Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 5/5/2014 02:30 PM
       2014 MR PATS May Long Course Invitational - 5/3/2014 to 5/4/2014        
                              Sanction #: 140502                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.69  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      39.03      38.96         20  
  2 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      43.00      40.96         17  
  3 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR                46.79      43.71         16  
  4 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      43.19      43.72         15  
  5 Dorsey-Reyes, Viol   8 Manhattan Makos-MR     40.59      44.00         14  
  6 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                47.04      44.20         13  
  7 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR                50.52      44.51         12  
  8 Bell, Fiona L        8 Agua Swim Team-MR         NT      45.17         11  
  9 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              48.70      45.35          9  
 10 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                50.09      45.44          7  
 11 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              48.09      47.29          6  
 12 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              50.62      48.31          5  
 13 Horgan, Rosemary E   7 HVD-MR                 45.63      48.72          4  
 14 McCafferty, Ann      8 WAC-MR                 53.82      49.01          3  
 15 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              50.84      49.57          2  
 16 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      51.24      49.89          1  
 17 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      52.79      51.35        
 18 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      48.70      51.80        
 19 Dabo, Mariama F      7 HVD-MR                 48.75      53.59        
 20 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      48.39      54.58        
 21 Schwartz, Isabelle   8 Agua Swim Team-MR      55.30      55.15        
 22 Pearsall, Eloise M   8 PATS-MR              1:10.26      57.90        
 23 Kanachova, Veronic   7 APEX-MR                56.82      58.11        
 24 Li, Sophie           7 RFAC-MR              1:06.57    1:05.79        
 25 Afif, Selena         6 WAC-MR               1:00.00    1:16.93        
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dorsey-Reyes, Viol   8 Manhattan Makos-MR     50.59      45.65         20  
  2 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                53.70      48.17         17  
  3 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             50.88      48.98         16  
  4 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR              1:02.08      49.33         15  
  5 Anticev, Katherine   8 WAC-MR                 54.33      49.64         14  
  6 Kearney, Hallman F   8 RFAC-MR                53.31      51.88         13  
  7 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              59.56      52.41         12  
  8 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR                52.52      52.64         11  
  9 Hill, Sasha          8 Middies-MR             58.04      53.19          9  
 10 Reyna, Alexa         8 Middies-MR             56.04      54.27          7  
 11 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             54.88      54.32          6  
 12 Puentes, Megan       8 WAC-MR                 56.44      54.38          5  
 13 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              56.06      55.31          4  
 14 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR            1:00.06      56.56          3  
 15 Euyoque, Nicole      7 Middies-MR           1:03.64      56.78          1.5
 15 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              1:00.38      56.78          1.5
 17 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              58.64      58.16        
 18 McCafferty, Ann      8 WAC-MR               1:02.79    1:02.59        
 19 Kanachova, Veronic   7 APEX-MR              1:26.18    1:07.36        
 20 Pearsall, Eloise M   8 PATS-MR              1:07.38    1:07.78        
 21 Afif, Selena         6 WAC-MR               1:15.45    1:27.87        
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      51.32      51.24         20  
  2 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      56.28      53.13         17  
  3 Dorsey-Reyes, Viol   8 Manhattan Makos-MR     58.59      56.02         16  
  4 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      55.00      56.28         15  
  5 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR              1:19.42      58.80         14  
  6 Horgan, Rosemary E   7 HVD-MR                 59.00      59.20         13  
  7 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      58.23      59.31         12  
  8 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              59.31      59.34         11  
  9 McCafferty, Ann      8 WAC-MR               1:07.35    1:02.65          9  
 10 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR    1:07.61    1:03.03          7  
 11 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR    1:04.05    1:03.26          6  
 12 Dabo, Mariama F      7 HVD-MR               1:07.27    1:03.91          5  
 13 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR              1:05.62    1:04.18          4  
 14 Lee, Morgan          7 Sachem-MR            1:06.14    1:04.45          3  
 15 Puentes, Megan       8 WAC-MR               1:17.35    1:05.28          2  
 16 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:13.35    1:06.58          1  
 17 Schwartz, Isabelle   8 Agua Swim Team-MR    1:08.45    1:08.09        
 18 Bell, Fiona L        8 Agua Swim Team-MR         NT    1:11.08        
 19 Pearsall, Eloise M   8 PATS-MR              1:16.46    1:12.48        
 20 Davis, Ava R         8 Sachem-MR            1:16.06    1:12.73        
 21 Kanachova, Veronic   7 APEX-MR                   NT    1:14.58        
 22 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              1:14.57    1:17.00        
 -- Li, Sophie           7 RFAC-MR              1:32.69         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR    1:14.99         DQ        
      One hand touch
 -- Paroly, Sarah        7 Sachem-MR            1:20.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Afif, Selena         6 WAC-MR               1:20.09         DQ        
      False start
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eng, Amelie R        8 BBSC-MR                49.85      46.85         20  
  2 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             53.04      47.92         17  
  3 Mejia, Jazmine       8 Middies-MR             54.31      50.26         16  
  4 Dorsey-Reyes, Viol   8 Manhattan Makos-MR     49.59      50.92         15  
  5 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                56.45      51.14         14  
  6 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              55.13      52.40         13  
  7 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR            1:12.47    1:00.11         12  
  8 Hill, Sasha          8 Middies-MR             59.32    1:00.26         11  
  9 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              1:01.44    1:00.95          9  
 10 Davis, Ava R         8 Sachem-MR            1:15.00    1:03.70          7  
 11 Lee, Morgan          7 Sachem-MR            1:02.94    1:04.33          6  
 12 Reyna, Alexa         8 Middies-MR                NT    1:05.98          5  
 13 McCafferty, Ann      8 WAC-MR               1:13.82    1:08.15          4  
 14 Euyoque, Nicole      7 Middies-MR                NT    1:10.19          3  
 15 Pearsall, Eloise M   8 PATS-MR                   NT    1:18.82          2  
 -- Kearney, Hallman F   8 RFAC-MR              1:01.35         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Anticev, Katherine   8 WAC-MR               1:04.61         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Afif, Selena         6 WAC-MR               1:10.00         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.69  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR                31.00      33.40 ZONE    20  
  2 Nyquist, Hailey E   10 WAC-MR                 33.09      34.35         17  
  3 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                36.36      36.39         16  
  4 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR                37.00      36.93         15  
  5 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR     38.99      37.60         14  
  6 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  38.84      37.75         13  
  7 Mejia, Stephani     10 Middies-MR             37.06      37.84         12  
  8 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR     43.60      38.05         11  
  9 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR     38.09      38.17          9  
 10 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              37.89      38.67          7  
 11 Zaets, Samantha      9 WAC-MR                 38.45      38.99          6  
 12 Zhang, Catherine X  10 Middies-MR             39.68      39.31          5  
 13 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR                41.60      39.94          4  
 14 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR                39.44      40.07          3  
 15 Catalano, Farrah    10 BBSC-MR                43.16      40.09          2  
 16 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR             50.12      40.39          1  
 17 Corradini, Julia    10 NCAC-MR                39.00      40.46        
 18 Reyna, Salma         9 Middies-MR             41.22      41.35        
 19 Greco, Krista M     10 RFAC-MR                48.98      41.39        
 20 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR                44.52      41.68        
 21 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR     40.89      41.81        
 22 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR                41.87      41.85        
 23 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR                48.28      42.13        
 24 McNamara, Emily F   10 RFAC-MR                45.75      42.19        
 25 Finn, Molly         10 HS-MR                     NT      42.25        
 26 Antman, Sabrina L   10 PATS-MR                41.67      42.64        
 27 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                46.57      43.41        
 28 MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR     50.67      43.66        
 29 Castano, Tara M      9 BBSC-MR                45.99      43.87        
 30 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR     52.41      43.89        
 31 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 46.57      43.96        
 32 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR     44.59      44.13        
 32 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                43.93      44.13        
 34 Thomas, Asha        10 Sachem-MR              42.65      44.88        
 35 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     47.01      44.94        
 36 Varon, Sophia        9 HVD-MR                 41.29      45.20        
 37 Chen, Amy            9 HVD-MR                 45.35      45.94        
 38 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR                50.37      45.98        
 39 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR     53.80      46.01        
 40 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     48.68      46.10        
 41 Grascia, Madison R  10 GAEL-MR                47.96      46.44        
 42 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR     54.32      46.52        
 43 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR                51.37      46.83        
 44 Mangum, Waverly R   10 Middies-MR             51.04      47.73        
 44 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR                 48.18      47.73        
 46 Williams, Nicole M  10 Middies-MR             54.75      49.33        
 47 Rivera, Annalia      9 WAC-MR                 46.65      49.87        
 48 Turner, Tess S       9 HVD-MR                 53.75      50.31        
 49 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR           1:07.13      50.86        
 50 Borak, Sydney T     10 APEX-MR                51.36      51.51        
 51 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR     44.99      51.88        
 52 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR                57.81      57.11        
 53 Allegretti, Anna    10 WAC-MR               1:02.81      57.77        
 54 Vayda, Tessa E       9 PATS-MR              1:00.44    1:08.83        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:13.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR              1:14.90    1:13.31 ZONE    20  
                  35.45     1:13.31 (37.86)                                        
  2 Lewis, Amaya        10 WAC-MR               1:18.51    1:14.27         17  
                  34.64     1:14.27 (39.63)                                        
  3 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    1:17.77    1:16.56         16  
                  37.13     1:16.56 (39.43)                                        
  4 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR   1:53.70    1:17.14         15  
                  37.07     1:17.14 (40.07)                                        
  5 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR              1:19.01    1:19.46         14  
  6 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    1:19.62    1:21.66         13  
                  39.21     1:21.66 (42.45)                                        
  7 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                1:22.68    1:22.52         12  
  8 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   1:21.46    1:23.25         11  
                  39.55     1:23.25 (43.70)                                        
  9 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR   1:23.47    1:23.54          9  
                  40.21     1:23.54 (43.33)                                        
 10 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR   1:35.30    1:23.85          6.5
                  40.36     1:23.85 (43.49)                                        
 10 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR    1:27.05    1:23.85          6.5
 12 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR    1:25.07    1:24.03          5  
                  41.69     1:24.03 (42.34)                                        
 13 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR    1:25.58    1:24.97          4  
                  41.10     1:24.97 (43.87)                                        
 14 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:21.70    1:25.07          3  
 15 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              1:26.13    1:25.64          2  
                  40.91     1:25.64 (44.73)                                        
 16 Zaets, Samantha      9 WAC-MR               1:28.39    1:26.70          1  
                  41.57     1:26.70 (45.13)                                        
 17 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            1:26.65    1:27.00        
 18 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR              1:35.72    1:28.06        
                  40.59     1:28.06 (47.47)                                        
 19 Atassi, Emily       10 WAC-MR               1:31.59    1:28.28        
                  41.33     1:28.28 (46.95)                                        
 20 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    1:32.36    1:29.67        
                  44.75     1:29.67 (44.92)                                        
 21 Finn, Molly         10 HS-MR                1:34.73    1:30.61        
                  41.84     1:30.61 (48.77)                                        
 22 Sacks, Jaden S      10 Agua Swim Team-MR    1:32.29    1:30.68        
                  43.24     1:30.68 (47.44)                                        
 23 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:31.92    1:30.85        
                  45.44     1:30.85 (45.41)                                        
 24 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR              1:34.66    1:32.20        
                  44.05     1:32.20 (48.15)                                        
 25 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR   1:32.45    1:32.26        
                  42.43     1:32.26 (49.83)                                        
 26 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:34.06    1:34.02        
                  44.32     1:34.02 (49.70)                                        
 27 Brennan, Caroline    9 HS-MR                1:32.37    1:34.22        
                  42.47     1:34.22 (51.75)                                        
 28 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR   1:39.19    1:34.30        
                  47.48     1:34.30 (46.82)                                        
 29 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:36.16    1:34.47        
 30 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR               1:42.59    1:34.96        
 31 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              1:43.73    1:35.13        
                  48.10     1:35.13 (47.03)                                        
 32 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              1:56.69    1:35.79        
                  46.55     1:35.79 (49.24)                                        
 33 MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR   1:55.67    1:36.34        
 34 Catalano, Farrah    10 BBSC-MR              1:41.85    1:36.42        
                  44.64     1:36.42 (51.78)                                        
 35 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR              1:51.25    1:36.55        
                  47.40     1:36.55 (49.15)                                        
 36 Hanin, Katherine P  10 HS-MR                1:36.45    1:36.58        
 37 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR   1:55.78    1:36.65        
 38 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              1:55.53    1:36.76        
                  48.24     1:36.76 (48.52)                                        
 39 Manning, Brooke      9 WAC-MR               1:33.89    1:37.07        
                  45.03     1:37.07 (52.04)                                        
 40 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   1:43.27    1:37.14        
                  46.45     1:37.14 (50.69)                                        
 41 Castano, Tara M      9 BBSC-MR              1:45.26    1:37.67        
                  45.62     1:37.67 (52.05)                                        
 42 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   1:43.27    1:38.17        
                  46.32     1:38.17 (51.85)                                        
 43 Tung, Doris L        9 NCAC-MR              1:33.00    1:38.52        
                  44.36     1:38.52 (54.16)                                        
 44 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR    1:42.25    1:39.15        
 45 Brennan, Maeve T    10 HS-MR                1:38.15    1:39.62        
                  48.67     1:39.62 (50.95)                                        
 46 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR    1:42.25    1:40.21        
                  48.29     1:40.21 (51.92)                                        
 47 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:39.89    1:40.39        
                  49.14     1:40.39 (51.25)                                        
 48 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   1:56.39    1:41.10        
                  47.29     1:41.10 (53.81)                                        
 49 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR   2:01.46    1:41.67        
                  47.57     1:41.67 (54.10)                                        
 50 Johnson, Lily R      9 Agua Swim Team-MR    1:48.14    1:42.26        
 51 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    1:41.23    1:42.93        
 52 Chen, Amy            9 HVD-MR               1:52.81    1:43.63        
                  49.73     1:43.63 (53.90)                                        
 53 Li, Amanda          10 RFAC-MR              1:42.99    1:43.80        
                  47.93     1:43.80 (55.87)                                        
 54 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR              2:01.64    1:44.73        
                  48.59     1:44.73 (56.14)                                        
 55 Chenski, Emma S      9 HVD-MR               1:25.48    1:45.31        
                  41.81   1:45.31 (1:03.50)                                        
 56 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR         NT    1:45.69        
 57 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR    1:49.06    1:48.93        
 58 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR               1:49.28    1:49.54        
 59 Chen, Emmi           9 WAC-MR               1:55.28    1:52.30        
                  54.02     1:52.30 (58.28)                                        
 60 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    2:04.90    1:55.26        
                  52.44   1:55.26 (1:02.82)                                        
 61 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR   1:43.09    1:57.55        
                  53.69   1:57.55 (1:03.86)                                        
 62 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR              2:20.36    2:00.43        
                  56.40   2:00.43 (1:04.03)                                        
 
Girls 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:36.29  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR   2:58.77    2:46.21         20  
                  38.07     1:20.00 (41.93)   2:46.21 (1:26.21)                    
  2 Nyquist, Hailey E   10 WAC-MR               3:30.00    2:50.59         17  
                  39.21     1:22.71 (43.50)     2:08.35 (45.64)     2:50.59 (42.24)
  3 Lewis, Amaya        10 WAC-MR               2:45.00    2:52.00         16  
                                1:20.57 ( )   2:52.00 (1:31.43)                    
  4 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR              2:51.74    2:55.84         15  
                  39.13     1:24.34 (45.21)     2:12.78 (48.44)     2:55.84 (43.06)
  5 Mejia, Stephani     10 Middies-MR           2:53.71    2:56.53         14  
                  37.65     1:21.12 (43.47)     2:09.02 (47.90)     2:56.53 (47.51)
  6 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   3:10.56    3:01.13         13  
                  39.65     1:24.77 (45.12)     2:14.13 (49.36)     3:01.13 (47.00)
  7 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR   3:01.03    3:01.99         12  
                                1:29.40 ( )   3:01.99 (1:32.59)                    
  8 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR   3:00.09    3:07.37         11  
                                1:30.79 ( )   3:07.37 (1:36.58)                    
  9 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              3:12.00    3:09.49          9  
                  42.25     1:32.73 (50.48)     2:21.33 (48.60)     3:09.49 (48.16)
 10 Reyna, Salma         9 Middies-MR           3:13.79    3:10.64          7  
                                1:32.69 ( )   3:10.64 (1:37.95)                    
 11 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR              3:29.54    3:12.25          6  
                                1:34.34 ( )     2:24.28 (49.94)     3:12.25 (47.97)
 12 Zhang, Catherine X  10 Middies-MR           3:16.83    3:17.95          5  
                                1:33.58 ( )   3:17.95 (1:44.37)                    
 13 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR              3:28.38    3:20.34          4  
                  45.35     1:35.81 (50.46)     2:29.14 (53.33)     3:20.34 (51.20)
 14 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR           3:24.12    3:21.82          3  
                  43.27     1:34.64 (51.37)     2:30.20 (55.56)     3:21.82 (51.62)
 15 Finn, Molly         10 HS-MR                     NT    3:24.11          2  
 16 Catalano, Farrah    10 BBSC-MR              3:57.64    3:24.73          1  
                  42.87     1:35.47 (52.60)     2:31.53 (56.06)     3:24.73 (53.20)
 17 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR   3:43.77    3:26.74        
                                1:41.91 ( )   3:26.74 (1:44.83)                    
 18 Wong, Joyce H       10 HS-MR                3:23.06    3:26.76        
                  43.12     1:36.74 (53.62)     2:32.50 (55.76)     3:26.76 (54.26)
 19 McNamara, Emily F   10 RFAC-MR              3:51.76    3:27.87        
                                1:38.83 ( )   3:27.87 (1:49.04)                    
 20 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   3:10.08    3:29.46        
                  46.15     1:38.05 (51.90)     2:34.00 (55.95)     3:29.46 (55.46)
 21 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR   3:05.55    3:31.32        
                  48.03     1:43.11 (55.08)   3:31.32 (1:48.21)                    
 22 Greco, Krista M     10 RFAC-MR              4:01.06    3:33.56        
                                1:41.73 ( )   3:33.56 (1:51.83)                    
 23 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              4:18.02    3:35.43        
                                1:41.75 ( )   3:35.43 (1:53.68)                    
 24 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              4:03.15    3:37.19        
                  47.44     1:42.80 (55.36)   2:42.83 (1:00.03)     3:37.19 (54.36)
 25 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   3:10.80    3:38.61        
                  48.66     1:45.23 (56.57)     2:43.37 (58.14)     3:38.61 (55.24)
 26 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   2:59.98    3:39.59        
                  46.95     1:43.09 (56.14)   2:43.63 (1:00.54)     3:39.59 (55.96)
 27 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              3:48.66    3:40.23        
                                1:46.30 ( )     2:44.17 (57.87)     3:40.23 (56.06)
 28 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR   3:23.45    3:40.82        
                                1:43.38 ( )   3:40.82 (1:57.44)                    
 29 MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR   3:07.67    3:42.26        
                                1:46.81 ( )   3:42.26 (1:55.45)                    
 30 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR               3:54.35    3:46.66        
                  50.84     1:50.24 (59.40)   2:51.14 (1:00.90)     3:46.66 (55.52)
 31 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR              3:38.72    3:47.95        
                                1:48.12 ( )   3:47.95 (1:59.83)                    
 
Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR      35.50      37.50 ZONE    20  
  2 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR                37.00      39.67 ZONE    17  
  3 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR      39.24      39.74 ZONE    16  
  4 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR      38.45      39.81         15  
  5 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      39.37      42.09         14  
  6 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              41.97      42.44         13  
  7 Wu, Madison         10 Agua Swim Team-MR      41.63      43.11         12  
  8 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                41.62      43.21         11  
  9 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  42.78      43.53          9  
 10 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR      43.32      43.80          7  
 11 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR      42.82      45.03          6  
 12 Zaets, Samantha      9 WAC-MR                 44.76      45.43          5  
 13 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR      42.91      45.60          4  
 14 Atassi, Emily       10 WAC-MR                 49.68      45.69          3  
 15 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR                52.01      46.12          2  
 16 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR                43.45      46.22          1  
 17 Sacks, Jaden S      10 Agua Swim Team-MR      45.84      46.38        
 18 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR      46.17      46.40        
 19 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      43.99      46.46        
 20 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR     44.44      46.48        
 21 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR     45.99      46.78        
 22 Catalano, Farrah    10 BBSC-MR                51.26      47.12        
 23 Castano, Tara M      9 BBSC-MR                51.27      47.67        
 24 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR     52.51      47.69        
 25 Corradini, Julia    10 NCAC-MR                49.00      47.77        
 26 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR                55.10      47.83        
 26 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR                57.39      47.83        
 28 MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR     54.13      47.86        
 28 Brennan, Caroline    9 HS-MR                  48.25      47.86        
 30 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR                51.13      48.13        
 31 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR     51.34      48.75        
 32 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                50.82      48.84        
 33 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     58.30      49.02        
 34 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR     49.89      49.06        
 35 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR                51.26      49.10        
 36 Li, Amanda          10 RFAC-MR                47.83      49.52        
 37 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 56.03      49.83        
 38 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR                54.88      49.90        
 39 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      47.60      50.19        
 40 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR      49.76      51.11        
 41 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      49.73      51.36        
 42 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR      49.66      51.49        
 43 Johnson, Lily R      9 Agua Swim Team-MR      50.43      51.51        
 44 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR     59.21      51.63        
 45 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 57.31      52.18        
 46 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR     51.70      53.04        
 47 Turner, Tess S       9 HVD-MR                 54.27      53.17        
 48 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR     57.37      53.93        
 49 Brennan, Maeve T    10 HS-MR                  51.65      54.00        
 50 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR      47.92      56.04        
 51 Chen, Emmi           9 WAC-MR                 56.88      56.92        
 52 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR      56.98      58.11        
 53 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR         NT      58.22        
 54 Chen, Amy            9 HVD-MR               1:03.28      58.48        
 55 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR              1:02.32      59.70        
 56 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR                 58.60    1:00.21        
 57 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR      56.04    1:00.53        
 -- Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      46.35         DQ        
      Did not finish on back
 -- Chenski, Emma S      9 HVD-MR                 53.29         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:25.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR              1:21.00    1:24.21 ZONE    20  
                  40.66     1:24.21 (43.55)                                        
  2 Nyquist, Hailey E   10 WAC-MR               1:19.76    1:25.91         17  
  3 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR              1:29.68    1:28.91         16  
                  43.64     1:28.91 (45.27)                                        
  4 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                1:31.28    1:29.98         15  
                  46.33     1:29.98 (43.65)                                        
  5 Lewis, Amaya        10 WAC-MR               1:33.81    1:31.49         14  
  6 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            1:30.93    1:32.13         13  
                  43.10     1:32.13 (49.03)                                        
  7 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR   1:35.19    1:33.68         12  
  8 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   1:42.67    1:36.40         11  
  9 Zaets, Samantha      9 WAC-MR               1:38.66    1:38.05          9  
                  48.60     1:38.05 (49.45)                                        
 10 Wong, Joyce H       10 HS-MR                1:38.63    1:39.66          7  
                  48.50     1:39.66 (51.16)                                        
 11 Reyna, Salma         9 Middies-MR           1:36.13    1:40.92          6  
 12 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              1:41.80    1:41.05          5  
                  49.66     1:41.05 (51.39)                                        
 13 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   2:04.54    1:41.68          4  
                  54.19     1:41.68 (47.49)                                        
 14 Antman, Sabrina L   10 PATS-MR              1:48.01    1:41.75          3  
 15 Finn, Molly         10 HS-MR                     NT    1:41.81          2  
 16 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR   1:51.56    1:41.82          1  
                  52.06     1:41.82 (49.76)                                        
 17 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR              1:48.08    1:42.00        
 18 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR              1:42.17    1:42.19        
 19 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              1:57.30    1:42.68        
 20 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR   1:34.99    1:43.35        
 21 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   2:28.68    1:43.47        
                  49.53     1:43.47 (53.94)                                        
 22 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              2:03.42    1:44.77        
 23 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR              1:50.88    1:45.54        
                  52.53     1:45.54 (53.01)                                        
 24 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               2:04.34    1:45.80        
                  52.05     1:45.80 (53.75)                                        
 25 Castano, Tara M      9 BBSC-MR              1:58.82    1:45.85        
 26 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR   1:48.79    1:46.70        
 27 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              1:48.51    1:47.89        
 28 Catalano, Farrah    10 BBSC-MR              1:51.47    1:49.39        
 29 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR              1:58.78    1:50.17        
                  53.42     1:50.17 (56.75)                                        
 30 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR   2:01.13    1:51.21        
 31 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR   2:07.92    1:51.32        
 32 Rivera, Annalia      9 WAC-MR               1:52.29    1:53.46        
 33 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   2:08.88    1:54.77        
 34 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR              1:55.31    1:55.66        
 35 Greco, Krista M     10 RFAC-MR              2:04.40    1:56.86        
 36 Thomas, Asha        10 Sachem-MR            1:53.83    1:57.05        
 37 McNamara, Emily F   10 RFAC-MR              2:04.30    1:58.09        
 38 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR   2:06.74    2:01.12        
 39 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR               2:14.42    2:05.66        
                1:00.63   2:05.66 (1:05.03)                                        
 40 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR           2:00.00    2:05.98        
                  58.79   2:05.98 (1:07.19)                                        
 41 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR              2:33.29    2:07.07        
 42 Mangum, Waverly R   10 Middies-MR           2:14.97    2:10.17        
 -- Chen, Amy            9 HVD-MR               2:16.88         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR   2:01.78         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR   2:08.78         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Allegretti, Anna    10 WAC-MR               2:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:05.44        DQ (1:03.81)                                        
 -- Williams, Nicole M  10 Middies-MR           2:11.20         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR                43.00      43.89 ZONE    20  
  2 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR     57.58      44.80 ZONE    17  
  3 Wong, Joyce H       10 HS-MR                  47.41      48.91         16  
  4 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR                47.00      48.96         15  
  5 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR     54.65      50.83         14  
  6 Corradini, Julia    10 NCAC-MR                49.00      51.22         13  
  7 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                50.39      51.52         12  
  8 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  49.23      51.82         11  
  9 Zhang, Catherine X  10 Middies-MR             54.68      52.93          9  
 10 Tirado, Elizabeth   10 Middies-MR             59.41      53.31          6.5
 10 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 52.78      53.31          6.5
 12 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR     48.79      53.32          5  
 13 Catalano, Farrah    10 BBSC-MR                56.56      53.64          3.5
 13 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     56.40      53.64          3.5
 15 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR     54.69      53.70          2  
 16 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   1:00.72      53.71          1  
 17 MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR     57.89      54.12        
 18 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR                55.46      54.16        
 19 Zaets, Samantha      9 WAC-MR                 56.31      54.45        
 20 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR                59.51      54.51        
 21 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR     59.39      54.58        
 22 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 57.44      54.85        
 23 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR     56.08      54.97        
 24 Antman, Sabrina L   10 PATS-MR                55.75      55.08        
 25 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR              1:00.02      55.74        
 26 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              53.62      56.04        
 27 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR   1:02.09      56.12        
 28 Greco, Krista M     10 RFAC-MR              1:02.00      56.16        
 29 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     59.21      57.01        
 30 Varon, Sophia        9 HVD-MR                 58.69      57.21        
 31 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              1:05.22      57.31        
 32 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR                59.56      58.43        
 33 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR                 57.16      58.76        
 34 Castano, Tara M      9 BBSC-MR              1:03.07      59.24        
 35 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              1:00.84    1:00.41        
 36 Thomas, Asha        10 Sachem-MR              57.66    1:00.48        
 37 Vayda, Tessa E       9 PATS-MR              1:01.71    1:02.77        
 38 Borak, Sydney T     10 APEX-MR              1:06.66    1:04.81        
 39 Allegretti, Anna    10 WAC-MR               1:10.45    1:05.44        
 40 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR   1:01.29    1:06.46        
 41 McNamara, Emily F   10 RFAC-MR              1:08.46    1:08.90        
 42 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR           1:24.08    1:16.64        
 43 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR              1:27.60    1:16.93        
 44 Rivera, Annalia      9 WAC-MR               1:12.15    1:17.77        
 -- Grascia, Madison R  10 GAEL-MR              1:06.12         DQ        
      Scissors kick
 -- McCafferty, Kathle  10 WAC-MR                 57.88         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              1:09.52         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mangum, Waverly R   10 Middies-MR           1:16.82         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:37.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR              1:35.00    1:34.16 ZONE    20  
  2 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR   2:07.42    1:36.70 ZONE    17  
  3 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR    1:35.62    1:39.34         16  
                  47.45     1:39.34 (51.89)                                        
  4 Wu, Madison         10 Agua Swim Team-MR    1:42.39    1:44.03         15  
                  49.91     1:44.03 (54.12)                                        
  5 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR    1:43.69    1:46.73         14  
                  50.52     1:46.73 (56.21)                                        
  6 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR    1:45.96    1:46.75         13  
                  50.72     1:46.75 (56.03)                                        
  7 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    1:47.01    1:48.08         12  
  8 Atassi, Emily       10 WAC-MR               1:45.01    1:48.15         11  
                  51.05     1:48.15 (57.10)                                        
  9 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:49.10    1:48.34          9  
                  52.92     1:48.34 (55.42)                                        
 10 Finn, Molly         10 HS-MR                1:51.92    1:50.25          7  
 11 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   2:01.98    1:50.43          6  
                  54.07     1:50.43 (56.36)                                        
 12 Lewis, Amaya        10 WAC-MR               1:49.02    1:51.32          5  
                  53.84     1:51.32 (57.48)                                        
 13 Corradini, Julia    10 NCAC-MR              1:49.00    1:52.11          4  
                  51.87   1:52.11 (1:00.24)                                        
 14 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR    1:57.76    1:52.47          3  
                  54.58     1:52.47 (57.89)                                        
 15 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR    1:53.18    1:52.60          2  
                  55.39     1:52.60 (57.21)                                        
 16 Sacks, Jaden S      10 Agua Swim Team-MR    1:57.65    1:54.16          1  
                  55.79     1:54.16 (58.37)                                        
 17 Tung, Doris L        9 NCAC-MR              1:50.00    1:54.32        
                  54.23   1:54.32 (1:00.09)                                        
 18 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR              1:56.07    1:55.49        
 19 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:54.81    1:56.34        
                  54.72   1:56.34 (1:01.62)                                        
 20 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    1:55.13    1:57.29        
                  57.14   1:57.29 (1:00.15)                                        
 21 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:54.47    1:57.62        
                  56.50   1:57.62 (1:01.12)                                        
 22 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR              2:06.92    1:58.57        
                  55.84   1:58.57 (1:02.73)                                        
 23 Catalano, Farrah    10 BBSC-MR              2:08.76    1:58.59        
                  56.92   1:58.59 (1:01.67)                                        
 24 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   2:08.20    1:58.86        
                  56.92   1:58.86 (1:01.94)                                        
 25 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              2:20.80    1:59.54        
 26 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR              2:11.36    2:00.88        
                  57.34   2:00.88 (1:03.54)                                        
 27 McCafferty, Mary    10 WAC-MR               2:09.45    2:01.08        
                  57.33   2:01.08 (1:03.75)                                        
 28 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR               2:05.64    2:02.78        
                  59.05   2:02.78 (1:03.73)                                        
 29 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              2:19.78    2:03.78        
                1:01.87   2:03.78 (1:01.91)                                        
 30 Brennan, Caroline    9 HS-MR                2:00.77    2:03.86        
 31 Hanin, Katherine P  10 HS-MR                2:06.33    2:04.65        
 32 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR              2:06.86    2:05.05        
                  59.52   2:05.05 (1:05.53)                                        
 33 Manning, Brooke      9 WAC-MR               2:05.17    2:06.69        
                1:00.66   2:06.69 (1:06.03)                                        
 34 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    2:06.70    2:07.18        
                1:06.78   2:07.18 (1:00.40)                                        
 35 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR               2:08.19    2:07.64        
 36 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              2:15.91    2:07.90        
 37 Chenski, Emma S      9 HVD-MR               2:02.30    2:08.82        
 38 Li, Amanda          10 RFAC-MR              2:04.06    2:09.09        
 39 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR    2:07.94    2:10.49        
 40 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR    2:08.35    2:11.88        
                1:03.68   2:11.88 (1:08.20)                                        
 41 Chen, Emmi           9 WAC-MR               2:33.31    2:17.03        
                1:05.27   2:17.03 (1:11.76)                                        
 42 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR   2:15.69    2:23.81        
 43 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    2:16.38    2:25.37        
                1:11.70   2:25.37 (1:13.67)                                        
 44 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    2:52.33    2:46.81        
                1:20.13   2:46.81 (1:26.68)                                        
 45 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR              3:08.34    2:50.57        
                1:22.98   2:50.57 (1:27.59)                                        
 -- Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR    2:01.65         DQ        
      Alternating Kick
                1:01.40        DQ (1:06.24)                                        
 
Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR      34.23      34.43 ZONE    20  
  2 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR                36.00      37.49         17  
  3 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR                37.00      38.63         16  
  4 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      40.19      41.26         15  
  5 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR                44.86      41.88         14  
  6 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      41.55      42.76         13  
  7 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR                47.93      43.58         12  
  8 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR                56.23      43.71         11  
  9 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              45.78      44.01          9  
 10 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  43.63      44.21          7  
 11 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR     47.34      44.41          6  
 12 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR     45.54      45.38          5  
 13 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR      42.62      45.49          4  
 14 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR      45.94      45.61          3  
 15 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR                43.97      45.79          2  
 16 Manning, Brooke      9 WAC-MR                 48.04      46.67          1  
 17 Tung, Doris L        9 NCAC-MR                45.00      47.30        
 18 Cuddihy, Grace M     9 Manhattan Makos-MR     43.99      47.77        
 19 Castano, Tara M      9 BBSC-MR                47.75      48.03        
 20 Zaets, Samantha      9 WAC-MR                 47.92      48.75        
 21 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR                47.50      49.44        
 22 Finn, Molly         10 HS-MR                  47.49      49.68        
 23 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 54.43      49.70        
 24 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR      47.16      50.12        
 25 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR     47.89      50.43        
 26 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 51.10      51.30        
 27 Brennan, Maeve T    10 HS-MR                  48.34      52.16        
 28 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR      50.61      52.83        
 29 O'Connell, Kaitlyn  10 BBSC-MR                56.43      53.06        
 30 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     50.05      53.43        
 31 Li, Amanda          10 RFAC-MR                52.22      53.59        
 32 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      48.31      53.67        
 33 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR              1:03.92      54.02        
 34 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                55.33      55.25        
 35 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR      55.31      55.28        
 36 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR     43.99      55.30        
 37 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR   1:02.30      56.46        
 38 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              1:07.04      56.83        
 39 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR   1:07.25      56.94        
 40 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR                 51.53      57.12        
 41 Hanin, Katherine P  10 HS-MR                  56.26    1:01.64        
 42 Shashaty, Kelly      9 WAC-MR               1:05.47    1:05.23        
 43 Johnson, Lily R      9 Agua Swim Team-MR    1:07.54    1:05.48        
 44 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR              1:08.49    1:12.26        
 45 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR     55.78    1:16.73        
 -- MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR     55.76         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     46.79         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Catalano, Farrah    10 BBSC-MR                50.82         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Brennan, Caroline    9 HS-MR                  47.62         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:25.69  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR              1:26.00    1:25.37 ZONE    20  
                  38.61     1:25.37 (46.76)                                        
  2 Nyquist, Hailey E   10 WAC-MR               1:21.36    1:26.80         17  
                  41.75     1:26.80 (45.05)                                        
  3 Mejia, Stephani     10 Middies-MR           1:33.77    1:36.24         16  
                  42.96     1:36.24 (53.28)                                        
  4 Lewis, Amaya        10 WAC-MR               1:43.47    1:41.90         15  
                  46.06     1:41.90 (55.84)                                        
  5 Quezada, Julia C    10 RFAC-MR              2:02.73    1:45.74         14  
                  46.36     1:45.74 (59.38)                                        
  6 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   1:52.10    1:46.00         13  
  7 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            1:39.33    1:46.09         12  
  8 Castano, Tara M      9 BBSC-MR              1:55.99    1:48.93         11  
  9 McCafferty, Mary    10 WAC-MR               1:56.47    1:53.96          9  
                  54.24     1:53.96 (59.72)                                        
 10 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               2:00.00    1:54.49          7  
                  54.83     1:54.49 (59.66)                                        
 11 Wong, Joyce H       10 HS-MR                2:06.12    1:57.06          6  
 12 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR               2:00.00    2:04.67          5  
 13 Vayda, Tessa E       9 PATS-MR              2:18.81    2:30.40          4  
                  10.34   2:30.40 (2:20.06)                                        
 14 Diffendale, Ashley   9 BBSC-MR              2:45.55    2:48.34          3  
 -- Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR   1:54.35         DQ        
      Alternating Kick
 -- Allegretti, Anna    10 WAC-MR               2:00.00         DQ        
      Kick breaststroke type
                1:21.02        DQ (1:21.50)                                        
 
Girls 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:58.09  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR    2:44.78    2:49.97 ZONE    20  
                  36.84     1:21.48 (44.64)     2:13.37 (51.89)     2:49.97 (36.60)
  2 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR    3:00.12    3:06.13         17  
                  41.67     1:30.10 (48.43)     2:25.21 (55.11)     3:06.13 (40.92)
  3 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR   3:18.69    3:06.85         16  
                                1:33.01 ( )     2:27.13 (54.12)     3:06.85 (39.72)
  4 Tsai, Sarah Y        9 NCAC-MR              2:59.00    3:09.49         15  
                  41.35     1:31.27 (49.92)     2:29.92 (58.65)     3:09.49 (39.57)
  5 Suteja, Kezia S     10 NCAC-MR              3:00.00    3:11.73         14  
                                1:33.32 ( )     2:26.50 (53.18)     3:11.73 (45.23)
  6 Wu, Madison         10 Agua Swim Team-MR    3:21.01    3:13.12         13  
                                1:31.54 ( )   3:13.12 (1:41.58)                    
  7 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR   3:25.00    3:19.35         12  
                  46.18     1:39.31 (53.13)     2:37.27 (57.96)     3:19.35 (42.08)
  8 McCaffrey, Kimberl   9 PATS-MR              3:11.58    3:20.19         11  
                  44.40     1:34.69 (50.29)   2:35.32 (1:00.63)     3:20.19 (44.87)
  9 Lewis, Amaya        10 WAC-MR               1:30.00    3:22.22          9  
                  46.13     1:37.99 (51.86)   2:40.77 (1:02.78)     3:22.22 (41.45)
 10 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   3:23.00    3:30.41          7  
                  48.20     1:40.73 (52.53)   2:42.97 (1:02.24)     3:30.41 (47.44)
 11 Finn, Molly         10 HS-MR                4:08.72    3:35.76          6  
                  50.27     1:44.39 (54.12)   2:46.32 (1:01.93)     3:35.76 (49.44)
 12 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               4:00.00    3:36.05          5  
                  53.51     1:48.11 (54.60)   2:48.61 (1:00.50)     3:36.05 (47.44)
 13 Hanin, Katherine P  10 HS-MR                4:08.72    4:01.35          4  
                1:02.71     2:02.28 (59.57)   3:10.43 (1:08.15)     4:01.35 (50.92)
 14 Brennan, Maeve T    10 HS-MR                4:00.43    4:01.90          3  
                                1:55.09 ( )   3:08.12 (1:13.03)     4:01.90 (53.78)
 -- Castano, Tara M      9 BBSC-MR              4:05.55         DQ        
      Did not finish on back - back
                  50.12     1:47.90 (57.78)   2:58.44 (1:10.54)          DQ (56.22)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  SUPE Super Sectional 2014
                30.29  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                28.83      30.11 ZONE    20  
  2 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR                29.81      30.36         17  
  3 Gullickson, Kriste  12 WAC-MR                 30.97      31.26         16  
  4 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR     35.22      31.32         15  
  5 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      32.80      32.24         14  
  6 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR              32.00      32.48         13  
  7 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR      32.04      32.61         12  
  8 Vitale, Miya N      11 PATS-MR                32.07      32.68         11  
  9 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                31.71      33.17          9  
 10 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR                 33.56      33.19          7  
 11 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR      33.86      33.45          6  
 12 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR     35.52      33.49          5  
 13 Moane, Courtney     11 WAC-MR                 33.10      33.50          4  
 14 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     35.67      33.51          3  
 15 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR      33.97      33.59          2  
 16 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR     36.60      33.65          1  
 17 Yen, Becca          12 RFAC-MR                35.85      33.82        
 18 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR                32.57      33.85        
 19 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                33.71      33.96        
 20 Azralon, Danielle   12 Sachem-MR              32.22      34.03        
 21 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR      33.84      34.17        
 21 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR                35.22      34.17        
 23 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR      34.34      34.59        
 24 Shashaty, Kasey     12 WAC-MR                 33.28      34.64        
 25 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR              33.79      34.96        
 26 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR      35.23      34.97        
 27 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR      34.70      35.09        
 28 Pennington, Caroli  11 Agua Swim Team-MR      34.85      35.23        
 29 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR      35.88      35.77        
 30 Tung, Michelle L    11 NCAC-MR                34.00      35.91        
 31 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR     39.99      35.92        
 32 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR      37.02      36.05        
 33 Renna, Julia        12 Sachem-MR              35.00      36.19        
 34 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR     42.61      36.34        
 35 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR                36.40      36.39        
 36 Muratore, Eve       12 Manhattan Makos-MR     37.78      36.65        
 37 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR                 35.67      36.72        
 38 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              37.27      36.81        
 39 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR     42.16      37.18        
 40 Afif, Sarah         11 WAC-MR                 36.95      37.21        
 41 DiMarco, Tyler M    11 Agua Swim Team-MR      41.27      37.22        
 42 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                35.90      37.28        
 43 Manning, Tara       11 WAC-MR                 35.93      37.30        
 44 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR                41.55      37.33        
 45 Bolino, Anna C      11 HS-MR                  36.02      37.59        
 46 Bailey, Georgiana   12 Agua Swim Team-MR      37.33      38.13        
 47 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR                36.80      38.70        
 48 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR     46.58      38.73        
 49 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR      37.61      38.90        
 50 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR     44.69      38.94        
 51 Cabusay, Christine  11 WAC-MR                 40.19      39.02        
 52 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR     51.67      39.06        
 53 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR                41.05      39.11        
 54 Doran, Jordyn M     11 RFAC-MR                41.87      39.36        
 55 Alvarez, Kiki M     11 PATS-MR                   NT      39.90        
 56 Cook, April M       12 RFAC-MR                40.49      40.28        
 57 Suchy, Amanda       12 Sachem-MR              39.35      40.75        
 58 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR     46.44      40.77        
 59 Lombardo, Jade      11 WAC-MR               1:00.00      41.29        
 60 DeLuca, Tola G      11 PATS-MR                46.67      43.20        
 61 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                44.13      43.55        
 62 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR     51.07      43.68        
 63 Legret, Morgan      11 Agua Swim Team-MR      45.01      45.58        
 64 Mchugh, Madison     11 WAC-MR                 50.35      46.32        
 65 Zeller, Abbi K      11 PATS-MR                   NT      52.58        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  SUPE Super Sectional 2014
              1:05.89  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR              1:03.31    1:04.42 ZONE    20  
                  31.70     1:04.42 (32.72)                                        
  2 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              1:03.81    1:04.57 ZONE    17  
                  32.35     1:04.57 (32.22)                                        
  3 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   1:16.28    1:08.81         16  
  4 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               1:11.73    1:10.43         15  
                  34.29     1:10.43 (36.14)                                        
  5 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR            1:09.22    1:10.57         14  
                  34.40     1:10.57 (36.17)                                        
  6 Holman, Josephine   12 PATS-MR              1:08.41    1:11.05         13  
  7 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR              1:07.28    1:11.19         12  
                  34.14     1:11.19 (37.05)                                        
  8 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   1:14.54    1:12.53         11  
                  34.91     1:12.53 (37.62)                                        
  9 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                1:09.38    1:13.52          9  
 10 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR              1:16.39    1:13.66          7  
                  34.54     1:13.66 (39.12)                                        
 11 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   1:23.69    1:14.02          6  
                  35.53     1:14.02 (38.49)                                        
 12 Vitale, Miya N      11 PATS-MR              1:09.52    1:14.36          5  
                  35.88     1:14.36 (38.48)                                        
 13 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   1:21.42    1:14.40          4  
                  36.04     1:14.40 (38.36)                                        
 14 Yen, Becca          12 RFAC-MR              1:19.75    1:14.90          3  
 15 Nunez, Gabby B      11 RFAC-MR              1:16.33    1:15.72          2  
 16 Thomas, Raina W     12 PATS-MR              1:11.62    1:15.75          1  
                  35.92     1:15.75 (39.83)                                        
 17 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:13.31    1:16.18        
                  37.27     1:16.18 (38.91)                                        
 18 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              1:09.83    1:16.54        
                  37.21     1:16.54 (39.33)                                        
 19 Wang, Katie         12 Middies-MR           1:13.43    1:20.01        
 20 Davis, Karina C     12 PATS-MR              1:20.87    1:20.73        
 21 Muratore, Eve       12 Manhattan Makos-MR   1:23.45    1:20.76        
 22 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:20.04    1:21.24        
                  39.17     1:21.24 (42.07)                                        
 23 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR   1:28.78    1:21.94        
                  38.40     1:21.94 (43.54)                                        
 24 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR               1:20.41    1:22.71        
 25 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR           1:18.60    1:22.85        
                  39.72     1:22.85 (43.13)                                        
 26 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR   1:28.79    1:22.89        
 27 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:26.95    1:23.19        
                  39.86     1:23.19 (43.33)                                        
 28 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   1:37.41    1:24.58        
                  40.14     1:24.58 (44.44)                                        
 29 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:22.33    1:24.69        
                  40.58     1:24.69 (44.11)                                        
 30 Callaghan, Kaitlin  11 WAC-MR               1:25.98    1:25.10        
                  42.20     1:25.10 (42.90)                                        
 31 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:37.77    1:25.13        
                  41.74     1:25.13 (43.39)                                        
 32 Afif, Sarah         11 WAC-MR               1:20.42    1:26.03        
                  42.84     1:26.03 (43.19)                                        
 33 Hill, Arissa A      11 Middies-MR           1:23.17    1:26.15        
                  41.07     1:26.15 (45.08)                                        
 34 Antman, Julieta M   12 PATS-MR              1:24.25    1:26.51        
 35 Spidalieri, Amanda  11 PATS-MR              1:39.37    1:26.83        
 36 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:43.25    1:26.84        
 37 Bolino, Anna C      11 HS-MR                1:25.59    1:26.99        
 38 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:30.95    1:28.27        
                  43.22     1:28.27 (45.05)                                        
 39 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR              1:31.79    1:28.94        
                  42.82     1:28.94 (46.12)                                        
 40 Cabusay, Christine  11 WAC-MR               1:30.30    1:29.48        
 41 Cook, April M       12 RFAC-MR              1:26.50    1:29.87        
                  44.10     1:29.87 (45.77)                                        
 42 Hasegawa, Kano      12 Middies-MR           1:30.39    1:30.12        
                  43.15     1:30.12 (46.97)                                        
 43 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   1:40.72    1:30.21        
                  42.76     1:30.21 (47.45)                                        
 44 Ferraris, Emily     12 Sachem-MR            1:33.02    1:30.56        
                  44.52     1:30.56 (46.04)                                        
 45 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR              1:26.33    1:31.59        
                  41.56     1:31.59 (50.03)                                        
 46 Suchy, Amanda       12 Sachem-MR            1:35.20    1:32.05        
 47 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   1:44.16    1:32.43        
                1:03.02     1:32.43 (29.41)                                        
 48 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR   2:01.33    1:32.91        
                  43.02     1:32.91 (49.89)                                        
 49 Renda, Tara L       11 BBSC-MR              1:35.15    1:36.46        
 50 Maio, Kate          11 BBSC-MR              1:32.69    1:36.47        
 51 Castagnetti, Emily  11 WAC-MR               1:35.68    1:36.74        
 52 Abrams, Anna M      11 PATS-MR              1:38.54    1:38.86        
                  47.25     1:38.86 (51.61)                                        
 53 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR   1:53.52    1:43.92        
                  50.39     1:43.92 (53.53)                                        
 54 Bussey, Genesis S   12 APEX-MR              2:05.07    1:47.43        
                  49.85     1:47.43 (57.58)                                        
 55 Ugalde, Adriana M   11 Middies-MR           2:05.45    1:53.46        
 56 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           1:45.12    1:58.55        
 57 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR           2:06.18    2:03.22        
                  57.62   2:03.22 (1:05.60)                                        
 -- Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   1:17.10         DQ        
      False start
 -- Zeller, Abbi K      11 PATS-MR                   NT         DQ        
      Pulling on lane line
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  SUPE Super Sectional 2014
              2:21.29  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              2:25.56    2:21.59         20  
                  33.94     1:10.36 (36.42)     1:47.96 (37.60)     2:21.59 (33.63)
  2 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR              2:17.13    2:21.87         17  
                                1:09.15 ( )   2:21.87 (1:12.72)                    
  3 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   2:43.11    2:27.80         16  
                  35.34     1:13.58 (38.24)     1:52.21 (38.63)     2:27.80 (35.59)
  4 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               2:31.61    2:31.07         15  
                                1:14.03 ( )   2:31.07 (1:17.04)                    
  5 Puentes, Emily      12 WAC-MR               2:35.40    2:31.56         14  
                  36.05     1:15.74 (39.69)   2:31.56 (1:15.82)                    
  6 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR              2:23.38    2:32.26         13  
                  35.46     1:13.71 (38.25)     1:53.60 (39.89)     2:32.26 (38.66)
  7 Holman, Josephine   12 PATS-MR              2:26.17    2:33.83         12  
                                1:13.99 ( )   2:33.83 (1:19.84)                    
  8 Vitale, Miya N      11 PATS-MR              2:32.41    2:37.21         11  
                  37.68     1:18.98 (41.30)   2:37.21 (1:18.23)                    
  9 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   2:44.03    2:39.19          9  
                                1:16.65 ( )   2:39.19 (1:22.54)                    
 10 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR              2:46.52    2:40.50          7  
                  36.51     1:16.65 (40.14)     1:58.85 (42.20)     2:40.50 (41.65)
 11 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              2:30.72    2:42.41          6  
                  37.46     1:18.20 (40.74)     2:00.85 (42.65)     2:42.41 (41.56)
 12 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   2:56.34    2:43.48          5  
                  36.97     1:19.06 (42.09)     2:02.66 (43.60)     2:43.48 (40.82)
 13 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   3:01.94    2:43.83          4  
                  37.35     1:20.01 (42.66)     2:03.42 (43.41)     2:43.83 (40.41)
 14 Moane, Courtney     11 WAC-MR               2:49.35    2:45.78          3  
                                1:18.36 ( )   2:45.78 (1:27.42)                    
 15 Yen, Becca          12 RFAC-MR              2:55.92    2:46.17          2  
                                1:19.50 ( )   2:46.17 (1:26.67)                    
 16 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   3:09.56    2:47.54          1  
                                1:21.38 ( )   2:47.54 (1:26.16)                    
 17 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              2:49.76    2:50.53        
                  38.90     1:22.55 (43.65)     2:08.02 (45.47)     2:50.53 (42.51)
 18 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                   NT    2:50.88        
                  36.69     1:18.89 (42.20)     2:05.76 (46.87)     2:50.88 (45.12)
 19 Nunez, Gabby B      11 RFAC-MR              2:51.52    2:51.84        
                                1:20.83 ( )   2:51.84 (1:31.01)                    
 20 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR   3:13.44    2:54.87        
                  39.72     1:25.56 (45.84)   2:54.87 (1:29.31)                    
 21 Wang, Katie         12 Middies-MR           2:43.99    2:55.77        
                  39.46     1:25.65 (46.19)     2:13.22 (47.57)     2:55.77 (42.55)
 22 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR               2:42.41    2:55.78        
                                1:26.24 ( )     2:16.57 (50.33)     2:55.78 (39.21)
 23 Renna, Julia        12 Sachem-MR            3:05.25    2:57.15        
                                1:26.04 ( )   2:57.15 (1:31.11)                    
 24 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              3:05.59    3:00.18        
                  40.04     1:26.03 (45.99)     2:13.27 (47.24)     3:00.18 (46.91)
 25 Davis, Karina C     12 PATS-MR                   NT    3:01.63        
                  39.08     1:23.21 (44.13)     2:13.29 (50.08)     3:01.63 (48.34)
 26 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   3:44.41    3:02.08        
                                1:27.18 ( )     2:14.80 (47.62)     3:02.08 (47.28)
 27 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           2:59.01    3:03.38        
                                1:27.02 ( )   3:03.38 (1:36.36)                    
 28 Hill, Arissa A      11 Middies-MR           3:01.67    3:06.96        
                                1:29.17 ( )   3:06.96 (1:37.79)                    
 29 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              3:19.07    3:09.18        
                  43.33     1:31.61 (48.28)     2:21.72 (50.11)     3:09.18 (47.46)
 30 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   2:54.99    3:10.33        
                  41.50     1:29.45 (47.95)     2:20.73 (51.28)     3:10.33 (49.60)
 31 Cook, April M       12 RFAC-MR              3:07.12    3:11.47        
                  43.38     1:32.36 (48.98)   3:11.47 (1:39.11)                    
 32 Bolino, Anna C      11 HS-MR                3:06.85    3:11.70        
                  42.72     1:33.16 (50.44)     2:24.71 (51.55)     3:11.70 (46.99)
 33 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   2:55.40    3:11.91        
                  39.80     1:28.44 (48.64)     2:23.66 (55.22)     3:11.91 (48.25)
 34 Spidalieri, Amanda  11 PATS-MR                   NT    3:14.85        
                                1:30.10 ( )   3:14.85 (1:44.75)                    
 35 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR              3:16.94    3:15.57        
                                1:34.63 ( )   3:15.57 (1:40.94)                    
 36 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR   3:07.66    3:18.32        
                  42.20     1:35.43 (53.23)     2:29.69 (54.26)     3:18.32 (48.63)
 37 Maio, Kate          11 BBSC-MR              3:20.55    3:19.36        
                  43.31   3:19.36 (2:36.05)                                        
 38 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   3:44.91    3:20.47        
                                1:38.83 ( )     2:31.06 (52.23)     3:20.47 (49.41)
 39 Abrams, Anna M      11 PATS-MR              3:32.11    3:27.19        
                  45.98     1:39.17 (53.19)     2:35.34 (56.17)     3:27.19 (51.85)
 40 Renda, Tara L       11 BBSC-MR              3:42.06    3:32.14        
                                1:43.64 ( )   3:32.14 (1:48.50)                    
 41 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR   2:50.56    3:39.11        
                                1:42.84 ( )   3:39.11 (1:56.27)                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                35.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                32.59      35.36 ZONE    20  
  2 Puentes, Emily      12 WAC-MR                 36.26      37.67         17  
  3 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR                34.78      38.11         16  
  4 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR     40.52      38.38         15  
  5 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR                38.35      38.49         14  
  6 Vitale, Miya N      11 PATS-MR                36.08      38.52         13  
  7 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR             38.35      40.02         12  
  8 Renna, Julia        12 Sachem-MR              39.93      40.32         11  
  9 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     42.62      40.35          9  
 10 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR              39.20      40.46          7  
 11 Shashaty, Kasey     12 WAC-MR                 40.04      40.94          6  
 12 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                39.09      40.95          5  
 13 Nunez, Gabby B      11 RFAC-MR                42.10      41.39          4  
 14 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR     43.84      41.42          3  
 15 Zhu, Angela         11 NCAC-MR                39.00      41.58          2  
 16 Afif, Sarah         11 WAC-MR                 41.70      41.64          1  
 17 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR                44.18      42.98        
 18 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR     45.55      42.99        
 19 Callaghan, Kaitlin  11 WAC-MR                 44.39      43.67        
 20 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR                42.90      43.84        
 21 Antman, Julieta M   12 PATS-MR                44.16      44.17        
 22 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR     50.35      44.38        
 23 Bolino, Anna C      11 HS-MR                  43.58      44.46        
 24 Cook, April M       12 RFAC-MR                46.21      44.56        
 25 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR                 43.32      44.63        
 26 Davis, Karina C     12 PATS-MR                43.98      44.80        
 27 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR     54.17      45.11        
 28 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR                44.29      45.27        
 29 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                46.37      45.75        
 30 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR     53.58      45.94        
 31 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR                52.97      46.52        
 32 Ferraris, Emily     12 Sachem-MR              50.09      46.68        
 33 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR     55.16      46.81        
 34 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR     56.02      47.14        
 35 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR     57.46      47.77        
 36 Spidalieri, Amanda  11 PATS-MR                   NT      48.05        
 37 Suchy, Amanda       12 Sachem-MR              56.55      48.50        
 38 Cabusay, Christine  11 WAC-MR                 49.08      48.98        
 39 Maio, Kate          11 BBSC-MR                51.32      49.46        
 40 Renda, Tara L       11 BBSC-MR                50.97      50.37        
 41 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR                47.08      50.45        
 42 Castagnetti, Emily  11 WAC-MR                 55.07      51.48        
 43 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                52.76      52.63        
 44 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR     59.26      55.79        
 45 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR           1:01.34      58.37        
 46 Ugalde, Adriana M   11 Middies-MR           1:06.61      59.47        
 47 Bussey, Genesis S   12 APEX-MR              1:12.56    1:02.11        
 48 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           1:02.67    1:02.98        
 49 Zeller, Abbi K      11 PATS-MR                   NT    1:07.43        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  SUPE Super Sectional 2014
              1:15.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   1:34.47    1:15.25         20  
                  36.21     1:15.25 (39.04)                                        
  2 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    1:17.53    1:18.42         17  
                  38.62     1:18.42 (39.80)                                        
  3 Gullickson, Kriste  12 WAC-MR               1:31.73    1:20.09         16  
                  39.08     1:20.09 (41.01)                                        
  4 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   1:40.09    1:20.20         15  
                  39.02     1:20.20 (41.18)                                        
  5 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   1:31.80    1:20.53         14  
                  38.86     1:20.53 (41.67)                                        
  6 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR              1:22.53    1:21.18         13  
                  39.34     1:21.18 (41.84)                                        
  7 Azralon, Danielle   12 Sachem-MR            2:55.00    1:21.63         12  
  8 Thomas, Raina W     12 PATS-MR              1:20.93    1:22.13         11  
                  40.05     1:22.13 (42.08)                                        
  9 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   1:44.36    1:22.67          9  
                  40.90     1:22.67 (41.77)                                        
 10 Vitale, Miya N      11 PATS-MR              1:18.58    1:22.75          7  
                  41.86     1:22.75 (40.89)                                        
 11 Puentes, Emily      12 WAC-MR               1:21.63    1:23.12          6  
                  41.62     1:23.12 (41.50)                                        
 12 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR    1:23.28    1:23.63          5  
                  41.65     1:23.63 (41.98)                                        
 13 Dauchez, Alice M    12 Agua Swim Team-MR    1:25.92    1:24.72          4  
 14 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR    1:25.33    1:24.74          3  
                  42.26     1:24.74 (42.48)                                        
 15 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    1:23.00    1:25.49          2  
                  41.45     1:25.49 (44.04)                                        
 16 Renna, Julia        12 Sachem-MR            1:24.46    1:26.20          1  
                  42.86     1:26.20 (43.34)                                        
 17 Muratore, Eve       12 Manhattan Makos-MR   1:29.78    1:27.05        
                  41.71     1:27.05 (45.34)                                        
 18 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    1:25.70    1:28.10        
                  43.10     1:28.10 (45.00)                                        
 19 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR    1:26.76    1:28.52        
 20 Pennington, Caroli  11 Agua Swim Team-MR    1:24.61    1:28.85        
                  45.19     1:28.85 (43.66)                                        
 21 Guardino, Mya E     12 PATS-MR              1:22.25    1:28.98        
                  42.05     1:28.98 (46.93)                                        
 22 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR    1:29.42    1:29.04        
                  44.39     1:29.04 (44.65)                                        
 23 Hayes, Alana S      11 PATS-MR              1:30.69    1:29.42        
                  43.66     1:29.42 (45.76)                                        
 24 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              1:29.58    1:29.66        
 25 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:27.94    1:29.68        
                  44.52     1:29.68 (45.16)                                        
 26 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   1:35.36    1:30.42        
                  44.22     1:30.42 (46.20)                                        
 27 Yen, Becca          12 RFAC-MR              1:32.90    1:30.99        
                  44.87     1:30.99 (46.12)                                        
 28 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR            1:30.02    1:31.24        
                  44.23     1:31.24 (47.01)                                        
 29 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR    1:33.75    1:31.57        
                  45.12     1:31.57 (46.45)                                        
 30 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    1:27.29    1:32.36        
                  45.43     1:32.36 (46.93)                                        
 31 Afif, Sarah         11 WAC-MR               1:32.69    1:32.51        
 32 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR   1:40.08    1:32.99        
                  44.44     1:32.99 (48.55)                                        
 33 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:34.09    1:34.13        
                  45.14     1:34.13 (48.99)                                        
 34 Bolino, Anna C      11 HS-MR                1:33.95    1:34.53        
                  45.96     1:34.53 (48.57)                                        
 35 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR    1:30.40    1:35.22        
 36 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:35.98    1:35.23        
 37 Tung, Michelle L    11 NCAC-MR              1:28.00    1:35.44        
                  45.35     1:35.44 (50.09)                                        
 38 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   1:25.60    1:36.76        
 39 DiMarco, Tyler M    11 Agua Swim Team-MR         NT    1:37.12        
                  46.90     1:37.12 (50.22)                                        
 40 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR               1:33.96    1:37.26        
 41 Cook, April M       12 RFAC-MR              1:36.08    1:38.17        
                  49.08     1:38.17 (49.09)                                        
 42 Bailey, Georgiana   12 Agua Swim Team-MR    1:38.14    1:38.31        
                  47.32     1:38.31 (50.99)                                        
 43 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   2:00.52    1:38.36        
 44 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR    1:31.96    1:39.12        
                  49.56     1:39.12 (49.56)                                        
 45 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:44.19    1:39.13        
                  48.53     1:39.13 (50.60)                                        
 46 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   2:04.15    1:39.65        
 47 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR   2:09.92    1:39.98        
                  49.01     1:39.98 (50.97)                                        
 48 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   2:01.07    1:40.20        
 49 Cabusay, Christine  11 WAC-MR               1:50.87    1:45.88        
                  51.33     1:45.88 (54.55)                                        
 50 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR              1:46.00    1:46.44        
                  52.10     1:46.44 (54.34)                                        
 51 Lombardo, Jade      11 WAC-MR               2:02.09    1:47.13        
                  50.29     1:47.13 (56.84)                                        
 52 Alvarez, Kiki M     11 PATS-MR                   NT    1:47.73        
                  49.97     1:47.73 (57.76)                                        
 53 Legret, Morgan      11 Agua Swim Team-MR    1:51.13    1:48.33        
 54 Suchy, Amanda       12 Sachem-MR            2:03.98    1:49.56        
 55 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                   NT    1:51.77        
                  55.02     1:51.77 (56.75)                                        
 56 Mchugh, Madison     11 WAC-MR               2:14.06    1:52.86        
 57 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR   2:12.34    1:56.98        
 -- DeLuca, Tola G      11 PATS-MR              1:57.23         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Doran, Jordyn M     11 RFAC-MR              1:42.29         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  48.53          DQ (48.72)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:25.29  SUPE Super Sectional 2014
              2:40.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR    2:25.90    2:35.73 ZONE    20  
                                1:17.08 ( )   2:35.73 (1:18.65)                    
  2 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR              2:36.72    2:39.63 ZONE    17  
                  37.46     1:17.38 (39.92)     1:58.96 (41.58)     2:39.63 (40.67)
  3 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR    2:34.94    2:47.07         16  
                  40.77     1:22.98 (42.21)     2:06.30 (43.32)     2:47.07 (40.77)
  4 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                2:45.35    2:49.30         15  
                  41.09     1:23.90 (42.81)   2:49.30 (1:25.40)                    
  5 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    2:46.64    2:52.46         14  
                  41.50     1:25.29 (43.79)     2:10.13 (44.84)     2:52.46 (42.33)
  6 Vitale, Miya N      11 PATS-MR              3:18.51    2:52.77         13  
                  42.61     1:25.49 (42.88)     2:11.23 (45.74)     2:52.77 (41.54)
  7 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR              2:57.23    2:53.27         12  
                  40.73     1:24.85 (44.12)     2:10.33 (45.48)     2:53.27 (42.94)
  8 Holman, Josephine   12 PATS-MR              2:48.86    2:53.75         11  
                  41.12     1:25.28 (44.16)     2:09.81 (44.53)     2:53.75 (43.94)
  9 Afif, Sarah         11 WAC-MR               3:30.00    3:07.09          9  
                  44.21     1:32.80 (48.59)     2:21.41 (48.61)     3:07.09 (45.68)
 10 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              3:22.61    3:10.94          7  
                                1:33.89 ( )     2:23.04 (49.15)     3:10.94 (47.90)
 11 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    3:08.17    3:11.57          6  
                  45.32     1:33.50 (48.18)     2:23.86 (50.36)     3:11.57 (47.71)
 12 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              3:24.15    3:12.92          5  
                  43.74     1:32.34 (48.60)     2:23.61 (51.27)     3:12.92 (49.31)
 -- Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    2:52.92         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  42.65     1:29.81 (47.16)     2:17.36 (47.55)          DQ (45.14)
 -- Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR            2:58.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  47.89     1:33.65 (45.76)        DQ (1:33.96)                    
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                39.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR     45.33      41.01         20  
  2 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR                40.77      41.19         17  
  3 Moane, Courtney     11 WAC-MR                 42.00      41.28         16  
  4 Shashaty, Kasey     12 WAC-MR                 40.56      41.69         15  
  5 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                40.61      43.17         14  
  6 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR                 42.60      43.18         13  
  7 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR      42.70      43.41         12  
  8 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR      44.74      43.74         11  
  9 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      43.18      44.22          9  
 10 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR      44.59      44.72          7  
 11 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR     48.56      44.89          6  
 12 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR     52.93      45.48          5  
 13 Corridon, Delia E   12 Agua Swim Team-MR      48.92      45.66          4  
 14 Yen, Becca          12 RFAC-MR                49.30      45.72          3  
 15 Cabusay, Christine  11 WAC-MR                 48.22      46.09          2  
 16 Manning, Tara       11 WAC-MR                 45.27      46.50          1  
 17 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              45.70      46.61        
 18 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                44.30      46.75        
 19 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                  44.84      47.19        
 20 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR     50.30      47.41        
 21 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR     50.38      47.45        
 22 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR     54.55      47.74        
 23 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR     54.03      47.87        
 24 Muratore, Eve       12 Manhattan Makos-MR     52.23      47.89        
 25 Holman, Josephine   12 PATS-MR                43.11      48.16        
 26 Guardino, Mya E     12 PATS-MR                42.42      48.37        
 27 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR     57.89      48.68        
 28 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR      47.96      49.62        
 29 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR                52.14      49.69        
 30 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR      46.69      49.98        
 31 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR              45.92      50.24        
 32 Renna, Julia        12 Sachem-MR              50.62      50.40        
 33 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR                49.14      50.53        
 34 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR      50.34      50.67        
 35 Pennington, Caroli  11 Agua Swim Team-MR      51.40      51.64        
 36 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                52.29      52.43        
 37 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR                 50.49      53.55        
 38 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR      56.39      53.84        
 39 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR      51.60      54.17        
 40 Bailey, Georgiana   12 Agua Swim Team-MR      56.62      54.57        
 41 Lombardo, Jade      11 WAC-MR                 56.74      54.93        
 42 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   1:08.57      55.77        
 43 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:01.75      55.97        
 44 Cook, April M       12 RFAC-MR                54.65      57.18        
 45 DiMarco, Tyler M    11 Agua Swim Team-MR      58.96      57.31        
 46 Suchy, Amanda       12 Sachem-MR              57.65      57.71        
 47 Bolino, Anna C      11 HS-MR                  57.47      58.25        
 48 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR   1:02.68      59.01        
 49 DeLuca, Tola G      11 PATS-MR              1:03.95      59.18        
 50 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   1:07.18    1:01.37        
 51 Alvarez, Kiki M     11 PATS-MR                   NT    1:01.65        
 52 Legret, Morgan      11 Agua Swim Team-MR    1:01.56    1:03.98        
 53 Zeller, Abbi K      11 PATS-MR                   NT    1:04.97        
 54 Mchugh, Madison     11 WAC-MR               1:06.42    1:05.85        
 55 Abrams, Anna M      11 PATS-MR              1:02.14    1:20.12        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  SUPE Super Sectional 2014
              1:25.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR              1:26.17    1:29.95         20  
                  42.80     1:29.95 (47.15)                                        
  2 Shashaty, Kasey     12 WAC-MR               1:26.67    1:30.22         17  
                  43.79     1:30.22 (46.43)                                        
  3 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   1:39.13    1:30.74         16  
                  43.42     1:30.74 (47.32)                                        
  4 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               1:29.63    1:32.35         15  
                  45.29     1:32.35 (47.06)                                        
  5 Moane, Courtney     11 WAC-MR               1:29.82    1:32.98         14  
                  43.92     1:32.98 (49.06)                                        
  6 Zhu, Angela         11 NCAC-MR              1:31.00    1:36.80         13  
                  46.26     1:36.80 (50.54)                                        
  7 Yen, Becca          12 RFAC-MR              1:44.29    1:37.69         12  
                  47.72     1:37.69 (49.97)                                        
  8 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   1:34.79    1:38.62         11  
  9 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:42.70    1:38.67          9  
 10 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:37.59    1:39.30          7  
 11 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                1:34.65    1:39.33          6  
 12 Muratore, Eve       12 Manhattan Makos-MR   1:41.73    1:40.62          5  
                  48.40     1:40.62 (52.22)                                        
 13 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            1:39.86    1:41.23          4  
                  48.72     1:41.23 (52.51)                                        
 14 Vitale, Miya N      11 PATS-MR              1:40.10    1:43.40          3  
                  49.40     1:43.40 (54.00)                                        
 15 Hasegawa, Kano      12 Middies-MR           1:44.60    1:43.53          2  
 16 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:39.45    1:44.05          1  
                  51.05     1:44.05 (53.00)                                        
 17 Wang, Katie         12 Middies-MR           1:44.97    1:45.63        
                  50.81     1:45.63 (54.82)                                        
 18 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR   1:50.09    1:45.80        
 19 Callaghan, Kaitlin  11 WAC-MR               1:47.56    1:48.38        
 20 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:52.41    1:50.02        
                  52.82     1:50.02 (57.20)                                        
 21 Renna, Julia        12 Sachem-MR            1:49.69    1:50.79        
                  52.58     1:50.79 (58.21)                                        
 22 Cabusay, Christine  11 WAC-MR               1:47.30    1:51.33        
 23 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              2:13.38    1:58.75        
                  57.29   1:58.75 (1:01.46)                                        
 24 Spidalieri, Amanda  11 PATS-MR              2:13.32    2:00.40        
 25 Castagnetti, Emily  11 WAC-MR               2:04.63    2:02.71        
                1:00.26   2:02.71 (1:02.45)                                        
 26 Ferraris, Emily     12 Sachem-MR            2:08.16    2:03.74        
                1:00.69   2:03.74 (1:03.05)                                        
 27 Gagnon, Chloe E     11 Middies-MR           2:11.21    2:06.48        
                1:00.67   2:06.48 (1:05.81)                                        
 28 Cabrera, Izabela M  11 Middies-MR           2:25.57    2:16.79        
 -- Hill, Arissa A      11 Middies-MR           2:02.53         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  56.65        DQ (1:05.69)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  SUPE Super Sectional 2014
              3:01.69  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   3:05.56    3:11.08         20  
                  45.45     1:34.07 (48.62)     2:23.67 (49.60)     3:11.08 (47.41)
  2 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               3:30.00    3:16.32         17  
                  46.18     1:34.95 (48.77)     2:26.47 (51.52)     3:16.32 (49.85)
  3 Shashaty, Kasey     12 WAC-MR               3:10.30    3:17.46         16  
                  45.70     1:35.78 (50.08)     2:27.69 (51.91)     3:17.46 (49.77)
  4 Moane, Courtney     11 WAC-MR               3:17.52    3:19.81         15  
                  46.14     1:36.71 (50.57)     2:29.56 (52.85)     3:19.81 (50.25)
  5 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   3:31.97    3:33.65         14  
                                1:43.52 ( )     2:40.44 (56.92)     3:33.65 (53.21)
  6 Muratore, Eve       12 Manhattan Makos-MR   3:29.76    3:36.26         13  
                                1:44.51 ( )   3:36.26 (1:51.75)                    
  7 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   3:30.01    3:36.90         12  
                                1:45.51 ( )   3:36.90 (1:51.39)                    
  8 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            3:44.16    3:41.88         11  
                  51.29     1:48.14 (56.85)     2:46.37 (58.23)     3:41.88 (55.51)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                32.99  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR     37.33      33.25         20  
  2 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR                32.60      33.75         17  
  3 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                  35.71      37.02         16  
  4 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR                34.33      37.15         15  
  5 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                35.10      37.16         13.5
  5 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR     40.88      37.16         13.5
  7 Zhu, Angela         11 NCAC-MR                34.00      37.51         12  
  8 Shashaty, Kasey     12 WAC-MR                 37.13      37.70         11  
  9 Holman, Josephine   12 PATS-MR                35.95      37.71          9  
 10 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR     42.52      38.27          7  
 11 Nunez, Gabby B      11 RFAC-MR                38.90      38.56          6  
 12 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR                39.11      38.75          5  
 13 Moane, Courtney     11 WAC-MR                 39.14      39.39          4  
 14 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     37.99      39.43          3  
 15 Yen, Becca          12 RFAC-MR                43.60      39.49          2  
 16 Callaghan, Kaitlin  11 WAC-MR                 42.83      39.50          1  
 17 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR                37.97      40.77        
 18 Davis, Karina C     12 PATS-MR                42.52      41.37        
 19 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR                41.88      41.91        
 20 Renna, Julia        12 Sachem-MR              42.40      42.32        
 21 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR                44.06      42.84        
 22 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR                42.49      42.88        
 23 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR             38.77      42.89        
 24 Afif, Sarah         11 WAC-MR                 41.36      43.21        
 25 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR                 41.26      43.58        
 26 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR     45.56      45.04        
 27 Antman, Julieta M   12 PATS-MR                46.93      45.25        
 28 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR                45.31      45.39        
 29 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              46.38      45.65        
 30 Cook, April M       12 RFAC-MR                45.06      46.55        
 31 Bolino, Anna C      11 HS-MR                  44.12      46.67        
 32 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR     38.99      46.87        
 33 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR     55.66      47.14        
 34 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR                43.58      47.32        
 35 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR                50.12      47.81        
 36 Muratore, Eve       12 Manhattan Makos-MR     45.80      48.04        
 37 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR   1:03.95      48.20        
 38 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR     40.01      48.85        
 39 Maio, Kate          11 BBSC-MR                55.77      50.47        
 40 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                49.48      50.48        
 41 Suchy, Amanda       12 Sachem-MR              53.31      51.54        
 42 Renda, Tara L       11 BBSC-MR                56.31      54.27        
 43 Muchowski, Maveric  11 Manhattan Makos-MR   1:03.31      55.50        
 44 Ferraris, Emily     12 Sachem-MR              53.63      56.83        
 -- Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR     49.85         DQ        
      False start
 -- Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR     38.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  SUPE Super Sectional 2014
              1:13.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR              1:09.61    1:12.26 ZONE    20  
                  33.92     1:12.26 (38.34)                                        
  2 Gullickson, Kriste  12 WAC-MR               1:13.29    1:14.72         17  
                  35.17     1:14.72 (39.55)                                        
  3 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR    1:14.74    1:15.38         16  
                  35.99     1:15.38 (39.39)                                        
  4 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR    1:13.77    1:15.66         15  
                  35.99     1:15.66 (39.67)                                        
  5 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR    1:15.59    1:17.35         14  
                  36.28     1:17.35 (41.07)                                        
  6 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    1:18.16    1:19.74         13  
                  37.76     1:19.74 (41.98)                                        
  7 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   1:23.61    1:20.10         12  
                  37.86     1:20.10 (42.24)                                        
  8 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               1:20.61    1:20.78         11  
  9 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                1:18.87    1:21.19          9  
                  39.02     1:21.19 (42.17)                                        
 10 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    1:18.97    1:22.93          7  
                  39.16     1:22.93 (43.77)                                        
 11 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                   NT    1:23.04          6  
                  38.31     1:23.04 (44.73)                                        
 12 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    1:23.60    1:23.33          5  
                  39.36     1:23.33 (43.97)                                        
 13 Dauchez, Alice M    12 Agua Swim Team-MR    1:24.82    1:23.65          4  
 14 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              1:14.30    1:24.65          3  
                  39.09     1:24.65 (45.56)                                        
 15 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   1:37.99    1:27.15          2  
 16 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    1:19.52    1:27.45          1  
                  40.45     1:27.45 (47.00)                                        
 17 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    1:24.82    1:28.85        
                  41.21     1:28.85 (47.64)                                        
 18 Puentes, Emily      12 WAC-MR               1:26.96    1:29.51        
                  42.83     1:29.51 (46.68)                                        
 19 Shashaty, Kasey     12 WAC-MR               1:44.34    1:30.49        
                  40.77     1:30.49 (49.72)                                        
 20 Azralon, Danielle   12 Sachem-MR            1:29.00    1:30.98        
                  41.33     1:30.98 (49.65)                                        
 21 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR    1:30.51    1:32.76        
 22 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   1:34.88    1:32.84        
                  42.70     1:32.84 (50.14)                                        
 23 Guardino, Mya E     12 PATS-MR              1:22.72    1:36.70        
                  41.59     1:36.70 (55.11)                                        
 24 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR    1:35.22    1:37.84        
                  44.38     1:37.84 (53.46)                                        
 25 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:39.93    1:39.76        
                  45.22     1:39.76 (54.54)                                        
 26 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    1:37.73    1:40.41        
                  44.41     1:40.41 (56.00)                                        
 27 Afif, Sarah         11 WAC-MR               1:36.40    1:41.45        
                  34.32   1:41.45 (1:07.13)                                        
 28 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR            1:40.57    1:41.49        
                  44.48     1:41.49 (57.01)                                        
 29 Doran, Jordyn M     11 RFAC-MR              2:00.08    1:50.28        
                  49.87   1:50.28 (1:00.41)                                        
 30 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                   NT    2:07.20        
                  56.38   2:07.20 (1:10.82)                                        
 -- Lombardo, Jade      11 WAC-MR               1:43.38         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  50.47        DQ (1:03.52)                                        
 -- Corridon, Delia E   12 Agua Swim Team-MR    1:13.94         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.39  SUPE Super Sectional 2014
              2:44.39  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quezada, Fuego V    12 PATS-MR              2:51.21    2:46.24         20  
                                1:15.24 ( )   2:46.24 (1:31.00)                    
  2 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   2:54.33    3:11.75         17  
                  38.33     1:24.47 (46.14)     2:17.26 (52.79)     3:11.75 (54.49)
  3 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                   NT    3:13.84         16  
                                1:26.90 ( )   3:13.84 (1:46.94)                    
  4 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              3:11.43    3:16.54         15  
                                1:29.80 ( )   3:16.54 (1:46.74)                    
  5 Afif, Sarah         11 WAC-MR               3:30.34    3:32.33         14  
                  44.05     1:39.71 (55.66)   2:40.20 (1:00.49)     3:32.33 (52.13)
  6 Tohill, Natalie A   12 Sachem-MR            3:10.00    3:33.10         13  
                  41.48     1:36.38 (54.90)   2:37.54 (1:01.16)     3:33.10 (55.56)
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  SUPE Super Sectional 2014
              2:40.59  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR    2:27.70    2:40.06 ZONE    20  
                  36.12     1:16.00 (39.88)   2:40.06 (1:24.06)                    
  2 Gullickson, Kriste  12 WAC-MR               2:43.61    2:40.26 ZONE    17  
                  42.10     1:16.25 (34.15)   2:40.26 (1:24.01)                    
  3 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   2:57.15    2:43.12         16  
                  38.71     1:18.66 (39.95)     2:06.93 (48.27)     2:43.12 (36.19)
  4 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    2:45.67    2:46.38         15  
                  35.88     1:18.93 (43.05)     2:08.82 (49.89)     2:46.38 (37.56)
  5 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    2:47.94    2:47.82         14  
  6 Corridon, Delia E   12 Agua Swim Team-MR    2:49.96    2:50.50         13  
                  35.86     1:20.43 (44.57)     2:13.22 (52.79)     2:50.50 (37.28)
  7 Dauchez, Alice M    12 Agua Swim Team-MR    2:52.02    2:51.21         12  
                  38.13     1:23.41 (45.28)     2:14.21 (50.80)     2:51.21 (37.00)
  8 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   3:08.37    2:53.00         11  
                  37.58     1:20.81 (43.23)     2:13.58 (52.77)     2:53.00 (39.42)
  9 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR    2:42.82    2:53.68          9  
                  35.83     1:18.83 (43.00)     2:14.29 (55.46)     2:53.68 (39.39)
 10 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    2:45.74    2:55.90          7  
                  39.93     1:25.98 (46.05)     2:16.64 (50.66)     2:55.90 (39.26)
 11 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR    2:48.67    2:56.15          6  
                                1:24.30 ( )   2:56.15 (1:31.85)                    
 12 Cudney, Jillian J   12 PATS-MR              2:41.07    2:57.67          5  
                  38.79     1:26.00 (47.21)     2:21.12 (55.12)     2:57.67 (36.55)
 13 Simpfenderfer, Kim  12 RFAC-MR              3:05.23    2:59.22          4  
                                1:24.25 ( )   2:59.22 (1:34.97)                    
 14 Holman, Josephine   12 PATS-MR              2:56.44    3:01.02          3  
                  38.19     1:24.79 (46.60)     2:21.67 (56.88)     3:01.02 (39.35)
 15 Thomas, Raina W     12 PATS-MR                   NT    3:03.95          2  
                  39.71     1:22.78 (43.07)     2:21.41 (58.63)     3:03.95 (42.54)
 16 Azralon, Danielle   12 Sachem-MR            2:53.00    3:04.73          1  
                  42.63     1:26.68 (44.05)     2:24.44 (57.76)     3:04.73 (40.29)
 17 Vitale, Miya N      11 PATS-MR              2:54.19    3:05.19        
                                1:28.81 ( )     2:26.21 (57.40)     3:05.19 (38.98)
 18 Yen, Becca          12 RFAC-MR              3:18.37    3:05.60        
                  41.90   3:05.60 (2:23.70)                                        
 19 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            3:25.91    3:20.81        
                                1:39.07 ( )   3:20.81 (1:41.74)                    
 20 Renna, Julia        12 Sachem-MR            3:25.52    3:22.78        
                  44.41     1:34.89 (50.48)   2:41.51 (1:06.62)     3:22.78 (41.27)
 21 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR            3:19.84    3:23.07        
                  44.18     1:35.96 (51.78)   2:41.43 (1:05.47)     3:23.07 (41.64)
 22 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    3:19.34    3:24.45        
                  40.66     1:36.18 (55.52)   2:38.52 (1:02.34)     3:24.45 (45.93)
 23 Guardino, Mya E     12 PATS-MR              3:04.60    3:25.99        
                  43.14     1:35.47 (52.33)   2:37.97 (1:02.50)     3:25.99 (48.02)
 24 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              3:44.47    3:28.06        
                  48.26     1:40.78 (52.52)   2:41.02 (1:00.24)     3:28.06 (47.04)
 25 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   3:11.55    3:29.75        
                  49.43     1:48.88 (59.45)     2:45.12 (56.24)     3:29.75 (44.63)
 26 Manning, Tara       11 WAC-MR               3:47.24    3:30.69        
                  47.96     1:42.41 (54.45)   2:44.03 (1:01.62)     3:30.69 (46.66)
 27 Doran, Jordyn M     11 RFAC-MR              3:40.15    3:34.34        
                  49.47     1:40.08 (50.61)   2:45.16 (1:05.08)     3:34.34 (49.18)
 28 Bolino, Anna C      11 HS-MR                3:42.37    3:38.64        
                                1:44.47 ( )   2:52.50 (1:08.03)     3:38.64 (46.14)
 29 Cook, April M       12 RFAC-MR              3:36.73    3:40.82        
                  52.79     1:47.68 (54.89)   2:54.71 (1:07.03)     3:40.82 (46.11)
 30 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR              3:33.64    3:42.77        
                  53.74     1:51.98 (58.24)   2:54.50 (1:02.52)     3:42.77 (48.27)
 
Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  13-14 SUPE Super Sectional 2014
                29.49  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostensen, Sara      14 WAC-MR                 29.81      29.73         20  
  2 London, Katherine   14 WAC-MR                 28.77      29.90         17  
  3 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR                30.46      30.37         16  
  4 Brennan, Catie F    13 NYCC-MR                29.00      30.39         15  
  5 Fisher, Jocelyn     13 Sachem-MR              29.68      30.46         14  
  6 Johnson, Shaun A    13 Middies-MR             28.61      30.57         13  
  7 Tang, Emily         13 RFAC-MR                29.64      30.60         12  
  8 Callaghan, Alexa    14 WAC-MR                 30.85      30.85         11  
  9 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR     30.77      30.94          9  
 10 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR                30.28      31.03          7  
 11 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR                30.90      31.69          6  
 12 Veru, Nicole        14 GAEL-MR                30.07      31.97          5  
 13 Modafferi, Mia      13 NDAC-MR                30.18      32.12          4  
 14 Wong, Madeline      14 NYCC-MR                38.74      32.55          3  
 15 SU, Rachael         14 NCAC-MR                32.40      32.65          2  
 16 Souza, Monique      13 BBSC-MR                32.84      32.70          1  
 17 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR                33.63      33.05        
 18 Warner, Breanna     13 NCAC-MR                32.00      33.08        
 18 Catalano, Valerie   14 BBSC-MR                34.38      33.08        
 20 Green, Mikayla B    14 Middies-MR             32.58      33.19        
 21 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR                33.33      33.36        
 22 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR                30.56      33.45        
 23 Kruger, Olivia T    14 APEX-MR                32.34      33.47        
 24 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR     35.98      33.53        
 25 Gabriel, Tara N     14 Middies-MR             33.37      33.83        
 26 Seward, Kristen J   14 HVD-MR                 31.90      34.04        
 27 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR     39.92      34.11        
 28 Conforti, Nicole M  14 PATS-MR                35.37      34.34        
 29 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR                31.97      34.35        
 30 Abbas, Rewan        13 WAC-MR                 34.70      34.36        
 31 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR                32.41      34.42        
 32 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR              33.87      34.59        
 33 Grassi, Alessandra  13 Manhattan Makos-MR     38.98      34.66        
 34 Georgiou, Joanna    14 Middies-MR             33.97      34.80        
 35 Oldiges, Pearl A    13 HVD-MR                 34.54      34.87        
 36 Veru, Nina S        13 GAEL-MR                33.46      35.14        
 37 Sweeney, Julia M    14 HVD-MR                 33.09      35.18        
 38 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR                35.20      35.22        
 39 Chan, Rachel H      13 Middies-MR             36.06      35.23        
 40 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR                35.88      35.27        
 41 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR                37.33      35.49        
 42 Teo, Peony          14 NYCC-MR                35.00      35.60        
 43 Meier, MaryBeth X   13 PATS-MR                37.90      36.07        
 44 Pardo, Shamira L    14 APEX-MR                35.95      36.43        
 45 Peratikos, Heidi E  13 HVD-MR                 35.78      36.95        
 46 Bayer, Cally        14 Middies-MR             36.45      37.22        
 47 Diers, Rebecca A    14 BBSC-MR                45.55      37.93        
 48 Furmanik, Nicole    13 Sachem-MR              37.00      38.05        
 49 Kass, Gabby         14 Middies-MR             36.23      38.72        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:03.69  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 London, Katherine   14 WAC-MR               1:02.14    1:03.05 ZONE    20  
                  30.56     1:03.05 (32.49)                                        
  2 Ostensen, Sara      14 WAC-MR               1:03.16    1:04.20         17  
                  31.34     1:04.20 (32.86)                                        
  3 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              1:05.14    1:05.25         16  
                  31.89     1:05.25 (33.36)                                        
  4 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   1:08.31    1:05.40         15  
                  31.73     1:05.40 (33.67)                                        
  5 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR    1:05.89    1:06.27         14  
                  31.89     1:06.27 (34.38)                                        
  6 Fisher, Jocelyn     13 Sachem-MR            1:04.45    1:06.48         13  
                  32.17     1:06.48 (34.31)                                        
  7 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   1:05.98    1:06.63         12  
                  32.19     1:06.63 (34.44)                                        
  8 Flagiello, Olivia   14 WAC-MR               1:04.68    1:07.37         11  
                  32.35     1:07.37 (35.02)                                        
  9 Brennan, Catie F    13 NYCC-MR              1:07.00    1:07.38          9  
                  31.81     1:07.38 (35.57)                                        
 10 Miou, Grace         14 NCAC-MR              1:04.00    1:08.18          7  
                  32.65     1:08.18 (35.53)                                        
 11 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              1:05.44    1:08.27          6  
                  32.37     1:08.27 (35.90)                                        
 12 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              1:08.20    1:08.53          5  
                  33.33     1:08.53 (35.20)                                        
 13 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              1:09.80    1:11.14          4  
                  34.42     1:11.14 (36.72)                                        
 14 Irwin, Amanda P     14 Agua Swim Team-MR    1:07.50    1:11.31          3  
                  33.87     1:11.31 (37.44)                                        
 15 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              1:07.61    1:11.68          2  
                  33.60     1:11.68 (38.08)                                        
 16 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR              1:11.64    1:12.20          1  
                  35.22     1:12.20 (36.98)                                        
 17 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:19.96    1:12.27        
                  34.89     1:12.27 (37.38)                                        
 18 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              1:05.58    1:12.59        
 19 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    1:10.93    1:12.63        
                  34.73     1:12.63 (37.90)                                        
 20 Catalano, Valerie   14 BBSC-MR              1:15.15    1:12.69        
                  34.97     1:12.69 (37.72)                                        
 21 Wong, Madeline      14 NYCC-MR              1:27.26    1:12.71        
                  34.87     1:12.71 (37.84)                                        
 22 Hongamata, Petra    14 NCAC-MR              1:08.00    1:13.26        
 23 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   1:19.96    1:13.56        
                  35.44     1:13.56 (38.12)                                        
 24 Zoeller, Kate R     14 HVD-MR               1:13.34    1:14.16        
                  36.07     1:14.16 (38.09)                                        
 25 Souza, Monique      13 BBSC-MR              1:11.52    1:14.32        
                  35.47     1:14.32 (38.85)                                        
 26 Conforti, Nicole M  14 PATS-MR              1:15.60    1:14.63        
                  36.01     1:14.63 (38.62)                                        
 27 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    1:12.61    1:14.85        
                  36.80     1:14.85 (38.05)                                        
 28 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              1:09.98    1:15.15        
                  35.34     1:15.15 (39.81)                                        
 29 Christie, Ryann     13 WAC-MR               1:16.94    1:15.25        
                  37.07     1:15.25 (38.18)                                        
 30 SU, Rachael         14 NCAC-MR              1:14.00    1:15.26        
                  35.37     1:15.26 (39.89)                                        
 31 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            1:13.96    1:15.78        
                  36.94     1:15.78 (38.84)                                        
 32 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               1:16.56    1:15.97        
                  37.24     1:15.97 (38.73)                                        
 33 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:15.40    1:15.98        
 34 Teo, Peony          14 NYCC-MR              1:15.00    1:16.18        
                  36.40     1:16.18 (39.78)                                        
 35 Grassi, Alessandra  13 Manhattan Makos-MR   1:23.45    1:16.41        
                  35.69     1:16.41 (40.72)                                        
 36 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:15.64    1:16.96        
                  35.97     1:16.96 (40.99)                                        
 37 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   1:25.81    1:17.53        
                  37.19     1:17.53 (40.34)                                        
 38 Warner, Breanna     13 NCAC-MR              1:13.00    1:17.63        
                  36.30     1:17.63 (41.33)                                        
 39 Smith, Emma F       13 HVD-MR               1:17.26    1:17.79        
                  36.40     1:17.79 (41.39)                                        
 40 Schiavi, Guilia     14 PATS-MR              1:15.81    1:19.02        
                  37.80     1:19.02 (41.22)                                        
 41 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:22.52    1:20.83        
                  37.38     1:20.83 (43.45)                                        
 42 Diers, Rebecca A    14 BBSC-MR              1:30.55    1:21.74        
                  40.12     1:21.74 (41.62)                                        
 43 Rivera, Anna C      13 PATS-MR              1:18.17    1:22.69        
 44 Malik, Zara         13 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:22.91        
                  40.10     1:22.91 (42.81)                                        
 45 Meier, MaryBeth X   13 PATS-MR                   NT    1:25.98        
                  40.50     1:25.98 (45.48)                                        
 46 Kaiser, Holley M    14 NDAC-MR              1:24.63    1:27.08        
 47 Tessler, Maya E     14 HVD-MR               1:22.67    1:27.80        
                  40.83     1:27.80 (46.97)                                        
 48 Tessler, Hayley R   14 HVD-MR               1:26.07    1:28.77        
                  42.33     1:28.77 (46.44)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:16.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostensen, Sara      14 WAC-MR               2:13.85    2:16.70         20  
                  32.06     1:06.86 (34.80)     1:42.50 (35.64)     2:16.70 (34.20)
  2 London, Katherine   14 WAC-MR               2:17.89    2:18.85         17  
                  32.81     1:07.94 (35.13)     1:44.02 (36.08)     2:18.85 (34.83)
  3 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   2:25.16    2:20.61         16  
                                1:08.45 ( )     1:45.16 (36.71)     2:20.61 (35.45)
  4 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   2:22.16    2:22.12         15  
                                1:10.54 ( )   2:22.12 (1:11.58)                    
  5 Fisher, Jocelyn     13 Sachem-MR            2:19.65    2:23.88         14  
                  32.45     1:09.05 (36.60)     1:47.45 (38.40)     2:23.88 (36.43)
  6 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              2:20.96    2:23.93         13  
                  33.06     1:10.26 (37.20)     1:47.10 (36.84)     2:23.93 (36.83)
  7 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              2:24.09    2:26.00         12  
                  33.55     1:10.10 (36.55)     1:48.32 (38.22)     2:26.00 (37.68)
  8 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              2:24.18    2:27.54         11  
                  32.68     1:09.97 (37.29)     1:49.50 (39.53)     2:27.54 (38.04)
  9 Brennan, Catie F    13 NYCC-MR              2:18.00    2:29.92          9  
                                1:10.41 ( )   2:29.92 (1:19.51)                    
 10 Flagiello, Olivia   14 WAC-MR               2:22.89    2:30.58          7  
                  33.86     1:11.14 (37.28)     1:50.89 (39.75)     2:30.58 (39.69)
 11 Veru, Nicole        14 GAEL-MR              2:19.61    2:30.73          6  
                  33.61     1:10.27 (36.66)   2:30.73 (1:20.46)                    
 12 Callaghan, Alexa    14 WAC-MR               2:33.19    2:31.46          5  
                  34.31     1:12.24 (37.93)   2:31.46 (1:19.22)                    
 13 Tang, Emily         13 RFAC-MR              2:27.21    2:31.72          4  
                                1:13.55 ( )     1:53.71 (40.16)     2:31.72 (38.01)
 14 Wong, Madeline      14 NYCC-MR              3:12.18    2:33.97          3  
                  35.61     1:14.49 (38.88)     1:54.98 (40.49)     2:33.97 (38.99)
 15 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              2:22.96    2:34.92          2  
                  34.80     1:13.74 (38.94)     1:54.83 (41.09)     2:34.92 (40.09)
 16 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   2:57.01    2:36.40          1  
                  35.22     1:14.78 (39.56)     1:56.16 (41.38)     2:36.40 (40.24)
 17 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              2:27.87    2:36.52        
                  35.69     1:14.99 (39.30)   2:36.52 (1:21.53)                    
 18 Nyquist, Hannah M   13 WAC-MR               2:34.75    2:36.58        
                  35.90     1:15.44 (39.54)     1:56.44 (41.00)     2:36.58 (40.14)
 19 Veru, Nina S        13 GAEL-MR              2:29.07    2:36.99        
                                1:16.93 ( )   2:36.99 (1:20.06)                    
 20 Conforti, Nicole M  14 PATS-MR              2:43.66    2:37.33        
                  36.23     1:16.28 (40.05)     1:58.21 (41.93)     2:37.33 (39.12)
 21 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                2:26.72    2:38.50        
                                1:16.01 ( )     1:57.68 (41.67)     2:38.50 (40.82)
 22 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:35.76    2:39.35        
                                1:16.96 ( )   2:39.35 (1:22.39)                    
 23 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR              2:33.99    2:39.52        
                  36.76     1:16.87 (40.11)     1:58.93 (42.06)     2:39.52 (40.59)
 24 Warner, Breanna     13 NCAC-MR              2:40.00    2:41.88        
                  36.33     1:18.87 (42.54)     2:01.72 (42.85)     2:41.88 (40.16)
 25 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              2:35.80    2:42.23        
                  36.59     1:18.29 (41.70)     2:01.04 (42.75)     2:42.23 (41.19)
 26 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           2:46.00    2:45.50        
                  38.39     1:20.81 (42.42)     2:04.50 (43.69)     2:45.50 (41.00)
 27 Catalano, Valerie   14 BBSC-MR              2:49.23    2:45.77        
                  42.59     1:19.66 (37.07)     2:03.99 (44.33)     2:45.77 (41.78)
 28 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               2:47.14    2:46.58        
                  39.08     1:21.96 (42.88)   2:46.58 (1:24.62)                    
 29 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            2:42.28    2:47.45        
                  39.36     1:23.14 (43.78)     2:06.05 (42.91)     2:47.45 (41.40)
 30 Seward, Kristen J   14 HVD-MR               2:39.40    2:48.22        
                                1:22.56 ( )   2:48.22 (1:25.66)                    
 31 Georgiou, Joanna    14 Middies-MR           2:46.05    2:49.93        
                                1:22.92 ( )   2:49.93 (1:27.01)                    
 32 Grassi, Alessandra  13 Manhattan Makos-MR   2:49.99    2:50.74        
                  36.40     1:18.70 (42.30)     2:06.21 (47.51)     2:50.74 (44.53)
 33 Green, Mikayla B    14 Middies-MR           2:42.07    2:50.76        
                  36.09     1:18.47 (42.38)     2:04.69 (46.22)     2:50.76 (46.07)
 34 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   3:06.60    2:51.89        
                                1:19.64 ( )   2:51.89 (1:32.25)                    
 35 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              2:52.09    2:54.06        
                  40.62     1:25.79 (45.17)     2:10.56 (44.77)     2:54.06 (43.50)
 36 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              2:50.00    2:55.24        
                                1:23.96 ( )   2:55.24 (1:31.28)                    
 37 Kass, Gabby         14 Middies-MR           2:50.08    2:56.03        
                  40.59     1:25.47 (44.88)     2:12.52 (47.05)     2:56.03 (43.51)
 38 Oldiges, Pearl A    13 HVD-MR               2:57.85    2:58.01        
                  39.45     1:25.26 (45.81)     2:13.33 (48.07)     2:58.01 (44.68)
 39 Peratikos, Heidi E  13 HVD-MR               3:00.59    2:59.48        
                  39.36     1:25.57 (46.21)     1:58.09 (32.52)   2:59.48 (1:01.39)
 40 Diers, Rebecca A    14 BBSC-MR              3:20.55    3:01.94        
                  41.30                             2:15.52 ( )     3:01.94 (46.42)
 
Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:33.79  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              4:47.29  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostensen, Sara      14 WAC-MR               4:43.00    4:43.96 ZONE    20  
                  33.33     1:09.16 (35.83)     1:45.43 (36.27)     2:21.61 (36.18)
        2:57.84 (36.23)     3:33.87 (36.03)     4:09.75 (35.88)     4:43.96 (34.21)
  2 Zerouali, Saida T   13 Agua Swim Team-MR    4:51.14    4:54.33         17  
                  33.31     1:09.62 (36.31)     1:46.47 (36.85)     2:23.72 (37.25)
        3:01.74 (38.02)     3:39.38 (37.64)     4:17.88 (38.50)     4:54.33 (36.45)
  3 London, Katherine   14 WAC-MR               4:52.90    4:54.97         16  
                  34.08     1:10.48 (36.40)     1:49.18 (38.70)     2:26.91 (37.73)
        3:04.49 (37.58)     3:41.29 (36.80)     4:19.33 (38.04)     4:54.97 (35.64)
  4 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              4:52.01    4:55.16         15  
                                1:09.80 ( )                             2:25.06 ( )
                                3:40.56 ( )   4:55.16 (1:14.60)                    
  5 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              5:00.50    4:58.77         14  
                  34.52     1:11.69 (37.17)     1:49.70 (38.01)     2:27.62 (37.92)
        3:06.11 (38.49)     3:44.40 (38.29)     4:22.94 (38.54)     4:58.77 (35.83)
  6 Grier, Mary-McKenz  14 Agua Swim Team-MR    4:52.54    5:02.34         13  
                  34.88     1:12.93 (38.05)                             2:29.12 ( )
                                3:46.51 ( )   5:02.34 (1:15.83)                    
  7 Weissman, Emily T   14 Agua Swim Team-MR    4:53.32    5:02.88         12  
                  34.02     1:10.78 (36.76)     1:49.07 (38.29)     2:27.50 (38.43)
        3:06.98 (39.48)     3:45.90 (38.92)     4:24.44 (38.54)     5:02.88 (38.44)
  8 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              5:00.25    5:10.32         11  
                  35.31     1:13.46 (38.15)     1:52.51 (39.05)     2:32.38 (39.87)
        3:12.26 (39.88)     3:52.24 (39.98)     4:32.11 (39.87)     5:10.32 (38.21)
  9 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR    5:19.66    5:12.00          9  
                  35.04     1:14.80 (39.76)     1:55.07 (40.27)     2:35.39 (40.32)
        3:15.55 (40.16)     3:56.35 (40.80)     4:34.45 (38.10)     5:12.00 (37.55)
 10 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                5:10.28    5:16.90          7  
                  33.89     1:11.66 (37.77)                             2:32.06 ( )
        3:13.56 (41.50)     3:55.31 (41.75)     4:37.74 (42.43)     5:16.90 (39.16)
 11 Flagiello, Olivia   14 WAC-MR               5:07.20    5:18.94          6  
                                1:14.95 ( )                             2:35.38 ( )
        3:16.57 (41.19)     3:57.26 (40.69)     4:39.12 (41.86)     5:18.94 (39.82)
 12 Wong, Madeline      14 NYCC-MR              8:00.00    5:24.79          5  
                  37.20     1:17.27 (40.07)     1:59.62 (42.35)     2:41.05 (41.43)
        3:22.56 (41.51)     4:03.44 (40.88)     4:45.36 (41.92)     5:24.79 (39.43)
 13 Irwin, Amanda P     14 Agua Swim Team-MR    5:42.64    5:32.19          4  
                  37.62     1:18.75 (41.13)     2:00.74 (41.99)                    
            3:24.29 ( )     4:07.16 (42.87)     4:50.45 (43.29)     5:32.19 (41.74)
 14 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR              5:30.01    5:34.58          3  
                  37.29     1:18.36 (41.07)     2:01.62 (43.26)     2:43.74 (42.12)
        3:27.06 (43.32)     4:09.62 (42.56)     4:53.03 (43.41)     5:34.58 (41.55)
 15 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   5:18.89    5:36.22          2  
                  37.17     1:18.94 (41.77)     2:01.86 (42.92)     2:44.91 (43.05)
        3:27.97 (43.06)     4:11.41 (43.44)   5:36.22 (1:24.81)                    
 16 Souza, Monique      13 BBSC-MR              5:34.13    5:38.64          1  
                  37.46     1:18.99 (41.53)     2:01.98 (42.99)     2:44.64 (42.66)
        3:28.84 (44.20)     4:11.75 (42.91)     4:55.89 (44.14)     5:38.64 (42.75)
 17 Warner, Breanna     13 NCAC-MR              6:10.00    5:43.54        
                                1:21.26 ( )                             2:50.18 ( )
                                4:19.33 ( )     5:04.63 (45.30)     5:43.54 (38.91)
 18 Catalano, Valerie   14 BBSC-MR              6:15.64    5:46.77        
                                1:20.34 ( )     2:04.73 (44.39)     2:48.79 (44.06)
        3:34.26 (45.47)     4:18.93 (44.67)     5:05.06 (46.13)     5:46.77 (41.71)
 19 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               5:56.23    5:55.99        
                                                    2:07.15 ( )     2:55.78 (48.63)
        3:41.66 (45.88)     4:28.31 (46.65)   5:55.99 (1:27.68)                    
 20 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   5:22.54    5:56.97        
                  37.49     1:20.35 (42.86)     2:06.04 (45.69)     2:52.35 (46.31)
        3:39.23 (46.88)     4:25.26 (46.03)     5:12.05 (46.79)     5:56.97 (44.92)
 21 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              6:18.08    5:59.46        
                  39.24     1:22.77 (43.53)     2:08.31 (45.54)     2:53.54 (45.23)
        3:41.60 (48.06)     4:28.19 (46.59)     5:16.25 (48.06)     5:59.46 (43.21)
 
Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              9:25.39  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              9:54.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Jocelyn     13 Sachem-MR           10:21.78   10:14.52         20  
                  34.02     1:11.74 (37.72)     1:51.08 (39.34)     2:29.95 (38.87)
        3:08.30 (38.35)     3:46.70 (38.40)     4:26.46 (39.76)     5:06.22 (39.76)
        5:45.63 (39.41)     6:23.80 (38.17)     7:03.61 (39.81)     7:41.66 (38.05)
        8:21.54 (39.88)     8:59.19 (37.65)     9:38.19 (39.00)    10:14.52 (36.33)
  2 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR  10:28.84   10:20.22         17  
                  34.68     1:12.17 (37.49)     1:51.10 (38.93)     2:30.37 (39.27)
        3:10.09 (39.72)     3:49.40 (39.31)     4:29.70 (40.30)     5:09.09 (39.39)
        5:48.78 (39.69)     6:28.07 (39.29)     7:07.83 (39.76)     7:47.03 (39.20)
        8:26.50 (39.47)     9:04.97 (38.47)     9:44.36 (39.39)    10:20.22 (35.86)
  3 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR  10:38.33   10:20.39         16  
                                1:12.99 ( )                             2:31.13 ( )
                                3:50.16 ( )                             5:09.37 ( )
                                6:28.28 ( )                             7:46.80 ( )
                                9:04.95 ( )     9:30.55 (25.60)    10:20.39 (49.84)
 
Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: hEAT 1SWIMMING WITH EVENT 42  HEAT#1
             18:02.69  13-14 SUPE Super Sectional 2014
             19:11.49  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostensen, Sara      14 WAC-MR              18:14.37   18:59.46 ZONE    20  
                  40.86     1:11.23 (30.37)     1:49.16 (37.93)     2:26.61 (37.45)
        3:05.08 (38.47)     3:42.08 (37.00)     4:21.21 (39.13)     4:59.23 (38.02)
                                6:15.36 ( )                             7:30.09 ( )
        8:08.26 (38.17)     8:45.95 (37.69)     9:24.48 (38.53)    10:02.06 (37.58)
       10:40.86 (38.80)    11:18.94 (38.08)    11:57.27 (38.33)    12:34.78 (37.51)
                               14:31.18 ( )                            15:09.55 ( )
       15:48.59 (39.04)    16:26.94 (38.35)    17:06.19 (39.25)    17:44.20 (38.01)
       18:22.81 (38.61)    18:59.46 (36.65)                                        
  2 London, Katherine   14 WAC-MR              19:30.00   20:17.21         17  
                  36.92     1:16.66 (39.74)     1:57.16 (40.50)     2:36.87 (39.71)
        3:17.58 (40.71)     3:57.81 (40.23)     4:38.60 (40.79)     5:19.37 (40.77)
        6:00.55 (41.18)     6:41.11 (40.56)                             8:02.66 ( )
        8:39.66 (37.00)     9:24.58 (44.92)                            10:47.05 ( )
                               12:08.21 ( )                            13:31.01 ( )
       14:12.12 (41.11)    14:53.24 (41.12)                            16:15.07 ( )
       16:56.23 (41.16)    17:37.53 (41.30)                            18:59.19 ( )
     20:17.21 (1:18.02)                                                            
  3 Flagiello, Olivia   14 WAC-MR              20:55.69   21:37.91         16  
                  37.62     1:19.66 (42.04)     2:02.30 (42.64)     2:45.30 (43.00)
                                                    3:28.51 ( )     4:11.37 (42.86)
                                5:37.35 ( )     6:20.55 (43.20)     7:03.80 (43.25)
                                8:30.17 ( )                             9:57.27 ( )
       10:41.48 (44.21)    11:24.79 (43.31)                            14:21.12 ( )
       15:05.17 (44.05)    15:49.31 (44.14)    16:34.00 (44.69)    17:17.74 (43.74)
       18:01.02 (43.28)    18:44.41 (43.39)    19:27.97 (43.56)    20:11.24 (43.27)
       20:54.62 (43.38)    21:37.91 (43.29)                                        
  4 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR             20:49.37   22:41.77         15  
                                1:20.69 ( )                             2:50.79 ( )
                                4:21.53 ( )     5:06.85 (45.32)                    
                                5:53.14 ( )                             7:25.43 ( )
                                                   11:17.22 ( )    12:03.71 (46.49)
                               13:36.22 ( )                            15:08.99 ( )
                                                                       18:14.43 ( )
                               19:45.85 ( )                            21:15.87 ( )
     22:41.77 (1:25.90)                                                            
 
Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:12.99  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   1:14.17    1:14.93         20  
                  36.58     1:14.93 (38.35)                                        
  2 Johnson, Shaun A    13 Middies-MR           1:09.35    1:15.04         17  
  3 Flagiello, Mia      14 WAC-MR               1:09.16    1:15.59         16  
                  36.35     1:15.59 (39.24)                                        
  4 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              1:15.00    1:16.02         15  
                  37.09     1:16.02 (38.93)                                        
  5 Brennan, Catie F    13 NYCC-MR              1:12.00    1:16.51         14  
                  37.06     1:16.51 (39.45)                                        
  6 Wong, Madeline      14 NYCC-MR              1:40.73    1:16.95         13  
                  36.97     1:16.95 (39.98)                                        
  7 Nyquist, Hannah M   13 WAC-MR               1:15.22    1:17.54         12  
                  37.73     1:17.54 (39.81)                                        
  8 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   1:17.63    1:17.67         11  
  9 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              1:14.54    1:18.59          9  
                  37.61     1:18.59 (40.98)                                        
 10 Modafferi, Mia      13 NDAC-MR              1:15.21    1:19.58          7  
 11 Flagiello, Olivia   14 WAC-MR               1:13.76    1:20.88          6  
 12 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              1:13.56    1:21.47          5  
 13 Veru, Nicole        14 GAEL-MR              1:18.94    1:22.73          4  
                  40.99     1:22.73 (41.74)                                        
 14 Teo, Peony          14 NYCC-MR              1:20.00    1:24.10          3  
                  41.30     1:24.10 (42.80)                                        
 15 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              1:21.75    1:24.24          2  
 16 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:34.59    1:24.76          1  
                  41.72     1:24.76 (43.04)                                        
 17 Kruger, Olivia T    14 APEX-MR              1:22.39    1:25.87        
                1:01.04     1:25.87 (24.83)                                        
 18 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                1:19.20    1:26.18        
                  42.50     1:26.18 (43.68)                                        
 19 Jaeger, Caroline O  13 PATS-MR              1:24.43    1:26.83        
                  43.16     1:26.83 (43.67)                                        
 20 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:34.83    1:27.14        
 21 Tang, Emily         13 RFAC-MR              1:21.57    1:27.40        
                  42.27     1:27.40 (45.13)                                        
 22 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           1:30.12    1:28.36        
 23 SU, Rachael         14 NCAC-MR              1:27.00    1:28.83        
                  43.19     1:28.83 (45.64)                                        
 24 Seward, Kristen J   14 HVD-MR               1:19.17    1:29.38        
                  44.59     1:29.38 (44.79)                                        
 25 Choksi, Nikita S    14 Middies-MR           1:27.24    1:30.83        
                  44.58     1:30.83 (46.25)                                        
 26 Catalano, Valerie   14 BBSC-MR              1:32.83    1:31.81        
                  48.64     1:31.81 (43.17)                                        
 27 Warner, Breanna     13 NCAC-MR              1:25.00    1:31.84        
                  44.60     1:31.84 (47.24)                                        
 28 Bayer, Cally        14 Middies-MR           1:28.15    1:31.98        
                  44.57     1:31.98 (47.41)                                        
 29 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   1:39.57    1:32.86        
 30 Souza, Monique      13 BBSC-MR              1:30.95    1:33.03        
 31 Furmanik, Nicole    13 Sachem-MR            1:36.00    1:33.86        
 32 Green, Mikayla B    14 Middies-MR           1:25.29    1:37.05        
 33 Kass, Gabby         14 Middies-MR           1:34.72    1:38.30        
                  48.83     1:38.30 (49.47)                                        
 34 Pardo, Shamira L    14 APEX-MR              1:39.09    1:39.50        
 -- Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            1:25.96         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:25.29  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:35.29  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   2:39.74    2:39.96         20  
                  37.92     1:19.19 (41.27)     2:00.87 (41.68)     2:39.96 (39.09)
  2 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              2:41.69    2:42.08         17  
                                1:19.04 ( )   2:42.08 (1:23.04)                    
  3 Silveira, Luiza E   13 Agua Swim Team-MR    2:28.61    2:42.63         16  
                                1:19.05 ( )     2:01.55 (42.50)     2:42.63 (41.08)
  4 Brennan, Catie F    13 NYCC-MR              2:52.02    2:43.65         15  
                  37.37     1:18.44 (41.07)     2:01.91 (43.47)     2:43.65 (41.74)
  5 Grier, Mary-McKenz  14 Agua Swim Team-MR    2:39.13    2:44.43         14  
                  39.01     1:20.20 (41.19)     2:02.93 (42.73)     2:44.43 (41.50)
  6 Weissman, Emily T   14 Agua Swim Team-MR    2:38.75    2:45.02         13  
                                1:21.47 ( )   2:45.02 (1:23.55)                    
  7 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    2:37.40    2:45.72         12  
                                1:20.94 ( )   2:45.72 (1:24.78)                    
  8 Wong, Madeline      14 NYCC-MR              2:40.00    2:45.93         11  
                  39.29     1:20.99 (41.70)     2:04.45 (43.46)     2:45.93 (41.48)
  9 Flagiello, Olivia   14 WAC-MR               2:43.57    2:54.92          9  
                                1:23.90 ( )   2:54.92 (1:31.02)                    
 10 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              2:40.81    2:55.13          7  
                  39.57     1:23.98 (44.41)     2:10.67 (46.69)     2:55.13 (44.46)
 11 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              2:44.16    2:55.16          6  
                  40.23     1:24.22 (43.99)     2:09.80 (45.58)     2:55.16 (45.36)
 12 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              2:53.52    3:02.03          5  
                  42.40     1:29.40 (47.00)     2:16.23 (46.83)     3:02.03 (45.80)
 13 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              3:28.20    3:02.90          4  
                  43.39     1:29.45 (46.06)     2:17.63 (48.18)     3:02.90 (45.27)
 14 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                2:51.87    3:04.22          3  
                  44.55     1:31.13 (46.58)   3:04.22 (1:33.09)                    
 15 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            3:04.22    3:05.27          2  
                                1:31.38 ( )     2:18.61 (47.23)     3:05.27 (46.66)
 16 Schiavi, Guilia     14 PATS-MR              3:07.35    3:10.05          1  
                  44.15     1:31.90 (47.75)     2:21.78 (49.88)     3:10.05 (48.27)
 17 Rivera, Anna C      13 PATS-MR              3:19.35    3:10.62        
                  45.68     1:33.51 (47.83)     2:23.81 (50.30)     3:10.62 (46.81)
 18 Catalano, Valerie   14 BBSC-MR              3:25.39    3:11.20        
                  43.77     1:32.16 (48.39)     2:22.43 (50.27)     3:11.20 (48.77)
 19 Christie, Ryann     13 WAC-MR               3:15.00    3:14.16        
                  44.79     1:32.51 (47.72)     2:24.91 (52.40)     3:14.16 (49.25)
 20 Chen, Luola         13 NCAC-MR              2:55.00    3:16.64        
                                1:38.64 ( )   3:16.64 (1:38.00)                    
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:23.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              1:18.16    1:20.96 ZONE    20  
                  38.11     1:20.96 (42.85)                                        
  2 Fisher, Jocelyn     13 Sachem-MR            1:17.00    1:22.04 ZONE    17  
                  37.58     1:22.04 (44.46)                                        
  3 Flagiello, Mia      14 WAC-MR               1:18.40    1:23.79         16  
  4 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              1:20.89    1:24.60         15  
                  40.79     1:24.60 (43.81)                                        
  5 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   1:23.38    1:25.32         14  
  6 Miou, Grace         14 NCAC-MR              1:20.00    1:25.56         13  
                  40.43     1:25.56 (45.13)                                        
  7 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:29.45    1:28.41         12  
                  41.88     1:28.41 (46.53)                                        
  8 Brennan, Catie F    13 NYCC-MR              1:33.91    1:29.76         11  
                  41.37     1:29.76 (48.39)                                        
  9 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              1:29.84    1:31.05          9  
                  43.15     1:31.05 (47.90)                                        
 10 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:43.15    1:31.25          7  
 11 Conforti, Nicole M  14 PATS-MR              1:33.48    1:32.63          6  
                  45.10     1:32.63 (47.53)                                        
 12 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR              1:34.09    1:32.74          5  
 13 Zoeller, Kate R     14 HVD-MR               1:29.77    1:32.79          4  
 14 Hongamata, Petra    14 NCAC-MR              1:25.00    1:33.74          3  
                  44.14     1:33.74 (49.60)                                        
 15 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   1:43.15    1:35.05          2  
                  46.24     1:35.05 (48.81)                                        
 16 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                1:28.60    1:35.59          1  
                  45.61     1:35.59 (49.98)                                        
 17 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               1:35.98    1:35.60        
                  45.98     1:35.60 (49.62)                                        
 18 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    1:29.78    1:36.78        
 19 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   1:40.15    1:38.84        
                  48.36     1:38.84 (50.48)                                        
 20 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:38.39    1:38.85        
 21 Warner, Breanna     13 NCAC-MR              1:33.00    1:39.58        
                  46.40     1:39.58 (53.18)                                        
 22 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    1:34.95    1:40.49        
                  48.28     1:40.49 (52.21)                                        
 23 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            1:41.26    1:41.72        
                1:09.48     1:41.72 (32.24)                                        
 24 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    1:36.92    1:41.77        
                  49.25     1:41.77 (52.52)                                        
 25 Chen, Luola         13 NCAC-MR              1:33.00    1:42.95        
                  51.19     1:42.95 (51.76)                                        
 26 Grassi, Alessandra  13 Manhattan Makos-MR   1:39.89    1:43.23        
                  48.97     1:43.23 (54.26)                                        
 27 Kaiser, Holley M    14 NDAC-MR              1:39.04    1:43.90        
                  50.05     1:43.90 (53.85)                                        
 28 Tessler, Hayley R   14 HVD-MR               1:44.71    1:45.31        
                  51.37     1:45.31 (53.94)                                        
 29 Schiavi, Guilia     14 PATS-MR              1:43.21    1:46.09        
                  51.03     1:46.09 (55.06)                                        
 30 Diers, Rebecca A    14 BBSC-MR              2:15.55    1:47.04        
                  53.03     1:47.04 (54.01)                                        
 31 Christie, Ryann     13 WAC-MR               1:40.21    1:47.14        
 32 Malik, Zara         13 Agua Swim Team-MR    1:49.68    1:48.84        
                  52.47     1:48.84 (56.37)                                        
 33 Rivera, Anna C      13 PATS-MR              1:48.91    1:54.18        
 34 Meier, MaryBeth X   13 PATS-MR                   NT    1:55.75        
                  55.36   1:55.75 (1:00.39)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:57.19  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Jocelyn     13 Sachem-MR            2:48.22    2:54.86 ZONE    20  
                  38.68     1:22.97 (44.29)     2:09.58 (46.61)     2:54.86 (45.28)
  2 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              2:49.42    2:57.38         17  
                  40.43     1:25.18 (44.75)     2:12.38 (47.20)     2:57.38 (45.00)
  3 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   2:59.15    2:59.92         16  
                                1:26.92 ( )   2:59.92 (1:33.00)                    
  4 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              2:54.53    3:03.12         15  
                                1:28.21 ( )   3:03.12 (1:34.91)                    
  5 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              3:10.03    3:08.42         14  
                  42.89     1:30.33 (47.44)     2:19.32 (48.99)     3:08.42 (49.10)
  6 Flagiello, Mia      14 WAC-MR               2:54.16    3:08.50         13  
                  43.43     1:29.95 (46.52)     2:19.09 (49.14)     3:08.50 (49.41)
  7 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   3:22.57    3:14.13         12  
                                1:33.47 ( )   3:14.13 (1:40.66)                    
  8 Conforti, Nicole M  14 PATS-MR              3:14.35    3:14.56         11  
                  45.67     1:34.46 (48.79)     2:25.22 (50.76)     3:14.56 (49.34)
  9 Brennan, Catie F    13 NYCC-MR              3:00.00    3:16.15          9  
                                1:32.15 ( )   3:16.15 (1:44.00)                    
 10 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR              3:22.04    3:20.65          7  
                  45.93     1:36.24 (50.31)     2:28.79 (52.55)     3:20.65 (51.86)
 11 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               3:20.91    3:20.96          6  
                  46.65     1:38.18 (51.53)     2:29.94 (51.76)     3:20.96 (51.02)
 12 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                3:13.28    3:23.55          5  
                                1:38.26 ( )   3:23.55 (1:45.29)                    
 13 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   3:20.65    3:28.95          4  
                  48.19     1:41.00 (52.81)     2:35.49 (54.49)     3:28.95 (53.46)
 14 Sweeney, Julia M    14 HVD-MR               3:22.54    3:30.89          3  
                  46.64     1:40.51 (53.87)     2:36.42 (55.91)     3:30.89 (54.47)
 15 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR              3:50.18    3:43.45          2  
                  50.65     1:46.59 (55.94)     2:45.64 (59.05)     3:43.45 (57.81)
 16 Grassi, Alessandra  13 Manhattan Makos-MR   3:28.87    3:44.08          1  
                                1:45.94 ( )   3:44.08 (1:58.14)                    
 17 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              4:00.73    3:59.48        
                                1:54.00 ( )   3:59.48 (2:05.48)                    
 18 Georgiou, Joanna    14 Middies-MR           4:00.81    4:18.61        
                                2:04.54 ( )   4:18.61 (2:14.07)                    
 
Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:10.99  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   1:13.68    1:11.41         20  
  2 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              1:14.18    1:12.90         17  
                  33.92     1:12.90 (38.98)                                        
  3 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              1:15.01    1:13.53         16  
                  35.86     1:13.53 (37.67)                                        
  4 Graham, Kendra S    14 PATS-MR                   NT    1:15.52         15  
  5 Johnson, Shaun A    13 Middies-MR           1:08.63    1:15.84         14  
                  35.00     1:15.84 (40.84)                                        
  6 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              1:17.56    1:16.93         13  
  7 Nyquist, Hannah M   13 WAC-MR               1:13.82    1:16.95         12  
  8 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              1:20.22    1:18.49         11  
                  35.35     1:18.49 (43.14)                                        
  9 Gabriel, Tara N     14 Middies-MR           1:15.09    1:19.10          9  
                  36.33     1:19.10 (42.77)                                        
 10 Veru, Nicole        14 GAEL-MR              1:17.01    1:21.48          7  
 11 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   1:27.05    1:21.65          6  
                  37.45     1:21.65 (44.20)                                        
 12 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              1:23.75    1:23.74          5  
                  35.93     1:23.74 (47.81)                                        
 13 Callaghan, Alexa    14 WAC-MR               1:17.00    1:24.15          4  
 14 Tang, Emily         13 RFAC-MR              1:21.69    1:24.36          3  
 15 Modafferi, Mia      13 NDAC-MR              1:20.08    1:24.38          2  
                  39.14     1:24.38 (45.24)                                        
 16 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              1:19.52    1:28.95          1  
                  39.84     1:28.95 (49.11)                                        
 17 Veru, Nina S        13 GAEL-MR              1:26.70    1:29.79        
 18 Catalano, Valerie   14 BBSC-MR              1:28.05    1:30.91        
                  40.02     1:30.91 (50.89)                                        
 19 Teo, Peony          14 NYCC-MR              1:22.00    1:31.78        
                  42.75     1:31.78 (49.03)                                        
 20 Furmanik, Nicole    13 Sachem-MR            1:40.00    1:40.25        
 21 Choksi, Nikita S    14 Middies-MR           1:39.04    1:41.62        
 22 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              1:34.37    1:43.30        
                  45.92     1:43.30 (57.38)                                        
 -- Diers, Rebecca A    14 BBSC-MR              1:45.55         DQ        
      Alternating Kick
                  49.21          DQ (58.63)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.39  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:37.39  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ostensen, Sara      14 WAC-MR               2:39.92    2:38.48         20  
                  35.82     1:15.68 (39.86)     1:57.62 (41.94)     2:38.48 (40.86)
  2 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              2:38.01    2:43.45         17  
                  35.69     1:17.01 (41.32)     2:00.04 (43.03)     2:43.45 (43.41)
  3 Zerouali, Saida T   13 Agua Swim Team-MR    2:37.62    2:43.68         16  
                  36.41     1:17.14 (40.73)   2:43.68 (1:26.54)                    
  4 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              2:47.76    2:51.42         15  
                  36.26     1:17.75 (41.49)     2:05.28 (47.53)     2:51.42 (46.14)
  5 Flagiello, Mia      14 WAC-MR               2:51.25    2:56.71         14  
                  38.73     1:22.69 (43.96)     2:09.72 (47.03)     2:56.71 (46.99)
  6 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              3:20.33    3:21.77         13  
                                1:33.03 ( )     2:28.18 (55.15)     3:21.77 (53.59)
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:35.79  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   2:41.11    2:38.87         20  
                  33.07     1:15.64 (42.57)     2:02.28 (46.64)     2:38.87 (36.59)
  2 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              2:39.21    2:40.86         17  
                                1:17.33 ( )     2:03.47 (46.14)     2:40.86 (37.39)
  3 Flagiello, Mia      14 WAC-MR               2:38.04    2:41.43         16  
                  35.55     1:16.16 (40.61)     2:03.10 (46.94)     2:41.43 (38.33)
  4 London, Katherine   14 WAC-MR               2:38.99    2:42.77         15  
                                1:18.91 ( )   2:42.77 (1:23.86)                    
  5 Miou, Grace         14 NCAC-MR              2:37.00    2:42.79         14  
                  34.54     1:17.89 (43.35)     2:05.08 (47.19)     2:42.79 (37.71)
  6 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              2:43.96    2:42.81         13  
  7 Fergus, Shea S      13 Manhattan Makos-MR   2:49.52    2:43.81         12  
                  34.86     1:16.43 (41.57)     2:06.56 (50.13)     2:43.81 (37.25)
  8 Silveira, Luiza E   13 Agua Swim Team-MR    2:36.28    2:44.08         11  
                  35.66     1:15.71 (40.05)     2:07.09 (51.38)     2:44.08 (36.99)
  9 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              2:42.65    2:44.32          9  
                                1:18.39 ( )   2:44.32 (1:25.93)                    
 10 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              2:44.21    2:51.75          7  
 11 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                2:44.14    2:52.76          6  
 12 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              2:48.96    2:55.00          5  
                  37.22     1:23.25 (46.03)     2:17.20 (53.95)     2:55.00 (37.80)
 13 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   3:21.59    2:55.57          4  
                  42.21     1:26.38 (44.17)     2:16.94 (50.56)     2:55.57 (38.63)
 14 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              2:49.17    2:57.17          3  
                  35.13     1:19.32 (44.19)     2:14.05 (54.73)     2:57.17 (43.12)
 15 Conforti, Nicole M  14 PATS-MR              2:58.98    2:58.40          2  
                  39.80     1:28.28 (48.48)     2:19.27 (50.99)     2:58.40 (39.13)
 16 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR              2:57.70    2:58.57          1  
                                1:27.23 ( )     2:19.22 (51.99)     2:58.57 (39.35)
 17 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   3:21.60    3:01.10        
                  38.83     1:26.49 (47.66)     2:19.66 (53.17)     3:01.10 (41.44)
 18 Teo, Peony          14 NYCC-MR              3:00.00    3:03.06        
                  39.51     1:24.58 (45.07)     2:19.99 (55.41)     3:03.06 (43.07)
 19 Souza, Monique      13 BBSC-MR              3:08.29    3:05.84        
                  38.83     1:30.52 (51.69)     2:24.96 (54.44)     3:05.84 (40.88)
 20 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   3:19.75    3:09.16        
                  43.55     1:32.91 (49.36)     2:27.49 (54.58)     3:09.16 (41.67)
 21 Chen, Luola         13 NCAC-MR              3:00.00    3:13.01        
                                1:31.78 ( )   3:13.01 (1:41.23)                    
 22 Rivera, Anna C      13 PATS-MR              3:22.28    3:24.84        
                                1:36.82 ( )   3:24.84 (1:48.02)                    
 23 Tessler, Hayley R   14 HVD-MR               3:10.84    3:31.22        
                                1:40.74 ( )   3:31.22 (1:50.48)                    
 24 Tessler, Maya E     14 HVD-MR               3:07.30    3:33.52        
                                1:39.19 ( )   3:33.52 (1:54.33)                    
 -- Diers, Rebecca A    14 BBSC-MR              4:00.55         DQ        
      Alternating Kick - fly
                                1:42.08 ( )        DQ (1:52.30)                    
 -- Wu, Yifei           14 NYCC-MR              2:59.89         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  38.56     1:28.17 (49.61)     2:17.06 (48.89)          DQ (43.12)
 -- Malik, Zara         13 Agua Swim Team-MR    3:30.00         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
              5:13.79  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              5:28.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              5:29.01    5:38.81         20  
                  35.07     1:17.61 (42.54)     2:01.91 (44.30)     2:46.18 (44.27)
        3:32.45 (46.27)     4:20.21 (47.76)     5:00.55 (40.34)     5:38.81 (38.26)
  2 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              5:34.01    5:39.89         17  
                                1:16.61 ( )     2:01.10 (44.49)     2:45.22 (44.12)
        3:34.65 (49.43)     4:25.84 (51.19)     5:03.95 (38.11)     5:39.89 (35.94)
  3 Flagiello, Mia      14 WAC-MR               5:37.92    5:43.95         16  
                  37.87     1:18.08 (40.21)     2:03.68 (45.60)     2:47.92 (44.24)
        3:35.65 (47.73)     4:23.40 (47.75)     5:04.97 (41.57)     5:43.95 (38.98)
  4 Graham, Kendra S    14 PATS-MR              5:34.22    5:50.55         15  
                  37.08     1:21.54 (44.46)     2:08.00 (46.46)     2:52.62 (44.62)
                                4:30.62 ( )   5:50.55 (1:19.93)                    
  5 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              5:30.01    5:53.17         14  
                  37.15     1:22.43 (45.28)     2:08.05 (45.62)     2:52.25 (44.20)
        3:41.05 (48.80)     4:30.91 (49.86)     5:11.57 (40.66)     5:53.17 (41.60)
  6 Hon, Gi Gi          14 HS-MR                5:45.24    6:01.73         13  
                  36.34     1:17.82 (41.48)     2:05.79 (47.97)     2:53.01 (47.22)
        3:45.89 (52.88)     4:39.68 (53.79)     5:22.09 (42.41)     6:01.73 (39.64)
  7 Gabriel, Tara N     14 Middies-MR           6:18.16    6:19.44         12  
                                1:21.63 ( )                             2:59.23 ( )
        3:56.07 (56.84)     4:53.59 (57.52)     5:36.69 (43.10)     6:19.44 (42.75)
  8 Yen, Amanda C       13 RFAC-MR              6:08.55    6:25.18         11  
                  41.11     1:29.10 (47.99)     2:18.46 (49.36)     3:07.78 (49.32)
        4:01.17 (53.39)     4:54.83 (53.66)     5:40.66 (45.83)     6:25.18 (44.52)
  9 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              7:01.37    6:32.79          9  
                  39.14     1:28.43 (49.29)     2:20.72 (52.29)     3:11.53 (50.81)
        4:08.01 (56.48)     5:04.33 (56.32)     5:50.79 (46.46)     6:32.79 (42.00)
 10 Bayer, Cally        14 Middies-MR           6:31.60    6:45.60          7  
                  32.71                                                            
                                5:13.05 ( )   6:45.60 (1:32.55)                    
 11 Choksi, Nikita S    14 Middies-MR           6:53.33    7:01.37          6  
                  44.86     1:41.66 (56.80)     2:35.60 (53.94)     3:26.71 (51.11)
        4:26.56 (59.85)   5:27.82 (1:01.26)     6:15.98 (48.16)     7:01.37 (45.39)
 
Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                28.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
                28.89  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hare, Maia          17 Manhattan Makos-MR     28.29      28.81 ZONE    20  
  2 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR     28.24      28.93         17  
  3 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR     29.83      30.14         16  
  4 Sun, Whitney        16 BBSC-MR                30.65      30.20         15  
  5 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR                29.46      30.27         14  
  6 Lam, Donna          16 PATS-MR                   NT      30.35         13  
  7 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR                29.08      30.55         12  
  8 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR     29.42      30.73         11  
  9 Kumaran, Maya L     16 PATS-MR                30.11      31.29          9  
 10 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR                29.10      31.31          7  
 11 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR                30.27      31.34          6  
 12 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR                31.54      31.37          5  
 13 Rendon, Jazmin      15 NDAC-MR                30.68      31.48          4  
 14 DU, Irene           16 NCAC-MR                29.00      31.51          3  
 15 Donabie, Alana R    15 PATS-MR                29.69      31.66          2  
 16 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR                30.06      31.80          1  
 17 deFreitas, Hannah   17 WAC-MR                 31.02      31.82        
 18 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR                29.80      31.94        
 19 deFreitas, Emma     15 WAC-MR                 30.39      32.12        
 20 Liu, Serina         16 NCAC-MR                31.00      32.32        
 21 Wong, Samantha H    15 HS-MR                  29.83      32.72        
 22 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR                32.96      32.90        
 23 Reining, Emma R     16 RFAC-MR                31.04      32.94        
 24 Conforti, Samantha  16 PATS-MR                31.76      32.97        
 25 Betts, Sarah        16 Middies-MR             32.66      33.12        
 26 Wang, Chloe         15 Middies-MR             32.00      33.13        
 27 Smith, Sabine C     15 RFAC-MR                32.26      33.26        
 28 Zaets, Allison M    15 WAC-MR                 32.56      33.40        
 29 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR                34.39      33.54        
 30 Murphy, Morgan J    16 PATS-MR                33.46      33.69        
 31 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR                32.49      33.79        
 32 Feminella, Lindsay  18 WAC-MR                 31.82      33.82        
 33 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR                32.00      33.99        
 34 Bhanji, Ameera      18 RFAC-MR                30.88      34.34        
 35 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR               42.53      34.50        
 36 Salameh, Nadine L   15 PATS-MR                34.83      35.23        
 37 Buchan, Brittany L  15 BBSC-MR                37.33      35.81        
 38 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR                34.89      36.96        
 39 Bott, Jennifer L    18 HVD-MR                 35.53      37.06        
 40 Siebes, Sarah       16 Middies-MR             34.92      37.53        
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:00.59  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:04.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lam, Donna          16 PATS-MR              1:01.33    1:04.50         20  
                  31.14     1:04.50 (33.36)                                        
  2 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              1:04.67    1:04.84         17  
                  32.52     1:04.84 (32.32)                                        
  3 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   1:09.52    1:05.64         16  
                  30.97     1:05.64 (34.67)                                        
  4 Fergus, Danielle M  17 RFAC-MR              1:02.16    1:06.07         15  
                  32.23     1:06.07 (33.84)                                        
  5 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              1:04.60    1:06.08         14  
                  31.80     1:06.08 (34.28)                                        
  6 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   1:01.80    1:06.44         12.5
                  31.94     1:06.44 (34.50)                                        
  6 Moody, Sophie P     17 NYCC-MR              1:03.38    1:06.44         12.5
                  31.83     1:06.44 (34.61)                                        
  8 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              1:05.71    1:06.85         11  
                  32.52     1:06.85 (34.33)                                        
  9 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:03.11    1:07.00          9  
                  32.37     1:07.00 (34.63)                                        
 10 Donabie, Alana R    15 PATS-MR              1:04.18    1:07.18          7  
                  32.13     1:07.18 (35.05)                                        
 11 deFreitas, Hannah   17 WAC-MR               1:03.98    1:07.51          6  
                  32.97     1:07.51 (34.54)                                        
 12 Herring, Sophia M   16 Manhattan Makos-MR   1:04.14    1:07.90          5  
                  32.69     1:07.90 (35.21)                                        
 13 Gonzalez, Kassey    16 PATS-MR              1:05.85    1:07.94          4  
                  32.86     1:07.94 (35.08)                                        
 14 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              1:07.01    1:08.32          3  
                  32.98     1:08.32 (35.34)                                        
 15 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              1:06.31    1:08.35          2  
                  32.31     1:08.35 (36.04)                                        
 16 DU, Irene           16 NCAC-MR              1:04.00    1:08.71          1  
 17 Delisio, Abie L     16 RFAC-MR              1:07.51    1:09.58        
                  33.36     1:09.58 (36.22)                                        
 17 Pagano, Megan A     17 PATS-MR              1:06.61    1:09.58        
 19 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              1:12.74    1:09.62        
                  34.58     1:09.62 (35.04)                                        
 20 Robert, Jessica     16 Agua Swim Team-MR    1:03.98    1:09.78        
                  33.10     1:09.78 (36.68)                                        
 21 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              1:07.20    1:09.91        
                  33.34     1:09.91 (36.57)                                        
 22 Oyen-Ustad, Lillia  16 NDAC-MR              1:05.83    1:10.53        
                  33.04     1:10.53 (37.49)                                        
 23 Bianco, Sara E      16 HS-MR                1:10.94    1:10.59        
                  33.48     1:10.59 (37.11)                                        
 24 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR              1:03.83    1:10.60        
                  32.78     1:10.60 (37.82)                                        
 25 Conforti, Samantha  16 PATS-MR              1:07.92    1:10.65        
                  33.67     1:10.65 (36.98)                                        
 26 Hongamata, Lydia    16 NCAC-MR              1:12.00    1:10.91        
                  33.66     1:10.91 (37.25)                                        
 27 Noble, Allison E    15 HVD-MR               1:05.87    1:11.09        
 28 Palikuca, Emmanuel  17 PATS-MR              1:05.51    1:12.16        
 29 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              1:06.47    1:12.60        
                  34.52     1:12.60 (38.08)                                        
 30 Feminella, Lindsay  18 WAC-MR               1:07.31    1:13.00        
                  35.07     1:13.00 (37.93)                                        
 31 Fung, Amanda M      16 PATS-MR              1:07.03    1:13.52        
                  35.46     1:13.52 (38.06)                                        
 32 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               1:10.70    1:14.14        
                  35.44     1:14.14 (38.70)                                        
 33 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR              1:11.35    1:14.34        
                  35.77     1:14.34 (38.57)                                        
 34 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              1:11.05    1:14.87        
                  35.59     1:14.87 (39.28)                                        
 35 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              1:13.45    1:15.64        
                  36.09     1:15.64 (39.55)                                        
 36 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR              1:12.00    1:15.70        
                  36.02     1:15.70 (39.68)                                        
 37 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR    1:12.75    1:16.10        
                  35.99     1:16.10 (40.11)                                        
 38 Salameh, Nadine L   15 PATS-MR              1:14.39    1:18.01        
 39 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR             1:33.70    1:19.00        
                  36.71     1:19.00 (42.29)                                        
 40 Buchan, Brittany L  15 BBSC-MR              1:24.20    1:19.82        
                  37.96     1:19.82 (41.86)                                        
 41 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              1:16.68    1:21.98        
 42 Stowell, Aubrey A   15 PATS-MR              1:35.50    1:38.22        
                  46.28     1:38.22 (51.94)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:10.99  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:16.99  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Olivia C  16 WAC-MR               2:15.48    2:17.80         20  
                                1:07.87 ( )     1:43.59 (35.72)     2:17.80 (34.21)
  2 Van Tassell, Gabri  15 WAC-MR               2:14.38    2:18.07         17  
                  33.19     1:07.83 (34.64)     1:43.36 (35.53)     2:18.07 (34.71)
  3 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   2:12.65    2:19.11         16  
                  31.85     1:06.87 (35.02)     1:43.27 (36.40)     2:19.11 (35.84)
  4 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              2:23.40    2:21.68         15  
                  32.61     1:07.62 (35.01)   2:21.68 (1:14.06)                    
  5 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              2:21.41    2:24.45         14  
                  33.44     1:09.82 (36.38)     1:47.62 (37.80)     2:24.45 (36.83)
  6 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              2:25.62    2:24.71         13  
                  32.89     1:10.27 (37.38)     1:48.32 (38.05)     2:24.71 (36.39)
  7 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              2:21.09    2:27.14         12  
                  33.75     1:10.86 (37.11)   2:27.14 (1:16.28)                    
  8 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:20.97    2:28.18         11  
                  33.45     1:10.48 (37.03)   2:28.18 (1:17.70)                    
  9 deFreitas, Emma     15 WAC-MR               2:25.83    2:28.23          9  
                                1:12.80 ( )   2:28.23 (1:15.43)                    
 10 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   2:31.50    2:28.48          7  
                                1:13.05 ( )     1:52.24 (39.19)     2:28.48 (36.24)
 11 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              2:28.77    2:31.34          6  
                  35.10     1:13.21 (38.11)     1:53.52 (40.31)     2:31.34 (37.82)
 12 Smith, Sabine C     15 RFAC-MR              2:27.52    2:31.89          5  
                  34.92     1:13.42 (38.50)     1:53.19 (39.77)     2:31.89 (38.70)
 13 Feminella, Lindsay  18 WAC-MR               2:27.33    2:32.31          4  
                  35.97     1:14.89 (38.92)     1:54.53 (39.64)     2:32.31 (37.78)
 14 Portch, Betsy D     17 PATS-MR              2:25.86    2:32.37          2.5
                  35.02     1:13.54 (38.52)     1:53.50 (39.96)     2:32.37 (38.87)
 14 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              2:51.10    2:32.37          2.5
                  36.16     1:14.71 (38.55)     1:54.23 (39.52)     2:32.37 (38.14)
 16 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR              2:31.55    2:33.42          1  
                  35.07     1:14.31 (39.24)     1:54.40 (40.09)     2:33.42 (39.02)
 17 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               2:35.70    2:38.48        
                  36.66     1:16.34 (39.68)     1:58.33 (41.99)     2:38.48 (40.15)
 18 Murphy, Morgan J    16 PATS-MR              2:56.25    2:38.90        
                                2:38.96 ( )         2:38.90 ( )                    
 19 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              2:44.16    2:39.93        
                  35.26     1:14.91 (39.65)     1:57.45 (42.54)     2:39.93 (42.48)
 20 Wang, Chloe         15 Middies-MR           2:29.08    2:40.22        
                  37.41     1:18.44 (41.03)     2:00.71 (42.27)     2:40.22 (39.51)
 21 Betts, Sarah        16 Middies-MR           2:31.20    2:42.54        
                                1:18.41 ( )   2:42.54 (1:24.13)                    
 22 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              2:36.22    2:42.62        
                  37.17     1:18.67 (41.50)     2:01.47 (42.80)     2:42.62 (41.15)
 23 Bhanji, Ameera      18 RFAC-MR              2:20.34    2:43.01        
                                1:19.25 ( )     2:01.56 (42.31)     2:43.01 (41.45)
 24 Salameh, Nadine L   15 PATS-MR              2:40.95    2:45.57        
                                1:23.11 ( )   2:45.57 (1:22.46)                    
 25 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              2:32.84    2:45.72        
                  35.28     1:15.05 (39.77)     1:58.98 (43.93)     2:45.72 (46.74)
 26 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR                  NT    2:49.40        
                  37.15     1:19.64 (42.49)     2:05.56 (45.92)     2:49.40 (43.84)
 27 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              2:45.46    2:52.46        
                                1:22.97 ( )   2:52.46 (1:29.49)                    
 28 Kumaran, Maya L     16 PATS-MR              2:34.19    2:58.19        
                                1:25.24 ( )   2:58.19 (1:32.95)                    
 29 Wong, Samantha H    15 HS-MR                2:46.83    2:58.52        
                  38.94     1:24.17 (45.23)     2:11.59 (47.42)     2:58.52 (46.93)
 30 Siebes, Sarah       16 Middies-MR           2:50.11    3:00.32        
                                1:25.97 ( )   3:00.32 (1:34.35)                    
 31 Buchan, Brittany L  15 BBSC-MR              3:02.50    3:00.92        
                  39.34     1:25.47 (46.13)     2:13.50 (48.03)     3:00.92 (47.42)
 32 Bott, Jennifer L    18 HVD-MR               3:01.59    3:15.05        
                                1:28.06 ( )   3:15.05 (1:46.99)                    
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:33.79  15&O SUPE Super Sectional 2014
              4:46.99  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Olivia C  16 WAC-MR               4:45.00    4:43.29 ZONE    20  
                  33.74     1:09.39 (35.65)     1:45.21 (35.82)     2:20.95 (35.74)
        2:57.34 (36.39)     3:33.35 (36.01)   4:43.29 (1:09.94)                    
  2 Van Tassell, Gabri  15 WAC-MR               4:38.46    4:43.87 ZONE    17  
                  33.96     1:09.53 (35.57)     1:45.80 (36.27)     2:21.76 (35.96)
        2:57.99 (36.23)     3:33.79 (35.80)     4:09.38 (35.59)     4:43.87 (34.49)
  3 Bergin, Kate C      17 RFAC-MR              4:43.11    4:51.80         16  
                  33.61     1:09.42 (35.81)     1:45.95 (36.53)     2:22.41 (36.46)
        2:59.48 (37.07)     3:36.80 (37.32)     4:14.73 (37.93)     4:51.80 (37.07)
  4 Delisio, Abie L     16 RFAC-MR              4:51.94    5:03.12         15  
                  34.53     1:12.08 (37.55)     1:49.76 (37.68)     2:28.34 (38.58)
        3:07.17 (38.83)     3:46.09 (38.92)     4:24.90 (38.81)     5:03.12 (38.22)
  5 Gullickson, Lauren  16 WAC-MR               5:02.29    5:04.00         14  
                  35.61     1:13.21 (37.60)     1:51.37 (38.16)     2:30.37 (39.00)
                                3:48.16 ( )   5:04.00 (1:15.84)                    
  6 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              5:08.18    5:05.36         13  
                  35.65     1:14.00 (38.35)     1:52.87 (38.87)     2:32.29 (39.42)
        3:11.06 (38.77)     3:49.99 (38.93)     4:28.30 (38.31)     5:05.36 (37.06)
  7 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              5:20.59    5:06.11         12  
                  53.43     1:14.14 (20.71)     1:53.94 (39.80)     2:33.23 (39.29)
        3:11.21 (37.98)     3:49.44 (38.23)   5:06.11 (1:16.67)                    
  8 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              5:10.25    5:07.25         11  
                  34.94     1:13.66 (38.72)     1:52.82 (39.16)     2:32.26 (39.44)
        3:10.98 (38.72)     3:50.50 (39.52)     4:28.72 (38.22)     5:07.25 (38.53)
  9 Pagano, Megan A     17 PATS-MR              4:58.21    5:10.57          9  
                  34.96     1:13.10 (38.14)     1:52.94 (39.84)     2:32.32 (39.38)
        3:12.18 (39.86)     3:51.80 (39.62)     4:31.88 (40.08)     5:10.57 (38.69)
 10 Portch, Betsy D     17 PATS-MR              5:03.65    5:14.90          7  
                  35.81     1:14.33 (38.52)     1:54.89 (40.56)     2:34.87 (39.98)
        3:15.13 (40.26)     3:55.87 (40.74)     4:35.93 (40.06)     5:14.90 (38.97)
 11 Noble, Allison E    15 HVD-MR               5:08.67    5:15.82          6  
                  33.61     1:12.66 (39.05)     1:53.84 (41.18)     2:34.61 (40.77)
        3:16.33 (41.72)     3:57.20 (40.87)     4:38.60 (41.40)     5:15.82 (37.22)
 12 Feminella, Lindsay  18 WAC-MR               5:06.88    5:16.96          5  
                  36.97     1:16.42 (39.45)     1:57.86 (41.44)     2:38.28 (40.42)
        3:19.07 (40.79)     3:58.84 (39.77)     4:38.80 (39.96)     5:16.96 (38.16)
 13 Donabie, Alana R    15 PATS-MR              5:01.84    5:19.85          4  
                  47.50     1:13.67 (26.17)     1:55.14 (41.47)     2:35.51 (40.37)
        3:16.00 (40.49)     3:57.41 (41.41)     4:39.07 (41.66)     5:19.85 (40.78)
 14 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   5:15.89    5:20.85          3  
                  35.44     1:16.04 (40.60)     1:58.17 (42.13)     2:39.41 (41.24)
        3:20.90 (41.49)     4:01.89 (40.99)     4:42.74 (40.85)     5:20.85 (38.11)
 15 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR              5:33.80    5:23.09          2  
                  38.20     1:19.51 (41.31)     2:01.78 (42.27)     2:42.98 (41.20)
        3:23.91 (40.93)     4:04.35 (40.44)     4:45.41 (41.06)     5:23.09 (37.68)
 16 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              5:11.85    5:26.39          1  
                  36.16     1:17.00 (40.84)     1:59.77 (42.77)     2:40.94 (41.17)
        3:23.15 (42.21)     4:04.74 (41.59)     4:46.24 (41.50)     5:26.39 (40.15)
 17 Smith, Sabine C     15 RFAC-MR              5:17.36    5:26.63        
                  35.77     1:15.47 (39.70)     1:56.98 (41.51)     2:38.54 (41.56)
                                4:03.05 ( )     4:45.78 (42.73)     5:26.63 (40.85)
 18 Fergus, Danielle M  17 RFAC-MR              5:19.50    5:35.48        
                  36.22     1:16.92 (40.70)     1:59.99 (43.07)     2:43.12 (43.13)
        3:27.25 (44.13)     4:10.19 (42.94)     4:53.84 (43.65)     5:35.48 (41.64)
 19 Bhanji, Ameera      18 RFAC-MR              5:00.40    5:44.55        
                  38.69     1:21.06 (42.37)     2:04.66 (43.60)     2:48.77 (44.11)
        3:33.63 (44.86)     4:17.54 (43.91)     5:01.60 (44.06)     5:44.55 (42.95)
 20 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              5:37.91    5:48.50        
                  40.13     1:21.90 (41.77)                             2:51.02 ( )
        3:35.94 (44.92)     4:20.26 (44.32)     5:04.91 (44.65)     5:48.50 (43.59)
 21 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              5:42.33    6:09.31        
                  40.81     1:27.78 (46.97)     2:15.28 (47.50)     3:01.96 (46.68)
        3:49.52 (47.56)     4:36.78 (47.26)     5:24.23 (47.45)     6:09.31 (45.08)
 
Girls 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              9:25.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
              9:48.39  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR  10:27.56   10:18.70         20  
                  32.39     1:14.34 (41.95)     1:51.03 (36.69)     2:33.52 (42.49)
                                3:53.42 ( )     4:28.35 (34.93)     5:12.17 (43.82)
        5:47.84 (35.67)     6:30.14 (42.30)     7:05.92 (35.78)     7:51.09 (45.17)
                                9:03.92 ( )     9:42.44 (38.52)    10:18.70 (36.26)
  2 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR  10:18.08   10:45.22         17  
                  35.38     1:13.98 (38.60)     1:53.96 (39.98)     2:34.23 (40.27)
        3:14.50 (40.27)     3:54.98 (40.48)     4:36.00 (41.02)     5:16.65 (40.65)
        5:58.68 (42.03)     6:39.74 (41.06)                             8:02.66 ( )
        8:43.97 (41.31)     9:25.01 (41.04)    10:06.01 (41.00)    10:45.22 (39.21)
  3 Portch, Betsy D     17 PATS-MR             10:38.47   10:57.93         16  
                  35.95     1:15.42 (39.47)     1:56.14 (40.72)     2:36.69 (40.55)
        3:18.03 (41.34)     3:59.59 (41.56)     4:41.55 (41.96)     5:23.36 (41.81)
        6:05.65 (42.29)     6:47.38 (41.73)     7:29.93 (42.55)     8:11.76 (41.83)
                                9:36.57 ( )    10:18.53 (41.96)    10:57.93 (39.40)
  4 Noble, Allison E    15 HVD-MR              10:30.10   11:09.44         15  
                  35.42     1:16.19 (40.77)     1:56.84 (40.65)     2:39.47 (42.63)
        3:21.92 (42.45)     4:04.40 (42.48)     4:46.63 (42.23)     5:30.59 (43.96)
        6:12.78 (42.19)     6:56.08 (43.30)     7:39.01 (42.93)     8:22.30 (43.29)
        9:05.42 (43.12)     9:48.45 (43.03)    10:26.79 (38.34)    11:09.44 (42.65)
 
Girls 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: hEAT 1SWIMMING WITH EVENT 42  HEAT#1
             18:02.69  15&O SUPE Super Sectional 2014
             18:46.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Van Tassell, Gabri  15 WAC-MR              18:24.86   18:44.12 ZONE    20  
                  36.00     1:13.71 (37.71)     1:51.65 (37.94)     2:29.26 (37.61)
        3:08.12 (38.86)     3:46.33 (38.21)     4:25.20 (38.87)     5:01.93 (36.73)
        5:39.60 (37.67)     6:16.14 (36.54)     6:53.38 (37.24)     7:30.03 (36.65)
        8:07.48 (37.45)     8:44.42 (36.94)     9:21.95 (37.53)     9:59.28 (37.33)
       10:36.90 (37.62)    11:13.86 (36.96)    11:51.38 (37.52)    12:28.75 (37.37)
       13:06.65 (37.90)    13:43.85 (37.20)    14:21.68 (37.83)    14:59.10 (37.42)
       15:37.23 (38.13)    16:14.76 (37.53)    16:52.98 (38.22)    17:30.16 (37.18)
       18:08.14 (37.98)    18:44.12 (35.98)                                        
  2 Lam, Donna          16 PATS-MR             19:43.73   20:44.08         17  
                  36.25     1:15.96 (39.71)     1:56.85 (40.89)     2:37.68 (40.83)
        3:18.79 (41.11)     3:59.98 (41.19)     4:42.41 (42.43)     5:23.97 (41.56)
        6:05.97 (42.00)     6:47.64 (41.67)     7:30.50 (42.86)     8:11.95 (41.45)
        8:54.52 (42.57)     9:35.84 (41.32)    10:18.41 (42.57)    11:00.54 (42.13)
       11:43.12 (42.58)    12:24.66 (41.54)    13:07.55 (42.89)    13:49.08 (41.53)
       14:31.05 (41.97)    15:13.63 (42.58)    15:55.97 (42.34)    16:37.76 (41.79)
       17:20.19 (42.43)    18:02.22 (42.03)    18:44.01 (41.79)    19:25.47 (41.46)
       20:05.44 (39.97)    20:44.08 (38.64)                                        
  3 Portch, Betsy D     17 PATS-MR             19:27.35   21:14.49         16  
                  37.11     1:16.94 (39.83)     1:58.01 (41.07)     2:39.25 (41.24)
        3:21.84 (42.59)     4:03.85 (42.01)     4:46.80 (42.95)     5:29.19 (42.39)
        6:12.63 (43.44)     6:54.88 (42.25)     7:38.51 (43.63)     8:21.73 (43.22)
        9:06.00 (44.27)     9:48.60 (42.60)    10:32.32 (43.72)    11:14.82 (42.50)
       11:57.95 (43.13)    12:41.06 (43.11)    13:19.99 (38.93)    14:07.52 (47.53)
       14:51.74 (44.22)    15:34.13 (42.39)    16:17.79 (43.66)    17:01.51 (43.72)
       17:45.63 (44.12)    18:27.97 (42.34)    19:11.20 (43.23)    19:52.96 (41.76)
       20:35.35 (42.39)    21:14.49 (39.14)                                        
  4 Donabie, Alana R    15 PATS-MR             20:43.23   21:36.52         15  
                                1:16.99 ( )                             2:41.92 ( )
                                4:09.30 ( )                             5:35.90 ( )
                                7:02.79 ( )                             7:41.29 ( )
                                9:59.04 ( )                            11:26.60 ( )
                               12:55.62 ( )                            14:23.84 ( )
                               15:52.07 ( )                            17:19.46 ( )
                               18:46.24 ( )                            20:12.87 ( )
     21:36.52 (1:23.65)                                                            
  5 Johnson, Anna B     17 Middies-MR          23:35.11   22:38.12         14  
                  38.56     1:20.47 (41.91)                             2:48.08 ( )
                                4:17.57 ( )                             5:48.61 ( )
                                7:20.74 ( )                             8:53.82 ( )
                               10:27.63 ( )                            12:01.22 ( )
                               13:35.61 ( )                            15:09.60 ( )
                               16:42.15 ( )                            18:13.92 ( )
                               19:43.59 ( )                            21:12.05 ( )
     22:38.12 (1:26.07)                                                            
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:08.59  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:12.69  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              1:11.38    1:12.43 ZONE    20  
  2 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   1:08.05    1:12.98         17  
                  35.50     1:12.98 (37.48)                                        
  3 Hare, Maia          17 Manhattan Makos-MR   1:17.15    1:13.17         16  
                  35.78     1:13.17 (37.39)                                        
  4 Van Tassell, Gabri  15 WAC-MR               1:10.34    1:14.12         15  
  5 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:08.39    1:14.71         14  
                  36.99     1:14.71 (37.72)                                        
  6 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR              1:09.07    1:14.72         13  
                  35.87     1:14.72 (38.85)                                        
  7 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   1:18.37    1:15.48         12  
  8 Rendon, Jazmin      15 NDAC-MR              1:11.16    1:15.73         11  
                  37.42     1:15.73 (38.31)                                        
  9 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              1:13.76    1:16.34          9  
                  36.95     1:16.34 (39.39)                                        
 10 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   1:12.16    1:17.41          7  
                  37.61     1:17.41 (39.80)                                        
 11 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              1:16.31    1:18.29          6  
 12 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              1:13.85    1:18.65          5  
 13 Lam, Donna          16 PATS-MR              1:12.17    1:19.48          4  
 14 DU, Irene           16 NCAC-MR              1:14.00    1:19.63          3  
                  39.34     1:19.63 (40.29)                                        
 15 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              1:16.86    1:20.26          2  
                  38.84     1:20.26 (41.42)                                        
 16 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              1:18.91    1:22.61          1  
                  40.30     1:22.61 (42.31)                                        
 17 Betts, Sarah        16 Middies-MR           1:16.48    1:22.95        
                  40.88     1:22.95 (42.07)                                        
 18 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               1:19.91    1:23.06        
 19 Conforti, Samantha  16 PATS-MR              1:21.57    1:23.33        
 20 Feminella, Lindsay  18 WAC-MR               1:13.09    1:23.60        
                  41.74     1:23.60 (41.86)                                        
 21 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              1:19.59    1:23.77        
 22 Donabie, Alana R    15 PATS-MR              1:15.69    1:24.38        
                  40.41     1:24.38 (43.97)                                        
 23 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              1:19.29    1:24.41        
 24 Liu, Serina         16 NCAC-MR              1:17.00    1:24.75        
 25 Johnson, Anna B     17 Middies-MR           1:21.93    1:24.88        
 26 Smith, Sabine C     15 RFAC-MR              1:18.52    1:25.69        
                  41.82     1:25.69 (43.87)                                        
 27 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR              1:22.22    1:26.88        
                  42.67     1:26.88 (44.21)                                        
 28 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              1:19.70    1:26.89        
                  42.36     1:26.89 (44.53)                                        
 29 Abbas, Radwa        16 WAC-MR               1:20.13    1:27.38        
                  41.76     1:27.38 (45.62)                                        
 30 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              1:26.62    1:28.13        
                  43.76     1:28.13 (44.37)                                        
 31 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              1:28.55    1:28.29        
 32 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR             1:55.23    1:28.45        
                  43.62     1:28.45 (44.83)                                        
 33 Salameh, Nadine L   15 PATS-MR              1:26.37    1:30.02        
                  57.89     1:30.02 (32.13)                                        
 34 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR              1:26.00    1:31.24        
                  45.03     1:31.24 (46.21)                                        
 35 Murphy, Morgan J    16 PATS-MR              1:36.25    1:32.90        
 36 Kumaran, Maya L     16 PATS-MR              1:22.63    1:33.08        
                  45.80     1:33.08 (47.28)                                        
 37 Wong, Samantha H    15 HS-MR                1:24.73    1:35.01        
                  45.28     1:35.01 (49.73)                                        
 38 Buchan, Brittany L  15 BBSC-MR              1:37.03    1:36.82        
 39 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              1:35.70    1:37.58        
                  48.69     1:37.58 (48.89)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:25.29  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:35.49  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C      17 RFAC-MR              2:25.09    2:33.97 ZONE    20  
                                1:15.38 ( )     1:55.33 (39.95)     2:33.97 (38.64)
  2 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   2:27.53    2:34.97 ZONE    17  
                  35.87     1:14.90 (39.03)     1:55.46 (40.56)     2:34.97 (39.51)
  3 Van Tassell, Gabri  15 WAC-MR               2:26.46    2:36.68         16  
                  38.32     1:17.64 (39.32)     1:57.92 (40.28)     2:36.68 (38.76)
  4 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              2:28.78    2:38.13         15  
                  38.12     1:17.55 (39.43)     1:58.08 (40.53)     2:38.13 (40.05)
  5 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              2:36.21    2:40.05         14  
                  38.02     1:17.78 (39.76)     1:59.72 (41.94)     2:40.05 (40.33)
  6 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   2:35.32    2:40.22         13  
                  38.35     1:19.12 (40.77)     2:00.28 (41.16)     2:40.22 (39.94)
  7 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:30.43    2:41.73         12  
                                1:19.21 ( )     1:58.20 (38.99)     2:41.73 (43.53)
  8 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   2:56.13    2:42.16         11  
                  37.91     1:20.00 (42.09)     2:02.39 (42.39)     2:42.16 (39.77)
  9 Bianco, Sara E      16 HS-MR                2:36.90    2:42.68          9  
                  38.18     1:19.46 (41.28)     2:02.59 (43.13)     2:42.68 (40.09)
 10 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              2:40.94    2:48.49          7  
                  39.72     1:22.18 (42.46)     2:06.15 (43.97)     2:48.49 (42.34)
 11 Moody, Sophie P     17 NYCC-MR              2:42.81    2:48.96          6  
                  39.78     1:22.49 (42.71)     2:06.57 (44.08)     2:48.96 (42.39)
 12 Oyen-Ustad, Lillia  16 NDAC-MR              2:29.46    2:49.17          5  
                  38.73     1:21.02 (42.29)     2:05.28 (44.26)     2:49.17 (43.89)
 13 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              2:46.34    2:49.55          4  
                  39.62     1:22.44 (42.82)     2:06.70 (44.26)     2:49.55 (42.85)
 14 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              2:41.77    2:50.22          3  
                  39.23     1:22.13 (42.90)     2:06.95 (44.82)     2:50.22 (43.27)
 15 Fergus, Danielle M  17 RFAC-MR              2:39.49    2:50.74          2  
                                1:22.68 ( )   2:50.74 (1:28.06)                    
 16 Noble, Allison E    15 HVD-MR               2:39.31    2:52.14          1  
                  39.58     1:23.75 (44.17)     2:09.32 (45.57)     2:52.14 (42.82)
 17 Feminella, Lindsay  18 WAC-MR               2:36.30    2:53.26        
                  41.96     1:25.54 (43.58)     2:10.11 (44.57)     2:53.26 (43.15)
 18 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               2:50.02    2:57.58        
                  42.03     1:27.04 (45.01)     2:14.17 (47.13)     2:57.58 (43.41)
 19 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              2:55.56    2:58.03        
                  43.14     1:27.56 (44.42)     2:13.19 (45.63)     2:58.03 (44.84)
 20 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              3:01.01    2:58.41        
                                1:28.67 ( )   2:58.41 (1:29.74)                    
 21 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              2:55.56    3:00.33        
                  42.89     1:28.29 (45.40)     2:15.04 (46.75)     3:00.33 (45.29)
 22 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR              2:57.07    3:04.67        
                  44.04     1:30.99 (46.95)     2:19.10 (48.11)     3:04.67 (45.57)
 23 Fung, Amanda M      16 PATS-MR              2:58.72    3:07.27        
                  43.81                             2:20.52 ( )     3:07.27 (46.75)
 24 Smith, Sabine C     15 RFAC-MR              2:51.09    3:08.57        
                  43.45     1:30.30 (46.85)     2:20.73 (50.43)     3:08.57 (47.84)
 25 Olivier, Cherise    15 NCAC-MR              3:01.00    3:14.04        
                  45.35     1:34.26 (48.91)     2:24.93 (50.67)     3:14.04 (49.11)
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:18.49  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:22.59  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 deFreitas, Hannah   17 WAC-MR               1:15.60    1:22.04 ZONE    20  
                  39.33     1:22.04 (42.71)                                        
  2 Wilf, Jenna R       15 Agua Swim Team-MR    1:20.01    1:23.32         17  
                  40.24     1:23.32 (43.08)                                        
  3 Herring, Sophia M   16 Manhattan Makos-MR   1:18.57    1:23.35         16  
                  39.63     1:23.35 (43.72)                                        
  4 Gullickson, Lauren  16 WAC-MR               1:18.60    1:23.67         15  
                  39.22     1:23.67 (44.45)                                        
  5 Palikuca, Emmanuel  17 PATS-MR              1:19.89    1:28.53         14  
  6 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   1:38.87    1:28.83         13  
                  41.56     1:28.83 (47.27)                                        
  7 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              1:30.42    1:29.10         12  
                  42.94     1:29.10 (46.16)                                        
  8 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR    1:25.93    1:30.53         11  
                  42.61     1:30.53 (47.92)                                        
  9 Delisio, Abie L     16 RFAC-MR              1:26.30    1:30.60          9  
                  43.26     1:30.60 (47.34)                                        
 10 Gonzalez, Kassey    16 PATS-MR              1:38.14    1:30.91          7  
 11 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   1:33.47    1:31.60          6  
 12 Conforti, Samantha  16 PATS-MR              1:29.68    1:31.93          4.5
                  43.56     1:31.93 (48.37)                                        
 12 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR              1:32.67    1:31.93          4.5
                  44.73     1:31.93 (47.20)                                        
 14 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:23.39    1:32.01          3  
                  45.26     1:32.01 (46.75)                                        
 15 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR              1:25.68    1:32.16          2  
 16 Bianco, Sara E      16 HS-MR                1:27.65    1:33.45          1  
                  43.77     1:33.45 (49.68)                                        
 17 Fung, Amanda M      16 PATS-MR              1:22.33    1:33.64        
                  45.79     1:33.64 (47.85)                                        
 18 Robert, Jessica     16 Agua Swim Team-MR    1:27.11    1:34.03        
                  43.85     1:34.03 (50.18)                                        
 19 Portch, Betsy D     17 PATS-MR              1:30.48    1:34.41        
                  44.75     1:34.41 (49.66)                                        
 20 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR             1:50.48    1:35.11        
                  43.63     1:35.11 (51.48)                                        
 21 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   1:38.23    1:35.64        
                  45.84     1:35.64 (49.80)                                        
 22 deFreitas, Emma     15 WAC-MR               1:27.20    1:36.58        
 23 Donabie, Alana R    15 PATS-MR              1:28.30    1:36.64        
                  45.23     1:36.64 (51.41)                                        
 24 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              1:37.33    1:42.20        
                  49.03     1:42.20 (53.17)                                        
 25 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               1:40.76    1:43.58        
                  48.43     1:43.58 (55.15)                                        
 26 Salameh, Nadine L   15 PATS-MR              1:38.26    1:43.68        
                  49.64     1:43.68 (54.04)                                        
 27 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              1:40.28    1:46.82        
                  50.09     1:46.82 (56.73)                                        
 28 Stowell, Aubrey A   15 PATS-MR                   NT    1:49.99        
                  53.16     1:49.99 (56.83)                                        
 -- Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              1:31.53         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:48.89  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:56.29  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 deFreitas, Hannah   17 WAC-MR               2:43.78    2:57.78         20  
                                1:26.41 ( )   2:57.78 (1:31.37)                    
  2 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              3:17.60    3:14.21         17  
                  44.87     1:33.81 (48.94)     2:24.26 (50.45)     3:14.21 (49.95)
  3 Portch, Betsy D     17 PATS-MR              3:03.15    3:16.42         16  
                  46.17     1:36.32 (50.15)     2:26.82 (50.50)     3:16.42 (49.60)
  4 Lam, Donna          16 PATS-MR              2:59.72    3:17.98         15  
                  45.52     1:34.69 (49.17)     2:26.44 (51.75)     3:17.98 (51.54)
  5 Tucker, Alina S     15 BBSC-MR              3:17.59    3:21.77         14  
                                1:35.47 ( )   3:21.77 (1:46.30)                    
  6 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR                  NT    3:32.76         13  
                  46.53     1:38.59 (52.06)   3:32.76 (1:54.17)                    
  7 Wang, Chloe         15 Middies-MR           3:18.11    3:33.10         12  
                  49.00     1:42.41 (53.41)   3:33.10 (1:50.69)                    
  8 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              3:31.77    3:33.79         11  
                  48.13     1:41.98 (53.85)   3:33.79 (1:51.81)                    
  9 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              3:34.50    3:35.79          9  
                  49.35     1:44.10 (54.75)     2:41.31 (57.21)     3:35.79 (54.48)
 10 Siebes, Sarah       16 Middies-MR           3:28.94    3:36.10          7  
                                1:43.82 ( )     2:41.15 (57.33)     3:36.10 (54.95)
 
Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:06.49  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:09.89  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hare, Maia          17 Manhattan Makos-MR   1:04.73    1:06.98 ZONE    20  
  2 Schubert, Olivia C  16 WAC-MR               1:10.00    1:12.08         17  
  3 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              1:13.06    1:13.79         16  
                  34.94     1:13.79 (38.85)                                        
  4 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   1:07.14    1:13.98         15  
                  34.59     1:13.98 (39.39)                                        
  5 deFreitas, Emma     15 WAC-MR               1:10.68    1:14.09         14  
                  48.24     1:14.09 (25.85)                                        
  6 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              1:11.45    1:15.18         13  
                  35.75     1:15.18 (39.43)                                        
  7 Tilneac, Stephanie  16 NYCC-MR              1:09.58    1:15.21         12  
                  34.93     1:15.21 (40.28)                                        
  8 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   1:20.38    1:16.56         11  
                  35.43     1:16.56 (41.13)                                        
  9 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              1:13.08    1:16.78          9  
                  35.37     1:16.78 (41.41)                                        
 10 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              1:11.28    1:17.00          7  
                  36.77     1:17.00 (40.23)                                        
 11 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              1:27.36    1:17.19          6  
                  35.15     1:17.19 (42.04)                                        
 12 Bhanji, Ameera      18 RFAC-MR              1:08.38    1:17.39          5  
                  36.59     1:17.39 (40.80)                                        
 13 Rendon, Jazmin      15 NDAC-MR              1:13.48    1:17.87          4  
                  35.14     1:17.87 (42.73)                                        
 14 Conforti, Samantha  16 PATS-MR              1:15.50    1:18.40          3  
                  36.09     1:18.40 (42.31)                                        
 15 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR              1:13.64    1:20.00          2  
 16 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   1:23.91    1:20.25          1  
 17 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              1:33.90    1:22.33        
                  42.80     1:22.33 (39.53)                                        
 18 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              1:15.27    1:22.45        
                  37.72     1:22.45 (44.73)                                        
 19 Abbas, Radwa        16 WAC-MR               1:19.07    1:23.96        
                  38.27     1:23.96 (45.69)                                        
 20 Johnson, Anna B     17 Middies-MR           1:23.91    1:29.51        
                  42.37     1:29.51 (47.14)                                        
 21 Smith, Sabine C     15 RFAC-MR              1:25.84    1:32.11        
                  41.31     1:32.11 (50.80)                                        
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:27.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:31.59  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C      17 RFAC-MR              2:31.11    2:39.25         20  
                  36.60     1:14.73 (38.13)     1:56.81 (42.08)     2:39.25 (42.44)
  2 Schubert, Olivia C  16 WAC-MR               2:36.62    2:40.52         17  
                  35.81     1:17.11 (41.30)     2:00.79 (43.68)     2:40.52 (39.73)
  3 Lipton, Jessica R   16 Agua Swim Team-MR    2:31.11    2:41.68         16  
                  36.77     1:17.59 (40.82)     2:00.69 (43.10)     2:41.68 (40.99)
  4 Van Tassell, Gabri  15 WAC-MR               2:40.00    2:42.07         15  
                  37.11     1:17.91 (40.80)     2:00.44 (42.53)     2:42.07 (41.63)
  5 deFreitas, Emma     15 WAC-MR               2:34.75    2:43.62         14  
                                                    2:00.62 ( )     2:43.62 (43.00)
  6 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:30.10    2:44.30         13  
                  36.42     1:17.11 (40.69)     2:01.17 (44.06)     2:44.30 (43.13)
  7 Lam, Donna          16 PATS-MR              2:36.58    2:51.25         12  
                  38.38     1:22.05 (43.67)     2:08.74 (46.69)     2:51.25 (42.51)
  8 Gonzalez, Kassey    16 PATS-MR              2:46.14    2:54.82         11  
                  36.22     1:18.36 (42.14)     2:06.48 (48.12)     2:54.82 (48.34)
  9 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              2:56.93    3:01.80          9  
                  38.57     1:23.08 (44.51)     2:13.23 (50.15)     3:01.80 (48.57)
 
Girls 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:28.79  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:35.89  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilf, Jenna R       15 Agua Swim Team-MR    2:33.36    2:35.53 ZONE    20  
                  36.40     1:15.64 (39.24)     2:00.64 (45.00)     2:35.53 (34.89)
  2 Bergin, Kate C      17 RFAC-MR              2:28.33    2:37.17         17  
                  33.85     1:11.92 (38.07)     2:01.04 (49.12)     2:37.17 (36.13)
  3 Siegel, Lauren S    15 PATS-MR              2:30.76    2:37.85         16  
                  35.38     1:14.76 (39.38)     2:01.74 (46.98)     2:37.85 (36.11)
  4 Schubert, Olivia C  16 WAC-MR               2:32.17    2:38.88         15  
                                1:15.98 ( )   2:38.88 (1:22.90)                    
  5 Elcott, Ina M       15 RFAC-MR              2:40.46    2:39.27         14  
                  34.84     1:14.38 (39.54)     2:03.59 (49.21)     2:39.27 (35.68)
  6 deFreitas, Hannah   17 WAC-MR               2:32.78    2:40.87         13  
                  35.06     1:18.15 (43.09)     2:03.74 (45.59)     2:40.87 (37.13)
  7 Lam, Donna          16 PATS-MR              2:30.74    2:41.23         12  
                  34.32     1:16.66 (42.34)     2:04.99 (48.33)     2:41.23 (36.24)
  8 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:41.73    2:41.40         11  
                  34.26     1:15.31 (41.05)     2:03.41 (48.10)     2:41.40 (37.99)
  9 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   2:38.60    2:42.96          9  
                  34.85     1:16.23 (41.38)     2:07.25 (51.02)     2:42.96 (35.71)
 10 Gullickson, Lauren  16 WAC-MR               2:37.44    2:43.95          7  
                  36.51     1:21.26 (44.75)     2:06.09 (44.83)     2:43.95 (37.86)
 11 Herring, Sophia M   16 Manhattan Makos-MR   2:48.13    2:45.88          6  
                  35.83     1:19.63 (43.80)     2:05.98 (46.35)     2:45.88 (39.90)
 12 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              2:41.61    2:46.88          5  
                  34.68     1:16.18 (41.50)     2:09.78 (53.60)     2:46.88 (37.10)
 13 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              2:53.17    2:47.75          4  
                                1:20.32 ( )   2:47.75 (1:27.43)                    
 14 Pagano, Megan A     17 PATS-MR              2:34.69    2:47.77          3  
                                1:17.99 ( )   2:47.77 (1:29.78)                    
 15 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR              2:41.79    2:48.44          2  
                  34.98     1:16.41 (41.43)     2:07.26 (50.85)     2:48.44 (41.18)
 16 Bianco, Sara E      16 HS-MR                2:42.55    2:48.56          1  
                  37.01     1:17.95 (40.94)     2:09.66 (51.71)     2:48.56 (38.90)
 17 Conforti, Samantha  16 PATS-MR              2:48.94    2:49.12        
                  35.13     1:18.62 (43.49)   2:49.12 (1:30.50)                    
 18 Lipton, Jessica R   16 Agua Swim Team-MR    2:38.87    2:49.50        
                  36.03     1:18.56 (42.53)     2:10.69 (52.13)     2:49.50 (38.81)
 19 Delisio, Abie L     16 RFAC-MR              2:43.90    2:49.72        
 20 Palikuca, Emmanuel  17 PATS-MR              2:43.18    2:50.82        
                  44.52     1:20.22 (35.70)   2:50.82 (1:30.60)                    
 21 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              2:44.92    2:52.83        
 22 deFreitas, Emma     15 WAC-MR               2:46.39    2:54.33        
 23 Fergus, Danielle M  17 RFAC-MR              2:50.65    2:54.72        
                  37.03     1:19.90 (42.87)   2:54.72 (1:34.82)                    
 24 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              2:54.52    2:57.67        
                  38.01     1:23.27 (45.26)     2:17.45 (54.18)     2:57.67 (40.22)
 25 Peralta, Loren S    18 APEX-MR              2:55.14    2:58.16        
                  36.92     1:21.14 (44.22)     2:19.23 (58.09)     2:58.16 (38.93)
 26 Fung, Amanda M      16 PATS-MR              2:43.64    3:00.08        
 27 Smith, Sabine C     15 RFAC-MR              2:52.28    3:04.10        
                  40.44     1:28.66 (48.22)     2:23.94 (55.28)     3:04.10 (40.16)
 28 Bhanji, Ameera      18 RFAC-MR              2:48.08    3:06.80        
                  44.55     1:27.34 (42.79)     2:20.95 (53.61)     3:06.80 (45.85)
 29 Salameh, Nadine L   15 PATS-MR              3:00.69    3:07.09        
                  43.28     1:30.99 (47.71)     2:26.61 (55.62)     3:07.09 (40.48)
 30 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              3:04.11    3:09.23        
                  45.12     1:32.39 (47.27)     2:27.53 (55.14)     3:09.23 (41.70)
 31 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR                  NT    3:10.32        
                  41.02     1:28.77 (47.75)     2:24.14 (55.37)     3:10.32 (46.18)
 32 Buchan, Brittany L  15 BBSC-MR              3:29.79    3:20.85        
                  44.18     1:36.06 (51.88)     2:34.52 (58.46)     3:20.85 (46.33)
 33 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              3:11.13    3:22.08        
                                1:40.17 ( )     2:38.56 (58.39)     3:22.08 (43.52)
 
Girls 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
              5:13.79  15&O SUPE Super Sectional 2014
              5:30.49  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Olivia C  16 WAC-MR               5:25.50    5:28.89 ZONE    20  
                  35.77     1:15.37 (39.60)     1:58.29 (42.92)     2:40.27 (41.98)
        3:28.45 (48.18)     4:15.48 (47.03)     4:53.12 (37.64)     5:28.89 (35.77)
  2 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   5:32.42    5:36.30         17  
                                1:16.36 ( )                             2:41.53 ( )
                                4:21.15 ( )   5:36.30 (1:15.15)                    
  3 deFreitas, Hannah   17 WAC-MR               5:18.33    5:42.04         16  
                  36.44     1:17.81 (41.37)     2:04.23 (46.42)     2:48.94 (44.71)
        3:36.44 (47.50)     4:23.86 (47.42)     5:04.18 (40.32)     5:42.04 (37.86)
  4 Lam, Donna          16 PATS-MR              5:31.32    5:47.26         15  
                  36.47     1:18.72 (42.25)     2:04.42 (45.70)     2:48.56 (44.14)
        3:39.28 (50.72)     4:30.14 (50.86)     5:09.44 (39.30)     5:47.26 (37.82)
  5 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              5:45.01    6:04.01         14  
                  39.61     1:25.41 (45.80)     2:12.41 (47.00)     2:59.06 (46.65)
        3:49.34 (50.28)     4:40.23 (50.89)     5:23.19 (42.96)     6:04.01 (40.82)
  6 Abbas, Radwa        16 WAC-MR               6:09.97    6:19.94         13  
                                1:24.61 ( )                             2:59.59 ( )
                                4:51.26 ( )   6:19.94 (1:28.68)                    
  7 Bhanji, Ameera      18 RFAC-MR              5:46.40    6:25.87         12  
                                1:23.38 ( )                             3:05.24 ( )
                                4:56.00 ( )     5:42.35 (46.35)     6:25.87 (43.52)
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.39  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                37.89      37.19         20  
  2 Andersen, Francis    8 Sachem-MR              40.70      39.91         17  
  3 Samko, Jack P        8 HS-MR                  42.63      40.55         16  
  4 Sugiyama, Kotaro     8 Agua Swim Team-MR      42.61      43.10         15  
  5 Amaro, Dylan J       8 NDAC-MR                42.01      43.20         14  
  6 Granucci, David      8 Sachem-MR              43.95      44.05         13  
  7 Zeller, Daniel A     8 PATS-MR                46.83      45.80         12  
  8 Peng, Thomas F       7 APEX-MR                52.04      46.34         11  
  9 Wantowski, Jacob     8 WAC-MR                 45.41      48.53          9  
 10 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR                57.10      55.08        
 11 Pearsall, Milo J     7 PATS-MR              1:25.86    1:02.46          7  
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                44.35      41.76         20  
  2 DU, Ethan            8 NCAC-MR                45.00      45.41         17  
  3 Granucci, David      8 Sachem-MR              46.76      47.11         16  
  4 Wu, Brendan S        7 RFAC-MR                55.56      49.71         15  
  5 Peng, Thomas F       7 APEX-MR              1:01.69      54.92         14  
  6 Wantowski, Jacob     8 WAC-MR               1:00.00      55.30         13  
  7 Koseoglu, Onur       8 Sachem-MR            1:00.30      57.58         12  
  8 Zeller, Daniel A     8 PATS-MR                   NT    1:00.80         11  
  9 Pena, Aidan J        7 APEX-MR              1:15.24    1:07.54          9  
 10 Pearsall, Milo J     7 PATS-MR              1:16.12    1:14.17          7  
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DU, Ethan            8 NCAC-MR                48.00      49.80         20  
  2 Amaro, Dylan J       8 NDAC-MR                51.26      50.87         17  
  3 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                52.25      52.12         16  
  4 Samko, Jack P        8 HS-MR                  58.09      54.76         15  
  5 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR      58.00      57.20         14  
  6 Sugiyama, Kotaro     8 Agua Swim Team-MR      57.01      58.28         13  
  7 Wu, Brendan S        7 RFAC-MR                59.45      59.32         12  
  8 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR              1:04.79      59.61         11  
  9 Andersen, Francis    8 Sachem-MR            1:00.00    1:08.75          9  
 10 Granucci, David      8 Sachem-MR            1:09.42    1:10.15          7  
 11 Wantowski, Jacob     8 WAC-MR               1:11.59    1:12.37          6  
 -- Peng, Thomas F       7 APEX-MR              1:11.74         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vitale, Ben G        8 PATS-MR                45.56      43.74         20  
  2 DU, Ethan            8 NCAC-MR                44.00      45.32         17  
  3 Wu, Brendan S        7 RFAC-MR              1:01.47      51.79         16  
  4 Wantowski, Jacob     8 WAC-MR               1:00.87    1:03.09         15  
  5 Granucci, David      8 Sachem-MR            1:06.20    1:06.89         14  
  6 Peng, Thomas F       7 APEX-MR                   NT    1:07.79         13  
  7 Zeller, Daniel A     8 PATS-MR                   NT    1:19.80         12  
  8 Koseoglu, Onur       8 Sachem-MR            1:10.00    1:26.64         11  
 -- Pearsall, Milo J     7 PATS-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                33.39  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                31.36      29.74 ZONE    20  
  2 Lai, Christopher B  10 HS-MR                  32.80      32.83 ZONE    17  
  3 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR     38.28      33.54         16  
  4 Fisher, Evan E      10 Sachem-MR              33.32      34.93         15  
  5 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR                36.24      35.00         14  
  6 Chen, Darian        10 NCAC-MR                36.00      35.09         13  
  7 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                33.90      35.61         12  
  8 Patel, Kush A       10 HVD-MR                 33.55      35.78         11  
  9 Holan, Steve         9 PATS-MR                35.45      36.40          9  
 10 Konviser, Eric L    10 WAC-MR                 35.87      36.44          7  
 11 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     35.67      36.45          6  
 12 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR                39.56      37.01          5  
 13 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR     40.80      37.12          4  
 14 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     40.77      37.21          3  
 15 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR     43.98      37.50          2  
 16 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR               38.23      37.56          1  
 17 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR                42.06      37.90        
 18 Greenberg, Michael  10 WAC-MR                 37.17      38.27        
 19 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR              37.05      38.56        
 20 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     35.67      38.80        
 21 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR                41.70      38.84        
 22 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR                41.49      39.17        
 23 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR              39.42      39.75        
 24 Wyckoff, Bradley G   9 BBSC-MR                42.15      40.09        
 25 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     43.64      40.12        
 26 Laskey, Ian          9 WAC-MR                 38.96      40.20        
 27 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR                 39.19      40.55        
 28 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR     35.99      41.02        
 29 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR                39.20      41.34        
 30 Geller, Russell      9 WAC-MR                 44.10      41.57        
 31 LaBianca, Jack B     9 BBSC-MR                41.84      41.60        
 32 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                43.16      41.86        
 33 Kwan, William        9 WAC-MR                 44.14      42.20        
 34 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             44.01      42.59        
 35 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR                 40.43      42.99        
 36 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     38.79      43.22        
 37 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR             41.54      43.38        
 38 Cortez, Kevin N     10 NCAC-MR                42.00      43.92        
 39 Pena, Becquer D     10 APEX-MR                46.83      43.96        
 40 Rios, Jared J        9 Middies-MR             45.67      44.36        
 41 Ma, Kevin W          9 PATS-MR                36.02      45.97        
 42 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR                47.95      46.34        
 43 Thomas, Moane        9 WAC-MR                 47.84      46.39        
 44 Gagnon, Alex         9 Middies-MR             45.74      46.82        
 45 Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR             48.64      48.28        
 46 Murray, Tristan D    9 RFAC-MR                59.43      50.11        
 47 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR     42.67      51.29        
 48 Ali-Ahmad, Ramy     10 APEX-MR                51.98      51.59        
 49 Lavrov, Artem       10 WAC-MR               1:03.07      54.61        
 50 Borak, Max E         9 APEX-MR              1:02.14      58.83        
 51 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              1:00.93    1:02.34        
 52 Giannotti, Johnny    9 Sachem-MR            1:26.28    1:21.37        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              1:12.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:09.73    1:06.12 ZONE    20  
                  31.40     1:06.12 (34.72)                                        
  2 Pragnell, Tristan   10 Agua Swim Team-MR    1:09.21    1:09.28 ZONE    17  
                  33.14     1:09.28 (36.14)                                        
  3 Lai, Christopher B  10 HS-MR                1:12.75    1:13.39         16  
                  34.72     1:13.39 (38.67)                                        
  4 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   1:23.34    1:14.53         15  
                  36.13     1:14.53 (38.40)                                        
  5 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR    1:16.40    1:15.70         14  
                  36.36     1:15.70 (39.34)                                        
  6 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              1:15.04    1:16.62         13  
  7 Varrichio, Chris R   9 Sachem-MR            1:15.64    1:16.79         12  
                  35.79     1:16.79 (41.00)                                        
  8 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              1:21.71    1:16.95         11  
  9 Patel, Kush A       10 HVD-MR               1:15.16    1:17.13          9  
                  36.19     1:17.13 (40.94)                                        
 10 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              1:21.78    1:17.21          7  
                  36.55     1:17.21 (40.66)                                        
 11 Chen, Darian        10 NCAC-MR              1:19.00    1:18.14          6  
                  37.24     1:18.14 (40.90)                                        
 12 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:20.39    1:19.47          5  
                  38.41     1:19.47 (41.06)                                        
 13 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    1:18.58    1:20.22          4  
                  38.34     1:20.22 (41.88)                                        
 14 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    1:23.78    1:20.47          3  
                  37.48     1:20.47 (42.99)                                        
 15 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR    1:21.32    1:20.56          2  
 16 Holan, Steve         9 PATS-MR              1:16.16    1:21.03          1  
 17 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   1:27.25    1:23.61        
 18 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR              1:29.05    1:23.74        
                  38.43     1:23.74 (45.31)                                        
 19 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR              1:30.55    1:23.83        
                  38.69     1:23.83 (45.14)                                        
 20 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR    1:22.44    1:24.65        
                  40.36     1:24.65 (44.29)                                        
 21 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:31.65    1:24.95        
                  39.25     1:24.95 (45.70)                                        
 22 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   1:36.43    1:25.41        
                  42.25     1:25.41 (43.16)                                        
 23 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:21.34    1:25.46        
                  40.27     1:25.46 (45.19)                                        
 24 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR            1:21.51    1:25.48        
                  39.49     1:25.48 (45.99)                                        
 25 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR             1:25.43    1:26.20        
                  42.76     1:26.20 (43.44)                                        
 26 Hu, Kevin           10 HS-MR                1:29.45    1:26.41        
 27 Peng, Greg W         9 APEX-MR              1:26.16    1:27.19        
                  40.74     1:27.19 (46.45)                                        
 28 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    1:25.00    1:27.57        
                  42.16     1:27.57 (45.41)                                        
 29 Laskey, Ian          9 WAC-MR               1:28.49    1:27.71        
                  42.14     1:27.71 (45.57)                                        
 30 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR              1:33.51    1:28.16        
                  43.16     1:28.16 (45.00)                                        
 31 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR   1:27.78    1:28.44        
 32 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR              1:36.28    1:29.30        
 33 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:35.65    1:29.35        
                  42.23     1:29.35 (47.12)                                        
 34 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR   1:38.89    1:29.78        
 35 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR               1:31.46    1:30.48        
                  43.53     1:30.48 (46.95)                                        
 36 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR               1:41.24    1:31.39        
                  43.12     1:31.39 (48.27)                                        
 37 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   1:30.45    1:32.63        
                  45.00     1:32.63 (47.63)                                        
 38 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:37.47    1:34.22        
                  46.85     1:34.22 (47.37)                                        
 39 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    1:43.58    1:36.17        
                  46.17     1:36.17 (50.00)                                        
 40 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR    1:40.87    1:37.18        
                  46.50     1:37.18 (50.68)                                        
 41 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              1:49.74    1:38.51        
                  47.57     1:38.51 (50.94)                                        
 42 Kopec, Ernie R       9 BBSC-MR              2:10.55    1:38.98        
                  44.11     1:38.98 (54.87)                                        
 43 Lombardo, James      9 WAC-MR               1:45.52    1:39.53        
                  46.23     1:39.53 (53.30)                                        
 44 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR    1:40.12    1:39.79        
                  47.81     1:39.79 (51.98)                                        
 45 Ma, Kevin W          9 PATS-MR              1:39.02    1:40.74        
                  47.35     1:40.74 (53.39)                                        
 46 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR    1:44.76    1:42.17        
 47 Lipton, Matthew     10 Agua Swim Team-MR    1:38.34    1:42.75        
 48 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              1:51.82    1:44.40        
                  49.94     1:44.40 (54.46)                                        
 49 Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              2:03.41    1:51.63        
                  51.99     1:51.63 (59.64)                                        
 50 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR   1:34.56    1:54.50        
                  53.97   1:54.50 (1:00.53)                                        
 51 Chosed, Zachary A   10 Agua Swim Team-MR    1:57.61    2:01.70        
                  54.58   2:01.70 (1:07.12)                                        
 52 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              2:15.03    2:07.91        
                  59.21   2:07.91 (1:08.70)                                        
 53 DeLuca, Christian   10 PATS-MR              1:51.00    2:08.64        
                1:02.28   2:08.64 (1:06.36)                                        
 -- Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR    1:24.95         DQ        
      False start
 
Boys 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:34.09  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              2:35.52    2:26.47 ZONE    20  
                                1:11.19 ( )   2:26.47 (1:15.28)                    
  2 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   2:44.69    2:42.04         17  
                                1:18.31 ( )     2:01.59 (43.28)     2:42.04 (40.45)
  3 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              2:42.03    2:47.61         16  
                  39.05     1:21.43 (42.38)     2:05.93 (44.50)     2:47.61 (41.68)
  4 Holan, Steve         9 PATS-MR              2:41.80    2:48.55         15  
                  38.24     1:20.91 (42.67)     2:05.87 (44.96)     2:48.55 (42.68)
  5 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              3:03.97    2:55.33         14  
                                1:25.63 ( )   2:55.33 (1:29.70)                    
  6 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   2:53.44    2:55.99         13  
                                1:25.73 ( )   2:55.99 (1:30.26)                    
  7 Konviser, Eric L    10 WAC-MR               2:57.69    2:56.57         12  
                  38.59     1:23.93 (45.34)     2:11.35 (47.42)     2:56.57 (45.22)
  8 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   2:51.20    2:56.60         11  
                  39.12     1:24.85 (45.73)     2:12.71 (47.86)     2:56.60 (43.89)
  9 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR              3:20.55    3:00.63          9  
                  40.38     1:27.66 (47.28)     2:15.75 (48.09)     3:00.63 (44.88)
 10 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   3:19.28    3:00.99          7  
                                1:27.15 ( )   3:00.99 (1:33.84)                    
 11 Jackson, Flash C    10 PATS-MR              2:58.61    3:01.23          6  
                                1:25.99 ( )   3:01.23 (1:35.24)                    
 12 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR             3:02.38    3:01.94          5  
                  40.91     1:29.47 (48.56)     2:20.40 (50.93)     3:01.94 (41.54)
 13 Greenberg, Michael  10 WAC-MR               3:45.45    3:03.40          4  
                                1:29.31 ( )   3:03.40 (1:34.09)                    
 14 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR              3:24.15    3:05.37          3  
                                1:31.04 ( )   3:05.37 (1:34.33)                    
 15 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR            3:12.16    3:06.71          2  
                                1:30.48 ( )   3:06.71 (1:36.23)                    
 16 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   3:05.56    3:08.05          1  
                  42.36     1:32.28 (49.92)     2:22.43 (50.15)     3:08.05 (45.62)
 17 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR              3:31.99    3:09.40        
                  43.07     1:33.05 (49.98)     2:23.98 (50.93)     3:09.40 (45.42)
 18 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   2:51.67    3:11.36        
                                1:31.55 ( )   3:11.36 (1:39.81)                    
 19 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR              3:21.01    3:12.36        
                  42.04     1:32.82 (50.78)     2:23.72 (50.90)     3:12.36 (48.64)
 20 Peng, Greg W         9 APEX-MR              3:09.00    3:13.57        
                                1:31.56 ( )   3:13.57 (1:42.01)                    
 21 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              3:26.86    3:14.64        
                                1:33.22 ( )   3:14.64 (1:41.42)                    
 22 Askri, Jason         9 HS-MR                3:28.26    3:16.44        
                                1:34.55 ( )   3:16.44 (1:41.89)                    
 23 Wyckoff, Bradley G   9 BBSC-MR              3:30.55    3:18.05        
                  44.63     1:37.70 (53.07)   3:18.05 (1:40.35)                    
 24 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR           3:27.31    3:19.47        
                  43.90     1:34.85 (50.95)   3:19.47 (1:44.62)                    
 25 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR           3:36.86    3:19.78        
                                1:37.09 ( )   3:19.78 (1:42.69)                    
 26 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   3:13.29    3:21.14        
                                1:36.69 ( )   3:21.14 (1:44.45)                    
 27 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR            3:21.99    3:21.79        
                  43.42     1:33.06 (49.64)     2:28.63 (55.57)     3:21.79 (53.16)
 28 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR   3:00.56    3:22.34        
                                1:36.64 ( )   3:22.34 (1:45.70)                    
 29 LaBianca, Jack B     9 BBSC-MR              3:54.74    3:32.66        
                                1:38.98 ( )   3:32.66 (1:53.68)                    
 30 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              3:37.73    3:37.96        
                  49.54     1:45.41 (55.87)     2:43.17 (57.76)     3:37.96 (54.79)
 31 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              3:38.01    3:41.41        
                                1:45.16 ( )   3:41.41 (1:56.25)                    
 32 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR   3:23.45    3:50.29        
                  47.89   1:49.75 (1:01.86)   2:51.92 (1:02.17)     3:50.29 (58.37)
 33 Rios, Jared J        9 Middies-MR           4:22.11    3:57.98        
                  50.03   1:52.15 (1:02.12)   2:59.82 (1:07.67)     3:57.98 (58.16)
 34 Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR           4:00.14    3:59.50        
                  51.89   1:55.25 (1:03.36)   3:01.07 (1:05.82)     3:59.50 (58.43)
 
Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                39.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pragnell, Tristan   10 Agua Swim Team-MR      34.89      36.30 ZONE    20  
  2 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                38.67      36.84 ZONE    17  
  3 Patel, Kush A       10 HVD-MR                 37.81      39.90         16  
  4 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR      38.56      39.99         15  
  5 Varrichio, Chris R   9 Sachem-MR              41.34      41.37         14  
  6 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                41.87      41.44         13  
  7 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR     43.23      41.50         12  
  8 Lai, Christopher B  10 HS-MR                  40.19      41.67         11  
  9 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR                42.91      42.79          9  
 10 Chen, Darian        10 NCAC-MR                41.00      43.28          7  
 11 Holan, Steve         9 PATS-MR                41.43      44.21          6  
 12 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     47.69      44.49          5  
 13 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR                48.79      44.68          4  
 14 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      42.72      44.98          3  
 15 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                50.30      45.32          2  
 16 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      44.08      45.35          1  
 17 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     43.29      45.50        
 18 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR     48.98      45.97        
 19 Horgan, Edward L    10 HVD-MR                 47.64      46.08        
 20 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR               44.08      46.14        
 21 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR      44.76      46.41        
 22 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR                48.05      46.45        
 23 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR                48.35      46.65        
 24 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     50.73      46.74        
 25 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      46.84      46.76        
 26 Kopec, Ernie R       9 BBSC-MR                52.28      47.29        
 27 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     43.29      47.41        
 28 Peng, Greg W         9 APEX-MR                45.65      47.42        
 29 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     49.79      47.86        
 30 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR              46.48      48.68        
 31 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR      50.16      48.77        
 32 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR                 47.98      48.78        
 33 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR                47.88      48.82        
 34 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR                 50.74      49.20        
 35 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR                54.68      49.22        
 36 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      47.36      49.51        
 37 Ma, Kevin W          9 PATS-MR                46.69      49.65        
 38 Wu, Patrick          9 RFAC-MR                54.44      50.71        
 39 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR      48.55      51.08        
 40 Lombardo, James      9 WAC-MR               1:01.09      51.33        
 41 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR      49.52      51.47        
 42 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR      55.11      53.76        
 43 Geller, Russell      9 WAC-MR                 57.25      54.57        
 44 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR     53.56      55.68        
 45 Chosed, Zachary A   10 Agua Swim Team-MR      51.09      56.48        
 46 Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              1:13.23      59.80        
 47 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              1:04.59      59.98        
 48 Giannotti, Johnny    9 Sachem-MR            1:52.88    1:38.89        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:24.89  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Evan E      10 Sachem-MR            1:23.44    1:26.50         20  
                  42.13     1:26.50 (44.37)                                        
  2 Patel, Kush A       10 HVD-MR               1:07.62    1:28.33         17  
  3 Lai, Christopher B  10 HS-MR                1:27.86    1:29.56         16  
                  44.38     1:29.56 (45.18)                                        
  4 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              1:26.77    1:29.59         15  
                  44.77     1:29.59 (44.82)                                        
  5 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   1:34.84    1:32.02         14  
                  44.75     1:32.02 (47.27)                                        
  6 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR              1:41.07    1:32.56         13  
                  45.69     1:32.56 (46.87)                                        
  7 Holan, Steve         9 PATS-MR              1:27.17    1:32.69         12  
                  44.66     1:32.69 (48.03)                                        
  8 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR              1:42.93    1:33.90         11  
                  45.46     1:33.90 (48.44)                                        
  9 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR   1:35.67    1:34.18          9  
 10 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:47.29    1:36.67          7  
 11 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR             1:32.43    1:36.89          6  
 12 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR              1:50.08    1:37.97          5  
 13 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:31.79    1:38.20          4  
 14 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR              1:50.55    1:38.82          3  
 15 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR               1:42.15    1:39.32          2  
 16 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR              1:44.04    1:40.57          1  
 17 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR            1:40.91    1:40.93        
 18 Ma, Kevin W          9 PATS-MR              1:37.38    1:41.37        
                  48.68     1:41.37 (52.69)                                        
 19 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR            1:46.95    1:41.86        
 20 Wyckoff, Bradley G   9 BBSC-MR              2:01.55    1:42.39        
                  49.22     1:42.39 (53.17)                                        
 21 Askri, Jason         9 HS-MR                1:47.24    1:44.26        
 22 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR               1:51.35    1:44.46        
 23 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR   1:56.01    1:44.91        
                  52.64     1:44.91 (52.27)                                        
 24 Kwan, William        9 WAC-MR               1:56.73    1:45.64        
 25 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              1:55.33    1:47.55        
 26 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              1:55.10    1:47.94        
                  51.60     1:47.94 (56.34)                                        
 27 Cortez, Kevin N     10 NCAC-MR              1:55.00    1:51.84        
                  50.63   1:51.84 (1:01.21)                                        
 28 Pena, Becquer D     10 APEX-MR              1:54.82    1:52.27        
                  54.76     1:52.27 (57.51)                                        
 29 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR   1:46.67    1:59.86        
 30 Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              2:37.12    2:06.96        
 31 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              2:10.83    2:07.34        
                1:02.69   2:07.34 (1:04.65)                                        
 -- LaBianca, Jack B     9 BBSC-MR              2:21.81         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                1:01.08        DQ (1:01.65)                                        
 -- Borak, Max E         9 APEX-MR              2:15.99         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                1:02.83        DQ (1:08.49)                                        
 -- Peng, Greg W         9 APEX-MR              1:37.83         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  49.57          DQ (48.99)                                        
 -- Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   1:43.67         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:46.07         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   1:57.21         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                45.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                41.95      39.90 ZONE    20  
  2 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR     50.07      45.03 ZONE    17  
  3 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                42.53      45.66         16  
  4 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR                47.78      45.73         15  
  5 Lai, Christopher B  10 HS-MR                  45.06      46.00         14  
  6 Konviser, Eric L    10 WAC-MR                 45.29      46.77         13  
  7 Chen, Darian        10 NCAC-MR                45.00      47.20         12  
  8 Fisher, Evan E      10 Sachem-MR              44.91      48.92         11  
  9 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR     59.58      49.81          9  
 10 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     57.29      51.05          7  
 11 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR              48.57      51.28          6  
 12 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR                54.53      51.35          5  
 13 Zhang, John          9 NCAC-MR                52.00      51.85          4  
 14 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR                 55.57      52.22          3  
 15 Laskey, Ian          9 WAC-MR                 51.52      53.12          2  
 16 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR                53.42      53.36          1  
 17 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                50.55      53.66        
 18 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR              58.79      53.97        
 19 Peng, Greg W         9 APEX-MR                51.88      54.07        
 20 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             59.24      54.23        
 21 Holan, Steve         9 PATS-MR                49.14      54.42        
 22 Greenberg, Michael  10 WAC-MR                 55.04      54.63        
 22 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     58.84      54.63        
 24 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR                 52.03      54.72        
 25 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR                57.76      55.58        
 26 Roychoudhury, Deva  10 Middies-MR             49.44      56.08        
 27 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     52.19      56.54        
 28 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR                59.60      56.76        
 29 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR                57.63      57.44        
 30 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR     48.79      57.74        
 31 Cortez, Kevin N     10 NCAC-MR                55.00      58.21        
 32 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR     55.78      58.22        
 33 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     52.34      58.89        
 34 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              1:05.72      59.45        
 35 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR               55.16      59.56        
 36 Geller, Russell      9 WAC-MR               1:06.33      59.89        
 36 Kwan, William        9 WAC-MR               1:02.18      59.89        
 38 Ma, Kevin W          9 PATS-MR                55.20    1:00.27        
 39 Lavrov, Artem       10 WAC-MR               1:03.43    1:00.40        
 40 Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR             59.76    1:01.49        
 41 Thomas, Moane        9 WAC-MR               1:09.40    1:01.84        
 42 Askri, Jason         9 HS-MR                1:02.94    1:03.45        
 43 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              1:07.46    1:05.96        
 44 Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              1:00.01    1:08.02        
 45 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              1:17.05    1:09.96        
 46 Giannotti, Johnny    9 Sachem-MR            1:44.76    1:37.53        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:37.99  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:32.93    1:30.41 ZONE    20  
                  43.54     1:30.41 (46.87)                                        
  2 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    1:32.23    1:31.20 ZONE    17  
  3 Hyde, Andrew J      10 Agua Swim Team-MR    1:29.51    1:32.41 ZONE    16  
                  44.72     1:32.41 (47.69)                                        
  4 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   1:48.09    1:37.30 ZONE    15  
                  46.37     1:37.30 (50.93)                                        
  5 Jackson, Flash C    10 PATS-MR              1:37.62    1:39.77         14  
                  46.12     1:39.77 (53.65)                                        
  6 Lai, Christopher B  10 HS-MR                1:37.49    1:40.93         13  
                  48.18     1:40.93 (52.75)                                        
  7 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              1:44.98    1:44.37         12  
  8 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR    1:46.34    1:47.25         11  
                  53.17     1:47.25 (54.08)                                        
  9 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   1:45.88    1:48.21          9  
                  54.87     1:48.21 (53.34)                                        
 10 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR            1:45.14    1:49.78          7  
                  52.66     1:49.78 (57.12)                                        
 11 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR               1:51.75    1:50.94          6  
 12 Varrichio, Chris R   9 Sachem-MR            1:54.04    1:51.47          5  
                  53.07     1:51.47 (58.40)                                        
 13 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:51.20    1:51.92          4  
                  12.67   1:51.92 (1:39.25)                                        
 14 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR              1:59.10    1:53.73          3  
                  52.26   1:53.73 (1:01.47)                                        
 15 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:50.67    1:54.49          2  
                  54.88     1:54.49 (59.61)                                        
 16 Holan, Steve         9 PATS-MR              1:46.67    1:55.10          1  
 17 Peng, Greg W         9 APEX-MR              1:59.05    1:55.39        
                  53.84   1:55.39 (1:01.55)                                        
 18 Laskey, Ian          9 WAC-MR               1:54.93    1:56.53        
                  56.37   1:56.53 (1:00.16)                                        
 19 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   1:57.89    1:58.34        
                  56.82   1:58.34 (1:01.52)                                        
 20 Hu, Kevin           10 HS-MR                2:01.48    1:58.50        
                  58.39   1:58.50 (1:00.11)                                        
 21 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR    2:02.29    2:00.03        
                  59.40   2:00.03 (1:00.63)                                        
 22 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR              1:15.55    2:01.09        
                  56.98   2:01.09 (1:04.11)                                        
 23 Lombardo, James      9 WAC-MR               1:10.00    2:01.81        
                  57.97   2:01.81 (1:03.84)                                        
 24 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    2:01.56    2:02.10        
                1:01.17   2:02.10 (1:00.93)                                        
 25 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR               1:56.49    2:03.07        
                  57.85   2:03.07 (1:05.22)                                        
 26 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR              2:08.49    2:04.15        
                1:01.65   2:04.15 (1:02.50)                                        
 27 Ma, Kevin W          9 PATS-MR              1:55.87    2:04.47        
                  54.04   2:04.47 (1:10.43)                                        
 28 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR    2:05.18    2:08.20        
                  59.39   2:08.20 (1:08.81)                                        
 29 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              2:14.56    2:09.94        
                1:02.28   2:09.94 (1:07.66)                                        
 30 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR    2:08.92    2:12.81        
                1:03.98   2:12.81 (1:08.83)                                        
 31 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              2:10.72    2:12.90        
 32 DeLuca, Christian   10 PATS-MR              2:31.25    2:18.51        
                1:08.07   2:18.51 (1:10.44)                                        
 33 Chosed, Zachary A   10 Agua Swim Team-MR    2:16.50    2:25.17        
                1:10.21   2:25.17 (1:14.96)                                        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                37.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR      34.81      34.95 ZONE    20  
  2 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR                36.94      36.42 ZONE    17  
  3 Hyde, Andrew J      10 Agua Swim Team-MR      36.94      37.50         16  
  4 Jackson, Flash C    10 PATS-MR                38.05      37.70         15  
  5 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR      39.36      38.73         14  
  6 Chen, Darian        10 NCAC-MR                39.00      39.15         13  
  7 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR                41.20      39.49         12  
  8 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR      38.52      41.24         11  
  9 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR     49.24      42.31          9  
 10 Lombardo, James      9 WAC-MR               1:25.17      43.10          7  
 11 Patel, Kush A       10 HVD-MR                 39.13      44.09          6  
 12 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      42.87      44.24          5  
 13 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     57.49      44.40          4  
 14 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR      44.70      44.72          3  
 15 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR      42.26      45.04          2  
 16 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     40.89      46.09          1  
 17 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR                46.90      46.11        
 18 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      45.23      46.55        
 19 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR               45.20      46.58        
 20 Horgan, Edward L    10 HVD-MR                 45.28      47.45        
 21 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR                50.89      47.77        
 22 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR     45.50      48.70        
 23 Byrne, Jaden N       9 BBSC-MR                49.99      48.92        
 24 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     42.99      49.79        
 25 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     42.78      50.67        
 26 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR                 46.86      50.86        
 27 Shemetov, Daniel B  10 BBSC-MR                51.38      51.66        
 28 Kopec, Ernie R       9 BBSC-MR                56.68      54.00        
 29 Ma, Kevin W          9 PATS-MR                51.05      54.21        
 30 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR                58.44      54.55        
 31 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR     52.34      59.57        
 32 Wu, Patrick          9 RFAC-MR                57.11    1:00.69        
 33 Geller, Russell      9 WAC-MR               1:05.15    1:04.48        
 -- Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              1:03.66         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:24.99  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              1:19.18    1:23.06 ZONE    20  
                  39.18     1:23.06 (43.88)                                        
  2 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:27.57    1:23.73 ZONE    17  
                  38.93     1:23.73 (44.80)                                        
  3 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR              1:45.69    1:33.09         16  
  4 Jackson, Flash C    10 PATS-MR              1:29.46    1:33.43         15  
                  42.85     1:33.43 (50.58)                                        
  5 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              1:40.02    1:33.60         14  
                  44.51     1:33.60 (49.09)                                        
  6 Konviser, Eric L    10 WAC-MR               1:34.14    1:35.62         13  
                  43.16     1:35.62 (52.46)                                        
  7 Lai, Christopher B  10 HS-MR                1:29.26    1:36.44         12  
  8 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   1:30.79    1:42.64         11  
  9 Greenberg, Michael  10 WAC-MR               1:50.00    1:44.36          9  
 10 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   1:36.56    1:47.84          7  
 11 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR   1:41.34    1:52.63          6  
                  55.94     1:52.63 (56.69)                                        
 12 Laskey, Ian          9 WAC-MR               1:47.80    1:54.77          5  
                  52.31   1:54.77 (1:02.46)                                        
 13 Patel, Kush A       10 HVD-MR               1:10.26    1:55.62          4  
                  48.06   1:55.62 (1:07.56)                                        
 14 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:36.54    1:58.27          3  
 15 LaBianca, Jack B     9 BBSC-MR              2:18.40    2:14.39          2  
                1:01.17   2:14.39 (1:13.22)                                        
 -- Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:50.78         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Askri, Jason         9 HS-MR                2:06.87         DQ        
      Arms underwater recovery
                  56.88        DQ (1:00.04)                                        
 
Boys 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:57.89  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              2:57.02    2:48.25 ZONE    20  
                  38.93     1:23.08 (44.15)   2:48.25 (1:25.17)                    
  2 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    2:48.12    2:48.33 ZONE    17  
                  37.12     1:20.80 (43.68)     2:11.99 (51.19)     2:48.33 (36.34)
  3 Pragnell, Tristan   10 Agua Swim Team-MR    2:52.19    2:53.67 ZONE    16  
                  35.53     1:19.39 (43.86)     2:14.98 (55.59)     2:53.67 (38.69)
  4 Hyde, Andrew J      10 Agua Swim Team-MR    2:54.57    2:59.34         15  
                  38.37     1:27.14 (48.77)     2:17.77 (50.63)     2:59.34 (41.57)
  5 Rizzo, Gio M        10 PATS-MR              3:01.75    3:04.65         14  
                  39.16                             2:23.68 ( )     3:04.65 (40.97)
  6 Lai, Christopher B  10 HS-MR                3:04.38    3:08.36         13  
                  44.01     1:32.07 (48.06)     2:27.69 (55.62)     3:08.36 (40.67)
  7 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    3:11.37    3:09.85         12  
                  39.90     1:29.57 (49.67)     2:26.92 (57.35)     3:09.85 (42.93)
  8 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   3:08.89    3:10.36         11  
                  47.06     1:34.60 (47.54)   3:10.36 (1:35.76)                    
  9 Jackson, Flash C    10 PATS-MR              3:10.39    3:14.13          9  
                  41.71     1:31.68 (49.97)     2:29.66 (57.98)     3:14.13 (44.47)
 10 Holan, Steve         9 PATS-MR              3:08.44    3:19.24          7  
                  44.61   3:19.24 (2:34.63)                                        
 11 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR    3:13.01    3:19.43          6  
                  48.69     1:39.29 (50.60)   2:43.14 (1:03.85)     3:19.43 (36.29)
 12 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              3:22.42    3:19.79          5  
                  45.43     1:39.96 (54.53)     2:36.05 (56.09)     3:19.79 (43.74)
 13 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              3:35.53    3:21.90          4  
                  48.61     1:38.66 (50.05)   2:39.67 (1:01.01)     3:21.90 (42.23)
 14 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR              3:30.42    3:26.54          3  
                                1:39.92 ( )   2:43.10 (1:03.18)     3:26.54 (43.44)
 15 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR             3:27.74    3:27.51          2  
                  47.62                             2:46.66 ( )     3:27.51 (40.85)
 16 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   3:20.98    3:28.69          1  
                                1:43.73 ( )   3:28.69 (1:44.96)                    
 17 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              3:45.64    3:29.97        
                  54.93     1:42.61 (47.68)     2:41.26 (58.65)     3:29.97 (48.71)
 18 Laskey, Ian          9 WAC-MR               3:28.67    3:31.69        
                  52.03                             2:37.67 ( )     3:31.69 (54.02)
 19 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR              3:42.83    3:35.55        
                  52.76     1:44.07 (51.31)   2:50.37 (1:06.30)     3:35.55 (45.18)
 20 Paroly, Joshua G    10 Sachem-MR            3:43.81    3:36.13        
                  49.32   1:50.01 (1:00.69)     2:49.54 (59.53)     3:36.13 (46.59)
 21 Hu, Kevin           10 HS-MR                3:50.00    3:40.33        
                  53.68     1:47.30 (53.62)   2:52.67 (1:05.37)     3:40.33 (47.66)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  SUPE Super Sectional 2014
                29.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR                30.94      29.03 ZONE    20  
  2 Owens, Mark         12 Sachem-MR              28.31      29.09 ZONE    17  
  3 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                28.83      29.12 ZONE    16  
  4 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR                31.00      31.17         15  
  5 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR      29.80      31.36         14  
  6 Dong, Ethan S       12 BBSC-MR                33.11      31.38         13  
  7 Holman, Thomas S    12 PATS-MR                31.80      31.70         12  
  8 Afifi, Omar         12 NCAC-MR                32.00      31.91         11  
  9 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR                32.51      31.99          9  
 10 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR     35.42      32.51          7  
 11 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR      33.02      32.67          6  
 12 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR                32.39      32.91          5  
 13 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR                36.02      32.96          4  
 14 Eng, Alec J         12 BBSC-MR                36.61      33.07          3  
 15 Liu, Alex J         12 NDAC-MR                32.30      33.34          2  
 16 Xin, Alex           12 RFAC-MR                36.64      33.41          1  
 17 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR              33.50      33.54        
 18 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR      33.49      33.58        
 19 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR                36.22      33.66        
 20 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR      32.96      33.70        
 21 McGregor, Matt J    12 PATS-MR                32.41      33.76        
 22 Davis, Avery J      12 Sachem-MR              33.03      33.86        
 23 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR      34.40      33.88        
 24 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR              34.06      34.18        
 25 Huang, Matthew K    11 PATS-MR                33.87      34.22        
 25 Abrams, Arty A      11 PATS-MR                35.97      34.22        
 27 Hyde, Michael J     12 Agua Swim Team-MR      34.72      34.43        
 28 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR     41.43      34.78        
 29 Turner, Cole V      12 HVD-MR                 33.97      34.93        
 30 Zametko, Nikita     11 HS-MR                  34.93      35.63        
 31 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      35.20      35.73        
 32 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR     42.91      35.89        
 33 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 37.53      36.54        
 34 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR      35.69      36.94        
 35 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR                37.50      37.09        
 36 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              36.78      37.42        
 37 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR                36.13      37.43        
 38 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR     46.30      37.70        
 39 Hagan, Michael J    11 PATS-MR                38.08      38.12        
 40 Rozenfeld, Samuel   12 WAC-MR                 38.61      38.23        
 41 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     43.71      38.56        
 42 Abramson, David     12 WAC-MR                 39.67      39.31        
 43 Messina, Michael A  11 RFAC-MR                38.71      40.35        
 44 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR     35.79      40.84        
 45 McCafferty, John    12 WAC-MR                 41.34      42.21        
 46 Holman, Nicholas    12 PATS-MR                53.97      44.88        
 47 Gaider, Daniel      12 WAC-MR                 45.34      49.71        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  SUPE Super Sectional 2014
              1:04.59  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              1:03.38    1:03.47 ZONE    20  
                  31.25     1:03.47 (32.22)                                        
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:08.34    1:07.65         17  
                  32.68     1:07.65 (34.97)                                        
  3 Owens, Mark         12 Sachem-MR            1:07.23    1:07.99         16  
                  32.41     1:07.99 (35.58)                                        
  4 Dong, Ethan S       12 BBSC-MR              1:12.67    1:08.39         15  
                  33.24     1:08.39 (35.15)                                        
  5 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              1:07.92    1:08.40         14  
                  33.51     1:08.40 (34.89)                                        
  6 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:11.33    1:11.02         13  
  7 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:16.96    1:11.99         12  
  8 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   1:17.39    1:12.01         11  
                  34.22     1:12.01 (37.79)                                        
  9 Kipshidze, George   12 Sachem-MR            1:13.90    1:12.71          9  
                  34.10     1:12.71 (38.61)                                        
 10 Pena, Matt          12 APEX-MR              1:16.49    1:14.12          7  
 11 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:18.53    1:14.15          6  
 12 McGregor, Matt J    12 PATS-MR              1:10.38    1:14.47          5  
                  35.37     1:14.47 (39.10)                                        
 13 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR              1:19.03    1:15.23          4  
                  36.85     1:15.23 (38.38)                                        
 14 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR            1:14.86    1:15.34          3  
                  36.34     1:15.34 (39.00)                                        
 15 Abrams, Arty A      11 PATS-MR              1:18.52    1:15.67          2  
                  36.99     1:15.67 (38.68)                                        
 16 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:30.17    1:15.76          1  
 17 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              1:12.04    1:17.45        
                  36.42     1:17.45 (41.03)                                        
 18 Xin, Alex           12 RFAC-MR              1:21.74    1:17.62        
                  36.75     1:17.62 (40.87)                                        
 19 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            1:19.35    1:17.86        
                  37.51     1:17.86 (40.35)                                        
 20 Turner, Cole V      12 HVD-MR               1:25.46    1:18.51        
 21 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   1:11.46    1:18.64        
                  38.05     1:18.64 (40.59)                                        
 22 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:20.97    1:19.64        
                  37.65     1:19.64 (41.99)                                        
 23 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            1:17.59    1:20.63        
                  37.00     1:20.63 (43.63)                                        
 24 Luba, Ryan C        11 Sachem-MR            1:21.41    1:20.93        
                  38.35     1:20.93 (42.58)                                        
 25 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR              1:21.25    1:22.78        
                  39.46     1:22.78 (43.32)                                        
 26 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR              1:19.16    1:23.58        
 27 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   1:40.05    1:24.07        
                  41.09     1:24.07 (42.98)                                        
 28 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR   1:38.62    1:25.46        
 29 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR           1:31.04    1:25.61        
                  40.01     1:25.61 (45.60)                                        
 30 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR   1:34.99    1:27.29        
                  42.05     1:27.29 (45.24)                                        
 31 Mangan, Kyle D      12 HVD-MR               1:26.30    1:28.59        
                  41.70     1:28.59 (46.89)                                        
 32 McCafferty, John    12 WAC-MR               1:30.26    1:29.86        
 33 Koseoglu, Okan      11 Sachem-MR            1:37.51    1:35.84        
                  44.27     1:35.84 (51.57)                                        
 34 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR   1:16.00    1:37.59        
                  44.28     1:37.59 (53.31)                                        
 35 Holman, Nicholas    12 PATS-MR              2:03.87    1:37.80        
 36 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR               1:41.30    1:41.37        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  SUPE Super Sectional 2014
              2:19.89  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              2:15.76    2:19.63 ZONE    20  
                  34.53     1:07.23 (32.70)     1:43.95 (36.72)     2:19.63 (35.68)
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              2:36.57    2:28.23         17  
                  32.86     1:12.01 (39.15)     1:51.26 (39.25)     2:28.23 (36.97)
  3 Dong, Ethan S       12 BBSC-MR              2:37.50    2:28.42         16  
                  33.54     1:12.22 (38.68)     1:51.98 (39.76)     2:28.42 (36.44)
  4 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   2:49.15    2:35.49         15  
                                1:12.52 ( )     1:55.25 (42.73)     2:35.49 (40.24)
  5 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              2:46.50    2:35.75         14  
                                1:17.36 ( )   2:35.75 (1:18.39)                    
  6 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              2:52.17    2:36.62         13  
                  35.19     1:15.42 (40.23)     1:58.00 (42.58)     2:36.62 (38.62)
  7 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              2:38.98    2:36.68         12  
                                1:13.79 ( )   2:36.68 (1:22.89)                    
  8 McGregor, Matt J    12 PATS-MR              2:37.49    2:38.44         11  
                                1:17.73 ( )     1:59.75 (42.02)     2:38.44 (38.69)
  9 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR           2:33.89    2:39.74          9  
                  36.63     1:16.61 (39.98)     1:59.10 (42.49)     2:39.74 (40.64)
 10 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   2:42.45    2:40.08          7  
                                1:16.49 ( )     1:58.53 (42.04)     2:40.08 (41.55)
 11 Abrams, Arty A      11 PATS-MR              2:48.78    2:45.05          6  
                  37.41     1:19.08 (41.67)   2:45.05 (1:25.97)                    
 12 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            2:54.52    2:46.16          5  
                  36.70     1:18.98 (42.28)   2:46.16 (1:27.18)                    
 13 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   2:44.44    2:46.98          4  
                                1:21.46 ( )   2:46.98 (1:25.52)                    
 14 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR            2:41.60    2:48.17          3  
                                1:19.80 ( )     2:04.97 (45.17)     2:48.17 (43.20)
 15 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR              2:52.53    2:49.32          2  
                  36.76     1:20.07 (43.31)     2:06.20 (46.13)     2:49.32 (43.12)
 16 Xin, Alex           12 RFAC-MR              2:57.03    2:51.23          1  
                                1:20.44 ( )   2:51.23 (1:30.79)                    
 17 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              2:42.26    2:52.01        
                                1:21.95 ( )   2:52.01 (1:30.06)                    
 18 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR              3:02.54    2:55.43        
                                1:24.31 ( )   2:55.43 (1:31.12)                    
 19 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            2:54.89    2:55.99        
                  40.20     1:24.95 (44.75)     2:11.29 (46.34)     2:55.99 (44.70)
 20 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR           3:14.21    2:57.50        
                  38.44     1:24.07 (45.63)     2:11.42 (47.35)     2:57.50 (46.08)
 21 Luba, Ryan C        11 Sachem-MR            3:05.23    2:59.34        
                                1:23.64 ( )   2:59.34 (1:35.70)                    
 22 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR   2:43.33    3:02.17        
                  40.58     1:26.84 (46.26)     2:15.80 (48.96)     3:02.17 (46.37)
 23 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   2:46.45    3:02.60        
                                1:27.45 ( )   3:02.60 (1:35.15)                    
 24 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR   2:45.55    3:27.33        
                  43.80     1:38.28 (54.48)     2:33.89 (55.61)     3:27.33 (53.44)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
                35.19  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                35.89      36.33         20  
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR                36.99      36.71         17  
  3 Dong, Ethan S       12 BBSC-MR                37.43      36.76         16  
  4 Owens, Mark         12 Sachem-MR              35.96      37.10         15  
  5 Kipshidze, George   12 Sachem-MR              38.77      37.81         14  
  6 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR     40.68      37.90         13  
  7 Holman, Thomas S    12 PATS-MR                36.49      37.96         12  
  8 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR                37.08      38.21         11  
  9 Davis, Avery J      12 Sachem-MR              39.87      38.57          9  
 10 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR                40.62      39.63          7  
 11 Pena, Matt          12 APEX-MR                42.34      40.55          6  
 12 Eng, Alec J         12 BBSC-MR                43.00      40.57          5  
 13 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR                43.20      40.90          4  
 14 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR     51.46      42.00          3  
 15 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 41.75      42.13          2  
 16 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR                41.04      42.66          1  
 17 Xin, Alex           12 RFAC-MR                44.18      42.80        
 18 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR                43.81      42.98        
 19 McGregor, Matt J    12 PATS-MR                39.05      43.03        
 20 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR                41.23      43.26        
 21 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR              42.65      43.28        
 22 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR     37.99      43.82        
 23 Abrams, Arty A      11 PATS-MR                44.75      44.18        
 24 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR     49.57      44.79        
 25 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     48.88      45.02        
 26 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              43.92      45.18        
 27 Mangan, Kyle D      12 HVD-MR                 45.01      45.28        
 28 Abramson, David     12 WAC-MR                 45.40      45.57        
 29 Rozenfeld, Samuel   12 WAC-MR                 46.77      45.90        
 30 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR                 48.32      46.46        
 31 Drummond, Jared     12 APEX-MR                47.30      46.90        
 32 McCafferty, John    12 WAC-MR                 46.96      47.90        
 33 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                50.45      48.12        
 34 Koseoglu, Okan      11 Sachem-MR              50.46      48.18        
 35 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR     41.56      48.27        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  SUPE Super Sectional 2014
              1:14.99  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              1:17.62    1:16.51         20  
                  37.69     1:16.51 (38.82)                                        
  2 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              1:17.57    1:16.91         17  
  3 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:21.46    1:17.47         16  
  4 Dong, Ethan S       12 BBSC-MR              1:23.38    1:18.20         15  
                  38.80     1:18.20 (39.40)                                        
  5 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   1:29.45    1:20.39         14  
                  39.08     1:20.39 (41.31)                                        
  6 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR              1:19.00    1:20.73         13  
  7 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:25.73    1:21.11         12  
                  39.03     1:21.11 (42.08)                                        
  8 Afifi, Omar         12 NCAC-MR              1:20.00    1:21.51         11  
  9 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:26.54    1:21.81          9  
                  39.88     1:21.81 (41.93)                                        
 10 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR         NT    1:23.06          7  
 11 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              1:21.37    1:23.30          6  
                  20.26   1:23.30 (1:03.04)                                        
 12 Huang, Jonathan     12 PATS-MR              1:18.85    1:24.09          5  
                  40.88     1:24.09 (43.21)                                        
 13 Zametko, Nikita     11 HS-MR                1:23.24    1:25.34          4  
                  42.99     1:25.34 (42.35)                                        
 14 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR    1:30.07    1:25.56          3  
                  42.43     1:25.56 (43.13)                                        
 15 McGregor, Matt J    12 PATS-MR              1:23.67    1:25.68          2  
                  42.42     1:25.68 (43.26)                                        
 16 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    1:24.49    1:26.15          1  
                  41.23     1:26.15 (44.92)                                        
 17 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            1:28.00    1:27.65        
                  41.55     1:27.65 (46.10)                                        
 18 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR              1:32.71    1:28.21        
 19 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR    1:29.15    1:28.62        
                  44.17     1:28.62 (44.45)                                        
 20 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:32.70    1:28.91        
                  42.64     1:28.91 (46.27)                                        
 21 Huang, Matthew K    11 PATS-MR              1:24.20    1:28.97        
                  43.00     1:28.97 (45.97)                                        
 22 Abrams, Arty A      11 PATS-MR              1:32.84    1:29.24        
                  43.66     1:29.24 (45.58)                                        
 23 Xin, Alex           12 RFAC-MR              1:36.28    1:30.11        
                  43.72     1:30.11 (46.39)                                        
 24 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:46.37    1:30.28        
                  44.63     1:30.28 (45.65)                                        
 25 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            1:36.98    1:30.62        
                  44.48     1:30.62 (46.14)                                        
 26 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR   1:47.06    1:31.86        
                  45.54     1:31.86 (46.32)                                        
 27 Messina, Michael A  11 RFAC-MR              1:32.13    1:33.50        
                  45.39     1:33.50 (48.11)                                        
 28 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR              1:34.07    1:35.01        
                  45.38     1:35.01 (49.63)                                        
 29 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            1:41.34    1:35.25        
                  46.47     1:35.25 (48.78)                                        
 30 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR              1:30.39    1:35.39        
                  47.04     1:35.39 (48.35)                                        
 31 Hagan, Michael J    11 PATS-MR              1:35.79    1:35.89        
 32 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   1:52.96    1:36.45        
 33 McCafferty, John    12 WAC-MR               1:38.98    1:42.54        
 34 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR   1:58.19    1:44.22        
                  50.76     1:44.22 (53.46)                                        
 35 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR   1:30.19    1:45.44        
                  40.64   1:45.44 (1:04.80)                                        
 36 Holman, Nicholas    12 PATS-MR              2:07.46    2:11.22        
                1:00.16   2:11.22 (1:11.06)                                        
 -- Gaider, Daniel      12 WAC-MR               2:22.59         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  50.39        DQ (1:11.69)                                        
 -- Abramson, David     12 WAC-MR               1:37.27         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  SUPE Super Sectional 2014
              2:39.99  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR    2:25.39    2:27.03 ZONE    20  
                  35.66     1:12.75 (37.09)     1:51.04 (38.29)     2:27.03 (35.99)
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    2:31.51    2:35.33 ZONE    17  
                  38.17     1:16.76 (38.59)     1:57.02 (40.26)     2:35.33 (38.31)
  3 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR    2:35.98    2:45.34         16  
                  40.51     1:23.05 (42.54)     2:06.42 (43.37)     2:45.34 (38.92)
  4 Dong, Ethan S       12 BBSC-MR              2:58.83    2:45.91         15  
                                1:20.56 ( )   2:45.91 (1:25.35)                    
  5 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              2:43.56    2:46.25         14  
                                1:21.39 ( )     2:04.38 (42.99)     2:46.25 (41.87)
  6 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR         NT    2:46.77         13  
                  39.01     1:20.68 (41.67)     2:04.83 (44.15)     2:46.77 (41.94)
  7 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    2:50.24    2:51.26         12  
                  39.87     1:24.04 (44.17)     2:08.90 (44.86)     2:51.26 (42.36)
  8 Hyde, Michael J     12 Agua Swim Team-MR    2:58.27    2:57.80         11  
                  41.81     1:26.99 (45.18)     2:13.78 (46.79)     2:57.80 (44.02)
  9 Huang, Jonathan     12 PATS-MR              3:08.73    2:58.47          9  
                  42.50     1:28.45 (45.95)     2:15.15 (46.70)     2:58.47 (43.32)
 10 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              3:20.21    3:02.54          7  
                  42.41     1:29.29 (46.88)     2:17.92 (48.63)     3:02.54 (44.62)
 11 Huang, Matthew K    11 PATS-MR              3:19.70    3:05.22          6  
                                1:29.64 ( )     2:19.03 (49.39)     3:05.22 (46.19)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
                39.49  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                42.32      40.36         20  
  2 Owens, Mark         12 Sachem-MR              38.95      40.69         17  
  3 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR                41.76      40.84         16  
  4 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR      40.33      41.32         15  
  5 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR                42.00      42.82         14  
  6 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR      42.67      43.16         13  
  7 Liu, Alex J         12 NDAC-MR                42.80      43.23         12  
  8 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR      42.72      43.32         11  
  9 Afifi, Omar         12 NCAC-MR                43.00      44.05          9  
 10 Davis, Avery J      12 Sachem-MR              44.58      44.69          7  
 11 Abrams, Arty A      11 PATS-MR                46.45      44.85          6  
 12 Huang, Matthew K    11 PATS-MR                45.46      45.21          5  
 13 Xin, Alex           12 RFAC-MR                54.73      46.03          4  
 14 Huang, Jonathan     12 PATS-MR                44.06      46.08          3  
 15 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 46.47      46.37          2  
 16 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              47.09      47.27          1  
 17 Staubi, Eli J       11 NDAC-MR                47.23      47.74        
 18 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR                50.48      48.49        
 19 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     53.82      49.76        
 20 Zametko, Nikita     11 HS-MR                  46.56      50.04        
 21 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR                49.40      50.31        
 22 Hagan, Michael J    11 PATS-MR                48.43      50.56        
 23 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      48.21      50.57        
 24 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR     49.20      50.91        
 25 Abramson, David     12 WAC-MR                 50.64      51.37        
 26 Turner, Cole V      12 HVD-MR                 50.26      53.05        
 27 Rozenfeld, Samuel   12 WAC-MR                 54.12      54.31        
 28 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR     45.99      57.81        
 29 Messina, Michael A  11 RFAC-MR                57.63      58.52        
 30 Gaider, Daniel      12 WAC-MR               1:02.30      59.57        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  SUPE Super Sectional 2014
              1:25.79  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kipshidze, George   12 Sachem-MR            1:29.48    1:30.07         20  
                  42.61     1:30.07 (47.46)                                        
  2 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:29.76    1:30.34         17  
                  43.41     1:30.34 (46.93)                                        
  3 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR           1:29.01    1:33.46         16  
                  43.92     1:33.46 (49.54)                                        
  4 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            1:44.12    1:42.20         15  
  5 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            1:38.68    1:43.86         14  
                  40.53   1:43.86 (1:03.33)                                        
  6 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR   1:46.13    1:44.55         13  
                  49.74     1:44.55 (54.81)                                        
  7 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            1:51.47    1:45.74         12  
                  50.58     1:45.74 (55.16)                                        
  8 Gotlib, Steven      11 WAC-MR               1:42.72    1:46.31         11  
                  51.41     1:46.31 (54.90)                                        
  9 Walsh, Zachary R    12 Middies-MR           1:53.21    1:46.85          9  
                  51.99     1:46.85 (54.86)                                        
 10 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR               1:47.36    1:47.82          7  
                  52.54     1:47.82 (55.28)                                        
 11 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              1:42.85    1:48.45          6  
 12 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR               2:03.83    2:02.82          5  
                  58.41   2:02.82 (1:04.41)                                        
 13 Rozenfeld, Samuel   12 WAC-MR               1:56.58    2:02.83          4  
                  59.74   2:02.83 (1:03.09)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  SUPE Super Sectional 2014
              3:00.59  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kipshidze, George   12 Sachem-MR            3:09.04    3:13.23         20  
                  43.53     1:32.80 (49.27)     2:25.27 (52.47)     3:13.23 (47.96)
  2 Lourenco, Matthew   12 Middies-MR           3:13.63    3:21.59         17  
                  46.02     1:38.20 (52.18)     2:31.40 (53.20)     3:21.59 (50.19)
  3 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              3:22.68    3:23.21         16  
                  46.11     1:37.69 (51.58)     2:32.13 (54.44)     3:23.21 (51.08)
  4 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR            3:24.17    3:34.55         15  
                  38.40   1:43.10 (1:04.70)   3:34.55 (1:51.45)                    
  5 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR   3:39.99    3:50.57         14  
                  52.16     1:49.86 (57.70)   2:51.50 (1:01.64)     3:50.57 (59.07)
  6 Abramson, David     12 WAC-MR               3:45.00    3:52.07         13  
                                1:53.15 ( )   3:52.07 (1:58.92)                    
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
                32.69  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR                32.97      31.81 ZONE    20  
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR                33.31      32.50 ZONE    17  
  3 Owens, Mark         12 Sachem-MR              33.21      35.26         16  
  4 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR                38.45      35.44         15  
  5 Holman, Thomas S    12 PATS-MR                34.84      35.84         14  
  6 Davis, Avery J      12 Sachem-MR              36.52      35.90         13  
  7 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR              37.01      37.43         12  
  8 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR     42.00      38.39         11  
  9 Eng, Alec J         12 BBSC-MR                43.25      39.52          9  
 10 McGregor, Matt J    12 PATS-MR                36.98      39.58          7  
 11 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR     48.14      40.27          6  
 12 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR                44.25      40.42          5  
 13 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR                 38.99      41.06          4  
 14 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR     39.99      41.14          3  
 15 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 40.62      41.22          2  
 16 Xin, Alex           12 RFAC-MR                46.09      41.40          1  
 17 Luba, Ryan C        11 Sachem-MR              42.89      41.90        
 17 Lyons, Nick A       12 Sachem-MR              41.41      41.90        
 19 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR              40.53      42.35        
 20 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR                40.73      42.62        
 21 Drummond, Jared     12 APEX-MR                44.90      43.10        
 22 Abrams, Arty A      11 PATS-MR                   NT      43.19        
 23 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR                42.26      43.23        
 24 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR     53.26      44.88        
 25 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     51.17      46.76        
 26 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                48.75      46.86        
 27 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR     39.29      47.96        
 28 Abramson, David     12 WAC-MR                 50.53      48.93        
 29 Rozenfeld, Samuel   12 WAC-MR                 48.35      49.40        
 30 McCafferty, John    12 WAC-MR                 50.92      50.52        
 31 Mangan, Kyle D      12 HVD-MR                 47.91      51.25        
 32 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR               1:00.00      55.57        
 33 Koseoglu, Okan      11 Sachem-MR              50.75    1:04.20        
 -- Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR     45.66         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  SUPE Super Sectional 2014
              1:12.99  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR    1:07.73    1:08.71 ZONE    20  
                  32.78     1:08.71 (35.93)                                        
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    1:08.20    1:10.42 ZONE    17  
                  33.30     1:10.42 (37.12)                                        
  3 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    1:11.74    1:14.10         16  
                  36.08     1:14.10 (38.02)                                        
  4 Liu, Alex J         12 NDAC-MR              1:15.12    1:16.66         15  
                  36.35     1:16.66 (40.31)                                        
  5 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:16.73    1:17.08         14  
  6 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR    1:20.19    1:21.18         13  
                  38.52     1:21.18 (42.66)                                        
  7 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:27.47    1:21.95         12  
                  40.22     1:21.95 (41.73)                                        
  8 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR    1:19.95    1:22.08         11  
                  39.37     1:22.08 (42.71)                                        
  9 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    1:36.52    1:22.48          9  
 10 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR    1:14.50    1:23.95          7  
                  37.94     1:23.95 (46.01)                                        
 11 Hyde, Michael J     12 Agua Swim Team-MR    1:38.01    1:24.48          6  
 12 McGregor, Matt J    12 PATS-MR              1:22.98    1:25.76          5  
 13 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR    1:22.46    1:26.19          4  
 14 Del Rosario, Eric   11 PATS-MR              1:26.67    1:26.95          3  
                  40.36     1:26.95 (46.59)                                        
 15 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    1:26.71    1:27.38          2  
                  39.43     1:27.38 (47.95)                                        
 16 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR            1:24.30    1:28.50          1  
                  39.85     1:28.50 (48.65)                                        
 17 Zametko, Nikita     11 HS-MR                1:23.18    1:30.03        
                  43.41     1:30.03 (46.62)                                        
 18 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:38.76    1:30.97        
                  40.21     1:30.97 (50.76)                                        
 19 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:26.55    1:32.42        
                  42.56     1:32.42 (49.86)                                        
 20 Staubi, Eli J       11 NDAC-MR              1:21.50    1:32.62        
                  43.91     1:32.62 (48.71)                                        
 21 Huang, Jonathan     12 PATS-MR              1:26.67    1:33.74        
                  43.34     1:33.74 (50.40)                                        
 22 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR              1:33.84    1:34.47        
                  43.92     1:34.47 (50.55)                                        
 23 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   1:36.67    1:38.00        
                  48.25     1:38.00 (49.75)                                        
 24 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR               1:30.99    1:39.48        
                  44.31     1:39.48 (55.17)                                        
 25 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            1:48.49    1:39.94        
                  45.28     1:39.94 (54.66)                                        
 26 Gotlib, Steven      11 WAC-MR               2:00.23    1:40.37        
 27 McGregor, Kyle T    12 PATS-MR              1:29.90    1:41.46        
                  49.52     1:41.46 (51.94)                                        
 -- Gaider, Daniel      12 WAC-MR               2:10.12         DQ        
      Arms underwater recovery
                1:01.48        DQ (1:18.00)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:14.59  SUPE Super Sectional 2014
              2:42.09  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              2:52.43    3:01.78         20  
                                1:21.71 ( )   3:01.78 (1:40.07)                    
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  SUPE Super Sectional 2014
              2:37.99  ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR    2:25.79    2:28.09 ZONE    20  
                  32.63     1:10.36 (37.73)     1:54.13 (43.77)     2:28.09 (33.96)
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    2:30.85    2:38.07         17  
                  33.43     1:13.42 (39.99)     2:01.89 (48.47)     2:38.07 (36.18)
  3 Nunez, Jonathan T   12 PATS-MR              2:38.04    2:38.46         16  
                  34.33     1:15.56 (41.23)     2:04.61 (49.05)     2:38.46 (33.85)
  4 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              2:52.69    2:46.81         15  
                                1:18.89 ( )   2:46.81 (1:27.92)                    
  5 Holman, Thomas S    12 PATS-MR              2:49.04    2:48.48         14  
                  37.74     1:20.00 (42.26)     2:12.27 (52.27)     2:48.48 (36.21)
  6 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    2:46.21    2:48.58         13  
                  35.34     1:20.66 (45.32)     2:12.31 (51.65)     2:48.58 (36.27)
  7 Dong, Ethan S       12 BBSC-MR              3:01.12    2:51.02         12  
                  39.03     1:21.68 (42.65)   2:51.02 (1:29.34)                    
  8 Owens, Mark         12 Sachem-MR            2:48.61    2:51.08         11  
                  35.13     1:20.20 (45.07)     2:12.10 (51.90)     2:51.08 (38.98)
  9 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              2:58.17    2:52.03          9  
                  38.69     1:23.84 (45.15)     2:14.69 (50.85)     2:52.03 (37.34)
 10 Tsai, Brian C       12 NCAC-MR              2:55.00    2:55.42          7  
                  39.57     1:24.89 (45.32)     2:17.55 (52.66)     2:55.42 (37.87)
 11 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR    2:40.70    2:58.58          6  
                                1:24.66 ( )     2:19.54 (54.88)     2:58.58 (39.04)
 12 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              3:16.49    3:02.40          5  
                  38.57     1:22.69 (44.12)     2:22.27 (59.58)     3:02.40 (40.13)
 13 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   3:17.41    3:05.81          4  
                  40.27     1:25.25 (44.98)     2:24.46 (59.21)     3:05.81 (41.35)
 14 Xin, Alex           12 RFAC-MR              3:33.44    3:08.25          3  
                  43.59     1:33.34 (49.75)     2:26.95 (53.61)     3:08.25 (41.30)
 15 Abrams, Arty A      11 PATS-MR                   NT    3:09.44          2  
                                1:34.83 ( )     2:28.26 (53.43)     3:09.44 (41.18)
 16 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR              3:24.07    3:11.31          1  
                  43.36     1:32.48 (49.12)     2:29.16 (56.68)     3:11.31 (42.15)
 17 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            3:13.14    3:11.94        
                  39.38     1:29.58 (50.20)   2:29.81 (1:00.23)     3:11.94 (42.13)
 18 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            3:25.67    3:14.59        
                  43.97     1:36.00 (52.03)     2:33.53 (57.53)     3:14.59 (41.06)
 19 Hagan, Michael J    11 PATS-MR                   NT    3:19.06        
                  47.08     1:38.62 (51.54)     2:35.54 (56.92)     3:19.06 (43.52)
 20 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR              3:21.79    3:24.10        
                                1:34.81 ( )   3:24.10 (1:49.29)                    
 21 Rozenfeld, Samuel   12 WAC-MR               3:30.00    3:35.96        
                                1:44.79 ( )   2:49.58 (1:04.79)     3:35.96 (46.38)
 22 Messina, Michael A  11 RFAC-MR              3:31.86    3:36.94        
                  50.34     1:41.67 (51.33)   2:49.93 (1:08.26)     3:36.94 (47.01)
 -- Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR               3:21.82         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  46.47     1:37.81 (51.34)   2:38.47 (1:00.66)          DQ (48.90)
 
Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  13-14 SUPE Super Sectional 2014
                27.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR     27.99      27.43 ZONE    20  
  2 Lawson, Michael     14 Middies-MR             27.72      27.82         17  
  3 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR     27.50      28.22         16  
  4 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR                30.95      28.27         15  
  5 Chen, Ting          14 HVD-MR                 27.93      28.68         14  
  6 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR                30.60      29.12         13  
  7 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR                 27.78      29.18         12  
  8 Alpay, Zachary M    14 RFAC-MR                29.87      29.23         11  
  9 Walsh, Dylan F      14 Middies-MR             30.00      29.37          9  
 10 Baione, Michael T   13 RFAC-MR                34.95      29.42          7  
 11 Markic, Marin       14 PATS-MR                29.61      29.51          6  
 12 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR     30.98      29.53          5  
 13 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR                31.36      29.59          4  
 14 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR     30.01      29.64          3  
 15 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR                30.62      29.68          2  
 16 Paccione, Sawyer B  14 Middies-MR             30.02      29.96          1  
 17 Bramwell, Luke A    14 RFAC-MR                32.42      29.98        
 18 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR                30.30      30.03        
 19 Staubi, Kyle A      13 NDAC-MR                30.66      30.44        
 20 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR     29.87      30.68        
 21 Keane, Matt V       13 PATS-MR                29.96      30.79        
 22 Kwon, Steven        13 Middies-MR             29.74      30.94        
 22 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR                31.47      30.94        
 24 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR                31.65      30.97        
 25 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR                30.75      31.07        
 26 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR                33.18      31.20        
 27 Baker, Stephen A    14 HVD-MR                 28.84      31.30        
 27 Dai, Wesley         14 WAC-MR                 30.35      31.30        
 29 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR     32.36      31.34        
 30 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR                34.01      31.66        
 31 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR                33.96      31.80        
 32 Callaghan, Ryan     14 WAC-MR                 34.10      31.81        
 33 Whitfield, George   14 NYCC-MR                32.00      32.08        
 34 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR     34.86      32.52        
 35 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR                32.01      32.90        
 36 Pena, Michael A     14 APEX-MR                35.81      33.05        
 37 Matskovsky, David   14 WAC-MR                 55.00      34.78        
 38 Miller, Alex        13 Middies-MR             32.18      35.32        
 39 Metzger, Nicholas   13 Sachem-MR              33.61      35.66        
 40 Chin, William T     13 NYCC-MR                32.23      36.22        
 41 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR                35.21      37.41        
 42 McNamara, William   13 BBSC-MR                39.33      38.40        
 43 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR     48.19      38.84        
 44 Kroon, Jonathan     13 WAC-MR                 41.09      39.59        
 45 Fairweather, Sheld  14 Middies-MR             45.00      39.75        
 46 Castro, Dylan A     13 Middies-MR             46.21      41.20        
 47 Lucas, CJ J         14 APEX-MR                46.34      43.86        
 -- Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR                33.71         DQ        
      False start
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  13-14 SUPE Super Sectional 2014
                59.79  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   1:03.19    1:00.36         20  
                  29.16     1:00.36 (31.20)                                        
  2 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            1:03.00    1:02.04         17  
                  30.07     1:02.04 (31.97)                                        
  3 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   1:07.60    1:03.67         16  
                  31.23     1:03.67 (32.44)                                        
  4 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              1:08.23    1:03.94         15  
  5 Shashaty, Jack      14 WAC-MR               1:02.38    1:04.22         14  
                  31.05     1:04.22 (33.17)                                        
  6 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              1:12.16    1:04.67         13  
                  30.46     1:04.67 (34.21)                                        
  7 Chen, Ting          14 HVD-MR               1:00.05    1:04.83         12  
                  30.62     1:04.83 (34.21)                                        
  8 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              1:06.86    1:04.91         11  
                  32.40     1:04.91 (32.51)                                        
  9 Afif, John          14 WAC-MR               1:08.78    1:05.01          9  
                  31.95     1:05.01 (33.06)                                        
 10 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    1:04.73    1:05.15          7  
                  31.92     1:05.15 (33.23)                                        
 11 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              1:03.00    1:05.87          6  
                  31.72     1:05.87 (34.15)                                        
 12 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              1:09.00    1:06.02          5  
                  31.21     1:06.02 (34.81)                                        
 13 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:10.08    1:06.35          4  
                  31.41     1:06.35 (34.94)                                        
 14 Staubi, Kyle A      13 NDAC-MR              1:03.98    1:06.83          3  
                  32.17     1:06.83 (34.66)                                        
 15 Baione, Michael T   13 RFAC-MR              1:20.60    1:06.96          2  
                  31.78     1:06.96 (35.18)                                        
 16 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              1:06.76    1:07.23          1  
                  32.87     1:07.23 (34.36)                                        
 17 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              1:16.31    1:09.29        
                  33.42     1:09.29 (35.87)                                        
 18 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              1:11.20    1:09.37        
                  32.03     1:09.37 (37.34)                                        
 19 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   1:05.97    1:09.45        
                  32.83     1:09.45 (36.62)                                        
 20 Whitfield, George   14 NYCC-MR              1:20.00    1:10.18        
                  33.85     1:10.18 (36.33)                                        
 21 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              1:11.55    1:10.42        
                  33.56     1:10.42 (36.86)                                        
 22 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   1:09.79    1:10.50        
                  33.56     1:10.50 (36.94)                                        
 23 Markic, Marin       14 PATS-MR              1:08.62    1:11.04        
                  33.35     1:11.04 (37.69)                                        
 24 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               1:11.04    1:11.15        
 25 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   1:15.95    1:13.61        
                  35.53     1:13.61 (38.08)                                        
 26 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:33.04    1:14.70        
                  33.80     1:14.70 (40.90)                                        
 27 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              1:13.18    1:16.16        
                  36.05     1:16.16 (40.11)                                        
 28 McNamara, William   13 BBSC-MR              1:24.31    1:21.66        
                  39.74     1:21.66 (41.92)                                        
 29 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              1:16.85    1:23.27        
                  39.90     1:23.27 (43.37)                                        
 30 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR   1:29.27    1:26.65        
                  40.74     1:26.65 (45.91)                                        
 31 Tessler, Jacob N    14 HVD-MR               1:49.30    1:47.95        
                  48.30     1:47.95 (59.65)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:09.09  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   2:25.16    2:12.20         20  
                  28.85     1:01.73 (32.88)     1:36.85 (35.12)     2:12.20 (35.35)
  2 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            2:11.25    2:13.00         17  
                  30.52     1:03.80 (33.28)     1:38.86 (35.06)     2:13.00 (34.14)
  3 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   2:23.59    2:16.88         16  
                  31.02     1:05.64 (34.62)     1:41.64 (36.00)     2:16.88 (35.24)
  4 Walsh, Dylan F      14 Middies-MR           2:21.01    2:17.97         15  
                  31.26     1:05.06 (33.80)     1:41.65 (36.59)     2:17.97 (36.32)
  5 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              2:22.03    2:20.55         14  
                                1:08.85 ( )   2:20.55 (1:11.70)                    
  6 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              2:20.43    2:20.88         13  
                  32.69     1:08.66 (35.97)   2:20.88 (1:12.22)                    
  7 Alpay, Zachary M    14 RFAC-MR              2:19.15    2:20.91         12  
                  32.52     1:09.61 (37.09)     1:47.33 (37.72)     2:20.91 (33.58)
  8 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   2:33.00    2:21.27         11  
                                1:08.96 ( )   2:21.27 (1:12.31)                    
  9 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              2:23.33    2:22.52          9  
                  32.50     1:08.42 (35.92)     1:46.20 (37.78)     2:22.52 (36.32)
 10 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              2:25.00    2:22.55          7  
                                1:07.08 ( )   2:22.55 (1:15.47)                    
 11 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              2:50.50    2:24.73          6  
                  33.22     1:06.92 (33.70)   2:24.73 (1:17.81)                    
 12 Keane, Matt V       13 PATS-MR              2:22.59    2:25.27          5  
                  15.01     1:09.04 (54.03)     1:48.17 (39.13)     2:25.27 (37.10)
 13 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              2:33.66    2:25.40          4  
                  31.92     1:08.55 (36.63)     1:48.15 (39.60)     2:25.40 (37.25)
 14 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR               2:16.50    2:25.92          3  
                                1:07.61 ( )   2:25.92 (1:18.31)                    
 15 Baker, Stephen A    14 HVD-MR               2:17.76    2:26.27          2  
                  32.93     1:09.70 (36.77)   2:26.27 (1:16.57)                    
 16 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   2:39.92    2:27.35          1  
                  33.16     1:11.04 (37.88)     1:50.30 (39.26)     2:27.35 (37.05)
 17 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               2:40.00    2:27.67        
                  34.14     1:11.80 (37.66)     1:51.34 (39.54)     2:27.67 (36.33)
 18 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              2:40.28    2:29.24        
                                1:12.43 ( )   2:29.24 (1:16.81)                    
 19 Whitfield, George   14 NYCC-MR              2:40.00    2:29.43        
                  34.39     1:12.47 (38.08)     1:55.18 (42.71)     2:29.43 (34.25)
 20 Kwon, Steven        13 Middies-MR           2:28.09    2:30.08        
                  35.49     1:12.70 (37.21)     1:51.50 (38.80)     2:30.08 (38.58)
 21 Baione, Michael T   13 RFAC-MR              2:41.00    2:31.64        
                  34.74     1:14.02 (39.28)     1:53.89 (39.87)     2:31.64 (37.75)
 22 Bramwell, Luke A    14 RFAC-MR              2:43.73    2:33.08        
                  34.07     1:14.04 (39.97)     1:58.08 (44.04)     2:33.08 (35.00)
 23 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               2:36.84    2:35.12        
                  35.35     1:14.84 (39.49)     1:55.94 (41.10)     2:35.12 (39.18)
 24 Paccione, Sawyer B  14 Middies-MR           2:35.19    2:37.30        
                                1:14.13 ( )     1:58.25 (44.12)     2:37.30 (39.05)
 25 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   2:50.93    2:39.42        
                  35.36     1:15.40 (40.04)     1:58.13 (42.73)     2:39.42 (41.29)
 26 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              2:50.22    2:48.15        
                  38.33     1:22.55 (44.22)     2:10.10 (47.55)     2:48.15 (38.05)
 27 McNamara, William   13 BBSC-MR              2:59.00    2:50.68        
                                1:23.25 ( )     2:08.90 (45.65)     2:50.68 (41.78)
 28 Matskovsky, David   14 WAC-MR               3:45.55    2:54.84        
                  39.52     1:24.25 (44.73)     2:10.71 (46.46)     2:54.84 (44.13)
 29 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              2:46.19    2:56.29        
                  39.86     1:25.72 (45.86)     2:11.37 (45.65)     2:56.29 (44.92)
 30 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR   2:33.79    3:02.27        
                  40.47     1:26.59 (46.12)     2:14.63 (48.04)     3:02.27 (47.64)
 31 Kroon, Jonathan     13 WAC-MR               4:00.00    3:19.56        
                  42.71     1:31.04 (48.33)     2:27.98 (56.94)     3:19.56 (51.58)
 32 Fairweather, Sheld  14 Middies-MR           3:12.62    3:41.37        
                  44.74   3:41.37 (2:56.63)                                        
 33 Castro, Dylan A     13 Middies-MR           3:14.02    4:02.65        
                  43.12   1:43.87 (1:00.75)   2:54.46 (1:10.59)   4:02.65 (1:08.19)
 
Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:15.49  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              4:32.49  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    4:48.27    4:44.04         20  
                  31.46     1:06.53 (35.07)     1:42.38 (35.85)     2:19.14 (36.76)
        2:56.19 (37.05)     3:33.05 (36.86)     4:09.11 (36.06)     4:44.04 (34.93)
  2 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   4:50.09    4:45.17         17  
                  30.82     1:05.30 (34.48)     1:41.24 (35.94)     2:18.72 (37.48)
        2:55.70 (36.98)     3:33.40 (37.70)     4:10.05 (36.65)     4:45.17 (35.12)
  3 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    4:41.86    4:46.89         16  
                  33.04     1:09.17 (36.13)     1:45.87 (36.70)     2:22.71 (36.84)
        2:59.26 (36.55)     3:36.03 (36.77)     4:13.21 (37.18)     4:46.89 (33.68)
  4 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   5:03.86    4:50.30         15  
                  31.70                             1:45.01 ( )     2:22.30 (37.29)
        3:00.93 (38.63)     3:38.50 (37.57)     4:15.27 (36.77)     4:50.30 (35.03)
  5 Afif, John          14 WAC-MR               4:50.00    4:54.51         14  
                                1:10.94 ( )                             2:25.69 ( )
                                3:41.01 ( )   4:54.51 (1:13.50)                    
  6 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    4:52.90    4:55.47         13  
                  33.48     1:09.58 (36.10)     1:47.33 (37.75)     2:25.37 (38.04)
                                3:40.42 ( )     4:19.09 (38.67)     4:55.47 (36.38)
  7 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              4:53.70    4:56.73         12  
                                1:10.70 ( )     1:49.04 (38.34)     2:26.28 (37.24)
        3:04.48 (38.20)     3:42.17 (37.69)     4:20.26 (38.09)     4:56.73 (36.47)
  8 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               5:18.21    4:57.77         11  
                  34.65     1:12.66 (38.01)     1:50.75 (38.09)     2:29.17 (38.42)
        3:06.97 (37.80)     3:45.17 (38.20)     4:22.65 (37.48)     4:57.77 (35.12)
  9 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              5:11.17    4:59.21          9  
                  33.95     1:12.10 (38.15)     1:50.85 (38.75)     2:29.10 (38.25)
        3:08.34 (39.24)     3:47.38 (39.04)     4:22.32 (34.94)     4:59.21 (36.89)
 10 Kumeno, Kai         13 Agua Swim Team-MR    5:15.18    5:03.99          7  
                  34.21     1:12.11 (37.90)     1:50.26 (38.15)     2:28.20 (37.94)
        3:07.01 (38.81)     3:45.92 (38.91)     4:25.76 (39.84)     5:03.99 (38.23)
 11 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   5:23.98    5:04.58          6  
                  33.38     1:11.71 (38.33)     1:50.91 (39.20)     2:30.26 (39.35)
        3:10.17 (39.91)     3:49.47 (39.30)     4:29.75 (40.28)     5:04.58 (34.83)
 12 Baker, Stephen A    14 HVD-MR               5:08.23    5:13.23          5  
                  33.49     1:11.38 (37.89)     1:50.84 (39.46)     2:31.92 (41.08)
        3:12.03 (40.11)     3:54.28 (42.25)     4:33.52 (39.24)     5:13.23 (39.71)
 13 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              5:56.50    5:14.13          4  
                  33.56     1:12.96 (39.40)     1:53.47 (40.51)     2:33.35 (39.88)
        3:14.54 (41.19)     3:54.58 (40.04)     4:35.53 (40.95)     5:14.13 (38.60)
 14 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               5:20.00    5:16.40          3  
                  36.28     1:16.25 (39.97)     1:56.07 (39.82)     2:36.87 (40.80)
        3:17.12 (40.25)     3:58.09 (40.97)     4:36.37 (38.28)     5:16.40 (40.03)
 15 Whitfield, George   14 NYCC-MR              8:30.00    5:18.88          2  
                  34.31     1:12.72 (38.41)     1:53.13 (40.41)     2:33.76 (40.63)
                                3:58.10 ( )     4:39.22 (41.12)     5:18.88 (39.66)
 16 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              5:09.32    5:19.33          1  
                  34.18     1:13.10 (38.92)                             2:35.68 ( )
        3:17.56 (41.88)     3:58.35 (40.79)     4:39.49 (41.14)     5:19.33 (39.84)
 17 Baione, Michael T   13 RFAC-MR              5:22.23    5:19.55        
                                1:16.29 ( )                             2:38.10 ( )
                                4:00.56 ( )   5:19.55 (1:18.99)                    
 18 Burns, Rhett J      14 HVD-MR               6:06.14    5:20.28        
                                1:13.09 ( )                             2:33.68 ( )
                                3:57.00 ( )   5:20.28 (1:23.28)                    
 19 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               5:17.62    5:23.62        
                                1:17.54 ( )                             2:40.32 ( )
                                4:03.30 ( )   5:23.62 (1:20.32)                    
 20 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              5:46.96    5:26.91        
                                1:12.73 ( )                             2:35.52 ( )
                                4:01.30 ( )     4:44.60 (43.30)     5:26.91 (42.31)
 21 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR    5:25.00    5:42.57        
                  32.28     1:11.00 (38.72)     1:52.98 (41.98)     2:37.37 (44.39)
        3:24.21 (46.84)     4:10.11 (45.90)     4:57.83 (47.72)     5:42.57 (44.74)
 22 Markic, Marin       14 PATS-MR                   NT    5:46.59        
                  33.72     1:12.92 (39.20)                             2:42.31 ( )
        3:29.12 (46.81)     4:15.18 (46.06)   5:46.59 (1:31.41)                    
 23 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              5:29.29    5:48.83        
                  37.87     1:21.54 (43.67)     2:08.07 (46.53)     2:52.63 (44.56)
        3:38.10 (45.47)     4:22.67 (44.57)     5:07.70 (45.03)     5:48.83 (41.13)
 24 McNamara, William   13 BBSC-MR              6:22.80    6:01.05        
                                1:24.27 ( )     2:09.91 (45.64)     2:56.88 (46.97)
        3:43.01 (46.13)     4:31.43 (48.42)     5:17.21 (45.78)     6:01.05 (43.84)
 25 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              5:58.03    6:08.08        
                  41.58     1:28.80 (47.22)     2:18.04 (49.24)     3:06.00 (47.96)
        3:52.57 (46.57)     4:39.29 (46.72)     5:24.18 (44.89)     6:08.08 (43.90)
 
Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              8:52.59  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              9:25.19  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR  10:24.15   10:16.32         20  
                                1:11.40 ( )                             2:28.14 ( )
                                3:46.80 ( )     4:27.08 (40.28)     5:06.29 (39.21)
        5:46.35 (40.06)     6:24.72 (38.37)                             7:43.49 ( )
                                9:01.24 ( )     9:39.78 (38.54)    10:16.32 (36.54)
  2 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR               9:58.20   11:14.51         17  
                  35.99     1:18.29 (42.30)     2:02.35 (44.06)     2:45.75 (43.40)
        3:27.22 (41.47)     4:09.60 (42.38)     4:46.87 (37.27)     5:35.70 (48.83)
        6:20.56 (44.86)     7:03.51 (42.95)     7:46.70 (43.19)     8:30.98 (44.28)
        9:14.51 (43.53)     9:55.91 (41.40)    10:37.51 (41.60)    11:14.51 (37.00)
 
Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
             17:04.79  13-14 SUPE Super Sectional 2014
             18:11.39  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR           18:18.52   18:44.64         20  
                  32.77     1:08.49 (35.72)     1:46.27 (37.78)     2:24.11 (37.84)
        3:03.25 (39.14)     3:41.64 (38.39)     4:19.86 (38.22)     4:56.89 (37.03)
        5:35.49 (38.60)     6:12.99 (37.50)     6:51.49 (38.50)     7:29.25 (37.76)
        8:08.52 (39.27)     8:45.62 (37.10)     9:23.44 (37.82)    10:00.93 (37.49)
       10:38.66 (37.73)    11:16.20 (37.54)    11:54.14 (37.94)    12:31.95 (37.81)
       13:09.40 (37.45)    13:47.31 (37.91)    14:25.64 (38.33)    15:02.65 (37.01)
       15:40.56 (37.91)    16:17.91 (37.35)    16:56.00 (38.09)    17:32.84 (36.84)
       18:09.53 (36.69)    18:44.64 (35.11)                                        
  2 Shashaty, Jack      14 WAC-MR              19:44.43   19:05.66         17  
                  34.31     1:11.92 (37.61)     1:50.05 (38.13)     2:27.77 (37.72)
        3:06.62 (38.85)     3:45.18 (38.56)     4:24.23 (39.05)     5:02.78 (38.55)
        5:40.97 (38.19)     6:19.33 (38.36)     6:57.73 (38.40)     7:36.24 (38.51)
        8:15.05 (38.81)     8:53.44 (38.39)     9:32.25 (38.81)    10:10.59 (38.34)
       10:49.58 (38.99)    11:28.30 (38.72)    12:06.62 (38.32)    12:44.83 (38.21)
       13:23.44 (38.61)    14:01.64 (38.20)    14:40.49 (38.85)    15:18.36 (37.87)
       15:57.20 (38.84)    16:35.33 (38.13)    17:13.46 (38.13)    17:51.13 (37.67)
       18:29.32 (38.19)    19:05.66 (36.34)                                        
  3 Afif, John          14 WAC-MR              19:01.12   19:10.29         16  
                                1:13.29 ( )                             2:30.92 ( )
                                3:48.61 ( )     4:26.05 (37.44)     5:04.70 (38.65)
        5:42.55 (37.85)     6:20.76 (38.21)                             7:37.46 ( )
        8:16.01 (38.55)     8:54.58 (38.57)     9:33.05 (38.47)    10:11.72 (38.67)
       10:50.35 (38.63)    11:29.42 (39.07)    12:08.74 (39.32)    12:46.55 (37.81)
       13:25.41 (38.86)    14:04.02 (38.61)    14:42.94 (38.92)    15:21.61 (38.67)
       16:00.11 (38.50)    16:38.02 (37.91)                            17:56.49 ( )
       18:19.11 (22.62)    19:10.29 (51.18)                                        
  4 Torres, Cristian A  14 Middies-MR          21:32.00   20:19.38         15  
                  35.41     1:14.96 (39.55)                             2:35.45 ( )
                                3:57.21 ( )     4:38.04 (40.83)                    
            6:02.88 ( )     6:41.14 (38.26)                                        
            8:03.44 ( )                             9:26.75 ( )    10:08.05 (41.30)
       10:49.02 (40.97)                                                13:32.00 ( )
                                                   14:54.50 ( )    15:36.28 (41.78)
       16:17.29 (41.01)    16:55.47 (38.18)    17:39.41 (43.94)                    
           19:33.92 ( )    20:19.38 (45.46)                                        
  5 Attinger, Evan W    14 PATS-MR             20:35.36   20:44.88         14  
                                1:18.71 ( )                             2:44.61 ( )
                                4:10.15 ( )                             5:36.10 ( )
                                7:01.94 ( )                             8:26.56 ( )
                                9:51.52 ( )                            11:15.07 ( )
                               12:37.87 ( )                            14:00.58 ( )
                               15:22.92 ( )                            16:44.86 ( )
                               18:06.61 ( )                            19:27.39 ( )
     20:44.88 (1:17.49)                                                            
 
Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:08.99  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   1:10.87    1:08.11 ZONE    20  
  2 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   1:44.19    1:08.61 ZONE    17  
                  33.06     1:08.61 (35.55)                                        
  3 Lawson, Michael     14 Middies-MR           1:12.00    1:12.04         16  
                  34.94     1:12.04 (37.10)                                        
  4 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               1:12.99    1:13.06         15  
                  36.12     1:13.06 (36.94)                                        
  5 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              1:10.18    1:13.70         14  
                  35.77     1:13.70 (37.93)                                        
  6 Shashaty, Jack      14 WAC-MR               1:10.03    1:14.20         13  
  7 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              1:19.67    1:14.23         12  
  8 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   1:17.81    1:14.52         11  
  9 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   1:19.11    1:14.82          9  
                  36.50     1:14.82 (38.32)                                        
 10 Staubi, Kyle A      13 NDAC-MR              1:12.11    1:14.97          7  
                  36.43     1:14.97 (38.54)                                        
 11 Keane, Matt V       13 PATS-MR              1:17.70    1:17.96          6  
 12 Markic, Marin       14 PATS-MR              1:19.16    1:18.75          5  
 13 Callaghan, Ryan     14 WAC-MR               1:21.94    1:19.55          4  
 14 Bramwell, Luke A    14 RFAC-MR              1:28.52    1:21.15          3  
 15 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:19.07    1:21.29          2  
                  40.25     1:21.29 (41.04)                                        
 16 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              1:19.01    1:21.32          1  
 17 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              1:19.60    1:21.99        
                  40.70     1:21.99 (41.29)                                        
 18 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              1:22.10    1:22.02        
 19 Dai, Wesley         14 WAC-MR               1:17.42    1:22.16        
 20 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:25.00    1:23.33        
                  39.46     1:23.33 (43.87)                                        
 21 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   1:27.45    1:23.48        
 22 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              1:31.36    1:26.94        
                  42.79     1:26.94 (44.15)                                        
 23 Whitfield, George   14 NYCC-MR              1:25.00    1:27.41        
 24 Pena, Michael A     14 APEX-MR              1:27.32    1:27.89        
 25 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               1:34.28    1:29.56        
 26 McNamara, William   13 BBSC-MR              1:35.17    1:29.63        
                  44.10     1:29.63 (45.53)                                        
 27 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              1:31.44    1:30.72        
                  45.74     1:30.72 (44.98)                                        
 28 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              1:25.39    1:32.80        
 29 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR   1:19.79    1:40.84        
 30 Kroon, Jonathan     13 WAC-MR               1:56.19    1:43.53        
                  49.40     1:43.53 (54.13)                                        
 -- Matskovsky, David   14 WAC-MR               1:55.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Lucas, CJ J         14 APEX-MR              2:04.48         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:25.89  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   2:32.70    2:28.63         20  
                  35.72     1:13.72 (38.00)     1:52.50 (38.78)     2:28.63 (36.13)
  2 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    2:24.17    2:32.11         17  
                  36.32     1:16.70 (40.38)     1:55.65 (38.95)     2:32.11 (36.46)
  3 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              2:25.18    2:34.15         16  
                  36.15     1:15.75 (39.60)     1:56.01 (40.26)     2:34.15 (38.14)
  4 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               2:36.08    2:37.72         15  
                  37.32     1:17.61 (40.29)   2:37.72 (1:20.11)                    
  5 Lugato, Pietro M    13 Agua Swim Team-MR    2:31.21    2:38.37         14  
                                1:18.20 ( )   2:38.37 (1:20.17)                    
  6 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   2:46.62    2:42.65         13  
                  38.68     1:20.72 (42.04)   2:42.65 (1:21.93)                    
  7 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    2:35.14    2:43.20         12  
                  38.46     1:19.37 (40.91)     2:02.04 (42.67)     2:43.20 (41.16)
  8 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   2:36.99    2:43.77         11  
                  38.44     1:20.58 (42.14)     2:03.77 (43.19)     2:43.77 (40.00)
  9 Staubi, Kyle A      13 NDAC-MR              2:40.10    2:47.50          9  
                                1:23.31 ( )   2:47.50 (1:24.19)                    
 10 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              2:39.41    2:47.92          7  
                  38.99     1:21.62 (42.63)     2:05.02 (43.40)     2:47.92 (42.90)
 11 Burns, Rhett J      14 HVD-MR               2:46.02    2:50.20          6  
                  39.74     1:21.14 (41.40)     2:06.07 (44.93)     2:50.20 (44.13)
 12 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              3:03.23    2:52.93          5  
                  41.72     1:25.38 (43.66)     2:09.35 (43.97)     2:52.93 (43.58)
 13 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              2:50.00    2:54.31          4  
                  41.35     1:26.04 (44.69)     2:11.59 (45.55)     2:54.31 (42.72)
 14 Markic, Marin       14 PATS-MR              2:56.27    2:56.62          3  
                  38.94     1:22.82 (43.88)     2:11.60 (48.78)     2:56.62 (45.02)
 15 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   2:50.06    2:59.58          2  
                                1:26.52 ( )   2:59.58 (1:33.06)                    
 16 McNamara, William   13 BBSC-MR              3:19.31    3:11.33          1  
                  46.38     1:34.33 (47.95)     2:24.14 (49.81)     3:11.33 (47.19)
 17 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              3:02.73    3:27.20        
                  50.41     1:43.52 (53.11)     2:36.58 (53.06)     3:27.20 (50.62)
 -- Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR    3:05.14         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  36.07     1:16.08 (40.01)     1:58.20 (42.12)          DQ (40.54)
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:17.99  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   1:13.94    1:14.22 ZONE    20  
                  35.47     1:14.22 (38.75)                                        
  2 Shashaty, Jack      14 WAC-MR               1:16.16    1:17.92 ZONE    17  
                  38.28     1:17.92 (39.64)                                        
  3 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    1:14.95    1:18.40         16  
                  37.13     1:18.40 (41.27)                                        
  4 Baione, Michael T   13 RFAC-MR              1:34.39    1:22.54         15  
                  39.46     1:22.54 (43.08)                                        
  5 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            1:23.00    1:24.12         14  
                  40.58     1:24.12 (43.54)                                        
  6 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               1:22.44    1:24.46         13  
                  46.20     1:24.46 (38.26)                                        
  7 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              1:24.00    1:24.79         12  
                  40.16     1:24.79 (44.63)                                        
  8 Lugato, Pietro M    13 Agua Swim Team-MR    1:22.26    1:26.10         11  
                  41.44     1:26.10 (44.66)                                        
  9 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR               1:18.49    1:27.16          9  
                  41.08     1:27.16 (46.08)                                        
 10 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              1:30.00    1:27.22          7  
                  41.91     1:27.22 (45.31)                                        
 11 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              1:50.96    1:28.80          6  
                  40.93     1:28.80 (47.87)                                        
 12 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR    1:24.54    1:28.98          5  
                  42.48     1:28.98 (46.50)                                        
 13 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    1:31.48    1:29.01          4  
                  41.94     1:29.01 (47.07)                                        
 14 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              1:30.19    1:29.15          3  
                  44.08     1:29.15 (45.07)                                        
 15 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              1:21.90    1:29.43          2  
                  42.61     1:29.43 (46.82)                                        
 16 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR    1:27.98    1:29.87          1  
                  42.01     1:29.87 (47.86)                                        
 17 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              1:31.34    1:30.06        
                  42.54     1:30.06 (47.52)                                        
 18 Chen, Ting          14 HVD-MR               1:17.97    1:30.56        
                  41.17     1:30.56 (49.39)                                        
 19 Whitfield, George   14 NYCC-MR              1:35.00    1:31.72        
                  42.58     1:31.72 (49.14)                                        
 20 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   1:36.69    1:31.96        
 21 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              1:31.69    1:33.32        
                  45.52     1:33.32 (47.80)                                        
 22 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   1:48.31    1:33.85        
                  45.51     1:33.85 (48.34)                                        
 23 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               1:35.03    1:35.82        
 24 Markic, Marin       14 PATS-MR                   NT    1:36.81        
 25 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:43.03    1:37.13        
                  45.76     1:37.13 (51.37)                                        
 26 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   1:40.06    1:38.31        
                  46.35     1:38.31 (51.96)                                        
 27 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   2:03.22    1:39.20        
                  47.11     1:39.20 (52.09)                                        
 28 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:29.00    1:41.39        
                  49.00     1:41.39 (52.39)                                        
 29 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR   1:28.89    1:41.83        
 30 Tessler, Jacob N    14 HVD-MR               1:54.28    1:53.39        
                  53.88     1:53.39 (59.51)                                        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:47.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shashaty, Jack      14 WAC-MR               2:41.12    2:52.40         20  
                  39.39     1:22.69 (43.30)     2:08.39 (45.70)     2:52.40 (44.01)
  2 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               2:57.62    2:57.49         17  
                  41.76     1:26.32 (44.56)     2:13.29 (46.97)     2:57.49 (44.20)
  3 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              3:05.00    3:02.90         16  
                  42.02     1:26.84 (44.82)     2:15.91 (49.07)     3:02.90 (46.99)
  4 Keane, Matt V       13 PATS-MR              2:51.67    3:03.92         15  
                                1:28.92 ( )     2:17.54 (48.62)     3:03.92 (46.38)
  5 Kwon, Steven        13 Middies-MR           3:00.00    3:04.40         14  
                                1:27.35 ( )   3:04.40 (1:37.05)                    
  6 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              3:09.95    3:05.00         13  
                  42.21     1:29.58 (47.37)     2:17.54 (47.96)     3:05.00 (47.46)
  7 Baione, Michael T   13 RFAC-MR              2:57.32    3:05.46         12  
                  41.56     1:28.46 (46.90)     2:18.90 (50.44)     3:05.46 (46.56)
  8 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              2:59.81    3:05.97         11  
                                1:30.53 ( )   3:05.97 (1:35.44)                    
  9 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              3:00.11    3:06.01          9  
                  43.34     1:29.98 (46.64)   3:06.01 (1:36.03)                    
 10 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               3:04.19    3:11.47          7  
                                1:34.79 ( )   3:11.47 (1:36.68)                    
 11 Callaghan, Ryan     14 WAC-MR               3:07.79    3:12.42          6  
                  45.93     1:34.00 (48.07)     2:25.35 (51.35)     3:12.42 (47.07)
 12 Chen, Ting          14 HVD-MR               2:55.93    3:13.64          5  
                  43.08     1:31.08 (48.00)     2:22.37 (51.29)     3:13.64 (51.27)
 13 Alpay, Zachary M    14 RFAC-MR              3:12.53    3:14.56          4  
                  44.46                             2:26.88 ( )     3:14.56 (47.68)
 14 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               3:18.86    3:19.51          3  
                  46.19     1:36.92 (50.73)     2:28.97 (52.05)     3:19.51 (50.54)
 15 Miller, Alex        13 Middies-MR           3:20.28    3:33.96          2  
                  47.77     1:42.91 (55.14)     2:37.22 (54.31)     3:33.96 (56.74)
 -- Fairweather, Sheld  14 Middies-MR           3:30.12         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  59.21   2:00.13 (1:00.92)   3:08.35 (1:08.22)        DQ (1:04.43)
 -- Castro, Dylan A     13 Middies-MR           3:42.12         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                                2:03.59 ( )        DQ (2:26.57)                    
 
Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              1:06.19  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   1:02.74    1:03.74 ZONE    20  
                  30.01     1:03.74 (33.73)                                        
  2 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            1:07.81    1:07.84         17  
  3 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   1:07.48    1:08.38         16  
                  30.99     1:08.38 (37.39)                                        
  4 Lawson, Michael     14 Middies-MR           1:11.39    1:10.58         15  
                  33.18     1:10.58 (37.40)                                        
  5 Afif, John          14 WAC-MR               1:09.29    1:10.66         14  
                  33.32     1:10.66 (37.34)                                        
  6 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              1:10.50    1:11.93         13  
                  33.73     1:11.93 (38.20)                                        
  7 Chen, Ting          14 HVD-MR               1:08.33    1:12.13         12  
                  32.65     1:12.13 (39.48)                                        
  8 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              1:23.82    1:12.35         11  
                  33.97     1:12.35 (38.38)                                        
  9 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              1:15.00    1:12.86          9  
                  32.37     1:12.86 (40.49)                                        
 10 Walsh, Dylan F      14 Middies-MR           1:12.01    1:13.69          7  
                  34.89     1:13.69 (38.80)                                        
 11 Staubi, Kyle A      13 NDAC-MR              1:11.06    1:14.38          6  
                  35.49     1:14.38 (38.89)                                        
 12 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              1:13.97    1:16.00          5  
 13 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR               1:14.05    1:16.71          4  
 14 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              1:15.92    1:16.95          3  
                  35.38     1:16.95 (41.57)                                        
 15 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   1:18.08    1:18.60          2  
 16 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   1:15.66    1:18.66          1  
                  35.96     1:18.66 (42.70)                                        
 17 Markic, Marin       14 PATS-MR              1:19.37    1:18.67        
 18 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:24.75    1:19.10        
                  36.48     1:19.10 (42.62)                                        
 19 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              1:18.25    1:20.37        
 20 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              1:20.69    1:20.64        
                  39.09     1:20.64 (41.55)                                        
 21 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   1:25.25    1:20.65        
                  36.61     1:20.65 (44.04)                                        
 22 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               1:28.98    1:21.70        
 23 Paccione, Sawyer B  14 Middies-MR           1:17.07    1:21.72        
                  37.95     1:21.72 (43.77)                                        
 24 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   1:28.74    1:21.90        
 25 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              1:28.96    1:22.01        
                  37.41     1:22.01 (44.60)                                        
 26 Dai, Wesley         14 WAC-MR               1:41.42    1:25.41        
                  37.48     1:25.41 (47.93)                                        
 27 Bramwell, Luke A    14 RFAC-MR              1:37.40    1:26.84        
 28 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              1:38.28    1:42.44        
                  45.64     1:42.44 (56.80)                                        
 29 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              1:42.05    1:50.32        
                  53.07     1:50.32 (57.25)                                        
 -- Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:16.01         DQ        
      False start
                  40.53          DQ (47.31)                                        
 -- Metzger, Nicholas   13 Sachem-MR            1:36.42         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:14.59  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:27.59  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:29.31    2:26.83 ZONE    20  
                  31.43     1:08.00 (36.57)     1:46.66 (38.66)     2:26.83 (40.17)
  2 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    2:29.81    2:35.40         17  
                  34.96     1:12.99 (38.03)   2:35.40 (1:22.41)                    
  3 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              2:34.34    2:45.56         16  
                                1:16.53 ( )     2:01.88 (45.35)     2:45.56 (43.68)
  4 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    2:34.05    2:49.83         15  
                  36.56     1:19.62 (43.06)     2:05.24 (45.62)     2:49.83 (44.59)
  5 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              2:33.94    2:50.84         14  
                  36.75     1:21.01 (44.26)     2:05.70 (44.69)     2:50.84 (45.14)
  6 Chen, Ting          14 HVD-MR               2:55.64    3:21.91         13  
                  38.12     1:27.71 (49.59)     2:24.70 (56.99)     3:21.91 (57.21)
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              2:26.39  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:25.51    2:21.72 ZONE    20  
                                1:05.78 ( )     1:47.71 (41.93)     2:21.72 (34.01)
  2 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   2:38.00    2:30.38         17  
                                1:10.58 ( )     1:56.69 (46.11)     2:30.38 (33.69)
  3 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            2:35.00    2:30.68         16  
                  32.69     1:11.76 (39.07)     1:57.08 (45.32)     2:30.68 (33.60)
  4 Shashaty, Jack      14 WAC-MR               2:31.78    2:36.33         15  
                  35.97     1:15.27 (39.30)   2:36.33 (1:21.06)                    
  5 McCaffrey, TC C     13 PATS-MR              2:31.41    2:37.73         14  
                  35.82     1:14.55 (38.73)     2:03.39 (48.84)     2:37.73 (34.34)
  6 Afif, John          14 WAC-MR               2:40.99    2:39.09         12.5
                  33.30     1:14.68 (41.38)     2:02.88 (48.20)     2:39.09 (36.21)
  6 Volaski, Phillip J  13 PATS-MR              2:37.61    2:39.09         12.5
                  33.86     1:17.09 (43.23)     2:02.89 (45.80)     2:39.09 (36.20)
  8 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               2:47.13    2:39.61         11  
                  37.04     1:15.74 (38.70)   2:39.61 (1:23.87)                    
  9 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              2:35.21    2:41.06          9  
                  33.71     1:16.29 (42.58)     2:08.59 (52.30)     2:41.06 (32.47)
 10 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              2:35.00    2:41.42          7  
                  32.38     1:17.15 (44.77)     2:05.79 (48.64)     2:41.42 (35.63)
 11 Baione, Michael T   13 RFAC-MR              2:37.41    2:41.82          6  
                  36.12     1:19.77 (43.65)     2:06.59 (46.82)     2:41.82 (35.23)
 12 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    2:41.35    2:41.85          5  
                  34.22     1:17.41 (43.19)     2:05.27 (47.86)     2:41.85 (36.58)
 13 Staubi, Kyle A      13 NDAC-MR              2:40.25    2:43.13          4  
                  34.92     1:16.12 (41.20)     2:07.45 (51.33)     2:43.13 (35.68)
 14 Kumeno, Kai         13 Agua Swim Team-MR    2:55.32    2:43.74          3  
                  33.97     1:15.71 (41.74)     2:07.13 (51.42)     2:43.74 (36.61)
 15 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               3:00.00    2:43.82          2  
                  37.50     1:21.67 (44.17)   2:43.82 (1:22.15)                    
 16 Chen, Ting          14 HVD-MR               2:31.33    2:43.88          1  
                  33.07     1:17.87 (44.80)   2:43.88 (1:26.01)                    
 17 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              2:55.00    2:45.43        
                  35.21     1:23.02 (47.81)     2:10.27 (47.25)     2:45.43 (35.16)
 18 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              2:58.22    2:46.85        
                                1:17.06 ( )   2:46.85 (1:29.79)                    
 19 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   2:45.10    2:47.12        
                  35.38     1:18.02 (42.64)     2:09.61 (51.59)     2:47.12 (37.51)
 20 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              3:02.69    2:48.06        
                                1:19.01 ( )   2:48.06 (1:29.05)                    
 21 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   2:59.80    2:48.37        
                  34.77     1:16.10 (41.33)     2:09.33 (53.23)     2:48.37 (39.04)
 22 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              2:52.63    2:51.03        
                  36.78     1:21.00 (44.22)     2:12.51 (51.51)     2:51.03 (38.52)
 23 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              2:59.08    2:51.79        
                  37.10     1:23.39 (46.29)     2:12.85 (49.46)     2:51.79 (38.94)
 24 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    2:55.20    2:51.89        
                                1:18.44 ( )   2:51.89 (1:33.45)                    
 25 Langendorfer, Matt  13 Manhattan Makos-MR   3:07.25    2:53.44        
                  38.75     1:22.19 (43.44)     2:13.62 (51.43)     2:53.44 (39.82)
 26 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   2:53.33    2:54.80        
                  37.67     1:23.11 (45.44)     2:17.67 (54.56)     2:54.80 (37.13)
 27 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              3:02.34    2:57.99        
                  40.95     1:27.18 (46.23)     2:15.94 (48.76)     2:57.99 (42.05)
 28 McNamara, William   13 BBSC-MR              3:31.02    3:16.98        
                                1:36.86 ( )     2:32.69 (55.83)     3:16.98 (44.29)
 29 Angles, Lucas J     13 Manhattan Makos-MR   2:54.67    3:25.07        
                  48.69     1:44.47 (55.78)   3:25.07 (1:40.60)                    
 30 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              3:25.26    3:35.83        
                  49.76     1:42.38 (52.62)   2:50.15 (1:07.77)     3:35.83 (45.68)
 
Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:48.99  13-14 SUPE Super Sectional 2014
              5:12.29  13-14 ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   5:07.72    5:00.36 ZONE    20  
                  30.56     1:05.69 (35.13)     1:45.78 (40.09)     2:25.23 (39.45)
        3:08.65 (43.42)     3:52.23 (43.58)     4:26.92 (34.69)     5:00.36 (33.44)
  2 Afif, John          14 WAC-MR               6:00.01    5:36.68         17  
                                1:14.76 ( )                             2:42.05 ( )
        3:31.39 (49.34)     4:21.08 (49.69)     4:59.84 (38.76)     5:36.68 (36.84)
  3 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              5:25.81    5:37.07         16  
                                1:16.38 ( )                             2:42.60 ( )
                                4:23.77 ( )   5:37.07 (1:13.30)                    
  4 Cusack-McPartlin,   14 WAC-MR               6:00.12    5:44.50         15  
                  38.27                               54.01 ( )     1:23.21 (29.20)
        2:17.61 (54.40)                             2:33.12 ( )   5:44.50 (3:11.38)
  5 Alpay, Zachary M    14 RFAC-MR              5:44.45    5:44.84         14  
                                1:22.49 ( )                             2:52.63 ( )
                                4:32.70 ( )     5:08.17 (35.47)     5:44.84 (36.67)
  6 Rizzo, Antonio S    13 PATS-MR              5:36.59    5:48.69         13  
                                1:19.01 ( )     2:05.27 (46.26)     2:50.09 (44.82)
        3:39.88 (49.79)     4:28.77 (48.89)   5:48.69 (1:19.92)                    
  7 Baione, Michael T   13 RFAC-MR              5:40.94    5:51.51         12  
                  38.07     1:19.73 (41.66)     2:06.84 (47.11)     2:53.49 (46.65)
        3:41.04 (47.55)     4:30.61 (49.57)     5:11.67 (41.06)     5:51.51 (39.84)
  8 Torres, Cristian A  14 Middies-MR           5:39.76    5:55.09         11  
                  36.32     1:18.66 (42.34)     2:08.43 (49.77)     2:56.01 (47.58)
        3:45.79 (49.78)     4:37.28 (51.49)     5:17.98 (40.70)     5:55.09 (37.11)
  9 Chen, Ting          14 HVD-MR               5:49.25    5:56.81          9  
                  34.21     1:16.02 (41.81)     2:03.11 (47.09)     2:48.32 (45.21)
        3:40.53 (52.21)     4:34.84 (54.31)     5:16.13 (41.29)     5:56.81 (40.68)
 10 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              5:52.72    5:57.60          7  
                                1:23.83 ( )                             2:52.23 ( )
                                4:39.16 ( )   5:57.60 (1:18.44)                    
 11 Metzger, Nicholas   13 Sachem-MR            6:23.73    6:36.29          6  
                                1:32.45 ( )                             3:13.50 ( )
                                5:03.52 ( )   6:36.29 (1:32.77)                    
 
Boys 15 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                25.49  15&O SUPE Super Sectional 2014
                26.99  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian A   19 Ndac Unat-MR           23.40      25.16 SUPE    20  
  2 Miou, Eric          18 NCAC-MR                24.90      25.72 ZONE    17  
  3 Sperandio, Alec     17 WAC-MR                 25.33      25.73 ZONE    16  
  4 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR                24.82      25.93 ZONE    15  
  5 McKenna, Brendan    16 NCAC-MR                25.50      26.27 ZONE    14  
  6 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR                26.75      26.41 ZONE    13  
  7 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR                26.34      27.16         12  
  8 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR     27.26      27.32         11  
  9 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                26.80      27.62          9  
 10 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR     27.99      27.64          7  
 11 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR     27.11      27.66          6  
 12 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR                28.93      27.85          5  
 13 Scholes, David E    17 PATS-MR                27.11      27.98          4  
 14 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR                28.31      28.18          3  
 15 Zhu, Beck           15 NCAC-MR                26.50      28.22          2  
 16 Mathews, Gabriel T  15 Manhattan Makos-MR     28.10      28.24          1  
 17 Hutton, RJ J        15 PATS-MR                27.31      28.25        
 18 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR                27.22      28.59        
 19 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR     27.89      28.60        
 20 Thomas, Christian   15 RFAC-MR                30.86      28.71        
 21 Mangan, Matt J      16 HVD-MR                 28.89      28.77        
 22 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR                 27.92      28.79        
 23 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR     32.63      28.88        
 24 Piliero, Marc P     17 PATS-MR                26.81      29.02        
 25 Belmont, Chance     15 NCAC-MR                29.50      29.07        
 26 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR                28.48      29.09        
 27 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR     29.11      29.41        
 28 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR                29.38      29.47        
 29 Thio, Randy M       15 NCAC-MR                29.00      29.59        
 29 Stoll, Niko         15 Middies-MR             28.98      29.59        
 31 Ma, Edmond          15 PATS-MR                28.27      29.70        
 32 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR                31.16      29.79        
 33 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR                 28.30      30.04        
 34 Shteynberg, Samuel  15 HS-MR                  29.83      30.38        
 35 Metzger, Alexander  16 Sachem-MR              29.74      30.41        
 36 Rizzi, Dominic M    16 HVD-MR                 28.57      30.53        
 37 Lee, Justin S       15 PATS-MR                30.20      31.25        
 38 Ballon, Juan R      19 BBSC-MR                30.88      31.66        
 39 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR     33.16      32.11        
 39 Serman, Trevor W    15 APEX-MR                30.98      32.11        
 41 Stoll, Felix j      16 Middies-MR             34.22      34.53        
 42 Alexandrov, Nickol  15 APEX-MR                36.16      36.09        
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
                55.19  15&O SUPE Super Sectional 2014
                58.29  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR                54.79      56.18 ZONE    20  
                  27.66       56.18 (28.52)                                        
  2 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR                54.46      57.43 ZONE    17  
                  27.93       57.43 (29.50)                                        
  3 Miou, Eric          18 NCAC-MR                55.00      57.91 ZONE    16  
                  27.82       57.91 (30.09)                                        
  4 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR     58.78      59.39         15  
                  28.73       59.39 (30.66)                                        
  5 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR     58.67      59.40         14  
                  28.82       59.40 (30.58)                                        
  6 Webster, Robert T   18 Agua Swim Team-MR      58.18      59.50         13  
                  28.74       59.50 (30.76)                                        
  7 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR                56.67      59.58         12  
                  28.04       59.58 (31.54)                                        
  8 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR              1:05.03      59.86         11  
                  28.65       59.86 (31.21)                                        
  9 Kelleher, Stephen   16 RFAC-MR              1:00.16    1:00.24          9  
                  29.23     1:00.24 (31.01)                                        
 10 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR      59.72    1:00.38          7  
                  28.49     1:00.38 (31.89)                                        
 11 Scholes, David E    17 PATS-MR                58.73    1:01.15          5.5
                  29.84     1:01.15 (31.31)                                        
 11 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR     59.40    1:01.15          5.5
                  28.91     1:01.15 (32.24)                                        
 13 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR     59.77    1:01.28          4  
                  29.14     1:01.28 (32.14)                                        
 14 Mathews, Gabriel T  15 Manhattan Makos-MR   1:00.79    1:01.32          3  
                  29.30     1:01.32 (32.02)                                        
 15 Gutman, Daniel L    15 Agua Swim Team-MR      58.59    1:01.52          2  
                  29.74     1:01.52 (31.78)                                        
 16 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    1:01.83    1:02.10          1  
                  29.59     1:02.10 (32.51)                                        
 17 Callaghan, John     16 WAC-MR                 58.48    1:02.13        
 18 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               1:00.70    1:02.58        
                  29.66     1:02.58 (32.92)                                        
 19 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   1:10.19    1:02.65        
                  30.57     1:02.65 (32.08)                                        
 20 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR                58.93    1:02.79        
 21 Hutton, RJ J        15 PATS-MR                59.70    1:04.31        
                  30.28     1:04.31 (34.03)                                        
 22 Ma, Edmond          15 PATS-MR              1:00.47    1:04.57        
                  30.74     1:04.57 (33.83)                                        
 23 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR              1:06.79    1:04.90        
                  31.14     1:04.90 (33.76)                                        
 24 Zhu, Beck           15 NCAC-MR              1:01.00    1:05.19        
                  30.90     1:05.19 (34.29)                                        
 25 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    1:06.19    1:06.56        
                  32.42     1:06.56 (34.14)                                        
 26 Kan, Kevin          17 NCAC-MR              1:03.00    1:07.59        
                  31.65     1:07.59 (35.94)                                        
 27 De la Rosa, Alexis  17 APEX-MR              1:07.83    1:07.64        
 28 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               1:02.03    1:08.57        
 29 Belmont, Chance     15 NCAC-MR              1:05.50    1:08.60        
                  30.75     1:08.60 (37.85)                                        
 30 Ballon, Juan R      19 BBSC-MR              1:08.57    1:09.21        
                  32.19     1:09.21 (37.02)                                        
 31 Lee, Justin S       15 PATS-MR              1:05.85    1:09.51        
 32 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   1:16.36    1:12.74        
                  35.30     1:12.74 (37.44)                                        
 33 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   1:21.68    1:13.76        
                  34.92     1:13.76 (38.84)                                        
 34 Chen, Alex          17 NCAC-MR              1:19.00    1:18.60        
                  37.44     1:18.60 (41.16)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              2:00.89  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:07.69  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              2:01.24    2:01.96 ZONE    20  
                                1:00.00 ( )   2:01.96 (1:01.96)                    
  2 Mackrel, Julian A   19 Ndac Unat-MR         1:54.13    2:03.39 ZONE    17  
                  28.08     1:00.13 (32.05)     1:32.39 (32.26)     2:03.39 (31.00)
  3 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              1:58.91    2:07.05 ZONE    16  
                  29.89     1:02.06 (32.17)     1:35.14 (33.08)     2:07.05 (31.91)
  4 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   2:07.79    2:10.24         15  
                  29.75     1:03.24 (33.49)     1:37.06 (33.82)     2:10.24 (33.18)
  5 Diamond, Zachary    17 WAC-MR               2:05.75    2:10.58         14  
                                1:02.82 ( )   2:10.58 (1:07.76)                    
  6 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR              2:10.85    2:10.69         13  
                  29.00     1:01.72 (32.72)   2:10.69 (1:08.97)                    
  7 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR   2:08.54    2:11.47         12  
                  30.52     1:03.66 (33.14)     1:38.28 (34.62)     2:11.47 (33.19)
  8 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR              2:12.71    2:12.37         11  
                  30.16     1:03.22 (33.06)     1:38.09 (34.87)     2:12.37 (34.28)
  9 Piliero, Marc P     17 PATS-MR              2:05.32    2:13.45          9  
                  30.14     1:02.99 (32.85)     1:37.63 (34.64)     2:13.45 (35.82)
 10 Callaghan, John     16 WAC-MR               2:06.65    2:14.20          7  
                                1:05.15 ( )   2:14.20 (1:09.05)                    
 11 Scholes, David E    17 PATS-MR              2:08.41    2:16.12          6  
                  30.65     1:03.93 (33.28)     1:40.17 (36.24)     2:16.12 (35.95)
 12 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR   2:16.79    2:16.69          5  
                  30.30     1:04.85 (34.55)     1:41.23 (36.38)     2:16.69 (35.46)
 13 Mathews, Gabriel T  15 Manhattan Makos-MR   2:11.90    2:16.70          4  
                  31.62     1:05.55 (33.93)     1:41.99 (36.44)     2:16.70 (34.71)
 14 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   2:15.55    2:16.79          3  
                  30.71     1:05.54 (34.83)     1:42.15 (36.61)     2:16.79 (34.64)
 15 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR              2:24.64    2:16.94          2  
                  30.41     1:04.65 (34.24)     1:40.91 (36.26)     2:16.94 (36.03)
 16 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   2:10.40    2:17.84          1  
                  29.63     1:04.61 (34.98)     1:41.84 (37.23)     2:17.84 (36.00)
 17 Thomas, Christian   15 RFAC-MR              2:29.90    2:18.20        
                  31.28     1:06.85 (35.57)     1:43.78 (36.93)     2:18.20 (34.42)
 18 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              2:23.06    2:20.67        
                  33.27     1:09.97 (36.70)     1:44.77 (34.80)     2:20.67 (35.90)
 19 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   2:29.87    2:20.90        
                                1:09.99 ( )   2:20.90 (1:10.91)                    
 20 McKenna, Brendan    16 NCAC-MR              2:12.00    2:21.00        
                                1:05.99 ( )   2:21.00 (1:15.01)                    
 21 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               2:13.39    2:21.25        
                  31.34     1:05.65 (34.31)     1:43.89 (38.24)     2:21.25 (37.36)
 21 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR              2:14.51    2:21.25        
                                1:06.64 ( )     1:44.10 (37.46)     2:21.25 (37.15)
 23 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR              2:26.88    2:22.77        
                                1:08.14 ( )     1:45.96 (37.82)     2:22.77 (36.81)
 24 Mangan, Matt J      16 HVD-MR               2:19.27    2:22.87        
                  31.45     1:07.04 (35.59)     1:45.42 (38.38)     2:22.87 (37.45)
 25 Ma, Edmond          15 PATS-MR              2:11.55    2:23.21        
                                1:06.15 ( )   2:23.21 (1:17.06)                    
 26 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               2:17.69    2:26.23        
                  32.52     1:09.71 (37.19)     1:48.26 (38.55)     2:26.23 (37.97)
 27 Hawkesworth, Camer  15 Sachem-MR            2:22.67    2:26.43        
                  32.63     1:08.96 (36.33)   2:26.43 (1:17.47)                    
 28 Serman, Trevor W    15 APEX-MR              2:26.49    2:32.54        
                                1:14.16 ( )     1:54.08 (39.92)     2:32.54 (38.46)
 29 Shteynberg, Samuel  15 HS-MR                2:27.62    2:32.69        
                  34.94     1:12.72 (37.78)     1:53.54 (40.82)     2:32.69 (39.15)
 30 Stoll, Niko         15 Middies-MR           2:22.82    2:34.67        
                                1:11.80 ( )     1:53.94 (42.14)     2:34.67 (40.73)
 31 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   2:51.73    2:40.24        
                                1:14.73 ( )   2:40.24 (1:25.51)                    
 32 Woehlke, Henry J    17 HVD-MR               1:16.96    2:55.94        
                                1:24.43 ( )   2:55.94 (1:31.51)                    
 33 Stoll, Felix j      16 Middies-MR           2:54.12    2:57.47        
                  36.94     1:22.16 (45.22)   2:57.47 (1:35.31)                    
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              4:15.49  15&O SUPE Super Sectional 2014
              4:28.89  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              4:17.14    4:22.14 ZONE    20  
                  29.57     1:02.55 (32.98)     1:37.00 (34.45)     2:11.47 (34.47)
        2:44.38 (32.91)     3:17.50 (33.12)     3:50.85 (33.35)     4:22.14 (31.29)
  2 Zuppone, Michael L  16 Agua Swim Team-MR    4:26.26    4:28.71 ZONE    17  
                  31.04     1:04.43 (33.39)     1:38.10 (33.67)     2:12.25 (34.15)
        2:46.55 (34.30)     3:21.61 (35.06)     3:56.10 (34.49)     4:28.71 (32.61)
  3 Glas, Aaron I       15 Agua Swim Team-MR    4:30.29    4:30.78         16  
                  31.12     1:04.71 (33.59)     1:38.88 (34.17)     2:13.64 (34.76)
        2:47.78 (34.14)     3:22.65 (34.87)     3:57.29 (34.64)     4:30.78 (33.49)
  4 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              4:17.53    4:32.89         15  
                  31.30     1:04.64 (33.34)     1:38.98 (34.34)     2:13.32 (34.34)
        2:48.29 (34.97)     3:23.90 (35.61)     3:59.51 (35.61)     4:32.89 (33.38)
  5 Kelleher, Stephen   16 RFAC-MR              4:29.53    4:34.26         14  
                                1:04.72 ( )                             2:13.55 ( )
                                3:24.02 ( )   4:34.26 (1:10.24)                    
  6 Diamond, Zachary    17 WAC-MR               4:22.25    4:35.99         13  
                  31.46     1:06.30 (34.84)                             2:16.91 ( )
                                3:27.41 ( )   4:35.99 (1:08.58)                    
  7 Klinovsky, Jan      18 Agua Swim Team-MR    4:12.94    4:37.69         12  
                  29.69     1:02.49 (32.80)     1:37.00 (34.51)     2:11.70 (34.70)
        2:47.11 (35.41)     3:22.98 (35.87)     4:00.82 (37.84)     4:37.69 (36.87)
  8 Webster, Robert T   18 Agua Swim Team-MR         NT    4:38.97         11  
                  31.94     1:06.02 (34.08)     1:41.26 (35.24)     2:17.06 (35.80)
        2:53.23 (36.17)     3:29.18 (35.95)     4:05.58 (36.40)     4:38.97 (33.39)
  9 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR              4:43.16    4:42.38          9  
                                1:04.72 ( )     1:40.43 (35.71)     2:16.75 (36.32)
                                3:30.33 ( )     4:06.58 (36.25)     4:42.38 (35.80)
 10 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR   4:27.73    4:42.64          7  
                  31.00     1:06.25 (35.25)     1:41.19 (34.94)     2:17.29 (36.10)
        2:52.97 (35.68)     3:29.38 (36.41)     4:05.99 (36.61)     4:42.64 (36.65)
 11 Wolfe, Morgan S     15 Agua Swim Team-MR    4:40.16    4:42.99          6  
                  32.42     1:07.28 (34.86)     1:43.52 (36.24)     2:19.39 (35.87)
        2:55.66 (36.27)     3:31.62 (35.96)     4:08.10 (36.48)     4:42.99 (34.89)
 12 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   4:34.44    4:48.88          5  
                  32.04     1:06.95 (34.91)     1:44.22 (37.27)     2:21.01 (36.79)
        2:58.62 (37.61)     3:35.19 (36.57)     4:13.51 (38.32)     4:48.88 (35.37)
 13 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR              5:29.90    4:51.43          4  
                  31.55     1:07.67 (36.12)     1:45.11 (37.44)     2:22.72 (37.61)
        3:00.51 (37.79)     3:38.35 (37.84)     4:15.90 (37.55)     4:51.43 (35.53)
 14 Scholes, David E    17 PATS-MR              4:49.48    4:57.10          3  
                  31.60     1:07.13 (35.53)     1:44.18 (37.05)     2:22.12 (37.94)
        3:00.98 (38.86)     3:40.70 (39.72)     4:19.71 (39.01)     4:57.10 (37.39)
 15 Ma, Edmond          15 PATS-MR              4:50.45    4:59.51          2  
                  32.50     1:08.26 (35.76)     1:46.48 (38.22)     2:25.31 (38.83)
        3:04.42 (39.11)     3:43.15 (38.73)     4:21.88 (38.73)     4:59.51 (37.63)
 16 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    5:09.16    5:05.07          1  
                                1:09.47 ( )                             2:26.93 ( )
                                3:46.63 ( )   5:05.07 (1:18.44)                    
 17 Hutton, RJ J        15 PATS-MR              4:52.41    5:08.75        
                  32.60     1:08.89 (36.29)     1:48.22 (39.33)     2:26.24 (38.02)
        3:06.26 (40.02)     3:46.60 (40.34)     4:29.45 (42.85)     5:08.75 (39.30)
 18 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   5:13.33    5:50.91        
                  37.94     1:19.69 (41.75)     2:03.80 (44.11)     2:48.72 (44.92)
        3:34.51 (45.79)     4:19.69 (45.18)     5:07.74 (48.05)     5:50.91 (43.17)
 
Boys 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
              8:52.59  15&O SUPE Super Sectional 2014
              9:14.29  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glas, Aaron I       15 Agua Swim Team-MR    9:11.44    9:21.10         20  
                  31.70     1:06.07 (34.37)     1:41.54 (35.47)     2:17.19 (35.65)
        2:53.01 (35.82)     3:29.18 (36.17)     4:05.54 (36.36)     4:41.12 (35.58)
        5:16.96 (35.84)     5:52.56 (35.60)     6:28.57 (36.01)     7:03.79 (35.22)
        7:39.13 (35.34)     8:14.29 (35.16)     8:48.73 (34.44)     9:21.10 (32.37)
  2 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   9:10.06    9:24.13         17  
                  31.67     1:06.61 (34.94)     1:42.44 (35.83)     2:17.48 (35.04)
        2:53.57 (36.09)     3:29.42 (35.85)     4:05.84 (36.42)     4:41.71 (35.87)
        5:17.15 (35.44)     5:53.22 (36.07)     6:28.98 (35.76)     7:04.45 (35.47)
        7:39.64 (35.19)                             8:50.30 ( )     9:24.13 (33.83)
  3 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR   9:20.00    9:52.15         16  
                  33.19     1:09.14 (35.95)     1:45.02 (35.88)     2:21.23 (36.21)
        2:58.34 (37.11)     3:35.08 (36.74)     4:12.89 (37.81)     4:49.80 (36.91)
        5:27.78 (37.98)     6:05.23 (37.45)     6:43.38 (38.15)     7:20.88 (37.50)
        7:58.91 (38.03)     8:36.72 (37.81)     9:14.95 (38.23)     9:52.15 (37.20)
  4 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   9:49.99   10:17.53         15  
                  33.63     1:11.73 (38.10)     1:50.78 (39.05)     2:29.23 (38.45)
        3:08.50 (39.27)     3:48.49 (39.99)     4:28.29 (39.80)     5:07.95 (39.66)
        5:47.41 (39.46)     6:27.30 (39.89)     7:07.24 (39.94)     7:45.27 (38.03)
        8:24.28 (39.01)                             9:41.78 ( )    10:17.53 (35.75)
  5 Mathews, Gabriel T  15 Manhattan Makos-MR  10:01.61   10:33.35         14  
                  33.36     1:10.97 (37.61)     1:49.69 (38.72)     2:28.35 (38.66)
        3:08.68 (40.33)     3:50.13 (41.45)     4:30.57 (40.44)     5:11.68 (41.11)
        5:53.14 (41.46)     6:34.01 (40.87)     7:14.57 (40.56)     7:54.40 (39.83)
        8:36.22 (41.82)     9:15.77 (39.55)     9:55.10 (39.33)    10:33.35 (38.25)
  6 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR  10:40.97   10:41.24         13  
                  36.32     1:16.05 (39.73)     1:56.92 (40.87)     2:37.72 (40.80)
        3:18.89 (41.17)     4:00.28 (41.39)     4:41.63 (41.35)     5:22.44 (40.81)
        6:03.33 (40.89)     6:43.96 (40.63)     7:24.65 (40.69)                    
            8:01.83 ( )      8:04.50 (2.67)     8:44.68 (40.18)  10:41.24 (1:56.56)
 
Boys 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
             17:04.79  15&O SUPE Super Sectional 2014
             17:46.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR             17:24.08   17:42.30 ZONE    20  
                  30.98     1:05.77 (34.79)     1:41.63 (35.86)     2:17.28 (35.65)
        2:53.45 (36.17)     3:29.44 (35.99)     4:06.60 (37.16)     4:42.31 (35.71)
        5:19.38 (37.07)     5:54.34 (34.96)     6:31.55 (37.21)     7:07.77 (36.22)
        7:43.42 (35.65)     8:18.25 (34.83)     8:55.06 (36.81)     9:30.57 (35.51)
       10:05.43 (34.86)    10:41.19 (35.76)    11:16.99 (35.80)    11:52.76 (35.77)
                               13:38.69 ( )                            14:49.38 ( )
       15:25.12 (35.74)                                                            
           17:09.24 ( )    17:42.30 (33.06)                                        
  2 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR             18:20.95   18:30.57         17  
                  31.31     1:05.74 (34.43)     1:41.72 (35.98)     2:17.37 (35.65)
        2:53.99 (36.62)     3:29.40 (35.41)     4:06.66 (37.26)     4:42.40 (35.74)
        5:19.49 (37.09)     5:54.94 (35.45)     6:31.65 (36.71)     7:07.82 (36.17)
        7:44.30 (36.48)     8:19.55 (35.25)     8:56.52 (36.97)                    
           10:10.98 ( )    10:48.74 (37.76)    11:26.11 (37.37)    12:04.24 (38.13)
       12:43.21 (38.97)    13:21.20 (37.99)    13:59.89 (38.69)    14:38.37 (38.48)
       15:17.70 (39.33)    15:56.42 (38.72)    16:35.05 (38.63)    17:13.46 (38.41)
       17:51.76 (38.30)    18:30.57 (38.81)                                        
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              1:03.29  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:06.69  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              1:03.16    1:01.70 SUPE    20  
  2 Miou, Eric          18 NCAC-MR              1:00.00    1:02.67 SUPE    17  
                  30.67     1:02.67 (32.00)                                        
  3 Sperandio, Alec     17 WAC-MR                 59.23    1:03.69 ZONE    16  
                  30.94     1:03.69 (32.75)                                        
  4 Alers, Louis        18 MAD-MR               1:05.61    1:05.31 ZONE    15  
  5 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR              1:04.08    1:05.58 ZONE    14  
                  31.45     1:05.58 (34.13)                                        
  6 Mackrel, Julian A   19 Ndac Unat-MR           58.43    1:05.79 ZONE    13  
  7 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   1:04.21    1:07.26         12  
  8 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR              1:09.90    1:07.58         11  
  9 Mathews, Gabriel T  15 Manhattan Makos-MR   1:07.08    1:08.45          9  
                  33.57     1:08.45 (34.88)                                        
 10 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR              1:16.97    1:10.09          6.5
                  34.08     1:10.09 (36.01)                                        
 10 Diamond, Zachary    17 WAC-MR               1:05.01    1:10.09          6.5
                  33.71     1:10.09 (36.38)                                        
 12 Thomas, Christian   15 RFAC-MR              1:15.81    1:10.16          5  
                  34.06     1:10.16 (36.10)                                        
 13 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               1:07.59    1:10.55          4  
                  33.87     1:10.55 (36.68)                                        
 14 Scholes, David E    17 PATS-MR              1:05.53    1:12.25          3  
                  35.00     1:12.25 (37.25)                                        
 15 Ma, Edmond          15 PATS-MR              1:07.99    1:12.66          2  
 16 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   1:17.50    1:12.89          1  
                  36.65     1:12.89 (36.24)                                        
 17 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR              1:08.53    1:13.57        
                  35.65     1:13.57 (37.92)                                        
 18 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   1:22.19    1:13.66        
                  36.35     1:13.66 (37.31)                                        
 19 Thio, Randy M       15 NCAC-MR              2:17.00    1:14.58        
                  35.74     1:14.58 (38.84)                                        
 20 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              1:15.42    1:16.24        
                  37.12     1:16.24 (39.12)                                        
 21 Shteynberg, Samuel  15 HS-MR                1:13.85    1:16.73        
 22 Watler, Jaleel C    16 NYCC-MR              1:14.24    1:18.30        
 23 Ballon, Juan R      19 BBSC-MR              1:18.35    1:19.42        
                  38.04     1:19.42 (41.38)                                        
 24 Hutton, RJ J        15 PATS-MR              1:12.86    1:20.16        
 25 Zhu, Beck           15 NCAC-MR              1:15.00    1:20.23        
                  38.00     1:20.23 (42.23)                                        
 26 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   1:44.70    1:25.47        
 27 Alexandrov, Nickol  15 APEX-MR              1:42.40    1:35.10        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
              2:16.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:21.99  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              2:16.53    2:14.90 SUPE    20  
                  32.05     1:06.54 (34.49)     1:41.13 (34.59)     2:14.90 (33.77)
  2 Mathews, Gabriel T  15 Manhattan Makos-MR   2:28.35    2:27.46         17  
                                1:12.12 ( )   2:27.46 (1:15.34)                    
  3 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR              2:33.09    2:28.06         16  
                  33.93     1:11.23 (37.30)     1:50.54 (39.31)     2:28.06 (37.52)
  4 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR              2:57.09    2:31.52         15  
                  35.91     1:14.21 (38.30)     1:53.59 (39.38)     2:31.52 (37.93)
  5 Ma, Edmond          15 PATS-MR              2:24.43    2:34.45         14  
                  35.83     1:14.86 (39.03)     1:55.74 (40.88)     2:34.45 (38.71)
  6 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   2:42.20    2:36.66         13  
                  38.38     1:18.62 (40.24)     1:59.30 (40.68)     2:36.66 (37.36)
  7 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               2:24.88    2:36.96         12  
                  36.24     1:16.00 (39.76)   2:36.96 (1:20.96)                    
  8 Scholes, David E    17 PATS-MR              2:25.26    2:37.05         11  
                  36.70     1:16.38 (39.68)     1:57.31 (40.93)     2:37.05 (39.74)
  9 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR              2:49.32    2:47.12          9  
                  39.05     1:20.76 (41.71)     2:04.85 (44.09)     2:47.12 (42.27)
 10 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR              2:47.83    2:55.04          7  
                  39.55     1:22.91 (43.36)     2:09.29 (46.38)     2:55.04 (45.75)
 11 Ballon, Juan R      19 BBSC-MR              2:49.07    2:58.48          6  
                                1:24.81 ( )     2:10.99 (46.18)     2:58.48 (47.49)
 12 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   3:21.85    3:03.41          5  
                  43.31     1:29.06 (45.75)     2:16.58 (47.52)     3:03.41 (46.83)
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              1:10.69  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:14.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Callaghan, John     16 WAC-MR               1:06.69    1:13.66 ZONE    20  
                  35.09     1:13.66 (38.57)                                        
  2 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    1:14.85    1:14.96         17  
                  35.42     1:14.96 (39.54)                                        
  3 Gutman, Daniel L    15 Agua Swim Team-MR    1:10.79    1:15.54         16  
                  35.99     1:15.54 (39.55)                                        
  4 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR   1:15.99    1:16.98         15  
                  35.94     1:16.98 (41.04)                                        
  5 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   1:19.60    1:19.37         14  
                  38.02     1:19.37 (41.35)                                        
  6 Lomeyko, Konstanti  16 Agua Swim Team-MR    1:21.38    1:19.90         13  
                  38.37     1:19.90 (41.53)                                        
  7 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               1:16.22    1:20.15         12  
                  37.10     1:20.15 (43.05)                                        
  8 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   1:16.69    1:20.57         11  
  9 Kan, Kevin          17 NCAC-MR              1:14.00    1:20.62          9  
 10 Lee, Justin S       15 PATS-MR              1:18.58    1:21.10          7  
                  38.34     1:21.10 (42.76)                                        
 11 Hutton, RJ J        15 PATS-MR              1:16.39    1:21.83          6  
                  38.53     1:21.83 (43.30)                                        
 12 Piliero, Marc P     17 PATS-MR              1:15.13    1:23.00          5  
 13 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    1:21.39    1:23.10          4  
                  39.71     1:23.10 (43.39)                                        
 14 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   1:18.53    1:23.24          3  
                  39.06     1:23.24 (44.18)                                        
 15 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   1:31.24    1:23.75          2  
                  39.84     1:23.75 (43.91)                                        
 16 Collier, Cole T     15 Agua Swim Team-MR    1:17.10    1:24.97          1  
                  39.95     1:24.97 (45.02)                                        
 17 Zhu, Beck           15 NCAC-MR              1:21.00    1:25.91        
                  40.70     1:25.91 (45.21)                                        
 18 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    1:29.19    1:29.88        
                  42.59     1:29.88 (47.29)                                        
 19 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR              1:30.67    1:31.87        
                  43.23     1:31.87 (48.64)                                        
 20 Chen, Alex          17 NCAC-MR              1:33.00    1:32.28        
                  43.79     1:32.28 (48.49)                                        
 21 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   1:44.10    1:36.64        
                  46.54     1:36.64 (50.10)                                        
 22 Belmont, Chance     15 NCAC-MR              1:31.00    1:39.16        
                  46.09     1:39.16 (53.07)                                        
 23 Ballon, Juan R      19 BBSC-MR              1:35.33    1:46.48        
                  48.14     1:46.48 (58.34)                                        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:40.79  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Callaghan, John     16 WAC-MR               2:22.84    2:42.54         20  
                  37.57     1:18.00 (40.43)     2:01.15 (43.15)     2:42.54 (41.39)
  2 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR   2:48.80    2:53.13         17  
                  38.11     1:22.02 (43.91)     2:08.75 (46.73)     2:53.13 (44.38)
  3 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   2:52.48    2:55.69         16  
                                1:25.32 ( )   2:55.69 (1:30.37)                    
  4 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   3:18.80    2:57.46         15  
                  39.29     1:23.11 (43.82)   2:57.46 (1:34.35)                    
  5 Lee, Justin S       15 PATS-MR              2:51.61    2:59.62         14  
                                1:24.79 ( )     2:11.87 (47.08)     2:59.62 (47.75)
  6 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               2:48.01    3:00.11         13  
                                1:24.70 ( )   3:00.11 (1:35.41)                    
  7 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   2:49.56    3:00.56         12  
                                1:25.72 ( )   3:00.56 (1:34.84)                    
  8 Piliero, Marc P     17 PATS-MR              2:45.16    3:01.17         11  
                  40.26     1:25.16 (44.90)     2:13.23 (48.07)     3:01.17 (47.94)
  9 Hutton, RJ J        15 PATS-MR              2:52.51    3:05.23          9  
                  40.31     1:27.02 (46.71)     2:16.79 (49.77)     3:05.23 (48.44)
 10 Stoll, Niko         15 Middies-MR           3:10.09    3:15.48          7  
                                1:35.15 ( )   3:15.48 (1:40.33)                    
 11 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR              3:34.88    3:16.34          6  
                                1:32.92 ( )   3:16.34 (1:43.42)                    
 12 Shteynberg, Samuel  15 HS-MR                3:09.58    3:20.82          5  
                  45.58     1:36.15 (50.57)     2:28.50 (52.35)     3:20.82 (52.32)
 13 Stoll, Felix j      16 Middies-MR           3:19.93    3:31.56          4  
                  47.30     1:40.57 (53.27)     2:36.85 (56.28)     3:31.56 (54.71)
 -- Belmont, Chance     15 NCAC-MR              3:12.00         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                                1:41.76 ( )        DQ (1:54.07)                    
 
Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              1:00.19  15&O SUPE Super Sectional 2014
              1:03.69  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              1:00.17      59.87 SUPE    20  
  2 Alers, Louis        18 MAD-MR                 59.10    1:00.00 SUPE    17  
                  29.32     1:00.00 (30.68)                                        
  3 Konovalov, Nichola  17 NYCC-MR              1:01.39    1:01.53 ZONE    16  
                  28.84     1:01.53 (32.69)                                        
  4 Miou, Eric          18 NCAC-MR                58.00    1:01.73 ZONE    15  
                  29.27     1:01.73 (32.46)                                        
  5 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              1:00.29    1:02.75 ZONE    14  
                  30.23     1:02.75 (32.52)                                        
  6 Sperandio, Alec     17 WAC-MR               1:00.04    1:03.69 ZONE    13  
                  29.48     1:03.69 (34.21)                                        
  7 McKenna, Brendan    16 NCAC-MR              1:02.00    1:04.15         12  
  8 Diamond, Zachary    17 WAC-MR               1:01.26    1:06.61         11  
  9 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR              1:10.96    1:06.95          9  
                  31.38     1:06.95 (35.57)                                        
 10 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR              1:10.69    1:08.24          7  
                  30.76     1:08.24 (37.48)                                        
 11 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR   1:05.50    1:09.28          6  
                  32.04     1:09.28 (37.24)                                        
 12 Thomas, Christian   15 RFAC-MR              1:16.15    1:09.80          5  
 13 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR   1:09.94    1:10.19          4  
                  32.47     1:10.19 (37.72)                                        
 14 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   1:20.98    1:10.61          3  
                  33.20     1:10.61 (37.41)                                        
 15 Serman, Trevor W    15 APEX-MR              1:10.51    1:12.01          2  
 16 Mangan, Matt J      16 HVD-MR               1:11.17    1:12.22          1  
                  32.73     1:12.22 (39.49)                                        
 17 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   1:06.60    1:12.36        
 18 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR              1:06.26    1:13.27        
                  33.61     1:13.27 (39.66)                                        
 19 Hawkesworth, Camer  15 Sachem-MR            1:09.88    1:14.74        
                  33.23     1:14.74 (41.51)                                        
 20 Mathews, Gabriel T  15 Manhattan Makos-MR   1:09.56    1:15.15        
 21 Metzger, Alexander  16 Sachem-MR            1:10.26    1:15.43        
 22 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR              1:19.70    1:15.52        
                  33.95     1:15.52 (41.57)                                        
 23 Lee, Justin S       15 PATS-MR              1:11.86    1:20.61        
 24 Rizzi, Dominic M    16 HVD-MR               1:18.70    1:21.57        
 25 Ballon, Juan R      19 BBSC-MR              1:23.62    1:23.87        
 26 Woehlke, Henry J    17 HVD-MR               1:24.25    1:34.39        
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
              2:14.59  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:21.29  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, George     17 NYCC-MR              2:15.39    2:18.18 ZONE    20  
                  30.37     1:05.23 (34.86)     1:42.07 (36.84)     2:18.18 (36.11)
  2 Zuppone, Michael L  16 Agua Swim Team-MR    2:16.93    2:22.25         17  
                  32.47     1:08.29 (35.82)     1:45.70 (37.41)     2:22.25 (36.55)
  3 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              2:14.81    2:27.22         16  
                  32.64     1:08.72 (36.08)     1:42.88 (34.16)     2:27.22 (44.34)
  4 Diamond, Zachary    17 WAC-MR               2:15.26    2:28.11         15  
                  33.85     1:10.59 (36.74)     1:49.59 (39.00)     2:28.11 (38.52)
  5 Lomeyko, Konstanti  16 Agua Swim Team-MR    2:16.73    2:28.41         14  
                  32.78                             1:50.01 ( )     2:28.41 (38.40)
  6 Kelleher, Stephen   16 RFAC-MR              2:37.11    2:36.06         13  
                  33.22     1:10.44 (37.22)   2:36.06 (1:25.62)                    
  7 Glas, Aaron I       15 Agua Swim Team-MR    2:30.60    2:40.25         12  
                  35.50     1:16.06 (40.56)     1:58.69 (42.63)     2:40.25 (41.56)
  8 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   3:06.60    2:41.61         11  
                  35.06     1:17.30 (42.24)     2:00.32 (43.02)     2:41.61 (41.29)
 
Boys 15 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
              2:16.39  15&O SUPE Super Sectional 2014
              2:24.59  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              2:18.46    2:22.32 ZONE    20  
                  30.15     1:08.61 (38.46)     1:51.21 (42.60)     2:22.32 (31.11)
  2 Diamond, Zachary    17 WAC-MR               2:16.40    2:25.85         17  
                  31.70     1:08.18 (36.48)   2:25.85 (1:17.67)                    
  3 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   2:27.84    2:25.95         16  
                  30.49     1:08.34 (37.85)     1:52.60 (44.26)     2:25.95 (33.35)
  4 Callaghan, John     16 WAC-MR               2:21.10    2:28.97         15  
                  31.91     1:12.53 (40.62)     1:54.90 (42.37)     2:28.97 (34.07)
  5 Rosenkranz, Erik W  18 RFAC-MR              2:27.97    2:29.49         14  
                                1:10.01 ( )     1:56.10 (46.09)     2:29.49 (33.39)
  6 Piliero, Marc P     17 PATS-MR              2:20.93    2:30.56         13  
                  32.01     1:09.48 (37.47)     1:56.52 (47.04)     2:30.56 (34.04)
  7 Collier, Cole T     15 Agua Swim Team-MR    2:20.13    2:30.97         12  
                  30.85     1:09.00 (38.15)     1:55.60 (46.60)     2:30.97 (35.37)
  8 Kelleher, Stephen   16 RFAC-MR              2:28.64    2:31.06         11  
                  31.48     1:10.96 (39.48)     1:57.11 (46.15)     2:31.06 (33.95)
  9 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR   2:32.88    2:33.65          9  
                  30.74     1:09.30 (38.56)     1:57.41 (48.11)     2:33.65 (36.24)
 10 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   2:38.78    2:34.87          7  
                  34.21     1:14.99 (40.78)     1:57.54 (42.55)     2:34.87 (37.33)
 11 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               2:31.75    2:36.60          6  
                  32.81     1:12.34 (39.53)     2:00.15 (47.81)     2:36.60 (36.45)
 12 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   2:50.47    2:37.20          5  
                  33.03     1:12.60 (39.57)   2:37.20 (1:24.60)                    
 13 Wolfe, Morgan S     15 Agua Swim Team-MR    2:29.84    2:40.45          4  
                  35.85     1:17.14 (41.29)     2:04.36 (47.22)     2:40.45 (36.09)
 14 Macaluso, Thomas G  16 BBSC-MR              2:46.25    2:40.47          3  
                  33.54     1:14.46 (40.92)     2:03.00 (48.54)     2:40.47 (37.47)
 15 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               2:32.53    2:41.84          2  
                  34.80     1:17.65 (42.85)     2:03.21 (45.56)     2:41.84 (38.63)
 16 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR              2:32.32    2:46.04          1  
                  33.36     1:15.83 (42.47)     2:07.92 (52.09)     2:46.04 (38.12)
 17 Lee, Justin S       15 PATS-MR              2:42.79    2:46.62        
                  34.11     1:20.70 (46.59)     2:07.43 (46.73)     2:46.62 (39.19)
 18 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   3:13.54    2:58.22        
                                1:28.06 ( )   2:58.22 (1:30.16)                    
 19 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   3:19.59    3:01.05        
                  42.34     1:27.76 (45.42)     2:20.35 (52.59)     3:01.05 (40.70)
 20 De la Rosa, Alexis  17 APEX-MR              3:00.46    3:03.25        
                  38.99     1:24.67 (45.68)     2:22.50 (57.83)     3:03.25 (40.75)
 -- Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   2:24.85         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  32.66     1:13.44 (40.78)     1:58.19 (44.75)          DQ (37.26)
 
Boys 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
              4:48.99  15&O SUPE Super Sectional 2014
              5:07.09  15&O ZONE 2014 LC Zone
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher  17 RFAC-MR              4:58.32    5:06.88 ZONE    20  
                  31.63     1:06.83 (35.20)     1:47.36 (40.53)     2:26.27 (38.91)
        3:10.84 (44.57)     3:55.52 (44.68)     4:31.73 (36.21)     5:06.88 (35.15)
  2 Callaghan, John     16 WAC-MR               5:02.00    5:20.42         17  
                  34.54     1:13.07 (38.53)     1:57.98 (44.91)     2:41.36 (43.38)
        3:26.36 (45.00)     4:10.65 (44.29)     4:45.59 (34.94)     5:20.42 (34.83)
  3 Piliero, Marc P     17 PATS-MR              5:08.39    5:31.02         16  
                  32.79     1:12.42 (39.63)     1:52.66 (40.24)     2:32.85 (40.19)
                                4:13.44 ( )     4:52.26 (38.82)     5:31.02 (38.76)
  4 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR   5:21.94    5:31.13         15  
                  31.90     1:09.98 (38.08)     1:54.03 (44.05)     2:35.69 (41.66)
        3:26.56 (50.87)     4:18.21 (51.65)     4:55.33 (37.12)     5:31.13 (35.80)
  5 Metzger, Alexander  16 Sachem-MR            5:37.51    5:57.30         14  
                  35.35     1:18.26 (42.91)     2:03.85 (45.59)                    
                                4:36.12 ( )   5:57.30 (1:21.18)                    
  6 Hutton, RJ J        15 PATS-MR              5:29.75    5:59.88         13  
                  34.43     1:17.10 (42.67)     2:04.53 (47.43)     2:51.05 (46.52)
                                4:31.21 ( )     5:15.41 (44.20)     5:59.88 (44.47)