Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/10/2014 01:49 PM
             2014 MR AGUA Last Chance Meet - 3/8/2014 to 3/9/2014              
                              Sanction #: 140303                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:10.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Perez-Segnini, Cam  18 WEST-MR              1:56.78    1:57.79 JO      20  
                  28.09       58.11 (30.02)     1:27.88 (29.77)     1:57.79 (29.91)
  2 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:01.99    2:02.17 JO      17  
                  28.64       59.49 (30.85)     1:31.24 (31.75)     2:02.17 (30.93)
  3 Suarez-Rebling, Ma  16 Agua Swim Team-MR    2:02.70    2:02.97 JO      16  
                  28.02       58.58 (30.56)     1:30.48 (31.90)     2:02.97 (32.49)
  4 Litvinsky, Sarah C  15 Phoenix Un-MR        1:58.91    2:03.28 JO      15  
                  29.05     1:00.49 (31.44)     1:32.31 (31.82)     2:03.28 (30.97)
  5 Irato, Carmela      14 Agua Swim Team-MR    2:08.22    2:04.08 JO      14  
                  29.51     1:01.77 (32.26)     1:32.09 (30.32)     2:04.08 (31.99)
  6 Knobler, Sera A     15 Agua Swim Team-MR    2:06.87    2:05.83 JO      13  
                  29.66     1:01.44 (31.78)     1:33.87 (32.43)     2:05.83 (31.96)
  7 Weissman, Emily T   13 Agua Swim Team-MR    2:07.80    2:05.87 JO      12  
                  29.63     1:01.41 (31.78)     1:34.18 (32.77)     2:05.87 (31.69)
  8 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    2:16.21    2:07.95 JO      11  
                  30.54     1:02.86 (32.32)     1:35.28 (32.42)     2:07.95 (32.67)
  9 Relota, Camille     16 Agua Swim Team-MR    2:09.69    2:08.09 JO       9  
                  28.76     1:00.99 (32.23)   2:08.09 (1:07.10)                    
 10 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           2:08.55    2:10.22 JO       7  
                  28.88     1:01.21 (32.33)     1:35.57 (34.36)     2:10.22 (34.65)
 11 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    2:12.23    2:10.61          6  
                  30.44     1:03.97 (33.53)     1:38.11 (34.14)     2:10.61 (32.50)
 12 Yienger, Maya S     13 Agua Swim Team-MR    2:18.16    2:10.92          5  
                  31.19     1:03.90 (32.71)     1:37.71 (33.81)     2:10.92 (33.21)
 13 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR    2:12.67    2:11.44          4  
                  29.38     1:03.25 (33.87)     1:37.76 (34.51)     2:11.44 (33.68)
 14 Irwin, Amanda P     14 Agua Swim Team-MR    2:11.50    2:11.47          3  
                  30.40     1:03.17 (32.77)     1:37.19 (34.02)     2:11.47 (34.28)
 15 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR           2:10.84    2:11.54          2  
                  29.95     1:03.88 (33.93)     1:38.25 (34.37)     2:11.54 (33.29)
 16 Rohan, Julia R      14 WEST-MR              2:11.06    2:11.81          1  
                  30.36     1:02.87 (32.51)     1:37.06 (34.19)     2:11.81 (34.75)
 17 Dwass, Simona       16 Manta Rays-MR        2:08.96    2:12.72        
                  29.70     1:03.48 (33.78)     1:38.97 (35.49)     2:12.72 (33.75)
 18 Pena, Desiree       14 Agua Swim Team-MR    2:14.84    2:13.23        
                  30.34     1:04.27 (33.93)     1:39.74 (35.47)     2:13.23 (33.49)
 19 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    2:13.81    2:13.65        
                  31.15     1:04.86 (33.71)     1:39.78 (34.92)     2:13.65 (33.87)
 20 Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR    2:12.47    2:13.78        
                  30.67     1:05.12 (34.45)     1:40.30 (35.18)     2:13.78 (33.48)
 21 Peirovani, Armita   18 Phoenix-MR           2:15.23    2:14.13        
                  29.03     1:03.03 (34.00)     1:39.37 (36.34)     2:14.13 (34.76)
 22 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR           2:11.21    2:14.15        
                  29.94     1:03.90 (33.96)     1:38.93 (35.03)     2:14.15 (35.22)
 23 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              2:13.44    2:14.31        
                  29.79     1:03.36 (33.57)   2:14.31 (1:10.95)                    
 24 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    2:17.70    2:14.74        
                  30.42     1:03.99 (33.57)     1:39.17 (35.18)     2:14.74 (35.57)
 25 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           2:13.84    2:14.82        
                  29.85     1:04.40 (34.55)     1:40.91 (36.51)     2:14.82 (33.91)
 26 Xu, Grace           13 Agua Swim Team-MR    2:22.48    2:15.36        
                  31.10     1:04.59 (33.49)     1:39.81 (35.22)     2:15.36 (35.55)
 27 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    2:19.67    2:16.61        
                  30.94     1:05.56 (34.62)     1:40.95 (35.39)     2:16.61 (35.66)
 28 Garcia, Samantha M  13 SSL-MR               2:07.75    2:16.96        
                  32.24     1:07.13 (34.89)     1:42.36 (35.23)     2:16.96 (34.60)
 29 Schnell, Ally P     13 SSL-MR               2:19.38    2:19.83        
                  31.48     1:06.70 (35.22)     1:43.15 (36.45)     2:19.83 (36.68)
 30 Mackin, Sophie F    13 Agua Swim Team-MR    2:22.63    2:20.62        
                  32.09     1:07.52 (35.43)     1:44.37 (36.85)     2:20.62 (36.25)
 31 Brewster, Nadine L  15 Unhes-Mr-MR          2:32.65    2:21.98        
                  32.31     1:07.79 (35.48)     1:44.88 (37.09)     2:21.98 (37.10)
 32 Flear, Erica        15 Manta Rays-MR        2:19.00    2:22.15        
                  30.45     1:05.24 (34.79)     1:43.12 (37.88)     2:22.15 (39.03)
 33 Schmelzer, Lydia    13 JCCT-MR              2:24.67    2:23.14        
                  32.59     1:09.43 (36.84)     1:46.70 (37.27)     2:23.14 (36.44)
 34 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    2:23.60    2:23.81        
                  32.67     1:10.43 (37.76)     1:48.25 (37.82)     2:23.81 (35.56)
 35 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR    2:26.60    2:24.36        
                  32.65     1:09.78 (37.13)     1:47.85 (38.07)     2:24.36 (36.51)
 36 Pinzon, Sarah A     14 Agua Swim Team-MR    2:22.18    2:24.81        
                  33.61     1:09.86 (36.25)     1:48.00 (38.14)     2:24.81 (36.81)
 37 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           2:29.16    2:25.30        
                  32.67     1:09.37 (36.70)     1:47.87 (38.50)     2:25.30 (37.43)
 38 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              2:17.87    2:25.74        
                  30.91     1:06.50 (35.59)     1:45.31 (38.81)     2:25.74 (40.43)
 39 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              2:20.68    2:25.82        
                  32.32     1:09.20 (36.88)     1:47.73 (38.53)     2:25.82 (38.09)
 40 Lai, Alicia X       18 NYCC-MR              2:23.27    2:26.00        
                  32.42     1:09.15 (36.73)     1:47.76 (38.61)     2:26.00 (38.24)
 41 Lau, Emilee         13 Manta Rays-MR        2:35.00    2:28.01        
                  31.12     1:07.86 (36.74)     1:48.38 (40.52)     2:28.01 (39.63)
 42 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    2:36.25    2:31.04        
                  33.53     1:11.82 (38.29)     1:52.66 (40.84)     2:31.04 (38.38)
 43 Teo, Peony          14 NYCC-MR              2:31.07    2:31.35        
                  34.38     1:12.79 (38.41)     1:53.30 (40.51)     2:31.35 (38.05)
 44 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              2:32.77    2:32.67        
                  33.36     1:12.15 (38.79)     1:53.36 (41.21)     2:32.67 (39.31)
 45 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR           2:33.91    2:35.37        
                  33.57     1:13.39 (39.82)     1:55.19 (41.80)     2:35.37 (40.18)
 46 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           2:33.19    2:35.51        
                  34.19     1:14.89 (40.70)     1:56.90 (42.01)     2:35.51 (38.61)
 47 Fulmer, Shabnam B   14 NYCC-MR              2:32.70    2:35.88        
 48 Munson, Iris J      14 Agua Swim Team-MR    2:34.81    2:38.33        
                  33.51     1:14.03 (40.52)     1:56.42 (42.39)     2:38.33 (41.91)
 49 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR            2:36.39    2:44.10        
                  35.89     1:16.93 (41.04)     2:00.36 (43.43)     2:44.10 (43.74)
 50 Malik, Zara         13 Agua Swim Team-MR    2:30.17    2:45.10        
                  38.03     1:20.60 (42.57)     2:04.80 (44.20)     2:45.10 (40.30)
 51 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           2:44.81    2:47.63        
                  35.94     1:17.68 (41.74)     2:03.35 (45.67)     2:47.63 (44.28)
 52 Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR              2:54.39    2:50.33        
                  37.68     1:20.52 (42.84)     2:05.51 (44.99)     2:50.33 (44.82)
 -- Beckmann, Klara S   14 JCCT-MR              2:47.02         DQ        
      Did not finish
 -- Gary, Kristin J     46 NYAC-MR              2:00.01         NS        
 -- Dunbar, Sarah H     15 Badger-MR                 NT         NS        
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:57.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taskindoust, Rod    19 Phoenix-MR           1:45.00    1:43.49 JO      20  
                  24.02       49.78 (25.76)     1:16.48 (26.70)     1:43.49 (27.01)
  2 Zuppone, Michael L  15 Agua Swim Team-MR    1:47.53    1:48.42 JO      17  
                  24.64       51.61 (26.97)     1:20.04 (28.43)     1:48.42 (28.38)
  3 Konovalov, Veniami  15 Agua Swim Team-MR    1:54.24    1:51.49 JO      16  
                  25.34       53.52 (28.18)     1:23.35 (29.83)     1:51.49 (28.14)
  4 Huang, Alec H       16 Agua Swim Team-MR    1:53.09    1:51.80 JO      15  
                  26.01       53.88 (27.87)     1:22.98 (29.10)     1:51.80 (28.82)
  5 Hamzic, Omar        17 RI Marlins-MR        1:52.50    1:52.54 JO      14  
                  26.07       54.93 (28.86)     1:23.44 (28.51)     1:52.54 (29.10)
  6 Kim, Harris         17 Phoenix-MR           1:53.88    1:53.11 JO      13  
                  25.42       53.91 (28.49)     1:23.48 (29.57)     1:53.11 (29.63)
  7 Lomeyko, Konstanti  15 Agua Swim Team-MR    1:51.68    1:53.38 JO      12  
                  26.03       54.39 (28.36)     1:23.88 (29.49)     1:53.38 (29.50)
  8 Aventuro, Christop  17 Badger-MR            1:50.64    1:54.73 JO      11  
                                  53.94 ( )   1:54.73 (1:00.79)                    
  9 Elms, Hayden A      15 Agua Swim Team-MR    1:58.44    1:55.32 JO       9  
                  26.83       56.40 (29.57)     1:26.10 (29.70)     1:55.32 (29.22)
 10 Lishnevetsky, Josh  14 Agua Swim Team-MR    2:00.36    1:57.25 JO       7  
                  26.96       56.29 (29.33)     1:27.03 (30.74)     1:57.25 (30.22)
 11 Lee, Ryan P         13 WEST-MR              1:56.49    1:57.75 JO       6  
                  26.51       56.41 (29.90)     1:27.31 (30.90)     1:57.75 (30.44)
 12 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR    1:59.72    1:58.52          5  
                  27.72       57.72 (30.00)     1:28.15 (30.43)     1:58.52 (30.37)
 13 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    2:00.28    1:58.74          4  
                  27.73       58.61 (30.88)     1:29.46 (30.85)     1:58.74 (29.28)
 14 Wolfe, Morgan S     14 Agua Swim Team-MR    2:00.08    1:58.95          3  
                  27.85       57.67 (29.82)     1:28.49 (30.82)     1:58.95 (30.46)
 15 Tartakovsky, Micha  15 Phoenix-MR           2:01.05    1:59.28          2  
                  26.21       56.22 (30.01)     1:27.96 (31.74)     1:59.28 (31.32)
 16 Mesibov, Nicholas   15 Phoenix-MR           1:59.91    1:59.73          1  
                  27.11       57.24 (30.13)     1:28.60 (31.36)     1:59.73 (31.13)
 17 Lane, Wiley W       15 NYCC-MR              1:55.92    2:00.04        
                  26.35       56.44 (30.09)     1:28.96 (32.52)     2:00.04 (31.08)
 18 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR            2:02.00    2:00.30        
                  28.15       58.64 (30.49)     1:29.88 (31.24)     2:00.30 (30.42)
 19 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              2:01.43    2:00.46        
                  27.71       58.15 (30.44)     1:29.78 (31.63)     2:00.46 (30.68)
 20 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    2:00.61    2:00.60        
                  26.72       57.07 (30.35)     1:28.49 (31.42)     2:00.60 (32.11)
 21 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR           1:57.70    2:01.06        
                  27.07       56.81 (29.74)     1:28.58 (31.77)     2:01.06 (32.48)
 22 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    2:03.74    2:01.10        
                  27.97       57.99 (30.02)     1:29.33 (31.34)     2:01.10 (31.77)
 23 Pinsky, Brett H     18 FA-MR                1:58.76    2:01.51        
                  27.35       57.97 (30.62)     1:29.59 (31.62)     2:01.51 (31.92)
 24 Gray, Stephen F     14 WEST-MR              1:59.77    2:01.56        
                  27.39       58.74 (31.35)     1:30.44 (31.70)     2:01.56 (31.12)
 25 Carey, Liam         15 Phoenix-MR           2:02.39    2:01.83        
                  27.35   2:01.83 (1:34.48)                                        
 26 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              2:06.36    2:01.84        
                  27.08       57.92 (30.84)     1:30.83 (32.91)     2:01.84 (31.01)
 27 Eletto, John Antho  17 FA-MR                2:06.99    2:02.11        
                  26.80       56.40 (29.60)     1:28.87 (32.47)     2:02.11 (33.24)
 28 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    2:04.31    2:02.25        
                  28.31       59.07 (30.76)     1:30.38 (31.31)     2:02.25 (31.87)
 29 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR    2:01.41    2:02.74        
                  28.14       59.29 (31.15)     1:32.00 (32.71)     2:02.74 (30.74)
 30 Mcalpine, Michael   14 Unhes-Mr-MR          2:00.96    2:02.82        
                  27.24       58.15 (30.91)     1:30.49 (32.34)     2:02.82 (32.33)
 31 Rakestraw, Alan N   15 Agua Swim Team-MR    2:04.26    2:03.36        
                  28.03       59.06 (31.03)     1:31.24 (32.18)     2:03.36 (32.12)
 32 Alliano, Douglas G  15 FA-MR                2:08.75    2:03.86        
                  27.96       58.63 (30.67)     1:30.96 (32.33)     2:03.86 (32.90)
 33 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR    2:02.36    2:04.21        
                  28.55       59.66 (31.11)     1:32.02 (32.36)     2:04.21 (32.19)
 34 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    2:04.39    2:05.19        
                  29.54     1:01.93 (32.39)     1:33.92 (31.99)     2:05.19 (31.27)
 35 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           2:07.58    2:05.44        
                  28.16     1:00.46 (32.30)     1:33.52 (33.06)     2:05.44 (31.92)
 36 Alvarado, Thomas R  13 SSL-MR               2:10.10    2:05.84        
                  29.13     1:01.55 (32.42)     1:34.46 (32.91)     2:05.84 (31.38)
 37 Blaze, Cliff F      43 NYAC-MR                   NT    2:06.18        
                  27.85       59.95 (32.10)     1:33.06 (33.11)     2:06.18 (33.12)
 38 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    2:07.33    2:06.32        
                  28.87     1:00.53 (31.66)     1:33.60 (33.07)     2:06.32 (32.72)
 39 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR    2:06.57    2:06.75        
                  28.63     1:00.90 (32.27)     1:34.43 (33.53)     2:06.75 (32.32)
 40 Snaidero, Edoardo   15 RI Marlins-MR        2:16.90    2:07.28        
                  29.26     1:01.51 (32.25)     1:35.27 (33.76)     2:07.28 (32.01)
 41 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    2:07.43    2:07.73        
                  28.35       59.85 (31.50)     1:33.75 (33.90)     2:07.73 (33.98)
 42 Kostynyuk, Dmytro   15 Shy-Mr-MR            2:13.49    2:07.75        
                  28.23       58.81 (30.58)     1:33.13 (34.32)     2:07.75 (34.62)
 43 Diette, Daniel F    31 NYAC-MR                   NT    2:07.81        
                  28.83     1:00.33 (31.50)     1:33.66 (33.33)     2:07.81 (34.15)
 44 Teytelman, Michael  15 RI Marlins-MR        2:16.15    2:08.75        
                  28.59     1:01.23 (32.64)   2:08.75 (1:07.52)                    
 45 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR    2:14.07    2:09.19        
                  29.77     1:02.77 (33.00)     1:36.00 (33.23)     2:09.19 (33.19)
 46 Olabe, Mikel        15 Agua Swim Team-MR    2:14.89    2:10.93        
                  28.93     1:01.89 (32.96)     1:37.41 (35.52)     2:10.93 (33.52)
 47 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    2:10.84    2:11.95        
                  30.31     1:04.01 (33.70)     1:38.55 (34.54)     2:11.95 (33.40)
 48 Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR              2:11.73    2:13.50        
                  29.31     1:02.54 (33.23)     1:37.73 (35.19)     2:13.50 (35.77)
 49 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              2:14.10    2:13.65        
                  30.39     1:03.86 (33.47)     1:39.55 (35.69)     2:13.65 (34.10)
 49 Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR            2:13.03    2:13.65        
                  29.23     1:01.86 (32.63)     1:36.91 (35.05)     2:13.65 (36.74)
 51 Greene, Brian P     17 FA-MR                2:22.15    2:13.68        
                  30.66     1:04.29 (33.63)     1:39.33 (35.04)     2:13.68 (34.35)
 52 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           2:12.82    2:14.62        
                  29.74     1:03.68 (33.94)     1:39.18 (35.50)     2:14.62 (35.44)
 53 Koton, Edward       13 Unhes-Mr-MR               NT    2:16.01        
                  30.96     1:04.89 (33.93)     1:41.10 (36.21)     2:16.01 (34.91)
 54 Zubarchuk, Daniel   14 NYCC-MR                   NT    2:17.21        
                  30.06     1:04.19 (34.13)     1:40.59 (36.40)     2:17.21 (36.62)
 55 Whitfield, George   13 NYCC-MR              2:18.55    2:17.51        
                  30.49     1:05.72 (35.23)     1:41.52 (35.80)     2:17.51 (35.99)
 56 Avranovic, Nikola   15 Agua Swim Team-MR    2:10.57    2:18.76        
                  31.13     1:06.40 (35.27)     1:43.24 (36.84)     2:18.76 (35.52)
 57 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR               NT    2:18.83        
                  29.44     1:03.45 (34.01)     1:41.12 (37.67)     2:18.83 (37.71)
 58 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    2:18.63    2:19.02        
                  31.26     1:05.38 (34.12)     1:42.25 (36.87)     2:19.02 (36.77)
 59 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           2:19.16    2:19.10        
                  30.87     1:05.87 (35.00)     1:42.34 (36.47)     2:19.10 (36.76)
 60 Charney-Beck, Jaco  14 JCCT-MR              2:10.00    2:19.75        
                  30.47     1:06.05 (35.58)     1:43.36 (37.31)     2:19.75 (36.39)
 61 Friedman, Grant E   15 Agua Swim Team-MR    2:30.23    2:20.25        
                  30.36     1:05.43 (35.07)     1:42.75 (37.32)     2:20.25 (37.50)
 62 Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR              2:09.60    2:20.37        
                  30.23     1:05.02 (34.79)     1:42.37 (37.35)     2:20.37 (38.00)
 63 Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              2:31.70    2:26.41        
                                1:06.30 ( )   2:26.41 (1:20.11)                    
 64 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            2:32.41    2:28.23        
                  30.45     1:07.39 (36.94)     1:49.29 (41.90)     2:28.23 (38.94)
 -- Vernoia, Mike F     23 NYAC-MR              1:43.72         NS        
 -- Chin, William T     13 NYCC-MR              2:23.81         NS        
 
Event 3  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Amy          15 Phoenix-MR             58.65      59.45 JO      20  
                  27.02       59.45 (32.43)                                        
  2 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR      59.81    1:01.54 JO      17  
                  28.63     1:01.54 (32.91)                                        
  3 Venice, Charissa L  18 Phoenix-MR           1:01.12    1:02.02 JO      16  
                  28.50     1:02.02 (33.52)                                        
  4 Lange, Kaitlyn E    16 Phoenix-MR             59.36    1:02.09 JO      15  
                  28.04     1:02.09 (34.05)                                        
  5 Lam, Donna          16 Patriot-MR           1:00.10    1:02.12 JO      14  
                  28.49     1:02.12 (33.63)                                        
  6 Perez-Segnini, Cam  18 WEST-MR              1:03.16    1:03.53 JO      13  
                  29.54     1:03.53 (33.99)                                        
  7 Suarez-Rebling, Ma  16 Agua Swim Team-MR    1:03.58    1:03.55 JO      12  
                  30.05     1:03.55 (33.50)                                        
  8 Lai, Stephanie R    13 NYCC-MR              1:07.35    1:04.16 JO      11  
                  29.46     1:04.16 (34.70)                                        
  9 Krevitt, Charlotte  12 Agua Swim Team-MR    1:04.78    1:05.55 JO       9  
                  30.54     1:05.55 (35.01)                                        
 10 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    1:15.10    1:05.86 JO       7  
                  31.18     1:05.86 (34.68)                                        
 11 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              1:05.80    1:06.56 JO       6  
                  30.76     1:06.56 (35.80)                                        
 12 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR    1:08.35    1:07.39 JO       5  
                  31.61     1:07.39 (35.78)                                        
 13 Guglielmi, Gabriel  14 WEST-MR              1:07.81    1:08.41 JO       4  
                  31.54     1:08.41 (36.87)                                        
 14 Montes, Adrianna    16 RI Marlins-MR             NT    1:10.03          3  
                  31.89     1:10.03 (38.14)                                        
 15 Flear, Erica        15 Manta Rays-MR        1:10.13    1:10.11          2  
                  31.41     1:10.11 (38.70)                                        
 16 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR           1:10.03    1:10.56          1  
                  32.71     1:10.56 (37.85)                                        
 17 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    1:10.88    1:11.20        
                  32.97     1:11.20 (38.23)                                        
 18 Berridge, Scottie   15 Badger-MR            1:10.43    1:11.22        
                  33.32     1:11.22 (37.90)                                        
 19 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               1:15.71    1:11.89        
                  32.48     1:11.89 (39.41)                                        
 20 Dwass, Simona       16 Manta Rays-MR        1:09.50    1:11.99        
                  33.05     1:11.99 (38.94)                                        
 21 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           1:17.10    1:12.42        
                  32.73     1:12.42 (39.69)                                        
 22 Schmelzer, Lydia    13 JCCT-MR              1:13.73    1:13.72        
                  34.92     1:13.72 (38.80)                                        
 23 Lai, Alicia X       18 NYCC-MR              1:11.35    1:13.88        
                  34.10     1:13.88 (39.78)                                        
 24 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR    1:15.18    1:14.32        
                  34.09     1:14.32 (40.23)                                        
 25 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           1:13.00    1:16.51        
                  35.46     1:16.51 (41.05)                                        
 26 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR                NT    1:16.78        
                  34.54     1:16.78 (42.24)                                        
 27 Baker, Zoe A        13 JCCT-MR              1:16.97    1:17.16        
                  34.14     1:17.16 (43.02)                                        
 28 Maewal, Esha        13 SSL-MR               1:22.77    1:18.41        
                  37.40     1:18.41 (41.01)                                        
 29 Belardinelli, Caro  15 SSL-MR               1:41.10    1:18.72        
                  36.89     1:18.72 (41.83)                                        
 30 Garcia, Samantha M  13 SSL-MR               1:18.30    1:19.86        
                  37.28     1:19.86 (42.58)                                        
 31 Schwartz, Sadie I   13 JCCT-MR                   NT    1:21.76        
                  37.38     1:21.76 (44.38)                                        
 32 DeMayo, Ava E       14 JCCT-MR              1:19.00    1:22.99        
                  38.38     1:22.99 (44.61)                                        
 33 Lau, Emilee         13 Manta Rays-MR        1:21.53    1:24.96        
                  37.75     1:24.96 (47.21)                                        
 34 Marchany, Lauren A  13 SSL-MR               1:40.19    1:33.47        
                  43.59     1:33.47 (49.88)                                        
 -- Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              1:06.91         DQ        
      Arms underwater recovery
                  29.57          DQ (43.24)                                        
 -- Salcedo, Bianca M   13 Unhes-Mr-MR          1:06.62         NS        
 
Event 4  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:02.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taskindoust, Rod    19 Phoenix-MR             52.00      53.94 JO      20  
                  25.21       53.94 (28.73)                                        
  2 Collier, Cole T     14 Agua Swim Team-MR      55.08      56.28 JO      17  
                  26.33       56.28 (29.95)                                        
  3 Lomeyko, Konstanti  15 Agua Swim Team-MR      56.76      57.24 JO      16  
                  27.24       57.24 (30.00)                                        
  4 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR      56.95      58.07 JO      15  
                  27.45       58.07 (30.62)                                        
  5 Huang, Alec H       16 Agua Swim Team-MR      58.28      59.24 JO      14  
                  27.64       59.24 (31.60)                                        
  6 Tartakovsky, Micha  15 Phoenix-MR           1:02.62      59.35 JO      13  
                  28.04       59.35 (31.31)                                        
  7 Lee, Ryan P         13 WEST-MR              1:00.01      59.64 JO      12  
                  28.25       59.64 (31.39)                                        
  8 Amato, Steven A     14 WEST-MR              1:00.93    1:01.06 JO      11  
                  29.17     1:01.06 (31.89)                                        
  9 Rakestraw, Alan N   15 Agua Swim Team-MR    1:01.48    1:01.08 JO       9  
                  28.70     1:01.08 (32.38)                                        
 10 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           1:03.81    1:01.42 JO       7  
                  28.57     1:01.42 (32.85)                                        
 11 Flannery, Jim J     24 NYAC-MR                52.70    1:01.60 JO       6  
                  28.62     1:01.60 (32.98)                                        
 12 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    1:01.49    1:01.68 JO       5  
                  29.59     1:01.68 (32.09)                                        
 13 Mcalpine, Michael   14 Unhes-Mr-MR          1:02.77    1:01.74 JO       4  
                  27.16     1:01.74 (34.58)                                        
 14 Frawley, Robert J   25 NYAC-MR                56.45    1:02.09 JO       3  
                  28.29     1:02.09 (33.80)                                        
 15 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              1:02.41    1:02.14 JO       2  
                  28.13     1:02.14 (34.01)                                        
 16 Frankenfeld, Kevin  24 NYAC-MR                50.68    1:02.30 JO       1  
                  28.72     1:02.30 (33.58)                                        
 17 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR           1:01.18    1:02.71        
                  28.46     1:02.71 (34.25)                                        
 18 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR            1:06.00    1:03.27        
                  30.14     1:03.27 (33.13)                                        
 19 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR    1:06.34    1:03.71        
                  29.76     1:03.71 (33.95)                                        
 20 Pinsky, Brett H     18 FA-MR                1:00.56    1:04.29        
                  29.44     1:04.29 (34.85)                                        
 21 Alvarado, Thomas R  13 SSL-MR               1:03.62    1:04.75        
                  30.17     1:04.75 (34.58)                                        
 22 Thomas, Desi C      14 NYCC-MR              1:04.88    1:04.93        
                  29.22     1:04.93 (35.71)                                        
 23 Zubac, Andrew C     14 RI Marlins-MR        1:06.92    1:05.06        
                  30.26     1:05.06 (34.80)                                        
 24 Correa, John P      16 FA-MR                1:10.18    1:05.36        
                  29.76     1:05.36 (35.60)                                        
 25 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:20.00    1:06.42        
                  30.21     1:06.42 (36.21)                                        
 26 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR    1:08.03    1:06.52        
                  31.17     1:06.52 (35.35)                                        
 27 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    1:03.42    1:06.89        
                  31.07     1:06.89 (35.82)                                        
 28 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR    1:05.27    1:07.10        
                  31.65     1:07.10 (35.45)                                        
 29 Kostynyuk, Dmytro   15 Shy-Mr-MR            1:22.40    1:07.15        
                  30.67     1:07.15 (36.48)                                        
 30 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR           1:08.00    1:08.01        
                  31.73     1:08.01 (36.28)                                        
 31 Horowitz, Thomas R  14 WEST-MR              1:09.85    1:08.26        
                  32.35     1:08.26 (35.91)                                        
 32 Kenny, Tyler        14 Phoenix-MR           1:08.75    1:08.28        
                  31.56     1:08.28 (36.72)                                        
 33 McAleer, Ryan M     15 FA-MR                1:15.98    1:09.14        
                  30.55     1:09.14 (38.59)                                        
 34 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR          1:12.86    1:09.58        
                  31.68     1:09.58 (37.90)                                        
 35 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    1:11.08    1:09.93        
                  32.13     1:09.93 (37.80)                                        
 36 Miranda, Brendan B  14 FA-MR                1:15.15    1:11.44        
                  31.81     1:11.44 (39.63)                                        
 37 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           1:12.43    1:11.57        
                  32.72     1:11.57 (38.85)                                        
 38 Charney-Beck, Jaco  14 JCCT-MR              1:13.95    1:11.77        
                  32.49     1:11.77 (39.28)                                        
 39 Greene, Brian P     17 FA-MR                1:14.59    1:12.09        
                  33.53     1:12.09 (38.56)                                        
 40 Olabe, Mikel        15 Agua Swim Team-MR    1:10.48    1:12.92        
                  32.65     1:12.92 (40.27)                                        
 41 Koton, Edward       13 Unhes-Mr-MR               NT    1:16.20        
                  34.76     1:16.20 (41.44)                                        
 42 Friedman, Grant E   15 Agua Swim Team-MR         NT    1:18.65        
                  34.14     1:18.65 (44.51)                                        
 43 Zabatta, Matthew J  13 FA-MR                1:19.32    1:19.61        
                  36.45     1:19.61 (43.16)                                        
 44 Simmons, Bertin     16 Manta Rays-MR        1:26.75    1:23.05        
                  37.94     1:23.05 (45.11)                                        
 45 Stepanian, Nichola  14 RI Marlins-MR        1:40.02    1:24.03        
                  39.69     1:24.03 (44.34)                                        
 -- Ciric, Milos        15 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      False start
                  33.67          DQ (47.61)                                        
 -- Fraser, Brett M     24 NYAC-MR                49.18         NS        
 -- Witzke, Christian   26 NYAC-MR                52.75         NS        
 -- Chin, William T     13 NYCC-MR                   NT         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:29.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR            2:08.77    2:09.27 JO      20  
                  30.23     1:02.92 (32.69)     1:36.07 (33.15)     2:09.27 (33.20)
  2 Baker, Dorothy E    23 NYAC-MR              2:07.95    2:10.75 JO      17  
                  31.06     1:03.99 (32.93)     1:37.84 (33.85)     2:10.75 (32.91)
  3 Litvinsky, Sarah C  15 Phoenix Un-MR        2:07.28    2:12.14 JO      16  
                  30.91     1:04.19 (33.28)     1:39.31 (35.12)     2:12.14 (32.83)
  4 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:13.36    2:14.60 JO      15  
                  31.75     1:05.28 (33.53)     1:39.93 (34.65)     2:14.60 (34.67)
  5 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    2:27.41    2:19.64 JO      14  
                                1:08.72 ( )   2:19.64 (1:10.92)                    
  6 Irato, Carmela      14 Agua Swim Team-MR    2:26.87    2:20.21 JO      13  
                  35.27     1:12.64 (37.37)     1:47.85 (35.21)     2:20.21 (32.36)
  7 Weissman, Emily T   13 Agua Swim Team-MR    2:22.49    2:20.86 JO      12  
                  32.80     1:08.87 (36.07)     1:44.98 (36.11)     2:20.86 (35.88)
  8 Knobler, Sera A     15 Agua Swim Team-MR    2:23.46    2:21.75 JO      11  
                  33.79     1:09.73 (35.94)     1:46.00 (36.27)     2:21.75 (35.75)
  9 Guarino, Kiana B    10 Agua Swim Team-MR    2:38.00    2:23.19 JO       9  
                  33.58     1:09.54 (35.96)     1:47.09 (37.55)     2:23.19 (36.10)
 10 Milio, Theresa A    11 WEST-MR              2:27.71    2:23.69 JO       7  
                  34.15     1:10.41 (36.26)     1:47.51 (37.10)     2:23.69 (36.18)
 11 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              2:26.22    2:25.56 JO       6  
                  34.33     1:10.84 (36.51)     1:48.37 (37.53)     2:25.56 (37.19)
 12 Guglielmi, Gabriel  14 WEST-MR              2:26.90    2:27.48 JO       5  
                  34.63     1:11.31 (36.68)     1:49.17 (37.86)     2:27.48 (38.31)
 13 Peirovani, Armita   18 Phoenix-MR           2:30.95    2:29.17 JO       4  
                  33.72     1:11.00 (37.28)     1:50.20 (39.20)     2:29.17 (38.97)
 14 Kuo, Victoria F     13 Agua Swim Team-MR    2:27.85    2:29.63          3  
                  36.48     1:14.55 (38.07)     1:52.63 (38.08)     2:29.63 (37.00)
 15 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    2:34.67    2:30.68          2  
                  35.28     1:12.95 (37.67)     1:52.45 (39.50)     2:30.68 (38.23)
 16 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR    2:33.50    2:32.55          1  
                  36.29     1:15.35 (39.06)     1:55.05 (39.70)     2:32.55 (37.50)
 17 Yienger, Maya S     13 Agua Swim Team-MR    2:31.52    2:33.87        
                  35.59     1:14.56 (38.97)     1:55.10 (40.54)     2:33.87 (38.77)
 18 Pena, Desiree       14 Agua Swim Team-MR    2:33.82    2:34.90        
                  35.27                             1:54.63 ( )     2:34.90 (40.27)
 19 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    2:34.07    2:37.11        
                  36.48     1:16.96 (40.48)     1:57.26 (40.30)     2:37.11 (39.85)
 20 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              2:35.09    2:37.24        
                  37.32     1:16.87 (39.55)     1:57.45 (40.58)     2:37.24 (39.79)
 21 Sonnenfeldt, Sophi  13 JCCT-MR              2:50.00    2:38.18        
                  37.50     1:17.71 (40.21)     1:58.80 (41.09)     2:38.18 (39.38)
 22 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           2:43.57    2:40.57        
                  36.80     1:18.94 (42.14)     2:01.45 (42.51)     2:40.57 (39.12)
 23 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           2:41.08    2:41.75        
                  38.55     1:20.06 (41.51)     2:02.04 (41.98)     2:41.75 (39.71)
 24 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              2:31.39    2:42.74        
                  35.19     1:13.50 (38.31)     1:56.20 (42.70)     2:42.74 (46.54)
 25 Schnell, Ally P     13 SSL-MR               2:42.42    2:44.18        
                  38.56     1:20.03 (41.47)     2:02.06 (42.03)     2:44.18 (42.12)
 26 Teo, Peony          14 NYCC-MR              2:50.73    2:45.28        
                  37.79     1:19.19 (41.40)     2:03.76 (44.57)     2:45.28 (41.52)
 27 Baker, Zoe A        13 JCCT-MR              2:40.00    2:46.14        
                  40.32     1:22.62 (42.30)     2:05.92 (43.30)     2:46.14 (40.22)
 28 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:46.43        
                  39.53     1:22.11 (42.58)     2:06.02 (43.91)     2:46.43 (40.41)
 29 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:47.36        
                  38.49     1:20.83 (42.34)     2:04.91 (44.08)     2:47.36 (42.45)
 30 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    2:40.00    2:47.42        
                  39.97     1:22.27 (42.30)     2:05.74 (43.47)     2:47.42 (41.68)
 31 Maewal, Esha        13 SSL-MR               2:53.90    2:49.26        
 32 Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR               NT    2:51.48        
                  37.75     1:20.83 (43.08)     2:06.91 (46.08)     2:51.48 (44.57)
 33 Fulmer, Shabnam B   14 NYCC-MR                   NT    2:54.35        
                  39.50     1:23.43 (43.93)     2:09.42 (45.99)     2:54.35 (44.93)
 34 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR           2:51.09    2:57.92        
                  40.99     1:26.55 (45.56)     2:13.58 (47.03)     2:57.92 (44.34)
 35 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           2:53.66    2:58.53        
                  42.05     1:27.26 (45.21)     2:13.15 (45.89)     2:58.53 (45.38)
 -- Gary, Kristin J     46 NYAC-MR              2:10.34         NS        
 -- Dunbar, Sarah H     15 Badger-MR            2:21.00         NS        
 -- Salcedo, Bianca M   13 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:16.89  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L  15 Agua Swim Team-MR    2:04.56    2:04.20 JO      20  
                  29.78     1:01.55 (31.77)     1:33.31 (31.76)     2:04.20 (30.89)
  2 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    2:11.19    2:07.72 JO      17  
                  31.13     1:03.98 (32.85)     1:36.36 (32.38)     2:07.72 (31.36)
  3 Konovalov, Veniami  15 Agua Swim Team-MR    2:11.67    2:09.45 JO      16  
                  30.42     1:04.17 (33.75)   2:09.43 (1:05.26)      2:09.45 (0.02)
  4 Lishnevetsky, Josh  14 Agua Swim Team-MR    2:18.98    2:12.05 JO      15  
                  30.36     1:03.29 (32.93)     1:38.22 (34.93)     2:12.05 (33.83)
  5 Gray, Stephen F     14 WEST-MR              2:11.77    2:13.37 JO      14  
                  31.69     1:05.78 (34.09)     1:39.87 (34.09)     2:13.37 (33.50)
  6 Lane, Wiley W       15 NYCC-MR              2:11.62    2:14.28 JO      13  
                  31.44     1:05.80 (34.36)     1:41.16 (35.36)     2:14.28 (33.12)
  7 Wolfe, Morgan S     14 Agua Swim Team-MR    2:21.83    2:14.99 JO      12  
                  32.81     1:06.92 (34.11)     1:41.59 (34.67)     2:14.99 (33.40)
  8 Carey, Liam         15 Phoenix-MR           2:17.05    2:15.01 JO      11  
                  31.91     1:07.06 (35.15)     1:43.47 (36.41)     2:15.01 (31.54)
  9 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    2:18.10    2:15.89 JO       9  
                  32.14     1:06.98 (34.84)     1:42.07 (35.09)     2:15.89 (33.82)
 10 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR           2:13.62    2:16.31 JO       7  
                  31.44     1:05.32 (33.88)     1:40.99 (35.67)     2:16.31 (35.32)
 11 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    2:17.60    2:20.33          6  
                  33.03     1:08.11 (35.08)     1:44.97 (36.86)     2:20.33 (35.36)
 12 Pragnell, Tristan   10 Agua Swim Team-MR    2:24.80    2:24.03          5  
                  33.38     1:09.40 (36.02)     1:47.57 (38.17)     2:24.03 (36.46)
 13 Eletto, John Antho  17 FA-MR                2:13.99    2:25.15          4  
                  33.15     1:09.19 (36.04)     1:46.80 (37.61)     2:25.15 (38.35)
 14 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              2:28.85    2:27.67          3  
                  36.27     1:14.32 (38.05)     1:52.15 (37.83)     2:27.67 (35.52)
 15 Kenny, Tyler        14 Phoenix-MR           2:24.53    2:28.41          2  
                  34.08     1:11.78 (37.70)     1:50.53 (38.75)     2:28.41 (37.88)
 16 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    2:29.17    2:28.50          1  
                  35.42     1:12.93 (37.51)     1:51.62 (38.69)     2:28.50 (36.88)
 17 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR    2:25.72    2:30.05        
                  35.60     1:13.30 (37.70)     1:51.88 (38.58)     2:30.05 (38.17)
 18 Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR              2:24.10    2:30.29        
                  34.25     1:10.97 (36.72)     1:50.54 (39.57)     2:30.29 (39.75)
 19 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR               NT    2:32.95        
 20 Zhenilenko, Alan P  14 Unhes-Mr-MR               NT    2:49.75        
                  37.37     1:19.14 (41.77)     2:04.67 (45.53)     2:49.75 (45.08)
 
Event 7  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.89  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milio, Theresa A    11 WEST-MR              1:16.52    1:15.41 JO      20  
                  35.61     1:15.41 (39.80)                                        
  2 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR    1:19.03    1:15.61 JO      17  
                  35.17     1:15.61 (40.44)                                        
  3 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    1:16.54    1:16.56 JO      16  
                  36.49     1:16.56 (40.07)                                        
  4 Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR    1:15.59    1:17.35 JO      15  
                  36.04     1:17.35 (41.31)                                        
  5 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR    1:18.30    1:17.41 JO      14  
                  36.59     1:17.41 (40.82)                                        
  6 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:15.43    1:17.78 JO      13  
                  36.42     1:17.78 (41.36)                                        
  7 Rohan, Julia R      14 WEST-MR              1:16.55    1:17.83 JO      12  
                  36.83     1:17.83 (41.00)                                        
  8 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              1:17.93    1:17.91 JO      11  
                  36.65     1:17.91 (41.26)                                        
  9 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               1:20.66    1:18.97 JO       9  
                  37.46     1:18.97 (41.51)                                        
 10 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    1:23.61    1:19.08 JO       7  
                  36.94     1:19.08 (42.14)                                        
 11 DeMayo, Ava E       14 JCCT-MR              1:20.15    1:19.36 JO       6  
                  37.30     1:19.36 (42.06)                                        
 12 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           1:18.96    1:19.40 JO       5  
                  37.44     1:19.40 (41.96)                                        
 13 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           1:21.51    1:19.44 JO       4  
                  37.03     1:19.44 (42.41)                                        
 14 Pope, Caileigh A    14 Badger-MR            1:18.94    1:19.46 JO       3  
                  37.41     1:19.46 (42.05)                                        
 15 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           1:18.39    1:19.53 JO       2  
                  37.22     1:19.53 (42.31)                                        
 16 Krevitt, Charlotte  12 Agua Swim Team-MR    1:20.16    1:20.63 JO       1  
                  38.02     1:20.63 (42.61)                                        
 17 Sonnenfeldt, Sophi  13 JCCT-MR              1:21.06    1:21.11        
                  38.18     1:21.11 (42.93)                                        
 18 McDermot, Annie E   14 Agua Swim Team-MR    1:25.41    1:22.61        
                  39.37     1:22.61 (43.24)                                        
 19 Flear, Erica        15 Manta Rays-MR        1:22.05    1:22.87        
                  38.16     1:22.87 (44.71)                                        
 20 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    1:23.70    1:23.54        
                  39.68     1:23.54 (43.86)                                        
 21 Xu, Grace           13 Agua Swim Team-MR    1:24.71    1:23.99        
                  40.39     1:23.99 (43.60)                                        
 22 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR    1:25.16    1:24.48        
                  40.19     1:24.48 (44.29)                                        
 23 Peirovani, Armita   18 Phoenix-MR           1:27.00    1:24.65        
                  39.43     1:24.65 (45.22)                                        
 24 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           1:26.00    1:24.68        
                  38.87     1:24.68 (45.81)                                        
 25 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    1:23.74    1:24.72        
                  40.43     1:24.72 (44.29)                                        
 26 Brewster, Nadine L  15 Unhes-Mr-MR          1:27.57    1:24.82        
                  40.91     1:24.82 (43.91)                                        
 27 Pinzon, Sarah A     14 Agua Swim Team-MR    1:23.14    1:26.09        
                  40.73     1:26.09 (45.36)                                        
 28 Yurchenko, Jasmine  14 Unhes-Mr-MR          1:27.97    1:26.42        
                  40.41     1:26.42 (46.01)                                        
 29 Maewal, Esha        13 SSL-MR               1:31.23    1:26.53        
                  41.26     1:26.53 (45.27)                                        
 30 Schwartz, Sadie I   13 JCCT-MR                   NT    1:26.56        
                  41.16     1:26.56 (45.40)                                        
 31 Lee, Madison        14 Manta Rays-MR        1:26.01    1:26.83        
                  41.12     1:26.83 (45.71)                                        
 32 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR    1:25.63    1:28.10        
                  41.90     1:28.10 (46.20)                                        
 33 Miller, Olivia L    15 Agua Swim Team-MR    1:36.92    1:28.60        
                  41.74     1:28.60 (46.86)                                        
 34 Garcia, Samantha M  13 SSL-MR               1:27.48    1:29.14        
                  42.67     1:29.14 (46.47)                                        
 35 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:29.35    1:31.28        
                  42.04     1:31.28 (49.24)                                        
 36 Mackin, Sophie F    13 Agua Swim Team-MR    1:27.01    1:31.36        
                  43.72     1:31.36 (47.64)                                        
 37 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    1:37.71    1:34.04        
                  44.28     1:34.04 (49.76)                                        
 38 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    1:35.69    1:34.60        
                  45.13     1:34.60 (49.47)                                        
 39 Shumskaya, Hanna    14 Shy-Mr-MR            1:39.34    1:35.49        
                  44.58     1:35.49 (50.91)                                        
 40 Munson, Iris J      14 Agua Swim Team-MR    1:32.15    1:36.21        
                  45.47     1:36.21 (50.74)                                        
 41 Beckmann, Klara S   14 JCCT-MR              1:37.59    1:36.77        
                  44.50     1:36.77 (52.27)                                        
 42 Malik, Zara         13 Agua Swim Team-MR    1:40.58    1:37.01        
                  47.72     1:37.01 (49.29)                                        
 43 Belardinelli, Caro  15 SSL-MR               1:39.61    1:37.07        
                  46.20     1:37.07 (50.87)                                        
 44 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR            1:32.09    1:37.16        
                  46.54     1:37.16 (50.62)                                        
 45 Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR              1:38.76    1:37.25        
                  46.34     1:37.25 (50.91)                                        
 46 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    1:38.66    1:41.11        
                  48.21     1:41.11 (52.90)                                        
 47 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           1:37.37    1:41.75        
                  47.26     1:41.75 (54.49)                                        
 -- Marchany, Lauren A  13 SSL-MR               1:49.95         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  53.63          DQ (58.66)                                        
 -- Gasic, Doris        14 RI Marlins-MR        1:33.44         NS        
 -- Bragg, Randy D      16 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 
Event 8  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.89  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    1:05.90    1:05.63 JO      20  
                  30.54     1:05.63 (35.09)                                        
  2 Amato, Steven A     14 WEST-MR              1:08.40    1:08.41 JO      17  
                  32.19     1:08.41 (36.22)                                        
  3 Lem, Jake O         14 Agua Swim Team-MR    1:11.99    1:08.98 JO      16  
                  32.50     1:08.98 (36.48)                                        
  4 Snaidero, Edoardo   15 RI Marlins-MR        1:13.32    1:09.22 JO      15  
                  33.35     1:09.22 (35.87)                                        
  5 Hamzic, Omar        17 RI Marlins-MR        1:18.31    1:10.34 JO      14  
                  32.70     1:10.34 (37.64)                                        
  6 Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR            1:11.57    1:10.37 JO      13  
                  32.56     1:10.37 (37.81)                                        
  7 Mcalpine, Michael   14 Unhes-Mr-MR          1:12.03    1:11.97         12  
                  34.08     1:11.97 (37.89)                                        
  8 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    1:12.71    1:12.31         11  
                  34.93     1:12.31 (37.38)                                        
  9 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    1:12.59    1:12.73          9  
                  34.90     1:12.73 (37.83)                                        
 10 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    1:11.52    1:12.96          7  
                  33.72     1:12.96 (39.24)                                        
 11 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           1:13.80    1:13.28          6  
                  34.43     1:13.28 (38.85)                                        
 12 Alliano, Douglas G  15 FA-MR                1:15.12    1:13.67          5  
                  33.55     1:13.67 (40.12)                                        
 13 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR    1:15.71    1:14.36          4  
                  35.19     1:14.36 (39.17)                                        
 14 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR           1:11.71    1:14.47          3  
                  34.52     1:14.47 (39.95)                                        
 15 Walsh, Dylan F      14 UNBAD-MR             1:14.00    1:14.48          2  
                  35.27     1:14.48 (39.21)                                        
 16 Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR              1:14.93    1:14.72          1  
                  35.25     1:14.72 (39.47)                                        
 17 Eletto, Jeremy J    15 FA-MR                1:19.02    1:15.16        
                  35.66     1:15.16 (39.50)                                        
 18 Teytelman, Michael  15 RI Marlins-MR        1:19.18    1:15.32        
                  35.29     1:15.32 (40.03)                                        
 19 Charney-Beck, Jaco  14 JCCT-MR              1:16.98    1:15.76        
                  35.72     1:15.76 (40.04)                                        
 20 Avranovic, Nikola   15 Agua Swim Team-MR    1:19.20    1:16.42        
                  36.37     1:16.42 (40.05)                                        
 21 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR    1:18.82    1:17.46        
                  36.65     1:17.46 (40.81)                                        
 22 Whitfield, George   13 NYCC-MR              1:23.18    1:18.75        
                  36.31     1:18.75 (42.44)                                        
 23 Prokic, Matija      13 RI Marlins-MR        1:19.95    1:19.65        
                  37.91     1:19.65 (41.74)                                        
 24 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR          1:19.01    1:19.72        
                  37.85     1:19.72 (41.87)                                        
 25 Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              1:19.27    1:19.74        
                  36.78     1:19.74 (42.96)                                        
 26 Horowitz, Thomas R  14 WEST-MR              1:18.83    1:20.70        
                  38.03     1:20.70 (42.67)                                        
 27 Greene, Brian P     17 FA-MR                1:23.81    1:21.76        
                  38.68     1:21.76 (43.08)                                        
 28 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              1:21.20    1:21.89        
                  40.04     1:21.89 (41.85)                                        
 29 Correa, John P      16 FA-MR                1:31.99    1:22.17        
                  39.13     1:22.17 (43.04)                                        
 30 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           1:23.01    1:22.63        
                  40.20     1:22.63 (42.43)                                        
 31 Tartakovsky, Micha  15 Phoenix-MR           1:25.00    1:22.77        
                  38.13     1:22.77 (44.64)                                        
 32 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:43.56    1:25.60        
                  39.72     1:25.60 (45.88)                                        
 33 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                1:28.11    1:25.78        
                  41.10     1:25.78 (44.68)                                        
 34 Zabatta, Matthew J  13 FA-MR                1:28.87    1:26.93        
                  41.59     1:26.93 (45.34)                                        
 35 Zubarchuk, Daniel   14 NYCC-MR                   NT    1:27.80        
                  40.23     1:27.80 (47.57)                                        
 36 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:24.80    1:28.18        
                  39.97     1:28.18 (48.21)                                        
 37 Ciric, Milos        15 RI Marlins-MR        1:27.11    1:30.22        
                  42.27     1:30.22 (47.95)                                        
 38 Miranda, Brendan B  14 FA-MR                1:29.99    1:30.77        
                  42.51     1:30.77 (48.26)                                        
 -- Collier, Cole T     14 Agua Swim Team-MR    1:07.66         DQ        
      Downward butterfly kick
                  32.08          DQ (36.68)                                        
 -- Simmons, Bertin     16 Manta Rays-MR        1:26.82         DQ        
      False start
                  41.88          DQ (44.99)                                        
 -- Conn, Miles         13 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Malnik, Dani        28 NYAC-MR                57.16         NS        
 
Event 9  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lam, Donna          16 Patriot-MR             24.95      25.25 JO      20  
  2 Relota, Camille     16 Agua Swim Team-MR      27.40      25.95 JO      17  
  3 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR                26.86      26.72 JO      16  
  4 Irato, Carmela      14 Agua Swim Team-MR      28.22      26.88 JO      15  
  5 Grier, Mary-McKenz  13 Agua Swim Team-MR      27.32      27.16 JO      14  
  6 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR             26.95      27.28 JO      13  
  7 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR      26.82      27.41 JO      12  
  8 Pena, Desiree       14 Agua Swim Team-MR      27.86      27.60 JO      11  
  9 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR      27.69      27.61 JO       9  
 10 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR                27.11      27.82 JO       7  
 11 Yienger, Maya S     13 Agua Swim Team-MR      28.63      27.95 JO       5  
 11 Lai, Stephanie R    13 NYCC-MR                26.83      27.95 JO       5  
 11 Irwin, Amanda P     14 Agua Swim Team-MR      27.27      27.95 JO       5  
 14 Dwass, Simona       16 Manta Rays-MR          28.59      27.98 JO       3  
 15 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR      28.79      28.00 JO       2  
 16 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR      28.17      28.19 JO       1  
 17 Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR      26.98      28.21 JO     
 18 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR                27.48      28.22 JO     
 19 Brewster, Nadine L  15 Unhes-Mr-MR            27.94      28.29 JO     
 20 Milio, Theresa A    11 WEST-MR                28.28      28.35        
 21 Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR             27.61      28.42        
 22 Montes, Adrianna    16 RI Marlins-MR             NT      28.47        
 23 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR             27.70      28.52        
 24 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR                28.70      28.63        
 25 Berridge, Scottie   15 Badger-MR              27.92      28.69        
 26 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR             29.28      28.73        
 26 Guglielmi, Gabriel  14 WEST-MR                28.39      28.73        
 28 Xu, Grace           13 Agua Swim Team-MR      29.29      28.86        
 29 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR      30.41      28.98        
 30 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR                 28.19      28.99        
 31 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR      28.70      29.07        
 32 Lai, Alicia X       18 NYCC-MR                28.84      29.42        
 33 Kuo, Victoria F     13 Agua Swim Team-MR      28.89      29.44        
 34 Schmelzer, Lydia    13 JCCT-MR                31.00      29.68        
 35 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR                29.90      29.80        
 36 Schnell, Ally P     13 SSL-MR                 29.84      29.84        
 37 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR      29.93      29.88        
 38 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR             29.22      29.92        
 39 Mackin, Sophie F    13 Agua Swim Team-MR      30.98      29.98        
 40 Baker, Zoe A        13 JCCT-MR                29.74      30.01        
 41 Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR            30.28      30.05        
 42 Lau, Emilee         13 Manta Rays-MR          28.80      30.08        
 43 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR             29.55      30.17        
 43 Sonnenfeldt, Sophi  13 JCCT-MR                30.52      30.17        
 45 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR      30.37      30.22        
 46 Munson, Iris J      14 Agua Swim Team-MR      29.89      30.36        
 47 McDermot, Annie E   14 Agua Swim Team-MR      30.78      30.57        
 48 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR             30.95      30.86        
 49 Belardinelli, Caro  15 SSL-MR                 29.43      30.93        
 50 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR             30.69      31.00        
 51 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR      31.67      31.02        
 52 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR      30.78      31.20        
 53 Miller, Olivia L    15 Agua Swim Team-MR      33.12      31.30        
 54 Teo, Peony          14 NYCC-MR                31.73      31.37        
 54 Wu, Yifei           14 NYCC-MR                29.80      31.37        
 56 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR      31.75      31.54        
 57 Pinzon, Sarah A     14 Agua Swim Team-MR      29.81      31.60        
 58 Fulmer, Shabnam B   14 NYCC-MR                30.72      31.65        
 59 DeMayo, Ava E       14 JCCT-MR                31.79      32.01        
 60 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR      32.33      32.19        
 61 Beckmann, Klara S   14 JCCT-MR                33.01      32.38        
 62 Lee, Madison        14 Manta Rays-MR          32.03      32.80        
 63 Yurchenko, Jasmine  14 Unhes-Mr-MR            31.60      33.00        
 64 Malik, Zara         13 Agua Swim Team-MR      33.57      33.22        
 65 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR             32.98      33.31        
 66 Schwartz, Sadie I   13 JCCT-MR                34.01      33.44        
 67 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR      33.64      34.21        
 68 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR              32.66      34.39        
 69 Greenberg, Isabell  14 NYCC-MR                36.66      34.77        
 70 Shumskaya, Hanna    14 Shy-Mr-MR              32.99      34.78        
 71 Marchany, Lauren A  13 SSL-MR                 34.14      34.83        
 -- Bragg, Randy D      16 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Salcedo, Bianca M   13 Unhes-Mr-MR            26.14         NS        
 -- Dunbar, Sarah H     15 Badger-MR              25.58         NS        
 -- Gasic, Doris        14 RI Marlins-MR          31.36         NS        
 
Event 10  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taskindoust, Rod    19 Phoenix-MR             22.00      22.34 JO      20  
  2 Huang, Alec H       16 Agua Swim Team-MR      22.43      23.11 JO      17  
  3 Hamzic, Omar        17 RI Marlins-MR          22.71      23.20 JO      16  
  4 Kim, Harris         17 Phoenix-MR             23.15      23.53 JO      15  
  5 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR      24.05      23.83 JO      14  
  6 Elms, Hayden A      15 Agua Swim Team-MR      23.72      24.11 JO      13  
  7 Harris, Gavin H     27 NYAC-MR                23.07      24.23 JO      12  
  8 Teytelman, Michael  15 RI Marlins-MR          26.21      24.60 JO      11  
  9 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR      24.69      24.63 JO       9  
 10 Konovalov, Veniami  15 Agua Swim Team-MR      25.07      24.78 JO       7  
 11 Kostynyuk, Dmytro   15 Shy-Mr-MR              26.06      24.79 JO       6  
 12 Amato, Steven A     14 WEST-MR                24.30      24.81 JO       5  
 13 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR                25.27      25.09 JO       3.5
 13 Eletto, John Antho  17 FA-MR                  23.82      25.09 JO       3.5
 15 Lane, Wiley W       15 NYCC-MR                25.44      25.17 JO       2  
 16 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR                26.00      25.23          1  
 17 Zubac, Andrew C     14 RI Marlins-MR          32.28      25.30        
 18 Mesibov, Nicholas   15 Phoenix-MR             25.18      25.33        
 19 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR      25.40      25.34        
 20 Lishnevetsky, Josh  14 Agua Swim Team-MR      25.94      25.46        
 20 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR      25.75      25.46        
 22 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR      25.30      25.57        
 23 Pinsky, Brett H     18 FA-MR                  24.54      25.65        
 24 Byman, Sean J       13 Phoenix-MR             24.93      25.73        
 25 Alliano, Douglas G  15 FA-MR                  26.02      25.80        
 26 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR              26.00      25.90        
 27 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR             25.83      25.97        
 28 Rakestraw, Alan N   15 Agua Swim Team-MR      26.29      26.10        
 29 Snaidero, Edoardo   15 RI Marlins-MR          26.98      26.13        
 30 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR      26.31      26.17        
 31 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR      26.39      26.31        
 32 Walsh, Dylan F      14 UNBAD-MR               25.60      26.33        
 33 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR      26.17      26.37        
 34 McAleer, Ryan M     15 FA-MR                  27.53      26.42        
 35 Olabe, Mikel        15 Agua Swim Team-MR      26.47      26.44        
 36 Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR                25.58      26.45        
 37 Correa, John P      16 FA-MR                  28.01      26.53        
 38 Prokic, Matija      13 RI Marlins-MR          26.96      26.62        
 39 Eletto, Jeremy J    15 FA-MR                  28.15      26.73        
 40 Alvarado, Thomas R  13 SSL-MR                 27.27      26.93        
 41 Friedman, Grant E   15 Agua Swim Team-MR         NT      26.99        
 42 Aventuro, Christop  17 Badger-MR              23.93      27.52        
 43 Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR              26.15      27.57        
 44 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR              32.51      28.09        
 45 Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR                28.91      28.39        
 46 Zubarchuk, Daniel   14 NYCC-MR                   NT      28.54        
 47 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR             29.00      28.55        
 48 Koton, Edward       13 Unhes-Mr-MR               NT      28.57        
 49 Avranovic, Nikola   15 Agua Swim Team-MR      27.54      28.58        
 50 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR                29.00      28.62        
 51 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR      29.65      28.77        
 52 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR            28.60      29.11        
 53 Whitfield, George   13 NYCC-MR                29.06      29.13        
 54 Miranda, Brendan B  14 FA-MR                  28.99      29.33        
 55 Ciric, Milos        15 RI Marlins-MR          30.28      29.66        
 56 Zhenilenko, Alan P  14 Unhes-Mr-MR            29.95      29.94        
 57 Zabatta, Matthew J  13 FA-MR                  30.54      30.52        
 58 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                  30.51      30.71        
 59 Simmons, Bertin     16 Manta Rays-MR          29.72      30.97        
 60 Stepanian, Nichola  14 RI Marlins-MR          35.67      31.53        
 -- Conn, Miles         13 RI Marlins-MR          32.77         NS        
 -- Chin, William T     13 NYCC-MR                29.53         NS        
 -- Frankenfeld, Kevin  24 NYAC-MR                20.98         NS        
 -- Malnik, Dani        28 NYAC-MR                22.41         NS        
 -- Horowitz, Thomas R  14 WEST-MR                28.49         NS        
 -- Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR      27.26         NS        
 -- Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR                26.95         NS        
 
Event 11  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
              5:32.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR            5:20.21    4:45.95 JO      20  
                  30.51     1:05.57 (35.06)     1:41.27 (35.70)     2:17.39 (36.12)
        2:58.49 (41.10)     3:40.02 (41.53)     4:13.06 (33.04)     4:45.95 (32.89)
  2 Perez-Segnini, Cam  18 WEST-MR              4:53.33    4:54.70 JO      17  
                  30.04     1:05.03 (34.99)     1:42.43 (37.40)     2:19.16 (36.73)
        3:04.02 (44.86)     3:49.51 (45.49)     4:22.50 (32.99)     4:54.70 (32.20)
  3 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           5:20.56    5:06.01 JO      16  
                  31.12     1:10.48 (39.36)     1:48.17 (37.69)     2:25.13 (36.96)
        3:11.79 (46.66)     3:58.28 (46.49)     4:33.68 (35.40)     5:06.01 (32.33)
 -- Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR               NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  36.36     1:23.99 (47.63)     2:10.61 (46.62)     2:57.68 (47.07)
        3:57.35 (59.67)     4:55.82 (58.47)     5:40.01 (44.19)          DQ (45.75)
 -- March, Victoria A   15 Phoenix-MR           5:38.06         DQ        
      Did not finish on back - back
                  32.37     1:09.85 (37.48)     1:50.91 (41.06)     2:31.69 (40.78)
        3:20.10 (48.41)     4:10.08 (49.98)     4:47.08 (37.00)          DQ (37.98)
 
Event 12  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.89  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Ryan P         13 WEST-MR              4:30.25    4:31.02 JO      20  
                  28.49     1:01.89 (33.40)     1:36.68 (34.79)     2:10.07 (33.39)
        2:49.48 (39.41)     3:28.83 (39.35)     4:00.33 (31.50)     4:31.02 (30.69)
  2 Mesibov, Nicholas   15 Phoenix-MR           4:47.10    4:45.05 JO      17  
                  30.35     1:05.46 (35.11)     1:43.01 (37.55)     2:20.36 (37.35)
        2:59.54 (39.18)     3:40.06 (40.52)   4:45.07 (1:05.01)         4:45.05 ( )
  3 Lem, Jake O         14 Agua Swim Team-MR    4:52.05    4:48.15         16  
                  31.14     1:06.60 (35.46)     1:45.25 (38.65)     2:23.64 (38.39)
        3:01.87 (38.23)     3:42.13 (40.26)     4:15.63 (33.50)     4:48.15 (32.52)
  4 Carey, Liam         15 Phoenix-MR           5:00.00    4:49.52         15  
                  28.97     1:02.90 (33.93)     1:41.88 (38.98)     2:20.51 (38.63)
        3:01.28 (40.77)     3:42.46 (41.18)     4:17.71 (35.25)     4:49.52 (31.81)
  5 Gray, Stephen F     14 WEST-MR              4:45.53    4:51.36         14  
                  30.14     1:06.76 (36.62)     1:43.02 (36.26)     2:19.27 (36.25)
        3:02.13 (42.86)     3:45.68 (43.55)     4:18.81 (33.13)     4:51.36 (32.55)
  6 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    4:49.43    4:52.91         13  
                  32.40     1:10.11 (37.71)     1:48.14 (38.03)     2:24.85 (36.71)
        3:06.05 (41.20)     3:47.92 (41.87)     4:20.71 (32.79)     4:52.91 (32.20)
  7 O'Connor, Elias G   15 Phoenix-MR           4:53.60    4:56.88         12  
                  30.70     1:05.60 (34.90)     1:43.87 (38.27)     2:21.07 (37.20)
        3:03.77 (42.70)     3:46.49 (42.72)     4:22.55 (36.06)     4:56.88 (34.33)
  8 Lee, Brendan T      11 WEST-MR              4:55.51    5:00.30         11  
                  32.79     1:12.09 (39.30)     1:50.42 (38.33)     2:27.97 (37.55)
        3:10.60 (42.63)     3:54.07 (43.47)     4:27.11 (33.04)     5:00.30 (33.19)
  9 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR    5:20.45    5:05.04          9  
                  31.42     1:07.56 (36.14)     1:49.68 (42.12)     2:29.36 (39.68)
        3:13.43 (44.07)     3:57.29 (43.86)     4:31.55 (34.26)     5:05.04 (33.49)
 10 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              5:26.38    5:11.59          7  
                  32.83     1:10.56 (37.73)     1:53.63 (43.07)     2:35.53 (41.90)
        3:19.76 (44.23)     4:03.53 (43.77)     4:39.79 (36.26)     5:11.59 (31.80)
 11 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    5:02.19    5:11.80          6  
                  33.35     1:12.47 (39.12)     1:54.08 (41.61)     2:34.53 (40.45)
        3:18.24 (43.71)     4:03.58 (45.34)     4:38.73 (35.15)     5:11.80 (33.07)
 12 Kenny, Tyler        14 Phoenix-MR           5:30.00    5:14.47          5  
                  33.77     1:15.91 (42.14)     1:54.77 (38.86)     2:33.10 (38.33)
        3:19.88 (46.78)     4:05.75 (45.87)     4:40.56 (34.81)     5:14.47 (33.91)
 13 Rasch, Scott M      14 Phoenix-MR           5:30.00    5:24.73          4  
                  34.58     1:15.87 (41.29)     1:58.67 (42.80)     2:41.53 (42.86)
        3:26.51 (44.98)     4:11.68 (45.17)     4:49.49 (37.81)     5:24.73 (35.24)
 14 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           5:30.00    5:25.61          3  
                  34.48     1:16.03 (41.55)     2:00.37 (44.34)     2:41.99 (41.62)
        3:26.63 (44.64)     4:11.07 (44.44)     4:48.27 (37.20)     5:25.61 (37.34)
 15 Limage, Patrick J   16 Unhes-Mr-MR               NT    5:33.73          2  
                  34.85     1:15.71 (40.86)     1:57.13 (41.42)     2:40.08 (42.95)
        3:26.81 (46.73)     4:15.20 (48.39)     4:56.28 (41.08)     5:33.73 (37.45)
 16 Zhenilenko, Alan P  14 Unhes-Mr-MR               NT    6:08.33          1  
                  41.09     1:29.01 (47.92)     2:14.05 (45.04)     3:01.51 (47.46)
        3:53.56 (52.05)     4:48.19 (54.63)     5:28.87 (40.68)     6:08.33 (39.46)
 
Event 13  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:13.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    2:15.59    2:10.94 JO     
                  30.83     1:03.28 (32.45)     1:37.11 (33.83)     2:10.94 (33.83)
  2 Galvin, Kate H      12 SSL-MR               2:14.76    2:12.66 JO     
                  31.14     1:05.78 (34.64)     1:40.59 (34.81)     2:12.66 (32.07)
  3 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR           2:14.29    2:13.79 JO     
                  30.83     1:04.97 (34.14)     1:39.31 (34.34)     2:13.79 (34.48)
  4 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR           2:20.51    2:16.89        
                  31.44     1:05.85 (34.41)     1:41.22 (35.37)     2:16.89 (35.67)
  5 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    2:20.92    2:17.78        
                  31.32     1:07.73 (36.41)     1:43.65 (35.92)     2:17.78 (34.13)
  6 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR    2:24.94    2:18.98        
                  31.83     1:06.90 (35.07)     1:43.36 (36.46)     2:18.98 (35.62)
  7 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR            2:21.40    2:19.72        
                  32.70     1:08.86 (36.16)     1:44.94 (36.08)     2:19.72 (34.78)
  8 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR    2:24.61    2:20.99        
                  33.03     1:09.17 (36.14)     1:45.98 (36.81)     2:20.99 (35.01)
  9 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR           2:26.79    2:21.19        
                  32.12     1:07.74 (35.62)     1:44.49 (36.75)     2:21.19 (36.70)
 10 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR           2:26.48    2:22.44        
                  31.98     1:08.05 (36.07)     1:44.97 (36.92)     2:22.44 (37.47)
 11 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR    2:24.51    2:23.90        
                  31.04     1:07.37 (36.33)     1:46.15 (38.78)     2:23.90 (37.75)
 12 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR    2:26.89    2:25.03        
                  33.59     1:10.77 (37.18)     1:48.35 (37.58)     2:25.03 (36.68)
 13 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR    2:27.79    2:25.73        
                  32.75     1:10.29 (37.54)     1:48.22 (37.93)     2:25.73 (37.51)
 14 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR    2:32.51    2:26.62        
                  33.08     1:10.76 (37.68)     1:49.24 (38.48)     2:26.62 (37.38)
 15 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR    3:19.22    2:27.97        
                  31.77     1:09.15 (37.38)     1:49.06 (39.91)     2:27.97 (38.91)
 16 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR    2:31.71    2:29.83        
                  34.18     1:12.14 (37.96)     1:51.00 (38.86)     2:29.83 (38.83)
 17 Springer, Fawziyya  11 Unhes-Mr-MR               NT    2:31.08        
 18 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR           2:31.65    2:34.44        
                  34.53     1:15.06 (40.53)     1:54.95 (39.89)     2:34.44 (39.49)
 19 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR              2:31.61    2:35.47        
                  34.08     1:13.97 (39.89)     1:55.94 (41.97)     2:35.47 (39.53)
 20 Butler, Amelia K    11 NYCC-MR              2:33.47    2:35.78        
                  31.94                             1:51.42 ( )     2:35.78 (44.36)
 21 Williams, Elise     11 NYCC-MR              2:42.84    2:37.88        
                  36.73     1:17.98 (41.25)     1:59.17 (41.19)     2:37.88 (38.71)
 22 Doumar, Chloe       12 JCCT-MR              2:32.11    2:37.89        
                                1:15.55 ( )     1:57.22 (41.67)     2:37.89 (40.67)
 23 Kletter, Jackie R   11 JCCT-MR              2:47.30    2:45.12        
                  37.03     1:20.01 (42.98)     2:03.57 (43.56)     2:45.12 (41.55)
 24 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR              3:00.47    2:50.43        
                  36.39     1:21.81 (45.42)     2:07.30 (45.49)     2:50.43 (43.13)
 25 Haskel, Melina R    11 JCCT-MR              2:59.00    2:51.58        
                  39.82     1:22.36 (42.54)     2:07.88 (45.52)     2:51.58 (43.70)
 26 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR           3:27.06    3:06.67        
                  38.20     1:24.61 (46.41)     2:14.46 (49.85)     3:06.67 (52.21)
 27 Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR                   NT    3:08.18        
                  41.47     1:30.06 (48.59)     2:20.40 (50.34)     3:08.18 (47.78)
 28 Weber, Morgan E     11 JCCT-MR              3:01.00    3:10.55        
                  41.49     1:29.81 (48.32)     2:20.75 (50.94)     3:10.55 (49.80)
 29 Platt, Claire J     11 Unhes-Mr-MR               NT    3:12.30        
                  40.02     1:27.94 (47.92)     2:19.83 (51.89)     3:12.30 (52.47)
 -- Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch on turn
                  39.15     1:28.24 (49.09)        DQ (1:47.15)                    
 -- Fox, Emma M         11 NYCC-MR                   NT         NS        
 -- Shea, Natalie P     12 NYCC-MR              2:28.50         NS        
 
Event 14  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P   11 WEST-MR              1:59.74    2:01.13 JO     
                  28.28       58.74 (30.46)     1:30.09 (31.35)     2:01.13 (31.04)
  2 Lee, Brendan T      11 WEST-MR              2:02.77    2:04.86 JO     
                  28.60     1:00.40 (31.80)     1:32.91 (32.51)     2:04.86 (31.95)
  3 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    2:16.99    2:09.20 JO     
                  30.02     1:02.81 (32.79)     1:36.29 (33.48)     2:09.20 (32.91)
  4 Jin, Eddie B        11 WEST-MR              2:14.10    2:10.48 JO     
                  29.74     1:02.56 (32.82)     1:36.19 (33.63)     2:10.48 (34.29)
  5 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR    2:17.13    2:12.73 JO     
                  30.41     1:04.75 (34.34)     1:40.33 (35.58)     2:12.73 (32.40)
  6 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    2:17.00    2:13.57 JO     
                  30.26     1:04.98 (34.72)     1:40.88 (35.90)     2:13.57 (32.69)
  7 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    2:15.58    2:14.99 JO     
                  30.71     1:05.32 (34.61)     1:41.23 (35.91)     2:14.99 (33.76)
  8 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR           2:20.07    2:15.63        
                  31.88     1:07.53 (35.65)     1:42.32 (34.79)     2:15.63 (33.31)
  9 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              2:15.58    2:15.88        
                  30.72     1:05.62 (34.90)     1:41.64 (36.02)     2:15.88 (34.24)
 10 Rosado, Alex P      12 Badger-MR            2:33.77    2:19.85        
                  33.59     1:09.68 (36.09)     1:46.06 (36.38)     2:19.85 (33.79)
 11 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR    2:29.98    2:21.30        
                  31.23     1:06.87 (35.64)     1:43.99 (37.12)     2:21.30 (37.31)
 12 Chrenko, Alex J     12 Phoenix-MR           2:32.47    2:23.62        
                  32.86     1:09.78 (36.92)     1:47.30 (37.52)     2:23.62 (36.32)
 13 Brountas, Charlie   12 JCCT-MR              2:24.51    2:25.91        
                  32.78     1:10.06 (37.28)     1:48.55 (38.49)     2:25.91 (37.36)
 14 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR           2:44.19    2:28.07        
                  32.99     1:10.30 (37.31)     1:49.82 (39.52)     2:28.07 (38.25)
 15 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR           2:24.49    2:30.59        
                  34.31     1:12.87 (38.56)     1:52.47 (39.60)     2:30.59 (38.12)
 16 Sirkin, Alec W      12 WEST-MR              2:32.33    2:34.36        
                  35.07     1:14.76 (39.69)     1:55.40 (40.64)     2:34.36 (38.96)
 17 Sinche, Lewis       11 Manta Rays-MR        2:37.00    2:34.59        
                  35.04     1:13.89 (38.85)     1:54.40 (40.51)     2:34.59 (40.19)
 18 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              2:38.14    2:38.39        
                  36.09     1:16.46 (40.37)     1:58.83 (42.37)     2:38.39 (39.56)
 19 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR    2:41.04    2:39.01        
                  35.41     1:15.92 (40.51)     1:58.55 (42.63)     2:39.01 (40.46)
 20 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR            2:37.41    2:40.81        
                  35.35     1:16.29 (40.94)     2:00.11 (43.82)     2:40.81 (40.70)
 21 Brown, Cal C        12 NYCC-MR              2:35.06    2:42.16        
                  34.75     1:13.98 (39.23)     1:59.08 (45.10)     2:42.16 (43.08)
 -- Lupea, David A      11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      No touch on turn
                  36.00                             2:12.28 ( )          DQ (50.16)
 -- Maierle, Ryan A     12 WEST-MR              1:59.60         NS        
 
Event 15  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Megan C        10 WEST-MR              2:17.72    2:18.50 JO     
                  32.17     1:07.65 (35.48)     1:43.84 (36.19)     2:18.50 (34.66)
  2 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    2:24.87    2:21.34 JO     
                                1:08.68 ( )     1:45.92 (37.24)     2:21.34 (35.42)
  3 Ott, Elke L         10 Agua Swim Team-MR    2:25.26    2:24.57 JO     
                  32.85     1:10.41 (37.56)     1:49.13 (38.72)     2:24.57 (35.44)
  4 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    2:37.36    2:29.10 JO     
                  33.99     1:12.22 (38.23)     1:51.85 (39.63)     2:29.10 (37.25)
  5 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR              2:37.75    2:29.54 JO     
                  34.20     1:13.07 (38.87)     1:52.37 (39.30)     2:29.54 (37.17)
  6 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              2:44.13    2:36.36        
                  34.84     1:15.76 (40.92)     1:57.49 (41.73)     2:36.36 (38.87)
  7 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    2:55.00    2:50.97        
                  39.09     1:24.00 (44.91)     2:08.57 (44.57)     2:50.97 (42.40)
  8 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    3:09.47    2:54.60        
                  37.49     1:23.01 (45.52)     2:10.93 (47.92)     2:54.60 (43.67)
  9 Raber, Isabella M   10 FA-MR                3:05.06    3:02.72        
                  40.56     1:27.51 (46.95)     2:15.51 (48.00)     3:02.72 (47.21)
 10 Gregory, Caitlin C   9 JCCT-MR                   NT    3:03.67        
                  40.01     1:26.91 (46.90)     2:16.34 (49.43)     3:03.67 (47.33)
 11 Farmer, Laila       10 NYCC-MR                   NT    3:47.95        
 -- Puchert, Grace C    10 NYCC-MR              3:00.57         DQ        
      False start
                  35.54     1:16.72 (41.18)     2:02.21 (45.49)          DQ (43.13)
 -- Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR           2:39.72         DQ        
      False start
                  35.31     1:15.81 (40.50)     1:55.78 (39.97)          DQ (39.78)
 
Event 16  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:31.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Dylan A    10 WEST-MR              2:28.19    2:24.32 JO     
                  32.68     1:10.64 (37.96)     1:49.10 (38.46)     2:24.32 (35.22)
  2 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    2:32.00    2:24.89 JO     
                  33.93     1:11.67 (37.74)     1:49.07 (37.40)     2:24.89 (35.82)
  3 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR    2:32.00    2:29.04 JO     
                  33.34     1:11.73 (38.39)     1:50.96 (39.23)     2:29.04 (38.08)
  4 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR    2:45.59    2:29.68 JO     
                  32.59     1:10.18 (37.59)     1:47.41 (37.23)     2:29.68 (42.27)
  5 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR    2:36.29    2:31.24 JO     
                  32.75     1:11.63 (38.88)     1:51.81 (40.18)     2:31.24 (39.43)
  6 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            2:42.46    2:34.62        
                  35.86     1:17.56 (41.70)     1:58.02 (40.46)     2:34.62 (36.60)
  7 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR           2:52.63    2:38.07        
                  35.45     1:15.92 (40.47)     1:57.86 (41.94)     2:38.07 (40.21)
  8 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR            2:53.09    2:45.42        
                  37.49     1:21.67 (44.18)     2:05.88 (44.21)     2:45.42 (39.54)
  9 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                2:58.45    2:50.07        
                  37.46     1:22.64 (45.18)     2:05.73 (43.09)     2:50.07 (44.34)
 10 Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR            3:10.00    2:58.53        
                  39.69     1:25.03 (45.34)     2:12.80 (47.77)     2:58.53 (45.73)
 11 Isakov, Zev         10 Unhes-Mr-MR          2:56.00    3:03.44        
                  39.79     1:26.76 (46.97)     2:16.32 (49.56)     3:03.44 (47.12)
 12 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR                   NT    3:07.80        
                  39.05     1:29.37 (50.32)     2:21.84 (52.47)     3:07.80 (45.96)
 13 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR           3:09.86    3:09.18        
                  41.09     1:28.53 (47.44)     2:18.83 (50.30)     3:09.18 (50.35)
 14 Trachuk, James       9 NYCC-MR              3:34.45    3:19.78        
                  42.36     1:35.11 (52.75)     2:29.42 (54.31)     3:19.78 (50.36)
 15 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR    3:18.66    3:20.37        
                  43.59     1:35.01 (51.42)     2:29.94 (54.93)     3:20.37 (50.43)
 16 Isakov, Jonathan     9 Unhes-Mr-MR               NT    3:47.86        
                  45.37     1:44.95 (59.58)   2:47.51 (1:02.56)   3:47.86 (1:00.35)
 -- Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR           2:36.21         NS        
 
Event 17  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    1:13.79    1:09.88 JO     
                  32.74     1:09.88 (37.14)                                        
  2 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    1:10.38    1:11.72 JO     
                  32.86     1:11.72 (38.86)                                        
  3 Brennan, Amelia S   12 Agua Swim Team-MR    1:17.99    1:15.08        
                  35.21     1:15.08 (39.87)                                        
  4 Camperlengo, Gilli  11 WEST-MR              1:14.83    1:15.89        
                  34.55     1:15.89 (41.34)                                        
  5 Springer, Fawziyya  11 Unhes-Mr-MR               NT    1:19.96        
                  37.98     1:19.96 (41.98)                                        
  6 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR    1:20.65    1:20.28        
                  36.20     1:20.28 (44.08)                                        
  7 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR              1:17.48    1:22.33        
                  36.50     1:22.33 (45.83)                                        
  8 Trubiano, Alexa R   12 SSL-MR               1:23.89    1:22.39        
                  37.43     1:22.39 (44.96)                                        
  9 Bonanno, Nicole R   11 WEST-MR              1:23.53    1:22.46        
                  37.99     1:22.46 (44.47)                                        
 10 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR    1:31.12    1:24.52        
 11 Kletter, Jackie R   11 JCCT-MR              1:25.00    1:25.96        
                  39.99     1:25.96 (45.97)                                        
 12 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR              1:30.15    1:30.06        
                  40.63     1:30.06 (49.43)                                        
 13 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR             NT    1:32.66        
                  39.27     1:32.66 (53.39)                                        
 14 Platt, Claire J     11 Unhes-Mr-MR               NT    1:38.63        
                  44.20     1:38.63 (54.43)                                        
 -- Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR    1:05.00         NS        
 
Event 18  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:12.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR      59.76    1:00.80 JO     
                  28.31     1:00.80 (32.49)                                        
  2 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR    1:05.09    1:04.67 JO     
                  29.06     1:04.67 (35.61)                                        
  3 Tsukikawa, Yugo P   11 WEST-MR              1:05.10    1:05.00 JO     
                  30.27     1:05.00 (34.73)                                        
  4 Kim, Hunter H       11 WEST-MR              1:09.24    1:06.27 JO     
                  31.37     1:06.27 (34.90)                                        
  5 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR    1:08.73    1:10.92 JO     
                  32.76     1:10.92 (38.16)                                        
  6 Spencer, Kyle A     12 WEST-MR              1:11.58    1:11.41 JO     
                  33.01     1:11.41 (38.40)                                        
  7 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    1:18.67    1:12.02 JO     
                  33.14     1:12.02 (38.88)                                        
  8 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR    1:17.86    1:12.33 JO     
                  33.76     1:12.33 (38.57)                                        
  9 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR    1:15.16    1:13.03        
                  34.49     1:13.03 (38.54)                                        
 10 Romano, Michael J   12 WEST-MR              1:15.48    1:13.66        
                  33.33     1:13.66 (40.33)                                        
 11 Sobocinski, Lukas   11 Agua Swim Team-MR    1:16.63    1:15.39        
                  33.33     1:15.39 (42.06)                                        
 12 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR    1:15.27    1:16.15        
                  34.25     1:16.15 (41.90)                                        
 13 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR          1:21.03    1:22.05        
                  36.57     1:22.05 (45.48)                                        
 14 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR           1:18.80    1:22.07        
                  36.69     1:22.07 (45.38)                                        
 15 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR        1:22.79    1:22.28        
                  34.80     1:22.28 (47.48)                                        
 16 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR              1:27.05    1:22.69        
                  37.11     1:22.69 (45.58)                                        
 17 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          1:22.00    1:25.94        
                  39.27     1:25.94 (46.67)                                        
 18 Yang, Sean          12 RI Marlins-MR        1:23.22    1:29.75        
                  37.41     1:29.75 (52.34)                                        
 19 Brillante, Nicolas  11 Shy-Mr-MR            1:33.30    1:32.28        
                  42.62     1:32.28 (49.66)                                        
 20 Brink, Sam M        11 JCCT-MR              1:30.00    1:35.97        
                  42.99     1:35.97 (52.98)                                        
 21 Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR            1:45.62    1:37.71        
                  43.98     1:37.71 (53.73)                                        
 22 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR            1:36.66    1:47.58        
                  46.77   1:47.58 (1:00.81)                                        
 -- Kumeno, Kai         12 Agua Swim Team-MR    1:08.24         NS        
 
Event 19  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:25.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Megan C        10 WEST-MR              1:17.35    1:16.89 JO     
                  36.04     1:16.89 (40.85)                                        
  2 Brennan, Hope E     10 NYCC-MR              1:30.66    1:24.19 JO     
                  39.60     1:24.19 (44.59)                                        
  3 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:27.80    1:25.80 JO     
                  38.99     1:25.80 (46.81)                                        
  4 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR    1:27.31    1:26.35        
                  39.90     1:26.35 (46.45)                                        
  5 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR           1:30.70    1:26.95        
                  38.99     1:26.95 (47.96)                                        
  6 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR    1:27.54    1:27.23        
                  39.40     1:27.23 (47.83)                                        
  7 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR            1:27.46    1:27.74        
                  41.56     1:27.74 (46.18)                                        
  8 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR    1:27.62    1:29.12        
                  37.82     1:29.12 (51.30)                                        
  9 Vega, Kayla C       10 Unhes-Mr-MR          1:27.16    1:29.38        
                  39.45     1:29.38 (49.93)                                        
 10 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR    1:33.00    1:36.55        
                  43.15     1:36.55 (53.40)                                        
 -- Abromavage, Reese    9 NYCC-MR              1:33.57         NS        
 -- Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:34.33         NS        
 
Event 20  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:27.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santry, Emmet P     10 WEST-MR              1:15.37    1:13.62 JO     
                  35.55     1:13.62 (38.07)                                        
  2 Zhang, Dylan Y       9 Agua Swim Team-MR    1:15.18    1:17.38 JO     
                  36.55     1:17.38 (40.83)                                        
  3 Zhang, Eric K        9 Agua Swim Team-MR    1:18.54    1:21.36 JO     
                  37.72     1:21.36 (43.64)                                        
  4 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:20.36    1:24.54 JO     
                  40.61     1:24.54 (43.93)                                        
  5 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR    1:31.32    1:25.96 JO     
                  41.20     1:25.96 (44.76)                                        
  6 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR    1:28.57    1:26.40 JO     
                  41.41     1:26.40 (44.99)                                        
  7 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR            1:33.66    1:26.57 JO     
                  40.39     1:26.57 (46.18)                                        
  8 Tablev, Edwin J     10 Agua Swim Team-MR    1:28.30    1:27.26        
                  40.06     1:27.26 (47.20)                                        
  9 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    1:30.69    1:31.17        
                  41.21     1:31.17 (49.96)                                        
 10 Mckenna, Rodin J     9 JCCT-MR              1:31.00    1:35.44        
                  44.06     1:35.44 (51.38)                                        
 11 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR    1:33.42    1:36.38        
                  43.64     1:36.38 (52.74)                                        
 12 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:37.32        
                  50.34     1:37.32 (46.98)                                        
 13 Timblick, Jake A    10 JCCT-MR              1:30.00    1:37.48        
                  42.20     1:37.48 (55.28)                                        
 
Event 21  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silveira, Luiza E   12 Agua Swim Team-MR      29.18      29.76 JO     
  2 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR      33.04      32.09 JO     
  3 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      33.59      33.05        
  4 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR             33.29      33.54        
  5 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR            33.41      33.58        
  6 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR      34.04      33.72        
  7 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR      33.37      33.76        
  8 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR      33.32      33.85        
  9 Galvin, Kate H      12 SSL-MR                 33.31      33.87        
 10 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR      36.15      34.04        
 11 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR      35.58      34.39        
 12 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR      34.24      34.65        
 13 Butler, Amelia K    11 NYCC-MR                35.74      35.08        
 14 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR      35.38      35.09        
 15 Williams, Elise     11 NYCC-MR                35.24      35.21        
 16 Trubiano, Alexa R   12 SSL-MR                 34.46      35.35        
 17 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR      35.81      35.38        
 18 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR      34.66      35.54        
 19 Shanahan, Maggie E  11 Agua Swim Team-MR      35.00      35.70        
 20 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR             35.65      35.74        
 21 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR             35.23      35.93        
 22 Doumar, Chloe       12 JCCT-MR                36.24      36.06        
 23 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR             36.78      36.26        
 24 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR              35.72      36.46        
 25 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR      37.65      36.97        
 26 Brennan, Amelia S   12 Agua Swim Team-MR      38.26      37.01        
 26 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR      37.36      37.01        
 28 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR                38.89      37.32        
 29 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR         NT      37.53        
 30 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR      38.98      38.22        
 31 White, Veroniqa     11 Manta Rays-MR          40.36      38.80        
 32 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR      40.78      39.01        
 33 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR      39.75      39.12        
 34 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR      39.48      39.24        
 34 Keh, Camilla        11 NYCC-MR                39.81      39.24        
 36 Genco, Olivia A     12 Phoenix-MR             40.66      39.70        
 37 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR             40.09      39.96        
 38 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR          45.06      41.05        
 39 Haskel, Melina R    11 JCCT-MR                42.97      41.64        
 40 Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR      42.10      43.07        
 41 Weber, Morgan E     11 JCCT-MR                43.93      43.75        
 42 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR             NT      44.15        
 43 Gambino, Maria      12 Shy-Mr-MR              45.25      44.19        
 44 Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR                43.44      45.74        
 45 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR      46.67      46.19        
 46 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR      50.87      47.20        
 47 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR      46.31      47.35        
 -- Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR             37.56         DQ        
      Did not finish on back
 -- Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Zhang, Sophia       12 Agua Swim Team-MR      33.71         NS        
 -- Shea, Natalie P     12 NYCC-MR                35.14         NS        
 
Event 22  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                33.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR      28.86      29.09 JO     
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR      30.76      30.03 JO     
  3 Kim, Hunter H       11 WEST-MR                32.96      31.24 JO     
  4 Lee, Brendan T      11 WEST-MR                30.91      31.97 JO     
  5 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR      31.23      32.03 JO     
  6 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR          38.20      32.31 JO     
  7 Reardon, Michael    12 NYCC-MR                34.45      32.63 JO     
  8 Jin, Eddie B        11 WEST-MR                34.21      33.15 JO     
  9 Spencer, Kyle A     12 WEST-MR                33.23      33.35        
 10 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      35.10      33.67        
 11 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR      34.15      33.76        
 12 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                33.85      33.77        
 13 Brountas, Charlie   12 JCCT-MR                35.01      34.35        
 14 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR      36.91      35.20        
 15 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR      35.60      35.64        
 16 Quinones, Luca M    12 Badger-MR              35.65      35.87        
 17 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR      36.06      36.96        
 18 Tkachenko, Mykola   12 Manta Rays-MR          36.24      37.19        
 19 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR            37.69      37.71        
 20 Yang, Sean          12 RI Marlins-MR          39.23      37.81        
 21 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR      38.55      37.87        
 22 Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR                38.85      38.08        
 23 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              39.59      38.13        
 24 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR             42.32      38.40        
 25 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR              39.51      38.57        
 26 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR          39.16      39.13        
 27 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR             39.55      39.44        
 28 Weller, Frederik P  11 WEST-MR                40.99      39.57        
 28 Abromavage, Harris  11 NYCC-MR                42.92      39.57        
 30 Brink, Sam M        11 JCCT-MR                39.38      40.15        
 31 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            38.00      40.54        
 32 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR      42.18      41.24        
 33 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              39.62      41.70        
 34 Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR              45.39      42.62        
 35 Brillante, Nicolas  11 Shy-Mr-MR              40.32      42.77        
 36 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR             44.66      42.83        
 37 Wallace, William R  12 WEST-MR                43.78      42.86        
 38 Brown, Cal C        12 NYCC-MR                40.94      42.87        
 39 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                48.64      45.36        
 40 Hampel, Marco S     11 Agua Swim Team-MR      45.65      48.01        
 41 Fonkach, David      11 Unhes-Mr-MR               NT      51.84        
 42 Guo, Darwin         12 SSL-MR                 57.54      58.17        
 -- Romano, Michael J   12 WEST-MR                34.85         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Lupea, David A      11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Singh, Julian K     12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR      34.79      35.02 JO     
  2 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                39.12      36.46 JO     
  3 Feld, Emma F         9 NYCC-MR                38.86      36.97 JO     
  4 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR      39.84      38.04        
  5 Safovich, Agnessa   10 Unhes-Mr-MR            37.29      38.06        
  6 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR      39.08      38.12        
  7 Vega, Kayla C       10 Unhes-Mr-MR            38.31      38.26        
  8 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR      38.49      38.64        
  9 Muchnick, Emma A    10 SSL-MR                 40.10      38.85        
 10 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      40.96      39.09        
 11 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR      39.37      39.40        
 12 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR      40.14      39.49        
 13 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR      38.95      39.78        
 14 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR      41.48      40.70        
 15 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR      41.33      40.76        
 16 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR      42.56      41.05        
 17 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      44.99      41.22        
 18 Puchert, Grace C    10 NYCC-MR                41.93      41.32        
 19 Arora, Rosy R       10 Agua Swim Team-MR      42.54      41.74        
 20 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR             40.41      41.80        
 21 Lin, Esther Y       10 WEST-MR                39.29      41.83        
 22 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR      41.97      41.94        
 23 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR          42.36      42.16        
 24 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      42.75      42.34        
 25 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR      45.61      42.63        
 26 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              40.00      42.95        
 27 Smith, Maya L        9 Agua Swim Team-MR      43.99      43.49        
 28 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR                   NT      43.94        
 29 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR      46.51      44.20        
 30 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      46.24      44.26        
 31 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR      47.30      44.29        
 32 Commike, Samantha   10 FA-MR                  46.19      44.34        
 33 Gregory, Caitlin C   9 JCCT-MR                42.67      44.48        
 34 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR             45.62      44.86        
 35 DiMarco, Tyler M    10 Agua Swim Team-MR      47.31      45.05        
 36 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR      47.98      45.45        
 37 Ravenhall Meinke,    9 Manta Rays-MR          46.78      45.51        
 38 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR                45.93      46.55        
 39 Jordan, Elena        9 RI Marlins-MR             NT      46.90        
 40 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR      50.32      46.93        
 41 Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR             50.57      47.07        
 42 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR      47.81      47.52        
 43 Farmer, Laila       10 NYCC-MR                48.91      49.93        
 44 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR      50.73      49.95        
 45 Raber, Isabella M   10 FA-MR                  53.59      50.22        
 46 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR      51.36      50.30        
 47 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR      53.66      50.79        
 48 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR      51.48      51.80        
 49 Dickson, Finola R    9 SSL-MR                 56.71    1:02.18        
 -- Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR          52.92         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- King, Summer R      10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR      40.16         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 
Event 24  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                37.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR      31.89      31.85 JO     
  2 Santry, Emmet P     10 WEST-MR                33.70      34.58 JO     
  3 Amato, Jason C      10 WEST-MR                35.98      35.62 JO     
  4 Spencer, Dylan A    10 WEST-MR                35.38      35.98 JO     
  5 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              35.82      36.63 JO     
  6 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR      38.00      37.02 JO     
  7 Du, David           10 Phoenix-MR             37.86      37.36 JO     
  8 Greenberg, Jason     9 WEST-MR                39.79      37.54        
  9 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR      39.49      37.84        
 10 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      39.11      37.95        
 11 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR      38.71      38.43        
 12 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      40.27      39.17        
 13 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR      39.90      39.69        
 14 Verba, Nikita        9 Unhes-Mr-MR            41.16      39.78        
 14 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR      41.90      39.78        
 16 Forrester, Connor    9 WEST-MR                38.99      40.00        
 17 Mckenna, Rodin J     9 JCCT-MR                39.91      40.13        
 18 Burnell, Nicholas   10 Agua Swim Team-MR      42.23      40.95        
 19 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR             41.23      40.99        
 20 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      42.98      41.66        
 21 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              38.99      41.71        
 22 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              42.67      42.05        
 23 Isakov, Zev         10 Unhes-Mr-MR            39.00      42.45        
 24 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR      44.08      42.55        
 25 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR             42.90      43.10        
 26 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR      52.83      43.20        
 27 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              43.95      43.25        
 28 Timblick, Jake A    10 JCCT-MR                42.00      44.35        
 29 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR          46.61      44.71        
 30 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR      44.65      44.91        
 31 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                  44.60      45.08        
 32 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR      46.01      45.36        
 33 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR      49.94      45.49        
 34 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR      47.26      45.84        
 35 Falcone, Michael J  10 FA-MR                  48.56      45.89        
 36 Iorizzo, Tyler I    10 Phoenix-MR             56.80      46.44        
 37 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR      47.49      46.69        
 38 Stover-Whilden, Wi  10 Manta Rays-MR          50.81      46.95        
 39 Trachuk, James       9 NYCC-MR                48.48      48.07        
 40 Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR              54.22      48.18        
 41 Germain, Dylan       9 NYCC-MR                48.58      49.09        
 42 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR      49.11      49.47        
 43 Spektor, Daniel G   10 Unhes-Mr-MR               NT      49.51        
 44 Liste, Maximillian  10 Manta Rays-MR          53.42      51.12        
 45 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              57.69      55.57        
 -- Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR      44.62         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
 -- Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR             38.37         NS        
 -- Isakov, Jonathan     9 Unhes-Mr-MR            45.00         NS        
 
Event 25  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    1:21.93    1:18.14 JO     
                  37.04     1:18.14 (41.10)                                        
  2 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR            1:20.74    1:18.22 JO     
                  37.66     1:18.22 (40.56)                                        
  3 Victory, Margaret   12 Badger-MR            1:22.18    1:20.23 JO     
                  38.06     1:20.23 (42.17)                                        
  4 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR    1:22.31    1:21.31        
                  39.14     1:21.31 (42.17)                                        
  5 Shanahan, Maggie E  11 Agua Swim Team-MR    1:27.08    1:22.20        
                  39.36     1:22.20 (42.84)                                        
  6 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    1:23.65    1:22.39        
                  39.73     1:22.39 (42.66)                                        
  7 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR          1:23.97    1:22.75        
                  39.15     1:22.75 (43.60)                                        
  8 Noah, Maddy A       12 JCCT-MR              1:28.00    1:22.93        
                  39.00     1:22.93 (43.93)                                        
  9 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR    1:24.31    1:22.98        
                  39.52     1:22.98 (43.46)                                        
 10 Camperlengo, Gilli  11 WEST-MR              1:23.01    1:23.11        
                  39.94     1:23.11 (43.17)                                        
 11 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR           1:24.66    1:23.95        
                  39.87     1:23.95 (44.08)                                        
 12 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR    1:28.00    1:24.17        
                  39.41     1:24.17 (44.76)                                        
 13 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR    1:22.91    1:24.22        
                  40.29     1:24.22 (43.93)                                        
 14 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR    1:24.56    1:24.95        
                  38.94     1:24.95 (46.01)                                        
 15 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR           1:24.21    1:25.01        
                  40.50     1:25.01 (44.51)                                        
 16 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR           1:25.78    1:25.05        
                  40.40     1:25.05 (44.65)                                        
 17 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    1:23.87    1:25.44        
                  40.51     1:25.44 (44.93)                                        
 18 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR           1:23.33    1:26.04        
                  42.06     1:26.04 (43.98)                                        
 19 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR    1:29.73    1:29.30        
                  41.19     1:29.30 (48.11)                                        
 20 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR    1:31.82    1:29.69        
                  43.28     1:29.69 (46.41)                                        
 21 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR              1:30.09    1:29.95        
                  42.78     1:29.95 (47.17)                                        
 22 Bonanno, Nicole R   11 WEST-MR              1:29.91    1:31.67        
                  44.27     1:31.67 (47.40)                                        
 23 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR    1:32.81    1:32.78        
                  44.14     1:32.78 (48.64)                                        
 24 Springer, Fawziyya  11 Unhes-Mr-MR               NT    1:33.46        
                  44.85     1:33.46 (48.61)                                        
 25 Trubiano, Alexa R   12 SSL-MR               1:32.99    1:33.50        
                  44.67     1:33.50 (48.83)                                        
 26 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR    1:31.87    1:35.18        
                  44.28     1:35.18 (50.90)                                        
 27 Keh, Camilla        11 NYCC-MR                   NT    1:35.76        
                  44.16     1:35.76 (51.60)                                        
 28 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:37.98        
                  46.22     1:37.98 (51.76)                                        
 29 Fox, Emma M         11 NYCC-MR              1:40.43    1:38.13        
                  48.28     1:38.13 (49.85)                                        
 30 Genco, Olivia A     12 Phoenix-MR           1:38.75    1:39.71        
                  47.65     1:39.71 (52.06)                                        
 31 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR    1:41.68    1:40.60        
                  47.51     1:40.60 (53.09)                                        
 32 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR           1:46.07    1:40.75        
                  47.49     1:40.75 (53.26)                                        
 33 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR        1:46.11    1:40.95        
                  48.05     1:40.95 (52.90)                                        
 34 Haskel, Melina R    11 JCCT-MR              1:49.79    1:45.40        
                  50.96     1:45.40 (54.44)                                        
 35 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR    1:46.66    1:45.89        
                  49.94     1:45.89 (55.95)                                        
 36 Gambino, Maria      12 Shy-Mr-MR            1:50.87    1:47.56        
                  50.92     1:47.56 (56.64)                                        
 37 Bertozzi, Sabina    12 Manta Rays-MR        2:05.00    1:49.91        
                  53.40     1:49.91 (56.51)                                        
 38 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR    2:02.37    1:53.63        
                  54.77     1:53.63 (58.86)                                        
 -- White, Veroniqa     11 Manta Rays-MR        1:38.77         DQ        
      Downward butterfly kick
                  46.00          DQ (51.53)                                        
 -- Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR           1:49.35         DQ        
      One hand touch
                  48.57          DQ (59.75)                                        
 -- Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR    2:08.59         DQ        
      One hand touch
                  58.92        DQ (1:07.35)                                        
 -- Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR         NT         NS        
 
Event 26  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:21.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR    1:14.91    1:13.03 JO     
                  34.40     1:13.03 (38.63)                                        
  2 Lee, Brendan T      11 WEST-MR              1:12.56    1:14.24 JO     
                  35.86     1:14.24 (38.38)                                        
  3 Kim, Hunter H       11 WEST-MR              1:14.05    1:15.34 JO     
                  36.16     1:15.34 (39.18)                                        
  4 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    1:23.13    1:19.45 JO     
                  38.55     1:19.45 (40.90)                                        
  5 Chrenko, Alex J     12 Phoenix-MR           1:23.98    1:20.81 JO     
                  39.46     1:20.81 (41.35)                                        
  6 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:21.39 JO     
                  38.54     1:21.39 (42.85)                                        
  7 Spencer, Kyle A     12 WEST-MR              1:23.68    1:21.91        
                  39.13     1:21.91 (42.78)                                        
  8 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR    1:25.28    1:22.11        
                  39.60     1:22.11 (42.51)                                        
  9 Sirkin, Alec W      12 WEST-MR              1:25.38    1:22.17        
                  38.87     1:22.17 (43.30)                                        
 10 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    1:28.19    1:22.24        
                  39.53     1:22.24 (42.71)                                        
 11 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR            1:27.77    1:24.50        
                  40.46     1:24.50 (44.04)                                        
 12 Sobocinski, Lukas   11 Agua Swim Team-MR    1:26.29    1:27.09        
                  40.95     1:27.09 (46.14)                                        
 13 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR           1:30.70    1:29.97        
                  42.43     1:29.97 (47.54)                                        
 14 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR           1:33.81    1:30.84        
                  43.68     1:30.84 (47.16)                                        
 15 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR    1:32.11    1:30.94        
                  42.68     1:30.94 (48.26)                                        
 16 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR    1:33.71    1:31.27        
                  44.35     1:31.27 (46.92)                                        
 17 Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR              1:34.46    1:31.54        
                  15.80   1:31.54 (1:15.74)                                        
 18 Wallace, William R  12 WEST-MR              1:37.38    1:34.52        
                  45.61     1:34.52 (48.91)                                        
 19 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR        1:38.89    1:38.98        
                  46.53     1:38.98 (52.45)                                        
 20 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR           1:48.46    1:40.75        
                  49.10     1:40.75 (51.65)                                        
 21 Sinche, Lewis       11 Manta Rays-MR        2:00.00    1:42.30        
                  50.36     1:42.30 (51.94)                                        
 22 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                   NT    1:43.50        
                  49.81     1:43.50 (53.69)                                        
 23 Hampel, Marco S     11 Agua Swim Team-MR    1:46.11    1:45.17        
                  50.91     1:45.17 (54.26)                                        
 24 Weller, Frederik P  11 WEST-MR              1:47.77    1:47.09        
                  49.58     1:47.09 (57.51)                                        
 25 Guo, Darwin         12 SSL-MR               2:09.38    2:17.35        
                1:03.27   2:17.35 (1:14.08)                                        
 -- Abromavage, Harris  11 NYCC-MR              1:47.83         DQ        
      One hand touch
                  48.41          DQ (55.08)                                        
 -- Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR    1:40.21         DQ        
      One hand touch
                  47.77          DQ (48.81)                                        
 -- Fonkach, David      11 Unhes-Mr-MR               NT         DQ        
      One hand touch
                  59.23        DQ (1:06.47)                                        
 -- Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:34.33         NS        
 -- Maierle, Ryan A     12 WEST-MR              1:11.57         NS        
 -- Singh, Julian K     12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Kumeno, Kai         12 Agua Swim Team-MR    1:17.40         NS        
 
Event 27  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:32.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Megan C        10 WEST-MR              1:23.23    1:23.56 JO     
                  40.43     1:23.56 (43.13)                                        
  2 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR    1:35.90    1:31.61 JO     
                  43.59     1:31.61 (48.02)                                        
  3 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR    1:39.01    1:33.66        
                  45.02     1:33.66 (48.64)                                        
  4 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:38.05    1:35.44        
                  45.68     1:35.44 (49.76)                                        
  5 Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR        1:41.69    1:36.21        
                  44.84     1:36.21 (51.37)                                        
  6 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:36.49    1:37.29        
                  46.18     1:37.29 (51.11)                                        
  7 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:39.09    1:38.67        
                  46.41     1:38.67 (52.26)                                        
  8 Muchnick, Emma A    10 SSL-MR               1:38.51    1:38.97        
                  47.70     1:38.97 (51.27)                                        
  9 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR           1:35.90    1:39.90        
                  47.73     1:39.90 (52.17)                                        
 10 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR    1:40.25    1:41.09        
                  47.79     1:41.09 (53.30)                                        
 11 Safovich, Agnessa   10 Unhes-Mr-MR          1:39.07    1:41.31        
                  47.84     1:41.31 (53.47)                                        
 12 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:45.71    1:41.32        
                  48.86     1:41.32 (52.46)                                        
 13 Lin, Esther Y       10 WEST-MR              1:44.55    1:41.55        
                  47.32     1:41.55 (54.23)                                        
 14 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:41.95    1:41.63        
                  47.51     1:41.63 (54.12)                                        
 15 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              1:34.04    1:41.79        
                  48.72     1:41.79 (53.07)                                        
 16 Arora, Rosy R       10 Agua Swim Team-MR    1:39.35    1:41.82        
                  47.57     1:41.82 (54.25)                                        
 17 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    1:50.91    1:41.92        
                  49.58     1:41.92 (52.34)                                        
 18 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR    1:42.15    1:42.07        
                  47.90     1:42.07 (54.17)                                        
 19 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR    1:58.00    1:44.29        
                  49.67     1:44.29 (54.62)                                        
 19 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR    1:45.61    1:44.29        
                  49.15     1:44.29 (55.14)                                        
 21 Smith, Maya L        9 Agua Swim Team-MR    1:52.01    1:44.48        
                  51.27     1:44.48 (53.21)                                        
 22 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR              1:44.11    1:46.10        
                  51.89     1:46.10 (54.21)                                        
 23 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR    1:44.19    1:46.26        
                  50.34     1:46.26 (55.92)                                        
 24 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR           1:49.21    1:47.31        
                  52.16     1:47.31 (55.15)                                        
 25 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR    1:55.03    1:47.79        
 26 DiMarco, Tyler M    10 Agua Swim Team-MR    1:45.72    1:48.07        
                  50.59     1:48.07 (57.48)                                        
 27 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR              1:52.32    1:48.37        
                  50.83     1:48.37 (57.54)                                        
 28 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR        2:00.33    1:48.39        
                  50.38     1:48.39 (58.01)                                        
 29 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR    1:48.97    1:49.87        
                  51.86     1:49.87 (58.01)                                        
 30 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:52.34    1:53.34        
                  55.50     1:53.34 (57.84)                                        
 31 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR    2:10.72    1:53.46        
                  53.85     1:53.46 (59.61)                                        
 32 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR    1:57.43    1:53.83        
                  55.17     1:53.83 (58.66)                                        
 33 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR    1:56.02    1:54.32        
                  55.80     1:54.32 (58.52)                                        
 34 Raber, Isabella M   10 FA-MR                2:00.99    1:56.67        
                  56.86     1:56.67 (59.81)                                        
 35 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR    2:02.12    1:59.34        
                  55.29   1:59.34 (1:04.05)                                        
 36 Jordan, Elena        9 RI Marlins-MR             NT    2:00.43        
                  57.34   2:00.43 (1:03.09)                                        
 37 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    2:11.98    2:01.06        
                  59.29   2:01.06 (1:01.77)                                        
 38 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR    2:18.42    2:03.36        
                  59.24   2:03.36 (1:04.12)                                        
 39 Dickson, Finola R    9 SSL-MR               2:11.01    2:26.43        
                1:08.38   2:26.43 (1:18.05)                                        
 40 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    2:38.97    2:33.45        
                1:11.39   2:33.45 (1:22.06)                                        
 -- King, Summer R      10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:04.82        DQ (1:09.78)                                        
 -- Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    2:05.00         DQ        
      One hand touch
                1:00.46        DQ (1:10.63)                                        
 -- Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR           2:02.35         DQ        
      One hand touch
                  56.56        DQ (1:00.79)                                        
 -- Abromavage, Reese    9 NYCC-MR              1:43.20         NS        
 
Event 28  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:34.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    1:24.27    1:21.29 JO     
                  38.24     1:21.29 (43.05)                                        
  2 Amato, Jason C      10 WEST-MR              1:25.12    1:23.09 JO     
                  39.77     1:23.09 (43.32)                                        
  3 Spencer, Dylan A    10 WEST-MR              1:29.13    1:31.88 JO     
                  44.30     1:31.88 (47.58)                                        
  4 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR    1:35.34    1:34.00 JO     
                  44.81     1:34.00 (49.19)                                        
  5 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.65        
                  44.41     1:34.65 (50.24)                                        
  6 Du, David           10 Phoenix-MR           1:37.65    1:35.27        
                  45.72     1:35.27 (49.55)                                        
  7 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    1:35.53    1:35.28        
                  45.15     1:35.28 (50.13)                                        
  8 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR            1:36.74    1:35.74        
                  45.55     1:35.74 (50.19)                                        
  9 Verba, Nikita        9 Unhes-Mr-MR          1:37.72    1:35.82        
                  45.25     1:35.82 (50.57)                                        
 10 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR    1:47.95    1:36.24        
                  45.88     1:36.24 (50.36)                                        
 11 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR    1:39.38    1:37.65        
                  47.51     1:37.65 (50.14)                                        
 12 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:43.71    1:37.90        
                  47.17     1:37.90 (50.73)                                        
 13 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    1:37.89    1:40.36        
                  48.16     1:40.36 (52.20)                                        
 14 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR            1:45.69    1:41.43        
                  47.58     1:41.43 (53.85)                                        
 15 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:45.01    1:44.15        
                  48.96     1:44.15 (55.19)                                        
 16 Forrester, Connor    9 WEST-MR              1:57.75    1:44.56        
                  50.58     1:44.56 (53.98)                                        
 17 Burnell, Nicholas   10 Agua Swim Team-MR    1:45.71    1:46.37        
                  50.93     1:46.37 (55.44)                                        
 18 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR    1:48.45    1:47.71        
                  54.33     1:47.71 (53.38)                                        
 19 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR         NT    1:48.37        
                  50.90     1:48.37 (57.47)                                        
 20 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:52.00    1:48.42        
                  53.47     1:48.42 (54.95)                                        
 21 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR    1:54.51    1:49.97        
                  54.22     1:49.97 (55.75)                                        
 22 Germain, Dylan       9 NYCC-MR              1:53.35    1:50.07        
                  52.97     1:50.07 (57.10)                                        
 23 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR    2:04.43    1:52.75        
                  54.02     1:52.75 (58.73)                                        
 24 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR              1:55.17    1:54.75        
                  54.39   1:54.75 (1:00.36)                                        
 25 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR            1:56.58    1:57.98        
                  55.40   1:57.98 (1:02.58)                                        
 26 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR    2:08.69    1:58.59        
                  55.41   1:58.59 (1:03.18)                                        
 27 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR        2:02.71    1:58.97        
                  56.59   1:58.97 (1:02.38)                                        
 28 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR    1:54.34    1:59.41        
                  56.39   1:59.41 (1:03.02)                                        
 29 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR    1:51.13    2:00.35        
                  58.59   2:00.35 (1:01.76)                                        
 30 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR    2:02.00    2:01.17        
                  56.13   2:01.17 (1:05.04)                                        
 31 Spektor, Daniel G   10 Unhes-Mr-MR               NT    2:07.54        
                  59.62   2:07.54 (1:07.92)                                        
 -- Liste, Maximillian  10 Manta Rays-MR        2:15.00         DQ        
      Scissors kick
                  58.73        DQ (1:05.52)                                        
 -- Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                1:05.54        DQ (1:08.41)                                        
 -- Stover-Whilden, Wi  10 Manta Rays-MR        2:23.00         DQ        
      Scissors kick
                  56.78        DQ (1:04.50)                                        
 -- Bendoraitis, Steve   9 Phoenix-MR           1:40.26         NS        
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silveira, Luiza E   12 Agua Swim Team-MR      28.49      27.46 JO     
  2 Galvin, Kate H      12 SSL-MR                 27.33      27.58 JO     
  3 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR      28.09      28.06 JO     
  4 Butler, Amelia K    11 NYCC-MR                29.11      28.21 JO     
  5 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR             28.54      28.81        
  6 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      30.47      28.83        
  7 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR            28.65      29.13        
  8 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR      29.45      29.18        
  9 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR             29.47      29.31        
 10 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR      28.86      29.32        
 11 Victory, Margaret   12 Badger-MR              29.01      29.46        
 12 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR      29.14      29.47        
 13 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR                29.94      29.63        
 14 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR             29.21      29.74        
 15 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR      31.76      29.77        
 16 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR      30.05      29.78        
 17 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR             30.33      29.92        
 18 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR      29.88      29.93        
 19 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR         NT      29.99        
 20 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR      31.21      30.01        
 20 Lomas, Melissa *    12 Badger-MR              32.88      30.01        
 22 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR      30.86      30.10        
 22 Weber, Morgan E     11 JCCT-MR                30.26      30.10        
 24 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR              31.63      30.12        
 25 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR      30.59      30.54        
 26 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR             30.51      30.58        
 27 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR             30.74      30.89        
 28 Shanahan, Maggie E  11 Agua Swim Team-MR      32.64      31.06        
 29 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR                31.41      31.15        
 30 White, Veroniqa     11 Manta Rays-MR          31.33      31.16        
 31 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR      30.22      31.33        
 32 Brennan, Amelia S   12 Agua Swim Team-MR      32.01      31.48        
 33 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR             31.45      31.54        
 34 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR      32.15      31.60        
 35 Camperlengo, Gilli  11 WEST-MR                30.09      31.61        
 36 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR             31.60      31.79        
 37 Doumar, Chloe       12 JCCT-MR                31.01      32.27        
 38 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR      32.84      32.63        
 39 Reynoso, Jennifer   11 Agua Swim Team-MR      31.82      32.65        
 40 Williams, Elise     11 NYCC-MR                32.08      32.81        
 41 Bonanno, Nicole R   11 WEST-MR                32.44      32.87        
 42 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR      39.17      32.91        
 43 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR      34.17      33.16        
 44 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR      33.32      33.37        
 45 Kletter, Jackie R   11 JCCT-MR                33.72      33.42        
 46 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR                34.41      34.10        
 47 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR          34.07      34.49        
 48 Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR      36.91      35.00        
 49 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR             35.88      35.20        
 50 Genco, Olivia A     12 Phoenix-MR             34.21      35.38        
 51 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR      38.00      35.60        
 52 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR          36.75      35.75        
 53 Gambino, Maria      12 Shy-Mr-MR              37.67      36.21        
 54 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR             36.46      36.33        
 55 Platt, Claire J     11 Unhes-Mr-MR            35.17      36.81        
 56 Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR                38.37      36.90        
 57 Fox, Emma M         11 NYCC-MR                37.73      37.00        
 58 Noah, Maddy A       12 JCCT-MR                39.78      40.59        
 59 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR      39.59      41.40        
 60 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR      40.70      41.65        
 61 Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR                38.32      42.88        
 62 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR      44.66      43.01        
 63 Bertozzi, Sabina    12 Manta Rays-MR          40.75      48.98        
 -- Shea, Natalie P     12 NYCC-MR                29.90         NS        
 
Event 30  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P   11 WEST-MR                26.14      26.31 JO     
  2 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR      26.54      26.53 JO     
  3 Seibold, Finn J     12 Badger-MR              28.33      27.06 JO     
  4 Jin, Eddie B        11 WEST-MR                27.79      27.26 JO     
  5 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR          28.77      28.02 JO     
  6 Rosado, Alex P      12 Badger-MR              28.74      28.09 JO     
  7 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR      29.81      28.97        
  8 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR      28.43      29.03        
  9 Reardon, Michael    12 NYCC-MR                29.98      29.10        
  9 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                29.20      29.10        
 11 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR      29.94      29.40        
 12 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR      30.47      29.45        
 13 Quinones, Luca M    12 Badger-MR              29.02      29.67        
 14 Chrenko, Alex J     12 Phoenix-MR             30.34      29.85        
 15 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR             29.47      29.95        
 15 Romano, Michael J   12 WEST-MR                29.44      29.95        
 17 Brountas, Charlie   12 JCCT-MR                30.09      30.02        
 18 Sobocinski, Lukas   11 Agua Swim Team-MR      30.23      30.43        
 19 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR             30.26      30.62        
 20 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                31.83      30.71        
 21 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      31.79      30.99        
 22 Sirkin, Alec W      12 WEST-MR                30.97      31.06        
 23 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR            30.98      31.08        
 24 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR      31.95      31.43        
 25 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR              32.79      31.44        
 26 Yang, Sean          12 RI Marlins-MR          32.65      31.63        
 27 Brown, Cal C        12 NYCC-MR                33.00      31.65        
 28 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR      32.46      31.81        
 29 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR             31.29      31.97        
 30 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                32.79      32.32        
 31 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR          31.77      32.36        
 32 Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            31.00      32.41        
 33 Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR                32.26      32.62        
 34 Tkachenko, Mykola   12 Manta Rays-MR          30.12      33.37        
 35 Lupea, David A      11 NYCC-MR                38.17      33.75        
 36 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              34.05      33.79        
 37 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR             34.72      33.81        
 38 Abromavage, Harris  11 NYCC-MR                35.03      34.04        
 39 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              33.61      34.30        
 40 Sinche, Lewis       11 Manta Rays-MR          30.19      34.52        
 41 Weller, Frederik P  11 WEST-MR                33.51      34.62        
 42 Wallace, William R  12 WEST-MR                35.44      35.68        
 43 Brillante, Nicolas  11 Shy-Mr-MR              36.86      35.74        
 43 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR             34.76      35.74        
 45 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                   NT      35.91        
 46 Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR              36.00      36.11        
 47 Brink, Sam M        11 JCCT-MR                35.19      36.34        
 48 Hampel, Marco S     11 Agua Swim Team-MR      40.55      42.58        
 49 Fonkach, David      11 Unhes-Mr-MR               NT      43.41        
 50 Guo, Darwin         12 SSL-MR                 48.29      50.97        
 -- Maierle, Ryan A     12 WEST-MR                25.25         NS        
 -- Singh, Julian K     12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 
Event 31  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                32.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR      30.68      30.91 JO     
  2 Turk, Caroline M    10 WEST-MR                32.12      31.94 JO     
  3 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR      32.09      32.33        
  4 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR             31.91      32.47        
  5 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR                33.06      32.50        
  6 Muchnick, Emma A    10 SSL-MR                 33.89      32.53        
  7 Safovich, Agnessa   10 Unhes-Mr-MR            32.66      32.99        
  8 Schaepers-Chu, May   9 Agua Swim Team-MR      34.02      33.47        
  8 Brennan, Hope E     10 NYCC-MR                33.98      33.47        
 10 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR      35.25      33.53        
 11 Puchert, Grace C    10 NYCC-MR                33.66      33.70        
 12 Vega, Kayla C       10 Unhes-Mr-MR            33.02      33.96        
 13 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              33.84      34.06        
 14 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR             34.44      34.46        
 15 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                35.31      34.51        
 16 Lin, Esther Y       10 WEST-MR                34.01      34.66        
 17 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      34.75      34.83        
 18 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      36.11      34.96        
 19 Commike, Samantha   10 FA-MR                  34.85      35.22        
 20 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR      36.43      35.95        
 21 Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR          38.82      36.03        
 22 Smith, Maya L        9 Agua Swim Team-MR      36.37      36.20        
 23 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR      36.32      36.25        
 24 DiMarco, Tyler M    10 Agua Swim Team-MR      38.88      36.46        
 25 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR      36.63      36.93        
 26 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR      36.52      37.15        
 27 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      39.41      37.51        
 28 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR      36.79      37.52        
 29 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR                38.26      37.57        
 30 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR      38.87      37.60        
 31 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR      36.68      38.05        
 32 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR      42.67      38.07        
 33 Farmer, Laila       10 NYCC-MR                39.03      38.55        
 34 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR          38.62      38.58        
 35 Arora, Rosy R       10 Agua Swim Team-MR      36.85      38.67        
 36 Raber, Isabella M   10 FA-MR                  40.28      39.20        
 37 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR      38.78      39.22        
 38 Gregory, Caitlin C   9 JCCT-MR                35.53      39.30        
 39 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR      39.60      39.36        
 40 Ravenhall Meinke,    9 Manta Rays-MR          37.83      39.38        
 41 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR      41.31      39.50        
 42 Lorch, Grace O       9 Agua Swim Team-MR      38.38      39.94        
 43 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR      41.88      40.53        
 44 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR             40.42      40.56        
 45 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR                40.21      41.06        
 46 Jordan, Elena        9 RI Marlins-MR             NT      41.93        
 47 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      44.08      43.35        
 48 Silva, Melissa A    10 Phoenix-MR             44.90      45.21        
 49 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR      42.37      45.66        
 50 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR      44.11      45.73        
 51 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR      43.73      45.90        
 52 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR      51.36      48.85        
 53 King, Summer R      10 NYCC-MR                   NT      49.01        
 54 Dickson, Finola R    9 SSL-MR                 49.49      50.72        
 -- Abromavage, Reese    9 NYCC-MR                34.58         NS        
 
Event 32  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santry, Emmet P     10 WEST-MR                30.51      29.81 JO     
  2 Amato, Jason C      10 WEST-MR                30.36      30.40 JO     
  3 Du, David           10 Phoenix-MR             31.49      30.58 JO     
  4 Timblick, Jake A    10 JCCT-MR                34.10      32.12        
  5 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              32.69      32.38        
  6 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      32.95      32.52        
  7 Greenberg, Jason     9 WEST-MR                33.07      33.08        
  8 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR             34.78      33.76        
  9 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR      32.72      33.80        
 10 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      34.59      33.97        
 11 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR      34.65      34.13        
 12 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              34.46      34.22        
 13 Burnell, Nicholas   10 Agua Swim Team-MR      34.59      34.41        
 14 Verba, Nikita        9 Unhes-Mr-MR            34.53      34.72        
 15 Mckenna, Rodin J     9 JCCT-MR                35.98      35.59        
 16 Isakov, Zev         10 Unhes-Mr-MR            34.00      35.64        
 17 Falcone, Michael J  10 FA-MR                  36.75      35.77        
 18 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              33.55      35.78        
 19 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR      35.40      35.86        
 20 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      35.52      35.94        
 21 Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR              41.26      36.00        
 22 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              35.77      36.08        
 23 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR      37.59      36.78        
 24 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR      38.21      36.91        
 25 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR                36.20      36.92        
 26 Forrester, Connor    9 WEST-MR                34.00      36.99        
 27 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                  35.01      37.05        
 28 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR      36.66      37.11        
 29 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR              36.02      37.51        
 30 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR      40.27      37.71        
 31 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR      38.25      37.77        
 32 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR             36.28      37.86        
 32 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR          42.95      37.86        
 34 Dultsin, Daniel      9 Agua Swim Team-MR      46.60      37.90        
 35 Stover-Whilden, Wi  10 Manta Rays-MR          41.58      38.25        
 36 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      37.69      38.67        
 37 Raboy, Asher M       9 Agua Swim Team-MR      38.01      38.77        
 38 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                   NT      40.62        
 39 Iorizzo, Tyler I    10 Phoenix-MR             44.80      41.23        
 40 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              39.20      41.77        
 41 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR      42.65      42.44        
 42 Liste, Maximillian  10 Manta Rays-MR          42.19      42.81        
 42 Germain, Dylan       9 NYCC-MR                41.04      42.81        
 44 Spektor, Daniel G   10 Unhes-Mr-MR               NT      43.10        
 45 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR      46.34      48.20        
 46 Isakov, Jonathan     9 Unhes-Mr-MR            44.00      50.31        
 -- Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR      31.05         NS        
 
Event 33  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR            2:20.60    2:14.80 JO     
                  29.84     1:02.66 (32.82)     1:43.41 (40.75)     2:14.80 (31.39)
  2 Litvinsky, Sarah C  15 Phoenix Un-MR        2:14.51    2:16.03 JO     
                  30.56     1:03.27 (32.71)     1:45.06 (41.79)     2:16.03 (30.97)
  3 Perez-Segnini, Cam  18 WEST-MR              2:20.95    2:22.10 JO     
                  30.26     1:06.04 (35.78)     1:50.83 (44.79)     2:22.10 (31.27)
  4 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:22.57    2:22.51 JO     
                  29.94     1:04.82 (34.88)     1:50.92 (46.10)     2:22.51 (31.59)
  5 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    2:26.21    2:26.13 JO     
                  31.29     1:08.08 (36.79)     1:52.69 (44.61)     2:26.13 (33.44)
  6 Grier, Mary-McKenz  13 Agua Swim Team-MR    2:29.86    2:26.16 JO     
                  30.58     1:07.77 (37.19)     1:53.01 (45.24)     2:26.16 (33.15)
  7 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    2:31.13    2:27.61 JO     
                  33.45     1:11.73 (38.28)     1:54.39 (42.66)     2:27.61 (33.22)
  8 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR           2:30.40    2:28.32 JO     
                  32.89     1:10.86 (37.97)     1:55.36 (44.50)     2:28.32 (32.96)
  9 Passante, Julia     13 Phoenix-MR           2:24.49    2:28.44 JO     
                  31.95     1:08.08 (36.13)     1:53.72 (45.64)     2:28.44 (34.72)
 10 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    2:25.84    2:30.23        
                  32.06     1:08.76 (36.70)     1:54.09 (45.33)     2:30.23 (36.14)
 11 Relota, Camille     16 Agua Swim Team-MR    2:29.15    2:31.24        
                  32.74     1:11.10 (38.36)     1:57.94 (46.84)     2:31.24 (33.30)
 12 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    2:34.26    2:31.48        
                  32.72     1:11.48 (38.76)     1:56.73 (45.25)     2:31.48 (34.75)
 13 Berridge, Scottie   15 Badger-MR            2:33.77    2:32.26        
                  33.01     1:14.66 (41.65)     1:56.23 (41.57)     2:32.26 (36.03)
 14 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    2:36.58    2:33.72        
                  36.21     1:13.69 (37.48)     1:59.35 (45.66)     2:33.72 (34.37)
 15 Yienger, Maya S     13 Agua Swim Team-MR    2:36.21    2:33.81        
                  33.01     1:12.13 (39.12)     1:59.68 (47.55)     2:33.81 (34.13)
 16 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR    2:34.59    2:34.68        
                  33.62     1:14.21 (40.59)     2:00.81 (46.60)     2:34.68 (33.87)
 17 Peirovani, Armita   18 Phoenix-MR           2:36.42    2:35.04        
                  32.27     1:10.86 (38.59)     1:59.37 (48.51)     2:35.04 (35.67)
 18 Dwass, Simona       16 Manta Rays-MR        2:34.66    2:36.19        
                  32.77     1:13.50 (40.73)     2:00.50 (47.00)     2:36.19 (35.69)
 19 Flear, Erica        15 Manta Rays-MR        2:42.21    2:38.93        
                  34.35     1:18.34 (43.99)     2:02.70 (44.36)     2:38.93 (36.23)
 20 Montes, Adrianna    16 RI Marlins-MR        2:35.99    2:40.65        
                  35.58     1:18.00 (42.42)     2:01.50 (43.50)     2:40.65 (39.15)
 21 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              2:40.25    2:41.48        
                  35.16     1:19.39 (44.23)     2:03.06 (43.67)     2:41.48 (38.42)
 22 Mazanek, Charline   16 RI Marlins-MR        2:42.00    2:41.56        
                  34.30     1:15.33 (41.03)     2:04.40 (49.07)     2:41.56 (37.16)
 23 Strauss, Talia Z    16 Phoenix-MR           2:35.00    2:41.57        
                  35.97     1:17.14 (41.17)     2:04.02 (46.88)     2:41.57 (37.55)
 24 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    2:44.25    2:44.37        
                  36.15     1:17.93 (41.78)     2:07.70 (49.77)     2:44.37 (36.67)
 25 Smith, Gabriella M  16 Agua Swim Team-MR    2:43.45    2:45.31        
                  34.44     1:17.03 (42.59)     2:05.15 (48.12)     2:45.31 (40.16)
 26 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR    2:45.44    2:46.13        
                  35.52     1:18.39 (42.87)     2:08.32 (49.93)     2:46.13 (37.81)
 27 Belardinelli, Caro  15 SSL-MR               2:52.60    2:46.69        
                  36.53     1:17.56 (41.03)     2:09.74 (52.18)     2:46.69 (36.95)
 28 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              2:37.88    2:47.04        
                  32.12     1:11.34 (39.22)     2:06.18 (54.84)     2:47.04 (40.86)
 29 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           2:43.31    2:47.67        
                  37.50     1:21.24 (43.74)     2:11.29 (50.05)     2:47.67 (36.38)
 30 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              2:49.81    2:50.73        
                  36.89     1:19.32 (42.43)     2:13.52 (54.20)     2:50.73 (37.21)
 31 Mackin, Sophie F    13 Agua Swim Team-MR    2:41.19    2:51.31        
                  40.14     1:23.95 (43.81)     2:14.95 (51.00)     2:51.31 (36.36)
 32 Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR               NT    2:51.37        
                  36.37     1:18.62 (42.25)     2:12.40 (53.78)     2:51.37 (38.97)
 33 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    3:10.06    2:51.52        
                  37.26     1:21.29 (44.03)     2:12.84 (51.55)     2:51.52 (38.68)
 34 Klinovsky, Katarin  16 Agua Swim Team-MR    2:37.66    2:52.07        
                  36.28     1:20.01 (43.73)     2:14.14 (54.13)     2:52.07 (37.93)
 35 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    2:59.88    2:52.95        
                  38.92     1:21.29 (42.37)     2:15.07 (53.78)     2:52.95 (37.88)
 36 Fulmer, Shabnam B   14 NYCC-MR              2:55.59    2:54.29        
                  38.11     1:20.88 (42.77)     2:13.36 (52.48)     2:54.29 (40.93)
 37 Munson, Iris J      14 Agua Swim Team-MR    2:51.39    2:56.33        
                  36.64     1:22.02 (45.38)     2:17.92 (55.90)     2:56.33 (38.41)
 38 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    2:57.62    2:56.70        
                  39.37     1:22.76 (43.39)     2:16.39 (53.63)     2:56.70 (40.31)
 39 Lau, Emilee         13 Manta Rays-MR        2:47.00    2:57.02        
                  35.89     1:20.72 (44.83)     2:16.99 (56.27)     2:57.02 (40.03)
 40 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR           2:55.70    2:57.24        
                  39.38     1:25.70 (46.32)     2:18.78 (53.08)     2:57.24 (38.46)
 41 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           3:00.78    2:58.20        
                  41.41     1:26.15 (44.74)     2:20.09 (53.94)     2:58.20 (38.11)
 42 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           3:06.78    3:06.78        
                  42.11     1:29.83 (47.72)     2:25.34 (55.51)     3:06.78 (41.44)
 43 Ta, Elizabeth       13 Aquaflames-MR             NT    3:10.15        
                                1:27.09 ( )     2:25.00 (57.91)     3:10.15 (45.15)
 -- Schnell, Ally P     13 SSL-MR               2:41.76         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
                  36.48     1:18.35 (41.87)     2:07.16 (48.81)          DQ (32.32)
 -- Marchany, Lauren A  13 SSL-MR               3:17.41         DQ        
      One hand touch - breast
                  41.66     1:30.57 (48.91)   2:31.64 (1:01.07)          DQ (44.69)
 -- Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR    2:28.13         NS        
 -- Wong, Madeline      14 NYCC-MR              2:31.07         NS        
 -- Teo, Peony          14 NYCC-MR              2:53.49         NS        
 
Event 34  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
              2:27.79  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gutman, Daniel L    15 Agua Swim Team-MR    2:05.05    2:06.40 JO     
                  27.95     1:00.47 (32.52)     1:36.98 (36.51)     2:06.40 (29.42)
  2 Collier, Cole T     14 Agua Swim Team-MR    2:05.55    2:07.46 JO     
                  27.10       58.37 (31.27)     1:37.87 (39.50)     2:07.46 (29.59)
  3 Aventuro, Christop  17 Badger-MR            2:04.07    2:09.25 JO     
                  28.01     1:00.72 (32.71)     1:37.28 (36.56)     2:09.25 (31.97)
  4 Konovalov, Veniami  15 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:10.04 JO     
                  27.68     1:00.19 (32.51)     1:40.80 (40.61)     2:10.04 (29.24)
  5 Kim, Harris         17 Phoenix-MR           2:11.42    2:10.48 JO     
                  26.57     1:00.33 (33.76)     1:40.82 (40.49)     2:10.48 (29.66)
  6 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    2:15.40    2:11.54 JO     
                  28.17     1:04.02 (35.85)     1:41.83 (37.81)     2:11.54 (29.71)
  7 Lomeyko, Konstanti  15 Agua Swim Team-MR    2:07.78    2:11.97 JO     
                  27.05     1:02.54 (35.49)     1:41.74 (39.20)     2:11.97 (30.23)
  8 Wolfe, Morgan S     14 Agua Swim Team-MR    2:20.43    2:12.99 JO     
                  30.09     1:04.11 (34.02)     1:42.08 (37.97)     2:12.99 (30.91)
  9 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR    2:15.00    2:13.59 JO     
                  28.93     1:04.02 (35.09)     1:43.79 (39.77)     2:13.59 (29.80)
 10 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    2:16.91    2:16.11 JO     
                  28.22     1:05.12 (36.90)     1:43.37 (38.25)     2:16.11 (32.74)
 11 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              2:16.00    2:16.35 JO     
                  27.82     1:04.15 (36.33)     1:44.29 (40.14)     2:16.35 (32.06)
 12 Fullerton, Will R   17 Phoenix-MR           2:15.77    2:17.17 JO     
                  29.11     1:03.41 (34.30)     1:46.19 (42.78)     2:17.17 (30.98)
 13 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR            2:18.00    2:17.28 JO     
                  29.68     1:05.36 (35.68)     1:46.15 (40.79)     2:17.28 (31.13)
 14 Lem, Jake O         14 Agua Swim Team-MR    2:20.55    2:17.75 JO     
                  30.53     1:07.36 (36.83)     1:46.04 (38.68)     2:17.75 (31.71)
 15 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    2:22.81    2:18.01 JO     
                  30.65     1:05.31 (34.66)     1:46.10 (40.79)     2:18.01 (31.91)
 16 Ma, Edmond          15 Patriot-MR           2:15.20    2:18.80 JO     
                  29.34     1:01.82 (32.48)     1:46.84 (45.02)     2:18.80 (31.96)
 17 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR    2:22.50    2:19.50 JO     
                  31.11     1:06.90 (35.79)     1:47.35 (40.45)     2:19.50 (32.15)
 18 Alliano, Douglas G  15 FA-MR                2:27.94    2:21.65 JO     
                  29.77     1:05.97 (36.20)     1:48.16 (42.19)     2:21.65 (33.49)
 19 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR    2:27.96    2:22.48 JO     
                  29.75     1:06.72 (36.97)     1:51.57 (44.85)     2:22.48 (30.91)
 20 Savattieri, Joseph  15 Phoenix-MR           2:28.53    2:22.79 JO     
                  28.87     1:06.61 (37.74)     1:50.04 (43.43)     2:22.79 (32.75)
 21 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR    2:21.72    2:23.59 JO     
                  30.31     1:07.75 (37.44)     1:50.75 (43.00)     2:23.59 (32.84)
 22 Rozenblum, Lawrenc  16 Shy-Mr-MR            2:32.00    2:23.67 JO     
                  28.68     1:06.68 (38.00)     1:51.36 (44.68)     2:23.67 (32.31)
 23 Rakestraw, Alan N   15 Agua Swim Team-MR    2:23.49    2:24.89 JO     
                  28.50     1:06.51 (38.01)     1:51.94 (45.43)     2:24.89 (32.95)
 24 Pinsky, Brett H     18 FA-MR                2:18.74    2:25.25 JO     
                  29.15     1:07.65 (38.50)     1:53.05 (45.40)     2:25.25 (32.20)
 25 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    2:30.38    2:27.32 JO     
                  30.75     1:08.04 (37.29)     1:54.22 (46.18)     2:27.32 (33.10)
 26 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    2:25.75    2:28.09        
                  32.53     1:10.87 (38.34)     1:55.36 (44.49)     2:28.09 (32.73)
 27 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    2:23.61    2:28.40        
                  33.13     1:10.88 (37.75)     1:55.06 (44.18)     2:28.40 (33.34)
 28 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR    2:35.65    2:29.73        
                  33.20     1:11.91 (38.71)     1:55.03 (43.12)     2:29.73 (34.70)
 29 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    2:30.36    2:31.21        
                  33.83     1:13.36 (39.53)     1:57.05 (43.69)     2:31.21 (34.16)
 30 Kenny, Tyler        14 Phoenix-MR           2:34.56    2:34.75        
                  32.44     1:10.54 (38.10)     1:58.18 (47.64)     2:34.75 (36.57)
 31 Correa, John P      16 FA-MR                2:42.99    2:35.30        
                  30.48     1:10.83 (40.35)     1:59.80 (48.97)     2:35.30 (35.50)
 32 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              2:35.13    2:35.84        
                  38.04     1:16.52 (38.48)     2:03.73 (47.21)     2:35.84 (32.11)
 33 Greene, Brian P     17 FA-MR                2:46.45    2:35.99        
                  33.66     1:14.82 (41.16)     2:00.48 (45.66)     2:35.99 (35.51)
 34 Chin, William T     13 NYCC-MR              2:45.69    2:38.65        
                  32.17     1:09.60 (37.43)     1:59.94 (50.34)     2:38.65 (38.71)
 35 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              2:42.53    2:38.72        
                  32.24     1:11.88 (39.64)     2:00.99 (49.11)     2:38.72 (37.73)
 36 McAleer, Ryan M     15 FA-MR                2:39.24    2:39.70        
                  31.74     1:15.12 (43.38)     2:05.13 (50.01)     2:39.70 (34.57)
 37 Zubarchuk, Daniel   14 NYCC-MR                   NT    2:40.43        
                  32.59     1:11.74 (39.15)     2:02.62 (50.88)     2:40.43 (37.81)
 38 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR           2:41.93    2:40.78        
                  34.90     1:16.44 (41.54)     2:06.04 (49.60)     2:40.78 (34.74)
 39 Miranda, Brendan B  14 FA-MR                2:38.99    2:41.48        
                  33.57     1:12.15 (38.58)     2:05.75 (53.60)     2:41.48 (35.73)
 40 Friedman, Grant E   15 Agua Swim Team-MR    2:51.07    2:43.66        
                  35.46     1:16.42 (40.96)     2:07.00 (50.58)     2:43.66 (36.66)
 41 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR           2:49.24    2:49.67        
                  37.27     1:19.94 (42.67)     2:11.19 (51.25)     2:49.67 (38.48)
 42 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            3:16.12    2:51.47        
                  35.63     1:21.48 (45.85)     2:14.80 (53.32)     2:51.47 (36.67)
 43 Dashevsky, David    13 Shy-Mr-MR                 NT    3:05.57        
                  39.54     1:25.52 (45.98)     2:21.17 (55.65)     3:05.57 (44.40)
 -- Sokolenko, Robert   13 Shy-Mr-MR            3:04.46         NS        
 -- Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR            2:39.30         NS        
 -- Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR              2:34.59         NS        
 -- Lane, Wiley W       15 NYCC-MR              2:16.26         NS        
 
Event 35  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:33.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Venice, Charissa L  18 Phoenix-MR           2:10.33    2:11.88 JO     
                  28.50     1:02.19 (33.69)     1:36.81 (34.62)     2:11.88 (35.07)
  2 Suarez-Rebling, Ma  16 Agua Swim Team-MR    2:17.83    2:15.48 JO     
                  30.38     1:04.32 (33.94)     1:39.22 (34.90)     2:15.48 (36.26)
  3 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    2:12.70    2:17.42 JO     
                  29.92     1:03.73 (33.81)     1:39.76 (36.03)     2:17.42 (37.66)
  4 Lam, Donna          16 Patriot-MR                NT    2:18.61 JO     
                  30.51     1:05.74 (35.23)     1:42.22 (36.48)     2:18.61 (36.39)
  5 McGowan, Alessia M  15 Agua Swim Team-MR    2:15.00    2:27.02 JO     
                  31.28     1:07.89 (36.61)     1:47.53 (39.64)     2:27.02 (39.49)
  6 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           2:35.00    2:31.43 JO     
                  30.83     1:08.33 (37.50)     1:50.43 (42.10)     2:31.43 (41.00)
  7 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    2:43.73    2:32.72 JO     
                  33.15     1:11.62 (38.47)     1:51.69 (40.07)     2:32.72 (41.03)
  8 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           2:44.18    2:33.43 JO     
                  32.00                             1:53.06 ( )     2:33.43 (40.37)
  9 Guglielmi, Gabriel  14 WEST-MR              2:38.78    2:37.77        
                  32.47     1:10.95 (38.48)     1:52.95 (42.00)     2:37.77 (44.82)
 10 Montes, Adrianna    16 RI Marlins-MR        3:00.00    2:38.84        
                  35.43     1:15.35 (39.92)     1:57.47 (42.12)     2:38.84 (41.37)
 11 Lore, Jessie J      12 WEST-MR              2:42.99    2:39.27        
                  35.11     1:16.59 (41.48)     1:57.44 (40.85)     2:39.27 (41.83)
 12 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              2:34.05    2:41.80        
                  33.19     1:13.21 (40.02)     1:56.48 (43.27)     2:41.80 (45.32)
 13 Peirovani, Armita   18 Phoenix-MR           2:40.00    2:45.75        
                  32.87     1:14.40 (41.53)     1:59.45 (45.05)     2:45.75 (46.30)
 14 Flear, Erica        15 Manta Rays-MR        3:00.00    2:49.83        
                  33.57     1:17.48 (43.91)     2:02.47 (44.99)     2:49.83 (47.36)
 15 Garcia, Samantha M  13 SSL-MR                    NT    2:53.70        
                  36.00     1:19.55 (43.55)     2:05.69 (46.14)     2:53.70 (48.01)
 16 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           2:50.00    2:59.74        
                  36.45     1:21.70 (45.25)     2:10.83 (49.13)     2:59.74 (48.91)
 
Event 36  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:24.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L  15 Agua Swim Team-MR    2:02.94    2:00.84 JO     
                  26.63       56.71 (30.08)     1:27.96 (31.25)     2:00.84 (32.88)
  2 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR    2:07.49    2:09.00 JO     
                  29.26     1:02.36 (33.10)     1:36.06 (33.70)     2:09.00 (32.94)
  3 Carey, Liam         15 Phoenix-MR           2:24.00    2:14.72 JO     
                  29.37     1:03.27 (33.90)     1:38.99 (35.72)     2:14.72 (35.73)
  4 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           2:32.74    2:16.78 JO     
                  28.59     1:02.05 (33.46)     1:38.20 (36.15)     2:16.78 (38.58)
  5 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR    2:25.99    2:20.55 JO     
                  31.25     1:06.43 (35.18)     1:43.50 (37.07)     2:20.55 (37.05)
  6 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR    2:34.44    2:23.71 JO     
                  30.89     1:06.49 (35.60)     1:44.71 (38.22)     2:23.71 (39.00)
  7 Mesibov, Nicholas   15 Phoenix-MR           2:35.00    2:26.98        
                  31.36     1:07.77 (36.41)     1:47.22 (39.45)     2:26.98 (39.76)
  8 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              2:26.29    2:30.01        
                  30.94     1:07.39 (36.45)     1:48.23 (40.84)     2:30.01 (41.78)
  9 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR                NT    2:47.69        
                  35.19   2:47.69 (2:12.50)                                        
 -- Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              2:24.00         NS        
 
Event 37  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuhtasinova, Maftu  19 Badger-MR            1:02.77      59.38 JO     
                  29.14       59.38 (30.24)                                        
  2 Zhang, Amy          15 Phoenix-MR           1:00.21      59.89 JO     
                  28.87       59.89 (31.02)                                        
  3 Litvinsky, Sarah C  15 Phoenix Un-MR        1:00.06    1:00.84 JO     
                  29.77     1:00.84 (31.07)                                        
  4 Weissman, Emily T   13 Agua Swim Team-MR    1:05.66    1:03.70 JO     
                  31.26     1:03.70 (32.44)                                        
  5 Irato, Carmela      14 Agua Swim Team-MR    1:06.12    1:04.34 JO     
                  30.73     1:04.34 (33.61)                                        
  6 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    1:09.08    1:06.38 JO     
                  32.95     1:06.38 (33.43)                                        
  7 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR    1:09.23    1:06.92 JO     
                  32.43     1:06.92 (34.49)                                        
  8 Knobler, Sera A     15 Agua Swim Team-MR    1:08.44    1:06.97 JO     
                  33.13     1:06.97 (33.84)                                        
  9 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              1:09.12    1:07.03 JO     
                  32.30     1:07.03 (34.73)                                        
 10 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    1:08.46    1:07.59 JO     
                  33.15     1:07.59 (34.44)                                        
 10 Zerouali, Saida T   13 Agua Swim Team-MR    1:07.70    1:07.59 JO     
                  32.73     1:07.59 (34.86)                                        
 12 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              1:08.89    1:08.22 JO     
                  33.13     1:08.22 (35.09)                                        
 13 Relota, Camille     16 Agua Swim Team-MR    1:09.17    1:09.23 JO     
                  34.17     1:09.23 (35.06)                                        
 14 Munson, Iris J      14 Agua Swim Team-MR    1:20.18    1:09.83 JO     
 14 Guglielmi, Gabriel  14 WEST-MR              1:08.52    1:09.83 JO     
                  34.03     1:09.83 (35.80)                                        
 16 March, Victoria A   15 Phoenix-MR           1:11.77    1:09.97 JO     
                  33.71     1:09.97 (36.26)                                        
 17 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               1:10.87    1:10.38        
                  34.32     1:10.38 (36.06)                                        
 18 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           1:12.69    1:10.48        
                  33.80     1:10.48 (36.68)                                        
 19 Milio, Theresa A    11 WEST-MR              1:10.25    1:10.55        
                  34.37     1:10.55 (36.18)                                        
 20 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    1:11.87    1:10.63        
                  33.82     1:10.63 (36.81)                                        
 21 Nishiwaki, Abby N   12 WEST-MR              1:11.93    1:10.68        
                  34.65     1:10.68 (36.03)                                        
 22 Yienger, Maya S     13 Agua Swim Team-MR    1:14.92    1:10.89        
                  34.05     1:10.89 (36.84)                                        
 23 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              1:14.53    1:11.21        
                  34.83     1:11.21 (36.38)                                        
 24 Lai, Alicia X       18 NYCC-MR              1:10.77    1:11.51        
                  34.24     1:11.51 (37.27)                                        
 25 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              1:08.26    1:12.65        
 26 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR    1:15.18    1:14.01        
                  36.40     1:14.01 (37.61)                                        
 27 Ritziu, Andrea      13 RI Marlins-MR        1:09.55    1:14.26        
                  36.67     1:14.26 (37.59)                                        
 28 Irwin, Amanda P     14 Agua Swim Team-MR    1:12.77    1:14.35        
                  35.86     1:14.35 (38.49)                                        
 29 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:15.30    1:14.39        
                  36.19     1:14.39 (38.20)                                        
 30 Pinzon, Sarah A     14 Agua Swim Team-MR    1:14.82    1:15.04        
                  36.95     1:15.04 (38.09)                                        
 31 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    1:14.10    1:15.60        
 32 Strauss, Talia Z    16 Phoenix-MR           1:16.61    1:15.62        
                  36.92     1:15.62 (38.70)                                        
 33 Schnell, Ally P     13 SSL-MR               1:14.24    1:15.99        
                  37.25     1:15.99 (38.74)                                        
 34 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           1:13.05    1:16.23        
                  36.27     1:16.23 (39.96)                                        
 35 Klinovsky, Katarin  16 Agua Swim Team-MR    1:09.28    1:16.37        
                  37.63     1:16.37 (38.74)                                        
 36 Smith, Gabriella M  16 Agua Swim Team-MR    1:16.57    1:16.93        
                  37.80     1:16.93 (39.13)                                        
 37 Mazanek, Charline   16 RI Marlins-MR        1:25.18    1:17.24        
                  37.66     1:17.24 (39.58)                                        
 38 Charkowick, Nicole  16 FA-MR                1:26.99    1:17.49        
                  37.09     1:17.49 (40.40)                                        
 39 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    1:18.64    1:17.56        
                  38.48     1:17.56 (39.08)                                        
 40 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR    1:16.03    1:17.65        
                  38.12     1:17.65 (39.53)                                        
 41 Belardinelli, Caro  15 SSL-MR               1:19.92    1:17.68        
                  38.18     1:17.68 (39.50)                                        
 42 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           1:16.34    1:18.11        
                  38.10     1:18.11 (40.01)                                        
 43 Chamberlin, Zoe T   13 WEST-MR              1:18.49    1:18.54        
 44 Lau, Emilee         13 Manta Rays-MR        1:20.00    1:18.73        
                  37.69     1:18.73 (41.04)                                        
 45 Maewal, Esha        13 SSL-MR               1:21.14    1:18.93        
                  37.57     1:18.93 (41.36)                                        
 46 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    1:21.29    1:18.99        
                  38.49     1:18.99 (40.50)                                        
 47 Chernobelsky, Eliz  13 Shy-Mr-MR            1:24.01    1:19.42        
                  38.20     1:19.42 (41.22)                                        
 48 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR           1:20.07    1:19.43        
                  38.18     1:19.43 (41.25)                                        
 49 Fulmer, Shabnam B   14 NYCC-MR              1:19.40    1:19.84        
                  38.52     1:19.84 (41.32)                                        
 50 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    1:22.01    1:20.03        
                  38.72     1:20.03 (41.31)                                        
 51 Labiner, Arielle    17 RI Marlins-MR        1:22.88    1:20.21        
                  37.58     1:20.21 (42.63)                                        
 52 Mackin, Sophie F    13 Agua Swim Team-MR    1:19.20    1:20.27        
                  39.59     1:20.27 (40.68)                                        
 53 Miller, Olivia L    15 Agua Swim Team-MR    1:24.41    1:21.18        
                  39.93     1:21.18 (41.25)                                        
 54 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           1:24.01    1:24.17        
                  40.59     1:24.17 (43.58)                                        
 55 Shumskaya, Hanna    14 Shy-Mr-MR            1:26.41    1:24.80        
                  40.81     1:24.80 (43.99)                                        
 56 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           1:30.35    1:25.47        
                  42.12     1:25.47 (43.35)                                        
 57 Ta, Elizabeth       13 Aquaflames-MR             NT    1:27.93        
                  43.44     1:27.93 (44.49)                                        
 58 Marchany, Lauren A  13 SSL-MR               1:26.40    1:32.82        
 59 Catala, Victoria I  13 Phoenix-MR           1:50.56    1:47.49        
                  50.90     1:47.49 (56.59)                                        
 -- Pena, Desiree       14 Agua Swim Team-MR    1:11.31         NS        
 -- Gasic, Doris        14 RI Marlins-MR        1:25.05         NS        
 -- Gasic, Andrea       17 RI Marlins-MR        1:09.00         NS        
 -- Teo, Peony          14 NYCC-MR              1:19.83         NS        
 
Event 38  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:03.89  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Collier, Cole T     14 Agua Swim Team-MR      57.02      56.81 JO     
                  27.77       56.81 (29.04)                                        
  2 Huang, Alec H       16 Agua Swim Team-MR      59.49      58.55 JO     
                  28.18       58.55 (30.37)                                        
  3 Konovalov, Veniami  15 Agua Swim Team-MR    1:02.81      59.86 JO     
                  29.30       59.86 (30.56)                                        
  4 Elms, Hayden A      15 Agua Swim Team-MR    1:06.44      59.96 JO     
                  29.24       59.96 (30.72)                                        
  5 Lishnevetsky, Josh  14 Agua Swim Team-MR    1:02.70    1:00.36 JO     
                  29.27     1:00.36 (31.09)                                        
  6 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    1:03.15    1:00.59 JO     
                  29.64     1:00.59 (30.95)                                        
  7 Hamzic, Omar        17 RI Marlins-MR          57.26    1:00.87 JO     
                  29.93     1:00.87 (30.94)                                        
  8 Fullerton, Will R   17 Phoenix-MR           1:03.35    1:02.40 JO     
                  30.37     1:02.40 (32.03)                                        
  9 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR    1:03.77    1:02.97 JO     
                  30.84     1:02.97 (32.13)                                        
 10 Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR           1:04.33    1:04.65        
                  30.84     1:04.65 (33.81)                                        
 11 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    1:06.54    1:04.72        
                  32.06     1:04.72 (32.66)                                        
 12 Shumikhin, Michael  17 RI Marlins-MR          59.81    1:04.73        
                  30.69     1:04.73 (34.04)                                        
 13 Carey, Liam         15 Phoenix-MR           1:00.76    1:05.27        
 14 Toscano, Anthony M  16 FA-MR                1:05.89    1:07.13        
                  32.81     1:07.13 (34.32)                                        
 15 Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR              1:06.92    1:07.77        
                  32.91     1:07.77 (34.86)                                        
 16 Rakestraw, Alan N   15 Agua Swim Team-MR    1:07.37    1:07.78        
                  33.28     1:07.78 (34.50)                                        
 17 Alliano, Douglas G  15 FA-MR                     NT    1:08.02        
 18 Alvarado, Thomas R  13 SSL-MR               1:12.15    1:08.03        
                  33.01     1:08.03 (35.02)                                        
 19 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR    1:08.43    1:08.57        
                  33.63     1:08.57 (34.94)                                        
 20 Rodriguez, Christi  14 Phoenix-MR           1:09.04    1:09.43        
                  34.09     1:09.43 (35.34)                                        
 21 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR    1:09.10    1:09.66        
                  34.12     1:09.66 (35.54)                                        
 22 Chin, William T     13 NYCC-MR              1:10.53    1:09.96        
                  34.35     1:09.96 (35.61)                                        
 23 Rozenblum, Lawrenc  16 Shy-Mr-MR            1:10.31    1:10.22        
                  34.42     1:10.22 (35.80)                                        
 24 Passante, Nicholas  15 Phoenix-MR           1:10.02    1:10.24        
                  34.41     1:10.24 (35.83)                                        
 25 Koton, Edward       13 Unhes-Mr-MR               NT    1:10.67        
                  34.38     1:10.67 (36.29)                                        
 26 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    1:13.68    1:10.77        
                  33.76     1:10.77 (37.01)                                        
 27 Correa, John P      16 FA-MR                1:10.72    1:11.11        
                  34.38     1:11.11 (36.73)                                        
 28 Kenny, Tyler        14 Phoenix-MR           1:08.67    1:11.28        
                  34.11     1:11.28 (37.17)                                        
 29 Miranda, Brendan B  14 FA-MR                1:12.43    1:11.29        
                  34.53     1:11.29 (36.76)                                        
 30 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           1:11.45    1:11.51        
                  34.77     1:11.51 (36.74)                                        
 31 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:13.32    1:13.62        
                  34.57     1:13.62 (39.05)                                        
 32 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR           1:11.36    1:13.68        
                  35.78     1:13.68 (37.90)                                        
 33 Zubarchuk, Daniel   14 NYCC-MR                   NT    1:13.74        
                  35.47     1:13.74 (38.27)                                        
 34 Friedman, Grant E   15 Agua Swim Team-MR    1:03.47    1:13.90        
                  34.68     1:13.90 (39.22)                                        
 35 McAleer, Ryan M     15 FA-MR                1:19.99    1:14.73        
                  37.30     1:14.73 (37.43)                                        
 36 Whitfield, George   13 NYCC-MR              1:18.67    1:16.49        
                  36.64     1:16.49 (39.85)                                        
 37 Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              1:19.70    1:17.09        
                  37.41     1:17.09 (39.68)                                        
 38 Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                1:17.40    1:17.22        
                  37.60     1:17.22 (39.62)                                        
 39 Yostpille, William  14 FA-MR                1:35.59    1:18.70        
                  38.55     1:18.70 (40.15)                                        
 40 Simmons, Bertin     16 Manta Rays-MR        1:26.19    1:20.09        
                  38.27     1:20.09 (41.82)                                        
 41 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:29.72    1:20.32        
                  39.33     1:20.32 (40.99)                                        
 42 Dashevsky, David    13 Shy-Mr-MR            1:27.11    1:27.43        
                  41.73     1:27.43 (45.70)                                        
 43 Stepanian, Nichola  14 RI Marlins-MR        1:44.63    1:29.64        
 44 Vummidi, Shivasury  13 Aquaflames-MR             NT    1:51.37        
                  50.30   1:51.37 (1:01.07)                                        
 -- Palumbo, Greg T     33 NYAC-MR                56.28         NS        
 -- Harris, Gavin H     27 NYAC-MR                55.79         NS        
 -- Sokolenko, Robert   13 Shy-Mr-MR            1:18.85         NS        
 -- Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR              1:07.74         NS        
 -- Lane, Wiley W       15 NYCC-MR              1:00.97         NS        
 -- Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           1:10.00         NS        
 -- Ciric, Milos        15 RI Marlins-MR             NT         NS        
 -- Teytelman, Michael  15 RI Marlins-MR        1:20.57         NS        
 -- Conn, Miles         13 RI Marlins-MR             NT         NS        
 
Event 39  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:50.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milio, Theresa A    11 WEST-MR              2:44.68    2:40.71 JO      20  
                  36.21     1:17.16 (40.95)     1:58.65 (41.49)     2:40.71 (42.06)
  2 Rohan, Julia R      14 WEST-MR              2:45.27    2:44.72 JO      17  
                  38.48     1:19.95 (41.47)     2:02.46 (42.51)     2:44.72 (42.26)
  3 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR    2:46.58    2:44.82 JO      16  
                  35.62     1:17.40 (41.78)     2:01.14 (43.74)     2:44.82 (43.68)
  4 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR    2:50.28    2:46.48 JO      15  
                  37.58     1:19.69 (42.11)     2:03.04 (43.35)     2:46.48 (43.44)
  5 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    2:46.63    2:46.82 JO      14  
                  38.69     1:19.77 (41.08)     2:03.17 (43.40)     2:46.82 (43.65)
  6 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR           2:46.60    2:46.89 JO      13  
                  37.36     1:19.34 (41.98)     2:03.41 (44.07)     2:46.89 (43.48)
  7 Passante, Julia     13 Phoenix-MR           2:51.25    2:51.62         12  
                  39.69     1:23.24 (43.55)     2:08.01 (44.77)     2:51.62 (43.61)
  8 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              2:47.70    2:52.29         11  
                  37.84     1:21.58 (43.74)     2:06.84 (45.26)     2:52.29 (45.45)
  9 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           2:56.74    2:53.56          9  
                  39.06     1:23.13 (44.07)     2:08.75 (45.62)     2:53.56 (44.81)
 10 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    2:55.00    2:53.95          7  
                  40.60     1:24.44 (43.84)     2:09.41 (44.97)     2:53.95 (44.54)
 11 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           2:50.00    2:54.54          6  
                  38.19     1:22.98 (44.79)     2:09.34 (46.36)     2:54.54 (45.20)
 12 Victory, Margaret   12 Badger-MR            2:57.02    2:55.52          5  
                  39.77     1:24.62 (44.85)     2:09.89 (45.27)     2:55.52 (45.63)
 13 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR           2:54.56    2:55.55          4  
                  39.17     1:22.55 (43.38)     2:10.17 (47.62)     2:55.55 (45.38)
 14 Xu, Grace           13 Agua Swim Team-MR    3:01.01    2:57.07          3  
                  41.92     1:26.97 (45.05)     2:11.92 (44.95)     2:57.07 (45.15)
 15 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR    2:58.00    2:57.31          2  
                  40.65     1:24.13 (43.48)   2:57.31 (1:33.18)                    
 16 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    2:59.57    2:59.56          1  
                  41.95     1:26.94 (44.99)     2:12.82 (45.88)     2:59.56 (46.74)
 17 McDermot, Annie E   14 Agua Swim Team-MR    3:07.96    2:59.99        
                  41.11     1:26.23 (45.12)     2:13.27 (47.04)     2:59.99 (46.72)
 18 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    3:06.24    3:00.87        
                  42.20     1:27.77 (45.57)     2:15.09 (47.32)     3:00.87 (45.78)
 19 Garcia, Samantha M  13 SSL-MR               3:06.41    3:04.08        
                  42.76     1:29.59 (46.83)     2:16.75 (47.16)     3:04.08 (47.33)
 20 Lee, Madison        14 Manta Rays-MR        3:15.00    3:07.22        
                  42.77     1:30.75 (47.98)     2:19.89 (49.14)     3:07.22 (47.33)
 21 Maewal, Esha        13 SSL-MR               3:08.10    3:09.04        
                  43.11     1:31.72 (48.61)     2:19.68 (47.96)     3:09.04 (49.36)
 22 Labiner, Arielle    17 RI Marlins-MR        3:19.48    3:15.55        
                  43.01     1:31.50 (48.49)     2:23.80 (52.30)     3:15.55 (51.75)
 23 Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR               NT    3:21.30        
                  45.44     1:35.92 (50.48)     2:29.52 (53.60)     3:21.30 (51.78)
 -- Chernobelsky, Eliz  13 Shy-Mr-MR            3:29.83         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  42.94     1:34.82 (51.88)     2:27.77 (52.95)          DQ (52.12)
 -- Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR    2:45.37         NS        
 
Event 40  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:36.79  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huang, Alec H       16 Agua Swim Team-MR    2:15.00    2:16.98 JO     
                  31.67     1:06.36 (34.69)     1:41.28 (34.92)     2:16.98 (35.70)
  2 Aventuro, Christop  17 Badger-MR            2:13.80    2:23.57 JO     
                  32.22     1:08.17 (35.95)     1:45.56 (37.39)     2:23.57 (38.01)
  3 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR    2:26.72    2:28.02 JO     
                  33.19     1:10.20 (37.01)     1:48.88 (38.68)     2:28.02 (39.14)
  4 Lem, Jake O         14 Agua Swim Team-MR    2:29.14    2:28.03 JO     
                  33.74     1:11.50 (37.76)     1:49.58 (38.08)     2:28.03 (38.45)
  5 Lomeyko, Konstanti  15 Agua Swim Team-MR    2:25.80    2:29.65 JO     
                  34.44     1:11.96 (37.52)     1:51.33 (39.37)     2:29.65 (38.32)
  6 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR    2:27.31    2:29.83 JO     
                  32.55     1:10.38 (37.83)     1:50.17 (39.79)     2:29.83 (39.66)
  7 Lugato, Pietro M    12 Agua Swim Team-MR    2:39.52    2:37.25        
                  35.12     1:15.01 (39.89)     1:56.17 (41.16)     2:37.25 (41.08)
  8 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR    2:37.54    2:38.94        
                  33.70     1:13.91 (40.21)     1:56.39 (42.48)     2:38.94 (42.55)
  9 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    2:41.68    2:40.45        
                  36.67     1:18.55 (41.88)     2:00.04 (41.49)     2:40.45 (40.41)
 10 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    2:53.38    2:45.59        
                  36.67     1:18.23 (41.56)     2:01.77 (43.54)     2:45.59 (43.82)
 11 Savattieri, Joseph  15 Phoenix-MR           2:48.72    2:45.76        
                  35.12     1:16.19 (41.07)     1:59.86 (43.67)     2:45.76 (45.90)
 12 Passante, Nicholas  15 Phoenix-MR           2:43.87    2:49.08        
                  36.89     1:20.24 (43.35)     2:05.97 (45.73)     2:49.08 (43.11)
 13 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              2:54.35    2:50.64        
                  39.76     1:24.13 (44.37)     2:07.99 (43.86)     2:50.64 (42.65)
 14 Whitfield, George   13 NYCC-MR              2:57.61    2:51.05        
                  38.61     1:23.29 (44.68)     2:07.19 (43.90)     2:51.05 (43.86)
 15 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR               NT    2:54.24        
                  36.96     1:21.35 (44.39)     2:07.77 (46.42)     2:54.24 (46.47)
 16 Hyde, Andrew J      10 Agua Swim Team-MR    2:48.00    2:55.95        
                  39.56     1:25.04 (45.48)     2:10.50 (45.46)     2:55.95 (45.45)
 17 Coullare, Matteo    14 RI Marlins-MR             NT    2:56.86        
                  39.73     1:24.76 (45.03)     2:10.44 (45.68)     2:56.86 (46.42)
 18 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           3:04.78    3:00.02        
                  42.01     1:28.43 (46.42)     2:15.75 (47.32)     3:00.02 (44.27)
 19 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR           3:07.47    3:07.12        
                  39.76     1:29.42 (49.66)     2:20.32 (50.90)     3:07.12 (46.80)
 20 Yostpille, William  14 FA-MR                3:59.25    3:49.93        
                  51.19     1:50.12 (58.93)   2:50.40 (1:00.28)     3:49.93 (59.53)
 -- Simmons, Bertin     16 Manta Rays-MR        3:25.00         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  42.15     1:29.43 (47.28)     2:18.62 (49.19)          DQ (48.99)
 -- Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              2:59.22         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  38.60     1:23.94 (45.34)     2:12.81 (48.87)          DQ (49.49)
 -- Zabatta, Andrew J   13 FA-MR                3:08.80         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  44.66     1:33.03 (48.37)     2:20.45 (47.42)          DQ (48.25)
 -- Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  37.19     1:18.86 (41.67)     2:01.98 (43.12)          DQ (42.44)
 -- Zubac, Andrew C     14 RI Marlins-MR        2:50.90         NS        
 -- Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR            2:41.54         NS        
 -- Snaidero, Edoardo   15 RI Marlins-MR        2:43.23         NS        
 -- Teytelman, Michael  15 RI Marlins-MR        3:01.92         NS        
 
Event 41  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lange, Kaitlyn E    16 Phoenix-MR             54.00      54.97 JO     
                  26.37       54.97 (28.60)                                        
  2 Lam, Donna          16 Patriot-MR             54.27      55.39 JO     
                  26.64       55.39 (28.75)                                        
  3 Ludwicki, Kristin   17 Phoenix-MR             55.09      55.85 JO     
                  26.85       55.85 (29.00)                                        
  4 Perez-Segnini, Cam  18 WEST-MR                55.70      56.60 JO     
                  27.35       56.60 (29.25)                                        
  5 Relota, Camille     16 Agua Swim Team-MR      57.48      57.16 JO     
                  27.57       57.16 (29.59)                                        
  6 Litvinsky, Sarah C  15 Phoenix Un-MR          55.64      57.18 JO     
                  27.78       57.18 (29.40)                                        
  7 Lara, Tiffany A     14 Agua Swim Team-MR      58.16      57.92 JO     
                  27.59       57.92 (30.33)                                        
  8 Irato, Carmela      14 Agua Swim Team-MR      59.36      58.47 JO     
                  28.13       58.47 (30.34)                                        
  9 Weissman, Emily T   13 Agua Swim Team-MR      59.56      58.56 JO     
                  28.62       58.56 (29.94)                                        
 10 Burke, Jill L       14 Agua Swim Team-MR    1:00.13      58.93 JO     
                  28.22       58.93 (30.71)                                        
 11 Passante, Julia     13 Phoenix-MR             59.06      58.95 JO     
                  28.74       58.95 (30.21)                                        
 12 Yienger, Maya S     13 Agua Swim Team-MR    1:01.00      59.10 JO     
                  28.43       59.10 (30.67)                                        
 13 Gioia, Meredith S   14 Phoenix-MR             59.00      59.22 JO     
                  28.50       59.22 (30.72)                                        
 14 March, Victoria A   15 Phoenix-MR             59.07      59.52 JO     
                  28.35       59.52 (31.17)                                        
 15 Ting, Olivia        13 Agua Swim Team-MR      59.41      59.96 JO     
                  28.86       59.96 (31.10)                                        
 16 Irwin, Amanda P     14 Agua Swim Team-MR      59.37    1:00.01 JO     
                  28.77     1:00.01 (31.24)                                        
 17 Zerouali, Saida T   13 Agua Swim Team-MR    1:00.49    1:00.26 JO     
                  28.85     1:00.26 (31.41)                                        
 18 Lachman, Margaret   14 Agua Swim Team-MR    1:01.24    1:00.41 JO     
                  29.15     1:00.41 (31.26)                                        
 19 Schnupp, Samantha   14 NYCC-MR              1:00.06    1:00.56 JO     
                  29.12     1:00.56 (31.44)                                        
 20 Dwass, Simona       16 Manta Rays-MR          58.35    1:00.63 JO     
                  28.98     1:00.63 (31.65)                                        
 21 Feigin, Alex M      13 Agua Swim Team-MR    1:00.66    1:00.73 JO     
                  29.46     1:00.73 (31.27)                                        
 22 Moskowitz, Mary K   14 Phoenix-MR             59.91    1:00.79 JO     
                  29.07     1:00.79 (31.72)                                        
 23 Rohan, Julia R      14 WEST-MR              1:00.69    1:01.02 JO     
                  29.75     1:01.02 (31.27)                                        
 24 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR              1:01.41    1:01.07 JO     
                  29.40     1:01.07 (31.67)                                        
 25 Xu, Grace           13 Agua Swim Team-MR    1:02.68    1:01.96        
                  30.20     1:01.96 (31.76)                                        
 26 Montes, Adrianna    16 RI Marlins-MR             NT    1:02.00        
                  30.07     1:02.00 (31.93)                                        
 27 Lore, Jessie J      12 WEST-MR              1:02.50    1:02.40        
                  29.60     1:02.40 (32.80)                                        
 28 Beavers, Maisy      14 NYCC-MR              1:00.64    1:02.50        
                  29.39     1:02.50 (33.11)                                        
 29 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           1:02.31    1:02.51        
                  29.90     1:02.51 (32.61)                                        
 30 Kyin, Leadora A     14 Agua Swim Team-MR    1:02.74    1:02.72        
                  30.43     1:02.72 (32.29)                                        
 31 Fried, Lexi N       13 Agua Swim Team-MR    1:04.25    1:03.00        
                  30.70     1:03.00 (32.30)                                        
 32 Guglielmi, Gabriel  14 WEST-MR              1:05.22    1:03.05        
                  30.01     1:03.05 (33.04)                                        
 33 Milio, Theresa A    11 WEST-MR              1:03.21    1:03.25        
                  30.37     1:03.25 (32.88)                                        
 34 Mazanek, Charline   16 RI Marlins-MR        1:04.74    1:03.66        
                  30.66     1:03.66 (33.00)                                        
 35 Charkowick, Nicole  16 FA-MR                  59.99    1:03.84        
                  30.47     1:03.84 (33.37)                                        
 36 Abdelrahman, Rawan  14 Agua Swim Team-MR    1:05.47    1:03.97        
                  30.75     1:03.97 (33.22)                                        
 37 Lane, Natasha *     15 Agua Swim Team-MR    1:04.10    1:04.80        
                  30.35     1:04.80 (34.45)                                        
 38 Flear, Erica        15 Manta Rays-MR        1:02.47    1:04.81        
                  30.61     1:04.81 (34.20)                                        
 39 Chamberlin, Zoe T   13 WEST-MR              1:03.82    1:04.83        
                  30.88     1:04.83 (33.95)                                        
 40 Belardinelli, Caro  15 SSL-MR               1:06.51    1:04.97        
                  32.29     1:04.97 (32.68)                                        
 41 Schnell, Ally P     13 SSL-MR               1:04.92    1:05.02        
                  31.12     1:05.02 (33.90)                                        
 41 Mackin, Sophie F    13 Agua Swim Team-MR    1:05.43    1:05.02        
                  31.35     1:05.02 (33.67)                                        
 43 Catala, Victoria I  13 Phoenix-MR           1:35.04    1:05.06        
                  43.30     1:05.06 (21.76)                                        
 44 Lau, Emilee         13 Manta Rays-MR        1:07.28    1:05.77        
                  31.24     1:05.77 (34.53)                                        
 45 Strauss, Talia Z    16 Phoenix-MR           1:06.42    1:06.02        
                  31.32     1:06.02 (34.70)                                        
 46 Rakestraw, Sally N  14 Agua Swim Team-MR    1:05.46    1:06.06        
                  31.65     1:06.06 (34.41)                                        
 47 Nishiwaki, Abby N   12 WEST-MR              1:05.82    1:06.67        
                  31.94     1:06.67 (34.73)                                        
 48 Bennett, Betsey I   12 Agua Swim Team-MR    1:05.01    1:06.75        
                  31.66     1:06.75 (35.09)                                        
 49 Lai, Alicia X       18 NYCC-MR              1:04.29    1:06.80        
                  32.00     1:06.80 (34.80)                                        
 50 Wu, Yifei           14 NYCC-MR              1:04.79    1:06.94        
                  32.34     1:06.94 (34.60)                                        
 51 Schelchere, Montan  14 Unhes-Mr-MR          1:06.72    1:07.01        
                  32.06     1:07.01 (34.95)                                        
 52 Norton, Electa      12 Agua Swim Team-MR    1:08.15    1:07.15        
                  33.04     1:07.15 (34.11)                                        
 53 Smith, Gabriella M  16 Agua Swim Team-MR    1:07.76    1:07.22        
                  32.52     1:07.22 (34.70)                                        
 54 Garcia, Samantha M  13 SSL-MR               1:05.98    1:07.33        
                  32.99     1:07.33 (34.34)                                        
 55 Pinzon, Sarah A     14 Agua Swim Team-MR    1:05.08    1:07.41        
                  32.68     1:07.41 (34.73)                                        
 56 McDermot, Annie E   14 Agua Swim Team-MR    1:07.10    1:07.57        
                  32.68     1:07.57 (34.89)                                        
 57 Holub, Emma M       13 Agua Swim Team-MR    1:06.52    1:07.98        
                  32.82     1:07.98 (35.16)                                        
 58 Ritziu, Andrea      13 RI Marlins-MR        1:03.50    1:08.04        
                  32.57     1:08.04 (35.47)                                        
 59 Klinovsky, Katarin  16 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:08.30        
                  32.43     1:08.30 (35.87)                                        
 60 Cote, Meghan A      13 Phoenix-MR           1:08.67    1:08.52        
 61 Shaw, Danielle T    13 Phoenix-MR           1:08.30    1:08.68        
                  32.37     1:08.68 (36.31)                                        
 62 Barbato, Mia L      14 Phoenix-MR           1:07.54    1:08.70        
                  32.70     1:08.70 (36.00)                                        
 63 Munson, Iris J      14 Agua Swim Team-MR    1:09.17    1:08.94        
                  33.35     1:08.94 (35.59)                                        
 64 Parmanan, Lily M    14 Phoenix-MR           1:06.58    1:09.07        
                  32.78     1:09.07 (36.29)                                        
 65 Banner, Sylvie C    13 Agua Swim Team-MR    1:11.30    1:09.44        
                  33.53     1:09.44 (35.91)                                        
 66 Maewal, Esha        13 SSL-MR               1:11.67    1:09.50        
                  33.49     1:09.50 (36.01)                                        
 67 Lee, Vivienne B     14 NYCC-MR              1:07.14    1:09.57        
                  33.06     1:09.57 (36.51)                                        
 68 Casey, Carolyn T    10 Agua Swim Team-MR    1:12.23    1:10.29        
                  33.72     1:10.29 (36.57)                                        
 69 Fulmer, Shabnam B   14 NYCC-MR              1:11.43    1:11.36        
                  33.65     1:11.36 (37.71)                                        
 70 Lee, Madison        14 Manta Rays-MR        1:12.96    1:11.86        
                  34.60     1:11.86 (37.26)                                        
 71 Labiner, Arielle    17 RI Marlins-MR        1:13.24    1:12.29        
                  34.47     1:12.29 (37.82)                                        
 72 Miller, Olivia L    15 Agua Swim Team-MR    1:13.95    1:12.59        
                  33.40     1:12.59 (39.19)                                        
 73 Khanna, Gia         11 Agua Swim Team-MR    1:10.87    1:12.71        
                  35.07     1:12.71 (37.64)                                        
 74 Chernobelsky, Eliz  13 Shy-Mr-MR            1:15.04    1:15.77        
 75 Hanson, Sofia M     13 Phoenix-MR           1:15.17    1:16.70        
                  34.96     1:16.70 (41.74)                                        
 76 Shumskaya, Hanna    14 Shy-Mr-MR            1:18.40    1:17.09        
                  35.77     1:17.09 (41.32)                                        
 77 Marchany, Lauren A  13 SSL-MR               1:17.80    1:20.92        
                  38.01     1:20.92 (42.91)                                        
 -- Vandenberg, Kim     30 NYAC-MR                48.79         NS        
 -- Woods-Bannan, Rach  13 Phoenix-MR           1:00.13         NS        
 -- Teo, Peony          14 NYCC-MR              1:10.62         NS        
 -- Gasic, Doris        14 RI Marlins-MR        1:10.23         NS        
 -- Pena, Sarahe        15 Agua Swim Team-MR      59.92         NS        
 -- Gasic, Andrea       17 RI Marlins-MR          57.27         NS        
 -- Wong, Madeline      14 NYCC-MR              1:01.33         NS        
 -- Pena, Desiree       14 Agua Swim Team-MR    1:00.83         NS        
 
Event 42  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamzic, Omar        17 RI Marlins-MR          50.33      50.38 JO     
                  24.16       50.38 (26.22)                                        
  2 Kim, Harris         17 Phoenix-MR             51.12      50.83 JO     
                  24.36       50.83 (26.47)                                        
  3 Elms, Hayden A      15 Agua Swim Team-MR      51.44      51.35 JO     
                  24.86       51.35 (26.49)                                        
  4 Gutman, Daniel L    15 Agua Swim Team-MR      51.34      52.22 JO     
                  24.96       52.22 (27.26)                                        
  5 Yamamoto, Leo       15 Agua Swim Team-MR      53.39      52.36 JO     
                  24.70       52.36 (27.66)                                        
  6 Konovalov, Veniami  15 Agua Swim Team-MR      53.26      52.82 JO     
                  25.17       52.82 (27.65)                                        
  7 Echevarria, Javier  16 Agua Swim Team-MR      55.09      54.26 JO     
                  25.70       54.26 (28.56)                                        
  8 Lishnevetsky, Josh  14 Agua Swim Team-MR      54.81      54.48 JO     
                  26.36       54.48 (28.12)                                        
  9 Pinsky, Brett H     18 FA-MR                  53.35      54.54        
                  25.76       54.54 (28.78)                                        
 10 McKenna, Devlin H   14 Agua Swim Team-MR      54.09      54.61        
                  26.54       54.61 (28.07)                                        
 11 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR              55.50      54.63        
                  26.86       54.63 (27.77)                                        
 12 Mcalpine, Michael   14 Unhes-Mr-MR            55.18      54.94        
                  26.38       54.94 (28.56)                                        
 12 Savattieri, Joseph  15 Phoenix-MR             54.81      54.94        
                  26.47       54.94 (28.47)                                        
 14 Mesibov, Nicholas   15 Phoenix-MR             54.56      54.95        
                  26.40       54.95 (28.55)                                        
 15 Reardon, Christoph  14 NYCC-MR              1:00.39      54.97        
                  26.49       54.97 (28.48)                                        
 16 Fullerton, Will R   17 Phoenix-MR             56.39      55.37        
                  26.99       55.37 (28.38)                                        
 17 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR      57.95      55.52        
                  27.14       55.52 (28.38)                                        
 18 Duthie, Zachary J   13 Agua Swim Team-MR      59.57      55.53        
                  26.97       55.53 (28.56)                                        
 19 Shumikhin, Michael  17 RI Marlins-MR             NT      55.65        
                  25.94       55.65 (29.71)                                        
 20 Toscano, Anthony M  16 FA-MR                  55.14      55.68        
                  26.94       55.68 (28.74)                                        
 21 Rozenblum, Lawrenc  16 Shy-Mr-MR              57.71      55.70        
                  27.28       55.70 (28.42)                                        
 22 Gilligan, Joshua G  15 Agua Swim Team-MR      55.48      55.71        
                  26.99       55.71 (28.72)                                        
 23 Rakestraw, Alan N   15 Agua Swim Team-MR      55.47      55.90        
                  27.53       55.90 (28.37)                                        
 24 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR      56.23      55.94        
                  26.76       55.94 (29.18)                                        
 24 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR                57.34      55.94        
                  26.82       55.94 (29.12)                                        
 26 Lam, Peter          14 Agua Swim Team-MR      57.76      56.22        
                  26.89       56.22 (29.33)                                        
 27 Sarsekeyev, Dimash  17 Agua Swim Team-MR      55.36      56.24        
                  27.23       56.24 (29.01)                                        
 28 Alliano, Douglas G  15 FA-MR                  57.31      56.69        
                  27.09       56.69 (29.60)                                        
 29 Odom, Reginald D    14 Agua Swim Team-MR         NT      56.87        
 30 Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR             56.27      57.01        
                  26.85       57.01 (30.16)                                        
 31 Westfall, Thomas J  14 Agua Swim Team-MR      57.89      57.47        
                  27.93       57.47 (29.54)                                        
 32 Alvarado, Thomas R  13 SSL-MR                 58.03      57.53        
                  27.86       57.53 (29.67)                                        
 33 Mayoll, Bonny N     18 NYCC-MR                55.44      58.10        
                  27.50       58.10 (30.60)                                        
 34 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR      58.82      58.19        
                  28.43       58.19 (29.76)                                        
 35 Khanna, Varun       13 Agua Swim Team-MR      58.89      58.27        
                  28.23       58.27 (30.04)                                        
 36 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR             57.00      59.84        
                  28.08       59.84 (31.76)                                        
 37 McAleer, Ryan M     15 FA-MR                1:02.35    1:00.39        
                  29.76     1:00.39 (30.63)                                        
 38 Clark, Liam B       14 Agua Swim Team-MR    1:00.30    1:00.44        
                  29.47     1:00.44 (30.97)                                        
 39 Coullare, Matteo    14 RI Marlins-MR             NT    1:00.65        
                  29.54     1:00.65 (31.11)                                        
 40 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           1:00.14    1:01.06        
                  29.12     1:01.06 (31.94)                                        
 41 Friedman, Grant E   15 Agua Swim Team-MR    1:05.52    1:01.34        
                  28.49     1:01.34 (32.85)                                        
 42 Townley, Nicholas   15 WEST-MR              1:01.34    1:01.43        
                  29.66     1:01.43 (31.77)                                        
 43 Correa, John P      16 FA-MR                1:05.99    1:01.60        
                  29.52     1:01.60 (32.08)                                        
 44 Koton, Edward       13 Unhes-Mr-MR               NT    1:02.04        
                  30.36     1:02.04 (31.68)                                        
 45 Rodriguez, Christi  14 Phoenix-MR           1:02.00    1:02.63        
                  30.48     1:02.63 (32.15)                                        
 46 Mark, Colin M       13 Agua Swim Team-MR    1:02.82    1:02.67        
                  30.08     1:02.67 (32.59)                                        
 47 Kenny, Tyler        14 Phoenix-MR           1:01.00    1:02.73        
                  30.28     1:02.73 (32.45)                                        
 48 Terjanian, Jack G   13 Phoenix-MR           1:02.15    1:03.08        
                  30.23     1:03.08 (32.85)                                        
 49 Chin, William T     13 NYCC-MR              1:02.83    1:03.10        
                  31.09     1:03.10 (32.01)                                        
 50 Miranda, Brendan B  14 FA-MR                1:04.72    1:03.41        
                  30.38     1:03.41 (33.03)                                        
 51 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:04.37    1:03.55        
                  30.08     1:03.55 (33.47)                                        
 52 Johnson, Chaz L     13 NYCC-MR              1:05.55    1:03.99        
                  30.08     1:03.99 (33.91)                                        
 53 Zubarchuk, Daniel   14 NYCC-MR                   NT    1:04.12        
                  29.88     1:04.12 (34.24)                                        
 54 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR          1:02.31    1:04.84        
                  30.75     1:04.84 (34.09)                                        
 55 Brady, Sean E       13 Phoenix-MR           1:05.22    1:05.23        
                  31.34     1:05.23 (33.89)                                        
 56 Kouiri, Said        13 Phoenix-MR           1:04.44    1:06.34        
                  31.67     1:06.34 (34.67)                                        
 57 Uberti, Marcos A    14 NYCC-MR              1:07.15    1:07.13        
                  31.88     1:07.13 (35.25)                                        
 58 Zabatta, Matthew J  13 FA-MR                1:06.84    1:07.24        
                  33.14     1:07.24 (34.10)                                        
 59 Simmons, Bertin     16 Manta Rays-MR        1:06.95    1:07.97        
                  32.61     1:07.97 (35.36)                                        
 60 Stepanian, Nichola  14 RI Marlins-MR        1:20.04    1:08.97        
                  33.90     1:08.97 (35.07)                                        
 61 Dashevsky, David    13 Shy-Mr-MR            1:16.98    1:12.17        
                  34.22     1:12.17 (37.95)                                        
 62 Yostpille, William  14 FA-MR                1:07.99    1:17.66        
                  36.83     1:17.66 (40.83)                                        
 63 Vummidi, Shivasury  13 Aquaflames-MR             NT    1:52.39        
                  49.19   1:52.39 (1:03.20)                                        
 -- Teytelman, Michael  15 RI Marlins-MR        1:07.00         NS        
 -- Zubac, Andrew C     14 RI Marlins-MR          57.50         NS        
 -- Snaidero, Edoardo   15 RI Marlins-MR          58.22         NS        
 -- Sokolenko, Robert   13 Shy-Mr-MR            1:11.27         NS        
 -- Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR              58.06         NS        
 -- Frawley, Robert J   25 NYAC-MR                49.85         NS        
 -- Zielonka, Maciej    15 NYCC-MR                59.00         NS        
 -- Lane, Wiley W       15 NYCC-MR                53.36         NS        
 -- Taskindoust, Rod    19 Phoenix-MR             49.00         NS        
 -- Ciric, Milos        15 RI Marlins-MR        1:17.27         NS        
 -- Conn, Miles         13 RI Marlins-MR             NT         NS        
 
Event 43  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:39.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lauer, Amanda       15 Phoenix-MR           5:08.13    5:13.55 JO     
                  27.48       58.19 (30.71)     1:29.32 (31.13)     2:00.73 (31.41)
        2:32.53 (31.80)     3:04.62 (32.09)     3:36.78 (32.16)     4:09.11 (32.33)
        4:41.55 (32.44)     5:13.55 (32.00)                                        
  2 Perez-Segnini, Cam  18 WEST-MR              5:06.21    5:20.39 JO     
                  28.92       59.86 (30.94)     1:31.32 (31.46)     2:03.50 (32.18)
        2:35.92 (32.42)     3:08.58 (32.66)     3:41.21 (32.63)     4:14.35 (33.14)
        4:47.48 (33.13)     5:20.39 (32.91)                                        
  3 Grier, Mary-McKenz  13 Agua Swim Team-MR    5:38.00    5:23.36 JO     
                  29.87     1:01.97 (32.10)     1:34.43 (32.46)     2:07.32 (32.89)
        2:40.14 (32.82)     3:12.91 (32.77)     3:45.67 (32.76)     4:18.96 (33.29)
        4:51.89 (32.93)     5:23.36 (31.47)                                        
  4 Suarez-Rebling, Ma  16 Agua Swim Team-MR    5:24.89    5:23.91 JO     
                  29.77     1:01.70 (31.93)     1:33.92 (32.22)     2:06.50 (32.58)
        2:39.13 (32.63)     3:12.06 (32.93)     3:45.40 (33.34)     4:18.78 (33.38)
        4:51.93 (33.15)     5:23.91 (31.98)                                        
  5 Knobler, Sera A     15 Agua Swim Team-MR    5:28.19    5:27.07 JO     
                  29.84     1:01.78 (31.94)     1:34.28 (32.50)     2:07.27 (32.99)
        2:40.40 (33.13)     3:13.64 (33.24)     3:47.32 (33.68)     4:20.97 (33.65)
        4:54.53 (33.56)     5:27.07 (32.54)                                        
  6 Corridon, Claire D  15 Agua Swim Team-MR    5:45.13    5:28.14 JO     
                  29.53     1:01.54 (32.01)     1:34.26 (32.72)     2:07.43 (33.17)
        2:40.76 (33.33)     3:14.65 (33.89)     3:48.29 (33.64)     4:22.24 (33.95)
        4:55.83 (33.59)     5:28.14 (32.31)                                        
  7 Ludwicki, Katie R   15 Phoenix-MR           5:45.00    5:28.94 JO     
                  29.21     1:02.20 (32.99)     1:36.20 (34.00)     2:09.45 (33.25)
        2:43.01 (33.56)     3:16.53 (33.52)     3:50.21 (33.68)     4:23.99 (33.78)
        4:57.54 (33.55)     5:28.94 (31.40)                                        
  8 Weissman, Emily T   13 Agua Swim Team-MR    5:26.66    5:30.20 JO     
                  29.64     1:01.89 (32.25)     1:35.13 (33.24)     2:08.85 (33.72)
        2:42.74 (33.89)     3:16.17 (33.43)     3:50.36 (34.19)     4:24.48 (34.12)
        4:58.10 (33.62)     5:30.20 (32.10)                                        
  9 Liddy, Samantha H   14 SSL-MR               5:37.29    5:37.86 JO     
                  29.47     1:01.60 (32.13)     1:35.66 (34.06)     2:10.19 (34.53)
        2:45.21 (35.02)     3:19.81 (34.60)     3:54.57 (34.76)     4:29.43 (34.86)
        5:03.96 (34.53)     5:37.86 (33.90)                                        
 10 Olszewski, Inez I   14 NYCC-MR              5:44.86    5:37.98 JO     
                  29.75     1:02.63 (32.88)     1:36.75 (34.12)     2:11.23 (34.48)
        2:45.71 (34.48)     3:19.60 (33.89)     3:55.95 (36.35)     4:31.15 (35.20)
        5:05.22 (34.07)     5:37.98 (32.76)                                        
 11 Rohan, Julia R      14 WEST-MR              6:00.23    5:54.10        
                  33.21     1:08.94 (35.73)     1:45.24 (36.30)     2:21.54 (36.30)
        2:57.61 (36.07)     3:33.72 (36.11)     4:09.94 (36.22)     4:45.62 (35.68)
        5:20.73 (35.11)     5:54.10 (33.37)                                        
 12 Dwass, Simona       16 Manta Rays-MR        6:04.69    5:57.69        
                  30.87     1:05.40 (34.53)     1:41.34 (35.94)     2:18.07 (36.73)
        2:55.70 (37.63)     3:33.52 (37.82)     4:11.03 (37.51)     4:47.34 (36.31)
        5:23.22 (35.88)     5:57.69 (34.47)                                        
 13 Peirovani, Armita   18 Phoenix-MR           6:00.00    6:10.32        
                  30.92     1:06.64 (35.72)     1:44.23 (37.59)     2:22.52 (38.29)
        3:00.63 (38.11)     3:39.31 (38.68)     4:17.38 (38.07)     4:55.64 (38.26)
        5:33.64 (38.00)     6:10.32 (36.68)                                        
 14 Tobia, Phiona       13 Phoenix-MR           6:16.42    6:10.33        
                  31.86     1:08.30 (36.44)     1:45.04 (36.74)     2:22.46 (37.42)
        3:00.95 (38.49)     3:38.79 (37.84)     4:17.43 (38.64)     4:55.43 (38.00)
        5:32.82 (37.39)     6:10.33 (37.51)                                        
 15 Trachuk, Anna-Mari  15 NYCC-MR                   NT    6:24.63        
                1:09.35   6:24.63 (5:15.28)                                        
 -- Wong, Madeline      14 NYCC-MR              6:19.37         NS        
 
Event 44  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:19.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taskindoust, Rod    19 Phoenix-MR           4:45.00    4:43.51 JO     
                  25.69       53.60 (27.91)     1:22.22 (28.62)     1:51.03 (28.81)
        2:20.04 (29.01)     2:49.15 (29.11)     3:18.37 (29.22)     3:47.49 (29.12)
        4:16.39 (28.90)     4:43.51 (27.12)                                        
  2 Zuppone, Michael L  15 Agua Swim Team-MR    4:55.83    4:53.33 JO     
                  27.41       57.19 (29.78)     1:26.45 (29.26)     1:56.30 (29.85)
        2:26.15 (29.85)     2:56.06 (29.91)     3:25.95 (29.89)     3:55.89 (29.94)
        4:25.43 (29.54)     4:53.33 (27.90)                                        
  3 Glas, Aaron I       15 Agua Swim Team-MR    4:57.93    4:58.25 JO     
                  27.09       56.58 (29.49)     1:26.35 (29.77)     1:56.54 (30.19)
        2:26.45 (29.91)     2:56.77 (30.32)     3:27.42 (30.65)     3:58.10 (30.68)
        4:28.36 (30.26)     4:58.25 (29.89)                                        
  4 Huang, Alec H       16 Agua Swim Team-MR    5:06.28    5:08.67 JO     
                  27.65       57.86 (30.21)     1:28.43 (30.57)     2:00.17 (31.74)
        2:32.17 (32.00)     3:03.66 (31.49)     3:34.67 (31.01)     4:06.28 (31.61)
        4:37.94 (31.66)     5:08.67 (30.73)                                        
  5 Hinckley, CJ        14 Agua Swim Team-MR    5:23.16    5:11.16 JO     
                  28.18       59.71 (31.53)     1:31.47 (31.76)     2:02.93 (31.46)
        2:34.57 (31.64)     3:06.52 (31.95)     3:38.02 (31.50)     4:09.89 (31.87)
        4:41.43 (31.54)     5:11.16 (29.73)                                        
  6 Lishnevetsky, Josh  14 Agua Swim Team-MR    5:25.00    5:20.56        
                  27.91       58.82 (30.91)     1:30.83 (32.01)     2:04.06 (33.23)
        2:37.21 (33.15)     3:10.51 (33.30)     3:43.71 (33.20)     4:17.03 (33.32)
        4:49.28 (32.25)     5:20.56 (31.28)                                        
  7 Ma, Edmond          15 Patriot-MR           5:24.53    5:21.99        
                  27.80       58.10 (30.30)     1:29.29 (31.19)     2:01.28 (31.99)
        2:34.14 (32.86)     3:07.32 (33.18)     3:41.55 (34.23)     4:15.39 (33.84)
        4:49.58 (34.19)     5:21.99 (32.41)                                        
  8 Podolitskiy, Maksi  15 Shy-Mr-MR            5:25.00    5:23.14        
                  28.57                             2:04.83 ( )                    
                                3:11.19 ( )   4:17.93 (1:06.74)   5:23.14 (1:05.21)
  9 Lister, Davis M     14 Agua Swim Team-MR    5:29.05    5:23.77        
                  29.31     1:01.40 (32.09)     1:33.80 (32.40)     2:06.79 (32.99)
        2:39.41 (32.62)     3:12.63 (33.22)     3:45.59 (32.96)     4:18.88 (33.29)
        4:52.03 (33.15)     5:23.77 (31.74)                                        
 10 Altman-Kurosaki, M  13 Agua Swim Team-MR    5:38.80    5:32.94        
                  29.95     1:02.36 (32.41)     1:35.44 (33.08)     2:09.42 (33.98)
        2:43.13 (33.71)     3:17.18 (34.05)     3:51.05 (33.87)     4:25.40 (34.35)
        4:59.72 (34.32)     5:32.94 (33.22)                                        
 11 Golovin, Sam J      13 Agua Swim Team-MR    5:38.49    5:39.48        
                  29.99     1:02.59 (32.60)     1:35.98 (33.39)     2:10.15 (34.17)
        2:45.51 (35.36)     3:21.15 (35.64)     3:56.90 (35.75)     4:31.76 (34.86)
        5:07.00 (35.24)     5:39.48 (32.48)                                        
 12 Hutheesing, Remy N  15 Agua Swim Team-MR    5:51.18    5:42.36        
                  31.21     1:04.87 (33.66)     1:38.96 (34.09)     2:13.46 (34.50)
        2:48.86 (35.40)     3:23.51 (34.65)     3:58.80 (35.29)     4:33.74 (34.94)
        5:09.26 (35.52)     5:42.36 (33.10)                                        
 13 Spillane, Jimmy P   16 Phoenix-MR           5:44.72    5:45.66        
                  30.63     1:04.78 (34.15)     1:39.42 (34.64)     2:15.43 (36.01)
        2:50.04 (34.61)     3:25.46 (35.42)     4:00.77 (35.31)     4:36.34 (35.57)
        5:11.09 (34.75)     5:45.66 (34.57)                                        
 14 Griffenkranz, Sean  14 Phoenix-MR           5:55.00    5:49.49        
                  29.60     1:03.48 (33.88)     1:38.41 (34.93)     2:14.43 (36.02)
        2:50.64 (36.21)     3:26.63 (35.99)     4:02.89 (36.26)     4:39.38 (36.49)
        5:15.34 (35.96)     5:49.49 (34.15)                                        
 15 Whitfield, George   13 NYCC-MR              6:27.13    5:53.66        
                  30.52     1:05.40 (34.88)     1:41.43 (36.03)     2:17.75 (36.32)
        2:54.30 (36.55)     3:30.56 (36.26)     4:07.15 (36.59)     4:43.64 (36.49)
        5:19.66 (36.02)     5:53.66 (34.00)                                        
 16 Carrenard, Justice  10 Agua Swim Team-MR    6:14.86    5:53.85        
                  29.60     1:03.51 (33.91)     1:39.03 (35.52)     2:15.18 (36.15)
        2:52.34 (37.16)     3:30.17 (37.83)     4:07.01 (36.84)     4:42.94 (35.93)
        5:20.25 (37.31)     5:53.85 (33.60)                                        
 17 Passante, Nicholas  15 Phoenix-MR           5:43.00    5:58.66        
                  30.11     1:04.78 (34.67)     1:40.37 (35.59)     2:16.22 (35.85)
        2:53.28 (37.06)     3:30.35 (37.07)     4:07.47 (37.12)     4:44.47 (37.00)
        5:22.02 (37.55)     5:58.66 (36.64)                                        
 18 Ribeiro, Damion     13 NYCC-MR              6:43.55    6:02.76        
                  31.36     1:06.75 (35.39)     1:43.42 (36.67)     2:20.41 (36.99)
        2:57.50 (37.09)     3:34.80 (37.30)     4:11.79 (36.99)     4:48.97 (37.18)
        5:26.40 (37.43)     6:02.76 (36.36)                                        
 19 Greene, Brian P     17 FA-MR                6:26.55    6:04.91        
                  32.57     1:07.90 (35.33)     1:44.20 (36.30)     2:21.16 (36.96)
        2:58.66 (37.50)     3:35.58 (36.92)     4:12.56 (36.98)     4:50.10 (37.54)
        5:28.20 (38.10)     6:04.91 (36.71)                                        
 20 Gong, Phillip J     13 Phoenix-MR           5:55.00    6:25.16        
                  32.63     1:09.54 (36.91)     1:48.47 (38.93)     2:28.26 (39.79)
        3:08.53 (40.27)     3:48.48 (39.95)     4:28.98 (40.50)     5:09.08 (40.10)
        5:48.67 (39.59)     6:25.16 (36.49)                                        
 21 Rodriguez, Christi  14 Phoenix-MR           6:14.00    6:34.03        
                  32.53     1:09.55 (37.02)     1:48.96 (39.41)     2:29.19 (40.23)
        3:09.76 (40.57)     3:50.99 (41.23)     4:31.70 (40.71)     5:12.97 (41.27)
        5:53.77 (40.80)     6:34.03 (40.26)                                        
 22 Didenko, David      14 Unhes-Mr-MR               NT    6:52.29        
                  32.44     1:11.80 (39.36)     1:53.64 (41.84)     2:39.20 (45.56)
        3:21.91 (42.71)     4:05.30 (43.39)     4:48.39 (43.09)     5:31.82 (43.43)
        6:13.05 (41.23)     6:52.29 (39.24)                                        
 
Event 45  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    2:32.73    2:26.95 JO     
                  33.70     1:12.37 (38.67)     1:54.19 (41.82)     2:26.95 (32.76)
  2 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    2:30.96    2:28.41 JO     
                  34.43     1:11.40 (36.97)     1:54.61 (43.21)     2:28.41 (33.80)
  3 Montgomery, Bridge  12 WEST-MR              2:32.83    2:29.72 JO     
                  32.97     1:10.76 (37.79)     1:56.03 (45.27)     2:29.72 (33.69)
  4 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR    2:43.27    2:30.06 JO     
                  31.91     1:10.34 (38.43)     1:56.89 (46.55)     2:30.06 (33.17)
  5 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                2:31.00    2:30.92        
                  34.50     1:10.82 (36.32)     1:57.32 (46.50)     2:30.92 (33.60)
  6 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR           2:39.62    2:38.47        
                  35.13     1:13.41 (38.28)     2:03.91 (50.50)     2:38.47 (34.56)
  7 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    2:39.55    2:38.66        
                  34.46     1:15.81 (41.35)     2:02.70 (46.89)     2:38.66 (35.96)
  8 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR           2:39.55    2:38.86        
                  34.40     1:15.97 (41.57)     2:03.09 (47.12)     2:38.86 (35.77)
  9 Camperlengo, Gilli  11 WEST-MR              2:40.47    2:42.20        
                  36.51     1:16.42 (39.91)     2:03.33 (46.91)     2:42.20 (38.87)
 10 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR           2:44.03    2:43.82        
                  36.09     1:17.47 (41.38)     2:06.93 (49.46)     2:43.82 (36.89)
 11 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR           2:49.61    2:47.01        
                  36.03     1:18.12 (42.09)     2:09.75 (51.63)     2:47.01 (37.26)
 12 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR           2:48.11    2:47.65        
                  36.19     1:18.95 (42.76)     2:12.34 (53.39)     2:47.65 (35.31)
 13 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR    2:53.76    2:47.76        
                  36.92     1:20.11 (43.19)     2:10.99 (50.88)     2:47.76 (36.77)
 14 Bonanno, Nicole R   11 WEST-MR              2:49.16    2:48.94        
                  38.29     1:21.23 (42.94)     2:10.85 (49.62)     2:48.94 (38.09)
 15 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR         NT    2:53.23        
                  39.29     1:25.78 (46.49)     2:14.45 (48.67)     2:53.23 (38.78)
 16 Weller, Clara O     11 WEST-MR              2:50.93    2:53.42        
                  39.34     1:23.28 (43.94)     2:14.47 (51.19)     2:53.42 (38.95)
 17 Genco, Olivia A     12 Phoenix-MR           3:08.03    3:01.57        
                  39.03     1:26.92 (47.89)     2:20.43 (53.51)     3:01.57 (41.14)
 
Event 46  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:30.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P   11 WEST-MR              2:19.63    2:17.68 JO     
                  29.98     1:04.37 (34.39)     1:46.03 (41.66)     2:17.68 (31.65)
  2 Kim, Hunter H       11 WEST-MR              2:26.01    2:20.81 JO     
                  30.83     1:07.39 (36.56)     1:47.54 (40.15)     2:20.81 (33.27)
  3 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    2:32.11    2:26.95 JO     
                                1:10.30 ( )     1:54.19 (43.89)     2:26.95 (32.76)
  4 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR    2:38.24    2:29.51 JO     
                  32.60     1:12.12 (39.52)     1:56.54 (44.42)     2:29.51 (32.97)
  5 Spencer, Kyle A     12 WEST-MR              2:37.25    2:30.25 JO     
                  32.61     1:10.99 (38.38)     1:56.81 (45.82)     2:30.25 (33.44)
  6 Jin, Eddie B        11 WEST-MR              2:32.85    2:31.55        
                  33.77     1:12.25 (38.48)     1:58.05 (45.80)     2:31.55 (33.50)
  7 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR    2:34.14    2:31.97        
                                1:12.67 ( )     1:59.56 (46.89)     2:31.97 (32.41)
  8 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR    2:39.24    2:32.02        
                  32.79     1:11.47 (38.68)     1:57.13 (45.66)     2:32.02 (34.89)
  9 Chrenko, Alex J     12 Phoenix-MR           2:46.22    2:40.89        
                  37.38     1:18.85 (41.47)     2:05.88 (47.03)     2:40.89 (35.01)
 10 Sobocinski, Lukas   11 Agua Swim Team-MR    2:44.05    2:41.23        
                  34.73     1:17.72 (42.99)     2:05.86 (48.14)     2:41.23 (35.37)
 11 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR    2:46.42    2:42.96        
                  37.90     1:20.25 (42.35)     2:05.28 (45.03)     2:42.96 (37.68)
 12 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR           2:44.70    2:45.45        
                  37.81     1:21.65 (43.84)     2:06.62 (44.97)     2:45.45 (38.83)
 13 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR           2:44.77    2:46.87        
                  37.98                             2:11.59 ( )     2:46.87 (35.28)
 14 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR               NT    2:54.17        
                  37.02     1:19.97 (42.95)     2:13.82 (53.85)     2:54.17 (40.35)
 15 Dwass, Isaac        12 Manta Rays-MR        3:01.99    2:59.40        
                  39.61     1:26.11 (46.50)     2:19.68 (53.57)     2:59.40 (39.72)
 16 Sinche, Lewis       11 Manta Rays-MR        3:30.00    3:15.42        
                  47.77     1:40.02 (52.25)     2:36.77 (56.75)     3:15.42 (38.65)
 17 Monov, Alexander    11 Aquaflames-MR             NT    4:10.09        
                1:04.69     2:01.23 (56.54)   3:12.11 (1:10.88)     4:10.09 (57.98)
 -- Arabov, Avraham     11 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:01.98                             3:15.24 ( )          DQ (58.64)
 
Event 47  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    2:46.16    2:41.24 JO     
                  38.74     1:15.96 (37.22)     2:05.23 (49.27)     2:41.24 (36.01)
  2 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR              2:51.54    2:45.72 JO     
                  36.58     1:17.16 (40.58)     2:06.83 (49.67)     2:45.72 (38.89)
  3 Peng, Natalie        9 WEST-MR              2:53.38    2:53.78        
                  39.84     1:23.65 (43.81)     2:14.84 (51.19)     2:53.78 (38.94)
  4 Loginova, Sasha     10 Aquaflames-MR             NT    3:34.49        
                  46.08     1:38.32 (52.24)   2:42.17 (1:03.85)     3:34.49 (52.32)
 -- Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR              3:35.37        DNF        
      Did not finish - Misc
 
Event 48  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:51.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR    2:59.09    2:51.00 JO     
                  40.01     1:22.43 (42.42)     2:18.00 (55.57)     2:51.00 (33.00)
  2 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR         NT    2:51.07 JO     
                  39.85     1:22.16 (42.31)     2:15.27 (53.11)     2:51.07 (35.80)
 
Event 49  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR      30.12      29.30 JO     
  2 Silveira, Luiza E   12 Agua Swim Team-MR      29.15      29.44 JO     
  3 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR      30.81      30.45 JO     
  4 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR      32.34      30.97 JO     
  5 Bischof, Lucy M     12 WEST-MR                31.95      31.01 JO     
  6 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR      31.83      31.26 JO     
  7 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR      31.44      31.63        
  8 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR      33.80      31.72        
  9 Langaman, Jolina M  12 HS-MR                  31.60      31.86        
  9 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR      32.43      31.86        
 11 Montgomery, Bridge  12 WEST-MR                31.77      32.24        
 12 Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR      33.96      32.46        
 13 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      32.54      32.59        
 14 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR      33.24      32.64        
 15 Camperlengo, Gilli  11 WEST-MR                32.47      32.99        
 16 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR                32.72      33.01        
 17 Brennan, Amelia S   12 Agua Swim Team-MR      36.18      33.08        
 18 Butler, Amelia K    11 NYCC-MR                33.85      34.04        
 19 Muszynski, Amanda   11 HS-MR                  35.03      34.12        
 20 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR                 35.64      34.26        
 21 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR             34.81      34.46        
 22 Trubiano, Alexa R   12 SSL-MR                 33.66      34.65        
 23 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR      35.93      34.70        
 24 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR      36.04      34.72        
 25 Shanahan, Maggie E  11 Agua Swim Team-MR      38.00      35.14        
 26 Bonanno, Nicole R   11 WEST-MR                36.79      36.01        
 27 Williams, Elise     11 NYCC-MR                41.67      36.26        
 28 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR      41.47      36.88        
 29 White, Veroniqa     11 Manta Rays-MR          45.00      37.52        
 30 Lucas, Emily E      12 NYCC-MR                38.79      37.63        
 31 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR      40.69      37.65        
 32 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR          44.28      38.19        
 33 Jordan, Lara        12 RI Marlins-MR             NT      38.41        
 34 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                  36.54      38.55        
 35 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR                37.06      39.42        
 36 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR          48.48      40.04        
 37 Coullare, Lisa      11 RI Marlins-MR             NT      40.75        
 38 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR      48.00      43.62        
 39 Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR                54.77      44.29        
 40 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR    1:01.55      53.20        
 41 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR      54.79      56.68        
 42 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR      56.97    1:00.56        
 43 Caspare, Victoria   11 Aquaflames-MR        1:01.96    1:03.42        
 -- Keh, Camilla        11 NYCC-MR                50.66         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Shea, Natalie P     12 NYCC-MR                34.99         NS        
 -- Carroll, Mia C      12 WEST-MR                33.78         NS        
 
Event 50  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR      28.84      27.54 JO     
  2 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR      27.65      27.79 JO     
  3 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR      30.04      28.52 JO     
  4 Tsukikawa, Yugo P   11 WEST-MR                29.68      29.52 JO     
  5 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR      32.54      30.98 JO     
  6 Reardon, Michael    12 NYCC-MR                32.44      31.15 JO     
  7 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR      32.08      31.35 JO     
  8 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                33.54      31.51 JO     
  9 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR      31.06      31.66        
 10 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR      32.44      31.86        
 11 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR      33.39      32.51        
 12 Romano, Michael J   12 WEST-MR                32.65      32.53        
 13 Jin, Eddie B        11 WEST-MR                31.89      32.97        
 14 Sobocinski, Lukas   11 Agua Swim Team-MR      34.59      33.59        
 15 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR          35.59      34.25        
 16 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR      32.85      34.37        
 17 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR            34.99      34.45        
 18 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR             36.07      34.73        
 19 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR             35.87      35.51        
 20 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                37.22      35.92        
 21 Sirkin, Alec W      12 WEST-MR                36.77      36.33        
 22 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR      39.69      36.68        
 23 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR             35.50      36.87        
 24 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR      36.25      37.84        
 25 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR      40.18      38.50        
 26 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR             38.96      38.98        
 27 Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR                   NT      39.32        
 28 Yavorsky, Garald P  12 Shy-Mr-MR              44.68      39.43        
 29 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              41.94      40.24        
 30 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR          40.12      40.66        
 31 Weller, Frederik P  11 WEST-MR                41.85      40.99        
 32 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR      46.28      42.30        
 33 Grabov, Edward      12 Shy-Mr-MR              45.03      42.49        
 34 Abromavage, Harris  11 NYCC-MR                44.61      45.45        
 -- Lupea, David A      11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Wallace, William R  12 WEST-MR                45.44         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Singh, Julian K     12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR                44.00         NS        
 -- Fonkach, David      11 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Brown, Cal C        12 NYCC-MR                42.29         NS        
 -- Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR              43.00         NS        
 
Event 51  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      36.49      35.81 JO     
  2 Turk, Caroline M    10 WEST-MR                37.33      36.16        
  3 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR             38.31      36.21        
  4 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      38.26      36.80        
  5 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR      36.08      36.95        
  6 Vega, Kayla C       10 Unhes-Mr-MR            36.93      37.21        
  7 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR             40.04      37.92        
  8 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR      39.29      38.01        
  9 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  40.23      38.61        
 10 Moschetta, Maggie   10 WEST-MR                40.97      39.39        
 11 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR                41.18      39.49        
 12 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR      42.33      39.56        
 13 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR      44.99      40.76        
 14 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR                45.85      41.53        
 15 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR      52.76      41.86        
 16 DiMarco, Tyler M    10 Agua Swim Team-MR      47.14      42.59        
 17 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR      44.13      42.89        
 18 Smith, Maya L        9 Agua Swim Team-MR      42.50      43.99        
 19 Humphrey, Kyiara    10 Unhes-Mr-MR               NT      44.28        
 20 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR      47.13      44.81        
 21 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR      47.79      44.96        
 22 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR          45.05      45.33        
 23 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      51.80      45.45        
 24 Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR             NT      46.57        
 25 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR      54.12      47.58        
 26 Commike, Samantha   10 FA-MR                  49.19      47.65        
 27 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR      51.55      48.24        
 28 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR      58.63      48.55        
 29 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR      48.49      49.07        
 30 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR      52.32      49.20        
 31 Jordan, Elena        9 RI Marlins-MR             NT      49.29        
 32 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR      54.04      49.87        
 33 Raber, Isabella M   10 FA-MR                  50.03      50.91        
 34 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      49.77      52.05        
 35 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR      52.35      52.32        
 36 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR              56.00      53.07        
 37 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR      57.37      55.31        
 38 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    1:01.41    1:07.93        
 -- Farmer, Laila       10 NYCC-MR                50.66         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Puchert, Grace C    10 NYCC-MR                40.74         DQ        
      False start
 -- Mulakandov, Raquel   9 Aquaflames-MR        1:05.52         DQ        
      Scissors kick
 -- Mulakandov, Leiel    9 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      False start
 -- Israel, Caitlyn F    9 NYCC-MR                46.42         NS        
 -- Bastone, Alexandra   9 WEST-MR                39.22         NS        
 
Event 52  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                35.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Dylan A    10 WEST-MR                35.31      33.85 JO     
  2 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              37.34      34.25 JO     
  3 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR      37.56      34.99 JO     
  4 Fleurimont, Justin   9 Unhes-Mr-MR            37.00      36.73        
  5 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              36.82      37.00        
  6 Greenberg, Jason     9 WEST-MR                38.68      37.25        
  7 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR      37.79      37.44        
  8 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      41.67      37.99        
  9 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR             42.04      38.03        
 10 Maclennan, Alexand  10 Agua Swim Team-MR      38.19      39.44        
 11 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR      40.28      39.64        
 12 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              45.42      39.70        
 13 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      40.24      40.12        
 14 Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR              45.48      40.58        
 15 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              49.15      40.70        
 16 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR      41.20      41.30        
 17 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR                45.64      42.87        
 18 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      44.88      43.61        
 19 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR      43.54      43.70        
 20 Diano, Andrew J     10 FA-MR                  51.44      45.51        
 21 Lempert, Benjamin   10 Aquaflames-MR             NT      45.55        
 22 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                  46.18      45.76        
 23 Peckett, Nicolas T   9 WEST-MR                52.42      47.13        
 24 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR      50.94      48.06        
 25 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR          55.75      48.88        
 26 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR      50.58      51.55        
 27 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR             NT      52.94        
 28 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                   NT      56.46        
 29 Pasquince, Michael   9 Shy-Mr-MR            1:06.19    1:11.58        
 -- Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR      56.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Mulakandov, Ariel    9 Aquaflames-MR             NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Vasilevsky, Alex     9 Aquaflames-MR        1:00.00         DQ        
      False start
 -- Ehrenfeld, Hayden   10 WEST-MR                41.36         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Spektor, Daniel G   10 Unhes-Mr-MR               NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Sanchez, Andy J     10 Unhes-Mr-MR            38.20         NS        
 
Event 53  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milrod, Maya L      12 Agua Swim Team-MR    1:12.59    1:10.57        
                  34.58     1:10.57 (35.99)                                        
  2 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR          1:12.61    1:10.82        
                  34.40     1:10.82 (36.42)                                        
  3 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR           1:11.14    1:10.87        
                  34.46     1:10.87 (36.41)                                        
  4 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR              1:13.36    1:11.97        
                  34.53     1:11.97 (37.44)                                        
  5 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR    1:13.38    1:12.81        
                  34.85     1:12.81 (37.96)                                        
  6 Bischof, Lucy M     12 WEST-MR              1:12.66    1:13.80        
                  35.66     1:13.80 (38.14)                                        
  7 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR    1:16.89    1:14.78        
                  37.14     1:14.78 (37.64)                                        
  8 Trubiano, Alexa R   12 SSL-MR               1:16.74    1:15.72        
                  36.88     1:15.72 (38.84)                                        
  9 Feagin, Charlotte   11 Agua Swim Team-MR    1:18.73    1:16.13        
                  37.73     1:16.13 (38.40)                                        
 10 Williams, Elise     11 NYCC-MR              1:18.74    1:16.35        
                  37.63     1:16.35 (38.72)                                        
 11 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR           1:14.43    1:16.80        
                  36.76     1:16.80 (40.04)                                        
 12 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR           1:16.44    1:17.81        
                  37.82     1:17.81 (39.99)                                        
 13 Brennan, Amelia S   12 Agua Swim Team-MR    1:22.69    1:17.94        
                  38.27     1:17.94 (39.67)                                        
 14 Shanahan, Maggie E  11 Agua Swim Team-MR    1:22.23    1:18.46        
                  39.32     1:18.46 (39.14)                                        
 15 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR           1:19.22    1:18.98        
                  37.84     1:18.98 (41.14)                                        
 16 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR    1:17.08    1:19.19        
                  38.38     1:19.19 (40.81)                                        
 17 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR    1:20.56    1:19.25        
                  39.45     1:19.25 (39.80)                                        
 18 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR               1:20.79    1:20.21        
                  39.18     1:20.21 (41.03)                                        
 19 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR    1:25.47    1:20.36        
                  40.39     1:20.36 (39.97)                                        
 20 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR              1:22.42    1:20.93        
                  38.77     1:20.93 (42.16)                                        
 21 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR    1:23.28    1:21.77        
                  40.41     1:21.77 (41.36)                                        
 22 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                1:25.08    1:23.74        
                  42.11     1:23.74 (41.63)                                        
 23 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR           1:27.41    1:24.50        
 24 Genco, Olivia A     12 Phoenix-MR           1:26.86    1:25.21        
                  40.68     1:25.21 (44.53)                                        
 25 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR    1:39.97    1:27.33        
                  42.32     1:27.33 (45.01)                                        
 26 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR    1:25.00    1:28.27        
                  42.34     1:28.27 (45.93)                                        
 27 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR              1:25.59    1:29.48        
                  43.10     1:29.48 (46.38)                                        
 28 Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR            1:41.03    1:37.71        
                  46.40     1:37.71 (51.31)                                        
 29 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR    1:41.21    1:44.87        
                  50.16     1:44.87 (54.71)                                        
 30 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR           1:54.86    1:53.36        
                  52.48   1:53.36 (1:00.88)                                        
 31 Caspare, Victoria   11 Aquaflames-MR        1:56.66    1:58.94        
                  59.37     1:58.94 (59.57)                                        
 -- Fox, Emma M         11 NYCC-MR              1:37.94         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  44.98          DQ (47.68)                                        
 -- Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR    1:15.07         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  35.98          DQ (38.69)                                        
 -- Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR    1:41.77         NS        
 -- DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR    1:23.38         NS        
 -- Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR    1:17.43         NS        
 -- Butler, Amelia K    11 NYCC-MR              1:18.36         NS        
 -- Shea, Natalie P     12 NYCC-MR              1:16.51         NS        
 
Event 54  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:11.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Hunter H       11 WEST-MR              1:09.77    1:08.31 JO     
                  32.66     1:08.31 (35.65)                                        
  2 Reardon, Michael    12 NYCC-MR              1:12.54    1:11.02 JO     
                  35.42     1:11.02 (35.60)                                        
  3 Rosado, Alex P      12 Badger-MR            1:12.05    1:11.48 JO     
                  35.17     1:11.48 (36.31)                                        
  4 Spencer, Kyle A     12 WEST-MR              1:11.28    1:11.55 JO     
                  35.59     1:11.55 (35.96)                                        
  5 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    1:15.97    1:12.03        
                  35.28     1:12.03 (36.75)                                        
  6 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR    1:14.77    1:12.56        
                  35.52     1:12.56 (37.04)                                        
  7 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR    1:16.82    1:13.29        
  8 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    1:17.27    1:15.04        
                  36.46     1:15.04 (38.58)                                        
  9 Romano, Michael J   12 WEST-MR              1:16.82    1:17.12        
                  37.85     1:17.12 (39.27)                                        
 10 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:27.40    1:24.28        
                  40.78     1:24.28 (43.50)                                        
 11 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR            1:25.81    1:24.61        
                  39.85     1:24.61 (44.76)                                        
 12 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR           1:37.72    1:34.37        
                  46.13     1:34.37 (48.24)                                        
 13 Grabov, Edward      12 Shy-Mr-MR            1:37.07    1:38.32        
                  47.83     1:38.32 (50.49)                                        
 14 Monov, Alexander    11 Aquaflames-MR             NT    1:50.09        
                  52.34     1:50.09 (57.75)                                        
 15 Arabov, Avraham     11 Aquaflames-MR        2:10.67    1:56.55        
                  54.77   1:56.55 (1:01.78)                                        
 -- Fonkach, David      11 Unhes-Mr-MR               NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  56.21          DQ (57.63)                                        
 -- Dwass, Isaac        12 Manta Rays-MR        1:45.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  41.64          DQ (42.87)                                        
 -- Abromavage, Harris  11 NYCC-MR              1:37.38         NS        
 -- Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR            1:40.21         NS        
 
Event 55  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:20.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    1:15.63    1:15.14 JO     
                  37.29     1:15.14 (37.85)                                        
  2 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              1:25.20    1:19.07 JO     
                  39.28     1:19.07 (39.79)                                        
  3 Lopez-Ryan, Brookl  10 WEST-MR              1:19.70    1:19.51 JO     
                  38.82     1:19.51 (40.69)                                        
  4 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:21.87    1:19.56 JO     
                  39.57     1:19.56 (39.99)                                        
  5 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR              1:22.40    1:19.62 JO     
                  38.71     1:19.62 (40.91)                                        
  6 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR              1:27.72    1:20.11 JO     
                  38.73     1:20.11 (41.38)                                        
  7 Safovich, Agnessa   10 Unhes-Mr-MR          1:21.48    1:20.29 JO     
                  38.73     1:20.29 (41.56)                                        
  8 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR    1:25.76    1:20.97 JO     
                  40.06     1:20.97 (40.91)                                        
  9 Peng, Natalie        9 WEST-MR              1:21.30    1:21.93        
                  39.64     1:21.93 (42.29)                                        
 10 Wu, Madison          9 Agua Swim Team-MR    1:21.00    1:24.36        
                  41.66     1:24.36 (42.70)                                        
 11 Puchert, Grace C    10 NYCC-MR              1:30.65    1:25.27        
                  40.93     1:25.27 (44.34)                                        
 12 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR    1:27.31    1:25.91        
                  42.49     1:25.91 (43.42)                                        
 13 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR    1:27.00    1:26.17        
                  42.31     1:26.17 (43.86)                                        
 14 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR    1:29.76    1:26.96        
                  43.25     1:26.96 (43.71)                                        
 15 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR    1:25.36    1:27.53        
                  43.15     1:27.53 (44.38)                                        
 16 Muchnick, Emma A    10 SSL-MR               1:26.75    1:28.22        
                  42.33     1:28.22 (45.89)                                        
 17 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR    1:33.33    1:29.80        
                  42.43     1:29.80 (47.37)                                        
 18 Arora, Rosy R       10 Agua Swim Team-MR    1:35.29    1:30.90        
                  44.32     1:30.90 (46.58)                                        
 19 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR           1:31.80    1:30.94        
                  44.95     1:30.94 (45.99)                                        
 20 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:33.43    1:31.53        
                  45.81     1:31.53 (45.72)                                        
 21 Lin, Esther Y       10 WEST-MR              1:36.76    1:31.66        
                  41.85     1:31.66 (49.81)                                        
 22 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    1:52.97    1:32.25        
                  45.63     1:32.25 (46.62)                                        
 23 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR        1:41.63    1:33.08        
                  44.30     1:33.08 (48.78)                                        
 24 Smith, Maya L        9 Agua Swim Team-MR    1:32.00    1:35.80        
                  47.14     1:35.80 (48.66)                                        
 25 Mulakandov, Raquel   9 Aquaflames-MR        1:58.60    1:37.37        
                  46.41     1:37.37 (50.96)                                        
 26 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:37.99        
                  47.81     1:37.99 (50.18)                                        
 27 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR              1:43.04    1:39.86        
 28 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR    1:43.01    1:41.27        
                  49.18     1:41.27 (52.09)                                        
 29 Loginova, Sasha     10 Aquaflames-MR        1:45.72    1:41.89        
                  48.92     1:41.89 (52.97)                                        
 30 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR    1:40.11    1:43.46        
 31 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:50.84        
                  54.00     1:50.84 (56.84)                                        
 32 Linder, Maya F       9 Agua Swim Team-MR    1:49.69    1:51.13        
                  53.50     1:51.13 (57.63)                                        
 33 Farmer, Laila       10 NYCC-MR              2:01.49    1:58.64        
                  56.38   1:58.64 (1:02.26)                                        
 34 Mulakandov, Leiel    9 Aquaflames-MR        2:22.83    2:06.65        
                1:02.09   2:06.65 (1:04.56)                                        
 -- Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:49.82         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  48.56          DQ (55.43)                                        
 -- Israel, Caitlyn F    9 NYCC-MR              1:41.76         NS        
 
Event 56  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:22.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santry, Emmet P     10 WEST-MR              1:12.91    1:12.18 JO     
                  35.14     1:12.18 (37.04)                                        
  2 Spencer, Dylan A    10 WEST-MR              1:16.22    1:16.81 JO     
                  37.81     1:16.81 (39.00)                                        
  3 Du, David           10 Phoenix-MR           1:22.56    1:20.33 JO     
                  39.24     1:20.33 (41.09)                                        
  4 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:22.37    1:22.85        
                  39.96     1:22.85 (42.89)                                        
  5 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:26.15    1:24.44        
                  40.36     1:24.44 (44.08)                                        
  6 Fleurimont, Justin   9 Unhes-Mr-MR          1:24.08    1:24.61        
                  41.91     1:24.61 (42.70)                                        
  7 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR    1:22.91    1:24.73        
                  39.75     1:24.73 (44.98)                                        
  8 Forrester, Connor    9 WEST-MR              1:31.51    1:25.06        
                  41.48     1:25.06 (43.58)                                        
  9 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR    1:23.43    1:26.02        
                  42.83     1:26.02 (43.19)                                        
 10 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR           1:31.91    1:30.92        
                  44.60     1:30.92 (46.32)                                        
 11 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:33.13    1:30.97        
                  46.07     1:30.97 (44.90)                                        
 12 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR    1:37.46    1:33.06        
                  44.57     1:33.06 (48.49)                                        
 13 Peckett, Nicolas T   9 WEST-MR              1:38.26    1:34.93        
                  46.35     1:34.93 (48.58)                                        
 14 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR    1:35.86    1:35.44        
                  46.03     1:35.44 (49.41)                                        
 15 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR        1:41.56    1:36.87        
                  46.93     1:36.87 (49.94)                                        
 16 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR              1:40.77    1:37.66        
                  48.24     1:37.66 (49.42)                                        
 17 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR    1:42.33    1:37.79        
 18 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.09        
                  49.42     1:38.09 (48.67)                                        
 19 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR    1:41.61    1:38.42        
                  48.89     1:38.42 (49.53)                                        
 20 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                   NT    1:38.94        
                  48.30     1:38.94 (50.64)                                        
 21 Iorizzo, Tyler I    10 Phoenix-MR           1:55.90    1:40.37        
 22 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR    1:39.75    1:40.64        
                  50.89     1:40.64 (49.75)                                        
 23 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR    1:44.48    1:41.10        
                  46.62     1:41.10 (54.48)                                        
 24 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR    1:37.24    1:42.08        
                  48.87     1:42.08 (53.21)                                        
 25 Lempert, Benjamin   10 Aquaflames-MR             NT    1:42.56        
                  46.16     1:42.56 (56.40)                                        
 26 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:44.30    1:42.77        
 27 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    1:47.76    1:43.34        
                  50.45     1:43.34 (52.89)                                        
 28 Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR    1:59.22    1:48.70        
                  55.05     1:48.70 (53.65)                                        
 29 Vasilevsky, Alex     9 Aquaflames-MR             NT    1:48.89        
                  54.51     1:48.89 (54.38)                                        
 -- Verba, Nikita        9 Unhes-Mr-MR          1:26.83         DQ        
      Did not finish on back
                  44.23          DQ (45.17)                                        
 -- Mulakandov, Ariel    9 Aquaflames-MR        2:22.07         DQ        
      No touch at turn
                1:08.76        DQ (1:11.89)                                        
 -- Sanchez, Andy J     10 Unhes-Mr-MR          1:25.12         NS        
 -- Stover-Whilden, Wi  10 Manta Rays-MR        1:54.00         NS        
 
Event 57  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gormley, Isabel G   12 Agua Swim Team-MR      37.00      36.21 JO     
  2 Silveira, Luiza E   12 Agua Swim Team-MR      36.75      36.52 JO     
  3 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR      37.64      36.63 JO     
  4 Rotenberg, Mary H   11 Badger-MR              37.22      37.32        
  5 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR      39.00      37.57        
  6 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR      38.38      38.00        
  7 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR            37.78      38.36        
  8 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR      40.71      38.54        
  9 Moon, Zoe S         11 Agua Swim Team-MR      41.13      38.78        
 10 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR             42.57      38.87        
 11 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR             39.50      38.94        
 12 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR             38.66      39.08        
 12 Camperlengo, Gilli  11 WEST-MR                38.09      39.08        
 14 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR             39.91      39.58        
 15 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR      40.02      39.65        
 16 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR                41.76      40.01        
 17 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR      39.48      41.17        
 18 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR      41.36      41.21        
 19 Weller, Clara O     11 WEST-MR                41.69      41.74        
 20 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR      42.49      42.93        
 21 Lucas, Emily E      12 NYCC-MR                43.30      43.80        
 22 Fox, Emma M         11 NYCC-MR                46.19      44.05        
 23 Jordan, Lara        12 RI Marlins-MR             NT      46.00        
 24 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR             47.56      47.34        
 25 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR             NT      47.73        
 26 Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR         NT      49.61        
 27 Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR              53.61      50.65        
 28 Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR                   NT      50.71        
 29 Bailey, Georgiana   11 Agua Swim Team-MR      50.11      50.99        
 30 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR          54.59      51.67        
 31 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR      58.03    1:00.46        
 -- Coullare, Lisa      11 RI Marlins-MR             NT         DQ        
      One hand touch
 -- Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR      47.92         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR             48.29         DQ        
      One hand touch
 -- White, Veroniqa     11 Manta Rays-MR          43.32         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Keh, Camilla        11 NYCC-MR                43.73         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR                55.90         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Carroll, Mia C      12 WEST-MR                35.82         NS        
 
Event 58  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wen, Nicholas J     12 Agua Swim Team-MR      35.57      32.30 JO     
  2 Stukelman, Asher B  12 Agua Swim Team-MR      35.38      33.93 JO     
  3 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR          35.94      34.61 JO     
  4 Kim, Hunter H       11 WEST-MR                35.20      35.38 JO     
  5 Chrenko, Alex J     12 Phoenix-MR             37.82      35.69 JO     
  6 Spencer, Kyle A     12 WEST-MR                39.29      36.68 JO     
  7 Madden, Sean M      11 Agua Swim Team-MR      37.78      37.54 JO     
  8 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR                   NT      38.15        
  9 Sirkin, Alec W      12 WEST-MR                38.96      38.46        
 10 Idemudia, Aaron     12 NYCC-MR                39.74      38.54        
 11 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              40.89      39.35        
 12 Yavorsky, Garald P  12 Shy-Mr-MR              41.62      39.89        
 13 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR             40.25      39.97        
 14 Hinckley, Charlie   12 Agua Swim Team-MR      42.29      40.58        
 15 Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR                43.92      42.91        
 16 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR      42.70      42.93        
 17 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR      46.06      43.83        
 18 Wallace, William R  12 WEST-MR                52.01      43.85        
 19 Brewster, Justin M  11 Unhes-Mr-MR            45.01      44.14        
 20 Dwass, Isaac        12 Manta Rays-MR          41.97      44.34        
 21 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              44.17      44.37        
 22 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR          43.78      44.50        
 23 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR             48.02      47.12        
 24 Weller, Frederik P  11 WEST-MR                48.72      48.53        
 25 Sinche, Lewis       11 Manta Rays-MR          41.99      48.73        
 26 Lupea, David A      11 NYCC-MR                   NT      49.06        
 -- Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                50.77         DQ        
      False start
 -- Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR      42.21         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
 -- Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR             44.60         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Fonkach, David      11 Unhes-Mr-MR               NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Brown, Cal C        12 NYCC-MR                50.59         NS        
 -- Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            47.25         NS        
 -- Singh, Julian K     12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 
Event 59  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vega, Kayla C       10 Unhes-Mr-MR            39.48      40.98 JO     
  2 Lopez-Ryan, Brookl  10 WEST-MR                41.45      41.63 JO     
  3 Jones, Lara          9 Agua Swim Team-MR      43.82      42.39 JO     
  4 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR      42.83      42.50 JO     
  5 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR      44.66      42.81 JO     
  6 Peng, Natalie        9 WEST-MR                43.40      43.32        
  7 Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR          46.89      43.53        
  8 Langaman, Jenna T   10 HS-MR                  43.60      43.57        
  9 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR      44.53      43.89        
 10 Safovich, Agnessa   10 Unhes-Mr-MR            45.00      44.67        
 11 Humphrey, Kyiara    10 Unhes-Mr-MR               NT      44.74        
 12 Stewart, Lexi R     10 Agua Swim Team-MR      45.81      44.88        
 13 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR      43.83      45.04        
 14 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR      46.31      45.46        
 15 Arora, Rosy R       10 Agua Swim Team-MR      45.90      45.61        
 16 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR      46.84      45.67        
 17 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR             44.18      46.02        
 18 Lin, Esther Y       10 WEST-MR                46.84      46.78        
 19 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR      46.98      47.01        
 20 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR      47.98      47.38        
 21 Feld, Emma F         9 NYCC-MR                44.57      48.31        
 22 Leonard, Penelope    9 Agua Swim Team-MR      50.13      48.69        
 23 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR      47.61      48.77        
 24 Linder, Maya F       9 Agua Swim Team-MR      52.19      49.03        
 25 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR                   NT      49.69        
 26 Krishnamurthy, Ish   9 Agua Swim Team-MR      48.52      49.96        
 27 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR             50.91      51.25        
 28 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR             52.11      51.39        
 29 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR      51.18      51.40        
 30 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR      49.71      51.50        
 31 Lachman, Katherine  10 Agua Swim Team-MR      48.31      51.66        
 32 DiMarco, Tyler M    10 Agua Swim Team-MR      48.00      52.22        
 33 Commike, Samantha   10 FA-MR                  53.86      52.52        
 34 Jordan, Elena        9 RI Marlins-MR             NT      52.88        
 35 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR      52.55      53.37        
 36 Raber, Isabella M   10 FA-MR                  54.99      54.13        
 37 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR      55.35      54.21        
 38 Hermann, Anna        9 Agua Swim Team-MR      51.87      54.37        
 39 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR      57.66      56.98        
 40 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR      57.77      57.52        
 41 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR              55.08      58.14        
 42 Nettles, Molly S     9 Agua Swim Team-MR      51.97      59.69        
 -- Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR      59.51         DQ        
      One hand touch
 -- Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    1:12.67         DQ        
      Scissors kick
 -- Moschetta, Maggie   10 WEST-MR                43.87         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Bastone, Alexandra   9 WEST-MR                45.77         NS        
 -- Muchnick, Emma A    10 SSL-MR                 42.90         NS        
 
Event 60  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                43.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Dylan A    10 WEST-MR                42.00      41.61 JO     
  2 Santry, Emmet P     10 WEST-MR                43.65      42.31 JO     
  3 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              43.53      42.91 JO     
  4 Verba, Nikita        9 Unhes-Mr-MR            44.73      43.63        
  4 Du, David           10 Phoenix-MR             44.58      43.63        
  6 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR      44.29      43.87        
  6 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR      46.22      43.87        
  8 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR      45.24      44.14        
  9 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              54.34      44.35        
 10 Greenberg, Jason     9 WEST-MR                44.82      44.61        
 11 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR      45.14      45.02        
 12 Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR              47.68      45.37        
 13 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR      46.64      45.88        
 14 Lugato, Giacomo S    9 Agua Swim Team-MR      47.02      46.14        
 15 Ehrenfeld, Hayden   10 WEST-MR                44.98      46.47        
 16 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              49.91      46.57        
 17 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR             50.29      47.15        
 18 Kamdin, Sam F        9 Agua Swim Team-MR      45.45      47.51        
 19 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR      49.10      48.00        
 20 Forrester, Connor    9 WEST-MR                46.77      48.01        
 21 Trachuk, James       9 NYCC-MR                48.65      51.46        
 22 Peckett, Nicolas T   9 WEST-MR                50.43      52.34        
 23 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR          59.37      53.02        
 24 Diano, Andrew J     10 FA-MR                  54.55      53.20        
 25 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR      53.22      53.73        
 26 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR      48.00      54.12        
 27 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                  58.41      56.15        
 28 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR             53.51      56.77        
 29 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR      57.17      56.86        
 30 Pasquince, Michael   9 Shy-Mr-MR              53.21    1:19.96        
 -- Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR      56.14         DQ        
      Alternating Kick
 -- Spektor, Daniel G   10 Unhes-Mr-MR               NT         DQ        
      One hand touch
 -- Stover-Whilden, Wi  10 Manta Rays-MR          58.58         DQ        
      Alternating Kick
 -- Liste, Maximillian  10 Manta Rays-MR          56.25         DQ        
      Alternating Kick
 -- Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR      49.42         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    1:08.11         NS        
 
Event 61  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.79  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eng, Lauren *       12 Agua Swim Team-MR    1:00.90      59.40 JO     
                  28.87       59.40 (30.53)                                        
  2 Muszynski, Amanda   11 HS-MR                1:01.80    1:00.50 JO     
                  28.85     1:00.50 (31.65)                                        
  3 Montgomery, Bridge  12 WEST-MR              1:01.88    1:01.51 JO     
                  29.98     1:01.51 (31.53)                                        
  4 Greenberg, Elana M  11 Agua Swim Team-MR    1:03.41    1:01.90        
                  30.09     1:01.90 (31.81)                                        
  5 Bischof, Lucy M     12 WEST-MR              1:03.67    1:02.17        
                  29.99     1:02.17 (32.18)                                        
  6 Bates, Diana N      11 Agua Swim Team-MR    1:02.81    1:02.24        
                  30.10     1:02.24 (32.14)                                        
  7 Getsos, Dahlia      12 Phoenix-MR           1:02.56    1:02.63        
                  30.17     1:02.63 (32.46)                                        
  8 Simmons, Lauren A   12 Agua Swim Team-MR    1:03.89    1:02.75        
                  30.92     1:02.75 (31.83)                                        
  9 Saliy, Laura E      12 Unhes-Mr-MR          1:03.54    1:02.87        
 10 Saric, Juliana M    12 Phoenix-MR           1:04.15    1:03.68        
                  30.77     1:03.68 (32.91)                                        
 11 Mazzacano, Emmy R   11 Phoenix-MR           1:04.42    1:03.88        
                  31.11     1:03.88 (32.77)                                        
 12 Whang, Taylor K     11 Phoenix-MR           1:06.21    1:04.70        
                  31.20     1:04.70 (33.50)                                        
 13 Mironoff, Claudia   12 Agua Swim Team-MR    1:05.65    1:04.75        
                  30.83     1:04.75 (33.92)                                        
 14 Ashton, Sydney A    12 Agua Swim Team-MR    1:05.11    1:04.87        
                  31.24     1:04.87 (33.63)                                        
 15 Mitnick, Lucy K     11 Agua Swim Team-MR    1:05.13    1:05.33        
                  32.07     1:05.33 (33.26)                                        
 16 Burtseva, Maria     11 Agua Swim Team-MR    1:04.41    1:06.01        
                  31.55     1:06.01 (34.46)                                        
 17 Martin, Samantha J  11 Phoenix-MR           1:05.07    1:06.10        
                  31.96     1:06.10 (34.14)                                        
 18 Ng, Chloe N         11 Agua Swim Team-MR    1:08.36    1:06.40        
                  31.54     1:06.40 (34.86)                                        
 19 O'Flynn-Shahaf, Is  12 NYCC-MR              1:05.89    1:06.83        
                  31.49     1:06.83 (35.34)                                        
 20 Yarsky, Sima G      11 Agua Swim Team-MR    1:06.59    1:07.08        
                  31.65     1:07.08 (35.43)                                        
 21 Shanahan, Maggie E  11 Agua Swim Team-MR    1:11.46    1:07.43        
                  33.42     1:07.43 (34.01)                                        
 22 Trubiano, Alexa R   12 SSL-MR               1:07.86    1:07.71        
                  32.71     1:07.71 (35.00)                                        
 23 Skoglund, Emma G    12 SSL-MR               1:06.65    1:07.83        
                  32.81     1:07.83 (35.02)                                        
 24 Weiss, Tallisker L  11 Agua Swim Team-MR    1:10.37    1:08.01        
                  33.29     1:08.01 (34.72)                                        
 25 Brennan, Amelia S   12 Agua Swim Team-MR    1:09.35    1:08.02        
                  32.65     1:08.02 (35.37)                                        
 26 Skaistis, Talia R   11 Agua Swim Team-MR    1:07.63    1:08.14        
                  32.46     1:08.14 (35.68)                                        
 27 Gucciardo, Gianna   12 FA-MR                1:09.69    1:08.15        
                  32.74     1:08.15 (35.41)                                        
 28 Weller, Clara O     11 WEST-MR              1:08.89    1:08.24        
                  33.10     1:08.24 (35.14)                                        
 28 Feldman, Aiko R     11 Phoenix-MR           1:09.21    1:08.24        
                  32.13     1:08.24 (36.11)                                        
 30 Sabella, Sofia      12 Phoenix-MR           1:07.03    1:08.38        
                  32.61     1:08.38 (35.77)                                        
 31 Lim, Sojin A        11 Phoenix-MR           1:12.50    1:09.18        
                  33.24     1:09.18 (35.94)                                        
 32 Jiang, Claire       11 Agua Swim Team-MR    1:09.39    1:10.19        
                  32.51     1:10.19 (37.68)                                        
 33 Bonanno, Nicole R   11 WEST-MR              1:10.85    1:10.72        
                  34.17     1:10.72 (36.55)                                        
 34 Rodriguez, Daniell  11 Agua Swim Team-MR    1:13.82    1:10.80        
                  34.32     1:10.80 (36.48)                                        
 35 DuFord, Olivia P    11 Agua Swim Team-MR    1:12.65    1:10.88        
                  34.44     1:10.88 (36.44)                                        
 36 Williams, Elise     11 NYCC-MR              1:14.40    1:10.93        
                  34.59     1:10.93 (36.34)                                        
 37 White, Veroniqa     11 Manta Rays-MR        1:15.00    1:11.51        
                  34.24     1:11.51 (37.27)                                        
 38 McGowan, Sofia M    11 Agua Swim Team-MR    1:13.71    1:12.77        
                  34.73     1:12.77 (38.04)                                        
 39 Leroy, Savannah     12 NYCC-MR              1:12.57    1:15.97        
                  35.31     1:15.97 (40.66)                                        
 40 Vertlyb, Julia S    11 Phoenix-MR           1:15.79    1:16.04        
                  36.16     1:16.04 (39.88)                                        
 41 Genco, Olivia A     12 Phoenix-MR           1:16.30    1:16.66        
                  35.90     1:16.66 (40.76)                                        
 42 Jordan, Lara        12 RI Marlins-MR             NT    1:17.08        
                  36.66     1:17.08 (40.42)                                        
 43 Coullare, Lisa      11 RI Marlins-MR             NT    1:19.18        
                  37.88     1:19.18 (41.30)                                        
 44 Lucas, Emily E      12 NYCC-MR              1:29.50    1:19.44        
 45 Ribeiro, Jasmine    11 NYCC-MR              1:18.00    1:19.85        
                  36.93     1:19.85 (42.92)                                        
 46 Sakmar Aberg, Juli  11 RI Marlins-MR        1:34.20    1:20.60        
                  37.45     1:20.60 (43.15)                                        
 47 Clayton, Jasper A   11 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:20.74        
                  38.23     1:20.74 (42.51)                                        
 48 Keh, Camilla        11 NYCC-MR              1:19.52    1:21.99        
 49 Fox, Emma M         11 NYCC-MR              1:22.81    1:22.26        
                  40.00     1:22.26 (42.26)                                        
 50 Welp, Gabriele G    12 Phoenix-MR           1:19.92    1:23.17        
                  39.41     1:23.17 (43.76)                                        
 51 Sakmar Aberg, Char  11 RI Marlins-MR        1:28.13    1:24.78        
                  40.76     1:24.78 (44.02)                                        
 52 Uberti, Victoria L  11 NYCC-MR              1:25.96    1:24.89        
                  39.61     1:24.89 (45.28)                                        
 53 Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR            1:33.59    1:25.68        
                  40.00     1:25.68 (45.68)                                        
 54 Fischkelta, Tess A  12 NYCC-MR              1:27.87    1:26.87        
                  40.02     1:26.87 (46.85)                                        
 55 Miccoli, Luna N     11 Agua Swim Team-MR    1:35.84    1:30.36        
                  42.89     1:30.36 (47.47)                                        
 56 Ross, Lilly A       11 Agua Swim Team-MR    1:35.45    1:40.99        
                  45.00     1:40.99 (55.99)                                        
 57 Katagas, Ella       11 Agua Swim Team-MR    1:40.12    1:41.57        
                  47.36     1:41.57 (54.21)                                        
 -- Ostrum, Jessica F   11 Agua Swim Team-MR    1:27.67         NS        
 -- Butler, Amelia K    11 NYCC-MR              1:08.36         NS        
 -- Shea, Natalie P     12 NYCC-MR              1:07.19         NS        
 -- Raboy, Ghelila      12 Agua Swim Team-MR    1:10.24         NS        
 -- Carroll, Mia C      12 WEST-MR              1:14.50         NS        
 
Event 62  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsukikawa, Yugo P   11 WEST-MR                56.40      57.33 JO     
                  27.42       57.33 (29.91)                                        
  2 Jin, Eddie B        11 WEST-MR              1:01.25      59.36 JO     
                  28.71       59.36 (30.65)                                        
  3 De Jong, Taiyo A    12 Agua Swim Team-MR    1:01.58      59.60 JO     
                  28.89       59.60 (30.71)                                        
  4 Yamamoto, Kai       11 Agua Swim Team-MR    1:02.11    1:00.55 JO     
                  29.36     1:00.55 (31.19)                                        
  5 Hernandez, Rene M   12 Agua Swim Team-MR    1:05.42    1:00.63 JO     
                  28.93     1:00.63 (31.70)                                        
  6 Lionti, Nicholas V  12 Agua Swim Team-MR    1:04.56    1:01.48 JO     
                  30.47     1:01.48 (31.01)                                        
  7 Seibold, Finn J     12 Badger-MR            1:02.81    1:02.05        
                  29.63     1:02.05 (32.42)                                        
  8 Grobshteyn, Mark P  12 NYCC-MR              1:02.97    1:03.34        
                  30.48     1:03.34 (32.86)                                        
  9 Duthie, Luke D      11 Agua Swim Team-MR    1:02.61    1:03.62        
                  30.58     1:03.62 (33.04)                                        
 10 Song, Leonard       12 RI Marlins-MR        1:07.60    1:03.90        
                  29.64     1:03.90 (34.26)                                        
 11 Reardon, Michael    12 NYCC-MR              1:06.84    1:04.00        
                  31.34     1:04.00 (32.66)                                        
 12 Hurle, Joseph M     12 Phoenix-MR           1:05.33    1:04.83        
                  31.87     1:04.83 (32.96)                                        
 13 Hyde, Michael J     11 Agua Swim Team-MR    1:06.59    1:05.43        
                  31.16     1:05.43 (34.27)                                        
 14 Rosado, Alex P      12 Badger-MR            1:09.63    1:05.68        
                  31.73     1:05.68 (33.95)                                        
 15 Chrenko, Alex J     12 Phoenix-MR           1:07.41    1:06.30        
                  32.21     1:06.30 (34.09)                                        
 16 Sobocinski, Lukas   11 Agua Swim Team-MR    1:08.48    1:06.93        
                  32.39     1:06.93 (34.54)                                        
 17 Sabovic, Adell      11 Agua Swim Team-MR    1:09.04    1:07.10        
                  32.62     1:07.10 (34.48)                                        
 18 Sabella, Nicholas   12 Phoenix-MR           1:08.02    1:07.42        
                  32.03     1:07.42 (35.39)                                        
 19 Romano, Michael J   12 WEST-MR              1:04.75    1:07.51        
                  31.20     1:07.51 (36.31)                                        
 20 Cassidy, Kerry J    11 Agua Swim Team-MR    1:08.39    1:07.80        
                  32.90     1:07.80 (34.90)                                        
 21 Kim, Christopher W  11 Phoenix-MR           1:07.07    1:08.43        
                  32.74     1:08.43 (35.69)                                        
 22 Sirkin, Alec W      12 WEST-MR              1:09.85    1:08.82        
                  32.91     1:08.82 (35.91)                                        
 23 Kvasnitskiy, Nikit  11 NYCC-MR              1:10.87    1:09.38        
                  33.61     1:09.38 (35.77)                                        
 24 Chiu, Nicholas      12 Agua Swim Team-MR    1:10.33    1:10.71        
                  33.76     1:10.71 (36.95)                                        
 25 Ong, JoJo           11 Agua Swim Team-MR    1:11.97    1:11.68        
                  35.21     1:11.68 (36.47)                                        
 26 Sinche, Lewis       11 Manta Rays-MR        1:13.30    1:13.58        
                  35.38     1:13.58 (38.20)                                        
 27 Vasilkoff, Daniel   11 NYCC-MR              1:14.01    1:13.75        
                  35.50     1:13.75 (38.25)                                        
 28 Yavorsky, Garald P  12 Shy-Mr-MR            1:17.06    1:13.78        
                  34.51     1:13.78 (39.27)                                        
 29 Foley, Mark         11 RI Marlins-MR        1:13.18    1:13.81        
                  34.34     1:13.81 (39.47)                                        
 30 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR            1:19.15    1:14.83        
                  35.11     1:14.83 (39.72)                                        
 31 Chapman, Martin D   11 Agua Swim Team-MR    1:14.27    1:15.18        
                  35.68     1:15.18 (39.50)                                        
 32 Xu, Joseph Y        12 Phoenix-MR           1:17.79    1:18.15        
                  35.92     1:18.15 (42.23)                                        
 33 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR            1:16.78    1:19.05        
                  36.90     1:19.05 (42.15)                                        
 34 Parmanan, Eric      11 Phoenix-MR           1:24.57    1:19.77        
 35 Lupea, David A      11 NYCC-MR              1:24.12    1:19.79        
                  37.24     1:19.79 (42.55)                                        
 36 Wallace, William R  12 WEST-MR              1:37.09    1:21.32        
                  39.13     1:21.32 (42.19)                                        
 37 Abromavage, Harris  11 NYCC-MR              1:21.49    1:21.51        
                  38.44     1:21.51 (43.07)                                        
 38 Sisk, Griffin       12 NYCC-MR                   NT    1:21.72        
                  39.75     1:21.72 (41.97)                                        
 39 Weller, Frederik P  11 WEST-MR              1:18.87    1:22.97        
                  38.56     1:22.97 (44.41)                                        
 40 Grabov, Edward      12 Shy-Mr-MR            1:24.22    1:23.91        
                  39.31     1:23.91 (44.60)                                        
 41 Fonkach, David      11 Unhes-Mr-MR               NT    1:37.34        
                  44.63     1:37.34 (52.71)                                        
 -- Golin, Jacob        11 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Singh, Julian K     12 Unhes-Mr-MR               NT         NS        
 -- Brown, Cal C        12 NYCC-MR              1:13.36         NS        
 -- Idelchik, Benjamin  11 Shy-Mr-MR            1:43.95         NS        
 
Event 63  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:10.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Caroli  10 Agua Swim Team-MR    1:07.08    1:07.39 JO     
                  32.66     1:07.39 (34.73)                                        
  2 Feld, Emma F         9 NYCC-MR              1:11.09    1:09.65 JO     
                  34.32     1:09.65 (35.33)                                        
  3 Shaw, Jessica M     10 Phoenix-MR           1:11.50    1:10.99 JO     
                  33.98     1:10.99 (37.01)                                        
  4 Williams, Jasmine   10 NYCC-MR              1:12.23    1:11.09        
                  34.94     1:11.09 (36.15)                                        
  5 Turk, Caroline M    10 WEST-MR              1:14.58    1:11.29        
                  34.67     1:11.29 (36.62)                                        
  6 Muchnick, Emma A    10 SSL-MR               1:14.99    1:11.69        
                  34.31     1:11.69 (37.38)                                        
  7 Basler, Alia R       9 Agua Swim Team-MR    1:14.82    1:12.16        
                  35.18     1:12.16 (36.98)                                        
  8 Lopez-Ryan, Brookl  10 WEST-MR              1:12.40    1:12.54        
                  34.47     1:12.54 (38.07)                                        
  9 Safovich, Agnessa   10 Unhes-Mr-MR          1:11.92    1:12.91        
                  34.87     1:12.91 (38.04)                                        
 10 Moschetta, Maggie   10 WEST-MR              1:17.41    1:13.42        
                  35.97     1:13.42 (37.45)                                        
 11 Puchert, Grace C    10 NYCC-MR              1:13.16    1:14.17        
                  35.10     1:14.17 (39.07)                                        
 12 Sugiyama, Mao       10 Agua Swim Team-MR    1:20.05    1:14.35        
                  35.79     1:14.35 (38.56)                                        
 13 Anton, Olivia       10 Agua Swim Team-MR    1:15.72    1:15.20        
                  37.10     1:15.20 (38.10)                                        
 14 Friedman, Alexandr   9 Agua Swim Team-MR    1:16.03    1:15.66        
                  35.78     1:15.66 (39.88)                                        
 15 Karabees-Lamer, De  10 NYCC-MR              1:20.20    1:16.62        
                  36.51     1:16.62 (40.11)                                        
 16 Vega, Kayla C       10 Unhes-Mr-MR          1:13.12    1:16.90        
                  36.16     1:16.90 (40.74)                                        
 17 Torello-Viera, Mar   9 Phoenix-MR           1:16.48    1:17.27        
 18 DiMarco, Tyler M    10 Agua Swim Team-MR    1:27.10    1:18.33        
                  36.40     1:18.33 (41.93)                                        
 19 Lin, Esther Y       10 WEST-MR              1:19.45    1:19.22        
                  36.64     1:19.22 (42.58)                                        
 20 Humphrey, Kyiara    10 Unhes-Mr-MR               NT    1:19.78        
                  38.02     1:19.78 (41.76)                                        
 21 Breitman, Juliet R   9 Agua Swim Team-MR    1:21.37    1:21.66        
 22 Sacks, Jaden S       9 Agua Swim Team-MR    1:23.26    1:21.70        
                  37.79     1:21.70 (43.91)                                        
 23 Roberts, Madison B  10 Agua Swim Team-MR    1:20.93    1:21.72        
                  37.79     1:21.72 (43.93)                                        
 24 Greenberg, Abigail   9 Agua Swim Team-MR    1:23.43    1:21.77        
                  38.70     1:21.77 (43.07)                                        
 25 Smith, Maya L        9 Agua Swim Team-MR    1:16.55    1:21.97        
                  38.59     1:21.97 (43.38)                                        
 25 Kyin, Sheldi        10 Agua Swim Team-MR    1:24.07    1:21.97        
                  39.34     1:21.97 (42.63)                                        
 27 Tam, Caitlin M      10 Agua Swim Team-MR    1:20.99    1:22.13        
                  38.59     1:22.13 (43.54)                                        
 28 Blythe, Karenna G    9 Agua Swim Team-MR    1:27.09    1:23.30        
                  39.62     1:23.30 (43.68)                                        
 29 Commike, Samantha   10 FA-MR                1:24.99    1:24.20        
                  38.23     1:24.20 (45.97)                                        
 30 Sisk, Bridget M     10 NYCC-MR                   NT    1:24.39        
                  39.65     1:24.39 (44.74)                                        
 31 Arora, Rosy R       10 Agua Swim Team-MR    1:23.33    1:24.69        
                  39.17     1:24.69 (45.52)                                        
 32 Coutinho, Isabel    10 RI Marlins-MR        1:29.98    1:25.05        
                  40.04     1:25.05 (45.01)                                        
 33 Krishna, Nayesha    10 Agua Swim Team-MR    1:29.61    1:25.19        
                  40.84     1:25.19 (44.35)                                        
 34 Raber, Isabella M   10 FA-MR                1:26.88    1:26.53        
                  42.54     1:26.53 (43.99)                                        
 35 Grozdanic, Katarin  10 RI Marlins-MR             NT    1:26.62        
                  39.31     1:26.62 (47.31)                                        
 36 Barna, Elyssa R     10 Phoenix-MR           1:27.97    1:28.80        
                  42.97     1:28.80 (45.83)                                        
 37 Sirota, Eliana C    10 Agua Swim Team-MR    1:29.76    1:32.10        
                  43.63     1:32.10 (48.47)                                        
 38 Javaheri, Arian C   10 Agua Swim Team-MR    1:36.38    1:33.06        
                  43.62     1:33.06 (49.44)                                        
 39 Berardi, Jaclyn R   10 WEST-MR              1:35.93    1:33.11        
 40 Jordan, Elena        9 RI Marlins-MR             NT    1:36.39        
                  43.95     1:36.39 (52.44)                                        
 41 Berg, Natalie A     10 Agua Swim Team-MR    1:35.56    1:36.73        
                  44.42     1:36.73 (52.31)                                        
 42 Linder, Maya F       9 Agua Swim Team-MR    1:36.89    1:37.63        
                  46.95     1:37.63 (50.68)                                        
 43 Farmer, Laila       10 NYCC-MR                   NT    1:37.73        
                  43.57     1:37.73 (54.16)                                        
 44 Casciari, Chacha R   9 Agua Swim Team-MR    1:35.69    1:39.10        
                  44.95     1:39.10 (54.15)                                        
 45 Dickstein, Veronic  10 Agua Swim Team-MR    1:36.81    1:41.39        
                  47.31     1:41.39 (54.08)                                        
 46 Inirio, Isabella     9 Agua Swim Team-MR    1:40.42    1:42.66        
                  47.55     1:42.66 (55.11)                                        
 47 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR            1:40.02    1:47.26        
                  49.66     1:47.26 (57.60)                                        
 48 Manny, Eliza R       9 Agua Swim Team-MR    1:51.08    1:54.62        
                  53.05   1:54.62 (1:01.57)                                        
 -- Bastone, Alexandra   9 WEST-MR              1:13.03         NS        
 -- Israel, Caitlyn F    9 NYCC-MR              1:25.25         NS        
 
Event 64  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:11.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santry, Emmet P     10 WEST-MR              1:06.57    1:05.21 JO     
                  31.20     1:05.21 (34.01)                                        
  2 Klein, Evan M        9 Agua Swim Team-MR    1:12.78    1:09.49 JO     
                  33.25     1:09.49 (36.24)                                        
  3 Du, David           10 Phoenix-MR           1:11.92    1:10.63 JO     
                  33.30     1:10.63 (37.33)                                        
  4 Greenberg, Jason     9 WEST-MR              1:12.44    1:11.12 JO     
                  34.00     1:11.12 (37.12)                                        
  5 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            1:12.01    1:11.35 JO     
                  34.94     1:11.35 (36.41)                                        
  6 Kostyatnikov, Mich   9 Agua Swim Team-MR    1:15.19    1:11.82        
                  34.44     1:11.82 (37.38)                                        
  7 Mazzacano, Andrew    9 Phoenix-MR           1:15.44    1:12.04        
                  34.73     1:12.04 (37.31)                                        
  8 Kahn, Jackson       10 Agua Swim Team-MR    1:15.29    1:12.83        
                  35.92     1:12.83 (36.91)                                        
  9 Fleurimont, Justin   9 Unhes-Mr-MR          1:12.66    1:13.04        
                  35.00     1:13.04 (38.04)                                        
 10 Sacca, David J       9 Agua Swim Team-MR    1:19.31    1:15.09        
 11 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:13.08    1:15.39        
                  35.22     1:15.39 (40.17)                                        
 12 More, Yash B        10 Agua Swim Team-MR    1:16.19    1:17.56        
                  36.58     1:17.56 (40.98)                                        
 13 Ehrenfeld, Hayden   10 WEST-MR              1:22.97    1:18.12        
                  37.64     1:18.12 (40.48)                                        
 14 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR            1:22.14    1:18.91        
                  36.38     1:18.91 (42.53)                                        
 15 Forrester, Connor    9 WEST-MR              1:24.55    1:19.31        
                  39.11     1:19.31 (40.20)                                        
 16 Solash, Max A       10 Agua Swim Team-MR    1:16.00    1:19.66        
                  37.56     1:19.66 (42.10)                                        
 17 Kim, Christopher B  10 Agua Swim Team-MR    1:19.54    1:20.49        
                  36.98     1:20.49 (43.51)                                        
 18 Verba, Nikita        9 Unhes-Mr-MR          1:18.92    1:20.51        
                  38.02     1:20.51 (42.49)                                        
 19 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR            1:23.92    1:20.60        
                  37.47     1:20.60 (43.13)                                        
 20 Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR            1:22.16    1:21.99        
                  38.29     1:21.99 (43.70)                                        
 21 Semelsberger, Matt   9 Phoenix-MR           1:23.16    1:24.43        
                  39.35     1:24.43 (45.08)                                        
 22 Ong, Jules           9 Agua Swim Team-MR    1:21.78    1:24.87        
                  40.15     1:24.87 (44.72)                                        
 23 Azpura, Andres E     9 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:24.96        
                  39.03     1:24.96 (45.93)                                        
 24 Mahan, Nicholas C    9 FA-MR                1:19.39    1:25.04        
                  38.92     1:25.04 (46.12)                                        
 25 Ribeiro, Joshua      9 NYCC-MR              1:24.99    1:25.57        
 26 Seruhere, Benedict   9 RI Marlins-MR        1:29.94    1:26.46        
                  39.42     1:26.46 (47.04)                                        
 27 Levin, Jake P       10 Agua Swim Team-MR    1:25.64    1:26.79        
                  42.25     1:26.79 (44.54)                                        
 28 Bates, Andrew H      9 Agua Swim Team-MR    1:26.37    1:27.06        
                  42.65     1:27.06 (44.41)                                        
 29 Lipton, Matthew      9 Agua Swim Team-MR    1:33.35    1:27.15        
                  42.01     1:27.15 (45.14)                                        
 30 Diano, Andrew J     10 FA-MR                1:26.02    1:28.01        
                  41.87     1:28.01 (46.14)                                        
 31 Benten, Liam A       9 Agua Swim Team-MR    1:31.94    1:28.76        
                  42.66     1:28.76 (46.10)                                        
 32 Sakmar Aberg, Will   9 RI Marlins-MR        1:29.98    1:29.01        
                  40.83     1:29.01 (48.18)                                        
 33 Stover-Whilden, Wi  10 Manta Rays-MR        1:42.00    1:29.68        
                  40.49     1:29.68 (49.19)                                        
 34 Iorizzo, Tyler I    10 Phoenix-MR           1:39.03    1:30.52        
 35 Lara, Austin F       9 Agua Swim Team-MR    1:29.43    1:31.33        
                  42.00     1:31.33 (49.33)                                        
 36 Pagani, Theo G      10 Agua Swim Team-MR    1:29.63    1:31.97        
                  43.04     1:31.97 (48.93)                                        
 37 Trachuk, James       9 NYCC-MR              1:33.23    1:34.16        
                  44.43     1:34.16 (49.73)                                        
 38 Liste, Maximillian  10 Manta Rays-MR        2:00.00    1:34.92        
                  44.65     1:34.92 (50.27)                                        
 39 Wong, Yan Son        9 NYCC-MR                   NT    1:37.89        
                  48.68     1:37.89 (49.21)                                        
 40 Lee, Yoon            9 Agua Swim Team-MR    1:46.04    1:38.00        
                  46.27     1:38.00 (51.73)                                        
 41 Spektor, Daniel G   10 Unhes-Mr-MR               NT    1:39.49        
                  44.60     1:39.49 (54.89)                                        
 42 Chosed, Zachary A    9 Agua Swim Team-MR    1:48.49    1:44.51        
                  47.79     1:44.51 (56.72)                                        
 43 Pasquince, Michael   9 Shy-Mr-MR            1:51.15    2:02.00        
 -- Peckett, Nicolas T   9 WEST-MR              1:21.14         DQ        
      False start
                  40.50          DQ (42.61)                                        
 -- Rodeo, Mark          9 Agua Swim Team-MR    1:33.79         NS        
 -- Sanchez, Andy J     10 Unhes-Mr-MR          1:11.70         NS