Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/9/2014 07:56 PM
                   2014 MR PATS  12 & Under Meet - 11/8/2014                   
             Patriot Swim Team 12 & Under Meet, Sanction #: 141103             
                        Time Trials Sanction # 141159-T                        
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Campbell U          8 HVD-MR                 18.49      16.63        
  2 Horgan, Rosemary E         8 HVD-MR                 18.33      17.00        
  3 Panaro, Sadie A            7 PATS-MR                22.53      18.38        
  4 Jarvis, Delaney R          8 HVD-MR                 21.27      18.60        
  5 Murphy, Vanessa            8 PATS-MR                   NT      28.38        
  6 Choi, Ava                  7 HVD-MR                 37.40      30.19        
  7 Wiltshire, Saniyah C       7 PATS-MR                31.59      31.42        
  8 Jutt, Anna E               7 PATS-MR                   NT      32.03        
  9 Pugliese, Gabriella        8 PATS-MR                   NT      37.36        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  8&U ZQ
                32.09  8&U JO
                35.19  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horgan, Rosemary E         8 HVD-MR                 40.38      40.31        
  2 Pearsall, Eloise M         8 PATS-MR                   NT      43.47        
  3 Panaro, Sadie A            7 PATS-MR                   NT      44.89        
  4 Jarvis, Cassie D           8 HVD-MR                 46.92      45.56        
  5 Jarvis, Emma M             8 HVD-MR                 51.96      47.90        
  6 Jarvis, Delaney R          8 HVD-MR                 53.33      49.78        
  7 O'Sullivan, Sinead M       8 PATS-MR              1:16.70    1:02.78        
  8 Wiltshire, Saniyah C       7 PATS-MR              1:11.05    1:13.90        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  8&U ZQ
              1:10.99  8&U JO
              1:18.49  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweeney, Madelyn J         8 HVD-MR               1:55.33    1:39.16        
                  44.61     1:39.16 (54.55)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Campbell U          8 HVD-MR                 24.94      21.57        
  2 Horgan, Rosemary E         8 HVD-MR                 23.53      22.82        
  3 Jarvis, Delaney R          8 HVD-MR                 23.71      23.28        
  4 Jarvis, Emma M             8 HVD-MR                 24.76      23.68        
  5 Murphy, Vanessa            8 PATS-MR                   NT      27.71        
  6 Choi, Ava                  7 HVD-MR                 36.91      31.92        
  7 Jutt, Anna E               7 PATS-MR                   NT      34.57        
  8 Pugliese, Gabriella        8 PATS-MR                   NT      43.04        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  8&U ZQ
                37.49  8&U JO
                42.89  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jarvis, Cassie D           8 HVD-MR                 59.33      48.06        
  2 Panaro, Sadie A            7 PATS-MR                42.13      48.41        
  3 Sweeney, Madelyn J         8 HVD-MR                 50.13      54.52        
  4 Murphy, Vanessa            8 PATS-MR              1:05.52      59.70        
  5 O'Sullivan, Sinead M       8 PATS-MR              1:17.56    1:07.23        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horgan, Rosemary E         8 HVD-MR                 23.31      23.58        
  2 Pearsall, Eloise M         8 PATS-MR                28.03      25.74        
  3 Clark, Campbell U          8 HVD-MR                 27.56      26.33        
 -- Wiltshire, Saniyah C       7 PATS-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Murphy, Vanessa            8 PATS-MR                   NT         DQ        
      Elbows recovered over water
 -- Choi, Ava                  7 HVD-MR                 45.33         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  8&U ZQ
                42.99  8&U JO
                48.59  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweeney, Madelyn J         8 HVD-MR                 53.17      53.38        
  2 Jarvis, Cassie D           8 HVD-MR               1:02.33      53.80        
  3 Pearsall, Eloise M         8 PATS-MR                54.45      56.07        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Campbell U          8 HVD-MR                 22.06      19.59        
  2 Panaro, Sadie A            7 PATS-MR                   NT      21.28        
  3 Pearsall, Eloise M         8 PATS-MR                26.20      22.35        
  4 Jarvis, Emma M             8 HVD-MR                 37.60      27.20        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  8&U ZQ
                35.99  8&U JO
                43.89  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Eloise M         8 PATS-MR              1:09.59      53.40        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  9-10 ZQ
                32.09  9-10 JO
                35.19  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quezada, Vanessa A        10 PATS-MR                34.44      34.94 SILV   
  2 Chenski, Emma S           10 HVD-MR                 37.82      36.41        
  3 Iavicoli, Rachel M        10 PATS-MR                37.71      38.95        
  4 Choi, Skylar              10 HVD-MR                 40.13      40.76        
  5 Bertoletti-Phares, Sofia  10 PATS-MR                42.74      40.78        
  6 O'Connor, Sydney J         9 HVD-MR                 56.57      44.01        
  7 Nguyen, Olivia R           9 HVD-MR                 45.90      47.55        
  8 Detres, Emily              9 PATS-MR                44.10      53.71        
  9 Murphy, Daniella          10 PATS-MR                   NT      55.94        
 10 Reis-Larson, Evelyn       10 PATS-MR                   NT      56.53        
 11 Lopez, Eleanor A           9 PATS-MR              1:02.27      56.94        
 12 Anson, Kayli A             9 PATS-MR                   NT    1:01.21        
 13 O'Sullivan, Kate E        10 PATS-MR              1:10.04    1:02.14        
 14 Turner, Julia C            9 PATS-MR                56.83    1:06.88        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  9-10 ZQ
              1:10.99  9-10 JO
              1:18.49  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR              1:08.07    1:06.31 ZQ     
                  31.18     1:06.31 (35.13)                                        
  2 Quezada, Vanessa A        10 PATS-MR              1:14.48    1:14.64 SILV   
                  35.99     1:14.64 (38.65)                                        
  3 Varon, Sophia             10 HVD-MR               1:26.56    1:19.83        
  4 DiNardo, Phoebe M         10 HVD-MR               1:30.99    1:20.64        
                  38.02     1:20.64 (42.62)                                        
  5 Chen, Amy                 10 HVD-MR               1:27.39    1:25.66        
                  41.49     1:25.66 (44.17)                                        
  6 Bertoletti-Phares, Sofia  10 PATS-MR                   NT    1:34.06        
                  42.06     1:34.06 (52.00)                                        
  7 Detres, Emily              9 PATS-MR                   NT    1:46.30        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  9-10 ZQ
                37.49  9-10 JO
                42.89  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quezada, Vanessa A        10 PATS-MR                39.72      39.25 SILV   
  2 Varon, Sophia             10 HVD-MR                 46.08      44.84        
  3 Iavicoli, Rachel M        10 PATS-MR                45.60      45.64        
  4 Chenski, Emma S           10 HVD-MR                 47.16      46.43        
  5 O'Connor, Sydney J         9 HVD-MR                 58.73      48.19        
  6 Chen, Amy                 10 HVD-MR                 48.08      49.76        
  7 Bertoletti-Phares, Sofia  10 PATS-MR                50.09      50.59        
  8 Detres, Emily              9 PATS-MR                   NT      57.32        
  9 Murphy, Daniella          10 PATS-MR                   NT      58.50        
 10 Lopez, Eleanor A           9 PATS-MR                   NT    1:02.56        
 11 O'Sullivan, Kate E        10 PATS-MR              1:14.10    1:02.57        
 12 Anson, Kayli A             9 PATS-MR                   NT    1:09.43        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  9-10 ZQ
                42.99  9-10 JO
                48.59  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR                43.96      44.52 SILV   
  2 Chen, Amy                 10 HVD-MR                 50.58      50.01        
  3 Choi, Skylar              10 HVD-MR                 58.32      51.02        
  4 DiNardo, Phoebe M         10 HVD-MR                 54.79      51.33        
  5 Bertoletti-Phares, Sofia  10 PATS-MR                   NT      51.96        
  6 Iavicoli, Rachel M        10 PATS-MR                   NT      52.47        
  7 Nguyen, Olivia R           9 HVD-MR               1:07.33      58.09        
  8 Turner, Julia C            9 PATS-MR              1:05.62    1:05.25        
 -- Murphy, Daniella          10 PATS-MR                   NT         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  9-10 ZQ
                35.99  9-10 JO
                43.89  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR                37.75      36.62 SILV   
  2 Quezada, Vanessa A        10 PATS-MR                38.39      38.22 SILV   
  3 Varon, Sophia             10 HVD-MR                 47.09      45.81        
  4 Iavicoli, Rachel M        10 PATS-MR                   NT      45.95        
  5 Choi, Skylar              10 HVD-MR                 55.97      47.12        
  6 Chenski, Emma S           10 HVD-MR                 54.54      47.85        
  7 Chen, Amy                 10 HVD-MR                 52.62      48.13        
 -- Murphy, Daniella          10 PATS-MR                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  11-12 ZQ
                28.49  11-12 JO
                30.99  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            11 PATS-MR                27.80      29.23 SILV   
  2 Davis, Karina C           12 PATS-MR                32.15      32.33        
  3 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR                32.28      32.41        
  4 Froehlich, Abby J         11 HVD-MR                 34.94      35.26        
  5 Abrams, Anna M            11 PATS-MR                38.12      38.79        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.19  JO
              1:08.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            11 PATS-MR              1:01.52    1:02.06 SILV   
                  29.74     1:02.06 (32.32)                                        
  2 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              1:10.48    1:11.81        
                  33.93     1:11.81 (37.88)                                        
  3 Spidalieri, Amanda V      12 PATS-MR                   NT    1:15.61        
                  35.70     1:15.61 (39.91)                                        
  4 Goldleaf, Peyton F        11 HVD-MR               1:24.39    1:19.90        
                  37.83     1:19.90 (42.07)                                        
  5 Froehlich, Abby J         11 HVD-MR               1:31.33    1:21.65        
                  37.66     1:21.65 (43.99)                                        
  6 Abrams, Anna M            11 PATS-MR              1:25.20    1:25.87        
                  40.18     1:25.87 (45.69)                                        
  7 DeLuca, Tola G            11 PATS-MR              1:31.45    1:31.85        
                  41.40     1:31.85 (50.45)                                        
  8 Quimby, Annabelle M       11 HVD-MR               1:43.33    1:33.64        
                  44.55     1:33.64 (49.09)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.29  ZQ
                32.49  JO
                37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            11 PATS-MR                31.20      34.13 SILV   
  2 Hayes, Alana S            12 PATS-MR                38.06      35.53 SILV   
  3 Davis, Karina C           12 PATS-MR                37.37      37.10 SILV   
  4 Spidalieri, Amanda V      12 PATS-MR                   NT      42.73        
  5 Abrams, Anna M            11 PATS-MR                44.60      44.12        
  6 Froehlich, Abby J         11 HVD-MR                 44.61      44.19        
  7 Goldleaf, Peyton F        11 HVD-MR                 43.54      44.78        
  8 Quimby, Annabelle M       11 HVD-MR                 50.63      46.34        
  9 DeLuca, Tola G            11 PATS-MR                45.66      49.37        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Alana S            12 PATS-MR                44.83      41.13 SILV   
  2 Spidalieri, Amanda V      12 PATS-MR                   NT      45.12        
  3 Goldleaf, Peyton F        11 HVD-MR                 47.87      46.72        
 -- DeLuca, Tola G            11 PATS-MR                50.86         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.09  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            11 PATS-MR                32.31      31.65 SILV   
  2 Hayes, Alana S            12 PATS-MR                33.36      32.27 SILV   
  3 Davis, Karina C           12 PATS-MR                36.52      33.25 SILV   
  4 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR                36.58      38.73        
  5 Abrams, Anna M            11 PATS-MR                38.95      42.55        
  6 Goldleaf, Peyton F        11 HVD-MR                 43.58      43.54        
  7 Froehlich, Abby J         11 HVD-MR                 49.64      53.41        
  8 Quimby, Annabelle M       11 HVD-MR               1:08.92      53.92        
 -- DeLuca, Tola G            11 PATS-MR                50.61         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J           7 PATS-MR                22.49      19.73        
  2 Flynn, Gavin M             7 HVD-MR                 21.06      20.71        
  3 Locitzer, Thomas B         7 PATS-MR                26.36      21.12        
  4 Locitzer, Patrick S        7 PATS-MR                31.38      28.39        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  8&U ZQ
                31.99  8&U JO
                35.19  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J           7 PATS-MR                45.89      46.10        
  2 Locitzer, Thomas B         7 PATS-MR                59.58      53.42        
  3 Locitzer, Patrick S        7 PATS-MR              1:10.57    1:07.52        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flynn, Gavin M             7 HVD-MR                 24.12      24.04        
  2 Locitzer, Thomas B         7 PATS-MR                30.31      28.55        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  8&U ZQ
                37.49  8&U JO
                42.89  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Locitzer, Patrick S        7 PATS-MR                   NT    1:17.66        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J           7 PATS-MR                   NT      25.74        
  2 Locitzer, Patrick S        7 PATS-MR                35.33      31.23        
 -- Flynn, Gavin M             7 HVD-MR                 44.02         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  8&U ZQ
                43.49  8&U JO
                48.59  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Locitzer, Thomas B         7 PATS-MR                   NT    1:09.21        
  2 Pearsall, Milo J           7 PATS-MR                   NT    1:18.01        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  9-10 ZQ
                31.99  9-10 JO
                35.19  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Flash C          10 PATS-MR                29.26      29.21 ZQ     
  2 Holan, Steve              10 PATS-MR                30.88      30.70 ZQ     
  3 Horgan, Edward L          10 HVD-MR                 32.73      31.86 JO     
  4 Sadchikov, Woodchuck O     9 UN-PA-MR               33.12      32.58 SILV   
  5 Vitale, Ben G              9 PATS-MR                32.56      32.97 SILV   
  6 Anewalt, Chris S          10 HVD-MR                 43.89      39.25        
  7 Chun, Andrew              10 HVD-MR                 45.95      39.70        
  8 Vermeulen, Lucas J        10 PATS-MR                40.57      41.01        
  9 Beaudoin, Noah S           9 HVD-MR                 45.80      41.52        
 10 Hayden, Killy J           10 PATS-MR                48.14      47.38        
 11 DeLuca, Christian         10 PATS-MR                44.05      49.58        
 12 Carroll, Brandon L        10 PATS-MR              1:00.65      54.31        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  9-10 ZQ
              1:10.59  9-10 JO
              1:18.49  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Flash C          10 PATS-MR              1:09.54    1:05.98 ZQ     
                  31.25     1:05.98 (34.73)                                        
  2 Holan, Steve              10 PATS-MR              1:07.40    1:06.69 ZQ     
                  32.26     1:06.69 (34.43)                                        
  3 Tirch, Patrick M           9 HVD-MR               1:24.63    1:25.87        
                  38.99     1:25.87 (46.88)                                        
  4 Wang, Darren              10 PATS-MR              1:42.76    1:36.39        
                  45.05     1:36.39 (51.34)                                        
  5 Hayden, Killy J           10 PATS-MR                   NT    1:40.89        
                  47.03     1:40.89 (53.86)                                        
  6 Danilov, Alex R            9 PATS-MR              1:45.85    1:43.84        
                  46.02     1:43.84 (57.82)                                        
  7 Carroll, Brandon L        10 PATS-MR                   NT    2:04.07        
                  55.64   2:04.07 (1:08.43)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  9-10 ZQ
                37.49  9-10 JO
                42.89  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holan, Steve              10 PATS-MR                36.24      35.56 ZQ     
  2 Jackson, Flash C          10 PATS-MR                36.59      36.39 ZQ     
  3 Horgan, Edward L          10 HVD-MR                 38.32      37.47 JO     
  4 Vitale, Ben G              9 PATS-MR                36.87      39.50 SILV   
  5 Sadchikov, Woodchuck O     9 UN-PA-MR               39.10      39.58 SILV   
  6 Tirch, Patrick M           9 HVD-MR                 44.36      44.59        
  7 Beaudoin, Noah S           9 HVD-MR                 55.33      46.87        
  8 Anewalt, Chris S          10 HVD-MR                 49.99      49.23        
  9 Vermeulen, Lucas J        10 PATS-MR                55.98      49.41        
 10 DeLuca, Christian         10 PATS-MR                52.28      49.79        
 11 Wang, Darren              10 PATS-MR                46.05      50.65        
 12 Chun, Andrew              10 HVD-MR                 53.52      52.71        
 13 Brody, Jackson            10 PATS-MR                   NT    1:12.29        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  9-10 ZQ
                43.49  9-10 JO
                48.59  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sadchikov, Woodchuck O     9 UN-PA-MR               44.03      43.13 JO     
  2 Vitale, Ben G              9 PATS-MR                44.92      44.25 SILV   
  3 Horgan, Edward L          10 HVD-MR                 48.49      45.03 SILV   
  4 Chun, Andrew              10 HVD-MR                 57.12      49.08        
  5 Vermeulen, Lucas J        10 PATS-MR                   NT      52.93        
  6 DeLuca, Christian         10 PATS-MR                54.05      56.31        
  7 Beaudoin, Noah S           9 HVD-MR               1:02.33      57.18        
  8 Wang, Darren              10 PATS-MR              1:18.69      58.54        
 -- Carroll, Brandon L        10 PATS-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Hayden, Killy J           10 PATS-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Anewalt, Chris S          10 HVD-MR                 47.33         DQ        
      One hand touch
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  9-10 ZQ
                35.99  9-10 JO
                43.89  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holan, Steve              10 PATS-MR                32.95      32.39 ZQ     
  2 Jackson, Flash C          10 PATS-MR                33.28      32.71 ZQ     
  3 Horgan, Edward L          10 HVD-MR                 39.55      34.64 ZQ     
  4 Vitale, Ben G              9 PATS-MR                35.21      36.99 SILV   
  5 Sadchikov, Woodchuck O     9 UN-PA-MR               36.06      37.99 SILV   
  6 Tirch, Patrick M           9 HVD-MR                 43.82      45.52        
  7 Vermeulen, Lucas J        10 PATS-MR                52.35      47.81        
  8 Chun, Andrew              10 HVD-MR               1:00.76      48.51        
  9 Beaudoin, Noah S           9 HVD-MR               1:00.33      55.75        
 10 DeLuca, Christian         10 PATS-MR              1:05.19    1:00.39        
 -- Wang, Darren              10 PATS-MR                55.94         DQ        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  11-12 ZQ
                28.29  11-12 JO
                31.49  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                25.29      25.87 ZQ     
  2 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR                29.20      28.70 SILV   
  3 McGregor, Matt J          12 PATS-MR                28.68      28.81 SILV   
  4 Patel, Kush A             11 HVD-MR                 29.69      29.08 SILV   
  5 Abrams, Arty A            12 PATS-MR                29.62      29.58 SILV   
  6 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR                29.89      29.86 SILV   
  7 Sadchikov, Phill O        12 UN-PA-MR                  NT      30.23 SILV   
  8 Hagan, Michael J          11 PATS-MR                33.66      33.08        
  9 Ryan, Connor T            11 HVD-MR                 38.43      34.77        
  9 Flynn, Ryan M             11 HVD-MR                 35.73      34.77        
 11 Campanile, Everett J      11 PATS-MR                   NT      45.07        
 12 Natesan, Sanjay           11 PATS-MR                   NT    1:08.04        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                55.47      57.07 ZQ     
                  27.34       57.07 (29.73)                                        
  2 McGregor, Matt J          12 PATS-MR              1:02.28    1:01.98 SILV   
                  29.38     1:01.98 (32.60)                                        
  3 Goldleaf, Fin K           12 HVD-MR               1:09.54    1:03.11 SILV   
                  29.72     1:03.11 (33.39)                                        
  4 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR              1:03.75    1:03.22 SILV   
                  30.43     1:03.22 (32.79)                                        
  5 Patel, Kush A             11 HVD-MR               1:06.51    1:03.96 SILV   
                  30.40     1:03.96 (33.56)                                        
  6 Abrams, Arty A            12 PATS-MR              1:04.10    1:04.32 SILV   
                  30.98     1:04.32 (33.34)                                        
  7 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR              1:08.55    1:05.06 SILV   
                  31.67     1:05.06 (33.39)                                        
  8 Hagan, Michael J          11 PATS-MR              1:12.04    1:13.37        
                  34.37     1:13.37 (39.00)                                        
  9 Liao, Ryan                11 PATS-MR                   NT    1:31.86        
                  42.32     1:31.86 (49.54)                                        
 10 Campanile, Everett J      11 PATS-MR                   NT    1:37.95        
                  45.33     1:37.95 (52.62)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                32.99  JO
                41.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                31.44      31.10 ZQ     
  2 Patel, Kush A             11 HVD-MR                 33.46      33.10 SILV   
  3 McGregor, Matt J          12 PATS-MR                34.56      34.31 SILV   
  4 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR                36.49      34.86 SILV   
  5 Goldleaf, Fin K           12 HVD-MR                 35.14      35.15 SILV   
  6 Sadchikov, Phill O        12 UN-PA-MR                  NT      35.24 SILV   
  7 Abrams, Arty A            12 PATS-MR                36.34      36.47 SILV   
  8 Hagan, Michael J          11 PATS-MR                38.91      39.71 SILV   
  9 Flynn, Ryan M             11 HVD-MR                 43.95      41.02 SILV   
 10 De Cordova, Owen M        11 HVD-MR                 51.90      48.11        
 11 Liao, Ryan                11 PATS-MR                52.73      49.50        
 -- Natesan, Sanjay           11 PATS-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sadchikov, Phill O        12 UN-PA-MR                  NT      37.46 JO     
  1 Goldleaf, Fin K           12 HVD-MR                 40.66      37.46 JO     
  3 Abrams, Arty A            12 PATS-MR                36.75      38.54 SILV   
  4 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR                39.24      38.96 SILV   
  5 Hagan, Michael J          11 PATS-MR                42.73      43.31        
  6 De Cordova, Owen M        11 HVD-MR                 43.26      44.25        
  7 Ryan, Connor T            11 HVD-MR                 53.97      48.61        
  8 Liao, Ryan                11 PATS-MR              1:00.43      57.10        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.09  JO
                38.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                27.64      28.64 ZQ     
  2 Goldleaf, Fin K           12 HVD-MR                 33.11      30.31 ZQ     
  3 Sadchikov, Phill O        12 UN-PA-MR                  NT      32.27 SILV   
  4 McGregor, Matt J          12 PATS-MR                32.09      32.90 SILV   
  5 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR                33.55      33.50 SILV   
  6 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR                33.76      33.77 SILV   
  7 Flynn, Ryan M             11 HVD-MR                 42.69      41.82        
  8 Liao, Ryan                11 PATS-MR                   NT      55.66