Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 6/9/2014 08:02 AM
                 2014 MR Badger LCM Season Starter - 6/8/2014                  
            LEHMAN COLLEGE APEX AQUATIC CENTER, Sanction #: 140605             
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                41.00      40.30         20  
  2 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      50.80      41.87         17  
  3 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      43.72      42.49         16  
  4 Wong, Linsey         8 NYCC-MR              1:10.00      42.78         15  
  5 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      51.50      42.91         14  
  6 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              45.92      44.21         13  
  7 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      51.00      45.46         12  
  8 Slowik, Mia          7 RI Marlins-MR             NT      45.57         11  
  9 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR                44.51      45.58          9  
 10 Kerner-Matos, Luci   8 RI Marlins-MR          45.00      46.33          7  
 11 Horgan, Rosemary E   8 HVD-MR                 45.63      46.82          6  
 12 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              49.53      47.14          5  
 13 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      51.80      48.19          4  
 14 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              53.64      48.52          3  
 15 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR    1:01.00      48.82          2  
 16 Dabo, Mariama F      7 HVD-MR                 48.75      48.92          1  
 17 Flynn, Hedda         8 NYCC-MR              1:20.00      49.89        
 18 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      53.00      50.05        
 19 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      49.89      50.07        
 20 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                48.86      50.91        
 21 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      55.00      52.11        
 22 Castano, Isabella    7 Agua Swim Team-MR    1:00.00      52.43        
 23 Schwartz, Isabelle   8 Agua Swim Team-MR    1:04.00      52.88        
 24 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                56.38      54.99        
 25 Li, Sophie           7 RFAC-MR              1:05.79    1:00.09        
 26 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR            1:01.58    1:00.38        
 27 Puchert, Isabel      8 NYCC-MR              1:30.00    1:13.02        
 28 Makatura, Isabelle   6 NYCC-MR              1:30.00    1:17.86        
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dorsey-Reyes, Viol   8 Manhattan Makos-MR     45.65      47.98         20  
  2 Wong, Linsey         8 NYCC-MR              1:15.00      48.17         17  
  3 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      50.79      48.58         16  
  4 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                48.77      48.90         15  
  5 O'Shaughnessy, Lil   8 SMC-MR                 50.67      50.29         14  
  6 Crane, Jessie A      8 SMC-MR                 52.89      50.95         13  
  7 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR                49.33      51.23         12  
  8 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR    1:07.60      51.30         11  
  9 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      55.90      52.18          9  
 10 Slowik, Mia          7 RI Marlins-MR          52.42      52.56          7  
 11 Kerner-Matos, Luci   8 RI Marlins-MR          47.00      53.62          6  
 12 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR            1:00.85      56.20          5  
 13 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR    1:01.46      56.31          4  
 14 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR            1:01.52      57.59          3  
 15 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR    1:01.00      57.79          2  
 16 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      56.00      58.40          1  
 17 Castano, Isabella    7 Agua Swim Team-MR    1:10.00      58.42        
 18 Li, Sophie           7 RFAC-MR              1:05.01      58.60        
 19 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                58.48      59.17        
 20 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              57.92    1:01.33        
 21 Flynn, Hedda         8 NYCC-MR              1:30.00    1:01.89        
 22 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR    1:01.93    1:02.93        
 23 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      55.40    1:03.24        
 24 Dabo, Mariama F      7 HVD-MR                 57.14    1:03.77        
 25 Schwartz, Isabelle   8 Agua Swim Team-MR    1:11.00    1:04.71        
 26 Hall, Lavinia        8 APEX-MR              1:02.51    1:05.39        
 27 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR            1:22.46    1:09.99        
 28 Puchert, Isabel      8 NYCC-MR              1:40.00    1:18.17        
 -- Makatura, Isabelle   6 NYCC-MR              1:30.00         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR    1:18.31    1:09.16         20  
                  33.76     1:09.16 (35.40)                                        
  2 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR    1:18.85    1:14.53         17  
  3 Chen, Lydia G       10 Badger-MR            1:18.89    1:15.11         16  
                  35.70     1:15.11 (39.41)                                        
  4 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              1:16.13    1:16.57         15  
                  36.80     1:16.57 (39.77)                                        
  5 Rivas, Sophia S     10 Unattached-MR        1:18.71    1:20.87         14  
                  37.21     1:20.87 (43.66)                                        
  6 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR   1:23.85    1:21.74         13  
                  40.20     1:21.74 (41.54)                                        
  7 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR              1:22.79    1:21.80         12  
  8 Edwards, Madison    10 SMC-MR               1:22.37    1:21.83         11  
                  39.66     1:21.83 (42.17)                                        
  9 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR    1:24.03    1:22.61          9  
 10 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   1:23.25    1:22.77          7  
                  39.34     1:22.77 (43.43)                                        
 11 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:20.64    1:22.81          6  
                  39.48     1:22.81 (43.33)                                        
 12 Schaepers-Chue, Ma  10 Agua Swim Team-MR    1:23.85    1:24.10          5  
                  41.39     1:24.10 (42.71)                                        
 13 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR              1:42.87    1:24.20          4  
                  39.34     1:24.20 (44.86)                                        
 14 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR    1:24.97    1:24.75          3  
                  40.64     1:24.75 (44.11)                                        
 15 Leroy, Helena       10 GAEL-MR              1:18.25    1:25.26          2  
                  39.37     1:25.26 (45.89)                                        
 16 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR    1:37.04    1:27.76          1  
                  41.62     1:27.76 (46.14)                                        
 17 Shchuchinov, Sophi   9 RI Marlins-MR        1:38.57    1:28.90        
                  41.69     1:28.90 (47.21)                                        
 18 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR   1:32.26    1:28.91        
                  41.84     1:28.91 (47.07)                                        
 19 Leonard, Penelope   10 Agua Swim Team-MR    1:47.35    1:29.17        
                  42.18     1:29.17 (46.99)                                        
 20 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR    1:35.30    1:29.71        
 21 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR              1:36.55    1:30.10        
 22 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR    1:44.20    1:30.52        
                  42.52     1:30.52 (48.00)                                        
 23 Spieler, Samantha   10 SMC-MR               1:29.84    1:30.69        
                  43.08     1:30.69 (47.61)                                        
 24 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            1:31.47    1:30.73        
                  42.61     1:30.73 (48.12)                                        
 25 Sacks, Jaden S      10 Agua Swim Team-MR    1:30.68    1:30.74        
                  43.21     1:30.74 (47.53)                                        
 26 Greco, Krista M     10 RFAC-MR              1:43.45    1:31.84        
                  43.75     1:31.84 (48.09)                                        
 27 Ford, Mary          10 SPAR-MR              1:51.38    1:31.95        
                  43.87     1:31.95 (48.08)                                        
 28 Blythe, Karenna G   10 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:32.31        
                  44.40     1:32.31 (47.91)                                        
 29 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              1:35.79    1:32.63        
                  43.22     1:32.63 (49.41)                                        
 30 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:29.37    1:33.03        
                  45.65     1:33.03 (47.38)                                        
 31 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR    1:36.40    1:33.10        
 32 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR   1:38.17    1:33.19        
                  43.05     1:33.19 (50.14)                                        
 33 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR   1:34.30    1:33.56        
                  45.61     1:33.56 (47.95)                                        
 34 Lind, Sophia H       9 SMC-MR               1:34.93    1:34.20        
                  44.60     1:34.20 (49.60)                                        
 35 DiMarco, AnnaLynn   10 SPAR-MR              1:40.23    1:34.38        
                  45.19     1:34.38 (49.19)                                        
 36 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:31.19    1:34.76        
                  44.30     1:34.76 (50.46)                                        
 37 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:49.00    1:35.89        
                  44.41     1:35.89 (51.48)                                        
 38 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              1:36.76    1:35.94        
                  45.46     1:35.94 (50.48)                                        
 39 Levenson, Talia B    9 Badger-MR            1:48.91    1:36.10        
 40 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   1:41.10    1:36.56        
                  45.85     1:36.56 (50.71)                                        
 41 Song, Lauren Q       9 RI Marlins-MR        1:38.00    1:36.66        
                  45.69     1:36.66 (50.97)                                        
 42 McNamara, Emily F   10 RFAC-MR              1:47.57    1:36.78        
                  45.70     1:36.78 (51.08)                                        
 43 Dorsey-Reyes, Viol   8 Manhattan Makos-MR   1:42.09    1:37.47        
                  44.59     1:37.47 (52.88)                                        
 44 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR              1:42.63    1:38.09        
                  45.43     1:38.09 (52.66)                                        
 45 Lorch, Grace O      10 Agua Swim Team-MR    1:49.74    1:38.24        
                  47.02     1:38.24 (51.22)                                        
 45 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR    2:04.00    1:38.24        
 47 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR            1:34.10    1:38.41        
                  45.06     1:38.41 (53.35)                                        
 48 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR        1:42.34    1:38.67        
                  45.73     1:38.67 (52.94)                                        
 49 Benejam, Alexa      10 Badger-MR            1:30.00    1:40.29        
                  47.18     1:40.29 (53.11)                                        
 50 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR   1:36.65    1:40.58        
                  48.58     1:40.58 (52.00)                                        
 51 Stoll, Olivia P     10 SMC-MR               1:47.72    1:40.72        
                  49.20     1:40.72 (51.52)                                        
 52 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:39.89    1:40.92        
 53 Rawlings, Ava L     10 Agua Swim Team-MR    1:40.60    1:41.53        
 54 Hermann, Anna       10 Agua Swim Team-MR    1:53.00    1:42.85        
 55 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR              1:44.73    1:43.96        
                  48.72     1:43.96 (55.24)                                        
 56 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:44.34        
                  49.06     1:44.34 (55.28)                                        
 57 Farmer, Laila       10 NYCC-MR              2:00.00    1:45.50        
                  44.76   1:45.50 (1:00.74)                                        
 58 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:45.82        
                  50.70     1:45.82 (55.12)                                        
 59 Johnson, Lily R      9 Agua Swim Team-MR    2:00.50    1:46.23        
 60 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR   1:41.67    1:46.67        
                  50.12     1:46.67 (56.55)                                        
 61 Turner, Tess S       9 HVD-MR               2:02.02    1:46.89        
                  48.83     1:46.89 (58.06)                                        
 62 Odell, Samantha     10 SMC-MR               1:41.79    1:48.22        
                  51.57     1:48.22 (56.65)                                        
 63 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    1:56.00    1:50.48        
 64 Cashdollar, Camero   9 Agua Swim Team-MR    1:53.00    1:51.87        
                  54.22     1:51.87 (57.65)                                        
 65 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR   1:57.55    2:00.45        
                  53.70   2:00.45 (1:06.75)                                        
 66 Gagliardi, Gianna    9 SMC-MR               2:07.45    2:00.94        
                  58.13   2:00.94 (1:02.81)                                        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    2:49.62    2:50.02         20  
                  41.12     1:25.45 (44.33)     2:09.49 (44.04)     2:50.02 (40.53)
  2 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   3:01.13    2:58.62         17  
                                1:26.22 ( )   2:58.62 (1:32.40)                    
  3 Victory, Kathleen   10 Badger-MR                 NT    2:59.51         16  
                  42.82     1:30.08 (47.26)     2:15.63 (45.55)     2:59.51 (43.88)
  4 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    2:50.00    3:09.55         15  
                  45.68     1:34.67 (48.99)     2:23.79 (49.12)     3:09.55 (45.76)
  5 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            3:26.61    3:17.86         14  
                  44.36     1:35.68 (51.32)   3:17.86 (1:42.18)                    
  6 Crane, Jessie A      8 SMC-MR               4:06.78    3:23.77         13  
                  46.10     1:38.41 (52.31)     2:32.05 (53.64)     3:23.77 (51.72)
  7 O'Shaughnessy, Lil   8 SMC-MR               4:12.56    3:27.05         12  
                  47.73     1:40.11 (52.38)   3:27.05 (1:46.94)                    
 -- Kaufman, Claire M    9 Badger-MR            3:35.59        DFS        
      Declared false start
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Lydia G       10 Badger-MR            1:23.72    1:25.35         20  
                  40.33     1:25.35 (45.02)                                        
  2 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              1:29.07    1:26.79         17  
                  43.26     1:26.79 (43.53)                                        
  3 Wu, Madison         10 Agua Swim Team-MR    1:29.54    1:30.35         16  
                  44.50     1:30.35 (45.85)                                        
  4 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    1:39.80    1:30.43         15  
                  45.39     1:30.43 (45.04)                                        
  5 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:44.64    1:30.76         14  
                  44.93     1:30.76 (45.83)                                        
  6 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR              2:01.36    1:32.38         13  
  7 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:32.04    1:32.82         12  
                  46.44     1:32.82 (46.38)                                        
  8 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR    1:43.90    1:34.99         11  
                  48.14     1:34.99 (46.85)                                        
  9 Grasso, Emily       10 SMC-MR               1:34.66    1:35.66          9  
 10 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:46.21    1:36.45          7  
                  48.19     1:36.45 (48.26)                                        
 11 Schaepers-Chue, Ma  10 Agua Swim Team-MR    1:34.27    1:36.56          6  
                  51.58     1:36.56 (44.98)                                        
 12 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            1:39.59    1:38.05          5  
 13 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   1:41.68    1:38.93          4  
 14 Leroy, Helena       10 GAEL-MR              1:35.55    1:39.20          3  
 15 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              1:42.68    1:39.26          2  
                  48.38     1:39.26 (50.88)                                        
 16 Padilla, Gabby      10 SMC-MR               1:42.21    1:39.80          1  
                  47.65     1:39.80 (52.15)                                        
 17 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    1:51.47    1:40.03        
                  49.43     1:40.03 (50.60)                                        
 18 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR              1:42.19    1:40.42        
                  49.44     1:40.42 (50.98)                                        
 19 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    2:10.00    1:40.46        
 20 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR    1:42.39    1:41.45        
 21 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR              1:44.77    1:42.23        
                  50.28     1:42.23 (51.95)                                        
 22 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR        1:45.80    1:43.21        
 23 Lorch, Grace O      10 Agua Swim Team-MR    1:54.97    1:43.53        
                  50.59     1:43.53 (52.94)                                        
 24 Odell, Samantha     10 SMC-MR               1:49.49    1:44.21        
 25 Blythe, Karenna G   10 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:44.31        
                  51.64     1:44.31 (52.67)                                        
 26 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR   1:43.47    1:45.13        
                  50.31     1:45.13 (54.82)                                        
 27 Lind, Sophia H       9 SMC-MR               1:47.33    1:45.46        
                  51.45     1:45.46 (54.01)                                        
 28 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR              1:50.17    1:46.00        
                  52.07     1:46.00 (53.93)                                        
 29 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR              1:58.92    1:46.41        
 30 Levenson, Talia B    9 Badger-MR            1:47.09    1:48.86        
                  51.42     1:48.86 (57.44)                                        
 31 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:44.73    1:49.76        
                  55.82     1:49.76 (53.94)                                        
 32 Greco, Krista M     10 RFAC-MR              1:56.86    1:51.47        
 33 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR   1:51.32    1:51.91        
 34 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:53.75        
                  55.82     1:53.75 (57.93)                                        
 35 Johnson, Lily R      9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:53.99        
                  55.97     1:53.99 (58.02)                                        
 36 Cashdollar, Camero   9 Agua Swim Team-MR    2:07.00    1:54.11        
                  56.24     1:54.11 (57.87)                                        
 37 McNamara, Emily F   10 RFAC-MR              1:58.09    1:55.46        
                  57.31     1:55.46 (58.15)                                        
 38 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    2:03.00    1:55.48        
                  57.63     1:55.48 (57.85)                                        
 39 Stoll, Olivia P     10 SMC-MR               1:49.69    1:55.69        
                  58.08     1:55.69 (57.61)                                        
 40 Hermann, Anna       10 Agua Swim Team-MR    2:03.50    1:56.11        
 41 Benejam, Alexa      10 Badger-MR            1:45.00    1:57.84        
 42 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    2:08.90    1:59.21        
                  58.91   1:59.21 (1:00.30)                                        
 43 Choi, Skylar        10 HVD-MR               2:56.84    1:59.66        
 44 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:51.61    1:59.85        
                1:00.50     1:59.85 (59.35)                                        
 45 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR   2:01.12    2:01.80        
                  59.68   2:01.80 (1:02.12)                                        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rivas, Sophia S     10 Unattached-MR          42.97      44.51         20  
  2 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR      48.96      44.92         17  
  3 Grasso, Emily       10 SMC-MR                 43.06      45.39         16  
  4 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR      51.96      46.86         15  
  5 Wu, Madison         10 Agua Swim Team-MR      52.58      46.94         14  
  6 Chen, Lydia G       10 Badger-MR              47.84      47.68         13  
  7 Padilla, Gabby      10 SMC-MR                 48.09      49.74         12  
  8 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      46.46      49.87         11  
  9 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR      49.45      49.93          9  
 10 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR     50.83      50.18          7  
 11 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR      49.92      50.40          6  
 12 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR      49.26      50.78          5  
 13 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              48.21      50.90          4  
 14 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR      48.93      50.94          3  
 15 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      54.00      51.25          2  
 16 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR                53.54      51.55          1  
 17 DiMarco, AnnaLynn   10 SPAR-MR                55.23      51.59        
 18 Sacks, Jaden S      10 Agua Swim Team-MR    1:00.35      52.35        
 18 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR    1:08.90      52.35        
 20 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     53.64      52.68        
 20 Shchuchinov, Sophi   9 RI Marlins-MR          55.36      52.68        
 22 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR    1:01.90      53.00        
 23 Shao, Carolyn        9 RFAC-MR                54.51      53.05        
 24 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR     53.70      53.21        
 25 Burris, Helen       10 Manhattan Makos-MR     53.71      53.30        
 26 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR     54.69      53.62        
 27 Blythe, Karenna G   10 Agua Swim Team-MR      53.00      53.73        
 28 Spieler, Samantha   10 SMC-MR                 54.10      53.95        
 29 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR    1:00.80      54.00        
 30 Leonard, Penelope   10 Agua Swim Team-MR      55.70      54.07        
 31 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      53.08      54.45        
 32 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR              53.75      54.49        
 33 Song, Lauren Q       9 RI Marlins-MR          52.85      54.58        
 34 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR     54.97      54.60        
 35 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR              54.69      54.61        
 36 Pettus, Estella     10 Manhattan Makos-MR     54.58      54.85        
 37 Wong, Linsey         8 NYCC-MR              1:15.00      55.24        
 38 Ullinger, Hannah M   9 RFAC-MR                55.74      55.35        
 39 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR          52.70      56.11        
 40 Ford, Mary          10 SPAR-MR                58.75      56.42        
 41 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     57.01      56.52        
 42 Phillips, Grace M    9 RFAC-MR                57.31      56.60        
 43 Edwards, Madison    10 SMC-MR                 56.31      56.62        
 44 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR    1:06.90      56.80        
 45 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR      52.77      56.89        
 46 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      57.00      56.99        
 47 Levenson, Talia B    9 Badger-MR              55.72      57.61        
 48 Murray, Gabriella   10 RFAC-MR              1:09.52      58.14        
 49 Greco, Krista M     10 RFAC-MR                56.16      58.15        
 50 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR      56.88      58.20        
 51 Horgan, Rosemary E   8 HVD-MR                 59.00      58.30        
 52 Eckert, Jordyn      10 Manhattan Makos-MR     56.12      59.31        
 52 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR    1:00.00      59.31        
 54 Benejam, Alexa      10 Badger-MR              52.00      59.52        
 55 Dorsey-Reyes, Viol   8 Manhattan Makos-MR     56.02      59.79        
 56 Leroy, Helena       10 GAEL-MR                55.55    1:00.36        
 56 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR      59.65    1:00.36        
 58 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:00.42        
 59 O'Shaughnessy, Lil   8 SMC-MR               1:00.40    1:00.64        
 60 Hall, Lavinia        8 APEX-MR              1:08.47    1:01.47        
 61 Lorch, Grace O      10 Agua Swim Team-MR    1:10.04    1:02.84        
 62 Dabo, Mariama F      7 HVD-MR               1:07.27    1:03.06        
 63 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR            1:10.60    1:03.13        
 64 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    1:04.00    1:03.50        
 65 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR    1:03.03    1:04.38        
 66 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:00.26    1:05.01        
 67 Crane, Jessie A      8 SMC-MR               1:05.49    1:05.38        
 68 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR   1:06.46    1:05.60        
 69 Slowik, Mia          7 RI Marlins-MR          59.00    1:05.91        
 70 Gagliardi, Gianna    9 SMC-MR               1:14.32    1:06.20        
 71 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR    1:02.50    1:06.58        
 72 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    1:00.00    1:06.65        
 73 Rawlings, Ava L     10 Agua Swim Team-MR    1:02.50    1:07.23        
 74 Kerner-Matos, Luci   8 RI Marlins-MR          55.00    1:07.25        
 75 Johnson, Lily R      9 Agua Swim Team-MR    1:05.60    1:07.34        
 76 Cashdollar, Camero   9 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:07.55        
 77 McNamara, Emily F   10 RFAC-MR              1:08.46    1:07.60        
 78 Schwartz, Isabelle   8 Agua Swim Team-MR    1:17.00    1:09.27        
 79 Choi, Skylar        10 HVD-MR               1:10.07    1:09.50        
 80 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR              1:12.82    1:10.22        
 81 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR            1:12.65    1:13.80        
 82 Li, Sophie           7 RFAC-MR              1:20.01    1:19.48        
 83 Castano, Isabella    7 Agua Swim Team-MR    1:12.00    1:19.92        
 -- Puchert, Isabel      8 NYCC-MR              1:40.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Flynn, Hedda         8 NYCC-MR              1:30.00         DQ        
      One hand touch
 -- Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR    1:03.26         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR      33.81      33.77         20  
  2 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR      44.93      39.61         17  
  3 Feld, Emma F         9 NYCC-MR                37.12      39.77         16  
  4 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR      41.08      40.61         15  
  5 Wu, Madison         10 Agua Swim Team-MR      54.33      41.18         14  
  6 Rivas, Sophia S     10 Unattached-MR          41.36      42.45         13  
  7 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR                41.40      43.18         12  
  8 Leonard, Penelope   10 Agua Swim Team-MR      58.00      43.93         11  
  9 Schaepers-Chue, Ma  10 Agua Swim Team-MR      42.19      44.20          9  
 10 Fan, Alyssa Y       10 Manhattan Makos-MR     44.41      44.22          7  
 11 Edwards, Madison    10 SMC-MR                 43.42      44.32          6  
 12 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      42.76      44.52          5  
 13 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR      52.80      44.54          4  
 14 Grasso, Emily       10 SMC-MR                 46.33      44.98          3  
 15 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                50.00      46.55          2  
 16 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR      45.61      46.68          1  
 17 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR                55.85      47.69        
 18 Ford, Mary          10 SPAR-MR                52.90      49.07        
 19 Roebuck, Carter      9 Manhattan Makos-MR     50.43      50.77        
 20 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     50.70      50.94        
 21 Sacks, Jaden S      10 Agua Swim Team-MR      57.16      51.43        
 22 Padilla, Gabby      10 SMC-MR                 55.67      51.91        
 23 DiMarco, AnnaLynn   10 SPAR-MR                55.32      52.21        
 24 Odell, Samantha     10 SMC-MR                 56.80      52.50        
 25 Shchuchinov, Sophi   9 RI Marlins-MR          52.37      52.76        
 26 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR      55.93      53.13        
 27 Ebrahimpour, Beth    8 Agua Swim Team-MR      56.80      53.46        
 27 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      51.11      53.46        
 29 Craven, Eve         10 Manhattan Makos-MR     59.14      54.40        
 30 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     53.43      54.70        
 31 Gomez, Ivonne        8 SPAR-MR                52.00      55.23        
 32 Spieler, Samantha   10 SMC-MR                 54.83      55.25        
 33 Anderson, Kate E     8 Badger-MR            1:10.66      55.70        
 34 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR    1:02.00      55.91        
 35 Johnson, Amanda L    8 RFAC-MR              1:03.81      56.07        
 36 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      57.60      56.33        
 37 Hermann, Anna       10 Agua Swim Team-MR      58.00      56.40        
 38 Stoll, Olivia P     10 SMC-MR                 53.21      56.54        
 39 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR    1:06.80      56.95        
 40 Lind, Sophia H       9 SMC-MR                 54.22      57.84        
 41 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      57.80      58.29        
 42 Song, Lauren Q       9 RI Marlins-MR        1:03.39    1:03.16        
 43 Choi, Skylar        10 HVD-MR                 53.62    1:03.40        
 44 Rawlings, Ava L     10 Agua Swim Team-MR    1:03.00    1:04.57        
 45 Dunbar, Emery        9 Manhattan Makos-MR   1:16.73    1:11.58        
 -- Gagliardi, Gianna    9 SMC-MR               1:02.33         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Kaufman, Claire M    9 Badger-MR              47.33         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:16.89         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR    1:05.74    1:04.38         18.5
                  31.85     1:04.38 (32.53)                                        
  1 Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR    1:05.02    1:04.38         18.5
                  32.06     1:04.38 (32.32)                                        
  3 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    1:06.95    1:06.75         16  
  4 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR              1:07.24    1:07.86         15  
                  32.02     1:07.86 (35.84)                                        
  5 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR              1:09.56    1:09.45         14  
                  32.86     1:09.45 (36.59)                                        
  6 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            1:12.04    1:11.79         13  
                  35.09     1:11.79 (36.70)                                        
  7 Shea, Natalie P     12 NYCC-MR              1:31.50    1:11.82         12  
                  34.16     1:11.82 (37.66)                                        
  8 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR    1:12.92    1:11.95         11  
  9 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR          1:15.33    1:12.06          9  
                  33.94     1:12.06 (38.12)                                        
 10 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    1:13.72    1:12.15          7  
                  35.05     1:12.15 (37.10)                                        
 11 Pabby, Anya         11 Badger-MR            1:08.60    1:12.34          6  
                  34.82     1:12.34 (37.52)                                        
 12 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR    1:11.48    1:12.51          5  
                  36.15     1:12.51 (36.36)                                        
 13 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   1:14.40    1:12.78          4  
                  35.48     1:12.78 (37.30)                                        
 14 Lind, Olivia        11 SMC-MR               1:13.79    1:13.07          3  
                  34.32     1:13.07 (38.75)                                        
 15 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR    1:14.75    1:13.24          2  
 16 Victory, Margaret   12 Badger-MR            1:11.67    1:14.15          1  
                  35.93     1:14.15 (38.22)                                        
 17 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   1:14.02    1:14.23        
                  35.97     1:14.23 (38.26)                                        
 18 Nunez, Gabby B      11 RFAC-MR              1:15.72    1:14.31        
                  36.44     1:14.31 (37.87)                                        
 19 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            1:14.84    1:14.43        
                  35.72     1:14.43 (38.71)                                        
 20 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    1:13.00    1:14.70        
                  36.16     1:14.70 (38.54)                                        
 21 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR    1:12.74    1:14.83        
                  35.36     1:14.83 (39.47)                                        
 22 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR    1:13.30    1:14.97        
                  36.77     1:14.97 (38.20)                                        
 23 Yen, Becca          12 RFAC-MR              1:14.90    1:15.22        
                  37.71     1:15.22 (37.51)                                        
 24 Pennington, Caroli  11 Agua Swim Team-MR    1:17.72    1:15.23        
                  36.98     1:15.23 (38.25)                                        
 25 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    1:14.00    1:15.76        
                  37.47     1:15.76 (38.29)                                        
 26 Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR              1:16.30    1:16.53        
                  36.21     1:16.53 (40.32)                                        
 27 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR   1:24.77    1:16.81        
                  36.29     1:16.81 (40.52)                                        
 28 Taplitz, Audrey     11 Manhattan Makos-MR   1:17.14    1:16.84        
                  37.58     1:16.84 (39.26)                                        
 29 Butler, Amelia K    12 NYCC-MR              1:48.28    1:17.30        
                  35.23     1:17.30 (42.07)                                        
 30 Shepard, Morgan M   12 Agua Swim Team-MR    1:15.63    1:17.32        
                  36.69     1:17.32 (40.63)                                        
 31 DiMarco, Tyler M    11 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:17.56        
                  37.18     1:17.56 (40.38)                                        
 32 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR    1:15.36    1:18.16        
                  38.44     1:18.16 (39.72)                                        
 33 Iannetta, Ava L     11 SPAR-MR              1:30.23    1:18.80        
 34 McGrath, Caroline   11 Badger-MR            1:19.81    1:18.84        
                  38.02     1:18.84 (40.82)                                        
 35 Calle, Nicole G     11 SPAR-MR              1:17.22    1:19.15        
                  37.63     1:19.15 (41.52)                                        
 36 Eforo, Danielle     11 GAEL-MR              1:18.75    1:19.22        
                  37.22     1:19.22 (42.00)                                        
 37 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR    1:17.79    1:19.36        
                  38.07     1:19.36 (41.29)                                        
 38 Jiang, Claire       12 Agua Swim Team-MR    1:29.45    1:19.82        
                  37.85     1:19.82 (41.97)                                        
 39 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR    1:21.34    1:19.98        
                  38.75     1:19.98 (41.23)                                        
 40 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR    1:31.29    1:20.08        
                  37.99     1:20.08 (42.09)                                        
 41 Casey, Carolyn T    11 Agua Swim Team-MR    1:21.66    1:20.54        
                  38.61     1:20.54 (41.93)                                        
 42 Cohen, Emily Z      11 RFAC-MR              1:27.26    1:21.03        
                  38.45     1:21.03 (42.58)                                        
 43 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR   1:22.89    1:21.09        
                  38.69     1:21.09 (42.40)                                        
 44 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR              1:18.61    1:21.66        
                  39.26     1:21.66 (42.40)                                        
 45 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR   1:21.94    1:21.67        
                  38.53     1:21.67 (43.14)                                        
 46 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR    1:21.95    1:21.71        
                  39.56     1:21.71 (42.15)                                        
 47 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR               1:20.41    1:22.31        
                  38.46     1:22.31 (43.85)                                        
 48 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR              1:21.74    1:22.80        
 49 Schloss, Leora G    12 Badger-MR            1:22.35    1:23.53        
                  39.87     1:23.53 (43.66)                                        
 50 Clayton, Jasper A   12 Agua Swim Team-MR    1:42.00    1:23.82        
                  38.18     1:23.82 (45.64)                                        
 51 May, Kailen         11 SMC-MR               1:27.41    1:24.07        
                  39.68     1:24.07 (44.39)                                        
 52 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   1:24.58    1:24.19        
                  40.00     1:24.19 (44.19)                                        
 53 Samsonov, Ekaterin  11 Un-Badger-MR         1:25.76    1:24.69        
                  38.74     1:24.69 (45.95)                                        
 54 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   1:40.25    1:24.93        
                  39.83     1:24.93 (45.10)                                        
 55 Keh, Camilla        12 NYCC-MR              1:27.96    1:24.98        
 56 Mogan, emi H        11 HVD-MR               1:35.21    1:25.19        
                  40.03     1:25.19 (45.16)                                        
 57 Khanna, Gia         12 Agua Swim Team-MR    1:29.74    1:25.45        
                  40.52     1:25.45 (44.93)                                        
 58 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR              1:33.73    1:25.53        
                  42.34     1:25.53 (43.19)                                        
 59 Doran, Jordyn M     11 RFAC-MR              1:29.21    1:25.62        
                  42.05     1:25.62 (43.57)                                        
 60 Bailey, Georgiana   12 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:26.06        
                  40.68     1:26.06 (45.38)                                        
 61 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR              1:25.43    1:26.11        
                  41.05     1:26.11 (45.06)                                        
 62 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   1:30.21    1:26.73        
                  40.65     1:26.73 (46.08)                                        
 63 Yamada, Tamayo      12 Badger-MR            1:23.41    1:27.51        
                  38.62     1:27.51 (48.89)                                        
 64 Coquillette, Jacki  12 Badger-MR            1:26.49    1:28.08        
                  42.60     1:28.08 (45.48)                                        
 65 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR        1:28.00    1:28.25        
                  40.96     1:28.25 (47.29)                                        
 66 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   1:32.43    1:28.31        
                  41.13     1:28.31 (47.18)                                        
 67 Dutta, Kimberly     11 Agua Swim Team-MR    1:29.69    1:30.83        
                  43.01     1:30.83 (47.82)                                        
 68 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR   1:32.91    1:31.20        
                  41.41     1:31.20 (49.79)                                        
 69 Santana, Gabby T    11 SPAR-MR              1:39.32    1:31.87        
                  41.25     1:31.87 (50.62)                                        
 70 Weitzen, Shana      11 SMC-MR               1:42.47    1:32.61        
                  43.24     1:32.61 (49.37)                                        
 71 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR              1:36.53    1:33.18        
                  40.94     1:33.18 (52.24)                                        
 72 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR        1:38.00    1:33.48        
                  44.37     1:33.48 (49.11)                                        
 73 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR              1:31.59    1:34.08        
                  44.05     1:34.08 (50.03)                                        
 74 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR              1:31.79    1:34.31        
                  41.59     1:34.31 (52.72)                                        
 75 Paradise, Sasha     11 GAEL-MR              1:36.76    1:34.36        
                  45.34     1:34.36 (49.02)                                        
 76 Driesen, Allie      11 SMC-MR               1:38.46    1:35.38        
                  44.35     1:35.38 (51.03)                                        
 77 Leonard, Kaicey L   12 APEX-MR              1:37.14    1:37.02        
                  43.33     1:37.02 (53.69)                                        
 78 Letros, Zoe A       12 Badger-MR            1:23.00    1:37.45        
 79 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR    1:52.00    1:37.53        
                  44.00     1:37.53 (53.53)                                        
 80 Henriksson, Emma V  11 GAEL-MR              1:44.11    1:40.11        
                  45.63     1:40.11 (54.48)                                        
 81 Bussey, Genesis S   12 APEX-MR              2:05.07    1:43.16        
 82 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR    1:53.00    1:43.25        
                  45.78     1:43.25 (57.47)                                        
 83 Legret, Morgan      11 Agua Swim Team-MR    1:45.64    1:44.84        
                  49.73     1:44.84 (55.11)                                        
 84 Singhal, Mihika     12 SPAR-MR              1:49.31    1:45.51        
                  50.23     1:45.51 (55.28)                                        
 85 Li, Amanda          11 RFAC-MR              1:43.80    1:46.09        
                  46.92     1:46.09 (59.17)                                        
 86 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:47.09        
                  49.86     1:47.09 (57.23)                                        
 87 Cryan, Jessie       11 SPAR-MR              1:50.23    1:59.01        
                  53.20   1:59.01 (1:05.81)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR    1:12.27    1:13.91         20  
                  36.58     1:13.91 (37.33)                                        
  2 Moon, Zoe S         12 Agua Swim Team-MR    1:19.39    1:17.57         17  
  3 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR              1:21.14    1:18.94         16  
                  38.38     1:18.94 (40.56)                                        
  4 Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR    1:21.18    1:19.52         15  
                  38.60     1:19.52 (40.92)                                        
  5 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    1:18.42    1:19.55         14  
  6 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              1:22.15    1:20.04         13  
                  39.50     1:20.04 (40.54)                                        
  7 Pabby, Anya         11 Badger-MR            1:19.38    1:20.14         12  
                  40.09     1:20.14 (40.05)                                        
  8 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR          1:23.20    1:20.30         11  
                  46.33     1:20.30 (33.97)                                        
  9 Greenberg, Elana M  12 Agua Swim Team-MR    1:19.39    1:21.54          9  
                  40.39     1:21.54 (41.15)                                        
 10 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   1:22.67    1:22.52          7  
 11 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    1:22.71    1:22.94          6  
                  40.81     1:22.94 (42.13)                                        
 12 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR    1:23.56    1:23.42          5  
                  41.58     1:23.42 (41.84)                                        
 13 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            1:18.16    1:23.72          4  
                  41.04     1:23.72 (42.68)                                        
 14 Shea, Natalie P     12 NYCC-MR              1:30.00    1:24.20          3  
 15 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR    1:28.52    1:25.68          2  
 16 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR    1:27.75    1:26.37          1  
                  42.85     1:26.37 (43.52)                                        
 17 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    1:22.00    1:27.18        
                  43.47     1:27.18 (43.71)                                        
 18 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR   1:51.82    1:27.61        
                  43.06     1:27.61 (44.55)                                        
 19 Butler, Amelia K    12 NYCC-MR              1:41.82    1:27.78        
 20 Victory, Margaret   12 Badger-MR                 NT    1:27.89        
                  44.69     1:27.89 (43.20)                                        
 21 Casey, Carolyn T    11 Agua Swim Team-MR    1:37.05    1:28.20        
                  43.90     1:28.20 (44.30)                                        
 22 Shepard, Morgan M   12 Agua Swim Team-MR    1:27.21    1:28.67        
                  42.85     1:28.67 (45.82)                                        
 23 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR    1:30.69    1:29.00        
                  44.23     1:29.00 (44.77)                                        
 24 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    1:32.04    1:29.29        
                  44.69     1:29.29 (44.60)                                        
 25 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            1:25.68    1:29.41        
                  44.16     1:29.41 (45.25)                                        
 26 McGowan, Sofia M    12 Agua Swim Team-MR    1:33.96    1:30.01        
 27 Schloss, Leora G    12 Badger-MR            1:27.54    1:32.09        
                  44.86     1:32.09 (47.23)                                        
 28 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR              1:31.51    1:34.40        
                  46.00     1:34.40 (48.40)                                        
 29 Coquillette, Jacki  12 Badger-MR            1:30.82    1:35.05        
                  46.36     1:35.05 (48.69)                                        
 30 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR   1:32.99    1:35.49        
                  46.94     1:35.49 (48.55)                                        
 31 Samsonov, Ekaterin  11 Un-Badger-MR         1:35.00    1:35.54        
                  45.72     1:35.54 (49.82)                                        
 32 Bailey, Georgiana   12 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:35.56        
                  46.41     1:35.56 (49.15)                                        
 33 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR   1:36.76    1:36.10        
                  47.27     1:36.10 (48.83)                                        
 34 Clayton, Jasper A   12 Agua Swim Team-MR    1:58.00    1:36.51        
                  46.24     1:36.51 (50.27)                                        
 35 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR   2:16.07    1:36.69        
                  46.25     1:36.69 (50.44)                                        
 36 Eforo, Danielle     11 GAEL-MR              1:35.48    1:36.73        
 37 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR              1:40.72    1:37.30        
 38 Doran, Jordyn M     11 RFAC-MR              1:42.29    1:37.36        
 39 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR    1:35.22    1:37.41        
 40 Keh, Camilla        12 NYCC-MR              2:00.00    1:37.53        
 41 Calle, Nicole G     11 SPAR-MR              1:36.78    1:37.56        
                  48.22     1:37.56 (49.34)                                        
 42 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   1:38.36    1:41.65        
                  49.70     1:41.65 (51.95)                                        
 43 Li, Amanda          11 RFAC-MR              1:53.01    1:45.43        
                  52.01     1:45.43 (53.42)                                        
 44 Bulfamante, Anna C  12 GAEL-MR              1:47.42    1:45.69        
 45 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR              2:00.00    1:46.30        
                  51.78     1:46.30 (54.52)                                        
 46 Letros, Zoe A       12 Badger-MR            1:30.00    1:47.24        
                  40.42   1:47.24 (1:06.82)                                        
 47 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR              1:46.44    1:48.16        
                  51.78     1:48.16 (56.38)                                        
 48 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR              1:51.75    1:48.31        
 49 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:55.93    1:49.72        
                  53.08     1:49.72 (56.64)                                        
 50 Weitzen, Shana      11 SMC-MR               2:00.00    1:50.47        
                  55.18     1:50.47 (55.29)                                        
 51 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR    2:10.00    1:50.75        
                  54.54     1:50.75 (56.21)                                        
 52 Santana, Gabby T    11 SPAR-MR              1:41.72    1:50.78        
 53 Legret, Morgan      11 Agua Swim Team-MR    1:48.33    1:53.32        
                  56.77     1:53.32 (56.55)                                        
 54 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR    2:07.00    1:57.73        
 55 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR    2:10.00    1:58.24        
                  55.68   1:58.24 (1:02.56)                                        
 56 Leonard, Kaicey L   12 APEX-MR              2:03.62    2:07.20        
 57 Bussey, Genesis S   12 APEX-MR              2:20.56    2:25.64        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR                40.92      42.03         20  
  2 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR      42.97      42.06         17  
  3 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      42.42      43.05         16  
  4 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR      41.99      43.08         15  
  5 Victory, Margaret   12 Badger-MR              42.07      43.12         14  
  6 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR                42.33      43.22         13  
  7 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR            46.86      43.88         12  
  8 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR     45.48      44.34         11  
  9 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR              42.31      44.48          9  
 10 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR      44.72      44.63          7  
 11 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR      44.00      44.81          6  
 12 Dutta, Kimberly     11 Agua Swim Team-MR      46.85      44.86          5  
 13 Taplitz, Audrey     11 Manhattan Makos-MR     44.80      45.27          4  
 14 Greenberg, Elana M  12 Agua Swim Team-MR      43.67      45.62          3  
 15 Cohen, Emily Z      11 RFAC-MR                48.24      45.95          2  
 16 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR      46.18      46.24          1  
 17 Samsonov, Ekaterin  11 Un-Badger-MR              NT      46.51        
 18 Iannetta, Ava L     11 SPAR-MR                55.23      46.62        
 19 Yen, Becca          12 RFAC-MR                45.72      47.06        
 20 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR     47.45      47.38        
 21 McGrath, Caroline   11 Badger-MR              45.61      47.41        
 22 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR      43.90      47.42        
 23 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR     48.68      47.58        
 24 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR      47.06      47.66        
 25 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR                44.56      47.87        
 26 Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR                47.54      47.97        
 27 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR          49.00      48.23        
 28 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR     47.87      48.33        
 29 Reyl, Margaux       11 Manhattan Makos-MR     54.65      48.34        
 30 Oliver, Avery       12 Manhattan Makos-MR     47.74      48.92        
 31 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR              47.94      49.02        
 32 Horn, Imogen        12 Manhattan Makos-MR     47.41      49.03        
 33 Jiang, Claire       12 Agua Swim Team-MR      47.55      49.23        
 34 May, Kailen         11 SMC-MR                 47.94      49.76        
 35 Loughran, Megan R   11 RFAC-MR                50.53      49.92        
 36 Keh, Camilla        12 NYCC-MR                50.04      50.07        
 37 Zawojek, Ver L      11 SMC-MR                 51.11      50.24        
 38 Yamada, Tamayo      12 Badger-MR              49.56      51.06        
 39 Pennington, Caroli  11 Agua Swim Team-MR      50.27      51.20        
 40 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR                52.19      52.04        
 41 Lind, Olivia        11 SMC-MR                 51.04      52.16        
 42 Calle, Nicole G     11 SPAR-MR                54.74      53.44        
 43 Khanna, Gia         12 Agua Swim Team-MR      50.30      53.67        
 44 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR      56.00      53.68        
 45 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                53.51      54.12        
 46 Bailey, Georgiana   12 Agua Swim Team-MR      55.00      54.21        
 47 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR     55.77      54.80        
 48 Paradise, Sasha     11 GAEL-MR                58.75      55.66        
 49 DiMarco, Tyler M    11 Agua Swim Team-MR      59.00      55.85        
 50 Santana, Gabby T    11 SPAR-MR                48.85      55.88        
 51 Letros, Zoe A       12 Badger-MR              50.00      56.12        
 52 Singhal, Mihika     12 SPAR-MR                53.87      56.34        
 53 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                56.94      56.48        
 54 Li, Amanda          11 RFAC-MR              1:01.01      56.70        
 55 Bulfamante, Anna C  12 GAEL-MR                58.00      56.86        
 56 Coquillette, Jacki  12 Badger-MR              52.83      56.96        
 57 Eforo, Danielle     11 GAEL-MR                57.55      57.55        
 58 Driesen, Allie      11 SMC-MR                 53.79      59.32        
 59 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR    1:06.00    1:01.43        
 60 Legret, Morgan      11 Agua Swim Team-MR    1:03.98    1:01.88        
 61 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR    1:04.00    1:06.04        
 62 Cryan, Jessie       11 SPAR-MR              1:09.32    1:13.52        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR                32.59      32.58         20  
  2 Moon, Zoe S         12 Agua Swim Team-MR      35.36      33.59         17  
  3 Pabby, Anya         11 Badger-MR              33.43      33.66         16  
  4 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR      35.24      34.07         15  
  5 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR                34.47      34.31         14  
  6 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR      36.45      36.36         13  
  7 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR      37.03      36.72         12  
  8 Shea, Natalie P     12 NYCC-MR                56.82      37.37         11  
  9 Nunez, Gabby B      11 RFAC-MR                38.56      37.44          9  
 10 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR      36.96      37.76          7  
 11 Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR                37.01      38.47          6  
 12 Butler, Amelia K    12 NYCC-MR              1:11.99      38.55          5  
 13 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     37.99      38.66          4  
 14 Iannetta, Ava L     11 SPAR-MR                40.23      38.73          3  
 15 Alexander, Sincera  11 SPAR-MR                37.74      38.97          2  
 16 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR     47.63      39.30          1  
 17 Casey, Carolyn T    11 Agua Swim Team-MR      42.07      39.44        
 18 McGrath, Caroline   11 Badger-MR              39.12      40.40        
 19 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR                 41.26      41.28        
 20 Mogan, emi H        11 HVD-MR                 45.78      41.66        
 21 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR     48.58      41.76        
 22 Pennington, Caroli  11 Agua Swim Team-MR      49.40      42.01        
 23 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR      41.32      42.10        
 24 Jiang, Claire       12 Agua Swim Team-MR      40.97      42.45        
 25 Khanna, Gia         12 Agua Swim Team-MR      45.61      42.92        
 26 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR                42.06      42.93        
 27 DiMarco, Tyler M    11 Agua Swim Team-MR      57.00      43.66        
 28 Samsonov, Ekaterin  11 Un-Badger-MR           38.78      43.68        
 29 Javier, Chrisabell  11 APEX-MR                48.45      43.91        
 30 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR      43.06      43.99        
 31 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR      49.55      44.07        
 32 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR          48.00      44.92        
 33 May, Kailen         11 SMC-MR                 43.12      44.98        
 34 Yamada, Tamayo      12 Badger-MR              43.35      45.77        
 35 Dutta, Kimberly     11 Agua Swim Team-MR      41.89      45.86        
 36 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR      47.73      47.59        
 37 Doran, Jordyn M     11 RFAC-MR                51.97      47.85        
 38 Horn, Ursula        11 Manhattan Makos-MR     48.20      48.45        
 39 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR     57.77      48.93        
 40 Bauer, Demi J       11 SPAR-MR                43.93      49.20        
 41 Clayton, Jasper A   12 Agua Swim Team-MR      50.00      52.10        
 42 Driesen, Allie      11 SMC-MR                 51.73      57.86        
 -- Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR     48.85         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Paradise, Sasha     11 GAEL-MR              1:09.88         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Weitzen, Shana      11 SMC-MR               1:00.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR    2:39.76    2:35.11         20  
                  33.62     1:13.85 (40.23)     1:59.66 (45.81)     2:35.11 (35.45)
  2 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    2:46.38    2:45.16         17  
                  35.11     1:18.69 (43.58)     2:09.34 (50.65)     2:45.16 (35.82)
  3 Moon, Zoe S         12 Agua Swim Team-MR    2:53.68    2:45.25         16  
                  34.49     1:16.33 (41.84)   2:45.25 (1:28.92)                    
  4 Greenberg, Elana M  12 Agua Swim Team-MR    2:47.82    2:46.64         15  
                  37.85     1:21.41 (43.56)     2:10.17 (48.76)     2:46.64 (36.47)
  5 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR    3:02.50    2:49.34         14  
                  36.07     1:19.01 (42.94)     2:11.40 (52.39)     2:49.34 (37.94)
  6 Pabby, Anya         11 Badger-MR            2:54.62    2:52.39         13  
                  37.28     1:20.58 (43.30)     2:15.56 (54.98)     2:52.39 (36.83)
  7 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              2:53.25    2:52.98         12  
                  41.43     1:26.38 (44.95)     2:18.40 (52.02)     2:52.98 (34.58)
  8 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            2:55.51    2:58.72         11  
                  42.81     1:26.33 (43.52)     2:17.06 (50.73)     2:58.72 (41.66)
  9 Shepard, Morgan M   12 Agua Swim Team-MR         NT    2:59.21          9  
                  36.71     1:23.85 (47.14)     2:17.36 (53.51)     2:59.21 (41.85)
 10 Victory, Margaret   12 Badger-MR            3:03.46    3:00.27          7  
                  43.30     1:29.27 (45.97)     2:20.41 (51.14)     3:00.27 (39.86)
 11 Lee, Emma P         12 Manhattan Makos-MR   3:23.19    3:04.31          6  
                  40.80     1:23.82 (43.02)     2:21.76 (57.94)     3:04.31 (42.55)
 12 Yen, Becca          12 RFAC-MR              3:05.60    3:05.89          5  
                  42.95     1:32.17 (49.22)     2:25.47 (53.30)     3:05.89 (40.42)
 13 Nunez, Gabby B      11 RFAC-MR              3:12.46    3:06.16          4  
                  41.46     1:27.99 (46.53)     2:25.09 (57.10)     3:06.16 (41.07)
 14 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR                 NT    3:08.29          3  
                  46.17     1:33.06 (46.89)     2:29.81 (56.75)     3:08.29 (38.48)
 15 McGrath, Caroline   11 Badger-MR            3:04.39    3:09.40          2  
                  43.43     1:31.42 (47.99)     2:26.86 (55.44)     3:09.40 (42.54)
 16 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR   2:54.99    3:09.83          1  
                  40.23     1:29.94 (49.71)     2:28.93 (58.99)     3:09.83 (40.90)
 17 Taplitz, Audrey     11 Manhattan Makos-MR   3:06.85    3:10.04        
                                1:36.03 ( )     2:28.99 (52.96)     3:10.04 (41.05)
 18 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR         NT    3:10.49        
                  42.61     1:28.60 (45.99)   2:30.30 (1:01.70)     3:10.49 (40.19)
 19 Lind, Olivia        11 SMC-MR               3:07.24    3:11.10        
                  41.01     1:28.45 (47.44)     2:28.09 (59.64)     3:11.10 (43.01)
 20 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    3:13.00    3:11.40        
                  46.05     1:36.05 (50.00)     2:29.59 (53.54)     3:11.40 (41.81)
 21 Zawojek, Ver L      11 SMC-MR               3:20.50    3:17.72        
                  42.08     1:33.93 (51.85)   2:36.28 (1:02.35)     3:17.72 (41.44)
 22 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR    3:55.54    3:18.85        
                  45.98     1:38.56 (52.58)     2:37.37 (58.81)     3:18.85 (41.48)
 23 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR   3:13.34    3:19.03        
                  44.98   3:19.03 (2:34.05)                                        
 24 Cohen, Emily Z      11 RFAC-MR              3:35.03    3:20.61        
                  46.65     1:37.88 (51.23)     2:34.42 (56.54)     3:20.61 (46.19)
 25 McGowan, Sofia M    12 Agua Swim Team-MR    3:46.22    3:21.82        
                  49.75     1:38.15 (48.40)   2:39.55 (1:01.40)     3:21.82 (42.27)
 26 Chu, Kelsey G       11 HVD-MR               3:23.71    3:28.54        
                  46.05     1:39.50 (53.45)   2:42.83 (1:03.33)     3:28.54 (45.71)
 27 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   3:13.45    3:29.68        
                  48.59     1:43.32 (54.73)     2:40.53 (57.21)     3:29.68 (49.15)
 28 Coquillette, Jacki  12 Badger-MR            3:11.24    3:32.03        
                                1:43.82 ( )   2:46.49 (1:02.67)     3:32.03 (45.54)
 29 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   3:29.75    3:33.37        
                  51.41   1:51.89 (1:00.48)     2:47.45 (55.56)     3:33.37 (45.92)
 30 Mogan, emi H        11 HVD-MR               3:27.46    3:42.96        
                  44.81     1:43.44 (58.63)   2:53.59 (1:10.15)     3:42.96 (49.37)
 -- Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    3:05.22         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish - back
                  39.41     1:26.55 (47.14)     2:21.86 (55.31)          DQ (36.94)
 
Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hare, Maia          17 Manhattan Makos-MR     28.00      28.82         20  
  2 Vrooman, Lindsay A  22 Badger-MR              27.20      28.92         17  
  3 Laurent, Kalena     19 FORD-MR                   NT      29.26         16  
  4 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR     28.24      29.63         15  
  5 Elcott, Ina M       16 RFAC-MR                29.46      29.77         14  
  6 Goehring, Theresa   19 FORD-MR                   NT      30.14         13  
  7 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR                30.37      30.23         12  
  8 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR     29.83      30.49         11  
  9 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR     31.40      30.59          9  
 10 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR                30.54      30.62          7  
 11 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR                30.41      30.64          6  
 12 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR     29.42      30.77          5  
 13 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR                30.56      31.00          4  
 14 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR                30.90      31.11          3  
 15 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR      30.48      31.14          1.5
 15 Fergus, Shea S      14 Manhattan Makos-MR     30.77      31.14          1.5
 17 Gehrich, Megan N    20 FORD-MR                   NT      31.16        
 18 Tang, Emily         13 RFAC-MR                29.64      31.59        
 19 Noble, Allison E    15 HVD-MR                 31.79      31.62        
 20 Wong, Madeline      14 NYCC-MR                32.55      31.77        
 20 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR                31.28      31.77        
 22 Coe, Savannah A     21 FORD-MR                   NT      32.00        
 23 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR                33.28      32.15        
 24 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR     32.67      32.19        
 24 Robert, Jessica     16 Agua Swim Team-MR      29.15      32.19        
 26 Jogis, Kimberly A   13 GAEL-MR                31.88      32.41        
 27 Lantin, Alexa       14 Badger-MR              31.89      32.46        
 28 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR      33.65      32.49        
 29 Carroll, Kelly A    21 FORD-MR                   NT      32.50        
 30 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR      32.96      32.54        
 31 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR      32.61      32.55        
 32 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR                32.76      32.69        
 33 Reining, Emma R     16 RFAC-MR                31.04      32.76        
 34 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR      32.82      32.77        
 35 Cohen, Jessica Z    14 RFAC-MR                31.21      32.90        
 36 Delisio, Abie L     16 RFAC-MR                32.01      32.95        
 37 Ebratt, Emily       13 Badger-MR              32.04      32.99        
 38 Henriksson, Ida F   13 GAEL-MR                33.37      33.20        
 39 Gonzalez, Mirna G   16 APEX-MR                32.58      33.29        
 40 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR     35.32      33.30        
 41 Wu, Yifei           14 NYCC-MR                33.61      33.42        
 42 Teo, Peony          14 NYCC-MR                35.08      33.86        
 43 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR      34.96      33.92        
 44 Grassi, Alessandra  13 Manhattan Makos-MR     34.66      34.06        
 45 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR      32.00      34.23        
 46 Simpfenderfer, Kim  13 RFAC-MR                34.17      34.31        
 47 McDermot, Annie E   14 Agua Swim Team-MR      34.54      34.45        
 48 Cohen, Hannah G     13 SMC-MR                 37.54      34.53        
 49 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR                34.59      34.60        
 50 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR                35.71      35.72        
 51 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR                39.14      36.07        
 52 Siegel, Lucy        14 SMC-MR                 35.43      36.70        
 53 Babakanian Frazier  16 RI Marlins-MR          35.00      36.78        
 54 Maresca, Amanda C   13 RFAC-MR                42.74      38.36        
 55 Greenberg, Isabell  15 NYCC-MR                42.65      39.11        
 
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C      17 RFAC-MR              2:25.09    2:32.76         20  
                  36.72     1:14.78 (38.06)     1:54.52 (39.74)     2:32.76 (38.24)
  2 Goehring, Theresa   19 FORD-MR                   NT    2:37.74         17  
                  37.08     1:17.09 (40.01)     1:58.33 (41.24)     2:37.74 (39.41)
  3 Silveira, Luiza E   13 Agua Swim Team-MR    2:39.44    2:37.78         16  
                  36.93     1:15.91 (38.98)     1:56.58 (40.67)     2:37.78 (41.20)
  4 Brennan, Catie F    14 NYCC-MR              2:43.65    2:38.33         15  
                                                    2:00.20 ( )     2:38.33 (38.13)
  5 Fullerton, Haley E  16 GAEL-MR              2:28.68    2:38.49         14  
                                1:17.23 ( )     1:58.13 (40.90)     2:38.49 (40.36)
  6 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              2:41.69    2:39.57         13  
                                1:18.95 ( )     1:59.96 (41.01)     2:39.57 (39.61)
  7 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   2:27.53    2:40.59         12  
                  38.15     1:17.72 (39.57)     1:59.47 (41.75)     2:40.59 (41.12)
  8 Zerouali, Saida T   14 Agua Swim Team-MR    2:41.50    2:42.30         11  
                  38.11     1:18.92 (40.81)     2:01.13 (42.21)     2:42.30 (41.17)
  9 Deverna, Tara N     18 GAEL-MR              2:34.69    2:43.49          8  
                  39.31     1:20.28 (40.97)     2:02.51 (42.23)     2:43.49 (40.98)
  9 Elcott, Ina M       16 RFAC-MR              2:36.21    2:43.49          8  
                                1:18.76 ( )     2:01.46 (42.70)     2:43.49 (42.03)
 11 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   2:53.99    2:43.83          6  
                  38.49     1:21.32 (42.83)     2:03.99 (42.67)     2:43.83 (39.84)
 12 Wong, Madeline      14 NYCC-MR              2:45.93    2:44.94          5  
                  50.95     1:19.75 (28.80)     2:03.29 (43.54)     2:44.94 (41.65)
 13 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   2:42.16    2:45.92          4  
                  39.25     1:21.82 (42.57)     2:04.91 (43.09)     2:45.92 (41.01)
 14 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              2:46.34    2:46.82          3  
                  39.62     1:22.07 (42.45)     2:05.73 (43.66)     2:46.82 (41.09)
 15 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    3:04.70    2:48.18          2  
                  40.32     1:21.99 (41.67)   2:48.18 (1:26.19)                    
 16 Caldwell, Julia A   16 RFAC-MR              2:42.26    2:48.24          1  
                  41.32     1:23.20 (41.88)   2:48.24 (1:25.04)                    
 17 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              2:40.81    2:49.39        
                  38.98     1:22.93 (43.95)   2:49.39 (1:26.46)                    
 18 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              2:44.16    2:49.50        
                  39.45     1:22.27 (42.82)     2:06.99 (44.72)     2:49.50 (42.51)
 19 Gomez, Chelsea O    16 NYCC-MR              2:47.11    2:49.64        
                  40.72     1:22.83 (42.11)     2:06.73 (43.90)     2:49.64 (42.91)
 20 Simpfenderfer, Kim  13 RFAC-MR              2:53.27    2:52.08        
                                1:23.74 ( )     2:08.86 (45.12)     2:52.08 (43.22)
 21 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              2:56.74    2:52.74        
                  41.19     1:25.21 (44.02)     2:11.03 (45.82)     2:52.74 (41.71)
 22 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR    2:45.44    2:52.76        
                                1:24.21 ( )     2:08.95 (44.74)     2:52.76 (43.81)
 23 Noble, Allison E    15 HVD-MR               2:53.35    2:54.40        
                  40.52     1:24.57 (44.05)     2:10.18 (45.61)     2:54.40 (44.22)
 24 Dauchez, Alice M    13 Agua Swim Team-MR    2:55.00    2:58.21        
                  42.66     1:27.79 (45.13)   2:58.21 (1:30.42)                    
 25 Robert, Jessica     16 Agua Swim Team-MR    2:49.93    2:59.41        
                  42.37     1:26.86 (44.49)   2:59.41 (1:32.55)                    
 26 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              3:02.38    3:00.46        
                                1:28.81 ( )   3:00.46 (1:31.65)                    
 27 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            2:52.09    3:00.84        
                  42.39     1:27.72 (45.33)     2:14.21 (46.49)     3:00.84 (46.63)
 28 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   2:56.79    3:01.15        
                  43.79     1:29.47 (45.68)     2:16.23 (46.76)     3:01.15 (44.92)
 29 Teo, Peony          14 NYCC-MR              3:15.00    3:01.36        
                  43.61     1:29.35 (45.74)     2:16.32 (46.97)     3:01.36 (45.04)
 30 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              3:14.31    3:02.86        
                  43.44     1:29.13 (45.69)     2:17.07 (47.94)     3:02.86 (45.79)
 31 Tang, Emily         13 RFAC-MR              2:59.48    3:04.40        
                  43.31     1:30.31 (47.00)   3:04.40 (1:34.09)                    
 32 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   3:01.12    3:05.39        
                  42.80     1:30.95 (48.15)     2:18.97 (48.02)     3:05.39 (46.42)
 33 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR    2:55.00    3:07.02        
                  45.23     1:31.61 (46.38)     2:20.87 (49.26)     3:07.02 (46.15)
 34 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   3:34.73    3:07.40        
                                1:31.07 ( )   3:07.40 (1:36.33)                    
 35 Henriksson, Ida F   13 GAEL-MR              3:11.10    3:07.70        
                  44.35     1:31.98 (47.63)     2:21.42 (49.44)     3:07.70 (46.28)
 36 Maresca, Amanda C   13 RFAC-MR              3:22.74    3:21.11        
                  45.73   3:21.11 (2:35.38)                                        
 37 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR              3:15.82    3:27.08        
                                1:42.78 ( )     2:37.41 (54.63)     3:27.08 (49.67)
 38 Siegel, Molly E     13 SMC-MR               3:10.74    3:31.25        
                  50.12     1:42.60 (52.48)     2:38.67 (56.07)     3:31.25 (52.58)
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              1:20.89    1:25.59         20  
                  40.42     1:25.59 (45.17)                                        
  2 Deverna, Tara N     18 GAEL-MR              1:17.50    1:27.71         17  
                  42.33     1:27.71 (45.38)                                        
  3 Coe, Savannah A     21 FORD-MR                   NT    1:27.75         16  
                  42.15     1:27.75 (45.60)                                        
  4 Carroll, Kelly A    21 FORD-MR                   NT    1:27.77         15  
                  41.82     1:27.77 (45.95)                                        
  5 Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              1:29.84    1:28.11         14  
                  41.25     1:28.11 (46.86)                                        
  6 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:28.41    1:28.12         13  
                  42.25     1:28.12 (45.87)                                        
  7 Gehrich, Megan N    20 FORD-MR                   NT    1:28.39         12  
  8 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   1:30.74    1:28.51         11  
                  42.74     1:28.51 (45.77)                                        
  9 Brennan, Catie F    14 NYCC-MR              1:29.76    1:28.81          9  
                  41.29     1:28.81 (47.52)                                        
 10 Fullerton, Haley E  16 GAEL-MR              1:21.01    1:28.96          7  
                  42.75     1:28.96 (46.21)                                        
 11 Lantin, Alexa       14 Badger-MR            1:25.94    1:29.59          6  
 12 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              1:29.10    1:29.82          5  
                  42.90     1:29.82 (46.92)                                        
 13 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR    1:30.53    1:30.52          4  
                  43.10     1:30.52 (47.42)                                        
 14 Caldwell, Julia A   16 RFAC-MR              1:28.05    1:30.68          3  
                  43.46     1:30.68 (47.22)                                        
 15 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    1:32.99    1:30.70          2  
                  43.65     1:30.70 (47.05)                                        
 16 Silveira, Luiza E   13 Agua Swim Team-MR    1:28.00    1:31.00          1  
 17 Bergin, Kate C      17 RFAC-MR              1:31.70    1:31.04        
                  44.18     1:31.04 (46.86)                                        
 18 Tomita, Yurika      14 NYCC-MR              1:30.00    1:31.06        
                  43.78     1:31.06 (47.28)                                        
 19 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:31.25    1:31.33        
                  44.68     1:31.33 (46.65)                                        
 20 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              1:30.19    1:31.41        
 21 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   1:28.00    1:31.53        
                  42.84     1:31.53 (48.69)                                        
 22 Wong, Madeline      14 NYCC-MR              1:30.00    1:31.71        
 23 Delisio, Abie L     16 RFAC-MR              1:26.30    1:32.93        
                  44.55     1:32.93 (48.38)                                        
 24 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   1:31.00    1:33.05        
                  44.24     1:33.05 (48.81)                                        
 25 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    1:29.97    1:33.56        
                  45.97     1:33.56 (47.59)                                        
 26 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   1:35.64    1:33.72        
                  45.43     1:33.72 (48.29)                                        
 27 Fergus, Shea S      14 Manhattan Makos-MR   1:34.57    1:35.19        
 28 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   1:35.05    1:35.91        
                  46.96     1:35.91 (48.95)                                        
 29 McDermot, Annie E   14 Agua Swim Team-MR    1:40.44    1:37.64        
                  47.16     1:37.64 (50.48)                                        
 30 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              1:33.00    1:37.87        
                  46.31     1:37.87 (51.56)                                        
 31 Simpfenderfer, Kim  13 RFAC-MR              1:44.55    1:39.03        
                  47.80     1:39.03 (51.23)                                        
 32 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    1:36.55    1:39.46        
                  47.89     1:39.46 (51.57)                                        
 33 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR    1:34.00    1:40.20        
                  48.10     1:40.20 (52.10)                                        
 34 Robert, Jessica     16 Agua Swim Team-MR    1:31.40    1:40.42        
 35 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    1:40.80    1:40.70        
                  47.83     1:40.70 (52.87)                                        
 36 Henriksson, Ida F   13 GAEL-MR              1:36.23    1:43.12        
 37 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR              1:44.34    1:43.25        
                  48.67     1:43.25 (54.58)                                        
 38 Siegel, Molly E     13 SMC-MR               1:42.85    1:43.47        
 39 Grassi, Alessandra  13 Manhattan Makos-MR   1:43.23    1:43.59        
                  49.50     1:43.59 (54.09)                                        
 40 Teo, Peony          14 NYCC-MR              1:42.27    1:44.16        
                  51.14     1:44.16 (53.02)                                        
 41 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              1:44.47    1:44.86        
 42 Murillo, Lindsay J  14 APEX-MR              1:48.50    1:45.01        
                  50.86     1:45.01 (54.15)                                        
 43 Siegel, Lucy        14 SMC-MR               1:44.53    1:47.44        
                  52.74     1:47.44 (54.70)                                        
 44 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   1:44.49    1:48.70        
 45 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:45.57    1:49.25        
                  52.68     1:49.25 (56.57)                                        
 46 Cohen, Hannah G     13 SMC-MR               1:48.38    1:49.30        
                  59.03     1:49.30 (50.27)                                        
 47 Babakanian Frazier  16 RI Marlins-MR             NT    1:51.75        
 48 Greenberg, Isabell  15 NYCC-MR              2:00.76    1:54.41        
 -- Maresca, Amanda C   13 RFAC-MR              1:52.54         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Laurent, Kalena     19 FORD-MR                   NT    2:26.75         20  
                  32.09     1:09.02 (36.93)     1:47.61 (38.59)     2:26.75 (39.14)
  2 Hare, Maia          17 Manhattan Makos-MR   2:31.72    2:34.40         17  
                  33.43     1:11.54 (38.11)     1:52.30 (40.76)     2:34.40 (42.10)
  3 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              2:43.45    2:42.93         16  
                  35.63     1:16.52 (40.89)     1:59.74 (43.22)     2:42.93 (43.19)
  4 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR    2:55.50    2:46.04         15  
                                1:18.09 ( )   2:46.04 (1:27.95)                    
  5 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   2:50.44    2:47.85         14  
                                1:17.87 ( )     2:04.11 (46.24)     2:47.85 (43.74)
  6 Cohen, Jessica Z    14 RFAC-MR              2:45.01    2:49.45         13  
                  35.89     1:18.29 (42.40)     2:04.90 (46.61)     2:49.45 (44.55)
  7 Taylor, Sophia G    16 Manhattan Makos-MR   2:59.77    2:53.25         12  
                  37.75     1:19.84 (42.09)   2:53.25 (1:33.41)                    
  8 Dauchez, Alice M    13 Agua Swim Team-MR    2:44.50    2:56.16         11  
                  38.12     1:23.80 (45.68)     2:11.90 (48.10)     2:56.16 (44.26)
  9 Silveira, Luiza E   13 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:59.28          9  
                  37.50   2:59.28 (2:21.78)                                        
 10 Knobler, Sera A     16 Agua Swim Team-MR    3:56.27    3:01.35          7  
                  40.47     1:26.59 (46.12)     2:15.67 (49.08)     3:01.35 (45.68)
 11 Lai, Stephanie R    14 NYCC-MR              3:00.00    3:01.43          6  
                  37.76     1:24.19 (46.43)     2:15.36 (51.17)     3:01.43 (46.07)
 12 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   3:11.75    3:06.73          5  
                  38.57     1:26.01 (47.44)     2:17.90 (51.89)     3:06.73 (48.83)
 
Girls 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C      17 RFAC-MR              5:16.08    5:27.30         20  
                                1:11.77 ( )                             2:32.94 ( )
        3:22.45 (49.51)     4:11.14 (48.69)     4:50.15 (39.01)     5:27.30 (37.15)
  2 Walsh, Katelyn K    14 RFAC-MR              5:38.81    5:36.12         17  
                  36.07     1:16.52 (40.45)     1:59.70 (43.18)     2:42.76 (43.06)
        3:30.22 (47.46)     4:17.55 (47.33)     4:57.59 (40.04)     5:36.12 (38.53)
  3 Fong, Chloe C       14 Manhattan Makos-MR   5:39.13    5:36.88         16  
                  34.94     1:16.56 (41.62)     2:01.77 (45.21)     2:44.93 (43.16)
                                4:20.47 ( )   5:36.88 (1:16.41)                    
  4 Simpfenderfer, Hei  14 RFAC-MR              5:39.89    5:40.39         15  
                  35.63     1:17.74 (42.11)     2:02.62 (44.88)     2:46.98 (44.36)
        3:36.31 (49.33)     4:27.19 (50.88)     5:05.22 (38.03)     5:40.39 (35.17)
  5 Zerouali, Saida T   14 Agua Swim Team-MR    5:37.26    5:40.42         14  
                                1:16.04 ( )     1:59.41 (43.37)     2:41.33 (41.92)
        3:34.76 (53.43)     4:25.70 (50.94)     5:04.02 (38.32)     5:40.42 (36.40)
  6 Fong, Elise C       12 Manhattan Makos-MR   6:20.55    5:45.19         13  
                  38.78     1:24.37 (45.59)     2:07.11 (42.74)     2:49.32 (42.21)
        3:39.45 (50.13)     4:28.94 (49.49)     5:07.22 (38.28)     5:45.19 (37.97)
  7 Dauchez, Alice M    13 Agua Swim Team-MR    5:55.00    5:48.90         12  
                  38.26     1:22.51 (44.25)     2:09.83 (47.32)     2:55.80 (45.97)
        3:45.90 (50.10)     4:32.85 (46.95)   5:48.90 (1:16.05)                    
  8 Brennan, Catie F    14 NYCC-MR              5:40.00    5:49.23         11  
                  35.83     1:19.54 (43.71)     2:02.10 (42.56)     2:45.14 (43.04)
        3:36.07 (50.93)     4:28.28 (52.21)     5:09.56 (41.28)     5:49.23 (39.67)
  9 Elcott, Ina M       16 RFAC-MR              5:50.02    5:49.57          9  
                  36.28     1:17.61 (41.33)     2:00.97 (43.36)     2:43.27 (42.30)
        3:36.24 (52.97)     4:27.89 (51.65)     5:10.12 (42.23)     5:49.57 (39.45)
 10 Lantin, Alexa       14 Badger-MR            5:51.92    5:51.54          7  
                                1:26.08 ( )                             2:55.43 ( )
                                4:33.97 ( )     5:05.77 (31.80)     5:51.54 (45.77)
 11 Cohen, Jessica Z    14 RFAC-MR              5:45.01    5:52.35          6  
                  35.56     1:15.18 (39.62)                             2:48.38 ( )
        3:38.11 (49.73)     4:34.54 (56.43)   5:52.35 (1:17.81)                    
 12 Knobler, Sera A     16 Agua Swim Team-MR    5:50.44    5:53.32          5  
                  41.49     1:26.74 (45.25)     2:12.23 (45.49)     2:55.01 (42.78)
        3:47.91 (52.90)     4:39.78 (51.87)     5:17.80 (38.02)     5:53.32 (35.52)
 13 Caldwell, Julia A   16 RFAC-MR              5:40.38    5:54.19          4  
                                1:20.76 ( )     2:05.39 (44.63)     2:49.55 (44.16)
        3:36.33 (46.78)     4:32.42 (56.09)     5:14.33 (41.91)     5:54.19 (39.86)
 14 Reining, Emma R     16 RFAC-MR              5:52.01    5:55.46          3  
                  34.85     1:17.54 (42.69)     2:02.79 (45.25)     2:46.28 (43.49)
        3:41.94 (55.66)     4:37.66 (55.72)     5:16.95 (39.29)     5:55.46 (38.51)
 15 Fergus, Shea S      14 Manhattan Makos-MR   6:23.71    5:56.74          2  
                                1:23.59 ( )     2:08.82 (45.23)     2:52.77 (43.95)
        3:45.15 (52.38)     4:37.53 (52.38)     5:17.58 (40.05)     5:56.74 (39.16)
 16 Delisio, Abie L     16 RFAC-MR              5:45.01    5:56.90          1  
                  38.90     1:22.47 (43.57)     2:09.72 (47.25)     2:54.91 (45.19)
        3:46.84 (51.93)     4:37.75 (50.91)     5:18.61 (40.86)     5:56.90 (38.29)
 17 Karadeniz, Selin    15 RFAC-MR              6:04.01    5:58.76        
                  39.05     1:22.01 (42.96)     2:08.83 (46.82)     2:53.07 (44.24)
                                                    5:16.27 ( )     5:58.76 (42.49)
 18 Gomez, Chelsea O    16 NYCC-MR              5:29.28    6:00.11        
                  35.10     1:13.69 (38.59)     2:00.54 (46.85)     2:45.42 (44.88)
        3:42.07 (56.65)     4:37.16 (55.09)     5:19.34 (42.18)     6:00.11 (40.77)
 19 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            6:00.18    6:03.17        
                  39.57     1:22.60 (43.03)     2:11.47 (48.87)     2:56.94 (45.47)
        3:49.49 (52.55)     4:40.79 (51.30)     5:23.08 (42.29)     6:03.17 (40.09)
 20 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    6:46.72    6:09.16        
                  39.20     1:24.01 (44.81)     2:13.42 (49.41)     3:01.01 (47.59)
        3:54.64 (53.63)     4:46.54 (51.90)     5:28.60 (42.06)     6:09.16 (40.56)
 21 Sucher, Sarah       12 Manhattan Makos-MR   6:15.99    6:14.86        
                  38.85     1:24.59 (45.74)     2:14.03 (49.44)     3:03.92 (49.89)
        3:57.93 (54.01)     4:51.33 (53.40)   6:14.86 (1:23.53)                    
 22 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   6:23.45    6:25.37        
                  43.98     1:37.41 (53.43)     2:26.81 (49.40)     3:15.17 (48.36)
        4:07.71 (52.54)     4:59.85 (52.14)   6:25.37 (1:25.52)                    
 23 Tang, Emily         13 RFAC-MR              6:05.01    6:29.41        
                  39.58     1:25.25 (45.67)     2:15.51 (50.26)     3:04.17 (48.66)
        4:02.58 (58.41)     5:00.85 (58.27)     5:45.80 (44.95)     6:29.41 (43.61)
 24 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   6:39.89    6:34.24        
                                1:29.49 ( )                             3:13.27 ( )
        4:09.65 (56.38)     5:05.17 (55.52)     5:51.14 (45.97)     6:34.24 (43.10)
 25 Siegel, Lucy        14 SMC-MR               6:57.89    7:00.97        
                  47.59     1:42.94 (55.35)     2:37.84 (54.90)     3:30.84 (53.00)
      4:31.30 (1:00.46)   7:00.97 (2:29.67)                                        
 26 Siegel, Molly E     13 SMC-MR               7:02.13    7:15.29        
                  53.58   1:53.93 (1:00.35)     2:47.72 (53.79)     3:41.65 (53.93)
        4:37.59 (55.94)     5:35.66 (58.07)     6:28.71 (53.05)     7:15.29 (46.58)
 -- Baione, Rebecca K   14 RFAC-MR              5:53.17         DQ        
      Not on back off wall - back
                  34.73     1:16.40 (41.67)     2:00.73 (44.33)     2:42.76 (42.03)
        3:33.68 (50.92)     4:21.87 (48.19)     5:04.74 (42.87)          DQ (38.73)
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      48.00      39.94         20  
  2 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR      49.00      40.02         17  
  3 Sugiyama, Kotaro     8 Agua Swim Team-MR      41.47      43.00         16  
  4 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      54.00      43.21         15  
  5 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      53.00      45.47         14  
  6 Peng, Thomas F       7 APEX-MR                52.04      46.20         13  
  7 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR      51.90      46.79         12  
  8 Jones, Lancelot R    8 NYCC-MR                51.39      46.81         11  
  9 Lemus, Leonardo      8 SPAR-MR              1:10.23      47.88          9  
 10 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      55.00      48.07          7  
 11 Hoyt, Charlie P      8 SMC-MR                 46.41      48.28          6  
 12 Wu, Brendan S        8 RFAC-MR                50.01      50.95          5  
 13 Lee, Cooper C        7 Badger-MR              51.48      51.94          4  
 14 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR    1:01.00      52.85          3  
 15 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              56.93      56.35          2  
 16 Pena, Aidan J        7 APEX-MR              1:02.18    1:01.01          1  
 17 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR            1:07.39    1:05.40        
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      56.00      45.96         20  
  2 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR      54.00      46.11         17  
  3 Peng, Thomas F       7 APEX-MR                57.43      48.66         16  
  4 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR      56.00      54.57         15  
  5 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      58.00      55.00         14  
  6 Lemus, Leonardo      8 SPAR-MR              1:15.23      55.98         13  
  7 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      58.00      56.10         12  
  8 Wu, Brendan S        8 RFAC-MR                49.71      56.72         11  
  9 Jones, Lancelot R    8 NYCC-MR              1:15.00      56.77          9  
 10 Hoyt, Charlie P      8 SMC-MR                 57.83      57.31          7  
 11 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      59.00      59.22          6  
 12 Lee, Cooper C        7 Badger-MR            1:03.90    1:00.74          5  
 13 Osborn, Charles      8 RI Marlins-MR          59.16    1:01.46          4  
 14 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR    1:07.80    1:05.88          3  
 15 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR            1:04.81    1:07.34          2  
 16 Pena, Aidan J        7 APEX-MR              1:14.42    1:08.09          1  
 17 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR            1:22.32    1:23.60        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Patel, Kush A       10 HVD-MR               1:15.16    1:15.98         20  
                  36.35     1:15.98 (39.63)                                        
  2 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    1:21.15    1:17.84         17  
                  37.45     1:17.84 (40.39)                                        
  3 Kostyatnikov, Mich  10 Agua Swim Team-MR    1:20.56    1:18.38         16  
                  39.03     1:18.38 (39.35)                                        
  4 Hardart, Max        10 Badger-MR                 NT    1:18.61         15  
                  38.00     1:18.61 (40.61)                                        
  5 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    1:20.40    1:18.89         14  
  6 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR    1:22.30    1:19.58         13  
                  39.53     1:19.58 (40.05)                                        
  7 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:19.47    1:19.76         12  
                  38.59     1:19.76 (41.17)                                        
  8 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   1:23.61    1:19.77         11  
                  38.15     1:19.77 (41.62)                                        
  9 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR    1:21.20    1:22.08          9  
                  37.38     1:22.08 (44.70)                                        
 10 Quested, Finn J      9 RFAC-MR              1:33.23    1:22.25          7  
                  39.39     1:22.25 (42.86)                                        
 11 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:23.48          6  
                  41.42     1:23.48 (42.06)                                        
 12 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   1:25.41    1:24.65          5  
                  42.52     1:24.65 (42.13)                                        
 13 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    1:27.57    1:25.25          4  
                  40.37     1:25.25 (44.88)                                        
 14 Morgan, Tom         10 SMC-MR               1:24.75    1:25.49          3  
 15 Peng, Greg W         9 APEX-MR              1:25.54    1:25.64          2  
                  41.88     1:25.64 (43.76)                                        
 16 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR              1:28.16    1:26.90          1  
                  43.48     1:26.90 (43.42)                                        
 17 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR    1:18.09    1:27.30        
 18 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR   1:29.78    1:27.71        
                  41.82     1:27.71 (45.89)                                        
 19 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR   1:28.44    1:28.89        
                  43.31     1:28.89 (45.58)                                        
 20 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:25.46    1:29.39        
                  42.24     1:29.39 (47.15)                                        
 21 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR              1:33.04    1:29.44        
 22 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:24.95    1:31.10        
                  41.78     1:31.10 (49.32)                                        
 23 Samsonov, Luka      10 Un-Badger-MR         1:35.00    1:31.13        
                  43.42     1:31.13 (47.71)                                        
 24 Rozgonyi, Tommy      9 SMC-MR               1:31.87    1:31.49        
                  44.62     1:31.49 (46.87)                                        
 25 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR      48.00    1:34.53        
 26 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:34.22    1:34.72        
                  45.77     1:34.72 (48.95)                                        
 27 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR    1:58.00    1:35.02        
                  45.14     1:35.02 (49.88)                                        
 28 Ren, Patrick        10 RI Marlins-MR        1:49.23    1:36.23        
                  43.90     1:36.23 (52.33)                                        
 29 McIver, Matteo J     9 GAEL-MR              1:45.66    1:36.54        
                  46.62     1:36.54 (49.92)                                        
 30 Xiao, Leo           10 RI Marlins-MR        1:45.00    1:37.71        
                  46.60     1:37.71 (51.11)                                        
 31 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:37.83        
 32 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR    1:54.90    1:38.66        
 33 Lipton, Matthew     10 Agua Swim Team-MR    2:01.00    1:38.80        
 34 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR        1:39.54    1:39.56        
                  46.54     1:39.56 (53.02)                                        
 35 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:40.90    1:40.34        
                  47.10     1:40.34 (53.24)                                        
 36 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              1:44.40    1:42.26        
                  48.19     1:42.26 (54.07)                                        
 37 Dowl, Elijah M      10 APEX-MR              1:51.88    1:47.61        
                  50.84     1:47.61 (56.77)                                        
 38 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:47.63        
                  50.90     1:47.63 (56.73)                                        
 39 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR        1:38.35    1:48.09        
 40 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR   1:54.50    1:48.94        
 41 Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              1:51.63    1:51.52        
                  51.55     1:51.52 (59.97)                                        
 42 Leonard, Kiel J      9 APEX-MR              1:59.98    1:55.59        
                  52.55   1:55.59 (1:03.04)                                        
 43 Osborn, Charles      8 RI Marlins-MR        1:48.00    1:56.35        
                  53.72   1:56.35 (1:02.63)                                        
 44 Chosed, Zachary A   10 Agua Swim Team-MR    1:54.00    2:00.75        
                  55.51   2:00.75 (1:05.24)                                        
 45 Ali-Ahmad, Ramy     10 APEX-MR              2:05.78    2:05.63        
                  55.07   2:05.63 (1:10.56)                                        
 46 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              2:07.91    2:10.34        
                1:01.05   2:10.34 (1:09.29)                                        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Patel, Kush A       10 HVD-MR               3:03.43    2:48.12         20  
                  38.13     1:21.03 (42.90)     2:06.98 (45.95)     2:48.12 (41.14)
  2 Klein, Evan M       10 Agua Swim Team-MR    2:40.00    2:57.24         17  
                  40.68     1:26.20 (45.52)   2:57.24 (1:31.04)                    
  3 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR              3:22.92    3:02.35         16  
                  41.02     1:28.26 (47.24)     2:17.42 (49.16)     3:02.35 (44.93)
  4 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR              3:12.36    3:13.20         15  
                                1:32.33 ( )   3:13.20 (1:40.87)                    
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pragnell, Tristan   10 Agua Swim Team-MR    1:15.73    1:15.57         20  
                  36.47     1:15.57 (39.10)                                        
  2 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    1:22.65    1:20.08         17  
                  39.58     1:20.08 (40.50)                                        
  3 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   1:38.43    1:26.79         16  
                  43.38     1:26.79 (43.41)                                        
  4 Patel, Kush A       10 HVD-MR               1:07.62    1:27.28         15  
                  41.38     1:27.28 (45.90)                                        
  5 Hardart, Max        10 Badger-MR            1:31.90    1:28.83         14  
  6 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    1:38.50    1:29.04         13  
                  42.70     1:29.04 (46.34)                                        
  7 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    1:28.02    1:29.25         12  
                  43.21     1:29.25 (46.04)                                        
  8 Klein, Evan M       10 Agua Swim Team-MR    1:40.44    1:30.31         11  
                  43.58     1:30.31 (46.73)                                        
  9 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR   1:34.18    1:36.20          9  
                  47.81     1:36.20 (48.39)                                        
 10 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   1:49.89    1:36.88          7  
                  47.93     1:36.88 (48.95)                                        
 11 Morgan, Tom         10 SMC-MR               1:33.33    1:37.14          6  
                  47.30     1:37.14 (49.84)                                        
 12 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR    1:39.45    1:37.27          5  
 13 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR    1:54.00    1:37.55          4  
                  47.02     1:37.55 (50.53)                                        
 14 Peng, Greg W         9 APEX-MR              1:37.83    1:37.63          3  
 15 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:38.20    1:38.03          2  
                  49.28     1:38.03 (48.75)                                        
 16 Simpfenderfer, Mic   9 RFAC-MR              1:37.97    1:39.04          1  
                  50.26     1:39.04 (48.78)                                        
 17 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:39.47        
                  49.54     1:39.47 (49.93)                                        
 18 Samsonov, Luka      10 Un-Badger-MR         1:47.00    1:40.32        
                  48.57     1:40.32 (51.75)                                        
 19 Rozgonyi, Tommy      9 SMC-MR               2:00.00    1:40.64        
                  49.80     1:40.64 (50.84)                                        
 20 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:46.07    1:41.32        
 21 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR   1:57.21    1:42.95        
 22 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:45.56    1:43.77        
 23 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              1:47.55    1:46.24        
                  53.52     1:46.24 (52.72)                                        
 24 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR    1:59.00    1:49.18        
 25 McIver, Matteo J     9 GAEL-MR              1:52.23    1:49.52        
                  53.61     1:49.52 (55.91)                                        
 26 Lipton, Matthew     10 Agua Swim Team-MR    2:13.00    1:49.71        
                  54.69     1:49.71 (55.02)                                        
 27 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:51.57        
                1:11.30     1:51.57 (40.27)                                        
 28 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR   1:59.86    1:55.52        
 29 Chosed, Zachary A   10 Agua Swim Team-MR    2:10.00    1:59.01        
                  57.39   1:59.01 (1:01.62)                                        
 30 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              2:07.34    2:05.56        
 31 Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              2:06.96    2:11.36        
 32 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:16.38        
 33 Leonard, Kiel J      9 APEX-MR              2:15.41    2:17.24        
                1:05.67   2:17.24 (1:11.57)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hardart, Max        10 Badger-MR              46.34      45.28         20  
  2 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR      45.17      46.76         17  
  3 Kostyatnikov, Mich  10 Agua Swim Team-MR      46.76      46.81         16  
  4 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR                51.35      49.68         15  
  5 Quested, Finn J      9 RFAC-MR                56.08      51.69         14  
  6 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      58.80      51.81         13  
  7 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR      56.04      51.94         12  
  8 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR     56.53      52.33         11  
  9 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      53.34      52.41          9  
 10 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      54.44      52.96          7  
 11 Jablonowski, Krist  10 Manhattan Makos-MR     49.81      53.21          6  
 12 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR                53.08      53.59          5  
 13 Trachuk, James       9 NYCC-MR                55.42      53.74          4  
 14 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     54.63      54.26          3  
 15 Peng, Greg W         9 APEX-MR                51.88      54.63          2  
 16 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     56.54      54.66          1  
 17 Horgan, Edward L    10 HVD-MR               1:00.04      55.25        
 18 Chosed, Maxwell R    8 Agua Swim Team-MR      58.00      55.62        
 19 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR      57.00      56.71        
 20 Wu, Brendan S        8 RFAC-MR                59.32      57.81        
 21 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR    1:02.00      57.87        
 22 Sugiyama, Kotaro     8 Agua Swim Team-MR      53.00      58.15        
 23 Stachelberg, Oggie   9 Manhattan Makos-MR     58.22      58.99        
 24 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    1:00.00      59.26        
 25 Xiao, Leo           10 RI Marlins-MR          55.00      59.42        
 26 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR    1:08.00      59.52        
 27 Peng, Thomas F       7 APEX-MR              1:11.74      59.96        
 28 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR          54.00    1:00.45        
 29 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR          58.35    1:00.67        
 30 Ren, Patrick        10 RI Marlins-MR        1:04.55    1:01.78        
 31 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR    1:04.00    1:02.03        
 32 Dowl, Elijah M      10 APEX-MR              1:02.76    1:02.19        
 33 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR    1:00.00    1:03.38        
 34 Chosed, Zachary A   10 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:04.29        
 35 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR    1:00.00    1:05.29        
 36 Wu, Patrick          9 RFAC-MR              1:05.96    1:06.74        
 37 Osborn, Charles      8 RI Marlins-MR          57.00    1:07.13        
 38 Lemus, Leonardo      8 SPAR-MR              1:15.23    1:11.24        
 39 Zhu, Robert         10 RFAC-MR              1:09.96    1:11.59        
 40 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR            1:10.00    1:16.16        
 41 Quiros, Martin       7 SPAR-MR              1:10.87    1:16.93        
 -- Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR    1:07.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Murray, Tristan D    9 RFAC-MR              1:08.02         DQ        
      Scissors kick
 -- Jones, Lancelot R    8 NYCC-MR              1:30.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR      33.01      34.03         20  
  2 Pragnell, Tristan   10 Agua Swim Team-MR      34.70      35.77         17  
  3 Klein, Evan M       10 Agua Swim Team-MR      38.12      38.93         16  
  4 Smith, Sebastian L  10 RFAC-MR                39.49      38.98         15  
  5 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR      41.68      40.53         14  
  6 Quested, Finn J      9 RFAC-MR                44.68      41.02         13  
  7 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR     47.95      41.12         12  
  8 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR      41.78      41.33         11  
  9 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR      43.74      42.89          9  
 10 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR      44.75      44.71          7  
 11 Horgan, Edward L    10 HVD-MR                 45.28      44.80          6  
 12 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      59.00      44.81          5  
 13 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     46.09      45.73          4  
 14 Sugiyama, Kotaro     8 Agua Swim Team-MR      45.12      45.89          3  
 15 Kostyatnikov, Mich  10 Agua Swim Team-MR    1:08.19      46.94          2  
 16 Rozgonyi, Tommy      9 SMC-MR                 45.62      47.06          1  
 17 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR      55.00      47.43        
 18 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      54.00      48.40        
 19 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     44.40      48.46        
 20 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      46.55      49.20        
 21 Morgan, Tom         10 SMC-MR                 46.14      50.29        
 22 Samsonov, Luka      10 Un-Badger-MR           50.00      50.89        
 23 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     49.79      51.30        
 24 Chang, Cato A       10 Manhattan Makos-MR     48.70      51.74        
 25 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR          51.00      55.44        
 26 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:00.40      56.05        
 27 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR      59.00      58.57        
 28 Singhal, Tanmay     10 SPAR-MR                58.33      58.75        
 29 Ren, Patrick        10 RI Marlins-MR          55.00      59.09        
 30 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR          51.84      59.19        
 31 Lipton, Matthew     10 Agua Swim Team-MR    1:04.50    1:00.19        
 32 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     49.89    1:00.85        
 33 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:07.79    1:02.45        
 34 Lee, Cooper C        7 Badger-MR            1:20.16    1:07.64        
 -- Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     50.67         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- McIver, Matteo J     9 GAEL-MR                55.32         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Xiao, Leo           10 RI Marlins-MR          55.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR    1:04.98    1:02.16         20  
                  30.87     1:02.16 (31.29)                                        
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    1:03.67    1:03.91         17  
                  31.42     1:03.91 (32.49)                                        
  3 Radkov, Nick S      11 Unhes-Mr-MR          1:08.41    1:05.85         16  
                  32.10     1:05.85 (33.75)                                        
  4 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    1:11.56    1:10.21         15  
                  33.82     1:10.21 (36.39)                                        
  5 Edwards, Grant      12 SMC-MR               1:12.58    1:10.24         14  
                  34.17     1:10.24 (36.07)                                        
  6 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:10.50         13  
                  35.00     1:10.50 (35.50)                                        
  7 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR              1:17.37    1:11.14         12  
                  34.10     1:11.14 (37.04)                                        
  8 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR    1:11.57    1:11.42         11  
                  34.21     1:11.42 (37.21)                                        
  9 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR        1:10.55    1:11.90          9  
                  33.22     1:11.90 (38.68)                                        
 10 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              1:13.17    1:12.19          7  
                  35.24     1:12.19 (36.95)                                        
 11 Rosado, Alex P      12 Badger-MR            1:14.50    1:12.60          6  
                  34.85     1:12.60 (37.75)                                        
 12 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR    1:27.00    1:12.98          5  
                  37.46     1:12.98 (35.52)                                        
 13 Xin, Alex           12 RFAC-MR              1:17.62    1:13.61          4  
                  35.68     1:13.61 (37.93)                                        
 14 Pena, Matt          12 APEX-MR              1:16.49    1:14.66          3  
                  35.91     1:14.66 (38.75)                                        
 15 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:15.76    1:14.68          2  
                  36.03     1:14.68 (38.65)                                        
 16 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    1:14.16    1:15.07          1  
                  36.37     1:15.07 (38.70)                                        
 17 Hyde, Michael J     12 Agua Swim Team-MR    1:19.65    1:15.16        
                  36.01     1:15.16 (39.15)                                        
 18 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR    1:19.81    1:15.39        
                  36.37     1:15.39 (39.02)                                        
 19 Sobocinski, Lukas   12 Agua Swim Team-MR    1:19.19    1:15.73        
                  37.12     1:15.73 (38.61)                                        
 20 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR              1:22.78    1:15.81        
                  37.26     1:15.81 (38.55)                                        
 21 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR              1:15.23    1:15.92        
                  37.37     1:15.92 (38.55)                                        
 22 Gagliardi, Alexand  11 SMC-MR               1:19.61    1:16.45        
                  36.99     1:16.45 (39.46)                                        
 23 Stoll, Willem       12 SMC-MR               1:22.97    1:16.79        
                  36.97     1:16.79 (39.82)                                        
 24 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR              1:30.58    1:17.44        
                  36.67     1:17.44 (40.77)                                        
 25 Turner, Cole V      12 HVD-MR               1:25.46    1:18.69        
 26 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR            1:21.55    1:19.82        
                  38.14     1:19.82 (41.68)                                        
 27 Yang, Sean          12 RI Marlins-MR        1:21.00    1:20.13        
                  36.20     1:20.13 (43.93)                                        
 28 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   1:24.07    1:20.56        
                  37.80     1:20.56 (42.76)                                        
 29 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:24.09    1:21.61        
                  38.69     1:21.61 (42.92)                                        
 30 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               2:57.97    1:22.30        
                  55.74     1:22.30 (26.56)                                        
 31 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR   1:27.29    1:22.45        
                  39.83     1:22.45 (42.62)                                        
 32 Foley, Mark         12 RI Marlins-MR        1:20.51    1:23.28        
                  39.26     1:23.28 (44.02)                                        
 33 Chapman, Martin D   12 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:24.33        
                  40.74     1:24.33 (43.59)                                        
 34 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR               1:25.12    1:24.59        
                  39.39     1:24.59 (45.20)                                        
 35 Vernhes, Sebastien  11 Manhattan Makos-MR   1:34.87    1:24.76        
                  40.78     1:24.76 (43.98)                                        
 36 Collazo, Christoph  12 APEX-MR              1:29.06    1:25.80        
                  40.53     1:25.80 (45.27)                                        
 37 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR    1:20.72    1:26.36        
                  41.56     1:26.36 (44.80)                                        
 38 Drummond, Jared     12 APEX-MR              1:30.86    1:28.76        
                  40.74     1:28.76 (48.02)                                        
 39 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              1:38.09    1:29.49        
                  42.39     1:29.49 (47.10)                                        
 40 Messina, Michael A  11 RFAC-MR              1:20.01    1:29.56        
                  43.63     1:29.56 (45.93)                                        
 41 Cawley, Liam        11 NYCC-MR              2:00.00    1:32.70        
 42 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR   1:37.59    1:34.17        
                  43.70     1:34.17 (50.47)                                        
 43 Eforo, Edward       11 GAEL-MR              1:35.26    1:34.48        
                  43.61     1:34.48 (50.87)                                        
 44 Calvelli, Samuel    11 RFAC-MR              1:36.23    1:35.96        
                  45.91     1:35.96 (50.05)                                        
 45 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR              2:00.00    1:41.74        
 46 Gomez, Mathias      11 SPAR-MR              1:38.66    1:44.53        
                  48.65     1:44.53 (55.88)                                        
 47 Flynn, Bo           11 NYCC-MR              2:00.00    2:00.41        
                  54.67   2:00.41 (1:05.74)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR    1:12.87    1:09.48         20  
                  34.51     1:09.48 (34.97)                                        
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    1:12.85    1:14.49         17  
                  37.30     1:14.49 (37.19)                                        
  3 Radkov, Nick S      11 Unhes-Mr-MR          1:19.20    1:15.56         16  
                  37.19     1:15.56 (38.37)                                        
  4 Duthie, Luke D      12 Agua Swim Team-MR    1:15.17    1:15.75         15  
                  37.86     1:15.75 (37.89)                                        
  5 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR              1:22.93    1:18.05         14  
  6 Rosado, Alex P      12 Badger-MR            1:20.54    1:18.53         13  
                  39.49     1:18.53 (39.04)                                        
  7 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR    1:19.91    1:19.56         12  
                  38.52     1:19.56 (41.04)                                        
  8 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    1:26.24    1:21.09         11  
  9 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    1:26.15    1:23.95          9  
                  41.45     1:23.95 (42.50)                                        
 10 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    1:27.16    1:24.12          7  
                  41.32     1:24.12 (42.80)                                        
 11 Hyde, Michael J     12 Agua Swim Team-MR    1:23.96    1:24.16          6  
                  41.42     1:24.16 (42.74)                                        
 12 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              1:21.56    1:24.29          5  
                  41.33     1:24.29 (42.96)                                        
 13 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR    1:24.70    1:25.33          4  
                  42.56     1:25.33 (42.77)                                        
 14 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR              1:28.21    1:27.08          3  
                  42.13     1:27.08 (44.95)                                        
 15 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR            1:29.93    1:27.81          2  
 16 Xin, Alex           12 RFAC-MR              1:30.11    1:28.70          1  
                  44.04     1:28.70 (44.66)                                        
 17 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR              1:35.01    1:29.29        
                  44.98     1:29.29 (44.31)                                        
 18 Pena, Matt          12 APEX-MR              1:31.49    1:29.81        
 19 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR    1:48.00    1:32.06        
 20 Sobocinski, Lukas   12 Agua Swim Team-MR    1:43.50    1:32.64        
                  47.02     1:32.64 (45.62)                                        
 21 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:40.03    1:32.83        
                  44.92     1:32.83 (47.91)                                        
 22 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:34.84    1:32.88        
                  44.74     1:32.88 (48.14)                                        
 23 Messina, Michael A  11 RFAC-MR              1:33.50    1:33.01        
 24 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR   1:31.86    1:33.77        
                  46.64     1:33.77 (47.13)                                        
 25 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR   1:36.45    1:34.87        
                  46.90     1:34.87 (47.97)                                        
 26 Capaldi, Matthew D  11 Badger-MR            1:29.47    1:34.89        
                  46.67     1:34.89 (48.22)                                        
 27 Vernhes, Sebastien  11 Manhattan Makos-MR   1:50.02    1:36.77        
                  47.30     1:36.77 (49.47)                                        
 28 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               1:37.93    1:40.40        
                  48.79     1:40.40 (51.61)                                        
 29 Chapman, Martin D   12 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:44.06        
                  51.68     1:44.06 (52.38)                                        
 30 Collazo, Christoph  12 APEX-MR              1:46.83    1:44.91        
 31 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR   1:45.44    1:45.04        
 32 Calvelli, Samuel    11 RFAC-MR              1:49.56    1:45.43        
                  51.81     1:45.43 (53.62)                                        
 33 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              2:04.42    1:47.57        
 34 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR              2:30.00    1:53.82        
 35 Eforo, Edward       11 GAEL-MR              1:59.43    1:59.27        
                  57.63   1:59.27 (1:01.64)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR                39.44      35.96         20  
  2 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR                41.01      40.77         17  
  3 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR      47.00      42.60         16  
  4 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                49.51      43.12         15  
  5 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR          43.28      43.36         14  
  6 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR      43.18      44.77         13  
  7 Gagliardi, Alexand  11 SMC-MR                 46.32      45.09         12  
  8 Chapman, Martin D   12 Agua Swim Team-MR      50.00      45.76         11  
  9 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR      49.00      46.95          9  
 10 Edwards, Grant      12 SMC-MR                 50.52      47.31          7  
 11 Capaldi, Matthew D  11 Badger-MR              47.11      48.26          6  
 12 Foley, Mark         12 RI Marlins-MR          47.77      48.79          5  
 13 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                54.80      50.81          4  
 14 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     49.76      50.86          3  
 15 Caicedo, Nicholas   11 SPAR-MR                58.08      59.72          2  
 16 Gomez, Mathias      11 SPAR-MR              1:02.25    1:01.41          1  
 17 Eforo, Edward       11 GAEL-MR              1:00.65    1:02.11        
 18 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR              1:20.00    1:02.23        
 -- Flynn, Bo           11 NYCC-MR              1:15.00         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR      38.00      31.76         20  
  2 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR      34.55      32.85         17  
  3 Idemudia, Sean      12 NYCC-MR                38.62      35.13         16  
  4 Duthie, Luke D      12 Agua Swim Team-MR      35.78      35.17         15  
  5 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR      36.10      35.91         14  
  6 Sobocinski, Lukas   12 Agua Swim Team-MR      36.86      36.51         13  
  7 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR                42.46      36.72         12  
  8 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      35.82      37.43         11  
  9 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR             NT      37.94          9  
 10 Yang, Sean          12 RI Marlins-MR          38.07      38.05          7  
 11 Edwards, Grant      12 SMC-MR                 38.10      38.29          6  
 12 Pena, Matt          12 APEX-MR                45.83      38.97          5  
 13 Gagliardi, Alexand  11 SMC-MR                 40.09      40.24          4  
 14 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR     40.27      40.39          3  
 15 Stoll, Willem       12 SMC-MR                 40.13      41.06          2  
 16 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR                 46.31      41.60          1  
 17 D'Amelia, Pete      11 RFAC-MR                43.23      41.76        
 18 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                51.20      42.20        
 19 Capaldi, Matthew D  11 Badger-MR              39.15      42.51        
 20 Chapski, Kole       11 Manhattan Makos-MR     44.88      42.73        
 21 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR              42.77      44.86        
 22 Drummond, Jared     12 APEX-MR                49.63      45.30        
 23 Collazo, Christoph  12 APEX-MR                48.75      46.43        
 24 Halverstadt, Luke   11 Manhattan Makos-MR     47.96      47.09        
 25 Calvelli, Samuel    11 RFAC-MR                53.03      48.26        
 26 Messina, Michael A  11 RFAC-MR                51.01      48.33        
 27 Cawley, Liam        11 NYCC-MR              1:10.00      57.65        
 -- Caicedo, Nicholas   11 SPAR-MR              1:08.38         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Flynn, Bo           11 NYCC-MR              1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Gomez, Mathias      11 SPAR-MR                55.62         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR    2:28.09    2:29.03         20  
                  32.99     1:10.60 (37.61)     1:55.30 (44.70)     2:29.03 (33.73)
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    2:38.07    2:37.52         17  
                  33.22     1:13.43 (40.21)     2:01.98 (48.55)     2:37.52 (35.54)
  3 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    2:46.54    2:46.29         16  
                  35.57     1:19.65 (44.08)     2:09.72 (50.07)     2:46.29 (36.57)
  4 Radkov, Nick S      11 Unhes-Mr-MR          2:53.24    2:48.23         15  
                  37.08     1:19.19 (42.11)     2:11.75 (52.56)     2:48.23 (36.48)
  5 Duthie, Luke D      12 Agua Swim Team-MR    2:43.20    2:50.67         14  
                  38.46     1:20.83 (42.37)   2:50.67 (1:29.84)                    
  6 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR    2:52.12    2:51.81         13  
                  40.02     1:21.06 (41.04)     2:13.17 (52.11)     2:51.81 (38.64)
  7 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    2:48.33    2:52.77         12  
                  38.31     1:22.74 (44.43)     2:16.07 (53.33)     2:52.77 (36.70)
  8 Lee, Tyler J        11 NYCC-MR              3:00.00    2:53.62         11  
                  39.85     1:23.11 (43.26)   2:53.62 (1:30.51)                    
  9 Pragnell, Tristan   10 Agua Swim Team-MR    2:52.57    2:54.66          9  
                  37.61     1:21.05 (43.44)     2:17.33 (56.28)     2:54.66 (37.33)
 10 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    2:57.84    2:55.21          7  
                  40.54     1:26.38 (45.84)     2:17.15 (50.77)     2:55.21 (38.06)
 11 Hyde, Michael J     12 Agua Swim Team-MR    2:54.13    2:58.12          6  
                  38.93     1:25.29 (46.36)     2:18.21 (52.92)     2:58.12 (39.91)
 12 Rosado, Alex P      12 Badger-MR            3:04.59    2:58.13          5  
                  39.34     1:23.02 (43.68)     2:20.50 (57.48)     2:58.13 (37.63)
 13 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              3:01.81    3:02.28          4  
                  40.79     1:27.81 (47.02)     2:21.75 (53.94)     3:02.28 (40.53)
 14 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   3:10.36    3:03.26          3  
                  46.66     1:32.63 (45.97)     2:25.50 (52.87)     3:03.26 (37.76)
 15 Xin, Alex           12 RFAC-MR              3:08.25    3:06.36          2  
                  42.58     1:29.58 (47.00)     2:22.72 (53.14)     3:06.36 (43.64)
 16 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   3:18.32    3:08.81          1  
                  47.12     1:35.63 (48.51)     2:29.84 (54.21)     3:08.81 (38.97)
 17 Ruan, Andrew        12 RFAC-MR              3:11.31    3:10.29        
                                1:30.84 ( )     2:28.47 (57.63)     3:10.29 (41.82)
 18 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR    3:34.44    3:13.78        
                                1:35.17 ( )     2:27.17 (52.00)     3:13.78 (46.61)
 19 Weitzen, Zach       11 SMC-MR               3:37.89    3:22.37        
                                1:36.51 ( )   3:22.37 (1:45.86)                    
 20 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   3:29.98    3:23.87        
                  48.09     1:38.70 (50.61)   2:42.20 (1:03.50)     3:23.87 (41.67)
 21 Stoll, Willem       12 SMC-MR               3:17.81    3:24.00        
                                1:37.43 ( )   2:43.80 (1:06.37)     3:24.00 (40.20)
 22 Vernhes, Sebastien  11 Manhattan Makos-MR   3:24.19    3:26.34        
                  47.89     1:39.14 (51.25)   2:42.41 (1:03.27)     3:26.34 (43.93)
 23 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    3:06.00    3:29.70        
                  47.63     1:42.91 (55.28)   2:44.78 (1:01.87)     3:29.70 (44.92)
 -- Foley, Mark         12 RI Marlins-MR        3:34.69         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  54.31     1:45.71 (51.40)     2:45.69 (59.98)          DQ (46.46)
 -- Yang, Sean          12 RI Marlins-MR        3:15.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  41.98     1:35.60 (53.62)     2:31.44 (55.84)          DQ (45.48)
 
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Cody W      22 Badger-MR              24.66      24.72         20  
  2 Wells, James M      22 Badger-MR              24.42      24.99         17  
  3 Srdanovic, Ivan     22 RI Marlins-MR          26.90      26.15         16  
  4 Raiola, Andy M      17 NYCC-MR                26.96      26.28         15  
  5 Murphy, Ryan R      19 RFAC-MR                25.72      26.50         14  
  6 Ruddy, Jason P      21 RFAC-MR                25.95      27.02         13  
  7 Kelleher, Andrew J  19 RFAC-MR                26.81      27.03         12  
  8 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR      27.24      27.08         11  
  9 Attile, Trevor A    17 RFAC-MR                26.37      27.14          9  
 10 Carlino, Keith A    19 RFAC-MR                25.05      27.18          7  
 11 Kosciuk, Kevin M    21 FORD-MR                   NT      27.36          6  
 12 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                26.88      27.46          5  
 13 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR     27.66      27.49          4  
 14 Freeman, John T     15 GAEL-MR                26.75      27.59          3  
 15 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR     27.55      27.62          2  
 16 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR                28.27      27.63          1  
 17 Simpkins, Brennan   21 FORD-MR                   NT      27.68        
 18 Alderson, Patrick   19 RFAC-MR                26.10      27.83        
 18 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR      28.85      27.83        
 20 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR                27.85      27.84        
 21 Hamzic, Omar        18 RI Marlins-MR          26.53      27.86        
 22 Kelleher, Stephen   16 RFAC-MR                27.81      27.88        
 23 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR      27.57      28.03        
 24 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR     27.43      28.07        
 25 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR     27.89      28.28        
 26 Strong, Brandon T   21 FORD-MR                   NT      28.63        
 27 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR     28.88      28.83        
 28 Schmitt, Andrew     14 SMC-MR                 28.51      28.88        
 29 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR      28.62      28.89        
 30 Snaidero, Edoardo   15 RI Marlins-MR          28.98      28.98        
 31 Kumeno, Kai         13 Agua Swim Team-MR      28.61      28.99        
 32 Lugato, Pietro M    13 Agua Swim Team-MR      32.61      29.10        
 32 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR                28.96      29.10        
 34 Thomas, Christian   15 RFAC-MR                28.71      29.15        
 35 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR     29.64      29.17        
 36 Chen, Ting          14 HVD-MR                 29.60      29.22        
 37 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR     29.11      29.28        
 38 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR     29.53      29.31        
 39 Brim, Niko D        17 Badger-MR              29.00      29.39        
 40 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR      29.89      29.54        
 41 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR      29.96      29.71        
 42 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR     29.87      30.07        
 43 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR      30.10      30.65        
 44 Medina, Milton D    17 APEX-MR                31.50      30.76        
 45 Baker, Stephen A    14 HVD-MR                 32.48      30.81        
 46 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR                31.47      30.84        
 47 De la Rosa, Alexis  17 APEX-MR                30.41      30.88        
 48 Khanna, Varun       14 Agua Swim Team-MR      38.06      30.90        
 49 Prokic, Matija      14 RI Marlins-MR          31.33      31.03        
 50 Altman-Kurosaki, M  14 Agua Swim Team-MR      34.52      31.09        
 51 Chin, William T     13 NYCC-MR                32.23      31.10        
 52 Johnson, Chaz L     14 NYCC-MR                31.76      31.18        
 53 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR     32.11      31.20        
 54 Eforo, John T       15 GAEL-MR                30.86      31.24        
 55 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR     31.34      31.51        
 56 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR                32.00      31.52        
 57 Polaner, Mason      13 SMC-MR                 35.90      31.81        
 58 Serman, Trevor W    15 APEX-MR                31.99      31.85        
 59 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR                31.66      31.88        
 60 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR      31.98      32.02        
 61 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR                31.80      32.24        
 62 Whitfield, George   14 NYCC-MR                31.64      32.26        
 63 Baker, Baz          13 Manhattan Makos-MR     32.51      32.56        
 64 Lionti, Nicholas V  13 Agua Swim Team-MR      32.70      32.64        
 65 Zaharchenko, Micha  13 Manhattan Makos-MR     31.00      32.71        
 66 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR     36.45      33.11        
 67 Conn, Miles         13 RI Marlins-MR          34.00      33.31        
 68 Maresca, Thomas W   13 RFAC-MR                41.74      33.93        
 69 Ngo, Kevin          14 APEX-MR                36.35      34.98        
 70 Eboli, Michael      13 Badger-MR              34.66      35.45        
 71 Maresca, Tito J     13 RFAC-MR                42.65      37.86        
 72 Susman, Dan A       13 HVD-MR                 41.85      38.75        
 73 Lucas, CJ J         14 APEX-MR                46.34      44.55        
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elms, River J       16 Unattached-MR        2:14.61    2:20.22         20  
                  34.13     1:09.75 (35.62)   2:20.22 (1:10.47)                    
  2 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   2:17.72    2:25.75         17  
                  34.56     1:11.43 (36.87)     1:49.24 (37.81)     2:25.75 (36.51)
  3 Murphy, Ryan R      19 RFAC-MR              2:30.40    2:25.95         16  
                  36.85     1:14.02 (37.17)     1:50.54 (36.52)     2:25.95 (35.41)
  4 Ruddy, Jason P      21 RFAC-MR              2:24.88    2:29.76         15  
                  35.96     1:13.96 (38.00)   2:29.76 (1:15.80)                    
  5 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:27.99    2:29.99         14  
                  35.05     1:12.75 (37.70)     1:52.16 (39.41)     2:29.99 (37.83)
  6 Blair, Graham R     16 Unattached-MR        2:23.90    2:30.10         13  
                  35.84     1:13.56 (37.72)     1:52.59 (39.03)     2:30.10 (37.51)
  7 Carlino, Keith A    19 RFAC-MR              2:21.11    2:32.33         12  
                  37.13     1:17.23 (40.10)     1:55.64 (38.41)     2:32.33 (36.69)
  8 Thomas, Christian   15 RFAC-MR              2:44.91    2:32.43         11  
                  36.55     1:16.47 (39.92)     1:55.68 (39.21)     2:32.43 (36.75)
  9 Gaitour, Victor E   16 NYCC-MR              2:31.52    2:33.91          9  
                  37.61     1:16.14 (38.53)   2:33.91 (1:17.77)                    
 10 Kelleher, Stephen   16 RFAC-MR              2:31.84    2:35.75          7  
                  37.20     1:16.17 (38.97)     1:56.51 (40.34)     2:35.75 (39.24)
 11 Wolfe, Morgan S     15 Agua Swim Team-MR    2:33.67    2:38.42          6  
                                1:17.23 ( )   2:38.42 (1:21.19)                    
 12 Lugato, Pietro M    13 Agua Swim Team-MR    2:37.18    2:38.52          5  
                  37.71     1:18.07 (40.36)     1:59.19 (41.12)     2:38.52 (39.33)
 13 Freeman, John T     15 GAEL-MR              2:23.27    2:38.79          4  
                  38.67     1:18.85 (40.18)     1:59.58 (40.73)     2:38.79 (39.21)
 14 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR    3:06.68    2:39.58          3  
                  36.66     1:16.82 (40.16)     1:58.84 (42.02)     2:39.58 (40.74)
 15 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR   2:38.98    2:40.71          2  
                  37.64     1:18.20 (40.56)     1:59.86 (41.66)     2:40.71 (40.85)
 16 McKenna, Devlin H   15 Agua Swim Team-MR    2:53.78    2:42.34          1  
                                1:20.37 ( )     2:02.56 (42.19)     2:42.34 (39.78)
 17 Alderson, Patrick   19 RFAC-MR              2:19.03    2:43.06        
                                1:19.69 ( )   2:43.06 (1:23.37)                    
 18 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   2:42.65    2:45.27        
                                1:20.87 ( )   2:45.27 (1:24.40)                    
 19 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    2:39.87    2:45.57        
                                1:20.73 ( )   2:45.57 (1:24.84)                    
 20 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              2:50.00    2:45.68        
                  37.69     1:20.09 (42.40)     2:04.60 (44.51)     2:45.68 (41.08)
 21 Chin, William T     13 NYCC-MR              3:00.00    2:49.96        
                  39.46     1:22.88 (43.42)     2:08.11 (45.23)     2:49.96 (41.85)
 22 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR              2:46.46    2:50.95        
                  38.71     1:21.32 (42.61)     2:07.18 (45.86)     2:50.95 (43.77)
 23 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   2:50.68    2:51.66        
                                1:23.46 ( )     2:08.96 (45.50)     2:51.66 (42.70)
 24 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              3:20.00    2:52.55        
                  40.62     1:24.52 (43.90)     2:08.99 (44.47)     2:52.55 (43.56)
 25 Baker, Baz          13 Manhattan Makos-MR   2:57.99    2:52.86        
                  40.05     1:24.16 (44.11)     2:09.97 (45.81)     2:52.86 (42.89)
 26 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              2:46.65    2:53.81        
                  41.19     1:25.91 (44.72)   2:53.81 (1:27.90)                    
 27 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              3:20.00    2:57.92        
 28 Whitfield, George   14 NYCC-MR              3:10.00    2:59.15        
                  42.64     1:28.32 (45.68)     2:14.88 (46.56)     2:59.15 (44.27)
 29 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    3:06.39    2:59.84        
                  41.50     1:26.35 (44.85)     2:13.65 (47.30)     2:59.84 (46.19)
 30 Lionti, Nicholas V  13 Agua Swim Team-MR    3:33.03    3:01.81        
                  43.90     1:29.32 (45.42)   3:01.81 (1:32.49)                    
 31 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   3:02.19    3:02.60        
                                1:29.31 ( )     2:16.55 (47.24)     3:02.60 (46.05)
 32 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   2:45.09    3:10.89        
                                                    2:23.56 ( )     3:10.89 (47.33)
 33 Maresca, Tito J     13 RFAC-MR              3:20.83    3:20.00        
                                1:37.83 ( )     2:29.96 (52.13)     3:20.00 (50.04)
 -- Polaner, Mason      13 SMC-MR               2:49.10         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  38.87     1:20.60 (41.73)     2:04.51 (43.91)          DQ (41.09)
 -- Susman, Dan A       13 HVD-MR               2:52.26         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  47.66     1:41.08 (53.42)     2:36.04 (54.96)          DQ (50.78)
 -- Eforo, John T       15 GAEL-MR              3:02.01         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Kumeno, Kai         13 Agua Swim Team-MR    2:54.68         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  41.37     1:25.42 (44.05)     2:09.98 (44.56)          DQ (42.40)
 -- Maresca, Thomas W   13 RFAC-MR              3:07.87         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  45.17        DQ (2:36.40)                                        
 -- Brim, Niko D        17 Badger-MR            2:50.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  42.12     1:27.67 (45.55)     2:14.12 (46.45)          DQ (44.89)
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   1:13.94    1:15.19         20  
                  35.33     1:15.19 (39.86)                                        
  2 Tirone, Michael     15 Manhattan Makos-MR   1:16.98    1:15.75         17  
                  35.55     1:15.75 (40.20)                                        
  3 Kelleher, Andrew J  19 RFAC-MR              1:11.19    1:16.37         16  
                  36.52     1:16.37 (39.85)                                        
  4 Raiola, Andy M      17 NYCC-MR              1:22.35    1:17.77         15  
  5 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    1:14.96    1:17.98         14  
                  37.20     1:17.98 (40.78)                                        
  6 Kosciuk, Kevin M    21 FORD-MR                   NT    1:19.29         13  
                  38.27     1:19.29 (41.02)                                        
  7 Schmitt, Andrew     14 SMC-MR               1:18.14    1:19.35         12  
  8 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   1:19.37    1:19.70         11  
  9 Snaidero, Edoardo   15 RI Marlins-MR        1:22.09    1:20.48          9  
                  38.08     1:20.48 (42.40)                                        
 10 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    1:16.11    1:20.91          7  
                  38.63     1:20.91 (42.28)                                        
 11 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   1:43.31    1:22.15          6  
                  38.80     1:22.15 (43.35)                                        
 12 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   1:23.75    1:22.47          5  
 13 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              1:28.39    1:23.73          4  
                  39.23     1:23.73 (44.50)                                        
 14 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    1:22.49    1:23.91          3  
                  40.34     1:23.91 (43.57)                                        
 15 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   1:19.31    1:24.16          2  
 16 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              1:21.17    1:24.78          1  
                  39.15     1:24.78 (45.63)                                        
 17 Lugato, Pietro M    13 Agua Swim Team-MR    1:25.29    1:25.46        
                  41.59     1:25.46 (43.87)                                        
 18 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    1:27.50    1:25.78        
                  41.72     1:25.78 (44.06)                                        
 19 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    1:23.10    1:26.71        
                  40.06     1:26.71 (46.65)                                        
 20 Chen, Ting          14 HVD-MR               1:30.52    1:27.84        
                  41.97     1:27.84 (45.87)                                        
 21 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR    1:46.38    1:29.11        
                  41.74     1:29.11 (47.37)                                        
 22 Zaharchenko, Micha  13 Manhattan Makos-MR   1:30.80    1:29.25        
                  42.86     1:29.25 (46.39)                                        
 23 Medina, Milton D    17 APEX-MR              1:34.36    1:29.56        
                  44.06     1:29.56 (45.50)                                        
 24 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    1:29.01    1:31.45        
                  42.93     1:31.45 (48.52)                                        
 25 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   1:21.99    1:31.85        
                  44.02     1:31.85 (47.83)                                        
 26 Johnson, Chaz L     14 NYCC-MR              1:28.90    1:31.88        
 27 Whitfield, George   14 NYCC-MR              1:28.77    1:32.63        
                  43.49     1:32.63 (49.14)                                        
 28 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              1:31.32    1:32.91        
                  44.75     1:32.91 (48.16)                                        
 29 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   1:36.64    1:33.12        
                  45.03     1:33.12 (48.09)                                        
 30 Yankelevich, Jacob  13 NYCC-MR              1:31.69    1:33.29        
                  44.60     1:33.29 (48.69)                                        
 31 Baker, Stephen A    14 HVD-MR               1:33.87    1:34.35        
 32 Kumeno, Kai         13 Agua Swim Team-MR    1:40.07    1:34.36        
                  45.79     1:34.36 (48.57)                                        
 33 Polaner, Mason      13 SMC-MR               1:50.87    1:35.19        
                  45.41     1:35.19 (49.78)                                        
 34 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    1:34.51    1:37.03        
                  46.69     1:37.03 (50.34)                                        
 35 Prokic, Matija      14 RI Marlins-MR        1:33.55    1:37.42        
                  46.79     1:37.42 (50.63)                                        
 36 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              1:33.12    1:37.77        
 37 Eboli, Michael      13 Badger-MR            1:33.13    1:38.24        
                  47.05     1:38.24 (51.19)                                        
 38 Eforo, John T       15 GAEL-MR              1:28.91    1:38.44        
                  46.46     1:38.44 (51.98)                                        
 39 Chin, William T     13 NYCC-MR              1:30.00    1:38.62        
 40 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              1:43.31    1:40.53        
                  47.52     1:40.53 (53.01)                                        
 41 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:41.39    1:42.99        
 42 Lionti, Nicholas V  13 Agua Swim Team-MR    1:44.80    1:43.72        
                  50.45     1:43.72 (53.27)                                        
 43 Baker, Baz          13 Manhattan Makos-MR   1:54.57    1:47.45        
                  51.82     1:47.45 (55.63)                                        
 44 Susman, Dan A       13 HVD-MR               1:42.62    1:49.42        
                  52.74     1:49.42 (56.68)                                        
 45 Maresca, Tito J     13 RFAC-MR              1:57.52    1:52.11        
                  52.57     1:52.11 (59.54)                                        
 46 Maresca, Thomas W   13 RFAC-MR              2:10.06    2:03.48        
                  59.10   2:03.48 (1:04.38)                                        
 -- Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:37.13         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Conn, Miles         13 RI Marlins-MR        2:00.00         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raiola, Andy M      17 NYCC-MR              2:20.16    2:18.83         20  
                  31.03     1:07.09 (36.06)     1:43.47 (36.38)     2:18.83 (35.36)
  2 Elms, River J       16 Unattached-MR        2:17.07    2:22.14         17  
                  32.00     1:07.71 (35.71)     1:45.17 (37.46)     2:22.14 (36.97)
  3 Ruddy, Jason P      21 RFAC-MR              2:07.38    2:23.21         16  
                  32.01     1:08.54 (36.53)     1:46.54 (38.00)     2:23.21 (36.67)
  4 Attile, Trevor A    17 RFAC-MR              2:23.82    2:27.33         15  
                  32.77                             1:48.20 ( )     2:27.33 (39.13)
  5 Strong, Brandon T   21 FORD-MR                   NT    2:29.66         14  
                  31.80     1:08.27 (36.47)     1:47.96 (39.69)     2:29.66 (41.70)
  6 Murphy, Ryan R      19 RFAC-MR              2:21.20    2:30.52         13  
                  34.29     1:13.86 (39.57)     1:53.48 (39.62)     2:30.52 (37.04)
  7 Simpkins, Brennan   21 FORD-MR                   NT    2:39.50         12  
                  32.62     1:11.66 (39.04)     1:54.64 (42.98)     2:39.50 (44.86)
  8 Serman, Trevor W    15 APEX-MR              2:39.24    2:40.80         11  
                  36.95     1:17.69 (40.74)   2:40.80 (1:23.11)                    
  9 Khanna, Varun       14 Agua Swim Team-MR    2:55.44    2:41.02          9  
                  35.59     1:16.57 (40.98)     1:59.67 (43.10)     2:41.02 (41.35)
 10 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR   2:45.00    2:41.51          7  
                  35.83     1:17.52 (41.69)     1:59.51 (41.99)     2:41.51 (42.00)
 11 Blair, Graham R     16 Unattached-MR        2:38.51    2:42.38          6  
                                1:15.19 ( )     1:57.91 (42.72)     2:42.38 (44.47)
 12 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    3:01.79    2:42.59          5  
                  36.52     1:20.33 (43.81)     2:03.72 (43.39)     2:42.59 (38.87)
 13 Altman-Kurosaki, M  14 Agua Swim Team-MR    2:46.82    2:42.66          4  
                  35.86     1:17.28 (41.42)     2:00.69 (43.41)     2:42.66 (41.97)
 14 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              2:33.94    2:44.90          3  
                  36.32     1:17.76 (41.44)     2:00.00 (42.24)     2:44.90 (44.90)
 15 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   3:04.62    2:56.61          2  
                                1:23.78 ( )     2:12.75 (48.97)     2:56.61 (43.86)
 16 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   2:45.29    3:12.72          1  
                  40.59     1:29.75 (49.16)     2:22.54 (52.79)     3:12.72 (50.18)
 
Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elms, River J       16 Unattached-MR        4:46.62    4:56.23         20  
                                1:06.62 ( )                             2:22.63 ( )
        3:06.54 (43.91)     3:49.64 (43.10)     4:24.42 (34.78)     4:56.23 (31.81)
  2 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    5:26.33    5:14.79         17  
                                1:08.98 ( )     1:51.71 (42.73)     2:32.52 (40.81)
        3:18.42 (45.90)     4:04.29 (45.87)     4:39.84 (35.55)     5:14.79 (34.95)
  3 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   5:10.03    5:15.05         16  
                                1:08.96 ( )     1:50.40 (41.44)     2:28.67 (38.27)
        3:16.37 (47.70)     4:03.24 (46.87)     4:40.89 (37.65)     5:15.05 (34.16)
  4 Blair, Graham R     16 Unattached-MR        5:07.93    5:18.99         15  
                  32.36     1:09.71 (37.35)     1:50.44 (40.73)     2:29.78 (39.34)
        3:19.74 (49.96)     4:08.29 (48.55)     4:44.52 (36.23)     5:18.99 (34.47)
  5 Wolfe, Morgan S     15 Agua Swim Team-MR    5:28.73    5:19.53         14  
                                1:14.10 ( )                             2:34.05 ( )
                                4:07.78 ( )     4:44.40 (36.62)     5:19.53 (35.13)
  6 Attile, Trevor A    17 RFAC-MR              5:27.52    5:20.42         13  
                  32.57     1:08.98 (36.41)     1:49.49 (40.51)     2:29.69 (40.20)
        3:18.35 (48.66)     4:08.65 (50.30)     4:44.92 (36.27)     5:20.42 (35.50)
  7 Kelleher, Stephen   16 RFAC-MR              5:15.62    5:22.82         12  
                  32.09     1:10.58 (38.49)     1:53.37 (42.79)     2:34.97 (41.60)
                                4:12.10 ( )   5:22.82 (1:10.72)                    
  8 Zhu, Nicholas H     14 Manhattan Makos-MR   5:40.79    5:28.45         11  
                  32.84     1:13.12 (40.28)     1:54.74 (41.62)     2:35.15 (40.41)
        3:24.17 (49.02)     4:12.46 (48.29)     4:50.60 (38.14)     5:28.45 (37.85)
  9 Taylor, Griffin H   16 Manhattan Makos-MR   5:21.94    5:31.57          9  
                  34.20     1:12.37 (38.17)     1:54.34 (41.97)     2:35.07 (40.73)
        3:26.40 (51.33)     4:18.67 (52.27)     4:54.88 (36.21)     5:31.57 (36.69)
 10 Thomas, Christian   15 RFAC-MR              5:40.01    5:32.25          7  
                  33.48     1:13.19 (39.71)     1:54.62 (41.43)     2:35.72 (41.10)
        3:26.43 (50.71)     4:16.78 (50.35)     4:55.43 (38.65)     5:32.25 (36.82)
 11 McKenna, Devlin H   15 Agua Swim Team-MR    6:46.30    5:32.43          6  
                  32.59     1:10.01 (37.42)     1:54.35 (44.34)     2:36.17 (41.82)
        3:27.95 (51.78)     4:19.12 (51.17)     4:56.95 (37.83)     5:32.43 (35.48)
 12 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    5:30.44    5:33.73          5  
                  35.55     1:15.83 (40.28)     1:57.95 (42.12)     2:39.27 (41.32)
        3:31.89 (52.62)     4:21.53 (49.64)     4:59.73 (38.20)     5:33.73 (34.00)
 13 Boyko, Jason A      14 RFAC-MR              5:37.07    5:34.95          4  
                  34.41     1:14.64 (40.23)                             2:39.38 ( )
        3:30.17 (50.79)                             4:58.89 ( )     5:34.95 (36.06)
 14 Rodriguez, Ian R    15 Manhattan Makos-MR   5:43.99    5:35.36          3  
                                1:18.96 ( )     2:01.74 (42.78)     2:43.57 (41.83)
        3:28.69 (45.12)     4:15.56 (46.87)     4:55.43 (39.87)     5:35.36 (39.93)
 15 Alef, Chadd T       15 Manhattan Makos-MR   5:29.99    5:35.53          2  
                  34.10     1:14.01 (39.91)     1:56.77 (42.76)     2:37.76 (40.99)
        3:28.93 (51.17)     4:19.91 (50.98)     4:58.94 (39.03)     5:35.53 (36.59)
 16 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    5:36.60    5:42.67          1  
                  37.92     1:20.85 (42.93)     2:05.72 (44.87)     2:48.24 (42.52)
        3:38.54 (50.30)     4:25.69 (47.15)     5:04.37 (38.68)     5:42.67 (38.30)
 17 Vasquez, Brandon    14 RFAC-MR              5:57.60    5:45.53        
                  38.83     1:21.98 (43.15)     2:04.54 (42.56)     2:45.77 (41.23)
        3:38.12 (52.35)   5:45.53 (2:07.41)                                        
 18 Schmitt, Andrew     14 SMC-MR               6:01.00    5:46.08        
                  38.22     1:23.26 (45.04)     2:09.81 (46.55)     2:53.54 (43.73)
        3:41.77 (48.23)     4:27.74 (45.97)     5:10.41 (42.67)     5:46.08 (35.67)
 19 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   5:54.03    5:47.27        
                  36.34     1:17.88 (41.54)     2:01.75 (43.87)     2:44.52 (42.77)
        3:37.49 (52.97)     4:28.99 (51.50)     5:09.42 (40.43)     5:47.27 (37.85)
 20 Hamzic, Omar        18 RI Marlins-MR        5:50.00    6:01.76        
                                1:17.65 ( )                             2:44.93 ( )
                                4:34.77 ( )   6:01.76 (1:26.99)                    
 21 Slattery, Conn      14 Manhattan Makos-MR   6:13.64    6:06.42        
                  36.77     1:22.61 (45.84)     2:07.04 (44.43)     2:51.27 (44.23)
        3:48.44 (57.17)     4:44.61 (56.17)     5:25.03 (40.42)     6:06.42 (41.39)
 22 Chen, Ting          14 HVD-MR               6:12.71    6:11.72        
                  36.16     1:18.38 (42.22)                                        
                                4:44.85 ( )     5:27.95 (43.10)     6:11.72 (43.77)
 23 Sakoff, Nicholas T  15 Manhattan Makos-MR   6:25.55    6:27.34        
                                1:36.18 ( )                             3:10.38 ( )
        4:05.28 (54.90)     4:58.08 (52.80)     5:43.77 (45.69)     6:27.34 (43.57)