Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 9/29/2014 01:37 PM
                  2014 MR NCAC First Sprint Meet - 9/28/2014                   
                              Sanction #: 140900                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Eloise M         8 PATS-MR                22.51      21.70        
  2 Ewald, Sydney              8 NCAC-MR                20.00      24.68        
  3 Kwan, Maggie               7 NCAC-MR                20.00      25.60        
  4 Murphy, Morgan J           7 PATS-MR                   NT      26.78        
  5 Wiltshire, Saniyah C       7 PATS-MR                   NT      31.59        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Eloise M         8 PATS-MR                26.78      24.04        
  2 Kwan, Maggie               7 NCAC-MR                26.00      29.40        
 -- Ewald, Sydney              8 NCAC-MR                22.00         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Eloise M         8 PATS-MR                31.00      28.03        
  2 Murphy, Morgan J           7 PATS-MR                   NT      31.57        
  3 Ewald, Sydney              8 NCAC-MR                28.00      32.02        
  4 Kwan, Maggie               7 NCAC-MR                32.00      34.87        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Eloise M         8 PATS-MR                   NT      26.20        
  2 Ewald, Sydney              8 NCAC-MR                   NT      33.32        
 -- Kwan, Maggie               7 NCAC-MR                30.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewald, Sydney              8 NCAC-MR                   NT    2:11.29        
                1:03.24   2:11.29 (1:08.05)                                        
  2 Kwan, Maggie               7 NCAC-MR              1:30.00    2:19.62        
                1:09.39   2:19.62 (1:10.23)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR                31.45      30.26        
  2 Quezada, Vanessa A        10 PATS-MR                35.02      34.44        
  3 DiMarco, AnnaLynn         10 Spartans-MR            36.36      35.25        
  4 Tung, Doris L              9 NCAC-MR                38.00      35.65        
  5 Ge, Xinyui                10 APEX-MR                42.50      35.68        
  6 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR                39.81      36.91        
  7 Wang, Cindy Y              9 APEX-MR                41.50      38.12        
  8 Webb, Phebe K             10 PATS-MR                40.25      40.09        
  9 Bertoletti-phares, Sofia  10 PATS-MR                45.74      42.74        
 10 Sone, Jacquelynn          10 NCAC-MR                45.00      43.51        
 11 Detres, Emily              9 PATS-MR                   NT      44.10        
 12 Mulakandov, Raquel        10 Unattached                NT      46.43        
 13 Mulakandov, Leiel         10 Unattached                NT      46.48        
 14 Soen, Gabrielle           10 NCAC-MR                48.00      48.64        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR                36.75      35.00        
  2 Quezada, Vanessa A        10 PATS-MR                40.75      39.72        
  3 DiMarco, AnnaLynn         10 Spartans-MR            43.39      41.78        
  4 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR                43.25      42.94        
  5 Wang, Cindy Y              9 APEX-MR                47.25      44.05        
  6 Webb, Phebe K             10 PATS-MR                46.31      44.46        
  7 Tung, Doris L              9 NCAC-MR                43.00      44.59        
  8 Ge, Xinyui                10 APEX-MR                48.25      44.80        
  9 Mulakandov, Raquel        10 Unattached                NT      46.24        
 10 Bertoletti-phares, Sofia  10 PATS-MR                   NT      50.09        
 -- Detres, Emily              9 PATS-MR                   NT         DQ        
      Not on back off wall
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiMarco, AnnaLynn         10 Spartans-MR            41.41      43.70        
  2 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR                44.52      43.96        
  3 Tung, Doris L              9 NCAC-MR                48.00      44.74        
  4 Ge, Xinyui                10 APEX-MR                55.55      46.63        
  5 Wang, Cindy Y              9 APEX-MR                53.75      46.86        
  6 Webb, Phebe K             10 PATS-MR                55.95      53.02        
  7 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR                51.50      54.17        
  8 Mulakandov, Leiel         10 Unattached                NT      54.79        
  9 Mulakandov, Raquel        10 Unattached                NT      56.76        
 10 Sone, Jacquelynn          10 NCAC-MR              1:01.00    1:02.30        
 -- Soen, Gabrielle           10 NCAC-MR              1:00.00         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chavez, Kaetlyn K         10 APEX-MR                45.37      39.09        
  2 Quezada, Vanessa A        10 PATS-MR                38.99      39.25        
  3 Tung, Doris L              9 NCAC-MR                45.00      39.59        
  4 DiMarco, AnnaLynn         10 Spartans-MR            38.62      40.36        
  5 Ge, Xinyui                10 APEX-MR                49.75      45.96        
  6 Wang, Cindy Y              9 APEX-MR                48.15      46.29        
  7 Mulakandov, Raquel        10 Unattached                NT      50.83        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCaffrey, Kimberly E     10 PATS-MR              1:20.70    1:21.00        
                  37.07     1:21.00 (43.93)                                        
  2 DiMarco, AnnaLynn         10 Spartans-MR          1:19.23    1:24.72        
                  40.41     1:24.72 (44.31)                                        
  3 Quezada, Vanessa A        10 PATS-MR              1:50.33    1:28.06        
                  39.88     1:28.06 (48.18)                                        
  4 Tung, Doris L              9 NCAC-MR              1:28.00    1:30.15        
                  41.70     1:30.15 (48.45)                                        
  5 Mulakandov, Raquel        10 Unattached                NT    1:47.54        
                  47.74     1:47.54 (59.80)                                        
  6 Mulakandov, Leiel         10 Unattached                NT    1:50.06        
                  51.25     1:50.06 (58.81)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            11 PATS-MR                27.88      27.80        
  2 Meyerhoeffer, Stella M    11 Spartans-MR            27.71      27.99        
  3 Iannetta, Ava L           11 Spartans-MR            28.05      29.00        
  4 Zhu, Angela               11 NCAC-MR                31.00      30.22        
  5 Tung, Michelle Lily       12 NCAC-MR                31.00      31.51        
  6 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR                32.31      32.71        
  7 Sakmar Aberg, Charlotte   11 RIST-MR                34.19      33.65        
  8 Coullare, Lisa            12 RIST-MR                   NT      33.75        
  9 Sakmar Aberg, Juliette    11 RIST-MR                33.26      34.01        
 10 Grozdanic, Katarina       11 RIST-MR                34.53      34.33        
 11 Leonard, Kaicey L         12 APEX-MR                36.72      35.87        
 12 Abrams, Ann Maria M       11 PATS-MR                38.12      38.75        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyerhoeffer, Stella M    11 Spartans-MR            31.26      31.98        
  2 Vitale, Miya N            11 PATS-MR                31.20      33.68        
  3 Iannetta, Ava L           11 Spartans-MR            34.59      35.55        
  4 Zhu, Angela               11 NCAC-MR                35.00      36.54        
  5 Tung, Michelle Lily       12 NCAC-MR                34.00      38.38        
  6 Coullare, Lisa            12 RIST-MR                   NT      38.92        
  7 Sakmar Aberg, Charlotte   11 RIST-MR                40.72      40.34        
  8 Sakmar Aberg, Juliette    11 RIST-MR                43.46      41.78        
  9 Grozdanic, Katarina       11 RIST-MR                45.16      42.09        
 10 Abrams, Ann Maria M       11 PATS-MR                44.60      45.83        
 11 Leonard, Kaicey L         12 APEX-MR                50.74      47.51        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyerhoeffer, Stella M    11 Spartans-MR            36.15      36.23        
  2 Suteja, Kezia             11 NCAC-MR                39.00      38.08        
  3 Zhu, Angela               11 NCAC-MR                40.00      38.25        
  4 Iannetta, Ava L           11 Spartans-MR            39.17      39.27        
  5 Vitale, Miya N            11 PATS-MR                42.53      39.99        
  6 Sakmar Aberg, Juliette    11 RIST-MR                43.91      42.39        
  7 Coullare, Lisa            12 RIST-MR                   NT      42.67        
  8 Grozdanic, Katarina       11 RIST-MR                43.53      43.38        
  9 Tung, Michelle Lily       12 NCAC-MR                41.00      44.41        
 10 Sakmar Aberg, Charlotte   11 RIST-MR                51.67      48.16        
 11 Abrams, Ann Maria M       11 PATS-MR                54.99      58.34        
 12 Leonard, Kaicey L         12 APEX-MR                58.90      58.63        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyerhoeffer, Stella M    11 Spartans-MR            30.31      30.64        
  2 Zhu, Angela               11 NCAC-MR                32.00      31.97        
  3 Vitale, Miya N            11 PATS-MR                32.48      32.31        
  4 Suteja, Kezia             11 NCAC-MR                33.00      32.78        
  5 Iannetta, Ava L           11 Spartans-MR            30.96      33.18        
  6 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR                36.58      37.52        
  7 Sakmar Aberg, Charlotte   11 RIST-MR                38.19      39.82        
  8 Grozdanic, Katarina       11 RIST-MR                46.57      42.24        
  9 Coullare, Lisa            12 RIST-MR                40.75      42.27        
 10 Abrams, Ann Maria M       11 PATS-MR                43.77      42.63        
 11 Sakmar Aberg, Juliette    11 RIST-MR                40.04      42.65        
 12 Leonard, Kaicey L         12 APEX-MR                52.69      57.18        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyerhoeffer, Stella M    11 Spartans-MR          1:08.88    1:08.21        
                  32.17     1:08.21 (36.04)                                        
  2 Vitale, Miya N            11 PATS-MR                   NT    1:13.55        
                  34.80     1:13.55 (38.75)                                        
  3 Zhu, Angela               11 NCAC-MR              1:13.00    1:14.41        
                  35.80     1:14.41 (38.61)                                        
  4 Iannetta, Ava L           11 Spartans-MR          1:14.23    1:14.86        
                  35.41     1:14.86 (39.45)                                        
  5 Suteja, Kezia             11 NCAC-MR              1:15.00    1:15.00        
                  35.81     1:15.00 (39.19)                                        
  6 Lopez, Isabella S         11 PATS-MR              1:29.15    1:26.74        
                  38.31     1:26.74 (48.43)                                        
  7 Grozdanic, Katarina       11 RIST-MR              1:31.96    1:28.72        
                  42.79     1:28.72 (45.93)                                        
  8 Sakmar Aberg, Juliette    11 RIST-MR                   NT    1:30.00        
                  44.09     1:30.00 (45.91)                                        
  9 Sakmar Aberg, Charlotte   11 RIST-MR                   NT    1:31.35        
                  44.18     1:31.35 (47.17)                                        
 10 Abrams, Ann Maria M       11 PATS-MR                   NT    1:36.07        
                  42.45     1:36.07 (53.62)                                        
 
Girls 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Grace               15 NCAC-MR                24.90      25.65        
  2 DU, Irene                 16 NCAC-MR                26.00      27.14        
  3 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR                27.00      27.40        
  4 Cheng, Britney            14 Unattached             27.00      27.76        
  5 Gasic, Andrea             17 RIST-MR                26.48      27.85        
  6 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR                27.00      28.32        
  7 Hongamata, Lydia          17 NCAC-MR                27.00      28.36        
  8 SU, Rachael               14 NCAC-MR                27.00      28.58        
  9 Liu, Serina               16 NCAC-MR                27.50      28.86        
 10 Warner, Breanna           13 NCAC-MR                28.00      29.06        
 11 Montes, Adrianna          17 RIST-MR                27.59      29.16        
 12 Mazanek, Charline         16 RIST-MR                28.58      29.18        
 13 Olivier, Cherise          16 NCAC-MR                29.00      29.38        
 14 Ritziu, Andrea            14 RIST-MR                30.75      30.44        
 15 Pardo, Shamira L          14 APEX-MR                31.67      31.39        
 16 Murillo, Lindsay J        14 APEX-MR                32.91      31.98        
 17 Leonard, Caitlin M        15 APEX-MR                30.80      32.06        
 
Girls 13 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Grace               15 NCAC-MR                28.00      29.78        
  2 DU, Irene                 16 NCAC-MR                29.00      30.78        
  3 Gasic, Andrea             17 RIST-MR                35.76      32.66        
  3 Cheng, Britney            14 Unattached             30.00      32.66        
  5 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR                32.00      33.93        
  6 Liu, Serina               16 NCAC-MR                32.00      34.58        
  7 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR                35.00      34.91        
  8 Ritziu, Andrea            14 RIST-MR                34.21      34.99        
  9 SU, Rachael               14 NCAC-MR                31.00      35.41        
 10 Warner, Breanna           13 NCAC-MR                34.00      35.62        
 11 Mazanek, Charline         16 RIST-MR                   NT      36.58        
 12 Olivier, Cherise          16 NCAC-MR                35.00      36.74        
 13 Leonard, Caitlin M        15 APEX-MR                36.50      38.62        
 14 Murillo, Lindsay J        14 APEX-MR                35.50      38.81        
 15 Pardo, Shamira L          14 APEX-MR                44.68      39.52        
 -- Montes, Adrianna          17 RIST-MR                   NT         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 
Girls 13 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Grace               15 NCAC-MR                31.00      32.11        
  2 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR                33.00      34.65        
  3 DU, Irene                 16 NCAC-MR                32.00      35.02        
  4 Hongamata, Lydia          17 NCAC-MR                33.00      35.24        
  5 Cheng, Britney            14 Unattached             33.00      35.61        
  6 Liu, Serina               16 NCAC-MR                36.00      38.52        
  7 Olivier, Cherise          16 NCAC-MR                37.00      40.05        
  8 Montes, Adrianna          17 RIST-MR                   NT      40.54        
  9 Mazanek, Charline         16 RIST-MR                   NT      40.85        
 10 Leonard, Caitlin M        15 APEX-MR                42.25      41.27        
 11 Murillo, Lindsay J        14 APEX-MR                42.75      41.91        
 12 Ritziu, Andrea            14 RIST-MR                44.70      42.14        
 13 Gasic, Andrea             17 RIST-MR                46.88      42.22        
 14 Pardo, Shamira L          14 APEX-MR                49.91      49.21        
 -- Warner, Breanna           13 NCAC-MR                37.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 13 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Grace               15 NCAC-MR                26.00      28.52        
  2 Hongamata, Lydia          17 NCAC-MR                31.00      31.23        
  3 Cheng, Britney            14 Unattached             29.00      31.32        
  4 DU, Irene                 16 NCAC-MR                29.00      31.66        
  5 SU, Rachael               14 NCAC-MR                30.00      31.89        
  6 Gasic, Andrea             17 RIST-MR                37.03      32.05        
  7 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR                30.00      32.23        
  8 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR                30.00      32.26        
  9 Montes, Adrianna          17 RIST-MR                   NT      32.60        
 10 Mazanek, Charline         16 RIST-MR                   NT      32.62        
 11 Warner, Breanna           13 NCAC-MR                32.00      33.09        
 12 Olivier, Cherise          16 NCAC-MR                31.00      36.06        
 13 Pardo, Shamira L          14 APEX-MR                44.65      37.14        
 14 Ritziu, Andrea            14 RIST-MR                41.74      37.71        
 15 Murillo, Lindsay J        14 APEX-MR                36.75      37.91        
 16 Leonard, Caitlin M        15 APEX-MR                37.75      41.17        
 
Girls 13 & Over 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Grace               15 NCAC-MR              1:00.00    1:02.26        
                  29.66     1:02.26 (32.60)                                        
  2 DU, Irene                 16 NCAC-MR              1:04.00    1:07.28        
                  31.25     1:07.28 (36.03)                                        
  3 Cheng, Britney            14 Unattached           1:12.00    1:09.56        
                  32.70     1:09.56 (36.86)                                        
  4 Hongamata, Petra          14 NCAC-MR              1:05.00    1:10.78        
                  34.03     1:10.78 (36.75)                                        
  5 Liu, Serina               16 NCAC-MR              1:09.00    1:12.33        
                  34.42     1:12.33 (37.91)                                        
  6 Lavery, Maeve E           13 APEX-MR              1:12.00    1:12.72        
                  33.73     1:12.72 (38.99)                                        
  7 Gasic, Andrea             17 RIST-MR              1:18.70    1:14.67        
                  33.39     1:14.67 (41.28)                                        
  8 Mazanek, Charline         16 RIST-MR                   NT    1:14.76        
                  34.61     1:14.76 (40.15)                                        
  9 Montes, Adrianna          17 RIST-MR                   NT    1:15.47        
                  36.13     1:15.47 (39.34)                                        
 10 Warner, Breanna           13 NCAC-MR              1:14.00    1:16.31        
                  36.16     1:16.31 (40.15)                                        
 11 Olivier, Cherise          16 NCAC-MR              1:11.00    1:18.16        
                  36.65     1:18.16 (41.51)                                        
 12 Ritziu, Andrea            14 RIST-MR              1:23.58    1:20.64        
                  38.44     1:20.64 (42.20)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR                16.00      17.20        
  2 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                17.00      18.97        
  3 Peng, Thomas F             7 APEX-MR                20.62      19.37        
  4 Danilov, Aleksander R      8 PATS-MR                   NT      20.06        
  5 Pena, Aidan J              8 APEX-MR                23.71      22.48        
  6 Pearsall, Milo J           7 PATS-MR                26.49      22.49        
  7 Locitzer, Thomas B         7 PATS-MR                36.25      26.36        
  8 Locitzer, Patrick S        7 PATS-MR                37.47      31.38        
  9 Dubroff, Edwin             7 PATS-MR                   NT      37.41        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR                19.00      22.32        
  2 Peng, Thomas F             7 APEX-MR                24.17      22.65        
  3 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                20.00      24.93        
  4 Pearsall, Milo J           7 PATS-MR                29.17      28.41        
  5 Pena, Aidan J              8 APEX-MR                31.51      29.41        
  6 Locitzer, Thomas B         7 PATS-MR                   NT      30.31        
  7 Locitzer, Patrick S        7 PATS-MR                   NT      38.46        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR                24.00      25.84        
  2 Salas, Alejandro H         8 NCAC-MR                25.00      26.09        
  3 Locitzer, Patrick S        7 PATS-MR                   NT      35.33        
  4 Locitzer, Thomas B         7 PATS-MR                   NT      36.76        
 -- Peng, Thomas F             7 APEX-MR                28.68         DQ        
      Scissors kick
 -- Pearsall, Milo J           7 PATS-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR                27.00      22.32        
  2 Peng, Thomas F             7 APEX-MR                27.02      23.85        
  3 Danilov, Aleksander R      8 PATS-MR                   NT      31.01        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salas, Stefanos H          8 NCAC-MR              1:20.00    1:39.83        
                  48.10     1:39.83 (51.73)                                        
 -- Danilov, Aleksander R      8 PATS-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                1:04.30        DQ (1:02.79)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chia, Derrick             10 NCAC-MR                30.00      29.11        
  2 Jackson, Hunter C         10 PATS-MR                30.00      29.26        
  3 Sadchikov, Maximilian O    9 UNPAT-MR               32.56      32.41        
  4 Vitale, Benjamin G         9 PATS-MR                32.83      32.56        
  5 DU, Ethan                  9 NCAC-MR                34.00      32.75        
  6 Zhang, John                9 NCAC-MR                37.00      33.45        
  7 Peng, Greg W               9 APEX-MR                33.86      35.36        
  8 Sakmar Aberg, William     10 RIST-MR                36.89      38.00        
  9 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR                45.79      44.43        
 10 Salas, Dimitris           10 NCAC-MR                43.00      44.76        
 11 Wang, Andy Y               9 APEX-MR                51.50      45.48        
 12 Mulakandov, Ariel         10 Unattached                NT      50.11        
 13 Leonard, Kiel J            9 APEX-MR                44.38      56.62        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chia, Derrick             10 NCAC-MR                34.00      35.70        
  2 Jackson, Hunter C         10 PATS-MR                36.59      36.85        
  3 Vitale, Benjamin G         9 PATS-MR                36.87      37.73        
  4 Sadchikov, Maximilian O    9 UNPAT-MR               38.46      38.52        
  5 DU, Ethan                  9 NCAC-MR                37.00      39.75        
  6 Zhang, John                9 NCAC-MR                41.00      40.64        
  7 Sakmar Aberg, William     10 RIST-MR                44.71      41.54        
  8 Peng, Greg W               9 APEX-MR                40.59      42.08        
  9 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR                56.03      51.40        
 10 Wang, Andy Y               9 APEX-MR                53.25      51.72        
 11 Leonard, Kiel J            9 APEX-MR                57.24      59.48        
 12 Mulakandov, Ariel         10 Unattached                NT    1:00.03        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Hunter C         10 PATS-MR                37.64      38.17        
  2 DU, Ethan                  9 NCAC-MR                40.00      42.15        
  3 Chia, Derrick             10 NCAC-MR                38.00      42.43        
  4 Zhang, John                9 NCAC-MR                45.00      43.30        
  5 Sadchikov, Maximilian O    9 UNPAT-MR               46.15      44.81        
  6 Vitale, Benjamin G         9 PATS-MR                46.02      44.92        
  7 Peng, Greg W               9 APEX-MR                45.84      47.95        
  8 Sakmar Aberg, William     10 RIST-MR                   NT      51.02        
  9 Wang, Andy Y               9 APEX-MR                57.55      53.14        
 10 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR                57.47      53.53        
 11 Salas, Dimitris           10 NCAC-MR                50.00      59.59        
 12 Mulakandov, Ariel         10 Unattached                NT    1:00.06        
 -- Leonard, Kiel J            9 APEX-MR              1:26.03         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chia, Derrick             10 NCAC-MR                32.00      33.57        
  2 Jackson, Hunter C         10 PATS-MR                33.28      33.72        
  3 Vitale, Benjamin G         9 PATS-MR                38.62      36.26        
  4 Sadchikov, Maximilian O    9 UNPAT-MR               37.17      37.35        
  5 DU, Ethan                  9 NCAC-MR                36.00      39.05        
  6 Zhang, John                9 NCAC-MR                41.00      39.21        
  7 Sakmar Aberg, William     10 RIST-MR                50.89      45.31        
  8 Peng, Greg W               9 APEX-MR                53.41      49.27        
  9 Weisburg, Alexander L      9 APEX-MR                57.25      50.70        
 10 Wang, Andy Y               9 APEX-MR                55.45      53.56        
 11 Mulakandov, Ariel         10 Unattached                NT      59.93        
 -- Leonard, Kiel J            9 APEX-MR                59.25         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Hunter C         10 PATS-MR              1:16.64    1:15.08        
                  35.85     1:15.08 (39.23)                                        
  2 Chia, Derrick             10 NCAC-MR              1:10.00    1:15.41        
                  34.54     1:15.41 (40.87)                                        
  3 Sadchikov, Maximilian O    9 UNPAT-MR             1:22.03    1:22.40        
                  39.08     1:22.40 (43.32)                                        
  4 DU, Ethan                  9 NCAC-MR              1:17.00    1:22.67        
                  39.52     1:22.67 (43.15)                                        
  5 Sakmar Aberg, William     10 RIST-MR                   NT    1:34.87        
                  42.98     1:34.87 (51.89)                                        
  6 Mulakandov, Ariel         10 Unattached                NT    2:05.79        
                  59.52   2:05.79 (1:06.27)                                        
 -- Zhang, John                9 NCAC-MR              1:20.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  40.79          DQ (44.80)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Justeen J          12 Unattached             28.00      27.93        
  2 Huang, Matthew K          11 PATS-MR                29.40      28.93        
  3 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR                28.66      28.95        
  4 Sadchikov, Phillip O      12 UNPAT-MR               30.07      29.17        
  5 Abrams, Arthur A          12 PATS-MR                29.98      29.62        
  6 Pena, Matt                12 APEX-MR                30.89      29.85        
  7 Bzikot, Konrad            11 NCAC-MR                31.00      31.51        
  8 Gusita, Nicholas          12 RIST-MR                   NT      32.28        
  9 Drummond, Jared           12 APEX-MR                33.98      32.70        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR                32.81      32.98        
  2 Pena, Matt                12 APEX-MR                37.60      34.01        
  3 Lopez, Justeen J          12 Unattached             33.00      34.78        
  4 Huang, Matthew K          11 PATS-MR                35.73      35.61        
  5 Sadchikov, Phillip O      12 UNPAT-MR               36.46      35.68        
  6 Abrams, Arthur A          12 PATS-MR                39.01      36.34        
  7 Bzikot, Konrad            11 NCAC-MR                33.00      36.68        
  8 Drummond, Jared           12 APEX-MR                42.07      41.33        
  9 Gusita, Nicholas          12 RIST-MR                   NT      42.36        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Justeen J          12 Unattached             34.90      35.69        
  2 Dawa, Tenzin T            12 Unattached             36.00      36.95        
  3 Sadchikov, Phillip O      12 UNPAT-MR               38.02      37.81        
  4 Abrams, Arthur A          12 PATS-MR                36.75      37.85        
  5 Huang, Matthew K          11 PATS-MR                39.92      39.15        
  6 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR                42.69      40.93        
  7 Bzikot, Konrad            11 NCAC-MR                36.00      42.44        
  8 Gusita, Nicholas          12 RIST-MR                   NT      44.06        
  9 Pena, Matt                12 APEX-MR                49.99      44.18        
 10 Drummond, Jared           12 APEX-MR                47.41      44.48        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sadchikov, Phillip O      12 UNPAT-MR               35.02      32.27        
  2 Lopez, Justeen J          12 Unattached             32.00      33.08        
  3 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR                34.23      34.00        
  4 Bzikot, Konrad            11 NCAC-MR                30.00      34.08        
  5 Pena, Matt                12 APEX-MR                   NT      34.18        
  6 Huang, Matthew K          11 PATS-MR                33.40      34.74        
  7 Dawa, Tenzin T            12 Unattached             33.00      35.01        
  8 Abrams, Arthur A          12 PATS-MR                36.58      35.12        
  9 Drummond, Jared           12 APEX-MR                39.82      37.46        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Justeen J          12 Unattached           1:08.00    1:08.63        
                  32.67     1:08.63 (35.96)                                        
  2 Sadchikov, Phillip O      12 UNPAT-MR             1:15.94    1:12.78        
                  34.23     1:12.78 (38.55)                                        
  3 Del Rosario, Eric         11 PATS-MR              1:13.05    1:12.95        
                  33.25     1:12.95 (39.70)                                        
  4 Dawa, Tenzin T            12 Unattached           1:12.00    1:13.98        
                  35.93     1:13.98 (38.05)                                        
  5 Abrams, Arthur A          12 PATS-MR              1:22.99    1:15.71        
                  35.98     1:15.71 (39.73)                                        
  6 Huang, Matthew K          11 PATS-MR              1:17.98    1:18.18        
                  36.16     1:18.18 (42.02)                                        
  7 Bzikot, Konrad            11 NCAC-MR              1:06.00    1:20.13        
                  35.90     1:20.13 (44.23)                                        
  8 Drummond, Jared           12 APEX-MR              1:20.00    1:26.58        
                  40.35     1:26.58 (46.23)                                        
  9 Gusita, Nicholas          12 RIST-MR                   NT    1:27.83        
                  42.58     1:27.83 (45.25)                                        
 
Boys 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Metwaly, Karim A          20 NCAC-MR                21.00      22.25        
  2 Miou, Eric                18 NCAC-MR                20.99      22.62        
  3 WU, Kevin Z               16 NCAC-MR                21.00      22.66        
  4 Uszynski, Arthur          17 Unattached             21.00      22.86        
  5 Fischer, Chris J          19 APEX-MR                23.42      24.14        
  6 Zhu, Beck                 15 NCAC-MR                23.00      24.28        
  7 Shumikhin, Michael        17 RIST-MR                24.22      24.46        
  8 Lin, Justin V             16 Unattached             25.00      25.02        
  9 Mowdawalla, Cyrus P       18 NCAC-MR                24.00      25.20        
 10 Kan, Kevin                17 NCAC-MR                24.00      25.41        
 11 Thio, Randy M             15 NCAC-MR                25.00      25.52        
 12 Belmont, Chance           16 NCAC-MR                24.00      25.86        
 13 Mashchenko, Andrew        15 APEX-MR                27.80      26.17        
 14 Haque, Nayem A            16 APEX-MR                28.05      26.23        
 15 Coullare, Matteo          14 RIST-MR                   NT      26.67        
 16 Del Pozo, Daniel          15 NCAC-MR                27.00      27.05        
 17 Alexandrov, Alexander T   13 APEX-MR                28.21      27.25        
 18 Ciric, Milos              16 RIST-MR                28.69      29.09        
 19 Pena, Michael A           15 APEX-MR                31.54      29.55        
 20 Gazdoiu, Victor           16 RIST-MR                28.64      29.58        
 21 Stepanian, Nicholas       15 RIST-MR                30.55      29.79        
 
Boys 13 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miou, Eric                18 NCAC-MR                23.00      25.62        
  2 Metwaly, Karim A          20 NCAC-MR                27.00      26.02        
  3 Uszynski, Arthur          17 Unattached             24.00      26.36        
  4 WU, Kevin Z               16 NCAC-MR                25.00      26.59        
  5 Shumikhin, Michael        17 RIST-MR                45.10      29.17        
  6 Lin, Justin V             16 Unattached             29.00      29.68        
  7 Thio, Randy M             15 NCAC-MR                28.00      29.79        
  8 Fischer, Chris J          19 APEX-MR                30.12      30.04        
  9 Mowdawalla, Cyrus P       18 NCAC-MR                27.00      30.71        
 10 Zhu, Beck                 15 NCAC-MR                27.00      31.65        
 11 Haque, Nayem A            16 APEX-MR                32.15      31.68        
 12 Kan, Kevin                17 NCAC-MR                28.00      31.72        
 13 Coullare, Matteo          14 RIST-MR                   NT      31.99        
 14 Mashchenko, Andrew        15 APEX-MR                32.25      32.45        
 15 Gazdoiu, Victor           16 RIST-MR                   NT      35.58        
 16 Pena, Michael A           15 APEX-MR                35.31      35.78        
 17 Ciric, Milos              16 RIST-MR                   NT      36.53        
 18 Alexandrov, Alexander T   13 APEX-MR                38.18      36.96        
 19 Stepanian, Nicholas       15 RIST-MR                   NT      39.54        
 
Boys 13 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zavallis, Adam            20 Unattached             27.00      28.76        
  2 WU, Kevin Z               16 NCAC-MR                28.00      28.85        
  3 Miou, Eric                18 NCAC-MR                27.00      29.67        
  4 Uszynski, Arthur          17 Unattached             28.00      29.69        
  5 Kan, Kevin                17 NCAC-MR                30.00      32.45        
  6 Fischer, Chris J          19 APEX-MR                34.32      32.84        
  7 Lin, Justin V             16 Unattached             33.00      32.85        
  8 Thio, Randy M             15 NCAC-MR                32.00      33.03        
  9 Zhu, Beck                 15 NCAC-MR                31.00      33.97        
 10 Mowdawalla, Cyrus P       18 NCAC-MR                32.00      34.99        
 11 Coullare, Matteo          14 RIST-MR                   NT      35.23        
 12 Belmont, Chance           16 NCAC-MR                31.00      35.42        
 13 Gazdoiu, Victor           16 RIST-MR                   NT      36.91        
 14 Shumikhin, Michael        17 RIST-MR                   NT      37.72        
 15 Mashchenko, Andrew        15 APEX-MR                37.85      37.79        
 16 Alexandrov, Alexander T   13 APEX-MR                40.84      38.05        
 17 Del Pozo, Daniel          15 NCAC-MR                33.00      40.32        
 18 Haque, Nayem A            16 APEX-MR                38.75      40.46        
 19 Ciric, Milos              16 RIST-MR                   NT      41.42        
 20 Stepanian, Nicholas       15 RIST-MR                   NT      44.50        
 
Boys 13 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Metwaly, Karim A          20 NCAC-MR                23.00      24.12        
  2 Miou, Eric                18 NCAC-MR                22.00      24.15        
  3 Zavallis, Adam            20 Unattached             23.00      24.30        
  4 WU, Kevin Z               16 NCAC-MR                23.00      25.47        
  5 Uszynski, Arthur          17 Unattached             25.00      25.87        
  6 Fischer, Chris J          19 APEX-MR                25.98      26.37        
  7 Zhu, Beck                 15 NCAC-MR                25.00      26.76        
  8 Mowdawalla, Cyrus P       18 NCAC-MR                27.00      27.37        
  9 Thio, Randy M             15 NCAC-MR                27.00      27.83        
 10 Belmont, Chance           16 NCAC-MR                26.00      28.29        
 11 Shumikhin, Michael        17 RIST-MR                   NT      28.91        
 12 Lin, Justin V             16 Unattached             30.00      28.99        
 13 Kan, Kevin                17 NCAC-MR                27.00      29.21        
 14 Haque, Nayem A            16 APEX-MR                35.35      30.31        
 14 Coullare, Matteo          14 RIST-MR                   NT      30.31        
 16 Mashchenko, Andrew        15 APEX-MR                31.25      31.15        
 17 Gazdoiu, Victor           16 RIST-MR                   NT      32.11        
 18 Alexandrov, Alexander T   13 APEX-MR                32.37      32.28        
 19 Pena, Michael A           15 APEX-MR                33.52      32.53        
 20 Ciric, Milos              16 RIST-MR                   NT      32.88        
 21 Stepanian, Nicholas       15 RIST-MR                   NT      35.26        
 
Boys 13 & Over 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zavallis, Adam            20 Unattached             55.90      55.28        
                  24.97       55.28 (30.31)                                        
  2 Metwaly, Karim A          20 NCAC-MR                   NT      56.00        
                  25.33       56.00 (30.67)                                        
  3 Uszynski, Arthur          17 Unattached             57.00      57.27        
                  26.36       57.27 (30.91)                                        
  4 WU, Kevin Z               16 NCAC-MR                56.00      58.27        
                  26.93       58.27 (31.34)                                        
  5 Miou, Eric                18 NCAC-MR                56.00    1:00.54        
                  27.33     1:00.54 (33.21)                                        
  6 Fischer, Chris J          19 APEX-MR                59.00    1:02.68        
                  28.94     1:02.68 (33.74)                                        
  7 Lin, Justin V             16 Unattached           1:03.00    1:03.82        
                  29.51     1:03.82 (34.31)                                        
  8 Thio, Randy M             15 NCAC-MR              1:02.00    1:03.87        
                  28.93     1:03.87 (34.94)                                        
  9 Zhu, Beck                 15 NCAC-MR                59.00    1:04.31        
                  29.58     1:04.31 (34.73)                                        
 10 Kan, Kevin                17 NCAC-MR              1:00.00    1:05.46        
                  31.40     1:05.46 (34.06)                                        
 11 Mowdawalla, Cyrus P       18 NCAC-MR              1:00.00    1:07.17        
                  29.78     1:07.17 (37.39)                                        
 12 Belmont, Chance           16 NCAC-MR              1:02.00    1:07.88        
                  30.95     1:07.88 (36.93)                                        
 13 Mashchenko, Andrew        15 APEX-MR              1:10.00    1:09.82        
                  33.15     1:09.82 (36.67)                                        
 14 Coullare, Matteo          14 RIST-MR                   NT    1:10.05        
                  32.49     1:10.05 (37.56)                                        
 15 Alexandrov, Alexander T   13 APEX-MR                   NT    1:14.46        
                  37.01     1:14.46 (37.45)                                        
 16 Del Pozo, Daniel          15 NCAC-MR              1:05.00    1:15.06        
                  35.04     1:15.06 (40.02)                                        
 17 Gazdoiu, Victor           16 RIST-MR                59.00    1:16.41        
                  34.92     1:16.41 (41.49)                                        
 18 Ciric, Milos              16 RIST-MR                   NT    1:18.90        
                  36.39     1:18.90 (42.51)                                        
 19 Stepanian, Nicholas       15 RIST-MR                   NT    1:21.38        
                  39.26     1:21.38 (42.12)                                        
 -- Gavrilchin, Michael       27 RIST-MR                   NT     X53.77        
                  24.06       53.77 (29.71)