                  30.55     1:03.10 (32.55)                                        
 11 Victory, Margaret M       12 Badger-MR            1:05.08    1:03.13 SILV   
                  30.55     1:03.13 (32.58)                                        
 12 Kabillio, Mia N           12 Manhattan Makos-MR   1:04.87    1:03.17 SILV   
                  30.86     1:03.17 (32.31)                                        
 13 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR          1:04.37    1:03.23 SILV   
                  30.75     1:03.23 (32.48)                                        
 14 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                1:03.21    1:03.32 SILV   
                  30.63     1:03.32 (32.69)                                        
 15 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR          1:03.54    1:03.40 SILV   
                  30.35     1:03.40 (33.05)                                        
 16 Perry, Jada J             12 NFS-MR               1:04.78    1:03.46 SILV   
                  30.42     1:03.46 (33.04)                                        
 17 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR  1:03.68    1:03.47 SILV   
                  30.76     1:03.47 (32.71)                                        
 18 Du, Katelin               12 WEST-MR              1:04.21    1:03.54 SILV   
                  30.80     1:03.54 (32.74)                                        
 19 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR              1:04.63    1:03.67 SILV   
                  30.75     1:03.67 (32.92)                                        
 20 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR            1:07.57    1:03.69 SILV   
                  30.56     1:03.69 (33.13)                                        
 21 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  1:03.82    1:03.70 SILV   
                  30.43     1:03.70 (33.27)                                        
 22 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  1:04.26    1:03.71 SILV   
                  30.26     1:03.71 (33.45)                                        
 23 Butler, Amelia K          11 NYCC-MR              1:08.36    1:04.01 SILV   
                  29.72     1:04.01 (34.29)                                        
 23 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR              1:07.19    1:04.01 SILV   
                  30.88     1:04.01 (33.13)                                        
 25 Lee, Emma P               12 Manhattan Makos-MR   1:06.77    1:04.02 SILV   
                  30.63     1:04.02 (33.39)                                        
 26 Yang, Kristen A           11 GATE-MR              1:04.61    1:04.03 SILV   
                  30.76     1:04.03 (33.27)                                        
 27 Saric, Juliana M          12 Phoenix-MR           1:05.67    1:04.15 SILV   
                  30.61     1:04.15 (33.54)                                        
 28 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR               1:03.48    1:04.16 SILV   
                  30.84     1:04.16 (33.32)                                        
 29 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                1:03.93    1:04.24 SILV   
                  30.84     1:04.24 (33.40)                                        
 30 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            1:05.63    1:04.26 SILV   
                  30.60     1:04.26 (33.66)                                        
 31 Mazzacano, Emmy R         11 Phoenix-MR           1:05.01    1:04.42 SILV   
                  29.97     1:04.42 (34.45)                                        
 32 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  1:03.89    1:04.72 SILV   
                  30.52     1:04.72 (34.20)                                        
 33 Capuano, Caroline R       11 WEST-MR              1:05.25    1:04.86 SILV   
                  31.04     1:04.86 (33.82)                                        
 34 Walsh, Kara S             12 CIY-MR               1:08.17    1:04.96 SILV   
                  31.22     1:04.96 (33.74)                                        
 35 Falcao, Isabella L        11 Twisters-MR          1:06.11    1:04.98 SILV   
                  31.29     1:04.98 (33.69)                                        
 36 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR              1:04.85    1:05.04 SILV   
                  31.10     1:05.04 (33.94)                                        
 37 Martin, Samantha J        11 Phoenix-MR           1:05.54    1:05.07 SILV   
                  31.01     1:05.07 (34.06)                                        
 38 Shashaty, Kasey           12 WAC-MR               1:05.04    1:05.12 SILV   
                  30.82     1:05.12 (34.30)                                        
 39 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR         1:05.05    1:05.31 SILV   
                  30.56     1:05.31 (34.75)                                        
 40 Veru, Nina S              12 GAEL-MR              1:04.50    1:05.32 SILV   
                  30.63     1:05.32 (34.69)                                        
 41 Walsh, Stephanie M        11 Express Swimming-MR  1:06.17    1:05.37 SILV   
                  31.43     1:05.37 (33.94)                                        
 42 Warner, Breanna           12 NCAC-MR              1:05.99    1:05.50 SILV   
                  31.42     1:05.50 (34.08)                                        
 43 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR         1:04.39    1:05.53 SILV   
                  32.18     1:05.53 (33.35)                                        
 44 Zahariev, Tiffany         12 Twisters-MR          1:05.84    1:05.61 SILV   
                  31.13     1:05.61 (34.48)                                        
 45 Dunster, Maggie S         12 Express Swimming-MR  1:05.84    1:05.62 SILV   
                  31.13     1:05.62 (34.49)                                        
 46 Nishiwaki, Abby N         12 WEST-MR              1:06.49    1:05.82 SILV   
                  31.75     1:05.82 (34.07)                                        
 47 Kujawski, Grace E         11 WEST-MR              1:06.67    1:05.86 SILV   
                  31.75     1:05.86 (34.11)                                        
 48 Lomas, Melissa *          12 Badger-MR            1:06.31    1:05.98 SILV   
                  31.81     1:05.98 (34.17)                                        
 49 Leal, Nancy               11 RedTails-MR          1:06.52    1:06.02 SILV   
                  30.77     1:06.02 (35.25)                                        
 50 Moane, Courtney           11 WAC-MR               1:07.47    1:06.10 SILV   
                  32.01     1:06.10 (34.09)                                        
 51 Yan, Emily                11 GATE-MR              1:04.60    1:06.18 SILV   
                  33.08     1:06.18 (33.10)                                        
 52 Whang, Taylor K           11 Phoenix-MR           1:07.22    1:06.21 SILV   
                  31.53     1:06.21 (34.68)                                        
 53 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               1:07.22    1:06.37 SILV   
                  30.63     1:06.37 (35.74)                                        
 54 Broderick, Kyra A         12 GAEL-MR              1:06.55    1:06.41 SILV   
                  31.30     1:06.41 (35.11)                                        
 55 Thomas, Laura E           12 FLY-MR               1:03.68    1:06.49 SILV   
                  31.63     1:06.49 (34.86)                                        
 55 Eng, Alina                11 Express Swimming-MR  1:07.16    1:06.49 SILV   
                  31.96     1:06.49 (34.53)                                        
 57 Regan, Elizabeth          12 GAEL-MR              1:05.70    1:06.56 SILV   
                  31.02     1:06.56 (35.54)                                        
 58 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR   1:07.65    1:06.69 SILV   
                  31.52     1:06.69 (35.17)                                        
 59 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR  1:07.55    1:06.79 SILV   
                  31.86     1:06.79 (34.93)                                        
 60 Brydon, Maia              12 RedTails-MR          1:06.20    1:06.84 SILV   
                  31.36     1:06.84 (35.48)                                        
 61 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR  1:05.02    1:06.85 SILV   
                  31.67     1:06.85 (35.18)                                        
 62 Bryce, Madeline           12 WEST-MR              1:06.32    1:06.98 SILV   
                  32.00     1:06.98 (34.98)                                        
 63 Rinaldi, Emily K          12 WAC-MR               1:07.85    1:07.03 SILV   
                  32.41     1:07.03 (34.62)                                        
 64 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR          1:04.70    1:07.28 SILV   
                  31.98     1:07.28 (35.30)                                        
 65 Sabella, Sofia            12 Phoenix-MR           1:07.03    1:07.31 SILV   
                  31.45     1:07.31 (35.86)                                        
 66 Penner, Julianna          11 Manhattan Makos-MR   1:07.55    1:07.40 SILV   
                  31.81     1:07.40 (35.59)                                        
 67 Donlevy, Kelly A          12 CIY-MR               1:06.94    1:07.72 SILV   
                  32.47     1:07.72 (35.25)                                        
 68 Pulkkinen, Anneke         12 GAEL-MR              1:06.23    1:07.79 SILV   
                  31.14     1:07.79 (36.65)                                        
 69 Egan, Orla M              11 Twisters-MR          1:07.11    1:07.80 SILV   
                  32.31     1:07.80 (35.49)                                        
 70 Mikheev, Isabel K         11 WEST-MR              1:07.77    1:07.88 SILV   
                  32.23     1:07.88 (35.65)                                        
 71 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR          1:08.30    1:08.18 SILV   
                  31.87     1:08.18 (36.31)                                        
 72 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR              1:05.89    1:08.33 SILV   
                  31.92     1:08.33 (36.41)                                        
Non-Award Division  
  1 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR           1:02.03    1:00.76 JO     
                  28.38     1:00.76 (32.38)                                        
  2 Starzyk, Suzanne          12 Twisters-MR          1:02.43    1:01.22 JO     
                  29.54     1:01.22 (31.68)                                        
  3 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR          1:02.09    1:01.43 JO     
                  29.23     1:01.43 (32.20)                                        
  4 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  1:02.70    1:01.47 JO     
                  29.03     1:01.47 (32.44)                                        
  5 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR  1:02.36    1:01.49 JO     
                  29.46     1:01.49 (32.03)                                        
  6 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR              1:03.92    1:01.54 JO     
                  29.62     1:01.54 (31.92)                                        
  7 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                1:02.80    1:01.80 SMAX   
                  29.24     1:01.80 (32.56)                                        
  8 O'Connor, Sarah J         11 UNBAD-MR             1:08.05    1:08.77        
                  32.63     1:08.77 (36.14)                                        
  9 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  1:07.53    1:09.38        
                  32.47     1:09.38 (36.91)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:14.00  SMAX Silver Max
              2:25.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:14.00 - 2:25.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR           2:19.11    2:14.29 SILV   
                  31.38     1:05.79 (34.41)     1:41.07 (35.28)     2:14.29 (33.22)
  2 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          2:14.11    2:14.35 SILV   
                  31.50     1:06.14 (34.64)     1:41.41 (35.27)     2:14.35 (32.94)
  3 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR               2:14.17    2:14.44 SILV   
                  31.39     1:05.29 (33.90)     1:39.82 (34.53)     2:14.44 (34.62)
  4 Borowski, Hannah F        11 Phoenix-MR           2:15.73    2:14.72 SILV   
                  30.42     1:04.56 (34.14)     1:39.76 (35.20)     2:14.72 (34.96)
  5 Kwa, Brightlyn H          12 NYCC-MR              2:14.76    2:14.82 SILV   
                  30.50     1:05.11 (34.61)     1:40.65 (35.54)     2:14.82 (34.17)
  6 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR          2:14.35    2:15.06 SILV   
                  30.79     1:05.64 (34.85)     1:40.81 (35.17)     2:15.06 (34.25)
  7 Du, Katelin               12 WEST-MR              2:17.19    2:15.90 SILV   
                  31.35     1:05.70 (34.35)     1:40.80 (35.10)     2:15.90 (35.10)
  8 Wilkins, Hazel S          11 Express Swimming-MR  2:18.89    2:17.02 SILV   
                  31.22     1:06.64 (35.42)     1:42.48 (35.84)     2:17.02 (34.54)
  9 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR  2:17.05    2:17.07 SILV   
                  31.11     1:06.27 (35.16)     1:42.69 (36.42)     2:17.07 (34.38)
 10 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR          2:17.58    2:17.17 SILV   
                  30.81     1:05.83 (35.02)     1:41.54 (35.71)     2:17.17 (35.63)
 11 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR  2:16.61    2:17.28 SILV   
                  31.69     1:07.11 (35.42)     1:43.19 (36.08)     2:17.28 (34.09)
 12 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR  2:18.89    2:17.29 SILV   
                  32.69     1:07.86 (35.17)     1:43.24 (35.38)     2:17.29 (34.05)
 13 Puentes, Emily            11 WAC-MR               2:18.50    2:17.52 SILV   
                  32.30     1:07.75 (35.45)     1:43.61 (35.86)     2:17.52 (33.91)
 14 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR              2:22.05    2:18.29 SILV   
                  31.18     1:06.03 (34.85)     1:42.12 (36.09)     2:18.29 (36.17)
 15 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR         2:19.44    2:18.38 SILV   
                  31.95     1:07.36 (35.41)     1:43.59 (36.23)     2:18.38 (34.79)
 16 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR            2:20.07    2:18.49 SILV   
                  33.02     1:09.05 (36.03)     1:44.93 (35.88)     2:18.49 (33.56)
 17 Victory, Margaret M       12 Badger-MR            2:19.03    2:18.51 SILV   
                  31.77     1:07.97 (36.20)     1:43.92 (35.95)     2:18.51 (34.59)
 18 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  2:20.01    2:19.69 SILV   
                  31.39     1:07.36 (35.97)     1:44.09 (36.73)     2:19.69 (35.60)
 19 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR         2:18.78    2:20.31 SILV   
                  32.93     1:09.14 (36.21)     1:47.00 (37.86)     2:20.31 (33.31)
 20 Saric, Juliana M          12 Phoenix-MR           2:23.13    2:20.51 SILV   
                  32.26     1:07.15 (34.89)     1:43.96 (36.81)     2:20.51 (36.55)
 21 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR              2:21.35    2:20.56 SILV   
                  31.26     1:07.30 (36.04)     1:44.74 (37.44)     2:20.56 (35.82)
 22 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  2:19.26    2:20.69 SILV   
                  31.01     1:07.49 (36.48)     1:44.46 (36.97)     2:20.69 (36.23)
 23 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  2:18.34    2:22.05 SILV   
                  32.91     1:08.93 (36.02)     1:45.57 (36.64)     2:22.05 (36.48)
 24 Lomas, Melissa *          12 Badger-MR            2:21.40    2:22.14 SILV   
                  32.38     1:09.36 (36.98)     1:46.82 (37.46)     2:22.14 (35.32)
 25 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR          2:18.36    2:22.31 SILV   
                  32.32     1:08.51 (36.19)     1:45.66 (37.15)     2:22.31 (36.65)
 26 Eng, Alina                11 Express Swimming-MR  2:25.29    2:23.36 SILV   
                  32.29     1:08.85 (36.56)     1:45.86 (37.01)     2:23.36 (37.50)
 27 Shashaty, Kasey           12 WAC-MR               2:18.17    2:23.87 SILV   
                  32.86     1:09.68 (36.82)     1:46.99 (37.31)     2:23.87 (36.88)
 28 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR          2:19.38    2:23.91 SILV   
                  33.08     1:09.31 (36.23)     1:47.53 (38.22)     2:23.91 (36.38)
 29 Lore, Jessie J            12 WEST-MR              2:19.76    2:24.51 SILV   
                  33.95     1:11.60 (37.65)     1:48.28 (36.68)     2:24.51 (36.23)
 30 Dunster, Maggie S         12 Express Swimming-MR  2:23.35    2:24.60 SILV   
                  33.03     1:09.76 (36.73)     1:48.15 (38.39)     2:24.60 (36.45)
 31 Yan, Emily                11 GATE-MR              2:22.07    2:25.43 SILV   
                  34.24     1:11.67 (37.43)     1:49.99 (38.32)     2:25.43 (35.44)
 32 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                2:23.09    2:25.48 SILV   
                  33.80     1:11.37 (37.57)     1:49.62 (38.25)     2:25.48 (35.86)
Non-Award Division  
  1 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR           2:15.51    2:09.18 JO     
                  30.43     1:04.12 (33.69)     1:36.42 (32.30)     2:09.18 (32.76)
  2 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                2:14.53    2:12.51 JO     
                  30.46     1:04.31 (33.85)     1:38.93 (34.62)     2:12.51 (33.58)
  3 Yang, Kristen A           11 GATE-MR              2:17.14    2:13.02 JO     
                  30.09     1:04.70 (34.61)     1:39.57 (34.87)     2:13.02 (33.45)
  4 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR              2:17.44    2:13.13 JO     
                  31.26     1:05.38 (34.12)     1:40.49 (35.11)     2:13.13 (32.64)
  5 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR              2:16.10    2:13.38 JO     
                  30.77     1:04.29 (33.52)     1:38.61 (34.32)     2:13.38 (34.77)
  6 Egan, Orla M              11 Twisters-MR          2:22.23    2:26.38        
                  33.80     1:11.64 (37.84)     1:49.99 (38.35)     2:26.38 (36.39)
  6 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR   2:25.07    2:26.38        
                  32.94     1:09.73 (36.79)     1:44.77 (35.04)     2:26.38 (41.61)
  8 Zahariev, Tiffany         12 Twisters-MR          2:23.98    2:29.53        
                  32.70     1:12.10 (39.40)     1:51.84 (39.74)     2:29.53 (37.69)
 -- Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            2:19.32         DQ        
      Declared false start
 -- Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                2:23.79         NS        
 -- Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR          2:25.20         NS        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:02.00  SMAX Silver Max
              6:20.79  SILV
 Meet Qualifying:  6:02.00 - 6:20.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR  6:16.92    6:02.66 SILV   
                  31.93     1:07.13 (35.20)     1:43.02 (35.89)     2:19.75 (36.73)
        2:57.22 (37.47)     3:35.48 (38.26)     4:12.64 (37.16)     4:49.93 (37.29)
        5:27.75 (37.82)     6:02.66 (34.91)                                        
  2 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                6:02.16    6:04.05 SILV   
                  31.52     1:07.25 (35.73)     1:44.25 (37.00)     2:21.56 (37.31)
        2:59.37 (37.81)     3:36.93 (37.56)     4:14.49 (37.56)     4:51.47 (36.98)
        5:28.52 (37.05)     6:04.05 (35.53)                                        
  3 Du, Katelin               12 WEST-MR              6:13.15    6:05.20 SILV   
                  32.81     1:08.77 (35.96)     1:45.91 (37.14)     2:22.96 (37.05)
        3:00.32 (37.36)     3:37.87 (37.55)     4:15.47 (37.60)     4:52.92 (37.45)
        5:29.45 (36.53)     6:05.20 (35.75)                                        
  4 Saric, Juliana M          12 Phoenix-MR           6:14.20    6:09.39 SILV   
                  32.39     1:08.16 (35.77)     1:45.28 (37.12)     2:22.70 (37.42)
        2:59.81 (37.11)     3:37.14 (37.33)     4:14.30 (37.16)     4:53.34 (39.04)
        5:31.74 (38.40)     6:09.39 (37.65)                                        
  5 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   6:05.47    6:10.41 SILV   
                  31.31     1:07.23 (35.92)     1:44.48 (37.25)     2:22.67 (38.19)
        3:00.76 (38.09)     3:38.86 (38.10)     4:16.87 (38.01)     4:55.19 (38.32)
        5:33.36 (38.17)     6:10.41 (37.05)                                        
  6 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  6:18.29    6:13.81 SILV   
                  33.36     1:10.39 (37.03)     1:48.58 (38.19)     2:26.71 (38.13)
        3:04.88 (38.17)     3:42.74 (37.86)     4:21.20 (38.46)     4:58.94 (37.74)
        5:36.50 (37.56)     6:13.81 (37.31)                                        
  7 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  6:18.39    6:17.37 SILV   
                  31.75     1:07.18 (35.43)     1:44.20 (37.02)     2:22.68 (38.48)
        3:01.56 (38.88)     3:41.17 (39.61)     4:20.65 (39.48)     4:59.84 (39.19)
        5:39.14 (39.30)     6:17.37 (38.23)                                        
Non-Award Division  
  1 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR           6:06.04    5:50.57 JO     
                  32.21     1:07.18 (34.97)     1:42.64 (35.46)     2:17.69 (35.05)
        2:52.53 (34.84)     3:28.03 (35.50)     4:04.21 (36.18)     4:40.48 (36.27)
        5:15.82 (35.34)     5:50.57 (34.75)                                        
  2 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR  6:07.63    5:52.92 JO     
                  31.74     1:05.58 (33.84)     1:40.83 (35.25)     2:16.82 (35.99)
        2:52.55 (35.73)     3:28.81 (36.26)     4:05.30 (36.49)     4:42.18 (36.88)
        5:18.18 (36.00)     5:52.92 (34.74)                                        
  3 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR           6:09.46    5:59.90 JO     
                  31.96     1:06.57 (34.61)     1:42.77 (36.20)     2:19.15 (36.38)
        2:55.82 (36.67)     3:32.92 (37.10)     4:10.51 (37.59)     4:47.94 (37.43)
        5:24.69 (36.75)     5:59.90 (35.21)                                        
  4 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          6:05.03    6:00.41 JO     
                  32.50     1:08.12 (35.62)     1:45.08 (36.96)     2:22.48 (37.40)
        2:59.68 (37.20)     3:37.37 (37.69)     4:14.32 (36.95)     4:51.16 (36.84)
        5:27.53 (36.37)     6:00.41 (32.88)                                        
  5 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR          6:06.08    6:01.84 JO     
                  31.07     1:06.30 (35.23)     1:42.65 (36.35)     2:19.62 (36.97)
        2:57.46 (37.84)     3:34.00 (36.54)     4:11.74 (37.74)     4:48.88 (37.14)
        5:26.27 (37.39)     6:01.84 (35.57)                                        
  6 Egan, Orla M              11 Twisters-MR          6:08.08    6:30.71        
                  34.76     1:13.16 (38.40)     1:52.72 (39.56)     2:32.12 (39.40)
        3:12.61 (40.49)     3:52.27 (39.66)     4:32.12 (39.85)     5:12.36 (40.24)
        5:53.10 (40.74)     6:30.71 (37.61)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.99  JO
                33.00  SMAX Silver Max
                37.99  SILV
 Meet Qualifying:  33.00 - 37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR            33.18      33.01 SILV   
  2 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR    33.65      33.12 SILV   
  3 Whang, Taylor K           11 Phoenix-MR             34.49      33.29 SILV   
  4 Borowski, Hannah F        11 Phoenix-MR             35.72      33.46 SILV   
  5 Liew, Briana J            11 GATE-MR                34.22      33.63 SILV   
  6 Walsh, Stephanie M        11 Express Swimming-MR    33.99      33.72 SILV   
  6 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR    33.78      33.72 SILV   
  8 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR    33.29      33.73 SILV   
  9 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR            33.88      33.79 SILV   
  9 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR                34.12      33.79 SILV   
 11 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR                35.33      33.86 SILV   
 12 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR           33.76      33.89 SILV   
 13 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR    35.07      33.96 SILV   
 14 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR            33.74      33.98 SILV   
 15 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                  34.51      34.00 SILV   
 16 Broderick, Kyra A         12 GAEL-MR                34.22      34.05 SILV   
 17 Brewi, Shannon E          11 Rac @ Jcc-MR           35.02      34.10 SILV   
 18 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR                36.12      34.16 SILV   
 19 Brita, Abigail E          12 Express Swimming-MR    35.81      34.34 SILV   
 20 Yan, Emily                11 GATE-MR                34.02      34.48 SILV   
 21 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR            33.41      34.52 SILV   
 22 Regan, Elizabeth          12 GAEL-MR                34.63      34.63 SILV   
 23 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR                35.01      34.82 SILV   
 24 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR                34.35      34.87 SILV   
 25 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR    35.09      34.90 SILV   
 26 Williams, Elise           11 NYCC-MR                35.24      34.94 SILV   
 27 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR           36.00      34.98 SILV   
 28 Sacranie, Jaina A         12 Manhattan Makos-MR     34.95      35.01 SILV   
 29 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR                37.48      35.07 SILV   
 30 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR    35.12      35.16 SILV   
 31 Butler, Amelia K          11 NYCC-MR                35.74      35.22 SILV   
 31 Pan, Christina            12 GATE-MR                37.31      35.22 SILV   
 33 Feldman, Aiko R           11 Phoenix-MR             37.53      35.23 SILV   
 34 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR            35.45      35.28 SILV   
 35 Carroll, Mia C            12 WEST-MR                35.25      35.32 SILV   
 36 Flanigan, Aimee S         12 Flying Dolphins-MR     36.43      35.34 SILV   
 37 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR     35.88      35.41 SILV   
 37 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR    34.83      35.41 SILV   
 39 Shashaty, Kasey           12 WAC-MR                 35.94      35.43 SILV   
 39 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR    36.62      35.43 SILV   
 41 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR    34.61      35.45 SILV   
 42 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              34.73      35.54 SILV   
 43 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR                35.14      35.56 SILV   
 44 Minca, Serena A           12 FLY-MR                 36.17      35.63 SILV   
 45 Sabella, Sofia            12 Phoenix-MR             37.37      35.65 SILV   
 46 Leal, Nancy               11 RedTails-MR            34.74      35.68 SILV   
 47 Mikheev, Isabel K         11 WEST-MR                36.38      35.71 SILV   
 48 Lomas, Melissa *          12 Badger-MR              35.98      35.72 SILV   
 49 Du, Katelin               12 WEST-MR                35.68      35.73 SILV   
 50 Bryce, Madeline           12 WEST-MR                35.98      36.03 SILV   
 51 Warner, Breanna           12 NCAC-MR                35.66      36.05 SILV   
 51 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR                 36.61      36.05 SILV   
 53 Pulkkinen, Anneke         12 GAEL-MR                35.80      36.15 SILV   
 54 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR     35.19      36.18 SILV   
 55 Lore, Jessie J            12 WEST-MR                36.15      36.30 SILV   
 55 Lim, Jessica G            11 Twisters-MR            37.23      36.30 SILV   
 57 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR    35.34      36.44 SILV   
 58 Campbell, Sarah B         12 Express Swimming-MR    36.71      36.65 SILV   
 59 Valdes, Olivia            11 WAC-MR                 37.14      36.70 SILV   
 60 Brydon, Maia              12 RedTails-MR            35.83      36.73 SILV   
 61 Victory, Margaret M       12 Badger-MR              36.66      36.77 SILV   
 62 Perry, Jada J             12 NFS-MR                 35.67      36.80 SILV   
 63 Lim, Sojin A              11 Phoenix-MR             36.78      36.90 SILV   
 63 Walsh, Kara S             12 CIY-MR                 35.71      36.90 SILV   
 65 Falcao, Isabella L        11 Twisters-MR            35.11      36.95 SILV   
 65 Ng, Melanie Z             11 CIY-MR                 37.10      36.95 SILV   
 67 Eng, Alina                11 Express Swimming-MR    36.34      36.98 SILV   
 68 Hu, Sophie Hu K           11 WEST-MR                35.14      37.01 SILV   
 69 Zahariev, Tiffany         12 Twisters-MR            37.18      37.02 SILV   
 70 Egan, Orla M              11 Twisters-MR            37.23      37.04 SILV   
 71 O'Connell, Maggie S       11 Express Swimming-MR    35.70      37.10 SILV   
 72 Radomisli, Julia M        12 Flying Dolphins-MR     37.45      37.12 SILV   
 72 Penner, Julianna          11 Manhattan Makos-MR     36.71      37.12 SILV   
 74 Miller, Kendall G         12 Express Swimming-MR    37.80      37.20 SILV   
 75 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR            36.42      37.21 SILV   
 76 Weller, Clara O           11 WEST-MR                37.37      37.41 SILV   
Non-Award Division  
  1 Lee, Emma P               12 Manhattan Makos-MR     33.19      32.25 JO     
  2 Nishiwaki, Abby N         12 WEST-MR                33.71      32.71 JO     
  3 Kabillio, Mia N           12 Manhattan Makos-MR     33.58      32.74 JO     
  4 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR                 34.66      32.91 JO     
  5 Townsend, Dayna p         12 Twisters-MR            33.26      32.94 JO     
  5 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR                33.39      32.94 JO     
  7 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR              33.61      32.97 JO     
  8 Rojas, Alice E            12 RedTails-MR            37.98      38.35        
 -- Gan, Emily                12 Express Swimming-MR    37.32         DQ        
      Declared false start
 -- Medina, Valeria           12 CIY-MR                 36.87         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:10.50  SMAX Silver Max
              1:21.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:10.50 - 1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kabillio, Mia N           12 Manhattan Makos-MR   1:13.20    1:10.51 SILV   
                  35.06     1:10.51 (35.45)                                        
  2 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  1:11.90    1:10.54 SILV   
                  34.36     1:10.54 (36.18)                                        
  3 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR          1:10.63    1:10.64 SILV   
                  35.06     1:10.64 (35.58)                                        
  4 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                1:10.66    1:11.09 SILV   
                  34.35     1:11.09 (36.74)                                        
  5 Whang, Taylor K           11 Phoenix-MR           1:14.73    1:11.14 SILV   
                  34.91     1:11.14 (36.23)                                        
  6 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR              1:11.12    1:11.38 SILV   
                  34.66     1:11.38 (36.72)                                        
  7 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               1:15.27    1:11.58 SILV   
                  35.89     1:11.58 (35.69)                                        
  8 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR              1:12.88    1:11.80 SILV   
                  35.43     1:11.80 (36.37)                                        
  9 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR  1:13.81    1:12.40 SILV   
                  35.80     1:12.40 (36.60)                                        
 10 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  1:13.42    1:12.49 SILV   
                  34.62     1:12.49 (37.87)                                        
 11 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR              1:16.21    1:12.66 SILV   
                  36.29     1:12.66 (36.37)                                        
 12 Puentes, Emily            11 WAC-MR               1:12.24    1:12.97 SILV   
                  34.71     1:12.97 (38.26)                                        
 13 Yan, Emily                11 GATE-MR              1:13.68    1:13.12 SILV   
                  36.19     1:13.12 (36.93)                                        
 14 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                1:15.38    1:13.19 SILV   
                  35.29     1:13.19 (37.90)                                        
 15 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR          1:12.61    1:13.33 SILV   
                  35.57     1:13.33 (37.76)                                        
 16 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR   1:12.26    1:13.48 SILV   
                  35.82     1:13.48 (37.66)                                        
 17 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR              1:13.77    1:13.49 SILV   
                  36.11     1:13.49 (37.38)                                        
 18 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR  1:13.82    1:13.57 SILV   
                  37.10     1:13.57 (36.47)                                        
 19 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR         1:13.09    1:13.83 SILV   
                  36.01     1:13.83 (37.82)                                        
 20 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  1:14.83    1:13.95 SILV   
                  36.23     1:13.95 (37.72)                                        
 21 Donlevy, Kelly A          12 CIY-MR               1:13.59    1:14.02 SILV   
                  36.08     1:14.02 (37.94)                                        
 22 Du, Katelin               12 WEST-MR              1:12.89    1:14.68 SILV   
                  36.35     1:14.68 (38.33)                                        
 23 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR         1:17.34    1:14.77 SILV   
                  37.05     1:14.77 (37.72)                                        
 24 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR              1:16.11    1:14.91 SILV   
                  36.91     1:14.91 (38.00)                                        
 25 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR              1:16.36    1:15.04 SILV   
                  36.62     1:15.04 (38.42)                                        
 26 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR              1:16.51    1:15.10 SILV   
                  37.01     1:15.10 (38.09)                                        
 27 Regan, Elizabeth          12 GAEL-MR              1:14.14    1:15.21 SILV   
                  36.15     1:15.21 (39.06)                                        
 28 Sabella, Sofia            12 Phoenix-MR           1:14.43    1:15.54 SILV   
                  36.33     1:15.54 (39.21)                                        
 29 Brita, Abigail E          12 Express Swimming-MR  1:20.36    1:15.58 SILV   
                  36.44     1:15.58 (39.14)                                        
 30 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  1:13.86    1:15.65 SILV   
                  36.67     1:15.65 (38.98)                                        
 31 Martin, Samantha J        11 Phoenix-MR           1:17.91    1:15.71 SILV   
                  36.60     1:15.71 (39.11)                                        
 32 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR              1:15.44    1:15.78 SILV   
                  37.17     1:15.78 (38.61)                                        
 33 Brewi, Shannon E          11 Rac @ Jcc-MR         1:18.14    1:15.85 SILV   
                  35.50     1:15.85 (40.35)                                        
 34 Williams, Elise           11 NYCC-MR              1:18.74    1:16.01 SILV   
 35 Lomas, Melissa *          12 Badger-MR            1:18.75    1:16.11 SILV   
                  37.10     1:16.11 (39.01)                                        
 36 Mikheev, Isabel K         11 WEST-MR              1:17.37    1:16.12 SILV   
                  36.88     1:16.12 (39.24)                                        
 37 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR              1:13.36    1:16.14 SILV   
                  37.05     1:16.14 (39.09)                                        
 38 Pan, Christina            12 GATE-MR              1:18.62    1:16.21 SILV   
                  37.02     1:16.21 (39.19)                                        
 39 Eng, Alina                11 Express Swimming-MR  1:17.24    1:16.30 SILV   
                  37.25     1:16.30 (39.05)                                        
 39 Broderick, Kyra A         12 GAEL-MR              1:16.04    1:16.30 SILV   
                  35.98     1:16.30 (40.32)                                        
 41 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR              1:16.90    1:16.34 SILV   
                  36.31     1:16.34 (40.03)                                        
 42 Bryce, Madeline           12 WEST-MR              1:16.96    1:16.42 SILV   
                  37.03     1:16.42 (39.39)                                        
 43 Feldman, Aiko R           11 Phoenix-MR           1:18.45    1:16.44 SILV   
                  37.15     1:16.44 (39.29)                                        
 44 Kujawski, Grace E         11 WEST-MR              1:15.41    1:16.53 SILV   
                  36.76     1:16.53 (39.77)                                        
 45 Sacranie, Jaina A         12 Manhattan Makos-MR   1:17.76    1:16.54 SILV   
                  37.42     1:16.54 (39.12)                                        
 46 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  1:15.45    1:16.59 SILV   
                  36.95     1:16.59 (39.64)                                        
 46 O'Connor, Sarah J         11 UNBAD-MR             1:19.55    1:16.59 SILV   
 48 Flanigan, Aimee S         12 Flying Dolphins-MR   1:17.76    1:16.77 SILV   
                  37.56     1:16.77 (39.21)                                        
 49 Liew, Briana J            11 GATE-MR              1:14.45    1:16.84 SILV   
                  36.92     1:16.84 (39.92)                                        
 50 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR          1:17.21    1:17.41 SILV   
                  38.11     1:17.41 (39.30)                                        
 51 Egan, Orla M              11 Twisters-MR          1:16.92    1:17.67 SILV   
                  38.53     1:17.67 (39.14)                                        
 52 Schloss, Leora G          12 Badger-MR            1:19.87    1:17.78 SILV   
                  37.51     1:17.78 (40.27)                                        
 53 Butler, Amelia K          11 NYCC-MR              1:18.36    1:17.91 SILV   
                  37.68     1:17.91 (40.23)                                        
 54 Pulkkinen, Anneke         12 GAEL-MR              1:17.34    1:18.01 SILV   
 55 Victory, Margaret M       12 Badger-MR            1:21.23    1:18.15 SILV   
                  38.46     1:18.15 (39.69)                                        
 56 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR   1:16.32    1:18.30 SILV   
                  38.46     1:18.30 (39.84)                                        
 57 Lim, Jessica G            11 Twisters-MR          1:18.36    1:18.59 SILV   
                  37.93     1:18.59 (40.66)                                        
 58 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR  1:18.50    1:18.94 SILV   
                  37.37     1:18.94 (41.57)                                        
 59 Johanson, Sophie L        12 Badger-MR            1:17.36    1:19.03 SILV   
                  37.37     1:19.03 (41.66)                                        
 60 Leal, Nancy               11 RedTails-MR          1:17.48    1:19.06 SILV   
                  38.99     1:19.06 (40.07)                                        
 61 Hyndman, Kailah           11 Unhes-Mr-MR          1:20.46    1:19.11 SILV   
                  38.10     1:19.11 (41.01)                                        
 62 Lim, Sojin A              11 Phoenix-MR           1:20.21    1:19.22 SILV   
                  38.56     1:19.22 (40.66)                                        
 63 O'Connell, Maggie S       11 Express Swimming-MR  1:19.41    1:19.27 SILV   
                  38.76     1:19.27 (40.51)                                        
 64 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR          1:20.02    1:19.46 SILV   
                  38.39     1:19.46 (41.07)                                        
 65 Yamada, Tamayo            12 Badger-MR            1:19.39    1:19.69 SILV   
                  38.38     1:19.69 (41.31)                                        
 66 Radomisli, Julia M        12 Flying Dolphins-MR   1:21.17    1:20.04 SILV   
                  38.81     1:20.04 (41.23)                                        
 67 Perry, Jada J             12 NFS-MR               1:15.73    1:20.05 SILV   
                  39.35     1:20.05 (40.70)                                        
 68 Rinaldi, Emily K          12 WAC-MR               1:19.91    1:20.28 SILV   
                  40.08     1:20.28 (40.20)                                        
 69 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR          1:19.74    1:20.30 SILV   
                  37.52     1:20.30 (42.78)                                        
 70 Weller, Clara O           11 WEST-MR              1:19.73    1:20.50 SILV   
                  39.10     1:20.50 (41.40)                                        
 71 Penner, Julianna          11 Manhattan Makos-MR   1:19.31    1:20.59 SILV   
                  38.51     1:20.59 (42.08)                                        
 72 Bonanno, Nicole R         11 WEST-MR              1:18.67    1:20.84 SILV   
                  39.09     1:20.84 (41.75)                                        
Non-Award Division  
  1 Kwa, Brightlyn H          12 NYCC-MR              1:11.43    1:08.50 JO     
                  33.36     1:08.50 (35.14)                                        
  2 Wilkins, Hazel S          11 Express Swimming-MR  1:10.65    1:08.82 JO     
                  32.97     1:08.82 (35.85)                                        
  3 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR            1:13.20    1:09.33 JO     
                  33.43     1:09.33 (35.90)                                        
  4 Lee, Emma P               12 Manhattan Makos-MR   1:11.72    1:09.99 JO     
                  32.99     1:09.99 (37.00)                                        
  5 Blackstock, Esme J        11 Flying Dolphins-MR   1:10.53    1:10.24 JO     
                  34.97     1:10.24 (35.27)                                        
  6 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR          1:11.85    1:10.41 JO     
                  35.12     1:10.41 (35.29)                                        
  7 Zahariev, Tiffany         12 Twisters-MR          1:20.05    1:23.48        
                  40.75     1:23.48 (42.73)                                        
  8 Burke, Caroline M         11 Flying Dolphins-MR   1:19.23    1:24.66        
                  41.04     1:24.66 (43.62)                                        
 -- Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            1:18.08         DQ        
      Declared false start
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:32.99  JO
              2:33.00  SMAX Silver Max
              2:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:33.00 - 2:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR              2:44.09    2:33.51 SILV   
                  36.77     1:15.96 (39.19)     1:55.91 (39.95)     2:33.51 (37.60)
  2 Yan, Emily                11 GATE-MR              2:42.09    2:36.35 SILV   
                  37.70     1:17.37 (39.67)     1:56.70 (39.33)     2:36.35 (39.65)
  3 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR          2:40.27    2:36.92 SILV   
                  37.37                             1:57.42 ( )     2:36.92 (39.50)
  4 Du, Katelin               12 WEST-MR              2:36.47    2:38.11 SILV   
                  37.19     1:16.49 (39.30)     1:57.51 (41.02)     2:38.11 (40.60)
  5 Feldman, Aiko R           11 Phoenix-MR           2:45.84    2:38.72 SILV   
                  37.38     1:18.23 (40.85)     1:59.36 (41.13)     2:38.72 (39.36)
  6 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               2:43.90    2:38.89 SILV   
                  37.32     1:18.45 (41.13)     1:59.90 (41.45)     2:38.89 (38.99)
  7 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR              2:43.94    2:40.69 SILV   
                  37.25     1:18.11 (40.86)     2:01.38 (43.27)     2:40.69 (39.31)
  8 Sabella, Sofia            12 Phoenix-MR           2:38.82    2:42.27 SILV   
                  37.82     1:18.89 (41.07)     2:00.68 (41.79)     2:42.27 (41.59)
  9 Thomas, Laura E           12 FLY-MR               2:42.22    2:42.31 SILV   
                  38.26     1:18.39 (40.13)     2:01.08 (42.69)     2:42.31 (41.23)
 10 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR              2:48.45    2:42.68 SILV   
 11 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            2:43.10    2:43.09 SILV   
                  39.15     1:20.18 (41.03)     2:02.20 (42.02)     2:43.09 (40.89)
 12 Flanigan, Aimee S         12 Flying Dolphins-MR   2:45.38    2:43.53 SILV   
                  40.27     1:21.85 (41.58)     2:03.73 (41.88)     2:43.53 (39.80)
 13 Regan, Elizabeth          12 GAEL-MR              2:45.40    2:44.36 SILV   
                  36.75                             2:03.54 ( )     2:44.36 (40.82)
 14 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR              2:47.37    2:44.64 SILV   
                  38.39     1:19.31 (40.92)     2:02.48 (43.17)     2:44.64 (42.16)
 15 Williams, Elise           11 NYCC-MR              2:50.27    2:46.03 SILV   
 16 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR   2:51.14    2:47.02 SILV   
                  38.92     1:22.87 (43.95)     2:06.62 (43.75)     2:47.02 (40.40)
 17 Brewi, Shannon E          11 Rac @ Jcc-MR         2:50.29    2:47.53 SILV   
                  37.83     1:21.35 (43.52)     2:05.31 (43.96)     2:47.53 (42.22)
 18 Radomisli, Julia M        12 Flying Dolphins-MR   2:48.90    2:49.08 SILV   
                  42.15     1:25.57 (43.42)     2:07.51 (41.94)     2:49.08 (41.57)
Non-Award Division  
  1 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          2:33.95    2:28.46 JO     
                  35.05     1:12.79 (37.74)     1:51.45 (38.66)     2:28.46 (37.01)
  2 Borowski, Hannah F        11 Phoenix-MR           2:34.78    2:31.69 JO     
                  35.99     1:14.09 (38.10)     1:53.79 (39.70)     2:31.69 (37.90)
  3 Nishiwaki, Abby N         12 WEST-MR              2:39.33    2:31.94 JO     
                  36.26     1:14.53 (38.27)     1:53.06 (38.53)     2:31.94 (38.88)
  4 Weller, Clara O           11 WEST-MR                   NT    2:54.27 SILV   
                  40.51     1:25.41 (44.90)     2:10.82 (45.41)     2:54.27 (43.45)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.19  JO
                37.20  SMAX Silver Max
                42.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.20 - 42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR              38.79      37.22 SILV   
  2 Kujawski, Grace E         11 WEST-MR                38.50      37.35 SILV   
  3 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR    37.42      37.49 SILV   
  4 Morvillo, Catie E         12 Express Swimming-MR    37.60      37.72 SILV   
  5 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR                38.73      38.09 SILV   
  6 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR    38.13      38.12 SILV   
  7 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR    38.81      38.26 SILV   
  8 Broderick, Kyra A         12 GAEL-MR                38.48      38.27 SILV   
  9 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR                 37.70      38.30 SILV   
 10 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                  37.91      38.39 SILV   
 11 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR     39.07      38.44 SILV   
 12 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR    37.33      38.50 SILV   
 13 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR            37.78      38.56 SILV   
 14 Rinaldi, Emily K          12 WAC-MR                 39.11      38.64 SILV   
 15 Lim, Sojin A              11 Phoenix-MR             41.43      38.66 SILV   
 15 Capuano, Caroline R       11 WEST-MR                40.63      38.66 SILV   
 17 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR                38.84      38.86 SILV   
 18 Ng, Lauren K              12 GATE-MR                38.80      38.90 SILV   
 19 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR            40.57      38.92 SILV   
 20 Perry, Jada J             12 NFS-MR                 40.57      38.96 SILV   
 21 Lim, Jessica G            11 Twisters-MR            39.98      39.01 SILV   
 22 Yanza, Ayleen             12 Twisters-MR            38.61      39.09 SILV   
 23 Liew, Briana J            11 GATE-MR                39.39      39.17 SILV   
 24 O'Connell, Maggie S       11 Express Swimming-MR    37.93      39.20 SILV   
 25 Johanson, Sophie L        12 Badger-MR              39.75      39.29 SILV   
 26 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR    40.05      39.35 SILV   
 27 Daniels, Jacyn T          12 CAS-MR                 39.96      39.46 SILV   
 28 Veru, Nina S              12 GAEL-MR                39.77      39.58 SILV   
 29 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR            41.93      39.60 SILV   
 29 Campbell, Sarah B         12 Express Swimming-MR    39.85      39.60 SILV   
 31 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR    38.94      39.64 SILV   
 32 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR            39.18      39.75 SILV   
 33 Flanigan, Aimee S         12 Flying Dolphins-MR     41.09      39.78 SILV   
 34 Brita, Abigail E          12 Express Swimming-MR    41.43      39.83 SILV   
 34 Pulkkinen, Anneke         12 GAEL-MR                40.46      39.83 SILV   
 36 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR     40.10      39.93 SILV   
 37 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR            40.45      39.96 SILV   
 38 Nishiwaki, Abby N         12 WEST-MR                40.52      40.01 SILV   
 39 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                  39.68      40.04 SILV   
 40 Manning, Tara             11 WAC-MR                 40.58      40.06 SILV   
 41 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR              39.87      40.20 SILV   
 42 Chen, Zoe                 12 NCAC-MR                40.99      40.22 SILV   
 43 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR                41.61      40.25 SILV   
 44 Pan, Christina            12 GATE-MR                40.88      40.30 SILV   
 45 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                  39.60      40.32 SILV   
 46 Lee, Emma P               12 Manhattan Makos-MR     40.27      40.37 SILV   
 47 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR            41.68      40.45 SILV   
 48 Crystal, Ella J           11 Badger-MR              42.12      40.47 SILV   
 49 Lerner, Ayla P            11 Express Swimming-MR    42.06      40.54 SILV   
 50 Ribeiro, Jasmine          11 NYCC-MR                41.76      40.69 SILV   
 51 Dunster, Maggie S         12 Express Swimming-MR    40.41      40.70 SILV   
 52 Ng, Melanie Z             11 CIY-MR                 39.75      40.78 SILV   
 53 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR                41.80      40.79 SILV   
 54 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR            40.75      40.80 SILV   
 54 Shatz, Lindsay J          11 Express Swimming-MR    41.44      40.80 SILV   
 56 Minca, Serena A           12 FLY-MR                 40.10      41.01 SILV   
 57 Brydon, Maia              12 RedTails-MR            39.97      41.17 SILV   
 57 Binkis, Elaina V          12 Express Swimming-MR    41.10      41.17 SILV   
 59 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR            40.70      41.19 SILV   
 60 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR                42.26      41.31 SILV   
 60 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR    40.86      41.31 SILV   
 62 Victor, Melanie           11 Flying Dolphins-MR     41.24      41.32 SILV   
 63 Radomisli, Julia M        12 Flying Dolphins-MR     42.15      41.57 SILV   
 64 Weller, Clara O           11 WEST-MR                41.69      41.69 SILV   
 65 Zahariev, Tiffany         12 Twisters-MR            42.68      41.71 SILV   
 66 Hu, Sophie Hu K           11 WEST-MR                42.48      41.89 SILV   
 66 Falcao, Isabella L        11 Twisters-MR            42.02      41.89 SILV   
 68 Schuler, Leanna C         12 Rac @ Jcc-MR           41.88      41.97 SILV   
 69 Regan, Elizabeth          12 GAEL-MR                42.07      42.02 SILV   
 70 Egan, Orla M              11 Twisters-MR            42.19      42.06 SILV   
 71 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR    41.91      42.30 SILV   
 72 Mikheev, Isabel K         11 WEST-MR                41.93      42.37 SILV   
 73 Donlevy, Kelly A          12 CIY-MR                 41.26      42.43 SILV   
 74 Lomas, Melissa *          12 Badger-MR              42.29      42.50 SILV   
 75 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR    41.79      42.79 SILV   
Non-Award Division  
  1 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR     39.32      34.87 JO     
  2 Carroll, Mia C            12 WEST-MR                37.31      35.82 JO     
  3 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR           37.92      36.33 JO     
  4 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR           37.89      36.60 JO     
  5 Deverna, Bridget T        12 GAEL-MR                37.33      36.94 JO     
  6 Bapis, Maria C            12 Manhattan Makos-MR     38.31      37.05 JO     
  7 Martinez, Xitlali E       11 RedTails-MR            42.57      42.97        
  8 O'Donnell, Angela         12 Flying Dolphins-MR     42.51      43.01        
  9 Negron, Lorielle L        11 Sailfish-MR            41.06      43.09        
 10 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR                 41.58      43.42        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.49  JO
              1:20.50  SMAX Silver Max
              1:31.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:20.50 - 1:31.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR              1:20.50    1:18.10 JO     
                  36.93     1:18.10 (41.17)                                        
SILV - Division  
  1 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR  1:22.07    1:20.72 SILV   
                  38.40     1:20.72 (42.32)                                        
  2 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR            1:22.30    1:20.74 SILV   
                  38.28     1:20.74 (42.46)                                        
  3 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR  1:22.30    1:20.98 SILV   
                  39.49     1:20.98 (41.49)                                        
  4 Perry, Jada J             12 NFS-MR               1:24.17    1:21.87 SILV   
                  38.81     1:21.87 (43.06)                                        
  5 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR         1:22.75    1:22.14 SILV   
                  38.61     1:22.14 (43.53)                                        
  6 Lim, Jessica G            11 Twisters-MR          1:24.00    1:22.28 SILV   
                  39.01     1:22.28 (43.27)                                        
  7 Deverna, Bridget T        12 GAEL-MR              1:22.16    1:22.35 SILV   
                  39.54     1:22.35 (42.81)                                        
  8 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR         1:23.69    1:22.46 SILV   
                  39.45     1:22.46 (43.01)                                        
  9 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR              1:24.05    1:23.01 SILV   
                  39.86     1:23.01 (43.15)                                        
 10 Sucher, Sarah             12 Manhattan Makos-MR   1:22.96    1:23.22 SILV   
                  39.40     1:23.22 (43.82)                                        
 11 Martin, Samantha J        11 Phoenix-MR           1:25.96    1:23.33 SILV   
                  39.34     1:23.33 (43.99)                                        
 12 Broderick, Kyra A         12 GAEL-MR              1:24.11    1:23.48 SILV   
                  39.57     1:23.48 (43.91)                                        
 13 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR  1:23.41    1:23.55 SILV   
                  39.02     1:23.55 (44.53)                                        
 14 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR         1:24.15    1:23.56 SILV   
                  39.70     1:23.56 (43.86)                                        
 15 Victory, Margaret M       12 Badger-MR            1:22.18    1:23.79 SILV   
                  40.10     1:23.79 (43.69)                                        
 16 Morvillo, Catie E         12 Express Swimming-MR  1:22.79    1:23.92 SILV   
                  39.17     1:23.92 (44.75)                                        
 17 Whang, Taylor K           11 Phoenix-MR           1:27.92    1:24.21 SILV   
                  40.22     1:24.21 (43.99)                                        
 18 Ng, Lauren K              12 GATE-MR              1:24.55    1:24.23 SILV   
                  39.52     1:24.23 (44.71)                                        
 19 Liew, Briana J            11 GATE-MR              1:24.14    1:24.37 SILV   
                  39.91     1:24.37 (44.46)                                        
 20 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                1:24.66    1:24.57 SILV   
                  39.91     1:24.57 (44.66)                                        
 21 Yanza, Ayleen             12 Twisters-MR          1:21.56    1:24.63 SILV   
                  40.01     1:24.63 (44.62)                                        
 22 Warner, Breanna           12 NCAC-MR              1:24.36    1:24.65 SILV   
                  38.87     1:24.65 (45.78)                                        
 23 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  1:24.61    1:24.92 SILV   
                  40.41     1:24.92 (44.51)                                        
 24 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  1:25.08    1:24.96 SILV   
                  40.68     1:24.96 (44.28)                                        
 25 Capuano, Caroline R       11 WEST-MR              1:25.41    1:24.98 SILV   
                  40.53     1:24.98 (44.45)                                        
 26 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR          1:23.97    1:25.18 SILV   
                  39.53     1:25.18 (45.65)                                        
 27 Saric, Juliana M          12 Phoenix-MR           1:24.66    1:25.22 SILV   
                  40.36     1:25.22 (44.86)                                        
 28 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                1:23.76    1:25.38 SILV   
                  40.88     1:25.38 (44.50)                                        
 29 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR              1:24.89    1:25.41 SILV   
                  40.91     1:25.41 (44.50)                                        
 30 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR          1:23.16    1:25.60 SILV   
                  40.92     1:25.60 (44.68)                                        
 31 Flanigan, Aimee S         12 Flying Dolphins-MR   1:28.27    1:25.71 SILV   
                  40.98     1:25.71 (44.73)                                        
 32 Rinaldi, Emily K          12 WAC-MR               1:27.83    1:25.79 SILV   
                  40.86     1:25.79 (44.93)                                        
 33 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  1:27.40    1:25.81 SILV   
                  39.35     1:25.81 (46.46)                                        
 34 Lim, Sojin A              11 Phoenix-MR           1:25.78    1:26.08 SILV   
                  40.49     1:26.08 (45.59)                                        
 35 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR          1:31.32    1:26.13 SILV   
                  40.88     1:26.13 (45.25)                                        
 36 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR          1:24.65    1:26.24 SILV   
                  41.55     1:26.24 (44.69)                                        
 37 Brita, Abigail E          12 Express Swimming-MR  1:30.53    1:26.45 SILV   
                  40.41     1:26.45 (46.04)                                        
 38 Bapis, Maria C            12 Manhattan Makos-MR   1:27.30    1:26.53 SILV   
                  40.35     1:26.53 (46.18)                                        
 39 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR          1:27.10    1:26.84 SILV   
                  41.10     1:26.84 (45.74)                                        
 40 Veru, Nina S              12 GAEL-MR              1:22.13    1:27.02 SILV   
                  39.95     1:27.02 (47.07)                                        
 40 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR  1:30.33    1:27.02 SILV   
                  41.73     1:27.02 (45.29)                                        
 42 Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            1:25.78    1:27.04 SILV   
                  41.35     1:27.04 (45.69)                                        
 43 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                1:24.00    1:27.36 SILV   
                  41.87     1:27.36 (45.49)                                        
 44 Chen, Zoe                 12 NCAC-MR              1:30.35    1:27.50 SILV   
                  41.48     1:27.50 (46.02)                                        
 45 Campbell, Sarah B         12 Express Swimming-MR  1:27.39    1:27.62 SILV   
                  42.33     1:27.62 (45.29)                                        
 46 Nishiwaki, Abby N         12 WEST-MR              1:26.73    1:27.66 SILV   
                  41.53     1:27.66 (46.13)                                        
 47 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR   1:26.75    1:27.73 SILV   
                  41.79     1:27.73 (45.94)                                        
 48 Butler, Amelia K          11 NYCC-MR              1:29.81    1:27.96 SILV   
                  41.62     1:27.96 (46.34)                                        
 49 Pulkkinen, Anneke         12 GAEL-MR              1:27.29    1:28.28 SILV   
                  41.11     1:28.28 (47.17)                                        
 50 Bryce, Madeline           12 WEST-MR              1:29.70    1:28.58 SILV   
                  42.67     1:28.58 (45.91)                                        
 51 O'Connell, Maggie S       11 Express Swimming-MR  1:26.86    1:28.73 SILV   
                  43.06     1:28.73 (45.67)                                        
 52 Victor, Melanie           11 Flying Dolphins-MR   1:31.33    1:28.86 SILV   
                  41.95     1:28.86 (46.91)                                        
 53 Johanson, Sophie L        12 Badger-MR            1:28.50    1:28.88 SILV   
                  40.91     1:28.88 (47.97)                                        
 54 Ng, Melanie Z             11 CIY-MR               1:29.01    1:29.01 SILV   
                  42.49     1:29.01 (46.52)                                        
 54 Mikheev, Isabel K         11 WEST-MR              1:28.91    1:29.01 SILV   
                  42.10     1:29.01 (46.91)                                        
 56 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR          1:29.58    1:29.06 SILV   
                  42.17     1:29.06 (46.89)                                        
 57 Dunster, Maggie S         12 Express Swimming-MR  1:30.05    1:29.42 SILV   
                  42.86     1:29.42 (46.56)                                        
 58 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR          1:30.98    1:29.47 SILV   
                  42.01     1:29.47 (47.46)                                        
 59 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR              1:26.76    1:29.52 SILV   
                  42.75     1:29.52 (46.77)                                        
 60 Shatz, Lindsay J          11 Express Swimming-MR  1:28.08    1:29.75 SILV   
                  42.93     1:29.75 (46.82)                                        
 61 Bonanno, Nicole R         11 WEST-MR              1:31.34    1:29.91 SILV   
                  42.83     1:29.91 (47.08)                                        
 62 Crystal, Ella J           11 Badger-MR            1:31.56    1:30.01 SILV   
                  43.40     1:30.01 (46.61)                                        
 63 Aclao, Joromya            11 GATE-MR              1:29.98    1:30.05 SILV   
                  43.19     1:30.05 (46.86)                                        
 64 Lerner, Ayla P            11 Express Swimming-MR  1:30.24    1:30.07 SILV   
                  42.17     1:30.07 (47.90)                                        
 64 Pan, Christina            12 GATE-MR              1:29.82    1:30.07 SILV   
                  42.06     1:30.07 (48.01)                                        
 66 Ribeiro, Jasmine          11 NYCC-MR              1:30.09    1:30.09 SILV   
                  42.09     1:30.09 (48.00)                                        
 67 Lee, Emma P               12 Manhattan Makos-MR   1:30.18    1:30.43 SILV   
                  42.57     1:30.43 (47.86)                                        
 68 Craven, Ailsa             11 Manhattan Makos-MR   1:31.45    1:30.79 SILV   
                  43.44     1:30.79 (47.35)                                        
 69 Yan, Emily                11 GATE-MR              1:25.72    1:31.08 SILV   
                  44.27     1:31.08 (46.81)                                        
 70 Weller, Clara O           11 WEST-MR              1:30.84    1:31.57 SILV   
                  42.68     1:31.57 (48.89)                                        
Non-Award Division  
  1 Moane, Courtney           11 WAC-MR               1:22.98    1:19.49 JO     
                  37.29     1:19.49 (42.20)                                        
  2 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR  1:30.82    1:32.31        
                  44.53     1:32.31 (47.78)                                        
  3 Daniels, Jacyn T          12 CAS-MR               1:30.07    1:32.36        
                  43.91     1:32.36 (48.45)                                        
  4 Brydon, Maia              12 RedTails-MR          1:29.00    1:32.87        
                  43.08     1:32.87 (49.79)                                        
  5 Manning, Tara             11 WAC-MR               1:31.46    1:33.01        
                  43.29     1:33.01 (49.72)                                        
  6 Falcao, Isabella L        11 Twisters-MR          1:29.73    1:33.08        
                  44.01     1:33.08 (49.07)                                        
  7 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR   1:31.21    1:33.41        
                  43.57     1:33.41 (49.84)                                        
 -- Carroll, Mia C            12 WEST-MR              1:21.19        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:55.99  JO
              2:56.00  SMAX Silver Max
              3:15.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:56.00 - 3:15.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Victory, Margaret M       12 Badger-MR            3:04.21    2:57.02 SILV   
                  40.93     1:25.59 (44.66)     2:12.68 (47.09)     2:57.02 (44.34)
  2 Deverna, Bridget T        12 GAEL-MR              3:03.98    2:57.95 SILV   
                  40.34     1:26.24 (45.90)     2:13.78 (47.54)     2:57.95 (44.17)
  3 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  3:03.66    2:58.45 SILV   
                  41.19     1:27.50 (46.31)     2:13.57 (46.07)     2:58.45 (44.88)
  4 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                2:58.10    2:59.23 SILV   
                  40.82     1:26.96 (46.14)     2:13.51 (46.55)     2:59.23 (45.72)
  5 Liew, Briana J            11 GATE-MR              3:05.06    2:59.31 SILV   
                  41.19     1:27.07 (45.88)     2:13.56 (46.49)     2:59.31 (45.75)
  6 Morvillo, Catie E         12 Express Swimming-MR  2:56.63    2:59.32 SILV   
                  39.71     1:25.46 (45.75)     2:12.83 (47.37)     2:59.32 (46.49)
  7 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR          3:04.89    2:59.65 SILV   
                  40.21     1:25.54 (45.33)     2:13.01 (47.47)     2:59.65 (46.64)
  8 Ng, Lauren K              12 GATE-MR              3:10.69    3:00.39 SILV   
                  40.42     1:25.36 (44.94)     2:11.88 (46.52)     3:00.39 (48.51)
  9 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                3:01.44    3:00.48 SILV   
                  39.07     1:24.11 (45.04)     2:11.84 (47.73)     3:00.48 (48.64)
 10 Saric, Juliana M          12 Phoenix-MR           3:02.52    3:00.78 SILV   
                  40.23     1:25.81 (45.58)     2:13.72 (47.91)     3:00.78 (47.06)
 11 Flanigan, Aimee S         12 Flying Dolphins-MR   3:03.71    3:03.29 SILV   
                  41.24     1:28.06 (46.82)     2:16.29 (48.23)     3:03.29 (47.00)
 12 Mikheev, Isabel K         11 WEST-MR              3:07.27    3:04.51 SILV   
                  42.24     1:28.73 (46.49)     2:16.60 (47.87)     3:04.51 (47.91)
 13 Martin, Samantha J        11 Phoenix-MR           3:09.54    3:06.32 SILV   
                  41.14     1:28.37 (47.23)     2:17.30 (48.93)     3:06.32 (49.02)
 14 Yan, Emily                11 GATE-MR              3:02.71    3:08.27 SILV   
                  43.62     1:31.48 (47.86)     2:20.45 (48.97)     3:08.27 (47.82)
 15 O'Connell, Maggie S       11 Express Swimming-MR  3:09.49    3:08.65 SILV   
                  42.64     1:32.37 (49.73)     2:20.69 (48.32)     3:08.65 (47.96)
 16 Victor, Melanie           11 Flying Dolphins-MR   3:13.64    3:09.62 SILV   
                  43.01     1:31.42 (48.41)     2:22.03 (50.61)     3:09.62 (47.59)
 17 Radomisli, Julia M        12 Flying Dolphins-MR   3:15.76    3:10.31 SILV   
                  43.97     1:33.14 (49.17)     2:22.06 (48.92)     3:10.31 (48.25)
 18 Lim, Sojin A              11 Phoenix-MR           3:12.79    3:11.45 SILV   
                  42.38     1:29.81 (47.43)     2:20.79 (50.98)     3:11.45 (50.66)
Non-Award Division  
  1 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   3:00.79    2:45.40 JO     
                  38.08     1:21.30 (43.22)     2:04.25 (42.95)     2:45.40 (41.15)
  2 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR          2:57.63    2:54.14 JO     
                  39.36     1:23.69 (44.33)     2:09.98 (46.29)     2:54.14 (44.16)
  3 Moane, Courtney           11 WAC-MR               2:59.97    2:54.80 JO     
                  39.36     1:24.97 (45.61)     2:10.43 (45.46)     2:54.80 (44.37)
  4 Lim, Jessica G            11 Twisters-MR          3:03.46    2:55.31 JO     
                  39.78     1:23.75 (43.97)     2:09.61 (45.86)     2:55.31 (45.70)
 -- Harrington, Danielle S    12 Badger-MR            3:08.08         DQ        
      Declared false start
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                31.60  SMAX Silver Max
                35.69  SILV
 Meet Qualifying:  31.60 - 35.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR                32.70      31.77 SILV   
  2 Neuman, Samantha E        12 WEST-MR                33.57      31.93 SILV   
  3 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR                33.10      31.95 SILV   
  4 Capuano, Caroline R       11 WEST-MR                33.55      32.08 SILV   
  5 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR            32.11      32.15 SILV   
  5 Broderick, Kyra A         12 GAEL-MR                33.40      32.15 SILV   
  7 Townsend, Dayna p         12 Twisters-MR            32.29      32.17 SILV   
  8 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR                 32.87      32.21 SILV   
  9 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR    33.48      32.30 SILV   
 10 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR    35.27      32.39 SILV   
 11 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR                33.76      32.47 SILV   
 12 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR    33.23      32.54 SILV   
 13 Shashaty, Kasey           12 WAC-MR                 35.61      32.86 SILV   
 14 Perry, Jada J             12 NFS-MR                 33.01      32.94 SILV   
 15 Sacranie, Jaina A         12 Manhattan Makos-MR     33.74      33.04 SILV   
 16 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR           32.75      33.10 SILV   
 17 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR            34.82      33.19 SILV   
 18 Warner, Breanna           12 NCAC-MR                34.56      33.21 SILV   
 19 Kujawski, Grace E         11 WEST-MR                33.12      33.23 SILV   
 19 Puentes, Emily            11 WAC-MR                 33.89      33.23 SILV   
 21 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR                 32.90      33.24 SILV   
 22 Butler, Amelia K          11 NYCC-MR                33.85      33.32 SILV   
 23 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR             34.25      33.66 SILV   
 24 Veru, Nina S              12 GAEL-MR                34.16      33.73 SILV   
 25 Carroll, Mia C            12 WEST-MR                35.07      33.78 SILV   
 26 Gregoire, Chloe L         12 Twisters-MR            34.65      33.81 SILV   
 27 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR                34.64      33.88 SILV   
 28 Kabillio, Mia N           12 Manhattan Makos-MR     32.78      33.92 SILV   
 29 Rinaldi, Emily K          12 WAC-MR                 34.43      33.97 SILV   
 30 Walsh, Kara S             12 CIY-MR                 34.46      33.99 SILV   
 31 Russo, Noelle R           11 Express Swimming-MR    34.12      34.15 SILV   
 32 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR           32.76      34.29 SILV   
 33 Hyndman, Kailah           11 Unhes-Mr-MR            33.89      34.32 SILV   
 34 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR    34.12      34.38 SILV   
 35 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR                34.99      34.41 SILV   
 36 Penner, Julianna          11 Manhattan Makos-MR     34.54      34.48 SILV   
 37 Whang, Taylor K           11 Phoenix-MR             34.02      34.52 SILV   
 38 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR                32.72      34.61 SILV   
 39 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR            35.16      34.65 SILV   
 39 Gan, Emily                12 Express Swimming-MR    34.70      34.65 SILV   
 41 Moane, Courtney           11 WAC-MR                 34.64      34.69 SILV   
 42 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR            34.40      34.79 SILV   
 43 Feldman, Aiko R           11 Phoenix-MR             34.86      34.81 SILV   
 44 Du, Katelin               12 WEST-MR                34.41      35.08 SILV   
 45 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR    34.83      35.26 SILV   
 46 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR    33.56      35.29 SILV   
 47 Brydon, Maia              12 RedTails-MR            34.78      35.52 SILV   
Non-Award Division  
  1 Han, Xue                  12 GATE-MR                32.13      30.18 JO     
  2 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR            31.81      30.96 JO     
  3 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR             33.28      30.97 JO     
  4 Yang, Kristen A           11 GATE-MR                32.69      31.06 JO     
  5 Lore, Jessie J            12 WEST-MR                31.76      31.14 JO     
  6 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR                32.06      31.26 JO     
  7 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR            31.90      31.29 JO     
  8 Lew, Katie G              11 Express Swimming-MR    31.68      31.38 JO     
  9 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR            31.86      31.40 JO     
 10 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                  33.31      31.60 SMAX   
 11 Eng, Alina                11 Express Swimming-MR    34.89      35.75        
 12 Burke, Caroline M         11 Flying Dolphins-MR     33.84      35.86        
 13 Liew, Briana J            11 GATE-MR                33.63      35.94        
 14 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR                35.48      35.98        
 15 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR    35.63      36.11        
 16 Pulkkinen, Anneke         12 GAEL-MR                35.58      36.20        
 17 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR     35.13      36.54        
 17 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                  35.03      36.54        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.09  JO
              1:12.10  SMAX Silver Max
              1:26.19  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.10 - 1:26.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR  1:14.47    1:13.70 SILV   
                  34.07     1:13.70 (39.63)                                        
  2 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                1:13.15    1:14.00 SILV   
                  33.87     1:14.00 (40.13)                                        
  3 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               1:19.67    1:14.44 SILV   
                  34.99     1:14.44 (39.45)                                        
  4 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR              1:20.17    1:14.78 SILV   
                  34.96     1:14.78 (39.82)                                        
  5 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR              1:16.27    1:14.83 SILV   
                  34.69     1:14.83 (40.14)                                        
  6 Sacranie, Jaina A         12 Manhattan Makos-MR   1:18.91    1:15.26 SILV   
                  34.97     1:15.26 (40.29)                                        
  7 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR   1:15.67    1:16.08 SILV   
                  34.17     1:16.08 (41.91)                                        
  8 Kabillio, Mia N           12 Manhattan Makos-MR   1:23.88    1:16.20 SILV   
                  36.08     1:16.20 (40.12)                                        
  9 Gregoire, Chloe L         12 Twisters-MR          1:20.17    1:16.29 SILV   
                  36.16     1:16.29 (40.13)                                        
 10 Veru, Nina S              12 GAEL-MR              1:19.30    1:16.85 SILV   
                  33.68     1:16.85 (43.17)                                        
 11 Yan, Emily                11 GATE-MR              1:17.12    1:16.88 SILV   
                  37.12     1:16.88 (39.76)                                        
 12 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  1:16.57    1:17.39 SILV   
                  35.64     1:17.39 (41.75)                                        
 13 Townsend, Dayna p         12 Twisters-MR          1:20.49    1:17.72 SILV   
                  33.64     1:17.72 (44.08)                                        
 14 Kwa, Brightlyn H          12 NYCC-MR              1:16.48    1:17.80 SILV   
                  35.09     1:17.80 (42.71)                                        
 15 Pan, Christina            12 GATE-MR              1:21.94    1:17.88 SILV   
                  35.92     1:17.88 (41.96)                                        
 16 Eng, Alina                11 Express Swimming-MR  1:18.09    1:18.01 SILV   
                  35.73     1:18.01 (42.28)                                        
 17 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  1:15.71    1:18.03 SILV   
                  35.22     1:18.03 (42.81)                                        
 18 Penner, Julianna          11 Manhattan Makos-MR   1:19.06    1:18.34 SILV   
                  35.90     1:18.34 (42.44)                                        
 19 Leal, Nancy               11 RedTails-MR          1:14.31    1:18.71 SILV   
                  33.46     1:18.71 (45.25)                                        
 20 Feldman, Aiko R           11 Phoenix-MR           1:25.81    1:18.92 SILV   
                  35.48     1:18.92 (43.44)                                        
 21 O'Connor, Sarah J         11 UNBAD-MR             1:21.23    1:19.35 SILV   
                  35.99     1:19.35 (43.36)                                        
 22 Donlevy, Kelly A          12 CIY-MR               1:20.25    1:19.67 SILV   
 23 Rinaldi, Emily K          12 WAC-MR               1:24.35    1:19.93 SILV   
                  37.76     1:19.93 (42.17)                                        
 24 Hyndman, Kailah           11 Unhes-Mr-MR          1:23.58    1:20.19 SILV   
                  37.10     1:20.19 (43.09)                                        
 25 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR              1:17.48    1:20.32 SILV   
                  35.47     1:20.32 (44.85)                                        
 26 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR          1:23.91    1:20.66 SILV   
                  37.77     1:20.66 (42.89)                                        
 27 Burke, Caroline M         11 Flying Dolphins-MR   1:17.25    1:20.94 SILV   
                  35.61     1:20.94 (45.33)                                        
 28 Mazzacano, Emmy R         11 Phoenix-MR           1:21.74    1:21.22 SILV   
                  36.17     1:21.22 (45.05)                                        
 29 Aclao, Joromya            11 GATE-MR              1:24.43    1:21.98 SILV   
                  37.27     1:21.98 (44.71)                                        
 30 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR          1:22.54    1:21.99 SILV   
                  36.98     1:21.99 (45.01)                                        
 31 Green, Ella R             11 Flying Dolphins-MR   1:22.67    1:22.72 SILV   
                  39.44     1:22.72 (43.28)                                        
 32 Russo, Noelle R           11 Express Swimming-MR  1:25.03    1:22.92 SILV   
                  36.48     1:22.92 (46.44)                                        
 33 Bonanno, Nicole R         11 WEST-MR              1:23.62    1:23.53 SILV   
                  38.74     1:23.53 (44.79)                                        
 34 Weller, Clara O           11 WEST-MR              1:24.55    1:24.49 SILV   
                  38.22     1:24.49 (46.27)                                        
 35 Ng, Lauren K              12 GATE-MR              1:25.97    1:25.55 SILV   
                  39.62     1:25.55 (45.93)                                        
 36 Goodstone, Zoe K          12 Express Swimming-MR  1:25.93    1:25.89 SILV   
                  39.49     1:25.89 (46.40)                                        
 37 Butler, Amelia K          11 NYCC-MR              1:25.21    1:25.99 SILV   
                  37.89     1:25.99 (48.10)                                        
 -- Puentes, Emily            11 WAC-MR               1:16.96         DQ        
      Alternating Kick
                  34.63          DQ (40.47)                                        
Non-Award Division  
  1 Tillman, Victoria M       12 WEST-MR              1:13.97    1:08.46 JO     
                  31.46     1:08.46 (37.00)                                        
  2 Fong, Elise C             12 Manhattan Makos-MR   1:17.31    1:09.96 JO     
                  32.02     1:09.96 (37.94)                                        
  3 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR  1:13.46    1:10.92 JO     
                  32.90     1:10.92 (38.02)                                        
  4 Lore, Jessie J            12 WEST-MR              1:12.22    1:11.41 JO     
                  32.52     1:11.41 (38.89)                                        
  5 Capuano, Caroline R       11 WEST-MR              1:14.89    1:11.57 JO     
                  33.37     1:11.57 (38.20)                                        
  6 Yanza, Ayleen             12 Twisters-MR          1:13.95    1:11.92 JO     
                  31.84     1:11.92 (40.08)                                        
  7 Borowski, Hannah F        11 Phoenix-MR           1:12.89    1:12.00 JO     
                  32.36     1:12.00 (39.64)                                        
  8 Green, Darby P            12 Manhattan Makos-MR   1:24.22    1:26.60        
                  38.28     1:26.60 (48.32)                                        
 -- Perry, Jada J             12 NFS-MR               1:19.49        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX Silver Max
              2:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.00 - 2:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR              2:48.41    2:42.00 SILV   
                  35.11     1:17.12 (42.01)     2:00.64 (43.52)     2:42.00 (41.36)
  2 Lore, Jessie J            12 WEST-MR              2:42.99    2:44.54 SILV   
                  34.60     1:17.38 (42.78)     2:01.09 (43.71)     2:44.54 (43.45)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.29  JO
              1:11.30  SMAX Silver Max
              1:18.69  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.30 - 1:18.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR          1:12.04    1:11.45 SILV   
                  31.99     1:11.45 (39.46)                                        
  2 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR            1:13.84    1:11.55 SILV   
                  34.15     1:11.55 (37.40)                                        
  3 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          1:11.36    1:11.62 SILV   
                  31.91     1:11.62 (39.71)                                        
  4 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR          1:13.18    1:11.75 SILV   
                  33.46     1:11.75 (38.29)                                        
  5 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR               1:11.40    1:11.79 SILV   
                  34.25     1:11.79 (37.54)                                        
  6 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                1:13.12    1:12.02 SILV   
                  33.17     1:12.02 (38.85)                                        
  7 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR  1:14.14    1:12.05 SILV   
                  33.80     1:12.05 (38.25)                                        
  8 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR           1:15.98    1:12.09 SILV   
                  31.59     1:12.09 (40.50)                                        
  9 Kujawski, Grace E         11 WEST-MR              1:14.09    1:12.29 SILV   
                  33.73     1:12.29 (38.56)                                        
 10 Yanza, Ayleen             12 Twisters-MR          1:12.38    1:12.36 SILV   
                  34.13     1:12.36 (38.23)                                        
 11 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR          1:13.54    1:12.40 SILV   
                  33.66     1:12.40 (38.74)                                        
 12 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR         1:14.58    1:12.58 SILV   
                  34.65     1:12.58 (37.93)                                        
 13 Blackstock, Esme J        11 Flying Dolphins-MR   1:14.48    1:12.60 SILV   
                  33.25     1:12.60 (39.35)                                        
 14 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR              1:14.51    1:12.92 SILV   
                  34.24     1:12.92 (38.68)                                        
 15 Lore, Jessie J            12 WEST-MR              1:12.80    1:13.19 SILV   
                  33.03     1:13.19 (40.16)                                        
 16 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR          1:15.81    1:13.29 SILV   
                  33.93     1:13.29 (39.36)                                        
 17 Shashaty, Kasey           12 WAC-MR               1:15.07    1:13.32 SILV   
                  34.99     1:13.32 (38.33)                                        
 18 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR         1:12.77    1:13.37 SILV   
                  35.12     1:13.37 (38.25)                                        
 19 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR   1:14.29    1:13.80 SILV   
                  34.95     1:13.80 (38.85)                                        
 20 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                1:12.61    1:13.92 SILV   
                  33.00     1:13.92 (40.92)                                        
 21 Saliy, Laura E            12 Unhes-Mr-MR          1:12.74    1:14.25 SILV   
                  35.20     1:14.25 (39.05)                                        
 22 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  1:14.01    1:14.39 SILV   
                  33.56     1:14.39 (40.83)                                        
 23 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR  1:14.63    1:14.42 SILV   
                  35.07     1:14.42 (39.35)                                        
 24 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                1:14.37    1:14.70 SILV   
                  34.88     1:14.70 (39.82)                                        
 25 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR  1:14.38    1:14.80 SILV   
                  34.63     1:14.80 (40.17)                                        
 26 Carroll, Mia C            12 WEST-MR              1:14.13    1:14.81 SILV   
                  34.54     1:14.81 (40.27)                                        
 26 Bischof, Lucy M           12 WEST-MR              1:17.06    1:14.81 SILV   
                  34.31     1:14.81 (40.50)                                        
 28 Du, Katelin               12 WEST-MR              1:16.16    1:14.95 SILV   
                  35.03     1:14.95 (39.92)                                        
 29 Bryce, Madeline           12 WEST-MR              1:14.40    1:15.12 SILV   
                  35.11     1:15.12 (40.01)                                        
 30 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               1:16.28    1:15.51 SILV   
                  33.04     1:15.51 (42.47)                                        
 31 Victory, Margaret M       12 Badger-MR            1:16.00    1:15.83 SILV   
                  37.52     1:15.83 (38.31)                                        
 32 Whang, Taylor K           11 Phoenix-MR           1:16.27    1:15.87 SILV   
                  34.69     1:15.87 (41.18)                                        
 33 Yan, Emily                11 GATE-MR              1:15.68    1:16.05 SILV   
                  35.89     1:16.05 (40.16)                                        
 34 Warner, Breanna           12 NCAC-MR              1:16.87    1:16.07 SILV   
                  34.60     1:16.07 (41.47)                                        
 35 Moane, Courtney           11 WAC-MR               1:17.39    1:16.22 SILV   
                  36.01     1:16.22 (40.21)                                        
 36 Donlevy, Kelly A          12 CIY-MR               1:15.35    1:16.24 SILV   
                  34.79     1:16.24 (41.45)                                        
 37 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  1:16.37    1:16.35 SILV   
                  36.56     1:16.35 (39.79)                                        
 38 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR              1:14.30    1:16.39 SILV   
                  34.39     1:16.39 (42.00)                                        
 39 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR              1:18.21    1:16.40 SILV   
                  36.19     1:16.40 (40.21)                                        
 40 Veru, Nina S              12 GAEL-MR              1:17.76    1:16.53 SILV   
                  35.76     1:16.53 (40.77)                                        
 41 Fetherston, Elizabeth P   12 Express Swimming-MR  1:15.67    1:16.56 SILV   
                  36.25     1:16.56 (40.31)                                        
 42 Martin, Samantha J        11 Phoenix-MR           1:18.12    1:16.84 SILV   
                  36.16     1:16.84 (40.68)                                        
 43 Pan, Christina            12 GATE-MR              1:18.02    1:16.97 SILV   
                  35.63     1:16.97 (41.34)                                        
 44 Perry, Jada J             12 NFS-MR               1:15.19    1:17.67 SILV   
                  36.04     1:17.67 (41.63)                                        
 45 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR              1:17.10    1:17.70 SILV   
                  35.29     1:17.70 (42.41)                                        
 46 Mikheev, Isabel K         11 WEST-MR              1:16.27    1:17.84 SILV   
                  37.15     1:17.84 (40.69)                                        
 47 Leal, Nancy               11 RedTails-MR          1:16.15    1:17.91 SILV   
                  34.73     1:17.91 (43.18)                                        
 48 Suzana, Arlene            11 RedTails-MR          1:17.78    1:18.19 SILV   
                  35.19     1:18.19 (43.00)                                        
 49 Johanson, Sophie L        12 Badger-MR            1:17.62    1:18.59 SILV   
                  36.65     1:18.59 (41.94)                                        
Non-Award Division  
  1 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR              1:12.69    1:11.07 JO     
                  34.73     1:11.07 (36.34)                                        
  2 Brydon, Maia              12 RedTails-MR          1:17.20    1:19.15        
                  37.20     1:19.15 (41.95)                                        
  3 Gutierrez, Stephanie      11 RedTails-MR          1:17.54    1:20.06        
                  36.90     1:20.06 (43.16)                                        
  4 Egan, Orla M              11 Twisters-MR          1:18.52    1:21.69        
                  39.82     1:21.69 (41.87)                                        
  5 O'Flynn-Shahaf, Isis T    12 NYCC-MR              1:17.56    1:22.20        
                  35.95     1:22.20 (46.25)                                        
  6 Bonanno, Nicole R         11 WEST-MR              1:18.55    1:23.97        
                  39.27     1:23.97 (44.70)                                        
 -- Sabella, Sofia            12 Phoenix-MR           1:18.17         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:30.50  SMAX Silver Max
              2:48.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.50 - 2:48.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wilkins, Hazel S          11 Express Swimming-MR  2:32.04    2:30.58 SILV   
                  32.45     1:10.91 (38.46)     1:56.17 (45.26)     2:30.58 (34.41)
  2 McCafferty, Deirdre       12 WAC-MR               2:31.65    2:30.80 SILV   
                  33.53     1:13.24 (39.71)     1:56.10 (42.86)     2:30.80 (34.70)
  3 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                2:31.62    2:31.00 SILV   
                  33.36     1:10.38 (37.02)     1:57.28 (46.90)     2:31.00 (33.72)
  4 Whang, Jessica            12 Express Swimming-MR  2:30.73    2:31.87 SILV   
                  34.28     1:13.22 (38.94)     1:56.70 (43.48)     2:31.87 (35.17)
  5 Guo, Eva J                12 Express Swimming-MR  2:32.45    2:31.90 SILV   
                  36.05     1:14.75 (38.70)     1:56.66 (41.91)     2:31.90 (35.24)
  6 Lovasz, Isabella H        12 Twisters-MR          2:34.65    2:32.34 SILV   
                  32.97     1:12.01 (39.04)     1:59.37 (47.36)     2:32.34 (32.97)
  7 Montgomery, Bridget       12 WEST-MR              2:34.48    2:32.83 SILV   
                  33.22     1:13.40 (40.18)     1:58.81 (45.41)     2:32.83 (34.02)
  8 Rivera, Hannah            12 Twisters-MR          2:33.17    2:34.74 SILV   
                  35.52     1:15.11 (39.59)     2:00.06 (44.95)     2:34.74 (34.68)
  9 Rotenberg, Mary H         11 Badger-MR            2:41.34    2:35.23 SILV   
                  37.33     1:14.67 (37.34)     2:00.06 (45.39)     2:35.23 (35.17)
 10 Zimmerman, Marley G       11 Express Swimming-MR  2:33.66    2:35.82 SILV   
                  35.03     1:15.31 (40.28)     2:00.96 (45.65)     2:35.82 (34.86)
 11 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR          2:39.09    2:35.91 SILV   
                  32.39     1:12.23 (39.84)     2:00.18 (47.95)     2:35.91 (35.73)
 12 Kujawski, Grace E         11 WEST-MR              2:35.38    2:36.08 SILV   
                  34.69     1:15.73 (41.04)     2:00.81 (45.08)     2:36.08 (35.27)
 13 Petrie, Sydney L          12 Phoenix-MR           2:41.60    2:38.01 SILV   
                  33.75     1:12.93 (39.18)     2:04.30 (51.37)     2:38.01 (33.71)
 14 Munday, Jessica L         11 Unhes-Mr-MR          2:42.75    2:38.63 SILV   
                  33.59     1:13.59 (40.00)     2:03.45 (49.86)     2:38.63 (35.18)
 15 Shashaty, Kasey           12 WAC-MR               2:44.51    2:38.69 SILV   
                  35.12     1:17.25 (42.13)     2:01.49 (44.24)     2:38.69 (37.20)
 16 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR   2:40.40    2:38.85 SILV   
                  36.66     1:16.17 (39.51)     2:03.93 (47.76)     2:38.85 (34.92)
 17 Walsh, Stephanie M        11 Express Swimming-MR  2:37.64    2:39.17 SILV   
                  35.94     1:16.53 (40.59)     2:02.14 (45.61)     2:39.17 (37.03)
 18 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  2:39.58    2:39.19 SILV   
                  37.19     1:16.24 (39.05)     2:03.11 (46.87)     2:39.19 (36.08)
 19 Saric, Juliana M          12 Phoenix-MR           2:42.48    2:39.55 SILV   
                  35.49     1:16.34 (40.85)     2:03.75 (47.41)     2:39.55 (35.80)
 20 Getsos, Dahlia            12 Phoenix-MR           2:45.21    2:39.62 SILV   
                  35.36     1:13.76 (38.40)     2:05.25 (51.49)     2:39.62 (34.37)
 21 Monti, Gabrielle R        12 HS-MR                2:34.33    2:40.33 SILV   
                  35.41     1:15.30 (39.89)     2:03.91 (48.61)     2:40.33 (36.42)
 22 Camperlengo, Gillian R    11 WEST-MR              2:44.09    2:40.47 SILV   
                  36.28     1:17.20 (40.92)     2:04.35 (47.15)     2:40.47 (36.12)
 23 Henriksson, Ida F         12 GAEL-MR              2:41.17    2:41.08 SILV   
                  35.10     1:16.19 (41.09)     2:03.78 (47.59)     2:41.08 (37.30)
 24 Yan, Emily                11 GATE-MR              2:38.26    2:41.15 SILV   
                  36.85     1:18.54 (41.69)     2:06.47 (47.93)     2:41.15 (34.68)
 25 Criollo, Ashley K         12 Twisters-MR          2:36.13    2:41.23 SILV   
                  32.73     1:13.34 (40.61)     2:03.43 (50.09)     2:41.23 (37.80)
 26 Muszynski, Amanda         11 HS-MR                2:41.21    2:41.64 SILV   
                  36.73     1:18.01 (41.28)     2:06.89 (48.88)     2:41.64 (34.75)
 27 Catton, Chloe G           11 Express Swimming-MR  2:40.82    2:42.02 SILV   
                  35.82     1:15.20 (39.38)     2:04.11 (48.91)     2:42.02 (37.91)
 28 Bryce, Madeline           12 WEST-MR              2:38.43    2:42.11 SILV   
                  37.47     1:19.21 (41.74)     2:07.68 (48.47)     2:42.11 (34.43)
 29 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR  2:39.67    2:42.41 SILV   
                  34.82     1:17.21 (42.39)     2:02.72 (45.51)     2:42.41 (39.69)
 30 Donlevy, Kelly A          12 CIY-MR               2:41.87    2:42.68 SILV   
                  36.21     1:15.16 (38.95)     2:06.02 (50.86)     2:42.68 (36.66)
 31 Perez, Meadow A           12 Express Swimming-MR  2:44.09    2:42.72 SILV   
                  36.79     1:18.12 (41.33)     2:05.29 (47.17)     2:42.72 (37.43)
 32 Victory, Margaret M       12 Badger-MR            2:42.40    2:43.49 SILV   
                  38.31     1:21.51 (43.20)     2:07.10 (45.59)     2:43.49 (36.39)
 33 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR  2:39.95    2:43.70 SILV   
                  36.00     1:17.52 (41.52)     2:06.55 (49.03)     2:43.70 (37.15)
 34 Martin, Samantha J        11 Phoenix-MR           2:46.99    2:44.03 SILV   
                  37.45     1:18.94 (41.49)     2:06.84 (47.90)     2:44.03 (37.19)
 35 Du, Katelin               12 WEST-MR              2:41.46    2:44.29 SILV   
                  36.67     1:16.66 (39.99)     2:07.21 (50.55)     2:44.29 (37.08)
 36 Moane, Courtney           11 WAC-MR               2:44.77    2:44.50 SILV   
                  36.08     1:20.63 (44.55)     2:06.03 (45.40)     2:44.50 (38.47)
 37 Lore, Jessie J            12 WEST-MR              2:38.48    2:44.60 SILV   
                  33.42     1:14.36 (40.94)     2:07.79 (53.43)     2:44.60 (36.81)
 38 Veru, Nina S              12 GAEL-MR              2:41.54    2:45.20 SILV   
                  34.61     1:17.38 (42.77)     2:07.51 (50.13)     2:45.20 (37.69)
 39 Egan, Orla M              11 Twisters-MR          2:47.72    2:45.58 SILV   
                  40.95     1:21.44 (40.49)     2:10.43 (48.99)     2:45.58 (35.15)
 40 Sacranie, Jaina A         12 Manhattan Makos-MR   2:47.36    2:45.63 SILV   
                  35.98     1:16.62 (40.64)     2:09.27 (52.65)     2:45.63 (36.36)
 41 Shea, Natalie P           12 NYCC-MR              2:45.76    2:45.75 SILV   
                  35.83     1:17.70 (41.87)     2:09.68 (51.98)     2:45.75 (36.07)
 42 Dobkin, Gaby F            11 WEST-MR              2:40.42    2:45.82 SILV   
                  38.27     1:19.07 (40.80)     2:07.19 (48.12)     2:45.82 (38.63)
 43 Penner, Julianna          11 Manhattan Makos-MR   2:46.49    2:46.14 SILV   
                  35.82     1:17.95 (42.13)     2:10.57 (52.62)     2:46.14 (35.57)
 44 Thomas, Laura E           12 FLY-MR               2:35.27    2:46.50 SILV   
                  37.46     1:18.08 (40.62)     2:09.06 (50.98)     2:46.50 (37.44)
Non-Award Division  
  1 Moeslinger, Natasha V     11 GATE-MR              2:31.55    2:29.31 JO     
                  33.17     1:09.94 (36.77)     1:53.27 (43.33)     2:29.31 (36.04)
  2 Gjertsen, Emily A         12 WEST-MR              2:32.53    2:29.97 JO     
                  34.02     1:12.43 (38.41)     1:57.58 (45.15)     2:29.97 (32.39)
  3 Yuen, Valerie A           11 Twisters-MR          2:46.20    2:48.33        
                  38.12     1:21.32 (43.20)     2:10.49 (49.17)     2:48.33 (37.84)
  4 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR         2:41.75    2:48.45        
                  37.30     1:22.81 (45.51)     2:10.10 (47.29)     2:48.45 (38.35)
  5 Zahariev, Tiffany         12 Twisters-MR          2:45.61    2:52.37        
                  39.79     1:24.24 (44.45)     2:14.87 (50.63)     2:52.37 (37.50)
  6 Perry, Jada J             12 NFS-MR               2:42.09    2:57.36        
                  38.54     1:26.45 (47.91)     2:21.08 (54.63)     2:57.36 (36.28)
 -- Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR         2:45.63        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Carroll, Mia C            12 WEST-MR              2:40.51        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX Silver Max
              5:50.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:28.00 - 5:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langaman, Jolina M        12 HS-MR                5:28.83    5:24.07 JO     
                  35.71     1:16.51 (40.80)     1:57.11 (40.60)     2:37.25 (40.14)
        3:24.97 (47.72)     4:12.01 (47.04)     4:48.13 (36.12)     5:24.07 (35.94)
 
Girls 12 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Perez, Miranda M          10 MAD-MR                    NT      31.80        
  2 Duggan, Isabella M        10 CAS-MR                    NT      33.84        
 
Girls 12 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR       NT      39.55        
  2 Mykytenko, Elizabeth      10 Rac @ Jcc-MR              NT      43.15        
 
Girls 12 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Hope E           10 NYCC-MR                   NT      35.86        
  2 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR        NT      38.03        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  JO
                26.70  SMAX Silver Max
                28.79  SILV
 Meet Qualifying:  26.70 - 28.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR                26.86      26.73 SILV   
  2 Gioia, Meredith S         14 Phoenix-MR             27.36      26.95 SILV   
  3 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR    27.01      26.99 SILV   
  4 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR    26.82      27.22 SILV   
  5 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                  27.07      27.24 SILV   
  6 Lin, Iris Q               14 Twisters-MR            27.30      27.33 SILV   
  7 Scala, Maggie A           13 WEST-MR                27.47      27.34 SILV   
  7 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR                 27.30      27.34 SILV   
  9 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR                26.83      27.35 SILV   
 10 DU, Maritha L             14 Express Swimming-MR    26.92      27.37 SILV   
 10 NG, Jasmine               14 Twisters-MR            27.48      27.37 SILV   
 12 Wong, Samantha H          14 HS-MR                  27.53      27.43 SILV   
 12 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR            27.12      27.43 SILV   
 14 Edwards, Kaelyn M         14 HS-MR                  27.30      27.44 SILV   
 15 Pabby, Tanvi              14 Badger-MR              26.89      27.51 SILV   
 16 Pompay, Melody R          14 Express Swimming-MR    27.30      27.60 SILV   
 17 Thompson, Anna M          13 Express Swimming-MR    27.80      27.66 SILV   
 18 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR                27.10      27.67 SILV   
 19 Moskowitz, Mary K         14 Phoenix-MR             28.29      27.70 SILV   
 20 Gan, Emma                 13 Express Swimming-MR    27.79      27.73 SILV   
 21 Wong, Madeline            14 NYCC-MR                28.17      27.74 SILV   
 22 Achil, Shabie J           14 Express Swimming-MR    28.18      27.76 SILV   
 23 Beavers, Maisy            14 NYCC-MR                27.37      27.79 SILV   
 24 Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR                27.48      28.00 SILV   
 24 Chu, Annie                13 Twisters-MR            27.29      28.00 SILV   
 26 Caminiti, Maria C         14 CIY-MR                 27.77      28.05 SILV   
 27 Perez, Kyara              14 MAD-MR                 28.54      28.08 SILV   
 28 Nyquist, Hannah M         13 WAC-MR                 27.61      28.11 SILV   
 29 Costanzo, Erica           13 Rac @ Jcc-MR           28.64      28.12 SILV   
 30 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR           28.03      28.13 SILV   
 31 McLoughlin, Molly A       13 Express Swimming-MR    27.84      28.15 SILV   
 32 Woods-Bannan, Rachel J    13 Phoenix-MR             27.61      28.16 SILV   
 33 Guglielmi, Gabriella      14 WEST-MR                28.74      28.39 SILV   
 34 Ebratt, Emily             13 Badger-MR              28.14      28.42 SILV   
 35 Lantin, Alexa             14 Badger-MR              28.01      28.43 SILV   
 35 Krische, Sheila M         14 CIY-MR                 28.22      28.43 SILV   
 37 Bluvol, Sam               14 GAEL-MR                28.51      28.47 SILV   
 38 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR                28.22      28.48 SILV   
 39 Chamberlin, Zoe T         13 WEST-MR                28.41      28.52 SILV   
 40 Swiatowski, Nicole        13 Twisters-MR            28.42      28.53 SILV   
 41 SU, Rachael               14 NCAC-MR                28.02      28.65 SILV   
 42 Tiburzi, Hallie           13 WAC-MR                 28.40      28.72 SILV   
Non-Award Division  
  1 Chopey, Julia S           14 FLY-MR                 28.23      28.87        
  2 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR     28.22      28.92        
  3 Bylis, Kathryn A          14 HS-MR                  28.60      28.98        
  3 Seward, Mackenzie H       13 GAEL-MR                28.50      28.98        
  5 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR    28.76      29.03        
  6 Rogan, Emily E            14 Express Swimming-MR    28.01      29.05        
  7 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR    28.34      29.08        
  8 Gonciarz, Zuzanna L       13 Twisters-MR            28.42      29.17        
  9 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR    28.11      29.23        
 10 Marcos, Lillie A          13 Flying Dolphins-MR     28.56      29.25        
 11 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR     28.07      29.32        
 12 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR    28.57      29.40        
 13 Perez, Clara A            14 RedTails-MR            28.77      29.95        
 14 Chan, Caitlin             13 GATE-MR                28.71      30.59        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:03.09  SILV
 Meet Qualifying:  58.00 - 1:03.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Shirazi, Tara J           14 Flying Dolphins-MR        NT      58.59 SILV   
                  27.96       58.59 (30.63)                                        
  2 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR              NT    1:00.45 SILV   
                  28.88     1:00.45 (31.57)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:03.09  SILV
 Meet Qualifying:  58.00 - 1:03.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Shirazi, Tara J           14 Flying Dolphins-MR     58.67      58.12 SILV   
                  27.20       58.12 (30.92)                                        
  2 Gioia, Meredith S         14 Phoenix-MR             59.81      59.00 SILV   
                  28.16       59.00 (30.84)                                        
  3 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                1:00.58      59.38 SILV   
                  28.22       59.38 (31.16)                                        
  4 Lin, Iris Q               14 Twisters-MR          1:00.74      59.52 SILV   
                  28.24       59.52 (31.28)                                        
  5 Salcedo, Bianca M         13 Unhes-Mr-MR            59.34      59.57 SILV   
                  28.24       59.57 (31.33)                                        
  6 Scala, Maggie A           13 WEST-MR              1:01.99      59.71 SILV   
                  28.65       59.71 (31.06)                                        
  7 DU, Maritha L             14 Express Swimming-MR    58.12      59.75 SILV   
                  28.30       59.75 (31.45)                                        
  8 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR  1:00.45      59.79 SILV   
                  28.44       59.79 (31.35)                                        
  9 Passante, Julia           13 Phoenix-MR             59.06      59.84 SILV   
                  28.81       59.84 (31.03)                                        
 10 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR    59.76      59.87 SILV   
                  28.94       59.87 (30.93)                                        
 11 Heaney, Cara G            13 Express Swimming-MR  1:00.39      59.88 SILV   
                  28.62       59.88 (31.26)                                        
 12 Moskowitz, Mary K         14 Phoenix-MR           1:00.69      59.91 SILV   
                  28.41       59.91 (31.50)                                        
 13 McLoughlin, Molly A       13 Express Swimming-MR    59.70    1:00.12 SILV   
                  28.50     1:00.12 (31.62)                                        
 14 NG, Jasmine               14 Twisters-MR            59.57    1:00.32 SILV   
                  28.70     1:00.32 (31.62)                                        
 15 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         1:00.59    1:00.45 SILV   
                  29.19     1:00.45 (31.26)                                        
 16 Pabby, Tanvi              14 Badger-MR              58.38    1:00.49 SILV   
                  28.82     1:00.49 (31.67)                                        
 17 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              1:01.33    1:00.61 SILV   
                  29.21     1:00.61 (31.40)                                        
 18 Chu, Annie                13 Twisters-MR          1:00.93    1:00.63 SILV   
                  29.09     1:00.63 (31.54)                                        
 19 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR                59.48    1:00.64 SILV   
                  28.72     1:00.64 (31.92)                                        
 20 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              1:01.63    1:00.69 SILV   
                  29.40     1:00.69 (31.29)                                        
 21 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR   1:00.52    1:00.84 SILV   
                  29.37     1:00.84 (31.47)                                        
 22 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR                 59.80    1:00.90 SILV   
                  28.66     1:00.90 (32.24)                                        
 23 Woods-Bannan, Rachel J    13 Phoenix-MR           1:00.13    1:00.97 SILV   
                  29.42     1:00.97 (31.55)                                        
 24 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              1:01.32    1:01.02 SILV   
                  29.20     1:01.02 (31.82)                                        
 25 Starzyk, Stephany         14 Twisters-MR            58.14    1:01.14 SILV   
                  28.99     1:01.14 (32.15)                                        
 26 Cheng, Britney            14 GATE-MR              1:01.15    1:01.52 SILV   
                  29.75     1:01.52 (31.77)                                        
 27 Marcos, Lillie A          13 Flying Dolphins-MR   1:02.52    1:01.68 SILV   
                  29.53     1:01.68 (32.15)                                        
 28 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              1:00.57    1:01.71 SILV   
                  29.60     1:01.71 (32.11)                                        
 29 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            1:00.41    1:01.79 SILV   
                  29.40     1:01.79 (32.39)                                        
 30 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  1:01.45    1:01.83 SILV   
                  29.61     1:01.83 (32.22)                                        
 31 Krische, Sheila M         14 CIY-MR               1:01.97    1:02.04 SILV   
                  29.52     1:02.04 (32.52)                                        
 32 Nyquist, Hannah M         13 WAC-MR               1:01.45    1:02.17 SILV   
                  29.55     1:02.17 (32.62)                                        
 33 Tobia, Phiona             13 Phoenix-MR           1:02.84    1:02.31 SILV   
                  29.80     1:02.31 (32.51)                                        
 34 Costanzo, Erica           13 Rac @ Jcc-MR         1:02.51    1:02.41 SILV   
                  29.43     1:02.41 (32.98)                                        
 35 Bluvol, Sam               14 GAEL-MR              1:00.64    1:02.42 SILV   
                  29.80     1:02.42 (32.62)                                        
 36 Gan, Emma                 13 Express Swimming-MR  1:01.46    1:02.51 SILV   
                  28.89     1:02.51 (33.62)                                        
 37 Kruger, Olivia T          14 APEX-MR              1:01.80    1:02.59 SILV   
                  29.57     1:02.59 (33.02)                                        
 38 Thompson, Anna M          13 Express Swimming-MR  1:01.56    1:02.71 SILV   
                  29.95     1:02.71 (32.76)                                        
 39 Achil, Shabie J           14 Express Swimming-MR  1:02.31    1:02.72 SILV   
                  29.35     1:02.72 (33.37)                                        
 40 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            1:01.84    1:02.75 SILV   
                  30.34     1:02.75 (32.41)                                        
 41 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR  1:01.79    1:02.86 SILV   
                  30.39     1:02.86 (32.47)                                        
 42 Perez, Kyara              14 MAD-MR               1:01.29    1:02.95 SILV   
                  30.29     1:02.95 (32.66)                                        
 43 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  1:01.58    1:02.96 SILV   
                  29.65     1:02.96 (33.31)                                        
 44 Chopey, Julia S           14 FLY-MR               1:01.09    1:03.05 SILV   
                  30.10     1:03.05 (32.95)                                        
 45 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   1:00.81    1:03.06 SILV   
                  30.06     1:03.06 (33.00)                                        
Non-Award Division  
  1 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR     58.02      57.37 JO     
                  27.52       57.37 (29.85)                                        
  2 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR                58.97      57.69 JO     
                  27.64       57.69 (30.05)                                        
  3 Beavers, Maisy            14 NYCC-MR              1:00.64    1:03.50        
                  29.60     1:03.50 (33.90)                                        
  4 Guariglia, Amanda         14 Express Swimming-MR  1:01.85    1:04.10        
                  30.47     1:04.10 (33.63)                                        
  5 Yeh, Chloe A              14 FLY-MR               1:02.37    1:06.35        
                  32.18     1:06.35 (34.17)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.99  JO
              2:07.00  SMAX Silver Max
              2:16.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:07.00 - 2:16.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR  2:07.22    2:07.04 SILV   
                  29.25     1:01.03 (31.78)     1:33.96 (32.93)     2:07.04 (33.08)
  2 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              2:07.18    2:07.20 SILV   
                  28.17     1:00.51 (32.34)     1:34.28 (33.77)     2:07.20 (32.92)
  3 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR              2:07.01    2:08.25 SILV   
                  28.90     1:01.18 (32.28)     1:34.85 (33.67)     2:08.25 (33.40)
  4 Gioia, Meredith S         14 Phoenix-MR           2:14.08    2:08.55 SILV   
                  28.84     1:01.17 (32.33)     1:34.99 (33.82)     2:08.55 (33.56)
  5 NG, Jasmine               14 Twisters-MR          2:09.80    2:09.29 SILV   
                  29.17     1:01.22 (32.05)     1:35.00 (33.78)     2:09.29 (34.29)
  6 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR  2:08.60    2:09.32 SILV   
                  29.15     1:02.11 (32.96)     1:36.12 (34.01)     2:09.32 (33.20)
  7 Chu, Annie                13 Twisters-MR          2:12.29    2:10.38 SILV   
                  30.28     1:03.25 (32.97)     1:36.57 (33.32)     2:10.38 (33.81)
  8 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR   2:12.15    2:10.67 SILV   
                  30.34     1:03.05 (32.71)     1:37.23 (34.18)     2:10.67 (33.44)
  9 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              2:11.91    2:11.06 SILV   
                  30.63     1:03.36 (32.73)     1:37.50 (34.14)     2:11.06 (33.56)
 10 Moskowitz, Mary K         14 Phoenix-MR           2:15.31    2:11.21 SILV   
                  29.38     1:02.66 (33.28)     1:37.15 (34.49)     2:11.21 (34.06)
 11 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            2:11.65    2:11.56 SILV   
                  30.65     1:04.37 (33.72)     1:38.49 (34.12)     2:11.56 (33.07)
 12 Woods-Bannan, Rachel J    13 Phoenix-MR           2:10.84    2:11.70 SILV   
                  30.35     1:04.03 (33.68)     1:38.57 (34.54)     2:11.70 (33.13)
 13 McLoughlin, Molly A       13 Express Swimming-MR  2:11.64    2:11.81 SILV   
                  29.47     1:03.15 (33.68)     1:37.84 (34.69)     2:11.81 (33.97)
 14 Pompay, Melody R          14 Express Swimming-MR  2:13.88    2:11.90 SILV   
                  30.62     1:04.33 (33.71)     1:38.71 (34.38)     2:11.90 (33.19)
 15 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                2:10.47    2:12.17 SILV   
                  29.37     1:02.23 (32.86)     1:36.92 (34.69)     2:12.17 (35.25)
 16 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         2:14.82    2:12.53 SILV   
                  30.42     1:04.19 (33.77)     1:38.75 (34.56)     2:12.53 (33.78)
 17 Pabby, Tanvi              14 Badger-MR            2:10.92    2:13.02 SILV   
                  30.71     1:04.73 (34.02)     1:39.40 (34.67)     2:13.02 (33.62)
 18 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              2:14.47    2:13.11 SILV   
                  31.11     1:05.16 (34.05)     1:39.62 (34.46)     2:13.11 (33.49)
 19 Passante, Julia           13 Phoenix-MR           2:11.98    2:13.50 SILV   
                  30.70     1:04.96 (34.26)     1:39.65 (34.69)     2:13.50 (33.85)
 20 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          2:15.14    2:13.58 SILV   
                  29.51     1:03.62 (34.11)     1:38.76 (35.14)     2:13.58 (34.82)
 21 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  2:14.59    2:13.63 SILV   
                  30.42     1:04.71 (34.29)     1:39.41 (34.70)     2:13.63 (34.22)
 22 O'Connor, Alexa           13 Phoenix-MR           2:14.63    2:14.10 SILV   
                  29.53     1:04.36 (34.83)     1:40.13 (35.77)     2:14.10 (33.97)
 23 Bluvol, Sam               14 GAEL-MR              2:12.80    2:14.32 SILV   
                  31.20     1:05.29 (34.09)     1:40.10 (34.81)     2:14.32 (34.22)
 24 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            2:11.11    2:14.38 SILV   
                  31.56     1:06.06 (34.50)     1:40.65 (34.59)     2:14.38 (33.73)
 25 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              2:12.75    2:14.89 SILV   
                  30.26     1:04.53 (34.27)     1:40.63 (36.10)     2:14.89 (34.26)
 26 Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR              2:10.29    2:15.23 SILV   
                  30.08     1:03.32 (33.24)     1:39.17 (35.85)     2:15.23 (36.06)
 27 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               2:15.57    2:15.62 SILV   
                  30.01     1:04.67 (34.66)     1:40.40 (35.73)     2:15.62 (35.22)
 28 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              2:16.45    2:16.27 SILV   
                  29.89     1:03.81 (33.92)     1:40.04 (36.23)     2:16.27 (36.23)
 29 Gan, Emma                 13 Express Swimming-MR  2:15.37    2:16.60 SILV   
                  29.96     1:04.07 (34.11)     1:40.01 (35.94)     2:16.60 (36.59)
Non-Award Division  
  1 Edwards, Kaelyn M         14 HS-MR                2:16.43    2:17.13        
                  30.84     1:05.96 (35.12)     1:42.16 (36.20)     2:17.13 (34.97)
  2 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  2:11.43    2:17.17        
                  31.22     1:06.15 (34.93)     1:41.99 (35.84)     2:17.17 (35.18)
  3 Thompson, Anna M          13 Express Swimming-MR  2:16.29    2:17.27        
                  31.17     1:06.64 (35.47)     1:43.03 (36.39)     2:17.27 (34.24)
  4 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR  2:16.13    2:17.89        
                  31.16     1:05.19 (34.03)     1:41.56 (36.37)     2:17.89 (36.33)
  5 Nyquist, Hannah M         13 WAC-MR               2:16.95    2:18.16        
                  31.48     1:07.02 (35.54)     1:43.26 (36.24)     2:18.16 (34.90)
  6 Chopey, Julia S           14 FLY-MR               2:13.36    2:19.09        
                  30.54     1:04.69 (34.15)     1:41.41 (36.72)     2:19.09 (37.68)
  7 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR  2:12.19    2:19.16        
                  30.84     1:06.05 (35.21)     1:43.03 (36.98)     2:19.16 (36.13)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:35.99  JO
              5:36.00  SMAX Silver Max
              5:50.59  SILV
 Meet Qualifying:  5:36.00 - 5:50.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            5:40.02    5:41.15 SILV   
                  31.13     1:05.43 (34.30)     1:40.36 (34.93)     2:15.20 (34.84)
        2:50.05 (34.85)     3:24.38 (34.33)     3:58.90 (34.52)     4:33.54 (34.64)
        5:07.98 (34.44)     5:41.15 (33.17)                                        
  2 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  5:44.02    5:41.96 SILV   
                  30.71     1:04.38 (33.67)     1:38.92 (34.54)     2:14.41 (35.49)
        2:49.55 (35.14)     3:24.05 (34.50)     3:59.37 (35.32)     4:34.20 (34.83)
        5:08.68 (34.48)     5:41.96 (33.28)                                        
  3 Chu, Annie                13 Twisters-MR          5:45.71    5:44.41 SILV   
                  30.57     1:04.37 (33.80)     1:39.14 (34.77)     2:14.19 (35.05)
        2:49.32 (35.13)     3:24.52 (35.20)     3:59.58 (35.06)     4:35.03 (35.45)
        5:10.14 (35.11)     5:44.41 (34.27)                                        
  4 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  5:48.55    5:44.77 SILV   
                  30.51     1:04.06 (33.55)     1:39.53 (35.47)     2:14.97 (35.44)
        2:50.07 (35.10)     3:24.89 (34.82)     4:00.17 (35.28)     4:35.73 (35.56)
        5:11.06 (35.33)     5:44.77 (33.71)                                        
  5 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            5:41.40    5:46.70 SILV   
                  31.42     1:05.71 (34.29)     1:40.77 (35.06)     2:16.13 (35.36)
        2:52.01 (35.88)     3:27.37 (35.36)     4:02.68 (35.31)     4:38.06 (35.38)
        5:13.20 (35.14)     5:46.70 (33.50)                                        
  6 Kruger, Olivia T          14 APEX-MR              5:41.62    5:47.70 SILV   
                  29.95     1:03.52 (33.57)     1:38.42 (34.90)     2:13.64 (35.22)
        2:49.13 (35.49)     3:24.11 (34.98)     3:59.25 (35.14)     4:35.35 (36.10)
        5:11.47 (36.12)     5:47.70 (36.23)                                        
  7 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              5:49.14    5:48.44 SILV   
                  30.82     1:05.63 (34.81)     1:41.21 (35.58)     2:16.76 (35.55)
        2:51.99 (35.23)     3:27.82 (35.83)     4:04.27 (36.45)     4:40.55 (36.28)
        5:15.67 (35.12)     5:48.44 (32.77)                                        
  8 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR  5:42.31    5:48.77 SILV   
                  30.39     1:04.87 (34.48)     1:40.78 (35.91)     2:16.51 (35.73)
        2:52.32 (35.81)     3:28.13 (35.81)     4:03.57 (35.44)     4:39.68 (36.11)
        5:15.71 (36.03)     5:48.77 (33.06)                                        
  9 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR              5:47.83    5:49.62 SILV   
                  30.92     1:05.32 (34.40)     1:40.04 (34.72)     2:14.71 (34.67)
        2:49.32 (34.61)     3:25.15 (35.83)     4:01.85 (36.70)     4:38.71 (36.86)
        5:15.44 (36.73)     5:49.62 (34.18)                                        
Non-Award Division  
  1 Woods-Bannan, Rachel J    13 Phoenix-MR           5:50.15    5:50.71        
                  30.69     1:04.54 (33.85)     1:40.13 (35.59)     2:15.95 (35.82)
        2:52.08 (36.13)     3:28.45 (36.37)     4:05.16 (36.71)     4:41.27 (36.11)
        5:17.33 (36.06)     5:50.71 (33.38)                                        
  2 Kraff, Allyson R          13 Express Swimming-MR  5:39.60    5:51.17        
                  32.00     1:07.01 (35.01)     1:42.71 (35.70)     2:18.49 (35.78)
        2:54.65 (36.16)     3:30.38 (35.73)     4:05.93 (35.55)     4:41.10 (35.17)
        5:17.08 (35.98)     5:51.17 (34.09)                                        
  3 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR  5:39.80    5:52.39        
                  30.88     1:06.12 (35.24)     1:41.56 (35.44)     2:17.61 (36.05)
        2:53.62 (36.01)     3:29.71 (36.09)     4:06.50 (36.79)     4:42.62 (36.12)
        5:18.54 (35.92)     5:52.39 (33.85)                                        
  4 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  5:45.68    5:55.19        
                  30.30     1:04.91 (34.61)     1:40.87 (35.96)     2:16.85 (35.98)
        2:53.54 (36.69)     3:29.48 (35.94)     4:06.02 (36.54)     4:43.31 (37.29)
        5:20.18 (36.87)     5:55.19 (35.01)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.59  JO
              1:06.60  SMAX Silver Max
              1:15.29  SILV
 Meet Qualifying:  1:06.60 - 1:15.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR  1:08.83    1:06.67 SILV   
                  32.18     1:06.67 (34.49)                                        
  2 Scala, Maggie A           13 WEST-MR              1:08.65    1:07.50 SILV   
                  33.35     1:07.50 (34.15)                                        
  3 Costanzo, Erica           13 Rac @ Jcc-MR         1:09.00    1:07.89 SILV   
                  33.11     1:07.89 (34.78)                                        
  4 Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR              1:08.89    1:07.96 SILV   
                  32.71     1:07.96 (35.25)                                        
  5 McLoughlin, Molly A       13 Express Swimming-MR  1:06.71    1:08.06 SILV   
                  32.79     1:08.06 (35.27)                                        
  6 Pabby, Tanvi              14 Badger-MR            1:10.28    1:08.12 SILV   
                  33.60     1:08.12 (34.52)                                        
  7 Marcos, Lillie A          13 Flying Dolphins-MR   1:10.70    1:08.31 SILV   
                  33.41     1:08.31 (34.90)                                        
  8 Guglielmi, Gabriella      14 WEST-MR              1:09.18    1:08.52 SILV   
                  33.06     1:08.52 (35.46)                                        
  9 Gan, Emma                 13 Express Swimming-MR  1:09.35    1:08.54 SILV   
                  32.36     1:08.54 (36.18)                                        
 10 Pompay, Melody R          14 Express Swimming-MR  1:09.32    1:08.96 SILV   
                  33.60     1:08.96 (35.36)                                        
 11 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR  1:08.21    1:09.08 SILV   
                  34.25     1:09.08 (34.83)                                        
 12 Chu, Annie                13 Twisters-MR          1:07.78    1:09.11 SILV   
                  33.38     1:09.11 (35.73)                                        
 13 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              1:09.12    1:09.25 SILV   
                  33.30     1:09.25 (35.95)                                        
 14 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR              1:11.32    1:09.32 SILV   
                  33.76     1:09.32 (35.56)                                        
 15 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  1:08.94    1:09.39 SILV   
                  34.08     1:09.39 (35.31)                                        
 16 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              1:13.44    1:09.90 SILV   
                  33.89     1:09.90 (36.01)                                        
 17 Veru, Nicole              14 GAEL-MR              1:12.50    1:10.04 SILV   
                  34.30     1:10.04 (35.74)                                        
 18 Krische, Sheila M         14 CIY-MR               1:07.91    1:10.05 SILV   
                  34.38     1:10.05 (35.67)                                        
 19 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               1:11.53    1:10.44 SILV   
                  33.73     1:10.44 (36.71)                                        
 20 NG, Jasmine               14 Twisters-MR          1:09.97    1:10.67 SILV   
                  34.54     1:10.67 (36.13)                                        
 21 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            1:13.54    1:10.96 SILV   
                  34.83     1:10.96 (36.13)                                        
 22 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  1:11.91    1:11.18 SILV   
                  34.67     1:11.18 (36.51)                                        
 22 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR   1:08.07    1:11.18 SILV   
                  34.83     1:11.18 (36.35)                                        
 24 Beavers, Maisy            14 NYCC-MR              1:08.26    1:11.31 SILV   
                  33.61     1:11.31 (37.70)                                        
 25 Edwards, Kaelyn M         14 HS-MR                1:12.75    1:11.90 SILV   
                  35.09     1:11.90 (36.81)                                        
 26 Thompson, Anna M          13 Express Swimming-MR  1:09.73    1:11.99 SILV   
                  35.46     1:11.99 (36.53)                                        
 27 Brenes, Eva J             13 Rac @ Jcc-MR         1:13.29    1:12.05 SILV   
                  34.19     1:12.05 (37.86)                                        
 28 Swiatowski, Nicole        13 Twisters-MR          1:09.52    1:12.06 SILV   
                  34.95     1:12.06 (37.11)                                        
 29 Tiburzi, Hallie           13 WAC-MR               1:12.72    1:12.20 SILV   
                  35.51     1:12.20 (36.69)                                        
 30 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              1:13.58    1:12.31 SILV   
                  35.86     1:12.31 (36.45)                                        
 31 Guariglia, Amanda         14 Express Swimming-MR  1:11.53    1:12.74 SILV   
                  35.49     1:12.74 (37.25)                                        
 32 Bylis, Kathryn A          14 HS-MR                1:10.95    1:13.01 SILV   
                  36.15     1:13.01 (36.86)                                        
 33 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                1:10.09    1:13.41 SILV   
                  36.09     1:13.41 (37.32)                                        
 34 Gonciarz, Zuzanna L       13 Twisters-MR          1:14.16    1:13.74 SILV   
                  36.15     1:13.74 (37.59)                                        
 35 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  1:13.32    1:13.77 SILV   
                  35.30     1:13.77 (38.47)                                        
 36 Parmanan, Lily M          14 Phoenix-MR           1:13.05    1:13.82 SILV   
                  34.62     1:13.82 (39.20)                                        
 37 Gilsenan, Elizabeth       13 Rac @ Jcc-MR         1:12.69    1:13.88 SILV   
                  36.08     1:13.88 (37.80)                                        
 38 Fafian, Katherine A       14 Rac @ Jcc-MR         1:12.60    1:13.99 SILV   
                  36.16     1:13.99 (37.83)                                        
 39 McAteer, Emma M           13 GAEL-MR              1:12.24    1:14.19 SILV   
                  35.62     1:14.19 (38.57)                                        
 40 Owen, Alyssa R            14 HS-MR                1:13.73    1:14.72 SILV   
                  35.94     1:14.72 (38.78)                                        
 41 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            1:11.91    1:14.96 SILV   
                  36.59     1:14.96 (38.37)                                        
 42 Horwitz, Rebecca A        14 Manhattan Makos-MR   1:14.78    1:15.09 SILV   
                  36.28     1:15.09 (38.81)                                        
 42 Chopey, Julia S           14 FLY-MR               1:12.72    1:15.09 SILV   
                  36.24     1:15.09 (38.85)                                        
 44 Pasion, Valerie B         14 Express Swimming-MR  1:13.06    1:15.18 SILV   
                  36.02     1:15.18 (39.16)                                        
Non-Award Division  
  1 London, Katherine         14 WAC-MR               1:08.51    1:06.33 JO     
                  32.51     1:06.33 (33.82)                                        
  2 Nyquist, Hannah M         13 WAC-MR               1:07.31    1:06.57 JO     
                  32.49     1:06.57 (34.08)                                        
  3 Marsillo, Victoria N      14 HS-MR                1:14.08    1:15.73        
                  35.86     1:15.73 (39.87)                                        
  4 Caminiti, Maria C         14 CIY-MR               1:14.39    1:15.80        
                  36.23     1:15.80 (39.57)                                        
  5 Achil, Shabie J           14 Express Swimming-MR  1:14.07    1:15.90        
                  37.11     1:15.90 (38.79)                                        
  6 Yeh, Chloe A              14 FLY-MR               1:14.93    1:15.96        
                  36.89     1:15.96 (39.07)                                        
  7 Uttaro, Elena P           13 Rac @ Jcc-MR         1:15.04    1:16.21        
                  36.71     1:16.21 (39.50)                                        
  8 Molestina, Ana T          14 Manhattan Makos-MR   1:13.95    1:16.31        
                  36.92     1:16.31 (39.39)                                        
  9 Gangemi, Samantha R       14 HS-MR                1:15.19    1:16.43        
                  36.88     1:16.43 (39.55)                                        
 10 Kabbez, Renee T           14 HS-MR                1:14.05    1:17.00        
                  37.91     1:17.00 (39.09)                                        
 11 Rogan, Emily E            14 Express Swimming-MR  1:13.76    1:17.66        
                  37.58     1:17.66 (40.08)                                        
 12 Rodriguez, Patricia A     13 Kips Bay Makos-MR    1:14.29    1:18.07        
                  38.40     1:18.07 (39.67)                                        
 -- Mroczek, Charista S       14 Rac @ Jcc-MR         1:14.43        DFS        
      Declared false start
 -- Henn, Isabel R            14 Express Swimming-MR  1:12.71         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:22.59  JO
              2:22.60  SMAX Silver Max
              2:42.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:22.60 - 2:42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              2:24.77    2:22.90 SILV   
                  33.92     1:10.38 (36.46)     1:47.00 (36.62)     2:22.90 (35.90)
  2 Shirazi, Tara J           14 Flying Dolphins-MR   2:24.91    2:23.17 SILV   
                  32.82     1:08.02 (35.20)     1:46.16 (38.14)     2:23.17 (37.01)
  3 London, Katherine         14 WAC-MR               2:26.41    2:23.73 SILV   
                  33.53     1:10.38 (36.85)     1:47.42 (37.04)     2:23.73 (36.31)
  4 Lin, Iris Q               14 Twisters-MR          2:23.62    2:24.35 SILV   
                  33.20     1:09.75 (36.55)     1:46.61 (36.86)     2:24.35 (37.74)
  5 Costanzo, Erica           13 Rac @ Jcc-MR         2:27.59    2:24.36 SILV   
                  33.78     1:10.21 (36.43)     1:47.51 (37.30)     2:24.36 (36.85)
  6 Marcos, Lillie A          13 Flying Dolphins-MR   2:31.73    2:24.80 SILV   
                  34.37     1:11.11 (36.74)     1:48.26 (37.15)     2:24.80 (36.54)
  7 Pabby, Tanvi              14 Badger-MR            2:26.68    2:26.11 SILV   
                  35.25     1:12.19 (36.94)     1:49.58 (37.39)     2:26.11 (36.53)
  8 Flagiello, Olivia         14 WAC-MR               2:24.75    2:26.13 SILV   
                  34.29     1:10.58 (36.29)     1:48.39 (37.81)     2:26.13 (37.74)
  9 Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR              2:26.22    2:26.39 SILV   
                  34.12     1:10.80 (36.68)     1:48.76 (37.96)     2:26.39 (37.63)
 10 Guglielmi, Gabriella      14 WEST-MR              2:29.05    2:26.90 SILV   
                  35.17     1:12.66 (37.49)     1:50.21 (37.55)     2:26.90 (36.69)
 11 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR  2:24.63    2:27.26 SILV   
                  34.04     1:11.59 (37.55)     1:50.11 (38.52)     2:27.26 (37.15)
 12 Gan, Emma                 13 Express Swimming-MR  2:27.80    2:27.44 SILV   
                  33.83     1:10.74 (36.91)     1:48.79 (38.05)     2:27.44 (38.65)
 13 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR  2:24.54    2:27.45 SILV   
                  34.51     1:11.89 (37.38)     1:49.93 (38.04)     2:27.45 (37.52)
 14 Scala, Maggie A           13 WEST-MR              2:32.50    2:27.74 SILV   
                  35.68                             1:50.90 ( )     2:27.74 (36.84)
 15 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  2:27.56    2:27.77 SILV   
                  34.57     1:12.27 (37.70)     1:50.28 (38.01)     2:27.77 (37.49)
 16 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR              2:29.29    2:28.00 SILV   
                  34.38     1:10.90 (36.52)     1:49.47 (38.57)     2:28.00 (38.53)
 17 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR   2:27.75    2:29.30 SILV   
                  35.63     1:13.63 (38.00)     1:51.59 (37.96)     2:29.30 (37.71)
 18 NG, Jasmine               14 Twisters-MR          2:29.86    2:29.43 SILV   
                  34.68     1:12.02 (37.34)     1:50.79 (38.77)     2:29.43 (38.64)
 19 Veru, Nicole              14 GAEL-MR              2:30.42    2:29.90 SILV   
                  34.48     1:12.09 (37.61)     1:51.15 (39.06)     2:29.90 (38.75)
 20 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  2:28.60    2:30.50 SILV   
                  36.26     1:13.70 (37.44)     1:52.70 (39.00)     2:30.50 (37.80)
 21 Chu, Annie                13 Twisters-MR          2:29.06    2:30.90 SILV   
                  34.98     1:13.02 (38.04)     1:51.88 (38.86)     2:30.90 (39.02)
 22 Krische, Sheila M         14 CIY-MR               2:32.40    2:31.95 SILV   
                  35.49     1:13.82 (38.33)     1:53.05 (39.23)     2:31.95 (38.90)
 23 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            2:30.77    2:32.07 SILV   
                  35.75     1:14.39 (38.64)     1:53.39 (39.00)     2:32.07 (38.68)
 24 Woods-Bannan, Rachel J    13 Phoenix-MR           2:39.19    2:32.97 SILV   
                  35.09     1:14.31 (39.22)     1:54.44 (40.13)     2:32.97 (38.53)
 25 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              2:33.62    2:34.69 SILV   
                  38.15     1:17.26 (39.11)     1:56.21 (38.95)     2:34.69 (38.48)
 26 DU, Maritha L             14 Express Swimming-MR  2:29.45    2:35.24 SILV   
                  35.38     1:14.09 (38.71)     1:55.33 (41.24)     2:35.24 (39.91)
 27 McAteer, Emma M           13 GAEL-MR              2:35.49    2:36.16 SILV   
                  35.57     1:14.37 (38.80)     1:55.54 (41.17)     2:36.16 (40.62)
 28 Lee, Vivienne B           14 NYCC-MR              2:42.91    2:36.74 SILV   
                  36.65     1:16.67 (40.02)     1:57.17 (40.50)     2:36.74 (39.57)
 29 Fafian, Katherine A       14 Rac @ Jcc-MR         2:34.98    2:36.86 SILV   
                  37.37     1:17.65 (40.28)     1:58.17 (40.52)     2:36.86 (38.69)
 30 Starzyk, Stephany         14 Twisters-MR          2:31.55    2:36.93 SILV   
                                                    1:57.27 ( )     2:36.93 (39.66)
 31 Bylis, Kathryn A          14 HS-MR                2:37.60    2:37.02 SILV   
                                1:16.71 ( )     1:57.32 (40.61)     2:37.02 (39.70)
 32 Thompson, Anna M          13 Express Swimming-MR  2:35.38    2:38.29 SILV   
                  37.20     1:17.77 (40.57)     1:59.38 (41.61)     2:38.29 (38.91)
 33 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  2:35.25    2:39.16 SILV   
                  36.53     1:16.81 (40.28)     1:58.87 (42.06)     2:39.16 (40.29)
 34 Horwitz, Rebecca A        14 Manhattan Makos-MR   2:41.47    2:39.28 SILV   
                  36.42     1:17.11 (40.69)     1:58.69 (41.58)     2:39.28 (40.59)
 35 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR  2:30.06    2:39.71 SILV   
                  37.06     1:17.44 (40.38)     1:59.05 (41.61)     2:39.71 (40.66)
 36 Molestina, Ana T          14 Manhattan Makos-MR   2:39.44    2:40.76 SILV   
                                                    2:00.59 ( )     2:40.76 (40.17)
 37 Bluvol, Sam               14 GAEL-MR              2:41.56    2:41.08 SILV   
                  38.78     1:20.05 (41.27)     2:00.44 (40.39)     2:41.08 (40.64)
 37 Barbato, Mia L            14 Phoenix-MR           2:41.22    2:41.08 SILV   
                  37.84     1:18.80 (40.96)     2:00.66 (41.86)     2:41.08 (40.42)
 39 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            2:32.87    2:41.16 SILV   
                  38.87     1:18.24 (39.37)     1:59.96 (41.72)     2:41.16 (41.20)
 40 Salcedo, Bianca M         13 Unhes-Mr-MR          2:36.01    2:41.45 SILV   
                  37.12     1:18.19 (41.07)     1:59.89 (41.70)     2:41.45 (41.56)
 41 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                2:32.10    2:41.78 SILV   
                  38.60     1:19.27 (40.67)     2:00.83 (41.56)     2:41.78 (40.95)
 42 Shen, Alexandra           14 HS-MR                2:36.87    2:42.20 SILV   
                  38.58     1:19.15 (40.57)     2:01.15 (42.00)     2:42.20 (41.05)
Non-Award Division  
  1 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          2:23.48    2:21.80 JO     
                  32.02     1:07.04 (35.02)     1:44.41 (37.37)     2:21.80 (37.39)
  2 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         2:27.15    2:22.53 JO     
                  33.29     1:09.26 (35.97)     1:46.61 (37.35)     2:22.53 (35.92)
  3 Guariglia, Amanda         14 Express Swimming-MR  2:41.99    2:43.80        
                  38.78     1:19.42 (40.64)     2:02.04 (42.62)     2:43.80 (41.76)
  4 Rodriguez, Patricia A     13 Kips Bay Makos-MR    2:41.21    2:44.05        
                  38.03     1:19.12 (41.09)     2:01.69 (42.57)     2:44.05 (42.36)
  5 Rogan, Emily E            14 Express Swimming-MR  2:41.48    2:46.06        
                  37.02     1:17.95 (40.93)     2:01.26 (43.31)     2:46.06 (44.80)
  6 Kabbez, Renee T           14 HS-MR                2:31.85    2:49.52        
                  37.67     1:19.45 (41.78)     2:04.58 (45.13)     2:49.52 (44.94)
 -- Kruger, Olivia T          14 APEX-MR              2:38.54        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.49  JO
              1:16.50  SMAX Silver Max
              1:23.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:16.50 - 1:23.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              1:17.15    1:16.55 SILV   
                  36.39     1:16.55 (40.16)                                        
  2 Mroczek, Charista S       14 Rac @ Jcc-MR         1:18.00    1:17.01 SILV   
                  36.18     1:17.01 (40.83)                                        
  3 Flagiello, Olivia         14 WAC-MR               1:17.74    1:17.14 SILV   
                  36.40     1:17.14 (40.74)                                        
  4 Chamberlin, Zoe T         13 WEST-MR              1:17.54    1:17.17 SILV   
                  36.66     1:17.17 (40.51)                                        
  5 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              1:17.93    1:17.76 SILV   
                  37.17     1:17.76 (40.59)                                        
  6 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR   1:19.11    1:17.97 SILV   
                  37.58     1:17.97 (40.39)                                        
  7 Tobia, Phiona             13 Phoenix-MR           1:21.03    1:18.39 SILV   
                  36.33     1:18.39 (42.06)                                        
  8 Groshen, Kayla N          13 FLY-MR               1:20.34    1:18.71 SILV   
                  36.25     1:18.71 (42.46)                                        
  9 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR  1:18.67    1:18.82 SILV   
                  37.06     1:18.82 (41.76)                                        
 10 Gioia, Meredith S         14 Phoenix-MR           1:19.67    1:18.96 SILV   
                  37.29     1:18.96 (41.67)                                        
 11 Pope, Caileigh A          14 Badger-MR            1:18.94    1:19.15 SILV   
                  37.06     1:19.15 (42.09)                                        
 12 Seward, Mackenzie H       13 GAEL-MR              1:22.91    1:19.60 SILV   
                  37.62     1:19.60 (41.98)                                        
 13 Passante, Julia           13 Phoenix-MR           1:20.01    1:19.70 SILV   
                  37.78     1:19.70 (41.92)                                        
 14 Molestina, Ana T          14 Manhattan Makos-MR   1:19.20    1:19.80 SILV   
                  37.66     1:19.80 (42.14)                                        
 15 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  1:20.50    1:19.83 SILV   
                  37.45     1:19.83 (42.38)                                        
 16 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   1:20.27    1:19.93 SILV   
                  37.07     1:19.93 (42.86)                                        
 17 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              1:19.35    1:20.46 SILV   
                  38.12     1:20.46 (42.34)                                        
 18 DU, Maritha L             14 Express Swimming-MR  1:20.42    1:20.99 SILV   
                  38.67     1:20.99 (42.32)                                        
 19 Pasion, Valerie B         14 Express Swimming-MR  1:21.31    1:21.53 SILV   
 20 Guglielmi, Gabriella      14 WEST-MR              1:22.89    1:21.89 SILV   
                  38.49     1:21.89 (43.40)                                        
 21 Falcao, Nicole            14 Twisters-MR          1:17.81    1:22.10 SILV   
                  38.56     1:22.10 (43.54)                                        
 22 Kabbez, Renee T           14 HS-MR                1:21.47    1:22.28 SILV   
                  39.14     1:22.28 (43.14)                                        
 23 Costanzo, Erica           13 Rac @ Jcc-MR         1:23.02    1:22.33 SILV   
                  39.05     1:22.33 (43.28)                                        
 24 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               1:23.43    1:22.61 SILV   
                  39.82     1:22.61 (42.79)                                        
 25 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   1:22.42    1:22.90 SILV   
                  39.87     1:22.90 (43.03)                                        
 26 Achil, Shabie J           14 Express Swimming-MR  1:21.83    1:23.26 SILV   
                  38.68     1:23.26 (44.58)                                        
 27 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                1:18.41    1:23.31 SILV   
                  39.02     1:23.31 (44.29)                                        
 28 Heegaard, Annika          13 Manhattan Makos-MR   1:23.78    1:23.79 SILV   
                  39.34     1:23.79 (44.45)                                        
Non-Award Division  
  1 London, Katherine         14 WAC-MR               1:17.87    1:14.90 JO     
                  35.34     1:14.90 (39.56)                                        
  2 Scala, Maggie A           13 WEST-MR              1:17.45    1:15.77 JO     
                  35.63     1:15.77 (40.14)                                        
  3 Moskowitz, Mary K         14 Phoenix-MR           1:16.58    1:15.91 JO     
                  35.96     1:15.91 (39.95)                                        
  4 Lin, Iris Q               14 Twisters-MR          1:17.74    1:16.39 JO     
                  35.75     1:16.39 (40.64)                                        
  5 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            1:21.99    1:24.24        
                  40.58     1:24.24 (43.66)                                        
  6 Yeh, Chloe A              14 FLY-MR               1:21.52    1:24.38        
                  39.92     1:24.38 (44.46)                                        
  7 Rogan, Emily E            14 Express Swimming-MR  1:23.00    1:24.46        
                  39.09     1:24.46 (45.37)                                        
  8 McCUSKER, Lara N          13 Express Swimming-MR  1:21.97    1:24.57        
                  39.41     1:24.57 (45.16)                                        
  9 Thompson, Anna M          13 Express Swimming-MR  1:22.09    1:24.62        
                  40.62     1:24.62 (44.00)                                        
 10 Horwitz, Rebecca A        14 Manhattan Makos-MR   1:23.43    1:24.78        
                  40.57     1:24.78 (44.21)                                        
 11 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR  1:22.69    1:27.41        
                  40.03     1:27.41 (47.38)                                        
 12 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  1:22.12    1:28.54        
                  42.54     1:28.54 (46.00)                                        
 -- Policastro, Gianna N      14 Phoenix-MR           1:17.96         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:43.00  SMAX Silver Max
              2:56.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:43.00 - 2:56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Perez, Kyara              14 MAD-MR               2:45.88    2:44.84 SILV   
                  35.56     1:15.98 (40.42)     2:01.63 (45.65)     2:44.84 (43.21)
  2 McLoughlin, Molly A       13 Express Swimming-MR  2:43.03    2:45.20 SILV   
                  36.26     1:17.99 (41.73)     2:01.30 (43.31)     2:45.20 (43.90)
  3 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR   2:47.74    2:45.71 SILV   
                  39.39     1:20.51 (41.12)     2:03.27 (42.76)     2:45.71 (42.44)
  4 Mroczek, Charista S       14 Rac @ Jcc-MR         2:50.99    2:46.27 SILV   
                  37.43     1:19.63 (42.20)     2:02.78 (43.15)     2:46.27 (43.49)
  5 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              2:45.27    2:46.34 SILV   
                  38.94     1:21.41 (42.47)     2:03.69 (42.28)     2:46.34 (42.65)
  6 Moskowitz, Mary K         14 Phoenix-MR           2:46.60    2:46.75 SILV   
                  36.83     1:19.33 (42.50)     2:03.15 (43.82)     2:46.75 (43.60)
  7 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR  2:45.71    2:47.74 SILV   
                  37.80     1:20.05 (42.25)     2:03.99 (43.94)     2:47.74 (43.75)
  8 Heaney, Cara G            13 Express Swimming-MR  2:47.26    2:47.86 SILV   
                  36.55     1:18.84 (42.29)     2:03.06 (44.22)     2:47.86 (44.80)
  9 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   2:51.85    2:47.91 SILV   
                  37.56     1:21.29 (43.73)     2:04.51 (43.22)     2:47.91 (43.40)
 10 Molestina, Ana T          14 Manhattan Makos-MR   2:51.13    2:49.30 SILV   
                  38.71     1:21.65 (42.94)     2:05.31 (43.66)     2:49.30 (43.99)
 11 Corcoran, Annabelle G     13 Express Swimming-MR  2:44.75    2:49.50 SILV   
                  36.37     1:19.51 (43.14)     2:04.71 (45.20)     2:49.50 (44.79)
 12 Seward, Mackenzie H       13 GAEL-MR              2:55.03    2:50.37 SILV   
                  38.39     1:21.60 (43.21)     2:06.92 (45.32)     2:50.37 (43.45)
 13 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR  2:47.51    2:51.19 SILV   
                  38.45     1:22.42 (43.97)     2:06.31 (43.89)     2:51.19 (44.88)
 14 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   2:56.14    2:53.36 SILV   
                  39.34     1:24.30 (44.96)     2:08.48 (44.18)     2:53.36 (44.88)
 15 Gioia, Meredith S         14 Phoenix-MR           2:55.04    2:54.56 SILV   
                  37.78     1:21.67 (43.89)     2:07.70 (46.03)     2:54.56 (46.86)
 16 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  2:55.25    2:56.16 SILV   
                  38.35     1:22.11 (43.76)     2:09.27 (47.16)     2:56.16 (46.89)
 17 Chamberlin, Zoe T         13 WEST-MR              2:55.95    2:56.37 SILV   
                  40.10     1:24.82 (44.72)     2:11.08 (46.26)     2:56.37 (45.29)
Non-Award Division  
  1 Pope, Caileigh A          14 Badger-MR            2:55.21    2:57.37        
                  38.35     1:21.57 (43.22)     2:08.51 (46.94)     2:57.37 (48.86)
  2 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                2:51.04    2:57.39        
                  39.09     1:23.28 (44.19)     2:09.90 (46.62)     2:57.39 (47.49)
  3 Tobia, Phiona             13 Phoenix-MR           2:56.74    2:57.53        
                  38.85     1:23.34 (44.49)     2:10.73 (47.39)     2:57.53 (46.80)
  4 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR  2:56.47    2:59.62        
                  40.90     1:26.73 (45.83)     2:13.95 (47.22)     2:59.62 (45.67)
  5 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            2:56.62    2:59.97        
                  40.94     1:26.39 (45.45)     2:14.01 (47.62)     2:59.97 (45.96)
  6 Guariglia, Amanda         14 Express Swimming-MR  2:48.44    3:01.91        
                  39.65     1:24.01 (44.36)     2:11.63 (47.62)     3:01.91 (50.28)
  7 Kabbez, Renee T           14 HS-MR                2:54.15    3:03.52        
                  39.87     1:26.03 (46.16)     2:14.88 (48.85)     3:03.52 (48.64)
 -- Falcao, Nicole            14 Twisters-MR          2:49.26        DFS        
      Declared false start
 -- Hall, Corrine F           14 Express Swimming-MR  2:43.24         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.69  JO
              1:05.70  SMAX Silver Max
              1:11.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.70 - 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Scala, Maggie A           13 WEST-MR              1:07.01    1:06.72 SILV   
                  30.61     1:06.72 (36.11)                                        
  2 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              1:10.13    1:07.07 SILV   
                  32.08     1:07.07 (34.99)                                        
  3 Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR              1:05.80    1:07.21 SILV   
                  29.54     1:07.21 (37.67)                                        
  4 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              1:06.91    1:07.73 SILV   
                  30.30     1:07.73 (37.43)                                        
  5 Chu, Annie                13 Twisters-MR          1:06.03    1:07.79 SILV   
                  31.80     1:07.79 (35.99)                                        
  6 Guglielmi, Gabriella      14 WEST-MR              1:10.40    1:07.81 SILV   
                  31.10     1:07.81 (36.71)                                        
  7 NG, Jasmine               14 Twisters-MR          1:06.95    1:08.02 SILV   
                  31.57     1:08.02 (36.45)                                        
  8 Veru, Nicole              14 GAEL-MR              1:08.93    1:08.12 SILV   
                  30.94     1:08.12 (37.18)                                        
  9 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   1:09.30    1:08.41 SILV   
                  30.71     1:08.41 (37.70)                                        
 10 Elias, Catherine S        14 Rac @ Jcc-MR         1:10.47    1:08.80 SILV   
                  32.53     1:08.80 (36.27)                                        
 11 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              1:11.03    1:09.83 SILV   
                  32.05     1:09.83 (37.78)                                        
 12 Krische, Sheila M         14 CIY-MR               1:08.49    1:09.92 SILV   
                  32.16     1:09.92 (37.76)                                        
 13 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR  1:10.98    1:10.32 SILV   
                  32.33     1:10.32 (37.99)                                        
 14 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR  1:09.74    1:10.67 SILV   
                  31.75     1:10.67 (38.92)                                        
 15 Salcedo, Bianca M         13 Unhes-Mr-MR          1:06.62    1:11.06 SILV   
                  32.77     1:11.06 (38.29)                                        
Non-Award Division  
  1 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              1:07.35    1:05.03 JO     
                  30.53     1:05.03 (34.50)                                        
  2 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                1:05.99    1:05.54 JO     
                  30.91     1:05.54 (34.63)                                        
  2 London, Katherine         14 WAC-MR               1:09.78    1:05.54 JO     
                  30.87     1:05.54 (34.67)                                        
  4 Passante, Julia           13 Phoenix-MR           1:08.79    1:11.86        
                  33.60     1:11.86 (38.26)                                        
  5 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  1:10.33    1:12.04        
                  33.72     1:12.04 (38.32)                                        
  6 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               1:09.50    1:12.13        
                  32.37     1:12.13 (39.76)                                        
  7 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  1:10.92    1:13.99        
                  34.24     1:13.99 (39.75)                                        
  8 Cheng, Britney            14 GATE-MR              1:10.15    1:14.04        
                  33.74     1:14.04 (40.30)                                        
  9 Starzyk, Stephany         14 Twisters-MR          1:09.58    1:14.14        
                  33.85     1:14.14 (40.29)                                        
 10 Beavers, Maisy            14 NYCC-MR              1:09.35    1:14.88        
                  33.02     1:14.88 (41.86)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:30.99  JO
              2:31.00  SMAX Silver Max
              2:36.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:31.00 - 2:36.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         2:35.05    2:28.84 JO     
                  33.22     1:12.05 (38.83)     1:51.80 (39.75)     2:28.84 (37.04)
  2 Chu, Annie                13 Twisters-MR          2:34.32    2:38.94        
                  34.37     1:14.39 (40.02)     1:57.01 (42.62)     2:38.94 (41.93)
  3 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  2:35.89    2:41.44        
                  33.81     1:13.33 (39.52)     1:57.42 (44.09)     2:41.44 (44.02)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:23.49  JO
              2:23.50  SMAX Silver Max
              2:41.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:23.50 - 2:41.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Scala, Maggie A           13 WEST-MR              2:25.16    2:23.63 SILV   
                  31.02     1:07.87 (36.85)     1:50.39 (42.52)     2:23.63 (33.24)
  2 Paolicelli, Kendall E     14 Twisters-MR          2:27.36    2:23.70 SILV   
                  30.91     1:06.68 (35.77)     1:49.51 (42.83)     2:23.70 (34.19)
  3 Lin, Iris Q               14 Twisters-MR          2:26.31    2:24.73 SILV   
                  30.95     1:08.27 (37.32)     1:51.10 (42.83)     2:24.73 (33.63)
  4 Fennell, Emily A          14 Flying Dolphins-MR   2:25.51    2:25.69 SILV   
                  30.98     1:06.25 (35.27)     1:51.20 (44.95)     2:25.69 (34.49)
  5 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         2:28.00    2:26.14 SILV   
                  30.95     1:08.57 (37.62)     1:52.11 (43.54)     2:26.14 (34.03)
  6 Lai, Stephanie R          13 NYCC-MR              2:25.76    2:27.29 SILV   
                  30.21     1:06.18 (35.97)     1:52.44 (46.26)     2:27.29 (34.85)
  7 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              2:31.07    2:28.13 SILV   
                  32.67     1:09.58 (36.91)     1:54.35 (44.77)     2:28.13 (33.78)
  8 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                2:25.26    2:28.33 SILV   
                  31.43     1:11.09 (39.66)     1:55.01 (43.92)     2:28.33 (33.32)
  9 McLoughlin, Molly A       13 Express Swimming-MR  2:25.68    2:28.42 SILV   
                  33.92     1:10.74 (36.82)     1:54.87 (44.13)     2:28.42 (33.55)
 10 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR  2:25.11    2:28.57 SILV   
                  32.83     1:12.22 (39.39)     1:54.76 (42.54)     2:28.57 (33.81)
 11 Veru, Nicole              14 GAEL-MR              2:27.57    2:28.61 SILV   
                  31.86     1:10.18 (38.32)     1:55.40 (45.22)     2:28.61 (33.21)
 12 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR  2:26.76    2:28.72 SILV   
                  32.52     1:09.20 (36.68)     1:56.81 (47.61)     2:28.72 (31.91)
 13 Jogis, Kimberly A         13 GAEL-MR              2:30.27    2:28.82 SILV   
                  31.92     1:12.54 (40.62)     1:55.84 (43.30)     2:28.82 (32.98)
 14 Pabby, Tanvi              14 Badger-MR            2:26.13    2:29.00 SILV   
                  31.62     1:10.26 (38.64)     1:56.28 (46.02)     2:29.00 (32.72)
 15 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              2:27.66    2:29.07 SILV   
                  33.85     1:12.25 (38.40)     1:55.27 (43.02)     2:29.07 (33.80)
 16 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              2:29.90    2:29.19 SILV   
                  30.38     1:09.52 (39.14)     1:56.55 (47.03)     2:29.19 (32.64)
 17 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR  2:26.91    2:29.26 SILV   
                  33.59     1:11.63 (38.04)     1:56.19 (44.56)     2:29.26 (33.07)
 18 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR              2:32.71    2:29.33 SILV   
                  32.09     1:09.71 (37.62)     1:57.56 (47.85)     2:29.33 (31.77)
 19 Chu, Annie                13 Twisters-MR          2:28.95    2:29.94 SILV   
                  32.37     1:10.95 (38.58)     1:56.06 (45.11)     2:29.94 (33.88)
 20 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            2:31.13    2:29.97 SILV   
                  34.20     1:12.42 (38.22)     1:56.36 (43.94)     2:29.97 (33.61)
 21 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR  2:26.18    2:30.05 SILV   
                  33.95     1:11.80 (37.85)     1:56.51 (44.71)     2:30.05 (33.54)
 22 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  2:28.39    2:30.08 SILV   
                  33.87     1:11.99 (38.12)     1:57.09 (45.10)     2:30.08 (32.99)
 23 Cheng, Britney            14 GATE-MR              2:26.74    2:30.12 SILV   
                  32.39     1:10.01 (37.62)     1:55.55 (45.54)     2:30.12 (34.57)
 24 Moskowitz, Mary K         14 Phoenix-MR           2:34.07    2:30.40 SILV   
                  32.30     1:10.00 (37.70)     1:55.91 (45.91)     2:30.40 (34.49)
 25 Heaney, Cara G            13 Express Swimming-MR  2:28.23    2:30.58 SILV   
                  32.36     1:11.38 (39.02)     1:56.40 (45.02)     2:30.58 (34.18)
 26 Salcedo, Bianca M         13 Unhes-Mr-MR          2:30.58    2:30.63 SILV   
                  31.50     1:11.51 (40.01)     1:56.07 (44.56)     2:30.63 (34.56)
 27 Nyquist, Hannah M         13 WAC-MR               2:28.70    2:30.70 SILV   
                  30.94     1:07.92 (36.98)     1:55.74 (47.82)     2:30.70 (34.96)
 28 Passante, Julia           13 Phoenix-MR           2:24.49    2:31.20 SILV   
                  32.18     1:09.63 (37.45)     1:55.44 (45.81)     2:31.20 (35.76)
 29 Costanzo, Erica           13 Rac @ Jcc-MR         2:38.34    2:31.37 SILV   
                  33.93     1:11.49 (37.56)     1:56.63 (45.14)     2:31.37 (34.74)
 30 Guglielmi, Gabriella      14 WEST-MR              2:32.13    2:31.43 SILV   
                  32.09     1:10.16 (38.07)     1:56.33 (46.17)     2:31.43 (35.10)
 31 Bichon, Juliette A        13 Flying Dolphins-MR   2:37.76    2:31.62 SILV   
                  35.74     1:14.03 (38.29)     1:57.81 (43.78)     2:31.62 (33.81)
 32 Gioia, Meredith S         14 Phoenix-MR           2:39.02    2:33.25 SILV   
                  33.41     1:12.88 (39.47)     1:59.75 (46.87)     2:33.25 (33.50)
 33 Seward, Mackenzie H       13 GAEL-MR              2:35.43    2:33.59 SILV   
                  34.00     1:15.50 (41.50)     1:59.73 (44.23)     2:33.59 (33.86)
 34 Elias, Catherine S        14 Rac @ Jcc-MR         2:38.57    2:33.87 SILV   
                  34.00     1:12.85 (38.85)     1:58.37 (45.52)     2:33.87 (35.50)
 35 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               2:33.35    2:33.88 SILV   
                  32.73     1:10.61 (37.88)     1:58.49 (47.88)     2:33.88 (35.39)
 36 Gan, Emma                 13 Express Swimming-MR  2:33.54    2:34.11 SILV   
                  33.18     1:10.35 (37.17)     1:58.41 (48.06)     2:34.11 (35.70)
 37 Yanos, Claudia H          14 Flying Dolphins-MR   2:34.21    2:34.14 SILV   
                  33.01     1:10.36 (37.35)     1:58.36 (48.00)     2:34.14 (35.78)
 38 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  2:30.90    2:34.66 SILV   
                  34.33     1:12.91 (38.58)     1:59.93 (47.02)     2:34.66 (34.73)
 39 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              2:30.20    2:35.41 SILV   
                  34.15     1:17.03 (42.88)     1:59.64 (42.61)     2:35.41 (35.77)
 40 Woods-Bannan, Rachel J    13 Phoenix-MR           2:37.03    2:35.55 SILV   
                  33.42     1:12.59 (39.17)     2:01.37 (48.78)     2:35.55 (34.18)
 41 Kruger, Olivia T          14 APEX-MR              2:38.80    2:36.11 SILV   
                  32.23     1:12.25 (40.02)     2:01.05 (48.80)     2:36.11 (35.06)
 42 Mroczek, Charista S       14 Rac @ Jcc-MR         2:39.51    2:36.87 SILV   
                  37.06     1:17.35 (40.29)     2:01.22 (43.87)     2:36.87 (35.65)
 43 Molestina, Ana T          14 Manhattan Makos-MR   2:36.40    2:37.01 SILV   
                  35.73     1:16.00 (40.27)     2:01.30 (45.30)     2:37.01 (35.71)
 44 Pasion, Valerie B         14 Express Swimming-MR  2:35.34    2:37.65 SILV   
                  33.36     1:14.39 (41.03)     2:01.76 (47.37)     2:37.65 (35.89)
 45 Thompson, Anna M          13 Express Swimming-MR  2:37.42    2:38.59 SILV   
                  36.65     1:17.12 (40.47)     2:03.69 (46.57)     2:38.59 (34.90)
 46 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            2:30.04    2:38.60 SILV   
                  33.69     1:16.21 (42.52)     2:02.94 (46.73)     2:38.60 (35.66)
 47 Tobia, Phiona             13 Phoenix-MR           2:40.86    2:39.24 SILV   
                  33.37     1:15.36 (41.99)     2:02.76 (47.40)     2:39.24 (36.48)
 48 Compton, Julie A          13 Express Swimming-MR  2:39.88    2:39.56 SILV   
                  37.22     1:20.52 (43.30)     2:06.20 (45.68)     2:39.56 (33.36)
 49 Yeh, Chloe A              14 FLY-MR               2:37.32    2:40.18 SILV   
                  35.40     1:16.99 (41.59)     2:03.06 (46.07)     2:40.18 (37.12)
 50 Patterson, Erin M         13 GAEL-MR              2:38.79    2:40.60 SILV   
                  33.92     1:16.43 (42.51)     2:03.72 (47.29)     2:40.60 (36.88)
 51 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  2:33.91    2:40.70 SILV   
                  34.17     1:16.35 (42.18)     2:05.49 (49.14)     2:40.70 (35.21)
 52 Chamberlin, Zoe T         13 WEST-MR              2:34.94    2:40.79 SILV   
                  36.45     1:18.87 (42.42)     2:04.25 (45.38)     2:40.79 (36.54)
 53 Starzyk, Stephany         14 Twisters-MR          2:26.92    2:41.59 SILV   
                  34.10     1:15.44 (41.34)     2:04.29 (48.85)     2:41.59 (37.30)
 54 Perez, Kyara              14 MAD-MR               2:37.35    2:41.62 SILV   
                  39.51     1:22.52 (43.01)     2:05.55 (43.03)     2:41.62 (36.07)
Non-Award Division  
  1 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   2:25.05    2:21.97 JO     
                  30.78     1:06.12 (35.34)     1:50.30 (44.18)     2:21.97 (31.67)
  2 Bluvol, Sam               14 GAEL-MR              2:40.44    2:42.27        
                  34.79     1:17.19 (42.40)     2:05.55 (48.36)     2:42.27 (36.72)
  3 Fafian, Katherine A       14 Rac @ Jcc-MR         2:39.84    2:44.35        
                  36.54     1:19.00 (42.46)     2:08.98 (49.98)     2:44.35 (35.37)
  4 Shen, Alexandra           14 HS-MR                2:38.97    2:45.01        
                  34.85     1:15.94 (41.09)     2:05.54 (49.60)     2:45.01 (39.47)
  5 Canales, Carolyn M        14 HS-MR                2:41.49    2:45.95        
                  33.37     1:16.24 (42.87)     2:07.72 (51.48)     2:45.95 (38.23)
  6 Wong, Samantha H          14 HS-MR                2:39.78    2:49.45        
                  36.37     1:19.00 (42.63)     2:09.12 (50.12)     2:49.45 (40.33)
  7 Rogan, Emily E            14 Express Swimming-MR  2:41.01    2:49.61        
                  37.27     1:18.19 (40.92)     2:09.12 (50.93)     2:49.61 (40.49)
  8 Kabbez, Renee T           14 HS-MR                2:41.62    2:51.05        
                  37.37     1:21.30 (43.93)     2:11.11 (49.81)     2:51.05 (39.94)
 -- Hall, Corrine F           14 Express Swimming-MR  2:40.24         DQ        
      No Show Penalty Event - Misc
 -- Shirazi, Tara J           14 Flying Dolphins-MR   2:30.74         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR              2:35.22        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Guariglia, Amanda         14 Express Swimming-MR  2:39.82         NS        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              5:06.99  JO
              5:07.00  SMAX Silver Max
              5:25.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:07.00 - 5:25.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lantin, Alexa             14 Badger-MR            5:23.65    5:11.28 SILV   
                  35.00     1:17.32 (42.32)     1:57.33 (40.01)     2:37.13 (39.80)
        3:19.68 (42.55)     4:02.36 (42.68)     4:37.16 (34.80)     5:11.28 (34.12)
  2 Pabby, Tanvi              14 Badger-MR            5:20.65    5:11.57 SILV   
                  32.16     1:10.06 (37.90)     1:50.47 (40.41)     2:29.70 (39.23)
        3:15.17 (45.47)     4:00.45 (45.28)     4:36.65 (36.20)     5:11.57 (34.92)
  3 Lin, Iris Q               14 Twisters-MR          5:13.51    5:12.89 SILV   
                  33.78     1:14.04 (40.26)     1:52.46 (38.42)     2:31.53 (39.07)
        3:15.57 (44.04)     4:00.00 (44.43)     4:36.93 (36.93)     5:12.89 (35.96)
  4 Heaney, Cara G            13 Express Swimming-MR  5:17.49    5:16.92 SILV   
                  32.42     1:13.40 (40.98)     1:53.40 (40.00)     2:33.12 (39.72)
        3:18.23 (45.11)     4:04.14 (45.91)     4:41.10 (36.96)     5:16.92 (35.82)
  5 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              5:25.25    5:17.12 SILV   
                  34.42     1:13.66 (39.24)     1:53.02 (39.36)     2:31.21 (38.19)
        3:18.63 (47.42)     4:06.58 (47.95)     4:41.60 (35.02)     5:17.12 (35.52)
  6 Burns, Emily F            14 Express Swimming-MR  5:12.84    5:17.36 SILV   
                  34.69     1:14.87 (40.18)     1:54.48 (39.61)     2:34.37 (39.89)
        3:21.24 (46.87)     4:09.04 (47.80)     4:43.86 (34.82)     5:17.36 (33.50)
  7 Chu, Annie                13 Twisters-MR          5:17.79    5:20.04 SILV   
                  33.97     1:14.57 (40.60)     1:56.17 (41.60)     2:36.40 (40.23)
        3:23.55 (47.15)     4:09.01 (45.46)     4:45.21 (36.20)     5:20.04 (34.83)
  8 Gonzalez, Miranda R       14 Express Swimming-MR  5:19.04    5:20.36 SILV   
                  35.00     1:17.23 (42.23)     1:56.92 (39.69)     2:36.84 (39.92)
        3:23.69 (46.85)     4:11.70 (48.01)     4:46.59 (34.89)     5:20.36 (33.77)
  9 Ebratt, Emily             13 Badger-MR            5:18.72    5:21.39 SILV   
                  34.80     1:14.85 (40.05)     1:57.67 (42.82)     2:40.31 (42.64)
        3:23.80 (43.49)     4:11.47 (47.67)     4:46.44 (34.97)     5:21.39 (34.95)
 10 Garvey, Olivia A          14 Express Swimming-MR  5:14.57    5:23.01 SILV   
                  34.69     1:16.95 (42.26)     1:57.41 (40.46)     2:38.17 (40.76)
        3:25.88 (47.71)     4:12.92 (47.04)     4:48.63 (35.71)     5:23.01 (34.38)
Non-Award Division  
  1 Fergus, Shea S            13 Manhattan Makos-MR   5:07.40    5:02.30 JO     
                  30.91     1:09.22 (38.31)     1:47.22 (38.00)     2:23.94 (36.72)
        3:09.07 (45.13)     3:55.84 (46.77)     4:30.09 (34.25)     5:02.30 (32.21)
  2 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR         5:12.83    5:06.12 JO     
                  31.25     1:07.73 (36.48)     1:45.56 (37.83)     2:23.06 (37.50)
        3:09.16 (46.10)     3:55.50 (46.34)     4:31.20 (35.70)     5:06.12 (34.92)
  3 Rohan, Julia R            14 WEST-MR              5:13.77    5:06.17 JO     
                  33.85     1:12.42 (38.57)     1:52.07 (39.65)     2:30.09 (38.02)
        3:13.50 (43.41)     3:56.36 (42.86)     4:31.98 (35.62)     5:06.17 (34.19)
  4 Yanos, Claudia H          14 Flying Dolphins-MR   5:19.59    5:27.29        
                  33.89     1:15.11 (41.22)     1:54.76 (39.65)     2:33.96 (39.20)
        3:22.90 (48.94)     4:13.43 (50.53)     4:50.27 (36.84)     5:27.29 (37.02)
  5 Rappaport, Caitlin M      13 Express Swimming-MR  5:10.16    5:28.47        
                  37.79     1:22.03 (44.24)     2:04.73 (42.70)     2:45.85 (41.12)
        3:29.97 (44.12)     4:16.23 (46.26)     4:52.97 (36.74)     5:28.47 (35.50)
  6 Ibrahim, Zahrah A         14 Express Swimming-MR  5:24.52    5:37.01        
                  34.61     1:16.23 (41.62)     1:59.56 (43.33)     2:42.39 (42.83)
        3:33.33 (50.94)     4:24.17 (50.84)     5:00.45 (36.28)     5:37.01 (36.56)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.60  SMAX Silver Max
                28.29  TC 15-18 Team Challenge
                28.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Liu, Serina               16 NCAC-MR                26.57      27.43 TC     
SILV - Division  
  1 Gasic, Andrea             17 RI Marlins-MR          26.79      26.74 TC     
  2 Peirovani, Armita         18 Phoenix-MR             27.32      26.77 TC     
  3 March, Victoria A         15 Phoenix-MR             27.71      26.78 TC     
  4 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR            26.86      27.02 TC     
  5 Lou, Erica                15 Twisters-MR            27.19      27.11 TC     
  6 Shkolyar, Megan           15 WAC-MR                 27.13      27.54 TC     
  7 Howard, Brianna           15 NFS-MR                 27.77      27.67 TC     
  8 Ambrosio, Wendy J         16 RedTails-MR            27.41      27.76 TC     
  9 Wang, Carol               15 GATE-MR                27.66      27.89 TC     
 10 Brewster, Nadine L        15 Unhes-Mr-MR            28.08      27.94 TC     
 11 Weisstuch, Caroline F     16 GAEL-MR                27.15      27.95 TC     
 12 Peralta, Loren S          18 APEX-MR                27.18      28.07 TC     
 13 Montes, Adrianna          16 UNRIS-MR               28.24      28.15 TC     
Non-Award Division  
  1 Negron, Luz               17 MAD-MR                 26.66      26.49 SMAX   
  2 Vassilieva, Valerie       16 Unhes-Mr-MR            27.00      26.60 SMAX   
  3 Kinkel, Amanda N          16 GATE-MR                27.26      28.43        
  4 Lou, Jessica              17 Twisters-MR            27.99      28.45        
  5 Rhodd, Holland M          17 Manhattan Makos-MR     28.18      28.52        
  6 Duval, Rachelle R         17 Unhes-Mr-MR            27.97      28.63        
  7 Broderick, Amanda K       15 GAEL-MR                27.85      28.89        
 -- Covaci, Kristie-Anna      16 NYCC-MR                27.03         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Weiss, Jessica M          15 Flying Dolphins-MR     27.74         DQ        
      Declared false start
 -- Dunbar, Sarah H           15 Badger-MR              25.58         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.80  SMAX Silver Max
              1:01.09  TC 15-18 Team Challenge
              1:01.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lou, Erica                15 Twisters-MR            58.33      58.24 TC     
                  27.76       58.24 (30.48)                                        
  2 Vassilieva, Valerie       16 Unhes-Mr-MR            59.87      58.32 TC     
                  28.51       58.32 (29.81)                                        
  3 Markunas, Rebecca R       15 Twisters-MR            59.84      58.47 TC     
                  27.99       58.47 (30.48)                                        
  4 Peirovani, Armita         18 Phoenix-MR             59.89      58.72 TC     
                  27.84       58.72 (30.88)                                        
  5 March, Victoria A         15 Phoenix-MR           1:00.54      59.07 TC     
                  28.01       59.07 (31.06)                                        
  6 Montes, Adrianna          16 UNRIS-MR             1:00.91    1:00.07 TC     
                  28.81     1:00.07 (31.26)                                        
  7 Ambrosio, Wendy J         16 RedTails-MR            59.40    1:00.12 TC     
                  28.35     1:00.12 (31.77)                                        
  8 Shkolyar, Megan           15 WAC-MR                 59.66    1:00.26 TC     
                  28.20     1:00.26 (32.06)                                        
  9 Kinkel, Amanda N          16 GATE-MR                59.92    1:00.42 TC     
                  28.94     1:00.42 (31.48)                                        
 10 Liu, Serina               16 NCAC-MR                59.33    1:00.46 TC     
                  28.88     1:00.46 (31.58)                                        
 11 Peralta, Loren S          18 APEX-MR                58.93    1:00.58 TC     
                  29.19     1:00.58 (31.39)                                        
 12 Lachhab, Hanaa            15 Twisters-MR            59.02    1:00.80 TC     
                  29.16     1:00.80 (31.64)                                        
 13 Lou, Jessica              17 Twisters-MR          1:00.45    1:00.88 TC     
                  28.98     1:00.88 (31.90)                                        
 14 Klicpera, Samantha K      15 Express Swimming-MR  1:00.45    1:01.04 TC     
                  29.04     1:01.04 (32.00)                                        
Non-Award Division  
  1 Wilson, Tori P            16 NFS-MR                 58.10      57.52 SMAX   
                  27.48       57.52 (30.04)                                        
  2 Rhodd, Holland M          17 Manhattan Makos-MR   1:00.76    1:01.62        
                  29.07     1:01.62 (32.55)                                        
  3 O'Reilly, Maggie R        15 GAEL-MR              1:00.11    1:01.87        
                  29.37     1:01.87 (32.50)                                        
  4 Weisstuch, Caroline F     16 GAEL-MR              1:01.00    1:02.18        
                  29.47     1:02.18 (32.71)                                        
  5 Wang, Carol               15 GATE-MR              1:00.76    1:02.27        
                  29.44     1:02.27 (32.83)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:04.50  SMAX Silver Max
              2:10.59  TC 15-18 Team Challenge
              2:10.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR           2:06.45    2:05.46 TC     
                  28.78     1:00.75 (31.97)     1:33.97 (33.22)     2:05.46 (31.49)
  2 Phang, Yee C              16 Twisters-MR          2:10.22    2:08.30 TC     
                  29.07     1:01.38 (32.31)     1:35.21 (33.83)     2:08.30 (33.09)
  3 Gasic, Andrea             17 RI Marlins-MR        2:08.30    2:08.69 TC     
                  29.48     1:02.61 (33.13)     1:36.30 (33.69)     2:08.69 (32.39)
  4 Lou, Erica                15 Twisters-MR          2:07.98    2:08.81 TC     
                  29.12     1:01.28 (32.16)     1:34.08 (32.80)     2:08.81 (34.73)
  5 Cole, Mikaela G           15 APEX-MR              2:07.63    2:09.68 TC     
                  29.16     1:01.91 (32.75)     1:35.32 (33.41)     2:09.68 (34.36)
Non-Award Division  
  1 Montes, Adrianna          16 UNRIS-MR             2:10.15    2:12.75        
                  29.88     1:03.42 (33.54)     1:38.33 (34.91)     2:12.75 (34.42)
  2 Peralta, Loren S          18 APEX-MR              2:09.88    2:16.02        
                  30.38     1:04.60 (34.22)     1:40.40 (35.80)     2:16.02 (35.62)
 -- Dunbar, Sarah H           15 Badger-MR            2:09.27        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.00  SMAX Silver Max
              5:39.99  TC 15-18 Team Challenge
              5:39.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fullerton, Haley E        15 GAEL-MR              5:39.77    5:29.58 SMAX   
                  28.42       59.79 (31.37)     1:32.32 (32.53)     2:05.90 (33.58)
        2:40.12 (34.22)     3:13.99 (33.87)     3:48.34 (34.35)     4:22.51 (34.17)
        4:56.53 (34.02)     5:29.58 (33.05)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.50  SMAX Silver Max
              1:10.09  TC 15-18 Team Challenge
              1:10.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Peirovani, Armita         18 Phoenix-MR           1:09.76    1:06.46 TC     
                  32.44     1:06.46 (34.02)                                        
  2 Phang, Yee C              16 Twisters-MR          1:05.98    1:07.14 TC     
                  32.85     1:07.14 (34.29)                                        
  3 Gonzalez, Angelika        15 MAD-MR               1:09.70    1:07.24 TC     
                  32.91     1:07.24 (34.33)                                        
  4 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          1:09.49    1:07.44 TC     
                  33.29     1:07.44 (34.15)                                        
  5 Wang, Carol               15 GATE-MR              1:08.21    1:07.51 TC     
                  33.03     1:07.51 (34.48)                                        
  6 Cavanaugh, Katherine      17 WAC-MR               1:07.28    1:07.62 TC     
                  32.37     1:07.62 (35.25)                                        
  7 Kinkel, Amanda N          16 GATE-MR              1:06.34    1:07.98 TC     
                  32.73     1:07.98 (35.25)                                        
  8 Oczos, Gabrielle          15 HS-MR                1:07.43    1:08.75 TC     
                  33.18     1:08.75 (35.57)                                        
Non-Award Division  
  1 Peralta, Loren S          18 APEX-MR              1:10.01    1:10.26        
                  34.26     1:10.26 (36.00)                                        
  2 Shkolyar, Megan           15 WAC-MR               1:09.11    1:10.90        
                  35.02     1:10.90 (35.88)                                        
  3 Lou, Jessica              17 Twisters-MR          1:09.27    1:11.33        
                  34.50     1:11.33 (36.83)                                        
  4 Broderick, Amanda K       15 GAEL-MR              1:09.44    1:11.37        
                  34.99     1:11.37 (36.38)                                        
  5 Liu, Serina               16 NCAC-MR              1:09.60    1:11.45        
                  34.97     1:11.45 (36.48)                                        
  6 Ferretti, Gianna M        15 Express Swimming-MR  1:09.50    1:13.28        
                  35.23     1:13.28 (38.05)                                        
 -- Dunbar, Sarah H           15 Badger-MR            1:07.32        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.00  SMAX Silver Max
              2:29.29  TC 15-18 Team Challenge
              2:29.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          2:23.41    2:21.23 TC     
                  34.26     1:09.92 (35.66)     1:46.56 (36.64)     2:21.23 (34.67)
  2 Wang, Carol               15 GATE-MR              2:27.24    2:25.59 TC     
                  35.27     1:11.98 (36.71)     1:49.19 (37.21)     2:25.59 (36.40)
  3 Bay, Alexandria M         16 Twisters-MR          2:24.98    2:26.03 TC     
                  34.29     1:10.63 (36.34)     1:47.78 (37.15)     2:26.03 (38.25)
  4 Kinkel, Amanda N          16 GATE-MR              2:22.05    2:28.43 TC     
                  34.25     1:10.85 (36.60)     1:49.37 (38.52)     2:28.43 (39.06)
Non-Award Division  
  1 Dunbar, Sarah H           15 Badger-MR            2:24.78    2:21.00 SMAX   
                  32.99     1:07.78 (34.79)     1:44.58 (36.80)     2:21.00 (36.42)
  2 Oczos, Gabrielle          15 HS-MR                2:28.88    2:35.23        
                  36.01     1:14.79 (38.78)     1:54.78 (39.99)     2:35.23 (40.45)
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.20  SMAX Silver Max
              1:20.89  TC 15-18 Team Challenge
              1:20.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Vassilieva, Valerie       16 Unhes-Mr-MR          1:17.02    1:15.21 TC     
                  36.28     1:15.21 (38.93)                                        
  2 Immitti, Samantha         15 WAC-MR               1:17.17    1:15.94 TC     
                  35.47     1:15.94 (40.47)                                        
  3 Bianco, Sara E            16 HS-MR                1:18.94    1:18.72 TC     
                  36.92     1:18.72 (41.80)                                        
  4 Ambrosio, Wendy J         16 RedTails-MR          1:17.71    1:19.11 TC     
                  36.81     1:19.11 (42.30)                                        
  4 Broderick, Amanda K       15 GAEL-MR              1:19.54    1:19.11 TC     
                  38.13     1:19.11 (40.98)                                        
  6 Montes, Adrianna          16 UNRIS-MR             1:17.98    1:20.05 TC     
                  36.96     1:20.05 (43.09)                                        
  7 Phadael, Lauryn M         16 Express Swimming-MR  1:19.80    1:20.53 TC     
                  37.29     1:20.53 (43.24)                                        
Non-Award Division  
  1 Wirkowski, Kristina E     15 Express Swimming-MR  1:19.38    1:21.28        
                  39.47     1:21.28 (41.81)                                        
  2 Wang, Carol               15 GATE-MR              1:20.17    1:22.79        
                  38.90     1:22.79 (43.89)                                        
 -- Covaci, Kristie-Anna      16 NYCC-MR              1:19.71         NS        
 -- Pearson, Elizabeth        15 NYCC-MR              1:17.13         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:43.00  SMAX Silver Max
              2:50.99  TC 15-18 Team Challenge
              2:50.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Immitti, Samantha         15 WAC-MR               2:47.21    2:45.06 TC     
                  37.15     1:18.84 (41.69)     2:01.39 (42.55)     2:45.06 (43.67)
  2 Vassilieva, Valerie       16 Unhes-Mr-MR          2:48.38    2:46.19 TC     
                  38.24     1:20.37 (42.13)     2:03.67 (43.30)     2:46.19 (42.52)
  3 Bianco, Sara E            16 HS-MR                2:47.96    2:49.59 TC     
                  37.20     1:20.05 (42.85)     2:04.73 (44.68)     2:49.59 (44.86)
  4 Montes, Adrianna          16 UNRIS-MR             2:46.04    2:50.37 TC     
                  38.24     1:21.01 (42.77)     2:04.81 (43.80)     2:50.37 (45.56)
Non-Award Division  
  1 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  2:47.46    2:42.68 SMAX   
                  37.01     1:18.37 (41.36)     2:00.77 (42.40)     2:42.68 (41.91)
  2 Ambrosio, Wendy J         16 RedTails-MR          2:50.16    2:56.12        
                  39.37     1:23.81 (44.44)     2:09.80 (45.99)     2:56.12 (46.32)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.00  SMAX Silver Max
              1:09.59  TC 15-18 Team Challenge
              1:09.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Blum, Alyssa N            15 Express Swimming-MR  1:05.04    1:05.74 TC     
                  29.54     1:05.74 (36.20)                                        
  2 March, Victoria A         15 Phoenix-MR           1:08.39    1:06.05 TC     
                  29.93     1:06.05 (36.12)                                        
  3 Dunbar, Sarah H           15 Badger-MR            1:06.41    1:06.09 TC     
                  30.14     1:06.09 (35.95)                                        
  4 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR           1:08.39    1:06.85 TC     
                  30.57     1:06.85 (36.28)                                        
  5 Gasic, Andrea             17 RI Marlins-MR        1:07.21    1:07.55 TC     
                  30.71     1:07.55 (36.84)                                        
  6 Oczos, Gabrielle          15 HS-MR                1:06.50    1:08.55 TC     
                  31.86     1:08.55 (36.69)                                        
  7 O'Reilly, Maggie R        15 GAEL-MR              1:09.58    1:08.77 TC     
                  32.15     1:08.77 (36.62)                                        
Non-Award Division  
  1 Elmassry, Jasmine         15 Twisters-MR          1:05.02    1:03.78 SMAX   
                  29.68     1:03.78 (34.10)                                        
  2 Weisstuch, Caroline F     16 GAEL-MR              1:06.27    1:09.87        
                  32.38     1:09.87 (37.49)                                        
  3 Lou, Erica                15 Twisters-MR          1:05.76    1:10.06        
                  31.65     1:10.06 (38.41)                                        
  4 Markunas, Rebecca R       15 Twisters-MR          1:08.47    1:16.38        
                  33.46     1:16.38 (42.92)                                        
 -- Cusumano, Nicole          17 WAC-MR               1:09.00         NS        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:30.00  SMAX Silver Max
              2:33.99  TC 15-18 Team Challenge
              2:33.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lou, Erica                15 Twisters-MR          2:32.09    2:28.60 SMAX   
                  32.13     1:10.36 (38.23)     1:50.44 (40.08)     2:28.60 (38.16)
  2 Weisstuch, Caroline F     16 GAEL-MR              2:30.24    2:36.24        
                  33.71     1:12.95 (39.24)     1:54.02 (41.07)     2:36.24 (42.22)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:20.00  SMAX Silver Max
              2:29.99  TC 15-18 Team Challenge
              2:29.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lou, Erica                15 Twisters-MR          2:20.80    2:20.46 TC     
                  31.17     1:06.36 (35.19)     1:47.64 (41.28)     2:20.46 (32.82)
  2 Kang, Madeline J          15 Express Swimming-MR  2:22.21    2:21.05 TC     
                  31.95     1:08.15 (36.20)     1:50.13 (41.98)     2:21.05 (30.92)
  3 Ludwicki, Katie R         15 Phoenix-MR           2:29.25    2:24.99 TC     
                  30.82     1:06.72 (35.90)     1:53.96 (47.24)     2:24.99 (31.03)
  4 Bay, Alexandria M         16 Twisters-MR          2:25.16    2:25.42 TC     
                  30.36     1:07.70 (37.34)     1:53.09 (45.39)     2:25.42 (32.33)
  5 Bianco, Sara E            16 HS-MR                2:27.11    2:26.88 TC     
                  32.54     1:07.52 (34.98)     1:52.37 (44.85)     2:26.88 (34.51)
  6 Montes, Adrianna          16 UNRIS-MR             2:29.61    2:28.89 TC     
                  32.13     1:11.85 (39.72)     1:54.62 (42.77)     2:28.89 (34.27)
  7 Liu, Serina               16 NCAC-MR              2:28.71    2:29.08 TC     
                  33.00     1:11.72 (38.72)     1:55.94 (44.22)     2:29.08 (33.14)
Non-Award Division  
  1 Lou, Jessica              17 Twisters-MR          2:29.28    2:31.81        
                  33.02     1:11.68 (38.66)     1:56.50 (44.82)     2:31.81 (35.31)
  2 Kinkel, Amanda N          16 GATE-MR              2:26.98    2:33.67        
                  34.01     1:11.11 (37.10)     1:57.88 (46.77)     2:33.67 (35.79)
  3 Ambrosio, Wendy J         16 RedTails-MR          2:29.55    2:36.87        
                  34.07     1:14.58 (40.51)     2:00.33 (45.75)     2:36.87 (36.54)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              5:05.00  SMAX Silver Max
              5:23.29  TC 15-18 Team Challenge
              5:23.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Bianco, Sara E            16 HS-MR                5:12.46    5:09.62 TC     
                  32.39     1:11.01 (38.62)     1:48.10 (37.09)     2:24.94 (36.84)
        3:11.26 (46.32)     3:57.86 (46.60)     4:34.24 (36.38)     5:09.62 (35.38)
Non-Award Division  
  1 Lou, Jessica              17 Twisters-MR          5:22.47    5:31.40        
                  33.89     1:16.47 (42.58)     1:58.48 (42.01)     2:39.99 (41.51)
        3:27.59 (47.60)     4:16.41 (48.82)     4:54.18 (37.77)     5:31.40 (37.22)
 
Girls 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 London, Katherine         14 WAC-MR                    NT      26.06        
  2 Flagiello, Olivia         14 WAC-MR                    NT      27.05        
  3 Puchert, Grace C          10 NYCC-MR                   NT      33.21        
 
Girls 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 London, Katherine         14 WAC-MR                    NT      25.84        
  2 Nyquist, Hannah M         13 WAC-MR                    NT      27.62        
  3 Nicholson, Isabella E     12 Rac @ Jcc-MR              NT      28.13        
  4 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR              NT      29.00        
  5 Mroczek, Tatiana S        10 Rac @ Jcc-MR              NT      31.91        
                  32.45           31.91 ( )                                        
  6 Levine, Dani g            10 Flying Dolphins-MR        NT      33.48        
 
Girls 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bluvol, Sam               14 GAEL-MR                   NT    1:00.74        
                  29.11     1:00.74 (31.63)                                        
  2 Cianciotto, Danielle C    12 Rac @ Jcc-MR              NT    1:01.15        
                  29.88     1:01.15 (31.27)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR                   NT    2:08.12        
                  28.71     1:00.95 (32.24)     1:34.78 (33.83)     2:08.12 (33.34)
  2 Babel, Kristen M          13 Express Swimming-MR       NT    2:09.73        
                  29.85     1:03.09 (33.24)     1:36.95 (33.86)     2:09.73 (32.78)
  3 Thomas, Christine A       10 FLY-MR                    NT    2:52.85        
                  36.48     1:21.13 (44.65)   2:52.85 (1:31.72)                    
 
Girls 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Youssef, Lara S           11 Twisters-MR               NT      31.71        
  2 Jhong, Sara               12 Express Swimming-MR       NT      33.01        
  3 Green, Sarah M            12 Flying Dolphins-MR        NT      33.46        
  4 Briordy, Casey L          12 Rac @ Jcc-MR              NT      33.76        
  5 Liew, Briana J            11 GATE-MR                   NT      34.76        
  6 Minca, Serena A           12 FLY-MR                    NT      35.95        
  7 Williams, Jasmine         10 NYCC-MR                   NT      37.16        
  8 Karabees-Lamer, Devon A   10 NYCC-MR                   NT      37.59        
 
Girls 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanos, Claudia H          14 Flying Dolphins-MR        NT    1:09.64        
                  34.12     1:09.64 (35.52)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuester, Garrity A        13 Express Swimming-MR       NT    1:07.44        
                  31.98     1:07.44 (35.46)                                        
  2 Adams, Caroline E         14 Rac @ Jcc-MR              NT    1:07.60        
                  33.46     1:07.60 (34.14)                                        
  3 Woods-Bannan, Rachel J    13 Phoenix-MR                NT    1:12.49        
                  34.85     1:12.49 (37.64)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marcos, Lillie A          13 Flying Dolphins-MR        NT    2:25.69        
                  33.98     1:10.24 (36.26)     1:48.06 (37.82)     2:25.69 (37.63)
 -- Shirazi, Tara J           14 Flying Dolphins-MR        NT         NS        
 
Girls 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Madeline            14 NYCC-MR                   NT    2:21.98        
                  32.44     1:08.18 (35.74)     1:44.75 (36.57)     2:21.98 (37.23)
 
Girls 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chamberlin, Zoe T         13 WEST-MR                   NT    1:16.44        
                  36.50     1:16.44 (39.94)                                        
  2 Mroczek, Charista S       14 Rac @ Jcc-MR              NT    1:17.47        
                  36.41     1:17.47 (41.06)                                        
  3 Rohan, Julia R            14 WEST-MR                   NT    1:17.64        
                  36.24     1:17.64 (41.40)                                        
  4 Huang, Amanda             12 Express Swimming-MR       NT    1:18.49        
                  37.36     1:18.49 (41.13)                                        
  5 Carroll, Mia C            12 WEST-MR                   NT    1:20.31        
                  36.83     1:20.31 (43.48)                                        
  6 LaPointe, Teresa M        12 Rac @ Jcc-MR              NT    1:21.99        
                  37.60     1:21.99 (44.39)                                        
  7 Gonciarz, Isabella        10 Twisters-MR               NT    1:36.01        
                  45.45     1:36.01 (50.56)                                        
 
Girls 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feld, Emma F               9 NYCC-MR                   NT    1:42.32        
                  48.15     1:42.32 (54.17)                                        
 
Girls 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR                   NT    1:06.87        
                  31.00     1:06.87 (35.87)                                        
 
Girls 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schnupp, Samantha J       14 NYCC-MR                   NT    1:08.05        
                  30.68     1:08.05 (37.37)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
                32.00  SMAX Silver Max
                35.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.00 - 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Egan, Kieran R             8 Twisters-MR            32.32      32.19 SILV   
  2 Tsukikawa, Renzo G         8 WEST-MR                32.53      32.27 SILV   
  3 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR           33.63      32.44 SILV   
  4 Bendoraitis, Steven C      9 Phoenix-MR             32.34      32.45 SILV   
  5 Jeong, Eugene             10 FLY-MR                 32.71      32.62 SILV   
  6 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR                33.34      32.81 SILV   
  7 Greenberg, Michael        10 WAC-MR                 33.67      32.89 SILV   
  8 Cusumano, Charlie         10 WAC-MR                 34.19      33.02 SILV   
  9 Greenberg, Jason           9 WEST-MR                33.34      33.05 SILV   
 10 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR     33.28      33.09 SILV   
 11 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                  33.04      33.10 SILV   
 12 Kim, William M            10 Phoenix-MR             32.78      33.16 SILV   
 13 Posmentier, Lorenzo M     10 RedTails-MR            32.91      33.21 SILV   
 14 Campanile, John A          9 GAEL-MR                33.64      33.30 SILV   
 15 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR    33.36      33.31 SILV   
 15 Evenko, Nicholas          10 Rac @ Jcc-MR           34.51      33.31 SILV   
 15 Vernhes, Sebastien        10 Manhattan Makos-MR     34.84      33.31 SILV   
 18 Lokshin, Shawn            10 Rac @ Jcc-MR           32.63      33.32 SILV   
 19 Poggioli, David C         10 Rac @ Jcc-MR           33.97      33.42 SILV   
 20 Ma, Jared W                9 HS-MR                  34.83      33.46 SILV   
 21 Piutchouk, Max             9 WAC-MR                 33.90      33.50 SILV   
 22 Rikic, Aidan               9 WAC-MR                 33.93      33.52 SILV   
 23 Langhorn, Devin           10 UN-MR                  34.83      33.59 SILV   
 24 Chen, Joseph              10 Express Swimming-MR    33.05      33.64 SILV   
 25 Capaldi, Matthew D        10 Badger-MR              34.33      33.73 SILV   
 26 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR                 33.57      33.93 SILV   
 26 Halls, Sean C             10 NFS-MR                 33.51      33.93 SILV   
 28 DU, Ethan                  8 NCAC-MR                34.70      34.02 SILV   
 29 Espinal, Joseph E         10 FLY-MR                 34.76      34.11 SILV   
 30 Ehrenfeld, Hayden J       10 WEST-MR                33.91      34.35 SILV   
 31 Coronel, Freddy D         10 Twisters-MR            34.50      34.48 SILV   
 32 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR     33.46      34.51 SILV   
 33 Goncharuk, Samuel G       10 WAC-MR                 34.80      34.58 SILV   
 34 Mazzacano, Andrew J        9 Phoenix-MR             35.02      34.78 SILV   
 35 LU, Michael D             10 Express Swimming-MR    34.70      34.82 SILV   
 36 Rubin, Spencer C           9 Express Swimming-MR    33.51      34.98 SILV   
 37 Wehbe, Nicholas R         10 Express Swimming-MR    34.52      35.06 SILV   
 38 Zhang, David              10 GATE-MR                35.15      35.09 SILV   
 39 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR           34.93      35.16 SILV   
 -- Hwang, Alex               10 GATE-MR                34.37         DQ        
      No Show Penalty Event
Non-Award Division  
  1 Scala, William H           8 WEST-MR                32.15      31.32 JO     
  2 Du, David                 10 Phoenix-MR             33.20      31.49 JO     
  3 Fleurimont, Justin I       9 Unhes-Mr-MR            32.17      31.85 JO     
  4 Hardart, Max              10 Badger-MR              34.27      31.89 JO     
  5 Goodman, Jonah B          10 Express Swimming-MR    32.35      31.90 JO     
  5 Wozniak, Robert G         10 Aquaflames-MR          32.43      31.90 JO     
  7 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR              32.25      31.92 JO     
  8 Wong, Matthew             10 Twisters-MR            32.01      31.98 JO     
  9 Chang, Steven R            8 FLY-MR                 34.87      35.33        
 10 Verba, Nikita              9 Unhes-Mr-MR            34.53      35.39        
 11 Forrester, Connor C        9 WEST-MR                35.11      35.42        
 12 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR    34.95      35.47        
 13 Suau, Anthony M           10 Express Swimming-MR    34.17      35.70        
 14 Oconnell, Ryan            10 WAC-MR                 34.68      36.41        
 15 Peng, Greg W               8 APEX-MR                34.49      36.62        
 16 Laskey, Ian                9 WAC-MR                 34.48      38.42        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX Silver Max
              1:18.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.60 - 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lokshin, Shawn            10 Rac @ Jcc-MR         1:13.99    1:11.71 SILV   
                  34.45     1:11.71 (37.26)                                        
  2 Jeong, Eugene             10 FLY-MR               1:13.51    1:11.85 SILV   
                  33.37     1:11.85 (38.48)                                        
  3 Du, David                 10 Phoenix-MR           1:15.53    1:11.92 SILV   
                  33.71     1:11.92 (38.21)                                        
  4 Chen, Darian              10 NCAC-MR              1:15.35    1:11.94 SILV   
                  33.36     1:11.94 (38.58)                                        
  5 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR         1:13.19    1:12.01 SILV   
                  34.82     1:12.01 (37.19)                                        
  6 Wozniak, Robert G         10 Aquaflames-MR        1:12.51    1:12.38 SILV   
                  33.84     1:12.38 (38.54)                                        
  7 Greenberg, Jason           9 WEST-MR              1:12.44    1:12.65 SILV   
                  34.19     1:12.65 (38.46)                                        
  8 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR              1:12.97    1:12.66 SILV   
                  34.73     1:12.66 (37.93)                                        
  8 Fleurimont, Justin I       9 Unhes-Mr-MR          1:14.13    1:12.66 SILV   
                  34.60     1:12.66 (38.06)                                        
 10 Egan, Kieran R             8 Twisters-MR          1:14.64    1:12.93 SILV   
                  34.25     1:12.93 (38.68)                                        
 11 Chen, Joseph              10 Express Swimming-MR  1:12.76    1:12.97 SILV   
                  34.74     1:12.97 (38.23)                                        
 12 Hardart, Max              10 Badger-MR            1:14.67    1:13.10 SILV   
                  35.34     1:13.10 (37.76)                                        
 13 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               1:13.21    1:13.38 SILV   
                  35.41     1:13.38 (37.97)                                        
 14 Cusumano, Charlie         10 WAC-MR               1:17.49    1:13.44 SILV   
                  34.60     1:13.44 (38.84)                                        
 15 Zezula, Patryk             9 Twisters-MR          1:16.72    1:13.68 SILV   
                  35.03     1:13.68 (38.65)                                        
 16 Halls, Sean C             10 NFS-MR               1:16.56    1:14.07 SILV   
                  34.57     1:14.07 (39.50)                                        
 17 Tsukikawa, Renzo G         8 WEST-MR              1:11.70    1:14.12 SILV   
                  34.47     1:14.12 (39.65)                                        
 18 Greenberg, Michael        10 WAC-MR               1:14.38    1:14.41 SILV   
                  35.30     1:14.41 (39.11)                                        
 19 Wehbe, Nicholas R         10 Express Swimming-MR  1:18.18    1:14.56 SILV   
                  34.85     1:14.56 (39.71)                                        
 20 Tollinchi, Michael-Antho  10 Sailfish-MR          1:13.73    1:14.65 SILV   
                  34.59     1:14.65 (40.06)                                        
 21 Rikic, Aidan               9 WAC-MR               1:16.23    1:15.34 SILV   
                  35.71     1:15.34 (39.63)                                        
 22 Goncharuk, Samuel G       10 WAC-MR               1:14.58    1:15.36 SILV   
                  35.33     1:15.36 (40.03)                                        
 23 Vernhes, Sebastien        10 Manhattan Makos-MR   1:16.39    1:15.42 SILV   
                  35.58     1:15.42 (39.84)                                        
 24 Mazzacano, Andrew J        9 Phoenix-MR           1:16.20    1:15.44 SILV   
                  35.79     1:15.44 (39.65)                                        
 25 DU, Ethan                  8 NCAC-MR              1:14.86    1:15.51 SILV   
                  35.80     1:15.51 (39.71)                                        
 26 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR  1:16.93    1:15.55 SILV   
                  36.46     1:15.55 (39.09)                                        
 27 Capaldi, Matthew D        10 Badger-MR            1:15.68    1:15.95 SILV   
                  35.43     1:15.95 (40.52)                                        
 28 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR  1:16.82    1:16.11 SILV   
                  35.02     1:16.11 (41.09)                                        
 29 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR   1:15.58    1:16.13 SILV   
                  35.59     1:16.13 (40.54)                                        
 30 Espinal, Joseph E         10 FLY-MR               1:16.95    1:16.40 SILV   
                  36.37     1:16.40 (40.03)                                        
 31 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                1:16.70    1:16.70 SILV   
                  36.66     1:16.70 (40.04)                                        
 32 Peng, Greg W               8 APEX-MR              1:16.18    1:16.79 SILV   
                  35.48     1:16.79 (41.31)                                        
 33 Rubin, Spencer C           9 Express Swimming-MR  1:15.38    1:16.82 SILV   
                  36.00     1:16.82 (40.82)                                        
 34 Poggioli, David C         10 Rac @ Jcc-MR         1:16.55    1:16.99 SILV   
                  36.33     1:16.99 (40.66)                                        
 35 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR         1:17.00    1:17.04 SILV   
                  37.41     1:17.04 (39.63)                                        
 36 Posmentier, Lorenzo M     10 RedTails-MR          1:16.28    1:18.01 SILV   
                  35.66     1:18.01 (42.35)                                        
 37 Cui, Ryan                 10 NCAC-MR              1:15.06    1:18.07 SILV   
                  37.40     1:18.07 (40.67)                                        
 38 Newcomb, Nicolas           9 Express Swimming-MR  1:17.33    1:18.10 SILV   
                  36.92     1:18.10 (41.18)                                        
 39 LU, Michael D             10 Express Swimming-MR  1:17.48    1:18.37 SILV   
                  37.62     1:18.37 (40.75)                                        
Non-Award Division  
  1 Wong, Matthew             10 Twisters-MR          1:12.83    1:09.86 JO     
                  33.82     1:09.86 (36.04)                                        
  2 Scala, William H           8 WEST-MR              1:12.07    1:09.97 JO     
                  33.25     1:09.97 (36.72)                                        
  3 Kim, William M            10 Phoenix-MR           1:11.68    1:10.93 JO     
                  33.89     1:10.93 (37.04)                                        
  4 Hammam, Omar              10 Manhattan Makos-MR   1:12.05    1:11.41 JO     
                  34.13     1:11.41 (37.28)                                        
  5 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR   1:17.76    1:18.76        
                  36.89     1:18.76 (41.87)                                        
  6 Zhang, David              10 GATE-MR              1:17.21    1:19.28        
                  38.62     1:19.28 (40.66)                                        
  7 Campanile, John A          9 GAEL-MR              1:16.93    1:19.55        
                  37.09     1:19.55 (42.46)                                        
  8 Riviello, Joseph C        10 Sailfish-MR          1:17.19    1:19.64        
                  38.33     1:19.64 (41.31)                                        
  9 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR   1:15.77    1:20.68        
                  36.52     1:20.68 (44.16)                                        
 10 Hwang, Alex               10 GATE-MR              1:16.19    1:22.04        
                  38.09     1:22.04 (43.95)                                        
 -- Sanchez, Andy J           10 Unhes-Mr-MR          1:11.70         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:32.00  SMAX Silver Max
              2:49.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:32.00 - 2:49.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR            2:37.94    2:33.69 SILV   
                  35.62     1:15.05 (39.43)     1:54.89 (39.84)     2:33.69 (38.80)
  2 Bendoraitis, Matthew C     9 Phoenix-MR           2:32.95    2:34.22 SILV   
                  35.04     1:13.60 (38.56)     1:55.56 (41.96)     2:34.22 (38.66)
  3 Kim, William M            10 Phoenix-MR           2:34.70    2:34.35 SILV   
                  35.25     1:14.72 (39.47)     1:55.29 (40.57)     2:34.35 (39.06)
  4 Hardart, Max              10 Badger-MR            2:38.41    2:35.66 SILV   
                  36.40     1:17.72 (41.32)     1:58.36 (40.64)     2:35.66 (37.30)
  5 Min, Christopher K        10 FLY-MR               2:35.70    2:36.00 SILV   
                  34.79     1:15.01 (40.22)     1:55.98 (40.97)     2:36.00 (40.02)
  6 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR   2:40.43    2:36.90 SILV   
                  35.68     1:17.33 (41.65)     1:57.43 (40.10)     2:36.90 (39.47)
  7 Lokshin, Shawn            10 Rac @ Jcc-MR         2:39.41    2:36.96 SILV   
                  36.44     1:17.06 (40.62)     1:57.80 (40.74)     2:36.96 (39.16)
  8 Coronel, Freddy D         10 Twisters-MR          2:41.06    2:37.29 SILV   
                  36.88     1:16.56 (39.68)     1:57.53 (40.97)     2:37.29 (39.76)
  9 Lee, Aidan J               8 WEST-MR              2:35.07    2:37.48 SILV   
                  36.19     1:17.15 (40.96)     1:58.73 (41.58)     2:37.48 (38.75)
 10 Goodman, Jonah B          10 Express Swimming-MR  2:33.69    2:37.78 SILV   
                  35.99     1:15.99 (40.00)     1:57.99 (42.00)     2:37.78 (39.79)
 11 Jeong, Eugene             10 FLY-MR               2:36.37    2:37.80 SILV   
                  34.83     1:15.19 (40.36)     1:56.76 (41.57)     2:37.80 (41.04)
 12 Bendoraitis, Steven C      9 Phoenix-MR           2:36.21    2:38.71 SILV   
                  35.91     1:16.82 (40.91)     1:59.37 (42.55)     2:38.71 (39.34)
 13 Hammam, Omar              10 Manhattan Makos-MR   2:44.54    2:38.79 SILV   
                  37.27     1:18.85 (41.58)     2:00.65 (41.80)     2:38.79 (38.14)
 14 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR  2:43.55    2:38.98 SILV   
                  37.14     1:18.22 (41.08)     1:59.75 (41.53)     2:38.98 (39.23)
 15 Wozniak, Robert G         10 Aquaflames-MR        2:41.52    2:39.94 SILV   
                  34.11     1:13.70 (39.59)     1:57.40 (43.70)     2:39.94 (42.54)
 16 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR              2:45.45    2:40.63 SILV   
                  35.05     1:17.31 (42.26)     2:00.72 (43.41)     2:40.63 (39.91)
 17 Peng, Greg W               8 APEX-MR              2:49.10    2:49.25 SILV   
                  36.92     1:18.99 (42.07)     2:04.68 (45.69)     2:49.25 (44.57)
 18 Rikic, Aidan               9 WAC-MR               2:46.71    2:49.55 SILV   
                  37.90     1:21.79 (43.89)     2:07.48 (45.69)     2:49.55 (42.07)
Non-Award Division  
  1 Elkhouly, Youssef A       10 HS-MR                2:33.00    2:28.29 JO     
                  32.89     1:10.67 (37.78)     1:50.72 (40.05)     2:28.29 (37.57)
  2 Shannon, Ryan J           10 Express Swimming-MR  2:32.82    2:31.96 JO     
                  33.27     1:11.29 (38.02)     1:52.11 (40.82)     2:31.96 (39.85)
  3 LU, Michael D             10 Express Swimming-MR       NT    2:51.12        
                  38.94     1:23.79 (44.85)     2:08.59 (44.80)     2:51.12 (42.53)
  4 Rubin, Spencer C           9 Express Swimming-MR  2:45.20    2:51.53        
                  38.28     1:22.26 (43.98)     2:07.37 (45.11)     2:51.53 (44.16)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:44.99  JO
              6:45.00  SMAX Silver Max
              7:05.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:45.00 - 7:05.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wong, Matthew             10 Twisters-MR          6:51.53    6:45.91 SILV   
                  35.79     1:16.29 (40.50)     1:58.10 (41.81)     2:39.67 (41.57)
        3:20.83 (41.16)     4:02.02 (41.19)     4:44.96 (42.94)     5:27.26 (42.30)
        6:07.15 (39.89)     6:45.91 (38.76)                                        
  2 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR            6:59.65    6:47.47 SILV   
                  36.00     1:16.11 (40.11)     1:57.69 (41.58)     2:39.54 (41.85)
        3:21.34 (41.80)     4:03.26 (41.92)     4:45.00 (41.74)     5:26.78 (41.78)
        6:08.67 (41.89)     6:47.47 (38.80)                                        
  3 Jeong, Eugene             10 FLY-MR               6:56.51    6:57.24 SILV   
                  35.41     1:17.02 (41.61)     2:00.28 (43.26)     2:43.23 (42.95)
        3:26.02 (42.79)     4:09.72 (43.70)     4:52.94 (43.22)     5:36.42 (43.48)
        6:18.34 (41.92)     6:57.24 (38.90)                                        
Non-Award Division  
  1 Lai, Christopher B        10 HS-MR                6:46.00    6:28.12 JO     
                  31.17     1:08.43 (37.26)     1:48.04 (39.61)     2:27.90 (39.86)
        3:08.64 (40.74)     3:49.22 (40.58)     4:30.49 (41.27)     5:11.86 (41.37)
        5:51.11 (39.25)     6:28.12 (37.01)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.50 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Brennan, Joe V            10 CIY-MR                 39.31      37.70 SILV   
  2 Du, David                 10 Phoenix-MR             38.15      37.86 SILV   
  3 Hardart, Max              10 Badger-MR              40.09      38.06 SILV   
  4 Riviello, Joseph C        10 Sailfish-MR            39.38      38.38 SILV   
  5 Forrester, Connor C        9 WEST-MR                39.22      38.49 SILV   
  6 Wong, Matthew             10 Twisters-MR            37.54      38.54 SILV   
  7 Kim, William M            10 Phoenix-MR             38.87      38.68 SILV   
  8 Bendoraitis, Steven C      9 Phoenix-MR             38.37      38.70 SILV   
  8 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR              38.88      38.70 SILV   
 10 Konviser, Eric L           9 UN-MR                  39.91      38.77 SILV   
 10 Scala, William H           8 WEST-MR                38.89      38.77 SILV   
 12 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR           39.08      38.90 SILV   
 13 Tsukikawa, Renzo G         8 WEST-MR                39.20      39.29 SILV   
 14 Rikic, Aidan               9 WAC-MR                 39.67      39.37 SILV   
 15 Lokshin, Shawn            10 Rac @ Jcc-MR           39.05      39.60 SILV   
 16 Piutchouk, Max             9 WAC-MR                 42.04      39.61 SILV   
 17 Fleurimont, Justin I       9 Unhes-Mr-MR            40.35      39.68 SILV   
 18 Greenberg, Jason           9 WEST-MR                40.49      39.79 SILV   
 19 Evenko, Nicholas          10 Rac @ Jcc-MR           39.86      39.82 SILV   
 20 Falcao, Daniel L           8 Twisters-MR            42.52      40.03 SILV   
 21 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR                39.81      40.06 SILV   
 22 Tollinchi, Michael-Antho  10 Sailfish-MR            41.78      40.10 SILV   
 23 Shannon, Ryan J           10 Express Swimming-MR    39.04      40.23 SILV   
 24 Posmentier, Lorenzo M     10 RedTails-MR            41.30      40.26 SILV   
 25 Suau, Anthony M           10 Express Swimming-MR    40.79      40.30 SILV   
 26 Vernhes, Sebastien        10 Manhattan Makos-MR     40.28      40.58 SILV   
 27 Peng, Greg W               8 APEX-MR                41.18      40.59 SILV   
 28 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR     40.97      40.68 SILV   
 28 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR    41.77      40.68 SILV   
 30 Campanile, John A          9 GAEL-MR                39.61      40.76 SILV   
 31 LU, Michael D             10 Express Swimming-MR    41.38      41.00 SILV   
 32 Mazzacano, Andrew J        9 Phoenix-MR             41.31      41.23 SILV   
 33 Chen, Joseph              10 Express Swimming-MR    39.67      41.38 SILV   
 34 Rubin, Spencer C           9 Express Swimming-MR    40.54      41.39 SILV   
 35 Verba, Nikita              9 Unhes-Mr-MR            41.16      41.42 SILV   
 36 Greenberg, Michael        10 WAC-MR                 42.52      41.65 SILV   
 37 Hammam, Omar              10 Manhattan Makos-MR     41.29      41.71 SILV   
 38 Chen, Darian              10 NCAC-MR                41.63      41.84 SILV   
 39 Bekerman, Liam B           9 Express Swimming-MR    41.59      41.99 SILV   
 40 Weinstein, Michael H       8 WEST-MR                42.50      42.10 SILV   
 41 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR     40.65      42.31 SILV   
 42 Newcomb, Nicolas           9 Express Swimming-MR    40.84      42.35 SILV   
 43 Chang, Cato A             10 Manhattan Makos-MR     40.70      42.65 SILV   
 44 Goncharuk, Samuel G       10 WAC-MR                 42.18      42.73 SILV   
 45 Baldwin, Brian J          10 HS-MR                  40.04      42.83 SILV   
 46 Peckett, Nicolas T         9 WEST-MR                42.07      42.84 SILV   
 -- Zezula, Patryk             9 Twisters-MR            42.32         DQ        
      Re-Submerged
Non-Award Division  
  1 Egan, Kieran R             8 Twisters-MR            37.66      35.48 JO     
  2 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR     38.37      36.63 JO     
  3 Olender, Philip S         10 Twisters-MR            37.71      36.81 JO     
  4 Poggioli, David C         10 Rac @ Jcc-MR           37.75      37.05 JO     
  5 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR           37.70      37.27 JO     
  6 DU, Ethan                  8 NCAC-MR                42.24      43.12        
  7 Espinal, Joseph E         10 FLY-MR                 42.02      43.31        
  8 Oconnell, Ryan            10 WAC-MR                 42.46      43.45        
  9 Greenberg, Aaron           8 WEST-MR                41.01      43.49        
 10 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                  40.10      43.67        
 11 Samko, Jack P              8 HS-MR                  42.51      43.72        
 12 Finkelstein, Matthew       9 Rac @ Jcc-MR           42.53      43.86        
 13 Allannic, Adrian          10 Manhattan Makos-MR     41.27      44.41        
 14 Zhang, David              10 GATE-MR                42.18      44.71        
 15 Halls, Sean C             10 NFS-MR                 41.97      46.09        
 -- Speres, Nicholas C        10 GAEL-MR                41.96         DQ        
      Declared false start
 -- Sanchez, Andy J           10 Unhes-Mr-MR            38.52        DFS        
      Declared false start
 -- Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR                 41.44         NS        
 -- Dorsey-Reyes, Daijin       9 Manhattan Makos-MR     41.91         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
              1:22.20  SMAX Silver Max
              1:37.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.20 - 1:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR            1:23.06    1:22.49 SILV   
                  40.25     1:22.49 (42.24)                                        
  2 Du, David                 10 Phoenix-MR           1:22.71    1:22.56 SILV   
                  39.31     1:22.56 (43.25)                                        
  3 Piutchouk, Max             9 WAC-MR               1:28.83    1:22.93 SILV   
                  40.49     1:22.93 (42.44)                                        
  4 Vernhes, Sebastien        10 Manhattan Makos-MR   1:28.32    1:23.41 SILV   
                  40.44     1:23.41 (42.97)                                        
  5 Fleurimont, Justin I       9 Unhes-Mr-MR          1:27.90    1:24.08 SILV   
                  40.65     1:24.08 (43.43)                                        
  6 Mazzacano, Andrew J        9 Phoenix-MR           1:26.51    1:24.19 SILV   
                  40.72     1:24.19 (43.47)                                        
  7 Rikic, Aidan               9 WAC-MR               1:27.25    1:24.37 SILV   
                  41.41     1:24.37 (42.96)                                        
  8 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR              1:24.81    1:24.43 SILV   
  9 Lokshin, Shawn            10 Rac @ Jcc-MR         1:22.72    1:24.64 SILV   
                  41.89     1:24.64 (42.75)                                        
 10 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR         1:27.79    1:24.81 SILV   
                  41.44     1:24.81 (43.37)                                        
 11 Evenko, Nicholas          10 Rac @ Jcc-MR         1:27.87    1:25.22 SILV   
                  41.40     1:25.22 (43.82)                                        
 12 Shannon, Ryan J           10 Express Swimming-MR  1:23.15    1:25.25 SILV   
                  41.30     1:25.25 (43.95)                                        
 13 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               1:29.54    1:25.61 SILV   
                  41.88     1:25.61 (43.73)                                        
 14 Campanile, John A          9 GAEL-MR              1:28.90    1:26.58 SILV   
                  41.56     1:26.58 (45.02)                                        
 15 LU, Michael D             10 Express Swimming-MR  1:28.33    1:26.60 SILV   
                  42.20     1:26.60 (44.40)                                        
 16 Forrester, Connor C        9 WEST-MR              1:31.51    1:26.69 SILV   
 17 Verba, Nikita              9 Unhes-Mr-MR          1:27.18    1:26.83 SILV   
                  42.04     1:26.83 (44.79)                                        
 18 Peng, Greg W               8 APEX-MR              1:28.82    1:27.05 SILV   
                  41.75     1:27.05 (45.30)                                        
 19 Posmentier, Lorenzo M     10 RedTails-MR          1:31.15    1:28.08 SILV   
                  43.06     1:28.08 (45.02)                                        
 20 Ma, Jared W                9 HS-MR                1:28.98    1:28.28 SILV   
                  42.89     1:28.28 (45.39)                                        
 21 Rubin, Spencer C           9 Express Swimming-MR  1:28.99    1:28.57 SILV   
                  43.17     1:28.57 (45.40)                                        
 22 Newcomb, Nicolas           9 Express Swimming-MR  1:27.06    1:28.92 SILV   
 23 Greenberg, Aaron           8 WEST-MR              1:33.56    1:29.12 SILV   
                  43.93     1:29.12 (45.19)                                        
 23 Cusumano, Charlie         10 WAC-MR               1:34.42    1:29.12 SILV   
                  43.82     1:29.12 (45.30)                                        
 25 Chen, Joseph              10 Express Swimming-MR  1:27.11    1:29.31 SILV   
 26 Goncharuk, Samuel G       10 WAC-MR               1:27.37    1:29.61 SILV   
                  43.09     1:29.61 (46.52)                                        
 27 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR  1:31.44    1:29.77 SILV   
                  42.68     1:29.77 (47.09)                                        
 28 Ehrenfeld, Hayden J       10 WEST-MR              1:31.04    1:29.79 SILV   
                  43.62     1:29.79 (46.17)                                        
 29 Chang, Cato A             10 Manhattan Makos-MR   1:35.44    1:29.84 SILV   
                  44.05     1:29.84 (45.79)                                        
 30 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR   1:30.85    1:29.87 SILV   
 31 Coronado, J.C. O           9 CIY-MR               1:32.30    1:30.06 SILV   
 32 Oconnell, Ryan            10 WAC-MR               1:31.99    1:30.40 SILV   
                  44.30     1:30.40 (46.10)                                        
 33 Falcao, Daniel L           8 Twisters-MR          1:34.89    1:30.91 SILV   
                  43.46     1:30.91 (47.45)                                        
 34 Chaston, Gareth J          9 RedTails-MR          1:35.77    1:30.92 SILV   
                  45.33     1:30.92 (45.59)                                        
 35 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR   1:32.97    1:31.38 SILV   
                  43.15     1:31.38 (48.23)                                        
 36 Zhang, David              10 GATE-MR              1:30.30    1:31.91 SILV   
                  45.25     1:31.91 (46.66)                                        
 36 Semelsberger, Matthew R    9 Phoenix-MR           1:32.91    1:31.91 SILV   
                  44.30     1:31.91 (47.61)                                        
 38 Baldwin, Brian J          10 HS-MR                1:33.71    1:32.25 SILV   
                  43.62     1:32.25 (48.63)                                        
 39 Wehbe, Nicholas R         10 Express Swimming-MR  1:32.37    1:33.54 SILV   
                  44.35     1:33.54 (49.19)                                        
 40 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                1:35.88    1:33.82 SILV   
                  46.15     1:33.82 (47.67)                                        
 41 Lau, Marcus               10 GATE-MR              1:34.88    1:33.86 SILV   
                  45.56     1:33.86 (48.30)                                        
 42 Villavizar, Sebastian     10 Kips Bay Makos-MR    1:33.26    1:34.00 SILV   
                  44.17     1:34.00 (49.83)                                        
 43 Jablonowski, Kristof      10 Manhattan Makos-MR   1:34.62    1:34.25 SILV   
                  46.14     1:34.25 (48.11)                                        
 44 Askri, Jason               9 HS-MR                1:36.47    1:34.90 SILV   
                  45.16     1:34.90 (49.74)                                        
 45 Dawson, Xavier             9 NFS-MR               1:33.39    1:34.97 SILV   
                  44.82     1:34.97 (50.15)                                        
 46 Allannic, Adrian          10 Manhattan Makos-MR   1:34.03    1:35.22 SILV   
 47 Kravtsov, Andrew           8 Rac @ Jcc-MR         1:36.97    1:35.81 SILV   
                  46.28     1:35.81 (49.53)                                        
 48 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR  1:35.16    1:36.34 SILV   
                  47.30     1:36.34 (49.04)                                        
 49 Halls, Sean C             10 NFS-MR               1:30.21    1:36.48 SILV   
                  47.63     1:36.48 (48.85)                                        
 -- Bekerman, Liam B           9 Express Swimming-MR  1:33.87         DQ        
      Delay initiating turn
                  42.57          DQ (46.39)                                        
Non-Award Division  
  1 Poggioli, David C         10 Rac @ Jcc-MR         1:25.48    1:21.17 JO     
                  39.36     1:21.17 (41.81)                                        
  2 Ganguli, Rajesh           10 Express Swimming-MR  1:34.03    1:38.08        
                  46.69     1:38.08 (51.39)                                        
  3 Stuart, Andrew P           9 Badger-MR            1:36.40    1:38.12        
                  45.97     1:38.12 (52.15)                                        
 -- Greenberg, Jason           9 WEST-MR              1:26.12         DQ        
      Declared false start
 -- Hwang, Alex               10 GATE-MR              1:31.70        DFS        
      Declared false start
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
                43.50  SMAX Silver Max
                48.59  SILV
 Meet Qualifying:  43.50 - 48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Elkhouly, Youssef A       10 HS-MR                  44.42      43.65 SILV   
  2 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                  43.90      43.67 SILV   
  3 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR           44.95      43.81 SILV   
  4 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR              47.00      44.20 SILV   
  5 DU, Ethan                  8 NCAC-MR                46.02      44.31 SILV   
  6 Szymczak, Kevin M         10 UNLGA-MR               44.40      44.33 SILV   
  7 Wong, Matthew             10 Twisters-MR            43.80      44.37 SILV   
  8 Du, David                 10 Phoenix-MR             47.44      44.58 SILV   
  9 Piutchouk, Max             9 WAC-MR                 46.50      44.63 SILV   
 10 Verba, Nikita              9 Unhes-Mr-MR            45.91      44.73 SILV   
 10 Greenberg, Jason           9 WEST-MR                44.82      44.73 SILV   
 12 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR     45.25      44.98 SILV   
 12 Ehrenfeld, Hayden J       10 WEST-MR                47.04      44.98 SILV   
 14 Forrester, Connor C        9 WEST-MR                46.77      45.44 SILV   
 15 Peng, Greg W               8 APEX-MR                48.35      45.84 SILV   
 16 Ma, Jared W                9 HS-MR                  45.98      45.89 SILV   
 17 Shannon, Ryan J           10 Express Swimming-MR    43.71      45.92 SILV   
 18 Hwang, Alex               10 GATE-MR                46.06      45.95 SILV   
 18 Goncharuk, Samuel G       10 WAC-MR                 48.06      45.95 SILV   
 20 Oconnell, Ryan            10 WAC-MR                 46.17      46.04 SILV   
 21 Bonvissuto, Will          10 Express Swimming-MR    46.09      46.09 SILV   
 22 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR     47.89      46.21 SILV   
 23 Falcao, Daniel L           8 Twisters-MR            47.24      46.48 SILV   
 24 Finkelstein, Matthew       9 Rac @ Jcc-MR           46.00      46.64 SILV   
 25 Ioselevich, Arie           8 Rac @ Jcc-MR           46.56      46.84 SILV   
 26 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR     48.13      46.87 SILV   
 27 Dawson, Xavier             9 NFS-MR                 45.77      46.89 SILV   
 28 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR                 46.64      47.27 SILV   
 29 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR           47.58      47.49 SILV   
 30 Laskey, Ian                9 WAC-MR                 45.59      47.56 SILV   
 31 Hirsch, Connor             9 FLY-MR                 48.28      47.83 SILV   
 32 Coronel, Freddy D         10 Twisters-MR            48.45      47.85 SILV   
 33 Newcomb, Nicolas           9 Express Swimming-MR    48.21      48.22 SILV   
 34 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR    48.33      48.44 SILV   
 35 Rubin, Spencer C           9 Express Swimming-MR    47.61      48.58 SILV   
Non-Award Division  
  1 Norris, Timothy M         10 GAEL-MR                43.72      41.18 JO     
  2 Scala, William H           8 WEST-MR                43.62      42.01 JO     
  3 Kim, William M            10 Phoenix-MR             44.04      42.44 JO     
  4 Halls, Sean C             10 NFS-MR                 43.51      42.84 JO     
  5 Jablonowski, Kristof      10 Manhattan Makos-MR     44.83      42.95 JO     
  6 Weinstein, Michael H       8 WEST-MR                45.36      43.03 JO     
  7 Veru, Theodore V          10 GAEL-MR                48.01      48.88        
  8 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR    45.37      49.04        
  9 Reilly, Danny W           10 GAEL-MR                48.21      49.08        
 10 Chen, Joseph              10 Express Swimming-MR    47.54      49.93        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:34.59  JO
              1:34.60  SMAX Silver Max
              1:48.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:34.60 - 1:48.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Szymczak, Kevin M         10 UNLGA-MR             1:38.11    1:34.61 SILV   
                  44.66     1:34.61 (49.95)                                        
  2 Norris, Timothy M         10 GAEL-MR              1:39.32    1:35.25 SILV   
                  45.24     1:35.25 (50.01)                                        
  3 Wong, Matthew             10 Twisters-MR          1:35.61    1:36.08 SILV   
                  45.34     1:36.08 (50.74)                                        
  4 Jablonowski, Kristof      10 Manhattan Makos-MR   1:38.30    1:36.80 SILV   
                  47.53     1:36.80 (49.27)                                        
  5 Du, David                 10 Phoenix-MR           1:39.91    1:37.65 SILV   
                  45.51     1:37.65 (52.14)                                        
  6 Verba, Nikita              9 Unhes-Mr-MR          1:37.72    1:37.74 SILV   
                  46.10     1:37.74 (51.64)                                        
  7 Piutchouk, Max             9 WAC-MR               1:43.00    1:37.85 SILV   
                  46.71     1:37.85 (51.14)                                        
  8 Halls, Sean C             10 NFS-MR               1:43.92    1:38.13 SILV   
                  46.10     1:38.13 (52.03)                                        
  9 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR   1:38.23    1:39.01 SILV   
                  47.01     1:39.01 (52.00)                                        
 10 Greenberg, Jason           9 WEST-MR              1:38.78    1:39.46 SILV   
                  45.77     1:39.46 (53.69)                                        
 11 Hyacinthe (Nguyen), Just   9 WAC-MR               1:38.89    1:39.97 SILV   
                  48.23     1:39.97 (51.74)                                        
 12 Hwang, Alex               10 GATE-MR              1:41.37    1:40.04 SILV   
                  48.59     1:40.04 (51.45)                                        
 13 Dawson, Xavier             9 NFS-MR               1:38.15    1:40.53 SILV   
                  46.06     1:40.53 (54.47)                                        
 14 Hammam, Omar              10 Manhattan Makos-MR   1:43.27    1:41.47 SILV   
                  47.44     1:41.47 (54.03)                                        
 15 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR   1:37.34    1:41.60 SILV   
                  47.96     1:41.60 (53.64)                                        
 16 Goncharuk, Samuel G       10 WAC-MR               1:42.73    1:42.05 SILV   
                  47.37     1:42.05 (54.68)                                        
 17 Ioselevich, Arie           8 Rac @ Jcc-MR         1:45.85    1:42.72 SILV   
                  46.51     1:42.72 (56.21)                                        
 18 Fleurimont, Justin I       9 Unhes-Mr-MR          1:42.37    1:42.84 SILV   
                  48.86     1:42.84 (53.98)                                        
 19 Oconnell, Ryan            10 WAC-MR               1:43.09    1:43.28 SILV   
                  48.77     1:43.28 (54.51)                                        
 20 Bonvissuto, Will          10 Express Swimming-MR  1:41.42    1:43.47 SILV   
                  50.35     1:43.47 (53.12)                                        
 21 Greenberg, Michael        10 WAC-MR               1:35.08    1:43.57 SILV   
                  49.68     1:43.57 (53.89)                                        
 22 Goodman, Jonah B          10 Express Swimming-MR  1:39.02    1:44.86 SILV   
                  49.82     1:44.86 (55.04)                                        
 23 Fischer, Kenny S          10 Express Swimming-MR  1:40.67    1:44.90 SILV   
                  50.39     1:44.90 (54.51)                                        
 24 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR         1:42.53    1:45.03 SILV   
                  50.30     1:45.03 (54.73)                                        
 25 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               1:48.22    1:45.29 SILV   
                  51.04     1:45.29 (54.25)                                        
 26 Lau, Marcus               10 GATE-MR              1:45.43    1:45.66 SILV   
                  51.29     1:45.66 (54.37)                                        
 27 Peng, Greg W               8 APEX-MR              1:45.45    1:45.85 SILV   
                  51.28     1:45.85 (54.57)                                        
 28 Rubin, Spencer C           9 Express Swimming-MR  1:42.89    1:45.96 SILV   
                  49.82     1:45.96 (56.14)                                        
 29 Lokshin, Shawn            10 Rac @ Jcc-MR         1:42.13    1:46.11 SILV   
                  50.98     1:46.11 (55.13)                                        
 30 Finkelstein, Matthew       9 Rac @ Jcc-MR         1:43.05    1:46.23 SILV   
                  50.43     1:46.23 (55.80)                                        
 31 Vernhes, Sebastien        10 Manhattan Makos-MR   1:45.51    1:46.44 SILV   
                  51.32     1:46.44 (55.12)                                        
 32 Laskey, Ian                9 WAC-MR               1:41.71    1:46.73 SILV   
                  50.16     1:46.73 (56.57)                                        
 33 Allannic, Adrian          10 Manhattan Makos-MR   1:47.37    1:46.94 SILV   
                  51.42     1:46.94 (55.52)                                        
 34 Samko, Jack P              8 HS-MR                1:48.35    1:47.78 SILV   
                  51.26     1:47.78 (56.52)                                        
 35 Ganguli, Rajesh           10 Express Swimming-MR  1:47.75    1:48.13 SILV   
                  52.90     1:48.13 (55.23)                                        
Non-Award Division  
  1 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR            1:39.15    1:34.34 JO     
                  44.46     1:34.34 (49.88)                                        
  2 Shannon, Ryan J           10 Express Swimming-MR  1:35.93    1:34.39 JO     
                  44.98     1:34.39 (49.41)                                        
  3 Buchanan, Chase C          7 NFS-MR               1:48.36    1:52.34        
                  50.92   1:52.34 (1:01.42)                                        
  4 Zhang, David              10 GATE-MR              1:46.34    1:54.41        
                  57.44     1:54.41 (56.97)                                        
 -- Sanchez, Andy J           10 Unhes-Mr-MR          1:48.10         DQ        
      Declared false start
 -- Speres, Nicholas C        10 GAEL-MR              1:37.89        DFS        
      Declared false start
 -- Krieger, Eric C           10 Badger-MR            1:44.18         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.00 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR     36.60      36.04 SILV   
  2 Bendoraitis, Matthew C     9 Phoenix-MR             36.41      36.08 SILV   
  3 Min, Christopher K        10 FLY-MR                 36.26      36.19 SILV   
  4 Chen, Darian              10 NCAC-MR                36.22      36.61 SILV   
  5 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                  36.69      36.79 SILV   
  6 Fleurimont, Justin I       9 Unhes-Mr-MR            38.11      37.00 SILV   
  7 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR              38.43      37.19 SILV   
  8 Greenberg, Jason           9 WEST-MR                39.02      37.30 SILV   
  9 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR                 36.58      37.32 SILV   
 10 Baldwin, Brian J          10 HS-MR                  37.85      37.55 SILV   
 11 Olender, Philip S         10 Twisters-MR            37.59      37.72 SILV   
 12 Goodman, Jonah B          10 Express Swimming-MR    37.09      38.15 SILV   
 13 Posmentier, Lorenzo M     10 RedTails-MR            41.08      38.35 SILV   
 14 Bendoraitis, Steven C      9 Phoenix-MR             39.21      38.87 SILV   
 15 Shannon, Ryan J           10 Express Swimming-MR    37.67      38.98 SILV   
 16 Norris, Timothy M         10 GAEL-MR                43.66      39.10 SILV   
 17 Poggioli, David C         10 Rac @ Jcc-MR           40.95      39.13 SILV   
 18 Franklyn, Narmeri S       10 Sailfish-MR            40.90      39.47 SILV   
 19 Jeong, Eugene             10 FLY-MR                 37.15      39.52 SILV   
 20 Halls, Sean C             10 NFS-MR                 38.76      39.59 SILV   
 21 Vernhes, Sebastien        10 Manhattan Makos-MR     39.73      39.64 SILV   
 22 Tollinchi, Michael-Antho  10 Sailfish-MR            41.98      39.70 SILV   
 23 Tsukikawa, Renzo G         8 WEST-MR                38.19      39.84 SILV   
 24 Cusumano, Charlie         10 WAC-MR                 40.96      40.01 SILV   
 25 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR     42.18      40.13 SILV   
 26 LU, Michael D             10 Express Swimming-MR    39.70      40.18 SILV   
 27 Greenberg, Michael        10 WAC-MR                 40.41      40.52 SILV   
 28 Egan, Kieran R             8 Twisters-MR            40.72      40.76 SILV   
 29 Campanile, John A          9 GAEL-MR                40.85      40.92 SILV   
 30 Wong, Matthew             10 Twisters-MR            40.63      41.63 SILV   
 31 Falcao, Daniel L           8 Twisters-MR            41.90      41.69 SILV   
 32 Zezula, Patryk             9 Twisters-MR            42.73      41.74 SILV   
 33 Neugebauer, Caleb D       10 Express Swimming-MR    43.81      41.79 SILV   
 34 Wozniak, Robert G         10 Aquaflames-MR          41.84      41.80 SILV   
 35 Rikic, Aidan               9 WAC-MR                 40.52      41.83 SILV   
 36 Jablonowski, Kristof      10 Manhattan Makos-MR     41.88      42.05 SILV   
 37 Levine, Aidan              6 Rac @ Jcc-MR           43.59      42.24 SILV   
 38 Maroney, John P            9 Express Swimming-MR    41.92      42.41 SILV   
 39 Samko, Jack P              8 HS-MR                  43.60      42.51 SILV   
 40 Hammam, Omar              10 Manhattan Makos-MR     38.86      42.58 SILV   
 41 Rasquinha, Ranjan J        8 Express Swimming-MR    43.51      42.64 SILV   
 42 Laskey, Ian                9 WAC-MR                 41.49      42.72 SILV   
 43 Cui, Ryan                 10 NCAC-MR                41.57      42.86 SILV   
 44 Hwang, Alex               10 GATE-MR                41.83      42.97 SILV   
 45 Greenberg, Aaron           8 WEST-MR                42.96      43.57 SILV   
 46 DU, Ethan                  8 NCAC-MR                41.13      43.78 SILV   
Non-Award Division  
  1 Konviser, Eric L           9 UN-MR                  36.52      35.33 JO     
  2 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR     38.97      35.49 JO     
  3 Szymczak, Kevin M         10 UNLGA-MR               37.46      35.76 JO     
  4 Scala, William H           8 WEST-MR                36.47      35.85 JO     
  5 Hardart, Max              10 Badger-MR              37.67      35.93 JO     
  6 Lee, Aidan J               8 WEST-MR                37.87      35.94 JO     
  7 Hyacinthe (Nguyen), Just   9 WAC-MR                 41.47      44.14        
  8 Nystedt, Erik             10 WEST-MR                40.47      44.41        
  9 Coronado, J.C. O           9 CIY-MR                 42.43      44.63        
 10 Rasquinha, Rohit A         8 Express Swimming-MR    42.41      44.66        
 11 Chang, Cato A             10 Manhattan Makos-MR     41.48      44.69        
 12 Mazzacano, Andrew J        9 Phoenix-MR             42.04      44.82        
 13 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR     43.78      46.12        
 -- Sanchez, Andy J           10 Unhes-Mr-MR            38.20         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
              1:27.10  SMAX Silver Max
              1:37.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:27.10 - 1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Coronel, Freddy D         10 Twisters-MR          1:33.88    1:29.29 SILV   
                  40.94     1:29.29 (48.35)                                        
  2 Greenberg, Jason           9 WEST-MR              1:30.42    1:30.54 SILV   
                  40.01     1:30.54 (50.53)                                        
  3 Poggioli, David C         10 Rac @ Jcc-MR         1:31.61    1:30.72 SILV   
                  42.78     1:30.72 (47.94)                                        
  4 Ma, Jared W                9 HS-MR                1:31.07    1:31.85 SILV   
                  40.29     1:31.85 (51.56)                                        
  5 Wong, Matthew             10 Twisters-MR          1:32.63    1:32.87 SILV   
                  43.08     1:32.87 (49.79)                                        
  6 Bendoraitis, Steven C      9 Phoenix-MR           1:31.24    1:36.72 SILV   
                  42.47     1:36.72 (54.25)                                        
  7 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR   1:36.03    1:37.09 SILV   
                  42.87     1:37.09 (54.22)                                        
  8 Hwang, Alex               10 GATE-MR              1:34.83    1:37.24 SILV   
                  44.52     1:37.24 (52.72)                                        
Non-Award Division  
  1 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR   1:28.32    1:20.38 JO     
                  38.26     1:20.38 (42.12)                                        
  2 Lee, Aidan J               8 WEST-MR              1:27.13    1:21.02 JO     
                  37.24     1:21.02 (43.78)                                        
  3 Bendoraitis, Matthew C     9 Phoenix-MR           1:30.96    1:23.66 JO     
                  38.76     1:23.66 (44.90)                                        
  4 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               1:31.08    1:24.37 JO     
                  36.90     1:24.37 (47.47)                                        
  5 Olender, Philip S         10 Twisters-MR          1:28.50    1:26.51 JO     
                  38.57     1:26.51 (47.94)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:21.99  JO
              1:22.00  SMAX Silver Max
              1:28.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.00 - 1:28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Bendoraitis, Matthew C     9 Phoenix-MR           1:27.94    1:22.20 SILV   
                  39.48     1:22.20 (42.72)                                        
  2 Coronel, Freddy D         10 Twisters-MR          1:25.07    1:22.81 SILV   
                  36.96     1:22.81 (45.85)                                        
  3 Ma, Jared W                9 HS-MR                1:24.83    1:23.05 SILV   
                  37.99     1:23.05 (45.06)                                        
  4 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR            1:25.24    1:23.14 SILV   
                  40.28     1:23.14 (42.86)                                        
  5 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               1:26.28    1:23.56 SILV   
                  38.91     1:23.56 (44.65)                                        
  6 Wong, Matthew             10 Twisters-MR          1:23.52    1:23.78 SILV   
                  39.35     1:23.78 (44.43)                                        
  7 Posmentier, Lorenzo M     10 RedTails-MR          1:24.51    1:23.82 SILV   
                  38.26     1:23.82 (45.56)                                        
  8 Egan, Kieran R             8 Twisters-MR          1:25.56    1:23.94 SILV   
                  37.74     1:23.94 (46.20)                                        
  9 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                1:23.83    1:24.09 SILV   
                  40.47     1:24.09 (43.62)                                        
 10 Greenberg, Jason           9 WEST-MR              1:24.08    1:24.19 SILV   
                  38.42     1:24.19 (45.77)                                        
 11 Chen, Joseph              10 Express Swimming-MR  1:22.86    1:25.06 SILV   
                  38.57     1:25.06 (46.49)                                        
 12 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR   1:23.82    1:25.49 SILV   
                  38.14     1:25.49 (47.35)                                        
 13 LU, Michael D             10 Express Swimming-MR  1:25.42    1:25.87 SILV   
                  40.62     1:25.87 (45.25)                                        
 14 DU, Ethan                  8 NCAC-MR              1:27.24    1:26.58 SILV   
                  41.84     1:26.58 (44.74)                                        
 15 Halls, Sean C             10 NFS-MR               1:26.65    1:27.03 SILV   
                  42.27     1:27.03 (44.76)                                        
 16 Laskey, Ian                9 WAC-MR               1:27.45    1:27.18 SILV   
                  40.52     1:27.18 (46.66)                                        
 17 Sacranie, Alex            10 Manhattan Makos-MR   1:27.64    1:27.19 SILV   
                  40.90     1:27.19 (46.29)                                        
 18 Hammam, Omar              10 Manhattan Makos-MR   1:27.01    1:27.52 SILV   
                  41.90     1:27.52 (45.62)                                        
 19 Hwang, Alex               10 GATE-MR              1:27.75    1:28.06 SILV   
                  43.69     1:28.06 (44.37)                                        
Non-Award Division  
  1 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR   1:22.09    1:13.94 JO     
                  34.10     1:13.94 (39.84)                                        
  2 Szymczak, Kevin M         10 UNLGA-MR             1:22.68    1:20.17 JO     
                  36.86     1:20.17 (43.31)                                        
  3 Tsukikawa, Renzo G         8 WEST-MR              1:23.20    1:20.73 JO     
                  37.48     1:20.73 (43.25)                                        
  4 Capaldi, Matthew D        10 Badger-MR            1:24.40    1:21.29 JO     
                  37.41     1:21.29 (43.88)                                        
  5 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR         1:25.20    1:21.42 JO     
                  37.89     1:21.42 (43.53)                                        
  6 Kim, William M            10 Phoenix-MR           1:24.44    1:21.63 JO     
                  39.27     1:21.63 (42.36)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX Silver Max
              3:13.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:52.00 - 3:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Bendoraitis, Matthew C     9 Phoenix-MR           2:54.90    2:54.09 SILV   
                  38.16     1:23.41 (45.25)     2:16.35 (52.94)     2:54.09 (37.74)
  2 Norris, Timothy M         10 GAEL-MR              3:01.05    2:54.49 SILV   
                  41.53     1:25.44 (43.91)     2:19.27 (53.83)     2:54.49 (35.22)
  3 Kim, William M            10 Phoenix-MR           2:55.38    2:54.67 SILV   
                  41.92     1:24.25 (42.33)     2:16.38 (52.13)     2:54.67 (38.29)
  4 Lavelle, Thomas P         10 Badger-MR            3:02.55    2:54.97 SILV   
                  41.05     1:24.89 (43.84)     2:17.14 (52.25)     2:54.97 (37.83)
  5 Osman, Yousef             10 Rac @ Jcc-MR         3:06.80    2:57.03 SILV   
                  39.87     1:24.98 (45.11)     2:17.71 (52.73)     2:57.03 (39.32)
  6 Olender, Philip S         10 Twisters-MR          2:55.75    2:57.24 SILV   
                  40.98     1:27.92 (46.94)     2:18.27 (50.35)     2:57.24 (38.97)
  7 Goodman, Jonah B          10 Express Swimming-MR  2:58.78    3:01.17 SILV   
                  41.56     1:24.77 (43.21)     2:19.69 (54.92)     3:01.17 (41.48)
  8 Brennan, Joe V            10 CIY-MR               3:03.16    3:02.03 SILV   
                  39.83     1:26.55 (46.72)     2:22.14 (55.59)     3:02.03 (39.89)
  9 Wong, Matthew             10 Twisters-MR          2:55.19    3:02.14 SILV   
                  46.05     1:30.61 (44.56)     2:22.76 (52.15)     3:02.14 (39.38)
 10 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               3:05.95    3:06.60 SILV   
                  41.05     1:28.82 (47.77)     2:26.49 (57.67)     3:06.60 (40.11)
 11 Lee, Penn                 10 Manhattan Makos-MR   2:59.56    3:07.48 SILV   
                  43.07     1:28.86 (45.79)     2:28.00 (59.14)     3:07.48 (39.48)
 12 Vernhes, Sebastien        10 Manhattan Makos-MR   3:10.86    3:08.17 SILV   
                  42.06     1:30.14 (48.08)     2:25.43 (55.29)     3:08.17 (42.74)
 13 Hu, Dylan H               10 Flying Dolphins-MR   3:05.16    3:08.32 SILV   
                  42.10     1:29.42 (47.32)     2:25.70 (56.28)     3:08.32 (42.62)
 14 Laskey, Ian                9 WAC-MR               3:04.66    3:11.31 SILV   
                  44.71     1:32.12 (47.41)     2:28.42 (56.30)     3:11.31 (42.89)
 15 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                3:11.21    3:13.57 SILV   
                  40.46     1:36.50 (56.04)     2:32.53 (56.03)     3:13.57 (41.04)
Non-Award Division  
  1 Mitchener, Ryan           10 Manhattan Makos-MR   2:52.17    2:39.25 JO     
                  38.27     1:18.11 (39.84)     2:06.16 (48.05)     2:39.25 (33.09)
  2 Lee, Aidan J               8 WEST-MR              2:52.73    2:43.50 JO     
                  37.50     1:18.05 (40.55)     2:07.33 (49.28)     2:43.50 (36.17)
  3 Jeong, Eugene             10 FLY-MR               2:52.07    2:45.94 JO     
                  37.09     1:18.05 (40.96)     2:06.37 (48.32)     2:45.94 (39.57)
  4 Konviser, Eric L           9 UN-MR                2:56.70    2:49.85 JO     
                  38.11     1:22.36 (44.25)     2:11.54 (49.18)     2:49.85 (38.31)
  5 Szymczak, Kevin M         10 UNLGA-MR             2:52.90    2:51.34 JO     
                  38.88     1:21.30 (42.42)     2:12.92 (51.62)     2:51.34 (38.42)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
                28.30  SMAX Silver Max
                31.49  SILV
 Meet Qualifying:  28.30 - 31.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SMAX - Division  
  1 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR                27.64      27.48 JO     
SILV - Division  
  1 Seibold, Finn J           12 Badger-MR              29.00      28.33 SILV   
  2 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR    28.69      28.34 SILV   
  3 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR     28.35      28.50 SILV   
  4 Murray, Timothy I         12 GAEL-MR                29.70      28.56 SILV   
  5 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR    28.71      28.70 SILV   
  6 Chopey, Andy T            12 FLY-MR                 28.56      28.71 SILV   
  7 Rosado, Alex P            12 Badger-MR              29.66      28.74 SILV   
  8 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR              29.18      28.97 SILV   
  9 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR                29.20      29.00 SILV   
 10 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR               29.61      29.02 SILV   
 11 Gamero, Matthew A         12 FLY-MR                 28.98      29.04 SILV   
 12 Hoey, JP                  12 WAC-MR                 29.82      29.10 SILV   
 13 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR     29.33      29.18 SILV   
 14 Hilario, Dalwin F         12 RedTails-MR            29.56      29.19 SILV   
 15 Ambrus, Christopher       12 FLY-MR                 29.37      29.28 SILV   
 15 Barnes, Justin            12 MAD-MR                 29.32      29.28 SILV   
 17 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR                28.51      29.29        
 18 Spade, John               12 WAC-MR                 29.69      29.38 SILV   
 19 Adayev, Denis             12 Rac @ Jcc-MR           29.34      29.39 SILV   
 20 Afifi, Omar               12 NCAC-MR                29.31      29.43 SILV   
 21 Romano, Michael J         12 WEST-MR                30.19      29.44 SILV   
 22 Duval, Jesse L            12 WAC-MR                 30.29      29.47 SILV   
 23 Reardon, Michael          12 NYCC-MR                29.98      29.53 SILV   
 24 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR             29.47      29.58 SILV   
 25 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR    28.99      29.61 SILV   
 26 Ebied, Omar               11 Twisters-MR            28.45      29.64 SILV   
 27 Giardinelli, Josh R       12 Express Swimming-MR    28.74      29.68 SILV   
 28 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR            29.52      29.71 SILV   
 29 Park, Francis             12 FLY-MR                 29.64      29.80 SILV   
 30 Park, Joseph              11 FLY-MR                 30.07      29.86 SILV   
 31 Diarra, Mohammed          12 UN-MR                  29.22      29.92 SILV   
 32 Regis, James K            12 NCAC-MR                30.61      29.99 SILV   
 33 Zarrelli, Michael         12 WAC-MR                 30.16      30.02 SILV   
 34 Bryant, Latrell           12 UN-MR                  30.04      30.06 SILV   
 35 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR             30.41      30.26 SILV   
 36 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR            29.83      30.30 SILV   
 37 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR    29.86      30.45 SILV   
 38 Walsh, Liam T             12 HS-MR                  30.61      30.56 SILV   
 39 Chrenko, Alex J           12 Phoenix-MR             30.34      30.61 SILV   
 40 Chu, Princeton            12 GATE-MR                29.82      30.62 SILV   
 40 Vileshin, Kevin J         12 Unhes-Mr-MR            30.81      30.62 SILV   
 42 Barr, Evan E              11 GAEL-MR                30.12      30.70 SILV   
 43 Shin, Ken                 12 FLY-MR                 31.23      30.71 SILV   
 44 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR           30.85      30.79 SILV   
 45 Tsang, Bryant B           12 FLY-MR                 30.85      30.81 SILV   
 46 Brewster, Justin M        11 Unhes-Mr-MR            30.98      30.89 SILV   
 47 Zametko, Nik              11 HS-MR                  31.43      30.91 SILV   
 47 Calderon, George          11 UN-MR                  31.32      30.91 SILV   
 49 Smith, Liam H             11 FLY-MR                 30.23      30.93 SILV   
 50 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR                31.30      30.97 SILV   
 51 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR            30.47      31.08 SILV   
 52 Miller, Emanuel           12 MAD-MR                 31.46      31.27 SILV   
 53 Ambrosio, Jordan          12 RedTails-MR            31.39      31.37 SILV   
Non-Award Division  
  1 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR    28.66      27.55 JO     
  2 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR                28.57      27.78 JO     
  3 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                28.53      27.89 JO     
  4 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR                 28.62      27.99 JO     
  5 Liu, Alston               11 Twisters-MR            28.40      28.11 JO     
  6 Alexandrov, Alexander T   12 APEX-MR                29.00      28.21 JO     
  7 Maimon, Gary              12 Rac @ Jcc-MR           31.39      31.97        
  8 Novgorodsky, Philip       12 Flying Dolphins-MR     30.38      37.80        
 -- Baldwin, Sean D           12 HS-MR                  31.22         DQ        
      Declared false start
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:01.60  SMAX Silver Max
              1:09.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.60 - 1:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR              1:01.85    1:01.89 SILV   
                  29.77     1:01.89 (32.12)                                        
  2 Villa, Walter             12 UN-MR                1:02.22    1:02.31 SILV   
                  29.02     1:02.31 (33.29)                                        
  3 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR               1:01.88    1:02.43 SILV   
                  29.81     1:02.43 (32.62)                                        
  4 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR         1:05.83    1:02.53 SILV   
                  30.55     1:02.53 (31.98)                                        
  5 Spade, John               12 WAC-MR               1:05.51    1:02.55 SILV   
                  30.17     1:02.55 (32.38)                                        
  6 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR              1:02.97    1:02.64 SILV   
                  30.11     1:02.64 (32.53)                                        
  7 Seibold, Finn J           12 Badger-MR            1:03.90    1:02.81 SILV   
                  29.86     1:02.81 (32.95)                                        
  8 Liu, Alston               11 Twisters-MR          1:03.63    1:02.82 SILV   
                  29.25     1:02.82 (33.57)                                        
  9 Iwanczuk, Max             12 Twisters-MR          1:06.70    1:03.41 SILV   
                  30.29     1:03.41 (33.12)                                        
 10 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR   1:03.87    1:03.46 SILV   
                  29.83     1:03.46 (33.63)                                        
 11 Torres, Chris J           11 WEST-MR              1:02.62    1:03.88 SILV   
                  30.21     1:03.88 (33.67)                                        
 12 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR  1:03.14    1:04.00 SILV   
                  31.07     1:04.00 (32.93)                                        
 13 Reardon, Michael          12 NYCC-MR              1:06.84    1:04.20 SILV   
                  31.02     1:04.20 (33.18)                                        
 14 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR   1:04.68    1:04.23 SILV   
                  30.68     1:04.23 (33.55)                                        
 15 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR          1:04.52    1:04.50 SILV   
                  30.80     1:04.50 (33.70)                                        
 16 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  1:07.18    1:04.53 SILV   
                  30.72     1:04.53 (33.81)                                        
 17 Alexandrov, Alexander T   12 APEX-MR              1:04.48    1:04.67 SILV   
 18 Lucre, Ethan              11 UN-MR                1:04.88    1:04.68 SILV   
                  30.62     1:04.68 (34.06)                                        
 19 Romano, Michael J         12 WEST-MR              1:07.03    1:04.75 SILV   
                  29.48     1:04.75 (35.27)                                        
 20 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR          1:06.52    1:04.82 SILV   
                  30.93     1:04.82 (33.89)                                        
 21 Hilario, Dalwin F         12 RedTails-MR          1:07.69    1:04.83 SILV   
                  30.30     1:04.83 (34.53)                                        
 22 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR  1:04.67    1:04.90 SILV   
                  31.40     1:04.90 (33.50)                                        
 23 Afifi, Omar               12 NCAC-MR              1:06.73    1:05.01 SILV   
 24 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR           1:05.68    1:05.33 SILV   
                  31.51     1:05.33 (33.82)                                        
 25 Giardinelli, Josh R       12 Express Swimming-MR  1:03.87    1:05.44 SILV   
                  30.56     1:05.44 (34.88)                                        
 25 Adayev, Denis             12 Rac @ Jcc-MR         1:04.82    1:05.44 SILV   
                  31.32     1:05.44 (34.12)                                        
 27 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR          1:08.08    1:05.45 SILV   
                  31.71     1:05.45 (33.74)                                        
 28 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                1:06.96    1:05.64 SILV   
                  31.45     1:05.64 (34.19)                                        
 29 Fox, Benjamin C           12 FLY-MR               1:05.41    1:05.83 SILV   
                  30.94     1:05.83 (34.89)                                        
 30 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR            1:04.68    1:05.89 SILV   
                  30.88     1:05.89 (35.01)                                        
 31 Murray, Timothy I         12 GAEL-MR              1:06.39    1:06.06 SILV   
                  31.42     1:06.06 (34.64)                                        
 32 Park, Francis             12 FLY-MR               1:04.45    1:06.11 SILV   
                  30.75     1:06.11 (35.36)                                        
 33 Regis, James K            12 NCAC-MR              1:08.21    1:06.14 SILV   
                  31.21     1:06.14 (34.93)                                        
 34 Duval, Jesse L            12 WAC-MR               1:06.25    1:06.26 SILV   
                  31.00     1:06.26 (35.26)                                        
 35 Zametko, Nik              11 HS-MR                1:06.74    1:06.36 SILV   
                  32.21     1:06.36 (34.15)                                        
 36 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR             1:04.20    1:06.48 SILV   
                  30.83     1:06.48 (35.65)                                        
 37 Zarrelli, Michael         12 WAC-MR               1:06.80    1:06.65 SILV   
                  31.77     1:06.65 (34.88)                                        
 38 Shklovsky, Nicholas       12 Rac @ Jcc-MR         1:06.78    1:06.79 SILV   
                  32.27     1:06.79 (34.52)                                        
 39 Park, Joseph              11 FLY-MR               1:06.39    1:06.91 SILV   
                  31.22     1:06.91 (35.69)                                        
 40 Poon, Brandon M           12 GATE-MR              1:07.33    1:07.01 SILV   
                  31.75     1:07.01 (35.26)                                        
 41 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           1:09.31    1:07.07 SILV   
                  32.12     1:07.07 (34.95)                                        
 42 Chrenko, Alex J           12 Phoenix-MR           1:07.75    1:07.41 SILV   
                  32.35     1:07.41 (35.06)                                        
 43 Kong, Raymond             12 GATE-MR              1:08.53    1:07.70 SILV   
                  32.35     1:07.70 (35.35)                                        
 44 Ambrus, Christopher       12 FLY-MR               1:07.46    1:07.78 SILV   
                  31.47     1:07.78 (36.31)                                        
 45 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR  1:07.03    1:07.98 SILV   
                  31.89     1:07.98 (36.09)                                        
 46 Shin, Ken                 12 FLY-MR               1:09.01    1:08.72 SILV   
 47 Barnes, Justin            12 MAD-MR               1:09.35    1:08.94 SILV   
                  31.75     1:08.94 (37.19)                                        
 48 Vileshin, Kevin J         12 Unhes-Mr-MR          1:08.03    1:09.04 SILV   
                  32.44     1:09.04 (36.60)                                        
 49 Chu, Princeton            12 GATE-MR              1:06.97    1:09.11 SILV   
                  32.63     1:09.11 (36.48)                                        
 49 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR         1:09.16    1:09.11 SILV   
                  32.73     1:09.11 (36.38)                                        
 51 Earley, Liam P            12 Express Swimming-MR  1:09.35    1:09.21 SILV   
                  32.91     1:09.21 (36.30)                                        
Non-Award Division  
  1 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              1:02.96    1:00.47 JO     
                  29.02     1:00.47 (31.45)                                        
  2 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:05.21    1:00.70 JO     
                  28.53     1:00.70 (32.17)                                        
  3 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR              1:01.71    1:00.72 JO     
                  28.78     1:00.72 (31.94)                                        
  4 Spencer, Kyle A           12 WEST-MR              1:01.88    1:00.75 JO     
                  29.06     1:00.75 (31.69)                                        
  5 Diarra, Mohammed          12 UN-MR                1:04.08    1:09.68        
                  33.23     1:09.68 (36.45)                                        
  6 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  1:08.96    1:09.95        
                  32.75     1:09.95 (37.20)                                        
  7 Brewster, Justin M        11 Unhes-Mr-MR          1:08.39    1:10.18        
                  33.52     1:10.18 (36.66)                                        
  8 Barr, Evan E              11 GAEL-MR              1:08.83    1:10.44        
                  33.78     1:10.44 (36.66)                                        
  9 Sabella, Nicholas         12 Phoenix-MR           1:08.02    1:10.47        
                  32.98     1:10.47 (37.49)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.99  JO
              2:15.00  SMAX Silver Max
              2:28.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:15.00 - 2:28.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR              2:15.58    2:15.99 SILV   
                  30.92     1:05.82 (34.90)     1:41.51 (35.69)     2:15.99 (34.48)
  2 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR              2:20.91    2:16.08 SILV   
                  30.27     1:05.90 (35.63)     1:42.37 (36.47)     2:16.08 (33.71)
  3 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR  2:22.24    2:18.14 SILV   
                  31.95     1:07.92 (35.97)     1:44.31 (36.39)     2:18.14 (33.83)
  4 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  2:20.33    2:18.84 SILV   
                  31.20     1:07.02 (35.82)     1:44.56 (37.54)     2:18.84 (34.28)
  5 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR               2:17.99    2:18.93 SILV   
                  30.30                             1:44.21 ( )     2:18.93 (34.72)
  6 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR          2:18.12    2:19.43 SILV   
                  31.45     1:06.83 (35.38)     1:43.75 (36.92)     2:19.43 (35.68)
  7 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR           2:24.12    2:20.07 SILV   
                  32.96     1:09.14 (36.18)     1:46.09 (36.95)     2:20.07 (33.98)
  8 Liu, Alston               11 Twisters-MR          2:18.36    2:21.72 SILV   
                  30.35     1:06.34 (35.99)     1:44.60 (38.26)     2:21.72 (37.12)
  9 Spade, John               12 WAC-MR               2:22.75    2:23.14 SILV   
                  32.77     1:10.45 (37.68)     1:48.05 (37.60)     2:23.14 (35.09)
 10 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR              2:22.75    2:23.23 SILV   
                  31.33     1:08.17 (36.84)     1:47.47 (39.30)     2:23.23 (35.76)
 11 Park, Francis             12 FLY-MR               2:22.98    2:23.34 SILV   
                  31.82     1:08.49 (36.67)     1:45.98 (37.49)     2:23.34 (37.36)
 12 Giardinelli, Josh R       12 Express Swimming-MR  2:21.50    2:23.96 SILV   
                  30.92     1:07.54 (36.62)     1:46.37 (38.83)     2:23.96 (37.59)
 13 Fox, Benjamin C           12 FLY-MR               2:24.23    2:24.18 SILV   
                  33.96     1:12.22 (38.26)     1:48.44 (36.22)     2:24.18 (35.74)
 14 Sabella, Nicholas         12 Phoenix-MR           2:27.26    2:24.49 SILV   
                  33.28     1:10.82 (37.54)     1:48.46 (37.64)     2:24.49 (36.03)
 15 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR            2:28.35    2:24.63 SILV   
                  31.15     1:07.53 (36.38)     1:46.99 (39.46)     2:24.63 (37.64)
 16 Gamero, Matthew A         12 FLY-MR               2:25.71    2:24.80 SILV   
                  31.34     1:07.15 (35.81)     1:46.01 (38.86)     2:24.80 (38.79)
 17 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR          2:17.70    2:24.84 SILV   
                  32.30     1:08.61 (36.31)     1:46.79 (38.18)     2:24.84 (38.05)
 18 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR   2:20.00    2:25.31 SILV   
                  33.15     1:10.93 (37.78)     1:50.25 (39.32)     2:25.31 (35.06)
 19 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR               2:18.58    2:25.48 SILV   
                  33.68     1:11.06 (37.38)     1:48.99 (37.93)     2:25.48 (36.49)
 20 Adayev, Denis             12 Rac @ Jcc-MR         2:23.94    2:27.10 SILV   
                  34.16     1:11.41 (37.25)     1:49.62 (38.21)     2:27.10 (37.48)
 21 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR   2:22.12    2:28.00 SILV   
                  32.72     1:10.24 (37.52)     1:49.95 (39.71)     2:28.00 (38.05)
Non-Award Division  
  1 Spencer, Kyle A           12 WEST-MR              2:18.84    2:12.83 JO     
                  29.84     1:04.08 (34.24)     1:38.98 (34.90)     2:12.83 (33.85)
  2 Woolmington, Gabriel      11 Manhattan Makos-MR   2:28.44    2:33.04        
                  34.63     1:13.34 (38.71)     1:53.06 (39.72)     2:33.04 (39.98)
  3 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  2:28.58    2:36.07        
                  33.25     1:12.57 (39.32)   2:36.07 (1:23.50)                    
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:02.00  SMAX Silver Max
              6:31.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:02.00 - 6:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR              6:15.35    6:06.96 SILV   
                  32.02     1:08.33 (36.31)     1:45.44 (37.11)     2:22.93 (37.49)
        3:00.77 (37.84)     3:38.49 (37.72)     4:16.45 (37.96)     4:54.38 (37.93)
        5:32.26 (37.88)     6:06.96 (34.70)                                        
  2 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR           6:23.21    6:10.10 SILV   
                  32.93     1:09.21 (36.28)     1:46.46 (37.25)     2:24.50 (38.04)
        3:02.12 (37.62)     3:40.64 (38.52)     4:18.93 (38.29)     4:57.57 (38.64)
        5:34.52 (36.95)     6:10.10 (35.58)                                        
  3 Chopey, Andy T            12 FLY-MR               6:09.27    6:16.44 SILV   
                  33.30     1:10.71 (37.41)     1:48.29 (37.58)     2:25.26 (36.97)
        3:03.24 (37.98)     3:40.25 (37.01)     4:19.83 (39.58)     4:59.02 (39.19)
        5:39.02 (40.00)     6:16.44 (37.42)                                        
  4 Sabella, Nicholas         12 Phoenix-MR           6:22.86    6:20.99 SILV   
                  34.52     1:14.13 (39.61)     1:54.41 (40.28)     2:33.62 (39.21)
        3:12.30 (38.68)     3:50.23 (37.93)     4:28.91 (38.68)     5:07.36 (38.45)
        5:45.78 (38.42)     6:20.99 (35.21)                                        
  5 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR             6:24.72    6:21.03 SILV   
                  32.54     1:09.43 (36.89)     1:47.86 (38.43)     2:26.51 (38.65)
        3:05.98 (39.47)     3:46.03 (40.05)     4:25.56 (39.53)     5:05.28 (39.72)
        5:44.54 (39.26)     6:21.03 (36.49)                                        
  6 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR         6:31.81    6:22.52 SILV   
                  35.07     1:13.88 (38.81)     1:53.78 (39.90)     2:34.06 (40.28)
        3:14.26 (40.20)     3:53.69 (39.43)     4:32.50 (38.81)     5:11.29 (38.79)
        5:48.29 (37.00)     6:22.52 (34.23)                                        
  7 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           6:30.48    6:25.64 SILV   
                  32.67     1:10.52 (37.85)     1:49.73 (39.21)     2:29.59 (39.86)
        3:10.08 (40.49)     3:51.34 (41.26)     4:31.99 (40.65)     5:10.93 (38.94)
        5:49.63 (38.70)     6:25.64 (36.01)                                        
Non-Award Division  
  1 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR          6:03.46    5:57.25 JO     
                  31.01     1:06.15 (35.14)     1:42.28 (36.13)     2:18.88 (36.60)
        2:55.39 (36.51)     3:32.03 (36.64)     4:08.68 (36.65)     4:45.46 (36.78)
        5:22.13 (36.67)     5:57.25 (35.12)                                        
  2 Spencer, Kyle A           12 WEST-MR              6:07.31    5:58.52 JO     
                  31.66     1:08.01 (36.35)     1:44.13 (36.12)     2:22.28 (38.15)
        2:58.55 (36.27)     3:35.49 (36.94)     4:12.05 (36.56)     4:48.64 (36.59)
        5:25.38 (36.74)     5:58.52 (33.14)                                        
  3 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR              6:06.61    6:00.20 JO     
                  30.89     1:06.33 (35.44)     1:42.77 (36.44)     2:19.66 (36.89)
        2:56.41 (36.75)     3:33.47 (37.06)     4:10.98 (37.51)     4:48.52 (37.54)
        5:25.41 (36.89)     6:00.20 (34.79)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
                33.30  SMAX Silver Max
                41.19  SILV
 Meet Qualifying:  33.30 - 41.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR                33.39      34.04 SILV   
  2 Lim, Jeffrey Jr. K        12 Twisters-MR            34.32      34.17 SILV   
  2 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR                33.85      34.17 SILV   
  4 Zarrelli, Michael         12 WAC-MR                 33.70      34.18 SILV   
  5 Reardon, Michael          12 NYCC-MR                34.45      34.20 SILV   
  6 Adayev, Denis             12 Rac @ Jcc-MR           35.70      34.33 SILV   
  7 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR           35.51      34.56 SILV   
  7 Afifi, Omar               12 NCAC-MR                35.59      34.56 SILV   
  9 Lucre, Ethan              11 UN-MR                  35.42      34.64 SILV   
 10 Villa, Walter             12 UN-MR                  34.01      34.66 SILV   
 11 Zametko, Nik              11 HS-MR                  33.63      34.78 SILV   
 12 Ebied, Omar               11 Twisters-MR            35.30      34.79 SILV   
 13 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR            33.92      34.81 SILV   
 14 Bryant, Latrell           12 UN-MR                  35.91      34.84 SILV   
 15 Romano, Michael J         12 WEST-MR                35.81      34.85 SILV   
 16 Iwanczuk, Max             12 Twisters-MR            34.02      34.97 SILV   
 17 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR                 35.23      35.00 SILV   
 18 Hilario, Dalwin F         12 RedTails-MR            35.55      35.02 SILV   
 19 Duval, Jesse L            12 WAC-MR                 35.63      35.17 SILV   
 20 Hoey, JP                  12 WAC-MR                 39.88      35.25 SILV   
 21 Poon, Brandon M           12 GATE-MR                34.79      35.42 SILV   
 22 Fox, Benjamin C           12 FLY-MR                 35.86      35.43 SILV   
 23 Barr, Evan E              11 GAEL-MR                36.39      36.03 SILV   
 24 Woolmington, Gabriel      11 Manhattan Makos-MR     36.82      36.07 SILV   
 25 Giardinelli, Josh R       12 Express Swimming-MR    37.49      36.21 SILV   
 26 Park, Joseph              11 FLY-MR                 36.80      36.28 SILV   
 27 Tsang, Bryant B           12 FLY-MR                 35.17      36.30 SILV   
 28 Loftus, Matthew F         11 CIY-MR                 36.09      36.34 SILV   
 28 Spade, John               12 WAC-MR                 36.78      36.34 SILV   
 30 Brewster, Justin M        11 Unhes-Mr-MR            37.69      36.42 SILV   
 31 Villalobos, Matt J        12 APEX-MR                37.18      36.43 SILV   
 32 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR               35.65      36.44 SILV   
 33 Kong, Raymond             12 GATE-MR                36.92      36.48 SILV   
 34 Wan, Osmond T             11 GATE-MR                37.24      36.56 SILV   
 35 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                  36.49      36.70 SILV   
 36 Gebhart, Tyler            11 Badger-MR              39.06      36.74 SILV   
 37 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR    36.62      36.87 SILV   
 38 Gotlib, Steven            11 WAC-MR                 37.55      36.95 SILV   
 39 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR                37.09      36.99 SILV   
 40 Maimon, Gary              12 Rac @ Jcc-MR           38.84      37.10 SILV   
 41 Vileshin, Kevin J         12 Unhes-Mr-MR            39.65      37.12 SILV   
 42 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR    35.84      37.14 SILV   
 43 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR                38.97      37.15 SILV   
 44 Altman, Kyle              11 Rac @ Jcc-MR           39.02      37.46 SILV   
 45 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR           37.94      37.61 SILV   
 46 Shin, Ken                 12 FLY-MR                 37.33      37.72 SILV   
 47 Boyd, Andrew R            11 WAC-MR                 38.76      37.75 SILV   
 48 Ambrosio, Jordan          12 RedTails-MR            37.82      37.80 SILV   
 49 Shnitzer, Tomer           11 Manhattan Makos-MR     38.98      37.91 SILV   
 50 Chu, Princeton            12 GATE-MR                38.11      37.97 SILV   
 51 Patel, Harshil V          12 CIY-MR                 39.31      38.14 SILV   
 52 Alexandrov, Alexander T   12 APEX-MR                38.37      38.18 SILV   
 53 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR                 37.78      38.21 SILV   
 54 Sanchez, Roger            11 RedTails-MR            38.51      38.29 SILV   
 55 Ambrus, Christopher       12 FLY-MR                 38.02      38.33 SILV   
 56 Wei, Jeren                12 Badger-MR              39.61      38.43 SILV   
 57 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR    39.82      38.46 SILV   
 58 Khoury, Christian         11 WAC-MR                 38.66      38.54 SILV   
 59 Liu, Alexander            12 GATE-MR                40.42      38.57 SILV   
 60 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR    36.35      38.71 SILV   
 60 Abramov, David            12 GATE-MR                38.19      38.71 SILV   
 62 Pena, Matt                11 APEX-MR                37.60      38.72 SILV   
 63 Reshetnyak, Nikita        11 Rac @ Jcc-MR           40.58      38.75 SILV   
 64 Chen, Billy               11 NCAC-MR                40.28      38.83 SILV   
 64 Weller, Frederik P        11 WEST-MR                40.99      38.83 SILV   
 66 Tsai, Joey                11 GATE-MR                40.61      38.94 SILV   
 67 Miller, Emanuel           12 MAD-MR                 39.85      38.97 SILV   
 68 Zhong, Eric               12 GAEL-MR                40.45      39.02 SILV   
 69 Scarlatos, John W         11 RedTails-MR            38.93      39.13 SILV   
 69 Sabella, Nicholas         12 Phoenix-MR             40.77      39.13 SILV   
 71 Wong, Kevin               12 HS-MR                  37.29      39.22 SILV   
 72 Earley, Liam P            12 Express Swimming-MR    39.25      39.27 SILV   
 73 Macio, Joshua             12 Twisters-MR            38.70      39.42 SILV   
 74 Volshteyn, Daniel         12 Rac @ Jcc-MR           40.81      39.55 SILV   
 75 Hartigan, Christopher J   11 Badger-MR              39.36      40.04 SILV   
 76 Park, Andrew H            11 FLY-MR                 39.04      40.10 SILV   
 77 Whelan, Jack              11 CIY-MR                 39.66      40.11 SILV   
 78 Li, Ritz                  12 GATE-MR                40.66      40.24 SILV   
 79 Cheng, Terran             11 GATE-MR                39.40      40.26 SILV   
 80 Diarra, Mohammed          12 UN-MR                  37.58      40.38 SILV   
 81 Sadowski, Aidan           11 WAC-MR                 40.82      40.42 SILV   
 82 Macio, David              11 Twisters-MR            39.92      40.43 SILV   
 83 Rodriguez, Anthony        12 UN-MR                  39.97      40.74 SILV   
 84 Eforo, Alex               12 GAEL-MR                40.78      41.12 SILV   
Non-Award Division  
  1 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR    33.44      32.03 JO     
  2 Rosado, Alex P            12 Badger-MR              33.57      32.29 JO     
  3 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR                34.72      32.53 JO     
  4 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR                33.52      32.77        
  5 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR     33.38      32.87 JO     
  6 Torres, Chris J           11 WEST-MR                33.82      33.09 JO     
  7 Calderon, George          11 UN-MR                  37.87      44.07        
 -- Stefanidis, Nicholas      11 CIY-MR                 40.68         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Abramson, David           12 WAC-MR                 40.18         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX Silver Max
              1:23.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.60 - 1:23.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR              1:18.76    1:11.71 SILV   
                  34.68     1:11.71 (37.03)                                        
  2 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR   1:12.43    1:11.76 SILV   
                  34.91     1:11.76 (36.85)                                        
  3 Murray, Timothy I         12 GAEL-MR              1:14.41    1:11.96 SILV   
                  34.47     1:11.96 (37.49)                                        
  4 Rosado, Alex P            12 Badger-MR            1:16.29    1:12.05 SILV   
                  36.44     1:12.05 (35.61)                                        
  5 Reardon, Michael          12 NYCC-MR              1:12.54    1:12.06 SILV   
                  35.76     1:12.06 (36.30)                                        
  6 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR              1:12.65    1:12.17        
                  35.18     1:12.17 (36.99)                                        
  7 Adayev, Denis             12 Rac @ Jcc-MR         1:14.67    1:12.69 SILV   
                  35.72     1:12.69 (36.97)                                        
  8 Park, Francis             12 FLY-MR               1:12.83    1:13.00 SILV   
                  34.88     1:13.00 (38.12)                                        
  9 Zarrelli, Michael         12 WAC-MR               1:12.19    1:13.04 SILV   
                  35.79     1:13.04 (37.25)                                        
 10 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR   1:12.16    1:13.32 SILV   
                  36.27     1:13.32 (37.05)                                        
 11 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  1:14.93    1:13.54 SILV   
                  35.85     1:13.54 (37.69)                                        
 12 Ebied, Omar               11 Twisters-MR          1:13.95    1:13.59 SILV   
                  36.77     1:13.59 (36.82)                                        
 13 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR         1:13.35    1:14.07 SILV   
                  35.93     1:14.07 (38.14)                                        
 14 Lim, Jeffrey Jr. K        12 Twisters-MR          1:12.86    1:14.20 SILV   
                  36.10     1:14.20 (38.10)                                        
 15 Spade, John               12 WAC-MR               1:19.95    1:14.75 SILV   
                  36.68     1:14.75 (38.07)                                        
 16 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR               1:16.60    1:15.00 SILV   
                  37.86     1:15.00 (37.14)                                        
 16 Jin, Eddie B              11 WEST-MR              1:13.67    1:15.00 SILV   
                  36.50     1:15.00 (38.50)                                        
 16 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                1:16.63    1:15.00 SILV   
                  36.81     1:15.00 (38.19)                                        
 19 Zametko, Nik              11 HS-MR                1:13.66    1:15.19 SILV   
                  36.40     1:15.19 (38.79)                                        
 20 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR          1:16.07    1:15.47 SILV   
                  36.69     1:15.47 (38.78)                                        
 21 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR          1:13.05    1:15.84 SILV   
                  36.59     1:15.84 (39.25)                                        
 22 Duval, Jesse L            12 WAC-MR               1:17.00    1:15.88 SILV   
                  36.33     1:15.88 (39.55)                                        
 23 Romano, Michael J         12 WEST-MR              1:16.82    1:17.09 SILV   
                  37.72     1:17.09 (39.37)                                        
 24 Walsh, Liam T             12 HS-MR                1:19.71    1:17.39 SILV   
                  37.59     1:17.39 (39.80)                                        
 25 Wan, Osmond T             11 GATE-MR              1:20.06    1:17.66 SILV   
                  38.01     1:17.66 (39.65)                                        
 26 Barr, Evan E              11 GAEL-MR              1:16.85    1:18.02 SILV   
                  38.25     1:18.02 (39.77)                                        
 27 Vileshin, Kevin J         12 Unhes-Mr-MR          1:21.33    1:18.23 SILV   
                  38.15     1:18.23 (40.08)                                        
 28 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR  1:17.73    1:18.31 SILV   
                  38.71     1:18.31 (39.60)                                        
 28 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR              1:19.66    1:18.31 SILV   
                  38.59     1:18.31 (39.72)                                        
 30 Tsang, Bryant B           12 FLY-MR               1:19.32    1:18.48 SILV   
                  38.12     1:18.48 (40.36)                                        
 31 Fan, Maximilian           12 Manhattan Makos-MR   1:23.36    1:19.21 SILV   
                  38.97     1:19.21 (40.24)                                        
 32 Villalobos, Matt J        12 APEX-MR              1:21.74    1:19.29 SILV   
                  37.86     1:19.29 (41.43)                                        
 33 Brewster, Justin M        11 Unhes-Mr-MR          1:20.78    1:19.82 SILV   
                  38.56     1:19.82 (41.26)                                        
 34 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR         1:22.00    1:19.87 SILV   
                  38.80     1:19.87 (41.07)                                        
 35 Shnitzer, Tomer           11 Manhattan Makos-MR   1:22.64    1:19.92 SILV   
                  39.75     1:19.92 (40.17)                                        
 36 Gebhart, Tyler            11 Badger-MR            1:22.82    1:19.94 SILV   
                  38.63     1:19.94 (41.31)                                        
 37 Reshetnyak, Nikita        11 Rac @ Jcc-MR         1:22.45    1:20.53 SILV   
                  38.46     1:20.53 (42.07)                                        
 38 Boyd, Andrew R            11 WAC-MR               1:23.71    1:20.91 SILV   
                  39.55     1:20.91 (41.36)                                        
 39 Ambrosio, Jordan          12 RedTails-MR          1:22.28    1:20.98 SILV   
                  40.09     1:20.98 (40.89)                                        
 40 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           1:22.08    1:21.34 SILV   
                  39.73     1:21.34 (41.61)                                        
 41 Ye, Jay                   11 GATE-MR              1:23.50    1:21.85 SILV   
                  39.56     1:21.85 (42.29)                                        
 42 Giardinelli, Josh R       12 Express Swimming-MR  1:19.06    1:22.43 SILV   
                  38.51     1:22.43 (43.92)                                        
 43 Maimon, Gary              12 Rac @ Jcc-MR         1:22.51    1:23.09 SILV   
                  40.83     1:23.09 (42.26)                                        
 44 Earley, Liam P            12 Express Swimming-MR  1:23.15    1:23.50 SILV   
                  39.52     1:23.50 (43.98)                                        
Non-Award Division  
  1 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  1:15.57    1:11.13 JO     
  2 Seibold, Finn J           12 Badger-MR            1:14.67    1:11.26 JO     
  3 Macio, Joshua             12 Twisters-MR          1:22.77    1:24.31        
                  41.05     1:24.31 (43.26)                                        
  4 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR               1:22.41    1:24.92        
  5 Macio, David              11 Twisters-MR          1:23.52    1:25.73        
 -- Villa, Walter             12 UN-MR                1:13.43         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:37.99  JO
              2:38.00  SMAX Silver Max
              2:57.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:38.00 - 2:57.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Murray, Timothy I         12 GAEL-MR              2:42.11    2:38.85 SILV   
                  36.48     1:16.44 (39.96)     1:57.59 (41.15)     2:38.85 (41.26)
  2 Zametko, Nik              11 HS-MR                2:45.38    2:45.04 SILV   
                  38.65     1:21.10 (42.45)     2:03.44 (42.34)     2:45.04 (41.60)
  3 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR             2:42.45    2:46.11 SILV   
                  39.42     1:21.53 (42.11)     2:04.47 (42.94)     2:46.11 (41.64)
  4 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                2:49.18    2:46.46 SILV   
                  38.71     1:20.84 (42.13)     2:03.91 (43.07)     2:46.46 (42.55)
  5 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR              2:50.14    2:49.97 SILV   
                  39.71     1:24.18 (44.47)     2:08.70 (44.52)     2:49.97 (41.27)
  6 Villalobos, Matt J        12 APEX-MR              2:55.60    2:52.50 SILV   
                  38.32     1:20.70 (42.38)     2:06.33 (45.63)     2:52.50 (46.17)
  7 Wan, Osmond T             11 GATE-MR              2:52.84    2:53.01 SILV   
                  40.58     1:25.60 (45.02)     2:10.13 (44.53)     2:53.01 (42.88)
 -- Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           2:50.43         DQ        
      Multiple strokes
                  40.11     1:24.10 (43.99)     2:09.06 (44.96)          DQ (41.47)
Non-Award Division  
  1 Lim, Jeffrey Jr. K        12 Twisters-MR          2:42.61    2:36.59 JO     
                  36.58     1:16.92 (40.34)     1:56.90 (39.98)     2:36.59 (39.69)
  2 Rosado, Alex P            12 Badger-MR            2:43.41    2:36.74 JO     
                  39.34     1:19.19 (39.85)     2:00.40 (41.21)     2:36.74 (36.34)
  3 Adayev, Denis             12 Rac @ Jcc-MR         2:41.41    2:37.11 JO     
                  37.55     1:18.05 (40.50)     1:59.29 (41.24)     2:37.11 (37.82)
 -- Romano, Michael J         12 WEST-MR              2:44.20        DFS        
      Declared false start
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
                37.60  SMAX Silver Max
                42.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.60 - 42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Ambrus, Christopher       12 FLY-MR                 38.54      37.66 SILV   
  2 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR    38.62      37.72 SILV   
  3 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR     38.56      37.74 SILV   
  4 Torres, Chris J           11 WEST-MR                39.17      37.79 SILV   
  5 Chrenko, Alex J           12 Phoenix-MR             38.24      37.82 SILV   
  6 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR                37.85      38.40 SILV   
  7 Hilario, Dalwin F         12 RedTails-MR            38.34      38.45 SILV   
  8 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR            39.08      38.50 SILV   
  9 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR                39.74      38.72 SILV   
 10 Chu, Princeton            12 GATE-MR                38.48      38.80 SILV   
 11 Zhong, Eric               12 GAEL-MR                39.58      38.81 SILV   
 12 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR                39.86      38.95        
 13 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR                39.48      38.96 SILV   
 14 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR    38.22      39.08 SILV   
 15 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR                 40.22      39.12 SILV   
 16 Chen, Billy               11 NCAC-MR                39.87      39.26 SILV   
 17 Seibold, Finn J           12 Badger-MR              39.54      39.41 SILV   
 18 Afifi, Omar               12 NCAC-MR                40.73      39.43 SILV   
 19 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR               39.16      39.46 SILV   
 20 Shklovsky, Nicholas       12 Rac @ Jcc-MR           40.77      39.47 SILV   
 21 Wei, Jeren                12 Badger-MR              41.68      39.69 SILV   
 21 Murray, Timothy I         12 GAEL-MR                39.29      39.69 SILV   
 23 Hoey, JP                  12 WAC-MR                 41.84      39.82 SILV   
 24 Stefanidis, Nicholas      11 CIY-MR                 38.82      39.85 SILV   
 25 Wan, Osmond T             11 GATE-MR                41.30      40.15 SILV   
 26 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR           38.63      40.17 SILV   
 27 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR             42.32      40.25 SILV   
 28 Duval, Jesse L            12 WAC-MR                 39.72      40.33 SILV   
 29 Liu, Alexander            12 GATE-MR                40.84      40.51 SILV   
 30 Vileshin, Kevin J         12 Unhes-Mr-MR            41.68      40.53 SILV   
 31 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR              42.77      40.58 SILV   
 32 Ebied, Omar               11 Twisters-MR            39.77      40.68 SILV   
 33 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR    41.90      40.76 SILV   
 34 Lucre, Ethan              11 UN-MR                  39.46      40.84 SILV   
 35 Wong, Kevin               12 HS-MR                  40.39      41.06 SILV   
 36 Alexandrov, Alexander T   12 APEX-MR                40.84      41.17 SILV   
 37 Shin, Ken                 12 FLY-MR                 42.58      41.21 SILV   
 38 Cruz, Ruben               11 UN-MR                  40.31      41.41 SILV   
 39 Poon, Brandon M           12 GATE-MR                39.97      41.47 SILV   
 40 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR           41.53      41.73 SILV   
 41 Gotlib, Steven            11 WAC-MR                 41.12      41.84 SILV   
 42 Kong, Raymond             12 GATE-MR                41.29      41.88 SILV   
 43 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR            41.32      41.93 SILV   
 44 Patel, Harshil V          12 CIY-MR                 41.87      42.10 SILV   
 45 Loftus, Matthew F         11 CIY-MR                 41.96      42.36 SILV   
 46 Zametko, Nik              11 HS-MR                  41.20      42.43 SILV   
 47 Shnitzer, Tomer           11 Manhattan Makos-MR     42.59      42.50 SILV   
Non-Award Division  
  1 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR             38.36      36.50 JO     
  2 Diarra, Mohammed          12 UN-MR                  41.87      42.81        
  3 Altman, Kyle              11 Rac @ Jcc-MR           41.99      42.83        
  4 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR    41.11      42.94        
  5 Earley, Liam P            12 Express Swimming-MR    42.01      43.24        
  6 Tsang, Bryant B           12 FLY-MR                 41.91      43.90        
  7 Barr, Evan E              11 GAEL-MR                41.86      44.24        
 -- Fiore, Christian          11 Manhattan Makos-MR     41.21         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:21.59  JO
              1:21.60  SMAX Silver Max
              1:29.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.60 - 1:29.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Chu, Princeton            12 GATE-MR              1:22.34    1:21.95 SILV   
                  39.09     1:21.95 (42.86)                                        
  2 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR          1:24.96    1:23.29 SILV   
                  39.95     1:23.29 (43.34)                                        
  3 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR              1:23.93    1:23.43 SILV   
                  39.15     1:23.43 (44.28)                                        
  4 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  1:26.15    1:23.93 SILV   
                  40.12     1:23.93 (43.81)                                        
  5 Chrenko, Alex J           12 Phoenix-MR           1:24.56    1:23.98 SILV   
                  39.97     1:23.98 (44.01)                                        
  6 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR              1:26.68    1:24.87        
                  40.38     1:24.87 (44.49)                                        
  7 Seibold, Finn J           12 Badger-MR            1:27.62    1:24.90 SILV   
                  40.35     1:24.90 (44.55)                                        
  8 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR   1:24.36    1:25.03 SILV   
                  39.58     1:25.03 (45.45)                                        
  9 Zarrelli, Michael         12 WAC-MR               1:23.36    1:25.19 SILV   
                  40.51     1:25.19 (44.68)                                        
 10 Bryant, Latrell           12 UN-MR                1:27.42    1:25.40 SILV   
                  38.99     1:25.40 (46.41)                                        
 11 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR  1:26.92    1:25.46 SILV   
                  40.63     1:25.46 (44.83)                                        
 12 Zhong, Eric               12 GAEL-MR              1:28.32    1:25.70 SILV   
                  39.20     1:25.70 (46.50)                                        
 13 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR               1:25.12    1:25.79 SILV   
                  40.07     1:25.79 (45.72)                                        
 14 Abramov, David            12 GATE-MR              1:27.16    1:26.12 SILV   
                  39.98     1:26.12 (46.14)                                        
 15 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR         1:27.32    1:27.10 SILV   
                  41.38     1:27.10 (45.72)                                        
 16 Chen, Billy               11 NCAC-MR              1:25.46    1:27.13 SILV   
                  40.48     1:27.13 (46.65)                                        
 17 Hilario, Dalwin F         12 RedTails-MR          1:26.50    1:27.61 SILV   
                  41.02     1:27.61 (46.59)                                        
 18 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR              1:25.38    1:27.64 SILV   
                  40.78     1:27.64 (46.86)                                        
 19 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR  1:29.09    1:27.78 SILV   
                  41.66     1:27.78 (46.12)                                        
 20 Ebied, Omar               11 Twisters-MR          1:26.60    1:28.48 SILV   
                  42.00     1:28.48 (46.48)                                        
 21 Stefanidis, Nicholas      11 CIY-MR               1:24.63    1:28.53 SILV   
                  42.27     1:28.53 (46.26)                                        
 22 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR          1:27.65    1:28.98 SILV   
                  42.46     1:28.98 (46.52)                                        
 23 Duval, Jesse L            12 WAC-MR               1:26.68    1:29.03 SILV   
                  40.74     1:29.03 (48.29)                                        
 24 Shklovsky, Nicholas       12 Rac @ Jcc-MR         1:25.38    1:29.12 SILV   
                  42.55     1:29.12 (46.57)                                        
 25 Poon, Brandon M           12 GATE-MR              1:26.44    1:29.64 SILV   
                  42.42     1:29.64 (47.22)                                        
Non-Award Division  
  1 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR               1:22.60    1:20.39 JO     
                  36.95     1:20.39 (43.44)                                        
  2 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR              1:26.61    1:21.19 JO     
                  38.29     1:21.19 (42.90)                                        
  3 Torres, Chris J           11 WEST-MR              1:22.45    1:21.58 JO     
                  38.73     1:21.58 (42.85)                                        
  4 Lucre, Ethan              11 UN-MR                1:28.31    1:30.76        
                  42.38     1:30.76 (48.38)                                        
  5 Khoury, Christian         11 WAC-MR               1:29.76    1:31.17        
                  43.65     1:31.17 (47.52)                                        
  6 Wong, Kevin               12 HS-MR                1:28.34    1:32.61        
                  43.86     1:32.61 (48.75)                                        
  7 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  1:28.27    1:34.01        
                  43.53     1:34.01 (50.48)                                        
 -- Wan, Osmond T             11 GATE-MR              1:29.01         DQ        
      Declared false start
 -- Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR         1:28.66         DQ        
      Declared false start
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:59.99  JO
              3:00.00  SMAX Silver Max
              3:17.99  SILV
 Meet Qualifying:  3:00.00 - 3:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Chrenko, Alex J           12 Phoenix-MR           3:04.37    3:03.56 SILV   
                  41.02     1:28.58 (47.56)     2:17.26 (48.68)     3:03.56 (46.30)
  2 Wan, Osmond T             11 GATE-MR              3:17.55    3:07.71 SILV   
                  42.48     1:30.38 (47.90)     2:20.43 (50.05)     3:07.71 (47.28)
Non-Award Division  
  1 Lim, Jeffrey Jr. K        12 Twisters-MR          3:01.98    2:44.71 JO     
                  36.83     1:18.56 (41.73)     2:01.13 (42.57)     2:44.71 (43.58)
  2 Chu, Princeton            12 GATE-MR              3:14.38    2:52.64 JO     
                  39.27     1:22.88 (43.61)     2:08.12 (45.24)     2:52.64 (44.52)
  3 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR              3:00.95    2:53.52 JO     
                  37.80     1:21.72 (43.92)     2:08.77 (47.05)     2:53.52 (44.75)
  4 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR          3:01.55    2:58.31 JO     
                  39.14     1:24.41 (45.27)     2:11.49 (47.08)     2:58.31 (46.82)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                31.60  SMAX Silver Max
                38.69  SILV
 Meet Qualifying:  31.60 - 38.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR    31.92      31.64 SILV   
  2 Jin, Eddie B              11 WEST-MR                33.29      31.89 SILV   
  2 Hoey, JP                  12 WAC-MR                 33.09      31.89 SILV   
  4 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR                32.00      31.96        
  5 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR                33.54      32.06 SILV   
  6 Reardon, Michael          12 NYCC-MR                32.44      32.17 SILV   
  7 Romano, Michael J         12 WEST-MR                32.65      32.69 SILV   
  8 Rosado, Alex P            12 Badger-MR              35.67      32.70 SILV   
  9 Alexandrov, Alexander T   12 APEX-MR                32.37      32.71 SILV   
 10 Liu, Alston               11 Twisters-MR            33.11      32.76 SILV   
 11 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR                 35.54      32.93 SILV   
 12 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR            33.14      33.17 SILV   
 13 Seibold, Finn J           12 Badger-MR              33.70      33.18 SILV   
 14 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR     34.44      33.23 SILV   
 15 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR              34.28      33.29 SILV   
 16 Fox, Benjamin C           12 FLY-MR                 33.36      33.35 SILV   
 17 Chopey, Andy T            12 FLY-MR                 32.25      33.49 SILV   
 18 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR    35.57      33.54 SILV   
 19 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                  36.23      33.75 SILV   
 20 Afifi, Omar               12 NCAC-MR                37.17      34.06 SILV   
 21 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR    35.33      34.15 SILV   
 22 Lim, Jeffrey Jr. K        12 Twisters-MR            32.35      34.17 SILV   
 22 Zametko, Nik              11 HS-MR                  34.29      34.17 SILV   
 24 Patel, Harshil V          12 CIY-MR                 36.20      34.21 SILV   
 25 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR    33.71      34.36 SILV   
 26 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR    34.53      34.60 SILV   
 27 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR           33.43      34.66 SILV   
 28 Brewster, Justin M        11 Unhes-Mr-MR            34.99      34.71 SILV   
 29 Hilario, Dalwin F         12 RedTails-MR            38.64      35.00 SILV   
 30 Gamero, Matthew A         12 FLY-MR                 34.36      35.27 SILV   
 31 Loftus, Matthew F         11 CIY-MR                 36.31      35.52 SILV   
 32 Macio, Joshua             12 Twisters-MR            36.89      35.60 SILV   
 33 Bryant, Latrell           12 UN-MR                  35.18      35.62 SILV   
 34 Vileshin, Kevin J         12 Unhes-Mr-MR            35.90      35.65 SILV   
 35 Spade, John               12 WAC-MR                 35.69      35.73 SILV   
 36 Wan, Osmond T             11 GATE-MR                36.90      35.83 SILV   
 37 Barnes, Justin            12 MAD-MR                 35.71      35.85 SILV   
 38 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR                37.22      35.90 SILV   
 39 Gotlib, Steven            11 WAC-MR                 36.49      35.95 SILV   
 39 Sabella, Nicholas         12 Phoenix-MR             35.87      35.95 SILV   
 41 Walsh, Liam T             12 HS-MR                  37.50      36.32 SILV   
 42 Barr, Evan E              11 GAEL-MR                34.95      36.37 SILV   
 43 Woolmington, Gabriel      11 Manhattan Makos-MR     37.19      36.68 SILV   
 44 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR                37.22      36.77 SILV   
 45 Lue, Tyler                11 GATE-MR                37.70      36.80 SILV   
 46 Ambrosio, Jordan          12 RedTails-MR            35.16      37.10 SILV   
 47 Smith, Liam H             11 FLY-MR                 36.10      37.41 SILV   
 48 Chu, Princeton            12 GATE-MR                35.73      37.49 SILV   
 49 Hartigan, Christopher J   11 Badger-MR              38.60      37.56 SILV   
 50 Tsai, Joey                11 GATE-MR                37.81      37.72 SILV   
 51 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR    38.54      37.87 SILV   
 52 Ambrus, Christopher       12 FLY-MR                 37.79      38.09 SILV   
Non-Award Division  
  1 Villa, Walter             12 UN-MR                  32.01      30.48 JO     
  2 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                32.05      30.78 JO     
  3 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR               32.47      30.98 JO     
  3 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR                32.38      30.98 JO     
  5 Lucre, Ethan              11 UN-MR                  32.94      31.25 JO     
  6 Miller, Emanuel           12 MAD-MR                 38.18      40.35        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.59  JO
              1:12.60  SMAX Silver Max
              1:26.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.60 - 1:26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lim, Jeffrey Jr. K        12 Twisters-MR          1:14.42    1:13.42 SILV   
                  33.49     1:13.42 (39.93)                                        
  2 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR          1:13.88    1:13.53 SILV   
                  34.03     1:13.53 (39.50)                                        
  3 Zametko, Nik              11 HS-MR                1:17.29    1:13.61 SILV   
                  34.82     1:13.61 (38.79)                                        
  4 Giardinelli, Josh R       12 Express Swimming-MR  1:15.88    1:13.65 SILV   
                  32.16     1:13.65 (41.49)                                        
  5 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR  1:16.99    1:13.92 SILV   
                  34.21     1:13.92 (39.71)                                        
  6 Jin, Eddie B              11 WEST-MR              1:16.35    1:14.78 SILV   
                  33.26     1:14.78 (41.52)                                        
  7 Ebied, Omar               11 Twisters-MR          1:14.02    1:15.22 SILV   
                  34.21     1:15.22 (41.01)                                        
  8 Chopey, Andy T            12 FLY-MR               1:13.74    1:15.34 SILV   
                  34.42     1:15.34 (40.92)                                        
  9 Romano, Michael J         12 WEST-MR              1:15.48    1:16.51 SILV   
                  34.30     1:16.51 (42.21)                                        
 10 Fox, Benjamin C           12 FLY-MR               1:18.19    1:17.61 SILV   
                  35.19     1:17.61 (42.42)                                        
 11 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR               1:16.05    1:17.75 SILV   
                  33.94     1:17.75 (43.81)                                        
 12 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                1:23.30    1:18.58 SILV   
                  36.43     1:18.58 (42.15)                                        
 13 Sabella, Nicholas         12 Phoenix-MR           1:20.00    1:18.80 SILV   
                  36.52     1:18.80 (42.28)                                        
 13 Macio, Joshua             12 Twisters-MR          1:25.30    1:18.80 SILV   
                  36.11     1:18.80 (42.69)                                        
 15 Brewster, Justin M        11 Unhes-Mr-MR          1:21.03    1:19.24 SILV   
                  35.59     1:19.24 (43.65)                                        
 16 Shnitzer, Tomer           11 Manhattan Makos-MR   1:23.36    1:21.06 SILV   
                  37.43     1:21.06 (43.63)                                        
 17 Wan, Osmond T             11 GATE-MR              1:24.29    1:22.16 SILV   
                  37.79     1:22.16 (44.37)                                        
 18 Ambrosio, Jordan          12 RedTails-MR          1:24.03    1:22.32 SILV   
                  38.01     1:22.32 (44.31)                                        
 19 Chow, Brandon             12 Express Swimming-MR  1:25.77    1:24.27 SILV   
                  38.31     1:24.27 (45.96)                                        
 20 Vileshin, Kevin J         12 Unhes-Mr-MR          1:25.61    1:24.37 SILV   
                  38.61     1:24.37 (45.76)                                        
 21 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  1:22.86    1:26.05 SILV   
                  37.49     1:26.05 (48.56)                                        
 22 Hartigan, Christopher J   11 Badger-MR            1:25.10    1:26.56 SILV   
                  40.79     1:26.56 (45.77)                                        
 -- Patel, Harshil V          12 CIY-MR               1:24.41         DQ        
      Alternating Kick
                  38.33          DQ (45.62)                                        
Non-Award Division  
  1 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:12.78    1:10.52 JO     
                  30.87     1:10.52 (39.65)                                        
  2 Reardon, Michael          12 NYCC-MR              1:15.69    1:11.35 JO     
                  33.79     1:11.35 (37.56)                                        
  3 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR             1:19.63    1:11.88 JO     
                  34.64     1:11.88 (37.24)                                        
  4 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR              1:14.09    1:12.39 JO     
                  32.73     1:12.39 (39.66)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX Silver Max
              2:57.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.00 - 2:57.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR              2:51.12    2:49.15 SILV   
                  35.62     1:19.26 (43.64)     2:05.06 (45.80)     2:49.15 (44.09)
Non-Award Division  
  1 Kim, Hunter H             11 WEST-MR              2:56.14    2:33.12 JO     
                  32.82     1:11.84 (39.02)     1:52.57 (40.73)     2:33.12 (40.55)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.99  JO
              1:12.00  SMAX Silver Max
              1:20.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.00 - 1:20.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Villa, Walter             12 UN-MR                1:13.55    1:12.65 SILV   
                  32.61     1:12.65 (40.04)                                        
  2 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR   1:12.32    1:12.66 SILV   
                  32.85     1:12.66 (39.81)                                        
  3 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR              1:13.19    1:12.67        
                  33.25     1:12.67 (39.42)                                        
  4 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR             1:16.54    1:12.69 SILV   
                  33.21     1:12.69 (39.48)                                        
  5 Reardon, Michael          12 NYCC-MR              1:12.97    1:12.81 SILV   
                  34.79     1:12.81 (38.02)                                        
  6 Zarrelli, Michael         12 WAC-MR               1:14.71    1:12.99 SILV   
                  34.06     1:12.99 (38.93)                                        
  7 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  1:15.19    1:13.04 SILV   
                  34.49     1:13.04 (38.55)                                        
  8 Afifi, Omar               12 NCAC-MR              1:19.32    1:13.21 SILV   
                  33.58     1:13.21 (39.63)                                        
  9 Hoey, JP                  12 WAC-MR               1:17.63    1:13.41 SILV   
                  33.70     1:13.41 (39.71)                                        
 10 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR          1:13.54    1:13.56 SILV   
                  33.76     1:13.56 (39.80)                                        
 11 Rosado, Alex P            12 Badger-MR            1:19.98    1:13.90 SILV   
                  33.32     1:13.90 (40.58)                                        
 12 Romano, Michael J         12 WEST-MR              1:12.72    1:14.32 SILV   
                  34.91     1:14.32 (39.41)                                        
 13 Lucre, Ethan              11 UN-MR                1:16.56    1:14.35 SILV   
                  33.69     1:14.35 (40.66)                                        
 14 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR            1:16.70    1:14.67 SILV   
                  33.42     1:14.67 (41.25)                                        
 15 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR               1:14.81    1:14.73 SILV   
                  35.05     1:14.73 (39.68)                                        
 16 Adayev, Denis             12 Rac @ Jcc-MR         1:16.75    1:15.19 SILV   
                  36.31     1:15.19 (38.88)                                        
 17 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR           1:16.48    1:15.35 SILV   
                  34.23     1:15.35 (41.12)                                        
 18 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR              1:19.32    1:15.39 SILV   
                  35.08     1:15.39 (40.31)                                        
 19 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           1:16.81    1:15.65 SILV   
                  36.58     1:15.65 (39.07)                                        
 20 Duval, Jesse L            12 WAC-MR               1:17.64    1:15.82 SILV   
                  34.55     1:15.82 (41.27)                                        
 21 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR  1:15.15    1:15.90 SILV   
                  36.21     1:15.90 (39.69)                                        
 22 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR   1:16.06    1:16.15 SILV   
                  34.48     1:16.15 (41.67)                                        
 23 Bryant, Latrell           12 UN-MR                1:18.80    1:16.17 SILV   
                  35.34     1:16.17 (40.83)                                        
 24 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR          1:17.28    1:16.57 SILV   
                  35.17     1:16.57 (41.40)                                        
 25 Chu, Princeton            12 GATE-MR              1:15.76    1:16.60 SILV   
                  36.48     1:16.60 (40.12)                                        
 26 Hilario, Dalwin F         12 RedTails-MR          1:18.27    1:18.13 SILV   
                  35.01     1:18.13 (43.12)                                        
 27 Chrenko, Alex J           12 Phoenix-MR           1:16.76    1:18.27 SILV   
                  37.53     1:18.27 (40.74)                                        
 28 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR  1:19.34    1:18.34 SILV   
                  37.21     1:18.34 (41.13)                                        
 29 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  1:15.60    1:18.43 SILV   
                  35.27     1:18.43 (43.16)                                        
 30 Spade, John               12 WAC-MR               1:19.14    1:18.47 SILV   
                  36.20     1:18.47 (42.27)                                        
 31 Wan, Osmond T             11 GATE-MR              1:18.83    1:18.56 SILV   
                  36.49     1:18.56 (42.07)                                        
 32 Ambrus, Christopher       12 FLY-MR               1:18.94    1:18.79 SILV   
                  37.84     1:18.79 (40.95)                                        
 33 Zametko, Nik              11 HS-MR                1:14.76    1:19.08 SILV   
                  35.85     1:19.08 (43.23)                                        
 34 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR         1:20.51    1:19.63 SILV   
                  37.77     1:19.63 (41.86)                                        
 35 Shnitzer, Tomer           11 Manhattan Makos-MR   1:19.26    1:19.81 SILV   
                  36.77     1:19.81 (43.04)                                        
 36 Barr, Evan E              11 GAEL-MR              1:20.27    1:20.09 SILV   
                  37.25     1:20.09 (42.84)                                        
 37 Brewster, Justin M        11 Unhes-Mr-MR          1:19.25    1:20.33 SILV   
                  36.46     1:20.33 (43.87)                                        
 38 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR              1:19.12    1:20.36 SILV   
                  38.70     1:20.36 (41.66)                                        
Non-Award Division  
  1 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR              1:14.90    1:10.73 JO     
                  32.59     1:10.73 (38.14)                                        
  2 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR               1:13.56    1:11.62 JO     
                  32.97     1:11.62 (38.65)                                        
  3 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR              1:13.46    1:11.86 JO     
                  33.55     1:11.86 (38.31)                                        
  4 Woolmington, Gabriel      11 Manhattan Makos-MR   1:20.33    1:20.66        
                  37.69     1:20.66 (42.97)                                        
  5 Maimon, Gary              12 Rac @ Jcc-MR         1:19.54    1:20.71        
                  38.91     1:20.71 (41.80)                                        
  6 Giardinelli, Josh R       12 Express Swimming-MR  1:18.13    1:21.22        
                  35.87     1:21.22 (45.35)                                        
  7 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  1:19.64    1:21.26        
                  36.80     1:21.26 (44.46)                                        
  8 Ambrosio, Jordan          12 RedTails-MR          1:20.26    1:21.72        
                  37.74     1:21.72 (43.98)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:30.50  SMAX Silver Max
              2:55.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.50 - 2:55.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Torres, Chris J           11 WEST-MR              2:31.13    2:32.17 SILV   
                  33.52     1:11.67 (38.15)     1:57.22 (45.55)     2:32.17 (34.95)
  2 Yankelevich, Jacob        12 NYCC-MR              2:32.70    2:33.32 SILV   
                  33.42     1:13.89 (40.47)     1:59.84 (45.95)     2:33.32 (33.48)
  3 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR          2:33.57    2:34.39 SILV   
                  32.85     1:12.40 (39.55)     1:59.60 (47.20)     2:34.39 (34.79)
  4 Reardon, Michael          12 NYCC-MR              2:39.98    2:35.01 SILV   
                  34.34     1:13.82 (39.48)     2:00.68 (46.86)     2:35.01 (34.33)
  5 Dawa, Tenzin T            11 Twisters-MR          2:39.95    2:35.74 SILV   
                  36.00     1:16.04 (40.04)     2:00.73 (44.69)     2:35.74 (35.01)
  6 Grobshteyn, Mark P        12 NYCC-MR              2:38.02    2:35.79 SILV   
                  33.70     1:14.74 (41.04)     2:01.13 (46.39)     2:35.79 (34.66)
  7 Zhang, Ryan F             10 GATE-MR              2:35.73    2:36.07        
                  32.36     1:11.55 (39.19)     1:59.78 (48.23)     2:36.07 (36.29)
  8 Cheung, Cyrus H           12 GATE-MR              2:39.01    2:37.17 SILV   
                  32.56     1:11.97 (39.41)     2:00.32 (48.35)     2:37.17 (36.85)
  9 Griffin, Trevor T         11 Express Swimming-MR  2:38.16    2:37.41 SILV   
                  37.41     1:16.70 (39.29)     2:04.31 (47.61)     2:37.41 (33.10)
 10 Tatum, Malaki T           12 NFS-MR               2:36.55    2:39.40 SILV   
                  35.40     1:15.42 (40.02)     2:04.93 (49.51)     2:39.40 (34.47)
 11 Ebied, Omar               11 Twisters-MR          2:34.90    2:39.60 SILV   
                  35.10     1:15.07 (39.97)     2:03.73 (48.66)     2:39.60 (35.87)
 12 Phillip, Bryon J          12 NFS-MR               2:35.23    2:39.84 SILV   
                  33.45     1:17.30 (43.85)     2:07.04 (49.74)     2:39.84 (32.80)
 13 Pas, Sebastian T          11 Twisters-MR          2:40.93    2:40.26 SILV   
                  34.54     1:16.47 (41.93)     2:04.91 (48.44)     2:40.26 (35.35)
 13 Baker, Baz                12 Manhattan Makos-MR   2:33.12    2:40.26 SILV   
                  35.72     1:15.48 (39.76)     2:05.82 (50.34)     2:40.26 (34.44)
 15 Seibold, Finn J           12 Badger-MR            2:52.59    2:40.99 SILV   
                  36.19     1:16.79 (40.60)     2:04.56 (47.77)     2:40.99 (36.43)
 16 Kalinin, Anton S          12 Badger-MR            2:44.23    2:41.71 SILV   
                  37.14     1:15.69 (38.55)     2:05.18 (49.49)     2:41.71 (36.53)
 17 Fox, Benjamin C           12 FLY-MR               2:47.19    2:42.12 SILV   
                  34.83     1:14.96 (40.13)     2:06.08 (51.12)     2:42.12 (36.04)
 18 Quinones, Luca M          12 UNBAD-MR             2:40.09    2:42.48 SILV   
                  34.57     1:15.63 (41.06)     2:06.41 (50.78)     2:42.48 (36.07)
 19 Yanos, Athan J            12 Flying Dolphins-MR   2:39.06    2:43.01 SILV   
                  34.24     1:16.20 (41.96)     2:04.56 (48.36)     2:43.01 (38.45)
 20 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR           2:37.88    2:43.23 SILV   
                  36.67     1:16.42 (39.75)     2:06.78 (50.36)     2:43.23 (36.45)
 21 Rosado, Alex P            12 Badger-MR            2:47.55    2:43.41 SILV   
                  33.83     1:13.13 (39.30)     2:07.22 (54.09)     2:43.41 (36.19)
 22 Ang, Jake                 11 Express Swimming-MR  2:46.37    2:43.99 SILV   
                  36.51     1:21.86 (45.35)     2:08.66 (46.80)     2:43.99 (35.33)
 23 Spade, John               12 WAC-MR               2:46.59    2:46.30 SILV   
                  38.13     1:20.26 (42.13)     2:10.45 (50.19)     2:46.30 (35.85)
 24 Zametko, Nik              11 HS-MR                2:41.33    2:46.80 SILV   
                  36.07     1:19.04 (42.97)     2:09.06 (50.02)     2:46.80 (37.74)
 25 Kim, Christopher W        11 Phoenix-MR           2:44.70    2:47.32 SILV   
                  38.93     1:23.18 (44.25)     2:10.04 (46.86)     2:47.32 (37.28)
 26 Murray, Timothy I         12 GAEL-MR              2:54.74    2:47.70 SILV   
                  37.51     1:17.32 (39.81)     2:08.06 (50.74)     2:47.70 (39.64)
 27 Park, Francis             12 FLY-MR               2:38.53    2:48.00 SILV   
                  38.33     1:20.95 (42.62)     2:09.37 (48.42)     2:48.00 (38.63)
 28 Wan, Osmond T             11 GATE-MR              2:54.42    2:48.50 SILV   
                  37.42     1:22.42 (45.00)     2:10.55 (48.13)     2:48.50 (37.95)
 29 Sabella, Nicholas         12 Phoenix-MR           2:44.77    2:48.63 SILV   
                  37.68     1:21.99 (44.31)     2:12.87 (50.88)     2:48.63 (35.76)
 30 Davidoff, Ryan M          11 Express Swimming-MR  2:41.64    2:49.80 SILV   
                  36.01     1:17.04 (41.03)     2:11.38 (54.34)     2:49.80 (38.42)
 31 Barr, Evan E              11 GAEL-MR              2:51.22    2:49.92 SILV   
                  37.80     1:20.43 (42.63)     2:11.44 (51.01)     2:49.92 (38.48)
 32 Sirkin, Alec W            12 WEST-MR              2:45.39    2:50.09 SILV   
                  39.28     1:23.88 (44.60)     2:13.08 (49.20)     2:50.09 (37.01)
 33 Tatynskiy, Alec           11 Rac @ Jcc-MR         2:53.35    2:50.21 SILV   
                  38.28     1:21.70 (43.42)     2:12.14 (50.44)     2:50.21 (38.07)
 34 Poon, Brandon M           12 GATE-MR              2:50.40    2:50.95 SILV   
                  39.68     1:22.11 (42.43)     2:13.78 (51.67)     2:50.95 (37.17)
 35 Kong, Raymond             12 GATE-MR              2:54.22    2:51.10 SILV   
                  42.40     1:22.89 (40.49)     2:15.10 (52.21)     2:51.10 (36.00)
 36 Kang, Matthew             12 Express Swimming-MR  2:50.47    2:51.51 SILV   
                  40.98     1:25.29 (44.31)     2:18.06 (52.77)     2:51.51 (33.45)
 37 Chu, Princeton            12 GATE-MR              2:51.00    2:53.27 SILV   
                  40.39     1:24.66 (44.27)     2:14.55 (49.89)     2:53.27 (38.72)
 38 Hartigan, Christopher J   11 Badger-MR            2:54.76    2:53.62 SILV   
                  38.67     1:22.98 (44.31)     2:13.64 (50.66)     2:53.62 (39.98)
Non-Award Division  
  1 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              2:34.05    2:28.42 JO     
                  31.64     1:10.56 (38.92)     1:54.21 (43.65)     2:28.42 (34.21)
  2 Liu, Alston               11 Twisters-MR          2:32.07    2:30.03 JO     
                  33.65     1:09.93 (36.28)     1:54.37 (44.44)     2:30.03 (35.66)
  3 Tsang, Bryant B           12 FLY-MR               2:52.87    2:56.35        
                  41.37     1:24.58 (43.21)     2:18.79 (54.21)     2:56.35 (37.56)
  4 Weber, Christopher R      11 Express Swimming-MR  2:52.21    2:57.17        
                  39.94     1:26.18 (46.24)     2:19.87 (53.69)     2:57.17 (37.30)
 -- Romano, Michael J         12 WEST-MR              2:37.27        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX Silver Max
              5:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:28.00 - 5:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hurle, Joseph M           12 Phoenix-MR           5:44.24    5:39.19 SILV   
                  37.31     1:23.51 (46.20)     2:03.72 (40.21)     2:44.45 (40.73)
        3:35.96 (51.51)     4:28.91 (52.95)     5:05.84 (36.93)     5:39.19 (33.35)
  2 Zametko, Nik              11 HS-MR                5:53.86    5:40.57 SILV   
                  37.45     1:21.12 (43.67)     2:03.91 (42.79)     2:45.39 (41.48)
        3:36.13 (50.74)     4:26.29 (50.16)     5:04.54 (38.25)     5:40.57 (36.03)
 
Boys 12 & Under 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Lokshin, Shawn            10 Rac @ Jcc-MR              NT    1:13.78        
                  35.65     1:13.78 (38.13)                                        
 
Boys 12 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Connor             9 FLY-MR                    NT      47.61        
 
Boys 12 & Under 100 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenberg, Jason           9 WEST-MR                   NT    1:23.11        
                  39.15     1:23.11 (43.96)                                        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  JO
                25.00  SMAX Silver Max
                26.79  SILV
 Meet Qualifying:  25.00 - 26.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Iocolano, Richard V       14 HS-MR                  25.10      25.06 SILV   
  2 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR    25.42      25.12 SILV   
  3 Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR           26.16      25.19 SILV   
  4 Afif, John                14 WAC-MR                 26.16      25.26 SILV   
  5 Gayevsky, Michael         14 Rac @ Jcc-MR           25.71      25.31 SILV   
  6 Shteynvarts, Daniel       14 Rac @ Jcc-MR           26.50      25.63 SILV   
  7 Chan, Brian               14 GATE-MR                25.82      25.66 SILV   
  8 Rasch, Scott M            14 Phoenix-MR             25.86      25.83 SILV   
  9 Shashaty, Jack            14 WAC-MR                 26.23      25.85 SILV   
 10 Peetz, Vincent H          13 BASC-MR                25.85      25.88 SILV   
 11 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR     26.07      25.89 SILV   
 12 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR     26.56      25.93 SILV   
 13 Loveless, Jack J          14 Badger-MR              25.70      25.98 SILV   
 14 Jiang, Michael            13 Express Swimming-MR    26.23      26.10 SILV   
 14 Cabrera, Nicholas         14 Twisters-MR            25.94      26.10 SILV   
 16 Lin, Howard H             13 Twisters-MR            25.39      26.16 SILV   
 17 Mirabal, Isaiah D         14 FLY-MR                 26.36      26.28 SILV   
 18 Kinkel, William G         13 GATE-MR                26.24      26.33 SILV   
 19 Hafez, Omar A             14 HS-MR                  26.03      26.34 SILV   
 20 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                  26.46      26.41 SILV   
 21 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR            26.10      26.47 SILV   
 22 Lin, Max L                13 Twisters-MR            25.66      26.48 SILV   
 23 Ragusa, Gabriel J         14 Express Swimming-MR    26.74      26.50 SILV   
 24 Drallios, Konstantin      14 FLY-MR                 25.92      26.51 SILV   
 25 Baranov, Lenny            14 HS-MR                  26.13      26.67 SILV   
Non-Award Division  
  1 Pastrana, Elijah          14 MAD-MR                 25.36      24.65 JO     
  2 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR     25.19      24.71 JO     
  3 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR     25.09      24.81 JO     
  3 Zhang, Eric               14 GAEL-MR                25.70      24.81 JO     
  5 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR             25.11      24.93 JO     
  6 Griffenkranz, Sean M      14 Phoenix-MR             25.79      26.82        
  7 Pan, Matthew A            14 GATE-MR                26.60      26.85        
  8 Valdes, Luke              13 WAC-MR                 26.57      26.91        
  9 Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR                26.27      27.00        
 10 Hammam, Khaled            13 Manhattan Makos-MR     26.68      27.01        
 -- Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR                26.00        DFS        
      Declared false start
 -- Reardon, Christopher      14 NYCC-MR                25.27         NS        
 -- Thomas, Desi C            14 NYCC-MR                25.12         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                54.00  SMAX Silver Max
                59.59  SILV
 Meet Qualifying:  54.00 - 59.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR     55.10      54.32 SILV   
                  26.15       54.32 (28.17)                                        
  2 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR             54.40      54.44 SILV   
                  25.42       54.44 (29.02)                                        
  3 Shteynvarts, Daniel       14 Rac @ Jcc-MR           57.56      54.66 SILV   
                  26.61       54.66 (28.05)                                        
  4 Donlevy, Billy            14 CIY-MR                 55.63      55.13 SILV   
                  26.59       55.13 (28.54)                                        
  5 Shashaty, Jack            14 WAC-MR                 55.75      55.20 SILV   
                  26.41       55.20 (28.79)                                        
  6 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR    54.07      55.44 SILV   
                  26.84       55.44 (28.60)                                        
  7 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR            55.18      55.46 SILV   
                  26.08       55.46 (29.38)                                        
  8 Gayevsky, Michael         14 Rac @ Jcc-MR           56.56      55.50 SILV   
                  26.80       55.50 (28.70)                                        
  9 Pastrana, Elijah          14 MAD-MR                 56.93      55.57 SILV   
                  26.02       55.57 (29.55)                                        
 10 Cabrera, Nicholas         14 Twisters-MR            56.54      55.81 SILV   
                  26.89       55.81 (28.92)                                        
 11 Lin, Howard H             13 Twisters-MR            57.03      55.85 SILV   
                  26.93       55.85 (28.92)                                        
 12 Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR           56.82      55.86 SILV   
                  26.20       55.86 (29.66)                                        
 13 Iocolano, Richard V       14 HS-MR                  58.24      55.96 SILV   
                  26.79       55.96 (29.17)                                        
 14 Chan, Brian               14 GATE-MR                57.07      56.01 SILV   
                  26.46       56.01 (29.55)                                        
 15 Reardon, Christopher      14 NYCC-MR                58.00      56.11 SILV   
                  26.19       56.11 (29.92)                                        
 16 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR     57.70      56.30 SILV   
                  27.17       56.30 (29.13)                                        
 17 Gray, Stephen F           14 WEST-MR                55.80      56.82 SILV   
                  26.93       56.82 (29.89)                                        
 18 Westrenen, Jack           14 Rac @ Jcc-MR           58.70      56.96 SILV   
                  27.40       56.96 (29.56)                                        
 19 Loveless, Jack J          14 Badger-MR              56.64      57.09 SILV   
                  27.90       57.09 (29.19)                                        
 20 Drallios, Konstantin      14 FLY-MR                 55.58      57.30 SILV   
                  27.69       57.30 (29.61)                                        
 21 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR            56.99      57.37 SILV   
                  27.50       57.37 (29.87)                                        
 22 Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR                57.34      57.46 SILV   
                  27.46       57.46 (30.00)                                        
 23 Peetz, Vincent H          13 BASC-MR                58.92      57.55 SILV   
                  27.37       57.55 (30.18)                                        
 24 Lin, Max L                13 Twisters-MR            57.44      57.96 SILV   
                  27.51       57.96 (30.45)                                        
 25 Valdes, Luke              13 WAC-MR                 58.64      58.05 SILV   
                  27.81       58.05 (30.24)                                        
 26 Ragusa, Gabriel J         14 Express Swimming-MR    58.55      58.23 SILV   
                  27.95       58.23 (30.28)                                        
 27 Hammam, Khaled            13 Manhattan Makos-MR     58.28      58.55 SILV   
                  28.05       58.55 (30.50)                                        
 28 Monfiston, Seth E         13 GATE-MR                58.09      58.57 SILV   
                  27.84       58.57 (30.73)                                        
 29 Rasch, Scott M            14 Phoenix-MR             57.80      58.63 SILV   
                  28.00       58.63 (30.63)                                        
 30 Duval, Justin S           14 Unhes-Mr-MR            56.77      58.76 SILV   
                  27.37       58.76 (31.39)                                        
 31 Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR                58.68      59.21 SILV   
                  28.06       59.21 (31.15)                                        
 32 Ganguli, Nilesh           13 Express Swimming-MR    58.66      59.45 SILV   
                  28.11       59.45 (31.34)                                        
 33 Kinkel, William G         13 GATE-MR                57.05      59.49 SILV   
                  27.75       59.49 (31.74)                                        
 34 Green, Ryan L             13 Flying Dolphins-MR     59.29      59.56 SILV   
                  28.36       59.56 (31.20)                                        
Non-Award Division  
  1 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR     54.90      53.18 JO     
                  25.43       53.18 (27.75)                                        
  2 Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR    55.82      53.25 JO     
                  25.37       53.25 (27.88)                                        
  3 Thomas, Desi C            14 NYCC-MR                54.66      53.76 JO     
                  25.57       53.76 (28.19)                                        
  4 Mirabal, Isaiah D         14 FLY-MR                 59.45    1:00.05        
                  29.13     1:00.05 (30.92)                                        
  5 Pan, Matthew A            14 GATE-MR                59.27    1:00.58        
                  28.28     1:00.58 (32.30)                                        
  6 Vazquez, Christian        13 MAD-MR                 59.33    1:00.60        
                  28.13     1:00.60 (32.47)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                53.99  JO
                54.00  SMAX Silver Max
                59.59  SILV
 Meet Qualifying:  54.00 - 59.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR              NT      59.41 SILV   
                  28.02       59.41 (31.39)                                        
  1 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR              NT    1:02.82        
                  30.32     1:02.82 (32.50)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
              2:00.00  SMAX Silver Max
              2:18.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:00.00 - 2:18.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Reardon, Christopher      14 NYCC-MR              2:01.43    2:00.87 SILV   
                  26.93       57.57 (30.64)     1:29.65 (32.08)     2:00.87 (31.22)
  2 Loveless, Jack J          14 Badger-MR            2:03.74    2:02.11 SILV   
                  27.76       59.10 (31.34)     1:31.34 (32.24)     2:02.11 (30.77)
  3 Thomas, Desi C            14 NYCC-MR              2:06.36    2:02.52 SILV   
                  27.16       57.82 (30.66)     1:30.87 (33.05)     2:02.52 (31.65)
  4 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          2:00.96    2:02.61 SILV   
                  26.73       57.66 (30.93)     1:30.17 (32.51)     2:02.61 (32.44)
  5 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          2:02.91    2:02.83 SILV   
                  28.15       59.13 (30.98)     1:31.26 (32.13)     2:02.83 (31.57)
  6 Lue, Michael              14 GATE-MR              2:05.72    2:03.19 SILV   
                  26.75       57.44 (30.69)     1:30.21 (32.77)     2:03.19 (32.98)
  7 Shteynvarts, Daniel       14 Rac @ Jcc-MR         2:11.78    2:03.34 SILV   
                  28.26       59.61 (31.35)     1:31.63 (32.02)     2:03.34 (31.71)
  8 Donlevy, Billy            14 CIY-MR               2:01.31    2:04.52 SILV   
                  27.69       58.82 (31.13)     1:31.83 (33.01)     2:04.52 (32.69)
  9 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR   2:06.19    2:04.66 SILV   
                  28.22     1:00.24 (32.02)     1:32.95 (32.71)     2:04.66 (31.71)
 10 Valdes, Luke              13 WAC-MR               2:05.89    2:05.32 SILV   
                  28.25       59.72 (31.47)     1:32.81 (33.09)     2:05.32 (32.51)
 11 Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR         2:07.37    2:05.55 SILV   
                  28.13       59.66 (31.53)     1:32.68 (33.02)     2:05.55 (32.87)
 12 Jacobs, Daniel J          14 Express Swimming-MR  2:07.23    2:05.79 SILV   
                  28.46     1:00.47 (32.01)     1:33.40 (32.93)     2:05.79 (32.39)
 13 Green, Ryan L             13 Flying Dolphins-MR   2:08.01    2:05.91 SILV   
                  29.08     1:00.32 (31.24)     1:32.84 (32.52)     2:05.91 (33.07)
 14 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   2:12.25    2:06.00 SILV   
                  28.28     1:00.43 (32.15)     1:33.35 (32.92)     2:06.00 (32.65)
 15 Westrenen, Jack           14 Rac @ Jcc-MR         2:09.67    2:06.12 SILV   
                  28.71     1:00.99 (32.28)     1:34.77 (33.78)     2:06.12 (31.35)
 16 Lin, Max L                13 Twisters-MR          2:07.05    2:06.40 SILV   
                  28.32     1:00.89 (32.57)     1:34.61 (33.72)     2:06.40 (31.79)
 17 Gayevsky, Michael         14 Rac @ Jcc-MR         2:10.83    2:06.64 SILV   
                  28.92     1:01.03 (32.11)     1:35.15 (34.12)     2:06.64 (31.49)
 18 Peetz, Vincent H          13 BASC-MR              2:13.27    2:06.79 SILV   
                  28.20     1:00.50 (32.30)     1:34.45 (33.95)     2:06.79 (32.34)
 19 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR   2:08.47    2:06.93 SILV   
                  28.91     1:01.38 (32.47)     1:34.11 (32.73)     2:06.93 (32.82)
 20 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR          2:05.58    2:06.99 SILV   
                  28.50     1:00.65 (32.15)     1:33.98 (33.33)     2:06.99 (33.01)
 21 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR               2:12.66    2:07.62 SILV   
                  28.83     1:01.96 (33.13)     1:35.89 (33.93)     2:07.62 (31.73)
 22 Duval, Justin S           14 Unhes-Mr-MR          2:09.54    2:07.73 SILV   
                  28.59     1:00.40 (31.81)     1:34.00 (33.60)     2:07.73 (33.73)
 23 Pastrana, Elijah          14 MAD-MR               2:09.36    2:07.82 SILV   
                  28.47     1:00.97 (32.50)     1:35.37 (34.40)     2:07.82 (32.45)
 24 Hammam, Khaled            13 Manhattan Makos-MR   2:11.36    2:07.92 SILV   
                  28.65     1:01.17 (32.52)     1:35.18 (34.01)     2:07.92 (32.74)
 25 Ragusa, Gabriel J         14 Express Swimming-MR  2:06.63    2:08.07 SILV   
                  28.21     1:00.10 (31.89)     1:34.34 (34.24)     2:08.07 (33.73)
 26 Deguzman, Nathaniel       13 Express Swimming-MR  2:10.80    2:08.38 SILV   
                  29.22     1:01.34 (32.12)     1:34.43 (33.09)     2:08.38 (33.95)
 27 Jiang, Michael            13 Express Swimming-MR  2:06.85    2:08.43 SILV   
                  28.40     1:00.81 (32.41)     1:34.86 (34.05)     2:08.43 (33.57)
 28 Ganguli, Nilesh           13 Express Swimming-MR  2:06.26    2:09.13 SILV   
                  29.29     1:01.61 (32.32)     1:34.64 (33.03)     2:09.13 (34.49)
 29 Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR              2:11.32    2:09.83 SILV   
                  28.63     1:01.43 (32.80)     1:35.92 (34.49)     2:09.83 (33.91)
 30 McPhillips, Liam T        14 GAEL-MR              2:11.63    2:10.09 SILV   
                  29.09     1:01.48 (32.39)     1:35.84 (34.36)     2:10.09 (34.25)
 31 Griffenkranz, Sean M      14 Phoenix-MR           2:05.63    2:10.24 SILV   
                  28.02     1:00.21 (32.19)     1:35.35 (35.14)     2:10.24 (34.89)
 32 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                2:10.71    2:10.64 SILV   
                  29.84     1:02.49 (32.65)     1:36.90 (34.41)     2:10.64 (33.74)
 33 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  2:12.36    2:11.73 SILV   
                  30.37     1:03.84 (33.47)     1:38.15 (34.31)     2:11.73 (33.58)
 34 Monfiston, Seth E         13 GATE-MR              2:11.59    2:12.22 SILV   
                  29.93     1:02.46 (32.53)     1:37.21 (34.75)     2:12.22 (35.01)
 35 Marschausen, Patrick      14 Express Swimming-MR  2:14.52    2:12.48 SILV   
                  29.74     1:02.22 (32.48)   2:12.48 (1:10.26)                    
 36 Gong, Phillip J           13 Phoenix-MR           2:16.12    2:12.82 SILV   
                  28.55     1:02.27 (33.72)     1:38.18 (35.91)     2:12.82 (34.64)
 37 Chan, Brian               14 GATE-MR              2:06.57    2:13.05 SILV   
                  29.50     1:03.68 (34.18)     1:38.89 (35.21)     2:13.05 (34.16)
 38 Eforo, John T             14 GAEL-MR              2:16.34    2:13.55 SILV   
                  30.14     1:04.88 (34.74)   2:13.55 (1:08.67)                    
 39 Kenny, Tyler              14 Phoenix-MR           2:13.50    2:13.64 SILV   
                  30.18     1:04.13 (33.95)     1:39.61 (35.48)     2:13.64 (34.03)
 40 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         2:14.93    2:14.39 SILV   
                  31.18     1:05.43 (34.25)     1:40.02 (34.59)     2:14.39 (34.37)
 41 Kinkel, William G         13 GATE-MR              2:11.03    2:14.49 SILV   
                  29.73     1:04.14 (34.41)     1:39.28 (35.14)     2:14.49 (35.21)
 42 Gamboa, Nathaniel         13 Express Swimming-MR  2:15.28    2:14.53 SILV   
                  29.85     1:03.87 (34.02)     1:39.19 (35.32)     2:14.53 (35.34)
 43 O'Connell, Conor J        13 Express Swimming-MR  2:16.90    2:14.54 SILV   
                  31.24     1:05.76 (34.52)     1:41.17 (35.41)     2:14.54 (33.37)
 44 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR         2:13.09    2:14.77 SILV   
                  31.35     1:06.41 (35.06)     1:41.12 (34.71)     2:14.77 (33.65)
 45 Dai, Wesley               14 WAC-MR               2:16.98    2:15.14 SILV   
                  30.38     1:05.10 (34.72)     1:40.31 (35.21)     2:15.14 (34.83)
 46 Hur, Thomas               14 GATE-MR              2:17.54    2:17.90 SILV   
                  30.96     1:06.05 (35.09)     1:42.83 (36.78)     2:17.90 (35.07)
 -- Vazquez, Christian        13 MAD-MR               2:14.36         DQ        
      False start
                  30.39     1:04.02 (33.63)     1:37.95 (33.93)          DQ (35.74)
Non-Award Division  
  1 Afif, John                14 WAC-MR               2:02.68    1:59.21 JO     
                  28.27       58.89 (30.62)     1:30.12 (31.23)     1:59.21 (29.09)
  2 Cabrera, Nicholas         14 Twisters-MR          2:01.70    1:59.74 JO     
                  27.78       57.86 (30.08)     1:28.81 (30.95)     1:59.74 (30.93)
  3 Shashaty, Jack            14 WAC-MR               2:01.44    1:59.91 JO     
                  27.65       58.47 (30.82)     1:29.33 (30.86)     1:59.91 (30.58)
  4 Cato, Tyler R             13 NFS-MR               2:15.65    2:18.75        
                  31.95     1:07.45 (35.50)     1:41.96 (34.51)     2:18.75 (36.79)
 -- Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR              2:07.69        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  JO
              5:22.00  SMAX Silver Max
              5:50.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:22.00 - 5:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Shashaty, Jack            14 WAC-MR               5:32.66    5:22.94 SILV   
                  28.50     1:00.18 (31.68)     1:32.93 (32.75)     2:05.61 (32.68)
        2:38.52 (32.91)     3:11.41 (32.89)     3:44.40 (32.99)     4:17.46 (33.06)
        4:50.58 (33.12)     5:22.94 (32.36)                                        
  2 Drallios, Konstantin      14 FLY-MR               5:22.46    5:27.39 SILV   
                  29.15     1:00.84 (31.69)     1:34.02 (33.18)     2:07.16 (33.14)
        2:40.71 (33.55)     3:14.13 (33.42)     3:47.93 (33.80)     4:21.79 (33.86)
        4:55.53 (33.74)     5:27.39 (31.86)                                        
  3 Loveless, Jack J          14 Badger-MR            5:35.78    5:29.56 SILV   
                  29.34     1:01.84 (32.50)     1:34.90 (33.06)     2:08.71 (33.81)
        2:42.99 (34.28)     3:18.24 (35.25)     3:52.43 (34.19)     4:25.84 (33.41)
        4:58.77 (32.93)     5:29.56 (30.79)                                        
  4 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   5:40.68    5:33.37 SILV   
                  29.10     1:01.74 (32.64)     1:35.21 (33.47)     2:09.22 (34.01)
        2:42.91 (33.69)     3:17.07 (34.16)     3:51.76 (34.69)     4:25.94 (34.18)
        5:00.55 (34.61)     5:33.37 (32.82)                                        
  5 Green, Ryan L             13 Flying Dolphins-MR   5:32.64    5:35.21 SILV   
                  29.62     1:01.81 (32.19)     1:34.42 (32.61)     2:07.49 (33.07)
        2:41.27 (33.78)     3:15.26 (33.99)     3:50.21 (34.95)     4:24.90 (34.69)
        5:00.47 (35.57)     5:35.21 (34.74)                                        
  6 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR   5:39.95    5:37.80 SILV   
                  28.96     1:02.34 (33.38)     1:36.63 (34.29)     2:11.47 (34.84)
        2:46.05 (34.58)     3:21.19 (35.14)     3:55.97 (34.78)     4:30.64 (34.67)
        5:05.34 (34.70)     5:37.80 (32.46)                                        
  7 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          5:26.25    5:39.85 SILV   
                  27.13       59.02 (31.89)     1:33.02 (34.00)     2:07.19 (34.17)
        2:42.18 (34.99)     3:18.11 (35.93)     3:53.86 (35.75)     4:29.74 (35.88)
        5:05.25 (35.51)     5:39.85 (34.60)                                        
  8 Lin, Max L                13 Twisters-MR          5:49.25    5:40.80 SILV   
                  29.22     1:02.02 (32.80)     1:36.52 (34.50)     2:11.56 (35.04)
        2:46.94 (35.38)     3:22.27 (35.33)     3:57.68 (35.41)     4:32.84 (35.16)
        5:07.78 (34.94)     5:40.80 (33.02)                                        
  9 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   5:40.52    5:41.90 SILV   
                  30.02     1:03.65 (33.63)     1:38.15 (34.50)     2:13.31 (35.16)
        2:48.12 (34.81)     3:23.19 (35.07)     3:58.19 (35.00)     4:33.16 (34.97)
        5:07.83 (34.67)     5:41.90 (34.07)                                        
 10 Deguzman, Nathaniel       13 Express Swimming-MR  5:40.89    5:43.36 SILV   
                  30.12     1:02.95 (32.83)     1:36.69 (33.74)     2:11.08 (34.39)
        2:45.86 (34.78)     3:21.26 (35.40)     3:56.68 (35.42)     4:32.83 (36.15)
        5:08.47 (35.64)     5:43.36 (34.89)                                        
 11 Hammam, Khaled            13 Manhattan Makos-MR   5:47.76    5:46.55 SILV   
                  29.84     1:03.85 (34.01)     1:38.98 (35.13)     2:15.00 (36.02)
        2:50.68 (35.68)     3:27.16 (36.48)     4:03.04 (35.88)     4:37.73 (34.69)
        5:13.25 (35.52)     5:46.55 (33.30)                                        
 12 McPhillips, Liam T        14 GAEL-MR              5:50.09    5:49.73 SILV   
                  30.16     1:03.89 (33.73)     1:38.77 (34.88)     2:14.71 (35.94)
        2:51.00 (36.29)     3:27.09 (36.09)     4:03.13 (36.04)     4:39.38 (36.25)
        5:15.17 (35.79)     5:49.73 (34.56)                                        
Non-Award Division  
  1 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           5:45.40    5:14.26 JO     
                  26.55       57.85 (31.30)     1:29.56 (31.71)     2:01.55 (31.99)
        2:34.17 (32.62)     3:06.00 (31.83)     3:37.85 (31.85)     4:10.04 (32.19)
        4:42.60 (32.56)     5:14.26 (31.66)                                        
  2 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         5:32.71    5:16.22 JO     
                  27.60     1:00.04 (32.44)     1:32.90 (32.86)     2:05.83 (32.93)
        2:38.38 (32.55)     3:10.45 (32.07)     3:42.91 (32.46)     4:14.88 (31.97)
        4:46.55 (31.67)     5:16.22 (29.67)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.99  JO
              1:03.00  SMAX Silver Max
              1:16.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:03.00 - 1:16.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR   1:05.19    1:03.92 SILV   
                  30.87     1:03.92 (33.05)                                        
  2 Valdes, Luke              13 WAC-MR               1:06.20    1:03.94 SILV   
                  31.18     1:03.94 (32.76)                                        
  3 Deguzman, Nathaniel       13 Express Swimming-MR  1:04.86    1:04.19 SILV   
                  31.35     1:04.19 (32.84)                                        
  4 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   1:04.71    1:04.71 SILV   
                  31.74     1:04.71 (32.97)                                        
  5 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR               1:08.31    1:04.75 SILV   
                  31.75     1:04.75 (33.00)                                        
  6 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                1:05.55    1:05.35 SILV   
                  32.03     1:05.35 (33.32)                                        
  7 Lin, Max L                13 Twisters-MR          1:07.87    1:05.58 SILV   
                  32.81     1:05.58 (32.77)                                        
  8 Loveless, Jack J          14 Badger-MR            1:11.54    1:06.17 SILV   
                  32.54     1:06.17 (33.63)                                        
  9 Drallios, Konstantin      14 FLY-MR               1:14.49    1:06.20 SILV   
                  32.40     1:06.20 (33.80)                                        
 10 Pastrana, Elijah          14 MAD-MR               1:06.41    1:06.48 SILV   
                  31.89     1:06.48 (34.59)                                        
 11 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   1:10.50    1:06.50 SILV   
                  31.55     1:06.50 (34.95)                                        
 12 Ganguli, Nilesh           13 Express Swimming-MR  1:05.58    1:06.60 SILV   
                  32.54     1:06.60 (34.06)                                        
 13 Griffenkranz, Sean M      14 Phoenix-MR           1:04.33    1:06.74 SILV   
                  32.68     1:06.74 (34.06)                                        
 14 Cabrera, Nicholas         14 Twisters-MR          1:07.59    1:07.47 SILV   
                  32.97     1:07.47 (34.50)                                        
 15 Hafez, Omar A             14 HS-MR                1:08.63    1:07.95 SILV   
 16 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR         1:07.61    1:08.01 SILV   
                  33.25     1:08.01 (34.76)                                        
 17 Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR              1:07.44    1:08.16 SILV   
                  32.95     1:08.16 (35.21)                                        
 18 Duval, Justin S           14 Unhes-Mr-MR          1:09.34    1:08.28 SILV   
                  33.15     1:08.28 (35.13)                                        
 19 Lombardo, Nicholas        13 WAC-MR               1:09.43    1:08.35 SILV   
                  33.51     1:08.35 (34.84)                                        
 20 Dai, Wesley               14 WAC-MR               1:11.42    1:08.51 SILV   
                  33.16     1:08.51 (35.35)                                        
 21 Kenny, Tyler              14 Phoenix-MR           1:09.33    1:08.67 SILV   
                  33.16     1:08.67 (35.51)                                        
 22 Jiang, Michael            13 Express Swimming-MR  1:06.03    1:08.82 SILV   
                  33.86     1:08.82 (34.96)                                        
 23 Rodriguez, Christian M    14 Phoenix-MR           1:09.24    1:09.04 SILV   
                  33.68     1:09.04 (35.36)                                        
 24 Ruf, Jason E              13 HS-MR                1:13.03    1:09.61 SILV   
                  34.52     1:09.61 (35.09)                                        
 25 Horowitz, Thomas R        14 WEST-MR              1:12.18    1:09.86 SILV   
                  34.45     1:09.86 (35.41)                                        
 26 Hur, Thomas               14 GATE-MR              1:16.17    1:09.87 SILV   
                  34.10     1:09.87 (35.77)                                        
 27 Shteynvarts, Daniel       14 Rac @ Jcc-MR         1:12.39    1:10.12 SILV   
                  34.55     1:10.12 (35.57)                                        
 28 Prokic, Matija            13 RI Marlins-MR        1:11.82    1:10.21 SILV   
                  34.13     1:10.21 (36.08)                                        
 28 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   1:08.18    1:10.21 SILV   
                  34.23     1:10.21 (35.98)                                        
 28 O'Connell, Conor J        13 Express Swimming-MR  1:13.28    1:10.21 SILV   
                  34.07     1:10.21 (36.14)                                        
 31 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR          1:09.90    1:10.22 SILV   
                  34.51     1:10.22 (35.71)                                        
 32 McPhillips, Liam T        14 GAEL-MR              1:12.05    1:10.31 SILV   
                  34.13     1:10.31 (36.18)                                        
 33 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  1:09.98    1:10.43 SILV   
                  34.52     1:10.43 (35.91)                                        
 34 Iocolano, Richard V       14 HS-MR                1:11.52    1:10.48 SILV   
                  34.36     1:10.48 (36.12)                                        
 35 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         1:11.05    1:10.71 SILV   
                  34.85     1:10.71 (35.86)                                        
 36 Rasch, Scott M            14 Phoenix-MR           1:12.84    1:10.95 SILV   
                  34.49     1:10.95 (36.46)                                        
 36 Pan, Matthew A            14 GATE-MR              1:08.21    1:10.95 SILV   
                  33.88     1:10.95 (37.07)                                        
 38 Kinkel, William G         13 GATE-MR              1:08.86    1:11.03 SILV   
                  33.87     1:11.03 (37.16)                                        
 39 Gonzalez, Solice A        13 Kips Bay Makos-MR    1:14.10    1:11.33 SILV   
                  33.84     1:11.33 (37.49)                                        
 40 Gayevsky, Michael         14 Rac @ Jcc-MR         1:10.80    1:11.35 SILV   
                  35.63     1:11.35 (35.72)                                        
 41 Kouiri, Said              13 Phoenix-MR           1:16.42    1:11.36 SILV   
                  34.59     1:11.36 (36.77)                                        
 42 Green, Ryan L             13 Flying Dolphins-MR   1:11.71    1:11.39 SILV   
                  34.74     1:11.39 (36.65)                                        
 43 Terjanian, Jack G         13 Phoenix-MR           1:15.19    1:11.45 SILV   
                  34.76     1:11.45 (36.69)                                        
 44 Gamboa, Nathaniel         13 Express Swimming-MR  1:10.62    1:11.52 SILV   
                  34.47     1:11.52 (37.05)                                        
 45 Sakoff, Nicholas T        14 Manhattan Makos-MR   1:14.61    1:11.65 SILV   
                  34.55     1:11.65 (37.10)                                        
 46 Westrenen, Jack           14 Rac @ Jcc-MR         1:15.17    1:12.34 SILV   
                  34.29     1:12.34 (38.05)                                        
 47 Towse, Eric               13 WAC-MR               1:13.21    1:12.43 SILV   
                  35.27     1:12.43 (37.16)                                        
 48 Callaghan, Ryan           13 WAC-MR               1:13.59    1:12.51 SILV   
                  34.95     1:12.51 (37.56)                                        
 49 Cato, Tyler R             13 NFS-MR               1:11.16    1:12.57 SILV   
                  34.95     1:12.57 (37.62)                                        
 50 Kleemann, Perry M         13 Express Swimming-MR  1:13.96    1:12.60 SILV   
                  36.10     1:12.60 (36.50)                                        
 51 Jozkowski, Evan H         13 Express Swimming-MR  1:12.65    1:12.66 SILV   
 52 Hwang, Austin             14 GATE-MR              1:13.36    1:13.13 SILV   
                  35.66     1:13.13 (37.47)                                        
 53 Langendorfer, Matthew R   13 Manhattan Makos-MR   1:15.08    1:13.25 SILV   
                  36.01     1:13.25 (37.24)                                        
 54 Ksendzovsky, Eden         13 Rac @ Jcc-MR         1:15.54    1:13.59 SILV   
                  35.69     1:13.59 (37.90)                                        
 55 Hammam, Khaled            13 Manhattan Makos-MR   1:12.72    1:13.64 SILV   
                  36.42     1:13.64 (37.22)                                        
 56 Monfiston, Seth E         13 GATE-MR              1:12.41    1:14.09 SILV   
 57 Bajramovic, Emil          13 FLY-MR               1:11.89    1:14.94 SILV   
                  35.95     1:14.94 (38.99)                                        
 58 Crosby, Miles A           13 Express Swimming-MR  1:16.40    1:15.24 SILV   
                  36.14     1:15.24 (39.10)                                        
 59 Dunster, Connor G         13 Express Swimming-MR  1:14.94    1:16.34 SILV   
                  36.79     1:16.34 (39.55)                                        
 -- Jacobs, Daniel J          14 Express Swimming-MR  1:07.48         DQ        
      Re-Submerged
                  33.37          DQ (34.12)                                        
 -- Peetz, Vincent H          13 BASC-MR              1:14.88         DQ        
      Delay initiating turn
                  34.34          DQ (36.80)                                        
Non-Award Division  
  1 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   1:04.59    1:00.71 JO     
                  29.70     1:00.71 (31.01)                                        
  2 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         1:03.31    1:01.37 JO     
                  30.02     1:01.37 (31.35)                                        
  3 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           1:03.24    1:02.18 JO     
                  29.51     1:02.18 (32.67)                                        
  4 Chan, Brian               14 GATE-MR              1:03.54    1:02.37 JO     
                  30.10     1:02.37 (32.27)                                        
  5 Thomas, Desi C            14 NYCC-MR              1:03.90    1:02.60 JO     
                  30.11     1:02.60 (32.49)                                        
  6 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR   1:05.63    1:02.89 JO     
                  30.31     1:02.89 (32.58)                                        
  7 Gong, Phillip J           13 Phoenix-MR                NT    1:13.64 SILV   
                  35.91     1:13.64 (37.73)                                        
  8 Elkhouly, Marwan A        13 HS-MR                1:16.45    1:16.81        
                  36.86     1:16.81 (39.95)                                        
  9 Vazquez, Christian        13 MAD-MR               1:14.94    1:17.16        
                  36.92     1:17.16 (40.24)                                        
 10 Kascle, Daniel            13 Rac @ Jcc-MR         1:15.83    1:17.41        
                  37.30     1:17.41 (40.11)                                        
 11 Clark, Kevin              13 MAD-MR               1:16.48    1:17.46        
                  37.61     1:17.46 (39.85)                                        
 12 Marschausen, Patrick      14 Express Swimming-MR  1:12.20    1:17.71        
 13 Buchanan, Brian R         13 NFS-MR               1:14.99    1:18.89        
                  38.32     1:18.89 (40.57)                                        
 -- Shashaty, Jack            14 WAC-MR               1:03.80         DQ        
      Re-Submerged
                  29.78          DQ (32.74)                                        
 -- Mashchenko, Andrew        14 APEX-MR              1:14.28         DQ        
      Declared false start
                1:24.18                                                            
 -- Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR         1:10.65        DFS        
      Declared false start
 -- Moran, Frankie W          14 Badger-MR            1:11.88         NS        
 -- Sanchez, Wanderlei        13 MAD-MR               1:15.15         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.99  JO
              2:17.00  SMAX Silver Max
              2:35.49  SILV
 Meet Qualifying:  2:17.00 - 2:35.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Shashaty, Jack            14 WAC-MR               2:19.09    2:17.06 SILV   
                  31.79     1:06.12 (34.33)     1:42.12 (36.00)     2:17.06 (34.94)
  2 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR               2:23.92    2:18.49 SILV   
                  33.13     1:09.04 (35.91)     1:45.26 (36.22)     2:18.49 (33.23)
  3 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   2:25.41    2:18.72 SILV   
                  33.05     1:07.92 (34.87)     1:43.87 (35.95)     2:18.72 (34.85)
  4 Lue, Michael              14 GATE-MR              2:19.36    2:19.16 SILV   
                  30.59     1:05.08 (34.49)     1:42.28 (37.20)     2:19.16 (36.88)
  5 Valdes, Luke              13 WAC-MR               2:22.41    2:19.29 SILV   
                  32.31     1:07.27 (34.96)     1:44.03 (36.76)     2:19.29 (35.26)
  6 Chan, Brian               14 GATE-MR              2:20.75    2:19.48 SILV   
                  33.42     1:09.52 (36.10)     1:45.82 (36.30)     2:19.48 (33.66)
  7 Drallios, Konstantin      14 FLY-MR               2:26.17    2:21.18 SILV   
                  34.31     1:09.87 (35.56)     1:45.85 (35.98)     2:21.18 (35.33)
  8 Reardon, Christopher      14 NYCC-MR              2:25.17    2:22.14 SILV   
                  33.22     1:09.30 (36.08)     1:46.71 (37.41)     2:22.14 (35.43)
  9 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR   2:22.97    2:22.39 SILV   
                  33.10                             1:45.92 ( )     2:22.39 (36.47)
 10 Thomas, Desi C            14 NYCC-MR              2:23.42    2:22.55 SILV   
                  32.51     1:08.23 (35.72)     1:45.64 (37.41)     2:22.55 (36.91)
 11 Cabrera, Nicholas         14 Twisters-MR          2:24.98    2:23.04 SILV   
                  33.49     1:09.62 (36.13)     1:46.53 (36.91)     2:23.04 (36.51)
 12 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   2:27.09    2:24.47 SILV   
                  33.50     1:10.93 (37.43)     1:48.53 (37.60)     2:24.47 (35.94)
 13 Lin, Max L                13 Twisters-MR          2:25.74    2:24.84 SILV   
                  34.45     1:11.39 (36.94)     1:48.75 (37.36)     2:24.84 (36.09)
 14 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   2:23.43    2:24.88 SILV   
                  34.93     1:11.44 (36.51)     1:48.54 (37.10)     2:24.88 (36.34)
 15 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR         2:26.97    2:25.69 SILV   
                  34.69     1:11.80 (37.11)     1:49.57 (37.77)     2:25.69 (36.12)
 16 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR          2:27.98    2:26.42 SILV   
                  35.39     1:12.49 (37.10)     1:49.82 (37.33)     2:26.42 (36.60)
 17 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  2:26.93    2:26.60 SILV   
                  35.03     1:12.02 (36.99)     1:49.90 (37.88)     2:26.60 (36.70)
 18 Lombardo, Nicholas        13 WAC-MR               2:25.71    2:26.89 SILV   
                  35.86     1:12.58 (36.72)     1:50.57 (37.99)     2:26.89 (36.32)
 19 Shteynvarts, Daniel       14 Rac @ Jcc-MR         2:32.35    2:26.91 SILV   
                  35.06     1:12.08 (37.02)     1:50.68 (38.60)     2:26.91 (36.23)
 20 Kenny, Tyler              14 Phoenix-MR           2:24.53    2:27.74 SILV   
                  33.77     1:11.18 (37.41)     1:50.39 (39.21)     2:27.74 (37.35)
 21 Rodriguez, Christian M    14 Phoenix-MR           2:30.00    2:28.98 SILV   
                  34.80     1:11.82 (37.02)     1:50.61 (38.79)     2:28.98 (38.37)
 22 Dai, Wesley               14 WAC-MR               2:33.62    2:30.29 SILV   
                  33.01     1:11.36 (38.35)     1:51.89 (40.53)     2:30.29 (38.40)
 23 Gamboa, Nathaniel         13 Express Swimming-MR  2:31.65    2:31.20 SILV   
                  35.49     1:13.00 (37.51)     1:52.39 (39.39)     2:31.20 (38.81)
 24 Green, Ryan L             13 Flying Dolphins-MR   2:35.25    2:31.25 SILV   
                  35.60     1:14.58 (38.98)     1:55.06 (40.48)     2:31.25 (36.19)
 25 Gayevsky, Michael         14 Rac @ Jcc-MR         2:29.90    2:31.73 SILV   
                  35.38     1:13.94 (38.56)     1:54.17 (40.23)     2:31.73 (37.56)
 26 McPhillips, Liam T        14 GAEL-MR              2:28.85    2:31.86 SILV   
                  35.08     1:13.10 (38.02)     1:52.56 (39.46)     2:31.86 (39.30)
 27 Kouiri, Said              13 Phoenix-MR           2:34.18    2:33.20 SILV   
                  35.30     1:14.92 (39.62)     1:55.32 (40.40)     2:33.20 (37.88)
 28 Pastrana, Elijah          14 MAD-MR               2:30.39    2:35.12 SILV   
                  34.06                             1:56.07 ( )     2:35.12 (39.05)
Non-Award Division  
  1 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         2:19.90    2:14.58 JO     
                  31.07     1:05.07 (34.00)     1:40.91 (35.84)     2:14.58 (33.67)
  2 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR   2:19.93    2:16.87 JO     
                  31.77     1:06.40 (34.63)     1:41.99 (35.59)     2:16.87 (34.88)
  3 Callaghan, Ryan           13 WAC-MR               2:34.99    2:36.67        
                  35.48     1:14.46 (38.98)     1:56.10 (41.64)     2:36.67 (40.57)
  4 Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR              2:32.84    2:38.90        
                  36.17     1:14.71 (38.54)     1:56.11 (41.40)     2:38.90 (42.79)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:11.00  SMAX Silver Max
              1:21.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.00 - 1:21.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR         1:11.20    1:11.12 SILV   
                  33.03     1:11.12 (38.09)                                        
  2 Iocolano, Richard V       14 HS-MR                1:17.34    1:11.34 SILV   
                  33.36     1:11.34 (37.98)                                        
  3 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           1:16.31    1:11.71 SILV   
                  33.44     1:11.71 (38.27)                                        
  4 Westrenen, Jack           14 Rac @ Jcc-MR         1:13.10    1:12.28 SILV   
                  33.06     1:12.28 (39.22)                                        
  5 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   1:12.95    1:12.30 SILV   
                  33.62     1:12.30 (38.68)                                        
  6 Zhang, Eric               14 GAEL-MR              1:14.78    1:12.65 SILV   
                  34.03     1:12.65 (38.62)                                        
  7 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          1:13.49    1:12.68 SILV   
                  34.41     1:12.68 (38.27)                                        
  8 Bajramovic, Emil          13 FLY-MR               1:13.91    1:12.83 SILV   
                  34.03     1:12.83 (38.80)                                        
  9 Lombardo, Nicholas        13 WAC-MR               1:14.68    1:12.96 SILV   
                  34.76     1:12.96 (38.20)                                        
 10 French, Devon J           13 Flying Dolphins-MR   1:20.80    1:13.00 SILV   
                  35.03     1:13.00 (37.97)                                        
 11 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          1:12.03    1:13.07 SILV   
                  34.26     1:13.07 (38.81)                                        
 12 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   1:11.95    1:13.26 SILV   
                  34.67     1:13.26 (38.59)                                        
 13 Reardon, Christopher      14 NYCC-MR              1:17.12    1:13.57 SILV   
                  34.79     1:13.57 (38.78)                                        
 14 Donlevy, Billy            14 CIY-MR               1:14.42    1:13.59 SILV   
                  34.99     1:13.59 (38.60)                                        
 15 Deguzman, Nathaniel       13 Express Swimming-MR  1:13.10    1:13.73 SILV   
                  35.02     1:13.73 (38.71)                                        
 16 Afif, John                14 WAC-MR               1:15.17    1:13.75 SILV   
                  35.16     1:13.75 (38.59)                                        
 17 Peetz, Vincent H          13 BASC-MR              1:14.81    1:13.82 SILV   
                  34.02     1:13.82 (39.80)                                        
 18 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR          1:12.95    1:14.12 SILV   
                  34.76     1:14.12 (39.36)                                        
 19 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  1:12.68    1:14.63 SILV   
                  35.69     1:14.63 (38.94)                                        
 20 Jacobs, Daniel J          14 Express Swimming-MR  1:18.67    1:15.00 SILV   
                  35.13     1:15.00 (39.87)                                        
 21 Jozkowski, Evan H         13 Express Swimming-MR  1:15.91    1:15.17 SILV   
                  35.68     1:15.17 (39.49)                                        
 22 Gamboa, Nathaniel         13 Express Swimming-MR  1:16.29    1:15.44 SILV   
                  35.61     1:15.44 (39.83)                                        
 23 Lucre, Benjamin           13 UN-MR                1:18.53    1:15.81 SILV   
                  35.05     1:15.81 (40.76)                                        
 24 Hur, Thomas               14 GATE-MR              1:17.13    1:15.82 SILV   
                  35.83     1:15.82 (39.99)                                        
 25 Lin, Max L                13 Twisters-MR          1:14.26    1:16.08 SILV   
                  35.85     1:16.08 (40.23)                                        
 26 Shteynberg, Samuel D      14 HS-MR                1:15.85    1:16.31 SILV   
                  35.18     1:16.31 (41.13)                                        
 27 Woodside, Jamal K         13 NFS-MR               1:16.22    1:16.61 SILV   
                  35.77     1:16.61 (40.84)                                        
 27 Chau, Kyle                14 BASC-MR              1:16.02    1:16.61 SILV   
                  35.90     1:16.61 (40.71)                                        
 29 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         1:14.90    1:17.04 SILV   
                  36.38     1:17.04 (40.66)                                        
 30 Callaghan, Ryan           13 WAC-MR               1:20.86    1:17.33 SILV   
                  36.72     1:17.33 (40.61)                                        
 31 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR               1:19.63    1:17.47 SILV   
                  36.89     1:17.47 (40.58)                                        
 32 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR   1:19.49    1:17.62 SILV   
                  37.00     1:17.62 (40.62)                                        
 33 Kascle, Daniel            13 Rac @ Jcc-MR         1:19.82    1:17.72 SILV   
                  35.92     1:17.72 (41.80)                                        
 34 McPhillips, Liam T        14 GAEL-MR              1:17.49    1:17.81 SILV   
                  36.98     1:17.81 (40.83)                                        
 35 Polanco, Dan              14 MAD-MR               1:16.82    1:17.94 SILV   
                  36.19     1:17.94 (41.75)                                        
 36 Mirabal, Isaiah D         14 FLY-MR               1:18.38    1:18.12 SILV   
                  36.88     1:18.12 (41.24)                                        
 37 Eforo, John T             14 GAEL-MR              1:19.86    1:18.30 SILV   
                  36.66     1:18.30 (41.64)                                        
 38 Hafez, Omar A             14 HS-MR                1:15.67    1:18.57 SILV   
                  35.67     1:18.57 (42.90)                                        
 39 Vazquez, Christian        13 MAD-MR               1:20.04    1:18.64 SILV   
                  37.24     1:18.64 (41.40)                                        
 40 Tan, Jerry                13 GATE-MR              1:19.69    1:18.76 SILV   
                  37.50     1:18.76 (41.26)                                        
 41 Horowitz, Thomas R        14 WEST-MR              1:18.84    1:18.83 SILV   
                  37.25     1:18.83 (41.58)                                        
 42 Rodriguez, Christian M    14 Phoenix-MR           1:19.91    1:18.96 SILV   
                  37.04     1:18.96 (41.92)                                        
 43 Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR              1:17.59    1:19.24 SILV   
                  37.35     1:19.24 (41.89)                                        
 44 Chen, Simon               14 GATE-MR              1:17.53    1:19.33 SILV   
                  36.94     1:19.33 (42.39)                                        
 45 Jiang, Michael            13 Express Swimming-MR  1:16.76    1:19.42 SILV   
                  37.39     1:19.42 (42.03)                                        
 46 Altawab, Mostafa          13 HS-MR                1:21.24    1:19.44 SILV   
                  37.35     1:19.44 (42.09)                                        
 47 Dunster, Connor G         13 Express Swimming-MR  1:20.14    1:19.69 SILV   
                  37.01     1:19.69 (42.68)                                        
 48 Gayevsky, Michael         14 Rac @ Jcc-MR         1:18.21    1:19.71 SILV   
                  38.38     1:19.71 (41.33)                                        
 49 Wang, Leo                 13 FLY-MR               1:20.80    1:19.78 SILV   
                  37.47     1:19.78 (42.31)                                        
 50 Didenko, David            14 Unhes-Mr-MR          1:19.01    1:20.66 SILV   
                  37.36     1:20.66 (43.30)                                        
 51 Kleemann, Perry M         13 Express Swimming-MR  1:21.13    1:20.79 SILV   
                  36.19     1:20.79 (44.60)                                        
 52 Prokic, Matija            13 RI Marlins-MR        1:19.95    1:20.92 SILV   
                  37.65     1:20.92 (43.27)                                        
 53 Ganguli, Nilesh           13 Express Swimming-MR  1:18.79    1:21.00 SILV   
                  38.20     1:21.00 (42.80)                                        
 54 Stora, Michael            13 WAC-MR               1:21.11    1:21.29 SILV   
                  39.29     1:21.29 (42.00)                                        
 -- Dai, Wesley               14 WAC-MR               1:17.11         DQ        
      One hand touch
                  35.64          DQ (41.45)                                        
Non-Award Division  
  1 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   1:11.87    1:08.89 JO     
                  32.20     1:08.89 (36.69)                                        
  2 Baranov, Lenny            14 HS-MR                1:11.23    1:09.16 JO     
                  32.31     1:09.16 (36.85)                                        
  3 Pan, Matthew A            14 GATE-MR              1:11.23    1:09.29 JO     
                  32.24     1:09.29 (37.05)                                        
  4 Rasch, Scott M            14 Phoenix-MR           1:11.63    1:09.61 JO     
                  32.91     1:09.61 (36.70)                                        
  5 Lee, Aidan                13 GATE-MR              1:19.28    1:21.50        
                  37.88     1:21.50 (43.62)                                        
  6 Towse, Eric               13 WAC-MR               1:21.31    1:21.56        
                  37.58     1:21.56 (43.98)                                        
  7 Monfiston, Seth E         13 GATE-MR              1:20.70    1:21.66        
                  38.94     1:21.66 (42.72)                                        
  8 Clark, Kevin              13 MAD-MR               1:21.39    1:24.33        
                  39.40     1:24.33 (44.93)                                        
 -- Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR              1:16.58        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
              2:35.20  SMAX Silver Max
              2:53.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:35.20 - 2:53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lombardo, Nicholas        13 WAC-MR               2:37.19    2:37.52 SILV   
                  35.84     1:15.83 (39.99)     1:57.19 (41.36)     2:37.52 (40.33)
  2 Baranov, Lenny            14 HS-MR                2:42.41    2:38.69 SILV   
                  34.24     1:13.48 (39.24)     1:55.56 (42.08)     2:38.69 (43.13)
  3 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  2:37.98    2:39.79 SILV   
                  36.09     1:16.68 (40.59)     1:58.00 (41.32)     2:39.79 (41.79)
  4 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   2:41.05    2:39.91 SILV   
                  36.78     1:17.20 (40.42)     1:58.61 (41.41)     2:39.91 (41.30)
  5 Rasch, Scott M            14 Phoenix-MR           2:40.42    2:40.68 SILV   
                  35.48     1:16.41 (40.93)     1:59.58 (43.17)     2:40.68 (41.10)
  6 Afif, John                14 WAC-MR               2:45.47    2:41.01 SILV   
                  36.43     1:17.35 (40.92)     2:00.01 (42.66)     2:41.01 (41.00)
  7 Lin, Max L                13 Twisters-MR          2:42.24    2:41.49 SILV   
                  35.75     1:16.36 (40.61)     1:59.01 (42.65)     2:41.49 (42.48)
  8 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR          2:40.36    2:42.58 SILV   
                  36.32     1:17.22 (40.90)     1:59.27 (42.05)     2:42.58 (43.31)
  9 Westrenen, Jack           14 Rac @ Jcc-MR         2:44.44    2:42.77 SILV   
                  35.14     1:15.97 (40.83)     1:58.86 (42.89)     2:42.77 (43.91)
 10 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR               2:51.70    2:43.00 SILV   
                  36.85     1:18.37 (41.52)     2:01.59 (43.22)     2:43.00 (41.41)
 11 McPhillips, Liam T        14 GAEL-MR              2:47.58    2:44.14 SILV   
                  36.91     1:18.30 (41.39)     2:01.22 (42.92)     2:44.14 (42.92)
 12 Gamboa, Nathaniel         13 Express Swimming-MR  2:43.78    2:44.35 SILV   
                  35.98     1:17.44 (41.46)     2:00.91 (43.47)     2:44.35 (43.44)
 13 Hur, Thomas               14 GATE-MR              2:46.20    2:45.56 SILV   
                  37.55     1:19.31 (41.76)     2:02.23 (42.92)     2:45.56 (43.33)
 14 Loveless, Jack J          14 Badger-MR            2:43.81    2:45.68 SILV   
                  37.88     1:20.08 (42.20)     2:03.61 (43.53)     2:45.68 (42.07)
 15 Jozkowski, Evan H         13 Express Swimming-MR  2:44.64    2:45.89 SILV   
                  37.78     1:19.72 (41.94)     2:03.28 (43.56)     2:45.89 (42.61)
 16 Woodside, Jamal K         13 NFS-MR               2:47.49    2:46.06 SILV   
                  37.61     1:19.03 (41.42)     2:02.35 (43.32)     2:46.06 (43.71)
 17 Callaghan, Ryan           13 WAC-MR               2:49.61    2:46.19 SILV   
                  37.41     1:18.82 (41.41)     2:02.77 (43.95)     2:46.19 (43.42)
 18 Kascle, Daniel            13 Rac @ Jcc-MR         2:50.35    2:46.50 SILV   
                  36.48     1:18.71 (42.23)     2:02.10 (43.39)     2:46.50 (44.40)
 19 Iocolano, Richard V       14 HS-MR                2:41.84    2:46.89 SILV   
                  37.12     1:19.83 (42.71)     2:03.56 (43.73)     2:46.89 (43.33)
 20 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         2:44.51    2:47.59 SILV   
                  37.40     1:20.78 (43.38)     2:04.61 (43.83)     2:47.59 (42.98)
 21 Gray, Stephen F           14 WEST-MR              2:49.95    2:49.77 SILV   
                  38.59     1:22.41 (43.82)     2:05.57 (43.16)     2:49.77 (44.20)
 22 Eforo, John T             14 GAEL-MR              2:51.47    2:51.91 SILV   
                  37.39     1:20.99 (43.60)     2:07.08 (46.09)     2:51.91 (44.83)
 23 Chen, Simon               14 GATE-MR              2:52.67    2:52.24 SILV   
                  37.23     1:19.89 (42.66)     2:06.09 (46.20)     2:52.24 (46.15)
 24 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  2:48.60    2:52.87 SILV   
                  38.52     1:21.85 (43.33)     2:07.73 (45.88)     2:52.87 (45.14)
 25 Tan, Jerry                13 GATE-MR              2:52.43    2:53.53 SILV   
                  38.54     1:22.72 (44.18)     2:08.36 (45.64)     2:53.53 (45.17)
 -- Peetz, Vincent H          13 BASC-MR              2:51.97         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  39.03     1:22.43 (43.40)     2:07.67 (45.24)          DQ (44.19)
Non-Award Division  
  1 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   2:41.61    2:28.93 JO     
                  32.59     1:10.20 (37.61)     1:49.13 (38.93)     2:28.93 (39.80)
  2 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          2:35.45    2:31.31 JO     
                  34.84     1:13.16 (38.32)     1:52.32 (39.16)     2:31.31 (38.99)
  3 Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR         2:36.97    2:34.23 JO     
                  34.08     1:13.35 (39.27)     1:52.76 (39.41)     2:34.23 (41.47)
  4 Pan, Matthew A            14 GATE-MR              2:40.69    2:34.77 JO     
                  33.78     1:12.99 (39.21)     1:54.03 (41.04)     2:34.77 (40.74)
  5 Rodriguez, Christian M    14 Phoenix-MR           2:50.96    2:54.92        
                  37.82     1:22.17 (44.35)     2:07.67 (45.50)     2:54.92 (47.25)
  6 Kenny, Tyler              14 Phoenix-MR           2:52.28    2:57.50        
                  39.30     1:23.91 (44.61)     2:11.08 (47.17)     2:57.50 (46.42)
 -- Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR              2:48.92         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:01.60  SMAX Silver Max
              1:11.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.60 - 1:11.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   1:02.74    1:01.93 SILV   
                  28.40     1:01.93 (33.53)                                        
  2 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          1:05.59    1:02.26 SILV   
                  29.27     1:02.26 (32.99)                                        
  3 Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR              1:02.41    1:02.42 SILV   
                  29.24     1:02.42 (33.18)                                        
  4 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   1:01.92    1:02.45 SILV   
                  28.71     1:02.45 (33.74)                                        
  5 Loveless, Jack J          14 Badger-MR            1:02.54    1:02.52 SILV   
                  29.50     1:02.52 (33.02)                                        
  6 Ragusa, Gabriel J         14 Express Swimming-MR  1:01.87    1:02.97 SILV   
                  29.76     1:02.97 (33.21)                                        
  7 Chan, Brian               14 GATE-MR              1:02.87    1:03.09 SILV   
                  29.38     1:03.09 (33.71)                                        
  8 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          1:02.77    1:03.25 SILV   
                  27.46     1:03.25 (35.79)                                        
  9 Gray, Stephen F           14 WEST-MR              1:02.05    1:03.83 SILV   
                  29.88     1:03.83 (33.95)                                        
 10 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR   1:06.16    1:03.86 SILV   
                  30.07     1:03.86 (33.79)                                        
 11 Lue, Michael              14 GATE-MR              1:05.03    1:04.25 SILV   
                  28.97     1:04.25 (35.28)                                        
 12 Wilson, Patrick R         14 Express Swimming-MR  1:07.43    1:04.44 SILV   
                  29.67     1:04.44 (34.77)                                        
 13 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   1:10.09    1:04.50 SILV   
                  29.02     1:04.50 (35.48)                                        
 14 Kinkel, William G         13 GATE-MR              1:02.84    1:04.80 SILV   
                  29.46     1:04.80 (35.34)                                        
 15 Baranov, Lenny            14 HS-MR                1:05.57    1:05.10 SILV   
                  30.39     1:05.10 (34.71)                                        
 16 Ganguli, Nilesh           13 Express Swimming-MR  1:06.20    1:05.32 SILV   
                  30.91     1:05.32 (34.41)                                        
 17 Iocolano, Richard V       14 HS-MR                1:04.26    1:05.47 SILV   
                  29.90     1:05.47 (35.57)                                        
 18 Thomas, Desi C            14 NYCC-MR              1:04.88    1:05.48 SILV   
                  29.16     1:05.48 (36.32)                                        
 19 Pastrana, Elijah          14 MAD-MR               1:09.20    1:05.87 SILV   
                  29.39     1:05.87 (36.48)                                        
 20 Mirabal, Isaiah D         14 FLY-MR               1:04.11    1:06.55 SILV   
                  30.12     1:06.55 (36.43)                                        
 21 Monfiston, Seth E         13 GATE-MR              1:07.32    1:06.98 SILV   
                  31.06     1:06.98 (35.92)                                        
 22 Hur, Thomas               14 GATE-MR              1:08.30    1:07.26 SILV   
                  31.16     1:07.26 (36.10)                                        
 23 Hafez, Omar A             14 HS-MR                1:10.09    1:07.52 SILV   
                  30.61     1:07.52 (36.91)                                        
 24 Kenny, Tyler              14 Phoenix-MR           1:08.75    1:08.77 SILV   
                  31.07     1:08.77 (37.70)                                        
 25 Rasch, Scott M            14 Phoenix-MR           1:08.59    1:09.18 SILV   
                  32.35     1:09.18 (36.83)                                        
 26 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   1:11.13    1:09.71 SILV   
                  32.42     1:09.71 (37.29)                                        
 27 Ruf, Jason E              13 HS-MR                1:10.53    1:09.87 SILV   
                  31.22     1:09.87 (38.65)                                        
 28 Valdes, Luke              13 WAC-MR               1:11.63    1:10.56 SILV   
                  32.70     1:10.56 (37.86)                                        
 29 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR   1:08.75    1:11.03 SILV   
                  32.22     1:11.03 (38.81)                                        
Non-Award Division  
  1 Reardon, Christopher      14 NYCC-MR              1:01.96    1:00.06 JO     
                  27.90     1:00.06 (32.16)                                        
  2 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           1:01.88    1:01.18 JO     
                  27.74     1:01.18 (33.44)                                        
  3 Afif, John                14 WAC-MR               1:03.68    1:01.32 JO     
                  28.83     1:01.32 (32.49)                                        
 -- Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR              1:11.14         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:23.99  JO
              2:24.00  SMAX Silver Max
              2:32.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:24.00 - 2:32.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Reardon, Christopher      14 NYCC-MR              2:26.00    2:24.20 SILV   
                  29.38     1:05.30 (35.92)     1:44.29 (38.99)     2:24.20 (39.91)
  2 Byman, Sean J             13 Phoenix-MR           2:26.06    2:24.96 SILV   
                  29.56     1:05.48 (35.92)     1:44.93 (39.45)     2:24.96 (40.03)
  3 Duval, Justin S           14 Unhes-Mr-MR          2:29.78    2:30.08 SILV   
                  30.04     1:06.64 (36.60)     1:47.97 (41.33)     2:30.08 (42.11)
  4 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   2:29.18    2:31.33 SILV   
                  32.66     1:11.53 (38.87)     1:51.42 (39.89)     2:31.33 (39.91)
  5 Deguzman, Nathaniel       13 Express Swimming-MR  2:30.56    2:32.29 SILV   
                  33.19     1:11.82 (38.63)     1:51.75 (39.93)     2:32.29 (40.54)
Non-Award Division  
  1 Zhu, Nicholas H           14 Manhattan Makos-MR   2:25.90    2:17.00 JO     
                  29.01     1:04.13 (35.12)     1:40.73 (36.60)     2:17.00 (36.27)
  2 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          2:27.31    2:22.99 JO     
                  30.62     1:06.62 (36.00)     1:45.44 (38.82)     2:22.99 (37.55)
  3 Chan, Brian               14 GATE-MR              2:27.91    2:33.53        
                  34.08     1:13.32 (39.24)     1:53.78 (40.46)     2:33.53 (39.75)
 -- Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR              2:26.29        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:14.00  SMAX Silver Max
              2:32.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:14.00 - 2:32.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Currier, Ry               14 Manhattan Makos-MR   2:27.08    2:15.98 SILV   
                  27.62     1:04.87 (37.25)     1:47.63 (42.76)     2:15.98 (28.35)
  2 Donlevy, Billy            14 CIY-MR               2:17.88    2:16.63 SILV   
                  28.58     1:03.71 (35.13)     1:45.17 (41.46)     2:16.63 (31.46)
  3 Gray, Stephen F           14 WEST-MR              2:16.41    2:17.76 SILV   
                  29.70     1:04.23 (34.53)     1:46.87 (42.64)     2:17.76 (30.89)
  4 Mcalpine, Michael A       14 Unhes-Mr-MR          2:20.54    2:18.26 SILV   
                  27.70     1:02.62 (34.92)     1:44.86 (42.24)     2:18.26 (33.40)
  5 Loveless, Jack J          14 Badger-MR            2:18.14    2:18.67 SILV   
                  29.78     1:05.46 (35.68)     1:47.18 (41.72)     2:18.67 (31.49)
  6 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   2:19.99    2:18.80 SILV   
                  29.28     1:05.68 (36.40)     1:46.93 (41.25)     2:18.80 (31.87)
  7 Moy, Christian            13 Manhattan Makos-MR   2:24.69    2:19.18 SILV   
                  29.83     1:05.61 (35.78)     1:48.07 (42.46)     2:19.18 (31.11)
  8 Drallios, Konstantin      14 FLY-MR               2:17.17    2:19.72 SILV   
                  29.69     1:05.98 (36.29)     1:48.44 (42.46)     2:19.72 (31.28)
  9 Fargo, Jordan K           13 Express Swimming-MR  2:16.37    2:21.19 SILV   
                  29.63     1:03.35 (33.72)     1:49.00 (45.65)     2:21.19 (32.19)
 10 Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR         2:24.34    2:21.87 SILV   
                  29.93     1:07.83 (37.90)     1:48.88 (41.05)     2:21.87 (32.99)
 11 Duval, Justin S           14 Unhes-Mr-MR          2:22.16    2:21.88 SILV   
                  28.65     1:05.32 (36.67)     1:48.23 (42.91)     2:21.88 (33.65)
 12 Chan, Brian               14 GATE-MR              2:22.60    2:22.50 SILV   
                  30.03     1:06.48 (36.45)     1:51.20 (44.72)     2:22.50 (31.30)
 12 Liu, Lewis B              13 Twisters-MR          2:21.91    2:22.50 SILV   
                  31.34     1:09.58 (38.24)     1:50.06 (40.48)     2:22.50 (32.44)
 14 Peetz, Vincent H          13 BASC-MR              2:25.77    2:23.10 SILV   
                  31.03     1:09.24 (38.21)     1:51.30 (42.06)     2:23.10 (31.80)
 15 Lin, Max L                13 Twisters-MR          2:21.78    2:23.22 SILV   
                  32.90     1:09.98 (37.08)     1:50.62 (40.64)     2:23.22 (32.60)
 16 Iocolano, Richard V       14 HS-MR                2:20.54    2:23.30 SILV   
                  30.94     1:09.62 (38.68)     1:52.05 (42.43)     2:23.30 (31.25)
 17 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   2:23.85    2:24.78 SILV   
                  31.91     1:10.13 (38.22)     1:50.75 (40.62)     2:24.78 (34.03)
 18 Ragusa, Gabriel J         14 Express Swimming-MR  2:23.64    2:24.81 SILV   
                  29.91     1:06.54 (36.63)     1:52.14 (45.60)     2:24.81 (32.67)
 19 Ganguli, Nilesh           13 Express Swimming-MR  2:21.57    2:26.02 SILV   
                  30.80     1:07.61 (36.81)     1:53.09 (45.48)     2:26.02 (32.93)
 20 Valdes, Luke              13 WAC-MR               2:28.97    2:26.04 SILV   
                  33.12     1:10.08 (36.96)     1:52.99 (42.91)     2:26.04 (33.05)
 21 Gong, Phillip J           13 Phoenix-MR           2:29.25    2:26.15 SILV   
                  32.35     1:10.52 (38.17)     1:51.68 (41.16)     2:26.15 (34.47)
 22 Moeslinger, Erich V       13 GATE-MR              2:23.43    2:26.27 SILV   
                  32.16     1:10.07 (37.91)     1:53.44 (43.37)     2:26.27 (32.83)
 23 Pan, Matthew A            14 GATE-MR              2:26.56    2:26.74 SILV   
                  32.02     1:11.50 (39.48)     1:52.26 (40.76)     2:26.74 (34.48)
 24 Sansiviero, Burke C       13 Express Swimming-MR  2:27.14    2:28.66 SILV   
                  33.78     1:11.57 (37.79)     1:54.12 (42.55)     2:28.66 (34.54)
 25 Slattery, Conn            14 Manhattan Makos-MR   2:30.98    2:28.90 SILV   
                  31.42     1:07.76 (36.34)     1:54.79 (47.03)     2:28.90 (34.11)
 26 Gayevsky, Michael         14 Rac @ Jcc-MR         2:29.22    2:29.40 SILV   
                  32.78     1:12.44 (39.66)     1:57.74 (45.30)     2:29.40 (31.66)
 27 Hur, Thomas               14 GATE-MR              2:28.27    2:29.56 SILV   
                  31.95     1:09.97 (38.02)     1:52.93 (42.96)     2:29.56 (36.63)
 28 Hafez, Omar A             14 HS-MR                2:31.97    2:29.67 SILV   
                  31.83     1:10.06 (38.23)     1:54.29 (44.23)     2:29.67 (35.38)
 29 McPhillips, Liam T        14 GAEL-MR              2:28.53    2:29.75 SILV   
                  33.17     1:11.47 (38.30)     1:56.63 (45.16)     2:29.75 (33.12)
 30 Kinkel, William G         13 GATE-MR              2:23.84    2:30.73 SILV   
                  31.31     1:10.75 (39.44)     1:54.89 (44.14)     2:30.73 (35.84)
 31 Pastrana, Elijah          14 MAD-MR               2:26.49    2:30.78 SILV   
                  29.54     1:08.16 (38.62)     1:54.81 (46.65)     2:30.78 (35.97)
 32 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR         2:31.46    2:32.57 SILV   
                  36.90     1:16.87 (39.97)     1:58.67 (41.80)     2:32.57 (33.90)
 33 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR               2:27.90    2:32.79 SILV   
                  34.41     1:12.33 (37.92)     1:57.09 (44.76)     2:32.79 (35.70)
Non-Award Division  
  1 Rodriguez, Ian R          14 Manhattan Makos-MR   2:14.53    2:11.73 JO     
                  29.11     1:03.42 (34.31)     1:41.31 (37.89)     2:11.73 (30.42)
  2 Lin, Howard H             13 Twisters-MR          2:15.12    2:13.20 JO     
                  28.97     1:02.26 (33.29)     1:42.60 (40.34)     2:13.20 (30.60)
  3 Gamboa, Nathaniel         13 Express Swimming-MR  2:30.21    2:33.67        
                  37.49     1:15.96 (38.47)     1:59.22 (43.26)     2:33.67 (34.45)
  4 Hammam, Khaled            13 Manhattan Makos-MR   2:31.85    2:33.98        
                  33.98     1:13.30 (39.32)     2:02.48 (49.18)     2:33.98 (31.50)
  5 Jozkowski, Evan H         13 Express Swimming-MR  2:32.19    2:35.30        
                  33.54     1:13.72 (40.18)     1:58.36 (44.64)     2:35.30 (36.94)
  6 Rodriguez, Christian M    14 Phoenix-MR           2:32.70    2:35.44        
                  33.56     1:10.84 (37.28)     1:59.34 (48.50)     2:35.44 (36.10)
  7 Monfiston, Seth E         13 GATE-MR              2:30.17    2:37.25        
                  33.21     1:15.18 (41.97)     2:01.97 (46.79)     2:37.25 (35.28)
 -- Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR              2:27.24         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Thomas, Desi C            14 NYCC-MR              2:27.44         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  JO
              4:46.00  SMAX Silver Max
              5:09.79  SILV
 Meet Qualifying:  4:46.00 - 5:09.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR         5:03.96    4:49.04 SILV   
                  30.26     1:05.59 (35.33)     1:43.53 (37.94)     2:21.70 (38.17)
        3:03.75 (42.05)     3:46.28 (42.53)     4:19.43 (33.15)     4:49.04 (29.61)
  2 Loveless, Jack J          14 Badger-MR            4:53.52    4:49.68 SILV   
                  30.86     1:06.27 (35.41)     1:44.03 (37.76)     2:21.89 (37.86)
        3:04.40 (42.51)     3:45.32 (40.92)     4:18.54 (33.22)     4:49.68 (31.14)
  3 Jamilkowski, Blake M      14 Flying Dolphins-MR   5:06.22    4:55.83 SILV   
                  31.16     1:08.07 (36.91)     1:46.98 (38.91)     2:24.22 (37.24)
        3:06.39 (42.17)     3:48.26 (41.87)     4:22.12 (33.86)     4:55.83 (33.71)
  4 Kahn, Alec P              14 Flying Dolphins-MR   5:00.54    4:58.90 SILV   
                  32.51     1:11.17 (38.66)     1:50.65 (39.48)     2:28.69 (38.04)
        3:09.01 (40.32)     3:49.38 (40.37)     4:24.92 (35.54)     4:58.90 (33.98)
  5 Deguzman, Nathaniel       13 Express Swimming-MR  5:02.81    4:59.53 SILV   
                  31.56     1:08.69 (37.13)     1:46.35 (37.66)     2:23.38 (37.03)
        3:06.04 (42.66)     3:48.62 (42.58)     4:24.72 (36.10)     4:59.53 (34.81)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.80  SMAX Silver Max
                25.19  TC 15-18 Team Challenge
                25.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Elias G         15 Phoenix-MR             24.07      23.85 TC     
  2 Barboza, Hector E         15 Twisters-MR            23.93      23.99 TC     
  3 Meyers, Daniel J          15 GATE-MR                24.00      24.02 TC     
  4 Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR                24.66      24.14 TC     
  5 Cordero, Justin K         17 Kips Bay Makos-MR      23.90      24.17 TC     
  6 Ang, Jonathan J           15 Express Swimming-MR    24.16      24.23 TC     
  7 Henry, Travis J           17 NFS-MR                 24.44      24.26 TC     
  8 Syron, Shane D            15 UNBAD-MR               23.96      24.27 TC     
  9 Wisotsky, Seth M          16 Badger-MR              24.37      24.29 TC     
 10 Donaldson, Kobi D         16 Express Swimming-MR    25.00      24.37 TC     
 11 White, Darrien S          17 Express Swimming-MR    24.11      24.42 TC     
 11 Zhu, Beck                 15 NCAC-MR                24.90      24.42 TC     
 13 Escobar, Alex             17 Twisters-MR            24.71      24.52 TC     
 14 Battisti, Evan A          17 Express Swimming-MR    24.30      24.59 TC     
 15 Belozerov, Alex           17 Twisters-MR            24.51      24.63 TC     
 16 Bernstein, Zachary J      15 GAEL-MR                24.32      24.88 TC     
 17 Hidalgo, Omar             18 MAD-MR                 23.93      24.89 TC     
 18 Deverna, Kyle V           16 GAEL-MR                24.83      24.92 TC     
 19 Koganov, Willy            17 HS-MR                  24.74      24.95 TC     
 20 Cicchiello, Ryan J        16 GAEL-MR                24.56      25.06 TC     
 21 Perulli, Michael P        15 Express Swimming-MR    24.72      25.11 TC     
Non-Award Division  
  1 Mercado, David            16 MAD-MR                 24.04      23.54 SMAX   
  2 Streeter, Myles           16 CAS-MR                 24.87      25.27        
  3 Johanson, Colin           15 Badger-MR              25.13      25.29        
  4 Morales, Alexander T      15 Twisters-MR            25.13      25.30        
  5 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR     25.15      25.51        
  6 Mesibov, Nicholas         15 Phoenix-MR             25.18      25.59        
  7 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR    25.17      25.66        
  8 Staffin, Tyler M          17 GAEL-MR                24.94      25.71        
  9 Orman-Kollmar, Max A      16 APEX-MR                24.94      25.75        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                52.00  SMAX Silver Max
                54.49  TC 15-18 Team Challenge
                54.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR                52.30      52.03 TC     
                  25.05       52.03 (26.98)                                        
  2 Mercado, David            16 MAD-MR                 54.26      52.09 TC     
                  24.56       52.09 (27.53)                                        
  3 Wisotsky, Seth M          16 Badger-MR              53.32      53.05 TC     
                  25.69       53.05 (27.36)                                        
  4 White, Darrien S          17 Express Swimming-MR    52.54      53.33 TC     
                  25.10       53.33 (28.23)                                        
  5 Morales, Alexander T      15 Twisters-MR            53.72      53.38 TC     
                  25.07       53.38 (28.31)                                        
  6 Baez, Rony                18 MAD-MR                 53.19      53.79 TC     
                  25.02       53.79 (28.77)                                        
  6 Belozerov, Alex           17 Twisters-MR            53.27      53.79 TC     
                  25.14       53.79 (28.65)                                        
  8 Crafa, John M             16 Express Swimming-MR    53.95      53.92 TC     
                  25.71       53.92 (28.21)                                        
  9 Lane, Wiley W             15 NYCC-MR                53.36      54.02 TC     
                  25.69       54.02 (28.33)                                        
 10 Dorizas, Chris A          15 Express Swimming-MR    54.39      54.44 TC     
                  25.93       54.44 (28.51)                                        
 11 Borghese, Nicholas        16 WAC-MR                 53.72      54.48 TC     
                  25.92       54.48 (28.56)                                        
Non-Award Division  
  1 Tucci, Danny A            15 Badger-MR              52.75      51.83 SMAX   
                  24.64       51.83 (27.19)                                        
  2 Zuelch, Matthew S         16 Express Swimming-MR    53.14      54.70        
                  26.53       54.70 (28.17)                                        
  3 Crafa, Christopher J      16 Express Swimming-MR    54.06      54.71        
                  26.19       54.71 (28.52)                                        
  4 Gorinshteyn, Jonathan L   17 WAC-MR                 54.05      54.94        
                  26.49       54.94 (28.45)                                        
  5 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR     53.89      55.13        
                  26.53       55.13 (28.60)                                        
  6 Perulli, Michael P        15 Express Swimming-MR    53.96      55.24        
                  26.06       55.24 (29.18)                                        
  7 Cicchiello, Ryan J        16 GAEL-MR                54.48      55.36        
                  26.12       55.36 (29.24)                                        
  8 Orman-Kollmar, Max A      16 APEX-MR                54.14      55.57        
                  26.96       55.57 (28.61)                                        
  9 Bernstein, Zachary J      15 GAEL-MR                53.66      55.68        
                  26.11       55.68 (29.57)                                        
 10 Hidalgo, Omar             18 MAD-MR                 53.21      56.27        
                  26.47       56.27 (29.80)                                        
 -- Stewart, Kevin P          16 GAEL-MR                54.34        DFS        
      Declared false start
 -- Donaldson, Kobi D         16 Express Swimming-MR    54.17         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:54.00  SMAX Silver Max
              1:57.99  TC 15-18 Team Challenge
              1:57.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR              1:56.71    1:55.40 TC     
                  26.01       54.87 (28.86)     1:24.98 (30.11)     1:55.40 (30.42)
  2 Fischer, Chris J          18 APEX-MR              1:55.90    1:55.92 TC     
                  25.78       54.74 (28.96)     1:25.33 (30.59)     1:55.92 (30.59)
  3 Saidmuratov, Farukh       17 Rac @ Jcc-MR         1:55.43    1:57.41 TC     
                  27.00       56.40 (29.40)     1:26.54 (30.14)     1:57.41 (30.87)
  4 Lane, Wiley W             15 NYCC-MR              1:55.92    1:57.47 TC     
                  26.39       55.74 (29.35)     1:26.97 (31.23)     1:57.47 (30.50)
Non-Award Division  
  1 Tucci, Danny A            15 Badger-MR            1:55.60    1:53.18 SMAX   
                  25.39       53.83 (28.44)     1:23.43 (29.60)     1:53.18 (29.75)
  2 Babel, Bryant M           17 Express Swimming-MR  1:55.92    1:58.28        
                  27.69       57.21 (29.52)     1:27.48 (30.27)     1:58.28 (30.80)
  3 White, Darrien S          17 Express Swimming-MR  1:57.13    1:58.30        
                  27.00       56.85 (29.85)     1:27.93 (31.08)     1:58.30 (30.37)
  4 Johanson, Colin           15 Badger-MR            1:57.30    2:01.66        
                  26.85       57.86 (31.01)     1:30.13 (32.27)     2:01.66 (31.53)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:11.00  SMAX Silver Max
              5:17.99  TC 15-18 Team Challenge
              5:17.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Crafa, John M             16 Express Swimming-MR  5:13.84    5:12.09 TC     
                  27.56       58.38 (30.82)     1:30.32 (31.94)     2:02.58 (32.26)
        2:35.16 (32.58)     3:07.81 (32.65)     3:38.64 (30.83)     4:09.59 (30.95)
        4:41.49 (31.90)     5:12.09 (30.60)                                        
Non-Award Division  
  1 Tucci, Danny A            15 Badger-MR            5:11.34    5:00.86 SMAX   
                  25.80       54.80 (29.00)     1:24.88 (30.08)     1:55.38 (30.50)
        2:26.64 (31.26)     2:57.35 (30.71)     3:27.97 (30.62)     3:58.98 (31.01)
        4:30.19 (31.21)     5:00.86 (30.67)                                        
  2 Eid, Christian J          15 Badger-MR            5:15.45    5:10.25 SMAX   
                  27.47       58.08 (30.61)     1:29.78 (31.70)     2:01.76 (31.98)
        2:33.11 (31.35)     3:04.40 (31.29)     3:36.12 (31.72)     4:08.08 (31.96)
        4:39.45 (31.37)     5:10.25 (30.80)                                        
  3 Saidmuratov, Farukh       17 Rac @ Jcc-MR         5:14.68    5:10.91 SMAX   
                  27.84       58.22 (30.38)     1:29.31 (31.09)     2:00.69 (31.38)
        2:32.42 (31.73)     3:04.24 (31.82)     3:35.40 (31.16)     4:07.40 (32.00)
        4:39.62 (32.22)     5:10.91 (31.29)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:00.00  SMAX Silver Max
              1:03.89  TC 15-18 Team Challenge
              1:03.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Perulli, Michael P        15 Express Swimming-MR  1:00.72    1:00.33 TC     
                  28.95     1:00.33 (31.38)                                        
  2 Belozerov, Alex           17 Twisters-MR          1:00.89    1:00.65 TC     
                  29.65     1:00.65 (31.00)                                        
  3 Carey, Liam               15 Phoenix-MR           1:01.33    1:00.76 TC     
                  29.83     1:00.76 (30.93)                                        
  4 Deverna, Kyle V           16 GAEL-MR              1:02.56    1:00.84 TC     
                  29.42     1:00.84 (31.42)                                        
  5 Henry, Travis J           17 NFS-MR               1:01.26    1:01.40 TC     
                  30.01     1:01.40 (31.39)                                        
  6 Min, Eddy D               15 Twisters-MR          1:02.94    1:01.58 TC     
                  29.76     1:01.58 (31.82)                                        
  7 Walsh, Gavin              17 Express Swimming-MR  1:00.70    1:01.81 TC     
                  29.85     1:01.81 (31.96)                                        
  8 Koganov, Willy            17 HS-MR                1:01.04    1:02.06 TC     
                  29.92     1:02.06 (32.14)                                        
  9 Johanson, Colin           15 Badger-MR            1:01.72    1:02.08 TC     
                  30.38     1:02.08 (31.70)                                        
 10 Battisti, Evan A          17 Express Swimming-MR  1:01.75    1:02.13 TC     
                  30.68     1:02.13 (31.45)                                        
 11 Zhou, Winfield            16 Express Swimming-MR  1:03.50    1:02.43 TC     
                  30.24     1:02.43 (32.19)                                        
 12 Lane, Wiley W             15 NYCC-MR              1:00.97    1:02.52 TC     
                  30.03     1:02.52 (32.49)                                        
 13 Bernstein, Zachary J      15 GAEL-MR              1:02.00    1:02.61 TC     
                  30.43     1:02.61 (32.18)                                        
 14 Babel, Bryant M           17 Express Swimming-MR  1:02.12    1:02.71 TC     
                  31.11     1:02.71 (31.60)                                        
 15 Criollo, John C           15 Twisters-MR          1:02.66    1:02.92 TC     
                  31.02     1:02.92 (31.90)                                        
 16 Orman-Kollmar, Max A      16 APEX-MR              1:00.66    1:03.20 TC     
                  30.43     1:03.20 (32.77)                                        
 17 Mesibov, Nicholas         15 Phoenix-MR           1:03.23    1:03.52 TC     
                  31.17     1:03.52 (32.35)                                        
 18 Fischer, Chris J          18 APEX-MR              1:01.97    1:03.81 TC     
                  29.88     1:03.81 (33.93)                                        
Non-Award Division  
  1 Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR              1:00.16      58.07 SMAX   
                  28.58       58.07 (29.49)                                        
  2 Meyers, Daniel J          15 GATE-MR              1:00.27      59.67 SMAX   
                  28.57       59.67 (31.10)                                        
  3 O'Connor, Elias G         15 Phoenix-MR           1:01.67      59.94 SMAX   
                  28.80       59.94 (31.14)                                        
  4 White, Darrien S          17 Express Swimming-MR  1:02.06    1:05.73        
                  32.90     1:05.73 (32.83)                                        
  5 Donaldson, Kobi D         16 Express Swimming-MR  1:03.82    1:06.01        
                  31.31     1:06.01 (34.70)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:11.00  SMAX Silver Max
              2:16.89  TC 15-18 Team Challenge
              2:16.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Johanson, Colin           15 Badger-MR            2:14.47    2:12.46 TC     
                  30.61     1:04.35 (33.74)     1:38.92 (34.57)     2:12.46 (33.54)
  2 Lane, Wiley W             15 NYCC-MR              2:11.62    2:12.56 TC     
                  30.40     1:03.76 (33.36)     1:38.45 (34.69)     2:12.56 (34.11)
  3 O'Connor, Elias G         15 Phoenix-MR           2:14.39    2:13.62 TC     
                  31.09     1:04.53 (33.44)     1:39.28 (34.75)     2:13.62 (34.34)
  4 Deverna, Kyle V           16 GAEL-MR              2:16.22    2:13.86 TC     
                  31.67     1:05.64 (33.97)     1:40.41 (34.77)     2:13.86 (33.45)
  5 Barboza, Hector E         15 Twisters-MR          2:13.77    2:14.28 TC     
                  31.22     1:04.90 (33.68)     1:40.01 (35.11)     2:14.28 (34.27)
  6 Colletta, Michael R       17 Express Swimming-MR  2:16.74    2:14.37 TC     
                  31.18     1:04.23 (33.05)     1:39.20 (34.97)     2:14.37 (35.17)
  7 Battisti, Evan A          17 Express Swimming-MR  2:12.84    2:14.60 TC     
                  31.60     1:05.17 (33.57)     1:39.98 (34.81)     2:14.60 (34.62)
  8 Meyers, Daniel J          15 GATE-MR              2:16.32    2:15.39 TC     
                  31.83     1:05.70 (33.87)     1:40.93 (35.23)     2:15.39 (34.46)
  9 White, Darrien S          17 Express Swimming-MR  2:12.57    2:16.09 TC     
                  32.93     1:07.51 (34.58)     1:42.49 (34.98)     2:16.09 (33.60)
 10 Zhou, Winfield            16 Express Swimming-MR  2:15.61    2:16.12 TC     
                  32.13     1:06.52 (34.39)     1:41.81 (35.29)     2:16.12 (34.31)
 11 Criollo, John C           15 Twisters-MR          2:12.28    2:16.38 TC     
                  33.28     1:08.41 (35.13)     1:42.77 (34.36)     2:16.38 (33.61)
Non-Award Division  
  1 Alers, Louis              18 MAD-MR               2:13.24    2:09.01 SMAX   
                  29.38     1:01.34 (31.96)     1:35.05 (33.71)     2:09.01 (33.96)
  2 Babel, Bryant M           17 Express Swimming-MR  2:11.37    2:10.68 SMAX   
                  31.92     1:04.53 (32.61)     1:37.72 (33.19)     2:10.68 (32.96)
  3 Belozerov, Alex           17 Twisters-MR          2:13.14    2:17.49        
                  32.14     1:06.57 (34.43)     1:42.70 (36.13)     2:17.49 (34.79)
  4 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR   2:15.39    2:22.08        
                  33.84     1:09.47 (35.63)     1:45.58 (36.11)     2:22.08 (36.50)
  5 Orman-Kollmar, Max A      16 APEX-MR              2:12.57    2:23.70        
                  33.22     1:08.88 (35.66)     1:46.24 (37.36)     2:23.70 (37.46)
 -- Eid, Christian J          15 Badger-MR            2:16.04        DFS        
      Declared false start
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.50  SMAX Silver Max
              1:10.89  TC 15-18 Team Challenge
              1:10.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gorinshteyn, Jonathan L   17 WAC-MR               1:08.41    1:06.85 TC     
                  31.36     1:06.85 (35.49)                                        
  2 Hidalgo, Roberto          17 WAC-MR               1:07.45    1:07.55 TC     
                  31.22     1:07.55 (36.33)                                        
  3 White, Darrien S          17 Express Swimming-MR  1:06.91    1:08.43 TC     
                  32.22     1:08.43 (36.21)                                        
  4 Mesibov, Nicholas         15 Phoenix-MR           1:07.27    1:08.46 TC     
                  31.63     1:08.46 (36.83)                                        
  5 Sarbanes, Alex C          15 Twisters-MR          1:09.70    1:09.02 TC     
                  31.87     1:09.02 (37.15)                                        
  6 Cavanaugh, Joe            15 WAC-MR               1:09.33    1:09.80 TC     
                  32.69     1:09.80 (37.11)                                        
  7 Earley, Sean P            17 Express Swimming-MR  1:09.38    1:09.99 TC     
                  32.47     1:09.99 (37.52)                                        
  8 Carey, Liam               15 Phoenix-MR           1:06.52    1:10.03 TC     
                  32.96     1:10.03 (37.07)                                        
  9 Cicchiello, Ryan J        16 GAEL-MR              1:08.67    1:10.16 TC     
                  33.06     1:10.16 (37.10)                                        
 10 Diaz, Muppet A            17 MAD-MR               1:09.59    1:10.54 TC     
                  33.22     1:10.54 (37.32)                                        
 11 Belozerov, Alex           17 Twisters-MR          1:08.36    1:10.64 TC     
                  32.86     1:10.64 (37.78)                                        
Non-Award Division  
  1 O'Connor, Elias G         15 Phoenix-MR           1:08.90    1:05.97 SMAX   
                  31.36     1:05.97 (34.61)                                        
  2 Syron, Shane D            15 UNBAD-MR             1:07.66    1:06.27 SMAX   
                  31.29     1:06.27 (34.98)                                        
  3 Giasi, Nicholas           15 Rac @ Jcc-MR         1:10.80    1:11.63        
                  34.20     1:11.63 (37.43)                                        
  4 Criollo, John C           15 Twisters-MR          1:10.42    1:11.68        
                  33.31     1:11.68 (38.37)                                        
  5 Ang, Jonathan J           15 Express Swimming-MR  1:10.19    1:11.90        
                  33.89     1:11.90 (38.01)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:30.10  SMAX Silver Max
              2:36.79  TC 15-18 Team Challenge
              2:36.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wang, Leo                 15 Manhattan Makos-MR   2:32.62    2:30.69 TC     
                  33.87     1:11.87 (38.00)     1:51.23 (39.36)     2:30.69 (39.46)
  2 Cavanaugh, Joe            15 WAC-MR               2:34.43    2:30.95 TC     
                  33.63     1:11.86 (38.23)     1:51.44 (39.58)     2:30.95 (39.51)
  3 Criollo, John C           15 Twisters-MR          2:31.14    2:35.72 TC     
                  35.13     1:15.82 (40.69)     1:56.19 (40.37)     2:35.72 (39.53)
  4 Belozerov, Alex           17 Twisters-MR          2:32.82    2:36.57 TC     
                  35.15     1:14.86 (39.71)     1:56.13 (41.27)     2:36.57 (40.44)
Non-Award Division  
  1 Syron, Shane D            15 UNBAD-MR             2:30.66    2:27.91 SMAX   
                  32.08     1:08.66 (36.58)     1:47.50 (38.84)     2:27.91 (40.41)
  2 Crafa, Christopher J      16 Express Swimming-MR  2:30.97    2:36.81        
                  35.51     1:14.74 (39.23)     1:55.61 (40.87)     2:36.81 (41.20)
  3 Hidalgo, Omar             18 MAD-MR               2:34.90    2:37.26        
                  34.14     1:13.11 (38.97)     1:54.24 (41.13)     2:37.26 (43.02)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                58.00  SMAX Silver Max
              1:02.59  TC 15-18 Team Challenge
              1:02.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  1:00.38    1:00.03 TC     
                  28.04     1:00.03 (31.99)                                        
  2 Tucci, Danny A            15 Badger-MR            1:00.74    1:00.14 TC     
                  27.51     1:00.14 (32.63)                                        
  3 Wisotsky, Seth M          16 Badger-MR              59.72    1:00.18 TC     
                  28.04     1:00.18 (32.14)                                        
  4 Saidmuratov, Farukh       17 Rac @ Jcc-MR           59.13    1:00.36 TC     
                  28.02     1:00.36 (32.34)                                        
  5 Battisti, Evan A          17 Express Swimming-MR  1:00.98    1:00.77 TC     
                  27.94     1:00.77 (32.83)                                        
  6 O'Connor, Elias G         15 Phoenix-MR           1:00.98    1:00.93 TC     
                  27.79     1:00.93 (33.14)                                        
  7 Wong, Jason               16 Twisters-MR          1:01.65    1:00.97 TC     
                  28.82     1:00.97 (32.15)                                        
  8 Criollo, John C           15 Twisters-MR            59.97    1:01.29 TC     
                  28.42     1:01.29 (32.87)                                        
  9 Escobar, Alex             17 Twisters-MR          1:00.22    1:01.35 TC     
                  28.57     1:01.35 (32.78)                                        
 10 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR     59.45    1:01.73 TC     
                  28.84     1:01.73 (32.89)                                        
 11 Min, Eddy D               15 Twisters-MR          1:00.96    1:01.74 TC     
                  27.79     1:01.74 (33.95)                                        
 12 Staffin, Tyler M          17 GAEL-MR              1:02.56    1:01.88 TC     
                  28.55     1:01.88 (33.33)                                        
 13 Ardito, Jonathan T        17 Express Swimming-MR  1:01.70    1:02.56 TC     
                  28.52     1:02.56 (34.04)                                        
Non-Award Division  
  1 Baez, Rony                18 MAD-MR               1:00.18    1:03.08        
                  27.96     1:03.08 (35.12)                                        
  2 Serman, Trevor W          15 APEX-MR              1:02.35    1:03.21        
                  29.71     1:03.21 (33.50)                                        
  3 Morales, Alexander T      15 Twisters-MR          1:01.77    1:05.15        
                  29.85     1:05.15 (35.30)                                        
  4 Mercado, David            16 MAD-MR               1:02.55    1:05.77        
                  29.04     1:05.77 (36.73)                                        
 -- Donaldson, Kobi D         16 Express Swimming-MR    58.18         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.50  SMAX Silver Max
              2:24.99  TC 15-18 Team Challenge
              2:24.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wong, Jason               16 Twisters-MR          2:21.64    2:15.03 TC     
                  30.07     1:03.84 (33.77)     1:39.06 (35.22)     2:15.03 (35.97)
  2 Deguzman, Cameron         15 Express Swimming-MR  2:22.20    2:16.55 TC     
                  30.35     1:05.16 (34.81)     1:41.29 (36.13)     2:16.55 (35.26)
  3 Ruiz, Jonathan J          18 Express Swimming-MR  2:22.28    2:17.51 TC     
                  29.55     1:04.40 (34.85)     1:40.76 (36.36)     2:17.51 (36.75)
  4 Serman, Trevor W          15 APEX-MR              2:23.98    2:20.80 TC     
                  32.07     1:08.07 (36.00)     1:44.66 (36.59)     2:20.80 (36.14)
  5 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR   2:17.91    2:21.27 TC     
                  29.29     1:04.67 (35.38)     1:42.57 (37.90)     2:21.27 (38.70)
Non-Award Division  
  1 Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR              2:17.49    2:10.01 SMAX   
                  28.11     1:00.67 (32.56)     1:35.90 (35.23)     2:10.01 (34.11)
  2 Meyers, Daniel J          15 GATE-MR              2:20.00    2:11.92 SMAX   
                  28.22     1:01.32 (33.10)     1:35.41 (34.09)     2:11.92 (36.51)
  3 Wisotsky, Seth M          16 Badger-MR            2:16.61    2:12.34 SMAX   
                  28.79     1:01.97 (33.18)     1:37.00 (35.03)     2:12.34 (35.34)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:08.00  SMAX Silver Max
              2:27.79  TC 15-18 Team Challenge
              2:27.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Tucci, Danny A            15 Badger-MR            2:11.87    2:08.03 TC     
                  27.20       58.21 (31.01)     1:38.75 (40.54)     2:08.03 (29.28)
  2 Gaitour, Victor E         16 NYCC-MR              2:09.49    2:11.02 TC     
                  27.11       59.21 (32.10)     1:41.35 (42.14)     2:11.02 (29.67)
  3 O'Connor, Elias G         15 Phoenix-MR           2:20.06    2:11.17 TC     
                  28.02     1:01.21 (33.19)     1:40.19 (38.98)     2:11.17 (30.98)
  4 Barboza, Hector E         15 Twisters-MR          2:09.59    2:11.36 TC     
                  27.71     1:01.59 (33.88)     1:42.63 (41.04)     2:11.36 (28.73)
  5 Crafa, Christopher J      16 Express Swimming-MR  2:08.89    2:12.25 TC     
                  28.75     1:00.38 (31.63)     1:41.07 (40.69)     2:12.25 (31.18)
  6 Battisti, Evan A          17 Express Swimming-MR  2:11.78    2:12.35 TC     
                  28.42     1:02.23 (33.81)     1:42.68 (40.45)     2:12.35 (29.67)
  7 White, Darrien S          17 Express Swimming-MR  2:09.87    2:13.24 TC     
                  28.57     1:03.66 (35.09)     1:43.21 (39.55)     2:13.24 (30.03)
  8 Gamboa, Matthew G         17 Express Swimming-MR  2:16.36    2:13.41 TC     
                  28.41     1:04.28 (35.87)     1:42.87 (38.59)     2:13.41 (30.54)
  9 Zuelch, Matthew S         16 Express Swimming-MR  2:18.80    2:14.52 TC     
                  26.91     1:02.71 (35.80)     1:42.53 (39.82)     2:14.52 (31.99)
  9 Saidmuratov, Farukh       17 Rac @ Jcc-MR         2:13.46    2:14.52 TC     
                  27.63     1:02.45 (34.82)     1:43.89 (41.44)     2:14.52 (30.63)
 11 Criollo, John C           15 Twisters-MR          2:11.71    2:14.66 TC     
                  28.50     1:03.14 (34.64)     1:42.59 (39.45)     2:14.66 (32.07)
 12 Babel, Bryant M           17 Express Swimming-MR  2:14.81    2:15.00 TC     
                  29.83     1:03.69 (33.86)     1:45.47 (41.78)     2:15.00 (29.53)
 13 Fischer, Chris J          18 APEX-MR              2:14.78    2:15.10 TC     
                  26.16     1:02.60 (36.44)     1:44.49 (41.89)     2:15.10 (30.61)
 14 Min, Eddy D               15 Twisters-MR          2:13.44    2:15.25 TC     
                  28.01     1:03.25 (35.24)     1:44.06 (40.81)     2:15.25 (31.19)
 15 Deguzman, Cameron         15 Express Swimming-MR  2:16.23    2:16.44 TC     
                  29.88     1:05.18 (35.30)     1:45.75 (40.57)     2:16.44 (30.69)
 16 Hidalgo, Roberto          17 WAC-MR               2:14.98    2:16.52 TC     
                  29.54     1:04.95 (35.41)     1:43.60 (38.65)     2:16.52 (32.92)
 17 Colletta, Michael R       17 Express Swimming-MR  2:25.22    2:16.68 TC     
                  28.32     1:02.66 (34.34)     1:46.83 (44.17)     2:16.68 (29.85)
 18 Syron, Shane D            15 UNBAD-MR             2:12.88    2:16.98 TC     
                  28.93     1:05.04 (36.11)     1:44.64 (39.60)     2:16.98 (32.34)
 19 Gorinshteyn, Jonathan L   17 WAC-MR               2:16.97    2:17.69 TC     
                  31.28     1:08.94 (37.66)     1:46.47 (37.53)     2:17.69 (31.22)
 20 Borghese, Nicholas        16 WAC-MR               2:14.29    2:18.53 TC     
                  29.18     1:03.64 (34.46)     1:46.31 (42.67)     2:18.53 (32.22)
 21 Lane, Wiley W             15 NYCC-MR              2:16.26    2:18.61 TC     
                  28.94     1:02.97 (34.03)     1:47.50 (44.53)     2:18.61 (31.11)
 22 Perulli, Michael P        15 Express Swimming-MR  2:17.29    2:18.85 TC     
                  29.62     1:03.30 (33.68)     1:47.98 (44.68)     2:18.85 (30.87)
 23 Cavanaugh, Joe            15 WAC-MR               2:21.01    2:19.26 TC     
                  29.40     1:07.56 (38.16)     1:47.08 (39.52)     2:19.26 (32.18)
 24 Deverna, Kyle V           16 GAEL-MR              2:21.71    2:19.31 TC     
                  31.11     1:05.03 (33.92)     1:48.19 (43.16)     2:19.31 (31.12)
 25 Spillane, Jimmy P         16 Phoenix-MR           2:27.52    2:21.19 TC     
                  28.39     1:04.74 (36.35)     1:47.10 (42.36)     2:21.19 (34.09)
 26 Alef, Chadd T             15 Manhattan Makos-MR   2:19.19    2:21.21 TC     
                  28.89     1:04.80 (35.91)     1:47.48 (42.68)     2:21.21 (33.73)
 27 Snaidero, Edoardo         15 RI Marlins-MR        2:23.39    2:21.44 TC     
                  30.20     1:07.93 (37.73)     1:49.28 (41.35)     2:21.44 (32.16)
 28 Johanson, Colin           15 Badger-MR            2:23.28    2:21.98 TC     
                  30.22     1:05.42 (35.20)     1:50.39 (44.97)     2:21.98 (31.59)
 29 Wong, Jason               16 Twisters-MR          2:21.21    2:22.49 TC     
                  30.02     1:08.36 (38.34)     1:49.37 (41.01)     2:22.49 (33.12)
 30 Guzman, Anthony L         15 RedTails-MR          2:20.73    2:22.54 TC     
                  30.85     1:09.11 (38.26)     1:50.00 (40.89)     2:22.54 (32.54)
 31 Guariglia, Philip A       18 Express Swimming-MR  2:17.58    2:22.78 TC     
                  31.45     1:08.03 (36.58)     1:49.08 (41.05)     2:22.78 (33.70)
 32 Orman-Kollmar, Max A      16 APEX-MR              2:17.50    2:22.82 TC     
                  29.66     1:05.89 (36.23)     1:49.76 (43.87)     2:22.82 (33.06)
 33 Escobar, Alex             17 Twisters-MR          2:24.82    2:22.97 TC     
                  29.69     1:06.06 (36.37)     1:51.74 (45.68)     2:22.97 (31.23)
 34 Meyers, Daniel J          15 GATE-MR              2:19.45    2:23.32 TC     
                  26.39     1:00.98 (34.59)     1:51.91 (50.93)     2:23.32 (31.41)
 35 Mercado, David            16 MAD-MR               2:25.50    2:24.44 TC     
                  27.76     1:03.88 (36.12)     1:49.63 (45.75)     2:24.44 (34.81)
 36 Sanchez, Ryan             17 RedTails-MR          2:23.19    2:24.50 TC     
                  31.02     1:06.24 (35.22)     1:50.64 (44.40)     2:24.50 (33.86)
 37 Cicchiello, Ryan J        16 GAEL-MR              2:18.61    2:24.66 TC     
                  33.26     1:09.62 (36.36)     1:51.56 (41.94)     2:24.66 (33.10)
 38 Bernstein, Zachary J      15 GAEL-MR              2:20.14    2:25.35 TC     
                  29.08     1:04.16 (35.08)     1:50.21 (46.05)     2:25.35 (35.14)
 39 Hidalgo, Omar             18 MAD-MR               2:15.98    2:26.50 TC     
                  30.65     1:07.52 (36.87)     1:51.63 (44.11)     2:26.50 (34.87)
 40 Diaz, Muppet A            17 MAD-MR               2:26.66    2:26.70 TC     
                  30.81     1:10.74 (39.93)     1:52.14 (41.40)     2:26.70 (34.56)
 41 Khudaynatov, Maximilian   15 Rac @ Jcc-MR         2:27.70    2:27.15 TC     
                  31.22     1:08.35 (37.13)     1:52.88 (44.53)     2:27.15 (34.27)
 42 Bailey, Nicholas X        15 NFS-MR               2:26.10    2:27.63 TC     
                  30.94     1:07.65 (36.71)     1:55.46 (47.81)     2:27.63 (32.17)
 43 Cordero, Justin K         17 Kips Bay Makos-MR    2:25.45    2:27.68 TC     
                  27.99     1:04.94 (36.95)     1:52.40 (47.46)     2:27.68 (35.28)
Non-Award Division  
  1 Hyer, Robert J            15 Express Swimming-MR  2:27.40    2:28.37        
                  33.42     1:10.25 (36.83)     1:55.34 (45.09)     2:28.37 (33.03)
  2 Dorizas, Chris A          15 Express Swimming-MR  2:26.17    2:28.48        
                  31.83     1:08.55 (36.72)     1:55.90 (47.35)     2:28.48 (32.58)
  3 Henry, Travis J           17 NFS-MR               2:21.28    2:28.53        
                  29.54     1:06.08 (36.54)     1:54.12 (48.04)     2:28.53 (34.41)
  4 Young, Chaz N             16 RedTails-MR          2:26.96    2:29.18        
                  31.24     1:11.56 (40.32)     1:55.30 (43.74)     2:29.18 (33.88)
  5 Baez, Rony                18 MAD-MR               2:27.63    2:30.74        
                  28.41     1:06.49 (38.08)     1:53.30 (46.81)     2:30.74 (37.44)
 -- Eid, Christian J          15 Badger-MR            2:18.53         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Stewart, Kevin P          16 GAEL-MR              2:21.73        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Shteynvarts, Daniel       14 Rac @ Jcc-MR              NT      25.44        
  2 Westrenen, Jack           14 Rac @ Jcc-MR              NT      26.04        
  3 Malloy, Thomas            11 Rac @ Jcc-MR              NT      29.15        
 
Boys 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Desi C            14 NYCC-MR                   NT      24.09        
  2 Reardon, Christopher      14 NYCC-MR                   NT      25.14        
 
Boys 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Daniel J          14 Express Swimming-MR       NT      59.48        
                  28.60       59.48 (30.88)                                        
  2 Terjanian, Jack G         13 Phoenix-MR                NT    1:02.15        
                  29.81     1:02.15 (32.34)                                        
  3 Kouiri, Said              13 Phoenix-MR                NT    1:05.09        
                  30.77     1:05.09 (34.32)                                        
 
Boys 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Serman, Trevor W          15 APEX-MR                   NT    5:45.64        
                  30.16     1:03.33 (33.17)     1:37.65 (34.32)     2:12.65 (35.00)
        2:47.94 (35.29)     3:23.06 (35.12)     3:58.36 (35.30)     4:34.16 (35.80)
        5:10.33 (36.17)     5:45.64 (35.31)                                        
 
Boys 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poggioli, David C         10 Rac @ Jcc-MR              NT      37.82        
  2 Pachkovskiy, Alan          9 Rac @ Jcc-MR              NT      39.44        
 
Boys 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shashaty, Jack            14 WAC-MR                    NT    1:01.97        
                  30.02     1:01.97 (31.95)                                        
  2 Valdes, Luke              13 WAC-MR                    NT    1:03.54        
                  31.01     1:03.54 (32.53)                                        
  3 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR                    NT    1:04.59        
                  31.55     1:04.59 (33.04)                                        
  4 Vaynshteyn, Gabe          13 Rac @ Jcc-MR              NT    1:11.15        
                  35.11     1:11.15 (36.04)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cusack-McPartlin, Timoth  14 WAC-MR                    NT    2:18.12        
                                                    1:44.55 ( )     2:18.12 (33.57)
 
Boys 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR              NT    1:11.30        
                  32.98     1:11.30 (38.32)                                        
  2 Gorizia, Lucca E          14 Rac @ Jcc-MR              NT    1:12.19        
                  33.98     1:12.19 (38.21)                                        
  3 Lombardo, Nicholas        13 WAC-MR                    NT    1:14.99        
                  35.96     1:14.99 (39.03)                                        
  4 Vayser, Gabriel           13 Rac @ Jcc-MR              NT    1:16.79        
                  37.04     1:16.79 (39.75)                                        
  5 Siebert, Tavis D          11 Phoenix-MR                NT    1:18.78        
                  37.84     1:18.78 (40.94)                                        
  6 Chu, Princeton            12 GATE-MR                   NT    1:21.20        
                  38.93     1:21.20 (42.27)                                        
  7 Ksendzovsky, Eden         13 Rac @ Jcc-MR              NT    1:23.88        
                  39.64     1:23.88 (44.24)                                        
 
Boys 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ribeiro, Damion           13 NYCC-MR                   NT    1:02.61        
                  28.44     1:02.61 (34.17)                                        
 
Boys 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loveless, Jack J          14 Badger-MR                 NT    1:00.51        
                  28.13     1:00.51 (32.38)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebied, Yousef             12 Twisters-MR               NT    2:33.87        
                  33.72     1:14.72 (41.00)     1:55.37 (40.65)     2:33.87 (38.50)
  2 Ebied, Omar               11 Twisters-MR               NT    2:34.10        
                  36.51     1:21.41 (44.90)     2:08.33 (46.92)     2:34.10 (25.77)
 
Boys 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tatynskiy, Shawn          14 Rac @ Jcc-MR              NT    2:13.94        
                  27.72     1:02.98 (35.26)     1:43.48 (40.50)     2:13.94 (30.46)