Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/8/2014 10:15 PM
             2014 MR BGNW Marlins February 8&Under Meet - 2/8/2014             
                              Sanction #: 140203                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 14.54   3/31/2001 Emily Kelly, LBA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Labana, Jaiya K            8 Marlins Bgnw-MR        17.27      15.59        
  2 Zorgman, Sunell            8 Marlins Bgnw-MR        19.70      16.68        
  3 Furniss, Corinne J         8 Marlins Bgnw-MR        19.73      17.13        
  4 Amato, Dorothy R           7 Tmsuffolk-MR           19.11      17.34        
  5 Tuncoglu, Sophie           8 Marlins Bgnw-MR        17.35      17.63        
  6 Kahn, Sophia A             8 Marlins Bgnw-MR        17.92      17.64        
  7 Hadlock, Hailey N          8 SMC-MR                 20.62      17.97        
  8 Gerosa, Nicole C           8 Marlins Bgnw-MR        21.86      18.18        
  9 Convery, Sarah A           8 Marlins Bgnw-MR        19.62      18.24        
 10 Posada, Zenya J            7 NRYS-MR                22.81      18.43        
 11 Gomerman, Raquel E         8 Tmsuffolk-MR           18.71      18.48        
 12 Porteus, Mckenzie          8 Marlins Bgnw-MR        21.88      18.50        
 13 Cohen, Raya J              8 Tmsuffolk-MR           20.59      18.63        
 14 Zapata, Olivia             8 Tmsuffolk-MR           20.95      18.74        
 15 Beicke, Jordan G           8 Marlins Bgnw-MR        24.04      18.83        
 16 Cole, Emily F              8 Marlins Bgnw-MR        21.94      18.90        
 17 Chen, Joyce W              8 Marlins Bgnw-MR        22.68      19.43        
 18 Magee, Campbell S          8 Marlins Bgnw-MR           NT      19.63        
 19 Riviello, Cara M           6 NRYS-MR                20.35      19.72        
 20 Bezanson, Maya S           6 Tmsuffolk-MR           19.37      19.80        
 21 Mak, KiKi H                8 Empire-MR              19.73      19.82        
 22 DeGeorges, Katie R         8 Marlins Bgnw-MR           NT      20.31        
 23 Genkin, Piper B            8 NRYS-MR                19.47      20.36        
 24 Vitti, Alexa A             8 Marlins Bgnw-MR           NT      20.54        
 25 Babyak, Eliza G            6 Empire-MR              20.46      20.68        
 26 Durkin, Lucy J             8 SMC-MR                 22.88      20.93        
 27 Grefski, Katherine A       8 Tmsuffolk-MR           20.84      20.94        
 28 Brown, Olivia              7 Tmsuffolk-MR           24.95      21.45        
 29 Padovani, Maddy G          8 SMC-MR                 23.44      21.77        
 30 D'Giff, Dylan              8 Tmsuffolk-MR           24.95      21.89        
 31 Kazmierczak, Erin M        8 Empire-MR              25.35      21.90        
 32 Pase, Brooke R             8 Tmsuffolk-MR           24.55      21.92        
 33 Rezler, Kristina           7 Tmsuffolk-MR           22.71      22.02        
 34 Plataroti, Ava             8 Tmsuffolk-MR           22.76      22.31        
 35 Bruff, Ally I              8 NRYS-MR                23.36      22.64        
 36 Rametra, Alisha S          7 Tmsuffolk-MR           24.95      22.93        
 37 Davis, Kira                7 Tmsuffolk-MR           22.70      23.82        
 38 Reeves, Malia              8 Empire-MR                 NT      23.94        
 39 Aksoy, Zehra               7 Tmsuffolk-MR           27.04      24.05        
 40 Kalmaer, Sydney H          8 Tmsuffolk-MR           21.62      24.41        
 41 Arias, Jacky               7 NRYS-MR                24.03      24.56        
 42 Gaza, Bitsy T              7 SMC-MR                 23.90      25.26        
 43 O'Donnell, Katie A         5 Marlins Bgnw-MR        23.40      25.58        
 44 Bhanot, Trisha             8 Tmsuffolk-MR           29.95      26.30        
 45 Hallac, Sophia R           6 Marlins Bgnw-MR        26.13      26.48        
 46 Jaffe, Lindsay V           6 Empire-MR              28.96      27.05        
 47 Brownell, Kelsey A         7 NRYS-MR                22.47      27.20        
 48 Glazebnik, Julia T         6 Tmsuffolk-MR           35.40      27.65        
 49 Fear, Emma J               8 NRYS-MR                26.90      28.00        
 50 Vincent, Abby R            7 Empire-MR              25.65      28.41        
 51 Hulme, Holly S             6 SMC-MR                 31.62      29.64        
 52 Micucci, Jillian A         7 SMC-MR                 29.41      30.99        
 53 Laduzinski, Sara F         7 Empire-MR                 NT      31.15        
 54 Nager, Abigail             6 SMC-MR                 28.41      31.90        
 55 Massimo, Angelina M        7 Tmsuffolk-MR           32.95      33.59        
 56 Mlynar, Seraphina J        5 SMC-MR                 32.30      35.12        
 -- Hammes, Kendall C          8 Marlins Bgnw-MR           NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 30.82   1/17/2009 Georgia A Panitz, Badger                     
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Maya R              8 Tmsuffolk-MR           36.97      35.69        
  2 Riordan, Caitlyn E         8 Tmsuffolk-MR           38.03      38.61        
  3 Lind, Sophia H             8 SMC-MR                 40.31      39.69        
  4 Riviello, Cara M           6 NRYS-MR                48.19      43.18        
  5 Crane, Jessie A            7 SMC-MR                 44.05      43.41        
  6 O'Shaughnessy, Lily        8 SMC-MR                 42.52      43.78        
  7 Dalton, Ashlin S           6 Marlins Bgnw-MR        48.86      47.03        
  8 Yang, Amy Z                8 Marlins Bgnw-MR           NT      47.45        
  9 Zapata, Olivia             8 Tmsuffolk-MR           54.95      47.66        
 10 Durkin, Lucy J             8 SMC-MR                 48.69      48.77        
 11 Padovani, Maddy G          8 SMC-MR                 47.40      48.88        
 12 Grefski, Katherine A       8 Tmsuffolk-MR           48.89      49.06        
 13 Brown, Olivia              7 Tmsuffolk-MR           54.95      50.13        
 14 Pase, Brooke R             8 Tmsuffolk-MR         1:01.55      52.90        
 15 Rezler, Kristina           7 Tmsuffolk-MR           51.28      55.10        
 16 D'Giff, Dylan              8 Tmsuffolk-MR         1:00.31      57.65        
 17 Kalmaer, Sydney H          8 Tmsuffolk-MR           50.53      58.95        
 18 Gerosa, Grace H            6 Marlins Bgnw-MR        56.38      59.07        
 19 Arias, Jacky               7 NRYS-MR              1:04.49    1:00.11        
 20 Brownell, Kelsey A         7 NRYS-MR                   NT    1:00.36        
 21 Bruff, Ally I              8 NRYS-MR                53.43    1:01.42        
 22 Fear, Emma J               8 NRYS-MR                56.17    1:04.59        
 23 Chen, Cindy W              5 Marlins Bgnw-MR      1:05.01    1:08.17        
 24 Bhanot, Trisha             8 Tmsuffolk-MR           58.95    1:08.71        
 25 Hulme, Holly S             6 SMC-MR               1:08.74    1:17.36        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 1:09.95   3/31/2001 Emily Kelly, LBA                           
                1:08.09  ZQ
                1:10.99  JO
                1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N             8 Marlins Bgnw-MR      1:16.34    1:18.26 SILV   
                  35.27     1:18.26 (42.99)                                        
  2 Foley, Maya R              8 Tmsuffolk-MR         1:24.92    1:20.21        
                  38.22     1:20.21 (41.99)                                        
  3 Labana, Jaiya K            8 Marlins Bgnw-MR      1:25.20    1:25.66        
                  38.05     1:25.66 (47.61)                                        
  4 Zorgman, Sunell            8 Marlins Bgnw-MR      1:24.36    1:26.46        
                  37.94     1:26.46 (48.52)                                        
  5 Sun, Julia                 8 Marlins Bgnw-MR      1:19.92    1:26.93        
                  41.08     1:26.93 (45.85)                                        
  6 Riordan, Caitlyn E         8 Tmsuffolk-MR         1:28.07    1:27.90        
                  40.73     1:27.90 (47.17)                                        
  7 Furniss, Corinne J         8 Marlins Bgnw-MR      1:29.93    1:33.13        
  8 Bezanson, Maya S           6 Tmsuffolk-MR         1:38.75    1:33.47        
                  42.84     1:33.47 (50.63)                                        
  9 Gomerman, Raquel E         8 Tmsuffolk-MR         1:33.72    1:35.02        
                  45.18     1:35.02 (49.84)                                        
 10 Posada, Zenya J            7 NRYS-MR              1:44.98    1:36.15        
                  44.51     1:36.15 (51.64)                                        
 11 Crane, Jessie A            7 SMC-MR               1:40.28    1:36.35        
                  47.56     1:36.35 (48.79)                                        
 12 Amato, Dorothy R           7 Tmsuffolk-MR         1:34.15    1:36.95        
                  46.61     1:36.95 (50.34)                                        
 13 Porteus, Mckenzie          8 Marlins Bgnw-MR      1:35.71    1:37.48        
 14 Mak, KiKi H                8 Empire-MR                 NT    1:38.47        
                  45.89     1:38.47 (52.58)                                        
 15 Becerra, Taryn L           8 Empire-MR            1:39.90    1:40.67        
 16 Czerniewski, Emma R        8 Empire-MR            1:40.48    1:41.96        
                  49.37     1:41.96 (52.59)                                        
 17 Beicke, Jordan G           8 Marlins Bgnw-MR      1:38.85    1:41.98        
                  47.67     1:41.98 (54.31)                                        
 18 Cohen, Raya J              8 Tmsuffolk-MR         1:43.95    1:42.28        
                  48.00     1:42.28 (54.28)                                        
 19 Manger, Olivia M           8 Empire-MR            1:37.05    1:42.70        
                  49.70     1:42.70 (53.00)                                        
 20 Burriss, Shayna E          8 Empire-MR            1:53.84    1:43.03        
                  49.24     1:43.03 (53.79)                                        
 21 Kahn, Sophia A             8 Marlins Bgnw-MR      1:37.29    1:44.11        
                  46.35     1:44.11 (57.76)                                        
 22 Vitti, Alexa A             8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:45.05        
                  47.68     1:45.05 (57.37)                                        
 23 Ketron, Emily A            7 Marlins Bgnw-MR      2:14.69    1:46.09        
                  48.08     1:46.09 (58.01)                                        
 24 Chen, Joyce W              8 Marlins Bgnw-MR      1:42.32    1:48.98        
                  51.07     1:48.98 (57.91)                                        
 -- Slive, Ellie R             8 Marlins Bgnw-MR      1:24.03         DQ        
      False start
                  41.32          DQ (47.08)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 17.56   3/25/2000 Melissa Fanelli, BGNW Marlins                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kahn, Sophia A             8 Marlins Bgnw-MR        18.95      19.56        
  2 Labana, Jaiya K            8 Marlins Bgnw-MR        23.05      20.69        
  3 Zorgman, Sunell            8 Marlins Bgnw-MR        22.01      21.02        
  4 Magee, Campbell S          8 Marlins Bgnw-MR           NT      22.43        
  5 Zapata, Olivia             8 Tmsuffolk-MR           31.95      22.46        
  6 Hadlock, Hailey N          8 SMC-MR                 24.40      22.51        
  7 Dalton, Ashlin S           6 Marlins Bgnw-MR        23.70      22.96        
  8 Gerosa, Nicole C           8 Marlins Bgnw-MR        23.69      22.98        
  9 Posada, Zenya J            7 NRYS-MR                26.00      23.15        
 10 Mak, KiKi H                8 Empire-MR              25.55      23.25        
 11 Riviello, Cara M           6 NRYS-MR                25.72      23.95        
 12 Vitti, Alexa A             8 Marlins Bgnw-MR        28.48      24.03        
 13 DeGeorges, Katie R         8 Marlins Bgnw-MR           NT      24.19        
 14 Ketron, Emily A            7 Marlins Bgnw-MR        26.36      24.75        
 14 Kalmaer, Sydney H          8 Tmsuffolk-MR           25.42      24.75        
 16 Genkin, Piper B            8 NRYS-MR                26.73      24.82        
 17 Pase, Brooke R             8 Tmsuffolk-MR           27.90      24.92        
 18 Yang, Amy Z                8 Marlins Bgnw-MR        25.62      24.94        
 19 Rezler, Kristina           7 Tmsuffolk-MR           28.40      25.71        
 20 Gaza, Bitsy T              7 SMC-MR                 28.85      26.17        
 21 Plataroti, Ava             8 Tmsuffolk-MR           28.22      27.29        
 22 Hulme, Holly S             6 SMC-MR                 31.31      27.57        
 23 Bruff, Ally I              8 NRYS-MR                24.26      27.76        
 24 Reeves, Malia              8 Empire-MR                 NT      27.85        
 25 Vincent, Abby R            7 Empire-MR              28.00      28.03        
 26 D'Giff, Dylan              8 Tmsuffolk-MR           28.42      28.26        
 27 Davis, Kira                7 Tmsuffolk-MR           26.70      28.27        
 28 O'Donnell, Katie A         5 Marlins Bgnw-MR        26.71      28.39        
 29 Arias, Jacky               7 NRYS-MR                30.00      28.85        
 30 Glazebnik, Julia T         6 Tmsuffolk-MR           35.27      29.95        
 31 Durkin, Lucy J             8 SMC-MR                 25.87      30.09        
 32 Chen, Cindy W              5 Marlins Bgnw-MR        30.72      30.34        
 32 Fear, Emma J               8 NRYS-MR                32.37      30.34        
 34 Nager, Abigail             6 SMC-MR                 28.60      30.45        
 35 Bhanot, Trisha             8 Tmsuffolk-MR           34.95      30.69        
 36 Jaffe, Lindsay V           6 Empire-MR              29.04      32.06        
 37 Hallac, Sophia R           6 Marlins Bgnw-MR        29.94      32.07        
 38 Micucci, Jillian A         7 SMC-MR                 36.50      32.96        
 39 Gerosa, Grace H            6 Marlins Bgnw-MR        29.34      33.45        
 40 Brownell, Kelsey A         7 NRYS-MR                31.61      34.19        
 41 Mlynar, Seraphina J        5 SMC-MR                 32.39      34.71        
 42 Laduzinski, Sara F         7 Empire-MR                 NT      42.07        
 -- Brown, Olivia              7 Tmsuffolk-MR           28.95         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Aksoy, Zehra               7 Tmsuffolk-MR           25.05         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Rametra, Alisha S          7 Tmsuffolk-MR           28.95         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Massimo, Angelina M        7 Tmsuffolk-MR           34.95         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Hammes, Kendall C          8 Marlins Bgnw-MR           NT         NS        
 -- Porteus, Mckenzie          8 Marlins Bgnw-MR        23.93         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.13    4/1/2001 Ali Polhill, BGNW Marlins                    
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N             8 Marlins Bgnw-MR        41.27      42.55 SILV   
  2 Lind, Sophia H             8 SMC-MR                 46.53      45.43        
  3 Slive, Ellie R             8 Marlins Bgnw-MR        45.10      47.11        
  4 O'Shaughnessy, Lily        8 SMC-MR                 47.33      47.59        
  5 Convery, Sarah A           8 Marlins Bgnw-MR        47.14      47.77        
  6 Cohen, Raya J              8 Tmsuffolk-MR           48.25      48.12        
  7 Chen, Joyce W              8 Marlins Bgnw-MR        48.22      50.13        
  8 Crane, Jessie A            7 SMC-MR                 50.73      50.81        
  9 Amato, Dorothy R           7 Tmsuffolk-MR           49.13      51.32        
 10 Gomerman, Raquel E         8 Tmsuffolk-MR           52.57      51.36        
 11 Czerniewski, Emma R        8 Empire-MR              51.77      51.65        
 12 Mak, KiKi H                8 Empire-MR              51.74      51.72        
 13 Manger, Olivia M           8 Empire-MR              52.23      52.44        
 14 Cole, Emily F              8 Marlins Bgnw-MR        52.28      52.88        
 15 Burriss, Shayna E          8 Empire-MR              51.58      53.71        
 16 Becerra, Taryn L           8 Empire-MR              51.68      53.98        
 17 Bezanson, Maya S           6 Tmsuffolk-MR           50.87      54.69        
 18 Lichtenthal, Jordana B     8 Marlins Bgnw-MR        53.44      56.20        
 19 Grefski, Katherine A       8 Tmsuffolk-MR           57.15      56.79        
 20 Tuncoglu, Sophie           8 Marlins Bgnw-MR      1:00.24      56.89        
 21 Kazmierczak, Erin M        8 Empire-MR              52.47    1:00.61        
 -- Vincent, Abby R            7 Empire-MR            1:07.53         DQ        
      Delay initiating arm pull
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 19.52   3/25/2000 Mary Chapman, Badger                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerosa, Nicole C           8 Marlins Bgnw-MR        25.66      23.24        
  2 Furniss, Corinne J         8 Marlins Bgnw-MR        26.12      23.76        
  3 Kahn, Sophia A             8 Marlins Bgnw-MR        28.04      24.67        
  4 Labana, Jaiya K            8 Marlins Bgnw-MR        29.30      26.56        
  5 Becerra, Taryn L           8 Empire-MR              25.40      27.19        
  6 Dalton, Ashlin S           6 Marlins Bgnw-MR        28.67      27.37        
  7 Czerniewski, Emma R        8 Empire-MR              28.94      27.39        
  8 Beicke, Jordan G           8 Marlins Bgnw-MR        28.59      27.66        
  9 Porteus, Mckenzie          8 Marlins Bgnw-MR        27.59      27.82        
 10 Babyak, Eliza G            6 Empire-MR              28.94      29.61        
 11 Burriss, Shayna E          8 Empire-MR              28.09      29.63        
 12 Vitti, Alexa A             8 Marlins Bgnw-MR           NT      30.57        
 13 Genkin, Piper B            8 NRYS-MR                28.53      30.85        
 14 Gaza, Bitsy T              7 SMC-MR                 42.16      32.81        
 15 Ketron, Emily A            7 Marlins Bgnw-MR        29.84      32.91        
 16 Reeves, Malia              8 Empire-MR                 NT      35.54        
 17 Kazmierczak, Erin M        8 Empire-MR                 NT      36.17        
 18 Jaffe, Lindsay V           6 Empire-MR              44.67      36.18        
 19 Glazebnik, Julia T         6 Tmsuffolk-MR           37.90      36.79        
 20 Manger, Olivia M           8 Empire-MR              29.02      37.93        
 21 Gerosa, Grace H            6 Marlins Bgnw-MR        36.57      38.30        
 22 Massimo, Angelina M        7 Tmsuffolk-MR           36.96      42.74        
 23 Hallac, Sophia R           6 Marlins Bgnw-MR        38.29      43.49        
 24 Hulme, Holly S             6 SMC-MR                 35.47      43.56        
 25 O'Donnell, Katie A         5 Marlins Bgnw-MR           NT      43.83        
 -- Chen, Cindy W              5 Marlins Bgnw-MR        37.94         DQ        
      Alternating Kick
 -- Davis, Kira                7 Tmsuffolk-MR           36.95         DQ        
      Arms past hipline
 -- Micucci, Jillian A         7 SMC-MR                 38.58         DQ        
      Scissors kick
 -- Aksoy, Zehra               7 Tmsuffolk-MR           30.53         DQ        
      Arms past hipline
 -- Rametra, Alisha S          7 Tmsuffolk-MR           34.55         DQ        
      Scissors kick
 -- Nager, Abigail             6 SMC-MR                 32.27         DQ        
      Arms past hipline
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.50   11/8/2008 Georgia A Panitz, Badger                     
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sun, Julia                 8 Marlins Bgnw-MR        45.34      45.23 SILV   
  2 Foley, Maya R              8 Tmsuffolk-MR           54.64      49.09        
  3 O'Shaughnessy, Lily        8 SMC-MR                 53.51      56.04        
  4 Chen, Joyce W              8 Marlins Bgnw-MR        56.79      57.02        
  5 Tuncoglu, Sophie           8 Marlins Bgnw-MR      1:01.30      57.18        
  6 Cole, Emily F              8 Marlins Bgnw-MR        59.34    1:00.75        
  7 Richman, Emma              8 SMC-MR               1:02.76    1:02.02        
  8 Plataroti, Ava             8 Tmsuffolk-MR         1:09.53    1:04.14        
  9 Babyak, Eliza G            6 Empire-MR            1:17.08    1:04.84        
 10 DeGeorges, Katie R         8 Marlins Bgnw-MR      1:09.38    1:05.27        
 11 Lichtenthal, Jordana B     8 Marlins Bgnw-MR        59.06    1:05.55        
 -- Padovani, Maddy G          8 SMC-MR               1:17.65         DQ        
      Scissors kick
 -- Convery, Sarah A           8 Marlins Bgnw-MR        57.96         DQ        
      One hand touch
 -- Grefski, Katherine A       8 Tmsuffolk-MR         1:05.83         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Mlynar, Seraphina J        5 SMC-MR                 35.66         DQ        
      Arms past hipline
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 15.28   1/19/2008 Jamie T Lee, BGNW Marlins                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sun, Julia                 8 Marlins Bgnw-MR        20.28      18.23        
  2 Convery, Sarah A           8 Marlins Bgnw-MR        21.53      19.64        
  3 Zorgman, Sunell            8 Marlins Bgnw-MR        21.97      19.67        
  4 Magee, Campbell S          8 Marlins Bgnw-MR        25.69      23.51        
  5 Dalton, Ashlin S           6 Marlins Bgnw-MR        28.53      23.77        
  6 Hadlock, Hailey N          8 SMC-MR                 27.39      23.94        
  7 Babyak, Eliza G            6 Empire-MR              24.96      24.31        
  8 Tuncoglu, Sophie           8 Marlins Bgnw-MR        25.22      25.04        
  9 Richman, Emma              8 SMC-MR                 26.81      25.15        
 10 Yang, Amy Z                8 Marlins Bgnw-MR        27.07      25.32        
 11 D'Giff, Dylan              8 Tmsuffolk-MR           27.95      26.39        
 12 Cole, Emily F              8 Marlins Bgnw-MR        28.19      26.41        
 13 Arias, Jacky               7 NRYS-MR                29.40      26.57        
 14 DeGeorges, Katie R         8 Marlins Bgnw-MR        27.61      27.96        
 15 Genkin, Piper B            8 NRYS-MR                28.53      28.82        
 16 Brownell, Kelsey A         7 NRYS-MR                   NT      29.89        
 17 Bruff, Ally I              8 NRYS-MR                30.59      30.19        
 18 Plataroti, Ava             8 Tmsuffolk-MR           28.95      31.65        
 19 Kazmierczak, Erin M        8 Empire-MR                 NT      32.11        
 20 Ketron, Emily A            7 Marlins Bgnw-MR        32.03      33.00        
 21 Vincent, Abby R            7 Empire-MR              36.16      33.71        
 22 O'Donnell, Katie A         5 Marlins Bgnw-MR        28.14      35.98        
 23 Kalmaer, Sydney H          8 Tmsuffolk-MR           28.95      36.50        
 24 Hallac, Sophia R           6 Marlins Bgnw-MR        36.21      36.74        
 25 Jaffe, Lindsay V           6 Empire-MR              38.03      40.32        
 26 Bhanot, Trisha             8 Tmsuffolk-MR           42.95      43.85        
 -- Reeves, Malia              8 Empire-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 -- Brown, Olivia              7 Tmsuffolk-MR           32.95         DQ        
      Alternating Kick
 -- Gerosa, Grace H            6 Marlins Bgnw-MR        36.44         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Chen, Cindy W              5 Marlins Bgnw-MR        39.70         DQ        
      Alternating Kick
 -- Glazebnik, Julia T         6 Tmsuffolk-MR           34.55         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Davis, Kira                7 Tmsuffolk-MR           27.19         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Gaza, Bitsy T              7 SMC-MR                 30.90         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Posada, Zenya J            7 NRYS-MR                24.59         DQ        
      Alternating Kick
 -- Fear, Emma J               8 NRYS-MR                39.91         DQ        
      Alternating Kick
 -- Riviello, Cara M           6 NRYS-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Aksoy, Zehra               7 Tmsuffolk-MR           43.00         DQ        
      One hand touch
 -- Rezler, Kristina           7 Tmsuffolk-MR           31.95         DQ        
      Alternating Kick
 -- Rametra, Alisha S          7 Tmsuffolk-MR           32.95         DQ        
      Alternating Kick
 -- Pase, Brooke R             8 Tmsuffolk-MR           25.95         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Massimo, Angelina M        7 Tmsuffolk-MR           35.95         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Zapata, Olivia             8 Tmsuffolk-MR           30.95         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mlynar, Seraphina J        5 SMC-MR                 34.21         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Micucci, Jillian A         7 SMC-MR                 42.54         DQ        
      Alternating Kick
 -- Nager, Abigail             6 SMC-MR                 31.25         DQ        
      Alternating Kick
 -- Hammes, Kendall C          8 Marlins Bgnw-MR           NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 34.60    4/1/2001 Emily Kelly, LBA                             
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Maya R              8 Tmsuffolk-MR           39.50      39.82 SILV   
  2 Tan, Marisol N             8 Marlins Bgnw-MR        46.46      40.23 SILV   
  3 Slive, Ellie R             8 Marlins Bgnw-MR        42.33      43.10 SILV   
  4 Riordan, Caitlyn E         8 Tmsuffolk-MR           45.97      43.61 SILV   
  5 Amato, Dorothy R           7 Tmsuffolk-MR           48.69      45.28        
  6 Bezanson, Maya S           6 Tmsuffolk-MR           56.67      50.92        
  7 Hadlock, Hailey N          8 SMC-MR                 50.86      51.33        
  8 Gomerman, Raquel E         8 Tmsuffolk-MR           59.95      51.84        
  9 Cohen, Raya J              8 Tmsuffolk-MR           59.95      52.60        
 10 Crane, Jessie A            7 SMC-MR                 58.34      56.42        
 11 Richman, Emma              8 SMC-MR               1:00.59    1:01.25        
 12 Lichtenthal, Jordana B     8 Marlins Bgnw-MR      1:03.30    1:02.69        
 -- Lind, Sophia H             8 SMC-MR                 48.78         DQ        
      Alternating Kick
 -- Durkin, Lucy J             8 SMC-MR               1:03.42         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:21.19   1/19/2008 Jamie T Lee, BGNW Marlins                  
                1:17.99  ZQ
                1:20.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N             8 Marlins Bgnw-MR      1:29.34    1:26.48 SILV   
                  40.18     1:26.48 (46.30)                                        
  2 Sun, Julia                 8 Marlins Bgnw-MR      1:34.58    1:31.69        
                  43.81     1:31.69 (47.88)                                        
  3 Riordan, Caitlyn E         8 Tmsuffolk-MR         1:49.95    1:33.02        
                  43.46     1:33.02 (49.56)                                        
  4 Slive, Ellie R             8 Marlins Bgnw-MR      1:37.46    1:36.82        
                  46.70     1:36.82 (50.12)                                        
  5 Gerosa, Nicole C           8 Marlins Bgnw-MR      1:45.00    1:37.05        
                  44.95     1:37.05 (52.10)                                        
  6 Furniss, Corinne J         8 Marlins Bgnw-MR      1:41.06    1:38.18        
                  41.74     1:38.18 (56.44)                                        
  7 Lind, Sophia H             8 SMC-MR               1:42.43    1:39.89        
                  46.29     1:39.89 (53.60)                                        
  8 O'Shaughnessy, Lily        8 SMC-MR               1:47.77    1:43.89        
                  52.12     1:43.89 (51.77)                                        
  9 Magee, Campbell S          8 Marlins Bgnw-MR      1:47.18    1:44.92        
                  48.85     1:44.92 (56.07)                                        
 10 Becerra, Taryn L           8 Empire-MR            1:50.59    1:49.35        
                  50.38     1:49.35 (58.97)                                        
 11 Czerniewski, Emma R        8 Empire-MR            1:53.02    1:49.63        
 12 Beicke, Jordan G           8 Marlins Bgnw-MR      1:52.24    1:52.01        
                  55.45     1:52.01 (56.56)                                        
 13 Yang, Amy Z                8 Marlins Bgnw-MR           NT    1:54.61        
                  54.73     1:54.61 (59.88)                                        
 14 Burriss, Shayna E          8 Empire-MR            1:58.60    1:55.71        
                  55.11   1:55.71 (1:00.60)                                        
 15 Lichtenthal, Jordana B     8 Marlins Bgnw-MR      1:53.59    1:57.06        
                  55.28   1:57.06 (1:01.78)                                        
 -- Manger, Olivia M           8 Empire-MR            1:49.47         DQ        
      One hand touch - breast
                  53.97        DQ (1:00.23)                                        
 -- Richman, Emma              8 SMC-MR               1:54.82         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  55.21          DQ (56.87)                                        
 -- Hammes, Kendall C          8 Marlins Bgnw-MR           NT         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 15.05  10/12/2003 Aaron M Blacker, BGNW Marlins                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                6 Tmsuffolk-MR           19.46      16.95        
  2 Engel, Eric R              8 SMC-MR                 19.22      17.51        
  3 Nager, Noah                8 SMC-MR                 18.81      17.69        
  4 Gabinoff, Aaron            8 Tmsuffolk-MR           18.79      17.77        
  5 Fleck, Ronen T             6 Empire-MR              18.05      18.01        
  6 Dalton, Sean A             8 Marlins Bgnw-MR           NT      18.18        
  7 Lynch, Jamie M             8 Marlins Bgnw-MR           NT      18.39        
  8 Garofolo, Gerard           8 SMC-MR                 18.81      18.40        
  9 Engel, Oliver K            8 SMC-MR                 19.05      18.47        
 10 Dasilva, David             7 NRYS-MR                21.84      18.49        
 11 Amar, Henry R              8 Empire-MR                 NT      18.51        
 12 Cornish, Jack A            7 Marlins Bgnw-MR        22.42      18.57        
 13 O'Donnell, Mikey W         8 Marlins Bgnw-MR        19.25      18.68        
 14 De la Cruz, Cami           7 NRYS-MR                19.97      19.26        
 15 Kamal, Adam                5 Marlins Bgnw-MR        21.04      19.59        
 16 Daspinar, Doah *           8 Tmsuffolk-MR           25.90      19.68        
 17 Perecinsky, Martin         7 Tmsuffolk-MR           24.84      19.71        
 18 Kohli, Arnav               7 Tmsuffolk-MR           34.25      19.75        
 19 Hansen, Lance              8 Tmsuffolk-MR           24.38      19.86        
 20 Hwang, Ryan                7 Tmsuffolk-MR           20.44      19.92        
 21 Fontanella, Erik M         7 NRYS-MR                21.63      20.35        
 22 Graber, Seth M             6 Empire-MR              19.70      20.84        
 23 Seck, Saliou               7 Empire-MR              21.36      21.12        
 24 Genkin, Miles O            8 NRYS-MR                23.06      21.20        
 25 Neubauer, Will W           7 Empire-MR              21.92      21.26        
 26 Paez, Darian F             8 Marlins Bgnw-MR        23.73      21.55        
 27 Malik, Vivek               6 Marlins Bgnw-MR        23.99      21.99        
 28 Furniss, Jem R             6 SMC-MR                 22.05      22.21        
 29 Brown, Thomas J            6 SMC-MR                 22.68      22.40        
 30 Tully, Connor J            7 Tmsuffolk-MR           25.90      22.59        
 31 Yuk, Bryan *               8 Tmsuffolk-MR           26.90      23.22        
 32 Brose, Maxwell W           7 Empire-MR              22.13      23.94        
 33 Feist, Wyatt J             6 Empire-MR              24.43      24.34        
 34 Cole, Zachary              6 Marlins Bgnw-MR        28.65      25.40        
 35 Piacentini, Logan J        7 Tmsuffolk-MR           26.95      26.09        
 36 Mlynar, Aurelius J         8 SMC-MR                 24.00      26.22        
 37 Brown, Jonathan H          6 Empire-MR              26.28      26.66        
 38 Polese, Patrick L          7 SMC-MR                 30.34      32.24        
 39 Jones, Alexander M         6 NRYS-MR                   NT      44.52        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 31.45  11/13/2010 Yugo Tsukikawa, Westchester AC               
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Eric R              8 SMC-MR                 40.46      39.66        
  2 Nager, Noah                8 SMC-MR                 41.03      41.06        
  3 Engel, Oliver K            8 SMC-MR                 39.40      42.05        
  4 Hoyt, Charlie P            8 SMC-MR                 41.09      42.44        
  5 Hwang, Ryan                7 Tmsuffolk-MR           43.75      45.34        
  6 Dasilva, David             7 NRYS-MR                55.54      48.32        
  7 Chang, Benjamin            7 Marlins Bgnw-MR        47.54      48.47        
  8 Arnold, Zachary            6 Marlins Bgnw-MR        48.22      49.36        
  9 Brown, Thomas J            6 SMC-MR                 54.48      51.25        
 10 Stonsby, P.J S             6 Marlins Bgnw-MR        55.89      55.50        
 11 Yuk, Bryan *               8 Tmsuffolk-MR           51.95      56.43        
 12 Piacentini, Logan J        7 Tmsuffolk-MR           58.95      58.72        
 -- De la Cruz, Cami           7 NRYS-MR              1:03.68         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: # 1:11.82   1/15/2011 Justin P DiSanto, Wolverines               
                1:08.99  ZQ
                1:11.59  JO
                1:18.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cakir, Noah                6 Tmsuffolk-MR         1:45.47    1:30.84        
                  42.79     1:30.84 (48.05)                                        
  2 Lambert, Harrison A        8 Empire-MR            1:41.99    1:32.30        
                  43.80     1:32.30 (48.50)                                        
  3 Franks, Finn J             8 Marlins Bgnw-MR      1:26.16    1:32.43        
  4 McHugh, Connor J           7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:40.09        
  5 Gabinoff, Aaron            8 Tmsuffolk-MR         1:40.20    1:41.03        
                  46.58     1:41.03 (54.45)                                        
  6 Graber, Alex S             8 Empire-MR            1:33.18    1:41.38        
                  45.95     1:41.38 (55.43)                                        
  7 Nadecki, Erik S            7 Marlins Bgnw-MR           NT    1:43.15        
                  46.85     1:43.15 (56.30)                                        
  8 Katz, Zachary A            8 Empire-MR            1:45.64    1:47.16        
                  49.84     1:47.16 (57.32)                                        
  9 Attwell, Nathaniel S       8 Empire-MR            1:58.36    1:54.51        
                  52.31   1:54.51 (1:02.20)                                        
 10 Fishlin, Oliver H          7 SMC-MR               1:49.86    1:56.20        
 10 Merced, Oliver M           8 Empire-MR            2:06.63    1:56.20        
                  53.91   1:56.20 (1:02.29)                                        
 12 Dasilva, David             7 NRYS-MR              1:45.67    1:57.96        
                  52.41   1:57.96 (1:05.55)                                        
 13 Dzhigo, Alexander G        8 Empire-MR            2:07.84    2:05.65        
                  59.56   2:05.65 (1:06.09)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 16.97   3/25/2000 Keron Brown, FAST                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franks, Finn J             8 Marlins Bgnw-MR        21.09      19.91        
  2 Garofolo, Gerard           8 SMC-MR                 20.21      20.43        
  3 Hansen, Lance              8 Tmsuffolk-MR           25.12      20.94        
  4 O'Donnell, Mikey W         8 Marlins Bgnw-MR        23.64      21.66        
  5 Nadecki, Erik S            7 Marlins Bgnw-MR        23.11      22.18        
  6 Engel, Eric R              8 SMC-MR                 23.63      22.47        
  7 Cornish, Jack A            7 Marlins Bgnw-MR        25.35      22.58        
  8 Fontanella, Erik M         7 NRYS-MR                24.50      22.88        
  9 Lynch, Jamie M             8 Marlins Bgnw-MR           NT      23.00        
 10 Fleck, Ronen T             6 Empire-MR              24.36      23.27        
 11 Graber, Seth M             6 Empire-MR              22.51      23.47        
 12 Amar, Henry R              8 Empire-MR                 NT      23.63        
 13 Kamal, Adam                5 Marlins Bgnw-MR        26.59      23.64        
 14 Engel, Oliver K            8 SMC-MR                 22.87      23.72        
 15 Neubauer, Will W           7 Empire-MR              25.00      23.78        
 16 Fishlin, Oliver H          7 SMC-MR                 26.30      24.08        
 17 Arnold, Zachary            6 Marlins Bgnw-MR        25.14      24.14        
 18 Dalton, Sean A             8 Marlins Bgnw-MR           NT      24.30        
 19 Chang, Benjamin            7 Marlins Bgnw-MR        23.91      24.34        
 20 De la Cruz, Cami           7 NRYS-MR                26.84      24.75        
 21 Furniss, Jem R             6 SMC-MR                 28.04      25.04        
 22 McHugh, Connor J           7 Marlins Bgnw-MR        23.79      25.23        
 23 Dasilva, David             7 NRYS-MR                25.43      25.61        
 24 Seck, Saliou               7 Empire-MR              26.11      25.95        
 24 Brose, Maxwell W           7 Empire-MR              30.16      25.95        
 26 Daspinar, Doah *           8 Tmsuffolk-MR           28.90      26.03        
 27 Paez, Darian F             8 Marlins Bgnw-MR        26.69      26.69        
 28 Yuk, Bryan *               8 Tmsuffolk-MR           27.95      27.06        
 29 Brown, Thomas J            6 SMC-MR                 27.00      27.51        
 30 Dzhigo, Alexander G        8 Empire-MR              29.75      27.88        
 31 Cole, Zachary              6 Marlins Bgnw-MR        27.96      27.97        
 32 Mlynar, Aurelius J         8 SMC-MR                 27.00      28.17        
 33 Stonsby, P.J S             6 Marlins Bgnw-MR        25.54      29.04        
 34 Polese, Patrick L          7 SMC-MR                 32.00      29.16        
 35 Kohli, Arnav               7 Tmsuffolk-MR           32.95      29.18        
 36 Genkin, Miles O            8 NRYS-MR                25.43      29.24        
 37 Tully, Connor J            7 Tmsuffolk-MR           27.95      29.43        
 38 Malik, Vivek               6 Marlins Bgnw-MR        28.53      30.23        
 39 Feist, Wyatt J             6 Empire-MR              30.11      31.09        
 40 Brown, Jonathan H          6 Empire-MR              30.46      31.49        
 41 Piacentini, Logan J        7 Tmsuffolk-MR           29.95      31.60        
 42 Jones, Alexander M         6 NRYS-MR                   NT      36.62        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: # 36.02  11/14/2009 Thomas Lin, ABBE Swim Team                   
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attwell, Nathaniel S       8 Empire-MR              59.92      48.23        
  2 Graber, Alex S             8 Empire-MR              47.03      48.57        
  3 Lambert, Harrison A        8 Empire-MR                 NT      49.34        
  4 Hoyt, Charlie P            8 SMC-MR                 51.56      50.02        
  5 Fleck, Ronen T             6 Empire-MR                 NT      51.96        
  6 Gabinoff, Aaron            8 Tmsuffolk-MR           51.14      53.49        
  7 Fishlin, Oliver H          7 SMC-MR                 54.99      54.69        
  8 Hwang, Ryan                7 Tmsuffolk-MR           52.65      55.08        
  9 Neubauer, Will W           7 Empire-MR              58.48      55.13        
 10 Katz, Zachary A            8 Empire-MR              56.80      56.74        
 11 Seck, Saliou               7 Empire-MR              56.21      59.46        
 12 Brose, Maxwell W           7 Empire-MR            1:20.28    1:02.36        
 13 Dzhigo, Alexander G        8 Empire-MR              58.15    1:04.49        
 -- Merced, Oliver M           8 Empire-MR              51.80         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Graber, Seth M             6 Empire-MR                 NT         DQ        
      Delay initiating arm pull
 -- Cakir, Noah                6 Tmsuffolk-MR           51.26         DQ        
      Delay initiating turn
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 19.49  10/14/2002 Harry G Zimmerman, BGNW Marlins              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nager, Noah                8 SMC-MR                 26.86      23.04        
  2 Franks, Finn J             8 Marlins Bgnw-MR        27.27      24.89        
  3 Chang, Benjamin            7 Marlins Bgnw-MR        26.47      25.53        
  4 Graber, Alex S             8 Empire-MR              24.27      25.64        
  5 Nadecki, Erik S            7 Marlins Bgnw-MR        25.99      26.09        
  6 Paez, Darian F             8 Marlins Bgnw-MR        31.71      26.12        
  7 Lambert, Harrison A        8 Empire-MR              26.26      26.20        
  8 Attwell, Nathaniel S       8 Empire-MR              27.33      27.37        
  9 Cornish, Jack A            7 Marlins Bgnw-MR        27.55      27.66        
 10 McHugh, Connor J           7 Marlins Bgnw-MR        27.82      28.00        
 11 Arnold, Zachary            6 Marlins Bgnw-MR        30.52      28.17        
 12 Dalton, Sean A             8 Marlins Bgnw-MR           NT      28.34        
 13 Amar, Henry R              8 Empire-MR                 NT      28.67        
 14 Stonsby, P.J S             6 Marlins Bgnw-MR        26.16      29.11        
 15 Merced, Oliver M           8 Empire-MR              27.70      29.32        
 16 Kamal, Adam                5 Marlins Bgnw-MR        30.98      29.63        
 17 Perecinsky, Martin         7 Tmsuffolk-MR           26.95      30.72        
 18 Malik, Vivek               6 Marlins Bgnw-MR        35.53      30.90        
 19 Daspinar, Doah *           8 Tmsuffolk-MR           28.95      31.06        
 20 Fontanella, Erik M         7 NRYS-MR                28.94      31.49        
 21 Furniss, Jem R             6 SMC-MR                 31.21      31.66        
 22 Dzhigo, Alexander G        8 Empire-MR              32.50      32.49        
 23 Katz, Zachary A            8 Empire-MR              31.54      34.52        
 24 Feist, Wyatt J             6 Empire-MR              32.87      39.45        
 -- Hansen, Lance              8 Tmsuffolk-MR           31.12         DQ        
      One hand touch
 -- O'Donnell, Mikey W         8 Marlins Bgnw-MR        34.66         DQ        
      Scissors kick
 -- Tully, Connor J            7 Tmsuffolk-MR           28.95         DQ        
      One hand touch
 -- Brown, Jonathan H          6 Empire-MR              45.65         DQ        
      Two strokes under water
 -- Mlynar, Aurelius J         8 SMC-MR                 32.00         DQ        
      Arms past hipline
 -- Polese, Patrick L          7 SMC-MR                 35.43         DQ        
      Arms past hipline
 -- Lynch, Jamie M             8 Marlins Bgnw-MR        30.59         DQ        
      One hand touch
 -- Genkin, Miles O            8 NRYS-MR                26.75         DQ        
      Arms past hipline
 -- Kohli, Arnav               7 Tmsuffolk-MR           35.95         DQ        
      Arms past hipline
 -- Cole, Zachary              6 Marlins Bgnw-MR        51.53         DQ        
      Alternating Kick
 -- Jones, Alexander M         6 NRYS-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: # 40.34   1/17/2009 Yik Fung Phang, ABBE Swim Team               
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nager, Noah                8 SMC-MR                 54.42      52.99        
  2 Cakir, Noah                6 Tmsuffolk-MR         1:01.51      54.21        
  3 Garofolo, Gerard           8 SMC-MR                 57.50      55.35        
  4 Gabinoff, Aaron            8 Tmsuffolk-MR           59.87      56.76        
  5 Hwang, Ryan                7 Tmsuffolk-MR         1:08.53    1:02.62        
  6 Hoyt, Charlie P            8 SMC-MR               1:03.24    1:04.18        
  7 Perecinsky, Martin         7 Tmsuffolk-MR         1:15.28    1:06.21        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: # 16.73   3/31/2001 Alex P Stuart, AG                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dalton, Sean A             8 Marlins Bgnw-MR           NT      22.70        
  2 Engel, Eric R              8 SMC-MR                 27.21      22.88        
  3 Nadecki, Erik S            7 Marlins Bgnw-MR        21.93      23.06        
  4 Fleck, Ronen T             6 Empire-MR              23.98      23.79        
  5 Chang, Benjamin            7 Marlins Bgnw-MR        26.06      24.51        
  6 McHugh, Connor J           7 Marlins Bgnw-MR        21.97      24.55        
  7 Amar, Henry R              8 Empire-MR                 NT      25.15        
  8 Engel, Oliver K            8 SMC-MR                 29.74      25.17        
  9 O'Donnell, Mikey W         8 Marlins Bgnw-MR        25.28      25.31        
 10 Kamal, Adam                5 Marlins Bgnw-MR        28.69      26.11        
 11 Perecinsky, Martin         7 Tmsuffolk-MR           29.95      26.39        
 12 Hansen, Lance              8 Tmsuffolk-MR           28.95      26.48        
 13 Graber, Seth M             6 Empire-MR              24.30      26.55        
 14 Paez, Darian F             8 Marlins Bgnw-MR           NT      26.68        
 15 Seck, Saliou               7 Empire-MR              28.27      27.03        
 16 Daspinar, Doah *           8 Tmsuffolk-MR           30.95      27.42        
 17 Arnold, Zachary            6 Marlins Bgnw-MR        25.70      28.39        
 18 De la Cruz, Cami           7 NRYS-MR                36.75      28.45        
 19 Fontanella, Erik M         7 NRYS-MR                26.32      28.96        
 20 Yuk, Bryan *               8 Tmsuffolk-MR           27.95      29.13        
 21 Neubauer, Will W           7 Empire-MR                 NT      30.02        
 22 Tully, Connor J            7 Tmsuffolk-MR           34.90      31.80        
 23 Brown, Jonathan H          6 Empire-MR                 NT      36.95        
 24 Furniss, Jem R             6 SMC-MR                 31.91      37.10        
 -- Cole, Zachary              6 Marlins Bgnw-MR        49.23         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Feist, Wyatt J             6 Empire-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Brose, Maxwell W           7 Empire-MR              27.76         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Polese, Patrick L          7 SMC-MR                 33.42         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Piacentini, Logan J        7 Tmsuffolk-MR           32.95         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Brown, Thomas J            6 SMC-MR                 33.15         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kohli, Arnav               7 Tmsuffolk-MR           33.95         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Jones, Alexander M         6 NRYS-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cornish, Jack A            7 Marlins Bgnw-MR        28.82         DQ        
      False start
 -- Malik, Vivek               6 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Stonsby, P.J S             6 Marlins Bgnw-MR        32.49         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mlynar, Aurelius J         8 SMC-MR                 30.00         DQ        
      One hand touch
 -- Lynch, Jamie M             8 Marlins Bgnw-MR           NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        Pool: # 1:18.84   1/17/2009 Hiroki Kaneko, Badger                      
                1:17.49  ZQ
                1:21.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franks, Finn J             8 Marlins Bgnw-MR      1:42.81    1:37.27        
                  46.23     1:37.27 (51.04)                                        
  2 Garofolo, Gerard           8 SMC-MR               1:42.20    1:41.98        
                  49.07     1:41.98 (52.91)                                        
  3 Lambert, Harrison A        8 Empire-MR                 NT    1:42.29        
                  47.82     1:42.29 (54.47)                                        
  4 Graber, Alex S             8 Empire-MR            1:49.35    1:52.29        
                  48.75   1:52.29 (1:03.54)                                        
  5 Attwell, Nathaniel S       8 Empire-MR                 NT    2:00.68        
                  57.05   2:00.68 (1:03.63)                                        
  6 Katz, Zachary A            8 Empire-MR                 NT    2:00.89        
                  56.86   2:00.89 (1:04.03)                                        
  7 Genkin, Miles O            8 NRYS-MR              2:13.56    2:02.35        
                  58.11   2:02.35 (1:04.24)                                        
  8 Fishlin, Oliver H          7 SMC-MR               2:19.13    2:10.63        
                1:00.08   2:10.63 (1:10.55)                                        
 -- Merced, Oliver M           8 Empire-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:00.81        DQ (1:06.60)