Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 7/13/2014 07:17 PM
            2014 MR PATS Firecracker Meet - 7/12/2014 to 7/13/2014             
                              Sanction #: 140704                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.69  8&U ZONE Zone Team
                37.49  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Bessie         8 Unatt-MR               40.00      42.17         20  
  2 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                41.00      43.07         17  
  3 Bruff, Alexandra     8 Middies-MR                NT      46.02         16  
  4 Reyna, Alexa         8 Middies-MR             47.78      47.54         15  
  5 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                59.87      47.62         14  
  6 Pena, Camila A       8 APEX-MR                56.82      49.30         13  
  7 Hill, Sasha          8 Middies-MR                NT      49.74         12  
  8 Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR        55.05      50.33         11  
  9 O'Mara, Erin         8 SPAR-MR                55.58      53.93          9  
 10 Makatura, Isabelle   6 NYCC-MR              1:17.86      54.16          7  
 11 Kanachova, Veronic   8 APEX-MR                58.39      57.34          6  
 12 Liang, Virginia      8 GATE-MR              1:00.23      57.76          5  
 13 Euyoque, Nicole      7 Middies-MR             50.93      58.58          4  
 14 Yang, Sharon Y       6 Middies-MR                NT      59.32          3  
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  8&U ZONE Zone Team
                44.99  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Bessie         8 Unatt-MR               45.00      48.57         20  
  2 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                48.77      49.64         17  
  3 Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR        59.56      53.79         16  
  4 Skoglund, Kyra P     8 SSL-MR                 52.56      55.57         15  
  5 Panaro, Sadie A      7 PATS-MR                   NT      55.78         14  
  6 Posada, Zenya J      8 Middies-MR             57.65      58.49         13  
  7 Euyoque, Nicole      7 Middies-MR             56.78      59.99         12  
  8 Liang, Virginia      8 GATE-MR              1:09.08    1:07.66         11  
  9 Yang, Sharon Y       6 Middies-MR                NT    1:16.70          9  
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.19  8&U ZONE Zone Team
                50.99  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Bessie         8 Unatt-MR               50.00      51.71         20  
  2 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                55.29      55.61         17  
  3 Hall, Lavinia        8 APEX-MR              1:22.81      56.84         16  
  4 Hill, Sasha          8 Middies-MR                NT    1:00.45         15  
  5 O'Mara, Erin         8 SPAR-MR              1:14.46    1:03.34         14  
  6 Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR      1:05.82    1:03.64         13  
  7 Liang, Virginia      8 GATE-MR              1:05.31    1:04.90         12  
  8 Euyoque, Nicole      7 Middies-MR           1:03.52    1:05.32         11  
  9 Pena, Camila A       8 APEX-MR              1:20.70    1:06.81          9  
 10 Kanachova, Veronic   8 APEX-MR              1:25.47    1:09.89          7  
 11 Bruff, Alexandra     8 Middies-MR                NT    1:12.62          6  
 12 Reyna, Alexa         8 Middies-MR           1:09.27    1:14.49          5  
 13 Yang, Sharon Y       6 Middies-MR                NT    1:22.59          4  
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                45.19  8&U ZONE Zone Team
                50.99  8&U JO Junior Olympics
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Chen, Bessie               8 Unatt-MR                  NT      52.97        
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.19  8&U ZONE Zone Team
                43.99  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Bessie         8 Unatt-MR               45.00      50.65         20  
  2 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                55.30      52.49         17  
  3 Skoglund, Kyra P     8 SSL-MR                 58.09    1:02.96         16  
  4 Euyoque, Nicole      7 Middies-MR           1:10.19    1:08.15         15  
  5 Posada, Zenya J      8 Middies-MR                NT    1:08.75         14  
  6 Panaro, Sadie A      7 PATS-MR                   NT    1:12.55         13  
  7 Yang, Sharon Y       6 Middies-MR                NT    1:27.53         12  
 -- Ketron, Emily A      7 Marlins Bgnw-MR      1:10.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Liang, Virginia      8 GATE-MR              1:25.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.69  9-10 ZONE Zone Team
                37.49  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR                32.00      34.09 JO      20  
  2 Feld, Emma F        10 NYCC-MR                34.37      35.07 JO      17  
  3 Paez, Isabella S    10 Marlins Bgnw-MR        34.36      35.56 JO      16  
  4 Tan, Marisol N       9 Marlins Bgnw-MR        37.04      36.78 JO      15  
  5 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                35.62      37.00 JO      14  
  6 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR             38.16      37.81         13  
  7 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR                36.00      38.48         12  
  8 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR                38.21      38.57         11  
  9 Mond, Jenna         10 Three Village-MR       37.61      38.80          9  
 10 Smith, Piper A      10 Un-Marlins-MR          43.27      39.09          7  
 11 Schlegel, Olivia P   9 Three Village-MR       39.90      39.13          6  
 12 Reyna, Salma        10 Middies-MR             39.10      39.20          5  
 13 Xu, Isabel *         9 Three Village-MR       40.28      39.25          4  
 14 Sommerstad, Kate A  10 Three Village-MR       39.99      39.52          3  
 15 Chang, Cara E       10 NYCC-MR                45.00      39.91          2  
 16 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR        39.06      39.92          1  
 17 Farrell, Hope M     10 Three Village-MR       39.87      40.47        
 18 Yang, Julie Y       10 Middies-MR                NT      40.90        
 19 Antman, Sabrina L   10 PATS-MR                42.64      41.45        
 20 Li, Kaitlin         10 GATE-MR                41.62      41.82        
 21 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR                44.99      42.58        
 22 Chang, Mia E        10 NYCC-MR                45.00      42.81        
 23 Taylor, Jaelynn M    9 Middies-MR             45.91      42.85        
 24 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR        41.66      43.56        
 25 Ambery, Shannon J   10 CIY-MR                 46.59      44.76        
 26 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR        43.70      45.40        
 27 Webb, Phebe K       10 PATS-MR                   NT      45.59        
 28 Pergan, Karsten E    9 Three Village-MR       44.68      46.08        
 29 McBride, Olivia C   10 Three Village-MR       45.08      46.18        
 30 Hyun, Faith          9 GATE-MR                48.64      46.78        
 31 Donlevy, Jeannie L   9 CIY-MR                 45.15      47.54        
 32 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR        47.46      50.46        
 33 Lichtenthal, Jorda   9 Marlins Bgnw-MR        54.30      52.90        
 34 Estrine, Billie     10 SPAR-MR                53.15      54.87        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:13.79  ZONE Zone Team
              1:21.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sabrina   10 Marlins Bgnw-MR      1:13.89    1:13.32 ZONE    20  
                  35.12     1:13.32 (38.20)                                        
  2 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR              1:09.00    1:14.33 JO      17  
                  34.95     1:14.33 (39.38)                                        
  3 Feld, Emma F        10 NYCC-MR              1:16.13    1:14.67 JO      16  
                  36.63     1:14.67 (38.04)                                        
  4 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR              1:19.46    1:17.16 JO      15  
                  36.66     1:17.16 (40.50)                                        
  5 Paez, Isabella S    10 Marlins Bgnw-MR      1:21.99    1:19.50 JO      14  
                  40.42     1:19.50 (39.08)                                        
  6 Tan, Marisol N       9 Marlins Bgnw-MR      1:22.04    1:20.07 JO      13  
  7 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              1:24.53    1:21.11 JO      12  
                  32.47     1:21.11 (48.64)                                        
  8 Mond, Jenna         10 Three Village-MR     1:25.14    1:23.65         11  
                  39.05     1:23.65 (44.60)                                        
  9 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR                NT    1:24.10          9  
                  39.78     1:24.10 (44.32)                                        
 10 Quezada, Vanessa A  10 PATS-MR              1:28.22    1:25.37          7  
                  10.68   1:25.37 (1:14.69)                                        
 11 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR              1:24.06    1:25.53          6  
 12 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR      1:31.27    1:25.65          5  
                  39.84     1:25.65 (45.81)                                        
 13 Chang, Cara E       10 NYCC-MR              1:40.00    1:25.66          4  
 14 Smith, Piper A      10 Un-Marlins-MR        1:32.00    1:28.75          3  
                  41.77     1:28.75 (46.98)                                        
 15 Wong, Joyce H       10 HS-MR                1:30.12    1:28.91          2  
                  43.01     1:28.91 (45.90)                                        
 16 Fitzgerald, Alexan  10 Marlins Bgnw-MR      1:38.00    1:30.40          1  
                  42.86     1:30.40 (47.54)                                        
 17 Chang, Mia E        10 NYCC-MR              1:40.00    1:31.05        
                  42.77     1:31.05 (48.28)                                        
 18 Kovacs, Bella M     10 GATE-MR              1:26.82    1:31.51        
                  44.65     1:31.51 (46.86)                                        
 19 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR      1:38.00    1:33.27        
 20 Dineen, Molly B     10 Ssl Unat-MR          1:51.00    1:33.53        
 21 Yang, Julie Y       10 Middies-MR                NT    1:35.63        
 22 Donlevy, Jeannie L   9 CIY-MR               1:37.50    1:37.33        
 23 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR      1:45.00    1:37.61        
                  46.15     1:37.61 (51.46)                                        
 24 Cheng, Kristin      10 GATE-MR              1:48.04    1:39.49        
 25 Webb, Phebe K       10 PATS-MR                   NT    1:41.35        
                  46.85     1:41.35 (54.50)                                        
 26 Hyun, Faith          9 GATE-MR              1:47.88    1:41.53        
                  47.49     1:41.53 (54.04)                                        
 27 Taylor, Jaelynn M    9 Middies-MR           1:44.22    1:41.81        
                  46.58     1:41.81 (55.23)                                        
 28 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR      1:51.12    1:52.07        
                  52.30     1:52.07 (59.77)                                        
 29 Lichtenthal, Jorda   9 Marlins Bgnw-MR      2:00.62    1:59.30        
                  56.36   1:59.30 (1:02.94)                                        
 
Girls 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:36.29  ZONE Zone Team
              2:59.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cornish, Kristin A  10 Marlins Bgnw-MR      2:36.35    2:33.96 ZONE    20  
                  36.19     1:15.51 (39.32)     1:56.86 (41.35)     2:33.96 (37.10)
  2 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      2:38.49    2:37.83 JO      17  
                  37.10     1:16.84 (39.74)     1:58.03 (41.19)     2:37.83 (39.80)
  3 Johnston, Sabrina   10 Marlins Bgnw-MR      2:45.28    2:44.55 JO      16  
                                1:19.35 ( )   2:44.55 (1:25.20)                    
  4 Feld, Emma F        10 NYCC-MR              2:47.80    2:45.29 JO      15  
                  37.75     1:19.62 (41.87)     2:00.10 (40.48)     2:45.29 (45.19)
  5 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                3:00.00    2:58.21 JO      14  
                                1:24.93 ( )   2:58.21 (1:33.28)                    
  6 Reyna, Salma        10 Middies-MR           3:03.49    3:00.85         13  
                  40.00     1:26.15 (46.15)     2:14.00 (47.85)     3:00.85 (46.85)
  7 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR           3:12.01    3:02.45         12  
                                1:28.01 ( )   3:02.45 (1:34.44)                    
  8 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              3:03.87    3:04.56         11  
                  39.06     1:27.29 (48.23)     2:18.36 (51.07)     3:04.56 (46.20)
  9 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR      3:16.61    3:07.40          9  
                  40.99     1:28.67 (47.68)     2:18.61 (49.94)     3:07.40 (48.79)
 10 Li, Kaitlin         10 GATE-MR              3:37.72    3:16.13          7  
                  44.35     1:33.99 (49.64)     2:26.63 (52.64)     3:16.13 (49.50)
 11 Smith, Piper A      10 Un-Marlins-MR        3:22.00    3:17.42          6  
                  43.50     1:32.68 (49.18)     2:26.47 (53.79)     3:17.42 (50.95)
 12 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR      3:26.30    3:26.28          5  
                                1:36.59 ( )   3:26.28 (1:49.69)                    
 13 McBride, Olivia C   10 Three Village-MR     3:48.66    3:39.44          4  
                                1:42.32 ( )   3:39.44 (1:57.12)                    
 
Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  9-10 ZONE Zone Team
                44.99  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR        39.40      39.78 ZONE    20  
  2 Cornish, Kristin A  10 Marlins Bgnw-MR        41.99      40.27 JO      17  
  3 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR                37.00      40.28 JO      16  
  4 Feld, Emma F        10 NYCC-MR                39.81      41.53 JO      15  
  5 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                41.62      41.77 JO      14  
  6 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                41.63      41.90 JO      13  
  7 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  42.78      42.18 JO      12  
  8 Tan, Marisol N       9 Marlins Bgnw-MR        43.48      43.96 JO      11  
  9 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR                46.22      44.00 JO       9  
 10 Farrell, Hope M     10 Three Village-MR       45.85      45.20          7  
 11 Paez, Isabella S    10 Marlins Bgnw-MR        43.49      45.58          6  
 12 Ugarte, Olivia P    10 CIY-MR                 48.90      47.35          5  
 13 Chang, Cara E       10 NYCC-MR                50.00      47.39          4  
 14 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR        49.59      47.70          3  
 15 Mond, Jenna         10 Three Village-MR       45.00      47.72          2  
 16 Quezada, Vanessa A  10 PATS-MR                46.16      48.20          1  
 17 DiMarco, AnnaLynn   10 SPAR-MR                49.32      48.43        
 18 Fitzgerald, Alexan  10 Marlins Bgnw-MR        48.23      48.63        
 19 Ambery, Shannon J   10 CIY-MR                 53.98      48.65        
 20 Chang, Mia E        10 NYCC-MR                50.00      48.81        
 21 Cheng, Kristin      10 GATE-MR                53.72      49.24        
 22 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR        49.30      49.25        
 23 Kovacs, Bella M     10 GATE-MR                47.08      49.77        
 24 Li, Kaitlin         10 GATE-MR                49.35      50.12        
 25 Smith, Piper A      10 Un-Marlins-MR          50.00      50.60        
 26 Dineen, Molly B     10 Ssl Unat-MR            55.44      51.55        
 27 Yang, Julie Y       10 Middies-MR                NT      51.69        
 28 Taylor, Jaelynn M    9 Middies-MR             48.98      51.76        
 29 McBride, Olivia C   10 Three Village-MR       52.66      52.06        
 30 Webb, Phebe K       10 PATS-MR                   NT      52.45        
 31 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR        54.20      53.10        
 32 Hyun, Faith          9 GATE-MR                53.33      54.28        
 33 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR        55.00      55.67        
 34 Lichtenthal, Jorda   9 Marlins Bgnw-MR        54.80      57.79        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:25.19  ZONE Zone Team
              1:34.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR              1:22.00    1:22.26 ZONE    20  
                  41.09     1:22.26 (41.17)                                        
  2 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      1:25.13    1:24.94 ZONE    17  
                  41.76     1:24.94 (43.18)                                        
  3 Sommerstad, Kate A  10 Three Village-MR     1:26.03    1:26.90 JO      16  
                  42.55     1:26.90 (44.35)                                        
  4 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR              1:28.91    1:30.87 JO      15  
  5 Cornish, Kristin A  10 Marlins Bgnw-MR      1:28.85    1:31.15 JO      14  
                  44.34     1:31.15 (46.81)                                        
  6 Tan, Marisol N       9 Marlins Bgnw-MR      1:35.50    1:31.59 JO      13  
                  44.37     1:31.59 (47.22)                                        
  7 Schlegel, Olivia P   9 Three Village-MR     1:35.24    1:31.86 JO      12  
  8 Xu, Isabel *         9 Three Village-MR     1:39.58    1:35.15         11  
                  46.14     1:35.15 (49.01)                                        
  9 Farrell, Hope M     10 Three Village-MR     1:39.93    1:37.29          9  
                  48.00     1:37.29 (49.29)                                        
 10 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              1:36.29    1:40.30          7  
                  48.89     1:40.30 (51.41)                                        
 11 Taylor, Jaelynn M    9 Middies-MR           1:49.52    1:41.44          6  
 12 Chang, Cara E       10 NYCC-MR              1:55.00    1:43.13          5  
                  48.63     1:43.13 (54.50)                                        
 13 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR              1:58.92    1:44.86          4  
                  47.35     1:44.86 (57.51)                                        
 14 Antman, Sabrina L   10 PATS-MR              1:41.75    1:46.65          3  
 15 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR      1:44.41    1:47.45          2  
                  51.47     1:47.45 (55.98)                                        
 16 Li, Kaitlin         10 GATE-MR              1:48.10    1:47.46          1  
 17 Ambery, Shannon J   10 CIY-MR               2:00.60    1:49.75        
 18 Yang, Julie Y       10 Middies-MR                NT    1:50.32        
 19 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR      1:55.67    1:57.76        
                  56.71   1:57.76 (1:01.05)                                        
 20 Lichtenthal, Jorda   9 Marlins Bgnw-MR      2:05.00    2:06.92        
                1:01.39   2:06.92 (1:05.53)                                        
 -- Chang, Mia E        10 NYCC-MR              1:55.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Hyun, Faith          9 GATE-MR              1:52.35         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  54.14          DQ (54.32)                                        
 -- Pergan, Karsten E    9 Three Village-MR     1:58.16         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR      2:06.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  56.49          DQ (57.60)                                        
 
Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.19  9-10 ZONE Zone Team
                50.99  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sabrina   10 Marlins Bgnw-MR        43.47      44.93 ZONE    20  
  2 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR                42.00      45.11 ZONE    17  
  3 Paez, Isabella S    10 Marlins Bgnw-MR        47.55      45.93 JO      16  
  4 Cornish, Kristin A  10 Marlins Bgnw-MR        46.05      48.27 JO      15  
  5 Tan, Marisol N       9 Marlins Bgnw-MR        46.73      48.61 JO      14  
  6 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR                47.00      48.89 JO      13  
  7 Feld, Emma F        10 NYCC-MR                47.96      49.03 JO      12  
  8 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  49.23      49.11 JO      11  
  9 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR             51.25      50.30 JO       9  
 10 Farrell, Hope M     10 Three Village-MR       51.44      50.39 JO       7  
 11 Yang, Julie Y       10 Middies-MR                NT      50.98 JO       6  
 12 Mond, Jenna         10 Three Village-MR       51.72      51.71          5  
 13 Li, Kaitlin         10 GATE-MR                49.69      51.91          4  
 14 Chang, Mia E        10 NYCC-MR                55.00      54.17          3  
 15 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                50.43      54.48          2  
 16 Antman, Sabrina L   10 PATS-MR                52.23      54.66          1  
 17 Reyna, Salma        10 Middies-MR             55.66      54.80        
 18 Chang, Cara E       10 NYCC-MR                55.00      55.04        
 19 Xu, Isabel *         9 Three Village-MR       55.34      56.05        
 20 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR        57.63      56.31        
 21 Smith, Piper A      10 Un-Marlins-MR          59.00      56.77        
 22 Schlegel, Olivia P   9 Three Village-MR       56.67      57.68        
 23 Sommerstad, Kate A  10 Three Village-MR       58.13    1:00.67        
 24 McBride, Olivia C   10 Three Village-MR     1:01.00    1:01.02        
 25 Donlevy, Jeannie L   9 CIY-MR               1:00.88    1:01.13        
 26 Lichtenthal, Jorda   9 Marlins Bgnw-MR      1:07.21    1:02.63        
 27 Webb, Phebe K       10 PATS-MR                   NT    1:03.37        
 28 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR      1:12.38    1:06.54        
 29 Pergan, Karsten E    9 Three Village-MR     1:00.81    1:07.34        
 30 Hyun, Faith          9 GATE-MR              1:10.50    1:07.49        
 31 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR      1:06.37    1:07.67        
 32 Ambery, Shannon J   10 CIY-MR               1:07.92    1:07.97        
 33 Estrine, Billie     10 SPAR-MR              1:16.88    1:11.24        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:37.19  ZONE Zone Team
              1:48.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sabrina   10 Marlins Bgnw-MR      1:38.52    1:38.87 JO      20  
                  46.54     1:38.87 (52.33)                                        
  2 Cornish, Kristin A  10 Marlins Bgnw-MR      1:40.73    1:38.99 JO      17  
                  48.91     1:38.99 (50.08)                                        
  3 Li, Kaitlin         10 GATE-MR              1:46.57    1:43.83 JO      16  
  4 Ugarte, Olivia P    10 CIY-MR               1:45.26    1:44.60 JO      15  
                  49.82     1:44.60 (54.78)                                        
  5 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                1:48.04    1:45.69 JO      14  
                  51.88     1:45.69 (53.81)                                        
  6 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR              1:45.23    1:46.36 JO      13  
                  51.24     1:46.36 (55.12)                                        
  7 Cheng, Kristin      10 GATE-MR              1:50.00    1:47.58 JO      12  
                  52.85     1:47.58 (54.73)                                        
  8 Wong, Joyce H       10 HS-MR                1:41.23    1:48.31 JO      11  
  9 DiMarco, AnnaLynn   10 SPAR-MR              1:53.10    1:49.68          9  
                  51.61     1:49.68 (58.07)                                        
 10 Farrell, Hope M     10 Three Village-MR     1:48.60    1:50.83          7  
 11 Kovacs, Bella M     10 GATE-MR              1:47.41    1:51.02          6  
                  54.64     1:51.02 (56.38)                                        
 12 Yang, Julie Y       10 Middies-MR           1:57.11    1:51.41          5  
 13 Mond, Jenna         10 Three Village-MR     1:52.18    1:52.21          4  
                  54.31     1:52.21 (57.90)                                        
 14 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR           1:54.31    1:53.40          3  
 15 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR              1:45.00    1:54.00          2  
                  55.10     1:54.00 (58.90)                                        
 16 Dineen, Molly B     10 Ssl Unat-MR          2:21.16    1:58.14          1  
                  56.40   1:58.14 (1:01.74)                                        
 17 Donlevy, Jeannie L   9 CIY-MR               2:10.00    2:11.73        
                1:05.41   2:11.73 (1:06.32)                                        
 18 McBride, Olivia C   10 Three Village-MR     2:30.50    2:12.57        
 19 Webb, Phebe K       10 PATS-MR                   NT    2:14.58        
 -- Hyun, Faith          9 GATE-MR              2:32.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:09.17        DQ (1:14.00)                                        
 
Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.19  9-10 ZONE Zone Team
                43.99  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Feld, Emma F        10 NYCC-MR                37.12      36.28 ZONE    20  
  2 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR        37.52      37.03 ZONE    17  
  3 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR                41.40      40.37 JO      16  
  4 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR                41.88      42.35 JO      15  
  5 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  43.63      43.21 JO      14  
  6 Tan, Marisol N       9 Marlins Bgnw-MR        46.13      43.67 JO      13  
  7 Quezada, Vanessa A  10 PATS-MR                44.23      44.16         12  
  8 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                42.76      45.01         11  
  9 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR                NT      45.23          9  
 10 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                45.60      45.95          7  
 11 Fitzgerald, Alexan  10 Marlins Bgnw-MR        52.00      47.45          6  
 12 Chang, Cara E       10 NYCC-MR                53.00      48.48          5  
 13 Li, Kaitlin         10 GATE-MR                50.00      48.85          4  
 14 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR        49.65      50.47          3  
 15 Chang, Mia E        10 NYCC-MR                53.00      51.11          2  
 16 Farrell, Hope M     10 Three Village-MR       49.20      51.73          1  
 17 Wong, Joyce H       10 HS-MR                  47.37      51.89        
 18 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR        56.00      52.37        
 19 Ugarte, Olivia P    10 CIY-MR                 53.19      52.79        
 20 Smith, Piper A      10 Un-Marlins-MR          57.79      54.38        
 21 Hyun, Faith          9 GATE-MR              1:02.00      55.51        
 22 Ambery, Shannon J   10 CIY-MR                 59.65      55.93        
 23 Donlevy, Jeannie L   9 CIY-MR                 54.38      56.60        
 24 Taylor, Jaelynn M    9 Middies-MR             47.92      56.83        
 25 McBride, Olivia C   10 Three Village-MR       53.73    1:00.03        
 26 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR        57.02    1:00.11        
 -- Lichtenthal, Jorda   9 Marlins Bgnw-MR      1:10.04         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:25.69  ZONE Zone Team
              1:44.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR              1:24.00    1:23.32 ZONE    20  
                  38.69     1:23.32 (44.63)                                        
  2 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      1:26.63    1:23.42 ZONE    17  
                  38.54     1:23.42 (44.88)                                        
  3 Feld, Emma F        10 NYCC-MR              1:30.71    1:25.16 ZONE    16  
                  41.33     1:25.16 (43.83)                                        
  4 Paez, Isabella S    10 Marlins Bgnw-MR      1:27.18    1:29.64 JO      15  
                  44.67     1:29.64 (44.97)                                        
  5 Johnston, Sabrina   10 Marlins Bgnw-MR      1:40.00    1:32.91 JO      14  
                  42.17     1:32.91 (50.74)                                        
  6 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                1:45.77    1:37.58 JO      13  
                  44.33     1:37.58 (53.25)                                        
  7 Mond, Jenna         10 Three Village-MR     1:37.49    1:47.60         12  
 -- Donlevy, Jeannie L   9 CIY-MR               2:01.00         DQ        
      Kick breaststroke type
                  58.64        DQ (1:07.87)                                        
 
Girls 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:58.09  ZONE Zone Team
              3:22.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Lauren R    10 Marlins Bgnw-MR      2:59.49    2:57.98 ZONE    20  
                  38.18     1:22.22 (44.04)     2:18.65 (56.43)     2:57.98 (39.33)
  2 Cornish, Kristin A  10 Marlins Bgnw-MR      3:01.42    3:02.79 JO      17  
                                1:26.98 ( )     2:20.71 (53.73)     3:02.79 (42.08)
  3 Johnston, Sabrina   10 Marlins Bgnw-MR      3:03.23    3:07.95 JO      16  
                  40.72     1:29.23 (48.51)     2:26.15 (56.92)     3:07.95 (41.80)
  4 Feld, Emma F        10 NYCC-MR              3:30.00    3:08.08 JO      15  
                                1:28.74 ( )     2:27.09 (58.35)     3:08.08 (40.99)
  5 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR              3:00.00    3:08.47 JO      14  
                  40.64     1:30.08 (49.44)     2:28.40 (58.32)     3:08.47 (40.07)
  6 Paez, Isabella S    10 Marlins Bgnw-MR      3:14.57    3:13.23 JO      13  
                  42.59     1:34.54 (51.95)     2:28.97 (54.43)     3:13.23 (44.26)
  7 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR              3:45.32    3:15.50 JO      12  
                  42.00     1:33.51 (51.51)     2:30.89 (57.38)     3:15.50 (44.61)
  8 Wong, Joyce H       10 HS-MR                3:39.69    3:37.36         11  
                  52.78     1:47.16 (54.38)     2:46.31 (59.15)     3:37.36 (51.05)
  9 DiMarco, AnnaLynn   10 SPAR-MR              4:00.32    3:40.35          9  
                  54.34     1:48.71 (54.37)     2:47.11 (58.40)     3:40.35 (53.24)
 10 Kovacs, Bella M     10 GATE-MR              3:58.77    3:41.72          7  
                  54.52     1:53.30 (58.78)     2:52.89 (59.59)     3:41.72 (48.83)
 11 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR      3:47.56    3:42.97          6  
                                1:48.97 ( )   3:42.97 (1:54.00)                    
 12 Ambery, Shannon J   10 CIY-MR               3:58.00    4:15.75          5  
                                1:58.38 ( )   4:15.75 (2:17.37)                    
 -- Li, Kaitlin         10 GATE-MR              3:47.04         DQ        
      Did not finish on back - back
                  54.72     1:52.69 (57.97)     2:50.12 (57.43)          DQ (46.03)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  SUPE Supersectional
                29.99  METS Senior Mets
                30.29  ZONE Zone Team
                32.49  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                29.56      29.52 METS    20  
  2 Kaufmann, Noelle E  12 Marlins Bgnw-MR        29.80      29.53 METS    17  
  3 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR                31.32      30.91 JO      16  
  4 Dalton, Ciara I     12 Marlins Bgnw-MR        30.48      31.03 JO      15  
  5 Tan, Samantha N     11 Marlins Bgnw-MR        31.48      31.28 JO      14  
  6 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR                32.48      31.56 JO      13  
  7 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR                32.52      32.65         12  
  8 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                33.07      32.78         11  
  9 Posner, Kathryn G   11 Marlins Bgnw-MR        33.08      33.03          9  
 10 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                33.17      33.32          7  
 11 Holman, Josephine   12 PATS-MR                32.10      33.42          6  
 12 Pan, Christina      12 GATE-MR                34.63      34.07          5  
 13 Pellegrino, France  11 Three Village-MR       32.03      34.12          4  
 14 Donlevy, Maggie M   11 CIY-MR                 40.39      34.17          3  
 15 Chau, Germayne T    11 CIY-MR                 33.20      34.19          2  
 16 Wang, Katie         12 Middies-MR             33.90      34.26          1  
 17 Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR                34.37      34.41        
 18 Blakeslee, Kaitlin  11 Marlins Bgnw-MR        34.02      34.61        
 19 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR                34.26      34.70        
 20 Wohl, Kate A        11 Marlins Bgnw-MR        36.39      34.88        
 21 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR        37.14      35.12        
 22 Aclao, Joromya      11 GATE-MR                37.40      35.39        
 23 Gavigan, Riley N    11 Three Village-MR       35.43      35.52        
 24 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                37.28      35.82        
 25 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR                 35.30      35.92        
 26 Tassio, Tara J      12 SPAR-MR                36.92      35.97        
 27 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR        36.22      36.22        
 28 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR             37.21      36.48        
 29 Jimenez, Haley      11 GATE-MR                35.46      36.76        
 30 Davis, Maggie A     11 SSL-MR                 35.93      36.84        
 31 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR                36.85      37.60        
 32 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR             34.82      37.79        
 33 Hill, Yasmin S      11 Marlins Bgnw-MR        38.49      37.97        
 34 Farrell, Grace J    11 Three Village-MR       37.41      38.42        
 35 Genao, Sophia K     11 Three Village-MR       38.76      38.78        
 36 Infranco, Molly A   12 Three Village-MR       36.90      39.49        
 37 Figueroa-Manrique,  11 PATS-MR                45.53      40.00        
 38 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                43.21      40.59        
 39 Libohova, Anna      11 Three Village-MR       40.71      41.26        
 40 Wang, Laurie        11 GATE-MR                42.14      42.01        
 41 Libohova, Emma *    11 Three Village-MR       41.19      42.26        
 42 Nekhlyudov, Nicole  12 Shy-Mr-MR              49.00      43.96        
 43 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                43.18      45.63        
 44 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR             54.83      49.32        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  SUPE Supersectional
              1:04.49  METS Senior Mets
              1:05.89  ZONE Zone Team
              1:10.49  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              1:04.57    1:04.02 METS    20  
                  31.49     1:04.02 (32.53)                                        
  2 Sommerstad, Kyra A  12 Three Village-MR     1:07.60    1:05.76 ZONE    17  
  3 Dalton, Ciara I     12 Marlins Bgnw-MR      1:07.95    1:06.20 JO      16  
  4 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR      1:06.61    1:06.47 JO      15  
                  31.99     1:06.47 (34.48)                                        
  5 Crane, Rebecca A    12 Three Village-MR     1:09.45    1:08.47 JO      14  
                  32.85     1:08.47 (35.62)                                        
  6 Clancy, Kiersten P  12 Three Village-MR     1:10.30    1:08.75 JO      13  
                  40.03     1:08.75 (28.72)                                        
  7 Franks, Ava L       12 Marlins Bgnw-MR      1:12.99    1:09.58 JO      12  
  8 Holman, Josephine   12 PATS-MR              1:09.51    1:09.75 JO      11  
                  33.06     1:09.75 (36.69)                                        
  9 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              1:12.32    1:10.79          9  
                  34.43     1:10.79 (36.36)                                        
 10 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                1:09.38    1:12.11          7  
 11 Moeslinger, Natash  11 GATE-MR              1:12.17    1:13.10          6  
                  35.16     1:13.10 (37.94)                                        
 12 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:16.18    1:13.15          5  
                  35.09     1:13.15 (38.06)                                        
 13 Liew, Briana J      11 GATE-MR              1:17.64    1:14.07          4  
                  34.72     1:14.07 (39.35)                                        
 14 Pellegrino, France  11 Three Village-MR     1:11.00    1:14.09          3  
                  34.90     1:14.09 (39.19)                                        
 15 Wang, Katie         12 Middies-MR           1:13.43    1:14.65          2  
                  35.62     1:14.65 (39.03)                                        
 16 Thomas, Raina W     12 PATS-MR              1:14.49    1:14.74          1  
 17 Nunez, Gabriella A  12 Marlins Bgnw-MR      1:14.33    1:15.23        
                  35.17     1:15.23 (40.06)                                        
 18 Hayes, Alana S      11 PATS-MR              1:24.75    1:15.37        
 19 Yan, Emily          12 GATE-MR              1:14.60    1:15.92        
                  37.78     1:15.92 (38.14)                                        
 20 Pan, Christina      12 GATE-MR              1:16.09    1:16.00        
                  36.68     1:16.00 (39.32)                                        
 21 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      1:20.13    1:16.97        
 22 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      1:23.13    1:17.01        
                  37.34     1:17.01 (39.67)                                        
 23 Desiderio, Sarah P  11 Marlins Bgnw-MR      1:18.62    1:17.40        
                  37.03     1:17.40 (40.37)                                        
 24 Blakeslee, Kaitlin  11 Marlins Bgnw-MR      1:19.13    1:17.46        
                  37.77     1:17.46 (39.69)                                        
 25 Donlevy, Maggie M   11 CIY-MR               1:17.16    1:17.57        
                  37.22     1:17.57 (40.35)                                        
 26 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR              1:18.61    1:18.07        
 27 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR               1:15.81    1:18.74        
                  37.55     1:18.74 (41.19)                                        
 28 Jimenez, Haley      11 GATE-MR              1:19.80    1:19.16        
 29 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR      1:21.66    1:19.72        
                  56.89     1:19.72 (22.83)                                        
 30 Davis, Karina C     12 PATS-MR              1:20.73    1:20.46        
                  39.32     1:20.46 (41.14)                                        
 31 Chen, Zoe           12 NCAC-MR              1:20.00    1:21.02        
                  38.31     1:21.02 (42.71)                                        
 32 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:21.60    1:21.26        
                  38.86     1:21.26 (42.40)                                        
 33 Aclao, Joromya      11 GATE-MR              1:22.32    1:21.62        
                  39.06     1:21.62 (42.56)                                        
 34 Hill, Arissa A      11 Middies-MR           1:23.17    1:22.78        
 35 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR              1:25.92    1:24.06        
                  41.11     1:24.06 (42.95)                                        
 36 Figueroa-Manrique,  11 PATS-MR              1:41.67    1:24.35        
 37 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR              1:25.43    1:24.42        
                  39.77     1:24.42 (44.65)                                        
 38 Antman, Julieta M   12 PATS-MR              1:23.75    1:25.10        
 39 Farrell, Grace J    11 Three Village-MR     1:28.15    1:25.33        
                  40.26     1:25.33 (45.07)                                        
 40 Genao, Sophia K     11 Three Village-MR     1:31.96    1:27.57        
                  41.14     1:27.57 (46.43)                                        
 41 Silver, Lauryn O    12 Middies-MR           1:24.94    1:27.71        
 42 Infranco, Molly A   12 Three Village-MR     1:25.45    1:28.58        
 43 Hallac, Anna C      11 Marlins Bgnw-MR      1:29.32    1:28.74        
                  42.08     1:28.74 (46.66)                                        
 44 Wang, Laurie        11 GATE-MR              1:30.80    1:30.13        
                  41.82     1:30.13 (48.31)                                        
 45 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR              1:29.85    1:30.62        
 46 Libohova, Anna      11 Three Village-MR     1:33.91    1:30.97        
                  43.52     1:30.97 (47.45)                                        
 47 Libohova, Emma *    11 Three Village-MR     1:28.24    1:31.18        
 48 Liang, Victoria     11 GATE-MR              1:37.05    1:31.66        
                  42.67     1:31.66 (48.99)                                        
 49 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              1:36.34    1:32.95        
                  43.12     1:32.95 (49.83)                                        
 50 Abrams, Anna M      11 PATS-MR              1:38.86    1:36.50        
 51 Bussey, Genesis S   12 APEX-MR              2:05.07    1:47.20        
                  49.44     1:47.20 (57.76)                                        
 52 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           1:50.16    1:48.54        
                  37.49   1:48.54 (1:11.05)                                        
 53 O'Mara, Brigid      11 SPAR-MR              1:56.25    1:48.74        
 54 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR           2:03.22    1:59.00        
                  52.28   1:59.00 (1:06.72)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  SUPE Supersectional
              2:18.99  METS Senior Mets
              2:21.29  ZONE Zone Team
              2:34.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              2:21.59    2:19.44 ZONE    20  
                  32.84     1:08.80 (35.96)     1:45.77 (36.97)     2:19.44 (33.67)
  2 Kaufmann, Noelle E  12 Marlins Bgnw-MR      2:21.27    2:19.46 ZONE    17  
                  32.09     1:08.03 (35.94)     1:44.17 (36.14)     2:19.46 (35.29)
  3 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR      2:32.18    2:26.08 JO      16  
                  33.23     1:09.97 (36.74)     1:48.75 (38.78)     2:26.08 (37.33)
  4 Crane, Rebecca A    12 Three Village-MR     2:44.44    2:30.47 JO      15  
                  34.93     1:13.61 (38.68)     1:52.77 (39.16)     2:30.47 (37.70)
  5 Holman, Josephine   12 PATS-MR              2:31.54    2:32.72 JO      14  
                  34.50     1:13.49 (38.99)     1:53.43 (39.94)     2:32.72 (39.29)
  6 Tan, Samantha N     11 Marlins Bgnw-MR      2:31.42    2:33.68 JO      13  
                                1:13.87 ( )   2:33.68 (1:19.81)                    
  7 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              2:35.49    2:33.94 JO      12  
                                1:12.96 ( )     1:50.86 (37.90)     2:33.94 (43.08)
  8 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                2:35.00    2:35.76         11  
                  36.27     1:15.53 (39.26)     1:55.66 (40.13)     2:35.76 (40.10)
  9 Posner, Kathryn G   11 Marlins Bgnw-MR      2:41.06    2:35.91          9  
                  35.61     1:15.41 (39.80)     1:57.47 (42.06)     2:35.91 (38.44)
 10 Moeslinger, Natash  11 GATE-MR              2:39.47    2:36.32          7  
                  34.54     1:13.83 (39.29)     1:55.62 (41.79)     2:36.32 (40.70)
 11 Wang, Katie         12 Middies-MR           2:41.79    2:41.50          6  
                  35.97     1:17.38 (41.41)     1:59.69 (42.31)     2:41.50 (41.81)
 12 Wohl, Kate A        11 Marlins Bgnw-MR      2:41.40    2:43.26          5  
                                1:19.60 ( )   2:43.26 (1:23.66)                    
 13 Pellegrino, France  11 Three Village-MR     2:36.81    2:43.38          4  
                  36.20     1:17.68 (41.48)     2:01.41 (43.73)     2:43.38 (41.97)
 14 Pan, Christina      12 GATE-MR              3:15.31    2:44.27          3  
                  36.97     1:18.81 (41.84)     2:03.01 (44.20)     2:44.27 (41.26)
 15 Yan, Emily          12 GATE-MR              2:43.34    2:48.58          2  
                  39.61     1:22.63 (43.02)     2:06.86 (44.23)     2:48.58 (41.72)
 16 Desiderio, Sarah P  11 Marlins Bgnw-MR      2:50.53    2:49.73          1  
                  38.85     1:22.09 (43.24)     2:06.74 (44.65)     2:49.73 (42.99)
 17 Blakeslee, Kaitlin  11 Marlins Bgnw-MR      2:51.00    2:50.84        
                  39.44     1:23.02 (43.58)     2:09.14 (46.12)     2:50.84 (41.70)
 18 Liew, Briana J      11 GATE-MR              3:19.27    2:52.03        
                  37.74     1:21.41 (43.67)     2:07.21 (45.80)     2:52.03 (44.82)
 19 Jimenez, Haley      11 GATE-MR              2:52.02    2:53.76        
                  39.98     1:24.72 (44.74)     2:12.69 (47.97)     2:53.76 (41.07)
 20 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR               2:48.41    2:53.94        
                                1:23.72 ( )   2:53.94 (1:30.22)                    
 21 Hallac, Anna C      11 Marlins Bgnw-MR      3:21.55    3:14.21        
                  39.60     1:31.90 (52.30)     2:09.52 (37.62)   3:14.21 (1:04.69)
 22 Wang, Laurie        11 GATE-MR              3:20.00    3:17.43        
                                1:32.32 ( )   3:17.43 (1:45.11)                    
 23 Figueroa-Manrique,  11 PATS-MR                   NT    3:18.94        
                  43.43     1:34.19 (50.76)     2:29.08 (54.89)     3:18.94 (49.86)
 24 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR              3:00.00    3:21.92        
                  43.47     1:35.15 (51.68)   3:21.92 (1:46.77)                    
 25 Liang, Victoria     11 GATE-MR              3:51.46    3:24.72        
                  45.86     1:37.74 (51.88)     2:33.75 (56.01)     3:24.72 (50.97)
 26 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              3:10.00    3:25.54        
                  42.66     1:35.63 (52.97)     2:32.17 (56.54)     3:25.54 (53.37)
 27 Abrams, Anna M      11 PATS-MR              3:27.19    3:32.51        
                  48.66     1:42.63 (53.97)     2:40.16 (57.53)     3:32.51 (52.35)
 28 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           4:07.47    3:52.82        
                                1:52.56 ( )   3:52.82 (2:00.26)                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                35.49  ZONE Zone Team
                38.49  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Angelina     12 GATE-MR                35.04      34.00 ZONE    20  
  2 Kaufmann, Noelle E  12 Marlins Bgnw-MR        33.28      35.03 ZONE    17  
  3 Redpath, Frances M  12 Un-Marlins-MR          35.94      35.31 ZONE    16  
  4 Dalton, Ciara I     12 Marlins Bgnw-MR        41.55      35.97 JO      15  
  5 Tan, Samantha N     11 Marlins Bgnw-MR        36.28      36.50 JO      14  
  6 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                35.34      36.73 JO      13  
  7 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR                35.91      36.93 JO      12  
  8 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR                37.89      37.56 JO      11  
  9 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                38.03      38.51          9  
 10 Gavigan, Riley N    11 Three Village-MR       39.77      38.75          7  
 11 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR        39.55      40.60          6  
 12 Holman, Josephine   12 PATS-MR                40.10      40.90          5  
 13 Pan, Christina      12 GATE-MR                40.40      40.93          4  
 14 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR                41.00      41.10          3  
 15 Wang, Katie         12 Middies-MR             39.82      41.18          2  
 16 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                40.95      41.53          1  
 17 Davis, Maggie A     11 SSL-MR                 40.10      42.07        
 18 Aclao, Joromya      11 GATE-MR                40.96      42.13        
 19 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR                 40.36      42.98        
 20 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR        44.10      43.18        
 21 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                43.51      43.26        
 22 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR                41.99      43.41        
 23 Davis, Karina C     12 PATS-MR                42.33      44.22        
 24 Antman, Julieta M   12 PATS-MR                44.17      44.45        
 25 Jimenez, Haley      11 GATE-MR                44.65      44.90        
 26 Libohova, Anna      11 Three Village-MR       47.06      45.61        
 27 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR                47.61      45.95        
 28 Genao, Sophia K     11 Three Village-MR       46.64      46.85        
 29 Farrell, Grace J    11 Three Village-MR       48.42      48.68        
 30 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR        46.02      48.75        
 31 Liang, Victoria     11 GATE-MR                50.79      49.21        
 32 Louie, Amanda L     12 GATE-MR                47.80      49.28        
 33 Figueroa-Manrique,  11 PATS-MR                54.69      49.72        
 34 Wang, Laurie        11 GATE-MR                48.82      49.79        
 35 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                50.46      50.18        
 36 Infranco, Molly A   12 Three Village-MR       45.40      51.50        
 37 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                50.52      52.64        
 38 O'Mara, Brigid      11 SPAR-MR                57.04      54.10        
 39 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR             58.37      57.67        
 40 Singhal, Mihika     12 SPAR-MR                59.45      58.48        
 41 Bussey, Genesis S   12 APEX-MR              1:12.56    1:00.21        
 42 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           1:02.67    1:03.06        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  SUPE Supersectional
              1:12.99  METS Senior Mets
              1:15.19  ZONE Zone Team
              1:21.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Angelina     12 GATE-MR              1:11.10    1:12.97 METS    20  
                  35.61     1:12.97 (37.36)                                        
  2 Dalton, Ciara I     12 Marlins Bgnw-MR      1:18.66    1:15.56 JO      17  
                  37.89     1:15.56 (37.67)                                        
  3 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                1:24.09    1:18.68 JO      16  
  4 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              1:20.04    1:18.81 JO      15  
  5 Moeslinger, Natash  11 GATE-MR              1:19.11    1:19.08 JO      14  
                  38.75     1:19.08 (40.33)                                        
  6 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR      1:19.79    1:19.36 JO      13  
                  38.26     1:19.36 (41.10)                                        
  7 Thomas, Raina W     12 PATS-MR              1:22.13    1:19.39 JO      12  
  8 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR              1:18.94    1:20.93 JO      11  
                  38.06     1:20.93 (42.87)                                        
  9 Tan, Samantha N     11 Marlins Bgnw-MR      1:18.79    1:21.26 JO       9  
 10 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              1:21.37    1:23.73          7  
                  41.18     1:23.73 (42.55)                                        
 11 Liew, Briana J      11 GATE-MR              1:24.07    1:24.36          5.5
                  40.90     1:24.36 (43.46)                                        
 11 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:28.88    1:24.36          5.5
                  41.80     1:24.36 (42.56)                                        
 13 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      1:28.80    1:24.84          4  
                  41.36     1:24.84 (43.48)                                        
 14 Donlevy, Maggie M   11 CIY-MR               1:26.15    1:25.10          3  
                  41.73     1:25.10 (43.37)                                        
 15 Holman, Josephine   12 PATS-MR              1:22.53    1:25.84          2  
                  41.78     1:25.84 (44.06)                                        
 16 Hayes, Alana S      11 PATS-MR              1:29.20    1:26.37          1  
                  42.24     1:26.37 (44.13)                                        
 17 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR           1:21.24    1:26.49        
 18 Pan, Christina      12 GATE-MR              1:26.39    1:28.56        
                  43.41     1:28.56 (45.15)                                        
 19 Yan, Emily          12 GATE-MR              1:23.83    1:29.09        
                  44.68     1:29.09 (44.41)                                        
 20 Pellegrino, France  11 Three Village-MR     1:21.91    1:29.20        
                  42.98     1:29.20 (46.22)                                        
 21 Desiderio, Sarah P  11 Marlins Bgnw-MR      1:36.92    1:29.39        
                  44.12     1:29.39 (45.27)                                        
 22 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:28.76    1:29.47        
                  43.50     1:29.47 (45.97)                                        
 23 Wang, Katie         12 Middies-MR           1:25.63    1:29.55        
 24 Aclao, Joromya      11 GATE-MR              1:33.85    1:29.61        
                  43.27     1:29.61 (46.34)                                        
 25 Posner, Kathryn G   11 Marlins Bgnw-MR      1:29.08    1:31.91        
 26 Davis, Maggie A     11 SSL-MR               1:27.96    1:33.54        
 27 Hill, Yasmin S      11 Marlins Bgnw-MR      1:39.53    1:34.37        
                  46.35     1:34.37 (48.02)                                        
 28 Jimenez, Haley      11 GATE-MR              1:33.78    1:35.84        
                  48.25     1:35.84 (47.59)                                        
 29 Genao, Sophia K     11 Three Village-MR     1:38.96    1:36.82        
                  46.28     1:36.82 (50.54)                                        
 30 Libohova, Anna      11 Three Village-MR     1:41.81    1:38.93        
                  49.09     1:38.93 (49.84)                                        
 31 Infranco, Molly A   12 Three Village-MR     1:40.27    1:41.23        
                  48.23     1:41.23 (53.00)                                        
 32 Ng, Amanda          11 SSL-MR               1:39.99    1:41.25        
 33 Nekhlyudov, Nicole  12 Shy-Mr-MR            1:55.00    1:42.40        
 34 Liang, Victoria     11 GATE-MR              1:50.59    1:43.15        
                  50.17     1:43.15 (52.98)                                        
 35 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      1:37.58    1:43.30        
 36 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR              1:46.30    1:48.18        
 37 Libohova, Emma *    11 Three Village-MR     1:46.70    1:54.04        
 38 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           2:03.08    2:09.40        
                1:03.98   2:09.40 (1:05.42)                                        
 -- Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR           2:12.14         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:25.29  SUPE Supersectional
              2:37.49  METS Senior Mets
              2:40.19  ZONE Zone Team
              2:56.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Angelina     12 GATE-MR              2:33.81    2:33.27 METS    20  
                  35.71     1:14.42 (38.71)     1:54.93 (40.51)     2:33.27 (38.34)
  2 Kaufmann, Noelle E  12 Marlins Bgnw-MR      2:40.57    2:36.07 METS    17  
                  37.16     1:16.40 (39.24)     1:56.85 (40.45)     2:36.07 (39.22)
  3 Dalton, Ciara I     12 Marlins Bgnw-MR      2:50.00    2:45.00 JO      16  
                  38.76     1:20.75 (41.99)     2:03.11 (42.36)     2:45.00 (41.89)
  4 Clancy, Kiersten P  12 Three Village-MR     2:56.56    2:47.43 JO      15  
                  39.69     1:21.00 (41.31)     2:05.36 (44.36)     2:47.43 (42.07)
  5 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR              2:42.23    2:48.29 JO      14  
                                1:21.19 ( )     2:06.13 (44.94)     2:48.29 (42.16)
  6 Moeslinger, Natash  11 GATE-MR              2:47.81    2:48.46 JO      13  
                                1:21.57 ( )   2:48.46 (1:26.89)                    
  7 Tan, Samantha N     11 Marlins Bgnw-MR      2:58.00    2:50.35 JO      12  
                                1:22.93 ( )     2:07.40 (44.47)     2:50.35 (42.95)
  8 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              3:00.00    2:51.19 JO      11  
                                1:23.53 ( )     2:09.60 (46.07)     2:51.19 (41.59)
  9 Gavigan, Riley N    11 Three Village-MR     2:59.42    3:00.09          9  
                  41.03     1:27.79 (46.76)     2:15.80 (48.01)     3:00.09 (44.29)
 10 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      3:01.98    3:01.58          7  
                                1:28.40 ( )   3:01.58 (1:33.18)                    
 11 Nunez, Gabriella A  12 Marlins Bgnw-MR      3:08.05    3:02.50          6  
                  42.39     1:29.67 (47.28)     2:17.52 (47.85)     3:02.50 (44.98)
 12 Wohl, Kate A        11 Marlins Bgnw-MR      3:00.91    3:02.98          5  
                  42.03     1:29.00 (46.97)     2:17.46 (48.46)     3:02.98 (45.52)
 13 Yan, Emily          12 GATE-MR              2:59.08    3:03.97          4  
                  45.16     1:31.40 (46.24)     2:19.74 (48.34)     3:03.97 (44.23)
 14 Donlevy, Maggie M   11 CIY-MR               3:12.00    3:04.72          3  
                  41.99     1:29.19 (47.20)     2:18.85 (49.66)     3:04.72 (45.87)
 15 Davis, Maggie A     11 SSL-MR               3:51.86    3:18.43          2  
                                1:36.01 ( )     2:28.12 (52.11)     3:18.43 (50.31)
 -- Langaman, Jolina M  12 HS-MR                2:45.35         DQ        
      False start
                  40.94     1:22.73 (41.79)     2:06.18 (43.45)          DQ (42.00)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                39.49  ZONE Zone Team
                43.49  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Redpath, Frances M  12 Un-Marlins-MR          37.29      37.63 ZONE    20  
  2 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR        39.44      39.90 JO      17  
  3 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR                40.92      41.25 JO      16  
  4 Liew, Briana J      11 GATE-MR                42.34      41.79 JO      15  
  5 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR                42.33      42.69 JO      14  
  6 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                43.17      42.75 JO      13  
  7 Zhu, Angela         11 NCAC-MR                42.00      42.76 JO      12  
  8 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                44.98      42.82 JO      11  
  9 Blakeslee, Kaitlin  11 Marlins Bgnw-MR        43.73      43.42 JO       9  
 10 Gavigan, Riley N    11 Three Village-MR       43.96      44.02          7  
 11 Crane, Rebecca A    12 Three Village-MR       45.93      44.70          6  
 12 Aclao, Joromya      11 GATE-MR                44.85      45.25          5  
 13 Clancy, Kiersten P  12 Three Village-MR       46.51      45.45          4  
 14 Tassio, Tara J      12 SPAR-MR                44.99      46.38          3  
 15 Chau, Germayne T    11 CIY-MR                 44.51      46.49          2  
 16 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR                48.07      46.81          1  
 17 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                  44.84      47.03        
 18 Yan, Emily          12 GATE-MR                46.22      47.63        
 19 Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR                48.39      48.09        
 20 Holman, Josephine   12 PATS-MR                48.16      48.62        
 21 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR                46.01      48.68        
 22 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                   NT      48.95        
 23 Hallac, Anna C      11 Marlins Bgnw-MR        50.62      49.88        
 24 Donlevy, Maggie M   11 CIY-MR                 52.45      50.17        
 25 Infranco, Molly A   12 Three Village-MR       52.10      50.98        
 26 Genao, Sophia K     11 Three Village-MR       50.76      51.04        
 27 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR                52.19      51.68        
 28 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                50.78      51.80        
 29 Figueroa-Manrique,  11 PATS-MR                58.56      52.34        
 30 Wang, Laurie        11 GATE-MR                52.08      53.33        
 31 Ng, Amanda          11 SSL-MR                 50.16      53.44        
 32 Farrell, Grace J    11 Three Village-MR       58.14      53.83        
 33 Libohova, Emma *    11 Three Village-MR       52.29      54.56        
 34 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                53.51      54.96        
 35 Louie, Amanda L     12 GATE-MR                55.18      55.59        
 36 Liang, Victoria     11 GATE-MR                54.76      55.76        
 37 Libohova, Anna      11 Three Village-MR       58.21      59.50        
 38 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR             59.77    1:00.13        
 39 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR           1:09.17    1:02.82        
 40 Abrams, Anna M      11 PATS-MR              1:20.12    1:10.06        
 -- Nekhlyudov, Nicole  12 Shy-Mr-MR            1:07.00         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  SUPE Supersectional
              1:24.99  METS Senior Mets
              1:25.79  ZONE Zone Team
              1:33.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Angelina     12 GATE-MR              1:21.01    1:23.35 METS    20  
                  40.41     1:23.35 (42.94)                                        
  2 Redpath, Frances M  12 Un-Marlins-MR        1:20.85    1:23.47 METS    17  
                  40.36     1:23.47 (43.11)                                        
  3 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      1:27.63    1:28.25 JO      16  
                  42.04     1:28.25 (46.21)                                        
  4 Moeslinger, Natash  11 GATE-MR              1:27.31    1:30.39 JO      15  
                  42.49     1:30.39 (47.90)                                        
  5 Liew, Briana J      11 GATE-MR              1:33.56    1:31.38 JO      14  
                  43.83     1:31.38 (47.55)                                        
  6 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:39.30    1:32.81 JO      13  
                  44.73     1:32.81 (48.08)                                        
  7 Zhu, Angela         11 NCAC-MR              1:32.00    1:33.54 JO      12  
  8 Sommerstad, Kyra A  12 Three Village-MR     1:33.27    1:34.64         11  
                  44.87     1:34.64 (49.77)                                        
  9 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              1:33.62    1:35.54          9  
                  45.30     1:35.54 (50.24)                                        
 10 Blakeslee, Kaitlin  11 Marlins Bgnw-MR      1:36.20    1:37.49          7  
                  47.11     1:37.49 (50.38)                                        
 11 Crane, Rebecca A    12 Three Village-MR     1:36.24    1:38.32          6  
                  47.37     1:38.32 (50.95)                                        
 12 Chen, Zoe           12 NCAC-MR              1:38.00    1:38.86          5  
                  47.46     1:38.86 (51.40)                                        
 13 Yan, Emily          12 GATE-MR              1:38.86    1:42.96          4  
 14 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:39.45    1:43.57          3  
                  50.31     1:43.57 (53.26)                                        
 15 Desiderio, Sarah P  11 Marlins Bgnw-MR      1:43.23    1:43.61          2  
                  48.66     1:43.61 (54.95)                                        
 16 Hallac, Anna C      11 Marlins Bgnw-MR      1:52.33    1:45.22          1  
 17 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      1:52.70    1:47.92        
 18 Hayes, Alana S      11 PATS-MR              1:58.85    1:49.40        
                  53.47     1:49.40 (55.93)                                        
 19 Wang, Laurie        11 GATE-MR              1:50.62    1:54.05        
                  55.35     1:54.05 (58.70)                                        
 20 Libohova, Emma *    11 Three Village-MR     1:56.44    1:54.69        
                  55.27     1:54.69 (59.42)                                        
 21 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR              1:52.39    1:55.64        
                  55.37   1:55.64 (1:00.27)                                        
 22 Figueroa-Manrique,  11 PATS-MR              2:07.09    1:58.16        
                  57.00   1:58.16 (1:01.16)                                        
 23 Farrell, Grace J    11 Three Village-MR     2:10.12    2:00.28        
                  57.56   2:00.28 (1:02.72)                                        
 24 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              1:54.08    2:00.63        
                  57.48   2:00.63 (1:03.15)                                        
 25 Liang, Victoria     11 GATE-MR              2:00.31    2:01.23        
 26 Singhal, Mihika     12 SPAR-MR              2:03.11    2:02.96        
                1:00.11   2:02.96 (1:02.85)                                        
 27 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR              1:55.35    2:03.71        
                1:00.63   2:03.71 (1:03.08)                                        
 28 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           2:06.48    2:09.01        
 29 Silver, Lauryn O    12 Middies-MR           1:53.98    2:09.14        
                  59.18   2:09.14 (1:09.96)                                        
 30 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR           2:16.79    2:19.55        
                1:07.42   2:19.55 (1:12.13)                                        
 -- Aclao, Joromya      11 GATE-MR              1:38.83         DQ        
      False start
                  51.97          DQ (48.77)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  SUPE Supersectional
              3:01.69  ZONE Zone Team
              3:04.99  METS Senior Mets
              3:24.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Angelina     12 GATE-MR              2:54.31    2:54.39 ZONE    20  
                  39.63     1:23.01 (43.38)     2:09.27 (46.26)     2:54.39 (45.12)
  2 Moeslinger, Natash  11 GATE-MR              3:09.06    3:06.34 JO      17  
                  41.93     1:29.00 (47.07)     2:18.45 (49.45)     3:06.34 (47.89)
  3 Redpath, Frances M  12 Un-Marlins-MR        3:10.01    3:07.24 JO      16  
                                1:28.37 ( )   3:07.24 (1:38.87)                    
  4 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      3:16.45    3:15.72 JO      15  
                  46.16     1:37.30 (51.14)     2:27.84 (50.54)     3:15.72 (47.88)
  5 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              3:23.77    3:21.17 JO      14  
                  44.80     1:36.50 (51.70)     2:29.49 (52.99)     3:21.17 (51.68)
  6 Hallac, Anna C      11 Marlins Bgnw-MR      3:51.13    3:40.39         13  
                                1:45.54 ( )   3:40.39 (1:54.85)                    
  7 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              3:50.00    4:15.52         12  
                  56.10   2:00.39 (1:04.29)   3:07.07 (1:06.68)   4:15.52 (1:08.45)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                32.99  ZONE Zone Team
                35.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                32.89      32.20 ZONE    20  
  2 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR        32.46      34.01 JO      17  
  3 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR                34.58      34.10 JO      16  
  4 Crane, Rebecca A    12 Three Village-MR       35.44      34.32 JO      15  
  5 Franks, Ava L       12 Marlins Bgnw-MR        37.04      35.12 JO      14  
  6 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                  35.71      35.27 JO      13  
  7 Zhu, Angela         11 NCAC-MR                35.00      36.37         12  
  8 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                37.05      36.60         11  
  9 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR                37.79      36.69          9  
 10 Wohl, Kate A        11 Marlins Bgnw-MR        37.33      36.87          7  
 11 Liew, Briana J      11 GATE-MR                36.08      37.16          6  
 12 Pellegrino, France  11 Three Village-MR       34.72      37.20          5  
 13 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR                37.74      37.39          4  
 14 Holman, Josephine   12 PATS-MR                37.71      37.78          3  
 15 Nunez, Gabriella A  12 Marlins Bgnw-MR        40.90      37.85          2  
 16 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                36.91      38.02          1  
 17 Gavigan, Riley N    11 Three Village-MR       39.00      38.89        
 18 Pan, Christina      12 GATE-MR                38.23      39.15        
 19 Wang, Katie         12 Middies-MR             38.59      39.39        
 20 Davis, Maggie A     11 SSL-MR                 39.12      40.58        
 21 Chen, Zoe           12 NCAC-MR                40.00      40.81        
 22 Jimenez, Haley      11 GATE-MR                39.83      40.99        
 23 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR        42.48      41.15        
 24 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR                 37.65      41.62        
 25 Davis, Karina C     12 PATS-MR                41.37      41.80        
 26 Donlevy, Maggie M   11 CIY-MR                 37.75      41.81        
 27 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                40.95      42.12        
 28 Aclao, Joromya      11 GATE-MR                40.66      42.22        
 29 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR                44.06      42.58        
 30 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR        43.75      43.31        
 31 Antman, Julieta M   12 PATS-MR                44.57      44.73        
 32 Genao, Sophia K     11 Three Village-MR       46.02      44.81        
 33 Libohova, Anna      11 Three Village-MR       45.49      46.24        
 34 Infranco, Molly A   12 Three Village-MR       43.83      46.50        
 35 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                48.84      48.38        
 36 Hill, Arissa A      11 Middies-MR             48.81      49.10        
 37 Liang, Victoria     11 GATE-MR                58.00      50.83        
 38 Libohova, Emma *    11 Three Village-MR       51.91      52.92        
 39 Figueroa-Manrique,  11 PATS-MR              1:01.47      53.32        
 40 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                49.58      55.61        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  SUPE Supersectional
              1:11.99  METS Senior Mets
              1:13.79  ZONE Zone Team
              1:21.49  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Angelina     12 GATE-MR              1:12.33    1:10.27 METS    20  
  2 Kaufmann, Noelle E  12 Marlins Bgnw-MR      1:13.74    1:11.07 METS    17  
  3 Dalton, Ciara I     12 Marlins Bgnw-MR      1:14.40    1:12.54 ZONE    16  
  4 Redpath, Frances M  12 Un-Marlins-MR        1:14.12    1:16.84 JO      15  
  5 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR              1:14.86    1:18.42 JO      14  
                  44.30     1:18.42 (34.12)                                        
  6 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR              1:19.33    1:19.28 JO      13  
                  44.31     1:19.28 (34.97)                                        
  7 Crane, Rebecca A    12 Three Village-MR     1:22.75    1:19.40 JO      12  
  8 Clancy, Kiersten P  12 Three Village-MR     1:21.96    1:21.13 JO      11  
  9 Thomas, Raina W     12 PATS-MR              1:21.69    1:21.73          9  
 10 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              1:24.11    1:23.28          7  
 11 Zhu, Angela         11 NCAC-MR              1:22.00    1:25.34          6  
 12 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:41.21    1:26.00          5  
                  39.38     1:26.00 (46.62)                                        
 13 Wohl, Kate A        11 Marlins Bgnw-MR      1:24.88    1:26.14          4  
 14 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR      1:17.70    1:27.87          3  
                  44.30     1:27.87 (43.57)                                        
 15 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                   NT    1:28.76          2  
                  42.78     1:28.76 (45.98)                                        
 16 Liew, Briana J      11 GATE-MR              1:29.69    1:29.84          1  
 17 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR              1:40.11    1:31.54        
                  42.01     1:31.54 (49.53)                                        
 18 Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR                   NT    1:33.01        
 19 Gavigan, Riley N    11 Three Village-MR     1:32.14    1:33.30        
                  43.03     1:33.30 (50.27)                                        
 20 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      1:39.34    1:33.90        
                  41.34     1:33.90 (52.56)                                        
 21 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR           1:50.18    1:36.00        
 22 Desiderio, Sarah P  11 Marlins Bgnw-MR      1:54.58    1:36.89        
                  44.49     1:36.89 (52.40)                                        
 23 Tassio, Tara J      12 SPAR-MR              1:42.48    1:37.31        
 24 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR               1:30.54    1:38.16        
                  44.45     1:38.16 (53.71)                                        
 25 Davis, Maggie A     11 SSL-MR               1:30.68    1:38.50        
                  43.94     1:38.50 (54.56)                                        
 26 Jimenez, Haley      11 GATE-MR              1:36.66    1:39.08        
                  46.48     1:39.08 (52.60)                                        
 27 Aclao, Joromya      11 GATE-MR              1:34.04    1:39.17        
                  43.83     1:39.17 (55.34)                                        
 28 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      1:43.51    1:39.19        
                  45.22     1:39.19 (53.97)                                        
 29 Chau, Germayne T    11 CIY-MR               1:28.00    1:39.93        
 30 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      1:47.50    1:41.14        
 31 Hill, Yasmin S      11 Marlins Bgnw-MR      1:39.82    1:42.00        
 32 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:39.93    1:45.48        
                  47.00     1:45.48 (58.48)                                        
 33 Farrell, Grace J    11 Three Village-MR     1:55.14    1:48.12        
                  50.86     1:48.12 (57.26)                                        
 34 Wang, Laurie        11 GATE-MR              1:47.00    1:50.34        
                  52.25     1:50.34 (58.09)                                        
 35 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR              1:58.21    1:51.00        
 36 Ng, Amanda          11 SSL-MR               1:52.66    1:57.13        
                  53.13   1:57.13 (1:04.00)                                        
 -- Abrams, Anna M      11 PATS-MR              2:07.20         DQ        
      Arms underwater recovery
                  56.64        DQ (1:17.42)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  SUPE Supersectional
              2:37.29  METS Senior Mets
              2:40.59  ZONE Zone Team
              2:54.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Angelina     12 GATE-MR              2:39.51    2:37.45 ZONE    20  
                  34.30     1:15.19 (40.89)     2:01.72 (46.53)     2:37.45 (35.73)
  2 Kaufmann, Noelle E  12 Marlins Bgnw-MR      2:37.86    2:38.59 ZONE    17  
                  33.84     1:13.75 (39.91)     2:03.28 (49.53)     2:38.59 (35.31)
  3 Sommerstad, Kyra A  12 Three Village-MR     2:39.63    2:41.82 JO      16  
                  36.99     1:15.61 (38.62)     2:07.15 (51.54)     2:41.82 (34.67)
  4 Redpath, Frances M  12 Un-Marlins-MR        2:47.02    2:44.27 JO      15  
                  36.05     1:18.85 (42.80)   2:44.27 (1:25.42)                    
  5 Franks, Ava L       12 Marlins Bgnw-MR      2:58.04    2:49.99 JO      14  
                                1:21.24 ( )   2:49.99 (1:28.75)                    
  6 Ketron, Anna E      12 Marlins Bgnw-MR      2:48.86    2:51.75 JO      13  
                                1:20.13 ( )   2:51.75 (1:31.62)                    
  7 Moeslinger, Natash  11 GATE-MR              2:51.92    2:52.56 JO      12  
                  37.07     1:21.24 (44.17)     2:12.29 (51.05)     2:52.56 (40.27)
  8 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              2:54.73    2:53.22 JO      11  
                  37.84     1:23.51 (45.67)     2:16.77 (53.26)     2:53.22 (36.45)
  9 Tan, Samantha N     11 Marlins Bgnw-MR      2:51.75    2:57.00          9  
                  38.10     1:22.61 (44.51)     2:19.29 (56.68)     2:57.00 (37.71)
 10 Holman, Josephine   12 PATS-MR              3:00.17    2:59.55          7  
                  38.31     1:24.90 (46.59)     2:19.91 (55.01)     2:59.55 (39.64)
 11 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              2:51.32    3:01.15          6  
                  42.36     1:27.19 (44.83)   3:01.15 (1:33.96)                    
 12 Wohl, Kate A        11 Marlins Bgnw-MR      3:02.77    3:02.43          5  
                  40.83     1:27.70 (46.87)     2:23.68 (55.98)     3:02.43 (38.75)
 13 Thomas, Raina W     12 PATS-MR              3:03.95    3:03.79          4  
                  39.26     1:23.98 (44.72)     2:20.78 (56.80)     3:03.79 (43.01)
 14 Liew, Briana J      11 GATE-MR              3:13.90    3:05.32          3  
                  33.19     1:28.24 (55.05)     2:23.32 (55.08)     3:05.32 (42.00)
 15 Yan, Emily          12 GATE-MR              3:02.03    3:06.52          2  
                  42.97     1:30.98 (48.01)     2:26.97 (55.99)     3:06.52 (39.55)
 16 Zhu, Angela         11 NCAC-MR              3:00.00    3:06.81          1  
                                1:33.01 ( )   3:06.81 (1:33.80)                    
 17 Pan, Christina      12 GATE-MR              3:16.53    3:07.15        
                  41.70     1:30.66 (48.96)     2:25.00 (54.34)     3:07.15 (42.15)
 18 Pellegrino, France  11 Three Village-MR     2:59.58    3:08.80        
                  38.40     1:26.97 (48.57)     2:19.63 (52.66)     3:08.80 (49.17)
 19 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      3:09.37    3:10.01        
                  45.84     1:38.36 (52.52)     2:29.26 (50.90)     3:10.01 (40.75)
 20 Desiderio, Sarah P  11 Marlins Bgnw-MR      3:12.52    3:10.90        
                  43.75     1:32.45 (48.70)     2:28.65 (56.20)     3:10.90 (42.25)
 21 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           3:10.51    3:13.27        
                                1:32.93 ( )   3:13.27 (1:40.34)                    
 22 Blakeslee, Kaitlin  11 Marlins Bgnw-MR      3:20.52    3:16.34        
                  46.07     1:37.57 (51.50)     2:33.32 (55.75)     3:16.34 (43.02)
 23 Jimenez, Haley      11 GATE-MR              3:18.62    3:23.75        
                  47.21     1:40.86 (53.65)   2:41.64 (1:00.78)     3:23.75 (42.11)
 24 Hallac, Anna C      11 Marlins Bgnw-MR      3:40.00    3:36.06        
                  47.72     1:44.78 (57.06)     2:43.46 (58.68)     3:36.06 (52.60)
 25 Wang, Laurie        11 GATE-MR              3:40.00    3:43.40        
                                1:52.00 ( )   3:43.40 (1:51.40)                    
 26 Louie, Amanda L     12 GATE-MR              3:58.25    4:10.07        
                                2:02.59 ( )   3:12.18 (1:09.59)     4:10.07 (57.89)
 -- Abrams, Anna M      11 PATS-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  58.37     1:57.85 (59.48)   3:20.23 (1:22.38)          DQ (54.57)
 
Girls 11-12 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              5:13.79  11-12 SUPE Supersectional
              5:35.99  11-12 METS Senior Mets
              6:15.99  11-12 JO Junior Olympics
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Hayes, Brenna A           12 PATS-MR                   NT    6:16.53        
                  41.12     1:31.60 (50.48)     2:20.24 (48.64)     3:08.11 (47.87)
                                4:21.78 ( )   6:16.53 (1:54.75)                    
  2 Wohl, Kate A              11 Marlins Bgnw-MR           NT    6:20.15        
                  40.40     1:29.19 (48.79)     2:17.98 (48.79)     3:05.02 (47.04)
        4:00.84 (55.82)     4:54.46 (53.62)     5:38.94 (44.48)     6:20.15 (41.21)
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  13-14 SUPE Supersectional
                29.49  13-14 ZONE Zone Team
                29.99  13-14 METS Senior Mets
                31.39  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miou, Grace         14 NCAC-MR                28.50      29.59 METS    20  
  2 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR                30.09      30.38 JO      17  
  3 Hongamata, Petra    14 NCAC-MR                31.00      30.91 JO      16  
  4 Townsend, Rachel A  14 Marlins Bgnw-MR        32.16      30.99 JO      15  
  5 Quezada, Fuego V    13 PATS-MR                30.36      31.09 JO      14  
  6 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR                30.83      31.42         13  
  7 Crane, Rachel A     14 Three Village-MR       32.69      31.71         12  
  8 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR                30.56      31.88         11  
  9 Han, Michelle       13 GATE-MR                31.69      31.93          9  
 10 Kleinsmith, Maggie  13 Marlins Bgnw-MR        33.08      32.20          7  
 11 Cheng, Britney      14 GATE-MR                31.99      32.37          5.5
 11 Adams, Hayley N     14 Three Village-MR       31.16      32.37          5.5
 13 Galvin, Kate H      13 SSL-MR                 31.14      32.41          4  
 14 Kramer, Kylie S     13 Three Village-MR       32.97      32.78          3  
 15 Yang, Emily G       13 Three Village-MR       32.47      32.98          2  
 16 Sarubbi, Amanda R   14 Three Village-MR       32.26      33.72          1  
 17 Nasta, Gianna N     13 Three Village-MR       33.15      33.80        
 18 Wu, Yifei           14 NYCC-MR                33.30      33.84        
 19 Chan, Caitlin       13 GATE-MR                33.24      34.15        
 20 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR        34.10      34.57        
 21 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR                34.59      34.58        
 22 Myers, Claire J     14 SSL-MR                 31.29      34.77        
 23 Chen, Luola         13 NCAC-MR                34.00      34.98        
 24 Trubiano, Alexa R   13 SSL-MR                 35.53      35.63        
 25 Kohlus, Julianna P  13 Three Village-MR       35.56      35.74        
 26 Donlevy, Kelly A    13 CIY-MR                 38.47      35.79        
 27 Ambery, Alana D     14 CIY-MR                 33.55      35.91        
 28 Chan, Rachel P      13 Three Village-MR       33.80      36.17        
 29 Pardo, Shamira L    14 APEX-MR                35.95      36.25        
 30 Reguyal, Sabrina    14 GATE-MR                34.24      36.28        
 31 Maewal, Esha        14 SSL-MR                 34.29      36.46        
 32 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR                37.33      36.70        
 33 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR                33.72      36.77        
 34 Ng, Lauren K        13 GATE-MR                34.59      37.44        
 35 Chernobelsky, Eliz  14 Shy-Mr-MR              38.73      38.13        
 36 Kass, Gabby         14 Middies-MR             36.23      38.18        
 37 Ng, Veronica        13 SSL-MR                 38.21      38.39        
 38 Leites, Ellie E     13 Marlins Bgnw-MR        39.85      39.13        
 39 Saggio, Emma R      13 Three Village-MR       42.06      42.02        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  13-14 SUPE Supersectional
              1:03.69  13-14 ZONE Zone Team
              1:04.49  13-14 METS Senior Mets
              1:07.29  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miou, Grace         14 NCAC-MR              1:02.00    1:05.41 JO      20  
                  31.62     1:05.41 (33.79)                                        
  2 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              1:04.40    1:06.20 JO      17  
  3 Johnson, Shaun A    14 Middies-MR           1:04.30    1:06.62 JO      16  
                  31.73     1:06.62 (34.89)                                        
  4 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              1:05.44    1:08.22         15  
  5 Crane, Rachel A     14 Three Village-MR     1:11.14    1:08.37         14  
  6 Han, Michelle       13 GATE-MR              1:08.59    1:08.38         13  
  7 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              1:05.58    1:08.82         12  
                  32.70     1:08.82 (36.12)                                        
  8 Kleinsmith, Maggie  13 Marlins Bgnw-MR      1:13.49    1:09.21         11  
  9 Hongamata, Petra    14 NCAC-MR              1:09.21    1:09.51          9  
                  33.26     1:09.51 (36.25)                                        
 10 Townsend, Rachel A  14 Marlins Bgnw-MR      1:08.60    1:09.57          7  
                  33.16     1:09.57 (36.41)                                        
 11 Zaslaw, Katie S     14 Marlins Bgnw-MR      1:08.06    1:09.88          6  
                  33.56     1:09.88 (36.32)                                        
 12 Galvin, Kate H      13 SSL-MR               1:08.64    1:10.06          5  
 13 Novo, Samantha G    13 SPAR-MR              1:10.22    1:11.17          4  
                  35.12     1:11.17 (36.05)                                        
 14 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               1:09.04    1:11.20          3  
                  34.32     1:11.20 (36.88)                                        
 15 Bogdanski, Victori  14 Three Village-MR     1:09.30    1:11.43          2  
 16 Cheng, Britney      14 GATE-MR              1:10.70    1:11.50          1  
                  34.64     1:11.50 (36.86)                                        
 17 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              1:07.61    1:11.57        
                  33.28     1:11.57 (38.29)                                        
 18 Chirico, Kasidy A   14 Three Village-MR     1:07.11    1:12.80        
 19 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:14.00    1:13.78        
                  35.35     1:13.78 (38.43)                                        
 20 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              1:11.89    1:13.86        
                  35.24     1:13.86 (38.62)                                        
 21 Nasta, Gianna N     13 Three Village-MR     1:12.80    1:14.30        
                  35.26     1:14.30 (39.04)                                        
 22 Sarubbi, Amanda R   14 Three Village-MR     1:08.06    1:15.83        
 23 Stampelos, Georgin  14 Three Village-MR     1:14.56    1:16.69        
                  36.78     1:16.69 (39.91)                                        
 24 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR              1:17.41    1:17.12        
                  35.98     1:17.12 (41.14)                                        
 25 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:20.28    1:17.93        
                  36.42     1:17.93 (41.51)                                        
 26 Reddy, Margot S     13 Marlins Bgnw-MR      1:14.80    1:18.26        
                  37.20     1:18.26 (41.06)                                        
 27 Reguyal, Sabrina    14 GATE-MR              1:19.30    1:18.66        
                  38.50     1:18.66 (40.16)                                        
 28 Chan, Rachel P      13 Three Village-MR     1:12.24    1:18.90        
                  37.65     1:18.90 (41.25)                                        
 29 Vega, Sofia V       13 Three Village-MR     1:14.99    1:19.22        
 30 Chen, Luola         13 NCAC-MR              1:12.00    1:19.42        
 31 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              1:20.84    1:19.53        
 32 Myers, Claire J     14 SSL-MR               1:12.75    1:19.75        
 33 Kohlus, Julianna P  13 Three Village-MR     1:17.54    1:20.42        
                  38.57     1:20.42 (41.85)                                        
 34 Trubiano, Alexa R   13 SSL-MR               1:16.76    1:20.69        
 35 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              1:20.96    1:21.05        
                  39.14     1:21.05 (41.91)                                        
 36 Chernobelsky, Eliz  14 Shy-Mr-MR            1:23.00    1:21.94        
                  38.33     1:21.94 (43.61)                                        
 37 Kass, Gabby         14 Middies-MR           1:21.00    1:23.38        
                  40.24     1:23.38 (43.14)                                        
 38 Leites, Ellie E     13 Marlins Bgnw-MR      1:25.73    1:29.64        
 39 Saggio, Emma R      13 Three Village-MR     1:31.80    1:30.30        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  13-14 SUPE Supersectional
              2:16.59  13-14 ZONE Zone Team
              2:18.99  13-14 METS Senior Mets
              2:26.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J     14 Marlins Bgnw-MR      2:12.74    2:20.35 JO      20  
                  32.32     1:07.00 (34.68)     1:44.20 (37.20)     2:20.35 (36.15)
  2 McHugh, Amanda K    13 Marlins Bgnw-MR      2:23.78    2:27.17         17  
                                1:11.92 ( )     1:50.16 (38.24)     2:27.17 (37.01)
  3 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              2:30.40    2:27.21         16  
                  33.47     1:10.63 (37.16)     1:49.65 (39.02)     2:27.21 (37.56)
  4 Dubin, Karen E      14 Marlins Bgnw-MR      2:27.67    2:30.05         15  
                  33.89     1:12.05 (38.16)     1:53.39 (41.34)     2:30.05 (36.66)
  5 Crane, Rachel A     14 Three Village-MR     2:30.62    2:30.78         14  
                  34.71     1:12.66 (37.95)   2:30.78 (1:18.12)                    
  6 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               2:29.30    2:31.12         13  
                  34.56     1:12.41 (37.85)     1:51.31 (38.90)     2:31.12 (39.81)
  7 Zaslaw, Katie S     14 Marlins Bgnw-MR      2:30.54    2:31.67         12  
                  35.75     1:15.28 (39.53)     1:55.08 (39.80)     2:31.67 (36.59)
  8 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              2:22.96    2:32.01         11  
                  34.68     1:13.82 (39.14)     1:53.82 (40.00)     2:32.01 (38.19)
  9 Elms, Gaige L       14 Marlins Bgnw-MR      2:22.57    2:32.08          9  
                                1:13.79 ( )   2:32.08 (1:18.29)                    
 10 Townsend, Rachel A  14 Marlins Bgnw-MR      2:31.50    2:33.19          7  
                  35.38     1:14.25 (38.87)     1:54.03 (39.78)     2:33.19 (39.16)
 11 Han, Michelle       13 GATE-MR              2:29.90    2:33.24          6  
                  34.29     1:12.37 (38.08)     1:53.18 (40.81)     2:33.24 (40.06)
 12 Yang, Emily G       13 Three Village-MR     2:33.71    2:34.80          5  
                  35.40     1:14.93 (39.53)   2:34.80 (1:19.87)                    
 13 Fitzsimmons, Hanna  14 Marlins Bgnw-MR      2:27.66    2:35.33          4  
                  34.84     1:14.66 (39.82)     1:55.12 (40.46)     2:35.33 (40.21)
 14 Adams, Hayley N     14 Three Village-MR     2:28.89    2:35.45          3  
                  36.06     1:15.28 (39.22)     1:54.74 (39.46)     2:35.45 (40.71)
 15 Galvin, Kate H      13 SSL-MR               2:30.45    2:35.58          2  
                                1:15.48 ( )   2:35.58 (1:20.10)                    
 16 Kleinsmith, Maggie  13 Marlins Bgnw-MR      2:43.81    2:36.71          1  
                  36.57     1:17.70 (41.13)     1:58.55 (40.85)     2:36.71 (38.16)
 17 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              2:36.52    2:38.31        
                  36.31     1:16.23 (39.92)     1:57.86 (41.63)     2:38.31 (40.45)
 18 Bogdanski, Victori  14 Three Village-MR     2:37.84    2:39.24        
                  37.61     1:18.84 (41.23)     2:00.48 (41.64)     2:39.24 (38.76)
 19 Nasta, Gianna N     13 Three Village-MR     2:36.14    2:39.53        
                  36.43     1:17.23 (40.80)     1:59.33 (42.10)     2:39.53 (40.20)
 20 Chirico, Kasidy A   14 Three Village-MR     2:29.75    2:44.16        
                  46.23     1:19.02 (32.79)   2:44.16 (1:25.14)                    
 21 Sarubbi, Amanda R   14 Three Village-MR     2:31.22    2:44.92        
                  37.84     1:19.60 (41.76)     2:02.71 (43.11)     2:44.92 (42.21)
 22 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              2:36.33    2:47.87        
                  36.49     1:19.30 (42.81)     2:04.50 (45.20)     2:47.87 (43.37)
 23 Vega, Sofia V       13 Three Village-MR     2:47.35    2:48.85        
                  38.17     1:21.18 (43.01)     2:07.66 (46.48)     2:48.85 (41.19)
 24 Reddy, Margot S     13 Marlins Bgnw-MR      2:44.03    2:48.96        
                                1:19.78 ( )   2:48.96 (1:29.18)                    
 25 Chan, Rachel P      13 Three Village-MR     2:40.86    2:53.05        
                                1:24.42 ( )     2:09.60 (45.18)     2:53.05 (43.45)
 26 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              2:51.00    2:53.25        
                  37.48     1:22.58 (45.10)     2:09.43 (46.85)     2:53.25 (43.82)
 27 Kohlus, Julianna P  13 Three Village-MR     2:56.24    2:55.81        
                  40.28     1:25.33 (45.05)     2:12.65 (47.32)     2:55.81 (43.16)
 28 Reguyal, Sabrina    14 GATE-MR                   NT    2:56.32        
                  41.07     1:26.68 (45.61)     2:14.35 (47.67)     2:56.32 (41.97)
 29 Ambery, Alana D     14 CIY-MR               2:49.15    2:57.29        
                                1:24.34 ( )   2:57.29 (1:32.95)                    
 30 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR              2:49.81    2:57.60        
                  37.82     1:22.60 (44.78)   2:57.60 (1:35.00)                    
 31 Kass, Gabby         14 Middies-MR           2:50.08    2:58.22        
                  40.83     1:26.88 (46.05)     2:14.48 (47.60)     2:58.22 (43.74)
 32 Ng, Veronica        13 SSL-MR               3:01.20    2:59.51        
                  40.74     1:26.44 (45.70)     2:15.03 (48.59)     2:59.51 (44.48)
 33 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              2:56.18    3:01.86        
                  39.69     1:25.52 (45.83)     2:15.28 (49.76)     3:01.86 (46.58)
 34 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              2:58.98    3:02.59        
                  40.21     1:27.39 (47.18)     2:15.69 (48.30)     3:02.59 (46.90)
 35 Chernobelsky, Eliz  14 Shy-Mr-MR            2:56.00    3:13.55        
                                1:30.16 ( )   3:13.55 (1:43.39)                    
 36 Leites, Ellie E     13 Marlins Bgnw-MR      3:20.00    3:17.45        
                  42.93     1:33.40 (50.47)     2:26.34 (52.94)     3:17.45 (51.11)
 37 Saggio, Emma R      13 Three Village-MR     3:32.19    3:19.02        
                                1:34.53 ( )   3:19.02 (1:44.49)                    
 -- Chan, Rachel H      13 Middies-MR           2:45.50         DQ        
      False start
                  38.05     1:19.50 (41.45)     2:04.45 (44.95)          DQ (42.48)
 -- Graham, Kendra S    14 PATS-MR              2:23.17        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:33.79  13-14 SUPE Supersectional
              4:47.29  13-14 ZONE Zone Team
              4:49.99  13-14 METS Senior Mets
              5:10.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               5:04.73    5:21.07         20  
                  35.96     1:15.54 (39.58)     1:57.05 (41.51)     2:39.14 (42.09)
        3:21.06 (41.92)     4:01.73 (40.67)     4:41.86 (40.13)     5:21.07 (39.21)
  2 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              5:13.95    5:22.02         17  
                  36.11     1:16.02 (39.91)     1:57.32 (41.30)     2:39.52 (42.20)
                                4:02.97 ( )   5:22.02 (1:19.05)                    
  3 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              5:36.50    5:33.96         16  
                  37.82     1:19.16 (41.34)     2:01.69 (42.53)     2:44.08 (42.39)
        3:26.99 (42.91)     4:09.76 (42.77)     4:52.93 (43.17)     5:33.96 (41.03)
  4 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           5:49.49    5:45.03         15  
                  38.91     1:21.29 (42.38)     2:05.86 (44.57)     2:51.26 (45.40)
        3:36.20 (44.94)     4:21.59 (45.39)     5:03.72 (42.13)     5:45.03 (41.31)
  5 Ambery, Alana D     14 CIY-MR               5:45.88    6:12.07         14  
                  40.66     1:25.93 (45.27)     2:13.04 (47.11)     3:00.30 (47.26)
                                4:36.88 ( )     5:25.11 (48.23)     6:12.07 (46.96)
  6 Kass, Gabby         14 Middies-MR           6:10.48    6:13.11         13  
                  41.20     1:27.50 (46.30)     2:16.02 (48.52)     3:03.44 (47.42)
        3:51.04 (47.60)     4:38.76 (47.72)     5:27.30 (48.54)     6:13.11 (45.81)
  7 Saggio, Emma R      13 Three Village-MR     7:47.08    6:53.14         12  
                                1:31.99 ( )                             3:17.82 ( )
                                5:06.50 ( )   6:53.14 (1:46.64)                    
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  13-14 SUPE Supersectional
              1:12.99  13-14 ZONE Zone Team
              1:12.99  13-14 METS Senior Mets
              1:18.49  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              1:13.56    1:14.31 JO      20  
  2 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              1:17.14    1:15.86 JO      17  
                  37.03     1:15.86 (38.83)                                        
  3 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              1:14.54    1:18.07 JO      16  
                  38.11     1:18.07 (39.96)                                        
  4 Cheng, Britney      14 GATE-MR              1:16.00    1:19.43         15  
                  39.04     1:19.43 (40.39)                                        
  5 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              1:18.15    1:20.79         14  
                  39.09     1:20.79 (41.70)                                        
  6 Bogdanski, Victori  14 Three Village-MR     1:19.72    1:23.15         13  
  7 Yang, Emily G       13 Three Village-MR     1:21.85    1:23.31         12  
  8 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:25.28    1:23.42         11  
                  40.75     1:23.42 (42.67)                                        
  9 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      1:25.05    1:24.53          9  
                  41.57     1:24.53 (42.96)                                        
 10 Kramer, Kylie S     13 Three Village-MR     1:23.77    1:25.19          7  
                  43.30     1:25.19 (41.89)                                        
 11 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              1:23.75    1:25.44          6  
 12 Vega, Sofia V       13 Three Village-MR     1:27.26    1:26.12          5  
                  42.34     1:26.12 (43.78)                                        
 13 Myers, Claire J     14 SSL-MR               1:13.27    1:26.91          4  
                  40.98     1:26.91 (45.93)                                        
 14 Donlevy, Kelly A    13 CIY-MR               1:23.76    1:26.93          3  
 15 Galvin, Kate H      13 SSL-MR               1:23.68    1:27.06          2  
                  43.11     1:27.06 (43.95)                                        
 16 Sarubbi, Amanda R   14 Three Village-MR     1:18.98    1:27.79          1  
                  43.05     1:27.79 (44.74)                                        
 17 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               1:14.06    1:28.63        
                  43.88     1:28.63 (44.75)                                        
 18 Nasta, Gianna N     13 Three Village-MR     1:26.76    1:29.15        
                  43.30     1:29.15 (45.85)                                        
 19 Reddy, Margot S     13 Marlins Bgnw-MR      1:27.19    1:29.21        
                  44.21     1:29.21 (45.00)                                        
 20 Chan, Rachel P      13 Three Village-MR     1:23.30    1:29.47        
                  43.56     1:29.47 (45.91)                                        
 21 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:27.00    1:29.94        
                  44.22     1:29.94 (45.72)                                        
 22 Ng, Veronica        13 SSL-MR               1:27.92    1:30.16        
 23 Chen, Luola         13 NCAC-MR              1:27.00    1:30.22        
                  46.74     1:30.22 (43.48)                                        
 24 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              1:29.49    1:30.34        
                  45.71     1:30.34 (44.63)                                        
 25 Maewal, Esha        14 SSL-MR               1:28.81    1:33.79        
 26 Chernobelsky, Eliz  14 Shy-Mr-MR            1:29.36    1:36.32        
 27 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR              1:35.82    1:37.46        
 28 Kass, Gabby         14 Middies-MR           1:34.72    1:40.06        
                  47.62     1:40.06 (52.44)                                        
 29 Pardo, Shamira L    14 APEX-MR              1:39.09    1:40.12        
 30 Leites, Ellie E     13 Marlins Bgnw-MR      1:41.88    1:41.21        
                  48.61     1:41.21 (52.60)                                        
 31 Saggio, Emma R      13 Three Village-MR     1:50.95    1:45.50        
                  51.38     1:45.50 (54.12)                                        
 -- Trubiano, Alexa R   13 SSL-MR               1:24.31         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  44.00          DQ (44.77)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:25.29  13-14 SUPE Supersectional
              2:35.29  13-14 ZONE Zone Team
              2:37.49  13-14 METS Senior Mets
              2:48.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elms, Gaige L       14 Marlins Bgnw-MR      2:27.15    2:37.94 JO      20  
                  37.31     1:16.67 (39.36)     1:58.01 (41.34)     2:37.94 (39.93)
  2 Quezada, Fuego V    13 PATS-MR              2:39.63    2:39.69 JO      17  
                  38.24     1:19.66 (41.42)     1:59.67 (40.01)     2:39.69 (40.02)
  3 McHugh, Amanda K    13 Marlins Bgnw-MR      2:37.39    2:42.58 JO      16  
                  39.25     1:20.20 (40.95)     2:01.39 (41.19)     2:42.58 (41.19)
  4 Graham, Kendra S    14 PATS-MR                   NT    2:45.57 JO      15  
                  38.39     1:20.67 (42.28)     2:03.71 (43.04)     2:45.57 (41.86)
  5 Fitzsimmons, Hanna  14 Marlins Bgnw-MR      2:44.99    2:47.99 JO      14  
                  39.35     1:22.29 (42.94)     2:05.79 (43.50)     2:47.99 (42.20)
  6 Cheng, Britney      14 GATE-MR              2:42.66    2:50.29         13  
                                1:23.83 ( )   2:50.29 (1:26.46)                    
  7 Bogdanski, Victori  14 Three Village-MR     2:57.21    2:52.81         12  
                  41.48     1:25.99 (44.51)     2:11.04 (45.05)     2:52.81 (41.77)
  8 Yang, Emily G       13 Three Village-MR     2:55.65    2:56.81         11  
                                1:27.78 ( )   2:56.81 (1:29.03)                    
  9 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      2:58.44    2:57.05          9  
                  41.24     1:27.21 (45.97)   2:57.05 (1:29.84)                    
 10 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              3:00.46    2:57.53          7  
                                1:28.23 ( )   2:57.53 (1:29.30)                    
 11 Adams, Hayley N     14 Three Village-MR     2:49.69    2:59.83          6  
                                1:29.01 ( )     2:15.58 (46.57)     2:59.83 (44.25)
 12 Galvin, Kate H      13 SSL-MR               3:42.62    3:05.43          5  
                                1:30.86 ( )   3:05.43 (1:34.57)                    
 13 Ng, Veronica        13 SSL-MR               3:07.95    3:07.18          4  
                  43.48     1:31.35 (47.87)     2:19.48 (48.13)     3:07.18 (47.70)
 14 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           2:59.92    3:09.33          3  
                  44.62     1:31.81 (47.19)     2:21.74 (49.93)     3:09.33 (47.59)
 -- Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              2:56.31         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  42.95     1:27.82 (44.87)     2:14.39 (46.57)          DQ (45.37)
 -- Johnson, Shaun A    14 Middies-MR           2:40.75         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  39.77     1:20.57 (40.80)     2:04.22 (43.65)          DQ (42.96)
 -- Chen, Luola         13 NCAC-MR              2:56.00         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  45.12     1:33.60 (48.48)     2:12.50 (38.90)          DQ (59.05)
 -- Trubiano, Alexa R   13 SSL-MR               3:01.01         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  46.50        DQ (2:21.92)                                        
 -- Myers, Claire J     14 SSL-MR               2:52.56         DQ        
      Declared false start
 -- Sawkins, Cate J     14 Marlins Bgnw-MR      2:32.68         DQ        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  13-14 SUPE Supersectional
              1:23.59  13-14 ZONE Zone Team
              1:24.99  13-14 METS Senior Mets
              1:31.49  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miou, Grace         14 NCAC-MR              1:17.00    1:22.67 ZONE    20  
                  39.94     1:22.67 (42.73)                                        
  2 Kleinsmith, Maggie  13 Marlins Bgnw-MR      1:24.66    1:24.20 METS    17  
                  39.83     1:24.20 (44.37)                                        
  3 Han, Michelle       13 GATE-MR              1:24.54    1:24.82 METS    16  
                  40.32     1:24.82 (44.50)                                        
  4 Townsend, Rachel A  14 Marlins Bgnw-MR      1:22.52    1:25.58 JO      15  
                  41.67     1:25.58 (43.91)                                        
  5 Cheng, Britney      14 GATE-MR              1:25.56    1:26.82 JO      14  
                  41.04     1:26.82 (45.78)                                        
  6 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:29.00    1:27.98 JO      13  
                  40.68     1:27.98 (47.30)                                        
  7 Yang, Emily G       13 Three Village-MR     1:27.29    1:30.50 JO      12  
                  43.91     1:30.50 (46.59)                                        
  8 Hongamata, Petra    14 NCAC-MR              1:24.00    1:30.55 JO      11  
  9 Dubin, Karen E      14 Marlins Bgnw-MR      1:30.81    1:33.29          9  
                  45.25     1:33.29 (48.04)                                        
 10 Crane, Rachel A     14 Three Village-MR     1:31.44    1:33.39          7  
                  44.91     1:33.39 (48.48)                                        
 11 Zaslaw, Katie S     14 Marlins Bgnw-MR      1:33.32    1:34.30          6  
                  46.02     1:34.30 (48.28)                                        
 12 Johnson, Shaun A    14 Middies-MR           1:29.11    1:35.74          5  
                  45.91     1:35.74 (49.83)                                        
 13 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               1:29.66    1:37.48          4  
                  46.73     1:37.48 (50.75)                                        
 14 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              1:36.80    1:38.46          3  
                1:33.64      1:38.46 (4.82)                                        
 15 Reguyal, Sabrina    14 GATE-MR              1:41.75    1:38.54          2  
                  49.19     1:38.54 (49.35)                                        
 16 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              1:37.33    1:40.37          1  
                  47.79     1:40.37 (52.58)                                        
 17 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR              1:38.26    1:41.15        
                  47.35     1:41.15 (53.80)                                        
 18 Chan, Rachel P      13 Three Village-MR     1:37.67    1:41.31        
                  48.94     1:41.31 (52.37)                                        
 19 Vega, Sofia V       13 Three Village-MR     1:40.88    1:42.02        
                  48.99     1:42.02 (53.03)                                        
 20 Stampelos, Georgin  14 Three Village-MR     1:37.19    1:42.89        
                  49.24     1:42.89 (53.65)                                        
 21 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           1:35.03    1:44.01        
 22 Chen, Luola         13 NCAC-MR              1:36.00    1:44.32        
                  51.67     1:44.32 (52.65)                                        
 23 Ambery, Alana D     14 CIY-MR               1:41.37    1:45.82        
                  49.58     1:45.82 (56.24)                                        
 24 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:45.57    1:47.03        
                  51.38     1:47.03 (55.65)                                        
 25 Myers, Claire J     14 SSL-MR               1:45.41    1:47.67        
                  52.00     1:47.67 (55.67)                                        
 26 Reddy, Margot S     13 Marlins Bgnw-MR      1:49.20    1:49.43        
                  52.99     1:49.43 (56.44)                                        
 27 Ng, Veronica        13 SSL-MR               1:49.81    1:49.64        
                  53.38     1:49.64 (56.26)                                        
 28 Nasta, Gianna N     13 Three Village-MR     1:49.14    1:49.78        
                  52.90     1:49.78 (56.88)                                        
 29 Trubiano, Alexa R   13 SSL-MR               1:45.22    1:50.48        
                  53.41     1:50.48 (57.07)                                        
 30 Chernobelsky, Eliz  14 Shy-Mr-MR            1:48.00    1:51.33        
 31 Leites, Ellie E     13 Marlins Bgnw-MR      1:50.60    1:52.47        
                  53.77     1:52.47 (58.70)                                        
 32 Saggio, Emma R      13 Three Village-MR     1:52.14    1:56.61        
                  57.11     1:56.61 (59.50)                                        
 33 Kass, Gabby         14 Middies-MR           1:56.76    2:08.25        
                1:01.65   2:08.25 (1:06.60)                                        
 34 Kohlus, Julianna P  13 Three Village-MR     1:57.05    2:10.25        
                1:01.56   2:10.25 (1:08.69)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  13-14 SUPE Supersectional
              2:57.19  13-14 ZONE Zone Team
              3:04.99  13-14 METS Senior Mets
              3:15.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kleinsmith, Maggie  13 Marlins Bgnw-MR      3:02.72    2:56.67 ZONE    20  
                                1:23.41 ( )   2:56.67 (1:33.26)                    
  2 Miou, Grace         14 NCAC-MR              2:51.00    3:00.91 METS    17  
                  42.35     1:28.24 (45.89)     2:15.74 (47.50)     3:00.91 (45.17)
  3 Han, Michelle       13 GATE-MR              2:59.32    3:03.97 METS    16  
                  42.12     1:28.46 (46.34)     2:17.53 (49.07)     3:03.97 (46.44)
  4 Townsend, Rachel A  14 Marlins Bgnw-MR      2:58.57    3:06.39 JO      15  
                  42.99     1:29.19 (46.20)     2:18.03 (48.84)     3:06.39 (48.36)
  5 Yang, Emily G       13 Three Village-MR     3:09.99    3:12.66 JO      14  
                  45.01     1:32.88 (47.87)     2:23.73 (50.85)     3:12.66 (48.93)
  6 Hongamata, Petra    14 NCAC-MR              3:02.00    3:19.54         13  
                                1:33.53 ( )     2:25.06 (51.53)     3:19.54 (54.48)
  7 Quezada, Fuego V    13 PATS-MR                   NT    3:19.59         12  
                  44.71     1:34.14 (49.43)     2:28.66 (54.52)     3:19.59 (50.93)
  8 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              3:12.89    3:20.19         11  
                  44.10     1:34.28 (50.18)     2:28.15 (53.87)     3:20.19 (52.04)
  9 Adams, Hayley N     14 Three Village-MR     3:14.90    3:34.77          9  
                                1:44.83 ( )   3:34.77 (1:49.94)                    
 10 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              3:27.84    3:35.94          7  
                  48.41     1:41.76 (53.35)     2:38.68 (56.92)     3:35.94 (57.26)
 11 Chirico, Kasidy A   14 Three Village-MR     3:20.73    3:36.54          6  
                                1:44.08 ( )     2:40.78 (56.70)     3:36.54 (55.76)
 12 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR              3:27.84    3:37.80          5  
                  48.53     1:43.55 (55.02)   3:37.80 (1:54.25)                    
 13 Chen, Luola         13 NCAC-MR              3:12.00    3:38.05          4  
                  51.19     1:46.19 (55.00)     2:44.21 (58.02)     3:38.05 (53.84)
 14 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              4:08.44    3:41.81          3  
                  52.03     1:48.56 (56.53)     2:46.33 (57.77)     3:41.81 (55.48)
 15 Chan, Rachel H      13 Middies-MR                NT    3:42.99          2  
                  51.66     1:48.75 (57.09)     2:47.78 (59.03)     3:42.99 (55.21)
 16 Maewal, Esha        14 SSL-MR               3:32.79    3:50.65          1  
                                1:49.92 ( )   3:50.65 (2:00.73)                    
 17 Kohlus, Julianna P  13 Three Village-MR     4:05.65    4:38.86        
                1:02.87   2:12.96 (1:10.09)   3:27.67 (1:14.71)   4:38.86 (1:11.19)
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  13-14 SUPE Supersectional
              1:10.99  13-14 ZONE Zone Team
              1:11.99  13-14 METS Senior Mets
              1:17.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              1:15.52    1:12.13 JO      20  
                  33.84     1:12.13 (38.29)                                        
  2 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              1:13.71    1:14.14 JO      17  
                  33.99     1:14.14 (40.15)                                        
  3 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              1:16.93    1:15.64 JO      16  
                  34.92     1:15.64 (40.72)                                        
  4 Quezada, Fuego V    13 PATS-MR              1:12.26    1:16.50 JO      15  
                  36.44     1:16.50 (40.06)                                        
  5 Chirico, Kasidy A   14 Three Village-MR     1:15.42    1:17.11 JO      14  
                  35.87     1:17.11 (41.24)                                        
  6 Cheng, Britney      14 GATE-MR              1:16.00    1:17.91 JO      13  
                  36.18     1:17.91 (41.73)                                        
  7 Galvin, Kate H      13 SSL-MR               1:17.83    1:19.60         12  
                  38.01     1:19.60 (41.59)                                        
  8 Sarubbi, Amanda R   14 Three Village-MR     1:17.09    1:21.48         11  
                  38.84     1:21.48 (42.64)                                        
  9 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      1:19.28    1:23.30          9  
                  39.51     1:23.30 (43.79)                                        
 10 Vega, Sofia V       13 Three Village-MR     1:23.36    1:25.10          7  
                  39.07     1:25.10 (46.03)                                        
 11 Han, Michelle       13 GATE-MR              1:20.05    1:25.35          6  
                  38.26     1:25.35 (47.09)                                        
 12 Crane, Rachel A     14 Three Village-MR     1:25.52    1:29.19          5  
                  41.96     1:29.19 (47.23)                                        
 13 Bogdanski, Victori  14 Three Village-MR     1:29.95    1:31.46          4  
 14 Reddy, Margot S     13 Marlins Bgnw-MR      1:41.12    1:31.81          3  
 15 Chan, Rachel P      13 Three Village-MR     1:24.30    1:33.94          2  
                  41.82     1:33.94 (52.12)                                        
 16 Nasta, Gianna N     13 Three Village-MR     1:28.24    1:33.99          1  
                  42.16     1:33.99 (51.83)                                        
 17 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              1:38.07    1:41.22        
 18 Reguyal, Sabrina    14 GATE-MR              1:40.00    1:45.80        
                  46.61     1:45.80 (59.19)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.39  13-14 SUPE Supersectional
              2:37.39  13-14 ZONE Zone Team
              2:43.99  13-14 METS Senior Mets
              2:53.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S    14 PATS-MR                   NT    2:49.83 JO      20  
                                1:18.04 ( )   2:49.83 (1:31.79)                    
  2 Quezada, Fuego V    13 PATS-MR              2:46.24    2:52.86 JO      17  
                                1:19.52 ( )   2:52.86 (1:33.34)                    
  3 Chirico, Kasidy A   14 Three Village-MR     2:48.79    2:54.36         16  
                                1:20.71 ( )   2:54.36 (1:33.65)                    
  4 Sarubbi, Amanda R   14 Three Village-MR     2:42.11    3:00.96         15  
                  38.70     1:23.17 (44.47)     2:13.58 (50.41)     3:00.96 (47.38)
  5 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      3:14.94    3:13.72         14  
                  39.92     1:29.53 (49.61)     2:24.37 (54.84)     3:13.72 (49.35)
  6 Stampelos, Georgin  14 Three Village-MR     3:04.14    3:14.61         13  
                  42.69     1:31.01 (48.32)     2:24.32 (53.31)     3:14.61 (50.29)
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  13-14 SUPE Supersectional
              2:35.79  13-14 ZONE Zone Team
              2:37.29  13-14 METS Senior Mets
              2:46.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              2:42.97    2:43.33 JO      20  
                  34.35     1:16.38 (42.03)     2:05.29 (48.91)     2:43.33 (38.04)
  2 Quezada, Fuego V    13 PATS-MR              2:39.89    2:43.63 JO      17  
                  33.36     1:15.28 (41.92)     2:06.84 (51.56)     2:43.63 (36.79)
  3 Miou, Grace         14 NCAC-MR              2:34.00    2:43.85 JO      16  
                  40.22     1:19.13 (38.91)     2:06.15 (47.02)     2:43.85 (37.70)
  4 Kleinsmith, Maggie  13 Marlins Bgnw-MR      3:07.90    2:48.42         15  
                                1:24.00 ( )   2:48.42 (1:24.42)                    
  5 Townsend, Rachel A  14 Marlins Bgnw-MR      2:52.15    2:49.74         14  
                  36.49     1:21.15 (44.66)     2:08.97 (47.82)     2:49.74 (40.77)
  6 Cheng, Britney      14 GATE-MR              2:49.02    2:50.60         13  
                  35.56     1:19.57 (44.01)     2:11.15 (51.58)     2:50.60 (39.45)
  7 Crane, Rachel A     14 Three Village-MR     2:54.11    2:52.24         12  
                                1:22.22 ( )     2:14.63 (52.41)     2:52.24 (37.61)
  8 Chirico, Kasidy A   14 Three Village-MR     2:47.07    2:57.17         11  
                  37.46     1:22.32 (44.86)     2:18.80 (56.48)     2:57.17 (38.37)
  9 Adams, Hayley N     14 Three Village-MR     2:47.45    2:57.27          9  
                  38.55     1:23.91 (45.36)     2:17.97 (54.06)     2:57.27 (39.30)
 10 Bogdanski, Victori  14 Three Village-MR     2:56.11    3:00.04          7  
                  41.42     1:25.90 (44.48)     2:23.87 (57.97)     3:00.04 (36.17)
 11 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               2:41.76    3:02.57          6  
                  43.69     1:29.80 (46.11)   3:02.57 (1:32.77)                    
 12 Donlevy, Kelly A    13 CIY-MR               3:05.46    3:04.12          5  
                                1:25.11 ( )   3:04.12 (1:39.01)                    
 13 Kramer, Kylie S     13 Three Village-MR     3:07.21    3:05.32          4  
                  41.79     1:29.43 (47.64)     2:24.74 (55.31)     3:05.32 (40.58)
 14 Reddy, Margot S     13 Marlins Bgnw-MR      3:08.44    3:09.77          3  
                  42.73     1:30.19 (47.46)     2:29.22 (59.03)     3:09.77 (40.55)
 15 Trubiano, Alexa R   13 SSL-MR               3:12.71    3:10.98          2  
                                1:29.56 ( )   2:30.32 (1:00.76)     3:10.98 (40.66)
 16 Vega, Sofia V       13 Three Village-MR     3:04.10    3:11.67          1  
                  39.42     1:25.79 (46.37)   2:26.66 (1:00.87)     3:11.67 (45.01)
 17 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              3:03.82    3:13.25        
                                1:31.22 ( )   2:34.95 (1:03.73)     3:13.25 (38.30)
 18 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           3:03.80    3:14.20        
                  45.04     1:32.64 (47.60)     2:32.10 (59.46)     3:14.20 (42.10)
 19 Ng, Veronica        13 SSL-MR               3:17.46    3:14.93        
                  45.56     1:32.06 (46.50)     2:30.39 (58.33)     3:14.93 (44.54)
 20 Reguyal, Sabrina    14 GATE-MR              3:19.28    3:15.27        
                  44.65                             2:33.93 ( )     3:15.27 (41.34)
 21 Ng, Lauren K        13 GATE-MR              3:16.83    3:19.54        
                  45.68     1:39.11 (53.43)     2:31.78 (52.67)     3:19.54 (47.76)
 22 Chan, Caitlin       13 GATE-MR              3:18.37    3:22.64        
                                1:40.78 ( )   3:22.64 (1:41.86)                    
 23 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR              3:16.29    3:24.75        
                                1:41.42 ( )   3:24.75 (1:43.33)                    
 24 Ambery, Alana D     14 CIY-MR               3:11.49    3:26.45        
                  45.14     1:37.79 (52.65)   2:40.60 (1:02.81)     3:26.45 (45.85)
 25 Kohlus, Julianna P  13 Three Village-MR     3:23.86    3:29.90        
                  47.36     1:38.34 (50.98)   3:29.90 (1:51.56)                    
 26 Chernobelsky, Eliz  14 Shy-Mr-MR            3:35.00    3:35.89        
                  54.19     1:44.50 (50.31)   2:47.64 (1:03.14)     3:35.89 (48.25)
 27 Leites, Ellie E     13 Marlins Bgnw-MR      3:36.32    3:37.64        
                                1:44.22 ( )   3:37.64 (1:53.42)                    
 -- Han, Michelle       13 GATE-MR              2:46.73         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish - back
                                1:21.23 ( )     2:12.36 (51.13)          DQ (38.27)
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
              5:13.79  13-14 SUPE Supersectional
              5:28.59  13-14 ZONE Zone Team
              5:35.99  13-14 METS Senior Mets
              5:54.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elms, Gaige L       14 Marlins Bgnw-MR      5:42.03    5:42.75 JO      20  
                  36.40     1:19.51 (43.11)     2:03.39 (43.88)     2:44.03 (40.64)
                                                    5:06.20 ( )     5:42.75 (36.55)
  2 McHugh, Amanda K    13 Marlins Bgnw-MR      5:47.14    5:43.94 JO      17  
                  35.06     1:15.83 (40.77)     2:00.03 (44.20)     2:46.41 (46.38)
        3:36.86 (50.45)     4:26.98 (50.12)     5:06.37 (39.39)     5:43.94 (37.57)
  3 Quezada, Fuego V    13 PATS-MR              5:59.70    5:47.94 JO      16  
                  35.16     1:17.49 (42.33)     2:01.66 (44.17)     2:44.81 (43.15)
        3:38.37 (53.56)     4:30.26 (51.89)     5:09.96 (39.70)     5:47.94 (37.98)
  4 Sawkins, Cate J     14 Marlins Bgnw-MR      5:33.71    5:50.93 JO      15  
                  35.56     1:17.51 (41.95)     2:00.79 (43.28)     2:42.77 (41.98)
        3:36.17 (53.40)     4:30.28 (54.11)     5:11.50 (41.22)     5:50.93 (39.43)
  5 Novo, Samantha G    13 SPAR-MR              6:08.23    5:57.34         14  
                                1:20.65 ( )                             2:55.14 ( )
                                4:36.98 ( )     5:18.89 (41.91)     5:57.34 (38.45)
  6 Fitzsimmons, Hanna  14 Marlins Bgnw-MR      6:09.55    5:59.23         13  
                  36.50     1:21.61 (45.11)     2:07.61 (46.00)     2:52.39 (44.78)
        3:39.32 (46.93)   5:59.23 (2:19.91)                                        
  7 Dubin, Karen E      14 Marlins Bgnw-MR      5:50.00    6:05.66         12  
                  36.52     1:23.18 (46.66)     2:11.08 (47.90)     2:56.42 (45.34)
        3:51.88 (55.46)     4:46.78 (54.90)     5:28.02 (41.24)     6:05.66 (37.64)
  8 Adams, Hayley N     14 Three Village-MR     6:03.17    6:15.56         11  
                                1:28.69 ( )                             3:03.10 ( )
                                4:53.48 ( )   6:15.56 (1:22.08)                    
  9 Ambery, Alana D     14 CIY-MR               6:40.00    7:21.83          9  
                                1:45.69 ( )                             3:35.04 ( )
                                5:42.74 ( )     6:38.67 (55.93)     7:21.83 (43.16)
 
Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  15&O SUPE Supersectional
                28.89  15&O ZONE Zone Team
                29.99  15&O METS Senior Mets
                31.19  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hellman, Rachel E   16 Marlins Bgnw-MR        30.48      29.21 METS    20  
  2 Lam, Donna          16 PATS-MR                29.11      29.42 METS    17  
  3 Wasserman, Raquel   17 Marlins Bgnw-MR        30.56      29.45 METS    16  
  4 Dubin, Maria V      17 Marlins Bgnw-MR        28.56      29.62 METS    15  
  5 Covaci, Kristie-An  16 NYCC-MR                30.50      29.80 METS    14  
  6 Arenz, Kitty I      18 Marlins Bgnw-MR        29.00      30.15 JO      13  
  7 Rutkoske, Addy      16 PATS-MR                31.87      30.63 JO      12  
  8 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR                30.46      30.92 JO      11  
  9 Zaruvinsky, Emily   17 NYSA-MR                32.62      31.14 JO       9  
 10 Liddy, Nicole M     18 SSL-MR                 29.67      31.15 JO       7  
 11 Buitekant, Emily E  16 PATS-MR                31.68      31.25          6  
 12 Chan, Sarah P       16 Three Village-MR       30.74      31.74          5  
 13 Bonneville, Alyssa  15 Three Village-MR       30.89      31.78          4  
 14 Peralta, Loren S    18 APEX-MR                30.97      31.83          3  
 15 Wang, Carol         16 GATE-MR                32.06      32.15          2  
 16 Liu, Serina         16 NCAC-MR                31.00      32.38          1  
 17 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR                29.80      32.42        
 18 Visintin, Nichole   15 Three Village-MR       30.57      32.45        
 18 Fassett, Brooks C   15 Three Village-MR       31.85      32.45        
 20 Kinkel, Amanda N    16 GATE-MR                31.60      32.51        
 21 Friberg, Keelyn G   15 Three Village-MR       32.14      32.89        
 22 Gabriel, Tara N     15 Middies-MR             32.86      33.00        
 23 Gonzalez, Mirna G   16 APEX-MR                32.07      33.11        
 24 Fung, Amanda M      16 PATS-MR                33.15      33.33        
 25 Forsyth, Kaitlyn    15 Middies-MR             33.14      33.37        
 26 Li, Karen Z         15 Three Village-MR       33.00      33.44        
 27 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR                34.21      33.61        
 28 Bianco, Sara E      16 HS-MR                  31.00      34.05        
 29 Wong, Samantha H    15 HS-MR                  29.83      34.27        
 30 Costello, Emily C   15 NYSA-MR                33.74      34.67        
 31 Teo, Peony          15 NYCC-MR                33.86      35.28        
 32 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR                32.00      35.47        
 -- Cole, Mikaela G     15 APEX-MR                30.06         DQ        
      False start
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  15&O SUPE Supersectional
              1:04.09  15&O ZONE Zone Team
              1:04.49  15&O METS Senior Mets
              1:07.19  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lam, Donna          16 PATS-MR              1:02.19    1:02.76 ZONE    20  
  2 Dubin, Maria V      17 Marlins Bgnw-MR      1:02.94    1:03.80 ZONE    17  
                  30.77     1:03.80 (33.03)                                        
  3 Arenz, Kitty I      18 Marlins Bgnw-MR      1:02.19    1:05.24 JO      16  
                  31.33     1:05.24 (33.91)                                        
  4 Karle, Katherine E  16 Marlins Bgnw-MR      1:07.67    1:06.69 JO      15  
                  32.56     1:06.69 (34.13)                                        
  5 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:06.68    1:06.85 JO      14  
                  32.46     1:06.85 (34.39)                                        
  6 Covaci, Kristie-An  16 NYCC-MR              1:09.00    1:07.83         13  
                  32.38     1:07.83 (35.45)                                        
  7 Buitekant, Emily E  16 PATS-MR              1:08.96    1:08.12         12  
  8 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              1:08.70    1:08.88         11  
                  32.95     1:08.88 (35.93)                                        
  9 Chan, Sarah P       16 Three Village-MR     1:06.09    1:09.25          9  
                  33.94     1:09.25 (35.31)                                        
 10 McNair, Meaghan F   15 Three Village-MR     1:06.65    1:09.29          7  
                  33.80     1:09.29 (35.49)                                        
 11 Lederer, Genna      17 NYSA-MR              1:07.19    1:09.34          6  
                  32.72     1:09.34 (36.62)                                        
 12 Zaruvinsky, Emily   17 NYSA-MR              1:10.60    1:09.53          5  
 13 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              1:08.17    1:09.65          4  
                  33.80     1:09.65 (35.85)                                        
 14 Visintin, Nichole   15 Three Village-MR     1:05.77    1:09.91          3  
                  34.02     1:09.91 (35.89)                                        
 15 Liu, Serina         16 NCAC-MR              1:07.00    1:10.14          2  
                  33.81     1:10.14 (36.33)                                        
 16 Wang, Chloe         16 Middies-MR           1:08.08    1:10.63          1  
                  33.97     1:10.63 (36.66)                                        
 17 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              1:06.47    1:10.69        
                  34.14     1:10.69 (36.55)                                        
 18 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR      1:12.37    1:10.89        
 19 Kumaran, Maya L     16 PATS-MR              1:09.77    1:11.18        
                  34.37     1:11.18 (36.81)                                        
 20 Friberg, Keelyn G   15 Three Village-MR     1:09.77    1:11.90        
 21 Wang, Carol         16 GATE-MR              1:09.47    1:12.25        
 22 Fassett, Brooks C   15 Three Village-MR     1:09.68    1:12.87        
                  35.17     1:12.87 (37.70)                                        
 23 McBrinn, Lauren R   16 NYSA-MR              1:12.06    1:13.10        
                  34.80     1:13.10 (38.30)                                        
 24 Bianco, Sara E      16 HS-MR                1:15.00    1:13.16        
                  34.85     1:13.16 (38.31)                                        
 25 Li, Karen Z         15 Three Village-MR     1:10.51    1:13.31        
                  34.75     1:13.31 (38.56)                                        
 26 Kinkel, Amanda N    16 GATE-MR              1:09.31    1:13.52        
                  34.68     1:13.52 (38.84)                                        
 27 Hartigan, Meghan C  17 SSL-MR               1:16.16    1:13.99        
 28 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              1:17.82    1:15.71        
 29 Teo, Peony          15 NYCC-MR              1:16.18    1:16.36        
                  37.46     1:16.36 (38.90)                                        
 30 Chin, Danielle      17 GATE-MR              1:19.95    1:17.98        
 31 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              1:17.46    1:19.00        
                  37.52     1:19.00 (41.48)                                        
 32 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR              1:13.00    1:19.06        
 33 Capalbo, Nicolette  16 SSL-MR               1:13.24    1:22.27        
                  39.88     1:22.27 (42.39)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  15&O SUPE Supersectional
              2:16.99  15&O ZONE Zone Team
              2:18.99  15&O METS Senior Mets
              2:26.49  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lam, Donna          16 PATS-MR              2:15.78    2:17.85 METS    20  
                  31.92     1:05.70 (33.78)     1:41.84 (36.14)     2:17.85 (36.01)
  2 Dubin, Maria V      17 Marlins Bgnw-MR      2:16.88    2:22.76 JO      17  
                  32.34     1:08.64 (36.30)     1:47.71 (39.07)     2:22.76 (35.05)
  3 Hellman, Rachel E   16 Marlins Bgnw-MR      2:21.33    2:23.91 JO      16  
                  33.49     1:09.87 (36.38)     1:47.60 (37.73)     2:23.91 (36.31)
  4 Karle, Katherine E  16 Marlins Bgnw-MR      2:26.66    2:24.44 JO      15  
                  34.05     1:11.15 (37.10)     1:48.61 (37.46)     2:24.44 (35.83)
  5 DiGiacomo, Nicole   15 Marlins Bgnw-MR      2:21.71    2:24.47 JO      14  
                  34.01     1:11.02 (37.01)   2:24.47 (1:13.45)                    
  6 Arenz, Kitty I      18 Marlins Bgnw-MR      2:15.82    2:25.89 JO      13  
                                1:09.59 ( )   2:25.89 (1:16.30)                    
  7 Chan, Sarah P       16 Three Village-MR     2:25.10    2:27.69         12  
                  35.26     1:12.89 (37.63)     1:51.03 (38.14)     2:27.69 (36.66)
  8 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              2:27.14    2:27.82         11  
                  33.97     1:11.25 (37.28)     1:49.20 (37.95)     2:27.82 (38.62)
  9 Buitekant, Emily E  16 PATS-MR              2:31.78    2:29.31          9  
                  34.83     1:13.34 (38.51)     1:52.44 (39.10)     2:29.31 (36.87)
 10 Portch, Betsy D     18 PATS-MR              2:29.27    2:31.56          7  
                  35.93     1:14.89 (38.96)     1:53.53 (38.64)     2:31.56 (38.03)
 11 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              2:30.43    2:32.01          6  
                                1:13.86 ( )   2:32.01 (1:18.15)                    
 12 McNair, Meaghan F   15 Three Village-MR     2:30.96    2:33.18          5  
                  34.74     1:13.04 (38.30)     1:54.06 (41.02)     2:33.18 (39.12)
 13 McBrinn, Lauren R   16 NYSA-MR              2:31.40    2:33.37          4  
                                1:14.65 ( )   2:33.37 (1:18.72)                    
 14 Forsyth, Kaitlyn    15 Middies-MR           2:28.50    2:35.16          3  
                  35.38     1:15.14 (39.76)     1:56.81 (41.67)     2:35.16 (38.35)
 15 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              2:30.47    2:35.32          2  
                  35.73     1:14.93 (39.20)     1:56.19 (41.26)     2:35.32 (39.13)
 16 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR      2:40.28    2:36.12          1  
                                1:15.98 ( )     1:56.63 (40.65)     2:36.12 (39.49)
 17 Liu, Serina         16 NCAC-MR              2:23.00    2:36.64        
                  34.67     1:13.29 (38.62)     1:55.52 (42.23)     2:36.64 (41.12)
 18 Visintin, Nichole   15 Three Village-MR     2:27.25    2:36.67        
                                1:13.54 ( )   2:36.67 (1:23.13)                    
 19 Lederer, Genna      17 NYSA-MR              2:30.32    2:40.74        
                  35.72     1:14.63 (38.91)     1:57.67 (43.04)     2:40.74 (43.07)
 20 Bianco, Sara E      16 HS-MR                2:30.81    2:40.76        
                  35.78     1:16.67 (40.89)     1:59.60 (42.93)     2:40.76 (41.16)
 21 Li, Karen Z         15 Three Village-MR     2:36.98    2:42.94        
                                1:19.32 ( )   2:42.94 (1:23.62)                    
 22 Wang, Chloe         16 Middies-MR           2:29.08    2:45.26        
                  37.35     1:19.25 (41.90)     2:02.60 (43.35)     2:45.26 (42.66)
 23 Kumaran, Maya L     16 PATS-MR              2:38.87    2:47.81        
                  37.69     1:19.86 (42.17)     2:03.57 (43.71)     2:47.81 (44.24)
 24 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              2:43.60    2:49.22        
                  37.66     1:21.36 (43.70)     2:08.20 (46.84)     2:49.22 (41.02)
 25 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              2:48.87    2:50.73        
                  39.13     1:22.06 (42.93)     2:06.21 (44.15)     2:50.73 (44.52)
 26 Capalbo, Nicolette  16 SSL-MR               2:37.85    2:54.83        
                  39.75     1:23.91 (44.16)     2:10.62 (46.71)     2:54.83 (44.21)
 27 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR              2:35.00    2:55.76        
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:33.79  15&O SUPE Supersectional
              4:46.99  15&O ZONE Zone Team
              4:49.99  15&O METS Senior Mets
              5:05.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lam, Donna          16 PATS-MR              5:11.05    4:57.62 JO      20  
                  34.12     1:11.94 (37.82)     1:50.22 (38.28)     2:28.48 (38.26)
        3:06.22 (37.74)     3:43.85 (37.63)     4:21.55 (37.70)     4:57.62 (36.07)
  2 Portch, Betsy D     18 PATS-MR              5:05.18    5:09.72         17  
                  35.31     1:12.89 (37.58)     1:52.42 (39.53)     2:31.79 (39.37)
        3:11.54 (39.75)     3:51.70 (40.16)     4:31.14 (39.44)     5:09.72 (38.58)
  3 Desiderio, Anna N   15 Marlins Bgnw-MR      5:07.93    5:10.15         16  
                                1:14.33 ( )     1:54.17 (39.84)     2:33.54 (39.37)
                                3:52.78 ( )     4:32.63 (39.85)     5:10.15 (37.52)
  4 McBrinn, Lauren R   16 NYSA-MR              5:11.43    5:25.69         15  
                                1:16.17 ( )                             2:39.42 ( )
                                4:02.96 ( )   5:25.69 (1:22.73)                    
  5 Forsyth, Kaitlyn    15 Middies-MR           5:30.11    5:25.93         14  
                  37.64     1:18.26 (40.62)     1:59.98 (41.72)     2:41.27 (41.29)
        3:23.76 (42.49)     4:05.10 (41.34)     4:46.63 (41.53)     5:25.93 (39.30)
  6 Gabriel, Tara N     15 Middies-MR           5:37.81    5:43.94         13  
                  38.55     1:19.58 (41.03)     2:03.42 (43.84)     2:46.86 (43.44)
                                4:15.24 ( )   5:43.94 (1:28.70)                    
  7 Wang, Chloe         16 Middies-MR           5:23.66    5:55.11         12  
                  39.64     1:23.74 (44.10)     2:09.89 (46.15)     2:55.18 (45.29)
        3:41.47 (46.29)     4:27.24 (45.77)     5:12.25 (45.01)     5:55.11 (42.86)
  8 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              5:47.16    5:57.71         11  
                                1:23.60 ( )                             2:54.62 ( )
                                4:26.98 ( )   5:57.71 (1:30.73)                    
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  15&O SUPE Supersectional
              1:12.69  15&O ZONE Zone Team
              1:12.99  15&O METS Senior Mets
              1:17.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arenz, Kitty I      18 Marlins Bgnw-MR      1:10.04    1:10.81 ZONE    20  
                  35.60     1:10.81 (35.21)                                        
  2 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:11.05    1:12.31 ZONE    17  
                  36.16     1:12.31 (36.15)                                        
  3 Liddy, Nicole M     18 SSL-MR               1:07.89    1:14.32 JO      16  
                  36.52     1:14.32 (37.80)                                        
  4 Forsyth, Kaitlyn    15 Middies-MR           1:12.15    1:16.21 JO      15  
  5 Lam, Donna          16 PATS-MR              1:15.95    1:16.28 JO      14  
  6 Wasserman, Raquel   17 Marlins Bgnw-MR      1:18.87    1:16.96 JO      13  
                  37.87     1:16.96 (39.09)                                        
  7 Bianco, Sara E      16 HS-MR                1:13.51    1:17.18 JO      12  
                  38.08     1:17.18 (39.10)                                        
  8 Li, Karen Z         15 Three Village-MR     1:17.64    1:19.14         11  
  9 Wang, Carol         16 GATE-MR              1:17.49    1:19.67          9  
                  38.36     1:19.67 (41.31)                                        
 10 Bonneville, Alyssa  15 Three Village-MR     1:15.63    1:20.47          7  
                  39.55     1:20.47 (40.92)                                        
 11 Kinkel, Amanda N    16 GATE-MR              1:16.12    1:21.16          6  
 12 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              1:13.85    1:21.54          5  
                  39.47     1:21.54 (42.07)                                        
 13 Visintin, Nichole   15 Three Village-MR     1:19.75    1:21.63          4  
                  39.25     1:21.63 (42.38)                                        
 14 Chan, Sarah P       16 Three Village-MR     1:15.96    1:21.74          3  
                  39.51     1:21.74 (42.23)                                        
 15 Teo, Peony          15 NYCC-MR              1:24.10    1:23.77          2  
                  41.28     1:23.77 (42.49)                                        
 16 Covaci, Kristie-An  16 NYCC-MR              1:17.00    1:23.96          1  
 17 Friberg, Keelyn G   15 Three Village-MR     1:21.47    1:24.32        
                  40.95     1:24.32 (43.37)                                        
 18 McBrinn, Lauren R   16 NYSA-MR              1:19.68    1:24.61        
                  40.44     1:24.61 (44.17)                                        
 19 Fung, Amanda M      16 PATS-MR              1:33.50    1:25.00        
                  42.79     1:25.00 (42.21)                                        
 20 Liu, Serina         16 NCAC-MR              1:19.00    1:25.03        
                  42.02     1:25.03 (43.01)                                        
 21 McNair, Meaghan F   15 Three Village-MR     1:17.30    1:25.07        
                  42.24     1:25.07 (42.83)                                        
 22 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              1:28.07    1:25.20        
                  40.54     1:25.20 (44.66)                                        
 23 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              1:18.91    1:25.46        
 24 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              1:19.70    1:26.79        
                  42.16     1:26.79 (44.63)                                        
 25 Gonzalez, Mirna G   16 APEX-MR              1:22.51    1:27.62        
                  42.69     1:27.62 (44.93)                                        
 26 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              1:27.61    1:31.96        
                  44.71     1:31.96 (47.25)                                        
 27 Fassett, Brooks C   15 Three Village-MR     1:26.98    1:32.92        
                  45.58     1:32.92 (47.34)                                        
 28 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR              1:23.00    1:33.67        
 29 Costello, Emily C   15 NYSA-MR              1:33.06    1:34.15        
                  46.01     1:34.15 (48.14)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:25.29  15&O SUPE Supersectional
              2:35.49  15&O ZONE Zone Team
              2:37.49  15&O METS Senior Mets
              2:47.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arenz, Kitty I      18 Marlins Bgnw-MR      2:30.19    2:32.56 ZONE    20  
                  36.87     1:15.05 (38.18)     1:54.38 (39.33)     2:32.56 (38.18)
  2 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              2:36.53    2:35.98 METS    17  
                                1:16.33 ( )   2:35.98 (1:19.65)                    
  3 Silverman, Erica A  16 Marlins Bgnw-MR      2:34.13    2:38.65 JO      16  
                  37.04     1:16.64 (39.60)     1:57.67 (41.03)     2:38.65 (40.98)
  4 Karle, Katherine E  16 Marlins Bgnw-MR      2:31.02    2:38.82 JO      15  
                                1:17.60 ( )   2:38.82 (1:21.22)                    
  5 DiGiacomo, Nicole   15 Marlins Bgnw-MR      2:40.34    2:48.51         14  
                                1:22.81 ( )   2:48.51 (1:25.70)                    
  6 Bianco, Sara E      16 HS-MR                2:36.90    2:49.00         13  
                  39.26     1:21.96 (42.70)     2:06.00 (44.04)     2:49.00 (43.00)
  7 Forsyth, Kaitlyn    15 Middies-MR           2:44.50    2:49.43         12  
                  40.16     1:22.33 (42.17)     2:06.68 (44.35)     2:49.43 (42.75)
  8 McBrinn, Lauren R   16 NYSA-MR              2:46.51    2:50.97         11  
                  41.38     1:25.30 (43.92)     2:09.41 (44.11)     2:50.97 (41.56)
  9 Li, Karen Z         15 Three Village-MR     2:47.05    2:53.55          9  
                  41.09     1:25.23 (44.14)     2:10.85 (45.62)     2:53.55 (42.70)
 10 Wang, Carol         16 GATE-MR              2:58.00    2:54.01          7  
                                1:25.91 ( )   2:54.01 (1:28.10)                    
 11 Chan, Sarah P       16 Three Village-MR     2:46.47    2:54.07          6  
                                1:26.33 ( )   2:54.07 (1:27.74)                    
 12 Visintin, Nichole   15 Three Village-MR     2:49.73    2:54.52          5  
                                1:26.43 ( )     2:10.63 (44.20)     2:54.52 (43.89)
 13 Kinkel, Amanda N    16 GATE-MR              2:42.56    2:54.64          4  
                  40.65     1:24.35 (43.70)     2:09.74 (45.39)     2:54.64 (44.90)
 14 Hartigan, Meghan C  17 SSL-MR               2:34.83    2:55.78          3  
                  40.41     1:24.45 (44.04)     2:10.51 (46.06)     2:55.78 (45.27)
 15 Desiderio, Anna N   15 Marlins Bgnw-MR      2:49.05    2:55.92          2  
                  41.66     1:27.14 (45.48)     2:11.66 (44.52)     2:55.92 (44.26)
 16 Friberg, Keelyn G   15 Three Village-MR     2:51.14    2:57.23          1  
                  42.44     1:27.85 (45.41)     2:13.45 (45.60)     2:57.23 (43.78)
 17 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              2:41.77    2:57.45        
                  41.53     1:25.63 (44.10)     2:12.29 (46.66)     2:57.45 (45.16)
 18 Teo, Peony          15 NYCC-MR              3:01.36    2:59.07        
                  43.18     1:28.88 (45.70)     2:16.45 (47.57)     2:59.07 (42.62)
 19 McNair, Meaghan F   15 Three Village-MR     2:59.46    3:01.70        
                  43.21     1:27.86 (44.65)     2:15.15 (47.29)     3:01.70 (46.55)
 20 Capalbo, Nicolette  16 SSL-MR               3:01.78    3:07.29        
                  44.42     1:32.04 (47.62)   3:07.29 (1:35.25)                    
 21 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              3:08.15    3:10.47        
                  44.21     1:32.35 (48.14)     2:24.38 (52.03)     3:10.47 (46.09)
 22 Chin, Danielle      17 GATE-MR              3:16.32    3:13.60        
                  45.27     1:34.32 (49.05)     2:25.59 (51.27)     3:13.60 (48.01)
 23 Lederer, Genna      17 NYSA-MR              3:05.08    3:13.62        
                                1:33.55 ( )     2:24.40 (50.85)     3:13.62 (49.22)
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  15&O SUPE Supersectional
              1:22.59  15&O ZONE Zone Team
              1:24.99  15&O METS Senior Mets
              1:29.49  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hellman, Rachel E   16 Marlins Bgnw-MR      1:27.03    1:27.86 JO      20  
                  41.69     1:27.86 (46.17)                                        
  2 Lam, Donna          16 PATS-MR              1:26.28    1:28.36 JO      17  
                  42.81     1:28.36 (45.55)                                        
  3 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR      1:27.15    1:29.63         16  
                  43.18     1:29.63 (46.45)                                        
  4 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:28.72    1:31.55         15  
  5 Kinkel, Amanda N    16 GATE-MR              1:38.00    1:34.41         14  
                  45.24     1:34.41 (49.17)                                        
  6 Buitekant, Emily E  16 PATS-MR              1:40.16    1:34.54         13  
  7 Portch, Betsy D     18 PATS-MR              1:32.94    1:34.85         12  
  8 Lederer, Genna      17 NYSA-MR              1:31.04    1:35.21         11  
                  46.04     1:35.21 (49.17)                                        
  9 Hartigan, Meghan C  17 SSL-MR               1:29.26    1:35.35          9  
                  45.81     1:35.35 (49.54)                                        
 10 Covaci, Kristie-An  16 NYCC-MR              1:25.00    1:35.44          7  
 11 Zaruvinsky, Emily   17 NYSA-MR              1:31.80    1:35.65          6  
                  45.92     1:35.65 (49.73)                                        
 12 Bianco, Sara E      16 HS-MR                1:27.65    1:36.37          5  
                  45.11     1:36.37 (51.26)                                        
 13 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              1:37.46    1:38.01          4  
 14 Wang, Chloe         16 Middies-MR           1:33.20    1:39.05          3  
                  47.13     1:39.05 (51.92)                                        
 15 Desiderio, Anna N   15 Marlins Bgnw-MR      1:35.92    1:40.12          2  
                  48.15     1:40.12 (51.97)                                        
 16 Friberg, Keelyn G   15 Three Village-MR     1:36.06    1:41.43          1  
                  49.55     1:41.43 (51.88)                                        
 17 Teo, Peony          15 NYCC-MR              1:42.27    1:44.12        
 18 Fassett, Brooks C   15 Three Village-MR     1:34.89    1:44.15        
                  49.57     1:44.15 (54.58)                                        
 19 Kumaran, Maya L     16 PATS-MR              1:37.00    1:47.09        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  15&O SUPE Supersectional
              2:56.29  15&O ZONE Zone Team
              3:04.99  15&O METS Senior Mets
              3:13.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hellman, Rachel E   16 Marlins Bgnw-MR      3:09.47    3:06.54 JO      20  
                  42.78     1:30.82 (48.04)     2:17.97 (47.15)     3:06.54 (48.57)
  2 Rutkoske, Addy      16 PATS-MR              3:16.28    3:11.17 JO      17  
                                1:33.30 ( )   3:11.17 (1:37.87)                    
  3 Fung, Amanda M      16 PATS-MR              3:15.12    3:13.24 JO      16  
                  44.70     1:33.56 (48.86)     2:24.64 (51.08)     3:13.24 (48.60)
  4 Portch, Betsy D     18 PATS-MR              3:10.71    3:17.85         15  
                  45.42     1:34.55 (49.13)     2:25.89 (51.34)     3:17.85 (51.96)
  5 Desiderio, Anna N   15 Marlins Bgnw-MR      3:20.03    3:29.70         14  
                  48.67     1:42.23 (53.56)     2:37.03 (54.80)     3:29.70 (52.67)
  6 Wang, Chloe         16 Middies-MR           3:18.11    3:34.15         13  
                  47.04     1:40.51 (53.47)     2:36.27 (55.76)     3:34.15 (57.88)
  7 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              3:28.58    3:37.66         12  
                  50.87     1:46.33 (55.46)     2:44.34 (58.01)     3:37.66 (53.32)
  8 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              3:42.97    3:56.70         11  
                                1:52.54 ( )   2:54.75 (1:02.21)   3:56.70 (1:01.95)
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  15&O SUPE Supersectional
              1:09.89  15&O ZONE Zone Team
              1:11.99  15&O METS Senior Mets
              1:16.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lam, Donna          16 PATS-MR              1:09.09    1:09.06 ZONE    20  
                  32.65     1:09.06 (36.41)                                        
  2 Dubin, Maria V      17 Marlins Bgnw-MR      1:06.96    1:09.56 ZONE    17  
                  32.97     1:09.56 (36.59)                                        
  3 Buitekant, Emily E  16 PATS-MR              1:17.01    1:14.50 JO      16  
                  35.79     1:14.50 (38.71)                                        
  4 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:16.14    1:14.92 JO      15  
                  34.46     1:14.92 (40.46)                                        
  5 Wasserman, Raquel   17 Marlins Bgnw-MR      1:13.70    1:15.06 JO      14  
  6 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              1:09.58    1:17.93         13  
                  35.32     1:17.93 (42.61)                                        
  7 Wang, Carol         16 GATE-MR              1:14.57    1:17.96         12  
                  36.39     1:17.96 (41.57)                                        
  8 Gabriel, Tara N     15 Middies-MR           1:15.09    1:18.86         11  
                  35.49     1:18.86 (43.37)                                        
  9 Chan, Sarah P       16 Three Village-MR     1:16.37    1:20.12          9  
 10 McNair, Meaghan F   15 Three Village-MR     1:16.53    1:22.22          7  
 11 Kinkel, Amanda N    16 GATE-MR              1:26.53    1:26.56          6  
 12 Visintin, Nichole   15 Three Village-MR     1:20.92    1:27.28          5  
 13 Li, Karen Z         15 Three Village-MR     1:24.31    1:31.37          4  
                  42.40     1:31.37 (48.97)                                        
 14 Friberg, Keelyn G   15 Three Village-MR     1:26.63    1:31.67          3  
                  57.45     1:31.67 (34.22)                                        
 15 Teo, Peony          15 NYCC-MR              1:31.04    1:35.83          2  
                  46.22     1:35.83 (49.61)                                        
 16 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              1:50.71    1:37.10          1  
                  42.51     1:37.10 (54.59)                                        
 17 Wong, Samantha H    15 HS-MR                1:27.54    1:42.22        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.39  15&O SUPE Supersectional
              2:31.59  15&O ZONE Zone Team
              2:43.99  15&O METS Senior Mets
              2:50.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silverman, Erica A  16 Marlins Bgnw-MR      2:26.59    2:29.56 ZONE    20  
                  33.10     1:10.48 (37.38)     1:49.97 (39.49)     2:29.56 (39.59)
  2 Lam, Donna          16 PATS-MR              2:37.68    2:37.74 METS    17  
                                1:15.31 ( )     1:57.48 (42.17)     2:37.74 (40.26)
  3 Dubin, Maria V      17 Marlins Bgnw-MR      2:32.61    2:39.60 METS    16  
                  34.08     1:13.87 (39.79)     1:56.89 (43.02)     2:39.60 (42.71)
  4 Wang, Carol         16 GATE-MR              2:44.75    3:07.92         15  
                  37.99     1:24.47 (46.48)     2:16.97 (52.50)     3:07.92 (50.95)
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  15&O SUPE Supersectional
              2:35.89  15&O ZONE Zone Team
              2:37.29  15&O METS Senior Mets
              2:45.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Goehring, Theresa   19 FORD-MR              2:23.77    2:36.30 METS    20  
                  33.23     1:13.89 (40.66)     2:00.30 (46.41)     2:36.30 (36.00)
  2 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              2:37.21    2:37.37 JO      17  
                  34.50     1:13.75 (39.25)     2:00.85 (47.10)     2:37.37 (36.52)
  3 Arenz, Kitty I      18 Marlins Bgnw-MR      2:42.78    2:39.81 JO      16  
                                1:13.52 ( )     2:03.96 (50.44)     2:39.81 (35.85)
  4 Hellman, Rachel E   16 Marlins Bgnw-MR      2:42.55    2:42.18 JO      15  
                  35.97     1:18.97 (43.00)   2:42.18 (1:23.21)                    
  5 Dubin, Maria V      17 Marlins Bgnw-MR      2:39.21    2:42.19 JO      14  
                                1:15.82 ( )     2:07.55 (51.73)     2:42.19 (34.64)
  6 Gehrich, Megan N    20 FORD-MR              2:24.06    2:43.23 JO      13  
                  54.79     1:17.71 (22.92)     2:05.64 (47.93)     2:43.23 (37.59)
  7 Chappell, Spencer   21 FORD-MR              2:23.79    2:44.58 JO      12  
                  35.45     1:16.01 (40.56)     2:04.07 (48.06)     2:44.58 (40.51)
  8 Bonneville, Alyssa  15 Three Village-MR     2:41.66    2:44.79 JO      11  
                  37.54     1:19.33 (41.79)     2:07.74 (48.41)     2:44.79 (37.05)
  9 Buitekant, Emily E  16 PATS-MR              2:53.04    2:47.42          9  
                  36.51     1:19.73 (43.22)     2:10.65 (50.92)     2:47.42 (36.77)
 10 Zarriello, Megan T  21 FORD-MR              2:25.55    2:48.02          7  
                                1:17.51 ( )   2:48.02 (1:30.51)                    
 11 Rutkoske, Addy      16 PATS-MR                   NT    2:49.82          6  
                  37.58     1:22.35 (44.77)     2:10.46 (48.11)     2:49.82 (39.36)
 12 Zaruvinsky, Emily   17 NYSA-MR              2:50.57    2:50.35          5  
                  38.09     1:21.45 (43.36)     2:15.19 (53.74)     2:50.35 (35.16)
 13 Bianco, Sara E      16 HS-MR                2:42.55    2:51.38          4  
                                1:19.84 ( )   2:51.38 (1:31.54)                    
 14 Desiderio, Anna N   15 Marlins Bgnw-MR      2:48.46    2:52.53          3  
                  38.60     1:22.17 (43.57)     2:15.59 (53.42)     2:52.53 (36.94)
 15 Kinkel, Amanda N    16 GATE-MR              2:49.29    2:54.71          2  
                                1:22.22 ( )   2:54.71 (1:32.49)                    
 16 Carroll, Kelly A    21 FORD-MR              2:20.35    2:56.86          1  
                  38.03     1:25.52 (47.49)     2:15.18 (49.66)     2:56.86 (41.68)
 17 McNair, Meaghan F   15 Three Village-MR     2:51.09    2:58.78        
                                1:21.42 ( )     2:19.70 (58.28)     2:58.78 (39.08)
 18 McBrinn, Lauren R   16 NYSA-MR              2:57.97    3:00.94        
                                1:23.98 ( )   3:00.94 (1:36.96)                    
 19 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              3:07.85    3:12.57        
                  42.38     1:34.25 (51.87)     2:29.34 (55.09)     3:12.57 (43.23)
 20 Costello, Emily C   15 NYSA-MR              3:18.91    3:13.29        
                  43.98     1:32.15 (48.17)     2:32.00 (59.85)     3:13.29 (41.29)
 21 Wong, Samantha H    15 HS-MR                3:00.55    3:30.58        
                  44.36     1:39.79 (55.43)   2:41.93 (1:02.14)     3:30.58 (48.65)
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
              5:13.79  15&O SUPE Supersectional
              5:30.49  15&O ZONE Zone Team
              5:35.99  15&O METS Senior Mets
              5:53.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silverman, Erica A  16 Marlins Bgnw-MR      5:25.61    5:31.35 METS    20  
                                1:11.27 ( )                             2:35.53 ( )
                                4:15.97 ( )   5:31.35 (1:15.38)                    
  2 DiGiacomo, Nicole   15 Marlins Bgnw-MR      5:56.93    5:48.54 JO      17  
                                1:19.50 ( )     2:05.59 (46.09)     2:49.33 (43.74)
        3:39.55 (50.22)     4:30.53 (50.98)     5:10.56 (40.03)     5:48.54 (37.98)
  3 Hellman, Rachel E   16 Marlins Bgnw-MR      6:09.65    5:52.99 JO      16  
                  38.03     1:21.66 (43.63)     2:07.81 (46.15)     2:52.14 (44.33)
        3:43.04 (50.90)     4:33.84 (50.80)     5:14.09 (40.25)     5:52.99 (38.90)
  4 Desiderio, Anna N   15 Marlins Bgnw-MR      5:59.41    6:06.47         15  
                                1:24.83 ( )                             2:58.39 ( )
                                4:49.26 ( )   6:06.47 (1:17.21)                    
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.39  8&U ZONE Zone Team
                37.49  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Franks, Finn J       8 Marlins Bgnw-MR        42.92      40.24         20  
  2 Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR        52.00      42.38         17  
  3 Salas, Stefanos H    7 NCAC-MR                47.00      42.78         16  
  4 Quiros, Martin       7 SPAR-MR                53.45      47.41         15  
  5 Kamal, Adam          6 Marlins Bgnw-MR        55.66      49.20         14  
  6 Salas, Alejandro H   7 NCAC-MR                54.00      49.56         13  
  7 Yang, David Y        8 Middies-MR                NT      52.97         12  
  8 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR        55.00      53.34         11  
  9 Peng, Thomas F       7 APEX-MR                52.04      54.92          9  
 10 Ladyzhensky, Micha   7 Shy-Mr-MR              54.22      55.29          7  
 11 Pena, Aidan J        7 APEX-MR              1:02.18      56.36          6  
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  8&U ZONE Zone Team
                44.99  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moran, Keilan S      8 CIY-MR                 52.48      48.55         20  
  2 Landgraf, Timothy    8 Shy-Mr-MR              56.64      48.62         17  
  3 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR      1:02.00      52.22         16  
  4 Salas, Stefanos H    7 NCAC-MR                53.00      52.27         15  
  5 Kamal, Adam          6 Marlins Bgnw-MR        58.02      53.74         14  
  6 Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR      1:02.00      54.28         13  
  7 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR              1:03.64      57.99         12  
  8 Yang, David Y        8 Middies-MR                NT    1:04.18         11  
  9 Salas, Alejandro H   7 NCAC-MR                59.00    1:05.95          9  
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.49  8&U ZONE Zone Team
                51.99  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Franks, Finn J       8 Marlins Bgnw-MR        57.51      58.32         20  
  2 Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR      1:12.00      59.67         17  
  3 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR      1:05.00    1:00.25         16  
  4 Salas, Stefanos H    7 NCAC-MR                58.00    1:00.75         15  
  5 Salas, Alejandro H   7 NCAC-MR              1:00.00    1:00.87         14  
  6 Kamal, Adam          6 Marlins Bgnw-MR      1:05.66    1:01.62         13  
  7 Quiros, Martin       7 SPAR-MR              1:10.87    1:05.40         12  
  8 Peng, Thomas F       7 APEX-MR              1:15.74    1:05.59         11  
  9 Ladyzhensky, Micha   7 Shy-Mr-MR            1:13.36    1:12.57          9  
 10 Yang, David Y        8 Middies-MR                NT    1:13.10          7  
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.49  8&U ZONE Zone Team
                43.99  8&U JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moran, Keilan S      8 CIY-MR                 52.90      50.29         20  
  2 Landgraf, Timothy    8 Shy-Mr-MR            1:03.02      50.79         17  
  3 Chang, Benjamin      7 Marlins Bgnw-MR      1:02.00    1:02.11         16  
 -- Kamal, Adam          6 Marlins Bgnw-MR      1:04.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Dalton, Sean A       8 Marlins Bgnw-MR      1:15.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Weisburg, Alexande   8 APEX-MR              1:13.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.39  9-10 ZONE Zone Team
                37.49  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chia, Derrick       10 NCAC-MR                35.00      33.08 ZONE    20  
  2 Nunez, Alex B        9 Marlins Bgnw-MR        33.75      33.20 ZONE    17  
  3 Sakharuk, Nikita V   9 Marlins Bgnw-MR        34.52      34.07 JO      16  
  4 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                35.61      34.75 JO      15  
  5 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR                33.73      34.95 JO      14  
  6 Nack, Adam N        10 Marlins Bgnw-MR        35.83      36.20 JO      13  
  7 DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR              37.87      36.76 JO      12  
  8 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              38.78      36.91 JO      11  
  9 Du, Alexander W     10 Marlins Bgnw-MR        38.33      37.44 JO       9  
 10 Zhang, David        10 GATE-MR                37.58      37.90          7  
 11 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR                36.44      38.04          6  
 12 Desmaras, Juan Car  10 Marlins Bgnw-MR        39.18      38.12          5  
 13 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR              40.78      38.35          4  
 14 Holan, Steve         9 PATS-MR                36.40      38.39          3  
 15 Peng, Greg W         9 APEX-MR                39.08      39.11          2  
 16 Mestres, Matthew R   9 Three Village-MR       39.03      39.38          1  
 17 Desmaras, Jorge D   10 Marlins Bgnw-MR        39.39      39.62        
 18 Desmaras, Mariano   10 Marlins Bgnw-MR        41.64      39.84        
 19 Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR        42.50      40.07        
 20 Zhang, John          9 NCAC-MR                40.00      40.11        
 21 Gagnon, Alex         9 Middies-MR             45.74      41.25        
 22 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             41.47      41.50        
 23 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              44.31      41.73        
 24 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR                43.24      42.24        
 25 Lau, Marcus         10 GATE-MR                40.23      42.47        
 26 Chau, Frederick      9 CIY-MR                 41.43      42.57        
 27 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                43.53      42.59        
 28 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR             41.54      42.68        
 29 Gavigan, Owen T     10 Three Village-MR       41.31      43.66        
 30 Rios, Jared J        9 Middies-MR             44.36      45.07        
 31 Chin, William D      9 NYCC-MR                45.00      46.01        
 32 Trachuk, James       9 NYCC-MR                47.00      46.92        
 33 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR        49.00      48.48        
 34 Salas, Dimitris      9 NCAC-MR                50.00      53.03        
 35 Pasquince, Michael  10 Shy-Mr-MR              55.02      53.54        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:12.49  ZONE Zone Team
              1:22.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preston, Liam j     10 Three Village-MR     1:11.22    1:10.52 ZONE    20  
                  33.95     1:10.52 (36.57)                                        
  2 Chiarella, Richie   10 Three Village-MR     1:13.23    1:14.20 JO      17  
                  35.95     1:14.20 (38.25)                                        
  3 Emerson, Hunter J    9 Three Village-MR     1:14.58    1:15.13 JO      16  
  4 Sakharuk, Nikita V   9 Marlins Bgnw-MR      1:17.45    1:16.89 JO      15  
                  37.02     1:16.89 (39.87)                                        
  5 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              1:16.54    1:17.12 JO      14  
                  38.65     1:17.12 (38.47)                                        
  6 Holan, Steve         9 PATS-MR              1:19.60    1:18.07 JO      13  
                  38.17     1:18.07 (39.90)                                        
  7 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR      1:20.85    1:18.88 JO      12  
                  39.39     1:18.88 (39.49)                                        
  8 Jackson, Flash C    10 PATS-MR              1:26.62    1:18.95 JO      11  
                  36.61     1:18.95 (42.34)                                        
  9 Nack, Adam N        10 Marlins Bgnw-MR      1:19.76    1:20.07 JO       9  
 10 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR            1:29.33    1:20.41 JO       7  
 11 DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR            1:27.46    1:21.64 JO       6  
                  37.67     1:21.64 (43.97)                                        
 12 Du, Alexander W     10 Marlins Bgnw-MR      1:24.31    1:23.09          5  
                  38.95     1:23.09 (44.14)                                        
 13 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR              1:20.86    1:24.14          4  
                  40.03     1:24.14 (44.11)                                        
 14 Mestres, Matthew R   9 Three Village-MR     1:25.83    1:25.05          3  
 15 Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR      1:37.13    1:27.30          2  
                  41.19     1:27.30 (46.11)                                        
 16 Hu, Kevin           10 HS-MR                1:29.45    1:29.01          1  
                  42.96     1:29.01 (46.05)                                        
 17 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR           1:31.97    1:29.16        
 18 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR              1:44.32    1:29.54        
 19 Lau, Marcus         10 GATE-MR              1:30.12    1:30.01        
                  44.07     1:30.01 (45.94)                                        
 20 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR            1:29.19    1:33.05        
                  44.93     1:33.05 (48.12)                                        
 21 Chau, Frederick      9 CIY-MR               1:31.72    1:34.10        
                  46.13     1:34.10 (47.97)                                        
 22 Gavigan, Owen T     10 Three Village-MR     1:35.71    1:36.51        
                  45.53     1:36.51 (50.98)                                        
 23 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR              1:39.59    1:36.77        
 24 Gagnon, Alex         9 Middies-MR           1:38.26    1:42.28        
                  46.51     1:42.28 (55.77)                                        
 25 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR      1:50.00    1:44.72        
 26 Chin, William D      9 NYCC-MR              1:45.00    1:46.71        
                  50.32     1:46.71 (56.39)                                        
 27 Assad, Michael R    10 SSL-MR               2:06.69    1:52.93        
                  53.07     1:52.93 (59.86)                                        
 28 Pasquince, Michael  10 Shy-Mr-MR            2:04.98    2:08.68        
                1:00.43   2:08.68 (1:08.25)                                        
 
Boys 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:34.09  ZONE Zone Team
              3:00.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preston, Liam j     10 Three Village-MR     2:36.48    2:32.66 ZONE    20  
                  34.75     1:13.04 (38.29)     1:53.95 (40.91)     2:32.66 (38.71)
  2 Chiarella, Richie   10 Three Village-MR     2:37.45    2:37.32 JO      17  
                  36.67     1:16.86 (40.19)     1:58.94 (42.08)     2:37.32 (38.38)
  3 Emerson, Hunter J    9 Three Village-MR     2:40.56    2:40.94 JO      16  
                                1:17.75 ( )     2:00.68 (42.93)     2:40.94 (40.26)
  4 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              2:44.78    2:44.28 JO      15  
                                1:19.47 ( )   2:44.28 (1:24.81)                    
  5 Sakharuk, Nikita V   9 Marlins Bgnw-MR      2:46.84    2:48.26 JO      14  
                  37.77     1:21.91 (44.14)     2:06.49 (44.58)     2:48.26 (41.77)
  6 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR            3:06.82    2:54.52 JO      13  
                  39.11     1:23.56 (44.45)     2:11.03 (47.47)     2:54.52 (43.49)
  7 Nack, Adam N        10 Marlins Bgnw-MR      3:00.54    3:02.02         12  
                  39.52     1:26.49 (46.97)     2:26.24 (59.75)     3:02.02 (35.78)
  8 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR              2:59.55    3:05.11         11  
                  42.00     1:30.10 (48.10)     2:20.13 (50.03)     3:05.11 (44.98)
  9 Jackson, Flash C    10 PATS-MR              3:01.23    3:06.39          9  
                  39.06     1:24.99 (45.93)     2:16.14 (51.15)     3:06.39 (50.25)
 10 Askri, Jason         9 HS-MR                3:28.26    3:10.40          7  
                  41.62     1:31.16 (49.54)     2:21.59 (50.43)     3:10.40 (48.81)
 11 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR              3:20.00    3:18.60          6  
                  43.46     1:35.34 (51.88)   3:18.60 (1:43.26)                    
 12 Lau, Marcus         10 GATE-MR              3:14.00    3:19.19          5  
                                1:33.48 ( )   3:19.19 (1:45.71)                    
 13 Ma, Kevin W         10 PATS-MR              3:26.10    3:24.23          4  
                                1:40.81 ( )   3:24.23 (1:43.42)                    
 14 Chau, Frederick      9 CIY-MR               3:46.85    3:34.21          3  
                  48.82     1:43.18 (54.36)     2:39.98 (56.80)     3:34.21 (54.23)
 
Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  9-10 ZONE Zone Team
                44.99  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   9 Marlins Bgnw-MR        38.33      39.41 ZONE    20  
  2 DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR              40.20      39.47 ZONE    17  
  3 Chia, Derrick       10 NCAC-MR                42.00      39.74 ZONE    16  
  4 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR                42.36      41.88 JO      15  
  5 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR                44.85      43.11 JO      14  
  6 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                41.44      43.13 JO      13  
  7 Holan, Steve         9 PATS-MR                41.43      44.75 JO      12  
  8 Nack, Adam N        10 Marlins Bgnw-MR        45.24      45.02         11  
  9 Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR        47.04      45.90          9  
 10 Lau, Marcus         10 GATE-MR                46.02      45.97          7  
 11 Hu, Kevin           10 HS-MR                  51.60      46.46          6  
 12 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR              50.39      46.60          5  
 13 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                47.10      46.78          4  
 14 Zhang, John          9 NCAC-MR                42.00      46.97          3  
 15 Mestres, Matthew R   9 Three Village-MR       47.55      47.34          2  
 16 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             47.01      47.72          1  
 17 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR                51.19      48.33        
 18 Ma, Kevin W         10 PATS-MR                48.98      48.47        
 19 Chau, Frederick      9 CIY-MR                 48.94      49.05        
 20 Gavigan, Owen T     10 Three Village-MR       48.47      50.71        
 21 Chin, William D      9 NYCC-MR              1:00.00      52.52        
 22 Assad, Michael R    10 SSL-MR                 57.28      56.06        
 23 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR        59.00      58.20        
 24 Gagnon, Alex         9 Middies-MR             57.15      58.30        
 25 Salas, Dimitris      9 NCAC-MR                58.00    1:00.31        
 26 Pasquince, Michael  10 Shy-Mr-MR            1:07.95    1:12.30        
 -- Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              45.52         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:24.89  ZONE Zone Team
              1:36.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emerson, Hunter J    9 Three Village-MR     1:25.54    1:23.66 ZONE    20  
                  41.78     1:23.66 (41.88)                                        
  2 Pergan, Cole L      10 Three Village-MR     1:25.81    1:24.42 ZONE    17  
  3 Sakharuk, Nikita V   9 Marlins Bgnw-MR      1:36.43    1:24.79 ZONE    16  
                  41.13     1:24.79 (43.66)                                        
  4 Chiarella, Richie   10 Three Village-MR     1:24.74    1:25.35 JO      15  
                  42.60     1:25.35 (42.75)                                        
  5 DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR            1:27.57    1:25.87 JO      14  
                  40.53     1:25.87 (45.34)                                        
  6 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              1:29.59    1:28.81 JO      13  
  7 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR              1:32.48    1:31.41 JO      12  
                  45.58     1:31.41 (45.83)                                        
  8 Holan, Steve         9 PATS-MR              1:28.42    1:32.13 JO      11  
  9 Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR      1:37.49    1:34.08 JO       9  
                  46.46     1:34.08 (47.62)                                        
 10 Peng, Greg W         9 APEX-MR              1:37.83    1:34.34 JO       7  
 11 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR      1:40.29    1:34.79 JO       6  
                  48.02     1:34.79 (46.77)                                        
 12 Zhang, David        10 GATE-MR              1:40.45    1:35.41 JO       5  
 13 Mestres, Matthew R   9 Three Village-MR     1:43.17    1:39.86          4  
 14 Desmaras, Juan Car  10 Marlins Bgnw-MR      1:48.00    1:39.95          3  
                  50.43     1:39.95 (49.52)                                        
 15 Askri, Jason         9 HS-MR                1:47.24    1:40.61          2  
                  49.58     1:40.61 (51.03)                                        
 16 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR           1:42.00    1:41.57          1  
                  50.41     1:41.57 (51.16)                                        
 17 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR            1:48.50    1:42.43        
                  52.28     1:42.43 (50.15)                                        
 18 Desmaras, Jorge D   10 Marlins Bgnw-MR      1:44.00    1:42.53        
                  50.87     1:42.53 (51.66)                                        
 19 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR            1:53.28    1:42.55        
                  49.83     1:42.55 (52.72)                                        
 20 Desmaras, Mariano   10 Marlins Bgnw-MR      1:50.00    1:44.38        
 21 Ma, Kevin W         10 PATS-MR              1:39.57    1:45.02        
 22 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR           1:47.64    1:45.44        
 23 Gavigan, Owen T     10 Three Village-MR     1:45.33    1:46.02        
                  50.52     1:46.02 (55.50)                                        
 24 Lau, Marcus         10 GATE-MR              1:40.19    1:46.15        
                  47.42     1:46.15 (58.73)                                        
 25 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR              1:51.85    1:47.65        
 26 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:51.75    1:51.87        
 27 Chin, William D      9 NYCC-MR              2:00.00    1:55.33        
                  55.84     1:55.33 (59.49)                                        
 28 Rios, Jared J        9 Middies-MR           2:03.32    1:57.05        
                  58.87     1:57.05 (58.18)                                        
 29 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR      2:05.00    2:04.72        
                1:01.44   2:04.72 (1:03.28)                                        
 30 Pasquince, Michael  10 Shy-Mr-MR            2:29.24    2:28.36        
                1:11.09   2:28.36 (1:17.27)                                        
 -- Du, Alexander W     10 Marlins Bgnw-MR      1:34.17         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  43.46          DQ (49.39)                                        
 -- Zhang, John          9 NCAC-MR              1:42.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  47.50          DQ (50.90)                                        
 -- Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR            1:56.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  56.71          DQ (56.93)                                        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.49  9-10 ZONE Zone Team
                51.99  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                45.66      44.75 ZONE    20  
  2 Nunez, Alex B        9 Marlins Bgnw-MR        45.69      46.24 JO      17  
  3 Desmaras, Jorge D   10 Marlins Bgnw-MR        47.40      47.20 JO      16  
  4 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR        47.86      47.79 JO      15  
  5 Du, Alexander W     10 Marlins Bgnw-MR        49.09      48.52 JO      14  
  6 Chia, Derrick       10 NCAC-MR                44.00      48.64 JO      13  
  7 Preston, Liam j     10 Three Village-MR       48.92      49.73 JO      12  
  8 Pergan, Cole L      10 Three Village-MR          NT      50.49 JO      11  
  9 Holan, Steve         9 PATS-MR                51.49      50.79 JO       9  
 10 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR             49.44      51.37 JO       7  
 11 Nack, Adam N        10 Marlins Bgnw-MR        53.69      52.21          6  
 12 Zhang, John          9 NCAC-MR                53.00      52.36          5  
 13 Desmaras, Juan Car  10 Marlins Bgnw-MR        53.97      52.71          4  
 14 Desmaras, Mariano   10 Marlins Bgnw-MR        50.74      52.84          3  
 15 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              52.69      53.37          2  
 16 Zhang, David        10 GATE-MR                55.15      53.81          1  
 17 Peng, Greg W         9 APEX-MR                55.10      53.96        
 18 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR                53.08      54.04        
 19 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             53.25      54.29        
 20 DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR              53.00      54.72        
 21 Lau, Marcus         10 GATE-MR                52.31      54.76        
 22 Mestres, Matthew R   9 Three Village-MR       54.93      56.69        
 23 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR                59.56      57.99        
 24 Chau, Frederick      9 CIY-MR                 56.51      58.10        
 25 Gagnon, Alex         9 Middies-MR             59.54      58.20        
 26 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR      1:02.00      58.44        
 26 Trachuk, James       9 NYCC-MR                53.74      58.44        
 28 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              58.81      59.20        
 29 Askri, Jason         9 HS-MR                1:02.94    1:00.59        
 30 Ma, Kevin W         10 PATS-MR              1:00.27    1:01.42        
 31 Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR        57.89    1:01.95        
 32 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR              1:02.19    1:02.19        
 33 Salas, Dimitris      9 NCAC-MR                59.00    1:02.27        
 34 Gavigan, Owen T     10 Three Village-MR     1:08.99    1:07.58        
 35 Rios, Jared J        9 Middies-MR           1:06.71    1:09.26        
 36 Pasquince, Michael  10 Shy-Mr-MR            1:00.06    1:27.13        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:37.99  ZONE Zone Team
              1:53.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Flash C    10 PATS-MR              1:39.77    1:36.82 ZONE    20  
                  46.76     1:36.82 (50.06)                                        
  2 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR      1:43.33    1:42.58 JO      17  
                  50.33     1:42.58 (52.25)                                        
  3 Du, Alexander W     10 Marlins Bgnw-MR      1:46.01    1:42.60 JO      16  
                  49.62     1:42.60 (52.98)                                        
  4 Holan, Steve         9 PATS-MR              1:46.92    1:47.26 JO      15  
  5 Emerson, Hunter J    9 Three Village-MR     1:45.23    1:48.86 JO      14  
  6 Lau, Marcus         10 GATE-MR              1:50.37    1:49.86 JO      13  
                  54.31     1:49.86 (55.55)                                        
  7 Preston, Liam j     10 Three Village-MR     1:46.56    1:49.88 JO      12  
                  53.78     1:49.88 (56.10)                                        
  8 Nack, Adam N        10 Marlins Bgnw-MR      1:55.70    1:50.21 JO      11  
                  53.80     1:50.21 (56.41)                                        
  9 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR           1:48.86    1:51.33 JO       9  
                1:04.56     1:51.33 (46.77)                                        
 10 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR           1:54.54    1:57.29          7  
                  57.37     1:57.29 (59.92)                                        
 11 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR            1:54.59    1:58.41          6  
                  57.32   1:58.41 (1:01.09)                                        
 12 Chau, Frederick      9 CIY-MR               2:09.95    1:59.11          5  
                1:01.17     1:59.11 (57.94)                                        
 13 Zhang, John          9 NCAC-MR              1:58.00    1:59.53          4  
                  58.54   1:59.53 (1:00.99)                                        
 14 Hu, Kevin           10 HS-MR                2:01.48    1:59.55          3  
                  57.09   1:59.55 (1:02.46)                                        
 15 Ma, Kevin W         10 PATS-MR              2:03.94    2:00.73          2  
 16 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR      2:10.00    2:01.80          1  
                1:00.27   2:01.80 (1:01.53)                                        
 17 Gagnon, Alex         9 Middies-MR           2:06.12    2:03.19        
                1:01.29   2:03.19 (1:01.90)                                        
 18 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR              1:55.00    2:11.37        
                1:05.66   2:11.37 (1:05.71)                                        
 -- Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR              2:04.98         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  52.74        DQ (1:01.69)                                        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.49  9-10 ZONE Zone Team
                43.99  9-10 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR                35.63      34.93 ZONE    20  
  2 DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR              37.64      36.46 ZONE    17  
  3 Chia, Derrick       10 NCAC-MR                39.00      36.67 ZONE    16  
  4 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                37.70      38.40 JO      15  
  5 Holan, Steve         9 PATS-MR                39.36      40.50 JO      14  
  6 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR              50.54      41.01 JO      13  
  7 Chiarella, Richie   10 Three Village-MR       40.92      41.43 JO      12  
  8 Du, Alexander W     10 Marlins Bgnw-MR        45.35      42.88 JO      11  
  9 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR                41.90      45.48          9  
 10 Gavigan, Owen T     10 Three Village-MR       45.73      46.51          7  
 11 Mestres, Matthew R   9 Three Village-MR       49.17      46.66          6  
 12 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR             57.47      47.32          5  
 13 Zhang, John          9 NCAC-MR                50.00      48.39          4  
 14 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              45.88      48.63          3  
 15 Hu, Kevin           10 HS-MR                  48.90      49.21          2  
 16 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             50.50      50.76          1  
 17 Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR        49.45      50.92        
 18 Ma, Kevin W         10 PATS-MR                50.46      52.53        
 19 Chin, William D      9 NYCC-MR              1:00.00      56.52        
 20 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                56.96      57.18        
 21 Chau, Frederick      9 CIY-MR                 52.48      59.79        
 22 Assad, Michael R    10 SSL-MR               1:23.16    1:13.38        
 23 Pasquince, Michael  10 Shy-Mr-MR            1:14.17    1:23.37        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:24.99  ZONE Zone Team
              1:46.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              1:23.06    1:22.43 ZONE    20  
                  38.53     1:22.43 (43.90)                                        
  2 Nunez, Alex B        9 Marlins Bgnw-MR      1:26.20    1:26.78 JO      17  
                  41.13     1:26.78 (45.65)                                        
  3 Preston, Liam j     10 Three Village-MR     1:29.04    1:26.84 JO      16  
                  40.69     1:26.84 (46.15)                                        
  4 Emerson, Hunter J    9 Three Village-MR     1:26.84    1:28.79 JO      15  
                  41.64     1:28.79 (47.15)                                        
  5 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR            1:37.49    1:32.89 JO      14  
                  43.96     1:32.89 (48.93)                                        
  6 Chiarella, Richie   10 Three Village-MR     1:30.57    1:34.07 JO      13  
                  43.28     1:34.07 (50.79)                                        
  7 Holan, Steve         9 PATS-MR              1:33.64    1:35.50 JO      12  
                  43.28     1:35.50 (52.22)                                        
  8 Pergan, Cole L      10 Three Village-MR     1:33.78    1:41.54 JO      11  
                  46.72     1:41.54 (54.82)                                        
  9 Askri, Jason         9 HS-MR                2:06.87    1:53.13          9  
 10 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR            1:58.12    1:56.02          7  
                  54.08   1:56.02 (1:01.94)                                        
 11 Ma, Kevin W         10 PATS-MR                   NT    1:58.07          6  
                  55.40   1:58.07 (1:02.67)                                        
 12 Chin, William D      9 NYCC-MR              2:15.00    2:01.33          5  
 13 Chau, Frederick      9 CIY-MR               1:42.00    2:13.60          4  
                1:01.31   2:13.60 (1:12.29)                                        
 -- DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR            1:29.63         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:57.89  ZONE Zone Team
              3:29.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emerson, Hunter J    9 Three Village-MR     3:02.11    2:59.64 JO      20  
                  40.34     1:21.68 (41.34)     2:20.41 (58.73)     2:59.64 (39.23)
  2 Preston, Liam j     10 Three Village-MR     3:04.04    3:04.83 JO      17  
                  41.70     1:25.92 (44.22)   2:27.38 (1:01.46)     3:04.83 (37.45)
  3 Sakharuk, Nikita V   9 Marlins Bgnw-MR      3:12.00    3:07.17 JO      16  
                  43.46     1:29.32 (45.86)     2:27.74 (58.42)     3:07.17 (39.43)
  4 Chiarella, Richie   10 Three Village-MR     3:05.65    3:08.87 JO      15  
                  43.57     1:28.96 (45.39)   2:32.54 (1:03.58)     3:08.87 (36.33)
  5 Chia, Derrick       10 NCAC-MR              3:08.00    3:14.48 JO      14  
                  42.29     1:31.04 (48.75)   2:32.65 (1:01.61)     3:14.48 (41.83)
  6 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR      3:16.47    3:15.54 JO      13  
                  47.49     1:39.27 (51.78)     2:35.01 (55.74)     3:15.54 (40.53)
  7 Ivatorov, Adam      10 Shy-Mr-MR            3:48.76    3:21.07 JO      12  
                  43.16     1:35.83 (52.67)   3:21.07 (1:45.24)                    
  8 DiMaggio, John P     9 Shy-Mr-MR            3:35.12    3:21.76 JO      11  
                  38.27     1:27.20 (48.93)   2:36.48 (1:09.28)     3:21.76 (45.28)
  9 Tuohy, Johnny D      9 PATS-MR              3:27.51    3:37.82          9  
                                1:41.37 ( )   3:37.82 (1:56.45)                    
 10 Lau, Marcus         10 GATE-MR              3:35.00    3:40.91          7  
                                1:48.32 ( )   2:49.61 (1:01.29)     3:40.91 (51.30)
 -- Ma, Kevin W         10 PATS-MR              3:40.06         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  54.61     1:48.20 (53.59)   2:53.00 (1:04.80)          DQ (49.28)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  SUPE Supersectional
                27.19  METS Senior Mets
                29.79  ZONE Zone Team
                32.49  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                29.02      29.62 ZONE    20  
  2 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR                31.00      30.19 JO      17  
  3 Afifi, Omar         12 NCAC-MR                32.00      30.64 JO      16  
  4 Williams, Brendan   12 Three Village-MR       29.82      30.77 JO      15  
  5 Yang, Eric          12 NCAC-MR                30.00      31.74 JO      14  
  6 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR                34.08      31.82 JO      13  
  7 Lai, Christopher B  11 HS-MR                  32.80      32.43 JO      12  
  8 Shemet, Henry M     12 Three Village-MR       31.82      32.47 JO      11  
  9 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR                32.91      32.55          9  
 10 Holman, Thomas S    12 PATS-MR                31.70      32.67          7  
 11 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR                32.89      32.70          6  
 12 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR        33.69      32.86          5  
 13 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                33.24      33.28          4  
 14 Zhang, Ryan F       11 GATE-MR                33.02      33.64          3  
 15 Chen, Darian        11 NCAC-MR                35.00      33.69          2  
 16 Townsend, Nate R    11 Marlins Bgnw-MR        35.40      34.31          1  
 17 Laidlaw, Johnny F   12 Marlins Bgnw-MR        35.08      34.45        
 18 Abrams, Arty A      12 PATS-MR                33.96      34.65        
 19 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR        36.59      34.82        
 20 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                35.03      35.14        
 21 Adams, Brett J      11 Three Village-MR       34.25      35.52        
 22 Wan, Osmond T       11 GATE-MR                35.73      35.76        
 23 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR              36.74      36.29        
 24 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR             35.40      36.45        
 25 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                39.59      36.52        
 26 Wang, Eric          11 Three Village-MR       34.74      36.71        
 27 Zhang, Justin T     12 Three Village-MR       36.93      37.71        
 28 Holman, Nicholas    12 PATS-MR                44.88      46.20        
 29 Wu, Steven          12 UNYMI-MR                  NT      46.97        
 30 Chin, Vincent B     12 NYCC-MR                45.00      56.88        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  SUPE Supersectional
                59.19  METS Senior Mets
              1:04.59  ZONE Zone Team
              1:10.49  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              1:03.47    1:03.50 ZONE    20  
                  30.82     1:03.50 (32.68)                                        
  2 Xu, Kevin J         12 Three Village-MR     1:04.69    1:04.03 ZONE    17  
                  31.01     1:04.03 (33.02)                                        
  3 Williams, Brendan   12 Three Village-MR     1:05.79    1:07.05 JO      16  
  4 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR              1:07.00    1:07.46 JO      15  
                  32.18     1:07.46 (35.28)                                        
  5 Yang, Eric          12 NCAC-MR              1:10.00    1:08.98 JO      14  
                  32.86     1:08.98 (36.12)                                        
  6 Afifi, Omar         12 NCAC-MR              1:13.00    1:09.89 JO      13  
  7 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              1:08.40    1:10.86         12  
  8 McGregor, Matt J    12 PATS-MR              1:10.65    1:10.96         11  
                  34.46     1:10.96 (36.50)                                        
  9 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR              1:11.14    1:11.63          9  
                  35.14     1:11.63 (36.49)                                        
 10 Shemet, Henry M     12 Three Village-MR     1:10.09    1:11.77          7  
                  35.14     1:11.77 (36.63)                                        
 11 Stange, Christophe  12 Three Village-MR     1:10.24    1:11.82          6  
                  33.51     1:11.82 (38.31)                                        
 12 Mond, Noah E        12 Three Village-MR     1:11.19    1:11.99          5  
 13 Laidlaw, Johnny F   12 Marlins Bgnw-MR      1:18.22    1:12.45          4  
 14 Lai, Christopher B  11 HS-MR                1:12.75    1:12.60          2.5
 14 Abrams, Arty A      12 PATS-MR              1:14.93    1:12.60          2.5
 16 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      1:14.63    1:12.78          1  
                  35.88     1:12.78 (36.90)                                        
 17 Zhang, Ryan F       11 GATE-MR              1:13.87    1:12.85        
                  35.94     1:12.85 (36.91)                                        
 18 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              1:12.79    1:12.91        
                  34.17     1:12.91 (38.74)                                        
 19 Sun, William        11 Three Village-MR     1:14.61    1:14.73        
                  36.93     1:14.73 (37.80)                                        
 20 Chen, Darian        11 NCAC-MR              1:12.00    1:15.17        
                  35.60     1:15.17 (39.57)                                        
 21 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      1:14.82    1:15.73        
                  35.73     1:15.73 (40.00)                                        
 22 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:28.46    1:15.87        
                  36.10     1:15.87 (39.77)                                        
 23 Pena, Matt          12 APEX-MR              1:16.49    1:15.92        
                  34.59     1:15.92 (41.33)                                        
 24 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR              1:17.21    1:16.52        
                  37.68     1:16.52 (38.84)                                        
 25 Chu, Princeton      12 GATE-MR              1:16.73    1:16.88        
                  37.58     1:16.88 (39.30)                                        
 26 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR              1:20.12    1:18.14        
 27 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:20.97    1:18.50        
                  37.04     1:18.50 (41.46)                                        
 28 Chen, Billy         11 NCAC-MR              1:22.00    1:18.61        
                  36.20     1:18.61 (42.41)                                        
 29 Adams, Brett J      11 Three Village-MR     1:15.90    1:18.68        
                  37.56     1:18.68 (41.12)                                        
 30 Li, Tyler           12 GATE-MR              1:15.67    1:18.96        
                  38.02     1:18.96 (40.94)                                        
 31 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR            1:20.80    1:19.41        
                  37.39     1:19.41 (42.02)                                        
 32 Dugourd, Dylan s    12 Three Village-MR     1:18.40    1:19.45        
 33 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR           1:24.94    1:19.63        
 34 Wu, Will T          12 GATE-MR              1:25.05    1:20.30        
                  39.22     1:20.30 (41.08)                                        
 35 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR              1:17.44    1:21.55        
                  38.14     1:21.55 (43.41)                                        
 36 Wang, Eric          11 Three Village-MR     1:22.67    1:21.84        
 37 Yavorsky, Garald P  12 Shy-Mr-MR            1:23.50    1:22.05        
 38 Whelan, Jack        11 CIY-MR               1:27.12    1:22.46        
 39 Broadbent, Matthew  12 Three Village-MR     1:22.58    1:27.00        
 40 Tsai, Joey          12 GATE-MR              1:21.37    1:27.75        
                  41.50     1:27.75 (46.25)                                        
 41 Stefanidis, Nichol  11 CIY-MR               1:28.64    1:29.55        
 42 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              1:29.49    1:29.75        
                  42.66     1:29.75 (47.09)                                        
 43 Tien, Allen         11 GATE-MR              1:32.35    1:34.26        
                  42.46     1:34.26 (51.80)                                        
 44 Leong, Alexander    11 GATE-MR                   NT    1:37.37        
                  44.73     1:37.37 (52.64)                                        
 45 Wu, Steven          12 UNYMI-MR                  NT    1:43.23        
                  46.85     1:43.23 (56.38)                                        
 46 Kerwick, Alexandro  12 Middies-MR                NT    1:45.46        
                  48.79     1:45.46 (56.67)                                        
 47 Holman, Nicholas    12 PATS-MR              1:37.80    1:48.39        
                  51.19     1:48.39 (57.20)                                        
 48 Chin, Vincent B     12 NYCC-MR              2:00.00    2:12.31        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  SUPE Supersectional
              2:09.49  METS Senior Mets
              2:19.89  ZONE Zone Team
              2:32.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Brendan   12 Three Village-MR     2:18.09    2:19.94 JO      20  
                  31.99     1:06.92 (34.93)     1:44.21 (37.29)     2:19.94 (35.73)
  2 Watson, Anthony C   12 Unatt-MR             2:29.29    2:25.98 JO      17  
                  33.12     1:10.65 (37.53)     1:48.90 (38.25)     2:25.98 (37.08)
  3 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR      2:26.56    2:28.72 JO      16  
                                1:11.18 ( )     1:50.78 (39.60)     2:28.72 (37.94)
  4 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              2:25.14    2:30.90 JO      15  
                  34.58     1:13.68 (39.10)     1:52.52 (38.84)     2:30.90 (38.38)
  5 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              2:37.90    2:33.80         14  
                  35.55     1:15.31 (39.76)     1:51.19 (35.88)     2:33.80 (42.61)
  6 Abrams, Arty A      12 PATS-MR              2:41.67    2:38.28         13  
                  36.68     1:17.01 (40.33)     1:59.47 (42.46)     2:38.28 (38.81)
  7 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      2:40.28    2:38.75         12  
                                1:16.92 ( )     1:58.68 (41.76)     2:38.75 (40.07)
  8 Stange, Christophe  12 Three Village-MR     2:33.11    2:40.37         11  
                  35.63     1:16.69 (41.06)     2:00.09 (43.40)     2:40.37 (40.28)
  9 Zhang, Ryan F       11 GATE-MR              2:42.61    2:40.82          9  
                  36.48     1:17.98 (41.50)     2:01.41 (43.43)     2:40.82 (39.41)
 10 Townsend, Nate R    11 Marlins Bgnw-MR      2:43.61    2:43.68          7  
                                1:17.89 ( )   2:43.68 (1:25.79)                    
 11 Adams, Brett J      11 Three Village-MR     2:40.23    2:46.64          6  
                                1:20.11 ( )   2:46.64 (1:26.53)                    
 12 Li, Tyler           12 GATE-MR              2:45.80    2:47.60          5  
                  38.04     1:20.65 (42.61)     2:05.11 (44.46)     2:47.60 (42.49)
 13 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR              2:47.95    2:48.53          4  
                  39.17     1:22.61 (43.44)     2:07.68 (45.07)     2:48.53 (40.85)
 14 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR           2:56.77    2:50.21          3  
                                1:21.25 ( )   2:50.21 (1:28.96)                    
 15 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR            2:54.83    2:55.46          2  
                  39.22     1:23.75 (44.53)     2:11.37 (47.62)     2:55.46 (44.09)
 16 Chu, Princeton      12 GATE-MR              3:03.64    2:58.08          1  
                  40.08     1:24.88 (44.80)     2:14.14 (49.26)     2:58.08 (43.94)
 17 Wu, Will T          12 GATE-MR              2:59.00    2:59.58        
                  40.39     1:25.68 (45.29)   2:59.58 (1:33.90)                    
 18 Tsai, Joey          12 GATE-MR              3:15.84    3:05.97        
                  39.79     1:27.02 (47.23)     2:19.12 (52.10)     3:05.97 (46.85)
 19 Lue, Tyler          12 GATE-MR              3:20.25    3:16.50        
                                1:32.90 ( )   3:16.50 (1:43.60)                    
 20 Stefanidis, Nichol  11 CIY-MR               3:21.98    3:31.37        
                  44.98     1:38.78 (53.80)     2:36.87 (58.09)     3:31.37 (54.50)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
              4:15.49  11-12 SUPE Supersectional
              4:31.99  11-12 METS Senior Mets
              4:53.59  11-12 ZONE Zone Team
              5:26.99  11-12 JO Junior Olympics
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Lourenco, Matthew A       12 Middies-MR                NT    5:28.32        
                  36.25     1:17.01 (40.76)     1:58.45 (41.44)     2:40.98 (42.53)
        3:22.61 (41.63)     4:06.14 (43.53)     4:47.18 (41.04)     5:28.32 (41.14)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                35.19  ZONE Zone Team
                38.59  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR                35.99      35.24 JO      20  
  2 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                36.33      35.93 JO      17  
  3 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR        36.62      37.05 JO      16  
  4 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR                37.08      37.70 JO      15  
  5 Shemet, Henry M     12 Three Village-MR       36.16      38.28 JO      14  
  6 Pergan III, Cheste  12 Three Village-MR       37.64      38.78         13  
  7 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR                38.20      39.29         12  
  8 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                38.19      39.88         11  
  9 Pena, Matt          12 APEX-MR                42.34      40.62          9  
 10 Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR        39.63      40.66          7  
 11 McGregor, Matt J    12 PATS-MR                39.58      41.06          6  
 12 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR              40.14      41.07          5  
 13 Lai, Christopher B  11 HS-MR                  40.19      42.07          4  
 14 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR        43.42      42.11          3  
 15 Laidlaw, Johnny F   12 Marlins Bgnw-MR        44.65      42.12          2  
 16 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR                41.04      42.50          1  
 17 Rocco, Chris M      11 SPAR-MR                44.66      43.06        
 18 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                50.44      43.38        
 19 Broadbent, Matthew  12 Three Village-MR       42.76      43.56        
 20 Chen, Billy         11 NCAC-MR                44.00      44.20        
 21 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR                42.79      44.90        
 22 Zhang, Justin T     12 Three Village-MR       44.75      44.96        
 23 Lue, Tyler          12 GATE-MR                44.69      45.20        
 24 Whelan, Jack        11 CIY-MR                 45.34      45.41        
 25 Dugourd, Dylan s    12 Three Village-MR       43.15      46.54        
 26 Yavorsky, Garald P  12 Shy-Mr-MR              45.01      47.73        
 27 Kerwick, Alexandro  12 Middies-MR                NT      53.54        
 28 Wu, Steven          12 UNYMI-MR                  NT      56.33        
 29 Holman, Nicholas    12 PATS-MR                   NT      57.45        
 30 Chin, Vincent B     12 NYCC-MR              1:00.00    1:03.03        
 -- Abrams, Arty A      12 PATS-MR                44.18         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Afifi, Omar         12 NCAC-MR                39.00         DQ        
      Standing on bottom
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  SUPE Supersectional
              1:07.99  METS Senior Mets
              1:14.99  ZONE Zone Team
              1:21.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Brendan   12 Three Village-MR     1:16.44    1:15.59 JO      20  
  2 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              1:16.51    1:17.02 JO      17  
  3 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR              1:17.99    1:17.15 JO      16  
  4 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              1:15.99    1:17.16 JO      15  
                  38.42     1:17.16 (38.74)                                        
  5 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR              1:22.00    1:17.53 JO      14  
  6 Shemet, Henry M     12 Three Village-MR     1:18.01    1:19.56 JO      13  
  7 Afifi, Omar         12 NCAC-MR              1:22.00    1:20.07 JO      12  
  8 Yang, Eric          12 NCAC-MR              1:23.00    1:20.75 JO      11  
                  38.79     1:20.75 (41.96)                                        
  9 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR              1:21.84    1:21.01 JO       9  
                  38.71     1:21.01 (42.30)                                        
 10 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              1:23.30    1:21.08 JO       7  
 11 Zhang, Ryan F       11 GATE-MR              1:22.75    1:21.52 JO       6  
                  40.55     1:21.52 (40.97)                                        
 12 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      1:23.77    1:21.96 JO       5  
                  39.82     1:21.96 (42.14)                                        
 13 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      1:19.24    1:23.03          4  
 14 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR      1:16.37    1:23.21          3  
                  40.46     1:23.21 (42.75)                                        
 15 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              1:21.56    1:23.37          2  
                  40.70     1:23.37 (42.67)                                        
 16 Sun, William        11 Three Village-MR     1:24.76    1:23.44          1  
                  41.18     1:23.44 (42.26)                                        
 17 Mond, Noah E        12 Three Village-MR     1:21.17    1:23.92        
                  40.36     1:23.92 (43.56)                                        
 18 Li, Tyler           12 GATE-MR              1:26.16    1:25.43        
                  43.01     1:25.43 (42.42)                                        
 19 Lai, Christopher B  11 HS-MR                1:27.86    1:26.70        
                  41.65     1:26.70 (45.05)                                        
 20 Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      1:30.59    1:27.84        
 21 Laidlaw, Johnny F   12 Marlins Bgnw-MR      1:30.85    1:28.22        
                  43.01     1:28.22 (45.21)                                        
 22 Wan, Osmond T       11 GATE-MR              1:27.13    1:28.35        
                  43.46     1:28.35 (44.89)                                        
 23 Chu, Princeton      12 GATE-MR              1:29.20    1:29.19        
                  44.81     1:29.19 (44.38)                                        
 24 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:32.83    1:31.36        
 25 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR            1:30.29    1:31.57        
                  44.66     1:31.57 (46.91)                                        
 26 Hwang, Alex         11 GATE-MR              1:42.00    1:31.76        
 27 Broadbent, Matthew  12 Three Village-MR     1:31.72    1:34.07        
                  45.44     1:34.07 (48.63)                                        
 28 Tsai, Joey          12 GATE-MR              1:38.11    1:34.90        
 29 Wang, Eric          11 Three Village-MR     1:41.70    1:36.26        
                  47.20     1:36.26 (49.06)                                        
 30 Zhang, Justin T     12 Three Village-MR     1:33.67    1:37.27        
                  48.05     1:37.27 (49.22)                                        
 31 Wu, Will T          12 GATE-MR              1:38.10    1:37.35        
                  47.38     1:37.35 (49.97)                                        
 32 Chin, Vincent B     12 NYCC-MR              2:15.00    2:05.39        
                1:00.60   2:05.39 (1:04.79)                                        
 33 Holman, Nicholas    12 PATS-MR              2:11.22    2:08.93        
                  59.67   2:08.93 (1:09.26)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  SUPE Supersectional
              2:27.99  METS Senior Mets
              2:39.99  ZONE Zone Team
              2:57.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Brendan   12 Three Village-MR     2:40.93    2:37.80 ZONE    20  
                  36.99     1:16.57 (39.58)     1:58.93 (42.36)     2:37.80 (38.87)
  2 Xu, Kevin J         12 Three Village-MR     2:38.52    2:41.53 JO      17  
                  36.53     1:17.61 (41.08)     1:59.87 (42.26)     2:41.53 (41.66)
  3 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              2:41.18    2:43.53 JO      16  
                                1:19.32 ( )   2:43.53 (1:24.21)                    
  4 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR      2:44.99    2:44.16 JO      15  
                  38.49     1:20.31 (41.82)     2:02.41 (42.10)     2:44.16 (41.75)
  5 Shemet, Henry M     12 Three Village-MR     2:44.92    2:46.11 JO      14  
                                1:20.40 ( )   2:46.11 (1:25.71)                    
  6 Mond, Noah E        12 Three Village-MR     2:52.68    2:49.12 JO      13  
                  40.58     1:22.97 (42.39)     2:06.99 (44.02)     2:49.12 (42.13)
  7 Pergan III, Cheste  12 Three Village-MR     2:47.86    2:50.41 JO      12  
                  40.04     1:22.76 (42.72)     2:06.84 (44.08)     2:50.41 (43.57)
  8 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR              2:44.00    2:51.16 JO      11  
                  38.76     1:21.75 (42.99)     2:06.79 (45.04)     2:51.16 (44.37)
  9 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      2:55.59    2:52.45 JO       9  
                  40.69     1:24.19 (43.50)     2:08.88 (44.69)     2:52.45 (43.57)
 10 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              3:00.00    2:55.54 JO       7  
                                1:27.29 ( )   2:55.54 (1:28.25)                    
 11 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR              3:10.00    2:55.78 JO       6  
 12 Zhang, Ryan F       11 GATE-MR              2:50.00    2:57.44 JO       5  
                                1:27.95 ( )   2:57.44 (1:29.49)                    
 13 Li, Tyler           12 GATE-MR              3:04.00    3:01.70          4  
                  43.69     1:30.15 (46.46)     2:17.28 (47.13)     3:01.70 (44.42)
 14 Wan, Osmond T       11 GATE-MR              3:17.71    3:10.34          3  
                  46.09     1:33.62 (47.53)     2:22.59 (48.97)     3:10.34 (47.75)
 15 Hwang, Alex         11 GATE-MR              3:22.00    3:14.82          2  
                  47.12     1:36.29 (49.17)     2:28.38 (52.09)     3:14.82 (46.44)
 16 Wu, Will T          12 GATE-MR              3:25.00    3:16.38          1  
                  46.98     1:36.53 (49.55)     2:28.30 (51.77)     3:16.38 (48.08)
 17 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR              3:08.00    3:22.35        
                                1:38.23 ( )   3:22.35 (1:44.12)                    
 18 Lue, Tyler          12 GATE-MR              3:26.00    3:35.72        
                                1:46.19 ( )   3:35.72 (1:49.53)                    
 19 Tsai, Joey          12 GATE-MR              3:18.00    3:38.37        
                                1:42.40 ( )     2:40.73 (58.33)     3:38.37 (57.64)
 20 Stefanidis, Nichol  11 CIY-MR               3:32.00    3:42.25        
                                1:47.49 ( )   3:42.25 (1:54.76)                    
 21 Tien, Allen         11 GATE-MR              3:28.00    3:51.71        
                                1:49.75 ( )   2:52.49 (1:02.74)     3:51.71 (59.22)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                39.49  ZONE Zone Team
                44.59  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR                35.53      36.96 ZONE    20  
  2 Watson, Anthony C   12 Unatt-MR               38.37      39.31 ZONE    17  
  3 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR                40.77      40.19 JO      16  
  4 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                40.36      40.26 JO      15  
  5 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                41.87      40.79 JO      14  
  6 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR                40.00      41.36 JO      13  
  7 Stange, Christophe  12 Three Village-MR       40.67      41.63 JO      12  
  8 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR             41.12      42.54 JO      11  
  9 Mond, Noah E        12 Three Village-MR       41.99      42.80 JO       9  
 10 Yang, Eric          12 NCAC-MR                42.00      43.29 JO       7  
 11 Li, Tyler           12 GATE-MR                42.60      43.33 JO       6  
 12 Chen, Darian        11 NCAC-MR                44.00      43.90 JO       5  
 13 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR        44.44      43.99 JO       4  
 14 Abrams, Arty A      12 PATS-MR                44.85      44.04 JO       3  
 15 Wan, Osmond T       11 GATE-MR                44.48      44.24 JO       2  
 16 Lai, Christopher B  11 HS-MR                  45.06      44.38 JO       1  
 17 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR                44.29      44.43 JO     
 18 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR        45.81      45.14        
 19 Zhang, Justin T     12 Three Village-MR       45.88      45.34        
 20 Afifi, Omar         12 NCAC-MR                43.00      45.95        
 21 Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR        45.74      47.03        
 22 Wu, Will T          12 GATE-MR                47.77      47.44        
 23 Townsend, Nate R    11 Marlins Bgnw-MR        47.86      47.82        
 24 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR                50.31      48.35        
 25 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR              50.23      49.90        
 26 Adams, Brett J      11 Three Village-MR       47.12      50.30        
 27 Hwang, Alex         11 GATE-MR                49.61      50.38        
 28 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR             53.65      50.51        
 29 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                50.81      50.76        
 30 Sun, William        11 Three Village-MR       48.21      50.86        
 31 Lue, Tyler          12 GATE-MR                51.02      52.00        
 32 Wu, Steven          12 UNYMI-MR                  NT      54.77        
 33 Broadbent, Matthew  12 Three Village-MR       58.48      58.06        
 34 Chin, Vincent B     12 NYCC-MR              1:00.00      58.23        
 -- Holman, Nicholas    12 PATS-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  SUPE Supersectional
              1:16.99  METS Senior Mets
              1:25.79  ZONE Zone Team
              1:33.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR              1:23.44    1:25.17 ZONE    20  
                  39.54     1:25.17 (45.63)                                        
  2 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR              1:29.26    1:30.61 JO      17  
                  43.35     1:30.61 (47.26)                                        
  3 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              1:31.64    1:31.07 JO      16  
                  43.73     1:31.07 (47.34)                                        
  4 Yang, Eric          12 NCAC-MR              1:32.00    1:33.46 JO      15  
                  45.21     1:33.46 (48.25)                                        
  5 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      1:33.45    1:33.50 JO      14  
                  43.99     1:33.50 (49.51)                                        
  6 Chu, Princeton      12 GATE-MR              1:33.71    1:33.66 JO      13  
                  45.79     1:33.66 (47.87)                                        
  7 Chen, Billy         11 NCAC-MR              1:34.00    1:35.46         12  
                  45.62     1:35.46 (49.84)                                        
  8 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR      1:33.00    1:35.82         11  
  9 Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      1:36.10    1:35.87          9  
                  46.75     1:35.87 (49.12)                                        
 10 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR              1:33.83    1:36.00          7  
                  44.76     1:36.00 (51.24)                                        
 11 Wan, Osmond T       11 GATE-MR              1:36.62    1:38.90          6  
 12 Abrams, Arty A      12 PATS-MR                   NT    1:39.17          5  
                  47.79     1:39.17 (51.38)                                        
 13 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              1:35.78    1:39.47          4  
                  47.18     1:39.47 (52.29)                                        
 14 Yavorsky, Garald P  12 Shy-Mr-MR            1:42.99    1:39.49          3  
                  48.55     1:39.49 (50.94)                                        
 15 Sun, William        11 Three Village-MR     1:38.70    1:39.71          2  
                  48.21     1:39.71 (51.50)                                        
 16 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      2:03.78    1:40.08          1  
                  48.68     1:40.08 (51.40)                                        
 17 Stefanidis, Nichol  11 CIY-MR               1:35.63    1:40.33        
                  47.63     1:40.33 (52.70)                                        
 18 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR              1:37.85    1:41.83        
                  49.66     1:41.83 (52.17)                                        
 19 Lai, Christopher B  11 HS-MR                1:37.49    1:42.56        
                  48.87     1:42.56 (53.69)                                        
 20 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR           1:45.35    1:45.51        
 21 Wu, Will T          12 GATE-MR              1:46.93    1:46.16        
                  51.02     1:46.16 (55.14)                                        
 22 Zhang, Justin T     12 Three Village-MR     1:41.50    1:46.89        
                  52.05     1:46.89 (54.84)                                        
 23 Hwang, Alex         11 GATE-MR              1:49.29    1:49.88        
                  52.24     1:49.88 (57.64)                                        
 24 Adams, Brett J      11 Three Village-MR     1:43.36    1:50.65        
 25 Tien, Allen         11 GATE-MR              1:50.12    1:52.68        
                  51.93   1:52.68 (1:00.75)                                        
 26 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR            2:15.83    1:52.77        
                  53.04     1:52.77 (59.73)                                        
 27 Lue, Tyler          12 GATE-MR              1:49.04    1:55.31        
                  54.01   1:55.31 (1:01.30)                                        
 28 Wu, Steven          12 UNYMI-MR                  NT    1:59.43        
                  57.17   1:59.43 (1:02.26)                                        
 29 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              2:10.08    1:59.45        
                  56.67   1:59.45 (1:02.78)                                        
 30 Tsai, Joey          12 GATE-MR              1:59.90    2:04.55        
                1:01.04   2:04.55 (1:03.51)                                        
 31 Broadbent, Matthew  12 Three Village-MR     2:04.81    2:12.99        
                1:06.12   2:12.99 (1:06.87)                                        
 32 Holman, Nicholas    12 PATS-MR                   NT    2:31.07        
                1:12.24   2:31.07 (1:18.83)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  SUPE Supersectional
              2:49.99  METS Senior Mets
              3:00.59  ZONE Zone Team
              3:27.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Watson, Anthony C   12 Unatt-MR             3:01.51    3:02.41 JO      20  
                  41.58     1:27.41 (45.83)     2:15.95 (48.54)     3:02.41 (46.46)
  2 Li, Tyler           12 GATE-MR              3:15.80    3:12.13 JO      17  
                  46.12     1:36.17 (50.05)     2:25.68 (49.51)     3:12.13 (46.45)
  3 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR           3:13.63    3:13.45 JO      16  
                  44.89     1:34.09 (49.20)     2:25.06 (50.97)     3:13.45 (48.39)
  4 Chu, Princeton      12 GATE-MR              3:19.08    3:17.68 JO      15  
                  46.26     1:35.53 (49.27)     2:28.22 (52.69)     3:17.68 (49.46)
  5 Abrams, Arty A      12 PATS-MR                   NT    3:20.84 JO      14  
                  48.31     1:39.14 (50.83)   3:20.84 (1:41.70)                    
  6 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      3:30.00    3:20.88 JO      13  
                  46.59     1:37.91 (51.32)     2:30.73 (52.82)     3:20.88 (50.15)
  7 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR              3:30.00    3:23.86 JO      12  
                  46.17     1:38.38 (52.21)     2:32.34 (53.96)     3:23.86 (51.52)
  8 Wan, Osmond T       11 GATE-MR              3:30.00    3:25.54 JO      11  
                  49.02     1:40.32 (51.30)     2:35.71 (55.39)     3:25.54 (49.83)
  9 Sun, William        11 Three Village-MR     3:27.03    3:27.92 JO       9  
                  48.51     1:42.08 (53.57)     2:35.64 (53.56)     3:27.92 (52.28)
 10 Lai, Christopher B  11 HS-MR                3:25.00    3:33.30          7  
                  49.34     1:44.58 (55.24)   3:33.30 (1:48.72)                    
 11 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR              3:27.00    3:41.89          6  
                                1:48.34 ( )   3:41.89 (1:53.55)                    
 12 Stefanidis, Nichol  11 CIY-MR               3:15.00    3:43.37          5  
                                1:48.26 ( )     2:47.96 (59.70)     3:43.37 (55.41)
 13 Wu, Will T          12 GATE-MR              3:35.00    3:45.56          4  
                  50.34     1:46.15 (55.81)   2:46.41 (1:00.26)     3:45.56 (59.15)
 14 Hwang, Alex         11 GATE-MR              3:30.00    3:57.13          3  
                                1:52.68 ( )   2:55.82 (1:03.14)   3:57.13 (1:01.31)
 15 Lue, Tyler          12 GATE-MR              3:34.00    4:01.43          2  
                  53.94   1:56.93 (1:02.99)   3:03.60 (1:06.67)     4:01.43 (57.83)
 16 Tsai, Joey          12 GATE-MR              3:36.00    4:13.02          1  
                                2:02.84 ( )   4:13.02 (2:10.18)                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                32.69  ZONE Zone Team
                36.59  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Xu, Kevin J         12 Three Village-MR       32.19      32.12 ZONE    20  
  2 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                31.45      32.33 ZONE    17  
  3 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR                35.13      34.34 JO      16  
  4 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR                34.96      34.59 JO      15  
  5 Stange, Christophe  12 Three Village-MR       33.88      34.64 JO      14  
  6 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR                35.00      35.10 JO      13  
  7 Yang, Eric          12 NCAC-MR                36.00      35.34 JO      12  
  8 Holman, Thomas S    12 PATS-MR                35.73      36.15 JO      11  
  9 Afifi, Omar         12 NCAC-MR                40.00      36.44 JO       9  
 10 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                36.80      37.69          7  
 11 Laidlaw, Johnny F   12 Marlins Bgnw-MR        39.56      38.18          6  
 12 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR        36.53      38.20          5  
 13 DiMaggio, Joe R     11 Shy-Mr-MR              38.72      38.37          4  
 14 Chen, Darian        11 NCAC-MR                37.00      38.52          3  
 15 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR             39.31      38.56          2  
 16 Pergan III, Cheste  12 Three Village-MR       36.74      38.60          1  
 17 McGregor, Matt J    12 PATS-MR                36.35      38.61        
 18 Li, Tyler           12 GATE-MR                37.59      38.63        
 19 Mond, Noah E        12 Three Village-MR       39.11      39.09        
 20 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR                38.77      39.90        
 21 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR                39.36      41.03        
 22 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                50.02      41.05        
 23 Lai, Christopher B  11 HS-MR                  40.22      41.58        
 24 Sun, William        11 Three Village-MR       40.94      41.64        
 25 Chu, Princeton      12 GATE-MR                38.00      41.90        
 26 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                42.20      42.12        
 27 Wan, Osmond T       11 GATE-MR                41.19      42.18        
 28 Adams, Brett J      11 Three Village-MR       40.93      45.14        
 29 Wang, Eric          11 Three Village-MR       45.98      46.08        
 30 Dugourd, Dylan s    12 Three Village-MR       44.14      46.68        
 31 Yavorsky, Garald P  12 Shy-Mr-MR              44.47      46.76        
 32 Whelan, Jack        11 CIY-MR                 49.18      47.85        
 33 Tien, Allen         11 GATE-MR                47.57      51.78        
 34 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              1:00.00      52.67        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  SUPE Supersectional
              1:04.49  METS Senior Mets
              1:12.99  ZONE Zone Team
              1:22.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              1:14.12    1:12.31 ZONE    20  
                  34.87     1:12.31 (37.44)                                        
  2 Stange, Christophe  12 Three Village-MR     1:15.62    1:15.97 JO      17  
                  35.06     1:15.97 (40.91)                                        
  3 Watson, Anthony C   12 Unatt-MR             1:16.53    1:17.22 JO      16  
  4 Shemet, Henry M     12 Three Village-MR     1:17.59    1:19.56 JO      15  
                  37.76     1:19.56 (41.80)                                        
  5 Zhang, Ryan F       11 GATE-MR              1:18.30    1:19.86 JO      14  
  6 Matossian, Cameron  12 Marlins Bgnw-MR      1:17.33    1:21.31 JO      13  
                  36.19     1:21.31 (45.12)                                        
  7 Laidlaw, Johnny F   12 Marlins Bgnw-MR      1:27.19    1:23.20         12  
  8 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              1:26.95    1:25.37         11  
  9 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR              1:30.10    1:27.51          9  
 10 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR              1:25.77    1:28.89          7  
 11 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              1:25.29    1:29.25          6  
 12 Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      1:30.60    1:33.79          5  
 13 Mond, Noah E        12 Three Village-MR     1:31.36    1:36.56          4  
 14 Chu, Princeton      12 GATE-MR              1:37.60    1:37.14          3  
 15 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR              1:31.57    1:38.67          2  
 16 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR              1:38.88    1:43.28          1  
 17 Tsai, Joey          12 GATE-MR              1:39.96    1:43.98        
 18 Stefanidis, Nichol  11 CIY-MR               1:38.00    1:48.86        
 19 Broadbent, Matthew  12 Three Village-MR     1:38.32    1:50.35        
 20 Wang, Eric          11 Three Village-MR     1:40.28    1:51.76        
 -- McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      1:25.35         DQ        
      One hand touch
                  38.31          DQ (43.42)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  SUPE Supersectional
              2:25.49  METS Senior Mets
              2:37.99  ZONE Zone Team
              2:52.99  JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stange, Christophe  12 Three Village-MR     2:47.24    2:47.63 JO      20  
                  35.90     1:20.07 (44.17)     2:10.51 (50.44)     2:47.63 (37.12)
  2 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              2:48.48    2:48.54 JO      17  
                                1:19.84 ( )   2:48.54 (1:28.70)                    
  3 Williams, Brendan   12 Three Village-MR     2:56.88    2:48.77 JO      16  
                  37.55     1:19.37 (41.82)     2:14.32 (54.95)     2:48.77 (34.45)
  4 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR           2:55.02    2:53.12         15  
                  41.05     1:26.03 (44.98)     2:15.58 (49.55)     2:53.12 (37.54)
  5 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      3:00.17    2:57.73         14  
                  41.23     1:25.66 (44.43)     2:18.56 (52.90)     2:57.73 (39.17)
  6 Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      3:02.15    2:58.03         13  
                  41.06     1:27.90 (46.84)     2:19.90 (52.00)     2:58.03 (38.13)
  7 Abrams, Arty A      12 PATS-MR              3:02.98    2:58.70         12  
                  41.57     1:29.29 (47.72)     2:20.62 (51.33)     2:58.70 (38.08)
  8 Li, Tyler           12 GATE-MR              3:06.95    3:00.43         11  
                  42.99     1:30.88 (47.89)     2:20.19 (49.31)     3:00.43 (40.24)
  9 Zhang, Ryan F       11 GATE-MR              2:59.17    3:00.64          9  
                  37.45     1:24.18 (46.73)     2:19.53 (55.35)     3:00.64 (41.11)
 10 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      3:01.13    3:01.34          7  
                  40.92     1:28.34 (47.42)     2:21.20 (52.86)     3:01.34 (40.14)
 11 Chu, Princeton      12 GATE-MR              3:16.43    3:11.75          6  
                  45.91     1:33.33 (47.42)     2:29.05 (55.72)     3:11.75 (42.70)
 12 Wan, Osmond T       11 GATE-MR              3:13.60    3:12.57          5  
                                1:32.50 ( )   3:12.57 (1:40.07)                    
 13 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR           3:21.82    3:21.17          4  
                  43.52     1:36.48 (52.96)   2:38.41 (1:01.93)     3:21.17 (42.76)
 14 Ramnauth, Paul A    12 GATE-MR              3:15.66    3:21.97          3  
                  45.53     1:41.45 (55.92)     2:39.41 (57.96)     3:21.97 (42.56)
 15 Wu, Will T          12 GATE-MR              3:26.00    3:22.10          2  
                  43.84     1:37.10 (53.26)   2:37.53 (1:00.43)     3:22.10 (44.57)
 16 Hwang, Alex         11 GATE-MR              3:38.97    3:27.71          1  
                  45.76     1:39.91 (54.15)   2:41.17 (1:01.26)     3:27.71 (46.54)
 17 Zhang, Justin T     12 Three Village-MR     3:22.79    3:29.11        
                  52.33     1:44.03 (51.70)   2:44.22 (1:00.19)     3:29.11 (44.89)
 18 Wang, Eric          11 Three Village-MR     3:46.07    3:35.29        
                                1:45.59 ( )   2:49.84 (1:04.25)     3:35.29 (45.45)
 19 Tsai, Joey          12 GATE-MR              3:44.54    3:55.61        
                                1:55.34 ( )   3:55.61 (2:00.27)                    
 -- Leong, Alexander    11 GATE-MR                   NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  57.97   2:01.27 (1:03.30)   3:06.62 (1:05.35)          DQ (57.60)
 -- Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              3:03.15         DQ        
      One hand touch - breast
                                1:25.20 ( )        DQ (1:39.08)                    
 -- Lue, Tyler          12 GATE-MR              3:36.57         DQ        
      Scissors kick - breast
                  47.38     1:43.75 (56.37)   2:46.88 (1:03.13)          DQ (49.26)
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
              2:16.39  11-12 SUPE Supersectional
              2:25.49  11-12 METS Senior Mets
              2:37.99  11-12 ZONE Zone Team
              2:52.99  11-12 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR                NT    2:52.46 JO     
                  40.39     1:24.76 (44.37)     2:13.63 (48.87)     2:52.46 (38.83)
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  13-14 SUPE Supersectional
                27.19  13-14 METS Senior Mets
                27.59  13-14 ZONE Zone Team
                29.19  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tu, Matthew X       14 Marlins Bgnw-MR        27.72      27.95 JO      20  
  2 Lue, Michael        14 GATE-MR                27.81      28.44 JO      17  
  3 Chan, Matthew S     13 Three Village-MR       28.56      28.74 JO      16  
  4 Sakharuk, Daniel V  13 Marlins Bgnw-MR        29.20      28.96 JO      15  
  5 Torres, Cristian A  14 Middies-MR             30.63      29.47         14  
  6 Chirico, Matthew J  14 Three Village-MR       28.92      29.73         13  
  7 Attinger, Evan W    14 PATS-MR                29.37      29.78         12  
  8 Keane, Matt V       13 PATS-MR                   NT      30.08         11  
  9 Sweeney, Sam M      14 Marlins Bgnw-MR        30.29      30.09          8  
  9 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR                29.23      30.09          8  
 11 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR              31.98      30.35          6  
 12 Shemet, Charlie F   14 Three Village-MR       29.81      30.43          5  
 13 Vintis, Matt T      13 Three Village-MR       30.35      30.54          4  
 14 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR                31.07      30.57          3  
 15 Monfiston, Seth E   14 GATE-MR                30.51      30.90          2  
 16 Pan, Matthew A      14 GATE-MR                30.01      31.10          1  
 17 Kinkel, William G   13 GATE-MR                30.07      31.26        
 18 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR                30.49      31.42        
 19 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR                31.00      31.44        
 20 Whitfield, George   14 NYCC-MR                31.51      31.52        
 21 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR                31.52      32.19        
 22 Bances, AJ J        13 Three Village-MR       32.26      32.40        
 23 Astudillo, Derrick  14 GATE-MR                31.64      32.47        
 24 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR        32.28      33.27        
 25 Miller, Alex        13 Middies-MR             32.18      34.16        
 26 Tan, Jerry          13 GATE-MR                33.46      34.37        
 27 Hwang, Austin       14 GATE-MR                32.46      34.86        
 28 Coughlin, Brandon   13 Three Village-MR       34.87      36.36        
 29 Dashevsky, David    13 Shy-Mr-MR              37.02      36.50        
 30 Lee, Aidan          13 GATE-MR                36.86      38.23        
 31 Li, Ritz            13 GATE-MR                37.15      38.80        
 32 Sun, Charles        13 Three Village-MR       38.44      40.20        
 33 Lucas, CJ J         14 APEX-MR                46.34      40.58        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  13-14 SUPE Supersectional
                59.19  13-14 METS Senior Mets
                59.79  13-14 ZONE Zone Team
              1:03.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hill, Tyler S       14 Marlins Bgnw-MR        58.24      59.47 ZONE    20  
                  29.30       59.47 (30.17)                                        
  2 Tu, Matthew X       14 Marlins Bgnw-MR      1:01.58    1:00.85 JO      17  
  3 Ford, Wesley A      14 Marlins Bgnw-MR      1:04.18    1:01.13 JO      16  
                  29.30     1:01.13 (31.83)                                        
  4 Sakharuk, Daniel V  13 Marlins Bgnw-MR      1:04.25    1:01.92 JO      15  
                  29.45     1:01.92 (32.47)                                        
  5 Huner, Alec E       14 Three Village-MR     1:02.09    1:02.89 JO      14  
                  29.94     1:02.89 (32.95)                                        
  6 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              1:04.59    1:05.03         13  
  7 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      1:04.33    1:05.12         12  
                  32.42     1:05.12 (32.70)                                        
  8 Chirico, Matthew J  14 Three Village-MR     1:01.90    1:05.27         11  
                  31.64     1:05.27 (33.63)                                        
  9 Chan, Matthew S     13 Three Village-MR     1:03.70    1:05.33          9  
 10 Bogush, Nicholas W  14 Three Village-MR     1:05.81    1:05.51          7  
                  31.66     1:05.51 (33.85)                                        
 11 Lue, Michael        14 GATE-MR              1:01.38    1:05.57          6  
 12 Vintis, Matt T      13 Three Village-MR     1:05.45    1:06.09          5  
                  31.65     1:06.09 (34.44)                                        
 13 Shemet, Charlie F   14 Three Village-MR     1:04.84    1:06.15          4  
                  31.93     1:06.15 (34.22)                                        
 14 Sweeney, Sam M      14 Marlins Bgnw-MR      1:06.54    1:06.39          3  
                  31.74     1:06.39 (34.65)                                        
 15 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           1:06.67    1:06.43          2  
                  31.80     1:06.43 (34.63)                                        
 16 Kinkel, William G   13 GATE-MR              1:06.07    1:06.90          1  
 17 Pan, Matthew A      14 GATE-MR              1:02.71    1:07.43        
 18 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR              1:07.91    1:07.91        
 19 Whitfield, George   14 NYCC-MR              1:10.18    1:08.49        
                  32.09     1:08.49 (36.40)                                        
 20 Monfiston, Seth E   14 GATE-MR              1:07.24    1:08.91        
                  34.05     1:08.91 (34.86)                                        
 21 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:12.14    1:09.47        
                  32.61     1:09.47 (36.86)                                        
 22 Cheung, Cyrus H     13 GATE-MR              1:10.21    1:09.52        
 23 Astudillo, Derrick  14 GATE-MR              1:10.56    1:09.73        
                  33.87     1:09.73 (35.86)                                        
 24 Kunow, Zachary      14 SSL-MR               1:09.79    1:10.65        
 25 Bances, AJ J        13 Three Village-MR     1:12.02    1:10.79        
                  33.21     1:10.79 (37.58)                                        
 26 Dillon, Jack P      13 Three Village-MR     1:11.57    1:10.94        
 27 Hwang, Austin       14 GATE-MR              1:12.51    1:11.86        
                  34.42     1:11.86 (37.44)                                        
 28 Sweeney, Joseph T   14 Three Village-MR     1:11.89    1:13.73        
 29 Tan, Jerry          13 GATE-MR              1:15.22    1:14.54        
                  36.62     1:14.54 (37.92)                                        
 30 Coughlin, Brandon   13 Three Village-MR     1:14.35    1:17.49        
                  37.25     1:17.49 (40.24)                                        
 31 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              1:20.77    1:18.86        
                  37.85     1:18.86 (41.01)                                        
 32 Sun, Charles        13 Three Village-MR     1:25.76    1:22.51        
                  39.54     1:22.51 (42.97)                                        
 33 Lee, Aidan          13 GATE-MR              1:26.69    1:25.54        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  13-14 SUPE Supersectional
              2:09.09  13-14 ZONE Zone Team
              2:09.49  13-14 METS Senior Mets
              2:20.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hill, Tyler S       14 Marlins Bgnw-MR      2:22.06    2:12.60 JO      20  
                                1:05.02 ( )   2:12.60 (1:07.58)                    
  2 Tu, Matthew X       14 Marlins Bgnw-MR      2:17.04    2:13.88 JO      17  
                                1:05.57 ( )     1:40.81 (35.24)     2:13.88 (33.07)
  3 Ford, Wesley A      14 Marlins Bgnw-MR      2:14.62    2:16.19 JO      16  
                  31.91     1:07.65 (35.74)     1:42.77 (35.12)     2:16.19 (33.42)
  4 Ahearn, Declan B    14 Marlins Bgnw-MR      2:15.66    2:16.42 JO      15  
                  32.10     1:07.64 (35.54)     1:42.43 (34.79)     2:16.42 (33.99)
  5 Kaplan, Ryan J      14 Three Village-MR     2:17.37    2:16.72 JO      14  
                  31.78     1:06.14 (34.36)     1:41.72 (35.58)     2:16.72 (35.00)
  6 Sakharuk, Daniel V  13 Marlins Bgnw-MR      2:19.38    2:18.37 JO      13  
                  31.77                             1:43.21 ( )     2:18.37 (35.16)
  7 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              2:17.14    2:19.07 JO      12  
                  32.07     1:08.20 (36.13)     1:43.89 (35.69)     2:19.07 (35.18)
  8 Vintis, Matt T      13 Three Village-MR     2:19.33    2:21.69         11  
                  33.55     1:09.00 (35.45)     1:46.31 (37.31)     2:21.69 (35.38)
  9 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              2:20.44    2:22.56          9  
                                1:08.35 ( )     1:46.31 (37.96)     2:22.56 (36.25)
 10 Bogush, Nicholas W  14 Three Village-MR     2:21.33    2:22.96          7  
                  33.32     1:10.40 (37.08)     1:48.34 (37.94)     2:22.96 (34.62)
 11 Chan, Matthew S     13 Three Village-MR     2:21.91    2:23.34          6  
                  34.43     1:11.69 (37.26)     1:48.80 (37.11)     2:23.34 (34.54)
 12 Draper, Christophe  14 Marlins Bgnw-MR      2:18.63    2:25.45          5  
                  32.42                             1:47.26 ( )     2:25.45 (38.19)
 13 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           2:23.48    2:26.67          4  
                                1:11.36 ( )   2:26.67 (1:15.31)                    
 14 Chirico, Matthew J  14 Three Village-MR     2:13.40    2:26.70          3  
                  32.92     1:09.60 (36.68)     1:48.87 (39.27)     2:26.70 (37.83)
 15 Shemet, Charlie F   14 Three Village-MR     2:23.01    2:27.45          2  
                  32.79     1:09.29 (36.50)     1:49.08 (39.79)     2:27.45 (38.37)
 16 Whitfield, George   14 NYCC-MR              2:26.57    2:28.23          1  
                  34.13     1:12.30 (38.17)     1:51.24 (38.94)     2:28.23 (36.99)
 17 Pan, Matthew A      14 GATE-MR              2:35.66    2:31.45        
                  34.02     1:12.82 (38.80)   2:31.45 (1:18.63)                    
 18 Monfiston, Seth E   14 GATE-MR              2:30.84    2:31.57        
                  35.15     1:13.64 (38.49)     1:53.78 (40.14)     2:31.57 (37.79)
 19 Kinkel, William G   13 GATE-MR              2:26.00    2:32.33        
                  34.85     1:13.92 (39.07)     1:54.95 (41.03)     2:32.33 (37.38)
 20 Astudillo, Derrick  14 GATE-MR              2:37.65    2:35.55        
                  36.50     1:15.87 (39.37)     1:57.47 (41.60)     2:35.55 (38.08)
 21 Sweeney, Joseph T   14 Three Village-MR     2:36.60    2:36.81        
                  36.16     1:16.06 (39.90)     1:57.49 (41.43)     2:36.81 (39.32)
 22 Cheung, Cyrus H     13 GATE-MR              2:44.51    2:38.38        
                  36.04     1:17.84 (41.80)     1:59.60 (41.76)     2:38.38 (38.78)
 23 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR              2:29.33    2:39.33        
                  35.06     1:15.20 (40.14)     1:57.48 (42.28)     2:39.33 (41.85)
 24 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            2:47.74    2:40.50        
                                1:17.79 ( )   2:40.50 (1:22.71)                    
 25 Tan, Jerry          13 GATE-MR              2:40.44    2:41.83        
                  38.45     1:20.58 (42.13)   2:41.83 (1:21.25)                    
 26 Huang, Nathan C     13 Marlins Bgnw-MR      2:42.84    2:41.99        
                  36.04     1:18.51 (42.47)     2:02.55 (44.04)     2:41.99 (39.44)
 27 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              2:56.29    2:49.42        
                  38.68     1:22.57 (43.89)     2:07.45 (44.88)     2:49.42 (41.97)
 28 Coughlin, Brandon   13 Three Village-MR     2:40.13    2:53.24        
                                1:24.36 ( )     2:10.33 (45.97)     2:53.24 (42.91)
 29 Sun, Charles        13 Three Village-MR     2:54.97    2:55.97        
                  40.27     1:24.80 (44.53)     2:11.94 (47.14)     2:55.97 (44.03)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:15.49  13-14 SUPE Supersectional
              4:31.99  13-14 METS Senior Mets
              4:32.49  13-14 ZONE Zone Team
              5:01.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      4:46.15    4:48.79 JO      20  
                  32.57     1:07.92 (35.35)     1:44.66 (36.74)     2:21.08 (36.42)
        2:58.56 (37.48)     3:35.72 (37.16)     4:12.52 (36.80)     4:48.79 (36.27)
  2 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              5:06.25    4:54.51 JO      17  
                  32.80     1:09.83 (37.03)     1:47.29 (37.46)     2:24.51 (37.22)
        3:02.85 (38.34)     3:40.87 (38.02)     4:18.77 (37.90)     4:54.51 (35.74)
  3 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      4:45.63    5:01.65 JO      16  
                                1:09.65 ( )                             2:25.78 ( )
                                3:44.57 ( )   5:01.65 (1:17.08)                    
  4 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR                   NT    5:07.23         15  
                  35.67     1:13.46 (37.79)     1:52.54 (39.08)     2:31.61 (39.07)
        3:11.29 (39.68)     3:50.01 (38.72)     4:30.17 (40.16)     5:07.23 (37.06)
  5 Keane, Matt V       13 PATS-MR              5:04.70    5:09.71         14  
                  33.03     1:11.16 (38.13)                             2:30.50 ( )
                                3:51.48 ( )     4:32.10 (40.62)     5:09.71 (37.61)
  6 Whitfield, George   14 NYCC-MR              5:18.88    5:11.83         13  
                  36.11     1:15.30 (39.19)     1:55.54 (40.24)     2:35.46 (39.92)
        3:14.39 (38.93)     3:54.06 (39.67)     4:33.22 (39.16)     5:11.83 (38.61)
  7 Kwon, Steven        13 Middies-MR           5:16.38    5:14.04         12  
                                1:12.57 ( )     1:53.25 (40.68)     2:33.46 (40.21)
                                3:55.02 ( )   5:14.04 (1:19.02)                    
  8 Miller, Alex        13 Middies-MR           6:00.25    6:02.96         11  
                                1:22.44 ( )                             2:55.81 ( )
        3:44.15 (48.34)     4:30.99 (46.84)     5:18.56 (47.57)     6:02.96 (44.40)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  13-14 SUPE Supersectional
              1:07.99  13-14 METS Senior Mets
              1:08.99  13-14 ZONE Zone Team
              1:14.49  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      1:04.45    1:05.85 METS    20  
  2 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              1:11.43    1:09.95 JO      17  
                  34.93     1:09.95 (35.02)                                        
  3 Sweeney, Sam M      14 Marlins Bgnw-MR      1:12.01    1:11.57 JO      16  
  4 Kaplan, Ryan J      14 Three Village-MR     1:10.71    1:12.82 JO      15  
                  35.32     1:12.82 (37.50)                                        
  5 Sakharuk, Daniel V  13 Marlins Bgnw-MR      1:18.62    1:13.15 JO      14  
  6 Vintis, Matt T      13 Three Village-MR     1:11.92    1:14.14 JO      13  
                  35.65     1:14.14 (38.49)                                        
  7 Draper, Christophe  14 Marlins Bgnw-MR      1:12.68    1:16.16         12  
                  35.75     1:16.16 (40.41)                                        
  8 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              1:32.77    1:17.25         11  
                  38.37     1:17.25 (38.88)                                        
  9 Shemet, Charlie F   14 Three Village-MR     1:15.26    1:17.32          9  
                  38.61     1:17.32 (38.71)                                        
 10 Lue, Michael        14 GATE-MR              1:09.80    1:17.50          7  
 11 Chirico, Matthew J  14 Three Village-MR     1:14.06    1:18.73          6  
                  39.10     1:18.73 (39.63)                                        
 12 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR              1:17.41    1:19.80          5  
                  37.99     1:19.80 (41.81)                                        
 13 Kinkel, William G   13 GATE-MR              1:19.01    1:20.40          4  
                  39.77     1:20.40 (40.63)                                        
 14 Pan, Matthew A      14 GATE-MR              1:18.28    1:20.75          3  
                  39.52     1:20.75 (41.23)                                        
 15 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              1:20.01    1:21.03          2  
                  40.88     1:21.03 (40.15)                                        
 16 Whitfield, George   14 NYCC-MR              1:25.88    1:21.69          1  
 17 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              1:21.96    1:22.41        
                  40.12     1:22.41 (42.29)                                        
 18 Bances, AJ J        13 Three Village-MR     1:21.76    1:22.88        
                  39.88     1:22.88 (43.00)                                        
 19 Sweeney, Joseph T   14 Three Village-MR     1:22.56    1:23.36        
                  41.18     1:23.36 (42.18)                                        
 20 Astudillo, Derrick  14 GATE-MR              1:23.87    1:24.04        
                  41.55     1:24.04 (42.49)                                        
 21 Monfiston, Seth E   14 GATE-MR              1:23.02    1:25.00        
                  41.81     1:25.00 (43.19)                                        
 22 Huang, Nathan C     13 Marlins Bgnw-MR      1:23.66    1:25.14        
 23 Hwang, Austin       14 GATE-MR              1:23.84    1:26.65        
                  43.21     1:26.65 (43.44)                                        
 24 Miller, Alex        13 Middies-MR           1:27.90    1:32.05        
 25 Sun, Charles        13 Three Village-MR     1:32.56    1:35.45        
 26 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:30.36    1:35.60        
                  46.04     1:35.60 (49.56)                                        
 27 Dashevsky, David    13 Shy-Mr-MR            1:37.52    1:42.22        
                  48.79     1:42.22 (53.43)                                        
 28 Lucas, CJ J         14 APEX-MR              2:04.48    1:57.45        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  13-14 SUPE Supersectional
              2:25.89  13-14 ZONE Zone Team
              2:27.99  13-14 METS Senior Mets
              2:41.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      2:17.93    2:22.54 ZONE    20  
                                1:09.25 ( )   2:22.54 (1:13.29)                    
  2 Hill, Tyler S       14 Marlins Bgnw-MR      2:33.50    2:27.03 METS    17  
                                1:13.35 ( )     1:51.77 (38.42)     2:27.03 (35.26)
  3 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              2:33.55    2:27.15 METS    16  
                  34.36     1:11.52 (37.16)     1:49.89 (38.37)     2:27.15 (37.26)
  4 Kaplan, Ryan J      14 Three Village-MR     2:32.71    2:32.56 JO      15  
                  35.86     1:14.14 (38.28)     1:53.80 (39.66)     2:32.56 (38.76)
  5 Sweeney, Sam M      14 Marlins Bgnw-MR      2:36.00    2:33.72 JO      14  
                  36.30     1:15.00 (38.70)     1:54.94 (39.94)     2:33.72 (38.78)
  6 Draper, Christophe  14 Marlins Bgnw-MR      2:37.09    2:36.11 JO      13  
                  38.48     1:17.62 (39.14)     1:57.85 (40.23)     2:36.11 (38.26)
  7 Sakharuk, Daniel V  13 Marlins Bgnw-MR      2:40.64    2:39.34 JO      12  
                                1:17.53 ( )     1:58.67 (41.14)     2:39.34 (40.67)
  8 Ahearn, Declan B    14 Marlins Bgnw-MR      2:34.18    2:39.94 JO      11  
                  38.40     1:19.00 (40.60)     1:59.70 (40.70)     2:39.94 (40.24)
  9 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      2:44.27    2:42.32          9  
                  38.79     1:19.14 (40.35)     2:01.20 (42.06)     2:42.32 (41.12)
 10 Shemet, Charlie F   14 Three Village-MR     2:37.73    2:43.17          7  
                  31.81     1:21.50 (49.69)     2:02.95 (41.45)     2:43.17 (40.22)
 11 Bogush, Nicholas W  14 Three Village-MR     2:43.11    2:49.13          6  
                  39.29     1:21.52 (42.23)     2:06.53 (45.01)     2:49.13 (42.60)
 12 Bances, AJ J        13 Three Village-MR     2:54.67    2:50.27          5  
                  40.32     1:23.41 (43.09)     2:07.51 (44.10)     2:50.27 (42.76)
 13 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR              2:50.32    2:53.16          4  
                  40.10     1:23.38 (43.28)   2:53.16 (1:29.78)                    
 14 Whitfield, George   14 NYCC-MR              2:59.15    2:55.67          3  
                  42.64     1:27.60 (44.96)     2:11.76 (44.16)     2:55.67 (43.91)
 15 Huang, Nathan C     13 Marlins Bgnw-MR      3:01.45    2:56.16          2  
                  40.53     1:25.84 (45.31)     2:12.06 (46.22)     2:56.16 (44.10)
 16 Dillon, Jack P      13 Three Village-MR     2:57.74    3:01.05          1  
                                1:30.19 ( )   3:01.05 (1:30.86)                    
 17 Hwang, Austin       14 GATE-MR              2:57.25    3:02.12        
                  42.85     1:28.05 (45.20)     2:16.12 (48.07)     3:02.12 (46.00)
 18 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              3:11.00    3:04.32        
                  43.68     1:29.47 (45.79)     2:17.63 (48.16)     3:04.32 (46.69)
 19 Coughlin, Brandon   13 Three Village-MR     3:00.25    3:05.33        
                  44.03     1:31.67 (47.64)     2:19.97 (48.30)     3:05.33 (45.36)
 20 Kunow, Zachary      14 SSL-MR               3:27.69    3:09.26        
                                1:32.90 ( )     2:22.01 (49.11)     3:09.26 (47.25)
 21 Lee, Aidan          13 GATE-MR              3:21.28    3:19.88        
                  49.62     1:41.97 (52.35)     2:38.94 (56.97)     3:19.88 (40.94)
 -- Chirico, Matthew J  14 Three Village-MR     2:29.19         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  40.38     1:22.39 (42.01)     2:06.07 (43.68)          DQ (42.37)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  13-14 SUPE Supersectional
              1:16.99  13-14 METS Senior Mets
              1:17.99  13-14 ZONE Zone Team
              1:26.29  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huner, Alec E       14 Three Village-MR     1:12.70    1:17.27 ZONE    20  
                  36.00     1:17.27 (41.27)                                        
  2 Lue, Michael        14 GATE-MR              1:14.15    1:20.72 JO      17  
                  36.79     1:20.72 (43.93)                                        
  3 Ford, Wesley A      14 Marlins Bgnw-MR      1:17.92    1:20.73 JO      16  
                  37.89     1:20.73 (42.84)                                        
  4 Tu, Matthew X       14 Marlins Bgnw-MR      1:21.14    1:20.84 JO      15  
                  38.19     1:20.84 (42.65)                                        
  5 Keane, Matt V       13 PATS-MR              1:22.16    1:21.07 JO      14  
                  38.64     1:21.07 (42.43)                                        
  6 Pan, Matthew A      14 GATE-MR              1:20.14    1:22.52 JO      13  
  7 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              1:29.91    1:25.05 JO      12  
                  40.95     1:25.05 (44.10)                                        
  8 Kaplan, Ryan J      14 Three Village-MR     1:29.03    1:25.34 JO      11  
                  41.21     1:25.34 (44.13)                                        
  9 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              1:29.50    1:26.84          9  
                  42.74     1:26.84 (44.10)                                        
 10 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              1:31.07    1:29.31          7  
                  43.12     1:29.31 (46.19)                                        
 11 Tan, Jerry          13 GATE-MR              1:30.49    1:30.43          6  
                  43.30     1:30.43 (47.13)                                        
 12 Astudillo, Derrick  14 GATE-MR              1:33.99    1:30.99          5  
                  43.28     1:30.99 (47.71)                                        
 13 Kinkel, William G   13 GATE-MR              1:32.52    1:31.31          4  
                  43.96     1:31.31 (47.35)                                        
 14 Cheung, Cyrus H     13 GATE-MR              1:33.79    1:31.60          3  
                  44.43     1:31.60 (47.17)                                        
 15 Bances, AJ J        13 Three Village-MR     1:29.33    1:31.88          2  
 16 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           1:27.29    1:32.29          1  
                  43.33     1:32.29 (48.96)                                        
 17 Lee, Aidan          13 GATE-MR              1:31.59    1:34.62        
                  44.64     1:34.62 (49.98)                                        
 18 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR              1:29.68    1:35.76        
                  44.20     1:35.76 (51.56)                                        
 19 Vintis, Matt T      13 Three Village-MR     1:29.42    1:36.56        
                  44.77     1:36.56 (51.79)                                        
 20 Monfiston, Seth E   14 GATE-MR              1:40.00    1:36.91        
 21 Sweeney, Joseph T   14 Three Village-MR     1:39.53    1:38.43        
 22 Kunow, Zachary      14 SSL-MR               1:31.54    1:39.27        
                  46.63     1:39.27 (52.64)                                        
 23 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:36.13    1:43.00        
                  49.95     1:43.00 (53.05)                                        
 24 Sun, Charles        13 Three Village-MR     1:42.09    1:43.52        
                  50.27     1:43.52 (53.25)                                        
 25 Huang, Nathan C     13 Marlins Bgnw-MR      1:44.85    1:43.91        
                  49.34     1:43.91 (54.57)                                        
 26 Hwang, Austin       14 GATE-MR              1:42.13    1:47.03        
                  50.49     1:47.03 (56.54)                                        
 27 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              2:30.45    2:00.80        
                  54.47   2:00.80 (1:06.33)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  13-14 SUPE Supersectional
              2:47.59  13-14 ZONE Zone Team
              2:49.99  13-14 METS Senior Mets
              3:05.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huner, Alec E       14 Three Village-MR     2:39.24    2:47.51 ZONE    20  
                  37.61     1:19.48 (41.87)     2:03.94 (44.46)     2:47.51 (43.57)
  2 Keane, Matt V       13 PATS-MR              2:55.24    2:55.80 JO      17  
                                1:21.88 ( )     2:10.10 (48.22)     2:55.80 (45.70)
  3 Tu, Matthew X       14 Marlins Bgnw-MR      2:57.16    2:57.03 JO      16  
                  38.97     1:23.59 (44.62)     2:09.76 (46.17)     2:57.03 (47.27)
  4 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      2:59.36    3:05.60 JO      15  
                  41.58     1:28.13 (46.55)     2:17.86 (49.73)     3:05.60 (47.74)
  5 Tan, Jerry          13 GATE-MR              3:12.09    3:18.33         14  
                  45.35     1:36.32 (50.97)   3:18.33 (1:42.01)                    
  6 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      3:11.72    3:20.10         13  
                                1:36.71 ( )     2:29.88 (53.17)     3:20.10 (50.22)
  7 Chan, Matthew S     13 Three Village-MR          NT    3:23.49         12  
                                1:39.14 ( )   3:23.49 (1:44.35)                    
  8 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              3:26.52    3:24.47         11  
                  47.80     1:40.31 (52.51)     2:33.70 (53.39)     3:24.47 (50.77)
  9 Miller, Alex        13 Middies-MR           3:20.28    3:25.19          9  
                                1:38.41 ( )   3:25.19 (1:46.78)                    
 10 Cheung, Cyrus H     13 GATE-MR              3:10.00    3:35.54          7  
                  48.75     1:43.07 (54.32)     2:41.24 (58.17)     3:35.54 (54.30)
 11 Coughlin, Brandon   13 Three Village-MR     3:47.54    3:42.35          6  
                  52.42     1:47.41 (54.99)     2:47.29 (59.88)     3:42.35 (55.06)
 -- Lee, Aidan          13 GATE-MR              3:22.56         DQ        
      False start
                  44.18     1:36.83 (52.65)     2:33.62 (56.79)          DQ (56.63)
 -- Li, Ritz            13 GATE-MR              3:22.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  49.04     1:45.29 (56.25)   2:46.15 (1:00.86)          DQ (57.68)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  13-14 SUPE Supersectional
              1:04.49  13-14 METS Senior Mets
              1:06.19  13-14 ZONE Zone Team
              1:13.29  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huner, Alec E       14 Three Village-MR     1:09.16    1:11.80 JO      20  
  2 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           1:12.02    1:12.00 JO      17  
  3 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              1:12.20    1:12.15 JO      16  
                  34.65     1:12.15 (37.50)                                        
  4 Sweeney, Sam M      14 Marlins Bgnw-MR      1:15.26    1:13.83         15  
                  35.11     1:13.83 (38.72)                                        
  5 Kwon, Steven        13 Middies-MR           1:14.17    1:13.96         14  
  6 Kaplan, Ryan J      14 Three Village-MR     1:14.61    1:14.06         13  
                  35.01     1:14.06 (39.05)                                        
  7 Kinkel, William G   13 GATE-MR              1:11.79    1:14.43         12  
  8 Draper, Christophe  14 Marlins Bgnw-MR      1:12.41    1:14.47         11  
                  34.21     1:14.47 (40.26)                                        
  9 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              1:15.85    1:14.61          9  
                  35.52     1:14.61 (39.09)                                        
 10 Vintis, Matt T      13 Three Village-MR     1:09.85    1:15.68          7  
 11 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      1:14.35    1:16.54          6  
                  36.93     1:16.54 (39.61)                                        
 12 Shemet, Charlie F   14 Three Village-MR     1:15.69    1:16.55          5  
                  35.98     1:16.55 (40.57)                                        
 13 Monfiston, Seth E   14 GATE-MR              1:17.09    1:17.39          4  
 14 Pan, Matthew A      14 GATE-MR              1:12.00    1:18.26          3  
                  35.45     1:18.26 (42.81)                                        
 15 Whitfield, George   14 NYCC-MR              1:23.41    1:18.41          2  
 16 Chirico, Matthew J  14 Three Village-MR     1:21.59    1:18.85          1  
                  37.12     1:18.85 (41.73)                                        
 17 Tan, Jerry          13 GATE-MR              1:26.34    1:19.76        
                  35.97     1:19.76 (43.79)                                        
 18 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              1:18.25    1:22.83        
                  37.94     1:22.83 (44.89)                                        
 18 Huang, Nathan C     13 Marlins Bgnw-MR      1:23.30    1:22.83        
                  38.46     1:22.83 (44.37)                                        
 20 Sweeney, Joseph T   14 Three Village-MR     1:23.50    1:23.40        
                  38.02     1:23.40 (45.38)                                        
 21 Cheung, Cyrus H     13 GATE-MR              1:19.70    1:26.85        
                  40.47     1:26.85 (46.38)                                        
 22 Astudillo, Derrick  14 GATE-MR              1:19.20    1:26.99        
 23 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:32.86    1:27.93        
                  38.98     1:27.93 (48.95)                                        
 24 Lue, Michael        14 GATE-MR              1:14.00    1:27.95        
                  39.09     1:27.95 (48.86)                                        
 25 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR              1:21.31    1:33.10        
                  41.76     1:33.10 (51.34)                                        
 26 Coughlin, Brandon   13 Three Village-MR     1:29.97    1:33.61        
                  44.28     1:33.61 (49.33)                                        
 27 Hwang, Austin       14 GATE-MR              1:33.66    1:33.71        
                  41.24     1:33.71 (52.47)                                        
 28 Sun, Charles        13 Three Village-MR     1:37.57    1:43.08        
 29 Li, Ritz            13 GATE-MR              1:54.75    2:06.45        
                  57.26   2:06.45 (1:09.19)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:14.59  13-14 SUPE Supersectional
              2:27.59  13-14 ZONE Zone Team
              2:28.99  13-14 METS Senior Mets
              2:48.29  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huner, Alec E       14 Three Village-MR     2:32.35    2:35.13 JO      20  
                                1:13.09 ( )   2:35.13 (1:22.04)                    
  2 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              2:45.00    2:39.24 JO      17  
                  34.54     1:14.53 (39.99)     1:57.48 (42.95)     2:39.24 (41.76)
  3 Chan, Matthew S     13 Three Village-MR     2:35.86    2:41.78 JO      16  
                                1:16.06 ( )     1:59.65 (43.59)     2:41.78 (42.13)
  4 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      2:39.15    2:44.11 JO      15  
                                1:16.34 ( )   2:44.11 (1:27.77)                    
  5 Sweeney, Sam M      14 Marlins Bgnw-MR      2:45.00    2:54.52         14  
                  35.66     1:20.00 (44.34)     2:09.21 (49.21)     2:54.52 (45.31)
  6 Dillon, Jack P      13 Three Village-MR     3:00.94    2:59.09         13  
                                1:25.86 ( )   2:59.09 (1:33.23)                    
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  13-14 SUPE Supersectional
              2:25.49  13-14 METS Senior Mets
              2:26.39  13-14 ZONE Zone Team
              2:39.49  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      2:25.92    2:28.42 JO      20  
                  31.58     1:07.35 (35.77)     1:54.85 (47.50)     2:28.42 (33.57)
  2 Huner, Alec E       14 Three Village-MR     2:24.12    2:29.57 JO      17  
                  31.66     1:12.85 (41.19)     1:54.84 (41.99)     2:29.57 (34.73)
  3 Kaplan, Ryan J      14 Three Village-MR     2:33.78    2:33.47 JO      16  
                  34.70     1:12.51 (37.81)     1:59.94 (47.43)     2:33.47 (33.53)
  4 Sakharuk, Daniel V  13 Marlins Bgnw-MR      2:45.61    2:33.58 JO      15  
                  32.75     1:11.75 (39.00)     1:58.40 (46.65)     2:33.58 (35.18)
  5 Tu, Matthew X       14 Marlins Bgnw-MR      2:34.70    2:35.15 JO      14  
                  32.91     1:13.46 (40.55)     2:01.23 (47.77)     2:35.15 (33.92)
  6 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              2:35.24    2:35.39 JO      13  
                                1:12.96 ( )   2:35.39 (1:22.43)                    
  7 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              2:35.59    2:35.96 JO      12  
                  33.74     1:15.72 (41.98)     2:00.83 (45.11)     2:35.96 (35.13)
  8 Kwon, Steven        13 Middies-MR           2:39.88    2:36.80 JO      11  
                  33.49     1:15.24 (41.75)     2:00.83 (45.59)     2:36.80 (35.97)
  9 Keane, Matt V       13 PATS-MR              2:55.59    2:38.38 JO       9  
                  33.86     1:14.60 (40.74)     2:02.20 (47.60)     2:38.38 (36.18)
 10 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              2:37.83    2:38.53 JO       7  
                  33.94     1:16.88 (42.94)     2:03.09 (46.21)     2:38.53 (35.44)
 11 Draper, Christophe  14 Marlins Bgnw-MR      2:41.32    2:39.61          6  
                                1:13.89 ( )   2:39.61 (1:25.72)                    
 12 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           2:42.98    2:44.46          5  
                  34.03     1:17.18 (43.15)     2:07.72 (50.54)     2:44.46 (36.74)
 13 Chan, Matthew S     13 Three Village-MR     2:38.48    2:45.29          4  
                                1:18.00 ( )     2:11.62 (53.62)     2:45.29 (33.67)
 14 Pan, Matthew A      14 GATE-MR              2:48.81    2:45.43          3  
                  36.32     1:20.25 (43.93)     2:08.10 (47.85)     2:45.43 (37.33)
 15 Moeslinger, Erich   13 GATE-MR              2:45.28    2:45.50          2  
                  35.70     1:17.74 (42.04)     2:08.96 (51.22)     2:45.50 (36.54)
 16 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              2:47.71    2:45.82          1  
                                1:19.30 ( )   2:45.82 (1:26.52)                    
 17 Lue, Michael        14 GATE-MR              2:34.59    2:47.92        
                  34.55     1:17.30 (42.75)     2:07.66 (50.36)     2:47.92 (40.26)
 18 Kinkel, William G   13 GATE-MR              2:45.74    2:50.52        
                  34.35     1:17.21 (42.86)   2:50.52 (1:33.31)                    
 19 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      2:50.51    2:54.42        
                  37.73     1:22.83 (45.10)     2:13.17 (50.34)     2:54.42 (41.25)
 20 Bances, AJ J        13 Three Village-MR     2:56.07    2:55.37        
                  41.15     1:26.76 (45.61)     2:17.43 (50.67)     2:55.37 (37.94)
 21 Sweeney, Joseph T   14 Three Village-MR     2:53.62    2:55.50        
                  37.00     1:21.92 (44.92)     2:05.28 (43.36)     2:55.50 (50.22)
 22 Astudillo, Derrick  14 GATE-MR              3:10.00    2:56.41        
                  39.69     1:25.36 (45.67)     2:16.49 (51.13)     2:56.41 (39.92)
 23 Cheung, Cyrus H     13 GATE-MR              3:00.80    2:59.17        
                  37.61     1:20.78 (43.17)     2:19.76 (58.98)     2:59.17 (39.41)
 24 Hwang, Austin       14 GATE-MR              3:04.34    3:02.89        
                                1:27.56 ( )     2:24.90 (57.34)     3:02.89 (37.99)
 25 Huang, Nathan C     13 Marlins Bgnw-MR      3:03.44    3:03.31        
                                1:25.59 ( )   3:03.31 (1:37.72)                    
 26 Lee, Aidan          13 GATE-MR              3:19.29    3:21.90        
                                1:35.49 ( )     2:32.02 (56.53)     3:21.90 (49.88)
 27 Li, Ritz            13 GATE-MR              3:15.00    3:30.09        
                  51.58     1:42.64 (51.06)     2:40.88 (58.24)     3:30.09 (49.21)
 28 Dashevsky, David    13 Shy-Mr-MR            3:15.00    3:32.01        
                  45.92     1:38.92 (53.00)   2:39.99 (1:01.07)     3:32.01 (52.02)
 -- Tan, Jerry          13 GATE-MR              3:05.02         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish - back
                  37.30     1:26.95 (49.65)     2:17.82 (50.87)          DQ (38.73)
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:48.99  13-14 SUPE Supersectional
              5:12.29  13-14 ZONE Zone Team
              5:12.99  13-14 METS Senior Mets
              5:43.99  13-14 JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S       14 Marlins Bgnw-MR      5:07.61    5:21.02 JO      20  
                  32.39                                                 2:32.62 ( )
      5:21.02 (2:48.40)                                                            
  2 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              5:48.69    5:33.62 JO      17  
                  34.21     1:12.97 (38.76)     1:59.63 (46.66)     2:42.73 (43.10)
        3:29.88 (47.15)     4:17.01 (47.13)     4:55.94 (38.93)     5:33.62 (37.68)
  3 Draper, Christophe  14 Marlins Bgnw-MR      5:42.07    5:35.95 JO      16  
                                1:18.04 ( )                             2:42.32 ( )
                                4:25.42 ( )   5:35.95 (1:10.53)                    
  4 Ahearn, Declan B    14 Marlins Bgnw-MR      5:26.27    5:39.27 JO      15  
                  36.72   5:39.27 (5:02.55)                                        
  5 Keane, Matt V       13 PATS-MR              6:09.24    5:41.65 JO      14  
                  35.52     1:20.04 (44.52)                             2:46.64 ( )
                                4:25.69 ( )   5:41.65 (1:15.96)                    
  6 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      5:41.76    6:02.45         13  
                                1:20.41 ( )                             2:51.72 ( )
      6:02.45 (3:10.73)                                                            
 
Boys 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  15&O SUPE Supersectional
                26.99  15&O ZONE Zone Team
                27.19  15&O METS Senior Mets
                28.49  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metwaly, Karim A    19 NCAC-MR                24.00      25.48 SUPE    20  
  2 Miou, Eric          18 NCAC-MR                24.00      25.57 ZONE    17  
  3 Tilneac, George     17 NYCC-MR                25.11      25.89 ZONE    16  
  4 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR                26.41      26.20 ZONE    15  
  5 Wu, Kevin Z         16 Unatt-MR               25.80      26.53 ZONE    14  
  6 Lin, Justin         17 NYCC-MR                28.50      27.03 METS    13  
  7 Purvis, Robby J     17 Marlins Bgnw-MR        27.90      27.06 METS    12  
  8 McLaughlin, Mark W  15 Marlins Bgnw-MR        27.95      27.65 JO      11  
  9 Southren, Joshua P  15 SSL-MR                 27.42      27.67 JO       9  
 10 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                26.80      27.75 JO       7  
 11 Hackett, Liam R     18 Marlins Bgnw-MR        27.41      27.82 JO       6  
 12 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR                27.58      27.86 JO       5  
 13 Elgamal, Ahmed S    16 NYCC-MR                29.50      28.32 JO       4  
 14 Piliero, Marc P     18 PATS-MR                27.86      28.52          3  
 15 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR                28.48      29.10          2  
 16 Belmont, Chance     16 NCAC-MR                29.00      29.24          1  
 17 Infranco, Daniel S  16 Three Village-MR       28.14      29.28        
 18 Podolitskiy, Maksi  16 Shy-Mr-MR              29.55      29.33        
 19 Ma, Edmond          15 PATS-MR                28.98      29.55        
 19 Huner, Jack Z       15 Three Village-MR       29.65      29.55        
 21 Thio, Randy M       15 NCAC-MR                28.90      29.57        
 22 Vovnoboy, Andrew    16 Shy-Mr-MR              37.13      30.32        
 23 Assad, Thomas A     15 SSL-MR                 28.06      31.14        
 24 Lee, Justin S       15 PATS-MR                30.47      31.74        
 25 Oletsky, Richard    16 Shy-Mr-MR              32.31      32.75        
 26 Pena, Michael A     15 APEX-MR                35.81      33.93        
 27 Saggio, Christophe  15 Three Village-MR       31.13      34.38        
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  15&O SUPE Supersectional
                58.29  15&O ZONE Zone Team
                59.19  15&O METS Senior Mets
              1:00.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metwaly, Karim A    19 NCAC-MR                53.00      54.64 SUPE    20  
                  26.17       54.64 (28.47)                                        
  2 Tilneac, George     17 NYCC-MR                55.00      54.71 SUPE    17  
                  27.06       54.71 (27.65)                                        
  3 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR                56.78      56.57 ZONE    16  
                  27.34       56.57 (29.23)                                        
  4 Lin, Justin         17 NYCC-MR              1:02.00      58.40 METS    15  
                  27.96       58.40 (30.44)                                        
  5 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR                59.07      58.61 METS    14  
                  28.45       58.61 (30.16)                                        
  6 Wu, Kevin Z         16 Unatt-MR               57.09      59.75 JO      13  
  7 Southren, Joshua P  15 SSL-MR                 58.77    1:00.03 JO      12  
                  28.95     1:00.03 (31.08)                                        
  8 Piliero, Marc P     18 PATS-MR                59.07    1:01.16         11  
  9 Burke, Liam         17 NYSA-MR                57.91    1:01.23          9  
                  29.23     1:01.23 (32.00)                                        
 10 McLaughlin, Mark W  15 Marlins Bgnw-MR      1:01.80    1:01.47          7  
                  28.77     1:01.47 (32.70)                                        
 11 Kaufmann, Garrett   15 Marlins Bgnw-MR      1:01.29    1:01.80          6  
                  29.61     1:01.80 (32.19)                                        
 12 Zhao, Steven D      15 Three Village-MR       58.91    1:02.11          5  
                  29.31     1:02.11 (32.80)                                        
 13 Wachnik, Tony A     17 Marlins Bgnw-MR        58.43    1:02.13          4  
 14 Infranco, Daniel S  16 Three Village-MR     1:01.05    1:02.21          3  
                  29.82     1:02.21 (32.39)                                        
 15 Kostynyuk, Dmytro   16 Shy-Mr-MR            1:13.05    1:02.27          2  
                  29.70     1:02.27 (32.57)                                        
 16 Ma, Edmond          15 PATS-MR              1:04.50    1:02.57          1  
                  30.27     1:02.57 (32.30)                                        
 17 McCloskey, Tyler J  18 NYSA-MR                59.30    1:02.63        
                  30.11     1:02.63 (32.52)                                        
 18 Walsh, Dylan F      15 Middies-MR           1:04.32    1:03.25        
                  30.27     1:03.25 (32.98)                                        
 19 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR              1:03.23    1:03.30        
                  30.92     1:03.30 (32.38)                                        
 20 Huner, Jack Z       15 Three Village-MR     1:03.78    1:03.95        
                  29.63     1:03.95 (34.32)                                        
 21 McCaffrey, Michael  17 NYSA-MR              1:01.94    1:04.08        
                  29.97     1:04.08 (34.11)                                        
 22 Donlevy, Billy      15 CIY-MR               1:02.30    1:04.19        
 23 Elgamal, Ahmed S    16 NYCC-MR              1:07.00    1:04.39        
 24 Podolitskiy, Maksi  16 Shy-Mr-MR            1:01.91    1:05.09        
 25 Lederer, Derek      15 NYSA-MR              1:06.75    1:05.19        
                  33.58     1:05.19 (31.61)                                        
 26 Belmont, Chance     16 NCAC-MR              1:10.00    1:05.69        
                  30.77     1:05.69 (34.92)                                        
 27 Li, Peter Z         16 Three Village-MR     1:03.91    1:05.76        
                  31.68     1:05.76 (34.08)                                        
 28 Saggio, Christophe  15 Three Village-MR     1:07.10    1:08.47        
                  32.43     1:08.47 (36.04)                                        
 29 Severs, John R      15 SSL-MR               1:03.55    1:09.25        
                  32.62     1:09.25 (36.63)                                        
 30 Araujo, Peter       16 SSL-MR               1:07.00    1:09.47        
                  33.98     1:09.47 (35.49)                                        
 31 Chen, Alex          17 NCAC-MR              1:22.00    1:18.01        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  15&O SUPE Supersectional
              2:07.69  15&O ZONE Zone Team
              2:09.49  15&O METS Senior Mets
              2:13.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              1:59.60    2:02.82 ZONE    20  
                  29.07     1:00.83 (31.76)     1:33.06 (32.23)     2:02.82 (29.76)
  2 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR              2:05.72    2:04.88 ZONE    17  
                  29.79     1:01.31 (31.52)   2:04.88 (1:03.57)                    
  3 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR              2:07.89    2:08.06 METS    16  
                  29.38     1:01.82 (32.44)     1:35.91 (34.09)     2:08.06 (32.15)
  4 Lin, Justin         17 NYCC-MR              2:18.00    2:11.68 JO      15  
                                1:04.00 ( )   2:11.68 (1:07.68)                    
  5 McCloskey, Tyler J  18 NYSA-MR              2:05.60    2:11.81 JO      14  
                                1:03.16 ( )   2:11.81 (1:08.65)                    
  6 Gregory, Logan T    15 Three Village-MR     2:08.66    2:14.77         13  
                  30.51     1:03.48 (32.97)     1:38.36 (34.88)     2:14.77 (36.41)
  7 Kaufmann, Garrett   15 Marlins Bgnw-MR      2:14.20    2:14.92         12  
                                1:04.96 ( )   2:14.92 (1:09.96)                    
  8 Kleinsmith, Charli  17 Marlins Bgnw-MR      2:13.62    2:15.58         11  
                  33.57     1:09.39 (35.82)     1:43.72 (34.33)     2:15.58 (31.86)
  9 Southren, Joshua P  15 SSL-MR               2:09.00    2:18.60          9  
                  31.03     1:05.74 (34.71)   2:18.60 (1:12.86)                    
 10 Wachnik, Tony A     17 Marlins Bgnw-MR      2:05.32    2:19.11          7  
                  32.52     1:07.74 (35.22)     1:44.27 (36.53)     2:19.11 (34.84)
 11 Podolitskiy, Maksi  16 Shy-Mr-MR            2:16.73    2:23.47          6  
                  31.56     1:06.83 (35.27)   2:23.47 (1:16.64)                    
 12 Huner, Jack Z       15 Three Village-MR     2:23.28    2:25.89          5  
                  33.39     1:10.54 (37.15)     1:48.83 (38.29)     2:25.89 (37.06)
 13 Walsh, Dylan F      15 Middies-MR           2:17.97    2:26.64          4  
                  32.75     1:09.99 (37.24)     1:49.12 (39.13)     2:26.64 (37.52)
 14 Kostynyuk, Dmytro   16 Shy-Mr-MR            2:25.00    2:29.82          3  
                  33.85     1:11.68 (37.83)   2:29.82 (1:18.14)                    
 15 Lederer, Derek      15 NYSA-MR              2:33.32    2:30.48          2  
                                1:14.71 ( )   2:30.48 (1:15.77)                    
 16 Saggio, Christophe  15 Three Village-MR     2:31.66    2:32.36          1  
                  34.15     1:12.37 (38.22)     1:53.12 (40.75)     2:32.36 (39.24)
 17 Severs, John R      15 SSL-MR               2:27.19    2:34.53        
                                1:14.55 ( )   2:34.53 (1:19.98)                    
 18 Elgamal, Ahmed S    16 NYCC-MR              2:21.00    2:37.09        
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:15.49  15&O SUPE Supersectional
              4:28.89  15&O ZONE Zone Team
              4:31.99  15&O METS Senior Mets
              4:49.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              4:17.14    4:25.12 ZONE    20  
                  30.95     1:04.29 (33.34)     1:38.72 (34.43)     2:12.91 (34.19)
        2:47.27 (34.36)     3:20.89 (33.62)     3:54.27 (33.38)     4:25.12 (30.85)
  2 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR              4:33.03    4:26.39 ZONE    17  
                  30.95     1:03.77 (32.82)     1:38.36 (34.59)     2:12.82 (34.46)
                                3:20.88 ( )     3:54.77 (33.89)     4:26.39 (31.62)
  3 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR              4:36.47    4:29.25 METS    16  
                                1:03.50 ( )                             2:13.08 ( )
        2:48.13 (35.05)     3:22.10 (33.97)     3:56.58 (34.48)     4:29.25 (32.67)
  4 Gregory, Logan T    15 Three Village-MR     4:33.21    4:45.45 JO      15  
                  32.48     1:07.76 (35.28)     1:43.12 (35.36)     2:19.52 (36.40)
        2:55.60 (36.08)     3:32.45 (36.85)     4:09.11 (36.66)     4:45.45 (36.34)
  5 Wachnik, Tony A     17 Marlins Bgnw-MR      4:24.71    4:47.33 JO      14  
                  32.23     1:06.66 (34.43)     1:42.45 (35.79)     2:18.89 (36.44)
        2:56.70 (37.81)     3:33.64 (36.94)     4:11.51 (37.87)     4:47.33 (35.82)
  6 Piliero, Marc P     18 PATS-MR              4:41.40    4:50.63         13  
                  32.22     1:08.43 (36.21)                             2:21.69 ( )
                                3:36.63 ( )     4:13.94 (37.31)     4:50.63 (36.69)
  7 Walsh, Dylan F      15 Middies-MR           5:03.06    5:02.57         12  
                  33.96     1:11.49 (37.53)                             2:29.69 ( )
                                3:47.35 ( )   5:02.57 (1:15.22)                    
  8 Podolitskiy, Maksi  16 Shy-Mr-MR            4:52.35    5:03.99         11  
                  34.25     1:12.02 (37.77)     1:50.84 (38.82)     2:29.70 (38.86)
        3:09.42 (39.72)     3:48.87 (39.45)     4:27.86 (38.99)     5:03.99 (36.13)
  9 Assad, Thomas A     15 SSL-MR               4:45.47    5:06.78          9  
                  34.56     1:11.90 (37.34)     1:51.39 (39.49)     2:30.76 (39.37)
        3:10.92 (40.16)     3:49.73 (38.81)     4:29.57 (39.84)     5:06.78 (37.21)
 10 Araujo, Peter       16 SSL-MR               5:02.68    5:20.23          7  
                  34.04     1:13.34 (39.30)     1:54.75 (41.41)     2:36.67 (41.92)
        3:18.54 (41.87)     4:00.96 (42.42)     4:41.98 (41.02)     5:20.23 (38.25)
 11 Vovnoboy, Andrew    16 Shy-Mr-MR            5:25.00    5:56.41          6  
                  37.32     1:19.79 (42.47)     2:05.90 (46.11)                    
            5:15.46 ( )     5:56.41 (40.95)                                        
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  15&O SUPE Supersectional
              1:06.69  15&O ZONE Zone Team
              1:07.99  15&O METS Senior Mets
              1:11.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              1:00.81    1:02.54 SUPE    20  
                  31.47     1:02.54 (31.07)                                        
  2 Miou, Eric          18 NCAC-MR                59.00    1:03.73 ZONE    17  
                  31.00     1:03.73 (32.73)                                        
  3 Purvis, Robby J     17 Marlins Bgnw-MR      1:02.09    1:05.77 ZONE    16  
                  32.06     1:05.77 (33.71)                                        
  4 McLaughlin, Mark W  15 Marlins Bgnw-MR      1:06.89    1:07.27 METS    15  
                  32.73     1:07.27 (34.54)                                        
  5 Piliero, Marc P     18 PATS-MR              1:04.91    1:07.57 METS    14  
                  32.99     1:07.57 (34.58)                                        
  6 Hackett, Liam R     18 Marlins Bgnw-MR      1:08.36    1:08.10 JO      13  
                  33.18     1:08.10 (34.92)                                        
  7 Infranco, Daniel S  16 Three Village-MR     1:08.35    1:08.81 JO      12  
                  34.09     1:08.81 (34.72)                                        
  8 Southren, Joshua P  15 SSL-MR               1:07.54    1:09.23 JO      11  
                  33.53     1:09.23 (35.70)                                        
  9 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR              1:03.99    1:10.50 JO       9  
                  33.21     1:10.50 (37.29)                                        
 10 Gregory, Logan T    15 Three Village-MR     1:10.58    1:11.08 JO       7  
                  34.97     1:11.08 (36.11)                                        
 11 Ma, Edmond          15 PATS-MR              1:12.66    1:12.81          6  
                  35.29     1:12.81 (37.52)                                        
 12 Kaufmann, Garrett   15 Marlins Bgnw-MR      1:11.01    1:13.36          5  
 13 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR              1:08.53    1:14.05          4  
                  36.46     1:14.05 (37.59)                                        
 14 Donlevy, Billy      15 CIY-MR               1:08.05    1:15.07          3  
                  36.55     1:15.07 (38.52)                                        
 15 Thio, Randy M       15 NCAC-MR              1:12.00    1:15.17          2  
                  36.56     1:15.17 (38.61)                                        
 16 Podolitskiy, Maksi  16 Shy-Mr-MR            1:15.00    1:15.18          1  
                  36.86     1:15.18 (38.32)                                        
 17 Elgamal, Ahmed S    16 NYCC-MR              1:16.00    1:16.54        
 18 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR              1:11.46    1:17.06        
                  38.62     1:17.06 (38.44)                                        
 19 Vovnoboy, Andrew    16 Shy-Mr-MR            1:36.13    1:17.12        
 20 Assad, Thomas A     15 SSL-MR               1:15.70    1:17.33        
                  38.13     1:17.33 (39.20)                                        
 21 Li, Peter Z         16 Three Village-MR     1:16.50    1:19.63        
 22 Pena, Michael A     15 APEX-MR              1:27.32    1:29.55        
                  43.34     1:29.55 (46.21)                                        
 23 Oletsky, Richard    16 Shy-Mr-MR            1:31.72    1:33.47        
                  44.97     1:33.47 (48.50)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  15&O SUPE Supersectional
              2:21.99  15&O ZONE Zone Team
              2:27.99  15&O METS Senior Mets
              2:34.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              2:12.90    2:18.21 ZONE    20  
                  33.47     1:08.65 (35.18)     1:43.69 (35.04)     2:18.21 (34.52)
  2 Purvis, Robby J     17 Marlins Bgnw-MR      2:13.09    2:27.56 METS    17  
                  36.92     1:14.95 (38.03)     1:51.69 (36.74)     2:27.56 (35.87)
  3 McLaughlin, Mark W  15 Marlins Bgnw-MR      2:27.27    2:27.90 METS    16  
                  34.23     1:11.38 (37.15)   2:27.90 (1:16.52)                    
  4 Piliero, Marc P     18 PATS-MR              2:21.24    2:29.40 JO      15  
                                1:13.28 ( )     1:51.53 (38.25)     2:29.40 (37.87)
  5 Gregory, Logan T    15 Three Village-MR     2:28.71    2:31.18 JO      14  
                  35.99     1:13.56 (37.57)     1:53.46 (39.90)     2:31.18 (37.72)
  6 Infranco, Daniel S  16 Three Village-MR     2:25.87    2:31.98 JO      13  
                                1:15.60 ( )   2:31.98 (1:16.38)                    
  7 Ma, Edmond          15 PATS-MR              2:34.45    2:33.79 JO      12  
                                1:14.56 ( )     1:54.10 (39.54)     2:33.79 (39.69)
  8 Zhao, Steven D      15 Three Village-MR     2:25.47    2:38.23         11  
                  35.95     1:15.89 (39.94)     1:57.22 (41.33)     2:38.23 (41.01)
  9 Donlevy, Billy      15 CIY-MR               2:23.00    2:41.20          9  
                  36.63     1:16.49 (39.86)     1:59.18 (42.69)     2:41.20 (42.02)
 10 Kaufmann, Garrett   15 Marlins Bgnw-MR      2:37.60    2:42.68          7  
                                1:17.87 ( )     2:00.82 (42.95)     2:42.68 (41.86)
 11 Li, Peter Z         16 Three Village-MR     2:41.31    2:45.14          6  
                                1:20.67 ( )     2:03.04 (42.37)     2:45.14 (42.10)
 12 Podolitskiy, Maksi  16 Shy-Mr-MR            2:40.39    2:51.43          5  
                  40.14     1:23.36 (43.22)     2:05.62 (42.26)     2:51.43 (45.81)
 13 Saggio, Christophe  15 Three Village-MR     3:08.95    3:00.22          4  
                                1:27.73 ( )   3:00.22 (1:32.49)                    
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  15&O SUPE Supersectional
              1:14.09  15&O ZONE Zone Team
              1:16.99  15&O METS Senior Mets
              1:21.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Justin         17 NYCC-MR              1:15.00    1:11.00 ZONE    20  
                  33.17     1:11.00 (37.83)                                        
  2 Kleinsmith, Charli  17 Marlins Bgnw-MR      1:15.73    1:16.76 METS    17  
                  36.77     1:16.76 (39.99)                                        
  3 Wu, Kevin Z         16 Unatt-MR             1:13.21    1:17.22 JO      16  
                  36.72     1:17.22 (40.50)                                        
  4 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR              1:20.00    1:18.78 JO      15  
                  37.47     1:18.78 (41.31)                                        
  5 Southren, Joshua P  15 SSL-MR               1:11.66    1:20.08 JO      14  
                  37.14     1:20.08 (42.94)                                        
  6 Wachnik, Tony A     17 Marlins Bgnw-MR      1:17.91    1:21.55 JO      13  
  7 Piliero, Marc P     18 PATS-MR              1:20.43    1:23.88         12  
                  39.98     1:23.88 (43.90)                                        
  8 McLaughlin, Mark W  15 Marlins Bgnw-MR      1:21.82    1:25.44         11  
                  39.68     1:25.44 (45.76)                                        
  9 Elgamal, Ahmed S    16 NYCC-MR              1:23.00    1:25.86          9  
                  40.18     1:25.86 (45.68)                                        
 10 Zhao, Steven D      15 Three Village-MR     1:19.47    1:26.99          7  
                  40.84     1:26.99 (46.15)                                        
 11 Li, Peter Z         16 Three Village-MR     1:21.77    1:27.97          6  
 12 Donlevy, Billy      15 CIY-MR               1:21.54    1:28.58          5  
 13 McCaffrey, Michael  17 NYSA-MR              1:26.19    1:31.66          4  
                  43.90     1:31.66 (47.76)                                        
 14 Kostynyuk, Dmytro   16 Shy-Mr-MR            1:36.13    1:31.69          3  
                  42.70     1:31.69 (48.99)                                        
 15 Belmont, Chance     16 NCAC-MR              1:32.00    1:31.81          2  
                  42.76     1:31.81 (49.05)                                        
 16 Chen, Alex          17 NCAC-MR              1:36.00    1:34.57          1  
 17 Lederer, Derek      15 NYSA-MR              1:33.44    1:35.09        
                  47.55     1:35.09 (47.54)                                        
 18 Severs, John R      15 SSL-MR               1:36.21    1:35.26        
                  45.13     1:35.26 (50.13)                                        
 19 Araujo, Peter       16 SSL-MR               1:28.11    1:35.67        
                  44.69     1:35.67 (50.98)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  15&O SUPE Supersectional
              2:40.79  15&O ZONE Zone Team
              2:49.99  15&O METS Senior Mets
              2:59.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hackett, Liam R     18 Marlins Bgnw-MR      2:54.16    2:54.26 JO      20  
                  38.68     1:22.25 (43.57)   2:54.26 (1:32.01)                    
  2 Wachnik, Tony A     17 Marlins Bgnw-MR      2:49.18    3:02.37         17  
                  39.45     1:25.94 (46.49)     2:14.39 (48.45)     3:02.37 (47.98)
  3 McLaughlin, Mark W  15 Marlins Bgnw-MR      3:05.31    3:05.38         16  
                  41.92     1:28.08 (46.16)     2:16.88 (48.80)     3:05.38 (48.50)
  4 Lee, Justin S       15 PATS-MR              2:59.44    3:11.38         15  
                  44.78     1:30.59 (45.81)   3:11.38 (1:40.79)                    
  5 Medina, Milton D    17 APEX-MR              3:20.67    3:26.92         14  
                  45.39     1:38.19 (52.80)   3:26.92 (1:48.73)                    
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  15&O SUPE Supersectional
              1:03.69  15&O ZONE Zone Team
              1:04.49  15&O METS Senior Mets
              1:08.49  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR                58.91      59.68 SUPE    20  
                  29.08       59.68 (30.60)                                        
  2 Metwaly, Karim A    19 NCAC-MR                59.00    1:00.22 ZONE    17  
                  28.35     1:00.22 (31.87)                                        
  3 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR              1:00.18    1:01.50 ZONE    16  
  4 Wu, Kevin Z         16 Unatt-MR             1:01.00    1:02.88 ZONE    15  
  5 Miou, Eric          18 NCAC-MR                58.00    1:03.15 ZONE    14  
                  30.02     1:03.15 (33.13)                                        
  6 Purvis, Robby J     17 Marlins Bgnw-MR        58.22    1:04.15 METS    13  
                  29.48     1:04.15 (34.67)                                        
  7 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              1:03.65    1:06.34 JO      12  
                  29.62     1:06.34 (36.72)                                        
  8 Infranco, Daniel S  16 Three Village-MR     1:06.94    1:07.02 JO      11  
                  31.40     1:07.02 (35.62)                                        
  9 Lin, Justin         17 NYCC-MR              1:12.00    1:07.25 JO       9  
                  31.02     1:07.25 (36.23)                                        
 10 Southren, Joshua P  15 SSL-MR               1:09.21    1:07.56 JO       7  
                  31.69     1:07.56 (35.87)                                        
 11 Kaufmann, Garrett   15 Marlins Bgnw-MR      1:04.62    1:07.76 JO       6  
 12 Gregory, Logan T    15 Three Village-MR     1:08.42    1:09.87          5  
 13 Elgamal, Ahmed S    16 NYCC-MR              1:13.00    1:11.32          4  
                  32.44     1:11.32 (38.88)                                        
 14 Li, Peter Z         16 Three Village-MR     1:09.63    1:11.65          3  
                  33.72     1:11.65 (37.93)                                        
 15 Walsh, Dylan F      15 Middies-MR           1:11.36    1:11.86          2  
                  34.59     1:11.86 (37.27)                                        
 16 Donlevy, Billy      15 CIY-MR               1:05.74    1:12.05          1  
                  33.35     1:12.05 (38.70)                                        
 17 Podolitskiy, Maksi  16 Shy-Mr-MR            1:11.63    1:13.02        
                  33.35     1:13.02 (39.67)                                        
 18 Huner, Jack Z       15 Three Village-MR     1:11.21    1:13.84        
                  34.11     1:13.84 (39.73)                                        
 19 Araujo, Peter       16 SSL-MR               1:08.20    1:17.65        
 20 Lee, Justin S       15 PATS-MR              1:14.63    1:20.64        
 21 Oletsky, Richard    16 Shy-Mr-MR            1:26.79    1:25.93        
 22 Saggio, Christophe  15 Three Village-MR     1:28.16    1:31.40        
                  38.09     1:31.40 (53.31)                                        
 23 Vovnoboy, Andrew    16 Shy-Mr-MR            1:18.00    1:32.12        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:14.59  15&O SUPE Supersectional
              2:21.29  15&O ZONE Zone Team
              2:28.99  15&O METS Senior Mets
              2:36.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Purvis, Robby J     17 Marlins Bgnw-MR      2:10.27    2:24.43 METS    20  
                  32.89     1:09.62 (36.73)     1:48.28 (38.66)     2:24.43 (36.15)
  2 Infranco, Daniel S  16 Three Village-MR     2:28.91    2:29.97 JO      17  
                  32.64     1:09.86 (37.22)     1:48.99 (39.13)     2:29.97 (40.98)
  3 Walsh, Dylan F      15 Middies-MR           2:41.45    2:42.25         16  
                                1:15.84 ( )   2:42.25 (1:26.41)                    
  4 Huner, Jack Z       15 Three Village-MR     2:39.02    2:45.60         15  
                  34.83     1:15.36 (40.53)     1:59.23 (43.87)     2:45.60 (46.37)
  5 Araujo, Peter       16 SSL-MR               2:36.90    2:56.13         14  
                  35.16     1:19.55 (44.39)     2:08.21 (48.66)     2:56.13 (47.92)
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  15&O SUPE Supersectional
              2:24.59  15&O ZONE Zone Team
              2:25.49  15&O METS Senior Mets
              2:34.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kosciuk, Kevin M    21 FORD-MR              2:09.28    2:28.81 JO      20  
                  31.63     1:10.09 (38.46)     1:54.94 (44.85)     2:28.81 (33.87)
  2 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR              2:29.05    2:29.86 JO      17  
                  32.24     1:12.08 (39.84)   2:29.86 (1:17.78)                    
  3 Lin, Justin         17 NYCC-MR              2:25.00    2:30.24 JO      16  
                                1:10.94 ( )   2:30.24 (1:19.30)                    
  4 Wachnik, Tony A     17 Marlins Bgnw-MR      2:22.26    2:30.39 JO      15  
                  32.10     1:10.44 (38.34)     1:57.03 (46.59)     2:30.39 (33.36)
  5 Strong, Brandon T   21 FORD-MR              2:11.09    2:36.83         14  
                  31.97     1:12.08 (40.11)     1:58.59 (46.51)     2:36.83 (38.24)
  6 Walsh, Dylan F      15 Middies-MR           2:37.17    2:36.91         13  
                  34.56     1:15.19 (40.63)     2:03.87 (48.68)     2:36.91 (33.04)
  7 Li, Peter Z         16 Three Village-MR     2:35.65    2:39.21         12  
                  33.72     1:14.78 (41.06)     2:02.44 (47.66)     2:39.21 (36.77)
  8 Donlevy, Billy      15 CIY-MR               2:34.39    2:39.91         11  
                  33.15     1:13.51 (40.36)     2:03.14 (49.63)     2:39.91 (36.77)
  9 Kaufmann, Garrett   15 Marlins Bgnw-MR      2:36.02    2:41.70          9  
                                1:11.98 ( )   2:41.70 (1:29.72)                    
 10 Ma, Edmond          15 PATS-MR              2:44.01    2:42.47          7  
                  34.49     1:13.20 (38.71)     2:05.57 (52.37)     2:42.47 (36.90)
 11 Araujo, Peter       16 SSL-MR               2:42.00    2:49.84          6  
                                1:21.22 ( )   2:49.84 (1:28.62)                    
 12 Huner, Jack Z       15 Three Village-MR     2:47.41    2:53.60          5  
                  34.17     1:19.33 (45.16)     2:15.39 (56.06)     2:53.60 (38.21)
 13 Saggio, Christophe  15 Three Village-MR     2:59.91    3:04.02          4  
                                1:26.15 ( )   3:04.02 (1:37.87)                    
 -- Piliero, Marc P     18 PATS-MR              2:25.20         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish - back
                  32.72     1:11.05 (38.33)     1:56.61 (45.56)          DQ (34.60)
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:48.99  15&O SUPE Supersectional
              5:07.09  15&O ZONE Zone Team
              5:12.99  15&O METS Senior Mets
              5:29.99  15&O JO Junior Olympics
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Purvis, Robby J     17 Marlins Bgnw-MR      4:55.79    5:08.08 METS    20  
  2 McCloskey, Tyler J  18 NYSA-MR              4:56.00    5:09.40 METS    17  
                  31.59   5:09.40 (4:37.81)                                        
  3 Kleinsmith, Charli  17 Marlins Bgnw-MR      5:08.00    5:20.78 JO      16  
                  33.14   5:20.78 (4:47.64)                                        
  4 Gregory, Logan T    15 Three Village-MR     5:22.78    5:30.24         15  
                  32.69     1:10.29 (37.60)     1:51.99 (41.70)     2:32.55 (40.56)
      5:30.24 (2:57.69)