Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 1/20/2014 09:28 AM
                  2014 MR Badger New Year's Meet - 1/19/2014                   
                              Sanction #: 140105                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daignault, Andie L   8 ZEUS-CT                36.24      36.43         20  
  2 Dorsey-Reyes, Viol   7 Manhattan Makos-MR     41.70      38.09         17  
  3 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    41.02      39.16         16  
  4 Fraleigh, Abigail    8 ZEUS-CT                43.08      41.43         15  
  5 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 43.78      42.38         14  
  6 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              42.94      43.47         13  
  7 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                43.76      44.00         12  
  8 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                39.09      44.03         11  
  9 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    48.11      44.53          9  
 10 Gonzalez, Jaliyah    8 ZEUS-CT                44.67      44.90          7  
 11 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 48.49      45.99          6  
 12 Black, Evelyn G      7 Badger-MR              45.56      46.40          5  
 13 Pudova, Victoria     8 Aquaflames-MR          52.03      46.90          4  
 14 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              51.04      48.21          3  
 15 Ren, April           8 Aquaflames-MR             NT      48.22          2  
 16 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    34.50      48.91          1  
 17 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              51.29      51.02        
 18 Pena, Camila A       7 APEX-MR                   NT      52.37        
 19 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    56.90      52.82        
 20 Mikell, Hailey M     8 ZEUS-CT                55.07      53.11        
 21 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                   NT      53.32        
 22 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR  1:08.54      54.63        
 23 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    53.57      54.76        
 24 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              56.01      54.91        
 25 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                49.28      55.90        
 26 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                52.69      56.29        
 27 Costabile, Kylie     6 CFB-MR                    NT      59.71        
 28 Corbett, Allison     7 CFB-MR                    NT      59.98        
 29 Corbett, Brittany    7 CFB-MR                    NT    1:01.03        
 30 Venezia, Sabrina F   8 CFB-MR               1:02.72    1:05.01        
 -- Fino, Kailee P       7 GAEL-MR              1:08.32         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daignault, Andie L   8 ZEUS-CT                19.33      19.37         20  
  2 Dorsey-Reyes, Viol   7 Manhattan Makos-MR     21.00      19.69         17  
  3 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 22.63      21.16         16  
  4 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    21.92      22.29         15  
  5 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    23.84      22.69         14  
  6 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    23.89      22.83         13  
  7 Black, Evelyn G      7 Badger-MR              25.91      23.39         12  
  8 Fraleigh, Abigail    8 ZEUS-CT                24.63      23.47         11  
  9 Gonzalez, Jaliyah    8 ZEUS-CT                22.75      23.48          9  
 10 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              24.78      23.67          7  
 11 Ren, April           8 Aquaflames-MR             NT      23.90          6  
 12 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              27.16      24.36          5  
 13 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              26.51      24.59          4  
 14 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    26.22      25.03          3  
 15 Pena, Camila A       7 APEX-MR                   NT      25.27          2  
 16 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 27.34      25.39          1  
 17 Pudova, Victoria     8 Aquaflames-MR             NT      25.59        
 18 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 22.95      25.81        
 19 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                32.06      27.05        
 20 Mikell, Hailey M     8 ZEUS-CT                27.96      27.56        
 21 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR    27.05      27.86        
 22 Costabile, Kylie     6 CFB-MR                 29.28      27.90        
 23 Corbett, Brittany    7 CFB-MR                    NT      28.31        
 24 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                   NT      28.47        
 25 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    29.90      28.66        
 26 Corbett, Allison     7 CFB-MR                    NT      28.80        
 27 Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    32.22      29.09        
 28 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              36.75      29.35        
 29 Venezia, Sabrina F   8 CFB-MR                 28.35      29.40        
 30 Fino, Kailee P       7 GAEL-MR                30.71      38.59        
 -- Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                27.59         NS        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daignault, Andie L   8 ZEUS-CT                20.73      21.31         20  
  2 Dorsey-Reyes, Viol   7 Manhattan Makos-MR     32.00      23.36         17  
  3 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    28.07      24.78         16  
  4 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                25.35      25.83         15  
  5 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 23.50      25.93         14  
  6 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    28.68      26.06         13  
  7 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 26.27      26.63         12  
  8 Mikell, Hailey M     8 ZEUS-CT                30.00      27.10         11  
  9 Black, Evelyn G      7 Badger-MR              29.22      27.62          9  
 10 Costabile, Kylie     6 CFB-MR                 28.09      28.15          7  
 11 Fraleigh, Abigail    8 ZEUS-CT                26.75      28.20          6  
 12 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR       NT      28.37          5  
 13 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 30.37      28.50          4  
 14 Dougherty, Amy L     7 GAEL-MR                   NT      28.71          3  
 15 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    29.26      29.17          2  
 16 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              29.85      29.31          1  
 17 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                26.17      29.44        
 18 Venezia, Sabrina F   8 CFB-MR                 31.87      29.72        
 19 Gonzalez, Jaliyah    8 ZEUS-CT                29.50      30.16        
 20 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              33.11      30.30        
 21 Pena, Camila A       7 APEX-MR                   NT      31.14        
 22 Pudova, Victoria     8 Aquaflames-MR             NT      31.32        
 23 Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    34.58      31.60        
 24 Hall, Lavinia        8 APEX-MR                   NT      32.35        
 25 Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              34.84      33.40        
 26 Fino, Kailee P       7 GAEL-MR                   NT      47.71        
 -- Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                36.86         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    27.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washington, Madiso   8 CAS-MR                 18.79      20.06         20  
  2 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    20.16      20.25         17  
  3 Daignault, Andie L   8 ZEUS-CT                19.03      20.62         16  
  4 Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR    23.64      21.26         15  
  5 Anderson, Kate E     8 Badger-MR              26.24      22.86         14  
  6 Hammond, Amelia      8 CFB-MR                 26.32      22.92         13  
  7 Dorsey-Reyes, Viol   7 Manhattan Makos-MR     23.00      23.29         12  
  8 Gonzalez, Jaliyah    8 ZEUS-CT                25.76      23.42         11  
  9 Fraleigh, Abigail    8 ZEUS-CT                21.68      23.94          9  
 10 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                22.61      24.19          7  
 11 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                24.84      24.65          6  
 12 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    32.90      25.21          5  
 13 Isom, Christina M    8 CAS-MR                 24.13      25.50          4  
 14 Hemingway, Emilia    8 Badger-MR              29.51      26.79          3  
 15 Mikell, Hailey M     8 ZEUS-CT                31.28      28.63          2  
 16 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    30.23      28.78          1  
 17 Victory, Abigail E   8 Badger-MR              30.73      28.92        
 18 Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR       NT      31.53        
 19 Costabile, Kylie     6 CFB-MR                 31.78      32.18        
 20 Pena, Camila A       7 APEX-MR                   NT      35.55        
 -- Honig, Sydney M      7 Express Swimming-MR    29.59         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Bice, Ciara M        7 Express Swimming-MR    39.70         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hall, Lavinia        8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Koufalis, Mariella   8 Badger-MR              31.30         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daignault, Andie L   8 ZEUS-CT              1:32.92    1:34.41         20  
                  45.87     1:34.41 (48.54)                                        
  2 Dorsey-Reyes, Viol   7 Manhattan Makos-MR        NT    1:40.18         17  
                  48.70     1:40.18 (51.48)                                        
  3 Washington, Madiso   8 CAS-MR               1:38.16    1:43.39         16  
                  51.64     1:43.39 (51.75)                                        
  4 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR              1:52.79    1:55.47         15  
                  56.19     1:55.47 (59.28)                                        
  5 Norris, Katherine    8 GAEL-MR              1:52.22    1:56.78         14  
                  54.79   1:56.78 (1:01.99)                                        
 -- Armstrong, Brooke    7 Express Swimming-MR  1:58.00         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  48.37          DQ (59.50)                                        
 -- Anderson, Kate E     8 Badger-MR            1:53.47         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:30.11    1:29.16         40  
     1) Norris, Katherine C 8           2) Dougherty, Amy L 7             
     3) Chock, Caitlynn 8               4) Bazinet, Julia M 8             
                  45.41     1:29.16 (43.75)                                        
  2 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:07.21    1:38.75         34  
     1) Hammond, Amelia 8               2) Costabile, Kylie 6             
     3) Corbett, Allison 7              4) Corbett, Brittany 7            
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                    1:05.31         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:15.15    1:40.42         40  
     1) Black, Evelyn G 7               2) Anderson, Kate E 8             
     3) Victory, Abigail E 8            4) Hemingway, Emilia F 8          
                  52.23     1:40.42 (48.19)         1:40.42 ( )                    
  2 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:18.58    1:45.22         34  
     1) Hammond, Amelia 8               2) Venezia, Sabrina F 8           
     3) Corbett, Allison 7              4) Corbett, Brittany 7            
                                1:49.79 ( )         1:45.22 ( )                    
  3 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:41.79    1:45.52         32  
     1) Chock, Caitlynn 8               2) Norris, Katherine C 8          
     3) Bazinet, Julia M 8              4) Dougherty, Amy L 7             
                  56.83     1:45.52 (48.69)         1:45.52 ( )                    
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:02.07    1:04.75 ZQ      20  
                  31.64     1:04.75 (33.11)                                        
  2 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            1:12.72    1:12.03 SILV    17  
                  34.51     1:12.03 (37.52)                                        
  3 Chen, Lydia G        9 Badger-MR            1:16.98    1:12.80 SILV    16  
                  33.80     1:12.80 (39.00)                                        
  4 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR            1:14.00    1:15.20 SILV    15  
                  36.18     1:15.20 (39.02)                                        
  5 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:13.82    1:15.64 SILV    14  
                  36.51     1:15.64 (39.13)                                        
  6 Gilbertson, Rhiann  10 ZEUS-CT              1:16.03    1:16.12 SILV    13  
                  36.26     1:16.12 (39.86)                                        
  7 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR              1:19.55    1:16.23 SILV    12  
                  36.60     1:16.23 (39.63)                                        
  8 Eforo, Danielle     10 GAEL-MR              1:14.70    1:16.41 SILV    11  
                  36.75     1:16.41 (39.66)                                        
  9 Loveless, Mary K     9 Badger-MR            1:18.44    1:18.54          9  
                  36.46     1:18.54 (42.08)                                        
 10 Yu, Wenting         10 GAEL-MR              1:20.34    1:19.59          7  
                  36.63     1:19.59 (42.96)                                        
 11 Hanlon, Miranda A   10 ZEUS-CT              1:18.60    1:19.78          6  
                  36.71     1:19.78 (43.07)                                        
 12 Reich, Julia K       9 GAEL-MR              1:25.47    1:21.15          5  
                  37.68     1:21.15 (43.47)                                        
 13 Smith, Piper         9 CFB-MR               1:21.33    1:21.88          4  
                  38.66     1:21.88 (43.22)                                        
 14 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR            1:30.00    1:22.84          3  
                  39.63     1:22.84 (43.21)                                        
 15 DePasquale, Jenna   10 ZEUS-CT              1:26.90    1:23.24          2  
                  38.43     1:23.24 (44.81)                                        
 16 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            1:22.00    1:24.03          1  
                  39.03     1:24.03 (45.00)                                        
 17 Downs, Julianna      9 GAEL-MR              1:29.83    1:24.26        
                  36.96     1:24.26 (47.30)                                        
 18 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR  1:38.21    1:24.95        
                  39.93     1:24.95 (45.02)                                        
 19 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR               1:28.60    1:25.70        
                  40.48     1:25.70 (45.22)                                        
 20 Dougherty, Kate A    9 GAEL-MR              1:33.77    1:26.47        
                  40.41     1:26.47 (46.06)                                        
 21 Loginova, Sasha     10 Aquaflames-MR        1:35.59    1:26.81        
                  42.21     1:26.81 (44.60)                                        
 22 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR              1:24.24    1:26.83        
                  40.10     1:26.83 (46.73)                                        
 23 Ferranto, Natalia    9 ZEUS-CT              1:26.69    1:26.95        
                  40.60     1:26.95 (46.35)                                        
 24 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR            1:26.50    1:27.10        
                  40.24     1:27.10 (46.86)                                        
 25 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               1:24.47    1:27.12        
                  40.54     1:27.12 (46.58)                                        
 26 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   1:36.28    1:27.23        
                  41.42     1:27.23 (45.81)                                        
 27 Heffern, Amelia A   10 ZEUS-CT              1:25.96    1:27.87        
                  41.15     1:27.87 (46.72)                                        
 28 Fedor, Maggie I     10 ZEUS-CT              1:32.12    1:28.22        
                  41.57     1:28.22 (46.65)                                        
 29 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR              1:35.78    1:30.51        
                  40.81     1:30.51 (49.70)                                        
 30 MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR   1:39.25    1:31.50        
                  42.87     1:31.50 (48.63)                                        
 31 Quiller, Haily M     9 CAS-MR               1:31.57    1:32.48        
                  42.88     1:32.48 (49.60)                                        
 32 McQuaid, Morgan K    9 ZEUS-CT              1:33.72    1:33.27        
                  43.41     1:33.27 (49.86)                                        
 33 Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR  1:40.31    1:35.89        
                  43.51     1:35.89 (52.38)                                        
 34 Prisco, Alexandra    9 GAEL-MR              1:38.99    1:36.48        
                  43.13     1:36.48 (53.35)                                        
 35 Murray, Elizabeth   10 GAEL-MR              1:40.24    1:36.67        
                  45.61     1:36.67 (51.06)                                        
 36 Eckert, Jordyn       9 Manhattan Makos-MR   1:33.17    1:36.91        
                  44.75     1:36.91 (52.16)                                        
 37 Winthal, Kyla        9 CFB-MR               1:40.52    1:37.75        
                  45.64     1:37.75 (52.11)                                        
 38 Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR              1:49.90    1:38.86        
                  45.58     1:38.86 (53.28)                                        
 39 Chmiel, Zofia F      9 ZEUS-CT                   NT    1:39.66        
                  47.11     1:39.66 (52.55)                                        
 40 Prisco, Katherine    9 GAEL-MR                   NT    1:42.40        
                  46.90     1:42.40 (55.50)                                        
 41 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR  1:46.00    1:44.42        
                  47.29     1:44.42 (57.13)                                        
 42 Berger, Maya        10 CFB-MR                    NT    1:46.10        
                  48.52     1:46.10 (57.58)                                        
 43 Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR               1:44.39    1:51.70        
 44 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR  1:49.72    1:52.90        
                  52.51   1:52.90 (1:00.39)                                        
 45 Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR               2:04.58    1:54.60        
                  52.73   1:54.60 (1:01.87)                                        
 46 Mulakandov, Raquel   9 Aquaflames-MR             NT    2:01.92        
                  54.32   2:01.92 (1:07.60)                                        
 47 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR       NT    2:03.56        
 -- Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:43.00         NS        
 -- Mulakandov, Leiel    9 Aquaflames-MR             NT         NS        
 -- Crittenden, Eloise   9 Manhattan Makos-MR   1:16.82         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR              32.31      33.69 ZQ      20  
  2 Chen, Lydia G        9 Badger-MR              37.00      37.02 JO      17  
  3 Loveless, Mary K     9 Badger-MR              42.65      40.03 SILV    16  
  4 Victory, Kathleen   10 Badger-MR              40.20      40.52 SILV    15  
  5 Gilbertson, Rhiann  10 ZEUS-CT                41.25      41.60 SILV    14  
  6 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR              41.09      42.56 SILV    13  
  7 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              46.69      42.57 SILV    11.5
  7 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 41.60      42.57 SILV    11.5
  9 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR                41.13      42.97          9  
 10 DePasquale, Jenna   10 ZEUS-CT                43.77      43.32          7  
 11 Heffern, Amelia A   10 ZEUS-CT                41.08      43.64          6  
 12 Yu, Wenting         10 GAEL-MR                46.31      43.67          5  
 13 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR     46.43      44.10          4  
 14 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR              45.67      44.17          3  
 15 MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR     45.53      45.19          2  
 16 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                 48.75      45.84          1  
 17 McQuaid, Morgan K    9 ZEUS-CT                45.72      45.89        
 18 Ferranto, Natalia    9 ZEUS-CT                41.96      45.98        
 19 Smith, Piper         9 CFB-MR                 45.14      46.06        
 20 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 44.79      46.26        
 21 Reich, Julia K       9 GAEL-MR                45.62      46.27        
 22 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    48.68      47.08        
 23 Winthal, Kyla        9 CFB-MR                 50.32      47.50        
 24 Hanlon, Miranda A   10 ZEUS-CT                46.14      47.62        
 25 Loginova, Sasha     10 Aquaflames-MR          48.32      47.72        
 26 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR              43.61      47.79        
 27 Eckert, Jordyn       9 Manhattan Makos-MR     47.37      48.51        
 28 Prisco, Alexandra    9 GAEL-MR                   NT      48.69        
 29 Murray, Elizabeth   10 GAEL-MR                49.74      48.79        
 30 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                47.72      48.91        
 31 Muchowski, Maveric  10 Manhattan Makos-MR     49.79      49.61        
 32 Fedor, Maggie I     10 ZEUS-CT                46.83      50.38        
 33 Chmiel, Zofia F      9 ZEUS-CT                48.98      50.59        
 34 Prisco, Katherine    9 GAEL-MR                   NT      51.91        
 35 Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR                56.70      52.71        
 36 Soberon, Isabelle    8 Express Swimming-MR    56.36      52.76        
 37 Mulakandov, Raquel   9 Aquaflames-MR             NT      54.23        
 38 Berger, Maya        10 CFB-MR                 53.83      54.26        
 39 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR    55.00      56.32        
 40 Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR               1:00.92      59.63        
 41 Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR                 56.52    1:00.61        
 42 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  1:01.48    1:03.72        
 -- Truesdell, Leann E   7 Express Swimming-MR  1:08.39         NS        
 -- Crittenden, Eloise   9 Manhattan Makos-MR     39.87         NS        
 -- Mulakandov, Leiel    9 Aquaflames-MR             NT         NS        
 -- Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:02.09         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            1:32.93    1:29.31 ZQ      20  
                  43.68     1:29.31 (45.63)                                        
  2 Pabby, Anya         10 Badger-MR                 NT    1:30.70 ZQ      17  
                  42.82     1:30.70 (47.88)                                        
  3 Chen, Lydia G        9 Badger-MR            1:29.00    1:31.80 ZQ      16  
                  42.89     1:31.80 (48.91)                                        
  4 Gilbertson, Rhiann  10 ZEUS-CT              1:32.98    1:36.19 SILV    15  
                  45.23     1:36.19 (50.96)                                        
  5 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:36.10    1:36.47 SILV    14  
                  46.47     1:36.47 (50.00)                                        
  6 Yu, Wenting         10 GAEL-MR              1:39.78    1:39.10 SILV    13  
                  47.98     1:39.10 (51.12)                                        
  7 Loveless, Mary K     9 Badger-MR            1:40.31    1:41.08 SILV    12  
                  46.81     1:41.08 (54.27)                                        
  8 Heffern, Amelia A   10 ZEUS-CT              1:41.19    1:41.97 SILV    11  
                  48.70     1:41.97 (53.27)                                        
  9 DePasquale, Jenna   10 ZEUS-CT                   NT    1:42.68 SILV     9  
                  49.04     1:42.68 (53.64)                                        
 10 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR            1:43.00    1:43.89 SILV     7  
                  49.55     1:43.89 (54.34)                                        
 11 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            1:40.00    1:44.51 SILV     6  
                  49.38     1:44.51 (55.13)                                        
 12 Reich, Julia K       9 GAEL-MR              1:45.58    1:49.66          5  
                  50.59     1:49.66 (59.07)                                        
 13 Smith, Piper         9 CFB-MR               1:47.33    1:50.38          4  
                  51.73     1:50.38 (58.65)                                        
 14 Hanlon, Miranda A   10 ZEUS-CT                   NT    1:50.94          3  
                  52.39     1:50.94 (58.55)                                        
 15 Ferranto, Natalia    9 ZEUS-CT                   NT    1:51.06          2  
                  52.29     1:51.06 (58.77)                                        
 16 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR              1:46.85    1:52.58          1  
                  52.63     1:52.58 (59.95)                                        
 17 Chmiel, Zofia F      9 ZEUS-CT                   NT    1:54.77        
                  54.04   1:54.77 (1:00.73)                                        
 18 Murray, Elizabeth   10 GAEL-MR              2:01.99    1:57.37        
                  55.67   1:57.37 (1:01.70)                                        
 19 Dougherty, Kate A    9 GAEL-MR              1:55.42    1:59.74        
                  57.01   1:59.74 (1:02.73)                                        
 20 Winthal, Kyla        9 CFB-MR               2:02.50    2:00.00        
                  56.76   2:00.00 (1:03.24)                                        
 21 Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR               1:58.90    2:00.81        
                  56.56   2:00.81 (1:04.25)                                        
 22 McQuaid, Morgan K    9 ZEUS-CT                   NT    2:01.51        
                  55.52   2:01.51 (1:05.99)                                        
 23 Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR               2:10.41    2:02.06        
                  58.13   2:02.06 (1:03.93)                                        
 24 Downs, Julianna      9 GAEL-MR              2:14.80    2:09.96        
                  59.17   2:09.96 (1:10.79)                                        
 25 Prisco, Katherine    9 GAEL-MR              2:14.75    2:11.47        
                1:02.99   2:11.47 (1:08.48)                                        
 26 Berger, Maya        10 CFB-MR                    NT    2:15.97        
                1:06.37   2:15.97 (1:09.60)                                        
 -- Fedor, Maggie I     10 ZEUS-CT              2:12.21         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  53.45        DQ (1:01.18)                                        
 -- Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR              2:02.11         DQ        
      One hand touch
                  59.34        DQ (1:06.94)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR              29.76      30.49 ZQ      20  
  2 McGrath, Caroline   10 Badger-MR              37.18      37.05 SILV    17  
  3 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR              43.44      37.90 SILV    16  
  4 Eforo, Danielle     10 GAEL-MR                38.72      38.35 SILV    15  
  5 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR                41.18      39.06 SILV    14  
  6 Gilbertson, Rhiann  10 ZEUS-CT                37.35      39.26 SILV    13  
  7 Ferranto, Natalia    9 ZEUS-CT                45.99      44.72         12  
  8 Ford, Elizabeth A    9 Badger-MR              49.34      46.38         11  
  9 McAteer, Kathryn M  10 GAEL-MR                42.79      46.90          9  
 10 Heffern, Amelia A   10 ZEUS-CT                44.76      46.94          7  
 11 DePasquale, Jenna   10 ZEUS-CT                49.36      47.18          6  
 12 Hanlon, Miranda A   10 ZEUS-CT                44.25      47.35          5  
 13 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR                 45.79      47.76          4  
 14 Muchowski, Maveric  10 Manhattan Makos-MR     53.66      48.17          3  
 15 Smith, Piper         9 CFB-MR                    NT      48.22          2  
 16 Winthal, Kyla        9 CFB-MR                    NT      48.71          1  
 17 Eckert, Jordyn       9 Manhattan Makos-MR     55.84      49.03        
 18 Quiller, Haily M     9 CAS-MR                 49.86      49.93        
 19 McQuaid, Morgan K    9 ZEUS-CT                50.71      50.69        
 20 Wynn, Tiana D       10 CAS-MR                 48.07      50.71        
 21 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR                50.22      52.10        
 22 Dougherty, Kate A    9 GAEL-MR                   NT      52.15        
 23 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR    53.60      55.54        
 24 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR    57.34      55.97        
 25 Chmiel, Zofia F      9 ZEUS-CT                   NT      56.81        
 26 Kirshenbaum, Emily  10 CFB-MR                    NT      58.96        
 27 Berger, Maya        10 CFB-MR                    NT    1:00.43        
 -- Fedor, Maggie I     10 ZEUS-CT                47.33         DQ        
      Alternating Kick
 -- Murray, Elizabeth   10 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Newmark, Ella M      8 Express Swimming-MR    54.51         DQ        
      Alternating Kick
 -- Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR    50.33         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Venezia, Madelyn S   9 CFB-MR                    NT         NS        
 -- Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:09.21         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pabby, Anya         10 Badger-MR            1:11.88    1:15.15 ZQ      20  
                  34.38     1:15.15 (40.77)                                        
  2 McGrath, Caroline   10 Badger-MR            1:26.83    1:21.35 SILV    17  
                  39.18     1:21.35 (42.17)                                        
  3 Chen, Lydia G        9 Badger-MR            1:25.59    1:23.12 SILV    16  
                  37.49     1:23.12 (45.63)                                        
  4 Gilbertson, Rhiann  10 ZEUS-CT              1:24.88    1:26.34 SILV    15  
                  41.58     1:26.34 (44.76)                                        
  5 Victory, Kathleen   10 Badger-MR            1:26.99    1:27.59 SILV    14  
                  42.41     1:27.59 (45.18)                                        
  6 Javier, Chrisabell  10 APEX-MR              1:31.80    1:27.60 SILV    13  
                  40.47     1:27.60 (47.13)                                        
  7 Kizer, Jacquie E    10 Badger-MR            1:31.42    1:27.86 SILV    12  
                  39.98     1:27.86 (47.88)                                        
  8 Loveless, Mary K     9 Badger-MR            1:32.95    1:29.47         11  
                  41.89     1:29.47 (47.58)                                        
  9 Yu, Wenting         10 GAEL-MR              1:40.84    1:30.44          9  
                  45.16     1:30.44 (45.28)                                        
 10 DePasquale, Jenna   10 ZEUS-CT              1:31.14    1:32.44          7  
                  45.78     1:32.44 (46.66)                                        
 11 Kaufman, Claire M    9 Badger-MR            1:35.48    1:33.47          6  
                  42.79     1:33.47 (50.68)                                        
 12 Eforo, Danielle     10 GAEL-MR              1:50.94    1:34.59          5  
                  41.43     1:34.59 (53.16)                                        
 13 Lee, Kaitlyn H       9 Badger-MR            1:38.49    1:37.55          4  
                  47.16     1:37.55 (50.39)                                        
 14 Ferranto, Natalia    9 ZEUS-CT              1:41.05    1:37.95          3  
                  45.08     1:37.95 (52.87)                                        
 15 Reich, Julia K       9 GAEL-MR              1:34.59    1:38.03          2  
                  45.19     1:38.03 (52.84)                                        
 16 Fong, Joline         9 Manhattan Makos-MR   1:47.00    1:38.10          1  
                  46.87     1:38.10 (51.23)                                        
 17 Hanlon, Miranda A   10 ZEUS-CT              1:41.25    1:38.40        
                  48.44     1:38.40 (49.96)                                        
 18 Gregory, Kylie f     9 CAS-MR               1:33.46    1:39.05        
                  48.08     1:39.05 (50.97)                                        
 19 Hommel, Elizabeth   10 Express Swimming-MR  1:45.00    1:42.65        
                  51.67     1:42.65 (50.98)                                        
 20 Muchowski, Maveric  10 Manhattan Makos-MR        NT    1:45.94        
                  50.20     1:45.94 (55.74)                                        
 21 Fedor, Maggie I     10 ZEUS-CT              1:39.65    1:48.01        
                  49.89     1:48.01 (58.12)                                        
 22 Quiller, Haily M     9 CAS-MR               1:41.15    1:48.60        
 23 McQuaid, Morgan K    9 ZEUS-CT              1:40.94    1:48.93        
                  50.08     1:48.93 (58.85)                                        
 24 Crystal, Lilly M     9 GAEL-MR              1:45.38    1:49.06        
                  51.34     1:49.06 (57.72)                                        
 25 Goncalves, Claudia   9 GAEL-MR              1:56.39    1:50.69        
                  53.30     1:50.69 (57.39)                                        
 26 Prisco, Alexandra    9 GAEL-MR                   NT    1:52.79        
                  48.85   1:52.79 (1:03.94)                                        
 27 Honig, Madison J     9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:56.12        
                  56.24     1:56.12 (59.88)                                        
 28 Prisco, Katherine    9 GAEL-MR                   NT    1:56.67        
                  55.81   1:56.67 (1:00.86)                                        
 29 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR       NT    2:25.66        
                1:13.89   2:25.66 (1:11.77)                                        
 -- Wynn, Tiana D       10 CAS-MR               1:42.17         DQ        
      One hand touch - breast
                  48.00          DQ (56.87)                                        
 -- Chmiel, Zofia F      9 ZEUS-CT                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  49.78          DQ (56.80)                                        
 -- MacGillivray, Marg  10 Manhattan Makos-MR        NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  50.54          DQ (56.55)                                        
 -- Spottiswood, Maris   9 Express Swimming-MR  1:55.00         NS        
 -- Crittenden, Eloise   9 Manhattan Makos-MR   1:37.15         NS        
 -- Downs, Julianna      9 GAEL-MR                   NT         NS        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:59.20    2:09.39         40  
     1) Chen, Lydia G 9                 2) McGrath, Caroline L 10         
     3) Kizer, Jacquie E 10             4) Pabby, Anya 10                 
                  33.15     1:06.92 (33.77)     1:41.09 (34.17)     2:09.39 (28.30)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:07.00    2:22.06         34  
     1) Loveless, Mary K 9              2) Lee, Kaitlyn H 9               
     3) Ford, Elizabeth A 9             4) Victory, Kathleen R 10         
                  34.72     1:11.55 (36.83)     1:49.39 (37.84)     2:22.06 (32.67)
  3 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:32.00    2:25.84         32  
     1) Hanlon, Miranda A 10            2) DePasquale, Jenna K 10         
     3) Daignault, Andie L 8            4) Gilbertson, Rhianna S 10       
                  36.67     1:14.53 (37.86)     1:51.65 (37.12)     2:25.84 (34.19)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:27.46    2:26.65         30  
     1) Bazinet, Julia M 8              2) Yu, Wenting 10                 
     3) Reich, Julia K 9                4) McAteer, Kathryn M 10          
                  33.94     1:10.14 (36.20)     1:48.51 (38.37)     2:26.65 (38.14)
  5 Zeus Swim Team-CT  'B'                      2:50.90    2:34.97         28  
     1) Ferranto, Natalia R 9           2) McQuaid, Morgan K 9            
     3) Heffern, Amelia A 10            4) Fedor, Maggie I 10             
                  37.73     1:26.83 (49.10)     1:54.14 (27.31)     2:34.97 (40.83)
  6 Cas Stingrays Swimteam-MR  'A'              2:37.47    2:47.13         26  
     1) Quiller, Haily M 9              2) Isom, Christina M 8            
     3) Washington, Madison L 8         4) Gregory, Kylie f 9             
                  40.42     1:30.60 (50.18)     2:08.77 (38.17)     2:47.13 (38.36)
  7 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:16.11    2:54.38         24  
     1) Prisco, Alexandra C 9           2) Goncalves, Claudia A 9         
     3) Murray, Elizabeth 10            4) Crystal, Lilly M 9             
                  38.42     1:26.19 (47.77)     2:11.63 (45.44)     2:54.38 (42.75)
  8 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                      NT    2:56.74         22  
     1) Smith, Piper 9                  2) Winthal, Kyla 9                
     3) Kirshenbaum, Emily M 10         4) Berger, Maya 10                
                  48.65     1:37.91 (49.26)     2:24.80 (46.89)     2:56.74 (31.94)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:08.70    2:21.98         40  
     1) Chen, Lydia G 9                 2) McGrath, Caroline L 10         
     3) Pabby, Anya 10                  4) Victory, Kathleen R 10         
                  36.35     1:17.72 (41.37)     1:48.54 (30.82)     2:21.98 (33.44)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:20.00    2:46.40         34  
     1) Kizer, Jacquie E 10             2) Kaufman, Claire M 9            
     3) Ford, Elizabeth A 9             4) Loveless, Mary K 9             
                  39.75     1:26.33 (46.58)     2:12.05 (45.72)     2:46.40 (34.35)
  3 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:29.01    2:49.35         32  
     1) Dougherty, Kate A 9             2) McAteer, Kathryn M 10          
     3) Eforo, Danielle 10              4) Reich, Julia K 9               
                  45.39     1:35.57 (50.18)     2:13.67 (38.10)     2:49.35 (35.68)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:52.45    2:52.50         30  
     1) O'Hare, Lilly F 10              2) Murray, Elizabeth 10           
     3) Yu, Wenting 10                  4) Prisco, Alexandra C 9          
                  46.90     1:36.68 (49.78)     2:17.59 (40.91)     2:52.50 (34.91)
  5 Cas Stingrays Swimteam-MR  'A'                   NT    2:52.67         28  
     1) Gregory, Kylie f 9              2) Washington, Madison L 8        
     3) Quiller, Haily M 9              4) Wynn, Tiana D 10               
                  40.69     1:34.50 (53.81)     2:16.80 (42.30)     2:52.67 (35.87)
  6 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 2:54.86    3:13.51         26  
     1) Smith, Piper 9                  2) Winthal, Kyla 9                
     3) Kirshenbaum, Emily M 10         4) Venezia, Madelyn S 9           
                  48.97     1:45.59 (56.62)     2:25.55 (39.96)     3:13.51 (47.96)
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR                59.17    1:00.65 JO      20  
                  28.59     1:00.65 (32.06)                                        
  2 Jogis, Kimberly A   12 GAEL-MR              1:01.32    1:01.54 JO      17  
                  29.34     1:01.54 (32.20)                                        
  3 Harrington, Daniel  12 Badger-MR            1:05.83    1:05.63 SILV    16  
                  31.70     1:05.63 (33.93)                                        
  4 Calderon, Ashley M  11 ZEUS-CT              1:03.59    1:05.64 SILV    15  
                  31.59     1:05.64 (34.05)                                        
  5 Daignault, Lauren   11 ZEUS-CT              1:08.25    1:05.79 SILV    14  
                  31.06     1:05.79 (34.73)                                        
  6 Pulkkinen, Anneke   12 GAEL-MR              1:10.91    1:06.23 SILV    13  
                  31.30     1:06.23 (34.93)                                        
  7 Veru, Nina S        12 GAEL-MR              1:04.50    1:06.26 SILV    12  
                  31.14     1:06.26 (35.12)                                        
  8 Reinoso, Pamela P   11 ZEUS-CT              1:05.36    1:06.29 SILV    11  
                  31.72     1:06.29 (34.57)                                        
  9 Victory, Margaret   12 Badger-MR            1:05.08    1:06.43 SILV     9  
                  31.68     1:06.43 (34.75)                                        
 10 Regan, Elizabeth    12 GAEL-MR              1:05.70    1:06.73 SILV     7  
                  32.09     1:06.73 (34.64)                                        
 11 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR               1:06.90    1:07.22 SILV     6  
                  30.79     1:07.22 (36.43)                                        
 12 O'Connor, Sarah J   11 Unattached-MR        1:03.00    1:08.05 SILV     5  
                  31.87     1:08.05 (36.18)                                        
 13 Johanson, Sophie L  12 Badger-MR            1:08.70    1:08.58          4  
                  31.29     1:08.58 (37.29)                                        
 14 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            1:10.89    1:08.93          3  
                  32.66     1:08.93 (36.27)                                        
 15 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR              1:11.39    1:09.35          2  
                  32.99     1:09.35 (36.36)                                        
 16 Robinson, Anna C    12 ZEUS-CT              1:09.24    1:09.55          1  
                  32.81     1:09.55 (36.74)                                        
 17 Geelen, Lara        11 2013/2014-MR         1:15.80    1:10.37        
                  34.20     1:10.37 (36.17)                                        
 18 Popielarz, Victori  11 ZEUS-CT              1:10.23    1:10.74        
                  33.29     1:10.74 (37.45)                                        
 19 Mendribil, Mia P    12 ZEUS-CT              1:12.45    1:12.59        
                  34.46     1:12.59 (38.13)                                        
 20 Carman, Kate        11 Manhattan Makos-MR   1:13.06    1:12.75        
                  34.91     1:12.75 (37.84)                                        
 21 Schloss, Leora G    12 Badger-MR            1:17.00    1:13.71        
                  35.16     1:13.71 (38.55)                                        
 22 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   1:13.46    1:13.79        
                  35.15     1:13.79 (38.64)                                        
 23 Yamada, Tamayo      11 Badger-MR            1:15.38    1:14.54        
                  36.66     1:14.54 (37.88)                                        
 24 Levitt, Hannah R    11 ZEUS-CT              1:13.14    1:15.82        
                  36.29     1:15.82 (39.53)                                        
 25 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   1:24.25    1:16.59        
                  35.73     1:16.59 (40.86)                                        
 26 Crystal, Ella J     11 Badger-MR            1:11.85    1:17.07        
                  36.38     1:17.07 (40.69)                                        
 27 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               1:14.11    1:17.85        
                  36.85     1:17.85 (41.00)                                        
 28 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   1:36.07    1:19.02        
                  37.30     1:18.96 (41.66)      1:19.02 (0.06)                    
 29 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:21.55    1:21.25        
                  37.89     1:21.25 (43.36)                                        
 30 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                   NT    1:22.57        
                  36.89     1:22.48 (45.59)      1:22.57 (0.09)                    
 31 Bergamini, Sara E   11 GAEL-MR              1:26.01    1:24.99        
                  39.02     1:24.99 (45.97)                                        
 32 Weiser, Madeline L  12 CFB-MR                    NT    1:26.95        
                  38.97     1:26.95 (47.98)                                        
 33 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:27.43    1:33.30        
                  42.73     1:33.30 (50.57)                                        
 34 Richards, Aryel N   11 ZEUS-CT              1:32.81    1:33.60        
                  43.13     1:33.60 (50.47)                                        
 35 Petropoulos, Carol  11 ZEUS-CT              1:25.35    1:35.03        
                  44.62     1:35.03 (50.41)                                        
 36 Bussey, Genesis S   11 APEX-MR                   NT    1:51.23        
                  50.82   1:51.23 (1:00.41)                                        
 -- Johansson, Hannah   11 ZEUS-CT              1:22.89         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR              1:06.98    1:10.85 SILV    20  
                  35.27     1:10.85 (35.58)                                        
  2 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            1:14.38    1:13.20 SILV    17  
                  35.09     1:13.20 (38.11)                                        
  3 Reinoso, Pamela P   11 ZEUS-CT              1:12.92    1:13.43 SILV    16  
                  35.92     1:13.43 (37.51)                                        
  4 Jogis, Kimberly A   12 GAEL-MR              1:13.78    1:13.44 SILV    15  
                  36.19     1:13.44 (37.25)                                        
  5 Daignault, Lauren   11 ZEUS-CT              1:14.81    1:15.03 SILV    14  
                  36.45     1:15.03 (38.58)                                        
  6 Calderon, Ashley M  11 ZEUS-CT              1:12.26    1:15.30 SILV    13  
                  36.85     1:15.30 (38.45)                                        
  7 Johanson, Sophie L  12 Badger-MR            1:19.52    1:17.36 SILV    12  
                  36.96     1:17.36 (40.40)                                        
  8 Robinson, Anna C    12 ZEUS-CT              1:15.85    1:17.70 SILV    11  
                  37.00     1:17.70 (40.70)                                        
  9 Popielarz, Victori  11 ZEUS-CT              1:16.97    1:17.97 SILV     9  
                  38.86     1:17.97 (39.11)                                        
 10 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            1:25.25    1:18.75 SILV     6  
                  38.32     1:18.75 (40.43)                                        
 11 Pulkkinen, Anneke   12 GAEL-MR              1:17.34    1:19.00 SILV     7  
 12 O'Connor, Sarah J   11 Unattached-MR        1:20.18    1:19.55 SILV     5  
                  37.27     1:19.55 (42.28)                                        
 13 Schloss, Leora G    12 Badger-MR            1:22.00    1:19.87 SILV     4  
                  38.25     1:19.87 (41.62)                                        
 14 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR               1:15.27    1:21.14 SILV     3  
                  37.64     1:21.14 (43.50)                                        
 15 Levitt, Hannah R    11 ZEUS-CT              1:22.68    1:21.30 SILV     2  
                  39.43     1:21.30 (41.87)                                        
 16 Carman, Kate        11 Manhattan Makos-MR   1:24.03    1:27.44          1  
                  42.94     1:27.44 (44.50)                                        
 17 Mendribil, Mia P    12 ZEUS-CT              1:30.77    1:30.52        
                  45.30     1:30.52 (45.22)                                        
 18 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   1:41.31    1:30.81        
                  44.89     1:30.81 (45.92)                                        
 19 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:41.39    1:37.70        
                  47.09     1:37.70 (50.61)                                        
 20 Richards, Aryel N   11 ZEUS-CT              1:44.48    1:38.38        
                  45.81     1:38.38 (52.57)                                        
 21 Petropoulos, Carol  11 ZEUS-CT              1:41.27    1:39.43        
                  46.74     1:39.43 (52.69)                                        
 22 Weiser, Madeline L  12 CFB-MR                    NT    1:42.83        
 23 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:40.53    1:45.29        
 -- Regan, Elizabeth    12 GAEL-MR              1:14.14         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  37.30          DQ (40.08)                                        
 -- Blake, Mauricia J   12 APEX-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Bergamini, Sara E   11 GAEL-MR              1:43.77         DQ        
      Not on back off wall
 -- Johansson, Hannah   11 ZEUS-CT              1:25.91         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            1:25.34    1:22.30 SILV    20  
                  38.48     1:22.30 (43.82)                                        
  2 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR              1:22.16    1:23.18 SILV    17  
                  40.01     1:23.18 (43.17)                                        
  3 Jogis, Kimberly A   12 GAEL-MR              1:22.07    1:23.31 SILV    16  
                  39.63     1:23.31 (43.68)                                        
  4 Victory, Margaret   12 Badger-MR            1:23.83    1:23.44 SILV    15  
                  40.08     1:23.44 (43.36)                                        
  5 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   1:28.39    1:27.30 SILV    14  
                  41.24     1:27.30 (46.06)                                        
  6 Johanson, Sophie L  12 Badger-MR            1:30.80    1:28.50 SILV    13  
                  41.11     1:28.50 (47.39)                                        
  7 Geelen, Lara        11 2013/2014-MR         1:26.00    1:29.09 SILV    12  
                  41.22     1:29.09 (47.87)                                        
  8 Harrington, Daniel  12 Badger-MR            1:25.78    1:29.49 SILV    11  
                  41.97     1:29.49 (47.52)                                        
  9 Pulkkinen, Anneke   12 GAEL-MR              1:27.29    1:29.55 SILV     9  
                  42.19     1:29.55 (47.36)                                        
 10 Veru, Nina S        12 GAEL-MR              1:22.13    1:30.90 SILV     7  
                  41.86     1:30.90 (49.04)                                        
 11 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               1:30.07    1:31.27 SILV     6  
                  42.64     1:31.27 (48.63)                                        
 12 Crystal, Ella J     11 Badger-MR            1:33.54    1:31.56 SILV     5  
                  43.60     1:31.56 (47.96)                                        
 13 Yamada, Tamayo      11 Badger-MR            1:33.00    1:32.30          4  
                  44.55     1:32.30 (47.75)                                        
 14 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:31.45    1:32.39          3  
                  43.88     1:32.39 (48.51)                                        
 15 Reinoso, Pamela P   11 ZEUS-CT              1:30.00    1:32.96          2  
                  44.54     1:32.96 (48.42)                                        
 16 Regan, Elizabeth    12 GAEL-MR              1:33.51    1:35.25          1  
                  45.14     1:35.25 (50.11)                                        
 17 Mendribil, Mia P    12 ZEUS-CT              1:33.21    1:36.24        
                  45.45     1:36.24 (50.79)                                        
 18 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:40.88    1:43.73        
                  50.48     1:43.73 (53.25)                                        
 19 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   1:44.43    1:45.79        
                  50.90     1:45.79 (54.89)                                        
 20 Richards, Aryel N   11 ZEUS-CT              1:53.30    1:54.71        
                  53.50   1:54.71 (1:01.21)                                        
 21 Petropoulos, Carol  11 ZEUS-CT              2:00.76    1:57.23        
                  50.89   1:57.23 (1:06.34)                                        
 22 Blake, Mauricia J   12 APEX-MR              2:02.36    2:03.69        
                  58.86   2:03.69 (1:04.83)                                        
 -- Bergamini, Sara E   11 GAEL-MR                   NT         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR              1:10.41    1:10.26 JO      20  
                  32.72     1:10.26 (37.54)                                        
  2 Jogis, Kimberly A   12 GAEL-MR              1:14.35    1:11.03 JO      17  
                  32.34     1:11.03 (38.69)                                        
  3 Calderon, Ashley M  11 ZEUS-CT              1:20.76    1:19.12 SILV    16  
                  35.44     1:19.12 (43.68)                                        
  4 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR               1:21.18    1:19.67 SILV    15  
                  35.40     1:19.67 (44.27)                                        
  5 Geelen, Lara        11 2013/2014-MR         1:20.00    1:20.70 SILV    14  
                  35.62     1:20.70 (45.08)                                        
  6 Veru, Nina S        12 GAEL-MR              1:17.53    1:21.16 SILV    13  
                  35.34     1:21.16 (45.82)                                        
  7 Daignault, Lauren   11 ZEUS-CT              1:23.29    1:22.27 SILV    12  
                  38.26     1:22.27 (44.01)                                        
  8 O'Connor, Sarah J   11 Unattached-MR        1:21.23    1:22.47 SILV    11  
                  36.51     1:22.47 (45.96)                                        
  9 Levitt, Hannah R    11 ZEUS-CT              1:27.16    1:26.35          9  
                  41.18     1:26.35 (45.17)                                        
 10 Popielarz, Victori  11 ZEUS-CT              1:27.99    1:29.53          7  
                  40.57     1:29.53 (48.96)                                        
 11 Carman, Kate        11 Manhattan Makos-MR        NT    1:32.97          6  
                  43.01     1:32.97 (49.96)                                        
 12 Robinson, Anna C    12 ZEUS-CT              1:30.51    1:33.01          5  
                  41.18     1:33.01 (51.83)                                        
 13 Yamada, Tamayo      11 Badger-MR            1:36.08    1:33.45          4  
                  44.10     1:33.45 (49.35)                                        
 14 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               1:30.20    1:36.44          3  
                  43.56     1:36.44 (52.88)                                        
 15 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:59.18    1:53.52          2  
                  52.17   1:53.52 (1:01.35)                                        
 -- Johansson, Hannah   11 ZEUS-CT              1:45.00         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Kayla      12 GAEL-MR              1:19.50    1:12.98 SILV    20  
                  33.01     1:12.98 (39.97)                                        
  2 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            1:17.19    1:13.84 SILV    17  
                  35.28     1:13.84 (38.56)                                        
  3 Calderon, Ashley M  11 ZEUS-CT              1:16.45    1:14.24 SILV    16  
                  34.98     1:14.24 (39.26)                                        
  4 Victory, Margaret   12 Badger-MR            1:16.00    1:16.73 SILV    15  
                  37.69     1:16.73 (39.04)                                        
  5 Veru, Nina S        12 GAEL-MR              1:19.79    1:17.76 SILV    14  
                  36.08     1:17.76 (41.68)                                        
  6 Reinoso, Pamela P   11 ZEUS-CT              1:14.72    1:18.40 SILV    13  
                  35.96     1:18.40 (42.44)                                        
  7 Daignault, Lauren   11 ZEUS-CT              1:16.59    1:18.98         12  
                  36.48     1:18.98 (42.50)                                        
  8 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            1:26.86    1:19.30         11  
                  38.48     1:19.30 (40.82)                                        
  9 Harrington, Daniel  12 Badger-MR            1:21.21    1:19.94          9  
                  38.59     1:19.94 (41.35)                                        
 10 Ketchatcham, Sarah  11 CAS-MR               1:16.28    1:19.99          7  
                  35.28     1:19.99 (44.71)                                        
 11 Carman, Kate        11 Manhattan Makos-MR   1:23.18    1:22.51          6  
                  40.22     1:22.51 (42.29)                                        
 12 Popielarz, Victori  11 ZEUS-CT              1:30.20    1:22.52          5  
                  37.74     1:22.52 (44.78)                                        
 13 Robinson, Anna C    12 ZEUS-CT              1:21.96    1:24.25          4  
                  38.73     1:24.25 (45.52)                                        
 14 Schloss, Leora G    12 Badger-MR            1:20.00    1:24.51          3  
                  38.68     1:24.51 (45.83)                                        
 15 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR              1:32.69    1:24.52          2  
                  41.21     1:24.52 (43.31)                                        
 16 Bapis, Maria C      12 Manhattan Makos-MR   1:22.41    1:25.82          1  
                  42.36     1:25.82 (43.46)                                        
 17 Daniels, Jacyn T    12 CAS-MR               1:24.75    1:26.68        
                  43.47     1:26.68 (43.21)                                        
 18 Levitt, Hannah R    11 ZEUS-CT                   NT    1:30.00        
                  40.15     1:30.00 (49.85)                                        
 19 Mendribil, Mia P    12 ZEUS-CT              1:33.63    1:30.04        
                  44.24     1:30.04 (45.80)                                        
 20 Crystal, Ella J     11 Badger-MR            1:35.91    1:31.24        
                  44.69     1:31.24 (46.55)                                        
 21 Craven, Ailsa       11 Manhattan Makos-MR   1:31.30    1:33.12        
                  46.86     1:33.12 (46.26)                                        
 22 Field, Skylar       11 Manhattan Makos-MR   1:47.62    1:34.57        
                  45.66     1:34.57 (48.91)                                        
 23 Bapis, Michaela M   12 Manhattan Makos-MR   1:30.08    1:34.79        
                  45.15     1:34.79 (49.64)                                        
 -- Pulkkinen, Anneke   12 GAEL-MR              1:39.36         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  36.43          DQ (42.51)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:54.32    1:54.86         40  
     1) Jogis, Kimberly A 12            2) Veru, Nina S 12                
     3) Regan, Elizabeth 12             4) Shannon, Kayla 12              
                  28.74       58.31 (29.57)     1:27.13 (28.82)     1:54.86 (27.73)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:47.41    2:00.79         34  
     1) Harrington, Danielle S 12       2) Victory, Margaret M 12         
     3) Johanson, Sophie L 12           4) Lomas, Melissa * 12            
                  30.41     1:00.13 (29.72)     1:30.79 (30.66)     2:00.79 (30.00)
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                         NT         NS        
     1) Rotenberg, Mary H 11            2) Crystal, Ella J 11             
     3) Yamada, Tamayo 11               4) Schloss, Leora G 12            
 -- Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:08.23         NS        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.89  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Modrov, Priscilla   25 HAA-MR                 55.36      54.14 METS    20  
                  26.36       54.14 (27.78)                                        
  2 Faust, Christina    15 Badger-MR              53.75      54.88 METS    17  
                  26.79       54.88 (28.09)                                        
  3 Doherty, Kaitlin A  17 GAEL-MR                54.96      56.78         16  
                  26.99       56.78 (29.79)                                        
  4 Parsons, Kristina   23 NYAC-MR                57.00      57.15         15  
                  27.45       57.15 (29.70)                                        
  5 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR                58.79      57.51         14  
                  27.40       57.51 (30.11)                                        
  6 Emanuel, Taylor C   16 GAEL-MR                56.42      58.06         13  
                  27.80       58.06 (30.26)                                        
  7 Baker, Dorothy E    23 NYAC-MR              1:00.00      58.10         12  
                  27.29       58.10 (30.81)                                        
  8 Deverna, Tara N     17 GAEL-MR                54.92      58.23         11  
                  27.44       58.23 (30.79)                                        
  9 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR              55.31      58.41          9  
                  28.41       58.41 (30.00)                                        
 10 Mullin, Riley       15 Badger-MR              56.04      58.84          7  
                  28.15       58.84 (30.69)                                        
 11 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR              54.96      58.91          6  
                  27.25       58.91 (31.66)                                        
 12 Dunbar, Sarah H     15 Badger-MR              57.58      59.15          5  
                  28.18       59.15 (30.97)                                        
 13 Reilly, Bridget K   17 GAEL-MR                55.59      59.33          4  
                  28.65       59.33 (30.68)                                        
 14 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR                58.94      59.36          3  
                  28.16       59.36 (31.20)                                        
 15 Veru, Nicole        14 GAEL-MR                57.17      59.37          2  
                  28.45       59.37 (30.92)                                        
 16 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR              58.36      59.52          1  
                  28.96       59.52 (30.56)                                        
 17 Peralta, Lorena S   17 APEX-MR                58.93      59.97        
                  29.04       59.97 (30.93)                                        
 18 Fullerton, Haley E  15 GAEL-MR                55.74    1:00.10        
                  28.11     1:00.10 (31.99)                                        
 19 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR              57.99    1:00.25        
                  29.15     1:00.25 (31.10)                                        
 20 Corso, Kaycee M     23 NYAC-MR              1:00.00    1:01.10        
                  28.69     1:01.10 (32.41)                                        
 21 Johanson, Bridget   17 Badger-MR              58.45    1:01.27        
                  29.54     1:01.27 (31.73)                                        
 22 Rodney, Jesse L     16 ZEUS-CT                59.35    1:01.29        
                  28.71     1:01.29 (32.58)                                        
 23 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR              58.38    1:01.31        
                  29.16     1:01.31 (32.15)                                        
 24 Lazaroni, Georgia   14 Badger-MR            1:00.22    1:01.75        
                  29.72     1:01.75 (32.03)                                        
 25 Weisstuch, Carolin  16 GAEL-MR              1:01.20    1:02.08        
                  29.18     1:02.08 (32.90)                                        
 26 Sprague, Whitney C  27 NYAC-MR              1:00.00    1:02.25        
                  29.85     1:02.25 (32.40)                                        
 27 Sinclair, Priscill  16 CFB-MR               1:22.42    1:02.28        
                  28.95     1:02.28 (33.33)                                        
 28 Brito, Karina       17 ZEUS-CT              1:01.50    1:02.37        
                  29.75     1:02.37 (32.62)                                        
 29 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   1:00.76    1:02.42        
                  29.42     1:02.42 (33.00)                                        
 30 Negron, Luz         16 MAD-MR               1:02.62    1:02.44        
                  29.25     1:02.44 (33.19)                                        
 31 O'Reilly, Maggie R  15 GAEL-MR              1:00.11    1:02.71        
                  29.53     1:02.71 (33.18)                                        
 32 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            1:00.41    1:02.80        
                  30.28     1:02.80 (32.52)                                        
 33 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR              1:01.13    1:02.86        
                  30.24     1:02.86 (32.62)                                        
 34 Catarinacchio, Jes  16 GAEL-MR              1:00.28    1:02.90        
                  29.76     1:02.90 (33.14)                                        
 35 Forsyth, Katilyn    15 Badger-MR            1:01.15    1:03.11        
                  30.14     1:03.11 (32.97)                                        
 36 Perez, Kyara        14 MAD-MR               1:02.89    1:03.22        
                  30.30     1:03.22 (32.92)                                        
 37 Lantin, Alexa       14 Badger-MR            1:00.36    1:03.37        
                  30.15     1:03.37 (33.22)                                        
 38 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:05.41    1:04.05        
                  30.21     1:04.05 (33.84)                                        
 39 Gonzalez, Angelika  15 MAD-MR               1:04.23    1:04.29        
                  31.07     1:04.29 (33.22)                                        
 40 Pope, Caileigh A    14 Badger-MR            1:03.50    1:04.45        
                  31.22     1:04.45 (33.23)                                        
 41 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              1:03.99    1:04.60        
                  30.95     1:04.60 (33.65)                                        
 42 Berridge, Scottie   15 Badger-MR            1:07.12    1:04.65        
                  30.86     1:04.65 (33.79)                                        
 43 Cavanagh, Rebecca   13 ZEUS-CT              1:02.80    1:04.82        
                  31.03     1:04.82 (33.79)                                        
 44 Seward, Mackenzie   13 GAEL-MR              1:06.51    1:04.94        
                  31.63     1:04.94 (33.31)                                        
 45 DeStaebler, Alex S  13 2013/2014-MR         1:05.45    1:05.39        
                  31.62     1:05.39 (33.77)                                        
 46 Harshbarger, Adele  13 2013/2014-MR         1:04.70    1:05.56        
                  30.93     1:05.56 (34.63)                                        
 47 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR              1:04.34    1:05.70        
                  30.80     1:05.70 (34.90)                                        
 48 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   1:05.92    1:05.75        
                  31.52     1:05.75 (34.23)                                        
 49 McAteer, Emma M     13 GAEL-MR              1:06.88    1:05.76        
                  31.13     1:05.76 (34.63)                                        
 50 Sickenius, Nicole   16 CFB-MR               1:20.31    1:05.98        
                  31.19     1:05.98 (34.79)                                        
 51 Mena, Zuri          17 MAD-MR               1:05.68    1:05.99        
                  31.00     1:05.99 (34.99)                                        
 52 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   1:12.57    1:06.18        
                  31.40     1:06.18 (34.78)                                        
 53 Lenskold, Emma G    13 ZEUS-CT              1:03.30    1:06.94        
                  32.22     1:06.94 (34.72)                                        
 54 Morin, Torie J      13 ZEUS-CT              1:12.07    1:06.98        
                  31.92     1:06.98 (35.06)                                        
 55 Weaver, Maggie M    13 GAEL-MR              1:07.70    1:07.14        
                  31.58     1:07.14 (35.56)                                        
 56 Valerio, Edwina     18 MAD-MR               1:04.86    1:07.38        
                  31.88     1:07.38 (35.50)                                        
 57 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR                   NT    1:07.50        
                  31.99     1:07.50 (35.51)                                        
 58 Chatterjee, Anoush  13 ZEUS-CT              1:06.73    1:08.16        
                  32.22     1:08.16 (35.94)                                        
 59 Cuadrado, Katelyn   13 MAD-MR               1:09.84    1:09.02        
                  32.43     1:09.02 (36.59)                                        
 60 Mackey, Julia A     13 2013/2014-MR         1:10.58    1:10.82        
                  33.95     1:10.82 (36.87)                                        
 61 Colucci, Christina  14 GAEL-MR                   NT    1:11.72        
                  34.72     1:11.72 (37.00)                                        
 62 Martin, Taylor N    13 MAD-MR               1:13.34    1:12.79        
                  33.98     1:12.79 (38.81)                                        
 63 Murillo, Lindsay J  13 APEX-MR                   NT    1:13.65        
                  34.65     1:13.65 (39.00)                                        
 64 Harris, Chienne     16 MAD-MR               1:15.36    1:15.16        
                  35.04     1:15.16 (40.12)                                        
 65 Nieves, Yaidee      18 MAD-MR               1:15.58    1:17.02        
                  35.28     1:17.02 (41.74)                                        
 66 Djambouen, Maguy F  13 CAS-MR               1:16.84    1:17.37        
                  35.82     1:17.37 (41.55)                                        
 67 Forcellina, Sabrin  13 ZEUS-CT              1:18.71    1:18.62        
                  35.98     1:18.62 (42.64)                                        
 68 Stevens, Bridget M  13 ZEUS-CT              1:16.50    1:19.33        
                  37.92     1:19.33 (41.41)                                        
 69 Jerome, Savannah    13 CAS-MR               1:22.21    1:20.33        
                  37.60     1:20.33 (42.73)                                        
 70 Arzu-Williams, Naj  15 MAD-MR               1:19.45    1:21.44        
 71 Delotto, Anna C     13 GAEL-MR              1:26.88    1:23.45        
                  39.49     1:23.45 (43.96)                                        
 72 Daniels, Dakota     13 MAD-MR               1:25.89    1:29.04        
                  42.64     1:29.04 (46.40)                                        
 73 Caspare, Victoria   11 Aquaflames-MR             NT    1:40.16        
                  46.36     1:40.16 (53.80)                                        
 -- Volcan, Erin N      30 NYAC-MR                58.00         NS        
 -- Johnson, Felicity   13 2013/2014-MR         1:05.65         NS        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Faust, Christina    15 Badger-MR            1:02.59    1:01.85 METS    20  
                  30.59     1:01.85 (31.26)                                        
  2 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR            1:00.00    1:02.77         17  
                  30.38     1:02.77 (32.39)                                        
  3 Fullerton, Haley E  15 GAEL-MR              1:00.64    1:05.05         16  
                  31.77     1:05.05 (33.28)                                        
  4 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR            1:05.14    1:05.57         15  
                  32.21     1:05.57 (33.36)                                        
  5 Lazaroni, Georgia   14 Badger-MR            1:02.97    1:06.24         14  
                  32.65     1:06.24 (33.59)                                        
  6 Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            1:01.85    1:06.35         13  
                  31.89     1:06.35 (34.46)                                        
  7 Deverna, Tara N     17 GAEL-MR              1:04.68    1:06.36         12  
                  32.49     1:06.36 (33.87)                                        
  8 Doherty, Kaitlin A  17 GAEL-MR              1:03.42    1:06.40         11  
                  32.27     1:06.40 (34.13)                                        
  9 Dunbar, Sarah H     15 Badger-MR            1:06.94    1:07.32          9  
                  33.84     1:07.32 (33.48)                                        
 10 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            1:06.08    1:07.94          7  
                  33.20     1:07.94 (34.74)                                        
 11 Rodney, Jesse L     16 ZEUS-CT              1:07.14    1:09.28          6  
                  33.73     1:09.28 (35.55)                                        
 12 Emanuel, Taylor C   16 GAEL-MR              1:04.49    1:09.67          5  
                  33.68     1:09.67 (35.99)                                        
 13 Peralta, Lorena S   17 APEX-MR              1:10.43    1:10.01          4  
                  34.15     1:10.01 (35.86)                                        
 14 Mullin, Riley       15 Badger-MR            1:05.79    1:10.14          3  
                  34.16     1:10.14 (35.98)                                        
 15 Brito, Karina       17 ZEUS-CT              1:09.18    1:10.94          2  
                  34.21     1:10.94 (36.73)                                        
 16 Gonzalez, Angelika  15 MAD-MR               1:09.70    1:11.08          1  
                  34.37     1:11.08 (36.71)                                        
 17 Forsyth, Katilyn    15 Badger-MR            1:04.84    1:11.11        
                  34.66     1:11.11 (36.45)                                        
 18 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              1:12.75    1:11.32        
                  34.75     1:11.32 (36.57)                                        
 19 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              1:10.72    1:11.61        
                  34.88     1:11.61 (36.73)                                        
 20 Veru, Nicole        14 GAEL-MR              1:12.50    1:12.69        
                  35.29     1:12.69 (37.40)                                        
 21 Weisstuch, Carolin  16 GAEL-MR              1:10.35    1:12.86        
                  34.90     1:12.86 (37.96)                                        
 22 Reilly, Bridget K   17 GAEL-MR              1:08.24    1:13.36        
                  35.66     1:13.36 (37.70)                                        
 23 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            1:11.91    1:13.48        
                  35.93     1:13.48 (37.55)                                        
 24 DeStaebler, Alex S  13 2013/2014-MR         1:16.82    1:13.85        
                  36.08     1:13.85 (37.77)                                        
 25 Harshbarger, Adele  13 2013/2014-MR         1:16.12    1:14.27        
                  36.20     1:14.27 (38.07)                                        
 26 McAteer, Emma M     13 GAEL-MR              1:12.24    1:14.53        
                  36.07     1:14.53 (38.46)                                        
 27 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   1:13.95    1:14.75        
                  36.73     1:14.75 (38.02)                                        
 28 Cavanagh, Rebecca   13 ZEUS-CT              1:13.82    1:15.27        
                  36.72     1:15.27 (38.55)                                        
 29 Morin, Torie J      13 ZEUS-CT              1:16.09    1:16.17        
 30 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR              1:13.25    1:16.28        
                  37.61     1:16.28 (38.67)                                        
 31 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   1:14.78    1:16.62        
                  36.91     1:16.62 (39.71)                                        
 32 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   1:13.54    1:16.65        
                  37.09     1:16.65 (39.56)                                        
 33 Sickenius, Nicole   16 CFB-MR               1:31.21    1:16.78        
                  37.89     1:16.78 (38.89)                                        
 34 Sinclair, Priscill  16 CFB-MR               1:34.42    1:18.22        
                  37.24     1:18.22 (40.98)                                        
 35 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   1:22.30    1:19.36        
                  37.52     1:19.36 (41.84)                                        
 36 Valerio, Edwina     18 MAD-MR               1:17.89    1:19.76        
                  38.20     1:19.76 (41.56)                                        
 37 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              1:18.52    1:19.99        
                  38.84     1:19.99 (41.15)                                        
 38 Lenskold, Emma G    13 ZEUS-CT              1:12.85    1:20.43        
                  39.31     1:20.43 (41.12)                                        
 39 Cuadrado, Katelyn   13 MAD-MR               1:23.77    1:21.72        
                  38.83     1:21.72 (42.89)                                        
 40 Mena, Zuri          17 MAD-MR               1:20.16    1:22.10        
                  39.70     1:22.10 (42.40)                                        
 41 Weaver, Maggie M    13 GAEL-MR              1:22.13    1:22.52        
 42 Colucci, Christina  14 GAEL-MR                   NT    1:22.90        
                  40.96     1:22.90 (41.94)                                        
 43 Chatterjee, Anoush  13 ZEUS-CT              1:28.34    1:24.44        
                  41.11     1:24.44 (43.33)                                        
 44 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR                   NT    1:24.59        
                  40.97     1:24.59 (43.62)                                        
 45 Mackey, Julia A     13 2013/2014-MR         1:26.00    1:26.27        
 46 Harris, Chienne     16 MAD-MR               1:26.15    1:27.81        
                  41.31     1:27.81 (46.50)                                        
 47 Murillo, Lindsay J  13 APEX-MR                   NT    1:30.27        
                  43.66     1:30.27 (46.61)                                        
 48 Djambouen, Maguy F  13 CAS-MR               1:29.47    1:30.94        
                  44.62     1:30.94 (46.32)                                        
 49 Stevens, Bridget M  13 ZEUS-CT              1:32.18    1:34.50        
                  46.18     1:34.50 (48.32)                                        
 50 Jerome, Savannah    13 CAS-MR               1:39.08    1:38.29        
                  46.99     1:38.29 (51.30)                                        
 51 Delotto, Anna C     13 GAEL-MR              1:43.13    1:39.30        
                  47.84     1:39.30 (51.46)                                        
 52 Daniels, Dakota     13 MAD-MR               1:46.19    1:47.66        
                  50.36     1:47.66 (57.30)                                        
 53 Caspare, Victoria   11 Aquaflames-MR             NT    1:56.66        
 54 Saidov, Ilana       11 Aquaflames-MR             NT    2:16.25        
                1:02.99   2:16.25 (1:13.26)                                        
 -- Forcellina, Sabrin  13 ZEUS-CT              1:46.33         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  50.22          DQ (54.07)                                        
 -- Negron, Luz         16 MAD-MR               1:23.77         DQ        
                  39.69          DQ (43.64)                                        
 -- Arzu-Williams, Naj  15 MAD-MR               1:30.25         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Johnson, Felicity   13 2013/2014-MR         1:17.51         NS        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hodes, Sarah M      17 Badger-MR            2:36.54    2:34.08 METS    20  
                  35.33     1:15.15 (39.82)     1:55.19 (40.04)     2:34.08 (38.89)
  2 Malanina, Alexandr  28 NYAC-MR              2:32.02    2:34.55 METS    17  
                  35.49     1:14.89 (39.40)     1:54.47 (39.58)     2:34.55 (40.08)
  3 Deverna, Tara N     17 GAEL-MR              2:32.89    2:43.28         16  
                  37.09     1:17.80 (40.71)     1:59.85 (42.05)     2:43.28 (43.43)
  4 Berridge, Scottie   15 Badger-MR            2:40.97    2:45.39         15  
                  37.04     1:18.89 (41.85)     2:02.32 (43.43)     2:45.39 (43.07)
  5 Perez, Kyara        14 MAD-MR               2:45.88    2:46.32         14  
                  36.46     1:19.51 (43.05)     2:03.90 (44.39)     2:46.32 (42.42)
  6 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   2:51.13    2:51.76         13  
                  38.70     1:21.31 (42.61)     2:07.34 (46.03)     2:51.76 (44.42)
  7 Lantin, Alexa       14 Badger-MR            2:39.79    2:51.81         12  
                  38.75     1:22.60 (43.85)     2:07.18 (44.58)     2:51.81 (44.63)
  8 Pope, Caileigh A    14 Badger-MR            2:55.21    2:57.16         11  
                  38.58     1:22.97 (44.39)     2:09.79 (46.82)     2:57.16 (47.37)
  9 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   3:03.94    2:59.83          9  
                  40.25     1:26.00 (45.75)     2:13.11 (47.11)     2:59.83 (46.72)
 10 Sickenius, Nicole   16 CFB-MR               2:36.81    3:04.41          7  
                  39.42     1:24.90 (45.48)     2:13.81 (48.91)     3:04.41 (50.60)
 11 Seward, Mackenzie   13 GAEL-MR              3:04.42    3:05.50          6  
                  41.78     1:28.99 (47.21)     2:18.24 (49.25)     3:05.50 (47.26)
 12 Nieves, Yaidee      18 MAD-MR               3:25.90    3:07.12          5  
                  41.83     1:30.85 (49.02)     2:18.70 (47.85)     3:07.12 (48.42)
 13 Deverna, Bridget T  12 GAEL-MR              3:03.98    3:10.51          4  
                  41.71     1:29.46 (47.75)     2:20.87 (51.41)     3:10.51 (49.64)
 14 Sinclair, Priscill  16 CFB-MR               2:36.56    3:11.46          3  
                  41.80     1:30.29 (48.49)     2:20.50 (50.21)     3:11.46 (50.96)
 15 Chatterjee, Anoush  13 ZEUS-CT              3:10.50    3:11.71          2  
                  41.99     1:30.81 (48.82)     2:21.69 (50.88)     3:11.71 (50.02)
 16 Brito, Karina       17 ZEUS-CT                   NT    3:13.08          1  
                  41.72     1:30.53 (48.81)     2:21.94 (51.41)     3:13.08 (51.14)
 17 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   3:18.94    3:18.02        
                  43.13     1:33.03 (49.90)     2:24.16 (51.13)     3:18.02 (53.86)
 18 Martin, Taylor N    13 MAD-MR               3:18.50    3:18.25        
                  44.34     1:34.97 (50.63)     2:27.06 (52.09)     3:18.25 (51.19)
 19 Morin, Torie J      13 ZEUS-CT              3:27.83    3:24.14        
                  44.90     1:37.09 (52.19)     2:31.54 (54.45)     3:24.14 (52.60)
 20 Weaver, Maggie M    13 GAEL-MR              3:17.29    3:26.46        
                  45.13     1:37.21 (52.08)     2:32.14 (54.93)     3:26.46 (54.32)
 21 Murillo, Lindsay J  13 APEX-MR                   NT    3:33.54        
                  45.97     1:41.84 (55.87)     2:37.69 (55.85)     3:33.54 (55.85)
 22 Delotto, Anna C     13 GAEL-MR              3:39.13    3:41.03        
                  50.42     1:45.84 (55.42)     2:43.88 (58.04)     3:41.03 (57.15)
 23 Forcellina, Sabrin  13 ZEUS-CT              3:45.39    3:53.47        
                  52.33   1:54.42 (1:02.09)   2:55.22 (1:00.80)     3:53.47 (58.25)
 24 Stevens, Bridget M  13 ZEUS-CT              3:49.45    3:53.80        
                  53.99   1:54.01 (1:00.02)     2:53.62 (59.61)   3:53.80 (1:00.18)
 -- McAteer, Emma M     13 GAEL-MR              3:08.09         NS        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:18.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Poleway, Caroline   16 Badger-MR            2:22.22    2:06.26 METS    20  
                  28.02       59.47 (31.45)     1:32.12 (32.65)     2:06.26 (34.14)
  2 Hodes, Sarah M      17 Badger-MR            2:07.38    2:16.77 METS    17  
                  29.69     1:03.62 (33.93)     1:39.55 (35.93)     2:16.77 (37.22)
  3 Johanson, Bridget   17 Badger-MR            2:16.39    2:26.22         16  
                  31.90     1:08.14 (36.24)     1:46.84 (38.70)     2:26.22 (39.38)
  4 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            2:38.74    2:44.01         15  
                  33.29     1:12.65 (39.36)     1:57.80 (45.15)     2:44.01 (46.21)
  5 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR              3:01.06    2:58.17         14  
                  34.87     1:18.72 (43.85)     2:07.24 (48.52)     2:58.17 (50.93)
 -- Catarinacchio, Jes  16 GAEL-MR              2:29.64         NS        
 -- Cavanagh, Rebecca   13 ZEUS-CT              3:03.74         NS        
 -- Lenskold, Emma G    13 ZEUS-CT                   NT         NS        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:15.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Faust, Christina    15 Badger-MR            2:19.06    2:17.21         20  
                  29.54     1:03.37 (33.83)     1:46.02 (42.65)     2:17.21 (31.19)
  2 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR            2:19.52    2:20.60         17  
                  30.91     1:04.98 (34.07)     1:48.37 (43.39)     2:20.60 (32.23)
  3 Doherty, Kaitlin A  17 GAEL-MR              2:19.14    2:23.09         16  
                  31.15     1:06.66 (35.51)     1:50.37 (43.71)     2:23.09 (32.72)
  4 Hutchings, Emma J   17 Badger-MR            2:22.28    2:23.79         15  
                  30.38     1:06.63 (36.25)     1:51.09 (44.46)     2:23.79 (32.70)
  5 Johanson, Bridget   17 Badger-MR            2:21.00    2:26.52         14  
                  32.08     1:08.60 (36.52)     1:54.12 (45.52)     2:26.52 (32.40)
  6 Simmons, Hannah H   13 Badger-MR            2:24.29    2:27.26         13  
                  31.33     1:08.36 (37.03)     1:54.64 (46.28)     2:27.26 (32.62)
  7 Mullin, Riley       15 Badger-MR            2:21.80    2:29.21         11.5
                  31.22     1:08.37 (37.15)     1:55.16 (46.79)     2:29.21 (34.05)
  7 Dunbar, Sarah H     15 Badger-MR            2:24.18    2:29.21         11.5
                  31.43     1:09.62 (38.19)     1:55.28 (45.66)     2:29.21 (33.93)
  9 Veru, Nicole        14 GAEL-MR              2:29.35    2:30.85          9  
                  32.19     1:11.31 (39.12)     1:57.24 (45.93)     2:30.85 (33.61)
 10 Catarinacchio, Jes  16 GAEL-MR              2:27.29    2:31.52          7  
                  31.96     1:11.18 (39.22)     1:56.60 (45.42)     2:31.52 (34.92)
 11 Rodney, Jesse L     16 ZEUS-CT              2:34.10    2:32.58          6  
                  32.05     1:09.59 (37.54)     1:58.28 (48.69)     2:32.58 (34.30)
 12 Pabby, Tanvi        14 Badger-MR            2:26.13    2:33.03          5  
                  32.55     1:12.29 (39.74)     1:57.50 (45.21)     2:33.03 (35.53)
 13 Cole, Mikaela G     15 APEX-MR              2:37.95    2:33.86          4  
                  32.70     1:11.88 (39.18)     1:59.05 (47.17)     2:33.86 (34.81)
 14 Lavery, Maeve E     13 APEX-MR              2:32.71    2:33.87          3  
                  32.40     1:12.09 (39.69)     2:00.51 (48.42)     2:33.87 (33.36)
 15 Lantin, Alexa       14 Badger-MR            2:31.13    2:34.23          2  
                  36.01     1:15.36 (39.35)     1:59.35 (43.99)     2:34.23 (34.88)
 16 Ebratt, Emily       13 Badger-MR            2:30.04    2:34.54          1  
                  33.34     1:14.25 (40.91)     2:00.25 (46.00)     2:34.54 (34.29)
 17 Reilly, Bridget K   17 GAEL-MR              2:20.06    2:34.78        
                  33.89     1:13.38 (39.49)     1:59.42 (46.04)     2:34.78 (35.36)
 18 O'Reilly, Maggie R  15 GAEL-MR              2:29.67    2:36.64        
                  32.12     1:11.30 (39.18)     2:00.75 (49.45)     2:36.64 (35.89)
 19 Berridge, Scottie   15 Badger-MR            2:33.77    2:37.06        
                  34.64     1:16.37 (41.73)     1:59.64 (43.27)     2:37.06 (37.42)
 20 Emanuel, Taylor C   16 GAEL-MR              2:25.51    2:37.19        
                  31.65     1:11.80 (40.15)     1:58.90 (47.10)     2:37.19 (38.29)
 21 Brito, Karina       17 ZEUS-CT              2:41.81    2:38.61        
                  33.35     1:11.79 (38.44)     2:01.83 (50.04)     2:38.61 (36.78)
 22 Molestina, Ana T    14 Manhattan Makos-MR   2:36.40    2:38.85        
                  37.13     1:17.79 (40.66)     2:04.10 (46.31)     2:38.85 (34.75)
 23 Peralta, Lorena S   17 APEX-MR              2:34.90    2:39.35        
                  33.05     1:13.12 (40.07)     2:03.34 (50.22)     2:39.35 (36.01)
 24 Weisstuch, Carolin  16 GAEL-MR              2:30.53    2:39.77        
                  32.59     1:12.85 (40.26)     2:01.90 (49.05)     2:39.77 (37.87)
 25 Patterson, Erin M   13 GAEL-MR              2:41.82    2:41.81        
                  36.30     1:17.65 (41.35)     2:06.05 (48.40)     2:41.81 (35.76)
 26 Horwitz, Rebecca A  14 Manhattan Makos-MR   2:43.04    2:42.92        
                  35.93     1:17.60 (41.67)     2:05.19 (47.59)     2:42.92 (37.73)
 27 Forsyth, Katilyn    15 Badger-MR            2:34.00    2:42.96        
                  34.27     1:14.91 (40.64)     2:06.53 (51.62)     2:42.96 (36.43)
 28 Perez, Kyara        14 MAD-MR               2:36.21    2:44.57        
                  41.24     1:26.36 (45.12)     2:10.32 (43.96)     2:44.57 (34.25)
 29 Gonzalez, Angelika  15 MAD-MR               2:41.44    2:44.87        
                  36.27     1:17.70 (41.43)     2:09.28 (51.58)     2:44.87 (35.59)
 30 Cavanagh, Rebecca   13 ZEUS-CT              2:40.71    2:44.95        
                  36.07     1:17.34 (41.27)     2:09.61 (52.27)     2:44.95 (35.34)
 31 Heegaard, Annika    13 Manhattan Makos-MR   2:48.72    2:45.45        
                  36.97     1:21.06 (44.09)     2:08.66 (47.60)     2:45.45 (36.79)
 32 Seward, Mackenzie   13 GAEL-MR              2:35.43    2:45.52        
                  36.17     1:19.63 (43.46)     2:09.04 (49.41)     2:45.52 (36.48)
 33 Harshbarger, Adele  13 2013/2014-MR         2:40.32    2:45.54        
                  35.79     1:16.10 (40.31)     2:07.59 (51.49)     2:45.54 (37.95)
 34 Rhodd, Holland M    17 Manhattan Makos-MR   2:40.85    2:45.63        
                  33.87     1:16.39 (42.52)     2:09.11 (52.72)     2:45.63 (36.52)
 35 Valerio, Edwina     18 MAD-MR               2:43.58    2:48.44        
                  35.31     1:20.49 (45.18)     2:09.84 (49.35)     2:48.44 (38.60)
 36 Bluvol, Sam         14 GAEL-MR              2:40.94    2:48.55        
                  34.90     1:18.14 (43.24)     2:10.69 (52.55)     2:48.55 (37.86)
 37 Gonzalez, Mirna G   15 APEX-MR              2:40.44    2:49.06        
                  36.06     1:20.61 (44.55)     2:10.92 (50.31)     2:49.06 (38.14)
 38 Mena, Zuri          17 MAD-MR               2:50.09    2:52.94        
                  36.06     1:20.55 (44.49)     2:12.17 (51.62)     2:52.94 (40.77)
 39 Mackey, Julia A     13 2013/2014-MR         2:51.53    2:53.34        
                  38.98     1:24.98 (46.00)     2:15.21 (50.23)     2:53.34 (38.13)
 40 Colucci, Christina  14 GAEL-MR              2:53.81    2:53.39        
                  40.36     1:24.82 (44.46)     2:14.36 (49.54)     2:53.39 (39.03)
 41 Leonard, Caitlin M  15 APEX-MR                   NT    3:00.98        
                  41.93     1:27.42 (45.49)     2:19.57 (52.15)     3:00.98 (41.41)
 42 Martin, Taylor N    13 MAD-MR               3:04.06    3:03.55        
                  43.44     1:32.76 (49.32)     2:22.70 (49.94)     3:03.55 (40.85)
 43 Nieves, Yaidee      18 MAD-MR               3:04.52    3:04.80        
                  39.60     1:27.24 (47.64)     2:15.66 (48.42)     3:04.80 (49.14)
 44 Cuadrado, Katelyn   13 MAD-MR               3:05.17    3:09.04        
                  40.56     1:25.43 (44.87)   2:25.88 (1:00.45)     3:09.04 (43.16)
 45 Jerome, Savannah    13 CAS-MR               3:23.07    3:19.91        
                  44.39     1:35.48 (51.09)     2:33.42 (57.94)     3:19.91 (46.49)
 46 Harris, Chienne     16 MAD-MR               3:16.99    3:22.03        
                  46.04     1:34.04 (48.00)   2:34.31 (1:00.27)     3:22.03 (47.72)
 47 Arzu-Williams, Naj  15 MAD-MR               3:31.20    3:28.77        
                  46.95     1:38.51 (51.56)     2:35.11 (56.60)     3:28.77 (53.66)
 48 Djambouen, Maguy F  13 CAS-MR               3:33.61    3:42.31        
                  46.60     1:37.98 (51.38)   2:54.32 (1:16.34)     3:42.31 (47.99)
 49 Daniels, Dakota     13 MAD-MR               3:49.90    3:44.00        
                  47.37   1:47.48 (1:00.11)   2:53.27 (1:05.79)     3:44.00 (50.73)
 -- Negron, Luz         16 MAD-MR               2:56.21         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  33.18     1:19.50 (46.32)     2:15.31 (55.81)          DQ (48.99)
 -- Johnson, Felicity   13 2013/2014-MR         3:03.46         NS        
 -- Chatterjee, Anoush  13 ZEUS-CT              2:51.44         NS        
 -- Melnyk, MaryKate K  13 Badger-MR            2:19.02         NS        
 -- Parsons, Kristina   23 NYAC-MR              2:20.00         NS        
 -- Lazaroni, Georgia   14 Badger-MR            2:27.57         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:42.35    1:46.22         40  
     1) Doherty, Kaitlin A 17           2) Fullerton, Haley E 15          
     3) Emanuel, Taylor C 16            4) Deverna, Tara N 17             
                  26.81       53.33 (26.52)     1:19.72 (26.39)     1:46.22 (26.50)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   1:47.27    1:52.30         34  
     1) Reilly, Bridget K 17            2) Veru, Nicole 14                
     3) Weisstuch, Caroline F 16        4) O'Reilly, Maggie R 15          
                  28.00       55.83 (27.83)     1:23.53 (27.70)     1:52.30 (28.77)
  3 Apex Swim Club-MR  'A'                      1:55.00    1:52.47         31  
     1) Cole, Mikaela G 15              2) Lavery, Maeve E 13             
     3) Peralta, Lorena S 17            4) Gonzalez, Mirna G 15           
                  28.14       55.82 (27.68)     1:23.78 (27.96)     1:52.47 (28.69)
  3 Madison Dolphins-MR  'A'                    1:50.00    1:52.47         31  
     1) Perez, Kyara 14                 2) Mena, Zuri 17                  
     3) Valerio, Edwina 18              4) Negron, Luz 16                 
                  28.54       58.04 (29.50)     1:26.61 (28.57)     1:52.47 (25.86)
  5 Gael Aquatic Club-MR  'C'                   1:51.06    2:02.64         28  
     1) Catarinacchio, Jessica R 16     2) Bluvol, Sam 14                 
     3) Seward, Mackenzie H 13          4) Deverna, Bridget T 12          
                  29.56       59.65 (30.09)     1:29.65 (30.00)     2:02.64 (32.99)
  6 Gael Aquatic Club-MR  'D'                        NT    2:03.14         26  
     1) Patterson, Erin M 13            2) McAteer, Emma M 13             
     3) Weaver, Maggie M 13             4) Colucci, Christina 14          
                  29.71       59.80 (30.09)     1:31.29 (31.49)     2:03.14 (31.85)
  7 Madison Dolphins-MR  'B'                    2:15.00    2:05.52         24  
     1) Nieves, Yaidee 18               2) Harris, Chienne 16             
     3) Gonzalez, Angelika 15           4) Cuadrado, Katelyn E 13         
                  30.60     1:03.76 (33.16)     1:35.76 (32.00)     2:05.52 (29.76)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peng, Greg W         8 APEX-MR                36.61      35.95         20  
  2 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    41.57      38.80         17  
  3 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR              38.99      38.85         16  
  4 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              41.46      39.54         15  
  5 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 39.45      40.62         14  
  6 Ireland, Liam j      7 ZEUS-CT                38.80      40.88         13  
  7 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 45.02      42.67         12  
  8 Chrostowski, Alex    8 CFB-MR                 47.76      43.93         11  
  9 Racz, Theodore       8 CFB-MR                    NT      46.29          9  
 10 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              49.80      46.49          7  
 11 Flores, Kris S       7 ZEUS-CT                49.50      46.51          6  
 12 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR  1:02.70      47.28          5  
 13 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                41.98      47.35          4  
 14 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                48.13      48.54          3  
 15 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                52.37      49.23          2  
 16 Mavashev, Michael    8 Aquaflames-MR             NT      49.82          1  
 17 Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR              52.81      50.57        
 18 McQuaid, Jaxson G    7 ZEUS-CT                52.62      51.71        
 19 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    50.22      52.73        
 20 Borak, Max E         8 APEX-MR                   NT      55.26        
 21 Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    52.55      55.30        
 21 Pena, Aidan J        7 APEX-MR                   NT      55.30        
 23 Wang, Yufei          8 Aquaflames-MR             NT      56.33        
 24 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR            1:04.80    1:00.00        
 25 Racz, Gregory        7 CFB-MR                    NT    1:16.06        
 -- Lee, Cooper C        7 Badger-MR              46.46         DQ        
      False start
 -- Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    54.00         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    22.71      21.41         20  
  2 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 26.22      21.78         17  
  3 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 23.68      23.18         16  
  4 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                24.19      23.20         15  
  5 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              23.11      23.29         14  
  6 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    29.49      23.37         13  
  7 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR              23.17      23.42         12  
  8 Ireland, Liam j      7 ZEUS-CT                22.68      23.76         11  
  9 McQuaid, Jaxson G    7 ZEUS-CT                26.01      24.48          9  
 10 Chrostowski, Alex    8 CFB-MR                 25.73      25.51          7  
 11 Lee, Cooper C        7 Badger-MR              26.81      25.56          6  
 12 Borak, Max E         8 APEX-MR                   NT      25.60          5  
 13 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                24.17      25.68          4  
 14 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              31.68      25.90          3  
 15 Mavashev, Michael    8 Aquaflames-MR             NT      26.05          2  
 16 Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    26.49      26.16          1  
 17 Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR              25.69      26.62        
 18 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    24.41      27.10        
 19 Wang, Yufei          8 Aquaflames-MR             NT      28.85        
 20 Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                30.03      30.84        
 21 Koufalis, Konstant   7 Badger-MR              35.16      31.38        
 22 Flores, Kris S       7 ZEUS-CT                26.22      32.39        
 23 Pena, Aidan J        7 APEX-MR                   NT      33.19        
 24 Racz, Gregory        7 CFB-MR                    NT      34.87        
 25 Prisco, Matthew A    7 GAEL-MR                   NT      34.96        
 26 Malionek, Elias      5 CFB-MR                 30.79      35.67        
 -- Racz, Theodore       8 CFB-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    34.12         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 27.32      24.94         20  
  2 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    25.91      25.23         17  
  3 Ireland, Liam j      7 ZEUS-CT                24.22      25.27         16  
  4 O'Sullivan, Charli   7 GAEL-MR                26.42      26.63         14.5
  4 Berger, Ethan        8 CFB-MR                 27.65      26.63         14.5
  6 Racz, Theodore       8 CFB-MR                    NT      27.37         13  
  7 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR              27.81      28.01         12  
  8 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              31.76      28.11         11  
  9 Lee, Cooper C        7 Badger-MR              29.06      28.20          9  
 10 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    35.66      29.14          7  
 11 Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              28.87      30.69          6  
 12 Chrostowski, Alex    8 CFB-MR                 29.99      30.93          5  
 13 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                31.80      32.85          4  
 14 Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR              43.99      34.09          3  
 15 Pena, Aidan J        7 APEX-MR                   NT      37.89          2  
 16 Flores, Kris S       7 ZEUS-CT                36.49      44.52          1  
 17 Malionek, Elias      5 CFB-MR                 52.47      46.51        
 -- Racz, Gregory        7 CFB-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- McQuaid, Jaxson G    7 ZEUS-CT                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Prisco, Matthew A    7 GAEL-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    31.88         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Borak, Max E         8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Koufalis, Konstant   7 Badger-MR              36.25         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    28.00         NS        
 -- Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                33.80         NS        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ireland, Liam j      7 ZEUS-CT                21.24      22.55         20  
  2 Racz, Theodore       8 CFB-MR                    NT      23.69         17  
  3 Breeden, Cayden J    8 Badger-MR              25.70      24.49         16  
  4 Peng, Greg W         8 APEX-MR                23.56      24.58         15  
  5 Lavelle, Joseph F    8 Badger-MR              27.41      25.03         14  
  6 Berger, Ethan        8 CFB-MR                    NT      25.27         13  
  7 Wehbe, Gregory R     8 Express Swimming-MR    27.19      26.68         12  
  8 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR    32.00      27.35         11  
  9 McQuaid, Jaxson G    7 ZEUS-CT                26.16      29.09          9  
 10 Peng, Thomas F       6 APEX-MR                27.64      30.01          7  
 11 Haedrich, James F    8 Express Swimming-MR    27.90      32.10          6  
 12 Chrostowski, Alex    8 CFB-MR                    NT      33.43          5  
 13 Capaldi, Jonathan    7 Badger-MR              30.67      34.74          4  
 14 Flores, Kris S       7 ZEUS-CT                28.70      36.34          3  
 -- Borak, Max E         8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Pena, Aidan J        7 APEX-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Lee, Cooper C        7 Badger-MR              28.04         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Bellach, Matthew R   7 Badger-MR              26.99         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    28.63         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Malionek, Elias      5 CFB-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Malionek, Brayden    8 CFB-MR                 26.14         DQ        
      False start
 -- Leonard, Kiel J      8 APEX-MR                29.09         NS        
 -- Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR    25.00         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peng, Greg W         8 APEX-MR                   NT    1:31.29         20  
                  46.52     1:31.29 (44.77)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:02.63    1:19.11         40  
     1) Lavelle, Joseph F 8             2) Bellach, Matthew R 7           
     3) Lee, Cooper C 7                 4) Breeden, Cayden J 8            
                  41.01     1:19.11 (38.10)                                        
  2 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:20.62    1:30.26         34  
     1) Malionek, Elias 5               2) Malionek, Brayden R 8          
     3) Chrostowski, Alex 8             4) Berger, Ethan 8                
                  53.23     1:30.26 (37.03)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                    1:15.00         NS        
 -- Zeus Swim Team-CT  'A'                           NT         NS        
 -- Club Fit Briarcliff-MR  'B'                      NT         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:12.66    1:33.80         40  
     1) Breeden, Cayden J 8             2) Bellach, Matthew R 7           
     3) Lavelle, Joseph F 8             4) Lee, Cooper C 7                
                  50.63     1:33.80 (43.17)                                        
  2 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 1:30.08    1:38.21         34  
     1) Malionek, Brayden R 8           2) Berger, Ethan 8                
     3) Racz, Theodore 8                4) Malionek, Elias 5              
                  49.48     1:38.21 (48.73)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR              1:12.43    1:07.83 ZQ      20  
                  32.40     1:07.83 (35.43)                                        
  2 Leite, Marcelo      10 ZEUS-CT              1:08.97    1:09.93 JO      17  
                  32.07     1:09.93 (37.86)                                        
  3 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR        NT    1:12.05 SILV    16  
                  33.35     1:12.05 (38.70)                                        
  4 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR            1:13.37    1:12.28 SILV    15  
                  34.89     1:12.28 (37.39)                                        
  5 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR              1:16.71    1:13.91 SILV    14  
                  34.68     1:13.91 (39.23)                                        
  6 Wozniak, Robert     10 Aquaflames-MR        1:12.51    1:14.23 SILV    13  
                  34.66     1:14.23 (39.57)                                        
  7 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   1:16.74    1:15.58 SILV    12  
                  36.16     1:15.58 (39.42)                                        
  8 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR               1:13.21    1:15.73 SILV    11  
                  35.63     1:15.73 (40.10)                                        
  9 Vernhes, Sebastien  10 Manhattan Makos-MR   1:19.47    1:16.39 SILV     9  
                  36.94     1:16.39 (39.45)                                        
 10 Campanile, John A    9 GAEL-MR              1:18.29    1:16.93 SILV     7  
                  36.80     1:16.93 (40.13)                                        
 11 Pastore, James V    10 CFB-MR               1:22.80    1:17.33 SILV     6  
                  36.88     1:17.33 (40.45)                                        
 12 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:17.69    1:17.97 SILV     5  
                  35.81     1:17.97 (42.16)                                        
 13 Costabile, Ryan      9 CFB-MR               1:21.31    1:19.12          4  
                  36.55     1:19.12 (42.57)                                        
 14 Krieger, Eric C     10 Badger-MR            1:19.00    1:19.27          3  
                  38.59     1:19.27 (40.68)                                        
 15 Lovas, Jackson Z    10 ZEUS-CT              1:18.23    1:19.54          2  
                  36.94     1:19.54 (42.60)                                        
 16 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:24.88    1:19.95          1  
                  38.78     1:19.95 (41.17)                                        
 17 Jablonowski, Krist   9 Manhattan Makos-MR   1:21.46    1:20.32        
                  37.83     1:20.32 (42.49)                                        
 18 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR   1:27.28    1:21.63        
                  37.43     1:21.63 (44.20)                                        
 19 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR               1:24.61    1:22.04        
                  38.59     1:22.04 (43.45)                                        
 20 Eforo, Edward       10 GAEL-MR              1:32.28    1:25.37        
                  39.74     1:25.37 (45.63)                                        
 21 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   1:23.83    1:25.42        
                  40.59     1:25.42 (44.83)                                        
 22 Petruzello, Jack T  10 Badger-MR            1:35.87    1:27.49        
                  39.84     1:27.49 (47.65)                                        
 23 Hildalgo, Matthew    9 ZEUS-CT              1:30.58    1:28.56        
                  40.45     1:28.56 (48.11)                                        
 24 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR            1:21.00    1:28.94        
                  40.70     1:28.94 (48.24)                                        
 25 Padda, Rajkaran S    9 ZEUS-CT              1:32.26    1:30.67        
                  42.98     1:30.67 (47.69)                                        
 26 Kirshenbaum, Alex    9 CFB-MR                    NT    1:33.64        
                  42.99     1:33.64 (50.65)                                        
 27 Pena, Becquer D     10 APEX-MR                   NT    1:33.80        
                  45.08     1:33.80 (48.72)                                        
 28 Bushati, Andi        9 APEX-MR              1:25.49    1:34.03        
                  42.62     1:34.03 (51.41)                                        
 29 Hammond, Andrew     10 CFB-MR               1:32.33    1:35.25        
                  43.72     1:35.25 (51.53)                                        
 30 Linder, Matt M      10 ZEUS-CT              1:27.65    1:39.03        
                  43.46     1:39.03 (55.57)                                        
 31 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR  1:41.16    1:41.48        
                  45.95     1:41.48 (55.53)                                        
 32 O'Sullivan, Tommy   10 GAEL-MR              1:38.56    1:46.34        
                  50.73     1:46.34 (55.61)                                        
 33 Korzenik, Ben M      9 Badger-MR            1:45.00    1:47.84        
                  50.44     1:47.84 (57.40)                                        
 34 Arabov, Avraham     10 Aquaflames-MR             NT    1:49.19        
                  48.38   1:49.19 (1:00.81)                                        
 35 Neuberger, Zach     10 CFB-MR                    NT    1:49.86        
                  50.85     1:49.86 (59.01)                                        
 36 Reich, Owen J        9 GAEL-MR                   NT    1:50.71        
                  48.28   1:50.71 (1:02.43)                                        
 37 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR  1:51.66    2:01.83        
                  57.00   2:01.83 (1:04.83)                                        
 38 Morton, Devin       10 Aquaflames-MR             NT    2:06.74        
                  58.68   2:06.74 (1:08.06)                                        
 39 Lichtman, Grant      9 CFB-MR                    NT    2:09.38        
                  58.47   2:09.38 (1:10.91)                                        
 40 Lichtman, Jackson    9 CFB-MR                    NT    2:26.83        
                1:04.96   2:26.83 (1:21.87)                                        
 -- Robinson, Miles J   10 GAEL-MR              1:37.90         DQ        
      False start
                  37.66          DQ (47.23)                                        
 -- Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR  1:50.00         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR                37.77      36.34 ZQ      20  
  2 Leite, Marcelo      10 ZEUS-CT                41.01      36.99 JO      17  
  3 Wozniak, Robert     10 Aquaflames-MR          37.83      37.35 JO      16  
  4 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              40.65      37.86 SILV    15  
  5 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR     38.37      39.16 SILV    14  
  6 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR                39.81      39.96 SILV    13  
  7 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              39.77      40.06 SILV    12  
  8 Vernhes, Sebastien  10 Manhattan Makos-MR     40.60      40.28 SILV    11  
  9 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR     41.89      40.97 SILV     9  
 10 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR     42.65      41.27 SILV     7  
 11 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR                 46.32      41.62 SILV     6  
 12 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR     44.21      41.91 SILV     5  
 13 Costabile, Ryan      9 CFB-MR                 44.19      42.29 SILV     4  
 14 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR                 41.58      42.33 SILV     3  
 15 Lovas, Jackson Z    10 ZEUS-CT                41.75      42.68 SILV     2  
 16 Robinson, Miles J   10 GAEL-MR                40.40      43.01          1  
 17 Peng, Greg W         8 APEX-MR                44.51      43.71        
 18 Pastore, James V    10 CFB-MR                 47.00      44.76        
 19 Petruzello, Jack T  10 Badger-MR              46.81      45.01        
 20 Padda, Rajkaran S    9 ZEUS-CT                45.79      49.69        
 21 Hammond, Andrew     10 CFB-MR                 52.84      49.92        
 22 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR              47.81      50.81        
 23 Pena, Becquer D     10 APEX-MR                   NT      51.42        
 24 Hildalgo, Matthew    9 ZEUS-CT                47.44      52.49        
 25 Bushati, Andi        9 APEX-MR                48.20      52.84        
 26 Eforo, Edward       10 GAEL-MR                49.07      53.01        
 27 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR    56.44      54.48        
 28 Arabov, Avraham     10 Aquaflames-MR             NT      55.82        
 29 Bice, Cian G         7 Express Swimming-MR  1:09.52      56.50        
 30 Lichtman, Jackson    9 CFB-MR                    NT      58.66        
 31 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR    59.29    1:00.65        
 32 Reich, Owen J        9 GAEL-MR              1:04.73    1:03.36        
 33 Morton, Devin       10 Aquaflames-MR             NT    1:05.82        
 -- Lichtman, Grant      9 CFB-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Kirshenbaum, Alex    9 CFB-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Neuberger, Zach     10 CFB-MR                 54.02         DQ        
      Did not finish on back
 -- O'Sullivan, Tommy   10 GAEL-MR                54.75         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Green, Ben           9 Badger-MR              50.19         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Linder, Matt M      10 ZEUS-CT                46.48         DQ        
      Did not finish on back
 -- Jablonowski, Krist   9 Manhattan Makos-MR     43.82         NS        
 -- Krieger, Eric C     10 Badger-MR              46.00         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR            1:29.21    1:30.70 ZQ      20  
                  42.65     1:30.70 (48.05)                                        
  2 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR               1:33.49    1:37.80 SILV    17  
                  45.20     1:37.80 (52.60)                                        
  3 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR              1:39.32    1:41.17 SILV    16  
                  46.55     1:41.17 (54.62)                                        
  4 Krieger, Eric C     10 Badger-MR            1:36.00    1:44.18 SILV    15  
                  48.47     1:44.18 (55.71)                                        
  5 Costabile, Ryan      9 CFB-MR               1:43.97    1:44.70 SILV    14  
                  48.61     1:44.70 (56.09)                                        
  6 Allannic, Adrian    10 Manhattan Makos-MR   1:55.64    1:47.37 SILV    13  
                  51.28     1:47.37 (56.09)                                        
  7 Lovas, Jackson Z    10 ZEUS-CT              1:57.26    1:52.42         12  
                  52.88     1:52.42 (59.54)                                        
  8 Pastore, James V    10 CFB-MR               1:53.08    1:53.14         11  
                  53.26     1:53.14 (59.88)                                        
  9 Hammond, Andrew     10 CFB-MR               2:03.56    2:01.17          9  
                  57.50   2:01.17 (1:03.67)                                        
 10 Hildalgo, Matthew    9 ZEUS-CT                   NT    2:01.30          7  
                  57.83   2:01.30 (1:03.47)                                        
 11 Leite, Marcelo      10 ZEUS-CT              2:11.98    2:03.63          6  
                  57.01   2:03.63 (1:06.62)                                        
 12 Kirshenbaum, Alex    9 CFB-MR               2:15.97    2:12.13          5  
                1:03.90   2:12.13 (1:08.23)                                        
 13 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR  2:02.03    2:16.14          4  
                1:05.18   2:16.14 (1:10.96)                                        
 14 Neuberger, Zach     10 CFB-MR               2:03.72    2:16.49          3  
                1:05.79   2:16.49 (1:10.70)                                        
 15 Padda, Rajkaran S    9 ZEUS-CT                   NT    2:26.83          2  
                1:09.56   2:26.83 (1:17.27)                                        
 -- Linder, Matt M      10 ZEUS-CT                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR                 37.38      37.51 SILV    20  
  2 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR              37.55      37.97 SILV    17  
  3 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR     36.60      38.18 SILV    16  
  4 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR              38.43      39.21 SILV    15  
  5 Pastore, James V    10 CFB-MR                 41.89      39.86 SILV    14  
  6 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR     38.86      40.21 SILV    13  
  7 Campanile, John A    9 GAEL-MR                41.92      40.85 SILV    12  
  8 Leite, Marcelo      10 ZEUS-CT                40.56      41.70 SILV    11  
  9 Jablonowski, Krist   9 Manhattan Makos-MR     45.58      41.88 SILV     9  
 10 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR     41.54      42.28 SILV     7  
 11 Johnsen, Darrien    10 CFB-MR                 40.91      42.83 SILV     6  
 12 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR                45.37      44.11          5  
 13 Bushati, Andi        9 APEX-MR                42.98      46.78          4  
 14 Costabile, Ryan      9 CFB-MR                 47.31      47.95          3  
 15 Padda, Rajkaran S    9 ZEUS-CT                44.26      48.34          2  
 16 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR              48.32      48.72          1  
 17 Robinson, Miles J   10 GAEL-MR                53.37      49.70        
 18 Lovas, Jackson Z    10 ZEUS-CT                   NT      52.81        
 19 Green, Ben           9 Badger-MR              54.60      54.80        
 20 Kirshenbaum, Alex    9 CFB-MR                    NT      55.67        
 21 Eforo, Edward       10 GAEL-MR              1:02.35      56.79        
 -- Hammond, Andrew     10 CFB-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Neuberger, Zach     10 CFB-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Linder, Matt M      10 ZEUS-CT                49.49         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hildalgo, Matthew    9 ZEUS-CT                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Vernhes, Sebastien  10 Manhattan Makos-MR     39.73         DQ        
      Alternating Kick
 -- Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR    58.51         DQ        
      Alternating Kick
 -- Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR    55.30         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR    59.35         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Capaldi, Matthew D  10 Badger-MR            1:21.99    1:24.40 SILV    20  
                  39.40     1:24.40 (45.00)                                        
  2 Norris, Timothy M   10 GAEL-MR              1:27.27    1:24.83 SILV    17  
                  39.36     1:24.83 (45.47)                                        
  3 Lavelle, Thomas P   10 Badger-MR            1:28.09    1:25.24 SILV    16  
                  39.95     1:25.24 (45.29)                                        
  4 Hammam, Omar        10 Manhattan Makos-MR        NT    1:27.01 SILV    15  
                  42.31     1:27.01 (44.70)                                        
  5 Lee, Penn           10 Manhattan Makos-MR   1:23.82    1:27.48 SILV    14  
                  40.47     1:27.48 (47.01)                                        
  6 Sacranie, Alex      10 Manhattan Makos-MR   1:27.64    1:29.80         13  
                  42.26     1:29.80 (47.54)                                        
  7 Vizhco, Dexter H    10 CAS-MR               1:25.26    1:30.32         12  
                  39.54     1:30.32 (50.78)                                        
  8 Campanile, John A    9 GAEL-MR                   NT    1:31.46         11  
                  44.11     1:31.46 (47.35)                                        
  9 Veru, Theodore V     9 GAEL-MR              1:39.58    1:32.76          9  
                  43.15     1:32.76 (49.61)                                        
 10 Jacobson, Luke      10 Manhattan Makos-MR   1:47.46    1:33.70          7  
                  42.82     1:33.70 (50.88)                                        
 11 Dorsey-Reyes, Daij   9 Manhattan Makos-MR   1:35.00    1:33.73          6  
                  46.17     1:33.73 (47.56)                                        
 12 Lovas, Jackson Z    10 ZEUS-CT              1:33.03    1:37.42          5  
                  48.19     1:37.42 (49.23)                                        
 13 Leite, Marcelo      10 ZEUS-CT              1:29.32    1:40.23          4  
                  42.94     1:40.23 (57.29)                                        
 14 Stuart, Andrew P     9 Badger-MR            1:37.00    1:47.96          3  
                  50.84     1:47.96 (57.12)                                        
 15 Hildalgo, Matthew    9 ZEUS-CT              1:45.06    1:48.24          2  
                  55.55     1:48.24 (52.69)                                        
 16 Padda, Rajkaran S    9 ZEUS-CT              1:46.37    1:51.92          1  
                  49.76   1:51.92 (1:02.16)                                        
 17 Green, Ben           9 Badger-MR            2:35.47    1:57.20        
                  54.27   1:57.20 (1:02.93)                                        
 18 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR  2:00.00    2:01.45        
                  54.82   2:01.45 (1:06.63)                                        
 -- Petruzello, Jack T  10 Badger-MR            1:54.30         DQ        
      Did not finish on back - back
                  51.23          DQ (57.64)                                        
 -- Robinson, Miles J   10 GAEL-MR              1:59.99         DQ        
      False start - Misc
                  48.28          DQ (54.21)                                        
 -- Krieger, Eric C     10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  47.07          DQ (51.01)                                        
 -- Rowan, Thomas S     10 Express Swimming-MR  1:57.00         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:45.45    2:16.84         40  
     1)                                 2) O'Sullivan, Charlie J 7        
     3) Reich, Owen J 9                 4) Robinson, Miles J 10           
                  34.28     1:07.37 (33.09)     1:45.52 (38.15)     2:16.84 (31.32)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:53.77    2:22.71         34  
     1) Krieger, Eric C 10              2) Capaldi, Matthew D 10          
     3) Stuart, Andrew P 9              4) Lavelle, Thomas P 10           
                  35.30     1:09.48 (34.18)     1:50.18 (40.70)     2:22.71 (32.53)
  3 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                 2:41.33    2:23.56         32  
     1) Hammond, Andrew 10              2) Pastore, James V 10            
     3) Johnsen, Darrien 10             4) Costabile, Ryan 9              
                  33.98     1:13.00 (39.02)     1:49.36 (36.36)     2:23.56 (34.20)
  4 Zeus Swim Team-CT  'A'                      2:55.00    2:32.09         30  
     1) Lovas, Jackson Z 10             2) Hildalgo, Matthew 9            
     3) Padda, Rajkaran S 9             4) Leite, Marcelo 10              
                  35.82     1:18.26 (42.44)     2:00.02 (41.76)     2:32.09 (32.07)
 -- Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:13.28         NS        
     1) Campanile, John A 9             2) Veru, Theodore V 9             
     3) Eforo, Edward 10                4) Norris, Timothy M 10           
 -- Club Fit Briarcliff-MR  'B'                      NT         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:07.06    2:37.94         40  
     1) Lavelle, Thomas P 10            2) Krieger, Eric C 10             
     3) Capaldi, Matthew D 10           4) Stuart, Andrew P 9             
                  38.88     1:25.30 (46.42)     2:00.63 (35.33)     2:37.94 (37.31)
  2 Club Fit Briarcliff-MR  'A'                      NT    2:40.14         34  
     1) Johnsen, Darrien 10             2) Costabile, Ryan 9              
     3) Pastore, James V 10             4) Hammond, Andrew 10             
                  41.85     1:24.42 (42.57)     2:02.96 (38.54)     2:40.14 (37.18)
 -- Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:39.41         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Non-simultaneous arms - fly
     1) Veru, Theodore V 9              2) Norris, Timothy M 10           
     3) Campanile, John A 9             4) Robinson, Miles J 10           
                  38.53     1:23.35 (44.82)     2:04.16 (40.81)          DQ (36.39)
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loveless, Liam J    12 Badger-MR              59.46    1:01.69 SILV    20  
                  29.32     1:01.69 (32.37)                                        
  2 Velazquez, Henry A  11 ZEUS-CT              1:00.73    1:02.16 SILV    17  
                  30.05     1:02.16 (32.11)                                        
  3 Langendorfer, Matt  12 Manhattan Makos-MR   1:07.43    1:03.69 SILV    16  
                  30.55     1:03.69 (33.14)                                        
  4 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   1:05.88    1:03.87 SILV    15  
                  29.94     1:03.87 (33.93)                                        
  5 Seibold, Finn J     12 Badger-MR            1:03.90    1:04.13 SILV    14  
                  30.00     1:04.13 (34.13)                                        
  6 Kalinin, Anton S    12 Badger-MR            1:05.73    1:04.68 SILV    13  
                  31.11     1:04.68 (33.57)                                        
  7 Quinones, Luca M    11 Unattached-MR        1:04.20    1:08.38 SILV    12  
                  32.73     1:08.38 (35.65)                                        
  8 Murray, Timothy I   12 GAEL-MR              1:06.39    1:08.54 SILV    11  
                  32.73     1:08.54 (35.81)                                        
  9 Chajon, Jorge M     11 ZEUS-CT              1:10.28    1:09.14 SILV     9  
                  32.91     1:09.14 (36.23)                                        
 10 Levy, Andrew        12 2013/2014-MR         1:24.00    1:09.60          7  
                  34.48     1:09.60 (35.12)                                        
 11 Rosado, Alex P      11 Badger-MR            1:17.85    1:09.63          6  
                  34.30     1:09.63 (35.33)                                        
 12 Bushati, Aldo       12 APEX-MR              1:11.91    1:10.73          5  
                  32.64     1:10.73 (38.09)                                        
 13 Hartigan, Christop  11 Badger-MR            1:11.98    1:11.26          4  
                  33.73     1:11.26 (37.53)                                        
 14 Barr, Evan E        11 GAEL-MR              1:08.83    1:11.42          3  
                  34.22     1:11.42 (37.20)                                        
 15 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR        NT    1:11.65          2  
                  34.19     1:11.65 (37.46)                                        
 16 Pena, Matt          11 APEX-MR                   NT    1:12.70          1  
                  32.10     1:12.70 (40.60)                                        
 17 Eforo, Alex         12 GAEL-MR              1:15.71    1:12.88        
                  34.61     1:12.88 (38.27)                                        
 18 Wei, Jeren          12 Badger-MR            1:30.00    1:13.06        
                  35.32     1:13.06 (37.74)                                        
 19 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR            1:12.33    1:13.20        
                  34.88     1:13.20 (38.32)                                        
 20 Ireland, Hugh P     11 ZEUS-CT              1:12.26    1:13.47        
                  35.89     1:13.47 (37.58)                                        
 21 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:17.52    1:14.79        
                  35.42     1:14.79 (39.37)                                        
 22 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR              1:23.80    1:18.03        
                  37.17     1:18.03 (40.86)                                        
 23 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR            1:36.28    1:18.17        
                  36.00     1:18.17 (42.17)                                        
 24 McPhillips, Aidan   11 GAEL-MR              1:24.70    1:21.06        
                  37.78     1:21.06 (43.28)                                        
 25 Pysk, Alex          11 ZEUS-CT              1:15.65    1:21.44        
                  37.38     1:21.44 (44.06)                                        
 26 Tepedino, Breno     11 CFB-MR                    NT    1:28.87        
                  41.00     1:28.87 (47.87)                                        
 27 Tartaglia, Sam P    11 ZEUS-CT              1:34.19    1:39.68        
 28 Fedor, AJ J         12 ZEUS-CT                   NT    1:39.71        
                  47.23     1:39.71 (52.48)                                        
 -- Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   1:16.00         DQ        
      False start
                  34.55          DQ (36.85)                                        
 -- Rosato, Luke M      12 Badger-MR            1:07.52         NS        
 -- Yang, Jialin        12 Badger-MR                 NT         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalinin, Anton S    12 Badger-MR            1:14.57    1:10.06 JO      20  
                  34.06     1:10.06 (36.00)                                        
  2 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   1:12.43    1:12.62 SILV    17  
                  35.64     1:12.62 (36.98)                                        
  3 Murray, Timothy I   12 GAEL-MR              1:14.56    1:14.41 SILV    16  
                  36.31     1:14.41 (38.10)                                        
  4 Langendorfer, Matt  12 Manhattan Makos-MR   1:17.37    1:15.08 SILV    15  
                  37.01     1:15.08 (38.07)                                        
  5 Rosado, Alex P      11 Badger-MR            1:16.55    1:16.38 SILV    14  
                  37.89     1:16.38 (38.49)                                        
  6 Velazquez, Henry A  11 ZEUS-CT              1:18.11    1:16.50 SILV    13  
                  37.62     1:16.50 (38.88)                                        
  7 Seibold, Finn J     12 Badger-MR            1:14.67    1:16.53 SILV    12  
  8 Barr, Evan E        11 GAEL-MR              1:20.07    1:20.13 SILV    11  
                  39.49     1:20.13 (40.64)                                        
  9 Chajon, Jorge M     11 ZEUS-CT              1:22.39    1:21.55 SILV     9  
                  40.13     1:21.55 (41.42)                                        
 10 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:23.49    1:21.74 SILV     7  
                  39.13     1:21.74 (42.61)                                        
 11 Gebhart, Tyler      11 Badger-MR            1:26.12    1:22.82 SILV     6  
                  39.91     1:22.82 (42.91)                                        
 12 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR            1:24.56    1:24.01          5  
                  40.21     1:24.01 (43.80)                                        
 13 Pena, Matt          11 APEX-MR                   NT    1:24.92          4  
                  40.70     1:24.92 (44.22)                                        
 14 Bushati, Aldo       12 APEX-MR              1:21.77    1:25.18          3  
                  40.39     1:25.18 (44.79)                                        
 15 Ireland, Hugh P     11 ZEUS-CT              1:22.73    1:25.45          2  
                  41.56     1:25.45 (43.89)                                        
 16 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   1:22.64    1:25.66          1  
                  42.28     1:25.66 (43.38)                                        
 17 Pysk, Alex          11 ZEUS-CT              1:24.58    1:26.19        
                  42.52     1:26.19 (43.67)                                        
 18 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:27.00    1:27.49        
                  44.20     1:27.49 (43.29)                                        
 19 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR              1:29.25    1:28.66        
                  43.62     1:28.66 (45.04)                                        
 20 McPhillips, Aidan   11 GAEL-MR                   NT    1:32.16        
                  43.64     1:32.16 (48.52)                                        
 21 Eforo, Alex         12 GAEL-MR              1:33.96    1:34.91        
                  45.15     1:34.91 (49.76)                                        
 22 Tepedino, Breno     11 CFB-MR               1:43.73    1:39.08        
                  48.02     1:39.08 (51.06)                                        
 23 Fedor, AJ J         12 ZEUS-CT                   NT    1:55.98        
                  57.27     1:55.98 (58.71)                                        
 24 Tartaglia, Sam P    11 ZEUS-CT                   NT    2:04.82        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loveless, Liam J    12 Badger-MR            1:10.86    1:14.29 ZQ      20  
                  33.99     1:14.29 (40.30)                                        
  2 Levy, Andrew        12 2013/2014-MR         1:27.00    1:29.84 SILV    17  
                  42.05     1:29.84 (47.79)                                        
  3 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   1:32.93    1:32.20         16  
                  43.45     1:32.20 (48.75)                                        
  4 Wei, Jeren          12 Badger-MR            1:38.00    1:32.92         15  
                  45.35     1:32.92 (47.57)                                        
  5 Hartigan, Christop  11 Badger-MR            1:31.24    1:34.61         14  
                  45.11     1:34.61 (49.50)                                        
  6 Barr, Evan E        11 GAEL-MR              1:32.82    1:36.24         13  
                  45.73     1:36.24 (50.51)                                        
  7 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   1:37.43    1:36.58         12  
                  45.21     1:36.58 (51.37)                                        
  8 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:42.69    1:43.63         11  
                  49.25     1:43.63 (54.38)                                        
  9 McPhillips, Aidan   11 GAEL-MR                   NT    1:44.88          9  
                  49.79     1:44.88 (55.09)                                        
 10 Tepedino, Breno     11 CFB-MR                    NT    1:46.50          7  
                  49.29     1:46.50 (57.21)                                        
 11 Pysk, Alex          11 ZEUS-CT              1:46.32    1:48.21          6  
                  52.21     1:48.21 (56.00)                                        
 12 Fedor, AJ J         12 ZEUS-CT                   NT    2:19.70          5  
                1:06.19   2:19.70 (1:13.51)                                        
 -- Yang, Jialin        12 Badger-MR            1:35.57         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Velazquez, Henry A  11 ZEUS-CT              1:12.20    1:14.40 SILV    20  
                  35.09     1:14.40 (39.31)                                        
  2 Quinones, Luca M    11 Unattached-MR        1:19.93    1:19.63 SILV    17  
                  36.86     1:19.63 (42.77)                                        
  3 Chajon, Jorge M     11 ZEUS-CT              1:24.33    1:25.39 SILV    16  
                  39.67     1:25.39 (45.72)                                        
  4 Ireland, Hugh P     11 ZEUS-CT              1:25.19    1:25.90 SILV    15  
                  39.99     1:25.90 (45.91)                                        
  5 Nordstrom, Dylan L  11 Badger-MR            1:21.10    1:27.43         14  
                  40.11     1:27.43 (47.32)                                        
  6 Bushati, Aldo       12 APEX-MR              1:25.12    1:31.35         13  
                  39.52     1:31.35 (51.83)                                        
  7 Woolmington, Gabri  11 Manhattan Makos-MR   1:29.50    1:32.77         12  
                  42.86     1:32.77 (49.91)                                        
  8 Eforo, Alex         12 GAEL-MR                   NT    1:34.21         11  
                  42.61     1:34.21 (51.60)                                        
  9 Abraham, Anthony T  11 GAEL-MR              1:41.39    1:35.41          9  
                  43.80     1:35.41 (51.61)                                        
 -- Rosato, Luke M      12 Badger-MR            1:15.95         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loveless, Liam J    12 Badger-MR            1:12.04    1:09.74 ZQ      20  
                  33.88     1:09.74 (35.86)                                        
  2 Langendorfer, Matt  12 Manhattan Makos-MR   1:17.58    1:13.50 SILV    17  
                  34.29     1:13.50 (39.21)                                        
  3 Velazquez, Henry A  11 ZEUS-CT              1:16.44    1:15.95 SILV    16  
                  36.51     1:15.95 (39.44)                                        
  4 Baker, Baz          12 Manhattan Makos-MR   1:17.97    1:16.06 SILV    15  
                  34.91     1:16.06 (41.15)                                        
  5 Quinones, Luca M    11 Unattached-MR        1:19.00    1:16.54 SILV    14  
                  35.66     1:16.54 (40.88)                                        
  6 Kalinin, Anton S    12 Badger-MR            1:23.83    1:16.70 SILV    13  
                  35.00     1:16.70 (41.70)                                        
  7 Rosado, Alex P      11 Badger-MR            1:32.26    1:19.98 SILV    12  
                  36.69     1:19.98 (43.29)                                        
  8 Barr, Evan E        11 GAEL-MR              1:26.51    1:20.27 SILV    11  
                  38.12     1:20.27 (42.15)                                        
  9 Hartigan, Christop  11 Badger-MR            1:23.66    1:23.15          9  
                  41.15     1:23.15 (42.00)                                        
 10 Shnitzer, Tomer     11 Manhattan Makos-MR   1:19.26    1:23.20          7  
                  40.76     1:23.20 (42.44)                                        
 11 Chajon, Jorge M     11 ZEUS-CT              1:24.21    1:23.45          6  
                  39.61     1:23.45 (43.84)                                        
 12 Villalobos, Matt J  12 APEX-MR              1:32.40    1:23.67          5  
                  37.82     1:23.67 (45.85)                                        
 13 Wei, Jeren          12 Badger-MR            1:42.00    1:25.76          4  
                  42.00     1:25.76 (43.76)                                        
 14 Ireland, Hugh P     11 ZEUS-CT              1:29.97    1:26.93          3  
                  39.81     1:26.93 (47.12)                                        
 -- Tartaglia, Sam P    11 ZEUS-CT                   NT         DQ        
      Non-simultaneous kick - breast
                  55.77        DQ (1:14.07)                                        
 -- Pena, Matt          11 APEX-MR                   NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  40.32          DQ (52.36)                                        
 -- Seibold, Finn J     12 Badger-MR            1:26.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  36.21          DQ (39.41)                                        
 -- Murray, Timothy I   12 GAEL-MR                   NT         NS        
 -- Rosato, Luke M      12 Badger-MR            1:19.69         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                         NT    1:56.89         40  
     1) Kalinin, Anton S 12             2) Seibold, Finn J 12             
     3)                                 4) Loveless, Liam J 12            
                  29.51       58.64 (29.13)     1:28.71 (30.07)     1:56.89 (28.18)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                         NT    2:14.27         34  
     1) Hartigan, Christopher J 11      2) Wei, Jeren 12                  
     3) Nordstrom, Dylan L 11           4) Rosado, Alex P 11              
                  33.49     1:07.70 (34.21)     1:41.66 (33.96)     2:14.27 (32.61)
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Brett M     24 NYAC-MR                47.00      46.47 METS    20  
                  22.40       46.47 (24.07)                                        
  2 Lee, Hyun S         27 NYAC-MR                48.00      46.87 METS    17  
                  22.84       46.87 (24.03)                                        
  3 Frankenfeld, Kevin  24 NYAC-MR              1:00.00      47.29 METS    16  
                  22.90       47.29 (24.39)                                        
  4 Vernoia, Mike F     23 NYAC-MR              1:00.00      48.53 METS    15  
                  23.28       48.53 (25.25)                                        
  5 Stewart, David C    16 Badger-MR              55.00      48.80 METS    14  
                  23.27       48.80 (25.53)                                        
  6 Patrouch, Oliver L  17 Badger-MR              47.61      49.27 METS    13  
                  23.27       49.27 (26.00)                                        
  7 Mukudai, Reo        17 Badger-MR              46.65      49.61 METS    12  
                  23.54       49.61 (26.07)                                        
  8 Doherty, Kyle J     17 GAEL-MR                49.33      49.83 METS    11  
                  24.13       49.83 (25.70)                                        
  9 Smit, Alex A        23 NYAC-MR              1:00.00      50.09 METS     9  
                  23.72       50.09 (26.37)                                        
 10 Wang, Eric          17 Badger-MR              50.53      50.76          7  
                  24.27       50.76 (26.49)                                        
 11 Alers, Louis        18 MAD-MR                 50.29      50.94          6  
                  24.52       50.94 (26.42)                                        
 12 Speres, Aristides   14 Badger-MR              49.96      51.27          5  
                  24.46       51.27 (26.81)                                        
 13 Ramjohn, Jalen      13 Unattached-MR          52.31      51.90          4  
                  24.38       51.90 (27.52)                                        
 14 Fischer, Chris J    18 APEX-MR                51.93      52.08          3  
                  24.85       52.08 (27.23)                                        
 15 Freeman, John T     14 GAEL-MR                51.16      52.14          2  
                  24.90       52.14 (27.24)                                        
 16 Tucci, Danny A      15 Badger-MR              54.44      52.75          1  
                  24.96       52.75 (27.79)                                        
 17 Mo, Joe             15 Badger-MR              52.25      52.76        
                  25.27       52.76 (27.49)                                        
 18 Syron, Shane D      15 Unattached-MR          52.17      53.14        
                  25.94       53.14 (27.20)                                        
 19 Aventuro, Christop  17 Badger-MR              52.14      53.74        
                  24.72       53.74 (29.02)                                        
 20 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR              53.69      53.88        
                  25.92       53.88 (27.96)                                        
 21 Baez, Rony          18 MAD-MR                 53.19      54.32        
                  24.73       54.32 (29.59)                                        
 22 Stewart, Kevin P    16 GAEL-MR                55.29      54.34        
                  26.11       54.34 (28.23)                                        
 23 Blaze, Cliff F      43 NYAC-MR              1:00.00      54.43        
                  25.24       54.43 (29.19)                                        
 24 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR              53.41      54.48        
                  25.48       54.48 (29.00)                                        
 25 Bernstein, Zachary  15 GAEL-MR                53.66      54.72        
                  25.25       54.72 (29.47)                                        
 26 Cicchiello, Ryan J  16 GAEL-MR                55.80      54.75        
                  26.18       54.75 (28.57)                                        
 27 DeStaebler, Andrew  16 2013/2014-MR           55.30      54.85        
                  26.21       54.85 (28.64)                                        
 28 Deverna, Kyle V     16 GAEL-MR                55.72      55.84        
                  26.35       55.84 (29.49)                                        
 29 Dervin, Sean J      16 GAEL-MR                56.88      55.91        
                  26.68       55.91 (29.23)                                        
 30 Hidalgo, Omar       18 MAD-MR                 53.21      56.03        
                  25.96       56.03 (30.07)                                        
 31 Johanson, Colin     14 Badger-MR              55.74      56.10        
                  26.47       56.10 (29.63)                                        
 32 Eid, Christian J    15 Badger-MR              58.19      56.46        
                  27.10       56.46 (29.36)                                        
 33 Mukudai, Rui        13 Badger-MR              53.90      56.47        
                  26.72       56.47 (29.75)                                        
 34 Loveless, Jack J    13 Badger-MR              57.40      56.64        
                  27.86       56.64 (28.78)                                        
 35 Pastrana, Elijah    14 MAD-MR                 58.35      56.93        
                  26.88       56.93 (30.05)                                        
 36 Madden, Owen        16 GAEL-MR                56.40      57.20        
                  27.06       57.20 (30.14)                                        
 37 Streeter, Myles     16 CAS-MR                 56.82      57.57        
 38 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR     59.28      57.70        
                  27.98       57.70 (29.72)                                        
 39 Khaimov, Roman      15 APEX-MR                56.94      57.72        
                  27.62       57.72 (30.10)                                        
 40 Thenmalai, Omar     14 GAEL-MR                59.21      57.83        
                  27.48       57.83 (30.35)                                        
 41 Acevedo, Adam       19 MAD-MR                 56.16      58.23        
                  26.84       58.23 (31.39)                                        
 42 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR     59.05      58.28        
                  27.63       58.28 (30.65)                                        
 43 Diaz, Muppet A      17 MAD-MR                 58.78      58.43        
                  26.47       58.43 (31.96)                                        
 44 Emanuel, Camille    18 MAD-MR                 57.08      58.45        
                  26.76       58.45 (31.69)                                        
 45 Schaefer, Brendan   15 GAEL-MR                58.50      58.54        
                  27.85       58.54 (30.69)                                        
 46 Reilly, Jack D      15 GAEL-MR                56.31      58.62        
                  27.07       58.62 (31.55)                                        
 47 Slattery, Conn      13 Manhattan Makos-MR   1:03.37      59.62        
                  28.63       59.62 (30.99)                                        
 48 Sanchez, Stallion   15 MAD-MR                 59.03      59.69        
                  28.35       59.69 (31.34)                                        
 49 McPhillips, Liam T  14 GAEL-MR              1:01.39      59.99        
                  28.42       59.99 (31.57)                                        
 50 Haffner, Riley      13 2013/2014-MR           59.64    1:00.35        
                  28.11     1:00.35 (32.24)                                        
 51 De La Rosa, Alexis  16 APEX-MR              1:00.50    1:00.43        
                  29.03     1:00.43 (31.40)                                        
 52 Eforo, John T       14 GAEL-MR              1:04.56    1:00.91        
                  28.33     1:00.91 (32.58)                                        
 53 Colleran, Liam J    13 ZEUS-CT              1:01.11    1:01.28        
                  29.76     1:01.28 (31.52)                                        
 54 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   1:01.89    1:01.31        
                  28.83     1:01.31 (32.48)                                        
 55 Vazquez, Christian  13 MAD-MR               1:00.96    1:01.77        
                  28.07     1:01.77 (33.70)                                        
 56 Satis, Miguel       19 MAD-MR                 59.22    1:01.98        
 57 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              1:03.76    1:02.19        
                  29.83     1:02.19 (32.36)                                        
 58 Higham, Brendan J   14 Badger-MR            1:01.85    1:02.47        
                  29.98     1:02.47 (32.49)                                        
 59 Gutierrez, Oman M   13 MAD-MR               1:04.83    1:02.74        
                  29.99     1:02.74 (32.75)                                        
 60 Medina, Milton D    16 APEX-MR              1:05.60    1:03.41        
                  31.36     1:03.41 (32.05)                                        
 61 Polanco, Dan        14 MAD-MR               1:02.19    1:03.55        
                  30.82     1:03.55 (32.73)                                        
 62 Clark, Kevin        13 MAD-MR               1:03.44    1:03.66        
                  30.60     1:03.66 (33.06)                                        
 63 Mashchenko, Andrew  14 APEX-MR                   NT    1:03.98        
                  30.60     1:03.98 (33.38)                                        
 64 Sakoff, Nicholas T  14 Manhattan Makos-MR   1:08.99    1:05.19        
                  31.21     1:05.19 (33.98)                                        
 65 Reddick-DaCruz, Ka  15 MAD-MR               1:08.36    1:06.35        
                  30.68     1:06.35 (35.67)                                        
 66 Boylan Grey, Danil  14 Manhattan Makos-MR   1:08.32    1:07.11        
                  33.04     1:07.11 (34.07)                                        
 67 Arguedas, Kenneth   14 MAD-MR               1:03.90    1:07.21        
                  30.79     1:07.21 (36.42)                                        
 68 Appelbaum, Josh R   15 2013/2014-MR         1:08.00    1:07.40        
                  32.72     1:07.40 (34.68)                                        
 69 Bergamini, Tim J    13 GAEL-MR              1:17.58    1:07.63        
                  31.71     1:07.63 (35.92)                                        
 70 Williams, Jared A   14 CAS-MR               1:08.17    1:07.81        
                  32.30     1:07.81 (35.51)                                        
 71 Haffner, Jackson    13 2013/2014-MR         1:08.40    1:08.73        
                  32.51     1:08.73 (36.22)                                        
 72 Pena, Michael A     14 APEX-MR                   NT    1:08.82        
                  32.02     1:08.82 (36.80)                                        
 73 Pysk, Adam          13 ZEUS-CT              1:09.67    1:12.33        
                  33.27     1:12.33 (39.06)                                        
 74 Ferran, Raul        13 MAD-MR               1:13.85    1:13.29        
                  32.69     1:13.29 (40.60)                                        
 75 Lafontant, Severin  14 CAS-MR               1:12.73    1:18.32        
                  35.16     1:18.32 (43.16)                                        
 76 Pinkhasov, David    11 Aquaflames-MR        1:34.73    1:20.56        
                  36.07     1:20.56 (44.49)                                        
 77 Pennie, Brandon K   13 Badger-MR            1:25.36    1:23.84        
 78 Lucas, CJ J         14 APEX-MR                   NT    1:37.43        
                  44.11     1:37.43 (53.32)                                        
 -- Harshbarger, Casmi  15 2013/2014-MR           58.71         DQ        
      False start
                  27.84          DQ (31.92)                                        
 -- Saidov, Mark        12 Aquaflames-MR             NT    1:19.29        
      Did not finish
                  58.31     1:19.29 (20.98)                                        
 -- Valdivieso, Juan P  32 NYAC-MR                48.50         NS        
 -- Powers, William P   15 Badger-MR              52.20         NS        
 -- Targett, Matt S     28 NYAC-MR                45.50         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mukudai, Reo        17 Badger-MR              55.00      56.73 METS    20  
                  27.82       56.73 (28.91)                                        
  2 Ramjohn, Jalen      13 Unattached-MR          56.66      57.01         17  
                  27.77       57.01 (29.24)                                        
  3 Tucci, Danny A      15 Badger-MR              57.75      57.48         16  
                  27.71       57.48 (29.77)                                        
  4 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR              59.29      59.83         15  
                  29.17       59.83 (30.66)                                        
  5 Towne, Garrett B    14 Badger-MR              59.85      59.95         14  
                  29.30       59.95 (30.65)                                        
  6 Johanson, Colin     14 Badger-MR            1:02.56    1:01.72         13  
                  30.07     1:01.72 (31.65)                                        
  7 Freeman, John T     14 GAEL-MR                59.51    1:02.26         12  
                  30.24     1:02.26 (32.02)                                        
  8 Deverna, Kyle V     16 GAEL-MR              1:04.37    1:03.35         11  
                  31.41     1:03.35 (31.94)                                        
  9 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              1:01.97    1:03.69          9  
                  30.42     1:03.69 (33.27)                                        
 10 Stewart, Kevin P    16 GAEL-MR              1:03.97    1:04.62          7  
                  31.84     1:04.62 (32.78)                                        
 11 DeStaebler, Andrew  16 2013/2014-MR         1:05.65    1:04.67          6  
                  31.56     1:04.67 (33.11)                                        
 12 Colleran, Liam J    13 ZEUS-CT              1:05.44    1:04.71          5  
                  31.81     1:04.71 (32.90)                                        
 13 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   1:05.85    1:05.19          4  
                  31.59     1:05.19 (33.60)                                        
 14 Eid, Christian J    15 Badger-MR            1:06.37    1:05.22          3  
                  32.15     1:05.22 (33.07)                                        
 15 Hidalgo, Omar       18 MAD-MR               1:04.30    1:05.30          2  
                  31.58     1:05.30 (33.72)                                        
 16 Bernstein, Zachary  15 GAEL-MR              1:02.00    1:05.33          1  
                  31.26     1:05.33 (34.07)                                        
 17 Dervin, Sean J      16 GAEL-MR              1:03.94    1:05.56        
                  31.63     1:05.56 (33.93)                                        
 18 Slattery, Conn      13 Manhattan Makos-MR   1:06.04    1:05.63        
                  31.95     1:05.63 (33.68)                                        
 19 Pastrana, Elijah    14 MAD-MR               1:09.66    1:06.41        
                  31.61     1:06.41 (34.80)                                        
 20 Streeter, Myles     16 CAS-MR               1:08.55    1:06.65        
 21 Thenmalai, Omar     14 GAEL-MR              1:06.59    1:08.07        
                  32.62     1:08.07 (35.45)                                        
 22 Madden, Owen        16 GAEL-MR                   NT    1:08.30        
                  33.55     1:08.30 (34.75)                                        
 23 Higham, Brendan J   14 Badger-MR            1:06.20    1:09.50        
                  34.10     1:09.50 (35.40)                                        
 24 De La Rosa, Alexis  16 APEX-MR              1:12.50    1:11.52        
                  35.26     1:11.52 (36.26)                                        
 24 Khaimov, Roman      15 APEX-MR              1:12.53    1:11.52        
                  33.89     1:11.52 (37.63)                                        
 26 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              1:10.10    1:11.61        
                  34.85     1:11.61 (36.76)                                        
 27 Harshbarger, Casmi  15 2013/2014-MR         1:12.32    1:11.82        
                  35.00     1:11.82 (36.82)                                        
 28 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   1:13.23    1:12.55        
                  35.32     1:12.55 (37.23)                                        
 29 Acevedo, Adam       19 MAD-MR               1:07.72    1:13.17        
                  35.78     1:13.17 (37.39)                                        
 30 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   1:12.72    1:13.60        
                  36.05     1:13.60 (37.55)                                        
 31 Haffner, Jackson    13 2013/2014-MR         1:13.40    1:13.69        
                  35.48     1:13.69 (38.21)                                        
 32 Sakoff, Nicholas T  14 Manhattan Makos-MR   1:16.59    1:14.61        
                  36.67     1:14.61 (37.94)                                        
 33 Sanchez, Stallion   15 MAD-MR               1:03.87    1:14.88        
                  35.99     1:14.88 (38.89)                                        
 34 Mashchenko, Andrew  14 APEX-MR                   NT    1:15.27        
                  37.17     1:15.27 (38.10)                                        
 35 Emanuel, Camille    18 MAD-MR               1:10.28    1:16.05        
                  35.22     1:16.05 (40.83)                                        
 36 Boylan Grey, Danil  14 Manhattan Makos-MR   1:18.97    1:17.25        
 37 Vazquez, Christian  13 MAD-MR               1:14.94    1:17.35        
                  36.85     1:17.35 (40.50)                                        
 38 Bergamini, Tim J    13 GAEL-MR              1:28.33    1:19.64        
                  38.11     1:19.64 (41.53)                                        
 39 Pysk, Adam          13 ZEUS-CT              1:22.44    1:20.18        
                  39.53     1:20.18 (40.65)                                        
 40 Williams, Jared A   14 CAS-MR               1:20.60    1:20.46        
 41 Appelbaum, Josh R   15 2013/2014-MR         1:21.00    1:20.51        
                  39.93     1:20.51 (40.58)                                        
 42 Clark, Kevin        13 MAD-MR               1:17.48    1:20.75        
                  39.57     1:20.75 (41.18)                                        
 43 Pena, Michael A     14 APEX-MR                   NT    1:21.37        
                  38.27     1:21.37 (43.10)                                        
 44 Medina, Milton D    16 APEX-MR                   NT    1:23.59        
                  41.82     1:23.59 (41.77)                                        
 45 Ferran, Raul        13 MAD-MR               1:32.38    1:35.24        
                  45.77     1:35.24 (49.47)                                        
 46 Lafontant, Severin  14 CAS-MR               1:29.96    1:35.35        
                  46.43     1:35.35 (48.92)                                        
 47 Pinkhasov, David    11 Aquaflames-MR        1:42.50    1:36.17        
 48 Pennie, Brandon K   13 Badger-MR            1:39.61    1:40.18        
                  45.85     1:40.18 (54.33)                                        
 49 Lucas, CJ J         14 APEX-MR                   NT    1:58.42        
 50 Saidov, Mark        12 Aquaflames-MR             NT    2:16.40        
                1:04.73   2:16.40 (1:11.67)                                        
 -- Gutierrez, Oman M   13 MAD-MR               1:16.64         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  39.48          DQ (40.97)                                        
 -- Reddick-DaCruz, Ka  15 MAD-MR               1:23.65         DQ        
      No touch at turn
 -- Mukudai, Rui        13 Badger-MR            1:01.60         NS        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:22.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    16 Badger-MR            2:13.60    2:19.51 METS    20  
                  30.34     1:04.92 (34.58)     1:41.35 (36.43)     2:19.51 (38.16)
  2 Kennon, Declan P    17 Badger-MR            2:19.91    2:20.07 METS    17  
                  31.22     1:06.62 (35.40)     1:43.57 (36.95)     2:20.07 (36.50)
  3 Speres, Aristides   14 Badger-MR            2:22.25    2:25.14         16  
                  31.73     1:08.32 (36.59)     1:46.65 (38.33)     2:25.14 (38.49)
  4 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   2:39.34    2:32.62         15  
                  34.89     1:12.79 (37.90)     1:51.93 (39.14)     2:32.62 (40.69)
  5 Diaz, Muppet A      17 MAD-MR               2:41.84    2:37.26         14  
                  35.35     1:15.34 (39.99)     1:56.45 (41.11)     2:37.26 (40.81)
  6 Cicchiello, Ryan J  16 GAEL-MR              2:39.47    2:37.56         13  
                  34.34     1:13.21 (38.87)     1:54.81 (41.60)     2:37.56 (42.75)
  7 Hidalgo, Omar       18 MAD-MR               2:34.90    2:42.10         12  
                  33.52     1:12.93 (39.41)     1:56.50 (43.57)     2:42.10 (45.60)
  8 Schaefer, Brendan   15 GAEL-MR              2:38.28    2:42.27         11  
                  35.92     1:16.74 (40.82)     1:59.04 (42.30)     2:42.27 (43.23)
  9 Reilly, Jack D      15 GAEL-MR              2:40.23    2:42.48          9  
                  35.48     1:17.19 (41.71)     1:59.14 (41.95)     2:42.48 (43.34)
 10 Deverna, Kyle V     16 GAEL-MR              2:46.04    2:47.20          7  
                  37.25     1:19.51 (42.26)     2:03.40 (43.89)     2:47.20 (43.80)
 11 Satis, Miguel       19 MAD-MR               2:55.24    2:53.11          6  
                  34.89     1:17.37 (42.48)     2:04.08 (46.71)     2:53.11 (49.03)
 12 Eforo, John T       14 GAEL-MR              2:51.47    2:58.60          5  
                  37.52     1:21.63 (44.11)     2:09.58 (47.95)     2:58.60 (49.02)
 13 Sakoff, Nicholas T  14 Manhattan Makos-MR   3:08.97    2:58.69          4  
                  41.73     1:27.52 (45.79)     2:13.35 (45.83)     2:58.69 (45.34)
 14 Polanco, Dan        14 MAD-MR               3:01.83    3:03.96          3  
                  40.23     1:28.08 (47.85)     2:17.49 (49.41)     3:03.96 (46.47)
 15 Haffner, Riley      13 2013/2014-MR         2:54.00    3:06.90          2  
                  40.82     1:28.98 (48.16)     2:20.03 (51.05)     3:06.90 (46.87)
 -- Arguedas, Kenneth   14 MAD-MR               3:10.90         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  42.06     1:28.96 (46.90)     2:13.50 (44.54)          DQ (45.02)
 -- Syron, Shane D      15 Unattached-MR        2:30.66         NS        
 -- Aventuro, Christop  17 Badger-MR            2:12.50         NS        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:05.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, David C    16 Badger-MR            1:52.59    1:57.18 METS    20  
                  25.99       55.57 (29.58)     1:26.49 (30.92)     1:57.18 (30.69)
  2 Kennon, Declan P    17 Badger-MR            2:00.00    1:58.13 METS    17  
                  26.35       56.35 (30.00)     1:27.46 (31.11)     1:58.13 (30.67)
  3 Lee, Hyun S         27 NYAC-MR              1:56.00    2:01.84 METS    16  
                  27.14       58.08 (30.94)     1:29.22 (31.14)     2:01.84 (32.62)
  4 Mo, Joe             15 Badger-MR            2:01.04    2:04.85 METS    15  
                  26.82       57.67 (30.85)     1:30.71 (33.04)     2:04.85 (34.14)
  5 Alers, Louis        18 MAD-MR               2:00.54    2:13.15         14  
                  29.38     1:03.73 (34.35)     1:39.31 (35.58)     2:13.15 (33.84)
  6 Towne, Garrett B    14 Badger-MR            2:17.12    2:14.24         13  
                  29.44     1:04.16 (34.72)     1:39.38 (35.22)     2:14.24 (34.86)
  7 Wang, Eric          17 Badger-MR            1:59.10    2:15.42         12  
                  27.44       58.87 (31.43)     1:35.85 (36.98)     2:15.42 (39.57)
  8 Patrouch, Oliver L  17 Badger-MR            2:00.00    2:15.49         11  
                  28.82     1:01.93 (33.11)     1:38.27 (36.34)     2:15.49 (37.22)
  9 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR            2:18.50    2:17.71          9  
                  30.34     1:05.00 (34.66)     1:41.14 (36.14)     2:17.71 (36.57)
 10 Loveless, Jack J    13 Badger-MR            2:21.67    2:19.13          7  
                  30.73     1:07.16 (36.43)     1:43.67 (36.51)     2:19.13 (35.46)
 11 Wisotsky, Seth M    16 Badger-MR            2:16.61    2:20.34          6  
                  31.18     1:06.74 (35.56)     1:44.19 (37.45)     2:20.34 (36.15)
 12 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   2:39.70    2:39.90          5  
                  33.45     1:13.80 (40.35)     1:57.38 (43.58)     2:39.90 (42.52)
 13 Colleran, Liam J    13 ZEUS-CT              2:50.66    2:42.61          4  
                  34.94     1:19.05 (44.11)     2:01.43 (42.38)     2:42.61 (41.18)
 14 Baez, Rony          18 MAD-MR               2:31.55    3:00.51          3  
                  32.59     1:14.61 (42.02)     2:03.50 (48.89)     3:00.51 (57.01)
 -- Pysk, Adam          13 ZEUS-CT              3:16.31         DQ        
      Kick breaststroke type
                  40.48     1:36.32 (55.84)   2:37.10 (1:00.78)        DQ (1:00.54)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:03.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Patrouch, Oliver L  17 Badger-MR            1:57.95    2:05.78         20  
                  25.95       58.31 (32.36)     1:35.27 (36.96)     2:05.78 (30.51)
  2 Ramjohn, Jalen      13 Unattached-MR        2:03.40    2:07.18         17  
                  26.72       58.97 (32.25)     1:37.27 (38.30)     2:07.18 (29.91)
  3 Alers, Louis        18 MAD-MR               2:04.75    2:09.29         16  
                  26.42       59.05 (32.63)     1:38.64 (39.59)     2:09.29 (30.65)
  4 Tucci, Danny A      15 Badger-MR            2:15.06    2:11.87         15  
                  28.10     1:01.31 (33.21)     1:42.18 (40.87)     2:11.87 (29.69)
  5 Aventuro, Christop  17 Badger-MR            2:01.59    2:13.61         14  
                  27.46     1:01.23 (33.77)     1:40.63 (39.40)     2:13.61 (32.98)
  6 Speres, Aristides   14 Badger-MR            2:05.86    2:14.78         13  
                  27.57     1:03.27 (35.70)     1:42.50 (39.23)     2:14.78 (32.28)
  7 Fischer, Chris J    18 APEX-MR              2:14.78    2:16.82         12  
                  26.55     1:02.86 (36.31)     1:45.63 (42.77)     2:16.82 (31.19)
  8 Doherty, Kyle J     17 GAEL-MR              2:17.45    2:17.00         11  
                  28.95     1:05.70 (36.75)     1:49.25 (43.55)     2:17.00 (27.75)
  9 Towne, Garrett B    14 Badger-MR            2:12.00    2:17.88          9  
                  28.87     1:03.01 (34.14)     1:46.65 (43.64)     2:17.88 (31.23)
 10 Loveless, Jack J    13 Badger-MR            2:21.26    2:18.14          7  
                  30.55     1:05.61 (35.06)     1:47.76 (42.15)     2:18.14 (30.38)
 11 Eid, Christian J    15 Badger-MR            2:20.68    2:18.53          6  
                  31.30                             1:49.32 ( )     2:18.53 (29.21)
 12 Kalindra, Pijus     13 Badger-MR            2:19.82    2:20.43          5  
                  28.19     1:04.37 (36.18)     1:49.39 (45.02)     2:20.43 (31.04)
 13 Dervin, Sean J      16 GAEL-MR              2:20.16    2:21.59          4  
                  30.51     1:05.40 (34.89)     1:50.26 (44.86)     2:21.59 (31.33)
 14 Deverna, Kyle V     16 GAEL-MR              2:23.91    2:21.71          3  
                  32.14     1:07.69 (35.55)     1:50.69 (43.00)     2:21.71 (31.02)
 15 Freeman, John T     14 GAEL-MR              2:07.17    2:22.58          2  
                  30.04     1:06.22 (36.18)     1:49.74 (43.52)     2:22.58 (32.84)
 16 Johanson, Colin     14 Badger-MR            2:28.79    2:23.28          1  
                  30.00     1:07.28 (37.28)     1:52.33 (45.05)     2:23.28 (30.95)
 17 Stewart, Kevin P    16 GAEL-MR              2:21.73    2:23.84        
                  31.46     1:07.20 (35.74)     1:51.13 (43.93)     2:23.84 (32.71)
 18 Thenmalai, Omar     14 GAEL-MR              2:23.51    2:24.86        
                  30.88     1:08.26 (37.38)     1:52.90 (44.64)     2:24.86 (31.96)
 19 Cicchiello, Ryan J  16 GAEL-MR              2:26.46    2:25.45        
                  33.33     1:10.74 (37.41)     1:52.40 (41.66)     2:25.45 (33.05)
 20 Pastrana, Elijah    14 MAD-MR               2:31.77    2:26.49        
                  29.30     1:08.85 (39.55)     1:52.34 (43.49)     2:26.49 (34.15)
 21 Madden, Owen        16 GAEL-MR              2:28.75    2:26.63        
                  31.32     1:08.52 (37.20)     1:54.42 (45.90)     2:26.63 (32.21)
 22 Bernstein, Zachary  15 GAEL-MR              2:20.14    2:26.80        
                  29.85     1:05.49 (35.64)     1:52.38 (46.89)     2:26.80 (34.42)
 23 Wang, Leo           15 Manhattan Makos-MR   2:33.67    2:28.39        
                  32.16     1:11.81 (39.65)     1:52.35 (40.54)     2:28.39 (36.04)
 24 Moy, Christian      13 Manhattan Makos-MR   2:24.69    2:28.60        
                  32.60     1:09.53 (36.93)     1:54.85 (45.32)     2:28.60 (33.75)
 25 Schaefer, Brendan   15 GAEL-MR              2:29.17    2:29.45        
                  33.70     1:12.75 (39.05)     1:55.51 (42.76)     2:29.45 (33.94)
 26 Baez, Rony          18 MAD-MR               2:27.63    2:29.57        
                  27.14     1:04.51 (37.37)     1:51.14 (46.63)     2:29.57 (38.43)
 27 Diaz, Muppet A      17 MAD-MR               2:27.03    2:30.41        
                  31.69     1:12.50 (40.81)     1:55.21 (42.71)     2:30.41 (35.20)
 28 Sheppard, Jason D   14 GAEL-MR              2:30.40    2:30.87        
                  33.24     1:11.79 (38.55)     1:57.16 (45.37)     2:30.87 (33.71)
 29 Slattery, Conn      13 Manhattan Makos-MR   2:31.46    2:30.98        
                  32.74     1:10.56 (37.82)     1:58.20 (47.64)     2:30.98 (32.78)
 30 Khaimov, Roman      15 APEX-MR              2:34.10    2:31.71        
                  29.70     1:10.23 (40.53)     1:56.23 (46.00)     2:31.71 (35.48)
 31 Hammam, Khaled      13 Manhattan Makos-MR   2:35.13    2:31.85        
                  33.01     1:13.03 (40.02)     1:59.36 (46.33)     2:31.85 (32.49)
 32 Streeter, Myles     16 CAS-MR               2:29.18    2:36.52        
                  29.63     1:09.69 (40.06)     1:57.66 (47.97)     2:36.52 (38.86)
 33 Emanuel, Camille    18 MAD-MR               2:25.08    2:38.17        
                  31.64     1:12.01 (40.37)     2:00.76 (48.75)     2:38.17 (37.41)
 34 Acevedo, Adam       19 MAD-MR               2:49.35    2:38.21        
                  28.99     1:07.78 (38.79)     1:57.79 (50.01)     2:38.21 (40.42)
 35 Higham, Brendan J   14 Badger-MR            2:30.13    2:39.18        
                  33.87     1:11.24 (37.37)     2:01.71 (50.47)     2:39.18 (37.47)
 36 Vazquez, Christian  13 MAD-MR               2:39.69    2:39.63        
                  32.06     1:13.77 (41.71)     2:01.19 (47.42)     2:39.63 (38.44)
 37 Sanchez, Stallion   15 MAD-MR               2:37.33    2:40.15        
                  30.01     1:11.74 (41.73)     2:06.57 (54.83)     2:40.15 (33.58)
 38 Sakoff, Nicholas T  14 Manhattan Makos-MR   2:49.43    2:40.51        
                  37.84     1:17.24 (39.40)     2:04.81 (47.57)     2:40.51 (35.70)
 39 Mashchenko, Andrew  14 APEX-MR              2:44.89    2:42.25        
                  34.83     1:17.17 (42.34)     2:05.14 (47.97)     2:42.25 (37.11)
 40 De La Rosa, Alexis  16 APEX-MR              2:39.50    2:42.72        
                  32.91     1:13.88 (40.97)     2:05.21 (51.33)     2:42.72 (37.51)
 41 Polanco, Dan        14 MAD-MR               2:41.62    2:43.11        
                  34.73     1:21.14 (46.41)     2:06.05 (44.91)     2:43.11 (37.06)
 42 Satis, Miguel       19 MAD-MR               2:32.91    2:47.00        
                  32.09     1:16.99 (44.90)     2:03.58 (46.59)     2:47.00 (43.42)
 43 Gutierrez, Oman M   13 MAD-MR               2:42.90    2:47.71        
                  34.56     1:20.94 (46.38)     2:07.54 (46.60)     2:47.71 (40.17)
 44 Eforo, John T       14 GAEL-MR              2:41.81    2:49.06        
                  37.46     1:19.53 (42.07)     2:09.93 (50.40)     2:49.06 (39.13)
 45 Arguedas, Kenneth   14 MAD-MR               2:46.02    2:49.58        
                  36.72     1:21.61 (44.89)     2:08.36 (46.75)     2:49.58 (41.22)
 46 Appelbaum, Josh R   15 2013/2014-MR         2:58.43    2:53.57        
                  40.83     1:25.93 (45.10)     2:14.59 (48.66)     2:53.57 (38.98)
 47 Clark, Kevin        13 MAD-MR               2:44.97    2:54.28        
                  35.39     1:20.13 (44.74)     2:16.16 (56.03)     2:54.28 (38.12)
 48 Pena, Michael A     14 APEX-MR                   NT    2:56.86        
                  35.37     1:18.24 (42.87)     2:13.36 (55.12)     2:56.86 (43.50)
 49 Boylan Grey, Danil  14 Manhattan Makos-MR   3:14.84    3:03.01        
                  42.59     1:27.19 (44.60)   2:28.28 (1:01.09)     3:03.01 (34.73)
 50 Williams, Jared A   14 CAS-MR               3:05.36    3:04.07        
                  40.20     1:26.10 (45.90)     2:21.04 (54.94)     3:04.07 (43.03)
 51 Ferran, Raul        13 MAD-MR               3:12.52    3:12.62        
                  37.57     1:31.73 (54.16)     2:30.34 (58.61)     3:12.62 (42.28)
 52 Lafontant, Severin  14 CAS-MR               3:06.07    3:18.53        
                  40.21     1:33.27 (53.06)   2:34.50 (1:01.23)     3:18.53 (44.03)
 -- Reddick-DaCruz, Ka  15 MAD-MR               3:01.68         DQ        
      Scissors kick - breast
                  36.37     1:20.68 (44.31)   2:22.08 (1:01.40)          DQ (43.32)
 -- Syron, Shane D      15 Unattached-MR        2:12.88         NS        
 -- Haffner, Riley      13 2013/2014-MR         2:37.13         NS        
 -- Mukudai, Reo        17 Badger-MR            2:02.00         NS        
 -- Mo, Joe             15 Badger-MR            2:01.92         NS        
 -- Powers, William P   15 Badger-MR            2:13.62         NS        
 -- Reilly, Jack D      15 GAEL-MR              2:28.86         NS        
 -- Mukudai, Rui        13 Badger-MR            2:23.63         NS        
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:34.03    1:38.77         40  
     1) Freeman, John T 14              2) Bernstein, Zachary J 15        
     3) Stewart, Kevin P 16             4) Doherty, Kyle J 17             
                  24.40       50.05 (25.65)     1:14.62 (24.57)     1:38.77 (24.15)
  2 Madison Dolphins-MR  'A'                    1:36.00    1:39.47         34  
     1) Baez, Rony 18                   2) Emanuel, Camille 18            
     3) Hidalgo, Omar 18                4) Alers, Louis 18                
                  24.86       52.23 (27.37)     1:15.99 (23.76)     1:39.47 (23.48)
  3 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   1:41.40    1:44.63         32  
     1) Reilly, Jack D 15               2) Deverna, Kyle V 16             
     3) Cicchiello, Ryan J 16           4) Madden, Owen 16                
                  26.44       52.14 (25.70)     1:18.38 (26.24)     1:44.63 (26.25)
  4 Apex Swim Club-MR  'A'                      1:50.00    1:44.67         30  
     1) Fischer, Chris J 18             2) Khaimov, Roman 15              
     3) Mashchenko, Andrew 14           4) De La Rosa, Alexis 16          
                  24.82       50.84 (26.02)     1:18.56 (27.72)     1:44.67 (26.11)
  5 Gael Aquatic Club-MR  'C'                   1:44.01    1:48.65         28  
     1) Dervin, Sean J 16               2) Thenmalai, Omar 14             
     3) Eforo, John T 14                4) Schaefer, Brendan 15           
                  27.05       54.07 (27.02)     1:21.29 (27.22)     1:48.65 (27.36)
  6 Madison Dolphins-MR  'B'                    1:40.00    1:48.99         26  
     1) Acevedo, Adam 19                2) Diaz, Muppet A 17              
     3) Sanchez, Andersson 15           4) Sanchez, Stallion 15           
                  26.21       54.27 (28.06)     1:22.29 (28.02)     1:48.99 (26.70)
  7 Madison Dolphins-MR  'C'                    1:41.00    1:51.39         24  
     1) Pastrana, Elijah 14             2) Polanco, Dan 14                
     3) Vazquez, Christian 13           4) Gutierrez, Oman M 13           
                  27.88       55.53 (27.65)     1:25.06 (29.53)     1:51.39 (26.33)
 -- Gael Aquatic Club-MR  'D'                   1:48.05         NS