Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/24/2014 07:44 AM
              2014 MR Metro Bronze North - 3/21/2014 to 3/23/2014              
Hosted by the Condors Swim Club, New York Sharks & Patriot Swim Cl, S#: 140305 
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
                35.19  SILV
                35.20  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 35.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Kassabian, Claire    9 Empire-MR              36.31      35.34         20  
  2 Anselmi, D'Arcy J    9 COND-MR                35.31      35.37         17  
  3 Klein, Jordana       9 Empire-MR              36.71      35.55         16  
  4 Signorile, Alyssa   10 CFJV-MR                   NT      35.66         15  
  5 Reyna, Salma         9 Middies-MR             36.41      35.78         14  
  6 Rosenberg, Sky S     9 COND-MR                35.42      36.01         13  
  7 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR        35.79      36.30         12  
  8 Chang, Jasmine J     9 SMC-MR                 40.36      36.34         11  
  9 Lawson, Olivia C     9 COND-MR                38.51      36.37          9  
 10 Freeman, Cori S      9 COND-MR                38.56      36.69          7  
 11 Getman, Maddie G    10 SMC-MR                 38.47      36.75          6  
 12 Gaza, Claire        10 SMC-MR                 35.74      36.79          5  
 13 Szczepanski, Genna   9 COND-MR                37.61      36.89          4  
 14 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR              38.37      37.14          3  
 15 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  36.18      37.22          2  
 16 Pepper-Jones, BB    10 CFB-MR                 40.36      37.41          1  
 17 Kirsis, Nikoleta N   9 COND-MR                37.78      37.61        
 18 Brown, Colleen E     9 Empire-MR              35.87      37.92        
 19 Lind, Sophia H       9 SMC-MR                 39.69      38.00        
 20 Gazzara, Kaitlyn M  10 COND-MR                40.03      38.16        
 21 Smith, Lexi K       10 Marlins Bgnw-MR        37.68      38.28        
 22 Pelcak, Julianne S  10 NYSA-MR                41.15      38.31        
 23 Rackoff, Hallie J   10 Rivertown Rays-MR      39.24      38.32        
 24 Mello, Anna E        9 Empire-MR              38.11      38.35        
 24 Trieff, Lily S      10 Silver Streaks-MR      38.67      38.35        
 26 Ryan, Brooke        10 CFJV-MR                38.67      38.67        
 27 Downes, Alexandra   10 Empire-MR              40.25      38.79        
 28 Odell, Samantha     10 SMC-MR                 39.32      38.97        
 29 Cameron, Megan G     9 CSD-MR                 39.91      39.04        
 30 Isabella, Molly      9 SMC-MR                 39.45      39.32        
 31 Punnoose, Ann J      9 FAST-MR                37.31      39.40        
 32 Winthal, Kyla       10 CFB-MR                 39.85      39.77        
 33 Sawhney, Siya        9 NYSA-MR                40.48      39.86        
 34 Guglielmello, Soph  10 MWSC-MR                41.47      40.02        
 35 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                  41.74      40.09        
 36 Liu, Chloe J         9 NYSA-MR                41.18      40.37        
 37 Clott, Zara         10 SMC-MR                 42.80      40.50        
 38 Miriyagalla, Vaish  10 CFJV-MR                48.00      40.55        
 39 Austin, Jessica R   10 Rivertown Rays-MR      39.87      40.62        
 40 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR        40.24      40.66        
 41 Fourie, Trinity C    9 COND-MR                40.15      40.71        
 42 Tyberg, Alexa       10 CFJV-MR                40.50      40.72        
 43 Mayen, Savannah R   10 DA-MR                  43.47      40.89        
 44 Carr, Emily M        9 COND-MR                40.39      41.37        
 45 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR        41.72      41.51        
 46 Mangum, Waverly R   10 Middies-MR             45.26      41.79        
 47 Iavicoli, Rachel M  10 PATS-MR                43.36      42.01        
 48 Kelly, Katie         9 CFJV-MR                39.55      42.31        
 49 Barabasi, Bianca R  10 FAST-MR                41.68      42.42        
 50 Berard, Elizabeth   10 COND-MR                43.45      42.49        
 51 Culbertson, Madaly   9 CFJV-MR                41.13      42.50        
 52 Hulme, Katie E      10 Marlins Bgnw-MR        43.86      42.67        
 53 Skjeveland, Kira R  10 FAST-MR                46.16      43.11        
 54 Fisher, Alice M      9 Empire-MR              42.65      43.34        
 55 Stoll, Olivia P     10 SMC-MR                 40.87      43.54        
 56 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR             46.47      43.65        
 57 Radick, Susannah    10 CFB-MR                 47.36      44.46        
 58 Inverdale, Juliean   9 COND-MR                42.83      44.60        
 59 Brown, Isabel T      9 Empire-MR              47.77      44.75        
 60 Switnicki, Natalie   9 CFB-MR                 45.08      46.39        
 61 Zdzieblo, Natalie   10 SMC-MR                 47.81      46.51        
 62 Yang, Hannah A       9 COND-MR                46.17      46.57        
 63 Bascon, Jaden R      9 COND-MR                57.97      48.46        
 64 Cuttler, Alexandra  10 COND-MR                53.70      48.57        
 65 Weiner, Allison     10 MWSC-MR                48.40      48.94        
 66 Melnick, Hannah D    9 Rivertown Rays-MR      47.35      49.14        
 67 Edelman, Drew        9 CFJV-MR                43.82      49.65        
 68 Naik, Tah tah K      9 FAST-MR                55.29      49.67        
 69 Fagan, Katie N      10 COND-MR                50.56      51.29        
 70 Damore, Nicole A     9 COND-MR                55.90      53.91        
 71 Vuksanaj, Anjali L  10 Empire-MR              55.27      56.82        
Non-Award Division  
  1 Leonard, Delaney     9 CFJV-MR                36.42      33.52 SILV   
  2 Padilla, Gabby      10 SMC-MR                 35.66      33.96 SILV   
  3 Aery, Christine     10 CFJV-MR                36.01      34.70 SILV   
  4 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR        35.38      34.72 SILV   
  5 MacDonald, Kate     10 CFJV-MR                36.56      34.84 SILV   
  6 Lennon, Caroline N  10 FAST-MR                36.52      35.16 SILV   
 -- Cabrera, Izabela M  10 Middies-MR             48.68         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR                 51.86         NS        
 -- Cappello, Marilisa  10 Middies-MR             51.52         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
              1:18.50  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Magee, Reed E       10 Marlins Bgnw-MR      1:20.19    1:18.56         20  
                  35.83     1:18.56 (42.73)                                        
  2 Gaza, Claire        10 SMC-MR               1:19.79    1:18.77         17  
                  36.66     1:18.77 (42.11)                                        
  3 Reyna, Salma         9 Middies-MR           1:21.00    1:19.37         16  
                  37.09     1:19.37 (42.28)                                        
  4 Spieler, Samantha   10 SMC-MR               1:27.48    1:19.50         15  
                  37.85     1:19.50 (41.65)                                        
  5 MacDonald, Kate     10 CFJV-MR              1:23.42    1:19.72         14  
                  37.70     1:19.72 (42.02)                                        
  6 Kassabian, Claire    9 Empire-MR            1:20.47    1:19.80         13  
                  37.10     1:19.80 (42.70)                                        
  7 Loos, Emma K        10 COND-MR              1:19.78    1:20.19         12  
                  37.52     1:20.19 (42.67)                                        
  8 Leonard, Delaney     9 CFJV-MR              1:26.82    1:20.24         11  
                  37.62     1:20.24 (42.62)                                        
  9 Rosenberg, Sky S     9 COND-MR              1:23.34    1:21.11          9  
                  38.69     1:21.11 (42.42)                                        
 10 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR            1:25.19    1:21.29          7  
                  38.15     1:21.29 (43.14)                                        
 11 Szczepanski, Genna   9 COND-MR              1:30.19    1:21.48          6  
                  38.65     1:21.48 (42.83)                                        
 12 Aery, Christine     10 CFJV-MR              1:27.40    1:21.62          5  
                  37.71     1:21.62 (43.91)                                        
 13 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR      1:20.71    1:21.71          4  
                  37.93     1:21.71 (43.78)                                        
 14 Nadecki, Grace K     9 Marlins Bgnw-MR      1:22.29    1:22.16          3  
                  37.96     1:22.16 (44.20)                                        
 15 Chang, Jasmine J     9 SMC-MR               1:35.88    1:22.34          2  
                  38.50     1:22.34 (43.84)                                        
 16 Wilson, Corinne L   10 WSSC-MR              1:28.47    1:22.70          1  
                  38.24     1:22.70 (44.46)                                        
 17 Anselmi, D'Arcy J    9 COND-MR              1:20.97    1:22.79        
                  38.14     1:22.79 (44.65)                                        
 18 Signorile, Alyssa   10 CFJV-MR              1:32.36    1:22.91        
                  38.80     1:22.91 (44.11)                                        
 19 Lawson, Olivia C     9 COND-MR              1:25.28    1:23.10        
                  38.57     1:23.10 (44.53)                                        
 20 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR      1:26.59    1:23.24        
                  38.60     1:23.24 (44.64)                                        
 21 Smith, Lexi K       10 Marlins Bgnw-MR      1:24.45    1:23.48        
                  39.40     1:23.48 (44.08)                                        
 22 Lind, Sophia H       9 SMC-MR               1:31.52    1:24.08        
                  40.97     1:24.08 (43.11)                                        
 23 Gazzara, Kaitlyn M  10 COND-MR              1:26.34    1:24.29        
                  40.18     1:24.29 (44.11)                                        
 24 Antman, Sabrina L    9 PATS-MR              1:28.27    1:24.47        
                  40.95     1:24.47 (43.52)                                        
 25 Kirsis, Nikoleta N   9 COND-MR              1:25.26    1:24.81        
                  39.50     1:24.81 (45.31)                                        
 26 Rackoff, Hallie J   10 Rivertown Rays-MR    1:30.86    1:25.28        
                  40.35     1:25.28 (44.93)                                        
 27 Punnoose, Ann J      9 FAST-MR              1:23.62    1:25.33        
                  39.36     1:25.33 (45.97)                                        
 28 Isabella, Molly      9 SMC-MR               1:32.98    1:25.43        
                  40.65     1:25.43 (44.78)                                        
 29 Sheerin, Megan       9 MWSC-MR              1:24.61    1:25.49        
                  40.80     1:25.49 (44.69)                                        
 30 Freeman, Cori S      9 COND-MR              1:26.27    1:25.51        
                  41.38     1:25.51 (44.13)                                        
 31 Getman, Maddie G    10 SMC-MR               1:30.29    1:25.59        
                  41.04     1:25.59 (44.55)                                        
 32 Mello, Anna E        9 Empire-MR            1:25.71    1:26.21        
                  40.43     1:26.21 (45.78)                                        
 33 Cameron, Megan G     9 CSD-MR               1:30.59    1:26.45        
                  39.55     1:26.45 (46.90)                                        
 34 Park, Hannah         9 COND-MR              1:28.35    1:26.53        
                  41.04     1:26.53 (45.49)                                        
 35 Brown, Colleen E     9 Empire-MR            1:26.31    1:26.76        
                  41.08     1:26.76 (45.68)                                        
 36 Carr, Emily M        9 COND-MR              1:29.59    1:27.06        
                  40.38     1:27.06 (46.68)                                        
 37 Gennarelli, Gianna   9 COND-MR              1:25.01    1:27.42        
                  42.48     1:27.42 (44.94)                                        
 38 Sawhney, Siya        9 NYSA-MR              1:32.03    1:28.53        
                  40.40     1:28.53 (48.13)                                        
 39 Ryan, Brooke        10 CFJV-MR              1:29.40    1:28.69        
                  40.79     1:28.69 (47.90)                                        
 40 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR      1:36.16    1:28.77        
                  40.44     1:28.77 (48.33)                                        
 41 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR      1:25.67    1:29.07        
                  41.30     1:29.07 (47.77)                                        
 42 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR      1:27.38    1:29.10        
                  41.89     1:29.10 (47.21)                                        
 43 Zhu, Kailing         9 Middies-MR           1:30.11    1:29.32        
                  42.59     1:29.32 (46.73)                                        
 44 Tyberg, Alexa       10 CFJV-MR              1:35.39    1:29.98        
                  43.39     1:29.98 (46.59)                                        
 45 Liu, Chloe J         9 NYSA-MR              1:33.33    1:30.57        
                  42.46     1:30.57 (48.11)                                        
 46 Downes, Alexandra   10 Empire-MR            1:31.51    1:30.61        
                  41.98     1:30.61 (48.63)                                        
 47 Trieff, Lily S      10 Silver Streaks-MR    1:27.43    1:30.79        
                  41.70     1:30.79 (49.09)                                        
 48 Mugno, Bella O       9 Empire-MR            1:25.81    1:31.21        
                  42.66     1:31.21 (48.55)                                        
 49 Odell, Samantha     10 SMC-MR               1:30.26    1:31.31        
                  41.27     1:31.31 (50.04)                                        
 50 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR      1:30.87    1:31.85        
                  42.94     1:31.85 (48.91)                                        
 51 Miriyagalla, Vaish  10 CFJV-MR              2:00.00    1:32.18        
                  44.65     1:32.18 (47.53)                                        
 52 Winthal, Kyla       10 CFB-MR               1:28.21    1:34.36        
                  43.02     1:34.36 (51.34)                                        
 53 Culbertson, Madaly   9 CFJV-MR              1:35.67    1:34.44        
                  45.01     1:34.44 (49.43)                                        
 54 Berard, Elizabeth   10 COND-MR              1:32.94    1:35.36        
                  46.03     1:35.36 (49.33)                                        
 55 Barabasi, Bianca R  10 FAST-MR              1:32.57    1:35.92        
                  44.51     1:35.92 (51.41)                                        
 56 Fisher, Alice M      9 Empire-MR            1:41.10    1:36.72        
                  44.92     1:36.72 (51.80)                                        
 57 Stoll, Olivia P     10 SMC-MR               1:35.60    1:37.62        
                  45.15     1:37.62 (52.47)                                        
 58 Zdzieblo, Natalie   10 SMC-MR               1:46.54    1:37.74        
                  45.65     1:37.74 (52.09)                                        
 59 Thaker, Eesha V     10 Empire-MR            1:33.69    1:38.26        
                  45.12     1:38.26 (53.14)                                        
 60 Repke, Emma M       10 DA-MR                1:34.62    1:38.75        
                  46.97     1:38.75 (51.78)                                        
 61 Switnicki, Natalie   9 CFB-MR               1:49.27    1:39.78        
                  46.13     1:39.78 (53.65)                                        
 62 Rubio, Valentina     9 FAST-MR              1:42.49    1:41.21        
                  48.52     1:41.21 (52.69)                                        
 63 Radick, Susannah    10 CFB-MR               1:49.03    1:42.18        
                  48.44     1:42.18 (53.74)                                        
 64 Cuttler, Alexandra  10 COND-MR              1:54.10    1:43.33        
                  45.52     1:43.33 (57.81)                                        
 65 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR           1:42.84    1:44.86        
                  48.16     1:44.86 (56.70)                                        
 66 Cabrera, Izabela M  10 Middies-MR           1:52.23    1:45.04        
                  47.87     1:45.04 (57.17)                                        
 67 Leduc, Ella N        9 DA-MR                1:49.29    1:45.50        
                  50.16     1:45.50 (55.34)                                        
 68 Rocchio, Grace A     9 Barracudas-MR        1:44.37    1:45.71        
 69 Inverdale, Juliean   9 COND-MR              1:42.52    1:48.06        
                  46.84   1:48.06 (1:01.22)                                        
 70 Edelman, Drew        9 CFJV-MR              1:35.24    1:48.12        
                  47.67   1:48.12 (1:00.45)                                        
 71 Fagan, Katie N      10 COND-MR              1:53.07    1:49.86        
                  51.43     1:49.86 (58.43)                                        
 72 Bascon, Jaden R      9 COND-MR              2:10.22    2:00.26        
                  55.49   2:00.26 (1:04.77)                                        
 73 Damore, Nicole A     9 COND-MR              2:06.95    2:03.93        
 74 Naik, Tah tah K      9 FAST-MR              2:11.03    2:05.54        
                  59.35   2:05.54 (1:06.19)                                        
 75 Vuksanaj, Anjali L  10 Empire-MR            2:04.57    2:06.69        
                  58.06   2:06.69 (1:08.63)                                        
Non-Award Division  
  1 Padilla, Gabby      10 SMC-MR               1:21.23    1:15.26 SILV   
                  35.78     1:15.26 (39.48)                                        
  2 Klein, Jordana       9 Empire-MR            1:20.87    1:16.84 SILV   
                  36.47     1:16.84 (40.37)                                        
  3 Smith, Piper         9 CFB-MR               1:18.90    1:17.43 SILV   
                  36.98     1:17.43 (40.45)                                        
  4 Jaffe, Amanda S      9 Empire-MR            1:19.74    1:17.58 SILV   
                  35.23     1:17.58 (42.35)                                        
  5 Lennon, Caroline N  10 FAST-MR              1:24.86    1:17.99 SILV   
                  36.22     1:17.99 (41.77)                                        
  6 Kelly, Grace K       9 Silver Streaks-MR    1:23.01    1:18.07 SILV   
                  37.10     1:18.07 (40.97)                                        
 -- Kelly, Katie         9 CFJV-MR              1:36.07         DQ        
      False start
 -- Allan, Lauren P      9 Empire-MR            1:18.82         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
              2:49.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Allan, Lauren P      9 Empire-MR            2:54.03    2:50.49         20  
                  36.31     1:21.47 (45.16)     2:08.53 (47.06)     2:50.49 (41.96)
  2 Lawson, Olivia C     9 COND-MR              3:04.40    2:53.80         17  
                  38.46     1:23.72 (45.26)     2:09.52 (45.80)     2:53.80 (44.28)
  3 Leonard, Delaney     9 CFJV-MR              3:10.43    2:54.74         16  
                  39.94     1:25.15 (45.21)     2:12.89 (47.74)     2:54.74 (41.85)
  4 Aery, Christine     10 CFJV-MR              3:06.02    2:55.18         15  
                  38.40                             2:12.29 ( )     2:55.18 (42.89)
  5 MacDonald, Kate     10 CFJV-MR              3:00.09    2:56.10         14  
                  39.70     1:24.85 (45.15)     2:12.10 (47.25)     2:56.10 (44.00)
  6 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR            3:07.93    2:56.71         13  
                  40.29     1:25.37 (45.08)     2:12.38 (47.01)     2:56.71 (44.33)
  7 Jaffe, Amanda S      9 Empire-MR            2:54.03    2:57.36         12  
                  39.61     1:26.27 (46.66)     2:12.64 (46.37)     2:57.36 (44.72)
  8 Kassabian, Claire    9 Empire-MR            2:54.57    2:57.97         11  
                  39.64     1:25.56 (45.92)     2:13.25 (47.69)     2:57.97 (44.72)
  9 Mello, Anna E        9 Empire-MR            3:06.63    2:58.30          9  
                  39.28     1:24.32 (45.04)     2:11.68 (47.36)     2:58.30 (46.62)
 10 Kirsis, Nikoleta N   9 COND-MR              3:04.84    3:01.64          7  
                  40.67                             2:15.78 ( )     3:01.64 (45.86)
 11 Fourie, Trinity C    9 COND-MR              3:24.76    3:04.13          6  
                  40.80     1:29.83 (49.03)     2:18.51 (48.68)     3:04.13 (45.62)
 12 Park, Hannah         9 COND-MR              3:11.98    3:04.74          5  
                  40.91     1:29.05 (48.14)     2:18.20 (49.15)     3:04.74 (46.54)
 13 Austin, Jessica R   10 Rivertown Rays-MR    3:26.63    3:05.86          4  
                  41.41     1:30.34 (48.93)     2:19.25 (48.91)     3:05.86 (46.61)
 14 Freeman, Cori S      9 COND-MR              3:12.46    3:06.69          3  
                  42.38     1:31.66 (49.28)     2:20.55 (48.89)     3:06.69 (46.14)
 15 Gazzara, Kaitlyn M  10 COND-MR              3:15.56    3:07.38          2  
                  42.86     1:31.78 (48.92)   3:07.38 (1:35.60)                    
 16 Liu, Chloe J         9 NYSA-MR              3:16.66    3:13.28          1  
                  43.16     1:33.16 (50.00)     2:25.83 (52.67)     3:13.28 (47.45)
 17 Tyberg, Alexa       10 CFJV-MR              3:08.98    3:14.46        
                  43.43     1:35.19 (51.76)     2:26.27 (51.08)     3:14.46 (48.19)
 18 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR      3:17.18    3:16.51        
                  42.10     1:35.35 (53.25)   3:16.51 (1:41.16)                    
 19 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR      3:24.89    3:19.16        
                  45.17     1:36.74 (51.57)     2:29.50 (52.76)     3:19.16 (49.66)
 20 Ryan, Brooke        10 CFJV-MR              3:09.50    3:19.67        
                  41.40     1:32.06 (50.66)     2:27.02 (54.96)     3:19.67 (52.65)
 21 Kelly, Katie         9 CFJV-MR              3:15.93    3:21.44        
                  42.84     1:34.58 (51.74)     2:28.62 (54.04)     3:21.44 (52.82)
 22 Culbertson, Madaly   9 CFJV-MR              3:20.08    3:27.05        
                  45.77     1:37.95 (52.18)     2:33.62 (55.67)     3:27.05 (53.43)
 23 Berard, Elizabeth   10 COND-MR              3:38.92    3:29.78        
                  44.67     1:38.29 (53.62)     2:36.23 (57.94)     3:29.78 (53.55)
 24 Edelman, Drew        9 CFJV-MR              3:34.73    3:36.08        
                  47.30     1:45.03 (57.73)     2:42.78 (57.75)     3:36.08 (53.30)
 -- Rosenberg, Sky S     9 COND-MR              2:58.31         DQ        
      No touch on turn
                  38.37     1:25.14 (46.77)     2:12.02 (46.88)          DQ (44.64)
Non-Award Division  
  1 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              2:49.91    2:45.32 SILV   
                  34.11     1:15.38 (41.27)     2:01.77 (46.39)     2:45.32 (43.55)
  2 Anselmi, D'Arcy J    9 COND-MR              2:58.71    2:47.94 SILV   
                  35.76     1:19.09 (43.33)     2:05.38 (46.29)     2:47.94 (42.56)
  3 Klein, Jordana       9 Empire-MR            2:55.47    2:48.00 SILV   
                  36.84     1:19.67 (42.83)     2:05.46 (45.79)     2:48.00 (42.54)
  4 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR      2:53.29    2:48.33 SILV   
                  37.43     1:21.96 (44.53)     2:06.35 (44.39)     2:48.33 (41.98)
 -- Signorile, Alyssa   10 CFJV-MR              3:14.60         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                42.89  SILV
                42.90  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 42.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Getman, Maddie G    10 SMC-MR                 45.77      43.38         20  
  2 Downes, Alexandra   10 Empire-MR              46.44      43.63         17  
  3 Carr, Emily M        9 COND-MR                50.41      43.72         16  
  4 Lind, Sophia H       9 SMC-MR                 45.43      43.73         15  
  5 Mello, Anna E        9 Empire-MR              44.68      43.79         14  
  6 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR        44.43      43.92         13  
  7 Lawson, Olivia C     9 COND-MR                43.95      43.97         12  
  8 Nadecki, Grace K     9 Marlins Bgnw-MR        43.39      44.04         11  
  9 Pepper-Jones, BB    10 CFB-MR                 49.69      44.09          9  
 10 Fourie, Trinity C    9 COND-MR                44.16      44.22          7  
 11 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR        43.06      44.49          6  
 12 Gaza, Claire        10 SMC-MR                 43.47      44.71          5  
 13 Wilson, Corinne L   10 WSSC-MR                44.61      44.81          3.5
 13 Sawhney, Siya        9 NYSA-MR                49.66      44.81          3.5
 15 Rackoff, Hallie J   10 Rivertown Rays-MR      46.53      44.92          2  
 16 Ryan, Brooke        10 CFJV-MR                44.41      44.94          1  
 17 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR        45.49      45.21        
 18 Kassabian, Claire    9 Empire-MR              46.28      45.27        
 19 Mugno, Bella O       9 Empire-MR              43.43      45.34        
 20 Trieff, Lily S      10 Silver Streaks-MR      45.24      45.38        
 21 Gazzara, Kaitlyn M  10 COND-MR                45.32      45.40        
 22 Tyberg, Alexa       10 CFJV-MR                46.01      45.66        
 23 Freeman, Cori S      9 COND-MR                43.75      45.74        
 24 Punnoose, Ann J      9 FAST-MR                44.93      45.81        
 25 Isabella, Molly      9 SMC-MR                 46.94      45.89        
 26 Barabasi, Bianca R  10 FAST-MR                47.62      46.42        
 27 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR        47.61      47.15        
 28 Signorile, Alyssa   10 CFJV-MR                48.55      47.26        
 29 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR             48.00      47.34        
 30 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR        49.62      47.40        
 31 Kelly, Katie         9 CFJV-MR                50.31      47.43        
 32 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR        45.68      47.69        
 32 Stoll, Olivia P     10 SMC-MR                 45.88      47.69        
 34 Gennarelli, Gianna   9 COND-MR                50.41      47.92        
 35 Cameron, Megan G     9 CSD-MR                 55.62      48.17        
 36 Odell, Samantha     10 SMC-MR                 48.08      48.33        
 37 Varcadipane, Lilly   9 MWSC-MR                49.77      49.22        
 38 Berard, Elizabeth   10 COND-MR                47.60      49.43        
 39 Fisher, Alice M      9 Empire-MR              50.38      49.65        
 40 Cuttler, Alexandra  10 COND-MR                52.16      49.74        
 41 Repke, Emma M       10 DA-MR                  49.26      49.80        
 42 Liu, Chloe J         9 NYSA-MR                49.61      50.67        
 43 Switnicki, Natalie   9 CFB-MR               1:01.78      51.19        
 44 Skjeveland, Kira R  10 FAST-MR                50.03      51.69        
 45 Cabrera, Izabela M  10 Middies-MR             54.72      51.92        
 46 Fagan, Katie N      10 COND-MR                55.20      52.05        
 47 Melnick, Hannah D    9 Rivertown Rays-MR      54.44      53.45        
 48 Radick, Susannah    10 CFB-MR               1:02.86      53.66        
 49 Vuksanaj, Anjali L  10 Empire-MR              55.29      54.55        
 50 Rubio, Valentina     9 FAST-MR                54.24      55.75        
 51 Leduc, Ella N        9 DA-MR                  55.46      58.04        
 52 Inverdale, Juliean   9 COND-MR                53.84      59.01        
 53 Bascon, Jaden R      9 COND-MR              1:02.12    1:01.55        
 54 Naik, Tah tah K      9 FAST-MR              1:08.50    1:02.44        
 -- Thaker, Eesha V     10 Empire-MR              47.20         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Edelman, Drew        9 CFJV-MR                50.38         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
Non-Award Division  
  1 Padilla, Gabby      10 SMC-MR                 43.85      39.72 SILV   
  2 Winthal, Kyla       10 CFB-MR                 43.11      41.65 SILV   
  3 Austin, Jessica R   10 Rivertown Rays-MR      42.96      41.94 SILV   
  4 Chang, Jasmine J     9 SMC-MR                 43.75      41.97 SILV   
  5 Leonard, Delaney     9 CFJV-MR                47.12      42.22 SILV   
  6 Spieler, Samantha   10 SMC-MR                 46.63      42.54 SILV   
  7 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR              44.42      42.87 SILV   
 -- Damore, Nicole A     9 COND-MR              1:01.20         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
              1:37.10  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Szczepanski, Genna   9 COND-MR              1:42.71    1:37.21         20  
                  48.09     1:37.21 (49.12)                                        
  2 Tyberg, Alexa       10 CFJV-MR              1:40.40    1:37.29         17  
                  47.64     1:37.29 (49.65)                                        
  3 Smith, Lexi K       10 Marlins Bgnw-MR      1:39.19    1:37.97         16  
                  48.10     1:37.97 (49.87)                                        
  4 Culbertson, Madaly   9 CFJV-MR              1:40.96    1:38.48         15  
                  47.85     1:38.48 (50.63)                                        
  5 Rackoff, Hallie J   10 Rivertown Rays-MR    1:48.03    1:38.53         14  
                  46.82     1:38.53 (51.71)                                        
  6 Odell, Samantha     10 SMC-MR               1:37.56    1:38.98         13  
                  47.42     1:38.98 (51.56)                                        
  7 Barabasi, Bianca R  10 FAST-MR              1:41.64    1:39.67         12  
                  48.69     1:39.67 (50.98)                                        
  8 Carr, Emily M        9 COND-MR              1:47.22    1:39.73         11  
                  49.40     1:39.73 (50.33)                                        
  9 Gazzara, Kaitlyn M  10 COND-MR              1:41.88    1:39.82          9  
                  49.36     1:39.82 (50.46)                                        
 10 Sawhney, Siya        9 NYSA-MR              1:53.26    1:39.87          7  
                  47.69     1:39.87 (52.18)                                        
 11 Signorile, Alyssa   10 CFJV-MR                   NT    1:40.91          6  
                  47.20     1:40.91 (53.71)                                        
 12 Pepper-Jones, BB    10 CFB-MR               1:52.97    1:41.30          5  
                  48.74     1:41.30 (52.56)                                        
 13 Hulme, Katie E      10 Marlins Bgnw-MR      1:46.60    1:42.24          4  
                  48.88     1:42.24 (53.36)                                        
 14 Berard, Elizabeth   10 COND-MR              1:42.81    1:43.03          3  
                  50.70     1:43.03 (52.33)                                        
 15 Miriyagalla, Vaish  10 CFJV-MR                   NT    1:43.50          2  
                  50.48     1:43.50 (53.02)                                        
 16 Cameron, Megan G     9 CSD-MR               2:01.25    1:43.67          1  
                  50.64     1:43.67 (53.03)                                        
 17 Rocchio, Grace A     9 Barracudas-MR        2:11.03    1:43.71        
                  51.44     1:43.71 (52.27)                                        
 18 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR      1:44.28    1:45.86        
                  52.54     1:45.86 (53.32)                                        
 19 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR           1:57.71    1:46.31        
                  50.56     1:46.31 (55.75)                                        
 20 Pelcak, Julianne S  10 NYSA-MR              2:03.59    1:46.84        
                  51.32     1:46.84 (55.52)                                        
 21 Edelman, Drew        9 CFJV-MR              1:43.86    1:47.81        
                  52.47     1:47.81 (55.34)                                        
 22 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR      1:50.45    1:49.29        
                  53.72     1:49.29 (55.57)                                        
 23 Cuttler, Alexandra  10 COND-MR              1:51.90    1:49.58        
                  51.71     1:49.58 (57.87)                                        
 24 Fisher, Alice M      9 Empire-MR            1:53.76    1:49.79        
                  53.58     1:49.79 (56.21)                                        
 25 Clott, Zara         10 SMC-MR               1:45.74    1:50.94        
                  54.21     1:50.94 (56.73)                                        
 26 Brown, Isabel T      9 Empire-MR            1:57.86    1:54.05        
                  55.40     1:54.05 (58.65)                                        
 27 Fagan, Katie N      10 COND-MR              1:57.02    1:54.82        
                  56.00     1:54.82 (58.82)                                        
 28 Radick, Susannah    10 CFB-MR               2:05.38    1:55.07        
                  55.29     1:55.07 (59.78)                                        
 29 Switnicki, Natalie   9 CFB-MR               1:57.98    1:55.23        
                  55.34     1:55.23 (59.89)                                        
 30 Vuksanaj, Anjali L  10 Empire-MR            2:01.02    2:04.43        
                1:02.64   2:04.43 (1:01.79)                                        
 31 Bascon, Jaden R      9 COND-MR              2:19.15    2:15.26        
 32 Damore, Nicole A     9 COND-MR              2:26.25    2:16.89        
                1:03.65   2:16.89 (1:13.24)                                        
 -- Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR      1:40.48         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  47.21          DQ (51.14)                                        
 -- Inverdale, Juliean   9 COND-MR              1:55.97         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Mangum, Waverly R   10 Middies-MR           2:00.51         DQ        
      Standing on bottom
                  55.11        DQ (1:00.02)                                        
 -- Mayen, Savannah R   10 DA-MR                     NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                1:45.89         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  48.03          DQ (53.78)                                        
Non-Award Division  
  1 Kelly, Grace K       9 Silver Streaks-MR    1:37.34    1:31.99 SILV   
                  45.20     1:31.99 (46.79)                                        
  2 Downes, Alexandra   10 Empire-MR            1:47.17    1:33.12 SILV   
                  44.31     1:33.12 (48.81)                                        
  3 Kassabian, Claire    9 Empire-MR            1:39.51    1:33.38 SILV   
                  45.43     1:33.38 (47.95)                                        
  4 Lind, Sophia H       9 SMC-MR               1:40.91    1:35.61 SILV   
                  47.38     1:35.61 (48.23)                                        
 -- Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR               2:09.95         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Cabrera, Izabela M  10 Middies-MR           1:57.96         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
                48.59  SILV
                48.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 48.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Mayen, Savannah R   10 DA-MR                  50.27      48.63         20  
  2 Anselmi, D'Arcy J    9 COND-MR              1:01.22      48.66         17  
  3 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR        51.83      48.70         16  
  4 Kassabian, Claire    9 Empire-MR              49.30      48.73         15  
  5 Rivera, Juliana N   10 Empire-MR              49.74      48.99         14  
  6 Reyna, Salma         9 Middies-MR             50.73      49.16         13  
  7 Berard, Elizabeth   10 COND-MR                50.23      49.29         12  
  8 Chang, Jasmine J     9 SMC-MR                 50.52      49.37         11  
  9 Tyberg, Alexa       10 CFJV-MR                50.10      49.79          9  
 10 Hulme, Katie E      10 Marlins Bgnw-MR        50.58      49.82          7  
 11 Mello, Anna E        9 Empire-MR              49.99      49.91          5.5
 11 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR        51.01      49.91          5.5
 13 Szczepanski, Genna   9 COND-MR                55.56      50.31          4  
 14 Gaza, Claire        10 SMC-MR                 51.43      50.72          3  
 15 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR                54.89      50.87          2  
 16 Radick, Susannah    10 CFB-MR                 53.70      51.13          1  
 17 Guglielmello, Soph  10 MWSC-MR                48.74      51.28        
 18 Miriyagalla, Vaish  10 CFJV-MR              1:00.00      51.42        
 19 Brown, Colleen E     9 Empire-MR              51.09      51.46        
 20 Pepper-Jones, BB    10 CFB-MR                    NT      51.70        
 21 Winthal, Kyla       10 CFB-MR                 50.28      51.77        
 21 Austin, Jessica R   10 Rivertown Rays-MR      52.70      51.77        
 23 Culbertson, Madaly   9 CFJV-MR                50.83      51.86        
 24 Kelly, Katie         9 CFJV-MR                58.90      51.94        
 25 Fourie, Trinity C    9 COND-MR                55.00      52.19        
 26 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR        52.34      52.24        
 27 Rackoff, Hallie J   10 Rivertown Rays-MR      53.10      52.52        
 28 Rosenberg, Sky S     9 COND-MR                50.53      52.54        
 29 Freeman, Cori S      9 COND-MR                54.62      52.87        
 30 Punnoose, Ann J      9 FAST-MR                52.36      53.19        
 31 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  57.01      53.32        
 32 Trieff, Lily S      10 Silver Streaks-MR      52.39      53.57        
 33 Vuksanaj, Anjali L  10 Empire-MR              53.52      53.68        
 34 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR        56.66      54.29        
 35 Vayda, Tessa E       9 PATS-MR                55.96      54.61        
 36 Edelman, Drew        9 CFJV-MR                55.01      54.91        
 37 Fagan, Katie N      10 COND-MR                57.13      55.17        
 38 Liu, Chloe J         9 NYSA-MR                56.71      55.42        
 39 Sawhney, Siya        9 NYSA-MR                55.61      55.93        
 40 Lind, Sophia H       9 SMC-MR                 57.78      56.21        
 41 Zdzieblo, Natalie   10 SMC-MR                 56.32      56.22        
 42 Cameron, Megan G     9 CSD-MR               1:09.60      57.10        
 43 Rocchio, Grace A     9 Barracudas-MR        1:05.54      57.74        
 44 Cabrera, Izabela M  10 Middies-MR           1:01.41      57.96        
 45 Fisher, Alice M      9 Empire-MR            1:04.43    1:00.57        
 46 Odell, Samantha     10 SMC-MR               1:01.72    1:00.83        
 47 Brown, Isabel T      9 Empire-MR            1:12.64    1:02.65        
 48 Stoll, Olivia P     10 SMC-MR               1:03.77    1:04.71        
 49 Barabasi, Bianca R  10 FAST-MR              1:16.69    1:04.77        
 50 Minchala, Kimberly   9 Middies-MR           1:05.21    1:04.99        
 51 Melnick, Hannah D    9 Rivertown Rays-MR    1:14.23    1:05.62        
 52 Weiner, Allison     10 MWSC-MR              1:17.26    1:07.01        
 53 Cuttler, Alexandra  10 COND-MR              1:22.58    1:09.87        
 -- Carr, Emily M        9 COND-MR              1:04.30         DQ        
      No touch
 -- Inverdale, Juliean   9 COND-MR              1:14.83         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Switnicki, Natalie   9 CFB-MR               1:05.14         DQ        
      Downward butterfly kick
Non-Award Division  
  1 Padilla, Gabby      10 SMC-MR                 49.54      42.42 JO     
  2 Leonard, Delaney     9 CFJV-MR                49.72      45.36 SILV   
  3 Mainiero, Sophia L  10 Silver Streaks-MR      49.06      46.46 SILV   
  4 Ryan, Brooke        10 CFJV-MR                48.62      46.62 SILV   
  5 Lennon, Caroline N  10 FAST-MR                51.10      47.34 SILV   
  6 Isabella, Molly      9 SMC-MR                 49.23      47.39 SILV   
  7 Gazzara, Kaitlyn M  10 COND-MR                49.53      47.87 SILV   
  8 Clott, Zara         10 SMC-MR                 53.17      47.98 SILV   
  9 Smith, Piper         9 CFB-MR                 52.42      48.39 SILV   
 -- Cappello, Marilisa  10 Middies-MR           1:22.00         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR               1:00.76         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
              1:48.40  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:48.40
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Berard, Elizabeth   10 COND-MR              1:51.39    1:48.52         20  
                  52.40     1:48.52 (56.12)                                        
  2 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR      1:50.27    1:48.88         17  
                  51.88     1:48.88 (57.00)                                        
  3 Chang, Jasmine J     9 SMC-MR               1:52.80    1:49.88         16  
                  52.66     1:49.88 (57.22)                                        
  4 Downes, Alexandra   10 Empire-MR            1:52.21    1:50.95         15  
                  52.31     1:50.95 (58.64)                                        
  5 Radick, Susannah    10 CFB-MR               2:00.40    1:51.89         14  
                  53.98     1:51.89 (57.91)                                        
  6 Winthal, Kyla       10 CFB-MR               1:49.69    1:51.99         13  
                  53.88     1:51.99 (58.11)                                        
  7 Brown, Colleen E     9 Empire-MR            1:57.35    1:52.43         12  
                  54.29     1:52.43 (58.14)                                        
  8 Miriyagalla, Vaish  10 CFJV-MR              1:53.28    1:52.65         11  
                  54.30     1:52.65 (58.35)                                        
  9 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              1:58.02    1:53.48          9  
                  54.33     1:53.48 (59.15)                                        
 10 Gaza, Claire        10 SMC-MR               1:51.78    1:53.83          7  
                  54.16     1:53.83 (59.67)                                        
 11 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR      1:49.22    1:54.18          6  
                  55.35     1:54.18 (58.83)                                        
 12 Vayda, Tessa E       9 PATS-MR              1:57.98    1:55.56          5  
                  57.38     1:55.56 (58.18)                                        
 13 Culbertson, Madaly   9 CFJV-MR              1:49.38    1:56.03          4  
                  54.78   1:56.03 (1:01.25)                                        
 14 Fourie, Trinity C    9 COND-MR              1:57.85    1:56.85          3  
                  56.21   1:56.85 (1:00.64)                                        
 15 Vuksanaj, Anjali L  10 Empire-MR            1:50.38    1:57.03          2  
                  54.55   1:57.03 (1:02.48)                                        
 16 Pepper-Jones, BB    10 CFB-MR               2:04.99    1:57.35          1  
                  52.96   1:57.35 (1:04.39)                                        
 17 Rosenberg, Sky S     9 COND-MR              1:53.85    1:57.50        
                  55.88   1:57.50 (1:01.62)                                        
 18 Zdzieblo, Natalie   10 SMC-MR               1:57.91    2:00.10        
                  56.56   2:00.10 (1:03.54)                                        
 19 Fagan, Katie N      10 COND-MR              2:11.41    2:01.15        
                  58.20   2:01.15 (1:02.95)                                        
 20 Liu, Chloe J         9 NYSA-MR              2:03.92    2:01.34        
                  57.58   2:01.34 (1:03.76)                                        
 21 Edelman, Drew        9 CFJV-MR              1:57.34    2:04.26        
                1:00.32   2:04.26 (1:03.94)                                        
 22 Sawhney, Siya        9 NYSA-MR              2:03.36    2:04.65        
                1:00.79   2:04.65 (1:03.86)                                        
 23 Rubio, Valentina     9 FAST-MR              2:21.62    2:07.36        
                  59.31   2:07.36 (1:08.05)                                        
 24 Switnicki, Natalie   9 CFB-MR               2:13.54    2:10.77        
                1:01.86   2:10.77 (1:08.91)                                        
 25 Cuttler, Alexandra  10 COND-MR              2:57.76    2:47.38        
                1:18.84   2:47.38 (1:28.54)                                        
 -- Minchala, Kimberly   9 Middies-MR           2:40.03         DQ        
      Scissors kick
                1:08.14        DQ (1:18.73)                                        
 -- Fisher, Alice M      9 Empire-MR            2:12.66         DQ        
      One hand touch
                1:03.34        DQ (1:11.23)                                        
Non-Award Division  
  1 Reyna, Salma         9 Middies-MR           1:56.80    1:45.99 SILV   
                  51.30     1:45.99 (54.69)                                        
  2 Kelly, Katie         9 CFJV-MR              1:56.43    1:46.06 SILV   
                  50.09     1:46.06 (55.97)                                        
  3 Mello, Anna E        9 Empire-MR            1:49.23    1:46.49 SILV   
                  51.02     1:46.49 (55.47)                                        
  4 Zhu, Kailing         9 Middies-MR           1:53.40    1:46.66 SILV   
                  50.55     1:46.66 (56.11)                                        
  5 Anselmi, D'Arcy J    9 COND-MR              1:58.84    1:47.24 SILV   
                  50.29     1:47.24 (56.95)                                        
  6 Rivera, Juliana N   10 Empire-MR            1:49.83    1:47.47 SILV   
                  50.33     1:47.47 (57.14)                                        
  7 Austin, Jessica R   10 Rivertown Rays-MR    1:52.13    1:47.49 SILV   
                  52.28     1:47.49 (55.21)                                        
  8 Park, Hannah         9 COND-MR              1:55.10    1:48.02 SILV   
                  51.69     1:48.02 (56.33)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                43.89  SILV
                43.90  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 43.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Freeman, Cori S      9 COND-MR                47.27      43.95         20  
  2 Smith, Lexi K       10 Marlins Bgnw-MR        43.91      44.33         17  
  3 Getman, Maddie G    10 SMC-MR                 44.55      44.52         16  
  4 McLaughlin, Faith    9 Marlins Bgnw-MR        46.11      44.85         15  
  5 Kirsis, Nikoleta N   9 COND-MR                44.11      44.89         14  
  6 Gazzara, Kaitlyn M  10 COND-MR                47.69      45.00         13  
  7 Rosenberg, Sky S     9 COND-MR                44.31      45.02         12  
  8 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR        44.86      45.09         11  
  9 Rackoff, Hallie J   10 Rivertown Rays-MR      51.88      45.41          9  
 10 Loos, Emma K        10 COND-MR                47.39      45.81          7  
 11 Antman, Sabrina L    9 PATS-MR                52.19      45.82          6  
 12 Austin, Jessica R   10 Rivertown Rays-MR      44.80      46.01          5  
 13 Aery, Christine     10 CFJV-MR                47.32      46.23          4  
 14 Mello, Anna E        9 Empire-MR              45.53      46.54          3  
 15 Jaffe, Amanda S      9 Empire-MR              47.31      46.55          2  
 16 Winthal, Kyla       10 CFB-MR                 44.07      46.74          1  
 17 Punnoose, Ann J      9 FAST-MR                48.76      46.81        
 18 Culbertson, Madaly   9 CFJV-MR                50.14      47.00        
 19 Mugno, Bella O       9 Empire-MR              53.26      47.41        
 20 Fourie, Trinity C    9 COND-MR                50.39      47.66        
 21 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR        51.78      47.97        
 22 Rivera, Juliana N   10 Empire-MR              45.97      48.14        
 23 Varcadipane, Lilly   9 MWSC-MR                54.75      48.61        
 24 Spieler, Samantha   10 SMC-MR                 53.38      48.77        
 25 Kassabian, Claire    9 Empire-MR              54.31      49.24        
 26 Isabella, Molly      9 SMC-MR                 47.54      49.28        
 27 Barabasi, Bianca R  10 FAST-MR              1:04.90      49.38        
 28 Ryan, Brooke        10 CFJV-MR                53.38      49.92        
 29 Miriyagalla, Vaish  10 CFJV-MR              1:00.00      50.02        
 30 Thaker, Eesha V     10 Empire-MR              51.17      50.06        
 31 Carr, Emily M        9 COND-MR                57.31      50.40        
 32 Lind, Sophia H       9 SMC-MR                 48.22      50.71        
 33 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR        47.41      50.74        
 34 Trieff, Lily S      10 Silver Streaks-MR      51.70      51.30        
 35 Stoll, Olivia P     10 SMC-MR                 47.31      51.62        
 36 Gennarelli, Gianna   9 COND-MR                50.52      51.71        
 37 Repke, Emma M       10 DA-MR                  51.53      51.92        
 38 Berard, Elizabeth   10 COND-MR                54.82      53.19        
 39 Tyberg, Alexa       10 CFJV-MR                53.60      53.25        
 40 Signorile, Alyssa   10 CFJV-MR                51.22      53.96        
 41 Radick, Susannah    10 CFB-MR                    NT      54.68        
 42 Zdzieblo, Natalie   10 SMC-MR                 55.30      54.78        
 43 Switnicki, Natalie   9 CFB-MR                    NT      54.93        
 44 Rocchio, Grace A     9 Barracudas-MR        1:08.60      55.58        
 45 Cabrera, Izabela M  10 Middies-MR                NT      55.97        
 46 Vayda, Tessa E       9 PATS-MR              1:00.72      57.38        
 47 Skjeveland, Kira R  10 FAST-MR                53.70      58.04        
 48 Inverdale, Juliean   9 COND-MR                55.76      59.55        
 49 Leduc, Ella N        9 DA-MR                1:05.36    1:03.81        
 50 Damore, Nicole A     9 COND-MR              1:19.11    1:19.58        
 -- Bascon, Jaden R      9 COND-MR              1:06.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
Non-Award Division  
  1 MacDonald, Kate     10 CFJV-MR                45.65      40.24 SILV   
  2 Lawson, Olivia C     9 COND-MR                44.87      41.80 SILV   
  3 Park, Hannah         9 COND-MR                44.56      42.93 SILV   
  4 Brown, Colleen E     9 Empire-MR              45.62      43.37 SILV   
  5 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR        47.23      43.71 SILV   
  6 Szczepanski, Genna   9 COND-MR                46.40      43.79 SILV   
 -- Naik, Tah tah K      9 FAST-MR              1:10.59         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
              1:38.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:38.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 MacDonald, Kate     10 CFJV-MR              1:48.51    1:39.32         20  
                  47.06     1:39.32 (52.26)                                        
  2 Freeman, Cori S      9 COND-MR              1:44.40    1:39.67         17  
                  43.35     1:39.67 (56.32)                                        
  3 Lawson, Olivia C     9 COND-MR              1:43.29    1:40.38         16  
                  44.62     1:40.38 (55.76)                                        
  4 Rivera, Juliana N   10 Empire-MR            1:42.12    1:42.48         15  
                  46.19     1:42.48 (56.29)                                        
  5 Anselmi, D'Arcy J    9 COND-MR              1:40.09    1:43.40         14  
                  42.19   1:43.40 (1:01.21)                                        
  6 Gaza, Claire        10 SMC-MR               1:42.68    1:44.45         13  
                  45.92     1:44.45 (58.53)                                        
  7 Culbertson, Madaly   9 CFJV-MR              1:43.23    1:45.14         12  
                  45.14   1:45.14 (1:00.00)                                        
  8 Szczepanski, Genna   9 COND-MR              1:59.01    1:46.28         11  
                  47.94     1:46.28 (58.34)                                        
  9 Smith, Lexi K       10 Marlins Bgnw-MR      1:46.46    1:47.32          9  
 10 Mello, Anna E        9 Empire-MR            1:42.31    1:47.37          7  
                  48.63     1:47.37 (58.74)                                        
 11 Fourie, Trinity C    9 COND-MR              2:05.66    1:48.30          6  
                  48.98     1:48.30 (59.32)                                        
 12 Klein, Jordana       9 Empire-MR            1:44.41    1:48.43          5  
                  47.13   1:48.43 (1:01.30)                                        
 13 Rosenberg, Sky S     9 COND-MR              1:55.64    1:50.99          4  
                  51.17     1:50.99 (59.82)                                        
 14 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR      1:47.93    1:52.21          3  
                  51.29   1:52.21 (1:00.92)                                        
 15 Ryan, Brooke        10 CFJV-MR              1:55.96    1:54.49          2  
                  52.03   1:54.49 (1:02.46)                                        
 16 Miriyagalla, Vaish  10 CFJV-MR              2:00.62    1:55.18          1  
                  53.16   1:55.18 (1:02.02)                                        
 17 Jones, Kristen L    10 DA-MR                1:56.97    1:55.24        
                  51.31   1:55.24 (1:03.93)                                        
 18 Chang, Jasmine J     9 SMC-MR               1:59.94    1:55.66        
                  49.05   1:55.66 (1:06.61)                                        
 19 Punnoose, Ann J      9 FAST-MR              1:55.10    1:55.76        
                  51.10   1:55.76 (1:04.66)                                        
 20 Kirsis, Nikoleta N   9 COND-MR              1:53.31    1:55.87        
                  50.96   1:55.87 (1:04.91)                                        
 21 Kassabian, Claire    9 Empire-MR            2:04.30    1:57.43        
                  52.18   1:57.43 (1:05.25)                                        
 22 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR      2:02.15    1:57.81        
                  53.36   1:57.81 (1:04.45)                                        
 23 Tyberg, Alexa       10 CFJV-MR              2:00.90    2:02.53        
                  54.70   2:02.53 (1:07.83)                                        
 24 Signorile, Alyssa   10 CFJV-MR                   NT    2:03.15        
                  56.90   2:03.15 (1:06.25)                                        
 25 Vayda, Tessa E       9 PATS-MR              2:02.84    2:03.56        
                  57.74   2:03.56 (1:05.82)                                        
 26 Iavicoli, Rachel M  10 PATS-MR              2:01.57    2:05.78        
                  55.56   2:05.78 (1:10.22)                                        
 -- Kelly, Katie         9 CFJV-MR              1:55.55         DQ        
      Arms underwater recovery
                  50.60        DQ (1:03.63)                                        
 -- Aery, Christine     10 CFJV-MR              1:50.81         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  46.79        DQ (1:01.94)                                        
 -- Smith, Piper         9 CFB-MR               1:49.02         DQ        
      Non-simultaneous arms
Non-Award Division  
  1 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR            1:44.83    1:37.70 SILV   
                  45.37     1:37.70 (52.33)                                        
  2 Magee, Reed E       10 Marlins Bgnw-MR      1:42.48    1:37.93 SILV   
                  40.98     1:37.93 (56.95)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
              1:28.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Jaffe, Amanda S      9 Empire-MR            1:33.75    1:28.62         20  
                  41.73     1:28.62 (46.89)                                        
  2 Reyna, Salma         9 Middies-MR           1:34.84    1:29.06         17  
                  41.65     1:29.06 (47.41)                                        
  3 Klein, Jordana       9 Empire-MR            1:32.38    1:29.10         16  
                  41.25     1:29.10 (47.85)                                        
  4 Lopez, Isabella S   10 PATS-MR              1:32.07    1:29.15         15  
                  38.23     1:29.15 (50.92)                                        
  5 Lawson, Olivia C     9 COND-MR              1:38.09    1:29.41         14  
                  41.47     1:29.41 (47.94)                                        
  6 Smith, Piper         9 CFB-MR               1:29.30    1:29.61         13  
                  42.99     1:29.61 (46.62)                                        
  7 Loos, Emma K        10 COND-MR              1:30.79    1:30.36         12  
                  43.67     1:30.36 (46.69)                                        
  8 Aery, Christine     10 CFJV-MR              1:41.13    1:31.24         11  
                  42.83     1:31.24 (48.41)                                        
  9 Anselmi, D'Arcy J    9 COND-MR              1:33.59    1:32.07          9  
                  38.87     1:32.07 (53.20)                                        
 10 Park, Hannah         9 COND-MR              1:35.20    1:32.15          7  
                  41.98     1:32.15 (50.17)                                        
 11 Kirsis, Nikoleta N   9 COND-MR              1:32.87    1:32.29          6  
                  42.52     1:32.29 (49.77)                                        
 12 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR            1:40.30    1:32.51          5  
                  44.40     1:32.51 (48.11)                                        
 13 Antman, Sabrina L    9 PATS-MR              1:37.15    1:34.02          4  
 14 Szczepanski, Genna   9 COND-MR              1:31.40    1:34.81          3  
                  45.76     1:34.81 (49.05)                                        
 15 Gazzara, Kaitlyn M  10 COND-MR              1:37.57    1:34.88          2  
                  44.98     1:34.88 (49.90)                                        
 16 Rosenberg, Sky S     9 COND-MR              1:38.97    1:35.25          1  
                  43.59     1:35.25 (51.66)                                        
 17 Smith, Lexi K       10 Marlins Bgnw-MR      1:33.34    1:35.83        
                  45.89     1:35.83 (49.94)                                        
 18 Brown, Colleen E     9 Empire-MR            1:35.59    1:35.99        
                  46.24     1:35.99 (49.75)                                        
 19 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR      1:33.75    1:36.00        
                  45.72     1:36.00 (50.28)                                        
 20 Chang, Jasmine J     9 SMC-MR               1:37.44    1:36.10        
                  45.18     1:36.10 (50.92)                                        
 21 Austin, Jessica R   10 Rivertown Rays-MR    1:34.82    1:36.29        
 22 Spieler, Samantha   10 SMC-MR               1:41.88    1:36.49        
                  46.44     1:36.49 (50.05)                                        
 23 Isabella, Molly      9 SMC-MR               1:32.94    1:36.54        
                  47.07     1:36.54 (49.47)                                        
 24 Kassabian, Claire    9 Empire-MR            1:41.56    1:36.85        
                  45.37     1:36.85 (51.48)                                        
 25 Kelly, Katie         9 CFJV-MR              1:55.25    1:36.94        
                  45.75     1:36.94 (51.19)                                        
 26 Gaza, Claire        10 SMC-MR               1:34.31    1:38.06        
                  46.02     1:38.06 (52.04)                                        
 27 Freeman, Cori S      9 COND-MR              1:34.39    1:38.17        
                  44.41     1:38.17 (53.76)                                        
 28 Lind, Sophia H       9 SMC-MR               1:39.01    1:38.79        
                  47.95     1:38.79 (50.84)                                        
 29 Signorile, Alyssa   10 CFJV-MR              1:44.75    1:39.39        
                  49.30     1:39.39 (50.09)                                        
 30 Ryan, Brooke        10 CFJV-MR              1:46.06    1:39.99        
                  48.76     1:39.99 (51.23)                                        
 31 Fourie, Trinity C    9 COND-MR              1:38.20    1:40.46        
                  45.87     1:40.46 (54.59)                                        
 32 Getman, Maddie G    10 SMC-MR               1:34.87    1:40.53        
                  46.59     1:40.53 (53.94)                                        
 33 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR      1:41.29    1:40.61        
                  47.75     1:40.61 (52.86)                                        
 34 Trieff, Lily S      10 Silver Streaks-MR    1:42.49    1:40.71        
                  46.55     1:40.71 (54.16)                                        
 35 Gennarelli, Gianna   9 COND-MR              1:33.99    1:40.77        
                  49.58     1:40.77 (51.19)                                        
 36 Mugno, Bella O       9 Empire-MR            1:36.85    1:41.18        
                  49.23     1:41.18 (51.95)                                        
 37 Carr, Emily M        9 COND-MR              1:47.22    1:41.95        
                  47.17     1:41.95 (54.78)                                        
 38 Tyberg, Alexa       10 CFJV-MR              1:42.78    1:42.57        
                  47.93     1:42.57 (54.64)                                        
 39 Repke, Emma M       10 DA-MR                1:43.83    1:42.91        
                  48.71     1:42.91 (54.20)                                        
 40 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR      1:35.33    1:44.11        
                  51.22     1:44.11 (52.89)                                        
 41 Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR      1:42.89    1:44.97        
                  50.86     1:44.97 (54.11)                                        
 42 Sawhney, Siya        9 NYSA-MR              1:44.38    1:46.17        
                  50.31     1:46.17 (55.86)                                        
 43 Odell, Samantha     10 SMC-MR               1:54.60    1:46.46        
                  46.97     1:46.46 (59.49)                                        
 44 Stoll, Olivia P     10 SMC-MR               1:49.23    1:48.60        
                  51.83     1:48.60 (56.77)                                        
 45 Fisher, Alice M      9 Empire-MR            2:01.09    1:50.05        
                  53.62     1:50.05 (56.43)                                        
 46 Fagan, Katie N      10 COND-MR              1:58.78    1:57.27        
                  57.60     1:57.27 (59.67)                                        
 47 Leduc, Ella N        9 DA-MR                2:13.74    2:11.43        
                1:05.21   2:11.43 (1:06.22)                                        
 -- Downes, Alexandra   10 Empire-MR            1:44.17         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  44.96          DQ (50.56)                                        
 -- Rackoff, Hallie J   10 Rivertown Rays-MR    1:43.14         DQ        
      False start - Misc
                  45.78          DQ (52.13)                                        
 -- Culbertson, Madaly   9 CFJV-MR              1:41.01         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  49.84          DQ (57.52)                                        
 -- Edelman, Drew        9 CFJV-MR              1:50.34         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish - back
                  53.37        DQ (1:01.93)                                        
 -- Vuksanaj, Anjali L  10 Empire-MR            2:00.87         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  57.05        DQ (1:01.81)                                        
Non-Award Division  
  1 Magee, Reed E       10 Marlins Bgnw-MR      1:28.72    1:24.99 SILV   
                  38.80     1:24.99 (46.19)                                        
  2 Kelly, Grace K       9 Silver Streaks-MR    1:32.70    1:26.46 SILV   
                  40.88     1:26.46 (45.58)                                        
  3 MacDonald, Kate     10 CFJV-MR              1:31.75    1:26.47 SILV   
                  39.15     1:26.47 (47.32)                                        
  4 Lennon, Caroline N  10 FAST-MR              1:33.15    1:26.62 SILV   
                  40.18     1:26.62 (46.44)                                        
  5 Leonard, Delaney     9 CFJV-MR              1:33.42    1:26.65 SILV   
                  40.13     1:26.65 (46.52)                                        
 -- Allan, Lauren P      9 Empire-MR            1:29.07         DQ        
      No Show Penalty Event - Misc
 -- Sheerin, Megan       9 MWSC-MR              1:35.43         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
              3:14.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 3:14.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Aery, Christine     10 CFJV-MR              3:24.58    3:14.10         20  
                  45.72     1:36.49 (50.77)     2:29.66 (53.17)     3:14.10 (44.44)
  2 Leonard, Delaney     9 CFJV-MR              3:18.15    3:15.32         17  
                  41.43     1:33.56 (52.13)     2:30.21 (56.65)     3:15.32 (45.11)
  3 Mello, Anna E        9 Empire-MR            3:23.42    3:15.85         16  
                  47.82     1:35.29 (47.47)     2:30.05 (54.76)     3:15.85 (45.80)
  4 Antman, Sabrina L    9 PATS-MR              3:27.73    3:16.18         15  
                  46.42     1:35.27 (48.85)     2:31.47 (56.20)     3:16.18 (44.71)
  5 Ketron, Sara J       9 Marlins Bgnw-MR      3:16.24    3:16.46         14  
                  46.10     1:37.41 (51.31)     2:34.92 (57.51)     3:16.46 (41.54)
  6 Klein, Jordana       9 Empire-MR            3:22.10    3:16.66         13  
                  45.26     1:34.43 (49.17)   2:35.11 (1:00.68)     3:16.66 (41.55)
  7 Kirsis, Nikoleta N   9 COND-MR              3:16.12    3:17.76         12  
                  50.36     1:36.34 (45.98)     2:33.57 (57.23)     3:17.76 (44.19)
  8 Park, Hannah         9 COND-MR              3:29.49    3:18.96         11  
                  44.57     1:33.16 (48.59)     2:31.80 (58.64)     3:18.96 (47.16)
  9 Freeman, Cori S      9 COND-MR              3:33.09    3:20.77          9  
                  44.02     1:34.60 (50.58)   2:35.99 (1:01.39)     3:20.77 (44.78)
 10 Austin, Jessica R   10 Rivertown Rays-MR    3:26.97    3:23.98          7  
                  48.37     1:38.99 (50.62)     2:37.74 (58.75)     3:23.98 (46.24)
 11 Fourie, Trinity C    9 COND-MR              3:35.66    3:24.57          6  
                  48.90     1:39.29 (50.39)   2:39.41 (1:00.12)     3:24.57 (45.16)
 12 Rosenberg, Sky S     9 COND-MR              3:34.41    3:25.33          5  
                  49.58     1:39.33 (49.75)   2:42.24 (1:02.91)     3:25.33 (43.09)
 13 Gazzara, Kaitlyn M  10 COND-MR              3:24.99    3:26.00          4  
                  48.71     1:42.41 (53.70)     2:39.45 (57.04)     3:26.00 (46.55)
 14 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR      3:44.92    3:28.24          3  
                  48.32     1:41.91 (53.59)     2:39.29 (57.38)     3:28.24 (48.95)
 15 Kassabian, Claire    9 Empire-MR            3:26.54    3:28.53          2  
                  51.23     1:42.83 (51.60)   2:44.71 (1:01.88)     3:28.53 (43.82)
 16 Culbertson, Madaly   9 CFJV-MR              3:31.56    3:32.02          1  
                  49.73     1:41.56 (51.83)   2:42.58 (1:01.02)     3:32.02 (49.44)
 17 Ryan, Brooke        10 CFJV-MR              3:30.13    3:33.57        
                  51.47     1:45.66 (54.19)     2:42.78 (57.12)     3:33.57 (50.79)
 18 Tyberg, Alexa       10 CFJV-MR              3:31.77    3:36.08        
                  54.36     1:47.53 (53.17)     2:46.50 (58.97)     3:36.08 (49.58)
 19 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR      3:32.66    3:38.43        
                  55.27     1:48.72 (53.45)   2:48.82 (1:00.10)     3:38.43 (49.61)
 -- Rahni, Soraya E      9 Marlins Bgnw-MR      3:48.35         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  48.14   1:49.61 (1:01.47)   2:53.64 (1:04.03)          DQ (49.24)
 -- Edelman, Drew        9 CFJV-MR              3:56.28         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:04.06     1:56.63 (52.57)   3:03.58 (1:06.95)          DQ (55.88)
 -- Kelly, Katie         9 CFJV-MR              3:32.53         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  50.87     1:43.68 (52.81)   2:46.28 (1:02.60)          DQ (53.04)
Non-Award Division  
  1 Anselmi, D'Arcy J    9 COND-MR              3:20.30    3:06.84 SILV   
                  41.38     1:29.10 (47.72)     2:26.51 (57.41)     3:06.84 (40.33)
  2 Allan, Lauren P      9 Empire-MR            3:14.06    3:07.55 SILV   
                  43.41     1:31.25 (47.84)     2:22.77 (51.52)     3:07.55 (44.78)
  3 Jaffe, Amanda S      9 Empire-MR            3:26.26    3:09.47 SILV   
                  46.79     1:32.83 (46.04)     2:26.57 (53.74)     3:09.47 (42.90)
  4 Lawson, Olivia C     9 COND-MR              3:16.42    3:11.21 SILV   
                  44.35     1:32.91 (48.56)     2:26.22 (53.31)     3:11.21 (44.99)
 -- MacDonald, Kate     10 CFJV-MR              3:14.73         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  43.12     1:27.24 (44.12)     2:23.70 (56.46)          DQ (45.80)
 -- Signorile, Alyssa   10 CFJV-MR              3:37.84        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.49  JO
                30.99  SILV
                31.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 31.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR        32.56      31.04         20  
  2 Uspenskaya, Sasha   11 COND-MR                32.87      31.09         17  
  3 Byrd, Christine E   11 Empire-MR              31.42      31.30         16  
  4 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR                31.98      31.43         15  
  5 Shopovick, Sophia   11 Middies-MR             32.08      31.83         14  
  6 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                31.77      31.88         12.5
  6 Callaghan, Anna     11 CFJV-MR                31.81      31.88         12.5
  8 May, Kailen         11 SMC-MR                 32.41      31.94         11  
  9 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR        32.71      32.00          8  
  9 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR        32.54      32.00          8  
 11 Morgante, Kayla     11 CFJV-MR                31.56      32.07          6  
 12 Scanlon-Young, Sop  12 COND-MR                33.26      32.11          5  
 13 Chia, Molly         11 FAST-MR                32.48      32.17          4  
 14 Reilly, Courtney    11 SMC-MR                 32.67      32.27          3  
 15 Chung, Katherine J  11 COND-MR                33.40      32.30          2  
 16 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR              32.44      32.32          1  
 17 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                  32.34      32.40        
 18 Lin, Erica          11 Middies-MR             32.64      32.60        
 19 Hill, Arissa A      11 Middies-MR             32.88      32.74        
 20 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR        33.32      32.77        
 21 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR             33.22      32.78        
 22 Park, Alicia J      12 COND-MR                32.61      32.79        
 22 Silver, Lauryn O    12 Middies-MR             33.21      32.79        
 24 Monica, Amelia C    12 Rivertown Rays-MR      32.55      32.88        
 25 Sterling, Jillian   12 FAST-MR                31.86      33.04        
 26 Carolan, Emma M     11 NYSA-MR                34.46      33.17        
 27 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR                32.10      33.26        
 28 Donaldson, Savanna  11 Barracudas-MR          33.45      33.36        
 29 Wu, Katherine A     12 COND-MR                32.48      33.47        
 30 Palmer, Betsy K     11 COND-MR                33.31      33.49        
 31 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                  34.71      33.56        
 32 Belmar, Ayanna F    12 FAST-MR                36.23      33.58        
 33 Cosgrove, Mackenzi  12 CSD-MR                 33.16      33.61        
 34 Nemerever, Hannah   12 CFJV-MR                33.67      33.92        
 35 Carousso, Melissa   11 Rivertown Rays-MR      32.42      34.03        
 36 Duver, Sophia E     11 Silver Streaks-MR      33.34      34.11        
 37 Adorable, Kylie A   12 COND-MR                34.53      34.37        
 38 Ehnes, Symantha A   11 SMC-MR                 33.48      34.46        
 39 Kawai, Julia F      11 Empire-MR              36.61      34.53        
 40 Miriyagalla, Amaav  11 CFJV-MR                34.41      34.69        
 41 Grizzaffi, Carly    11 SMC-MR                 37.24      34.77        
 42 Toll, Penelope      11 CFB-MR                 36.48      35.20        
 43 Dillon, Grace       11 CFJV-MR                33.66      35.31        
 44 Signorile, Jenna    12 CFJV-MR                   NT      35.35        
 45 Mourikis, Julia     11 COND-MR                35.52      35.40        
 46 Lussen, Katie T     11 NYSA-MR                36.67      35.47        
 47 Park, Jessica B     11 COND-MR                34.86      35.54        
 48 Pittignano, Kate M  11 COND-MR                36.42      35.80        
 49 Castaneda, Stephan  11 FAST-MR                36.95      35.87        
 50 Evans, Amelia J     11 Rivertown Rays-MR      38.24      36.01        
 51 Driesen, Allie      11 SMC-MR                 37.70      36.05        
 52 Sheridan, Ally      11 Silver Streaks-MR      36.07      36.06        
 53 Rosenblatt, Nikki   11 COND-MR                36.87      36.28        
 54 Tumibay, Elise C    12 COND-MR                38.28      36.38        
 55 Hasegawa, Kano      12 Middies-MR             34.78      36.51        
 56 Thakur, Kerishma    11 COND-MR                39.27      36.58        
 57 Fourie, Danae       11 COND-MR                36.74      36.72        
 58 Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR              34.99      37.10        
 59 Ashley, Rachel      11 CFJV-MR                36.26      37.59        
 60 Minozzi, Marissa L  11 Silver Streaks-MR      36.89      38.23        
 61 Comparetto, Riley   11 CFJV-MR                37.31      38.44        
 62 Clark, Emma A       11 DA-MR                  38.21      38.71        
 63 Weitzen, Shana      11 SMC-MR                 37.28      38.92        
 64 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                39.38      39.05        
 65 Carr, Sarah A       11 COND-MR                40.75      39.08        
 66 Shpak, Olivia G     11 Rivertown Rays-MR      41.07      39.78        
 67 Thompson, Erin S    11 Barracudas-MR          40.93      40.06        
 68 Darrell, Moni G     12 COND-MR                48.46      40.90        
 69 Jackman, Anayah     11 Barracudas-MR          40.71      41.19        
 70 Gwozdz, Veronika I  12 COND-MR                44.34      41.75        
 71 Soares, Justina M   11 FAST-MR                55.59      53.79        
Non-Award Division  
  1 Daly, Erin M        11 CFJV-MR                32.49      29.59 SILV   
  2 Mugno, Elena R      12 Empire-MR              31.50      30.03 SILV   
  3 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR              31.01      30.27 SILV   
  4 Guarnieri, Emma F   12 Rivertown Rays-MR      31.18      30.48 SILV   
  5 Hoffman, Taylor     12 SMC-MR                 31.11      30.55 SILV   
  6 Wedlick, Elly       11 NYSA-MR                31.69      30.65 SILV   
  7 Remigio, Madison L  12 COND-MR                31.75      30.76 SILV   
  8 Kelly, Colleen      11 CFJV-MR                31.89      30.85 SILV   
  9 Prybylski, Anna     12 CFJV-MR                31.10      30.88 SILV   
 -- Gottlieb, Samantha  11 Empire-MR              35.12         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
              1:08.40  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.40
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Remigio, Madison L  12 COND-MR              1:09.73    1:08.73         20  
                  33.63     1:08.73 (35.10)                                        
  2 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR           1:09.37    1:08.84         17  
                  33.01     1:08.84 (35.83)                                        
  3 Mugno, Elena R      12 Empire-MR            1:09.99    1:08.90         16  
                  32.68     1:08.90 (36.22)                                        
  4 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      1:08.99    1:09.04         15  
                  32.83     1:09.04 (36.21)                                        
  5 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR              1:10.86    1:09.28         14  
                  33.83     1:09.28 (35.45)                                        
  6 Kelly, Colleen      11 CFJV-MR              1:10.91    1:09.29         13  
                  33.33     1:09.29 (35.96)                                        
  7 Wedlick, Elly       11 NYSA-MR              1:10.83    1:09.47         12  
                  32.82     1:09.47 (36.65)                                        
  8 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      1:12.24    1:09.63         11  
                  33.80     1:09.63 (35.83)                                        
  9 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      1:11.02    1:09.84          9  
                  33.55     1:09.84 (36.29)                                        
 10 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            1:09.57    1:10.05          7  
                  33.42     1:10.05 (36.63)                                        
 11 Clemente, Emily A   11 COND-MR              1:09.51    1:10.17          6  
                  33.36     1:10.17 (36.81)                                        
 12 Prybylski, Anna     12 CFJV-MR              1:15.00    1:10.32          5  
                  32.75     1:10.32 (37.57)                                        
 13 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:12.73    1:10.81          4  
                  34.27     1:10.81 (36.54)                                        
 14 Uspenskaya, Sasha   11 COND-MR              1:16.06    1:11.07          3  
                  34.39     1:11.07 (36.68)                                        
 15 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR            1:10.17    1:11.15          2  
                  34.07     1:11.15 (37.08)                                        
 16 Sterling, Jillian   12 FAST-MR              1:12.94    1:11.48          1  
                  34.15     1:11.48 (37.33)                                        
 17 Chung, Katherine J  11 COND-MR              1:12.36    1:11.55        
                  34.54     1:11.55 (37.01)                                        
 18 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR      1:14.78    1:11.69        
                  33.79     1:11.69 (37.90)                                        
 19 Hayes, Alana S      11 PATS-MR              1:11.60    1:11.79        
                  34.09     1:11.79 (37.70)                                        
 19 Chia, Molly         11 FAST-MR              1:11.75    1:11.79        
                  33.62     1:11.79 (38.17)                                        
 21 Callaghan, Anna     11 CFJV-MR              1:10.44    1:11.85        
                  34.07     1:11.85 (37.78)                                        
 22 Scanlon-Young, Sop  12 COND-MR              1:14.92    1:12.13        
                  34.50     1:12.13 (37.63)                                        
 23 Lin, Erica          11 Middies-MR           1:12.55    1:12.15        
                  33.58     1:12.15 (38.57)                                        
 24 Cosgrove, Mackenzi  12 CSD-MR               1:12.42    1:12.52        
                  34.04     1:12.52 (38.48)                                        
 25 Reilly, Courtney    11 SMC-MR               1:11.20    1:12.60        
                  34.42     1:12.60 (38.18)                                        
 26 Park, Alicia J      12 COND-MR              1:11.29    1:12.65        
                  36.03     1:12.65 (36.62)                                        
 27 Monica, Amelia C    12 Rivertown Rays-MR    1:11.15    1:12.94        
                  34.52     1:12.94 (38.42)                                        
 28 Shopovick, Sophia   11 Middies-MR           1:12.16    1:13.07        
                  34.43     1:13.07 (38.64)                                        
 29 Krajovan, Izzy      11 Empire-MR            1:12.52    1:13.16        
                  35.33     1:13.16 (37.83)                                        
 30 Davis, Karina C     12 PATS-MR              1:11.57    1:13.91        
                  35.35     1:13.91 (38.56)                                        
 31 Hill, Arissa A      11 Middies-MR           1:13.49    1:13.96        
                  34.93     1:13.96 (39.03)                                        
 31 Wu, Katherine A     12 COND-MR              1:12.99    1:13.96        
                  34.83     1:13.96 (39.13)                                        
 33 Palmer, Betsy K     11 COND-MR              1:17.59    1:14.29        
                  36.17     1:14.29 (38.12)                                        
 34 Antman, Julieta M   12 PATS-MR              1:18.24    1:14.56        
                  35.72     1:14.56 (38.84)                                        
 35 Ehnes, Symantha A   11 SMC-MR               1:12.70    1:14.69        
                  35.64     1:14.69 (39.05)                                        
 36 Silver, Lauryn O    12 Middies-MR           1:15.08    1:14.91        
 37 Nemerever, Hannah   12 CFJV-MR              1:15.71    1:15.50        
                  35.84     1:15.50 (39.66)                                        
 38 Quinn, Chloe L      11 WSSC-MR              1:20.99    1:15.95        
                  34.93     1:15.95 (41.02)                                        
 39 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:15.09    1:15.96        
                  35.79     1:15.96 (40.17)                                        
 40 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR              1:10.68    1:16.08        
                  35.14     1:16.08 (40.94)                                        
 41 Morgante, Kayla     11 CFJV-MR              1:14.41    1:16.39        
                  34.25     1:16.39 (42.14)                                        
 42 Park, Jessica B     11 COND-MR              1:20.21    1:16.40        
                  36.72     1:16.40 (39.68)                                        
 43 Adorable, Kylie A   12 COND-MR              1:14.98    1:16.68        
                  36.94     1:16.68 (39.74)                                        
 44 Carousso, Melissa   11 Rivertown Rays-MR    1:12.70    1:17.34        
                  36.43     1:17.34 (40.91)                                        
 45 Donaldson, Savanna  11 Barracudas-MR        1:15.68    1:17.54        
 46 Mourikis, Julia     11 COND-MR              1:20.07    1:17.68        
                  37.44     1:17.68 (40.24)                                        
 47 Dillon, Grace       11 CFJV-MR              1:13.20    1:17.95        
                  37.33     1:17.95 (40.62)                                        
 48 Sheridan, Ally      11 Silver Streaks-MR    1:19.74    1:18.52        
                  37.99     1:18.52 (40.53)                                        
 49 Belmar, Ayanna F    12 FAST-MR              1:29.73    1:18.64        
                  36.41     1:18.64 (42.23)                                        
 50 Castaneda, Stephan  11 FAST-MR              1:21.98    1:19.30        
                  37.36     1:19.30 (41.94)                                        
 51 Brattoli, Ava I     12 Empire-MR            1:17.45    1:19.41        
                  36.65     1:19.41 (42.76)                                        
 52 Pittignano, Kate M  11 COND-MR              1:24.07    1:19.73        
                  38.83     1:19.73 (40.90)                                        
 53 Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR            1:18.39    1:19.79        
                  38.30     1:19.79 (41.49)                                        
 54 Kawai, Julia F      11 Empire-MR            1:20.98    1:19.95        
                  38.32     1:19.95 (41.63)                                        
 55 Ashley, Rachel      11 CFJV-MR              1:23.33    1:20.91        
                  39.31     1:20.91 (41.60)                                        
 56 Signorile, Jenna    12 CFJV-MR              1:24.95    1:21.21        
                  38.75     1:21.21 (42.46)                                        
 57 Rosenblatt, Nikki   11 COND-MR              1:24.24    1:22.15        
                  39.46     1:22.15 (42.69)                                        
 58 Thakur, Kerishma    11 COND-MR              1:32.84    1:22.92        
                  39.11     1:22.92 (43.81)                                        
 59 Miriyagalla, Amaav  11 CFJV-MR              1:23.58    1:23.77        
                  38.98     1:23.77 (44.79)                                        
 60 Grizzaffi, Carly    11 SMC-MR               1:27.71    1:24.07        
                  39.06     1:24.07 (45.01)                                        
 61 Fourie, Danae       11 COND-MR              1:25.59    1:25.18        
                  39.62     1:25.18 (45.56)                                        
 62 Darrell, Moni G     12 COND-MR              1:32.19    1:25.49        
                  40.30     1:25.49 (45.19)                                        
 63 Comparetto, Riley   11 CFJV-MR              1:26.61    1:26.62        
                  40.63     1:26.62 (45.99)                                        
 64 Abrams, Anna M      11 PATS-MR              1:28.74    1:27.20        
                  41.94     1:27.20 (45.26)                                        
 65 Driesen, Allie      11 SMC-MR               1:27.88    1:27.26        
                  40.72     1:27.26 (46.54)                                        
 66 Shpak, Olivia G     11 Rivertown Rays-MR    1:28.35    1:28.09        
                  41.33     1:28.09 (46.76)                                        
 67 VanDermark, Hae K   12 Barracudas-MR        1:21.55    1:29.26        
                  42.64     1:29.26 (46.62)                                        
 68 Carr, Sarah A       11 COND-MR              1:30.12    1:29.41        
                  40.01     1:29.41 (49.40)                                        
 69 Weitzen, Shana      11 SMC-MR               1:30.33    1:30.87        
                  42.54     1:30.87 (48.33)                                        
 70 Thompson, Erin S    11 Barracudas-MR        1:31.70    1:35.01        
                  43.45     1:35.01 (51.56)                                        
 71 Belitz, Devyn       11 CFJV-MR              1:35.44    1:39.93        
                  47.52     1:39.93 (52.41)                                        
 72 Soares, Justina M   11 FAST-MR              2:09.70    1:57.05        
Non-Award Division  
  1 Sokol, Sydney       12 CFJV-MR              1:09.21    1:04.31 SILV   
                  30.50     1:04.31 (33.81)                                        
  2 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              1:09.56    1:04.88 SILV   
                  30.57     1:04.88 (34.31)                                        
  3 Guarnieri, Emma F   12 Rivertown Rays-MR    1:08.49    1:06.49 SILV   
                  31.66     1:06.49 (34.83)                                        
  4 Schwartz, Alyssa B  12 Empire-MR            1:09.46    1:06.57 SILV   
                  31.20     1:06.57 (35.37)                                        
  5 Scoppetta, Carolyn  11 Rivertown Rays-MR    1:08.44    1:07.09 SILV   
                  32.36     1:07.09 (34.73)                                        
  6 Benfante, Alexis T  12 CFJV-MR              1:12.63    1:07.13 SILV   
                  31.26     1:07.13 (35.87)                                        
  7 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR            1:10.21    1:07.76 SILV   
                  32.46     1:07.76 (35.30)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
              2:25.90  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Sanchez, Samantha   12 CFJV-MR              2:42.37    2:26.43         20  
                  33.16     1:11.83 (38.67)     1:51.14 (39.31)     2:26.43 (35.29)
  2 Galler, Adrienne    12 CFJV-MR              2:35.96    2:28.51         17  
                  32.97     1:10.34 (37.37)     1:50.11 (39.77)     2:28.51 (38.40)
  3 Zhou, Katherine     11 COND-MR              2:33.91    2:28.85         16  
                  32.36     1:10.52 (38.16)     1:49.81 (39.29)     2:28.85 (39.04)
  4 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR            2:32.50    2:29.33         15  
                  33.69     1:11.17 (37.48)     1:49.60 (38.43)     2:29.33 (39.73)
  5 Wedlick, Elly       11 NYSA-MR              2:28.80    2:30.18         14  
                  34.06     1:13.10 (39.04)     1:52.49 (39.39)     2:30.18 (37.69)
  6 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      2:35.22    2:30.19         13  
                  34.21     1:12.54 (38.33)     1:52.01 (39.47)     2:30.19 (38.18)
  7 Kelly, Colleen      11 CFJV-MR              2:37.15    2:30.58         12  
                  33.66     1:13.25 (39.59)     1:52.64 (39.39)     2:30.58 (37.94)
  8 Daly, Erin M        11 CFJV-MR              2:41.63    2:30.95         11  
                  32.95     1:11.28 (38.33)     1:51.83 (40.55)     2:30.95 (39.12)
  9 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                2:46.94    2:31.24          9  
                  34.43   1:53.20 (1:18.77)     2:31.21 (38.01)      2:31.24 (0.03)
 10 Hayes, Alana S      11 PATS-MR              2:30.13    2:31.47          7  
                  33.53     1:12.95 (39.42)     1:53.28 (40.33)     2:31.47 (38.19)
 11 Remigio, Madison L  12 COND-MR              2:30.71    2:31.57          6  
                  33.96     1:13.39 (39.43)     1:53.98 (40.59)     2:31.57 (37.59)
 12 Scoppetta, Carolyn  11 Rivertown Rays-MR    2:32.36    2:31.82          5  
                  34.30     1:13.86 (39.56)     1:53.43 (39.57)     2:31.82 (38.39)
 13 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            2:30.67    2:33.18          4  
                  34.31     1:13.13 (38.82)     1:53.89 (40.76)     2:33.18 (39.29)
 14 Chung, Katherine J  11 COND-MR              2:34.25    2:33.23          3  
                  34.18     1:13.08 (38.90)     1:53.45 (40.37)     2:33.23 (39.78)
 15 Mugno, Elena R      12 Empire-MR            2:34.58    2:33.33          2  
                  34.22     1:13.55 (39.33)     1:54.14 (40.59)     2:33.33 (39.19)
 16 Valerio, Sofia A    12 Middies-MR           2:31.77    2:33.62          1  
                  33.27     1:11.71 (38.44)     1:52.95 (41.24)     2:33.62 (40.67)
 17 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           2:38.39    2:34.01        
                  34.36     1:13.12 (38.76)     1:53.81 (40.69)     2:34.01 (40.20)
 18 Prybylski, Anna     12 CFJV-MR              3:13.40    2:35.35        
                  32.40     1:11.89 (39.49)     1:54.20 (42.31)     2:35.35 (41.15)
 19 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      2:31.86    2:35.61        
                  33.74     1:12.11 (38.37)     1:53.32 (41.21)     2:35.61 (42.29)
 20 Callaghan, Anna     11 CFJV-MR              2:33.84    2:36.46        
                  34.27     1:14.69 (40.42)     1:56.67 (41.98)     2:36.46 (39.79)
 21 Clemente, Emily A   11 COND-MR              2:36.03    2:37.05        
                  35.60     1:15.77 (40.17)     1:58.02 (42.25)     2:37.05 (39.03)
 22 Park, Alicia J      12 COND-MR              2:41.84    2:37.96        
                  37.36     1:18.58 (41.22)     1:59.99 (41.41)     2:37.96 (37.97)
 23 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR              2:59.93    2:38.19        
                  34.70     1:15.06 (40.36)     1:58.11 (43.05)     2:38.19 (40.08)
 24 Lin, Erica          11 Middies-MR           2:34.62    2:39.99        
                  34.61     1:15.54 (40.93)     1:59.43 (43.89)     2:39.99 (40.56)
 25 Hill, Arissa A      11 Middies-MR           2:40.78    2:40.07        
                  35.07     1:15.62 (40.55)     1:58.45 (42.83)     2:40.07 (41.62)
 26 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                2:37.17    2:40.92        
                  36.20     1:16.59 (40.39)     2:00.23 (43.64)     2:40.92 (40.69)
 27 Adorable, Kylie A   12 COND-MR              2:43.22    2:42.25        
                  35.64     1:16.90 (41.26)     1:59.92 (43.02)     2:42.25 (42.33)
 28 Monica, Amelia C    12 Rivertown Rays-MR    2:45.56    2:42.26        
                  35.75     1:16.54 (40.79)     1:59.48 (42.94)     2:42.26 (42.78)
 29 Palmer, Betsy K     11 COND-MR              2:59.74    2:42.52        
                  35.50     1:18.37 (42.87)     2:03.22 (44.85)     2:42.52 (39.30)
 30 Mourikis, Julia     11 COND-MR              2:58.66    2:43.00        
                  37.29     1:18.54 (41.25)     2:01.18 (42.64)     2:43.00 (41.82)
 31 Nemerever, Hannah   12 CFJV-MR              2:59.41    2:44.18        
                  36.51     1:20.04 (43.53)     2:04.19 (44.15)     2:44.18 (39.99)
 32 Wu, Katherine A     12 COND-MR              2:48.20    2:45.39        
                  36.31     1:18.76 (42.45)     2:03.24 (44.48)     2:45.39 (42.15)
 33 Carousso, Melissa   11 Rivertown Rays-MR    2:42.85    2:45.45        
                  37.29     1:20.72 (43.43)     2:04.86 (44.14)     2:45.45 (40.59)
 33 Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR            2:56.66    2:45.45        
                  36.96     1:19.56 (42.60)     2:03.02 (43.46)     2:45.45 (42.43)
 35 Silver, Lauryn O    12 Middies-MR           2:43.35    2:45.62        
                  36.61   2:45.62 (2:09.01)                                        
 36 Morgante, Kayla     11 CFJV-MR              3:04.81    2:46.84        
                  33.61     1:16.53 (42.92)     2:03.84 (47.31)     2:46.84 (43.00)
 37 Donaldson, Savanna  11 Barracudas-MR        2:52.40    2:49.38        
                  37.11     1:20.07 (42.96)   2:49.38 (1:29.31)                    
 38 Duver, Sophia E     11 Silver Streaks-MR    2:46.76    2:50.70        
                  36.78     1:21.15 (44.37)     2:06.68 (45.53)     2:50.70 (44.02)
 39 Ashley, Rachel      11 CFJV-MR              3:05.76    2:51.82        
                  39.04     1:24.76 (45.72)     2:10.69 (45.93)     2:51.82 (41.13)
 40 Signorile, Jenna    12 CFJV-MR              3:09.00    2:53.33        
                  38.04     1:22.73 (44.69)     2:10.18 (47.45)     2:53.33 (43.15)
 41 Kennedy, Kelly R    12 WSSC-MR              2:58.41    2:53.58        
                  38.86     1:23.57 (44.71)     2:09.57 (46.00)     2:53.58 (44.01)
 42 Fourie, Danae       11 COND-MR              3:04.20    2:57.10        
                  39.66     1:25.80 (46.14)     2:12.53 (46.73)     2:57.10 (44.57)
 43 Castaneda, Stephan  11 FAST-MR              3:35.87    2:57.56        
                  38.13     1:22.79 (44.66)     2:10.38 (47.59)     2:57.56 (47.18)
 44 Giaever, Mia F      11 NYSA-MR              3:26.69    3:01.04        
                  38.85   3:01.04 (2:22.19)                                        
 45 Comparetto, Riley   11 CFJV-MR              3:16.28    3:05.13        
                  41.23     1:30.00 (48.77)     2:18.88 (48.88)     3:05.13 (46.25)
 46 Miriyagalla, Amaav  11 CFJV-MR              2:50.00    3:07.30        
                  40.38     1:29.63 (49.25)     2:20.90 (51.27)     3:07.30 (46.40)
 47 Abrams, Anna M      11 PATS-MR              3:07.92    3:07.71        
                  43.21     1:30.17 (46.96)     2:19.61 (49.44)     3:07.71 (48.10)
 48 Gwozdz, Veronika I  12 COND-MR              3:32.87    3:21.03        
                                1:33.65 ( )   3:21.03 (1:47.38)                    
Non-Award Division  
  1 Ramundo, Meghan E   11 COND-MR              2:25.96    2:21.47 SILV   
                  32.76     1:09.47 (36.71)     1:46.53 (37.06)     2:21.47 (34.94)
  2 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR            2:26.58    2:21.83 SILV   
                  31.39     1:07.75 (36.36)     1:45.49 (37.74)     2:21.83 (36.34)
  3 Guarnieri, Emma F   12 Rivertown Rays-MR    2:26.98    2:23.07 SILV   
                  32.17     1:08.65 (36.48)     1:46.91 (38.26)     2:23.07 (36.16)
  4 Driesen, Bella      12 SMC-MR               2:33.29    2:23.86 SILV   
                  32.99     1:10.08 (37.09)     1:48.61 (38.53)     2:23.86 (35.25)
  5 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              2:33.09    2:24.32 SILV   
                  32.55     1:10.47 (37.92)     1:50.58 (40.11)     2:24.32 (33.74)
  6 Sokol, Sydney       12 CFJV-MR              2:39.56    2:25.48 SILV   
                  32.54     1:09.25 (36.71)     1:48.21 (38.96)     2:25.48 (37.27)
  7 Benfante, Alexis T  12 CFJV-MR              2:51.13    2:25.49 SILV   
                  31.70     1:09.52 (37.82)     1:49.66 (40.14)     2:25.49 (35.83)
 -- Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      2:37.43         NS        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:20.79  SILV
              6:20.80  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 6:20.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Organista, Kristin  11 COND-MR              6:30.88    6:21.96         20  
                  33.42     1:11.29 (37.87)     1:50.71 (39.42)     2:30.90 (40.19)
        3:10.81 (39.91)     3:50.14 (39.33)     4:29.25 (39.11)     5:09.25 (40.00)
        5:47.24 (37.99)     6:21.96 (34.72)                                        
  2 Hayes, Brenna A     12 PATS-MR              6:37.96    6:25.04         17  
                  33.49     1:11.60 (38.11)     1:51.94 (40.34)     2:30.21 (38.27)
        3:10.48 (40.27)     3:49.69 (39.21)     4:29.52 (39.83)     5:09.44 (39.92)
        5:49.27 (39.83)     6:25.04 (35.77)                                        
  3 Geis, Taylor        12 CFJV-MR              6:41.67    6:25.19         16  
                  32.67     1:09.63 (36.96)     1:48.65 (39.02)     2:28.27 (39.62)
        3:08.01 (39.74)     3:48.12 (40.11)     4:28.26 (40.14)     5:08.00 (39.74)
        5:48.41 (40.41)     6:25.19 (36.78)                                        
  4 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            6:27.99    6:26.56         15  
                  32.52     1:09.76 (37.24)     1:48.15 (38.39)     2:27.78 (39.63)
        3:07.20 (39.42)     3:47.63 (40.43)     4:27.23 (39.60)     5:06.92 (39.69)
        5:47.64 (40.72)     6:26.56 (38.92)                                        
  5 Sanchez, Samantha   12 CFJV-MR              6:43.89    6:29.72         14  
                  33.93     1:12.44 (38.51)     1:52.13 (39.69)     2:31.74 (39.61)
        3:11.29 (39.55)     3:51.58 (40.29)     4:31.81 (40.23)     5:13.12 (41.31)
        5:53.39 (40.27)     6:29.72 (36.33)                                        
  6 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR            6:36.90    6:33.46         13  
                  32.74     1:11.54 (38.80)     1:52.03 (40.49)     2:32.58 (40.55)
        3:13.50 (40.92)     3:54.39 (40.89)     4:35.64 (41.25)     5:16.73 (41.09)
        5:57.11 (40.38)     6:33.46 (36.35)                                        
  7 Galler, Adrienne    12 CFJV-MR              6:28.14    6:36.11         12  
                  33.03     1:11.27 (38.24)     1:51.41 (40.14)     2:32.07 (40.66)
        3:12.56 (40.49)     3:53.33 (40.77)     4:34.56 (41.23)     5:16.07 (41.51)
        5:57.16 (41.09)     6:36.11 (38.95)                                        
  8 Hayes, Alana S      11 PATS-MR              6:42.64    6:38.70         11  
                  34.62     1:13.54 (38.92)     1:54.55 (41.01)     2:35.01 (40.46)
        3:15.55 (40.54)     3:56.71 (41.16)     4:38.06 (41.35)     5:18.21 (40.15)
        5:59.04 (40.83)     6:38.70 (39.66)                                        
  9 Zhou, Katherine     11 COND-MR              6:49.50    6:39.41          9  
                  32.55     1:10.47 (37.92)     1:51.50 (41.03)     2:31.83 (40.33)
        3:13.65 (41.82)     3:56.67 (43.02)     4:37.58 (40.91)     5:17.84 (40.26)
        5:59.71 (41.87)     6:39.41 (39.70)                                        
 10 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                7:03.79    6:40.95          7  
                  35.58     1:15.71 (40.13)     1:57.50 (41.79)     2:37.77 (40.27)
        3:18.39 (40.62)     4:00.14 (41.75)     4:41.16 (41.02)     5:22.70 (41.54)
        6:02.30 (39.60)     6:40.95 (38.65)                                        
 11 Clemente, Emily A   11 COND-MR              6:39.17    6:42.20          5.5
                  34.78     1:14.70 (39.92)     1:56.85 (42.15)     2:39.19 (42.34)
        3:20.13 (40.94)     4:02.52 (42.39)     4:42.40 (39.88)     5:23.86 (41.46)
        6:05.02 (41.16)     6:42.20 (37.18)                                        
 11 Mugno, Elena R      12 Empire-MR            8:03.08    6:42.20          5.5
                  34.46     1:14.52 (40.06)     1:55.51 (40.99)     2:35.97 (40.46)
        3:16.35 (40.38)     3:58.67 (42.32)     4:40.04 (41.37)     5:22.51 (42.47)
        6:03.89 (41.38)     6:42.20 (38.31)                                        
 13 Wedlick, Elly       11 NYSA-MR              6:33.87    6:42.25          4  
                  34.12     1:13.50 (39.38)     1:54.78 (41.28)     2:36.20 (41.42)
        3:16.64 (40.44)     3:57.79 (41.15)     4:39.76 (41.97)     5:22.22 (42.46)
        6:03.40 (41.18)     6:42.25 (38.85)                                        
 14 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      6:43.16    6:45.84          3  
                  33.65     1:12.76 (39.11)     1:53.11 (40.35)     2:33.66 (40.55)
        3:15.79 (42.13)     3:58.25 (42.46)     4:40.66 (42.41)     5:23.49 (42.83)
        6:05.24 (41.75)     6:45.84 (40.60)                                        
 15 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      6:59.97    6:46.16          2  
                  36.19     1:16.11 (39.92)     1:57.53 (41.42)     2:38.74 (41.21)
        3:20.35 (41.61)     4:01.94 (41.59)     4:43.12 (41.18)     5:24.18 (41.06)
        6:05.65 (41.47)     6:46.16 (40.51)                                        
 16 Remigio, Madison L  12 COND-MR              6:50.25    6:46.83          1  
                  34.63     1:14.38 (39.75)     1:55.90 (41.52)     2:38.00 (42.10)
        3:19.73 (41.73)     4:01.95 (42.22)     4:44.04 (42.09)     5:26.73 (42.69)
        6:08.86 (42.13)     6:46.83 (37.97)                                        
 17 Kelly, Colleen      11 CFJV-MR              6:40.86    6:49.36        
                  34.97     1:15.66 (40.69)     1:58.08 (42.42)     2:40.60 (42.52)
        3:23.32 (42.72)     4:06.18 (42.86)     4:47.82 (41.64)     5:30.69 (42.87)
        6:11.85 (41.16)     6:49.36 (37.51)                                        
 18 Singer, Quinn A     12 Rivertown Rays-MR    6:41.94    6:49.89        
                  34.86     1:16.61 (41.75)     1:59.44 (42.83)     2:41.95 (42.51)
        3:24.69 (42.74)     4:06.93 (42.24)     4:49.60 (42.67)     5:31.48 (41.88)
        6:12.55 (41.07)     6:49.89 (37.34)                                        
 19 Nellis, Anna-Mae J  12 DA-MR                6:50.99    6:52.30        
                  35.47     1:16.66 (41.19)     1:58.81 (42.15)     2:41.22 (42.41)
        3:23.49 (42.27)     4:06.70 (43.21)     4:50.39 (43.69)     5:32.12 (41.73)
        6:14.62 (42.50)     6:52.30 (37.68)                                        
 20 Scoppetta, Carolyn  11 Rivertown Rays-MR    6:45.19    6:52.44        
                  35.90     1:16.32 (40.42)     1:57.75 (41.43)     2:40.07 (42.32)
        3:22.11 (42.04)     4:04.40 (42.29)     4:47.48 (43.08)     5:30.21 (42.73)
        6:13.15 (42.94)     6:52.44 (39.29)                                        
 21 Prybylski, Anna     12 CFJV-MR              6:58.41    6:52.74        
                  35.00     1:17.56 (42.56)     1:59.63 (42.07)     2:42.16 (42.53)
        3:24.37 (42.21)     4:06.67 (42.30)     4:48.94 (42.27)     5:31.19 (42.25)
        6:13.45 (42.26)     6:52.74 (39.29)                                        
 22 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            6:49.68    6:55.07        
                  35.15     1:16.26 (41.11)     1:59.08 (42.82)     2:41.82 (42.74)
        3:24.55 (42.73)     4:08.14 (43.59)     4:50.93 (42.79)     5:32.89 (41.96)
        6:15.77 (42.88)     6:55.07 (39.30)                                        
 23 Sokol, Sydney       12 CFJV-MR              6:58.11    6:58.85        
                  34.78     1:15.18 (40.40)                             2:41.52 ( )
      4:52.20 (2:10.68)                                                 5:36.44 ( )
        6:19.89 (43.45)     6:58.85 (38.96)                                        
 24 Benfante, Alexis T  12 CFJV-MR              6:53.37    7:03.80        
                  33.66     1:14.03 (40.37)     1:56.50 (42.47)     2:40.43 (43.93)
        3:24.69 (44.26)     4:07.44 (42.75)     4:51.34 (43.90)     5:35.69 (44.35)
        6:21.56 (45.87)     7:03.80 (42.24)                                        
 25 Callaghan, Anna     11 CFJV-MR              7:07.25    7:08.29        
                  37.18     1:20.06 (42.88)     2:04.30 (44.24)     2:48.88 (44.58)
        3:32.92 (44.04)     4:16.56 (43.64)     5:01.38 (44.82)     5:46.54 (45.16)
        6:30.13 (43.59)     7:08.29 (38.16)                                        
 26 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                6:59.99    7:09.57        
                  38.57     1:22.29 (43.72)     2:07.19 (44.90)     2:52.20 (45.01)
        3:35.53 (43.33)     4:18.99 (43.46)     5:03.79 (44.80)     5:48.37 (44.58)
        6:31.31 (42.94)     7:09.57 (38.26)                                        
 27 Carousso, Melissa   11 Rivertown Rays-MR    7:14.68    7:11.81        
                  38.63     1:22.78 (44.15)     2:07.72 (44.94)     2:51.57 (43.85)
        3:35.46 (43.89)     4:19.97 (44.51)     5:04.75 (44.78)     5:47.91 (43.16)
        6:32.35 (44.44)     7:11.81 (39.46)                                        
 28 Antman, Julieta M   12 PATS-MR              7:42.02    7:14.20        
                  38.38     1:21.54 (43.16)     2:06.53 (44.99)     2:51.29 (44.76)
      4:21.37 (1:30.08)     5:06.51 (45.14)     5:50.95 (44.44)     6:34.62 (43.67)
        7:14.35 (39.73)         7:14.20 ( )                                        
 29 Sheridan, Ally      11 Silver Streaks-MR    7:30.61    7:14.94        
                  37.45     1:19.57 (42.12)     2:04.72 (45.15)     2:49.45 (44.73)
        3:35.51 (46.06)     4:20.99 (45.48)     5:05.70 (44.71)     5:50.18 (44.48)
        6:33.62 (43.44)     7:14.94 (41.32)                                        
 30 Duver, Sophia E     11 Silver Streaks-MR    7:20.68    7:18.54        
                  37.39     1:21.39 (44.00)     2:06.00 (44.61)     2:51.99 (45.99)
        3:36.73 (44.74)     4:22.18 (45.45)     5:08.21 (46.03)     5:53.20 (44.99)
        6:36.49 (43.29)     7:18.54 (42.05)                                        
 31 Nemerever, Hannah   12 CFJV-MR              7:48.43    7:24.60        
                  36.91     1:20.57 (43.66)     2:06.92 (46.35)     2:52.86 (45.94)
        3:38.41 (45.55)     4:25.52 (47.11)     5:12.67 (47.15)     5:58.90 (46.23)
        6:44.16 (45.26)     7:24.60 (40.44)                                        
 32 Mourikis, Julia     11 COND-MR              7:28.52    7:26.40        
                  38.89     1:23.21 (44.32)     2:08.71 (45.50)     2:54.21 (45.50)
        3:39.50 (45.29)     4:25.56 (46.06)     5:10.85 (45.29)     5:57.64 (46.79)
        6:43.05 (45.41)     7:26.40 (43.35)                                        
 33 Minozzi, Marissa L  11 Silver Streaks-MR    7:58.14    7:41.03        
                  40.25     1:25.99 (45.74)     2:13.23 (47.24)     3:01.34 (48.11)
        3:49.17 (47.83)     4:36.65 (47.48)     5:24.27 (47.62)     6:11.73 (47.46)
        6:57.76 (46.03)     7:41.03 (43.27)                                        
 34 Miriyagalla, Amaav  11 CFJV-MR              8:34.93    7:42.37        
                  41.90     1:30.32 (48.42)     2:21.12 (50.80)                    
            4:02.80 ( )     4:54.44 (51.64)     5:45.28 (50.84)     6:36.77 (51.49)
      7:42.37 (1:05.60)                                                            
 35 Comparetto, Riley   11 CFJV-MR              8:04.26    7:55.70        
                  41.14     1:28.01 (46.87)     2:15.97 (47.96)     3:04.42 (48.45)
        3:54.09 (49.67)     4:43.24 (49.15)     5:32.40 (49.16)     6:21.00 (48.60)
        7:09.15 (48.15)     7:55.70 (46.55)                                        
Non-Award Division  
  1 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR            6:25.45    6:14.23 SILV   
                  32.39     1:08.73 (36.34)     1:46.14 (37.41)     2:24.09 (37.95)
        3:02.25 (38.16)     3:41.45 (39.20)     4:20.06 (38.61)     4:58.65 (38.59)
        5:37.88 (39.23)     6:14.23 (36.35)                                        
  2 Guarnieri, Emma F   12 Rivertown Rays-MR    6:30.83    6:15.80 SILV   
                  33.10     1:10.99 (37.89)     1:49.56 (38.57)     2:27.91 (38.35)
        3:06.54 (38.63)     3:45.70 (39.16)     4:24.41 (38.71)     5:02.71 (38.30)
        5:41.15 (38.44)     6:15.80 (34.65)                                        
  3 Gualtiere, Isabell  11 Rivertown Rays-MR    6:26.98    6:18.83 SILV   
                  32.69     1:08.98 (36.29)     1:47.39 (38.41)     2:25.96 (38.57)
        3:05.41 (39.45)     3:44.52 (39.11)     4:24.27 (39.75)     5:03.20 (38.93)
        5:42.66 (39.46)     6:18.83 (36.17)                                        
  4 Ramundo, Meghan E   11 COND-MR              6:25.19    6:19.58 SILV   
                  33.10     1:11.52 (38.42)     1:50.58 (39.06)     2:29.95 (39.37)
        3:08.35 (38.40)     3:47.25 (38.90)     4:26.54 (39.29)     5:05.92 (39.38)
        5:43.96 (38.04)     6:19.58 (35.62)                                        
  5 Labita, Julia       11 NYSA-MR              6:31.81    6:20.12 SILV   
                  32.71     1:09.24 (36.53)     1:47.62 (38.38)     2:26.11 (38.49)
        3:04.86 (38.75)     3:44.58 (39.72)     4:24.30 (39.72)     5:03.30 (39.00)
        5:42.55 (39.25)     6:20.12 (37.57)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.99  JO
                37.99  SILV
                38.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 38.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cosgrove, Mackenzi  12 CSD-MR                 37.79      36.47 SILV    20  
BRNZ - Division  
  1 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                38.06      38.10         20  
  2 Duver, Sophia E     11 Silver Streaks-MR      38.23      38.33         17  
  3 Chia, Molly         11 FAST-MR                39.41      38.66         16  
  4 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR        38.73      38.70         15  
  5 Wu, Katherine A     12 COND-MR                38.09      38.88         14  
  6 Scanlon-Young, Sop  12 COND-MR                40.39      39.04         13  
  7 Antman, Julieta M   12 PATS-MR                40.64      39.08         12  
  8 Reilly, Courtney    11 SMC-MR                 39.36      39.18         11  
  9 Miriyagalla, Amaav  11 CFJV-MR                40.71      39.38          9  
 10 Schwartz, Alyssa B  12 Empire-MR              39.70      39.39          7  
 11 Driesen, Bella      12 SMC-MR                 38.91      39.58          6  
 12 Sterling, Jillian   12 FAST-MR                39.45      39.59          5  
 13 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR        40.52      39.64          4  
 14 Davis, Karina C     12 PATS-MR                38.92      39.93          3  
 15 Mourikis, Julia     11 COND-MR                40.51      40.00          2  
 16 Park, Alicia J      12 COND-MR                38.29      40.03          1  
 17 Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR              44.26      40.74        
 18 Chung, Katherine J  11 COND-MR                41.38      40.81        
 19 Quinn, Chloe L      11 WSSC-MR                43.12      41.41        
 20 Adorable, Kylie A   12 COND-MR                39.33      41.63        
 21 Brattoli, Ava I     12 Empire-MR              41.28      41.75        
 22 Lin, Erica          11 Middies-MR             43.52      42.02        
 23 Kawai, Julia F      11 Empire-MR              42.37      42.22        
 24 Ehnes, Symantha A   11 SMC-MR                 41.58      42.35        
 25 Ashley, Rachel      11 CFJV-MR                44.53      42.43        
 26 Sheridan, Ally      11 Silver Streaks-MR      42.01      42.64        
 27 Belmar, Ayanna F    12 FAST-MR                45.85      42.70        
 28 Minozzi, Marissa L  11 Silver Streaks-MR      43.17      42.97        
 29 Park, Jessica B     11 COND-MR                41.76      43.03        
 30 Grizzaffi, Carly    11 SMC-MR                 44.02      43.13        
 31 Rosenblatt, Nikki   11 COND-MR                40.65      43.50        
 32 Dillon, Grace       11 CFJV-MR                44.12      44.00        
 33 Fourie, Danae       11 COND-MR                42.85      44.37        
 34 Donaldson, Savanna  11 Barracudas-MR          43.17      44.43        
 35 Driesen, Allie      11 SMC-MR                 44.17      44.79        
 36 Weitzen, Shana      11 SMC-MR                 49.11      45.14        
 37 Signorile, Jenna    12 CFJV-MR                43.19      45.47        
 38 Thakur, Kerishma    11 COND-MR                46.92      45.96        
 39 VanDermark, Hae K   12 Barracudas-MR          44.56      46.55        
 40 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                46.83      46.69        
 41 Carr, Sarah A       11 COND-MR                47.74      46.94        
 42 Comparetto, Riley   11 CFJV-MR                49.15      47.24        
 43 Shpak, Olivia G     11 Rivertown Rays-MR      48.32      47.58        
 44 Thompson, Erin S    11 Barracudas-MR          45.13      48.88        
 45 Belitz, Devyn       11 CFJV-MR                49.69      49.48        
 46 Soares, Justina M   11 FAST-MR                52.41    1:00.21        
Non-Award Division  
  1 Palmer, Betsy K     11 COND-MR                38.50      37.01 SILV   
  2 Wedlick, Elly       11 NYSA-MR                38.82      37.79 SILV   
 -- Krajovan, Izzy      11 Empire-MR              38.99         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Castaneda, Stephan  11 FAST-MR                48.21         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
              1:22.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR      1:24.78    1:22.39         20  
                  39.96     1:22.39 (42.43)                                        
  2 Park, Alicia J      12 COND-MR              1:22.44    1:23.20         17  
                  40.96     1:23.20 (42.24)                                        
  3 Wu, Katherine A     12 COND-MR              1:23.81    1:23.47         16  
                  41.04     1:23.47 (42.43)                                        
  4 Sterling, Jillian   12 FAST-MR              1:30.34    1:23.68         15  
                  40.91     1:23.68 (42.77)                                        
  5 Scanlon-Young, Sop  12 COND-MR              1:26.38    1:24.30         14  
                  40.85     1:24.30 (43.45)                                        
  6 Palmer, Betsy K     11 COND-MR              1:27.37    1:24.44         13  
                  41.82     1:24.44 (42.62)                                        
  7 Driesen, Bella      12 SMC-MR               1:22.13    1:24.48         12  
                  41.13     1:24.48 (43.35)                                        
  8 Rosenblatt, Nikki   11 COND-MR              1:27.88    1:25.16         11  
                  40.85     1:25.16 (44.31)                                        
  9 Miriyagalla, Amaav  11 CFJV-MR              1:24.54    1:25.44          9  
                  41.42     1:25.44 (44.02)                                        
 10 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      1:27.09    1:25.67          7  
                  42.65     1:25.67 (43.02)                                        
 11 Lussen, Katie T     11 NYSA-MR              1:27.88    1:25.69          6  
 12 Ehnes, Symantha A   11 SMC-MR               1:30.18    1:26.12          5  
                  41.81     1:26.12 (44.31)                                        
 13 Chung, Katherine J  11 COND-MR              1:28.11    1:26.46          4  
                  42.98     1:26.46 (43.48)                                        
 14 Nemerever, Hannah   12 CFJV-MR              1:29.42    1:27.06          3  
                  44.02     1:27.06 (43.04)                                        
 15 Ashley, Rachel      11 CFJV-MR              1:31.24    1:27.13          2  
                  43.21     1:27.13 (43.92)                                        
 16 Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR            1:29.97    1:27.40          1  
                  41.29     1:27.40 (46.11)                                        
 17 Sheridan, Ally      11 Silver Streaks-MR    1:26.26    1:27.49        
                  43.02     1:27.49 (44.47)                                        
 18 Dillon, Grace       11 CFJV-MR              1:27.38    1:27.54        
 19 Pittignano, Kate M  11 COND-MR              1:30.21    1:28.14        
                  43.12     1:28.14 (45.02)                                        
 20 Adorable, Kylie A   12 COND-MR              1:25.50    1:28.17        
                  42.10     1:28.17 (46.07)                                        
 21 Park, Jessica B     11 COND-MR              1:31.57    1:28.34        
                  43.07     1:28.34 (45.27)                                        
 22 Carousso, Melissa   11 Rivertown Rays-MR    1:24.62    1:28.61        
                  43.06     1:28.61 (45.55)                                        
 23 Minozzi, Marissa L  11 Silver Streaks-MR    1:30.23    1:29.38        
 24 Evans, Amelia J     11 Rivertown Rays-MR    1:32.56    1:31.61        
                  45.15     1:31.61 (46.46)                                        
 25 Fourie, Danae       11 COND-MR              1:33.58    1:31.70        
                  43.21     1:31.70 (48.49)                                        
 26 Darrell, Moni G     12 COND-MR              1:48.39    1:31.97        
                  45.33     1:31.97 (46.64)                                        
 27 Toll, Penelope      11 CFB-MR               1:41.05    1:32.09        
                  44.57     1:32.09 (47.52)                                        
 28 Grizzaffi, Carly    11 SMC-MR               1:36.80    1:32.16        
                  43.72     1:32.16 (48.44)                                        
 29 Signorile, Jenna    12 CFJV-MR              1:33.00    1:32.44        
                  45.36     1:32.44 (47.08)                                        
 30 Castaneda, Stephan  11 FAST-MR              1:44.61    1:32.48        
                  44.83     1:32.48 (47.65)                                        
 31 Donaldson, Savanna  11 Barracudas-MR        1:39.42    1:34.63        
                  45.82     1:34.63 (48.81)                                        
 32 Clark, Emma A       11 DA-MR                1:40.80    1:36.65        
                  46.37     1:36.65 (50.28)                                        
 33 Weitzen, Shana      11 SMC-MR               1:43.17    1:36.95        
                  46.97     1:36.95 (49.98)                                        
 34 Thompson, Erin S    11 Barracudas-MR        1:39.64    1:37.97        
 35 Jackman, Anayah     11 Barracudas-MR        1:45.92    1:38.46        
                  48.13     1:38.46 (50.33)                                        
 36 Thakur, Kerishma    11 COND-MR              1:54.05    1:39.13        
                  46.27     1:39.13 (52.86)                                        
 37 Gottlieb, Samantha  11 Empire-MR            1:39.32    1:40.77        
 38 Tumibay, Elise C    12 COND-MR              1:47.08    1:43.13        
                  48.88     1:43.13 (54.25)                                        
 39 Gwozdz, Veronika I  12 COND-MR              1:39.25    1:43.88        
 40 Shpak, Olivia G     11 Rivertown Rays-MR    1:44.67    1:46.02        
                  51.37     1:46.02 (54.65)                                        
 41 Carr, Sarah A       11 COND-MR              1:43.12    1:46.05        
                  49.47     1:46.05 (56.58)                                        
 42 Soares, Justina M   11 FAST-MR              2:02.75    2:04.48        
                  57.39   2:04.48 (1:07.09)                                        
Non-Award Division  
  1 Cosgrove, Mackenzi  12 CSD-MR               1:24.36    1:17.25 SILV   
                  37.75     1:17.25 (39.50)                                        
  2 Carolan, Emma M     11 NYSA-MR              1:22.06    1:18.72 SILV   
                  37.77     1:18.72 (40.95)                                        
  3 Reilly, Courtney    11 SMC-MR               1:22.56    1:21.23 SILV   
                  39.39     1:21.23 (41.84)                                        
  4 May, Kailen         11 SMC-MR               1:27.74    1:21.72 SILV   
                  40.25     1:21.72 (41.47)                                        
 -- Morgante, Kayla     11 CFJV-MR              1:22.35         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  38.69                                                            
 -- Driesen, Allie      11 SMC-MR               1:35.57         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  45.47                                                            
 -- Hasegawa, Kano      12 Middies-MR           1:27.15         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  43.63                                                            
 -- Giaever, Mia F      11 NYSA-MR              2:01.36         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  47.30                                                            
 -- Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      1:24.12         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:32.99  JO
              2:55.99  SILV
              2:56.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:56.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Miriyagalla, Amaav  11 CFJV-MR              3:10.82    2:58.87         20  
                  41.49     1:27.35 (45.86)     2:14.47 (47.12)     2:58.87 (44.40)
  2 Nemerever, Hannah   12 CFJV-MR              3:08.76    3:01.77         17  
                  40.56     1:26.28 (45.72)     2:14.61 (48.33)     3:01.77 (47.16)
  3 Carousso, Melissa   11 Rivertown Rays-MR         NT    3:02.92         16  
                  41.50     1:31.23 (49.73)     2:19.09 (47.86)     3:02.92 (43.83)
  4 Fourie, Danae       11 COND-MR              3:18.85    3:05.81         15  
                  42.80     1:30.09 (47.29)     2:19.22 (49.13)     3:05.81 (46.59)
 -- Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR            3:13.87         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  42.15     1:27.80 (45.65)     2:14.18 (46.38)          DQ (45.35)
Non-Award Division  
  1 Kelly, Colleen      11 CFJV-MR              3:30.00    2:44.32 SILV   
                  38.86     1:21.16 (42.30)     2:03.60 (42.44)     2:44.32 (40.72)
  2 Callaghan, Anna     11 CFJV-MR              3:00.00    2:47.68 SILV   
                  39.43     1:22.77 (43.34)     2:07.26 (44.49)     2:47.68 (40.42)
  3 Monica, Amelia C    12 Rivertown Rays-MR    3:01.38    2:47.88 SILV   
                  39.82     1:22.71 (42.89)     2:06.69 (43.98)     2:47.88 (41.19)
  4 Ashley, Rachel      11 CFJV-MR              3:13.07    2:54.48 SILV   
                  41.50     1:25.87 (44.37)   2:54.48 (1:28.61)                    
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: The Hutton Family
 Swim fast RJ 

 We are so proud of you.

                37.19  JO
                42.79  SILV
                42.80  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 42.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR              44.73      42.83         20  
  2 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR        43.23      43.49         17  
  3 Sheridan, Kerry     12 Silver Streaks-MR      49.37      43.79         16  
  4 Palmer, Betsy K     11 COND-MR                44.47      43.95         15  
  5 Schwartz, Alyssa B  12 Empire-MR              45.79      44.04         14  
  6 Takiguchi, Sara K   12 COND-MR                44.27      44.10         13  
  7 Monica, Amelia C    12 Rivertown Rays-MR      43.99      44.20         11.5
  7 Scanlon-Young, Sop  12 COND-MR                45.57      44.20         11.5
  9 Remigio, Madison L  12 COND-MR                52.72      44.36          9  
 10 Clemente, Emily A   11 COND-MR                46.26      44.41          7  
 11 Cosgrove, Mackenzi  12 CSD-MR                 45.08      44.45          6  
 12 Ramundo, Meghan E   11 COND-MR                43.35      44.50          5  
 13 Byrd, Christine E   11 Empire-MR              44.44      44.55          4  
 14 Uspenskaya, Sasha   11 COND-MR                45.23      44.64          3  
 15 Jaeger, Caroline O  12 PATS-MR                45.64      44.81          2  
 16 Nemerever, Hannah   12 CFJV-MR                43.97      45.19          1  
 17 Wedlick, Elly       11 NYSA-MR                47.89      45.26        
 18 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                  45.87      45.48        
 19 Shopovick, Sophia   11 Middies-MR             45.67      45.55        
 20 Chia, Molly         11 FAST-MR                44.45      45.89        
 21 Krajovan, Izzy      11 Empire-MR              46.02      45.90        
 22 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR                46.48      45.96        
 23 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                47.42      46.27        
 23 Callaghan, Anna     11 CFJV-MR                46.63      46.27        
 25 Gualtiere, Isabell  11 Rivertown Rays-MR      44.69      46.49        
 26 Carousso, Melissa   11 Rivertown Rays-MR      45.06      46.51        
 27 Antman, Julieta M   12 PATS-MR                51.73      46.61        
 28 Fourie, Danae       11 COND-MR                47.85      46.91        
 29 Belitz, Devyn       11 CFJV-MR                46.40      47.03        
 30 Davis, Karina C     12 PATS-MR                45.20      47.20        
 31 Park, Alicia J      12 COND-MR                46.01      47.45        
 32 Rosenblatt, Nikki   11 COND-MR                47.81      47.77        
 33 Quinn, Chloe L      11 WSSC-MR                46.59      47.83        
 34 Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR              48.65      47.93        
 35 Belmar, Ayanna F    12 FAST-MR                49.47      48.00        
 36 Comparetto, Riley   11 CFJV-MR                48.55      48.04        
 37 Grizzaffi, Carly    11 SMC-MR                 47.84      49.07        
 38 Sheridan, Ally      11 Silver Streaks-MR      49.09      49.88        
 38 Healy, Kayla A      11 COND-MR                51.39      49.88        
 40 Driesen, Allie      11 SMC-MR                 47.56      50.70        
 41 Carr, Sarah A       11 COND-MR                54.60      51.38        
 42 Thompson, Erin S    11 Barracudas-MR          50.84      51.77        
 43 VanDermark, Hae K   12 Barracudas-MR          52.42      51.88        
 44 Kawai, Julia F      11 Empire-MR              50.01      51.90        
 45 Darrell, Moni G     12 COND-MR                57.78      52.19        
 46 Ashley, Rachel      11 CFJV-MR                56.35      52.29        
 47 Signorile, Jenna    12 CFJV-MR                54.42      52.44        
 48 Weitzen, Shana      11 SMC-MR                 50.06      52.61        
 49 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                55.62      54.99        
Non-Award Division  
  1 Benfante, Alexis T  12 CFJV-MR                44.18      41.46 SILV   
  2 Prybylski, Anna     12 CFJV-MR                43.32      41.96 SILV   
  3 Brattoli, Ava I     12 Empire-MR              42.99      42.06 SILV   
  4 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR        44.86      42.47 SILV   
  5 Chung, Katherine J  11 COND-MR                43.35      42.48 SILV   
  6 Hoffman, Taylor     12 SMC-MR                 43.01      42.67 SILV   
  7 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR              42.82      42.69 SILV   
 -- Minozzi, Marissa L  11 Silver Streaks-MR      48.19         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
              1:31.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:31.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR            1:33.03    1:32.08         20  
                  45.16     1:32.08 (46.92)                                        
  2 Scoppetta, Carolyn  11 Rivertown Rays-MR    1:33.18    1:32.14         17  
                  43.59     1:32.14 (48.55)                                        
  3 Evans, Amelia J     11 Rivertown Rays-MR    1:32.76    1:32.33         16  
                  43.88     1:32.33 (48.45)                                        
  4 Hoffman, Taylor     12 SMC-MR               1:39.27    1:33.16         15  
                  44.09     1:33.16 (49.07)                                        
  5 Chung, Katherine J  11 COND-MR              1:34.62    1:33.48         14  
                  44.82     1:33.48 (48.66)                                        
  6 Monica, Amelia C    12 Rivertown Rays-MR    1:32.26    1:33.71         13  
                  45.83     1:33.71 (47.88)                                        
  7 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            1:33.96    1:33.96         12  
                  44.54     1:33.96 (49.42)                                        
  8 Dillon, Grace       11 CFJV-MR              1:31.83    1:34.31         11  
                  44.53     1:34.31 (49.78)                                        
  9 Clemente, Emily A   11 COND-MR              1:37.75    1:34.33          9  
                  44.76     1:34.33 (49.57)                                        
 10 Hasegawa, Kano      12 Middies-MR           1:32.43    1:34.34          7  
                  45.99     1:34.34 (48.35)                                        
 11 Jaeger, Caroline O  12 PATS-MR              1:35.96    1:34.51          6  
                  45.90     1:34.51 (48.61)                                        
 12 Gualtiere, Isabell  11 Rivertown Rays-MR    1:35.17    1:34.74          5  
                  45.39     1:34.74 (49.35)                                        
 13 Ramundo, Meghan E   11 COND-MR              1:34.53    1:34.78          4  
                  44.70     1:34.78 (50.08)                                        
 14 May, Kailen         11 SMC-MR               1:35.51    1:34.79          3  
                  45.23     1:34.79 (49.56)                                        
 15 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR      1:34.94    1:35.83          2  
                  45.84     1:35.83 (49.99)                                        
 16 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR              1:43.40    1:35.98          1  
                  44.43     1:35.98 (51.55)                                        
 17 Palmer, Betsy K     11 COND-MR              1:35.95    1:36.01        
                  46.05     1:36.01 (49.96)                                        
 18 Uspenskaya, Sasha   11 COND-MR              1:36.19    1:36.07        
                  46.15     1:36.07 (49.92)                                        
 19 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      1:37.44    1:36.10        
                  45.52     1:36.10 (50.58)                                        
 20 Lin, Erica          11 Middies-MR           1:32.22    1:36.20        
                  44.97     1:36.20 (51.23)                                        
 21 Remigio, Madison L  12 COND-MR              1:44.20    1:36.31        
                  46.19     1:36.31 (50.12)                                        
 22 Chia, Molly         11 FAST-MR              1:37.62    1:37.05        
                  45.11     1:37.05 (51.94)                                        
 23 Scanlon-Young, Sop  12 COND-MR              1:46.44    1:37.13        
                  45.93     1:37.13 (51.20)                                        
 24 Morgante, Kayla     11 CFJV-MR              1:34.42    1:37.45        
                  45.10     1:37.45 (52.35)                                        
 25 Wedlick, Elly       11 NYSA-MR              1:33.68    1:37.46        
                  46.55     1:37.46 (50.91)                                        
 26 Reilly, Courtney    11 SMC-MR               1:38.46    1:37.54        
                  46.07     1:37.54 (51.47)                                        
 27 Cosgrove, Mackenzi  12 CSD-MR               1:37.16    1:38.05        
                  45.34     1:38.05 (52.71)                                        
 28 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:40.07    1:39.68        
                  47.43     1:39.68 (52.25)                                        
 29 Lussen, Katie T     11 NYSA-MR              1:41.13    1:40.21        
                  46.76     1:40.21 (53.45)                                        
 30 Kennedy, Kelly R    12 WSSC-MR              1:41.78    1:41.20        
                  48.98     1:41.20 (52.22)                                        
 31 Silver, Lauryn O    12 Middies-MR           1:40.88    1:41.28        
                  46.56     1:41.28 (54.72)                                        
 32 Hill, Arissa A      11 Middies-MR           1:48.59    1:41.44        
                  48.19     1:41.44 (53.25)                                        
 33 Nemerever, Hannah   12 CFJV-MR              1:41.61    1:41.88        
                  48.13     1:41.88 (53.75)                                        
 34 Shopovick, Sophia   11 Middies-MR           1:40.25    1:42.39        
                  48.46     1:42.39 (53.93)                                        
 35 Rosenblatt, Nikki   11 COND-MR              1:39.53    1:42.41        
                  48.85     1:42.41 (53.56)                                        
 36 Fourie, Danae       11 COND-MR              1:41.66    1:42.77        
                  48.20     1:42.77 (54.57)                                        
 37 Callaghan, Anna     11 CFJV-MR              1:38.75    1:42.88        
                  48.78     1:42.88 (54.10)                                        
 38 Wu, Katherine A     12 COND-MR              1:41.54    1:43.19        
                  49.61     1:43.19 (53.58)                                        
 39 Comparetto, Riley   11 CFJV-MR              1:46.33    1:43.39        
                  50.75     1:43.39 (52.64)                                        
 40 Grizzaffi, Carly    11 SMC-MR               1:50.64    1:43.96        
                  49.34     1:43.96 (54.62)                                        
 41 Mourikis, Julia     11 COND-MR              1:47.75    1:44.08        
                  49.29     1:44.08 (54.79)                                        
 42 Belmar, Ayanna F    12 FAST-MR              1:53.15    1:44.44        
                  48.56     1:44.44 (55.88)                                        
 43 Minozzi, Marissa L  11 Silver Streaks-MR    1:44.65    1:44.83        
                  50.46     1:44.83 (54.37)                                        
 44 Park, Jessica B     11 COND-MR              1:50.50    1:46.47        
                  50.50     1:46.47 (55.97)                                        
 45 Driesen, Allie      11 SMC-MR               1:45.35    1:50.16        
                  52.96     1:50.16 (57.20)                                        
 46 Carr, Sarah A       11 COND-MR              1:57.50    1:51.43        
 47 Weitzen, Shana      11 SMC-MR               1:48.08    1:53.77        
                  54.29     1:53.77 (59.48)                                        
 48 Toll, Penelope      11 CFB-MR               1:58.08    1:54.49        
                  53.18   1:54.49 (1:01.31)                                        
 49 Thompson, Erin S    11 Barracudas-MR        1:51.71    1:56.56        
                  52.39   1:56.56 (1:04.17)                                        
 50 Thakur, Kerishma    11 COND-MR              2:00.14    2:02.41        
                  56.30   2:02.41 (1:06.11)                                        
 51 Jackman, Anayah     11 Barracudas-MR        2:10.34    2:07.65        
Non-Award Division  
  1 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR            1:32.75    1:28.86 SILV   
                  42.31     1:28.86 (46.55)                                        
  2 Benfante, Alexis T  12 CFJV-MR              1:33.58    1:30.29 SILV   
                  41.88     1:30.29 (48.41)                                        
  3 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR            1:37.33    1:31.35 SILV   
                  42.12     1:31.35 (49.23)                                        
 -- Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      1:33.87         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:55.99  JO
              3:15.99  SILV
              3:16.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 3:16.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Ramundo, Meghan E   11 COND-MR              3:25.92    3:16.34         20  
                  44.81     1:36.01 (51.20)     2:26.84 (50.83)     3:16.34 (49.50)
  2 Monica, Amelia C    12 Rivertown Rays-MR    3:31.92    3:17.62         17  
                  46.05     1:36.81 (50.76)     2:27.23 (50.42)     3:17.62 (50.39)
  3 Miriyagalla, Amaav  11 CFJV-MR              3:17.29    3:19.29         16  
                  45.38     1:36.53 (51.15)     2:29.92 (53.39)     3:19.29 (49.37)
  4 Prybylski, Anna     12 CFJV-MR              3:17.16    3:21.30         15  
                  42.93     1:34.64 (51.71)     2:28.18 (53.54)     3:21.30 (53.12)
  5 Benfante, Alexis T  12 CFJV-MR              3:25.37    3:21.63         14  
                  42.53     1:34.53 (52.00)     2:28.54 (54.01)     3:21.63 (53.09)
  6 Gualtiere, Isabell  11 Rivertown Rays-MR    3:23.18    3:26.39         13  
                  47.62     1:40.34 (52.72)     2:34.25 (53.91)     3:26.39 (52.14)
  7 Donaldson, Savanna  11 Barracudas-MR        3:24.04    3:26.76         12  
                  44.94     1:37.81 (52.87)   3:26.76 (1:48.95)                    
  8 Dillon, Grace       11 CFJV-MR              3:30.00    3:31.11         11  
                  45.83     1:39.32 (53.49)     2:37.45 (58.13)     3:31.11 (53.66)
  9 Morgante, Kayla     11 CFJV-MR              3:28.30    3:35.50          9  
                  47.91     1:45.72 (57.81)     2:41.89 (56.17)     3:35.50 (53.61)
 10 Comparetto, Riley   11 CFJV-MR              3:38.15    3:35.97          7  
                  49.40     1:44.61 (55.21)     2:42.25 (57.64)     3:35.97 (53.72)
 11 Nemerever, Hannah   12 CFJV-MR              3:40.00    3:38.05          6  
                  46.89     1:43.03 (56.14)     2:41.54 (58.51)     3:38.05 (56.51)
Non-Award Division  
  1 Fountain, Isabella  12 COND-MR              3:18.42    3:08.70 SILV   
                  40.19     1:28.37 (48.18)     2:19.54 (51.17)     3:08.70 (49.16)
  2 Zhou, Katherine     11 COND-MR              3:16.09    3:10.42 SILV   
                  42.86     1:30.93 (48.07)     2:20.86 (49.93)     3:10.42 (49.56)
  3 Lopez, Ariana M     12 PATS-MR              3:20.12    3:12.78 SILV   
                  42.33     1:31.29 (48.96)     2:22.59 (51.30)     3:12.78 (50.19)
  4 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      3:19.47    3:14.21 SILV   
                  44.13     1:34.13 (50.00)     2:24.39 (50.26)     3:14.21 (49.82)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                35.69  SILV
                35.70  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 35.70
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR                36.51      36.20         20  
  2 Sanchez, Samantha   12 CFJV-MR                37.54      36.68         17  
  3 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR        37.53      36.73         16  
  4 Hoffman, Taylor     12 SMC-MR                 36.42      36.77         15  
  5 Scoppetta, Carolyn  11 Rivertown Rays-MR      38.46      37.10         14  
  6 Reilly, Courtney    11 SMC-MR                 36.78      37.15         13  
  7 Park, Alicia J      12 COND-MR                38.67      37.16         12  
  8 Sterling, Jillian   12 FAST-MR                40.05      37.36         11  
  9 Callaghan, Anna     11 CFJV-MR                37.05      37.57          9  
 10 Mourikis, Julia     11 COND-MR                39.82      37.90          7  
 11 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR        38.35      37.99          6  
 12 Gualtiere, Isabell  11 Rivertown Rays-MR      37.52      38.03          5  
 13 Hayes, Alana S      11 PATS-MR                39.40      38.25          4  
 14 Carousso, Melissa   11 Rivertown Rays-MR      36.69      38.49          3  
 15 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR              38.50      38.62          2  
 16 May, Kailen         11 SMC-MR                 38.22      38.70          1  
 17 Wedlick, Elly       11 NYSA-MR                37.26      38.75        
 18 Chia, Molly         11 FAST-MR                36.87      39.19        
 19 Duver, Sophia E     11 Silver Streaks-MR      38.00      39.76        
 20 Scanlon-Young, Sop  12 COND-MR                40.09      39.98        
 21 Driesen, Bella      12 SMC-MR                 39.28      40.00        
 22 Donaldson, Savanna  11 Barracudas-MR          42.60      40.26        
 23 Giaever, Mia F      11 NYSA-MR              1:12.01      40.62        
 24 Sheridan, Ally      11 Silver Streaks-MR      40.94      40.78        
 25 Byrd, Christine E   11 Empire-MR              39.67      41.20        
 26 Miriyagalla, Amaav  11 CFJV-MR                41.59      41.26        
 27 Adorable, Kylie A   12 COND-MR                46.53      41.65        
 28 Carolan, Emma M     11 NYSA-MR                53.26      41.79        
 29 Pittignano, Kate M  11 COND-MR                46.02      42.25        
 30 Thakur, Kerishma    11 COND-MR                47.25      42.73        
 31 Abrams, Anna M      11 PATS-MR                47.23      43.79        
 32 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR                39.62      44.45        
 33 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                  43.88      45.20        
 34 Minozzi, Marissa L  11 Silver Streaks-MR      44.86      45.56        
 35 Comparetto, Riley   11 CFJV-MR                55.91      46.19        
 36 Thompson, Erin S    11 Barracudas-MR          49.61      46.57        
 37 Driesen, Allie      11 SMC-MR                 45.97      46.75        
 38 Darrell, Moni G     12 COND-MR                57.65      47.25        
 39 Evans, Amelia J     11 Rivertown Rays-MR      48.39      47.30        
 40 Park, Jessica B     11 COND-MR                48.94      47.33        
 41 Dillon, Grace       11 CFJV-MR                43.84      49.13        
 42 Jackman, Anayah     11 Barracudas-MR          58.29      49.53        
 43 Signorile, Jenna    12 CFJV-MR                51.59      49.63        
 44 Weitzen, Shana      11 SMC-MR                 52.51      50.13        
 45 Kawai, Julia F      11 Empire-MR              48.79      50.90        
 46 Gwozdz, Veronika I  12 COND-MR                53.90      51.30        
 47 Shpak, Olivia G     11 Rivertown Rays-MR      54.65      52.47        
 48 Soares, Justina M   11 FAST-MR              1:13.43    1:08.43        
Non-Award Division  
  1 Zhou, Katherine     11 COND-MR                36.68      34.27 SILV   
  2 Mugno, Elena R      12 Empire-MR              36.60      34.59 SILV   
  3 Ramundo, Meghan E   11 COND-MR                37.13      35.15 SILV   
  4 Kelly, Colleen      11 CFJV-MR                36.93      35.40 SILV   
 -- Belmar, Ayanna F    12 FAST-MR                43.48         DQ        
      One hand touch
 -- Gottlieb, Samantha  11 Empire-MR              45.69         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Carr, Sarah A       11 COND-MR                59.96         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR        38.13         NS        
 -- Toll, Penelope      11 CFB-MR                    NT         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
              1:26.20  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:26.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Gualtiere, Isabell  11 Rivertown Rays-MR    1:27.50    1:26.99         20  
                  40.27     1:26.99 (46.72)                                        
  2 Wu, Katherine A     12 COND-MR              1:32.29    1:27.67         17  
                  40.35     1:27.67 (47.32)                                        
  3 Scoppetta, Carolyn  11 Rivertown Rays-MR    1:32.68    1:27.77         16  
                  40.96     1:27.77 (46.81)                                        
  4 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:32.32    1:27.84         15  
                  39.88     1:27.84 (47.96)                                        
  5 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            1:27.78    1:28.36         14  
                  40.78     1:28.36 (47.58)                                        
  6 Uspenskaya, Sasha   11 COND-MR              1:29.18    1:29.25         13  
                  42.09     1:29.25 (47.16)                                        
  7 Duver, Sophia E     11 Silver Streaks-MR    1:30.88    1:30.78         12  
                  40.27     1:30.78 (50.51)                                        
  8 Callaghan, Anna     11 CFJV-MR              1:31.41    1:30.91         11  
                  39.89     1:30.91 (51.02)                                        
  9 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR            1:31.69    1:32.95          9  
                  41.02     1:32.95 (51.93)                                        
 10 Carousso, Melissa   11 Rivertown Rays-MR    1:26.82    1:33.53          7  
                  41.73     1:33.53 (51.80)                                        
 11 Adorable, Kylie A   12 COND-MR              1:38.13    1:33.55          6  
                  43.29     1:33.55 (50.26)                                        
 12 Pittignano, Kate M  11 COND-MR              1:32.43    1:35.17          5  
                  45.75     1:35.17 (49.42)                                        
 13 Scanlon-Young, Sop  12 COND-MR              1:41.26    1:36.59          4  
                  42.58     1:36.59 (54.01)                                        
 14 Castaneda, Stephan  11 FAST-MR              1:54.46    1:36.66          3  
                  43.96     1:36.66 (52.70)                                        
 15 Thakur, Kerishma    11 COND-MR              1:56.89    1:42.20          2  
                  45.57     1:42.20 (56.63)                                        
 16 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR              1:45.58    1:43.06          1  
                  46.85     1:43.06 (56.21)                                        
 17 Morgante, Kayla     11 CFJV-MR              1:49.38    1:44.54        
                  45.90     1:44.54 (58.64)                                        
 18 Park, Jessica B     11 COND-MR              1:54.91    1:46.03        
                  50.30     1:46.03 (55.73)                                        
 19 Shpak, Olivia G     11 Rivertown Rays-MR    2:20.23    1:58.27        
                  55.56   1:58.27 (1:02.71)                                        
Non-Award Division  
  1 Mugno, Elena R      12 Empire-MR            1:27.62    1:17.15 SILV   
                  35.13     1:17.15 (42.02)                                        
  2 Jaeger, Caroline O  12 PATS-MR              1:27.65    1:20.76 SILV   
                  36.16     1:20.76 (44.60)                                        
  3 Zhou, Katherine     11 COND-MR              1:26.67    1:22.17 SILV   
                  36.55     1:22.17 (45.62)                                        
  4 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      1:31.38    1:23.30 SILV   
                  38.51     1:23.30 (44.79)                                        
  5 Kelly, Colleen      11 CFJV-MR              1:26.28    1:24.30 SILV   
                  37.45     1:24.30 (46.85)                                        
  6 Hoffman, Taylor     12 SMC-MR               1:27.56    1:24.71 SILV   
                  39.24     1:24.71 (45.47)                                        
  7 Mourikis, Julia     11 COND-MR              1:27.04    1:24.72 SILV   
                  37.97     1:24.72 (46.75)                                        
  8 Clemente, Emily A   11 COND-MR              1:29.05    1:24.90 SILV   
                  39.06     1:24.90 (45.84)                                        
  9 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      1:27.73    1:25.53 SILV   
                  37.51     1:25.53 (48.02)                                        
 -- Hill, Arissa A      11 Middies-MR           1:47.91         DQ        
      One hand touch
                  46.13                                                            
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:55.99  SILV
              2:56.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:56.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                2:55.99    2:53.26 SILV    20  
                  38.18     1:22.69 (44.51)     2:09.87 (47.18)     2:53.26 (43.39)
BRNZ - Division  
  1 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR            3:12.41    3:01.14         20  
                  38.34     1:26.03 (47.69)     2:14.85 (48.82)     3:01.14 (46.29)
Non-Award Division  
  1 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR            3:03.73    2:52.30 SILV   
                  37.21     1:21.98 (44.77)     2:08.04 (46.06)     2:52.30 (44.26)
  2 Galler, Adrienne    12 CFJV-MR              3:10.00    2:52.65 SILV   
                  37.78     1:22.90 (45.12)     2:08.89 (45.99)     2:52.65 (43.76)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
              1:18.70  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.70
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Ramundo, Meghan E   11 COND-MR              1:19.34    1:18.75         20  
                  36.10     1:18.75 (42.65)                                        
  2 Scoppetta, Carolyn  11 Rivertown Rays-MR    1:25.62    1:18.81         17  
                  36.91     1:18.81 (41.90)                                        
  3 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      1:20.14    1:19.13         16  
                  36.55     1:19.13 (42.58)                                        
  4 Uspenskaya, Sasha   11 COND-MR              1:24.47    1:19.18         15  
                  36.76     1:19.18 (42.42)                                        
  5 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR            1:22.35    1:19.31         14  
                  38.15     1:19.31 (41.16)                                        
  6 Sterling, Jillian   12 FAST-MR              1:22.80    1:19.33         13  
                  37.30     1:19.33 (42.03)                                        
  7 Cosgrove, Mackenzi  12 CSD-MR               1:26.56    1:19.65         12  
                  35.39     1:19.65 (44.26)                                        
  8 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           1:22.82    1:19.94         11  
                  37.31     1:19.94 (42.63)                                        
  9 Schwartz, Alyssa B  12 Empire-MR            1:25.39    1:20.06          9  
                  37.39     1:20.06 (42.67)                                        
 10 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR              1:21.50    1:20.12          7  
                  36.26     1:20.12 (43.86)                                        
 11 Wedlick, Elly       11 NYSA-MR              1:21.96    1:20.14          6  
                  36.67     1:20.14 (43.47)                                        
 12 Driesen, Bella      12 SMC-MR               1:19.54    1:20.69          5  
                  38.88     1:20.69 (41.81)                                        
 13 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            1:22.03    1:20.77          4  
                  38.18     1:20.77 (42.59)                                        
 14 Chung, Katherine J  11 COND-MR              1:21.87    1:20.94          3  
                  38.62     1:20.94 (42.32)                                        
 15 Hoffman, Taylor     12 SMC-MR               1:24.42    1:20.96          2  
                  37.85     1:20.96 (43.11)                                        
 16 Laurenceau, Alyssa  10 FAST-MR              1:20.07    1:21.20          1  
                  36.72     1:21.20 (44.48)                                        
 17 Callaghan, Anna     11 CFJV-MR              1:21.29    1:21.31        
                  35.90     1:21.31 (45.41)                                        
 18 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR      1:24.18    1:21.59        
                  37.57     1:21.59 (44.02)                                        
 19 Reilly, Courtney    11 SMC-MR               1:21.72    1:21.73        
                  37.67     1:21.73 (44.06)                                        
 20 Adorable, Kylie A   12 COND-MR              1:22.66    1:21.94        
                  41.09     1:21.94 (40.85)                                        
 21 Morgante, Kayla     11 CFJV-MR              1:34.33    1:22.02        
                  36.47     1:22.02 (45.55)                                        
 22 Monica, Amelia C    12 Rivertown Rays-MR    1:26.85    1:22.08        
                  36.69     1:22.08 (45.39)                                        
 23 Davis, Karina C     12 PATS-MR              1:23.52    1:22.24        
                  39.33     1:22.24 (42.91)                                        
 24 Wu, Katherine A     12 COND-MR              1:22.23    1:22.41        
                  36.80     1:22.41 (45.61)                                        
 25 Palmer, Betsy K     11 COND-MR              1:29.37    1:22.55        
                  39.44     1:22.55 (43.11)                                        
 26 Krajovan, Izzy      11 Empire-MR            1:24.85    1:23.19        
                  38.02     1:23.19 (45.17)                                        
 27 Shopovick, Sophia   11 Middies-MR           1:24.65    1:23.47        
                  39.22     1:23.47 (44.25)                                        
 28 Park, Alicia J      12 COND-MR              1:23.09    1:24.07        
                  39.25     1:24.07 (44.82)                                        
 29 Lin, Erica          11 Middies-MR           1:26.92    1:24.11        
                  40.82     1:24.11 (43.29)                                        
 30 Donaldson, Savanna  11 Barracudas-MR        1:27.32    1:24.35        
                  40.75     1:24.35 (43.60)                                        
 31 Duver, Sophia E     11 Silver Streaks-MR    1:21.82    1:24.50        
                  38.00     1:24.50 (46.50)                                        
 32 Mourikis, Julia     11 COND-MR              1:28.29    1:25.08        
                  38.69     1:25.08 (46.39)                                        
 33 Brattoli, Ava I     12 Empire-MR            1:31.42    1:26.16        
                  41.76     1:26.16 (44.40)                                        
 34 Miriyagalla, Amaav  11 CFJV-MR              1:27.40    1:26.29        
                  40.57     1:26.29 (45.72)                                        
 35 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:26.67    1:26.62        
                  40.71     1:26.62 (45.91)                                        
 36 Silver, Lauryn O    12 Middies-MR           1:27.09    1:27.10        
                  41.37     1:27.10 (45.73)                                        
 37 Park, Jessica B     11 COND-MR              1:37.15    1:27.18        
                  40.57     1:27.18 (46.61)                                        
 38 Hill, Arissa A      11 Middies-MR           1:31.69    1:27.69        
                  41.06     1:27.69 (46.63)                                        
 39 Dillon, Grace       11 CFJV-MR              1:29.57    1:28.46        
                  44.45     1:28.46 (44.01)                                        
 40 Carousso, Melissa   11 Rivertown Rays-MR    1:26.27    1:28.47        
                  40.92     1:28.47 (47.55)                                        
 41 Sheridan, Ally      11 Silver Streaks-MR    1:39.62    1:29.16        
                  41.75     1:29.16 (47.41)                                        
 42 Ashley, Rachel      11 CFJV-MR              1:39.36    1:29.27        
                  39.52     1:29.27 (49.75)                                        
 43 Rosenblatt, Nikki   11 COND-MR              1:30.66    1:29.69        
                  42.03     1:29.69 (47.66)                                        
 44 Nemerever, Hannah   12 CFJV-MR              1:29.25    1:29.94        
                  44.25     1:29.94 (45.69)                                        
 45 Minozzi, Marissa L  11 Silver Streaks-MR    1:32.40    1:30.15        
                  42.20     1:30.15 (47.95)                                        
 46 Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR            1:32.27    1:31.09        
                  43.51     1:31.09 (47.58)                                        
 47 Thakur, Kerishma    11 COND-MR              1:42.97    1:32.58        
                  44.18     1:32.58 (48.40)                                        
 48 Grizzaffi, Carly    11 SMC-MR               1:35.63    1:33.01        
                  42.24     1:33.01 (50.77)                                        
 49 Kawai, Julia F      11 Empire-MR            1:46.23    1:33.26        
                  44.16     1:33.26 (49.10)                                        
 50 Fourie, Danae       11 COND-MR              1:33.85    1:34.04        
                  44.43     1:34.04 (49.61)                                        
 51 Signorile, Jenna    12 CFJV-MR              1:39.53    1:34.36        
                  44.62     1:34.36 (49.74)                                        
 52 Thompson, Erin S    11 Barracudas-MR        1:40.78    1:34.48        
                  43.90     1:34.48 (50.58)                                        
 53 VanDermark, Hae K   12 Barracudas-MR        1:37.12    1:34.84        
                  43.69     1:34.84 (51.15)                                        
 54 Driesen, Allie      11 SMC-MR               1:36.82    1:35.34        
                  44.17     1:35.34 (51.17)                                        
 55 Weitzen, Shana      11 SMC-MR               1:37.57    1:38.92        
                  45.73     1:38.92 (53.19)                                        
 56 Belitz, Devyn       11 CFJV-MR              1:42.13    1:41.42        
                  49.56     1:41.42 (51.86)                                        
Non-Award Division  
  1 Benfante, Alexis T  12 CFJV-MR              1:19.33    1:13.98 SILV   
                  32.69     1:13.98 (41.29)                                        
  2 Takiguchi, Sara K   12 COND-MR              1:20.69    1:16.01 SILV   
                  34.55     1:16.01 (41.46)                                        
  3 Sheridan, Kerry     12 Silver Streaks-MR    1:18.70    1:16.43 SILV   
                  34.54     1:16.43 (41.89)                                        
  4 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      1:21.98    1:16.71 SILV   
                  37.79     1:16.71 (38.92)                                        
  5 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR            1:19.72    1:16.87 SILV   
                  35.05     1:16.87 (41.82)                                        
  6 Kelly, Colleen      11 CFJV-MR              1:20.65    1:17.08 SILV   
                  36.54     1:17.08 (40.54)                                        
  7 Zhou, Katherine     11 COND-MR              1:19.22    1:17.28 SILV   
                  34.89     1:17.28 (42.39)                                        
  8 Clemente, Emily A   11 COND-MR              1:19.10    1:17.50 SILV   
                  35.10     1:17.50 (42.40)                                        
  9 Nellis, Anna-Mae J  12 DA-MR                1:19.46    1:17.57 SILV   
                  35.40     1:17.57 (42.17)                                        
 10 Prybylski, Anna     12 CFJV-MR              1:20.92    1:17.62 SILV   
                  34.44     1:17.62 (43.18)                                        
 11 Remigio, Madison L  12 COND-MR              1:21.32    1:18.60 SILV   
                  35.74     1:18.60 (42.86)                                        
 -- Soares, Justina M   11 FAST-MR                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:48.09  SILV
              2:48.10  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:48.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      2:51.92    2:50.04         20  
                  36.56     1:19.80 (43.24)     2:10.43 (50.63)     2:50.04 (39.61)
  2 Scoppetta, Carolyn  11 Rivertown Rays-MR    2:51.39    2:50.49         17  
                  39.67     1:22.51 (42.84)     2:14.19 (51.68)     2:50.49 (36.30)
  3 Benfante, Alexis T  12 CFJV-MR              2:49.34    2:51.18         16  
                  36.12     1:19.09 (42.97)     2:11.38 (52.29)     2:51.18 (39.80)
  4 Zhou, Katherine     11 COND-MR              2:53.96    2:52.39         15  
                  36.44     1:21.36 (44.92)     2:13.98 (52.62)     2:52.39 (38.41)
  5 Prybylski, Anna     12 CFJV-MR              2:51.24    2:52.83         14  
                  35.71     1:19.90 (44.19)     2:12.15 (52.25)     2:52.83 (40.68)
  6 Wedlick, Elly       11 NYSA-MR              2:51.43    2:56.17         13  
                  38.86     1:23.10 (44.24)     2:16.42 (53.32)     2:56.17 (39.75)
  7 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            2:48.29    2:57.05         12  
                  41.77     1:25.59 (43.82)     2:17.76 (52.17)     2:57.05 (39.29)
  8 Monica, Amelia C    12 Rivertown Rays-MR    2:53.72    2:57.83         11  
                  39.28     1:23.53 (44.25)     2:18.32 (54.79)     2:57.83 (39.51)
  9 Duver, Sophia E     11 Silver Streaks-MR    2:59.62    3:01.92          9  
                  40.70     1:25.33 (44.63)     2:19.50 (54.17)     3:01.92 (42.42)
 10 Palmer, Betsy K     11 COND-MR              3:09.14    3:02.09          7  
                  39.83     1:27.29 (47.46)     2:22.76 (55.47)     3:02.09 (39.33)
 11 Antman, Julieta M   12 PATS-MR              3:14.13    3:03.73          6  
                  41.61     1:30.01 (48.40)     2:22.87 (52.86)     3:03.73 (40.86)
 12 Callaghan, Anna     11 CFJV-MR              2:56.72    3:03.95          5  
                  39.85     1:26.19 (46.34)     2:24.35 (58.16)     3:03.95 (39.60)
 13 Miriyagalla, Amaav  11 CFJV-MR              3:11.45    3:04.47          4  
                  42.50     1:30.00 (47.50)     2:21.33 (51.33)     3:04.47 (43.14)
 14 Mourikis, Julia     11 COND-MR              3:09.28    3:04.86          3  
                  39.17     1:26.87 (47.70)     2:23.68 (56.81)     3:04.86 (41.18)
 15 Shopovick, Sophia   11 Middies-MR           3:05.19    3:05.57          2  
                  39.77     1:26.92 (47.15)     2:24.16 (57.24)     3:05.57 (41.41)
 16 Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR            3:45.53    3:07.21          1  
                  46.95     1:33.27 (46.32)     2:24.68 (51.41)     3:07.21 (42.53)
 17 Ashley, Rachel      11 CFJV-MR              3:26.38    3:10.72        
                  44.21     1:29.29 (45.08)     2:27.97 (58.68)     3:10.72 (42.75)
 18 Nemerever, Hannah   12 CFJV-MR              3:10.68    3:14.12        
                  44.24     1:34.92 (50.68)     2:32.03 (57.11)     3:14.12 (42.09)
 19 Fourie, Danae       11 COND-MR              3:23.55    3:21.25        
                  48.48     1:37.23 (48.75)     2:34.80 (57.57)     3:21.25 (46.45)
 20 Thakur, Kerishma    11 COND-MR              3:54.07    3:29.78        
                  44.69     1:37.74 (53.05)   3:29.78 (1:52.04)                    
 -- Singer, Quinn A     12 Rivertown Rays-MR    2:59.16         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn - back
                  37.73     1:24.32 (46.59)     2:20.03 (55.71)          DQ (38.08)
Non-Award Division  
  1 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR            2:49.79    2:43.25 SILV   
                  34.21     1:15.87 (41.66)     2:06.77 (50.90)     2:43.25 (36.48)
  2 Gualtiere, Isabell  11 Rivertown Rays-MR    2:49.41    2:45.07 SILV   
                  38.84     1:17.62 (38.78)     2:10.45 (52.83)     2:45.07 (34.62)
  3 Zhu, Kelly H        12 Middies-MR           2:51.39    2:46.26 SILV   
                  37.49     1:18.29 (40.80)     2:07.25 (48.96)     2:46.26 (39.01)
  4 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                2:52.38    2:46.40 SILV   
                  36.76     1:21.20 (44.44)     2:08.47 (47.27)     2:46.40 (37.93)
  5 Remigio, Madison L  12 COND-MR              2:49.12    2:47.02 SILV   
                  35.21     1:17.01 (41.80)     2:09.09 (52.08)     2:47.02 (37.93)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  JO
                28.79  SILV
                28.80  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 28.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Sgaglio, Hannah     14 CFJV-MR                28.86      29.03         20  
  2 Duggan, Sarah       13 CFJV-MR                29.41      29.07         17  
  3 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR              29.75      29.16         16  
  4 Tuchman, Emily      13 SMC-MR                 29.15      29.18         15  
  5 Pastor, Selena      13 CSD-MR                 29.73      29.33         14  
  6 Lane, Caitlin M     14 Marlins Bgnw-MR        29.10      29.43         13  
  7 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR                31.01      29.87         12  
  8 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR        29.05      30.03         11  
  9 Notis, Dahlia J     14 CFJV-MR                29.66      30.05          9  
 10 Chan, Rachel H      13 Middies-MR             31.77      30.17          7  
 11 Lee, Evelyn B       13 Rivertown Rays-MR      30.35      30.21          6  
 12 Shopovick, Olivia   13 Middies-MR             30.23      30.33          5  
 13 Behbehani, Iman     13 Marlins Bgnw-MR        30.25      30.46          4  
 14 Morris, Emily G     14 Silver Streaks-MR      29.22      30.51          3  
 15 VanTassel, Elisabe  13 CFJV-MR                31.57      30.68          2  
 16 Christensen, Marce  13 CSD-MR                 32.24      30.75          1  
 17 DeMarco, Paige E    14 DA-MR                  31.06      30.78        
 18 Tadbiri, Dina       13 CFJV-MR                31.61      31.12        
 19 Bayer, Cally        14 Middies-MR             32.12      31.15        
 20 Reyna, Margaux      13 Middies-MR             31.03      31.20        
 21 Schiavi, Guilia     14 PATS-MR                29.40      31.52        
 22 Jung, Grace         14 FAST-MR                31.48      31.73        
 23 Mark, Meaghan       13 CFJV-MR                30.52      31.81        
 24 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR              31.74      31.87        
 25 Quinton, Victoria   14 WSSC-MR                32.36      32.02        
 26 Desa, Isabella S    13 Marlins Bgnw-MR        32.01      32.09        
 27 Rivera, Anna C      13 PATS-MR                31.81      32.11        
 28 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR                32.52      32.15        
 29 Salimi, Sana W      13 COND-MR                31.78      32.18        
 30 Cartularo, Madison  14 SMC-MR                 32.15      32.30        
 31 Wilson, Kaitlyn R   13 WSSC-MR                30.16      32.35        
 32 Gougelmann, Amanda  13 Empire-MR              32.03      32.43        
 33 Vogel, Morgan       14 SMC-MR                 32.61      32.83        
 34 Meier, MaryBeth X   13 PATS-MR                37.66      33.54        
 35 Cherciu-Stancov, A  14 CFJV-MR                34.39      33.71        
 36 Penha, Sachi C      13 FAST-MR                33.83      33.72        
 37 Fourie, Arisa       13 COND-MR                33.50      33.88        
 38 Begley, Molly       13 SMC-MR                 33.84      34.24        
 39 McClay, Catherine   13 CFJV-MR                33.69      35.29        
Non-Award Division  
  1 Farrelly, Clare M   14 COND-MR                28.80      28.20 SILV   
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
              1:03.09  SILV
              1:03.10  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Duggan, Sarah       13 CFJV-MR              1:04.22    1:03.27         20  
                  30.41     1:03.27 (32.86)                                        
  2 Tuchman, Emily      13 SMC-MR               1:04.82    1:03.48         17  
                  31.02     1:03.48 (32.46)                                        
  3 Farrelly, Clare M   14 COND-MR              1:03.44    1:04.67         16  
                  31.04     1:04.67 (33.63)                                        
  4 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      1:04.39    1:05.04         15  
                  31.76     1:05.04 (33.28)                                        
  5 Choksi, Nikita S    14 Middies-MR           1:08.47    1:05.13         14  
                  31.44     1:05.13 (33.69)                                        
  6 Green, Mikayla B    14 Middies-MR           1:04.15    1:05.54         13  
                  30.08     1:05.54 (35.46)                                        
  7 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      1:04.24    1:05.78         12  
                  31.89     1:05.78 (33.89)                                        
  8 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            1:03.40    1:06.06         11  
                  31.22     1:06.06 (34.84)                                        
  9 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR              1:11.26    1:06.07          9  
                  31.70     1:06.07 (34.37)                                        
 10 Christensen, Marce  13 CSD-MR               1:11.01    1:06.40          7  
                  31.91     1:06.40 (34.49)                                        
 11 Pastor, Selena      13 CSD-MR               1:10.67    1:06.63          6  
                  32.27     1:06.63 (34.36)                                        
 12 Behbehani, Iman     13 Marlins Bgnw-MR      1:06.06    1:06.69          5  
                  32.78     1:06.69 (33.91)                                        
 13 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           1:09.64    1:06.84          4  
                  31.96     1:06.84 (34.88)                                        
 14 Notis, Dahlia J     14 CFJV-MR              1:06.92    1:07.05          3  
                  31.93     1:07.05 (35.12)                                        
 15 Morris, Emily G     14 Silver Streaks-MR    1:04.68    1:07.36          2  
                  32.12     1:07.36 (35.24)                                        
 16 DeMarco, Paige E    14 DA-MR                1:08.62    1:07.39          1  
                  31.75     1:07.39 (35.64)                                        
 17 VanTassel, Elisabe  13 CFJV-MR              1:09.47    1:08.45        
                  32.43     1:08.45 (36.02)                                        
 18 Tadbiri, Dina       13 CFJV-MR              1:08.68    1:08.53        
                  33.15     1:08.53 (35.38)                                        
 19 Madsen, Jennifer L  13 WSSC-MR              1:04.16    1:08.95        
                  31.58     1:08.95 (37.37)                                        
 20 Shopovick, Olivia   13 Middies-MR           1:10.94    1:08.97        
                  32.65     1:08.97 (36.32)                                        
 21 Cartularo, Madison  14 SMC-MR               1:09.60    1:09.34        
                  32.82     1:09.34 (36.52)                                        
 22 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            1:09.83    1:09.38        
                  33.31     1:09.38 (36.07)                                        
 23 Giannelli, Sophia   14 SMC-MR               1:09.80    1:09.56        
                  33.50     1:09.56 (36.06)                                        
 24 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR              1:12.76    1:09.88        
                  34.21     1:09.88 (35.67)                                        
 25 Mark, Meaghan       13 CFJV-MR              1:07.21    1:10.16        
                  33.72     1:10.16 (36.44)                                        
 26 Salimi, Sana W      13 COND-MR              1:09.73    1:10.27        
                  33.38     1:10.27 (36.89)                                        
 27 Lee, Evelyn B       13 Rivertown Rays-MR    1:11.56    1:10.33        
                  33.23     1:10.33 (37.10)                                        
 28 Jung, Grace         14 FAST-MR              1:10.26    1:11.10        
                  33.95     1:11.10 (37.15)                                        
 29 Reyna, Margaux      13 Middies-MR           1:11.56    1:11.31        
                  33.41     1:11.31 (37.90)                                        
 30 Gougelmann, Amanda  13 Empire-MR            1:15.08    1:11.83        
                  34.26     1:11.83 (37.57)                                        
 31 Nowak, Ruth I       14 WSSC-MR              1:10.34    1:11.91        
                  34.26     1:11.91 (37.65)                                        
 32 Galeano, Sam R      13 CSD-MR               1:20.67    1:11.98        
                  34.63     1:11.98 (37.35)                                        
 33 Fourie, Arisa       13 COND-MR              1:16.66    1:12.43        
                  34.99     1:12.43 (37.44)                                        
 34 Desa, Isabella S    13 Marlins Bgnw-MR      1:11.37    1:12.48        
                  34.13     1:12.48 (38.35)                                        
 35 Daniel, Alexis      13 Middies-MR           1:10.29    1:12.65        
                  35.65     1:12.65 (37.00)                                        
 36 Martinez, Danielle  13 FAST-MR              1:15.11    1:14.79        
                  35.19     1:14.79 (39.60)                                        
 37 Begley, Molly       13 SMC-MR               1:17.96    1:15.70        
                  36.45     1:15.70 (39.25)                                        
 38 Kelly, Christi M    13 COND-MR              1:13.77    1:16.68        
                  36.38     1:16.68 (40.30)                                        
 39 Cherciu-Stancov, A  14 CFJV-MR              1:16.38    1:18.08        
                  38.12     1:18.08 (39.96)                                        
 40 Terilli, Elizabeth  14 SMC-MR               1:17.00    1:19.18        
 41 Arlotta, Kristie E  13 COND-MR              1:24.41    1:26.63        
                  41.18     1:26.63 (45.45)                                        
Non-Award Division  
  1 Seck, Fatima B      13 Empire-MR            1:03.44    1:02.02 SILV   
                  29.36     1:02.02 (32.66)                                        
  2 Morgante, Megan E   14 CFJV-MR              1:03.50    1:02.37 SILV   
                  29.65     1:02.37 (32.72)                                        
  3 Sgaglio, Hannah     14 CFJV-MR              1:03.33    1:02.60 SILV   
                  30.10     1:02.60 (32.50)                                        
 -- Cartularo, Morgan   14 SMC-MR               1:08.33         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Georgiou, Joanna    14 Middies-MR           1:06.89        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.99  JO
              2:16.99  SILV
              2:17.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:17.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Duggan, Sarah       13 CFJV-MR              2:23.73    2:17.78         20  
                  31.42     1:07.11 (35.69)     1:42.89 (35.78)     2:17.78 (34.89)
  2 Seck, Fatima B      13 Empire-MR            2:27.24    2:17.93         17  
                  29.44     1:03.77 (34.33)     1:41.11 (37.34)     2:17.93 (36.82)
  3 Gaffney, Victoria   13 COND-MR              2:17.58    2:18.38         16  
                  31.37     1:06.31 (34.94)     1:41.87 (35.56)     2:18.38 (36.51)
  4 Sgaglio, Hannah     14 CFJV-MR              2:21.26    2:18.70         15  
                  31.13     1:06.13 (35.00)     1:43.40 (37.27)     2:18.70 (35.30)
  5 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            2:17.24    2:20.21         14  
                  30.92     1:05.33 (34.41)     1:42.19 (36.86)     2:20.21 (38.02)
  6 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      2:23.58    2:20.57         13  
                  31.87     1:07.37 (35.50)     1:44.51 (37.14)     2:20.57 (36.06)
  7 Morgante, Megan E   14 CFJV-MR              2:30.00    2:21.08         12  
                  30.14     1:04.75 (34.61)     1:42.42 (37.67)     2:21.08 (38.66)
  8 Farrelly, Clare M   14 COND-MR              2:20.92    2:22.40         11  
                  31.96     1:08.11 (36.15)     1:46.07 (37.96)     2:22.40 (36.33)
  9 Lane, Caitlin M     14 Marlins Bgnw-MR      2:19.95    2:23.46          9  
                  32.12     1:07.98 (35.86)     1:45.80 (37.82)     2:23.46 (37.66)
 10 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           2:26.67    2:23.49          7  
                  32.61     1:08.48 (35.87)     1:46.31 (37.83)     2:23.49 (37.18)
 11 Green, Mikayla B    14 Middies-MR           2:23.13    2:24.59          6  
                  31.99     1:08.43 (36.44)     1:46.36 (37.93)     2:24.59 (38.23)
 12 DeMarco, Paige E    14 DA-MR                2:26.64    2:24.64          5  
                  32.64     1:08.93 (36.29)     1:47.45 (38.52)     2:24.64 (37.19)
 13 Pastor, Selena      13 CSD-MR               2:24.49    2:24.74          4  
                  31.91     1:08.27 (36.36)     1:46.70 (38.43)     2:24.74 (38.04)
 14 Behbehani, Iman     13 Marlins Bgnw-MR      2:24.47    2:25.01          3  
                  34.01     1:10.69 (36.68)     1:48.60 (37.91)     2:25.01 (36.41)
 15 Choksi, Nikita S    14 Middies-MR           2:32.82    2:25.26          2  
                  33.30     1:09.72 (36.42)     1:47.93 (38.21)     2:25.26 (37.33)
 16 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            2:27.01    2:25.48          1  
                  33.33     1:10.43 (37.10)     1:48.63 (38.20)     2:25.48 (36.85)
 17 Siegel, Lucy        14 SMC-MR               2:22.62    2:26.30        
                  33.09     1:10.41 (37.32)     1:48.75 (38.34)     2:26.30 (37.55)
 18 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      2:27.46    2:26.66        
                  32.59     1:09.78 (37.19)     1:48.47 (38.69)     2:26.66 (38.19)
 19 Morris, Emily G     14 Silver Streaks-MR    2:22.65    2:27.45        
                  32.31     1:09.62 (37.31)     1:48.32 (38.70)     2:27.45 (39.13)
 20 Tadbiri, Dina       13 CFJV-MR              2:31.50    2:29.03        
                  33.40     1:11.97 (38.57)     1:51.20 (39.23)     2:29.03 (37.83)
 21 Christensen, Marce  13 CSD-MR               2:48.04    2:29.74        
                  33.85     1:11.90 (38.05)     1:51.09 (39.19)     2:29.74 (38.65)
 22 Notis, Dahlia J     14 CFJV-MR              2:31.66    2:32.23        
                  33.29     1:12.00 (38.71)     1:53.00 (41.00)     2:32.23 (39.23)
 23 Mark, Meaghan       13 CFJV-MR              2:31.35    2:32.63        
                  33.19     1:11.52 (38.33)     1:53.30 (41.78)     2:32.63 (39.33)
 24 Gougelmann, Amanda  13 Empire-MR            2:37.29    2:33.47        
                  33.57     1:13.20 (39.63)     1:55.38 (42.18)     2:33.47 (38.09)
 25 Shopovick, Olivia   13 Middies-MR           2:36.22    2:33.76        
                  32.20     1:10.14 (37.94)     1:51.52 (41.38)     2:33.76 (42.24)
 26 Daniel, Alexis      13 Middies-MR           2:39.25    2:34.09        
                  34.81     1:12.48 (37.67)     1:53.11 (40.63)     2:34.09 (40.98)
 26 Kass, Gabby         14 Middies-MR           2:30.34    2:34.09        
                  34.29     1:14.43 (40.14)     1:55.00 (40.57)     2:34.09 (39.09)
 28 VanTassel, Elisabe  13 CFJV-MR              2:44.18    2:34.10        
                  33.38     1:12.57 (39.19)     1:54.07 (41.50)     2:34.10 (40.03)
 29 Salimi, Sana W      13 COND-MR              2:37.26    2:34.41        
                  33.72     1:12.33 (38.61)     1:53.82 (41.49)     2:34.41 (40.59)
 30 Fourie, Arisa       13 COND-MR              2:42.25    2:35.62        
                  34.43     1:13.01 (38.58)     1:54.45 (41.44)     2:35.62 (41.17)
 31 Lee, Evelyn B       13 Rivertown Rays-MR    2:41.70    2:37.08        
                  33.15     1:12.83 (39.68)     1:55.37 (42.54)     2:37.08 (41.71)
 32 Desa, Isabella S    13 Marlins Bgnw-MR      2:39.63    2:40.22        
                  35.56     1:15.63 (40.07)     1:57.83 (42.20)     2:40.22 (42.39)
 33 Coen, Jenn R        13 Empire-MR            2:31.71    2:41.40        
                  34.99     1:15.89 (40.90)     1:58.63 (42.74)     2:41.40 (42.77)
 34 Galeano, Sam R      13 CSD-MR               2:45.91    2:41.99        
                  36.98     1:18.33 (41.35)     2:00.38 (42.05)     2:41.99 (41.61)
 35 Kelly, Christi M    13 COND-MR              2:37.07    2:43.03        
                  36.64     1:18.80 (42.16)     2:03.06 (44.26)     2:43.03 (39.97)
 36 Terilli, Elizabeth  14 SMC-MR               2:48.23    2:47.21        
                  38.25     1:21.29 (43.04)     2:04.75 (43.46)     2:47.21 (42.46)
 37 Cherciu-Stancov, A  14 CFJV-MR              2:55.96    2:48.96        
                  38.42     1:22.08 (43.66)     2:08.32 (46.24)     2:48.96 (40.64)
Non-Award Division  
 -- Georgiou, Joanna    14 Middies-MR           2:26.71         DQ        
      Declared false start
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:35.99  JO
              5:50.59  SILV
              5:50.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 5:50.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 DiBianco, Brianna   14 MWSC-MR              5:59.78    5:51.77         20  
                  29.87     1:02.97 (33.10)     1:38.00 (35.03)     2:13.79 (35.79)
        2:50.23 (36.44)     3:26.94 (36.71)     4:04.03 (37.09)     4:40.32 (36.29)
        5:17.32 (37.00)     5:51.77 (34.45)                                        
  2 D'Amico, Nicole M   14 COND-MR              5:50.72    6:00.88         17  
                  29.83     1:02.30 (32.47)     1:36.75 (34.45)     2:12.35 (35.60)
        2:49.22 (36.87)     3:27.38 (38.16)     4:06.00 (38.62)     4:45.25 (39.25)
        5:24.01 (38.76)     6:00.88 (36.87)                                        
  3 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            6:03.86    6:04.05         16  
                  31.37     1:06.43 (35.06)     1:43.15 (36.72)     2:20.34 (37.19)
        2:57.65 (37.31)     3:34.84 (37.19)     4:12.52 (37.68)     4:50.01 (37.49)
        5:27.84 (37.83)     6:04.05 (36.21)                                        
  4 Hamazaki, Sakura    14 Silver Streaks-MR    6:01.64    6:05.35         15  
                  30.82     1:06.16 (35.34)     1:42.96 (36.80)     2:20.29 (37.33)
        2:58.22 (37.93)     3:36.07 (37.85)     4:14.62 (38.55)     4:52.69 (38.07)
        5:30.01 (37.32)     6:05.35 (35.34)                                        
  5 Duggan, Sarah       13 CFJV-MR              6:17.63    6:08.79         14  
                  31.71     1:07.52 (35.81)     1:44.85 (37.33)     2:22.23 (37.38)
        3:00.18 (37.95)     3:38.45 (38.27)     4:16.49 (38.04)     4:55.62 (39.13)
        5:33.19 (37.57)     6:08.79 (35.60)                                        
  6 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            6:30.49    6:10.73         13  
                  30.69     1:07.26 (36.57)     1:45.66 (38.40)     2:23.95 (38.29)
        3:02.63 (38.68)     3:40.82 (38.19)     4:19.14 (38.32)     4:57.10 (37.96)
        5:35.30 (38.20)     6:10.73 (35.43)                                        
  7 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           6:28.00    6:12.55         12  
                  32.73     1:09.25 (36.52)     1:46.88 (37.63)     2:25.36 (38.48)
        3:04.13 (38.77)     3:42.50 (38.37)     4:20.83 (38.33)     4:58.61 (37.78)
        5:36.37 (37.76)     6:12.55 (36.18)                                        
  8 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      6:20.54    6:14.25         11  
                  32.57     1:08.60 (36.03)     1:46.07 (37.47)     2:24.49 (38.42)
        3:02.58 (38.09)     3:41.53 (38.95)     4:20.23 (38.70)     4:58.84 (38.61)
        5:37.45 (38.61)     6:14.25 (36.80)                                        
  9 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            6:26.30    6:18.69          9  
                  33.04     1:10.28 (37.24)     1:48.78 (38.50)     2:27.56 (38.78)
        3:06.29 (38.73)     3:44.85 (38.56)     4:23.71 (38.86)     5:03.08 (39.37)
        5:41.90 (38.82)     6:18.69 (36.79)                                        
 10 Sgaglio, Hannah     14 CFJV-MR              6:28.65    6:20.31          7  
                  31.41     1:08.66 (37.25)     1:47.37 (38.71)     2:26.64 (39.27)
        3:06.68 (40.04)     3:45.65 (38.97)     4:25.61 (39.96)     5:06.24 (40.63)
        5:45.85 (39.61)     6:20.31 (34.46)                                        
 11 Seck, Fatima B      13 Empire-MR            6:44.82    6:21.76          6  
                  31.94     1:09.56 (37.62)     1:49.04 (39.48)     2:28.66 (39.62)
        3:07.37 (38.71)     3:47.46 (40.09)     4:26.73 (39.27)     5:05.86 (39.13)
        5:45.41 (39.55)     6:21.76 (36.35)                                        
 12 Medina, Priscilla   13 COND-MR              6:19.74    6:25.74          5  
                  32.44     1:08.64 (36.20)     1:46.84 (38.20)     2:25.86 (39.02)
        3:05.55 (39.69)     3:46.23 (40.68)     4:26.48 (40.25)     5:06.79 (40.31)
        5:47.14 (40.35)     6:25.74 (38.60)                                        
 13 Lane, Caitlin M     14 Marlins Bgnw-MR      6:25.49    6:28.41          4  
                  32.66     1:10.34 (37.68)     1:49.16 (38.82)     2:28.68 (39.52)
        3:08.53 (39.85)     3:48.50 (39.97)     4:29.36 (40.86)     5:09.15 (39.79)
        5:49.65 (40.50)     6:28.41 (38.76)                                        
 14 Siegel, Lucy        14 SMC-MR               6:41.83    6:30.19          3  
                  33.36     1:10.72 (37.36)     1:50.35 (39.63)     2:29.77 (39.42)
        3:10.22 (40.45)     3:50.53 (40.31)     4:31.33 (40.80)     5:11.86 (40.53)
        5:52.12 (40.26)     6:30.19 (38.07)                                        
 15 Morris, Emily G     14 Silver Streaks-MR    6:20.21    6:30.78          2  
                  32.30     1:09.53 (37.23)     1:48.37 (38.84)     2:28.75 (40.38)
        3:08.85 (40.10)     3:49.38 (40.53)     4:30.99 (41.61)     5:11.56 (40.57)
        5:52.49 (40.93)     6:30.78 (38.29)                                        
 16 Kass, Gabby         14 Middies-MR           6:52.44    6:36.45          0.5
                  34.91     1:15.33 (40.42)     1:55.97 (40.64)     2:37.69 (41.72)
        3:16.82 (39.13)     3:56.45 (39.63)     4:36.62 (40.17)     5:17.19 (40.57)
        5:58.87 (41.68)     6:36.45 (37.58)                                        
 16 Rivera, Anna C      13 PATS-MR              6:39.87    6:36.45          0.5
                  34.04     1:12.59 (38.55)     1:52.35 (39.76)     2:32.11 (39.76)
        3:12.44 (40.33)     3:53.33 (40.89)     4:34.37 (41.04)     5:15.39 (41.02)
        5:55.98 (40.59)     6:36.45 (40.47)                                        
 18 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      6:47.83    6:45.11        
                  33.44     1:11.20 (37.76)     1:52.31 (41.11)     2:33.83 (41.52)
        3:15.68 (41.85)     3:57.77 (42.09)     4:40.57 (42.80)     5:22.87 (42.30)
        6:05.29 (42.42)     6:45.11 (39.82)                                        
 19 Fourie, Arisa       13 COND-MR              7:07.12    6:48.96        
                  34.95     1:14.91 (39.96)     1:55.95 (41.04)     2:38.04 (42.09)
        3:21.18 (43.14)     4:03.32 (42.14)     4:45.38 (42.06)     5:28.38 (43.00)
        6:09.17 (40.79)     6:48.96 (39.79)                                        
 20 Giannelli, Sophia   14 SMC-MR               7:04.05    6:50.65        
                  36.31     1:15.85 (39.54)     1:58.57 (42.72)     2:40.27 (41.70)
        3:23.65 (43.38)     4:06.39 (42.74)     4:49.43 (43.04)     5:31.32 (41.89)
        6:12.87 (41.55)     6:50.65 (37.78)                                        
 21 Notis, Dahlia J     14 CFJV-MR              7:00.69    6:51.05        
                  34.69     1:15.08 (40.39)     1:55.33 (40.25)     2:35.78 (40.45)
        3:17.18 (41.40)     3:58.19 (41.01)     4:41.07 (42.88)     5:25.59 (44.52)
        6:10.52 (44.93)     6:51.05 (40.53)                                        
 22 Mark, Meaghan       13 CFJV-MR              6:45.91    6:51.27        
                  34.19     1:12.22 (38.03)     1:53.79 (41.57)     2:36.15 (42.36)
        3:18.56 (42.41)     4:02.02 (43.46)     4:45.65 (43.63)     5:29.64 (43.99)
        6:13.21 (43.57)     6:51.27 (38.06)                                        
 23 Cherciu-Stancov, A  14 CFJV-MR              7:41.03    7:35.21        
                  41.17     1:27.64 (46.47)     2:14.66 (47.02)     3:01.28 (46.62)
        3:49.10 (47.82)     4:34.35 (45.25)     5:21.12 (46.77)     6:07.89 (46.77)
        6:54.40 (46.51)     7:35.21 (40.81)                                        
Non-Award Division  
 -- Tadbiri, Dina       13 CFJV-MR              6:50.23        DFS        
      Declared false start
 -- VanTassel, Elisabe  13 CFJV-MR              6:57.71        DFS        
      Declared false start
 -- Gougelmann, Amanda  13 Empire-MR            7:17.50        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
              1:15.30  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:15.30
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Pastor, Selena      13 CSD-MR               1:15.49    1:15.53         20  
                  36.46     1:15.53 (39.07)                                        
  2 Morgante, Megan E   14 CFJV-MR              1:19.30    1:16.29         17  
                  37.65     1:16.29 (38.64)                                        
  3 Choksi, Nikita S    14 Middies-MR           1:17.51    1:16.33         16  
                  37.87     1:16.33 (38.46)                                        
  4 DeMarco, Paige E    14 DA-MR                1:17.51    1:16.37         15  
                  36.88     1:16.37 (39.49)                                        
  5 Shopovick, Olivia   13 Middies-MR           1:16.28    1:16.73         14  
                  37.14     1:16.73 (39.59)                                        
  6 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           1:16.80    1:16.76         13  
                  37.81     1:16.76 (38.95)                                        
  7 VanTassel, Elisabe  13 CFJV-MR              1:18.40    1:17.72         12  
                  38.28     1:17.72 (39.44)                                        
  8 Salimi, Sana W      13 COND-MR              1:18.56    1:17.88         11  
                  37.68     1:17.88 (40.20)                                        
  9 Gougelmann, Amanda  13 Empire-MR            1:17.07    1:18.02          9  
                  38.22     1:18.02 (39.80)                                        
 10 Rivera, Anna C      13 PATS-MR              1:21.76    1:19.00          7  
                  38.97     1:19.00 (40.03)                                        
 11 Quinton, Victoria   14 WSSC-MR              1:18.21    1:19.19          6  
                  38.34     1:19.19 (40.85)                                        
 12 Schiavi, Guilia     14 PATS-MR              1:17.15    1:19.83          5  
                  38.63     1:19.83 (41.20)                                        
 13 Jung, Grace         14 FAST-MR              1:22.79    1:19.93          4  
                  39.79     1:19.93 (40.14)                                        
 14 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      1:20.19    1:19.94          3  
                  39.57     1:19.94 (40.37)                                        
 15 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            1:20.81    1:21.37          2  
                  39.78     1:21.37 (41.59)                                        
 16 Lee, Evelyn B       13 Rivertown Rays-MR    1:25.94    1:21.82          1  
                  39.05     1:21.82 (42.77)                                        
 17 Desa, Isabella S    13 Marlins Bgnw-MR      1:18.98    1:21.97        
                  40.14     1:21.97 (41.83)                                        
 18 Vogel, Morgan       14 SMC-MR               1:23.76    1:23.17        
                  40.90     1:23.17 (42.27)                                        
 19 Cherciu-Stancov, A  14 CFJV-MR              1:22.63    1:23.21        
                  41.09     1:23.21 (42.12)                                        
 20 Christensen, Marce  13 CSD-MR               1:27.05    1:23.43        
                  40.98     1:23.43 (42.45)                                        
 21 Tadbiri, Dina       13 CFJV-MR              1:23.31    1:23.90        
                  41.71     1:23.90 (42.19)                                        
 22 Reyna, Margaux      13 Middies-MR           1:26.40    1:24.11        
                  40.69     1:24.11 (43.42)                                        
 23 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR              1:24.01    1:24.97        
                  43.10     1:24.97 (41.87)                                        
 24 Cartularo, Madison  14 SMC-MR               1:24.95    1:25.74        
                  41.19     1:25.74 (44.55)                                        
 25 Begley, Molly       13 SMC-MR               1:25.07    1:26.22        
                  40.76     1:26.22 (45.46)                                        
 26 Kass, Gabby         14 Middies-MR           1:24.25    1:27.69        
                  42.24     1:27.69 (45.45)                                        
 27 Meier, MaryBeth X   13 PATS-MR              1:30.22    1:29.60        
                  42.48     1:29.60 (47.12)                                        
 28 Penha, Sachi C      13 FAST-MR              1:29.03    1:33.56        
                  47.39     1:33.56 (46.17)                                        
 -- McClay, Catherine   13 CFJV-MR              1:33.25         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  46.02          DQ (51.50)                                        
Non-Award Division  
  1 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            1:16.42    1:13.68 SILV   
                  36.22     1:13.68 (37.46)                                        
  2 D'Amico, Nicole M   14 COND-MR              1:17.94    1:14.17 SILV   
                  35.35     1:14.17 (38.82)                                        
 -- Rivera, Kaylen E    14 Barracudas-MR        1:32.13         DQ        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:22.59  JO
              2:42.99  SILV
              2:43.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:43.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Gougelmann, Amanda  13 Empire-MR            2:44.91    2:45.09         20  
                  38.66     1:20.72 (42.06)     2:03.79 (43.07)     2:45.09 (41.30)
  2 Fourie, Arisa       13 COND-MR              2:47.20    2:45.77         17  
                  39.10     1:20.85 (41.75)     2:03.92 (43.07)     2:45.77 (41.85)
  3 Morgante, Megan E   14 CFJV-MR              2:47.52    2:48.12         16  
                  39.58     1:22.62 (43.04)     2:06.31 (43.69)     2:48.12 (41.81)
  4 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            2:46.00    2:48.49         15  
                  38.95     1:21.27 (42.32)     2:05.09 (43.82)     2:48.49 (43.40)
  5 VanTassel, Elisabe  13 CFJV-MR              2:47.53    2:49.14         14  
                  38.12     1:20.06 (41.94)     2:04.73 (44.67)     2:49.14 (44.41)
  6 Behbehani, Iman     13 Marlins Bgnw-MR      2:46.47    2:49.82         13  
                  41.72     1:25.51 (43.79)     2:08.90 (43.39)     2:49.82 (40.92)
  7 Shopovick, Olivia   13 Middies-MR           2:50.06    2:51.09         12  
                  40.18     1:23.62 (43.44)     2:08.03 (44.41)     2:51.09 (43.06)
  8 Mark, Meaghan       13 CFJV-MR              2:47.76    2:51.67         11  
                  39.20     1:23.04 (43.84)     2:09.24 (46.20)     2:51.67 (42.43)
  9 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            2:50.62    2:52.64          9  
                  42.68     1:27.00 (44.32)     2:11.20 (44.20)     2:52.64 (41.44)
 10 Notis, Dahlia J     14 CFJV-MR              2:51.14    2:52.85          7  
                                1:25.00 ( )   2:52.85 (1:27.85)                    
 11 Cherciu-Stancov, A  14 CFJV-MR              2:58.32    2:55.45          6  
                  41.85     1:25.71 (43.86)     2:12.08 (46.37)     2:55.45 (43.37)
 12 Green, Mikayla B    14 Middies-MR           2:46.14    2:56.45          5  
 13 Christensen, Marce  13 CSD-MR               3:01.50    2:57.29          4  
                  41.89     1:26.29 (44.40)     2:12.61 (46.32)     2:57.29 (44.68)
 14 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR              3:03.82    2:57.79          3  
                  44.34     1:29.19 (44.85)     2:15.04 (45.85)     2:57.79 (42.75)
 15 Coen, Jenn R        13 Empire-MR            2:49.59    2:58.16          2  
                  42.01     1:27.26 (45.25)     2:12.59 (45.33)     2:58.16 (45.57)
 16 Tadbiri, Dina       13 CFJV-MR              2:59.23    2:59.66          1  
                  41.74     1:27.31 (45.57)     2:14.92 (47.61)     2:59.66 (44.74)
 17 Kass, Gabby         14 Middies-MR           2:57.99    3:03.35        
                  42.60     1:29.37 (46.77)     2:17.43 (48.06)     3:03.35 (45.92)
 18 Galeano, Sam R      13 CSD-MR               3:08.46    3:05.35        
                  43.60     1:30.22 (46.62)     2:18.24 (48.02)     3:05.35 (47.11)
Non-Award Division  
  1 Choksi, Nikita S    14 Middies-MR           2:44.60    2:40.61 SILV   
                  38.26     1:19.32 (41.06)     2:00.47 (41.15)     2:40.61 (40.14)
  2 Pastor, Selena      13 CSD-MR                    NT    2:41.28 SILV   
                  37.44     1:18.14 (40.70)     2:00.13 (41.99)     2:41.28 (41.15)
 -- Giannelli, Sophia   14 SMC-MR               2:44.93         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
              1:23.80  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:23.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gaffney, Victoria   13 COND-MR              1:23.00    1:24.63         20  
                  40.47     1:24.63 (44.16)                                        
BRNZ - Division  
  1 Seck, Fatima B      13 Empire-MR            1:25.74    1:24.21         20  
                  39.85     1:24.21 (44.36)                                        
  2 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            1:27.66    1:24.48         17  
                  40.04     1:24.48 (44.44)                                        
  3 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      1:23.94    1:24.55         16  
                  40.33     1:24.55 (44.22)                                        
  4 Lee, Evelyn B       13 Rivertown Rays-MR    1:31.19    1:26.13         15  
                  39.95     1:26.13 (46.18)                                        
  5 Morgante, Megan E   14 CFJV-MR              1:26.61    1:26.43         14  
                  40.71     1:26.43 (45.72)                                        
  6 Schiffman, Amara R  14 Marlins Bgnw-MR      1:25.52    1:26.95         13  
                  41.44     1:26.95 (45.51)                                        
  7 Pastor, Selena      13 CSD-MR               1:40.50    1:27.02         12  
                  41.12     1:27.02 (45.90)                                        
  8 Desa, Isabella S    13 Marlins Bgnw-MR      1:26.81    1:28.92         11  
                  41.32     1:28.92 (47.60)                                        
  9 Tuchman, Emily      13 SMC-MR               1:30.28    1:28.94          9  
                  41.29     1:28.94 (47.65)                                        
 10 Lane, Caitlin M     14 Marlins Bgnw-MR      1:25.59    1:29.22          7  
                  42.29     1:29.22 (46.93)                                        
 11 Farrelly, Clare M   14 COND-MR              1:26.98    1:30.54          6  
                  42.79     1:30.54 (47.75)                                        
 12 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      1:27.98    1:31.60          5  
                  43.58     1:31.60 (48.02)                                        
 13 Kelly, Christi M    13 COND-MR              1:32.25    1:34.66          4  
                  43.78     1:34.66 (50.88)                                        
 14 Fourie, Arisa       13 COND-MR              1:34.56    1:34.72          3  
                  45.89     1:34.72 (48.83)                                        
 15 Cherciu-Stancov, A  14 CFJV-MR              1:38.53    1:36.04          2  
                  45.62     1:36.04 (50.42)                                        
 16 Nowak, Ruth I       14 WSSC-MR              1:34.39    1:36.38          1  
                  45.03     1:36.38 (51.35)                                        
 17 Reyna, Margaux      13 Middies-MR           1:40.53    1:36.47        
                  44.37     1:36.47 (52.10)                                        
 18 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            1:34.51    1:37.13        
                  46.54     1:37.13 (50.59)                                        
 19 Salimi, Sana W      13 COND-MR              1:37.42    1:37.23        
                  45.88     1:37.23 (51.35)                                        
 20 Coen, Jenn R        13 Empire-MR            1:33.69    1:37.40        
                  46.61     1:37.40 (50.79)                                        
 21 Begley, Molly       13 SMC-MR               1:36.71    1:37.77        
                  44.96     1:37.77 (52.81)                                        
 22 Jung, Grace         14 FAST-MR              1:39.16    1:38.41        
                  45.13     1:38.41 (53.28)                                        
 23 Christensen, Marce  13 CSD-MR               1:48.12    1:40.67        
                  47.44     1:40.67 (53.23)                                        
 24 Kass, Gabby         14 Middies-MR           1:43.39    1:43.18        
                  48.65     1:43.18 (54.53)                                        
 25 Meier, MaryBeth X   13 PATS-MR              1:50.56    1:44.03        
                  46.81     1:44.03 (57.22)                                        
 26 Daniel, Alexis      13 Middies-MR           1:46.77    1:44.90        
                  50.20     1:44.90 (54.70)                                        
 -- Siegel, Lucy        14 SMC-MR               1:30.95         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  45.15          DQ (48.93)                                        
Non-Award Division  
  1 Hamazaki, Sakura    14 Silver Streaks-MR    1:24.45    1:21.42 SILV   
                  38.93     1:21.42 (42.49)                                        
  2 Quinton, Victoria   14 WSSC-MR              1:25.26    1:23.05 SILV   
                  38.65     1:23.05 (44.40)                                        
  3 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR              1:26.59    1:23.51 SILV   
                  39.11     1:23.51 (44.40)                                        
 -- Cartularo, Morgan   14 SMC-MR               1:29.74        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:56.99  SILV
              2:57.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:57.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            3:09.48    2:57.65         20  
                  40.65     1:25.16 (44.51)     2:11.40 (46.24)     2:57.65 (46.25)
  2 Seck, Fatima B      13 Empire-MR            3:08.20    2:57.69         17  
                  38.96     1:24.56 (45.60)     2:11.97 (47.41)     2:57.69 (45.72)
  3 Gaffney, Victoria   13 COND-MR              3:01.06    2:58.66         16  
                  40.62     1:25.76 (45.14)     2:11.57 (45.81)     2:58.66 (47.09)
  4 DeMarco, Paige E    14 DA-MR                3:01.99    3:03.40         15  
                  42.01     1:28.88 (46.87)     2:16.45 (47.57)     3:03.40 (46.95)
  5 Notis, Dahlia J     14 CFJV-MR              3:02.14    3:05.87         14  
                  40.82     1:29.19 (48.37)     2:18.67 (49.48)     3:05.87 (47.20)
  6 Lane, Caitlin M     14 Marlins Bgnw-MR      2:59.56    3:08.00         13  
                  42.01     1:29.57 (47.56)     2:18.91 (49.34)     3:08.00 (49.09)
  7 Morgante, Megan E   14 CFJV-MR              3:15.64    3:08.41         12  
                  41.73     1:30.03 (48.30)     2:20.24 (50.21)     3:08.41 (48.17)
  8 Morris, Emily G     14 Silver Streaks-MR    3:00.61    3:09.62         11  
                  42.05     1:30.27 (48.22)     2:20.37 (50.10)     3:09.62 (49.25)
  9 Tuchman, Emily      13 SMC-MR               3:17.46    3:10.03          9  
                  43.57     1:32.17 (48.60)     2:21.70 (49.53)     3:10.03 (48.33)
 10 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      3:01.98    3:10.85          7  
                  43.25     1:32.82 (49.57)     2:23.29 (50.47)     3:10.85 (47.56)
 11 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      3:13.27    3:12.67          6  
                  43.23     1:32.84 (49.61)     2:23.05 (50.21)     3:12.67 (49.62)
 12 Bayer, Cally        14 Middies-MR           3:15.15    3:13.83          5  
                  43.58     1:32.64 (49.06)     2:22.96 (50.32)     3:13.83 (50.87)
 13 Pastor, Selena      13 CSD-MR               3:12.01    3:14.14          4  
                  41.79     1:31.74 (49.95)     2:24.47 (52.73)     3:14.14 (49.67)
 14 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            3:08.53    3:15.27          3  
                  44.82     1:34.51 (49.69)     2:24.92 (50.41)     3:15.27 (50.35)
 15 Choksi, Nikita S    14 Middies-MR           3:24.20    3:16.76          2  
                  44.19     1:34.90 (50.71)     2:26.24 (51.34)     3:16.76 (50.52)
 16 Farrelly, Clare M   14 COND-MR              3:20.19    3:18.48          1  
                  44.32     1:35.35 (51.03)     2:27.38 (52.03)     3:18.48 (51.10)
 17 Fourie, Arisa       13 COND-MR              3:19.66    3:18.83        
                  46.25     1:37.93 (51.68)     2:28.91 (50.98)     3:18.83 (49.92)
 18 Behbehani, Iman     13 Marlins Bgnw-MR      3:21.39    3:19.79        
                  47.67     1:38.56 (50.89)     2:29.53 (50.97)     3:19.79 (50.26)
 19 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR              3:10.28    3:20.07        
                  42.10     1:31.83 (49.73)     2:25.41 (53.58)     3:20.07 (54.66)
 20 Cherciu-Stancov, A  14 CFJV-MR              3:27.38    3:23.85        
                  47.19     1:39.81 (52.62)     2:32.20 (52.39)     3:23.85 (51.65)
 21 Rivera, Anna C      13 PATS-MR              3:30.74    3:24.70        
                  47.36     1:40.07 (52.71)     2:32.21 (52.14)     3:24.70 (52.49)
 22 Penha, Sachi C      13 FAST-MR              3:25.36    3:28.05        
                  47.37     1:40.59 (53.22)     2:34.56 (53.97)     3:28.05 (53.49)
 23 Salimi, Sana W      13 COND-MR              3:21.30    3:31.78        
                  47.38     1:41.19 (53.81)     2:36.43 (55.24)     3:31.78 (55.35)
 24 McClay, Catherine   13 CFJV-MR              3:30.10    3:34.00        
                  48.47     1:44.03 (55.56)     2:40.73 (56.70)     3:34.00 (53.27)
 25 Shopovick, Olivia   13 Middies-MR           3:46.24    3:35.25        
                  45.91     1:40.85 (54.94)     2:39.43 (58.58)     3:35.25 (55.82)
 26 Mark, Meaghan       13 CFJV-MR              3:47.79    3:47.07        
                  50.13     1:46.61 (56.48)   2:46.71 (1:00.10)   3:47.07 (1:00.36)
 -- Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            3:21.43         DQ        
                  46.76     1:39.26 (52.50)     2:32.11 (52.85)          DQ (51.76)
Non-Award Division  
  1 VanTassel, Elisabe  13 CFJV-MR              2:59.66    2:54.52 SILV   
                  38.87     1:23.22 (44.35)     2:08.90 (45.68)     2:54.52 (45.62)
  2 Hamazaki, Sakura    14 Silver Streaks-MR    3:00.15    2:56.01 SILV   
                  40.13     1:25.47 (45.34)     2:11.22 (45.75)     2:56.01 (44.79)
  3 Adorable, Katie R   14 COND-MR              3:00.50    2:56.90 SILV   
                  39.05     1:24.00 (44.95)     2:10.65 (46.65)     2:56.90 (46.25)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
              1:11.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Schiffman, Amara R  14 Marlins Bgnw-MR      1:13.53    1:11.95         20  
                  33.96     1:11.95 (37.99)                                        
  2 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            1:14.57    1:13.34         17  
                  33.08     1:13.34 (40.26)                                        
  3 Gaffney, Victoria   13 COND-MR              1:12.37    1:14.11         16  
                  34.05     1:14.11 (40.06)                                        
  4 D'Amico, Nicole M   14 COND-MR              1:15.14    1:15.01         15  
                  32.83     1:15.01 (42.18)                                        
  5 Lane, Caitlin M     14 Marlins Bgnw-MR      1:16.24    1:15.25         14  
                  34.62     1:15.25 (40.63)                                        
  6 Notis, Dahlia J     14 CFJV-MR              1:14.39    1:15.60         13  
                  35.34     1:15.60 (40.26)                                        
  7 DeMarco, Paige E    14 DA-MR                1:18.49    1:15.67         12  
                  34.56     1:15.67 (41.11)                                        
  8 Tuchman, Emily      13 SMC-MR               1:14.92    1:16.46         11  
                  36.16     1:16.46 (40.30)                                        
  9 Seck, Fatima B      13 Empire-MR            1:21.30    1:18.02          9  
                  34.49     1:18.02 (43.53)                                        
 10 Duggan, Sarah       13 CFJV-MR              1:23.47    1:19.09          7  
                  35.81     1:19.09 (43.28)                                        
 11 Sgaglio, Hannah     14 CFJV-MR              1:18.87    1:20.66          6  
                  37.95     1:20.66 (42.71)                                        
 12 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            1:16.99    1:21.30          5  
                  37.37     1:21.30 (43.93)                                        
 13 Tadbiri, Dina       13 CFJV-MR              1:16.92    1:21.77          4  
                  37.88     1:21.77 (43.89)                                        
 14 Nowak, Ruth I       14 WSSC-MR              1:19.68    1:22.56          3  
                  37.01     1:22.56 (45.55)                                        
 15 Behbehani, Iman     13 Marlins Bgnw-MR      1:20.76    1:23.04          2  
                  39.46     1:23.04 (43.58)                                        
 16 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           1:26.82    1:23.53          1  
                  37.92     1:23.53 (45.61)                                        
 17 Siegel, Lucy        14 SMC-MR               1:26.89    1:24.12        
                  38.10     1:24.12 (46.02)                                        
 18 Mark, Meaghan       13 CFJV-MR              1:19.20    1:24.92        
                  39.53     1:24.92 (45.39)                                        
 19 Salimi, Sana W      13 COND-MR              1:23.93    1:25.17        
                  39.14     1:25.17 (46.03)                                        
 20 Farrelly, Clare M   14 COND-MR              1:20.66    1:25.53        
                  38.46     1:25.53 (47.07)                                        
 21 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR              1:28.65    1:26.24        
                  41.31     1:26.24 (44.93)                                        
 22 Madsen, Jennifer L  13 WSSC-MR              1:27.11    1:29.01        
                  39.82     1:29.01 (49.19)                                        
 23 Martinez, Danielle  13 FAST-MR              1:32.44    1:29.61        
                  40.58     1:29.61 (49.03)                                        
 24 VanTassel, Elisabe  13 CFJV-MR              1:31.74    1:30.26        
                  40.31     1:30.26 (49.95)                                        
 25 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      1:21.49    1:30.78        
                  40.74     1:30.78 (50.04)                                        
 26 Desa, Isabella S    13 Marlins Bgnw-MR      1:35.32    1:32.05        
                  41.41     1:32.05 (50.64)                                        
 27 Coen, Jenn R        13 Empire-MR            1:42.75    1:32.44        
                  42.83     1:32.44 (49.61)                                        
 28 Kelly, Christi M    13 COND-MR              1:29.27    1:33.71        
                  43.13     1:33.71 (50.58)                                        
 29 Gougelmann, Amanda  13 Empire-MR            1:40.28    1:35.15        
                  44.81     1:35.15 (50.34)                                        
 30 Jung, Grace         14 FAST-MR              1:29.99    1:35.74        
                  41.02     1:35.74 (54.72)                                        
Non-Award Division  
 -- Georgiou, Joanna    14 Middies-MR           1:19.92        DFS        
      Declared false start
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:30.99  JO
              2:36.59  SILV
              2:36.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Hamazaki, Sakura    14 Silver Streaks-MR    2:39.20    2:36.81         20  
                  33.49     1:13.88 (40.39)     1:55.49 (41.61)     2:36.81 (41.32)
  2 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      2:41.95    2:41.70         17  
                  34.35     1:15.84 (41.49)     1:58.93 (43.09)     2:41.70 (42.77)
  3 Medina, Priscilla   13 COND-MR              2:48.01    2:46.71         16  
                  34.41     1:14.55 (40.14)     2:00.37 (45.82)     2:46.71 (46.34)
  4 D'Amico, Nicole M   14 COND-MR              2:45.28    2:54.10         15  
                  35.44     1:18.16 (42.72)     2:06.95 (48.79)     2:54.10 (47.15)
  5 Morris, Emily G     14 Silver Streaks-MR    2:51.21    2:54.11         14  
                  35.03     1:17.59 (42.56)     2:05.45 (47.86)     2:54.11 (48.66)
  6 Lane, Caitlin M     14 Marlins Bgnw-MR      2:55.49    2:55.38         13  
                  36.16     1:20.38 (44.22)     2:07.08 (46.70)     2:55.38 (48.30)
  7 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            3:10.74    2:56.49         12  
                  36.14     1:21.89 (45.75)     2:09.89 (48.00)     2:56.49 (46.60)
  8 Notis, Dahlia J     14 CFJV-MR              2:54.31    2:58.76         11  
                  38.10     1:23.50 (45.40)     2:11.03 (47.53)     2:58.76 (47.73)
  9 Morgante, Megan E   14 CFJV-MR              3:08.42    3:01.45          9  
                  35.72     1:20.67 (44.95)     2:10.06 (49.39)     3:01.45 (51.39)
 10 Behbehani, Iman     13 Marlins Bgnw-MR      3:11.37    3:02.68          7  
                  40.50     1:30.71 (50.21)     2:18.04 (47.33)     3:02.68 (44.64)
 11 Mark, Meaghan       13 CFJV-MR              3:07.59    3:05.26          6  
                  39.62     1:27.68 (48.06)     2:16.53 (48.85)     3:05.26 (48.73)
 12 Sgaglio, Hannah     14 CFJV-MR              3:09.69    3:06.94          5  
                  37.81     1:24.70 (46.89)     2:15.57 (50.87)     3:06.94 (51.37)
 13 Duggan, Sarah       13 CFJV-MR              3:08.72    3:12.64          4  
                  41.41     1:31.30 (49.89)     2:23.50 (52.20)     3:12.64 (49.14)
 14 Fourie, Arisa       13 COND-MR              3:28.83    3:14.86          3  
                  42.41     1:32.23 (49.82)     2:24.45 (52.22)     3:14.86 (50.41)
 15 Noone, Elizabeth G  13 FAST-MR              3:25.95    3:16.16          2  
                  42.57     1:34.79 (52.22)     2:28.88 (54.09)     3:16.16 (47.28)
 16 Tadbiri, Dina       13 CFJV-MR              3:04.47    3:19.94          1  
                  39.75     1:29.29 (49.54)     2:23.77 (54.48)     3:19.94 (56.17)
 17 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR              3:28.34    3:20.12        
                  37.16     1:29.00 (51.84)     2:25.60 (56.60)     3:20.12 (54.52)
Non-Award Division  
 -- Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      3:26.78         DQ        
 -- Bayer, Cally        14 Middies-MR           3:05.24         NS        
 -- Seck, Fatima B      13 Empire-MR            3:02.06         NS        
 -- Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            2:54.51         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:23.49  JO
              2:41.79  SILV
              2:41.80  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:41.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Chan, Rachel H      13 Middies-MR           2:42.70    2:42.81         20  
                  37.25     1:19.24 (41.99)     2:06.97 (47.73)     2:42.81 (35.84)
  2 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      2:46.94    2:43.35         17  
                  38.01     1:21.33 (43.32)     2:08.50 (47.17)     2:43.35 (34.85)
  3 Behbehani, Iman     13 Marlins Bgnw-MR      2:49.49    2:43.37         16  
                  38.93     1:18.91 (39.98)     2:09.57 (50.66)     2:43.37 (33.80)
  4 Choksi, Nikita S    14 Middies-MR           2:47.49    2:43.72         14.5
                  36.62     1:18.53 (41.91)     2:07.69 (49.16)     2:43.72 (36.03)
  4 Pastor, Selena      13 CSD-MR               3:06.02    2:43.72         14.5
                  34.91     1:15.78 (40.87)     2:05.03 (49.25)     2:43.72 (38.69)
  6 Farrelly, Clare M   14 COND-MR              2:42.27    2:43.82         13  
  7 DeMarco, Paige E    14 DA-MR                2:46.16    2:44.39         12  
                  33.63     1:14.61 (40.98)     2:04.39 (49.78)     2:44.39 (40.00)
  8 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            2:41.82    2:44.70         11  
                  35.28     1:17.85 (42.57)     2:09.05 (51.20)     2:44.70 (35.65)
  9 VanTassel, Elisabe  13 CFJV-MR              2:49.96    2:47.07          9  
                  39.54     1:22.61 (43.07)     2:07.93 (45.32)     2:47.07 (39.14)
 10 O'Brien, Megan A    14 NYSA-MR              2:59.26    2:50.37          7  
                  38.87     1:24.91 (46.04)     2:11.72 (46.81)     2:50.37 (38.65)
 11 Lee, Evelyn B       13 Rivertown Rays-MR    3:04.32    2:51.54          6  
                  35.61     1:19.74 (44.13)     2:10.84 (51.10)     2:51.54 (40.70)
 12 Vogel, Morgan       14 SMC-MR               2:53.29    2:51.67          5  
                  38.74     1:21.43 (42.69)     2:12.30 (50.87)     2:51.67 (39.37)
 13 Gougelmann, Amanda  13 Empire-MR            2:58.77    2:52.11          4  
                  40.35     1:22.37 (42.02)     2:15.49 (53.12)     2:52.11 (36.62)
 14 Fourie, Arisa       13 COND-MR              2:55.46    2:52.48          3  
                  39.94     1:21.39 (41.45)     2:13.48 (52.09)     2:52.48 (39.00)
 15 Cartularo, Madison  14 SMC-MR               2:54.55    2:53.65          2  
                  40.54     1:25.43 (44.89)     2:12.98 (47.55)     2:53.65 (40.67)
 16 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            2:53.71    2:53.67          1  
                  40.30     1:24.59 (44.29)     2:17.12 (52.53)     2:53.67 (36.55)
 17 Rivera, Anna C      13 PATS-MR              2:59.01    2:55.56        
                  41.70     1:23.92 (42.22)     2:17.54 (53.62)     2:55.56 (38.02)
 18 Mark, Meaghan       13 CFJV-MR              2:54.97    2:55.58        
                  38.11     1:19.98 (41.87)     2:17.91 (57.93)     2:55.58 (37.67)
 19 Salimi, Sana W      13 COND-MR              2:56.75    2:55.98        
                  36.83     1:19.80 (42.97)     2:16.92 (57.12)     2:55.98 (39.06)
 20 Schiavi, Guilia     14 PATS-MR              2:54.71    2:56.60        
                  41.19     1:25.33 (44.14)     2:17.68 (52.35)     2:56.60 (38.92)
 21 Desa, Isabella S    13 Marlins Bgnw-MR      2:59.02    2:56.84        
                  40.94     1:25.37 (44.43)     2:16.42 (51.05)     2:56.84 (40.42)
 22 Jung, Grace         14 FAST-MR              3:08.71    2:57.68        
                  37.74     1:20.94 (43.20)     2:16.57 (55.63)     2:57.68 (41.11)
 23 Cherciu-Stancov, A  14 CFJV-MR              3:07.93    2:59.23        
                  45.30     1:28.16 (42.86)     2:19.80 (51.64)     2:59.23 (39.43)
 24 Reyna, Margaux      13 Middies-MR           3:13.73    3:00.16        
                  36.65     1:22.53 (45.88)     2:19.10 (56.57)     3:00.16 (41.06)
 25 Christensen, Marce  13 CSD-MR               3:28.87    3:03.27        
                  41.27     1:28.07 (46.80)     2:24.64 (56.57)     3:03.27 (38.63)
 26 Kass, Gabby         14 Middies-MR           3:02.36    3:04.56        
                  41.79     1:30.15 (48.36)     2:25.19 (55.04)     3:04.56 (39.37)
 27 Tadbiri, Dina       13 CFJV-MR              3:07.87    3:06.38        
                  39.23     1:24.05 (44.82)   2:29.58 (1:05.53)     3:06.38 (36.80)
Non-Award Division  
  1 Tuchman, Emily      13 SMC-MR               2:43.91    2:38.85 SILV   
                  36.12     1:14.82 (38.70)     2:03.43 (48.61)     2:38.85 (35.42)
  2 Seck, Fatima B      13 Empire-MR            2:43.77    2:40.30 SILV   
                  34.67     1:15.67 (41.00)     2:03.44 (47.77)     2:40.30 (36.86)
  3 Parkinson, Bri G    13 FAST-MR              2:45.81    2:41.07 SILV   
                  33.77     1:14.22 (40.45)     2:06.06 (51.84)     2:41.07 (35.01)
  4 Notis, Dahlia J     14 CFJV-MR              2:42.01    2:41.19 SILV   
                  34.86     1:19.12 (44.26)     2:05.58 (46.46)     2:41.19 (35.61)
  5 Sgaglio, Hannah     14 CFJV-MR              2:43.20    2:41.41 SILV   
                  35.48     1:15.43 (39.95)     2:05.19 (49.76)     2:41.41 (36.22)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              5:06.99  JO
              5:25.99  SILV
              5:26.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 5:26.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Morris, Emily G     14 Silver Streaks-MR    5:36.45    5:34.33         20  
                  33.45     1:12.93 (39.48)     1:54.88 (41.95)     2:38.00 (43.12)
        3:27.38 (49.38)     4:16.22 (48.84)     4:55.47 (39.25)     5:34.33 (38.86)
  2 Petersson, Kirsten  13 Marlins Bgnw-MR      5:35.57    5:34.51         17  
                  33.47     1:13.13 (39.66)     1:53.52 (40.39)     2:33.25 (39.73)
        3:25.30 (52.05)     4:18.52 (53.22)     4:56.96 (38.44)     5:34.51 (37.55)
  3 Duggan, Sarah       13 CFJV-MR              5:45.33    5:36.74         16  
                  38.23     1:25.37 (47.14)     2:07.94 (42.57)     2:50.26 (42.32)
        3:35.53 (45.27)     4:21.35 (45.82)     5:00.35 (39.00)     5:36.74 (36.39)
  4 Seck, Fatima B      13 Empire-MR            5:57.26    5:39.87         15  
                  36.61     1:18.75 (42.14)     2:01.69 (42.94)     2:43.68 (41.99)
        3:34.05 (50.37)     4:22.54 (48.49)     5:01.00 (38.46)     5:39.87 (38.87)
  5 Lane, Caitlin M     14 Marlins Bgnw-MR      5:35.45    5:40.51         14  
                  34.77     1:16.70 (41.93)     2:00.53 (43.83)     2:42.94 (42.41)
        3:33.39 (50.45)     4:24.18 (50.79)     5:03.17 (38.99)     5:40.51 (37.34)
  6 Notis, Dahlia J     14 CFJV-MR              5:40.82    5:53.90         13  
                  34.93     1:17.58 (42.65)     2:04.22 (46.64)     2:49.46 (45.24)
        3:39.01 (49.55)     4:30.50 (51.49)     5:12.99 (42.49)     5:53.90 (40.91)
  7 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      5:45.00    6:03.23         12  
                  38.48     1:28.30 (49.82)   3:01.37 (1:33.07)                    
            3:51.84 ( )     4:42.60 (50.76)     5:22.71 (40.11)     6:03.23 (40.52)
  8 Fourie, Arisa       13 COND-MR              6:06.63    6:06.01         11  
                  41.24     1:31.55 (50.31)     2:14.91 (43.36)     2:57.87 (42.96)
        3:50.83 (52.96)     4:43.22 (52.39)     5:25.32 (42.10)     6:06.01 (40.69)
  9 Mark, Meaghan       13 CFJV-MR              6:17.21    6:14.91          9  
                  38.49     1:24.56 (46.07)     2:07.26 (42.70)     2:52.44 (45.18)
        3:51.61 (59.17)     4:51.49 (59.88)     5:32.83 (41.34)     6:14.91 (42.08)
 10 Cherciu-Stancov, A  14 CFJV-MR              6:34.87    6:17.32          7  
                  42.22     1:35.08 (52.86)     2:18.81 (43.73)     3:05.26 (46.45)
        3:56.85 (51.59)     4:48.97 (52.12)     5:35.55 (46.58)     6:17.32 (41.77)
Non-Award Division  
 -- Gougelmann, Amanda  13 Empire-MR            6:53.84         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Tadbiri, Dina       13 CFJV-MR              6:40.42        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- VanTassel, Elisabe  13 CFJV-MR              8:00.00        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Sgaglio, Hannah     14 CFJV-MR              6:11.76         NS        
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.59  JO
                28.29  SILV
                28.30  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 28.30
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 McNamee, Kyra D     17 COND-MR                28.84      28.42         20  
  2 Keane, MaryKate     16 PATS-MR                28.38      28.87         17  
  3 Gallagher, Kathlee  17 NYSA-MR                28.71      28.92         16  
  4 Portch, Betsy D     17 PATS-MR                29.70      29.25         15  
  5 Guglielmo, Kasey E  15 Marlins Bgnw-MR        28.96      29.28         13.5
  5 Stanisz, Weronika   15 MWSC-MR                29.59      29.28         13.5
  7 Gordon, Arielle     15 SMC-MR                 30.17      29.45         12  
  8 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR                29.09      29.47         11  
  9 Murphy, Morgan J    16 PATS-MR                31.34      29.61          9  
 10 Westbrook, Claire   15 NYSA-MR                29.20      29.72          7  
 11 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR               29.69      29.90          6  
 12 Fonseca, Natasha    15 COND-MR                30.02      30.89          5  
 13 Costello, Emily C   15 NYSA-MR                29.86      30.99          4  
 14 Silver, Elizabeth   15 COND-MR                31.44      31.04          3  
 15 Sheridan, Caroline  15 FAST-MR                30.92      31.06          2  
 16 Martin, Kelly J     17 Rivertown Rays-MR      30.60      31.28          1  
 17 Hughes, Analeigh G  16 COND-MR                31.94      32.04        
 18 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR                32.07      32.50        
 19 Comparetto, Kaleig  15 CFJV-MR                33.76      33.09        
 20 Catalano, Sam       16 COND-MR                33.24      33.53        
 21 Beckett, Victoria   17 CFJV-MR                32.00      33.57        
 22 Kull, Alyssa        15 CFJV-MR                33.79      34.13        
 23 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR                31.48      35.51        
 24 Francis, Tejhanae   15 FAST-MR                45.52      44.26        
Non-Award Division  
  1 Zaruvinsky, Emily   16 NYSA-MR                29.42      28.12 SILV   
 -- Jang, Sarah         15 COND-MR                29.19         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.79  JO
              1:01.09  SILV
              1:01.10  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:01.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 McNamee, Kyra D     17 COND-MR              1:00.18    1:01.81         20  
                  30.31     1:01.81 (31.50)                                        
BRNZ - Division  
  1 Wolter, Lauren M    15 Empire-MR            1:01.48    1:01.16         20  
                  29.39     1:01.16 (31.77)                                        
  2 Portch, Betsy D     17 PATS-MR              1:02.93    1:01.41         17  
                  29.81     1:01.41 (31.60)                                        
  3 Zaruvinsky, Emily   16 NYSA-MR              1:02.48    1:01.51         16  
                  29.50     1:01.51 (32.01)                                        
  4 Murphy, Morgan J    16 PATS-MR              1:06.00    1:03.34         15  
                  30.43     1:03.34 (32.91)                                        
  5 Khan, Sabeen A      15 Empire-MR            1:02.11    1:03.92         14  
                  30.60     1:03.92 (33.32)                                        
  6 Guglielmo, Kasey E  15 Marlins Bgnw-MR      1:04.23    1:04.22         13  
                  30.73     1:04.22 (33.49)                                        
  7 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              1:04.37    1:05.34         12  
                  31.28     1:05.34 (34.06)                                        
  8 Conde, Lauren M     17 DA-MR                1:01.20    1:05.62         11  
                  31.02     1:05.62 (34.60)                                        
  9 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR             1:05.31    1:05.83          9  
                  30.77     1:05.83 (35.06)                                        
 10 Fonseca, Natasha    15 COND-MR              1:06.29    1:06.14          7  
                  31.64     1:06.14 (34.50)                                        
 11 McNamara, Lara M    16 COND-MR              1:06.12    1:06.44          6  
                  31.53     1:06.44 (34.91)                                        
 12 Rota, Amanda P      17 Marlins Bgnw-MR      1:05.50    1:06.48          5  
                  31.60     1:06.48 (34.88)                                        
 13 Kim, Hana E         15 FAST-MR              1:07.17    1:06.52          4  
                  32.20     1:06.52 (34.32)                                        
 14 Jang, Sarah         15 COND-MR              1:03.41    1:06.73          3  
                  31.00     1:06.73 (35.73)                                        
 15 Martin, Kelly J     17 Rivertown Rays-MR    1:07.02    1:09.41          2  
                  32.76     1:09.41 (36.65)                                        
 16 Costello, Emily C   15 NYSA-MR              1:08.22    1:10.32          1  
                  33.24     1:10.32 (37.08)                                        
 17 Beckett, Victoria   17 CFJV-MR              1:15.00    1:12.37        
                  35.43     1:12.37 (36.94)                                        
 18 Nunez, Nicole C     15 COND-MR              1:09.63    1:12.39        
                  34.88     1:12.39 (37.51)                                        
 19 Catalano, Sam       16 COND-MR              1:13.26    1:13.96        
                  35.79     1:13.96 (38.17)                                        
 20 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              1:13.59    1:14.10        
                  34.65     1:14.10 (39.45)                                        
 20 Comparetto, Kaleig  15 CFJV-MR              1:13.68    1:14.10        
                  35.34     1:14.10 (38.76)                                        
 22 Kull, Alyssa        15 CFJV-MR              1:16.29    1:17.54        
                  37.06     1:17.54 (40.48)                                        
 23 Francis, Tejhanae   15 FAST-MR              1:45.24    1:46.73        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:04.49  JO
              2:10.59  SILV
              2:10.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:10.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zaruvinsky, Emily   16 NYSA-MR              2:16.02    2:13.93         20  
                  31.10     1:05.30 (34.20)     1:39.78 (34.48)     2:13.93 (34.15)
  2 Wang, Chloe         15 Middies-MR           2:11.42    2:14.45         17  
                  30.55     1:04.56 (34.01)     1:39.63 (35.07)     2:14.45 (34.82)
  3 McNamee, Kyra D     17 COND-MR              2:16.19    2:15.70         16  
                  30.67     1:04.30 (33.63)     1:39.71 (35.41)     2:15.70 (35.99)
  4 Wolter, Lauren M    15 Empire-MR            2:19.59    2:15.74         15  
                  29.48     1:02.78 (33.30)     1:39.42 (36.64)     2:15.74 (36.32)
  5 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      2:16.83    2:16.83         14  
                  30.98     1:05.91 (34.93)     1:41.31 (35.40)     2:16.83 (35.52)
  6 Zuks, Adelaine      15 COND-MR              2:11.81    2:17.43         13  
                  31.44     1:06.43 (34.99)     1:42.67 (36.24)     2:17.43 (34.76)
  7 Conde, Lauren M     17 DA-MR                2:15.89    2:18.80         12  
                  31.67     1:06.93 (35.26)     1:43.23 (36.30)     2:18.80 (35.57)
  8 Khan, Sabeen A      15 Empire-MR            2:16.49    2:18.87         11  
                  31.32     1:06.65 (35.33)     1:42.58 (35.93)     2:18.87 (36.29)
  9 Fonseca, Natasha    15 COND-MR              2:26.81    2:22.26          9  
                  31.12     1:07.20 (36.08)     1:45.08 (37.88)     2:22.26 (37.18)
 10 Westbrook, Claire   15 NYSA-MR              2:27.83    2:23.00          7  
                  32.98     1:08.75 (35.77)     1:45.71 (36.96)     2:23.00 (37.29)
 11 Jang, Sarah         15 COND-MR              2:18.87    2:24.26          6  
                  31.30     1:07.99 (36.69)     1:46.24 (38.25)     2:24.26 (38.02)
 12 Guglielmo, Kasey E  15 Marlins Bgnw-MR      2:25.77    2:24.27          5  
                  31.07     1:07.36 (36.29)     1:46.75 (39.39)     2:24.27 (37.52)
 13 Chia, Eileen        14 FAST-MR              2:24.76    2:24.73          4  
                  30.58     1:06.45 (35.87)     1:46.44 (39.99)     2:24.73 (38.29)
 14 Rota, Amanda P      17 Marlins Bgnw-MR      2:21.71    2:24.98          3  
                  32.04     1:08.27 (36.23)     1:46.53 (38.26)     2:24.98 (38.45)
 15 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              2:24.78    2:25.13          2  
                  31.77     1:08.74 (36.97)     1:47.86 (39.12)     2:25.13 (37.27)
 16 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              2:41.19    2:29.88          1  
                  34.39     1:12.27 (37.88)     1:51.25 (38.98)     2:29.88 (38.63)
 17 Martin, Kelly J     17 Rivertown Rays-MR    2:24.95    2:30.42        
                  32.24     1:10.47 (38.23)     1:51.73 (41.26)     2:30.42 (38.69)
 18 Catalano, Sam       16 COND-MR              2:36.44    2:34.40        
                  35.05     1:14.42 (39.37)     1:54.81 (40.39)     2:34.40 (39.59)
 19 Costello, Emily C   15 NYSA-MR              2:30.04    2:34.63        
                  34.87     1:13.78 (38.91)     1:54.80 (41.02)     2:34.63 (39.83)
 20 Nunez, Nicole C     15 COND-MR              2:34.15    2:35.84        
                  34.57     1:14.41 (39.84)     1:55.33 (40.92)     2:35.84 (40.51)
 21 Kull, Alyssa        15 CFJV-MR              2:48.06    2:44.52        
                  35.93     1:17.69 (41.76)     2:02.79 (45.10)     2:44.52 (41.73)
Non-Award Division  
  1 Portch, Betsy D     17 PATS-MR              2:10.72    2:09.08 SILV   
                  30.36     1:03.36 (33.00)     1:36.40 (33.04)     2:09.08 (32.68)
  2 Lederer, Genna      16 NYSA-MR              2:13.03    2:10.36 SILV   
                  30.49     1:03.98 (33.49)     1:37.12 (33.14)     2:10.36 (33.24)
  3 Shen, Karen         17 NYSA-MR              2:18.59    2:10.45 SILV   
                  30.72     1:03.86 (33.14)     1:37.33 (33.47)     2:10.45 (33.12)
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:30.99  JO
              5:39.99  SILV
              5:40.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 5:40.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Adams, Skylar R     15 CFJV-MR              5:56.44    5:46.53         20  
                  29.69     1:03.55 (33.86)     1:38.71 (35.16)     2:13.58 (34.87)
        2:50.07 (36.49)     3:25.70 (35.63)     4:02.02 (36.32)     4:37.04 (35.02)
        5:12.51 (35.47)     5:46.53 (34.02)                                        
  2 Donabie, Alana R    15 PATS-MR              5:41.15    5:48.18         17  
                  28.22     1:00.86 (32.64)     1:35.19 (34.33)     2:10.72 (35.53)
        2:46.60 (35.88)     3:23.34 (36.74)     4:00.49 (37.15)     4:36.63 (36.14)
        5:13.02 (36.39)     5:48.18 (35.16)                                        
  3 Shen, Karen         17 NYSA-MR              5:49.16    5:55.60         16  
                  30.70     1:04.40 (33.70)     1:39.42 (35.02)     2:14.69 (35.27)
        2:50.62 (35.93)     3:27.00 (36.38)     4:03.71 (36.71)     4:19.78 (16.07)
        4:41.72 (21.94)   5:55.60 (1:13.88)                                        
  4 Medina, Melissa     16 COND-MR              5:46.34    5:57.39         15  
                  30.45     1:04.55 (34.10)     1:40.74 (36.19)     2:18.09 (37.35)
        2:54.79 (36.70)     3:31.69 (36.90)     4:09.91 (38.22)     4:47.49 (37.58)
        5:23.88 (36.39)     5:57.39 (33.51)                                        
  5 Zuks, Adelaine      15 COND-MR              5:52.95    6:07.85         14  
                  31.92     1:07.93 (36.01)     1:45.63 (37.70)     2:23.00 (37.37)
        2:59.87 (36.87)     3:37.25 (37.38)     4:14.98 (37.73)     4:53.13 (38.15)
        5:30.76 (37.63)     6:07.85 (37.09)                                        
  6 Wolter, Lauren M    15 Empire-MR            6:13.59    6:09.93         13  
                  31.54     1:07.01 (35.47)     1:44.70 (37.69)     2:23.14 (38.44)
        3:00.59 (37.45)     3:39.50 (38.91)     4:18.59 (39.09)     4:57.50 (38.91)
        5:33.48 (35.98)     6:09.93 (36.45)                                        
  7 Fonseca, Natasha    15 COND-MR              6:39.37    6:21.52         12  
                  32.15     1:09.51 (37.36)     1:47.75 (38.24)     2:26.61 (38.86)
        3:05.72 (39.11)     3:45.33 (39.61)     4:25.15 (39.82)     5:04.83 (39.68)
        5:44.01 (39.18)     6:21.52 (37.51)                                        
  8 Khan, Sabeen A      15 Empire-MR            6:05.60    6:26.19         11  
                  32.44     1:09.88 (37.44)     1:48.16 (38.28)     2:28.21 (40.05)
        3:07.93 (39.72)     3:48.03 (40.10)     4:28.22 (40.19)     5:08.22 (40.00)
        5:47.54 (39.32)     6:26.19 (38.65)                                        
  9 Jang, Sarah         15 COND-MR              6:14.57    6:26.63          9  
                  32.18     1:10.11 (37.93)     1:48.99 (38.88)     2:27.62 (38.63)
        3:07.10 (39.48)     3:47.31 (40.21)     4:27.71 (40.40)     5:07.80 (40.09)
        5:47.40 (39.60)     6:26.63 (39.23)                                        
 10 Mante, Joanne       17 CFJV-MR              6:37.39    6:28.80          7  
                  33.47     1:11.24 (37.77)     1:50.11 (38.87)     2:29.74 (39.63)
        3:09.71 (39.97)     3:49.83 (40.12)     4:30.27 (40.44)     5:10.29 (40.02)
        5:50.67 (40.38)     6:28.80 (38.13)                                        
 11 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              6:42.92    6:41.01          6  
                  36.09     1:15.13 (39.04)     1:55.11 (39.98)     2:35.81 (40.70)
        3:17.03 (41.22)     3:57.75 (40.72)     4:39.10 (41.35)     5:20.33 (41.23)
        6:01.91 (41.58)     6:41.01 (39.10)                                        
 12 Martin, Kelly J     17 Rivertown Rays-MR    6:33.59    7:01.72          5  
                  32.64     1:10.45 (37.81)     1:52.15 (41.70)     2:36.29 (44.14)
        3:21.13 (44.84)     4:05.23 (44.10)     4:50.29 (45.06)     5:35.47 (45.18)
        6:19.80 (44.33)     7:01.72 (41.92)                                        
 13 Comparetto, Kaleig  15 CFJV-MR              7:19.64    7:21.47          4  
                  35.41     1:17.16 (41.75)     2:02.52 (45.36)     2:48.95 (46.43)
        3:35.10 (46.15)     4:21.15 (46.05)     5:06.84 (45.69)     5:53.02 (46.18)
        6:37.80 (44.78)     7:21.47 (43.67)                                        
 14 Beckett, Victoria   17 CFJV-MR              7:20.00    7:26.50          3  
                  37.59     1:20.13 (42.54)     2:04.72 (44.59)     2:49.71 (44.99)
        3:36.21 (46.50)     4:22.85 (46.64)     5:10.27 (47.42)     5:56.99 (46.72)
        6:42.43 (45.44)     7:26.50 (44.07)                                        
 15 Kull, Alyssa        15 CFJV-MR              7:23.41    7:26.76          2  
                  38.01     1:22.40 (44.39)     2:08.60 (46.20)     2:53.73 (45.13)
        3:40.35 (46.62)     4:26.73 (46.38)     5:13.35 (46.62)     5:59.25 (45.90)
        6:45.24 (45.99)     7:26.76 (41.52)                                        
Non-Award Division  
  1 Abrams, Maria       16 SMC-MR               5:46.41    5:39.82 SILV   
                  29.62     1:01.93 (32.31)     1:35.51 (33.58)     2:10.12 (34.61)
        2:44.62 (34.50)     3:19.69 (35.07)     3:55.18 (35.49)     4:30.58 (35.40)
        5:05.37 (34.79)     5:39.82 (34.45)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.49  JO
              1:10.09  SILV
              1:10.10  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 McNamee, Kyra D     17 COND-MR              1:08.96    1:10.58         20  
                  34.61     1:10.58 (35.97)                                        
BRNZ - Division  
  1 Chia, Eileen        14 FAST-MR              1:12.47    1:11.08         20  
                  34.84     1:11.08 (36.24)                                        
  2 Fonseca, Natasha    15 COND-MR              1:13.30    1:11.98         17  
                  34.84     1:11.98 (37.14)                                        
  3 Martin, Kelly J     17 Rivertown Rays-MR    1:10.60    1:12.33         16  
                  35.11     1:12.33 (37.22)                                        
  4 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR             1:16.78    1:12.42         15  
                  35.74     1:12.42 (36.68)                                        
  5 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              1:10.17    1:12.56         14  
                  35.09     1:12.56 (37.47)                                        
  6 Medina, Melissa     16 COND-MR              1:11.42    1:13.16         13  
                  36.36     1:13.16 (36.80)                                        
  7 Jang, Sarah         15 COND-MR              1:11.68    1:15.42         12  
                  35.65     1:15.42 (39.77)                                        
  8 Gallagher, Kathlee  17 NYSA-MR              1:12.59    1:15.71         11  
                  36.59     1:15.71 (39.12)                                        
  9 Rota, Amanda P      17 Marlins Bgnw-MR      1:15.67    1:16.03          9  
                  37.12     1:16.03 (38.91)                                        
 10 Conde, Lauren M     17 DA-MR                1:10.89    1:16.09          7  
                  36.52     1:16.09 (39.57)                                        
 11 Beckett, Victoria   17 CFJV-MR              1:28.00    1:16.71          6  
                  37.23     1:16.71 (39.48)                                        
 12 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              1:17.53    1:17.11          5  
                  37.46     1:17.11 (39.65)                                        
 13 Nunez, Nicole C     15 COND-MR              1:17.28    1:17.65          4  
                  37.35     1:17.65 (40.30)                                        
 14 Catalano, Sam       16 COND-MR              1:19.75    1:19.81          3  
                  38.42     1:19.81 (41.39)                                        
 15 Kim, Hana E         15 FAST-MR              1:23.99    1:21.18          2  
                  38.99     1:21.18 (42.19)                                        
 16 McNamara, Lara M    16 COND-MR              1:21.25    1:22.36          1  
                  39.10     1:22.36 (43.26)                                        
 17 Kull, Alyssa        15 CFJV-MR              1:25.24    1:24.50        
                  41.45     1:24.50 (43.05)                                        
 17 Comparetto, Kaleig  15 CFJV-MR              1:25.51    1:24.50        
                  41.27     1:24.50 (43.23)                                        
 19 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              1:28.41    1:28.76        
 20 Francis, Tejhanae   15 FAST-MR              2:07.99    2:00.57        
                  56.85   2:00.57 (1:03.72)                                        
Non-Award Division  
  1 Lederer, Genna      16 NYSA-MR              1:10.32    1:10.00 SILV   
                  34.58     1:10.00 (35.42)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: The Hutton Family
 In loving memory of our daughter
 Beth Schatkun. To her Swimming was
 a Sport.  All else is just a game
              2:20.99  JO
              2:29.29  SILV
              2:29.30  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:29.30
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Wolter, Lauren M    15 Empire-MR            2:30.38    2:29.70         20  
                  34.01     1:11.59 (37.58)     1:51.34 (39.75)     2:29.70 (38.36)
  2 Chia, Eileen        14 FAST-MR              2:43.92    2:31.22         17  
                  34.41     1:12.44 (38.03)     1:52.61 (40.17)     2:31.22 (38.61)
  3 Guglielmo, Kasey E  15 Marlins Bgnw-MR      2:29.81    2:31.53         16  
                  33.71     1:12.62 (38.91)     1:53.41 (40.79)     2:31.53 (38.12)
  4 Lederer, Genna      16 NYSA-MR              2:43.79    2:33.04         15  
                  34.84     1:13.21 (38.37)     1:53.93 (40.72)     2:33.04 (39.11)
  5 Gallagher, Kathlee  17 NYSA-MR              2:36.00    2:33.83         14  
                  37.40     1:16.09 (38.69)     1:55.22 (39.13)     2:33.83 (38.61)
  6 Canada, Veronica L  17 NYSA-MR              2:39.92    2:34.89         13  
                  34.83     1:13.11 (38.28)     1:54.78 (41.67)     2:34.89 (40.11)
  7 Medina, Melissa     16 COND-MR              2:31.39    2:35.72         12  
                  37.28     1:16.36 (39.08)     1:56.55 (40.19)     2:35.72 (39.17)
  8 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      2:35.95    2:37.03         11  
                  37.44     1:16.87 (39.43)     1:57.53 (40.66)     2:37.03 (39.50)
  9 Fonseca, Natasha    15 COND-MR              2:38.35    2:38.29          9  
                  35.69     1:15.02 (39.33)     1:57.03 (42.01)     2:38.29 (41.26)
 10 Jang, Sarah         15 COND-MR              2:32.14    2:39.34          7  
                  35.24     1:15.34 (40.10)     1:57.41 (42.07)     2:39.34 (41.93)
 11 Portch, Betsy D     17 PATS-MR              2:45.23    2:40.43          6  
                  38.59     1:18.34 (39.75)     1:59.70 (41.36)     2:40.43 (40.73)
 12 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              2:33.78    2:41.57          5  
                  36.74     1:16.84 (40.10)     1:59.79 (42.95)     2:41.57 (41.78)
 13 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR             2:36.64    2:44.74          4  
                  38.15     1:19.80 (41.65)     2:02.04 (42.24)     2:44.74 (42.70)
 14 Murphy, Morgan J    16 PATS-MR              2:51.60    2:46.99          3  
                  39.55   2:46.99 (2:07.44)                                        
 15 Beckett, Victoria   17 CFJV-MR              3:00.00    2:49.02          2  
                  40.66     1:23.86 (43.20)     2:06.61 (42.75)     2:49.02 (42.41)
 16 Catalano, Sam       16 COND-MR              2:53.76    2:53.85          1  
                  42.10     1:25.81 (43.71)     2:09.94 (44.13)     2:53.85 (43.91)
 17 Comparetto, Kaleig  15 CFJV-MR              3:09.43    3:00.37        
                  41.90     1:27.55 (45.65)     2:14.24 (46.69)     3:00.37 (46.13)
 18 Costello, Emily C   15 NYSA-MR              2:57.71    3:00.97        
                  43.87     1:30.06 (46.19)     2:16.35 (46.29)     3:00.97 (44.62)
 19 Kull, Alyssa        15 CFJV-MR              3:04.41    3:02.64        
                  42.33     1:28.81 (46.48)     2:17.43 (48.62)     3:02.64 (45.21)
 20 Hughes, Analeigh G  16 COND-MR              3:04.09    3:11.53        
Non-Award Division  
 -- Francis, Tejhanae   15 FAST-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                1:02.12   2:09.67 (1:07.55)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.19  JO
              1:20.89  SILV
              1:20.90  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gallagher, Kathlee  17 NYSA-MR              1:20.89    1:17.93 SILV    20  
                  36.74     1:17.93 (41.19)                                        
BRNZ - Division  
  1 Lederer, Genna      16 NYSA-MR              1:20.90    1:20.99         20  
                  38.73     1:20.99 (42.26)                                        
  2 Canada, Veronica L  17 NYSA-MR              1:22.53    1:21.19         17  
                  38.33     1:21.19 (42.86)                                        
  3 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              1:27.59    1:24.89         16  
                  40.58     1:24.89 (44.31)                                        
  4 McNamee, Kyra D     17 COND-MR              1:25.43    1:25.28         15  
                  40.98     1:25.28 (44.30)                                        
  5 Fonseca, Natasha    15 COND-MR              1:25.41    1:25.51         14  
                  40.59     1:25.51 (44.92)                                        
  6 Martin, Kelly J     17 Rivertown Rays-MR    1:25.18    1:25.62         13  
                  40.77     1:25.62 (44.85)                                        
  7 Stanisz, Weronika   15 MWSC-MR              1:26.86    1:26.47         12  
                  41.26     1:26.47 (45.21)                                        
  8 Murphy, Morgan J    16 PATS-MR              1:30.49    1:28.38         11  
                  42.03     1:28.38 (46.35)                                        
  9 Guglielmo, Kasey E  15 Marlins Bgnw-MR      1:27.01    1:28.62          9  
                  42.45     1:28.62 (46.17)                                        
 10 Zuks, Adelaine      15 COND-MR              1:29.49    1:29.05          7  
                  41.86     1:29.05 (47.19)                                        
 11 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR              1:26.32    1:31.01          6  
                  42.87     1:31.01 (48.14)                                        
 12 Sheridan, Caroline  15 FAST-MR              1:29.47    1:31.06          5  
                  43.50     1:31.06 (47.56)                                        
 13 Catalano, Sam       16 COND-MR              1:31.93    1:34.79          4  
                  44.57     1:34.79 (50.22)                                        
 14 Wolter, Lauren M    15 Empire-MR            1:32.59    1:34.96          3  
                  44.49     1:34.96 (50.47)                                        
 15 Beckett, Victoria   17 CFJV-MR              1:35.00    1:35.04          2  
                  45.45     1:35.04 (49.59)                                        
 16 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              1:35.36    1:36.02          1  
                  44.49     1:36.02 (51.53)                                        
 17 Costello, Emily C   15 NYSA-MR              1:31.90    1:38.91        
                  47.88     1:38.91 (51.03)                                        
 18 Comparetto, Kaleig  15 CFJV-MR              1:41.26    1:41.34        
                  47.58     1:41.34 (53.76)                                        
Non-Award Division  
  1 Zaruvinsky, Emily   16 NYSA-MR              1:21.24    1:20.70 SILV   
                  38.34     1:20.70 (42.36)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:42.99  JO
              2:50.99  SILV
              2:51.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:51.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR             2:55.18    2:54.03         20  
                  39.95     1:23.81 (43.86)     2:08.51 (44.70)     2:54.03 (45.52)
  2 Wang, Chloe         15 Middies-MR           2:54.87    2:58.11         17  
                  40.46     1:25.84 (45.38)     2:11.50 (45.66)     2:58.11 (46.61)
  3 Zaruvinsky, Emily   16 NYSA-MR              2:58.76    2:58.84         16  
                  41.46     1:27.50 (46.04)     2:14.19 (46.69)     2:58.84 (44.65)
  4 Chia, Eileen        14 FAST-MR              2:54.08    3:00.22         15  
                  40.62     1:26.64 (46.02)     2:13.42 (46.78)     3:00.22 (46.80)
  5 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              3:04.58    3:00.91         14  
                  41.52     1:27.77 (46.25)     2:15.33 (47.56)     3:00.91 (45.58)
  6 Fonseca, Natasha    15 COND-MR              3:07.04    3:04.07         13  
                  41.59     1:28.31 (46.72)     2:16.46 (48.15)     3:04.07 (47.61)
  7 McNamee, Kyra D     17 COND-MR              3:08.00    3:05.17         12  
                  41.50     1:28.16 (46.66)     2:16.92 (48.76)     3:05.17 (48.25)
  8 Khan, Sabeen A      15 Empire-MR            3:05.46    3:08.17         11  
                  43.07     1:31.09 (48.02)     2:20.20 (49.11)     3:08.17 (47.97)
  9 Guglielmo, Kasey E  15 Marlins Bgnw-MR      3:03.84    3:08.69          9  
                  42.78     1:30.20 (47.42)     2:19.70 (49.50)     3:08.69 (48.99)
 10 Zuks, Adelaine      15 COND-MR              3:12.16    3:11.92          7  
                  43.25     1:32.38 (49.13)     2:22.79 (50.41)     3:11.92 (49.13)
 11 Murphy, Morgan J    16 PATS-MR              3:15.52    3:13.52          6  
                  43.57     1:32.70 (49.13)     2:23.71 (51.01)     3:13.52 (49.81)
 12 Kim, Hana E         15 FAST-MR              3:24.67    3:17.14          5  
                  45.41     1:35.97 (50.56)     2:27.30 (51.33)     3:17.14 (49.84)
 13 Catalano, Sam       16 COND-MR              3:12.93    3:18.63          4  
                  44.97     1:36.01 (51.04)     2:27.07 (51.06)     3:18.63 (51.56)
 14 Beckett, Victoria   17 CFJV-MR              3:15.00    3:19.85          3  
                  45.14     1:36.22 (51.08)     2:28.39 (52.17)     3:19.85 (51.46)
 15 Wolter, Lauren M    15 Empire-MR            3:15.96    3:21.52          2  
                  46.39     1:37.87 (51.48)     2:30.18 (52.31)     3:21.52 (51.34)
 16 Costello, Emily C   15 NYSA-MR              3:20.13    3:26.76          1  
                  47.31     1:40.14 (52.83)     2:33.44 (53.30)     3:26.76 (53.32)
 17 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              3:25.03    3:30.12        
                  45.69     1:39.34 (53.65)     2:34.76 (55.42)     3:30.12 (55.36)
 18 Nunez, Nicole C     15 COND-MR              3:38.90    3:34.01        
                  48.65     1:43.14 (54.49)     2:39.55 (56.41)     3:34.01 (54.46)
 19 Comparetto, Kaleig  15 CFJV-MR              3:39.48    3:36.31        
                  48.08     1:43.18 (55.10)     2:40.75 (57.57)     3:36.31 (55.56)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:04.99  JO
              1:09.59  SILV
              1:09.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:09.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Kelly J     17 Rivertown Rays-MR    1:11.72    1:10.73         20  
                  33.03     1:10.73 (37.70)                                        
  2 Westbrook, Sarah J  18 NYSA-MR              1:11.18    1:10.87         17  
                  31.54     1:10.87 (39.33)                                        
  3 Gallagher, Kathlee  17 NYSA-MR              1:19.59    1:11.67         16  
                  32.83     1:11.67 (38.84)                                        
  4 Zaruvinsky, Emily   16 NYSA-MR              1:14.75    1:11.90         15  
                  33.77     1:11.90 (38.13)                                        
  5 Stanisz, Weronika   15 MWSC-MR              1:13.50    1:12.55         14  
                  33.56     1:12.55 (38.99)                                        
  6 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      1:10.77    1:13.02         13  
                  33.65     1:13.02 (39.37)                                        
  7 Medina, Melissa     16 COND-MR              1:10.05    1:13.12         12  
                  33.49     1:13.12 (39.63)                                        
  8 Silver, Elizabeth   15 COND-MR              1:12.47    1:13.68         11  
                  34.89     1:13.68 (38.79)                                        
  9 Lederer, Genna      16 NYSA-MR              1:12.26    1:14.37          9  
                  33.52     1:14.37 (40.85)                                        
 10 Jang, Sarah         15 COND-MR              1:13.10    1:15.36          7  
                  33.88     1:15.36 (41.48)                                        
 11 Sheridan, Caroline  15 FAST-MR              1:17.93    1:16.64          6  
                  34.72     1:16.64 (41.92)                                        
 12 Zuks, Adelaine      15 COND-MR              1:17.27    1:17.01          5  
                  35.37     1:17.01 (41.64)                                        
 13 Canada, Veronica L  17 NYSA-MR              1:22.26    1:17.43          4  
                  34.89     1:17.43 (42.54)                                        
 14 Keane, MaryKate     16 PATS-MR              1:12.58    1:18.41          3  
                  34.58     1:18.41 (43.83)                                        
 15 Gordon, Arielle     15 SMC-MR               1:23.73    1:18.81          2  
                  34.60     1:18.81 (44.21)                                        
 16 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              1:23.26    1:21.77          1  
                  39.09     1:21.77 (42.68)                                        
 17 Wolter, Lauren M    15 Empire-MR            1:22.45    1:21.82        
                  36.96     1:21.82 (44.86)                                        
 18 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              1:19.83    1:21.95        
                  35.89     1:21.95 (46.06)                                        
 19 Kull, Alyssa        15 CFJV-MR              1:31.69    1:35.99        
                  44.27     1:35.99 (51.72)                                        
Non-Award Division  
  1 Chia, Eileen        14 FAST-MR              1:10.14    1:09.13        
                  31.95     1:09.13 (37.18)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:29.99  JO
              2:33.99  SILV
              2:34.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:34.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Shen, Karen         17 NYSA-MR              2:41.23    2:37.84         20  
                  34.23     1:14.63 (40.40)     1:57.18 (42.55)     2:37.84 (40.66)
  2 Medina, Melissa     16 COND-MR              2:37.65    2:38.85         17  
                  34.44     1:15.59 (41.15)     1:58.18 (42.59)     2:38.85 (40.67)
  3 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      3:02.21    2:50.71         16  
                  35.52     1:18.16 (42.64)     2:04.79 (46.63)     2:50.71 (45.92)
  4 Zuks, Adelaine      15 COND-MR              2:54.33    2:58.70         15  
                  37.15     1:24.41 (47.26)     2:12.48 (48.07)     2:58.70 (46.22)
  5 Rota, Amanda P      17 Marlins Bgnw-MR      2:52.64    2:59.36         14  
                  33.09     1:13.88 (40.79)     2:06.71 (52.83)     2:59.36 (52.65)
  6 Lederer, Genna      16 NYSA-MR              3:07.07    3:00.58         13  
                  35.30     1:18.25 (42.95)     2:08.69 (50.44)     3:00.58 (51.89)
  7 Jang, Sarah         15 COND-MR              2:50.18    3:00.76         12  
                  36.06     1:21.37 (45.31)     2:10.72 (49.35)     3:00.76 (50.04)
  8 Khan, Sabeen A      15 Empire-MR            2:57.91    3:04.27         11  
                  38.42     1:26.65 (48.23)     2:16.81 (50.16)     3:04.27 (47.46)
  9 Kull, Alyssa        15 CFJV-MR              3:30.89    3:42.40          9  
                  45.51     1:40.55 (55.04)   2:42.70 (1:02.15)     3:42.40 (59.70)
Non-Award Division  
 -- Wang, Chloe         15 Middies-MR           2:52.58        DFS        
      Declared false start
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  JO
              2:29.99  SILV
              2:30.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:30.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 McNamee, Kyra D     17 COND-MR              2:42.63    2:33.82         20  
                  33.80     1:12.04 (38.24)     2:00.32 (48.28)     2:33.82 (33.50)
  2 Sickenius, Nicole   17 UN-PA-MR             2:38.24    2:37.34         17  
                  36.12     1:15.30 (39.18)     1:59.74 (44.44)     2:37.34 (37.60)
  3 Martin, Kelly J     17 Rivertown Rays-MR    2:37.57    2:37.62         16  
                  32.73     1:12.10 (39.37)     2:00.65 (48.55)     2:37.62 (36.97)
  4 Fonseca, Natasha    15 COND-MR              2:43.81    2:39.30         15  
                  36.26     1:14.79 (38.53)     2:02.54 (47.75)     2:39.30 (36.76)
  5 Silver, Elizabeth   15 COND-MR              2:44.84    2:40.02         14  
                  33.84     1:14.84 (41.00)     2:04.19 (49.35)     2:40.02 (35.83)
  6 Wolter, Lauren M    15 Empire-MR            2:40.91    2:41.68         13  
                  36.19     1:14.18 (37.99)     2:07.44 (53.26)     2:41.68 (34.24)
  7 Westbrook, Sarah J  18 NYSA-MR              2:37.73    2:43.29         12  
                  31.98     1:11.02 (39.04)     2:02.54 (51.52)     2:43.29 (40.75)
  8 Murphy, Morgan J    16 PATS-MR              2:48.33    2:46.06         11  
                  36.60     1:18.98 (42.38)     2:10.56 (51.58)     2:46.06 (35.50)
  9 Jumpp, Micah B      15 PATS-MR              2:47.06    2:46.45          9  
                  33.97     1:15.30 (41.33)     2:10.46 (55.16)     2:46.45 (35.99)
 10 Armstrong, Dana E   15 NYSA-MR              2:46.24    2:47.15          7  
                  38.41     1:20.35 (41.94)     2:08.36 (48.01)     2:47.15 (38.79)
 11 McNamara, Lara M    16 COND-MR              2:59.64    2:55.77          6  
                  37.22     1:22.06 (44.84)     2:18.28 (56.22)     2:55.77 (37.49)
 12 Catalano, Sam       16 COND-MR              2:58.73    2:57.92          5  
                  41.87     1:25.41 (43.54)     2:17.37 (51.96)     2:57.92 (40.55)
 13 Formoso, Sabrina    15 FAST-MR              2:50.29    2:58.05          4  
                  40.95     1:25.11 (44.16)     2:17.79 (52.68)     2:58.05 (40.26)
 14 Beckett, Victoria   17 CFJV-MR              3:15.00    2:58.70          3  
                  41.81     1:25.32 (43.51)     2:18.29 (52.97)     2:58.70 (40.41)
 15 Comparetto, Kaleig  15 CFJV-MR              3:07.30    2:59.95          2  
                  39.87     1:26.09 (46.22)     2:20.71 (54.62)     2:59.95 (39.24)
 16 Celaj, Kaltrina     15 FAST-MR              3:10.51    3:01.18          1  
                  37.58     1:26.31 (48.73)     2:19.88 (53.57)     3:01.18 (41.30)
 17 Hughes, Analeigh G  16 COND-MR              3:09.20    3:09.19        
                  39.79     1:30.66 (50.87)     2:25.19 (54.53)     3:09.19 (44.00)
 18 Kull, Alyssa        15 CFJV-MR              3:13.62    3:14.05        
                  43.53     1:29.44 (45.91)   2:31.70 (1:02.26)     3:14.05 (42.35)
Non-Award Division  
  1 Zaruvinsky, Emily   16 NYSA-MR              2:30.95    2:29.74 SILV   
                  33.15     1:09.50 (36.35)     1:55.55 (46.05)     2:29.74 (34.19)
 -- Keane, MaryKate     16 PATS-MR              2:37.62         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
                  34.21     1:14.61 (40.40)     2:01.13 (46.52)                    
 -- Jang, Sarah         15 COND-MR              2:37.63         NS        
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              5:04.99  JO
              5:23.29  SILV
              5:23.30  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 5:23.30
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Zuks, Adelaine      15 COND-MR              5:34.05    5:31.71         20  
                  36.25     1:21.68 (45.43)     2:02.12 (40.44)     2:41.71 (39.59)
        3:30.50 (48.79)     4:20.37 (49.87)     4:56.58 (36.21)     5:31.71 (35.13)
  2 Jang, Sarah         15 COND-MR              5:30.54    5:41.41         17  
                  34.86     1:18.16 (43.30)     2:00.52 (42.36)     2:43.33 (42.81)
        3:33.06 (49.73)     4:23.36 (50.30)     5:02.07 (38.71)     5:41.41 (39.34)
  3 Fonseca, Natasha    15 COND-MR              5:43.85    5:44.10         16  
                  36.74     1:22.30 (45.56)     2:03.80 (41.50)     2:43.99 (40.19)
        3:33.44 (49.45)     4:25.65 (52.21)     5:05.73 (40.08)     5:44.10 (38.37)
  4 Khan, Sabeen A      15 Empire-MR            5:43.83    5:50.85         15  
                  37.37     1:22.40 (45.03)     2:07.21 (44.81)     2:51.65 (44.44)
        3:41.62 (49.97)     4:32.99 (51.37)     5:12.63 (39.64)     5:50.85 (38.22)
  5 Nunez, Nicole C     15 COND-MR              6:42.99    6:15.60         14  
                  37.94     1:25.60 (47.66)     2:12.49 (46.89)     2:59.03 (46.54)
        3:54.55 (55.52)     4:50.80 (56.25)     5:34.68 (43.88)     6:15.60 (40.92)
  6 Kull, Alyssa        15 CFJV-MR              7:06.53    6:50.69         13  
                  42.46     1:37.01 (54.55)     2:25.10 (48.09)     3:12.31 (47.21)
      4:15.57 (1:03.26)   5:18.94 (1:03.37)     6:05.10 (46.16)     6:50.69 (45.59)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
                35.19  SILV
                35.20  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 35.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hahn, Benjamin R    10 Rivertown Rays-MR      36.52      35.42         20  
  2 Engel, Jack         10 SMC-MR                 35.96      35.78         17  
  3 Quinones, Nick A    10 WSSC-MR                38.73      35.85         16  
  4 Cho, Thomas S        9 COND-MR                39.07      35.88         15  
  5 Ren, Matthew L       9 NYSA-MR                40.39      36.03         14  
  6 Ganousei, Mike M    10 COND-MR                36.34      36.20         13  
  7 Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR        35.93      36.36         12  
  8 Rozgonyi, Tommy      9 SMC-MR                 36.50      36.55         11  
  9 Roychoudhury, Deva   9 Middies-MR             36.70      36.63          9  
 10 Gougelmann, David    9 Empire-MR              36.69      36.75          7  
 11 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR              37.39      37.10          6  
 12 Siegel, Cody        10 SMC-MR                 38.02      37.12          5  
 13 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             38.93      37.34          3.5
 13 Miceli, Rocco J      9 COND-MR                39.43      37.34          3.5
 15 Graber, Alex S       9 Empire-MR              38.30      37.41          2  
 16 Gebhardt, Ari       10 Middies-MR             37.80      37.46          1  
 17 Coogan, David A      9 Empire-MR              36.38      37.48        
 18 LePage, Henry R      9 Rivertown Rays-MR      38.40      37.62        
 19 Hammond, Andrew     10 CFB-MR                 37.63      37.66        
 20 Hiller, Joshua S     9 SMC-MR                 38.94      37.87        
 21 Espinal, Rey A       9 Barracudas-MR          36.92      37.90        
 22 Schales, Peyton L   10 FAST-MR                38.59      37.97        
 23 Donaldson, AJ E      9 Barracudas-MR          40.39      38.53        
 24 Loughney, Jack C     9 SMC-MR                 38.84      38.60        
 25 O'Keefe, Danny P    10 NYSA-MR                42.00      38.82        
 26 Stanisz, Adam       10 MWSC-MR                38.76      39.31        
 27 Cho, Jonathan C      9 COND-MR                39.21      39.57        
 28 Thomas, Willem Y     9 COND-MR                37.85      40.49        
 29 Dancygier, Scott     9 CFJV-MR                42.38      40.50        
 30 Ren, Dennis M        9 NYSA-MR                41.84      41.00        
 31 Girandola, Trevor    9 COND-MR                48.35      41.16        
 32 Pheffer, Chase P     9 NYSA-MR                44.36      41.22        
 33 Agranovich, Jake M   9 COND-MR                43.35      41.57        
 34 Shaari, Michael M   10 COND-MR                40.27      42.13        
 35 Jerez, Ian           9 FAST-MR                41.99      42.42        
 36 Bahl, Suraj          9 FAST-MR                39.06      42.47        
 37 Gornisiewicz, Nico   9 Empire-MR              45.37      42.78        
 38 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                  42.42      42.89        
 39 Galler, Aidan        9 CFJV-MR                48.87      42.95        
 40 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR              40.83      43.25        
 41 Schlosser, Brady L   9 SMC-MR                 46.80      43.35        
 42 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR              38.15      43.60        
 43 Iodice, Alex         9 CFJV-MR                42.52      43.75        
 44 Thomas, Gavin R      9 COND-MR                42.71      44.19        
 45 DiStefano, Brendan  10 COND-MR                41.13      44.20        
 46 Schiz, Corey R       9 Empire-MR              45.32      44.77        
 47 Rivera, Gabriel J    9 Empire-MR              44.83      45.25        
 48 Perez, Fernando V    9 COND-MR                50.26      46.09        
 49 Cosgrove, James     10 CSD-MR                 41.51      46.13        
 50 Kim, David J         9 Rivertown Rays-MR      48.48      46.84        
 51 Park Chenet, Chris  10 CFJV-MR                47.93      47.05        
 52 Carr, Eoin W         9 Rivertown Rays-MR    1:06.70    1:08.86        
 -- Rios, Jared J        9 Middies-MR             40.42         DQ        
      False start
Non-Award Division  
  1 McGillycuddy, Mich   9 COND-MR                35.24      33.41 SILV   
  2 Eppner, Remy         9 CFJV-MR                35.38      33.70 SILV   
  3 Lucchese, Felix B    9 Marlins Bgnw-MR        36.17      35.09 SILV   
 -- Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR             43.10        DFS        
      Declared false start
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
              1:18.50  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Hahn, Benjamin R    10 Rivertown Rays-MR    1:21.89    1:18.63         20  
                  36.14     1:18.63 (42.49)                                        
  2 Schales, Peyton L   10 FAST-MR              1:25.27    1:18.98         17  
                  37.23     1:18.98 (41.75)                                        
  3 Coogan, David A      9 Empire-MR            1:19.82    1:19.44         16  
                  37.05     1:19.44 (42.39)                                        
  4 Roychoudhury, Deva   9 Middies-MR           1:24.30    1:19.64         15  
                  38.60     1:19.64 (41.04)                                        
  5 Engel, Jack         10 SMC-MR               1:19.58    1:20.13         14  
                  38.03     1:20.13 (42.10)                                        
  6 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR           1:27.72    1:20.63         13  
                  37.99     1:20.63 (42.64)                                        
  7 Belovsky, Adam D     9 COND-MR              1:20.56    1:20.96         12  
                  37.25     1:20.96 (43.71)                                        
  8 Rozgonyi, Tommy      9 SMC-MR               1:24.23    1:21.32         11  
                  37.87     1:21.32 (43.45)                                        
  9 Ganousei, Mike M    10 COND-MR              1:27.68    1:22.45          9  
                  37.85     1:22.45 (44.60)                                        
 10 Cho, Thomas S        9 COND-MR              1:26.30    1:22.79          7  
                  38.52     1:22.79 (44.27)                                        
 11 Gebhardt, Ari       10 Middies-MR           1:28.36    1:23.25          6  
                  38.64     1:23.25 (44.61)                                        
 12 Espinal, Rey A       9 Barracudas-MR        1:24.52    1:23.65          5  
                  37.68     1:23.65 (45.97)                                        
 13 LePage, Henry R      9 Rivertown Rays-MR    1:23.88    1:25.55          4  
                  40.30     1:25.55 (45.25)                                        
 14 Hammond, Andrew     10 CFB-MR               1:25.34    1:26.76          3  
                  39.83     1:26.76 (46.93)                                        
 15 Miceli, Rocco J      9 COND-MR              1:32.21    1:27.17          2  
                  41.60     1:27.17 (45.57)                                        
 16 Cho, Jonathan C      9 COND-MR              1:29.36    1:28.16          1  
                  41.33     1:28.16 (46.83)                                        
 17 Dancygier, Scott     9 CFJV-MR              1:35.75    1:28.48        
                  42.04     1:28.48 (46.44)                                        
 18 Loughney, Jack C     9 SMC-MR               1:37.06    1:28.62        
                  40.16     1:28.62 (48.46)                                        
 19 Thomas, Willem Y     9 COND-MR              1:28.55    1:28.74        
                  41.55     1:28.74 (47.19)                                        
 20 Graber, Alex S       9 Empire-MR            1:33.18    1:30.01        
                  41.59     1:30.01 (48.42)                                        
 21 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR            1:35.41    1:30.06        
                  41.93     1:30.06 (48.13)                                        
 22 Jerez, Ian           9 FAST-MR              1:33.09    1:30.26        
                  43.27     1:30.26 (46.99)                                        
 23 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR            1:33.78    1:30.68        
                  42.99     1:30.68 (47.69)                                        
 24 Shaari, Michael M   10 COND-MR              1:35.72    1:31.44        
                  42.63     1:31.44 (48.81)                                        
 25 Donaldson, AJ E      9 Barracudas-MR        1:35.60    1:31.52        
                  42.88     1:31.52 (48.64)                                        
 26 Rios, Jared J        9 Middies-MR           1:40.42    1:32.72        
                  43.72     1:32.72 (49.00)                                        
 27 Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR           1:40.47    1:35.04        
                  44.24     1:35.04 (50.80)                                        
 28 Polese, Brendan W    9 SMC-MR               1:47.64    1:35.87        
                  45.39     1:35.87 (50.48)                                        
 29 Rivera, Gabriel J    9 Empire-MR            1:34.71    1:36.39        
                  45.40     1:36.39 (50.99)                                        
 30 Schiz, Corey R       9 Empire-MR            1:45.01    1:37.03        
                  46.48     1:37.03 (50.55)                                        
 31 Iodice, Alex         9 CFJV-MR              1:47.67    1:37.79        
                  44.53     1:37.79 (53.26)                                        
 32 Galler, Aidan        9 CFJV-MR              1:48.99    1:38.03        
                  46.04     1:38.03 (51.99)                                        
 33 Thomas, Gavin R      9 COND-MR              1:37.84    1:41.28        
                  46.26     1:41.28 (55.02)                                        
 34 Luna, Gabriel        9 WSSC-MR              1:41.15    1:43.25        
                  49.51     1:43.25 (53.74)                                        
 35 Cosgrove, James     10 CSD-MR               1:40.24    1:44.82        
                  47.58     1:44.82 (57.24)                                        
 36 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR      1:32.39    1:45.05        
                  52.35     1:45.05 (52.70)                                        
 37 DiStefano, Brendan  10 COND-MR              1:40.64    1:45.28        
                  44.59   1:45.28 (1:00.69)                                        
 38 Park Chenet, Chris  10 CFJV-MR              1:51.80    1:47.71        
                  51.29     1:47.71 (56.42)                                        
 39 Hanlon, Jack        10 SMC-MR               1:45.78    1:48.43        
                  49.51     1:48.43 (58.92)                                        
Non-Award Division  
  1 Pierce, Brice J      9 Empire-MR            1:18.50    1:12.49 SILV   
                  34.37     1:12.49 (38.12)                                        
  2 Brown, Kieran        9 SMC-MR               1:20.66    1:13.80 SILV   
                  34.81     1:13.80 (38.99)                                        
  3 Mattone, Vincent J   9 CSD-MR               1:20.76    1:14.92 SILV   
                  36.03     1:14.92 (38.89)                                        
  4 McGillycuddy, Mich   9 COND-MR              1:20.54    1:14.94 SILV   
                  36.85     1:14.94 (38.09)                                        
  5 Gougelmann, David    9 Empire-MR            1:21.19    1:16.99 SILV   
                  35.23     1:16.99 (41.76)                                        
  6 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR            1:19.70    1:18.21 SILV   
                  37.68     1:18.21 (40.53)                                        
  7 Puleo, Dirk M       10 Marlins Bgnw-MR      1:21.29    1:18.42 SILV   
                  37.72     1:18.42 (40.70)                                        
 -- Gornisiewicz, Nico   9 Empire-MR            1:43.07         NS        
 -- Lucchese, Felix B    9 Marlins Bgnw-MR      1:20.28         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
              2:49.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Lucchese, Felix B    9 Marlins Bgnw-MR      2:56.90    2:53.16         20  
                  39.32     1:25.71 (46.39)     2:11.42 (45.71)     2:53.16 (41.74)
  2 Belovsky, Adam D     9 COND-MR              2:51.71    2:55.19         17  
                  36.77     1:21.35 (44.58)     2:09.56 (48.21)     2:55.19 (45.63)
  3 Hahn, Benjamin R    10 Rivertown Rays-MR    3:04.10    2:56.13         16  
                  39.56     1:23.99 (44.43)     2:10.91 (46.92)     2:56.13 (45.22)
  4 Puleo, Dirk M       10 Marlins Bgnw-MR      3:00.77    2:57.83         15  
                  35.21     1:21.50 (46.29)     2:11.25 (49.75)     2:57.83 (46.58)
  5 LePage, Henry R      9 Rivertown Rays-MR    3:05.37    3:04.32         14  
                  40.16     1:29.77 (49.61)     2:18.98 (49.21)     3:04.32 (45.34)
  6 Cho, Thomas S        9 COND-MR              3:33.58    3:05.20         13  
                  39.01     1:28.39 (49.38)     2:18.46 (50.07)     3:05.20 (46.74)
  7 Eppner, Remy         9 CFJV-MR              2:59.75    3:07.65         12  
                  39.46     1:29.01 (49.55)     2:19.90 (50.89)     3:07.65 (47.75)
  8 Dancygier, Scott     9 CFJV-MR              3:12.99    3:08.40         11  
                  41.81     1:30.73 (48.92)     2:20.40 (49.67)     3:08.40 (48.00)
  9 Cho, Jonathan C      9 COND-MR              3:31.81    3:11.07          9  
                  42.04     1:32.41 (50.37)     2:22.88 (50.47)     3:11.07 (48.19)
 10 Lee, William G      10 COND-MR              3:18.75    3:15.17          7  
                  39.99     1:30.16 (50.17)     2:23.77 (53.61)     3:15.17 (51.40)
 11 Ren, Dennis M        9 NYSA-MR              3:07.82    3:22.57          6  
                  44.43   3:22.57 (2:38.14)                                        
 12 Kelley, Pavel M      9 COND-MR              3:27.48    3:23.72          5  
                  43.07     1:35.90 (52.83)     2:30.42 (54.52)     3:23.72 (53.30)
 13 Iodice, Alex         9 CFJV-MR              3:38.11    3:31.48          4  
                  46.74     1:44.68 (57.94)     2:41.56 (56.88)     3:31.48 (49.92)
 14 Galler, Aidan        9 CFJV-MR              3:40.57    3:36.20          3  
                  48.61     1:46.25 (57.64)     2:44.37 (58.12)     3:36.20 (51.83)
 15 Ren, Matthew L       9 NYSA-MR              3:22.83    3:38.60          2  
                  46.61     1:44.77 (58.16)   3:38.60 (1:53.83)                    
 16 Park Chenet, Chris  10 CFJV-MR              3:49.33    3:46.14          1  
                  47.04     1:46.82 (59.78)   2:47.87 (1:01.05)     3:46.14 (58.27)
Non-Award Division  
  1 Gorzula, Alexander   9 CFJV-MR              2:52.59    2:45.54 SILV   
                  38.95     1:23.06 (44.11)     2:05.50 (42.44)     2:45.54 (40.04)
  2 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR            2:49.88    2:45.90 SILV   
                  36.65     1:18.97 (42.32)     2:05.22 (46.25)     2:45.90 (40.68)
  3 Aguilar, Humberto   10 FAST-MR              2:59.14    2:46.10 SILV   
                  33.85     1:14.25 (40.40)     1:59.38 (45.13)     2:46.10 (46.72)
  4 Macaluso, Steven M  10 Rivertown Rays-MR    3:00.09    2:49.17 SILV   
                  37.54     1:22.19 (44.65)     2:07.85 (45.66)     2:49.17 (41.32)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
                42.89  SILV
                42.90  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 42.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Loughney, Jack C     9 SMC-MR                 46.10      43.15         20  
  2 Miceli, Rocco J      9 COND-MR                48.80      43.41         17  
  3 Brown, Kieran        9 SMC-MR                 43.46      43.44         16  
  4 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR              44.50      43.47         15  
  5 Roychoudhury, Deva   9 Middies-MR             44.92      44.28         14  
  6 Eppner, Remy         9 CFJV-MR                44.91      44.36         13  
  7 Lee, William G      10 COND-MR                43.47      44.48         12  
  8 Puleo, Dirk M       10 Marlins Bgnw-MR        42.90      44.60         11  
  9 Hammond, Andrew     10 CFB-MR                 43.00      44.64          9  
 10 Gebhardt, Ari       10 Middies-MR             44.40      44.96          7  
 11 Dancygier, Scott     9 CFJV-MR                52.28      45.47          6  
 12 Stanisz, Adam       10 MWSC-MR                47.08      45.64          5  
 13 Cho, Jonathan C      9 COND-MR                43.20      45.65          4  
 14 Bahl, Suraj          9 FAST-MR                49.89      45.78          3  
 15 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR              45.03      45.88          2  
 16 Polese, Brendan W    9 SMC-MR                 45.78      46.76          1  
 17 Thomas, Gavin R      9 COND-MR                43.34      47.38        
 18 Iodice, Alex         9 CFJV-MR                49.74      47.54        
 19 LePage, Henry R      9 Rivertown Rays-MR      48.61      48.04        
 20 Agranovich, Jake M   9 COND-MR                53.01      48.29        
 21 Thomas, Willem Y     9 COND-MR                48.10      48.76        
 22 Graber, Alex S       9 Empire-MR              47.03      50.26        
 23 Espinal, Rey A       9 Barracudas-MR          45.73      50.35        
 24 Rivera, Gabriel J    9 Empire-MR              50.12      50.72        
 25 Galler, Aidan        9 CFJV-MR                53.62      51.46        
 26 Shaari, Michael M   10 COND-MR                53.56      51.79        
 27 Kim, David J         9 Rivertown Rays-MR    1:01.72      52.19        
 28 Rios, Jared J        9 Middies-MR             50.64      52.72        
 29 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR              52.50      52.92        
 30 DiStefano, Brendan  10 COND-MR                51.65      53.44        
 31 Donaldson, AJ E      9 Barracudas-MR          56.45      55.22        
 32 Park Chenet, Chris  10 CFJV-MR                57.86      56.32        
 33 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR        50.47      56.67        
 34 Carr, Eoin W         9 Rivertown Rays-MR    1:02.49      58.94        
 35 Luna, Gabriel        9 WSSC-MR              1:05.94      59.96        
 36 Hanlon, Jack        10 SMC-MR                 59.94    1:00.59        
 -- Cosgrove, James     10 CSD-MR                 45.71         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Schiz, Corey R       9 Empire-MR              51.13         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
Non-Award Division  
  1 Ma, Kevin W          9 PATS-MR                42.98      41.32 SILV   
  2 Engel, Jack         10 SMC-MR                 44.30      41.47 SILV   
  3 Schales, Peyton L   10 FAST-MR                44.14      42.31 SILV   
 -- Gornisiewicz, Nico   9 Empire-MR              57.32         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Fominykh, Maximill   9 COND-MR                45.53         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
              1:37.10  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Dancygier, Scott     9 CFJV-MR              1:47.76    1:37.33         20  
                  47.23     1:37.33 (50.10)                                        
  2 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR            1:38.94    1:39.10         17  
                  49.44     1:39.10 (49.66)                                        
  3 Polese, Brendan W    9 SMC-MR               1:51.69    1:40.80         16  
                  49.30     1:40.80 (51.50)                                        
  4 Graber, Alex S       9 Empire-MR            1:43.13    1:41.45         15  
                  48.85     1:41.45 (52.60)                                        
  5 Miceli, Rocco J      9 COND-MR              1:48.44    1:41.61         14  
                  49.03     1:41.61 (52.58)                                        
  6 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                1:46.55    1:42.78         13  
                  50.87     1:42.78 (51.91)                                        
  7 Ren, Dennis M        9 NYSA-MR              1:52.33    1:43.01         12  
                  51.13     1:43.01 (51.88)                                        
  8 LePage, Henry R      9 Rivertown Rays-MR    1:44.91    1:43.27         11  
                  49.73     1:43.27 (53.54)                                        
  9 Ren, Matthew L       9 NYSA-MR              1:50.02    1:43.35          9  
                  53.00     1:43.35 (50.35)                                        
 10 Girandola, Trevor    9 COND-MR              1:46.08    1:44.67          7  
 11 Rivera, Gabriel J    9 Empire-MR            1:48.56    1:45.11          6  
                  51.18     1:45.11 (53.93)                                        
 12 Cosgrove, James     10 CSD-MR               1:46.24    1:45.53          5  
 13 Iodice, Alex         9 CFJV-MR              1:52.81    1:46.94          4  
                  51.76     1:46.94 (55.18)                                        
 14 Thomas, Willem Y     9 COND-MR              1:49.97    1:48.02          3  
 15 Thomas, Gavin R      9 COND-MR              1:41.40    1:48.20          2  
                  52.99     1:48.20 (55.21)                                        
 16 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR            1:51.50    1:48.65          1  
                  53.03     1:48.65 (55.62)                                        
 17 O'Keefe, Danny P    10 NYSA-MR              2:00.73    1:48.80        
                  52.06     1:48.80 (56.74)                                        
 18 Galler, Aidan        9 CFJV-MR              1:57.38    1:49.52        
                  53.66     1:49.52 (55.86)                                        
 19 Perez, Fernando V    9 COND-MR              1:55.96    1:56.57        
                  54.81   1:56.57 (1:01.76)                                        
 20 Shaari, Michael M   10 COND-MR              1:50.84    1:57.89        
 21 Park Chenet, Chris  10 CFJV-MR              1:55.77    1:59.61        
                  58.14   1:59.61 (1:01.47)                                        
 22 Gornisiewicz, Nico   9 Empire-MR            2:18.74    2:13.62        
                  59.51   2:13.62 (1:14.11)                                        
Non-Award Division  
  1 Loughney, Jack C     9 SMC-MR               1:40.29    1:32.41 SILV   
  2 Roychoudhury, Deva   9 Middies-MR           1:39.72    1:33.83 SILV   
                  45.92     1:33.83 (47.91)                                        
  3 Eppner, Remy         9 CFJV-MR              1:37.32    1:35.30 SILV   
  4 Hammond, Andrew     10 CFB-MR               1:37.33    1:36.05 SILV   
                  46.25     1:36.05 (49.80)                                        
 -- Pheffer, Chase P     9 NYSA-MR              1:43.95         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- DiStefano, Brendan  10 COND-MR              1:50.01         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR           1:39.45        DFS        
      Declared false start
 -- Lucchese, Felix B    9 Marlins Bgnw-MR      1:28.03         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
                48.59  SILV
                48.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 48.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Aguilar, Humberto   10 FAST-MR                51.37      48.66         20  
  2 Coogan, David A      9 Empire-MR              50.43      49.05         17  
  3 Dancygier, Scott     9 CFJV-MR                52.37      49.70         16  
  4 Hammond, Andrew     10 CFB-MR                 50.71      50.06         15  
  5 Hiller, Joshua S     9 SMC-MR                 52.45      50.17         14  
  6 Lucchese, Felix B    9 Marlins Bgnw-MR        53.37      50.18         13  
  7 Engel, Jack         10 SMC-MR                 54.77      50.52         12  
  8 Thomas, Gavin R      9 COND-MR                49.71      50.65         11  
  9 Donaldson, AJ E      9 Barracudas-MR          50.96      51.00          8  
  9 LePage, Henry R      9 Rivertown Rays-MR      52.43      51.00          8  
 11 Gebhardt, Ari       10 Middies-MR             51.45      51.20          6  
 12 Loughney, Jack C     9 SMC-MR               1:05.31      51.42          5  
 13 Gougelmann, David    9 Empire-MR              54.14      51.76          4  
 14 Bahl, Suraj          9 FAST-MR                52.31      52.61          3  
 15 Stanisz, Adam       10 MWSC-MR                52.19      52.85          2  
 16 Schales, Peyton L   10 FAST-MR                54.75      53.02          1  
 17 Rozgonyi, Tommy      9 SMC-MR                 52.49      53.06        
 18 Espinal, Rey A       9 Barracudas-MR          52.87      53.29        
 19 Schlosser, Brady L   9 SMC-MR                 56.50      53.41        
 20 Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR        52.89      53.67        
 21 Jerez, Ian           9 FAST-MR                55.81      53.70        
 22 Galler, Aidan        9 CFJV-MR                55.82      53.92        
 23 Iodice, Alex         9 CFJV-MR                58.42      54.21        
 24 Kellman, Adam H      9 WSSC-MR                57.14      54.28        
 25 Quinones, Nick A    10 WSSC-MR                52.40      54.87        
 26 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR              53.81      55.08        
 27 Cho, Jonathan C      9 COND-MR                57.07      55.14        
 28 Park Chenet, Chris  10 CFJV-MR              1:01.61      55.58        
 29 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR              54.10      55.71        
 30 Shaari, Michael M   10 COND-MR                55.53      55.95        
 31 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR              54.57      56.83        
 32 Rios, Jared J        9 Middies-MR           1:01.73      57.46        
 33 Polese, Brendan W    9 SMC-MR                 54.76      57.92        
 34 Rivera, Gabriel J    9 Empire-MR            1:00.24      58.87        
 35 Pheffer, Chase P     9 NYSA-MR                56.56    1:00.92        
 36 Cosgrove, James     10 CSD-MR               1:04.28    1:01.66        
 37 Ren, Matthew L       9 NYSA-MR              1:20.26    1:04.22        
 38 Carr, Eoin W         9 Rivertown Rays-MR    1:12.61    1:05.46        
 39 DiStefano, Brendan  10 COND-MR              1:02.41    1:05.61        
 40 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                1:24.57    1:10.64        
 -- Schiz, Corey R       9 Empire-MR            1:03.21         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Girandola, Trevor    9 COND-MR              1:10.23         DQ        
      Downward butterfly kick
Non-Award Division  
  1 Thomas, Willem Y     9 COND-MR                48.85      46.69 SILV   
  2 Cho, Thomas S        9 COND-MR                48.84      47.58 SILV   
  3 Ganousei, Mike M    10 COND-MR                49.66      47.67 SILV   
  4 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR               48.81      47.83 SILV   
  5 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             52.47      47.91 SILV   
  6 Puleo, Dirk M       10 Marlins Bgnw-MR        49.07      48.04 SILV   
 -- Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR             52.94         DQ        
      Declared false start
 -- Beame, Kyle         10 SMC-MR                 57.58         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Siegel, Cody        10 SMC-MR                 49.03         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
              1:48.40  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:48.40
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Hammond, Andrew     10 CFB-MR               1:49.99    1:51.38         20  
                  51.10   1:51.38 (1:00.28)                                        
  2 Gougelmann, David    9 Empire-MR            1:55.13    1:52.70         17  
                  54.95     1:52.70 (57.75)                                        
  3 Gorzula, Alexander   9 CFJV-MR              1:58.00    1:52.84         16  
                  53.55     1:52.84 (59.29)                                        
  4 Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR           1:53.64    1:55.21         15  
                  54.68   1:55.21 (1:00.53)                                        
  5 Macaluso, Steven M  10 Rivertown Rays-MR    2:03.58    1:55.52         14  
                  54.79   1:55.52 (1:00.73)                                        
  6 Lee, William G      10 COND-MR              2:08.79    1:55.98         13  
                  55.28   1:55.98 (1:00.70)                                        
  7 Pierce, Brice J      9 Empire-MR            1:57.61    1:56.14         12  
                  55.15   1:56.14 (1:00.99)                                        
  8 Jerez, Ian           9 FAST-MR              2:09.59    2:01.43         11  
                  57.31   2:01.43 (1:04.12)                                        
  9 Park Chenet, Chris  10 CFJV-MR              2:09.27    2:01.64          9  
                  57.66   2:01.64 (1:03.98)                                        
 10 Galler, Aidan        9 CFJV-MR              2:05.03    2:04.80          7  
                  57.81   2:04.80 (1:06.99)                                        
 11 Shaari, Michael M   10 COND-MR              2:03.73    2:06.25          6  
                  59.92   2:06.25 (1:06.33)                                        
 12 Polese, Brendan W    9 SMC-MR               2:11.21    2:08.42          5  
                1:02.04   2:08.42 (1:06.38)                                        
 13 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR            2:01.96    2:08.67          4  
                1:01.48   2:08.67 (1:07.19)                                        
 14 Iodice, Alex         9 CFJV-MR              2:08.20    2:13.42          3  
                1:01.86   2:13.42 (1:11.56)                                        
 15 Hanlon, Jack        10 SMC-MR               2:18.58    2:15.70          2  
                1:01.87   2:15.70 (1:13.83)                                        
 16 DiStefano, Brendan  10 COND-MR              2:33.41    2:18.26          1  
                1:04.03   2:18.26 (1:14.23)                                        
 -- Cho, Jonathan C      9 COND-MR              1:59.43         DQ        
      One hand touch
                  58.51        DQ (1:07.57)                                        
 -- Rivera, Gabriel J    9 Empire-MR            2:14.35         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:02.41        DQ (1:07.22)                                        
 -- LePage, Henry R      9 Rivertown Rays-MR    1:58.58         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
                  53.41        DQ (1:00.39)                                        
Non-Award Division  
  1 McGillycuddy, Mich   9 COND-MR              1:48.53    1:42.50 SILV   
                  49.44     1:42.50 (53.06)                                        
  2 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR             1:48.61    1:42.52 SILV   
                  48.91     1:42.52 (53.61)                                        
  3 Ma, Kevin W          9 PATS-MR              1:49.73    1:42.54 SILV   
                  48.86     1:42.54 (53.68)                                        
  4 Belovsky, Adam D     9 COND-MR              1:52.13    1:43.41 SILV   
                  47.60     1:43.41 (55.81)                                        
  5 Mattone, Vincent J   9 CSD-MR               1:52.38    1:45.04 SILV   
                  50.02     1:45.04 (55.02)                                        
  6 Aguilar, Humberto   10 FAST-MR              2:00.21    1:45.85 SILV   
                  50.39     1:45.85 (55.46)                                        
  7 Puleo, Dirk M       10 Marlins Bgnw-MR      1:49.01    1:47.11 SILV   
                  51.01     1:47.11 (56.10)                                        
  8 Bahl, Suraj          9 FAST-MR              1:56.47    1:47.42 SILV   
                  51.85     1:47.42 (55.57)                                        
  9 Dancygier, Scott     9 CFJV-MR              1:51.60    1:48.19 SILV   
                  51.62     1:48.19 (56.57)                                        
 -- Coogan, David A      9 Empire-MR            1:51.10         DQ        
      One hand touch
                  50.30          DQ (56.69)                                        
 -- Lucchese, Felix B    9 Marlins Bgnw-MR      1:58.33         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
                43.89  SILV
                43.90  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 43.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Stanisz, Adam       10 MWSC-MR                47.13      44.16         20  
  2 Loughney, Jack C     9 SMC-MR                 49.18      44.17         17  
  3 Bahl, Suraj          9 FAST-MR                47.46      45.68         16  
  4 Gorzula, Alexander   9 CFJV-MR                47.48      45.75         15  
  5 Belovsky, Adam D     9 COND-MR                48.56      45.77         14  
  6 Ma, Kevin W          9 PATS-MR                45.18      46.94         13  
  7 Ganousei, Mike M    10 COND-MR                45.88      46.97         12  
  8 Fominykh, Maximill   9 COND-MR                50.03      47.46         11  
  9 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR             47.33      47.87          9  
 10 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR              48.23      48.51          7  
 11 Jerez, Ian           9 FAST-MR                49.57      48.62          6  
 12 Espinal, Rey A       9 Barracudas-MR          45.36      49.25          5  
 13 Graber, Alex S       9 Empire-MR              45.31      49.36          4  
 14 Thomas, Willem Y     9 COND-MR                49.07      49.38          3  
 15 Schales, Peyton L   10 FAST-MR                49.93      49.90          2  
 16 Thomas, Gavin R      9 COND-MR                57.37      51.64          1  
 17 Hammond, Andrew     10 CFB-MR                    NT      54.90        
 18 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR              57.41      55.74        
 19 Hanlon, Jack        10 SMC-MR               1:08.21    1:06.70        
 -- Carr, Eoin W         9 Rivertown Rays-MR    1:20.94         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Cosgrove, James     10 CSD-MR                 53.22         DQ        
      Arms underwater recovery
Non-Award Division  
  1 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR               44.07      40.00 SILV   
  2 Hahn, Benjamin R    10 Rivertown Rays-MR      47.18      42.40 SILV   
  3 Cho, Thomas S        9 COND-MR                47.00      42.51 SILV   
  4 Puleo, Dirk M       10 Marlins Bgnw-MR        43.93      43.11 SILV   
  5 Gougelmann, David    9 Empire-MR              49.85      43.34 SILV   
  6 Lee, William G      10 COND-MR                49.98      43.78 SILV   
 -- Donaldson, AJ E      9 Barracudas-MR          59.92         DQ        
 -- Lucchese, Felix B    9 Marlins Bgnw-MR        44.87         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
              1:38.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:38.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Puleo, Dirk M       10 Marlins Bgnw-MR      1:45.35    1:43.72         20  
                  43.48   1:43.72 (1:00.24)                                        
  2 Bahl, Suraj          9 FAST-MR              1:55.97    1:43.91         17  
                  49.73     1:43.91 (54.18)                                        
  3 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR            1:46.17    1:44.36         16  
                  48.78     1:44.36 (55.58)                                        
  4 Cho, Thomas S        9 COND-MR              1:56.71    1:45.84         15  
  5 Quinones, Nick A    10 WSSC-MR              1:49.42    1:46.07         14  
                  50.25     1:46.07 (55.82)                                        
  6 Eppner, Remy         9 CFJV-MR              1:48.35    1:47.45         13  
                  47.80     1:47.45 (59.65)                                        
  7 Schales, Peyton L   10 FAST-MR              1:56.34    1:47.77         12  
                  47.95     1:47.77 (59.82)                                        
  8 Ganousei, Mike M    10 COND-MR              1:53.39    1:49.67         11  
                  48.71   1:49.67 (1:00.96)                                        
  9 Jerez, Ian           9 FAST-MR              1:50.06    1:50.17          9  
                  50.69     1:50.17 (59.48)                                        
 10 LePage, Henry R      9 Rivertown Rays-MR    2:04.60    1:53.43          7  
                  50.66   1:53.43 (1:02.77)                                        
 11 Thomas, Willem Y     9 COND-MR              1:55.46    1:53.69          6  
                  52.47   1:53.69 (1:01.22)                                        
 12 Miceli, Rocco J      9 COND-MR              2:15.16    2:03.51          5  
                  55.42   2:03.51 (1:08.09)                                        
 13 Park Chenet, Chris  10 CFJV-MR              2:23.82    2:10.61          4  
                  57.43   2:10.61 (1:13.18)                                        
 14 Galler, Aidan        9 CFJV-MR              2:23.04    2:31.44          3  
                1:10.25   2:31.44 (1:21.19)                                        
 -- Rivera, Gabriel J    9 Empire-MR            2:55.31         DQ        
      Arms underwater recovery
                1:11.77        DQ (1:20.22)                                        
Non-Award Division  
  1 Tuohy, Johnny D      9 UN-PA-MR             1:48.67    1:32.79 SILV   
                  42.09     1:32.79 (50.70)                                        
  2 Lucchese, Felix B    9 Marlins Bgnw-MR      1:48.59    1:37.09 SILV   
                  46.14     1:37.09 (50.95)                                        
  3 Hahn, Benjamin R    10 Rivertown Rays-MR    1:46.27    1:37.56 SILV   
                  44.35     1:37.56 (53.21)                                        
 -- Rozgonyi, Tommy      9 SMC-MR               1:42.91         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Wohl, Evan S         9 Marlins Bgnw-MR      1:47.61    1:37.53        
      Did not finish
                  45.65     1:37.53 (51.88)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
              1:28.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Roychoudhury, Deva   9 Middies-MR           1:37.02    1:29.97         20  
                  44.04     1:29.97 (45.93)                                        
  2 Belovsky, Adam D     9 COND-MR              1:29.22    1:30.02         17  
                  41.86     1:30.02 (48.16)                                        
  3 Pierce, Brice J      9 Empire-MR            1:36.92    1:31.06         16  
                  42.00     1:31.06 (49.06)                                        
  4 Brown, Kieran        9 SMC-MR               1:33.76    1:31.08         15  
                  42.33     1:31.08 (48.75)                                        
  5 Engel, Jack         10 SMC-MR               1:31.75    1:31.94         14  
                  41.91     1:31.94 (50.03)                                        
  6 Euyoque, Kevin D     9 Middies-MR           1:39.36    1:32.36         13  
                  44.21     1:32.36 (48.15)                                        
  7 Macaluso, Steven M  10 Rivertown Rays-MR    1:32.59    1:32.55         12  
                  41.65     1:32.55 (50.90)                                        
  8 Coogan, David A      9 Empire-MR            1:33.10    1:33.09         11  
                  43.39     1:33.09 (49.70)                                        
  9 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR            1:33.79    1:33.50          9  
                  44.65     1:33.50 (48.85)                                        
 10 Cho, Thomas S        9 COND-MR              1:39.36    1:33.60          7  
                  43.33     1:33.60 (50.27)                                        
 11 Gougelmann, David    9 Empire-MR            1:41.32    1:33.76          6  
                  44.10     1:33.76 (49.66)                                        
 12 Ma, Kevin W          9 PATS-MR              1:31.96    1:33.97          5  
                  45.08     1:33.97 (48.89)                                        
 13 Eppner, Remy         9 CFJV-MR              1:34.58    1:34.95          4  
                  45.04     1:34.95 (49.91)                                        
 14 Rozgonyi, Tommy      9 SMC-MR               1:32.16    1:35.36          3  
                  43.01     1:35.36 (52.35)                                        
 15 Loughney, Jack C     9 SMC-MR               1:51.17    1:37.34          2  
                  43.74     1:37.34 (53.60)                                        
 16 Lee, William G      10 COND-MR              1:41.17    1:37.86          1  
                  44.62     1:37.86 (53.24)                                        
 17 Thomas, Willem Y     9 COND-MR              1:40.96    1:37.99        
                  51.44     1:37.99 (46.55)                                        
 18 Dancygier, Scott     9 CFJV-MR              1:49.40    1:40.10        
                  50.71     1:40.10 (49.39)                                        
 19 Cho, Jonathan C      9 COND-MR              1:38.99    1:42.08        
                  47.00     1:42.08 (55.08)                                        
 20 Graber, Alex S       9 Empire-MR            1:49.35    1:42.59        
                  48.93     1:42.59 (53.66)                                        
 21 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR            1:47.03    1:43.04        
                  50.71     1:43.04 (52.33)                                        
 22 LePage, Henry R      9 Rivertown Rays-MR    1:39.94    1:43.13        
                  49.00     1:43.13 (54.13)                                        
 23 Thomas, Gavin R      9 COND-MR              1:44.45    1:48.52        
                  53.39     1:48.52 (55.13)                                        
 24 Espinal, Rey A       9 Barracudas-MR        1:42.33    1:49.25        
                  53.00     1:49.25 (56.25)                                        
 25 Shaari, Michael M   10 COND-MR              1:51.88    1:49.88        
                  51.87     1:49.88 (58.01)                                        
 26 DiStefano, Brendan  10 COND-MR              1:50.76    1:51.52        
                  47.77   1:51.52 (1:03.75)                                        
 27 Iodice, Alex         9 CFJV-MR              2:01.59    1:51.91        
                  54.67     1:51.91 (57.24)                                        
 28 Park Chenet, Chris  10 CFJV-MR              2:00.00    1:53.06        
                  53.48     1:53.06 (59.58)                                        
 29 Cosgrove, James     10 CSD-MR               1:46.04    1:53.36        
                  48.15   1:53.36 (1:05.21)                                        
 30 Galler, Aidan        9 CFJV-MR              1:59.47    1:56.54        
                  59.67     1:56.54 (56.87)                                        
 31 Rivera, Gabriel J    9 Empire-MR            1:59.27    1:57.32        
                  57.95     1:57.32 (59.37)                                        
 -- Zhu, Kenneth H       9 Middies-MR           1:47.10         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  47.43          DQ (52.18)                                        
 -- Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR      2:01.56         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  56.38          DQ (52.10)                                        
 -- Ganousei, Mike M    10 COND-MR              1:41.28         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  46.17          DQ (47.56)                                        
 -- Gorzula, Alexander   9 CFJV-MR              1:41.09         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  47.04          DQ (46.90)                                        
 -- Byrd, Nicky G        9 Empire-MR            1:44.22         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  57.64          DQ (58.82)                                        
Non-Award Division  
  1 Hahn, Benjamin R    10 Rivertown Rays-MR    1:29.33    1:26.51 SILV   
                  39.95     1:26.51 (46.56)                                        
  2 McGillycuddy, Mich   9 COND-MR              1:32.07    1:27.17 SILV   
                  42.60     1:27.17 (44.57)                                        
  3 Mattone, Vincent J   9 CSD-MR               1:29.60    1:27.94 SILV   
                  40.77     1:27.94 (47.17)                                        
 -- Donaldson, AJ E      9 Barracudas-MR        1:53.99         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  57.34                                                            
 -- Lucchese, Felix B    9 Marlins Bgnw-MR      1:45.55         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
              3:14.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 3:14.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Lucchese, Felix B    9 Marlins Bgnw-MR      3:22.09    3:14.02         20  
                  45.94     1:34.35 (48.41)     2:32.95 (58.60)     3:14.02 (41.07)
  2 Eppner, Remy         9 CFJV-MR              3:21.55    3:20.27         17  
                  45.10     1:38.19 (53.09)     2:33.74 (55.55)     3:20.27 (46.53)
  3 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR            3:24.27    3:22.29         16  
                  49.20     1:38.34 (49.14)   2:39.40 (1:01.06)     3:22.29 (42.89)
  4 Macaluso, Steven M  10 Rivertown Rays-MR    3:28.66    3:22.74         15  
                  42.65     1:33.84 (51.19)   2:42.57 (1:08.73)     3:22.74 (40.17)
  5 Puleo, Dirk M       10 Marlins Bgnw-MR      3:24.38    3:25.99         14  
                  47.92     1:41.26 (53.34)     2:40.10 (58.84)     3:25.99 (45.89)
  6 Dancygier, Scott     9 CFJV-MR              3:50.15    3:32.80         13  
                  54.27     1:45.91 (51.64)     2:45.30 (59.39)     3:32.80 (47.50)
  7 Cho, Jonathan C      9 COND-MR              3:40.30    3:39.33         12  
                  53.00     1:46.76 (53.76)   2:52.10 (1:05.34)     3:39.33 (47.23)
  8 Park Chenet, Chris  10 CFJV-MR              4:11.37    4:00.14         11  
                  53.95   1:57.60 (1:03.65)   3:02.00 (1:04.40)     4:00.14 (58.14)
  9 Iodice, Alex         9 CFJV-MR              3:30.00    4:05.81          9  
                1:05.73                             3:15.18 ( )     4:05.81 (50.63)
 10 Galler, Aidan        9 CFJV-MR              4:02.81    4:12.16          7  
                1:09.38     2:07.22 (57.84)   3:18.55 (1:11.33)     4:12.16 (53.61)
 -- LePage, Henry R      9 Rivertown Rays-MR    3:49.36         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  50.07     1:45.12 (55.05)   2:47.17 (1:02.05)          DQ (47.25)
 -- Gorzula, Alexander   9 CFJV-MR              3:30.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  52.41     1:40.25 (47.84)   2:42.22 (1:01.97)          DQ (40.56)
Non-Award Division  
  1 Aguilar, Humberto   10 FAST-MR              3:15.36    3:02.39 SILV   
                  39.94     1:26.06 (46.12)     2:25.51 (59.45)     3:02.39 (36.88)
  2 McGillycuddy, Mich   9 COND-MR              3:19.34    3:07.21 SILV   
                  43.17     1:33.42 (50.25)     2:25.96 (52.54)     3:07.21 (41.25)
 -- Cho, Thomas S        9 COND-MR              3:29.84         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn - back
                  48.92                             2:43.01 ( )                    
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
                31.49  SILV
                31.50  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 31.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Nepogoda, Zachary   11 COND-MR                31.37      31.43 SILV    20  
BRNZ - Division  
  1 Abrams, Arty A      11 PATS-MR                33.75      31.83         20  
  2 Kim, Benjamin S     12 COND-MR                32.12      32.27         17  
  3 Tycott, Matthew     12 MWSC-MR                33.74      32.28         16  
  4 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR        32.73      32.32         15  
  5 Clark, Noah J       12 DA-MR                  32.28      32.71         14  
  6 Pratt, Harry F      12 Empire-MR              33.07      32.73         13  
  7 Jung, Jesse         11 FAST-MR                33.87      32.85         12  
  8 Bennett, Brandan R  12 Empire-MR              31.91      32.95         11  
  9 Graber, Ethan J     12 Empire-MR              31.95      33.03          9  
 10 Jones, Ryan         12 DA-MR                  32.53      33.35          7  
 11 Lobo, Marc          11 FAST-MR                34.16      33.97          6  
 12 Mordvynenko, Davyd  12 MWSC-MR                35.98      34.02          5  
 13 Micucci, Zachary J  11 SMC-MR                 35.17      34.20          4  
 14 Liu, Charles Y      11 MWSC-MR                34.85      34.50          3  
 15 Krajniczyn, Michae  12 COND-MR                33.45      34.57          2  
 16 Gaza, Thomas        12 SMC-MR                 36.68      34.70          1  
 17 Rothenberg, Max C   11 WSSC-MR                36.63      35.66        
 18 Darrell, Mikey A    12 Barracudas-MR          36.94      35.83        
 19 Hourican, Austin J  12 COND-MR                37.90      35.87        
 20 Gurrieri, Anthony   11 CSD-MR                 36.60      35.98        
 21 Jerez, Lucas        11 FAST-MR                36.12      36.08        
 22 Liang, Kevin        12 NYSA-MR                37.05      36.09        
 23 Vuksanaj, Mirash    12 Empire-MR              37.21      36.21        
 24 Repke, Jacob T      12 DA-MR                  34.88      36.22        
 25 Saint-Jacques, Ada  11 SMC-MR                 38.62      36.45        
 26 Pakola, Liam R      11 Empire-MR              36.61      36.68        
 27 Kim, Jed S          12 FAST-MR                37.98      37.14        
 28 Wolff, Oren         12 MWSC-MR                36.82      37.27        
 29 Salamea, Pablo F    11 FAST-MR                40.34      40.11        
 30 Kerwick, Alexandro  12 Middies-MR             40.31      41.72        
 31 Scully, Sean J      11 MWSC-MR                42.49      42.05        
 32 Morris, Connor P    11 Silver Streaks-MR      51.19      51.14        
 -- Jeon, Hyosam H      12 COND-MR                32.67         DQ        
      False start
Non-Award Division  
  1 Crimi, Patrick C    12 COND-MR                31.57      30.31 SILV   
  2 Bruno, Anthony J    11 MWSC-MR                31.87      30.71 SILV   
  3 Hicks, Charles G    11 COND-MR                31.71      31.11 SILV   
  4 Meyler, Christophe  12 SMC-MR                 31.76      31.23 SILV   
  5 Cosme, Bren J       12 Barracudas-MR          32.00      31.39 SILV   
 -- Mullings, Kevon R   12 Middies-MR             31.52         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
              1:09.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:09.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Pratt, Harry F      12 Empire-MR            1:15.80    1:10.63         20  
                  33.86     1:10.63 (36.77)                                        
  2 Hagan, Michael J    11 PATS-MR              1:20.22    1:12.04         17  
                  34.17     1:12.04 (37.87)                                        
  3 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:11.93    1:12.14         16  
                  34.60     1:12.14 (37.54)                                        
  4 Meyler, Christophe  12 SMC-MR               1:13.70    1:12.31         15  
                  32.78     1:12.31 (39.53)                                        
  5 LePage, James W     12 Rivertown Rays-MR    1:13.64    1:12.54         14  
                  34.30     1:12.54 (38.24)                                        
  6 Bruno, Anthony J    11 MWSC-MR              1:11.69    1:12.74         13  
                  35.33     1:12.74 (37.41)                                        
  7 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               1:13.71    1:14.00         12  
                  36.41     1:14.00 (37.59)                                        
  8 Jung, Jesse         11 FAST-MR              1:16.60    1:14.10         11  
                  35.50     1:14.10 (38.60)                                        
  9 Graber, Ethan J     12 Empire-MR            1:13.75    1:14.22          9  
                  34.10     1:14.22 (40.12)                                        
 10 Kim, Benjamin S     12 COND-MR              1:13.45    1:14.45          7  
                  34.51     1:14.45 (39.94)                                        
 11 Sheridan, Aidan M   12 Rivertown Rays-MR    1:13.05    1:15.73          6  
                  35.41     1:15.73 (40.32)                                        
 12 Largey, Kyle M      11 Rivertown Rays-MR    1:15.56    1:15.81          5  
                  35.28     1:15.81 (40.53)                                        
 13 Lu, Justin Y        11 COND-MR              1:22.92    1:16.76          4  
                  36.05     1:16.76 (40.71)                                        
 14 Pompei, Ryan W      11 COND-MR              1:17.29    1:17.04          3  
                  36.39     1:17.04 (40.65)                                        
 15 Tycott, Matthew     12 MWSC-MR              1:22.44    1:17.60          2  
                  36.46     1:17.60 (41.14)                                        
 16 Portnoy, Max        12 COND-MR              1:17.86    1:17.66          1  
                  36.49     1:17.66 (41.17)                                        
 17 Lobo, Marc          11 FAST-MR              1:20.49    1:18.04        
                  36.58     1:18.04 (41.46)                                        
 18 Carrera, Hank M     11 COND-MR              1:20.70    1:18.09        
                  37.25     1:18.09 (40.84)                                        
 19 Krajniczyn, Michae  12 COND-MR              1:17.64    1:18.14        
                  36.36     1:18.14 (41.78)                                        
 20 Vuksanaj, Mirash    12 Empire-MR            1:21.24    1:18.81        
                  37.35     1:18.81 (41.46)                                        
 21 Stewart, Matthew C  12 MWSC-MR              1:17.79    1:19.36        
                  38.64     1:19.36 (40.72)                                        
 22 Rothenberg, Max C   11 WSSC-MR              1:21.59    1:19.83        
                  37.29     1:19.83 (42.54)                                        
 23 Micucci, Zachary J  11 SMC-MR               1:17.97    1:20.09        
                  37.44     1:20.09 (42.65)                                        
 24 Darrell, Mikey A    12 Barracudas-MR        1:25.51    1:20.15        
                  39.65     1:20.15 (40.50)                                        
 25 Ginesin, Zack       11 CFJV-MR              1:20.21    1:21.83        
                  38.23     1:21.83 (43.60)                                        
 26 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:22.46    1:22.46        
                  39.23     1:22.46 (43.23)                                        
 27 Pakola, Liam R      11 Empire-MR            1:23.29    1:24.01        
                  39.27     1:24.01 (44.74)                                        
 28 Calero, Markus A    11 COND-MR              1:22.02    1:24.28        
                  39.94     1:24.28 (44.34)                                        
 29 Jerez, Lucas        11 FAST-MR              1:23.32    1:24.77        
                  38.31     1:24.77 (46.46)                                        
 30 Salamea, Pablo F    11 FAST-MR              1:37.66    1:31.79        
                  42.68     1:31.79 (49.11)                                        
 31 Luna, Jose          11 WSSC-MR              1:37.03    1:32.74        
                  43.36     1:32.74 (49.38)                                        
 32 Saint-Jacques, Ada  11 SMC-MR               1:35.97    1:37.26        
                  42.22     1:37.26 (55.04)                                        
 33 Talla, Pranay       11 Rivertown Rays-MR    1:36.70    1:37.89        
                  44.12     1:37.89 (53.77)                                        
 34 Morris, Connor P    11 Silver Streaks-MR    1:55.37    1:56.33        
Non-Award Division  
  1 Saunders, MJ J      11 COND-MR              1:09.69    1:06.76 SILV   
                  30.62     1:06.76 (36.14)                                        
  2 Hicks, Charles G    11 COND-MR              1:09.74    1:08.63 SILV   
                  32.75     1:08.63 (35.88)                                        
  3 Adams, Tanner       11 CFJV-MR              1:10.29    1:09.03 SILV   
                  32.46     1:09.03 (36.57)                                        
  4 Abrams, Arty A      11 PATS-MR              1:16.28    1:09.49 SILV   
                  33.75     1:09.49 (35.74)                                        
 -- Katz, David         12 Rivertown Rays-MR    1:19.13         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Jeon, Hyosam H      12 COND-MR              1:15.62         NS        
 -- Bennett, Brandan R  12 Empire-MR            1:10.63         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
              2:28.90  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:28.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Abrams, Arty A      11 PATS-MR              2:57.01    2:29.36         20  
                  33.40     1:12.13 (38.73)     1:51.99 (39.86)     2:29.36 (37.37)
  2 Celaj, IIirian      11 FAST-MR              2:44.48    2:29.97         17  
                  34.53     1:12.95 (38.42)     1:52.18 (39.23)     2:29.97 (37.79)
  3 Adams, Tanner       11 CFJV-MR              2:36.47    2:34.92         16  
                  33.62     1:14.43 (40.81)     1:56.98 (42.55)     2:34.92 (37.94)
  4 Pratt, Harry F      12 Empire-MR            2:44.58    2:35.16         15  
                  34.28     1:13.46 (39.18)     1:54.92 (41.46)     2:35.16 (40.24)
  5 Bennett, Brandan R  12 Empire-MR            2:43.77    2:35.26         14  
                  33.47     1:13.97 (40.50)     1:55.71 (41.74)     2:35.26 (39.55)
  6 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      2:34.86    2:36.53         13  
                  34.55     1:14.22 (39.67)     1:54.84 (40.62)     2:36.53 (41.69)
  7 LePage, James W     12 Rivertown Rays-MR    2:43.33    2:36.74         12  
                  34.58     1:14.19 (39.61)     1:56.07 (41.88)     2:36.74 (40.67)
  8 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               2:41.73    2:37.45         11  
                  35.97     1:18.07 (42.10)     1:59.32 (41.25)     2:37.45 (38.13)
  9 Merone, Matt F      11 COND-MR              2:42.25    2:38.15          9  
                  35.87     1:17.38 (41.51)     1:59.69 (42.31)     2:38.15 (38.46)
 10 Jones, Ryan         12 DA-MR                2:47.05    2:39.57          7  
                  36.06     1:15.65 (39.59)   2:39.57 (1:23.92)                    
 11 Clark, Noah J       12 DA-MR                2:49.90    2:40.58          6  
                  35.64     1:17.61 (41.97)     2:00.27 (42.66)     2:40.58 (40.31)
 12 Jeon, Hyosam H      12 COND-MR              2:51.97    2:42.51          5  
                  34.90     1:16.50 (41.60)     2:01.01 (44.51)     2:42.51 (41.50)
 13 Graber, Ethan J     12 Empire-MR            2:44.89    2:43.82          4  
                  35.74     1:18.65 (42.91)     2:01.87 (43.22)     2:43.82 (41.95)
 14 Vuksanaj, Mirash    12 Empire-MR            3:04.63    2:45.74          3  
                  37.24     1:19.87 (42.63)     2:02.11 (42.24)     2:45.74 (43.63)
 15 Krajniczyn, Michae  12 COND-MR              3:00.06    2:52.56          2  
                  36.39     1:18.90 (42.51)     2:05.30 (46.40)     2:52.56 (47.26)
 16 Gurrieri, Anthony   11 CSD-MR               3:16.42    3:02.87          1  
                  38.39     1:26.84 (48.45)   3:02.87 (1:36.03)                    
 17 Pakola, Liam R      11 Empire-MR            3:14.59    3:06.36        
                  39.64     1:27.91 (48.27)     2:18.42 (50.51)     3:06.36 (47.94)
 18 Kerwick, Alexandro  12 Middies-MR           3:28.32    3:18.80        
                  43.82     1:37.15 (53.33)     2:31.68 (54.53)     3:18.80 (47.12)
Non-Award Division  
  1 Bachar, Itay        12 COND-MR              2:38.24    2:21.75 SILV   
                  32.15     1:08.49 (36.34)     1:45.47 (36.98)     2:21.75 (36.28)
  2 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      2:33.39    2:24.00 SILV   
                  29.99     1:06.77 (36.78)     1:46.25 (39.48)     2:24.00 (37.75)
  3 Nepogoda, Zachary   11 COND-MR              2:32.63    2:25.90 SILV   
                  34.29     1:11.53 (37.24)     1:49.98 (38.45)     2:25.90 (35.92)
  4 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      2:31.46    2:27.36 SILV   
                  33.81     1:11.28 (37.47)     1:49.81 (38.53)     2:27.36 (37.55)
  5 Hicks, Charles G    11 COND-MR              2:30.29    2:28.08 SILV   
                  34.59     1:12.49 (37.90)     1:51.35 (38.86)     2:28.08 (36.73)
 -- Vales, Tanner C     12 Empire-MR            2:30.88         NS        
 -- Mullings, Kevon R   12 Middies-MR           2:54.56         NS        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  JO
              6:31.99  SILV
              6:32.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 6:32.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Adams, Tanner       11 CFJV-MR              6:53.00    6:43.01         20  
                  35.60     1:16.43 (40.83)     1:58.31 (41.88)     2:38.71 (40.40)
        3:19.60 (40.89)     4:00.94 (41.34)     4:42.75 (41.81)     5:24.15 (41.40)
        6:05.66 (41.51)     6:43.01 (37.35)                                        
  2 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      6:46.78    6:44.10         17  
                  34.28     1:13.70 (39.42)     1:54.92 (41.22)     2:36.20 (41.28)
        3:18.31 (42.11)     4:00.52 (42.21)     4:43.60 (43.08)     5:25.81 (42.21)
        6:06.98 (41.17)     6:44.10 (37.12)                                        
  3 Celaj, IIirian      11 FAST-MR              6:55.28    6:44.17         16  
                  33.56     1:12.78 (39.22)     1:53.71 (40.93)     2:34.85 (41.14)
        3:16.31 (41.46)     3:59.43 (43.12)     4:41.07 (41.64)     5:23.80 (42.73)
        6:06.02 (42.22)     6:44.17 (38.15)                                        
  4 Vales, Tanner C     12 Empire-MR            6:45.82    6:44.69         15  
                  34.04     1:14.78 (40.74)     1:56.53 (41.75)     2:38.62 (42.09)
        3:20.28 (41.66)     4:01.82 (41.54)     4:44.05 (42.23)     5:25.63 (41.58)
        6:06.81 (41.18)     6:44.69 (37.88)                                        
  5 Chan, Alexander L   11 DA-MR                6:57.57    6:45.39         14  
                  36.00     1:16.39 (40.39)     1:55.74 (39.35)     2:38.49 (42.75)
        3:21.20 (42.71)     4:02.29 (41.09)     4:40.87 (38.58)     5:25.10 (44.23)
        6:04.31 (39.21)     6:45.39 (41.08)                                        
  6 Graber, Ethan J     12 Empire-MR            7:17.67    7:01.94         13  
                  34.94     1:16.61 (41.67)     1:59.89 (43.28)     2:42.55 (42.66)
        3:26.33 (43.78)     4:09.40 (43.07)     4:53.73 (44.33)     5:37.38 (43.65)
        6:21.49 (44.11)     7:01.94 (40.45)                                        
  7 Merone, Matt F      11 COND-MR              7:23.92    7:20.68         12  
                  37.63     1:20.52 (42.89)     2:04.64 (44.12)     2:48.47 (43.83)
        3:33.67 (45.20)     4:19.88 (46.21)     5:05.42 (45.54)     5:51.43 (46.01)
        6:37.48 (46.05)     7:20.68 (43.20)                                        
 -- Largey, Kyle M      11 Rivertown Rays-MR    7:51.12         DQ        
      False start
                  37.36     1:21.42 (44.06)     2:08.41 (46.99)     2:56.09 (47.68)
        3:42.79 (46.70)     4:31.50 (48.71)     5:18.32 (46.82)     6:06.05 (47.73)
        6:52.33 (46.28)          DQ (44.57)                                        
Non-Award Division  
  1 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR            6:41.08    6:01.80 JO     
                  32.67     1:08.61 (35.94)     1:45.89 (37.28)   3:00.93 (1:15.04)
        3:38.13 (37.20)     4:14.89 (36.76)     4:51.91 (37.02)     5:28.09 (36.18)
        6:01.80 (33.71)                                                            
  2 Seck, Yelly M       11 Empire-MR            6:38.19    6:17.45 SILV   
                  33.70     1:11.70 (38.00)     1:51.14 (39.44)     2:30.04 (38.90)
        3:08.91 (38.87)     3:47.79 (38.88)     4:25.18 (37.39)     5:02.78 (37.60)
        5:41.01 (38.23)     6:17.45 (36.44)                                        
  3 Nepogoda, Zachary   11 COND-MR              6:41.98    6:22.34 SILV   
                  35.08     1:13.41 (38.33)     1:52.00 (38.59)     2:31.02 (39.02)
        3:10.38 (39.36)     3:49.32 (38.94)     4:28.47 (39.15)     5:08.10 (39.63)
        5:46.27 (38.17)     6:22.34 (36.07)                                        
  4 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      6:36.70    6:23.59 SILV   
                  30.42     1:06.95 (36.53)     1:44.97 (38.02)     2:23.03 (38.06)
        3:03.16 (40.13)     3:42.68 (39.52)     4:23.13 (40.45)     5:02.87 (39.74)
        5:43.87 (41.00)     6:23.59 (39.72)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
                41.19  SILV
                41.20  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 41.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Liu, Charles Y      11 MWSC-MR                43.88      41.56         20  
  2 Repke, Jacob T      12 DA-MR                  41.30      41.62         17  
  3 Carrera, Hank M     11 COND-MR                44.02      41.70         16  
  4 Lu, Justin Y        11 COND-MR                46.13      41.88         15  
  5 Kim, Benjamin S     12 COND-MR                42.39      42.17         14  
  6 Cosme, Bren J       12 Barracudas-MR          45.65      44.41         13  
  7 Fominykh, Edward O  11 COND-MR                48.83      44.63         12  
  8 Yi, Andrew H        12 MWSC-MR                50.44      45.39         11  
  9 Pompei, Ryan W      11 COND-MR                43.72      45.42          9  
 10 Jones, Ryan         12 DA-MR                  42.61      46.65          7  
 11 Ahmed, Brendan Y    12 CSD-MR                 48.61      47.29          6  
 12 Farrelly, Sean J    11 COND-MR                47.68      47.31          5  
 13 Salamea, Pablo F    11 FAST-MR                50.21      47.54          4  
 14 Darrell, Mikey A    12 Barracudas-MR          46.94      49.35          3  
 15 Luna, Jose          11 WSSC-MR                46.55      51.79          2  
 16 Talla, Pranay       11 Rivertown Rays-MR      52.06      51.96          1  
 17 Saint-Jacques, Ada  11 SMC-MR                 53.14      52.12        
Non-Award Division  
  1 Graber, Ethan J     12 Empire-MR              42.08      38.73 SILV   
  2 Hagan, Michael J    11 PATS-MR                41.43      38.91 SILV   
  3 Vuksanaj, Mirash    12 Empire-MR              41.23      39.30 SILV   
  4 Ginesin, Zack       11 CFJV-MR                41.65      41.02 SILV   
  5 Portnoy, Max        12 COND-MR                42.30      41.09 SILV   
 -- Bennett, Brandan R  12 Empire-MR              43.11         DQ        
      No Show Penalty Event
 -- Calero, Markus A    11 COND-MR                41.80         DQ        
      Not on back off wall
 -- Katz, David         12 Rivertown Rays-MR      43.28         NS        
 -- Morris, Connor P    11 Silver Streaks-MR      58.33         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
              1:23.80  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:23.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Graber, Ethan J     12 Empire-MR            1:28.85    1:24.23         20  
                  40.41     1:24.23 (43.82)                                        
  2 Vuksanaj, Mirash    12 Empire-MR            1:29.19    1:25.78         17  
                  41.73     1:25.78 (44.05)                                        
  3 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      1:30.53    1:25.97         16  
                  42.17     1:25.97 (43.80)                                        
  4 Pakola, Liam R      11 Empire-MR            1:25.87    1:26.01         15  
                  41.56     1:26.01 (44.45)                                        
  5 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               1:27.14    1:26.17         14  
                  42.44     1:26.17 (43.73)                                        
  6 Roman, Marcus A     12 Barracudas-MR        1:24.90    1:26.97         13  
                  41.43     1:26.97 (45.54)                                        
  7 Kim, Jed S          12 FAST-MR              1:34.46    1:27.03         12  
                  41.64     1:27.03 (45.39)                                        
  8 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:27.10    1:30.10         11  
                  44.48     1:30.10 (45.62)                                        
  9 Kim, Benjamin S     12 COND-MR              1:36.07    1:31.31          9  
                  44.35     1:31.31 (46.96)                                        
 10 Liu, Charles Y      11 MWSC-MR              1:31.56    1:31.51          7  
                  44.73     1:31.51 (46.78)                                        
 11 Jerez, Lucas        11 FAST-MR              1:36.68    1:33.01          6  
                  45.27     1:33.01 (47.74)                                        
 12 Krajniczyn, Michae  12 COND-MR              1:31.64    1:34.77          5  
                  45.43     1:34.77 (49.34)                                        
 13 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:31.38    1:36.05          4  
 14 Darrell, Mikey A    12 Barracudas-MR        1:42.95    1:38.46          3  
 15 Salamea, Pablo F    11 FAST-MR              1:45.22    1:41.53          2  
                  49.90     1:41.53 (51.63)                                        
 -- Cosme, Bren J       12 Barracudas-MR        1:33.88         DQ        
      No touch at turn
                  44.50          DQ (45.84)                                        
 -- Bennett, Brandan R  12 Empire-MR            1:35.44         DQ        
      No touch at turn
Non-Award Division  
  1 Jeon, Hyosam H      12 COND-MR              1:25.52    1:20.77 SILV   
                  39.86     1:20.77 (40.91)                                        
  2 Nepogoda, Zachary   11 COND-MR              1:25.15    1:21.37 SILV   
                  40.32     1:21.37 (41.05)                                        
  3 Abrams, Arty A      11 PATS-MR              1:26.91    1:22.16 SILV   
  4 Pratt, Harry F      12 Empire-MR            1:27.30    1:23.31 SILV   
                  40.19     1:23.31 (43.12)                                        
  5 LePage, James W     12 Rivertown Rays-MR    1:27.08    1:23.66 SILV   
                  39.99     1:23.66 (43.67)                                        
 -- Hourican, Austin J  12 COND-MR              1:39.88         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  44.54                                                            
 -- Liang, Kevin        12 NYSA-MR              1:40.47         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  43.43                                                            
 -- Kerwick, Alexandro  12 Middies-MR           1:30.24         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  47.86                                                            
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:37.99  JO
              2:57.99  SILV
              2:58.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:58.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      2:58.38    2:54.83 SILV   
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
                42.79  SILV
                42.80  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 42.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Hagan, Michael J    11 PATS-MR                44.70      42.86         20  
  2 Lobo, Marc          11 FAST-MR                44.20      43.15         17  
  3 Bruno, Anthony J    11 MWSC-MR                43.29      43.37         16  
  4 Adams, Tanner       11 CFJV-MR                43.70      43.70         15  
  5 Graber, Ethan J     12 Empire-MR              45.69      43.97         14  
  6 Nepogoda, Zachary   11 COND-MR                44.59      44.34         13  
  7 Celaj, IIirian      11 FAST-MR                45.05      44.55         12  
  8 Kim, Benjamin S     12 COND-MR                46.46      44.64         11  
  9 Pratt, Harry F      12 Empire-MR              46.89      44.88          9  
 10 Merone, Matt F      11 COND-MR                48.45      44.91          7  
 11 Weitzen, Zach       11 SMC-MR                 43.75      44.98          6  
 12 Jerez, Lucas        11 FAST-MR                43.47      45.03          5  
 13 Vuksanaj, Mirash    12 Empire-MR              46.77      45.35          4  
 14 Seck, Yelly M       11 Empire-MR              47.22      45.44          3  
 15 Repke, Jacob T      12 DA-MR                  44.93      45.56          2  
 16 Darrell, Mikey A    12 Barracudas-MR          48.03      45.78          1  
 17 Pompei, Ryan W      11 COND-MR                45.41      46.01        
 18 Jung, Jesse         11 FAST-MR                47.91      46.16        
 19 Largey, Kyle M      11 Rivertown Rays-MR      46.11      46.37        
 20 Sheridan, Aidan M   12 Rivertown Rays-MR      45.46      47.07        
 21 Rothenberg, Max C   11 WSSC-MR                49.69      47.93        
 22 Stewart, Matthew C  12 MWSC-MR                48.57      48.28        
 23 LePage, James W     12 Rivertown Rays-MR      48.19      48.32        
 24 Cosme, Bren J       12 Barracudas-MR          51.19      48.33        
 25 Ahmed, Brendan Y    12 CSD-MR                 51.32      48.58        
 26 Liu, Charles Y      11 MWSC-MR                51.53      49.59        
 27 Carrera, Hank M     11 COND-MR                52.50      49.92        
 28 Krajniczyn, Michae  12 COND-MR                46.62      50.07        
 29 Saint-Jacques, Ada  11 SMC-MR                 51.74      50.50        
 30 Pakola, Liam R      11 Empire-MR              50.98      50.52        
 31 Salamea, Pablo F    11 FAST-MR                59.74      56.20        
 32 Farrelly, Sean J    11 COND-MR                56.53      56.62        
 33 Talla, Pranay       11 Rivertown Rays-MR    1:02.19      57.65        
Non-Award Division  
  1 Lu, Justin Y        11 COND-MR                44.00      41.00 SILV   
  2 Abrams, Arty A      11 PATS-MR                44.23      41.11 SILV   
  3 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR        44.38      41.98 SILV   
 -- Calero, Markus A    11 COND-MR                54.26         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Micucci, Zachary J  11 SMC-MR                 50.79         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Jeon, Hyosam H      12 COND-MR                43.32         NS        
 -- Edwards, Grant      12 SMC-MR                 44.61         NS        
 -- Katz, David         12 Rivertown Rays-MR      49.08         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
              1:29.90  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:29.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Hicks, Charles G    11 COND-MR              1:35.41    1:30.79         20  
                  43.57     1:30.79 (47.22)                                        
  2 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      1:30.15    1:30.85         17  
                  42.87     1:30.85 (47.98)                                        
  3 Nepogoda, Zachary   11 COND-MR              1:34.91    1:31.43         16  
                  44.89     1:31.43 (46.54)                                        
  4 Lobo, Marc          11 FAST-MR              1:35.75    1:32.61         15  
                  44.05     1:32.61 (48.56)                                        
  5 Jerez, Lucas        11 FAST-MR              1:36.26    1:32.75         14  
                  44.05     1:32.75 (48.70)                                        
  6 Celaj, IIirian      11 FAST-MR              1:40.90    1:34.45         13  
                  44.58     1:34.45 (49.87)                                        
  7 Clark, Noah J       12 DA-MR                1:36.05    1:35.17         12  
                  45.52     1:35.17 (49.65)                                        
  8 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      1:37.35    1:35.42         11  
                  43.87     1:35.42 (51.55)                                        
  9 Liang, Kevin        12 NYSA-MR              1:39.08    1:35.76          9  
                  43.83     1:35.76 (51.93)                                        
 10 Bruno, Anthony J    11 MWSC-MR              1:39.76    1:36.53          7  
                  45.55     1:36.53 (50.98)                                        
 11 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:38.09    1:36.58          6  
                  45.96     1:36.58 (50.62)                                        
 12 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               1:34.84    1:37.37          5  
                  45.90     1:37.37 (51.47)                                        
 13 Adams, Tanner       11 CFJV-MR              1:35.14    1:37.75          4  
                  46.56     1:37.75 (51.19)                                        
 14 Pratt, Harry F      12 Empire-MR            1:39.34    1:38.09          3  
                  46.01     1:38.09 (52.08)                                        
 15 Graber, Ethan J     12 Empire-MR            1:38.67    1:38.23          2  
                  46.02     1:38.23 (52.21)                                        
 16 Jung, Jesse         11 FAST-MR              1:46.14    1:38.81          1  
                  45.14     1:38.81 (53.67)                                        
 17 Mordvynenko, Davyd  12 MWSC-MR              1:40.04    1:38.82        
                  46.02     1:38.82 (52.80)                                        
 18 Merone, Matt F      11 COND-MR              1:45.19    1:41.55        
                  49.04     1:41.55 (52.51)                                        
 19 Gurrieri, Anthony   11 CSD-MR               1:49.09    1:43.22        
                  47.36     1:43.22 (55.86)                                        
 20 LePage, James W     12 Rivertown Rays-MR    1:43.68    1:44.86        
                  48.56     1:44.86 (56.30)                                        
 21 Darrell, Mikey A    12 Barracudas-MR        1:50.49    1:45.43        
                  51.39     1:45.43 (54.04)                                        
 22 Cosme, Bren J       12 Barracudas-MR        1:51.04    1:46.25        
                  50.41     1:46.25 (55.84)                                        
 23 Pakola, Liam R      11 Empire-MR            1:52.47    1:49.11        
                  52.58     1:49.11 (56.53)                                        
 24 Saint-Jacques, Ada  11 SMC-MR               2:04.82    1:52.51        
                  52.16   1:52.51 (1:00.35)                                        
 25 Roman, Marcus A     12 Barracudas-MR        2:00.04    2:05.26        
                  59.65   2:05.26 (1:05.61)                                        
 26 Scully, Sean J      11 MWSC-MR              2:15.90    2:27.00        
Non-Award Division  
  1 Bachar, Itay        12 COND-MR              1:32.95    1:24.66 SILV   
                  40.22     1:24.66 (44.44)                                        
  2 Bellio, Sam J       12 SMC-MR               1:30.41    1:24.75 SILV   
                  40.35     1:24.75 (44.40)                                        
  3 Tycott, Matthew     12 MWSC-MR              1:32.81    1:29.50 SILV   
                  41.81     1:29.50 (47.69)                                        
  4 Wang, Hanlin        11 Empire-MR            1:30.39    1:29.74 SILV   
                  43.13     1:29.74 (46.61)                                        
 -- Meyler, Christophe  12 SMC-MR               1:36.41         DQ        
      Scissors kick
                  43.93                                                            
 -- Bennett, Brandan R  12 Empire-MR            1:34.18         DQ        
      False start
 -- Wolff, Oren         12 MWSC-MR              2:10.89         DQ        
      Alternating Kick
                1:02.15                                                            
 -- Mullings, Kevon R   12 Middies-MR           1:32.97         NS        
 -- Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      1:34.03         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:59.99  JO
              3:17.99  SILV
              3:18.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 3:18.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      3:31.46    3:18.24         20  
                  44.01     1:35.34 (51.33)     2:26.98 (51.64)     3:18.24 (51.26)
  2 Ginesin, Zack       11 CFJV-MR              3:40.00    3:34.78         17  
                  47.33     1:43.50 (56.17)     2:41.52 (58.02)     3:34.78 (53.26)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
                38.69  SILV
                38.70  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 38.70
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Micucci, Zachary J  11 SMC-MR                 41.07      39.34         20  
  2 Jung, Jesse         11 FAST-MR                42.37      39.47         17  
  3 Vuksanaj, Mirash    12 Empire-MR              42.29      39.68         16  
  4 Adams, Tanner       11 CFJV-MR                40.02      40.14         15  
  5 Rothenberg, Max C   11 WSSC-MR                42.91      40.28         14  
  6 Jeon, Hyosam H      12 COND-MR                43.17      40.33         13  
  7 Lobo, Marc          11 FAST-MR                45.95      41.37         11.5
  7 Merone, Matt F      11 COND-MR                45.29      41.37         11.5
  9 Liu, Charles Y      11 MWSC-MR                42.77      41.73          9  
 10 Repke, Jacob T      12 DA-MR                  43.40      41.78          7  
 11 Krajniczyn, Michae  12 COND-MR                43.00      42.73          6  
 12 Kim, Jed S          12 FAST-MR                43.53      42.78          5  
 13 Gaza, Thomas        12 SMC-MR                 44.39      44.56          4  
 14 LePage, James W     12 Rivertown Rays-MR      48.36      45.53          3  
 15 Darrell, Mikey A    12 Barracudas-MR          47.38      46.19          2  
 16 Kim, Benjamin S     12 COND-MR                46.67      46.36          1  
 17 Jones, Ryan         12 DA-MR                  43.98      47.21        
 18 Salamea, Pablo F    11 FAST-MR                48.17      48.20        
 19 Gurrieri, Anthony   11 CSD-MR                 48.59      49.02        
Non-Award Division  
  1 Bellio, Sam J       12 SMC-MR                 40.35      36.42 SILV   
 -- Saint-Jacques, Ada  11 SMC-MR                 56.64         DQ        
      Declared false start
 -- Tycott, Matthew     12 MWSC-MR                42.17        DFS        
      Declared false start
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
              1:27.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:27.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Bruno, Anthony J    11 MWSC-MR              1:29.03    1:28.48         20  
                  40.35     1:28.48 (48.13)                                        
  2 Seck, Yelly M       11 Empire-MR            1:29.65    1:34.45         17  
                  43.42     1:34.45 (51.03)                                        
  3 Portnoy, Max        12 COND-MR              1:37.89    1:37.84         16  
                  43.53     1:37.84 (54.31)                                        
  4 Largey, Kyle M      11 Rivertown Rays-MR    1:41.86    1:38.69         15  
                  43.95     1:38.69 (54.74)                                        
  5 Pakola, Liam R      11 Empire-MR            1:42.57    1:41.96         14  
                  45.22     1:41.96 (56.74)                                        
  6 LePage, James W     12 Rivertown Rays-MR    1:49.79    1:43.86         13  
                  46.95     1:43.86 (56.91)                                        
  7 Adams, Tanner       11 CFJV-MR              1:38.80    1:44.85         12  
                  50.03     1:44.85 (54.82)                                        
  8 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:54.48    2:10.52         11  
                1:00.79   2:10.52 (1:09.73)                                        
Non-Award Division  
  1 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      1:29.59    1:23.19 SILV   
                  37.50     1:23.19 (45.69)                                        
  2 Hicks, Charles G    11 COND-MR              1:28.02    1:23.95 SILV   
                  39.55     1:23.95 (44.40)                                        
 -- Merone, Matt F      11 COND-MR              1:35.96         DQ        
      Alternating Kick
                  44.33                                                            
 -- Pratt, Harry F      12 Empire-MR            1:43.79         DQ        
      One hand touch
                  49.42                                                            
 -- Bennett, Brandan R  12 Empire-MR            1:37.14         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:39.99  JO
              2:57.99  SILV
              2:58.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:58.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Wang, Hanlin        11 Empire-MR            3:05.26    3:02.92         20  
                  36.80     1:24.22 (47.42)     2:14.89 (50.67)     3:02.92 (48.03)
  2 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      3:18.09    3:04.04         17  
                  38.09     1:24.94 (46.85)     2:15.26 (50.32)     3:04.04 (48.78)
Non-Award Division  
  1 Shen, Eugene        11 COND-MR              2:58.59    2:52.51 SILV   
                  34.72     1:20.77 (46.05)     2:09.45 (48.68)     2:52.51 (43.06)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
              1:20.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Merone, Matt F      11 COND-MR              1:23.26    1:20.97         20  
                  38.46     1:20.97 (42.51)                                        
  2 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               1:23.00    1:21.14         17  
                  38.34     1:21.14 (42.80)                                        
  3 Adams, Tanner       11 CFJV-MR              1:21.46    1:21.38         16  
                  36.92     1:21.38 (44.46)                                        
  4 Bennett, Brandan R  12 Empire-MR            1:22.19    1:21.55         15  
                  39.14     1:21.55 (42.41)                                        
  5 Pratt, Harry F      12 Empire-MR            1:27.61    1:21.81         14  
                  39.35     1:21.81 (42.46)                                        
  6 Lu, Justin Y        11 COND-MR              1:23.78    1:22.03         13  
                  39.18     1:22.03 (42.85)                                        
  7 Tycott, Matthew     12 MWSC-MR              1:26.38    1:22.52         12  
                  38.44     1:22.52 (44.08)                                        
  8 Graber, Ethan J     12 Empire-MR            1:28.29    1:22.68         11  
                  38.67     1:22.68 (44.01)                                        
  9 Seck, Yelly M       11 Empire-MR            1:23.55    1:24.33          9  
                  39.21     1:24.33 (45.12)                                        
 10 Jung, Jesse         11 FAST-MR              1:28.47    1:24.76          7  
                  39.11     1:24.76 (45.65)                                        
 11 Lobo, Marc          11 FAST-MR              1:26.65    1:24.88          6  
                  38.74     1:24.88 (46.14)                                        
 12 Sheridan, Aidan M   12 Rivertown Rays-MR    1:26.61    1:24.94          5  
                  38.11     1:24.94 (46.83)                                        
 13 Portnoy, Max        12 COND-MR              1:29.00    1:25.81          4  
                  39.67     1:25.81 (46.14)                                        
 14 Kim, Benjamin S     12 COND-MR              1:28.37    1:25.90          3  
                  41.71     1:25.90 (44.19)                                        
 15 Vuksanaj, Mirash    12 Empire-MR            1:36.33    1:26.55          2  
                  39.77     1:26.55 (46.78)                                        
 16 Largey, Kyle M      11 Rivertown Rays-MR    1:30.95    1:26.95          1  
                  42.16     1:26.95 (44.79)                                        
 17 Micucci, Zachary J  11 SMC-MR               1:29.29    1:27.01        
                  38.78     1:27.01 (48.23)                                        
 18 LePage, James W     12 Rivertown Rays-MR    1:34.42    1:27.08        
                  39.73     1:27.08 (47.35)                                        
 19 Jerez, Lucas        11 FAST-MR              1:29.56    1:28.38        
                  40.55     1:28.38 (47.83)                                        
 20 Stewart, Matthew C  12 MWSC-MR              1:33.56    1:29.10        
                  39.96     1:29.10 (49.14)                                        
 21 Ginesin, Zack       11 CFJV-MR              1:36.65    1:30.40        
                  42.91     1:30.40 (47.49)                                        
 22 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:26.75    1:30.44        
                  42.66     1:30.44 (47.78)                                        
 23 Pakola, Liam R      11 Empire-MR            1:32.63    1:31.08        
                  41.84     1:31.08 (49.24)                                        
 24 Pompei, Ryan W      11 COND-MR              1:30.17    1:32.63        
                  43.68     1:32.63 (48.95)                                        
 25 Krajniczyn, Michae  12 COND-MR              1:29.47    1:33.71        
                  42.72     1:33.71 (50.99)                                        
 26 Darrell, Mikey A    12 Barracudas-MR        1:36.91    1:34.03        
 27 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:33.75    1:37.94        
                  48.68     1:37.94 (49.26)                                        
 28 Farrelly, Sean J    11 COND-MR              1:39.01    1:39.24        
                  45.68     1:39.24 (53.56)                                        
 29 Saint-Jacques, Ada  11 SMC-MR               1:49.78    1:43.65        
                  47.91     1:43.65 (55.74)                                        
 30 Talla, Pranay       11 Rivertown Rays-MR    1:54.47    1:46.60        
                  52.34     1:46.60 (54.26)                                        
Non-Award Division  
  1 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      1:21.46    1:16.50 SILV   
                  36.32     1:16.50 (40.18)                                        
  2 Bruno, Anthony J    11 MWSC-MR              1:21.64    1:18.72 SILV   
                  35.03     1:18.72 (43.69)                                        
  3 Nepogoda, Zachary   11 COND-MR              1:21.29    1:19.15 SILV   
                  37.71     1:19.15 (41.44)                                        
  4 Meyler, Christophe  12 SMC-MR               1:23.27    1:19.77 SILV   
                  36.45     1:19.77 (43.32)                                        
 -- Abrams, Arty A      11 PATS-MR              1:22.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  37.45                                                            
 -- Calero, Markus A    11 COND-MR              1:57.49         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  43.65                                                            
 -- Cosme, Bren J       12 Barracudas-MR        1:30.29         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  39.22                                                            
 -- Jeon, Hyosam H      12 COND-MR              1:24.51         NS        
 -- Katz, David         12 Rivertown Rays-MR    1:31.96         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
              2:55.09  SILV
              2:55.10  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:55.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Vales, Tanner C     12 Empire-MR            3:01.87    2:55.57         20  
                  40.03     1:24.41 (44.38)     2:17.40 (52.99)     2:55.57 (38.17)
  2 Jeon, Hyosam H      12 COND-MR              3:02.16    2:56.49         17  
                  40.73     1:24.41 (43.68)     2:17.29 (52.88)     2:56.49 (39.20)
  3 Seck, Yelly M       11 Empire-MR            2:58.80    2:56.64         16  
                  42.09     1:27.83 (45.74)     2:22.15 (54.32)     2:56.64 (34.49)
  4 Adams, Tanner       11 CFJV-MR              2:55.78    2:56.75         15  
                  44.99     1:24.36 (39.37)     2:20.52 (56.16)     2:56.75 (36.23)
  5 Merone, Matt F      11 COND-MR              3:18.39    3:04.24         14  
                  43.87     1:28.53 (44.66)     2:24.40 (55.87)     3:04.24 (39.84)
  6 Pakola, Liam R      11 Empire-MR            3:18.23    3:17.40         13  
                  44.40     1:30.74 (46.34)   2:33.64 (1:02.90)     3:17.40 (43.76)
 -- Pompei, Ryan W      11 COND-MR              3:20.67         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  44.73     1:35.86 (51.13)     2:33.66 (57.80)          DQ (43.36)
 -- Weitzen, Zach       11 SMC-MR               3:13.41         DQ        
      No touch at turn - back
                  35.96     1:21.71 (45.75)     2:17.90 (56.19)          DQ (39.69)
 -- LePage, James W     12 Rivertown Rays-MR    3:10.82         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  45.57     1:32.39 (46.82)     2:30.00 (57.61)          DQ (41.09)
 -- Graber, Ethan J     12 Empire-MR            3:07.98         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn - back
                  41.72     1:32.90 (51.18)     2:30.30 (57.40)          DQ (44.23)
Non-Award Division  
  1 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      2:58.77    2:50.77 SILV   
                  36.51     1:22.81 (46.30)     2:12.83 (50.02)     2:50.77 (37.94)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.99  JO
                26.79  SILV
                26.80  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 26.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Vela, Evan          14 CFJV-MR                27.23      27.55         20  
  2 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR        28.01      27.66         17  
  3 Kelly, James P      14 Silver Streaks-MR      27.28      27.96         16  
  4 Nikolic, Evan M     14 PATS-MR                28.69      28.19         15  
  5 Gayle, Tirek        13 CSD-MR                 27.71      28.37         14  
  6 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR        27.83      28.67         12.5
  6 Chamak, Josh M      14 COND-MR                30.21      28.67         12.5
  8 Mahaney, James W    14 Rivertown Rays-MR      29.43      28.93         11  
  9 Vojta, Thomas J     13 WSSC-MR                29.36      29.74          9  
 10 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR              30.65      29.98          7  
 11 Saraf, Akaash       13 Empire-MR              29.11      30.01          6  
 12 Rosa, Brandon       13 WSSC-MR                30.15      30.73          5  
 13 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR                32.17      31.16          4  
 14 Snow, Nathan        13 DA-MR                  30.68      31.57          3  
 15 Figueroa, Adrian M  13 Barracudas-MR          32.11      32.29          2  
 16 Bialik, Richie G    13 COND-MR                33.77      34.52          1  
 17 Meyler, Brendan     14 SMC-MR                 35.24      34.65        
 -- Edelman, Van        13 CFJV-MR                32.01         DQ        
      False start
Non-Award Division  
  1 Crimi, Christopher  14 COND-MR                27.26      26.69 SILV   
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                59.59  SILV
                59.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 59.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Quinones Jr., D J   13 WSSC-MR              1:06.72      59.67         20  
                  28.61       59.67 (31.06)                                        
  2 Medina, Brandon C   14 COND-MR              1:01.58    1:00.10         17  
                  28.94     1:00.10 (31.16)                                        
  3 Vela, Evan          14 CFJV-MR                59.81    1:00.29         16  
                  28.17     1:00.29 (32.12)                                        
  4 Garitta, Vincent L  14 DA-MR                1:06.67    1:00.71         15  
                  29.09     1:00.71 (31.62)                                        
  5 Markic, Marin       14 PATS-MR              1:00.73    1:01.36         14  
                  29.07     1:01.36 (32.29)                                        
  6 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      1:04.17    1:01.39         13  
                  29.16     1:01.39 (32.23)                                        
  7 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      1:02.75    1:02.39         12  
                  29.74     1:02.39 (32.65)                                        
  8 Kelly, James P      14 Silver Streaks-MR      59.66    1:02.71         11  
                  30.75     1:02.71 (31.96)                                        
  9 Cohen, Ethan X      13 COND-MR              1:08.44    1:03.09          9  
                  30.22     1:03.09 (32.87)                                        
 10 Silva, Michael R    14 COND-MR              1:01.86    1:03.12          7  
                  30.56     1:03.12 (32.56)                                        
 11 Chamak, Josh M      14 COND-MR              1:04.67    1:04.04          6  
                  30.36     1:04.04 (33.68)                                        
 12 Nikolic, Evan M     14 PATS-MR              1:07.69    1:04.37          5  
                  31.00     1:04.37 (33.37)                                        
 13 Mahaney, James W    14 Rivertown Rays-MR    1:04.86    1:05.41          4  
                  30.37     1:05.41 (35.04)                                        
 14 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            1:04.85    1:05.63          3  
                  31.10     1:05.63 (34.53)                                        
 15 Saraf, Akaash       13 Empire-MR            1:04.44    1:06.73          2  
                  31.27     1:06.73 (35.46)                                        
 16 Pelcak, Kyle A      13 NYSA-MR              1:17.23    1:07.26          1  
                  32.28     1:07.26 (34.98)                                        
 17 Vojta, Thomas J     13 WSSC-MR              1:07.11    1:07.95        
                  31.61     1:07.95 (36.34)                                        
 18 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              1:10.67    1:08.01        
                  32.53     1:08.01 (35.48)                                        
 19 Gayle, Tirek        13 CSD-MR               1:10.37    1:08.70        
 20 Rosa, Brandon       13 WSSC-MR              1:09.02    1:11.98        
                  32.84     1:11.98 (39.14)                                        
 21 Kellman, Alex J     14 WSSC-MR              1:10.36    1:12.15        
                  33.26     1:12.15 (38.89)                                        
 22 Chesterman, Andrew  14 COND-MR              1:10.43    1:12.79        
                  35.46     1:12.79 (37.33)                                        
 23 Bialik, Richie G    13 COND-MR              1:13.20    1:13.01        
                  34.66     1:13.01 (38.35)                                        
 24 Edelman, Van        13 CFJV-MR              1:14.39    1:15.92        
                  34.79     1:15.92 (41.13)                                        
 25 Meyler, Brendan     14 SMC-MR               1:16.44    1:20.06        
                  36.56     1:20.06 (43.50)                                        
 26 Dave, Purav P       13 DA-MR                1:30.99    1:38.32        
                  43.25     1:38.32 (55.07)                                        
 -- Snow, Nathan        13 DA-MR                1:06.48         DQ        
      False start
                  32.63          DQ (36.66)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
              2:18.09  SILV
              2:18.10  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:18.10
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saraf, Akaash       13 Empire-MR            2:18.20    2:22.33         20  
                  30.67     1:06.98 (36.31)     1:44.72 (37.74)     2:22.33 (37.61)
  2 Markic, Marin       14 PATS-MR              2:24.89    2:23.57         17  
                  29.67     1:05.60 (35.93)     1:44.93 (39.33)     2:23.57 (38.64)
  3 Mahaney, James W    14 Rivertown Rays-MR    2:26.44    2:24.63         16  
                  29.91     1:06.31 (36.40)     1:46.75 (40.44)     2:24.63 (37.88)
  4 Nikolic, Evan M     14 PATS-MR              2:36.67    2:26.55         15  
                  33.74     1:11.06 (37.32)     1:48.98 (37.92)     2:26.55 (37.57)
  5 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              2:31.55    2:27.07         14  
                  32.87     1:11.16 (38.29)     1:49.12 (37.96)     2:27.07 (37.95)
  6 Gayle, Tirek        13 CSD-MR               2:46.62    2:38.66         13  
  7 Edelman, Van        13 CFJV-MR              2:39.20    2:39.00         12  
                  34.75     1:15.31 (40.56)     1:58.43 (43.12)     2:39.00 (40.57)
  8 Chesterman, Andrew  14 COND-MR              2:43.27    2:39.06         11  
                  35.68     1:16.28 (40.60)     1:58.65 (42.37)     2:39.06 (40.41)
  9 Bialik, Richie G    13 COND-MR              2:46.17    2:39.33          9  
                  35.88     1:17.30 (41.42)     2:00.18 (42.88)     2:39.33 (39.15)
 10 Liew, Sam           13 DA-MR                2:44.63    2:40.75          7  
                  34.09     1:15.13 (41.04)     1:58.40 (43.27)     2:40.75 (42.35)
 11 Pelcak, Kyle A      13 NYSA-MR              2:40.26    2:42.21          6  
                  35.94     1:18.04 (42.10)     2:01.76 (43.72)     2:42.21 (40.45)
 -- Snow, Nathan        13 DA-MR                2:31.48         DQ        
      No touch on turn
                  32.63     1:11.27 (38.64)     1:51.83 (40.56)          DQ (41.11)
Non-Award Division  
  1 Kelly, James P      14 Silver Streaks-MR    2:22.34    2:14.65 SILV   
                  30.15     1:04.77 (34.62)     1:40.48 (35.71)     2:14.65 (34.17)
  2 Garitta, Vincent L  14 DA-MR                2:21.78    2:15.42 SILV   
                  28.83     1:03.12 (34.29)     1:39.42 (36.30)     2:15.42 (36.00)
  3 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            2:20.35    2:15.74 SILV   
                  31.03     1:05.55 (34.52)     1:40.69 (35.14)     2:15.74 (35.05)
  4 Chamak, Josh M      14 COND-MR              2:20.23    2:16.20 SILV   
                  29.60     1:04.70 (35.10)     1:40.81 (36.11)     2:16.20 (35.39)
  5 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      2:21.49    2:17.05 SILV   
                  29.98     1:04.87 (34.89)     1:41.36 (36.49)     2:17.05 (35.69)
  6 Cohen, Ethan X      13 COND-MR              2:26.50    2:17.76 SILV   
                  30.78     1:04.06 (33.28)     1:39.63 (35.57)     2:17.76 (38.13)
  7 Vela, Evan          14 CFJV-MR              2:20.62    2:18.08 SILV   
                  28.17     1:04.51 (36.34)     1:43.96 (39.45)     2:18.08 (34.12)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  JO
              5:50.60  QUAL
              5:50.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 5:50.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Garitta, Vincent L  14 DA-MR                6:02.69    5:53.11         20  
                  28.67     1:01.62 (32.95)     1:38.56 (36.94)     2:15.04 (36.48)
        2:52.15 (37.11)     3:30.06 (37.91)     4:07.14 (37.08)     4:43.48 (36.34)
        5:19.77 (36.29)     5:53.11 (33.34)                                        
  2 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      6:13.41    5:59.42         17  
                  31.02     1:07.19 (36.17)     1:43.89 (36.70)     2:20.24 (36.35)
        2:57.40 (37.16)     3:34.91 (37.51)     4:11.83 (36.92)     4:49.03 (37.20)
        5:24.78 (35.75)     5:59.42 (34.64)                                        
  3 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            6:12.73    6:02.66         16  
                  31.28     1:06.95 (35.67)     1:42.99 (36.04)     2:20.46 (37.47)
        2:57.70 (37.24)     3:34.75 (37.05)     4:12.21 (37.46)     4:50.55 (38.34)
        5:27.17 (36.62)     6:02.66 (35.49)                                        
  4 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      6:05.78    6:06.24         15  
                  31.53     1:06.70 (35.17)     1:43.71 (37.01)     2:21.24 (37.53)
        2:58.85 (37.61)     3:36.34 (37.49)     4:14.31 (37.97)     4:52.60 (38.29)
        5:30.19 (37.59)     6:06.24 (36.05)                                        
  5 Medina, Brandon C   14 COND-MR              6:11.32    6:10.79         14  
                  31.08     1:06.13 (35.05)     1:43.22 (37.09)     2:19.69 (36.47)
        2:57.38 (37.69)     3:36.36 (38.98)     4:15.64 (39.28)     4:55.32 (39.68)
        5:34.78 (39.46)     6:10.79 (36.01)                                        
  6 Vela, Evan          14 CFJV-MR              6:22.53    6:26.69         13  
                  28.95     1:08.10 (39.15)     1:49.11 (41.01)     2:28.06 (38.95)
        3:09.38 (41.32)     3:49.81 (40.43)     4:31.07 (41.26)     5:13.18 (42.11)
        5:51.07 (37.89)     6:26.69 (35.62)                                        
  7 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              6:55.89    6:40.03         12  
                  34.14     1:13.59 (39.45)     1:54.16 (40.57)     2:35.31 (41.15)
        3:17.30 (41.99)     4:00.33 (43.03)     4:41.47 (41.14)     5:22.34 (40.87)
        6:02.92 (40.58)     6:40.03 (37.11)                                        
  8 Nikolic, Evan M     14 PATS-MR              7:37.53    6:49.06         11  
                  34.16     1:14.30 (40.14)   2:37.76 (1:23.46)                    
            3:19.63 ( )     4:01.64 (42.01)     4:44.20 (42.56)     5:27.05 (42.85)
      6:49.06 (1:22.01)                                                            
  9 Edelman, Van        13 CFJV-MR              7:12.36    6:59.12          9  
                  33.93     1:13.56 (39.63)     1:55.58 (42.02)     2:38.23 (42.65)
        3:22.38 (44.15)     4:05.98 (43.60)     4:49.56 (43.58)     5:32.97 (43.41)
        6:16.81 (43.84)     6:59.12 (42.31)                                        
Non-Award Division  
  1 Keane, Matt V       13 PATS-MR              5:51.48    5:29.59 QUAL   
                  27.90       59.62 (31.72)     1:33.04 (33.42)     2:06.51 (33.47)
        2:40.63 (34.12)     3:15.27 (34.64)     3:49.89 (34.62)     4:23.78 (33.89)
        4:58.14 (34.36)     5:29.59 (31.45)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
              1:16.50  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:16.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Gayle, Tirek        13 CSD-MR               1:18.79    1:19.13         20  
  2 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            1:20.20    1:20.71         17  
                  39.45     1:20.71 (41.26)                                        
  3 Rosa, Brandon       13 WSSC-MR              1:21.29    1:21.68         16  
                  39.31     1:21.68 (42.37)                                        
  4 Edelman, Van        13 CFJV-MR              1:25.24    1:25.05         15  
                  40.73     1:25.05 (44.32)                                        
  5 Snow, Nathan        13 DA-MR                1:27.74    1:25.44         14  
                  40.36     1:25.44 (45.08)                                        
  6 Figueroa, Adrian M  13 Barracudas-MR        1:22.35    1:28.26         13  
  7 Bialik, Richie G    13 COND-MR              1:32.10    1:33.92         12  
                  47.25     1:33.92 (46.67)                                        
  8 Meyler, Brendan     14 SMC-MR               1:34.46    1:34.91         11  
                  46.22     1:34.91 (48.69)                                        
Non-Award Division  
  1 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              1:19.69    1:15.57 SILV   
                  37.17     1:15.57 (38.40)                                        
  2 Vojta, Thomas J     13 WSSC-MR              1:16.72    1:15.67 SILV   
                  35.89     1:15.67 (39.78)                                        
 -- Nikolic, Evan M     14 PATS-MR              1:19.17         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.99  JO
              2:35.49  SILV
              2:35.50  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:35.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Markic, Marin       14 PATS-MR              2:42.44    2:35.99         20  
                  35.95     1:15.30 (39.35)     1:56.07 (40.77)     2:35.99 (39.92)
  2 Garitta, Vincent L  14 DA-MR                2:51.99    2:38.77         17  
                  36.13     1:16.59 (40.46)     1:58.41 (41.82)     2:38.77 (40.36)
  3 Vela, Evan          14 CFJV-MR              2:43.56    2:40.57         16  
                  38.15     1:19.78 (41.63)     2:02.39 (42.61)     2:40.57 (38.18)
  4 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              2:47.73    2:41.71         15  
                  38.45     1:20.21 (41.76)     2:01.92 (41.71)     2:41.71 (39.79)
  5 Saraf, Akaash       13 Empire-MR            2:39.14    2:41.94         14  
                  38.03     1:19.86 (41.83)     2:02.08 (42.22)     2:41.94 (39.86)
  6 Silva, Michael R    14 COND-MR              2:36.35    2:43.77         13  
                  39.38     1:20.48 (41.10)   2:43.77 (1:23.29)                    
  7 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            2:48.37    2:49.15         12  
                  40.40     1:22.08 (41.68)     2:06.24 (44.16)     2:49.15 (42.91)
  8 Snow, Nathan        13 DA-MR                3:07.27    3:01.37         11  
                  41.06     1:27.90 (46.84)     2:16.25 (48.35)     3:01.37 (45.12)
  9 Edelman, Van        13 CFJV-MR              2:59.61    3:08.82          9  
                  43.66     1:32.09 (48.43)     2:21.21 (49.12)     3:08.82 (47.61)
 10 Bialik, Richie G    13 COND-MR              3:15.68    3:12.88          7  
                  46.19     1:34.87 (48.68)     2:23.82 (48.95)     3:12.88 (49.06)
 -- Liew, Sam           13 DA-MR                2:49.99         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  39.98     1:25.19 (45.21)     2:11.00 (45.81)          DQ (43.39)
Non-Award Division  
  1 Mahaney, James W    14 Rivertown Rays-MR    2:46.48    2:34.76 SILV   
                  34.54     1:14.32 (39.78)     1:55.31 (40.99)     2:34.76 (39.45)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:21.49  SILV
              1:21.50  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Nikolic, Evan M     14 PATS-MR              1:24.51    1:24.95         20  
                  40.41     1:24.95 (44.54)                                        
  2 Vela, Evan          14 CFJV-MR              1:26.92    1:25.81         17  
                  39.88     1:25.81 (45.93)                                        
  3 Gayle, Tirek        13 CSD-MR               1:27.24    1:25.85         16  
                  39.36     1:25.85 (46.49)                                        
  4 Chamak, Josh M      14 COND-MR              1:30.29    1:27.38         15  
                  41.36     1:27.38 (46.02)                                        
  5 Liew, Sam           13 DA-MR                1:31.23    1:27.74         14  
                  42.34     1:27.74 (45.40)                                        
  6 Vojta, Thomas J     13 WSSC-MR              1:32.31    1:28.94         13  
                  42.05     1:28.94 (46.89)                                        
  7 Silva, Michael R    14 COND-MR              1:28.74    1:30.56         12  
                  42.08     1:30.56 (48.48)                                        
  8 Kellman, Alex J     14 WSSC-MR              1:31.15    1:30.78         11  
                  41.95     1:30.78 (48.83)                                        
  9 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      1:31.12    1:31.11          9  
                  43.18     1:31.11 (47.93)                                        
 10 Chesterman, Andrew  14 COND-MR              1:31.62    1:32.25          7  
                  46.04     1:32.25 (46.21)                                        
 11 Edelman, Van        13 CFJV-MR              1:34.65    1:33.17          6  
                  44.51     1:33.17 (48.66)                                        
 12 Rosa, Brandon       13 WSSC-MR              1:36.18    1:36.64          5  
                  42.93     1:36.64 (53.71)                                        
 13 Pelcak, Kyle A      13 NYSA-MR              1:48.99    1:40.20          4  
                  47.52     1:40.20 (52.68)                                        
 14 Meyler, Brendan     14 SMC-MR               1:47.24    1:43.25          3  
                  47.07     1:43.25 (56.18)                                        
 15 Dave, Purav P       13 DA-MR                1:55.99    1:52.28          2  
                  51.71   1:52.28 (1:00.57)                                        
Non-Award Division  
  1 Crimi, Christopher  14 COND-MR              1:22.72    1:20.45 SILV   
                  37.57     1:20.45 (42.88)                                        
  2 Quinones Jr., D J   13 WSSC-MR              1:23.73    1:20.53 SILV   
                  37.57     1:20.53 (42.96)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
              2:53.99  SILV
              2:54.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:54.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Vela, Evan          14 CFJV-MR              3:09.16    3:01.54         20  
                  40.14     1:27.00 (46.86)     2:15.17 (48.17)     3:01.54 (46.37)
  2 Saraf, Akaash       13 Empire-MR            3:08.05    3:12.82         17  
                  41.99     1:31.27 (49.28)     2:22.60 (51.33)     3:12.82 (50.22)
  3 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      3:08.40    3:17.51         16  
                  44.51     1:35.15 (50.64)     2:27.15 (52.00)     3:17.51 (50.36)
  4 Edelman, Van        13 CFJV-MR              3:26.41    3:26.81         15  
                  44.91     1:38.20 (53.29)     2:33.16 (54.96)     3:26.81 (53.65)
  5 Bialik, Richie G    13 COND-MR              4:50.37    4:21.34         14  
                  57.94   2:05.41 (1:07.47)   3:13.91 (1:08.50)   4:21.34 (1:07.43)
Non-Award Division  
  1 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            2:58.58    2:47.75 SILV   
                  37.29     1:19.54 (42.25)     2:04.13 (44.59)     2:47.75 (43.62)
  2 Mahaney, James W    14 Rivertown Rays-MR    2:54.98    2:52.30 SILV   
                  37.68     1:21.56 (43.88)     2:07.44 (45.88)     2:52.30 (44.86)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.59  JO
              1:11.60  QUAL
              1:11.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Medina, Brandon C   14 COND-MR              1:13.26    1:12.42         20  
                  31.72     1:12.42 (40.70)                                        
  2 Chamak, Josh M      14 COND-MR              1:13.95    1:14.06         17  
                  34.40     1:14.06 (39.66)                                        
  3 Crimi, Christopher  14 COND-MR              1:14.49    1:14.77         16  
                  33.49     1:14.77 (41.28)                                        
  4 Mahaney, James W    14 Rivertown Rays-MR    1:19.69    1:15.38         15  
                  35.19     1:15.38 (40.19)                                        
  5 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      1:19.58    1:16.10         14  
                  34.29     1:16.10 (41.81)                                        
  6 Saraf, Akaash       13 Empire-MR            1:16.78    1:17.84         13  
                  34.04     1:17.84 (43.80)                                        
  7 Kelly, James P      14 Silver Streaks-MR    1:19.99    1:18.25         12  
                  36.75     1:18.25 (41.50)                                        
  8 Cohen, Ethan X      13 COND-MR              1:20.26    1:19.86         11  
                  36.29     1:19.86 (43.57)                                        
  9 Snow, Nathan        13 DA-MR                1:29.43    1:24.35          9  
                  39.10     1:24.35 (45.25)                                        
 10 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            1:32.20    1:24.84          7  
                  37.29     1:24.84 (47.55)                                        
 11 Silva, Michael R    14 COND-MR              1:28.59    1:25.80          6  
                  40.00     1:25.80 (45.80)                                        
 12 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              1:30.31    1:30.46          5  
                  42.03     1:30.46 (48.43)                                        
 13 Liew, Sam           13 DA-MR                1:35.46    1:33.29          4  
                  42.11     1:33.29 (51.18)                                        
 14 Meyler, Brendan     14 SMC-MR               1:42.74    1:45.84          3  
                  46.89     1:45.84 (58.95)                                        
Non-Award Division  
  1 Keane, Matt V       13 PATS-MR              1:14.57    1:09.05 QUAL   
                  31.30     1:09.05 (37.75)                                        
  2 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      1:14.64    1:11.51 QUAL   
                  31.84     1:11.51 (39.67)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:23.99  JO
              2:32.59  SILV
              2:32.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:32.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Attinger, Evan W    14 PATS-MR              2:46.50    2:32.63         20  
                  32.06     1:09.61 (37.55)     1:49.74 (40.13)     2:32.63 (42.89)
  2 Keane, Matt V       13 PATS-MR              2:47.34    2:36.68         17  
                  31.91     1:10.79 (38.88)     1:54.13 (43.34)     2:36.68 (42.55)
  3 Chamak, Josh M      14 COND-MR              2:54.46    2:43.18         16  
                  34.51     1:16.07 (41.56)     1:59.35 (43.28)     2:43.18 (43.83)
  4 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      2:52.27    2:44.57         15  
                  33.70     1:15.41 (41.71)     2:00.25 (44.84)     2:44.57 (44.32)
  5 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      2:55.81    2:49.14         14  
                  35.56     1:18.91 (43.35)     2:04.10 (45.19)     2:49.14 (45.04)
  6 Mahaney, James W    14 Rivertown Rays-MR    2:58.47    2:55.67         13  
                  37.15     1:20.95 (43.80)     2:09.16 (48.21)     2:55.67 (46.51)
  7 Vela, Evan          14 CFJV-MR              3:10.65    2:56.68         12  
                  36.61     1:23.37 (46.76)     2:12.93 (49.56)     2:56.68 (43.75)
  8 Kelly, James P      14 Silver Streaks-MR    3:00.88    3:00.39         11  
                  38.57     1:25.35 (46.78)     2:13.18 (47.83)     3:00.39 (47.21)
  9 Saraf, Akaash       13 Empire-MR            3:08.17    3:06.96          9  
                  40.87     1:28.91 (48.04)     2:17.94 (49.03)     3:06.96 (49.02)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:32.99  SILV
              2:33.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:33.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vela, Evan          14 CFJV-MR              2:42.58    2:33.19         20  
                  32.39     1:12.69 (40.30)     2:00.47 (47.78)     2:33.19 (32.72)
  2 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      2:37.76    2:38.39         17  
                  34.97     1:13.70 (38.73)     2:04.06 (50.36)     2:38.39 (34.33)
  3 Markic, Marin       14 PATS-MR              2:43.82    2:38.99         16  
                  32.30     1:11.93 (39.63)     2:01.09 (49.16)     2:38.99 (37.90)
  4 Saraf, Akaash       13 Empire-MR            2:41.75    2:39.95         15  
                  33.14     1:13.53 (40.39)     2:02.54 (49.01)     2:39.95 (37.41)
  5 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            2:49.02    2:44.97         14  
                  37.71     1:21.71 (44.00)     2:07.88 (46.17)     2:44.97 (37.09)
  6 Snow, Nathan        13 DA-MR                3:05.99    2:54.71         13  
                  36.97     1:21.04 (44.07)     2:15.12 (54.08)     2:54.71 (39.59)
  7 Kingsbury, Nathani  13 PATS-MR              3:02.05    3:01.65         12  
                  40.43     1:23.32 (42.89)     2:20.13 (56.81)     3:01.65 (41.52)
  8 Edelman, Van        13 CFJV-MR              3:04.33    3:04.51         11  
                  44.69     1:29.67 (44.98)     2:22.78 (53.11)     3:04.51 (41.73)
  9 Meyler, Brendan     14 SMC-MR               3:13.92    3:13.75          9  
                  43.73     1:32.73 (49.00)     2:30.42 (57.69)     3:13.75 (43.33)
 10 Bialik, Richie G    13 COND-MR              3:18.63    3:25.63          7  
                  44.90     1:35.18 (50.28)   2:44.04 (1:08.86)     3:25.63 (41.59)
Non-Award Division  
  1 Chamak, Josh M      14 COND-MR              2:36.71    2:32.88 SILV   
                  34.16     1:11.32 (37.16)     1:58.61 (47.29)     2:32.88 (34.27)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  JO
              5:09.79  SILV
              5:09.80  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 5:09.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      5:29.63    5:30.77         20  
                  34.73     1:17.49 (42.76)     1:57.83 (40.34)     2:37.20 (39.37)
        3:27.78 (50.58)     4:18.10 (50.32)     4:54.33 (36.23)     5:30.77 (36.44)
  2 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            5:50.72    5:42.11         17  
                  36.98     1:25.96 (48.98)     2:09.72 (43.76)     2:53.11 (43.39)
        3:39.42 (46.31)     4:25.89 (46.47)     5:03.87 (37.98)     5:42.11 (38.24)
  3 Vela, Evan          14 CFJV-MR              5:50.27    5:48.30         16  
                  33.55     1:21.35 (47.80)     2:06.33 (44.98)     2:48.85 (42.52)
        3:40.76 (51.91)     4:32.60 (51.84)   5:48.30 (1:15.70)                    
  4 Cohen, Ethan X      13 COND-MR              5:23.48    5:49.60         15  
                  36.24     1:22.10 (45.86)     2:04.13 (42.03)     2:44.96 (40.83)
        3:34.38 (49.42)     4:27.04 (52.66)     5:08.48 (41.44)     5:49.60 (41.12)
 -- Medina, Brandon C   14 COND-MR              5:36.69         DQ        
      One hand touch - breast
                  32.63     1:14.71 (42.08)     1:55.27 (40.56)     2:36.08 (40.81)
        3:24.81 (48.73)     4:13.11 (48.30)     4:52.22 (39.11)          DQ (36.42)
Non-Award Division  
  1 Keane, Matt V       13 PATS-MR              5:16.08    4:58.99 SILV   
                  31.13     1:09.48 (38.35)     1:48.22 (38.74)     2:25.37 (37.15)
        3:06.99 (41.62)     3:50.64 (43.65)     4:25.74 (35.10)     4:58.99 (33.25)
  2 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      5:17.40    5:09.18 SILV   
                  32.11     1:12.44 (40.33)     1:51.86 (39.42)     2:32.42 (40.56)
        3:13.63 (41.21)     3:57.25 (43.62)     4:33.08 (35.83)     5:09.18 (36.10)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.79  JO
                25.19  SILV
                25.20  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 25.20
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Dabrowski, Jakub A  17 COND-MR                25.62      25.33         20  
  2 Dorsky, David J     15 Empire-MR              25.32      25.69         17  
  3 Schatz, Harry S     15 COND-MR                26.24      25.83         16  
  4 Jorge, Dylan E      15 DA-MR                  26.67      26.02         15  
  5 Glazowski, Christo  15 DA-MR                  26.62      26.08         14  
  6 Libsch, Xerxes M    15 Rivertown Rays-MR      25.89      26.23         13  
  7 Lederer, Derek      15 NYSA-MR                26.82      26.26         12  
  8 Hagan, Alex E       15 PATS-MR                26.11      26.33         11  
  9 Galarza, Matthew G  15 Empire-MR              26.51      26.39          9  
 10 Filardi, Michael H  16 Empire-MR              26.93      26.60          7  
 11 Cerrato, Justin C   16 DA-MR                  27.19      26.63          6  
 12 Lee, Justin S       15 PATS-MR                26.73      27.07          5  
 13 Repnikov, Anton N   15 COND-MR                27.86      27.35          3.5
 13 Fusco, Daniel       16 NYSA-MR                28.92      27.35          3.5
 15 Maddalena, Matthew  15 MWSC-MR                28.37      27.41          2  
 16 Collins, Danny R    15 MWSC-MR                27.15      27.81          1  
 17 Schwarz, Leon       15 Middies-MR             29.82      28.44        
 18 Giraldez, Clark M   15 COND-MR                28.67      28.78        
 19 Norbeck, Kyle       15 CFJV-MR                29.19      29.28        
 20 Heisler, Lucky D    17 Middies-MR             30.81      30.80        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.99  JO
                54.49  SILV
                54.50  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 54.50
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kohler, Daniel P    15 COND-MR                55.04      54.53         20  
                  26.47       54.53 (28.06)                                        
  2 Dorsky, David J     15 Empire-MR              56.34      55.51         17  
                  27.33       55.51 (28.18)                                        
  3 McCaffrey, Michael  17 NYSA-MR                54.81      55.55         16  
                  26.83       55.55 (28.72)                                        
  4 Schatz, Harry S     15 COND-MR                56.39      55.58         15  
                  27.09       55.58 (28.49)                                        
  5 Erdley, DJ J        15 CSD-MR                 58.94      55.72         14  
                  27.32       55.72 (28.40)                                        
  6 Galeano Jr., Robby  15 CSD-MR                 57.43      55.75         13  
                  26.44       55.75 (29.31)                                        
  7 Sidoti, Daniel J    17 Silver Streaks-MR      54.50      56.45         12  
                  26.53       56.45 (29.92)                                        
  8 D'Alesio, Mark      17 CFJV-MR                57.23      56.68         11  
                  27.20       56.68 (29.48)                                        
  9 Dabrowski, Jakub A  17 COND-MR                56.33      57.35          9  
                  27.22       57.35 (30.13)                                        
 10 Libsch, Xerxes M    15 Rivertown Rays-MR      56.81      57.74          7  
                  27.90       57.74 (29.84)                                        
 11 Filardi, Michael H  16 Empire-MR              58.80      57.90          6  
                  28.13       57.90 (29.77)                                        
 12 Repnikov, Anton N   15 COND-MR              1:00.06      58.28          5  
                  28.04       58.28 (30.24)                                        
 13 Ridge, Liam M       15 COND-MR                59.10      58.55          4  
                  28.45       58.55 (30.10)                                        
 14 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR        59.06      58.79          3  
                  28.25       58.79 (30.54)                                        
 15 Glazowski, Christo  15 DA-MR                  58.71      59.11          2  
                  28.03       59.11 (31.08)                                        
 16 Maddalena, Matthew  15 MWSC-MR              1:01.80    1:00.48          1  
                  28.93     1:00.48 (31.55)                                        
 17 Collins, Danny R    15 MWSC-MR              1:00.79    1:01.28        
                  29.83     1:01.28 (31.45)                                        
 18 Fusco, Daniel       16 NYSA-MR                59.37    1:02.75        
                  30.04     1:02.75 (32.71)                                        
 19 Giraldez, Clark M   15 COND-MR              1:05.10    1:05.34        
                  31.20     1:05.34 (34.14)                                        
 20 Norbeck, Kyle       15 CFJV-MR              1:06.31    1:05.98        
                  31.18     1:05.98 (34.80)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:53.99  JO
              1:57.99  SILV
              1:58.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:58.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schatz, Harry S     15 COND-MR              1:59.41    1:58.80         20  
                  27.21       56.95 (29.74)     1:28.33 (31.38)     1:58.80 (30.47)
  2 Erdley, DJ J        15 CSD-MR               1:59.67    1:59.31         17  
                  27.27       57.93 (30.66)     1:28.86 (30.93)     1:59.31 (30.45)
  3 Dabrowski, Jakub A  17 COND-MR              2:03.59    2:04.64         16  
                  27.23       58.19 (30.96)     1:31.29 (33.10)     2:04.64 (33.35)
  4 Filardi, Michael H  16 Empire-MR            2:05.22    2:04.89         15  
                  27.91       59.74 (31.83)     1:32.82 (33.08)     2:04.89 (32.07)
  5 Ridge, Liam M       15 COND-MR              2:04.65    2:05.96         14  
                  29.06     1:01.20 (32.14)     1:34.38 (33.18)     2:05.96 (31.58)
  6 Sidoti, Daniel J    17 Silver Streaks-MR    2:03.47    2:06.20         13  
                  28.60     1:00.92 (32.32)     1:33.92 (33.00)     2:06.20 (32.28)
  7 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      2:10.67    2:06.61         12  
                  28.81     1:00.88 (32.07)     1:34.59 (33.71)     2:06.61 (32.02)
  8 Galarza, Matthew G  15 Empire-MR            2:11.30    2:07.47         11  
                  28.09       59.70 (31.61)     1:34.62 (34.92)     2:07.47 (32.85)
  9 Fusco, Daniel       16 NYSA-MR              2:12.27    2:11.19          9  
                  29.00     1:01.75 (32.75)     1:37.01 (35.26)     2:11.19 (34.18)
 10 Jorge, Dylan E      15 DA-MR                2:16.55    2:13.25          7  
                  29.73     1:04.19 (34.46)     1:39.88 (35.69)     2:13.25 (33.37)
 11 Galeano Jr., Robby  15 CSD-MR               2:30.49    2:14.28          6  
                  28.76     1:03.08 (34.32)     1:39.48 (36.40)     2:14.28 (34.80)
 12 D'Alesio, Mark      17 CFJV-MR              2:13.89    2:18.17          5  
                  27.76     1:00.32 (32.56)     1:38.25 (37.93)     2:18.17 (39.92)
 13 Maddalena, Matthew  15 MWSC-MR              2:18.33    2:18.99          4  
                  30.31     1:06.25 (35.94)     1:42.99 (36.74)     2:18.99 (36.00)
 14 Giraldez, Clark M   15 COND-MR              2:22.93    2:21.58          3  
                  31.06     1:06.39 (35.33)     1:44.03 (37.64)     2:21.58 (37.55)
 15 Norbeck, Kyle       15 CFJV-MR              2:24.21    2:22.24          2  
                  30.60     1:06.97 (36.37)     1:46.66 (39.69)     2:22.24 (35.58)
 -- Dorsky, David J     15 Empire-MR            2:00.20         DQ        
      False start
                  28.75       59.58 (30.83)     1:30.35 (30.77)          DQ (30.19)
Non-Award Division  
  1 Kohler, Daniel P    15 COND-MR              2:00.64    1:57.53 SILV   
                  27.05       56.52 (29.47)     1:27.20 (30.68)     1:57.53 (30.33)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:10.99  JO
              5:17.99  SILV
              5:18.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 5:18.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Kohler, Daniel P    15 COND-MR              5:23.99    5:19.71         20  
                  27.14       57.24 (30.10)     1:29.00 (31.76)     2:01.90 (32.90)
        2:34.70 (32.80)     3:08.24 (33.54)     3:41.99 (33.75)     4:15.13 (33.14)
        4:48.13 (33.00)     5:19.71 (31.58)                                        
  2 Schatz, Harry S     15 COND-MR              5:32.91    5:21.86         17  
                  28.20       59.29 (31.09)     1:31.68 (32.39)     2:04.57 (32.89)
        2:37.95 (33.38)     3:11.88 (33.93)     3:45.09 (33.21)     4:17.95 (32.86)
        4:50.80 (32.85)     5:21.86 (31.06)                                        
  3 Alfonso, Sean P     16 NYSA-MR              5:51.08    5:35.13         16  
                  28.36       59.58 (31.22)     1:32.33 (32.75)     2:05.96 (33.63)
        2:40.03 (34.07)     3:14.86 (34.83)     3:48.90 (34.04)     4:24.48 (35.58)
        5:00.04 (35.56)     5:35.13 (35.09)                                        
  4 Ridge, Liam M       15 COND-MR              5:36.56    5:46.88         15  
                  29.68     1:03.44 (33.76)     1:39.10 (35.66)     2:13.95 (34.85)
        2:49.24 (35.29)     3:24.92 (35.68)     4:01.14 (36.22)     4:37.15 (36.01)
        5:12.45 (35.30)     5:46.88 (34.43)                                        
  5 Daly, Patrick J     15 COND-MR              5:41.14    5:48.72         14  
                  31.10     1:05.13 (34.03)     1:40.38 (35.25)     2:16.12 (35.74)
        2:51.81 (35.69)     3:27.84 (36.03)     4:03.71 (35.87)     4:39.88 (36.17)
        5:15.28 (35.40)     5:48.72 (33.44)                                        
  6 Norbeck, Kyle       15 CFJV-MR              6:32.08    6:34.46         13  
                  30.88     1:08.96 (38.08)     1:49.28 (40.32)     2:30.69 (41.41)
        3:11.06 (40.37)     3:51.70 (40.64)     4:32.51 (40.81)     5:15.08 (42.57)
        5:55.57 (40.49)     6:34.46 (38.89)                                        
Non-Award Division  
  1 Erdley, DJ J        15 CSD-MR               5:28.39    5:17.85 SILV   
                  27.75       58.41 (30.66)     1:30.72 (32.31)     2:03.63 (32.91)
        2:36.81 (33.18)     3:09.65 (32.84)     3:42.57 (32.92)     4:15.12 (32.55)
        4:47.38 (32.26)     5:17.85 (30.47)                                        
 -- D'Alesio, Mark      17 CFJV-MR              6:05.67         DQ        
      Declared false start
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.99  JO
              1:03.89  SILV
              1:03.90  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Dabrowski, Jakub A  17 COND-MR              1:03.86    1:05.20         20  
                  31.93     1:05.20 (33.27)                                        
BRNZ - Division  
  1 Dorsky, David J     15 Empire-MR            1:05.17    1:05.02         20  
                  32.08     1:05.02 (32.94)                                        
  2 Libsch, Xerxes M    15 Rivertown Rays-MR    1:06.43    1:05.36         17  
                  32.57     1:05.36 (32.79)                                        
  3 McCaffrey, Michael  17 NYSA-MR              1:06.62    1:05.49         16  
                  31.88     1:05.49 (33.61)                                        
  4 Ridge, Liam M       15 COND-MR              1:07.46    1:06.24         15  
                  32.82     1:06.24 (33.42)                                        
  5 Glazowski, Christo  15 DA-MR                1:05.66    1:06.82         14  
                  32.35     1:06.82 (34.47)                                        
  6 Galarza, Matthew G  15 Empire-MR            1:10.88    1:07.68         13  
                  32.31     1:07.68 (35.37)                                        
  7 Galeano Jr., Robby  15 CSD-MR               1:16.29    1:08.77         12  
                  33.75     1:08.77 (35.02)                                        
  8 Jorge, Dylan E      15 DA-MR                1:11.17    1:10.22         11  
                  34.15     1:10.22 (36.07)                                        
  9 Fusco, Daniel       16 NYSA-MR              1:10.72    1:10.35          9  
                  33.80     1:10.35 (36.55)                                        
 10 Filardi, Michael H  16 Empire-MR            1:11.30    1:10.61          7  
                  34.45     1:10.61 (36.16)                                        
 11 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      1:12.97    1:10.65          6  
                  34.16     1:10.65 (36.49)                                        
 12 Giraldez, Clark M   15 COND-MR              1:08.59    1:11.36          5  
                  34.48     1:11.36 (36.88)                                        
 13 Collins, Danny R    15 MWSC-MR              1:14.47    1:14.84          4  
                  35.81     1:14.84 (39.03)                                        
 14 Norbeck, Kyle       15 CFJV-MR              1:20.84    1:18.44          3  
                  38.41     1:18.44 (40.03)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:10.99  JO
              2:16.89  SILV
              2:16.90  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:16.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kohler, Daniel P    15 COND-MR              2:17.83    2:19.06         20  
                  32.45     1:07.12 (34.67)     1:43.70 (36.58)     2:19.06 (35.36)
  2 Dorsky, David J     15 Empire-MR            2:19.19    2:19.94         17  
                  34.06     1:09.11 (35.05)     1:44.76 (35.65)     2:19.94 (35.18)
  3 Sidoti, Daniel J    17 Silver Streaks-MR    2:19.42    2:21.13         16  
                  31.12     1:06.81 (35.69)     1:44.47 (37.66)     2:21.13 (36.66)
  4 Dabrowski, Jakub A  17 COND-MR              2:23.22    2:23.52         15  
                  33.56     1:08.96 (35.40)     1:46.56 (37.60)     2:23.52 (36.96)
  5 Williams, Aaron D   15 FAST-MR              2:17.89    2:23.87         14  
                  32.58     1:07.95 (35.37)     1:46.22 (38.27)     2:23.87 (37.65)
  6 Libsch, Xerxes M    15 Rivertown Rays-MR    2:28.82    2:24.24         13  
                  33.55     1:09.42 (35.87)     1:46.74 (37.32)     2:24.24 (37.50)
  7 Glazowski, Christo  15 DA-MR                2:24.84    2:24.25         12  
                  33.33     1:09.93 (36.60)     1:47.97 (38.04)     2:24.25 (36.28)
  8 O'Malley, Peter J   16 COND-MR              2:30.75    2:27.75         11  
                  34.95     1:11.87 (36.92)     1:50.05 (38.18)     2:27.75 (37.70)
  9 Cerrato, Justin C   16 DA-MR                2:31.04    2:28.53          9  
                  35.93     1:14.14 (38.21)     1:52.46 (38.32)     2:28.53 (36.07)
 10 Galarza, Matthew G  15 Empire-MR            2:35.98    2:28.98          7  
                  34.24     1:12.06 (37.82)     1:51.67 (39.61)     2:28.98 (37.31)
 11 Giraldez, Clark M   15 COND-MR              2:30.98    2:29.04          6  
                  34.99     1:12.40 (37.41)     1:50.88 (38.48)     2:29.04 (38.16)
 12 Filardi, Michael H  16 Empire-MR            2:29.35    2:33.72          5  
                  35.44                             1:53.95 ( )     2:33.72 (39.77)
 13 Hagan, Alex E       15 PATS-MR              2:35.52    2:33.75          4  
                  37.26   1:56.81 (1:19.55)     2:33.75 (36.94)                    
 14 Jorge, Dylan E      15 DA-MR                2:38.68    2:34.57          3  
                  36.82     1:16.10 (39.28)     1:56.02 (39.92)     2:34.57 (38.55)
 15 Lee, Justin S       15 PATS-MR              2:35.00    2:44.74          2  
                  37.65     1:18.94 (41.29)     2:01.92 (42.98)     2:44.74 (42.82)
 16 Norbeck, Kyle       15 CFJV-MR              2:50.37    2:51.56          1  
                  39.24     1:22.35 (43.11)     2:07.75 (45.40)     2:51.56 (43.81)
Non-Award Division  
  1 Kantar, Erik D      15 COND-MR              2:17.46    2:12.03 SILV   
                  31.21     1:04.18 (32.97)     1:37.91 (33.73)     2:12.03 (34.12)
 -- Schwarz, Leon       15 Middies-MR           2:49.88         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.49  JO
              1:10.89  SILV
              1:10.90  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:10.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Kohler, Daniel P    15 COND-MR              1:15.72    1:13.28         20  
                  34.57     1:13.28 (38.71)                                        
  2 Schatz, Harry S     15 COND-MR              1:16.02    1:13.36         17  
                  34.58     1:13.36 (38.78)                                        
  3 O'Malley, Peter J   16 COND-MR              1:15.29    1:15.14         16  
                  35.54     1:15.14 (39.60)                                        
  4 Williams, Aaron D   15 FAST-MR              1:14.89    1:15.46         15  
                  36.12     1:15.46 (39.34)                                        
  5 Ranieri III, Carl   15 COND-MR              1:17.37    1:16.91         14  
                  36.45     1:16.91 (40.46)                                        
  6 Fusco, Daniel       16 NYSA-MR              1:15.89    1:17.06         13  
                  36.01     1:17.06 (41.05)                                        
  7 Erdley, DJ J        15 CSD-MR               1:25.05    1:17.14         12  
                  36.57     1:17.14 (40.57)                                        
  8 Ma, Edmond          15 PATS-MR              1:21.10    1:19.68         11  
                  38.43     1:19.68 (41.25)                                        
  9 Dorsky, David J     15 Empire-MR            1:20.56    1:20.41          9  
                  38.44     1:20.41 (41.97)                                        
 10 Filardi, Michael H  16 Empire-MR            1:22.53    1:21.17          7  
                  38.63     1:21.17 (42.54)                                        
 11 Glazowski, Christo  15 DA-MR                1:19.16    1:22.53          6  
                  38.64     1:22.53 (43.89)                                        
 12 Norbeck, Kyle       15 CFJV-MR              1:24.61    1:23.37          5  
                  39.13     1:23.37 (44.24)                                        
 13 Giraldez, Clark M   15 COND-MR              1:20.99    1:23.80          4  
                  39.60     1:23.80 (44.20)                                        
 14 Schwarz, Leon       15 Middies-MR           1:27.03    1:24.74          3  
                  40.23     1:24.74 (44.51)                                        
 15 Cerrato, Justin C   16 DA-MR                1:28.52    1:26.25          2  
                  40.67     1:26.25 (45.58)                                        
 16 Heisler, Lucky D    17 Middies-MR           1:35.51    1:33.94          1  
Non-Award Division  
  1 Repnikov, Anton N   15 COND-MR              1:12.99    1:10.01 SILV   
                  33.76     1:10.01 (36.25)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:30.09  JO
              2:36.79  SILV
              2:36.80  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Williams, Aaron D   15 FAST-MR              2:44.11    2:40.27         20  
                  36.26     1:15.30 (39.04)     1:52.40 (37.10)     2:40.27 (47.87)
  2 Kohler, Daniel P    15 COND-MR              2:39.74    2:41.00         17  
                  36.56     1:17.62 (41.06)     1:59.63 (42.01)     2:41.00 (41.37)
  3 McCaffrey, Michael  17 NYSA-MR              3:01.23    2:41.75         16  
                  35.71     1:16.26 (40.55)     1:59.00 (42.74)     2:41.75 (42.75)
  4 Ridge, Liam M       15 COND-MR              2:44.55    2:43.37         15  
                  37.22     1:18.97 (41.75)     2:01.48 (42.51)     2:43.37 (41.89)
  5 Sidoti, Daniel J    17 Silver Streaks-MR    2:38.49    2:44.29         14  
                  35.76     1:17.50 (41.74)     2:00.49 (42.99)     2:44.29 (43.80)
  6 Ranieri III, Carl   15 COND-MR              2:47.13    2:44.66         13  
                  36.92     1:19.01 (42.09)     2:01.63 (42.62)     2:44.66 (43.03)
  7 Erdley, DJ J        15 CSD-MR               2:49.84    2:49.01         12  
                  39.13     1:22.42 (43.29)     2:05.86 (43.44)     2:49.01 (43.15)
  8 Dorsky, David J     15 Empire-MR            2:57.69    2:53.18         11  
                  38.79     1:22.24 (43.45)     2:07.33 (45.09)     2:53.18 (45.85)
  9 Filardi, Michael H  16 Empire-MR            2:58.25    2:57.23          9  
                  39.78     1:24.53 (44.75)     2:11.14 (46.61)     2:57.23 (46.09)
 10 Glazowski, Christo  15 DA-MR                2:59.25    2:58.60          7  
                  40.26     1:26.55 (46.29)     2:14.16 (47.61)     2:58.60 (44.44)
 11 Norbeck, Kyle       15 CFJV-MR              3:02.45    3:00.12          6  
                  40.57     1:26.17 (45.60)     2:14.04 (47.87)     3:00.12 (46.08)
 12 Giraldez, Clark M   15 COND-MR              2:50.86    3:00.54          5  
                  40.25     1:26.57 (46.32)     2:14.80 (48.23)     3:00.54 (45.74)
Non-Award Division  
  1 Repnikov, Anton N   15 COND-MR              2:39.64    2:32.21 SILV   
                  34.26     1:12.76 (38.50)     1:52.80 (40.04)     2:32.21 (39.41)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.99  JO
              1:02.59  SILV
              1:02.60  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 1:02.60
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Dorsky, David J     15 Empire-MR            1:04.78    1:03.63         20  
                  29.67     1:03.63 (33.96)                                        
  2 Jorge, Dylan E      15 DA-MR                1:04.57    1:03.70         17  
                  29.54     1:03.70 (34.16)                                        
  3 Erdley, DJ J        15 CSD-MR               1:07.81    1:03.72         16  
                  30.05     1:03.72 (33.67)                                        
  4 Lee, Justin S       15 PATS-MR              1:03.59    1:04.67         15  
                  30.12     1:04.67 (34.55)                                        
  5 Repnikov, Anton N   15 COND-MR              1:06.23    1:05.14         14  
                  30.44     1:05.14 (34.70)                                        
  6 Ma, Edmond          15 PATS-MR              1:11.48    1:06.20         13  
                  29.70     1:06.20 (36.50)                                        
  7 Lederer, Derek      15 NYSA-MR              1:12.59    1:08.76         12  
                  30.92     1:08.76 (37.84)                                        
  8 Cerrato, Justin C   16 DA-MR                1:06.16    1:08.84         11  
                  31.72     1:08.84 (37.12)                                        
  9 O'Malley, Peter J   16 COND-MR              1:09.37    1:13.07          9  
                  33.19     1:13.07 (39.88)                                        
 10 Maddalena, Matthew  15 MWSC-MR              1:14.79    1:16.17          7  
                  33.11     1:16.17 (43.06)                                        
 11 Collins, Danny R    15 MWSC-MR              1:11.20    1:16.90          6  
                  33.15     1:16.90 (43.75)                                        
 12 Fusco, Daniel       16 NYSA-MR              1:16.26    1:20.36          5  
                  34.46     1:20.36 (45.90)                                        
Non-Award Division  
  1 Kantar, Erik D      15 COND-MR              1:05.40    1:00.31 SILV   
                  28.14     1:00.31 (32.17)                                        
  2 Ranieri III, Carl   15 COND-MR              1:03.66    1:01.47 SILV   
                  28.29     1:01.47 (33.18)                                        
  3 Libsch, Xerxes M    15 Rivertown Rays-MR    1:03.04    1:01.81 SILV   
                  29.03     1:01.81 (32.78)                                        
  4 Kohler, Daniel P    15 COND-MR              1:05.42    1:02.14 SILV   
                  29.10     1:02.14 (33.04)                                        
 -- Sidoti, Daniel J    17 Silver Streaks-MR    1:06.56         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  JO
              2:24.99  SILV
              2:25.00  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.00
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Williams, Aaron D   15 FAST-MR              2:39.19    2:29.63         20  
                  31.01     1:09.39 (38.38)     1:49.79 (40.40)     2:29.63 (39.84)
  2 Kohler, Daniel P    15 COND-MR              2:28.72    2:32.57         17  
                  31.29     1:06.70 (35.41)     1:46.61 (39.91)     2:32.57 (45.96)
Non-Award Division  
  1 Ranieri III, Carl   15 COND-MR              2:27.57    2:17.13 SILV   
                  29.82     1:04.97 (35.15)     1:42.26 (37.29)     2:17.13 (34.87)
  2 Erdley, DJ J        15 CSD-MR               2:25.08    2:20.38 SILV   
                  31.22     1:06.72 (35.50)     1:43.40 (36.68)     2:20.38 (36.98)
 -- D'Alesio, Mark      17 CFJV-MR              2:45.24         DQ        
      Declared false start
 -- Kantar, Erik D      15 COND-MR              2:33.76         DQ        
      Kick breaststroke type
                  29.19     1:03.49 (34.30)     1:40.21 (36.72)          DQ (39.19)
 -- McCaffrey, Michael  17 NYSA-MR              2:40.20         NS        
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:07.99  JO
              2:27.79  SILV
              2:27.80  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 2:27.80
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
BRNZ - Division  
  1 Filardi, Michael H  16 Empire-MR            2:30.14    2:28.70         20  
                  34.07     1:13.20 (39.13)     1:57.14 (43.94)     2:28.70 (31.56)
  2 Hagan, Alex E       15 PATS-MR              2:43.47    2:32.65         17  
                  33.48     1:11.60 (38.12)     1:58.72 (47.12)     2:32.65 (33.93)
  3 Lederer, Derek      15 NYSA-MR              2:35.59    2:33.20         16  
                  31.12     1:11.03 (39.91)     1:57.70 (46.67)     2:33.20 (35.50)
  4 Giraldez, Clark M   15 COND-MR              2:33.82    2:36.57         15  
                  36.82     1:15.18 (38.36)     2:01.31 (46.13)     2:36.57 (35.26)
  5 Galarza, Matthew G  15 Empire-MR            2:47.09    2:37.65         14  
                  31.11     1:08.64 (37.53)     2:01.14 (52.50)     2:37.65 (36.51)
  6 Heisler, Lucky D    17 Middies-MR           2:56.79    2:53.51         13  
                  45.16     1:28.51 (43.35)     2:16.28 (47.77)     2:53.51 (37.23)
  7 Norbeck, Kyle       15 CFJV-MR              2:49.80    2:55.31         12  
                  43.45     1:26.42 (42.97)     2:17.04 (50.62)     2:55.31 (38.27)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:41.99  JO
              4:45.89  SILV
              4:45.90  QUAL
 Meet Qualifying:  Slower than 4:45.90
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schatz, Harry S     15 COND-MR              4:46.85    4:47.07         20  
                  29.60     1:03.71 (34.11)     1:41.15 (37.44)     2:18.50 (37.35)
        3:01.33 (42.83)     3:43.64 (42.31)     4:16.12 (32.48)     4:47.07 (30.95)
  2 Kohler, Daniel P    15 COND-MR              4:54.55    4:47.92         17  
                  28.86     1:02.07 (33.21)     1:40.09 (38.02)     2:17.38 (37.29)
        3:00.33 (42.95)     3:43.97 (43.64)     4:16.47 (32.50)     4:47.92 (31.45)
  3 Erdley, DJ J        15 CSD-MR               4:54.94    4:54.27         16  
                  31.24     1:08.66 (37.42)     1:44.53 (35.87)     2:19.85 (35.32)
        3:04.73 (44.88)     3:49.47 (44.74)     4:22.35 (32.88)     4:54.27 (31.92)
  4 Ridge, Liam M       15 COND-MR              4:46.82    4:55.81         15  
                  30.73     1:09.74 (39.01)     1:46.28 (36.54)     2:22.87 (36.59)
        3:05.79 (42.92)     3:48.68 (42.89)     4:23.14 (34.46)     4:55.81 (32.67)
  5 Daly, Patrick J     15 COND-MR              4:58.18    5:02.79         14  
                  29.93     1:04.72 (34.79)     1:45.61 (40.89)     2:24.71 (39.10)
        3:07.60 (42.89)     3:51.80 (44.20)     4:28.32 (36.52)     5:02.79 (34.47)
 -- Norbeck, Kyle       15 CFJV-MR              6:05.92         DQ        
      One hand touch - fly
                  40.19     1:37.09 (56.90)     2:24.67 (47.58)                    
            3:16.05 ( )     4:07.78 (51.73)     4:52.22 (44.44)          DQ (40.42)
Non-Award Division  
  1 Ranieri III, Carl   15 COND-MR              4:49.86    4:45.32 SILV   
                  30.31     1:06.26 (35.95)     1:41.81 (35.55)     2:16.62 (34.81)
        3:00.30 (43.68)     3:42.96 (42.66)     4:14.43 (31.47)     4:45.32 (30.89)