Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 12/8/2014 02:03 PM
              2014 MR NBS Blue and Gold - 12/5/2014 to 12/7/2014               
     2014 Newburgh Sharks Blue and Gold Meet, Sanction #: 141201 & 141202      
                                 Dec 5-7, 2014                                 
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Sage E             10 PBAC-MR                30.61      31.19 JO     
  2 Bunch, Jenna G            10 NBS-MR                 32.68      32.48 SILV   
  3 Waldner, Sydney           10 MWSC-MR                33.14      33.11 SILV   
  4 Massari, Grace            10 FA-MR                  33.79      33.44 SILV   
  5 O'Brien, Kelsey R         10 MWSC-MR                32.79      33.80 SILV   
  6 Thieke, Bridget M         10 Express Swimming-MR    34.84      34.27 SILV   
  7 Yurcisin, Sloane N         9 SSL-MR                 38.38      34.38 SILV   
  8 Armstrong, Brooke E        8 Express Swimming-MR    38.06      34.51 SILV   
  9 Cimino, Izabella K         9 FA-MR                  35.82      35.03 SILV   
 10 Dineen, Molly             10 MWSC-MR                34.96      35.09 SILV   
 11 Williamson, Jaila         10 FA-MR                  35.05      35.21        
 12 Wienckowski, Grace A      10 VAC-MR                 34.92      35.45        
 13 Sheerin, Megan            10 MWSC-MR                36.36      35.49        
 14 Esposito, Ava R            9 NBS-MR                 35.12      35.79        
 15 Walker, Lucy E             9 Silver Streaks-MR      35.83      35.84        
 16 Dickman, Rian             10 VAC-MR                 36.66      36.43        
 17 Ebner, Jamie M             9 MWSC-MR                42.12      36.55        
 18 Bryant, Jordyn M           8 NBS-MR                 35.54      37.27        
 19 Curran, Elizabeth A       10 SSL-MR                 40.35      37.45        
 20 Stapleton, Brianna        10 FA-MR                  37.25      37.47        
 21 Andros, Brooke H           8 FA-MR                  37.04      37.53        
 22 Dennis, Kailee A           8 SSL-MR                 38.30      37.70        
 23 Robinson, Anna M          10 MWSC-MR                39.04      37.85        
 24 Sandoval, Hope E          10 FA-MR                  43.99      38.15        
 25 Marin, Alyssa A           10 WSSC-MR                39.85      38.26        
 26 Konop, Rebecca G           9 Express Swimming-MR    39.98      38.40        
 27 Kuceravec, Nicole         10 SSL-MR                 39.25      39.13        
 28 Steiner, Julia V           9 VAC-MR                 40.42      39.56        
 29 Bilenky, Silvia            8 NBS-MR                 52.65      39.77        
 30 Nacianceno, Emily S        9 NBS-MR                 40.16      39.81        
 31 Stapleton, Brooke R        9 FA-MR                  38.66      39.83        
 32 Thieke, Colleen O          7 Express Swimming-MR    48.00      40.47        
 33 Borgersen, Hailey M        8 SSL-MR                 41.16      40.86        
 34 Sodhi, Malika              9 FA-MR                  43.92      41.04        
 35 Barnard, Victoria R       10 Express Swimming-MR    40.41      41.10        
 36 Sterling, Lindsay M        9 SSL-MR                 43.31      41.51        
 37 Honig, Madison J          10 Express Swimming-MR    43.17      42.29        
 38 Kempf, Jane M              9 SSL-MR                 42.90      43.17        
 39 Duggan, Makeda S          10 Express Swimming-MR    48.00      43.26        
 40 Dickson, Finola R         10 SSL-MR                 43.31      43.55        
 41 Sussner, Ella M            9 MWSC-MR                   NT      43.58        
 42 Rusiecka, Natalia B        9 MWSC-MR                   NT      43.62        
 43 Gatterdam, Lyla            9 Silver Streaks-MR      40.29      44.19        
 44 Perez, Riley              10 NBS-MR                 46.46      44.70        
 44 Regenauer, Magdalena G     8 WSSC-MR                44.47      44.70        
 46 Mischka, Camilla E         9 Silver Streaks-MR      47.44      44.81        
 47 Blank, Emma S              8 SSL-MR                 56.19      44.98        
 48 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR    44.61      45.95        
 49 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR    45.20      46.01        
 50 Yoo, Lindsey K             8 SSL-MR                 49.87      46.96        
 51 Butkevich, Alexandra R     8 MWSC-MR                   NT      47.11        
 52 Waldner, Mia J             7 MWSC-MR                   NT      47.39        
 53 Brown, Madison G           9 WSSC-MR                44.87      48.48        
 54 McKenna, Grace A           7 MWSC-MR                53.56      48.76        
 55 Peng, Stephanie W         10 MWSC-MR                57.86      50.10        
 56 Cea, Angela                8 SSL-MR                 51.02      51.64        
 56 Leonard, Julia E           8 NBS-MR                 46.54      51.64        
 58 Mauro, Julianna            8 Express Swimming-MR    53.41      52.77        
 59 Leonard, Emily V           7 NBS-MR                 59.58    1:00.08        
 60 Honig, Harley C            7 Express Swimming-MR  1:05.00    1:06.59        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bunch, Jenna G            10 NBS-MR               1:13.80    1:12.54 SILV   
                  34.55     1:12.54 (37.99)                                        
  2 Massari, Grace            10 FA-MR                1:19.15    1:16.08 SILV   
                  34.82     1:16.08 (41.26)                                        
  3 Wieczorek, Nylah M        10 PBAC-MR              1:28.84    1:16.23 SILV   
                  35.95     1:16.23 (40.28)                                        
  4 O'Brien, Kelsey R         10 MWSC-MR              1:17.45    1:16.41 SILV   
                  37.25     1:16.41 (39.16)                                        
  5 DiLiberto, Samantha F     10 WSSC-MR              1:21.50    1:17.08 SILV   
                  35.90     1:17.08 (41.18)                                        
  6 Thieke, Bridget M         10 Express Swimming-MR  1:20.97    1:17.25 SILV   
                  36.28     1:17.25 (40.97)                                        
  7 Dineen, Molly             10 MWSC-MR              1:26.26    1:17.83 SILV   
                  37.48     1:17.83 (40.35)                                        
  8 Armstrong, Brooke E        8 Express Swimming-MR  1:30.50    1:17.93 SILV   
                  35.76     1:17.93 (42.17)                                        
  9 Yurcisin, Sloane N         9 SSL-MR               1:28.94    1:17.98 SILV   
                  36.54     1:17.98 (41.44)                                        
 10 Williamson, Jaila         10 FA-MR                1:22.38    1:19.21        
                  36.11     1:19.21 (43.10)                                        
 11 Canty, Katie E            10 Express Swimming-MR  1:19.42    1:19.56        
                  37.88     1:19.56 (41.68)                                        
 12 Esposito, Ava R            9 NBS-MR               1:23.21    1:19.91        
                  37.49     1:19.91 (42.42)                                        
 13 Walker, Lucy E             9 Silver Streaks-MR    1:19.38    1:20.90        
                  38.27     1:20.90 (42.63)                                        
 14 Wright, Hannah E          10 WSSC-MR              1:26.95    1:21.09        
                  39.61     1:21.09 (41.48)                                        
 15 Bryant, Jordyn M           8 NBS-MR               1:24.83    1:21.44        
                  38.34     1:21.44 (43.10)                                        
 16 Ippolito, Sara            10 PBAC-MR              1:18.45    1:23.13        
                  38.41     1:23.13 (44.72)                                        
 17 Stapleton, Brianna        10 FA-MR                1:34.97    1:23.58        
                  39.44     1:23.58 (44.14)                                        
 18 Whitlatch, Caroline M      9 SSL-MR               1:30.96    1:24.89        
                  39.19     1:24.89 (45.70)                                        
 19 Schlifkin, Marissa         9 MWSC-MR              1:27.47    1:26.07        
                  38.88     1:26.07 (47.19)                                        
 20 Marin, Alyssa A           10 WSSC-MR              1:32.64    1:26.33        
                  39.59     1:26.33 (46.74)                                        
 21 Jenkins, Shae K           10 NDAC-MR              1:30.26    1:26.77        
                  39.94     1:26.77 (46.83)                                        
 22 Dennis, Kailee A           8 SSL-MR               1:34.60    1:26.99        
                  40.01     1:26.99 (46.98)                                        
 23 Schlifkin, Emma            9 MWSC-MR              1:32.96    1:27.61        
                  40.61     1:27.61 (47.00)                                        
 24 Sandoval, Hope E          10 FA-MR                1:47.99    1:28.17        
                  41.84     1:28.17 (46.33)                                        
 25 Stapleton, Brooke R        9 FA-MR                1:35.39    1:28.56        
                  41.35     1:28.56 (47.21)                                        
 26 Andros, Brooke H           8 FA-MR                1:56.99    1:28.85        
                  38.54     1:28.85 (50.31)                                        
 27 Nacianceno, Emily S        9 NBS-MR               1:31.65    1:30.20        
                  42.55     1:30.20 (47.65)                                        
 28 Bilenky, Silvia            8 NBS-MR               1:33.80    1:30.38        
                  42.68     1:30.38 (47.70)                                        
 29 Giordano, Jessica M       10 FA-MR                1:35.60    1:30.46        
                  42.80     1:30.46 (47.66)                                        
 30 Gatterdam, Lyla            9 Silver Streaks-MR    1:28.92    1:31.04        
 31 Konop, Rebecca G           9 Express Swimming-MR  1:51.41    1:31.67        
                  40.83     1:31.67 (50.84)                                        
 32 Thieke, Colleen O          7 Express Swimming-MR  1:50.00    1:31.81        
 32 Kuceravec, Nicole         10 SSL-MR               1:34.50    1:31.81        
                  43.07     1:31.81 (48.74)                                        
 34 Barnard, Victoria R       10 Express Swimming-MR  1:31.81    1:32.45        
                  42.74     1:32.45 (49.71)                                        
 35 Borgersen, Hailey M        8 SSL-MR               1:36.56    1:35.56        
 36 Ebner, Jamie M             9 MWSC-MR              1:38.32    1:35.68        
                  43.02     1:35.68 (52.66)                                        
 37 Brown, Olivia             10 PBAC-MR              1:45.25    1:35.72        
                  45.18     1:35.72 (50.54)                                        
 38 Sodhi, Malika              9 FA-MR                1:36.99    1:36.76        
                  44.58     1:36.76 (52.18)                                        
 39 Perez, Riley              10 NBS-MR               1:45.39    1:38.24        
                  58.00     1:38.24 (40.24)                                        
 40 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR  1:36.61    1:38.89        
 41 Honig, Madison J          10 Express Swimming-MR  1:36.46    1:39.74        
                  44.13     1:39.74 (55.61)                                        
 42 Duggan, Makeda S          10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:40.56        
 43 Sterling, Lindsay M        9 SSL-MR               1:36.82    1:40.86        
                  47.48     1:40.86 (53.38)                                        
 44 Regenauer, Magdalena G     8 WSSC-MR              1:39.23    1:41.09        
                  46.28     1:41.09 (54.81)                                        
 45 Dickson, Finola R         10 SSL-MR               1:49.77    1:43.94        
                  47.07     1:43.94 (56.87)                                        
 46 Kempf, Jane M              9 SSL-MR               1:37.95    1:44.38        
 47 Mischka, Camilla E         9 Silver Streaks-MR    2:00.00    1:44.40        
                  50.38     1:44.40 (54.02)                                        
 48 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR  1:49.00    1:45.48        
                  59.00     1:45.48 (46.48)                                        
 49 Yoo, Lindsey K             8 SSL-MR               1:58.65    1:46.08        
                  48.20     1:46.08 (57.88)                                        
 50 McKenna, Grace A           7 MWSC-MR              1:55.10    1:49.63        
 50 Blank, Emma S              8 SSL-MR               1:40.50    1:49.63        
                  48.30   1:49.63 (1:01.33)                                        
 52 Chin, Grace E              9 WSSC-MR              1:55.84    1:52.06        
 53 Barry, Jilly P             9 MWSC-MR                   NT    1:53.62        
                  52.82   1:53.62 (1:00.80)                                        
 54 Leonard, Julia E           8 NBS-MR               1:53.41    1:53.80        
                  55.32     1:53.80 (58.48)                                        
 55 Cea, Angela                8 SSL-MR               1:56.16    1:55.43        
                  52.46   1:55.43 (1:02.97)                                        
 56 Armstrong, Cassie          9 MWSC-MR                   NT    1:56.70        
                  51.50   1:56.70 (1:05.20)                                        
 57 Kline, Madeline A          8 WSSC-MR              2:07.45    1:57.03        
                  58.06     1:57.03 (58.97)                                        
 58 Bonnick, Zendrah O         9 WSSC-MR              1:39.84    1:57.82        
                  57.63   1:57.82 (1:00.19)                                        
 59 Mauro, Julianna            8 Express Swimming-MR  2:15.00    2:03.02        
                  58.62   2:03.02 (1:04.40)                                        
 60 Canty, Emma M              7 Express Swimming-MR  2:04.00    2:05.92        
 61 Rodriguez, Adelina M       8 SSL-MR                    NT    2:10.24        
                2:10.24         2:10.24 ( )                                        
 62 Leonard, Emily V           7 NBS-MR               2:19.66    2:24.88        
                1:07.36   2:24.88 (1:17.52)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williamson, Jaila         10 FA-MR                  38.60      37.99 SILV   
  2 Canty, Katie E            10 Express Swimming-MR    40.47      38.29 SILV   
  3 O'Brien, Kelsey R         10 MWSC-MR                40.00      40.01 SILV   
  4 Massari, Grace            10 FA-MR                  42.37      40.14 SILV   
  5 Bunch, Jenna G            10 NBS-MR                 40.88      40.93 SILV   
  6 Walker, Lucy E             9 Silver Streaks-MR      44.74      41.51 SILV   
  7 DiLiberto, Samantha F     10 WSSC-MR                44.01      41.78 SILV   
  8 Schlifkin, Marissa         9 MWSC-MR                40.61      41.81 SILV   
  9 Armstrong, Brooke E        8 Express Swimming-MR    47.58      42.06 SILV   
 10 Yurcisin, Sloane N         9 SSL-MR                 44.59      42.47 SILV   
 11 Ippolito, Sara            10 PBAC-MR                41.40      42.74 SILV   
 12 Dineen, Molly             10 MWSC-MR                50.60      43.00        
 13 Sandoval, Hope E          10 FA-MR                  46.99      43.01        
 14 Stapleton, Brooke R        9 FA-MR                  45.08      43.35        
 15 Stapleton, Brianna        10 FA-MR                  44.06      43.46        
 16 Esposito, Ava R            9 NBS-MR                 42.59      43.86        
 17 Thieke, Bridget M         10 Express Swimming-MR    43.85      43.96        
 18 Schlifkin, Emma            9 MWSC-MR                46.74      43.98        
 19 Wright, Hannah E          10 WSSC-MR                44.21      44.37        
 20 Konop, Rebecca G           9 Express Swimming-MR    47.67      46.25        
 21 Bryant, Jordyn M           8 NBS-MR                 44.69      46.34        
 22 Jenkins, Shae K           10 NDAC-MR                43.02      46.42        
 23 Ebner, Jamie M             9 MWSC-MR                49.72      46.63        
 24 Andros, Brooke H           8 FA-MR                  46.22      46.70        
 25 Borgersen, Hailey M        8 SSL-MR                 47.32      46.84        
 26 Giordano, Jessica M       10 FA-MR                  51.21      47.19        
 27 Marin, Alyssa A           10 WSSC-MR                46.01      47.42        
 28 Whitlatch, Caroline M      9 SSL-MR                 50.48      47.50        
 29 Thieke, Colleen O          7 Express Swimming-MR    55.00      48.60        
 30 Kuceravec, Nicole         10 SSL-MR                 49.21      48.65        
 31 Kempf, Jane M              9 SSL-MR                 50.82      48.93        
 32 Barnard, Victoria R       10 Express Swimming-MR    48.27      49.51        
 33 Regenauer, Magdalena G     8 WSSC-MR                53.84      49.68        
 34 Bilenky, Silvia            8 NBS-MR                 50.61      49.94        
 35 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR    53.70      50.86        
 36 Chin, Grace E              9 WSSC-MR                45.84      51.10        
 37 Blank, Emma S              8 SSL-MR               1:03.18      51.85        
 38 Sodhi, Malika              9 FA-MR                  52.99      52.10        
 39 Gatterdam, Lyla            9 Silver Streaks-MR      51.24      52.28        
 40 Leonard, Julia E           8 NBS-MR                 53.06      52.36        
 41 Bonnick, Zendrah O         9 WSSC-MR                54.84      52.40        
 42 Perez, Riley              10 NBS-MR                 55.53      52.78        
 43 Honig, Madison J          10 Express Swimming-MR    53.15      54.36        
 44 Dennis, Kailee A           8 SSL-MR                 52.78      54.68        
 45 Waldner, Mia J             7 MWSC-MR                58.99      54.76        
 46 Dickson, Finola R         10 SSL-MR                 54.41      54.82        
 47 Mauro, Julianna            8 Express Swimming-MR  1:05.61      54.92        
 48 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR    59.44      55.20        
 49 Mischka, Camilla E         9 Silver Streaks-MR      54.65      55.21        
 50 Ruggiero, Chloe N          8 SSL-MR                 58.09      55.45        
 51 Yoo, Lindsey K             8 SSL-MR                 55.06      56.52        
 52 Barry, Jilly P             9 MWSC-MR                   NT      57.70        
 53 Button, Molly I            7 NDAC-MR                59.11      58.22        
 53 Kline, Madeline A          8 WSSC-MR              1:00.03      58.22        
 55 Armstrong, Cassie          9 MWSC-MR                   NT      59.04        
 56 Canty, Emma M              7 Express Swimming-MR  1:18.76    1:05.81        
 57 Leonard, Emily V           7 NBS-MR               1:04.66    1:07.06        
 -- Curran, Elizabeth A       10 SSL-MR                 49.66         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- McKenna, Grace A           7 MWSC-MR              1:00.48         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Cea, Angela                8 SSL-MR                 59.61         DQ        
      Did not finish on back
 -- Duggan, Makeda S          10 Express Swimming-MR    55.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Sterling, Lindsay M        9 SSL-MR                 51.36         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Rodriguez, Adelina M       8 SSL-MR                 54.35         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williamson, Jaila         10 FA-MR                1:26.89    1:24.02 SILV   
                  41.00     1:24.02 (43.02)                                        
  2 Waldner, Sydney           10 MWSC-MR              1:25.17    1:26.73 SILV   
                  52.00     1:26.73 (34.73)                                        
  3 Dickman, Rian             10 VAC-MR               1:30.28    1:28.05 SILV   
                  43.39     1:28.05 (44.66)                                        
  4 Massari, Grace            10 FA-MR                1:31.47    1:28.23 SILV   
                1:28.23         1:28.23 ( )                                        
  5 Bunch, Jenna G            10 NBS-MR               1:27.02    1:28.67 SILV   
                  44.75     1:28.67 (43.92)                                        
  6 Wienckowski, Grace A      10 VAC-MR               1:29.76    1:29.14 SILV   
                1:29.14         1:29.14 ( )                                        
  7 Sheerin, Megan            10 MWSC-MR              1:29.56    1:30.14 SILV   
                  44.83     1:30.14 (45.31)                                        
  8 Yurcisin, Sloane N         9 SSL-MR               1:37.85    1:31.85 SILV   
                  43.77     1:31.85 (48.08)                                        
  8 Armstrong, Brooke E        8 Express Swimming-MR  2:00.00    1:31.85 SILV   
                  44.37     1:31.85 (47.48)                                        
 10 Walker, Lucy E             9 Silver Streaks-MR    1:32.97    1:32.25 SILV   
                  44.98     1:32.25 (47.27)                                        
 11 O'Brien, Kelsey R         10 MWSC-MR              1:26.40    1:34.61 SILV   
                  46.42     1:34.61 (48.19)                                        
 12 Cimino, Izabella K         9 FA-MR                1:28.18    1:35.02 SILV   
                  54.00     1:35.02 (41.02)                                        
 13 Sandoval, Hope E          10 FA-MR                1:48.99    1:35.47 SILV   
                  48.08     1:35.47 (47.39)                                        
 14 Marin, Alyssa A           10 WSSC-MR              1:42.17    1:35.79 SILV   
 15 Stapleton, Brianna        10 FA-MR                     NT    1:36.13 SILV   
                  45.86     1:36.13 (50.27)                                        
 16 Esposito, Ava R            9 NBS-MR               1:38.82    1:36.22 SILV   
                  47.22     1:36.22 (49.00)                                        
 17 Nacianceno, Emily S        9 NBS-MR               1:35.50    1:37.97        
 18 Andros, Brooke H           8 FA-MR                2:23.99    1:38.51        
                  46.53     1:38.51 (51.98)                                        
 19 Curran, Elizabeth A       10 SSL-MR               1:43.16    1:39.72        
                  47.47     1:39.72 (52.25)                                        
 20 Konop, Rebecca G           9 Express Swimming-MR  2:05.00    1:43.53        
 21 Barnard, Victoria R       10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:44.68        
                  51.69     1:44.68 (52.99)                                        
 22 Thieke, Colleen O          7 Express Swimming-MR  2:10.00    1:44.92        
 23 Bryant, Jordyn M           8 NBS-MR                    NT    1:45.02        
 23 Stapleton, Brooke R        9 FA-MR                1:48.99    1:45.02        
                  50.27     1:45.02 (54.75)                                        
 25 Kempf, Jane M              9 SSL-MR               1:54.57    1:49.33        
                  54.48     1:49.33 (54.85)                                        
 26 Sodhi, Malika              9 FA-MR                1:48.21    1:49.86        
 27 Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR  2:05.00    1:50.21        
 28 Sterling, Lindsay M        9 SSL-MR               1:48.51    1:50.75        
                1:50.75         1:50.75 ( )                                        
 29 Perez, Riley              10 NBS-MR               1:57.74    1:51.06        
                  51.77     1:51.06 (59.29)                                        
 30 Blank, Emma S              8 SSL-MR               2:25.10    1:51.62        
 31 Mischka, Camilla E         9 Silver Streaks-MR    2:00.11    1:53.18        
                  55.97     1:53.18 (57.21)                                        
 32 McKenna, Grace A           7 MWSC-MR              2:08.33    1:56.87        
 33 Leonard, Julia E           8 NBS-MR               2:02.20    1:58.73        
                  56.72   1:58.73 (1:02.01)                                        
 34 Dennis, Kailee A           8 SSL-MR               1:57.08    2:02.79        
                  59.14   2:02.79 (1:03.65)                                        
 35 Mauro, Julianna            8 Express Swimming-MR  2:20.00    2:05.15        
                1:00.24   2:05.15 (1:04.91)                                        
 36 Ruggiero, Chloe N          8 SSL-MR               2:35.16    2:12.67        
                1:02.59   2:12.67 (1:10.08)                                        
 37 Leonard, Emily V           7 NBS-MR                    NT    2:18.68        
                1:04.09   2:18.68 (1:14.59)                                        
 -- Rodriguez, Adelina M       8 SSL-MR               2:13.16         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                1:03.39              DQ ( )                                        
 -- Yoo, Lindsey K             8 SSL-MR               2:10.18         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                1:50.00                                                            
 -- Kuceravec, Nicole         10 SSL-MR               2:19.83         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                1:48.66              DQ ( )                                        
 -- Bilenky, Silvia            8 NBS-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Gatterdam, Lyla            9 Silver Streaks-MR    1:44.27         DQ        
                1:51.49                                                            
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kelsey R         10 MWSC-MR                43.26      42.51 JO     
  2 Williamson, Jaila         10 FA-MR                  45.95      43.72 SILV   
  3 Canty, Katie E            10 Express Swimming-MR    44.00      44.56 SILV   
  4 Wieczorek, Nylah M        10 PBAC-MR                44.35      44.85 SILV   
  5 Aniello, Ivy M            10 PBAC-MR                44.76      45.02 SILV   
  6 Thieke, Bridget M         10 Express Swimming-MR    48.87      45.10 SILV   
  7 Massari, Grace            10 FA-MR                  47.99      45.47 SILV   
  8 Walker, Lucy E             9 Silver Streaks-MR      49.03      45.82 SILV   
  9 Dineen, Molly             10 MWSC-MR                44.71      46.34 SILV   
 10 Schlifkin, Marissa         9 MWSC-MR                48.47      46.36 SILV   
 11 Ippolito, Sara            10 PBAC-MR                47.51      47.82 SILV   
 12 Bunch, Jenna G            10 NBS-MR                 50.53      48.03 SILV   
 13 Yurcisin, Sloane N         9 SSL-MR                 53.12      48.08 SILV   
 14 Whitlatch, Caroline M      9 SSL-MR                 47.65      48.12 SILV   
 15 Duggan, Makeda S          10 Express Swimming-MR  1:05.00      48.90        
 16 DiLiberto, Samantha F     10 WSSC-MR                50.25      48.92        
 17 Martin, Ashley L           8 PBAC-MR              1:03.55      49.88        
 18 Stapleton, Brianna        10 FA-MR                  52.60      49.89        
 19 Bryant, Jordyn M           8 NBS-MR                 48.35      50.03        
 20 Dickson, Finola R         10 SSL-MR                 51.24      50.52        
 21 Leonard, Julia E           8 NBS-MR                 50.45      51.06        
 22 Barnard, Victoria R       10 Express Swimming-MR    51.91      51.28        
 23 Jenkins, Shae K           10 NDAC-MR                53.04      51.40        
 24 Esposito, Ava R            9 NBS-MR                 53.59      51.69        
 25 Giordano, Jessica M       10 FA-MR                  51.79      51.79        
 26 Honig, Madison J          10 Express Swimming-MR    50.67      51.88        
 27 Dennis, Kailee A           8 SSL-MR                 54.43      52.51        
 28 Perez, Riley              10 NBS-MR                 57.55      52.59        
 29 Marin, Alyssa A           10 WSSC-MR                54.27      52.75        
 30 Thieke, Colleen O          7 Express Swimming-MR  1:00.00      53.34        
 31 Andros, Brooke H           8 FA-MR                  52.46      53.44        
 32 Bilenky, Silvia            8 NBS-MR                    NT      53.97        
 33 Sodhi, Malika              9 FA-MR                  53.11      54.12        
 34 Kalafala, Alexis C         9 NDAC-MR                59.72      54.94        
 35 Konop, Rebecca G           9 Express Swimming-MR  1:03.52      56.33        
 36 Borgersen, Hailey M        8 SSL-MR                 54.72      56.38        
 37 Mischka, Camilla E         9 Silver Streaks-MR      59.38      56.39        
 38 Sandoval, Hope E          10 FA-MR                  54.99      56.44        
 39 Nacianceno, Emily S        9 NBS-MR                 54.80      56.62        
 40 Gatterdam, Lyla            9 Silver Streaks-MR      55.21      56.92        
 41 Stapleton, Brooke R        9 FA-MR                1:08.38      57.01        
 42 Schlifkin, Emma            9 MWSC-MR                57.66      57.70        
 43 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR  1:00.19      57.97        
 44 Blank, Emma S              8 SSL-MR               1:15.32      59.59        
 45 Chin, Grace E              9 WSSC-MR                52.84    1:00.68        
 46 Yoo, Lindsey K             8 SSL-MR               1:06.16    1:02.01        
 47 Waldner, Mia J             7 MWSC-MR                   NT    1:02.18        
 48 Ebner, Jamie M             9 MWSC-MR              1:03.88    1:02.74        
 49 Cea, Angela                8 SSL-MR               1:03.61    1:04.25        
 50 Kuceravec, Nicole         10 SSL-MR               1:15.16    1:06.87        
 51 Sterling, Lindsay M        9 SSL-MR               1:00.84    1:07.01        
 52 Kempf, Jane M              9 SSL-MR               1:03.89    1:07.12        
 53 Armstrong, Cassie          9 MWSC-MR                39.56    1:07.38        
 54 Button, Molly I            7 NDAC-MR              1:08.11    1:09.20        
 55 Rodriguez, Adelina M       8 SSL-MR               1:10.18    1:09.63        
 56 Canty, Emma M              7 Express Swimming-MR    58.60    1:13.42        
 57 Leonard, Emily V           7 NBS-MR                    NT    1:16.52        
 -- Barry, Jilly P             9 MWSC-MR              1:04.10         DQ        
      Scissors kick
 -- McKenna, Grace A           7 MWSC-MR              1:04.65         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Butkevich, Alexandra R     8 MWSC-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Armstrong, Brooke E        8 Express Swimming-MR    53.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR    52.80         DQ        
 -- Mauro, Julianna            8 Express Swimming-MR  1:30.29         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Regenauer, Magdalena G     8 WSSC-MR                55.84         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ruggiero, Chloe N          8 SSL-MR               1:10.18         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williamson, Jaila         10 FA-MR                1:34.02    1:33.01 SILV   
                  45.24     1:33.01 (47.77)                                        
  2 Waldner, Sydney           10 MWSC-MR              1:36.85    1:36.28 SILV   
                  45.43     1:36.28 (50.85)                                        
  3 O'Brien, Kelsey R         10 MWSC-MR              1:36.22    1:37.48 SILV   
                  48.66     1:37.48 (48.82)                                        
  4 Dineen, Molly             10 MWSC-MR              1:42.55    1:37.80 SILV   
                  47.93     1:37.80 (49.87)                                        
  5 Massari, Grace            10 FA-MR                1:43.55    1:38.60 SILV   
                  47.61     1:38.60 (50.99)                                        
  6 Thieke, Bridget M         10 Express Swimming-MR  1:55.00    1:41.35 SILV   
                  49.35     1:41.35 (52.00)                                        
  7 Bryant, Jordyn M           8 NBS-MR               2:04.61    1:45.17 SILV   
                  50.57     1:45.17 (54.60)                                        
  8 Duggan, Makeda S          10 Express Swimming-MR  2:15.00    1:45.38 SILV   
                  50.37     1:45.38 (55.01)                                        
  9 Curran, Elizabeth A       10 SSL-MR               1:57.81    1:45.42 SILV   
                  48.00     1:45.42 (57.42)                                        
 10 Stapleton, Brianna        10 FA-MR                1:45.04    1:49.27        
                  52.70     1:49.27 (56.57)                                        
 11 Cimino, Izabella K         9 FA-MR                1:48.33    1:49.49        
                  51.69     1:49.49 (57.80)                                        
 12 Sheerin, Megan            10 MWSC-MR              1:55.58    1:51.17        
                  54.49     1:51.17 (56.68)                                        
 13 Leonard, Julia E           8 NBS-MR               2:17.31    1:51.30        
                  53.23     1:51.30 (58.07)                                        
 14 Bunch, Jenna G            10 NBS-MR               1:50.91    1:53.04        
                  53.47     1:53.04 (59.57)                                        
 15 Marin, Alyssa A           10 WSSC-MR              1:55.90    1:53.19        
                  55.38     1:53.19 (57.81)                                        
 16 Robinson, Anna M          10 MWSC-MR              1:55.54    1:53.22        
                  53.73     1:53.22 (59.49)                                        
 17 Perez, Riley              10 NBS-MR               2:00.73    1:54.16        
                  51.06   1:54.16 (1:03.10)                                        
 18 Andros, Brooke H           8 FA-MR                2:25.99    1:54.26        
                  52.19   1:54.26 (1:02.07)                                        
 19 Peng, Stephanie W         10 MWSC-MR                   NT    1:54.43        
                  55.38     1:54.43 (59.05)                                        
 20 Dickson, Finola R         10 SSL-MR               2:07.91    1:54.81        
                  53.95   1:54.81 (1:00.86)                                        
 21 Esposito, Ava R            9 NBS-MR               1:52.80    1:55.53        
                  53.99   1:55.53 (1:01.54)                                        
 22 Honig, Madison J          10 Express Swimming-MR  1:52.97    1:55.64        
                  54.73   1:55.64 (1:00.91)                                        
 23 Brown, Madison G           9 WSSC-MR              1:57.03    1:58.17        
                  58.33     1:58.17 (59.84)                                        
 24 Borgersen, Hailey M        8 SSL-MR               2:11.62    1:58.46        
                  58.37   1:58.46 (1:00.09)                                        
 25 Nacianceno, Emily S        9 NBS-MR               1:57.31    2:00.04        
                  57.71   2:00.04 (1:02.33)                                        
 26 Sodhi, Malika              9 FA-MR                1:55.01    2:00.67        
                  57.07   2:00.67 (1:03.60)                                        
 27 Stapleton, Brooke R        9 FA-MR                2:15.99    2:07.73        
                  58.30   2:07.73 (1:09.43)                                        
 28 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR  2:14.00    2:09.72        
                1:02.19   2:09.72 (1:07.53)                                        
 29 Blank, Emma S              8 SSL-MR               2:51.10    2:09.98        
                1:02.64   2:09.98 (1:07.34)                                        
 30 Ebner, Jamie M             9 MWSC-MR              2:20.20    2:17.60        
                1:02.43   2:17.60 (1:15.17)                                        
 31 McKenna, Grace A           7 MWSC-MR              2:26.17    2:30.07        
                1:11.24   2:30.07 (1:18.83)                                        
 -- Leonard, Emily V           7 NBS-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
                1:17.85                                                            
 -- Bice, Ciara M              8 Express Swimming-MR  1:54.60         DQ        
                1:02.19        DQ (1:06.05)                                        
 -- Cea, Angela                8 SSL-MR               2:07.16         DQ        
      Scissors kick
                2:10.00              DQ ( )                                        
 -- Kuceravec, Nicole         10 SSL-MR               2:36.16         DQ        
      Downward butterfly kick
                1:07.32        DQ (1:13.28)                                        
 -- Steiner, Julia V           9 VAC-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:09.09                                                            
 -- Walker, Lucy E             9 Silver Streaks-MR    1:45.83         DQ        
      One hand touch
                  47.67          DQ (53.15)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Sage E             10 PBAC-MR                38.86      36.74 SILV   
  2 Armstrong, Brooke E        8 Express Swimming-MR    45.40      37.70 SILV   
  3 Thieke, Bridget M         10 Express Swimming-MR    45.78      38.18 SILV   
  4 Williamson, Jaila         10 FA-MR                  40.42      38.48 SILV   
  5 O'Brien, Kelsey R         10 MWSC-MR                40.00      39.64 SILV   
  6 Sheerin, Megan            10 MWSC-MR                39.49      39.98 SILV   
  7 Yurcisin, Sloane N         9 SSL-MR                 46.88      41.38 SILV   
  8 Massari, Grace            10 FA-MR                  43.18      41.73 SILV   
  9 Dickman, Rian             10 VAC-MR                 40.97      42.82 SILV   
 10 Walker, Lucy E             9 Silver Streaks-MR      40.11      43.02 SILV   
 11 Dineen, Molly             10 MWSC-MR                44.02      43.12 SILV   
 12 Bunch, Jenna G            10 NBS-MR                 44.74      45.99        
 13 Wienckowski, Grace A      10 VAC-MR                    NT      46.55        
 14 Marin, Alyssa A           10 WSSC-MR                52.03      47.44        
 15 Nacianceno, Emily S        9 NBS-MR                 46.91      48.41        
 16 Cimino, Izabella K         9 FA-MR                1:07.66      48.57        
 17 Robinson, Anna M          10 MWSC-MR                46.14      49.01        
 18 Regenauer, Magdalena G     8 WSSC-MR                51.25      49.83        
 19 Bryant, Jordyn M           8 NBS-MR                 46.13      51.00        
 20 Sandoval, Hope E          10 FA-MR                  55.99      51.68        
 21 Esposito, Ava R            9 NBS-MR                 49.16      51.81        
 22 Thieke, Colleen O          7 Express Swimming-MR  1:00.00      51.97        
 23 Borgersen, Hailey M        8 SSL-MR                 51.65      52.38        
 24 Dennis, Kailee A           8 SSL-MR                 52.25      52.61        
 25 Duggan, Makeda S          10 Express Swimming-MR    55.00      52.73        
 26 Stapleton, Brianna        10 FA-MR                  48.99      53.39        
 27 Sterling, Lindsay M        9 SSL-MR                 53.35      53.93        
 28 Ebner, Jamie M             9 MWSC-MR                58.70      53.97        
 29 Konop, Rebecca G           9 Express Swimming-MR    54.27      57.52        
 30 Honig, Madison J          10 Express Swimming-MR    53.48      57.90        
 31 Bilenky, Silvia            8 NBS-MR                 58.11      58.90        
 32 Honig, Sydney M            8 Express Swimming-MR    58.00      59.67        
 33 Barnard, Victoria R       10 Express Swimming-MR  1:01.99    1:00.01        
 33 Sodhi, Malika              9 FA-MR                  57.29    1:00.01        
 35 Dickson, Finola R         10 SSL-MR               1:01.11    1:03.59        
 36 Gatterdam, Lyla            9 Silver Streaks-MR      51.11    1:04.14        
 37 Kempf, Jane M              9 SSL-MR               1:12.01    1:08.05        
 38 Mauro, Julianna            8 Express Swimming-MR  1:15.00    1:09.84        
 39 Leonard, Julia E           8 NBS-MR               1:09.04    1:14.06        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Hannah E          10 WSSC-MR                   NT    1:34.18 SILV   
                  45.14     1:34.18 (49.04)                                        
  2 O'Brien, Kelsey R         10 MWSC-MR              1:29.35    1:34.33 SILV   
                  44.26     1:34.33 (50.07)                                        
  3 Bunch, Jenna G            10 NBS-MR               1:49.22    1:49.33        
                  48.29   1:49.33 (1:01.04)                                        
  4 Massari, Grace            10 FA-MR                1:47.99    1:51.65        
                  51.31   1:51.65 (1:00.34)                                        
  5 Curran, Elizabeth A       10 SSL-MR               1:57.81    1:53.41        
                  51.56   1:53.41 (1:01.85)                                        
  6 Esposito, Ava R            9 NBS-MR                    NT    1:53.91        
                  51.33   1:53.91 (1:02.58)                                        
  7 Bryant, Jordyn M           8 NBS-MR                    NT    2:00.46        
                  54.01   2:00.46 (1:06.45)                                        
  8 Stapleton, Brianna        10 FA-MR                2:15.99    2:00.57        
                  54.46   2:00.57 (1:06.11)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:00.28    1/1/1987 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            2:24.19    2:22.72        
     1) O'Brien, Kelsey R 10            2) Schlifkin, Marissa 9           
     3) Ebner, Jamie M 9                4) Dineen, Molly 10               
                  33.76     1:13.90 (40.14)     1:48.30 (34.40)     2:22.72 (34.42)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:24.78    2:23.83        
     1) Esposito, Ava R 9               2) Bryant, Jordyn M 8             
     3) Nacianceno, Emily S 9           4) Bunch, Jenna G 10              
                  35.02     1:15.94 (40.92)     1:59.01 (43.07)     2:23.83 (24.82)
  3 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             2:51.83    2:46.46        
     1) Wright, Hannah E 10             2) Regenauer, Magdalena G 8       
     3) Kline, Madeline A 8             4) DiLiberto, Samantha F 10       
                  46.75     1:23.79 (37.04)     2:14.59 (50.80)     2:46.46 (31.87)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       2:50.00    2:46.58        
     1) Thieke, Bridget M 10            2) Canty, Katie E 10              
     3) Honig, Madison J 10             4) Konop, Rebecca G 9             
                  34.05       50.04 (15.99)   1:56.54 (1:06.50)     2:46.58 (50.04)
  5 Long Island Express-MR  'B'                       3:20.00    2:47.00        
     1) Armstrong, Brooke E 8           2) Barnard, Victoria R 10         
     3) Duggan, Makeda S 10             4) Thieke, Colleen O 7            
                  34.18     1:17.81 (43.63)     2:11.75 (53.94)     2:47.00 (35.25)
  6 Newburgh Sharks-MR  'B'                           3:34.64    3:23.93        
     1) Bilenky, Silvia 8               2) Perez, Riley 10                
     3) Leonard, Emily V 7              4) Leonard, Julia E 8             
                  44.96     1:26.28 (41.32)   2:36.26 (1:09.98)     3:23.93 (47.67)
 -- Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:24.75         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Williamson, Jaila 10            2) Stapleton, Brianna 10          
     3) Stapleton, Brooke R 9           4) Massari, Grace 10              
                  39.31     1:12.76 (33.45)     1:49.03 (36.27)          DQ (33.20)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:04.91    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            2:45.08    2:44.59        
     1) Sheerin, Megan 10               2) Waldner, Sydney 10             
     3) O'Brien, Kelsey R 10            4) Robinson, Anna M 10            
                  41.90     1:35.02 (53.12)     2:07.36 (32.34)     2:44.59 (37.23)
  2 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:49.01    2:46.90        
     1) Williamson, Jaila 10            2) Cimino, Izabella K 9           
     3) Massari, Grace 10               4) Andros, Brooke H 8             
                  45.22     1:29.21 (43.99)     2:09.36 (40.15)     2:46.90 (37.54)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       2:55.00    2:46.92        
     1) Konop, Rebecca G 9              2) Duggan, Makeda S 10            
     3) Armstrong, Brooke E 8           4) Thieke, Bridget M 10           
                  45.66     1:37.98 (52.32)     2:14.03 (36.05)     2:46.92 (32.89)
  4 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    3:01.88        
     1) Nacianceno, Emily S 9           2) Bryant, Jordyn M 8             
     3) Bunch, Jenna G 10               4) Esposito, Ava R 9              
                  49.98     1:41.07 (51.09)     2:23.32 (42.25)     3:01.88 (38.56)
  5 Long Island Express-MR  'B'                       3:15.00    3:22.03        
     1) Honig, Sydney M 8               2) Honig, Madison J 10            
     3) Bice, Ciara M 8                 4) Thieke, Colleen O 7            
                  57.26     1:49.30 (52.04)   2:56.57 (1:07.27)     3:22.03 (25.46)
  6 Newburgh Sharks-MR  'B'                                NT    3:39.00        
     1) Leonard, Emily V 7              2) Leonard, Julia E 8             
     3) Bilenky, Silvia 8               4) Perez, Riley 10                
                1:00.76     1:56.58 (55.82)     2:55.50 (58.92)     3:39.00 (43.50)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   25.60    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID                        
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR    28.22      28.74 SILV   
  2 Lancellotti, Lily M       12 FA-MR                  29.11      28.82 SILV   
  3 Amaro, Isabella L         12 NDAC-MR                29.81      29.12 SILV   
  4 Regenauer, Hana M         12 WSSC-MR                31.01      29.81 SILV   
  5 Hufcut, Samantha R        12 PBAC-MR                33.11      30.09 SILV   
  6 Ebner, Jessica M          12 MWSC-MR                32.66      30.19 SILV   
  7 Calabrese, Victoria       12 Express Swimming-MR    31.57      30.69 SILV   
  8 MacHugh, Emily H          12 NBS-MR                 30.22      30.84 SILV   
  8 Rogers, Dayna M           12 FA-MR                  33.21      30.84 SILV   
 10 Thieke, Shannon E         12 Express Swimming-MR    33.45      31.96        
 11 Chavez, Melanie           12 Express Swimming-MR    48.00      32.02        
 12 Wurster, Meghan K         11 NBS-MR                 32.89      32.10        
 13 Khorassani, Emma          12 MWSC-MR                35.98      32.11        
 14 Scala, Claudia C          12 Express Swimming-MR    32.60      32.28        
 15 Trevena, Olivia E         12 NDAC-MR                32.56      32.29        
 16 Mainiero, Sophia L        11 Silver Streaks-MR      33.22      32.41        
 17 Edwards, Colleen          12 WSSC-MR                34.39      32.47        
 18 Steinhauer, Berkeley L    12 Silver Streaks-MR      33.95      32.87        
 19 MacHugh, Grace A          11 NBS-MR                 32.38      32.94        
 20 Williams, Grace K         11 NBS-MR                 33.55      33.05        
 21 Proscia, Emily R          11 WSSC-MR                39.17      33.85        
 22 Kaw, Rhea                 12 MWSC-MR                39.43      34.18        
 23 Ramos, Olivia R           11 FA-MR                  34.52      34.21        
 23 Kline, Katherine A        11 WSSC-MR                36.64      34.21        
 25 Regenauer, Katarina T     11 WSSC-MR                35.57      34.41        
 26 Marin, Briana O           11 WSSC-MR                36.18      34.87        
 27 Beqaj, Emma R             12 FA-MR                  35.74      35.04        
 28 Parrinello, Kaitlyn L     12 FA-MR                  34.69      35.32        
 29 Trieff, Lily S            11 Silver Streaks-MR      36.27      35.38        
 30 Minozzi, Marissa L        11 Silver Streaks-MR      34.34      35.65        
 31 Boyle, Julia T            11 NBS-MR                 33.68      35.79        
 32 Silver, Christina M       11 Silver Streaks-MR      36.54      36.73        
 33 Williams, Catherine G     11 WSSC-MR                38.04      37.60        
 34 Kaw, Sheena               12 MWSC-MR                43.68      38.03        
 35 Romero, Amanda N          12 NBS-MR                 40.91      38.25        
 36 Staubi, Emma S            12 NDAC-MR                36.10      41.61        
 37 Donnellan, Molly E        11 MWSC-MR                37.73      44.89        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   55.40    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID                        
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J          12 WSSC-MR              1:02.12      59.46 JO     
                  28.59       59.46 (30.87)                                        
  2 O'Brien, Jessica A        12 MWSC-MR              1:00.16    1:02.11 SILV   
                  29.13     1:02.11 (32.98)                                        
  3 Armistead, Allison H      12 VAC-MR               1:02.39    1:02.14 SILV   
                  35.00     1:02.14 (27.14)                                        
  4 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  1:03.33    1:04.06 SILV   
                  30.64     1:04.06 (33.42)                                        
  5 Caceres, Deanna R         11 PBAC-MR              1:06.97    1:04.42 SILV   
                  29.65     1:04.42 (34.77)                                        
  6 Dickman, Mackenzie        12 VAC-MR               1:05.86    1:06.60 SILV   
                  31.76     1:06.60 (34.84)                                        
  7 MacHugh, Emily H          12 NBS-MR               1:05.78    1:07.14 SILV   
                  32.09     1:07.14 (35.05)                                        
  8 Regenauer, Hana M         12 WSSC-MR              1:09.10    1:07.44 SILV   
                  31.62     1:07.44 (35.82)                                        
  9 Canavan, Katherine L      12 VAC-MR               1:07.58    1:07.45 SILV   
                  32.60     1:07.45 (34.85)                                        
 10 Rogers, Dayna M           12 FA-MR                1:11.69    1:07.75 SILV   
                  31.75     1:07.75 (36.00)                                        
 11 Ebner, Jessica M          12 MWSC-MR              1:07.75    1:08.01 SILV   
                  39.00     1:08.01 (29.01)                                        
 12 Calabrese, Victoria       12 Express Swimming-MR  1:08.72    1:08.13 SILV   
                  32.07     1:08.13 (36.06)                                        
 13 Thieke, Shannon E         12 Express Swimming-MR  1:12.70    1:09.36        
                  33.90     1:09.36 (35.46)                                        
 14 Scala, Claudia C          12 Express Swimming-MR  1:11.63    1:09.85        
                  34.00     1:09.85 (35.85)                                        
 15 Davis, Maggie A           12 SSL-MR               1:08.87    1:10.65        
                  33.63     1:10.65 (37.02)                                        
 16 Satriano, Delia           12 VAC-MR               1:11.58    1:10.89        
                  42.00     1:10.89 (28.89)                                        
 17 Wurster, Meghan K         11 NBS-MR               1:13.03    1:12.01        
                  34.34     1:12.01 (37.67)                                        
 18 MacHugh, Grace A          11 NBS-MR               1:11.50    1:12.62        
                  34.99     1:12.62 (37.63)                                        
 19 Chavez, Melanie           12 Express Swimming-MR  1:55.00    1:13.11        
 20 Mainiero, Sophia L        11 Silver Streaks-MR    1:10.66    1:15.00        
                  35.19     1:15.00 (39.81)                                        
 21 Steinhauer, Berkeley L    12 Silver Streaks-MR    1:17.95    1:15.33        
 22 Quinn, Chloe L            12 WSSC-MR              1:15.48    1:15.99        
                  35.67     1:15.99 (40.32)                                        
 23 Minozzi, Marissa L        11 Silver Streaks-MR    1:14.41    1:16.02        
                  55.00     1:16.02 (21.02)                                        
 24 Schlissel, Carleigh S     12 SSL-MR               1:16.65    1:17.12        
                  36.38     1:17.12 (40.74)                                        
 25 Williams, Grace K         11 NBS-MR               1:14.95    1:17.41        
                  49.00     1:17.41 (28.41)                                        
 26 Beqaj, Emma R             12 FA-MR                1:20.32    1:18.58        
                  37.26     1:18.58 (41.32)                                        
 27 Ramos, Olivia R           11 FA-MR                1:23.17    1:19.77        
 28 Boyle, Julia T            11 NBS-MR               1:15.81    1:19.92        
                  38.74     1:19.92 (41.18)                                        
 29 Bonitz, Lilyan R          11 VAC-MR               1:29.15    1:20.57        
                  37.39     1:20.57 (43.18)                                        
 30 Parrinello, Kaitlyn L     12 FA-MR                     NT    1:20.93        
                  38.13     1:20.93 (42.80)                                        
 31 Guglielmello, Sophia      11 MWSC-MR              1:24.38    1:22.21        
                  40.13     1:22.21 (42.08)                                        
 32 Williams, Catherine G     11 WSSC-MR              1:25.84    1:24.33        
                  39.29     1:24.33 (45.04)                                        
 33 MacRobbie, Morgan A       11 SSL-MR               1:30.96    1:24.85        
                  39.81     1:24.85 (45.04)                                        
 34 Milillo, Angelina S       12 SSL-MR               1:23.55    1:25.32        
                  39.33     1:25.32 (45.99)                                        
 35 Trieff, Lily S            11 Silver Streaks-MR    1:23.39    1:25.87        
                  39.26     1:25.87 (46.61)                                        
 36 Silver, Christina M       11 Silver Streaks-MR    1:26.56    1:27.31        
                  41.70     1:27.31 (45.61)                                        
 37 Patel, Tulsi A            12 PBAC-MR              1:25.11    1:29.68        
                  42.21     1:29.68 (47.47)                                        
 38 Romero, Amanda N          12 NBS-MR               1:43.99    1:33.41        
                  41.79     1:33.41 (51.62)                                        
 39 Donnellan, Molly E        11 MWSC-MR              1:26.26    1:41.16        
 40 Mendoza, Emily            11 NBS-MR               1:43.55    1:41.89        
                  48.30     1:41.89 (53.59)                                        
 41 Patel, Astha D            11 PBAC-MR              1:40.11    1:48.65        
                  50.84     1:48.65 (57.81)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.99  JO
                37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancellotti, Lily M       12 FA-MR                  31.95      31.88 JO     
  2 Caceres, Deanna R         11 PBAC-MR                36.45      34.22 SILV   
  3 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR    37.00      34.68 SILV   
  4 Regenauer, Hana M         12 WSSC-MR                34.87      34.83 SILV   
  5 Dickman, Mackenzie        12 VAC-MR                 38.91      34.92 SILV   
  6 Armistead, Allison H      12 VAC-MR                 42.30      35.15 SILV   
  7 Ebner, Jessica M          12 MWSC-MR                36.50      36.59 SILV   
  8 O'Brien, Jessica A        12 MWSC-MR                35.31      36.88 SILV   
  9 Scala, Claudia C          12 Express Swimming-MR    38.90      37.67 SILV   
 10 Mainiero, Sophia L        11 Silver Streaks-MR      37.05      37.69 SILV   
 11 Ng, Amanda                11 SSL-MR                 40.51      38.09        
 12 Armstrong, Claire M       12 MWSC-MR                37.25      38.25        
 13 Canavan, Katherine L      12 VAC-MR                 40.59      38.53        
 14 Marin, Briana O           11 WSSC-MR                42.28      38.97        
 15 MacHugh, Grace A          11 NBS-MR                 39.50      40.06        
 15 Wurster, Meghan K         11 NBS-MR                 39.86      40.06        
 17 Donachie, Kayleigh D      12 VAC-MR                 41.19      40.40        
 18 Chavez, Melanie           12 Express Swimming-MR    50.00      40.44        
 19 Regenauer, Katarina T     11 WSSC-MR                41.67      40.58        
 20 Boyle, Julia T            11 NBS-MR                 40.22      41.50        
 21 Minozzi, Marissa L        11 Silver Streaks-MR      40.71      41.97        
 22 Trieff, Lily S            11 Silver Streaks-MR      40.21      42.77        
 23 Steinhauer, Berkeley L    12 Silver Streaks-MR      41.73      43.12        
 24 Guglielmello, Sophia      11 MWSC-MR                42.25      43.18        
 25 Williams, Grace K         11 NBS-MR                 43.48      43.28        
 26 Beqaj, Emma R             12 FA-MR                  39.99      43.39        
 27 Bonitz, Lilyan R          11 VAC-MR                 47.75      43.63        
 28 Romero, Amanda N          12 NBS-MR                 49.36      45.40        
 29 Silver, Christina M       11 Silver Streaks-MR      46.55      45.53        
 30 Williams, Catherine G     11 WSSC-MR                44.42      45.59        
 31 Donnellan, Molly E        11 MWSC-MR                42.46      46.66        
 32 Poole, Ainsley E          11 WSSC-MR                45.48      47.09        
 33 Patel, Astha D            11 PBAC-MR                55.33      53.91        
 34 Mendoza, Emily            11 NBS-MR               1:03.49      59.21        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:01.27    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
                1:10.49  JO
                1:21.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancellotti, Lily M       12 FA-MR                1:10.15    1:07.71 JO     
                  32.85     1:07.71 (34.86)                                        
  2 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  1:10.15    1:11.28 SILV   
                  34.68     1:11.28 (36.60)                                        
  3 Hufcut, Samantha R        12 PBAC-MR              1:11.95    1:15.20 SILV   
                  36.33     1:15.20 (38.87)                                        
  4 MacHugh, Emily H          12 NBS-MR               1:17.28    1:17.83 SILV   
                  38.00     1:17.83 (39.83)                                        
  5 Regenauer, Hana M         12 WSSC-MR              1:19.53    1:18.02 SILV   
                  37.89     1:18.02 (40.13)                                        
  6 Ebner, Jessica M          12 MWSC-MR              1:18.62    1:18.45 SILV   
                  37.90     1:18.45 (40.55)                                        
  7 Calabrese, Victoria       12 Express Swimming-MR  1:20.08    1:19.25 SILV   
                  38.63     1:19.25 (40.62)                                        
  8 Davis, Maggie A           12 SSL-MR               1:18.16    1:20.22 SILV   
                  38.81     1:20.22 (41.41)                                        
  9 Thieke, Shannon E         12 Express Swimming-MR  1:23.86    1:22.67        
                  41.01     1:22.67 (41.66)                                        
 10 Mainiero, Sophia L        11 Silver Streaks-MR    1:20.07    1:22.75        
                  41.08     1:22.75 (41.67)                                        
 11 MacHugh, Grace A          11 NBS-MR               1:23.52    1:23.90        
                  41.41     1:23.90 (42.49)                                        
 12 Wurster, Meghan K         11 NBS-MR               1:25.59    1:24.43        
                  40.61     1:24.43 (43.82)                                        
 13 Kocik, Jacqueline B       12 NDAC-MR              1:21.16    1:25.91        
                  42.96     1:25.91 (42.95)                                        
 14 Ng, Amanda                11 SSL-MR               1:28.11    1:26.03        
                  41.76     1:26.03 (44.27)                                        
 15 Edwards, Colleen          12 WSSC-MR              1:27.59    1:27.53        
                  41.93     1:27.53 (45.60)                                        
 16 Regenauer, Katarina T     11 WSSC-MR              1:38.54    1:28.23        
                  43.56     1:28.23 (44.67)                                        
 17 Minozzi, Marissa L        11 Silver Streaks-MR    1:28.06    1:28.69        
                  58.00     1:28.69 (30.69)                                        
 18 Kline, Katherine A        11 WSSC-MR              1:41.28    1:29.78        
                  43.33     1:29.78 (46.45)                                        
 19 Kaw, Rhea                 12 MWSC-MR              1:41.14    1:29.81        
                  44.75     1:29.81 (45.06)                                        
 20 Williams, Grace K         11 NBS-MR               1:27.54    1:31.85        
                  44.88     1:31.85 (46.97)                                        
 21 Chavez, Melanie           12 Express Swimming-MR  2:05.00    1:32.14        
                  45.28     1:32.14 (46.86)                                        
 22 Marin, Briana O           11 WSSC-MR              1:31.75    1:32.36        
                  42.66     1:32.36 (49.70)                                        
 23 Boyle, Julia T            11 NBS-MR               1:29.89    1:32.50        
                  45.85     1:32.50 (46.65)                                        
 24 Kaw, Sheena               12 MWSC-MR              1:50.83    1:34.61        
                  44.57     1:34.61 (50.04)                                        
 25 Steinhauer, Berkeley L    12 Silver Streaks-MR    1:34.04    1:34.79        
 26 Ramos, Olivia R           11 FA-MR                1:38.76    1:35.97        
                  47.70     1:35.97 (48.27)                                        
 27 Williams, Catherine G     11 WSSC-MR              1:39.84    1:36.53        
                  44.90     1:36.53 (51.63)                                        
 28 Trieff, Lily S            11 Silver Streaks-MR    1:27.95    1:38.03        
                  47.10     1:38.03 (50.93)                                        
 29 MacRobbie, Morgan A       11 SSL-MR               1:40.24    1:39.90        
 30 Romero, Amanda N          12 NBS-MR               1:59.10    1:42.02        
                1:42.02         1:42.02 ( )                                        
 31 Silver, Christina M       11 Silver Streaks-MR    1:35.73    1:44.04        
                  49.89     1:44.04 (54.15)                                        
 32 Donnellan, Molly E        11 MWSC-MR              1:31.99    1:46.87        
                  52.41     1:46.87 (54.46)                                        
 33 Staubi, Emma S            12 NDAC-MR              1:55.11    1:49.86        
                  44.75   1:49.86 (1:05.11)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR    37.33      37.42 SILV   
  2 O'Brien, Jessica A        12 MWSC-MR                37.63      37.70 SILV   
  3 MacHugh, Emily H          12 NBS-MR                 36.99      38.02 SILV   
  4 Lancellotti, Lily M       12 FA-MR                  39.89      38.83 SILV   
  5 Armistead, Allison H      12 VAC-MR                 38.56      39.95 SILV   
  6 Scala, Claudia C          12 Express Swimming-MR    40.84      40.51 SILV   
  7 Ng, Amanda                11 SSL-MR                 42.96      41.58 SILV   
  8 Armstrong, Claire M       12 MWSC-MR                41.91      42.19 SILV   
  9 Canavan, Katherine L      12 VAC-MR                 41.60      42.53 SILV   
 10 Rogers, Dayna M           12 FA-MR                  43.92      42.57 SILV   
 11 Ebner, Jessica M          12 MWSC-MR                41.94      42.93        
 12 Williams, Grace K         11 NBS-MR                 44.05      43.50        
 13 Regenauer, Hana M         12 WSSC-MR                43.54      43.72        
 14 Schlissel, Carleigh S     12 SSL-MR                 44.76      44.07        
 15 Brown, Olivia F           11 WSSC-MR                45.54      44.28        
 16 Marin, Briana O           11 WSSC-MR                44.38      44.41        
 17 Satriano, Delia           12 VAC-MR                 46.08      45.08        
 18 Calabrese, Victoria       12 Express Swimming-MR    44.97      45.29        
 19 Minozzi, Marissa L        11 Silver Streaks-MR      44.63      45.34        
 20 Wurster, Meghan K         11 NBS-MR                 47.82      45.36        
 21 Quinn, Chloe L            12 WSSC-MR                44.85      45.43        
 22 Boyle, Julia T            11 NBS-MR                 46.11      46.19        
 23 Ramos, Olivia R           11 FA-MR                  46.68      46.74        
 24 MacHugh, Grace A          11 NBS-MR                 45.10      46.81        
 25 Trieff, Lily S            11 Silver Streaks-MR      47.55      47.88        
 26 Mainiero, Sophia L        11 Silver Streaks-MR      46.46      48.12        
 27 Williams, Catherine G     11 WSSC-MR                52.84      49.12        
 28 Bonitz, Lilyan R          11 VAC-MR                 52.63      49.34        
 29 Regenauer, Katarina T     11 WSSC-MR                53.31      49.42        
 30 Parrinello, Kaitlyn L     12 FA-MR                  48.97      49.84        
 31 Steinhauer, Berkeley L    12 Silver Streaks-MR      49.92      49.90        
 32 Poole, Ainsley E          11 WSSC-MR                51.94      50.11        
 33 Milillo, Angelina S       12 SSL-MR                 49.30      50.31        
 34 Guglielmello, Sophia      11 MWSC-MR                48.74      50.41        
 35 Silver, Christina M       11 Silver Streaks-MR      48.57      51.99        
 36 Donnellan, Molly E        11 MWSC-MR                47.09      52.03        
 37 Romero, Amanda N          12 NBS-MR                 55.51      53.31        
 38 Patel, Tulsi A            12 PBAC-MR                58.65      53.76        
 39 MacRobbie, Morgan A       11 SSL-MR                 56.97      55.29        
 -- Mendoza, Emily            11 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:12.34   12/8/2012 Jessica Freund, SACHEM                     
                1:20.49  JO
                1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  1:24.61    1:21.41 SILV   
                  38.53     1:21.41 (42.88)                                        
  2 Lancellotti, Lily M       12 FA-MR                1:27.25    1:24.79 SILV   
  3 Scala, Claudia C          12 Express Swimming-MR  1:28.27    1:27.57 SILV   
                  41.89     1:27.57 (45.68)                                        
  4 Kocik, Jacqueline B       12 NDAC-MR              1:28.11    1:27.99 SILV   
                  42.56     1:27.99 (45.43)                                        
  5 Rogers, Dayna M           12 FA-MR                  44.66    1:30.67 SILV   
                  43.57     1:30.67 (47.10)                                        
  6 Ebner, Jessica M          12 MWSC-MR              1:34.06    1:32.72        
                  44.59     1:32.72 (48.13)                                        
  7 Regenauer, Hana M         12 WSSC-MR              1:37.78    1:33.69        
                  44.04     1:33.69 (49.65)                                        
  8 Davis, Maggie A           12 SSL-MR               1:36.07    1:33.73        
                  45.96     1:33.73 (47.77)                                        
  9 Ng, Amanda                11 SSL-MR               1:30.49    1:33.80        
                  44.19     1:33.80 (49.61)                                        
 10 Williams, Grace K         11 NBS-MR               1:36.37    1:33.85        
                  45.18     1:33.85 (48.67)                                        
 11 Marin, Briana O           11 WSSC-MR              1:37.74    1:34.51        
                  45.56     1:34.51 (48.95)                                        
 12 Noakes, Annie C           12 NDAC-MR              1:34.90    1:35.07        
                  43.93     1:35.07 (51.14)                                        
 13 Wurster, Meghan K         11 NBS-MR               1:42.51    1:36.90        
                  45.66     1:36.90 (51.24)                                        
 14 Minozzi, Marissa L        11 Silver Streaks-MR    1:36.39    1:38.56        
                  47.67     1:38.56 (50.89)                                        
 15 MacHugh, Grace A          11 NBS-MR               1:41.12    1:38.58        
                  48.16     1:38.58 (50.42)                                        
 16 Khorassani, Emma          12 MWSC-MR                   NT    1:39.41        
 17 Boyle, Julia T            11 NBS-MR               1:38.09    1:42.62        
                  50.03     1:42.62 (52.59)                                        
 18 Proscia, Emily R          11 WSSC-MR              1:42.32    1:44.27        
                  49.89     1:44.27 (54.38)                                        
 19 Parrinello, Kaitlyn L     12 FA-MR                     NT    1:45.09        
 20 Edwards, Colleen          12 WSSC-MR              1:59.63    1:45.15        
                  50.12     1:45.15 (55.03)                                        
 21 Trieff, Lily S            11 Silver Streaks-MR    1:48.36    1:46.58        
                  51.06     1:46.58 (55.52)                                        
 22 Steinhauer, Berkeley L    12 Silver Streaks-MR    1:50.91    1:46.95        
                  52.58     1:46.95 (54.37)                                        
 23 Silver, Christina M       11 Silver Streaks-MR    1:52.33    1:54.63        
                  54.93     1:54.63 (59.70)                                        
 24 Donnellan, Molly E        11 MWSC-MR              1:42.92    1:58.24        
                  55.76   1:58.24 (1:02.48)                                        
 25 MacRobbie, Morgan A       11 SSL-MR               1:57.18    1:59.89        
                  56.91   1:59.89 (1:02.98)                                        
 26 Romero, Amanda N          12 NBS-MR                    NT    2:02.34        
 -- Regenauer, Katarina T     11 WSSC-MR              1:50.66         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  53.00          DQ (57.22)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                35.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J          12 WSSC-MR                31.24      30.60 JO     
  2 Lancellotti, Lily M       12 FA-MR                  31.59      30.96 JO     
  3 Hufcut, Samantha R        12 PBAC-MR                33.92      32.85 SILV   
  4 MacHugh, Emily H          12 NBS-MR                 33.16      33.81 SILV   
  5 Ebner, Jessica M          12 MWSC-MR                40.26      34.65 SILV   
  6 Noakes, Annie C           12 NDAC-MR                33.70      35.54 SILV   
  7 Amaro, Isabella L         12 NDAC-MR                35.47      35.55 SILV   
  8 Trevena, Olivia E         12 NDAC-MR                35.95      35.95        
  9 Calabrese, Victoria       12 Express Swimming-MR    39.00      36.03        
 10 Davis, Maggie A           12 SSL-MR                 34.61      36.05        
 11 Mainiero, Sophia L        11 Silver Streaks-MR      36.71      37.03        
 12 Rogers, Dayna M           12 FA-MR                  38.36      37.16        
 13 MacHugh, Grace A          11 NBS-MR                 37.37      37.93        
 14 Scala, Claudia C          12 Express Swimming-MR    39.34      38.21        
 15 Thieke, Shannon E         12 Express Swimming-MR    38.76      38.49        
 16 Chavez, Melanie           12 Express Swimming-MR    53.00      39.38        
 17 Kline, Katherine A        11 WSSC-MR                40.29      39.41        
 18 Williams, Grace K         11 NBS-MR                 41.62      41.03        
 19 Khorassani, Emma          12 MWSC-MR                43.71      41.04        
 20 Parrinello, Kaitlyn L     12 FA-MR                  43.84      41.05        
 21 Beqaj, Emma R             12 FA-MR                  43.14      42.19        
 22 Steinhauer, Berkeley L    12 Silver Streaks-MR      42.46      42.26        
 23 Edwards, Colleen          12 WSSC-MR                41.18      43.05        
 24 Minozzi, Marissa L        11 Silver Streaks-MR      44.86      43.08        
 25 Staubi, Emma S            12 NDAC-MR                50.04      43.87        
 26 Marin, Briana O           11 WSSC-MR                47.42      44.63        
 27 Williams, Catherine G     11 WSSC-MR                48.84      45.21        
 28 Ramos, Olivia R           11 FA-MR                  44.53      45.59        
 29 Trieff, Lily S            11 Silver Streaks-MR      42.53      45.62        
 30 Romero, Amanda N          12 NBS-MR                    NT      50.64        
 31 Silver, Christina M       11 Silver Streaks-MR      53.11      53.23        
 32 MacRobbie, Morgan A       11 SSL-MR                 46.94      54.17        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   1:02.45    1/1/1985 TARA VALANTE - BB                          
                1:12.09  JO
                1:26.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancellotti, Lily M       12 FA-MR                1:14.04    1:13.12 SILV   
                  34.27     1:13.12 (38.85)                                        
  2 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  1:14.93    1:13.90 SILV   
                  34.98     1:13.90 (38.92)                                        
  3 Dickman, Mackenzie        12 VAC-MR               1:10.81    1:14.12 SILV   
                  34.32     1:14.12 (39.80)                                        
  3 O'Brien, Jessica A        12 MWSC-MR              1:08.60    1:14.12 SILV   
                  33.19     1:14.12 (40.93)                                        
  5 MacHugh, Emily H          12 NBS-MR               1:16.75    1:16.66 SILV   
                  35.02     1:16.66 (41.64)                                        
  6 Ebner, Jessica M          12 MWSC-MR              1:21.38    1:20.11 SILV   
                  35.72     1:20.11 (44.39)                                        
  7 Davis, Maggie A           12 SSL-MR               1:20.43    1:23.09 SILV   
                  38.50     1:23.09 (44.59)                                        
  8 Satriano, Delia           12 VAC-MR               1:24.62    1:23.29 SILV   
                  39.14     1:23.29 (44.15)                                        
  9 Caceres, Deanna R         11 PBAC-MR              1:22.54    1:24.72 SILV   
                  36.63     1:24.72 (48.09)                                        
 10 MacHugh, Grace A          11 NBS-MR               1:29.34    1:27.26        
                  40.40     1:27.26 (46.86)                                        
 11 Thieke, Shannon E         12 Express Swimming-MR  1:28.72    1:31.30        
                  41.27     1:31.30 (50.03)                                        
 12 Ng, Amanda                11 SSL-MR               1:35.03    1:32.49        
                  43.06     1:32.49 (49.43)                                        
 13 Parrinello, Kaitlyn L     12 FA-MR                     NT    1:33.45        
                  44.34     1:33.45 (49.11)                                        
 14 Wurster, Meghan K         11 NBS-MR               1:46.45    1:36.38        
                  42.88     1:36.38 (53.50)                                        
 15 Boyle, Julia T            11 NBS-MR               1:42.38    1:38.75        
                  45.67     1:38.75 (53.08)                                        
 16 Beqaj, Emma R             12 FA-MR                1:40.99    1:39.37        
                  43.06     1:39.37 (56.31)                                        
 17 Brown, Olivia F           11 WSSC-MR              1:31.84    1:39.76        
                  46.33     1:39.76 (53.43)                                        
 18 Williams, Grace K         11 NBS-MR               1:37.15    1:42.23        
                  46.48     1:42.23 (55.75)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J          12 WSSC-MR              1:12.97    1:09.30 JO     
                  31.37     1:09.30 (37.93)                                        
  2 Lancellotti, Lily M       12 FA-MR                1:12.79    1:11.04 JO     
                  32.18     1:11.04 (38.86)                                        
  3 Bice, Casey C             11 Express Swimming-MR  1:19.00    1:13.69 SILV   
                  35.19     1:13.69 (38.50)                                        
  4 MacHugh, Emily H          12 NBS-MR               1:14.35    1:14.84 SILV   
                  34.98     1:14.84 (39.86)                                        
  5 Dickman, Mackenzie        12 VAC-MR               1:14.87    1:15.72 SILV   
                  34.82     1:15.72 (40.90)                                        
  6 O'Brien, Jessica A        12 MWSC-MR              1:11.20    1:16.10 SILV   
                  34.82     1:16.10 (41.28)                                        
  7 Caceres, Deanna R         11 PBAC-MR              1:16.67    1:17.43 SILV   
                  34.27     1:17.43 (43.16)                                        
  8 Ebner, Jessica M          12 MWSC-MR              1:17.17    1:18.21 SILV   
                  35.55     1:18.21 (42.66)                                        
  9 Rogers, Dayna M           12 FA-MR                1:26.77    1:18.71        
                  37.38     1:18.71 (41.33)                                        
 10 Canavan, Katherine L      12 VAC-MR               1:19.87    1:19.00        
                  39.11     1:19.00 (39.89)                                        
 11 Scala, Claudia C          12 Express Swimming-MR  1:21.67    1:19.49        
                  37.84     1:19.49 (41.65)                                        
 12 Davis, Maggie A           12 SSL-MR               1:23.97    1:19.67        
                  37.27     1:19.67 (42.40)                                        
 13 Calabrese, Victoria       12 Express Swimming-MR  1:24.44    1:21.09        
                  36.45     1:21.09 (44.64)                                        
 14 Armstrong, Claire M       12 MWSC-MR              1:16.62    1:22.56        
                  38.28     1:22.56 (44.28)                                        
 15 Thieke, Shannon E         12 Express Swimming-MR  1:32.94    1:22.83        
                  38.35     1:22.83 (44.48)                                        
 16 Satriano, Delia           12 VAC-MR               1:22.77    1:22.86        
                  40.05     1:22.86 (42.81)                                        
 17 Schlissel, Carleigh S     12 SSL-MR               1:29.38    1:24.10        
                  40.31     1:24.10 (43.79)                                        
 18 Mainiero, Sophia L        11 Silver Streaks-MR    1:22.65    1:24.60        
                  38.04     1:24.60 (46.56)                                        
 19 Minozzi, Marissa L        11 Silver Streaks-MR    1:30.15    1:27.78        
                  42.09     1:27.78 (45.69)                                        
 20 Donachie, Kayleigh D      12 VAC-MR               1:29.83    1:29.46        
                  42.08     1:29.46 (47.38)                                        
 21 Brown, Olivia F           11 WSSC-MR              1:24.92    1:30.02        
                  41.78     1:30.02 (48.24)                                        
 22 Steinhauer, Berkeley L    12 Silver Streaks-MR    1:32.93    1:30.03        
                  44.52     1:30.03 (45.51)                                        
 23 Ramos, Olivia R           11 FA-MR                1:30.53    1:30.95        
                  45.26     1:30.95 (45.69)                                        
 24 Quinn, Chloe L            12 WSSC-MR              1:27.61    1:32.02        
                  43.49     1:32.02 (48.53)                                        
 25 Regenauer, Katarina T     11 WSSC-MR              1:33.44    1:32.91        
                  42.84     1:32.91 (50.07)                                        
 26 Parrinello, Kaitlyn L     12 FA-MR                1:36.46    1:35.22        
                  43.50     1:35.22 (51.72)                                        
 27 Milillo, Angelina S       12 SSL-MR               1:37.30    1:35.83        
                  46.34     1:35.83 (49.49)                                        
 28 Beqaj, Emma R             12 FA-MR                1:37.33    1:36.27        
                  43.20     1:36.27 (53.07)                                        
 29 Trieff, Lily S            11 Silver Streaks-MR    1:32.32    1:37.02        
                  44.31     1:37.02 (52.71)                                        
 30 Silver, Christina M       11 Silver Streaks-MR    1:38.11    1:38.89        
                  45.57     1:38.89 (53.32)                                        
 -- MacRobbie, Morgan A       11 SSL-MR               1:45.06         DQ        
      Did not finish on back - back
                  48.86          DQ (51.44)                                        
 -- Poole, Ainsley E          11 WSSC-MR              1:38.06         DQ        
                  48.29          DQ (54.89)                                        
 -- Chavez, Melanie           12 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  40.76          DQ (46.53)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:16.51    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
                2:30.49  JO
                2:48.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Elissa J          12 WSSC-MR              2:41.52    2:33.39 SILV   
  2 MacHugh, Emily H          12 NBS-MR               2:29.78    2:38.44 SILV   
  3 Ebner, Jessica M          12 MWSC-MR              2:53.06    2:50.09        
  4 Rogers, Dayna M           12 FA-MR                2:54.80    2:51.40        
  5 Trevena, Olivia E         12 NDAC-MR              2:59.03    2:54.82        
  6 Kocik, Jacqueline B       12 NDAC-MR              2:55.24    2:57.46        
  7 Noakes, Annie C           12 NDAC-MR              3:01.15    2:58.72        
  8 Wurster, Meghan K         11 NBS-MR               3:06.71    2:59.62        
  9 Mainiero, Sophia L        11 Silver Streaks-MR    2:56.51    3:03.53        
 10 Ng, Amanda                11 SSL-MR               3:05.30    3:08.57        
 11 Minozzi, Marissa L        11 Silver Streaks-MR    3:25.11    3:09.87        
 12 Boyle, Julia T            11 NBS-MR               3:26.70    3:15.31        
                  45.20     1:33.69 (48.49)     2:32.54 (58.85)     3:15.31 (42.77)
 13 Parrinello, Kaitlyn L     12 FA-MR                     NT    3:18.46        
                  42.41     1:32.19 (49.78)     2:32.16 (59.97)     3:18.46 (46.30)
 14 Beqaj, Emma R             12 FA-MR                3:27.70    3:20.41        
                  44.57     1:33.40 (48.83)   2:35.60 (1:02.20)     3:20.41 (44.81)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   1:48.03    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:10.00    2:02.07        
     1) Bice, Casey C 11                2) Calabrese, Victoria 12         
     3) Thieke, Shannon E 12            4) Scala, Claudia C 12            
                  29.19                             1:30.20 ( )     2:02.07 (31.87)
  2 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             2:08.95    2:06.07        
     1) Regenauer, Hana M 12            2) Kline, Katherine A 11          
     3) Regenauer, Katarina T 11        4) Miller, Elissa J 12            
                  30.23     1:03.62 (33.39)     1:38.87 (35.25)     2:06.07 (27.20)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:09.26    2:06.31        
     1) MacHugh, Grace A 11             2) Wurster, Meghan K 11           
     3) Williams, Grace K 11            4) MacHugh, Emily H 12            
                  36.18     1:04.93 (28.75)     1:37.22 (32.29)     2:06.31 (29.09)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    2:07.92        
     1) Noakes, Annie C 12              2) Kocik, Jacqueline B 12         
     3) Trevena, Olivia E 12            4) Amaro, Isabella L 12           
                  30.57     1:04.19 (33.62)     1:33.73 (29.54)     2:07.92 (34.19)
  5 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:11.53    2:08.88        
     1) Rogers, Dayna M 12              2) Ramos, Olivia R 11             
     3) Parrinello, Kaitlyn L 12        4) Lancellotti, Lily M 12         
                  31.45     1:05.47 (34.02)     1:41.09 (35.62)     2:08.88 (27.79)
  6 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  2:21.29    2:21.54        
     1) Minozzi, Marissa L 11           2) Silver, Christina M 11         
     3) Steinhauer, Berkeley L 12       4) Mainiero, Sophia L 11          
                  35.27     1:17.50 (42.23)     1:47.97 (30.47)     2:21.54 (33.57)
  7 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            2:33.73    2:23.03        
     1) Donnellan, Molly E 11           2) Kaw, Rhea 12                   
     3) O'Brien, Jessica A 12           4) Khorassani, Emma 12            
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:03.63    1/1/1988 SMW                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:25.00    2:20.04        
     1) Bice, Casey C 11                2) Scala, Claudia C 12            
     3) Thieke, Shannon E 12            4) Calabrese, Victoria 12         
                  33.92     1:12.39 (38.47)     1:48.82 (36.43)     2:20.04 (31.22)
  2 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             2:39.67    2:23.50        
     1) Regenauer, Hana M 12            2) Marin, Briana O 11             
     3) Miller, Elissa J 12             4) Quinn, Chloe L 12              
                  43.81     1:22.22 (38.41)     1:57.22 (35.00)     2:23.50 (26.28)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            2:22.41    2:25.91        
     1) Guglielmello, Sophia 11         2) Armstrong, Claire M 12         
     3) Ebner, Jessica M 12             4) O'Brien, Jessica A 12          
                  41.31     1:23.22 (41.91)     1:57.48 (34.26)     2:25.91 (28.43)
  4 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:31.68    2:27.73        
     1) Lancellotti, Lily M 12          2) Rogers, Dayna M 12             
     3) Parrinello, Kaitlyn L 12        4) Ramos, Olivia R 11             
                  32.29     1:14.74 (42.45)     1:59.54 (44.80)     2:27.73 (28.19)
  5 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:27.77    2:28.34        
     1) MacHugh, Grace A 11             2) Williams, Grace K 11           
     3) MacHugh, Emily H 12             4) Wurster, Meghan K 11           
                  39.11     1:23.38 (44.27)     1:56.73 (33.35)     2:28.34 (31.61)
  6 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  2:35.45    2:39.63        
     1) Trieff, Lily S 11               2) Minozzi, Marissa L 11          
     3) Mainiero, Sophia L 11           4) Steinhauer, Berkeley L 12      
                  45.82     1:27.86 (42.04)     2:06.13 (38.27)     2:39.63 (33.50)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   23.98    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                      
                25.69  METS
                26.69  JO
                28.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M            13 NBS-MR                 25.77      25.70 JO     
  2 Tuttle, Mackenzie M       13 MWSC-MR                24.78      25.77 JO     
  3 Ryan, Emily R             14 FA-MR                  26.80      26.73 SILV   
  4 Bacigal, Paige M          13 NBS-MR                 26.94      26.82 SILV   
  5 Galvin, Kate H            13 SSL-MR                 26.72      26.89 SILV   
  6 Vela, Allie J             14 NBS-MR                 26.60      26.96 SILV   
  7 Bunch, Jillian R          14 NBS-MR                 28.04      28.07 SILV   
  8 Ayala, Ashley N           13 NBS-MR                 28.39      28.34 SILV   
  9 Gucciardo, Gianna T       13 FA-MR                  28.75      28.60 SILV   
 10 Beneat, Lauren E          14 MWSC-MR                28.19      28.68 SILV   
 11 Reede, Sydney A           13 NBS-MR                 29.29      28.70 SILV   
 12 DiBianco, Brianna S       14 MWSC-MR                27.69      28.76 SILV   
 13 Martin, Alyssa D          13 WSSC-MR                28.47      28.95        
 14 Behrens, Erin N           14 NDAC-MR                29.11      29.14        
 15 Irwin, Alexa A            14 PBAC-MR                32.18      29.41        
 16 Cuccolo, Olivia A         14 PBAC-MR                28.96      29.42        
 17 Lopez, Iliana L           13 NBS-MR                 29.81      29.76        
 18 DiLiberto, Kayla E        13 WSSC-MR                30.14      29.89        
 19 Pino, Danyelle D          14 NBS-MR                 30.96      29.92        
 20 Beckford, Tiffany I       13 PBAC-MR                30.12      30.14        
 21 Forbes, Jamie E           13 NBS-MR                 30.33      30.24        
 22 Skoglund, Emma G          13 SSL-MR                 30.50      30.52        
 23 Trubiano, Alexa R         13 SSL-MR                 30.70      30.97        
 24 Schulkind, Casey L        14 NDAC-MR                31.47      31.11        
 25 Tsang, Michelle M         14 SSL-MR                 30.92      31.13        
 26 Signore, Maia A           13 SSL-MR                 31.37      31.18        
 27 Perez, Kate A             13 NBS-MR                 32.87      31.48        
 28 Beneat, Nicole M          13 MWSC-MR                30.76      31.66        
 29 Sullivan, Stephy G        14 SSL-MR                 32.63      31.83        
 30 Wilson, Kaitlyn R         14 WSSC-MR                31.55      31.91        
 31 Kivlehan, Mary T          14 MWSC-MR                32.46      31.95        
 32 Hazell, Becca N           13 SSL-MR                 32.83      32.04        
 33 Barth, Maya S             14 PBAC-MR                30.41      32.10        
 34 Taylor, Patricia A        14 FA-MR                  32.64      32.81        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
              1:03.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M            13 NBS-MR                 55.43      55.51 JO     
                  26.72       55.51 (28.79)                                        
  2 Tuttle, Mackenzie M       13 MWSC-MR                54.30      56.41 JO     
                  27.43       56.41 (28.98)                                        
  3 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR    57.00      57.79 JO     
                  27.72       57.79 (30.07)                                        
  4 Galvin, Kate H            13 SSL-MR                 57.55      58.77 SILV   
                  28.72       58.77 (30.05)                                        
  5 Bacigal, Paige M          13 NBS-MR                 58.23      59.23 SILV   
                  28.39       59.23 (30.84)                                        
  6 Lusuriello, Daniela       14 VAC-MR                 58.78      59.27 SILV   
                  29.02       59.27 (30.25)                                        
  7 Vela, Allie J             14 NBS-MR                 59.78      59.48 SILV   
                  28.94       59.48 (30.54)                                        
  8 Ryan, Emily R             14 FA-MR                  57.76      59.71 SILV   
                  28.35       59.71 (31.36)                                        
  9 Caceres, Alexandria D     14 PBAC-MR              1:00.15    1:00.82 SILV   
                  29.48     1:00.82 (31.34)                                        
 10 Ayala, Ashley N           13 NBS-MR               1:00.97    1:01.64 SILV   
                  30.34     1:01.64 (31.30)                                        
 11 Bunch, Jillian R          14 NBS-MR                 59.42    1:02.62 SILV   
                  30.43     1:02.62 (32.19)                                        
 12 DiBianco, Brianna S       14 MWSC-MR              1:00.32    1:03.10        
                  30.00     1:03.10 (33.10)                                        
 13 Schnell, Ally P           14 SSL-MR               1:04.92    1:03.19        
                  30.77     1:03.19 (32.42)                                        
 14 Gucciardo, Gianna T       13 FA-MR                1:03.07    1:03.53        
                  30.80     1:03.53 (32.73)                                        
 15 Caceres, Marcella L       13 PBAC-MR              1:06.51    1:05.00        
                  31.87     1:05.00 (33.13)                                        
 16 Reede, Sydney A           13 NBS-MR               1:06.09    1:05.14        
                  31.87     1:05.14 (33.27)                                        
 17 Garcia, Samantha M        14 SSL-MR               1:05.47    1:05.39        
                  31.53     1:05.39 (33.86)                                        
 18 Caceres, Olivia L         13 PBAC-MR              1:03.74    1:05.45        
                  31.66     1:05.45 (33.79)                                        
 19 DeGeorge, Sierra          13 PBAC-MR              1:05.19    1:05.71        
                  31.35     1:05.71 (34.36)                                        
 20 Sanchez, Justine A        14 VAC-MR                    NT    1:05.88        
                  31.86     1:05.88 (34.02)                                        
 21 Skoglund, Emma G          13 SSL-MR               1:06.62    1:06.59        
                  31.66     1:06.59 (34.93)                                        
 22 Lopez, Iliana L           13 NBS-MR               1:07.68    1:07.57        
                  33.02     1:07.57 (34.55)                                        
 23 Forbes, Jamie E           13 NBS-MR               1:05.80    1:07.95        
                  32.91     1:07.95 (35.04)                                        
 24 Trubiano, Alexa R         13 SSL-MR               1:07.71    1:08.03        
                  32.63     1:08.03 (35.40)                                        
 25 Tsang, Michelle M         14 SSL-MR               1:09.21    1:09.76        
                  32.77     1:09.76 (36.99)                                        
 26 Perez, Kate A             13 NBS-MR               1:15.02    1:10.36        
                  33.60     1:10.36 (36.76)                                        
 27 Pino, Danyelle D          14 NBS-MR               1:18.01    1:10.44        
                  33.04     1:10.44 (37.40)                                        
 28 Ng, Veronica              14 SSL-MR               1:10.98    1:10.84        
                  33.75     1:10.84 (37.09)                                        
 29 Sullivan, Stephy G        14 SSL-MR               1:09.10    1:11.74        
                  34.12     1:11.74 (37.62)                                        
 30 Borgersen, Amber L        14 SSL-MR               1:22.59    1:12.50        
                  34.20     1:12.50 (38.30)                                        
 31 Kivlehan, Mary T          14 MWSC-MR              1:11.00    1:12.75        
                  34.30     1:12.75 (38.45)                                        
 32 Taylor, Patricia A        14 FA-MR                1:11.61    1:13.16        
                  35.25     1:13.16 (37.91)                                        
 33 Ring, Bianca D            13 WSSC-MR              1:13.41    1:16.33        
                  35.79     1:16.33 (40.54)                                        
 34 Marchany, Lauren A        13 SSL-MR               1:17.80    1:18.58        
                  36.82     1:18.58 (41.76)                                        
 35 Brown, Kaitlyn E          13 SSL-MR               1:16.59    1:18.74        
                  38.84     1:18.74 (39.90)                                        
 36 Hazell, Becca N           13 SSL-MR               1:21.84    1:19.78        
                  36.70     1:19.78 (43.08)                                        
 37 Gilhooly, Paige K         13 SSL-MR               1:23.00    1:23.66        
                  38.64     1:23.66 (45.02)                                        
 38 Toth, Meadow R            13 VAC-MR               1:32.07    1:26.58        
                  40.06     1:26.58 (46.52)                                        
 39 Patel, Ashvi S            13 PBAC-MR              1:40.23    1:53.92        
                  53.07   1:53.92 (1:00.85)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   2:03.23   12/9/2012 Kianna Papele, SACHEM                      
                1:59.99  METS
                2:06.99  JO
                2:16.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M            13 NBS-MR               2:02.89    2:03.48 JO     
  2 Tuttle, Mackenzie M       13 MWSC-MR              2:00.25    2:05.90 JO     
  3 Bacigal, Paige M          13 NBS-MR               1:59.80    2:08.69 SILV   
  4 Ryan, Emily R             14 FA-MR                2:05.08    2:09.47 SILV   
  5 Bunch, Jillian R          14 NBS-MR               2:05.63    2:09.50 SILV   
  6 Ayala, Ashley N           13 NBS-MR               2:10.04    2:10.61 SILV   
                  29.70     1:02.80 (33.10)     1:36.42 (33.62)     2:10.61 (34.19)
  7 Galvin, Kate H            13 SSL-MR               2:12.66    2:10.91 SILV   
                  29.64     1:04.13 (34.49)     1:38.68 (34.55)     2:10.91 (32.23)
  8 Vela, Allie J             14 NBS-MR               2:09.24    2:11.55 SILV   
                  29.95     1:04.12 (34.17)     1:38.00 (33.88)     2:11.55 (33.55)
  9 Beneat, Lauren E          14 MWSC-MR              2:02.82    2:14.74 SILV   
 10 Martin, Alyssa D          13 WSSC-MR              2:18.52    2:15.00 SILV   
 11 Behrens, Erin N           14 NDAC-MR              2:15.89    2:15.44 SILV   
                  30.54     1:05.05 (34.51)     1:39.77 (34.72)     2:15.44 (35.67)
 12 Schnell, Ally P           14 SSL-MR               2:16.45    2:16.74 SILV   
                  30.81     1:06.04 (35.23)     1:41.88 (35.84)     2:16.74 (34.86)
 13 Irwin, Alexa A            14 PBAC-MR              2:17.22    2:17.40        
 14 Forbes, Jamie E           13 NBS-MR               2:17.42    2:17.74        
 15 DiBianco, Brianna S       14 MWSC-MR              2:07.07    2:19.17        
                  30.26     1:05.96 (35.70)     1:42.99 (37.03)     2:19.17 (36.18)
 16 Lopez, Iliana L           13 NBS-MR               2:22.27    2:24.44        
 17 Reede, Sydney A           13 NBS-MR               2:25.31    2:25.22        
 18 Skoglund, Emma G          13 SSL-MR               2:28.10    2:26.02        
 19 DiLiberto, Kayla E        13 WSSC-MR              2:33.81    2:29.00        
 20 Kivlehan, Mary T          14 MWSC-MR              2:34.54    2:33.18        
 21 Barth, Maya S             14 PBAC-MR              2:30.08    2:34.65        
 22 Taylor, Patricia A        14 FA-MR                2:32.69    2:36.08        
 23 Ng, Veronica              14 SSL-MR               2:38.84    2:36.58        
 24 Perez, Kate A             13 NBS-MR               2:36.86    2:41.31        
 25 Marchany, Lauren A        13 SSL-MR               3:03.28    2:45.00        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:00.92    1/1/1998 COREY BERG - MSC                           
                1:02.19  METS
                1:06.59  JO
                1:15.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M            13 NBS-MR               1:01.89    1:02.59 JO     
                  30.37     1:02.59 (32.22)                                        
  2 Tuttle, Mackenzie M       13 MWSC-MR              1:06.97    1:07.81 SILV   
                  32.94     1:07.81 (34.87)                                        
  3 Ryan, Emily R             14 FA-MR                1:06.99    1:07.92 SILV   
                  32.20     1:07.92 (35.72)                                        
  4 Vela, Allie J             14 NBS-MR               1:06.82    1:09.15 SILV   
                  33.54     1:09.15 (35.61)                                        
  5 Bacigal, Paige M          13 NBS-MR               1:09.78    1:10.55 SILV   
                  34.14     1:10.55 (36.41)                                        
  6 Ayala, Ashley N           13 NBS-MR               1:09.94    1:10.78 SILV   
                  34.25     1:10.78 (36.53)                                        
  7 Behrens, Erin N           14 NDAC-MR              1:11.82    1:10.93 SILV   
                  34.20     1:10.93 (36.73)                                        
  8 Reede, Sydney A           13 NBS-MR               1:14.44    1:11.61 SILV   
                  34.65     1:11.61 (36.96)                                        
  9 Beneat, Lauren E          14 MWSC-MR                   NT    1:12.55 SILV   
                  35.15     1:12.55 (37.40)                                        
 10 Bunch, Jillian R          14 NBS-MR               1:11.49    1:12.57 SILV   
                  35.80     1:12.57 (36.77)                                        
 11 Gucciardo, Gianna T       13 FA-MR                1:16.29    1:13.01 SILV   
                  35.13     1:13.01 (37.88)                                        
 12 Schnell, Ally P           14 SSL-MR               1:14.24    1:13.70 SILV   
                  36.45     1:13.70 (37.25)                                        
 13 Martin, Alyssa D          13 WSSC-MR              1:15.13    1:13.88 SILV   
                  36.12     1:13.88 (37.76)                                        
 14 Forbes, Jamie E           13 NBS-MR               1:14.67    1:14.22 SILV   
                  36.69     1:14.22 (37.53)                                        
 15 Tsang, Michelle M         14 SSL-MR               1:15.84    1:14.25 SILV   
                  36.09     1:14.25 (38.16)                                        
 16 Wilson, Kaitlyn R         14 WSSC-MR              1:13.75    1:15.94        
                  37.47     1:15.94 (38.47)                                        
 17 Ng, Veronica              14 SSL-MR               1:16.59    1:16.66        
                  36.60     1:16.66 (40.06)                                        
 18 Sullivan, Stephy G        14 SSL-MR               1:18.59    1:17.09        
                  37.25     1:17.09 (39.84)                                        
 19 Trubiano, Alexa R         13 SSL-MR               1:14.87    1:17.10        
                  37.35     1:17.10 (39.75)                                        
 20 Garcia, Samantha M        14 SSL-MR               1:20.48    1:17.45        
                  38.01     1:17.45 (39.44)                                        
 20 Schulkind, Casey L        14 NDAC-MR              1:17.80    1:17.45        
                  37.05     1:17.45 (40.40)                                        
 22 Beneat, Nicole M          13 MWSC-MR              1:15.32    1:17.89        
                  36.83     1:17.89 (41.06)                                        
 23 DiBianco, Brianna S       14 MWSC-MR              1:12.88    1:18.05        
                  37.62     1:18.05 (40.43)                                        
 24 Beckford, Tiffany I       13 PBAC-MR              1:18.49    1:18.62        
                  38.72     1:18.62 (39.90)                                        
 25 Lopez, Iliana L           13 NBS-MR               1:19.64    1:18.95        
                  39.13     1:18.95 (39.82)                                        
 26 Barth, Maya S             14 PBAC-MR              1:14.06    1:19.35        
                1:19.35         1:19.35 ( )                                        
 27 Taylor, Patricia A        14 FA-MR                1:18.67    1:20.63        
                  38.78     1:20.63 (41.85)                                        
 28 Perez, Kate A             13 NBS-MR               1:26.64    1:22.70        
                  40.03     1:22.70 (42.67)                                        
 29 Cuccolo, Olivia A         14 PBAC-MR              1:20.79    1:22.73        
                  39.73     1:22.73 (43.00)                                        
 30 Kivlehan, Mary T          14 MWSC-MR              1:23.02    1:23.85        
                  41.32     1:23.85 (42.53)                                        
 31 Pino, Danyelle D          14 NBS-MR               1:36.37    1:24.22        
                  40.67     1:24.22 (43.55)                                        
 32 Signore, Maia A           13 SSL-MR               1:31.02    1:25.58        
                  41.95     1:25.58 (43.63)                                        
 33 Hazell, Becca N           13 SSL-MR               1:34.66    1:28.82        
                  42.21     1:28.82 (46.61)                                        
 34 Marchany, Lauren A        13 SSL-MR               1:26.40    1:30.54        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:22.59  JO
              2:42.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M            13 NBS-MR               2:14.80    2:18.55 JO     
                  33.40     1:08.54 (35.14)     1:43.72 (35.18)     2:18.55 (34.83)
  2 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR       NT    2:26.09 SILV   
                  34.02     1:10.55 (36.53)     1:48.28 (37.73)     2:26.09 (37.81)
  3 Bacigal, Paige M          13 NBS-MR                    NT    2:27.89 SILV   
                  34.90     1:12.56 (37.66)     1:50.40 (37.84)     2:27.89 (37.49)
  4 Tuttle, Mackenzie M       13 MWSC-MR              2:21.76    2:28.38 SILV   
                  35.47     1:12.81 (37.34)     1:50.97 (38.16)     2:28.38 (37.41)
  5 Vela, Allie J             14 NBS-MR               2:27.22    2:30.29 SILV   
                  35.87     1:13.60 (37.73)     1:52.41 (38.81)     2:30.29 (37.88)
  6 Ayala, Ashley N           13 NBS-MR               2:31.16    2:32.01 SILV   
                  36.61     1:15.60 (38.99)     1:54.65 (39.05)     2:32.01 (37.36)
  7 Ryan, Emily R             14 FA-MR                2:24.23    2:32.98 SILV   
                  35.70     1:15.14 (39.44)     1:55.16 (40.02)     2:32.98 (37.82)
  8 Schnell, Ally P           14 SSL-MR               2:39.35    2:36.43 SILV   
                  37.34     1:16.58 (39.24)     1:57.07 (40.49)     2:36.43 (39.36)
  9 Forbes, Jamie E           13 NBS-MR               2:36.40    2:38.67 SILV   
                  38.65     1:18.56 (39.91)     1:59.64 (41.08)     2:38.67 (39.03)
 10 Caceres, Alexandria D     14 PBAC-MR              2:44.78    2:39.35 SILV   
                  36.49     1:15.92 (39.43)     1:58.49 (42.57)     2:39.35 (40.86)
 11 Bunch, Jillian R          14 NBS-MR               2:28.17    2:40.21 SILV   
                  39.48     1:19.08 (39.60)     1:59.93 (40.85)     2:40.21 (40.28)
 12 DiBianco, Brianna S       14 MWSC-MR              2:35.18    2:40.74 SILV   
                  37.78     1:17.98 (40.20)     1:59.56 (41.58)     2:40.74 (41.18)
 13 Caceres, Olivia L         13 PBAC-MR              2:55.45    2:42.63 SILV   
                  38.02     1:19.55 (41.53)     2:01.59 (42.04)     2:42.63 (41.04)
 14 Tsang, Michelle M         14 SSL-MR               2:48.91    2:43.34        
                  39.90     1:21.48 (41.58)     2:03.70 (42.22)     2:43.34 (39.64)
 15 Reede, Sydney A           13 NBS-MR               2:45.28    2:43.42        
                  38.69     1:20.74 (42.05)     2:03.26 (42.52)     2:43.42 (40.16)
 16 Ng, Veronica              14 SSL-MR               2:42.35    2:45.01        
                  37.92     1:18.85 (40.93)     2:01.18 (42.33)     2:45.01 (43.83)
 17 Caceres, Marcella L       13 PBAC-MR              2:34.25    2:45.35        
                  38.54     1:20.61 (42.07)     2:03.96 (43.35)     2:45.35 (41.39)
 18 Trubiano, Alexa R         13 SSL-MR               2:51.10    2:47.26        
                  39.92   2:02.00 (1:22.08)      2:05.95 (3.95)     2:47.26 (41.31)
 19 Garcia, Samantha M        14 SSL-MR               2:41.01    2:49.12        
                  40.55     1:23.29 (42.74)     2:06.59 (43.30)     2:49.12 (42.53)
 20 Sullivan, Stephy G        14 SSL-MR               2:53.44    2:50.54        
                  38.79     1:20.93 (42.14)     2:14.00 (53.07)     2:50.54 (36.54)
 21 Lopez, Iliana L           13 NBS-MR                    NT    2:51.08        
                  41.09     1:24.65 (43.56)     2:09.63 (44.98)     2:51.08 (41.45)
 22 Skoglund, Emma G          13 SSL-MR               2:44.81    2:54.68        
                  40.85     1:25.38 (44.53)     2:11.84 (46.46)     2:54.68 (42.84)
 23 Taylor, Patricia A        14 FA-MR                2:52.64    2:56.92        
                  42.74     1:27.66 (44.92)     2:13.28 (45.62)     2:56.92 (43.64)
 24 Ring, Bianca D            13 WSSC-MR                   NT    3:04.66        
                  44.59     1:31.33 (46.74)     2:19.07 (47.74)     3:04.66 (45.59)
 25 Borgersen, Amber L        14 SSL-MR               3:21.71    3:09.76        
                  43.30   3:09.76 (2:26.46)                                        
 26 Gilhooly, Paige K         13 SSL-MR               3:31.17    3:12.69        
                  45.00     1:33.37 (48.37)     2:23.27 (49.90)     3:12.69 (49.42)
 27 Marchany, Lauren A        13 SSL-MR               3:19.81    3:17.13        
                                1:55.00 ( )     2:39.00 (44.00)     3:17.13 (38.13)
 28 Brown, Kaitlyn E          13 SSL-MR               3:23.86    3:21.16        
                  49.07     1:41.37 (52.30)     2:33.29 (51.92)     3:21.16 (47.87)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M            13 NBS-MR               1:13.86    1:10.75 JO     
                  34.14     1:10.75 (36.61)                                        
  2 MO, Wendy                 14 Express Swimming-MR  1:12.85    1:12.34 JO     
                  34.66     1:12.34 (37.68)                                        
  3 Ryan, Emily R             14 FA-MR                1:15.49    1:15.65 JO     
                  35.44     1:15.65 (40.21)                                        
  4 DeGeorge, Sierra          13 PBAC-MR              1:19.40    1:20.03 SILV   
                  38.17     1:20.03 (41.86)                                        
  5 Ayala, Ashley N           13 NBS-MR               1:20.26    1:21.95 SILV   
                  38.57     1:21.95 (43.38)                                        
  6 Bacigal, Paige M          13 NBS-MR               1:23.21    1:22.46 SILV   
                  39.56     1:22.46 (42.90)                                        
  7 Tsang, Michelle M         14 SSL-MR               1:20.69    1:22.71 SILV   
                  38.94     1:22.71 (43.77)                                        
  8 Forbes, Jamie E           13 NBS-MR               1:21.21    1:23.43 SILV   
                  40.22     1:23.43 (43.21)                                        
  8 Gucciardo, Gianna T       13 FA-MR                1:29.66    1:23.43 SILV   
                  40.22     1:23.43 (43.21)                                        
 10 Schnell, Ally P           14 SSL-MR               1:23.57    1:24.01        
                  39.78     1:24.01 (44.23)                                        
 11 Perez, Kate A             13 NBS-MR               1:23.81    1:24.42        
                  40.45     1:24.42 (43.97)                                        
 12 Vela, Allie J             14 NBS-MR               1:23.23    1:24.85        
                  40.14     1:24.85 (44.71)                                        
 13 Galvin, Kate H            13 SSL-MR               1:31.63    1:26.18        
                  40.79     1:26.18 (45.39)                                        
 14 Bunch, Jillian R          14 NBS-MR               1:26.37    1:26.42        
                  40.85     1:26.42 (45.57)                                        
 15 Reede, Sydney A           13 NBS-MR               1:26.27    1:27.18        
                  40.81     1:27.18 (46.37)                                        
 16 Garcia, Samantha M        14 SSL-MR               1:27.48    1:27.47        
                  42.35     1:27.47 (45.12)                                        
 17 Caceres, Alexandria D     14 PBAC-MR              1:25.54    1:28.76        
                  41.01     1:28.76 (47.75)                                        
 18 Borgersen, Amber L        14 SSL-MR               1:37.35    1:30.58        
                  42.46     1:30.58 (48.12)                                        
 19 Trubiano, Alexa R         13 SSL-MR               1:32.99    1:30.66        
                  42.28     1:30.66 (48.38)                                        
 20 DiBianco, Brianna S       14 MWSC-MR              1:26.38    1:31.00        
                  44.15     1:31.00 (46.85)                                        
 21 Sanchez, Justine A        14 VAC-MR                    NT    1:31.19        
                  43.00     1:31.19 (48.19)                                        
 22 Sullivan, Stephy G        14 SSL-MR               1:30.48    1:32.41        
                  43.13     1:32.41 (49.28)                                        
 23 Ng, Veronica              14 SSL-MR               1:32.75    1:32.49        
                  44.09     1:32.49 (48.40)                                        
 24 Lopez, Iliana L           13 NBS-MR               1:32.43    1:33.34        
                  45.17     1:33.34 (48.17)                                        
 25 Pino, Danyelle D          14 NBS-MR               1:48.38    1:33.67        
                  44.40     1:33.67 (49.27)                                        
 26 Caceres, Marcella L       13 PBAC-MR              1:34.93    1:33.78        
                  45.23     1:33.78 (48.55)                                        
 27 Skoglund, Emma G          13 SSL-MR               1:38.17    1:34.79        
                  44.72     1:34.79 (50.07)                                        
 28 Kivlehan, Mary T          14 MWSC-MR              1:35.35    1:34.89        
                  44.08     1:34.89 (50.81)                                        
 29 Taylor, Patricia A        14 FA-MR                1:37.72    1:38.07        
                  47.12     1:38.07 (50.95)                                        
 30 Ring, Bianca D            13 WSSC-MR              1:44.68    1:38.19        
                  47.40     1:38.19 (50.79)                                        
 31 Hazell, Becca N           13 SSL-MR               1:38.61    1:38.78        
                  44.24     1:38.78 (54.54)                                        
 32 Brown, Kaitlyn E          13 SSL-MR               1:52.50    1:44.80        
                  50.74     1:44.80 (54.06)                                        
 33 Gilhooly, Paige K         13 SSL-MR               1:46.91    1:46.43        
                  50.90     1:46.43 (55.53)                                        
 34 Marchany, Lauren A        13 SSL-MR               1:49.95    1:49.62        
                  52.68     1:49.62 (56.94)                                        
 35 Toth, Meadow R            13 VAC-MR                    NT    1:52.12        
                  52.99     1:52.12 (59.13)                                        
 36 Patel, Ashvi S            13 PBAC-MR              2:00.15    2:42.35        
                1:14.97   2:42.35 (1:27.38)                                        
 -- Tuttle, Mackenzie M       13 MWSC-MR              1:24.54         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  39.65          DQ (44.01)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:31.44    1/1/1992 JENNIFER HUTTON - YMID                     
                2:35.99  METS
                2:42.99  JO
                2:56.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M            13 NBS-MR               2:43.86    2:40.90 JO     
                  37.66     1:18.36 (40.70)     1:59.37 (41.01)     2:40.90 (41.53)
  2 Ryan, Emily R             14 FA-MR                2:43.34    2:46.85 SILV   
                  37.37     1:19.17 (41.80)     2:03.02 (43.85)     2:46.85 (43.83)
  3 Martin, Alyssa D          13 WSSC-MR              2:55.00    2:54.52 SILV   
                  39.08     1:23.84 (44.76)     2:10.01 (46.17)     2:54.52 (44.51)
  4 Forbes, Jamie E           13 NBS-MR               2:53.41    2:54.57 SILV   
                  39.92     1:24.66 (44.74)     2:09.91 (45.25)     2:54.57 (44.66)
  5 Schulkind, Casey L        14 NDAC-MR              3:17.86    2:55.47 SILV   
                  30.56     1:17.36 (46.80)     2:07.45 (50.09)     2:55.47 (48.02)
  6 Bacigal, Paige M          13 NBS-MR               2:55.78    2:57.28        
                  41.36     1:25.95 (44.59)     2:12.10 (46.15)     2:57.28 (45.18)
  7 Ayala, Ashley N           13 NBS-MR               2:53.29    2:58.06        
                  41.78     1:28.09 (46.31)     2:14.20 (46.11)     2:58.06 (43.86)
  8 Tsang, Michelle M         14 SSL-MR               3:05.19    3:02.02        
                  42.63     1:30.14 (47.51)     2:16.77 (46.63)     3:02.02 (45.25)
  9 Cuccolo, Olivia A         14 PBAC-MR              3:01.89    3:07.50        
                  42.29     1:30.39 (48.10)     2:19.30 (48.91)     3:07.50 (48.20)
 10 Lopez, Iliana L           13 NBS-MR                    NT    3:07.66        
                  35.61     1:25.92 (50.31)     2:16.14 (50.22)     3:07.66 (51.52)
 11 Perez, Kate A             13 NBS-MR               3:05.78    3:07.68        
                  43.14     1:31.63 (48.49)     2:20.56 (48.93)     3:07.68 (47.12)
 12 Garcia, Samantha M        14 SSL-MR               3:04.08    3:08.03        
                  43.11     1:31.33 (48.22)     2:19.73 (48.40)     3:08.03 (48.30)
 13 Trubiano, Alexa R         13 SSL-MR               2:58.71    3:17.74        
                  44.24     1:34.19 (49.95)     2:26.37 (52.18)     3:17.74 (51.37)
 14 Sullivan, Stephy G        14 SSL-MR               3:12.64    3:19.02        
                  33.50     1:24.20 (50.70)     2:17.42 (53.22)   3:19.02 (1:01.60)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   59.07    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                           
              1:01.99  METS
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vela, Allie J             14 NBS-MR               1:02.38    1:04.49 JO     
                  30.84     1:04.49 (33.65)                                        
  2 Tuttle, Mackenzie M       13 MWSC-MR              1:04.52    1:05.69 JO     
                  31.03     1:05.69 (34.66)                                        
  3 Galvin, Kate H            13 SSL-MR               1:12.01    1:09.12 SILV   
                  33.11     1:09.12 (36.01)                                        
  4 Beneat, Lauren E          14 MWSC-MR              1:15.79    1:12.12        
                  33.99     1:12.12 (38.13)                                        
  5 Bunch, Jillian R          14 NBS-MR               1:12.06    1:13.01        
                  33.70     1:13.01 (39.31)                                        
  6 Reede, Sydney A           13 NBS-MR               1:09.45    1:13.56        
                  34.13     1:13.56 (39.43)                                        
  7 Ryan, Emily R             14 FA-MR                1:06.71    1:13.76        
                  33.89     1:13.76 (39.87)                                        
  8 Schnell, Ally P           14 SSL-MR               1:19.38    1:14.47        
                  34.63     1:14.47 (39.84)                                        
  9 Gucciardo, Gianna T       13 FA-MR                1:15.06    1:15.39        
                  34.67     1:15.39 (40.72)                                        
 10 DiLiberto, Kayla E        13 WSSC-MR              1:18.93    1:17.21        
                  33.86     1:17.21 (43.35)                                        
 11 Skoglund, Emma G          13 SSL-MR               1:20.31    1:18.24        
                  35.32     1:18.24 (42.92)                                        
 12 Irwin, Alexa A            14 PBAC-MR              1:23.02    1:19.41        
                  37.05     1:19.41 (42.36)                                        
 13 Signore, Maia A           13 SSL-MR               1:21.72    1:20.96        
                  37.16     1:20.96 (43.80)                                        
 14 Garcia, Samantha M        14 SSL-MR               1:18.30    1:21.95        
                  37.14     1:21.95 (44.81)                                        
 15 Ng, Veronica              14 SSL-MR               1:23.58    1:22.95        
                  38.64     1:22.95 (44.31)                                        
 16 Beneat, Nicole M          13 MWSC-MR                   NT    1:26.46        
                  38.38     1:26.46 (48.08)                                        
 17 Beckford, Tiffany I       13 PBAC-MR              1:29.87    1:26.47        
                  39.31     1:26.47 (47.16)                                        
 18 Perez, Kate A             13 NBS-MR               1:29.71    1:30.85        
                  40.66     1:30.85 (50.19)                                        
 19 Hazell, Becca N           13 SSL-MR               1:54.81    1:34.61        
                  43.85     1:34.61 (50.76)                                        
 20 Kivlehan, Mary T          14 MWSC-MR              1:36.30    1:35.04        
                  44.69     1:35.04 (50.35)                                        
 21 Marchany, Lauren A        13 SSL-MR               1:33.47    1:35.16        
                  43.20     1:35.16 (51.96)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:30.99  JO
              2:36.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M            13 NBS-MR                    NT    2:25.06 JO     
                  33.14     1:09.64 (36.50)     1:47.40 (37.76)     2:25.06 (37.66)
  2 Ayala, Ashley N           13 NBS-MR               2:36.41    2:29.40 JO     
                  33.81     1:09.58 (35.77)     1:49.35 (39.77)     2:29.40 (40.05)
  3 Lusuriello, Daniela       14 VAC-MR                    NT    2:31.73 SILV   
                  31.76     1:09.71 (37.95)     1:50.32 (40.61)     2:31.73 (41.41)
  4 Bacigal, Paige M          13 NBS-MR               2:25.88    2:32.29 SILV   
                  33.23     1:11.83 (38.60)     1:51.47 (39.64)     2:32.29 (40.82)
  5 Vela, Allie J             14 NBS-MR               2:33.16    2:35.21 SILV   
                  34.09     1:13.10 (39.01)     1:54.30 (41.20)     2:35.21 (40.91)
  6 Lopez, Iliana L           13 NBS-MR                    NT    2:39.88        
                  36.42     1:17.89 (41.47)     1:59.35 (41.46)     2:39.88 (40.53)
  7 Forbes, Jamie E           13 NBS-MR                    NT    2:42.05        
                  36.44     1:17.93 (41.49)     2:00.33 (42.40)     2:42.05 (41.72)
  8 Ryan, Emily R             14 FA-MR                2:51.99    2:52.51        
                  36.17     1:20.72 (44.55)     2:07.21 (46.49)     2:52.51 (45.30)
  9 Reede, Sydney A           13 NBS-MR                    NT    2:52.68        
                  36.67     1:19.90 (43.23)     2:05.51 (45.61)     2:52.68 (47.17)
 10 Bunch, Jillian R          14 NBS-MR               2:37.62    2:52.74        
                  36.46     1:19.75 (43.29)     2:06.09 (46.34)     2:52.74 (46.65)
 11 Gucciardo, Gianna T       13 FA-MR                2:50.99    2:54.91        
                  37.89     1:21.49 (43.60)     2:09.27 (47.78)     2:54.91 (45.64)
 12 Caceres, Olivia L         13 PBAC-MR              3:10.12    3:09.26        
                  39.10     1:26.75 (47.65)     2:18.08 (51.33)     3:09.26 (51.18)
 13 Taylor, Patricia A        14 FA-MR                3:15.99    3:27.14        
                  42.96     1:35.95 (52.99)     2:31.15 (55.20)     3:27.14 (55.99)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   3:48.13    1/1/1990 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           3:52.86    4:05.07        
     1) Reede, Sydney A 13              2) Bunch, Jillian R 14            
     3) Ayala, Ashley N 13              4) Vela, Allie J 14               
                  30.10   1:04.05 (1:04.05)     1:32.79 (28.74)   2:04.70 (1:00.65)
        2:33.63 (28.93)   3:06.43 (1:01.73)     3:34.40 (27.97)     4:05.07 (58.64)
  2 Newburgh Sharks-MR  'B'                           4:20.54    4:10.36        
     1) Pino, Danyelle D 14             2) Lopez, Iliana L 13             
     3) Bacigal, Paige M 13             4) Bosse, Clare M 13              
                  32.83   1:10.77 (1:10.77)     1:41.90 (31.13)   2:16.54 (1:05.77)
        2:44.16 (27.62)     3:14.86 (58.32)     3:41.07 (26.21)     4:10.36 (55.50)
 
Girls 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   5:37.96   12/9/2011 Kaitlyn Troy, VAC  -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuttle, Mackenzie M       13 MWSC-MR              5:32.62    5:44.18        
                  31.83     1:06.57 (34.74)     1:41.61 (35.04)     2:16.87 (35.26)
        2:52.05 (35.18)     3:27.00 (34.95)     4:01.97 (34.97)     4:37.39 (35.42)
        5:11.12 (33.73)     5:44.18 (33.06)                                        
  2 Bunch, Jillian R          14 NBS-MR               5:34.86    5:45.64        
                  32.18     1:07.09 (34.91)     1:41.89 (34.80)     2:16.80 (34.91)
        2:52.12 (35.32)     3:27.49 (35.37)     4:02.51 (35.02)     4:37.00 (34.49)
        5:11.58 (34.58)     5:45.64 (34.06)                                        
  3 DiBianco, Brianna S       14 MWSC-MR              5:39.56    5:52.29        
                  31.04     1:05.28 (34.24)     1:39.43 (34.15)     2:14.49 (35.06)
        2:50.33 (35.84)     3:26.02 (35.69)     4:02.85 (36.83)     4:39.50 (36.65)
        5:16.79 (37.29)     5:52.29 (35.50)                                        
  4 Purcell, Autumn A         12 VAC-MR               6:35.94    6:25.71        
                  32.63     1:09.54 (36.91)     1:49.82 (40.28)     2:30.27 (40.45)
        3:11.44 (41.17)     3:52.13 (40.69)     4:31.45 (39.32)     5:11.17 (39.72)
        5:49.90 (38.73)     6:25.71 (35.81)                                        
  5 Satriano, Delia           12 VAC-MR               7:05.27    6:28.89        
                  34.39     1:13.32 (38.93)     1:53.22 (39.90)     2:33.14 (39.92)
        3:13.76 (40.62)     3:53.63 (39.87)     4:33.22 (39.59)     5:12.60 (39.38)
        5:51.49 (38.89)     6:28.89 (37.40)                                        
  6 Wurster, Meghan K         11 NBS-MR                    NT    6:45.29        
                  33.74     1:13.68 (39.94)     1:55.68 (42.00)     2:37.24 (41.56)
        3:18.28 (41.04)     4:00.89 (42.61)     4:43.15 (42.26)     5:25.59 (42.44)
        6:07.57 (41.98)     6:45.29 (37.72)                                        
  7 MacHugh, Grace A          11 NBS-MR                    NT    6:54.61        
                  36.34     1:16.27 (39.93)     1:57.23 (40.96)     2:38.67 (41.44)
        3:20.93 (42.26)     4:03.96 (43.03)     4:47.23 (43.27)     5:31.19 (43.96)
        6:14.20 (43.01)     6:54.61 (40.41)                                        
  8 Pino, Danyelle D          14 NBS-MR                    NT    7:00.52        
                  37.89     1:21.87 (43.98)     2:08.30 (46.43)     2:55.16 (46.86)
        3:44.00 (48.84)     4:32.87 (48.87)     5:23.23 (50.36)     6:13.24 (50.01)
        6:41.00 (27.76)     7:00.52 (19.52)                                        
  9 Bunch, Jenna G            10 NBS-MR                    NT    7:14.87        
                  38.89     1:23.66 (44.77)     2:08.28 (44.62)     2:52.78 (44.50)
        3:36.92 (44.14)     4:20.08 (43.16)     5:05.43 (45.35)     5:50.11 (44.68)
        6:32.93 (42.82)     7:14.87 (41.94)                                        
 10 Williams, Grace K         11 NBS-MR                    NT    7:21.10        
                  37.39     1:19.06 (41.67)     2:03.24 (44.18)     2:47.65 (44.41)
        3:33.07 (45.42)     4:18.64 (45.57)     5:05.43 (46.79)     5:52.41 (46.98)
        6:37.82 (45.41)     7:21.10 (43.28)                                        
 11 Boyle, Julia T            11 NBS-MR                    NT    7:42.49        
                  38.33     1:21.16 (42.83)     2:05.94 (44.78)     2:52.64 (46.70)
        3:41.19 (48.55)     4:29.79 (48.60)     5:18.39 (48.60)     6:08.27 (49.88)
        6:56.60 (48.33)     7:42.49 (45.89)                                        
 
Girls 18 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E           17 NBS-MR               2:08.60    2:14.00        
                  31.12     1:05.08 (33.96)     1:39.75 (34.67)     2:14.00 (34.25)
  2 Carmody, Erin A           16 VAC-MR               2:15.83    2:22.91        
                  33.95     1:09.93 (35.98)     1:46.78 (36.85)     2:22.91 (36.13)
  3 Cole, Caroline M          17 NBS-MR               2:19.24    2:24.59        
                  34.03     1:10.18 (36.15)     1:47.27 (37.09)     2:24.59 (37.32)
  4 Morgan, Alice T           16 NBS-MR               2:16.74    2:25.12        
                  33.89     1:10.48 (36.59)     1:48.36 (37.88)     2:25.12 (36.76)
  5 Ho, Penelope L            15 SSL-MR               2:26.80    2:25.46        
                  33.67     1:10.34 (36.67)     1:47.99 (37.65)     2:25.46 (37.47)
  6 Chvasta, Alyssa J         17 Express Swimming-MR  2:27.08    2:27.02        
                  33.91     1:10.55 (36.64)     1:49.14 (38.59)     2:27.02 (37.88)
  7 Liddy, Samantha H         15 SSL-MR               2:29.69    2:29.45        
                  36.00     1:13.60 (37.60)     1:51.64 (38.04)     2:29.45 (37.81)
  8 Lerner, Kate A            15 WSSC-MR              2:19.42    2:30.45        
                  36.09     1:13.09 (37.00)     1:51.62 (38.53)     2:30.45 (38.83)
  9 Dewitt, Mercedes C        16 NBS-MR               2:39.19    2:31.62        
                  36.03     1:14.07 (38.04)     1:53.34 (39.27)     2:31.62 (38.28)
 10 German, Ashley E          15 NBS-MR               2:30.56    2:33.07        
                  36.66     1:15.47 (38.81)     1:54.77 (39.30)     2:33.07 (38.30)
 11 Capalbo, Nicolette E      16 SSL-MR               2:41.60    2:35.81        
                  37.15     1:15.10 (37.95)     1:53.69 (38.59)     2:35.81 (42.12)
 12 Haynos, Mary A            16 FA-MR                2:31.05    2:36.45        
                  37.04     1:17.04 (40.00)     1:57.55 (40.51)     2:36.45 (38.90)
 13 DeBenedictus, Kaylee R    16 NBS-MR               2:36.59    2:36.63        
                  37.70     1:17.05 (39.35)     1:57.24 (40.19)     2:36.63 (39.39)
 14 Cella, Rylee              17 WSSC-MR              2:34.44    2:36.64        
                  36.04     1:14.92 (38.88)     1:56.16 (41.24)     2:36.64 (40.48)
 15 Hamilton, Sophie J        15 SSL-MR               2:43.12    2:43.20        
                  37.64     1:17.97 (40.33)     2:00.27 (42.30)     2:43.20 (42.93)
 16 Madden, Mikayla A         15 SSL-MR               2:39.24    2:44.56        
                  39.16     1:21.24 (42.08)     2:04.44 (43.20)     2:44.56 (40.12)
 17 Shea, Kayla               16 SSL-MR               2:37.01    2:44.99        
                  38.30     1:20.06 (41.76)     2:03.54 (43.48)     2:44.99 (41.45)
 18 Armstrong, Payton R       15 MWSC-MR              2:51.49    2:46.38        
                  40.31     1:22.73 (42.42)     2:06.26 (43.53)     2:46.38 (40.12)
 19 Rattazzi, Kathleen M      15 SSL-MR               3:13.19    2:53.85        
                  39.57     1:23.50 (43.93)     2:09.31 (45.81)     2:53.85 (44.54)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   24.17    1/1/1998 BROOKE DAVEY - NBS                           
                25.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E           17 NBS-MR                 24.60      25.73        
  2 Mackrel, Naima J          16 NDAC-MR                25.48      26.01        
  3 Smolar, Kaitlyn           15 WSSC-MR                27.15      26.24        
  4 Cole, Caroline M          17 NBS-MR                 25.88      26.92        
  5 Rendon, Jazmin            16 NDAC-MR                27.11      27.19        
  6 Carey, Kelly A            16 SSL-MR                 27.49      27.23        
  7 Pfeifer, Makayla R        15 PBAC-MR                27.02      27.32        
  8 Morgan, Alice T           16 NBS-MR                 25.67      27.63        
  9 Fisher, Kristin M         17 NDAC-MR                26.59      27.98        
 10 Kiernan, Emily R          15 FA-MR                  27.55      27.99        
 11 German, Ashley E          15 NBS-MR                 28.23      28.02        
 12 Dewitt, Mercedes C        16 NBS-MR                 27.77      28.10        
 13 Christman, Samantha       15 MWSC-MR                29.09      28.24        
 14 Donlon, Jillian P         15 WSSC-MR                29.64      28.45        
 15 Giordano, Amanda M        16 FA-MR                  29.14      28.64        
 16 Leary, Caitlin R          17 SSL-MR                 28.64      29.01        
 17 Haynos, Mary A            16 FA-MR                  28.83      29.15        
 18 Cella, Rylee              17 WSSC-MR                28.75      29.32        
 19 DeBenedictus, Kaylee R    16 NBS-MR                 29.27      29.52        
 20 Wellington, Olivia A      15 PBAC-MR                30.24      29.79        
 21 Armstrong, Payton R       15 MWSC-MR                30.42      30.08        
 22 Madden, Mikayla A         15 SSL-MR                 29.61      30.52        
 23 Hamilton, Sophie J        15 SSL-MR                 28.59      30.55        
 24 Wilson, Corinne L         11 WSSC-MR                35.29      34.41        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   53.03  12/11/2011 Brittany Friese, NBS  -MR                    
                55.89  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E           17 NBS-MR                 53.17      56.47        
                  27.13       56.47 (29.34)                                        
  2 Smolar, Kaitlyn           15 WSSC-MR                57.63      56.50        
                  27.42       56.50 (29.08)                                        
  3 Cole, Caroline M          17 NBS-MR                 55.05      57.71        
                  27.67       57.71 (30.04)                                        
  4 Carmody, Erin A           16 VAC-MR                 56.26      59.08        
                  28.09       59.08 (30.99)                                        
  5 Morgan, Alice T           16 NBS-MR                 56.28      59.11        
                  28.45       59.11 (30.66)                                        
  6 Kiernan, Emily R          15 FA-MR                  59.11      59.80        
                  28.16       59.80 (31.64)                                        
  7 Liddy, Samantha H         15 SSL-MR                 57.55    1:00.11        
                  29.17     1:00.11 (30.94)                                        
  8 Lerner, Kate A            15 WSSC-MR                56.54    1:00.14        
                  29.27     1:00.14 (30.87)                                        
  9 German, Ashley E          15 NBS-MR               1:02.29    1:02.09        
                  29.86     1:02.09 (32.23)                                        
 10 Carey, Kelly A            16 SSL-MR                 58.02    1:02.16        
                  29.91     1:02.16 (32.25)                                        
 11 Chvasta, Alyssa J         17 Express Swimming-MR  1:02.25    1:02.73        
                  29.90     1:02.73 (32.83)                                        
 12 Haynos, Mary A            16 FA-MR                1:02.92    1:02.86        
                  30.38     1:02.86 (32.48)                                        
 13 Ho, Penelope L            15 SSL-MR               1:02.62    1:03.48        
                  30.42     1:03.48 (33.06)                                        
 14 Dewitt, Mercedes C        16 NBS-MR               1:01.43    1:03.56        
                  30.05     1:03.56 (33.51)                                        
 15 Myers, Claire J           15 SSL-MR               1:04.10    1:04.03        
                  30.53     1:04.03 (33.50)                                        
 15 Donlon, Jillian P         15 WSSC-MR              1:05.28    1:04.03        
                  30.27     1:04.03 (33.76)                                        
 17 Leary, Caitlin R          17 SSL-MR               1:02.39    1:04.35        
                  30.64     1:04.35 (33.71)                                        
 18 DeBenedictus, Kaylee R    16 NBS-MR               1:02.67    1:04.52        
                  31.21     1:04.52 (33.31)                                        
 19 Shea, Kayla               16 SSL-MR               1:04.38    1:05.61        
                  31.10     1:05.61 (34.51)                                        
 20 Madden, Mikayla A         15 SSL-MR               1:04.20    1:06.65        
                  32.18     1:06.65 (34.47)                                        
 21 Capalbo, Nicolette E      16 SSL-MR               1:04.54    1:07.96        
                  33.12     1:07.96 (34.84)                                        
 22 Hamilton, Sophie J        15 SSL-MR               1:07.67    1:08.42        
                  33.10     1:08.42 (35.32)                                        
 23 Rattazzi, Kathleen M      15 SSL-MR               1:10.53    1:11.58        
                  33.36     1:11.58 (38.22)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:55.48   12/8/2012 Brittany Friese, NBS  -MR                  
                1:59.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smolar, Kaitlyn           15 WSSC-MR              1:59.46    1:59.00 METS   
                  26.78       56.55 (29.77)     1:27.83 (31.28)     1:59.00 (31.17)
  2 Troy, Kaitlyn E           17 NBS-MR               1:55.23    2:00.84        
                  26.96       57.62 (30.66)     1:29.44 (31.82)     2:00.84 (31.40)
  3 Cole, Caroline M          17 NBS-MR               2:02.01    2:04.85        
                  28.90     1:00.81 (31.91)     1:32.87 (32.06)     2:04.85 (31.98)
  4 Miller, Molly A           15 WSSC-MR              2:10.13    2:05.94        
                  28.52     1:00.33 (31.81)     1:33.32 (32.99)     2:05.94 (32.62)
  5 Pfeifer, Makayla R        15 PBAC-MR              2:00.75    2:07.67        
                  28.03     1:00.19 (32.16)     1:34.31 (34.12)     2:07.67 (33.36)
  6 Donlon, Jillian P         15 WSSC-MR              2:23.41    2:08.43        
                                  56.67 ( )     1:32.88 (36.21)     2:08.43 (35.55)
  7 Morgan, Alice T           16 NBS-MR               2:07.69    2:08.65        
                  29.03     1:01.91 (32.88)     1:35.10 (33.19)     2:08.65 (33.55)
  8 Liddy, Samantha H         15 SSL-MR               2:03.53    2:10.00        
                  30.45     1:03.05 (32.60)     1:36.41 (33.36)     2:10.00 (33.59)
  9 Kiernan, Emily R          15 FA-MR                2:15.21    2:13.26        
                  29.67     1:03.96 (34.29)     1:39.71 (35.75)     2:13.26 (33.55)
 10 Christman, Samantha       15 MWSC-MR              2:06.32    2:14.46        
                  29.71     1:03.77 (34.06)     1:39.29 (35.52)     2:14.46 (35.17)
 11 Hamilton, Sophie J        15 SSL-MR               2:22.22    2:14.93        
                                  59.60 ( )     1:37.64 (38.04)     2:14.93 (37.29)
 12 Giordano, Amanda M        16 FA-MR                2:21.33    2:15.92        
                  30.90     1:05.52 (34.62)     1:41.04 (35.52)     2:15.92 (34.88)
 13 Fisher, Kristin M         17 NDAC-MR              2:12.71    2:16.40        
                  29.99     1:04.30 (34.31)     1:39.98 (35.68)     2:16.40 (36.42)
 14 Chvasta, Alyssa J         17 Express Swimming-MR  2:14.63    2:18.26        
                  31.14     1:06.82 (35.68)     1:42.75 (35.93)     2:18.26 (35.51)
 15 DeBenedictus, Kaylee R    16 NBS-MR               2:12.69    2:19.18        
                  32.26     1:07.56 (35.30)     1:43.82 (36.26)     2:19.18 (35.36)
 16 Dewitt, Mercedes C        16 NBS-MR               2:21.98    2:21.75        
                  31.39     1:06.77 (35.38)     1:44.11 (37.34)     2:21.75 (37.64)
 17 Shea, Kayla               16 SSL-MR               2:21.80    2:27.43        
                  31.91     1:09.23 (37.32)     1:48.58 (39.35)     2:27.43 (38.85)
 
Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   17:26.46   12/7/2012 Brittany Friese, NBS  -MR                 
                18:39.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Jordan L        15 AG-MR               18:49.00   18:36.22 METS   
                                                    2:55.00 ( )     3:12.00 (17.00)
         3:14.00 (2.00)      3:21.00 (7.00)     3:40.00 (19.00)   5:23.00 (1:43.00)
            5:23.00 ( )      5:28.00 (5.00)     6:25.00 (57.00)      6:27.00 (2.00)
        7:13.00 (46.00)     7:44.00 (31.00)     8:04.62 (20.62)     8:38.40 (33.78)
        9:12.27 (33.87)     9:46.27 (34.00)    10:20.14 (33.87)    10:53.97 (33.83)
       11:28.29 (34.32)    12:02.25 (33.96)    12:36.57 (34.32)    13:10.98 (34.41)
       13:45.45 (34.47)    14:19.86 (34.41)    14:53.94 (34.08)    15:28.55 (34.61)
       16:02.57 (34.02)    16:36.82 (34.25)    17:10.38 (33.56)    17:41.67 (31.29)
       18:36.22 (54.55)
  2 Carmody, Erin A           16 VAC-MR              19:33.46   19:18.81        
                  47.33     1:22.09 (34.76)     1:56.50 (34.41)     2:31.47 (34.97)
        3:06.66 (35.19)     3:41.92 (35.26)     4:17.01 (35.09)     4:52.17 (35.16)
        5:27.63 (35.46)     6:02.69 (35.06)     6:37.72 (35.03)     7:13.50 (35.78)
        7:48.34 (34.84)     8:23.23 (34.89)     8:58.25 (35.02)     9:33.09 (34.84)
       10:08.22 (35.13)    10:43.33 (35.11)    11:18.86 (35.53)    11:54.12 (35.26)
       12:29.47 (35.35)    13:04.99 (35.52)    13:40.30 (35.31)    14:15.71 (35.41)
       14:51.03 (35.32)    15:26.72 (35.69)    16:02.25 (35.53)    16:38.34 (36.09)
       17:13.77 (35.43)    17:49.29 (35.52)    18:23.57 (34.28)    19:09.00 (45.43)
        19:18.81 (9.81)
  3 Ayala, Ashley N           13 NBS-MR              22:00.06   19:55.05        
                                1:27.82 ( )     2:04.57 (36.75)     2:41.16 (36.59)
        3:17.46 (36.30)     3:54.64 (37.18)     4:32.08 (37.44)     5:09.42 (37.34)
        5:45.95 (36.53)     6:23.16 (37.21)     7:00.23 (37.07)     7:37.60 (37.37)
        8:14.51 (36.91)     8:51.53 (37.02)     9:28.65 (37.12)    10:04.29 (35.64)
       10:40.51 (36.22)    11:16.39 (35.88)    11:51.97 (35.58)    12:27.75 (35.78)
       13:03.79 (36.04)    13:39.73 (35.94)    14:15.72 (35.99)    14:51.04 (35.32)
       15:27.82 (36.78)    16:03.21 (35.39)    16:40.05 (36.84)    17:17.24 (37.19)
       17:52.39 (35.15)    18:28.23 (35.84)    19:00.79 (32.56)    19:55.05 (54.26)
  4 Lusuriello, Daniela       14 VAC-MR                    NT   20:07.84        
                                  35.13 ( )     1:11.73 (36.60)     1:48.86 (37.13)
        2:26.09 (37.23)     3:03.48 (37.39)     3:40.16 (36.68)     4:18.08 (37.92)
        4:55.33 (37.25)     5:32.30 (36.97)     6:08.80 (36.50)     6:45.45 (36.65)
        7:22.15 (36.70)     8:00.07 (37.92)     8:37.11 (37.04)     9:13.65 (36.54)
        9:51.03 (37.38)    10:27.56 (36.53)    11:04.31 (36.75)    11:41.59 (37.28)
       12:19.17 (37.58)    12:57.15 (37.98)    13:34.48 (37.33)    14:11.68 (37.20)
       14:47.92 (36.24)    15:24.37 (36.45)    15:59.89 (35.52)    16:35.99 (36.10)
       17:12.22 (36.23)    17:47.44 (35.22)    18:23.27 (35.83)    18:59.62 (36.35)
     20:07.84 (1:08.22)
  5 Armistead, Allison H      12 VAC-MR                    NT   20:33.34        
                                  37.79 ( )     1:15.80 (38.01)     1:53.75 (37.95)
        2:31.98 (38.23)     3:09.85 (37.87)     3:48.22 (38.37)     4:26.41 (38.19)
        5:04.89 (38.48)     5:43.05 (38.16)     6:21.14 (38.09)     6:59.14 (38.00)
        7:37.14 (38.00)     8:15.15 (38.01)     8:52.10 (36.95)     9:30.00 (37.90)
       10:08.33 (38.33)    10:45.68 (37.35)    11:24.10 (38.42)    12:02.51 (38.41)
       12:39.64 (37.13)    13:18.12 (38.48)    13:55.17 (37.05)    14:31.85 (36.68)
       15:08.50 (36.65)    15:46.64 (38.14)    16:23.42 (36.78)    16:59.52 (36.10)
       17:35.80 (36.28)    18:12.62 (36.82)    18:49.18 (36.56)    19:24.87 (35.69)
     20:33.34 (1:08.47)
  6 German, Ashley E          15 NBS-MR              20:31.55   20:34.22        
                                1:31.72 ( )     2:09.10 (37.38)     2:46.55 (37.45)
        3:24.87 (38.32)     4:02.84 (37.97)     4:40.58 (37.74)     5:18.09 (37.51)
        5:55.56 (37.47)     6:34.08 (38.52)     7:11.38 (37.30)     7:49.00 (37.62)
        8:27.15 (38.15)     9:04.66 (37.51)     9:41.60 (36.94)    10:19.40 (37.80)
       10:57.17 (37.77)    11:34.69 (37.52)    12:12.26 (37.57)    12:50.39 (38.13)
                               13:27.41 ( )    14:04.33 (36.92)    14:41.84 (37.51)
       15:19.53 (37.69)    15:57.65 (38.12)    16:35.62 (37.97)    17:13.62 (38.00)
       17:50.87 (37.25)    18:27.80 (36.93)    19:04.59 (36.79)    19:39.77 (35.18)
       20:34.22 (54.45)
  7 DeBenedictus, Kaylee R    16 NBS-MR                    NT   20:57.95        
                                  38.48 ( )     1:16.69 (38.21)     1:55.15 (38.46)
        2:33.59 (38.44)     3:12.36 (38.77)     3:51.07 (38.71)     4:29.33 (38.26)
        5:07.77 (38.44)     5:46.34 (38.57)     6:24.68 (38.34)     7:03.18 (38.50)
        7:41.46 (38.28)     8:19.75 (38.29)     8:58.35 (38.60)     9:36.60 (38.25)
       10:15.68 (39.08)    10:54.08 (38.40)    11:32.51 (38.43)    12:11.14 (38.63)
       12:49.50 (38.36)    13:27.75 (38.25)    14:06.29 (38.54)    14:44.24 (37.95)
       15:22.40 (38.16)    16:01.04 (38.64)    16:38.83 (37.79)    17:16.71 (37.88)
       17:55.09 (38.38)    18:33.04 (37.95)    19:10.88 (37.84)    19:48.11 (37.23)
     20:57.95 (1:09.84)
  8 Forbes, Jamie E           13 NBS-MR              20:33.45   21:18.72        
                                                    1:35.63 ( )     2:14.56 (38.93)
        2:53.77 (39.21)     3:32.96 (39.19)     4:12.27 (39.31)     4:50.51 (38.24)
        5:29.50 (38.99)     6:08.82 (39.32)     6:48.03 (39.21)     7:26.98 (38.95)
        8:05.94 (38.96)     8:45.43 (39.49)     9:24.27 (38.84)    10:03.23 (38.96)
       10:42.10 (38.87)    11:20.64 (38.54)    12:00.05 (39.41)    12:38.52 (38.47)
       13:17.90 (39.38)    13:57.90 (40.00)    14:37.20 (39.30)    15:16.51 (39.31)
       15:55.66 (39.15)    16:34.41 (38.75)    17:13.23 (38.82)    17:52.20 (38.97)
       18:30.90 (38.70)    19:09.11 (38.21)    19:47.00 (37.89)    20:02.00 (15.00)
     21:18.72 (1:16.72)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   59.42    1/1/2000 COREY BERG - MSC                             
              1:02.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E           17 NBS-MR                 59.45    1:00.82 METS   
                  29.39     1:00.82 (31.43)                                        
  2 Mackrel, Naima J          16 NDAC-MR              1:01.14    1:02.30        
                  29.32     1:02.30 (32.98)                                        
  3 Cole, Caroline M          17 NBS-MR               1:03.24    1:05.57        
                  32.31     1:05.57 (33.26)                                        
  4 Morgan, Alice T           16 NBS-MR               1:01.59    1:06.40        
                  32.19     1:06.40 (34.21)                                        
  5 Rendon, Jazmin            16 NDAC-MR              1:03.03    1:06.66        
                  32.52     1:06.66 (34.14)                                        
  6 Kiernan, Emily R          15 FA-MR                1:06.51    1:07.31        
                  32.59     1:07.31 (34.72)                                        
  7 Chvasta, Alyssa J         17 Express Swimming-MR  1:06.29    1:07.45        
                  32.36     1:07.45 (35.09)                                        
  8 Pfeifer, Makayla R        15 PBAC-MR              1:06.67    1:08.60        
                  33.62     1:08.60 (34.98)                                        
  9 Fisher, Kristin M         17 NDAC-MR              1:04.01    1:08.83        
                  33.51     1:08.83 (35.32)                                        
 10 Burke, Alyssa             17 SSL-MR               1:09.40    1:09.06        
                  33.67     1:09.06 (35.39)                                        
 11 Miller, Elissa J          12 WSSC-MR              1:11.65    1:09.13        
                  33.15     1:09.13 (35.98)                                        
 12 Haynos, Mary A            16 FA-MR                1:09.79    1:09.59        
                  34.04     1:09.59 (35.55)                                        
 13 Cella, Rylee              17 WSSC-MR              1:05.26    1:10.48        
                  33.11     1:10.48 (37.37)                                        
 14 Liddy, Samantha H         15 SSL-MR               1:10.38    1:10.89        
                  34.81     1:10.89 (36.08)                                        
 15 Dewitt, Mercedes C        16 NBS-MR               1:08.07    1:11.47        
                  34.50     1:11.47 (36.97)                                        
 16 Miller, Molly A           15 WSSC-MR              1:10.35    1:12.11        
                  35.26     1:12.11 (36.85)                                        
 17 Christman, Samantha       15 MWSC-MR              1:14.26    1:12.47        
                  34.92     1:12.47 (37.55)                                        
 18 DeBenedictus, Kaylee R    16 NBS-MR               1:13.65    1:14.18        
                  36.35     1:14.18 (37.83)                                        
 19 Wellington, Olivia A      15 PBAC-MR              1:14.58    1:14.20        
                  36.69     1:14.20 (37.51)                                        
 20 Giordano, Amanda M        16 FA-MR                1:15.50    1:14.27        
                  35.77     1:14.27 (38.50)                                        
 21 Donlon, Jillian P         15 WSSC-MR              1:16.13    1:14.97        
                  36.42     1:14.97 (38.55)                                        
 22 Armstrong, Payton R       15 MWSC-MR              1:16.38    1:16.14        
                  37.13     1:16.14 (39.01)                                        
 23 Leary, Caitlin R          17 SSL-MR               1:14.72    1:16.64        
                  36.79     1:16.64 (39.85)                                        
 24 Madden, Mikayla A         15 SSL-MR               1:13.54    1:17.03        
                  37.61     1:17.03 (39.42)                                        
 25 Hamilton, Sophie J        15 SSL-MR               1:16.34    1:17.33        
                  37.92     1:17.33 (39.41)                                        
 26 Smith, Makenzie J         15 NDAC-MR              1:18.03    1:21.05        
                  39.55     1:21.05 (41.50)                                        
 27 Wilson, Corinne L         11 WSSC-MR              1:33.29    1:29.17        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:03.91    1/1/2000 COREY BERG - MSC                           
                2:15.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E           17 NBS-MR               2:08.60    2:14.00 METS   
                  31.12     1:05.08 (33.96)     1:39.75 (34.67)     2:14.00 (34.25)
  2 Carmody, Erin A           16 VAC-MR               2:15.83    2:22.91        
                  33.95     1:09.93 (35.98)     1:46.78 (36.85)     2:22.91 (36.13)
  3 Cole, Caroline M          17 NBS-MR               2:19.24    2:24.59        
                  34.03     1:10.18 (36.15)     1:47.27 (37.09)     2:24.59 (37.32)
  4 Morgan, Alice T           16 NBS-MR               2:16.74    2:25.12        
                  33.89     1:10.48 (36.59)     1:48.36 (37.88)     2:25.12 (36.76)
  5 Ho, Penelope L            15 SSL-MR               2:26.80    2:25.46        
                  33.67     1:10.34 (36.67)     1:47.99 (37.65)     2:25.46 (37.47)
  6 Chvasta, Alyssa J         17 Express Swimming-MR  2:27.08    2:27.02        
                  33.91     1:10.55 (36.64)     1:49.14 (38.59)     2:27.02 (37.88)
  7 Liddy, Samantha H         15 SSL-MR               2:29.69    2:29.45        
                  36.00     1:13.60 (37.60)     1:51.64 (38.04)     2:29.45 (37.81)
  8 Lerner, Kate A            15 WSSC-MR              2:19.42    2:30.45        
                  36.09     1:13.09 (37.00)     1:51.62 (38.53)     2:30.45 (38.83)
  9 Dewitt, Mercedes C        16 NBS-MR               2:39.19    2:31.62        
                  36.03     1:14.07 (38.04)     1:53.34 (39.27)     2:31.62 (38.28)
 10 German, Ashley E          15 NBS-MR               2:30.56    2:33.07        
                  36.66     1:15.47 (38.81)     1:54.77 (39.30)     2:33.07 (38.30)
 11 Capalbo, Nicolette E      16 SSL-MR               2:41.60    2:35.81        
                  37.15     1:15.10 (37.95)     1:53.69 (38.59)     2:35.81 (42.12)
 12 Haynos, Mary A            16 FA-MR                2:31.05    2:36.45        
                  37.04     1:17.04 (40.00)     1:57.55 (40.51)     2:36.45 (38.90)
 13 DeBenedictus, Kaylee R    16 NBS-MR               2:36.59    2:36.63        
                  37.70     1:17.05 (39.35)     1:57.24 (40.19)     2:36.63 (39.39)
 14 Cella, Rylee              17 WSSC-MR              2:34.44    2:36.64        
                  36.04     1:14.92 (38.88)     1:56.16 (41.24)     2:36.64 (40.48)
 15 Hamilton, Sophie J        15 SSL-MR               2:43.12    2:43.20        
                  37.64     1:17.97 (40.33)     2:00.27 (42.30)     2:43.20 (42.93)
 16 Madden, Mikayla A         15 SSL-MR               2:39.24    2:44.56        
                  39.16     1:21.24 (42.08)     2:04.44 (43.20)     2:44.56 (40.12)
 17 Shea, Kayla               16 SSL-MR               2:37.01    2:44.99        
                  38.30     1:20.06 (41.76)     2:03.54 (43.48)     2:44.99 (41.45)
 18 Armstrong, Payton R       15 MWSC-MR              2:51.49    2:46.38        
                  40.31     1:22.73 (42.42)     2:06.26 (43.53)     2:46.38 (40.12)
 19 Rattazzi, Kathleen M      15 SSL-MR               3:13.19    2:53.85        
                  39.57     1:23.50 (43.93)     2:09.31 (45.81)     2:53.85 (44.54)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:07.06    1/1/1998 ANNIE MANTEY - MSC                         
                1:12.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E           17 NBS-MR               1:15.01    1:15.94        
                  35.60     1:15.94 (40.34)                                        
  2 Cole, Caroline M          17 NBS-MR               1:12.84    1:16.22        
                  36.30     1:16.22 (39.92)                                        
  3 Leary, Caitlin R          17 SSL-MR               1:11.68    1:16.46        
                  36.38     1:16.46 (40.08)                                        
  4 Smolar, Kaitlyn           15 WSSC-MR              1:17.67    1:17.09        
                  36.39     1:17.09 (40.70)                                        
  5 Donlon, Jillian P         15 WSSC-MR              1:14.94    1:17.10        
                  37.20     1:17.10 (39.90)                                        
  6 Carey, Kelly A            16 SSL-MR               1:10.25    1:17.24        
                  36.83     1:17.24 (40.41)                                        
  7 Lerner, Kate A            15 WSSC-MR              1:15.86    1:18.46        
                  37.11     1:18.46 (41.35)                                        
  8 Liddy, Samantha H         15 SSL-MR               1:17.59    1:20.27        
                  38.67     1:20.27 (41.60)                                        
  9 Morgan, Alice T           16 NBS-MR               1:17.12    1:21.13        
                  38.16     1:21.13 (42.97)                                        
 10 Shea, Kayla               16 SSL-MR               1:15.47    1:21.57        
                  37.67     1:21.57 (43.90)                                        
 11 Dewitt, Mercedes C        16 NBS-MR               1:24.91    1:23.66        
                  39.89     1:23.66 (43.77)                                        
 12 Haynos, Mary A            16 FA-MR                1:23.60    1:24.85        
                  40.87     1:24.85 (43.98)                                        
 13 Kiernan, Emily R          15 FA-MR                1:21.58    1:27.23        
                  41.18     1:27.23 (46.05)                                        
 14 Myers, Claire J           15 SSL-MR               1:26.82    1:27.92        
                  41.98     1:27.92 (45.94)                                        
 15 German, Ashley E          15 NBS-MR               1:27.51    1:28.54        
                  42.51     1:28.54 (46.03)                                        
 16 Ho, Penelope L            15 SSL-MR               1:32.62    1:32.05        
                  45.10     1:32.05 (46.95)                                        
 17 DeBenedictus, Kaylee R    16 NBS-MR               1:28.56    1:33.34        
                  44.75     1:33.34 (48.59)                                        
 18 Armstrong, Payton R       15 MWSC-MR              1:35.78    1:34.53        
                  45.42     1:34.53 (49.11)                                        
 19 Madden, Mikayla A         15 SSL-MR               1:26.01    1:34.96        
                  45.71     1:34.96 (49.25)                                        
 20 Hamilton, Sophie J        15 SSL-MR               1:34.57    1:35.04        
                  45.88     1:35.04 (49.16)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:27.61    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                         
                2:35.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carey, Kelly A            16 SSL-MR               2:46.45    2:43.44        
                  38.22     1:20.46 (42.24)     2:02.45 (41.99)     2:43.44 (40.99)
  2 Smolar, Kaitlyn           15 WSSC-MR              2:48.85    2:46.13        
                  37.53     1:20.01 (42.48)     2:04.00 (43.99)     2:46.13 (42.13)
  3 Shea, Kayla               16 SSL-MR               2:55.18    2:56.83        
                  38.63     1:23.43 (44.80)     2:10.63 (47.20)     2:56.83 (46.20)
  4 Wellington, Olivia A      15 PBAC-MR              2:58.13    3:01.43        
                  39.40     1:23.61 (44.21)     2:11.59 (47.98)     3:01.43 (49.84)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   58.52    1/3/2004 Jacquelyn C Klein, VAC  -MR                  
              1:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E           17 NBS-MR               1:04.11    1:03.07        
                  29.40     1:03.07 (33.67)                                        
  2 Mackrel, Naima J          16 NDAC-MR              1:05.08    1:03.76        
                  29.13     1:03.76 (34.63)                                        
  3 Chvasta, Alyssa J         17 Express Swimming-MR  1:05.26    1:06.25        
                  30.75     1:06.25 (35.50)                                        
  4 Rendon, Jazmin            16 NDAC-MR              1:04.94    1:06.33        
                  29.94     1:06.33 (36.39)                                        
  5 Morgan, Alice T           16 NBS-MR               1:01.18    1:06.54        
                  30.53     1:06.54 (36.01)                                        
  6 Haynos, Mary A            16 FA-MR                1:07.62    1:09.36        
                  31.81     1:09.36 (37.55)                                        
  7 Leary, Caitlin R          17 SSL-MR               1:07.08    1:10.36        
                  32.94     1:10.36 (37.42)                                        
  8 Kiernan, Emily R          15 FA-MR                1:13.67    1:12.44        
                  32.55     1:12.44 (39.89)                                        
  9 DeBenedictus, Kaylee R    16 NBS-MR               1:12.58    1:13.45        
                  34.42     1:13.45 (39.03)                                        
 10 Cella, Rylee              17 WSSC-MR              1:06.38    1:14.00        
                  34.30     1:14.00 (39.70)                                        
 11 German, Ashley E          15 NBS-MR               1:12.37    1:14.46        
                  34.14     1:14.46 (40.32)                                        
 12 Liddy, Samantha H         15 SSL-MR               1:11.89    1:14.64        
                  35.08     1:14.64 (39.56)                                        
 13 Burke, Alyssa             17 SSL-MR               1:14.20    1:14.82        
                  34.61     1:14.82 (40.21)                                        
 14 Dewitt, Mercedes C        16 NBS-MR               1:21.73    1:16.02        
                  35.18     1:16.02 (40.84)                                        
 15 Shea, Kayla               16 SSL-MR               1:11.98    1:16.30        
                  34.09     1:16.30 (42.21)                                        
 16 Madden, Mikayla A         15 SSL-MR               1:15.73    1:18.36        
                  36.84     1:18.36 (41.52)                                        
 17 Wilson, Kaitlyn R         14 WSSC-MR              1:15.36    1:20.81        
                  38.89     1:20.81 (41.92)                                        
 18 Giordano, Amanda M        16 FA-MR                1:28.99    1:24.84        
                  37.98     1:24.84 (46.86)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   2:05.80   12/9/2012 Brittany Friese, NBS  -MR                  
                2:18.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E           17 NBS-MR               2:19.41    2:18.86 METS   
                  30.31     1:05.20 (34.89)     1:42.10 (36.90)     2:18.86 (36.76)
  2 Chvasta, Alyssa J         17 Express Swimming-MR  2:23.99    2:32.08        
                  31.58     1:09.39 (37.81)     1:50.21 (40.82)     2:32.08 (41.87)
  3 Morgan, Alice T           16 NBS-MR               2:28.23    2:33.40        
                  32.65     1:10.71 (38.06)     1:52.48 (41.77)     2:33.40 (40.92)
  4 Leary, Caitlin R          17 SSL-MR               2:50.01    2:35.65        
                  33.17     1:11.25 (38.08)     1:51.74 (40.49)     2:35.65 (43.91)
  5 Capalbo, Nicolette E      16 SSL-MR               2:39.26    2:46.35        
                  35.47     1:16.58 (41.11)     2:03.34 (46.76)     2:46.35 (43.01)
  6 German, Ashley E          15 NBS-MR                    NT    2:47.09        
                  35.61     1:18.21 (42.60)     2:02.78 (44.57)     2:47.09 (44.31)
  7 Cella, Rylee              17 WSSC-MR              2:30.84    2:47.69        
                  35.22     1:17.79 (42.57)     2:02.64 (44.85)     2:47.69 (45.05)
  8 Rattazzi, Kathleen M      15 SSL-MR               3:16.81    3:09.04        
                  37.69     1:25.49 (47.80)     2:16.39 (50.90)     3:09.04 (52.65)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   4:30.40    1/6/2001 Corey C Berg, MSC  -MR                     
                4:47.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E           17 NBS-MR               4:49.79    4:47.28 METS   
                  29.33     1:04.39 (35.06)     1:40.25 (35.86)     2:15.50 (35.25)
        2:58.27 (42.77)     3:41.88 (43.61)     4:15.01 (33.13)     4:47.28 (32.27)
  2 Bosse, Clare M            13 NBS-MR               5:03.07    4:54.65        
                  31.74     1:08.39 (36.65)     1:44.03 (35.64)     2:21.07 (37.04)
        3:02.81 (41.74)     3:46.57 (43.76)     4:20.65 (34.08)     4:54.65 (34.00)
  3 Llewellyn, Janel M        17 AG-MR                5:00.22    4:58.60        
                  31.82     1:06.47 (34.65)     1:44.56 (38.09)     2:22.80 (38.24)
        3:03.26 (40.46)     3:46.67 (43.41)     4:23.03 (36.36)     4:58.60 (35.57)
  4 Mackrel, Naima J          16 NDAC-MR              5:07.44    5:00.07        
                                3:57.00 ( )     4:28.00 (31.00)     5:00.07 (32.07)
  5 Stangeby, Hailee M        16 AG-MR                4:58.17    5:06.88        
                  31.44     1:09.14 (37.70)     1:49.49 (40.35)     2:28.64 (39.15)
        3:12.84 (44.20)     3:56.76 (43.92)     4:31.95 (35.19)     5:06.88 (34.93)
  6 Bacigal, Paige M          13 NBS-MR               5:06.58    5:10.77        
                  32.51     1:09.07 (36.56)     1:48.25 (39.18)     2:27.75 (39.50)
        3:14.32 (46.57)     4:01.56 (47.24)     4:36.21 (34.65)     5:10.77 (34.56)
  7 Morgan, Alice T           16 NBS-MR               5:18.07    5:11.84        
                  31.15     1:07.84 (36.69)     1:48.17 (40.33)     2:28.48 (40.31)
        3:13.99 (45.51)     4:01.19 (47.20)     4:37.06 (35.87)     5:11.84 (34.78)
  8 Vela, Allie J             14 NBS-MR               5:27.25    5:19.92        
                  32.69     1:11.26 (38.57)     1:50.95 (39.69)     2:31.84 (40.89)
        3:19.22 (47.38)     4:07.85 (48.63)     4:44.70 (36.85)     5:19.92 (35.22)
  9 MacHugh, Emily H          12 NBS-MR                    NT    5:31.42        
                  34.68     1:15.81 (41.13)     1:58.96 (43.15)     2:40.96 (42.00)
        3:26.69 (45.73)     4:12.56 (45.87)     4:52.79 (40.23)     5:31.42 (38.63)
 10 Reede, Sydney A           13 NBS-MR                    NT    5:35.67        
                  35.93     1:17.75 (41.82)     2:00.82 (43.07)     2:42.56 (41.74)
        3:30.44 (47.88)     4:18.63 (48.19)     4:56.82 (38.19)     5:35.67 (38.85)
 11 Dewitt, Mercedes C        16 NBS-MR                    NT    5:41.54        
                  35.31     1:18.74 (43.43)     2:00.73 (41.99)     2:42.35 (41.62)
        3:35.00 (52.65)     4:26.77 (51.77)     5:03.06 (36.29)     5:41.54 (38.48)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   3:35.03   12/8/2012 BETHPAGE PAL BARRACUDAS SWIM               
                         J Pianese, L Marsiello, B DiMarinis, D Galiatsatos
                3:59.99  METS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           3:46.26    3:56.26 METS   
     1) Cole, Caroline M 17             2) Dewitt, Mercedes C 16          
     3) Morgan, Alice T 16              4) Troy, Kaitlyn E 17             
                  27.62       57.62 (57.62)     1:13.29 (15.67)   1:59.96 (1:02.34)
        2:28.51 (28.55)   3:00.29 (1:00.33)     3:26.32 (26.03)     3:56.26 (55.97)
  2 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             3:56.28    4:03.52        
     1) Miller, Molly A 15              2) Miller, Elissa J 12            
     3) Donlon, Jillian P 15            4) Smolar, Kaitlyn 15             
                  28.93   1:00.65 (1:00.65)     1:29.24 (28.59)   2:09.26 (1:08.61)
        2:31.21 (21.95)     3:05.49 (56.23)     3:32.70 (27.21)     4:03.52 (58.03)
  3 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      4:07.04    4:10.06        
     1) Haynos, Mary A 16               2) Giordano, Amanda M 16          
     3) Kiernan, Emily R 15             4) Ryan, Emily R 14               
                  30.98   1:04.37 (1:04.37)     1:34.53 (30.16)   2:20.56 (1:16.19)
        2:38.12 (17.56)     3:10.19 (49.63)     3:38.19 (28.00)     4:10.06 (59.87)
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   4:07.91    1/6/2002 NEWBURGH SHARKS                            
                4:30.99  METS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           4:14.90    4:20.77 METS   
     1) Troy, Kaitlyn E 17              2) Bosse, Clare M 13              
     3) Vela, Allie J 14                4) Bacigal, Paige M 13            
                  30.13   1:03.08 (1:03.08)     1:36.57 (33.49)   2:15.45 (1:12.37)
        2:46.18 (30.73)   3:21.45 (1:06.00)     3:49.17 (27.72)     4:20.77 (59.32)
  2 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                           NT    4:39.25        
     1) Kiernan, Emily R 15             2) Gucciardo, Gianna T 13         
     3) Haynos, Mary A 16               4) Ryan, Emily R 14               
                  33.08   1:09.05 (1:09.05)     1:45.64 (36.59)   2:27.16 (1:18.11)
        2:58.15 (30.99)   3:36.75 (1:09.59)     4:06.43 (29.68)   4:39.25 (1:02.50)
  3 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             4:26.96    4:41.67        
     1) Lerner, Kate A 15               2) Donlon, Jillian P 15           
     3) Cella, Rylee 17                 4) Smolar, Kaitlyn 15             
                  34.75   1:15.74 (1:15.74)     1:47.70 (31.96)   2:29.86 (1:14.12)
        3:04.39 (34.53)   3:45.00 (1:15.14)     4:00.60 (15.60)     4:41.67 (56.67)
  4 Newburgh Sharks-MR  'B'                           4:56.36    4:47.99        
     1) Dewitt, Mercedes C 16           2) Forbes, Jamie E 13             
     3) Ayala, Ashley N 13              4) Bunch, Jillian R 14            
                  36.16   1:19.46 (1:19.46)     1:52.68 (33.22)   2:36.44 (1:16.98)
        3:07.56 (31.12)   3:44.67 (1:08.23)     4:14.80 (30.13)   4:47.99 (1:03.32)
  5 Newburgh Sharks-MR  'C'                                NT    4:59.38        
     1) German, Ashley E 15             2) Perez, Kate A 13               
     3) Lopez, Iliana L 13              4) Pino, Danyelle D 14            
                  35.56   1:12.11 (1:12.11)     1:51.80 (39.69)   2:36.55 (1:24.44)
        3:09.77 (33.22)   3:48.92 (1:12.37)     4:21.18 (32.26)   4:59.38 (1:10.46)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kellman, Adam H           10 WSSC-MR                30.81      30.25 JO     
  2 Caceres, Lance A           9 PBAC-MR                35.34      34.04 SILV   
  3 Mahan, Nicholas C          9 FA-MR                  32.16      34.26 SILV   
  4 Dickman, Kellen           10 VAC-MR                 35.18      34.62 SILV   
  5 Domanico, Aidan M          8 NBS-MR                 35.89      35.99        
  6 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR    37.12      36.21        
  7 Aquilino, Lorenzo A        7 FA-MR                  37.00      36.80        
  8 Lugo, Aron R               9 Express Swimming-MR    34.89      37.07        
  9 Harrilal, Ayden B          9 Express Swimming-MR    40.01      37.77        
 10 Donlon, Jack O            10 WSSC-MR                37.29      37.81        
 11 Bassett, Owen A           10 PBAC-MR                37.57      38.97        
 12 Patel, Ayush D             9 PBAC-MR                42.45      39.95        
 13 Bond, Justin M             9 WSSC-MR                45.26      40.22        
 14 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR    48.80      41.33        
 15 Batkin, Theodore R        10 Express Swimming-MR    40.47      41.98        
 16 Plaza, Sebastian T        10 Express Swimming-MR    49.00      42.05        
 17 Ortof, Max L              10 Express Swimming-MR    43.55      43.62        
 18 Bruno, Nicholas J          7 MWSC-MR                49.03      45.62        
 19 Cashman, Owen              8 Express Swimming-MR    49.07      45.99        
 20 Rider, Sam M              10 NBS-MR                 57.33      46.54        
 21 Cashman, Jack             10 Express Swimming-MR    56.06      48.16        
 22 Kudlinski, Matthew H       9 SSL-MR                 50.62      48.23        
 23 Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR    43.02      49.62        
 24 Rodriguez, Charles S       8 SSL-MR               1:01.25      52.04        
 25 Santos, Thomas J           9 Express Swimming-MR    45.73      52.15        
 26 qu, Matthew Y              9 MWSC-MR                   NT      55.97        
 27 Constancio, Markus A       7 NBS-MR               1:05.58      58.87        
 28 Santos, Daniel A           7 Express Swimming-MR  1:05.00    1:09.06        
 29 Garvey, Cole J             7 NBS-MR               1:20.38    1:13.52        
 30 Fairbanks, Gage L          9 NBS-MR               1:17.85    1:28.19        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Evan M               10 NDAC-MR              1:02.94    1:04.52 JO     
                  29.90     1:04.52 (34.62)                                        
  2 Garcia, Grant E           10 NDAC-MR              1:11.26    1:12.25 SILV   
                  34.45     1:12.25 (37.80)                                        
  3 Ramsey, Matthew T         10 PBAC-MR              1:16.56    1:14.16 SILV   
                  34.24     1:14.16 (39.92)                                        
  4 Maloney, Connor J         10 FA-MR                1:26.10    1:14.68 SILV   
                  35.50     1:14.68 (39.18)                                        
  5 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR  1:21.06    1:20.63        
                  36.82     1:20.63 (43.81)                                        
  6 Lugo, Aron R               9 Express Swimming-MR  1:23.00    1:20.75        
                  38.48     1:20.75 (42.27)                                        
  7 Aquilino, Lorenzo A        7 FA-MR                1:25.11    1:21.40        
                  38.18     1:21.40 (43.22)                                        
  8 Domanico, Aidan M          8 NBS-MR               1:27.39    1:21.42        
                  38.10     1:21.42 (43.32)                                        
  9 Donlon, Jack O            10 WSSC-MR              1:27.01    1:21.77        
 10 Leung, Andrew J            9 MWSC-MR              1:45.42    1:28.60        
                  42.74     1:28.60 (45.86)                                        
 11 Harrilal, Ayden B          9 Express Swimming-MR  1:40.00    1:29.06        
                  42.37     1:29.06 (46.69)                                        
 12 Amaro, Dylan J             9 NDAC-MR              1:24.65    1:29.35        
                  39.52     1:29.35 (49.83)                                        
 13 Feuer, David               9 Express Swimming-MR  2:15.00    1:31.93        
                  44.05     1:31.93 (47.88)                                        
 14 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR  1:50.00    1:32.91        
                  43.79     1:32.91 (49.12)                                        
 15 Batkin, Theodore R        10 Express Swimming-MR  1:32.63    1:33.06        
                  44.23     1:33.06 (48.83)                                        
 16 Assad, Michael R          10 SSL-MR               1:36.77    1:36.74        
                  45.59     1:36.74 (51.15)                                        
 17 Martin, Isaiah N           8 WSSC-MR              1:45.98    1:38.44        
                  44.45     1:38.44 (53.99)                                        
 18 Plaza, Sebastian T        10 Express Swimming-MR  2:10.00    1:40.29        
                  49.50     1:40.29 (50.79)                                        
 19 Elmassalemah, Iad K       10 NDAC-MR              1:33.11    1:40.83        
                  44.24     1:40.83 (56.59)                                        
 20 Sullivan, Jack P          10 WSSC-MR              1:49.84    1:41.55        
 21 Ortof, Max L              10 Express Swimming-MR  1:42.92    1:42.84        
                  58.00     1:42.84 (44.84)                                        
 22 Rider, Sam M              10 NBS-MR               2:09.09    1:43.84        
 23 Bruno, Nicholas J          7 MWSC-MR              1:45.38    1:45.53        
                  51.22     1:45.53 (54.31)                                        
 24 Kudlinski, Matthew H       9 SSL-MR               1:53.35    1:46.97        
                  50.02     1:46.97 (56.95)                                        
 25 Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR  1:44.03    1:47.42        
                  51.15     1:47.42 (56.27)                                        
 26 Cashman, Owen              8 Express Swimming-MR  2:10.00    1:49.50        
                  50.97     1:49.50 (58.53)                                        
 27 Wright, Cooper C           8 WSSC-MR                   NT    1:50.19        
                1:50.19         1:50.19 ( )                                        
 28 Cooper, Jackson C          7 NBS-MR               1:55.07    1:57.49        
 29 Cashman, Jack             10 Express Swimming-MR  2:10.00    2:02.20        
                  55.57   2:02.20 (1:06.63)                                        
 30 Constancio, Markus A       7 NBS-MR                    NT    2:22.81        
                1:06.91   2:22.81 (1:15.90)                                        
 31 Garvey, Cole J             7 NBS-MR                    NT    2:35.29        
                1:08.77   2:35.29 (1:26.52)                                        
 32 Fairbanks, Gage L          9 NBS-MR               3:04.84    2:44.35        
                1:36.00   2:44.35 (1:08.35)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Evan M               10 NDAC-MR                33.70      34.38 JO     
  2 Ramsey, Matthew T         10 PBAC-MR                41.35      39.92 SILV   
  3 Garcia, Grant E           10 NDAC-MR                40.00      41.99 SILV   
  4 Harrilal, Ayden B          9 Express Swimming-MR    43.03      42.37 SILV   
  5 Leung, Andrew J            9 MWSC-MR                44.43      42.78 SILV   
  6 Maloney, Connor J         10 FA-MR                  45.74      44.33        
  7 Donlon, Jack O            10 WSSC-MR                44.84      44.95        
  8 Cashman, Owen              8 Express Swimming-MR    49.85      45.00        
  9 Aquilino, Lorenzo A        7 FA-MR                  43.55      45.32        
 10 Domanico, Aidan M          8 NBS-MR                 41.27      45.60        
 11 Lugo, Aron R               9 Express Swimming-MR    47.12      46.71        
 12 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR    55.00      47.78        
 13 Feuer, David               9 Express Swimming-MR    55.00      48.03        
 14 Assad, Michael R          10 SSL-MR                 48.61      48.57        
 15 Amaro, Dylan J             9 NDAC-MR                47.12      50.53        
 16 Batkin, Theodore R        10 Express Swimming-MR    47.90      50.87        
 17 Ortof, Max L              10 Express Swimming-MR    57.96      52.27        
 18 Wright, Cooper C           8 WSSC-MR                57.08      52.86        
 19 Sullivan, Jack P          10 WSSC-MR                52.60      53.92        
 20 Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR    49.57      54.09        
 21 Elmassalemah, Iad K       10 NDAC-MR                51.75      55.12        
 22 Bruno, Nicholas J          7 MWSC-MR                57.17      55.49        
 23 Kudlinski, Matthew H       9 SSL-MR                 54.35      55.93        
 24 Cooper, Jackson C          7 NBS-MR                 53.76      57.62        
 25 Rider, Sam M              10 NBS-MR                 59.59      57.76        
 26 Plaza, Sebastian T        10 Express Swimming-MR  1:00.00      58.95        
 27 Martin, Isaiah N           8 WSSC-MR                57.24      59.04        
 28 Button, Sam M              7 NDAC-MR                59.11      59.75        
 29 Rodriguez, Charles S       8 SSL-MR                 54.16    1:01.20        
 30 Constancio, Markus A       7 NBS-MR               1:18.84    1:02.16        
 31 Fairbanks, Gage L          9 NBS-MR               1:05.96    1:07.59        
 32 Garvey, Cole J             7 NBS-MR                    NT    1:14.59        
 -- Bond, Justin M             9 WSSC-MR                55.84         DQ        
      Standing on bottom
 -- Cashman, Jack             10 Express Swimming-MR    57.26         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kellman, Adam H           10 WSSC-MR              1:19.33    1:22.13 JO     
                  38.76     1:22.13 (43.37)                                        
  2 Mahan, Nicholas C          9 FA-MR                1:36.16    1:32.62 SILV   
                  43.38     1:32.62 (49.24)                                        
  3 Caceres, Lance A           9 PBAC-MR              1:42.23    1:32.92 SILV   
                  44.97     1:32.92 (47.95)                                        
  4 Aquilino, Lorenzo A        7 FA-MR                1:46.99    1:37.25        
                  46.26     1:37.25 (50.99)                                        
  5 Harrilal, Ayden B          9 Express Swimming-MR  2:05.00    1:37.43        
  6 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR  2:00.00    1:39.36        
                  48.73     1:39.36 (50.63)                                        
  7 Dickman, Kellen           10 VAC-MR               1:31.04    1:39.67        
                  54.00     1:39.67 (45.67)                                        
  8 Bassett, Owen A           10 PBAC-MR              1:45.43    1:40.45        
                  49.09     1:40.45 (51.36)                                        
  9 Domanico, Aidan M          8 NBS-MR                    NT    1:44.39        
                  50.69     1:44.39 (53.70)                                        
 10 Assad, Michael R          10 SSL-MR               1:44.59    1:46.01        
                  51.68     1:46.01 (54.33)                                        
 11 Patel, Ayush D             9 PBAC-MR              1:55.23    1:47.05        
 12 Feuer, David               9 Express Swimming-MR  2:20.00    1:47.25        
                  50.36     1:47.25 (56.89)                                        
 13 Ortof, Max L              10 Express Swimming-MR  2:10.00    1:58.27        
 14 Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR  2:05.00    1:58.82        
 15 Bruno, Nicholas J          7 MWSC-MR              2:03.64    2:00.63        
 16 Kudlinski, Matthew H       9 SSL-MR               1:58.40    2:02.16        
 17 Plaza, Sebastian T        10 Express Swimming-MR  2:05.00    2:04.20        
 18 Cooper, Jackson C          7 NBS-MR                    NT    2:06.22        
 19 Rider, Sam M              10 NBS-MR                    NT    2:07.84        
                1:00.80   2:07.84 (1:07.04)                                        
 20 Santos, Thomas J           9 Express Swimming-MR  2:10.00    2:16.69        
 -- Santos, Daniel A           7 Express Swimming-MR  2:30.00         DQ        
      Did not finish on back
                1:21.00                                                            
 -- Lugo, Aron R               9 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  49.98                                                            
 -- Cashman, Jack             10 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ        
      Did not finish on back
                  57.67          DQ (33.43)                                        
 -- Batkin, Theodore R        10 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ        
 -- Cashman, Owen              8 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ        
      No touch at turn
                  50.56              DQ ( )                                        
 -- Rodriguez, Charles S       8 SSL-MR               2:20.16         DQ        
      Did not finish on back
                  59.43                                                            
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Evan M               10 NDAC-MR                38.44      39.39 JO     
  2 Amaro, Dylan J             9 NDAC-MR                45.28      44.36 SILV   
  3 Maloney, Connor J         10 FA-MR                  47.87      45.58 SILV   
  4 Garcia, Grant E           10 NDAC-MR                46.41      47.04 SILV   
  5 Lugo, Aron R               9 Express Swimming-MR    49.25      49.30        
  6 Ortof, Max L              10 Express Swimming-MR    52.79      49.66        
  7 Donlon, Jack O            10 WSSC-MR                49.02      50.25        
  8 Aquilino, Lorenzo A        7 FA-MR                  54.66      50.78        
  9 Domanico, Aidan M          8 NBS-MR                 54.08      51.20        
 10 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR    53.93      52.22        
 11 Feuer, David               9 Express Swimming-MR    55.00      53.21        
 12 Assad, Michael R          10 SSL-MR                 58.29      55.47        
 13 Batkin, Theodore R        10 Express Swimming-MR    56.37      55.75        
 14 Kudlinski, Matthew H       9 SSL-MR               1:10.71      56.02        
 15 Harrilal, Ayden B          9 Express Swimming-MR    58.88      56.14        
 16 Cashman, Owen              8 Express Swimming-MR  1:20.00      58.18        
 17 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR  1:00.00      59.22        
 18 Martin, Isaiah N           8 WSSC-MR                59.00    1:00.16        
 19 Bruno, Nicholas J          7 MWSC-MR              1:04.25    1:08.32        
 20 Wright, Cooper C           8 WSSC-MR                   NT    1:15.04        
 21 Cooper, Jackson C          7 NBS-MR               1:02.02    1:24.96        
 -- Plaza, Sebastian T        10 Express Swimming-MR  1:05.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Garvey, Cole J             7 NBS-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Rider, Sam M              10 NBS-MR               1:12.95         DQ        
      One hand touch
 -- Cashman, Jack             10 Express Swimming-MR  1:35.53         DQ        
      Alternating Kick
 -- Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR    55.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Ramsey, Matthew T         10 PBAC-MR                46.45         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Rodriguez, Charles S       8 SSL-MR               1:33.13         DQ        
      Scissors kick
 -- Button, Sam M              7 NDAC-MR              1:08.11         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lugo, Aron R               9 Express Swimming-MR  1:52.00    1:42.97 SILV   
                  50.06     1:42.97 (52.91)                                        
  2 Caceres, Lance A           9 PBAC-MR              1:59.87    1:45.09 SILV   
                  49.97     1:45.09 (55.12)                                        
  3 Donlon, Jack O            10 WSSC-MR              1:55.18    1:49.77        
                  50.65     1:49.77 (59.12)                                        
  4 Bassett, Owen A           10 PBAC-MR              1:53.80    1:49.98        
                  51.95     1:49.98 (58.03)                                        
  5 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR  1:58.55    1:50.26        
                  53.71     1:50.26 (56.55)                                        
  6 Ortof, Max L              10 Express Swimming-MR  1:49.47    1:51.24        
                  52.87     1:51.24 (58.37)                                        
  7 Aquilino, Lorenzo A        7 FA-MR                2:15.99    1:52.02        
                  54.93     1:52.02 (57.09)                                        
  8 Domanico, Aidan M          8 NBS-MR                    NT    1:52.18        
                  55.80     1:52.18 (56.38)                                        
  9 Harrilal, Ayden B          9 Express Swimming-MR  2:10.00    1:57.61        
                  56.24   1:57.61 (1:01.37)                                        
 10 Assad, Michael R          10 SSL-MR               2:08.00    2:01.58        
 11 Bruno, Nicholas J          7 MWSC-MR                   NT    2:20.27        
                1:05.43   2:20.27 (1:14.84)                                        
 -- Plaza, Sebastian T        10 Express Swimming-MR  2:15.00         DQ        
      One hand touch
                1:02.14                                                            
 -- Rider, Sam M              10 NBS-MR                    NT         DQ        
      No touch
                1:06.56        DQ (1:17.51)                                        
 -- Feuer, David               9 Express Swimming-MR  2:15.00         DQ        
      Scissors kick
                  57.03        DQ (1:00.55)                                        
 -- Tang, Richard              8 Express Swimming-MR  2:15.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:00.74                                                            
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kellman, Adam H           10 WSSC-MR                37.13      34.97 JO     
  2 Mahan, Nicholas C          9 FA-MR                  43.97      39.64 SILV   
  3 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR    46.21      41.73 SILV   
  4 Caceres, Lance A           9 PBAC-MR                42.50      44.22        
  5 Lugo, Aron R               9 Express Swimming-MR    39.00      45.13        
  6 Dickman, Kellen           10 VAC-MR                 41.90      46.34        
  7 Aquilino, Lorenzo A        7 FA-MR                  48.33      46.82        
  8 Donlon, Jack O            10 WSSC-MR                46.12      50.50        
  9 Batkin, Theodore R        10 Express Swimming-MR    55.41      51.88        
 10 Ortof, Max L              10 Express Swimming-MR    53.65      53.61        
 11 Tang, Richard              8 Express Swimming-MR    50.00      55.88        
 12 Calabrese, Matthew J       8 Express Swimming-MR    59.00      58.85        
 13 Cashman, Owen              8 Express Swimming-MR  1:00.00      59.16        
 14 Bruno, Nicholas J          7 MWSC-MR                   NT    1:11.51        
 -- Cooper, Jackson C          7 NBS-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kudlinski, Matthew H       9 SSL-MR               1:06.18         DQ        
      Scissors kick
 -- Plaza, Sebastian T        10 Express Swimming-MR    52.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Santos, Daniel A           7 Express Swimming-MR  1:03.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- qu, Matthew Y              9 MWSC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Cashman, Jack             10 Express Swimming-MR    55.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bice, Cian G               8 Express Swimming-MR  1:38.21    1:29.54 SILV   
                  40.80     1:29.54 (48.74)                                        
  2 Maloney, Connor J         10 FA-MR                1:39.99    1:30.78 SILV   
                  40.91     1:30.78 (49.87)                                        
 -- Ortof, Max L              10 Express Swimming-MR  2:20.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  51.51          DQ (57.32)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:02.44    1/1/1999 BGNW  A                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    2:21.15        
     1) Amaro, Dylan J 9                2) Elmassalemah, Iad K 10         
     3) Garcia, Grant E 10              4) Liu, Evan M 10                 
                  44.01     1:36.37 (52.36)     1:52.53 (16.16)     2:21.15 (28.62)
  2 Long Island Express-MR  'B'                       3:45.00    2:48.91        
     1) Harrilal, Ayden B 9             2) Feuer, David 9                 
     3) Plaza, Sebastian T 10           4) Tang, Richard 8                
                  48.26     1:24.47 (36.21)     2:05.31 (40.84)     2:48.91 (43.60)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                           3:31.64    3:22.98        
     1) Cooper, Jackson C 7             2) Rider, Sam M 10                
     3) Constancio, Markus A 7          4) Domanico, Aidan M 8            
                  52.63     1:43.93 (51.30)   2:53.76 (1:09.83)     3:22.98 (29.22)
 -- Long Island Express-MR  'A'                       3:35.00         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Batkin, Theodore R 10           2) Lugo, Aron R 9                 
     3) Bice, Cian G 8                  4) Ortof, Max L 10                
                  47.32     1:27.99 (40.67)     1:53.85 (25.86)          DQ (45.44)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:10.87    1/1/2000 BGNW  A                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:50.00    2:55.51        
     1) Lugo, Aron R 9                  2) Ortof, Max L 10                
     3) Bice, Cian G 8                  4) Harrilal, Ayden B 9            
                  47.07     1:40.01 (52.94)   2:55.51 (1:15.50)         2:55.51 ( )
  2 Long Island Express-MR  'B'                       2:52.00    3:21.06        
     1) Tang, Richard 8                 2) Plaza, Sebastian T 10          
     3) Batkin, Theodore R 10           4) Feuer, David 9                 
                1:01.57     1:47.04 (45.47)     2:41.57 (54.53)     3:21.06 (39.49)
  3 Long Island Express-MR  'C'                            NT    3:50.67        
     1) Santos, Thomas J 9              2) Cashman, Owen 8                
     3) Calabrese, Matthew J 8          4) Cashman, Jack 10               
                1:02.54   2:17.65 (1:15.11)     3:02.33 (44.68)     3:50.67 (48.34)
 -- Newburgh Sharks-MR  'A'                           4:09.79         DQ        
     1) Constancio, Markus A 7          2) Rider, Sam M 10                
     3) Domanico, Aidan M 8             4) Cooper, Jackson C 7            
                1:03.45   2:08.91 (1:05.46)     2:59.06 (50.15)                    
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   24.47    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW                             
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Liam F             12 MWSC-MR                26.64      26.94 JO     
  2 Rendon, David             11 NDAC-MR                28.58      27.87 JO     
  3 Domanico, Ethan D         11 NBS-MR                 30.19      29.10 SILV   
  4 Staubi, Eli J             12 NDAC-MR                29.69      30.07 SILV   
  5 Williams, Ian I           12 WSSC-MR                32.17      31.25 SILV   
  6 Ober, Alexander G         11 NDAC-MR                31.21      31.41 SILV   
  7 Lerner, Ryan M            11 WSSC-MR                32.31      32.11        
  8 Knuschke, Connor C        12 NDAC-MR                32.05      32.86        
  9 Nieves, Andrew J          11 NBS-MR                 36.34      33.23        
 10 Rothenberg, Max C         12 WSSC-MR                35.05      34.11        
 11 Kivlehan, Patrick J       12 MWSC-MR                33.12      35.22        
 12 Stanisz, Adam             11 MWSC-MR                37.30      36.77        
 13 Gatterdam, Luc L          11 Silver Streaks-MR      36.83      36.83        
 14 German, Kyle R            11 NBS-MR                 38.00      37.02        
 15 Tsang, Philip M           11 SSL-MR                 38.19      37.06        
 16 Tang, Erik                11 Express Swimming-MR    36.24      37.13        
 17 Mantali, Tony R           11 WSSC-MR                41.18      38.73        
 18 Cheman, Cole V            12 SSL-MR                 38.39      38.79        
 19 Anuszkiewicz, Andre J     11 Silver Streaks-MR      39.04      39.45        
 20 Wong, Justin              11 Silver Streaks-MR      42.52      40.23        
 21 Nash, Brandon T           12 SSL-MR                 46.45      48.12        
 22 Brozycki, Michael J       11 NBS-MR                 51.36      54.30        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   52.33    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS                      
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Liam F             12 MWSC-MR                58.36      58.43 JO     
                  27.67       58.43 (30.76)                                        
  2 Bruno, Anthony J          12 MWSC-MR              1:01.95      59.15 JO     
                  28.50       59.15 (30.65)                                        
  3 Domanico, Ethan D         11 NBS-MR               1:08.24    1:05.94 SILV   
                  31.50     1:05.94 (34.44)                                        
  4 Zupko, Sean P             11 VAC-MR               1:13.75    1:13.60        
                  35.25     1:13.60 (38.35)                                        
  5 Lerner, Ryan M            11 WSSC-MR              1:15.35    1:14.78        
                  34.75     1:14.78 (40.03)                                        
  6 Kivlehan, Patrick J       12 MWSC-MR              1:12.35    1:15.36        
                  36.91     1:15.36 (38.45)                                        
  7 Tang, Erik                11 Express Swimming-MR  1:23.62    1:18.86        
                  36.93     1:18.86 (41.93)                                        
  8 Nieves, Andrew J          11 NBS-MR               1:21.73    1:20.07        
                  36.65     1:20.07 (43.42)                                        
  9 Kolka, Lucas J            12 SSL-MR               1:22.11    1:20.56        
                  39.25     1:20.56 (41.31)                                        
 10 Zhan, Ben                 12 SSL-MR               1:19.47    1:20.70        
                  39.39     1:20.70 (41.31)                                        
 11 Tsang, Philip M           11 SSL-MR               1:25.12    1:20.91        
                  39.74     1:20.91 (41.17)                                        
 12 Diaz, Anthony M           11 FA-MR                1:35.38    1:21.17        
                  38.79     1:21.17 (42.38)                                        
 13 Gatterdam, Luc L          11 Silver Streaks-MR    1:25.61    1:21.24        
                  38.80     1:21.24 (42.44)                                        
 14 German, Kyle R            11 NBS-MR               1:23.50    1:21.27        
                  38.82     1:21.27 (42.45)                                        
 15 Mondelli, Danny           12 PBAC-MR              1:20.25    1:21.64        
                  39.24     1:21.64 (42.40)                                        
 16 Morrissey, Alex M         12 SSL-MR               1:24.23    1:27.52        
                  41.21     1:27.52 (46.31)                                        
 17 Wong, Justin              11 Silver Streaks-MR    1:48.11    1:31.94        
                  44.49     1:31.94 (47.45)                                        
 18 Anuszkiewicz, Andre J     11 Silver Streaks-MR    1:36.47    1:34.19        
                  42.40     1:34.19 (51.79)                                        
 19 Myers, Charlie R          12 SSL-MR               1:26.75    1:34.29        
                  44.37     1:34.29 (49.92)                                        
 20 Panoff, Samuel E          12 SSL-MR               1:42.60    1:40.65        
                  45.92     1:40.65 (54.73)                                        
 21 Nash, Brandon T           12 SSL-MR               1:49.75    2:00.13        
                  53.63   2:00.13 (1:06.50)                                        
 22 Brozycki, Michael J       11 NBS-MR               1:14.90    2:23.22        
                1:00.08   2:23.22 (1:23.14)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
                41.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Liam F             12 MWSC-MR                29.61      29.77 JO     
  2 Bruno, Anthony J          12 MWSC-MR                32.89      33.37 SILV   
  3 Domanico, Ethan D         11 NBS-MR                 30.59      35.66 SILV   
  4 Zupko, Sean P             11 VAC-MR                 41.08      38.76 SILV   
  5 Kolka, Lucas J            12 SSL-MR                 40.77      39.25 SILV   
  6 Dennis, Sean              12 SSL-MR                 39.14      39.49 SILV   
  7 Nieves, Andrew J          11 NBS-MR                 41.99      40.52 SILV   
  8 German, Kyle R            11 NBS-MR                 43.04      40.86 SILV   
  9 Tsang, Philip M           11 SSL-MR                 43.01      40.94 SILV   
 10 Gatterdam, Luc L          11 Silver Streaks-MR      44.55      44.24        
 11 Morrissey, Alex M         12 SSL-MR                 49.86      46.14        
 12 Anuszkiewicz, Andre J     11 Silver Streaks-MR      45.25      46.70        
 13 Mondelli, Danny           12 PBAC-MR                44.11      46.75        
 14 Tang, Erik                11 Express Swimming-MR    49.25      46.88        
 15 Panoff, Samuel E          12 SSL-MR                 48.97      47.47        
 16 Wong, Justin              11 Silver Streaks-MR      46.50      48.43        
 17 Diaz, Anthony M           11 FA-MR                  54.27      49.09        
 18 Nash, Brandon T           12 SSL-MR                 54.49    1:01.24        
 19 Brozycki, Michael J       11 NBS-MR                    NT    1:06.60        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   58.99    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW                             
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Liam F             12 MWSC-MR              1:02.83    1:04.67 JO     
                  31.90     1:04.67 (32.77)                                        
  2 Bruno, Anthony J          12 MWSC-MR              1:10.87    1:11.82 SILV   
                  34.82     1:11.82 (37.00)                                        
  3 Domanico, Ethan D         11 NBS-MR               1:19.88    1:18.39 SILV   
                  38.22     1:18.39 (40.17)                                        
  4 Williams, Ian I           12 WSSC-MR              1:29.50    1:24.54        
                  40.08     1:24.54 (44.46)                                        
  5 German, Kyle R            11 NBS-MR               1:31.29    1:26.75        
                  42.90     1:26.75 (43.85)                                        
  6 Tsang, Philip M           11 SSL-MR               1:35.54    1:31.90        
                  45.54     1:31.90 (46.36)                                        
  7 Gatterdam, Luc L          11 Silver Streaks-MR    1:36.34    1:35.15        
                  44.98     1:35.15 (50.17)                                        
  8 Tang, Erik                11 Express Swimming-MR  2:00.00    1:42.49        
  9 Anuszkiewicz, Andre J     11 Silver Streaks-MR    1:43.55    1:44.05        
                  51.90     1:44.05 (52.15)                                        
 10 Cheman, Cole V            12 SSL-MR               1:46.47    1:46.39        
                  52.49     1:46.39 (53.90)                                        
 -- Brozycki, Michael J       11 NBS-MR               2:31.58         DQ        
      No touch at turn
                1:05.79        DQ (1:15.88)                                        
 -- Nash, Brandon T           12 SSL-MR                 21.85         DQ        
      Did not finish on back
                  59.47        DQ (1:09.78)                                        
 -- Wong, Justin              11 Silver Streaks-MR    1:44.11         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Liam F             12 MWSC-MR                34.48      35.11 JO     
  2 Sanchez, Ryan O           12 VAC-MR                 36.69      35.29 JO     
  3 Bruno, Anthony J          12 MWSC-MR                40.26      36.60 JO     
  4 Dennis, Sean              12 SSL-MR                 41.59      40.47 SILV   
  5 Rothenberg, Max C         12 WSSC-MR                47.63      44.51        
  6 Zhan, Ben                 12 SSL-MR                 44.88      44.74        
  7 Tsang, Philip M           11 SSL-MR                 46.11      46.12        
  8 Lerner, Ryan M            11 WSSC-MR                47.83      47.14        
  9 Kivlehan, Patrick J       12 MWSC-MR                47.94      49.82        
 10 Mondelli, Danny           12 PBAC-MR                48.44      50.38        
 11 Nieves, Andrew J          11 NBS-MR                 52.08      52.13        
 12 Anuszkiewicz, Andre J     11 Silver Streaks-MR      46.89      52.71        
 13 German, Kyle R            11 NBS-MR                 54.57      52.92        
 14 Wong, Justin              11 Silver Streaks-MR      51.11      52.99        
 15 Tang, Erik                11 Express Swimming-MR    51.57      53.40        
 16 Panoff, Samuel E          12 SSL-MR                 54.38      53.80        
 17 Myers, Charlie R          12 SSL-MR                 54.13      55.66        
 18 Nash, Brandon T           12 SSL-MR               1:00.80    1:01.82        
 19 Diaz, Anthony M           11 FA-MR                1:11.86    1:04.77        
 -- Brozycki, Michael J       11 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:08.31    1/1/2000 JOHN GORSKI - TS-HH                        
                1:21.59  JO
                1:29.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Liam F             12 MWSC-MR              1:16.72    1:16.81 JO     
                  35.86     1:16.81 (40.95)                                        
  2 Bruno, Anthony J          12 MWSC-MR              1:25.01    1:19.86 JO     
                  38.34     1:19.86 (41.52)                                        
  3 Domanico, Ethan D         11 NBS-MR               1:33.27    1:31.73        
                  41.69     1:31.73 (50.04)                                        
  4 Knuschke, Connor C        12 NDAC-MR              1:36.49    1:32.63        
                  44.73     1:32.63 (47.90)                                        
  5 Lerner, Ryan M            11 WSSC-MR              1:42.44    1:42.71        
                  47.67     1:42.71 (55.04)                                        
  6 Nieves, Andrew J          11 NBS-MR               1:59.56    1:48.50        
  7 German, Kyle R            11 NBS-MR               1:59.47    1:51.09        
  8 Wong, Justin              11 Silver Streaks-MR    2:03.02    1:56.57        
 -- Kivlehan, Patrick J       12 MWSC-MR              1:51.53         DQ        
      Alternating Kick
                  53.02                                                            
 -- Nash, Brandon T           12 SSL-MR               2:19.16         DQ        
      One hand touch
                  46.20              DQ ( )                                        
 -- Cheman, Cole V            12 SSL-MR               2:06.63         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                38.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Liam F             12 MWSC-MR                28.60      29.57 JO     
  2 Rendon, David             11 NDAC-MR                31.98      30.18 JO     
  3 Bruno, Anthony J          12 MWSC-MR                31.11      30.40 JO     
  4 Staubi, Eli J             12 NDAC-MR                33.88      33.41 SILV   
  5 Domanico, Ethan D         11 NBS-MR                 35.31      34.55 SILV   
  6 Ober, Alexander G         11 NDAC-MR                39.17      36.13 SILV   
  7 Williams, Ian I           12 WSSC-MR                40.17      36.90 SILV   
  8 Rothenberg, Max C         12 WSSC-MR                36.91      37.40 SILV   
  9 Nieves, Andrew J          11 NBS-MR                 44.48      40.45        
 10 Lerner, Ryan M            11 WSSC-MR                41.35      42.99        
 11 Stanisz, Adam             11 MWSC-MR                41.86      43.51        
 12 Kivlehan, Patrick J       12 MWSC-MR                39.52      43.87        
 13 Tang, Erik                11 Express Swimming-MR    52.81      49.05        
 14 Anuszkiewicz, Andre J     11 Silver Streaks-MR      50.59      49.47        
 15 Gatterdam, Luc L          11 Silver Streaks-MR      55.11      50.98        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   58.99    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS                      
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Liam F             12 MWSC-MR              1:05.01    1:08.20 JO     
                  32.36     1:08.20 (35.84)                                        
  2 Bruno, Anthony J          12 MWSC-MR              1:13.54    1:11.64 JO     
                  32.79     1:11.64 (38.85)                                        
  3 Domanico, Ethan D         11 NBS-MR               1:27.99    1:22.39 SILV   
                  40.01     1:22.39 (42.38)                                        
  4 Rothenberg, Max C         12 WSSC-MR              1:35.87    1:24.93 SILV   
                  39.45     1:24.93 (45.48)                                        
  5 Kivlehan, Patrick J       12 MWSC-MR              1:40.80    1:37.58        
                  45.70     1:37.58 (51.88)                                        
  6 Nieves, Andrew J          11 NBS-MR                    NT    1:40.50        
                  45.60     1:40.50 (54.90)                                        
  7 German, Kyle R            11 NBS-MR               2:00.04    2:02.55        
                  53.31   2:02.55 (1:09.24)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bruno, Anthony J          12 MWSC-MR              1:11.13    1:11.50 JO     
                  32.51     1:11.50 (38.99)                                        
  2 Domanico, Ethan D         11 NBS-MR               1:19.33    1:19.50 SILV   
                  38.09     1:19.50 (41.41)                                        
  3 Dennis, Sean              12 SSL-MR               1:26.93    1:23.38        
                  40.69     1:23.38 (42.69)                                        
  4 Rothenberg, Max C         12 WSSC-MR              1:27.11    1:23.85        
                  37.77     1:23.85 (46.08)                                        
  5 Lerner, Ryan M            11 WSSC-MR              1:31.24    1:29.74        
                  44.09     1:29.74 (45.65)                                        
  6 Zupko, Sean P             11 VAC-MR               1:36.06    1:31.12        
                  44.60     1:31.12 (46.52)                                        
  7 Kolka, Lucas J            12 SSL-MR               1:32.74    1:32.49        
                  47.76     1:32.49 (44.73)                                        
  8 Zhan, Ben                 12 SSL-MR               1:30.84    1:32.62        
                  47.64     1:32.62 (44.98)                                        
  9 Kivlehan, Patrick J       12 MWSC-MR              1:29.10    1:33.24        
                  45.98     1:33.24 (47.26)                                        
 10 Tang, Erik                11 Express Swimming-MR  2:00.00    1:38.65        
                  46.80     1:38.65 (51.85)                                        
 11 Morrissey, Alex M         12 SSL-MR               1:52.70    1:39.87        
                  47.61     1:39.87 (52.26)                                        
 -- Myers, Charlie R          12 SSL-MR               1:41.72         DQ        
      Did not finish on back - back
                  47.83          DQ (54.68)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:12.91    1/6/2002 Tristan L Hastings, BGNW Marlins           
                2:30.49  JO
                2:55.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Liam F             12 MWSC-MR              2:25.08    2:26.58 JO     
                  32.22     1:08.78 (36.56)     1:52.80 (44.02)     2:26.58 (33.78)
  2 Bruno, Anthony J          12 MWSC-MR              2:39.05    2:33.22 SILV   
                  33.19     1:13.45 (40.26)     2:01.17 (47.72)     2:33.22 (32.05)
  3 Rendon, David             11 NDAC-MR              2:38.91    2:34.43 SILV   
                  31.79     1:12.63 (40.84)     2:00.45 (47.82)     2:34.43 (33.98)
  4 Staubi, Eli J             12 NDAC-MR              2:42.90    2:48.51 SILV   
                  36.33     1:20.25 (43.92)     2:12.77 (52.52)     2:48.51 (35.74)
  5 Knuschke, Connor C        12 NDAC-MR              2:53.57    2:54.89 SILV   
                  41.91     1:24.40 (42.49)     2:17.08 (52.68)     2:54.89 (37.81)
  6 Ober, Alexander G         11 NDAC-MR              3:02.35    3:02.05        
                  39.12     1:25.40 (46.28)     2:21.78 (56.38)     3:02.05 (40.27)
  7 Rothenberg, Max C         12 WSSC-MR              2:58.84    3:05.58        
                  40.80     1:25.77 (44.97)     2:23.69 (57.92)     3:05.58 (41.89)
  8 Nieves, Andrew J          11 NBS-MR                    NT    3:08.74        
                  41.01     1:26.82 (45.81)   2:27.35 (1:00.53)     3:08.74 (41.39)
  9 Kivlehan, Patrick J       12 MWSC-MR              3:22.11    3:14.91        
                  46.43     1:34.78 (48.35)   2:34.84 (1:00.06)     3:14.91 (40.07)
 10 Tsang, Philip M           11 SSL-MR               3:37.89    3:16.74        
                  59.00     1:35.81 (36.81)     2:33.59 (57.78)     3:16.74 (43.15)
 11 German, Kyle R            11 NBS-MR               3:31.31    3:27.98        
                  50.26     1:41.45 (51.19)   2:42.72 (1:01.27)     3:27.98 (45.26)
 
Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
              5:27.99  11-12 JO
              5:55.99  11-12 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sobocinski, Lukas J       12 AG-MR                5:05.43    5:09.49 JO     
                  30.92     1:07.32 (36.40)     1:48.23 (40.91)     2:28.75 (40.52)
        3:13.23 (44.48)     3:59.11 (45.88)     4:34.89 (35.78)     5:09.49 (34.60)
  2 Staubi, Eli J             12 NDAC-MR                   NT    5:51.42 SILV   
                  36.69     1:20.73 (44.04)     2:05.26 (44.53)     2:49.49 (44.23)
        3:40.55 (51.06)     4:32.02 (51.47)     5:12.04 (40.02)     5:51.42 (39.38)
  3 Tolis, Christopher P      11 AG-MR                5:58.43    6:21.31        
                  36.93     1:21.10 (44.17)     2:09.64 (48.54)     2:58.75 (49.11)
        3:56.66 (57.91)     4:53.49 (56.83)     5:35.97 (42.48)     6:21.31 (45.34)
  4 Ober, Alexander G         11 NDAC-MR              7:10.11    6:28.62        
                  40.82                             2:18.82 ( )     3:07.48 (48.66)
        4:04.42 (56.94)     5:03.92 (59.50)     5:46.58 (42.66)     6:28.62 (42.04)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   1:44.72    1/5/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'                 NT    2:02.43        
     1) Ober, Alexander G 11            2) Knuschke, Connor C 12          
     3) Staubi, Eli J 12                4) Rendon, David 11               
                  31.51     1:03.73 (32.22)     1:34.09 (30.36)     2:02.43 (28.34)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            2:06.18    2:05.77        
     1) Bruno, Anthony J 12             2) Kivlehan, Patrick J 12         
     3) Stanisz, Adam 11                4) Allen, Liam F 12               
                  28.23     1:02.03 (33.80)     1:19.18 (17.15)     2:05.77 (46.59)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:35.89    2:38.95        
     1) Nieves, Andrew J 11             2) German, Kyle R 11              
     3) Brozycki, Michael J 11          4) Domanico, Ethan D 11           
                  41.01     1:13.52 (32.51)   2:14.25 (1:00.73)     2:38.95 (24.70)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   1:56.86    1/6/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:55.23    3:07.37        
     1) Brozycki, Michael J 11          2) German, Kyle R 11              
     3) Domanico, Ethan D 11            4) Nieves, Andrew J 11            
                1:09.03     1:56.27 (47.24)     2:30.97 (34.70)     3:07.37 (36.40)
  2 Washingtonville Seahawks Swim-MR  'A'             2:41.50    3:12.00        
     1) Dwyer, Brayden C 11             2) Lerner, Ryan M 11              
     3) Rothenberg, Max C 12            4) Williams, Ian I 12             
                                                    3:12.00 ( )         3:12.00 ( )
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   23.10    1/1/1998 PETER POLITI - NBS                           
                23.29  METS
                24.99  JO
                26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M          14 NBS-MR                 23.79      23.15 METS   
  2 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR                25.91      24.39 JO     
  3 Domanico, Edward Z        14 NBS-MR                 25.19      25.18 SILV   
  4 Cimorelli, Jack D         13 NDAC-MR                25.29      25.20 SILV   
  5 Ackerman, Ian R           13 NBS-MR                 26.23      25.60 SILV   
  6 Choi, Andrew H            14 MWSC-MR                26.04      26.70 SILV   
  7 Geddes, Sean A            14 FA-MR                  27.01      26.80        
  8 Rowlands, Owen C          13 WSSC-MR                28.95      27.81        
  9 Yasuda, Kentaro B         13 MWSC-MR                29.84      27.84        
 10 Zabatta, Matthew J        14 FA-MR                  29.13      28.25        
 11 Lang, Colin P             13 PBAC-MR                28.95      28.98        
 12 Geddes, Tommy F           14 FA-MR                  29.73      29.02        
 13 Zabatta, Andrew J         14 FA-MR                  29.60      29.48        
 14 O'Brien, Justin W         13 FA-MR                  32.01      29.80        
 15 Tycott, Matthew           13 MWSC-MR                30.47      30.00        
 16 Marrone, AJ J             13 WSSC-MR                31.23      30.05        
 17 Peticco, Martin F         13 NBS-MR                 32.76      30.12        
 18 Cole, Christian J         14 NBS-MR                 34.44      31.91        
 19 Caillias, Sean R          14 FA-MR                  34.75      32.75        
 20 Burbano, Alexander R      13 FA-MR                  35.45      34.73        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                59.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alvarado, Thomas R        14 SSL-MR                 57.39      56.12 SILV   
                  26.80       56.12 (29.32)                                        
  2 Choi, Andrew H            14 MWSC-MR                56.70      57.55 SILV   
                  28.17       57.55 (29.38)                                        
  3 Dain, Matt S              14 SSL-MR               1:09.63    1:01.89        
                  29.74     1:01.89 (32.15)                                        
  4 Crosbie, Kyle T           14 SSL-MR               1:07.48    1:02.90        
                  30.16     1:02.90 (32.74)                                        
  5 Zabatta, Matthew J        14 FA-MR                1:04.15    1:03.90        
                  30.65     1:03.90 (33.25)                                        
  6 Lang, Colin P             13 PBAC-MR              1:05.51    1:06.54        
                  31.22     1:06.54 (35.32)                                        
  7 Tycott, Matthew           13 MWSC-MR              1:10.51    1:06.73        
                  31.74     1:06.73 (34.99)                                        
  8 Zabatta, Andrew J         14 FA-MR                1:10.70    1:08.74        
                  32.11     1:08.74 (36.63)                                        
  9 Robinson, Daniel P        13 MWSC-MR              1:12.72    1:12.83        
                  34.28     1:12.83 (38.55)                                        
 10 Mordvynenko, Davyd        13 MWSC-MR              1:13.25    1:14.49        
                  35.23     1:14.49 (39.26)                                        
 11 Melcer, Kevin P           13 SSL-MR               1:27.19    1:19.69        
                  37.74     1:19.69 (41.95)                                        
 12 Patel, Parth S            14 PBAC-MR              1:26.54    1:21.64        
                  38.46     1:21.64 (43.18)                                        
 13 Patel, Shyum A            14 PBAC-MR              1:26.85    1:23.44        
                  39.57     1:23.44 (43.87)                                        
 14 Monastersky, Devin K      13 MWSC-MR              1:29.00    1:26.60        
                  40.78     1:26.60 (45.82)                                        
 15 Samuel, Jay C             13 MWSC-MR                   NT    1:31.71        
                  40.35     1:31.71 (51.36)                                        
 16 Salmon, Dylan J           13 SSL-MR               2:21.89    2:19.69        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:56.91  12/11/2011 Christopher Quinones, AGUA Swim Team       
                1:49.99  METS
                1:59.99  JO
                2:18.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staubi, Kyle A            13 NDAC-MR              1:59.36    1:57.02 JO     
                  26.42       55.23 (28.81)     1:26.12 (30.89)     1:57.02 (30.90)
  2 Domanico, Edward Z        14 NBS-MR               1:57.89    2:00.42 SILV   
                  26.81       56.93 (30.12)     1:28.82 (31.89)     2:00.42 (31.60)
  3 Ackerman, Ian R           13 NBS-MR               2:02.67    2:01.67 SILV   
                  28.01       58.78 (30.77)     1:30.58 (31.80)     2:01.67 (31.09)
  4 Geddes, Sean A            14 FA-MR                2:21.95    2:08.30 SILV   
                  28.04     1:00.10 (32.06)     1:34.07 (33.97)     2:08.30 (34.23)
  5 Rowlands, Owen C          13 WSSC-MR              2:15.42    2:13.60 SILV   
                  29.63     1:03.41 (33.78)     1:38.74 (35.33)     2:13.60 (34.86)
  6 Geddes, Tommy F           14 FA-MR                2:20.06    2:16.86 SILV   
                  29.79     1:04.59 (34.80)     1:41.34 (36.75)     2:16.86 (35.52)
  7 Izzo, Patrick M           14 NDAC-MR              2:20.66    2:17.01 SILV   
                  30.03     1:05.20 (35.17)     1:41.45 (36.25)     2:17.01 (35.56)
  8 Zabatta, Matthew J        14 FA-MR                2:23.14    2:20.24        
                  32.22     1:07.58 (35.36)     1:44.51 (36.93)     2:20.24 (35.73)
  9 Peticco, Martin F         13 NBS-MR               2:37.54    2:25.59        
                  34.27     1:12.50 (38.23)     1:50.38 (37.88)     2:25.59 (35.21)
 10 Burger, Daniel E          13 NDAC-MR              2:29.20    2:27.56        
                  32.20     1:10.05 (37.85)     1:50.09 (40.04)     2:27.56 (37.47)
 11 Caillias, Sean R          14 FA-MR                2:44.23    2:39.37        
                  36.49     1:15.90 (39.41)     1:57.00 (41.10)     2:39.37 (42.37)
 12 Cole, Christian J         14 NBS-MR               3:02.14    2:53.39        
                  38.90     1:26.30 (47.40)     2:15.25 (48.95)     2:53.39 (38.14)
 13 Burbano, Alexander R      13 FA-MR                2:15.99    2:54.14        
                  36.96     1:23.18 (46.22)   2:48.00 (1:24.82)      2:54.14 (6.14)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   55.26    1/1/1998 NICHOLAS PAI - MSC                           
                56.99  METS
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M          14 NBS-MR               1:01.36    1:00.29 JO     
                  29.47     1:00.29 (30.82)                                        
  2 Staubi, Kyle A            13 NDAC-MR              1:02.38    1:00.68 JO     
                  29.18     1:00.68 (31.50)                                        
  3 Domanico, Edward Z        14 NBS-MR                 59.31    1:00.93 JO     
                  29.44     1:00.93 (31.49)                                        
  4 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR              1:03.60    1:02.80 JO     
                  30.15     1:02.80 (32.65)                                        
  5 Geddes, Sean A            14 FA-MR                1:05.29    1:05.59 SILV   
                  31.87     1:05.59 (33.72)                                        
  6 Cimorelli, Jack D         13 NDAC-MR              1:07.68    1:05.74 SILV   
                  31.34     1:05.74 (34.40)                                        
  7 Choi, Andrew H            14 MWSC-MR              1:12.08    1:06.08 SILV   
                  31.78     1:06.08 (34.30)                                        
  8 Ackerman, Ian R           13 NBS-MR               1:08.26    1:06.82 SILV   
                  32.16     1:06.82 (34.66)                                        
  9 Yasuda, Kentaro B         13 MWSC-MR              1:12.22    1:08.47 SILV   
                  32.74     1:08.47 (35.73)                                        
 10 Izzo, Patrick M           14 NDAC-MR              1:09.66    1:09.92 SILV   
                  33.39     1:09.92 (36.53)                                        
 11 Tycott, Matthew           13 MWSC-MR              1:13.58    1:12.51 SILV   
                  34.38     1:12.51 (38.13)                                        
 12 Lang, Colin P             13 PBAC-MR              1:15.45    1:17.12        
                  37.24     1:17.12 (39.88)                                        
 13 Peticco, Martin F         13 NBS-MR               1:22.58    1:17.44        
                  38.41     1:17.44 (39.03)                                        
 14 Zabatta, Andrew J         14 FA-MR                1:16.33    1:17.82        
                  37.30     1:17.82 (40.52)                                        
 15 Geddes, Tommy F           14 FA-MR                1:17.89    1:18.06        
                  37.43     1:18.06 (40.63)                                        
 16 Burger, Daniel E          13 NDAC-MR              1:25.15    1:23.22        
                  40.14     1:23.22 (43.08)                                        
 17 O'Brien, Justin W         13 FA-MR                1:32.59    1:24.22        
                  40.21     1:24.22 (44.01)                                        
 18 Caillias, Sean R          14 FA-MR                1:35.68    1:27.54        
                  41.13     1:27.54 (46.41)                                        
 19 Burbano, Alexander R      13 FA-MR                1:30.73    1:27.75        
                  41.79     1:27.75 (45.96)                                        
 20 Cole, Christian J         14 NBS-MR               1:55.66    1:34.80        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.99  JO
              2:35.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crosbie, Kyle T           14 SSL-MR               2:38.07    2:31.11 SILV   
                  34.70     1:12.55 (37.85)     1:52.28 (39.73)     2:31.11 (38.83)
  2 Tycott, Matthew           13 MWSC-MR              2:46.86    2:42.60        
                  38.70     1:20.98 (42.28)     2:02.51 (41.53)     2:42.60 (40.09)
  3 Zabatta, Andrew J         14 FA-MR                2:50.46    2:51.19        
                  39.60     1:22.95 (43.35)     2:07.51 (44.56)     2:51.19 (43.68)
 -- Samuel, Jay C             13 MWSC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Choi, Andrew H            14 MWSC-MR              1:09.63    1:08.36 JO     
                  32.01     1:08.36 (36.35)                                        
  2 Alvarado, Thomas R        14 SSL-MR               1:13.91    1:12.75 SILV   
                  33.74     1:12.75 (39.01)                                        
  3 Dain, Matt S              14 SSL-MR               1:30.37    1:20.83 SILV   
                  37.96     1:20.83 (42.87)                                        
  4 Tycott, Matthew           13 MWSC-MR              1:27.64    1:21.42 SILV   
                  38.19     1:21.42 (43.23)                                        
  5 Crosbie, Kyle T           14 SSL-MR               1:25.81    1:23.04        
                  38.40     1:23.04 (44.64)                                        
  6 Zabatta, Andrew J         14 FA-MR                1:24.80    1:23.58        
                  40.23     1:23.58 (43.35)                                        
  7 Zabatta, Matthew J        14 FA-MR                1:24.75    1:23.88        
                  39.48     1:23.88 (44.40)                                        
  8 Robinson, Daniel P        13 MWSC-MR              1:32.50    1:28.44        
                  41.53     1:28.44 (46.91)                                        
  9 Lang, Colin P             13 PBAC-MR              1:24.45    1:29.79        
                  41.57     1:29.79 (48.22)                                        
 10 Mordvynenko, Davyd        13 MWSC-MR              1:34.78    1:33.25        
                  44.16     1:33.25 (49.09)                                        
 11 Monastersky, Devin K      13 MWSC-MR              1:41.85    1:33.26        
                  46.44     1:33.26 (46.82)                                        
 12 Patel, Parth S            14 PBAC-MR              1:42.03    1:34.89        
                  44.00     1:34.89 (50.89)                                        
 13 Melcer, Kevin P           13 SSL-MR               1:47.17    1:37.92        
                  47.09     1:37.92 (50.83)                                        
 14 Patel, Shyum A            14 PBAC-MR              2:00.14    1:54.64        
                  53.11   1:54.64 (1:01.53)                                        
 15 Samuel, Jay C             13 MWSC-MR                   NT    2:11.72        
                1:00.01   2:11.72 (1:11.71)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:17.44    1/5/2002 Brad E Mitchell, BGNW Marlins              
                2:22.99  METS
                2:35.19  JO
                2:53.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M          14 NBS-MR               2:27.68    2:27.37 JO     
                  32.36     1:09.36 (37.00)     1:48.97 (39.61)     2:27.37 (38.40)
  2 Choi, Andrew H            14 MWSC-MR              2:29.78    2:32.00 JO     
                  32.85     1:09.97 (37.12)     1:49.93 (39.96)     2:32.00 (42.07)
  3 Rowlands, Owen C          13 WSSC-MR              2:47.52    2:45.79 SILV   
                  38.06     1:20.47 (42.41)     2:02.35 (41.88)     2:45.79 (43.44)
  4 Izzo, Patrick M           14 NDAC-MR              2:46.30    2:50.78 SILV   
                  39.38     1:22.74 (43.36)     2:07.31 (44.57)     2:50.78 (43.47)
  5 Burger, Daniel E          13 NDAC-MR              2:54.03    2:50.83 SILV   
                  38.21     1:23.01 (44.80)     2:08.15 (45.14)     2:50.83 (42.68)
  6 Tycott, Matthew           13 MWSC-MR              3:04.39    3:01.25        
                  41.44     1:27.69 (46.25)     2:14.18 (46.49)     3:01.25 (47.07)
  7 Zabatta, Andrew J         14 FA-MR                3:03.51    3:04.48        
                  40.89     1:28.81 (47.92)     2:16.93 (48.12)     3:04.48 (47.55)
  8 Zabatta, Matthew J        14 FA-MR                3:05.05    3:06.07        
                  42.77     1:29.52 (46.75)     2:18.41 (48.89)     3:06.07 (47.66)
  9 Caillias, Sean R          14 FA-MR                3:49.03    3:46.60        
                  49.97     1:47.61 (57.64)   3:42.00 (1:54.39)      3:46.60 (4.60)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   56.68    1/1/1996 RUSTY LANGAN - MSC                           
                55.19  METS
              1:01.59  JO
              1:11.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rawl, Jarek T             14 NDAC-MR                59.92      58.14 JO     
                  26.91       58.14 (31.23)                                        
  2 Staubi, Kyle A            13 NDAC-MR                59.50      58.79 JO     
                  27.08       58.79 (31.71)                                        
  3 Bryant, Joshua M          14 NBS-MR                 59.79    1:00.35 JO     
                  28.08     1:00.35 (32.27)                                        
  4 Domanico, Edward Z        14 NBS-MR               1:01.35    1:04.42 SILV   
                  29.20     1:04.42 (35.22)                                        
  5 Cimorelli, Jack D         13 NDAC-MR              1:10.30    1:10.23 SILV   
                  31.78     1:10.23 (38.45)                                        
  6 Yasuda, Kentaro B         13 MWSC-MR              1:12.38    1:12.70        
                  32.62     1:12.70 (40.08)                                        
  7 Rowlands, Owen C          13 WSSC-MR              1:16.18    1:13.45        
                  35.01     1:13.45 (38.44)                                        
  8 Geddes, Sean A            14 FA-MR                1:11.81    1:17.12        
                  34.69     1:17.12 (42.43)                                        
  9 Zabatta, Matthew J        14 FA-MR                1:18.41    1:17.79        
                  37.13     1:17.79 (40.66)                                        
 10 Geddes, Tommy F           14 FA-MR                1:35.99    1:19.46        
                  36.80     1:19.46 (42.66)                                        
 11 O'Brien, Justin W         13 FA-MR                1:31.11    1:24.73        
                  37.88     1:24.73 (46.85)                                        
 12 Cole, Christian J         14 NBS-MR                    NT    1:29.42        
                  41.43     1:29.42 (47.99)                                        
 13 Peticco, Martin F         13 NBS-MR                    NT    1:32.33        
                  41.29     1:32.33 (51.04)                                        
 14 Burbano, Alexander R      13 FA-MR                1:48.99    1:44.55        
                  47.81     1:44.55 (56.74)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:23.99  JO
              2:32.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alvarado, Thomas R        14 SSL-MR               2:30.25    2:20.29 JO     
                  30.00     1:06.70 (36.70)     1:44.45 (37.75)     2:20.29 (35.84)
  2 Dain, Matt S              14 SSL-MR               2:31.01    2:50.98        
                  32.44     1:15.04 (42.60)     2:02.76 (47.72)     2:50.98 (48.22)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  13-14 JO
              5:09.79  13-14 SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M          14 NBS-MR               4:59.68    4:42.16 JO     
                  28.75     1:04.16 (35.41)     1:41.12 (36.96)     2:17.66 (36.54)
        2:56.87 (39.21)     3:37.93 (41.06)     4:10.25 (32.32)     4:42.16 (31.91)
  2 Liu, Michael J            14 NDAC-MR              4:55.11    4:48.16 SILV   
                  28.93     1:02.77 (33.84)     1:40.31 (37.54)     2:17.26 (36.95)
        2:59.57 (42.31)     3:42.60 (43.03)     4:15.78 (33.18)     4:48.16 (32.38)
  3 Staubi, Kyle A            13 NDAC-MR              5:13.00    4:49.63 SILV   
                  30.08     1:04.94 (34.86)     1:42.60 (37.66)     2:19.52 (36.92)
        3:01.34 (41.82)     3:43.20 (41.86)     4:17.26 (34.06)     4:49.63 (32.37)
 
Boys 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   5:23.87   12/9/2011 Adem Tuurmann, BBSC -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackerman, Ian R           13 NBS-MR               5:29.60    5:24.12        
                  27.66     1:00.04 (32.38)     1:33.31 (33.27)     2:06.89 (33.58)
        2:39.97 (33.08)     3:13.39 (33.42)     3:46.52 (33.13)     4:19.65 (33.13)
        4:52.32 (32.67)     5:24.12 (31.80)                                        
  2 Halpin, Keagen S          11 AG-MR                6:50.43    5:59.03        
                  31.46     1:08.24 (36.78)     1:45.58 (37.34)     2:22.33 (36.75)
        2:59.64 (37.31)     3:36.15 (36.51)     4:13.43 (37.28)     4:49.59 (36.16)
        5:25.60 (36.01)     5:59.03 (33.43)                                        
  3 Stangeby, Chris           13 AG-MR                6:37.12    6:04.67        
                  28.87     1:03.00 (34.13)     1:40.20 (37.20)     2:17.83 (37.63)
        2:55.90 (38.07)     3:34.29 (38.39)     4:12.01 (37.72)     4:50.23 (38.22)
        5:27.77 (37.54)     6:04.67 (36.90)                                        
  4 Liu, Evan M               10 NDAC-MR              6:20.11    6:24.47        
                  34.80     1:14.71 (39.91)     1:53.55 (38.84)     2:33.17 (39.62)
        3:13.57 (40.40)     3:53.16 (39.59)     4:33.23 (40.07)     5:11.74 (38.51)
        5:49.25 (37.51)     6:24.47 (35.22)                                        
  5 Peticco, Martin F         13 NBS-MR                    NT    6:36.94        
                  34.71                                                            
                                                                        5:33.00 ( )
        6:02.00 (29.00)     6:36.94 (34.94)                                        
  6 Domanico, Ethan D         11 NBS-MR                    NT    6:46.48        
                                                                        2:41.00 ( )
        3:17.48 (36.48)     3:59.64 (42.16)     4:42.57 (42.93)     5:26.18 (43.61)
        6:06.49 (40.31)     6:46.48 (39.99)                                        
 
Boys 18 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Matthew M          17 NBS-MR               1:54.31    2:04.91        
                  29.16     1:00.33 (31.17)     1:32.99 (32.66)     2:04.91 (31.92)
  2 Parrinello, Anthony A     15 FA-MR                2:10.67    2:11.50        
                  31.27     1:04.30 (33.03)     1:38.23 (33.93)     2:11.50 (33.27)
  3 Pallatta, E.R. R          16 SSL-MR               2:09.91    2:15.97        
                  31.33     1:05.04 (33.71)     1:40.05 (35.01)     2:15.97 (35.92)
  4 Assad, Thomas A           16 SSL-MR               2:22.76    2:17.31        
                  32.91     1:07.59 (34.68)     1:42.62 (35.03)     2:17.31 (34.69)
  5 Wadsworth, John D         15 SSL-MR               2:17.60    2:18.98        
                  32.22     1:07.93 (35.71)     1:44.53 (36.60)     2:18.98 (34.45)
  6 Karen, Jason C            15 SSL-MR               2:20.49    2:20.25        
                  33.88     1:08.52 (34.64)     1:44.46 (35.94)     2:20.25 (35.79)
  7 Riskin, Johny             16 SSL-MR               2:22.76    2:24.26        
                  34.40     1:10.34 (35.94)     1:47.58 (37.24)     2:24.26 (36.68)
  8 Gonzalez, Eddie A         17 SSL-MR               2:38.76    2:28.21        
                                                    2:28.21 ( )         2:28.21 ( )
  9 Cicalese, Vincent J       15 SSL-MR               2:36.62    2:30.98        
                  36.16     1:14.17 (38.01)     1:53.10 (38.93)     2:30.98 (37.88)
 10 Simon, Jack R             15 SSL-MR               2:43.52    2:35.67        
                  36.77     1:15.59 (38.82)     1:55.64 (40.05)     2:35.67 (40.03)
 11 Rattazzi, J.P. P          17 SSL-MR               2:30.61    2:35.76        
                  35.80     1:14.86 (39.06)     1:56.02 (41.16)     2:35.76 (39.74)
 12 Smolar, Andrew            12 WSSC-MR                   NT    2:59.32        
                  42.10     1:27.89 (45.79)     2:15.29 (47.40)     2:59.32 (44.03)
 
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nick            17 AG-MR                4:30.43    4:23.01        
                  28.04     1:00.30 (32.26)     1:33.36 (33.06)     2:07.29 (33.93)
        2:44.68 (37.39)     3:23.03 (38.35)     3:53.99 (30.96)     4:23.01 (29.02)
  2 Graminski, Thomas F       15 NDAC-MR              4:55.11    4:27.95        
                  28.39     1:01.06 (32.67)     1:35.75 (34.69)     2:11.25 (35.50)
        2:48.87 (37.62)     3:26.04 (37.17)     3:57.44 (31.40)     4:27.95 (30.51)
  3 Bosse, Matthew M          17 NBS-MR               4:45.28    4:40.54        
                  28.66     1:02.71 (34.05)     1:37.27 (34.56)     2:12.01 (34.74)
        2:54.80 (42.79)     3:37.62 (42.82)     4:09.62 (32.00)     4:40.54 (30.92)
  4 Galante, Joseph M         17 NBS-MR               4:30.00    4:40.87        
                  27.95     1:01.94 (33.99)     1:38.11 (36.17)     2:14.27 (36.16)
        2:55.51 (41.24)     3:38.13 (42.62)     4:09.98 (31.85)     4:40.87 (30.89)
  5 Econopouly, Elias M       15 NDAC-MR              4:42.97    4:51.71        
                  29.71     1:03.27 (33.56)     1:41.60 (38.33)     2:20.05 (38.45)
        3:00.41 (40.36)     3:41.83 (41.42)     4:17.29 (35.46)     4:51.71 (34.42)
  6 Johnson, Matthew G        15 NBS-MR                    NT    5:14.08        
                  29.12     1:05.13 (36.01)     1:45.18 (40.05)     2:24.24 (39.06)
        3:14.30 (50.06)     4:04.12 (49.82)     4:39.15 (35.03)     5:14.08 (34.93)
 -- McLoughlin, Ryan          16 NBS-MR                    NT         DQ        
                  30.44     1:07.27 (36.83)     1:45.93 (38.66)     2:23.43 (37.50)
        3:03.11 (39.68)     3:42.99 (39.88)     4:16.76 (33.77)          DQ (32.32)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   21.44    1/1/1990 STEVE SHEEDY - MSC                           
                23.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borkowski, Jake D         17 PBAC-MR                24.40      23.08 METS   
  2 Thompson, Padraic D       17 PBAC-MR                24.52      23.78        
  3 Wadsworth, John D         15 SSL-MR                 23.71      24.01        
  4 Lee, Ryan                 15 PBAC-MR                23.58      24.02        
  5 Cavotti, Parker           17 NDAC-MR                24.13      24.04        
  5 Bosse, Matthew M          17 NBS-MR                 22.79      24.04        
  7 Maloney, Michael C        15 FA-MR                  24.14      24.14        
  8 McKeon, Eian              15 PBAC-MR                23.80      24.15        
  9 Dwyer, Jack P             15 WSSC-MR                24.16      24.22        
 10 Johnson, Thomas M         17 NBS-MR                 24.60      24.23        
 11 Galante, Joseph M         17 NBS-MR                 24.45      24.43        
 12 McLoughlin, Ryan          16 NBS-MR                 24.82      24.60        
 13 Treanor, Shane P          15 NBS-MR                 25.31      24.70        
 14 Peticco, Juan P           15 NBS-MR                 25.23      24.89        
 15 Johnson, Matthew G        15 NBS-MR                 26.00      25.18        
 16 Rodriguez, Frank          16 WSSC-MR                25.57      25.24        
 17 Mialma, Jonathan          17 NDAC-MR                24.05      25.36        
 18 Britt, Nathan             15 NDAC-MR                25.34      25.45        
 19 McAleer, Ryan M           16 FA-MR                  26.24      26.24        
 20 Browne, Michael R         15 FA-MR                  29.99      26.45        
 21 Rattazzi, J.P. P          17 SSL-MR                 26.55      26.49        
 22 Liu, Alex J               12 NDAC-MR                27.51      27.38        
 23 Cullen, Gray S            15 Silver Streaks-MR      30.11      28.49        
 24 Lang, Timothy A           15 PBAC-MR                29.50      29.00        
 25 Yostpille, William A      15 FA-MR                  35.38      30.61        
 26 Smolar, Andrew            12 WSSC-MR                32.59      30.85        
 27 Rowlands, Mason R         11 WSSC-MR                33.67      32.72        
 28 Mahan, Nicholas C          9 FA-MR                  32.16      34.09        
 29 Marrero, Devin            19 Silver Streaks-MR      35.88      37.89        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   46.99    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
                50.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Marrero, Devin            19 Silver Streaks-MR         NT   X1:25.44        
                  40.59     1:25.44 (44.85)                                        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   46.99    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
                50.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Matthew M          17 NBS-MR                 49.61      52.31        
                  25.00       52.31 (27.31)                                        
  2 Parrinello, Anthony A     15 FA-MR                  52.29      52.70        
                  24.93       52.70 (27.77)                                        
  3 Wadsworth, John D         15 SSL-MR                 51.74      54.06        
                  25.59       54.06 (28.47)                                        
  4 McLoughlin, Ryan          16 NBS-MR                 54.55      54.90        
                  26.20       54.90 (28.70)                                        
  5 Pallatta, E.R. R          16 SSL-MR                 54.64      55.62        
                  26.15       55.62 (29.47)                                        
  6 Karen, Jason C            15 SSL-MR                 56.58      55.70        
                  26.70       55.70 (29.00)                                        
  7 Assad, Thomas A           16 SSL-MR                 57.76      56.79        
                  27.50       56.79 (29.29)                                        
  8 Araujo, Peter             17 SSL-MR                 57.28      57.99        
                  27.59       57.99 (30.40)                                        
  9 Riskin, Johny             16 SSL-MR                 58.35      59.20        
                  28.25       59.20 (30.95)                                        
  9 Gonzalez, Eddie A         17 SSL-MR                 59.98      59.20        
                  29.11       59.20 (30.09)                                        
 11 Simon, Jack R             15 SSL-MR                 59.42    1:00.37        
                  28.51     1:00.37 (31.86)                                        
 12 Rattazzi, J.P. P          17 SSL-MR               1:00.06    1:00.86        
                  28.03     1:00.86 (32.83)                                        
 13 Lang, Timothy A           15 PBAC-MR              1:03.32    1:03.30        
                  30.92     1:03.30 (32.38)                                        
 14 Smolar, Andrew            12 WSSC-MR              1:09.28    1:04.34        
                  30.86     1:04.34 (33.48)                                        
 15 Sanchez, Ryan O           12 VAC-MR                    NT    1:10.11        
                  33.35     1:10.11 (36.76)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:44.54  12/10/2011 Juan Ballon, BBSC -MR                      
                1:49.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack P             15 WSSC-MR              1:51.08    1:53.16        
                  26.00       54.79 (28.79)     1:24.59 (29.80)     1:53.16 (28.57)
  2 Maloney, Michael C        15 FA-MR                1:58.59    1:54.87        
                  26.30       54.94 (28.64)     1:24.98 (30.04)     1:54.87 (29.89)
  3 Peticco, Juan P           15 NBS-MR               1:52.36    1:56.06        
                  26.55       55.77 (29.22)     1:26.46 (30.69)     1:56.06 (29.60)
  4 Johnson, Thomas M         17 NBS-MR               1:48.67    1:56.83        
                  26.68       56.08 (29.40)     1:26.78 (30.70)     1:56.83 (30.05)
  5 Bosse, Matthew M          17 NBS-MR               1:49.86    1:57.07        
                  26.56       56.32 (29.76)     1:26.72 (30.40)     1:57.07 (30.35)
  6 McKeon, Eian              15 PBAC-MR              1:52.03    1:57.23        
                  26.60       56.07 (29.47)     1:27.35 (31.28)     1:57.23 (29.88)
  7 Galante, Joseph M         17 NBS-MR               1:49.94    1:57.25        
                  26.78       57.04 (30.26)     1:27.42 (30.38)     1:57.25 (29.83)
  8 Rawl, Daniel M            16 NDAC-MR              1:58.30    1:57.33        
                  26.96       57.29 (30.33)     1:27.34 (30.05)     1:57.33 (29.99)
  9 Treanor, Shane P          15 NBS-MR               1:56.75    1:58.99        
                  27.31       58.06 (30.75)     1:29.58 (31.52)     1:58.99 (29.41)
 10 McLoughlin, Ryan          16 NBS-MR               1:59.20    1:59.32        
                  27.19       57.72 (30.53)     1:29.02 (31.30)     1:59.32 (30.30)
 11 Johnson, Matthew G        15 NBS-MR               2:06.92    2:00.72        
                  27.37       57.73 (30.36)     1:29.33 (31.60)     2:00.72 (31.39)
 12 Parrinello, Anthony A     15 FA-MR                1:56.36    2:02.08        
                  26.60       56.93 (30.33)     1:29.35 (32.42)     2:02.08 (32.73)
 13 Rodriguez, Frank          16 WSSC-MR              2:01.57    2:02.58        
                  26.89       57.41 (30.52)     1:29.92 (32.51)     2:02.58 (32.66)
 14 Browne, Michael R         15 FA-MR                2:12.99    2:05.31        
                  28.42     1:00.34 (31.92)     1:33.44 (33.10)     2:05.31 (31.87)
 15 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              2:07.60    2:05.98        
                  28.62     1:00.08 (31.46)     1:32.88 (32.80)     2:05.98 (33.10)
 16 Lang, Timothy A           15 PBAC-MR              2:14.88    2:19.70        
                  31.11     1:06.61 (35.50)     1:44.06 (37.45)     2:19.70 (35.64)
 17 Smolar, Andrew            12 WSSC-MR              2:25.44    2:26.62        
                  32.92     1:10.46 (37.54)     1:48.93 (38.47)     2:26.62 (37.69)
 18 Yostpille, William A      15 FA-MR                2:53.43    2:30.20        
                  33.85     1:12.22 (38.37)     1:52.23 (40.01)     2:30.20 (37.97)
 19 Cullen, Gray S            15 Silver Streaks-MR    2:26.11    2:31.31        
                  33.49     1:12.49 (39.00)     1:53.03 (40.54)     2:31.31 (38.28)
 20 Mahan, Nicholas C          9 FA-MR                2:47.42    2:41.22        
                  34.86     1:16.32 (41.46)     1:59.83 (43.51)     2:41.22 (41.39)
 
Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   16:52.21   12/7/2012 Christopher Alpay, RFAC -MR               
                17:49.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peticco, Juan P           15 NBS-MR              18:06.02   17:41.12 METS   
                  28.78     1:00.25 (31.47)     1:32.17 (31.92)     2:04.63 (32.46)
        2:36.85 (32.22)     3:08.61 (31.76)     3:40.80 (32.19)     4:12.95 (32.15)
        4:44.87 (31.92)     5:17.16 (32.29)     5:49.46 (32.30)     6:21.85 (32.39)
        6:53.99 (32.14)     7:26.35 (32.36)     7:58.88 (32.53)     8:30.92 (32.04)
        9:03.57 (32.65)     9:36.25 (32.68)    10:08.54 (32.29)    10:40.98 (32.44)
       11:13.67 (32.69)    11:46.11 (32.44)    12:18.62 (32.51)    12:51.07 (32.45)
       13:23.96 (32.89)    13:56.59 (32.63)    14:29.07 (32.48)    15:01.97 (32.90)
       15:34.31 (32.34)    16:06.71 (32.40)    16:39.00 (32.29)    17:10.91 (31.91)
       17:41.12 (30.21)
  2 Treanor, Shane P          15 NBS-MR              18:38.90   18:17.51        
                  29.66     1:02.84 (33.18)     1:36.37 (33.53)     2:10.37 (34.00)
        2:44.44 (34.07)     3:18.68 (34.24)     3:53.05 (34.37)     4:27.35 (34.30)
        5:02.03 (34.68)     5:35.22 (33.19)     6:08.79 (33.57)     6:42.58 (33.79)
        7:16.24 (33.66)     7:49.84 (33.60)     8:23.73 (33.89)     8:58.34 (34.61)
        9:31.90 (33.56)    10:04.88 (32.98)    10:38.24 (33.36)    11:12.27 (34.03)
       11:45.58 (33.31)    12:18.75 (33.17)    12:52.47 (33.72)    13:25.45 (32.98)
       13:58.09 (32.64)    14:31.17 (33.08)    15:03.76 (32.59)    15:35.69 (31.93)
       16:08.25 (32.56)    16:41.04 (32.79)    17:13.53 (32.49)    17:46.40 (32.87)
       18:17.51 (31.11)
  3 Domanico, Edward Z        14 NBS-MR              19:23.03   18:25.17        
                  29.69     1:01.99 (32.30)     1:34.20 (32.21)     2:07.31 (33.11)
        2:40.14 (32.83)     3:13.40 (33.26)     3:46.73 (33.33)     4:20.51 (33.78)
        4:54.12 (33.61)     5:27.82 (33.70)     6:01.62 (33.80)     6:34.97 (33.35)
        7:09.06 (34.09)     7:42.45 (33.39)     8:16.00 (33.55)     8:49.71 (33.71)
        9:23.67 (33.96)     9:57.05 (33.38)    10:30.85 (33.80)    11:04.73 (33.88)
       11:38.57 (33.84)    12:12.40 (33.83)    12:46.34 (33.94)    13:20.41 (34.07)
       13:54.76 (34.35)    14:28.62 (33.86)    15:02.64 (34.02)    15:36.26 (33.62)
       16:10.97 (34.71)    16:44.87 (33.90)    17:19.29 (34.42)    17:53.00 (33.71)
       18:25.17 (32.17)
  4 Johnson, Thomas M         17 NBS-MR              19:10.76   18:34.43        
                  29.97     1:02.71 (32.74)     1:36.30 (33.59)     2:10.33 (34.03)
        2:44.31 (33.98)     3:18.63 (34.32)     3:53.04 (34.41)     4:27.19 (34.15)
        5:01.26 (34.07)     5:35.53 (34.27)     6:09.89 (34.36)     6:44.02 (34.13)
        7:18.05 (34.03)     7:52.14 (34.09)     8:26.22 (34.08)     9:00.34 (34.12)
        9:34.51 (34.17)    10:08.56 (34.05)    10:42.41 (33.85)    11:16.29 (33.88)
       11:50.35 (34.06)    12:24.67 (34.32)    12:58.79 (34.12)    13:32.77 (33.98)
       14:07.06 (34.29)    14:40.29 (33.23)    15:14.25 (33.96)    15:48.11 (33.86)
       16:21.44 (33.33)    16:55.49 (34.05)    17:29.18 (33.69)    18:02.27 (33.09)
       18:34.43 (32.16)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   53.22    1/6/2002 Nat L Moore, NBS  -MR                        
                56.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Matthew M          17 NBS-MR                 52.88      57.59        
                  27.92       57.59 (29.67)                                        
  2 Wadsworth, John D         15 SSL-MR                 58.51      59.63        
                  28.80       59.63 (30.83)                                        
  3 Maloney, Michael C        15 FA-MR                1:01.63    1:01.09        
                  29.66     1:01.09 (31.43)                                        
  4 Parrinello, Anthony A     15 FA-MR                1:00.00    1:01.28        
                  29.72     1:01.28 (31.56)                                        
  5 Johnson, Matthew G        15 NBS-MR               1:01.34    1:01.40        
                  29.86     1:01.40 (31.54)                                        
  6 McKeon, Eian              15 PBAC-MR                57.12    1:01.56        
                  29.57     1:01.56 (31.99)                                        
  7 Lee, Ryan                 15 PBAC-MR                59.46    1:02.17        
                  29.23     1:02.17 (32.94)                                        
  8 Rawl, Daniel M            16 NDAC-MR              1:01.78    1:02.37        
                  30.46     1:02.37 (31.91)                                        
  9 Dwyer, Jack P             15 WSSC-MR              1:01.03    1:02.65        
                  30.62     1:02.65 (32.03)                                        
 10 Thompson, Padraic D       17 PBAC-MR                59.44    1:03.26        
                  30.87     1:03.26 (32.39)                                        
 11 Rodriguez, Frank          16 WSSC-MR              1:01.37    1:03.48        
                  30.35     1:03.48 (33.13)                                        
 12 Galante, Joseph M         17 NBS-MR                 59.92    1:03.49        
                  31.53     1:03.49 (31.96)                                        
 13 Peticco, Juan P           15 NBS-MR               1:04.10    1:04.05        
                  31.91     1:04.05 (32.14)                                        
 14 Treanor, Shane P          15 NBS-MR               1:00.52    1:04.17        
                  30.75     1:04.17 (33.42)                                        
 15 Cavotti, Parker           17 NDAC-MR              1:03.59    1:05.36        
                  31.39     1:05.36 (33.97)                                        
 16 Britt, Nathan             15 NDAC-MR              1:07.70    1:05.67        
                  31.24     1:05.67 (34.43)                                        
 17 Mialma, Jonathan          17 NDAC-MR              1:03.96    1:05.94        
                  31.04     1:05.94 (34.90)                                        
 18 Browne, Michael R         15 FA-MR                1:09.99    1:07.52        
                  33.29     1:07.52 (34.23)                                        
 19 McAleer, Ryan M           16 FA-MR                1:12.48    1:08.07        
                  32.90     1:08.07 (35.17)                                        
 20 Johnson, Thomas M         17 NBS-MR               1:05.47    1:10.48        
                  34.51     1:10.48 (35.97)                                        
 21 Lang, Timothy A           15 PBAC-MR              1:10.58    1:13.86        
                  36.08     1:13.86 (37.78)                                        
 22 Yostpille, William A      15 FA-MR                1:18.70    1:15.57        
                  37.06     1:15.57 (38.51)                                        
 23 Cullen, Gray S            15 Silver Streaks-MR    1:25.11    1:18.44        
                  38.14     1:18.44 (40.30)                                        
 24 Rowlands, Mason R         11 WSSC-MR              1:30.70    1:24.71        
                  40.34     1:24.71 (44.37)                                        
 25 Smolar, Andrew            12 WSSC-MR              1:31.78    1:28.55        
                  44.07     1:28.55 (44.48)                                        
 26 Mahan, Nicholas C          9 FA-MR                1:36.16    1:29.27        
                  42.39     1:29.27 (46.88)                                        
 -- Marrero, Devin            19 Silver Streaks-MR    1:38.58     X45.83 METS   
                  46.00           45.83 ( )                                        
 -- Rattazzi, J.P. P          17 SSL-MR               1:11.65         DQ        
      Did not finish on back
                  32.71          DQ (36.23)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:53.81    1/5/2002 Nat L Moore, NBS  -MR                      
                2:03.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Matthew M          17 NBS-MR               1:54.31    2:04.91        
                  29.16     1:00.33 (31.17)     1:32.99 (32.66)     2:04.91 (31.92)
  2 Parrinello, Anthony A     15 FA-MR                2:10.67    2:11.50        
                  31.27     1:04.30 (33.03)     1:38.23 (33.93)     2:11.50 (33.27)
  3 Pallatta, E.R. R          16 SSL-MR               2:09.91    2:15.97        
                  31.33     1:05.04 (33.71)     1:40.05 (35.01)     2:15.97 (35.92)
  4 Assad, Thomas A           16 SSL-MR               2:22.76    2:17.31        
                  32.91     1:07.59 (34.68)     1:42.62 (35.03)     2:17.31 (34.69)
  5 Wadsworth, John D         15 SSL-MR               2:17.60    2:18.98        
                  32.22     1:07.93 (35.71)     1:44.53 (36.60)     2:18.98 (34.45)
  6 Karen, Jason C            15 SSL-MR               2:20.49    2:20.25        
                  33.88     1:08.52 (34.64)     1:44.46 (35.94)     2:20.25 (35.79)
  7 Riskin, Johny             16 SSL-MR               2:22.76    2:24.26        
                  34.40     1:10.34 (35.94)     1:47.58 (37.24)     2:24.26 (36.68)
  8 Gonzalez, Eddie A         17 SSL-MR               2:38.76    2:28.21        
                                                    2:28.21 ( )         2:28.21 ( )
  9 Cicalese, Vincent J       15 SSL-MR               2:36.62    2:30.98        
                  36.16     1:14.17 (38.01)     1:53.10 (38.93)     2:30.98 (37.88)
 10 Simon, Jack R             15 SSL-MR               2:43.52    2:35.67        
                  36.77     1:15.59 (38.82)     1:55.64 (40.05)     2:35.67 (40.03)
 11 Rattazzi, J.P. P          17 SSL-MR               2:30.61    2:35.76        
                  35.80     1:14.86 (39.06)     1:56.02 (41.16)     2:35.76 (39.74)
 12 Smolar, Andrew            12 WSSC-MR                   NT    2:59.32        
                  42.10     1:27.89 (45.79)     2:15.29 (47.40)     2:59.32 (44.03)
 
Boys 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
 -- Marrero, Devin            19 Silver Streaks-MR         NT     X56.42        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   59.76    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
              1:04.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLoughlin, Ryan          16 NBS-MR               1:08.14    1:06.72        
                  31.54     1:06.72 (35.18)                                        
  2 Wadsworth, John D         15 SSL-MR               1:03.40    1:06.96        
                  31.14     1:06.96 (35.82)                                        
  3 Karen, Jason C            15 SSL-MR               1:06.95    1:08.08        
                  32.44     1:08.08 (35.64)                                        
  4 Parrinello, Anthony A     15 FA-MR                1:08.57    1:10.34        
                  33.72     1:10.34 (36.62)                                        
  5 Simon, Jack R             15 SSL-MR               1:10.32    1:10.46        
                  33.02     1:10.46 (37.44)                                        
  6 Pallatta, E.R. R          16 SSL-MR               1:11.21    1:11.22        
                  33.56     1:11.22 (37.66)                                        
  7 Bosse, Matthew M          17 NBS-MR               1:14.61    1:12.15        
                  33.86     1:12.15 (38.29)                                        
  8 Assad, Thomas A           16 SSL-MR               1:18.80    1:14.98        
                  35.60     1:14.98 (39.38)                                        
  9 Araujo, Peter             17 SSL-MR               1:17.58    1:17.56        
                  36.47     1:17.56 (41.09)                                        
 10 Rattazzi, J.P. P          17 SSL-MR               1:19.61    1:20.02        
                  37.93     1:20.02 (42.09)                                        
 11 Lang, Timothy A           15 PBAC-MR              1:24.05    1:22.72        
                  39.54     1:22.72 (43.18)                                        
 12 Cicalese, Vincent J       15 SSL-MR               1:31.26    1:23.51        
                  39.63     1:23.51 (43.88)                                        
 13 Sanchez, Ryan O           12 VAC-MR                    NT    1:24.20        
                  38.73     1:24.20 (45.47)                                        
 14 Smolar, Andrew            12 WSSC-MR              1:40.45    1:37.48        
                  45.09     1:37.48 (52.39)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:10.04    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                      
                2:22.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Britt, Nathan             15 NDAC-MR              2:26.18    2:24.24        
                  33.04     1:09.57 (36.53)     1:46.82 (37.25)     2:24.24 (37.42)
  2 Treanor, Shane P          15 NBS-MR               2:21.87    2:27.51        
                  33.06     1:11.10 (38.04)     1:49.89 (38.79)     2:27.51 (37.62)
  3 Johnson, Thomas M         17 NBS-MR               2:14.88    2:30.03        
                  33.96     1:12.02 (38.06)     1:52.15 (40.13)     2:30.03 (37.88)
  4 Wadsworth, John D         15 SSL-MR               2:24.04    2:30.06        
                  33.44     1:10.92 (37.48)     1:50.53 (39.61)     2:30.06 (39.53)
  5 McLoughlin, Ryan          16 NBS-MR               2:30.66    2:30.86        
                  33.91     1:12.61 (38.70)     1:52.62 (40.01)     2:30.86 (38.24)
  6 Thompson, Padraic D       17 PBAC-MR              2:25.45    2:32.20        
                  31.91     1:09.57 (37.66)     1:49.50 (39.93)     2:32.20 (42.70)
  7 Dwyer, Jack P             15 WSSC-MR              2:31.71    2:37.38        
                  36.25     1:17.12 (40.87)     1:58.29 (41.17)     2:37.38 (39.09)
  8 Liu, Alex J               12 NDAC-MR              2:42.20    2:39.49        
                  37.02     1:17.61 (40.59)     1:58.89 (41.28)     2:39.49 (40.60)
 -- Rowlands, Mason R         11 WSSC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  50.08     1:47.16 (57.08)     2:43.61 (56.45)          DQ (56.20)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   52.34    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
                55.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borkowski, Jake D         17 PBAC-MR                57.56      56.29        
                  26.45       56.29 (29.84)                                        
  2 Dwyer, Jack P             15 WSSC-MR                56.55      59.37        
                  27.93       59.37 (31.44)                                        
  3 Bosse, Matthew M          17 NBS-MR                 55.81      59.81        
                  27.93       59.81 (31.88)                                        
  4 Galante, Joseph M         17 NBS-MR                 59.03      59.92        
                  27.44       59.92 (32.48)                                        
  5 Maloney, Michael C        15 FA-MR                1:01.68    1:01.01        
                  27.78     1:01.01 (33.23)                                        
  6 Rawl, Daniel M            16 NDAC-MR                58.43    1:02.09        
                  28.10     1:02.09 (33.99)                                        
  7 Mialma, Jonathan          17 NDAC-MR                59.28    1:02.43        
                  28.12     1:02.43 (34.31)                                        
  8 Johnson, Matthew G        15 NBS-MR               1:07.85    1:03.05        
                  28.56     1:03.05 (34.49)                                        
  9 McLoughlin, Ryan          16 NBS-MR               1:03.30    1:04.58        
                  29.56     1:04.58 (35.02)                                        
 10 Peticco, Juan P           15 NBS-MR               1:04.62    1:04.68        
                  30.44     1:04.68 (34.24)                                        
 11 Parrinello, Anthony A     15 FA-MR                1:01.89    1:05.32        
                  28.92     1:05.32 (36.40)                                        
 12 Cavotti, Parker           17 NDAC-MR              1:05.81    1:07.88        
                  28.75     1:07.88 (39.13)                                        
 13 McAleer, Ryan M           16 FA-MR                1:09.14    1:08.15        
                  30.09     1:08.15 (38.06)                                        
 14 Rattazzi, J.P. P          17 SSL-MR               1:09.51    1:08.39        
                  31.13     1:08.39 (37.26)                                        
 15 Cullen, Gray S            15 Silver Streaks-MR    1:21.11    1:14.34        
                  34.16     1:14.34 (40.18)                                        
 16 Yostpille, William A      15 FA-MR                1:39.28    1:23.08        
                  37.69     1:23.08 (45.39)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   1:54.85    1/1/1990 ERIK MARCHITELL                            
                2:05.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Matthew M          17 NBS-MR                    NT    2:12.69        
                  28.97     1:02.48 (33.51)     1:38.02 (35.54)     2:12.69 (34.67)
  2 McLoughlin, Ryan          16 NBS-MR               2:25.03    2:24.49        
                  31.22     1:08.89 (37.67)     1:47.72 (38.83)     2:24.49 (36.77)
  3 Gonzalez, Eddie A         17 SSL-MR               2:22.01    2:25.77        
                  31.06     1:07.08 (36.02)     1:46.00 (38.92)     2:25.77 (39.77)
  4 Araujo, Peter             17 SSL-MR               2:18.83    2:27.08        
                  30.43     1:08.08 (37.65)     1:47.64 (39.56)     2:27.08 (39.44)
  5 Cicalese, Vincent J       15 SSL-MR               2:39.53    2:34.87        
                  33.41     1:12.44 (39.03)     1:53.60 (41.16)     2:34.87 (41.27)
  6 Riskin, Johny             16 SSL-MR               2:40.64    2:45.89        
                  33.06     1:12.82 (39.76)     1:57.32 (44.50)     2:45.89 (48.57)
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   3:16.73    1/1/1989 WPSC                                       
                3:35.99  METS
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'                    3:30.00    3:26.77 METS   
     1) Lee, Ryan 15                    2) McKeon, Eian 15                
     3) Borkowski, Jake D 17            4) Thompson, Padraic D 17         
                  24.59       52.14 (52.14)     1:16.40 (24.26)     1:43.99 (51.85)
        2:08.16 (24.17)     2:34.75 (50.76)     2:59.37 (24.62)     3:26.77 (52.02)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                           3:23.60    3:29.43 METS   
     1) Galante, Joseph M 17            2) Johnson, Thomas M 17           
     3) Bryant, Joshua M 14             4) Bosse, Matthew M 17            
                  25.01       52.69 (52.69)     1:17.80 (25.11)     1:45.82 (53.13)
        2:10.27 (24.45)     2:37.68 (51.86)     3:01.87 (24.19)     3:29.43 (51.75)
  3 Newburgh Sharks-MR  'B'                           3:38.37    3:36.78        
     1) Treanor, Shane P 15             2) McLoughlin, Ryan 16            
     3) Domanico, Edward Z 14           4) Peticco, Juan P 15             
                  25.62       53.79 (53.79)     1:19.72 (25.93)     1:49.02 (55.23)
        2:14.79 (25.77)     2:44.04 (55.02)     3:09.46 (25.42)     3:36.78 (52.74)
  4 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      3:43.02    3:57.29        
     1) Maloney, Michael C 15           2) Geddes, Sean A 14              
     3) McAleer, Ryan M 16              4) Parrinello, Anthony A 15       
                  26.53       57.34 (57.34)     1:25.32 (27.98)   1:58.41 (1:01.07)
        2:27.13 (28.72)   3:00.48 (1:02.07)     3:26.23 (25.75)     3:57.29 (56.81)