Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/11/2014 01:09 PM
               2014 MR HAA Feb IMX Meet - 1/31/2014 to 2/2/2014                
                              Sanction #: 140110                               
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              19.29      18.70         20  
  2 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    20.09      19.12         17  
  3 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              19.20      19.36         16  
  4 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              21.21      19.42         15  
  5 Griffin, Amelia      6 HAA-MR                 25.53      20.11         14  
  6 Raber, Julia         7 FA-MR                  24.64      20.77         13  
  7 Tenebro, Alyson P    7 Lindy-MR               23.66      21.00         12  
  8 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    19.74      21.15         11  
  9 Becker, Bailey       7 WISC-MR                31.11      21.58          9  
 10 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               23.19      21.64          7  
 11 Davies, Brooke       7 Sachem-MR              23.73      21.76          6  
 12 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    21.10      21.94          5  
 13 Golden, Alyssa       7 Sachem-MR              22.94      22.94          4  
 14 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    22.72      23.33          3  
 15 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    23.61      23.72          2  
 16 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              23.50      24.15          1  
 17 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    25.38      24.23        
 18 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 24.72      24.72        
 19 Montes, Gianna       7 Sachem-MR              28.59      25.49        
 20 Hayes, Kayla         7 WISC-MR                32.00      29.62        
 21 Carey, Dylan         7 WISC-MR                28.88      30.23        
 22 Odriscoll, Kylie     6 WISC-MR                38.88      31.62        
 23 Washington, Ryan     4 Lindy-MR               52.84      57.52        
 -- Schroeder, Mary      6 HAA-MR                 41.37         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                36.41      20.68         20  
  2 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR                23.49      21.66         17  
  3 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              21.25      21.90         16  
  4 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              23.64      23.05         15  
  5 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    22.82      23.39         14  
  6 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    22.83      24.00         13  
  7 Davies, Brooke       7 Sachem-MR              24.92      24.13         12  
  8 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              25.65      24.77         11  
  9 Tenebro, Alyson P    7 Lindy-MR               24.95      25.15          9  
 10 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    26.28      25.18          7  
 11 Golden, Alyssa       7 Sachem-MR              28.37      25.73          6  
 12 Raber, Julia         7 FA-MR                  30.75      26.13          5  
 13 Becker, Bailey       7 WISC-MR                36.33      26.35          4  
 14 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 27.61      26.62          3  
 15 Griffin, Amelia      6 HAA-MR                 29.51      26.97          2  
 16 Odriscoll, Kylie     6 WISC-MR                39.99      27.14          1  
 17 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    29.09      27.91        
 18 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    27.72      28.06        
 19 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    28.66      28.29        
 20 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              28.76      28.49        
 21 Montes, Gianna       7 Sachem-MR              31.96      28.67        
 22 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               26.13      29.20        
 23 Carey, Dylan         7 WISC-MR                30.99      31.13        
 24 Hayes, Kayla         7 WISC-MR                33.88      38.87        
 -- Schroeder, Mary      6 HAA-MR                 42.52         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              24.95      26.17         20  
  2 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                36.41      27.13         17  
  3 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              28.59      28.30         16  
  4 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 29.18      28.90         15  
  5 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    28.37      29.01         14  
  6 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    28.78      29.42         13  
  7 Becker, Bailey       7 WISC-MR                37.66      30.84         12  
  8 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    30.78      30.88         11  
  9 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              36.51      32.00          9  
 10 Griffin, Amelia      6 HAA-MR                 47.23      32.44          7  
 11 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    32.26      32.86          6  
 12 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR               32.28      32.91          5  
 13 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    35.00      33.52          4  
 14 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              35.92      36.13          3  
 15 Davies, Brooke       7 Sachem-MR              39.28      37.42          2  
 -- Tenebro, Alyson P    7 Lindy-MR               27.76         DQ        
 -- Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    29.52         DQ        
 -- Odriscoll, Kylie     6 WISC-MR                45.55         DQ        
 -- Carey, Dylan         7 WISC-MR                33.88         DQ        
 -- Hayes, Kayla         7 WISC-MR                34.77         DQ        
 -- Schroeder, Mary      6 HAA-MR                    NT         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR                29.99      19.46         20  
  2 Lee, Makayla         7 Sachem-MR              23.01      23.29         17  
  3 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    21.26      23.69         16  
  4 Griffin, Amelia      6 HAA-MR                 39.51      25.47         15  
  5 Lee, Morgan          7 Sachem-MR              27.22      25.81         14  
  6 Becker, Bailey       7 WISC-MR                36.55      26.41         13  
  7 Paroly, Sarah        7 Sachem-MR              33.40      26.56         12  
  8 Gelfand, Veronica    7 Express Swimming-MR    27.39      27.24         11  
  9 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    25.48      28.31          9  
 10 Sansiviero, Kaitly   7 Express Swimming-MR    28.66      29.31          7  
 11 Zeman, Talia S       7 Lindy-MR                  NT      29.67          6  
 12 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    39.70      32.23          5  
 13 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    29.54      34.00          4  
 14 Llerena, Xiomara R   5 Sachem-MR              31.08      35.12          3  
 15 Dominger, Madison    7 HAA-MR                 31.88      35.58          2  
 -- Tenebro, Alyson P    7 Lindy-MR               28.61         DQ        
 -- Davies, Brooke       7 Sachem-MR              35.00         DQ        
 -- Carey, Dylan         7 WISC-MR                34.99         DQ        
 -- Montes, Gianna       7 Sachem-MR              40.00         DQ        
 -- Hayes, Kayla         7 WISC-MR                34.77         DQ        
 -- Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                35.41         DQ        
 -- Odriscoll, Kylie     6 WISC-MR                53.77         DQ        
 -- Schroeder, Mary      6 HAA-MR                    NT         NS        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    16.55      15.80         20  
  2 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 17.40      16.03         17  
  3 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                16.78      16.10         16  
  4 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                17.27      16.34         15  
  5 Breen, Margaret I    8 EHY-MR                 17.17      16.98         14  
  6 Brabant, Alyssa      8 EHY-MR                 16.63      17.25         13  
  7 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 16.34      17.27         12  
  8 Davi, Sarah          8 WISC-MR                17.74      18.23         11  
  9 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 19.71      18.25          9  
 10 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 18.52      18.91          7  
 11 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                24.41      19.24          6  
 12 Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR                  NT      19.49          5  
 13 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    21.57      19.90          4  
 14 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              23.25      20.05          3  
 15 Dobles, Daya         8 Lindy-MR               19.64      20.32          2  
 16 Stapleton, Brooke    8 FA-MR                  19.71      20.90          1  
 17 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                22.41      20.91        
 18 Cepeda, Mariah F     8 FA-MR                  23.31      21.32        
 19 Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR                28.41      21.83        
 20 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    21.36      22.24        
 21 Lawrence, Paige F    8 Express Swimming-MR    22.25      22.64        
 22 Albro, Madison       8 Sachem-MR              25.19      23.19        
 23 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              21.62      23.72        
 24 Iannone, Anna Joy    8 WISC-MR                24.80      24.49        
 25 Demirci, Morgan      8 HAA-MR                    NT      25.18        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    21.60      19.07         20  
  2 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                19.10      19.28         17  
  3 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 20.37      19.37         16  
  4 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                20.09      19.60         15  
  5 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                22.41      19.73         14  
  6 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 21.42      20.84         13  
  7 Stapleton, Brooke    8 FA-MR                  22.25      20.85         12  
  8 Davi, Sarah          8 WISC-MR                21.85      21.39         11  
  9 Breen, Margaret I    8 EHY-MR                 20.85      22.10          9  
 10 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR                32.41      22.48          7  
 11 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 21.60      23.03          6  
 12 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 22.87      23.39          5  
 13 Brabant, Alyssa      8 EHY-MR                 22.40      23.45          4  
 14 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                24.31      23.89          3  
 15 Iannone, Anna Joy    8 WISC-MR                25.37      23.96          2  
 16 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                26.41      24.14          0.5
 16 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    22.69      24.14          0.5
 18 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              24.96      24.21        
 19 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    25.03      24.70        
 20 Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR                32.41      25.20        
 21 Dobles, Daya         8 Lindy-MR               25.90      26.06        
 22 Albro, Madison       8 Sachem-MR              27.73      26.56        
 23 Lawrence, Paige F    8 Express Swimming-MR    26.07      27.10        
 24 Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR                  NT      27.54        
 25 Cepeda, Mariah F     8 FA-MR                  31.47      27.76        
 26 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              25.22      28.44        
 27 Demirci, Morgan      8 HAA-MR                    NT      30.66        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    23.46      21.32         20  
  2 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                22.36      22.66         17  
  3 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 26.81      22.81         16  
  4 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    24.78      22.88         15  
  5 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                23.41      24.00         14  
  6 Breen, Margaret I    8 EHY-MR                 21.83      24.02         13  
  7 Davi, Sarah          8 WISC-MR                23.94      25.03         12  
  8 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                26.27      25.48         11  
  9 Dobles, Daya         8 Lindy-MR               25.95      25.58          9  
 10 Brabant, Alyssa      8 EHY-MR                 24.95      26.06          7  
 11 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 28.11      28.90          6  
 12 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                28.41      29.10          5  
 13 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR                34.41      29.56          4  
 14 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                26.31      30.08          3  
 15 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              29.65      30.73          2  
 16 Demirci, Morgan      8 HAA-MR                    NT      30.83          1  
 17 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 28.01      31.02        
 18 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              31.96      31.65        
 19 Albro, Madison       8 Sachem-MR              36.41      32.21        
 20 Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR                  NT      43.59        
 -- Lawrence, Paige F    8 Express Swimming-MR    33.32         DQ        
 -- Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    27.01         DQ        
 -- Iannone, Anna Joy    8 WISC-MR                33.36         DQ        
 -- Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 27.50         DQ        
 -- Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR                29.41         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 19.64      17.52         18.5
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    18.53      17.52         18.5
  3 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                25.41      18.61         16  
  4 Pette, Alexandra     8 HAA-MR                 18.81      18.96         15  
  5 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                18.50      19.01         14  
  6 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR                21.06      19.09         13  
  7 Davi, Sarah          8 WISC-MR                21.18      21.29         12  
  8 Stapleton, Brooke    8 FA-MR                  26.99      23.71         11  
  9 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    25.21      24.33          9  
 10 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                28.31      24.45          7  
 11 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                28.41      24.77          6  
 12 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR                32.41      25.05          5  
 13 Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 26.06      26.50          4  
 14 Karkota, Ally        8 Sachem-MR              26.81      27.27          3  
 15 Cepeda, Mariah F     8 FA-MR                  30.50      27.80          2  
 16 Fehrenbach, Samant   8 HAA-MR                 24.17      28.19          1  
 17 Dobles, Daya         8 Lindy-MR               29.61      28.75        
 18 Davis, Ava R         8 Sachem-MR              33.46      29.24        
 19 Lawrence, Paige F    8 Express Swimming-MR    26.69      30.01        
 20 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    28.78      33.39        
 21 Demirci, Morgan      8 HAA-MR                    NT      37.31        
 -- Einsetler, Morgan    8 Lindy-MR                  NT         DQ        
 -- Iannone, Anna Joy    8 WISC-MR                33.99         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badilla, Catalina   10 EHY-MR                 29.88      29.36         20  
  2 Bailey Williams, K  10 EHY-MR                 34.04      32.67         17  
  3 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR                33.33      32.82         16  
  4 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR                32.50      32.85         15  
  5 Brown, Caroline     10 EHY-MR                 33.30      32.86         14  
  6 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              33.75      33.53         13  
  7 Stroub, Mia R       10 WISC-MR                34.33      33.89         12  
  8 Nakken, Lena        10 WISC-MR                34.32      34.14         11  
  9 Commike, Samantha   10 FA-MR                  36.36      34.85          9  
 10 Kazlauskas, Saige   10 HAA-MR                 36.33      34.88          7  
 11 Ingrassia, Daniell   9 HAA-MR                 37.13      35.08          6  
 12 Maio, Kate          10 BBSC-MR                37.77      35.84          5  
 13 Renda, Tara L       10 BBSC-MR                34.85      35.98          4  
 14 Skala, Sarah M      10 WISC-MR                35.42      36.32          3  
 15 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    35.20      36.41          2  
 16 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    38.69      36.49          1  
 17 Catalano, Farrah     9 BBSC-MR                35.67      36.76        
 18 Devoti, Julia T     10 WISC-MR                39.84      36.84        
 19 Ramos, Olivia R     10 FA-MR                  38.60      36.87        
 20 O'Connell, Kaitlyn   9 BBSC-MR                36.15      37.07        
 21 Dyner, Emily C       9 EHY-MR                 35.82      37.24        
 22 Haberman, Ruby M    10 WISC-MR                36.49      37.66        
 23 Guichay, Jaqueline  10 EHY-MR                 36.87      38.12        
 24 Breen, Eliza G      10 EHY-MR                 37.70      38.28        
 25 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR                 39.17      38.36        
 26 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR                 37.26      38.38        
 27 Triglia, Jacueline  10 WISC-MR                41.40      38.65        
 28 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR                36.70      38.78        
 29 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    38.46      39.41        
 30 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                39.02      39.73        
 31 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                40.54      40.12        
 32 Newmark, Ella M      9 Express Swimming-MR    39.16      40.32        
 33 Giordano, Jessica    9 FA-MR                  44.62      40.53        
 34 Claps, Abigail R     9 HAA-MR                 43.92      40.69        
 35 Roberts, Salena      9 WISC-MR                42.69      40.99        
 36 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR                 42.35      41.04        
 36 Bushman, Brylinn     9 EHY-MR                 39.70      41.04        
 38 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR                38.67      41.25        
 39 Raber, Isabella M   10 FA-MR                  40.28      41.29        
 40 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                43.68      42.11        
 41 Kegel, Gianna        9 FA-MR                  44.85      42.22        
 42 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR    45.80      43.17        
 43 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                39.01      43.73        
 44 Blaszczynski, Oliv   9 WISC-MR                39.66      44.04        
 45 Williamson, Jaila    9 FA-MR                  46.04      44.49        
 46 Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR    46.74      45.10        
 47 Barnard, Victoria    9 Express Swimming-MR    59.64      45.98        
 48 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR                49.58      47.78        
 49 Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR                46.93      49.66        
 50 Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR    50.49      50.47        
 51 Rao, Shivani        10 HAA-MR                 47.80      50.59        
 52 Sodhi, Malika        9 FA-MR                  55.27      50.65        
 53 Pillitteri, Gianna  10 WISC-MR                53.22      51.41        
 54 Raber, Julia         7 FA-MR                  51.81      52.82        
 55 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR    51.98      53.12        
 56 Wolffer, Christen   10 Sachem-MR            1:02.33      53.77        
 -- Celli, Leah N        8 HAA-MR                 34.71         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badilla, Catalina   10 EHY-MR               2:20.00    2:19.27         20  
                  31.66     1:06.56 (34.90)     1:43.27 (36.71)     2:19.27 (36.00)
  2 Bailey Williams, K  10 EHY-MR               2:40.00    2:35.47         17  
                  35.76     1:15.35 (39.59)     1:56.28 (40.93)     2:35.47 (39.19)
  3 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              2:39.31    2:41.60         16  
                  16.48       34.92 (18.44)     1:16.13 (41.21)   2:41.60 (1:25.47)
  4 Nakken, Lena        10 WISC-MR              2:47.83    2:41.67         15  
                  36.74     1:18.52 (41.78)     2:01.70 (43.18)     2:41.67 (39.97)
  5 Stroub, Mia R       10 WISC-MR              2:42.70    2:43.65         14  
                  36.37     1:17.02 (40.65)     2:01.60 (44.58)     2:43.65 (42.05)
  6 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              2:52.41    2:47.92         13  
                  37.66     1:20.41 (42.75)     2:04.86 (44.45)     2:47.92 (43.06)
  7 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            2:52.60    2:52.01         12  
                  36.01     1:21.67 (45.66)     2:07.37 (45.70)     2:52.01 (44.64)
  8 Celli, Leah N        8 HAA-MR               2:50.00    2:54.06         11  
                  35.96     1:21.77 (45.81)     2:10.14 (48.37)     2:54.06 (43.92)
  9 Skala, Sarah M      10 WISC-MR              2:49.99    2:54.67          9  
                  37.88     1:24.53 (46.65)     2:11.77 (47.24)     2:54.67 (42.90)
 10 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR               3:00.62    2:58.26          7  
                  34.91     1:15.07 (40.16)     2:08.57 (53.50)     2:58.26 (49.69)
 11 Zhu, Melody          9 HAA-MR               3:30.26    3:00.16          6  
                  41.35     1:26.86 (45.51)     2:14.68 (47.82)     3:00.16 (45.48)
 12 Dyner, Emily C       9 EHY-MR               2:45.00    3:03.20          5  
                  41.06     1:28.71 (47.65)     2:17.38 (48.67)     3:03.20 (45.82)
 13 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR  3:09.96    3:03.77          4  
                  36.62     1:22.79 (46.17)     2:13.31 (50.52)     3:03.77 (50.46)
 14 Kazlauskas, Saige   10 HAA-MR               3:00.00    3:04.08          3  
                  39.64     1:26.43 (46.79)   3:04.08 (1:37.65)                    
 15 O'Brien, Kate        8 WISC-MR              2:49.99    3:04.20          2  
                  42.00     1:31.05 (49.05)     2:19.61 (48.56)     3:04.20 (44.59)
 16 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  3:02.23    3:04.78          1  
                  39.81     1:27.08 (47.27)     2:18.35 (51.27)     3:04.78 (46.43)
 17 Raber, Isabella M   10 FA-MR                3:45.99    3:06.52        
                                1:29.99 ( )   3:06.52 (1:36.53)                    
 18 Mroczka, Kiera C     8 WISC-MR              3:14.44    3:06.53        
 19 Bushman, Brylinn     9 EHY-MR               2:55.22    3:07.57        
                  42.37     1:32.23 (49.86)     2:19.91 (47.68)     3:07.57 (47.66)
 20 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              3:13.43    3:09.82        
 21 Pette, Alexandra     8 HAA-MR               3:00.00    3:11.03        
                  40.59     1:28.64 (48.05)     2:22.35 (53.71)     3:11.03 (48.68)
 22 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR               3:34.50    3:12.83        
                  43.25     1:33.77 (50.52)     2:24.44 (50.67)     3:12.83 (48.39)
 23 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR               3:30.00    3:12.95        
                  41.14     1:31.31 (50.17)     2:26.78 (55.47)     3:12.95 (46.17)
 24 Figueroa, Logan      9 WISC-MR              3:33.17    3:13.68        
                  42.18     1:30.00 (47.82)     2:23.75 (53.75)     3:13.68 (49.93)
 25 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR              3:38.02    3:14.39        
                  43.30     1:33.44 (50.14)     2:25.13 (51.69)     3:14.39 (49.26)
 26 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR              3:11.11    3:17.11        
 27 Castano, Tara M      8 BBSC-MR              3:20.12    3:18.47        
                  42.21     1:32.94 (50.73)     2:26.75 (53.81)     3:18.47 (51.72)
 28 Scanlon, Teagan      9 WISC-MR              3:14.44    3:20.12        
 29 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR               3:15.00    3:22.03        
 30 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              3:15.97    3:26.31        
 31 Davi, Sarah          8 WISC-MR              3:29.78    3:33.82        
                  44.76     1:41.02 (56.26)     2:39.85 (58.83)     3:33.82 (53.97)
 32 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              3:45.41    3:36.71        
                  48.50     1:44.40 (55.90)     2:43.03 (58.63)     3:36.71 (53.68)
 33 Claps, Abigail R     9 HAA-MR               3:30.00    3:43.51        
                  46.20     1:45.09 (58.89)   2:46.99 (1:01.90)     3:43.51 (56.52)
 34 Rao, Shivani        10 HAA-MR               3:00.00    3:47.43        
                  53.60     1:49.19 (55.59)   3:47.43 (1:58.24)                    
 35 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  4:11.55    4:31.36        
                1:01.69   2:13.01 (1:11.32)   3:24.55 (1:11.54)   4:31.36 (1:06.81)
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badilla, Catalina   10 EHY-MR               1:14.76    1:15.27         20  
                  37.47     1:15.27 (37.80)                                        
  2 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              1:24.64    1:21.57         17  
                  38.69     1:21.57 (42.88)                                        
  3 Brown, Caroline     10 EHY-MR               1:19.91    1:21.65         16  
                  39.08     1:21.65 (42.57)                                        
  4 Stroub, Mia R       10 WISC-MR              1:23.31    1:22.21         15  
                  39.76     1:22.21 (42.45)                                        
  5 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            1:24.99    1:22.37         14  
                  39.09     1:22.37 (43.28)                                        
  6 Bailey Williams, K  10 EHY-MR               1:28.18    1:24.16         13  
  7 Skala, Sarah M      10 WISC-MR              1:25.57    1:27.17         12  
  8 O'Brien, Kate        8 WISC-MR              1:28.88    1:27.51         11  
                  42.94     1:27.51 (44.57)                                        
  9 Nakken, Lena        10 WISC-MR              1:29.95    1:28.54          9  
                  43.01     1:28.54 (45.53)                                        
 10 Celli, Leah N        8 HAA-MR               1:29.85    1:29.88          7  
                  43.42     1:29.88 (46.46)                                        
 11 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR               1:31.65    1:30.29          6  
                  43.31     1:30.29 (46.98)                                        
 12 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  1:32.62    1:31.85          5  
                  43.96     1:31.85 (47.89)                                        
 13 Dyner, Emily C       9 EHY-MR               1:45.00    1:33.19          4  
                  46.62     1:33.19 (46.57)                                        
 14 Kazlauskas, Saige   10 HAA-MR               1:35.29    1:33.73          3  
                  45.20     1:33.73 (48.53)                                        
 15 O'Connell, Kaitlyn   9 BBSC-MR              1:35.31    1:33.91          2  
                  46.55     1:33.91 (47.36)                                        
 16 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR             1:36.99    1:34.41          1  
 17 Figueroa, Logan      9 WISC-MR              1:38.99    1:34.81        
                  45.11     1:34.81 (49.70)                                        
 18 Devoti, Julia T     10 WISC-MR              1:45.28    1:35.38        
                  44.83     1:35.38 (50.55)                                        
 19 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR  1:37.12    1:35.77        
                  47.08     1:35.77 (48.69)                                        
 20 Catalano, Farrah     9 BBSC-MR              1:37.77    1:36.95        
                  45.21     1:36.95 (51.74)                                        
 21 Renda, Tara L       10 BBSC-MR              1:36.77    1:37.13        
                  47.12     1:37.13 (50.01)                                        
 22 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              2:00.89    1:37.39        
 23 Guichay, Jaqueline  10 EHY-MR               1:55.00    1:37.98        
                  47.39     1:37.98 (50.59)                                        
 24 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR              1:29.59    1:38.60        
                  46.82     1:38.60 (51.78)                                        
 25 Thomas, Asha J       9 Sachem-MR            1:50.00    1:39.38        
                  47.28     1:39.38 (52.10)                                        
 26 Breen, Margaret I    8 EHY-MR               1:50.00    1:40.18        
                  48.82     1:40.18 (51.36)                                        
 27 Breen, Eliza G      10 EHY-MR               1:45.00    1:40.49        
                  48.50     1:40.49 (51.99)                                        
 28 Davi, Sarah          8 WISC-MR              1:49.99    1:41.17        
                  49.40     1:41.17 (51.77)                                        
 29 Pette, Alexandra     8 HAA-MR               1:30.00    1:41.37        
 30 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR               1:35.00    1:41.87        
                  49.69     1:41.87 (52.18)                                        
 31 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  1:35.66    1:41.99        
                  49.10     1:41.99 (52.89)                                        
 32 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR               1:39.31    1:42.15        
                  49.64     1:42.15 (52.51)                                        
 33 Scanlon, Teagan      9 WISC-MR              1:40.88    1:42.18        
                  49.51     1:42.18 (52.67)                                        
 34 Newmark, Ella M      9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:42.23        
 35 Ramos, Olivia R     10 FA-MR                1:47.41    1:44.25        
 36 Triglia, Jacueline  10 WISC-MR              1:45.88    1:45.62        
 37 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:55.27    1:46.33        
                  51.00     1:46.33 (55.33)                                        
 38 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              1:36.17    1:46.87        
 39 Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR  2:03.00    1:47.52        
 40 Roberts, Salena      9 WISC-MR              1:55.55    1:48.74        
 41 O'Brien, Amanda M    9 Unattached           1:57.00    1:49.51        
                  51.56     1:49.51 (57.95)                                        
 42 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR               1:48.46    1:49.54        
 43 Rao, Shivani        10 HAA-MR               1:54.45    1:53.67        
                  54.31     1:53.67 (59.36)                                        
 44 Claps, Abigail R     9 HAA-MR               2:00.00    1:57.70        
                  56.06   1:57.70 (1:01.64)                                        
 45 Blaszczynski, Oliv   9 WISC-MR              1:49.99    1:57.79        
 46 Peckman, Riley E    10 Express Swimming-MR  1:54.00    2:01.09        
                  59.04   2:01.09 (1:02.05)                                        
 47 Williamson, Jaila    9 FA-MR                2:00.11    2:02.89        
 48 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              2:06.71    2:06.69        
                1:01.93   2:06.69 (1:04.76)                                        
 49 Sodhi, Malika        9 FA-MR                2:20.00    2:07.41        
                1:02.10   2:07.41 (1:05.31)                                        
 50 Griffin, Amelia      6 HAA-MR               2:00.00    2:10.68        
 51 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  2:10.97    2:20.56        
                1:10.49   2:20.56 (1:10.07)                                        
 -- Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              2:04.41         DQ        
                  55.64        DQ (1:02.57)                                        
 -- Templeton, Maya A    8 HAA-MR               1:55.49         DQ        
                  52.68          DQ (54.92)                                        
 -- Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              1:24.89         DQ        
                  44.36          DQ (44.08)                                        
 -- Bushman, Brylinn     9 EHY-MR               1:45.00         DQ        
                  48.53          DQ (49.78)                                        
 -- Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ        
                  52.05          DQ (56.88)                                        
 -- Castano, Tara M      8 BBSC-MR              1:48.06         DQ        
 -- Raber, Isabella M   10 FA-MR                2:00.34         DQ        
 -- Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ        
                  53.90          DQ (57.67)                                        
 -- Wilson, Erin         9 WISC-MR              2:02.22         DQ        
                  58.59        DQ (1:05.72)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR                41.70      41.68         20  
  2 Badilla, Catalina   10 EHY-MR                 46.29      43.55         17  
  3 Bailey Williams, K  10 EHY-MR                 45.21      44.44         16  
  4 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR                45.96      45.07         15  
  5 Brown, Caroline     10 EHY-MR                 47.69      46.21         14  
  6 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    46.45      46.43         13  
  7 Nakken, Lena        10 WISC-MR                46.76      46.58         12  
  8 Stroub, Mia R       10 WISC-MR                47.71      47.24         11  
  9 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR                 49.48      47.35          9  
 10 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR              48.93      47.45          7  
 11 Catalano, Farrah     9 BBSC-MR                47.33      47.66          6  
 12 Figueroa, Logan      9 WISC-MR                46.14      48.10          5  
 13 O'Brien, Kate        8 WISC-MR                49.93      48.41          4  
 14 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR    50.79      48.87          3  
 15 Celli, Leah N        8 HAA-MR                 51.03      50.22          2  
 16 Ramos, Olivia R     10 FA-MR                  54.41      51.10          0.5
 16 Breen, Margaret I    8 EHY-MR                 54.00      51.10          0.5
 18 Thomas, Asha J       9 Sachem-MR              51.03      51.32        
 19 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR                44.63      51.41        
 20 O'Connell, Kaitlyn   9 BBSC-MR                53.92      51.46        
 21 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR                 51.10      51.47        
 22 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR               36.88      51.56        
 23 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                50.66      51.68        
 24 Kazlauskas, Saige   10 HAA-MR                 55.29      51.73        
 25 Rao, Shivani        10 HAA-MR                 53.13      52.12        
 26 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                52.12      52.21        
 27 Breen, Eliza G      10 EHY-MR                 53.81      53.21        
 28 Guichay, Jaqueline  10 EHY-MR               1:00.25      53.34        
 29 Davi, Sarah          8 WISC-MR                51.00      53.78        
 30 O'Brien, Amanda M    9 Unattached             51.00      53.82        
 30 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR                 53.80      53.82        
 32 Commike, Samantha   10 FA-MR                  57.99      53.86        
 33 Newmark, Ella M      9 Express Swimming-MR  1:01.92      54.00        
 34 Roberts, Salena      9 WISC-MR                54.37      54.12        
 35 Skala, Sarah M      10 WISC-MR                54.66      54.75        
 36 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR                54.23      54.94        
 37 Devoti, Julia T     10 WISC-MR                56.28      55.14        
 38 Raber, Isabella M   10 FA-MR                  58.90      55.84        
 39 Bushman, Brylinn     9 EHY-MR                 54.27      56.05        
 40 Blaszczynski, Oliv   9 WISC-MR              1:01.85      56.20        
 41 Triglia, Jacueline  10 WISC-MR              1:04.62      56.60        
 42 Scanlon, Teagan      9 WISC-MR                55.98      57.15        
 43 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  1:03.93      58.60        
 44 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:03.66    1:00.62        
 45 Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR  1:12.48    1:01.10        
 46 Kegel, Gianna        9 FA-MR                1:14.27    1:01.11        
 47 Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  1:16.88    1:01.36        
 48 Peckman, Riley E    10 Express Swimming-MR    52.00    1:03.19        
 49 Pette, Alexandra     8 HAA-MR               1:00.00    1:04.77        
 50 Claps, Abigail R     9 HAA-MR               1:02.58    1:05.48        
 51 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  1:02.40    1:08.22        
 52 Sodhi, Malika        9 FA-MR                1:20.99    1:09.60        
 53 Wilson, Erin         9 WISC-MR                58.99    1:09.78        
 -- Griffin, Amelia      6 HAA-MR               1:06.91         DQ        
 -- Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR    57.58         DQ        
 -- Templeton, Maya A    8 HAA-MR                 57.92         DQ        
 -- Renda, Tara L       10 BBSC-MR                51.70         DQ        
 -- Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              1:12.40         DQ        
 -- Dyner, Emily C       9 EHY-MR               1:04.06         DQ        
 -- Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              1:06.95         DQ        
 -- Williamson, Jaila    9 FA-MR                1:20.99         DQ        
 -- Murphy, Jessalyn     9 FA-MR                1:14.99         NS        
 -- Kelly, Samantha G    9 FA-MR                1:30.99         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              1:39.16    1:33.29         20  
                  44.70     1:33.29 (48.59)                                        
  2 Bailey Williams, K  10 EHY-MR               1:41.85    1:35.35         17  
                  47.06     1:35.35 (48.29)                                        
  3 Badilla, Catalina   10 EHY-MR               1:51.94    1:35.65         16  
                  44.72     1:35.65 (50.93)                                        
  4 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              1:36.64    1:38.96         15  
                  46.26     1:38.96 (52.70)                                        
  5 Nakken, Lena        10 WISC-MR              1:40.17    1:40.00         14  
                  47.30     1:40.00 (52.70)                                        
  6 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  1:47.00    1:41.46         13  
                  47.49     1:41.46 (53.97)                                        
  7 Brown, Caroline     10 EHY-MR               2:01.21    1:41.64         12  
                  48.86     1:41.64 (52.78)                                        
  8 Ingrassia, Daniell   9 HAA-MR               2:00.00    1:42.55         11  
  9 Stroub, Mia R       10 WISC-MR              1:42.25    1:43.08          9  
                  50.22     1:43.08 (52.86)                                        
 10 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            1:48.05    1:48.90          7  
                  50.80     1:48.90 (58.10)                                        
 11 O'Connell, Kaitlyn   9 BBSC-MR              1:58.15    1:49.21          6  
                  53.80     1:49.21 (55.41)                                        
 12 Boudreau, Shannon   10 HAA-MR               2:00.00    1:49.58          5  
                  51.21     1:49.58 (58.37)                                        
 13 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:50.10          4  
 14 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR              1:47.11    1:53.23          3  
                  54.10     1:53.23 (59.13)                                        
 15 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              1:58.94    1:53.37          2  
                  54.90     1:53.37 (58.47)                                        
 16 Roberts, Salena      9 WISC-MR              2:09.99    1:54.35          1  
                  16.19   1:54.35 (1:38.16)                                        
 17 Catalano, Farrah     9 BBSC-MR              1:53.43    1:54.38        
                  53.78   1:54.38 (1:00.60)                                        
 18 Haberman, Ruby M    10 WISC-MR              1:57.56    1:54.40        
                  55.98     1:54.40 (58.42)                                        
 19 Davi, Sarah          8 WISC-MR              2:05.99    1:55.06        
                  54.90   1:55.06 (1:00.16)                                        
 20 Pillitteri, Gianna  10 WISC-MR              2:19.99    1:55.60        
                  56.95     1:55.60 (58.65)                                        
 21 Kazlauskas, Saige   10 HAA-MR               1:59.41    1:55.61        
                  55.36   1:55.61 (1:00.25)                                        
 22 Castano, Tara M      8 BBSC-MR              2:05.58    1:55.83        
                  55.82   1:55.83 (1:00.01)                                        
 23 Bushman, Brylinn     9 EHY-MR               2:08.59    1:55.85        
                  57.91     1:55.85 (57.94)                                        
 24 Ramos, Olivia R     10 FA-MR                2:22.66    1:56.53        
 25 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR               1:54.94    1:56.69        
                  56.73     1:56.69 (59.96)                                        
 26 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR  1:58.00    1:58.66        
                  57.08   1:58.66 (1:01.58)                                        
 27 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR               1:57.84    1:59.54        
                  57.29   1:59.54 (1:02.25)                                        
 28 Triglia, Jacueline  10 WISC-MR              1:58.99    2:00.29        
                  59.55   2:00.29 (1:00.74)                                        
 29 Breen, Eliza G      10 EHY-MR               1:59.18    2:00.42        
 30 Skala, Sarah M      10 WISC-MR              1:55.30    2:00.44        
                  16.00   2:00.44 (1:44.44)                                        
 31 Devoti, Julia T     10 WISC-MR              2:09.98    2:01.64        
                  57.03   2:01.64 (1:04.61)                                        
 32 Commike, Samantha   10 FA-MR                2:15.99    2:05.07        
 33 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              2:12.78    2:05.27        
                  59.22   2:05.27 (1:06.05)                                        
 34 Fazzino, Angelina   10 Express Swimming-MR  2:00.00    2:08.84        
                1:02.32   2:08.84 (1:06.52)                                        
 35 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              2:32.41    2:10.51        
 36 Barnard, Victoria    9 Express Swimming-MR  2:20.00    2:11.21        
 37 Greiner, Natalie C   9 Express Swimming-MR  2:02.00    2:15.17        
                1:03.39   2:15.17 (1:11.78)                                        
 38 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  2:11.00    2:18.53        
                1:07.05   2:18.53 (1:11.48)                                        
 39 Claps, Abigail R     9 HAA-MR               2:00.00    2:20.13        
                1:05.43   2:20.13 (1:14.70)                                        
 40 Singh, Cristina P    9 Express Swimming-MR  2:20.00    2:23.16        
 41 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR              2:37.41    2:34.99        
                1:12.29   2:34.99 (1:22.70)                                        
 -- Dyner, Emily C       9 EHY-MR               2:00.00         DQ        
      Scissors kick
                  58.78        DQ (1:06.18)                                        
 -- Blaszczynski, Oliv   9 WISC-MR              2:15.55         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Maio, Kate          10 BBSC-MR              1:58.71         DQ        
 -- Renda, Tara L       10 BBSC-MR              2:03.86         DQ        
      Scissors kick
 -- Rao, Shivani        10 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Scissors kick
                  55.67        DQ (1:00.70)                                        
 -- Newmark, Ella M      9 Express Swimming-MR  1:55.00         DQ        
      One hand touch
                  57.99        DQ (1:09.30)                                        
 -- Giordano, Jessica    9 FA-MR                3:15.99         DQ        
      One hand touch
                1:08.72        DQ (1:15.83)                                        
 -- Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              2:35.65         DQ        
      One hand touch
 -- Wolffer, Christen   10 Sachem-MR            3:00.00         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badilla, Catalina   10 EHY-MR               1:45.00    1:16.40         20  
                  34.83     1:16.40 (41.57)                                        
  2 Stroub, Mia R       10 WISC-MR              1:32.85    1:25.00         17  
                  38.65     1:25.00 (46.35)                                        
  3 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            1:40.89    1:27.90         16  
                  39.96     1:27.90 (47.94)                                        
  4 Brown, Caroline     10 EHY-MR               1:32.33    1:28.91         15  
                  39.02     1:28.91 (49.89)                                        
  5 Celli, Leah N        8 HAA-MR               1:37.04    1:30.38         14  
                  40.64     1:30.38 (49.74)                                        
  6 Nakken, Lena        10 WISC-MR              1:33.99    1:30.87         13  
  7 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR               1:20.00    1:31.74         12  
                  39.49     1:31.74 (52.25)                                        
  8 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              1:38.98    1:35.19         11  
                  43.04     1:35.19 (52.15)                                        
  9 Bailey Williams, K  10 EHY-MR               1:50.00    1:36.47          9  
                  46.22     1:36.47 (50.25)                                        
 10 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              1:42.99    1:36.54          7  
                  45.18     1:36.54 (51.36)                                        
 11 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              1:51.52    1:38.30          6  
                  45.01     1:38.30 (53.29)                                        
 12 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  1:35.00    1:39.23          5  
                  41.87     1:39.23 (57.36)                                        
 13 O'Brien, Kate        8 WISC-MR              1:35.99    1:40.66          4  
 14 Pette, Alexandra     8 HAA-MR               1:48.90    1:41.07          3  
                  45.22     1:41.07 (55.85)                                        
 15 Wojciechowski, Nat   9 Lindy-MR             1:25.99    1:41.51          2  
                  45.97     1:41.51 (55.54)                                        
 16 Castano, Tara M      8 BBSC-MR              1:59.72    1:41.73          1  
                  44.83     1:41.73 (56.90)                                        
 17 O'Connell, Kaitlyn   9 BBSC-MR              1:42.68    1:43.61        
                  47.54     1:43.61 (56.07)                                        
 18 Dyner, Emily C       9 EHY-MR               1:53.83    1:43.93        
 19 Guichay, Jaqueline  10 EHY-MR               2:00.00    1:45.30        
                  50.82     1:45.30 (54.48)                                        
 20 Renda, Tara L       10 BBSC-MR              1:45.55    1:46.00        
 21 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR               2:00.00    1:46.83        
                  50.40     1:46.83 (56.43)                                        
 22 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              2:13.53    1:47.91        
                  50.64     1:47.91 (57.27)                                        
 23 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  1:41.00    1:48.43        
 24 Thomas, Asha J       9 Sachem-MR            1:50.00    1:51.95        
                  50.32   1:51.95 (1:01.63)                                        
 25 Peckman, Riley E    10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:53.15        
 26 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:52.41    1:54.06        
 27 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR  2:13.84    1:54.14        
                  48.88   1:54.14 (1:05.26)                                        
 28 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR               1:50.00    2:06.36        
 29 Bushman, Brylinn     9 EHY-MR               2:00.00    2:15.00        
                1:03.36   2:15.00 (1:11.64)                                        
 30 Breen, Eliza G      10 EHY-MR               2:00.00    2:18.05        
                1:03.19   2:18.05 (1:14.86)                                        
 -- O'Brien, Amanda M    9 Unattached           1:54.00         DQ        
 -- Davi, Sarah          8 WISC-MR              2:02.99         DQ        
                  53.03        DQ (1:05.50)                                        
 -- Rao, Shivani        10 HAA-MR               2:00.00         DQ        
                  55.02        DQ (1:10.85)                                        
 -- Raber, Isabella M   10 FA-MR                2:25.99         DQ        
                  53.19          DQ (57.27)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badilla, Catalina   10 EHY-MR               2:45.00    2:42.44         20  
  2 Brown, Caroline     10 EHY-MR               3:30.00    2:56.27         17  
                  59.47     1:56.77 (57.30)     2:55.12 (58.35)      2:56.27 (1.15)
  3 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              3:04.37    3:00.10          5  
  4 Stroub, Mia R       10 WISC-MR              3:16.09    3:00.42         16  
                  39.55     1:22.95 (43.40)     2:20.01 (57.06)     3:00.42 (40.41)
  5 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              2:57.11    3:03.50         15  
  6 Nakken, Lena        10 WISC-MR              3:12.88    3:05.11         14  
                  42.77     1:31.16 (48.39)     2:24.42 (53.26)     3:05.11 (40.69)
  7 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR               3:08.95    3:06.41         13  
  8 Bailey Williams, K  10 EHY-MR                    NT    3:06.93         12  
                  48.87     1:33.74 (44.87)     2:27.98 (54.24)     3:06.93 (38.95)
  9 Marone, Isabelle H  10 Sachem-MR            3:15.58    3:09.05         11  
                  41.54     1:27.47 (45.93)     2:24.41 (56.94)     3:09.05 (44.64)
 10 O'Connell, Kaitlyn   9 BBSC-MR              4:22.54    3:16.17          9  
                  48.82     1:37.40 (48.58)     2:33.34 (55.94)     3:16.17 (42.83)
 11 Haberman, Ruby M    10 WISC-MR              3:22.22    3:16.96          7  
 12 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  3:20.48    3:20.72          6  
                  42.15     1:35.14 (52.99)     2:31.74 (56.60)     3:20.72 (48.98)
 13 Mulieri, Kelsey      9 WISC-MR              3:28.88    3:33.89          4  
 14 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              3:27.61    3:34.96          3  
 15 Ramos, Olivia R     10 FA-MR                2:30.66    3:35.52          2  
                                1:44.58 ( )   2:56.96 (1:12.38)     3:35.52 (38.56)
 16 Gallagher, Kaylee   10 HAA-MR               3:45.00    3:40.51          1  
                  51.84     1:47.29 (55.45)   2:50.17 (1:02.88)     3:40.51 (50.34)
 17 Raber, Isabella M   10 FA-MR                4:45.99    3:42.07        
                  53.23     1:51.06 (57.83)   2:56.89 (1:05.83)     3:42.07 (45.18)
 18 Bies, Dehlia E      10 HAA-MR               3:30.00    3:42.55        
                  59.47     1:56.77 (57.30)     2:55.12 (58.35)     3:42.55 (47.43)
 19 Williamson, Jaila    9 FA-MR                5:05.99    4:19.84        
                1:00.57   2:06.30 (1:05.73)   3:22.39 (1:16.09)     4:19.84 (57.45)
 -- Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  4:07.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:13.38   2:18.57 (1:05.19)        DQ (2:11.12)                    
 -- Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              3:40.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  47.97     1:42.54 (54.57)   2:46.08 (1:03.54)          DQ (47.32)
 -- Rao, Shivani        10 HAA-MR               3:30.00         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
 -- Catalano, Farrah     9 BBSC-MR              3:09.41         DQ        
      One hand touch - breast
                  46.74     1:42.79 (56.05)   2:44.79 (1:02.00)          DQ (43.88)
 -- Dyner, Emily C       9 EHY-MR               3:15.00         DQ        
      Scissors kick - breast
                  48.37     1:38.17 (49.80)   2:44.99 (1:06.82)          DQ (43.81)
 -- Bushman, Brylinn     9 EHY-MR               3:30.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
 -- Renda, Tara L       10 BBSC-MR              3:33.52         DQ        
      Scissors kick - breast
                  50.02     1:42.77 (52.75)   2:44.49 (1:01.72)          DQ (44.58)
 -- Maio, Kate          10 BBSC-MR              3:05.55         DQ        
      Scissors kick - breast
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:13.04    2:12.21         40  
     1) Brown, Caroline 10              2) Bailey Williams, Kiara 10      
     3) Dyner, Emily C 9                4) Badilla, Catalina V 10         
                  33.25     1:06.26 (33.01)   2:12.40 (1:06.14)         2:12.21 ( )
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:24.36    2:16.64         34  
     1) Celli, Leah N 8                 2) Pette, Alexandra 8             
     3) Kazlauskas, Saige 10            4) Hennessy, Amanda K 10          
                  33.62     1:10.51 (36.89)     1:52.13 (41.62)     2:16.64 (24.51)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:22.84    2:18.05         32  
     1) Creagh, Shannon M 10            2) O'Connell, Kaitlyn R 9         
     3) Renda, Tara L 10                4) Valdez, Matiana K 10           
                  33.58     1:09.73 (36.15)     1:46.01 (36.28)     2:18.05 (32.04)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:21.49    2:22.79         30  
     1) Stroub, Mia R 10                2) Skala, Sarah M 10              
     3) Mulieri, Kelsey 9               4) Nakken, Lena 10                
                  33.43     1:09.70 (36.27)     1:48.01 (38.31)     2:22.79 (34.78)
  5 West Islip Swim Club-MR  'B'                2:44.28    2:35.17         28  
     1) O'Brien, Kate 8                 2) Triglia, Jacueline 10          
     3) Davi, Sarah 8                   4) Figueroa, Logan 9              
  6 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                2:44.43    2:35.26         26  
     1) Ramos, Olivia R 10              2) Raber, Isabella M 10           
     3) Kegel, Gianna 9                 4) Commike, Samantha N 10         
  7 East Hampton Hurricanes-MR  'B'             2:30.74    2:36.86         24  
     1) Breen, Eliza G 10               2) Bushman, Brylinn 9             
     3) Breen, Margaret I 8             4) Guichay, Jaqueline 10          
                  41.40     1:19.74 (38.34)     1:57.75 (38.01)     2:36.86 (39.11)
  8 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:37.24    2:38.22         22  
     1) McNamara, Jane 10               2) Tan, Sayjel E 7                
     3) Castano, Tara M 8               4) Eng, Amelie R 7                
                  41.48     1:21.39 (39.91)     2:05.29 (43.90)     2:38.22 (32.93)
  9 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:43.93    2:47.87         18  
     1) Rao, Shivani 10                 2) Boudreau, Shannon 10           
     3) Claps, Abigail R 9              4) Gallagher, Kaylee R 10         
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:32.46    2:29.55         40  
     1) Dyner, Emily C 9                2) Bailey Williams, Kiara 10      
     3) Badilla, Catalina V 10          4) Brown, Caroline 10             
                                1:24.22 ( )     2:00.70 (36.48)     2:29.55 (28.85)
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:42.64    2:39.88         34  
     1) Skala, Sarah M 10               2) Nakken, Lena 10                
     3) Stroub, Mia R 10                4) Mulieri, Kelsey 9              
                  39.72     1:26.31 (46.59)   2:39.88 (1:13.57)                    
  3 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:44.46    2:40.76         32  
     1) Hennessy, Amanda K 10           2) Boudreau, Shannon 10           
     3) Celli, Leah N 8                 4) Ingrassia, Danielle 9          
                  38.37     1:31.18 (52.81)     2:04.45 (33.27)     2:40.76 (36.31)
  4 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:43.59    2:42.87         30  
     1) Castano, Tara M 8               2) Valdez, Matiana K 10           
     3) Eng, Amelie R 7                 4) Creagh, Shannon M 10           
                  50.69     1:26.32 (35.63)     2:10.65 (44.33)     2:42.87 (32.22)
  5 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:58.04    2:52.81         28  
     1) McNamara, Jane 10               2) Catalano, Farrah 9             
     3) Maio, Kate 10                   4) Renda, Tara L 10               
                  54.71     1:35.02 (40.31)   2:52.81 (1:17.79)                    
  6 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 3:04.59    2:56.95         26  
     1) Gallagher, Kaylee R 10          2) Rao, Shivani 10                
     3) Kazlauskas, Saige 10            4) Bies, Dehlia E 10              
                  45.50     1:38.98 (53.48)     2:27.24 (48.26)     2:56.95 (29.71)
  7 West Islip Swim Club-MR  'B'                3:07.15    2:57.69         24  
     1) Devoti, Julia T 10              2) Davi, Sarah 8                  
     3) Haberman, Ruby M 10             4) Triglia, Jacueline 10          
                  42.65       53.18 (10.53)     1:34.85 (41.67)   2:57.69 (1:22.84)
  8 East Hampton Hurricanes-MR  'B'             3:06.43    3:04.61         22  
     1) Bushman, Brylinn 9              2) Breen, Margaret I 8            
     3) Guichay, Jaqueline 10           4) Breen, Eliza G 10              
                  47.15     1:41.35 (54.20)     2:29.44 (48.09)     3:04.61 (35.17)
  9 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                3:19.91    3:16.08         18  
     1) Raber, Isabella M 10            2) Commike, Samantha N 10         
     3) Ramos, Olivia R 10              4) Kegel, Gianna 9                
                  53.59   1:55.49 (1:01.90)     2:33.64 (38.15)     3:16.08 (42.44)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Claps, Emma         11 HAA-MR                 28.04      27.85         20  
  2 Brierley, Julia J   11 EHY-MR                 27.33      28.21         17  
  3 Brabant, Olivia R   12 EHY-MR                 28.22      28.39         16  
  4 Levanti, Danielle   11 HAA-MR                 29.87      29.29         15  
  5 Klis, Alexandra     11 HAA-MR                 29.56      29.34         14  
  6 Hoge, Maggie M      12 WISC-MR                29.42      29.58         13  
  7 McFarland, Darcy L  11 EHY-MR                 29.26      29.63         12  
  8 Fox, Rieley         11 WISC-MR                30.79      29.72         11  
  9 Purcell, Evelyn     11 EHY-MR                 30.20      29.96          8  
  9 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR                 30.76      29.96          8  
 11 Wiltshire, Emma     12 EHY-MR                 29.81      30.12          6  
 12 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR                 29.92      30.14          5  
 13 Liebowitz, Arianna  12 WISC-MR                29.55      30.55          4  
 14 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR              30.77      30.60          3  
 15 Osborn, Gabby I     11 EHY-MR                 30.91      30.86          2  
 16 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                  32.49      31.21          1  
 17 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR                30.91      31.44        
 18 Lancellotti, Lily   11 FA-MR                  33.55      31.48        
 19 Renna, Julia        12 Sachem-MR              31.89      31.70        
 20 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR                31.18      31.98        
 21 Eterno, Olivia J    11 HAA-MR                 31.73      32.27        
 22 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR                32.47      32.80        
 23 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR    33.09      33.11        
 24 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              34.18      33.21        
 25 Connors, Grace C    11 BBSC-MR                33.19      33.23        
 26 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR                31.53      33.60        
 27 Lashinsky, Abigail  12 WISC-MR                36.22      33.61        
 28 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR    33.06      34.00        
 29 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR                33.34      34.18        
 30 Tarbet, Bella A     11 EHY-MR                 39.40      34.29        
 31 Caplan, Myah A      12 HAA-MR                 33.53      34.67        
 32 Suchy, Amanda       11 Sachem-MR              36.67      34.82        
 33 Cohen, Hannah E     11 BBSC-MR                36.29      35.60        
 34 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR                35.76      36.05        
 35 McKenna, Kayla      11 WISC-MR                35.87      36.12        
 36 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR                35.34      36.97        
 37 Zara, Angelica M    11 HAA-MR                 38.62      36.99        
 38 Verbeke, Angelina   11 WISC-MR                37.50      37.58        
 39 Ozdemir, Simge      12 WISC-MR                37.88      37.73        
 40 Collett, Hannah G   11 HAA-MR                 37.75      37.74        
 41 Holler, Erin E      11 HAA-MR                 37.41      38.38        
 42 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    39.25      38.66        
 43 Jimenez, Leanna     12 WISC-MR                40.99      39.55        
 44 Byrne, Gianna R     11 HAA-MR                 38.36      39.58        
 45 Cepeda, Myah J      11 FA-MR                  45.08      40.47        
 46 Varela, Juliana     12 WISC-MR                44.77      41.39        
 47 Abtey, Kaitlyn      11 HAA-MR                 50.00      42.79        
 48 O'Malley, Keeley    11 HAA-MR                 42.70      45.49        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Klis, Alexandra     11 HAA-MR               1:10.00    1:08.60         20  
                  33.84     1:08.60 (34.76)                                        
  2 Swanson, Sophia     11 EHY-MR               1:16.34    1:10.64         17  
                  34.80     1:10.64 (35.84)                                        
  3 Brierley, Julia J   11 EHY-MR               1:11.34    1:10.68         16  
                  34.86     1:10.68 (35.82)                                        
  4 Claps, Emma         11 HAA-MR               1:10.62    1:11.63         15  
                  35.05     1:11.63 (36.58)                                        
  5 Hoge, Maggie M      12 WISC-MR              1:12.46    1:12.75         14  
                  35.51     1:12.75 (37.24)                                        
  6 Brabant, Olivia R   12 EHY-MR               1:15.37    1:14.05         13  
                  36.27     1:14.05 (37.78)                                        
  7 Greco, Emma K       12 Sachem-MR            1:13.66    1:14.49         12  
                  36.84     1:14.49 (37.65)                                        
  8 Liebowitz, Arianna  12 WISC-MR              1:10.81    1:15.07         11  
                  36.82     1:15.07 (38.25)                                        
  9 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR               1:13.93    1:15.14          9  
                  36.58     1:15.14 (38.56)                                        
 10 Wiltshire, Emma     12 EHY-MR               1:15.70    1:15.16          7  
                  37.13     1:15.16 (38.03)                                        
 11 Fox, Rieley         11 WISC-MR              1:18.01    1:16.30          6  
                  36.15     1:16.30 (40.15)                                        
 12 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR               1:18.00    1:17.20          5  
                  37.38     1:17.20 (39.82)                                        
 13 Lancellotti, Lily   11 FA-MR                1:25.35    1:17.61          4  
                  37.46     1:17.61 (40.15)                                        
 14 Purcell, Evelyn     11 EHY-MR               1:23.62    1:17.92          3  
                  37.79     1:17.92 (40.13)                                        
 15 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:21.02    1:20.87          2  
                  39.77     1:20.87 (41.10)                                        
 16 Levanti, Danielle   11 HAA-MR               1:20.00    1:21.63          1  
                  39.97     1:21.63 (41.66)                                        
 17 Wolffer, Katie P    12 Sachem-MR            1:25.80    1:22.41        
                  40.51     1:22.41 (41.90)                                        
 18 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:23.02    1:23.15        
                  40.47     1:23.15 (42.68)                                        
 19 Osborn, Gabby I     11 EHY-MR               1:27.38    1:24.99        
                  41.53     1:24.99 (43.46)                                        
 20 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:21.21    1:25.52        
                  41.48     1:25.52 (44.04)                                        
 21 Eterno, Olivia J    11 HAA-MR               1:24.20    1:25.59        
                  40.38     1:25.59 (45.21)                                        
 22 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:24.22    1:26.99        
 23 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                1:37.05    1:27.65        
                  43.58     1:27.65 (44.07)                                        
 24 Furmanik, Nicole    12 Sachem-MR            1:29.14    1:28.37        
 25 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            1:27.32    1:28.73        
                  42.24     1:28.73 (46.49)                                        
 26 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              1:29.01    1:28.87        
                  44.46     1:28.87 (44.41)                                        
 27 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              1:36.72    1:30.06        
                  44.10     1:30.06 (45.96)                                        
 28 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              1:30.56    1:30.33        
                  44.42     1:30.33 (45.91)                                        
 29 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              1:29.98    1:30.47        
                  43.96     1:30.47 (46.51)                                        
 30 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR  1:28.20    1:30.95        
                  43.94     1:30.95 (47.01)                                        
 31 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:32.46    1:31.16        
                  45.14     1:31.16 (46.02)                                        
 32 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              1:28.34    1:32.25        
                  46.34     1:32.25 (45.91)                                        
 33 Tarbet, Bella A     11 EHY-MR               1:37.82    1:34.84        
 34 Caplan, Myah A      12 HAA-MR               1:39.66    1:34.98        
                  46.45     1:34.98 (48.53)                                        
 35 Maffucci, Leah      12 EHY-MR               2:00.00    1:36.21        
 35 Zara, Angelica M    11 HAA-MR               1:45.24    1:36.21        
                  47.47     1:36.21 (48.74)                                        
 37 Byrne, Gianna R     11 HAA-MR               1:42.64    1:37.15        
                  48.51     1:37.15 (48.64)                                        
 38 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              1:34.11    1:39.27        
                  48.80     1:39.27 (50.47)                                        
 39 Holler, Erin E      11 HAA-MR               1:34.16    1:39.71        
                  47.17     1:39.71 (52.54)                                        
 40 Przybylo, Alejandr  11 Sachem-MR            1:45.00    1:40.60        
                  49.70     1:40.60 (50.90)                                        
 41 O'Malley, Keeley    11 HAA-MR               1:43.10    1:42.63        
                  50.22     1:42.63 (52.41)                                        
 42 Cirelli, Lizzy A    11 Sachem-MR            2:00.00    1:43.33        
 43 Schwartz, Abigail   11 Sachem-MR            1:40.00    1:43.52        
                  49.53     1:43.52 (53.99)                                        
 44 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:40.53    1:44.53        
 45 Jimenez, Leanna     12 WISC-MR              1:49.99    1:48.98        
 46 Collett, Hannah G   11 HAA-MR               1:50.85    1:55.02        
 46 NG, Kelly           12 Express Swimming-MR  1:45.00    1:55.02        
                  54.30   1:55.02 (1:00.72)                                        
 -- Cohen, Hannah E     11 BBSC-MR              1:44.74         DQ        
 -- McFarland, Darcy L  11 EHY-MR               1:12.60         DQ        
                  37.13          DQ (39.76)                                        
 -- Thuma, Brooke       12 WISC-MR              1:46.82         NS        
 -- Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR  1:27.33         NS        
 -- Suchy, Amanda       11 Sachem-MR            1:48.39         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Levanti, Danielle   11 HAA-MR                 37.62      36.04         20  
  2 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR                 37.74      36.29         17  
  3 Brierley, Julia J   11 EHY-MR                 36.55      37.45         16  
  4 Claps, Emma         11 HAA-MR                 38.06      37.62         15  
  5 Klis, Alexandra     11 HAA-MR                 40.46      39.25         14  
  6 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR                 39.07      39.98         13  
  7 Fox, Rieley         11 WISC-MR                44.02      40.88         12  
  8 Purcell, Evelyn     11 EHY-MR                 40.88      41.18         11  
  9 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR    43.60      41.44          9  
 10 Krolikiewicz, Emma  12 Sachem-MR              42.90      41.89          7  
 11 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR                40.94      42.00          6  
 12 Connors, Grace C    11 BBSC-MR                43.35      42.17          5  
 13 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                  46.85      42.52          4  
 14 Lee, Marisa         11 Sachem-MR              40.97      42.57          3  
 15 Wiltshire, Emma     12 EHY-MR                 42.45      43.01          2  
 16 Hoge, Maggie M      12 WISC-MR                42.27      43.09          1  
 17 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR    44.39      43.19        
 18 Lancellotti, Lily   11 FA-MR                  45.35      43.20        
 19 Greco, Emma K       12 Sachem-MR              45.81      43.84        
 20 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR                44.75      44.45        
 21 Eterno, Olivia J    11 HAA-MR                 45.31      44.49        
 22 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR                43.90      44.50        
 23 McFarland, Darcy L  11 EHY-MR                 44.47      44.64        
 24 Thuma, Brooke       12 WISC-MR                46.58      44.89        
 25 Holler, Erin E      11 HAA-MR                 45.88      44.92        
 26 Liebowitz, Arianna  12 WISC-MR                42.99      45.14        
 27 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR                45.75      46.56        
 28 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    47.13      46.60        
 29 NG, Kelly           12 Express Swimming-MR    46.00      46.61        
 30 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR                47.87      47.66        
 31 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR                49.85      48.70        
 32 Cohen, Hannah E     11 BBSC-MR                49.53      48.71        
 33 Furmanik, Nicole    12 Sachem-MR              46.77      48.95        
 34 Zara, Angelica M    11 HAA-MR                 49.99      49.14        
 35 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR                48.13      49.27        
 36 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR    52.63      50.54        
 37 Suchy, Amanda       11 Sachem-MR              52.32      51.02        
 38 Osborn, Gabby I     11 EHY-MR               1:00.00      51.11        
 39 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR                47.86      51.38        
 40 Caplan, Myah A      12 HAA-MR                 51.06      51.55        
 41 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR                52.45      51.91        
 42 Collett, Hannah G   11 HAA-MR                 50.80      52.23        
 43 Tarbet, Bella A     11 EHY-MR                 58.25      53.20        
 44 Jimenez, Leanna     12 WISC-MR                48.99      55.22        
 45 O'Malley, Keeley    11 HAA-MR                 53.73      55.73        
 -- Byrne, Gianna R     11 HAA-MR                 56.87         DQ        
 -- Brabant, Olivia R   12 EHY-MR                 43.99         DQ        
 -- Maffucci, Leah      12 EHY-MR                 54.05         DQ        
 -- Przybylo, Alejandr  11 Sachem-MR              51.94         DQ        
 -- Cirelli, Lizzy A    11 Sachem-MR            1:01.38         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR               1:19.66    1:19.69         20  
                  38.25     1:19.69 (41.44)                                        
  2 Levanti, Danielle   11 HAA-MR               1:20.32    1:20.00         17  
                  38.05     1:20.00 (41.95)                                        
  3 Brierley, Julia J   11 EHY-MR               1:17.74    1:20.02         16  
                  39.05     1:20.02 (40.97)                                        
  4 Claps, Emma         11 HAA-MR               1:26.37    1:21.97         15  
                  39.52     1:21.97 (42.45)                                        
  5 Klis, Alexandra     11 HAA-MR               1:30.00    1:24.58         14  
                  39.96     1:24.58 (44.62)                                        
  6 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR               1:23.58    1:24.63         13  
                  40.43     1:24.63 (44.20)                                        
  7 Swanson, Sophia     11 EHY-MR               1:32.55    1:27.57         12  
                  42.48     1:27.57 (45.09)                                        
  8 Purcell, Evelyn     11 EHY-MR               1:29.89    1:28.76         11  
                  40.93     1:28.76 (47.83)                                        
  9 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              1:26.70    1:31.08          9  
                  43.42     1:31.08 (47.66)                                        
 10 Wiltshire, Emma     12 EHY-MR               1:30.63    1:32.14          7  
                  44.73     1:32.14 (47.41)                                        
 11 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                2:00.99    1:32.39          6  
 12 Hoge, Maggie M      12 WISC-MR              1:31.13    1:33.00          5  
                  44.39     1:33.00 (48.61)                                        
 13 Lancellotti, Lily   11 FA-MR                1:40.99    1:33.24          4  
                  45.62     1:33.24 (47.62)                                        
 14 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR  1:28.08    1:33.27          3  
                  45.50     1:33.27 (47.77)                                        
 15 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            1:32.07    1:33.32          1.5
                  45.11     1:33.32 (48.21)                                        
 15 Fox, Rieley         11 WISC-MR              1:42.59    1:33.32          1.5
                  44.27     1:33.32 (49.05)                                        
 17 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:31.91    1:33.38        
                  45.02     1:33.38 (48.36)                                        
 18 Wolffer, Katie P    12 Sachem-MR            1:32.60    1:34.04        
                  43.68     1:34.04 (50.36)                                        
 19 Brabant, Olivia R   12 EHY-MR               1:36.45    1:34.11        
                  44.76     1:34.11 (49.35)                                        
 20 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              1:32.34    1:34.20        
                  44.31     1:34.20 (49.89)                                        
 21 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              1:36.24    1:36.11        
                  46.49     1:36.11 (49.62)                                        
 22 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:36.69    1:36.29        
                  46.16     1:36.29 (50.13)                                        
 23 Renna, Julia        12 Sachem-MR            1:45.82    1:37.07        
                  45.89     1:37.07 (51.18)                                        
 24 McFarland, Darcy L  11 EHY-MR               1:39.61    1:38.21        
                  47.78     1:38.21 (50.43)                                        
 25 Liebowitz, Arianna  12 WISC-MR              1:32.00    1:38.42        
                  47.55     1:38.42 (50.87)                                        
 26 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR            1:35.33    1:38.90        
                  45.60     1:38.90 (53.30)                                        
 27 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:40.88    1:38.94        
                  48.47     1:38.94 (50.47)                                        
 28 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:37.37    1:40.32        
                  48.52     1:40.32 (51.80)                                        
 29 Ozdemir, Simge      12 WISC-MR              1:48.88    1:41.95        
                  46.94     1:41.95 (55.01)                                        
 30 Eterno, Olivia J    11 HAA-MR               1:39.02    1:42.38        
                  48.55     1:42.38 (53.83)                                        
 31 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:42.14    1:44.59        
                  50.72     1:44.59 (53.87)                                        
 32 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              1:44.18    1:45.03        
 33 Holler, Erin E      11 HAA-MR               1:40.18    1:46.01        
                  48.63     1:46.01 (57.38)                                        
 34 McKenna, Kayla      11 WISC-MR              1:50.37    1:47.19        
                  51.84     1:47.19 (55.35)                                        
 35 Collett, Hannah G   11 HAA-MR               2:02.59    1:47.67        
                  54.57     1:47.67 (53.10)                                        
 36 Lashinsky, Abigail  12 WISC-MR              1:45.00    1:48.10        
                  53.32     1:48.10 (54.78)                                        
 37 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              1:55.87    1:48.21        
                  52.92     1:48.21 (55.29)                                        
 38 Zara, Angelica M    11 HAA-MR               1:53.13    1:48.36        
                  49.46     1:48.36 (58.90)                                        
 39 Cohen, Hannah E     11 BBSC-MR              1:45.41    1:50.24        
 40 Tarbet, Bella A     11 EHY-MR               1:52.89    1:51.91        
                  53.61     1:51.91 (58.30)                                        
 41 Caplan, Myah A      12 HAA-MR               1:55.68    1:52.20        
                  51.54   1:52.20 (1:00.66)                                        
 42 Suchy, Amanda       11 Sachem-MR            1:59.48    1:52.94        
                  53.62     1:52.94 (59.32)                                        
 43 Verbeke, Angelina   11 WISC-MR              3:33.33    1:55.90        
 44 O'Malley, Keeley    11 HAA-MR               2:02.78    2:02.80        
 45 Jimenez, Leanna     12 WISC-MR              1:58.88    2:06.38        
 46 Cepeda, Myah J      11 FA-MR                1:56.99    2:08.48        
                  58.85   2:08.48 (1:09.63)                                        
 -- Abtey, Kaitlyn      11 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      No touch
                  51.53        DQ (1:16.79)                                        
 -- Byrne, Gianna R     11 HAA-MR               2:07.84         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Varela, Juliana     12 WISC-MR              2:30.99         DQ        
      No touch
 -- Cirelli, Lizzy A    11 Sachem-MR            2:10.00         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Claps, Emma         11 HAA-MR               1:12.36    1:09.94         20  
  2 Swanson, Sophia     11 EHY-MR               1:10.63    1:12.10         17  
                  34.16     1:12.10 (37.94)                                        
  3 Klis, Alexandra     11 HAA-MR               1:20.00    1:13.33         16  
                  33.65     1:13.33 (39.68)                                        
  4 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR               1:16.29    1:14.20         15  
                  33.92     1:14.20 (40.28)                                        
  5 Levanti, Danielle   11 HAA-MR               1:20.79    1:20.54         14  
  6 McFarland, Darcy L  11 EHY-MR               1:18.04    1:21.43         13  
                  37.62     1:21.43 (43.81)                                        
  7 Lancellotti, Lily   11 FA-MR                1:30.99    1:22.87         12  
                  43.09     1:22.87 (39.78)                                        
  8 Purcell, Evelyn     11 EHY-MR               1:34.23    1:24.17         11  
                  40.09     1:24.17 (44.08)                                        
  9 Krolikiewicz, Emma  12 Sachem-MR            1:41.19    1:24.21          9  
 10 Brabant, Olivia R   12 EHY-MR               1:32.70    1:24.51          7  
 11 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:26.35    1:26.13          6  
                  41.33     1:26.13 (44.80)                                        
 12 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:28.19    1:26.81          5  
 13 Liebowitz, Arianna  12 WISC-MR              1:16.88    1:27.75          4  
                  40.22     1:27.75 (47.53)                                        
 14 Brierley, Julia J   11 EHY-MR               1:20.23    1:30.19          3  
                  41.84     1:30.19 (48.35)                                        
 15 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR  1:28.72    1:34.33          2  
                  40.13     1:34.33 (54.20)                                        
 16 Cohen, Hannah E     11 BBSC-MR              1:55.41    1:39.04          1  
 17 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:45.31    1:39.35        
                  54.61     1:39.35 (44.74)                                        
 18 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            1:40.00    1:40.70        
                  46.08     1:40.70 (54.62)                                        
 19 Wiltshire, Emma     12 EHY-MR               1:32.78    1:40.74        
                  46.74     1:40.74 (54.00)                                        
 20 Tarbet, Bella A     11 EHY-MR               1:45.00    1:41.72        
 21 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:33.32    1:44.09        
                  48.01     1:44.09 (56.08)                                        
 22 Osborn, Gabby I     11 EHY-MR               1:42.20    1:44.50        
                  48.59     1:44.50 (55.91)                                        
 23 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:34.32    1:44.55        
                  47.55     1:44.55 (57.00)                                        
 24 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              1:40.45    1:45.01        
                  50.18     1:45.01 (54.83)                                        
 24 Eterno, Olivia J    11 HAA-MR               1:50.00    1:45.01        
 26 Caplan, Myah A      12 HAA-MR               1:34.58    1:45.36        
                  48.51     1:45.36 (56.85)                                        
 27 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              1:31.90    1:46.11        
                  47.13     1:46.11 (58.98)                                        
 28 Holler, Erin E      11 HAA-MR               1:44.57    1:47.23        
 29 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              1:37.45    1:47.77        
 30 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              1:52.04    1:49.11        
 31 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:53.52    1:49.80        
 31 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              1:43.48    1:49.80        
                  51.40     1:49.80 (58.40)                                        
 -- Byrne, Gianna R     11 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Zara, Angelica M    11 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Alternating Kick
                  51.73        DQ (1:05.81)                                        
 -- Maffucci, Leah      12 EHY-MR               2:00.00         DQ        
      Scissors kick
 -- NG, Kelly           12 Express Swimming-MR  1:50.00         DQ        
      No touch
 -- McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              1:29.65         DQ        
                  44.36          DQ (46.43)                                        
 -- Collett, Hannah G   11 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      One hand touch
                  59.17        DQ (1:07.65)                                        
 -- Wolffer, Katie P    12 Sachem-MR            1:30.00         DQ        
      False start
                  37.18          DQ (50.15)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brierley, Julia J   11 EHY-MR               2:27.92    2:28.31         20  
                  35.10     1:12.94 (37.84)     1:57.12 (44.18)     2:28.31 (31.19)
  2 Claps, Emma         11 HAA-MR               2:37.95    2:29.44         17  
                  33.68     1:11.20 (37.52)     1:56.92 (45.72)     2:29.44 (32.52)
  3 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR               2:35.69    2:34.27         16  
                  33.12     1:12.05 (38.93)     1:59.29 (47.24)     2:34.27 (34.98)
  4 Klis, Alexandra     11 HAA-MR               2:40.00    2:36.46         15  
                  35.82     1:13.22 (37.40)     1:59.57 (46.35)     2:36.46 (36.89)
  5 Swanson, Sophia     11 EHY-MR               2:34.54    2:37.15         14  
                  35.28     1:14.15 (38.87)     2:03.55 (49.40)     2:37.15 (33.60)
  6 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR               2:43.99    2:40.40         13  
                  36.60     1:18.65 (42.05)     2:03.03 (44.38)     2:40.40 (37.37)
  7 Brabant, Olivia R   12 EHY-MR               2:42.70    2:41.37         12  
                  36.01     1:17.12 (41.11)     2:07.94 (50.82)     2:41.37 (33.43)
  8 Levanti, Danielle   11 HAA-MR               2:40.00    2:45.20         11  
                  35.82     1:22.85 (47.03)   2:45.20 (1:22.35)                    
  9 Wiltshire, Emma     12 EHY-MR               2:42.24    2:45.80          9  
                  37.87     1:18.83 (40.96)     2:08.64 (49.81)     2:45.80 (37.16)
 10 Purcell, Evelyn     11 EHY-MR               2:50.40    2:47.32          7  
                  37.19     1:19.08 (41.89)     2:10.77 (51.69)     2:47.32 (36.55)
 11 Hoge, Maggie M      12 WISC-MR              3:06.50    2:48.89          6  
                  42.31     1:22.23 (39.92)     2:15.75 (53.52)     2:48.89 (33.14)
 12 McFarland, Darcy L  11 EHY-MR               2:54.39    2:49.07          5  
 13 Fox, Rieley         11 WISC-MR              2:52.31    2:49.89          4  
 14 Lancellotti, Lily   11 FA-MR                3:25.99    2:50.22          3  
 15 Liebowitz, Arianna  12 WISC-MR              2:50.99    2:50.79          2  
                  39.33     1:20.03 (40.70)     2:15.85 (55.82)     2:50.79 (34.94)
 16 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR            3:10.44    2:56.85          1  
                  40.40     1:21.37 (40.97)     2:15.06 (53.69)     2:56.85 (41.79)
 17 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              2:52.00    2:57.89        
                  39.85     1:24.39 (44.54)     2:20.69 (56.30)     2:57.89 (37.20)
 18 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                3:49.99    2:58.95        
 19 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              2:58.34    2:59.69        
                  43.64     1:30.55 (46.91)     2:22.69 (52.14)     2:59.69 (37.00)
 20 Wolffer, Katie P    12 Sachem-MR            2:55.29    3:00.16        
 21 Renna, Julia        12 Sachem-MR            3:08.88    3:01.88        
                  40.77     1:26.39 (45.62)   3:01.88 (1:35.49)                    
 22 Shatz, Lindsay J    11 Express Swimming-MR  2:57.99    3:02.73        
 23 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              3:06.83    3:05.39        
                  48.34     1:34.91 (46.57)     2:25.40 (50.49)     3:05.39 (39.99)
 24 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            3:10.00    3:07.24        
                  46.66     1:33.54 (46.88)     2:27.35 (53.81)     3:07.24 (39.89)
 25 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              3:12.07    3:09.49        
                  44.67     1:31.50 (46.83)     2:27.06 (55.56)     3:09.49 (42.43)
 26 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              3:17.78    3:14.09        
                  44.18     1:32.67 (48.49)     2:32.58 (59.91)     3:14.09 (41.51)
 27 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              3:12.99    3:14.31        
                  45.66     1:34.61 (48.95)   3:14.31 (1:39.70)                    
 28 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              3:18.81    3:20.67        
                  48.55     1:36.61 (48.06)     2:35.72 (59.11)     3:20.67 (44.95)
 29 Tarbet, Bella A     11 EHY-MR               3:30.00    3:22.89        
                1:00.87     1:57.88 (57.01)   2:58.96 (1:01.08)     3:22.89 (23.93)
 30 McKenna, Kayla      11 WISC-MR              3:46.88    3:23.20        
 31 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  3:37.67    3:29.89        
 32 Cirelli, Lizzy A    11 Sachem-MR            4:00.00    3:31.02        
 33 Holler, Erin E      11 HAA-MR               3:15.00    3:31.46        
                  47.09     1:38.28 (51.19)   2:39.61 (1:01.33)     3:31.46 (51.85)
 -- Zara, Angelica M    11 HAA-MR               3:45.00         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
 -- Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  2:56.75         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
 -- Caplan, Myah A      12 HAA-MR               3:28.87         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  37.40     1:24.94 (47.54)     2:18.05 (53.11)          DQ (40.90)
 -- Cohen, Hannah E     11 BBSC-MR              4:21.41         DQ        
      Did not finish - Misc
 -- McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              2:56.22         DQ        
      Alternating Kick - fly
 -- Eterno, Olivia J    11 HAA-MR               3:15.00         DQ        
      Not on back off wall - back
                  47.32     1:34.81 (47.49)     2:30.41 (55.60)          DQ (43.34)
 -- Osborn, Gabby I     11 EHY-MR               3:20.00         NS        
 -- Collett, Hannah G   11 HAA-MR               3:45.00         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             1:53.76    1:53.45         40  
     1) Brabant, Olivia R 12            2) Swanson, Sophia 11             
     3) McFarland, Darcy L 11           4) Brierley, Julia J 11           
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:57.61    1:56.21         34  
     1) Klis, Alexandra 11              2) Dominger, Alexa N 12           
     3) Levanti, Danielle 11            4) Claps, Emma 11                 
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:00.73    2:05.13         32  
     1) Liebowitz, Arianna 12           2) Fox, Rieley 11                 
     3) Thuma, Brooke 12                4) Hoge, Maggie M 12              
  4 East Hampton Hurricanes-MR  'B'             2:01.44    2:07.48         30  
     1) Purcell, Evelyn 11              2) Tarbet, Bella A 11             
     3) Osborn, Gabby I 11              4) Wiltshire, Emma 12             
  5 Sachem Swim Club-MR  'A'                    2:05.00    2:07.95         28  
     1) Krolikiewicz, Emma C 12         2) Greco, Emma K 12               
     3) Lee, Marisa 11                  4) Wolffer, Katie P 12            
                  31.83     1:05.06 (33.23)     1:42.97 (37.91)     2:07.95 (24.98)
  6 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:06.81    2:08.40         26  
     1) Galiatsatos, Christina 11       2) Bruno, Regan C 12              
     3) Bourquin, Alyssa R 11           4) McKenna, Grace A 12            
  7 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:13.43    2:16.80         24  
     1) Eterno, Olivia J 11             2) Caplan, Myah A 12              
     3) Holler, Erin E 11               4) Pikulik, Danielle A 12         
  8 Long Island Express-MR  'A'                 2:14.22    2:19.84         22  
     1) Thieke, Shannon E 11            2) Eisenberg, Helen I 12          
     3) NG, Kelly 12                    4) Scala, Claudia C 11            
                  33.45     1:11.69 (38.24)     1:47.79 (36.10)     2:19.84 (32.05)
  9 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:16.71    2:21.17         18  
     1) Deignan, Anna E 11              2) Horne, Siobhan P 11            
     3) Connors, Grace C 11             4) McNicholas, Olivia A 11        
                  36.78     1:18.99 (42.21)     1:46.74 (27.75)     2:21.17 (34.43)
 10 Sachem Swim Club-MR  'B'                    2:24.00    2:23.14         14  
     1) Furmanik, Nicole 12             2) Przybylo, Alejandra 11         
     3) Schwartz, Abigail 11            4) Suchy, Amanda 11               
                  40.85     1:14.58 (33.73)     1:47.30 (32.72)     2:23.14 (35.84)
 11 Hauppauge Swim Club-MR  'C'                 2:38.34    2:37.61         12  
     1) Zara, Angelica M 11             2) Byrne, Gianna R 11             
     3) O'Malley, Keeley 11             4) Collett, Hannah G 11           
                  37.61     1:19.41 (41.80)     2:00.70 (41.29)     2:37.61 (36.91)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:11.01    2:07.25         40  
     1) Klis, Alexandra 11              2) Pikulik, Danielle A 12         
     3) Levanti, Danielle 11            4) Claps, Emma 11                 
                  31.36     1:07.18 (35.82)     1:39.17 (31.99)     2:07.25 (28.08)
  2 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:10.33    2:10.41         34  
     1) McFarland, Darcy L 11           2) Brierley, Julia J 11           
     3) Swanson, Sophia 11              4) Brabant, Olivia R 12           
                  34.29     1:10.88 (36.59)     1:42.40 (31.52)     2:10.41 (28.01)
  3 Sachem Swim Club-MR  'A'                    2:23.00    2:23.14         32  
     1) Velazquez, Gabrielle E 11       2) Lee, Marisa 11                 
     3) Renna, Julia 12                 4) Wolffer, Katie P 12            
                  35.25     1:16.60 (41.35)     1:55.88 (39.28)     2:23.14 (27.26)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:17.31    2:26.70         30  
     1) Hoge, Maggie M 12               2) Funk, Emma 12                  
     3) Liebowitz, Arianna 12           4) Fox, Rieley 11                 
                  35.52     1:16.34 (40.82)     1:52.74 (36.40)     2:26.70 (33.96)
  5 East Hampton Hurricanes-MR  'B'             2:25.55    2:28.61         28  
     1) Wiltshire, Emma 12              2) Tarbet, Bella A 11             
     3) Purcell, Evelyn 11              4) Osborn, Gabby I 11             
                  34.80     1:14.60 (39.80)     2:04.34 (49.74)     2:28.61 (24.27)
  6 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:29.62    2:31.06         26  
     1) Galiatsatos, Christina 11       2) Connors, Grace C 11            
     3) McNicholas, Olivia A 11         4) McKenna, Grace A 12            
                  38.29     1:26.34 (48.05)     2:08.65 (42.31)     2:31.06 (22.41)
  7 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:32.40    2:34.27         24  
     1) Eterno, Olivia J 11             2) Holler, Erin E 11              
     3) Dominger, Alexa N 12            4) Caplan, Myah A 12              
                  39.64     1:25.63 (45.99)     1:57.99 (32.36)     2:34.27 (36.28)
 -- Hauppauge Swim Club-MR  'C'                 3:04.47         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Non-simultaneous arms - fly
     1) O'Malley, Keeley 11             2) Collett, Hannah G 11           
     3) Zara, Angelica M 11             4) Byrne, Gianna R 11             
                  44.95     1:36.61 (51.66)     2:23.20 (46.59)          DQ (40.29)
 -- West Islip Swim Club-MR  'B'                2:49.38         NS        
     1) McKenna, Kayla 11               2) Thuma, Brooke 12               
     3) Beqaj, Emma R 11                4) Lashinsky, Abigail 12          
 
Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brabant, Olivia R   12 EHY-MR               6:01.97    5:48.50         20  
                  30.25     1:04.76 (34.51)     1:40.29 (35.53)     2:16.15 (35.86)
        2:52.27 (36.12)     3:27.52 (35.25)     4:03.29 (35.77)     4:38.37 (35.08)
        5:14.28 (35.91)     5:48.50 (34.22)                                        
  2 Brierley, Julia J   11 EHY-MR               5:58.32    5:49.03         17  
                  29.52     1:03.83 (34.31)     1:39.16 (35.33)     2:14.93 (35.77)
        2:51.24 (36.31)     3:27.27 (36.03)     4:03.27 (36.00)     4:39.15 (35.88)
        5:15.95 (36.80)     5:49.03 (33.08)                                        
  3 Swanson, Sophia     11 EHY-MR               6:03.08    5:56.97         16  
                  30.46     1:05.01 (34.55)     1:41.00 (35.99)     2:18.00 (37.00)
        2:55.00 (37.00)     3:32.06 (37.06)     4:09.33 (37.27)     4:46.44 (37.11)
        5:22.77 (36.33)     5:56.97 (34.20)                                        
  4 Wiltshire, Emma     12 EHY-MR               6:39.92    6:05.06         15  
                  32.66     1:08.17 (35.51)     1:44.96 (36.79)     2:22.54 (37.58)
        2:59.98 (37.44)     3:37.90 (37.92)     4:15.62 (37.72)     4:53.22 (37.60)
        5:30.38 (37.16)     6:05.06 (34.68)                                        
  5 Klis, Alexandra     11 HAA-MR               6:30.00    6:09.18         14  
                  32.95     1:09.87 (36.92)     1:47.40 (37.53)     2:25.28 (37.88)
        3:04.02 (38.74)     3:42.59 (38.57)     4:20.48 (37.89)     4:58.29 (37.81)
        5:36.31 (38.02)     6:09.18 (32.87)                                        
  6 Dominger, Alexa N   12 HAA-MR               6:33.79    6:13.74         13  
                  33.39     1:11.20 (37.81)     1:49.51 (38.31)     2:28.33 (38.82)
        3:06.22 (37.89)     3:44.91 (38.69)     4:22.46 (37.55)     5:00.81 (38.35)
        5:38.73 (37.92)     6:13.74 (35.01)                                        
  7 Liebowitz, Arianna  12 WISC-MR              6:10.69    6:14.47         12  
                  32.77     1:09.11 (36.34)     1:46.61 (37.50)     2:24.83 (38.22)
        3:03.07 (38.24)     3:42.75 (39.68)     4:22.05 (39.30)     5:01.36 (39.31)
        5:38.52 (37.16)     6:14.47 (35.95)                                        
  8 Hoge, Maggie M      12 WISC-MR              6:16.24    6:16.27         11  
                  31.92     1:07.88 (35.96)     1:45.71 (37.83)     2:24.24 (38.53)
        3:03.45 (39.21)     3:42.35 (38.90)     4:21.75 (39.40)     5:01.14 (39.39)
        5:39.13 (37.99)     6:16.27 (37.14)                                        
  9 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR               6:33.27    6:16.93          9  
                  32.72     1:10.20 (37.48)     1:48.01 (37.81)     2:26.41 (38.40)
        3:05.27 (38.86)     3:43.80 (38.53)     4:22.86 (39.06)     5:01.76 (38.90)
        5:40.43 (38.67)     6:16.93 (36.50)                                        
 10 Purcell, Evelyn     11 EHY-MR               6:31.97    6:18.09          7  
                  32.49     1:09.59 (37.10)     1:48.30 (38.71)     2:27.43 (39.13)
        3:06.67 (39.24)     3:45.88 (39.21)     4:24.70 (38.82)     5:04.13 (39.43)
        5:41.90 (37.77)     6:18.09 (36.19)                                        
 11 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              6:24.53    6:21.20          6  
                  34.30     1:13.07 (38.77)     1:52.13 (39.06)     2:31.39 (39.26)
        3:11.10 (39.71)     3:49.09 (37.99)     4:28.52 (39.43)     5:07.21 (38.69)
        5:45.33 (38.12)     6:21.20 (35.87)                                        
 12 McFarland, Darcy L  11 EHY-MR               6:30.00    6:23.68          5  
                  34.07     1:12.75 (38.68)     1:52.15 (39.40)     2:32.14 (39.99)
        3:11.90 (39.76)     3:51.53 (39.63)     4:30.61 (39.08)     5:10.25 (39.64)
        5:48.35 (38.10)     6:23.68 (35.33)                                        
 13 Claps, Emma         11 HAA-MR               6:18.81    6:24.83          4  
                  31.93     1:09.05 (37.12)     1:47.68 (38.63)     2:26.23 (38.55)
        3:05.68 (39.45)     3:45.60 (39.92)     4:26.74 (41.14)     5:07.57 (40.83)
      6:24.83 (1:17.26)                                                            
 14 Foulser, Oona       12 EHY-MR               8:22.85    6:37.66          3  
                  32.31     1:11.83 (39.52)     1:53.31 (41.48)     2:34.19 (40.88)
        3:13.84 (39.65)     3:55.34 (41.50)     4:36.22 (40.88)     5:17.69 (41.47)
      6:37.66 (1:19.97)                                                            
 15 Osborn, Gabby I     11 EHY-MR               8:20.64    6:48.44          2  
                  32.78     1:11.95 (39.17)     1:53.77 (41.82)   3:20.11 (1:26.34)
        4:03.17 (43.06)     4:44.44 (41.27)     5:28.68 (44.24)     6:12.46 (43.78)
        6:48.64 (36.18)         6:48.44 ( )                                        
 16 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              6:50.48    6:50.85          1  
                  34.81     1:14.21 (39.40)     1:55.51 (41.30)     2:38.00 (42.49)
        3:20.97 (42.97)     4:02.54 (41.57)     4:46.41 (43.87)     5:29.72 (43.31)
        6:11.78 (42.06)     6:50.85 (39.07)                                        
 17 Levanti, Danielle   11 HAA-MR               6:20.00    6:56.88        
                  33.54     1:12.87 (39.33)     1:54.83 (41.96)     2:37.53 (42.70)
        3:20.47 (42.94)     4:04.29 (43.82)     4:48.14 (43.85)     5:32.44 (44.30)
      6:56.88 (1:24.44)                                                            
 18 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  6:55.00    6:58.04        
                  37.55     1:18.31 (40.76)     2:01.85 (43.54)     2:44.69 (42.84)
        3:27.90 (43.21)     4:11.34 (43.44)     4:54.34 (43.00)     5:36.53 (42.19)
        6:17.89 (41.36)     6:58.04 (40.15)                                        
 19 Fox, Rieley         11 WISC-MR              8:27.99    7:00.11        
                  35.94     1:17.77 (41.83)     1:59.82 (42.05)     2:42.93 (43.11)
        3:26.11 (43.18)     4:09.87 (43.76)     4:53.77 (43.90)     5:37.84 (44.07)
        6:20.22 (42.38)     7:00.11 (39.89)                                        
 20 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              7:31.36    7:03.61        
                  37.69     1:20.39 (42.70)     2:03.81 (43.42)     2:47.96 (44.15)
        3:32.99 (45.03)     4:17.02 (44.03)     5:00.25 (43.23)     5:42.47 (42.22)
        6:24.82 (42.35)     7:03.61 (38.79)                                        
 21 Wolffer, Katie P    12 Sachem-MR            6:45.00    7:09.04        
                  36.60     1:17.43 (40.83)     2:00.43 (43.00)     2:44.00 (43.57)
        3:28.19 (44.19)     4:12.07 (43.88)     4:57.86 (45.79)     5:42.79 (44.93)
        6:27.28 (44.49)     7:09.04 (41.76)                                        
 22 Lee, Marisa         11 Sachem-MR            7:30.00    7:10.00        
                  38.84     1:22.25 (43.41)     2:06.70 (44.45)     2:49.33 (42.63)
        3:34.18 (44.85)     4:18.88 (44.70)     5:01.79 (42.91)     5:46.73 (44.94)
        6:29.80 (43.07)     7:10.00 (40.20)                                        
 23 Velazquez, Gabriel  11 Sachem-MR            6:45.00    7:13.18        
                  34.17     1:13.36 (39.19)     1:55.51 (42.15)     2:39.05 (43.54)
        3:23.39 (44.34)     4:09.56 (46.17)     4:55.38 (45.82)     5:42.30 (46.92)
        6:29.30 (47.00)     7:13.18 (43.88)                                        
 24 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              7:17.77    7:19.53        
                  36.92     1:19.34 (42.42)     2:03.80 (44.46)     2:49.66 (45.86)
        3:34.67 (45.01)     4:19.89 (45.22)     5:05.61 (45.72)     5:51.71 (46.10)
        6:35.84 (44.13)     7:19.53 (43.69)                                        
 25 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              6:55.41    7:33.25        
                  37.64     1:21.85 (44.21)     2:07.38 (45.53)     2:54.09 (46.71)
        3:40.11 (46.02)     4:27.42 (47.31)     5:15.33 (47.91)     6:02.75 (47.42)
        6:48.51 (45.76)     7:33.25 (44.74)                                        
 26 Eterno, Olivia J    11 HAA-MR               7:00.00    7:38.30        
                  39.91     1:25.39 (45.48)     2:12.84 (47.45)     2:59.68 (46.84)
        3:47.14 (47.46)     4:35.14 (48.00)     5:22.01 (46.87)     6:09.43 (47.42)
        6:56.25 (46.82)     7:38.30 (42.05)                                        
 27 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              7:54.56    7:48.83        
                  39.38     1:24.98 (45.60)     2:11.64 (46.66)     2:59.39 (47.75)
        3:49.19 (49.80)     4:39.42 (50.23)     5:28.75 (49.33)     6:16.85 (48.10)
        7:04.21 (47.36)     7:48.83 (44.62)                                        
 28 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              7:35.55    8:15.23        
                  38.42     1:24.47 (46.05)     2:14.33 (49.86)     3:05.66 (51.33)
        3:57.60 (51.94)                             5:43.41 ( )     6:34.21 (50.80)
        7:23.52 (49.31)     8:15.23 (51.71)                                        
 29 Collett, Hannah G   11 HAA-MR               7:30.00    8:35.18        
                  41.43     1:30.98 (49.55)     2:22.51 (51.53)     3:14.77 (52.26)
        4:07.97 (53.20)     5:01.70 (53.73)     5:55.66 (53.96)     6:50.69 (55.03)
        7:44.51 (53.82)     8:35.18 (50.67)                                        
 30 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  7:25.00    8:39.08        
                  43.47     1:35.72 (52.25)     2:28.70 (52.98)     3:22.78 (54.08)
        4:15.65 (52.87)     5:09.72 (54.07)     6:03.65 (53.93)     6:57.33 (53.68)
        7:50.43 (53.10)     8:39.08 (48.65)                                        
 31 Holler, Erin E      11 HAA-MR               8:40.59    8:48.40        
                  41.41     1:31.81 (50.40)     2:25.79 (53.98)     3:19.30 (53.51)
        4:12.07 (52.77)     5:07.03 (54.96)     6:03.27 (56.24)     6:59.45 (56.18)
        7:53.54 (54.09)     8:48.40 (54.86)                                        
 32 Byrne, Gianna R     11 HAA-MR               7:30.00    8:54.55        
                  42.79     1:34.34 (51.55)     2:30.28 (55.94)     3:26.24 (55.96)
        4:18.67 (52.43)     5:16.99 (58.32)     6:13.01 (56.02)     7:07.14 (54.13)
      8:54.55 (1:47.41)                                                            
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR                 25.96      25.98         20  
  2 Purcell, Margaret   13 EHY-MR                 26.86      26.57         17  
  3 Magee, Brianna R    14 HAA-MR                 26.50      27.20         16  
  4 Hummel, Christina   14 HAA-MR                 27.42      27.63         15  
  5 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR                26.95      27.66         14  
  6 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR                 27.21      27.67         13  
  7 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR                 27.51      27.87         12  
  8 Thompson, Anna M    13 Express Swimming-MR    28.38      28.31         11  
  9 Lee, Katherine A    13 BBSC-MR                28.15      28.51          9  
 10 Oakland, Caroline   13 EHY-MR                 27.50      28.53          7  
 11 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR                28.16      28.58          5.5
 11 Jones, Maddie R     13 EHY-MR                 28.55      28.58          5.5
 13 Palazzo, Gianna M   14 HAA-MR                 29.12      28.84          4  
 14 Guariglia, Amanda   14 Express Swimming-MR    28.35      28.89          3  
 15 Souza, Monique      13 BBSC-MR                28.11      28.94          2  
 16 Paradiso, Liana A   13 EHY-MR                 28.04      29.00          1  
 17 Veras, Adelyn       13 Lindy-MR               28.81      29.05        
 18 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR                28.41      29.07        
 19 Davi, Julia G       13 WISC-MR                28.52      29.09        
 20 Mullery, Erin N     13 Sachem-MR              29.14      29.24        
 21 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR                29.45      29.42        
 22 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR                29.19      29.63        
 23 Guida, Emily L      14 BBSC-MR                29.78      30.05        
 24 Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR                30.77      30.07        
 25 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR               30.47      30.12        
 26 Kortright, Amber M  13 WISC-MR                29.76      30.20        
 26 Liang, Emily        13 BBSC-MR                29.28      30.20        
 28 Casey, Emma P       13 HAA-MR                 29.97      30.30        
 29 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR    29.88      30.57        
 30 McCabe, Danielle M  14 HAA-MR                 30.99      30.80        
 31 Lulley, Emily       13 WISC-MR                31.47      30.82        
 32 DeRose, Gia         14 Sachem-MR              31.77      31.18        
 33 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR              29.97      31.21        
 34 Signorelli, Jaclyn  14 BBSC-MR                31.41      31.36        
 35 Culkin, Shannon M   14 WISC-MR                31.48      31.45        
 36 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR                32.21      31.58        
 37 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR                 31.68      32.51        
 38 Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR                31.66      32.81        
 39 Taylor, Patricia A  13 FA-MR                  33.49      33.15        
 40 Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR    34.01      33.26        
 41 Saintvil, Chelsea   13 WISC-MR                37.99      33.54        
 42 Harder, Lauren M    13 Lindy-MR               32.91      33.66        
 43 Byrne, Bianca M     13 HAA-MR                 35.10      34.10        
 44 Heslin, Meghan      13 HAA-MR                 32.66      34.21        
 45 Giordano, Colleen   14 WISC-MR                32.92      34.49        
 46 Crimmins, Caroline  13 Express Swimming-MR    40.00      36.93        
 47 Rodriguez, Daniell  14 FA-MR                  37.99      37.02        
 48 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR    35.41      37.63        
 49 Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR    37.77      38.11        
 50 Nugent, Colleen M   13 HAA-MR                 38.69      38.25        
 -- Kayku, Melinda      13 WISC-MR                32.53         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               5:23.94    5:16.75         20  
                  28.12       59.08 (30.96)     1:31.10 (32.02)     2:03.60 (32.50)
        2:36.16 (32.56)     3:08.56 (32.40)     3:40.80 (32.24)     4:12.99 (32.19)
        4:45.33 (32.34)     5:16.75 (31.42)                                        
  2 Purcell, Margaret   13 EHY-MR               5:35.02    5:34.99         17  
                  29.17     1:01.52 (32.35)     1:35.94 (34.42)     2:10.38 (34.44)
        2:44.89 (34.51)     3:19.58 (34.69)     3:54.51 (34.93)     4:28.87 (34.36)
        5:02.21 (33.34)     5:34.99 (32.78)                                        
  3 Oakland, Caroline   13 EHY-MR               5:39.57    5:40.99         16  
                  30.15     1:03.37 (33.22)     1:37.33 (33.96)     2:12.30 (34.97)
        2:46.90 (34.60)     3:22.09 (35.19)     3:56.90 (34.81)     4:32.12 (35.22)
        5:06.98 (34.86)     5:40.99 (34.01)                                        
  4 Swanson, Isabella   13 EHY-MR               5:54.97    5:49.32         15  
                                                    2:48.71 ( )                    
            3:24.88 ( )     4:01.69 (36.81)     4:38.02 (36.33)     5:14.93 (36.91)
        5:49.32 (34.39)                                                            
  5 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR               5:44.37    5:49.49         14  
                  28.95     1:02.31 (33.36)     1:37.17 (34.86)     2:13.53 (36.36)
        2:49.38 (35.85)     3:25.72 (36.34)     4:01.78 (36.06)     4:37.94 (36.16)
        5:14.60 (36.66)     5:49.49 (34.89)                                        
  6 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              5:42.35    5:52.79         13  
                  30.68     1:05.06 (34.38)     1:40.30 (35.24)     2:16.27 (35.97)
        2:52.94 (36.67)     3:29.01 (36.07)     4:05.11 (36.10)     4:42.11 (37.00)
        5:17.82 (35.71)     5:52.79 (34.97)                                        
  7 Hummel, Christina   14 HAA-MR               5:49.32    5:56.21         12  
                  30.52     1:05.14 (34.62)     1:40.67 (35.53)     2:16.39 (35.72)
        2:52.71 (36.32)     3:29.20 (36.49)     4:05.69 (36.49)     4:42.73 (37.04)
        5:19.76 (37.03)     5:56.21 (36.45)                                        
  8 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               5:49.93    5:57.03         11  
                                                    2:51.66 ( )                    
            3:28.92 ( )     4:06.62 (37.70)     4:44.24 (37.62)     5:22.15 (37.91)
        5:57.03 (34.88)                                                            
  9 Davi, Julia G       13 WISC-MR              5:55.25    6:02.49          9  
                                                                        2:57.38 ( )
        3:34.82 (37.44)     4:12.09 (37.27)     4:49.80 (37.71)     5:26.93 (37.13)
        6:02.49 (35.56)                                                            
 10 Souza, Monique      13 BBSC-MR              6:07.10    6:04.31          7  
                  33.02     1:08.77 (35.75)     1:46.46 (37.69)     2:23.77 (37.31)
        3:01.16 (37.39)     3:38.41 (37.25)     4:15.94 (37.53)     4:52.75 (36.81)
        5:29.22 (36.47)     6:04.31 (35.09)                                        
 11 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR  5:55.77    6:05.89          6  
                                                                        3:00.25 ( )
        3:37.25 (37.00)     4:15.05 (37.80)     4:52.88 (37.83)     5:30.01 (37.13)
        6:05.89 (35.88)                                                            
 12 Paradiso, Liana A   13 EHY-MR               6:00.00    6:09.70          5  
                                                    2:21.50 ( )     2:58.95 (37.45)
        3:36.84 (37.89)     4:15.50 (38.66)     4:54.02 (38.52)   6:09.70 (1:15.68)
 13 Guariglia, Amanda   14 Express Swimming-MR  7:15.00    6:11.14          4  
                  31.89     1:06.93 (35.04)     1:42.99 (36.06)     2:20.09 (37.10)
        2:57.54 (37.45)     3:35.91 (38.37)     4:14.42 (38.51)     4:53.50 (39.08)
      6:11.14 (1:17.64)                                                            
 14 Thompson, Anna M    13 Express Swimming-MR  6:11.14    6:12.88          3  
                  32.76     1:08.65 (35.89)     1:46.84 (38.19)     2:25.90 (39.06)
        3:04.27 (38.37)     3:43.57 (39.30)     4:22.11 (38.54)     4:58.85 (36.74)
        5:37.23 (38.38)     6:12.88 (35.65)                                        
 15 Ramirez, Claire R   14 Sachem-MR            6:06.91    6:14.32          2  
                  32.59     1:09.37 (36.78)     1:47.32 (37.95)     2:26.21 (38.89)
        3:05.32 (39.11)     3:44.07 (38.75)     4:22.80 (38.73)     5:01.35 (38.55)
        5:39.00 (37.65)     6:14.32 (35.32)                                        
 16 Liang, Emily        13 BBSC-MR              6:04.13    6:15.81          1  
                  32.52     1:08.21 (35.69)     1:45.03 (36.82)     2:22.60 (37.57)
        3:00.77 (38.17)     3:38.92 (38.15)     4:17.94 (39.02)     4:57.75 (39.81)
      6:15.81 (1:18.06)                                                            
 17 Palazzo, Gianna M   14 HAA-MR               6:32.51    6:18.46        
                  30.78     1:06.25 (35.47)     1:43.94 (37.69)     2:22.97 (39.03)
        3:02.89 (39.92)     3:42.35 (39.46)     4:20.59 (38.24)     5:00.00 (39.41)
        5:38.98 (38.98)     6:18.46 (39.48)                                        
 18 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               6:17.08    6:23.92        
                  30.74     1:05.41 (34.67)     1:42.55 (37.14)     2:21.22 (38.67)
        3:00.93 (39.71)     3:42.08 (41.15)     4:22.93 (40.85)     5:04.34 (41.41)
        5:46.19 (41.85)     6:23.92 (37.73)                                        
 19 Signorelli, Jaclyn  14 BBSC-MR              6:45.41    6:24.33        
                  35.28     1:13.78 (38.50)     1:51.68 (37.90)     2:30.34 (38.66)
        3:10.39 (40.05)     3:48.69 (38.30)     4:28.02 (39.33)     5:07.71 (39.69)
        5:47.68 (39.97)     6:24.33 (36.65)                                        
 20 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              6:22.65    6:24.46        
                  30.86     1:05.66 (34.80)     1:43.44 (37.78)     2:23.79 (40.35)
        3:04.53 (40.74)     3:45.57 (41.04)     4:26.67 (41.10)     5:08.42 (41.75)
        5:47.66 (39.24)     6:24.46 (36.80)                                        
 21 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              6:21.43    6:26.60        
                  33.16     1:09.76 (36.60)     1:48.20 (38.44)     2:28.07 (39.87)
        3:07.88 (39.81)     3:47.76 (39.88)     4:27.95 (40.19)     5:08.30 (40.35)
        5:47.89 (39.59)     6:26.60 (38.71)                                        
 22 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              6:27.77    6:33.34        
                  32.65     1:13.04 (40.39)     1:52.92 (39.88)     2:33.03 (40.11)
        3:14.02 (40.99)     3:55.06 (41.04)     4:36.95 (41.89)     5:17.29 (40.34)
        5:57.88 (40.59)     6:33.34 (35.46)                                        
 23 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              6:45.55    6:35.60        
                  35.41     1:15.08 (39.67)     1:55.36 (40.28)     2:35.80 (40.44)
        3:16.89 (41.09)     3:57.15 (40.26)     4:37.49 (40.34)     5:17.19 (39.70)
        5:57.00 (39.81)     6:35.60 (38.60)                                        
 24 Skakandi, Meghan    13 HAA-MR               6:58.27    6:39.22        
                  33.48     1:12.94 (39.46)     1:53.93 (40.99)     2:34.98 (41.05)
        3:16.60 (41.62)     3:57.00 (40.40)     4:39.78 (42.78)     5:21.01 (41.23)
        6:01.07 (40.06)     6:39.22 (38.15)                                        
 25 McCabe, Danielle M  14 HAA-MR               6:59.92    6:40.18        
                  33.34     1:11.10 (37.76)     1:51.06 (39.96)     2:31.75 (40.69)
        3:13.75 (42.00)     3:55.08 (41.33)     4:37.07 (41.99)     5:18.74 (41.67)
        6:00.76 (42.02)     6:40.18 (39.42)                                        
 26 Varone, Nicole      14 HAA-MR               6:40.00    6:42.40        
                  35.28     1:14.75 (39.47)     1:54.86 (40.11)     2:35.47 (40.61)
        3:15.55 (40.08)     3:56.73 (41.18)     4:38.01 (41.28)     5:20.75 (42.74)
        6:02.20 (41.45)     6:42.40 (40.20)                                        
 27 Zhu, Sydney S       13 HAA-MR               7:18.92    6:50.42        
                  35.78     1:15.32 (39.54)     1:57.43 (42.11)     2:39.60 (42.17)
        3:22.08 (42.48)     4:05.21 (43.13)     4:47.29 (42.08)     5:29.08 (41.79)
        6:11.45 (42.37)     6:50.42 (38.97)                                        
 28 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               7:42.84    7:14.76        
 29 Taylor, Patricia A  13 FA-MR                7:25.99    7:24.35        
                  40.63     1:25.78 (45.15)     2:11.44 (45.66)     2:58.44 (47.00)
        3:45.10 (46.66)     4:29.24 (44.14)     5:13.99 (44.75)     5:59.37 (45.38)
        6:42.78 (43.41)     7:24.35 (41.57)                                        
 30 Casey, Emma P       13 HAA-MR               7:18.87    7:32.67        
                  40.01     1:23.32 (43.31)     2:09.85 (46.53)     2:56.13 (46.28)
        3:43.73 (47.60)     4:30.06 (46.33)     5:19.12 (49.06)     6:07.87 (48.75)
        6:54.52 (46.65)     7:32.67 (38.15)                                        
 31 Schwetz, Danielle   13 Express Swimming-MR  8:30.00    7:33.57        
 32 Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               7:30.00    7:41.59        
                  37.48     1:21.42 (43.94)     2:07.60 (46.18)     2:56.27 (48.67)
        3:41.48 (45.21)     4:27.99 (46.51)     5:14.60 (46.61)     6:04.03 (49.43)
        6:52.18 (48.15)     7:41.59 (49.41)                                        
 33 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               8:11.06    7:54.03        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeHavenon, Cecilia  14 EHY-MR               2:15.06    2:19.54         20  
                  33.02     1:08.65 (35.63)     1:44.77 (36.12)     2:19.54 (34.77)
  2 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               2:22.49    2:20.88         17  
                  33.41     1:09.14 (35.73)     1:45.40 (36.26)     2:20.88 (35.48)
  3 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               2:24.15    2:25.07         16  
                  33.62     1:09.78 (36.16)     1:47.42 (37.64)     2:25.07 (37.65)
  4 Hummel, Christina   14 HAA-MR               2:23.90    2:26.62         15  
                  35.45     1:12.04 (36.59)     1:49.25 (37.21)     2:26.62 (37.37)
  5 Purcell, Margaret   13 EHY-MR               2:30.00    2:28.54         14  
                  35.94     1:13.45 (37.51)     1:52.30 (38.85)     2:28.54 (36.24)
  6 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR               2:32.66    2:30.62         13  
                  35.54     1:14.91 (39.37)     1:53.79 (38.88)     2:30.62 (36.83)
  7 Oakland, Caroline   13 EHY-MR               2:28.76    2:30.72         12  
                  35.95     1:13.54 (37.59)     1:52.30 (38.76)     2:30.72 (38.42)
  8 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              2:31.71    2:32.15         11  
                  36.22     1:15.40 (39.18)     1:53.90 (38.50)     2:32.15 (38.25)
  9 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              2:38.88    2:32.73          9  
                  37.32     1:16.45 (39.13)     1:55.32 (38.87)     2:32.73 (37.41)
 10 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              2:29.59    2:32.99          7  
                  35.22     1:13.37 (38.15)     1:52.93 (39.56)     2:32.99 (40.06)
 11 Swanson, Isabella   13 EHY-MR               2:38.06    2:33.37          6  
                  36.44     1:15.04 (38.60)     1:54.47 (39.43)     2:33.37 (38.90)
 12 Palazzo, Gianna M   14 HAA-MR               2:32.68    2:33.99          5  
                  35.81     1:14.26 (38.45)     1:54.35 (40.09)     2:33.99 (39.64)
 13 Thompson, Anna M    13 Express Swimming-MR  3:15.00    2:35.38          4  
 14 Davi, Julia G       13 WISC-MR              2:39.88    2:37.25          3  
                  36.97     1:17.11 (40.14)     1:58.65 (41.54)     2:37.25 (38.60)
 15 Mullery, Erin N     13 Sachem-MR            2:43.38    2:37.66          2  
                  37.23     1:17.36 (40.13)     1:58.43 (41.07)     2:37.66 (39.23)
 16 Veras, Adelyn       13 Lindy-MR             2:36.45    2:37.71          1  
                  35.91     1:15.11 (39.20)     1:56.90 (41.79)     2:37.71 (40.81)
 17 Liang, Emily        13 BBSC-MR              2:32.74    2:37.74        
                  38.23     1:18.01 (39.78)     1:58.04 (40.03)     2:37.74 (39.70)
 18 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             2:38.96    2:39.71        
                  37.88     1:18.62 (40.74)     1:59.97 (41.35)     2:39.71 (39.74)
 19 Ramirez, Claire R   14 Sachem-MR            2:31.10    2:39.85        
                  38.21     1:18.72 (40.51)     1:59.88 (41.16)     2:39.85 (39.97)
 20 Lee, Katherine A    13 BBSC-MR              2:49.68    2:39.96        
                  36.65     1:18.19 (41.54)     1:59.86 (41.67)     2:39.96 (40.10)
 21 Jones, Maddie R     13 EHY-MR               2:45.00    2:40.02        
                  37.58     1:19.09 (41.51)     2:00.97 (41.88)     2:40.02 (39.05)
 22 Guariglia, Amanda   14 Express Swimming-MR  2:55.00    2:41.99        
                  38.27     1:19.46 (41.19)     2:01.36 (41.90)     2:41.99 (40.63)
 23 Culkin, Shannon M   14 WISC-MR              2:48.01    2:42.20        
                  38.24     1:19.70 (41.46)     2:02.06 (42.36)     2:42.20 (40.14)
 24 Paradiso, Liana A   13 EHY-MR               2:40.00    2:42.60        
                  37.72     1:18.37 (40.65)     2:01.05 (42.68)     2:42.60 (41.55)
 25 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              2:44.41    2:45.14        
                  37.77     1:19.39 (41.62)     2:02.47 (43.08)     2:45.14 (42.67)
 26 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:54.41    2:47.02        
                  39.94     1:21.53 (41.59)     2:04.73 (43.20)     2:47.02 (42.29)
 27 McCabe, Danielle M  14 HAA-MR               2:45.13    2:47.43        
                  37.70     1:19.40 (41.70)     2:03.64 (44.24)     2:47.43 (43.79)
 28 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              3:25.99    2:49.77        
                  39.23     1:23.07 (43.84)     2:07.37 (44.30)     2:49.77 (42.40)
 28 Signorelli, Jaclyn  14 BBSC-MR              2:59.41    2:49.77        
                  41.98     1:24.93 (42.95)     2:08.94 (44.01)     2:49.77 (40.83)
 30 Varone, Nicole      14 HAA-MR               2:53.63    2:52.40        
                                                    2:09.67 ( )     2:52.40 (42.73)
 31 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              3:57.99    2:53.37        
                  41.35     1:25.56 (44.21)     2:10.76 (45.20)     2:53.37 (42.61)
 32 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              2:59.99    2:53.49        
                  40.61     1:25.33 (44.72)     2:10.95 (45.62)     2:53.49 (42.54)
 33 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR  2:58.60    2:59.40        
                  43.64     1:28.86 (45.22)     2:14.97 (46.11)     2:59.40 (44.43)
 34 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               3:03.03    2:59.93        
 35 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              3:03.73    3:00.44        
 36 Casey, Emma P       13 HAA-MR               3:00.00    3:05.61        
 37 Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  3:40.00    3:07.17        
                  43.53     1:30.81 (47.28)     2:19.85 (49.04)     3:07.17 (47.32)
 38 Taylor, Patricia A  13 FA-MR                3:45.99    3:09.33        
                  48.23     1:37.75 (49.52)     2:24.60 (46.85)     3:09.33 (44.73)
 39 Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               3:15.00    3:21.70        
 40 Skakandi, Meghan    13 HAA-MR                    NT    3:29.54        
 41 Silva, Samantha R   14 Sachem-MR                 NT    4:00.24        
 42 Nugent, Colleen M   13 HAA-MR               3:15.00    4:07.71        
                1:00.84   2:05.88 (1:05.04)   3:08.66 (1:02.78)     4:07.71 (59.05)
 43 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  4:00.00    4:12.29        
 44 Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR  4:00.00    4:13.70        
 -- Lyons, Aryanna      13 EHY-MR               3:15.00         DQ        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              1:18.62    1:17.42         20  
                  36.95     1:17.42 (40.47)                                        
  2 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR  1:16.23    1:18.97         17  
                  37.54     1:18.97 (41.43)                                        
  3 Palazzo, Gianna M   14 HAA-MR               1:19.70    1:19.51         16  
                  37.06     1:19.51 (42.45)                                        
  4 Guariglia, Amanda   14 Express Swimming-MR  1:17.56    1:19.95         15  
                  38.35     1:19.95 (41.60)                                        
  5 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:22.39    1:22.40         14  
                  39.58     1:22.40 (42.82)                                        
  6 Hummel, Christina   14 HAA-MR               1:20.10    1:22.44         13  
                  39.22     1:22.44 (43.22)                                        
  7 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              1:22.87    1:22.81         12  
                  38.94     1:22.81 (43.87)                                        
  8 Jones, Maddie R     13 EHY-MR               1:22.07    1:23.95         11  
                  39.62     1:23.95 (44.33)                                        
  9 Liang, Emily        13 BBSC-MR              1:21.78    1:24.21          9  
                  41.24     1:24.21 (42.97)                                        
 10 Thompson, Anna M    13 Express Swimming-MR  1:22.49    1:24.26          6.5
                  39.30     1:24.26 (44.96)                                        
 10 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR               1:23.65    1:24.26          6.5
                  41.17     1:24.26 (43.09)                                        
 12 Casey, Emma P       13 HAA-MR               1:22.08    1:24.33          5  
                  39.49     1:24.33 (44.84)                                        
 13 Davi, Julia G       13 WISC-MR              1:23.55    1:25.19          4  
                  39.81     1:25.19 (45.38)                                        
 14 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               1:27.92    1:25.34          3  
                  40.81     1:25.34 (44.53)                                        
 15 Skakandi, Meghan    13 HAA-MR               1:20.21    1:26.77          2  
                  40.92     1:26.77 (45.85)                                        
 16 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              1:26.74    1:27.19          1  
                  43.05     1:27.19 (44.14)                                        
 17 Lyons, Aryanna      13 EHY-MR               1:28.69    1:27.34        
                  40.28     1:27.34 (47.06)                                        
 18 Souza, Monique      13 BBSC-MR              1:27.60    1:27.39        
                  41.62     1:27.39 (45.77)                                        
 19 Mullery, Erin N     13 Sachem-MR            1:26.91    1:27.62        
                  41.55     1:27.62 (46.07)                                        
 20 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              1:25.84    1:27.87        
                  41.83     1:27.87 (46.04)                                        
 21 Veras, Adelyn       13 Lindy-MR             1:22.99    1:28.19        
                  41.26     1:28.19 (46.93)                                        
 22 DeRose, Gia         14 Sachem-MR            1:27.68    1:28.85        
                  42.18     1:28.85 (46.67)                                        
 23 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            1:31.62    1:29.61        
                  42.55     1:29.61 (47.06)                                        
 24 Ramirez, Claire R   14 Sachem-MR            1:26.38    1:29.73        
                  43.72     1:29.73 (46.01)                                        
 25 Lee, Katherine A    13 BBSC-MR              1:29.70    1:29.93        
                  42.35     1:29.93 (47.58)                                        
 26 Culkin, Shannon M   14 WISC-MR              1:28.36    1:32.22        
                  43.77     1:32.22 (48.45)                                        
 27 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              1:30.83    1:34.45        
                  44.65     1:34.45 (49.80)                                        
 28 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              1:32.21    1:35.50        
                  43.98     1:35.50 (51.52)                                        
 29 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  1:38.50    1:36.42        
                  46.13     1:36.42 (50.29)                                        
 30 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               1:36.02    1:36.75        
                  45.80     1:36.75 (50.95)                                        
 31 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             1:35.54    1:38.57        
                  46.77     1:38.57 (51.80)                                        
 32 Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  1:40.59    1:38.96        
                  47.20     1:38.96 (51.76)                                        
 33 Signorelli, Jaclyn  14 BBSC-MR              1:25.41    1:39.42        
                  47.93     1:39.42 (51.49)                                        
 34 Taylor, Patricia A  13 FA-MR                1:59.99    1:46.50        
 35 Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               1:46.48    1:47.78        
                  50.41     1:47.78 (57.37)                                        
 36 Nugent, Colleen M   13 HAA-MR               2:00.00    1:48.07        
                  48.96     1:48.07 (59.11)                                        
 37 Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR  2:09.37    2:09.38        
                1:02.89   2:09.38 (1:06.49)                                        
 -- Silva, Samantha R   14 Sachem-MR                 NT         DQ        
                  52.08        DQ (1:01.18)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Purcell, Margaret   13 EHY-MR               2:38.42    2:41.34         20  
                  36.97     1:18.52 (41.55)     2:00.48 (41.96)     2:41.34 (40.86)
  2 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              2:43.30    2:47.02         17  
                  39.00     1:21.26 (42.26)     2:04.76 (43.50)     2:47.02 (42.26)
  3 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR  2:43.24    2:50.72         16  
                  38.50     1:22.77 (44.27)     2:07.51 (44.74)     2:50.72 (43.21)
  4 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               2:45.00    2:54.20         15  
                  40.78     1:25.10 (44.32)     2:10.51 (45.41)     2:54.20 (43.69)
  5 Palazzo, Gianna M   14 HAA-MR               2:55.66    2:54.90         14  
                  38.33     1:22.40 (44.07)     2:08.75 (46.35)     2:54.90 (46.15)
  6 Guariglia, Amanda   14 Express Swimming-MR  2:48.44    2:56.17         13  
                  39.56     1:23.72 (44.16)     2:09.28 (45.56)     2:56.17 (46.89)
  7 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              2:59.83    2:56.40         12  
                  39.79     1:25.23 (45.44)     2:11.14 (45.91)     2:56.40 (45.26)
  8 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR               2:57.83    2:57.14         11  
                  40.54     1:25.62 (45.08)     2:11.50 (45.88)     2:57.14 (45.64)
  9 Hummel, Christina   14 HAA-MR               2:56.07    2:57.20          9  
                  41.95     1:27.38 (45.43)     2:13.11 (45.73)     2:57.20 (44.09)
 10 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               2:56.38    2:57.26          7  
                  40.60     1:24.89 (44.29)     2:11.29 (46.40)     2:57.26 (45.97)
 11 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               2:50.00    2:58.79          6  
                  40.49     1:25.37 (44.88)     2:12.08 (46.71)     2:58.79 (46.71)
 12 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              3:04.34    3:00.66          5  
                  41.34     1:27.67 (46.33)     2:14.64 (46.97)     3:00.66 (46.02)
 13 Liang, Emily        13 BBSC-MR              2:55.37    3:01.16          4  
                  40.16     1:25.34 (45.18)     2:12.91 (47.57)     3:01.16 (48.25)
 14 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              3:05.87    3:02.71          3  
                  43.39     1:29.88 (46.49)     2:17.37 (47.49)     3:02.71 (45.34)
 15 Paradiso, Liana A   13 EHY-MR               3:01.11    3:03.34          2  
                  41.56     1:28.16 (46.60)     2:16.19 (48.03)     3:03.34 (47.15)
 16 Davi, Julia G       13 WISC-MR              2:59.20    3:03.40          1  
                  41.18     1:27.70 (46.52)     2:16.06 (48.36)     3:03.40 (47.34)
 17 Varone, Nicole      14 HAA-MR               2:58.69    3:03.58        
                  41.30     1:28.70 (47.40)     2:16.55 (47.85)     3:03.58 (47.03)
 18 Jones, Maddie R     13 EHY-MR               3:02.41    3:03.95        
                  40.76     1:27.36 (46.60)     2:16.68 (49.32)     3:03.95 (47.27)
 19 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              3:01.73    3:03.98        
                  42.21     1:29.31 (47.10)     2:16.94 (47.63)     3:03.98 (47.04)
 20 Thompson, Anna M    13 Express Swimming-MR  3:30.00    3:05.70        
                  42.93     1:31.93 (49.00)     2:19.85 (47.92)     3:05.70 (45.85)
 21 Souza, Monique      13 BBSC-MR              3:13.02    3:08.77        
                  42.83     1:31.48 (48.65)     2:20.83 (49.35)     3:08.77 (47.94)
 22 Magee, Brianna R    14 HAA-MR               2:56.10    3:08.89        
 23 Casey, Emma P       13 HAA-MR               3:30.00    3:09.60        
                  43.51     1:33.03 (49.52)     2:22.94 (49.91)     3:09.60 (46.66)
 24 Oakland, Caroline   13 EHY-MR               3:32.55    3:11.42        
                  43.49     1:32.79 (49.30)     2:23.27 (50.48)     3:11.42 (48.15)
 25 DeRose, Gia         14 Sachem-MR            3:10.00    3:12.20        
                  43.22     1:32.25 (49.03)     2:23.04 (50.79)     3:12.20 (49.16)
 26 Lee, Katherine A    13 BBSC-MR              3:37.99    3:13.11        
                  44.09     1:34.60 (50.51)   3:13.11 (1:38.51)                    
 27 Veras, Adelyn       13 Lindy-MR             2:39.88    3:14.12        
                  43.18     1:33.21 (50.03)     2:24.02 (50.81)     3:14.12 (50.10)
 28 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             3:45.70    3:22.35        
                  46.25     1:37.86 (51.61)     2:30.50 (52.64)     3:22.35 (51.85)
 29 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              3:18.95    3:24.06        
                  45.23     1:36.94 (51.71)     2:30.87 (53.93)     3:24.06 (53.19)
 30 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              3:21.33    3:27.49        
                  45.68     1:38.61 (52.93)     2:33.84 (55.23)     3:27.49 (53.65)
 31 Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR              3:09.99    3:27.51        
                  46.20     1:39.04 (52.84)     2:34.06 (55.02)     3:27.51 (53.45)
 32 Signorelli, Jaclyn  14 BBSC-MR              2:55.41    3:30.57        
                  47.89     1:40.82 (52.93)     2:35.84 (55.02)     3:30.57 (54.73)
 33 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               3:30.00    3:31.58        
                  47.13     1:41.29 (54.16)     2:38.63 (57.34)     3:31.58 (52.95)
 34 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  3:40.00    3:32.39        
                  47.26     1:41.57 (54.31)     2:38.59 (57.02)     3:32.39 (53.80)
 35 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               3:29.01    3:33.30        
                  48.24     1:43.40 (55.16)     2:38.61 (55.21)     3:33.30 (54.69)
 36 Harder, Lauren M    13 Lindy-MR             3:03.99    3:38.40        
                  48.42     1:44.24 (55.82)     2:41.68 (57.44)     3:38.40 (56.72)
 37 Crimmins, Caroline  13 Express Swimming-MR  3:50.00    3:50.35        
 38 Saintvil, Chelsea   13 WISC-MR              3:48.44    3:54.54        
 39 Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               3:30.00    3:57.27        
                  52.28   1:54.70 (1:02.42)   2:57.82 (1:03.12)     3:57.27 (59.45)
 40 Nugent, Colleen M   13 HAA-MR               3:30.00    4:04.22        
                  52.95   1:57.30 (1:04.35)   3:00.68 (1:03.38)   4:04.22 (1:03.54)
 -- Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  3:50.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Lulley, Emily       13 WISC-MR              3:28.99         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  48.82     1:43.00 (54.18)        DQ (1:52.07)                    
 -- Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              3:38.85         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  50.98     1:47.06 (56.08)     2:45.88 (58.82)          DQ (58.99)
 -- Kayku, Melinda      13 WISC-MR              3:38.99         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               2:30.44    2:27.05         20  
                  32.15     1:09.10 (36.95)     1:48.17 (39.07)     2:27.05 (38.88)
  2 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR               2:28.33    2:28.10         17  
                  33.04     1:10.89 (37.85)     1:50.29 (39.40)     2:28.10 (37.81)
  3 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               2:37.22    2:35.31         16  
                  32.01     1:09.74 (37.73)     1:51.30 (41.56)     2:35.31 (44.01)
  4 Swanson, Isabella   13 EHY-MR               2:28.56    2:39.47         15  
                  31.97     1:11.09 (39.12)     1:54.90 (43.81)     2:39.47 (44.57)
  5 Purcell, Margaret   13 EHY-MR               2:45.33    2:40.66         14  
                   4.38       35.33 (30.95)   2:40.66 (2:05.33)                    
  6 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             2:50.99    2:43.25         13  
                  37.92     1:22.46 (44.54)     2:08.02 (45.56)     2:43.25 (35.23)
  7 Liang, Emily        13 BBSC-MR              2:42.68    2:45.31         12  
                  35.77     1:16.58 (40.81)     2:02.08 (45.50)     2:45.31 (43.23)
  8 Paradiso, Liana A   13 EHY-MR               2:43.79    2:45.44         11  
                  10.65       35.02 (24.37)     1:18.10 (43.08)   2:45.44 (1:27.34)
  9 Lee, Katherine A    13 BBSC-MR              2:45.19    2:45.53          9  
                   9.09       35.04 (25.95)     1:18.78 (43.74)   2:45.53 (1:26.75)
 10 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              2:55.49    2:49.73          7  
                  40.20     1:29.20 (49.00)   2:49.73 (1:20.53)                    
 11 Hummel, Christina   14 HAA-MR               2:45.00    2:50.10          6  
                3:08.18         2:50.10 ( )                                        
 12 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              3:06.99    2:51.39          5  
 13 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:46.38    2:51.45          4  
                   6.13       37.05 (30.92)     1:20.23 (43.18)   2:51.45 (1:31.22)
 14 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               2:45.00    2:53.21          3  
                  33.78     1:16.33 (42.55)     2:04.17 (47.84)     2:53.21 (49.04)
 15 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              3:03.15    2:54.79          2  
 16 Ramirez, Claire R   14 Sachem-MR            2:50.00    2:57.73          1  
                  38.13     1:22.89 (44.76)   2:57.73 (1:34.84)                    
 17 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR  3:07.07    3:01.59        
 18 Veras, Adelyn       13 Lindy-MR             2:40.00    3:01.87        
                  36.31     1:22.14 (45.83)     2:10.33 (48.19)     3:01.87 (51.54)
 19 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              3:25.99    3:01.99        
                  36.62     1:21.93 (45.31)     2:13.08 (51.15)     3:01.99 (48.91)
 20 Oakland, Caroline   13 EHY-MR               3:15.00    3:04.59        
 21 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              3:09.35    3:10.82        
 22 Varone, Nicole      14 HAA-MR               3:30.00    3:12.06        
                  39.06     1:27.90 (48.84)     2:21.72 (53.82)     3:12.06 (50.34)
 23 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              3:59.99    3:16.59        
                  40.09     1:27.33 (47.24)     2:22.13 (54.80)     3:16.59 (54.46)
 24 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              3:55.99    3:18.34        
                  46.14     1:38.75 (52.61)     2:31.03 (52.28)     3:18.34 (47.31)
 -- Jones, Maddie R     13 EHY-MR               3:00.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- DeHavenon, Cecilia  14 EHY-MR               3:00.05         DQ        
      False start
                  39.28     1:25.96 (46.68)     2:13.81 (47.85)          DQ (41.58)
 -- Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               3:10.69         NS        
 -- Signorelli, Jaclyn  14 BBSC-MR              2:55.41         NS        
                  38.39     1:25.12 (46.73)     2:12.94 (47.82)                    
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Purcell, Margaret   13 EHY-MR               2:21.03    2:21.40         20  
  2 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               2:21.25    2:22.92         17  
  3 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR               2:27.37    2:23.70         16  
  4 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               2:31.47    2:28.48         15  
                  30.32     1:07.71 (37.39)     1:54.33 (46.62)     2:28.48 (34.15)
  5 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              2:30.18    2:29.73         14  
  6 Hummel, Christina   14 HAA-MR               2:28.83    2:31.04         13  
  7 Oakland, Caroline   13 EHY-MR               2:33.44    2:35.12         12  
                  33.63     1:11.34 (37.71)     2:00.29 (48.95)     2:35.12 (34.83)
  8 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              2:37.50    2:35.20         11  
  9 Liang, Emily        13 BBSC-MR              2:31.67    2:36.09          9  
                  34.27     1:14.73 (40.46)     2:00.08 (45.35)     2:36.09 (36.01)
 10 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               2:35.27    2:36.41          7  
                  32.58     1:13.53 (40.95)     2:00.22 (46.69)     2:36.41 (36.19)
 11 Lee, Katherine A    13 BBSC-MR              2:39.32    2:37.10          6  
                  32.59     1:14.80 (42.21)     2:02.99 (48.19)     2:37.10 (34.11)
 12 Jones, Maddie R     13 EHY-MR               2:34.52    2:37.55          5  
                  34.78     1:16.29 (41.51)     2:03.69 (47.40)     2:37.55 (33.86)
 13 Palazzo, Gianna M   14 HAA-MR               2:34.69    2:38.00          4  
                  34.98     1:13.96 (38.98)     2:01.72 (47.76)     2:38.00 (36.28)
 14 Davi, Julia G       13 WISC-MR              2:36.09    2:38.23          3  
 15 Thompson, Anna M    13 Express Swimming-MR  2:37.42    2:38.56          2  
 16 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              2:41.34    2:39.40          1  
                  34.33     1:17.85 (43.52)     2:03.47 (45.62)     2:39.40 (35.93)
 17 Kortright, Amber M  13 WISC-MR              2:37.35    2:39.57        
 18 Guariglia, Amanda   14 Express Swimming-MR  2:41.20    2:39.82        
                  36.64     1:18.11 (41.47)     2:02.94 (44.83)     2:39.82 (36.88)
 19 Mullery, Erin N     13 Sachem-MR            2:40.00    2:39.87        
                  36.77     1:15.58 (38.81)     2:03.95 (48.37)     2:39.87 (35.92)
 19 Paradiso, Liana A   13 EHY-MR               2:36.94    2:39.87        
 21 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR  2:40.24    2:40.58        
                  37.65     1:22.47 (44.82)     2:06.13 (43.66)     2:40.58 (34.45)
 22 Veras, Adelyn       13 Lindy-MR             2:25.77    2:41.32        
 23 Del Monico, Daria   13 Lindy-MR             2:51.39    2:44.15        
                  33.84     1:14.43 (40.59)     2:07.06 (52.63)     2:44.15 (37.09)
 24 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            2:43.73    2:44.24        
                  35.85     1:16.82 (40.97)     2:06.52 (49.70)     2:44.24 (37.72)
 25 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:38.08    2:44.80        
 26 Magee, Brianna R    14 HAA-MR               2:40.10    2:46.09        
                  32.10     1:12.16 (40.06)     2:04.98 (52.82)     2:46.09 (41.11)
 27 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              2:49.67    2:47.73        
                  41.21     1:25.60 (44.39)     2:11.44 (45.84)     2:47.73 (36.29)
 28 Krucher, Shaelyn L  13 WISC-MR              2:53.87    2:47.88        
                  35.81     1:17.48 (41.67)     2:09.72 (52.24)     2:47.88 (38.16)
 29 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              2:48.79    2:48.12        
                  34.23     1:15.44 (41.21)     2:09.62 (54.18)     2:48.12 (38.50)
 30 Casey, Emma P       13 HAA-MR               2:58.85    2:48.44        
                  37.30     1:20.64 (43.34)     2:11.41 (50.77)     2:48.44 (37.03)
 31 Varone, Nicole      14 HAA-MR               2:47.77    2:48.73        
                  36.71     1:22.62 (45.91)     2:11.35 (48.73)     2:48.73 (37.38)
 32 Culkin, Shannon M   14 WISC-MR              2:50.43    2:51.11        
                  36.78     1:19.72 (42.94)     2:12.65 (52.93)     2:51.11 (38.46)
 33 Signorelli, Jaclyn  14 BBSC-MR              2:55.41    2:51.31        
                  37.49     1:20.77 (43.28)     2:14.07 (53.30)     2:51.31 (37.24)
 34 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              2:53.27    2:57.05        
                  38.69     1:23.95 (45.26)     2:17.40 (53.45)     2:57.05 (39.65)
 35 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              2:55.16    2:59.84        
                  37.76     1:20.51 (42.75)     2:20.24 (59.73)     2:59.84 (39.60)
 36 Lulley, Emily       13 WISC-MR              3:10.99    2:59.89        
                  41.90     1:25.97 (44.07)   2:59.89 (1:33.92)                    
 37 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               2:56.76    3:03.35        
                  35.59     1:23.26 (47.67)     2:20.56 (57.30)     3:03.35 (42.79)
 38 Taylor, Patricia A  13 FA-MR                3:55.99    3:09.41        
                  42.36     1:29.00 (46.64)     2:27.62 (58.62)     3:09.41 (41.79)
 39 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               3:08.81    3:09.48        
                  40.61     1:28.99 (48.38)     2:22.88 (53.89)     3:09.48 (46.60)
 40 Giordano, Colleen   14 WISC-MR              3:05.41    3:09.58        
                  43.38     1:28.60 (45.22)     2:28.55 (59.95)     3:09.58 (41.03)
 41 Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  3:40.00    3:11.46        
                  41.16     1:29.92 (48.76)     2:25.19 (55.27)     3:11.46 (46.27)
 42 Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  3:45.00    3:22.02        
                  45.97     1:38.85 (52.88)     2:35.35 (56.50)     3:22.02 (46.67)
 43 Crimmins, Caroline  13 Express Swimming-MR  3:27.12    3:23.20        
                  41.08     1:32.63 (51.55)   2:34.15 (1:01.52)     3:23.20 (49.05)
 -- Draude, Jenna       14 Express Swimming-MR  4:20.00         DQ        
      Not on back off wall - back
                                                    3:07.64 ( )          DQ (44.82)
 -- Nugent, Colleen M   13 HAA-MR               3:30.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                                1:42.97 ( )   2:46.43 (1:03.46)          DQ (54.54)
 -- Rodriguez, Daniell  14 FA-MR                4:29.01         DQ        
      Scissors kick - breast
                  49.78   1:49.81 (1:00.03)        DQ (2:13.39)                    
 -- Harder, Lauren M    13 Lindy-MR             3:00.99         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  39.36     1:26.07 (46.71)     2:23.51 (57.44)          DQ (43.45)
 -- Byrne, Bianca M     13 HAA-MR               3:15.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  44.45     1:36.11 (51.66)   2:37.32 (1:01.21)          DQ (45.40)
 -- Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              3:25.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  43.12     1:27.40 (44.28)     2:25.27 (57.87)          DQ (43.60)
 -- McCabe, Danielle M  14 HAA-MR               2:56.11         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  35.23     1:21.34 (46.11)     2:13.43 (52.09)          DQ (37.50)
 -- Kayku, Melinda      13 WISC-MR              3:21.99         NS        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Kerryann  13 HAA-MR               5:08.48    4:55.04         20  
                  32.04     1:09.26 (37.22)     1:46.58 (37.32)     2:23.76 (37.18)
        3:07.98 (44.22)     3:52.76 (44.78)     4:23.94 (31.18)     4:55.04 (31.10)
  2 Purcell, Margaret   13 EHY-MR               4:58.21    5:05.89         17  
                  33.03     1:13.39 (40.36)     1:51.92 (38.53)     2:32.48 (40.56)
        3:14.84 (42.36)     3:58.09 (43.25)     4:32.97 (34.88)     5:05.89 (32.92)
  3 Gallagher, Liz P    14 HAA-MR               5:16.27    5:13.04         16  
                  32.67     1:11.32 (38.65)     1:51.63 (40.31)     2:31.46 (39.83)
        3:18.15 (46.69)     4:05.04 (46.89)     4:39.61 (34.57)     5:13.04 (33.43)
  4 Fleischer, Lindsay  14 HAA-MR               5:16.67    5:15.50         15  
                  31.94     1:10.24 (38.30)     1:50.12 (39.88)     2:30.51 (40.39)
        3:15.58 (45.07)     4:01.89 (46.31)     4:39.21 (37.32)     5:15.50 (36.29)
  5 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              5:36.59    5:17.87         14  
  6 Hummel, Christina   14 HAA-MR               5:32.21    5:21.69         13  
                  35.12     1:18.40 (43.28)     1:57.41 (39.01)     2:38.61 (41.20)
                                                    4:47.30 ( )     5:21.69 (34.39)
  7 Swanson, Isabella   13 EHY-MR               5:12.04    5:25.52         12  
                  32.83     1:13.21 (40.38)     1:56.27 (43.06)     2:37.80 (41.53)
        3:26.34 (48.54)     4:15.57 (49.23)     4:50.83 (35.26)     5:25.52 (34.69)
  8 Oakland, Caroline   13 EHY-MR               5:30.00    5:28.67         11  
                                                    2:00.63 ( )     2:38.55 (37.92)
        3:28.51 (49.96)     4:17.08 (48.57)     4:53.59 (36.51)     5:28.67 (35.08)
  9 Hall, Corrine F     14 Express Swimming-MR  5:45.24    5:33.04          9  
 10 Liang, Emily        13 BBSC-MR              5:22.90    5:33.56          7  
                                                    2:44.14 ( )     3:29.81 (45.67)
                                4:17.99 ( )     4:56.20 (38.21)     5:33.56 (37.36)
 11 DeHavenon, Cecilia  14 EHY-MR               5:20.91    5:34.70          6  
                  34.76     1:18.81 (44.05)     2:00.21 (41.40)     2:42.69 (42.48)
        3:34.24 (51.55)     4:24.10 (49.86)     4:59.48 (35.38)     5:34.70 (35.22)
 12 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              5:41.39    5:35.06          5  
 13 Paradiso, Liana A   13 EHY-MR               5:34.11    5:35.45          4  
                  36.21     1:17.01 (40.80)     2:00.36 (43.35)     2:43.43 (43.07)
        3:33.39 (49.96)     4:21.88 (48.49)     4:59.11 (37.23)     5:35.45 (36.34)
 14 Lee, Katherine A    13 BBSC-MR              5:52.94    5:37.68          3  
 15 Souza, Monique      13 BBSC-MR              5:25.41    5:43.62          2  
                  35.46     1:19.41 (43.95)     2:04.44 (45.03)     2:51.18 (46.74)
        3:38.70 (47.52)     4:27.64 (48.94)     5:06.97 (39.33)     5:43.62 (36.65)
 16 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               5:33.59    5:44.54          1  
                  33.83     1:14.13 (40.30)     2:00.11 (45.98)     2:46.68 (46.57)
        3:35.71 (49.03)     4:24.57 (48.86)     5:05.18 (40.61)     5:44.54 (39.36)
 17 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              5:55.41    5:48.24        
 18 Suchy, Morgan T     14 Sachem-MR            5:54.11    5:52.02        
 19 Varone, Nicole      14 HAA-MR               6:00.00    5:57.47        
                  41.41     1:27.79 (46.38)     2:16.15 (48.36)     3:04.25 (48.10)
        3:52.79 (48.54)     4:41.44 (48.65)     5:19.57 (38.13)     5:57.47 (37.90)
 20 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              6:16.37    6:14.81        
                  38.73     1:27.67 (48.94)     2:11.96 (44.29)     2:55.63 (43.67)
        3:54.17 (58.54)   4:54.41 (1:00.24)     5:35.50 (41.09)     6:14.81 (39.31)
 21 Gillin, Elizabeth   13 HAA-MR               6:00.00    6:18.40        
                  37.65     1:22.60 (44.95)     2:14.80 (52.20)     3:04.80 (50.00)
        3:57.20 (52.40)     4:51.82 (54.62)     5:35.22 (43.40)     6:18.40 (43.18)
 22 Heslin, Meghan      13 HAA-MR               6:30.00    6:42.87        
                  43.48     1:39.24 (55.76)     2:27.81 (48.57)     3:16.65 (48.84)
        4:10.22 (53.57)     5:06.64 (56.42)     5:54.07 (47.43)     6:42.87 (48.80)
 -- Burke, Madeline R   13 Express Swimming-MR  7:00.00         DQ        
                  40.12     1:35.09 (54.97)     2:26.27 (51.18)   4:19.66 (1:53.39)
      5:21.10 (1:01.44)     6:11.28 (50.18)          DQ (52.19)                    
 -- Hurley, Kaitlin     13 Express Swimming-MR  7:00.00         DQ        
                  46.87     1:41.46 (54.59)     2:37.42 (55.96)     3:32.68 (55.26)
        4:28.06 (55.38)     5:24.32 (56.26)        DQ (1:35.89)                    
 -- Ryan, Emily R       13 FA-MR                5:55.80         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:48.43    1:48.17         40  
     1) Reynolds, Kerryann 13           2) Hummel, Christina D 14         
     3) Fleischer, Lindsay 14           4) Gallagher, Liz P 14            
                  27.42       54.90 (27.48)     1:22.02 (27.12)     1:48.17 (26.15)
  2 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             1:50.58    1:50.77         34  
     1) Oakland, Caroline E 13          2) Paradiso, Liana A 13           
     3) Swanson, Isabella 13            4) Purcell, Margaret 13           
                  27.98       56.32 (28.34)     1:24.59 (28.27)     1:50.77 (26.18)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:52.31    1:52.59         32  
     1) Souza, Monique 13               2) Lee, Katherine A 13            
     3) Mattei, Monica A 14             4) Tucker, Alina S 14             
                  28.80       56.65 (27.85)     1:24.67 (28.02)     1:52.59 (27.92)
  4 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 1:56.83    1:56.47         30  
     1) Palazzo, Gianna M 14            2) Skakandi, Meghan 13            
     3) Varone, Nicole 14               4) Hennessy, Emily P 13           
                  28.94       59.65 (30.71)     1:29.01 (29.36)     1:56.47 (27.46)
  5 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        1:56.92    1:57.07         28  
     1) Liang, Emily 13                 2) Renda, Alicia C 13             
     3) DiMarinis, Hannah N 13          4) Catalano, Valerie 13           
  6 Sachem Swim Club-MR  'A'                    1:50.00    1:58.06         26  
     1) Ramirez, Claire R 14            2) Mullery, Erin N 13             
     3) DeRose, Gia 14                  4) Suchy, Morgan T 14             
  7 Long Island Express-MR  'A'                 1:52.92    2:06.20         24  
     1) Thompson, Anna M 13             2) Burke, Madeline R 13           
     3) Hurley, Kaitlin 13              4) Guariglia, Amanda 14           
  8 Hauppauge Swim Club-MR  'C'                 2:04.00    2:06.26         22  
     1) McCabe, Danielle M 14           2) Heslin, Meghan 13              
     3) Gillin, Elizabeth M 13          4) Casey, Emma P 13               
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:03.98    2:01.37         40  
     1) Fleischer, Lindsay 14           2) Palazzo, Gianna M 14           
     3) Reynolds, Kerryann 13           4) Gallagher, Liz P 14            
                  30.56     1:05.78 (35.22)     1:35.09 (29.31)     2:01.37 (26.28)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:08.46    2:09.68         34  
     1) Mattei, Monica A 14             2) DiMarinis, Hannah N 13         
     3) Souza, Monique 13               4) Tucker, Alina S 14             
                  32.20     1:09.62 (37.42)     1:42.84 (33.22)     2:09.68 (26.84)
  3 Long Island Express-MR  'A'                 2:11.69    2:13.90         32  
     1) Thompson, Anna M 13             2) Hall, Corrine F 14             
     3) Burke, Madeline R 13            4) Guariglia, Amanda 14           
                  32.34     1:08.89 (36.55)     1:46.12 (37.23)     2:13.90 (27.78)
  4 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:17.02    2:15.34         30  
     1) Liang, Emily 13                 2) Ruvolo, Mikaela 13             
     3) Lee, Katherine A 13             4) Catalano, Valerie 13           
                  34.79     1:15.26 (40.47)     1:46.94 (31.68)     2:15.34 (28.40)
  5 Hauppauge Swim Club-MR  'C'                 2:23.91    2:20.74         28  
     1) McCabe, Danielle M 14           2) Casey, Emma P 13               
     3) Heslin, Meghan 13               4) Varone, Nicole 14              
                  35.72     1:12.83 (37.11)     1:50.87 (38.04)     2:20.74 (29.87)
 -- East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:04.96         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Oakland, Caroline E 13          2) Purcell, Margaret 13           
     3) Paradiso, Liana A 13            4) Jones, Maddie R 13             
                  32.74     1:07.66 (34.92)     1:39.19 (31.53)          DQ (28.62)
 -- Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:11.38         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Hummel, Christina D 14          2) Hennessy, Emily P 13           
     3) Gillin, Elizabeth M 13          4) Magee, Brianna R 14            
                  32.21     1:09.66 (37.45)     1:43.24 (33.58)          DQ (26.04)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papele, Kianna S    16 Unattached             24.98      25.85         20  
  2 Lesser, Nina L      16 HAA-MR                 24.56      26.09         17  
  3 Joseph, Megan P     17 HAA-MR                 24.61      26.41         16  
  4 Reid, Veronica N    21 Sachem-MR              26.19      26.47         15  
  5 Lee, Nicole E       16 BBSC-MR                26.73      26.66         14  
  6 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR                26.19      26.67         13  
  7 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR                26.14      26.83         12  
  8 Sun, Whitney        16 BBSC-MR                26.29      26.99         11  
  9 Tsai, Ariel Y       15 Sachem-MR              25.95      27.50          9  
 10 Sarett, Lara        17 HAA-MR                 26.62      27.52          7  
 11 Ryan, Emily R       13 FA-MR                  27.22      27.54          6  
 12 Mattei, Theresa M   16 BBSC-MR                27.40      27.78          5  
 13 Tsai, Alice Y       14 Sachem-MR              27.18      27.87          4  
 14 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR                27.08      28.22          3  
 15 Flugman, Danielle   15 HAA-MR                 27.52      28.27          2  
 16 Pikulik, Nicole     15 HAA-MR                 28.05      28.63          1  
 17 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR                29.06      28.72        
 18 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR                28.15      28.86        
 19 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR                28.31      28.92        
 20 Signorelli, Casey   17 BBSC-MR                27.94      29.18        
 21 Haynos, Mary A      15 FA-MR                  31.35      29.78        
 22 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR                28.67      30.06        
 23 Giordano, Amanda M  15 FA-MR                  29.19      30.39        
 24 Viera, Michelle     15 HAA-MR                 30.77      30.51        
 25 Desio, Claire M     16 HAA-MR                 29.44      30.68        
 26 Wirkowski, Kristin  15 Express Swimming-MR    31.56      30.89        
 27 McCabe, Danielle M  14 HAA-MR                 30.99      30.91        
 28 Hong, Donna D       16 HAA-MR                 30.64      31.25        
 29 Paoli, Ariana M     15 FA-MR                  34.99      31.48        
 30 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR                 31.81      31.55        
 31 Lavars, Catherine   16 Sachem-MR              31.88      31.84        
 32 Harmon, Julie E     16 HAA-MR                 31.24      32.00        
 33 Hicks, Alexandra N  15 HAA-MR                 31.05      32.09        
 34 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR                30.00      32.57        
 35 Haberman, Anais L   15 WISC-MR                28.52      33.61        
 36 Seda, Jennifer      16 HAA-MR                 34.30      34.88        
 -- Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR                 25.00         DQ        
      False start
 -- Corso, Kaycee M     23 NYAC-MR                25.44         NS        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR               5:09.71    5:18.44         20  
                  28.58       59.24 (30.66)     1:30.87 (31.63)     2:02.96 (32.09)
        2:35.29 (32.33)     3:07.77 (32.48)     3:40.32 (32.55)     4:13.17 (32.85)
        4:46.18 (33.01)     5:18.44 (32.26)                                        
  2 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              5:29.35    5:28.81         17  
                  28.57     1:00.06 (31.49)     1:32.62 (32.56)     2:05.96 (33.34)
        2:39.62 (33.66)     3:13.69 (34.07)     3:48.39 (34.70)     4:22.41 (34.02)
        4:56.21 (33.80)     5:28.81 (32.60)                                        
  3 Papele, Kianna S    16 Unattached           5:45.00    5:31.99         16  
                  28.00       59.37 (31.37)     1:32.67 (33.30)     2:06.53 (33.86)
        2:40.69 (34.16)     3:14.73 (34.04)     3:49.43 (34.70)     4:24.00 (34.57)
        4:58.48 (34.48)     5:31.99 (33.51)                                        
  4 Reid, Veronica N    21 Sachem-MR            5:30.00    5:41.23         15  
                  30.71     1:03.64 (32.93)     1:37.98 (34.34)     2:12.34 (34.36)
        2:46.87 (34.53)     3:22.17 (35.30)     3:57.13 (34.96)     4:32.15 (35.02)
        5:07.09 (34.94)     5:41.23 (34.14)                                        
  5 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              5:55.41    5:42.92         14  
                  29.94     1:02.72 (32.78)     1:36.58 (33.86)     2:11.04 (34.46)
        2:45.85 (34.81)     3:20.66 (34.81)     3:55.81 (35.15)     4:31.66 (35.85)
        5:07.98 (36.32)     5:42.92 (34.94)                                        
  6 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR              5:46.54    5:44.04         13  
                  31.61     1:05.71 (34.10)     1:40.64 (34.93)     2:15.73 (35.09)
        2:50.77 (35.04)     3:25.98 (35.21)     4:01.13 (35.15)     4:36.21 (35.08)
        5:10.99 (34.78)     5:44.04 (33.05)                                        
  7 Reynolds, Margaret  16 HAA-MR               5:34.88    5:44.74         12  
                  30.22     1:03.57 (33.35)     1:37.88 (34.31)     2:12.60 (34.72)
        2:47.94 (35.34)     3:23.66 (35.72)     3:59.36 (35.70)     4:35.10 (35.74)
        5:10.46 (35.36)     5:44.74 (34.28)                                        
  8 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              5:52.21    5:53.68         11  
                  30.13     1:03.62 (33.49)     1:38.72 (35.10)     2:14.10 (35.38)
        2:49.82 (35.72)     3:25.94 (36.12)     4:03.37 (37.43)     4:40.57 (37.20)
        5:17.42 (36.85)     5:53.68 (36.26)                                        
  9 Flugman, Danielle   15 HAA-MR               6:00.67    5:54.92          9  
                  30.11     1:03.40 (33.29)     1:38.52 (35.12)     2:14.33 (35.81)
        2:50.99 (36.66)     3:27.92 (36.93)     4:04.89 (36.97)     4:42.44 (37.55)
        5:19.39 (36.95)     5:54.92 (35.53)                                        
 10 Pikulik, Nicole     15 HAA-MR               5:57.68    5:55.05          7  
                  31.03     1:05.52 (34.49)     1:40.94 (35.42)     2:17.01 (36.07)
        2:53.47 (36.46)     3:30.05 (36.58)     4:07.09 (37.04)     4:43.72 (36.63)
        5:20.34 (36.62)     5:55.05 (34.71)                                        
 11 Sarett, Lara        17 HAA-MR               5:55.74    5:55.41          6  
                  30.70     1:03.90 (33.20)     1:38.54 (34.64)     2:14.91 (36.37)
        2:52.44 (37.53)     3:29.32 (36.88)     4:07.02 (37.70)     4:44.16 (37.14)
        5:20.67 (36.51)     5:55.41 (34.74)                                        
 12 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              5:55.19    5:55.77          5  
                  31.61     1:06.88 (35.27)     1:43.31 (36.43)     2:19.95 (36.64)
        2:56.28 (36.33)     3:32.51 (36.23)     4:08.93 (36.42)     4:45.51 (36.58)
        5:21.58 (36.07)     5:55.77 (34.19)                                        
 13 Signorelli, Casey   17 BBSC-MR              6:12.41    6:01.32          4  
                  32.31     1:07.53 (35.22)     1:43.16 (35.63)     2:19.12 (35.96)
        2:56.23 (37.11)     3:33.81 (37.58)     4:10.91 (37.10)     4:49.58 (38.67)
        5:26.78 (37.20)     6:01.32 (34.54)                                        
 14 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              5:57.96    6:06.69          3  
                  31.35     1:06.71 (35.36)     1:42.76 (36.05)     2:19.67 (36.91)
        2:57.46 (37.79)     3:35.10 (37.64)     4:13.29 (38.19)     4:51.52 (38.23)
        5:29.58 (38.06)     6:06.69 (37.11)                                        
 15 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              5:43.50    6:12.95          2  
                  30.52     1:05.23 (34.71)     1:42.01 (36.78)     2:19.49 (37.48)
        2:58.26 (38.77)     3:37.42 (39.16)     4:16.71 (39.29)     4:55.83 (39.12)
        5:35.55 (39.72)     6:12.95 (37.40)                                        
 16 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              6:08.65    6:18.86          1  
                  32.50     1:10.00 (37.50)     1:48.91 (38.91)     2:28.70 (39.79)
        3:08.56 (39.86)     3:47.39 (38.83)     4:26.94 (39.55)     5:05.41 (38.47)
        5:42.74 (37.33)     6:18.86 (36.12)                                        
 17 Sudweeks, Libbie    16 BBSC-MR              6:04.73    6:27.55        
                  32.95     1:09.31 (36.36)     1:47.39 (38.08)     2:26.22 (38.83)
        3:05.83 (39.61)     3:45.50 (39.67)     4:26.16 (40.66)     5:06.42 (40.26)
        5:47.34 (40.92)     6:27.55 (40.21)                                        
 18 Desio, Claire M     16 HAA-MR               6:09.27    6:28.00        
                  34.32     1:12.85 (38.53)     1:52.63 (39.78)     2:32.72 (40.09)
        3:12.86 (40.14)     3:53.23 (40.37)     4:33.54 (40.31)     5:13.20 (39.66)
        5:52.80 (39.60)     6:28.00 (35.20)                                        
 19 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              6:02.03    6:33.42        
                  33.75     1:12.39 (38.64)     1:51.80 (39.41)     2:32.20 (40.40)
        3:12.63 (40.43)     3:52.88 (40.25)     4:33.80 (40.92)     5:14.35 (40.55)
        5:54.77 (40.42)     6:33.42 (38.65)                                        
 20 Viera, Michelle     15 HAA-MR               6:33.71    6:40.59        
                  31.99     1:08.48 (36.49)     1:47.53 (39.05)     2:29.17 (41.64)
        3:09.95 (40.78)     3:52.07 (42.12)     4:35.42 (43.35)     5:17.51 (42.09)
        5:59.77 (42.26)     6:40.59 (40.82)                                        
 21 Roman, Angelica     16 HAA-MR               6:30.00    6:41.69        
                  33.34     1:10.37 (37.03)     1:49.47 (39.10)     2:30.80 (41.33)
        3:12.70 (41.90)     3:55.46 (42.76)     4:37.72 (42.26)     5:20.39 (42.67)
        6:03.17 (42.78)     6:41.69 (38.52)                                        
 22 Wirkowski, Kristin  15 Express Swimming-MR  7:15.00    6:57.71        
                  36.62     1:17.03 (40.41)     1:58.94 (41.91)     2:41.56 (42.62)
        3:25.09 (43.53)     4:08.08 (42.99)     4:51.77 (43.69)     5:34.86 (43.09)
        6:17.61 (42.75)     6:57.71 (40.10)                                        
 23 Paoli, Ariana M     15 FA-MR                6:25.99    7:01.40        
                  34.06     1:13.61 (39.55)     1:55.65 (42.04)     2:38.79 (43.14)
        3:22.82 (44.03)     4:04.46 (41.64)     4:49.82 (45.36)     5:35.10 (45.28)
        6:20.22 (45.12)     7:01.40 (41.18)                                        
 24 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               7:00.00    7:13.32        
                  36.53     1:17.92 (41.39)     2:01.40 (43.48)     2:44.93 (43.53)
        3:29.26 (44.33)     4:13.51 (44.25)     4:58.73 (45.22)     5:44.82 (46.09)
        6:29.72 (44.90)     7:13.32 (43.60)                                        
 25 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              7:06.01    7:19.72        
                  34.38     1:14.94 (40.56)     1:58.07 (43.13)     2:42.27 (44.20)
        3:27.08 (44.81)     4:13.39 (46.31)     5:00.05 (46.66)     5:47.78 (47.73)
        6:34.98 (47.20)     7:19.72 (44.74)                                        
 26 Seda, Jennifer      16 HAA-MR               7:00.00    7:43.97        
                  38.57     1:23.11 (44.54)     2:10.61 (47.50)     2:58.17 (47.56)
        3:46.87 (48.70)     4:34.58 (47.71)     5:22.22 (47.64)     6:10.59 (48.37)
        6:57.97 (47.38)     7:43.97 (46.00)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR               2:10.00    2:14.40         20  
                  31.76     1:05.69 (33.93)     1:40.40 (34.71)     2:14.40 (34.00)
  2 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:16.43    2:17.30         17  
                  32.45     1:06.83 (34.38)     1:42.44 (35.61)     2:17.30 (34.86)
  3 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              2:19.67    2:20.00         16  
                  33.51     1:09.01 (35.50)     1:44.55 (35.54)     2:20.00 (35.45)
  4 Lee, Nicole E       16 BBSC-MR              2:22.22    2:20.33         15  
                  33.05     1:09.99 (36.94)     1:45.91 (35.92)     2:20.33 (34.42)
  5 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               2:21.18    2:21.55         14  
                  33.38     1:09.82 (36.44)     1:46.38 (36.56)     2:21.55 (35.17)
  6 Ryan, Emily R       13 FA-MR                2:31.36    2:24.71         13  
                  33.99     1:10.84 (36.85)     1:48.16 (37.32)     2:24.71 (36.55)
  7 Flugman, Danielle   15 HAA-MR               2:24.15    2:26.64         12  
                  34.27     1:11.44 (37.17)     1:49.13 (37.69)     2:26.64 (37.51)
  8 Klis, Alexandra     11 HAA-MR               2:35.00    2:28.49         11  
                  36.08     1:14.32 (38.24)     1:52.64 (38.32)     2:28.49 (35.85)
  9 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              2:28.11    2:29.48          9  
                  35.81     1:13.45 (37.64)     1:51.77 (38.32)     2:29.48 (37.71)
 10 Lesser, Nina L      16 HAA-MR               2:28.58    2:29.91          7  
                  34.79     1:13.32 (38.53)     1:52.96 (39.64)     2:29.91 (36.95)
 11 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              2:37.12    2:30.52          6  
                  36.83     1:15.38 (38.55)     1:54.15 (38.77)     2:30.52 (36.37)
 12 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              2:28.08    2:30.58          5  
                  34.82     1:12.71 (37.89)     1:52.36 (39.65)     2:30.58 (38.22)
 13 Reynolds, Margaret  16 HAA-MR               2:25.89    2:30.98          4  
                  35.88     1:13.73 (37.85)     1:52.67 (38.94)     2:30.98 (38.31)
 14 Sarett, Lara        17 HAA-MR               2:36.37    2:31.03          3  
                  35.23     1:13.45 (38.22)   2:31.03 (1:17.58)                    
 15 Haynos, Mary A      15 FA-MR                2:34.41    2:31.05          2  
                  35.10     1:12.77 (37.67)     1:52.00 (39.23)     2:31.05 (39.05)
 16 Hennessy, Emily P   13 HAA-MR               2:34.84    2:37.99          1  
                  36.09     1:16.10 (40.01)     1:56.93 (40.83)     2:37.99 (41.06)
 17 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              2:30.97    2:38.79        
                  35.49     1:15.33 (39.84)     1:57.52 (42.19)     2:38.79 (41.27)
 18 Signorelli, Casey   17 BBSC-MR              2:45.41    2:41.03        
                  37.47     1:19.40 (41.93)     2:01.53 (42.13)     2:41.03 (39.50)
 19 Mattei, Theresa M   16 BBSC-MR              2:40.76    2:41.64        
                  39.12     1:20.18 (41.06)     2:01.53 (41.35)     2:41.64 (40.11)
 20 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              2:35.74    2:42.26        
                  38.54     1:19.50 (40.96)     2:01.49 (41.99)     2:42.26 (40.77)
 21 Desio, Claire M     16 HAA-MR               2:33.63    2:43.43        
                  38.09     1:19.56 (41.47)   2:43.43 (1:23.87)                    
 22 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR              2:44.63    2:44.63        
                  39.93     1:21.21 (41.28)     2:03.80 (42.59)     2:44.63 (40.83)
 23 Lavars, Catherine   16 Sachem-MR            2:49.04    2:44.71        
                  37.19     1:18.80 (41.61)   2:44.71 (1:25.91)                    
 24 Damm, Jesse K       15 HAA-MR               2:41.34    2:46.40        
                  38.83     1:21.28 (42.45)     2:04.86 (43.58)     2:46.40 (41.54)
 25 Viera, Michelle     15 HAA-MR               2:50.94    2:49.73        
                  41.11     1:24.20 (43.09)     2:07.65 (43.45)     2:49.73 (42.08)
 26 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              2:50.73    2:52.54        
                  42.09     1:25.62 (43.53)     2:09.25 (43.63)     2:52.54 (43.29)
 27 Hicks, Alexandra N  15 HAA-MR               3:01.81    2:59.86        
                  41.93     1:27.82 (45.89)     2:15.00 (47.18)     2:59.86 (44.86)
 28 Buchan, Brittany L  15 BBSC-MR              3:04.69    3:00.29        
                  42.12     1:27.86 (45.74)     2:14.90 (47.04)     3:00.29 (45.39)
 29 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               3:00.00    3:02.00        
                  43.58     1:28.02 (44.44)     2:14.99 (46.97)     3:02.00 (47.01)
 30 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               3:00.64    3:04.61        
                  44.13     1:31.42 (47.29)   3:04.61 (1:33.19)                    
 31 Roman, Angelica     16 HAA-MR               3:00.00    3:05.42        
                  46.10     1:33.26 (47.16)   3:05.42 (1:32.16)                    
 32 Skala, Sarah M      10 WISC-MR              3:11.99    3:05.43        
                                1:30.22 ( )   3:05.43 (1:35.21)                    
 33 Lardi, Danielle V   15 BBSC-MR              3:59.99    3:29.01        
 34 Seda, Jennifer      16 HAA-MR               3:36.78    3:38.59        
 -- Wong, Natalie L     15 Express Swimming-MR  2:11.00         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reid, Veronica N    21 Sachem-MR            1:09.65    1:10.61         20  
                  33.92     1:10.61 (36.69)                                        
  2 Sarett, Lara        17 HAA-MR               1:08.66    1:12.27         17  
                  34.02     1:12.27 (38.25)                                        
  3 Papele, Kianna S    16 Unattached           1:09.28    1:12.69         16  
                  34.89     1:12.69 (37.80)                                        
  4 Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR               1:13.00    1:13.13         15  
                  35.64     1:13.13 (37.49)                                        
  5 Corso, Kaycee M     23 NYAC-MR              1:09.41    1:13.60         14  
                  33.93     1:13.60 (39.67)                                        
  6 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               1:09.89    1:14.30         13  
                  35.35     1:14.30 (38.95)                                        
  7 Ryan, Emily R       13 FA-MR                1:16.97    1:15.53         12  
                  35.95     1:15.53 (39.58)                                        
  8 Lesser, Nina L      16 HAA-MR               1:17.81    1:16.72         11  
                  35.91     1:16.72 (40.81)                                        
  9 Connor, Deirdre A   17 HAA-MR               1:17.25    1:17.10          9  
                  36.87     1:17.10 (40.23)                                        
 10 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              1:12.91    1:18.27          7  
                  37.17     1:18.27 (41.10)                                        
 11 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              1:17.09    1:18.41          6  
                  37.31     1:18.41 (41.10)                                        
 12 Mattei, Theresa M   16 BBSC-MR              1:14.24    1:18.59          5  
                  37.92     1:18.59 (40.67)                                        
 13 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR              1:17.00    1:18.73          4  
                  37.79     1:18.73 (40.94)                                        
 14 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              1:16.21    1:19.24          3  
                  37.16     1:19.24 (42.08)                                        
 15 Reynolds, Margaret  16 HAA-MR               1:18.81    1:21.06          2  
                  38.11     1:21.06 (42.95)                                        
 16 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              1:26.78    1:23.30          1  
                  40.18     1:23.30 (43.12)                                        
 17 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              1:20.44    1:23.50        
                  39.31     1:23.50 (44.19)                                        
 18 Haynos, Mary A      15 FA-MR                1:26.99    1:23.60        
                  40.43     1:23.60 (43.17)                                        
 19 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              1:21.84    1:25.35        
                  40.87     1:25.35 (44.48)                                        
 20 Lee, Nicole E       16 BBSC-MR              1:26.16    1:26.79        
                  41.04     1:26.79 (45.75)                                        
 21 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               1:29.25    1:26.88        
                  42.02     1:26.88 (44.86)                                        
 22 Damm, Jesse K       15 HAA-MR               1:22.54    1:27.93        
                  41.28     1:27.93 (46.65)                                        
 23 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              1:26.76    1:28.03        
                  41.43     1:28.03 (46.60)                                        
 24 Viera, Michelle     15 HAA-MR               1:27.86    1:28.41        
                  42.13     1:28.41 (46.28)                                        
 25 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               1:26.01    1:29.97        
                  41.88     1:29.97 (48.09)                                        
 26 Roman, Angelica     16 HAA-MR               1:32.31    1:30.76        
                  43.89     1:30.76 (46.87)                                        
 27 Lavars, Catherine   16 Sachem-MR            1:28.47    1:31.31        
                  41.98     1:31.31 (49.33)                                        
 28 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              1:28.41    1:31.76        
                  42.74     1:31.76 (49.02)                                        
 29 Signorelli, Casey   17 BBSC-MR              1:21.41    1:34.85        
                  45.00     1:34.85 (49.85)                                        
 30 Buchan, Brittany L  15 BBSC-MR              1:57.72    1:35.97        
 31 Hennessy, Amanda K  10 HAA-MR               1:39.68    1:37.07        
                  44.67     1:37.07 (52.40)                                        
 32 Hicks, Alexandra N  15 HAA-MR               1:39.45    1:39.48        
                  47.11     1:39.48 (52.37)                                        
 33 Lardi, Danielle V   15 BBSC-MR              1:44.97    1:45.20        
                  48.94     1:45.20 (56.26)                                        
 -- Seda, Jennifer      16 HAA-MR               1:48.45         DQ        
                  48.88          DQ (54.17)                                        
 -- Wong, Natalie L     15 Express Swimming-MR  1:16.00         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reid, Veronica N    21 Sachem-MR            2:30.00    2:32.87         20  
                  35.24     1:15.24 (40.00)     1:54.23 (38.99)     2:32.87 (38.64)
  2 Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR               2:34.00    2:33.89         17  
                  36.17     1:15.01 (38.84)     1:54.53 (39.52)     2:33.89 (39.36)
  3 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               2:33.20    2:37.97         16  
                  35.25     1:16.18 (40.93)     1:57.25 (41.07)     2:37.97 (40.72)
  4 Sarett, Lara        17 HAA-MR               2:31.99    2:40.62         15  
                  34.89     1:15.75 (40.86)     1:56.90 (41.15)     2:40.62 (43.72)
  5 Ryan, Emily R       13 FA-MR                2:43.34    2:44.35         14  
                  37.24     1:19.13 (41.89)     2:01.87 (42.74)     2:44.35 (42.48)
  6 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:47.74    2:46.33         13  
                  37.67     1:19.71 (42.04)     2:02.88 (43.17)     2:46.33 (43.45)
  7 Pikulik, Nicole     15 HAA-MR               2:46.96    2:48.36         12  
                  38.16     1:20.85 (42.69)     2:04.74 (43.89)     2:48.36 (43.62)
  8 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              2:57.04    2:49.70         11  
                  40.15     1:23.12 (42.97)     2:06.80 (43.68)     2:49.70 (42.90)
  9 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              2:41.20    2:49.94          9  
                  38.72     1:21.42 (42.70)     2:05.63 (44.21)     2:49.94 (44.31)
 10 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR              2:45.99    2:50.81          7  
                  38.89     1:21.99 (43.10)     2:06.37 (44.38)     2:50.81 (44.44)
 11 Reynolds, Margaret  16 HAA-MR               2:45.41    2:52.34          6  
                  39.92     1:22.69 (42.77)     2:08.39 (45.70)     2:52.34 (43.95)
 12 Flugman, Danielle   15 HAA-MR               2:54.28    2:52.37          5  
                  38.43     1:21.54 (43.11)     2:06.84 (45.30)     2:52.37 (45.53)
 13 Lesser, Nina L      16 HAA-MR               2:50.00    2:52.68          4  
                  38.97     1:22.17 (43.20)     2:07.41 (45.24)     2:52.68 (45.27)
 14 Mattei, Theresa M   16 BBSC-MR              2:44.65    2:52.71          3  
                  39.61     1:22.86 (43.25)     2:07.92 (45.06)     2:52.71 (44.79)
 15 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              3:00.53    2:55.02          2  
                  40.47     1:24.52 (44.05)     2:09.48 (44.96)     2:55.02 (45.54)
 16 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              3:08.75    2:57.27          1  
                  39.72     1:25.53 (45.81)     2:12.35 (46.82)     2:57.27 (44.92)
 17 Hong, Donna D       16 HAA-MR               2:57.77    3:01.97        
                  40.78     1:26.27 (45.49)     2:14.48 (48.21)     3:01.97 (47.49)
 18 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               3:19.45    3:08.81        
 19 Viera, Michelle     15 HAA-MR               3:30.00    3:08.85        
 20 Desio, Claire M     16 HAA-MR               3:00.51    3:09.82        
                  42.36     1:30.93 (48.57)     2:19.95 (49.02)     3:09.82 (49.87)
 21 Tsai, Ariel Y       15 Sachem-MR            3:10.53    3:10.49        
                  43.81     1:32.63 (48.82)     2:23.39 (50.76)     3:10.49 (47.10)
 22 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              3:16.39    3:16.59        
                  44.88     1:34.81 (49.93)     2:26.12 (51.31)     3:16.59 (50.47)
 23 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               3:06.03    3:17.32        
                  43.06     1:30.92 (47.86)     2:23.86 (52.94)     3:17.32 (53.46)
 24 Haberman, Anais L   15 WISC-MR              3:29.99    3:23.24        
 25 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  3:40.00    3:25.27        
 26 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              3:11.66    3:29.29        
                  46.94     1:38.89 (51.95)   3:29.29 (1:50.40)                    
 27 Seda, Jennifer      16 HAA-MR               3:40.55    3:42.99        
 -- Wirkowski, Kristin  15 Express Swimming-MR  2:58.41         NS        
 -- Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              2:57.22         NS        
 -- Signorelli, Casey   17 BBSC-MR              3:51.41         NS        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:26.61    2:21.19         20  
  2 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              2:30.88    2:29.22         17  
                  34.17     1:12.64 (38.47)     1:52.11 (39.47)     2:29.22 (37.11)
  3 Reynolds, Margaret  16 HAA-MR               2:22.91    2:29.62         16  
  4 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              2:26.22    2:30.62         15  
  5 Signorelli, Casey   17 BBSC-MR              2:21.41    2:32.37         14  
  6 Sarett, Lara        17 HAA-MR               2:30.39    2:34.44         13  
                  32.33     1:09.92 (37.59)     1:51.01 (41.09)     2:34.44 (43.43)
  7 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              2:34.70    2:42.11         12  
                  34.65     1:15.26 (40.61)     1:58.22 (42.96)     2:42.11 (43.89)
  8 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              3:11.45    2:48.71         11  
                  36.03     1:20.13 (44.10)     2:06.14 (46.01)     2:48.71 (42.57)
  9 Mattei, Theresa M   16 BBSC-MR              2:48.20    2:49.04          9  
                  35.85     1:18.15 (42.30)     2:04.08 (45.93)     2:49.04 (44.96)
 10 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              2:57.41    2:51.60          7  
                  35.58     1:17.25 (41.67)   2:51.60 (1:34.35)                    
 11 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR              2:56.25    2:53.47          6  
                  36.49     1:20.36 (43.87)     2:06.15 (45.79)     2:53.47 (47.32)
 12 Desio, Claire M     16 HAA-MR               2:40.49    2:54.88          5  
                  37.85     1:23.55 (45.70)     2:10.28 (46.73)     2:54.88 (44.60)
 13 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              3:13.46    3:16.01          4  
                  40.15     1:31.81 (51.66)     2:25.95 (54.14)     3:16.01 (50.06)
 -- Wong, Natalie L     15 Express Swimming-MR  2:25.00         NS        
 -- Joseph, Megan P     17 HAA-MR               2:27.79         NS        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:17.34    2:16.71         20  
                  29.03     1:03.13 (34.10)     1:44.98 (41.85)     2:16.71 (31.73)
  2 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               2:12.53    2:17.17         17  
                  29.87     1:04.90 (35.03)     1:46.52 (41.62)     2:17.17 (30.65)
  3 Papele, Kianna S    16 Unattached           2:14.87    2:18.13         16  
                  28.69     1:05.00 (36.31)     1:46.46 (41.46)     2:18.13 (31.67)
  4 Reid, Veronica N    21 Sachem-MR            2:22.76    2:21.83         15  
                  31.17     1:09.96 (38.79)     1:49.92 (39.96)     2:21.83 (31.91)
  5 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              2:20.96    2:22.93         14  
                  29.60     1:04.37 (34.77)     1:49.46 (45.09)     2:22.93 (33.47)
  6 Ryan, Emily R       13 FA-MR                2:23.62    2:24.44         13  
                  30.80     1:09.39 (38.59)     1:52.63 (43.24)     2:24.44 (31.81)
  7 Lesser, Nina L      16 HAA-MR               2:24.05    2:24.69         12  
                  30.56     1:08.98 (38.42)     1:52.56 (43.58)     2:24.69 (32.13)
  8 Sarett, Lara        17 HAA-MR               2:22.88    2:27.99         11  
                  30.52     1:11.01 (40.49)     1:52.25 (41.24)     2:27.99 (35.74)
  9 Pikulik, Nicole     15 HAA-MR               2:28.76    2:28.58          9  
                  34.25     1:12.15 (37.90)     1:55.47 (43.32)     2:28.58 (33.11)
 10 Flugman, Danielle   15 HAA-MR               2:27.23    2:28.60          7  
                  32.42     1:09.06 (36.64)     1:54.40 (45.34)     2:28.60 (34.20)
 11 Lee, Nicole E       16 BBSC-MR              2:28.85    2:28.75          6  
                  31.66     1:08.25 (36.59)     1:55.73 (47.48)     2:28.75 (33.02)
 12 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              2:23.99    2:30.03          5  
                  33.15     1:12.53 (39.38)     1:56.06 (43.53)     2:30.03 (33.97)
 13 Reynolds, Margaret  16 HAA-MR               2:23.56    2:30.12          4  
                  32.08     1:10.82 (38.74)     1:56.51 (45.69)     2:30.12 (33.61)
 14 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              2:28.04    2:30.83          3  
                  32.99     1:10.74 (37.75)     1:55.97 (45.23)     2:30.83 (34.86)
 15 Mattei, Theresa M   16 BBSC-MR              2:30.46    2:31.49          2  
                  33.99     1:13.21 (39.22)     1:56.86 (43.65)     2:31.49 (34.63)
 16 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              2:35.59    2:32.16          1  
                  34.51     1:12.97 (38.46)     1:57.97 (45.00)     2:32.16 (34.19)
 17 Haynos, Mary A      15 FA-MR                2:35.60    2:33.23        
                  32.67     1:11.12 (38.45)     1:59.06 (47.94)     2:33.23 (34.17)
 18 Tsai, Alice Y       14 Sachem-MR            2:40.64    2:34.07        
                  31.20     1:09.29 (38.09)     1:58.90 (49.61)     2:34.07 (35.17)
 19 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR              2:33.26    2:34.83        
                  34.24     1:15.97 (41.73)     1:59.80 (43.83)     2:34.83 (35.03)
 20 Signorelli, Casey   17 BBSC-MR              2:41.41    2:38.53        
                  33.02     1:13.75 (40.73)     2:02.80 (49.05)     2:38.53 (35.73)
 21 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              2:34.33    2:39.32        
                  35.54     1:15.36 (39.82)     2:04.46 (49.10)     2:39.32 (34.86)
 22 Crespo, Sarah M     16 BBSC-MR              2:37.88    2:40.22        
                  33.12     1:11.11 (37.99)     2:01.60 (50.49)     2:40.22 (38.62)
 23 Desio, Claire M     16 HAA-MR               2:32.31    2:41.59        
                  34.66     1:16.20 (41.54)     2:04.72 (48.52)     2:41.59 (36.87)
 24 Giordano, Amanda M  15 FA-MR                3:00.99    2:44.88        
                  36.50     1:17.44 (40.94)     2:07.61 (50.17)     2:44.88 (37.27)
 25 Lavars, Catherine   16 Sachem-MR            2:50.37    2:46.69        
                  36.07     1:17.48 (41.41)     2:08.44 (50.96)     2:46.69 (38.25)
 26 Viera, Michelle     15 HAA-MR               2:43.11    2:46.84        
                  37.02     1:19.45 (42.43)     2:08.66 (49.21)     2:46.84 (38.18)
 27 Hong, Donna D       16 HAA-MR               2:49.28    2:48.10        
                  36.18     1:19.87 (43.69)     2:07.20 (47.33)     2:48.10 (40.90)
 28 Wirkowski, Kristin  15 Express Swimming-MR  2:45.00    2:51.06        
                  38.67     1:23.24 (44.57)     2:11.97 (48.73)     2:51.06 (39.09)
 29 Harmon, Julie E     16 HAA-MR               2:47.19    2:53.94        
                  38.15     1:23.60 (45.45)     2:13.80 (50.20)     2:53.94 (40.14)
 30 Hansen, Kayla K     15 HAA-MR               3:06.83    2:56.51        
                  40.11     1:25.54 (45.43)     2:15.82 (50.28)     2:56.51 (40.69)
 31 Haberman, Anais L   15 WISC-MR              2:53.97    2:57.45        
                  39.25     1:25.39 (46.14)     2:18.20 (52.81)     2:57.45 (39.25)
 32 Hicks, Alexandra N  15 HAA-MR               3:02.10    3:01.20        
                  36.15     1:24.13 (47.98)     2:20.88 (56.75)     3:01.20 (40.32)
 33 Paoli, Ariana M     15 FA-MR                3:45.99    3:05.85        
                  42.98     1:29.84 (46.86)     2:26.28 (56.44)     3:05.85 (39.57)
 34 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              2:53.08    3:08.85        
                  42.15     1:31.01 (48.86)     2:26.15 (55.14)     3:08.85 (42.70)
 35 Seda, Jennifer      16 HAA-MR               3:25.84    3:22.21        
                  48.08     1:40.66 (52.58)     2:40.56 (59.90)     3:22.21 (41.65)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              4:51.13    4:47.47         20  
                  28.90     1:01.65 (32.75)     1:37.56 (35.91)     2:12.87 (35.31)
        2:55.98 (43.11)     3:40.90 (44.92)     4:14.76 (33.86)     4:47.47 (32.71)
  2 Joseph, Megan P     17 HAA-MR               4:46.01    4:47.83         17  
                  30.14     1:05.74 (35.60)     1:42.51 (36.77)     2:18.86 (36.35)
        3:00.74 (41.88)     3:42.24 (41.50)     4:15.21 (32.97)     4:47.83 (32.62)
  3 Sun, Whitney        16 BBSC-MR              5:03.58    5:07.87         16  
                  30.61     1:07.08 (36.47)     1:44.48 (37.40)     2:22.67 (38.19)
        3:11.17 (48.50)     3:58.46 (47.29)     4:33.48 (35.02)     5:07.87 (34.39)
  4 Reynolds, Margaret  16 HAA-MR               5:06.41    5:08.39         15  
                  32.61     1:10.05 (37.44)     1:48.46 (38.41)     2:26.90 (38.44)
        3:13.81 (46.91)     4:00.02 (46.21)     4:34.29 (34.27)     5:08.39 (34.10)
  5 Giuliani, Jessica   15 BBSC-MR              5:16.32    5:10.23         14  
                  32.47     1:08.51 (36.04)     1:47.37 (38.86)     2:26.77 (39.40)
        3:11.24 (44.47)     3:56.72 (45.48)     4:33.28 (36.56)     5:10.23 (36.95)
  6 Sarett, Lara        17 HAA-MR               5:13.20    5:12.56         13  
                  30.98     1:07.33 (36.35)     1:50.55 (43.22)     2:33.17 (42.62)
        3:14.43 (41.26)     3:58.81 (44.38)     4:36.16 (37.35)     5:12.56 (36.40)
  7 Pikulik, Nicole     15 HAA-MR               5:13.69    5:14.54         12  
                  35.04     1:14.42 (39.38)     1:52.94 (38.52)     2:32.85 (39.91)
        3:17.32 (44.47)     4:02.45 (45.13)     4:39.27 (36.82)     5:14.54 (35.27)
  8 Flugman, Danielle   15 HAA-MR               5:21.49    5:15.19         11  
                  34.00     1:13.26 (39.26)     1:51.83 (38.57)     2:30.70 (38.87)
        3:17.02 (46.32)     4:03.39 (46.37)     4:40.73 (37.34)     5:15.19 (34.46)
  9 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              5:17.26    5:24.58          9  
                  33.72     1:12.94 (39.22)     1:55.39 (42.45)     2:38.30 (42.91)
        3:23.65 (45.35)     4:09.61 (45.96)     4:47.93 (38.32)     5:24.58 (36.65)
 10 DiMarinis, Brooke   17 BBSC-MR              5:27.35    5:24.75          7  
                  35.68     1:18.22 (42.54)     2:00.73 (42.51)     2:43.41 (42.68)
        3:28.82 (45.41)     4:13.78 (44.96)     4:51.31 (37.53)     5:24.75 (33.44)
 11 Claps, Emma         11 HAA-MR                    NT    5:27.33          6  
                  34.30     1:16.39 (42.09)     1:58.71 (42.32)     2:41.67 (42.96)
        3:31.47 (49.80)     4:18.64 (47.17)     4:52.83 (34.19)     5:27.33 (34.50)
 12 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              6:45.41    5:28.84          5  
                  35.32     1:18.48 (43.16)     1:59.66 (41.18)     2:40.14 (40.48)
        3:26.87 (46.73)     4:14.46 (47.59)     4:52.28 (37.82)     5:28.84 (36.56)
 13 Mattei, Theresa M   16 BBSC-MR              5:26.74    5:36.37          4  
                  35.41     1:17.51 (42.10)     2:00.41 (42.90)     2:44.88 (44.47)
        3:31.97 (47.09)     4:20.76 (48.79)   5:36.37 (1:15.61)                    
 14 Pikulik, Danielle   12 HAA-MR               5:30.00    5:36.46          3  
                  38.31     1:25.42 (47.11)     2:07.96 (42.54)     2:51.66 (43.70)
        3:36.57 (44.91)     4:22.42 (45.85)     4:59.70 (37.28)     5:36.46 (36.76)
 15 Desio, Claire M     16 HAA-MR               5:30.27    5:41.29          2  
                  36.92     1:19.64 (42.72)     2:03.62 (43.98)     2:47.87 (44.25)
        3:35.79 (47.92)     4:23.94 (48.15)     5:02.91 (38.97)     5:41.29 (38.38)
 16 Shaiman, Samantha   17 BBSC-MR              5:59.76    6:04.78          1  
                  39.26     1:30.89 (51.63)     2:17.21 (46.32)     3:03.51 (46.30)
        3:53.13 (49.62)     4:44.61 (51.48)     5:25.43 (40.82)     6:04.78 (39.35)
 -- Dominger, Jacqueli  16 HAA-MR               4:32.38         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:45.70    1:47.24         40  
     1) Crespo, Sarah M 16              2) Lee, Nicole E 16               
     3) Kallansrude, Kaitlyn S 17       4) Sun, Whitney 16                
                  26.40       52.65 (26.25)     1:20.54 (27.89)     1:47.24 (26.70)
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:43.31    1:50.80         34  
     1) Joseph, Megan P 17              2) Sarett, Lara 17                
     3) Reynolds, Margaret H 16         4) Desio, Claire M 16             
                  25.62       52.62 (27.00)     1:20.91 (28.29)     1:50.80 (29.89)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        1:50.29    1:53.57         32  
     1) McNamara, Samantha 15           2) Giuliani, Jessica H 15         
     3) Signorelli, Casey T 17          4) Mattei, Theresa M 16           
                  28.66       57.58 (28.92)     1:26.29 (28.71)     1:53.57 (27.28)
  4 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 1:54.70    2:03.40         30  
     1) Viera, Michelle 15              2) Roman, Angelica 16             
     3) Hansen, Kayla K 15              4) Hicks, Alexandra N 15          
                  30.66     1:00.40 (29.74)     1:32.01 (31.61)     2:03.40 (31.39)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:54.87    1:55.58         40  
     1) Joseph, Megan P 17              2) Sarett, Lara 17                
     3) Dominger, Jacqueline 16         4) Lesser, Nina L 16              
                  29.90     1:03.77 (33.87)     1:30.63 (26.86)     1:55.58 (24.95)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:00.59    2:00.16         34  
     1) Lee, Nicole E 16                2) Kallansrude, Kaitlyn S 17      
     3) Kaefer, Jaimie A 16             4) Crespo, Sarah M 16             
                  30.21     1:06.37 (36.16)     1:33.97 (27.60)     2:00.16 (26.19)
  3 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:07.25    2:08.73         32  
     1) McCabe, Danielle M 14           2) Pikulik, Nicole 15             
     3) Reynolds, Margaret H 16         4) Flugman, Danielle L 15         
                  34.99     1:10.74 (35.75)     1:41.73 (30.99)     2:08.73 (27.00)
  4 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:09.48    2:10.25         30  
     1) Balling, Kayla M 16             2) Mattei, Theresa M 16           
     3) Giuliani, Jessica H 15          4) Sun, Whitney 16                
                  34.15     1:11.54 (37.39)     1:42.45 (30.91)     2:10.25 (27.80)
  5 Hauppauge Swim Club-MR  'D'                 2:31.01    2:20.82         28  
     1) Hicks, Alexandra N 15           2) Harmon, Julie E 16             
     3) Desio, Claire M 16              4) Viera, Michelle 15             
                  37.71     1:17.91 (40.20)     1:50.42 (32.51)     2:20.82 (30.40)
 -- Hauppauge Swim Club-MR  'C'                 2:17.19         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Granucci, David      7 Sachem-MR              17.55      17.61         20  
  2 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    20.15      19.30         17  
  3 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    20.00      19.94         16  
  4 Saintvil, Nathan     7 WISC-MR                36.22      20.69         15  
  5 Mangio, Jake         6 FA-MR                  24.99      22.61         14  
  6 Bodkin, Jack E       7 Express Swimming-MR    26.80      23.43         13  
  7 Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR               24.36      24.09         12  
  8 Becker, Jeremy       7 WISC-MR                33.99      24.41         11  
  9 Solomon, Mason       7 WISC-MR                28.88      24.68          9  
 10 Romanelli, Nichola   7 WISC-MR                37.44      27.47          7  
 11 Skala, Ethan         7 WISC-MR                29.99      31.40          6  
 12 Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    40.23      31.53          5  
 13 Dentrone, Vincent    7 HAA-MR                 31.40      33.69          4  
 -- Toor, Kabir S        7 Express Swimming-MR    30.67         DQ        
 -- Washington, Michae   7 Lindy-MR               24.44         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Granucci, David      7 Sachem-MR              19.80      19.40         20  
  2 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    23.37      23.56         17  
  3 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    26.98      24.00         16  
  4 Saintvil, Nathan     7 WISC-MR                36.22      24.72         15  
  5 Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR               28.52      25.75         14  
  6 Solomon, Mason       7 WISC-MR                29.99      27.85         13  
  7 Becker, Jeremy       7 WISC-MR                35.99      27.97         12  
  8 Romanelli, Nichola   7 WISC-MR                38.44      29.04         11  
  9 Mangio, Jake         6 FA-MR                  29.99      29.65          9  
 10 Dentrone, Vincent    7 HAA-MR                 41.03      30.79          7  
 11 Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    40.00      34.48          6  
 -- Toor, Kabir S        7 Express Swimming-MR    29.98         DQ        
 -- Bodkin, Jack E       7 Express Swimming-MR    31.79         DQ        
 -- Skala, Ethan         7 WISC-MR                35.88         NS        
 -- Washington, Michae   7 Lindy-MR               33.26         NS        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    27.00      27.15         20  
  2 Granucci, David      7 Sachem-MR              27.42      27.68         17  
  3 Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR                  NT      31.70         16  
 -- Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    35.96         DQ        
 -- Saintvil, Nathan     7 WISC-MR                40.99         DQ        
 -- Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    40.00         DQ        
 -- Bodkin, Jack E       7 Express Swimming-MR    35.00         DQ        
 -- Toor, Kabir S        7 Express Swimming-MR    40.00         DQ        
 -- Dentrone, Vincent    7 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Becker, Jeremy       7 WISC-MR                37.99         DQ        
 -- Washington, Michae   7 Lindy-MR                  NT         DQ        
 -- Romanelli, Nichola   7 WISC-MR                43.22         DQ        
 -- Solomon, Mason       7 WISC-MR                31.00         DQ        
 -- Skala, Ethan         7 WISC-MR                38.99         DQ        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    23.96      22.68         20  
  2 Granucci, David      7 Sachem-MR              25.71      25.32         17  
  3 Saintvil, Nathan     7 WISC-MR                49.88      27.70         16  
  4 Washington, Michae   7 Lindy-MR               30.84      28.17         15  
  5 Dobles, Gabriel      6 Lindy-MR                  NT      33.82         14  
  6 Solomon, Mason       7 WISC-MR                32.00      33.84         13  
  7 Toor, Kabir S        7 Express Swimming-MR    41.39      40.14         12  
  8 Dentrone, Vincent    7 HAA-MR                    NT      40.73         11  
 -- Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    24.03         DQ        
 -- Castrofilippo, Jam   6 Express Swimming-MR    40.00         DQ        
 -- Bodkin, Jack E       7 Express Swimming-MR    32.00         DQ        
 -- Skala, Ethan         7 WISC-MR                36.99         DQ        
 -- Becker, Jeremy       7 WISC-MR                36.99         DQ        
 -- Romanelli, Nichola   7 WISC-MR                51.11         DQ        
 -- Larschan, Nicholas   5 Lindy-MR                  NT         NS        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    17.30      18.78         20  
  2 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    18.67      18.80         17  
  3 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    18.50      18.87         16  
  4 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR                28.41      19.12         15  
  5 Griffin, Oliver      8 HAA-MR                 27.56      20.38         14  
  6 Holler, John T       8 HAA-MR                 23.81      21.37         13  
  7 Kong, Jason          8 BBSC-MR                28.41      21.72         12  
  8 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    23.00      21.78         11  
  9 Wyckoff, Bradley G   8 BBSC-MR                22.26      21.83          9  
 10 MacLeod, Andrew      8 WISC-MR                33.88      23.53          7  
 11 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    24.36      24.04          6  
 12 Kopec, Ernie R       8 BBSC-MR                34.41      24.84          5  
 13 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                 26.10      25.69          4  
 14 Corbett, Ty          8 WISC-MR                27.99      28.98          3  
 15 Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    29.91      29.45          2  
 16 Klaric, Zander W     8 Sachem-MR              35.00      29.76          1  
 17 Devoti, Milton       8 WISC-MR                24.99      34.29        
 18 Washington, Joseph   8 Lindy-MR               32.99      35.24        
 -- Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    26.68         DQ        
 -- Napolitano, Nick     8 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Mangio, Craig J      8 FA-MR                  31.99         DQ        
 -- Wider, Garrett D     8 Lindy-MR               33.99         DQ        
 -- Napolitano, Joe      8 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Marshall, Shane      8 WISC-MR                34.55         DQ        
 -- Falcone, Christoph   8 FA-MR                  36.22         DQ        
 -- Krauss, Justin       8 WISC-MR                34.99         DQ        
 
Boys 8-9 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    16.21      15.91         20  
  2 Tamang, Tenzin N     8 EHY-MR                 17.85      16.52         17  
  3 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    16.86      16.76         16  
  4 Wyckoff, Bradley G   8 BBSC-MR                19.29      16.79         15  
  5 Andersen, Frankie    8 Sachem-MR              18.12      17.30         14  
  6 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    16.52      17.55         13  
  7 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    18.89      17.86         12  
  8 Griffin, Oliver      8 HAA-MR                 18.69      17.90         11  
  9 Holler, John T       8 HAA-MR                 18.82      17.99          9  
 10 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    18.66      18.08          7  
 11 Kopec, Ernie R       8 BBSC-MR                33.41      18.16          6  
 12 Mangio, Craig J      8 FA-MR                  18.87      18.51          5  
 13 Kong, Jason          8 BBSC-MR                24.56      18.74          4  
 14 MacLeod, Andrew      8 WISC-MR                28.99      19.28          3  
 15 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                 21.33      19.78          2  
 16 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    19.55      19.83          1  
 17 Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    19.96      20.95        
 18 Devoti, Milton       8 WISC-MR                26.17      20.96        
 19 Falcone, Christoph   8 FA-MR                  28.99      21.27        
 20 Klaric, Zander W     8 Sachem-MR              24.61      22.46        
 21 Farrell, Patrick     8 EHY-MR                 24.34      24.05        
 22 Washington, Joseph   8 Lindy-MR               22.59      24.31        
 23 Garrity, Jack J      8 Sachem-MR              28.64      26.04        
 24 Napolitano, Joe      8 HAA-MR                 30.30      26.79        
 25 Wider, Garrett D     8 Lindy-MR               23.50      27.80        
 26 Pace, James H        8 FA-MR                  45.99      27.88        
 27 Napolitano, Nick     8 HAA-MR                 28.43      32.14        
 28 Krauss, Justin       8 WISC-MR                32.99      33.13        
 29 Giannotti, Johnny    9 Sachem-MR                 NT      34.19        
 30 Marshall, Shane      8 WISC-MR                30.99      48.16        
 -- Corbett, Ty          8 WISC-MR                20.44         DQ        
 
Boys 8-9 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    20.15      20.44         20  
  2 Griffin, Oliver      8 HAA-MR                 20.95      20.46         17  
  3 Wyckoff, Bradley G   8 BBSC-MR                22.75      20.56         16  
  4 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    19.90      20.84         15  
  5 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    19.66      20.97         14  
  6 Andersen, Frankie    8 Sachem-MR              23.23      21.73         13  
  7 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR                28.41      21.74         12  
  8 Tamang, Tenzin N     8 EHY-MR                 21.88      21.87         11  
  9 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    21.41      22.15          9  
 10 Kopec, Ernie R       8 BBSC-MR                31.41      22.67          7  
 11 Klaric, Zander W     8 Sachem-MR              26.34      23.07          6  
 12 Holler, John T       8 HAA-MR                 25.60      23.24          5  
 13 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    25.19      23.47          4  
 14 Kong, Jason          8 BBSC-MR                27.17      23.65          3  
 15 Wider, Garrett D     8 Lindy-MR               29.00      23.69          2  
 16 Corbett, Ty          8 WISC-MR                24.16      23.94          1  
 17 MacLeod, Andrew      8 WISC-MR                33.66      24.37        
 18 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                 25.66      24.64        
 19 Devoti, Milton       8 WISC-MR                26.22      24.92        
 20 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    26.90      25.56        
 21 Washington, Joseph   8 Lindy-MR               30.40      27.78        
 22 Falcone, Christoph   8 FA-MR                  35.99      28.31        
 23 Garrity, Jack J      8 Sachem-MR              31.04      28.39        
 24 Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    27.81      28.83        
 25 Farrell, Patrick     8 EHY-MR                 32.87      31.24        
 26 Napolitano, Nick     8 HAA-MR                 31.67      31.76        
 27 Pace, James H        8 FA-MR                  49.99      31.96        
 28 Krauss, Justin       8 WISC-MR                33.88      37.28        
 29 Marshall, Shane      8 WISC-MR                34.55      39.91        
 30 Giannotti, Johnny    9 Sachem-MR                 NT      46.29        
 -- Napolitano, Joe      8 HAA-MR                    NT         DQ        
 
Boys 8-9 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oster, Cooper        8 Express Swimming-MR    22.46      22.22         20  
  2 Holler, John T       8 HAA-MR                 25.05      23.12         17  
  3 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    23.86      23.25         16  
  4 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    25.77      24.54         15  
  5 Wider, Garrett D     8 Lindy-MR               32.56      24.72         14  
  6 Corbett, Ty          8 WISC-MR                28.91      24.80         13  
  7 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    25.23      24.96         12  
  8 Griffin, Oliver      8 HAA-MR                 28.31      25.38         11  
  9 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    21.92      25.42          9  
 10 Washington, Joseph   8 Lindy-MR               28.77      25.61          7  
 11 Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    28.61      25.70          6  
 12 Kong, Jason          8 BBSC-MR                28.41      25.87          5  
 13 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR                 30.57      26.17          4  
 14 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR                29.41      27.63          3  
 15 MacLeod, Andrew      8 WISC-MR                34.99      28.76          2  
 16 Decicco, Jonathan    8 Express Swimming-MR    41.26      29.68          1  
 17 Klaric, Zander W     8 Sachem-MR              32.69      31.49        
 18 Kopec, Ernie R       8 BBSC-MR                34.41      31.89        
 19 Giannotti, Johnny    9 Sachem-MR                 NT      40.66        
 -- Falcone, Christoph   8 FA-MR                  44.99         DQ        
 -- Farrell, Patrick     8 EHY-MR                 40.00         DQ        
 -- Tamang, Tenzin N     8 EHY-MR                 27.22         DQ        
 -- Garrity, Jack J      8 Sachem-MR              40.00         DQ        
 -- Mangio, Craig J      8 FA-MR                  33.99         DQ        
 -- Napolitano, Joe      8 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Napolitano, Nick     8 HAA-MR                    NT         DQ        
 -- Marshall, Shane      8 WISC-MR                34.77         DQ        
 -- Wyckoff, Bradley G   8 BBSC-MR                25.41         DQ        
 -- Devoti, Milton       8 WISC-MR                24.99         DQ        
 -- Krauss, Justin       8 WISC-MR                34.99         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                27.30      27.80         20  
  2 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR                32.46      31.62         17  
  3 Maidhof, George     10 HAA-MR                 31.52      31.77         16  
  4 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR                30.26      31.92         15  
  5 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR                32.85      32.26         14  
  6 Luba, Ryan C        10 Sachem-MR              32.19      32.32         13  
  7 Badilla, Joey R     10 EHY-MR                 32.72      32.82         12  
  8 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR    33.36      34.14         11  
  9 Powell, Brett       10 WISC-MR                32.16      34.26          9  
 10 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR              34.16      34.29          7  
 11 Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR                35.61      34.46          6  
 12 Tsai, Leonardo       9 Sachem-MR              34.67      34.62          5  
 13 Fonseca, Casey      10 WISC-MR                34.73      34.72          4  
 14 Cheng, Michael R     9 Sachem-MR              33.74      34.94          3  
 15 Napolitano, Sean    10 HAA-MR                 35.90      35.71          2  
 16 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR                34.58      35.76          1  
 17 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR                34.29      35.95        
 18 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR    36.12      36.41        
 19 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                  39.52      36.71        
 20 Aliakseyeu, Cody N   9 EHY-MR                 40.85      37.22        
 21 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                37.08      37.26        
 22 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 38.77      37.43        
 23 Carrieri, Nicholas   9 Unattached             35.81      37.77        
 24 Davi, William M      9 WISC-MR                33.83      37.88        
 25 Badilla, Nicky C     9 EHY-MR                 38.00      38.58        
 26 Maloney, Connor J    9 FA-MR                  37.33      38.90        
 27 Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR    45.28      39.02        
 28 Kopec, Ernie R       8 BBSC-MR                52.99      39.29        
 29 Iannone, Caleb       9 WISC-MR                39.98      39.42        
 30 Guyer, Keegan M     10 EHY-MR                 41.51      39.77        
 31 Hoge, Jack          10 WISC-MR                40.80      39.85        
 32 Polley, Aidan       10 WISC-MR                44.68      40.29        
 33 Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR    38.41      40.85        
 34 Meneshian, Michael   9 Express Swimming-MR    43.82      41.36        
 35 Dettling, Maverick   9 HAA-MR                 47.79      41.51        
 36 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR                42.58      41.75        
 37 Shenoy, Anish A      9 HAA-MR                 43.63      42.48        
 38 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR    42.64      42.57        
 39 Schroeder, Michael  10 HAA-MR                 40.97      42.92        
 40 Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR                 45.08      43.85        
 41 Nielsen, Jake        9 HAA-MR                 55.00      44.25        
 42 Roberts, Antonio    10 WISC-MR                47.47      45.56        
 43 Reynolds, Ian        9 HAA-MR                 47.93      45.64        
 44 Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR    54.04      46.36        
 45 Barbella, Thomas     9 Express Swimming-MR    56.01      46.40        
 46 German, Daniel N     9 Express Swimming-MR    46.51      46.90        
 47 Diaz, Anthony M     10 FA-MR                  46.43      47.63        
 48 Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR                 48.56      48.18        
 49 Collett, Connor D   10 HAA-MR                 48.94      49.22        
 -- Menjura, Fernando   10 EHY-MR                 29.74         NS        
 -- Murn, Thomas        10 HAA-MR               1:00.00         NS        
 -- Diano, Andrew J     10 FA-MR                  39.05         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              2:16.17    2:15.28         20  
                  30.71     1:05.61 (34.90)     1:41.64 (36.03)     2:15.28 (33.64)
  2 Maidhof, George     10 HAA-MR               2:24.46    2:25.20         17  
                  33.33     1:10.01 (36.68)     1:47.98 (37.97)     2:25.20 (37.22)
  3 Menjura, Fernando   10 EHY-MR               2:30.00    2:30.53         16  
                  31.32     1:09.08 (37.76)   2:30.53 (1:21.45)                    
  4 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              2:33.17    2:32.04         15  
                  33.43     1:11.99 (38.56)     1:53.52 (41.53)     2:32.04 (38.52)
  5 Badilla, Joey R     10 EHY-MR               2:25.00    2:32.45         14  
                  34.46     1:13.48 (39.02)     1:54.65 (41.17)     2:32.45 (37.80)
  6 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR            2:55.32    2:45.33         13  
                  38.01     1:21.61 (43.60)     2:06.03 (44.42)     2:45.33 (39.30)
  7 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR               2:51.01    2:48.07         12  
                  35.35     1:19.22 (43.87)   2:48.07 (1:28.85)                    
  8 Fonseca, Casey      10 WISC-MR              3:11.67    2:58.01         11  
  9 Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR              2:57.61    2:59.14          9  
                  39.33     1:25.22 (45.89)     2:09.79 (44.57)     2:59.14 (49.35)
 10 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              2:58.92    3:00.42          7  
                  39.12     1:25.15 (46.03)     2:13.56 (48.41)     3:00.42 (46.86)
 11 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR  3:00.00    3:02.23          6  
                  37.69     1:23.87 (46.18)     2:15.07 (51.20)     3:02.23 (47.16)
 12 Napolitano, Sean    10 HAA-MR               3:00.00    3:02.62          5  
                  38.58     1:28.45 (49.87)     2:18.25 (49.80)     3:02.62 (44.37)
 13 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR            2:58.75    3:03.61          4  
                  39.74     1:25.88 (46.14)     2:15.18 (49.30)     3:03.61 (48.43)
 14 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR  3:17.00    3:05.71          3  
 15 Badilla, Nicky C     9 EHY-MR               2:45.00    3:08.04          2  
                  40.98     1:30.28 (49.30)     2:20.26 (49.98)     3:08.04 (47.78)
 16 Byrne, Scott P       8 HAA-MR               3:00.00    3:10.07          1  
                  41.01     1:30.06 (49.05)     2:18.72 (48.66)     3:10.07 (51.35)
 17 Davi, William M      9 WISC-MR              3:15.62    3:10.42        
 18 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR  3:15.00    3:10.52        
 19 Iannone, Caleb       9 WISC-MR              3:13.33    3:11.47        
 20 Aliakseyeu, Cody N   9 EHY-MR               2:55.00    3:12.60        
                  39.90     1:29.57 (49.67)     2:22.01 (52.44)     3:12.60 (50.59)
 21 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              3:35.41    3:14.00        
                  39.91     1:28.27 (48.36)     2:27.90 (59.63)     3:14.00 (46.10)
 22 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR  3:20.00    3:14.24        
                  40.89     1:30.07 (49.18)     2:22.79 (52.72)     3:14.24 (51.45)
 23 Schroeder, Michael  10 HAA-MR               3:00.00    3:18.87        
                  43.09     1:33.00 (49.91)   3:18.87 (1:45.87)                    
 24 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR  3:40.00    3:19.12        
                  42.48     1:31.10 (48.62)     2:19.87 (48.77)     3:19.12 (59.25)
 25 Shenoy, Anish A      9 HAA-MR               3:31.78    3:19.97        
                  42.71     1:34.12 (51.41)     2:23.09 (48.97)     3:19.97 (56.88)
 26 Hoge, Jack          10 WISC-MR              3:02.99    3:19.98        
                  42.93     1:35.99 (53.06)   3:19.98 (1:43.99)                    
 27 Holler, John T       8 HAA-MR               3:45.00    3:21.80        
                  43.34     1:36.80 (53.46)   3:21.80 (1:45.00)                    
 28 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              3:25.32    3:24.84        
                  44.74     1:38.73 (53.99)   3:24.84 (1:46.11)                    
 29 Dettling, Maverick   9 HAA-MR               3:00.00    3:39.43        
                  45.93     1:42.06 (56.13)     2:41.31 (59.25)     3:39.43 (58.12)
 30 Griffin, Oliver      8 HAA-MR               3:45.00    3:39.62        
                  43.87     1:42.76 (58.89)   2:43.04 (1:00.28)     3:39.62 (56.58)
 31 Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR               3:15.00    3:46.60        
 32 Nielsen, Jake        9 HAA-MR               3:30.00    3:53.59        
                  49.71     1:49.65 (59.94)   2:52.85 (1:03.20)   3:53.59 (1:00.74)
 33 Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR               3:40.00    4:18.95        
                  54.34   2:01.87 (1:07.53)   4:18.95 (2:17.08)                    
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:13.48    1:15.54         20  
                  37.16     1:15.54 (38.38)                                        
  2 Badilla, Joey R     10 EHY-MR               1:18.84    1:18.13         17  
                  39.01     1:18.13 (39.12)                                        
  3 Menjura, Fernando   10 EHY-MR               1:18.12    1:18.73         16  
                  38.29     1:18.73 (40.44)                                        
  4 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR            1:22.66    1:19.89         15  
                  39.27     1:19.89 (40.62)                                        
  5 Maidhof, George     10 HAA-MR               1:19.09    1:22.22         14  
                  40.55     1:22.22 (41.67)                                        
  6 Powell, Brett       10 WISC-MR              1:21.24    1:22.60         13  
                  40.67     1:22.60 (41.93)                                        
  7 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              1:26.03    1:26.50         11.5
                  43.33     1:26.50 (43.17)                                        
  7 Fonseca, Casey      10 WISC-MR              1:29.88    1:26.50         11.5
  9 Napolitano, Sean    10 HAA-MR               1:29.25    1:28.05          9  
                  47.64     1:28.05 (40.41)                                        
 10 Rosenstein, Ari     10 EHY-MR               1:30.00    1:28.43          6.5
 10 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR              1:27.28    1:28.43          6.5
 12 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR              1:27.99    1:30.24          4.5
                  44.86     1:30.24 (45.38)                                        
 12 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:30.91    1:30.24          4.5
 14 Duryea, Jack R      10 EHY-MR               1:28.56    1:31.06          2.5
                  44.85     1:31.06 (46.21)                                        
 14 Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR              1:32.19    1:31.06          2.5
 16 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:32.16          1  
                  45.47     1:32.16 (46.69)                                        
 17 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR            1:45.00    1:33.32        
                  45.62     1:33.32 (47.70)                                        
 18 Rosselli, Thomas    10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:34.23        
                  44.21     1:34.23 (50.02)                                        
 19 Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR  1:40.00    1:34.43        
                  44.28     1:34.43 (50.15)                                        
 20 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR               1:29.13    1:35.42        
                  47.83     1:35.42 (47.59)                                        
 20 Carrieri, Nicholas   9 Unattached           1:33.07    1:35.42        
 22 Badilla, Nicky C     9 EHY-MR               1:35.00    1:36.85        
 23 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR  1:46.00    1:37.19        
                  47.19     1:37.19 (50.00)                                        
 24 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR  1:31.44    1:37.33        
 25 Shenoy, Anish A      9 HAA-MR               1:46.24    1:37.55        
                  48.42     1:37.55 (49.13)                                        
 26 Hoge, Jack          10 WISC-MR              1:37.48    1:38.00        
                  47.47     1:38.00 (50.53)                                        
 27 Byrne, Scott P       8 HAA-MR               1:39.80    1:38.51        
                  47.59     1:38.51 (50.92)                                        
 28 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                1:55.99    1:38.84        
                  46.61     1:38.84 (52.23)                                        
 29 Aliakseyeu, Cody N   9 EHY-MR               1:41.67    1:39.17        
                  47.48     1:39.17 (51.69)                                        
 30 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              1:45.92    1:39.63        
                  48.43     1:39.63 (51.20)                                        
 31 Diano, Andrew J     10 FA-MR                2:02.08    1:40.42        
 32 Schroeder, Michael  10 HAA-MR               1:42.70    1:40.52        
                  47.55     1:40.52 (52.97)                                        
 33 Iannone, Caleb       9 WISC-MR              1:57.25    1:40.83        
 34 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR  1:51.00    1:41.72        
                  47.61     1:41.72 (54.11)                                        
 35 Meneshian, Michael   9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:42.73        
                  48.98     1:42.73 (53.75)                                        
 36 Dettling, Maverick   9 HAA-MR               1:45.00    1:45.34        
                  52.69     1:45.34 (52.65)                                        
 37 Roberts, Antonio    10 WISC-MR              1:53.33    1:45.93        
                  50.37     1:45.93 (55.56)                                        
 38 Griffin, Oliver      8 HAA-MR               2:00.00    1:46.42        
                  49.09     1:46.42 (57.33)                                        
 39 Oganesian, Andre     9 BBSC-MR              1:43.04    1:47.25        
                  51.44     1:47.25 (55.81)                                        
 39 Meagher, Finnian     9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:47.25        
 41 Davi, William M      9 WISC-MR              1:49.40    1:47.54        
                  50.92     1:47.54 (56.62)                                        
 42 Kong, Jason          8 BBSC-MR              2:16.20    1:49.82        
                  54.33     1:49.82 (55.49)                                        
 43 Holler, John T       8 HAA-MR               1:54.76    1:51.84        
 44 Polley, Aidan       10 WISC-MR              1:56.66    1:53.56        
 45 Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR  1:53.00    1:55.60        
 46 Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR               2:00.00    1:56.22        
 47 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR               2:00.00    1:56.72        
                  55.21   1:56.72 (1:01.51)                                        
 48 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              1:58.41    1:57.20        
                  55.99   1:57.20 (1:01.21)                                        
 49 Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR  2:00.00    2:11.23        
                1:00.84   2:11.23 (1:10.39)                                        
 -- Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR  1:53.00         DQ        
                  47.05          DQ (52.24)                                        
 -- Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR  1:45.00         DQ        
                  54.59          DQ (59.81)                                        
 -- Papaccio, Zachary   10 BBSC-MR              1:55.33         DQ        
                  49.38          DQ (52.14)                                        
 -- Guyer, Keegan M     10 EHY-MR               2:00.00         DQ        
                  56.41          DQ (57.00)                                        
 -- Papaccio, Vincent    8 BBSC-MR              1:58.41         DQ        
                  56.08        DQ (1:01.25)                                        
 -- Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR               2:00.00         DQ        
 -- Lynch, Gerard C      9 Express Swimming-MR  2:01.00         DQ        
                  56.15        DQ (1:00.16)                                        
 -- Farrell, James      10 EHY-MR               2:00.00         DQ        
                1:03.47        DQ (1:06.31)                                        
 -- Falcone, Michael J  10 FA-MR                1:55.47         NS        
 -- Ryan, Thomas R       9 FA-MR                1:53.04         NS        
 -- Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR  1:49.00         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                37.75      38.31         20  
  2 Duryea, Jack R      10 EHY-MR                 38.77      39.63         17  
  3 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR                40.56      40.87         16  
  4 Maidhof, George     10 HAA-MR                 40.33      42.47         15  
  5 Badilla, Joey R     10 EHY-MR                 46.59      43.48         14  
  6 Menjura, Fernando   10 EHY-MR                 43.26      44.94         13  
  7 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR    43.97      45.25         12  
  8 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR                 46.36      45.53         11  
  9 Fonseca, Casey      10 WISC-MR                48.74      45.94          9  
 10 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR                46.56      46.25          7  
 11 Papaccio, Zachary   10 BBSC-MR                48.44      46.39          6  
 12 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                44.35      46.57          5  
 13 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR                47.71      46.74          4  
 14 Powell, Brett       10 WISC-MR                47.02      47.47          3  
 15 Rosenstein, Ari     10 EHY-MR                 45.59      47.48          2  
 16 Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR    54.38      47.99          1  
 17 Dettling, Maverick   9 HAA-MR                 49.83      48.95        
 18 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR              48.90      49.04        
 19 Aliakseyeu, Cody N   9 EHY-MR                 51.33      49.63        
 20 Hoge, Jack          10 WISC-MR                51.60      50.12        
 21 Napolitano, Sean    10 HAA-MR                 53.22      50.37        
 22 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    51.78      50.66        
 23 Polley, Aidan       10 WISC-MR                51.96      50.96        
 24 Schroeder, Michael  10 HAA-MR                 54.78      50.98        
 25 Shenoy, Anish A      9 HAA-MR                 58.11      51.42        
 26 Davi, William M      9 WISC-MR                52.52      51.65        
 27 Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR                52.25      51.68        
 28 Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR    51.97      51.69        
 29 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR    48.33      51.82        
 30 Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR              58.19      52.03        
 31 Oganesian, Andre     9 BBSC-MR                49.91      52.99        
 32 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    51.34      53.01        
 33 Roberts, Antonio    10 WISC-MR                52.00      53.05        
 34 Rosselli, Thomas    10 Express Swimming-MR    55.65      53.30        
 35 Byrne, Scott P       8 HAA-MR                 50.00      53.58        
 36 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR                56.02      54.31        
 37 Papaccio, Vincent    8 BBSC-MR                57.48      54.52        
 38 Diano, Andrew J     10 FA-MR                  59.00      54.67        
 39 Carrieri, Nicholas   9 Unattached             51.02      55.26        
 40 Kong, Jason          8 BBSC-MR                58.46      55.41        
 41 Meagher, Finnian     9 Express Swimming-MR    49.00      55.96        
 42 Badilla, Nicky C     9 EHY-MR                 55.00      56.19        
 43 Guyer, Keegan M     10 EHY-MR               1:00.00      57.72        
 44 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                1:20.99      58.41        
 45 Markowitz, Nichola   8 HAA-MR               1:15.00    1:00.75        
 46 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR  1:08.34    1:01.29        
 47 Griffin, Oliver      8 HAA-MR                 56.78    1:02.02        
 48 Lynch, Gerard C      9 Express Swimming-MR    55.00    1:03.77        
 49 Falcone, Michael J  10 FA-MR                  55.99    1:09.87        
 -- Barbella, Thomas     9 Express Swimming-MR  1:05.00         DQ        
 -- Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR  1:00.00         DQ        
 -- Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR                 58.03         DQ        
 -- Holler, John T       8 HAA-MR                 53.28         DQ        
 -- Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR               1:04.92         DQ        
 -- Iannone, Caleb       9 WISC-MR                50.99         DQ        
 -- Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    59.36         DQ        
 -- Farrell, James      10 EHY-MR               1:00.00         DQ        
 -- LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              1:00.29         DQ        
 -- Ryan, Thomas R       9 FA-MR                  58.78         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:28.51    1:24.80         20  
                  40.35     1:24.80 (44.45)                                        
  2 Maidhof, George     10 HAA-MR               1:28.11    1:30.75         17  
                  43.08     1:30.75 (47.67)                                        
  3 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR              1:38.58    1:32.83         16  
                  44.93     1:32.83 (47.90)                                        
  4 Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              1:30.25    1:34.04         15  
                  44.54     1:34.04 (49.50)                                        
  5 Badilla, Joey R     10 EHY-MR               1:45.00    1:35.70         14  
                  47.09     1:35.70 (48.61)                                        
  6 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR  1:45.21    1:37.92         13  
                  47.58     1:37.92 (50.34)                                        
  7 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:36.18    1:38.53         12  
                  47.78     1:38.53 (50.75)                                        
  8 Luba, Ryan C        10 Sachem-MR            1:36.51    1:39.72         11  
  9 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              1:42.55    1:40.89          9  
                  48.06     1:40.89 (52.83)                                        
 10 Powell, Brett       10 WISC-MR              1:39.78    1:41.88          7  
                  49.48     1:41.88 (52.40)                                        
 11 Fonseca, Casey      10 WISC-MR              1:40.43    1:42.81          6  
                  49.66     1:42.81 (53.15)                                        
 12 Tsai, Leonardo       9 Sachem-MR            1:40.00    1:42.88          5  
                  47.01     1:42.88 (55.87)                                        
 13 Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR  1:56.00    1:44.41          4  
                  48.83     1:44.41 (55.58)                                        
 14 Hoge, Jack          10 WISC-MR              1:50.47    1:47.44          3  
 15 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR              1:52.70    1:47.71          2  
 16 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR            1:53.66    1:48.15          1  
 17 Aliakseyeu, Cody N   9 EHY-MR               2:00.00    1:49.39        
                  53.32     1:49.39 (56.07)                                        
 18 Maloney, Connor J    9 FA-MR                1:49.35    1:50.05        
 19 Shenoy, Anish A      9 HAA-MR               2:00.00    1:51.06        
                  53.89     1:51.06 (57.17)                                        
 20 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR  1:45.00    1:51.08        
                  51.42     1:51.08 (59.66)                                        
 21 Dettling, Maverick   9 HAA-MR               2:00.00    1:51.82        
                  53.32     1:51.82 (58.50)                                        
 22 Polley, Aidan       10 WISC-MR              2:10.99    1:54.32        
                  53.90   1:54.32 (1:00.42)                                        
 23 Meneshian, Michael   9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:54.87        
 24 Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR              1:57.52    1:54.97        
                  54.43   1:54.97 (1:00.54)                                        
 25 Napolitano, Sean    10 HAA-MR               1:46.66    1:55.29        
 26 Davi, William M      9 WISC-MR              2:06.99    1:55.59        
                  55.39   1:55.59 (1:00.20)                                        
 27 Iannone, Caleb       9 WISC-MR              1:57.00    1:57.02        
                  54.67   1:57.02 (1:02.35)                                        
 28 Carrieri, Nicholas   9 Unattached           1:40.00    1:58.53        
                  55.41   1:58.53 (1:03.12)                                        
 29 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              2:10.49    2:00.37        
                  58.52   2:00.37 (1:01.85)                                        
 30 Badilla, Nicky C     9 EHY-MR               2:00.00    2:04.10        
                1:00.51   2:04.10 (1:03.59)                                        
 31 Byrne, Scott P       8 HAA-MR               2:00.00    2:08.29        
                  58.93   2:08.29 (1:09.36)                                        
 32 Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR  2:00.00    2:13.19        
                1:03.34   2:13.19 (1:09.85)                                        
 33 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                1:40.99    2:14.73        
                1:02.00   2:14.73 (1:12.73)                                        
 34 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              1:57.88    2:36.91        
                1:15.23   2:36.91 (1:21.68)                                        
 35 Redfearn, Cameron   10 Express Swimming-MR  2:10.00    2:46.77        
 -- Collett, Connor D   10 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Scissors kick
                1:04.73        DQ (1:07.19)                                        
 -- Schroeder, Michael  10 HAA-MR               1:54.48         DQ        
      One hand touch
 -- Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR  1:50.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Guyer, Keegan M     10 EHY-MR               2:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:01.04        DQ (1:12.51)                                        
 -- Cheng, Michael R     9 Sachem-MR            1:42.00         DQ        
      One hand touch
                  48.65          DQ (54.54)                                        
 -- Krishnan, Shreyas   10 HAA-MR               2:15.00         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                1:07.41        DQ (1:13.17)                                        
 -- Nielsen, Jake        9 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Scissors kick
                1:04.56        DQ (1:11.98)                                        
 -- Tsiabasis, Yanni    10 HAA-MR               2:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- German, Daniel N     9 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ        
      Non-simultaneous kick
                  58.54        DQ (1:04.39)                                        
 -- Roberts, Antonio    10 WISC-MR              2:07.55         DQ        
      Arms two strokes underwater
                1:00.25        DQ (1:07.38)                                        
 -- Murn, Thomas        10 HAA-MR               2:00.00         NS        
 -- Menjura, Fernando   10 EHY-MR               1:40.00         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maidhof, George     10 HAA-MR               1:18.54    1:18.67         20  
                  37.01     1:18.67 (41.66)                                        
  2 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:23.19    1:19.66         17  
                  35.31     1:19.66 (44.35)                                        
  3 Badilla, Joey R     10 EHY-MR               1:26.18    1:24.00         16  
                  40.33     1:24.00 (43.67)                                        
  4 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR              1:43.41    1:24.97         15  
                  39.86     1:24.97 (45.11)                                        
  5 Powell, Brett       10 WISC-MR              1:51.02    1:30.58         14  
  6 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR               1:35.68    1:32.67         13  
                  42.18     1:32.67 (50.49)                                        
  7 Rosenstein, Ari     10 EHY-MR               1:20.00    1:34.77         12  
                  42.45     1:34.77 (52.32)                                        
  8 Menjura, Fernando   10 EHY-MR               1:30.00    1:34.87         11  
  9 Napolitano, Sean    10 HAA-MR               1:45.00    1:37.83          9  
                  44.38     1:37.83 (53.45)                                        
 10 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR  1:50.00    1:38.58          7  
 11 Diano, Andrew J     10 FA-MR                2:20.99    1:40.71          6  
 12 Duryea, Jack R      10 EHY-MR               1:44.30    1:41.55          5  
                  45.34     1:41.55 (56.21)                                        
 13 Oganesian, Andre     9 BBSC-MR              1:48.85    1:42.05          4  
                  47.56     1:42.05 (54.49)                                        
 14 Shenoy, Anish A      9 HAA-MR               2:00.00    1:42.80          3  
                  48.63     1:42.80 (54.17)                                        
 15 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:43.57    1:44.04          2  
 16 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR              1:47.77    1:44.20          1  
                  48.12     1:44.20 (56.08)                                        
 17 Iannone, Caleb       9 WISC-MR              2:13.07    1:44.86        
 18 Han, Ethan          10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:44.93        
 19 Davi, William M      9 WISC-MR              2:02.99    1:45.76        
                  48.41     1:45.76 (57.35)                                        
 20 Badilla, Nicky C     9 EHY-MR               2:00.00    1:46.30        
                  47.53     1:46.30 (58.77)                                        
 21 Byrne, Scott P       8 HAA-MR               1:42.13    1:49.13        
                  46.11   1:49.13 (1:03.02)                                        
 22 Papaccio, Zachary   10 BBSC-MR              1:49.99    1:51.09        
                  50.74   1:51.09 (1:00.35)                                        
 23 Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              1:58.38    1:53.77        
 24 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR  1:45.00    1:54.00        
 25 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              2:00.41    1:54.38        
                  47.99   1:54.38 (1:06.39)                                        
 26 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR  1:47.00    1:56.98        
                  49.60   1:56.98 (1:07.38)                                        
 27 Rosselli, Thomas    10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:57.06        
                  53.52   1:57.06 (1:03.54)                                        
 28 Kong, Jason          8 BBSC-MR              1:52.54    1:58.51        
 -- Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR  1:51.00         DQ        
 -- Cheuk, Joshua        9 Express Swimming-MR  1:55.00         DQ        
 -- Bekerman, Liam B     9 Express Swimming-MR  1:50.00         DQ        
 -- Mitchell, Esteban    9 Sachem-MR            2:00.00         DQ        
                  47.31        DQ (1:01.27)                                        
 -- Papaccio, Vincent    8 BBSC-MR              2:05.50         DQ        
 -- Dettling, Maverick   9 HAA-MR               2:00.00         DQ        
                  57.84        DQ (1:04.85)                                        
 -- Carrieri, Nicholas   9 Unattached           1:45.00         DQ        
                  55.23        DQ (1:02.55)                                        
 -- Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR              1:48.88         DQ        
                  51.65          DQ (59.06)                                        
 -- Falcone, Michael J  10 FA-MR                1:53.47         DQ        
                  45.97          DQ (52.67)                                        
 -- Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              1:42.22         DQ        
                  40.80          DQ (56.05)                                        
 -- Aliakseyeu, Cody N   9 EHY-MR               2:30.00         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maidhof, George     10 HAA-MR               2:43.67    2:43.51         20  
                  37.40     1:20.13 (42.73)     2:07.40 (47.27)     2:43.51 (36.11)
  2 Badilla, Joey R     10 EHY-MR               2:55.00    2:49.74         17  
                  39.54     1:21.47 (41.93)     2:12.78 (51.31)     2:49.74 (36.96)
  3 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR              3:01.04    2:56.90         16  
                  40.13     1:25.78 (45.65)     2:19.27 (53.49)     2:56.90 (37.63)
  4 Powell, Brett       10 WISC-MR              2:41.99    2:58.35         15  
                  42.05     1:26.41 (44.36)     2:18.91 (52.50)     2:58.35 (39.44)
  5 Luba, Ryan C        10 Sachem-MR            3:09.67    3:00.94         14  
                                1:25.88 ( )     2:21.06 (55.18)     3:00.94 (39.88)
  6 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              3:27.44    3:02.51         13  
                  39.39                             2:21.49 ( )     3:02.51 (41.02)
  7 Llerena, Derek R     9 Sachem-MR            3:10.28    3:06.84         12  
                  44.06     1:28.45 (44.39)   2:29.14 (1:00.69)     3:06.84 (37.70)
  8 Glaser, Owen M      10 BBSC-MR              3:16.07    3:08.70         11  
                  46.13     1:34.28 (48.15)     2:26.56 (52.28)     3:08.70 (42.14)
  9 Cheng, Michael R     9 Sachem-MR            3:19.92    3:08.79          9  
                  41.02     1:30.29 (49.27)     2:28.11 (57.82)     3:08.79 (40.68)
 10 Tsai, Leonardo       9 Sachem-MR            3:07.26    3:10.54          7  
                  42.55     1:32.34 (49.79)     2:28.46 (56.12)     3:10.54 (42.08)
 11 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR               3:24.73    3:12.68          6  
                  43.63     1:33.11 (49.48)     2:30.03 (56.92)     3:12.68 (42.65)
 12 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              3:11.56    3:13.11          5  
                  46.02     1:34.87 (48.85)   3:13.11 (1:38.24)                    
 13 Napolitano, Sean    10 HAA-MR               3:15.00    3:16.19          4  
                  43.34     1:30.90 (47.56)     2:29.77 (58.87)     3:16.19 (46.42)
 14 Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR              3:33.45    3:21.19          3  
                  49.22     1:37.74 (48.52)   2:38.14 (1:00.40)     3:21.19 (43.05)
 15 Shenoy, Anish A      9 HAA-MR               3:45.00    3:21.46          2  
                  48.37     1:37.67 (49.30)     2:34.91 (57.24)     3:21.46 (46.55)
 16 Diano, Andrew J     10 FA-MR                4:20.99    3:26.96          1  
                                1:39.68 ( )     2:39.48 (59.80)     3:26.96 (47.48)
 17 Iannone, Caleb       9 WISC-MR              3:32.22    3:28.09        
                  46.50     1:38.55 (52.05)   2:38.86 (1:00.31)     3:28.09 (49.23)
 18 Neugebauer, Caleb   10 Express Swimming-MR  3:40.00    3:30.18        
                  47.86                             2:43.51 ( )     3:30.18 (46.67)
 19 Carrieri, Nicholas   9 Unattached           3:00.00    3:30.42        
                  54.06     1:43.61 (49.55)   2:47.24 (1:03.63)     3:30.42 (43.18)
 20 Aliakseyeu, Cody N   9 EHY-MR               3:20.00    3:31.97        
                  55.25     1:48.93 (53.68)     2:46.42 (57.49)     3:31.97 (45.55)
 21 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                3:49.99    3:32.27        
                  49.18     1:42.36 (53.18)   2:51.73 (1:09.37)     3:32.27 (40.54)
 22 German, Daniel N     9 Express Swimming-MR  3:58.00    4:33.44        
                1:08.38   2:20.44 (1:12.06)   3:29.07 (1:08.63)   4:33.44 (1:04.37)
 -- Byrne, Scott P       8 HAA-MR               3:15.00         DQ        
      Not on back off wall - back
                  44.64     1:36.05 (51.41)   2:44.19 (1:08.14)          DQ (47.11)
 -- Kurlatnik, Edward   10 Express Swimming-MR  3:43.00         DQ        
      Scissors kick - breast
                  50.66     1:49.01 (58.35)     2:48.21 (59.20)          DQ (50.61)
 -- Dettling, Maverick   9 HAA-MR               3:30.00         DQ        
      Not on back off wall - back
                  56.24     1:54.01 (57.77)   2:54.49 (1:00.48)          DQ (58.14)
 -- Han, Ethan          10 Express Swimming-MR  3:40.00         DQ        
      Scissors kick - fly
                  45.89     1:35.70 (49.81)     2:29.45 (53.75)          DQ (44.67)
 -- Badilla, Nicky C     9 EHY-MR               3:20.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  47.79     1:42.74 (54.95)        DQ (1:45.59)                    
 -- Sforza, Anthony J   10 BBSC-MR              2:54.40         DQ        
      One hand touch - breast
                  39.49     1:28.45 (48.96)        DQ (1:28.42)                    
 -- Davi, William M      9 WISC-MR              3:49.99         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  48.31     1:41.54 (53.23)   2:45.81 (1:04.27)          DQ (45.78)
 -- Collett, Connor D   10 HAA-MR               4:00.00         DQ        
      One hand touch - breast
                1:03.69   2:11.86 (1:08.17)   3:22.51 (1:10.65)          DQ (57.56)
 -- Sobhy, Mina-Abanou   9 BBSC-MR              4:25.55         DQ        
      Not on back off wall - back
                  55.01     1:49.10 (54.09)   2:54.02 (1:04.92)          DQ (46.23)
 -- Genna, Frankie      10 BBSC-MR              2:39.49         DQ        
      Not on back off wall - back
                  34.55     1:15.59 (41.04)     2:05.06 (49.47)          DQ (34.07)
 -- Menjura, Fernando   10 EHY-MR               2:50.00         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:04.46    2:05.20         40  
     1) Gorman, Connor J 10             2) Glaser, Owen M 10              
     3) Chung, Daniel S 10              4) Genna, Frankie 10              
                  31.87     1:06.86 (34.99)     1:38.00 (31.14)     2:05.20 (27.20)
  2 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:14.55    2:10.19         34  
     1) Duryea, Jack R 10               2) Badilla, Joey R 10             
     3) Aliakseyeu, Cody N 9            4) Menjura, Fernando 10           
                  31.76     1:02.81 (31.05)     1:44.96 (42.15)     2:10.19 (25.23)
  3 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:15.74    2:14.26         32  
     1) Fehrenbach, Robby 10            2) Byrne, Scott P 8               
     3) Napolitano, Sean 10             4) Maidhof, George 10             
                  33.03     1:07.00 (33.97)     1:42.29 (35.29)     2:14.26 (31.97)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:35.56    2:24.89         30  
     1) Powell, Brett 10                2) Iannone, Caleb 9               
     3) Hoge, Jack 10                   4) Fonseca, Casey 10              
                  32.87     1:11.07 (38.20)     1:51.06 (39.99)     2:24.89 (33.83)
  5 Long Island Express-MR  'A'                 2:21.52    2:25.98         28  
     1) Rosselli, Thomas 10             2) Rasquinha, Rohit A 8           
     3) Han, Ethan 10                   4) Meagher, Finnian 9             
                  35.56     1:22.49 (46.93)     1:53.24 (30.75)     2:25.98 (32.74)
  6 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:23.05    2:33.59         26  
     1) Shemetov, Daniel B 9            2) Kong, Jason 8                  
     3) LaBianca, Jack B 8              4) Genna, Johnny C 10             
                  47.92     1:27.56 (39.64)     1:56.90 (29.34)     2:33.59 (36.69)
  7 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                2:36.14    2:38.93         24  
     1) Falcone, Michael J 10           2) Ryan, Thomas R 9               
     3) Diano, Andrew J 10              4) Mahan, Nicholas C 9            
                  36.75     1:23.39 (46.64)     2:03.82 (40.43)     2:38.93 (35.11)
  8 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:45.29    2:41.49         22  
     1) Griffin, Oliver 8               2) Schroeder, Michael 10          
     3) Shenoy, Anish A 9               4) Holler, John T 8               
                  40.82     1:23.74 (42.92)     2:03.83 (40.09)     2:41.49 (37.66)
  9 Hauppauge Swim Club-MR  'C'                 3:08.44    3:03.70         18  
     1) Markowitz, Nicholas 8           2) Dettling, Maverick 9           
     3) Krishnan, Shreyas 10            4) Tsiabasis, Yanni 10            
                  47.77     1:30.67 (42.90)     2:21.27 (50.60)     3:03.70 (42.43)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:26.91    2:24.11         40  
     1) Gorman, Connor J 10             2) Chung, Daniel S 10             
     3) Genna, Frankie 10               4) Sforza, Anthony J 10           
  2 Sachem Swim Club-MR  'A'                    2:34.00    2:39.55         34  
     1) Tsai, Leonardo 9                2) Luba, Ryan C 10                
     3) Llerena, Derek R 9              4) Cheng, Michael R 9             
  3 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:34.09    2:45.69         32  
     1) Badilla, Nicky C 9              2) Aliakseyeu, Cody N 9           
     3) Badilla, Joey R 10              4) Guyer, Keegan M 10             
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:57.68    2:48.38         30  
     1) Fonseca, Casey 10               2) Hoge, Jack 10                  
     3) Powell, Brett 10                4) Davi, William M 9              
                  39.79     1:30.48 (50.69)     2:09.53 (39.05)     2:48.38 (38.85)
  5 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                3:07.43    2:52.73         28  
     1) Mahan, Nicholas C 9             2) Maloney, Connor J 9            
     3) Diano, Andrew J 10              4) Falcone, Michael J 10          
                  44.60     1:38.97 (54.37)   2:52.73 (1:13.76)                    
  6 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 3:16.01    3:01.61         26  
     1) Shenoy, Anish A 9               2) Schroeder, Michael 10          
     3) Byrne, Scott P 8                4) Tsiabasis, Yanni 10            
                  44.13     1:37.47 (53.34)     2:17.71 (40.24)     3:01.61 (43.90)
 -- Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:38.71         DQ        
     1) Napolitano, Sean 10             2) Dettling, Maverick 9           
     3) Maidhof, George 10              4) Fehrenbach, Robby 10           
 -- Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:50.21         DQ        
     1) Shemetov, Daniel B 9            2) Genna, Johnny C 10             
     3) LaBianca, Jack B 8              4) Glaser, Owen M 10              
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubs, Chasen E      12 EHY-MR                 25.00      24.71         20  
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR                25.84      26.28         17  
  3 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR                 26.81      26.54         16  
  4 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR               28.34      27.93         15  
  5 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR                27.36      28.03         14  
  6 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR                 27.66      28.56         13  
  7 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR                28.32      28.85         12  
  8 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR                30.11      29.77         11  
  9 Pineda, kev S       11 EHY-MR                 31.03      30.49          9  
 10 Davis, Avery J      12 Sachem-MR              31.00      30.51          7  
 11 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR              30.14      30.91          5.5
 11 Hunt, Andrew        12 HAA-MR                 31.47      30.91          5.5
 13 Forst, Aidan P      12 EHY-MR                 31.54      30.99          4  
 14 Eng, Alec J         12 BBSC-MR                30.81      31.47          3  
 15 Krozer, Matthew     12 HAA-MR                 32.22      32.42          2  
 16 Lopez, Andrew       11 WISC-MR                31.65      32.67          1  
 17 Han, Theo           12 Express Swimming-MR    33.54      32.71        
 18 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR                32.61      32.74        
 19 Graca, Antonio      12 HAA-MR                 30.88      32.76        
 20 Platt, William J    11 EHY-MR                 33.78      32.89        
 21 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR                 31.70      32.96        
 22 Aliakseyeu, Daniel  11 EHY-MR                 33.29      33.05        
 23 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              32.74      33.40        
 23 Iannone, Luke       11 WISC-MR                36.40      33.40        
 25 Guariglia, Andrew   12 Express Swimming-MR    32.09      33.44        
 26 Heslin, Connor      11 HAA-MR                 32.08      33.77        
 27 Huber, Jake         12 HAA-MR                 34.93      34.39        
 28 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR    35.86      34.50        
 29 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR                36.49      34.73        
 30 Flanagan, Conor J   11 EHY-MR                 37.38      34.93        
 31 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR                36.03      35.73        
 32 Olson, James J      11 FA-MR                  37.15      35.87        
 33 Valle, Matthew J    11 BBSC-MR                35.97      35.98        
 34 Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR    37.66      36.58        
 35 Nielsen, Jordan     11 HAA-MR                 41.61      37.83        
 36 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR    38.00      37.91        
 37 Gribulis, Zachary   11 FA-MR                  37.64      38.23        
 38 Joshi, Jai          11 Express Swimming-MR    50.00      38.80        
 39 Monaco, Nicholas    12 WISC-MR                38.76      38.96        
 40 Shouler, Aiden J    12 HAA-MR                 39.58      39.06        
 41 Brown, Walter H     11 BBSC-MR                39.36      40.58        
 42 Ozdemir, Berkant    11 WISC-MR                37.99      41.17        
 43 Gillen, Peter       11 WISC-MR                37.94      41.19        
 44 Ochalek, Peter J    11 Express Swimming-MR    46.96      41.62        
 45 Mooney, Brandon     11 HAA-MR                 45.59      46.92        
 46 Taylor, Jared W     11 Express Swimming-MR    55.78      48.72        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubs, Chasen E      12 EHY-MR               1:03.83    1:02.78         20  
                  31.43     1:02.78 (31.35)                                        
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:10.32    1:09.28         17  
                  33.78     1:09.28 (35.50)                                        
  3 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              1:09.02    1:09.32         16  
                  33.44     1:09.32 (35.88)                                        
  4 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR               1:11.39    1:10.87         15  
                  35.29     1:10.87 (35.58)                                        
  5 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR               1:10.54    1:10.88         14  
                  35.33     1:10.88 (35.55)                                        
  6 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:10.85    1:12.33         13  
                  35.70     1:12.33 (36.63)                                        
  7 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR             1:12.99    1:12.53         12  
                  35.73     1:12.53 (36.80)                                        
  8 Hunt, Andrew        12 HAA-MR               1:18.29    1:14.08         11  
                  36.43     1:14.08 (37.65)                                        
  9 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:13.82    1:14.45          9  
                  36.81     1:14.45 (37.64)                                        
 10 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:17.09    1:18.53          7  
                  37.53     1:18.53 (41.00)                                        
 11 Lyons, Jack         12 EHY-MR               1:40.00    1:19.97          6  
                  53.32     1:19.97 (26.65)                                        
 12 Forst, Aidan P      12 EHY-MR               1:50.00    1:20.43          5  
                  52.10     1:20.43 (28.33)                                        
 13 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            1:18.88    1:20.56          4  
                  39.31     1:20.56 (41.25)                                        
 14 Pineda, kev S       11 EHY-MR               1:29.67    1:21.55          3  
                  39.54     1:21.55 (42.01)                                        
 15 Graca, Antonio      12 HAA-MR               1:25.74    1:22.12          2  
                  41.49     1:22.12 (40.63)                                        
 16 Platt, William J    11 EHY-MR               1:45.00    1:22.39          1  
                  44.66     1:22.39 (37.73)                                        
 17 Lopez, Andrew       11 WISC-MR              1:22.86    1:23.61        
                  41.11     1:23.61 (42.50)                                        
 18 Heslin, Connor      11 HAA-MR               1:19.59    1:23.83        
                  40.63     1:23.83 (43.20)                                        
 19 Guariglia, Andrew   12 Express Swimming-MR  1:24.19    1:25.07        
                  41.68     1:25.07 (43.39)                                        
 20 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               1:24.75    1:25.10        
                  42.81     1:25.10 (42.29)                                        
 21 Iannone, Luke       11 WISC-MR              1:59.52    1:26.76        
 22 Huber, Jake         12 HAA-MR               1:33.98    1:27.19        
                  40.47     1:27.19 (46.72)                                        
 23 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              1:22.68    1:27.98        
                  43.00     1:27.98 (44.98)                                        
 24 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            1:29.58    1:28.84        
                  43.23     1:28.84 (45.61)                                        
 25 Krozer, Matthew     12 HAA-MR               1:31.10    1:29.26        
                  42.12     1:29.26 (47.14)                                        
 26 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              1:32.41    1:29.30        
                  45.23     1:29.30 (44.07)                                        
 27 Aliakseyeu, Daniel  11 EHY-MR               1:43.87    1:29.64        
                  39.65     1:29.64 (49.99)                                        
 28 Valle, Matthew J    11 BBSC-MR              1:31.76    1:32.08        
                  45.90     1:32.08 (46.18)                                        
 29 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR              1:31.63    1:33.21        
                  45.16     1:33.21 (48.05)                                        
 30 Han, Theo           12 Express Swimming-MR  1:50.00    1:34.40        
 31 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR               1:36.80    1:35.65        
                  45.87     1:35.65 (49.78)                                        
 32 Olson, James J      11 FA-MR                1:43.50    1:36.11        
 33 Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR  1:50.00    1:38.72        
 34 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR              1:40.27    1:44.94        
                  55.14     1:44.94 (49.80)                                        
 35 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR  2:00.00    1:47.87        
 36 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              1:47.04    1:54.92        
                  49.79   1:54.92 (1:05.13)                                        
 37 Ochalek, Peter J    11 Express Swimming-MR  2:00.00    1:58.62        
                  59.41     1:58.62 (59.21)                                        
 38 Taylor, Jared W     11 Express Swimming-MR  2:30.00    2:16.01        
                1:05.62   2:16.01 (1:10.39)                                        
 39 Mooney, Brandon     11 HAA-MR               2:00.00    2:16.67        
 40 Joshi, Hersh        11 Express Swimming-MR  2:00.00    2:19.44        
 -- Joshi, Jai          11 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ        
 -- Flanagan, Conor J   11 EHY-MR               1:45.73         DQ        
 -- Shouler, Aiden J    12 HAA-MR               1:45.93         DQ        
                  40.90        DQ (1:08.13)                                        
 -- Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR  1:50.00         NS        
 -- Newmark, Jake Q     11 Express Swimming-MR  1:27.47         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR                 34.18      35.22         20  
  2 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR                35.10      35.94         17  
  3 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR               37.43      37.86         16  
  4 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR                35.41      37.99         15  
  5 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR                37.26      38.43         14  
  6 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR                 37.73      38.47         13  
  7 Davis, Avery J      12 Sachem-MR              39.98      39.80         12  
  8 Hunt, Andrew        12 HAA-MR                 40.79      40.12         11  
  9 Graca, Antonio      12 HAA-MR                 42.34      41.92          9  
 10 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR                43.48      42.53          7  
 11 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR                 43.78      42.66          6  
 12 Guariglia, Andrew   12 Express Swimming-MR    42.05      42.87          5  
 13 Huber, Jake         12 HAA-MR                 45.10      43.32          4  
 14 Eng, Alec J         12 BBSC-MR                48.55      44.25          3  
 15 Platt, William J    11 EHY-MR                 47.63      44.27          2  
 16 Lopez, Andrew       11 WISC-MR                42.93      44.85          1  
 17 Han, Theo           12 Express Swimming-MR    46.08      44.89        
 18 Pineda, kev S       11 EHY-MR                 44.08      45.05        
 19 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR              42.13      45.54        
 20 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR                51.44      46.41        
 21 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR                43.99      47.01        
 22 Iannone, Luke       11 WISC-MR                59.46      47.47        
 23 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR                47.66      47.49        
 24 Krozer, Matthew     12 HAA-MR                 50.38      47.80        
 25 Olson, James J      11 FA-MR                  51.07      49.06        
 26 Heslin, Connor      11 HAA-MR                 53.75      49.50        
 27 Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR    52.91      49.64        
 28 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR                50.08      49.65        
 29 Forst, Aidan P      12 EHY-MR                 47.00      49.95        
 30 Brown, Walter H     11 BBSC-MR                50.48      50.02        
 31 Aliakseyeu, Daniel  11 EHY-MR               1:00.00      51.68        
 32 Shouler, Aiden J    12 HAA-MR                 54.43      54.76        
 33 Valle, Matthew J    11 BBSC-MR                53.76      55.34        
 34 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR    55.35      56.81        
 35 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR                 57.16      58.82        
 -- Taylor, Jared W     11 Express Swimming-MR  1:05.00         DQ        
 -- Ochalek, Peter J    11 Express Swimming-MR    50.00         DQ        
 -- Joshi, Jai          11 Express Swimming-MR    55.00         DQ        
 -- Mooney, Brandon     11 HAA-MR               1:10.11         DQ        
 -- Lyons, Jack         12 EHY-MR                 46.65         DQ        
 -- Flanagan, Conor J   11 EHY-MR                 46.03         DQ        
 -- Joshi, Hersh        11 Express Swimming-MR  1:10.00         DQ        
 -- Newmark, Jake Q     11 Express Swimming-MR    43.42         NS        
 -- Goldberg, Harrison  11 Express Swimming-MR    50.00         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubs, Chasen E      12 EHY-MR               1:22.03    1:13.33         20  
                  34.74     1:13.33 (38.59)                                        
  2 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR               1:19.49    1:15.01         17  
                  36.24     1:15.01 (38.77)                                        
  3 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:15.74    1:15.54         16  
                  35.78     1:15.54 (39.76)                                        
  4 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:19.17    1:20.73         15  
                  38.29     1:20.73 (42.44)                                        
  5 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR             1:21.87    1:22.45         14  
                  38.02     1:22.45 (44.43)                                        
  6 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR               1:19.17    1:22.98         13  
                  39.27     1:22.98 (43.71)                                        
  7 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              1:25.21    1:24.10         12  
  8 Hunt, Andrew        12 HAA-MR               1:32.40    1:27.08         11  
  9 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            1:29.24    1:31.29          9  
 10 Graca, Antonio      12 HAA-MR               1:32.84    1:31.66          7  
                  44.90     1:31.66 (46.76)                                        
 11 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               1:33.54    1:32.47          6  
                  46.03     1:32.47 (46.44)                                        
 12 Guariglia, Andrew   12 Express Swimming-MR  1:30.68    1:33.12          5  
 13 Platt, William J    11 EHY-MR               1:42.42    1:34.92          4  
 14 Lopez, Andrew       11 WISC-MR              1:35.43    1:35.51          3  
                  46.25     1:35.51 (49.26)                                        
 15 Pineda, kev S       11 EHY-MR               1:35.17    1:36.02          2  
                  44.66     1:36.02 (51.36)                                        
 16 Huber, Jake         12 HAA-MR               1:43.88    1:36.31          1  
 17 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            1:32.50    1:36.73        
 18 Han, Theo           12 Express Swimming-MR  1:46.32    1:37.27        
                  46.37     1:37.27 (50.90)                                        
 19 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:44.62    1:37.77        
                  46.79     1:37.77 (50.98)                                        
 20 Flanagan, Conor J   11 EHY-MR               1:42.06    1:38.47        
                  46.71     1:38.47 (51.76)                                        
 21 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:44.35    1:40.12        
                  49.77     1:40.12 (50.35)                                        
 22 Iannone, Luke       11 WISC-MR              2:06.02    1:40.81        
 23 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            1:38.65    1:41.94        
                  49.01     1:41.94 (52.93)                                        
 24 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR  1:40.48    1:44.20        
                  49.31     1:44.20 (54.89)                                        
 25 Krozer, Matthew     12 HAA-MR               1:44.92    1:47.04        
                  51.44     1:47.04 (55.60)                                        
 26 Heslin, Connor      11 HAA-MR               2:14.13    1:47.86        
                  52.93     1:47.86 (54.93)                                        
 27 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR              1:49.93    1:48.56        
                  53.28     1:48.56 (55.28)                                        
 28 Olson, James J      11 FA-MR                2:15.99    1:50.49        
                  53.00     1:50.49 (57.49)                                        
 29 Forst, Aidan P      12 EHY-MR               1:50.00    1:51.02        
                  52.57     1:51.02 (58.45)                                        
 30 Nielsen, Jordan     11 HAA-MR               2:00.00    1:51.26        
 30 Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR  2:00.00    1:51.26        
                  53.12     1:51.26 (58.14)                                        
 32 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              1:45.43    1:51.46        
                  52.93     1:51.46 (58.53)                                        
 33 Valle, Matthew J    11 BBSC-MR              1:54.61    1:58.21        
                  16.03   1:58.21 (1:42.18)                                        
 34 Gillen, Peter       11 WISC-MR              1:49.99    1:58.53        
                  58.37   1:58.53 (1:00.16)                                        
 35 Shouler, Aiden J    12 HAA-MR               2:00.00    1:59.06        
 36 Aliakseyeu, Daniel  11 EHY-MR               2:00.00    1:59.69        
                  57.78   1:59.69 (1:01.91)                                        
 37 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR  2:05.00    2:09.32        
 38 Mooney, Brandon     11 HAA-MR               2:00.00    2:14.96        
 -- Joshi, Jai          11 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ        
      Scissors kick
                  54.86        DQ (1:02.97)                                        
 -- Ozdemir, Berkant    11 WISC-MR              1:49.99         DQ        
      Scissors kick
                  18.54        DQ (2:02.52)                                        
 -- Taylor, Jared W     11 Express Swimming-MR  2:30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR              1:50.49         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  51.18          DQ (55.67)                                        
 -- Gribulis, Zachary   11 FA-MR                1:30.99         DQ        
      One hand touch
 -- Monaco, Nicholas    12 WISC-MR              1:45.55         DQ        
      Scissors kick
                  51.91          DQ (55.25)                                        
 -- Ochalek, Peter J    11 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              1:42.19         DQ        
      Downward butterfly kick
                  48.96          DQ (53.64)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubs, Chasen E      12 EHY-MR               1:01.81    1:02.83         20  
                  29.63     1:02.83 (33.20)                                        
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:05.71    1:05.36         17  
  3 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR               1:12.87    1:06.51         16  
                  32.03     1:06.51 (34.48)                                        
  4 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR               1:06.67    1:07.80         15  
                  31.94     1:07.80 (35.86)                                        
  5 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:13.04    1:13.60         14  
                  34.19     1:13.60 (39.41)                                        
  6 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:12.89    1:14.49         13  
                  35.84     1:14.49 (38.65)                                        
  7 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              1:18.63    1:15.59         12  
                  34.07     1:15.59 (41.52)                                        
  8 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR             1:14.00    1:18.12         11  
                  36.14     1:18.12 (41.98)                                        
  9 Hunt, Andrew        12 HAA-MR               1:20.78    1:19.76          9  
                  37.55     1:19.76 (42.21)                                        
 10 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            1:17.67    1:20.18          7  
                  35.36     1:20.18 (44.82)                                        
 11 Heslin, Connor      11 HAA-MR               1:23.42    1:20.29          6  
                  37.28     1:20.29 (43.01)                                        
 12 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:21.62    1:22.25          5  
                  38.27     1:22.25 (43.98)                                        
 13 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              1:25.47    1:26.34          4  
                  39.84     1:26.34 (46.50)                                        
 14 Krozer, Matthew     12 HAA-MR               1:29.38    1:27.38          3  
                  39.75     1:27.38 (47.63)                                        
 15 Ely, Matthew D      12 Sachem-MR            1:27.38    1:27.48          2  
                  41.30     1:27.48 (46.18)                                        
 16 Huber, Jake         12 HAA-MR               2:00.00    1:28.25          1  
 17 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              1:35.43    1:28.98        
                  40.83     1:28.98 (48.15)                                        
 18 Graca, Antonio      12 HAA-MR               1:33.94    1:29.74        
                  42.30     1:29.74 (47.44)                                        
 19 Pineda, kev S       11 EHY-MR               1:26.88    1:30.14        
                  40.54     1:30.14 (49.60)                                        
 20 Forst, Aidan P      12 EHY-MR               2:00.00    1:32.22        
                  41.93     1:32.22 (50.29)                                        
 21 Lopez, Andrew       11 WISC-MR              1:25.81    1:33.43        
 22 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               1:45.00    1:38.41        
                  43.47     1:38.41 (54.94)                                        
 23 Han, Theo           12 Express Swimming-MR  2:00.00    1:38.51        
                  42.84     1:38.51 (55.67)                                        
 24 O'Rourke, Shane     11 Sachem-MR            1:43.48    1:38.68        
                  45.24     1:38.68 (53.44)                                        
 25 Iannone, Luke       11 WISC-MR              2:08.55    1:41.21        
                  44.27     1:41.21 (56.94)                                        
 26 Valle, Matthew J    11 BBSC-MR              1:40.54    1:42.61        
                  47.70     1:42.61 (54.91)                                        
 27 Aliakseyeu, Daniel  11 EHY-MR               2:00.00    1:43.24        
                  47.26     1:43.24 (55.98)                                        
 28 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR              2:05.77    1:44.87        
                  48.53     1:44.87 (56.34)                                        
 29 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR               2:00.00    1:56.86        
 30 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              2:10.50    2:09.30        
                  58.49   2:09.30 (1:10.81)                                        
 -- Lyons, Jack         12 EHY-MR               1:45.00         DQ        
      One hand touch
                  40.92          DQ (51.52)                                        
 -- Platt, William J    11 EHY-MR               1:45.00         DQ        
      One hand touch
                  39.12          DQ (41.94)                                        
 -- Flanagan, Conor J   11 EHY-MR               2:00.00         DQ        
      Alternating Kick
                  47.36        DQ (1:00.20)                                        
 -- Shouler, Aiden J    12 HAA-MR               2:00.00         DQ        
 -- Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR  1:45.00         NS        
 -- Newmark, Jake Q     11 Express Swimming-MR  1:30.00         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubs, Chasen E      12 EHY-MR               2:21.48    2:16.87         20  
                  30.06     1:05.25 (35.19)     1:44.98 (39.73)     2:16.87 (31.89)
  2 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR               2:31.93    2:24.89         17  
                  32.67     1:09.98 (37.31)     1:51.82 (41.84)     2:24.89 (33.07)
  3 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              2:25.45    2:26.16         16  
                  31.02     1:07.39 (36.37)     1:53.02 (45.63)     2:26.16 (33.14)
  4 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              2:27.51    2:30.98         15  
                  34.08     1:12.49 (38.41)     1:56.82 (44.33)     2:30.98 (34.16)
  5 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR               2:28.47    2:31.58         14  
                  33.22     1:12.43 (39.21)     1:58.33 (45.90)     2:31.58 (33.25)
  6 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              2:29.92    2:33.53         13  
                  34.76     1:12.73 (37.97)     1:58.70 (45.97)     2:33.53 (34.83)
  7 Konarski, Patrick   12 Lindy-MR             2:36.87    2:37.28         12  
                  35.90     1:13.74 (37.84)     2:01.26 (47.52)     2:37.28 (36.02)
  8 Hunt, Andrew        12 HAA-MR               2:50.99    2:44.73         11  
                  37.13     1:18.44 (41.31)     2:07.57 (49.13)     2:44.73 (37.16)
  9 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              2:47.04    2:45.02          9  
                  37.32     1:17.40 (40.08)     2:09.78 (52.38)     2:45.02 (35.24)
 10 Pineda, kev S       11 EHY-MR               3:00.17    2:52.47          7  
                  47.17     1:34.47 (47.30)   2:34.69 (1:00.22)     2:52.47 (17.78)
 11 Lopez, Andrew       11 WISC-MR              2:59.60    2:55.11          6  
                  40.50     1:23.55 (43.05)     2:16.22 (52.67)     2:55.11 (38.89)
 12 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            2:50.92    2:57.17          5  
                  35.52     1:20.22 (44.70)     2:16.15 (55.93)     2:57.17 (41.02)
 13 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              2:49.94    2:57.40          4  
                  37.22     1:21.33 (44.11)     2:18.98 (57.65)     2:57.40 (38.42)
 14 Heslin, Connor      11 HAA-MR               3:00.00    2:59.26          3  
                  49.44     1:43.25 (53.81)     2:38.63 (55.38)     2:59.26 (20.63)
 15 Forst, Aidan P      12 EHY-MR               3:15.00    3:02.66          2  
                  48.03     1:37.81 (49.78)   2:41.38 (1:03.57)     3:02.66 (21.28)
 16 Huber, Jake         12 HAA-MR               3:26.03    3:03.09          1  
                                1:33.29 ( )     2:24.04 (50.75)     3:03.09 (39.05)
 17 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               3:04.87    3:03.68        
                  38.87     1:26.10 (47.23)     2:20.87 (54.77)     3:03.68 (42.81)
 18 Krozer, Matthew     12 HAA-MR               3:15.00    3:04.64        
                  54.66     1:51.84 (57.18)   3:04.64 (1:12.80)                    
 19 Han, Theo           12 Express Swimming-MR  3:40.00    3:08.75        
 19 Aliakseyeu, Daniel  11 EHY-MR               3:30.00    3:08.75        
                  43.44     1:33.32 (49.88)     2:27.53 (54.21)     3:08.75 (41.22)
 21 Flanagan, Conor J   11 EHY-MR               3:30.00    3:17.63        
                                1:55.42 ( )   3:17.63 (1:22.21)                    
 22 Wilson, Elijah A    11 WISC-MR              3:20.50    3:18.29        
                  44.34     1:34.02 (49.68)   2:34.76 (1:00.74)     3:18.29 (43.53)
 23 Valle, Matthew J    11 BBSC-MR              3:26.70    3:25.11        
                  42.16     1:30.38 (48.22)     2:19.08 (48.70)   3:25.11 (1:06.03)
 24 Gillen, Peter       11 WISC-MR              3:29.99    3:29.05        
                  43.90     1:32.10 (48.20)     2:31.41 (59.31)     3:29.05 (57.64)
 25 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR              3:48.99    3:29.09        
 26 Gribulis, Zachary   11 FA-MR                3:35.99    3:40.31        
                                                    2:57.15 ( )     3:40.31 (43.16)
 27 Walter, Brendan E   12 Express Swimming-MR  4:15.00    3:41.48        
 28 Shouler, Aiden J    12 HAA-MR               3:30.00    3:46.36        
                  51.49     1:46.54 (55.05)   2:48.66 (1:02.12)     3:46.36 (57.70)
 -- Graca, Antonio      12 HAA-MR               3:30.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  57.96   1:59.01 (1:01.05)   3:00.51 (1:01.50)          DQ (47.83)
 -- Guariglia, Andrew   12 Express Swimming-MR  3:30.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  49.14     1:43.23 (54.09)   2:44.18 (1:00.95)          DQ (44.91)
 -- Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR  3:20.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  47.36     1:40.09 (52.73)     2:33.65 (53.56)          DQ (48.47)
 -- Milcetic, Christop  12 Express Swimming-MR  4:00.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Brown, Walter H     11 BBSC-MR              3:48.42         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              3:32.44         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  55.64     1:48.79 (53.15)   2:51.66 (1:02.87)          DQ (48.68)
 -- Platt, William J    11 EHY-MR               3:15.00         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  50.18     1:43.58 (53.40)   2:45.37 (1:01.79)           DQ (8.32)
 -- Monaco, Nicholas    12 WISC-MR              3:38.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:53.50    1:51.78         40  
     1) Dong, Ethan S 11                2) Nazareno, Andrew L 12          
     3) Lopez, Justen J 11              4) Byrne, Alex M 12               
                  27.40       56.96 (29.56)     1:24.71 (27.75)     1:51.78 (27.07)
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:03.15    1:57.42         34  
     1) Hunt, Andrew 12                 2) Heslin, Connor 11              
     3) Morlock, Tristan M 11           4) Markowitz, Hunter N 11         
                  31.04     1:03.24 (32.20)     1:31.23 (27.99)     1:57.42 (26.19)
  3 East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:01.41    1:57.55         32  
     1) Forst, Aidan P 12               2) Platt, William J 11            
     3) Pineda, kev S 11                4) Dubs, Chasen E 12              
                  30.64     1:00.30 (29.66)     1:39.19 (38.89)     1:57.55 (18.36)
  4 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:20.14    2:10.37         30  
     1) Graca, Antonio 12               2) Huber, Jake 12                 
     3) Orehosky, Bailey T 12           4) Krozer, Matthew 12             
                  31.94     1:05.98 (34.04)     1:37.97 (31.99)     2:10.37 (32.40)
  5 Long Island Express-MR  'A'                 2:12.46    2:18.18         28  
     1) Guariglia, Andrew M 12          2) Walter, Brendan E 12           
     3) Han, Theo 12                    4) Newmark, Jake Q 11             
                  32.71     1:09.15 (36.44)     1:53.93 (44.78)     2:18.18 (24.25)
  6 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:20.51    2:21.07         26  
     1) Jardeleza, Gerard 11            2) Iannone, Luke 11               
     3) Wilson, Elijah A 11             4) Lopez, Andrew 11               
                  36.24     1:11.43 (35.19)     1:48.72 (37.29)     2:21.07 (32.35)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:18.96    2:09.38         40  
     1) Hunt, Andrew 12                 2) Markowitz, Hunter N 11         
     3) Morlock, Tristan M 11           4) Graca, Antonio 12              
                  33.84     1:07.62 (33.78)     1:37.65 (30.03)     2:09.38 (31.73)
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:37.48    2:44.57         34  
     1) Orehosky, Bailey T 12           2) Huber, Jake 12                 
     3) Krozer, Matthew 12              4) Shouler, Aiden J 12            
                  40.63     1:28.51 (47.88)     2:03.05 (34.54)     2:44.57 (41.52)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:48.03    2:46.04         32  
     1) Iannone, Luke 11                2) Wilson, Elijah A 11            
     3) Lopez, Andrew 11                4) Jardeleza, Gerard 11           
                  37.75     1:27.21 (49.46)     2:09.25 (42.04)     2:46.04 (36.79)
  4 Long Island Express-MR  'A'                 2:31.06    2:46.81         30  
     1) Walter, Brendan E 12            2) Guariglia, Andrew M 12         
     3) Han, Theo 12                    4) Milcetic, Christopher 12       
                  48.60     1:32.61 (44.01)     2:17.27 (44.66)     2:46.81 (29.54)
 -- Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:15.15         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Dong, Ethan S 11                2) Lopez, Justen J 11             
     3) Byrne, Alex M 12                4) Nazareno, Andrew L 12          
                  31.87     1:06.32 (34.45)     1:37.08 (30.76)          DQ (26.35)
 -- East Hampton Hurricanes-MR  'A'             2:25.06         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Downward butterfly kick - breast
     1) Forst, Aidan P 12               2) Pineda, kev S 11               
     3) Platt, William J 11             4) Dubs, Chasen E 12              
                  36.15     1:21.40 (45.25)     1:56.97 (35.57)          DQ (24.52)
 
Boys 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dubs, Chasen E      12 EHY-MR               5:43.79    5:25.85         20  
                  27.63       59.52 (31.89)     1:32.96 (33.44)     2:06.51 (33.55)
        2:39.98 (33.47)     3:13.87 (33.89)     3:47.27 (33.40)     4:21.34 (34.07)
        4:54.78 (33.44)     5:25.85 (31.07)                                        
  2 Morlock, Tristan M  11 HAA-MR               6:16.50    5:46.23         17  
                  31.01     1:05.79 (34.78)     1:41.14 (35.35)     2:17.39 (36.25)
        2:53.25 (35.86)     3:28.88 (35.63)     4:04.14 (35.26)     4:39.67 (35.53)
        5:14.22 (34.55)     5:46.23 (32.01)                                        
  3 Markowitz, Hunter   11 HAA-MR               6:00.00    5:48.11         16  
                  29.29     1:02.66 (33.37)     1:37.91 (35.25)     2:14.03 (36.12)
        2:50.73 (36.70)     3:27.29 (36.56)     4:03.17 (35.88)     4:39.41 (36.24)
        5:15.33 (35.92)     5:48.11 (32.78)                                        
  4 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              5:57.64    5:58.62         15  
                  31.22     1:06.27 (35.05)     1:42.02 (35.75)     2:18.91 (36.89)
        2:56.37 (37.46)     3:33.55 (37.18)     4:10.61 (37.06)     4:47.47 (36.86)
        5:23.91 (36.44)     5:58.62 (34.71)                                        
  5 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              6:39.17    6:11.98         14  
                  30.86     1:07.12 (36.26)     1:43.46 (36.34)     2:21.52 (38.06)
        3:00.47 (38.95)     3:38.02 (37.55)     4:17.09 (39.07)     4:55.91 (38.82)
        5:34.60 (38.69)     6:11.98 (37.38)                                        
  6 Pineda, kev S       11 EHY-MR               6:34.46    6:24.41         13  
                  32.06     1:09.63 (37.57)     1:48.55 (38.92)     2:27.34 (38.79)
        3:07.23 (39.89)     3:47.37 (40.14)     4:27.40 (40.03)     5:07.27 (39.87)
        5:46.81 (39.54)     6:24.41 (37.60)                                        
  7 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              6:38.77    6:27.18         12  
                  33.31     1:10.50 (37.19)     1:49.97 (39.47)     2:29.22 (39.25)
        3:08.67 (39.45)     3:48.76 (40.09)     4:29.16 (40.40)     5:09.42 (40.26)
        5:49.15 (39.73)     6:27.18 (38.03)                                        
  8 Forst, Aidan P      12 EHY-MR               6:46.05    6:34.31         11  
                  32.34     1:10.32 (37.98)     1:50.47 (40.15)     2:30.39 (39.92)
        3:11.08 (40.69)     3:53.42 (42.34)     4:34.89 (41.47)     5:15.01 (40.12)
        5:55.66 (40.65)     6:34.31 (38.65)                                        
  9 Platt, William J    11 EHY-MR               7:40.36    6:40.10          9  
 10 Hunt, Andrew        12 HAA-MR               7:00.76    6:45.52          7  
                  33.50     1:11.82 (38.32)     1:52.19 (40.37)     2:33.45 (41.26)
        3:15.61 (42.16)     3:58.19 (42.58)     4:40.76 (42.57)     5:22.88 (42.12)
        6:05.19 (42.31)     6:45.52 (40.33)                                        
 11 Heslin, Connor      11 HAA-MR               7:06.19    6:54.62          6  
 12 Davis, Avery J      12 Sachem-MR            6:56.81    6:58.26          5  
                  33.96     1:14.70 (40.74)     1:56.95 (42.25)     2:39.46 (42.51)
        3:23.84 (44.38)     4:07.09 (43.25)     4:50.83 (43.74)     5:35.57 (44.74)
        6:18.53 (42.96)     6:58.26 (39.73)                                        
 13 O'Sullivan, Oisin   11 Sachem-MR            7:00.00    6:58.33          4  
                  33.63     1:14.57 (40.94)     1:57.26 (42.69)     2:40.01 (42.75)
        3:21.84 (41.83)     4:06.27 (44.43)     4:49.14 (42.87)     5:32.63 (43.49)
        6:15.97 (43.34)     6:58.33 (42.36)                                        
 14 Guariglia, Andrew   12 Express Swimming-MR  7:50.00    6:58.37          3  
                  37.21     1:19.00 (41.79)     2:01.66 (42.66)     2:45.23 (43.57)
        3:30.03 (44.80)     4:14.20 (44.17)     4:58.50 (44.30)     5:40.33 (41.83)
        6:21.47 (41.14)     6:58.37 (36.90)                                        
 15 Powell, Brett       10 WISC-MR              7:41.12    6:58.83          2  
                  36.88     1:19.39 (42.51)     2:02.74 (43.35)     2:46.32 (43.58)
        3:30.36 (44.04)     4:14.49 (44.13)     4:58.59 (44.10)     5:40.27 (41.68)
        6:21.66 (41.39)     6:58.83 (37.17)                                        
 16 Aliakseyeu, Daniel  11 EHY-MR               7:50.82    7:15.52          1  
                  37.46     1:19.70 (42.24)     2:02.47 (42.77)     2:46.84 (44.37)
        3:31.39 (44.55)     4:16.54 (45.15)     5:02.02 (45.48)     5:47.66 (45.64)
        6:33.31 (45.65)     7:15.52 (42.21)                                        
 17 Krozer, Matthew     12 HAA-MR               7:00.00    7:26.69        
                  34.72     1:16.42 (41.70)     2:00.97 (44.55)     2:46.41 (45.44)
        3:33.43 (47.02)     4:20.90 (47.47)     5:08.89 (47.99)     5:55.88 (46.99)
        6:43.29 (47.41)     7:26.69 (43.40)                                        
 18 Iannone, Luke       11 WISC-MR              8:45.55    7:27.19        
                  34.97     1:18.19 (43.22)     2:05.32 (47.13)     2:53.02 (47.70)
        3:38.90 (45.88)     4:25.16 (46.26)     5:12.29 (47.13)     5:59.05 (46.76)
        6:45.66 (46.61)     7:27.19 (41.53)                                        
 19 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               7:15.00    7:29.90        
 20 Han, Theo           12 Express Swimming-MR  8:00.00    7:30.95        
                  36.34     1:19.70 (43.36)     2:04.80 (45.10)   3:40.00 (1:35.20)
        4:26.13 (46.13)     5:14.29 (48.16)                             6:00.95 ( )
        6:46.90 (45.95)     7:30.95 (44.05)                                        
 21 Huber, Jake         12 HAA-MR               7:30.00    7:38.65        
 22 Flanagan, Conor J   11 EHY-MR               8:35.74    7:44.10        
                  39.41     1:25.74 (46.33)     2:12.61 (46.87)     3:01.39 (48.78)
        3:49.97 (48.58)     4:38.54 (48.57)     5:25.35 (46.81)     6:13.12 (47.77)
        7:01.93 (48.81)     7:44.10 (42.17)                                        
 23 Graca, Antonio      12 HAA-MR               7:30.00    7:46.64        
 24 Jardeleza, Gerard   11 WISC-MR                   NT    7:49.41        
                  40.16     1:26.14 (45.98)     2:13.49 (47.35)     3:01.82 (48.33)
        3:50.44 (48.62)     4:38.55 (48.11)     5:27.83 (49.28)     6:16.50 (48.67)
        7:05.14 (48.64)     7:49.41 (44.27)                                        
 25 Giammona, Steven R  12 Express Swimming-MR  8:00.00    7:51.22        
                  40.57     1:25.97 (45.40)     2:14.24 (48.27)     3:02.09 (47.85)
        3:50.61 (48.52)     4:39.74 (49.13)     5:29.32 (49.58)     6:17.56 (48.24)
        7:05.85 (48.29)     7:51.22 (45.37)                                        
 26 Imburgia, Joseph S  12 WISC-MR              8:43.33    8:05.70        
                  41.42     1:30.08 (48.66)     2:20.16 (50.08)     3:10.92 (50.76)
        4:00.70 (49.78)     4:51.25 (50.55)     5:42.88 (51.63)     6:33.62 (50.74)
        7:23.11 (49.49)     8:05.70 (42.59)                                        
 27 Cullen, Timothy P   12 HAA-MR               7:30.00    8:39.33        
 28 Figueroa, Spencer   11 WISC-MR              8:45.99    8:39.34        
                  46.69     1:38.66 (51.97)     2:32.43 (53.77)     3:27.41 (54.98)
        4:21.45 (54.04)     5:16.36 (54.91)     6:10.05 (53.69)     7:03.22 (53.17)
        7:57.33 (54.11)     8:39.34 (42.01)                                        
 29 Shouler, Aiden J    12 HAA-MR               7:45.00    8:42.86        
                  32.20                             2:28.10 ( )     3:20.64 (52.54)
        4:14.62 (53.98)     5:08.22 (53.60)     6:02.45 (54.23)     6:57.70 (55.25)
      8:42.86 (1:45.16)                                                            
 30 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              9:01.30    9:04.94        
                  45.83     1:38.58 (52.75)     2:33.27 (54.69)     3:27.43 (54.16)
        4:22.29 (54.86)     5:18.85 (56.56)     6:17.53 (58.68)     7:14.88 (57.35)
        8:10.54 (55.66)     9:04.94 (54.40)                                        
 -- Wilson, Elijah A    11 WISC-MR              8:49.99         DQ        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parrinello, Anthon  14 FA-MR                  25.66      24.86         20  
  2 Maloney, Michael C  14 FA-MR                  25.27      25.14         17  
  3 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR              25.23      25.15         16  
  4 Fisher, Alex        14 HAA-MR                    NT      25.41         15  
  5 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR                 26.99      26.52         14  
  6 Jiang, Michael      13 Express Swimming-MR    26.39      26.59         13  
  7 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR                27.20      26.67         12  
  8 Ragusa, Gabriel J   14 Express Swimming-MR    26.90      26.74         11  
  9 Hawkins, Michael J  13 HAA-MR                 27.05      26.83          9  
 10 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR                 27.38      27.62          7  
 11 Casey, Jack H       13 HAA-MR                 27.86      27.93          6  
 12 Furci, Jack         14 Sachem-MR              27.08      28.22          5  
 13 Duryea, Ryan M      13 EHY-MR                 28.22      28.46          4  
 14 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR                 28.50      28.67          3  
 15 Lopez, Jason        13 Sachem-MR              28.77      28.73          2  
 16 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR              29.15      28.97          1  
 17 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR                28.75      29.21        
 18 Claps, Danny        13 HAA-MR                 28.42      29.22        
 19 Aird, Jimmy W       14 FA-MR                  34.99      29.30        
 20 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR                28.78      29.40        
 21 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                  33.52      30.72        
 22 Dorr, Kyle          13 WISC-MR                31.11      32.95        
 23 McNamara, William   13 BBSC-MR                32.50      33.66        
 24 Gurevich, Brendan   13 Express Swimming-MR    34.20      34.13        
 25 Camino, Sebastian   13 WISC-MR                34.44      36.44        
 -- Dorn, Andrew R      13 HAA-MR                 35.28         NS        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            5:20.56    5:14.14         20  
                  27.02       57.88 (30.86)     1:29.80 (31.92)     2:01.78 (31.98)
        2:34.42 (32.64)     3:07.08 (32.66)     3:39.53 (32.45)     4:11.49 (31.96)
        4:43.30 (31.81)     5:14.14 (30.84)                                        
  2 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR               5:24.37    5:16.12         17  
                  28.02       58.47 (30.45)     1:29.67 (31.20)     2:01.57 (31.90)
        2:34.06 (32.49)     3:07.26 (33.20)     3:39.89 (32.63)     4:11.97 (32.08)
        4:44.62 (32.65)     5:16.12 (31.50)                                        
  3 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               5:26.02    5:24.07         16  
                  28.50       59.59 (31.09)     1:31.72 (32.13)     2:04.37 (32.65)
        2:37.47 (33.10)     3:10.77 (33.30)     3:44.29 (33.52)     4:17.65 (33.36)
        4:51.22 (33.57)     5:24.07 (32.85)                                        
  4 Fisher, Alex        14 HAA-MR               5:52.78    5:25.12         15  
                  28.40     1:00.17 (31.77)     1:32.54 (32.37)     2:05.32 (32.78)
        2:38.29 (32.97)     3:11.46 (33.17)     3:44.69 (33.23)     4:18.42 (33.73)
        4:52.17 (33.75)     5:25.12 (32.95)                                        
  5 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               5:37.59    5:47.25         14  
                  30.37     1:04.36 (33.99)     1:39.25 (34.89)     2:14.79 (35.54)
        2:50.19 (35.40)     3:25.87 (35.68)     4:02.04 (36.17)     4:37.85 (35.81)
        5:13.37 (35.52)     5:47.25 (33.88)                                        
  6 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               5:38.54    5:48.05         13  
                  30.30     1:04.23 (33.93)     1:39.34 (35.11)     2:15.01 (35.67)
        2:50.00 (34.99)     3:25.95 (35.95)     4:02.15 (36.20)     4:38.27 (36.12)
        5:14.29 (36.02)     5:48.05 (33.76)                                        
  7 Hawkins, Michael J  13 HAA-MR               5:48.13    5:49.37         12  
                  30.64     1:05.12 (34.48)     1:40.35 (35.23)     2:15.98 (35.63)
        2:51.40 (35.42)     3:26.88 (35.48)     4:02.89 (36.01)     4:38.79 (35.90)
        5:14.65 (35.86)     5:49.37 (34.72)                                        
  8 Chang, Oscar        13 HAA-MR               5:56.07    5:50.36         11  
                  30.89     1:05.68 (34.79)     1:40.53 (34.85)     2:15.95 (35.42)
        2:51.69 (35.74)     3:27.74 (36.05)     4:03.64 (35.90)     4:39.90 (36.26)
        5:15.94 (36.04)     5:50.36 (34.42)                                        
  9 Lopez, Jason        13 Sachem-MR            6:00.04    5:50.67          9  
                  29.99     1:04.16 (34.17)     1:39.69 (35.53)     2:15.32 (35.63)
        2:51.68 (36.36)     3:28.16 (36.48)     4:04.30 (36.14)     4:41.44 (37.14)
        5:17.59 (36.15)     5:50.67 (33.08)                                        
 10 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            6:35.95    6:04.22          7  
                  29.67     1:05.39 (35.72)     1:42.08 (36.69)     2:19.77 (37.69)
        2:57.98 (38.21)     3:35.54 (37.56)     4:13.12 (37.58)     4:50.40 (37.28)
        5:28.47 (38.07)     6:04.22 (35.75)                                        
 11 Casey, Jack H       13 HAA-MR               6:40.54    6:04.53          6  
                  31.73     1:07.62 (35.89)     1:44.75 (37.13)     2:21.94 (37.19)
        2:59.96 (38.02)     3:38.61 (38.65)     4:16.21 (37.60)     4:53.93 (37.72)
        5:30.92 (36.99)     6:04.53 (33.61)                                        
 12 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR                   NT    6:25.45          5  
                  31.80     1:08.23 (36.43)     1:46.50 (38.27)     2:25.67 (39.17)
        3:05.40 (39.73)     3:43.16 (37.76)     4:26.59 (43.43)     5:06.50 (39.91)
      6:25.45 (1:18.95)                                                            
 13 McNamara, William   13 BBSC-MR              6:33.58    6:42.15          4  
                  35.09     1:15.07 (39.98)     1:55.96 (40.89)     2:37.58 (41.62)
        3:17.94 (40.36)     3:59.30 (41.36)     4:40.66 (41.36)     5:22.78 (42.12)
        6:03.57 (40.79)     6:42.15 (38.58)                                        
 14 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR               6:56.84    6:45.47          3  
                  32.40     1:09.96 (37.56)     1:50.37 (40.41)     2:31.83 (41.46)
        3:13.67 (41.84)     3:56.38 (42.71)     4:40.10 (43.72)     5:23.44 (43.34)
      6:45.47 (1:22.03)                                                            
 15 Claps, Danny        13 HAA-MR               6:44.85    6:58.23          2  
                                                    1:53.83 ( )     2:37.47 (43.64)
        3:21.20 (43.73)     4:04.22 (43.02)     4:49.56 (45.34)     5:34.46 (44.90)
        6:20.12 (45.66)     6:58.23 (38.11)                                        
 16 Hong, Patrick       14 HAA-MR               7:30.00    7:21.96          1  
                  35.41     1:13.99 (38.58)     1:55.77 (41.78)     2:39.49 (43.72)
        3:24.22 (44.73)     4:11.33 (47.11)     4:59.00 (47.67)     5:48.01 (49.01)
      7:21.96 (1:33.95)                                                            
 17 Dorn, Andrew R      13 HAA-MR               7:30.00    8:41.53        
 18 Camino, Sebastian   13 WISC-MR                   NT    9:05.73        
                  42.22     1:35.23 (53.01)                             2:30.59 ( )
      4:23.81 (1:53.22)   6:25.21 (2:01.40)     7:24.91 (59.70)   9:05.73 (1:40.82)
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            2:17.74    2:13.00         20  
                  31.93     1:06.24 (34.31)     1:40.71 (34.47)     2:13.00 (32.29)
  2 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               2:19.80    2:13.18         17  
                  31.47     1:05.24 (33.77)     1:39.78 (34.54)     2:13.18 (33.40)
  3 Fisher, Alex        14 HAA-MR               2:29.02    2:19.94         16  
                  31.97     1:07.01 (35.04)     1:43.54 (36.53)     2:19.94 (36.40)
  4 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR               2:30.00    2:24.14         15  
                  33.88     1:10.35 (36.47)     1:47.54 (37.19)     2:24.14 (36.60)
  5 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            2:25.80    2:25.11         14  
                  34.02     1:11.20 (37.18)     1:49.80 (38.60)     2:25.11 (35.31)
  6 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               2:41.62    2:34.46         13  
                  36.06     1:14.86 (38.80)     1:55.60 (40.74)     2:34.46 (38.86)
  7 Duryea, Ryan M      13 EHY-MR               2:49.85    2:42.80         12  
                  39.58     1:22.10 (42.52)     2:03.89 (41.79)     2:42.80 (38.91)
  8 Oganesian, Mel      13 BBSC-MR              2:49.99    2:43.94         11  
                  39.42     1:21.67 (42.25)     2:03.17 (41.50)     2:43.94 (40.77)
  9 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR               2:43.18    2:45.83          9  
                  39.85     1:22.42 (42.57)     2:05.39 (42.97)     2:45.83 (40.44)
 10 McNamara, William   13 BBSC-MR              2:50.75    2:48.39          7  
                  40.36     1:23.14 (42.78)     2:06.42 (43.28)     2:48.39 (41.97)
 11 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                3:00.99    2:54.57          6  
 12 Micozzi, Daniel     13 Lindy-MR             3:00.99    2:57.22          5  
 13 Claps, Danny        13 HAA-MR               2:58.96    3:05.82          4  
                  42.98     1:29.96 (46.98)   3:05.82 (1:35.86)                    
 -- Casey, Jack H       13 HAA-MR               2:45.00         DQ        
                  39.98     1:22.78 (42.80)     2:07.35 (44.57)          DQ (41.59)
 -- Dorn, Andrew R      13 HAA-MR               3:30.00         DQ        
 -- Hong, Patrick       14 HAA-MR               3:15.00         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Alex        14 HAA-MR                    NT    1:09.28         20  
                  33.51     1:09.28 (35.77)                                        
  2 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               1:11.81    1:12.46         17  
                  35.10     1:12.46 (37.36)                                        
  3 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR               1:13.63    1:13.29         16  
                  35.24     1:13.29 (38.05)                                        
  4 Casey, Jack H       13 HAA-MR               1:15.50    1:17.89         15  
                  36.49     1:17.89 (41.40)                                        
  5 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR               1:19.98    1:19.54         14  
                  36.77     1:19.54 (42.77)                                        
  6 Oganesian, Mel      13 BBSC-MR              1:25.31    1:25.14         13  
                  40.57     1:25.14 (44.57)                                        
  7 Lopez, Jason        13 Sachem-MR            1:26.44    1:25.74         12  
                  40.60     1:25.74 (45.14)                                        
  8 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            1:26.47    1:26.24         11  
                  41.03     1:26.24 (45.21)                                        
  9 McNamara, William   13 BBSC-MR              1:28.65    1:29.05          9  
                  43.43     1:29.05 (45.62)                                        
 10 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                1:35.37    1:29.36          7  
                  43.34     1:29.36 (46.02)                                        
 11 Micozzi, Daniel     13 Lindy-MR             1:28.96    1:31.54          6  
                  42.79     1:31.54 (48.75)                                        
 12 Claps, Danny        13 HAA-MR               1:39.12    1:39.81          5  
                  46.87     1:39.81 (52.94)                                        
 -- Dorn, Andrew R      13 HAA-MR               1:42.36         DQ        
                  39.67          DQ (46.89)                                        
 -- Cotter, Zach R      13 Sachem-MR            2:20.00         NS        
 -- Hong, Patrick       14 HAA-MR               1:45.00         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Alex        14 HAA-MR               2:27.84    2:26.82         20  
                  33.67     1:09.88 (36.21)     1:48.29 (38.41)     2:26.82 (38.53)
  2 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               2:33.18    2:34.83         17  
                  35.05     1:15.02 (39.97)     1:55.48 (40.46)     2:34.83 (39.35)
  3 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR               2:34.21    2:35.12         16  
                  35.40     1:14.90 (39.50)     1:55.32 (40.42)     2:35.12 (39.80)
  4 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            2:35.21    2:35.73         15  
                  35.45     1:15.58 (40.13)     1:56.94 (41.36)     2:35.73 (38.79)
  5 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               2:36.54    2:38.08         14  
                  35.74     1:15.72 (39.98)     1:57.36 (41.64)     2:38.08 (40.72)
  6 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              2:43.20    2:40.48         13  
                  37.26     1:17.80 (40.54)     1:59.59 (41.79)     2:40.48 (40.89)
  7 Maloney, Michael C  14 FA-MR                2:38.92    2:41.06         12  
                  35.06     1:16.08 (41.02)     1:56.67 (40.59)     2:41.06 (44.39)
  8 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              2:42.38    2:41.62         11  
                  37.11     1:17.72 (40.61)     2:00.51 (42.79)     2:41.62 (41.11)
  9 Hawkins, Michael J  13 HAA-MR               2:42.66    2:44.63          9  
                  36.86     1:18.89 (42.03)     2:02.00 (43.11)     2:44.63 (42.63)
 10 Duryea, Ryan M      13 EHY-MR               3:07.55    2:48.41          7  
                  38.50     1:22.59 (44.09)     2:05.77 (43.18)     2:48.41 (42.64)
 11 Casey, Jack H       13 HAA-MR               2:45.61    2:51.51          6  
                  39.24     1:24.04 (44.80)     2:08.70 (44.66)     2:51.51 (42.81)
 12 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            2:57.43    2:54.08          5  
                  39.63     1:26.19 (46.56)     2:11.76 (45.57)     2:54.08 (42.32)
 13 Ragusa, Gabriel J   14 Express Swimming-MR  3:11.93    2:54.44          4  
                  38.94     1:23.27 (44.33)     2:09.35 (46.08)     2:54.44 (45.09)
 14 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR               2:53.45    2:54.61          3  
                  39.61     1:24.06 (44.45)     2:10.83 (46.77)     2:54.61 (43.78)
 15 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                3:35.99    3:12.56          2  
                  45.93     1:37.07 (51.14)     2:26.97 (49.90)     3:12.56 (45.59)
 16 Aird, Jimmy W       14 FA-MR                3:36.99    3:13.87          1  
                  45.18     1:36.31 (51.13)     2:27.57 (51.26)     3:13.87 (46.30)
 17 McNamara, William   13 BBSC-MR              3:18.88    3:20.30        
                  44.31     1:36.05 (51.74)     2:30.00 (53.95)     3:20.30 (50.30)
 18 Dorr, Kyle          13 WISC-MR              3:15.99    3:23.32        
                  45.56     1:37.86 (52.30)     2:30.74 (52.88)     3:23.32 (52.58)
 19 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR              3:37.99    3:32.33        
                  47.48     1:42.01 (54.53)     2:36.01 (54.00)     3:32.33 (56.32)
 20 Gurevich, Brendan   13 Express Swimming-MR  3:20.00    3:33.23        
                  50.50     1:44.82 (54.32)     2:40.95 (56.13)     3:33.23 (52.28)
 21 Claps, Danny        13 HAA-MR                    NT    3:38.81        
                  48.80     1:43.50 (54.70)     2:39.58 (56.08)     3:38.81 (59.23)
 22 Camino, Sebastian   13 WISC-MR              3:40.99    3:41.29        
                  48.62     1:46.10 (57.48)     2:42.40 (56.30)     3:41.29 (58.89)
 -- Dorn, Andrew R      13 HAA-MR               3:30.00         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            2:14.26    2:12.49         20  
                  29.33     1:03.30 (33.97)     1:37.24 (33.94)     2:12.49 (35.25)
  2 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               2:18.39    2:16.71         17  
                  29.17     1:03.22 (34.05)     1:39.42 (36.20)     2:16.71 (37.29)
  3 Fisher, Alex        14 HAA-MR               2:28.86    2:20.77         16  
                  32.33     1:08.22 (35.89)     1:45.26 (37.04)     2:20.77 (35.51)
  4 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR               2:27.04    2:24.15         15  
                  31.45     1:07.56 (36.11)     1:45.14 (37.58)     2:24.15 (39.01)
  5 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            2:45.00    2:31.09         14  
                  34.61     1:13.00 (38.39)     1:55.04 (42.04)     2:31.09 (36.05)
  6 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               2:28.84    2:34.95         13  
                  33.08     1:10.44 (37.36)     1:52.45 (42.01)     2:34.95 (42.50)
  7 Lopez, Jason        13 Sachem-MR            2:50.00    2:43.32         12  
  8 Oganesian, Mel      13 BBSC-MR              2:48.87    2:49.86         11  
  9 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR               3:00.00    3:18.75          9  
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            2:13.80    2:12.05         20  
                  29.00     1:02.42 (33.42)     1:42.65 (40.23)     2:12.05 (29.40)
  2 Fisher, Alex        14 HAA-MR               2:16.70    2:12.14         17  
                  27.99     1:02.87 (34.88)     1:41.88 (39.01)     2:12.14 (30.26)
  3 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               2:16.33    2:15.92         16  
                  28.76     1:03.55 (34.79)     1:44.31 (40.76)     2:15.92 (31.61)
  4 Maloney, Michael C  14 FA-MR                2:31.99    2:18.50         15  
                  29.91     1:03.93 (34.02)     1:46.85 (42.92)     2:18.50 (31.65)
  5 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR               2:23.90    2:19.16         14  
                  30.45     1:06.80 (36.35)     1:47.35 (40.55)     2:19.16 (31.81)
  6 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                3:20.99    2:22.92         13  
                  31.63     1:07.62 (35.99)     1:52.45 (44.83)     2:22.92 (30.47)
  7 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               2:22.89    2:23.44         12  
                  31.35     1:09.39 (38.04)     1:50.14 (40.75)     2:23.44 (33.30)
  8 Ragusa, Gabriel J   14 Express Swimming-MR  2:28.12    2:24.16         11  
                  29.67     1:05.75 (36.08)     1:52.58 (46.83)     2:24.16 (31.58)
  9 Jiang, Michael      13 Express Swimming-MR  2:27.56    2:25.27          9  
                  30.96     1:07.83 (36.87)     1:52.43 (44.60)     2:25.27 (32.84)
 10 Hawkins, Michael J  13 HAA-MR               2:24.06    2:25.60          7  
                  32.01     1:08.58 (36.57)     1:51.85 (43.27)     2:25.60 (33.75)
 11 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            2:27.47    2:26.71          6  
                  31.53     1:09.46 (37.93)     1:53.60 (44.14)     2:26.71 (33.11)
 12 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              2:28.00    2:29.26          5  
                  31.50     1:10.00 (38.50)     1:55.73 (45.73)     2:29.26 (33.53)
 13 Casey, Jack H       13 HAA-MR               2:29.11    2:29.47          4  
                  30.00     1:11.04 (41.04)     1:54.61 (43.57)     2:29.47 (34.86)
 14 Lopez, Jason        13 Sachem-MR            2:37.70    2:34.15          3  
                  34.36     1:14.31 (39.95)     2:02.34 (48.03)     2:34.15 (31.81)
 15 Duryea, Ryan M      13 EHY-MR               2:38.55    2:34.48          2  
                  35.88     1:17.76 (41.88)     2:00.47 (42.71)     2:34.48 (34.01)
 16 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              2:38.11    2:36.06          1  
                  35.04     1:17.07 (42.03)     1:59.24 (42.17)     2:36.06 (36.82)
 17 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR               2:43.65    2:39.95        
                  33.90     1:14.82 (40.92)     2:01.03 (46.21)     2:39.95 (38.92)
 18 Furci, Jack         14 Sachem-MR            2:38.60    2:43.89        
                                1:18.42 ( )     2:07.30 (48.88)     2:43.89 (36.59)
 19 Verbeke III, Johnn  14 WISC-MR              2:45.53    2:49.27        
                  39.51     1:21.89 (42.38)     2:14.59 (52.70)     2:49.27 (34.68)
 20 Aird, Jimmy W       14 FA-MR                3:08.85    2:49.43        
                  36.04     1:21.27 (45.23)     2:14.06 (52.79)     2:49.43 (35.37)
 21 Claps, Danny        13 HAA-MR               2:55.40    2:59.30        
                  39.60     1:25.28 (45.68)     2:19.65 (54.37)     2:59.30 (39.65)
 22 Gurevich, Brendan   13 Express Swimming-MR  3:06.44    3:06.30        
                  42.93     1:30.92 (47.99)     2:23.57 (52.65)     3:06.30 (42.73)
 -- Camino, Sebastian   13 WISC-MR              3:48.88         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  31.46     1:11.76 (40.30)     2:03.53 (51.77)          DQ (37.79)
 -- Dorr, Kyle          13 WISC-MR              2:46.71         DQ        
      One hand touch - breast
                  43.36     1:27.30 (43.94)     2:21.53 (54.23)          DQ (40.69)
 -- McNamara, William   13 BBSC-MR              2:54.40         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  44.45     1:27.47 (43.02)     2:18.76 (51.29)          DQ (40.67)
 -- Parrinello, Anthon  14 FA-MR                2:21.99         NS        
 -- Dorn, Andrew R      13 HAA-MR               3:15.00    2:21.40        
                  31.78     1:07.35 (35.57)     1:50.20 (42.85)     2:21.40 (31.20)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Budke, Vinny C      13 Sachem-MR            4:45.06    4:42.42         20  
                  30.54     1:05.46 (34.92)     1:41.74 (36.28)     2:17.49 (35.75)
        3:00.32 (42.83)     3:40.35 (40.03)     4:12.54 (32.19)     4:42.42 (29.88)
  2 Fisher, Alex        14 HAA-MR               5:03.79    4:44.38         17  
                  31.31     1:07.43 (36.12)     1:44.79 (37.36)     2:22.13 (37.34)
        3:02.10 (39.97)     3:42.38 (40.28)     4:13.90 (31.52)     4:44.38 (30.48)
  3 Papsco, Zachary T   13 HAA-MR               4:46.70    4:44.91         16  
                  30.42     1:05.24 (34.82)     1:42.31 (37.07)     2:18.98 (36.67)
        3:00.30 (41.32)     3:41.83 (41.53)     4:13.94 (32.11)     4:44.91 (30.97)
  4 Millkey, Nicholas   13 HAA-MR               4:50.17    4:50.90         15  
                  31.69     1:07.80 (36.11)     1:46.72 (38.92)     2:24.55 (37.83)
        3:05.33 (40.78)     3:46.20 (40.87)     4:19.14 (32.94)     4:50.90 (31.76)
  5 O'Malley, Connor M  13 HAA-MR               5:06.90    5:11.09         14  
                  33.94     1:11.47 (37.53)     1:52.25 (40.78)     2:34.26 (42.01)
        3:16.62 (42.36)     4:00.88 (44.26)     4:36.65 (35.77)     5:11.09 (34.44)
  6 Beutel, Brendan M   13 Sachem-MR            5:40.00    5:13.14         13  
                  32.67     1:12.57 (39.90)     1:52.30 (39.73)     2:31.51 (39.21)
        3:14.99 (43.48)     4:01.62 (46.63)     4:38.68 (37.06)     5:13.14 (34.46)
  7 Oganesian, Mel      13 BBSC-MR              5:32.17    5:29.11         12  
                  36.80     1:17.75 (40.95)     2:00.51 (42.76)     2:41.99 (41.48)
        3:29.43 (47.44)     4:16.64 (47.21)     4:54.32 (37.68)     5:29.11 (34.79)
  8 Griffin, Spencer H  13 HAA-MR               5:45.00    5:55.16         11  
                  37.68     1:24.36 (46.68)     2:09.66 (45.30)     2:54.59 (44.93)
        3:43.30 (48.71)     4:32.13 (48.83)     5:13.29 (41.16)     5:55.16 (41.87)
  9 Claps, Danny        13 HAA-MR                    NT    6:28.53          9  
                  42.40     1:31.52 (49.12)     2:20.41 (48.89)     3:10.54 (50.13)
        4:06.56 (56.02)     5:04.46 (57.90)     5:45.82 (41.36)     6:28.53 (42.71)
 -- Casey, Jack H       13 HAA-MR               5:45.00         DQ        
                  33.10     1:12.44 (39.34)     1:55.58 (43.14)     2:39.75 (44.17)
        3:25.67 (45.92)     4:11.54 (45.87)     4:50.20 (38.66)          DQ (35.06)
 -- Duryea, Ryan M      13 EHY-MR               5:50.30         DQ        
                  38.48     1:24.06 (45.58)     2:06.40 (42.34)     2:49.93 (43.53)
        3:35.07 (45.14)     4:22.60 (47.53)     4:59.10 (36.50)          DQ (35.43)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:47.04    1:52.55         40  
     1) Papsco, Zachary T 13            2) Millkey, Nicholas W 13         
     3) O'Malley, Connor M 13           4) Fisher, Alex 14                
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 1:56.92    1:55.25         34  
     1) Claps, Danny 13                 2) Griffin, Spencer H 13          
     3) Casey, Jack H 13                4) Dorn, Andrew R 13              
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 2:01.52    1:56.16         40  
     1) Hawkins, Michael J 13           2) Fisher, Alex 14                
     3) Papsco, Zachary T 13            4) Millkey, Nicholas W 13         
                  30.95     1:02.72 (31.77)     1:30.23 (27.51)     1:56.16 (25.93)
  2 Sachem Swim Club-MR  'A'                    2:05.00    2:03.60         34  
     1) Beutel, Brendan M 13            2) Furci, Jack 14                 
     3) Budke, Vinny C 13               4) Lopez, Jason 13                
                  30.92     1:06.90 (35.98)     1:34.87 (27.97)     2:03.60 (28.73)
  3 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:12.93    2:06.15         32  
     1) Griffin, Spencer H 13           2) Casey, Jack H 13               
     3) O'Malley, Connor M 13           4) Claps, Danny 13                
                  34.27     1:08.50 (34.23)     1:37.53 (29.03)     2:06.15 (28.62)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Modrov, Drew A      24 HAA-MR                 20.05      20.95         20  
  2 Chang, Justin       15 HAA-MR                 23.07      23.20         17  
  3 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR                 23.06      24.14         16  
  4 Maloney, Michael C  14 FA-MR                  25.27      24.34         15  
  5 Flannery, Jim J     23 NYAC-MR                23.14      24.45         14  
  6 Maida, Troy A       15 HAA-MR                 24.05      24.91         13  
  7 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR                24.46      25.04         12  
  8 Carney, Colin       16 WISC-MR                25.07      25.07         11  
  9 Dorn, Garry T       17 HAA-MR                 25.80      25.18          9  
 10 Chang, Oscar        13 HAA-MR                 26.78      26.61          7  
 11 Lesser, Larry P     16 HAA-MR                 27.08      26.84          6  
 12 Gursoy, Bogac B     17 Sachem-MR              28.67      27.35          5  
 13 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR                 28.38      28.80          4  
 14 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR              30.14      30.50          3  
 15 Olson, James J      11 FA-MR                  37.15      35.59          2  
 -- Smit, Alex A        23 NYAC-MR                20.72         NS        
 -- Nicola, Frank A     15 HAA-MR                 25.63         NS        
 -- Robinson, Matt      15 HAA-MR                 25.36         NS        
 -- Michel, Jeff R      15 Sachem-MR              25.43         NS        
 -- Nielsen, Jordan     11 HAA-MR                 41.61         NS        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aly, Ali M          15 Express Swimming-MR  4:56.67    4:58.93         20  
  2 Capodanno, Michael  18 Unattached           5:04.00    5:08.05         17  
  3 Chang, Justin       15 HAA-MR               5:17.19    5:12.63         16  
  4 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              5:36.23    5:17.36         15  
  5 LaBianca, Joe J     15 BBSC-MR              5:48.05    5:25.39         14  
  6 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR               5:47.88    5:34.03         13  
  7 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               5:36.21    5:38.86         12  
  8 Calabrese, Theodor  15 EHY-MR               5:51.00    5:50.03         11  
  9 Robinson, Matt      15 HAA-MR               5:55.00    5:51.25          9  
 10 McGoldrick, Michae  15 Express Swimming-MR  5:54.79    5:53.01          7  
 11 Carney, Colin       16 WISC-MR              5:39.99    5:57.93          6  
 12 Nicola, Frank A     15 HAA-MR               6:10.00    6:08.77          5  
 13 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              6:25.44    6:13.56          4  
                  30.50     1:06.13 (35.63)     1:43.98 (37.85)     2:21.09 (37.11)
        2:59.45 (38.36)     3:38.13 (38.68)     4:17.04 (38.91)     4:56.12 (39.08)
        5:35.25 (39.13)     6:13.56 (38.31)                                        
 14 Maidhof, George     10 HAA-MR               6:23.66    6:20.99          3  
                  33.91     1:11.94 (38.03)     1:51.03 (39.09)     2:29.75 (38.72)
        3:08.39 (38.64)     3:46.92 (38.53)     4:26.21 (39.29)     5:05.05 (38.84)
        5:43.80 (38.75)     6:20.99 (37.19)                                        
 15 Tousi, Arya M       16 Express Swimming-MR  6:45.00    7:06.33          2  
                  34.07     1:12.02 (37.95)     1:52.49 (40.47)     2:35.73 (43.24)
        3:19.88 (44.15)     4:04.84 (44.96)     4:50.01 (45.17)     5:36.07 (46.06)
      7:06.33 (1:30.26)                                                            
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Justin       15 HAA-MR               2:10.80    2:06.83         20  
                  29.30     1:01.50 (32.20)     1:34.58 (33.08)     2:06.83 (32.25)
  2 Wendland, Brian     16 HAA-MR               2:04.65    2:08.79         17  
                  29.84     1:02.37 (32.53)     1:35.94 (33.57)     2:08.79 (32.85)
  3 Aly, Ali M          15 Express Swimming-MR  2:16.18    2:12.89         16  
                  30.86     1:04.44 (33.58)     1:39.23 (34.79)     2:12.89 (33.66)
  4 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              2:16.80    2:16.36         15  
                  33.17     1:07.94 (34.77)     1:41.77 (33.83)     2:16.36 (34.59)
  5 LaBianca, Joe J     15 BBSC-MR              2:32.67    2:20.70         14  
                  32.99     1:08.50 (35.51)     1:45.12 (36.62)     2:20.70 (35.58)
  6 Robinson, Matt      15 HAA-MR               2:28.73    2:22.55         13  
                  32.67     1:08.99 (36.32)     1:46.20 (37.21)     2:22.55 (36.35)
  7 Guariglia, Philip   18 Express Swimming-MR  2:21.52    2:29.26         12  
                  34.73     1:11.88 (37.15)     1:50.57 (38.69)     2:29.26 (38.69)
  8 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               2:32.31    2:30.68         11  
                  35.62     1:13.06 (37.44)     1:52.59 (39.53)     2:30.68 (38.09)
  9 Chang, Oscar        13 HAA-MR               2:39.99    2:33.38          9  
                  37.57     1:17.00 (39.43)     1:55.44 (38.44)     2:33.38 (37.94)
 10 Nicola, Frank A     15 HAA-MR               2:41.91    2:41.86          7  
                  38.00     1:19.73 (41.73)     2:01.93 (42.20)     2:41.86 (39.93)
 11 Lesser, Larry P     16 HAA-MR               2:48.54    2:51.29          6  
                  39.97     1:23.44 (43.47)   2:51.29 (1:27.85)                    
 12 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            2:55.81    2:52.42          5  
                  39.96     1:23.91 (43.95)     2:08.88 (44.97)     2:52.42 (43.54)
 13 Maidhof, George     10 HAA-MR               2:50.00    2:54.50          4  
                  42.50     1:27.76 (45.26)     2:12.50 (44.74)     2:54.50 (42.00)
 14 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               3:27.73    2:57.60          3  
                  42.45     1:27.78 (45.33)     2:13.65 (45.87)     2:57.60 (43.95)
 15 Kardach, Bruce J    15 Express Swimming-MR  4:10.00    3:23.65          2  
                  43.03     1:36.88 (53.85)     2:32.07 (55.19)     3:23.65 (51.58)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williamson, John M  38 NYAC-MR              1:01.62    1:02.60         20  
                  30.26     1:02.60 (32.34)                                        
  2 Maida, Trevor W     17 HAA-MR               1:03.44    1:04.28         17  
                  30.25     1:04.28 (34.03)                                        
  3 Capodanno, Michael  18 Unattached           1:04.00    1:07.06         16  
                  31.63     1:07.06 (35.43)                                        
  4 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR               1:08.85    1:08.61         15  
                  32.27     1:08.61 (36.34)                                        
  5 Chang, Justin       15 HAA-MR               1:05.23    1:08.83         14  
                  32.87     1:08.83 (35.96)                                        
  6 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               1:06.51    1:09.31         13  
                  32.49     1:09.31 (36.82)                                        
  7 Guariglia, Philip   18 Express Swimming-MR  1:06.64    1:11.82         12  
                  33.91     1:11.82 (37.91)                                        
  8 Lesser, Larry P     16 HAA-MR               1:14.41    1:13.37         11  
                  35.53     1:13.37 (37.84)                                        
  9 Robinson, Matt      15 HAA-MR               1:16.04    1:16.83          9  
                  35.72     1:16.83 (41.11)                                        
 10 Furci, Jack         14 Sachem-MR            1:18.45    1:17.73          7  
                  35.98     1:17.73 (41.75)                                        
 11 Chang, Oscar        13 HAA-MR               1:14.88    1:17.99          6  
                  37.47     1:17.99 (40.52)                                        
 12 Maida, Troy A       15 HAA-MR               1:14.86    1:19.72          5  
                  37.85     1:19.72 (41.87)                                        
 13 Kardach, Bruce J    15 Express Swimming-MR  1:50.00    1:29.19          4  
                  40.57     1:29.19 (48.62)                                        
 14 Maidhof, George     10 HAA-MR               1:28.11    1:29.58          3  
                  42.81     1:29.58 (46.77)                                        
 15 Fehrenbach, Robby   10 HAA-MR               1:45.81    1:40.90          2  
 -- Alliano, Douglas G  15 FA-MR                1:15.72         NS        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maida, Trevor W     17 HAA-MR               2:19.91    2:25.73         20  
                  32.44     1:10.49 (38.05)     1:48.48 (37.99)     2:25.73 (37.25)
  2 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR               2:53.84    2:26.52         17  
                  31.72     1:09.44 (37.72)     1:47.83 (38.39)     2:26.52 (38.69)
  3 Chang, Justin       15 HAA-MR               2:30.61    2:26.57         16  
                  32.83     1:09.99 (37.16)     1:48.54 (38.55)     2:26.57 (38.03)
  4 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               2:26.03    2:30.29         15  
                  33.41     1:11.27 (37.86)     1:48.91 (37.64)     2:30.29 (41.38)
  5 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              2:46.70    2:34.51         14  
                  34.28     1:13.16 (38.88)     1:54.18 (41.02)     2:34.51 (40.33)
  6 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR              2:47.38    2:40.22         13  
                  35.66     1:16.68 (41.02)     1:59.20 (42.52)     2:40.22 (41.02)
  7 Michel, Jeff R      15 Sachem-MR            2:37.92    2:40.30         12  
                  35.90     1:16.98 (41.08)     1:59.45 (42.47)     2:40.30 (40.85)
  8 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               2:42.87    2:45.23         11  
                  38.05     1:19.50 (41.45)     2:03.66 (44.16)     2:45.23 (41.57)
  9 Lesser, Larry P     16 HAA-MR               2:46.77    2:53.12          9  
                  37.00     1:20.40 (43.40)     2:07.42 (47.02)     2:53.12 (45.70)
 10 LaBianca, Joe J     15 BBSC-MR              3:21.09    2:55.43          7  
                  41.32     1:24.91 (43.59)     2:10.29 (45.38)     2:55.43 (45.14)
 11 Maidhof, George     10 HAA-MR               3:25.16    3:09.35          6  
                  43.81     1:33.03 (49.22)     2:22.22 (49.19)     3:09.35 (47.13)
 12 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              2:54.39    3:15.02          5  
                  44.81     1:39.26 (54.45)   3:15.02 (1:35.76)                    
 13 Orehosky, Bailey T  12 HAA-MR               3:30.00    3:20.39          4  
                  48.06     1:38.41 (50.35)     2:30.49 (52.08)     3:20.39 (49.90)
 14 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR            3:30.00    3:37.82          3  
                  50.43     1:45.97 (55.54)     2:42.34 (56.37)     3:37.82 (55.48)
 15 Nielsen, Jordan     11 HAA-MR               3:30.00    4:19.76          2  
                  52.40   1:57.67 (1:05.27)   3:05.50 (1:07.83)   4:19.76 (1:14.26)
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Justin       15 HAA-MR               2:12.33    2:05.27         20  
                  28.84     1:00.81 (31.97)     1:33.64 (32.83)     2:05.27 (31.63)
  2 Wendland, Brian     16 HAA-MR               2:10.68    2:15.39         17  
                  30.62     1:04.50 (33.88)     1:40.66 (36.16)     2:15.39 (34.73)
  3 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              2:29.90    2:19.64         16  
                  29.62     1:04.26 (34.64)     1:41.57 (37.31)     2:19.64 (38.07)
  4 Aly, Ali M          15 Express Swimming-MR  2:23.13    2:19.68         15  
                  29.65     1:04.34 (34.69)     1:41.97 (37.63)     2:19.68 (37.71)
  5 Maida, Troy A       15 HAA-MR               2:18.39    2:19.73         14  
                  30.26     1:06.42 (36.16)     1:44.66 (38.24)     2:19.73 (35.07)
  6 Lauritano, Nichola  16 HAA-MR               2:20.00    2:22.84         13  
                  29.35     1:04.68 (35.33)     1:42.71 (38.03)     2:22.84 (40.13)
  7 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               2:38.67    2:31.98         12  
                  33.09     1:11.73 (38.64)     1:51.49 (39.76)     2:31.98 (40.49)
  8 Wone, Brandon M     11 Sachem-MR                 NT    3:32.38         11  
                  43.19     1:39.04 (55.85)     2:37.16 (58.12)     3:32.38 (55.22)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Modrov, Drew A      24 HAA-MR               1:54.00    1:54.12         20  
                  24.12       53.77 (29.65)     1:28.44 (34.67)     1:54.12 (25.68)
  2 Chang, Justin       15 HAA-MR               2:04.01    2:05.52         17  
                  26.44       59.42 (32.98)     1:37.17 (37.75)     2:05.52 (28.35)
  3 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              2:23.97    2:13.66         16  
  4 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               2:16.91    2:18.28         15  
                  29.72     1:07.22 (37.50)     1:46.91 (39.69)     2:18.28 (31.37)
  5 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR              2:21.50    2:19.37         14  
                  30.31     1:07.29 (36.98)     1:48.84 (41.55)     2:19.37 (30.53)
  6 LaBianca, Joe J     15 BBSC-MR              2:21.22    2:24.00         13  
                  30.44     1:06.28 (35.84)     1:53.71 (47.43)     2:24.00 (30.29)
  7 Robinson, Matt      15 HAA-MR               2:23.01    2:24.14         12  
                  30.13     1:05.88 (35.75)     1:50.25 (44.37)     2:24.14 (33.89)
  8 Chang, Oscar        13 HAA-MR               2:25.15    2:26.69         11  
  9 Maidhof, Matthew T  13 HAA-MR               2:28.59    2:30.40          9  
 10 Lesser, Larry P     16 HAA-MR               2:25.00    2:36.70          7  
 11 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              2:35.50    2:38.32          6  
 -- Carney, Colin       16 WISC-MR              2:32.46         DQ        
      One hand touch - breast
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Justin       15 HAA-MR               4:33.77    4:32.62         20  
                  27.30       57.91 (30.61)     1:32.36 (34.45)     2:07.75 (35.39)
        2:47.24 (39.49)     3:28.18 (40.94)     4:01.60 (33.42)     4:32.62 (31.02)
  2 Wendland, Brian     16 HAA-MR               4:28.00    4:37.95         17  
                  29.47     1:03.67 (34.20)     1:37.74 (34.07)     2:12.06 (34.32)
        2:54.95 (42.89)     3:37.14 (42.19)     4:07.26 (30.12)     4:37.95 (30.69)
  3 McCaffery, Kevin T  15 BBSC-MR              5:08.38    4:47.08         16  
                  27.92     1:01.30 (33.38)     1:38.86 (37.56)     2:15.79 (36.93)
        2:58.34 (42.55)     3:41.41 (43.07)     4:14.19 (32.78)     4:47.08 (32.89)
  4 Maida, Troy A       15 HAA-MR               4:50.00    4:47.26         15  
                  29.60     1:04.57 (34.97)     1:39.10 (34.53)     2:14.79 (35.69)
        2:59.58 (44.79)     3:45.18 (45.60)     4:16.31 (31.13)     4:47.26 (30.95)
  5 Modrov, Brandon     28 HAA-MR               5:15.00    4:52.73         14  
                  28.66     1:05.25 (36.59)     1:46.10 (40.85)     2:22.35 (36.25)
        3:03.71 (41.36)     3:45.22 (41.51)     4:20.29 (35.07)     4:52.73 (32.44)
  6 Dorn, Garry T       17 HAA-MR               5:01.29    4:59.48         13  
                  31.08     1:09.68 (38.60)     1:48.72 (39.04)     2:28.71 (39.99)
        3:09.86 (41.15)     3:50.28 (40.42)     4:24.13 (33.85)     4:59.48 (35.35)
 -- Aly, Ali M          15 Express Swimming-MR  4:31.21         DQ        
                  28.19     1:02.40 (34.21)     1:37.41 (35.01)     2:12.07 (34.66)
        2:50.39 (38.32)     3:29.58 (39.19)     4:01.16 (31.58)          DQ (29.39)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:33.29    1:36.55         40  
     1) Chang, Justin 15                2) Maida, Trevor W 17             
     3) Maida, Troy A 15                4) Lauritano, Nicholas S 16       
                  23.61       48.11 (24.50)     1:12.38 (24.27)     1:36.55 (24.17)
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 1:43.57    1:41.90         34  
     1) Nicola, Frank A 15              2) Dorn, Garry T 17               
     3) Chang, Oscar 13                 4) Robinson, Matt 15              
                  25.55       50.59 (25.04)     1:20.93 (30.34)     1:41.90 (20.97)
 -- Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:47.89         NS        
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                 1:58.46    1:48.58         40  
     1) Maida, Troy A 15                2) Maida, Trevor W 17             
     3) Chang, Justin 15                4) Lauritano, Nicholas S 16       
                  28.28       58.68 (30.40)     1:24.55 (25.87)     1:48.58 (24.03)
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                 2:07.69    1:54.38         34  
     1) Robinson, Matt 15               2) Dorn, Garry T 17               
     3) Chang, Oscar 13                 4) Nicola, Frank A 15             
                  29.59     1:00.65 (31.06)     1:33.10 (32.45)     1:54.38 (21.28)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:05.83    1:55.46         32  
     1) Ballon, Juan R 18               2) McCaffery, Kevin T 15          
     3) Heepe, Phillip C 17             4) LaBianca, Joe J 15             
                  30.14     1:03.51 (33.37)     1:30.31 (26.80)     1:55.46 (25.15)
 
Mixed 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Osborn, Gabby I           11 EHY-MR                    NT      35.56         20  
 
Mixed 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orehosky, Bailey T        12 HAA-MR                    NT    1:23.90         20  
                  40.95     1:23.90 (42.95)                                        
 
Mixed 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holler, Erin E            11 HAA-MR                    NT      44.90         20  
 
Mixed 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modrov, Drew A            24 HAA-MR                    NT      50.58         20  
 
Mixed 200 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hauppauge Swim Club-MR  'E'                            NT    1:36.46         40  
     1) Lauritano, Nicholas S M16       2) Maida, Trevor W M17            
     3) Dominger, Jacqueline W16        4) Joseph, Megan P W17            
                  23.18       46.91 (23.73)     1:12.27 (25.36)     1:36.46 (24.19)
  2 Hauppauge Swim Club-MR  'D'                            NT    1:37.59         34  
     1) Modrov, Brandon M28             2) Connor, Deirdre A W17          
     3) Hummel, Christina D W14         4) Maida, Troy A M15              
                  22.39       47.88 (25.49)     1:14.41 (26.53)     1:37.59 (23.18)
  3 Hauppauge Swim Club-MR  'B'                            NT    1:44.56         32  
     1) Gallagher, Liz P W14            2) Reynolds, Kerryann W13         
     3) Millkey, Nicholas W M13         4) Fisher, Alex M14               
                  26.67       52.88 (26.21)     1:19.46 (26.58)     1:44.56 (25.10)
  4 Hauppauge Swim Club-MR  'C'                            NT    1:48.84         30  
     1) Palazzo, Gianna M W14           2) O'Malley, Connor M M13         
     3) Papsco, Zachary T M13           4) Fleischer, Lindsay W14         
                  28.47       55.18 (26.71)     1:21.23 (26.05)     1:48.84 (27.61)
  5 Hauppauge Swim Club-MR  'A'                            NT    1:50.96         28  
     1) Markowitz, Hunter N M11         2) Klis, Alexandra W11            
     3) Claps, Emma W11                 4) Morlock, Tristan M M11         
                  26.77       55.30 (28.53)     1:22.99 (27.69)     1:50.96 (27.97)