Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/9/2014 09:25 PM
             2014 MR Badger Mid Winter Swim - 2/7/2014 to 2/9/2014             
                              Sanction #: 140208                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      16.76      15.87         20  
  2 Greenberg, Abigail   8 Agua Swim Team-MR      18.14      16.34         17  
  3 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      17.91      16.51         16  
  4 Ebrahimpour, Beth    7 Agua Swim Team-MR      16.87      16.56         15  
  5 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 17.06      16.96         14  
  6 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      17.00      17.07         13  
  7 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      18.73      17.22         12  
  8 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      18.63      17.39         11  
  9 Callaway, Corbin E   8 GAEL-MR                18.21      17.50          8  
  9 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      20.51      17.50          8  
 11 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      19.10      18.19          6  
 12 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      21.58      18.28          5  
 13 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 18.44      18.37          4  
 14 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      20.32      18.41          3  
 15 Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR      19.49      18.51          2  
 16 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              20.47      18.68          1  
 17 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      24.72      18.71        
 18 Keane, Joan K        8 NYCC-MR                20.00      18.86        
 19 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR      23.24      18.92        
 20 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                20.54      19.30        
 21 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      23.26      19.48        
 22 Black, Evelyn G      7 Badger-MR              22.54      19.73        
 23 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR                NT      19.77        
 24 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             23.63      19.78        
 25 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR      24.11      19.79        
 25 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              21.50      19.79        
 27 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      22.21      19.84        
 28 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             22.77      19.95        
 29 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              20.12      20.39        
 30 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      18.88      20.81        
 31 Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      25.42      21.05        
 31 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      19.95      21.05        
 33 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              23.24      21.23        
 34 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              23.46      21.40        
 35 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      30.11      21.45        
 36 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR                NT      22.17        
 37 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR              22.94      22.28        
 38 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      25.73      22.32        
 39 Feld, Tessa          6 NYCC-MR                23.46      22.44        
 40 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      25.75      22.47        
 41 Castano, Isabella    6 Agua Swim Team-MR      24.64      22.60        
 42 Kanachova, Veronic   7 APEX-MR                   NT      23.12        
 43 Pena, Camila A       7 APEX-MR                   NT      23.60        
 44 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              25.95      24.87        
 45 Abromavage, Remy     6 NYCC-MR                24.87      25.61        
 46 Puchert, Isabel      7 NYCC-MR                29.08      26.35        
 47 Wong, Jacqueline     6 NYCC-MR                25.32      26.51        
 48 Ford, Madeline G     6 Badger-MR              30.00      26.92        
 49 Silva, Catarina      8 NYCC-MR                40.00      29.70        
 50 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                   NT      29.76        
 51 Makatura, Isabelle   6 NYCC-MR                32.31      33.16        
 -- Brooks, Hadley S     7 NYCC-MR                40.00         NS        
 -- Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR      24.52         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      35.89      36.40         20  
  2 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 39.34      37.18         17  
  3 Greenberg, Abigail   8 Agua Swim Team-MR      36.68      37.48         16  
  4 Schetlick, Ava C     8 GAEL-MR                35.84      37.49         15  
  5 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      46.00      38.11         14  
  6 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      40.81      38.19         13  
  7 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                37.14      38.74         12  
  8 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      38.00      39.08         11  
  9 Ebrahimpour, Beth    7 Agua Swim Team-MR      44.00      39.71          9  
 10 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      39.18      40.16          7  
 11 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              42.94      40.65          6  
 12 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      43.61      41.43          5  
 13 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 42.38      42.41          4  
 14 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR             41.84      42.89          3  
 15 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR      50.00      43.44          2  
 16 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      44.55      43.45          1  
 17 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              47.09      43.90        
 18 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             43.23      44.18        
 19 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      44.75      44.33        
 20 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      41.63      44.39        
 21 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      45.04      44.65        
 22 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR      44.61      44.84        
 23 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      43.15      45.04        
 24 Sweeney, Madelyn J   8 HVD-MR                 46.11      45.48        
 25 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             46.12      45.69        
 26 Kantrowitz, Adrien   8 SPAR-MR                46.27      45.74        
 27 Black, Evelyn G      7 Badger-MR              45.56      46.24        
 28 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                44.62      46.27        
 29 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR      52.00      46.38        
 30 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              43.12      46.91        
 31 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      46.91      47.74        
 32 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              49.76      47.94        
 33 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      46.65      47.99        
 34 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                49.28      48.53        
 35 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      39.34      48.64        
 36 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR             49.85      49.88        
 37 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      49.10      51.27        
 38 Castano, Isabella    6 Agua Swim Team-MR      56.17      52.02        
 39 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      52.58      53.22        
 40 Mone, Anna           7 Badger-MR              52.83      54.87        
 41 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              54.76      55.13        
 42 Ford, Madeline G     6 Badger-MR            1:03.00    1:03.44        
 -- Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR      43.00         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      20.41      18.92         20  
  2 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      19.26      19.27         17  
  3 Ebrahimpour, Beth    7 Agua Swim Team-MR      19.96      19.35         16  
  4 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      21.73      19.86         15  
  5 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 21.16      20.17         14  
  6 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      23.22      20.43         13  
  7 Krishnamurthy, Ish   8 Agua Swim Team-MR      23.14      20.56         12  
  8 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      21.04      20.70         11  
  9 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      19.00      20.82          9  
 10 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      26.98      21.23          7  
 11 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                21.45      21.50          6  
 12 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 22.95      21.90          5  
 13 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      24.63      22.24          4  
 14 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      20.40      22.32          3  
 15 Sweeney, Madelyn J   8 HVD-MR                 24.00      22.44          2  
 16 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              24.36      22.60          1  
 17 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR      26.00      22.64        
 18 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      24.70      22.99        
 19 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              24.59      23.05        
 20 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR      26.09      23.14        
 21 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR      28.24      23.45        
 22 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      22.01      23.46        
 23 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      23.14      23.48        
 24 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             24.77      23.65        
 25 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      24.53      23.73        
 25 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              23.67      23.73        
 27 Black, Evelyn G      7 Badger-MR              23.39      23.80        
 28 Kantrowitz, Adrien   8 SPAR-MR                23.84      23.90        
 29 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                26.04      24.01        
 30 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR                NT      24.03        
 31 Mone, Anna           7 Badger-MR              32.68      24.70        
 32 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             27.55      24.83        
 33 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              26.45      24.89        
 34 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              28.00      25.01        
 35 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      28.19      25.10        
 36 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      27.65      25.21        
 37 Castano, Isabella    6 Agua Swim Team-MR      26.46      25.32        
 38 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      25.08      25.38        
 39 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      29.13      26.62        
 40 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR                NT      27.24        
 41 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              29.35      28.44        
 42 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                27.59      30.52        
 43 Ford, Madeline G     6 Badger-MR              32.00      35.02        
 -- Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR      23.52         NS        
 -- Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      24.30         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Callaway, Corbin E   8 GAEL-MR                22.45      21.22         20  
  2 Ebrahimpour, Beth    7 Agua Swim Team-MR      22.20      22.08         17  
  3 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 23.50      22.12         16  
  4 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      21.98      22.22         15  
  5 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      26.84      22.77         14  
  6 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      27.37      24.08         13  
  7 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      24.45      24.10         12  
  8 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      29.73      24.30         11  
  9 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      31.00      24.63          9  
 10 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      22.87      24.77          7  
 11 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR                NT      25.35          6  
 12 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 26.27      25.68          5  
 13 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              25.78      26.20          4  
 14 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR         NT      26.34          2.5
 14 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      26.00      26.34          2.5
 16 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      32.00      26.41          1  
 17 Keane, Joan K        8 NYCC-MR                40.00      26.52        
 18 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      25.04      26.65        
 19 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      29.11      26.88        
 20 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR                NT      27.31        
 21 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      35.71      27.40        
 22 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      27.09      27.56        
 23 Black, Evelyn G      7 Badger-MR              27.62      27.66        
 23 Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      31.28      27.66        
 25 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              29.31      28.04        
 26 Feld, Tessa          6 NYCC-MR                40.00      28.08        
 27 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR                NT      28.40        
 28 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                30.59      28.51        
 29 Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR      28.19      29.06        
 30 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR              31.00      29.71        
 31 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             31.77      30.59        
 32 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      36.49      30.78        
 33 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      36.35      31.18        
 34 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              30.30      31.21        
 35 Puchert, Isabel      7 NYCC-MR                40.00      32.40        
 36 Castano, Isabella    6 Agua Swim Team-MR         NT      33.15        
 37 Kanachova, Veronic   7 APEX-MR                   NT      34.20        
 38 Ford, Madeline G     6 Badger-MR              33.00      35.31        
 39 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              33.40      35.36        
 -- Makatura, Isabelle   6 NYCC-MR                45.00         DQ        
 -- Wong, Jacqueline     6 NYCC-MR                45.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Silva, Catarina      8 NYCC-MR                50.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              28.03         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Abromavage, Remy     6 NYCC-MR                40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Pena, Camila A       7 APEX-MR                31.14         NS        
 -- Brooks, Hadley S     7 NYCC-MR                50.00         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Callaway, Corbin E   8 GAEL-MR                47.79      47.94         20  
  2 Krishnamurthy, Ish   8 Agua Swim Team-MR      49.06      48.52         17  
  3 Greenberg, Abigail   8 Agua Swim Team-MR      48.67      48.63         16  
  4 Ebrahimpour, Beth    7 Agua Swim Team-MR      47.53      48.83         15  
  5 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      55.00      50.37         14  
  6 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      50.25      51.65         13  
  7 Roebuck, Carter      8 Manhattan Makos-MR     51.52      51.67         12  
  8 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR    1:05.00      55.46         11  
  9 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR             52.51      55.54          9  
 10 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      55.88      55.87          7  
 11 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      50.00      56.19          6  
 12 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR    1:00.00      58.16          5  
 13 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             55.31    1:00.45          4  
 14 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR    1:03.02    1:00.58          3  
 15 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR    1:02.87    1:00.89          2  
 16 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR    1:15.00    1:02.37          1  
 17 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR    1:00.77    1:02.78        
 18 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR           1:06.62    1:04.37        
 19 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR            1:16.41    1:04.55        
 20 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                   NT    1:04.88        
 21 Castano, Isabella    6 Agua Swim Team-MR    1:13.66    1:12.41        
 -- Ford, Madeline G     6 Badger-MR            1:10.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Steere, Campbell A   8 Badger-MR              58.43         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR      18.70      17.95         20  
  2 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 18.60      18.37         17  
  3 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      21.00      18.65         16  
  4 Greenberg, Abigail   8 Agua Swim Team-MR      25.40      19.67         15  
  5 Ebrahimpour, Beth    7 Agua Swim Team-MR      18.53      19.83         14  
  6 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR      24.00      20.18         13  
  7 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR      21.33      20.80         12  
  8 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR      21.44      21.56         11  
  9 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      22.00      21.80          9  
 10 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR      20.00      21.84          7  
 11 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      23.19      22.26          6  
 12 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR      22.33      22.54          5  
 13 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR      27.42      22.63          4  
 14 Kantrowitz, Adrien   8 SPAR-MR                24.53      22.72          3  
 15 Cunha, Sofia         8 SPAR-MR                27.59      22.82          1.5
 15 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                24.88      22.82          1.5
 17 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR      28.00      23.21        
 18 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 24.13      23.22        
 19 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              22.86      23.23        
 20 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR      21.31      23.34        
 21 Krishnamurthy, Ish   8 Agua Swim Team-MR      23.55      24.41        
 22 Sweeney, Madelyn J   8 HVD-MR                 27.00      24.60        
 23 Steere, Campbell A   8 Badger-MR              25.07      24.82        
 24 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR      25.20      24.86        
 25 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR      27.00      24.98        
 26 Martin, Lilyanna M   8 Phoenix-MR                NT      25.24        
 27 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              26.79      25.83        
 28 Black, Evelyn G      7 Badger-MR                 NT      26.29        
 29 Hoffman, Noelle R    8 Phoenix-MR             31.60      27.04        
 30 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR             27.77      27.05        
 31 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR              26.60      27.15        
 32 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              28.92      27.56        
 33 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR      32.00      27.80        
 34 Simmons, Lily Blue   7 Agua Swim Team-MR      28.99      29.29        
 35 Luan, Ava            7 Agua Swim Team-MR      30.00      29.32        
 36 Schwartz, Isabelle   7 Agua Swim Team-MR      32.00      29.96        
 37 Rands, Isabella A    8 Phoenix-MR                NT      30.29        
 38 Castano, Isabella    6 Agua Swim Team-MR      40.00      31.72        
 39 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              31.30      36.44        
 -- Mone, Anna           7 Badger-MR              34.35         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ford, Madeline G     6 Badger-MR              34.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR      22.70         NS        
 -- Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      29.00         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skaistis, Delilah    8 Agua Swim Team-MR    1:34.98    1:31.89         20  
                  41.40     1:31.89 (50.49)                                        
  2 Washington, Madiso   8 CAS-MR               1:35.99    1:34.28         17  
                  45.04     1:34.28 (49.24)                                        
  3 Roebuck, Carter      8 Manhattan Makos-MR   1:40.09    1:34.93         16  
                  45.16     1:34.93 (49.77)                                        
  4 Greenberg, Abigail   8 Agua Swim Team-MR    1:33.96    1:37.25         15  
                  46.85     1:37.25 (50.40)                                        
  5 Wong, Linsey         8 NYCC-MR              1:35.96    1:38.73         14  
                  46.77     1:38.73 (51.96)                                        
  6 Daily, Morgan K      8 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:42.13         13  
                  47.14     1:42.13 (54.99)                                        
  7 Krishnamurthy, Ish   8 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:42.54         12  
                  48.83     1:42.54 (53.71)                                        
  8 Asch, Lexi           8 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:43.11         11  
                  44.41     1:43.11 (58.70)                                        
  9 Tackney, Sophia H    8 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:43.15          9  
                  48.92     1:43.15 (54.23)                                        
 10 Haider, Pierce P     8 Agua Swim Team-MR    1:52.63    1:45.03          7  
                  50.85     1:45.03 (54.18)                                        
 11 Anderson, Kate E     8 Badger-MR            1:53.47    1:49.26          6  
                  51.46     1:49.26 (57.80)                                        
 12 Johnson, Lily R      8 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:50.40          5  
                  50.89     1:50.40 (59.51)                                        
 13 Pritsch, Alexia      7 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:51.71          4  
                  53.20     1:51.71 (58.51)                                        
 14 Isom, Christina M    8 CAS-MR               1:50.74    1:53.56          3  
                  53.66     1:53.56 (59.90)                                        
 15 Kim, Kodi K          8 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:54.30          2  
                  49.90   1:54.30 (1:04.40)                                        
 16 King, Lindsay J      8 Agua Swim Team-MR    1:59.81    1:55.32          1  
                  55.75     1:55.32 (59.57)                                        
 17 Lin, Katrina         8 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:55.88        
                  54.90   1:55.88 (1:00.98)                                        
 18 Victory, Abigail E   8 Badger-MR            1:58.80    1:57.05        
                  53.85   1:57.05 (1:03.20)                                        
 19 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR            2:00.00    1:58.21        
                  55.56   1:58.21 (1:02.65)                                        
 20 Park, Kayce H        6 Phoenix-MR           2:04.77    1:58.94        
                  55.57   1:58.94 (1:03.37)                                        
 21 Hardart, Annabel M   8 Badger-MR            2:00.83    1:59.39        
                  57.09   1:59.39 (1:02.30)                                        
 22 Wikstrom, Ava G      7 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:59.60        
                  57.73   1:59.60 (1:01.87)                                        
 23 Pritsch, Katia       7 Agua Swim Team-MR    2:00.00    2:01.78        
                  54.12   2:01.78 (1:07.66)                                        
 24 Kizer, Sabrina G     8 Badger-MR            2:07.87    2:02.77        
                  59.50   2:02.77 (1:03.27)                                        
 25 Basler, Anisa M      7 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:03.93        
                  57.69   2:03.93 (1:06.24)                                        
 -- Black, Evelyn G      7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  59.06          DQ (59.89)                                        
 -- Feld, Tessa          6 NYCC-MR              2:15.00         DQ        
      Did not finish on back - back
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:05.31    1:16.02         40  
     1) Hardart, Annabel M 8            2) Black, Evelyn G 7              
     3) Victory, Abigail E 8            4) Anderson, Kate E 8             
                  38.78     1:16.02 (37.24)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    1:29.80         34  
     1) Kizer, Sabrina G 8              2) Hemingway, Emilia F 8          
     3) Koufalis, Mariella 8            4) Steere, Campbell A 8           
                  53.03     1:29.80 (36.77)                                        
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:25.00         DQ        
      Early take-off swimmer #3
                  48.42          DQ (45.57)                                        
 -- New York City Aquatic Club-MR  'B'          1:45.00         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    1:48.02         40  
     1) Hemingway, Emilia F 8           2) Mone, Anna 7                   
     3) Hardart, Annabel M 8            4) Koufalis, Mariella 8           
                  56.92     1:48.02 (51.10)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                    1:15.15         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Multiple strokes past vertical at turn - back
     1) Black, Evelyn G 7               2) Steere, Campbell A 8           
     3) Victory, Abigail E 8            4) Anderson, Kate E 8             
                  52.37          DQ (45.39)                                        
 
Girls 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            6:18.02    6:14.68         20  
                  33.28     1:11.60 (38.32)     1:50.64 (39.04)     2:28.65 (38.01)
        3:07.13 (38.48)     3:46.08 (38.95)     4:24.61 (38.53)     5:03.55 (38.94)
        5:41.57 (38.02)     6:14.68 (33.11)                                        
  2 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            6:38.00    6:50.51         17  
                  36.21     1:17.83 (41.62)     2:00.31 (42.48)     2:43.35 (43.04)
        3:24.10 (40.75)     4:07.24 (43.14)     4:49.61 (42.37)     5:31.77 (42.16)
        6:11.93 (40.16)     6:50.51 (38.58)                                        
  3 Park, Grace M       10 Phoenix-MR           6:40.77    6:58.79         16  
                  36.22     1:18.34 (42.12)     2:01.55 (43.21)     2:44.97 (43.42)
        3:28.48 (43.51)     4:11.02 (42.54)     4:54.81 (43.79)     5:37.08 (42.27)
        6:19.92 (42.84)     6:58.79 (38.87)                                        
  4 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            6:50.00    7:05.03         15  
                  38.19     1:21.34 (43.15)                             2:49.16 ( )
        3:32.37 (43.21)     4:16.59 (44.22)     5:00.22 (43.63)                    
            6:25.86 ( )     7:05.03 (39.17)                                        
  5 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR           7:00.77    7:05.65         14  
                  36.19     1:18.68 (42.49)     2:02.38 (43.70)     2:47.00 (44.62)
        3:33.12 (46.12)     4:16.65 (43.53)     5:01.90 (45.25)     5:45.75 (43.85)
        6:28.05 (42.30)     7:05.65 (37.60)                                        
  6 Han, Sam S          10 Phoenix-MR           6:40.77    7:08.07         13  
                  38.19     1:20.32 (42.13)     2:04.28 (43.96)     2:49.02 (44.74)
        3:33.03 (44.01)     4:17.18 (44.15)     5:01.21 (44.03)     5:45.16 (43.95)
        6:27.90 (42.74)     7:08.07 (40.17)                                        
  7 Borowski, Ava M      9 Phoenix-MR           6:50.77    7:16.14         12  
                  35.92     1:18.25 (42.33)     2:03.25 (45.00)     2:47.90 (44.65)
        3:32.87 (44.97)     4:17.93 (45.06)     5:03.23 (45.30)     5:47.79 (44.56)
        6:32.91 (45.12)     7:16.14 (43.23)                                        
  8 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR            6:45.00    7:22.58         11  
                  38.88     1:23.18 (44.30)     2:08.20 (45.02)     2:53.29 (45.09)
        3:38.59 (45.30)     4:24.35 (45.76)     5:10.36 (46.01)     5:55.71 (45.35)
        6:41.51 (45.80)     7:22.58 (41.07)                                        
  9 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR           7:15.77    7:33.35          9  
                  39.33     1:24.36 (45.03)     2:09.76 (45.40)     2:56.58 (46.82)
        3:44.27 (47.69)     4:30.74 (46.47)     5:17.52 (46.78)     6:04.88 (47.36)
        6:50.66 (45.78)     7:33.35 (42.69)                                        
 10 Bendoraitis, Eliza  10 Phoenix-MR           7:15.77    7:41.88          7  
                  38.47     1:24.42 (45.95)     2:11.26 (46.84)     2:58.33 (47.07)
        3:46.21 (47.88)     4:33.48 (47.27)     5:22.79 (49.31)     6:10.73 (47.94)
        6:59.24 (48.51)     7:41.88 (42.64)                                        
 11 Wentland, Sara G     9 Phoenix-MR           7:15.77    8:00.40          6  
                  43.42     1:30.86 (47.44)     2:19.03 (48.17)     3:06.66 (47.63)
        3:55.66 (49.00)     4:46.11 (50.45)     5:35.22 (49.11)     6:25.34 (50.12)
        7:14.34 (49.00)     8:00.40 (46.06)                                        
 12 Bendoraitis, Kathl   9 Phoenix-MR           7:15.77    8:05.85          5  
                  39.59     1:25.91 (46.32)     2:15.39 (49.48)     3:05.14 (49.75)
        3:55.85 (50.71)     4:45.14 (49.29)     5:35.73 (50.59)     6:26.35 (50.62)
        7:18.89 (52.54)     8:05.85 (46.96)                                        
 13 Henry, Alicia A     10 Phoenix-MR           7:15.77    8:08.89          4  
                  40.87     1:27.53 (46.66)     2:17.50 (49.97)     3:08.74 (51.24)
        4:00.05 (51.31)     4:49.78 (49.73)     5:41.29 (51.51)     6:33.16 (51.87)
        7:24.56 (51.40)     8:08.89 (44.33)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR      29.34      28.70 ZQ      20  
  2 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR      29.33      30.80 ZQ      17  
  3 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      31.73      31.28 JO      16  
  4 Chen, Lydia G        9 Badger-MR              33.15      31.79 JO      15  
  5 Reynoso, Jennifer   10 Agua Swim Team-MR      32.00      31.82 JO      14  
  6 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR      32.29      32.09 JO      13  
  7 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR     33.44      32.32 SILV    12  
  8 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR      32.86      32.33 SILV    11  
  9 Alexander, Sincera  10 SPAR-MR                32.38      32.41 SILV     9  
 10 Bauer, Demi J       10 SPAR-MR                34.21      32.61 SILV     7  
 11 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              34.87      32.64 SILV     6  
 12 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR                34.37      32.81 SILV     5  
 13 Eforo, Danielle     10 GAEL-MR                31.73      32.82 SILV     4  
 14 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR                 30.84      32.89 SILV     3  
 15 Fan, Alyssa Y        9 Manhattan Makos-MR     33.78      32.91 SILV     2  
 16 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR             32.38      33.03 SILV     1  
 17 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR                33.06      33.37 SILV   
 18 Leroy, Helena       10 GAEL-MR                33.05      33.64 SILV   
 19 Puchert, Grace C    10 NYCC-MR                34.60      33.66 SILV   
 20 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              34.46      33.84 SILV   
 21 St. Jean, Ryann      9 CAS-MR                 36.71      34.37 SILV   
 22 Brennan, Hope E     10 NYCC-MR                33.98      34.39 SILV   
 23 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR                35.00      34.48 SILV   
 24 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      35.48      34.75 SILV   
 25 Sullivan, Maggie S   9 Badger-MR              36.51      34.86 SILV   
 26 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR     35.65      34.90 SILV   
 27 Diaz, Averie N      10 GAEL-MR                37.41      35.19 SILV   
 28 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR             34.44      35.48        
 29 Abromavage, Reese    9 NYCC-MR                34.58      35.65        
 29 Santana, Gabby T    10 SPAR-MR                33.92      35.65        
 31 O'Hare, Lilly F     10 GAEL-MR                35.60      35.70        
 32 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      36.11      36.12        
 33 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR      36.52      36.53        
 34 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR                36.22      36.96        
 35 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                35.31      37.07        
 36 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR              39.64      37.32        
 37 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                35.34      37.35        
 38 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 36.77      37.48        
 39 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              39.58      37.56        
 40 St. Jean, Ryleigh    9 CAS-MR                 38.71      37.77        
 41 Yu, Wenting         10 GAEL-MR                35.08      37.89        
 42 Rawlings, Ava L      9 Agua Swim Team-MR      38.55      37.97        
 43 Roebuck, Carter      8 Manhattan Makos-MR     43.12      38.10        
 43 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              37.29      38.10        
 45 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR                45.00      38.26        
 45 Pulkkinen, Charlot   9 GAEL-MR                37.66      38.26        
 47 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR      39.72      38.38        
 48 Mignone, Catherine   9 Badger-MR              38.98      38.52        
 49 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     41.43      39.07        
 50 Henriksson, Emma V  10 GAEL-MR                39.87      39.10        
 51 Krishnamurthy, Ish   8 Agua Swim Team-MR      39.72      39.60        
 52 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                 38.19      40.10        
 53 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                38.86      40.34        
 54 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR      46.66      42.37        
 55 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR                   NT      42.86        
 56 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR              44.00      42.87        
 57 Keane, Joan K        8 NYCC-MR                41.38      43.10        
 58 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR      45.15      43.73        
 59 Gottesman, Zoe P    10 GAEL-MR                41.77      44.08        
 60 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR              45.42      44.39        
 61 Osmani, Helen A     10 APEX-MR                   NT      45.32        
 62 Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      52.38      46.03        
 63 Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR             44.90      49.31        
 64 Stupler, Estelle R   9 NYCC-MR                47.31      49.54        
 65 Borak, Sydney T     10 APEX-MR                   NT      49.88        
 -- Rona, Olivia H      10 NYCC-MR                40.66         NS        
 -- Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      44.08         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:02.07    1:01.15 ZQ      20  
                  29.29     1:01.15 (31.86)                                        
  2 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR    1:02.77    1:01.56 ZQ      17  
                  29.45     1:01.56 (32.11)                                        
  3 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    1:07.08    1:07.13 ZQ      16  
                  32.42     1:07.13 (34.71)                                        
  4 Han, Sam S          10 Phoenix-MR           1:11.15    1:07.27 ZQ      15  
                  32.64     1:07.27 (34.63)                                        
  5 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR    1:05.52    1:08.67 JO      14  
                  33.03     1:08.67 (35.64)                                        
  6 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            1:12.03    1:10.46 JO      13  
                  34.12     1:10.46 (36.34)                                        
  7 Chen, Lydia G        9 Badger-MR            1:12.80    1:11.00 SILV    12  
                  33.20     1:11.00 (37.80)                                        
  8 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:13.82    1:11.21 SILV    11  
                  34.16     1:11.21 (37.05)                                        
  9 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR   1:20.21    1:11.32 SILV     9  
                  33.51     1:11.32 (37.81)                                        
 10 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              1:11.09    1:11.73 SILV     7  
                  34.46     1:11.73 (37.27)                                        
 11 Park, Grace M       10 Phoenix-MR           1:09.71    1:11.94 SILV     6  
                  34.18     1:11.94 (37.76)                                        
 12 Alexander, Sincera  10 SPAR-MR              1:14.21    1:12.23 SILV     5  
                  34.01     1:12.23 (38.22)                                        
 13 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR              1:12.23    1:12.47 SILV     4  
                  34.43     1:12.47 (38.04)                                        
 14 Puchert, Grace C    10 NYCC-MR              1:15.37    1:13.16 SILV     3  
                  34.62     1:13.16 (38.54)                                        
 15 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR           1:11.50    1:13.18 SILV     2  
                  34.79     1:13.18 (38.39)                                        
 16 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR              1:19.44    1:13.65 SILV     1  
                  35.27     1:13.65 (38.38)                                        
 17 Fan, Alyssa Y        9 Manhattan Makos-MR   1:26.02    1:13.81 SILV   
                  35.06     1:13.81 (38.75)                                        
 18 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR            1:15.30    1:14.31 SILV   
                  35.85     1:14.31 (38.46)                                        
 19 Eforo, Danielle     10 GAEL-MR              1:14.70    1:14.33 SILV   
                  34.84     1:14.33 (39.49)                                        
 20 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:14.82    1:14.95 SILV   
                  36.84     1:14.95 (38.11)                                        
 21 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR            1:15.20    1:16.32 SILV   
                  36.48     1:16.32 (39.84)                                        
 22 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR           1:16.48    1:17.61 SILV   
                  37.01     1:17.61 (40.60)                                        
 23 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   1:19.03    1:17.72 SILV   
                  37.50     1:17.72 (40.22)                                        
 24 Bendoraitis, Eliza  10 Phoenix-MR           1:18.85    1:17.77 SILV   
                  36.33     1:17.77 (41.44)                                        
 25 Abromavage, Reese    9 NYCC-MR              1:19.25    1:18.87        
                  36.19     1:18.87 (42.68)                                        
 26 Wentland, Sara G     9 Phoenix-MR           1:22.75    1:19.09        
                  37.71     1:19.09 (41.38)                                        
 27 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:20.66    1:19.82        
                  39.09     1:19.82 (40.73)                                        
 28 Yu, Wenting         10 GAEL-MR              1:19.59    1:20.07        
                  36.64     1:20.07 (43.43)                                        
 29 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR    1:22.24    1:20.46        
                  37.45     1:20.46 (43.01)                                        
 30 Henry, Alicia A     10 Phoenix-MR           1:28.38    1:20.95        
                  38.43     1:20.95 (42.52)                                        
 31 St. Jean, Ryann      9 CAS-MR               1:23.39    1:21.60        
                  36.68     1:21.60 (44.92)                                        
 32 Bendoraitis, Kathl   9 Phoenix-MR           1:22.20    1:21.73        
                  38.38     1:21.73 (43.35)                                        
 33 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR              1:20.20    1:21.83        
                  38.44     1:21.83 (43.39)                                        
 34 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR    1:19.50    1:22.11        
                  38.21     1:22.11 (43.90)                                        
 35 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:21.37    1:22.25        
                  38.79     1:22.25 (43.46)                                        
 36 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR            1:22.84    1:22.87        
                  39.46     1:22.87 (43.41)                                        
 37 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               1:27.12    1:22.94        
                  39.14     1:22.94 (43.80)                                        
 38 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR               1:25.70    1:23.85        
                  39.31     1:23.85 (44.54)                                        
 39 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:24.07    1:25.76        
                  39.76     1:25.76 (46.00)                                        
 40 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR            1:23.34    1:26.03        
                  42.41     1:26.03 (43.62)                                        
 41 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR   1:31.90    1:26.11        
                  41.34     1:26.11 (44.77)                                        
 42 Pulkkinen, Charlot   9 GAEL-MR                   NT    1:26.90        
                  38.20     1:26.90 (48.70)                                        
 43 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:31.55    1:27.09        
                  40.17     1:27.09 (46.92)                                        
 44 Rawlings, Ava L      9 Agua Swim Team-MR    1:27.29    1:29.22        
                  41.22     1:29.22 (48.00)                                        
 45 St. Jean, Ryleigh    9 CAS-MR               1:28.58    1:29.33        
                  40.50     1:29.33 (48.83)                                        
 46 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    1:30.26    1:29.76        
                  42.17     1:29.76 (47.59)                                        
 47 Wong, Linsey         8 NYCC-MR              1:41.64    1:29.93        
                  42.23     1:29.93 (47.70)                                        
 48 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR           1:27.97    1:30.32        
                  42.85     1:30.32 (47.47)                                        
 49 Quiller, Haily M     9 CAS-MR               1:31.57    1:31.49        
                  41.62     1:31.49 (49.87)                                        
 50 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR            1:41.21    1:34.21        
                  42.95     1:34.21 (51.26)                                        
 51 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:29.61    1:34.75        
                  44.19     1:34.75 (50.56)                                        
 52 Linder, Maya F       9 Agua Swim Team-MR    1:38.22    1:36.89        
                  44.69     1:36.89 (52.20)                                        
 53 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    1:36.38    1:37.16        
                  46.55     1:37.16 (50.61)                                        
 54 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR              1:36.84    1:38.58        
                  45.78     1:38.58 (52.80)                                        
 55 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR            1:38.00    1:40.02        
                  44.92     1:40.02 (55.10)                                        
 56 Stupler, Estelle R   9 NYCC-MR              1:54.65    1:42.79        
                  46.94     1:42.79 (55.85)                                        
 57 Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR           1:25.77    1:44.37        
                  48.28     1:44.37 (56.09)                                        
 58 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    1:55.69    1:51.08        
 -- Borowski, Ava M      9 Phoenix-MR           1:10.52         DQ        
      False start
                  34.44          DQ (38.80)                                        
 -- Rona, Olivia H      10 NYCC-MR              1:30.14         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR      35.39      35.13 ZQ      20  
  2 Chen, Lydia G        9 Badger-MR              36.35      35.38 ZQ      17  
  3 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR      34.79      35.72 ZQ      15.5
  3 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      36.34      35.72 ZQ      15.5
  5 Reynoso, Jennifer   10 Agua Swim Team-MR      36.35      37.33 JO      14  
  6 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR             38.45      37.48 JO      13  
  7 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR      37.17      37.79 SILV    12  
  8 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR      39.31      38.49 SILV    11  
  9 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR              39.75      39.49 SILV     9  
 10 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              40.20      39.80 SILV     7  
 11 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              43.29      40.00 SILV     6  
 12 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR      40.55      40.14 SILV     5  
 13 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR      40.52      40.16 SILV     4  
 14 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR      39.37      40.46 SILV     3  
 15 Bendoraitis, Eliza  10 Phoenix-MR             41.35      40.89 SILV     2  
 16 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR             41.06      40.98 SILV     1  
 17 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 44.79      41.14 SILV   
 18 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR      42.68      41.33 SILV   
 19 Siegel, Lily K       8 Agua Swim Team-MR      42.60      41.46 SILV   
 20 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 40.69      41.52 SILV   
 21 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      40.96      41.65 SILV   
 22 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR      41.97      42.08 SILV   
 23 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR                 41.30      42.19 SILV   
 24 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR                41.13      42.26 SILV   
 25 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                45.62      42.33 SILV   
 26 Sullivan, Maggie S   9 Badger-MR              41.00      42.38 SILV   
 27 Wentland, Sara G     9 Phoenix-MR             42.82      42.39 SILV   
 28 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              42.57      42.64 SILV   
 29 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      44.14      42.75 SILV   
 30 Bendoraitis, Kathl   9 Phoenix-MR             42.32      42.87 SILV   
 31 St. Jean, Ryann      9 CAS-MR                 43.75      43.05        
 32 Henry, Alicia A     10 Phoenix-MR             46.10      43.44        
 33 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR              47.62      43.58        
 34 Santana, Gabby T    10 SPAR-MR                40.56      43.62        
 35 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR              45.65      43.76        
 36 Fried, Bailey E      8 Agua Swim Team-MR      44.50      43.77        
 37 Greenberg, Abigail   8 Agua Swim Team-MR      44.11      43.87        
 38 St. Jean, Ryleigh    9 CAS-MR                 43.48      44.11        
 39 Schetlick, Ava C     8 GAEL-MR                42.95      44.97        
 40 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                47.72      45.23        
 41 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      44.99      45.35        
 42 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR             45.84      45.62        
 43 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      46.24      46.36        
 44 Miccoli, Luna N     10 Agua Swim Team-MR      49.02      46.67        
 45 Rawlings, Ava L      9 Agua Swim Team-MR      46.30      46.80        
 46 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR      45.61      46.91        
 47 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                 45.84      47.69        
 48 Murray, Elizabeth   10 GAEL-MR                47.60      47.94        
 49 Krishnamurthy, Ish   8 Agua Swim Team-MR      48.88      47.98        
 50 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR      47.81      48.10        
 51 Mignone, Catherine   9 Badger-MR              55.71      48.65        
 52 Ott, Ursula J        7 Agua Swim Team-MR      50.19      50.17        
 53 Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR             44.77      50.57        
 54 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR      50.32      51.16        
 55 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR      55.84      53.66        
 -- Coburn, Allison J   10 Badger-MR              49.97         NS        
 -- Cashdollar, Camero   8 Agua Swim Team-MR      50.45         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:11.01    1:11.22 ZQ      20  
                  34.39     1:11.22 (36.83)                                        
  2 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    1:16.38    1:15.63 ZQ      17  
                  37.71     1:15.63 (37.92)                                        
  3 Han, Sam S          10 Phoenix-MR           1:17.27    1:16.39 ZQ      16  
                  37.32     1:16.39 (39.07)                                        
  4 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    1:17.85    1:16.78 ZQ      15  
                  37.63     1:16.78 (39.15)                                        
  5 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    1:19.38    1:16.99 ZQ      14  
                  37.71     1:16.99 (39.28)                                        
  6 Chen, Lydia G        9 Badger-MR            1:19.49    1:17.16 ZQ      13  
                  36.28     1:17.16 (40.88)                                        
  7 Park, Grace M       10 Phoenix-MR           1:18.41    1:18.97 JO      12  
                  38.70     1:18.97 (40.27)                                        
  8 Reynoso, Jennifer   10 Agua Swim Team-MR    1:21.03    1:19.48 JO      11  
                  39.72     1:19.48 (39.76)                                        
  9 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR           1:20.65    1:19.53 JO       9  
                  38.55     1:19.53 (40.98)                                        
 10 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR    1:21.11    1:21.00 SILV     7  
                  39.20     1:21.00 (41.80)                                        
 11 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            1:25.59    1:21.41 SILV     6  
                  39.95     1:21.41 (41.46)                                        
 12 Borowski, Ava M      9 Phoenix-MR                NT    1:21.57 SILV     5  
                  38.80     1:21.57 (42.77)                                        
 13 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:24.20    1:21.84 SILV     4  
                  40.62     1:21.84 (41.22)                                        
 14 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:23.65    1:21.87 SILV     3  
                  40.87     1:21.87 (41.00)                                        
 15 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR    1:26.43    1:24.79 SILV     2  
                  41.61     1:24.79 (43.18)                                        
 16 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR    1:25.36    1:26.46 SILV     1  
 17 Bendoraitis, Eliza  10 Phoenix-MR           1:27.18    1:26.93 SILV   
                  43.70     1:26.93 (43.23)                                        
 18 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:31.19    1:27.00 SILV   
                  43.64     1:27.00 (43.36)                                        
 19 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR           1:26.56    1:27.48 SILV   
                  41.79     1:27.48 (45.69)                                        
 20 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR            1:32.47    1:28.35 SILV   
                  45.09     1:28.35 (43.26)                                        
 21 Wentland, Sara G     9 Phoenix-MR           1:29.48    1:28.67 SILV   
                  43.30     1:28.67 (45.37)                                        
 22 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR    1:38.00    1:30.34 SILV   
                  43.01     1:30.34 (47.33)                                        
 23 Bendoraitis, Kathl   9 Phoenix-MR           1:28.21    1:30.39 SILV   
                  43.56     1:30.39 (46.83)                                        
 24 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:30.55 SILV   
                  44.01     1:30.55 (46.54)                                        
 25 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR              1:28.06    1:31.09 SILV   
                  42.57     1:31.09 (48.52)                                        
 26 Kantrowitz, Alexan   9 SPAR-MR              1:42.50    1:32.32 SILV   
                  43.35     1:32.32 (48.97)                                        
 27 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               1:29.76    1:32.61 SILV   
                  45.45     1:32.61 (47.16)                                        
 28 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR            1:38.62    1:32.71 SILV   
 29 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:33.43 SILV   
 30 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:33.84 SILV   
                  44.94     1:33.84 (48.90)                                        
 31 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR               1:38.56    1:34.18 SILV   
 32 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR               1:32.88    1:34.21 SILV   
                  45.17     1:34.21 (49.04)                                        
 33 Santana, Gabby T    10 SPAR-MR              1:30.02    1:34.71 SILV   
 34 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR           1:37.47    1:35.30 SILV   
                  46.55     1:35.30 (48.75)                                        
 34 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR            1:42.37    1:35.30 SILV   
 36 St. Jean, Ryann      9 CAS-MR               1:37.74    1:36.80 SILV   
                  46.11     1:36.80 (50.69)                                        
 37 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    1:38.91    1:36.89 SILV   
                  47.30     1:36.89 (49.59)                                        
 38 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:37.66        
                  46.97     1:37.66 (50.69)                                        
 39 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR            1:41.78    1:37.85        
                  47.44     1:37.85 (50.41)                                        
 40 Rawlings, Ava L      9 Agua Swim Team-MR    1:47.01    1:38.57        
                  48.63     1:38.57 (49.94)                                        
 41 Miccoli, Luna N     10 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:41.21        
                  47.90     1:41.21 (53.31)                                        
 42 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:41.27        
 43 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:40.11    1:42.02        
                  48.07     1:42.02 (53.95)                                        
 44 Quiller, Haily M     9 CAS-MR               1:43.91    1:43.25        
                  48.94     1:43.25 (54.31)                                        
 45 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR              1:50.36    1:44.31        
                  48.24     1:44.31 (56.07)                                        
 46 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR    1:52.00    1:44.58        
                  48.47     1:44.58 (56.11)                                        
 47 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:47.91        
                  53.74     1:47.91 (54.17)                                        
 48 Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR           1:44.77    1:49.31        
                  51.43     1:49.31 (57.88)                                        
 49 Murray, Elizabeth   10 GAEL-MR              1:47.59    1:50.24        
                  52.24     1:50.24 (58.00)                                        
 50 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:49.82    1:50.70        
                  51.80     1:50.70 (58.90)                                        
 51 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:51.46        
                  56.12     1:51.46 (55.34)                                        
 -- Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    2:00.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  57.78        DQ (1:03.94)                                        
 -- Sullivan, Maggie S   9 Badger-MR            1:30.95         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  42.50          DQ (45.80)                                        
 -- St. Jean, Ryleigh    9 CAS-MR               1:37.01         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  45.22          DQ (50.59)                                        
 -- Mignone, Catherine   9 Badger-MR            1:45.60         DQ        
      No touch at turn
 -- Coburn, Allison J   10 Badger-MR            1:51.66         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Han, Sam S          10 Phoenix-MR           1:29.74    1:29.03 ZQ      20  
                  42.07     1:29.03 (46.96)                                        
  2 Chen, Lydia G        9 Badger-MR            1:31.80    1:30.57 ZQ      17  
                  42.51     1:30.57 (48.06)                                        
  3 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR    1:30.44    1:30.78 ZQ      16  
                  42.58     1:30.78 (48.20)                                        
  4 Park, Grace M       10 Phoenix-MR           1:29.87    1:31.66 ZQ      15  
                  44.81     1:31.66 (46.85)                                        
  5 Bendoraitis, Eliza  10 Phoenix-MR           1:32.31    1:32.64 JO      14  
                  43.53     1:32.64 (49.11)                                        
  6 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    1:32.90    1:32.74 JO      13  
                  44.14     1:32.74 (48.60)                                        
  7 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR               1:37.56    1:32.96 JO      12  
                  44.21     1:32.96 (48.75)                                        
  8 Reynoso, Jennifer   10 Agua Swim Team-MR    1:31.87    1:33.10 SILV    11  
                  43.67     1:33.10 (49.43)                                        
  9 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              1:37.76    1:34.04 SILV     9  
                  43.53     1:34.04 (50.51)                                        
 10 Henry, Alicia A     10 Phoenix-MR           1:33.59    1:34.12 SILV     7  
                  44.76     1:34.12 (49.36)                                        
 11 Fan, Alyssa Y        9 Manhattan Makos-MR   1:35.76    1:34.77 SILV     6  
                  45.36     1:34.77 (49.41)                                        
 12 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    1:35.27    1:36.59 SILV     5  
                  45.50     1:36.59 (51.09)                                        
 13 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:36.10    1:36.80 SILV     4  
                  47.21     1:36.80 (49.59)                                        
 14 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    1:35.69    1:37.34 SILV     3  
                  45.66     1:37.34 (51.68)                                        
 15 Yu, Wenting         10 GAEL-MR              1:39.10    1:38.90 SILV     2  
                  47.08     1:38.90 (51.82)                                        
 16 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:36.49    1:39.21 SILV     1  
                  47.51     1:39.21 (51.70)                                        
 17 Alexander, Sincera  10 SPAR-MR              1:32.60    1:39.58 SILV   
                  47.21     1:39.58 (52.37)                                        
 18 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR    1:40.16    1:40.19 SILV   
                  48.38     1:40.19 (51.81)                                        
 19 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR           1:35.90    1:40.41 SILV   
                  48.03     1:40.41 (52.38)                                        
 20 Bendoraitis, Kathl   9 Phoenix-MR           1:38.41    1:40.86 SILV   
                  46.95     1:40.86 (53.91)                                        
 21 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:39.09    1:41.01 SILV   
                  47.01     1:41.01 (54.00)                                        
 22 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:38.05    1:41.23 SILV   
                  48.52     1:41.23 (52.71)                                        
 23 Bauer, Demi J       10 SPAR-MR              1:39.46    1:42.35 SILV   
                  48.13     1:42.35 (54.22)                                        
 24 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR            1:43.89    1:42.81 SILV   
                  48.53     1:42.81 (54.28)                                        
 25 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR    1:42.15    1:43.28 SILV   
                  49.79     1:43.28 (53.49)                                        
 26 Mignone, Catherine   9 Badger-MR            1:41.74    1:43.37 SILV   
                  48.66     1:43.37 (54.71)                                        
 27 Santana, Gabby T    10 SPAR-MR              1:38.84    1:43.40 SILV   
                  49.36     1:43.40 (54.04)                                        
 28 Pulkkinen, Charlot   9 GAEL-MR              1:43.70    1:43.81 SILV   
                  48.20     1:43.81 (55.61)                                        
 29 Borowski, Ava M      9 Phoenix-MR           1:39.79    1:44.18 SILV   
                  48.77     1:44.18 (55.41)                                        
 30 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:41.95    1:44.78 SILV   
                  47.31     1:44.78 (57.47)                                        
 31 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:45.71 SILV   
                  49.59     1:45.71 (56.12)                                        
 32 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR    1:44.19    1:45.96 SILV   
                  50.93     1:45.96 (55.03)                                        
 33 Benejam, Alexa *    10 Badger-MR            1:46.19    1:47.14 SILV   
                  51.25     1:47.14 (55.89)                                        
 34 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR    1:45.61    1:47.15 SILV   
                  51.42     1:47.15 (55.73)                                        
 35 Wentland, Sara G     9 Phoenix-MR           1:45.46    1:47.36 SILV   
                  49.93     1:47.36 (57.43)                                        
 36 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR   1:49.83    1:47.41 SILV   
                  52.33     1:47.41 (55.08)                                        
 37 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR   1:54.67    1:47.69 SILV   
                  50.60     1:47.69 (57.09)                                        
 38 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    1:54.08    1:48.28 SILV   
                  51.77     1:48.28 (56.51)                                        
 39 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR              1:46.85    1:48.44        
                  50.39     1:48.44 (58.05)                                        
 40 Diaz, Averie N      10 GAEL-MR              1:49.01    1:48.98        
                  52.22     1:48.98 (56.76)                                        
 41 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR    1:48.97    1:49.55        
                  52.11     1:49.55 (57.44)                                        
 42 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               1:53.10    1:49.56        
                  52.41     1:49.56 (57.15)                                        
 43 Wong, Linsey         8 NYCC-MR              1:54.34    1:50.28        
                  53.12     1:50.28 (57.16)                                        
 44 Henriksson, Emma V  10 GAEL-MR              1:55.03    1:51.18        
                  50.71   1:51.18 (1:00.47)                                        
 45 Linder, Maya F       9 Agua Swim Team-MR         NT    1:51.82        
                  52.64     1:51.82 (59.18)                                        
 46 O'Hare, Lilly F     10 GAEL-MR              1:51.40    1:51.99        
                  54.60     1:51.99 (57.39)                                        
 47 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR              2:00.00    1:52.32        
                  52.09   1:52.32 (1:00.23)                                        
 48 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:52.86    1:52.34        
                  55.16     1:52.34 (57.18)                                        
 49 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR           1:49.21    1:52.98        
                  54.72     1:52.98 (58.26)                                        
 50 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR    1:57.68    1:56.02        
                  53.95   1:56.02 (1:02.07)                                        
 51 Gottesman, Zoe P    10 GAEL-MR              2:01.72    1:57.77        
                  53.94   1:57.77 (1:03.83)                                        
 52 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR              1:57.57    1:58.61        
                  55.67   1:58.61 (1:02.94)                                        
 53 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    2:02.12        
                  55.99   2:02.12 (1:06.13)                                        
 54 Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR           2:02.35    2:03.72        
                1:00.01   2:03.72 (1:03.71)                                        
 55 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR            2:06.94    2:07.47        
                1:00.46   2:07.47 (1:07.01)                                        
 56 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    2:16.04    2:11.98        
                1:03.32   2:11.98 (1:08.66)                                        
 57 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    2:15.00    2:38.97        
                1:19.69   2:38.97 (1:19.28)                                        
 -- Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    2:10.00         DQ        
      One hand touch
                1:03.17        DQ (1:12.16)                                        
 -- Rawlings, Ava L      9 Agua Swim Team-MR    2:15.00         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR              29.76      30.19 ZQ      20  
  2 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR                36.13      35.07 JO      17  
  3 Alexander, Sincera  10 SPAR-MR                35.66      35.28 JO      16  
  4 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR      37.09      36.08 SILV    15  
  5 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      36.49      36.52 SILV    14  
  6 McGrath, Caroline   10 Badger-MR              37.05      36.54 SILV    13  
  7 Taplitz, Audrey     10 Manhattan Makos-MR     49.25      36.94 SILV    12  
  8 Brennan, Hope E     10 NYCC-MR                37.52      37.21 SILV    11  
  9 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR      35.84      37.34 SILV     9  
 10 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR              37.90      37.50 SILV     7  
 11 Pawliczak, Lily S   10 SPAR-MR                37.67      37.85 SILV     6  
 12 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR      37.77      38.26 SILV     5  
 13 Fan, Alyssa Y        9 Manhattan Makos-MR     40.14      38.43 SILV     4  
 14 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              41.61      38.69 SILV     3  
 15 Borowski, Ava M      9 Phoenix-MR             37.68      38.76 SILV     2  
 16 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      38.26      38.80 SILV     1  
 17 Eforo, Danielle     10 GAEL-MR                37.18      39.22 SILV   
 18 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR      42.00      39.29 SILV   
 19 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR      38.92      39.59 SILV   
 20 Reynoso, Jennifer   10 Agua Swim Team-MR      38.93      39.80 SILV   
 21 St. Jean, Ryann      9 CAS-MR                 39.80      40.11 SILV   
 22 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR                39.06      40.29 SILV   
 23 Puchert, Grace C    10 NYCC-MR                41.53      40.74 SILV   
 24 Abromavage, Reese    9 NYCC-MR                40.02      40.77 SILV   
 25 Sullivan, Maggie S   9 Badger-MR              44.00      41.63 SILV   
 26 Bendoraitis, Kathl   9 Phoenix-MR             40.25      41.89 SILV   
 27 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR              43.28      42.01 SILV   
 27 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR             40.45      42.01 SILV   
 29 Bauer, Demi J       10 SPAR-MR                42.41      42.03 SILV   
 30 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR      42.33      42.45 SILV   
 31 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR                42.59      43.43 SILV   
 32 St. Jean, Ryleigh    9 CAS-MR                 41.87      43.77 SILV   
 33 Bendoraitis, Eliza  10 Phoenix-MR             41.86      43.91        
 34 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 45.79      44.41        
 35 Lawson, Ally         9 Manhattan Makos-MR     41.49      44.80        
 36 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              46.38      45.55        
 37 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR              46.37      45.69        
 38 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR                55.00      45.85        
 39 Wentland, Sara G     9 Phoenix-MR             44.77      46.03        
 40 Bromberg, Stephani  10 Manhattan Makos-MR     48.01      46.04        
 41 Henry, Alicia A     10 Phoenix-MR             51.44      46.99        
 42 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR      49.46      47.13        
 42 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                41.18      47.13        
 44 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      44.13      47.35        
 45 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR      42.89      47.37        
 46 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR             46.58      47.99        
 47 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                47.47      48.02        
 48 Henriksson, Emma V  10 GAEL-MR                55.81      48.12        
 49 Roebuck, Carter      8 Manhattan Makos-MR     59.69      48.44        
 50 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 48.07      48.68        
 51 Diaz, Averie N      10 GAEL-MR                45.00      49.73        
 52 Holman, Sofia E      8 Agua Swim Team-MR      55.19      50.95        
 53 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                49.97      51.04        
 54 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                 49.86      51.13        
 55 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR      48.49      51.32        
 56 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      51.80      51.82        
 57 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR      50.51      52.20        
 58 Seth, Amalie R       8 Agua Swim Team-MR      53.00      52.55        
 59 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      49.77      52.97        
 60 Chavez, Kaetlyn K    9 APEX-MR                56.21      54.09        
 61 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR      54.35      54.12        
 62 Mignone, Catherine   9 Badger-MR              53.03      55.99        
 63 Gottesman, Zoe P    10 GAEL-MR                   NT      56.45        
 64 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR      54.04      57.10        
 65 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR      58.39      57.37        
 66 Stupler, Estelle R   9 NYCC-MR              1:00.00    1:04.53        
 67 Borak, Sydney T     10 APEX-MR                   NT    1:06.26        
 68 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    1:01.41    1:15.36        
 -- Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    1:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Linder, Maya F       9 Agua Swim Team-MR      51.60         DQ        
      Alternating Kick
 -- O'Hare, Lilly F     10 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Rona, Olivia H      10 NYCC-MR                54.57         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:09.98    1:10.24 ZQ      20  
                  32.04     1:10.24 (38.20)                                        
  2 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            1:21.09    1:20.93 ZQ      17  
                  36.79     1:20.93 (44.14)                                        
  3 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    1:28.37    1:27.31 SILV    16  
                  39.23     1:27.31 (48.08)                                        
  4 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR            1:35.57    1:27.46 SILV    15  
                  40.76     1:27.46 (46.70)                                        
  5 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:27.62 SILV    14  
                  38.89     1:27.62 (48.73)                                        
  6 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR            1:40.18    1:28.22 SILV    13  
                  40.28     1:28.22 (47.94)                                        
  7 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR    1:27.54    1:28.66 SILV    12  
                  40.76     1:28.66 (47.90)                                        
  8 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    1:28.46    1:28.93 SILV    11  
                  38.50     1:28.93 (50.43)                                        
  9 Reynoso, Jennifer   10 Agua Swim Team-MR    1:31.12    1:31.61 SILV     9  
                  41.77     1:31.61 (49.84)                                        
 10 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:34.33 SILV     7  
                  45.41     1:34.33 (48.92)                                        
 11 St. Jean, Ryann      9 CAS-MR               1:36.07    1:35.88 SILV     6  
                  42.68     1:35.88 (53.20)                                        
 12 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:36.20 SILV     5  
                  43.19     1:36.20 (53.01)                                        
 13 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR    1:41.00    1:36.68 SILV     4  
                  46.29     1:36.68 (50.39)                                        
 14 Sullivan, Maggie S   9 Badger-MR            1:38.54    1:39.28          3  
                  45.03     1:39.28 (54.25)                                        
 15 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR               1:41.81    1:41.27          2  
                  44.48     1:41.27 (56.79)                                        
 16 St. Jean, Ryleigh    9 CAS-MR               1:40.98    1:43.98          1  
                  47.67     1:43.98 (56.31)                                        
 17 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               2:08.34    1:44.02        
                  47.41     1:44.02 (56.61)                                        
 18 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:43.00    1:45.97        
                  15.44   1:45.97 (1:30.53)                                        
 19 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR    1:44.80    1:46.88        
                  49.61     1:46.88 (57.27)                                        
 20 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR            1:47.68    1:47.08        
                  48.67     1:47.08 (58.41)                                        
 21 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:48.52        
                  49.73     1:48.52 (58.79)                                        
 22 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR            1:56.22    1:49.49        
                  50.08     1:49.49 (59.41)                                        
 23 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                    NT    1:49.69        
                  49.90     1:49.69 (59.79)                                        
 24 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                   NT    1:53.08        
                  47.07   1:53.08 (1:06.01)                                        
 25 Kantrowitz, Alexan   9 SPAR-MR              1:35.53    1:55.55        
                  48.25   1:55.55 (1:07.30)                                        
 26 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                    NT    1:57.13        
                  53.46   1:57.13 (1:03.67)                                        
 27 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR    2:00.00    2:01.49        
                  56.13   2:01.49 (1:05.36)                                        
 28 Mignone, Catherine   9 Badger-MR                 NT    2:02.64        
                  54.05   2:02.64 (1:08.59)                                        
 29 Miccoli, Luna N     10 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:04.12        
                  56.31   2:04.12 (1:07.81)                                        
 30 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    2:00.00    2:04.26        
                  56.57   2:04.26 (1:07.69)                                        
 31 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:50.00    2:05.76        
                  53.65   2:05.76 (1:12.11)                                        
 32 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    1:50.00    2:08.79        
                  59.08   2:08.79 (1:09.71)                                        
 -- Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    2:10.00         DQ        
      Arms underwater recovery
                1:16.18        DQ (1:28.70)                                        
 -- Borowski, Ava M      9 Phoenix-MR           1:35.77         NS        
 -- Coburn, Allison J   10 Badger-MR                 NT         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            2:38.02    2:37.22 ZQ      20  
                  32.15     1:11.83 (39.68)     2:03.39 (51.56)     2:37.22 (33.83)
  2 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            2:55.75    2:49.33 JO      17  
                  38.55     1:22.28 (43.73)     2:10.97 (48.69)     2:49.33 (38.36)
  3 Han, Sam S          10 Phoenix-MR           2:47.69    2:49.88 JO      16  
                  38.29     1:20.93 (42.64)     2:09.45 (48.52)     2:49.88 (40.43)
  4 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    2:46.16    2:50.44 JO      15  
                  39.67     1:20.66 (40.99)     2:12.82 (52.16)     2:50.44 (37.62)
  5 Park, Grace M       10 Phoenix-MR           2:49.77    2:51.62 JO      14  
                  38.93     1:20.96 (42.03)     2:12.48 (51.52)     2:51.62 (39.14)
  6 Brennan, Hope E     10 NYCC-MR              2:59.40    3:00.40 SILV    13  
                  40.22     1:26.74 (46.52)     2:16.80 (50.06)     3:00.40 (43.60)
  7 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              2:57.23    3:01.59 SILV    12  
                  39.16     1:25.53 (46.37)     2:20.03 (54.50)     3:01.59 (41.56)
  8 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR            3:00.00    3:05.21 SILV    11  
                  39.80     1:25.58 (45.78)     2:23.68 (58.10)     3:05.21 (41.53)
  9 Duggan, Isabella M  10 CAS-MR               3:32.11    3:09.50 SILV     9  
                  41.58     1:32.30 (50.72)     2:27.52 (55.22)     3:09.50 (41.98)
 10 Santana, Gabby T    10 SPAR-MR              3:14.72    3:25.02          7  
                  47.99     1:40.63 (52.64)     2:38.60 (57.97)     3:25.02 (46.42)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:59.20    2:03.34         40  
     1) Victory, Kathleen R 10          2) Chen, Lydia G 9                
     3) McGrath, Caroline L 10          4) Pabby, Anya 10                 
                  33.63     1:05.15 (31.52)     1:36.02 (30.87)     2:03.34 (27.32)
  2 Phoenix Aquatic Club-MR  'A'                2:11.29    2:06.54         34  
     1) Han, Sam S 10                   2) Shaw, Jessica M 10             
     3) Borowski, Ava M 9               4) Park, Grace M 10               
                  32.36     1:03.33 (30.97)     1:35.24 (31.91)     2:06.54 (31.30)
  3 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:12.00    2:11.78         32  
     1) Williams, Jasmine 10            2) Feld, Emma F 9                 
     3) Brennan, Hope E 10              4) Puchert, Grace C 10            
                  33.30     1:04.96 (31.66)     1:39.37 (34.41)     2:11.78 (32.41)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    2:21.90         30  
     1) Kizer, Jacquie E 10             2) Ford, Elizabeth A 9            
     3) Kaufman, Claire M 9             4) Sullivan, Maggie S 9           
                  34.65                             1:46.63 ( )     2:21.90 (35.27)
  5 Cas Stingrays Swimteam-MR  'A'              2:19.44    2:22.32         28  
     1) Gregory, Kylie f 9              2) Wynn, Tiana D 10               
     3) St. Jean, Ryann 9               4) Duggan, Isabella M 10          
                  35.74     1:15.38 (39.64)     1:49.24 (33.86)     2:22.32 (33.08)
  6 Phoenix Aquatic Club-MR  'B'                2:27.09    2:22.75         26  
     1) Torello-Viera, Martina S 9      2) Henry, Alicia A 10             
     3) Wentland, Sara G 9              4) Bendoraitis, Elizabeth K 10    
                  36.57     1:11.41 (34.84)     1:47.09 (35.68)     2:22.75 (35.66)
  7 Cas Stingrays Swimteam-MR  'B'              2:41.06    2:44.45         24  
     1) Quiller, Haily M 9              2) Isom, Christina M 8            
     3) Washington, Madison L 8         4) St. Jean, Ryleigh 9            
                  38.27     1:23.19 (44.92)     2:06.15 (42.96)     2:44.45 (38.30)
 -- New York City Aquatic Club-MR  'B'          2:22.00         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:08.70    2:20.86         40  
     1) Chen, Lydia G 9                 2) Mignone, Catherine 9           
     3) Pabby, Anya 10                  4) Victory, Kathleen R 10         
                  35.55     1:16.27 (40.72)     1:47.22 (30.95)     2:20.86 (33.64)
  2 Phoenix Aquatic Club-MR  'A'                2:29.74    2:26.50         34  
     1) Han, Sam S 10                   2) Bendoraitis, Elizabeth K 10    
     3) Park, Grace M 10                4) Borowski, Ava M 9              
                  35.49     1:18.37 (42.88)     1:55.18 (36.81)     2:26.50 (31.32)
  3 Phoenix Aquatic Club-MR  'B'                2:41.50    2:34.94         32  
     1) Shaw, Jessica M 10              2) Henry, Alicia A 10             
     3) Bendoraitis, Kathleen F 9       4) Torello-Viera, Martina S 9     
                  37.51     1:18.44 (40.93)     1:59.10 (40.66)     2:34.94 (35.84)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    2:49.09         30  
     1) Ford, Elizabeth A 9             2) Benejam, Alexa * 10            
     3) Kizer, Jacquie E 10             4) Sullivan, Maggie S 9           
                  43.58     1:33.88 (50.30)     2:11.65 (37.77)     2:49.09 (37.44)
  5 Cas Stingrays Swimteam-MR  'B'              3:03.66    3:09.71         28  
     1) Isom, Christina M 8             2) Wynn, Tiana D 10               
     3) Washington, Madison L 8         4) Quiller, Haily M 9             
                                                    2:32.41 ( )     3:09.71 (37.30)
 -- Cas Stingrays Swimteam-MR  'A'              2:37.86         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Multiple strokes past vertical at turn - back
     1) Gregory, Kylie f 9              2) St. Jean, Ryleigh 9            
     3) St. Jean, Ryann 9               4) Duggan, Isabella M 10          
                  41.33     1:24.63 (43.30)     2:04.84 (40.21)          DQ (39.31)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   11 Agua Swim Team-MR    2:00.33    2:02.34 ZQ      20  
                  28.69     1:00.32 (31.63)     1:31.41 (31.09)     2:02.34 (30.93)
  2 Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR    2:05.14    2:03.40 ZQ      17  
                  29.22     1:00.62 (31.40)     1:31.75 (31.13)     2:03.40 (31.65)
  3 Silveira, Luiza E   12 Agua Swim Team-MR    2:07.73    2:06.33 ZQ      16  
                  29.40     1:00.91 (31.51)     1:33.51 (32.60)     2:06.33 (32.82)
  4 Krevitt, Charlotte  11 Agua Swim Team-MR    2:09.23    2:09.53 ZQ      15  
                  29.71     1:02.18 (32.47)     1:35.96 (33.78)     2:09.53 (33.57)
  5 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    2:10.80    2:11.16 ZQ      14  
                  30.53     1:03.90 (33.37)     1:38.38 (34.48)     2:11.16 (32.78)
  6 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR              2:08.52    2:12.19 JO      13  
                  30.31     1:03.54 (33.23)     1:37.93 (34.39)     2:12.19 (34.26)
  7 Jogis, Kimberly A   12 GAEL-MR              2:13.01    2:12.75 JO      12  
                  29.72     1:03.53 (33.81)     1:38.54 (35.01)     2:12.75 (34.21)
  8 Feigin, Alex M      12 Agua Swim Team-MR    2:12.67    2:12.83 JO      11  
                  30.46     1:04.12 (33.66)     1:38.67 (34.55)     2:12.83 (34.16)
  9 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR    2:12.33    2:13.26 JO       9  
                  31.29     1:05.22 (33.93)     1:39.90 (34.68)     2:13.26 (33.36)
 10 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    2:16.23    2:15.59 SILV     7  
                  31.76     1:06.77 (35.01)     1:41.89 (35.12)     2:15.59 (33.70)
 11 Borowski, Hannah F  11 Phoenix-MR           2:20.77    2:15.73 SILV     6  
                  30.08     1:04.18 (34.10)     1:40.71 (36.53)     2:15.73 (35.02)
 12 Corridon, Delia E   12 Agua Swim Team-MR    2:16.11    2:16.39 SILV     5  
                  32.38     1:07.77 (35.39)     1:42.63 (34.86)     2:16.39 (33.76)
 13 Petrie, Sydney L    12 Phoenix-MR           2:15.51    2:18.73 SILV     4  
                  32.33     1:07.97 (35.64)     1:43.29 (35.32)     2:18.73 (35.44)
 14 Victory, Margaret   12 Badger-MR            2:23.89    2:19.03 SILV     3  
                  32.49     1:08.50 (36.01)     1:45.01 (36.51)     2:19.03 (34.02)
 15 Veru, Nina S        12 GAEL-MR              2:11.41    2:19.74 SILV     2  
                  30.72     1:05.65 (34.93)     1:42.54 (36.89)     2:19.74 (37.20)
 16 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            2:23.00    2:20.07 SILV     1  
                  33.30     1:09.50 (36.20)     1:45.15 (35.65)     2:20.07 (34.92)
 17 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR           2:19.11    2:20.30 SILV   
                  31.34     1:06.33 (34.99)     1:43.17 (36.84)     2:20.30 (37.13)
 18 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    2:17.49    2:20.39 SILV   
                  32.31     1:08.22 (35.91)     1:44.74 (36.52)     2:20.39 (35.65)
 19 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    2:25.78    2:20.92 SILV   
                  31.80     1:08.58 (36.78)     1:46.12 (37.54)     2:20.92 (34.80)
 20 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR    2:27.23    2:21.23 SILV   
                  31.99     1:08.58 (36.59)     1:45.14 (36.56)     2:21.23 (36.09)
 21 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            2:44.14    2:21.40 SILV   
                  31.66     1:08.35 (36.69)     1:46.36 (38.01)     2:21.40 (35.04)
 22 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR           2:23.13    2:24.09 SILV   
                  32.70     1:09.18 (36.48)     1:46.80 (37.62)     2:24.09 (37.29)
 23 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR    2:27.61    2:24.51 SILV   
                  32.07     1:08.68 (36.61)     1:47.90 (39.22)     2:24.51 (36.61)
 24 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR    2:26.86    2:24.61 SILV   
                  33.66     1:11.05 (37.39)     1:49.02 (37.97)     2:24.61 (35.59)
 25 Harrington, Daniel  12 Badger-MR            2:19.32    2:25.55 SILV   
                  33.43     1:10.48 (37.05)     1:48.52 (38.04)     2:25.55 (37.03)
 26 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR           2:34.77    2:26.79        
                  33.35     1:10.62 (37.27)     1:50.09 (39.47)     2:26.79 (36.70)
 27 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR    2:36.64    2:26.89        
                  33.69     1:10.67 (36.98)     1:49.19 (38.52)     2:26.89 (37.70)
 28 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR   2:37.47    2:27.97        
                  33.29     1:11.04 (37.75)     1:50.07 (39.03)     2:27.97 (37.90)
 29 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    2:32.29    2:28.06        
                  32.79     1:09.10 (36.31)     1:43.71 (34.61)     2:28.06 (44.35)
 30 Raboy, Ghelila      11 Agua Swim Team-MR    2:45.03    2:28.37        
                  33.46     1:10.81 (37.35)     1:50.26 (39.45)     2:28.37 (38.11)
 31 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR   2:31.15    2:28.38        
                  32.88     1:10.29 (37.41)     1:49.46 (39.17)     2:28.38 (38.92)
 32 Shea, Natalie P     12 NYCC-MR              2:34.61    2:28.50        
                  32.99     1:09.26 (36.27)     1:46.31 (37.05)     2:28.50 (42.19)
 33 Ashton, Sydney A    11 Agua Swim Team-MR    2:24.94    2:28.87        
                  33.60     1:11.26 (37.66)     1:50.91 (39.65)     2:28.87 (37.96)
 34 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR           2:28.77    2:29.48        
                  33.38     1:11.31 (37.93)     1:50.74 (39.43)     2:29.48 (38.74)
 35 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR   2:27.28    2:30.24        
                  32.66     1:10.56 (37.90)     1:51.26 (40.70)     2:30.24 (38.98)
 36 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR   2:26.97    2:30.67        
                  32.78     1:11.21 (38.43)     1:51.82 (40.61)     2:30.67 (38.85)
 37 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR           2:26.48    2:30.84        
                  33.22     1:11.49 (38.27)     1:50.88 (39.39)     2:30.84 (39.96)
 38 Wentland, Emma A    11 Phoenix-MR           2:38.44    2:31.02        
                  32.51     1:10.33 (37.82)     1:50.03 (39.70)     2:31.02 (40.99)
 39 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR           2:31.65    2:32.97        
                  33.82     1:12.63 (38.81)     1:54.29 (41.66)     2:32.97 (38.68)
 40 Butler, Amelia K    11 NYCC-MR              2:38.81    2:33.47        
                  32.33     1:10.26 (37.93)     1:51.30 (41.04)     2:33.47 (42.17)
 41 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR              2:27.58    2:33.91        
                  34.50     1:13.52 (39.02)     1:53.91 (40.39)     2:33.91 (40.00)
 42 Payman, Maya N      12 HVD-MR               2:47.93    2:38.07        
                  34.64     1:14.41 (39.77)     1:56.82 (42.41)     2:38.07 (41.25)
 43 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR           2:35.77    2:40.97        
                  34.49     1:14.52 (40.03)     1:57.84 (43.32)     2:40.97 (43.13)
 44 Williams, Elise     11 NYCC-MR              2:47.43    2:42.84        
                  37.71     1:20.91 (43.20)   2:42.84 (1:21.93)                    
 45 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR    2:42.23    2:43.39        
                  37.00     1:18.84 (41.84)     2:01.93 (43.09)     2:43.39 (41.46)
 46 Crystal, Ella J     11 Badger-MR            2:38.96    2:44.57        
                  36.82     1:19.82 (43.00)     2:03.91 (44.09)     2:44.57 (40.66)
 47 Coquillette, Jacki  11 Badger-MR            2:43.61    2:46.15        
                  36.70     1:19.24 (42.54)     2:03.31 (44.07)     2:46.15 (42.84)
 48 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               3:02.57    2:48.40        
                  36.80     1:19.27 (42.47)     2:04.78 (45.51)     2:48.40 (43.62)
 49 Talamas, Emily K    12 GAEL-MR              2:56.63    2:49.40        
                  35.68     1:18.87 (43.19)     2:05.96 (47.09)     2:49.40 (43.44)
 50 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR    3:00.00    2:54.52        
                  38.05     1:23.30 (45.25)     2:11.00 (47.70)     2:54.52 (43.52)
 51 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR              3:04.64    2:59.14        
                  38.08     1:22.53 (44.45)     2:11.40 (48.87)     2:59.14 (47.74)
 52 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR         NT    2:59.94        
                  37.74     1:22.12 (44.38)     2:11.33 (49.21)     2:59.94 (48.61)
 53 Boyer, Sydney E     11 Badger-MR            3:19.55    3:05.06        
                  42.48     1:29.15 (46.67)     2:18.06 (48.91)     3:05.06 (47.00)
 54 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR            3:28.99    3:12.25        
                                1:29.80 ( )     2:22.16 (52.36)     3:12.25 (50.09)
 55 Linder, Ellie S     11 Agua Swim Team-MR    2:50.00    3:22.19        
                  42.58     1:32.99 (50.41)     2:27.08 (54.09)     3:22.19 (55.11)
 56 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR    3:15.00    3:26.25        
                  43.66     1:37.26 (53.60)     2:33.57 (56.31)     3:26.25 (52.68)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silveira, Luiza E   12 Agua Swim Team-MR      30.22      29.94 ZQ      20  
  2 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR      33.04      30.93 ZQ      17  
  3 Krevitt, Charlotte  11 Agua Swim Team-MR      31.06      31.22 ZQ      16  
  4 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR      30.72      31.70 ZQ      15  
  5 Petrie, Sydney L    12 Phoenix-MR             31.98      31.87 ZQ      14  
  6 Shepard, Morgan M   12 Agua Swim Team-MR      34.35      32.51 ZQ      13  
  7 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR                32.17      32.61 ZQ      12  
  8 Novo, Samantha G    12 SPAR-MR                33.52      32.71 JO      11  
  9 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR                33.93      32.88 JO       9  
 10 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR      34.24      33.04 SILV     7  
 11 Jogis, Kimberly A   12 GAEL-MR                34.20      33.05 SILV     6  
 12 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR      33.55      33.32 SILV     5  
 13 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      33.87      33.59 SILV     4  
 14 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR              34.29      33.61 SILV     3  
 15 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR      33.37      34.02 SILV     2  
 16 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR      36.46      34.04 SILV     1  
 17 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR      35.04      34.24 SILV   
 18 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR             36.85      34.49 SILV   
 19 Corridon, Delia E   12 Agua Swim Team-MR      35.08      34.63 SILV   
 20 Harrington, Daniel  12 Badger-MR              36.92      34.73 SILV   
 21 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR     35.48      34.95 SILV   
 22 Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     33.58      35.03 SILV   
 23 Shea, Natalie P     12 NYCC-MR                37.37      35.14 SILV   
 24 Williams, Elise     11 NYCC-MR                37.25      35.24 SILV   
 25 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR      34.66      35.41 SILV   
 26 Regan, Elizabeth    12 GAEL-MR                34.63      35.53 SILV   
 27 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR      36.83      35.58 SILV   
 28 Abouezzi, Tiffany   12 HVD-MR                 36.15      35.62 SILV   
 29 Raboy, Ghelila      11 Agua Swim Team-MR      35.38      35.67 SILV   
 30 Butler, Amelia K    11 NYCC-MR                36.80      35.74 SILV   
 31 Pulkkinen, Anneke   12 GAEL-MR                38.15      35.80 SILV   
 32 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR      38.35      35.81 SILV   
 33 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR              38.25      35.98 SILV   
 34 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR      38.12      36.39 SILV   
 35 Victory, Margaret   12 Badger-MR              38.34      36.66 SILV   
 36 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR     37.12      36.71 SILV   
 37 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR             38.30      36.78 SILV   
 38 DuFord, Oliva P     11 Agua Swim Team-MR      39.76      37.36 SILV   
 39 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR     35.88      37.78 SILV   
 40 Chan, Alexis A      11 GAEL-MR                   NT      37.87 SILV   
 41 Norton, Electa      11 Agua Swim Team-MR      39.57      37.91 SILV   
 42 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR      37.70      38.50        
 43 Coquillette, Jacki  11 Badger-MR              39.79      38.59        
 44 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR      37.65      38.88        
 45 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR      40.78      38.98        
 46 Messado, Taiis      11 SPAR-MR                   NT      39.00        
 47 Segree, Tyla        11 CAS-MR                 39.70      39.20        
 48 Lucas, Emily E      12 NYCC-MR                47.36      39.30        
 49 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR      39.73      39.48        
 50 Wentland, Emma A    11 Phoenix-MR             40.71      39.74        
 51 Keh, Camilla        11 NYCC-MR                40.51      39.81        
 52 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR             43.51      40.09        
 53 Genco, Olivia A     11 Phoenix-MR             41.37      40.66        
 54 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR         NT      40.78        
 55 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                42.08      41.23        
 56 Talamas, Emily K    12 GAEL-MR                44.53      41.39        
 57 Silva, Gabriella    11 NYCC-MR                45.00      42.07        
 58 Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR      45.00      42.10        
 59 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR              44.05      43.59        
 60 Crystal, Ella J     11 Badger-MR              42.28      44.66        
 61 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                46.40      44.94        
 62 Gatto, Kristina     12 Phoenix-MR             50.77      45.58        
 63 Germain, Tillie     11 NYCC-MR                46.81      45.84        
 64 Bergamini, Sara E   11 GAEL-MR                49.86      46.17        
 65 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR      49.53      46.31        
 66 Boyer, Sydney E     11 Badger-MR              47.38      47.05        
 67 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR             54.09      48.02        
 68 Leonard, Kaicey L   11 APEX-MR                50.74      52.98        
 69 Bussey, Genesis S   11 APEX-MR                   NT    1:04.83        
 -- Grand, Sophie       11 Badger-MR              47.96         DQ        
      Did not finish on back
 -- Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR                 34.47         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borowski, Hannah F  11 Phoenix-MR             37.95      34.76 ZQ      20  
  2 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR                36.61      36.21 ZQ      17  
  3 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR      37.99      36.61 JO      16  
  4 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR                37.32      36.63 JO      15  
  5 Shepard, Morgan M   12 Agua Swim Team-MR      35.59      36.69 JO      14  
  6 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR                37.33      37.74 SILV    13  
  7 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      38.48      38.38 SILV    12  
  8 Messado, Taiis      11 SPAR-MR                39.41      38.53 SILV    11  
  9 DuFord, Oliva P     11 Agua Swim Team-MR      39.86      39.00 SILV     9  
 10 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR              38.79      39.13 SILV     7  
 11 Norton, Electa      11 Agua Swim Team-MR      39.67      39.27 SILV     6  
 12 Payman, Maya N      12 HVD-MR                 39.94      39.84 SILV     5  
 13 Harrington, Daniel  12 Badger-MR              40.46      39.87 SILV     4  
 14 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR             40.68      39.91 SILV     3  
 15 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR                 42.06      39.96 SILV     2  
 16 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR      39.99      40.02 SILV     1  
 17 Ashton, Sydney A    11 Agua Swim Team-MR      39.48      40.20 SILV   
 18 Pulkkinen, Anneke   12 GAEL-MR                42.39      40.46 SILV   
 19 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR      42.36      41.36 SILV   
 20 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR                 45.85      41.58 SILV   
 21 Tassio, Tara J      12 SPAR-MR                41.32      41.91 SILV   
 22 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR                40.72      41.92 SILV   
 23 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR              44.42      42.29 SILV   
 24 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR      44.39      42.31 SILV   
 25 Crystal, Ella J     11 Badger-MR              42.12      42.40 SILV   
 26 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR      42.49      42.90        
 27 Lucas, Emily E      12 NYCC-MR                49.62      43.30        
 28 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR     44.34      43.36        
 29 Park, Abigail       11 Phoenix-MR             48.45      43.57        
 30 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR     45.66      43.78        
 31 Chan, Alexis A      11 GAEL-MR                   NT      44.15        
 32 Silva, Gabriella    11 NYCC-MR                55.00      44.68        
 33 Abouezzi, Tiffany   12 HVD-MR                 49.43      44.78        
 34 Williams, Elise     11 NYCC-MR                52.40      45.79        
 35 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR      45.59      45.89        
 36 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR         NT      46.08        
 37 Coquillette, Jacki  11 Badger-MR              46.96      46.69        
 38 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR      49.16      46.85        
 39 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                48.55      47.58        
 40 Germain, Tillie     11 NYCC-MR                48.16      47.74        
 41 Genco, Olivia A     11 Phoenix-MR             48.89      47.99        
 42 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR             48.29      49.78        
 43 Segree, Tyla        11 CAS-MR                 47.65      49.85        
 44 Talamas, Emily K    12 GAEL-MR                58.52      50.45        
 45 Boyer, Sydney E     11 Badger-MR              48.39      52.22        
 46 Bergamini, Sara E   11 GAEL-MR                56.26      52.48        
 47 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR              56.54      52.65        
 48 Grand, Sophie       11 Badger-MR              49.00      53.07        
 49 Gatto, Kristina     12 Phoenix-MR           1:05.77      57.65        
 -- Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR                41.76         DQ        
      False start
 -- Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                50.40         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     59.45         NS        
 -- Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR             47.56         NS        
 -- Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR                43.03         NS        
 -- Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR      50.00         NS        
 -- Veru, Nina S        12 GAEL-MR                39.77         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                35.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR                29.96      29.46 ZQ      20  
  2 Shepard, Morgan M   12 Agua Swim Team-MR      30.01      29.79 ZQ      17  
  3 Novo, Samantha G    12 SPAR-MR                30.61      30.13 ZQ      16  
  4 Corridon, Delia E   12 Agua Swim Team-MR      31.17      30.20 ZQ      15  
  5 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR      32.46      31.44 JO      14  
  6 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR      33.67      31.83 SILV    13  
  7 Feigin, Alex M      12 Agua Swim Team-MR      33.64      31.91 SILV    12  
  8 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      33.31      32.54 SILV    11  
  9 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR                33.58      32.72 SILV     9  
 10 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR                 33.37      32.87 SILV     7  
 11 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR      35.55      33.24 SILV     6  
 12 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR             34.77      33.50 SILV     5  
 13 Sacranie, Jaina A   12 Manhattan Makos-MR     35.06      33.74 SILV     4  
 14 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR      34.31      33.80 SILV     3  
 15 Butler, Amelia K    11 NYCC-MR                38.18      33.85 SILV     2  
 16 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR             35.22      34.02 SILV     1  
 17 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR             34.77      34.25 SILV   
 18 Payman, Maya N      12 HVD-MR                 34.58      34.71 SILV   
 19 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR             37.01      34.86 SILV   
 19 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR      34.79      34.86 SILV   
 21 Shea, Natalie P     12 NYCC-MR                42.59      34.99 SILV   
 22 Penner, Julianna    11 Manhattan Makos-MR     34.54      35.33 SILV   
 23 Pulkkinen, Anneke   12 GAEL-MR                   NT      35.58 SILV   
 24 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR                 35.36      35.86        
 25 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR      39.84      35.93        
 26 Messado, Taiis      11 SPAR-MR                36.11      35.94        
 27 Green, Darby P      12 Manhattan Makos-MR     35.13      36.16        
 28 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR             35.72      36.47        
 29 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR             38.87      36.62        
 30 Tassio, Tara J      12 SPAR-MR                38.19      37.54        
 31 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR      38.93      37.85        
 32 Segree, Tyla        11 CAS-MR                 41.79      38.10        
 33 Lucas, Emily E      12 NYCC-MR                50.83      38.79        
 34 Ashton, Sydney A    11 Agua Swim Team-MR      36.04      39.00        
 35 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR                39.65      39.02        
 36 DuFord, Oliva P     11 Agua Swim Team-MR      41.36      39.40        
 37 Abouezzi, Tiffany   12 HVD-MR                 46.22      40.61        
 38 Norton, Electa      11 Agua Swim Team-MR      42.53      40.94        
 39 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                53.94      41.86        
 40 Singh, Gaavya       12 NYCC-MR                44.00      42.63        
 41 Chan, Alexis A      11 GAEL-MR                   NT      44.23        
 42 Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR      51.00      44.24        
 43 Silva, Gabriella    11 NYCC-MR                55.00      45.02        
 44 Park, Abigail       11 Phoenix-MR             47.88      45.63        
 45 Grand, Sophie       11 Badger-MR              51.35      46.46        
 46 Bergamini, Sara E   11 GAEL-MR                51.69      47.57        
 47 Germain, Tillie     11 NYCC-MR                50.00      52.70        
 -- Boyer, Sydney E     11 Badger-MR              46.08         DQ        
      Scissors kick
 -- Veru, Nina S        12 GAEL-MR                34.16         NS        
 -- Weglarz, Juliet R   11 SPAR-MR                34.09         NS        
 -- Kabillio, Mia N     12 Manhattan Makos-MR     32.78         NS        
 -- Leonard, Kaicey L   11 APEX-MR                52.69         NS        
 
Girls 11 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Faust, Christina    15 Badger-MR           18:00.00   17:46.28         20  
                  28.73       59.99 (31.26)     1:32.27 (32.28)     2:04.74 (32.47)
        2:36.85 (32.11)     3:09.15 (32.30)     3:42.16 (33.01)     4:14.87 (32.71)
        4:47.86 (32.99)     5:19.61 (31.75)     5:51.88 (32.27)     6:24.95 (33.07)
        6:57.90 (32.95)     7:30.22 (32.32)     8:02.58 (32.36)     8:35.05 (32.47)
        9:07.93 (32.88)     9:40.82 (32.89)    10:13.94 (33.12)    10:45.78 (31.84)
       11:18.44 (32.66)    11:51.13 (32.69)    12:24.41 (33.28)    12:57.74 (33.33)
       13:29.34 (31.60)    14:02.18 (32.84)    14:35.32 (33.14)    15:08.06 (32.74)
       15:40.29 (32.23)    16:12.49 (32.20)    16:44.90 (32.41)    17:16.60 (31.70)
       17:46.28 (29.68)
  2 Johanson, Bridget   18 Badger-MR           17:42.85   18:00.61         17  
                  29.23     1:00.65 (31.42)     1:32.95 (32.30)     2:05.34 (32.39)
        2:37.94 (32.60)     3:10.51 (32.57)     3:43.04 (32.53)     4:15.81 (32.77)
        4:48.87 (33.06)     5:21.83 (32.96)     5:54.48 (32.65)     6:27.35 (32.87)
        7:00.12 (32.77)     7:32.98 (32.86)     8:06.11 (33.13)     8:39.40 (33.29)
        9:12.66 (33.26)     9:45.82 (33.16)    10:19.42 (33.60)    10:52.54 (33.12)
       11:25.53 (32.99)    11:58.09 (32.56)    12:30.98 (32.89)    13:03.39 (32.41)
       13:36.48 (33.09)    14:09.45 (32.97)    14:42.42 (32.97)    15:15.37 (32.95)
       15:48.42 (33.05)    16:21.49 (33.07)    16:54.71 (33.22)    17:28.02 (33.31)
       18:00.61 (32.59)
  3 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR           18:03.21   18:04.61         16  
                  29.91     1:01.67 (31.76)     1:33.85 (32.18)     2:06.36 (32.51)
        2:39.29 (32.93)     3:11.89 (32.60)     3:44.29 (32.40)     4:16.99 (32.70)
        4:49.57 (32.58)     5:22.17 (32.60)     5:54.92 (32.75)     6:27.63 (32.71)
        7:00.36 (32.73)     7:33.31 (32.95)     8:06.30 (32.99)     8:39.26 (32.96)
        9:12.22 (32.96)     9:45.56 (33.34)    10:18.37 (32.81)    10:51.61 (33.24)
       11:24.71 (33.10)    11:58.18 (33.47)    12:31.89 (33.71)    13:04.98 (33.09)
       13:38.46 (33.48)    14:11.55 (33.09)    14:45.19 (33.64)    15:18.17 (32.98)
       15:51.63 (33.46)    16:25.06 (33.43)    16:58.09 (33.03)    17:32.16 (34.07)
       18:04.61 (32.45)
  4 Lauer, Amanda       15 Phoenix-MR          17:36.36   18:21.96         15  
                  29.11     1:01.13 (32.02)     1:34.16 (33.03)     2:07.41 (33.25)
        2:40.64 (33.23)     3:13.86 (33.22)     3:47.41 (33.55)     4:20.93 (33.52)
        4:54.62 (33.69)     5:28.51 (33.89)     6:02.28 (33.77)     6:35.90 (33.62)
        7:10.12 (34.22)     7:43.65 (33.53)     8:17.33 (33.68)     8:51.08 (33.75)
        9:24.53 (33.45)     9:58.37 (33.84)    10:32.03 (33.66)    11:06.16 (34.13)
       11:39.71 (33.55)    12:13.31 (33.60)    12:47.42 (34.11)    13:21.15 (33.73)
       13:54.55 (33.40)    14:28.51 (33.96)    15:02.12 (33.61)    15:35.61 (33.49)
       16:09.04 (33.43)    16:42.52 (33.48)    17:16.20 (33.68)    17:49.62 (33.42)
       18:21.96 (32.34)
  5 Knobler, Sera A     15 Agua Swim Team-MR   18:32.30   18:36.61         14  
                  30.36     1:03.30 (32.94)     1:36.71 (33.41)     2:10.47 (33.76)
        2:43.98 (33.51)     3:17.68 (33.70)     3:51.63 (33.95)     4:25.53 (33.90)
        4:59.54 (34.01)     5:33.42 (33.88)     6:07.38 (33.96)     6:41.29 (33.91)
        7:15.30 (34.01)     7:49.49 (34.19)     8:23.55 (34.06)     8:57.45 (33.90)
        9:31.42 (33.97)    10:05.61 (34.19)    10:40.17 (34.56)    11:14.14 (33.97)
       11:48.34 (34.20)    12:22.66 (34.32)    12:56.84 (34.18)    13:30.83 (33.99)
       14:05.43 (34.60)    14:39.45 (34.02)    15:13.43 (33.98)    15:47.65 (34.22)
       16:21.74 (34.09)    16:55.64 (33.90)    17:29.52 (33.88)    18:03.79 (34.27)
       18:36.61 (32.82)
  6 Weissman, Emily T   13 Agua Swim Team-MR   18:30.40   18:38.61         13  
                  29.78     1:02.95 (33.17)     1:36.95 (34.00)     2:10.77 (33.82)
        2:44.66 (33.89)     3:18.57 (33.91)     3:53.01 (34.44)     4:27.27 (34.26)
        5:01.28 (34.01)     5:35.47 (34.19)     6:09.40 (33.93)     6:43.23 (33.83)
        7:17.03 (33.80)     7:51.16 (34.13)     8:24.97 (33.81)     8:58.66 (33.69)
        9:32.97 (34.31)    10:06.97 (34.00)    10:40.96 (33.99)    11:15.54 (34.58)
       11:49.91 (34.37)    12:24.28 (34.37)    12:58.45 (34.17)    13:32.85 (34.40)
       14:06.80 (33.95)    14:41.02 (34.22)    15:15.46 (34.44)    15:49.63 (34.17)
       16:23.96 (34.33)    16:57.98 (34.02)    17:32.42 (34.44)    18:06.05 (33.63)
       18:38.61 (32.56)
  7 Gormley, Isabel G   11 Agua Swim Team-MR   18:40.00   18:40.02         12  
                  29.21     1:02.35 (33.14)     1:36.21 (33.86)     2:10.03 (33.82)
        2:43.97 (33.94)     3:17.54 (33.57)     3:51.46 (33.92)     4:25.25 (33.79)
        4:58.99 (33.74)     5:32.78 (33.79)     6:06.96 (34.18)     6:41.13 (34.17)
        7:15.19 (34.06)     7:49.00 (33.81)     8:23.39 (34.39)     8:57.88 (34.49)
        9:31.72 (33.84)    10:06.24 (34.52)    10:40.30 (34.06)    11:14.12 (33.82)
       11:48.16 (34.04)    12:22.17 (34.01)    12:55.94 (33.77)    13:29.82 (33.88)
       14:04.60 (34.78)    14:38.92 (34.32)    15:13.23 (34.31)    15:47.25 (34.02)
       16:21.75 (34.50)    16:56.28 (34.53)    17:31.14 (34.86)    18:05.93 (34.79)
       18:40.02 (34.09)
  8 Andrews, Jinan M    18 Phoenix-MR          18:30.77   18:46.10         11  
                  29.41     1:02.53 (33.12)     1:36.37 (33.84)     2:10.45 (34.08)
        2:44.92 (34.47)     3:19.45 (34.53)     3:54.53 (35.08)     4:29.51 (34.98)
        5:04.56 (35.05)     5:39.31 (34.75)     6:14.22 (34.91)     6:49.40 (35.18)
        7:24.81 (35.41)     7:59.84 (35.03)     8:34.75 (34.91)     9:09.87 (35.12)
        9:44.88 (35.01)    10:19.78 (34.90)    10:54.69 (34.91)    11:29.66 (34.97)
       12:04.26 (34.60)    12:38.89 (34.63)    13:13.54 (34.65)    13:48.24 (34.70)
       14:22.87 (34.63)    14:57.34 (34.47)    15:31.35 (34.01)    16:05.64 (34.29)
       16:38.28 (32.64)    17:11.71 (33.43)    17:44.33 (32.62)    18:16.01 (31.68)
       18:46.10 (30.09)
  9 Dari, Hannah E      17 Phoenix-MR          18:20.77   18:50.34          9  
                  29.94     1:03.12 (33.18)     1:37.03 (33.91)     2:11.29 (34.26)
        2:45.44 (34.15)     3:19.55 (34.11)     3:53.74 (34.19)     4:27.75 (34.01)
        5:02.26 (34.51)     5:36.46 (34.20)     6:10.94 (34.48)     6:45.26 (34.32)
        7:19.97 (34.71)     7:54.58 (34.61)     8:28.97 (34.39)     9:03.66 (34.69)
        9:38.50 (34.84)    10:13.51 (35.01)    10:47.45 (33.94)    11:22.39 (34.94)
       11:57.29 (34.90)    12:31.98 (34.69)    13:06.83 (34.85)    13:41.21 (34.38)
       14:15.73 (34.52)    14:50.16 (34.43)    15:24.67 (34.51)    15:59.35 (34.68)
       16:34.28 (34.93)    17:09.12 (34.84)    17:43.93 (34.81)    18:17.95 (34.02)
       18:50.34 (32.39)
 10 Paspalas, Christin  16 Phoenix-MR          18:20.77   18:51.54          7  
                  29.64     1:02.97 (33.33)     1:37.20 (34.23)     2:11.54 (34.34)
        2:45.55 (34.01)     3:20.18 (34.63)     3:55.06 (34.88)     4:30.32 (35.26)
        5:05.06 (34.74)     5:39.88 (34.82)     6:14.53 (34.65)     6:49.92 (35.39)
        7:25.14 (35.22)     8:00.01 (34.87)     8:35.02 (35.01)     9:10.11 (35.09)
        9:45.13 (35.02)    10:19.98 (34.85)    10:54.69 (34.71)    11:29.75 (35.06)
       12:04.52 (34.77)    12:39.05 (34.53)    13:13.69 (34.64)    13:48.41 (34.72)
       14:23.32 (34.91)    14:57.64 (34.32)    15:31.68 (34.04)    16:05.77 (34.09)
       16:38.89 (33.12)    17:12.71 (33.82)    17:46.28 (33.57)    18:19.58 (33.30)
       18:51.54 (31.96)
 11 Reilly, Bridget K   17 GAEL-MR             18:35.91   18:54.93          6  
                  31.28     1:05.18 (33.90)     1:39.30 (34.12)     2:13.74 (34.44)
        2:48.24 (34.50)     3:22.72 (34.48)     3:57.03 (34.31)     4:31.60 (34.57)
        5:06.08 (34.48)     5:40.89 (34.81)     6:15.54 (34.65)     6:50.12 (34.58)
        7:23.90 (33.78)     7:58.19 (34.29)     8:32.22 (34.03)     9:06.00 (33.78)
        9:40.36 (34.36)    10:14.56 (34.20)    10:49.35 (34.79)    11:23.60 (34.25)
       11:58.62 (35.02)    12:33.27 (34.65)    13:07.93 (34.66)    13:42.84 (34.91)
       14:17.91 (35.07)    14:52.45 (34.54)    15:27.44 (34.99)    16:02.63 (35.19)
       16:37.14 (34.51)    17:11.98 (34.84)    17:47.01 (35.03)    18:21.47 (34.46)
       18:54.93 (33.46)
 12 Ciavarella, Nicki   16 Phoenix-MR          18:30.77   18:59.67          5  
                  30.01     1:03.36 (33.35)     1:37.36 (34.00)     2:11.34 (33.98)
        2:45.69 (34.35)     3:19.67 (33.98)     3:54.06 (34.39)     4:28.56 (34.50)
        5:03.10 (34.54)     5:37.82 (34.72)     6:12.79 (34.97)     6:47.77 (34.98)
        7:22.51 (34.74)     7:57.50 (34.99)     8:32.00 (34.50)     9:06.68 (34.68)
        9:41.85 (35.17)    10:17.11 (35.26)    10:51.99 (34.88)    11:27.65 (35.66)
       12:02.72 (35.07)    12:38.24 (35.52)    13:13.61 (35.37)    13:48.23 (34.62)
       14:23.54 (35.31)    14:58.52 (34.98)    15:33.99 (35.47)    16:08.79 (34.80)
       16:43.53 (34.74)    17:18.49 (34.96)    17:52.65 (34.16)    18:26.99 (34.34)
       18:59.67 (32.68)
 13 Suarez-Rebling, Ma  15 Agua Swim Team-MR   19:24.51   19:05.73          4  
                  29.70     1:02.49 (32.79)     1:35.70 (33.21)     2:09.23 (33.53)
        2:42.63 (33.40)     3:16.11 (33.48)     3:49.80 (33.69)     4:23.44 (33.64)
        4:57.18 (33.74)     5:30.98 (33.80)     6:05.21 (34.23)     6:39.17 (33.96)
        7:13.61 (34.44)     7:47.99 (34.38)     8:22.07 (34.08)     8:56.67 (34.60)
        9:31.72 (35.05)    10:06.72 (35.00)    10:41.81 (35.09)    11:17.61 (35.80)
       11:53.50 (35.89)    12:29.41 (35.91)    13:05.21 (35.80)    13:41.29 (36.08)
       14:17.58 (36.29)    14:53.91 (36.33)    15:30.62 (36.71)    16:07.44 (36.82)
       16:44.10 (36.66)    17:19.81 (35.71)    17:55.94 (36.13)    18:31.05 (35.11)
       19:05.73 (34.68)
 14 Zhang, Amy          15 Phoenix-MR          18:30.77   19:10.95          3  
                  31.22     1:05.55 (34.33)     1:40.47 (34.92)     2:15.42 (34.95)
        2:50.48 (35.06)     3:25.47 (34.99)     4:00.27 (34.80)     4:35.17 (34.90)
        5:10.21 (35.04)     5:45.32 (35.11)     6:20.17 (34.85)     6:55.30 (35.13)
        7:30.50 (35.20)     8:05.40 (34.90)     8:40.33 (34.93)     9:15.33 (35.00)
        9:50.45 (35.12)    10:25.57 (35.12)    11:01.15 (35.58)    11:36.45 (35.30)
       12:11.65 (35.20)    12:46.77 (35.12)    13:22.11 (35.34)    13:57.35 (35.24)
       14:32.85 (35.50)    15:08.25 (35.40)    15:43.94 (35.69)    16:19.21 (35.27)
       16:54.08 (34.87)    17:28.89 (34.81)    18:03.71 (34.82)    18:38.46 (34.75)
       19:10.95 (32.49)
 15 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR   21:00.00   19:49.64          2  
                  33.29     1:09.50 (36.21)     1:45.77 (36.27)     2:22.35 (36.58)
        2:58.87 (36.52)     3:35.24 (36.37)     4:11.78 (36.54)     4:48.22 (36.44)
        5:24.69 (36.47)     6:01.00 (36.31)     6:37.34 (36.34)     7:13.71 (36.37)
        7:49.94 (36.23)     8:26.14 (36.20)     9:02.13 (35.99)     9:38.21 (36.08)
       10:13.91 (35.70)    10:49.76 (35.85)    11:25.81 (36.05)    12:01.64 (35.83)
       12:37.87 (36.23)    13:14.11 (36.24)    13:50.58 (36.47)    14:26.72 (36.14)
       15:02.69 (35.97)    15:38.86 (36.17)    16:14.91 (36.05)    16:50.94 (36.03)
       17:26.91 (35.97)    18:03.30 (36.39)    18:39.57 (36.27)    19:15.38 (35.81)
       19:49.64 (34.26)
 16 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR          20:30.00   19:55.92          1  
                  31.57     1:07.24 (35.67)     1:43.60 (36.36)     2:20.17 (36.57)
        2:56.45 (36.28)     3:32.64 (36.19)     4:09.16 (36.52)     4:45.90 (36.74)
        5:22.32 (36.42)     5:58.67 (36.35)     6:35.22 (36.55)     7:11.33 (36.11)
        7:47.91 (36.58)     8:24.66 (36.75)     9:00.88 (36.22)     9:37.49 (36.61)
       10:14.35 (36.86)    10:51.59 (37.24)    11:28.30 (36.71)    12:04.83 (36.53)
       12:41.99 (37.16)    13:18.71 (36.72)    13:55.29 (36.58)    14:32.08 (36.79)
       15:08.41 (36.33)    15:44.80 (36.39)    16:21.47 (36.67)    16:57.88 (36.41)
       17:34.78 (36.90)    18:10.92 (36.14)    18:47.10 (36.18)    19:23.10 (36.00)
       19:55.92 (32.82)
 17 Noble, Allison E    15 HVD-MR              20:47.00   20:16.09        
                  31.19     1:06.70 (35.51)     1:43.22 (36.52)     2:20.09 (36.87)
        2:57.03 (36.94)     3:33.60 (36.57)     4:09.94 (36.34)     4:46.42 (36.48)
        5:22.91 (36.49)     5:59.70 (36.79)     6:37.00 (37.30)     7:13.74 (36.74)
        7:51.69 (37.95)     8:30.17 (38.48)     9:07.67 (37.50)     9:44.75 (37.08)
       10:23.13 (38.38)    11:01.50 (38.37)    11:38.85 (37.35)    12:15.80 (36.95)
       12:53.70 (37.90)    13:31.33 (37.63)    14:08.85 (37.52)    14:45.68 (36.83)
       15:23.22 (37.54)    16:00.23 (37.01)    16:38.34 (38.11)    17:15.39 (37.05)
       17:53.11 (37.72)    18:29.69 (36.58)    19:06.30 (36.61)    19:43.04 (36.74)
       20:16.09 (33.05)
 18 Farrell, Teresa M   16 Phoenix-MR          19:00.77   20:30.16        
                  32.99     1:09.14 (36.15)     1:46.15 (37.01)     2:23.35 (37.20)
        3:00.87 (37.52)     3:38.60 (37.73)     4:16.15 (37.55)     4:53.91 (37.76)
        5:31.49 (37.58)     6:09.35 (37.86)     6:46.75 (37.40)     7:24.21 (37.46)
        8:01.73 (37.52)     8:39.31 (37.58)     9:17.02 (37.71)     9:54.50 (37.48)
       10:31.88 (37.38)    11:09.42 (37.54)    11:46.74 (37.32)    12:24.56 (37.82)
       13:01.90 (37.34)    13:38.55 (36.65)    14:16.26 (37.71)    14:53.81 (37.55)
       15:31.40 (37.59)    16:09.27 (37.87)    16:46.93 (37.66)    17:24.78 (37.85)
       18:02.42 (37.64)    18:40.45 (38.03)    19:17.63 (37.18)    19:54.47 (36.84)
       20:30.16 (35.69)
 19 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR          21:00.00   20:34.00        
                  32.28     1:08.33 (36.05)     1:44.91 (36.58)     2:21.87 (36.96)
        2:59.04 (37.17)     3:36.38 (37.34)     4:13.55 (37.17)     4:51.11 (37.56)
        5:29.13 (38.02)     6:07.31 (38.18)     6:45.11 (37.80)     7:22.41 (37.30)
        8:00.32 (37.91)     8:38.19 (37.87)     9:15.94 (37.75)     9:53.86 (37.92)
       10:31.26 (37.40)    11:08.79 (37.53)    11:46.92 (38.13)    12:25.02 (38.10)
       13:02.61 (37.59)    13:41.09 (38.48)    14:18.95 (37.86)    14:57.19 (38.24)
       15:35.38 (38.19)    16:13.44 (38.06)    16:50.83 (37.39)    17:28.39 (37.56)
       18:05.57 (37.18)    18:43.17 (37.60)    19:21.31 (38.14)    19:58.72 (37.41)
       20:34.00 (35.28)
 20 March, Victoria A   15 Phoenix-MR          21:00.00   21:24.32        
                  32.41     1:09.43 (37.02)     1:47.65 (38.22)     2:25.97 (38.32)
        3:04.23 (38.26)     3:42.84 (38.61)     4:21.18 (38.34)     4:59.54 (38.36)
        5:38.78 (39.24)     6:17.41 (38.63)     6:56.88 (39.47)     7:36.27 (39.39)
        8:15.39 (39.12)     8:54.75 (39.36)     9:34.35 (39.60)    10:13.92 (39.57)
       10:53.46 (39.54)    11:32.73 (39.27)    12:12.03 (39.30)    12:51.53 (39.50)
       13:31.07 (39.54)    14:10.72 (39.65)    14:50.68 (39.96)    15:30.21 (39.53)
       16:10.33 (40.12)    16:50.30 (39.97)    17:29.38 (39.08)    18:09.27 (39.89)
       18:49.25 (39.98)    19:29.16 (39.91)    20:09.32 (40.16)    20:48.22 (38.90)
       21:24.32 (36.10)
 21 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR          21:30.00   22:07.49        
                  33.69     1:11.44 (37.75)     1:50.18 (38.74)     2:30.43 (40.25)
        3:11.45 (41.02)     3:50.92 (39.47)     4:31.56 (40.64)     5:11.60 (40.04)
        5:53.08 (41.48)     6:34.68 (41.60)     7:14.54 (39.86)     7:54.94 (40.40)
        8:35.65 (40.71)     9:17.10 (41.45)     9:58.51 (41.41)    10:38.75 (40.24)
       11:19.22 (40.47)    11:59.67 (40.45)    12:40.32 (40.65)    13:21.30 (40.98)
       14:02.54 (41.24)    14:43.91 (41.37)    15:24.53 (40.62)    16:05.37 (40.84)
       16:46.44 (41.07)    17:27.50 (41.06)    18:08.69 (41.19)                    
           19:29.53 ( )    20:10.52 (40.99)    20:51.01 (40.49)    21:28.70 (37.69)
       22:07.49 (38.79)
 22 Coffin, Hannah R    17 HVD-MR              22:56.43   22:14.57        
                  34.59     1:13.41 (38.82)     1:53.88 (40.47)     2:34.95 (41.07)
        3:16.21 (41.26)     3:57.74 (41.53)     4:39.23 (41.49)     5:20.93 (41.70)
        6:01.82 (40.89)     6:43.45 (41.63)     7:24.76 (41.31)     8:05.67 (40.91)
        8:46.81 (41.14)     9:27.48 (40.67)    10:08.62 (41.14)    10:49.37 (40.75)
       11:30.13 (40.76)    12:11.11 (40.98)    12:52.28 (41.17)    13:33.38 (41.10)
       14:14.11 (40.73)    14:55.36 (41.25)    15:36.47 (41.11)    16:17.35 (40.88)
       16:58.04 (40.69)    17:37.99 (39.95)    18:18.52 (40.53)    18:58.75 (40.23)
       19:38.79 (40.04)    20:18.86 (40.07)    20:58.09 (39.23)    21:36.92 (38.83)
       22:14.57 (37.65)
 23 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR          23:00.00   23:13.03        
                  35.44     1:17.37 (41.93)     2:01.02 (43.65)     2:43.46 (42.44)
        3:25.98 (42.52)     4:08.76 (42.78)     4:51.36 (42.60)     5:34.56 (43.20)
        6:16.87 (42.31)     6:58.57 (41.70)     7:42.10 (43.53)     8:24.95 (42.85)
        9:09.35 (44.40)     9:52.89 (43.54)    10:36.83 (43.94)    11:18.43 (41.60)
       12:01.03 (42.60)    12:43.49 (42.46)    13:24.59 (41.10)    14:06.95 (42.36)
       14:50.95 (44.00)    15:32.67 (41.72)    16:13.71 (41.04)    16:56.48 (42.77)
       17:39.48 (43.00)    18:22.85 (43.37)    19:06.59 (43.74)    19:48.90 (42.31)
       20:30.56 (41.66)    21:13.34 (42.78)    21:55.36 (42.02)    22:36.71 (41.35)
       23:13.03 (36.32)
 24 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR          23:00.00   23:35.75        
                  36.71     1:17.34 (40.63)     1:59.08 (41.74)     2:42.59 (43.51)
        3:26.07 (43.48)     4:10.14 (44.07)     4:53.06 (42.92)     5:36.58 (43.52)
        6:20.08 (43.50)     7:03.87 (43.79)     7:46.79 (42.92)     8:30.34 (43.55)
        9:14.71 (44.37)     9:58.18 (43.47)    10:41.56 (43.38)    11:24.76 (43.20)
       12:08.11 (43.35)    12:52.28 (44.17)    13:35.07 (42.79)    14:18.27 (43.20)
       15:02.29 (44.02)    15:45.32 (43.03)    16:28.78 (43.46)    17:12.11 (43.33)
       17:55.38 (43.27)    18:38.61 (43.23)    19:21.62 (43.01)    20:05.12 (43.50)
       20:48.38 (43.26)    21:31.14 (42.76)    22:13.09 (41.95)    22:54.08 (40.99)
       23:35.75 (41.67)
 
Girls 11 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Casale, Claudia     17 Badger-MR            4:25.99    4:41.81         20  
                  30.89     1:05.65 (34.76)     1:40.61 (34.96)     2:14.02 (33.41)
        2:56.11 (42.09)     3:37.61 (41.50)     4:10.29 (32.68)     4:41.81 (31.52)
  2 Lund, Anina Z       16 Badger-MR            4:40.60    4:48.63         17  
                  31.12     1:05.34 (34.22)     1:43.18 (37.84)     2:19.76 (36.58)
        3:05.01 (45.25)     3:49.17 (44.16)     4:20.12 (30.95)     4:48.63 (28.51)
  3 Andrews, Jinan M    18 Phoenix-MR           4:37.51    4:50.03         16  
                  30.43     1:05.08 (34.65)     1:42.64 (37.56)     2:19.43 (36.79)
        3:01.76 (42.33)     3:45.84 (44.08)     4:18.21 (32.37)     4:50.03 (31.82)
  4 Venice, Charissa L  18 Phoenix-MR           4:42.77    4:52.26         15  
                  29.48     1:04.19 (34.71)     1:43.08 (38.89)     2:20.86 (37.78)
        3:03.49 (42.63)     3:46.72 (43.23)     4:20.32 (33.60)     4:52.26 (31.94)
  5 Dari, Hannah E      17 Phoenix-MR           4:50.77    4:52.60         14  
                  31.44     1:07.27 (35.83)     1:43.71 (36.44)     2:18.85 (35.14)
        3:03.41 (44.56)     3:47.74 (44.33)     4:20.81 (33.07)     4:52.60 (31.79)
  6 Lauer, Amanda       15 Phoenix-MR           4:52.77    4:53.21         13  
                  30.32     1:05.48 (35.16)     1:44.20 (38.72)     2:22.42 (38.22)
        3:04.33 (41.91)     3:48.11 (43.78)   4:53.21 (1:05.10)                    
  7 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            5:02.10    4:55.85         12  
                  31.64     1:07.74 (36.10)     1:44.77 (37.03)     2:20.67 (35.90)
        3:04.85 (44.18)     3:51.04 (46.19)     4:24.46 (33.42)     4:55.85 (31.39)
  8 Price, Ilana B      14 Agua Swim Team-MR    5:08.01    4:56.06         11  
                  31.42     1:07.25 (35.83)     1:44.59 (37.34)     2:21.93 (37.34)
        3:05.44 (43.51)     3:48.96 (43.52)     4:22.89 (33.93)     4:56.06 (33.17)
  9 Paspalas, Christin  16 Phoenix-MR           4:42.77    4:57.51          9  
                  31.37     1:05.77 (34.40)     1:42.12 (36.35)     2:17.88 (35.76)
        3:05.31 (47.43)     3:51.96 (46.65)     4:25.12 (33.16)     4:57.51 (32.39)
 10 Faust, Christina    15 Badger-MR            4:56.73    4:59.38          7  
                  30.72     1:06.52 (35.80)     1:44.55 (38.03)     2:20.85 (36.30)
        3:05.81 (44.96)     3:51.70 (45.89)     4:26.24 (34.54)     4:59.38 (33.14)
 11 Kaplan, Stephanie   14 LIAC-MR              4:58.20    5:02.94          6  
                  32.12     1:09.12 (37.00)     1:48.43 (39.31)     2:27.00 (38.57)
        3:10.63 (43.63)     3:54.38 (43.75)     4:28.87 (34.49)     5:02.94 (34.07)
 12 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            5:04.34    5:04.39          5  
                  32.86     1:12.36 (39.50)     1:49.56 (37.20)     2:26.86 (37.30)
        3:13.51 (46.65)     3:58.97 (45.46)     4:31.95 (32.98)     5:04.39 (32.44)
 13 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    5:01.42    5:04.71          4  
                  31.15     1:06.69 (35.54)     1:43.83 (37.14)     2:21.29 (37.46)
        3:09.69 (48.40)     3:58.72 (49.03)     4:32.12 (33.40)     5:04.71 (32.59)
 14 Simone, Madeline N  17 Badger-MR            4:53.53    5:08.27          3  
                  32.50     1:09.15 (36.65)     1:49.86 (40.71)     2:29.75 (39.89)
        3:14.03 (44.28)     4:00.92 (46.89)     4:34.84 (33.92)     5:08.27 (33.43)
 15 Kaplan, Brooke M    17 LIAC-MR              5:14.10    5:12.90          2  
                  34.01     1:16.25 (42.24)     1:55.28 (39.03)     2:33.84 (38.56)
        3:18.13 (44.29)     4:02.71 (44.58)     4:39.01 (36.30)     5:12.90 (33.89)
 16 Passante, Julia     13 Phoenix-MR           5:40.00    5:13.02          1  
                  34.36     1:14.19 (39.83)     1:53.41 (39.22)     2:31.19 (37.78)
        3:16.89 (45.70)     4:02.76 (45.87)     4:38.98 (36.22)     5:13.02 (34.04)
 17 DePhillips, Michae  13 LIAC-MR              5:18.02    5:14.35        
                  33.86     1:13.12 (39.26)     1:54.44 (41.32)     2:34.50 (40.06)
        3:19.30 (44.80)     4:03.92 (44.62)     4:39.44 (35.52)     5:14.35 (34.91)
 18 Nikolski, Grace M   16 HVD-MR               5:05.70    5:15.41        
                  32.02     1:10.44 (38.42)     1:52.81 (42.37)     2:34.71 (41.90)
        3:18.08 (43.37)     4:02.36 (44.28)     4:38.91 (36.55)     5:15.41 (36.50)
 19 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            5:19.39    5:18.72        
                  34.70     1:13.93 (39.23)     1:56.73 (42.80)     2:39.38 (42.65)
        3:23.02 (43.64)     4:09.03 (46.01)     4:44.69 (35.66)     5:18.72 (34.03)
 20 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           5:20.00    5:20.56        
                  33.46     1:15.31 (41.85)     1:55.55 (40.24)     2:36.26 (40.71)
        3:24.19 (47.93)     4:12.10 (47.91)     4:48.08 (35.98)     5:20.56 (32.48)
 21 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            5:25.56    5:20.65        
                  38.04     1:16.52 (38.48)     1:58.37 (41.85)                    
            3:24.84 ( )                             4:45.11 ( )     5:20.65 (35.54)
 22 Ludwicki, Kristin   17 Phoenix-MR           5:12.16    5:21.08        
                  32.06     1:10.17 (38.11)     1:52.20 (42.03)     2:34.47 (42.27)
        3:20.20 (45.73)     4:06.73 (46.53)     4:44.08 (37.35)     5:21.08 (37.00)
 23 Borowski, Hannah F  11 Phoenix-MR           5:30.77    5:21.71        
                  34.43     1:17.28 (42.85)     1:59.82 (42.54)     2:41.54 (41.72)
        3:25.86 (44.32)     4:10.99 (45.13)     4:47.07 (36.08)     5:21.71 (34.64)
 24 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    5:41.60    5:22.02        
                  34.79     1:15.78 (40.99)     1:57.72 (41.94)     2:39.06 (41.34)
        3:24.27 (45.21)     4:10.32 (46.05)     4:46.90 (36.58)     5:22.02 (35.12)
 25 O'Connor, Alexa     13 Phoenix-MR           5:30.00    5:25.38        
                  31.90     1:13.45 (41.55)     1:55.84 (42.39)     2:36.33 (40.49)
        3:23.65 (47.32)     4:12.31 (48.66)     4:48.93 (36.62)     5:25.38 (36.45)
 26 Cicalo, Julia A     16 Phoenix-MR           4:55.18    5:25.78        
                  34.44     1:15.74 (41.30)     1:55.19 (39.45)     2:33.71 (38.52)
        3:24.16 (50.45)     4:14.74 (50.58)     4:50.60 (35.86)     5:25.78 (35.18)
 27 Darling, Samantha   14 LIAC-MR              5:27.09    5:25.99        
                  34.24     1:16.55 (42.31)     1:58.42 (41.87)     2:39.19 (40.77)
        3:27.40 (48.21)     4:15.12 (47.72)     4:51.11 (35.99)     5:25.99 (34.88)
 28 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR           5:50.00    5:31.44        
                  34.88     1:18.43 (43.55)     2:00.32 (41.89)     2:42.47 (42.15)
        3:28.55 (46.08)     4:15.01 (46.46)     4:53.79 (38.78)     5:31.44 (37.65)
 29 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR           5:38.77    5:31.49        
                  33.96     1:15.42 (41.46)     1:58.56 (43.14)     2:41.44 (42.88)
        3:31.12 (49.68)     4:21.87 (50.75)     4:58.25 (36.38)     5:31.49 (33.24)
 30 Antoniuk, Sandra m  14 LIAC-MR              5:25.00    5:31.80        
                  35.22     1:15.69 (40.47)     2:00.54 (44.85)     2:43.49 (42.95)
        3:30.27 (46.78)     4:17.15 (46.88)     4:55.29 (38.14)     5:31.80 (36.51)
 31 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           6:00.00    5:34.04        
                  35.21     1:18.13 (42.92)     2:00.03 (41.90)     2:43.83 (43.80)
        3:30.76 (46.93)     4:21.06 (50.30)     4:58.14 (37.08)     5:34.04 (35.90)
 32 Dauz, Aleksandra N  13 LIAC-MR              5:33.30    5:34.21        
                  33.89     1:14.26 (40.37)     1:57.02 (42.76)     2:38.29 (41.27)
        3:27.86 (49.57)     4:18.82 (50.96)     4:56.56 (37.74)     5:34.21 (37.65)
 33 Antoniuk, Isabela   11 LIAC-MR              5:30.00    5:35.48        
                  35.62     1:18.93 (43.31)     2:00.89 (41.96)     2:40.66 (39.77)
        3:31.66 (51.00)     4:24.53 (52.87)     5:00.20 (35.67)     5:35.48 (35.28)
 34 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           5:45.00    5:38.06        
                  33.65     1:12.91 (39.26)     1:55.30 (42.39)     2:38.14 (42.84)
        3:28.11 (49.97)     4:20.45 (52.34)     4:58.77 (38.32)     5:38.06 (39.29)
 35 Lane, Natasha *     14 Agua Swim Team-MR    5:47.73    5:44.19        
                  37.16     1:23.13 (45.97)     2:07.00 (43.87)     2:49.38 (42.38)
        3:37.27 (47.89)     4:25.17 (47.90)     5:04.91 (39.74)     5:44.19 (39.28)
 36 Coffin, Hannah R    17 HVD-MR               5:33.50    5:44.97        
                  32.89     1:13.82 (40.93)     2:00.09 (46.27)     2:45.32 (45.23)
        3:35.26 (49.94)     4:24.77 (49.51)     5:06.12 (41.35)     5:44.97 (38.85)
 37 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR           5:38.77    5:46.17        
                  35.57     1:20.01 (44.44)     2:03.92 (43.91)     2:49.00 (45.08)
                                4:07.15 ( )   5:46.17 (1:39.02)                    
 38 Petrie, Sydney L    12 Phoenix-MR           5:40.77    5:50.57        
                  36.71     1:25.34 (48.63)     2:08.51 (43.17)     2:51.49 (42.98)
        3:44.16 (52.67)     4:36.23 (52.07)     5:14.14 (37.91)     5:50.57 (36.43)
 39 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           6:10.00    5:55.06        
                  37.28     1:22.92 (45.64)     2:11.41 (48.49)     2:55.02 (43.61)
        3:46.32 (51.30)     4:37.10 (50.78)     5:17.31 (40.21)     5:55.06 (37.75)
 40 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           5:54.21    5:55.51        
                  38.50     1:27.19 (48.69)     2:11.60 (44.41)     2:56.36 (44.76)
        3:46.05 (49.69)     4:37.54 (51.49)     5:17.59 (40.05)     5:55.51 (37.92)
 41 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR           5:47.77    5:55.85        
                  38.69     1:26.08 (47.39)     2:09.70 (43.62)     2:51.80 (42.10)
        3:45.21 (53.41)     4:38.43 (53.22)     5:16.92 (38.49)     5:55.85 (38.93)
 42 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR           5:49.77    5:56.72        
                  38.88     1:27.72 (48.84)     2:14.10 (46.38)     2:57.51 (43.41)
        3:48.22 (50.71)     4:38.27 (50.05)     5:19.31 (41.04)     5:56.72 (37.41)
 43 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR           5:35.77    5:59.30        
                  37.79     1:27.64 (49.85)     2:09.76 (42.12)     2:51.01 (41.25)
        3:44.95 (53.94)     4:40.37 (55.42)     5:19.52 (39.15)     5:59.30 (39.78)
 44 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR           5:55.67    6:00.29        
                  37.86     1:25.78 (47.92)     2:10.99 (45.21)     2:55.95 (44.96)
        3:45.63 (49.68)     4:37.13 (51.50)     5:19.70 (42.57)     6:00.29 (40.59)
 45 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR           6:05.77    6:09.82        
                  39.24     1:28.16 (48.92)     2:12.98 (44.82)     2:58.71 (45.73)
        3:53.24 (54.53)     4:48.65 (55.41)     5:28.77 (40.12)     6:09.82 (41.05)
 46 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR           5:48.77    6:15.10        
                  40.38     1:31.63 (51.25)     2:18.11 (46.48)     3:04.82 (46.71)
        3:58.07 (53.25)     4:52.42 (54.35)     5:34.18 (41.76)     6:15.10 (40.92)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.69  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    18 Phoenix-MR             23.90      24.89 METS    20  
  2 Paspalas, Christin  16 Phoenix-MR             24.58      25.29 METS    17  
  3 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR              25.79      25.32 METS    16  
  4 Lund, Anina Z       16 Badger-MR              24.96      25.86         15  
  5 Oceguera, Mariajos  17 Badger-MR              25.13      25.95         14  
  6 Lange, Kaitlyn E    16 Phoenix-MR             24.87      26.20         13  
  7 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR                26.48      26.36         12  
  8 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR                26.20      26.39         11  
  9 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR             25.94      26.42          9  
 10 Passante, Julia     13 Phoenix-MR             27.79      26.65          7  
 11 Ludwicki, Kristin   17 Phoenix-MR             25.17      26.68          6  
 12 McGovern, Meaghan   16 Phoenix-MR             25.78      26.76          4  
 12 Corso, Kaycee M     23 NYAC-MR                25.44      26.76          4  
 12 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR      26.10      26.76          4  
 15 O'Connor, Alexa     13 Phoenix-MR             26.58      26.78          2  
 16 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR              26.50      26.80          1  
 17 Ciavarella, Nicki   16 Phoenix-MR             27.20      26.92        
 18 Dari, Hannah E      17 Phoenix-MR             24.97      26.98        
 19 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR             27.75      27.36        
 20 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR             28.81      27.61        
 21 Nikolski, Grace M   16 HVD-MR                 26.27      27.96        
 22 March, Victoria A   15 Phoenix-MR             27.71      27.97        
 23 Simone, Madeline N  17 Badger-MR              27.16      28.13        
 24 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR              26.89      28.31        
 25 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR             28.29      28.34        
 25 Petrie, Sydney L    12 Phoenix-MR             28.50      28.34        
 27 Seward, Kristen J   14 HVD-MR                 30.27      28.48        
 28 Weisstuch, Carolin  16 GAEL-MR                27.15      28.53        
 29 Berridge, Scottie   15 Badger-MR              27.92      28.68        
 30 Borowski, Hannah F  11 Phoenix-MR             29.15      28.80        
 31 Ebratt, Emily       13 Badger-MR              28.14      28.81        
 32 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR                28.17      29.04        
 33 Hunnewell, Skylar   14 Agua Swim Team-MR      29.57      29.06        
 34 Cicalo, Julia A     16 Phoenix-MR             27.78      29.10        
 35 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR      28.70      29.11        
 36 Antoniuk, Isabela   11 LIAC-MR                29.59      29.16        
 37 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR             31.44      29.21        
 38 Victory, Margaret   12 Badger-MR              29.97      29.26        
 39 Casale, Claudia     17 Badger-MR              26.99      29.28        
 40 Pope, Caileigh A    14 Badger-MR              29.96      29.33        
 41 Coffin, Hannah R    17 HVD-MR                 27.09      29.50        
 42 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR             30.09      29.55        
 43 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR                28.80      29.91        
 44 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR             29.22      29.94        
 45 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR             29.73      29.99        
 46 Nikolski, Mary T T  13 HVD-MR                 29.05      30.21        
 47 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR             31.06      30.33        
 48 Scarduzio, Teresa   14 HVD-MR                 30.05      30.48        
 49 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR             30.36      30.58        
 50 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR             30.95      31.18        
 51 Wentland, Emma A    11 Phoenix-MR             30.28      31.38        
 52 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR             30.74      31.42        
 53 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR             31.45      31.51        
 54 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR             30.69      31.63        
 55 Rooney, Siobahnn    14 GAEL-MR                31.55      31.64        
 56 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR             30.63      32.03        
 57 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR             31.60      32.38        
 58 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR             33.62      32.98        
 59 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR             36.30      35.88        
 60 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR             36.74      36.46        
 61 Park, Abigail       11 Phoenix-MR             33.16      36.64        
 -- Lazaroni, Georgia   14 Badger-MR              28.65         NS        
 -- Rocco, Emily A      11 SPAR-MR                28.53         NS        
 -- Venice, Charissa L  18 Phoenix-MR             26.33         NS        
 -- Lauer, Amanda       15 Phoenix-MR             26.20         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Poleway, Caroline   16 Badger-MR              51.99      53.88 METS    20  
                  26.02       53.88 (27.86)                                        
  2 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR              54.96      55.01 METS    17  
                  26.31       55.01 (28.70)                                        
  3 Hutchinson, Meg P   22 NYAC-MR                52.88      55.40 METS    16  
                  26.74       55.40 (28.66)                                        
  4 Lange, Kaitlyn E    16 Phoenix-MR             54.34      55.56 METS    15  
                  26.67       55.56 (28.89)                                        
  5 Lauer, Amanda       15 Phoenix-MR                NT      55.77 METS    14  
                  26.79       55.77 (28.98)                                        
  6 Globus, Adi L       15 Phoenix-MR             55.30      56.20         13  
                  26.54       56.20 (29.66)                                        
  7 Zhang, Amy          15 Phoenix-MR             54.38      56.35         12  
                  27.00       56.35 (29.35)                                        
  8 McGovern, Meaghan   16 Phoenix-MR             58.60      56.83         11  
                  27.52       56.83 (29.31)                                        
  9 Hodes, Sarah M      17 Badger-MR            1:01.74      57.61          9  
                  27.86       57.61 (29.75)                                        
 10 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR             57.35      58.22          7  
                  27.75       58.22 (30.47)                                        
 11 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR              57.99      58.62          6  
                  28.09       58.62 (30.53)                                        
 12 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR                57.51      58.94          5  
                  28.11       58.94 (30.83)                                        
 13 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           1:01.32      59.81          4  
                  28.60       59.81 (31.21)                                        
 14 Noble, Allison E    15 HVD-MR                 59.93      59.94          3  
                  28.62       59.94 (31.32)                                        
 15 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR           1:01.90    1:00.13          2  
                  28.71     1:00.13 (31.42)                                        
 16 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR              58.38    1:00.16          1  
                  28.79     1:00.16 (31.37)                                        
 17 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           1:01.01    1:00.54        
                  28.38     1:00.54 (32.16)                                        
 18 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR           1:01.12    1:00.69        
                  28.73     1:00.69 (31.96)                                        
 19 Borowski, Hannah F  11 Phoenix-MR           1:02.00    1:01.67        
                  29.19     1:01.67 (32.48)                                        
 20 Petrie, Sydney L    12 Phoenix-MR           1:02.92    1:02.03        
                  29.16     1:02.03 (32.87)                                        
 21 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            1:00.41    1:02.43        
                  30.00     1:02.43 (32.43)                                        
 22 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR           1:04.98    1:02.78        
                  30.14     1:02.78 (32.64)                                        
 23 Seward, Kristen J   14 HVD-MR               1:05.93    1:03.04        
                  30.08     1:03.04 (32.96)                                        
 24 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           1:02.84    1:03.88        
                  30.00     1:03.88 (33.88)                                        
 25 Seward, Mackenzie   13 GAEL-MR              1:04.94    1:03.92        
                  30.75     1:03.92 (33.17)                                        
 26 Pope, Caileigh A    14 Badger-MR            1:04.45    1:04.02        
                  31.12     1:04.02 (32.90)                                        
 27 Cicalo, Julia A     16 Phoenix-MR             59.16    1:04.08        
                  30.72     1:04.08 (33.36)                                        
 28 Henriksson, Ida F   12 GAEL-MR              1:03.82    1:04.09        
                  30.42     1:04.09 (33.67)                                        
 29 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              1:03.99    1:04.54        
                  30.55     1:04.54 (33.99)                                        
 30 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    1:02.74    1:04.73        
                  30.74     1:04.73 (33.99)                                        
 31 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR           1:06.73    1:05.01        
                  31.26     1:05.01 (33.75)                                        
 32 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR              1:04.34    1:05.11        
                  30.38     1:05.11 (34.73)                                        
 33 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR           1:07.94    1:05.54        
                  31.23     1:05.54 (34.31)                                        
 34 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR           1:05.67    1:05.80        
                  31.56     1:05.80 (34.24)                                        
 35 Regan, Elizabeth    12 GAEL-MR              1:05.70    1:06.05        
                  31.44     1:06.05 (34.61)                                        
 36 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            1:08.93    1:06.31        
                  31.79     1:06.31 (34.52)                                        
 37 Scarduzio, Teresa   14 HVD-MR               1:08.68    1:07.08        
                  32.25     1:07.08 (34.83)                                        
 38 Hunnewell, Skylar   14 Agua Swim Team-MR    1:05.17    1:07.09        
                  31.42     1:07.09 (35.67)                                        
 39 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR           1:07.34    1:07.22        
                  32.11     1:07.22 (35.11)                                        
 40 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           1:08.08    1:07.54        
                  31.67     1:07.54 (35.87)                                        
 41 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           1:06.58    1:07.89        
                  31.71     1:07.89 (36.18)                                        
 42 Strauss, Talia Z    16 Phoenix-MR           1:06.42    1:07.90        
                  32.00     1:07.90 (35.90)                                        
 43 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           1:09.98    1:08.30        
                  31.61     1:08.30 (36.69)                                        
 44 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR           1:07.03    1:09.21        
                  32.04     1:09.21 (37.17)                                        
 45 Lugo, Sofia         14 CAS-MR               1:08.49    1:09.31        
                  33.51     1:09.31 (35.80)                                        
 46 Rooney, Siobahnn    14 GAEL-MR              1:10.00    1:10.23        
                  33.36     1:10.23 (36.87)                                        
 47 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR           1:09.21    1:10.45        
                  33.17     1:10.45 (37.28)                                        
 48 Wentland, Emma A    11 Phoenix-MR           1:16.91    1:10.71        
                  33.15     1:10.71 (37.56)                                        
 49 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR           1:16.61    1:12.50        
                  33.96     1:12.50 (38.54)                                        
 50 Schloss, Leora G    12 Badger-MR            1:13.71    1:12.89        
                  34.73     1:12.89 (38.16)                                        
 51 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               1:14.11    1:13.06        
                  35.25     1:13.06 (37.81)                                        
 52 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           1:17.33    1:15.17        
                  35.38     1:15.17 (39.79)                                        
 53 Genco, Olivia A     11 Phoenix-MR           1:16.30    1:17.87        
                  36.60     1:17.87 (41.27)                                        
 54 Segree, Tyla        11 CAS-MR               1:16.06    1:18.57        
                  35.90     1:18.57 (42.67)                                        
 55 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR           1:15.79    1:18.67        
                  36.59     1:18.67 (42.08)                                        
 56 Jerome, Savannah    13 CAS-MR               1:17.71    1:19.64        
                  37.60     1:19.64 (42.04)                                        
 56 Djambouen, Maguy F  13 CAS-MR               1:16.84    1:19.64        
                  37.08     1:19.64 (42.56)                                        
 58 Park, Abigail       11 Phoenix-MR           1:23.42    1:19.72        
                  37.33     1:19.72 (42.39)                                        
 59 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR           1:24.77    1:19.92        
                  37.34     1:19.92 (42.58)                                        
 60 Vasquez, Alexis M   19 CAS-MR               1:23.03    1:24.13        
                  37.64     1:24.13 (46.49)                                        
 61 Benejam, Natalia M  12 Badger-MR            1:37.74    1:26.47        
                  39.80     1:26.47 (46.67)                                        
 62 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               1:25.01    1:32.77        
                  43.17     1:32.77 (49.60)                                        
 -- Lantin, Alexa       14 Badger-MR            1:00.36         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lund, Anina Z       16 Badger-MR            1:50.00    1:55.28 METS    20  
                  27.25       56.75 (29.50)     1:26.54 (29.79)     1:55.28 (28.74)
  2 Andrews, Jinan M    18 Phoenix-MR           1:53.75    1:56.79 METS    17  
                  27.83       57.53 (29.70)     1:27.27 (29.74)     1:56.79 (29.52)
  3 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            2:07.52    1:59.07 METS    16  
                  27.07       57.47 (30.40)     1:28.54 (31.07)     1:59.07 (30.53)
  4 Paspalas, Christin  16 Phoenix-MR           1:55.76    2:00.28         15  
                  27.77       57.97 (30.20)     1:28.86 (30.89)     2:00.28 (31.42)
  5 Lange, Kaitlyn E    16 Phoenix-MR           1:58.78    2:01.32         14  
                  28.03       58.33 (30.30)     1:29.91 (31.58)     2:01.32 (31.41)
  6 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:01.99    2:02.27         13  
                  27.67       58.48 (30.81)     1:30.55 (32.07)     2:02.27 (31.72)
  7 Price, Ilana B      14 Agua Swim Team-MR    2:01.86    2:02.59         12  
                  27.78       58.73 (30.95)     1:30.48 (31.75)     2:02.59 (32.11)
  8 Suarez-Rebling, Ma  15 Agua Swim Team-MR    2:04.65    2:02.70         11  
                  27.97       58.94 (30.97)     1:31.29 (32.35)     2:02.70 (31.41)
  9 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            2:03.94    2:02.99          9  
                  28.62     1:00.24 (31.62)     1:31.61 (31.37)     2:02.99 (31.38)
 10 Globus, Adi L       15 Phoenix-MR           2:03.87    2:04.08          7  
                  27.71       59.40 (31.69)     1:31.64 (32.24)     2:04.08 (32.44)
 11 Mullin, Riley       15 Badger-MR            2:01.81    2:04.14          6  
                  28.08       58.95 (30.87)     1:31.19 (32.24)     2:04.14 (32.95)
 12 McGovern, Meaghan   16 Phoenix-MR           1:56.48    2:05.05          5  
                  27.77       58.89 (31.12)     1:31.72 (32.83)     2:05.05 (33.33)
 13 Grier, Mary-McKenz  13 Agua Swim Team-MR    2:03.20    2:05.25          4  
                  28.83     1:00.64 (31.81)     1:33.02 (32.38)     2:05.25 (32.23)
 14 Simone, Madeline N  17 Badger-MR            1:58.99    2:06.37          3  
                  29.40     1:01.30 (31.90)     1:33.81 (32.51)     2:06.37 (32.56)
 15 Knobler, Sera A     15 Agua Swim Team-MR    2:07.29    2:06.87          2  
                  30.05     1:02.18 (32.13)     1:34.69 (32.51)     2:06.87 (32.18)
 16 Emanuel, Taylor C   16 GAEL-MR              2:02.06    2:07.20          1  
                  28.37     1:00.00 (31.63)     1:33.14 (33.14)     2:07.20 (34.06)
 17 Nikolski, Grace M   16 HVD-MR               2:09.54    2:08.03        
                  29.07     1:00.61 (31.54)     1:34.08 (33.47)     2:08.03 (33.95)
 18 Irato, Carmela      14 Agua Swim Team-MR    2:11.37    2:08.22        
                  29.96     1:03.24 (33.28)     1:35.39 (32.15)     2:08.22 (32.83)
 19 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              2:07.18    2:08.46        
                  27.64       59.23 (31.59)     1:32.77 (33.54)     2:08.46 (35.69)
 20 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              2:07.01    2:08.70        
                  28.45     1:00.57 (32.12)     1:34.29 (33.72)     2:08.70 (34.41)
 21 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR    2:08.60    2:09.28        
                  30.15     1:03.39 (33.24)     1:36.63 (33.24)     2:09.28 (32.65)
 22 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              2:13.77    2:10.29        
                  30.07     1:02.33 (32.26)     1:36.18 (33.85)     2:10.29 (34.11)
 23 Hunt, Abigail J     13 Agua Swim Team-MR    2:07.88    2:10.60        
                  29.83     1:03.11 (33.28)     1:37.06 (33.95)     2:10.60 (33.54)
 24 Farrell, Teresa M   16 Phoenix-MR           2:08.06    2:10.89        
                  29.93     1:02.57 (32.64)     1:36.32 (33.75)     2:10.89 (34.57)
 25 Veru, Nicole        14 GAEL-MR              2:02.89    2:10.95        
                  28.15     1:00.28 (32.13)     1:34.99 (34.71)     2:10.95 (35.96)
 26 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR           2:10.84    2:11.21        
                  29.97     1:03.95 (33.98)     1:38.02 (34.07)     2:11.21 (33.19)
 27 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR              2:15.44    2:12.58        
                  29.80     1:03.12 (33.32)     1:37.98 (34.86)     2:12.58 (34.60)
 28 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            2:11.11    2:12.91        
                  31.18     1:05.28 (34.10)     1:39.61 (34.33)     2:12.91 (33.30)
 29 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    2:12.23    2:13.17        
                  29.91     1:03.84 (33.93)     1:38.72 (34.88)     2:13.17 (34.45)
 30 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              2:17.83    2:13.44        
                  29.27     1:02.10 (32.83)     1:37.38 (35.28)     2:13.44 (36.06)
 31 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR              2:12.80    2:13.77        
                  30.41     1:04.46 (34.05)     1:39.25 (34.79)     2:13.77 (34.52)
 32 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    2:18.38    2:13.81        
                  31.32     1:04.88 (33.56)     1:39.49 (34.61)     2:13.81 (34.32)
 33 Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR    2:12.47    2:14.08        
                  30.44     1:04.86 (34.42)     1:40.72 (35.86)     2:14.08 (33.36)
 34 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            2:10.92    2:14.25        
                  30.47     1:04.68 (34.21)     1:40.05 (35.37)     2:14.25 (34.20)
 35 Kwa, Brightlyn H    12 NYCC-MR              2:15.08    2:14.76        
                  30.34     1:05.04 (34.70)     1:40.61 (35.57)     2:14.76 (34.15)
 36 Pena, Desiree       13 Agua Swim Team-MR    2:16.08    2:14.84        
                  30.34     1:04.59 (34.25)     1:39.55 (34.96)     2:14.84 (35.29)
 37 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR           2:16.47    2:15.31        
                  30.16     1:04.65 (34.49)     1:40.07 (35.42)     2:15.31 (35.24)
 38 Brickman, Natalie   14 Agua Swim Team-MR    2:18.81    2:15.41        
                  31.25     1:05.77 (34.52)     1:41.12 (35.35)     2:15.41 (34.29)
 39 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           2:13.84    2:16.19        
                  31.13     1:06.75 (35.62)     1:42.71 (35.96)     2:16.19 (33.48)
 40 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    2:16.73    2:16.21        
                  31.21     1:05.87 (34.66)     1:41.50 (35.63)     2:16.21 (34.71)
 41 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   2:15.49    2:16.32        
                  30.39     1:04.71 (34.32)     1:40.34 (35.63)     2:16.32 (35.98)
 42 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    2:17.70    2:17.89        
                  31.44     1:06.17 (34.73)     1:42.14 (35.97)     2:17.89 (35.75)
 43 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              2:18.82    2:17.96        
                  30.79     1:05.77 (34.98)     1:42.50 (36.73)     2:17.96 (35.46)
 44 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   2:21.67    2:18.06        
                  29.96     1:05.46 (35.50)     1:41.49 (36.03)     2:18.06 (36.57)
 45 Coffin, Hannah R    17 HVD-MR               2:19.55    2:18.60        
                  31.26     1:06.48 (35.22)     1:42.64 (36.16)     2:18.60 (35.96)
 46 Weisstuch, Carolin  16 GAEL-MR              2:19.90    2:18.70        
                  29.88     1:04.58 (34.70)     1:41.28 (36.70)     2:18.70 (37.42)
 47 Pearson, Elizabeth  15 NYCC-MR              2:18.55    2:18.85        
                  30.65     1:05.73 (35.08)     1:42.46 (36.73)     2:18.85 (36.39)
 48 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    2:19.17    2:19.47        
                  31.31     1:05.94 (34.63)     1:42.91 (36.97)     2:19.47 (36.56)
 49 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    2:23.45    2:19.67        
                  31.94     1:07.00 (35.06)     1:43.73 (36.73)     2:19.67 (35.94)
 50 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              2:22.64    2:20.68        
                  31.17     1:07.54 (36.37)     1:44.24 (36.70)     2:20.68 (36.44)
 51 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   2:23.14    2:20.84        
                  31.21     1:06.63 (35.42)     1:44.02 (37.39)     2:20.84 (36.82)
 52 Seward, Kristen J   14 HVD-MR               2:25.17    2:21.06        
                  31.81     1:07.87 (36.06)   2:21.06 (1:13.19)                    
 53 Pope, Caileigh A    14 Badger-MR            2:17.00    2:21.11        
                  31.54     1:07.18 (35.64)     1:44.65 (37.47)     2:21.11 (36.46)
 54 Lai, Stephanie R    13 NYCC-MR              2:15.25    2:21.23        
                  30.75     1:06.17 (35.42)     1:43.63 (37.46)     2:21.23 (37.60)
 55 Nikolski, Mary T T  13 HVD-MR               2:19.68    2:21.25        
                  32.13     1:07.49 (35.36)     1:44.44 (36.95)     2:21.25 (36.81)
 56 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           2:18.22    2:21.59        
                  30.49     1:05.88 (35.39)     1:43.39 (37.51)     2:21.59 (38.20)
 57 Mackin, Sophie F    13 UN-AG-MR             2:29.17    2:22.63        
                  32.29     1:08.19 (35.90)     1:45.04 (36.85)     2:22.63 (37.59)
 58 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    2:26.94    2:23.60        
                  32.16     1:09.62 (37.46)     1:47.77 (38.15)     2:23.60 (35.83)
 59 Policastro, Gianna  14 Phoenix-MR           2:23.83    2:24.51        
                  32.56     1:09.14 (36.58)     1:46.95 (37.81)     2:24.51 (37.56)
 60 Sweeney, Julia M    14 HVD-MR               2:33.51    2:24.98        
                  32.03     1:09.40 (37.37)     1:47.54 (38.14)     2:24.98 (37.44)
 61 Magee, Emma M       16 HVD-MR               2:15.45    2:25.09        
                  31.40     1:07.39 (35.99)     1:46.00 (38.61)     2:25.09 (39.09)
 62 Corcoran, Claire F  14 Badger-MR            2:35.27    2:26.01        
                  33.82     1:11.02 (37.20)     1:49.10 (38.08)     2:26.01 (36.91)
 63 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR    2:28.15    2:26.60        
                  31.78     1:08.68 (36.90)     1:48.47 (39.79)     2:26.60 (38.13)
 64 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR              2:23.41    2:26.86        
                  31.93     1:07.94 (36.01)     1:47.08 (39.14)     2:26.86 (39.78)
 65 Cargan, Katherine   13 NYCC-MR              2:36.14    2:27.23        
                  31.29     1:08.06 (36.77)     1:47.33 (39.27)     2:27.23 (39.90)
 66 Jarvis, Kenzie T    14 HVD-MR               2:25.63    2:27.31        
                  32.76     1:11.01 (38.25)     1:49.82 (38.81)     2:27.31 (37.49)
 67 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              2:17.87    2:28.66        
                  29.81     1:04.60 (34.79)     1:45.32 (40.72)     2:28.66 (43.34)
 68 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   2:51.56    2:29.36        
                  33.24     1:10.88 (37.64)     1:50.21 (39.33)     2:29.36 (39.15)
 69 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR               2:35.91    2:29.53        
                  31.32     1:09.83 (38.51)     1:49.31 (39.48)     2:29.53 (40.22)
 70 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           2:29.16    2:30.40        
                  33.15     1:11.24 (38.09)     1:50.83 (39.59)     2:30.40 (39.57)
 71 Regan, Elizabeth    12 GAEL-MR              2:34.74    2:31.06        
                  31.69     1:09.76 (38.07)     1:51.56 (41.80)     2:31.06 (39.50)
 72 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR              2:45.00    2:31.61        
                  33.50     1:12.45 (38.95)     1:52.30 (39.85)     2:31.61 (39.31)
 73 Hunnewell, Skylar   14 Agua Swim Team-MR    2:24.38    2:32.51        
                  32.24     1:09.54 (37.30)     1:50.53 (40.99)     2:32.51 (41.98)
 74 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           2:33.62    2:33.19        
                  32.20     1:10.95 (38.75)     1:51.87 (40.92)     2:33.19 (41.32)
 75 Rooney, Siobahnn    14 GAEL-MR              2:35.59    2:35.26        
                  33.42     1:12.66 (39.24)     1:54.44 (41.78)     2:35.26 (40.82)
 76 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           2:33.69    2:35.61        
                  34.24     1:14.82 (40.58)     1:57.04 (42.22)     2:35.61 (38.57)
 77 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    2:36.48    2:36.25        
                  34.15     1:14.78 (40.63)     1:56.19 (41.41)     2:36.25 (40.06)
 78 Fulmer, Shabnam B   13 NYCC-MR              2:32.70    2:36.54        
                  33.05     1:11.39 (38.34)     1:53.43 (42.04)     2:36.54 (43.11)
 79 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR           2:33.91    2:37.48        
                  33.98     1:14.19 (40.21)     1:56.71 (42.52)     2:37.48 (40.77)
 80 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              2:32.77    2:38.05        
                  33.84     1:13.08 (39.24)     1:56.14 (43.06)     2:38.05 (41.91)
 81 Deverna, Tara N     18 GAEL-MR                   NT    2:38.68        
                  35.10     1:14.33 (39.23)     1:55.67 (41.34)     2:38.68 (43.01)
 82 Pardo, Shamira L    13 APEX-MR              2:42.36    2:40.74        
                  37.09     1:17.51 (40.42)     1:59.71 (42.20)     2:40.74 (41.03)
 83 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR            2:36.39    2:42.60        
                  35.11     1:15.78 (40.67)     1:59.50 (43.72)     2:42.60 (43.10)
 84 Lugo, Sofia         14 CAS-MR                    NT    2:43.69        
                  36.30     1:17.78 (41.48)     2:02.36 (44.58)     2:43.69 (41.33)
 85 Murillo, Lindsay J  13 APEX-MR                   NT    2:43.92        
                  37.03     1:19.11 (42.08)     2:02.93 (43.82)     2:43.92 (40.99)
 86 Bott, Jennifer L    17 HVD-MR               2:40.70    2:46.97        
                  35.96     1:19.50 (43.54)     2:05.10 (45.60)     2:46.97 (41.87)
 87 Chernobelsky, Eliz  13 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:47.05        
                  35.99     1:17.93 (41.94)     2:03.37 (45.44)     2:47.05 (43.68)
 88 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           2:44.81    2:50.59        
                  36.25     1:19.37 (43.12)     2:05.65 (46.28)     2:50.59 (44.94)
 89 Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR              2:55.09    2:54.39        
                  38.11     1:21.78 (43.67)     2:08.96 (47.18)     2:54.39 (45.43)
 90 Djambouen, Maguy F  13 CAS-MR               3:12.88    3:08.56        
                  36.91     1:25.61 (48.70)     2:19.55 (53.94)     3:08.56 (49.01)
 91 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               3:18.40    3:15.51        
                                                    2:25.33 ( )     3:15.51 (50.18)
 92 Catala, Victoria I  13 Phoenix-MR           3:15.77    3:23.80        
                  43.22     1:34.55 (51.33)     2:28.46 (53.91)     3:23.80 (55.34)
 -- Ryklis, Stella      15 Shy-Mr-MR            3:10.00         DQ        
      No touch on turn
                  41.86                             2:33.47 ( )          DQ (55.41)
 -- Lantin, Alexa       14 Badger-MR            2:11.65         DQ        
      False start
                  30.88     1:05.22 (34.34)     1:39.77 (34.55)          DQ (32.97)
 -- Henry, Ciara        13 Badger-MR            2:33.87         NS        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oceguera, Mariajos  17 Badger-MR            2:09.86    2:09.30 METS    20  
                  31.31     1:04.16 (32.85)     1:37.12 (32.96)     2:09.30 (32.18)
  2 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            2:14.61    2:13.79 METS    17  
                  30.64     1:04.30 (33.66)     1:39.35 (35.05)     2:13.79 (34.44)
  3 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR            2:19.70    2:14.33 METS    16  
                  31.80     1:05.44 (33.64)     1:39.85 (34.41)     2:14.33 (34.48)
  4 Eaton, Kelly E      25 NYAC-MR              2:16.86    2:14.97 METS    15  
                  32.13     1:06.40 (34.27)     1:41.25 (34.85)     2:14.97 (33.72)
  5 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:14.11    2:16.20         14  
                  32.54     1:07.09 (34.55)     1:42.02 (34.93)     2:16.20 (34.18)
  6 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   2:17.90    2:16.31         13  
                  31.46     1:05.68 (34.22)     1:41.51 (35.83)     2:16.31 (34.80)
  7 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR   2:16.38    2:16.48         12  
                  32.36     1:06.20 (33.84)     1:41.01 (34.81)     2:16.48 (35.47)
  8 Ciavarella, Nicki   16 Phoenix-MR           2:12.77    2:16.63         11  
                  32.25     1:06.33 (34.08)     1:41.44 (35.11)     2:16.63 (35.19)
  9 Passante, Julia     13 Phoenix-MR           2:19.85    2:16.74          9  
                  32.59     1:07.88 (35.29)     1:43.36 (35.48)     2:16.74 (33.38)
 10 Lund, Anina Z       16 Badger-MR            2:12.90    2:16.79          7  
                  33.06     1:07.59 (34.53)     1:42.86 (35.27)     2:16.79 (33.93)
 11 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            2:21.76    2:19.63          6  
                  33.31     1:08.29 (34.98)     1:43.98 (35.69)     2:19.63 (35.65)
 12 Lauer, Amanda       15 Phoenix-MR           2:16.77    2:19.69          5  
                  33.50     1:08.70 (35.20)     1:44.42 (35.72)     2:19.69 (35.27)
 13 Mullin, Riley       15 Badger-MR            2:23.09    2:20.00          4  
                  33.67     1:08.77 (35.10)     1:44.50 (35.73)     2:20.00 (35.50)
 14 Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR    2:22.22    2:20.84          2.5
                  33.77     1:09.15 (35.38)     1:45.34 (36.19)     2:20.84 (35.50)
 14 Suarez-Rebling, Ma  15 Agua Swim Team-MR    2:24.04    2:20.84          2.5
                  32.69     1:08.14 (35.45)     1:44.78 (36.64)     2:20.84 (36.06)
 16 McGovern, Meaghan   16 Phoenix-MR           2:14.77    2:21.11          1  
                  32.89     1:08.12 (35.23)     1:45.19 (37.07)     2:21.11 (35.92)
 17 Grier, Mary-McKenz  13 Agua Swim Team-MR    2:21.20    2:21.44        
                  33.46     1:09.23 (35.77)     1:45.58 (36.35)     2:21.44 (35.86)
 18 Paholak, Milah V    16 Agua Swim Team-MR    2:16.50    2:23.04        
                  33.51     1:08.65 (35.14)     1:45.80 (37.15)     2:23.04 (37.24)
 19 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           2:17.90    2:23.47        
                  30.25     1:04.30 (34.05)     1:46.48 (42.18)     2:23.47 (36.99)
 20 Lange, Kaitlyn E    16 Phoenix-MR           2:24.05    2:24.30        
                  33.42     1:09.60 (36.18)     1:47.02 (37.42)     2:24.30 (37.28)
 21 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR              2:22.14    2:24.70        
                  34.37     1:10.74 (36.37)     1:47.99 (37.25)     2:24.70 (36.71)
 22 O'Connor, Alexa     13 Phoenix-MR           2:28.05    2:25.23        
                  33.42     1:10.69 (37.27)     1:49.95 (39.26)     2:25.23 (35.28)
 23 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              2:29.18    2:26.22        
                  34.32     1:10.87 (36.55)     1:49.15 (38.28)     2:26.22 (37.07)
 24 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR         NT    2:26.24        
                  34.87     1:12.14 (37.27)     1:49.56 (37.42)     2:26.24 (36.68)
 25 Knobler, Sera A     15 Agua Swim Team-MR    2:23.46    2:26.39        
                  35.23     1:12.18 (36.95)     1:49.39 (37.21)     2:26.39 (37.00)
 26 Cicalo, Julia A     16 Phoenix-MR           2:18.13    2:26.40        
                  35.25     1:12.12 (36.87)     1:49.44 (37.32)     2:26.40 (36.96)
 27 Lai, Stephanie R    13 NYCC-MR              2:19.16    2:26.64        
                  33.02     1:09.76 (36.74)     1:47.71 (37.95)     2:26.64 (38.93)
 28 Hunt, Abigail J     13 Agua Swim Team-MR    2:21.73    2:26.77        
                  34.34     1:11.53 (37.19)     1:49.26 (37.73)     2:26.77 (37.51)
 29 Irato, Carmela      14 Agua Swim Team-MR    2:30.35    2:26.87        
                  34.16     1:11.67 (37.51)     1:49.40 (37.73)     2:26.87 (37.47)
 30 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            2:26.68    2:27.60        
                  34.86     1:12.46 (37.60)     1:50.73 (38.27)     2:27.60 (36.87)
 31 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    2:27.41    2:27.80        
                  35.22     1:12.42 (37.20)     1:50.25 (37.83)     2:27.80 (37.55)
 32 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    2:18.49    2:27.92        
                  34.91     1:12.15 (37.24)     1:50.10 (37.95)     2:27.92 (37.82)
 33 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    2:33.53    2:28.21        
                  33.88     1:11.61 (37.73)     1:50.22 (38.61)     2:28.21 (37.99)
 34 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    2:35.00    2:29.68        
                  36.04     1:13.85 (37.81)     1:52.48 (38.63)     2:29.68 (37.20)
 35 Rocco, Emily A      11 SPAR-MR              3:15.23    2:30.63        
                  34.51     1:12.33 (37.82)     1:51.70 (39.37)     2:30.63 (38.93)
 36 Lantin, Alexa       14 Badger-MR            2:32.12    2:30.77        
                  35.32     1:13.68 (38.36)     1:52.65 (38.97)     2:30.77 (38.12)
 37 San Martin, Emma S  13 SPAR-MR              2:53.63    2:32.18        
                  34.52     1:12.39 (37.87)     1:52.89 (40.50)     2:32.18 (39.29)
 38 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            2:32.87    2:33.77        
                  36.25     1:14.63 (38.38)     1:54.49 (39.86)     2:33.77 (39.28)
 39 Pena, Desiree       13 Agua Swim Team-MR    2:35.26    2:33.82        
                  35.46     1:14.71 (39.25)     1:54.39 (39.68)     2:33.82 (39.43)
 39 Weisstuch, Carolin  16 GAEL-MR              2:38.71    2:33.82        
                  36.28     1:15.05 (38.77)     1:54.86 (39.81)     2:33.82 (38.96)
 41 Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR    2:32.25    2:33.83        
                  34.81     1:12.73 (37.92)     1:54.65 (41.92)     2:33.83 (39.18)
 42 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    2:35.86    2:34.67        
                  35.63     1:14.96 (39.33)     1:54.68 (39.72)     2:34.67 (39.99)
 43 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              2:40.63    2:35.09        
                  35.98     1:15.27 (39.29)     1:55.42 (40.15)     2:35.09 (39.67)
 44 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           2:41.47    2:36.06        
                  34.60     1:13.74 (39.14)     1:54.72 (40.98)     2:36.06 (41.34)
 45 Feigin, Alex M      12 Agua Swim Team-MR    2:37.50    2:38.17        
                  36.95     1:16.87 (39.92)     1:58.17 (41.30)     2:38.17 (40.00)
 46 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    2:34.07    2:38.56        
                  36.66     1:16.64 (39.98)     1:58.66 (42.02)     2:38.56 (39.90)
 47 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   2:39.44    2:39.95        
                  37.57                             1:59.08 ( )     2:39.95 (40.87)
 48 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   2:46.01    2:41.47        
                  37.72     1:19.03 (41.31)     2:00.96 (41.93)     2:41.47 (40.51)
 49 Lane, Natasha *     14 Agua Swim Team-MR    2:49.98    2:41.67        
                  37.78     1:18.23 (40.45)     2:00.55 (42.32)     2:41.67 (41.12)
 50 Seward, Kristen J   14 HVD-MR               2:41.95    2:44.99        
                  39.14   2:44.99 (2:05.85)                                        
 51 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              2:31.39    2:45.05        
                  35.75     1:16.12 (40.37)     2:00.59 (44.47)     2:45.05 (44.46)
 52 Regan, Elizabeth    12 GAEL-MR                   NT    2:45.40        
                  37.32     1:17.25 (39.93)     2:01.76 (44.51)     2:45.40 (43.64)
 53 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              2:42.91    2:46.08        
                  38.77     1:22.00 (43.23)     2:05.93 (43.93)     2:46.08 (40.15)
 54 Mackin, Sophie F    13 UN-AG-MR             2:48.15    2:47.54        
                  39.91     1:22.89 (42.98)     2:05.43 (42.54)     2:47.54 (42.11)
 -- Webb, Rachel M      15 HVD-MR               2:13.05        DFS        
      Declared false start
 -- Ryklis, Stella      15 Shy-Mr-MR            3:25.00    3:17.11        
      Did not finish
                  49.92   1:55.21 (1:05.29)   3:01.36 (1:06.15)     3:17.11 (15.75)
 -- Henry, Ciara        13 Badger-MR            2:58.73         NS        
 -- Veru, Nicole        14 GAEL-MR              2:30.42         NS        
 -- Casale, Claudia     17 Badger-MR            2:04.03         NS        
 -- Faust, Christina    15 Badger-MR            2:13.79         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:12.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liao, Athena S      23 NYAC-MR              1:04.94    1:10.74 METS    20  
                  33.48     1:10.74 (37.26)                                        
  2 Berridge, Scottie   15 Badger-MR            1:12.49    1:11.25 METS    17  
                  33.50     1:11.25 (37.75)                                        
  3 Price, Ilana B      14 Agua Swim Team-MR    1:12.77    1:12.33         16  
                  34.29     1:12.33 (38.04)                                        
  4 Malanina, Alexandr  28 NYAC-MR                   NT    1:12.71         15  
                  34.22     1:12.71 (38.49)                                        
  5 Hare, Maia          16 Manhattan Makos-MR   1:11.67    1:13.29         14  
                  34.88     1:13.29 (38.41)                                        
  6 Deverna, Tara N     18 GAEL-MR              1:08.02    1:13.74         13  
                  34.64     1:13.74 (39.10)                                        
  7 Andrews, Jinan M    18 Phoenix-MR           1:13.17    1:14.07         12  
                  34.96     1:14.07 (39.11)                                        
  8 Corso, Kaycee M     23 NYAC-MR              1:09.41    1:14.78         11  
                  34.66     1:14.78 (40.12)                                        
  9 Nikolski, Grace M   16 HVD-MR               1:10.01    1:15.00          9  
                  35.81     1:15.00 (39.19)                                        
 10 Paspalas, Christin  16 Phoenix-MR           1:16.34    1:15.15          7  
                  34.99     1:15.15 (40.16)                                        
 11 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:18.46    1:15.43          6  
                  35.79     1:15.43 (39.64)                                        
 12 Farrell, Teresa M   16 Phoenix-MR           1:14.04    1:16.07          5  
                  36.02     1:16.07 (40.05)                                        
 13 Novo, Samantha G    12 SPAR-MR              1:18.98    1:16.26          4  
                  35.96     1:16.26 (40.30)                                        
 14 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR           1:17.12    1:16.58          3  
                  35.71     1:16.58 (40.87)                                        
 15 Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR    1:15.59    1:17.48          2  
                  36.03     1:17.48 (41.45)                                        
 16 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    1:14.65    1:17.51          1  
                  37.08     1:17.51 (40.43)                                        
 17 Code, Alexa L       15 Manhattan Makos-MR   1:21.51    1:17.64        
                  36.43     1:17.64 (41.21)                                        
 18 Lantin, Alexa       14 Badger-MR            1:15.62    1:17.65        
                  36.76     1:17.65 (40.89)                                        
 19 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              1:20.72    1:17.93        
                  36.16     1:17.93 (41.77)                                        
 20 Paholak, Milah V    16 Agua Swim Team-MR    1:14.58    1:18.39        
                  37.10     1:18.39 (41.29)                                        
 21 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    1:16.54    1:18.72        
                  37.62     1:18.72 (41.10)                                        
 22 Gormley, Isabel G   11 Agua Swim Team-MR    1:18.30    1:18.89        
                  37.46     1:18.89 (41.43)                                        
 23 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:20.20    1:19.20        
                  37.34     1:19.20 (41.86)                                        
 24 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           1:19.67    1:20.27        
                  37.87     1:20.27 (42.40)                                        
 25 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR    1:19.75    1:20.36        
                  37.47     1:20.36 (42.89)                                        
 26 Lane, Natasha *     14 Agua Swim Team-MR    1:19.03    1:20.52        
                  37.64     1:20.52 (42.88)                                        
 27 Pope, Caileigh A    14 Badger-MR            1:18.94    1:20.69        
                  38.10     1:20.69 (42.59)                                        
 28 Magee, Emma M       16 HVD-MR               1:14.89    1:21.33        
                  39.23     1:21.33 (42.10)                                        
 29 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           1:19.00    1:21.51        
                  38.63     1:21.51 (42.88)                                        
 30 Corcoran, Claire F  14 Badger-MR            1:22.25    1:22.11        
                  38.86     1:22.11 (43.25)                                        
 31 Victory, Margaret   12 Badger-MR            1:23.44    1:22.18        
                  39.21     1:22.18 (42.97)                                        
 32 Sweeney, Julia M    14 HVD-MR               1:21.42    1:22.27        
                  38.18     1:22.27 (44.09)                                        
 33 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    1:18.93    1:22.47        
                  39.12     1:22.47 (43.35)                                        
 34 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   1:25.14    1:23.43        
                  39.95     1:23.43 (43.48)                                        
 35 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR              1:22.16    1:23.60        
                  40.19     1:23.60 (43.41)                                        
 36 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    1:24.43    1:23.61        
                  39.33     1:23.61 (44.28)                                        
 37 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    1:24.75    1:23.74        
                  39.96     1:23.74 (43.78)                                        
 38 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   1:25.00    1:23.78        
                  38.87     1:23.78 (44.91)                                        
 39 Nikolski, Mary T T  13 HVD-MR               1:22.43    1:23.86        
                  39.49     1:23.86 (44.37)                                        
 40 Policastro, Gianna  14 Phoenix-MR           1:17.96    1:24.66        
                  39.26     1:24.66 (45.40)                                        
 41 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            1:21.99    1:24.91        
                  40.27     1:24.91 (44.64)                                        
 42 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR    1:24.31    1:25.26        
                  40.39     1:25.26 (44.87)                                        
 43 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR    1:25.78    1:25.63        
                  40.38     1:25.63 (45.25)                                        
 44 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              1:27.85    1:26.02        
                  40.56     1:26.02 (45.46)                                        
 45 Cargan, Katherine   13 NYCC-MR              1:24.93    1:26.27        
                  40.74     1:26.27 (45.53)                                        
 46 Payman, Maya N      12 HVD-MR               1:25.82    1:26.33        
                  41.82     1:26.33 (44.51)                                        
 47 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR    1:26.46    1:26.76        
                  40.89     1:26.76 (45.87)                                        
 48 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              1:27.00    1:26.80        
                  41.36     1:26.80 (45.44)                                        
 49 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR              1:27.51    1:27.29        
                  40.81     1:27.29 (46.48)                                        
 50 Brickman, Natalie   14 Agua Swim Team-MR    1:24.61    1:27.77        
                  40.82     1:27.77 (46.95)                                        
 51 Mackin, Sophie F    13 UN-AG-MR             1:27.01    1:28.79        
                  43.53     1:28.79 (45.26)                                        
 52 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   1:28.35    1:29.25        
                  41.46     1:29.25 (47.79)                                        
 53 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           1:28.49    1:29.30        
                  41.29     1:29.30 (48.01)                                        
 54 Hunnewell, Skylar   14 Agua Swim Team-MR    1:29.14    1:29.58        
                  41.53     1:29.58 (48.05)                                        
 55 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR              1:31.43    1:30.13        
                  42.42     1:30.13 (47.71)                                        
 56 Lugo, Sofia         14 CAS-MR               1:28.60    1:30.76        
                  42.37     1:30.76 (48.39)                                        
 57 Chernobelsky, Eliz  13 Shy-Mr-MR            1:35.77    1:31.66        
                  42.40     1:31.66 (49.26)                                        
 58 Murillo, Lindsay J  13 APEX-MR              1:32.76    1:33.20        
                  43.96     1:33.20 (49.24)                                        
 59 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    1:33.04    1:34.08        
                  44.30     1:34.08 (49.78)                                        
 60 Linder, Ellie S     11 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:36.36        
                  44.32     1:36.36 (52.04)                                        
 61 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           1:40.32    1:37.37        
                  44.99     1:37.37 (52.38)                                        
 62 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    1:38.62    1:37.71        
                  46.15     1:37.71 (51.56)                                        
 63 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR            1:32.09    1:38.19        
                  46.71     1:38.19 (51.48)                                        
 64 Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR              1:38.76    1:40.98        
                  47.43     1:40.98 (53.55)                                        
 65 Bott, Jennifer L    17 HVD-MR                    NT    1:43.79        
                  49.69     1:43.79 (54.10)                                        
 66 Vasquez, Alexis M   19 CAS-MR               1:41.84    1:45.78        
                  49.72     1:45.78 (56.06)                                        
 67 Delotto, Anna C     13 GAEL-MR              1:45.78    1:46.03        
                  50.56     1:46.03 (55.47)                                        
 68 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:47.32        
                  50.31     1:47.32 (57.01)                                        
 69 Catala, Victoria I  13 Phoenix-MR           1:40.77    1:48.22        
                  48.68     1:48.22 (59.54)                                        
 70 Jerome, Savannah    13 CAS-MR               1:49.88    1:48.57        
                  51.65     1:48.57 (56.92)                                        
 71 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               1:38.94    1:49.16        
                  50.44     1:49.16 (58.72)                                        
 72 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR    1:41.68    1:50.16        
                  51.28     1:50.16 (58.88)                                        
 73 Pardo, Shamira L    13 APEX-MR              1:49.32    1:52.33        
                  53.58     1:52.33 (58.75)                                        
 74 Paradise, Sasha     11 GAEL-MR              1:55.48    1:57.84        
                  56.10   1:57.84 (1:01.74)                                        
 75 Djambouen, Maguy F  13 CAS-MR                    NT    1:59.56        
                  56.21   1:59.56 (1:03.35)                                        
 -- Fulmer, Shabnam B   13 NYCC-MR              1:29.07         NS        
 -- Pearson, Elizabeth  15 NYCC-MR              1:17.13         NS        
 -- Henry, Ciara        13 Badger-MR            1:35.36         NS        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liao, Athena S      23 NYAC-MR                58.16      59.22 METS    20  
                  27.82       59.22 (31.40)                                        
  2 Oceguera, Mariajos  17 Badger-MR              59.30      59.52 METS    17  
                  28.35       59.52 (31.17)                                        
  3 Andrews, Jinan M    18 Phoenix-MR                NT    1:01.25 METS    16  
                  28.51     1:01.25 (32.74)                                        
  4 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR      59.81    1:01.47 METS    15  
                  29.05     1:01.47 (32.42)                                        
  5 Faust, Christina    15 Badger-MR            1:07.00    1:02.14         14  
                  28.81     1:02.14 (33.33)                                        
  6 Ciavarella, Nicki   16 Phoenix-MR           1:04.09    1:02.61         13  
                  29.23     1:02.61 (33.38)                                        
  7 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            1:03.35    1:02.92         12  
                  29.23     1:02.92 (33.69)                                        
  8 Mullin, Riley       15 Badger-MR            1:03.44    1:03.16         11  
                  29.42     1:03.16 (33.74)                                        
  9 Grier, Mary-McKenz  13 Agua Swim Team-MR    1:04.16    1:03.47          9  
                  29.72     1:03.47 (33.75)                                        
 10 Globus, Adi L       15 Phoenix-MR           1:02.45    1:03.55          7  
                  29.83     1:03.55 (33.72)                                        
 11 Lund, Anina Z       16 Badger-MR              59.34    1:03.60          6  
                  30.21     1:03.60 (33.39)                                        
 12 Price, Ilana B      14 Agua Swim Team-MR    1:02.32    1:04.02          5  
                  29.93     1:04.02 (34.09)                                        
 13 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR            1:03.40    1:04.27          4  
                  30.18     1:04.27 (34.09)                                        
 14 Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR    1:07.59    1:05.00          3  
                  30.31     1:05.00 (34.69)                                        
 15 Lauer, Amanda       15 Phoenix-MR           1:04.35    1:05.51          2  
                  30.65     1:05.51 (34.86)                                        
 16 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              1:07.23    1:05.80          1  
                  30.51     1:05.80 (35.29)                                        
 17 Suarez-Rebling, Ma  15 Agua Swim Team-MR    1:03.58    1:05.90        
                  30.70     1:05.90 (35.20)                                        
 18 Farrell, Teresa M   16 Phoenix-MR           1:06.20    1:06.01        
                  30.70     1:06.01 (35.31)                                        
 19 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            1:07.30    1:06.16        
                  30.44     1:06.16 (35.72)                                        
 20 Emanuel, Taylor C   16 GAEL-MR              1:10.81    1:06.38        
                  31.05     1:06.38 (35.33)                                        
 21 Hillis, Gabrielle   15 Manhattan Makos-MR   1:04.30    1:06.73        
                  30.14     1:06.73 (36.59)                                        
 22 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            1:05.47    1:06.83        
                  30.48     1:06.83 (36.35)                                        
 23 Lai, Stephanie R    13 NYCC-MR              1:07.82    1:07.35        
                  30.86     1:07.35 (36.49)                                        
 24 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           1:08.77    1:08.39        
                  31.23     1:08.39 (37.16)                                        
 25 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              1:06.91    1:08.48        
                  31.40     1:08.48 (37.08)                                        
 26 Hunt, Abigail J     13 Agua Swim Team-MR    1:05.77    1:08.99        
                  31.54     1:08.99 (37.45)                                        
 27 Gormley, Isabel G   11 Agua Swim Team-MR    1:08.35    1:09.00        
                  32.76     1:09.00 (36.24)                                        
 28 Coffin, Hannah R    17 HVD-MR               1:03.31    1:09.60        
                  31.53     1:09.60 (38.07)                                        
 29 Nikolski, Grace M   16 HVD-MR               1:04.17    1:09.90        
                  31.62     1:09.90 (38.28)                                        
 30 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR           1:15.77    1:10.03        
                  33.02     1:10.03 (37.01)                                        
 31 Berridge, Scottie   15 Badger-MR            1:10.84    1:10.43        
                  32.77     1:10.43 (37.66)                                        
 32 Passante, Julia     13 Phoenix-MR           1:12.00    1:11.06        
                  32.80     1:11.06 (38.26)                                        
 33 Webb, Rachel M      15 HVD-MR               1:06.20    1:11.31        
                  31.97     1:11.31 (39.34)                                        
 34 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR    1:12.18    1:12.01        
                  34.31     1:12.01 (37.70)                                        
 35 Pena, Desiree       13 Agua Swim Team-MR    1:14.73    1:12.19        
                  32.63     1:12.19 (39.56)                                        
 36 Meyerhoeffer, Stel  11 SPAR-MR              1:11.10    1:13.29        
                  32.76     1:13.29 (40.53)                                        
 37 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR    1:12.41    1:13.68        
                  33.85     1:13.68 (39.83)                                        
 38 Cicalo, Julia A     16 Phoenix-MR           1:04.77    1:13.72        
                  32.80     1:13.72 (40.92)                                        
 39 San Martin, Emma S  13 SPAR-MR              1:15.18    1:13.85        
                  33.72     1:13.85 (40.13)                                        
 40 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    1:15.34    1:14.03        
                  34.67     1:14.03 (39.36)                                        
 41 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR              1:13.21    1:14.10        
                  33.70     1:14.10 (40.40)                                        
 42 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   1:14.06    1:14.38        
                  34.09     1:14.38 (40.29)                                        
 43 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              1:09.35    1:16.02        
                  33.07     1:16.02 (42.95)                                        
 44 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           1:18.53    1:17.10        
                  34.37     1:17.10 (42.73)                                        
 45 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              1:17.18    1:18.02        
                  35.87     1:18.02 (42.15)                                        
 46 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:24.32    1:19.40        
                  35.77     1:19.40 (43.63)                                        
 47 Jarvis, Kenzie T    14 HVD-MR               1:21.38    1:20.19        
                  35.03     1:20.19 (45.16)                                        
 48 Raboy, Ghelila      11 Agua Swim Team-MR    1:20.65    1:21.03        
                  36.60     1:21.03 (44.43)                                        
 49 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           1:19.17    1:21.37        
                  36.42     1:21.37 (44.95)                                        
 50 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   1:23.84    1:21.75        
                  37.35     1:21.75 (44.40)                                        
 51 Lugo, Sofia         14 CAS-MR               1:21.34    1:23.45        
                  37.77     1:23.45 (45.68)                                        
 52 Rooney, Siobahnn    14 GAEL-MR              1:24.08    1:23.61        
                  37.43     1:23.61 (46.18)                                        
 53 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR           1:17.77    1:24.18        
                  38.41     1:24.18 (45.77)                                        
 54 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:20.00    1:27.08        
                  40.79     1:27.08 (46.29)                                        
 55 Cargan, Katherine   13 NYCC-MR              1:20.00    1:28.16        
                  39.52     1:28.16 (48.64)                                        
 56 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           1:26.28    1:29.14        
                  39.97     1:29.14 (49.17)                                        
 57 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    1:30.99    1:31.25        
                  40.71     1:31.25 (50.54)                                        
 58 Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR              1:30.00    1:37.10        
                  44.66     1:37.10 (52.44)                                        
 59 Chernobelsky, Eliz  13 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:38.72        
                  44.67     1:38.72 (54.05)                                        
 60 Jerome, Savannah    13 CAS-MR                    NT    1:40.78        
                  46.51     1:40.78 (54.27)                                        
 61 Djambouen, Maguy F  13 CAS-MR               1:42.27    1:44.59        
                  42.73   1:44.59 (1:01.86)                                        
 62 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR            1:56.12    1:45.45        
                  47.94     1:45.45 (57.51)                                        
 63 Joseph, Cristal D   14 CAS-MR               1:46.80    1:46.33        
                  50.00     1:46.33 (56.33)                                        
 64 Ryklis, Stella      15 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:48.56        
                  49.18     1:48.56 (59.38)                                        
 65 Vasquez, Alexis M   19 CAS-MR               1:52.41    1:53.09        
                  50.22   1:53.09 (1:02.87)                                        
 -- Linder, Ellie S     11 Agua Swim Team-MR    1:20.00         DQ        
      Arms underwater recovery
                  42.10          DQ (57.64)                                        
 -- Hunnewell, Skylar   14 Agua Swim Team-MR    1:12.48        DFS        
      Declared false start
 -- O'Connor, Alexa     13 Phoenix-MR           1:12.00         NS        
 -- Simone, Madeline N  17 Badger-MR            1:05.93         NS        
 -- Casale, Claudia     17 Badger-MR            1:02.85         NS        
 -- Fulmer, Shabnam B   13 NYCC-MR              1:20.00         NS        
 -- Pearson, Elizabeth  15 NYCC-MR              1:09.61         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      18.60      16.66         20  
  2 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      18.38      16.68         17  
  3 Thompson, Lyn        7 UN-MR                  16.87      16.91         16  
  4 Chan, Eric           8 UN-MR                  17.85      17.57         15  
  5 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              19.48      17.75         14  
  6 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR      18.71      18.03         13  
  7 Wagner, Jared S      7 Agua Swim Team-MR      21.92      18.27         12  
  8 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                19.14      18.55         11  
  9 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              21.93      19.65          9  
 10 Benten, Liam A       8 Agua Swim Team-MR      20.47      19.92          6.5
 10 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      20.00      19.92          6.5
 12 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      21.93      19.97          5  
 13 Jones, Lancelot R    8 NYCC-MR                25.00      20.26          4  
 14 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR                NT      20.61          3  
 15 Skaistis, Levi B     5 Agua Swim Team-MR      22.27      20.86          2  
 16 Borak, Max E         8 APEX-MR                   NT      20.91          1  
 17 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                22.38      21.13        
 18 Friedman, Mason J    7 Badger-MR              24.00      21.14        
 19 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR                NT      22.31        
 20 Williams, Harry      7 NYCC-MR                25.19      22.39        
 21 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              23.87      23.62        
 22 Brennan, Colt T      7 NYCC-MR                47.80      23.91        
 23 Pena, Aidan J        7 APEX-MR                   NT      24.52        
 24 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      26.06      24.57        
 25 Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR         NT      26.34        
 26 Larucci, Julian J    7 NYCC-MR                30.00      26.37        
 27 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR              27.38      26.43        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peng, Greg W         8 APEX-MR                34.49      34.82         20  
  2 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      37.02      38.40         17  
  3 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      37.67      38.62         16  
  4 Thompson, Lyn        7 UN-MR                  39.11      39.20         15  
  5 Talamas, Jack K      7 GAEL-MR                41.42      41.52         14  
  6 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      43.48      43.23         13  
  7 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      44.52      43.79         12  
  8 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      48.00      43.82         11  
  9 Skaistis, Levi B     5 Agua Swim Team-MR      48.00      43.83          9  
 10 Graullera, Cassiel   8 Agua Swim Team-MR      44.34      44.05          7  
 11 Benten, Liam A       8 Agua Swim Team-MR      42.65      44.46          6  
 12 Stevens, Richard D   8 GAEL-MR                49.82      46.81          5  
 13 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              45.20      46.90          4  
 14 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR             42.42      47.28          3  
 15 Friedman, Mason J    7 Badger-MR              45.42      49.18          2  
 16 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      48.00      49.46          1  
 17 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR             48.99      49.66        
 18 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              50.57      50.70        
 19 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR                   NT      50.72        
 20 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      52.69      50.83        
 21 Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR    1:00.00      55.43        
 22 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR            1:00.00      59.99        
 -- Smeal, Ollie G       7 Badger-MR            1:01.56         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      25.66      19.87         20  
  2 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      21.61      20.23         17  
  3 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      27.75      20.59         16  
  4 Talamas, Jack K      7 GAEL-MR                23.81      21.16         15  
  5 Thompson, Lyn        7 UN-MR                  33.23      21.92         14  
  6 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      24.56      22.29         13  
  7 Skaistis, Levi B     5 Agua Swim Team-MR      21.70      22.33         12  
  8 Graullera, Cassiel   8 Agua Swim Team-MR      22.89      22.48         11  
  9 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR             24.08      22.59          9  
 10 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              25.90      23.56          7  
 11 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      22.00      24.59          6  
 12 Stevens, Richard D   8 GAEL-MR                26.15      24.73          5  
 13 Benten, Liam A       8 Agua Swim Team-MR      24.56      25.05          4  
 14 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                24.17      25.15          3  
 15 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      24.00      25.31          2  
 16 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              25.69      26.71          1  
 17 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR                   NT      26.81        
 18 Friedman, Mason J    7 Badger-MR              28.00      27.20        
 19 Smeal, Ollie G       7 Badger-MR              36.00      27.77        
 20 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      31.47      28.00        
 21 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR                NT      28.72        
 22 Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR      35.00      29.96        
 23 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR              31.38      30.61        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      24.55      23.23         20  
  2 Friedman, Mason J    7 Badger-MR              26.57      25.08         17  
  3 Chan, Eric           8 UN-MR                  27.11      25.45         16  
  4 Thompson, Lyn        7 UN-MR                  28.46      25.59         15  
  5 Skaistis, Levi B     5 Agua Swim Team-MR      25.65      26.04         14  
  6 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      25.00      26.13         13  
  7 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      26.62      26.71         12  
  8 Wagner, Jared S      7 Agua Swim Team-MR      37.00      26.84         11  
  9 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR             28.19      26.95          9  
 10 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR      31.17      27.33          7  
 11 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                26.42      27.66          6  
 12 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              28.87      27.87          5  
 13 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      29.00      28.10          4  
 14 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              28.11      28.36          3  
 15 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      35.00      29.61          2  
 16 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR                NT      30.74          1  
 17 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              34.09      32.70        
 18 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR              36.25      43.28        
 -- Borak, Max E         8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Williams, Harry      7 NYCC-MR                34.19         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Brennan, Colt T      7 NYCC-MR                40.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Pena, Aidan J        7 APEX-MR                37.89         DQ        
      Alternating Kick
 -- Larucci, Julian J    7 NYCC-MR                45.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Jones, Lancelot R    8 NYCC-MR                40.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      46.72      48.06         20  
  2 Benten, Liam A       8 Agua Swim Team-MR      49.42      51.03         17  
  3 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      50.60      51.20         16  
  4 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      53.87      54.91         15  
  5 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      54.00      55.15         14  
  6 Wagner, Jared S      7 Agua Swim Team-MR      55.00      57.05         13  
  7 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      57.83      57.25         12  
  8 Skaistis, Levi B     5 Agua Swim Team-MR      55.00      58.93         11  
  9 Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      58.76    1:00.18          9  
 10 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR           1:08.26    1:03.29          7  
 11 Peng, Thomas F       6 APEX-MR              1:04.12    1:03.73          6  
 12 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      55.00    1:05.82          5  
 13 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR            1:07.05    1:07.89          4  
 -- Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR           1:05.50         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Williams, Harry      7 NYCC-MR              1:18.28         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sugiyama, Kotaro     7 Agua Swim Team-MR      19.44      18.87         20  
  2 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR      22.00      19.04         17  
  3 Thompson, Lyn        7 UN-MR                  20.39      19.36         16  
  4 Graullera, Cassiel   8 Agua Swim Team-MR         NT      23.37         15  
  5 Skaistis, Levi B     5 Agua Swim Team-MR      25.00      24.04         14  
  6 Benten, Liam A       8 Agua Swim Team-MR      25.00      24.33         13  
  7 Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR      26.00      24.39         12  
  8 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR      23.00      25.34         11  
  9 Jones, Jake F        6 Agua Swim Team-MR      26.00      26.23          9  
 10 Talamas, Jack K      7 GAEL-MR                32.08      26.66          7  
 11 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                27.64      27.02          6  
 12 Weisburg, Alexande   8 APEX-MR                   NT      30.10          5  
 13 Friedman, Mason J    7 Badger-MR              26.95      33.82          4  
 14 Jacob, Alexander K   7 Phoenix-MR             32.43      34.21          3  
 15 Gutelzon, Liran      7 Agua Swim Team-MR      25.00      35.20          2  
 16 Celaj, Evan M        8 Phoenix-MR                NT      35.75          1  
 -- Luan, Nathan U       6 Agua Swim Team-MR      45.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Stewart, Quin        8 Agua Swim Team-MR      33.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              26.99         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR              30.67         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mykhalus, Marco M    8 Agua Swim Team-MR    1:33.95    1:34.65         20  
                  44.74     1:34.65 (49.91)                                        
  2 Peng, Greg W         8 APEX-MR              1:31.00    1:35.03         17  
                  50.04     1:35.03 (44.99)                                        
  3 Benten, Liam A       8 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:46.27         16  
                  55.52     1:46.27 (50.75)                                        
  4 Boesch, Alexander    8 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:47.45         15  
                  49.25     1:47.45 (58.20)                                        
  5 Thompson, Lyn        7 UN-MR                1:45.03    1:48.52         14  
                  54.68     1:48.52 (53.84)                                        
  6 Chan, Eric           8 UN-MR                1:52.57    1:48.63         13  
                  48.73     1:48.63 (59.90)                                        
  7 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR            1:53.47    1:51.68         12  
                  55.03     1:51.68 (56.65)                                        
  8 Fine, Evan           8 Agua Swim Team-MR    1:55.34    1:53.84         11  
                  54.79     1:53.84 (59.05)                                        
  9 Capaldi, Jonathan    8 Badger-MR                 NT    2:15.31          9  
                1:04.33   2:15.31 (1:10.98)                                        
 -- Jones, Ronin         7 Agua Swim Team-MR    1:50.00         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  53.50          DQ (57.86)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:02.63    1:26.61         40  
     1) Bellach, Matthew R 7            2) Friedman, Mason J 7            
     3) Capaldi, Jonathan P 8           4) Lavelle, Joseph F 8            
                  50.32     1:26.61 (36.29)                                        
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:40.00         NS        
 -- New York City Aquatic Club-MR  'B'          1:50.00         NS        
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:12.66    1:54.73         40  
     1) Bellach, Matthew R 7            2) Friedman, Mason J 7            
     3) Capaldi, Jonathan P 8           4) Smeal, Ollie G 7               
                  53.27   1:54.73 (1:01.46)                                        
 
Boys 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR           6:50.77    6:52.82         20  
                  36.11     1:17.38 (41.27)     1:59.29 (41.91)     2:41.64 (42.35)
        3:22.96 (41.32)     4:05.63 (42.67)     4:47.63 (42.00)     5:29.27 (41.64)
      6:52.82 (1:23.55)                                                            
  2 Bendoraitis, Matth   9 Phoenix-MR           6:50.77    6:58.73         17  
                  36.79     1:18.00 (41.21)     2:00.24 (42.24)     2:43.18 (42.94)
        3:26.07 (42.89)     4:08.15 (42.08)     4:52.24 (44.09)     5:35.84 (43.60)
        6:18.95 (43.11)     6:58.73 (39.78)                                        
  3 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR            6:45.00    6:59.65         16  
                  37.30     1:18.71 (41.41)     2:00.61 (41.90)     2:43.56 (42.95)
        3:26.77 (43.21)     4:09.16 (42.39)     4:53.25 (44.09)     5:36.38 (43.13)
        6:19.13 (42.75)     6:59.65 (40.52)                                        
  4 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            7:15.00    7:05.59         15  
                  38.00     1:21.77 (43.77)     2:05.15 (43.38)     2:49.26 (44.11)
        3:32.47 (43.21)     4:16.61 (44.14)     5:00.75 (44.14)     5:45.20 (44.45)
        6:26.28 (41.08)     7:05.59 (39.31)                                        
  5 Hardart, Max        10 Badger-MR            6:35.00    7:06.87         14  
                  36.99     1:19.18 (42.19)     2:02.29 (43.11)     2:46.42 (44.13)
        3:29.97 (43.55)     4:13.85 (43.88)     4:57.45 (43.60)     5:41.17 (43.72)
        6:25.27 (44.10)     7:06.87 (41.60)                                        
  6 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR            6:55.00    7:19.29         13  
                  38.18     1:21.56 (43.38)     2:06.61 (45.05)     2:51.60 (44.99)
        3:35.82 (44.22)     4:20.43 (44.61)     5:06.58 (46.15)     5:50.59 (44.01)
        6:35.33 (44.74)     7:19.29 (43.96)                                        
  7 Du, David           10 Phoenix-MR           7:08.77    7:47.70         12  
                  39.00     1:25.23 (46.23)     2:14.02 (48.79)     3:01.21 (47.19)
        3:49.55 (48.34)     4:39.22 (49.67)     5:29.68 (50.46)     6:16.83 (47.15)
        7:05.66 (48.83)     7:47.70 (42.04)                                        
  8 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR           6:50.77    8:05.60         11  
                  40.52     1:29.33 (48.81)     2:19.85 (50.52)     3:11.24 (51.39)
        4:01.60 (50.36)     4:53.04 (51.44)     5:43.31 (50.27)     6:32.68 (49.37)
        7:20.82 (48.14)     8:05.60 (44.78)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR     30.42      29.75 ZQ      20  
  2 Hyde, Andrew J      10 Agua Swim Team-MR      30.49      29.86 ZQ      17  
  3 Patel, Kush A       10 HVD-MR                 30.58      30.24 ZQ      16  
  4 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR      31.01      31.31 JO      15  
  5 Bendoraitis, Matth   9 Phoenix-MR             31.59      31.85 JO      14  
  6 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              33.70      32.25 SILV    13  
  7 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR      31.99      32.42 SILV    12  
  8 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     31.52      32.50 SILV    11  
  9 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              33.16      32.69 SILV     9  
 10 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      34.54      32.95 SILV     7  
 11 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR                34.07      33.34 SILV     6  
 12 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR              34.55      33.40 SILV     5  
 13 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              33.55      33.62 SILV     4  
 14 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     33.46      34.05 SILV     3  
 15 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              36.78      34.46 SILV     2  
 16 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR             35.78      35.02 SILV     1  
 17 Speres, Nicholas C  10 GAEL-MR                34.35      35.06 SILV   
 18 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      35.52      35.75        
 19 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              37.55      35.77        
 20 Thompson, Kota       9 UN-MR                  35.11      35.89        
 21 Langhorn, Devin     10 UN-MR                  35.08      36.00        
 22 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR                 33.45      36.19        
 23 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR              36.47      36.36        
 24 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR      36.66      36.94        
 25 Breeden, Cayden J    9 Badger-MR              38.85      37.19        
 26 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR             36.28      37.22        
 27 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR      37.59      37.59        
 28 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR              37.36      37.66        
 29 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR              36.92      37.98        
 30 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR      39.68      38.01        
 31 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR      38.32      38.25        
 32 Cruz, Jason          9 UN-MR                  40.55      38.34        
 33 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR              37.41      38.37        
 34 Nicholson, Kyle      9 UN-MR                  37.54      38.71        
 35 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              39.96      39.20        
 36 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      37.69      39.37        
 37 Khoruzhik, Denis     9 Shy-Mr-MR              39.57      40.48        
 37 Petruzello, Jack T  10 Badger-MR              41.08      40.48        
 39 Eforo, Edward       10 GAEL-MR                38.05      40.62        
 40 Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR              36.96      41.14        
 41 Bushati, Andi        9 APEX-MR                39.89      41.72        
 42 Korzenik, Ben A      9 Badger-MR              50.00      41.91        
 43 Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR      41.08      42.14        
 44 Pena, Becquer D     10 APEX-MR                44.75      42.41        
 45 Trachuk, James       9 NYCC-MR                40.52      42.65        
 46 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                41.98      43.09        
 47 O'Sullivan, Tommy   10 GAEL-MR                42.33      43.21        
 48 Germain, Dylan       9 NYCC-MR                41.04      43.60        
 49 Felder, Kareem      10 UN-MR                  45.31      44.47        
 50 Jones, Lancelot R    8 NYCC-MR                44.87      45.22        
 51 Dowl, Elijah M       9 APEX-MR                42.70      45.67        
 52 Ali-Ahmad, Ramy     10 APEX-MR                   NT      46.11        
 53 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                46.89      46.16        
 54 Gatto, RJ            9 Phoenix-MR                NT      53.64        
 -- Reilly, Danny W     10 GAEL-MR                38.51         NS        
 -- Krieger, Eric C     10 Badger-MR              35.30         NS        
 -- Iorizzo, Tyler I     9 Phoenix-MR             44.80         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    1:00.83    1:00.58 ZQ      20  
                  28.77     1:00.58 (31.81)                                        
  2 Lee, Tyler J        10 NYCC-MR              1:03.88    1:04.91 ZQ      17  
                  31.00     1:04.91 (33.91)                                        
  3 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   1:05.86    1:04.95 ZQ      16  
                  31.14     1:04.95 (33.81)                                        
  4 Hyde, Andrew J      10 Agua Swim Team-MR    1:06.71    1:05.26 ZQ      15  
                  31.12     1:05.26 (34.14)                                        
  5 Patel, Kush A       10 HVD-MR               1:10.57    1:06.51 ZQ      14  
                  31.32     1:06.51 (35.19)                                        
  6 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR    1:07.39    1:08.60 ZQ      13  
                  33.34     1:08.60 (35.26)                                        
  7 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    1:12.49    1:09.06 JO      12  
                  32.94     1:09.06 (36.12)                                        
  8 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR    1:09.26    1:09.33 JO      11  
                  32.79     1:09.33 (36.54)                                        
  9 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    1:10.55    1:09.35 JO       9  
                  33.03     1:09.35 (36.32)                                        
 10 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR    1:10.03    1:09.72 JO       7  
                  33.42     1:09.72 (36.30)                                        
 11 Bendoraitis, Matth   9 Phoenix-MR           1:13.76    1:10.23 JO       6  
                  34.81     1:10.23 (35.42)                                        
 12 Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR           1:12.13    1:10.59 JO       5  
                  33.59     1:10.59 (37.00)                                        
 13 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR            1:12.28    1:10.99 JO       4  
                  33.85     1:10.99 (37.14)                                        
 14 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR    1:11.35    1:11.23 JO       3  
                  34.09     1:11.23 (37.14)                                        
 15 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            1:13.33    1:12.01 SILV     2  
                  35.55     1:12.01 (36.46)                                        
 16 Kim, William M      10 Phoenix-MR           1:11.68    1:12.25 SILV     1  
                  34.54     1:12.25 (37.71)                                        
 17 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:12.05    1:13.36 SILV   
                  34.42     1:13.36 (38.94)                                        
 18 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR              1:13.91    1:13.37 SILV   
                  34.27     1:13.37 (39.10)                                        
 19 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:13.08    1:14.44 SILV   
                  35.45     1:14.44 (38.99)                                        
 20 Hardart, Max        10 Badger-MR            1:16.09    1:14.67 SILV   
                  35.39     1:14.67 (39.28)                                        
 21 Du, David           10 Phoenix-MR           1:20.35    1:15.53 SILV   
                  35.42     1:15.53 (40.11)                                        
 22 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR            1:18.10    1:15.68 SILV   
                  35.61     1:15.68 (40.07)                                        
 23 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:17.69    1:15.77 SILV   
                  35.49     1:15.77 (40.28)                                        
 24 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR               1:13.21    1:16.01 SILV   
                  36.09     1:16.01 (39.92)                                        
 25 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR            1:14.73    1:16.16 SILV   
                  33.27     1:16.16 (42.89)                                        
 26 Peng, Greg W         8 APEX-MR              1:16.24    1:16.18 SILV   
                  36.82     1:16.18 (39.36)                                        
 27 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR           1:18.42    1:16.20 SILV   
                  36.20     1:16.20 (40.00)                                        
 28 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:16.00    1:16.98 SILV   
                  35.22     1:16.98 (41.76)                                        
 29 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    1:12.78    1:17.01 SILV   
                  36.15     1:17.01 (40.86)                                        
 30 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR            1:17.37    1:17.35 SILV   
                  36.12     1:17.35 (41.23)                                        
 31 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR    1:19.54    1:19.59        
                  37.89     1:19.59 (41.70)                                        
 32 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR            1:28.33    1:20.71        
                  39.07     1:20.71 (41.64)                                        
 33 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR            1:25.91    1:22.14        
 34 Langhorn, Devin     10 UN-MR                1:21.57    1:23.55        
                  39.20     1:23.55 (44.35)                                        
 35 Thompson, Kota       9 UN-MR                1:30.12    1:23.74        
                  39.17     1:23.74 (44.57)                                        
 36 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR            1:26.89    1:23.92        
                  39.09     1:23.92 (44.83)                                        
 37 Eforo, Edward       10 GAEL-MR              1:25.37    1:24.38        
                  39.21     1:24.38 (45.17)                                        
 38 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR           1:23.16    1:25.18        
                  39.27     1:25.18 (45.91)                                        
 39 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR    1:25.64    1:25.73        
                  40.41     1:25.73 (45.32)                                        
 40 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR            1:29.46    1:26.32        
                  37.99     1:26.32 (48.33)                                        
 41 Khoruzhik, Denis     9 Shy-Mr-MR            1:29.04    1:28.06        
                  40.37     1:28.06 (47.69)                                        
 42 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR            1:31.45    1:28.87        
                  41.94     1:28.87 (46.93)                                        
 43 Cruz, Jason          9 UN-MR                1:32.81    1:29.03        
                  40.06     1:29.03 (48.97)                                        
 44 Nicholson, Kyle      9 UN-MR                1:26.24    1:30.96        
 45 Petruzello, Jack T  10 Badger-MR            1:27.49    1:31.19        
                  41.04     1:31.19 (50.15)                                        
 46 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    1:35.35    1:31.87        
                  43.99     1:31.87 (47.88)                                        
 47 Bushati, Andi        9 APEX-MR              1:25.49    1:33.10        
                  42.82     1:33.10 (50.28)                                        
 48 Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:33.79        
                  44.38     1:33.79 (49.41)                                        
 49 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR            1:41.91    1:33.84        
                  42.61     1:33.84 (51.23)                                        
 50 Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR            1:42.27    1:36.96        
                  41.65     1:36.96 (55.31)                                        
 51 O'Sullivan, Tommy   10 GAEL-MR              1:38.56    1:37.42        
                  48.82     1:37.42 (48.60)                                        
 52 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:33.23    1:38.41        
                  46.10     1:38.41 (52.31)                                        
 53 Felder, Kareem      10 UN-MR                1:46.75    1:39.54        
                  44.29     1:39.54 (55.25)                                        
 54 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:46.04        
                  49.98     1:46.04 (56.06)                                        
 -- Breeden, Cayden J    9 Badger-MR            1:21.00         DQ        
      False start
                  37.91          DQ (46.05)                                        
 -- Iorizzo, Tyler I     9 Phoenix-MR           1:39.03         NS        
 -- Germain, Dylan       9 NYCC-MR              1:45.00         NS        
 -- Reilly, Danny W     10 GAEL-MR              1:26.81         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              36.31      36.69 ZQ      20  
  2 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              37.86      37.27 JO      17  
  3 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR      35.91      37.45 JO      15.5
  3 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR      36.33      37.45 JO      15.5
  5 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR      35.72      37.50 SILV    14  
  6 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR              37.37      37.94 SILV    13  
  7 Bendoraitis, Matth   9 Phoenix-MR                NT      37.98 SILV    12  
  8 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR      38.19      38.00 SILV    11  
  9 Du, David           10 Phoenix-MR                NT      38.15 SILV     9  
 10 Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR                NT      38.75 SILV     7  
 11 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR      37.33      38.81 SILV     6  
 12 Kim, William M      10 Phoenix-MR             41.62      38.87 SILV     5  
 13 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      41.53      39.11 SILV     4  
 14 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR      39.54      39.49 SILV     2.5
 14 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR      38.71      39.49 SILV     2.5
 16 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR              40.29      39.52 SILV     1  
 17 Campanile, John A    9 GAEL-MR                41.76      39.61 SILV   
 18 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              38.88      39.77 SILV   
 19 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              38.99      40.21 SILV   
 20 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR      39.90      40.61 SILV   
 21 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR             43.23      41.31 SILV   
 22 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR                 41.58      41.44 SILV   
 23 Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR              45.64      41.92 SILV   
 24 Peng, Greg W         8 APEX-MR                41.18      42.42 SILV   
 25 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR                 NT      42.54 SILV   
 25 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      42.13      42.54 SILV   
 27 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR             43.50      43.44        
 28 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      42.98      43.67        
 29 Robinson, Miles J   10 GAEL-MR                41.95      43.76        
 30 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR      45.95      44.08        
 31 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR      50.77      44.65        
 32 Reilly, Danny W     10 GAEL-MR                44.28      44.90        
 33 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR              47.81      45.25        
 34 Thompson, Kota       9 UN-MR                  47.25      45.52        
 35 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR      54.80      46.01        
 36 Breeden, Cayden J    9 Badger-MR              49.09      46.28        
 37 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR      44.07      46.95        
 38 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR      44.62      47.13        
 39 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR              51.78      47.16        
 40 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR      47.76      47.26        
 41 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR      48.89      47.49        
 42 Green, Ben           9 Badger-MR              50.19      47.88        
 43 Petruzello, Jack T  10 Badger-MR              45.01      48.16        
 44 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR      49.94      50.53        
 45 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR      51.71      52.73        
 46 Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR      53.58      56.34        
 47 Svetlov, Russel     10 Shy-Mr-MR              45.00      56.68        
 48 Reich, Owen J        9 GAEL-MR              1:03.36      59.39        
 -- Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR              43.33         NS        
 -- Krieger, Eric C     10 Badger-MR              44.00         NS        
 -- Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR      35.90         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    1:16.70    1:17.26 ZQ      20  
                  37.96     1:17.26 (39.30)                                        
  2 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR    1:19.34    1:18.75 JO      17  
                  38.60     1:18.75 (40.15)                                        
  3 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:19.12 JO      16  
                  39.15     1:19.12 (39.97)                                        
  4 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR            1:23.77    1:19.52 JO      15  
                  38.97     1:19.52 (40.55)                                        
  5 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR    1:21.16    1:20.01 JO      14  
                  39.13     1:20.01 (40.88)                                        
  6 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            1:21.97    1:20.26 JO      13  
                  38.03     1:20.26 (42.23)                                        
  7 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR            1:22.63    1:20.49 JO      12  
                  38.28     1:20.49 (42.21)                                        
  8 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR    1:18.00    1:20.58 JO      11  
                  38.47     1:20.58 (42.11)                                        
  9 Bendoraitis, Matth   9 Phoenix-MR           1:24.21    1:20.72 JO       9  
                  38.92     1:20.72 (41.80)                                        
 10 Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR           1:28.40    1:21.79 JO       7  
                  40.06     1:21.79 (41.73)                                        
 11 Hardart, Max        10 Badger-MR            1:24.60    1:21.83 JO       6  
                  39.86     1:21.83 (41.97)                                        
 12 Kim, William M      10 Phoenix-MR           1:25.23    1:22.14 JO       5  
                  40.60     1:22.14 (41.54)                                        
 13 Du, David           10 Phoenix-MR           1:26.35    1:22.71 SILV     4  
                  40.53     1:22.71 (42.18)                                        
 14 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:22.91 SILV     3  
                  40.59     1:22.91 (42.32)                                        
 15 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR            1:25.38    1:23.06 SILV     2  
                  40.22     1:23.06 (42.84)                                        
 16 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR    1:25.94    1:23.24 SILV     1  
                  40.70     1:23.24 (42.54)                                        
 17 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:22.37    1:25.00 SILV   
                  40.88     1:25.00 (44.12)                                        
 18 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    1:24.00    1:25.13 SILV   
                  41.36     1:25.13 (43.77)                                        
 19 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR            1:25.08    1:25.44 SILV   
                  41.50     1:25.44 (43.94)                                        
 20 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:32.00    1:26.15 SILV   
                  41.09     1:26.15 (45.06)                                        
 21 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR           1:27.64    1:26.51 SILV   
                  42.67     1:26.51 (43.84)                                        
 22 Campanile, John A    9 GAEL-MR              1:36.40    1:28.90 SILV   
                  42.52     1:28.90 (46.38)                                        
 23 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    1:32.27    1:29.44 SILV   
                  43.18     1:29.44 (46.26)                                        
 24 Robinson, Miles J   10 GAEL-MR              1:35.85    1:29.75 SILV   
                  42.35     1:29.75 (47.40)                                        
 25 Peng, Greg W         8 APEX-MR              1:28.82    1:30.11 SILV   
                  44.23     1:30.11 (45.88)                                        
 26 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR           1:34.06    1:32.91 SILV   
 27 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:33.13 SILV   
                  46.66     1:33.13 (46.47)                                        
 28 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR            1:35.03    1:33.90 SILV   
                  46.21     1:33.90 (47.69)                                        
 29 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:35.64 SILV   
                  45.41     1:35.64 (50.23)                                        
 30 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR            1:44.67    1:36.65 SILV   
                  44.41     1:36.65 (52.24)                                        
 31 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:37.24        
 32 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:37.46        
                  48.05     1:37.46 (49.41)                                        
 33 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR            1:36.40    1:37.80        
 34 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:37.89        
                  47.77     1:37.89 (50.12)                                        
 35 Thompson, Kota       9 UN-MR                1:39.62    1:38.59        
 36 Breeden, Cayden J    9 Badger-MR            1:43.00    1:39.35        
                  47.05     1:39.35 (52.30)                                        
 37 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:39.75        
                  47.90     1:39.75 (51.85)                                        
 38 Petruzello, Jack T  10 Badger-MR            1:43.54    1:40.16        
 39 Green, Ben           9 Badger-MR            1:46.00    1:41.13        
                  47.52     1:41.13 (53.61)                                        
 40 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:41.61        
                  51.23     1:41.61 (50.38)                                        
 41 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:42.33        
                  48.06     1:42.33 (54.27)                                        
 42 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:44.48        
                  49.44     1:44.48 (55.04)                                        
 43 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    1:48.00    1:47.76        
                  52.57     1:47.76 (55.19)                                        
 44 Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:59.22        
                  58.83   1:59.22 (1:00.39)                                        
 -- Svetlov, Russel     10 Shy-Mr-MR            1:35.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Reilly, Danny W     10 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  47.93          DQ (57.35)                                        
 -- Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR               1:29.54         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    1:21.05         NS        
 -- Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR            1:40.15         NS        
 -- Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR            1:39.77         NS        
 -- Krieger, Eric C     10 Badger-MR            1:35.45         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Tyler J        10 NYCC-MR              1:21.10    1:21.09 ZQ      20  
                  38.29     1:21.09 (42.80)                                        
  2 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    1:24.27    1:24.98 ZQ      17  
                  40.06     1:24.98 (44.92)                                        
  3 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR   1:28.79    1:29.80 ZQ      16  
                  43.53     1:29.80 (46.27)                                        
  4 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR    1:24.91    1:29.86 ZQ      15  
                  41.81     1:29.86 (48.05)                                        
  5 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    1:31.13    1:31.86 ZQ      14  
                  43.59     1:31.86 (48.27)                                        
  6 Kim, William M      10 Phoenix-MR           1:33.01    1:32.96 ZQ      13  
                  44.61     1:32.96 (48.35)                                        
  7 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR    1:35.34    1:36.21 SILV    12  
                  45.86     1:36.21 (50.35)                                        
  8 Speres, Nicholas C  10 GAEL-MR              1:40.91    1:37.89 SILV    11  
                  45.92     1:37.89 (51.97)                                        
  9 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:38.34 SILV     9  
                  46.30     1:38.34 (52.04)                                        
 10 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR            1:35.72    1:39.77 SILV     7  
                  47.70     1:39.77 (52.07)                                        
 11 Du, David           10 Phoenix-MR           1:40.76    1:39.91 SILV     6  
                  47.00     1:39.91 (52.91)                                        
 12 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:37.34    1:41.12 SILV     5  
                  48.66     1:41.12 (52.46)                                        
 13 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    1:37.89    1:42.18 SILV     4  
                  49.25     1:42.18 (52.93)                                        
 14 Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR           1:40.26    1:42.80 SILV     3  
                  50.72     1:42.80 (52.08)                                        
 15 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:52.62    1:43.71 SILV     2  
                  48.54     1:43.71 (55.17)                                        
 16 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR            1:36.74    1:44.21 SILV     1  
                  48.99     1:44.21 (55.22)                                        
 17 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:54.79    1:45.01 SILV   
                  49.78     1:45.01 (55.23)                                        
 18 Peng, Greg W         8 APEX-MR              1:48.32    1:45.45 SILV   
                  51.23     1:45.45 (54.22)                                        
 19 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR                 NT    1:45.69 SILV   
                  49.94     1:45.69 (55.75)                                        
 20 Khoruzhik, Denis     9 Shy-Mr-MR            1:45.06    1:46.89 SILV   
                  51.63     1:46.89 (55.26)                                        
 21 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:48.45        
                  52.97     1:48.45 (55.48)                                        
 22 Cruz, Jason          9 UN-MR                1:59.18    1:50.64        
                  50.19   1:50.64 (1:00.45)                                        
 23 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR           1:43.87    1:51.55        
                  53.58     1:51.55 (57.97)                                        
 24 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:52.50    1:52.00        
                  55.13     1:52.00 (56.87)                                        
 25 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR    1:49.04    1:54.61        
                  54.19   1:54.61 (1:00.42)                                        
 26 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR    1:54.51    1:55.84        
                  53.61   1:55.84 (1:02.23)                                        
 27 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR            2:05.00    1:56.58        
                  54.22   1:56.58 (1:02.36)                                        
 28 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR    1:51.13    1:57.73        
                  56.11   1:57.73 (1:01.62)                                        
 29 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR    1:54.34    2:00.30        
                  56.72   2:00.30 (1:03.58)                                        
 30 O'Sullivan, Tommy   10 GAEL-MR              2:23.44    2:00.44        
                  58.41   2:00.44 (1:02.03)                                        
 31 Felder, Kareem      10 UN-MR                     NT    2:02.15        
                  57.69   2:02.15 (1:04.46)                                        
 32 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR    2:04.43    2:04.50        
                1:00.19   2:04.50 (1:04.31)                                        
 33 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR            2:03.81    2:08.44        
                  58.51   2:08.44 (1:09.93)                                        
 34 Dowl, Elijah M       9 APEX-MR              2:00.62    2:11.77        
                1:00.82   2:11.77 (1:10.95)                                        
 35 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    2:12.99        
                1:01.52   2:12.99 (1:11.47)                                        
 36 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    1:48.00    2:29.03        
                1:08.95   2:29.03 (1:20.08)                                        
 -- Korzenik, Ben A      9 Badger-MR            2:00.00         DQ        
      One hand touch
                  59.99        DQ (1:08.02)                                        
 -- Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR    2:15.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:05.08        DQ (1:12.52)                                        
 -- Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR   1:43.27         DQ        
      One hand touch
                  46.55          DQ (51.15)                                        
 -- Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR            1:29.21        DFS        
      Declared false start
 -- Reilly, Danny W     10 GAEL-MR              2:07.99         NS        
 -- Krieger, Eric C     10 Badger-MR            1:44.18         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR      31.44      31.84 ZQ      20  
  2 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR      34.55      34.14 ZQ      17  
  3 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR              34.63      34.23 ZQ      16  
  4 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              37.55      34.64 ZQ      15  
  5 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR      35.11      34.99 ZQ      14  
  6 Patel, Kush A       10 HVD-MR                 36.61      35.21 JO      13  
  7 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR      34.79      35.97 JO      12  
  8 Bendoraitis, Matth   9 Phoenix-MR             37.11      36.41 SILV    11  
  9 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR                 37.38      36.58 SILV     9  
 10 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR      35.17      36.78 SILV     7  
 11 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              36.82      37.65 SILV     6  
 12 Hardart, Max        10 Badger-MR              37.67      38.26 SILV     5  
 13 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              38.43      38.73 SILV     4  
 14 Mitchener, Ryan     10 Manhattan Makos-MR     41.21      38.97 SILV     3  
 15 Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR             42.56      39.21 SILV     2  
 16 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR      38.19      39.83 SILV     1  
 17 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR      40.28      40.49 SILV   
 18 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR              44.51      40.69 SILV   
 19 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      40.24      41.41 SILV   
 20 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR      41.82      41.79 SILV   
 21 Kim, William M      10 Phoenix-MR             42.51      42.36 SILV   
 22 Du, David           10 Phoenix-MR             45.48      42.91 SILV   
 23 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR      41.20      43.05 SILV   
 24 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     38.08      43.78 SILV   
 25 Bushati, Andi        9 APEX-MR                42.98      44.12        
 26 Thompson, Kota       9 UN-MR                  49.06      44.68        
 27 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      46.82      44.88        
 28 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR                44.11      44.89        
 29 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR      43.54      45.67        
 30 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR              48.32      49.19        
 31 Langhorn, Devin     10 UN-MR                  46.18      49.89        
 32 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR              49.60      50.67        
 33 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR      55.00      51.02        
 34 Nicholson, Kyle      9 UN-MR                  52.87      51.47        
 35 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR      50.00      52.24        
 36 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR      51.88      52.79        
 37 Germain, Dylan       9 NYCC-MR                51.23      53.92        
 38 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      47.07      54.20        
 39 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR      52.00      58.14        
 40 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR             54.73      58.26        
 41 Pena, Becquer D     10 APEX-MR                   NT    1:00.42        
 -- Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR      55.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR      56.01         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Breeden, Cayden J    9 Badger-MR              51.50         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     38.86         DQ        
      One hand touch
 -- Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR              48.95         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Iorizzo, Tyler I     9 Phoenix-MR             55.77         NS        
 -- Krieger, Eric C     10 Badger-MR              46.37         NS        
 -- Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR              43.55         NS        
 -- Speres, Nicholas C  10 GAEL-MR                50.52         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    1:20.08    1:16.64 ZQ      20  
                  36.14     1:16.64 (40.50)                                        
  2 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    1:19.11    1:18.53 ZQ      17  
                  36.10     1:18.53 (42.43)                                        
  3 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:18.54 ZQ      16  
                  37.80     1:18.54 (40.74)                                        
  4 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR            1:23.77    1:19.95 ZQ      15  
                  35.56     1:19.95 (44.39)                                        
  5 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:20.36    1:22.96 JO      14  
                  39.38     1:22.96 (43.58)                                        
  6 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR    1:25.72    1:23.53 JO      13  
                  38.54     1:23.53 (44.99)                                        
  7 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR            1:27.90    1:24.06 JO      12  
                  38.58     1:24.06 (45.48)                                        
  8 Hardart, Max        10 Badger-MR            1:25.34    1:24.31 JO      11  
                  39.51     1:24.31 (44.80)                                        
  9 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR            1:40.00    1:30.91 SILV     9  
                  41.99     1:30.91 (48.92)                                        
 10 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR               1:31.68    1:31.08 SILV     7  
                  40.59     1:31.08 (50.49)                                        
 11 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:31.12 SILV     6  
                  41.18     1:31.12 (49.94)                                        
 12 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:31.32 SILV     5  
                  43.17     1:31.32 (48.15)                                        
 13 Kim, William M      10 Phoenix-MR           1:35.77    1:31.86 SILV     4  
                  42.39     1:31.86 (49.47)                                        
 14 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    1:30.69    1:34.67 SILV     3  
                  43.32     1:34.67 (51.35)                                        
 15 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:40.49          2  
                  47.27     1:40.49 (53.22)                                        
 16 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:36.00    1:41.62          1  
                  44.58     1:41.62 (57.04)                                        
 17 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR            1:53.62    1:44.56        
                  49.12     1:44.56 (55.44)                                        
 18 Campanile, John A    9 GAEL-MR              1:41.00    1:45.35        
                  47.06     1:45.35 (58.29)                                        
 19 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR    1:48.00    1:56.52        
                  52.81   1:56.52 (1:03.71)                                        
 20 Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR                 NT    2:04.06        
                  49.89   2:04.06 (1:14.17)                                        
 -- Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR    2:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
                1:01.88        DQ (1:10.86)                                        
 -- Svetlov, Russel     10 Shy-Mr-MR            1:52.00         DQ        
      One hand touch
                  54.53        DQ (1:09.65)                                        
 -- Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    2:00.00         DQ        
      Arms underwater recovery
                1:15.76        DQ (1:25.95)                                        
 -- Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR                 NT         NS        
 -- Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    1:28.30         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  ZQ
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Tyler J        10 NYCC-MR              2:44.09    2:44.83 ZQ      20  
                  37.04     1:18.14 (41.10)     2:09.47 (51.33)     2:44.83 (35.36)
  2 Hardart, Max        10 Badger-MR            2:57.37    2:51.90 JO      17  
                  38.51     1:23.36 (44.85)     2:12.41 (49.05)     2:51.90 (39.49)
  3 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR            2:58.40    2:51.93 JO      16  
                  38.71     1:23.00 (44.29)     2:13.14 (50.14)     2:51.93 (38.79)
  4 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR    3:15.00    2:57.01 SILV    15  
                  38.24     1:23.10 (44.86)     2:18.59 (55.49)     2:57.01 (38.42)
  5 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR         NT    2:57.83 SILV    14  
                  40.06     1:28.11 (48.05)     2:22.64 (54.53)     2:57.83 (35.19)
  6 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            3:08.75    3:02.32 SILV    13  
                  41.52     1:25.74 (44.22)     2:22.64 (56.90)     3:02.32 (39.68)
  7 Sinnott, Michael P  10 Badger-MR            2:58.00    3:06.56 SILV    12  
                  44.56     1:31.95 (47.39)     2:27.57 (55.62)     3:06.56 (38.99)
  8 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    3:02.00    3:08.42 SILV    11  
                  42.70     1:35.55 (52.85)     2:26.91 (51.36)     3:08.42 (41.51)
 -- Petruzello, Jack T  10 Badger-MR            3:29.19         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:53.77    2:08.27         40  
     1) Sinnott, Michael P 10           2) Capaldi, Matthew D 10          
     3) Hardart, Max 10                 4) Lavelle, Thomas P 10           
                  31.82     1:04.67 (32.85)     1:37.20 (32.53)     2:08.27 (31.07)
  2 Phoenix Aquatic Club-MR  'A'                2:17.13    2:08.54         34  
     1) Bendoraitis, Steven C 9         2) Du, David 10                   
     3) Kim, William M 10               4) Bendoraitis, Matthew C 9       
                  32.34     1:04.88 (32.54)     1:37.65 (32.77)     2:08.54 (30.89)
  3 Shorefront Ym-Ywha-MR  'A'                  2:16.69    2:17.53         32  
     1) Blazhkevych, Bogdan 10          2) DiMaggio, John P 8             
     3) Kostin, Nikita 10               4) DiMaggio, Joe R 10             
                  34.39     1:11.52 (37.13)     1:45.89 (34.37)     2:17.53 (31.64)
  4 Shorefront Ym-Ywha-MR  'B'                  2:29.11    2:42.25         30  
     1) Vileshin, Daniel 10             2) Cherny, Eric 9                 
     3) Pertsovsky, Mitchel 10          4) Gurevich, Gabriel 9            
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:45.00         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:07.06    2:25.18         40  
     1) Sinnott, Michael P 10           2) Hardart, Max 10                
     3) Capaldi, Matthew D 10           4) Lavelle, Thomas P 10           
                  38.71     1:19.47 (40.76)     1:53.82 (34.35)     2:25.18 (31.36)
  2 Phoenix Aquatic Club-MR  'A'                2:37.20    2:29.95         34  
     1) Bendoraitis, Steven C 9         2) Kim, William M 10              
     3) Bendoraitis, Matthew C 9        4) Mazzacano, Andrew J 9          
                  38.37     1:21.34 (42.97)     1:56.22 (34.88)     2:29.95 (33.73)
  3 Shorefront Ym-Ywha-MR  'A'                  2:29.26    2:33.28         32  
     1) DiMaggio, Joe R 10              2) Kuznetsov, Gregory 10          
     3) DiMaggio, John P 8              4) Blazhkevych, Bogdan 10         
                  36.69     1:24.97 (48.28)     2:00.85 (35.88)     2:33.28 (32.43)
  4 Phoenix Aquatic Club-MR  'B'                3:10.03    3:10.81         30  
     1) Semelsberger, Matthew R 9       2) Jacob, Alexander K 7           
     3) Du, David 10                    4) Celaj, Evan M 8                
                  42.90   1:44.38 (1:01.48)     2:26.53 (42.15)     3:10.81 (44.28)
 -- Shorefront Ym-Ywha-MR  'B'                  2:44.92         NS        
     1) Pertsovsky, Mitchel 10          2) Shvaryov, Nickolas 9           
     3) Svetlov, Russel 10              4) Vileshin, Daniel 10            
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR    1:57.57    1:57.00 ZQ      20  
                  27.63       57.25 (29.62)     1:27.45 (30.20)     1:57.00 (29.55)
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    2:06.71    2:04.35 ZQ      17  
                  28.16       59.51 (31.35)     1:31.95 (32.44)     2:04.35 (32.40)
  3 Siebert, Tavis D    11 Phoenix-MR           2:08.74    2:06.37 ZQ      16  
                  28.82     1:01.36 (32.54)     1:34.98 (33.62)     2:06.37 (31.39)
  4 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    2:04.39    2:06.48 ZQ      15  
                  28.99     1:01.71 (32.72)     1:34.71 (33.00)     2:06.48 (31.77)
  5 Watson, Anthony C   11 Agua Swim Team-MR    2:11.51    2:09.28 ZQ      14  
                  29.50     1:02.00 (32.50)     1:35.72 (33.72)     2:09.28 (33.56)
  6 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    2:22.00    2:15.58 SILV    12.5
                  30.93     1:05.25 (34.32)     1:41.52 (36.27)     2:15.58 (34.06)
  6 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              2:16.83    2:15.58 SILV    12.5
                  30.66     1:04.99 (34.33)     1:41.20 (36.21)     2:15.58 (34.38)
  8 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    2:17.23    2:17.00 SILV    11  
                  31.26     1:07.06 (35.80)     1:43.23 (36.17)     2:17.00 (33.77)
  9 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR    2:22.56    2:17.13 SILV     9  
                  32.18     1:07.75 (35.57)     1:43.49 (35.74)     2:17.13 (33.64)
 10 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR    2:13.54    2:17.73 SILV     7  
                  31.19     1:06.37 (35.18)     1:42.52 (36.15)     2:17.73 (35.21)
 11 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR    2:14.00    2:19.46 SILV     6  
                  31.07     1:05.86 (34.79)   2:19.46 (1:13.60)                    
 12 Yankelevich, Jacob  12 NYCC-MR              2:15.00    2:20.91 SILV     5  
                  32.16     1:07.97 (35.81)     1:44.72 (36.75)     2:20.91 (36.19)
 13 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   2:26.32    2:22.12 SILV     4  
                  31.59     1:09.48 (37.89)     1:46.58 (37.10)     2:22.12 (35.54)
 14 Rosato, Luke M      12 Badger-MR            2:30.92    2:23.43 SILV     3  
                  32.75     1:10.36 (37.61)     1:47.87 (37.51)     2:23.43 (35.56)
 15 Reardon, Michael    12 NYCC-MR              2:25.04    2:23.77 SILV     2  
                  32.51     1:08.71 (36.20)     1:47.33 (38.62)     2:23.77 (36.44)
 16 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR           2:24.12    2:24.27 SILV     1  
                  31.75     1:08.51 (36.76)     1:47.09 (38.58)     2:24.27 (37.18)
 17 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR           2:30.14    2:27.26 SILV   
                  33.20     1:11.30 (38.10)     1:50.04 (38.74)     2:27.26 (37.22)
 18 Kalinin, Anton S    12 Badger-MR            2:39.34    2:28.35 SILV   
                  32.19     1:11.11 (38.92)     1:51.22 (40.11)     2:28.35 (37.13)
 19 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   2:37.28    2:28.44 SILV   
                  33.82     1:11.40 (37.58)     1:50.11 (38.71)     2:28.44 (38.33)
 20 Brown, Cal C        12 NYCC-MR              3:00.00    2:35.06        
                  36.04     1:17.52 (41.48)     1:59.43 (41.91)     2:35.06 (35.63)
 21 Barr, Evan E        11 GAEL-MR              2:30.45    2:35.34        
                  34.92     1:14.37 (39.45)     1:55.15 (40.78)     2:35.34 (40.19)
 22 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR            2:30.00    2:36.54        
                  35.72     1:15.71 (39.99)     1:57.78 (42.07)     2:36.54 (38.76)
 23 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR            2:40.39    2:37.41        
                  34.36     1:14.08 (39.72)     1:55.83 (41.75)     2:37.41 (41.58)
 24 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR   3:13.49    2:37.64        
                  34.76     1:15.03 (40.27)     1:57.51 (42.48)     2:37.64 (40.13)
 25 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:38.08        
                  36.37     1:17.59 (41.22)     2:00.05 (42.46)     2:38.08 (38.03)
 26 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              2:39.57    2:38.14        
                  34.70     1:14.36 (39.66)     1:56.14 (41.78)     2:38.14 (42.00)
 27 Hartigan, Christop  11 Badger-MR            2:40.19    2:39.01        
                  35.92     1:16.98 (41.06)     1:59.00 (42.02)     2:39.01 (40.01)
 28 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR   2:48.90    2:40.16        
                  34.61     1:16.26 (41.65)     1:59.48 (43.22)     2:40.16 (40.68)
 29 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR    2:40.00    2:41.04        
                  35.41     1:17.21 (41.80)     2:00.05 (42.84)     2:41.04 (40.99)
 30 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              2:57.69    2:43.19        
                  35.16     1:16.47 (41.31)     2:00.73 (44.26)     2:43.19 (42.46)
 31 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR            2:51.56    2:48.30        
                  35.87     1:17.59 (41.72)     2:03.41 (45.82)     2:48.30 (44.89)
 32 Calderon, George    11 UN-MR                2:45.90    2:48.86        
                  36.35     1:18.53 (42.18)     2:04.69 (46.16)     2:48.86 (44.17)
 33 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR            2:56.26    2:53.48        
                  36.84     1:21.06 (44.22)     2:07.29 (46.23)     2:53.48 (46.19)
 34 Brillante, Nicolas  11 Shy-Mr-MR            3:05.83    2:55.13        
                                1:23.78 ( )     2:10.49 (46.71)     2:55.13 (44.64)
 35 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR              3:13.21    2:56.87        
                  38.44     1:23.49 (45.05)     2:10.77 (47.28)     2:56.87 (46.10)
 36 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR              3:15.00    3:07.95        
                  39.63     1:27.22 (47.59)     2:17.97 (50.75)     3:07.95 (49.98)
 37 Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR            3:14.35    3:10.94        
                  39.08     1:28.12 (49.04)     2:20.13 (52.01)     3:10.94 (50.81)
 38 Hampel, Marco S     11 Agua Swim Team-MR    2:55.00    3:28.55        
                  44.87     1:40.26 (55.39)     2:35.64 (55.38)     3:28.55 (52.91)
 -- Chrenko, Alex J     11 Phoenix-MR           2:32.47         DQ        
      False start
                  34.51     1:13.27 (38.76)     1:52.20 (38.93)          DQ (36.44)
 -- Wei, Jeren          12 Badger-MR            3:37.62         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR      31.31      29.17 ZQ      20  
  2 Siebert, Tavis D    11 Phoenix-MR             31.98      30.05 ZQ      17  
  3 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR      33.30      30.76 ZQ      16  
  4 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR      31.23      31.62 ZQ      15  
  5 Watson, Anthony C   11 Agua Swim Team-MR      33.25      32.52 JO      14  
  6 Seibold, Finn J     12 Badger-MR              35.25      32.60 JO      13  
  7 Rosado, Alex P      11 Badger-MR              34.80      33.57 SILV    12  
  8 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                34.10      33.85 SILV    11  
  9 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR     33.38      33.98 SILV     9  
 10 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR      35.07      34.07 SILV     7  
 11 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR      35.16      34.15 SILV     6  
 12 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR      34.85      34.30 SILV     5  
 13 Reardon, Michael    12 NYCC-MR                35.96      34.45 SILV     4  
 14 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR      35.75      34.65 SILV     3  
 15 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      35.37      35.10 SILV     2  
 16 Rosato, Luke M      12 Badger-MR              36.05      35.46 SILV     1  
 17 Bryant, Latrell     12 UN-MR                  35.91      36.06 SILV   
 18 Barr, Evan E        11 GAEL-MR                36.39      36.55 SILV   
 19 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR     37.37      36.82 SILV   
 20 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR      36.91      37.14 SILV   
 21 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR                38.52      37.18 SILV   
 22 Pena, Matt          11 APEX-MR                41.51      37.60 SILV   
 23 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR      35.60      38.01 SILV   
 24 Dashevsky, David    12 Shy-Mr-MR              39.98      38.18 SILV   
 25 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR              39.92      38.21 SILV   
 26 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR                38.37      38.55 SILV   
 26 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR      39.00      38.55 SILV   
 28 Saich, Max M        12 SPAR-MR                40.97      38.78 SILV   
 29 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     38.79      39.04 SILV   
 30 Hartigan, Christop  11 Badger-MR              41.08      39.36 SILV   
 31 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR              39.66      39.51 SILV   
 32 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR             41.84      39.55 SILV   
 33 Diarra, Mohammed    12 UN-MR                  37.58      39.58 SILV   
 34 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              40.37      39.59 SILV   
 35 Wei, Jeren          12 Badger-MR              53.46      39.61 SILV   
 36 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              41.24      39.62 SILV   
 37 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR              39.06      39.95 SILV   
 38 Rodriguez, Anthony  12 UN-MR                  42.59      39.97 SILV   
 39 Brillante, Nicolas  11 Shy-Mr-MR              42.17      40.32 SILV   
 40 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                41.32      40.59 SILV   
 41 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR                42.82      40.73 SILV   
 42 Brown, Cal C        12 NYCC-MR                42.79      40.94 SILV   
 43 Rose, Jayden        12 UN-MR                  40.75      41.32        
 44 Eforo, Alex         12 GAEL-MR                40.78      41.35        
 45 Nicholson, Kendall  11 UN-MR                  42.89      42.89        
 46 Drummond, Jared     12 APEX-MR                42.07      42.92        
 46 Abromavage, Harris  11 NYCC-MR                43.84      42.92        
 48 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR     43.12      43.08        
 49 Moreno, Justin      11 UN-MR                  50.85      44.18        
 50 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR             47.94      44.66        
 51 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                44.96      44.91        
 52 Yang, Jialin        12 Badger-MR              37.00      45.22        
 53 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR                44.87      45.28        
 54 Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR                 NT      45.39        
 55 Rojas, Jordan       11 UN-MR                  48.07      46.29        
 56 Cruz, Ruben         11 UN-MR                  50.77      46.92        
 57 Hampel, Marco S     11 Agua Swim Team-MR      45.65      47.77        
 58 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR                54.77      48.03        
 59 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                40.00      48.64        
 60 Calderon, George    11 UN-MR                  37.87      49.01        
 -- Rayee, Robin J      11 NYCC-MR                44.98         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Berreto, Samuel     11 UN-MR                  45.28         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Bushati, Aldo       12 APEX-MR                37.07         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR      39.42      36.15 ZQ      20  
  2 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR      37.88      36.60 ZQ      17  
  3 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR             37.36      37.24 JO      16  
  4 Bryant, Latrell     12 UN-MR                  37.84      37.32 JO      15  
  5 Quinones, Luca M    11 Badger-MR              40.47      39.16 SILV    14  
  6 Seibold, Finn J     12 Badger-MR              39.00      39.54 SILV    13  
  7 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR      42.48      40.22 SILV    12  
  8 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              42.12      40.89 SILV    11  
  9 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR     42.20      41.21 SILV     9  
 10 Dashevsky, David    12 Shy-Mr-MR              42.45      41.41 SILV     7  
 11 Wei, Jeren          12 Badger-MR              50.61      41.68 SILV     6  
 12 Diarra, Mohammed    12 UN-MR                  43.10      41.87 SILV     5  
 13 Cruz, Ruben         11 UN-MR                  46.70      42.43 SILV     4  
 14 Barr, Evan E        11 GAEL-MR                41.86      42.45 SILV     3  
 15 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      44.09      42.53 SILV     2  
 16 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR      44.56      42.70 SILV     1  
 17 Rosado, Alex P      11 Badger-MR              51.83      43.11        
 18 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     47.72      43.29        
 19 Hartigan, Christop  11 Badger-MR              44.70      44.02        
 20 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              44.17      44.24        
 20 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR                 45.40      44.24        
 22 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                45.35      44.25        
 23 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR                45.62      44.32        
 24 Yang, Jialin        12 Badger-MR              40.00      44.40        
 25 Rose, Jayden        12 UN-MR                  46.12      44.59        
 26 Nicholson, Kendall  11 UN-MR                  44.81      44.78        
 27 Berreto, Samuel     11 UN-MR                  45.81      45.45        
 28 Eforo, Alex         12 GAEL-MR                45.47      46.17        
 29 Rodriguez, Anthony  12 UN-MR                  44.46      46.46        
 30 Saich, Max M        12 SPAR-MR                45.59      46.65        
 31 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR      46.06      47.33        
 32 Brillante, Nicolas  11 Shy-Mr-MR              47.14      47.56        
 33 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR                47.94      47.68        
 34 Abromavage, Harris  11 NYCC-MR                47.45      47.79        
 35 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR             51.66      48.02        
 36 Rojas, Jordan       11 UN-MR                  48.71      48.63        
 37 Makatura, Robby A   11 NYCC-MR                48.52      49.02        
 38 Pena, Matt          11 APEX-MR                   NT      49.99        
 39 Hampel, Marco S     11 Agua Swim Team-MR      48.97      50.75        
 40 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                50.00      50.77        
 41 Moreno, Justin      11 UN-MR                  51.90      51.56        
 42 Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR                 NT      54.25        
 43 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR                55.00      56.15        
 -- Rayee, Robin J      11 NYCC-MR                48.81         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
                38.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR      31.08      29.77 ZQ      20  
  2 Yankelevich, Jacob  12 NYCC-MR                32.00      30.59 ZQ      17  
  3 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      32.26      32.08 SILV    16  
  4 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR                39.26      32.37 SILV    15  
  5 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR      33.21      32.44 SILV    13.5
  5 Reardon, Michael    12 NYCC-MR                34.37      32.44 SILV    13.5
  7 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR      34.00      32.54 SILV    12  
  8 Rosato, Luke M      12 Badger-MR              34.70      32.87 SILV    11  
  9 Quinones, Luca M    11 Badger-MR              32.47      32.90 SILV     9  
 10 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR      34.71      33.39 SILV     7  
 11 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                33.86      33.54 SILV     6  
 12 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR      34.29      33.95 SILV     5  
 13 Seibold, Finn J     12 Badger-MR              33.70      34.06 SILV     4  
 14 Kalinin, Anton S    12 Badger-MR              43.81      34.28 SILV     3  
 15 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR     34.79      34.44 SILV     2  
 16 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR                 36.89      35.64 SILV     1  
 17 Rosado, Alex P      11 Badger-MR              36.34      35.67 SILV   
 18 Bryant, Latrell     12 UN-MR                  35.18      35.69 SILV   
 19 Chrenko, Alex J     11 Phoenix-MR             36.48      35.73 SILV   
 20 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR             36.58      36.07 SILV   
 21 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR             35.87      36.58 SILV   
 22 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR     41.33      37.19 SILV   
 23 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR             39.21      37.25 SILV   
 24 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR              36.98      37.28 SILV   
 25 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR              38.54      37.87 SILV   
 26 Dashevsky, David    12 Shy-Mr-MR              43.79      38.60 SILV   
 27 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR             43.92      38.96        
 28 Rodriguez, Anthony  12 UN-MR                  40.97      39.32        
 29 Fan, Maximilian     12 Manhattan Makos-MR     39.39      39.74        
 30 Nicholson, Kendall  11 UN-MR                  40.95      39.76        
 31 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR                40.05      39.99        
 32 Drummond, Jared     12 APEX-MR                40.69      40.12        
 33 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR      40.18      40.38        
 34 Diarra, Mohammed    12 UN-MR                  38.98      40.76        
 35 Rose, Jayden        12 UN-MR                  39.70      40.88        
 36 Eforo, Alex         12 GAEL-MR                41.19      41.72        
 37 Fiore, Christian    11 Manhattan Makos-MR     45.44      41.89        
 38 Brown, Cal C        12 NYCC-MR                42.41      42.29        
 39 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR              44.00      43.21        
 40 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              41.94      44.14        
 41 Calderon, George    11 UN-MR                  42.36      44.26        
 42 Abromavage, Harris  11 NYCC-MR                45.09      44.61        
 43 Collazo, Christoph  11 APEX-MR                   NT      45.07        
 44 Berreto, Samuel     11 UN-MR                  43.04      46.41        
 45 Rojas, Jordan       11 UN-MR                  52.82      49.69        
 46 Cooney, Jack B      12 NYCC-MR                52.64      50.27        
 47 Moreno, Justin      11 UN-MR                  56.47      54.32        
 -- Rayee, Robin J      11 NYCC-MR                50.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Bushati, Aldo       12 APEX-MR                36.14         NS        
 -- Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR             52.00         NS        
 
Boys 11 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hendell, Josh       15 Badger-MR           17:00.00   17:15.70         20  
                  27.82       58.09 (30.27)     1:29.14 (31.05)     2:00.43 (31.29)
        2:31.22 (30.79)     3:02.30 (31.08)     3:34.12 (31.82)     4:05.91 (31.79)
        4:37.65 (31.74)     5:08.64 (30.99)     5:39.82 (31.18)     6:11.83 (32.01)
        6:43.60 (31.77)     7:15.73 (32.13)     7:47.54 (31.81)     8:19.35 (31.81)
        8:50.64 (31.29)     9:22.20 (31.56)     9:54.01 (31.81)    10:25.73 (31.72)
       10:57.88 (32.15)    11:29.77 (31.89)    12:01.23 (31.46)    12:33.33 (32.10)
       13:05.25 (31.92)    13:37.19 (31.94)    14:08.88 (31.69)    14:40.39 (31.51)
       15:11.90 (31.51)    15:43.35 (31.45)    16:14.95 (31.60)    16:46.06 (31.11)
       17:15.70 (29.64)
  2 Iorizzo, Kyle T     14 Phoenix-MR          17:15.06   17:33.38         17  
                  28.19       59.11 (30.92)     1:30.99 (31.88)     2:02.71 (31.72)
        2:33.97 (31.26)     3:05.89 (31.92)     3:38.11 (32.22)     4:10.32 (32.21)
        4:42.29 (31.97)     5:15.08 (32.79)     5:47.32 (32.24)     6:19.78 (32.46)
        6:52.00 (32.22)     7:23.78 (31.78)     7:56.41 (32.63)     8:28.70 (32.29)
        9:00.71 (32.01)     9:33.48 (32.77)    10:06.07 (32.59)    10:38.54 (32.47)
       11:10.75 (32.21)    11:43.24 (32.49)    12:15.23 (31.99)    12:47.21 (31.98)
       13:19.50 (32.29)    13:52.42 (32.92)    14:24.38 (31.96)    14:57.04 (32.66)
       15:29.56 (32.52)    16:01.77 (32.21)    16:32.24 (30.47)    17:04.13 (31.89)
       17:33.38 (29.25)
  3 Wagner, Ryan T      16 Phoenix-MR          17:20.77   17:40.72         16  
                  27.74       59.08 (31.34)     1:31.41 (32.33)     2:04.06 (32.65)
        2:37.22 (33.16)     3:09.96 (32.74)     3:42.55 (32.59)     4:15.52 (32.97)
        4:48.22 (32.70)     5:21.17 (32.95)     5:54.15 (32.98)     6:26.83 (32.68)
        6:59.56 (32.73)     7:31.58 (32.02)     8:03.40 (31.82)     8:35.51 (32.11)
        9:07.43 (31.92)     9:39.22 (31.79)    10:11.34 (32.12)    10:43.49 (32.15)
       11:15.74 (32.25)    11:47.87 (32.13)    12:20.08 (32.21)    12:52.71 (32.63)
       13:25.21 (32.50)    13:57.71 (32.50)    14:30.28 (32.57)    15:02.56 (32.28)
       15:35.06 (32.50)    16:07.72 (32.66)    16:39.86 (32.14)    17:11.17 (31.31)
       17:40.72 (29.55)
  4 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR   18:45.55   17:43.43         15  
                  28.89     1:00.74 (31.85)     1:33.20 (32.46)     2:05.55 (32.35)
        2:37.81 (32.26)     3:10.25 (32.44)     3:43.22 (32.97)     4:15.43 (32.21)
        4:48.17 (32.74)     5:20.57 (32.40)     5:52.81 (32.24)     6:24.95 (32.14)
        6:57.59 (32.64)     7:30.16 (32.57)     8:02.19 (32.03)     8:34.46 (32.27)
        9:06.73 (32.27)     9:38.92 (32.19)    10:11.65 (32.73)    10:44.31 (32.66)
       11:16.55 (32.24)    11:48.92 (32.37)    12:21.82 (32.90)    12:54.05 (32.23)
       13:26.72 (32.67)    13:59.19 (32.47)    14:31.80 (32.61)    15:03.76 (31.96)
       15:36.05 (32.29)    16:08.43 (32.38)    16:41.18 (32.75)    17:12.58 (31.40)
       17:43.43 (30.85)
  5 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR  17:58.99   17:46.69         14  
                  27.84     1:00.51 (32.67)     1:32.18 (31.67)     2:04.42 (32.24)
        2:37.08 (32.66)     3:09.48 (32.40)     3:41.97 (32.49)     4:14.30 (32.33)
        4:46.74 (32.44)     5:19.91 (33.17)     5:52.40 (32.49)     6:24.37 (31.97)
        6:57.06 (32.69)     7:30.80 (33.74)     8:02.97 (32.17)     8:35.43 (32.46)
        9:07.96 (32.53)     9:40.69 (32.73)    10:13.07 (32.38)    10:46.14 (33.07)
       11:18.79 (32.65)    11:51.27 (32.48)    12:24.97 (33.70)    12:56.89 (31.92)
       13:30.04 (33.15)    14:02.42 (32.38)    14:35.45 (33.03)    15:08.81 (33.36)
       15:41.78 (32.97)    16:14.29 (32.51)    16:46.07 (31.78)    17:17.64 (31.57)
       17:46.69 (29.05)
  6 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR          19:30.00   18:11.69         13  
                  28.92     1:01.43 (32.51)     1:33.94 (32.51)     2:06.93 (32.99)
        2:39.98 (33.05)     3:13.01 (33.03)     3:46.04 (33.03)     4:18.63 (32.59)
        4:52.26 (33.63)     5:25.34 (33.08)     5:58.42 (33.08)     6:31.96 (33.54)
        7:05.72 (33.76)     7:39.52 (33.80)     8:13.03 (33.51)     8:46.97 (33.94)
        9:20.65 (33.68)     9:54.78 (34.13)    10:28.18 (33.40)    11:01.74 (33.56)
       11:35.40 (33.66)    12:08.25 (32.85)    12:41.78 (33.53)    13:15.40 (33.62)
       13:48.41 (33.01)    14:21.32 (32.91)    14:54.54 (33.22)    15:28.17 (33.63)
       16:00.66 (32.49)    16:34.20 (33.54)    17:07.08 (32.88)    17:39.75 (32.67)
       18:11.69 (31.94)
  7 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR   19:00.61   18:14.43         12  
                  29.19     1:01.47 (32.28)     1:34.19 (32.72)     2:07.08 (32.89)
        2:39.37 (32.29)     3:12.27 (32.90)     3:45.43 (33.16)     4:18.54 (33.11)
        4:50.95 (32.41)     5:23.93 (32.98)     5:57.50 (33.57)     6:30.91 (33.41)
        7:04.86 (33.95)     7:38.19 (33.33)     8:12.24 (34.05)     8:45.80 (33.56)
        9:19.49 (33.69)     9:53.25 (33.76)    10:26.81 (33.56)    11:00.41 (33.60)
       11:34.08 (33.67)    12:07.48 (33.40)    12:40.75 (33.27)    13:14.41 (33.66)
       13:47.92 (33.51)    14:20.99 (33.07)    14:54.42 (33.43)    15:28.18 (33.76)
       16:01.48 (33.30)    16:35.05 (33.57)    17:08.06 (33.01)    17:41.11 (33.05)
       18:14.43 (33.32)
  8 Rodriguez, Ian R    14 Manhattan Makos-MR  18:23.45   18:20.47         11  
                  28.94     1:01.22 (32.28)     1:34.53 (33.31)     2:07.92 (33.39)
        2:41.15 (33.23)     3:15.24 (34.09)     3:48.95 (33.71)     4:23.28 (34.33)
        4:57.04 (33.76)     5:30.88 (33.84)     6:04.58 (33.70)     6:38.09 (33.51)
        7:11.47 (33.38)     7:45.41 (33.94)     8:19.04 (33.63)     8:52.41 (33.37)
        9:26.06 (33.65)     9:59.67 (33.61)    10:33.00 (33.33)    11:06.63 (33.63)
       11:40.19 (33.56)    12:14.21 (34.02)    12:48.11 (33.90)    13:20.89 (32.78)
       13:55.00 (34.11)    14:29.01 (34.01)    15:02.71 (33.70)    15:36.15 (33.44)
       16:09.59 (33.44)    16:43.33 (33.74)    17:16.74 (33.41)    17:49.90 (33.16)
       18:20.47 (30.57)
  9 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR   19:49.41   18:49.62          9  
                  30.31     1:03.24 (32.93)     1:36.56 (33.32)     2:10.71 (34.15)
        2:45.01 (34.30)     3:19.44 (34.43)     3:54.03 (34.59)     4:28.56 (34.53)
        5:03.10 (34.54)     5:37.57 (34.47)     6:11.89 (34.32)     6:45.95 (34.06)
        7:20.66 (34.71)     7:55.12 (34.46)     8:29.61 (34.49)     9:03.56 (33.95)
        9:37.79 (34.23)    10:12.25 (34.46)    10:46.95 (34.70)    11:21.96 (35.01)
       11:57.20 (35.24)    12:32.00 (34.80)    13:06.24 (34.24)    13:40.97 (34.73)
       14:15.49 (34.52)    14:50.15 (34.66)    15:24.56 (34.41)    15:59.13 (34.57)
       16:33.74 (34.61)    17:07.68 (33.94)    17:42.54 (34.86)    18:16.85 (34.31)
       18:49.62 (32.77)
 10 Kim, Harris         16 Phoenix-MR          17:50.77   18:51.95          7  
                  29.78     1:02.23 (32.45)     1:35.76 (33.53)     2:09.60 (33.84)
        2:43.12 (33.52)     3:16.79 (33.67)     3:50.88 (34.09)     4:25.21 (34.33)
        4:59.53 (34.32)     5:34.21 (34.68)     6:08.54 (34.33)     6:43.08 (34.54)
        7:17.59 (34.51)     7:52.62 (35.03)     8:27.47 (34.85)     9:02.38 (34.91)
        9:37.15 (34.77)    10:12.24 (35.09)    10:47.43 (35.19)    11:22.53 (35.10)
       11:57.20 (34.67)    12:32.04 (34.84)    13:06.71 (34.67)    13:41.70 (34.99)
       14:16.60 (34.90)    14:51.62 (35.02)    15:27.00 (35.38)    16:02.38 (35.38)
       16:37.38 (35.00)    17:12.33 (34.95)    17:47.21 (34.88)    18:20.56 (33.35)
       18:51.95 (31.39)
 11 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR           19:00.00   18:53.47          6  
                  28.66     1:00.49 (31.83)     1:33.34 (32.85)     2:06.86 (33.52)
        2:40.93 (34.07)     3:15.42 (34.49)     3:49.48 (34.06)     4:24.07 (34.59)
        4:58.79 (34.72)     5:33.32 (34.53)     6:08.36 (35.04)     6:43.42 (35.06)
        7:18.55 (35.13)     7:53.65 (35.10)     8:28.90 (35.25)     9:03.95 (35.05)
        9:39.00 (35.05)    10:13.91 (34.91)    10:49.39 (35.48)    11:24.10 (34.71)
       11:59.08 (34.98)    12:33.78 (34.70)    13:08.90 (35.12)    13:43.99 (35.09)
       14:19.47 (35.48)    14:54.50 (35.03)    15:29.99 (35.49)    16:04.71 (34.72)
       16:39.08 (34.37)    17:13.23 (34.15)    17:47.47 (34.24)    18:21.19 (33.72)
       18:53.47 (32.28)
 12 Passante, Nicholas  15 Phoenix-MR          20:00.00   19:30.81          5  
                  30.57     1:05.34 (34.77)     1:40.52 (35.18)     2:16.78 (36.26)
        2:52.40 (35.62)     3:28.53 (36.13)                             4:40.62 ( )
        5:15.51 (34.89)     5:51.08 (35.57)     6:27.08 (36.00)     7:03.00 (35.92)
        7:38.89 (35.89)     8:14.91 (36.02)     8:51.06 (36.15)     9:26.97 (35.91)
                               10:38.56 ( )    11:14.65 (36.09)    11:49.92 (35.27)
       12:26.12 (36.20)    13:02.19 (36.07)    13:38.27 (36.08)    14:14.19 (35.92)
       14:50.06 (35.87)    15:25.72 (35.66)    16:00.50 (34.78)    16:36.55 (36.05)
       17:12.33 (35.78)    17:48.07 (35.74)    18:24.18 (36.11)    18:59.47 (35.29)
       19:30.81 (31.34)
 13 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR   20:32.44   19:41.83          4  
                  31.48     1:05.38 (33.90)     1:40.04 (34.66)     2:14.95 (34.91)
        2:50.34 (35.39)     3:25.72 (35.38)     4:01.36 (35.64)     4:36.95 (35.59)
        5:12.26 (35.31)     5:48.92 (36.66)     6:25.07 (36.15)     7:00.81 (35.74)
        7:36.31 (35.50)     8:11.59 (35.28)     8:47.01 (35.42)     9:23.96 (36.95)
       10:00.71 (36.75)    10:37.53 (36.82)    11:14.69 (37.16)    11:51.25 (36.56)
       12:27.85 (36.60)    13:04.56 (36.71)    13:41.39 (36.83)    14:18.03 (36.64)
       14:55.69 (37.66)    15:32.81 (37.12)    16:10.44 (37.63)    16:48.16 (37.72)
       17:24.77 (36.61)    18:00.40 (35.63)    18:35.50 (35.10)    19:09.24 (33.74)
       19:41.83 (32.59)
 14 Targett, Matt S     28 NYAC-MR                   NT   19:48.39          3  
                  23.25       48.05 (24.80)     1:34.59 (46.54)     2:14.67 (40.08)
        2:53.27 (38.60)     3:30.95 (37.68)     4:07.93 (36.98)     4:43.28 (35.35)
        5:19.96 (36.68)     5:56.50 (36.54)     6:34.17 (37.67)     7:11.55 (37.38)
        7:49.00 (37.45)     8:26.47 (37.47)     9:02.31 (35.84)     9:39.94 (37.63)
       10:17.52 (37.58)    10:54.73 (37.21)    11:30.74 (36.01)    12:08.96 (38.22)
       12:45.60 (36.64)    13:21.50 (35.90)    13:57.19 (35.69)    14:34.09 (36.90)
       15:11.38 (37.29)    15:45.87 (34.49)    16:22.38 (36.51)    16:57.82 (35.44)
       17:32.89 (35.07)                            18:45.48 ( )    19:17.78 (32.30)
       19:48.39 (30.61)
 15 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR          21:00.00   19:53.86          2  
                  30.36     1:04.16 (33.80)     1:39.67 (35.51)     2:15.79 (36.12)
        2:52.14 (36.35)     3:28.31 (36.17)     4:05.57 (37.26)     4:42.85 (37.28)
        5:19.18 (36.33)     5:55.69 (36.51)     6:32.77 (37.08)     7:09.65 (36.88)
        7:46.82 (37.17)     8:24.13 (37.31)     9:01.62 (37.49)     9:38.95 (37.33)
       10:16.49 (37.54)    10:52.89 (36.40)    11:29.58 (36.69)    12:06.70 (37.12)
       12:43.09 (36.39)    13:19.65 (36.56)    13:56.29 (36.64)    14:33.44 (37.15)
       15:10.22 (36.78)    15:47.38 (37.16)    16:23.92 (36.54)    17:00.45 (36.53)
       17:36.33 (35.88)    18:12.53 (36.20)    18:47.98 (35.45)    19:22.16 (34.18)
       19:53.86 (31.70)
 16 Kenny, Tyler        13 Phoenix-MR          21:00.00   20:10.80          1  
                  31.61     1:07.65 (36.04)     1:44.35 (36.70)     2:20.37 (36.02)
        2:56.71 (36.34)     3:32.85 (36.14)     4:08.79 (35.94)     4:45.32 (36.53)
        5:22.22 (36.90)     5:58.95 (36.73)     6:35.73 (36.78)     7:12.71 (36.98)
        7:49.86 (37.15)     8:26.62 (36.76)     9:03.63 (37.01)     9:40.92 (37.29)
       10:17.38 (36.46)    10:54.11 (36.73)    11:31.23 (37.12)    12:08.76 (37.53)
       12:45.98 (37.22)    13:23.08 (37.10)    14:00.57 (37.49)    14:37.48 (36.91)
       15:14.51 (37.03)    15:51.94 (37.43)    16:29.37 (37.43)    17:06.51 (37.14)
       17:43.38 (36.87)    18:20.93 (37.55)    18:58.90 (37.97)    19:35.21 (36.31)
       20:10.80 (35.59)
 17 Hutheesing, Remy N  14 Agua Swim Team-MR   19:55.15   20:15.15        
                  31.76     1:06.22 (34.46)     1:40.94 (34.72)     2:16.22 (35.28)
        2:51.77 (35.55)     3:28.05 (36.28)     4:04.31 (36.26)     4:41.01 (36.70)
        5:18.19 (37.18)     5:55.44 (37.25)     6:32.80 (37.36)     7:10.44 (37.64)
        7:48.31 (37.87)     8:24.52 (36.21)     9:01.89 (37.37)     9:38.57 (36.68)
       10:15.27 (36.70)    10:52.72 (37.45)    11:29.27 (36.55)    12:05.77 (36.50)
       12:43.95 (38.18)    13:22.43 (38.48)    14:00.31 (37.88)    14:38.51 (38.20)
       15:16.50 (37.99)    15:53.52 (37.02)    16:31.32 (37.80)    17:09.61 (38.29)
       17:47.06 (37.45)    18:24.78 (37.72)    19:02.79 (38.01)    19:39.55 (36.76)
       20:15.15 (35.60)
 18 Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR          21:00.00   20:55.40        
                  30.26     1:05.70 (35.44)     1:42.23 (36.53)     2:19.56 (37.33)
        2:56.93 (37.37)     3:33.85 (36.92)     4:11.12 (37.27)     4:49.52 (38.40)
        5:27.52 (38.00)     6:04.57 (37.05)     6:42.56 (37.99)     7:20.68 (38.12)
        7:59.08 (38.40)     8:37.48 (38.40)     9:15.66 (38.18)     9:54.18 (38.52)
       10:32.84 (38.66)    11:11.40 (38.56)    11:49.87 (38.47)    12:28.16 (38.29)
       13:06.46 (38.30)    13:44.34 (37.88)    14:23.02 (38.68)    15:01.16 (38.14)
       15:39.32 (38.16)    16:16.72 (37.40)    16:54.04 (37.32)    17:31.84 (37.80)
       18:08.50 (36.66)    18:46.75 (38.25)    19:23.12 (36.37)    19:56.51 (33.39)
       20:55.40 (58.89)
 19 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR          23:00.00   21:47.32        
                  30.68     1:05.63 (34.95)     1:42.51 (36.88)     2:20.39 (37.88)
        2:59.38 (38.99)     3:38.43 (39.05)     4:18.69 (40.26)     4:59.20 (40.51)
        5:39.96 (40.76)     6:20.28 (40.32)     7:00.95 (40.67)     7:41.29 (40.34)
        8:21.71 (40.42)     9:02.05 (40.34)     9:42.14 (40.09)    10:22.29 (40.15)
       11:03.26 (40.97)    11:44.89 (41.63)    12:24.46 (39.57)    13:04.44 (39.98)
       13:44.86 (40.42)    14:25.24 (40.38)    15:05.87 (40.63)    15:46.84 (40.97)
       16:28.02 (41.18)    17:08.34 (40.32)    17:49.13 (40.79)    18:30.55 (41.42)
       19:10.54 (39.99)    19:50.87 (40.33)    20:32.09 (41.22)    21:12.67 (40.58)
       21:47.32 (34.65)
 20 Quinones, Luca M    11 Badger-MR                 NT   22:15.74        
                  34.84     1:15.23 (40.39)     1:56.02 (40.79)     2:37.67 (41.65)
        3:18.87 (41.20)     4:00.67 (41.80)     4:41.97 (41.30)     5:23.64 (41.67)
        6:05.71 (42.07)     6:47.36 (41.65)     7:28.43 (41.07)     8:09.32 (40.89)
        8:50.42 (41.10)     9:31.34 (40.92)    10:12.19 (40.85)    10:53.02 (40.83)
       11:33.69 (40.67)    12:13.91 (40.22)    12:54.71 (40.80)    13:34.67 (39.96)
       14:15.18 (40.51)    14:55.74 (40.56)    15:36.65 (40.91)    16:17.70 (41.05)
       16:58.92 (41.22)    17:40.33 (41.41)    18:21.71 (41.38)    19:02.35 (40.64)
       19:42.08 (39.73)    20:21.19 (39.11)    21:01.15 (39.96)    21:40.37 (39.22)
       22:15.74 (35.37)
 21 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR          21:45.00   22:25.04        
                  31.82     1:07.49 (35.67)     1:46.07 (38.58)     2:25.68 (39.61)
        3:06.70 (41.02)     3:47.13 (40.43)     4:26.95 (39.82)     5:08.07 (41.12)
        5:49.06 (40.99)     6:29.98 (40.92)     7:11.14 (41.16)     7:52.56 (41.42)
        8:33.76 (41.20)     9:15.29 (41.53)     9:57.01 (41.72)    10:38.49 (41.48)
       11:20.23 (41.74)    12:01.74 (41.51)    12:43.71 (41.97)    13:25.28 (41.57)
       14:08.10 (42.82)    14:50.08 (41.98)    15:32.01 (41.93)    16:13.94 (41.93)
       16:55.80 (41.86)    17:37.74 (41.94)    18:19.98 (42.24)    19:03.00 (43.02)
       19:45.81 (42.81)    20:27.58 (41.77)    21:09.86 (42.28)    21:50.93 (41.07)
       22:25.04 (34.11)
 22 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR              25:46.31   24:39.53        
                  42.21     1:29.44 (47.23)     2:14.29 (44.85)     2:59.18 (44.89)
        3:44.89 (45.71)     4:28.97 (44.08)     5:14.87 (45.90)     6:00.52 (45.65)
        6:46.54 (46.02)     7:30.52 (43.98)     8:15.04 (44.52)     9:00.03 (44.99)
        9:44.90 (44.87)    10:29.89 (44.99)    11:14.50 (44.61)    11:59.66 (45.16)
       12:45.75 (46.09)    13:30.15 (44.40)    14:15.67 (45.52)    15:00.78 (45.11)
       15:45.37 (44.59)    16:30.51 (45.14)    17:15.67 (45.16)    18:00.85 (45.18)
       18:47.06 (46.21)    19:31.71 (44.65)    20:16.97 (45.26)    21:02.16 (45.19)
       21:46.72 (44.56)    22:31.80 (45.08)    23:15.60 (43.80)    23:59.49 (43.89)
       24:39.53 (40.04)
 -- Brady, Sean E       13 Phoenix-MR          23:00.00         NS        
 
Boys 11 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bravo, David D      15 Badger-MR            4:16.43    4:22.03         20  
                  29.28     1:01.47 (32.19)     1:34.51 (33.04)     2:06.53 (32.02)
        2:44.05 (37.52)     3:21.59 (37.54)     3:52.34 (30.75)     4:22.03 (29.69)
  2 Stewart, David C    16 Badger-MR            4:19.58    4:26.91         17  
                  27.21       59.08 (31.87)     1:34.76 (35.68)     2:11.09 (36.33)
        2:49.50 (38.41)     3:29.22 (39.72)     4:00.34 (31.12)     4:26.91 (26.57)
  3 Mukudai, Reo        17 Badger-MR            4:13.19    4:27.18         16  
                  27.35       58.87 (31.52)     1:33.58 (34.71)     2:08.05 (34.47)
        2:47.50 (39.45)     3:26.89 (39.39)     3:57.30 (30.41)     4:27.18 (29.88)
  4 Kilduff, Johnny J   16 Phoenix-MR           4:32.77    4:32.88         15  
                  28.15     1:00.33 (32.18)     1:34.79 (34.46)     2:09.46 (34.67)
        2:47.94 (38.48)     3:28.15 (40.21)     4:00.62 (32.47)     4:32.88 (32.26)
  5 Hendell, Josh       15 Badger-MR            4:23.46    4:34.56         14  
                  30.75     1:03.95 (33.20)     1:40.19 (36.24)                    
            2:53.80 ( )     3:32.83 (39.03)     4:04.32 (31.49)     4:34.56 (30.24)
  6 Magee, Dylan P      17 Phoenix-MR           4:23.77    4:34.58         13  
                  28.63     1:02.56 (33.93)     1:37.77 (35.21)     2:13.24 (35.47)
        2:51.10 (37.86)     3:29.72 (38.62)     4:02.74 (33.02)     4:34.58 (31.84)
  7 Ramjohn, Jalen K    13 Unattached           4:26.71    4:35.67         12  
                  29.58     1:03.55 (33.97)     1:39.03 (35.48)     2:13.88 (34.85)
        2:53.71 (39.83)     3:34.14 (40.43)     4:05.30 (31.16)     4:35.67 (30.37)
  8 Wong, Phil          14 Phoenix-MR           5:00.00    4:38.56         11  
                  29.15     1:03.58 (34.43)     1:38.72 (35.14)     2:13.67 (34.95)
        2:53.63 (39.96)     3:33.57 (39.94)     4:07.04 (33.47)     4:38.56 (31.52)
  9 Kim, Harris         16 Phoenix-MR           4:35.77    4:38.90          9  
                  27.67     1:00.13 (32.46)     1:36.87 (36.74)     2:13.78 (36.91)
        2:54.66 (40.88)     3:35.85 (41.19)     4:08.25 (32.40)     4:38.90 (30.65)
 10 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR           4:53.05    4:45.56          7  
                  28.69     1:03.86 (35.17)     1:39.72 (35.86)     2:16.12 (36.40)
                                3:40.58 ( )   4:45.56 (1:04.98)                    
 11 Iorizzo, Kyle T     14 Phoenix-MR           4:48.05    4:45.69          6  
                  28.86     1:02.64 (33.78)     1:38.39 (35.75)     2:12.78 (34.39)
        2:58.73 (45.95)     3:44.14 (45.41)     4:15.91 (31.77)     4:45.69 (29.78)
 12 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    4:38.11    4:45.90          5  
                  29.80     1:03.74 (33.94)     1:43.06 (39.32)     2:20.40 (37.34)
        3:01.94 (41.54)     3:42.92 (40.98)     4:15.25 (32.33)     4:45.90 (30.65)
 13 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR            4:59.73    4:48.69          4  
                  29.12     1:02.83 (33.71)     1:37.79 (34.96)     2:12.34 (34.55)
        3:01.03 (48.69)     3:47.39 (46.36)     4:18.69 (31.30)     4:48.69 (30.00)
 14 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR    4:47.11    4:49.34          3  
                  29.47     1:04.79 (35.32)     1:42.28 (37.49)     2:18.84 (36.56)
        3:03.24 (44.40)     3:47.24 (44.00)     4:19.22 (31.98)     4:49.34 (30.12)
 15 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    4:50.76    4:49.43          2  
                  32.72     1:09.26 (36.54)     1:46.23 (36.97)     2:22.33 (36.10)
        3:03.07 (40.74)     3:44.32 (41.25)     4:17.13 (32.81)     4:49.43 (32.30)
 16 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    4:56.45    4:51.54          1  
                  30.25     1:07.58 (37.33)     1:45.86 (38.28)     2:23.45 (37.59)
        3:04.46 (41.01)     3:45.51 (41.05)     4:19.70 (34.19)     4:51.54 (31.84)
 17 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR            5:08.83    4:52.29        
                  28.41     1:01.79 (33.38)     1:40.25 (38.46)     2:17.90 (37.65)
        3:03.18 (45.28)     3:49.66 (46.48)     4:22.07 (32.41)     4:52.29 (30.22)
 18 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR           4:56.83    4:53.60        
                  29.40     1:04.86 (35.46)     1:42.58 (37.72)     2:19.82 (37.24)
        3:02.33 (42.51)     3:44.57 (42.24)     4:19.21 (34.64)     4:53.60 (34.39)
 19 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    5:04.91    4:57.51        
                  30.91     1:06.81 (35.90)     1:45.36 (38.55)     2:24.58 (39.22)
        3:07.55 (42.97)     3:50.68 (43.13)     4:24.38 (33.70)     4:57.51 (33.13)
 20 Zayit, Orry M       13 LIAC-MR              4:58.35    4:59.14        
                  31.42     1:09.00 (37.58)     1:48.59 (39.59)     2:27.98 (39.39)
        3:10.32 (42.34)     3:52.98 (42.66)     4:26.49 (33.51)     4:59.14 (32.65)
 21 Siebert, Tavis D    11 Phoenix-MR           5:05.53    5:03.73        
                  32.54     1:10.21 (37.67)     1:48.19 (37.98)     2:26.39 (38.20)
        3:12.18 (45.79)     3:57.40 (45.22)     4:31.15 (33.75)     5:03.73 (32.58)
 22 Mukudai, Rui        13 Badger-MR            5:06.55    5:05.27        
                  30.75     1:07.29 (36.54)     1:44.49 (37.20)     2:23.43 (38.94)
        3:10.46 (47.03)     3:57.76 (47.30)     4:32.26 (34.50)     5:05.27 (33.01)
 23 Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR           5:30.00    5:12.01        
                  30.92     1:07.78 (36.86)     1:49.05 (41.27)     2:29.55 (40.50)
        3:16.17 (46.62)     4:02.67 (46.50)     4:39.02 (36.35)     5:12.01 (32.99)
 24 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           5:30.00    5:13.01        
                  31.53     1:10.22 (38.69)     1:52.15 (41.93)     2:34.09 (41.94)
        3:19.16 (45.07)     4:04.89 (45.73)     4:40.45 (35.56)     5:13.01 (32.56)
 25 Hutheesing, Remy N  14 Agua Swim Team-MR    5:02.48    5:20.49        
                  32.27     1:11.75 (39.48)     1:51.60 (39.85)     2:32.44 (40.84)
        3:19.58 (47.14)     4:07.45 (47.87)     4:44.12 (36.67)     5:20.49 (36.37)
 26 Buchen, Kasper G    11 LIAC-MR              5:30.00    5:23.84        
                  34.57     1:15.86 (41.29)     1:57.73 (41.87)     2:38.15 (40.42)
        3:25.89 (47.74)     4:13.78 (47.89)     4:48.84 (35.06)     5:23.84 (35.00)
 27 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           5:35.77    5:34.77        
                  37.35     1:22.48 (45.13)     2:03.32 (40.84)     2:43.79 (40.47)
        3:33.31 (49.52)     4:21.39 (48.08)     4:58.41 (37.02)     5:34.77 (36.36)
 28 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR           5:44.40    5:38.37        
                  35.45                                                            
            3:37.89 ( )   5:38.37 (2:00.48)                                        
 29 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR           5:43.77    5:44.24        
                  37.10     1:23.02 (45.92)     2:03.51 (40.49)     2:44.29 (40.78)
        3:36.49 (52.20)     4:28.45 (51.96)     5:06.52 (38.07)     5:44.24 (37.72)
 30 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR           6:45.00    5:53.19        
                  35.81     1:22.22 (46.41)     2:06.54 (44.32)     2:49.35 (42.81)
        3:41.64 (52.29)     4:35.17 (53.53)     5:15.62 (40.45)     5:53.19 (37.57)
 31 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR           5:45.77    5:54.33        
                  37.51     1:28.48 (50.97)     2:13.89 (45.41)     2:58.14 (44.25)
        3:48.30 (50.16)     4:41.33 (53.03)     5:18.69 (37.36)     5:54.33 (35.64)
 -- Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR           6:00.00         DQ        
      Arms two strokes underwater - breast
                  32.98     1:13.55 (40.57)     1:56.42 (42.87)     2:39.20 (42.78)
        3:24.50 (45.30)     4:10.91 (46.41)     4:49.44 (38.53)          DQ (34.69)
 -- Schwab, Nicholas A  23 Badger-MR            3:53.93         NS        
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.29  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    16 Badger-MR              21.95      22.19 METS    20  
  2 Mukudai, Reo        17 Badger-MR              21.70      22.21 METS    17  
  3 Kim, Harris         16 Phoenix-MR             23.15      23.34         16  
  4 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                23.65      23.42         15  
  5 Wagner, Ryan T      16 Phoenix-MR             21.55      23.54         14  
  6 Kilduff, Johnny J   16 Phoenix-MR             22.97      23.69         13  
  7 Flannery, Jim J     23 NYAC-MR                23.14      23.99         12  
  8 Hendell, Josh       15 Badger-MR              23.72      24.06         11  
  9 Ramjohn, Jalen K    13 Unattached             23.35      24.20          9  
 10 Bravo, David D      15 Badger-MR              23.89      24.32          6.5
 10 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR              24.41      24.32          6.5
 12 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR              24.67      24.37          5  
 13 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR             24.07      24.54          4  
 14 Wong, Phil          14 Phoenix-MR             25.33      24.67          3  
 15 Iorizzo, Kyle T     14 Phoenix-MR             25.80      25.08          2  
 16 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR             25.33      25.11          1  
 17 Gagliardi, Thomas   14 HVD-MR                 26.43      25.57        
 18 Mukudai, Rui        13 Badger-MR              25.30      25.77        
 19 Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR             25.88      25.79        
 20 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR             25.86      26.20        
 21 Siebert, Tavis D    11 Phoenix-MR             26.57      26.52        
 22 Baker, Stephen A    14 HVD-MR                 27.09      26.78        
 22 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR             25.81      26.78        
 24 Hutheesing, Remy N  14 Agua Swim Team-MR      28.92      26.93        
 25 Eforo, John T       14 GAEL-MR                27.08      27.32        
 26 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR             29.33      28.53        
 27 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR             29.61      28.94        
 28 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR                29.34      29.00        
 29 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR             29.00      29.07        
 30 Buchen, Kasper G    11 LIAC-MR                29.46      29.68        
 31 Chrenko, Alex J     11 Phoenix-MR             30.34      30.39        
 32 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR             29.47      30.49        
 33 Eforo, Alex         12 GAEL-MR                32.71      31.53        
 34 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR             31.29      32.03        
 35 Alexandrov, Nickol  15 APEX-MR                31.86      32.74        
 36 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR              33.86      33.26        
 37 Campanile, John A    9 GAEL-MR                33.90      33.64        
 -- Seibold, Finn J     12 Badger-MR              29.00         NS        
 -- Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR             34.72         NS        
 -- Frankenfeld, Kevin  24 NYAC-MR                20.98         NS        
 -- Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR                32.11         NS        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    16 Badger-MR              47.00      47.78 METS    20  
                  23.12       47.78 (24.66)                                        
  2 Kelly, Brian A      27 NYAC-MR                48.00      47.86 METS    17  
                  22.55       47.86 (25.31)                                        
  3 Targett, Matt S     28 NYAC-MR                45.50      48.05 METS    16  
  4 Valdivieso, Juan P  32 NYAC-MR                48.50      49.14 METS    15  
                  23.92       49.14 (25.22)                                        
  5 Kilduff, Johnny J   16 Phoenix-MR             48.42      49.62 METS    14  
                  23.46       49.62 (26.16)                                        
  6 Smit, Alex A        23 NYAC-MR                46.39      50.65         13  
                  23.64       50.65 (27.01)                                        
  7 Hendell, Josh       15 Badger-MR              52.53      51.35         12  
                  24.85       51.35 (26.50)                                        
  8 Mukudai, Reo        17 Badger-MR              46.65      51.81         11  
                  24.20       51.81 (27.61)                                        
  9 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                51.50      51.89          9  
                  24.75       51.89 (27.14)                                        
 10 Ramjohn, Jalen K    13 Unattached             51.70      52.34          7  
                  24.64       52.34 (27.70)                                        
 11 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR             51.75      53.04          6  
                  25.27       53.04 (27.77)                                        
 12 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR              53.69      53.32          5  
                  25.60       53.32 (27.72)                                        
 13 Mukudai, Rui        13 Badger-MR              53.90      53.83          4  
                  26.15       53.83 (27.68)                                        
 14 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR              53.41      54.19          3  
                  25.78       54.19 (28.41)                                        
 15 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR              56.00      54.33          2  
                  26.58       54.33 (27.75)                                        
 16 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR                 55.86      54.49          1  
                  25.31       54.49 (29.18)                                        
 17 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR             54.40      54.96        
                  25.88       54.96 (29.08)                                        
 18 Streeter, Myles     16 CAS-MR                 56.82      56.54        
                  26.36       56.54 (30.18)                                        
 19 Passante, Nicholas  15 Phoenix-MR             58.89      57.02        
                  27.56       57.02 (29.46)                                        
 20 Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR             56.27      57.89        
                  27.62       57.89 (30.27)                                        
 21 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR             57.80      58.41        
                  27.83       58.41 (30.58)                                        
 22 Siebert, Tavis D    11 Phoenix-MR             58.91      58.70        
                  28.21       58.70 (30.49)                                        
 23 Hutheesing, Remy N  14 Agua Swim Team-MR      58.82      59.11        
                  28.32       59.11 (30.79)                                        
 24 Baker, Stephen A    14 HVD-MR                 59.78      59.68        
                  28.49       59.68 (31.19)                                        
 25 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           1:00.24    1:00.14        
                  28.30     1:00.14 (31.84)                                        
 26 Mashchenko, Andrew  14 APEX-MR              1:03.98    1:00.45        
                  29.26     1:00.45 (31.19)                                        
 27 Rizzi, Dominic M    16 HVD-MR                 59.26    1:00.60        
                  28.33     1:00.60 (32.27)                                        
 28 Kenny, Tyler        13 Phoenix-MR           1:04.17    1:01.66        
                  29.05     1:01.66 (32.61)                                        
 29 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:14.56    1:04.37        
                  30.39     1:04.37 (33.98)                                        
 30 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR           1:06.47    1:04.44        
                  30.25     1:04.44 (34.19)                                        
 31 Alexandrov, Alexan  12 APEX-MR              1:10.05    1:04.48        
                  29.95     1:04.48 (34.53)                                        
 32 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR           1:05.65    1:05.22        
                  30.76     1:05.22 (34.46)                                        
 33 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR           1:05.79    1:05.68        
                  31.19     1:05.68 (34.49)                                        
 34 Williams, Jared A   14 CAS-MR               1:07.81    1:06.82        
                  31.53     1:06.82 (35.29)                                        
 35 Chrenko, Alex J     11 Phoenix-MR           1:08.60    1:07.75        
                  32.19     1:07.75 (35.56)                                        
 36 Barr, Evan E        11 GAEL-MR              1:08.83    1:09.71        
                  33.03     1:09.71 (36.68)                                        
 37 Alexandrov, Nickol  15 APEX-MR              1:14.25    1:10.43        
 38 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR           1:08.02    1:10.46        
                  32.75     1:10.46 (37.71)                                        
 39 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR              1:13.08    1:11.50        
                  34.38     1:11.50 (37.12)                                        
 40 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR               1:12.51    1:11.97        
                  33.40     1:11.97 (38.57)                                        
 41 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR            1:16.78    1:16.93        
                  35.92     1:16.93 (41.01)                                        
 42 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR           1:22.16    1:17.79        
                  35.88     1:17.79 (41.91)                                        
 43 Brillante, Nicolas  11 Shy-Mr-MR            1:20.84    1:20.44        
                  37.83     1:20.44 (42.61)                                        
 44 Watson, Lanar       16 CAS-MR               1:20.04    1:25.35        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Frankenfeld, Kevin  24 NYAC-MR              1:43.80    1:46.79 METS    20  
                  25.21       52.70 (27.49)     1:20.01 (27.31)     1:46.79 (26.78)
  2 Valdivieso, Juan P  32 NYAC-MR              1:45.00    1:47.77 METS    17  
                  25.77       53.04 (27.27)     1:20.34 (27.30)     1:47.77 (27.43)
  3 Needham, Dan        18 Badger-MR            1:45.12    1:49.64 METS    16  
                  25.60       53.55 (27.95)     1:21.96 (28.41)     1:49.64 (27.68)
  4 Hendell, Josh       15 Badger-MR            1:50.29    1:51.62         15  
                  25.91       53.94 (28.03)     1:22.58 (28.64)     1:51.62 (29.04)
  5 Kilduff, Johnny J   16 Phoenix-MR           1:52.08    1:53.86         14  
                  25.34       53.84 (28.50)     1:23.70 (29.86)     1:53.86 (30.16)
  6 Freeman, John T     14 GAEL-MR              1:50.24    1:54.05         13  
                  26.00       54.84 (28.84)     1:24.63 (29.79)     1:54.05 (29.42)
  7 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR            1:58.49    1:55.01         12  
                  26.20       54.83 (28.63)     1:25.24 (30.41)     1:55.01 (29.77)
  8 Iorizzo, Kyle T     14 Phoenix-MR           1:54.61    1:55.45         11  
                  26.76       56.77 (30.01)     1:26.69 (29.92)     1:55.45 (28.76)
  9 Doherty, Kyle J     17 GAEL-MR              1:55.51    1:55.85          9  
                  26.24       54.57 (28.33)     1:24.94 (30.37)     1:55.85 (30.91)
 10 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              1:56.04    1:55.90          7  
                  26.15       55.30 (29.15)     1:26.25 (30.95)     1:55.90 (29.65)
 11 Woolley, Zach E     16 HVD-MR               2:04.21    1:56.39          6  
                  26.60   1:56.39 (1:29.79)                                        
 12 San Martin, Nico G  15 SPAR-MR              1:56.31    1:56.42          5  
                  26.64       55.78 (29.14)     1:26.41 (30.63)     1:56.42 (30.01)
 13 Kim, Harris         16 Phoenix-MR           1:53.88    1:56.60          4  
                  25.78       55.47 (29.69)     1:26.37 (30.90)     1:56.60 (30.23)
 14 Chen, Ting          13 HVD-MR               2:03.22    1:57.46          3  
                  26.85       56.43 (29.58)     1:26.90 (30.47)     1:57.46 (30.56)
 15 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    2:01.24    1:59.53          2  
                  27.11       57.84 (30.73)     1:29.62 (31.78)     1:59.53 (29.91)
 16 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   1:52.28    1:59.80          1  
                  26.05       56.06 (30.01)     1:27.50 (31.44)     1:59.80 (32.30)
 17 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    2:01.03    1:59.87        
                  27.68       58.11 (30.43)     1:29.20 (31.09)     1:59.87 (30.67)
 18 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR    1:59.72    1:59.89        
                  27.38       57.75 (30.37)     1:28.95 (31.20)     1:59.89 (30.94)
 19 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR            2:00.59    2:00.27        
                  26.59       56.65 (30.06)     1:28.96 (32.31)     2:00.27 (31.31)
 20 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    2:01.20    2:00.28        
                  28.57     1:00.18 (31.61)     1:30.62 (30.44)     2:00.28 (29.66)
 21 Magee, Dylan P      17 Phoenix-MR           1:58.74    2:00.29        
                  26.12       56.15 (30.03)     1:27.74 (31.59)     2:00.29 (32.55)
 22 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              2:10.23    2:01.43        
                  27.51       58.00 (30.49)     1:29.71 (31.71)     2:01.43 (31.72)
 23 Alef, Chadd T       14 Manhattan Makos-MR   2:00.12    2:02.13        
                  27.33       57.99 (30.66)     1:30.36 (32.37)     2:02.13 (31.77)
 24 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR    2:03.20    2:02.36        
                  28.66       59.95 (31.29)     1:31.44 (31.49)     2:02.36 (30.92)
 25 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    2:00.61    2:02.50        
                  27.71       59.03 (31.32)     1:30.99 (31.96)     2:02.50 (31.51)
 26 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR               2:07.95    2:02.75        
                  26.49       57.08 (30.59)     1:30.12 (33.04)     2:02.75 (32.63)
 27 Cicchiello, Ryan J  16 GAEL-MR              2:11.26    2:03.42        
                  27.70       59.03 (31.33)     1:31.38 (32.35)     2:03.42 (32.04)
 28 Wolfe, Morgan S     14 Agua Swim Team-MR    2:00.08    2:03.59        
                  28.55       59.83 (31.28)     1:31.83 (32.00)     2:03.59 (31.76)
 29 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    2:03.93    2:03.74        
                  28.12       59.38 (31.26)     1:31.66 (32.28)     2:03.74 (32.08)
 30 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR            2:00.00    2:03.76        
                  28.11       59.49 (31.38)     1:31.75 (32.26)     2:03.76 (32.01)
 31 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    2:06.79    2:04.31        
                  27.37       57.98 (30.61)     1:30.73 (32.75)     2:04.31 (33.58)
 32 Schaefer, Brendan   15 GAEL-MR              2:04.16    2:05.43        
                  28.01       59.41 (31.40)     1:32.66 (33.25)     2:05.43 (32.77)
 33 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    2:05.39    2:05.67        
                  28.91     1:00.63 (31.72)     1:33.14 (32.51)     2:05.67 (32.53)
 34 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   2:06.23    2:06.19        
                  28.31     1:00.59 (32.28)     1:34.02 (33.43)     2:06.19 (32.17)
 35 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              2:06.82    2:06.36        
                  27.42       58.83 (31.41)     1:32.73 (33.90)     2:06.36 (33.63)
 36 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR    2:11.07    2:06.57        
                  28.73     1:01.26 (32.53)     1:34.77 (33.51)     2:06.57 (31.80)
 37 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    2:11.14    2:07.33        
                  28.84     1:00.91 (32.07)     1:34.40 (33.49)     2:07.33 (32.93)
 38 Passante, Nicholas  15 Phoenix-MR           2:06.21    2:07.47        
                  29.04     1:02.26 (33.22)     1:35.58 (33.32)     2:07.47 (31.89)
 39 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              2:13.38    2:07.69        
                  28.96     1:01.25 (32.29)     1:35.24 (33.99)     2:07.69 (32.45)
 40 Slattery, Conn      13 Manhattan Makos-MR   2:11.42    2:08.47        
                  29.74     1:02.29 (32.55)     1:36.21 (33.92)     2:08.47 (32.26)
 41 Thenmalai, Omar     14 GAEL-MR              2:07.91    2:08.78        
                  28.71     1:00.91 (32.20)     1:34.56 (33.65)     2:08.78 (34.22)
 42 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           2:07.58    2:09.37        
                  29.02     1:02.59 (33.57)     1:35.95 (33.36)     2:09.37 (33.42)
 43 Baker, Stephen A    14 HVD-MR               2:21.79    2:10.31        
                  28.50     1:01.46 (32.96)     1:36.04 (34.58)     2:10.31 (34.27)
 44 Hutheesing, Remy N  14 Agua Swim Team-MR    2:07.43    2:10.69        
                  29.53     1:02.67 (33.14)     1:36.31 (33.64)     2:10.69 (34.38)
 45 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    2:14.87    2:10.84        
                  30.01     1:03.05 (33.04)     1:37.49 (34.44)     2:10.84 (33.35)
 46 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   2:04.89    2:11.36        
                  28.30     1:02.00 (33.70)     1:37.64 (35.64)     2:11.36 (33.72)
 47 Rizzi, Dominic M    16 HVD-MR               2:24.70    2:16.01        
                  28.85     1:02.93 (34.08)     1:39.63 (36.70)     2:16.01 (36.38)
 48 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           2:17.42    2:16.12        
                  29.37     1:03.71 (34.34)     1:40.42 (36.71)     2:16.12 (35.70)
 49 Eforo, John T       14 GAEL-MR              2:16.45    2:16.34        
                  29.73                             1:40.16 ( )     2:16.34 (36.18)
 50 Medina, Milton D    16 APEX-MR              2:27.98    2:17.86        
                  31.01     1:05.91 (34.90)     1:43.28 (37.37)     2:17.86 (34.58)
 51 Sakoff, Nicholas T  14 Manhattan Makos-MR   2:30.96    2:18.59        
                  30.76     1:05.67 (34.91)     1:42.14 (36.47)     2:18.59 (36.45)
 52 Whitfield, George   13 NYCC-MR              2:18.55    2:18.98        
                  30.62     1:06.30 (35.68)     1:43.55 (37.25)     2:18.98 (35.43)
 53 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           2:22.92    2:19.16        
                  31.36     1:07.15 (35.79)     1:43.91 (36.76)     2:19.16 (35.25)
 54 Koenig, Ian T       14 HVD-MR               2:27.86    2:19.29        
                  30.14     1:05.29 (35.15)     1:42.26 (36.97)     2:19.29 (37.03)
 55 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR           2:20.36    2:20.22        
                  31.26     1:08.24 (36.98)     1:45.33 (37.09)     2:20.22 (34.89)
 56 Holiyat, Yuriy      15 Shy-Mr-MR            2:30.00    2:20.92        
                  29.53     1:05.12 (35.59)     1:44.19 (39.07)     2:20.92 (36.73)
 57 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR           2:25.74    2:23.98        
                  31.44     1:07.88 (36.44)     1:46.46 (38.58)     2:23.98 (37.52)
 58 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    2:18.63    2:24.35        
                  31.40     1:07.15 (35.75)     1:45.99 (38.84)     2:24.35 (38.36)
 59 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:32.41        
                  32.49     1:11.31 (38.82)     1:53.28 (41.97)     2:32.41 (39.13)
 60 Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              2:31.70    2:33.16        
                  31.55     1:08.60 (37.05)     1:49.59 (40.99)     2:33.16 (43.57)
 61 Lara, Jeffery       13 UN-MR                2:46.21    2:36.55        
                  31.90     1:11.72 (39.82)     1:56.59 (44.87)     2:36.55 (39.96)
 62 Wong, Bryan         15 UN-MR                2:46.54    2:37.09        
                  31.47     1:09.49 (38.02)     1:53.00 (43.51)     2:37.09 (44.09)
 63 Williams, Jared A   14 CAS-MR               2:41.43    2:38.65        
                  34.94     1:15.27 (40.33)   2:38.65 (1:23.38)                    
 64 Pena, Michael A     14 APEX-MR                   NT    2:39.33        
                  33.70     1:11.17 (37.47)     1:51.85 (40.68)     2:39.33 (47.48)
 65 Cargan, Timothy R   16 NYCC-MR              2:33.58    2:51.44        
                  30.00     1:09.28 (39.28)     1:58.06 (48.78)     2:51.44 (53.38)
 66 Lafontant, Severin  14 CAS-MR               3:19.66    2:51.67        
                  34.24     1:18.32 (44.08)     2:05.30 (46.98)     2:51.67 (46.37)
 67 Watson, Lanar       16 CAS-MR               3:10.94    3:17.82        
                                1:26.40 ( )     2:22.32 (55.92)     3:17.82 (55.50)
 -- Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR           2:05.63         NS        
 -- Higham, Brendan J   14 Badger-MR            2:15.28         NS        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:03.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schwab, Nicholas A  23 Badger-MR            1:55.00    1:53.63 METS    20  
                  27.33       56.48 (29.15)     1:25.44 (28.96)     1:53.63 (28.19)
  2 Charnin-Aker, Josh  24 NYAC-MR              1:49.72    1:58.48 METS    17  
                  27.57       57.41 (29.84)     1:28.46 (31.05)     1:58.48 (30.02)
  3 Bravo, David D      15 Badger-MR            1:57.88    1:58.92 METS    16  
                  27.74       57.33 (29.59)     1:28.10 (30.77)     1:58.92 (30.82)
  4 Ramjohn, Jalen K    13 Unattached                NT    2:04.14         15  
                  28.06       59.71 (31.65)     1:32.49 (32.78)     2:04.14 (31.65)
  5 Hillis, Dillon W    13 Manhattan Makos-MR   2:12.66    2:04.73         14  
                  29.48     1:01.19 (31.71)     1:33.12 (31.93)     2:04.73 (31.61)
  6 Needham, Dan        18 Badger-MR            2:03.33    2:08.57         13  
                  30.07     1:02.29 (32.22)     1:35.92 (33.63)     2:08.57 (32.65)
  7 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR            2:09.62    2:09.30         12  
                  30.12     1:03.13 (33.01)     1:36.58 (33.45)     2:09.30 (32.72)
  8 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    2:14.52    2:11.19         11  
                  32.30     1:06.24 (33.94)     1:39.34 (33.10)     2:11.19 (31.85)
  9 Freeman, John T     14 GAEL-MR              2:06.91    2:13.45          9  
                  30.86     1:04.59 (33.73)     1:39.09 (34.50)     2:13.45 (34.36)
 10 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR           2:30.00    2:14.39          7  
                  30.66     1:04.32 (33.66)     1:40.29 (35.97)     2:14.39 (34.10)
 11 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR           2:16.74    2:15.22          6  
                  31.04     1:05.07 (34.03)     1:40.03 (34.96)     2:15.22 (35.19)
 12 Woolley, Zach E     16 HVD-MR               2:21.89    2:16.23          5  
 13 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR    2:18.21    2:17.50          4  
                  32.58     1:08.27 (35.69)     1:43.66 (35.39)     2:17.50 (33.84)
 14 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    2:20.17    2:17.60          3  
                  32.99     1:07.39 (34.40)     1:42.66 (35.27)     2:17.60 (34.94)
 15 Alef, Chadd T       14 Manhattan Makos-MR   2:15.39    2:18.21          2  
                  32.99     1:07.76 (34.77)     1:43.18 (35.42)     2:18.21 (35.03)
 16 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR                 NT    2:18.48          1  
                  31.82     1:06.78 (34.96)     1:43.25 (36.47)     2:18.48 (35.23)
 17 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   2:14.50    2:19.93        
                  32.90     1:08.85 (35.95)     1:45.34 (36.49)     2:19.93 (34.59)
 18 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    2:18.10    2:20.13        
                  33.20     1:08.77 (35.57)     1:44.91 (36.14)     2:20.13 (35.22)
 19 Orman-Kollmar, Max  16 APEX-MR              2:12.57    2:20.90        
                  31.72     1:07.17 (35.45)     1:43.69 (36.52)     2:20.90 (37.21)
 20 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR            2:25.00    2:22.33        
                  33.95     1:09.71 (35.76)     1:46.15 (36.44)     2:22.33 (36.18)
 21 Slattery, Conn      13 Manhattan Makos-MR   2:23.47    2:22.97        
                  33.89     1:09.77 (35.88)     1:46.76 (36.99)     2:22.97 (36.21)
 22 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              2:23.42    2:23.74        
                  32.56     1:08.86 (36.30)     1:46.80 (37.94)     2:23.74 (36.94)
 23 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              2:44.23    2:25.17        
                  32.30     1:09.78 (37.48)     1:47.68 (37.90)     2:25.17 (37.49)
 24 Thenmalai, Omar     14 GAEL-MR              2:21.35    2:25.74        
                  34.23     1:10.72 (36.49)     1:48.42 (37.70)     2:25.74 (37.32)
 25 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   2:32.26    2:27.09        
                  32.89     1:11.01 (38.12)     1:49.78 (38.77)     2:27.09 (37.31)
 26 Kenny, Tyler        13 Phoenix-MR           2:24.53    2:28.61        
                  34.40     1:11.62 (37.22)     1:50.05 (38.43)     2:28.61 (38.56)
 27 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    2:24.44    2:30.64        
                  34.69     1:12.86 (38.17)     1:52.80 (39.94)     2:30.64 (37.84)
 28 Rodriguez, Christi  14 Phoenix-MR           2:30.00    2:31.77        
                  34.89     1:12.38 (37.49)     1:52.10 (39.72)     2:31.77 (39.67)
 29 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              2:34.76    2:32.84        
                  35.30     1:13.71 (38.41)     1:53.12 (39.41)     2:32.84 (39.72)
 30 Yankelevich, Jacob  12 NYCC-MR              2:40.00    2:33.38        
                  36.11     1:16.09 (39.98)     1:56.32 (40.23)     2:33.38 (37.06)
 31 Kalinin, Anton S    12 Badger-MR            2:37.29    2:34.73        
                  34.40     1:15.01 (40.61)     1:56.03 (41.02)     2:34.73 (38.70)
 32 Sakoff, Nicholas T  14 Manhattan Makos-MR   2:49.89    2:35.70        
                  36.73     1:15.41 (38.68)     1:55.55 (40.14)     2:35.70 (40.15)
 33 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            2:40.28    2:36.50        
                  35.36     1:14.74 (39.38)   2:36.50 (1:21.76)                    
 34 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    2:35.22    2:37.73        
                  37.19     1:16.44 (39.25)     1:57.16 (40.72)     2:37.73 (40.57)
 35 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   2:20.20    2:39.56        
                  37.74     1:18.58 (40.84)     1:58.97 (40.39)     2:39.56 (40.59)
 36 Eforo, John T       14 GAEL-MR              2:41.81    2:46.37        
                  37.14   2:46.37 (2:09.23)                                        
 -- Higham, Brendan J   14 Badger-MR                 NT         NS        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:04.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sludnov, Roman A    33 NYAC-MR                52.55      58.30 METS    20  
                  27.69       58.30 (30.61)                                        
  2 Schwab, Nicholas A  23 Badger-MR            1:00.00      59.22 METS    17  
                  28.11       59.22 (31.11)                                        
  3 Stewart, David C    16 Badger-MR            1:00.70    1:02.11 METS    16  
                  28.91     1:02.11 (33.20)                                        
  4 Dols, Chester K     23 NYAC-MR              1:06.87    1:03.12 METS    15  
                  30.21     1:03.12 (32.91)                                        
  5 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   1:04.66    1:05.15         14  
                  30.40     1:05.15 (34.75)                                        
  6 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    1:05.90    1:07.25         13  
                  31.51     1:07.25 (35.74)                                        
  7 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    1:05.82    1:08.43         12  
                  32.05     1:08.43 (36.38)                                        
  8 Wagner, Ryan T      16 Phoenix-MR           1:10.11    1:08.49         11  
                  32.30     1:08.49 (36.19)                                        
  9 Cicchiello, Ryan J  16 GAEL-MR              1:08.67    1:08.75          9  
                  32.41     1:08.75 (36.34)                                        
 10 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR           1:09.32    1:08.90          7  
                  32.80     1:08.90 (36.10)                                        
 11 Chen, Ting          13 HVD-MR               1:13.50    1:09.00          6  
                  32.12     1:09.00 (36.88)                                        
 12 Ramjohn, Jalen K    13 Unattached           2:06.74    1:09.68          5  
                  32.34     1:09.68 (37.34)                                        
 13 Hendell, Josh       15 Badger-MR            1:08.00    1:09.94          4  
                  33.08     1:09.94 (36.86)                                        
 14 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           1:08.31    1:10.54          3  
                  33.20     1:10.54 (37.34)                                        
 15 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   1:05.44    1:10.92          2  
                  33.00     1:10.92 (37.92)                                        
 16 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR           1:12.25    1:11.63          1  
                  33.64     1:11.63 (37.99)                                        
 17 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    1:11.52    1:11.80        
                  33.84     1:11.80 (37.96)                                        
 18 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    1:14.33    1:12.59        
                  34.52     1:12.59 (38.07)                                        
 19 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    1:21.08    1:14.79        
                  35.32     1:14.79 (39.47)                                        
 20 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR               1:13.33    1:14.85        
                  35.39     1:14.85 (39.46)                                        
 21 Schaefer, Brendan   15 GAEL-MR              1:14.30    1:15.25        
                  35.23     1:15.25 (40.02)                                        
 22 Wolfe, Morgan S     14 Agua Swim Team-MR    1:14.04    1:15.67        
                  35.73     1:15.67 (39.94)                                        
 23 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR    1:15.84    1:15.81        
                  36.21     1:15.81 (39.60)                                        
 24 Koenig, Ian T       14 HVD-MR               1:19.27    1:18.04        
                  36.54     1:18.04 (41.50)                                        
 25 Hutheesing, Remy N  14 Agua Swim Team-MR    1:18.55    1:18.66        
                  37.13     1:18.66 (41.53)                                        
 26 Medina, Milton D    16 APEX-MR              1:18.50    1:19.32        
                  38.40     1:19.32 (40.92)                                        
 27 Baker, Stephen A    14 HVD-MR               1:17.19    1:19.36        
                  37.72     1:19.36 (41.64)                                        
 28 Holiyat, Yuriy      15 Shy-Mr-MR            1:25.00    1:19.49        
                  37.31     1:19.49 (42.18)                                        
 29 Iorizzo, Kyle T     14 Phoenix-MR           1:18.68    1:19.73        
                  38.21     1:19.73 (41.52)                                        
 30 Rodriguez, Christi  14 Phoenix-MR           1:19.91    1:20.79        
                  37.98     1:20.79 (42.81)                                        
 31 Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              1:19.27    1:20.85        
                  37.40     1:20.85 (43.45)                                        
 32 Thenmalai, Omar     14 GAEL-MR              1:18.97    1:21.15        
                  38.03     1:21.15 (43.12)                                        
 33 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    1:20.61    1:21.47        
                  38.57     1:21.47 (42.90)                                        
 34 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   1:26.96    1:21.64        
                  38.32     1:21.64 (43.32)                                        
 35 Eforo, John T       14 GAEL-MR              1:19.86    1:21.85        
                  38.56     1:21.85 (43.29)                                        
 36 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           1:26.31    1:23.01        
                  39.17     1:23.01 (43.84)                                        
 37 Slattery, Conn      13 Manhattan Makos-MR   1:28.38    1:23.25        
                  38.93     1:23.25 (44.32)                                        
 38 Sakoff, Nicholas T  14 Manhattan Makos-MR   1:29.31    1:23.43        
                  40.53     1:23.43 (42.90)                                        
 39 Cargan, Timothy R   16 NYCC-MR              1:23.43    1:23.77        
                  36.93     1:23.77 (46.84)                                        
 40 Wong, Bryan         15 UN-MR                1:22.17    1:24.09        
                  39.01     1:24.09 (45.08)                                        
 41 Whitfield, George   13 NYCC-MR              1:23.18    1:24.25        
                  40.18     1:24.25 (44.07)                                        
 42 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR           1:25.75    1:24.42        
                  38.78     1:24.42 (45.64)                                        
 43 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:40.59    1:24.80        
                  39.93     1:24.80 (44.87)                                        
 44 Woehlke, Henry J    17 HVD-MR               1:24.14    1:27.32        
                  41.76     1:27.32 (45.56)                                        
 45 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            1:27.86    1:27.49        
                  40.98     1:27.49 (46.51)                                        
 46 Williams, Jared A   14 CAS-MR               1:30.28    1:31.26        
                  42.09     1:31.26 (49.17)                                        
 47 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR    1:33.71    1:36.13        
                  47.05     1:36.13 (49.08)                                        
 48 Cruz, Ruben         11 UN-MR                1:43.36    1:36.35        
                  45.40     1:36.35 (50.95)                                        
 49 Lafontant, Severin  14 CAS-MR               1:49.07    1:49.18        
                  52.53     1:49.18 (56.65)                                        
 -- Watson, Lanar       16 CAS-MR               1:38.07         DQ        
      False start
                  46.13          DQ (53.01)                                        
 -- Higham, Brendan J   14 Badger-MR            1:22.43         NS        
 -- Streeter, Myles     16 CAS-MR               1:13.84         NS        
 -- Passante, Nicholas  15 Phoenix-MR           1:15.31         NS        
 -- Bravo, David D      15 Badger-MR            1:17.23         NS        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                55.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    16 Badger-MR              50.15      51.72 METS    20  
                  24.41       51.72 (27.31)                                        
  2 Schwab, Nicholas A  23 Badger-MR              50.00      53.90 METS    17  
                  25.20       53.90 (28.70)                                        
  3 Witzke, Christian   26 NYAC-MR                52.75      54.56 METS    16  
                  25.30       54.56 (29.26)                                        
  4 Wagner, Ryan T      16 Phoenix-MR             51.59      54.79 METS    15  
                  25.60       54.79 (29.19)                                        
  5 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR              58.29      57.60         14  
                  27.09       57.60 (30.51)                                        
  6 Ramjohn, Jalen K    13 Unattached           1:06.55      58.02         13  
                  26.62       58.02 (31.40)                                        
  7 Kim, Harris         16 Phoenix-MR             57.14      58.03         12  
                  26.94       58.03 (31.09)                                        
  8 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR      56.95      58.56         11  
                  27.71       58.56 (30.85)                                        
  9 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                   NT      59.19          9  
                  27.12       59.19 (32.07)                                        
 10 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR            1:00.50      59.72          7  
                  28.00       59.72 (31.72)                                        
 11 Kilduff, Johnny J   16 Phoenix-MR             57.28    1:00.04          6  
                  27.15     1:00.04 (32.89)                                        
 12 Fergus, Jack B      15 Manhattan Makos-MR   1:00.17    1:00.24          5  
                  28.12     1:00.24 (32.12)                                        
 13 Magee, Dylan P      17 Phoenix-MR             57.77    1:00.63          4  
                  27.85     1:00.63 (32.78)                                        
 14 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    1:02.50    1:01.49          3  
                  29.28     1:01.49 (32.21)                                        
 15 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              1:08.21    1:01.96          2  
                  28.27     1:01.96 (33.69)                                        
 16 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR           1:01.88    1:01.98          1  
                  28.39     1:01.98 (33.59)                                        
 17 Hamberg, Miles N    15 Manhattan Makos-MR   1:00.09    1:02.30        
                  28.76     1:02.30 (33.54)                                        
 18 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              1:02.71    1:02.41        
                  28.69     1:02.41 (33.72)                                        
 19 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    1:00.35    1:02.44        
                  29.33     1:02.44 (33.11)                                        
 20 Currier, Ry         14 Manhattan Makos-MR   1:02.94    1:02.74        
                  28.85     1:02.74 (33.89)                                        
 21 Alef, Chadd T       14 Manhattan Makos-MR     59.45    1:02.84        
                  28.88     1:02.84 (33.96)                                        
 22 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    1:02.69    1:03.64        
                  28.93     1:03.64 (34.71)                                        
 23 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR            1:02.00    1:03.67        
                  30.07     1:03.67 (33.60)                                        
 24 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           1:04.34    1:03.81        
                  30.04     1:03.81 (33.77)                                        
 25 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    1:01.03    1:04.23        
                  30.25     1:04.23 (33.98)                                        
 26 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              1:07.37    1:04.88        
                  29.41     1:04.88 (35.47)                                        
 27 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    1:03.42    1:05.17        
                  31.09     1:05.17 (34.08)                                        
 28 Rizzi, Jarrod R     14 HVD-MR               1:05.53    1:05.54        
                  29.86     1:05.54 (35.68)                                        
 29 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    1:07.26    1:05.73        
                  29.79     1:05.73 (35.94)                                        
 30 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    1:11.21    1:05.99        
                  31.08     1:05.99 (34.91)                                        
 31 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   1:06.19    1:06.16        
                  30.95     1:06.16 (35.21)                                        
 32 Wolfe, Morgan S     14 Agua Swim Team-MR    1:08.79    1:07.94        
                  31.69     1:07.94 (36.25)                                        
 33 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR    1:08.11    1:08.03        
                  31.58     1:08.03 (36.45)                                        
 34 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR    1:05.27    1:08.24        
                  32.09     1:08.24 (36.15)                                        
 34 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    1:10.62    1:08.24        
                  30.87     1:08.24 (37.37)                                        
 36 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR           1:12.00    1:08.59        
                  31.80     1:08.59 (36.79)                                        
 37 Kenny, Tyler        13 Phoenix-MR           1:10.31    1:08.75        
                  31.68     1:08.75 (37.07)                                        
 37 Slattery, Conn      13 Manhattan Makos-MR   1:25.82    1:08.75        
                  31.33     1:08.75 (37.42)                                        
 39 Holiyat, Yuriy      15 Shy-Mr-MR            1:16.00    1:08.84        
                  31.21     1:08.84 (37.63)                                        
 40 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR    1:09.88    1:09.29        
                  30.44     1:09.29 (38.85)                                        
 41 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    1:13.74    1:09.47        
                  32.15     1:09.47 (37.32)                                        
 42 Rizzi, Dominic M    16 HVD-MR               1:09.94    1:09.65        
                  31.82     1:09.65 (37.83)                                        
 43 Woolley, Zach E     16 HVD-MR               1:00.70    1:09.85        
                  27.52     1:09.85 (42.33)                                        
 44 Koenig, Ian T       14 HVD-MR               1:18.32    1:12.74        
                  32.90     1:12.74 (39.84)                                        
 45 Mashchenko, Andrew  14 APEX-MR                   NT    1:16.87        
                  34.98     1:16.87 (41.89)                                        
 46 Whitfield, George   13 NYCC-MR              1:32.73    1:17.40        
                  34.52     1:17.40 (42.88)                                        
 47 Lara, Jeffery       13 UN-MR                1:23.91    1:19.39        
                  34.26     1:19.39 (45.13)                                        
 48 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR           1:18.19    1:19.60        
                  35.31     1:19.60 (44.29)                                        
 49 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            1:18.00    1:21.59        
                  35.89     1:21.59 (45.70)                                        
 50 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:35.00    1:22.40        
                  35.44     1:22.40 (46.96)                                        
 51 Woehlke, Henry J    17 HVD-MR               1:16.55    1:23.16        
                  37.35     1:23.16 (45.81)                                        
 52 Cargan, Timothy R   16 NYCC-MR              1:20.00    1:25.90        
                  33.96     1:25.90 (51.94)                                        
 53 Rizzi, Matteo D     12 HVD-MR               1:46.56    1:26.62        
                  38.94     1:26.62 (47.68)                                        
 54 Williams, Jared A   14 CAS-MR               1:32.46    1:30.16        
                  39.07     1:30.16 (51.09)                                        
 55 Lafontant, Severin  14 CAS-MR               1:29.15    1:33.61        
                  42.57     1:33.61 (51.04)                                        
 56 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR    1:38.00    1:35.33        
                  43.89     1:35.33 (51.44)                                        
 -- Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              1:20.00         DQ        
      One hand touch
                  37.09          DQ (48.16)                                        
 -- Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:14.70         DQ        
      Arms underwater recovery
                  36.98          DQ (45.72)                                        
 -- Frankenfeld, Kevin  24 NYAC-MR                50.68         NS        
 -- Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR           1:02.26         NS        
 -- Needham, Dan        18 Badger-MR              56.41         NS        
 -- Charnin-Aker, Josh  24 NYAC-MR                50.04         NS        
 -- Streeter, Myles     16 CAS-MR               1:03.78         NS        
 -- San Martin, Nico G  15 SPAR-MR              1:02.91         NS