Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 10/12/2014 08:46 PM
          Patriot Swim Team - Halloween Meet 2014, Sanction #: 141005          
                             Time Trials #141056-T                             
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  8&U ZQ
                32.09  8&U JO
                35.19  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skoglund, Kyra P           8 SSL-MR                 38.30      39.10        
  2 Isom, Christina M          8 CAS-MR                 42.17      40.07        
  3 D'Alessandro, Lena G       8 Rivertown Rays-MR      41.69      40.32        
  4 Hall, Lavinia              8 APEX-MR                42.18      40.58        
  5 Scholl, Ellie G            8 SSL-MR                 39.22      41.76        
  6 Moran, Laura A             7 CIY-MR                 51.00      41.77        
  7 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      44.10      41.78        
  8 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR      42.41      42.39        
  9 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      45.78      43.05        
 10 Pearsall, Eloise M         8 PATS-MR                51.12      43.68        
 11 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR      45.00      44.66        
 12 Silbergeld, Hannah A       8 SSL-MR                 41.51      55.85        
 13 Wiltshire, Saniyah C       7 PATS-MR                   NT    1:11.05        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  8&U ZQ
                37.49  8&U JO
                42.89  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Lavinia              8 APEX-MR                49.81      46.07        
  2 Isom, Christina M          8 CAS-MR                 49.78      46.58        
  3 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR      54.42      47.22        
  4 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR      48.77      47.87        
  5 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      50.04      48.96        
  6 Scholl, Ellie G            8 SSL-MR                 50.74      50.80        
  7 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR      55.00      52.39        
  8 Murphy, Vanessa            7 PATS-MR                   NT    1:05.52        
 -- Silbergeld, Hannah A       8 SSL-MR                 55.61         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  8&U ZQ
                42.99  8&U JO
                48.59  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Lavinia              8 APEX-MR                50.09      50.31        
  2 Isom, Christina M          8 CAS-MR                 54.57      50.36        
  3 Skoglund, Kyra P           8 SSL-MR                 54.15      51.17        
  4 D'Alessandro, Lena G       8 Rivertown Rays-MR      59.19      52.20        
  5 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR      55.12      54.20        
  6 Scholl, Ellie G            8 SSL-MR                 59.71      56.82        
  7 Pearsall, Eloise M         8 PATS-MR              1:03.99      57.31        
  8 Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR    1:15.00      57.69        
  9 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR    1:08.50      58.67        
 10 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      59.49    1:00.98        
 11 Silbergeld, Hannah A       8 SSL-MR               1:04.81    1:07.98        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  8&U ZQ
                35.99  8&U JO
                43.89  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Nicole K         8 Rivertown Rays-MR      52.39      44.98        
  2 Hall, Lavinia              8 APEX-MR                51.21      47.43        
  3 Robinson, Lindsey T        8 Rivertown Rays-MR    1:09.91      49.36        
  4 LePage, Charlotte G        7 Rivertown Rays-MR    1:07.61      51.57        
  5 Isom, Christina M          8 CAS-MR                 58.48      52.91        
  6 Scholl, Ellie G            8 SSL-MR                 53.51      55.52        
  7 Silbergeld, Hannah A       8 SSL-MR               1:01.81    1:11.02        
 -- Brennan, Jane E            7 Rivertown Rays-MR    1:05.00         DQ        
      No touch
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  9-10 ZQ
                32.09  9-10 JO
                35.19  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tse, Jalyn A              10 CIY-MR                 33.34      33.71 SILV   
  2 Rabasco, Sara E           10 Rivertown Rays-MR      33.00      34.63 SILV   
  3 Gregory, Kylie f          10 CAS-MR                 34.28      35.49        
  4 Farmer, Laila             10 NYCC-MR                38.55      35.82        
  5 Quiller, Haily M           9 CAS-MR                 35.22      36.08        
  6 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR      39.19      36.74        
  7 D'Alessandro, Tessa M      9 Rivertown Rays-MR      35.98      37.70        
  8 Wong, Linsey               9 NYCC-MR                40.18      37.78        
  9 Brennan, Annabel D         9 Rivertown Rays-MR      38.50      38.30        
 10 Dansker, Renee M          10 CIY-MR                 41.18      38.53        
 11 Washington, Madison L      9 CAS-MR                 36.69      38.87        
 12 Murphy, Belle M            9 Rivertown Rays-MR      39.82      40.95        
 13 Ng, Valerie               10 CIY-MR                 55.00      40.96        
 14 Lane, Jordan               9 CAS-MR                 45.44      41.79        
 15 Gao, Catherine             9 NYCC-MR                43.12      41.82        
 16 Gordon, Jessica B          9 Rivertown Rays-MR      43.29      42.18        
 17 Whitlatch, Caroline M      9 SSL-MR                 41.03      42.93        
 18 Goggin, Violet             9 NYCC-MR                45.00      45.89        
 19 Kempf, Jane M              9 SSL-MR                 42.90      46.00        
 20 Sterling, Lindsay M        9 SSL-MR                 43.79      47.35        
 21 Liao, Cherlin              9 PATS-MR                   NT      54.35        
 22 Hyman, Sarah E             9 SSL-MR               1:01.09      54.98        
 23 Dickson, Finola R         10 SSL-MR                 43.31      56.86        
 24 Silva, Catarina            9 NYCC-MR                50.00      59.97        
 25 Gelb, Madeline A           9 SSL-MR               1:00.03    1:04.22        
 26 Morgan, Olivia A           9 SSL-MR               1:06.68    1:05.86        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    1:17.28    1:12.63 SILV   
                  34.77     1:12.63 (37.86)                                        
  2 Rabasco, Sara E           10 Rivertown Rays-MR    1:17.60    1:14.82 SILV   
                  35.54     1:14.82 (39.28)                                        
  3 Quezada, Vanessa A        10 PATS-MR              1:14.48    1:17.65 SILV   
                  37.72     1:17.65 (39.93)                                        
  4 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                1:18.34    1:17.86 SILV   
                  18.39     1:17.86 (59.47)                                        
  5 Winters, Emma C           10 HS-MR                1:22.09    1:19.42        
                  39.94     1:19.42 (39.48)                                        
  6 Wong, Joyce H             10 HS-MR                1:18.50    1:19.51        
                  38.21     1:19.51 (41.30)                                        
  7 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR    1:25.36    1:19.69        
                  38.54     1:19.69 (41.15)                                        
  8 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR              1:31.02    1:20.48        
                  38.33     1:20.48 (42.15)                                        
  9 Quiller, Haily M           9 CAS-MR               1:31.49    1:21.34        
                  40.04     1:21.34 (41.30)                                        
 10 Ge, Xinrui                10 APEX-MR              1:21.50    1:21.52        
                  39.36     1:21.52 (42.16)                                        
 11 Wang, Cindy Y              9 APEX-MR              1:20.95    1:23.97        
                  40.24     1:23.97 (43.73)                                        
 12 Winters, Mia E            10 HS-MR                1:29.92    1:25.98        
                  39.96     1:25.98 (46.02)                                        
 13 Brennan, Annabel D         9 Rivertown Rays-MR    1:35.00    1:27.21        
                  40.54     1:27.21 (46.67)                                        
 14 Donlevy, Jeannie L         9 CIY-MR               1:25.93    1:28.86        
                  42.75     1:28.86 (46.11)                                        
 15 Polito, Lauren E           9 HS-MR                1:27.50    1:30.13        
                  42.23     1:30.13 (47.90)                                        
 16 Mizutani, Emily T         10 CIY-MR               1:27.55    1:30.79        
                  42.53     1:30.79 (48.26)                                        
 17 Washington, Madison L      9 CAS-MR               1:25.92    1:30.95        
                  43.81     1:30.95 (47.14)                                        
 18 Whitlatch, Caroline M      9 SSL-MR               1:33.77    1:30.96        
                  41.96     1:30.96 (49.00)                                        
 19 Ng, Valerie               10 CIY-MR               1:50.00    1:32.80        
                  43.53     1:32.80 (49.27)                                        
 20 Vaquero, Kelsey A          9 Rivertown Rays-MR    2:20.00    1:36.05        
                  46.22     1:36.05 (49.83)                                        
 21 Diaz, Briana`` M          10 Tritons-MR           1:43.86    1:37.83        
                  45.70     1:37.83 (52.13)                                        
 22 Lane, Jordan               9 CAS-MR               1:50.47    1:38.46        
                  44.08     1:38.46 (54.38)                                        
 23 Sterling, Lindsay M        9 SSL-MR               1:46.90    1:40.83        
                  48.72     1:40.83 (52.11)                                        
 24 Parsley, Ella             10 Rivertown Rays-MR    2:05.00    1:40.92        
                  46.32     1:40.92 (54.60)                                        
 25 Gao, Catherine             9 NYCC-MR              1:36.23    1:40.94        
                  45.55     1:40.94 (55.39)                                        
 26 Melnick, Hannah D          9 Rivertown Rays-MR    1:52.46    1:42.23        
                  46.12     1:42.23 (56.11)                                        
 27 Lynch, Katherine H         9 Rivertown Rays-MR    1:30.00    1:47.29        
 28 Kempf, Jane M              9 SSL-MR               1:48.74    1:48.32        
                  48.67     1:48.32 (59.65)                                        
 29 Lee, Kelsey                9 NYCC-MR                50.00    1:48.36        
                  49.75     1:48.36 (58.61)                                        
 30 Dickson, Finola R         10 SSL-MR               1:49.77    1:52.67        
                  50.92   1:52.67 (1:01.75)                                        
 31 Murphy, Daniella          10 PATS-MR                   NT    1:52.90        
                  52.96     1:52.90 (59.94)                                        
 32 Patel, Ayesha              9 CIY-MR               2:01.19    1:53.61        
                  52.02   1:53.61 (1:01.59)                                        
 33 Gelb, Madeline A           9 SSL-MR               1:59.07    2:05.92        
                  59.15   2:05.92 (1:06.77)                                        
 34 Hyman, Sarah E             9 SSL-MR               2:26.08    2:07.08        
                  58.20   2:07.08 (1:08.88)                                        
 35 Silva, Catarina            9 NYCC-MR              2:00.00    2:08.94        
                1:01.42   2:08.94 (1:07.52)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    2:53.40    2:35.73 SILV   
                                1:14.58 ( )     1:55.65 (41.07)     2:35.73 (40.08)
  2 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                2:55.54    2:45.87 SILV   
                                1:17.52 ( )     2:01.81 (44.29)     2:45.87 (44.06)
  3 Quezada, Vanessa A        10 PATS-MR                   NT    2:46.94 SILV   
                  37.83     1:21.07 (43.24)     2:05.18 (44.11)     2:46.94 (41.76)
  4 Wong, Linsey               9 NYCC-MR              3:20.00    2:58.39        
                  40.75     1:26.07 (45.32)     2:13.27 (47.20)     2:58.39 (45.12)
  5 Donlevy, Jeannie L         9 CIY-MR               3:09.57    3:12.78        
                  43.46     1:32.60 (49.14)     2:23.27 (50.67)     3:12.78 (49.51)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  9-10 ZQ
                37.49  9-10 JO
                42.89  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tse, Jalyn A              10 CIY-MR                 37.38      35.97 ZQ     
  2 Wong, Joyce H             10 HS-MR                  40.06      38.49 SILV   
  3 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR                46.75      39.23 SILV   
  4 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR      41.94      39.44 SILV   
  5 Quiller, Haily M           9 CAS-MR                 42.75      39.54 SILV   
  6 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR      40.33      39.56 SILV   
  7 Winters, Mia E            10 HS-MR                  40.98      39.97 SILV   
  8 Winters, Emma C           10 HS-MR                  40.96      40.25 SILV   
  9 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                  40.76      40.99 SILV   
 10 Washington, Madison L      9 CAS-MR                 43.44      42.16 SILV   
 11 Mizutani, Emily T         10 CIY-MR                 44.44      42.53 SILV   
 12 Ge, Xinrui                10 APEX-MR                45.75      43.51        
 13 Wang, Cindy Y              9 APEX-MR                45.15      44.11        
 14 Brennan, Annabel D         9 Rivertown Rays-MR      49.24      44.54        
 15 Gao, Catherine             9 NYCC-MR                48.57      45.42        
 16 Polito, Lauren E           9 HS-MR                  46.50      45.57        
 17 Vaquero, Kelsey A          9 Rivertown Rays-MR      55.62      46.09        
 18 Ng, Valerie               10 CIY-MR                 59.00      47.26        
 19 Lynch, Katherine H         9 Rivertown Rays-MR      50.84      48.30        
 20 Diaz, Briana`` M          10 Tritons-MR             54.60      49.89        
 21 Whitlatch, Caroline M      9 SSL-MR                 50.93      50.48        
 22 Donlevy, Jeannie L         9 CIY-MR                 48.63      50.83        
 23 Lane, Jordan               9 CAS-MR               1:00.59      51.13        
 24 Kempf, Jane M              9 SSL-MR                 57.46      51.37        
 25 Sterling, Lindsay M        9 SSL-MR                 51.36      51.42        
 26 Melnick, Hannah D          9 Rivertown Rays-MR      53.37      52.35        
 27 Lee, Kelsey                9 NYCC-MR                58.72      54.72        
 28 Patel, Ayesha              9 CIY-MR               1:02.10      55.91        
 29 Gelb, Madeline A           9 SSL-MR                 59.63      56.86        
 30 Dickson, Finola R         10 SSL-MR                 54.41      57.29        
 31 Hyman, Sarah E             9 SSL-MR               1:04.25      57.71        
 32 Parsley, Ella             10 Rivertown Rays-MR    1:05.00    1:01.22        
 33 Morgan, Olivia A           9 SSL-MR               1:08.18    1:12.42        
 -- Silva, Catarina            9 NYCC-MR              1:11.00         DQ        
      No touch at turn
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR              1:16.31    1:17.03 ZQ     
                  36.12     1:17.03 (40.91)                                        
  2 Tse, Jalyn A              10 CIY-MR               1:24.56    1:19.61 JO     
  3 Rabasco, Sara E           10 Rivertown Rays-MR    1:31.91    1:24.55 SILV   
                  40.86     1:24.55 (43.69)                                        
  4 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    1:28.80    1:26.86 SILV   
                  41.94     1:26.86 (44.92)                                        
  5 Quezada, Vanessa A        10 PATS-MR              1:27.50    1:29.95 SILV   
                  43.62     1:29.95 (46.33)                                        
  6 Gregory, Kylie f          10 CAS-MR               1:27.94    1:30.65 SILV   
                  44.58     1:30.65 (46.07)                                        
  7 Quiller, Haily M           9 CAS-MR               1:43.25    1:32.32 SILV   
                  44.46     1:32.32 (47.86)                                        
  8 Murphy, Belle M            9 Rivertown Rays-MR    1:40.00    1:37.62        
                  45.44     1:37.62 (52.18)                                        
  9 Gao, Catherine             9 NYCC-MR              1:45.29    1:40.50        
                  48.49     1:40.50 (52.01)                                        
 10 Ng, Valerie               10 CIY-MR               2:05.00    1:40.58        
 11 Brennan, Annabel D         9 Rivertown Rays-MR    2:01.00    1:41.20        
                  48.47     1:41.20 (52.73)                                        
 12 Washington, Madison L      9 CAS-MR               1:41.28    1:43.92        
                  51.30     1:43.92 (52.62)                                        
 13 Farmer, Laila             10 NYCC-MR              1:58.64    1:47.27        
 14 Gordon, Jessica B          9 Rivertown Rays-MR    2:25.00    1:54.69        
 15 Lane, Jordan               9 CAS-MR               2:15.47    1:54.94        
                  55.33     1:54.94 (59.61)                                        
 16 Whitlatch, Caroline M      9 SSL-MR               1:53.55    1:55.30        
                  57.19     1:55.30 (58.11)                                        
 17 Kempf, Jane M              9 SSL-MR               2:12.84    1:57.59        
                  56.43   1:57.59 (1:01.16)                                        
 18 Sterling, Lindsay M        9 SSL-MR               1:48.51    1:58.54        
                  59.38     1:58.54 (59.16)                                        
 19 Hyman, Sarah E             9 SSL-MR               2:20.81    2:02.31        
                  58.06   2:02.31 (1:04.25)                                        
 20 Dickson, Finola R         10 SSL-MR               2:13.13    2:13.71        
                1:05.25   2:13.71 (1:08.46)                                        
 21 Gelb, Madeline A           9 SSL-MR               2:09.28    2:13.76        
 22 Silva, Catarina            9 NYCC-MR              2:10.00    2:13.88        
                1:05.82   2:13.88 (1:08.06)                                        
 -- Goggin, Violet             9 NYCC-MR              1:45.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Morgan, Olivia A           9 SSL-MR               2:35.10         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:16.56        DQ (1:16.36)                                        
 -- D'Alessandro, Tessa M      9 Rivertown Rays-MR    1:27.32         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  9-10 ZQ
                42.99  9-10 JO
                48.59  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rabasco, Sara E           10 Rivertown Rays-MR      42.20      41.03 ZQ     
  2 Tse, Jalyn A              10 CIY-MR                 44.21      42.15 JO     
  3 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR      45.18      43.41 SILV   
  4 D'Alessandro, Tessa M      9 Rivertown Rays-MR      45.14      46.36 SILV   
  5 Gao, Catherine             9 NYCC-MR                49.70      46.51 SILV   
  6 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR      51.00      47.57 SILV   
  7 Whitlatch, Caroline M      9 SSL-MR                 53.01      47.65 SILV   
  8 Washington, Madison L      9 CAS-MR                 53.91      48.06 SILV   
  9 Gregory, Kylie f          10 CAS-MR                 50.36      48.24 SILV   
 10 Wong, Linsey               9 NYCC-MR                50.56      48.79        
 11 Farmer, Laila             10 NYCC-MR                50.00      49.18        
 12 Quiller, Haily M           9 CAS-MR                 50.43      49.34        
 13 Murphy, Belle M            9 Rivertown Rays-MR      56.37      52.45        
 14 Brennan, Annabel D         9 Rivertown Rays-MR      53.76      52.61        
 15 Gordon, Jessica B          9 Rivertown Rays-MR    1:01.82      55.47        
 16 Dickson, Finola R         10 SSL-MR                 53.86      56.07        
 17 Dansker, Renee M          10 CIY-MR                 58.91      56.37        
 18 Liao, Cherlin              9 PATS-MR              1:03.17      59.67        
 19 Lane, Jordan               9 CAS-MR               1:10.67    1:01.03        
 20 Hyman, Sarah E             9 SSL-MR               1:09.15    1:03.45        
 21 Morgan, Olivia A           9 SSL-MR               1:09.85    1:07.43        
 22 Kempf, Jane M              9 SSL-MR               1:14.41    1:08.91        
 23 Sterling, Lindsay M        9 SSL-MR               1:00.84    1:09.98        
 -- Goggin, Violet             9 NYCC-MR                50.00         DQ        
      One hand touch
 -- Gelb, Madeline A           9 SSL-MR               1:08.61         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Silva, Catarina            9 NYCC-MR              1:10.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Joyce H             10 HS-MR                1:29.58    1:27.95 ZQ     
                  41.51     1:27.95 (46.44)                                        
  2 Rabasco, Sara E           10 Rivertown Rays-MR    1:32.71    1:31.63 ZQ     
                  43.90     1:31.63 (47.73)                                        
  3 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    1:35.83    1:34.32 SILV   
                  45.12     1:34.32 (49.20)                                        
  4 Tse, Jalyn A              10 CIY-MR               1:45.31    1:36.63 SILV   
                  44.73     1:36.63 (51.90)                                        
  5 Wong, Linsey               9 NYCC-MR              1:50.28    1:43.40 SILV   
                  49.75     1:43.40 (53.65)                                        
  6 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR    1:47.49    1:43.44 SILV   
                  49.87     1:43.44 (53.57)                                        
  7 Quezada, Vanessa A        10 PATS-MR                   NT    1:44.66 SILV   
                  50.57     1:44.66 (54.09)                                        
  8 Washington, Madison L      9 CAS-MR               2:09.43    1:44.76 SILV   
                  50.51     1:44.76 (54.25)                                        
  9 Gao, Catherine             9 NYCC-MR              1:50.12    1:46.03 SILV   
                  48.54     1:46.03 (57.49)                                        
 10 Quiller, Haily M           9 CAS-MR               2:07.34    1:46.91 SILV   
                  51.03     1:46.91 (55.88)                                        
 11 Winters, Mia E            10 HS-MR                1:56.90    1:47.14 SILV   
                  52.45     1:47.14 (54.69)                                        
 12 Mizutani, Emily T         10 CIY-MR               1:52.07    1:47.87 SILV   
                  51.46     1:47.87 (56.41)                                        
 13 Polito, Lauren E           9 HS-MR                2:17.45    1:53.33        
                  54.78     1:53.33 (58.55)                                        
 14 Vaquero, Kelsey A          9 Rivertown Rays-MR    2:35.00    1:53.71        
                  54.69     1:53.71 (59.02)                                        
 15 Winters, Emma C           10 HS-MR                1:58.57    1:54.98        
                  55.25     1:54.98 (59.73)                                        
 16 Lynch, Katherine H         9 Rivertown Rays-MR    2:11.95    1:55.01        
                  53.02   1:55.01 (1:01.99)                                        
 17 Brennan, Annabel D         9 Rivertown Rays-MR    2:25.00    1:57.81        
                  57.48   1:57.81 (1:00.33)                                        
 18 Morgan, Olivia A           9 SSL-MR               2:39.02    2:27.76        
                1:07.79   2:27.76 (1:19.97)                                        
 -- Lee, Kelsey                9 NYCC-MR              2:15.00         DQ        
      One hand touch
 -- Parsley, Ella             10 Rivertown Rays-MR    3:05.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:03.38        DQ (1:10.74)                                        
 -- Melnick, Hannah D          9 Rivertown Rays-MR    3:30.00         DQ        
      One hand touch
                1:01.46        DQ (1:14.27)                                        
 -- Gelb, Madeline A           9 SSL-MR               2:12.81         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:10.06        DQ (1:10.98)                                        
 -- Murphy, Daniella          10 PATS-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
                  57.65        DQ (1:08.61)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  9-10 ZQ
                35.99  9-10 JO
                43.89  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR                45.37      36.78 SILV   
  2 Gnad, Jamie L             10 HS-MR                  41.19      38.22 SILV   
  3 Tse, Jalyn A              10 CIY-MR                 41.81      39.57 SILV   
  4 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR      43.87      39.88 SILV   
  5 Quiller, Haily M           9 CAS-MR                 49.86      40.85 SILV   
  6 Wong, Joyce H             10 HS-MR                  41.92      41.76 SILV   
  7 Washington, Madison L      9 CAS-MR                 41.13      42.18 SILV   
  8 Winters, Emma C           10 HS-MR                  46.20      43.12 SILV   
  9 Brennan, Annabel D         9 Rivertown Rays-MR      52.25      44.25        
 10 Polito, Lauren E           9 HS-MR                  46.53      45.01        
 11 Mizutani, Emily T         10 CIY-MR                 46.26      47.45        
 12 Diaz, Briana`` M          10 Tritons-MR             55.93      49.38        
 13 Whitlatch, Caroline M      9 SSL-MR               1:03.62      49.60        
 14 Vaquero, Kelsey A          9 Rivertown Rays-MR    1:05.00      49.62        
 15 Winters, Mia E            10 HS-MR                  50.88      49.88        
 16 Gao, Catherine             9 NYCC-MR                52.92      52.33        
 17 Ng, Valerie               10 CIY-MR               1:03.00      53.53        
 18 Sterling, Lindsay M        9 SSL-MR                 58.38      56.11        
 19 Parsley, Ella             10 Rivertown Rays-MR    1:15.00      57.76        
 20 Lynch, Katherine H         9 Rivertown Rays-MR    1:00.70      58.61        
 21 Patel, Ayesha              9 CIY-MR               1:07.23    1:00.87        
 22 Dickson, Finola R         10 SSL-MR               1:10.28    1:01.11        
 23 Lee, Kelsey                9 NYCC-MR              1:00.00    1:01.40        
 24 Melnick, Hannah D          9 Rivertown Rays-MR    1:02.00    1:04.78        
 25 Kempf, Jane M              9 SSL-MR                 50.91    1:12.01        
 26 Hyman, Sarah E             9 SSL-MR               1:11.51    1:14.59        
 27 Morgan, Olivia A           9 SSL-MR               1:15.10    1:21.17        
 -- Lane, Jordan               9 CAS-MR               1:01.05         DQ        
      One hand touch
 -- Silva, Catarina            9 NYCC-MR              1:10.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR              1:29.59    1:21.58 ZQ     
                  38.00     1:21.58 (43.58)                                        
  2 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    1:39.81    1:31.24 SILV   
                  40.63     1:31.24 (50.61)                                        
  3 Quezada, Vanessa A        10 PATS-MR              1:21.67    1:31.67 SILV   
                  42.60     1:31.67 (49.07)                                        
  4 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR    1:35.00    1:36.58 SILV   
                  43.42     1:36.58 (53.16)                                        
  5 Quiller, Haily M           9 CAS-MR               1:57.13    1:36.66 SILV   
                  44.22     1:36.66 (52.44)                                        
  6 Wong, Linsey               9 NYCC-MR              1:45.00    1:39.42        
                  46.72     1:39.42 (52.70)                                        
  7 Gao, Catherine             9 NYCC-MR              1:50.00    1:46.09        
                  49.18     1:46.09 (56.91)                                        
  8 Murphy, Belle M            9 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:46.10        
                  47.73     1:46.10 (58.37)                                        
  9 Gregory, Kylie f          10 CAS-MR               1:44.02    1:46.51        
                  48.82     1:46.51 (57.69)                                        
 10 Washington, Madison L      9 CAS-MR               1:49.46    1:46.74        
                  51.71     1:46.74 (55.03)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR              2:49.17    2:50.34 JO     
                  37.53     1:20.96 (43.43)     2:13.55 (52.59)     2:50.34 (36.79)
  2 Conrad, Sabrina L         10 Rivertown Rays-MR    3:07.41    2:58.04 SILV   
                  38.95     1:24.23 (45.28)     2:19.13 (54.90)     2:58.04 (38.91)
  3 Quezada, Vanessa A        10 PATS-MR                   NT    3:06.75 SILV   
                  41.51     1:28.40 (46.89)     2:24.65 (56.25)     3:06.75 (42.10)
  4 Austin, Jessica R         10 Rivertown Rays-MR    3:22.10    3:08.04 SILV   
                  42.17     1:29.16 (46.99)     2:24.73 (55.57)     3:08.04 (43.31)
  5 Wong, Linsey               9 NYCC-MR              3:30.00    3:13.90 SILV   
                  43.85     1:31.50 (47.65)     2:29.81 (58.31)     3:13.90 (44.09)
  6 D'Alessandro, Tessa M      9 Rivertown Rays-MR    4:15.00    3:18.13        
                  45.76     1:35.77 (50.01)     2:33.72 (57.95)     3:18.13 (44.41)
  7 Brennan, Annabel D         9 Rivertown Rays-MR    4:10.00    3:28.91        
                  45.07     1:37.94 (52.87)   2:39.87 (1:01.93)     3:28.91 (49.04)
 -- Gordon, Jessica B          9 Rivertown Rays-MR    3:15.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  59.36   2:00.75 (1:01.39)   3:06.04 (1:05.29)          DQ (52.99)
 -- Dansker, Renee M          10 CIY-MR               3:20.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  51.29     1:44.72 (53.43)   2:47.93 (1:03.21)          DQ (46.95)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cas Stingrays Swimteam-MR  'A'                    2:28.36    2:30.41        
     1) Quiller, Haily M 9              2) Isom, Christina M 8            
     3) Washington, Madison L 9         4) Gregory, Kylie f 10            
                  35.01     1:19.97 (44.96)     1:55.21 (35.24)     2:30.41 (35.20)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'                2:16.00    2:41.34        
     1) Wong, Linsey 9                  2) Goggin, Violet 9               
     3) Farmer, Laila 10                4) Gao, Catherine 9               
                  36.47     1:23.41 (46.94)     2:05.71 (42.30)     2:41.34 (35.63)
 -- Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:34.00         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Liao, Cherlin 9                 2) Pearsall, Eloise M 8           
     3) Quezada, Vanessa A 10           4) McCaffrey, Kimberly E 10       
                  53.99                             2:10.30 ( )          DQ (30.27)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:56.70    2:55.35        
     1) Ng, Valerie 10                  2) Tse, Jalyn A 10                
     3) Donlevy, Jeannie L 9            4) Mizutani, Emily T 10           
                  48.54     1:29.24 (40.70)     2:17.19 (47.95)     2:55.35 (38.16)
  2 Cas Stingrays Swimteam-MR  'A'                    2:51.23    3:04.42        
     1) Lane, Jordan 9                  2) Isom, Christina M 8            
     3) Washington, Madison L 9         4) Quiller, Haily M 9             
                  53.19     1:41.44 (48.25)     2:20.90 (39.46)     3:04.42 (43.52)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.69  METS
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muszynski, Amanda         12 HS-MR                  26.33      26.87 ZQ     
  2 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR                28.21      27.45 ZQ     
  3 Vitale, Miya N            11 PATS-MR                27.80      28.89 SILV   
  4 Donlevy, Maggie M         11 CIY-MR                 28.71      29.30 SILV   
  5 Chau, Germayne T          11 CIY-MR                 29.38      29.77 SILV   
  6 Williams, Elise           12 NYCC-MR                32.08      29.92 SILV   
  7 Lamar, Christina L        11 HS-MR                  30.16      30.23 SILV   
  8 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR                 28.68      30.77 SILV   
  9 Ruhl, Sophie A            12 Rivertown Rays-MR      30.31      30.83 SILV   
 10 Hayes, Alana S            11 PATS-MR                31.62      31.02        
 11 James, Jessica M          11 Rivertown Rays-MR      32.29      31.40        
 12 Maldonado, Merylis        12 CIY-MR                 30.82      31.77        
 13 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR                32.50      31.94        
 14 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR                33.17      32.10        
 15 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR      32.42      32.23        
 16 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR                33.18      32.27        
 17 Chen, Alanna M            11 CIY-MR                 34.34      32.36        
 18 Caminiti, Christina A     11 CIY-MR                 32.39      32.46        
 19 Hon, Fion                 11 HS-MR                  32.75      32.89        
 20 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR                34.51      33.03        
 21 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR                32.31      33.30        
 22 Finkelberg, Sydney H      11 Rivertown Rays-MR      33.97      33.73        
 23 Javier, Chrisabella K     11 APEX-MR                34.48      33.87        
 24 Keh, Camilla              12 NYCC-MR                34.85      33.93        
 25 Sichtnik, Sophia          11 Tritons-MR             33.23      34.27        
 26 Schlissel, Carleigh S     12 SSL-MR                 34.21      34.69        
 27 Evans, Amelia J           12 Rivertown Rays-MR      36.01      35.10        
 28 Ng, Amanda                11 SSL-MR                 36.01      35.73        
 29 Lee, Avery                11 NYCC-MR                39.19      35.84        
 30 Walsh, Mariah             12 Rivertown Rays-MR      36.00      35.99        
 31 Baldwin, Kate E           11 HS-MR                  35.23      36.14        
 32 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    1:05.00      36.27        
 33 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR                 37.09      36.50        
 34 DeLuca, Tola G            11 PATS-MR                38.71      38.31        
 35 Khitrov, Sammy            12 Rivertown Rays-MR      55.00      38.51        
 36 Ugarte, Olivia P          11 CIY-MR                 40.70      39.07        
 37 Mariano, Rhiannon T       11 SSL-MR                 44.73      39.47        
 38 Shpak, Olivia G           11 Rivertown Rays-MR      39.78      40.84        
 39 Walsh, Kiara              11 Rivertown Rays-MR      38.00      43.87        
 40 Ziemba, Izabel A          12 PATS-MR                   NT      49.49        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
              1:00.29  ZQ
              1:01.19  JO
              1:08.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR              1:04.01    1:03.06 SILV   
                  29.14     1:03.06 (33.92)                                        
  2 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               1:03.83    1:06.65 SILV   
                  30.67     1:06.65 (35.98)                                        
  3 Williams, Elise           12 NYCC-MR              1:10.93    1:07.05 SILV   
  4 Ruhl, Sophie A            12 Rivertown Rays-MR    1:09.01    1:07.47 SILV   
                  31.92     1:07.47 (35.55)                                        
  5 Zhu, Angela               11 NCAC-MR              1:06.00    1:08.19 SILV   
                  32.87     1:08.19 (35.32)                                        
  6 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              1:10.87    1:08.86        
                  33.55     1:08.86 (35.31)                                        
  7 Maldonado, Merylis        12 CIY-MR               1:08.83    1:09.22        
                  33.27     1:09.22 (35.95)                                        
  8 James, Jessica M          11 Rivertown Rays-MR    1:13.21    1:09.39        
                  33.18     1:09.39 (36.21)                                        
  9 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR              1:14.75    1:10.52        
                  33.85     1:10.52 (36.67)                                        
 10 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    1:12.70    1:10.57        
                  33.69     1:10.57 (36.88)                                        
 11 Segree, Tyla              12 CAS-MR               1:13.96    1:12.73        
                  34.00     1:12.73 (38.73)                                        
 12 Ng, Melanie Z             11 CIY-MR               1:15.65    1:12.77        
                  34.81     1:12.77 (37.96)                                        
 13 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR              1:13.94    1:15.50        
                  35.32     1:15.50 (40.18)                                        
 14 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR              1:16.62    1:15.52        
                  36.25     1:15.52 (39.27)                                        
 15 Sichtnik, Sophia          11 Tritons-MR           1:21.64    1:16.17        
                  37.08     1:16.17 (39.09)                                        
 16 Miceli, Gianna R          11 SSL-MR               1:19.52    1:16.39        
                  36.46     1:16.39 (39.93)                                        
 17 Keh, Camilla              12 NYCC-MR              1:19.52    1:19.57        
                  37.73     1:19.57 (41.84)                                        
 18 Walsh, Mariah             12 Rivertown Rays-MR    1:20.00    1:19.90        
                  36.76     1:19.90 (43.14)                                        
 19 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR               1:23.85    1:21.06        
                  38.23     1:21.06 (42.83)                                        
 20 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    1:55.00    1:21.75        
                  38.07     1:21.75 (43.68)                                        
 21 Sekhar, Krupa C           11 CIY-MR               1:23.05    1:21.91        
                  38.17     1:21.91 (43.74)                                        
 22 Evans, Amelia J           12 Rivertown Rays-MR    1:29.20    1:26.12        
                  41.14     1:26.12 (44.98)                                        
 23 Mariano, Rhiannon T       11 SSL-MR               1:39.59    1:28.09        
                  42.40     1:28.09 (45.69)                                        
 24 Abrams, Anna M            11 PATS-MR              1:25.20    1:28.66        
                  40.19     1:28.66 (48.47)                                        
 25 Shpak, Olivia G           11 Rivertown Rays-MR    1:28.09    1:30.69        
                  41.44     1:30.69 (49.25)                                        
 26 Khitrov, Sammy            12 Rivertown Rays-MR    2:15.00    1:32.34        
                  41.90     1:32.34 (50.44)                                        
 27 Withanachchi, Kaaya M     11 CIY-MR               1:39.95    1:34.62        
                  43.41     1:34.62 (51.21)                                        
 28 Walsh, Kiara              11 Rivertown Rays-MR    1:30.00    1:36.01        
                  44.19     1:36.01 (51.82)                                        
 -- Milillo, Angelina S       12 SSL-MR               1:28.29         DQ        
      No touch on turn
                  41.62          DQ (48.48)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
              2:11.99  ZQ
              2:12.99  JO
              2:25.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            11 PATS-MR              2:20.89    2:13.78 SILV   
                  30.23     1:04.76 (34.53)     1:40.46 (35.70)     2:13.78 (33.32)
  2 Muszynski, Amanda         12 HS-MR                2:23.09    2:14.10 SILV   
                  30.31     1:03.89 (33.58)     1:39.19 (35.30)     2:14.10 (34.91)
  3 Hayes, Alana S            11 PATS-MR              2:27.84    2:21.88 SILV   
                  32.37     1:09.52 (37.15)     1:46.39 (36.87)     2:21.88 (35.49)
  4 Williams, Elise           12 NYCC-MR              2:33.30    2:24.98 SILV   
                  32.79                             1:49.83 ( )     2:24.98 (35.15)
  5 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              2:29.54    2:26.03        
                  33.80     1:10.75 (36.95)     1:49.29 (38.54)     2:26.03 (36.74)
  6 James, Jessica M          11 Rivertown Rays-MR    2:40.18    2:28.08        
                  33.24     1:10.85 (37.61)     1:50.90 (40.05)     2:28.08 (37.18)
  7 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               2:29.53    2:29.97        
                  34.05     1:12.28 (38.23)     1:52.18 (39.90)     2:29.97 (37.79)
  8 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    2:37.49    2:31.49        
                  33.78     1:13.26 (39.48)     1:53.32 (40.06)     2:31.49 (38.17)
  9 Donlevy, Maggie M         11 CIY-MR               2:28.25    2:31.74        
                  30.51     1:09.85 (39.34)     1:51.43 (41.58)     2:31.74 (40.31)
 10 Maldonado, Merylis        12 CIY-MR               2:30.00    2:32.06        
                  34.90     1:13.10 (38.20)     1:53.21 (40.11)     2:32.06 (38.85)
 11 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              2:32.77    2:32.74        
                  33.10     1:11.35 (38.25)     1:52.98 (41.63)     2:32.74 (39.76)
 12 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR              2:33.47    2:32.96        
                  31.99     1:10.18 (38.19)     1:51.68 (41.50)     2:32.96 (41.28)
 13 Ruhl, Sophie A            12 Rivertown Rays-MR    2:38.87    2:33.06        
                  32.41     1:10.95 (38.54)     1:52.75 (41.80)     2:33.06 (40.31)
 14 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR              2:46.30    2:36.08        
                  35.27     1:15.11 (39.84)     1:56.65 (41.54)     2:36.08 (39.43)
 15 Hon, Fion                 11 HS-MR                2:41.48    2:36.51        
                  36.50     1:16.58 (40.08)     1:57.82 (41.24)     2:36.51 (38.69)
 16 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR              2:50.44    2:37.97        
                  34.21     1:13.59 (39.38)     1:56.72 (43.13)     2:37.97 (41.25)
 17 Chen, Alanna M            11 CIY-MR               2:45.00    2:38.92        
                  34.62     1:16.00 (41.38)     1:58.83 (42.83)     2:38.92 (40.09)
 18 Ng, Melanie Z             11 CIY-MR               2:48.97    2:39.16        
                  35.14     1:15.94 (40.80)     1:58.05 (42.11)     2:39.16 (41.11)
 19 Sichtnik, Sophia          11 Tritons-MR           2:46.86    2:39.54        
                  35.31     1:16.86 (41.55)     1:59.52 (42.66)     2:39.54 (40.02)
 20 Keh, Camilla              12 NYCC-MR              2:53.51    2:43.59        
                  34.86     1:15.75 (40.89)     2:00.82 (45.07)     2:43.59 (42.77)
 21 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR              3:02.39    2:44.10        
                  37.44     1:20.23 (42.79)     2:04.76 (44.53)     2:44.10 (39.34)
 22 Baldwin, Kate E           11 HS-MR                3:01.96    2:45.44        
                  36.79     1:18.85 (42.06)     2:02.87 (44.02)     2:45.44 (42.57)
 23 Miceli, Gianna R          11 SSL-MR               2:56.91    2:48.73        
                  35.94     1:18.52 (42.58)     2:03.96 (45.44)     2:48.73 (44.77)
 24 Finkelberg, Sydney H      11 Rivertown Rays-MR    3:12.77    2:50.17        
                  36.10     1:18.96 (42.86)     2:04.11 (45.15)     2:50.17 (46.06)
 25 Walsh, Mariah             12 Rivertown Rays-MR    2:35.00    2:52.83        
                  38.58     1:24.05 (45.47)     2:10.47 (46.42)     2:52.83 (42.36)
 26 Heller, Marisa R          11 SSL-MR               2:58.11    2:54.17        
                  37.38     1:19.94 (42.56)     2:06.85 (46.91)     2:54.17 (47.32)
 27 Lee, Avery                11 NYCC-MR              3:30.00    3:03.14        
                  38.94     1:24.91 (45.97)     2:13.34 (48.43)     3:03.14 (49.80)
 28 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    4:05.00    3:05.38        
                                                    2:21.91 ( )     3:05.38 (43.47)
 29 Abrams, Anna M            11 PATS-MR              3:02.92    3:05.65        
                  40.32     1:28.35 (48.03)     2:17.76 (49.41)     3:05.65 (47.89)
 30 Evans, Amelia J           12 Rivertown Rays-MR    3:15.00    3:07.00        
                  42.04     1:29.97 (47.93)   3:07.00 (1:37.03)                    
 31 Shpak, Olivia G           11 Rivertown Rays-MR    3:07.42    3:15.32        
                  44.31     1:35.13 (50.82)     2:27.74 (52.61)     3:15.32 (47.58)
 32 DeLuca, Tola G            11 PATS-MR                   NT    3:19.05        
                  41.87     1:33.46 (51.59)     2:28.21 (54.75)     3:19.05 (50.84)
 33 Khitrov, Sammy            12 Rivertown Rays-MR    3:45.00    3:19.53        
                  40.91     1:30.92 (50.01)     2:25.12 (54.20)     3:19.53 (54.41)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.29  ZQ
                32.49  JO
                37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muszynski, Amanda         12 HS-MR                  32.21      33.12 SILV   
  2 Williams, Elise           12 NYCC-MR                34.94      33.51 SILV   
  3 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR                35.08      33.53 SILV   
  4 Lamar, Christina L        11 HS-MR                  34.74      33.86 SILV   
  5 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR                37.32      35.59 SILV   
  6 Ruhl, Sophie A            12 Rivertown Rays-MR      36.29      35.68 SILV   
  7 Ng, Melanie Z             11 CIY-MR                 36.91      36.33 SILV   
  8 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR                36.46      36.49 SILV   
  9 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR                37.16      36.63 SILV   
 10 Keh, Camilla              12 NYCC-MR                39.24      37.84 SILV   
 11 Hon, Fion                 11 HS-MR                  37.70      38.37        
 12 Caminiti, Christina A     11 CIY-MR                 37.92      38.52        
 13 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR      40.54      38.59        
 14 Finkelberg, Sydney H      11 Rivertown Rays-MR      37.35      38.62        
 15 Javier, Chrisabella K     11 APEX-MR                39.36      38.89        
 16 Ugarte, Olivia P          11 CIY-MR                 41.48      39.79        
 17 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    1:05.00      40.04        
 18 Schlissel, Carleigh S     12 SSL-MR                 40.38      40.56        
 19 Maldonado, Merylis        12 CIY-MR                 41.74      40.73        
 20 Sichtnik, Sophia          11 Tritons-MR             41.01      40.98        
 21 Ng, Amanda                11 SSL-MR                 41.00      41.00        
 22 Heller, Marisa R          11 SSL-MR                 44.50      41.65        
 23 Chen, Alanna M            11 CIY-MR                 40.57      41.78        
 24 Lee, Avery                11 NYCC-MR                44.83      41.95        
 25 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR                 41.14      42.12        
 26 Baldwin, Kate E           11 HS-MR                  39.40      42.73        
 27 Miceli, Gianna R          11 SSL-MR                 42.42      42.86        
 28 Walsh, Mariah             12 Rivertown Rays-MR      40.00      44.35        
 29 Mariano, Rhiannon T       11 SSL-MR                 52.14      45.49        
 30 Shpak, Olivia G           11 Rivertown Rays-MR      47.58      47.57        
 31 Walsh, Kiara              11 Rivertown Rays-MR      45.00      52.24        
 32 Ziemba, Izabel A          12 PATS-MR                   NT      56.58        
 -- Khitrov, Sammy            12 Rivertown Rays-MR    1:05.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:01.69  METS
              1:09.19  ZQ
              1:09.69  JO
              1:21.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Elise           12 NYCC-MR              1:16.01    1:11.35 SILV   
  2 Vitale, Miya N            11 PATS-MR              1:09.54    1:11.93 SILV   
                  35.51     1:11.93 (36.42)                                        
  3 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               1:11.58    1:12.33 SILV   
                  34.96     1:12.33 (37.37)                                        
  4 Donlevy, Maggie M         11 CIY-MR               1:15.13    1:15.09 SILV   
                  35.40     1:15.09 (39.69)                                        
  5 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR              1:17.91    1:15.15 SILV   
                  35.26     1:15.15 (39.89)                                        
  6 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              1:19.62    1:16.24 SILV   
                  37.23     1:16.24 (39.01)                                        
  7 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR              1:17.98    1:16.63 SILV   
                  37.03     1:16.63 (39.60)                                        
  8 Hayes, Alana S            11 PATS-MR              1:16.25    1:17.15 SILV   
                  37.80     1:17.15 (39.35)                                        
  9 James, Jessica M          11 Rivertown Rays-MR    1:20.66    1:19.19 SILV   
                  38.80     1:19.19 (40.39)                                        
 10 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR              1:20.93    1:19.32 SILV   
                  37.72     1:19.32 (41.60)                                        
 11 Ng, Melanie Z             11 CIY-MR               1:22.77    1:19.50 SILV   
                  38.08     1:19.50 (41.42)                                        
 12 Ruhl, Sophie A            12 Rivertown Rays-MR    1:18.45    1:19.99 SILV   
                  38.62     1:19.99 (41.37)                                        
 13 Segree, Tyla              12 CAS-MR               1:38.09    1:21.44 SILV   
 14 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR              1:20.11    1:22.08        
                  39.63     1:22.08 (42.45)                                        
 15 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    1:24.62    1:22.70        
                  39.95     1:22.70 (42.75)                                        
 16 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              1:25.01    1:24.74        
                  41.52     1:24.74 (43.22)                                        
 17 Keh, Camilla              12 NYCC-MR              1:28.15    1:25.40        
 18 Sekhar, Krupa C           11 CIY-MR               1:29.52    1:28.46        
                  42.12     1:28.46 (46.34)                                        
 19 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    1:55.00    1:31.46        
 20 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR               1:34.18    1:32.79        
                  43.78     1:32.79 (49.01)                                        
 21 Walsh, Mariah             12 Rivertown Rays-MR    1:30.00    1:35.18        
                  46.19     1:35.18 (48.99)                                        
 22 Mariano, Rhiannon T       11 SSL-MR               1:52.43    1:35.46        
                  45.55     1:35.46 (49.91)                                        
 23 Milillo, Angelina S       12 SSL-MR               1:37.86    1:35.85        
                  45.24     1:35.85 (50.61)                                        
 24 Abrams, Anna M            11 PATS-MR              1:34.72    1:36.16        
                  46.18     1:36.16 (49.98)                                        
 25 Evans, Amelia J           12 Rivertown Rays-MR    1:31.61    1:40.90        
                  49.07     1:40.90 (51.83)                                        
 26 DeLuca, Tola G            11 PATS-MR              1:43.50    1:42.60        
                  49.57     1:42.60 (53.03)                                        
 27 Shpak, Olivia G           11 Rivertown Rays-MR    1:44.67    1:45.88        
 28 Walsh, Kiara              11 Rivertown Rays-MR    1:35.00    1:55.77        
 -- Khitrov, Sammy            12 Rivertown Rays-MR    2:15.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ng, Melanie Z             11 CIY-MR                 39.62      37.12 JO     
  2 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR                40.01      38.46 SILV   
  3 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR                39.57      39.07 SILV   
  4 Chau, Germayne T          11 CIY-MR                 39.39      39.25 SILV   
  5 Sichtnik, Sophia          11 Tritons-MR             41.44      39.55 SILV   
  6 Lamar, Christina L        11 HS-MR                  42.54      41.11 SILV   
  7 Evans, Amelia J           12 Rivertown Rays-MR      41.91      41.16 SILV   
  8 Ugarte, Olivia P          11 CIY-MR                 41.95      41.37 SILV   
  9 Chen, Alanna M            11 CIY-MR                 44.41      41.94 SILV   
 10 James, Jessica M          11 Rivertown Rays-MR      43.28      42.34 SILV   
 11 Keh, Camilla              12 NYCC-MR                43.73      43.50        
 12 Ng, Amanda                11 SSL-MR                 43.39      43.90        
 13 Caminiti, Christina A     11 CIY-MR                 44.70      44.42        
 14 Miceli, Gianna R          11 SSL-MR                 44.40      44.53        
 15 Hon, Fion                 11 HS-MR                  46.61      44.96        
 16 Williams, Elise           12 NYCC-MR                45.79      45.18        
 17 Finkelberg, Sydney H      11 Rivertown Rays-MR      46.03      45.43        
 18 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR                50.27      46.45        
 19 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR                 52.31      47.65        
 20 Lee, Avery                11 NYCC-MR                59.33      48.82        
 21 Heller, Marisa R          11 SSL-MR                 49.39      48.94        
 22 Walsh, Mariah             12 Rivertown Rays-MR      53.00      49.10        
 23 Baldwin, Kate E           11 HS-MR                  55.53      50.53        
 24 Mariano, Rhiannon T       11 SSL-MR                 56.81      50.97        
 25 Khitrov, Sammy            12 Rivertown Rays-MR    1:05.00      52.59        
 26 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    1:15.00      55.20        
 27 Walsh, Kiara              11 Rivertown Rays-MR      56.00      58.37        
 -- Schlissel, Carleigh S     12 SSL-MR                 45.34         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Ziemba, Izabel A          12 PATS-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:11.69  METS
              1:18.59  ZQ
              1:19.19  JO
              1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ng, Melanie Z             11 CIY-MR               1:28.10    1:21.06 SILV   
                  37.98     1:21.06 (43.08)                                        
  2 Suteja, Kezia             11 NCAC-MR              1:20.00    1:21.41 SILV   
                  38.79     1:21.41 (42.62)                                        
  3 Zhu, Angela               11 NCAC-MR              1:21.00    1:22.95 SILV   
                  40.05     1:22.95 (42.90)                                        
  4 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR              1:25.44    1:23.76 SILV   
                  38.75     1:23.76 (45.01)                                        
  5 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR              1:29.95    1:23.84 SILV   
                  38.40     1:23.84 (45.44)                                        
  6 Sichtnik, Sophia          11 Tritons-MR           1:29.21    1:27.65 SILV   
                  41.84     1:27.65 (45.81)                                        
  7 Ruhl, Sophie A            12 Rivertown Rays-MR    1:28.05    1:28.20 SILV   
                  40.98     1:28.20 (47.22)                                        
  8 Vitale, Miya N            11 PATS-MR              1:28.58    1:28.21 SILV   
                  42.30     1:28.21 (45.91)                                        
  9 Evans, Amelia J           12 Rivertown Rays-MR    1:32.33    1:30.59 SILV   
                  43.32     1:30.59 (47.27)                                        
 10 James, Jessica M          11 Rivertown Rays-MR    1:35.04    1:31.36 SILV   
                  43.23     1:31.36 (48.13)                                        
 11 Hayes, Alana S            11 PATS-MR              1:36.59    1:31.54 SILV   
                  44.02     1:31.54 (47.52)                                        
 12 Keh, Camilla              12 NYCC-MR              1:35.76    1:32.10        
                  43.25     1:32.10 (48.85)                                        
 13 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    1:36.93    1:32.24        
                  43.68     1:32.24 (48.56)                                        
 14 Segree, Tyla              12 CAS-MR               1:42.00    1:32.45        
                  43.46     1:32.45 (48.99)                                        
 15 Sekhar, Krupa C           11 CIY-MR               1:37.68    1:33.26        
                  44.38     1:33.26 (48.88)                                        
 16 Miceli, Gianna R          11 SSL-MR               1:35.51    1:34.06        
                  45.46     1:34.06 (48.60)                                        
 17 Ng, Amanda                11 SSL-MR               1:30.49    1:35.83        
                  46.06     1:35.83 (49.77)                                        
 18 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR               1:58.63    1:40.32        
                  46.29     1:40.32 (54.03)                                        
 19 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              1:53.48    1:45.02        
                  47.67     1:45.02 (57.35)                                        
 20 Withanachchi, Kaaya M     11 CIY-MR               1:55.40    1:50.52        
                  50.73     1:50.52 (59.79)                                        
 21 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:52.43        
                  52.91     1:52.43 (59.52)                                        
 22 DeLuca, Tola G            11 PATS-MR              1:53.20    1:56.50        
                  53.26   1:56.50 (1:03.24)                                        
 23 Abrams, Anna M            11 PATS-MR                   NT    1:58.57        
                  57.23   1:58.57 (1:01.34)                                        
 24 Shpak, Olivia G           11 Rivertown Rays-MR    2:18.43    2:06.30        
                1:00.32   2:06.30 (1:05.98)                                        
 -- Khitrov, Sammy            12 Rivertown Rays-MR    2:45.00         DQ        
      One hand touch
                  54.24        DQ (1:07.39)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.09  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suteja, Kezia             11 NCAC-MR                31.00      32.14 SILV   
  2 Zhu, Angela               11 NCAC-MR                31.00      32.21 SILV   
  3 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR                33.32      33.19 SILV   
  4 Williams, Elise           12 NYCC-MR                36.26      34.06 SILV   
  5 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR                 31.48      34.08 SILV   
  6 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR                35.07      34.54 SILV   
  7 Donlevy, Maggie M         11 CIY-MR                 33.09      34.96 SILV   
  8 Maldonado, Merylis        12 CIY-MR                 35.63      36.23        
  9 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR                35.86      36.41        
 10 Ribeiro, Jasmine          12 NYCC-MR                37.88      37.93        
 11 Sichtnik, Sophia          11 Tritons-MR             40.41      38.36        
 12 Ng, Amanda                11 SSL-MR                 40.67      39.46        
 13 Segree, Tyla              12 CAS-MR                 37.21      40.24        
 14 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR                39.49      40.70        
 15 Walsh, Mariah             12 Rivertown Rays-MR         NT      44.23        
 16 Keh, Camilla              12 NYCC-MR                50.66      44.62        
 17 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR                 46.07      44.76        
 18 Vaughan-Johnson, Sophie   11 Rivertown Rays-MR    1:05.00      47.74        
 19 Milillo, Angelina S       12 SSL-MR                 48.08      51.22        
 20 Withanachchi, Kaaya M     11 CIY-MR                 51.11      52.37        
 21 Walsh, Kiara              11 Rivertown Rays-MR      50.00      54.08        
 -- Mariano, Rhiannon T       11 SSL-MR               1:04.66         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Khitrov, Sammy            12 Rivertown Rays-MR    1:15.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  METS
              1:08.99  ZQ
              1:10.99  JO
              1:26.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            11 PATS-MR              1:13.53    1:15.02 SILV   
                  35.22     1:15.02 (39.80)                                        
  2 Hayes, Alana S            11 PATS-MR              1:18.36    1:18.31 SILV   
                  36.82     1:18.31 (41.49)                                        
  3 Muszynski, Amanda         12 HS-MR                1:23.73    1:18.39 SILV   
                  34.25     1:18.39 (44.14)                                        
  4 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              1:21.51    1:19.68 SILV   
                  37.21     1:19.68 (42.47)                                        
  5 Chau, Germayne T          11 CIY-MR               1:28.23    1:20.93 SILV   
                  36.88     1:20.93 (44.05)                                        
  6 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR              1:25.21    1:21.19 SILV   
                  35.29     1:21.19 (45.90)                                        
  7 Donlevy, Maggie M         11 CIY-MR               1:20.04    1:21.66 SILV   
                  37.28     1:21.66 (44.38)                                        
  8 Finkelberg, Sydney H      11 Rivertown Rays-MR    1:20.26    1:21.83 SILV   
                  36.56     1:21.83 (45.27)                                        
  9 Lamar, Christina L        11 HS-MR                1:22.20    1:22.50 SILV   
                  37.70     1:22.50 (44.80)                                        
 10 Javier, Chrisabella K     11 APEX-MR              1:27.82    1:23.50 SILV   
                  39.21     1:23.50 (44.29)                                        
 11 Brennan, Hope E           11 NYCC-MR              1:24.19    1:24.16 SILV   
                  38.89     1:24.16 (45.27)                                        
 12 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              1:22.08    1:25.82 SILV   
                  37.76     1:25.82 (48.06)                                        
 13 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               1:14.44    1:26.22        
                  37.05     1:26.22 (49.17)                                        
 14 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    1:26.82    1:28.04        
                  37.82     1:28.04 (50.22)                                        
 15 James, Jessica M          11 Rivertown Rays-MR    1:36.01    1:29.11        
                  41.57     1:29.11 (47.54)                                        
 16 Ruhl, Sophie A            12 Rivertown Rays-MR    1:32.83    1:29.29        
                  39.14     1:29.29 (50.15)                                        
 17 Abrams, Anna M            11 PATS-MR              1:52.30    1:37.41        
                  43.90     1:37.41 (53.51)                                        
 18 Wynn, Tiana D             11 CAS-MR               1:49.69    1:37.76        
                  44.67     1:37.76 (53.09)                                        
 19 Evans, Amelia J           12 Rivertown Rays-MR    2:45.00    1:40.71        
                  44.96     1:40.71 (55.75)                                        
 20 Shpak, Olivia G           11 Rivertown Rays-MR    1:58.27    1:59.79        
                  54.63   1:59.79 (1:05.16)                                        
 -- DeLuca, Tola G            11 PATS-MR              2:04.20         DQ        
      One hand touch
                  55.40        DQ (1:06.06)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:27.99  ZQ
              2:29.49  JO
              2:48.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            11 PATS-MR              2:34.15    2:33.92 SILV   
                  32.92     1:13.58 (40.66)     2:00.44 (46.86)     2:33.92 (33.48)
  2 Zhu, Angela               11 NCAC-MR              2:48.00    2:38.96 SILV   
                  34.65     1:15.92 (41.27)     2:02.50 (46.58)     2:38.96 (36.46)
  3 Suteja, Kezia             11 NCAC-MR              2:46.00    2:39.53 SILV   
                  32.92     1:16.82 (43.90)     2:00.60 (43.78)     2:39.53 (38.93)
  4 Butler, Amelia K          12 NYCC-MR              2:58.44    2:40.82 SILV   
                  34.68     1:15.26 (40.58)     2:05.18 (49.92)     2:40.82 (35.64)
  5 Williams, Elise           12 NYCC-MR              2:57.22    2:41.10 SILV   
                  35.40     1:14.80 (39.40)     2:04.75 (49.95)     2:41.10 (36.35)
  6 Williams, Jasmine         11 NYCC-MR              2:45.62    2:41.46 SILV   
                  35.65     1:16.37 (40.72)     2:04.19 (47.82)     2:41.46 (37.27)
  7 Hayes, Alana S            11 PATS-MR              2:55.01    2:41.84 SILV   
                  34.38     1:14.44 (40.06)     2:06.25 (51.81)     2:41.84 (35.59)
  8 Ketchatcham, Sarah C      12 CAS-MR               2:50.57    2:42.07 SILV   
                  33.61     1:12.96 (39.35)     2:04.17 (51.21)     2:42.07 (37.90)
  9 James, Jessica M          11 Rivertown Rays-MR    3:04.16    2:49.23        
                  39.40     1:21.15 (41.75)     2:12.55 (51.40)     2:49.23 (36.68)
 10 Sichtnik, Sophia          11 Tritons-MR           3:00.88    2:51.31        
                  40.71     1:24.84 (44.13)     2:11.83 (46.99)     2:51.31 (39.48)
 11 Donlevy, Maggie M         11 CIY-MR               2:48.09    2:52.54        
                  37.30     1:18.48 (41.18)   2:52.54 (1:34.06)                    
 12 Carousso, Melissa G       12 Rivertown Rays-MR    3:04.41    2:53.08        
                  37.88     1:23.97 (46.09)     2:15.07 (51.10)     2:53.08 (38.01)
 13 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              3:04.43    2:53.36        
                  36.74     1:20.30 (43.56)     2:15.44 (55.14)     2:53.36 (37.92)
 14 Ruhl, Sophie A            12 Rivertown Rays-MR    3:03.38    2:55.33        
                  36.87     1:20.36 (43.49)     2:14.34 (53.98)     2:55.33 (40.99)
 15 Maldonado, Merylis        12 CIY-MR               2:55.91    2:55.80        
                  36.35     1:22.56 (46.21)     2:15.18 (52.62)     2:55.80 (40.62)
 16 Karabees-Lamer, Devon A   11 NYCC-MR              3:19.71    3:04.60        
                  44.00     1:27.51 (43.51)     2:26.19 (58.68)     3:04.60 (38.41)
 17 Miceli, Gianna R          11 SSL-MR               3:08.11    3:07.58        
                  44.77     1:31.11 (46.34)     2:24.75 (53.64)     3:07.58 (42.83)
 18 Sekhar, Krupa C           11 CIY-MR               3:14.00    3:09.81        
                                1:31.63 ( )   3:09.81 (1:38.18)                    
 19 Ng, Amanda                11 SSL-MR               3:12.81    3:11.45        
                  43.86     1:33.39 (49.53)     2:26.13 (52.74)     3:11.45 (45.32)
 20 Walsh, Mariah             12 Rivertown Rays-MR    2:50.00    3:20.59        
                  43.41     1:34.37 (50.96)   2:34.92 (1:00.55)     3:20.59 (45.67)
 21 Abrams, Anna M            11 PATS-MR                   NT    3:22.57        
                  41.51     1:33.57 (52.06)   2:34.97 (1:01.40)     3:22.57 (47.60)
 22 Shpak, Olivia G           11 Rivertown Rays-MR    4:05.98    3:40.31        
                  50.93     1:46.42 (55.49)   2:52.78 (1:06.36)     3:40.31 (47.53)
 23 DeLuca, Tola G            11 PATS-MR                   NT    3:42.04        
                  54.26     1:49.25 (54.99)   2:53.74 (1:04.49)     3:42.04 (48.30)
 24 Walsh, Kiara              11 Rivertown Rays-MR    2:59.00    3:50.30        
                  54.35   1:56.38 (1:02.03)   2:58.29 (1:01.91)     3:50.30 (52.01)
 -- Evans, Amelia J           12 Rivertown Rays-MR    2:50.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  44.14     1:36.64 (52.50)     2:26.75 (50.11)          DQ (50.47)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'                2:04.00    2:02.45        
     1) Butler, Amelia K 12             2) Williams, Elise 12             
     3) Williams, Jasmine 11            4) Brennan, Hope E 11             
                  28.54       59.52 (30.98)     1:31.29 (31.77)     2:02.45 (31.16)
  2 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:00.46    2:07.93        
     1) Withanachchi, Kaaya M 11        2) Maldonado, Merylis 12          
     3) Sekhar, Krupa C 11              4) Donlevy, Maggie M 11           
                  31.68     1:04.26 (32.58)     1:39.36 (35.10)     2:07.93 (28.57)
  3 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:10.59    2:11.49        
     1) Hayes, Alana S 11               2) Lopez, Isabella S 11           
     3) DeLuca, Tola G 11               4) Vitale, Miya N 11              
                  29.89     1:01.01 (31.12)     1:39.38 (38.37)     2:11.49 (32.11)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:14.97    2:12.82        
     1) Donlevy, Maggie M 11            2) Ng, Melanie Z 11               
     3) Chau, Germayne T 11             4) Maldonado, Merylis 12          
                  34.10     1:10.20 (36.10)     1:41.70 (31.50)     2:12.82 (31.12)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:32.41    2:28.82        
     1) Vitale, Miya N 11               2) Hayes, Alana S 11              
     3) Abrams, Anna M 11               4) Lopez, Isabella S 11           
                  33.56     1:15.04 (41.48)     1:55.95 (40.91)     2:28.82 (32.87)
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'                2:20.00         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Williams, Elise 12              2) Brennan, Hope E 11             
     3) Williams, Jasmine 11            4) Butler, Amelia K 12            
                  33.75     1:13.01 (39.26)     1:46.18 (33.17)          DQ (27.02)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.69  METS
                26.69  JO
                26.69  ZQ
                28.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J         13 PATS-MR                25.00      25.53 METS   
  2 Quezada, Fuego V          13 PATS-MR                26.31      25.78 JO     
  3 Brennan, Catie F          14 NYCC-MR                25.11      25.89 JO     
  4 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR                26.72      26.43 JO     
  5 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR                26.48      26.73 SILV   
  6 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR                27.00      27.60 SILV   
  7 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                  27.07      27.69 SILV   
  8 Galvin, Kate H            13 SSL-MR                 27.23      27.76 SILV   
  9 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR                28.32      27.88 SILV   
 10 Lai, Stephanie R          14 NYCC-MR                26.83      28.14 SILV   
 11 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR                28.31      28.72 SILV   
 12 Holman, Josie M           13 PATS-MR                28.02      28.79 SILV   
 13 Warner, Breanna           13 NCAC-MR                29.00      28.81        
 14 Myers, Claire J           14 SSL-MR                 27.47      28.85        
 15 SU, Rachel                14 NCAC-MR                27.00      28.89        
 16 Weltz, Sarah M            14 Tritons-MR             29.48      28.94        
 17 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR                28.71      29.15        
 18 Thomas, Raina W           13 PATS-MR                28.06      29.24        
 19 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR                28.55      29.40        
 20 Monti, Gabrielle R        13 HS-MR                  28.45      29.59        
 21 Chen, Luola               14 NCAC-MR                28.00      29.63        
 22 Lugo, Sofia               14 CAS-MR                 31.83      29.77        
 23 Lee, Vivienne B           14 NYCC-MR                29.80      30.29        
 24 Shea, Natalie P           13 NYCC-MR                29.40      30.30        
 25 Notis, Dahlia J           14 UN-PA-MR                  NT      30.41        
 26 Tsang, Michelle M         14 SSL-MR                 34.59      30.92        
 27 Trubiano, Alexa R         13 SSL-MR                 30.70      31.03        
 28 Fulmer, Shabnam B         14 NYCC-MR                30.72      31.12        
 29 Pardo, Shamira L          14 APEX-MR                31.67      31.24        
 30 Rivera, Anna C            14 PATS-MR                31.81      31.26        
 31 Garcia, Samantha M        14 SSL-MR                 29.87      31.40        
 32 Conforti, Nicole M        14 PATS-MR                30.32      31.45        
 33 Leroy, Savannah           13 NYCC-MR                31.15      31.65        
 34 Murillo, Lindsay J        14 APEX-MR                32.34      31.73        
 35 Meier, MaryBeth X         13 PATS-MR                31.85      31.83        
 36 Canales, Carolyn M        14 HS-MR                  30.18      31.93        
 37 Ng, Veronica              14 SSL-MR                 33.13      32.90        
 38 Patel, Nisha V            14 CIY-MR                 33.05      33.56        
 39 Orientale, Julia          13 Rivertown Rays-MR      40.00      35.22        
 40 Gilhooly, Paige K         13 SSL-MR                 38.14      37.59        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
                57.99  JO
                57.99  ZQ
              1:03.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Catie F          14 NYCC-MR                55.58      56.59 JO     
                  27.12       56.59 (29.47)                                        
  2 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR                56.40      58.23 SILV   
                  28.21       58.23 (30.02)                                        
  3 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR                57.63      59.19 SILV   
                  28.24       59.19 (30.95)                                        
  4 Han, Xue                  13 UNATT-MR             1:00.00    1:00.75 SILV   
                  29.09     1:00.75 (31.66)                                        
  5 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              1:00.61    1:01.29 SILV   
                  29.64     1:01.29 (31.65)                                        
  6 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR                59.00    1:01.79 SILV   
                  29.41     1:01.79 (32.38)                                        
  7 Cheng, Britney            14 UNATT-MR               59.90    1:01.96 SILV   
                  29.91     1:01.96 (32.05)                                        
  8 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              1:01.60    1:03.36        
                  30.36     1:03.36 (33.00)                                        
  9 Weltz, Sarah M            14 Tritons-MR           1:02.65    1:04.16        
                  30.35     1:04.16 (33.81)                                        
 10 Warner, Breanna           13 NCAC-MR              1:04.00    1:05.13        
                  31.43     1:05.13 (33.70)                                        
 11 Lai, Stephanie R          14 NYCC-MR                59.48    1:05.43        
                  30.69     1:05.43 (34.74)                                        
 12 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              1:03.38    1:05.82        
                  32.07     1:05.82 (33.75)                                        
 13 Lugo, Sofia               14 CAS-MR               1:08.09    1:07.53        
                  32.22     1:07.53 (35.31)                                        
 14 Fulmer, Shabnam B         14 NYCC-MR              1:11.36    1:09.42        
                  32.72     1:09.42 (36.70)                                        
 15 Lee, Vivienne B           14 NYCC-MR              1:07.14    1:09.53        
                  32.71     1:09.53 (36.82)                                        
 16 Donlevy, Kelly A          13 CIY-MR               1:05.42    1:10.07        
                  32.82     1:10.07 (37.25)                                        
 17 Pardo, Shamira L          14 APEX-MR              1:13.57    1:10.99        
                  34.39     1:10.99 (36.60)                                        
 18 Leroy, Savannah           13 NYCC-MR              1:12.57    1:12.92        
                  33.20     1:12.92 (39.72)                                        
 19 Medina, Valeria           13 CIY-MR               1:12.64    1:15.05        
                  35.31     1:15.05 (39.74)                                        
 20 Velez, Daniella M         13 CIY-MR               1:12.00    1:15.75        
                  34.92     1:15.75 (40.83)                                        
 21 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              1:27.71    1:21.07        
                  38.03     1:21.07 (43.04)                                        
 22 Orientale, Julia          13 Rivertown Rays-MR    1:55.00    1:22.40        
                  39.68     1:22.40 (42.72)                                        
 23 Gilhooly, Paige K         13 SSL-MR               1:24.68    1:23.25        
                  39.59     1:23.25 (43.66)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
              2:05.69  JO
              2:05.69  ZQ
              2:16.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:01.27    2:02.49 JO     
                  28.87     1:00.13 (31.26)     1:31.81 (31.68)     2:02.49 (30.68)
  2 Cudney, Jillian J         13 PATS-MR              2:01.88    2:03.01 JO     
                  28.57     1:00.10 (31.53)     1:32.77 (32.67)     2:03.01 (30.24)
  3 Brennan, Catie F          14 NYCC-MR              2:02.39    2:03.71 JO     
                  28.65     1:00.08 (31.43)     1:32.17 (32.09)     2:03.71 (31.54)
  4 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              2:03.45    2:05.68 JO     
                  28.64     1:00.54 (31.90)     1:33.32 (32.78)     2:05.68 (32.36)
  5 Liddy, Samantha H         14 SSL-MR               2:11.62    2:11.45 SILV   
                  30.42     1:03.33 (32.91)     1:37.44 (34.11)     2:11.45 (34.01)
  6 Holman, Josie M           13 PATS-MR              2:09.35    2:13.26 SILV   
                  30.17     1:03.73 (33.56)     1:38.58 (34.85)     2:13.26 (34.68)
  7 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              2:13.11    2:13.44 SILV   
                  31.28     1:04.92 (33.64)     1:39.30 (34.38)     2:13.44 (34.14)
  8 Galvin, Kate H            13 SSL-MR               2:12.66    2:14.29 SILV   
                  30.30     1:04.62 (34.32)     1:39.88 (35.26)     2:14.29 (34.41)
  9 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              2:13.38    2:18.39        
                  31.00     1:05.98 (34.98)     1:42.50 (36.52)     2:18.39 (35.89)
 10 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                2:09.84    2:18.45        
                  31.26     1:05.52 (34.26)     1:41.94 (36.42)     2:18.45 (36.51)
 11 Schnell, Ally P           14 SSL-MR               2:19.38    2:19.05        
                  32.51     1:08.72 (36.21)     1:44.03 (35.31)     2:19.05 (35.02)
 12 Shea, Natalie P           13 NYCC-MR              2:28.50    2:19.35        
                  31.17     1:06.41 (35.24)     1:43.44 (37.03)     2:19.35 (35.91)
 13 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              2:14.76    2:20.34        
                  31.88     1:07.76 (35.88)     1:44.83 (37.07)     2:20.34 (35.51)
 14 Warner, Breanna           13 NCAC-MR              2:20.00    2:21.41        
                  32.87     1:08.76 (35.89)     1:46.65 (37.89)     2:21.41 (34.76)
 14 Garcia, Samantha M        14 SSL-MR               2:07.75    2:21.41        
                  32.42     1:08.17 (35.75)     1:45.05 (36.88)     2:21.41 (36.36)
 16 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              2:17.00    2:21.46        
                  32.83     1:09.60 (36.77)     1:46.32 (36.72)     2:21.46 (35.14)
 17 Weltz, Sarah M            14 Tritons-MR           2:20.05    2:21.75        
                  31.47     1:07.42 (35.95)     1:46.05 (38.63)     2:21.75 (35.70)
 18 Conforti, Nicole M        14 PATS-MR              2:18.90    2:22.42        
                  31.75     1:07.77 (36.02)     1:45.02 (37.25)     2:22.42 (37.40)
 19 Lai, Stephanie R          14 NYCC-MR              2:15.25    2:22.91        
                  31.27     1:07.97 (36.70)     1:46.04 (38.07)     2:22.91 (36.87)
 20 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              2:24.32    2:25.81        
                  32.57     1:10.64 (38.07)     1:48.94 (38.30)     2:25.81 (36.87)
 21 Monti, Gabrielle R        13 HS-MR                2:23.79    2:26.93        
                  33.49     1:11.45 (37.96)     1:50.06 (38.61)     2:26.93 (36.87)
 22 Trubiano, Alexa R         13 SSL-MR               2:28.57    2:27.48        
                  34.02     1:11.79 (37.77)     1:50.62 (38.83)     2:27.48 (36.86)
 23 Lee, Vivienne B           14 NYCC-MR              2:32.67    2:29.15        
                  33.73     1:11.84 (38.11)     1:52.05 (40.21)     2:29.15 (37.10)
 24 Fulmer, Shabnam B         14 NYCC-MR              2:32.70    2:29.54        
                  34.40     1:12.52 (38.12)     1:51.64 (39.12)     2:29.54 (37.90)
 25 Thomas, Raina W           13 PATS-MR              2:30.87    2:30.28        
                  33.17     1:10.24 (37.07)     1:50.48 (40.24)     2:30.28 (39.80)
 26 Signore, Maia A           13 SSL-MR               2:49.82    2:36.22        
                  35.31     1:14.70 (39.39)     1:56.05 (41.35)     2:36.22 (40.17)
 27 Leroy, Savannah           13 NYCC-MR              2:50.43    2:48.30        
                  36.43     1:19.36 (42.93)   2:48.30 (1:28.94)                    
 28 Velez, Daniella M         13 CIY-MR               2:30.00    2:49.96        
                  36.64     1:19.21 (42.57)     2:05.79 (46.58)     2:49.96 (44.17)
 29 Orientale, Julia          13 Rivertown Rays-MR    3:45.00    2:56.48        
                  36.85     1:20.85 (44.00)     2:08.55 (47.70)     2:56.48 (47.93)
 30 Gilhooly, Paige K         13 SSL-MR               3:04.60    3:03.81        
                  39.78     1:25.52 (45.74)   3:03.81 (1:38.29)                    
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:01.69  METS
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              1:00.67    1:02.40 ZQ     
                  30.65     1:02.40 (31.75)                                        
  2 Brennan, Catie F          14 NYCC-MR              1:00.38    1:03.48 ZQ     
                  30.90     1:03.48 (32.58)                                        
  3 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              1:03.97    1:06.50 JO     
                  31.71     1:06.50 (34.79)                                        
  4 Lai, Stephanie R          14 NYCC-MR              1:03.56    1:08.45 SILV   
                  32.41     1:08.45 (36.04)                                        
  5 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              1:07.03    1:09.88 SILV   
                  33.72     1:09.88 (36.16)                                        
  6 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR              1:12.75    1:10.49 SILV   
                  34.63     1:10.49 (35.86)                                        
  7 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              1:08.50    1:10.76 SILV   
                  33.98     1:10.76 (36.78)                                        
  8 Monti, Gabrielle R        13 HS-MR                1:10.48    1:11.20 SILV   
                  34.28     1:11.20 (36.92)                                        
  9 Myers, Claire J           14 SSL-MR               1:04.93    1:11.86 SILV   
                  34.28     1:11.86 (37.58)                                        
 10 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              1:10.59    1:12.27 SILV   
                  35.09     1:12.27 (37.18)                                        
 11 Lee, Vivienne B           14 NYCC-MR              1:14.39    1:12.99 SILV   
                  35.53     1:12.99 (37.46)                                        
 12 Liddy, Samantha H         14 SSL-MR               1:10.38    1:13.19 SILV   
                  36.04     1:13.19 (37.15)                                        
 13 Weltz, Sarah M            14 Tritons-MR           1:16.91    1:14.38 SILV   
                  34.79     1:14.38 (39.59)                                        
 14 Schnell, Ally P           14 SSL-MR               1:14.24    1:14.64 SILV   
                  36.57     1:14.64 (38.07)                                        
 15 Chen, Luola               14 NCAC-MR              1:16.00    1:15.53        
                  37.48     1:15.53 (38.05)                                        
 16 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              1:19.00    1:15.68        
                  36.33     1:15.68 (39.35)                                        
 17 Tsang, Michelle M         14 SSL-MR               1:22.54    1:15.84        
                  37.59     1:15.84 (38.25)                                        
 18 Lugo, Sofia               14 CAS-MR               1:23.77    1:15.88        
                  37.00     1:15.88 (38.88)                                        
 19 SU, Rachel                14 NCAC-MR              1:13.00    1:16.71        
                  36.99     1:16.71 (39.72)                                        
 20 Ng, Veronica              14 SSL-MR               1:16.59    1:16.80        
                  37.20     1:16.80 (39.60)                                        
 21 Trubiano, Alexa R         13 SSL-MR               1:14.87    1:17.98        
                  38.26     1:17.98 (39.72)                                        
 22 Fulmer, Shabnam B         14 NYCC-MR              1:19.40    1:18.89        
                  37.90     1:18.89 (40.99)                                        
 23 Shea, Natalie P           13 NYCC-MR              1:15.10    1:19.89        
                  39.22     1:19.89 (40.67)                                        
 24 Canales, Carolyn M        14 HS-MR                1:18.77    1:20.68        
                  39.97     1:20.68 (40.71)                                        
 25 Patel, Nisha V            14 CIY-MR               1:22.49    1:21.58        
                  40.43     1:21.58 (41.15)                                        
 26 Garcia, Samantha M        14 SSL-MR               1:20.48    1:22.25        
                  40.15     1:22.25 (42.10)                                        
 27 Murillo, Lindsay J        14 APEX-MR              1:25.24    1:23.09        
                  40.78     1:23.09 (42.31)                                        
 28 Leroy, Savannah           13 NYCC-MR              1:25.59    1:24.18        
 29 Pardo, Shamira L          14 APEX-MR              1:28.19    1:25.96        
                  41.43     1:25.96 (44.53)                                        
 30 Gilhooly, Paige K         13 SSL-MR               1:35.20    1:28.63        
                  44.18     1:28.63 (44.45)                                        
 31 Velez, Daniella M         13 CIY-MR               1:41.70    1:34.69        
                  45.09     1:34.69 (49.60)                                        
 32 Orientale, Julia          13 Rivertown Rays-MR    2:15.00    1:41.62        
                  46.49     1:41.62 (55.13)                                        
 -- Signore, Maia A           13 SSL-MR               1:31.85         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:13.49  METS
              2:21.49  ZQ
              2:21.59  JO
              2:42.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Catie F          14 NYCC-MR              2:09.86    2:14.75 ZQ     
                  31.30     1:04.40 (33.10)     1:39.56 (35.16)     2:14.75 (35.19)
  2 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:13.46    2:19.74 ZQ     
                  31.81     1:06.81 (35.00)     1:43.32 (36.51)     2:19.74 (36.42)
  3 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              2:20.37    2:23.65 SILV   
                  33.57     1:09.47 (35.90)     1:46.56 (37.09)     2:23.65 (37.09)
  4 Quezada, Fuego V          13 PATS-MR              2:18.69    2:23.72 SILV   
                  33.84     1:09.62 (35.78)     1:46.65 (37.03)     2:23.72 (37.07)
  5 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              2:28.98    2:26.66 SILV   
                  33.83     1:11.01 (37.18)     1:49.23 (38.22)     2:26.66 (37.43)
  6 Cheng, Britney            14 UNATT-MR             2:20.00    2:30.11 SILV   
                  33.64     1:10.79 (37.15)     1:50.80 (40.01)     2:30.11 (39.31)
  6 Lai, Stephanie R          14 NYCC-MR              2:19.16    2:30.11 SILV   
                  33.85     1:11.75 (37.90)     1:51.33 (39.58)     2:30.11 (38.78)
  8 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              2:32.10    2:30.80 SILV   
                  34.18     1:13.01 (38.83)     1:52.14 (39.13)     2:30.80 (38.66)
  9 Cudney, Jillian J         13 PATS-MR              2:42.58    2:31.55 SILV   
                  35.32     1:13.68 (38.36)     1:52.85 (39.17)     2:31.55 (38.70)
 10 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              2:22.70    2:32.26 SILV   
                  35.60     1:13.93 (38.33)     1:53.12 (39.19)     2:32.26 (39.14)
 11 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              2:27.51    2:33.94 SILV   
                  37.26     1:16.46 (39.20)     1:55.69 (39.23)     2:33.94 (38.25)
 12 Thomas, Raina W           13 PATS-MR                   NT    2:34.70 SILV   
                  35.48                             1:54.99 ( )     2:34.70 (39.71)
 13 Lee, Vivienne B           14 NYCC-MR              2:36.74    2:36.93 SILV   
                  36.86     1:16.61 (39.75)     1:57.31 (40.70)     2:36.93 (39.62)
 14 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              3:00.93    2:42.25 SILV   
                  38.53     1:19.41 (40.88)     2:01.89 (42.48)     2:42.25 (40.36)
 15 Donlevy, Kelly A          13 CIY-MR               2:42.00    2:42.42 SILV   
                  37.79     1:19.30 (41.51)     2:01.71 (42.41)     2:42.42 (40.71)
 16 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              2:48.30    2:42.51 SILV   
                  37.63     1:18.59 (40.96)     2:00.65 (42.06)     2:42.51 (41.86)
 17 Guardino, Mya E           13 PATS-MR              3:29.74    2:48.09        
                  38.60     1:20.48 (41.88)     2:03.47 (42.99)     2:48.09 (44.62)
 18 Weltz, Sarah M            14 Tritons-MR           2:34.93    2:51.50        
                  38.95     1:22.48 (43.53)     2:06.93 (44.45)     2:51.50 (44.57)
 19 Chen, Luola               14 NCAC-MR              2:46.00    2:51.51        
                  41.45     1:24.91 (43.46)     2:08.72 (43.81)     2:51.51 (42.79)
 20 Notis, Dahlia J           14 UN-PA-MR                  NT    2:52.49        
                  41.07     1:24.68 (43.61)     2:09.56 (44.88)     2:52.49 (42.93)
 21 Fulmer, Shabnam B         14 NYCC-MR              2:54.35    2:52.51        
                  40.23     1:23.49 (43.26)     2:08.38 (44.89)     2:52.51 (44.13)
 22 Orientale, Julia          13 Rivertown Rays-MR    3:15.00    3:41.44        
                  51.31     1:48.62 (57.31)     2:46.94 (58.32)     3:41.44 (54.50)
 -- Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              3:15.63         DQ        
      False start
                  36.69     1:16.67 (39.98)     1:58.21 (41.54)          DQ (41.16)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:11.69  METS
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Han, Xue                  13 UNATT-MR             1:12.00    1:13.47 ZQ     
                  34.61     1:13.47 (38.86)                                        
  2 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              1:16.22    1:14.29 ZQ     
                  35.25     1:14.29 (39.04)                                        
  3 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              1:17.76    1:15.00 ZQ     
  4 Cheng, Britney            14 UNATT-MR             1:12.90    1:15.42 ZQ     
                  36.32     1:15.42 (39.10)                                        
  5 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              1:13.00    1:17.27 SILV   
                  36.04     1:17.27 (41.23)                                        
  6 Weltz, Sarah M            14 Tritons-MR           1:23.63    1:20.01 SILV   
                  37.56     1:20.01 (42.45)                                        
  7 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              1:19.66    1:20.93 SILV   
                  39.09     1:20.93 (41.84)                                        
  8 Warner, Breanna           13 NCAC-MR              1:24.00    1:22.56 SILV   
                  38.19     1:22.56 (44.37)                                        
  9 Leroy, Savannah           13 NYCC-MR              1:30.83    1:28.17        
                  40.24     1:28.17 (47.93)                                        
 10 Chen, Luola               14 NCAC-MR              1:23.00    1:28.50        
                  42.51     1:28.50 (45.99)                                        
 11 Lugo, Sofia               14 CAS-MR               1:24.55    1:29.14        
                  40.63     1:29.14 (48.51)                                        
 12 Fulmer, Shabnam B         14 NYCC-MR              1:29.07    1:29.46        
                  42.39     1:29.46 (47.07)                                        
 13 Murillo, Lindsay J        14 APEX-MR              1:32.76    1:32.35        
                  44.35     1:32.35 (48.00)                                        
 14 Lee, Vivienne B           14 NYCC-MR              1:29.35    1:32.65        
                  43.85     1:32.65 (48.80)                                        
 15 Velez, Daniella M         13 CIY-MR               1:37.86    1:36.43        
                  45.25     1:36.43 (51.18)                                        
 16 Orientale, Julia          13 Rivertown Rays-MR    2:15.00    1:40.44        
                  46.36     1:40.44 (54.08)                                        
 17 Medina, Valeria           13 CIY-MR               1:36.97    1:41.80        
                  46.66     1:41.80 (55.14)                                        
 18 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              1:44.71    1:43.43        
                  48.49     1:43.43 (54.94)                                        
 19 Gilhooly, Paige K         13 SSL-MR               1:47.94    1:52.80        
                  52.61   1:52.80 (1:00.19)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  METS
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
              2:56.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              2:29.93    2:35.80 METS   
                  35.37     1:15.82 (40.45)     1:57.00 (41.18)     2:35.80 (38.80)
  2 Quezada, Fuego V          13 PATS-MR              2:54.47    2:45.19 SILV   
                  37.21     1:19.97 (42.76)     2:02.48 (42.51)     2:45.19 (42.71)
  3 Cudney, Jillian J         13 PATS-MR              2:51.61    2:48.24 SILV   
                  38.91     1:22.77 (43.86)     2:06.66 (43.89)     2:48.24 (41.58)
  4 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              2:43.00    2:48.52 SILV   
                  38.41     1:21.34 (42.93)     2:05.22 (43.88)     2:48.52 (43.30)
  5 Brennan, Catie F          14 NYCC-MR              2:36.72    2:50.99 SILV   
                  36.09     1:19.11 (43.02)     2:05.05 (45.94)     2:50.99 (45.94)
  6 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              2:48.75    2:55.56 SILV   
                  40.06     1:26.22 (46.16)     2:12.50 (46.28)     2:55.56 (43.06)
  7 Conforti, Nicole M        14 PATS-MR              2:46.82    2:55.94 SILV   
                  40.38     1:24.60 (44.22)     2:10.48 (45.88)     2:55.94 (45.46)
  8 Weltz, Sarah M            14 Tritons-MR           2:58.88    2:56.14 SILV   
                  38.50     1:22.24 (43.74)     2:08.62 (46.38)     2:56.14 (47.52)
  9 Liddy, Samantha H         14 SSL-MR               2:48.11    2:56.83 SILV   
                  40.83     1:26.77 (45.94)     2:12.51 (45.74)     2:56.83 (44.32)
 10 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                2:51.04    2:57.56        
                  40.40     1:25.94 (45.54)     2:12.52 (46.58)     2:57.56 (45.04)
 11 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              3:17.90    3:01.05        
                  41.10     1:27.39 (46.29)     2:14.63 (47.24)     3:01.05 (46.42)
 12 Thomas, Raina W           13 PATS-MR                   NT    3:03.39        
                  41.98     1:28.74 (46.76)     2:16.23 (47.49)     3:03.39 (47.16)
 13 Notis, Dahlia J           14 UN-PA-MR                  NT    3:03.96        
                  41.42     1:28.94 (47.52)     2:17.26 (48.32)     3:03.96 (46.70)
 14 Tsang, Michelle M         14 SSL-MR               3:18.82    3:05.19        
                  43.34     1:30.98 (47.64)     2:18.75 (47.77)     3:05.19 (46.44)
 15 Holman, Josie M           13 PATS-MR              3:07.17    3:11.38        
                  42.22     1:30.76 (48.54)     2:21.03 (50.27)     3:11.38 (50.35)
 16 Schnell, Ally P           14 SSL-MR               3:05.66    3:12.67        
                  44.09     1:33.10 (49.01)     2:23.29 (50.19)     3:12.67 (49.38)
 17 Canales, Carolyn M        14 HS-MR                3:16.34    3:13.95        
                  44.75     1:34.05 (49.30)     2:24.04 (49.99)     3:13.95 (49.91)
 18 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              3:24.70    3:15.42        
                  42.99     1:32.35 (49.36)     2:23.51 (51.16)     3:15.42 (51.91)
 19 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              3:12.78    3:16.59        
                  43.59     1:34.70 (51.11)     2:26.18 (51.48)     3:16.59 (50.41)
 20 Meier, MaryBeth X         13 PATS-MR                   NT    3:37.17        
                  50.20     1:44.77 (54.57)     2:40.70 (55.93)     3:37.17 (56.47)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  METS
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              1:02.24    1:02.20 ZQ     
                  29.20     1:02.20 (33.00)                                        
  2 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              1:06.91    1:06.58 SILV   
                  31.29     1:06.58 (35.29)                                        
  3 Lai, Stephanie R          14 NYCC-MR              1:04.14    1:06.79 SILV   
                  30.92     1:06.79 (35.87)                                        
  4 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              1:02.76    1:07.38 SILV   
                  30.63     1:07.38 (36.75)                                        
  5 Hon, Gi Gi                14 HS-MR                1:03.92    1:09.29 SILV   
                  32.08     1:09.29 (37.21)                                        
  6 Galvin, Kate H            13 SSL-MR               1:08.86    1:11.02 SILV   
                  33.28     1:11.02 (37.74)                                        
  7 Lugo, Sofia               14 CAS-MR               1:16.53    1:14.38        
                  35.44     1:14.38 (38.94)                                        
  8 Monti, Gabrielle R        13 HS-MR                1:13.15    1:14.56        
                  34.50     1:14.56 (40.06)                                        
  9 Canales, Carolyn M        14 HS-MR                1:12.63    1:15.56        
                  34.91     1:15.56 (40.65)                                        
 10 Warner, Breanna           13 NCAC-MR              1:15.00    1:16.76        
                  34.91     1:16.76 (41.85)                                        
 11 Shea, Natalie P           13 NYCC-MR              1:14.78    1:17.95        
                  35.97     1:17.95 (41.98)                                        
 12 Patel, Nisha V            14 CIY-MR               1:23.22    1:21.64        
                  38.23     1:21.64 (43.41)                                        
 13 Lee, Vivienne B           14 NYCC-MR              1:20.58    1:22.11        
                  36.74     1:22.11 (45.37)                                        
 14 Fulmer, Shabnam B         14 NYCC-MR              1:30.50    1:22.44        
                  36.71     1:22.44 (45.73)                                        
 15 Ng, Veronica              14 SSL-MR               1:23.90    1:23.58        
                  38.65     1:23.58 (44.93)                                        
 16 Signore, Maia A           13 SSL-MR               1:22.69    1:23.68        
                  39.23     1:23.68 (44.45)                                        
 17 Meier, MaryBeth X         13 PATS-MR                   NT    1:35.32        
                  39.96     1:35.32 (55.36)                                        
 18 Orientale, Julia          13 Rivertown Rays-MR    2:05.00    1:46.03        
                  49.75     1:46.03 (56.28)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:18.99  METS
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  JO
              2:36.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quezada, Fuego V          13 PATS-MR              2:26.77    2:25.62 ZQ     
                  31.61     1:08.84 (37.23)     1:46.50 (37.66)     2:25.62 (39.12)
  2 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              2:28.46    2:33.87 SILV   
                  32.80     1:12.39 (39.59)     1:53.65 (41.26)     2:33.87 (40.22)
  3 Brennan, Catie F          14 NYCC-MR              2:36.10    2:34.07 SILV   
                  32.12     1:11.72 (39.60)     1:53.18 (41.46)     2:34.07 (40.89)
  4 Olszewski, Inez I         14 NYCC-MR              2:49.14    2:37.14        
                  33.44     1:12.90 (39.46)     1:55.48 (42.58)     2:37.14 (41.66)
  5 Tomita, Yurika            14 NYCC-MR              2:22.05    2:39.24        
                  30.71     1:09.63 (38.92)     1:53.76 (44.13)     2:39.24 (45.48)
  6 Lai, Stephanie R          14 NYCC-MR              2:38.50    2:41.23        
                  33.66     1:15.04 (41.38)     1:59.43 (44.39)     2:41.23 (41.80)
  7 Cudney, Jillian J         13 PATS-MR                   NT    2:42.56        
                  33.61     1:16.79 (43.18)     2:03.85 (47.06)     2:42.56 (38.71)
  8 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              2:49.41    2:47.83        
                  34.58     1:17.64 (43.06)     2:03.08 (45.44)     2:47.83 (44.75)
  9 Thomas, Raina W           13 PATS-MR              2:51.14    2:50.27        
                  34.46     1:16.62 (42.16)     2:03.08 (46.46)     2:50.27 (47.19)
 10 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR                   NT    2:53.41        
                  35.95     1:20.26 (44.31)     2:06.62 (46.36)     2:53.41 (46.79)
 11 Notis, Dahlia J           14 UN-PA-MR                  NT    2:54.67        
                  38.12     1:21.97 (43.85)     2:08.43 (46.46)     2:54.67 (46.24)
 12 Kwa, Brightlyn H          13 NYCC-MR              3:00.00    3:01.57        
                  37.60     1:23.83 (46.23)     2:12.59 (48.76)     3:01.57 (48.98)
 13 Guardino, Mya E           13 PATS-MR                   NT    3:02.62        
                  36.27     1:21.92 (45.65)     2:11.42 (49.50)     3:02.62 (51.20)
 14 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              3:45.79    3:26.53        
                  42.61     1:36.60 (53.99)     2:31.91 (55.31)     3:26.53 (54.62)
 -- Wong, Madeline            14 NYCC-MR              2:41.57         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  36.17     1:16.05 (39.88)     1:57.35 (41.30)          DQ (39.42)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:21.99  ZQ
              2:22.49  JO
              2:41.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Catie F          14 NYCC-MR              2:14.17    2:20.77 ZQ     
                  30.79     1:05.00 (34.21)     1:47.15 (42.15)     2:20.77 (33.62)
  2 Quezada, Fuego V          13 PATS-MR              2:17.62    2:23.52 SILV   
                  30.14     1:06.70 (36.56)     1:50.65 (43.95)     2:23.52 (32.87)
  3 Cudney, Jillian J         13 PATS-MR              2:22.54    2:26.91 SILV   
                  30.53     1:08.44 (37.91)     1:53.21 (44.77)     2:26.91 (33.70)
  4 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              2:19.89    2:27.03 SILV   
                  31.17     1:10.38 (39.21)     1:52.97 (42.59)     2:27.03 (34.06)
  5 Cheng, Britney            14 UNATT-MR             2:24.00    2:27.26 SILV   
                  32.73     1:08.47 (35.74)     1:52.31 (43.84)     2:27.26 (34.95)
  6 Wong, Madeline            14 NYCC-MR              2:28.13    2:32.10 SILV   
                  34.12     1:11.08 (36.96)     1:57.22 (46.14)     2:32.10 (34.88)
  7 Lai, Stephanie R          14 NYCC-MR              2:25.76    2:32.33 SILV   
                  31.18     1:09.83 (38.65)     1:55.65 (45.82)     2:32.33 (36.68)
  8 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR              2:31.33    2:33.62 SILV   
                  32.51     1:10.43 (37.92)     1:58.15 (47.72)     2:33.62 (35.47)
  9 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              2:30.00    2:34.38 SILV   
                  33.59     1:15.36 (41.77)     1:57.61 (42.25)     2:34.38 (36.77)
 10 Yoder, Katina I           14 NYCC-MR              2:38.28    2:36.65 SILV   
                  33.49     1:14.13 (40.64)     2:01.11 (46.98)     2:36.65 (35.54)
 11 Thomas, Raina W           13 PATS-MR              2:42.27    2:37.80 SILV   
                  34.13     1:11.77 (37.64)     1:59.37 (47.60)     2:37.80 (38.43)
 12 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              2:45.73    2:39.43 SILV   
                  35.00     1:14.63 (39.63)     2:02.72 (48.09)     2:39.43 (36.71)
 13 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              2:36.04    2:41.76 SILV   
                  33.07     1:14.51 (41.44)     2:06.08 (51.57)     2:41.76 (35.68)
 14 Lee, Vivienne B           14 NYCC-MR              2:49.72    2:42.05        
                  35.40     1:15.11 (39.71)     2:05.67 (50.56)     2:42.05 (36.38)
 15 Chen, Luola               14 NCAC-MR              2:48.00    2:44.17        
                  36.33     1:17.67 (41.34)     2:06.73 (49.06)     2:44.17 (37.44)
 16 Notis, Dahlia J           14 UN-PA-MR                  NT    2:44.37        
                                1:20.01 ( )     2:07.47 (47.46)     2:44.37 (36.90)
 17 Warner, Breanna           13 NCAC-MR              2:44.00    2:44.92        
                  34.74     1:16.69 (41.95)     2:07.51 (50.82)     2:44.92 (37.41)
 18 Weltz, Sarah M            14 Tritons-MR           2:43.24    2:45.58        
                  36.88     1:17.75 (40.87)     2:05.65 (47.90)     2:45.58 (39.93)
 19 Donlevy, Kelly A          13 CIY-MR               2:37.42    2:45.80        
                  35.40     1:15.52 (40.12)     2:06.69 (51.17)     2:45.80 (39.11)
 20 Lugo, Sofia               14 CAS-MR               2:48.73    2:47.10        
                  35.17     1:16.42 (41.25)     2:06.44 (50.02)     2:47.10 (40.66)
 21 Fulmer, Shabnam B         14 NYCC-MR              2:54.29    2:52.38        
                  37.18     1:19.46 (42.28)     2:11.06 (51.60)     2:52.38 (41.32)
 22 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              2:55.56    2:54.21        
                  38.80     1:20.53 (41.73)     2:13.33 (52.80)     2:54.21 (40.88)
 23 Velez, Daniella M         13 CIY-MR               3:19.74    3:05.41        
                  37.13     1:27.47 (50.34)     2:24.16 (56.69)     3:05.41 (41.25)
 24 Leroy, Savannah           13 NYCC-MR              3:07.25    3:07.17        
                  40.36     1:26.83 (46.47)     2:23.81 (56.98)     3:07.17 (43.36)
 25 Medina, Valeria           13 CIY-MR               3:09.19    3:08.29        
                  42.58     1:31.29 (48.71)     2:24.88 (53.59)     3:08.29 (43.41)
 26 Singh, Gaavya             13 NYCC-MR              3:00.00    3:18.20        
                  43.36     1:32.23 (48.87)     2:32.07 (59.84)     3:18.20 (46.13)
 27 Orientale, Julia          13 Rivertown Rays-MR    3:45.00    3:30.95        
                  43.98     1:41.36 (57.38)     2:39.74 (58.38)     3:30.95 (51.21)
 -- Gilhooly, Paige K         13 SSL-MR               3:25.81         DQ        
      Did not finish on back - back
                  51.18     1:41.04 (49.86)   2:44.41 (1:03.37)          DQ (45.20)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'                1:45.00    1:45.00        
     1) Wong, Madeline 14               2) Olszewski, Inez I 14           
     3) Tomita, Yurika 14               4) Brennan, Catie F 14            
                  28.13       54.00 (25.87)     1:19.70 (25.70)     1:45.00 (25.30)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:45.08    1:45.83        
     1) Quezada, Fuego V 13             2) Cudney, Jillian J 13           
     3) Thomas, Raina W 13              4) Graham, Kendra S 14            
                  25.95       51.81 (25.86)     1:20.44 (28.63)     1:45.83 (25.39)
  3 New York City Aquatic Club-MR  'B'                1:55.00    1:54.27        
     1) Lai, Stephanie R 14             2) Kwa, Brightlyn H 13            
     3) Lee, Vivienne B 14              4) Yoder, Katina I 14             
                  27.93       55.99 (28.06)     1:25.48 (29.49)     1:54.27 (28.79)
  4 Patriot Swim Team-MR  'B'                         1:58.01    2:02.53        
     1) Lopez, Ariana M 13              2) Hayes, Brenna A 13             
     3) Rivera, Anna C 14               4) Guardino, Mya E 13             
                  28.68       59.38 (30.70)     1:31.43 (32.05)     2:02.53 (31.10)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'                1:56.07    1:57.34        
     1) Tomita, Yurika 14               2) Brennan, Catie F 14            
     3) Lai, Stephanie R 14             4) Olszewski, Inez I 14           
                  28.64     1:02.58 (33.94)     1:31.32 (28.74)     1:57.34 (26.02)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:57.64    1:59.72        
     1) Quezada, Fuego V 13             2) Graham, Kendra S 14            
     3) Thomas, Raina W 13              4) Cudney, Jillian J 13           
                  29.03     1:02.35 (33.32)     1:33.23 (30.88)     1:59.72 (26.49)
  3 Nile Crocodile Aquatic Club-MR  'A'                    NT    2:08.90        
     1) Chen, Luola 14                  2) Hongamata, Petra 14            
     3) SU, Rachel 14                   4) Warner, Breanna 13             
                  35.28     1:09.48 (34.20)     1:40.86 (31.38)     2:08.90 (28.04)
  4 New York City Aquatic Club-MR  'B'                2:10.00    2:14.79        
     1) Yoder, Katina I 14              2) Kwa, Brightlyn H 13            
     3) Lee, Vivienne B 14              4) Fulmer, Shabnam B 14           
                  33.31     1:10.89 (37.58)     1:44.93 (34.04)     2:14.79 (29.86)
  5 Patriot Swim Team-MR  'B'                         2:12.61    2:20.17        
     1) Hayes, Brenna A 13              2) Conforti, Nicole M 14          
     3) Lopez, Ariana M 13              4) Holman, Josie M 13             
                  35.83     1:14.24 (38.41)     1:50.07 (35.83)     2:20.17 (30.10)
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.69  METS
                26.29  ZQ
                27.49  AGTC
                28.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Grace               15 NCAC-MR                24.50      25.59 METS   
  2 Lam, Donna                16 PATS-MR                24.95      25.82 ZQ     
  3 Dobben, Anna L            23 NYAC-MR                23.87      26.09 ZQ     
  4 Moody, Sophie P           17 NYCC-MR                25.52      27.19 AGTC   
  5 Tilneac, Stephanie J      16 NYCC-MR                25.33      27.69 SILV   
  6 Siegel, Lauren S          15 PATS-MR                25.75      27.72 SILV   
  7 Donlevy, Katie D          17 CIY-MR                 26.46      27.85 SILV   
  8 Schnupp, Samantha J       15 NYCC-MR                27.48      28.31        
  9 Beavers, Maisy            15 NYCC-MR                27.11      28.35        
 10 Hongamata, Lydia          17 NCAC-MR                27.00      28.41        
 11 Jumpp, Micah B            15 PATS-MR                29.09      28.45        
 12 Trachuk, Anna-Maria       15 NYCC-MR                27.86      28.65        
 13 Caminiti, Maria C         15 CIY-MR                 26.33      28.84        
 14 Liu, Serina               16 NCAC-MR                27.00      28.93        
 15 Wong, Samantha H          15 HS-MR                  26.40      29.03        
 16 Keane, MaryKate           17 PATS-MR                27.84      29.19        
 17 Hafez, Liela A            16 HS-MR                  28.73      29.21        
 18 Conforti, Samantha M      17 PATS-MR                28.11      29.22        
 19 Anderson, Mary Jane J     17 HS-MR                  29.35      29.26        
 20 Manigbas, Celine B        16 CIY-MR                 29.29      29.36        
 21 Owen, Alyssa R            15 HS-MR                  28.81      29.38        
 22 Hartigan, Meghan C        17 SSL-MR                 29.46      29.39        
 23 Gonzalez, Mirna G         16 APEX-MR                28.17      29.59        
 24 Bylis, Kathryn A          15 HS-MR                  28.60      29.80        
 25 Gold, Kate R              16 HS-MR                  28.68      29.81        
 26 Gangemi, Samantha R       15 HS-MR                  29.89      30.20        
 27 Schiavi, Guilia           15 PATS-MR                29.40      30.33        
 28 Teo, Peony                15 NYCC-MR                31.37      30.88        
 29 Gnad, Jessie A            16 HS-MR                  29.22      31.05        
 30 Capalbo, Nicolette E      16 SSL-MR                 30.10      31.51        
 31 Shen, Alexandra           15 HS-MR                  29.43      31.80        
 32 Kabbez, Renee T           15 HS-MR                  31.30      32.24        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
                57.19  ZQ
                58.89  AGTC
              1:01.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Grace               15 NCAC-MR                54.00      55.97 ZQ     
                  27.24       55.97 (28.73)                                        
  2 Sprague, Whitney C        27 NYAC-MR                53.33      59.03 SILV   
                  28.10       59.03 (30.93)                                        
  3 Schnupp, Samantha J       15 NYCC-MR              1:00.06    1:01.57        
                  29.66     1:01.57 (31.91)                                        
  4 Ho, Penelope L            15 SSL-MR               1:02.62    1:04.75        
                  31.02     1:04.75 (33.73)                                        
  5 Manigbas, Celine B        16 CIY-MR               1:04.50    1:05.09        
                  31.10     1:05.09 (33.99)                                        
  6 Gonzalez, Mirna G         16 APEX-MR              1:10.00    1:06.76        
                  31.46     1:06.76 (35.30)                                        
  7 Beavers, Maisy            15 NYCC-MR              1:00.64    1:06.82        
                  30.31     1:06.82 (36.51)                                        
  8 Barrios, Sarahelena       16 CIY-MR               1:06.25    1:08.37        
                  32.56     1:08.37 (35.81)                                        
  9 Schiavi, Guilia           15 PATS-MR              1:07.09    1:08.55        
                  32.06     1:08.55 (36.49)                                        
 10 Teo, Peony                15 NYCC-MR              1:10.27    1:08.94        
                  33.25     1:08.94 (35.69)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
              2:02.49  ZQ
              2:09.19  AGTC
              2:10.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lam, Donna                16 PATS-MR              1:56.90    2:02.38 ZQ     
                  28.64     1:00.01 (31.37)     1:31.32 (31.31)     2:02.38 (31.06)
  2 Weaver, Joanie M          23 NYAC-MR              1:54.13    2:04.73 AGTC   
                  28.95     1:00.04 (31.09)     1:32.06 (32.02)     2:04.73 (32.67)
  3 Pagano, Megan A           17 PATS-MR              2:04.41    2:09.27 SILV   
                  29.52     1:02.33 (32.81)     1:35.42 (33.09)     2:09.27 (33.85)
  4 Conforti, Samantha M      17 PATS-MR              2:11.43    2:11.85        
                  29.23     1:02.77 (33.54)     1:37.30 (34.53)     2:11.85 (34.55)
  5 Burke, Alyssa             17 SSL-MR               2:06.22    2:14.08        
                  30.42     1:04.06 (33.64)     1:38.99 (34.93)     2:14.08 (35.09)
  6 Schnupp, Samantha J       15 NYCC-MR              2:10.29    2:15.38        
                  31.35     1:05.35 (34.00)     1:40.51 (35.16)     2:15.38 (34.87)
  7 Bianco, Sara E            17 HS-MR                2:13.46    2:15.52        
                  30.62     1:04.51 (33.89)     1:40.16 (35.65)     2:15.52 (35.36)
  8 Trachuk, Anna-Maria       15 NYCC-MR              2:13.44    2:15.74        
                  31.27     1:05.42 (34.15)     1:41.27 (35.85)     2:15.74 (34.47)
  9 Gold, Kate R              16 HS-MR                2:16.00    2:17.46        
                  31.98     1:08.03 (36.05)     1:44.31 (36.28)     2:17.46 (33.15)
 10 Anderson, Mary Jane J     17 HS-MR                2:25.90    2:18.78        
                  31.98     1:07.74 (35.76)     1:44.15 (36.41)     2:18.78 (34.63)
 11 Ho, Penelope L            15 SSL-MR               2:19.06    2:18.96        
                  31.76     1:07.10 (35.34)     1:43.06 (35.96)     2:18.96 (35.90)
 12 Owen, Alyssa R            15 HS-MR                2:22.97    2:21.77        
                  32.71     1:07.83 (35.12)     1:45.39 (37.56)     2:21.77 (36.38)
 13 Bylis, Kathryn A          15 HS-MR                2:27.47    2:23.39        
                  33.70     1:10.27 (36.57)     1:48.12 (37.85)     2:23.39 (35.27)
 14 Capalbo, Nicolette E      16 SSL-MR               2:19.32    2:24.73        
                  33.49     1:10.32 (36.83)     1:48.07 (37.75)     2:24.73 (36.66)
 15 Teo, Peony                15 NYCC-MR              2:31.07    2:25.93        
                  33.38     1:10.53 (37.15)     1:48.58 (38.05)     2:25.93 (37.35)
 16 Shea, Kayla               16 SSL-MR               2:21.80    2:25.95        
                  32.32     1:09.00 (36.68)     1:47.96 (38.96)     2:25.95 (37.99)
 17 Schiavi, Guilia           15 PATS-MR              2:30.85    2:31.58        
                  32.77     1:12.29 (39.52)     1:52.86 (40.57)     2:31.58 (38.72)
 18 Beavers, Maisy            15 NYCC-MR              2:17.87    2:33.42        
                  32.60     1:09.97 (37.37)     1:50.91 (40.94)     2:33.42 (42.51)
 19 Shen, Alexandra           15 HS-MR                2:23.45    2:34.49        
                  33.93     1:11.98 (38.05)     1:53.04 (41.06)     2:34.49 (41.45)
 20 Wong, Samantha H          15 HS-MR                2:27.64    2:34.90        
                  34.11     1:12.57 (38.46)     1:53.63 (41.06)     2:34.90 (41.27)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:01.69  METS
              1:05.49  ZQ
              1:06.99  AGTC
              1:10.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaziri, Leila             29 NYAC-MR                53.13    1:01.05 METS   
                  29.81     1:01.05 (31.24)                                        
  2 Dobben, Anna L            23 NYAC-MR                58.73    1:02.53 ZQ     
                  30.48     1:02.53 (32.05)                                        
  3 Tilneac, Stephanie J      16 NYCC-MR              1:01.78    1:03.90 ZQ     
                  30.92     1:03.90 (32.98)                                        
  4 Bianco, Sara E            17 HS-MR                1:05.05    1:06.67 AGTC   
                  32.36     1:06.67 (34.31)                                        
  5 Hartigan, Meghan C        17 SSL-MR               1:02.71    1:07.03 SILV   
                  32.06     1:07.03 (34.97)                                        
  6 Moody, Sophie P           17 NYCC-MR              1:02.06    1:07.72 SILV   
                  33.03     1:07.72 (34.69)                                        
  7 Ho, Penelope L            15 SSL-MR               1:07.28    1:08.18 SILV   
                  32.81     1:08.18 (35.37)                                        
  8 Anderson, Mary Jane J     17 HS-MR                1:07.79    1:09.78 SILV   
                  33.97     1:09.78 (35.81)                                        
  9 Schnupp, Samantha J       15 NYCC-MR              1:07.96    1:09.79 SILV   
                  34.10     1:09.79 (35.69)                                        
 10 Liu, Serina               16 NCAC-MR              1:09.00    1:10.31        
                  34.07     1:10.31 (36.24)                                        
 11 Weaver, Joanie M          23 NYAC-MR              1:02.27    1:10.52        
                  34.38     1:10.52 (36.14)                                        
 12 Newhard, Caitlin M        15 PATS-MR              1:10.90    1:10.64        
                  34.55     1:10.64 (36.09)                                        
 13 Jumpp, Micah B            15 PATS-MR              1:10.17    1:11.50        
                  34.12     1:11.50 (37.38)                                        
 14 Burke, Alyssa             17 SSL-MR               1:10.74    1:11.73        
                  35.16     1:11.73 (36.57)                                        
 15 Hafez, Liela A            16 HS-MR                1:12.90    1:12.36        
                  35.15     1:12.36 (37.21)                                        
 16 Bylis, Kathryn A          15 HS-MR                1:10.95    1:12.79        
                  37.29     1:12.79 (35.50)                                        
 17 Beavers, Maisy            15 NYCC-MR              1:08.26    1:12.88        
                  34.15     1:12.88 (38.73)                                        
 18 Manigbas, Celine B        16 CIY-MR               1:09.94    1:13.10        
                  35.23     1:13.10 (37.87)                                        
 19 Gangemi, Samantha R       15 HS-MR                1:15.19    1:13.62        
                  36.08     1:13.62 (37.54)                                        
 20 Trachuk, Anna-Maria       15 NYCC-MR              1:10.78    1:13.90        
                  36.35     1:13.90 (37.55)                                        
 21 Gnad, Jessie A            16 HS-MR                1:13.71    1:14.12        
                  35.73     1:14.12 (38.39)                                        
 22 Owen, Alyssa R            15 HS-MR                1:13.73    1:14.64        
                  36.78     1:14.64 (37.86)                                        
 23 Caminiti, Maria C         15 CIY-MR               1:14.39    1:14.75        
 24 Kabbez, Renee T           15 HS-MR                1:14.05    1:15.19        
                  36.47     1:15.19 (38.72)                                        
 25 Teo, Peony                15 NYCC-MR              1:19.83    1:15.38        
                  35.76     1:15.38 (39.62)                                        
 26 Gold, Kate R              16 HS-MR                1:11.65    1:15.42        
                  37.13     1:15.42 (38.29)                                        
 27 Gonzalez, Mirna G         16 APEX-MR              1:13.25    1:17.68        
                  37.64     1:17.68 (40.04)                                        
 28 Schiavi, Guilia           15 PATS-MR              1:17.15    1:19.23        
                  38.15     1:19.23 (41.08)                                        
 29 Wong, Samantha H          15 HS-MR                1:14.98    1:19.98        
                  38.47     1:19.98 (41.51)                                        
 30 Shen, Alexandra           15 HS-MR                1:14.44    1:25.15        
                  41.48     1:25.15 (43.67)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:13.49  METS
              2:20.99  ZQ
              2:24.99  AGTC
              2:29.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siegel, Lauren S          15 PATS-MR              2:11.66    2:17.90 ZQ     
                  32.96     1:07.30 (34.34)     1:42.43 (35.13)     2:17.90 (35.47)
  2 Pagano, Megan A           17 PATS-MR              2:10.02    2:19.29 ZQ     
                  32.08     1:07.25 (35.17)     1:43.21 (35.96)     2:19.29 (36.08)
  3 Lam, Donna                16 PATS-MR              2:18.14    2:22.73 AGTC   
                  33.47     1:09.80 (36.33)     1:46.66 (36.86)     2:22.73 (36.07)
  4 Ho, Penelope L            15 SSL-MR               2:26.95    2:26.80 SILV   
                  34.25     1:10.88 (36.63)     1:48.64 (37.76)     2:26.80 (38.16)
  5 Schnupp, Samantha J       15 NYCC-MR              2:25.56    2:29.88        
                  34.61     1:11.83 (37.22)     1:50.86 (39.03)     2:29.88 (39.02)
  6 Donabie, Alana R          15 PATS-MR              2:25.11    2:33.91        
                  34.42     1:12.60 (38.18)     1:53.42 (40.82)     2:33.91 (40.49)
  7 Newhard, Caitlin M        15 PATS-MR              2:35.57    2:36.18        
                  36.83     1:15.40 (38.57)     1:56.14 (40.74)     2:36.18 (40.04)
  8 Keane, MaryKate           17 PATS-MR              2:35.73    2:38.00        
                  37.35     1:17.50 (40.15)     1:58.44 (40.94)     2:38.00 (39.56)
  9 Jumpp, Micah B            15 PATS-MR              2:33.78    2:39.92        
                  35.62     1:16.05 (40.43)     1:58.25 (42.20)     2:39.92 (41.67)
 10 Teo, Peony                15 NYCC-MR              2:43.20    2:41.26        
                  37.51     1:18.18 (40.67)     1:59.54 (41.36)     2:41.26 (41.72)
 11 Schiavi, Guilia           15 PATS-MR              2:45.80    2:48.93        
                  38.62     1:21.84 (43.22)     2:05.98 (44.14)     2:48.93 (42.95)
 12 Barrios, Sarahelena       16 CIY-MR               2:45.00    2:50.28        
                  39.53     1:22.42 (42.89)     2:06.52 (44.10)     2:50.28 (43.76)
 -- Beavers, Maisy            15 NYCC-MR              2:31.39         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  36.53     1:18.40 (41.87)     2:06.10 (47.70)          DQ (49.32)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:11.69  METS
              1:13.99  ZQ
              1:18.99  AGTC
              1:20.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Grace               15 NCAC-MR              1:08.00    1:10.31 METS   
                  33.30     1:10.31 (37.01)                                        
  2 Manigbas, Celine B        16 CIY-MR               1:22.15    1:23.16        
                  40.19     1:23.16 (42.97)                                        
  3 Teo, Peony                15 NYCC-MR              1:30.04    1:28.22        
                  42.45     1:28.22 (45.77)                                        
  4 Gonzalez, Mirna G         16 APEX-MR              1:26.00    1:29.16        
                  41.56     1:29.16 (47.60)                                        
  5 Beavers, Maisy            15 NYCC-MR              1:23.99    1:29.69        
                  39.37     1:29.69 (50.32)                                        
  6 Schiavi, Guilia           15 PATS-MR              1:31.34    1:31.67        
                  42.34     1:31.67 (49.33)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  METS
              2:37.89  ZQ
              2:46.99  AGTC
              2:50.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Grace               15 NCAC-MR              2:30.00    2:31.91 METS   
                  34.24     1:13.14 (38.90)     1:52.65 (39.51)     2:31.91 (39.26)
  2 Lam, Donna                16 PATS-MR              2:39.04    2:40.29 AGTC   
                  36.44     1:16.81 (40.37)     1:58.44 (41.63)     2:40.29 (41.85)
  3 Siegel, Lauren S          15 PATS-MR              2:36.47    2:41.69 AGTC   
                  37.52     1:18.91 (41.39)     2:00.40 (41.49)     2:41.69 (41.29)
  4 Donlevy, Katie D          17 CIY-MR               2:39.81    2:47.63 SILV   
                  37.60     1:19.77 (42.17)     2:03.46 (43.69)     2:47.63 (44.17)
  5 Bianco, Sara E            17 HS-MR                2:47.39    2:48.96 SILV   
                  38.16     1:20.52 (42.36)     2:04.45 (43.93)     2:48.96 (44.51)
  6 Hartigan, Meghan C        17 SSL-MR               2:41.79    2:50.54 SILV   
                  38.52     1:21.17 (42.65)     2:05.74 (44.57)     2:50.54 (44.80)
  7 Donabie, Alana R          15 PATS-MR              2:46.79    2:52.98        
                  39.66     1:23.88 (44.22)     2:08.74 (44.86)     2:52.98 (44.24)
  8 Pagano, Megan A           17 PATS-MR              2:43.92    2:53.65        
                  39.07     1:22.91 (43.84)     2:08.51 (45.60)     2:53.65 (45.14)
  9 Kabbez, Renee T           15 HS-MR                2:54.15    2:54.78        
                  40.18     1:24.60 (44.42)     2:11.37 (46.77)     2:54.78 (43.41)
 10 Shea, Kayla               16 SSL-MR               2:55.18    2:56.13        
                  39.91     1:25.19 (45.28)     2:11.47 (46.28)     2:56.13 (44.66)
 11 Hafez, Liela A            16 HS-MR                2:55.73    2:57.55        
                  40.70     1:25.47 (44.77)     2:12.19 (46.72)     2:57.55 (45.36)
 12 Keane, MaryKate           17 PATS-MR              2:52.05    2:57.96        
                  40.08     1:26.07 (45.99)     2:11.57 (45.50)     2:57.96 (46.39)
 13 Burke, Alyssa             17 SSL-MR               2:52.69    2:58.25        
                  40.58     1:25.75 (45.17)     2:11.88 (46.13)     2:58.25 (46.37)
 14 Conforti, Samantha M      17 PATS-MR              2:47.98    3:00.13        
                  39.87     1:25.49 (45.62)     2:12.76 (47.27)     3:00.13 (47.37)
 15 Newhard, Caitlin M        15 PATS-MR              2:58.91    3:00.74        
                  39.91     1:25.43 (45.52)     2:13.19 (47.76)     3:00.74 (47.55)
 16 Gnad, Jessie A            16 HS-MR                2:58.54    3:02.39        
                  41.00     1:26.68 (45.68)     2:14.09 (47.41)     3:02.39 (48.30)
 17 Gangemi, Samantha R       15 HS-MR                3:11.14    3:12.04        
                  42.80     1:31.59 (48.79)     2:22.17 (50.58)     3:12.04 (49.87)
 18 Jumpp, Micah B            15 PATS-MR              3:17.32    3:18.64        
                  43.46     1:35.33 (51.87)     2:27.40 (52.07)     3:18.64 (51.24)
 -- Tilneac, Stephanie J      16 NYCC-MR              2:46.45         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  39.74     1:24.54 (44.80)     2:08.52 (43.98)          DQ (43.48)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  METS
              1:04.49  ZQ
              1:08.59  AGTC
              1:09.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaziri, Leila             29 NYAC-MR                53.44    1:02.13 ZQ     
                  30.03     1:02.13 (32.10)                                        
  2 Miou, Grace               15 NCAC-MR              1:02.00    1:03.74 ZQ     
                  29.49     1:03.74 (34.25)                                        
  3 Tilneac, Stephanie J      16 NYCC-MR                58.75    1:03.75 ZQ     
                  29.53     1:03.75 (34.22)                                        
  4 Moody, Sophie P           17 NYCC-MR              1:04.66    1:05.19 AGTC   
                  30.64     1:05.19 (34.55)                                        
  5 Manigbas, Celine B        16 CIY-MR               1:05.98    1:06.32 AGTC   
                  31.38     1:06.32 (34.94)                                        
  6 Donlevy, Katie D          17 CIY-MR               1:05.59    1:07.32 AGTC   
                  30.92     1:07.32 (36.40)                                        
  7 Hafez, Liela A            16 HS-MR                1:04.84    1:07.90 AGTC   
                  31.64     1:07.90 (36.26)                                        
  8 Donabie, Alana R          15 PATS-MR              1:04.68    1:09.30 SILV   
                  30.46     1:09.30 (38.84)                                        
  9 Schnupp, Samantha J       15 NYCC-MR              1:05.80    1:10.12        
                  32.29     1:10.12 (37.83)                                        
 10 Capalbo, Nicolette E      16 SSL-MR               1:05.59    1:10.88        
                  33.08     1:10.88 (37.80)                                        
 11 Bianco, Sara E            17 HS-MR                1:08.42    1:11.25        
                  32.64     1:11.25 (38.61)                                        
 12 Caminiti, Maria C         15 CIY-MR               1:09.83    1:11.60        
                  32.41     1:11.60 (39.19)                                        
 13 Newhard, Caitlin M        15 PATS-MR              1:22.04    1:13.71        
                  33.17     1:13.71 (40.54)                                        
 14 Gnad, Jessie A            16 HS-MR                1:12.13    1:14.10        
                  34.86     1:14.10 (39.24)                                        
 15 Shea, Kayla               16 SSL-MR               1:11.98    1:14.54        
                  34.48     1:14.54 (40.06)                                        
 16 Anderson, Mary Jane J     17 HS-MR                1:18.13    1:16.87        
                  35.15     1:16.87 (41.72)                                        
 17 Bylis, Kathryn A          15 HS-MR                1:14.27    1:17.54        
                  36.70     1:17.54 (40.84)                                        
 18 Gangemi, Samantha R       15 HS-MR                1:18.23    1:18.01        
                  35.94     1:18.01 (42.07)                                        
 19 Owen, Alyssa R            15 HS-MR                1:21.00    1:18.60        
                  36.63     1:18.60 (41.97)                                        
 20 Teo, Peony                15 NYCC-MR              1:24.91    1:19.30        
                  36.29     1:19.30 (43.01)                                        
 21 Kabbez, Renee T           15 HS-MR                1:22.84    1:20.10        
                  37.37     1:20.10 (42.73)                                        
 22 Gold, Kate R              16 HS-MR                1:20.82    1:20.42        
                  36.33     1:20.42 (44.09)                                        
 23 Beavers, Maisy            15 NYCC-MR              1:09.35    1:21.29        
                  35.15     1:21.29 (46.14)                                        
 24 Wong, Samantha H          15 HS-MR                1:17.47    1:25.04        
                  38.06     1:25.04 (46.98)                                        
 25 Shen, Alexandra           15 HS-MR                1:13.20    1:28.69        
                  39.77     1:28.69 (48.92)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:18.99  METS
              2:24.99  ZQ
              2:31.99  AGTC
              2:33.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lam, Donna                16 PATS-MR              2:16.63    2:24.48 ZQ     
                  31.54     1:09.00 (37.46)     1:45.69 (36.69)     2:24.48 (38.79)
  2 Donabie, Alana R          15 PATS-MR              2:32.84    2:34.42        
                  31.60     1:09.32 (37.72)     1:52.27 (42.95)     2:34.42 (42.15)
  3 Siegel, Lauren S          15 PATS-MR              2:37.68    2:37.37        
                  34.05     1:13.07 (39.02)     1:54.54 (41.47)     2:37.37 (42.83)
  4 Schnupp, Samantha J       15 NYCC-MR              2:34.05    2:40.98        
                  35.72     1:17.93 (42.21)     2:00.86 (42.93)     2:40.98 (40.12)
  5 Pagano, Megan A           17 PATS-MR              2:26.98    2:43.74        
                  33.14     1:13.72 (40.58)     1:58.84 (45.12)     2:43.74 (44.90)
  6 Keane, MaryKate           17 PATS-MR              2:54.23    2:56.45        
                  37.77     1:24.62 (46.85)     2:10.00 (45.38)     2:56.45 (46.45)
  7 Jumpp, Micah B            15 PATS-MR              3:09.36    2:59.29        
                  37.91     1:23.82 (45.91)     2:12.30 (48.48)     2:59.29 (46.99)
  8 Newhard, Caitlin M        15 PATS-MR                   NT    3:06.37        
                  35.77     1:20.65 (44.88)     2:12.23 (51.58)     3:06.37 (54.14)
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
              2:19.99  ZQ
              2:26.99  AGTC
              2:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lam, Donna                16 PATS-MR              2:13.40    2:17.10 ZQ     
                  29.17     1:04.33 (35.16)     1:45.96 (41.63)     2:17.10 (31.14)
  2 Siegel, Lauren S          15 PATS-MR              2:13.42    2:18.94 ZQ     
                  30.81     1:04.98 (34.17)     1:46.28 (41.30)     2:18.94 (32.66)
  3 Miou, Grace               15 NCAC-MR              2:15.00    2:19.07 ZQ     
                  29.80     1:07.21 (37.41)     1:46.79 (39.58)     2:19.07 (32.28)
  4 O'Connor, Bridget C       28 NYAC-MR              2:15.00    2:26.65 AGTC   
                  28.82     1:05.50 (36.68)     1:50.74 (45.24)     2:26.65 (35.91)
  5 Pagano, Megan A           17 PATS-MR              2:16.89    2:29.30 SILV   
                  31.79     1:07.91 (36.12)     1:54.33 (46.42)     2:29.30 (34.97)
  6 Donabie, Alana R          15 PATS-MR              2:24.20    2:29.78 SILV   
                  30.72     1:08.98 (38.26)     1:54.18 (45.20)     2:29.78 (35.60)
  7 Manigbas, Celine B        16 CIY-MR               2:26.97    2:34.24 SILV   
                  31.71     1:10.48 (38.77)     1:57.60 (47.12)     2:34.24 (36.64)
  8 Schnupp, Samantha J       15 NYCC-MR              2:35.22    2:35.83 SILV   
                  32.56     1:10.97 (38.41)     2:00.35 (49.38)     2:35.83 (35.48)
  9 Newhard, Caitlin M        15 PATS-MR              2:37.54    2:36.69 SILV   
                  33.68     1:12.30 (38.62)     1:59.97 (47.67)     2:36.69 (36.72)
 10 Ho, Penelope L            15 SSL-MR               2:39.97    2:39.06        
                  34.78     1:11.26 (36.48)     2:03.08 (51.82)     2:39.06 (35.98)
 11 Keane, MaryKate           17 PATS-MR              2:37.15    2:40.53        
                  35.54     1:16.73 (41.19)     2:02.46 (45.73)     2:40.53 (38.07)
 12 Teo, Peony                15 NYCC-MR              2:53.49    2:44.44        
                  36.49     1:16.86 (40.37)     2:05.87 (49.01)     2:44.44 (38.57)
 13 Jumpp, Micah B            15 PATS-MR              2:46.45    2:47.19        
                  34.88     1:16.44 (41.56)     2:10.27 (53.83)     2:47.19 (36.92)
 14 Barrios, Sarahelena       16 CIY-MR               2:52.54    2:54.25        
                  38.43     1:19.45 (41.02)     2:14.01 (54.56)     2:54.25 (40.24)
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:43.38    1:47.35        
     1) Siegel, Lauren S 15             2) Donabie, Alana R 15            
     3) Buitekant, Emily E 16           4) Lam, Donna 16                  
                  27.40       54.18 (26.78)     1:21.96 (27.78)     1:47.35 (25.39)
  2 Patriot Swim Team-MR  'B'                         1:52.31    1:57.59        
     1) Conforti, Samantha M 17         2) Keane, MaryKate 17             
     3) Newhard, Caitlin M 15           4) Pagano, Megan A 17             
                  28.64       57.21 (28.57)     1:27.48 (30.27)     1:57.59 (30.11)
 
Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:03.48    1:59.40        
     1) Pagano, Megan A 17              2) Siegel, Lauren S 15            
     3) Lam, Donna 16                   4) Donabie, Alana R 15            
                  29.98     1:05.30 (35.32)     1:33.13 (27.83)     1:59.40 (26.27)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'                1:56.00    2:03.04        
     1) Tilneac, Stephanie J 16         2) Moody, Sophie P 17             
     3) Schnupp, Samantha J 15          4) Trachuk, Anna-Maria 15         
                  30.00     1:05.55 (35.55)     1:35.03 (29.48)     2:03.04 (28.01)
  3 Patriot Swim Team-MR  'B'                         2:10.66    2:12.14        
     1) Jumpp, Micah B 15               2) Keane, MaryKate 17             
     3) Conforti, Samantha M 17         4) Newhard, Caitlin M 15          
                  34.95     1:12.58 (37.63)     1:43.86 (31.28)     2:12.14 (28.28)
 
Girls 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              5:14.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Quezada, Fuego V          13 PATS-MR              5:22.75    5:41.18        
                                                    1:39.24 ( )     2:14.13 (34.89)
        2:48.72 (34.59)     3:23.49 (34.77)     3:59.47 (35.98)     4:34.71 (35.24)
        5:08.74 (34.03)     5:41.18 (32.44)                                        
  2 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              5:35.57    5:55.36        
                                                    1:44.59 ( )     2:21.00 (36.41)
        2:57.21 (36.21)     3:33.42 (36.21)     4:09.69 (36.27)     4:45.53 (35.84)
        5:20.97 (35.44)     5:55.36 (34.39)                                        
  3 Cudney, Jillian J         13 PATS-MR              5:41.91    6:12.15        
                                                    1:46.82 ( )     2:25.24 (38.42)
        3:03.89 (38.65)     3:41.86 (37.97)     4:20.34 (38.48)     4:58.48 (38.14)
        5:36.22 (37.74)     6:12.15 (35.93)                                        
  4 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              6:00.14    6:28.41        
                  33.03     1:11.75 (38.72)     1:51.03 (39.28)     2:30.72 (39.69)
        3:10.79 (40.07)     3:50.50 (39.71)     4:30.43 (39.93)     5:11.14 (40.71)
        5:50.39 (39.25)     6:28.41 (38.02)                                        
  5 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              6:25.04    6:34.60        
                  33.87     1:13.38 (39.51)     1:53.78 (40.40)     2:35.37 (41.59)
        3:15.84 (40.47)     3:55.98 (40.14)     4:37.09 (41.11)     5:17.92 (40.83)
        5:58.36 (40.44)     6:34.60 (36.24)                                        
  6 Thomas, Raina W           13 PATS-MR              6:43.89    6:52.93        
                  34.62     1:13.86 (39.24)     1:54.79 (40.93)     2:36.95 (42.16)
        3:19.34 (42.39)     4:01.82 (42.48)     4:44.63 (42.81)     5:28.99 (44.36)
        6:11.31 (42.32)     6:52.93 (41.62)                                        
  7 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              6:36.45    6:59.57        
                  35.13     1:15.56 (40.43)     1:58.06 (42.50)     2:40.93 (42.87)
        3:23.99 (43.06)     4:06.97 (42.98)     4:50.48 (43.51)     5:34.40 (43.92)
        6:17.21 (42.81)     6:59.57 (42.36)                                        
  8 Notis, Dahlia J           14 UN-PA-MR                  NT    6:59.94        
                  36.41     1:18.40 (41.99)     2:00.38 (41.98)     2:43.37 (42.99)
        3:28.42 (45.05)     4:11.33 (42.91)     4:53.16 (41.83)     5:37.06 (43.90)
        6:20.41 (43.35)     6:59.94 (39.53)                                        
  9 Guardino, Mya E           13 PATS-MR              6:47.05    7:16.74        
                  38.11     1:21.23 (43.12)     2:05.67 (44.44)     2:50.74 (45.07)
        3:34.74 (44.00)     4:19.46 (44.72)     5:06.09 (46.63)     5:50.04 (43.95)
        6:34.21 (44.17)     7:16.74 (42.53)                                        
 
Girls 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              5:14.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lam, Donna                16 PATS-MR              5:19.66    5:40.82        
                  29.77     1:03.55 (33.78)     1:38.35 (34.80)     2:12.87 (34.52)
        2:47.66 (34.79)     3:22.65 (34.99)     3:57.64 (34.99)     4:33.02 (35.38)
        5:08.23 (35.21)     5:40.82 (32.59)                                        
  2 Pagano, Megan A           17 PATS-MR              5:33.19    5:45.28        
                  31.06     1:05.50 (34.44)     1:40.38 (34.88)     2:15.71 (35.33)
        2:51.18 (35.47)     3:26.24 (35.06)     4:01.14 (34.90)     4:36.69 (35.55)
        5:11.22 (34.53)     5:45.28 (34.06)                                        
  3 Siegel, Lauren S          15 PATS-MR              5:51.64    5:55.29        
                  30.91     1:05.29 (34.38)     1:40.48 (35.19)     2:16.59 (36.11)
        2:52.35 (35.76)     3:28.93 (36.58)     4:05.38 (36.45)     4:42.30 (36.92)
        5:19.01 (36.71)     5:55.29 (36.28)                                        
  4 Donabie, Alana R          15 PATS-MR              5:38.06    6:04.97        
                  31.10     1:05.78 (34.68)     1:42.31 (36.53)     2:19.37 (37.06)
        2:57.16 (37.79)     3:34.73 (37.57)     4:12.91 (38.18)     4:51.19 (38.28)
        5:27.79 (36.60)     6:04.97 (37.18)                                        
  5 Vitale, Miya N            11 PATS-MR              6:18.72    6:09.06        
                  32.97     1:10.13 (37.16)     1:48.10 (37.97)     2:25.98 (37.88)
        3:03.40 (37.42)     3:40.94 (37.54)     4:19.10 (38.16)     4:57.28 (38.18)
        5:34.55 (37.27)     6:09.06 (34.51)                                        
  6 Hayes, Alana S            11 PATS-MR              6:23.85    6:18.67        
                  34.02     1:11.04 (37.02)     1:49.73 (38.69)     2:27.95 (38.22)
        3:05.90 (37.95)     3:44.26 (38.36)     4:23.38 (39.12)     5:02.40 (39.02)
        5:40.89 (38.49)     6:18.67 (37.78)                                        
  7 Keane, MaryKate           17 PATS-MR              5:58.50    6:22.84        
                  33.05     1:10.37 (37.32)     1:48.32 (37.95)     2:27.02 (38.70)
        3:06.10 (39.08)     3:45.54 (39.44)     4:25.46 (39.92)     5:05.08 (39.62)
        5:44.16 (39.08)     6:22.84 (38.68)                                        
  8 Newhard, Caitlin M        15 PATS-MR              6:20.58    6:24.93        
                  34.89     1:12.39 (37.50)     1:50.42 (38.03)     2:29.03 (38.61)
        3:08.02 (38.99)     3:47.42 (39.40)     4:27.22 (39.80)     5:07.30 (40.08)
        5:46.85 (39.55)     6:24.93 (38.08)                                        
  9 Jumpp, Micah B            15 PATS-MR              6:33.54    6:33.71        
                  34.31     1:13.71 (39.40)     1:54.95 (41.24)     2:35.78 (40.83)
        3:16.09 (40.31)     3:55.73 (39.64)     4:35.56 (39.83)     5:15.83 (40.27)
        5:56.40 (40.57)     6:33.71 (37.31)                                        
 10 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR                   NT    6:40.70        
                  32.87     1:10.23 (37.36)     1:50.32 (40.09)     2:32.77 (42.45)
        3:14.94 (42.17)     3:56.33 (41.39)     4:38.58 (42.25)     5:19.31 (40.73)
        6:01.19 (41.88)     6:40.70 (39.51)                                        
 11 Schiavi, Guilia           15 PATS-MR              6:53.05    7:01.19        
                  35.16     1:16.60 (41.44)     1:59.42 (42.82)     2:42.85 (43.43)
        3:26.81 (43.96)     4:10.17 (43.36)     4:53.63 (43.46)     5:37.87 (44.24)
        6:20.73 (42.86)     7:01.19 (40.46)                                        
 12 Abrams, Anna M            11 PATS-MR                   NT    8:14.18        
                  41.41     1:29.69 (48.28)     2:20.75 (51.06)     3:11.73 (50.98)
        4:02.69 (50.96)     4:53.37 (50.68)     5:44.59 (51.22)     6:35.47 (50.88)
      8:14.18 (1:38.71)                                                            
 13 DeLuca, Tola G            11 PATS-MR                   NT    9:11.88        
                  44.35     1:37.05 (52.70)     2:33.07 (56.02)     3:30.91 (57.84)
        4:28.27 (57.36)     5:26.30 (58.03)     6:23.82 (57.52)     7:20.64 (56.82)
        8:16.87 (56.23)     9:11.88 (55.01)                                        
 
Girls 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              4:47.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quezada, Fuego V          13 PATS-MR              5:07.19    5:03.81        
                  32.33     1:09.67 (37.34)     1:48.99 (39.32)     2:27.95 (38.96)
        3:10.74 (42.79)     3:53.96 (43.22)     4:29.45 (35.49)     5:03.81 (34.36)
  2 Graham, Kendra S          14 PATS-MR              4:55.77    5:10.49        
                  32.70     1:12.01 (39.31)     1:53.51 (41.50)     2:33.36 (39.85)
        3:16.77 (43.41)     4:00.46 (43.69)     4:36.70 (36.24)     5:10.49 (33.79)
  3 Cudney, Jillian J         13 PATS-MR                   NT    5:28.60        
                  39.09     1:26.51 (47.42)     2:07.89 (41.38)     2:48.35 (40.46)
        3:34.68 (46.33)     4:21.63 (46.95)     4:55.47 (33.84)     5:28.60 (33.13)
  4 Holman, Josie M           13 PATS-MR              5:44.19    5:42.75        
                  35.20     1:21.19 (45.99)     2:04.68 (43.49)     2:47.32 (42.64)
        3:38.15 (50.83)     4:28.76 (50.61)     5:06.12 (37.36)     5:42.75 (36.63)
  5 Lopez, Ariana M           13 PATS-MR              5:55.33    5:43.34        
                  35.40     1:19.26 (43.86)     2:03.84 (44.58)     2:47.81 (43.97)
        3:40.49 (52.68)     4:31.53 (51.04)     5:08.44 (36.91)     5:43.34 (34.90)
  6 Conforti, Nicole M        14 PATS-MR              5:39.77    5:45.09        
                  37.34     1:22.36 (45.02)     2:08.83 (46.47)     2:54.60 (45.77)
        3:40.68 (46.08)     4:27.56 (46.88)     5:07.16 (39.60)     5:45.09 (37.93)
  7 Thomas, Raina W           13 PATS-MR                   NT    5:48.28        
                  35.23     1:17.56 (42.33)                             2:43.75 ( )
        3:33.83 (50.08)     4:24.89 (51.06)     5:06.64 (41.75)     5:48.28 (41.64)
  8 Hayes, Brenna A           13 PATS-MR              5:32.36    5:48.80        
                  37.90     1:25.09 (47.19)     2:08.27 (43.18)     2:51.95 (43.68)
        3:41.62 (49.67)     4:29.78 (48.16)     5:10.00 (40.22)     5:48.80 (38.80)
  9 Notis, Dahlia J           14 UN-PA-MR                  NT    6:02.25        
                  37.71     1:19.81 (42.10)     2:06.65 (46.84)     2:51.59 (44.94)
        3:44.20 (52.61)     4:36.48 (52.28)     5:20.31 (43.83)     6:02.25 (41.94)
 10 Rivera, Anna C            14 PATS-MR              6:40.96    6:15.60        
                  41.28     1:33.15 (51.87)     2:18.24 (45.09)     3:03.23 (44.99)
        3:57.50 (54.27)     4:52.11 (54.61)     5:33.91 (41.80)     6:15.60 (41.69)
 
Girls 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              4:47.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lam, Donna                16 PATS-MR              4:51.55    4:58.57        
                  32.10     1:08.73 (36.63)     1:47.26 (38.53)     2:25.43 (38.17)
        3:07.98 (42.55)     3:51.15 (43.17)     4:25.65 (34.50)     4:58.57 (32.92)
  2 Siegel, Lauren S          15 PATS-MR              4:55.22    5:04.60        
                  34.56     1:14.54 (39.98)     1:51.47 (36.93)     2:28.63 (37.16)
        3:11.67 (43.04)     3:55.73 (44.06)     4:29.97 (34.24)     5:04.60 (34.63)
  3 Pagano, Megan A           17 PATS-MR              4:58.19    5:08.14        
                  32.10     1:11.36 (39.26)     1:49.40 (38.04)     2:26.12 (36.72)
        3:12.79 (46.67)     3:58.74 (45.95)     4:33.84 (35.10)     5:08.14 (34.30)
  4 Conforti, Samantha M      17 PATS-MR              5:17.18    5:13.37        
                  33.24     1:09.43 (36.19)     1:49.66 (40.23)     2:28.58 (38.92)
        3:16.13 (47.55)     4:04.56 (48.43)     4:39.73 (35.17)     5:13.37 (33.64)
  5 Donabie, Alana R          15 PATS-MR              5:11.16    5:29.32        
                  33.24     1:16.83 (43.59)     1:58.94 (42.11)     2:41.31 (42.37)
        3:28.75 (47.44)     4:17.07 (48.32)     4:52.83 (35.76)     5:29.32 (36.49)
  6 Vitale, Miya N            11 PATS-MR                   NT    5:38.03        
                  39.77     1:25.80 (46.03)     2:08.33 (42.53)     2:49.12 (40.79)
        3:37.10 (47.98)     4:26.73 (49.63)     5:03.48 (36.75)     5:38.03 (34.55)
  7 Keane, MaryKate           17 PATS-MR              5:31.05    5:38.73        
                  36.97     1:22.58 (45.61)     2:05.23 (42.65)     2:47.81 (42.58)
        3:35.54 (47.73)     4:22.13 (46.59)     5:00.79 (38.66)     5:38.73 (37.94)
  8 Newhard, Caitlin M        15 PATS-MR              7:00.03    5:40.28        
                  36.24     1:19.79 (43.55)     2:02.43 (42.64)     2:44.98 (42.55)
        3:34.07 (49.09)     4:22.93 (48.86)     5:01.71 (38.78)     5:40.28 (38.57)
  9 Jumpp, Micah B            15 PATS-MR              6:31.93    5:56.68        
                  37.85     1:24.17 (46.32)     2:07.25 (43.08)     2:50.38 (43.13)
        3:45.84 (55.46)     4:41.32 (55.48)     5:18.48 (37.16)     5:56.68 (38.20)
 10 Schiavi, Guilia           15 PATS-MR                   NT    6:11.49        
                  41.24     1:32.77 (51.53)     2:18.50 (45.73)     3:04.81 (46.31)
        3:55.91 (51.10)     4:48.21 (52.30)     5:30.03 (41.82)     6:11.49 (41.46)
 11 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR                   NT    6:41.53        
                  43.84     1:36.60 (52.76)     2:25.61 (49.01)     3:13.09 (47.48)
      4:13.23 (1:00.14)   5:15.51 (1:02.28)     5:58.31 (42.80)     6:41.53 (43.22)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  8&U ZQ
                31.99  8&U JO
                35.19  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Keilan S            8 CIY-MR                 38.06      36.77        
  2 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 42.94      38.37        
  3 Sichtnik, Daniel           7 Tritons-MR             42.03      39.44        
  4 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                44.00      40.07        
  5 Peng, Thomas F             7 APEX-MR                42.45      41.64        
  6 Pearsall, Milo J           7 PATS-MR                55.14      46.93        
  7 Pena, Aidan J              8 APEX-MR                50.05      49.78        
  8 King, Jaseth K             8 SSL-MR                 53.50      50.03        
  9 Locitzer, Thomas B         7 PATS-MR              1:40.48      59.58        
 10 Locitzer, Patrick S        7 PATS-MR              1:20.88    1:12.44        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  8&U ZQ
                37.49  8&U JO
                42.89  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peng, Thomas F             7 APEX-MR                48.53      45.88        
  2 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 53.27      47.37        
  3 Sichtnik, Daniel           7 Tritons-MR             48.30      47.94        
  4 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                49.00      51.85        
  5 Pena, Aidan J              8 APEX-MR                   NT      57.95        
  6 Danilov, Alex R            8 PATS-MR                   NT    1:06.77        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  8&U ZQ
                43.49  8&U JO
                48.59  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Keilan S            8 CIY-MR                 51.23      47.81 SILV   
  2 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                52.00      51.00        
  3 Sichtnik, Daniel           7 Tritons-MR             55.16      54.19        
  4 Washington, Morgon         7 CAS-MR               1:29.12      55.88        
  5 Peng, Thomas F             7 APEX-MR                58.19      57.56        
  6 King, Jaseth K             8 SSL-MR               1:28.35    1:09.59        
  7 Locitzer, Patrick S        7 PATS-MR                   NT    1:09.66        
 -- Locitzer, Thomas B         7 PATS-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  8&U ZQ
                35.99  8&U JO
                43.89  8&U SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washington, Morgon         7 CAS-MR                 58.48      48.34        
  2 Sichtnik, Daniel           7 Tritons-MR           1:04.27      51.94        
  3 Peng, Thomas F             7 APEX-MR              1:10.59      56.90        
  4 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                52.00      58.45        
  5 Danilov, Alex R            8 PATS-MR                   NT    1:16.46        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  9-10 ZQ
                31.99  9-10 JO
                35.19  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chia, Derrick             10 NCAC-MR                28.90      29.36 ZQ     
  2 Sadchikov, Woodchuck O     9 UN-PA-MR                  NT      33.12 SILV   
  3 DU, Ethan                  9 NCAC-MR                31.00      33.68 SILV   
  4 Peng, Greg W               9 APEX-MR                33.86      33.77 SILV   
  5 Suh, Jon Y                10 Rivertown Rays-MR      40.00      34.58 SILV   
  6 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR                36.20      34.95 SILV   
  7 Chau, Frederick            9 CIY-MR                 36.66      35.36        
  8 Hahn, Benjamin R          10 Rivertown Rays-MR      34.86      35.74        
  9 Cordova, Christian M       9 CIY-MR                 39.77      36.64        
 10 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR      37.62      37.10        
 11 Haskins, Alade            10 CAS-MR                 41.93      37.62        
 12 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR      39.20      37.72        
 13 Stefanidis, Dimitris       9 CIY-MR                 43.00      37.80        
 14 Trachuk, James             9 NYCC-MR                40.52      37.81        
 15 Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR                45.00      39.95        
 16 Natapraya, Kyle           10 CIY-MR                 39.17      40.90        
 17 Baldeon, Max J             9 NYCC-MR                40.00      41.02        
 18 Alleyne, Jeremy A          9 CIY-MR                 41.62      41.50        
 19 Liao, Ryan                10 PATS-MR                42.06      42.06        
 20 Assad, Michael R          10 SSL-MR                 45.57      45.54        
 21 Goodman, Eric B           10 SSL-MR                 53.93      54.84        
 22 Carr, Eoin W               9 Rivertown Rays-MR    1:06.70      58.72        
 23 Kudlinski, Matthew H       9 SSL-MR                 50.62    1:01.17        
 -- Nieves, Jayden A          10 CAS-MR                 39.16         DQ        
      False start
 -- Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR                 31.92         DQ        
      False start
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:10.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chia, Derrick             10 NCAC-MR              1:07.90    1:06.67 ZQ     
                  31.59     1:06.67 (35.08)                                        
  2 Holan, Steve              10 PATS-MR              1:07.40    1:09.49 JO     
                  33.45     1:09.49 (36.04)                                        
  3 Jackson, Flash C          10 PATS-MR              1:09.70    1:09.54 JO     
                  32.69     1:09.54 (36.85)                                        
  4 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                1:16.70    1:13.73 SILV   
                  34.90     1:13.73 (38.83)                                        
  5 Ma, Jared W               10 HS-MR                1:12.10    1:13.83 SILV   
                  35.10     1:13.83 (38.73)                                        
  6 Vitale, Ben G              9 PATS-MR              1:17.26    1:15.00 SILV   
                  35.27     1:15.00 (39.73)                                        
  7 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR    1:08.85    1:15.17 SILV   
                  35.70     1:15.17 (39.47)                                        
  8 Sadchikov, Woodchuck O     9 UN-PA-MR                  NT    1:15.55 SILV   
                  35.51     1:15.55 (40.04)                                        
  9 DU, Ethan                  9 NCAC-MR              1:13.00    1:16.37 SILV   
                  35.62     1:16.37 (40.75)                                        
 10 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               1:13.21    1:17.78 SILV   
                  37.12     1:17.78 (40.66)                                        
 11 Peng, Greg W               9 APEX-MR              1:15.49    1:18.82        
                  37.07     1:18.82 (41.75)                                        
 12 Hahn, Benjamin R          10 Rivertown Rays-MR    1:18.63    1:19.34        
                  37.21     1:19.34 (42.13)                                        
 13 Hu, Kevin                 10 HS-MR                1:16.29    1:19.40        
                  38.98     1:19.40 (40.42)                                        
 14 Suh, Jon Y                10 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:19.58        
                  37.07     1:19.58 (42.51)                                        
 15 Chau, Frederick            9 CIY-MR               1:21.17    1:20.63        
                  38.20     1:20.63 (42.43)                                        
 16 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR              1:24.99    1:20.64        
                  38.74     1:20.64 (41.90)                                        
 17 Bubrowiecki, Sebastian     9 HS-MR                1:19.19    1:20.80        
                  39.56     1:20.80 (41.24)                                        
 18 Askri, Jason               9 HS-MR                1:25.14    1:20.98        
                  39.50     1:20.98 (41.48)                                        
 19 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR    1:23.42    1:21.74        
                  39.74     1:21.74 (42.00)                                        
 20 Samko, Jack P              9 HS-MR                1:21.09    1:22.57        
                  38.34     1:22.57 (44.23)                                        
 21 Boder, Jared              10 Rivertown Rays-MR    1:23.41    1:24.55        
                  39.36     1:24.55 (45.19)                                        
 22 Stefanidis, Dimitris       9 CIY-MR               1:40.00    1:24.78        
                  40.70     1:24.78 (44.08)                                        
 23 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR    1:23.88    1:26.37        
                  40.01     1:26.37 (46.36)                                        
 24 Trachuk, James             9 NYCC-MR              1:30.35    1:28.08        
                  42.41     1:28.08 (45.67)                                        
 25 Baldeon, Max J             9 NYCC-MR              1:40.00    1:28.29        
                  41.39     1:28.29 (46.90)                                        
 26 Chau, Calvin W             9 CIY-MR               1:50.00    1:29.02        
                  40.55     1:29.02 (48.47)                                        
 27 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR              1:37.89    1:29.16        
                  43.16     1:29.16 (46.00)                                        
 28 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              1:27.63    1:29.50        
                  43.33     1:29.50 (46.17)                                        
 29 Haskins, Alade            10 CAS-MR               1:38.76    1:32.81        
                  42.88     1:32.81 (49.93)                                        
 30 Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR              1:40.00    1:33.15        
                  45.62     1:33.15 (47.53)                                        
 31 Natapraya, Kyle           10 CIY-MR               1:30.04    1:33.68        
                  44.97     1:33.68 (48.71)                                        
 32 Wang, Andy Y               9 APEX-MR              1:25.35    1:41.10        
                  47.07     1:41.10 (54.03)                                        
 33 Assad, Michael R          10 SSL-MR               1:40.30    1:41.33        
                  48.26     1:41.33 (53.07)                                        
 34 Wang, Darren              10 PATS-MR                   NT    1:42.76        
                  47.96     1:42.76 (54.80)                                        
 35 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR              1:40.57    1:44.60        
                  48.85     1:44.60 (55.75)                                        
 36 Nieves, Jayden A          10 CAS-MR               1:39.87    1:45.27        
                  47.77     1:45.27 (57.50)                                        
 37 DeLuca, Christian         10 PATS-MR              1:47.93    1:48.84        
                  50.98     1:48.84 (57.86)                                        
 38 Orruel, Andy              10 Rivertown Rays-MR    1:42.00    1:49.70        
                  51.52     1:49.70 (58.18)                                        
 39 Goodman, Eric B           10 SSL-MR               1:58.54    1:57.57        
                  55.95   1:57.57 (1:01.62)                                        
 40 Kudlinski, Matthew H       9 SSL-MR               1:53.35    2:06.76        
                  59.99   2:06.76 (1:06.77)                                        
 41 Carr, Eoin W               9 Rivertown Rays-MR    2:10.00    2:32.13        
                1:07.67   2:32.13 (1:24.46)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holan, Steve              10 PATS-MR              2:23.19    2:28.61 JO     
                  34.12     1:12.15 (38.03)     1:51.11 (38.96)     2:28.61 (37.50)
  2 Jackson, Flash C          10 PATS-MR              2:38.06    2:37.64 SILV   
                  34.60     1:13.88 (39.28)     1:55.52 (41.64)     2:37.64 (42.12)
  3 Sadchikov, Woodchuck O     9 UN-PA-MR                  NT    2:39.10 SILV   
                  35.50     1:17.36 (41.86)     1:59.23 (41.87)     2:39.10 (39.87)
  4 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR    2:27.34    2:40.88 SILV   
                  35.34     1:16.82 (41.48)     1:59.43 (42.61)     2:40.88 (41.45)
  5 Peng, Greg W               9 APEX-MR              2:41.98    2:46.73 SILV   
                  38.63     1:22.50 (43.87)     2:05.80 (43.30)     2:46.73 (40.93)
  6 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               3:12.00    2:47.55 SILV   
                  37.79     1:21.49 (43.70)     2:06.45 (44.96)     2:47.55 (41.10)
  7 Hahn, Benjamin R          10 Rivertown Rays-MR    2:50.93    2:47.80 SILV   
                  37.14     1:21.14 (44.00)     2:05.47 (44.33)     2:47.80 (42.33)
  8 Vitale, Ben G              9 PATS-MR                   NT    2:50.56        
                  37.39     1:22.68 (45.29)     2:09.44 (46.76)     2:50.56 (41.12)
  9 Askri, Jason               9 HS-MR                2:48.10    2:52.69        
                  37.89     1:22.55 (44.66)     2:08.86 (46.31)     2:52.69 (43.83)
 10 Bubrowiecki, Sebastian     9 HS-MR                2:59.00    2:53.05        
                  37.97     1:23.58 (45.61)     2:10.13 (46.55)     2:53.05 (42.92)
 11 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR              3:07.80    2:57.96        
                  40.68     1:27.02 (46.34)     2:15.58 (48.56)     2:57.96 (42.38)
 12 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              3:00.31    3:00.20        
                  41.14     1:28.30 (47.16)     2:15.19 (46.89)     3:00.20 (45.01)
 13 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR    3:04.32    3:01.96        
                  39.74     1:26.55 (46.81)     2:16.64 (50.09)     3:01.96 (45.32)
 14 Boder, Jared              10 Rivertown Rays-MR    2:59.82    3:04.34        
                  40.32     1:27.30 (46.98)     2:16.62 (49.32)     3:04.34 (47.72)
 15 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR              3:30.00    3:06.38        
 16 Trachuk, James             9 NYCC-MR              3:19.78    3:12.05        
                  43.39     1:33.06 (49.67)     2:22.86 (49.80)     3:12.05 (49.19)
 17 Wang, Darren              10 PATS-MR                   NT    3:32.75        
                  46.63                             2:39.68 ( )     3:32.75 (53.07)
 -- DeLuca, Christian         10 PATS-MR              3:40.00         DQ        
      No touch on turn
                  57.54   2:01.38 (1:03.84)   3:06.09 (1:04.71)        DQ (1:00.40)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  9-10 ZQ
                37.49  9-10 JO
                42.89  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ma, Jared W               10 HS-MR                  38.01      37.22 JO     
  2 Hu, Kevin                 10 HS-MR                  39.92      38.04 SILV   
  3 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                  40.10      38.06 SILV   
  4 Hahn, Benjamin R          10 Rivertown Rays-MR      39.96      40.19 SILV   
  5 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR      42.47      40.58 SILV   
  6 Samko, Jack P              9 HS-MR                  42.28      41.06 SILV   
  7 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR                 40.75      41.13 SILV   
  8 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR                46.04      41.19 SILV   
  9 Chau, Calvin W             9 CIY-MR                 53.50      41.70 SILV   
 10 Peng, Greg W               9 APEX-MR                40.23      42.31 SILV   
 11 Boder, Jared              10 Rivertown Rays-MR      41.11      42.83 SILV   
 12 Chau, Frederick            9 CIY-MR                 43.31      42.87 SILV   
 13 Suh, Jon Y                10 Rivertown Rays-MR      52.00      43.32        
 14 Haskins, Alade            10 CAS-MR                 47.86      43.84        
 15 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR                45.00      44.67        
 16 Stefanidis, Dimitris       9 CIY-MR                 49.00      45.10        
 17 Bubrowiecki, Sebastian     9 HS-MR                  43.72      45.45        
 18 Trachuk, James             9 NYCC-MR                48.07      46.01        
 19 Wang, Darren              10 PATS-MR                54.08      46.05        
 20 Natapraya, Kyle           10 CIY-MR                 48.30      48.13        
 21 Baldeon, Max J             9 NYCC-MR                45.00      48.50        
 22 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR                51.70      49.58        
 23 Wang, Andy Y               9 APEX-MR                46.25      50.31        
 24 Assad, Michael R          10 SSL-MR                 49.96      50.62        
 25 Carr, Eoin W               9 Rivertown Rays-MR      58.94      53.12        
 26 Kudlinski, Matthew H       9 SSL-MR                 56.77      54.35        
 27 Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR                50.00      56.20        
 28 Nieves, Jayden A          10 CAS-MR                 52.06      57.07        
 29 Goodman, Eric B           10 SSL-MR               1:02.94      59.32        
 30 Orruel, Andy              10 Rivertown Rays-MR      50.00    1:03.01        
 -- Askri, Jason               9 HS-MR                  43.29         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holan, Steve              10 PATS-MR              1:17.14    1:17.23 ZQ     
                  37.26     1:17.23 (39.97)                                        
  2 Jackson, Flash C          10 PATS-MR              1:18.81    1:21.57 JO     
                  38.79     1:21.57 (42.78)                                        
  3 Sadchikov, Woodchuck O     9 UN-PA-MR                  NT    1:22.10 JO     
                  39.14     1:22.10 (42.96)                                        
  4 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR    1:21.18    1:24.03 SILV   
                  40.87     1:24.03 (43.16)                                        
  5 Vitale, Ben G              9 PATS-MR              1:30.65    1:24.10 SILV   
                  40.92     1:24.10 (43.18)                                        
  6 Peng, Greg W               9 APEX-MR              1:23.62    1:24.44 SILV   
                  40.98     1:24.44 (43.46)                                        
  7 Hahn, Benjamin R          10 Rivertown Rays-MR    1:24.70    1:25.60 SILV   
                  41.00     1:25.60 (44.60)                                        
  8 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR              1:34.76    1:29.83 SILV   
                  44.60     1:29.83 (45.23)                                        
  9 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              1:26.18    1:30.37 SILV   
                  43.71     1:30.37 (46.66)                                        
 10 Cordova, Christian M       9 CIY-MR               1:39.00    1:30.87 SILV   
                  42.26     1:30.87 (48.61)                                        
 11 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR    1:30.26    1:31.37 SILV   
                  43.95     1:31.37 (47.42)                                        
 12 Chau, Frederick            9 CIY-MR               1:35.21    1:32.54 SILV   
                  45.92     1:32.54 (46.62)                                        
 13 Boder, Jared              10 Rivertown Rays-MR    1:29.23    1:32.92 SILV   
                  45.39     1:32.92 (47.53)                                        
 14 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR    1:43.27    1:38.85        
                  47.64     1:38.85 (51.21)                                        
 15 Trachuk, James             9 NYCC-MR              1:42.77    1:40.46        
                  47.91     1:40.46 (52.55)                                        
 16 Baldeon, Max J             9 NYCC-MR              2:00.00    1:41.78        
                  48.66     1:41.78 (53.12)                                        
 17 Stefanidis, Dimitris       9 CIY-MR               2:03.00    1:43.75        
                  50.44     1:43.75 (53.31)                                        
 18 Liao, Ryan                10 PATS-MR                   NT    1:49.42        
 19 DeLuca, Christian         10 PATS-MR              2:05.17    1:51.10        
                  52.24     1:51.10 (58.86)                                        
 20 Assad, Michael R          10 SSL-MR               1:48.31    1:51.45        
                  54.94     1:51.45 (56.51)                                        
 21 Alleyne, Jeremy A          9 CIY-MR               1:56.00    1:52.93        
                  53.13     1:52.93 (59.80)                                        
 22 Carr, Eoin W               9 Rivertown Rays-MR    2:30.00    1:55.47        
                  52.49   1:55.47 (1:02.98)                                        
 23 Nieves, Jayden A          10 CAS-MR               2:00.58    2:03.15        
 24 Kudlinski, Matthew H       9 SSL-MR               1:58.40    2:06.36        
                1:00.49   2:06.36 (1:05.87)                                        
 25 Goodman, Eric B           10 SSL-MR               2:27.71    2:09.56        
                1:02.95   2:09.56 (1:06.61)                                        
 -- Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR              1:50.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  56.16        DQ (1:02.12)                                        
 -- Natapraya, Kyle           10 CIY-MR               1:43.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  53.76          DQ (56.36)                                        
 -- Haskins, Alade            10 CAS-MR               1:47.98         DQ        
      Did not finish on back
                  43.71          DQ (52.07)                                        
 -- Suh, Jon Y                10 Rivertown Rays-MR    1:54.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  46.31          DQ (51.00)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  9-10 ZQ
                43.49  9-10 JO
                48.59  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chia, Derrick             10 NCAC-MR                42.00      42.19 JO     
  2 DU, Ethan                  9 NCAC-MR                43.00      42.38 JO     
  3 Suh, Jon Y                10 Rivertown Rays-MR    1:02.00      43.15 JO     
  4 Hahn, Benjamin R          10 Rivertown Rays-MR      45.55      43.51 SILV   
  5 Trachuk, James             9 NYCC-MR                47.91      46.02 SILV   
  6 Stefanidis, Dimitris       9 CIY-MR               1:00.00      46.85 SILV   
  7 Natapraya, Kyle           10 CIY-MR                 49.83      47.02 SILV   
  8 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR                 46.64      47.37 SILV   
  9 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR                50.73      48.50 SILV   
 10 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR      54.08      48.59 SILV   
 11 Baldeon, Max J             9 NYCC-MR                48.00      48.73        
 12 Haskins, Alade            10 CAS-MR                 56.74      49.24        
 13 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR      50.34      51.74        
 14 Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR                55.00      52.62        
 15 Boder, Jared              10 Rivertown Rays-MR      54.47      52.81        
 16 Carr, Eoin W               9 Rivertown Rays-MR    1:05.46      54.85        
 17 Nieves, Jayden A          10 CAS-MR               1:00.36      57.29        
 18 Alleyne, Jeremy A          9 CIY-MR                 53.37      58.03        
 19 Assad, Michael R          10 SSL-MR               1:04.58    1:01.33        
 -- Goodman, Eric B           10 SSL-MR               1:04.82         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Cordova, Christian M       9 CIY-MR                 54.11         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kudlinski, Matthew H       9 SSL-MR                 56.10         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Flash C          10 PATS-MR              1:22.91    1:25.50 ZQ     
                  39.86     1:25.50 (45.64)                                        
  2 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                1:32.31    1:26.00 ZQ     
                  40.99     1:26.00 (45.01)                                        
  3 Chia, Derrick             10 NCAC-MR              1:32.00    1:29.60 ZQ     
                  42.06     1:29.60 (47.54)                                        
  4 Ma, Jared W               10 HS-MR                1:34.05    1:34.73 SILV   
                  44.80     1:34.73 (49.93)                                        
  5 Holan, Steve              10 PATS-MR              1:34.40    1:35.93 SILV   
                  46.89     1:35.93 (49.04)                                        
  6 DU, Ethan                  9 NCAC-MR              1:38.00    1:37.12 SILV   
                  46.18     1:37.12 (50.94)                                        
  7 Sadchikov, Woodchuck O     9 UN-PA-MR                  NT    1:37.52 SILV   
                  45.93     1:37.52 (51.59)                                        
  8 Vitale, Ben G              9 PATS-MR              1:40.04    1:38.11 SILV   
                  46.50     1:38.11 (51.61)                                        
  9 Hahn, Benjamin R          10 Rivertown Rays-MR    1:36.05    1:38.18 SILV   
                  46.42     1:38.18 (51.76)                                        
 10 Samko, Jack P              9 HS-MR                1:47.78    1:44.65 SILV   
                  49.71     1:44.65 (54.94)                                        
 11 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              1:42.54    1:45.01 SILV   
                  49.96     1:45.01 (55.05)                                        
 12 Hu, Kevin                 10 HS-MR                1:44.62    1:45.13 SILV   
                  49.40     1:45.13 (55.73)                                        
 13 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR              1:53.27    1:49.31        
                  54.44     1:49.31 (54.87)                                        
 14 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR    1:42.08    1:50.96        
                  54.33     1:50.96 (56.63)                                        
 15 Baldeon, Max J             9 NYCC-MR              2:00.00    1:51.85        
                  52.60     1:51.85 (59.25)                                        
 16 Boder, Jared              10 Rivertown Rays-MR    1:56.32    1:53.62        
                  53.78     1:53.62 (59.84)                                        
 17 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR    1:57.70    1:57.10        
                  54.92   1:57.10 (1:02.18)                                        
 18 Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR              2:10.00    2:01.38        
                  57.04   2:01.38 (1:04.34)                                        
 19 DeLuca, Christian         10 PATS-MR              2:13.85    2:04.01        
                  59.21   2:04.01 (1:04.80)                                        
 20 Wang, Darren              10 PATS-MR                   NT    2:14.84        
                1:04.77   2:14.84 (1:10.07)                                        
 21 Goodman, Eric B           10 SSL-MR               2:19.51    2:19.13        
                1:05.02   2:19.13 (1:14.11)                                        
 22 Carr, Eoin W               9 Rivertown Rays-MR    2:50.00    2:23.01        
                  59.74   2:23.01 (1:23.27)                                        
 -- Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR    1:57.53         DQ        
      Scissors kick
                  51.20          DQ (56.38)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  9-10 ZQ
                35.99  9-10 JO
                43.89  9-10 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chia, Derrick             10 NCAC-MR                32.00      33.30 ZQ     
  2 Jackson, Flash C          10 PATS-MR                33.28      34.38 ZQ     
  3 Hafez, Yousef A           10 HS-MR                  36.69      35.28 JO     
  4 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR      34.31      37.14 SILV   
  5 Ma, Jared W               10 HS-MR                  36.09      38.08 SILV   
  6 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR                 36.16      39.07 SILV   
  7 DU, Ethan                  9 NCAC-MR                37.00      40.27 SILV   
  8 Sadchikov, Woodchuck O     9 UN-PA-MR                  NT      40.30 SILV   
  9 Hu, Kevin                 10 HS-MR                  40.56      40.31 SILV   
 10 Bubrowiecki, Sebastian     9 HS-MR                  42.27      40.73 SILV   
 11 Samko, Jack P              9 HS-MR                  42.51      41.57 SILV   
 12 Chau, Calvin W             9 CIY-MR                 52.53      42.65 SILV   
 13 Suh, Jon Y                10 Rivertown Rays-MR      53.00      43.16 SILV   
 14 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR                42.87      43.26 SILV   
 15 Haskins, Alade            10 CAS-MR                 46.55      43.49 SILV   
 16 Askri, Jason               9 HS-MR                  45.91      45.37        
 17 Chau, Frederick            9 CIY-MR                 46.44      45.78        
 18 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR      46.10      45.79        
 19 Natapraya, Kyle           10 CIY-MR                 46.81      47.28        
 20 Wong, Yan Son             10 NYCC-MR                56.46      47.66        
 21 Trachuk, James             9 NYCC-MR                50.74      48.38        
 22 Baldeon, Max J             9 NYCC-MR                45.00      50.66        
 23 Stefanidis, Dimitris       9 CIY-MR                 47.00      53.90        
 24 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR      54.53      55.27        
 25 Wang, Darren              10 PATS-MR                   NT      55.94        
 26 Nieves, Jayden A          10 CAS-MR                 56.84      56.27        
 27 Assad, Michael R          10 SSL-MR               1:01.40    1:07.10        
 -- Shah, Tae-Jin              9 NYCC-MR                55.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Carr, Eoin W               9 Rivertown Rays-MR    1:20.94         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kudlinski, Matthew H       9 SSL-MR               1:05.10         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Orruel, Andy              10 Rivertown Rays-MR      53.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.59  JO
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holan, Steve              10 PATS-MR              1:15.27    1:12.46 ZQ     
                  34.57     1:12.46 (37.89)                                        
  2 Jackson, Flash C          10 PATS-MR              1:19.17    1:18.85 ZQ     
                  35.92     1:18.85 (42.93)                                        
  3 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR    1:17.38    1:23.16 JO     
                  38.66     1:23.16 (44.50)                                        
  4 Sadchikov, Woodchuck O     9 UN-PA-MR                  NT    1:29.35 SILV   
                  40.13     1:29.35 (49.22)                                        
  5 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               1:24.37    1:33.00 SILV   
                  42.98     1:33.00 (50.02)                                        
  6 Vitale, Ben G              9 PATS-MR                   NT    1:38.63        
                  42.10     1:38.63 (56.53)                                        
  7 Madden, Jack M            10 Rivertown Rays-MR    1:40.00    1:41.23        
  8 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              1:44.24    1:41.37        
                  47.31     1:41.37 (54.06)                                        
  9 Ribeiro, Joshua           10 NYCC-MR              1:40.00    1:49.12        
                  48.80   1:49.12 (1:00.32)                                        
 10 Boder, Jared              10 Rivertown Rays-MR    1:48.96    1:53.68        
                  52.21   1:53.68 (1:01.47)                                        
 11 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR    1:53.43    1:57.81        
                  53.90   1:57.81 (1:03.91)                                        
 12 DeLuca, Christian         10 PATS-MR                   NT    2:21.61        
                1:03.81   2:21.61 (1:17.80)                                        
 -- Baldeon, Max J             9 NYCC-MR              2:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
                  49.17        DQ (1:04.53)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  ZQ
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holan, Steve              10 PATS-MR              2:44.63    2:44.89 ZQ     
                  34.22     1:16.65 (42.43)     2:06.63 (49.98)     2:44.89 (38.26)
  2 Jackson, Flash C          10 PATS-MR              2:48.49    2:48.76 JO     
                  36.28     1:21.18 (44.90)     2:09.69 (48.51)     2:48.76 (39.07)
  3 Chia, Derrick             10 NCAC-MR              2:50.00    2:48.91 JO     
                  35.03     1:18.35 (43.32)     2:11.15 (52.80)     2:48.91 (37.76)
  4 Sadchikov, Woodchuck O     9 UN-PA-MR                  NT    2:54.93 SILV   
                  38.45     1:25.89 (47.44)     2:16.15 (50.26)     2:54.93 (38.78)
  5 McClung, Max M            10 Rivertown Rays-MR    2:51.14    2:56.35 SILV   
                  36.97     1:20.41 (43.44)     2:17.76 (57.35)     2:56.35 (38.59)
  6 Vizhco, Dexter H          10 CAS-MR               3:05.95    3:01.14 SILV   
                  39.43     1:25.56 (46.13)     2:21.35 (55.79)     3:01.14 (39.79)
  7 Hahn, Benjamin R          10 Rivertown Rays-MR    3:05.32    3:04.24 SILV   
                  42.21     1:26.22 (44.01)     2:20.24 (54.02)     3:04.24 (44.00)
  8 Vitale, Ben G              9 PATS-MR                   NT    3:08.30 SILV   
                  39.53     1:27.69 (48.16)     2:26.82 (59.13)     3:08.30 (41.48)
  9 Ma, Kevin W               10 PATS-MR              3:14.29    3:08.59 SILV   
                  45.16     1:32.03 (46.87)     2:24.45 (52.42)     3:08.59 (44.14)
 10 Chau, Frederick            9 CIY-MR               3:25.71    3:19.19        
                  48.75     1:39.04 (50.29)     2:34.19 (55.15)     3:19.19 (45.00)
 11 Trachuk, James             9 NYCC-MR              3:30.00    3:23.14        
                  46.52     1:40.54 (54.02)     2:36.32 (55.78)     3:23.14 (46.82)
 12 Boder, Jared              10 Rivertown Rays-MR    3:28.93    3:23.71        
                  48.96     1:39.45 (50.49)     2:38.26 (58.81)     3:23.71 (45.45)
 13 LePage, Henry R           10 Rivertown Rays-MR    3:49.36    3:31.45        
                  49.14     1:43.92 (54.78)   2:45.77 (1:01.85)     3:31.45 (45.68)
 14 Liao, Ryan                10 PATS-MR                   NT    4:06.62        
                  56.88   1:58.46 (1:01.58)   3:12.31 (1:13.85)     4:06.62 (54.31)
 -- DeLuca, Christian         10 PATS-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                                2:08.38 ( )   3:17.61 (1:09.23)          DQ (59.02)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:05.07    2:15.95        
     1) Holan, Steve 10                 2) Ma, Kevin W 10                 
     3) Vitale, Ben G 9                 4) Jackson, Flash C 10            
                  31.64     1:10.62 (38.98)     1:44.98 (34.36)     2:15.95 (30.97)
  2 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:37.22    2:26.69        
     1) Natapraya, Kyle 10              2) Cordova, Christian M 9         
     3) Alleyne, Jeremy A 9             4) Chau, Frederick 9              
                  42.85     1:22.89 (40.04)   2:26.69 (1:03.80)                    
  3 New York City Aquatic Club-MR  'A'                2:30.00    2:32.03        
     1) Shah, Tae-Jin 9                 2) Baldeon, Max J 9               
     3) Trachuk, James 9                4) Ribeiro, Joshua 10             
                  40.70     1:18.66 (37.96)     1:56.75 (38.09)     2:32.03 (35.28)
  4 Cas Stingrays Swimteam-MR  'A'                    2:35.95    2:40.57        
     1) Nieves, Jayden A 10             2) Washington, Morgon 7           
     3) Haskins, Alade 10               4) Vizhco, Dexter H 10            
                  41.87     1:27.49 (45.62)     2:06.77 (39.28)     2:40.57 (33.80)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:22.30    2:27.84        
     1) Vitale, Ben G 9                 2) Jackson, Flash C 10            
     3) Holan, Steve 10                 4) Ma, Kevin W 10                 
                  39.55     1:18.13 (38.58)     1:50.74 (32.61)     2:27.84 (37.10)
  2 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:54.55    2:49.55        
     1) Chau, Frederick 9               2) Natapraya, Kyle 10             
     3) Stefanidis, Dimitris 9          4) Chau, Calvin W 9               
                  42.56     1:31.53 (48.97)     2:25.48 (53.95)     2:49.55 (24.07)
  3 Cas Stingrays Swimteam-MR  'A'                    3:05.62    3:14.78        
     1) Washington, Morgon 7            2) Vizhco, Dexter H 10            
     3) Haskins, Alade 10               4) Nieves, Jayden A 10            
                                                    2:29.76 ( )     3:14.78 (45.02)
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'                2:45.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Multiple strokes past vertical at turn - back
                  47.58     1:38.29 (50.71)     2:24.37 (46.08)          DQ (39.61)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.09  METS
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR                25.29      25.57 ZQ     
  2 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                27.89      26.84 ZQ     
  3 Pena, Matt                12 APEX-MR                30.22      28.83 SILV   
  4 McGregor, Matt J          12 PATS-MR                28.68      29.02 SILV   
  5 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR                28.83      29.15 SILV   
  6 Lai, Christopher B        11 HS-MR                  28.63      29.19 SILV   
  7 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR                28.66      29.35 SILV   
  8 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                  30.22      29.36 SILV   
  9 Galea, Claudio            12 Tritons-MR             29.37      29.50 SILV   
 10 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR                30.71      29.56 SILV   
 11 Whelan, Jack              12 CIY-MR                 31.18      29.86 SILV   
 12 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR                31.97      30.35 SILV   
 12 McPhee, Tommy             11 Rivertown Rays-MR      29.42      30.35 SILV   
 14 Elkhouly, Youssef A       11 HS-MR                  30.28      30.52 SILV   
 15 Villalobos, Matt J        12 APEX-MR                31.68      30.85 SILV   
 16 Walsh, Liam T             12 HS-MR                  30.56      31.06 SILV   
 17 Wong, Kevin               12 HS-MR                  32.00      31.08 SILV   
 18 Lupea, David A            12 NYCC-MR                33.75      31.09 SILV   
 19 Brennan, Joe V            11 CIY-MR                 30.66      31.54        
 20 Stefanidis, Nicholas      11 CIY-MR                 32.70      31.63        
 21 Bzikot, Konrad            11 NCAC-MR                31.00      31.72        
 22 Williams, Jigga           12 CAS-MR                 35.87      31.73        
 23 Drummond, Jared           12 APEX-MR                33.98      31.77        
 24 Vasilkoff, Daniel         11 NYCC-MR                32.26      32.21        
 25 LePage, James W           12 Rivertown Rays-MR      34.19      32.61        
 26 Reich, Julian             12 Tritons-MR             34.49      32.65        
 27 Caminiti, Charlie D       12 CIY-MR                 35.93      33.21        
 28 Blau, Sam A               12 NYCC-MR                40.00      33.67        
 29 Baldwin, Brian J          11 HS-MR                  35.30      33.79        
 30 Dennis, Sean              12 SSL-MR                 36.23      34.10        
 31 Polito, Mark A            11 HS-MR                  33.97      34.32        
 32 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR      33.40      34.80        
 33 D'Alessandro, Brian L     11 Rivertown Rays-MR      37.84      35.66        
 34 Guadalupe, Hector         12 CAS-MR                 38.91      36.52        
 35 Parsley, Sammy            11 Rivertown Rays-MR      55.00      37.29        
 36 Lancia, John K            12 SSL-MR                 41.23      38.18        
 37 Tsang, Philip M           11 SSL-MR                 40.22      38.19        
 38 Morrissey, Alex M         12 SSL-MR                 39.54      38.50        
 39 Ng, Aaron                 11 CIY-MR                 43.78      39.08        
 40 Cooney, Jack B            12 NYCC-MR                40.72      40.75        
 41 Talla, Pranay             12 Rivertown Rays-MR      43.78      41.20        
 42 Cheman, Cole V            12 SSL-MR                 39.58      43.51        
 43 Panoff, Samuel E          12 SSL-MR                 52.43      47.98        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:00.70    1:00.16 JO     
                  28.23     1:00.16 (31.93)                                        
  2 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR              1:03.88    1:04.27 SILV   
                  30.35     1:04.27 (33.92)                                        
  3 Galea, Claudio            12 Tritons-MR           1:07.33    1:05.14 SILV   
                  31.52     1:05.14 (33.62)                                        
  4 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR              1:13.21    1:06.13 SILV   
                  32.04     1:06.13 (34.09)                                        
  5 Abrams, Arty A            12 PATS-MR              1:04.10    1:07.77 SILV   
                  32.38     1:07.77 (35.39)                                        
  6 Brennan, Joe V            11 CIY-MR               1:08.54    1:08.34 SILV   
                  32.60     1:08.34 (35.74)                                        
  7 Lupea, David A            12 NYCC-MR              1:15.28    1:08.45 SILV   
                  32.53     1:08.45 (35.92)                                        
  8 Villalobos, Matt J        12 APEX-MR              1:09.28    1:09.31 SILV   
                  32.22     1:09.31 (37.09)                                        
  9 Whelan, Jack              12 CIY-MR               1:12.80    1:10.34        
                  17.72     1:10.34 (52.62)                                        
 10 LePage, James W           12 Rivertown Rays-MR    1:12.54    1:12.91        
                  33.92     1:12.91 (38.99)                                        
 11 Vasilkoff, Daniel         11 NYCC-MR              1:13.75    1:14.89        
                  35.10     1:14.89 (39.79)                                        
 12 Blau, Sam A               12 NYCC-MR              1:30.00    1:15.58        
                  35.45     1:15.58 (40.13)                                        
 13 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    1:17.39    1:16.17        
                  36.05     1:16.17 (40.12)                                        
 14 Makatura, Robby A         11 NYCC-MR              1:19.12    1:17.03        
                  36.81     1:17.03 (40.22)                                        
 15 Stefanidis, Nicholas      11 CIY-MR               1:18.44    1:17.17        
                  36.79     1:17.17 (40.38)                                        
 16 Brody, Hunter T           12 PATS-MR              1:17.57    1:19.45        
                  36.61     1:19.45 (42.84)                                        
 17 Williams, Jigga           12 CAS-MR               1:21.64    1:19.56        
                  35.98     1:19.56 (43.58)                                        
 18 Orientale, Samuel A       11 Rivertown Rays-MR    1:36.06    1:24.76        
                  40.65     1:24.76 (44.11)                                        
 19 Tsang, Philip M           11 SSL-MR               1:33.31    1:25.12        
                  41.67     1:25.12 (43.45)                                        
 20 Morrissey, Alex M         12 SSL-MR               1:31.11    1:25.53        
                  39.97     1:25.53 (45.56)                                        
 21 Guadalupe, Hector         12 CAS-MR               1:39.16    1:26.47        
                  39.70     1:26.47 (46.77)                                        
 22 Ng, Aaron                 11 CIY-MR               1:38.00    1:29.78        
                  43.29     1:29.78 (46.49)                                        
 23 Cooney, Jack B            12 NYCC-MR              1:25.00    1:30.07        
                  42.22     1:30.07 (47.85)                                        
 24 Lancia, John K            12 SSL-MR               1:30.05    1:32.40        
                  41.43     1:32.40 (50.97)                                        
 25 Cheman, Cole V            12 SSL-MR               1:30.71    1:32.67        
                  43.70     1:32.67 (48.97)                                        
 26 Panoff, Samuel E          12 SSL-MR               1:49.68    1:42.60        
                  46.85     1:42.60 (55.75)                                        
 27 Myers, Charlie R          12 SSL-MR               1:34.54    1:43.08        
                  47.08     1:43.08 (56.00)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              2:00.14    2:01.86 ZQ     
                  28.07       59.37 (31.30)     1:31.11 (31.74)     2:01.86 (30.75)
  2 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                2:33.84    2:16.36 SILV   
                  30.32     1:04.33 (34.01)     1:39.85 (35.52)     2:16.36 (36.51)
  3 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR              2:21.10    2:16.39 SILV   
                  30.35     1:05.44 (35.09)     1:41.92 (36.48)     2:16.39 (34.47)
  4 Abrams, Arty A            12 PATS-MR              2:19.74    2:17.64 SILV   
                  31.21     1:06.43 (35.22)     1:43.11 (36.68)     2:17.64 (34.53)
  5 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              3:07.04    2:18.22 SILV   
                  29.25     1:03.58 (34.33)     1:40.83 (37.25)     2:18.22 (37.39)
  6 Huang, Matthew K          12 PATS-MR              2:20.54    2:21.96 SILV   
                  31.66     1:08.70 (37.04)     1:46.05 (37.35)     2:21.96 (35.91)
  7 Rizzo, Gio M              11 PATS-MR              2:23.39    2:24.17 SILV   
                  32.81     1:10.15 (37.34)     1:48.12 (37.97)     2:24.17 (36.05)
  8 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR              2:23.59    2:24.81 SILV   
                  32.21     1:09.21 (37.00)     1:47.76 (38.55)     2:24.81 (37.05)
  9 Elkhouly, Youssef A       11 HS-MR                2:27.85    2:25.10 SILV   
                  31.54     1:09.09 (37.55)     1:48.30 (39.21)     2:25.10 (36.80)
 10 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR              2:43.44    2:25.28 SILV   
                  32.64     1:10.52 (37.88)     1:48.48 (37.96)     2:25.28 (36.80)
 11 Pena, Matt                12 APEX-MR              2:23.65    2:25.89 SILV   
                  30.99     1:06.36 (35.37)     1:43.12 (36.76)     2:25.89 (42.77)
 12 McPhee, Tommy             11 Rivertown Rays-MR    2:35.50    2:29.60        
                  34.04     1:13.82 (39.78)     1:53.30 (39.48)     2:29.60 (36.30)
 13 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR              3:18.87    2:29.82        
                  32.10     1:10.66 (38.56)     1:50.77 (40.11)     2:29.82 (39.05)
 14 LePage, James W           12 Rivertown Rays-MR    2:36.74    2:32.47        
                  34.04     1:13.49 (39.45)     1:53.59 (40.10)     2:32.47 (38.88)
 15 Hagan, Michael J          11 PATS-MR              2:44.46    2:35.42        
                  35.65     1:15.85 (40.20)     1:56.02 (40.17)     2:35.42 (39.40)
 16 Whelan, Jack              12 CIY-MR               2:35.00    2:41.47        
                  36.12     1:17.10 (40.98)     1:59.66 (42.56)     2:41.47 (41.81)
 17 Walsh, Liam T             12 HS-MR                2:42.22    2:43.41        
                  34.99     1:16.05 (41.06)     2:00.04 (43.99)     2:43.41 (43.37)
 18 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    2:49.17    2:44.24        
                  36.43     1:20.98 (44.55)     2:04.99 (44.01)     2:44.24 (39.25)
 19 Reich, Julian             12 Tritons-MR           2:29.12    2:45.09        
                  34.81     1:16.74 (41.93)     2:00.29 (43.55)     2:45.09 (44.80)
 20 Vasilkoff, Daniel         11 NYCC-MR              2:52.97    2:47.10        
                  34.77     1:16.33 (41.56)     2:09.50 (53.17)     2:47.10 (37.60)
 21 Polito, Mark A            11 HS-MR                3:00.42    2:48.34        
                  36.21     1:18.88 (42.67)     2:04.78 (45.90)     2:48.34 (43.56)
 22 Blau, Sam A               12 NYCC-MR              3:00.00    2:48.35        
                  35.28     1:18.65 (43.37)     2:03.93 (45.28)     2:48.35 (44.42)
 23 Baldwin, Brian J          11 HS-MR                3:08.47    2:51.17        
                  35.78     1:19.71 (43.93)     2:06.64 (46.93)     2:51.17 (44.53)
 24 Brody, Hunter T           12 PATS-MR              2:51.52    2:52.36        
                  34.96     1:18.10 (43.14)     2:01.40 (43.30)     2:52.36 (50.96)
 25 Tsang, Philip M           11 SSL-MR               2:57.41    3:06.81        
                  39.27     1:26.87 (47.60)     2:17.24 (50.37)     3:06.81 (49.57)
 26 Morrissey, Alex M         12 SSL-MR               2:56.71    3:12.30        
                  41.98     1:30.82 (48.84)     2:22.07 (51.25)     3:12.30 (50.23)
 27 Myers, Charlie R          12 SSL-MR               2:59.11    3:29.47        
                  44.97     1:39.40 (54.43)     2:36.43 (57.03)     3:29.47 (53.04)
 -- Parsley, Sammy            11 Rivertown Rays-MR    4:05.00         DQ        
      No touch on turn
                  40.52     1:27.92 (47.40)     2:20.88 (52.96)          DQ (52.51)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                32.99  JO
                41.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR                32.81      32.07 ZQ     
  2 Galea, Claudio            12 Tritons-MR             36.38      33.89 SILV   
  3 Lupea, David A            12 NYCC-MR                40.00      33.90 SILV   
  4 Lai, Christopher B        11 HS-MR                  35.57      34.27 SILV   
  5 McPhee, Tommy             11 Rivertown Rays-MR      34.40      34.57 SILV   
  6 Wong, Kevin               12 HS-MR                  37.29      34.64 SILV   
  7 Pena, Matt                12 APEX-MR                36.05      34.98 SILV   
  8 Elkhouly, Youssef A       11 HS-MR                  35.90      35.56 SILV   
  9 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                  34.47      35.87 SILV   
 10 Reich, Julian             12 Tritons-MR             41.12      35.97 SILV   
 11 Williams, Jigga           12 CAS-MR                 42.06      36.92 SILV   
 12 Walsh, Liam T             12 HS-MR                  35.27      37.57 SILV   
 13 Whelan, Jack              12 CIY-MR                 39.66      38.03 SILV   
 14 Bzikot, Konrad            11 NCAC-MR                35.00      38.31 SILV   
 15 Caminiti, Charlie D       12 CIY-MR                 42.20      38.61 SILV   
 16 Dennis, Sean              12 SSL-MR                 48.17      39.14 SILV   
 17 Drummond, Jared           12 APEX-MR                42.07      39.28 SILV   
 18 LePage, James W           12 Rivertown Rays-MR      39.31      39.51 SILV   
 19 Stefanidis, Nicholas      11 CIY-MR                 40.68      39.58 SILV   
 20 Hagan, Michael J          11 PATS-MR                38.91      39.77 SILV   
 21 Baldwin, Brian J          11 HS-MR                  40.04      39.90 SILV   
 22 Polito, Mark A            11 HS-MR                  41.58      41.15 SILV   
 23 Blau, Sam A               12 NYCC-MR                43.00      42.03        
 24 D'Alessandro, Brian L     11 Rivertown Rays-MR      41.55      42.24        
 25 Tsang, Philip M           11 SSL-MR                 45.62      43.28        
 26 Cooney, Jack B            12 NYCC-MR                44.60      44.45        
 27 Guadalupe, Hector         12 CAS-MR                 55.07      44.62        
 28 Talla, Pranay             12 Rivertown Rays-MR      51.96      45.06        
 29 Parsley, Sammy            11 Rivertown Rays-MR    1:05.00      45.25        
 30 Ng, Aaron                 11 CIY-MR                 53.50      45.29        
 31 Morrissey, Alex M         12 SSL-MR                 53.15      49.86        
 32 Panoff, Samuel E          12 SSL-MR                 50.09      49.99        
 33 Cheman, Cole V            12 SSL-MR                 49.59      50.82        
 34 Lancia, John K            12 SSL-MR                 56.15      55.70        
 -- Myers, Charlie R          12 SSL-MR                 44.71         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
              1:08.79  ZQ
              1:10.69  JO
              1:23.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              1:07.55    1:07.26 ZQ     
                  32.85     1:07.26 (34.41)                                        
  2 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR              1:11.05    1:12.41 SILV   
                  34.37     1:12.41 (38.04)                                        
  3 McGregor, Matt J          12 PATS-MR              1:13.76    1:13.74 SILV   
                  36.24     1:13.74 (37.50)                                        
  4 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR              1:11.58    1:14.10 SILV   
                  36.24     1:14.10 (37.86)                                        
  5 Lupea, David A            12 NYCC-MR              1:40.00    1:14.83 SILV   
                  35.86     1:14.83 (38.97)                                        
  6 Sadchikov, Phill O        12 UN-PA-MR                  NT    1:15.92 SILV   
                  37.05     1:15.92 (38.87)                                        
  7 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR              1:19.99    1:17.39 SILV   
                  37.72     1:17.39 (39.67)                                        
  8 Rizzo, Gio M              11 PATS-MR              1:16.79    1:17.77 SILV   
                  38.83     1:17.77 (38.94)                                        
  9 Huang, Matthew K          12 PATS-MR              1:14.51    1:18.88 SILV   
                  37.84     1:18.88 (41.04)                                        
 10 Vasilkoff, Daniel         11 NYCC-MR              1:24.89    1:20.32 SILV   
                  39.27     1:20.32 (41.05)                                        
 11 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR              1:26.29    1:21.22 SILV   
 12 Brennan, Joe V            11 CIY-MR               1:28.25    1:21.41 SILV   
                  39.84     1:21.41 (41.57)                                        
 13 Whelan, Jack              12 CIY-MR               1:28.84    1:21.48 SILV   
                  39.65     1:21.48 (41.83)                                        
 14 LePage, James W           12 Rivertown Rays-MR    1:23.66    1:23.85        
                  40.02     1:23.85 (43.83)                                        
 15 Pagel, Jack W             11 PATS-MR              1:22.16    1:25.55        
                  42.00     1:25.55 (43.55)                                        
 16 Hagan, Michael J          11 PATS-MR              1:24.66    1:26.05        
                  42.15     1:26.05 (43.90)                                        
 17 Williams, Jigga           12 CAS-MR               1:29.87    1:27.08        
 18 Makatura, Robby A         11 NYCC-MR              1:34.94    1:29.94        
 19 Cooney, Jack B            12 NYCC-MR              1:35.00    1:34.86        
                  47.10     1:34.86 (47.76)                                        
 20 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    1:32.19    1:35.93        
                  46.69     1:35.93 (49.24)                                        
 21 Tsang, Philip M           11 SSL-MR               1:41.06    1:39.15        
                  48.95     1:39.15 (50.20)                                        
 22 Brody, Hunter T           12 PATS-MR              1:41.47    1:39.92        
                  46.07     1:39.92 (53.85)                                        
 23 Panoff, Samuel E          12 SSL-MR               1:49.57    1:44.85        
                  50.53     1:44.85 (54.32)                                        
 24 Cheman, Cole V            12 SSL-MR               1:49.54    1:46.47        
                  52.05     1:46.47 (54.42)                                        
 25 Morrissey, Alex M         12 SSL-MR               1:53.23    1:46.99        
                  50.69     1:46.99 (56.30)                                        
 26 Myers, Charlie R          12 SSL-MR               1:40.04    1:47.73        
                  51.65     1:47.73 (56.08)                                        
 -- Orientale, Samuel A       11 Rivertown Rays-MR    1:46.30         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  50.82          DQ (55.63)                                        
 -- Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:08.52         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  32.76          DQ (33.78)                                        
 -- Abrams, Arty A            12 PATS-MR              1:18.79         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  39.47          DQ (40.82)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                30.99      31.99 ZQ     
  2 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR                36.81      35.85 ZQ     
  3 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR                38.54      35.99 ZQ     
  4 Galea, Claudio            12 Tritons-MR             40.50      38.32 SILV   
  5 Wong, Kevin               12 HS-MR                  40.39      38.57 SILV   
  6 Huang, Matthew K          12 PATS-MR                39.15      38.73 SILV   
  7 Stefanidis, Nicholas      11 CIY-MR                 37.28      38.81 SILV   
  8 Lai, Christopher B        11 HS-MR                  39.18      39.20 SILV   
  9 Brody, Hunter T           12 PATS-MR                40.69      39.99 SILV   
 10 Vasilkoff, Daniel         11 NYCC-MR                42.91      41.69 SILV   
 11 Dennis, Sean              12 SSL-MR                 42.65      42.04 SILV   
 12 Brennan, Joe V            11 CIY-MR                 41.94      42.50 SILV   
 13 Reich, Julian             12 Tritons-MR             42.36      42.69 SILV   
 14 Rizzo, Gio M              11 PATS-MR                43.57      42.71 SILV   
 15 Caminiti, Charlie D       12 CIY-MR                 47.77      43.04        
 16 Bzikot, Konrad            11 NCAC-MR                41.00      43.34        
 17 Hagan, Michael J          11 PATS-MR                42.73      43.46        
 18 Ng, Aaron                 11 CIY-MR                 56.00      44.40        
 19 Guadalupe, Hector         12 CAS-MR                 49.16      45.53        
 20 LePage, James W           12 Rivertown Rays-MR      48.19      46.29        
 21 Polito, Mark A            11 HS-MR                  49.31      47.21        
 22 Lupea, David A            12 NYCC-MR                49.06      47.74        
 23 Blau, Sam A               12 NYCC-MR                45.00      47.96        
 24 D'Alessandro, Brian L     11 Rivertown Rays-MR      49.00      48.82        
 25 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    1:00.48      50.74        
 26 Cooney, Jack B            12 NYCC-MR                53.81      52.74        
 27 Talla, Pranay             12 Rivertown Rays-MR      57.65      54.90        
 28 Panoff, Samuel E          12 SSL-MR                 54.76      55.81        
 29 Cheman, Cole V            12 SSL-MR                 58.39      56.76        
 30 Myers, Charlie R          12 SSL-MR                 54.13      56.78        
 31 Lancia, John K            12 SSL-MR                 56.52    1:00.41        
 -- Parsley, Sammy            11 Rivertown Rays-MR    1:15.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.49  METS
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:08.61    1:10.50 ZQ     
                  33.02     1:10.50 (37.48)                                        
  2 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              1:17.76    1:17.09 ZQ     
                  36.61     1:17.09 (40.48)                                        
  3 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR              1:19.94    1:19.71 ZQ     
                  37.70     1:19.71 (42.01)                                        
  4 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR              1:16.97    1:20.27 ZQ     
                  37.75     1:20.27 (42.52)                                        
  5 Galea, Claudio            12 Tritons-MR           1:25.78    1:21.30 JO     
                  38.97     1:21.30 (42.33)                                        
  6 Abrams, Arty A            12 PATS-MR              1:27.56    1:24.26 SILV   
                  40.63     1:24.26 (43.63)                                        
  7 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR              1:31.02    1:24.36 SILV   
                  40.62     1:24.36 (43.74)                                        
  8 Huang, Matthew K          12 PATS-MR              1:27.12    1:25.87 SILV   
                  41.13     1:25.87 (44.74)                                        
  9 Stefanidis, Nicholas      11 CIY-MR               1:24.63    1:25.95 SILV   
                  39.54     1:25.95 (46.41)                                        
 10 Sadchikov, Phill O        12 UN-PA-MR                  NT    1:25.97 SILV   
                  40.22     1:25.97 (45.75)                                        
 11 Brody, Hunter T           12 PATS-MR              1:31.54    1:26.85 SILV   
                  40.21     1:26.85 (46.64)                                        
 12 McGregor, Matt J          12 PATS-MR              1:27.49    1:27.07 SILV   
                  42.22     1:27.07 (44.85)                                        
 13 Vasilkoff, Daniel         11 NYCC-MR              1:31.54    1:29.75 SILV   
                  42.99     1:29.75 (46.76)                                        
 14 Hagan, Michael J          11 PATS-MR              1:35.94    1:32.30        
                  43.24     1:32.30 (49.06)                                        
 15 Rizzo, Gio M              11 PATS-MR              1:32.99    1:33.79        
                  45.02     1:33.79 (48.77)                                        
 16 Orientale, Samuel A       11 Rivertown Rays-MR    1:47.68    1:34.67        
                  45.98     1:34.67 (48.69)                                        
 17 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR              1:50.91    1:34.97        
                  44.91     1:34.97 (50.06)                                        
 18 Pagel, Jack W             11 PATS-MR              2:02.11    1:37.05        
                  47.26     1:37.05 (49.79)                                        
 19 Lupea, David A            12 NYCC-MR              1:50.00    1:38.64        
                  44.34     1:38.64 (54.30)                                        
 20 Guadalupe, Hector         12 CAS-MR               2:02.17    1:39.31        
                  46.02     1:39.31 (53.29)                                        
 21 Makatura, Robby A         11 NYCC-MR              1:46.53    1:40.15        
                  47.62     1:40.15 (52.53)                                        
 22 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    1:55.52    1:51.83        
                  51.37   1:51.83 (1:00.46)                                        
 23 Lancia, John K            12 SSL-MR               1:59.20    2:07.06        
 -- Blau, Sam A               12 NYCC-MR              2:00.00         DQ        
      One hand touch
                  46.43          DQ (56.50)                                        
 -- Ng, Aaron                 11 CIY-MR               2:00.00         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  44.40          DQ (48.91)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.09  JO
                38.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR                30.31      29.61 ZQ     
  2 Galea, Claudio            12 Tritons-MR             33.43      31.77 SILV   
  3 Brennan, Joe V            11 CIY-MR                 35.72      36.00 SILV   
  4 Whelan, Jack              12 CIY-MR                 38.93      36.40 SILV   
  5 Lupea, David A            12 NYCC-MR                40.00      37.35 SILV   
  6 Stefanidis, Nicholas      11 CIY-MR                 40.11      38.35 SILV   
  7 Williams, Jigga           12 CAS-MR                 38.19      41.12        
  8 Makatura, Robby A         11 NYCC-MR                51.76      45.67        
  9 LePage, James W           12 Rivertown Rays-MR      45.53      46.36        
 10 Blau, Sam A               12 NYCC-MR                45.00      46.65        
 11 Cooney, Jack B            12 NYCC-MR                46.72      47.94        
 12 Guadalupe, Hector         12 CAS-MR                 50.06      51.59        
 13 Lancia, John K            12 SSL-MR                 47.24      51.72        
 14 Morrissey, Alex M         12 SSL-MR                 49.51      55.91        
 15 Panoff, Samuel E          12 SSL-MR               1:03.00      59.36        
 -- Orientale, Samuel A       11 Rivertown Rays-MR      56.66         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Cheman, Cole V            12 SSL-MR               1:18.14         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.19  METS
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              1:03.84    1:03.60 ZQ     
                  29.51     1:03.60 (34.09)                                        
  2 Idemudia, Sean            12 NYCC-MR              1:10.52    1:07.99 ZQ     
                  29.83     1:07.99 (38.16)                                        
  3 Rizzo, Gio M              11 PATS-MR              1:09.44    1:11.13 JO     
                  33.11     1:11.13 (38.02)                                        
  4 Galea, Claudio            12 Tritons-MR           1:13.92    1:11.74 JO     
                  33.03     1:11.74 (38.71)                                        
  5 McGregor, Matt J          12 PATS-MR              1:13.43    1:12.12 JO     
                  33.46     1:12.12 (38.66)                                        
  6 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR              1:18.21    1:12.93 SILV   
                  33.82     1:12.93 (39.11)                                        
  7 Villalobos, Matt J        12 APEX-MR              1:51.16    1:13.43 SILV   
                  33.68     1:13.43 (39.75)                                        
  8 Baldwin, Sean D           12 HS-MR                1:18.58    1:13.74 SILV   
                  33.67     1:13.74 (40.07)                                        
  9 Elkhouly, Youssef A       11 HS-MR                1:14.64    1:13.81 SILV   
                  33.32     1:13.81 (40.49)                                        
 10 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR              1:19.56    1:16.25 SILV   
                  35.41     1:16.25 (40.84)                                        
 11 Lai, Christopher B        11 HS-MR                1:18.99    1:16.28 SILV   
                  33.80     1:16.28 (42.48)                                        
 12 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR              1:15.37    1:16.30 SILV   
                  35.19     1:16.30 (41.11)                                        
 13 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR              1:22.69    1:17.38 SILV   
                  34.82     1:17.38 (42.56)                                        
 14 Abrams, Arty A            12 PATS-MR                   NT    1:18.14 SILV   
                  35.60     1:18.14 (42.54)                                        
 15 Huang, Matthew K          12 PATS-MR              1:21.06    1:21.62 SILV   
                  38.27     1:21.62 (43.35)                                        
 16 Lupea, David A            12 NYCC-MR             11:40.00    1:24.85 SILV   
                  39.28     1:24.85 (45.57)                                        
 17 Vasilkoff, Daniel         11 NYCC-MR              1:34.64    1:26.66 SILV   
                  40.24     1:26.66 (46.42)                                        
 18 Brennan, Joe V            11 CIY-MR               1:25.00    1:28.24        
                  39.00     1:28.24 (49.24)                                        
 19 Walsh, Liam T             12 HS-MR                1:27.95    1:29.87        
                  40.03     1:29.87 (49.84)                                        
 20 Williams, Jigga           12 CAS-MR               1:30.75    1:32.89        
                  37.98     1:32.89 (54.91)                                        
 21 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    1:42.80    1:33.90        
                  43.30     1:33.90 (50.60)                                        
 22 McPhee, Tommy             11 Rivertown Rays-MR    1:30.94    1:34.78        
                  42.04     1:34.78 (52.74)                                        
 23 Hagan, Michael J          11 PATS-MR                   NT    1:38.50        
                  43.47     1:38.50 (55.03)                                        
 24 Brody, Hunter T           12 PATS-MR                   NT    1:48.18        
                  47.23   1:48.18 (1:00.95)                                        
 25 Talla, Pranay             12 Rivertown Rays-MR    2:25.07    2:01.99        
                  55.11   2:01.99 (1:06.88)                                        
 -- D'Alessandro, Brian L     11 Rivertown Rays-MR    1:55.00         DQ        
      Arms underwater recovery
                  46.18        DQ (1:03.47)                                        
 -- Wong, Kevin               12 HS-MR                1:26.27         DQ        
      Alternating Kick
                  38.18          DQ (45.22)                                        
 -- Baldwin, Brian J          11 HS-MR                1:35.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  40.83          DQ (52.72)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
              2:55.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              2:17.70    2:19.32 ZQ     
                  29.49     1:05.83 (36.34)     1:48.21 (42.38)     2:19.32 (31.11)
  2 Lee, Tyler J              11 NYCC-MR              2:39.12    2:31.62 SILV   
                  32.57     1:11.89 (39.32)     1:57.68 (45.79)     2:31.62 (33.94)
  3 Abrams, Arty A            12 PATS-MR              2:37.77    2:33.10 SILV   
                  33.39     1:12.96 (39.57)     1:58.70 (45.74)     2:33.10 (34.40)
  4 Galea, Claudio            12 Tritons-MR           2:37.97    2:36.01 SILV   
                  33.36     1:13.95 (40.59)     2:00.20 (46.25)     2:36.01 (35.81)
  5 McGregor, Matt J          12 PATS-MR              2:35.33    2:36.72 SILV   
                  33.95     1:12.87 (38.92)     2:01.25 (48.38)     2:36.72 (35.47)
  6 Rizzo, Gio M              11 PATS-MR              2:38.53    2:37.30 SILV   
                  32.59     1:13.88 (41.29)     2:02.33 (48.45)     2:37.30 (34.97)
  7 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR              2:39.70    2:37.66 SILV   
                  34.98     1:12.94 (37.96)     2:02.51 (49.57)     2:37.66 (35.15)
  8 Sadchikov, Phill O        12 UN-PA-MR                  NT    2:39.73 SILV   
                  33.56     1:15.08 (41.52)     2:03.40 (48.32)     2:39.73 (36.33)
  9 Idemudia, Aaron           12 NYCC-MR              2:56.24    2:40.68 SILV   
                  35.18     1:19.17 (43.99)     2:04.19 (45.02)     2:40.68 (36.49)
 10 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR              3:00.44    2:42.08 SILV   
                  34.78     1:15.95 (41.17)     2:06.80 (50.85)     2:42.08 (35.28)
 11 Huang, Matthew K          12 PATS-MR              2:42.22    2:43.10 SILV   
                  35.76     1:17.50 (41.74)     2:06.55 (49.05)     2:43.10 (36.55)
 12 Vasilkoff, Daniel         11 NYCC-MR              3:08.85    2:50.85 SILV   
                  38.99     1:20.95 (41.96)     2:11.43 (50.48)     2:50.85 (39.42)
 13 Hagan, Michael J          11 PATS-MR              2:55.75    2:57.28        
                  42.32     1:27.70 (45.38)     2:17.82 (50.12)     2:57.28 (39.46)
 14 Pagel, Jack W             11 PATS-MR              3:01.22    2:58.59        
                  39.83     1:25.94 (46.11)     2:19.11 (53.17)     2:58.59 (39.48)
 15 Brody, Hunter T           12 PATS-MR                   NT    3:11.64        
                  46.16     1:35.13 (48.97)     2:25.46 (50.33)     3:11.64 (46.18)
 16 Macaluso, Steven M        11 Rivertown Rays-MR    3:22.74    3:14.11        
                  42.33     1:33.35 (51.02)   2:34.98 (1:01.63)     3:14.11 (39.13)
 17 Ng, Aaron                 11 CIY-MR               3:25.00    3:14.87        
                  43.86     1:36.77 (52.91)     2:29.51 (52.74)     3:14.87 (45.36)
 18 Tsang, Philip M           11 SSL-MR               3:03.91    3:37.89        
                                1:45.23 ( )   2:50.97 (1:05.74)     3:37.89 (46.92)
 -- LePage, James W           12 Rivertown Rays-MR    3:10.82         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  42.64     1:26.89 (44.25)     2:23.25 (56.36)          DQ (38.33)
 -- Myers, Charlie R          12 SSL-MR               3:05.81         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  49.45     1:41.84 (52.39)   2:48.41 (1:06.57)          DQ (54.71)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:51.78    1:51.75        
     1) Del Rosario, Eric 11            2) Huang, Matthew K 12            
     3) McGregor, Matt J 12             4) Nunez, Jonathan T 12           
                  29.02       56.80 (27.78)     1:26.24 (29.44)     1:51.75 (25.51)
  2 Patriot Swim Team-MR  'B'                         2:04.80    2:05.14        
     1) Rizzo, Gio M 11                 2) McGregor, Kyle T 12            
     3) Pagel, Jack W 11                4) Abrams, Arty A 12              
                  30.28     1:00.76 (30.48)     1:33.70 (32.94)     2:05.14 (31.44)
  3 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:18.32    2:13.18        
     1) Ng, Aaron 11                    2) Stefanidis, Nicholas 11        
     3) Whelan, Jack 12                 4) Brennan, Joe V 11              
                  41.81     1:10.69 (28.88)     1:46.13 (35.44)     2:13.18 (27.05)
  4 New York City Aquatic Club-MR  'B'                2:16.00    2:21.63        
     1) Blau, Sam A 12                  2) Makatura, Robby A 11           
     3) Vasilkoff, Daniel 11            4) Cooney, Jack B 12              
                  41.67     1:15.99 (34.32)     1:50.52 (34.53)     2:21.63 (31.11)
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'                1:56.00         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Idemudia, Sean 12               2) Idemudia, Aaron 12             
     3) Lee, Tyler J 11                 4) Lupea, David A 12              
                  27.93       56.78 (28.85)     1:28.15 (31.37)          DQ (29.19)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:08.52    2:04.64        
     1) Del Rosario, Eric 11            2) Abrams, Arty A 12              
     3) Nunez, Jonathan T 12            4) McGregor, Matt J 12            
                  31.98     1:08.46 (36.48)     1:36.58 (28.12)     2:04.64 (28.06)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'                2:10.00    2:05.17        
     1) Lee, Tyler J 11                 2) Idemudia, Sean 12              
     3) Idemudia, Aaron 12              4) Lupea, David A 12              
                  32.05     1:03.48 (31.43)     1:35.29 (31.81)     2:05.17 (29.88)
  3 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:26.38    2:24.44        
     1) Caminiti, Charlie D 12          2) Stefanidis, Nicholas 11        
     3) Brennan, Joe V 11               4) Whelan, Jack 12                
                  39.41     1:16.42 (37.01)     1:53.61 (37.19)     2:24.44 (30.83)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.09  METS
                24.69  ZQ
                24.99  JO
                26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ribeiro, Damion           14 NYCC-MR                25.50      23.97 ZQ     
  2 Keane, Matt V             13 PATS-MR                25.91      25.87 SILV   
  3 Tse, Jade M               14 CIY-MR                 25.76      25.88 SILV   
  4 Hafez, Omar A             14 HS-MR                  26.03      26.37 SILV   
  5 Diaz, Marcus              13 Tritons-MR             26.19      26.60 SILV   
  6 Volaski, Phillip J        13 PATS-MR                26.99      26.76 SILV   
  7 Alvarado, Thomas R        14 SSL-MR                 26.22      26.89        
  8 Chin, William T           13 NYCC-MR                29.53      27.28        
  9 Dain, Matt S              14 SSL-MR                 28.49      27.49        
 10 Ruf, Jason E              14 HS-MR                  27.97      27.52        
 11 Whitfield, George         14 NYCC-MR                28.44      27.92        
 12 Holman, Thomas S          13 PATS-MR                27.99      28.09        
 13 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR                28.39      28.21        
 14 Altawab, Mostafa          14 HS-MR                  28.10      28.24        
 15 Huang, Jonathan           13 PATS-MR                29.51      28.41        
 16 Maloney, Bobby D          14 HS-MR                  27.98      29.25        
 17 Kong, Raymond             13 CIY-MR                 39.26      29.59        
 18 Chen, Aaron Z             13 PATS-MR                37.50      32.40        
 19 Welsh, Matthew            14 PATS-MR                   NT      35.44        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
                53.99  JO
                53.99  ZQ
                59.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ribeiro, Damion           14 NYCC-MR                55.94      54.73 SILV   
                  26.06       54.73 (28.67)                                        
  2 Whitfield, George         14 NYCC-MR              1:02.88      59.98        
                  28.85       59.98 (31.13)                                        
  3 Yang, Eric                13 NCAC-MR              1:00.00    1:00.15        
                  28.86     1:00.15 (31.29)                                        
  4 Diaz, Marcus              13 Tritons-MR           1:00.48    1:01.33        
                  30.03     1:01.33 (31.30)                                        
  5 Alexandrov, Alexander T   13 APEX-MR              1:03.13    1:02.38        
                  30.61     1:02.38 (31.77)                                        
  6 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              1:03.22    1:02.58        
                  29.46     1:02.58 (33.12)                                        
  7 Alleyne, Justin T         14 CIY-MR               1:08.20    1:06.47        
                  31.75     1:06.47 (34.72)                                        
  8 Regis, James              13 NCAC-MR              1:06.00    1:07.44        
                  31.58     1:07.44 (35.86)                                        
  9 Crosbie, Kyle T           14 SSL-MR               1:07.48    1:10.39        
                  33.63     1:10.39 (36.76)                                        
 10 Lafontant, Severin        14 CAS-MR               1:10.74    1:14.08        
                  34.33     1:14.08 (39.75)                                        
 11 Barrios, Jeremy           14 CIY-MR               1:44.11    1:16.31        
                  36.78     1:16.31 (39.53)                                        
 12 Chen, Aaron Z             13 PATS-MR              1:24.85    1:17.25        
                  35.33     1:17.25 (41.92)                                        
 13 Isaac, Jeremiah J         14 SSL-MR               1:16.92    1:19.64        
                  38.76     1:19.64 (40.88)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
              1:58.49  JO
              1:58.49  ZQ
              2:18.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, TC C           14 PATS-MR              1:59.15    1:56.79 JO     
                  27.45       57.44 (29.99)     1:27.66 (30.22)     1:56.79 (29.13)
  2 Volaski, Phillip J        13 PATS-MR              2:04.09    2:03.40 SILV   
                  28.77     1:00.20 (31.43)     1:31.74 (31.54)     2:03.40 (31.66)
  3 Ribeiro, Damion           14 NYCC-MR              2:07.69    2:04.47 SILV   
                  26.92       57.50 (30.58)     1:30.48 (32.98)     2:04.47 (33.99)
  4 Whitfield, George         14 NYCC-MR              2:17.51    2:08.82 SILV   
                  28.64     1:01.34 (32.70)     1:35.76 (34.42)     2:08.82 (33.06)
  5 Markic, Marin             14 PATS-MR              2:23.57    2:11.27 SILV   
                  28.89     1:01.94 (33.05)   2:11.27 (1:09.33)                    
  6 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              2:08.14    2:13.21 SILV   
                  30.45     1:03.96 (33.51)     1:38.48 (34.52)     2:13.21 (34.73)
  7 Chin, William T           13 NYCC-MR              2:23.81    2:13.93 SILV   
                  29.59     1:02.78 (33.19)     1:38.09 (35.31)     2:13.93 (35.84)
  8 Huang, Jonathan           13 PATS-MR              2:16.70    2:14.62 SILV   
                  30.55     1:05.03 (34.48)     1:40.94 (35.91)     2:14.62 (33.68)
  9 Hafez, Omar A             14 HS-MR                2:21.22    2:15.43 SILV   
                  29.75   2:15.43 (1:45.68)                                        
 10 Diaz, Marcus              13 Tritons-MR           2:16.14    2:15.96 SILV   
                  31.05     1:04.83 (33.78)     1:40.38 (35.55)     2:15.96 (35.58)
 11 Ruf, Jason E              14 HS-MR                2:33.30    2:17.04 SILV   
                  30.55     1:06.09 (35.54)     1:43.02 (36.93)     2:17.04 (34.02)
 12 Cicalese, Vincent J       14 SSL-MR               2:28.28    2:19.46        
                  31.69     1:06.58 (34.89)     1:42.87 (36.29)     2:19.46 (36.59)
 13 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              2:26.41    2:20.44        
                  29.57     1:04.06 (34.49)     1:42.59 (38.53)     2:20.44 (37.85)
 14 Elkhouly, Marwan A        13 HS-MR                2:27.65    2:22.75        
                                1:07.38 ( )     1:44.19 (36.81)     2:22.75 (38.56)
 15 Kong, Raymond             13 CIY-MR               2:40.00    2:28.48        
                  33.42   2:28.48 (1:55.06)                                        
 16 Kingsbury, Nathaniel J    14 PATS-MR              2:27.07    2:29.48        
                  33.96     1:12.69 (38.73)     1:51.41 (38.72)     2:29.48 (38.07)
 17 Crosbie, Kyle T           14 SSL-MR               2:31.80    2:30.46        
                  33.25     1:12.06 (38.81)     1:52.73 (40.67)     2:30.46 (37.73)
 18 Maloney, Bobby D          14 HS-MR                2:32.41    2:31.32        
                  33.33     1:11.77 (38.44)     1:53.07 (41.30)     2:31.32 (38.25)
 19 Altawab, Mostafa          14 HS-MR                2:31.75    2:34.38        
                  30.80     1:09.45 (38.65)     1:52.32 (42.87)     2:34.38 (42.06)
 20 Chen, Aaron Z             13 PATS-MR              3:03.14    2:42.34        
                  34.58     1:15.87 (41.29)     1:59.12 (43.25)     2:42.34 (43.22)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
              1:02.49  JO
              1:02.49  ZQ
              1:16.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tse, Jade M               14 CIY-MR               1:00.65      59.91 JO     
                  28.97       59.91 (30.94)                                        
  2 Alvarado, Thomas R        14 SSL-MR               1:07.65    1:06.36 SILV   
                  32.20     1:06.36 (34.16)                                        
  3 Ruf, Jason E              14 HS-MR                1:09.61    1:08.94 SILV   
                  33.78     1:08.94 (35.16)                                        
  4 Chin, William T           13 NYCC-MR              1:09.96    1:09.38 SILV   
                  33.83     1:09.38 (35.55)                                        
  5 Ribeiro, Damion           14 NYCC-MR              1:10.88    1:10.45 SILV   
                  34.12     1:10.45 (36.33)                                        
  6 Dain, Matt S              14 SSL-MR               1:19.31    1:10.54 SILV   
                  33.82     1:10.54 (36.72)                                        
  7 Hafez, Omar A             14 HS-MR                1:07.95    1:12.27 SILV   
  8 Diaz, Marcus              13 Tritons-MR           1:21.87    1:15.21 SILV   
                  36.50     1:15.21 (38.71)                                        
  9 Elkhouly, Marwan A        13 HS-MR                1:16.45    1:16.30 SILV   
 10 Maloney, Bobby D          14 HS-MR                1:15.41    1:16.37 SILV   
                  37.86     1:16.37 (38.51)                                        
 11 Kong, Raymond             13 CIY-MR               1:28.00    1:16.46 SILV   
                  38.42     1:16.46 (38.04)                                        
 12 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              1:17.09    1:16.87        
                  36.70     1:16.87 (40.17)                                        
 13 Altawab, Mostafa          14 HS-MR                1:18.20    1:18.61        
                  37.47     1:18.61 (41.14)                                        
 14 Chen, Aaron Z             13 PATS-MR              1:39.06    1:32.04        
                  45.86     1:32.04 (46.18)                                        
 15 Welsh, Matthew            14 PATS-MR                   NT    1:32.55        
                  44.23     1:32.55 (48.32)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:15.29  JO
              2:15.29  ZQ
              2:35.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, TC C           14 PATS-MR              2:07.14    2:09.16 JO     
                  30.37     1:03.10 (32.73)     1:36.38 (33.28)     2:09.16 (32.78)
  2 Tse, Jade M               14 CIY-MR               2:15.02    2:17.35 SILV   
                  30.64     1:03.55 (32.91)     1:39.73 (36.18)     2:17.35 (37.62)
  3 Keane, Matt V             13 PATS-MR              2:20.49    2:24.05 SILV   
                  33.72     1:09.95 (36.23)     1:46.98 (37.03)     2:24.05 (37.07)
  4 Volaski, Phillip J        13 PATS-MR                   NT    2:24.07 SILV   
                  34.05     1:10.11 (36.06)     1:46.87 (36.76)     2:24.07 (37.20)
  5 Yang, Eric                13 NCAC-MR              2:30.00    2:29.33 SILV   
                  35.05     1:13.02 (37.97)     1:51.92 (38.90)     2:29.33 (37.41)
  6 Markic, Marin             14 PATS-MR              2:30.59    2:31.55 SILV   
                  33.44     1:11.23 (37.79)     1:52.71 (41.48)     2:31.55 (38.84)
  7 Huang, Jonathan           13 PATS-MR              2:37.57    2:33.15 SILV   
                  35.75     1:14.62 (38.87)     1:54.85 (40.23)     2:33.15 (38.30)
  8 Kingsbury, Nathaniel J    14 PATS-MR              2:41.71    2:42.96        
                  38.30     1:20.29 (41.99)     2:02.42 (42.13)     2:42.96 (40.54)
  9 Crosbie, Kyle T           14 SSL-MR               2:42.33    2:43.28        
                  36.35     1:17.86 (41.51)     2:02.36 (44.50)     2:43.28 (40.92)
 10 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              2:51.23    2:45.24        
                                1:19.26 ( )     2:03.63 (44.37)     2:45.24 (41.61)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.49  METS
              1:10.99  JO
              1:10.99  ZQ
              1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tse, Jade M               14 CIY-MR               1:10.72    1:10.33 JO     
                  33.37     1:10.33 (36.96)                                        
  2 Ribeiro, Damion           14 NYCC-MR              1:20.00    1:12.89 SILV   
                  34.10     1:12.89 (38.79)                                        
  3 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              1:19.27    1:15.20 SILV   
                  35.29     1:15.20 (39.91)                                        
  4 Whitfield, George         14 NYCC-MR              1:18.75    1:15.87 SILV   
                  35.65     1:15.87 (40.22)                                        
  5 Yang, Eric                13 NCAC-MR              1:20.00    1:18.94 SILV   
                  37.47     1:18.94 (41.47)                                        
  6 Alexandrov, Alexander T   13 APEX-MR              1:27.34    1:22.72        
                  39.69     1:22.72 (43.03)                                        
  7 Diaz, Marcus              13 Tritons-MR           1:23.70    1:23.02        
                  39.07     1:23.02 (43.95)                                        
  8 Crosbie, Kyle T           14 SSL-MR               1:27.34    1:25.81        
                  39.69     1:25.81 (46.12)                                        
  9 Barrios, Jeremy           14 CIY-MR               1:30.00    1:29.90        
                  42.54     1:29.90 (47.36)                                        
 10 Chen, Aaron Z             13 PATS-MR              1:57.03    1:35.59        
                  44.37     1:35.59 (51.22)                                        
 11 Lafontant, Severin        14 CAS-MR               1:49.07    1:36.46        
                  45.07     1:36.46 (51.39)                                        
 -- Alleyne, Justin T         14 CIY-MR               1:29.68         DQ        
      False start
                  41.74          DQ (45.84)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:22.99  METS
              2:35.19  JO
              2:35.19  ZQ
              2:53.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keane, Matt V             13 PATS-MR              2:31.92    2:30.32 JO     
                  32.87     1:11.53 (38.66)     1:51.65 (40.12)     2:30.32 (38.67)
  2 Volaski, Phillip J        13 PATS-MR              2:41.15    2:30.60 JO     
                  34.27     1:12.71 (38.44)     1:51.67 (38.96)     2:30.60 (38.93)
  3 McCaffrey, TC C           14 PATS-MR              2:39.39    2:39.50 SILV   
                  35.84     1:17.20 (41.36)     1:58.76 (41.56)     2:39.50 (40.74)
  4 Whitfield, George         14 NYCC-MR              2:51.05    2:46.15 SILV   
                  36.27     1:18.16 (41.89)     2:02.41 (44.25)     2:46.15 (43.74)
  5 Huang, Jonathan           13 PATS-MR              2:50.18    2:47.79 SILV   
                  38.09     1:20.43 (42.34)     2:04.75 (44.32)     2:47.79 (43.04)
  6 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              2:59.22    2:49.97 SILV   
                  36.95     1:19.09 (42.14)     2:05.75 (46.66)     2:49.97 (44.22)
  7 Markic, Marin             14 PATS-MR                   NT    2:51.77 SILV   
                  38.10     1:21.44 (43.34)     2:07.43 (45.99)     2:51.77 (44.34)
  8 Elkhouly, Marwan A        13 HS-MR                2:55.34    3:00.42        
                  40.57     1:26.28 (45.71)     2:12.63 (46.35)     3:00.42 (47.79)
  9 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              2:54.81    3:00.90        
                  40.74     1:27.81 (47.07)     2:14.33 (46.52)     3:00.90 (46.57)
 10 Cicalese, Vincent J       14 SSL-MR               3:11.00    3:08.37        
                  41.17     1:30.34 (49.17)     2:19.65 (49.31)     3:08.37 (48.72)
 11 Crosbie, Kyle T           14 SSL-MR               3:10.15    3:08.46        
                  40.75     1:29.51 (48.76)     2:20.18 (50.67)     3:08.46 (48.28)
 12 Kingsbury, Nathaniel J    14 PATS-MR              3:56.98    3:35.52        
                  48.64     1:43.20 (54.56)     2:40.22 (57.02)     3:35.52 (55.30)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.19  METS
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:11.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ribeiro, Damion           14 NYCC-MR              1:02.14    1:00.71 ZQ     
                  28.30     1:00.71 (32.41)                                        
  2 Tse, Jade M               14 CIY-MR               1:04.16    1:02.64 SILV   
                  28.40     1:02.64 (34.24)                                        
  3 Alvarado, Thomas R        14 SSL-MR               1:03.62    1:04.61 SILV   
                  29.47     1:04.61 (35.14)                                        
  4 Ruf, Jason E              14 HS-MR                1:09.87    1:07.82 SILV   
                  30.66     1:07.82 (37.16)                                        
  5 Chin, William T           13 NYCC-MR              1:15.31    1:09.03 SILV   
                  31.20     1:09.03 (37.83)                                        
  6 Whitfield, George         14 NYCC-MR              1:13.53    1:09.66 SILV   
                  32.45     1:09.66 (37.21)                                        
  7 Dain, Matt S              14 SSL-MR               1:21.51    1:10.25 SILV   
                  31.52     1:10.25 (38.73)                                        
  8 Hafez, Omar A             14 HS-MR                1:07.52    1:13.72        
                  32.86     1:13.72 (40.86)                                        
  9 Cicalese, Vincent J       14 SSL-MR               1:25.42    1:14.71        
                  34.10     1:14.71 (40.61)                                        
 10 Altawab, Mostafa          14 HS-MR                1:17.00    1:15.74        
                  33.08     1:15.74 (42.66)                                        
 11 Elkhouly, Marwan A        13 HS-MR                1:16.83    1:17.69        
                  35.09     1:17.69 (42.60)                                        
 12 Crosbie, Kyle T           14 SSL-MR               1:26.44    1:28.48        
                  40.64     1:28.48 (47.84)                                        
 13 Maloney, Bobby D          14 HS-MR                1:25.13    1:29.30        
                  40.88     1:29.30 (48.42)                                        
 14 Welsh, Matthew            14 PATS-MR                   NT    1:37.10        
                  44.30     1:37.10 (52.80)                                        
 -- Chen, Aaron Z             13 PATS-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
                  41.22          DQ (51.78)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:05.99  METS
              2:19.99  JO
              2:19.99  ZQ
              2:32.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, TC C           14 PATS-MR              2:26.43    2:23.72 SILV   
                  32.37     1:08.61 (36.24)     1:46.22 (37.61)     2:23.72 (37.50)
  2 Volaski, Phillip J        13 PATS-MR                   NT    2:27.85 SILV   
                  32.39     1:08.87 (36.48)     1:49.15 (40.28)     2:27.85 (38.70)
  3 Ribeiro, Damion           14 NYCC-MR              2:20.00    2:29.33 SILV   
                  33.60     1:13.36 (39.76)     1:53.67 (40.31)     2:29.33 (35.66)
  4 Keane, Matt V             13 PATS-MR              2:36.68    2:30.53 SILV   
                  31.07     1:09.27 (38.20)     1:50.80 (41.53)     2:30.53 (39.73)
  5 Markic, Marin             14 PATS-MR                   NT    2:31.20 SILV   
                  32.02     1:09.67 (37.65)     1:50.39 (40.72)     2:31.20 (40.81)
  6 Whitfield, George         14 NYCC-MR              2:50.00    2:33.71        
                  33.72     1:13.87 (40.15)     1:53.53 (39.66)     2:33.71 (40.18)
  7 Huang, Jonathan           13 PATS-MR              3:05.03    2:42.90        
                  34.95     1:16.81 (41.86)     1:59.97 (43.16)     2:42.90 (42.93)
  8 Alexandrov, Alexander T   13 APEX-MR              3:30.15    2:58.72        
                  36.37     1:17.06 (40.69)     2:04.92 (47.86)     2:58.72 (53.80)
  9 Kingsbury, Nathaniel J    14 PATS-MR              3:23.76    3:19.45        
                  43.87     1:35.78 (51.91)     2:27.85 (52.07)     3:19.45 (51.60)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:13.99  JO
              2:13.99  ZQ
              2:32.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, TC C           14 PATS-MR              2:13.99    2:12.22 JO     
                  30.05     1:02.40 (32.35)     1:42.76 (40.36)     2:12.22 (29.46)
  2 Volaski, Phillip J        13 PATS-MR              2:17.37    2:14.99 SILV   
                  29.77     1:05.65 (35.88)     1:43.66 (38.01)     2:14.99 (31.33)
  3 Tse, Jade M               14 CIY-MR               2:19.32    2:16.23 SILV   
                  28.86     1:02.09 (33.23)     1:42.46 (40.37)     2:16.23 (33.77)
  4 Keane, Matt V             13 PATS-MR              2:19.57    2:20.78 SILV   
                  29.51     1:05.16 (35.65)     1:46.82 (41.66)     2:20.78 (33.96)
  5 Ribeiro, Damion           14 NYCC-MR              2:27.24    2:24.82 SILV   
                  30.57     1:09.96 (39.39)     1:51.50 (41.54)     2:24.82 (33.32)
  6 Whitfield, George         14 NYCC-MR              2:31.43    2:26.76 SILV   
                  31.72     1:09.97 (38.25)     1:53.48 (43.51)     2:26.76 (33.28)
  7 Markic, Marin             14 PATS-MR              2:31.75    2:28.90 SILV   
                  31.44     1:08.90 (37.46)     1:54.75 (45.85)     2:28.90 (34.15)
  8 Huang, Jonathan           13 PATS-MR              2:34.34    2:29.59 SILV   
                  32.79     1:11.46 (38.67)     1:54.71 (43.25)     2:29.59 (34.88)
  9 Alexandrov, Alexander T   13 APEX-MR              2:41.92    2:36.76        
                  33.62     1:14.81 (41.19)     2:03.35 (48.54)     2:36.76 (33.41)
 10 Johnson, Chaz L           14 NYCC-MR              2:44.00    2:37.51        
                  32.14     1:12.57 (40.43)     1:59.34 (46.77)     2:37.51 (38.17)
 11 Alleyne, Justin T         14 CIY-MR               2:55.34    2:43.09        
                  32.59     1:13.07 (40.48)     2:03.79 (50.72)     2:43.09 (39.30)
 12 Regis, James              13 NCAC-MR              3:00.00    2:56.43        
                  40.30     1:20.64 (40.34)     2:17.09 (56.45)     2:56.43 (39.34)
 13 Chen, Aaron Z             13 PATS-MR              3:34.39    3:01.56        
                  41.72     1:27.68 (45.96)     2:20.10 (52.42)     3:01.56 (41.46)
 14 Kingsbury, Nathaniel J    14 PATS-MR              3:00.41    3:02.22        
                  40.71     1:24.50 (43.79)     2:23.17 (58.67)     3:02.22 (39.05)
 15 Barrios, Jeremy           14 CIY-MR               3:01.00    3:02.81        
                  41.21     1:27.69 (46.48)     2:22.26 (54.57)     3:02.81 (40.55)
 16 Lafontant, Severin        14 CAS-MR               2:58.15    3:05.83        
                  36.45     1:24.29 (47.84)     2:21.26 (56.97)     3:05.83 (44.57)
 -- Isaac, Jeremiah J         14 SSL-MR               3:45.10         DQ        
      Scissors kick - breast
                  47.86     1:47.62 (59.76)     2:46.00 (58.38)          DQ (49.26)
 -- Diaz, Marcus              13 Tritons-MR           2:45.89        DNF        
      Did not finish - Misc
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:46.73    1:42.91        
     1) Keane, Matt V 13                2) McCaffrey, TC C 14             
     3) Volaski, Phillip J 13           4) Markic, Marin 14               
                  25.91       51.50 (25.59)     1:17.48 (25.98)     1:42.91 (25.43)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:57.61    1:54.55        
     1) McCaffrey, TC C 14              2) Keane, Matt V 13               
     3) Volaski, Phillip J 13           4) Markic, Marin 14               
                  28.89       59.82 (30.93)     1:29.29 (29.47)     1:54.55 (25.26)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'                1:54.00    1:58.56        
     1) Chin, William T 13              2) Johnson, Chaz L 14             
     3) Ribeiro, Damion 14              4) Whitfield, George 14           
                  31.71     1:04.43 (32.72)     1:30.63 (26.20)     1:58.56 (27.93)
  3 Patriot Swim Team-MR  'B'                         2:12.62    2:24.12        
     1) Holman, Thomas S 13             2) Huang, Jonathan 13             
     3) Kingsbury, Nathaniel J 14       4) Welsh, Matthew 14              
                  32.74     1:09.73 (36.99)     1:48.68 (38.95)     2:24.12 (35.44)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.09  METS
                23.49  ZQ
                24.79  AGTC
                25.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modrov, Drew A            24 UN-MR                  19.97      20.75 METS   
  2 Miou, Eric                18 NCAC-MR                20.99      22.03 METS   
  3 Uszynski, Arthur          17 UNATT-MR               21.50      22.31 METS   
  4 Konovalov, Nicholas       17 NYCC-MR                22.25      22.35 METS   
  5 WU, Kevin Z               16 NCAC-MR                21.00      22.90 METS   
  6 Watler, Jaleel C          17 NYCC-MR                24.21      23.75 AGTC   
  7 Zhu, Beck                 15 NCAC-MR                23.00      24.15 AGTC   
  7 Donlevy, Billy            15 CIY-MR                 24.90      24.15 AGTC   
  9 Thomas, Desi C            15 NYCC-MR                23.98      24.18 AGTC   
 10 Fischer, Chris J          19 APEX-MR                23.42      24.35 AGTC   
 11 Hutton, RJ J              15 PATS-MR                24.17      24.51 AGTC   
 12 Lin, Justin V             16 UN-MR                  25.02      25.22        
 13 Streeter, Myles           17 CAS-MR                 24.87      25.24        
 14 Kan, Kevin                17 NCAC-MR                24.00      25.39        
 15 Mowdawalla, Cyrus P       18 NCAC-MR                24.50      25.50        
 16 Belmont, Chance           16 NCAC-MR                25.00      25.60        
 17 Hagan, Alex E             15 PATS-MR                26.11      25.72        
 18 Haque, Nayem A            16 APEX-MR                28.50      25.90        
 19 Mashchenko, Andrew        15 APEX-MR                27.80      26.35        
 20 Attinger, Evan W          15 PATS-MR                25.47      26.44        
 21 Shteynberg, Samuel D      15 HS-MR                  26.40      26.53        
 22 Kugel, Evan G             16 SSL-MR                 29.10      26.85        
 22 Nikolic, Evan M           15 PATS-MR                28.19      26.85        
 24 Severs, John R            16 SSL-MR                 25.13      26.95        
 25 Araujo, Devontae G        17 CIY-MR                 26.37      27.00        
 26 Brennan, Steven J         17 CIY-MR                 26.05      27.03        
 27 Baranov, Lenny            15 HS-MR                  26.13      27.05        
 28 Pena, Michael A           15 APEX-MR                29.85      28.73        
 29 Haynes II, Dylan R        16 CIY-MR                 28.91      30.09        
 30 Thomas, Brian K           15 APEX-MR                35.21      31.53        
 31 Alexandrov, Nickola T     16 APEX-MR                31.86      31.66        
 32 Watson, Lanar             16 CAS-MR                 33.37      34.10        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
                51.29  ZQ
                53.49  AGTC
                54.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Brendan          17 NCAC-MR                48.90      49.50 METS   
                  24.19       49.50 (25.31)                                        
  2 Watler, Jaleel C          17 NYCC-MR                51.50      50.67 ZQ     
                  24.49       50.67 (26.18)                                        
  3 Thomas, Desi C            15 NYCC-MR                53.76      52.73 AGTC   
                  25.47       52.73 (27.26)                                        
  4 Guernsey, David T         28 NYAC-MR                50.47      52.79 AGTC   
                  25.58       52.79 (27.21)                                        
  5 Fischer, Chris J          19 APEX-MR                51.50      53.06 AGTC   
                  25.62       53.06 (27.44)                                        
  6 Donlevy, Billy            15 CIY-MR                 54.54      53.56 SILV   
                  25.47       53.56 (28.09)                                        
  7 Lane, Wiley W             16 NYCC-MR                53.36      53.87 SILV   
                  26.02       53.87 (27.85)                                        
  8 Zhu, Beck                 15 NCAC-MR                51.00      54.98        
                  26.01       54.98 (28.97)                                        
  9 Streeter, Myles           17 CAS-MR                 56.18      55.13        
                  25.78       55.13 (29.35)                                        
 10 Wadsworth, John D         15 SSL-MR                 51.74      55.31        
                  26.14       55.31 (29.17)                                        
 11 Karen, Jason C            15 SSL-MR                 56.58      57.03        
                  27.50       57.03 (29.53)                                        
 12 Lin, Justin V             16 UN-MR                     NT      57.18        
                  27.35       57.18 (29.83)                                        
 13 Belmont, Chance           16 NCAC-MR                57.00      58.08        
                  27.46       58.08 (30.62)                                        
 14 Brennan, Steven J         17 CIY-MR                 59.74      58.26        
                  28.34       58.26 (29.92)                                        
 15 Hagan, Alex E             15 PATS-MR                58.76      58.44        
 16 Thio, Randy M             15 NCAC-MR                54.00      58.95        
                  27.74       58.95 (31.21)                                        
 17 Ren, Harry                15 CIY-MR               1:00.96    1:01.51        
                  28.80     1:01.51 (32.71)                                        
 18 Haynes II, Dylan R        16 CIY-MR               1:06.30    1:06.32        
                  31.57     1:06.32 (34.75)                                        
 19 Gallinger, Matt T         15 PATS-MR                   NT    1:07.41        
                  31.19     1:07.41 (36.22)                                        
 20 Isaac, John E             15 SSL-MR               1:12.63    1:10.93        
                  32.47     1:10.93 (38.46)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
              1:53.49  ZQ
              1:57.99  AGTC
              1:57.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Hyun S               27 NYAC-MR              1:37.49    1:39.58 METS   
                  23.54       49.11 (25.57)     1:14.79 (25.68)     1:39.58 (24.79)
  2 Modrov, Drew A            24 UN-MR                1:36.28    1:39.74 METS   
                  23.30       48.90 (25.60)     1:14.91 (26.01)     1:39.74 (24.83)
  3 Konovalov, Nicholas       17 NYCC-MR              1:46.94    1:47.31 METS   
                  24.22       50.83 (26.61)     1:18.87 (28.04)     1:47.31 (28.44)
  4 Watler, Jaleel C          17 NYCC-MR              1:49.43    1:50.35 ZQ     
                  24.84       52.00 (27.16)     1:21.09 (29.09)     1:50.35 (29.26)
  5 WU, Kevin Z               16 NCAC-MR              1:48.00    1:51.72 ZQ     
                  24.23       51.37 (27.14)     1:20.73 (29.36)     1:51.72 (30.99)
  6 Thomas, Desi C            15 NYCC-MR              2:01.84    1:58.94        
                  26.90       57.46 (30.56)     1:29.15 (31.69)     1:58.94 (29.79)
  7 Hutton, RJ J              15 PATS-MR              1:59.16    1:59.46        
                  26.65       56.23 (29.58)     1:27.73 (31.50)     1:59.46 (31.73)
  8 Lane, Wiley W             16 NYCC-MR              1:55.92    2:00.49        
                  25.81       55.15 (29.34)     1:27.77 (32.62)     2:00.49 (32.72)
  9 Wadsworth, John D         15 SSL-MR               2:05.86    2:01.68        
                  27.62       57.72 (30.10)     1:29.34 (31.62)     2:01.68 (32.34)
 10 Ma, Edmond                16 PATS-MR              1:56.42    2:01.99        
                  26.99       57.14 (30.15)     1:29.38 (32.24)     2:01.99 (32.61)
 11 Karen, Jason C            15 SSL-MR               2:03.65    2:02.71        
                  28.11       58.74 (30.63)     1:30.75 (32.01)     2:02.71 (31.96)
 12 Attinger, Evan W          15 PATS-MR              2:03.99    2:03.08        
                  28.33       59.29 (30.96)     1:31.12 (31.83)     2:03.08 (31.96)
 13 Pallatta, E.R. R          16 SSL-MR               2:03.35    2:06.20        
                  27.94       59.19 (31.25)     1:32.42 (33.23)     2:06.20 (33.78)
 14 Araujo, Peter             17 SSL-MR               2:09.65    2:07.12        
                  28.56     1:00.82 (32.26)     1:33.45 (32.63)     2:07.12 (33.67)
 15 Assad, Thomas A           16 SSL-MR               1:59.27    2:09.31        
                  28.72     1:01.07 (32.35)     1:34.88 (33.81)     2:09.31 (34.43)
 16 Riskin, Johny             16 SSL-MR               2:08.36    2:09.43        
                  29.30     1:01.23 (31.93)     1:35.37 (34.14)     2:09.43 (34.06)
 16 Gonzalez, Eddie A         16 SSL-MR               2:18.88    2:09.43        
                                1:02.67 ( )   2:09.43 (1:06.76)                    
 18 Severs, John R            16 SSL-MR               2:09.72    2:10.17        
                  29.20     1:03.00 (33.80)     1:38.15 (35.15)     2:10.17 (32.02)
 19 Brennan, Steven J         17 CIY-MR               2:27.76    2:10.22        
                  28.96     1:01.81 (32.85)     1:36.88 (35.07)     2:10.22 (33.34)
 20 Hagan, Alex E             15 PATS-MR              2:16.03    2:11.10        
                                1:02.77 ( )     1:38.20 (35.43)     2:11.10 (32.90)
 21 Shteynberg, Samuel D      15 HS-MR                2:10.64    2:14.38        
                  30.65     1:04.56 (33.91)     1:40.31 (35.75)     2:14.38 (34.07)
 22 Watson, Lanar             16 CAS-MR               3:17.82    3:17.70        
 -- Kugel, Evan G             16 SSL-MR               2:20.56         DQ        
      False start
                  29.92     1:03.78 (33.86)     1:39.26 (35.48)          DQ (34.47)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
                59.49  ZQ
              1:01.59  AGTC
              1:03.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Eric                18 NCAC-MR                52.00      53.40 METS   
                  26.14       53.40 (27.26)                                        
  2 Uszynski, Arthur          17 UNATT-MR               53.00      54.33 METS   
                  26.26       54.33 (28.07)                                        
  3 Southren, Joshua P        15 SSL-MR                 59.77      59.72 AGTC   
                  29.19       59.72 (30.53)                                        
  4 Wadsworth, John D         15 SSL-MR                 58.51      59.78 AGTC   
                  29.41       59.78 (30.37)                                        
  5 Harris, Gavin H           28 NYAC-MR                55.79    1:00.21 AGTC   
                  29.62     1:00.21 (30.59)                                        
  6 Donlevy, Billy            15 CIY-MR               1:00.22    1:00.89 AGTC   
                  29.41     1:00.89 (31.48)                                        
  7 Pallatta, E.R. R          16 SSL-MR                 58.92    1:01.00 AGTC   
                  29.47     1:01.00 (31.53)                                        
  8 Thomas, Desi C            15 NYCC-MR              1:02.60    1:03.32 SILV   
                  30.16     1:03.32 (33.16)                                        
  9 Gonzalez, Eddie A         16 SSL-MR               1:03.20    1:05.04        
                  31.83     1:05.04 (33.21)                                        
 10 Lin, Justin V             16 UN-MR                1:05.00    1:06.40        
                  32.10     1:06.40 (34.30)                                        
 11 Karen, Jason C            15 SSL-MR               1:06.41    1:06.48        
                  32.51     1:06.48 (33.97)                                        
 11 Mashchenko, Andrew        15 APEX-MR              1:14.28    1:06.48        
                  32.85     1:06.48 (33.63)                                        
 13 Shteynberg, Samuel D      15 HS-MR                1:05.35    1:07.11        
                  32.34     1:07.11 (34.77)                                        
 14 Assad, Thomas A           16 SSL-MR               1:06.92    1:07.72        
                  32.94     1:07.72 (34.78)                                        
 15 Riskin, Johny             16 SSL-MR               1:07.54    1:07.89        
                  33.33     1:07.89 (34.56)                                        
 16 Haque, Nayem A            16 APEX-MR              1:18.25    1:08.38        
                  33.33     1:08.38 (35.05)                                        
 17 Streeter, Myles           17 CAS-MR               1:06.65    1:08.45        
                  32.10     1:08.45 (36.35)                                        
 18 Mowdawalla, Cyrus P       18 NCAC-MR              1:04.00    1:09.76        
                  32.82     1:09.76 (36.94)                                        
 19 Hagan, Alex E             15 PATS-MR              1:21.00    1:09.86        
 20 Baranov, Lenny            15 HS-MR                1:14.64    1:14.10        
                  35.72     1:14.10 (38.38)                                        
 21 Simon, Jack R             15 SSL-MR               1:15.86    1:14.59        
                  36.19     1:14.59 (38.40)                                        
 22 Kunow, Zachary            15 SSL-MR               1:11.57    1:15.01        
                  36.88     1:15.01 (38.13)                                        
 23 Pena, Michael A           15 APEX-MR              1:17.59    1:15.06        
                  36.01     1:15.06 (39.05)                                        
 24 Alexandrov, Nickola T     16 APEX-MR              1:28.76    1:26.22        
                  41.12     1:26.22 (45.10)                                        
 25 Watson, Lanar             16 CAS-MR               1:46.02    1:44.73        
 -- Konovalov, Nicholas       17 NYCC-MR                53.11         DQ        
      Declared false start
 -- Lane, Wiley W             16 NYCC-MR              1:00.09         DQ        
      Declared false start
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:09.99  ZQ
              2:13.99  AGTC
              2:16.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lane, Wiley W             16 NYCC-MR              2:10.48    2:12.67 AGTC   
                  31.01     1:04.55 (33.54)     1:38.85 (34.30)     2:12.67 (33.82)
  2 Donlevy, Billy            15 CIY-MR               2:15.78    2:14.20 SILV   
                  31.16     1:04.98 (33.82)     1:39.98 (35.00)     2:14.20 (34.22)
  3 Ma, Edmond                16 PATS-MR              2:07.81    2:16.01 SILV   
                  30.62     1:04.59 (33.97)     1:40.55 (35.96)     2:16.01 (35.46)
  4 Pallatta, E.R. R          16 SSL-MR               2:09.91    2:19.15        
                  30.62     1:05.00 (34.38)     1:41.72 (36.72)     2:19.15 (37.43)
  5 Thomas, Desi C            15 NYCC-MR              2:22.55    2:20.40        
                  32.02     1:07.70 (35.68)     1:44.85 (37.15)     2:20.40 (35.55)
  6 Riskin, Johny             16 SSL-MR               2:22.76    2:24.66        
                  32.81     1:08.79 (35.98)     1:46.55 (37.76)     2:24.66 (38.11)
  7 Hutton, RJ J              15 PATS-MR              2:21.21    2:27.12        
                  32.85     1:09.41 (36.56)     1:48.10 (38.69)     2:27.12 (39.02)
  8 Attinger, Evan W          15 PATS-MR              2:28.42    2:28.44        
                  35.80     1:13.48 (37.68)     1:51.64 (38.16)     2:28.44 (36.80)
  9 Hagan, Alex E             15 PATS-MR              2:33.75    2:31.04        
 10 Simon, Jack R             15 SSL-MR               2:44.81    2:43.52        
                  38.36     1:19.43 (41.07)     2:02.10 (42.67)     2:43.52 (41.42)
 11 Nikolic, Evan M           15 PATS-MR                   NT    2:46.10        
                  38.17     1:18.78 (40.61)   2:46.10 (1:27.32)                    
 12 Gallinger, Matt T         15 PATS-MR                   NT    2:54.12        
                  39.18     1:24.31 (45.13)     2:09.63 (45.32)     2:54.12 (44.49)
 -- Isaac, John E             15 SSL-MR               3:10.10         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  44.22     1:36.93 (52.71)     2:33.01 (56.08)          DQ (54.27)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.49  METS
              1:06.49  ZQ
              1:09.99  AGTC
              1:10.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sludnov, Roman A          34 NYAC-MR                52.55    1:00.65 METS   
                  28.68     1:00.65 (31.97)                                        
  2 Dent, Roger L             25 NYAC-MR              1:00.15    1:02.65 METS   
                  29.45     1:02.65 (33.20)                                        
  3 Southren, Joshua P        15 SSL-MR               1:02.76    1:06.02 ZQ     
                  30.72     1:06.02 (35.30)                                        
  4 Wadsworth, John D         15 SSL-MR               1:03.40    1:08.10 AGTC   
                  31.41     1:08.10 (36.69)                                        
  5 Watler, Jaleel C          17 NYCC-MR              1:11.23    1:08.38 AGTC   
                  31.78     1:08.38 (36.60)                                        
  6 Karen, Jason C            15 SSL-MR               1:06.95    1:08.70 AGTC   
                  33.00     1:08.70 (35.70)                                        
  7 Pallatta, E.R. R          16 SSL-MR               1:10.78    1:11.21        
                  33.29     1:11.21 (37.92)                                        
  8 Simon, Jack R             15 SSL-MR               1:10.32    1:12.43        
                  34.18     1:12.43 (38.25)                                        
  9 Brennan, Steven J         17 CIY-MR               1:11.42    1:13.61        
                  34.13     1:13.61 (39.48)                                        
 10 Streeter, Myles           17 CAS-MR               1:13.84    1:14.05        
                  35.15     1:14.05 (38.90)                                        
 11 Lane, Wiley W             16 NYCC-MR              1:14.52    1:14.44        
                  34.85     1:14.44 (39.59)                                        
 12 Zhu, Beck                 15 NCAC-MR              1:08.00    1:14.62        
                  35.05     1:14.62 (39.57)                                        
 13 Belmont, Chance           16 NCAC-MR              1:13.00    1:16.89        
                  34.52     1:16.89 (42.37)                                        
 14 Thio, Randy M             15 NCAC-MR              1:11.00    1:17.09        
                  35.15     1:17.09 (41.94)                                        
 15 Haynes II, Dylan R        16 CIY-MR               1:21.91    1:18.83        
                  37.72     1:18.83 (41.11)                                        
 16 Hagan, Alex E             15 PATS-MR              1:30.05    1:22.45        
                  37.96     1:22.45 (44.49)                                        
 17 Ren, Harry                15 CIY-MR               1:20.71    1:26.68        
                  39.24     1:26.68 (47.44)                                        
 18 Isaac, John E             15 SSL-MR               1:41.10    1:35.05        
                  43.05     1:35.05 (52.00)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:22.99  METS
              2:29.99  ZQ
              2:31.99  AGTC
              2:36.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dols, Chester K           24 NYAC-MR              2:17.29    2:15.71 METS   
                  30.25     1:03.99 (33.74)     1:39.19 (35.20)     2:15.71 (36.52)
  2 Kan, Kevin                17 NCAC-MR              2:27.00    2:27.20 ZQ     
                  32.35     1:09.25 (36.90)     1:48.04 (38.79)     2:27.20 (39.16)
  3 Watler, Jaleel C          17 NYCC-MR              2:29.67    2:28.07 ZQ     
                  32.96     1:11.03 (38.07)     1:49.55 (38.52)     2:28.07 (38.52)
  4 Karen, Jason C            15 SSL-MR               2:27.86    2:30.90 AGTC   
                  33.76     1:12.43 (38.67)     1:51.64 (39.21)     2:30.90 (39.26)
  5 Hutton, RJ J              15 PATS-MR              2:32.66    2:33.87 SILV   
                  33.61     1:12.02 (38.41)     1:53.22 (41.20)     2:33.87 (40.65)
  6 Pallatta, E.R. R          16 SSL-MR               2:30.04    2:35.84 SILV   
                  34.97     1:14.68 (39.71)     1:55.51 (40.83)     2:35.84 (40.33)
  7 Attinger, Evan W          15 PATS-MR              2:44.90    2:40.92        
                  37.35     1:18.36 (41.01)     1:59.35 (40.99)     2:40.92 (41.57)
  8 Baranov, Lenny            15 HS-MR                2:38.69    2:41.98        
                  35.40     1:15.95 (40.55)     1:58.30 (42.35)     2:41.98 (43.68)
  9 Araujo, Devontae G        17 CIY-MR               2:50.00    2:43.49        
                  35.35     1:16.50 (41.15)     1:59.91 (43.41)     2:43.49 (43.58)
 10 Simon, Jack R             15 SSL-MR               2:43.50    2:46.04        
                  36.21     1:17.33 (41.12)     2:01.54 (44.21)     2:46.04 (44.50)
 11 Araujo, Peter             17 SSL-MR               2:44.05    2:53.22        
                  37.53     1:21.92 (44.39)     2:07.42 (45.50)     2:53.22 (45.80)
 12 Ma, Edmond                16 PATS-MR              3:02.08    2:54.64        
                  38.61     1:22.56 (43.95)     2:08.32 (45.76)     2:54.64 (46.32)
 13 Haynes II, Dylan R        16 CIY-MR               2:58.00    2:55.99        
                  40.48     1:25.23 (44.75)     2:10.90 (45.67)     2:55.99 (45.09)
 14 Nikolic, Evan M           15 PATS-MR                   NT    3:05.28        
                  40.52     1:27.50 (46.98)     2:16.57 (49.07)     3:05.28 (48.71)
 15 Hagan, Alex E             15 PATS-MR              3:13.18    3:10.34        
                  42.09     1:32.62 (50.53)     2:23.06 (50.44)     3:10.34 (47.28)
 16 Kunow, Zachary            15 SSL-MR               2:48.93    3:10.36        
                  42.18     1:32.25 (50.07)     2:23.21 (50.96)     3:10.36 (47.15)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.19  METS
                57.19  ZQ
                59.99  AGTC
              1:02.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modrov, Drew A            24 UN-MR                  48.81      50.12 METS   
                  23.61       50.12 (26.51)                                        
  2 Konovalov, Nicholas       17 NYCC-MR                51.98      53.63 METS   
                  24.66       53.63 (28.97)                                        
  3 WU, Kevin Z               16 NCAC-MR                52.00      53.90 METS   
                  25.38       53.90 (28.52)                                        
  4 Miou, Eric                18 NCAC-MR                51.00      55.37 ZQ     
                  25.69       55.37 (29.68)                                        
  5 Uszynski, Arthur          17 UNATT-MR               53.00      55.65 ZQ     
                  25.03       55.65 (30.62)                                        
  6 Donlevy, Billy            15 CIY-MR                 58.18      58.59 AGTC   
                  27.07       58.59 (31.52)                                        
  7 Fischer, Chris J          19 APEX-MR                56.08      58.88 AGTC   
                  26.64       58.88 (32.24)                                        
  8 Southren, Joshua P        15 SSL-MR                 59.27      58.94 AGTC   
                  27.21       58.94 (31.73)                                        
  9 Zhu, Beck                 15 NCAC-MR              1:00.00    1:02.66        
                  27.77     1:02.66 (34.89)                                        
 10 Kugel, Evan G             16 SSL-MR               1:10.10    1:04.22        
                  29.43     1:04.22 (34.79)                                        
 11 Thomas, Desi C            15 NYCC-MR              1:04.88    1:04.24        
                  29.63     1:04.24 (34.61)                                        
 12 Streeter, Myles           17 CAS-MR               1:03.22    1:04.38        
                  29.41     1:04.38 (34.97)                                        
 13 Wadsworth, John D         15 SSL-MR               1:04.73    1:04.56        
                  29.38     1:04.56 (35.18)                                        
 14 Gonzalez, Eddie A         16 SSL-MR               1:02.80    1:04.93        
                  29.80     1:04.93 (35.13)                                        
 15 Baranov, Lenny            15 HS-MR                1:05.10    1:05.70        
                  30.20     1:05.70 (35.50)                                        
 16 Araujo, Peter             17 SSL-MR               1:00.18    1:08.52        
                  30.84     1:08.52 (37.68)                                        
 17 Araujo, Devontae G        17 CIY-MR               1:14.26    1:09.28        
                  30.33     1:09.28 (38.95)                                        
 18 Mashchenko, Andrew        15 APEX-MR              1:16.87    1:09.49        
                  31.51     1:09.49 (37.98)                                        
 19 Brennan, Steven J         17 CIY-MR               1:15.00    1:11.70        
                  32.68     1:11.70 (39.02)                                        
 20 Riskin, Johny             16 SSL-MR               1:09.48    1:11.98        
                  32.19     1:11.98 (39.79)                                        
 21 Shteynberg, Samuel D      15 HS-MR                1:10.02    1:12.29        
                  33.20     1:12.29 (39.09)                                        
 22 Assad, Thomas A           16 SSL-MR               1:24.13    1:17.34        
                  35.44     1:17.34 (41.90)                                        
 23 Kunow, Zachary            15 SSL-MR               1:16.89    1:19.90        
                  34.87     1:19.90 (45.03)                                        
 24 Haynes II, Dylan R        16 CIY-MR               1:23.41    1:26.44        
                  38.22     1:26.44 (48.22)                                        
 -- Simon, Jack R             15 SSL-MR               1:16.11         DQ        
      Scissors kick
                  34.44          DQ (41.51)                                        
 -- Severs, John R            16 SSL-MR               1:12.09         DQ        
      False start
                  32.53          DQ (39.61)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:05.99  METS
              2:12.49  ZQ
              2:19.99  AGTC
              2:24.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dent, Roger L             25 NYAC-MR              1:52.05    2:02.35 METS   
                  27.05       58.25 (31.20)     1:30.45 (32.20)     2:02.35 (31.90)
  2 Attinger, Evan W          15 PATS-MR              2:32.63    2:30.57        
                  32.66     1:10.37 (37.71)     1:50.91 (40.54)     2:30.57 (39.66)
  3 Hutton, RJ J              15 PATS-MR              2:25.95    2:36.26        
                  31.63     1:09.52 (37.89)     1:52.04 (42.52)     2:36.26 (44.22)
  4 Ma, Edmond                16 PATS-MR              2:53.20    2:43.15        
                  31.73     1:12.25 (40.52)     1:56.98 (44.73)     2:43.15 (46.17)
  5 Riskin, Johny             16 SSL-MR               2:40.64    2:44.75        
                  33.72     1:14.10 (40.38)     1:58.22 (44.12)     2:44.75 (46.53)
  6 Nikolic, Evan M           15 PATS-MR                   NT    2:49.21        
                  36.07     1:17.91 (41.84)     2:02.83 (44.92)     2:49.21 (46.38)
  7 Thomas, Desi C            15 NYCC-MR              2:30.00    2:53.60        
                  34.98     1:17.79 (42.81)     2:05.21 (47.42)     2:53.60 (48.39)
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
              2:07.99  ZQ
              2:14.99  AGTC
              2:27.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watler, Jaleel C          17 NYCC-MR              2:11.68    2:07.43 ZQ     
                  28.08     1:00.70 (32.62)     1:39.10 (38.40)     2:07.43 (28.33)
  2 McKenna, Brendan          17 NCAC-MR              2:03.00    2:07.65 ZQ     
                  25.59       58.85 (33.26)     1:38.96 (40.11)     2:07.65 (28.69)
  3 Donlevy, Billy            15 CIY-MR               2:16.63    2:10.80 AGTC   
                  27.46     1:00.59 (33.13)     1:39.40 (38.81)     2:10.80 (31.40)
  4 Wadsworth, John D         15 SSL-MR               2:05.21    2:12.19 AGTC   
                  28.04     1:02.32 (34.28)     1:40.22 (37.90)     2:12.19 (31.97)
  5 Lane, Wiley W             16 NYCC-MR              2:14.39    2:14.13 AGTC   
                  28.74     1:01.26 (32.52)     1:42.24 (40.98)     2:14.13 (31.89)
  6 Karen, Jason C            15 SSL-MR               2:23.84    2:17.86 SILV   
                  29.52     1:06.38 (36.86)     1:46.56 (40.18)     2:17.86 (31.30)
  7 Hutton, RJ J              15 PATS-MR              2:14.53    2:18.25 SILV   
                  29.56     1:05.20 (35.64)     1:45.31 (40.11)     2:18.25 (32.94)
  8 Thomas, Desi C            15 NYCC-MR              2:27.44    2:18.33 SILV   
                  29.13     1:04.54 (35.41)     1:46.68 (42.14)     2:18.33 (31.65)
  9 Lin, Justin V             16 UN-MR                     NT    2:19.95 SILV   
                  28.45     1:04.69 (36.24)     1:45.63 (40.94)     2:19.95 (34.32)
 10 Attinger, Evan W          15 PATS-MR              2:19.35    2:20.67 SILV   
                  29.57                             1:48.33 ( )     2:20.67 (32.34)
 11 Ma, Edmond                16 PATS-MR              2:15.20    2:21.88 SILV   
                  29.31     1:02.44 (33.13)     1:48.49 (46.05)     2:21.88 (33.39)
 12 Thio, Randy M             15 NCAC-MR              2:23.00    2:25.79 SILV   
                  28.22     1:04.05 (35.83)     1:49.24 (45.19)     2:25.79 (36.55)
 13 Brennan, Steven J         17 CIY-MR               2:29.25    2:28.10        
                  29.70     1:08.65 (38.95)     1:52.31 (43.66)     2:28.10 (35.79)
 14 Streeter, Myles           17 CAS-MR               2:29.18    2:29.50        
                  28.80     1:06.11 (37.31)     1:52.50 (46.39)     2:29.50 (37.00)
 15 Riskin, Johny             16 SSL-MR               2:27.87    2:30.91        
                  31.38     1:08.59 (37.21)     1:56.91 (48.32)     2:30.91 (34.00)
 16 Simon, Jack R             15 SSL-MR               2:37.64    2:35.93        
                  33.03     1:13.69 (40.66)     2:00.85 (47.16)     2:35.93 (35.08)
 17 Ren, Harry                15 CIY-MR               2:32.75    2:40.15        
                  31.91     1:09.08 (37.17)     2:00.69 (51.61)     2:40.15 (39.46)
 18 Haynes II, Dylan R        16 CIY-MR               2:52.08    2:43.85        
                  38.21     1:21.06 (42.85)     2:06.52 (45.46)     2:43.85 (37.33)
 19 Gallinger, Matt T         15 PATS-MR                   NT    2:45.16        
                  33.64                             2:05.14 ( )     2:45.16 (40.02)
 -- Nikolic, Evan M           15 PATS-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  34.22     1:15.36 (41.14)     2:02.12 (46.76)          DQ (32.42)
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nile Crocodile Aquatic Club-MR  'A'                    NT    1:35.26        
     1) Miou, Eric 18                   2) McKenna, Brendan 17            
     3) Zhu, Beck 15                    4) Thio, Randy M 15               
                  22.58       47.14 (24.56)     1:13.44 (26.30)     1:35.26 (21.82)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         1:43.72    1:46.34        
     1) Ma, Edmond 16                   2) Attinger, Evan W 15            
     3) Nikolic, Evan M 15              4) Hutton, RJ J 15                
                  26.51       53.12 (26.61)     1:21.13 (28.01)     1:46.34 (25.21)
  3 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              1:46.59    1:46.57        
     1) Brennan, Steven J 17            2) Ren, Harry 15                  
     3) Haynes II, Dylan R 16           4) Donlevy, Billy 15              
                  27.04       55.79 (28.75)     1:23.06 (27.27)     1:46.57 (23.51)
 
Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nile Crocodile Aquatic Club-MR  'A'               1:45.00    1:43.36        
     1) Miou, Eric 18                   2) Kan, Kevin 17                  
     3) WU, Kevin Z 16                  4) Zhu, Beck 15                   
                  25.29       55.91 (30.62)     1:21.98 (26.07)     1:43.36 (21.38)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:03.00    1:56.40        
     1) Ma, Edmond 16                   2) Hutton, RJ J 15                
     3) Attinger, Evan W 15             4) Nikolic, Evan M 15             
                  29.26     1:01.38 (32.12)     1:29.80 (28.42)     1:56.40 (26.60)
  3 Cross Island YMCA Barracudas-MR  'A'              2:01.78    2:00.54        
     1) Donlevy, Billy 15               2) Brennan, Steven J 17           
     3) Araujo, Devontae G 17           4) Haynes II, Dylan R 16          
                  28.52     1:01.42 (32.90)     1:31.05 (29.63)     2:00.54 (29.49)
 
Boys 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:56.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 McCaffrey, TC C           14 PATS-MR              5:17.52    5:25.04        
                  29.43     1:02.38 (32.95)     1:35.54 (33.16)     2:09.40 (33.86)
        2:43.43 (34.03)     3:15.84 (32.41)     3:49.55 (33.71)     4:22.63 (33.08)
        4:54.59 (31.96)     5:25.04 (30.45)                                        
  2 Volaski, Phillip J        13 PATS-MR              5:28.16    5:26.71        
                  30.13     1:02.73 (32.60)     1:36.29 (33.56)     2:10.34 (34.05)
        2:43.87 (33.53)     3:17.20 (33.33)     3:50.19 (32.99)     4:23.25 (33.06)
        4:55.52 (32.27)     5:26.71 (31.19)                                        
  3 Keane, Matt V             13 PATS-MR              5:29.59    5:40.87        
                  28.21     1:01.32 (33.11)     1:34.92 (33.60)     2:09.44 (34.52)
        2:43.58 (34.14)     3:18.91 (35.33)     3:54.08 (35.17)     4:30.20 (36.12)
        5:05.87 (35.67)     5:40.87 (35.00)                                        
  4 Huang, Jonathan           13 PATS-MR              6:16.76    6:04.22        
                  31.72     1:08.97 (37.25)     1:46.23 (37.26)     2:24.56 (38.33)
        3:01.65 (37.09)     3:39.53 (37.88)     4:16.65 (37.12)     4:53.86 (37.21)
        5:30.09 (36.23)     6:04.22 (34.13)                                        
  5 Markic, Marin             14 PATS-MR              6:28.18    6:17.56        
                  32.01                                                 2:24.97 ( )
                                3:43.70 ( )     4:23.09 (39.39)     5:02.00 (38.91)
        5:40.45 (38.45)     6:17.56 (37.11)                                        
  6 Kingsbury, Nathaniel J    14 PATS-MR              6:40.03    6:39.84        
                  34.50     1:13.77 (39.27)     1:55.18 (41.41)     2:37.18 (42.00)
        3:18.53 (41.35)     3:59.92 (41.39)     4:41.77 (41.85)     5:22.50 (40.73)
        6:02.29 (39.79)     6:39.84 (37.55)                                        
  7 Chen, Aaron Z             13 PATS-MR              7:39.15    7:43.32        
                  34.85     1:17.33 (42.48)     2:02.73 (45.40)     2:50.77 (48.04)
        3:38.88 (48.11)     4:27.74 (48.86)     5:14.75 (47.01)     6:05.46 (50.71)
        6:54.45 (48.99)     7:43.32 (48.87)                                        
  8 Liao, Ryan                10 PATS-MR                   NT    9:29.72        
                  47.90     1:44.38 (56.48)     2:41.28 (56.90)     3:39.58 (58.30)
        4:38.70 (59.12)   5:39.72 (1:01.02)     6:38.77 (59.05)     7:38.45 (59.68)
        8:36.25 (57.80)     9:29.72 (53.47)                                        
 
Boys 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:56.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              5:25.83    5:31.00        
                  29.70     1:02.77 (33.07)     1:36.37 (33.60)     2:10.98 (34.61)
        2:44.86 (33.88)     3:19.08 (34.22)     3:53.14 (34.06)     4:27.50 (34.36)
        5:00.78 (33.28)     5:31.00 (30.22)                                        
  2 Attinger, Evan W          15 PATS-MR              5:32.56    5:38.50        
                  30.11     1:02.90 (32.79)     1:37.49 (34.59)     2:12.42 (34.93)
        2:47.55 (35.13)     3:22.90 (35.35)     3:58.06 (35.16)     4:33.09 (35.03)
        5:06.85 (33.76)     5:38.50 (31.65)                                        
  3 Ma, Edmond                16 PATS-MR              5:24.53    5:42.02        
                  28.64     1:01.94 (33.30)     1:37.07 (35.13)     2:10.89 (33.82)
        2:45.81 (34.92)     3:20.44 (34.63)     3:55.81 (35.37)     4:32.08 (36.27)
        5:06.81 (34.73)     5:42.02 (35.21)                                        
  4 Hutton, RJ J              15 PATS-MR              5:26.72    5:57.99        
                  30.18     1:04.18 (34.00)     1:40.21 (36.03)     2:18.12 (37.91)
        2:56.33 (38.21)     3:34.52 (38.19)     4:13.31 (38.79)     4:52.12 (38.81)
        5:24.78 (32.66)     5:57.99 (33.21)                                        
  5 Hagan, Alex E             15 PATS-MR              6:00.00    6:15.02        
            3:03.68 ( )                                                            
            5:38.38 ( )     6:15.02 (36.64)                                        
  6 McGregor, Matt J          12 PATS-MR              6:10.74    6:16.74        
                  34.92     1:12.94 (38.02)     1:50.60 (37.66)     2:30.32 (39.72)
        3:08.54 (38.22)     3:47.50 (38.96)     4:25.89 (38.39)     5:04.35 (38.46)
        5:42.48 (38.13)     6:16.74 (34.26)                                        
  7 Rizzo, Gio M              11 PATS-MR              6:18.66    6:20.37        
                  34.25     1:11.52 (37.27)     1:49.95 (38.43)     2:28.63 (38.68)
        3:07.27 (38.64)     3:46.36 (39.09)     4:26.13 (39.77)     5:05.13 (39.00)
        5:43.65 (38.52)     6:20.37 (36.72)                                        
  8 Huang, Matthew K          12 PATS-MR              6:19.23    6:20.45        
                  31.61     1:10.16 (38.55)     1:49.17 (39.01)     2:28.50 (39.33)
        3:07.61 (39.11)     3:46.28 (38.67)     4:26.20 (39.92)     5:05.42 (39.22)
        5:44.43 (39.01)     6:20.45 (36.02)                                        
  9 Abrams, Arty A            12 PATS-MR                   NT    6:25.27        
                  34.91     1:13.80 (38.89)     1:53.83 (40.03)     2:34.00 (40.17)
        3:14.79 (40.79)     3:54.14 (39.35)     4:33.69 (39.55)     5:12.32 (38.63)
        5:50.86 (38.54)     6:25.27 (34.41)                                        
 10 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR              6:35.94    6:36.61        
                  33.36     1:11.87 (38.51)     1:52.61 (40.74)     2:33.97 (41.36)
        3:14.86 (40.89)     3:56.39 (41.53)     4:37.61 (41.22)     5:18.58 (40.97)
        5:59.31 (40.73)     6:36.61 (37.30)                                        
 11 McGregor, Kyle T          12 PATS-MR              7:46.30    6:52.90        
                  33.52     1:14.48 (40.96)     1:57.76 (43.28)     2:43.33 (45.57)
        3:26.76 (43.43)     4:09.87 (43.11)     4:52.71 (42.84)     5:34.90 (42.19)
        6:14.90 (40.00)     6:52.90 (38.00)                                        
 12 Hagan, Michael J          11 PATS-MR              7:25.90    7:12.15        
                  37.21     1:19.90 (42.69)     2:03.85 (43.95)     2:46.74 (42.89)
        3:31.07 (44.33)     4:15.10 (44.03)     4:59.79 (44.69)     5:44.77 (44.98)
        6:28.92 (44.15)     7:12.15 (43.23)                                        
 13 Nikolic, Evan M           15 PATS-MR              6:49.06    7:16.72        
                                1:19.55 ( )                             2:50.22 ( )
        3:35.46 (45.24)     4:21.95 (46.49)     5:08.28 (46.33)     5:53.80 (45.52)
        6:38.16 (44.36)     7:16.72 (38.56)                                        
 14 Pagel, Jack W             11 PATS-MR                   NT    7:32.02        
                  37.89     1:22.56 (44.67)     2:08.86 (46.30)                    
            3:41.41 ( )     4:28.01 (46.60)     5:15.03 (47.02)     6:01.57 (46.54)
        6:47.87 (46.30)     7:32.02 (44.15)                                        
 15 Brody, Hunter T           12 PATS-MR                   NT    7:51.17        
                  39.45     1:25.71 (46.26)     2:13.57 (47.86)     3:00.22 (46.65)
        3:49.01 (48.79)     4:38.31 (49.30)     5:26.62 (48.31)                    
            7:05.29 ( )     7:51.17 (45.88)                                        
 
Boys 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              4:25.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, RJ J              15 PATS-MR              4:51.81    4:56.14        
                  31.13     1:08.02 (36.89)     1:47.59 (39.57)     2:27.35 (39.76)
        3:09.27 (41.92)     3:53.46 (44.19)     4:25.68 (32.22)     4:56.14 (30.46)
  2 Nunez, Jonathan T         12 PATS-MR              5:00.38    4:56.36        
                  32.04     1:10.81 (38.77)     1:49.55 (38.74)     2:29.60 (40.05)
        3:11.58 (41.98)     3:54.55 (42.97)     4:26.13 (31.58)     4:56.36 (30.23)
  3 Attinger, Evan W          15 PATS-MR              5:26.68    5:03.63        
                  32.31     1:10.39 (38.08)     1:49.82 (39.43)     2:31.47 (41.65)
        3:14.37 (42.90)     3:57.46 (43.09)     4:31.51 (34.05)     5:03.63 (32.12)
  4 Ma, Edmond                16 PATS-MR              5:07.91    5:04.50        
                  30.97     1:09.95 (38.98)     1:45.46 (35.51)                    
            3:09.37 ( )     3:56.22 (46.85)     4:30.74 (34.52)     5:04.50 (33.76)
  5 Lai, Christopher B        11 HS-MR                     NT    5:51.64        
                  38.55     1:26.69 (48.14)     2:08.75 (42.06)     2:50.72 (41.97)
        3:40.63 (49.91)     4:30.56 (49.93)     5:11.57 (41.01)     5:51.64 (40.07)
 -- Nikolic, Evan M           15 PATS-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  36.65     1:19.99 (43.34)     2:09.31 (49.32)     2:56.13 (46.82)
        3:47.64 (51.51)     4:38.21 (50.57)     5:20.32 (42.11)          DQ (41.70)
 
Boys 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              4:25.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, TC C           14 PATS-MR              4:41.13    4:45.03        
                  31.98     1:08.79 (36.81)     1:43.68 (34.89)     2:19.29 (35.61)
        3:00.55 (41.26)     3:41.88 (41.33)     4:14.53 (32.65)     4:45.03 (30.50)
  2 Keane, Matt V             13 PATS-MR              4:55.38    4:53.40        
                  31.28     1:09.76 (38.48)     1:48.67 (38.91)     2:27.06 (38.39)
        3:05.96 (38.90)     3:47.28 (41.32)     4:21.49 (34.21)     4:53.40 (31.91)
  3 Volaski, Phillip J        13 PATS-MR                   NT    4:55.61        
                  32.46     1:10.15 (37.69)     1:49.33 (39.18)     2:27.93 (38.60)
        3:08.31 (40.38)     3:49.81 (41.50)     4:23.36 (33.55)     4:55.61 (32.25)
  4 Huang, Jonathan           13 PATS-MR              5:45.08    5:14.81        
                  34.65     1:15.00 (40.35)     1:55.57 (40.57)     2:36.32 (40.75)
        3:19.45 (43.13)     4:03.60 (44.15)     4:39.03 (35.43)     5:14.81 (35.78)
  5 Holman, Thomas S          13 PATS-MR              5:11.93    5:26.01        
                  34.33     1:14.94 (40.61)     1:55.27 (40.33)     2:33.58 (38.31)
        3:23.53 (49.95)     4:13.39 (49.86)     4:50.44 (37.05)     5:26.01 (35.57)
  6 Markic, Marin             14 PATS-MR                   NT    5:28.33        
                  32.50     1:14.57 (42.07)                             2:36.48 ( )
        3:24.30 (47.82)     4:12.00 (47.70)   5:28.33 (1:16.33)                    
  7 Chen, Aaron Z             13 PATS-MR                   NT    6:51.20        
                  41.94                             2:26.11 ( )     3:18.67 (52.56)
        4:14.76 (56.09)     5:10.00 (55.24)   6:51.20 (1:41.20)