Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/9/2014 05:55 AM
            2014 MR BGNW Marlins November 8-Under Meet - 11/8/2014             
                              Sanction #: 141109                               
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 16.49   12/5/2011 Luisa Nierhoff, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wikstrom, Ava G            7 Agua Swim Team-MR      17.65      18.10        
  2 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR        19.63      19.44        
  3 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      19.75      19.54        
  4 Castano, Isabella H        7 Agua Swim Team-MR      19.69      20.19        
  5 Hunt, Anna K               7 Agua Swim Team-MR      19.39      20.42        
  6 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR           NT      20.93        
  7 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      22.08      21.14        
  8 Hulme, Holly S             7 Marlins Bgnw-MR        24.93      21.31        
  9 Eizenstat, Julia M         7 Agua Swim Team-MR      22.00      21.32        
 10 McGourty, Molly F          7 COND-MR                29.65      21.43        
 11 Serafin, Gwen B            7 LBA-MR                 35.00      21.73        
 12 Baron, Cristina E          7 Agua Swim Team-MR      20.06      21.99        
 13 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR        23.40      22.17        
 14 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR        21.84      22.42        
 15 Benadrete, Talya A         7 Agua Swim Team-MR      22.00      22.58        
 16 Stern, Jessie S            7 Marlins Bgnw-MR           NT      22.81        
 17 Nager, Abigail L           6 Marlins Bgnw-MR           NT      23.38        
 18 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR        26.81      23.70        
 19 Warren, Grace A            7 COND-MR                28.00      24.55        
 20 Ho, Audrey J               7 Marlins Bgnw-MR           NT      24.62        
 21 Gerosa, Grace H            6 Marlins Bgnw-MR        24.29      24.63        
 22 Lee, Meredith I            7 Marlins Bgnw-MR           NT      24.91        
 23 Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR           NT      25.19        
 24 Mosca, Alexandra G         7 COND-MR                   NT      25.42        
 25 Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR      28.81      25.99        
 26 Harkins, Morgan            5 LBA-MR                 35.00      26.89        
 27 Lent, Maddie J             6 Agua Swim Team-MR      24.95      27.54        
 28 Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR      25.00      28.29        
 29 Davis, Fiona C             6 LBA-MR                 40.00      29.20        
 30 Dwyer, Kayla M             6 COND-MR                32.00      29.35        
 31 Patil, Richa P             7 COND-MR                   NT      29.45        
 32 Hawthorne, Delilah L       6 LBA-MR                 40.00      29.62        
 33 Mattis, Kimbreanna S       7 COND-MR                32.00      30.45        
 34 Finnegan, Ellie K          6 COND-MR                30.00      33.24        
 35 Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR                28.00      33.52        
 36 Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR                32.93      36.99        
 37 Cho, Katie *               6 COND-MR                30.00      38.92        
 38 McGourty, Megan R          5 COND-MR                   NT      47.81        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 19.44   1/14/2012 Luisa Nierhoff, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wikstrom, Ava G            7 Agua Swim Team-MR      20.74      22.76        
  2 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR        22.96      22.88        
  3 Hunt, Anna K               7 Agua Swim Team-MR      21.67      23.44        
  4 Nager, Abigail L           6 Marlins Bgnw-MR           NT      23.53        
  5 Castano, Isabella H        7 Agua Swim Team-MR      22.75      23.70        
  6 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR        26.57      23.79        
  7 Serafin, Gwen B            7 LBA-MR                 40.00      23.88        
  8 Benadrete, Talya A         7 Agua Swim Team-MR      23.00      24.08        
  9 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR           NT      24.10        
 10 Ho, Audrey J               7 Marlins Bgnw-MR           NT      24.11        
 11 Hulme, Holly S             7 Marlins Bgnw-MR        27.57      24.49        
 12 McGourty, Molly F          7 COND-MR                24.48      24.52        
 13 Stern, Jessie S            7 Marlins Bgnw-MR           NT      26.11        
 14 Lee, Meredith I            7 Marlins Bgnw-MR           NT      26.16        
 15 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR        28.78      26.46        
 16 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      24.39      26.50        
 17 Eizenstat, Julia M         7 Agua Swim Team-MR      24.00      26.67        
 18 Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR                32.00      27.08        
 19 Gerosa, Grace H            6 Marlins Bgnw-MR        29.34      27.25        
 20 Dwyer, Kayla M             6 COND-MR                35.00      27.33        
 21 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR        30.34      27.53        
 22 Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR           NT      27.60        
 23 Lent, Maddie J             6 Agua Swim Team-MR      26.00      28.79        
 24 Harkins, Morgan            5 LBA-MR                 40.00      29.62        
 25 Warren, Grace A            7 COND-MR                31.00      29.69        
 26 Patil, Richa P             7 COND-MR                   NT      29.95        
 27 Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR      27.85      30.09        
 28 Finnegan, Ellie K          6 COND-MR                32.00      30.36        
 29 Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR      27.00      30.86        
 30 Cho, Katie *               6 COND-MR                33.00      31.99        
 31 Mattis, Kimbreanna S       7 COND-MR                35.00      32.55        
 32 Mosca, Alexandra G         7 COND-MR                   NT      34.57        
 33 Hawthorne, Delilah L       6 LBA-MR                 45.00      37.11        
 34 Davis, Fiona C             6 LBA-MR                 40.00      42.69        
 35 Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR                42.94      44.27        
 -- McGourty, Megan R          5 COND-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 20.37  11/14/2009 Emmeline I Berridge, Badger                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      24.77      25.56        
  2 Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR        27.37      25.66        
  3 Hunt, Anna K               7 Agua Swim Team-MR      23.40      25.70        
  4 McGourty, Molly F          7 COND-MR                   NT      26.95        
  5 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR        33.43      27.79        
  6 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR           NT      28.15        
  7 Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR           NT      29.81        
  8 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR        32.08      30.42        
  9 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR        31.47      30.89        
 10 Gerosa, Grace H            6 Marlins Bgnw-MR        33.62      31.72        
 11 Ho, Audrey J               7 Marlins Bgnw-MR           NT      33.46        
 12 Martino, Selene M          7 Agua Swim Team-MR      35.00      33.72        
 13 Mosca, Alexandra G         7 COND-MR                   NT      35.52        
 14 Davis, Fiona C             6 LBA-MR                 45.00      36.65        
 15 Harkins, Morgan            5 LBA-MR                 40.00      47.62        
 -- Baron, Cristina E          7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- McGourty, Megan R          5 COND-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mattis, Kimbreanna S       7 COND-MR                40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Finnegan, Ellie K          6 COND-MR                38.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Warren, Grace A            7 COND-MR                40.00         DQ        
      One hand touch
 -- Cho, Katie *               6 COND-MR                45.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Stern, Jessie S            7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Lee, Meredith I            7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Butterfly kick
 -- Patil, Richa P             7 COND-MR                   NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Hulme, Holly S             7 Marlins Bgnw-MR        39.31         DQ        
      Kick before pull during cycle
 -- Nager, Abigail L           6 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR                45.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Anselmi, Margeaux L        7 COND-MR                35.00         DQ        
      One hand touch
 -- Dwyer, Kayla M             6 COND-MR                38.00         DQ        
      Butterfly kick
 -- Serafin, Gwen B            7 LBA-MR                 40.00         DQ        
      Butterfly kick
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 17.76  11/18/2006 Cate J Sawkins, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wikstrom, Ava G            7 Agua Swim Team-MR      22.70      21.39        
  2 Castano, Isabella H        7 Agua Swim Team-MR      21.00      22.30        
  3 McGourty, Molly F          7 COND-MR                33.06      22.73        
  4 Asch, Gillian K            7 Agua Swim Team-MR      22.13      22.89        
  5 Vitti, Kate L              7 Marlins Bgnw-MR           NT      24.40        
  6 O'Donnell, Katie A         6 Marlins Bgnw-MR        28.14      24.67        
  7 Serafin, Gwen B            7 LBA-MR                 40.00      26.83        
  8 Stern, Jessie S            7 Marlins Bgnw-MR           NT      27.61        
  9 Eizenstat, Julia M         7 Agua Swim Team-MR      25.00      27.86        
 10 Lee, Meredith I            7 Marlins Bgnw-MR           NT      28.01        
 11 Hallac, Sophia R           7 Marlins Bgnw-MR        31.17      28.74        
 12 Chen, Cindy W              6 Marlins Bgnw-MR        36.49      29.91        
 13 Schaepers-Cheu, Sabine N   7 Agua Swim Team-MR      30.00      31.21        
 14 Gerosa, Grace H            6 Marlins Bgnw-MR        36.44      32.85        
 15 Davis, Fiona C             6 LBA-MR                 45.00      38.63        
 -- Lent, Maddie J             6 Agua Swim Team-MR      30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Warren, Grace A            7 COND-MR                33.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Mosca, Alexandra G         7 COND-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Cho, Katie *               6 COND-MR                40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wu, Heidi                  7 Agua Swim Team-MR      23.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Benadrete, Talya A         7 Agua Swim Team-MR      25.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ho, Audrey J               7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Hallac, Maya P             7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Nager, Abigail L           6 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Dalton, Ashlin S           7 Marlins Bgnw-MR        23.77         DQ        
      Alternating Kick
 -- Hulme, Holly S             7 Marlins Bgnw-MR        33.48         DQ        
      Alternating Kick
 -- McGourty, Megan R          5 COND-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Arciniegas, Alessandra     5 COND-MR                45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Patil, Richa P             7 COND-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Baron, Cristina E          7 Agua Swim Team-MR      25.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Dwyer, Kayla M             6 COND-MR                38.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 30.82   1/17/2009 Georgia A Panitz, Badger                     
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebrahimpour, Beth N        8 Agua Swim Team-MR      38.02      33.50 SILV   
  2 Arciniegas, Laura          8 COND-MR                36.76      36.75        
  3 Bell, Fiona L              8 Agua Swim Team-MR      40.50      37.02        
  4 Haider, Pierce P           8 Agua Swim Team-MR      43.45      37.69        
  5 Tyrrell, Lillie J          8 Agua Swim Team-MR      40.00      38.28        
  6 Tuncoglu, Sophie           8 Marlins Bgnw-MR        40.79      38.29        
  7 LiBassi, Carli K           8 LBA-MR               1:15.00      39.22        
  8 Neary, Cara J              8 Agua Swim Team-MR      42.00      39.70        
  9 Ketron, Emily A            8 Marlins Bgnw-MR        44.16      39.74        
 10 Kim, Kodi K                8 Agua Swim Team-MR      44.15      39.78        
 11 Hooper, Maddie S           8 Marlins Bgnw-MR           NT      40.19        
 12 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      42.87      41.98        
 13 Pritsch, Katia             8 Agua Swim Team-MR      43.15      42.15        
 14 Pritsch, Alexia            8 Agua Swim Team-MR      45.44      42.23        
 15 Camp, Caroline W           8 Agua Swim Team-MR      40.00      42.49        
 16 Guglielmo, Ava S           8 LBA-MR               1:15.00      43.39        
 17 Constantine, Jacqueline    8 Agua Swim Team-MR      40.00      43.49        
 18 Naughton, Kiera H          8 COND-MR                   NT      43.94        
 19 Vogt, Olivia G             8 LBA-MR               1:20.00      44.05        
 20 Sassower, Victoria O       8 Agua Swim Team-MR      40.00      44.26        
 21 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      40.00      44.62        
 22 Patel, Yashna              8 Agua Swim Team-MR      42.00      45.55        
 23 Jimenez, Mae               8 Agua Swim Team-MR      44.00      46.02        
 24 Howard, Alyssa             8 LBA-MR               1:30.00      46.19        
 25 Quinlan, Aimee K           8 LBA-MR                 50.40      46.89        
 26 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR      49.10      47.04        
 27 Bronzo-McParland, Caitly   8 COND-MR                   NT      47.46        
 28 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      42.00      47.52        
 29 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR           NT      48.55        
 30 Burger, Helena A           8 Agua Swim Team-MR      40.00      48.67        
 31 Cramer, Josephine D        8 Agua Swim Team-MR      40.00      49.72        
 32 Cruz, Mikayla H            8 COND-MR              1:10.00      50.44        
 33 O'Connell, Teagan A        8 LBA-MR               1:02.68      51.27        
 34 O'Neill, Jade R            8 COND-MR              1:10.00      52.27        
 35 Rajpal, Nitya D            8 Agua Swim Team-MR      45.00      52.41        
 36 Dwyer, Krista A            8 COND-MR                58.00      53.40        
 37 Fitzpatrick, Riley E       8 COND-MR                55.00      59.02        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.13    4/1/2001 Ali Polhill, BGNW Marlins                    
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holman, Sofia E            8 Agua Swim Team-MR      44.82      41.76 SILV   
  2 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      48.72      43.11        
  3 Haider, Pierce P           8 Agua Swim Team-MR      47.50      46.10        
  4 Tyrrell, Lillie J          8 Agua Swim Team-MR      45.00      46.71        
  5 Hooper, Maddie S           8 Marlins Bgnw-MR           NT      47.27        
  6 Ketron, Emily A            8 Marlins Bgnw-MR        50.84      47.61        
  7 Bell, Fiona L              8 Agua Swim Team-MR      45.00      47.65        
  8 LiBassi, Carli K           8 LBA-MR               1:15.00      48.36        
  9 Pritsch, Alexia            8 Agua Swim Team-MR      48.96      48.85        
 10 Constantine, Jacqueline    8 Agua Swim Team-MR      45.00      49.04        
 11 Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      49.71      49.23        
 12 Neary, Cara J              8 Agua Swim Team-MR      45.00      50.41        
 13 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR           NT      51.35        
 14 Quinlan, Aimee K           8 LBA-MR                 57.79      51.57        
 15 Dwyer, Krista A            8 COND-MR              1:03.00      51.63        
 16 Guglielmo, Ava S           8 LBA-MR               1:15.00      51.78        
 17 Camp, Caroline W           8 Agua Swim Team-MR      45.00      53.51        
 18 Pritsch, Katia             8 Agua Swim Team-MR      47.70      53.83        
 19 Cruz, Mikayla H            8 COND-MR              1:20.00      54.66        
 20 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR      51.69      54.89        
 21 Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      45.00      54.94        
 22 Jimenez, Mae               8 Agua Swim Team-MR      46.00      55.51        
 23 Rajpal, Nitya D            8 Agua Swim Team-MR      50.00      55.79        
 24 Burger, Helena A           8 Agua Swim Team-MR      45.00      56.31        
 25 O'Connell, Teagan A        8 LBA-MR               1:03.62      59.96        
 26 Howard, Alyssa             8 LBA-MR               1:20.00    1:02.09        
 27 Bronzo-McParland, Caitly   8 COND-MR                   NT    1:03.50        
 28 Fitzpatrick, Riley E       8 COND-MR              1:05.00    1:05.48        
 29 Traynor, Ania K            8 COND-MR                   NT    1:11.14        
 30 O'Sullivan, Ailish O'Sul   8 COND-MR              1:15.00    1:14.01        
 -- Sassower, Victoria O       8 Agua Swim Team-MR      45.00         DQ        
      Multiple strokes
 -- Naughton, Kiera H          8 COND-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Cramer, Josephine D        8 Agua Swim Team-MR      45.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Vogt, Olivia G             8 LBA-MR               1:20.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- O'Neill, Jade R            8 COND-MR              1:20.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.50   11/8/2008 Georgia A Panitz, Badger                     
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebrahimpour, Beth N        8 Agua Swim Team-MR      45.33      41.60 ZQ     
  2 Holman, Sofia E            8 Agua Swim Team-MR      49.71      45.55 SILV   
  3 Hooper, Maddie S           8 Marlins Bgnw-MR           NT      48.29 SILV   
  4 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR      51.56      48.60        
  5 Arciniegas, Laura          8 COND-MR                50.21      49.95        
  6 Tuncoglu, Sophie           8 Marlins Bgnw-MR        52.41      50.42        
  7 Haider, Pierce P           8 Agua Swim Team-MR      55.87      51.89        
  8 Naughton, Kiera H          8 COND-MR                   NT      52.54        
  9 Kim, Kodi K                8 Agua Swim Team-MR    1:00.89      54.19        
 10 Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR      55.00      54.33        
 11 Constantine, Jacqueline    8 Agua Swim Team-MR      55.00      54.46        
 12 Neary, Cara J              8 Agua Swim Team-MR      55.00      56.58        
 13 Patel, Yashna              8 Agua Swim Team-MR      56.00      57.48        
 14 LiBassi, Carli K           8 LBA-MR               1:30.00      58.14        
 15 Schwartz, Isabelle K       8 Agua Swim Team-MR    1:00.77      58.68        
 16 Jimenez, Mae               8 Agua Swim Team-MR      56.00      58.95        
 17 Howard, Alyssa             8 LBA-MR               1:30.00    1:01.43        
 18 Burger, Helena A           8 Agua Swim Team-MR      55.00    1:01.46        
 19 Sassower, Victoria O       8 Agua Swim Team-MR      55.00    1:01.76        
 20 Dwyer, Krista A            8 COND-MR              1:20.00    1:02.07        
 21 Tyrrell, Lillie J          8 Agua Swim Team-MR      55.00    1:02.52        
 22 Bronzo-McParland, Caitly   8 COND-MR                   NT    1:07.42        
 23 Vogt, Olivia G             8 LBA-MR               1:30.00    1:08.18        
 24 Quinlan, Aimee K           8 LBA-MR               1:09.45    1:09.53        
 25 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:15.03        
 26 Fitzpatrick, Riley E       8 COND-MR              1:15.00    1:39.50        
 -- Camp, Caroline W           8 Agua Swim Team-MR      55.00         DQ        
      No touch
 -- Traynor, Ania K            8 COND-MR                   NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Rajpal, Nitya D            8 Agua Swim Team-MR      55.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- O'Connell, Teagan A        8 LBA-MR               1:43.72         DQ        
      Scissors kick
 -- O'Neill, Jade R            8 COND-MR              1:30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- O'Sullivan, Ailish O'Sul   8 COND-MR              1:30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cruz, Mikayla H            8 COND-MR              1:30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Moloney, Aislinn R         8 Agua Swim Team-MR      55.00         DQ        
      One hand touch
 -- Cramer, Josephine D        8 Agua Swim Team-MR      55.00         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.60    4/1/2001 Emily Kelly, LBA                             
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebrahimpour, Beth N        8 Agua Swim Team-MR      46.73      40.15 SILV   
  2 Arciniegas, Laura          8 COND-MR                40.66      41.72 SILV   
  3 Pritsch, Alexia            8 Agua Swim Team-MR      53.73      47.84        
  4 Pritsch, Katia             8 Agua Swim Team-MR      48.90      49.45        
  5 LiBassi, Carli K           8 LBA-MR               1:30.00      51.17        
  6 Naughton, Kiera H          8 COND-MR                   NT      55.08        
  7 Tuncoglu, Sophie           8 Marlins Bgnw-MR           NT      56.91        
  8 Ketron, Emily A            8 Marlins Bgnw-MR           NT      57.55        
  9 Quinlan, Aimee K           8 LBA-MR               1:15.87    1:00.04        
 10 Patel, Yashna              8 Agua Swim Team-MR      50.00    1:00.77        
 -- Fitzpatrick, Riley E       8 COND-MR              1:10.00         DQ        
      Did not finish
 -- Bronzo-McParland, Caitly   8 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Traynor, Ania K            8 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Basler, Anisa M            8 Agua Swim Team-MR      59.87         DQ        
      One hand touch
 -- Guglielmo, Ava S           8 LBA-MR               1:20.00         DQ        
      One hand touch
 -- Kim, Kodi K                8 Agua Swim Team-MR      58.08         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:21.19   1/19/2008 Jamie T Lee, BGNW Marlins                  
                1:17.99  ZQ
                1:20.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arciniegas, Laura          8 COND-MR              1:32.51    1:32.54        
                  42.17     1:32.54 (50.37)                                        
  2 Ott, Ursula J              8 Agua Swim Team-MR    1:31.56    1:37.16        
                  48.33     1:37.16 (48.83)                                        
  3 Bell, Fiona L              8 Agua Swim Team-MR    1:45.50    1:43.28        
                  47.61     1:43.28 (55.67)                                        
  4 Hooper, Maddie S           8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:44.10        
                  49.06     1:44.10 (55.04)                                        
  5 Tuncoglu, Sophie           8 Marlins Bgnw-MR      1:44.63    1:44.47        
                  51.25     1:44.47 (53.22)                                        
  6 Ketron, Emily A            8 Marlins Bgnw-MR      1:49.91    1:51.19        
                  53.23     1:51.19 (57.96)                                        
  7 Dwyer, Krista A            8 COND-MR              2:45.00    2:08.59        
                1:01.65   2:08.59 (1:06.94)                                        
  8 White, Sienna R            8 Marlins Bgnw-MR           NT    2:19.04        
                1:07.41   2:19.04 (1:11.63)                                        
 -- Hackel, Becca E            8 Agua Swim Team-MR    2:05.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  57.38        DQ (1:00.83)                                        
 -- Holman, Sofia E            8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      False start - Misc
                  42.61          DQ (48.30)                                        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 16.03  11/13/2010 Ryan A Delfico, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Jake F              6 Agua Swim Team-MR      16.85      16.92        
  2 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR        20.46      17.54        
  3 Song, Daniel T             7 COND-MR                18.20      17.57        
  4 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR        20.20      17.66        
  4 Beaman, Shawn F            7 Agua Swim Team-MR      18.05      17.66        
  6 Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR        19.59      18.64        
  7 Chang, Benjamin            7 Marlins Bgnw-MR        21.78      19.20        
  8 Batelli, Dean T            7 COND-MR                23.00      19.26        
  9 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR        20.00      19.30        
 10 Nus, Ethan D               7 LBA-MR                 35.00      19.76        
 11 Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR        21.11      19.85        
 12 Sacca, Michael A           7 Agua Swim Team-MR      21.08      20.24        
 13 Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR      21.00      20.73        
 14 Chigounis, Lucas J         7 LBA-MR                 23.02      21.01        
 15 Song, Brian T              7 COND-MR                19.96      21.71        
 16 Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR           NT      23.47        
 17 Ortiz-Borjas, Marco G      7 Agua Swim Team-MR      26.41      23.48        
 18 Cole, Zachary              7 Marlins Bgnw-MR        23.60      23.86        
 19 Regnault, Nicolas A        7 Marlins Bgnw-MR           NT      24.44        
 20 Mora-Castillo, Sebastian   7 Marlins Bgnw-MR           NT      24.92        
 21 Tbahi, Zak H               7 Marlins Bgnw-MR           NT      25.69        
 22 Anton, Willem G            6 Agua Swim Team-MR      24.57      26.36        
 23 Chun, Connor H             7 Agua Swim Team-MR      34.22      27.08        
 24 Wei, Jed                   7 Marlins Bgnw-MR           NT      28.87        
 25 Dwyer, Aidan p             6 COND-MR                28.00      29.12        
 26 Katelevsky, Alexei D       7 Marlins Bgnw-MR           NT      31.08        
 27 Guglielmo, "g" J           7 LBA-MR                 30.00      31.26        
 28 Paggi, Zachary A           5 LBA-MR                 40.00      31.60        
 29 Quinlan, Daniel R          6 LBA-MR                 35.00      34.53        
 30 Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR      35.21      34.79        
 31 Traynor, Aidan P           7 COND-MR                   NT      35.82        
 -- Bean, Bobby G              6 COND-MR                28.00         DQ        
      False start
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 18.35   12/1/2012 Nikita Sakharuk, BGNW Marlins                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR        21.33      20.76        
  2 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR        24.41      20.80        
  3 Song, Daniel T             7 COND-MR                21.56      21.02        
  4 Chang, Benjamin            7 Marlins Bgnw-MR        22.75      21.10        
  5 Beaman, Shawn F            7 Agua Swim Team-MR      21.69      21.11        
  6 Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR      23.00      22.60        
  7 Sacca, Michael A           7 Agua Swim Team-MR      23.73      22.89        
  8 Song, Brian T              7 COND-MR                22.42      23.80        
  9 Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR        27.81      23.91        
 10 Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR        23.64      24.01        
 11 Wei, Jed                   7 Marlins Bgnw-MR           NT      24.13        
 12 Batelli, Dean T            7 COND-MR                26.00      24.20        
 13 Cole, Zachary              7 Marlins Bgnw-MR        27.96      24.35        
 14 Chigounis, Lucas J         7 LBA-MR                 27.40      24.72        
 15 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR        25.54      26.23        
 16 Regnault, Nicolas A        7 Marlins Bgnw-MR           NT      26.54        
 17 Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR           NT      27.18        
 18 Ortiz-Borjas, Marco G      7 Agua Swim Team-MR      29.69      27.35        
 19 Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR      30.88      27.57        
 20 Anton, Willem G            6 Agua Swim Team-MR      31.20      28.17        
 21 Tbahi, Zak H               7 Marlins Bgnw-MR           NT      28.97        
 22 Mora-Castillo, Sebastian   7 Marlins Bgnw-MR           NT      29.35        
 23 Quinlan, Daniel R          6 LBA-MR                 40.00      30.41        
 24 Dwyer, Aidan p             6 COND-MR                34.00      31.33        
 25 Paggi, Zachary A           5 LBA-MR                 40.00      32.34        
 26 Katelevsky, Alexei D       7 Marlins Bgnw-MR           NT      32.94        
 27 Bean, Bobby G              6 COND-MR                32.00      35.77        
 28 Guglielmo, "g" J           7 LBA-MR                 35.00      37.45        
 -- Traynor, Aidan P           7 COND-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Chun, Connor H             7 Agua Swim Team-MR      43.84         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 21.09   1/15/2011 Ryan A Delfico, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR        26.16      23.01        
  2 Jones, Jake F              6 Agua Swim Team-MR      24.20      23.23        
  3 Chang, Benjamin            7 Marlins Bgnw-MR        25.53      23.46        
  4 Song, Daniel T             7 COND-MR                28.08      25.24        
  5 Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR        29.63      25.64        
  6 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR        29.21      25.87        
  7 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR        27.90      26.45        
  8 Burg, Daniel B             7 Agua Swim Team-MR      25.00      27.12        
  9 Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR        30.90      28.22        
 10 Song, Brian T              7 COND-MR                26.42      28.27        
 11 Chigounis, Lucas J         7 LBA-MR                 33.42      28.36        
 12 Nus, Ethan D               7 LBA-MR                 45.00      29.16        
 13 Batelli, Dean T            7 COND-MR                32.00      30.73        
 14 Regnault, Nicolas A        7 Marlins Bgnw-MR           NT      31.01        
 15 Cole, Zachary              7 Marlins Bgnw-MR        36.34      33.76        
 16 Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR           NT      35.39        
 -- Ortiz-Borjas, Marco G      7 Agua Swim Team-MR      34.92         DQ        
      Kick before pull during cycle
 -- Bean, Bobby G              6 COND-MR                35.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Dwyer, Aidan p             6 COND-MR                37.00         DQ        
      Butterfly kick
 -- Anton, Willem G            6 Agua Swim Team-MR      35.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Traynor, Aidan P           7 COND-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Chun, Connor H             7 Agua Swim Team-MR      45.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Mora-Castillo, Sebastian   7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wei, Jed                   7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms past hipline
 -- Tbahi, Zak H               7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Schwartz, Hayden R         6 Agua Swim Team-MR      40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Katelevsky, Alexei D       7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 17.39  11/13/2010 Ryan A Delfico, BGNW Marlins                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beaman, Shawn F            7 Agua Swim Team-MR      22.00      20.05        
  2 Jones, Jake F              6 Agua Swim Team-MR      24.23      20.51        
  3 Arnold, Zachary            7 Marlins Bgnw-MR        25.70      20.70        
  4 Song, Daniel T             7 COND-MR                22.28      20.87        
  5 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR        30.16      21.59        
  6 Kamal, Adam                6 Marlins Bgnw-MR        26.11      22.06        
  7 Nus, Ethan D               7 LBA-MR                 40.00      22.36        
  8 Chang, Benjamin            7 Marlins Bgnw-MR        24.36      22.63        
  9 Song, Brian T              7 COND-MR                24.92      23.19        
 10 Stonsby, P.J S             7 Marlins Bgnw-MR        32.49      24.74        
 11 Batelli, Dean T            7 COND-MR                30.00      27.69        
 12 Chigounis, Lucas J         7 LBA-MR                 35.79      32.17        
 -- Traynor, Aidan P           7 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Wei, Jed                   7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Dwyer, Aidan p             6 COND-MR                35.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Quinlan, Daniel R          6 LBA-MR                 40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cole, Zachary              7 Marlins Bgnw-MR        49.23         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Regnault, Nicolas A        7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Sacca, Michael A           7 Agua Swim Team-MR      25.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Malik, Vivek               7 Marlins Bgnw-MR        33.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Tbahi, Zak H               7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Mora-Castillo, Sebastian   7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Chung, TingRay             6 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Katelevsky, Alexei D       7 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 31.45  11/13/2010 Yugo Tsukikawa, Westchester AC               
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franks, Finn J             8 Marlins Bgnw-MR        35.34      33.77 SILV   
  2 Fagan, Will P              8 Marlins Bgnw-MR           NT      35.57        
  3 Mitnick, Theo M            8 Agua Swim Team-MR      40.03      35.76        
  4 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR        40.69      36.49        
  5 McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR        39.89      37.05        
  6 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      42.43      37.23        
  7 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR        44.78      37.30        
  8 Sanchez, Erick S           8 COND-MR                40.00      37.34        
  9 Veillette, Dylan F         8 Marlins Bgnw-MR           NT      38.17        
 10 Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR           NT      38.18        
 11 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      43.23      38.30        
 12 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR        41.30      38.68        
 13 Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR      43.00      38.76        
 14 Dillane, Jack C            8 Marlins Bgnw-MR           NT      38.83        
 15 Chosed, Maxwell R          8 Agua Swim Team-MR      42.47      40.20        
 16 Lomvardas, Kai G           8 UNAGU-MR               40.00      41.00        
 17 Stern, Charlie I           8 Agua Swim Team-MR      40.00      42.38        
 18 Tsukerman, Benjamin S      8 LBA-MR                 50.00      44.28        
 19 Steininger, Ethan K        8 Agua Swim Team-MR      42.00      47.03        
 20 Chung, Ryan H              8 COND-MR              1:03.00      47.83        
 21 Tighe, William M           8 Agua Swim Team-MR      40.00      50.14        
 22 Finnegan, Harry M          8 COND-MR                47.56      53.00        
 23 Richter, Isaac             8 LBA-MR               1:15.00      53.34        
 24 Rajpal, Arjun D            8 Agua Swim Team-MR      42.00      56.41        
 25 Corner, Milo               8 Agua Swim Team-MR      43.00      59.43        
 26 Slutsky, Eric A            8 COND-MR              1:10.00    1:00.92        
 27 Javaheri, Kouros S         8 Agua Swim Team-MR      40.00    1:04.74        
 -- Kim, Doyee *               8 COND-MR                35.62         DQ        
      False start
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.02  11/14/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Luke N              8 COND-MR                40.01      38.04 SILV   
  2 Franks, Finn J             8 Marlins Bgnw-MR        40.75      38.63 SILV   
  3 Sugiyama, Kotaro           8 Agua Swim Team-MR      44.44      40.80 SILV   
  4 Kim, Doyee *               8 COND-MR                42.94      41.84 SILV   
  5 Dillane, Jack C            8 Marlins Bgnw-MR           NT      44.38        
  6 Fagan, Will P              8 Marlins Bgnw-MR           NT      44.75        
  7 Mitnick, Theo M            8 Agua Swim Team-MR      50.95      46.72        
  8 Veillette, Dylan F         8 Marlins Bgnw-MR           NT      46.83        
  9 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR        55.29      46.87        
 10 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR        56.39      48.52        
 11 Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR      46.00      49.36        
 12 Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR           NT      50.21        
 13 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR        53.00      50.38        
 14 Finnegan, Harry M          8 COND-MR                57.08      51.58        
 15 Lomvardas, Kai G           8 UNAGU-MR               43.00      53.14        
 16 Tsukerman, Benjamin S      8 LBA-MR                 55.00      53.53        
 17 Stern, Charlie I           8 Agua Swim Team-MR      45.00      54.58        
 18 Chung, Ryan H              8 COND-MR              1:10.00      54.64        
 19 Steininger, Ethan K        8 Agua Swim Team-MR      45.00      58.57        
 20 Slutsky, Eric A            8 COND-MR              1:20.00    1:01.18        
 21 Richter, Isaac             8 LBA-MR               1:15.00    1:02.14        
 22 Javaheri, Kouros S         8 Agua Swim Team-MR      45.00    1:04.74        
 23 Corner, Milo               8 Agua Swim Team-MR      46.00    1:10.98        
 -- Tighe, William M           8 Agua Swim Team-MR      45.00         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Posner, Owen D             8 LBA-MR               1:20.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Rajpal, Arjun D            8 Agua Swim Team-MR      45.00         DQ        
      Multiple strokes
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.34   1/17/2009 Yik Fung Phang, ABBE Swim Team               
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR      52.01      46.52 SILV   
  2 Kim, Doyee *               8 COND-MR                48.83      47.19 SILV   
  3 Sugiyama, Kotaro           8 Agua Swim Team-MR      50.46      47.21 SILV   
  4 Chosed, Maxwell R          8 Agua Swim Team-MR      51.35      47.48 SILV   
  5 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      52.30      49.65        
  6 Dwyer, Luke N              8 COND-MR                53.00      51.93        
  7 Veillette, Dylan F         8 Marlins Bgnw-MR           NT      53.47        
  8 Sanchez, Erick S           8 COND-MR                52.95      54.16        
  9 Dillane, Jack C            8 Marlins Bgnw-MR           NT      54.80        
 10 Kully, Andrew P            8 Agua Swim Team-MR      56.00      55.97        
 11 Stern, Charlie I           8 Agua Swim Team-MR      55.00      56.32        
 12 Tsukerman, Benjamin S      8 LBA-MR               1:00.00    1:00.80        
 13 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:01.16        
 14 Steininger, Ethan K        8 Agua Swim Team-MR      57.00    1:02.78        
 15 Finnegan, Harry M          8 COND-MR              1:25.00    1:04.40        
 16 Chung, Ryan H              8 COND-MR              1:18.00    1:04.67        
 17 Richter, Isaac             8 LBA-MR               1:30.00    1:06.77        
 18 Tighe, William M           8 Agua Swim Team-MR      55.00    1:13.01        
 19 Corner, Milo               8 Agua Swim Team-MR      58.00    1:13.20        
 -- Rajpal, Arjun D            8 Agua Swim Team-MR      55.00         DQ        
      Double pull / kicks
 -- Fagan, Will P              8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      One hand touch
 -- Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Kick before pull during cycle
 -- Slutsky, Eric A            8 COND-MR              1:30.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Javaheri, Kouros S         8 Agua Swim Team-MR      55.00         DQ        
      Arms past hipline
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.49  11/14/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sugiyama, Kotaro           8 Agua Swim Team-MR      41.36      38.16 SILV   
  2 Dwyer, Luke N              8 COND-MR                42.00      39.33 SILV   
  3 Franks, Finn J             8 Marlins Bgnw-MR        52.92      41.82 SILV   
  4 McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR      1:03.38      42.67 SILV   
  5 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR           NT      44.22        
  6 Sanchez, Erick S           8 COND-MR                50.00      44.91        
  7 Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR           NT      46.35        
  8 Mitnick, Theo M            8 Agua Swim Team-MR      45.00      47.89        
  9 Lomvardas, Kai G           8 UNAGU-MR               45.00      50.38        
 10 Jones, Ronin               8 Agua Swim Team-MR      57.64      50.95        
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:18.84   1/17/2009 Hiroki Kaneko, Badger                      
                1:17.49  ZQ
                1:21.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Luke N              8 COND-MR              1:30.50    1:26.71 SILV   
                  38.73     1:26.71 (47.98)                                        
  2 Franks, Finn J             8 Marlins Bgnw-MR      1:33.96    1:29.37        
                  41.15     1:29.37 (48.22)                                        
  3 Kim, Doyee *               8 COND-MR              1:34.31    1:30.67        
                  44.12     1:30.67 (46.55)                                        
  4 Sanchez, Erick S           8 COND-MR              1:38.21    1:36.78        
                  45.45     1:36.78 (51.33)                                        
  5 Veillette, Dylan F         8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:39.89        
                  46.23     1:39.89 (53.66)                                        
  6 Nadecki, Erik S            8 Marlins Bgnw-MR      1:41.81    1:39.97        
                  45.80     1:39.97 (54.17)                                        
  7 Dillane, Jack C            8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:40.30        
                  49.18     1:40.30 (51.12)                                        
  8 Wagner, Jared S            8 Agua Swim Team-MR    1:47.39    1:41.37        
                  47.43     1:41.37 (53.94)                                        
  9 Holmes, Jayden T           8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:48.81        
                  48.41   1:48.81 (1:00.40)                                        
 10 Tsukerman, Benjamin S      8 LBA-MR               2:00.00    2:03.43        
                  57.75   2:03.43 (1:05.68)                                        
 -- Chung, Ryan H              8 COND-MR              2:45.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  56.80        DQ (1:03.28)                                        
 -- Chosed, Maxwell R          8 Agua Swim Team-MR    2:00.00         DQ        
                  49.71          DQ (52.54)                                        
 -- Finnegan, Harry M          8 COND-MR              2:45.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:04.97        DQ (1:06.36)                                        
 -- Czarkowski, Jack A         8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
                1:01.14        DQ (1:08.01)                                        
 -- Fagan, Will P              8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  45.55          DQ (54.27)                                        
 -- Cornish, Jack A            8 Marlins Bgnw-MR      2:01.89         DQ        
      False start - Misc
                  50.67          DQ (54.69)                                        
 -- McHugh, Connor J           8 Marlins Bgnw-MR      1:43.86         DQ        
      One hand touch - breast
                  43.38          DQ (52.62)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        Pool: # 36.02  11/14/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Furniss, Jem R             7 Marlins Bgnw-MR           NT      44.40