Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 3/3/2013 07:56 PM
       2013 MR Metro Silver Championships Central - 3/1/2013 to 3/3/2013       
           APEX AQUATIC CENTER at LEHMAN COLLEGE, Sanction #: 130305           
                            Time Trials # 130353-T                             
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                32.10  SMAX Silver Max
                35.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.11 - 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Leal, Nancy               10 RedTails-MR               NT      33.46 SILV   
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                32.10  SMAX Silver Max
                35.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.11 - 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Djunic, Helena            10 Manhattan Makos-MR     32.23      30.78 ZQ     
  2 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                  35.12      31.07 ZQ     
JO - Division  
  1 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR                32.22      31.28 JO     
  2 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR            32.55      31.81 JO     
  3 Moane, Courtney           10 WAC-MR                 32.93      31.82 JO     
  4 Nyquist, Hailey E          9 WAC-MR                 32.93      31.94 JO     
  5 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR           32.55      32.08 JO     
SILV - Division  
  1 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR     32.12      32.19 SILV   
  2 Leal, Nancy               10 RedTails-MR            33.45      32.20 SILV   
  3 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR    32.21      32.23 SILV   
  4 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR     32.52      32.50 SILV   
  4 Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR     32.96      32.50 SILV   
  6 Fernandez, Samantha        9 Twisters-MR            32.66      32.54 SILV   
  7 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR    33.75      32.63 SILV   
  8 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR    32.40      33.00 SILV   
  9 Chen, Kira                 8 Twisters-MR            34.18      33.05 SILV   
 10 Lewis, Amaya               9 WAC-MR                 33.27      33.27 SILV   
 11 Manning, Tara             10 WAC-MR                 33.13      33.28 SILV   
 12 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR              34.87      33.34 SILV   
 13 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR                32.78      33.59 SILV   
 14 Rivera, Abigail M         10 FLY-MR                 32.81      33.62 SILV   
 15 Yeh, Kiely M               9 FLY-MR                 32.24      33.64 SILV   
 16 O'Connell, Maggie S       10 Express Swimming-MR    34.31      33.66 SILV   
 17 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR                 32.32      33.69 SILV   
 18 Nobile, Ava C              9 Rac @ Jcc-MR           34.47      33.81 SILV   
 19 Chen, Lydia G              8 Badger-MR              33.52      34.01 SILV   
 20 Brewi, Shannon E          10 Rac @ Jcc-MR           34.20      34.05 SILV   
 21 Lim, Jessica G            10 Twisters-MR            34.50      34.46 SILV   
 22 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR                34.64      34.66 SILV   
 23 Castro, Emily             10 KB Makos-MR            34.47      34.72 SILV   
 24 Gnad, Julia M             10 HS-MR                  34.35      35.19 SILV   
Non-Award Division  
  1 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR            34.99      35.25        
  2 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR     34.35      35.28        
  3 Hon, Fion                 10 HS-MR                  34.83      35.52        
  4 Russo, Noelle R           10 Express Swimming-MR    35.14      35.87        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                32.10  SMAX Silver Max
                35.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.11 - 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Moeslinger, Natasha V     10 GATE-MR                   NT      30.18 ZQ     
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:11.00  SMAX Silver Max
              1:18.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.01 - 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Yan, Emily                10 GATE-MR              1:11.08    1:06.07 ZQ     
                  32.50     1:06.07 (33.57)                                        
JO - Division  
  1 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR              1:11.72    1:08.47 JO     
                  31.91     1:08.47 (36.56)                                        
  2 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                1:14.40    1:09.49 JO     
  3 Nyquist, Hailey E          9 WAC-MR               1:15.92    1:10.10 JO     
                  33.56     1:10.10 (36.54)                                        
  4 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR         1:12.43    1:10.74 JO     
                  34.04     1:10.74 (36.70)                                        
SILV - Division  
  1 Donlevy, Maggie M          9 CIY-MR               1:11.65    1:12.01 SILV   
                  33.74     1:12.01 (38.27)                                        
  2 Chen, Kira                 8 Twisters-MR          1:13.01    1:12.08 SILV   
                  34.34     1:12.08 (37.74)                                        
  3 Zhu, Angela               10 NCAC-MR              1:12.41    1:12.11 SILV   
                  34.64     1:12.11 (37.47)                                        
  4 Puentes, Emily            10 WAC-MR               1:15.50    1:12.55 SILV   
                  34.59     1:12.55 (37.96)                                        
  5 Pabby, Anya                9 Badger-MR            1:14.26    1:12.87 SILV   
                  34.93     1:12.87 (37.94)                                        
  6 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR          1:14.95    1:13.11 SILV   
                  35.23     1:13.11 (37.88)                                        
  7 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR  1:11.62    1:13.15 SILV   
                  33.31     1:13.15 (39.84)                                        
  8 Gutierrez, Stephanie      10 RedTails-MR          1:11.10    1:13.16 SILV   
                  33.68     1:13.16 (39.48)                                        
  9 O'Connell, Maggie S       10 Express Swimming-MR  1:17.10    1:13.26 SILV   
                  34.99     1:13.26 (38.27)                                        
 10 Moane, Courtney           10 WAC-MR               1:16.28    1:13.38 SILV   
                  34.93     1:13.38 (38.45)                                        
 11 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR               1:14.55    1:13.96 SILV   
                  34.65     1:13.96 (39.31)                                        
 12 Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR   1:18.13    1:14.04 SILV   
                  33.87     1:14.04 (40.17)                                        
 13 Lim, Jessica G            10 Twisters-MR          1:14.75    1:14.50 SILV   
                  35.01     1:14.50 (39.49)                                        
 14 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR  1:13.84    1:14.84 SILV   
                  35.30     1:14.84 (39.54)                                        
 15 Moon, Laura               10 FLY-MR               1:17.92    1:16.55 SILV   
                  36.47     1:16.55 (40.08)                                        
 16 Rivera, Abigail M         10 FLY-MR               1:18.00    1:16.84 SILV   
                  35.69     1:16.84 (41.15)                                        
 17 Valdes, Olivia            10 WAC-MR               1:18.42    1:17.03 SILV   
                  36.39     1:17.03 (40.64)                                        
 18 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR  1:15.93    1:17.53 SILV   
                  36.82     1:17.53 (40.71)                                        
 19 Lewis, Amaya               9 WAC-MR               1:13.60    1:18.02 SILV   
                  37.03     1:18.02 (40.99)                                        
Non-Award Division  
  1 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR   1:17.30    1:20.59        
                  38.47     1:20.59 (42.12)                                        
  2 Shatz, Lindsay J          10 Express Swimming-MR  1:17.79    1:22.51        
                  39.71     1:22.51 (42.80)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:11.00  SMAX Silver Max
              1:18.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.01 - 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Puentes, Emily            10 WAC-MR                    NT    1:10.90 JO     
                  33.89     1:10.90 (37.01)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:32.00  SMAX Silver Max
              2:49.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:32.01 - 2:49.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Djunic, Helena            10 Manhattan Makos-MR   2:32.55    2:24.87 ZQ     
                  32.55     1:09.64 (37.09)     1:47.88 (38.24)     2:24.87 (36.99)
JO - Division  
  1 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR              2:33.63    2:29.87 JO     
                  33.17     1:11.14 (37.97)     1:50.23 (39.09)     2:29.87 (39.64)
  2 Lippolis, Isabella C       9 WEST-MR              2:34.24    2:29.94 JO     
                  33.70     1:13.16 (39.46)     1:53.95 (40.79)     2:29.94 (35.99)
  3 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR   2:34.72    2:31.27 JO     
                  34.98     1:14.67 (39.69)     1:54.91 (40.24)     2:31.27 (36.36)
  4 Yang, Kristen A           10 GATE-MR              2:33.13    2:31.37 JO     
                  33.40     1:11.79 (38.39)     1:52.79 (41.00)     2:31.37 (38.58)
SILV - Division  
  1 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR  2:33.94    2:32.20 SILV   
                  34.89     1:14.53 (39.64)     1:54.66 (40.13)     2:32.20 (37.54)
  2 Chen, Kira                 8 Twisters-MR          2:38.44    2:34.89 SILV   
                  35.09     1:14.15 (39.06)     1:54.53 (40.38)     2:34.89 (40.36)
  3 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                2:49.35    2:39.81 SILV   
                  35.47     1:15.34 (39.87)     1:57.76 (42.42)     2:39.81 (42.05)
  4 Moane, Courtney           10 WAC-MR               2:43.13    2:39.87 SILV   
                  35.63     1:15.63 (40.00)     1:57.81 (42.18)     2:39.87 (42.06)
  5 Lim, Jessica G            10 Twisters-MR          2:43.48    2:40.02 SILV   
                  36.43     1:17.63 (41.20)     1:59.71 (42.08)     2:40.02 (40.31)
  6 Fernandez, Samantha        9 Twisters-MR          2:38.40    2:41.09 SILV   
                  35.82     1:17.27 (41.45)     1:59.54 (42.27)     2:41.09 (41.55)
  7 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR               2:42.15    2:42.78 SILV   
                  36.09     1:18.03 (41.94)     2:01.73 (43.70)     2:42.78 (41.05)
  8 Yeh, Kiely M               9 FLY-MR               2:46.81    2:44.71 SILV   
                  37.59     1:20.25 (42.66)     2:03.45 (43.20)     2:44.71 (41.26)
  9 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR  2:45.60    2:47.32 SILV   
                  36.08     1:19.42 (43.34)     2:04.60 (45.18)     2:47.32 (42.72)
 10 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR  2:44.45    2:48.44 SILV   
                  39.08     1:22.54 (43.46)     2:07.63 (45.09)     2:48.44 (40.81)
 11 Shatz, Lindsay J          10 Express Swimming-MR  2:43.05    2:48.85 SILV   
                  37.63     1:22.45 (44.82)     2:06.70 (44.25)     2:48.85 (42.15)
Non-Award Division  
  1 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR          2:46.66    2:53.16        
                  39.49     1:24.09 (44.60)     2:10.26 (46.17)     2:53.16 (42.90)
  2 Rivera, Abigail M         10 FLY-MR               2:49.39    2:54.20        
                  37.47     1:21.48 (44.01)     2:09.28 (47.80)     2:54.20 (44.92)
 -- Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR   2:48.93         NS        
 -- Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR   2:49.20         NS        
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:30.49  ZQ
              6:44.99  JO
              6:45.00  SMAX Silver Max
              7:04.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:45.01 - 7:04.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Collmar, Yilinna           9 Twisters-MR          6:48.76    6:35.91 JO     
                  35.45     1:15.68 (40.23)     1:57.03 (41.35)     2:38.98 (41.95)
        3:19.76 (40.78)     4:01.07 (41.31)     4:42.65 (41.58)     5:22.52 (39.87)
        6:01.04 (38.52)     6:35.91 (34.87)                                        
SILV - Division  
  1 Moeslinger, Natasha V     10 GATE-MR              6:58.22    6:47.05 SILV   
                  34.95     1:14.24 (39.29)     1:55.45 (41.21)     2:36.47 (41.02)
        3:18.03 (41.56)     3:59.49 (41.46)     4:41.46 (41.97)     5:23.83 (42.37)
        6:06.35 (42.52)     6:47.05 (40.70)                                        
Non-Award Division  
  1 Fernandez, Samantha        9 Twisters-MR          6:54.00    7:08.41        
                  35.85     1:18.11 (42.26)     2:01.53 (43.42)     2:45.84 (44.31)
        3:30.09 (44.25)     4:13.89 (43.80)     4:58.12 (44.23)     5:42.71 (44.59)
        6:26.75 (44.04)     7:08.41 (41.66)                                        
 -- Youssef, Lara S           10 Twisters-MR          6:45.97         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.51 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kujawski, Grace E         10 WEST-MR                   NT      37.80 SILV   
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.51 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR           37.88      35.83 ZQ     
JO - Division  
  1 Williams, Elise           10 NYCC-MR                40.75      37.46 JO     
SILV - Division  
  1 Kujawski, Grace E         10 WEST-MR                37.76      37.76 SILV   
  2 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR              40.03      38.01 SILV   
  3 Castro, Emily             10 KB Makos-MR            39.18      38.12 SILV   
  4 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR                40.61      38.24 SILV   
  4 O'Connell, Maggie S       10 Express Swimming-MR    40.26      38.24 SILV   
  6 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                  39.00      38.33 SILV   
  7 Yarsky, Sima G            10 Flying Dolphins-MR     38.66      38.41 SILV   
  8 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR     37.54      38.49 SILV   
  9 Djunic, Helena            10 Manhattan Makos-MR     40.17      38.53 SILV   
 10 Pabby, Anya                9 Badger-MR              37.91      38.57 SILV   
 11 Fernandez, Samantha        9 Twisters-MR            38.12      38.67 SILV   
 12 Lamar, Christina L         9 HS-MR                  39.37      38.75 SILV   
 13 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR    39.93      38.81 SILV   
 14 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR    38.04      38.83 SILV   
 15 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR    38.93      38.89 SILV   
 16 Scala, Elizabeth M         9 WEST-MR                38.64      39.06 SILV   
 17 Brewi, Shannon E          10 Rac @ Jcc-MR           39.41      39.15 SILV   
 18 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR                38.62      39.24 SILV   
 19 Zhu, Angela               10 NCAC-MR                38.75      39.36 SILV   
 20 Leal, Nancy               10 RedTails-MR            41.16      39.63 SILV   
 21 Donlevy, Maggie M          9 CIY-MR                 38.96      39.70 SILV   
 22 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR     38.41      39.87 SILV   
 23 Hon, Fion                 10 HS-MR                  38.50      40.17 SILV   
 24 Lewis, Amaya               9 WAC-MR                 42.39      40.20 SILV   
 25 Lim, Jessica G            10 Twisters-MR            41.26      40.24 SILV   
 26 Orris- Maitland, Alicia    9 RedTails-MR            41.69      40.26 SILV   
 27 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR    40.51      40.28 SILV   
 28 Tse, Jalyn A               8 CIY-MR                 39.39      40.31 SILV   
 29 McGrath, Caroline L        9 Badger-MR              42.33      40.34 SILV   
 30 Noonan, Meaghan E         10 CIY-MR                 40.83      40.57 SILV   
 31 Gnad, Julia M             10 HS-MR                  41.37      41.12 SILV   
 32 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR                42.78      41.53 SILV   
 33 Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR     41.42      41.54 SILV   
 33 Liranzo, Natalia Y         9 RedTails-MR            42.63      41.54 SILV   
 35 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR                42.27      41.67 SILV   
 36 van Dyke, Sarah           10 Flying Dolphins-MR     40.63      41.91 SILV   
 37 Quilty, Elizabeth K       10 Express Swimming-MR    41.37      42.01 SILV   
 38 Liu, Laura B               8 Twisters-MR            40.96      42.31 SILV   
 39 Rivera, Abigail M         10 FLY-MR                 41.35      42.52 SILV   
 40 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR                 40.91      42.54 SILV   
 41 Jimenez, Haley             9 GATE-MR                41.63      42.63 SILV   
 42 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR            41.56      42.87 SILV   
 43 Carabasu, Helen N         10 Twisters-MR            40.88      42.89 SILV   
Non-Award Division  
  1 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR            41.69      43.02        
  2 Bolino, Anna C             9 HS-MR                  42.12      43.22        
  3 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR     42.66      43.75        
  4 Mroczek, Tatiana S         9 Rac @ Jcc-MR           42.19      44.12        
  5 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR     42.46      44.18        
 -- Carman, Kate              10 Manhattan Makos-MR     42.16         NS        
 -- Afif, Sarah                9 BASC-MR                40.75         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:21.00  SMAX Silver Max
              1:37.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.01 - 1:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Chen, Kira                 8 Twisters-MR               NT    1:16.47 ZQ     
                  37.40     1:16.47 (39.07)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:21.00  SMAX Silver Max
              1:37.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.01 - 1:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR         1:22.45    1:18.83 JO     
                  38.84     1:18.83 (39.99)                                        
  2 Lamar, Christina L         9 HS-MR                1:29.44    1:20.41 JO     
                  38.95     1:20.41 (41.46)                                        
  3 Djunic, Helena            10 Manhattan Makos-MR   1:22.09    1:20.45 JO     
                  39.20     1:20.45 (41.25)                                        
SILV - Division  
  1 O'Connell, Maggie S       10 Express Swimming-MR  1:23.94    1:21.51 SILV   
                  40.62     1:21.51 (40.89)                                        
  2 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR  1:21.81    1:21.73 SILV   
                  39.77     1:21.73 (41.96)                                        
  3 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR  1:25.67    1:21.97 SILV   
                  40.86     1:21.97 (41.11)                                        
  4 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                1:27.52    1:22.02 SILV   
  5 Scala, Elizabeth M         9 WEST-MR              1:23.29    1:23.13 SILV   
                  40.62     1:23.13 (42.51)                                        
  6 Williams, Elise           10 NYCC-MR              1:27.61    1:23.18 SILV   
                  39.94     1:23.18 (43.24)                                        
  7 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR          1:23.44    1:23.47 SILV   
                  39.71     1:23.47 (43.76)                                        
  8 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR   1:23.60    1:23.58 SILV   
                  41.40     1:23.58 (42.18)                                        
  9 Valdes, Olivia            10 WAC-MR               1:25.24    1:23.87 SILV   
                  41.11     1:23.87 (42.76)                                        
 10 Lim, Jessica G            10 Twisters-MR          1:27.06    1:24.07 SILV   
                  40.66     1:24.07 (43.41)                                        
 11 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR              1:28.68    1:24.16 SILV   
                  40.58     1:24.16 (43.58)                                        
 12 Pabby, Anya                9 Badger-MR            1:22.76    1:24.17 SILV   
                  41.03     1:24.17 (43.14)                                        
 13 Hon, Fion                 10 HS-MR                1:23.54    1:24.23 SILV   
                  40.70     1:24.23 (43.53)                                        
 14 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR   1:24.54    1:24.84 SILV   
                  41.15     1:24.84 (43.69)                                        
 15 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR            1:24.65    1:24.90 SILV   
                  40.76     1:24.90 (44.14)                                        
 16 Brennan, Hope E            9 NYCC-MR              1:23.08    1:24.93 SILV   
                  40.47     1:24.93 (44.46)                                        
 17 Castro, Emily             10 KB Makos-MR          1:24.29    1:25.06 SILV   
                  41.74     1:25.06 (43.32)                                        
 18 Matarazzo, Paige M        10 Express Swimming-MR  1:32.04    1:25.50 SILV   
                  40.81     1:25.50 (44.69)                                        
 19 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR              1:27.62    1:25.65 SILV   
                  40.81     1:25.65 (44.84)                                        
 20 Brewi, Shannon E          10 Rac @ Jcc-MR         1:30.35    1:26.91 SILV   
                  40.59     1:26.91 (46.32)                                        
 21 Lewis, Amaya               9 WAC-MR               1:34.97    1:26.96 SILV   
 22 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR  1:24.49    1:27.08 SILV   
                  42.28     1:27.08 (44.80)                                        
 22 Tung, Michelle L          10 NCAC-MR              1:30.34    1:27.08 SILV   
                  41.52     1:27.08 (45.56)                                        
 24 Leal, Nancy               10 RedTails-MR          1:35.93    1:27.24 SILV   
                  40.91     1:27.24 (46.33)                                        
 25 Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR   1:31.88    1:28.40 SILV   
                  42.69     1:28.40 (45.71)                                        
 26 Harrington, Maeve         10 Rac @ Jcc-MR         1:31.67    1:28.90 SILV   
                  42.31     1:28.90 (46.59)                                        
 26 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR  1:35.90    1:28.90 SILV   
                  42.62     1:28.90 (46.28)                                        
 28 Gnad, Julia M             10 HS-MR                1:36.89    1:29.13 SILV   
                  43.59     1:29.13 (45.54)                                        
 29 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR   1:31.91    1:29.82 SILV   
                  43.79     1:29.82 (46.03)                                        
 30 Langaman, Jenna T          9 HS-MR                1:33.47    1:30.34 SILV   
                  44.01     1:30.34 (46.33)                                        
 31 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR              1:29.82    1:30.40 SILV   
                  44.27     1:30.40 (46.13)                                        
 32 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR              1:33.70    1:30.76 SILV   
                  43.88     1:30.76 (46.88)                                        
 33 Decicco, Sarah G           9 Express Swimming-MR  1:34.89    1:31.15 SILV   
                  44.29     1:31.15 (46.86)                                        
 34 Murphy, Lillian E         10 Express Swimming-MR  1:36.41    1:31.23 SILV   
 35 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR  1:25.75    1:31.50 SILV   
                  42.63     1:31.50 (48.87)                                        
 36 Bolino, Anna C             9 HS-MR                1:33.16    1:31.51 SILV   
                  45.89     1:31.51 (45.62)                                        
 37 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR          1:29.18    1:31.59 SILV   
                  44.36     1:31.59 (47.23)                                        
 38 Manning, Tara             10 WAC-MR               1:31.97    1:31.69 SILV   
                  42.94     1:31.69 (48.75)                                        
 39 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR              1:34.62    1:32.67 SILV   
                  44.11     1:32.67 (48.56)                                        
 40 Levine, Dani g             9 Flying Dolphins-MR   1:36.62    1:33.27 SILV   
                  44.65     1:33.27 (48.62)                                        
 41 Quilty, Elizabeth K       10 Express Swimming-MR  1:34.22    1:33.38 SILV   
                  44.02     1:33.38 (49.36)                                        
 42 Liu, Laura B               8 Twisters-MR          1:33.02    1:33.47 SILV   
                  43.89     1:33.47 (49.58)                                        
 43 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR   1:36.00    1:33.74 SILV   
 44 Novello, Morgan J         10 Rac @ Jcc-MR         1:33.56    1:33.87 SILV   
                  45.23     1:33.87 (48.64)                                        
 45 Shatz, Lindsay J          10 Express Swimming-MR  1:35.97    1:34.32 SILV   
                  46.00     1:34.32 (48.32)                                        
 46 Wong, Joyce H              9 HS-MR                1:32.92    1:34.55 SILV   
                  46.12     1:34.55 (48.43)                                        
 47 Valle, Ashley A            8 Express Swimming-MR  1:35.96    1:34.83 SILV   
 48 Xu, Jessica               10 RedTails-MR          1:32.42    1:34.95 SILV   
                  44.46     1:34.95 (50.49)                                        
 49 Marin, Briana O            9 KB Makos-MR          1:35.00    1:36.80 SILV   
                  47.94     1:36.80 (48.86)                                        
Non-Award Division  
  1 Carabasu, Helen N         10 Twisters-MR          1:30.78    1:39.37        
                  47.66     1:39.37 (51.71)                                        
  2 Keys, Chimene H           10 RedTails-MR          1:32.18    1:39.46        
  3 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          1:35.67    1:41.14        
                  48.38     1:41.14 (52.76)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                43.00  SMAX Silver Max
                48.59  SILV
 Meet Qualifying:  43.01 - 48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 O'Connell, Maggie S       10 Express Swimming-MR    43.48      40.47 ZQ     
  2 Yan, Emily                10 GATE-MR                45.47      40.67 ZQ     
JO - Division  
  1 Munday, Jessica L         10 Unhes-Mr-MR            43.67      42.44 JO     
  2 Manning, Tara             10 WAC-MR                 44.81      42.57 JO     
  3 Nobile, Ava C              9 Rac @ Jcc-MR           47.31      42.81 JO     
  4 Kuzma, Lauren E            9 Express Swimming-MR    45.13      42.93 JO     
SILV - Division  
  1 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR                43.80      43.11 SILV   
  2 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR    44.38      43.18 SILV   
  3 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR           46.85      43.34 SILV   
  4 Blackstock, Esme J        10 Flying Dolphins-MR     44.04      43.41 SILV   
  5 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR              45.25      43.67 SILV   
  6 Yeh, Kiely M               9 FLY-MR                 45.49      43.77 SILV   
  7 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR                43.41      43.97 SILV   
  8 Brennan, Hope E            9 NYCC-MR                43.88      44.12 SILV   
  9 McGrath, Caroline L        9 Badger-MR              46.01      44.19 SILV   
 10 Taplitz, Audrey            9 Manhattan Makos-MR     44.70      44.47 SILV   
 11 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR    45.31      44.65 SILV   
 12 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR     44.55      44.76 SILV   
 13 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR     45.65      44.77 SILV   
 14 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR    47.77      44.79 SILV   
 15 Lippolis, Isabella C       9 WEST-MR                45.02      44.80 SILV   
 16 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR    43.51      45.03 SILV   
 17 Carabasu, Helen N         10 Twisters-MR            46.84      45.20 SILV   
 18 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR    44.59      45.23 SILV   
 19 Mroczek, Angelica S        9 Rac @ Jcc-MR           46.43      45.52 SILV   
 20 Rappaport, Molly M        10 Express Swimming-MR    48.56      45.76 SILV   
 21 Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR     48.53      45.77 SILV   
 22 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR     45.66      45.80 SILV   
 23 Rivera, Abigail M         10 FLY-MR                 47.20      45.90 SILV   
 24 Liu, Laura B               8 Twisters-MR            44.72      46.17 SILV   
 25 Pabby, Anya                9 Badger-MR              48.01      46.22 SILV   
 26 Perez, Miranda M           9 MAD-MR                 47.32      46.24 SILV   
 27 Chen, Kira                 8 Twisters-MR            46.29      46.26 SILV   
 28 Shatz, Lindsay J          10 Express Swimming-MR    47.41      46.27 SILV   
 29 Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR                46.95      46.60 SILV   
 30 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR                48.28      46.68 SILV   
 31 Crystal, Ella J           10 Badger-MR              45.60      46.76 SILV   
 32 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR     47.32      46.99 SILV   
 33 Williams, Jasmine          9 NYCC-MR                48.51      47.01 SILV   
 34 Callaghan, Kaitlin        10 WAC-MR                 48.33      47.13 SILV   
 35 Duggan, Isabella M         9 CAS-MR                 46.66      47.14 SILV   
 36 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR            47.00      47.49 SILV   
 37 Castro, Emily             10 KB Makos-MR            47.58      47.50 SILV   
 38 Marin, Briana O            9 KB Makos-MR            47.87      47.85 SILV   
 39 Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR    48.31      47.99 SILV   
 40 Hafizov, Evelyn           10 WAC-MR                 48.47      48.14 SILV   
Non-Award Division  
  1 Reyl, Margaux              9 Manhattan Makos-MR     48.04      50.16        
 -- Youssef, Lara S           10 Twisters-MR            44.09         NS        
 -- Hunt, Emma                10 WAC-MR                 47.93         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                43.00  SMAX Silver Max
                48.59  SILV
 Meet Qualifying:  43.01 - 48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR              NT      44.24 SILV   
  2 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR       NT      44.27 SILV   
  3 Mroczek, Angelica S        9 Rac @ Jcc-MR              NT      44.74 SILV   
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:33.00  SMAX Silver Max
              1:48.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:33.01 - 1:48.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Lim, Jessica G            10 Twisters-MR          1:33.58    1:29.84 ZQ     
                  43.24     1:29.84 (46.60)                                        
  2 Munday, Jessica L         10 Unhes-Mr-MR          1:39.87    1:31.32 ZQ     
                  43.65     1:31.32 (47.67)                                        
  3 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR          1:34.19    1:31.80 ZQ     
                  43.43     1:31.80 (48.37)                                        
JO - Division  
  1 Gutierrez, Stephanie      10 RedTails-MR          1:45.91    1:32.04 JO     
                  43.87     1:32.04 (48.17)                                        
SILV - Division  
  1 Lippolis, Isabella C       9 WEST-MR              1:39.65    1:33.03 SILV   
                  44.36     1:33.03 (48.67)                                        
  2 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                1:40.82    1:33.58 SILV   
                  43.58     1:33.58 (50.00)                                        
  3 Suteja, Kezia S            9 NCAC-MR              1:35.62    1:34.32 SILV   
                  44.88     1:34.32 (49.44)                                        
  4 McGrath, Caroline L        9 Badger-MR            1:42.31    1:35.44 SILV   
                  46.00     1:35.44 (49.44)                                        
  5 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR            1:41.79    1:35.48 SILV   
                  45.22     1:35.48 (50.26)                                        
  6 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR              1:36.84    1:35.97 SILV   
                  45.52     1:35.97 (50.45)                                        
  7 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR  1:37.50    1:36.65 SILV   
                  46.31     1:36.65 (50.34)                                        
  8 Lerner, Ayla P            10 Express Swimming-MR  1:37.57    1:37.32 SILV   
                  46.28     1:37.32 (51.04)                                        
  9 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR   1:38.37    1:37.54 SILV   
                  45.24     1:37.54 (52.30)                                        
 10 Sekhar, Krupa C            9 CIY-MR               1:46.65    1:37.68 SILV   
                  46.17     1:37.68 (51.51)                                        
 11 Kuzma, Lauren E            9 Express Swimming-MR  1:38.23    1:37.79 SILV   
                  46.32     1:37.79 (51.47)                                        
 12 Callaghan, Kaitlin        10 WAC-MR               1:47.90    1:37.82 SILV   
                  47.24     1:37.82 (50.58)                                        
 13 Noonan, Meaghan E         10 CIY-MR               1:35.61    1:37.94 SILV   
                  45.24     1:37.94 (52.70)                                        
 14 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR  1:36.29    1:37.98 SILV   
                  46.87     1:37.98 (51.11)                                        
 15 Chen, Kira                 8 Twisters-MR          1:40.54    1:38.05 SILV   
                  47.06     1:38.05 (50.99)                                        
 16 Craven, Ailsa             10 Manhattan Makos-MR   1:43.89    1:38.24 SILV   
                  46.58     1:38.24 (51.66)                                        
 17 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR         1:44.03    1:38.44 SILV   
                  46.23     1:38.44 (52.21)                                        
 18 Mroczek, Angelica S        9 Rac @ Jcc-MR         1:39.22    1:38.50 SILV   
                  47.69     1:38.50 (50.81)                                        
 19 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR               1:36.45    1:38.72 SILV   
                  46.76     1:38.72 (51.96)                                        
 20 Carabasu, Helen N         10 Twisters-MR          1:43.91    1:38.85 SILV   
                  46.17     1:38.85 (52.68)                                        
 21 Taplitz, Audrey            9 Manhattan Makos-MR   1:43.37    1:39.09 SILV   
                  46.20     1:39.09 (52.89)                                        
 22 Shatz, Lindsay J          10 Express Swimming-MR  1:38.14    1:39.17 SILV   
                  49.27     1:39.17 (49.90)                                        
 23 Liew, Briana J            10 GATE-MR              1:46.90    1:39.55 SILV   
                  46.55     1:39.55 (53.00)                                        
 24 Crystal, Ella J           10 Badger-MR            1:43.72    1:39.87 SILV   
                  46.85     1:39.87 (53.02)                                        
 25 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR  1:36.69    1:40.29 SILV   
                  47.71     1:40.29 (52.58)                                        
 26 Victor, Melanie           10 Flying Dolphins-MR   1:42.87    1:40.78 SILV   
                  48.58     1:40.78 (52.20)                                        
 27 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR   1:36.69    1:41.03 SILV   
                  47.55     1:41.03 (53.48)                                        
 28 Marin, Briana O            9 KB Makos-MR          1:45.69    1:41.32 SILV   
                  49.65     1:41.32 (51.67)                                        
 29 Duggan, Isabella M         9 CAS-MR               1:43.07    1:41.83 SILV   
                  47.23     1:41.83 (54.60)                                        
 30 Tadross, Veronica K       10 Express Swimming-MR  1:41.28    1:42.68 SILV   
                  48.94     1:42.68 (53.74)                                        
 31 Castro, Emily             10 KB Makos-MR          1:45.36    1:42.72 SILV   
                  49.50     1:42.72 (53.22)                                        
 32 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR              1:44.47    1:42.83 SILV   
                  49.64     1:42.83 (53.19)                                        
 33 Jimenez, Haley             9 GATE-MR              1:45.76    1:43.12 SILV   
                  48.87     1:43.12 (54.25)                                        
 34 Hon, Fion                 10 HS-MR                1:43.70    1:43.38 SILV   
                  50.01     1:43.38 (53.37)                                        
 35 Hafizov, Evelyn           10 WAC-MR               1:43.03    1:43.44 SILV   
                  49.76     1:43.44 (53.68)                                        
 36 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR          1:37.92    1:43.73 SILV   
                  48.93     1:43.73 (54.80)                                        
 37 van Dyke, Sarah           10 Flying Dolphins-MR   1:43.14    1:43.96 SILV   
                  50.11     1:43.96 (53.85)                                        
 38 Mulholland, Kasey          9 Express Swimming-MR  1:46.01    1:44.08 SILV   
                  49.44     1:44.08 (54.64)                                        
 39 Pabby, Anya                9 Badger-MR            1:44.51    1:44.86 SILV   
                  50.09     1:44.86 (54.77)                                        
 40 Chan, Alina M             10 KB Makos-MR          1:48.11    1:45.28 SILV   
                  50.77     1:45.28 (54.51)                                        
 41 Langaman, Jenna T          9 HS-MR                1:43.59    1:45.51 SILV   
                  50.99     1:45.51 (54.52)                                        
 42 Murphy, Lillian E         10 Express Swimming-MR  1:45.88    1:46.10 SILV   
                  49.74     1:46.10 (56.36)                                        
 43 Horacek, Julia E          10 Express Swimming-MR  1:48.25    1:46.67 SILV   
                  50.68     1:46.67 (55.99)                                        
 44 Reyl, Margaux              9 Manhattan Makos-MR   1:48.38    1:46.70 SILV   
                  51.02     1:46.70 (55.68)                                        
 45 Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR   1:44.39    1:46.80 SILV   
                  50.22     1:46.80 (56.58)                                        
 46 Donlevy, Maggie M          9 CIY-MR               1:44.86    1:46.83 SILV   
 46 Matarazzo, Paige M        10 Express Swimming-MR  1:45.92    1:46.83 SILV   
                  50.97     1:46.83 (55.86)                                        
 48 Martinez, Xitlali E       10 RedTails-MR          1:46.20    1:47.43 SILV   
                  49.56     1:47.43 (57.87)                                        
 49 Gnad, Julia M             10 HS-MR                1:42.51    1:47.77 SILV   
                  51.33     1:47.77 (56.44)                                        
 50 Finn, Molly K              9 HS-MR                1:47.70    1:47.87 SILV   
                  51.97     1:47.87 (55.90)                                        
Non-Award Division  
  1 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR   1:44.84    1:48.48        
                  51.50     1:48.48 (56.98)                                        
 -- Afif, Sarah                9 BASC-MR              1:47.59        DFS        
      Declared false start
 -- Ribeiro, Jasmine          10 NYCC-MR              1:43.16         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.01 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR        NT      34.96 JO     
  2 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR        NT      35.85 JO     
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.01 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR                36.43      35.32 JO     
  2 Chen, Kira                 8 Twisters-MR            36.34      35.57 JO     
  3 Gutierrez, Stephanie      10 RedTails-MR            37.19      35.85 JO     
  4 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR    36.70      35.95 JO     
SILV - Division  
  1 Blackstock, Esme J        10 Flying Dolphins-MR     36.93      36.02 SILV   
  2 Kujawski, Grace E         10 WEST-MR                37.27      36.15 SILV   
  3 Djunic, Helena            10 Manhattan Makos-MR     38.87      36.42 SILV   
  4 Yan, Emily                10 GATE-MR                36.18      36.45 SILV   
  5 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR           40.42      36.53 SILV   
  6 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR    36.30      36.95 SILV   
  7 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR    37.43      37.05 SILV   
  8 Suteja, Kezia S            9 NCAC-MR                36.78      37.06 SILV   
  9 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR     36.09      37.07 SILV   
 10 Castro, Emily             10 KB Makos-MR            37.76      37.08 SILV   
 11 Scala, Elizabeth M         9 WEST-MR                39.82      37.09 SILV   
 12 Tsai, Sarah Y              8 NCAC-MR                37.94      37.18 SILV   
 13 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR    38.25      37.52 SILV   
 14 Leal, Nancy               10 RedTails-MR            40.41      37.68 SILV   
 15 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR            38.59      38.01 SILV   
 16 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR     36.20      38.13 SILV   
 17 Fernandez, Samantha        9 Twisters-MR            38.14      38.15 SILV   
 18 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR     41.50      38.59 SILV   
 19 Puentes, Emily            10 WAC-MR                 39.74      38.76 SILV   
 20 Hon, Fion                 10 HS-MR                  40.19      38.96 SILV   
 21 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR                 37.86      39.07 SILV   
 22 Moane, Courtney           10 WAC-MR                 39.75      39.42 SILV   
 23 Lamar, Christina L         9 HS-MR                  43.40      39.84 SILV   
 24 Scrivo, Emma              10 WEST-MR                42.83      39.91 SILV   
 25 O'Connell, Maggie S       10 Express Swimming-MR    43.62      39.92 SILV   
 26 Noonan, Meaghan E         10 CIY-MR                 41.78      39.96 SILV   
 27 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                  38.78      40.06 SILV   
 28 Douglass, Abby M           8 WEST-MR                41.21      40.15 SILV   
 29 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR                40.41      40.28 SILV   
 30 Matarazzo, Paige M        10 Express Swimming-MR    41.77      40.71 SILV   
 31 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR                41.91      40.80 SILV   
 32 Xu, Jessica               10 RedTails-MR            41.15      40.81 SILV   
 33 van Dyke, Sarah           10 Flying Dolphins-MR     41.37      40.86 SILV   
 34 McGrath, Caroline L        9 Badger-MR              43.19      41.28 SILV   
 35 Duggan, Isabella M         9 CAS-MR                 41.64      41.43 SILV   
 36 Javier, Chrisabella K     10 APEX-MR                43.85      41.98 SILV   
 37 Moon, Laura               10 FLY-MR                 43.11      42.27 SILV   
 38 Decicco, Sarah G           9 Express Swimming-MR    41.78      42.35 SILV   
 39 Callaghan, Kaitlin        10 WAC-MR                 40.09      42.36 SILV   
 40 Brewi, Shannon E          10 Rac @ Jcc-MR           43.27      42.48 SILV   
 41 Gnad, Julia M             10 HS-MR                  42.38      42.54 SILV   
 42 Reyl, Margaux              9 Manhattan Makos-MR     43.56      42.66 SILV   
 43 Manning, Tara             10 WAC-MR                 41.98      42.75 SILV   
 44 Bolino, Anna C             9 HS-MR                  43.23      42.78 SILV   
 45 Pineda, Ryleigh E          9 KB Makos-MR            42.01      43.08 SILV   
 46 Schatz, Naomi H            9 Flying Dolphins-MR     42.55      43.32 SILV   
 47 Langaman, Jenna T          9 HS-MR                  42.10      43.46 SILV   
 48 Park, Sophia H             9 FLY-MR                 43.27      43.60 SILV   
 49 Lewis, Amaya               9 WAC-MR                 42.23      43.89 SILV   
Non-Award Division  
  1 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR    42.21      43.93        
  2 Valdes, Olivia            10 WAC-MR                 43.46      44.30        
  3 Rosario, Tykai N           8 KB Makos-MR            41.42      44.76        
  4 Rivera, Abigail M         10 FLY-MR                 41.57      44.95        
  5 Liu, Laura B               8 Twisters-MR            42.19      45.18        
 -- Burke, Caroline M         10 Flying Dolphins-MR     36.01         DQ        
      False start
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.01 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kujawski, Grace E         10 WEST-MR                   NT      34.13 ZQ     
  2 Chen, Kira                 8 Twisters-MR               NT      34.61 ZQ     
  3 Yang, Kristen A           10 GATE-MR                   NT      36.43 SILV   
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:26.00  SMAX Silver Max
              1:37.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:26.01 - 1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Suteja, Kezia S            9 NCAC-MR              1:27.62    1:20.82 ZQ     
                  37.40     1:20.82 (43.42)                                        
JO - Division  
  1 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR  1:26.77    1:23.27 JO     
                  38.32     1:23.27 (44.95)                                        
  2 Feagin, Charlotte         10 Flying Dolphins-MR   1:30.33    1:25.28 JO     
                  38.77     1:25.28 (46.51)                                        
  3 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR              1:31.22    1:25.31 JO     
                  39.00     1:25.31 (46.31)                                        
SILV - Division  
  1 Scala, Elizabeth M         9 WEST-MR              1:27.89    1:26.53 SILV   
                  40.19     1:26.53 (46.34)                                        
  2 Fernandez, Samantha        9 Twisters-MR          1:26.40    1:27.93 SILV   
                  41.73     1:27.93 (46.20)                                        
  3 Callaghan, Kaitlin        10 WAC-MR               1:34.57    1:30.55 SILV   
                  42.35     1:30.55 (48.20)                                        
  4 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR          1:37.09    1:31.03 SILV   
                  39.53     1:31.03 (51.50)                                        
  5 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR  1:31.67    1:31.48 SILV   
                  42.90     1:31.48 (48.58)                                        
  6 Lewis, Amaya               9 WAC-MR               1:35.35    1:35.00 SILV   
                  43.11     1:35.00 (51.89)                                        
  7 McGrath, Caroline L        9 Badger-MR            1:35.35    1:35.42 SILV   
                  44.39     1:35.42 (51.03)                                        
Non-Award Division  
  1 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR  1:35.94    1:38.09        
                  44.86     1:38.09 (53.23)                                        
  2 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                1:36.32    1:43.93        
                  43.54   1:43.93 (1:00.39)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:21.00  SMAX Silver Max
              1:28.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.01 - 1:28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Yan, Emily                10 GATE-MR              1:23.34    1:16.21 ZQ     
                  36.84     1:16.21 (39.37)                                        
  2 Munday, Jessica L         10 Unhes-Mr-MR          1:21.66    1:17.44 ZQ     
                  36.01     1:17.44 (41.43)                                        
JO - Division  
  1 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR  1:21.04    1:18.67 JO     
                  37.27     1:18.67 (41.40)                                        
  2 Chen, Kira                 8 Twisters-MR          1:21.25    1:20.14 JO     
                  36.55     1:20.14 (43.59)                                        
  3 Pabby, Anya                9 Badger-MR            1:25.11    1:20.60 JO     
                  37.04     1:20.60 (43.56)                                        
SILV - Division  
  1 O'Connell, Maggie S       10 Express Swimming-MR  1:26.38    1:21.18 SILV   
                  38.66     1:21.18 (42.52)                                        
  2 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR          1:25.76    1:21.54 SILV   
                  37.26     1:21.54 (44.28)                                        
  3 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR  1:23.15    1:21.67 SILV   
                  37.40     1:21.67 (44.27)                                        
  4 Adams, Grace C             9 Rac @ Jcc-MR         1:24.02    1:21.71 SILV   
                  36.96     1:21.71 (44.75)                                        
  5 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR              1:23.31    1:21.76 SILV   
                  39.19     1:21.76 (42.57)                                        
  6 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR   1:22.21    1:21.94 SILV   
                  38.54     1:21.94 (43.40)                                        
  7 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR   1:23.38    1:22.52 SILV   
                  37.88     1:22.52 (44.64)                                        
  8 Nyquist, Hailey E          9 WAC-MR               1:25.02    1:22.76 SILV   
                  36.46     1:22.76 (46.30)                                        
  9 Muszynski, Amanda         10 HS-MR                1:27.08    1:22.77 SILV   
                  38.70     1:22.77 (44.07)                                        
 10 Moane, Courtney           10 WAC-MR               1:24.79    1:23.95 SILV   
                  40.22     1:23.95 (43.73)                                        
 11 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR              1:23.46    1:23.96 SILV   
                  37.42     1:23.96 (46.54)                                        
 12 Scala, Elizabeth M         9 WEST-MR              1:23.62    1:24.32 SILV   
                  38.96     1:24.32 (45.36)                                        
 13 Castro, Emily             10 KB Makos-MR          1:26.32    1:25.03 SILV   
                  37.78     1:25.03 (47.25)                                        
 14 Chen, Lydia G              8 Badger-MR            1:27.04    1:25.59 SILV   
                  40.71     1:25.59 (44.88)                                        
 15 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR               1:24.29    1:25.91 SILV   
                  41.93     1:25.91 (43.98)                                        
 16 Brennan, Hope E            9 NYCC-MR              1:26.55    1:26.86 SILV   
                  39.71     1:26.86 (47.15)                                        
 17 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR  1:24.67    1:27.27 SILV   
                  38.73     1:27.27 (48.54)                                        
Non-Award Division  
  1 Hon, Fion                 10 HS-MR                1:26.46    1:28.79        
                  39.53     1:28.79 (49.26)                                        
  2 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR  1:27.99    1:30.34        
                  43.79     1:30.34 (46.55)                                        
  3 Gnad, Julia M             10 HS-MR                1:27.94    1:30.64        
                  42.15     1:30.64 (48.49)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX Silver Max
              3:13.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:52.01 - 3:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR       NT    2:56.46 SILV   
                  39.38     1:25.50 (46.12)     2:17.81 (52.31)     2:56.46 (38.65)
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX Silver Max
              3:13.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:52.01 - 3:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Blackstock, Esme J        10 Flying Dolphins-MR   2:53.08    2:44.47 ZQ     
                  37.88     1:20.67 (42.79)     2:09.79 (49.12)     2:44.47 (34.68)
  2 Lippolis, Isabella C       9 WEST-MR              2:53.42    2:44.85 ZQ     
                  36.04     1:19.53 (43.49)     2:09.95 (50.42)     2:44.85 (34.90)
  3 Kujawski, Grace E         10 WEST-MR              2:53.01    2:47.10 ZQ     
                  37.94     1:20.90 (42.96)     2:09.86 (48.96)     2:47.10 (37.24)
  4 Munday, Jessica L         10 Unhes-Mr-MR          3:05.99    2:48.02 ZQ     
                  35.48     1:20.38 (44.90)     2:10.48 (50.10)     2:48.02 (37.54)
JO - Division  
  1 Zimmerman, Marley G       10 Express Swimming-MR  2:55.37    2:50.70 JO     
                  39.34     1:23.14 (43.80)     2:12.91 (49.77)     2:50.70 (37.79)
  2 Djunic, Helena            10 Manhattan Makos-MR   2:57.31    2:50.95 JO     
                  39.65     1:22.40 (42.75)     2:14.18 (51.78)     2:50.95 (36.77)
SILV - Division  
  1 Bice, Casey C             10 Express Swimming-MR  2:53.40    2:52.74 SILV   
                  40.30     1:24.55 (44.25)     2:14.47 (49.92)     2:52.74 (38.27)
  2 Gutierrez, Stephanie      10 RedTails-MR          2:56.17    2:56.25 SILV   
                  37.49     1:23.67 (46.18)     2:16.04 (52.37)     2:56.25 (40.21)
  3 Fernandez, Samantha        9 Twisters-MR          2:55.84    2:58.38 SILV   
                  41.83     1:26.07 (44.24)     2:17.07 (51.00)     2:58.38 (41.31)
  4 Scala, Elizabeth M         9 WEST-MR              3:01.71    2:58.51 SILV   
                  39.05     1:25.35 (46.30)   2:58.51 (1:33.16)                    
  5 Camperlengo, Gillian R    10 WEST-MR              3:00.25    2:59.90 SILV   
                  38.93     1:24.74 (45.81)     2:18.17 (53.43)     2:59.90 (41.73)
  6 Pabby, Anya                9 Badger-MR            3:03.49    3:00.14 SILV   
                  38.39     1:26.30 (47.91)     2:21.69 (55.39)     3:00.14 (38.45)
  7 Mikheev, Isabel K         10 WEST-MR              2:56.73    3:00.21 SILV   
                  42.05     1:27.27 (45.22)     2:19.16 (51.89)     3:00.21 (41.05)
  8 Suzana, Arlene            10 RedTails-MR          3:01.10    3:00.34 SILV   
                  39.42     1:26.12 (46.70)     2:20.77 (54.65)     3:00.34 (39.57)
  9 Green, Ella R             10 Flying Dolphins-MR   2:58.63    3:01.35 SILV   
                  42.67     1:27.08 (44.41)     2:22.34 (55.26)     3:01.35 (39.01)
 10 Rotenberg, Mary H         10 Badger-MR            3:12.67    3:02.62 SILV   
                  42.03     1:26.70 (44.67)     2:21.16 (54.46)     3:02.62 (41.46)
 11 Penner, Julianna          10 Manhattan Makos-MR   3:08.97    3:04.32 SILV   
                  38.91     1:25.15 (46.24)     2:22.64 (57.49)     3:04.32 (41.68)
 12 Iaccino, Grace Anne        9 Express Swimming-MR  3:11.66    3:08.95 SILV   
                  43.22     1:34.66 (51.44)     2:28.25 (53.59)     3:08.95 (40.70)
 13 Hon, Fion                 10 HS-MR                3:12.77    3:09.95 SILV   
                  43.25     1:29.76 (46.51)     2:24.86 (55.10)     3:09.95 (45.09)
 14 Scala, Claudia C          10 Express Swimming-MR  3:09.41    3:11.60 SILV   
                  45.08     1:34.62 (49.54)     2:29.74 (55.12)     3:11.60 (41.86)
 15 Lim, Jessica G            10 Twisters-MR          3:05.58    3:11.83 SILV   
                  49.86     1:36.80 (46.94)     2:29.12 (52.32)     3:11.83 (42.71)
 16 Thomas, Nianna R           9 NFS-MR               3:05.70    3:12.05 SILV   
                  42.17     1:34.44 (52.27)     2:27.72 (53.28)     3:12.05 (44.33)
 17 Boccio, Sophia I           9 Express Swimming-MR  3:08.16    3:13.05 SILV   
                  41.19     1:33.45 (52.26)     2:32.20 (58.75)     3:13.05 (40.85)
Non-Award Division  
  1 Dobkin, Gaby F            10 WEST-MR              3:10.22    3:14.98        
                  44.06     1:32.89 (48.83)     2:29.59 (56.70)     3:14.98 (45.39)
  2 Shatz, Lindsay J          10 Express Swimming-MR  3:11.83    3:15.17        
                  47.29     1:38.25 (50.96)     2:33.25 (55.00)     3:15.17 (41.92)
  3 Gonciarz, Isabella         9 Twisters-MR          3:06.97    3:19.43        
                  49.00     1:36.84 (47.84)     2:35.16 (58.32)     3:19.43 (44.27)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                28.50  SMAX Silver Max
                30.99  SILV
 Meet Qualifying:  28.51 - 30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR    28.75      27.93 ZQ     
JO - Division  
  1 Panitz, Josephine         11 Badger-MR              29.38      28.15 JO     
  2 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                29.48      28.35 JO     
  3 Heaney, Cara G            12 Express Swimming-MR    28.80      28.37 JO     
  4 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR            28.63      28.46 JO     
SILV - Division  
  1 Kuester, Garrity A        12 Express Swimming-MR    28.64      28.58 SILV   
  2 Santosa, Jessica G        11 NCAC-MR                29.51      28.69 SILV   
  3 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR     29.19      28.71 SILV   
  4 Brydon, Maia              11 RedTails-MR            29.50      28.73 SILV   
  5 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR                28.97      28.78 SILV   
  6 Garces, Frankie           11 WEST-MR                28.61      28.86 SILV   
  7 Tiburzi, Hallie           12 WAC-MR                 29.20      28.87 SILV   
  8 Zhang, Angelina           11 GATE-MR                29.80      28.89 SILV   
  9 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                  28.98      28.99 SILV   
 10 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                29.16      29.03 SILV   
 11 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR    29.47      29.05 SILV   
 12 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR                 30.31      29.10 SILV   
 13 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR    30.49      29.14 SILV   
 14 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR    28.69      29.21 SILV   
 15 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR    29.49      29.25 SILV   
 16 Costanzo, Erica           12 Rac @ Jcc-MR           29.32      29.29 SILV   
 17 Bushell, Claire G         11 Flying Dolphins-MR     29.90      29.43 SILV   
 18 Higgins, Ayanna I         12 NFS-MR                 29.20      29.45 SILV   
 19 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR              30.15      29.52 SILV   
 20 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR            29.76      29.61 SILV   
 21 Han, Xue                  11 GATE-MR                30.15      29.64 SILV   
 22 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR              30.70      29.73 SILV   
 22 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR            29.76      29.73 SILV   
 24 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR                29.76      29.75 SILV   
 25 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR    30.29      29.80 SILV   
 26 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR            30.74      29.96 SILV   
 27 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR    29.78      29.97 SILV   
 28 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR                28.70      30.00 SILV   
 29 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR    29.60      30.04 SILV   
 30 Schatz, Dana L            12 Flying Dolphins-MR     29.71      30.07 SILV   
 31 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR     29.95      30.13 SILV   
 32 Perry, Jada J             11 NFS-MR                 30.64      30.15 SILV   
 33 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR            30.49      30.21 SILV   
 34 Du, Katelin               11 WEST-MR                30.13      30.23 SILV   
 34 O'Hara, Victoria N        12 FLY-MR                 30.15      30.23 SILV   
 36 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR            30.57      30.24 SILV   
 37 Boyd, Victoria E          11 WEST-MR                30.49      30.28 SILV   
 38 Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR            29.66      30.29 SILV   
 39 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR           30.75      30.43 SILV   
 40 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR                 29.96      30.49 SILV   
 41 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR    30.78      30.58 SILV   
 42 Compton, Julie A          12 Express Swimming-MR    30.37      30.62 SILV   
 42 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR    30.18      30.62 SILV   
 44 Murphy, Caitlin E         11 Express Swimming-MR    30.53      30.66 SILV   
 45 Fulmer, Shabnam B         12 NYCC-MR                30.72      30.72 SILV   
 46 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR     30.94      30.79 SILV   
 47 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR     30.73      30.92 SILV   
 47 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR            29.97      30.92 SILV   
Non-Award Division  
  1 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR           30.33      31.03        
  1 Ragusa, Olivia            11 Express Swimming-MR    30.87      31.03        
  3 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR           30.46      31.10        
  4 Martinovic, Nadja         12 FLY-MR                 30.86      31.13        
  5 Nicholson, Isabella E     11 Rac @ Jcc-MR           30.27      31.14        
  6 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR                30.73      31.26        
  7 Brenes, Eva J             12 Rac @ Jcc-MR           30.96      31.37        
  8 Warner, Breanna           11 NCAC-MR                30.77      31.39        
  9 Lore, Jessie J            11 WEST-MR                30.95      31.43        
 10 Ketchatcham, Sarah C      11 CAS-MR                 30.39      31.54        
 11 King, Kristin C           12 Unhes-Mr-MR            30.55      32.41        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                28.50  SMAX Silver Max
                30.99  SILV
 Meet Qualifying:  28.51 - 30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR                   NT      28.41 JO     
  2 Qu, Sara                  12 GATE-MR                   NT      30.70 SILV   
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:01.80  SMAX Silver Max
              1:08.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.81 - 1:08.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR          1:01.85    1:01.34 JO     
                  29.46     1:01.34 (31.88)                                        
  2 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR   1:05.73    1:01.38 JO     
                  29.22     1:01.38 (32.16)                                        
  3 Panitz, Josephine         11 Badger-MR            1:02.61    1:01.53 JO     
                  29.45     1:01.53 (32.08)                                        
  4 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR          1:02.60    1:01.63 JO     
                  29.37     1:01.63 (32.26)                                        
  5 Zezula, Katarzyna         12 Twisters-MR          1:03.32    1:01.70 JO     
                  29.25     1:01.70 (32.45)                                        
SILV - Division  
  1 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR          1:03.36    1:01.91 SILV   
                  29.14     1:01.91 (32.77)                                        
  2 Scala, Maggie A           12 WEST-MR              1:03.37    1:01.99 SILV   
                  29.76     1:01.99 (32.23)                                        
  3 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR              1:02.72    1:02.01 SILV   
                  29.38     1:02.01 (32.63)                                        
  4 Garces, Frankie           11 WEST-MR              1:04.53    1:02.05 SILV   
                  29.47     1:02.05 (32.58)                                        
  5 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              1:03.08    1:02.06 SILV   
                  29.70     1:02.06 (32.36)                                        
  6 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR  1:06.02    1:02.33 SILV   
                  29.62     1:02.33 (32.71)                                        
  7 Zhang, Angelina           11 GATE-MR              1:04.04    1:02.51 SILV   
                  30.25     1:02.51 (32.26)                                        
  8 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR               1:04.72    1:02.63 SILV   
                  30.38     1:02.63 (32.25)                                        
  9 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  1:05.20    1:02.92 SILV   
                  30.19     1:02.92 (32.73)                                        
 10 Heaney, Cara G            12 Express Swimming-MR  1:04.41    1:03.10 SILV   
                  30.06     1:03.10 (33.04)                                        
 11 Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR  1:04.12    1:03.15 SILV   
                  29.92     1:03.15 (33.23)                                        
 12 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR  1:04.27    1:03.22 SILV   
                  30.15     1:03.22 (33.07)                                        
 13 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              1:04.07    1:03.41 SILV   
                  30.45     1:03.41 (32.96)                                        
 14 Gan, Emma                 12 Express Swimming-MR  1:05.35    1:03.45 SILV   
                  30.03     1:03.45 (33.42)                                        
 15 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR  1:03.21    1:03.47 SILV   
                  31.01     1:03.47 (32.46)                                        
 16 Santosa, Jessica G        11 NCAC-MR              1:06.06    1:03.66 SILV   
                  30.42     1:03.66 (33.24)                                        
 17 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR  1:02.26    1:03.68 SILV   
                  29.76     1:03.68 (33.92)                                        
 18 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  1:04.45    1:03.71 SILV   
                  30.80     1:03.71 (32.91)                                        
 19 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR              1:04.82    1:03.78 SILV   
                  30.30     1:03.78 (33.48)                                        
 20 Kuester, Garrity A        12 Express Swimming-MR  1:01.95    1:03.84 SILV   
                  30.11     1:03.84 (33.73)                                        
 21 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                1:04.16    1:03.93 SILV   
                  30.26     1:03.93 (33.67)                                        
 22 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          1:07.84    1:03.99 SILV   
                  30.50     1:03.99 (33.49)                                        
 23 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR              1:05.85    1:04.14 SILV   
                  30.56     1:04.14 (33.58)                                        
 24 Han, Xue                  11 GATE-MR              1:06.25    1:04.43 SILV   
                  30.90     1:04.43 (33.53)                                        
 25 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              1:05.84    1:04.55 SILV   
                  31.05     1:04.55 (33.50)                                        
 26 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR         1:05.62    1:04.56 SILV   
                  31.59     1:04.56 (32.97)                                        
 27 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR  1:05.84    1:04.57 SILV   
                  31.12     1:04.57 (33.45)                                        
 28 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                1:06.42    1:04.63 SILV   
                  31.42     1:04.63 (33.21)                                        
 29 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              1:04.60    1:04.80 SILV   
                  31.00     1:04.80 (33.80)                                        
 30 Starzyk, Suzanne          11 Twisters-MR          1:08.39    1:04.97 SILV   
                  31.57     1:04.97 (33.40)                                        
 31 Fong, Samantha            11 Twisters-MR          1:04.63    1:05.09 SILV   
                  30.96     1:05.09 (34.13)                                        
 32 Boyd, Victoria E          11 WEST-MR              1:06.49    1:05.19 SILV   
                  31.65     1:05.19 (33.54)                                        
 33 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR            1:06.86    1:05.31 SILV   
                  31.19     1:05.31 (34.12)                                        
 34 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR          1:06.32    1:05.40 SILV   
                  31.25     1:05.40 (34.15)                                        
 35 Du, Katelin               11 WEST-MR              1:04.89    1:05.48 SILV   
                  31.16     1:05.48 (34.32)                                        
 35 Costanzo, Erica           12 Rac @ Jcc-MR         1:06.73    1:05.48 SILV   
                  30.95     1:05.48 (34.53)                                        
 37 Parry, Alexa R            11 WEST-MR              1:04.76    1:05.51 SILV   
                  30.72     1:05.51 (34.79)                                        
 38 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR               1:06.88    1:05.53 SILV   
                  31.19     1:05.53 (34.34)                                        
 39 Tiburzi, Hallie           12 WAC-MR               1:07.81    1:05.74 SILV   
                  30.33     1:05.74 (35.41)                                        
 40 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR            1:07.74    1:05.83 SILV   
                  31.65     1:05.83 (34.18)                                        
 41 Bushell, Claire G         11 Flying Dolphins-MR   1:05.39    1:06.01 SILV   
                  31.49     1:06.01 (34.52)                                        
 42 Brydon, Maia              11 RedTails-MR          1:06.57    1:06.20 SILV   
                  31.96     1:06.20 (34.24)                                        
 43 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR  1:07.18    1:06.30 SILV   
                  31.12     1:06.30 (35.18)                                        
 44 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR  1:06.34    1:06.36 SILV   
                  32.02     1:06.36 (34.34)                                        
 45 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR  1:07.58    1:06.42 SILV   
                  31.60     1:06.42 (34.82)                                        
 46 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   1:07.17    1:06.49 SILV   
                  31.68     1:06.49 (34.81)                                        
 47 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR         1:07.40    1:06.59 SILV   
                  31.74     1:06.59 (34.85)                                        
 48 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR          1:06.64    1:06.71 SILV   
                  32.58     1:06.71 (34.13)                                        
 49 Nicholson, Isabella E     11 Rac @ Jcc-MR         1:05.40    1:06.89 SILV   
                  32.11     1:06.89 (34.78)                                        
 50 Schatz, Dana L            12 Flying Dolphins-MR   1:06.29    1:06.97 SILV   
                  31.94     1:06.97 (35.03)                                        
 51 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR   1:07.43    1:07.02 SILV   
                  31.89     1:07.02 (35.13)                                        
 52 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR          1:07.85    1:07.21 SILV   
                  32.13     1:07.21 (35.08)                                        
 53 Chan, Mandy               11 Twisters-MR          1:06.17    1:07.28 SILV   
                  32.31     1:07.28 (34.97)                                        
 54 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   1:07.79    1:07.32 SILV   
                  32.25     1:07.32 (35.07)                                        
 55 Thomas, Laura E           11 FLY-MR               1:07.48    1:07.53 SILV   
                  32.31     1:07.53 (35.22)                                        
 56 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR  1:06.16    1:07.90 SILV   
                  31.14     1:07.90 (36.76)                                        
 57 Compton, Julie A          12 Express Swimming-MR  1:06.55    1:07.95 SILV   
                  33.01     1:07.95 (34.94)                                        
 58 McCafferty, Deirdre       11 WAC-MR               1:08.20    1:08.02 SILV   
                  32.94     1:08.02 (35.08)                                        
 59 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR          1:07.85    1:08.20 SILV   
                  31.91     1:08.20 (36.29)                                        
 60 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR  1:07.60    1:08.39 SILV   
                  32.70     1:08.39 (35.69)                                        
Non-Award Division  
  1 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              1:08.29    1:08.64        
                  32.78     1:08.64 (35.86)                                        
  2 Mackin, Sophie F          12 Flying Dolphins-MR   1:07.81    1:09.26        
                  32.41     1:09.26 (36.85)                                        
  3 Groshen, Kayla N          12 FLY-MR               1:08.29    1:10.43        
                  33.89     1:10.43 (36.54)                                        
 -- Brenes, Eva J             12 Rac @ Jcc-MR         1:08.00         DQ        
      Declared false start
 -- LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR         1:08.25         DQ        
      Declared false start
 -- Falcao, Isabella L        11 Twisters-MR          1:07.38         DQ        
      False start
                  31.77          DQ (35.15)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:01.80  SMAX Silver Max
              1:08.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.81 - 1:08.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR               NT    1:02.20 SILV   
                  29.77     1:02.20 (32.43)                                        
  2 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR                    NT    1:02.44 SILV   
                  30.03     1:02.44 (32.41)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:14.00  SMAX Silver Max
              2:25.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:14.01 - 2:25.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR   2:15.41    2:11.86 ZQ     
                  30.81     1:04.91 (34.10)     1:38.80 (33.89)     2:11.86 (33.06)
JO - Division  
  1 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR  2:15.18    2:12.81 JO     
                  31.45     1:05.54 (34.09)     1:39.49 (33.95)     2:12.81 (33.32)
  2 Garces, Frankie           11 WEST-MR              2:24.28    2:13.20 JO     
                  30.53     1:04.96 (34.43)     1:40.24 (35.28)     2:13.20 (32.96)
SILV - Division  
  1 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR              2:21.03    2:14.74 SILV   
                  31.67     1:05.79 (34.12)     1:41.12 (35.33)     2:14.74 (33.62)
  2 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              2:16.82    2:15.12 SILV   
                  31.60     1:06.70 (35.10)     1:40.44 (33.74)     2:15.12 (34.68)
  3 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR          2:18.10    2:16.21 SILV   
                  31.78     1:06.97 (35.19)     1:42.55 (35.58)     2:16.21 (33.66)
  4 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          2:19.61    2:16.25 SILV   
                  32.13     1:07.56 (35.43)     1:42.94 (35.38)     2:16.25 (33.31)
  5 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  2:18.43    2:16.45 SILV   
                  32.06     1:07.33 (35.27)     1:42.33 (35.00)     2:16.45 (34.12)
  6 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  2:15.75    2:16.79 SILV   
                  32.12     1:06.59 (34.47)     1:41.84 (35.25)     2:16.79 (34.95)
  7 Zhang, Angelina           11 GATE-MR              2:20.70    2:17.42 SILV   
                  31.26     1:07.02 (35.76)     1:43.82 (36.80)     2:17.42 (33.60)
  8 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR   2:16.60    2:17.57 SILV   
                  31.83     1:06.53 (34.70)     1:42.97 (36.44)     2:17.57 (34.60)
  9 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR          2:16.48    2:17.64 SILV   
                  31.53     1:06.27 (34.74)     1:42.25 (35.98)     2:17.64 (35.39)
 10 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR          2:17.18    2:17.79 SILV   
                  31.26     1:06.13 (34.87)     1:42.30 (36.17)     2:17.79 (35.49)
 11 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR              2:25.66    2:18.37 SILV   
                  31.43     1:06.67 (35.24)     1:43.07 (36.40)     2:18.37 (35.30)
 12 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              2:21.33    2:19.74 SILV   
                  32.02     1:07.32 (35.30)     1:43.69 (36.37)     2:19.74 (36.05)
 13 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              2:22.51    2:19.83 SILV   
                  32.35     1:07.89 (35.54)     1:44.32 (36.43)     2:19.83 (35.51)
 14 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR  2:21.66    2:21.35 SILV   
                  32.42     1:08.46 (36.04)     1:45.66 (37.20)     2:21.35 (35.69)
 15 Du, Katelin               11 WEST-MR              2:25.28    2:22.16 SILV   
                  32.43     1:08.16 (35.73)     1:44.82 (36.66)     2:22.16 (37.34)
 16 Han, Xue                  11 GATE-MR              2:24.39    2:22.33 SILV   
                  32.07     1:08.10 (36.03)     1:45.42 (37.32)     2:22.33 (36.91)
 17 Thomas, Laura E           11 FLY-MR               2:24.22    2:22.48 SILV   
                  31.96     1:08.17 (36.21)     1:45.72 (37.55)     2:22.48 (36.76)
 18 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR          2:17.66    2:22.70 SILV   
                  30.95     1:07.25 (36.30)     1:45.06 (37.81)     2:22.70 (37.64)
 19 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR  2:19.23    2:24.68 SILV   
                  33.41     1:10.64 (37.23)     1:48.95 (38.31)     2:24.68 (35.73)
 20 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR  2:20.27    2:24.81 SILV   
                  32.94     1:10.54 (37.60)     1:48.50 (37.96)     2:24.81 (36.31)
 21 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR          2:20.67    2:25.30 SILV   
                  33.28     1:10.37 (37.09)     1:48.34 (37.97)     2:25.30 (36.96)
Non-Award Division  
  1 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR  2:24.13    2:28.45        
                  33.78     1:12.75 (38.97)     1:53.30 (40.55)     2:28.45 (35.15)
  2 Kuester, Garrity A        12 Express Swimming-MR  2:21.84    2:29.20        
                  33.56     1:10.75 (37.19)     1:50.07 (39.32)     2:29.20 (39.13)
 -- Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR         2:25.16        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              5:57.99  ZQ
              6:01.99  JO
              6:02.00  SMAX Silver Max
              6:20.79  SILV
 Meet Qualifying:  6:02.01 - 6:20.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                   NT    6:07.17 SILV   
                  31.89     1:07.03 (35.14)     1:43.81 (36.78)     2:21.43 (37.62)
        2:59.55 (38.12)     3:37.58 (38.03)     4:15.96 (38.38)     4:53.45 (37.49)
        5:31.69 (38.24)     6:07.17 (35.48)                                        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:57.99  ZQ
              6:01.99  JO
              6:02.00  SMAX Silver Max
              6:20.79  SILV
 Meet Qualifying:  6:02.01 - 6:20.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR            6:12.40    5:39.52 ZQ     
                  31.06     1:05.18 (34.12)     1:40.61 (35.43)     2:15.94 (35.33)
        2:50.12 (34.18)     3:24.17 (34.05)     3:59.25 (35.08)     4:34.23 (34.98)
        5:07.87 (33.64)     5:39.52 (31.65)                                        
  2 Panitz, Josephine         11 Badger-MR            6:07.87    5:55.05 ZQ     
                  31.47     1:06.65 (35.18)     1:42.46 (35.81)     2:18.56 (36.10)
        2:55.04 (36.48)     3:31.43 (36.39)     4:08.02 (36.59)     4:44.71 (36.69)
        5:20.40 (35.69)     5:55.05 (34.65)                                        
  3 Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR  6:04.63    5:57.37 ZQ     
                  30.68     1:06.08 (35.40)     1:42.67 (36.59)     2:18.83 (36.16)
        2:55.20 (36.37)     3:31.91 (36.71)     4:08.71 (36.80)     4:45.65 (36.94)
        5:22.31 (36.66)     5:57.37 (35.06)                                        
JO - Division  
  1 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR               6:17.32    6:01.17 JO     
                  32.84     1:10.04 (37.20)     1:47.65 (37.61)     2:25.05 (37.40)
        3:01.93 (36.88)     3:38.36 (36.43)     4:14.65 (36.29)     4:51.12 (36.47)
        5:26.58 (35.46)     6:01.17 (34.59)                                        
SILV - Division  
  1 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  6:15.63    6:03.83 SILV   
                  31.48     1:06.79 (35.31)     1:43.40 (36.61)     2:20.79 (37.39)
        2:58.68 (37.89)     3:36.90 (38.22)     4:14.04 (37.14)     4:51.94 (37.90)
        5:29.07 (37.13)     6:03.83 (34.76)                                        
  2 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              6:16.28    6:05.13 SILV   
                  32.42     1:08.05 (35.63)     1:44.87 (36.82)     2:21.98 (37.11)
        2:58.81 (36.83)     3:36.31 (37.50)     4:14.18 (37.87)     4:52.25 (38.07)
        5:29.81 (37.56)     6:05.13 (35.32)                                        
  3 Zhang, Angelina           11 GATE-MR              6:07.00    6:09.46 SILV   
                  31.85     1:08.98 (37.13)     1:47.17 (38.19)     2:26.07 (38.90)
        3:04.39 (38.32)     3:40.46 (36.07)     4:18.82 (38.36)     4:57.96 (39.14)
        5:35.12 (37.16)     6:09.46 (34.34)                                        
  4 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR              6:15.27    6:09.75 SILV   
            5:33.01 ( )     6:09.75 (36.74)                                        
  5 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR  6:13.28    6:11.10 SILV   
                  32.07     1:08.31 (36.24)     1:45.98 (37.67)     2:24.19 (38.21)
        3:03.37 (39.18)     3:41.54 (38.17)     4:19.23 (37.69)     4:58.16 (38.93)
        5:35.76 (37.60)     6:11.10 (35.34)                                        
  6 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR          6:17.64    6:15.79 SILV   
                  32.37     1:07.83 (35.46)     1:45.04 (37.21)     2:23.07 (38.03)
        3:01.46 (38.39)     3:40.19 (38.73)     4:19.33 (39.14)     4:58.37 (39.04)
        5:37.94 (39.57)     6:15.79 (37.85)                                        
  7 Zezula, Katarzyna         12 Twisters-MR          6:06.55    6:16.21 SILV   
                  30.97     1:06.63 (35.66)     1:43.83 (37.20)     2:22.61 (38.78)
        3:01.48 (38.87)     3:40.71 (39.23)     4:20.59 (39.88)     4:59.95 (39.36)
        5:38.48 (38.53)     6:16.21 (37.73)                                        
  8 Du, Katelin               11 WEST-MR              6:18.64    6:20.01 SILV   
                  32.16     1:08.18 (36.02)     1:46.50 (38.32)     2:25.74 (39.24)
        3:04.99 (39.25)     3:44.43 (39.44)     4:23.84 (39.41)     5:03.42 (39.58)
        5:42.48 (39.06)     6:20.01 (37.53)                                        
Non-Award Division  
  1 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR  6:19.96    6:34.99        
                  34.47     1:12.05 (37.58)     1:51.77 (39.72)     2:31.84 (40.07)
        3:13.62 (41.78)     3:54.82 (41.20)     4:35.51 (40.69)     5:16.19 (40.68)
        5:56.73 (40.54)     6:34.99 (38.26)                                        
 -- Chu, Annie                12 Twisters-MR          6:07.98         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                33.00  SMAX Silver Max
                37.99  SILV
 Meet Qualifying:  33.01 - 37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR              NT      33.59 SILV   
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                33.00  SMAX Silver Max
                37.99  SILV
 Meet Qualifying:  33.01 - 37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR              34.06      29.90 ZQ     
  2 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR            33.03      32.33 ZQ     
  3 Panitz, Josephine         11 Badger-MR              33.15      32.49 ZQ     
SILV - Division  
  1 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR           34.01      33.19 SILV   
  2 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                  34.16      33.22 SILV   
  3 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR            33.74      33.32 SILV   
  3 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR            33.67      33.32 SILV   
  5 Scala, Maggie A           12 WEST-MR                34.07      33.34 SILV   
  6 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR     36.82      33.66 SILV   
  7 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR                 34.37      33.84 SILV   
  8 Heaney, Cara G            12 Express Swimming-MR    34.77      33.89 SILV   
  9 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR              34.61      33.95 SILV   
 10 Gan, Emma                 12 Express Swimming-MR    33.74      34.07 SILV   
 11 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR                34.74      34.20 SILV   
 12 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR              34.87      34.39 SILV   
 13 Chan, Mandy               11 Twisters-MR            35.24      34.44 SILV   
 14 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR    35.08      34.50 SILV   
 15 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR    35.21      34.59 SILV   
 15 Brenes, Eva J             12 Rac @ Jcc-MR           34.10      34.59 SILV   
 17 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR            34.81      34.71 SILV   
 18 Santosa, Jessica G        11 NCAC-MR                35.14      34.72 SILV   
 19 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR    34.65      34.74 SILV   
 20 King, Kristin C           12 Unhes-Mr-MR            36.38      34.76 SILV   
 21 Parry, Alexa R            11 WEST-MR                35.72      34.77 SILV   
 22 Schatz, Dana L            12 Flying Dolphins-MR     34.55      34.91 SILV   
 23 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR    34.51      35.01 SILV   
 24 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR     35.23      35.03 SILV   
 25 Ketchatcham, Sarah C      11 CAS-MR                 35.22      35.07 SILV   
 26 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR    35.28      35.09 SILV   
 27 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                  36.63      35.10 SILV   
 28 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR    35.57      35.25 SILV   
 29 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR    36.47      35.33 SILV   
 30 Fong, Samantha            11 Twisters-MR            36.57      35.41 SILV   
 31 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                35.84      35.45 SILV   
 32 Fulmer, Shabnam B         12 NYCC-MR                36.89      35.70 SILV   
 33 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR     37.85      35.72 SILV   
 33 Donlevy, Kelly A          11 CIY-MR                 36.78      35.72 SILV   
 35 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                35.34      35.74 SILV   
 35 Du, Katelin               11 WEST-MR                36.08      35.74 SILV   
 37 O'Hara, Victoria N        12 FLY-MR                 37.21      35.75 SILV   
 38 Henry, Ciara              12 Badger-MR              37.18      35.78 SILV   
 39 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR     37.07      35.80 SILV   
 40 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR     37.32      35.81 SILV   
 41 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR            35.26      35.85 SILV   
 42 Zezula, Katarzyna         12 Twisters-MR            35.71      35.87 SILV   
 43 Tiburzi, Hallie           12 WAC-MR                 37.48      35.89 SILV   
 44 Han, Xue                  11 GATE-MR                36.08      35.92 SILV   
 45 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR    36.12      35.96 SILV   
 46 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR           35.84      36.09 SILV   
 47 Van Tassell, Victoria     12 WAC-MR                 37.95      36.25 SILV   
 48 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR    36.83      36.29 SILV   
 49 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR            36.07      36.35 SILV   
 50 Shields, Carter I         11 Express Swimming-MR    37.44      36.37 SILV   
 51 Chan, Caitlin             12 GATE-MR                35.80      36.40 SILV   
 51 Qu, Sara                  12 GATE-MR                36.18      36.40 SILV   
 53 Ragusa, Olivia            11 Express Swimming-MR    37.03      36.62 SILV   
 54 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR            35.67      36.64 SILV   
 55 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR            34.27      36.69 SILV   
 56 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR    37.57      36.70 SILV   
 57 Shashaty, Kasey           11 WAC-MR                 37.52      36.87 SILV   
 58 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR    35.89      37.00 SILV   
 59 Bushell, Claire G         11 Flying Dolphins-MR     35.08      37.03 SILV   
 60 Lore, Jessie J            11 WEST-MR                37.15      37.08 SILV   
 61 Kilgallen, Kristen M      12 Express Swimming-MR    37.48      37.09 SILV   
 62 Brydon, Maia              11 RedTails-MR            35.83      37.10 SILV   
 63 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR    37.50      37.22 SILV   
 64 Boyd, Victoria E          11 WEST-MR                36.06      37.23 SILV   
 65 Montgomery, Bridget M     11 FLY-MR                 37.28      37.51 SILV   
 66 Fanning, Heather E        11 Express Swimming-MR    37.98      37.61 SILV   
 67 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR     36.90      37.66 SILV   
 68 Brita, Abigail E          11 Express Swimming-MR    37.47      37.91 SILV   
 69 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR                37.03      37.92 SILV   
 70 Falcao, Isabella L        11 Twisters-MR            37.17      37.96 SILV   
 71 Mackin, Sophie F          12 Flying Dolphins-MR     36.73      37.97 SILV   
Non-Award Division  
  1 Compton, Julie A          12 Express Swimming-MR    37.41      39.02        
 -- Godfried, Katharine       12 Express Swimming-MR    36.59         DQ        
      Declared false start
 -- Howard, D'Asia S          12 NFS-MR                 36.75         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                33.00  SMAX Silver Max
                37.99  SILV
 Meet Qualifying:  33.01 - 37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Costanzo, Erica           12 Rac @ Jcc-MR              NT      32.52 ZQ     
  2 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR               NT      33.41 SILV   
  3 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR                    NT      33.67 SILV   
  4 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR              NT      33.81 SILV   
  5 Brenes, Eva J             12 Rac @ Jcc-MR              NT      33.84 SILV   
  6 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR              NT      36.78 SILV   
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:10.50  SMAX Silver Max
              1:21.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:10.51 - 1:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR          1:12.01    1:06.82 ZQ     
                  31.73     1:06.82 (35.09)                                        
  2 Scala, Maggie A           12 WEST-MR              1:11.13    1:09.25 ZQ     
                  34.20     1:09.25 (35.05)                                        
JO - Division  
  1 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR          1:10.66    1:09.52 JO     
                  34.15     1:09.52 (35.37)                                        
  2 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR   1:11.60    1:10.35 JO     
                  34.11     1:10.35 (36.24)                                        
  3 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR          1:13.74    1:10.47 JO     
                  34.81     1:10.47 (35.66)                                        
SILV - Division  
  1 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                1:12.06    1:10.66 SILV   
                  34.22     1:10.66 (36.44)                                        
  2 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR              1:12.21    1:11.10 SILV   
                  34.65     1:11.10 (36.45)                                        
  3 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR          1:13.19    1:12.49 SILV   
                  34.70     1:12.49 (37.79)                                        
  4 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR         1:12.60    1:12.50 SILV   
                  35.15     1:12.50 (37.35)                                        
  5 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR               1:13.93    1:12.91 SILV   
                  35.71     1:12.91 (37.20)                                        
  6 Santosa, Jessica G        11 NCAC-MR              1:18.36    1:12.96 SILV   
                  35.26     1:12.96 (37.70)                                        
  7 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  1:14.52    1:12.98 SILV   
                  35.89     1:12.98 (37.09)                                        
  8 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR            1:16.13    1:13.10 SILV   
                  35.78     1:13.10 (37.32)                                        
  9 Heaney, Cara G            12 Express Swimming-MR  1:13.28    1:13.42 SILV   
                  35.57     1:13.42 (37.85)                                        
 10 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                1:14.84    1:13.55 SILV   
                  36.33     1:13.55 (37.22)                                        
 11 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              1:15.66    1:13.66 SILV   
                  35.89     1:13.66 (37.77)                                        
 12 Thomas, Laura E           11 FLY-MR               1:17.18    1:13.87 SILV   
                  35.95     1:13.87 (37.92)                                        
 13 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  1:15.19    1:13.92 SILV   
                  36.66     1:13.92 (37.26)                                        
 14 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          1:17.65    1:14.29 SILV   
                  36.25     1:14.29 (38.04)                                        
 15 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR  1:14.13    1:14.30 SILV   
                  36.27     1:14.30 (38.03)                                        
 16 Han, Xue                  11 GATE-MR              1:15.57    1:14.59 SILV   
                  36.91     1:14.59 (37.68)                                        
 17 Schatz, Dana L            12 Flying Dolphins-MR   1:13.65    1:14.95 SILV   
                  35.76     1:14.95 (39.19)                                        
 18 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR          1:16.27    1:15.00 SILV   
                  36.80     1:15.00 (38.20)                                        
 19 Tiburzi, Hallie           12 WAC-MR               1:18.82    1:15.27 SILV   
                  36.93     1:15.27 (38.34)                                        
 20 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              1:14.47    1:15.35 SILV   
                  36.80     1:15.35 (38.55)                                        
 21 Qu, Sara                  12 GATE-MR              1:16.84    1:15.58 SILV   
                  36.35     1:15.58 (39.23)                                        
 22 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR          1:14.16    1:15.73 SILV   
                  37.23     1:15.73 (38.50)                                        
 23 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   1:16.54    1:15.86 SILV   
                  37.08     1:15.86 (38.78)                                        
 24 Du, Katelin               11 WEST-MR              1:14.39    1:16.01 SILV   
                  36.95     1:16.01 (39.06)                                        
 25 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  1:16.94    1:16.06 SILV   
                  36.88     1:16.06 (39.18)                                        
 26 Brenes, Eva J             12 Rac @ Jcc-MR         1:15.34    1:16.13 SILV   
                  36.43     1:16.13 (39.70)                                        
 27 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              1:15.49    1:16.16 SILV   
                  36.58     1:16.16 (39.58)                                        
 28 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR            1:16.58    1:16.18 SILV   
                  37.73     1:16.18 (38.45)                                        
 29 Shields, Carter I         11 Express Swimming-MR  1:19.76    1:16.26 SILV   
                  37.67     1:16.26 (38.59)                                        
 30 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR          1:15.47    1:16.45 SILV   
                  37.78     1:16.45 (38.67)                                        
 31 Zezula, Katarzyna         12 Twisters-MR          1:15.23    1:16.96 SILV   
                  37.88     1:16.96 (39.08)                                        
 32 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   1:17.38    1:17.07 SILV   
                  36.57     1:17.07 (40.50)                                        
 33 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              1:16.32    1:17.12 SILV   
                  38.10     1:17.12 (39.02)                                        
 34 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR         1:16.25    1:17.19 SILV   
                  37.55     1:17.19 (39.64)                                        
 35 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR  1:17.20    1:17.27 SILV   
                  37.21     1:17.27 (40.06)                                        
 36 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR  1:16.39    1:17.43 SILV   
                  36.92     1:17.43 (40.51)                                        
 37 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR  1:19.24    1:17.59 SILV   
                  38.41     1:17.59 (39.18)                                        
 38 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR  1:15.69    1:17.86 SILV   
                  37.59     1:17.86 (40.27)                                        
 39 Lee, Emma P               11 Manhattan Makos-MR   1:18.80    1:17.95 SILV   
                  37.38     1:17.95 (40.57)                                        
 40 Fanning, Heather E        11 Express Swimming-MR  1:21.55    1:18.16 SILV   
                  38.20     1:18.16 (39.96)                                        
 41 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR            1:20.39    1:18.23 SILV   
                  38.41     1:18.23 (39.82)                                        
 42 Nicholson, Isabella E     11 Rac @ Jcc-MR         1:20.64    1:18.33 SILV   
                  39.07     1:18.33 (39.26)                                        
 43 Bushell, Claire G         11 Flying Dolphins-MR   1:18.20    1:18.37 SILV   
                  38.59     1:18.37 (39.78)                                        
 44 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR          1:20.82    1:18.57 SILV   
                  38.15     1:18.57 (40.42)                                        
 45 Henry, Ciara              12 Badger-MR            1:20.91    1:18.62 SILV   
                  38.08     1:18.62 (40.54)                                        
 46 Van Tassell, Victoria     12 WAC-MR               1:21.25    1:18.80 SILV   
                  38.05     1:18.80 (40.75)                                        
 47 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR   1:18.60    1:19.04 SILV   
                  38.01     1:19.04 (41.03)                                        
 48 Ketchatcham, Sarah C      11 CAS-MR               1:16.92    1:19.09 SILV   
                  38.31     1:19.09 (40.78)                                        
 49 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR  1:18.44    1:19.17 SILV   
                  38.93     1:19.17 (40.24)                                        
 50 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR              1:20.14    1:19.38 SILV   
                  39.19     1:19.38 (40.19)                                        
 51 Fulmer, Shabnam B         12 NYCC-MR              1:21.21    1:19.40 SILV   
                  37.76     1:19.40 (41.64)                                        
 52 Goodstone, Zoe K          11 Express Swimming-MR  1:20.27    1:20.03 SILV   
                  38.36     1:20.03 (41.67)                                        
 53 Yang, Jenny H             12 GATE-MR              1:20.97    1:20.04 SILV   
                  38.44     1:20.04 (41.60)                                        
 54 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR  1:20.50    1:20.26 SILV   
                  39.84     1:20.26 (40.42)                                        
 55 Grygorczuk, Julia         12 Twisters-MR          1:20.61    1:20.37 SILV   
                  39.34     1:20.37 (41.03)                                        
 56 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR              1:20.56    1:20.50 SILV   
                  39.57     1:20.50 (40.93)                                        
 57 Shashaty, Kasey           11 WAC-MR               1:20.28    1:20.52 SILV   
                  39.26     1:20.52 (41.26)                                        
 58 Mackin, Sophie F          12 Flying Dolphins-MR   1:20.26    1:20.54 SILV   
                  39.42     1:20.54 (41.12)                                        
 59 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR              1:21.31    1:21.11 SILV   
 60 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR          1:20.41    1:21.18 SILV   
                  40.18     1:21.18 (41.00)                                        
 61 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR   1:21.24    1:21.53 SILV   
                  39.50     1:21.53 (42.03)                                        
 62 Godfried, Katharine       12 Express Swimming-MR  1:18.34    1:21.74 SILV   
 63 Kilgallen, Kristen M      12 Express Swimming-MR  1:20.10    1:21.91 SILV   
                  40.32     1:21.91 (41.59)                                        
Non-Award Division  
  1 Gilsenan, Elizabeth       12 Rac @ Jcc-MR         1:20.82    1:24.37        
  2 Perez, Meadow A           11 Express Swimming-MR  1:21.79    1:25.91        
                  42.66     1:25.91 (43.25)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:30.59  ZQ
              2:32.99  JO
              2:33.00  SMAX Silver Max
              2:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:33.01 - 2:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR        NT    2:31.19 JO     
                  35.19     1:13.42 (38.23)     1:52.54 (39.12)     2:31.19 (38.65)
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:30.59  ZQ
              2:32.99  JO
              2:33.00  SMAX Silver Max
              2:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:33.01 - 2:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR              2:35.19    2:27.41 ZQ     
                  35.79     1:13.67 (37.88)     1:51.41 (37.74)     2:27.41 (36.00)
JO - Division  
  1 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                2:34.44    2:30.69 JO     
                  35.22     1:13.38 (38.16)     1:52.85 (39.47)     2:30.69 (37.84)
SILV - Division  
  1 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR   2:45.06    2:33.47 SILV   
                  36.68     1:15.32 (38.64)     1:55.56 (40.24)     2:33.47 (37.91)
  2 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR         2:38.18    2:34.85 SILV   
                  38.26     1:17.16 (38.90)     1:57.13 (39.97)     2:34.85 (37.72)
  3 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR          2:40.25    2:36.01 SILV   
                  35.00     1:14.13 (39.13)     1:56.15 (42.02)     2:36.01 (39.86)
  4 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          2:39.08    2:36.40 SILV   
                  37.43     1:17.35 (39.92)     1:57.54 (40.19)     2:36.40 (38.86)
  5 Han, Xue                  11 GATE-MR              2:42.64    2:38.73 SILV   
                  37.96     1:18.28 (40.32)     1:58.54 (40.26)     2:38.73 (40.19)
  6 Du, Katelin               11 WEST-MR              2:38.77    2:38.88 SILV   
                  38.83     1:19.02 (40.19)     1:59.24 (40.22)     2:38.88 (39.64)
  7 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              2:42.85    2:39.83 SILV   
                  38.03     1:17.71 (39.68)     1:59.53 (41.82)     2:39.83 (40.30)
  8 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR            2:43.57    2:41.05 SILV   
                  37.43     1:18.27 (40.84)     2:01.64 (43.37)     2:41.05 (39.41)
  9 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              2:51.33    2:41.93 SILV   
                  38.73     1:19.78 (41.05)     2:00.69 (40.91)     2:41.93 (41.24)
 10 Qu, Sara                  12 GATE-MR              2:52.67    2:42.93 SILV   
                  37.91     1:19.19 (41.28)     2:02.05 (42.86)     2:42.93 (40.88)
 11 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR            2:53.53    2:44.74 SILV   
 12 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              2:50.17    2:45.72 SILV   
                  39.73     1:21.53 (41.80)     2:04.21 (42.68)     2:45.72 (41.51)
 13 Thomas, Laura E           11 FLY-MR               2:46.12    2:46.62 SILV   
                  38.90     1:21.19 (42.29)     2:05.08 (43.89)     2:46.62 (41.54)
 14 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR            2:51.61    2:48.56 SILV   
                  38.96     1:21.85 (42.89)     2:06.64 (44.79)     2:48.56 (41.92)
 15 Brenes, Eva J             12 Rac @ Jcc-MR         2:51.67    2:49.95 SILV   
                                                    2:08.09 ( )     2:49.95 (41.86)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                37.20  SMAX Silver Max
                42.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.21 - 42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR                37.72      36.34 ZQ     
JO - Division  
  1 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR    37.80      37.10 JO     
  2 Shashaty, Kasey           11 WAC-MR                 38.09      37.11 JO     
SILV - Division  
  1 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR                38.27      37.57 SILV   
  2 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR                38.12      37.61 SILV   
  3 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR     39.21      37.66 SILV   
  4 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR                42.37      37.71 SILV   
  5 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                38.61      37.83 SILV   
  6 Groshen, Kayla N          12 FLY-MR                 37.93      37.91 SILV   
  7 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR                 38.91      38.01 SILV   
  8 Parry, Alexa R            11 WEST-MR                39.11      38.11 SILV   
  9 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR    38.30      38.20 SILV   
 10 Yang, Jenny H             12 GATE-MR                39.38      38.26 SILV   
 11 Mackin, Sophie F          12 Flying Dolphins-MR     38.19      38.51 SILV   
 12 Kilgallen, Kristen M      12 Express Swimming-MR    39.24      38.66 SILV   
 13 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR           40.51      38.69 SILV   
 14 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR    41.07      38.71 SILV   
 15 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR     39.61      38.80 SILV   
 16 Ragusa, Olivia            11 Express Swimming-MR    42.43      38.81 SILV   
 17 Fong, Samantha            11 Twisters-MR            40.09      38.90 SILV   
 18 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR    38.29      39.05 SILV   
 19 Nicholson, Isabella E     11 Rac @ Jcc-MR           41.85      39.12 SILV   
 20 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR                38.09      39.17 SILV   
 21 McCafferty, Deirdre       11 WAC-MR                 40.88      39.24 SILV   
 22 Criollo, Ashley K         11 Twisters-MR            39.59      39.26 SILV   
 23 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR              40.90      39.33 SILV   
 24 Costanzo, Erica           12 Rac @ Jcc-MR           40.67      39.43 SILV   
 25 O'Hara, Victoria N        12 FLY-MR                 39.95      39.59 SILV   
 26 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR    39.44      39.60 SILV   
 27 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR            40.11      39.66 SILV   
 28 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR    40.95      39.84 SILV   
 29 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR    39.75      39.88 SILV   
 30 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR            39.67      40.15 SILV   
 31 McCUSKER, Lara N          12 Express Swimming-MR    41.56      40.17 SILV   
 32 Warner, Breanna           11 NCAC-MR                41.02      40.29 SILV   
 33 King, Kristin C           12 Unhes-Mr-MR            41.07      40.30 SILV   
 34 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR    40.17      40.33 SILV   
 35 Moss, Rachel L            12 Express Swimming-MR    41.58      40.34 SILV   
 36 Santosa, Jessica G        11 NCAC-MR                39.43      40.35 SILV   
 37 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR     41.85      40.41 SILV   
 38 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR              40.54      40.44 SILV   
 39 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR              40.46      40.47 SILV   
 40 Brydon, Maia              11 RedTails-MR            40.08      40.51 SILV   
 41 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR     39.80      40.53 SILV   
 42 Perry, Jada J             11 NFS-MR                 42.03      40.57 SILV   
 42 Ng, Lauren K              11 GATE-MR                40.39      40.57 SILV   
 44 Gan, Emma                 12 Express Swimming-MR    41.06      40.79 SILV   
 45 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR                42.46      40.90 SILV   
 46 Jiang, Jessica L          12 NCAC-MR                42.04      41.02 SILV   
 47 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR            41.08      41.18 SILV   
 48 Green, Sarah M            11 Flying Dolphins-MR     42.78      41.20 SILV   
 49 Camacho, Kaitlin G        12 Express Swimming-MR    41.56      41.25 SILV   
 50 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR            42.06      41.29 SILV   
 51 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR                42.04      41.31 SILV   
 52 Brenes, Eva J             12 Rac @ Jcc-MR           42.69      41.35 SILV   
 53 Chan, Caitlin             12 GATE-MR                41.89      41.68 SILV   
 54 Shields, Carter I         11 Express Swimming-MR    41.42      41.70 SILV   
 55 Cespedes, Nabel           12 RedTails-MR            42.41      41.74 SILV   
 56 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                  40.73      41.79 SILV   
 56 Gilsenan, Elizabeth       12 Rac @ Jcc-MR           41.87      41.79 SILV   
 58 Rinaldi, Emily K          11 WAC-MR                 42.26      41.80 SILV   
 59 Grassi, Alessandra N      12 Manhattan Makos-MR     41.99      41.94 SILV   
 60 Bushell, Claire G         11 Flying Dolphins-MR     40.70      41.98 SILV   
 61 Bapis, Maria C            11 Manhattan Makos-MR     41.88      42.05 SILV   
 62 Compton, Julie A          12 Express Swimming-MR    42.22      42.07 SILV   
 63 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR            40.88      42.13 SILV   
 64 Martinovic, Nadja         12 FLY-MR                 40.53      42.16 SILV   
 65 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR    42.57      42.17 SILV   
 66 Murray, Alyson R          11 Manhattan Makos-MR     42.54      42.18 SILV   
 67 Dunster, Maggie S         11 Express Swimming-MR    42.49      42.24 SILV   
 68 Morvillo, Catie E         11 Express Swimming-MR    40.77      42.69 SILV   
Non-Award Division  
  1 Christie, Ryann           12 WAC-MR                 41.94      43.13        
  2 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR     42.08      43.14        
  3 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR    42.78      44.17        
 -- Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR    39.24         DQ        
      False start
 -- Murphy, Caitlin E         11 Express Swimming-MR    39.71         NS        
 -- Minca, Serena A           11 FLY-MR                 42.55         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                37.20  SMAX Silver Max
                42.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.21 - 42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR                   NT      37.75 SILV   
  2 Mackin, Sophie F          12 Flying Dolphins-MR        NT      38.64 SILV   
  3 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR              NT      39.86 SILV   
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                37.20  SMAX Silver Max
                42.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.21 - 42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR              NT      40.02 SILV   
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:20.50  SMAX Silver Max
              1:31.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:20.51 - 1:31.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Melnyk, MaryKate K        12 Badger-MR            1:27.88    1:19.31 JO     
                  37.80     1:19.31 (41.51)                                        
  2 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR  1:20.88    1:19.38 JO     
                  38.50     1:19.38 (40.88)                                        
  3 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR              1:21.77    1:20.14 JO     
                  37.95     1:20.14 (42.19)                                        
SILV - Division  
  1 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR              1:20.84    1:20.81 SILV   
                  37.76     1:20.81 (43.05)                                        
  2 Starzyk, Suzanne          11 Twisters-MR          1:20.66    1:21.03 SILV   
                  37.90     1:21.03 (43.13)                                        
  3 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR  1:22.52    1:21.37 SILV   
                  38.54     1:21.37 (42.83)                                        
  4 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR               1:23.27    1:21.73 SILV   
                  38.82     1:21.73 (42.91)                                        
  5 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              1:21.93    1:21.82 SILV   
                  38.95     1:21.82 (42.87)                                        
  6 Shashaty, Kasey           11 WAC-MR               1:23.33    1:22.09 SILV   
                  38.86     1:22.09 (43.23)                                        
  7 Fong, Samantha            11 Twisters-MR          1:23.61    1:22.60 SILV   
                  38.86     1:22.60 (43.74)                                        
  8 Kilgallen, Kristen M      12 Express Swimming-MR  1:21.94    1:22.75 SILV   
                  39.36     1:22.75 (43.39)                                        
  9 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR  1:21.58    1:22.79 SILV   
                  40.24     1:22.79 (42.55)                                        
 10 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  1:23.48    1:23.16 SILV   
                  39.97     1:23.16 (43.19)                                        
 11 Garces, Frankie           11 WEST-MR              1:25.51    1:23.22 SILV   
                  40.33     1:23.22 (42.89)                                        
 12 Klein, MiKayla S          11 WEST-MR              1:23.21    1:23.79 SILV   
                  39.35     1:23.79 (44.44)                                        
 13 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR  1:22.48    1:23.81 SILV   
                  40.34     1:23.81 (43.47)                                        
 14 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                1:27.22    1:24.21 SILV   
                  39.98     1:24.21 (44.23)                                        
 15 Parry, Alexa R            11 WEST-MR              1:23.71    1:24.35 SILV   
                  39.64     1:24.35 (44.71)                                        
 16 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  1:22.49    1:24.44 SILV   
                  40.58     1:24.44 (43.86)                                        
 17 Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR  1:24.69    1:24.64 SILV   
                  40.31     1:24.64 (44.33)                                        
 18 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   1:26.64    1:25.15 SILV   
                  40.75     1:25.15 (44.40)                                        
 19 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              1:24.09    1:25.27 SILV   
                  40.58     1:25.27 (44.69)                                        
 20 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR          1:25.52    1:25.77 SILV   
                  40.28     1:25.77 (45.49)                                        
 20 Yang, Jenny H             12 GATE-MR              1:27.57    1:25.77 SILV   
                  41.05     1:25.77 (44.72)                                        
 22 Costanzo, Erica           12 Rac @ Jcc-MR         1:25.91    1:26.18 SILV   
                  40.13     1:26.18 (46.05)                                        
 23 McCafferty, Deirdre       11 WAC-MR               1:28.46    1:26.28 SILV   
                  41.05     1:26.28 (45.23)                                        
 24 Groshen, Kayla N          12 FLY-MR               1:26.76    1:26.33 SILV   
                  40.77     1:26.33 (45.56)                                        
 25 Gan, Emma                 12 Express Swimming-MR  1:27.38    1:26.65 SILV   
                  40.73     1:26.65 (45.92)                                        
 26 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR          1:24.33    1:26.66 SILV   
                  40.66     1:26.66 (46.00)                                        
 27 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR  1:24.07    1:26.85 SILV   
                  41.76     1:26.85 (45.09)                                        
 28 Scotti, Olivia E          12 WEST-MR              1:24.37    1:26.98 SILV   
                  41.34     1:26.98 (45.64)                                        
 29 Criollo, Ashley K         11 Twisters-MR          1:28.21    1:27.10 SILV   
                  42.11     1:27.10 (44.99)                                        
 30 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR         1:28.01    1:27.18 SILV   
                  41.05     1:27.18 (46.13)                                        
 31 Kassabian, Nicole M       11 WEST-MR              1:30.77    1:27.77 SILV   
                  40.85     1:27.77 (46.92)                                        
 32 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR  1:29.67    1:27.82 SILV   
                  42.47     1:27.82 (45.35)                                        
 33 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR  1:28.64    1:28.05 SILV   
                  41.99     1:28.05 (46.06)                                        
 34 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          1:31.27    1:28.16 SILV   
                  41.68     1:28.16 (46.48)                                        
 35 Grassi, Alessandra N      12 Manhattan Makos-MR   1:29.88    1:28.58 SILV   
                  41.60     1:28.58 (46.98)                                        
 36 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR   1:27.67    1:28.76 SILV   
                  42.13     1:28.76 (46.63)                                        
 37 Abbas, Rewan              12 WAC-MR               1:29.88    1:28.91 SILV   
                  42.64     1:28.91 (46.27)                                        
 38 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                1:28.80    1:28.98 SILV   
                  43.01     1:28.98 (45.97)                                        
 39 Ragusa, Olivia            11 Express Swimming-MR  1:29.34    1:29.00 SILV   
                  41.70     1:29.00 (47.30)                                        
 40 Fulmer, Shabnam B         12 NYCC-MR              1:30.69    1:29.07 SILV   
                  42.20     1:29.07 (46.87)                                        
 41 Ng, Lauren K              11 GATE-MR              1:27.23    1:29.17 SILV   
                  41.98     1:29.17 (47.19)                                        
 42 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR   1:27.68    1:29.21 SILV   
                  42.22     1:29.21 (46.99)                                        
 43 Moss, Rachel L            12 Express Swimming-MR  1:31.07    1:29.49 SILV   
                  42.49     1:29.49 (47.00)                                        
 44 Shields, Carter I         11 Express Swimming-MR  1:27.46    1:29.50 SILV   
                  43.65     1:29.50 (45.85)                                        
 45 Bushell, Claire G         11 Flying Dolphins-MR   1:28.72    1:29.68 SILV   
                  43.10     1:29.68 (46.58)                                        
 46 McCUSKER, Lara N          12 Express Swimming-MR  1:26.68    1:29.76 SILV   
                  43.28     1:29.76 (46.48)                                        
 47 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR              1:29.05    1:29.99 SILV   
                  44.19     1:29.99 (45.80)                                        
 48 Woodiwiss, Rachel M       12 Express Swimming-MR  1:30.45    1:30.10 SILV   
                  41.32     1:30.10 (48.78)                                        
 49 Higgins, Ayanna I         12 NFS-MR               1:30.08    1:30.14 SILV   
                  40.95     1:30.14 (49.19)                                        
 50 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR            1:29.57    1:30.22 SILV   
                  42.86     1:30.22 (47.36)                                        
 51 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR         1:30.29    1:30.33 SILV   
                  41.99     1:30.33 (48.34)                                        
 52 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR  1:28.64    1:30.40 SILV   
                  42.66     1:30.40 (47.74)                                        
 53 Nicholson, Isabella E     11 Rac @ Jcc-MR         1:29.61    1:30.42 SILV   
                  44.34     1:30.42 (46.08)                                        
 54 King, Kristin C           12 Unhes-Mr-MR          1:28.93    1:30.83 SILV   
                  42.86     1:30.83 (47.97)                                        
 55 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR          1:27.68    1:30.92 SILV   
                  42.96     1:30.92 (47.96)                                        
 56 Brydon, Maia              11 RedTails-MR          1:26.80    1:31.06 SILV   
                  44.12     1:31.06 (46.94)                                        
Non-Award Division  
  1 Mackin, Sophie F          12 Flying Dolphins-MR   1:27.05    1:31.89        
                  43.27     1:31.89 (48.62)                                        
  2 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR  1:28.92    1:32.36        
                  44.07     1:32.36 (48.29)                                        
  3 Fertig, Gillian           12 Rac @ Jcc-MR         1:29.60    1:32.37        
                  43.09     1:32.37 (49.28)                                        
  4 Chan, Caitlin             12 GATE-MR              1:31.03    1:32.47        
                  44.91     1:32.47 (47.56)                                        
  5 Christie, Ryann           12 WAC-MR               1:31.10    1:33.31        
                  44.38     1:33.31 (48.93)                                        
  6 Morvillo, Catie E         11 Express Swimming-MR  1:31.25    1:35.16        
                  44.48     1:35.16 (50.68)                                        
  7 Compton, Julie A          12 Express Swimming-MR  1:30.19    1:37.15        
                  44.38     1:37.15 (52.77)                                        
 -- Campbell, Sarah B         11 Express Swimming-MR  1:29.96         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  44.79          DQ (52.05)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:20.50  SMAX Silver Max
              1:31.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:20.51 - 1:31.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR                   NT    1:19.64 JO     
                  37.26     1:19.64 (42.38)                                        
  2 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR       NT    1:21.35 SILV   
                  39.08     1:21.35 (42.27)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:20.50  SMAX Silver Max
              1:31.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:20.51 - 1:31.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kilgallen, Kristen M      12 Express Swimming-MR       NT    1:21.52 SILV   
                  38.79     1:21.52 (42.73)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:50.59  ZQ
              2:55.99  JO
              2:56.00  SMAX Silver Max
              3:15.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:56.01 - 3:15.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Panitz, Josephine         11 Badger-MR            2:59.12    2:46.59 ZQ     
                  37.73     1:19.90 (42.17)     2:03.09 (43.19)     2:46.59 (43.50)
JO - Division  
  1 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR  2:57.28    2:53.30 JO     
                  39.06     1:24.10 (45.04)     2:09.63 (45.53)     2:53.30 (43.67)
  2 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              3:05.39    2:53.62 JO     
                  39.34     1:22.91 (43.57)     2:09.26 (46.35)     2:53.62 (44.36)
  3 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  2:56.42    2:54.91 JO     
                  40.92     1:25.45 (44.53)     2:10.84 (45.39)     2:54.91 (44.07)
  4 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR  2:56.32    2:55.09 JO     
                  40.34     1:25.22 (44.88)     2:11.50 (46.28)     2:55.09 (43.59)
SILV - Division  
  1 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              2:57.84    2:58.28 SILV   
                  42.13     1:29.53 (47.40)     2:14.23 (44.70)     2:58.28 (44.05)
  2 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          3:08.71    3:02.55 SILV   
                  42.35     1:30.00 (47.65)     2:16.83 (46.83)     3:02.55 (45.72)
  3 Jeffrey, Angela D         12 Manhattan Makos-MR   3:07.16    3:02.64 SILV   
                  41.41     1:27.28 (45.87)     2:15.02 (47.74)     3:02.64 (47.62)
  4 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR   3:00.79    3:05.62 SILV   
                  41.92     1:30.44 (48.52)     2:19.13 (48.69)     3:05.62 (46.49)
  5 Harrington, Danielle S    11 Badger-MR            3:11.73    3:08.08 SILV   
                  42.04     1:31.24 (49.20)     2:20.69 (49.45)     3:08.08 (47.39)
  6 Ng, Lauren K              11 GATE-MR              3:10.99    3:10.69 SILV   
                  43.14     1:30.78 (47.64)     2:20.12 (49.34)     3:10.69 (50.57)
  7 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR          3:04.89    3:11.15 SILV   
                  43.76     1:33.67 (49.91)     2:22.32 (48.65)     3:11.15 (48.83)
  8 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR         3:10.64    3:12.07 SILV   
                  43.35     1:33.89 (50.54)     2:22.43 (48.54)     3:12.07 (49.64)
  9 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR            3:09.66    3:12.59 SILV   
                  42.64     1:32.06 (49.42)     2:23.43 (51.37)     3:12.59 (49.16)
Non-Award Division  
 -- Morvillo, Catie E         11 Express Swimming-MR  3:13.51         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:50.59  ZQ
              2:55.99  JO
              2:56.00  SMAX Silver Max
              3:15.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:56.01 - 3:15.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Groshen, Kayla N          12 FLY-MR                    NT    3:02.11 SILV   
                  41.96     1:28.29 (46.33)     2:15.11 (46.82)     3:02.11 (47.00)
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:50.59  ZQ
              2:55.99  JO
              2:56.00  SMAX Silver Max
              3:15.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:56.01 - 3:15.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shashaty, Kasey           11 WAC-MR                    NT    3:00.48 SILV   
                  40.02     1:27.25 (47.23)     2:14.22 (46.97)     3:00.48 (46.26)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                31.60  SMAX Silver Max
                35.69  SILV
 Meet Qualifying:  31.61 - 35.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR              NT      35.79        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                31.60  SMAX Silver Max
                35.69  SILV
 Meet Qualifying:  31.61 - 35.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR     32.72      31.24 JO     
SILV - Division  
  1 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR     31.92      31.76 SILV   
  2 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                  33.10      31.88 SILV   
  3 Heaney, Cara G            12 Express Swimming-MR    32.70      31.92 SILV   
  4 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR                32.85      32.01 SILV   
  5 Kuester, Garrity A        12 Express Swimming-MR    32.59      32.14 SILV   
  6 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR                 32.41      32.22 SILV   
  7 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR    32.22      32.24 SILV   
  8 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR     31.94      32.74 SILV   
  9 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR            32.48      32.78 SILV   
 10 Santosa, Jessica G        11 NCAC-MR                34.26      32.93 SILV   
 11 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR    33.77      32.99 SILV   
 12 Han, Xue                  11 GATE-MR                34.38      33.13 SILV   
 13 Boyd, Victoria E          11 WEST-MR                34.21      33.27 SILV   
 14 Moon, Jacqueline          12 FLY-MR                 34.54      33.39 SILV   
 15 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR            34.18      33.41 SILV   
 16 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR                34.34      33.54 SILV   
 17 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR    34.34      33.59 SILV   
 18 Criollo, Ashley K         11 Twisters-MR            34.08      33.73 SILV   
 19 Thomas, Laura E           11 FLY-MR                 34.88      33.83 SILV   
 19 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR    33.89      33.83 SILV   
 21 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR            33.38      33.88 SILV   
 22 Fulmer, Shabnam B         12 NYCC-MR                34.78      34.00 SILV   
 23 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR                33.83      34.06 SILV   
 24 Crespo, Andee M           12 KB Makos-MR            35.19      34.24 SILV   
 25 Montgomery, Bridget M     11 FLY-MR                 34.03      34.33 SILV   
 26 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR    33.76      34.38 SILV   
 27 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR     34.99      34.46 SILV   
 28 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR            33.51      34.47 SILV   
 29 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR            34.25      34.64 SILV   
 30 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR            34.81      34.65 SILV   
 31 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR    34.12      34.66 SILV   
 32 Ketchatcham, Sarah C      11 CAS-MR                 34.83      34.75 SILV   
 33 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR              35.06      35.68 SILV   
Non-Award Division  
  1 Yang, Jenny H             12 GATE-MR                34.98      35.71        
  2 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR    35.43      35.77        
  3 O'Hara, Victoria N        12 FLY-MR                 35.15      35.93        
  4 Uttaro, Elena P           12 Rac @ Jcc-MR           35.57      35.97        
  5 Du, Katelin               11 WEST-MR                35.45      36.26        
  6 Lore, Jessie J            11 WEST-MR                34.63      36.29        
  7 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR            33.93      36.39        
  8 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR     35.15      36.56        
  9 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR    35.27      38.87        
 -- Bridgman, Kathleen        12 WAC-MR                 35.26         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Panitz, Josephine         11 Badger-MR              31.76         DQ        
      Declared false start
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:12.10  SMAX Silver Max
              1:26.19  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.11 - 1:26.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Panitz, Josephine         11 Badger-MR            1:20.25    1:06.44 ZQ     
                  31.64     1:06.44 (34.80)                                        
  2 Garces, Frankie           11 WEST-MR              1:12.68    1:08.22 ZQ     
                  31.31     1:08.22 (36.91)                                        
JO - Division  
  1 Zezula, Katarzyna         12 Twisters-MR          1:13.57    1:09.50 JO     
                  31.95     1:09.50 (37.55)                                        
  2 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR               1:14.29    1:11.23 JO     
                  32.63     1:11.23 (38.60)                                        
SILV - Division  
  1 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR          1:13.14    1:12.17 SILV   
                  34.05     1:12.17 (38.12)                                        
  2 Boyd, Victoria E          11 WEST-MR              1:15.21    1:12.65 SILV   
                  34.33     1:12.65 (38.32)                                        
  3 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                1:16.81    1:13.15 SILV   
                  33.40     1:13.15 (39.75)                                        
  4 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR               1:16.24    1:13.32 SILV   
                  34.91     1:13.32 (38.41)                                        
  5 Tillman, Victoria M       11 WEST-MR              1:15.87    1:13.97 SILV   
                  32.49     1:13.97 (41.48)                                        
  6 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   1:13.73    1:14.18 SILV   
                  35.00     1:14.18 (39.18)                                        
  7 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR  1:14.81    1:14.36 SILV   
                  35.16     1:14.36 (39.20)                                        
  8 Kuester, Garrity A        12 Express Swimming-MR  1:15.32    1:14.73 SILV   
                  35.53     1:14.73 (39.20)                                        
  9 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR  1:18.65    1:14.92 SILV   
                  35.67     1:14.92 (39.25)                                        
 10 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR  1:15.35    1:15.01 SILV   
                  34.23     1:15.01 (40.78)                                        
 11 Ragusa, Olivia            11 Express Swimming-MR  1:15.99    1:15.49 SILV   
                  34.88     1:15.49 (40.61)                                        
 12 Criollo, Ashley K         11 Twisters-MR          1:15.97    1:15.56 SILV   
                  33.92     1:15.56 (41.64)                                        
 13 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR  1:16.47    1:15.72 SILV   
                  34.67     1:15.72 (41.05)                                        
 14 Montgomery, Bridget M     11 FLY-MR               1:17.39    1:17.21 SILV   
                  36.17     1:17.21 (41.04)                                        
 15 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              1:20.51    1:17.37 SILV   
                  35.98     1:17.37 (41.39)                                        
 16 Moon, Jacqueline          12 FLY-MR               1:21.84    1:17.84 SILV   
                  36.36     1:17.84 (41.48)                                        
 17 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR          1:18.34    1:18.07 SILV   
                  34.87     1:18.07 (43.20)                                        
 18 Costanzo, Erica           12 Rac @ Jcc-MR         1:20.30    1:18.14 SILV   
                  34.94     1:18.14 (43.20)                                        
 19 Chamberlin, Zoe T         12 WEST-MR              1:18.73    1:19.04 SILV   
                  36.26     1:19.04 (42.78)                                        
 20 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              1:18.13    1:19.28 SILV   
                  36.11     1:19.28 (43.17)                                        
 21 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR  1:18.78    1:19.47 SILV   
                  35.55     1:19.47 (43.92)                                        
 22 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                1:22.04    1:19.78 SILV   
                  37.80     1:19.78 (41.98)                                        
 23 Fanning, Heather E        11 Express Swimming-MR  1:21.67    1:20.88 SILV   
                  37.18     1:20.88 (43.70)                                        
 24 Woodiwiss, Rachel M       12 Express Swimming-MR  1:22.32    1:20.90 SILV   
                  37.32     1:20.90 (43.58)                                        
 25 Jhong, Sara               11 Express Swimming-MR  1:21.65    1:21.05 SILV   
                  36.38     1:21.05 (44.67)                                        
 26 Lore, Jessie J            11 WEST-MR              1:20.88    1:21.11 SILV   
                  38.18     1:21.11 (42.93)                                        
 27 Ketchatcham, Sarah C      11 CAS-MR               1:22.62    1:21.24 SILV   
                  36.86     1:21.24 (44.38)                                        
 28 Yang, Jenny H             12 GATE-MR              1:21.85    1:21.35 SILV   
                  37.21     1:21.35 (44.14)                                        
 29 Perry, Jada J             11 NFS-MR               1:25.06    1:21.60 SILV   
                  38.44     1:21.60 (43.16)                                        
 30 Gjertsen, Emily A         11 WEST-MR              1:24.64    1:22.17 SILV   
                  38.96     1:22.17 (43.21)                                        
 31 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR          1:23.33    1:22.20 SILV   
                  37.36     1:22.20 (44.84)                                        
 32 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR   1:22.84    1:22.65 SILV   
                  37.02     1:22.65 (45.63)                                        
 33 Kilgallen, Kristen M      12 Express Swimming-MR  1:23.09    1:22.98 SILV   
                  38.45     1:22.98 (44.53)                                        
 34 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR   1:22.31    1:23.21 SILV   
                  37.80     1:23.21 (45.41)                                        
 35 Rodriguez, Patricia A     12 KB Makos-MR          1:25.92    1:24.30 SILV   
                  39.06     1:24.30 (45.24)                                        
 36 Uttaro, Elena P           12 Rac @ Jcc-MR         1:24.13    1:25.36 SILV   
                  39.13     1:25.36 (46.23)                                        
 37 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR  1:23.32    1:25.95 SILV   
                  40.10     1:25.95 (45.85)                                        
Non-Award Division  
  1 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR          1:21.21    1:26.25        
                  37.83     1:26.25 (48.42)                                        
  2 Weisglass, Rachel S       11 WEST-MR              1:24.72    1:26.76        
                  39.94     1:26.76 (46.82)                                        
 -- Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  1:19.14        DFS        
      Declared false start
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:12.10  SMAX Silver Max
              1:26.19  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.11 - 1:26.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Boyd, Victoria E          11 WEST-MR                   NT    1:12.79 SILV   
                  33.82     1:12.79 (38.97)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:37.99  ZQ
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX Silver Max
              2:55.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.01 - 2:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Vumbacco, Sabrina S       11 WEST-MR              2:48.91    2:35.12 ZQ     
                  33.42     1:13.24 (39.82)     1:53.90 (40.66)     2:35.12 (41.22)
  2 Scotti, Olivia E          12 WEST-MR              2:40.62    2:36.92 ZQ     
                  33.92     1:13.17 (39.25)     1:55.16 (41.99)     2:36.92 (41.76)
  3 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR  2:47.92    2:37.68 ZQ     
                  35.79     1:17.19 (41.40)     1:58.42 (41.23)     2:37.68 (39.26)
SILV - Division  
  1 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR              2:46.95    2:40.45 SILV   
                  35.14     1:15.46 (40.32)     1:57.58 (42.12)     2:40.45 (42.87)
  2 Boyd, Victoria E          11 WEST-MR              2:51.47    2:49.04 SILV   
                  36.31     1:18.14 (41.83)     2:02.51 (44.37)     2:49.04 (46.53)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:11.30  SMAX Silver Max
              1:18.69  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.31 - 1:18.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR   1:11.63    1:10.24 ZQ     
                  34.01     1:10.24 (36.23)                                        
JO - Division  
  1 Zezula, Katarzyna         12 Twisters-MR          1:11.55    1:10.55 JO     
                  33.22     1:10.55 (37.33)                                        
SILV - Division  
  1 Heaney, Cara G            12 Express Swimming-MR  1:11.73    1:11.54 SILV   
                  34.02     1:11.54 (37.52)                                        
  2 Han, Xue                  11 GATE-MR              1:16.50    1:12.12 SILV   
                  34.66     1:12.12 (37.46)                                        
  3 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR  1:11.69    1:12.18 SILV   
                  32.64     1:12.18 (39.54)                                        
  4 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                1:13.27    1:12.61 SILV   
                  33.05     1:12.61 (39.56)                                        
  5 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR  1:15.09    1:12.99 SILV   
                  33.94     1:12.99 (39.05)                                        
  6 Kuester, Garrity A        12 Express Swimming-MR  1:12.22    1:13.02 SILV   
                  33.59     1:13.02 (39.43)                                        
  7 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              1:12.87    1:13.65 SILV   
                  35.69     1:13.65 (37.96)                                        
  8 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  1:17.56    1:13.75 SILV   
                  35.11     1:13.75 (38.64)                                        
  9 Lavery, Maeve E           12 APEX-MR              1:14.83    1:14.43 SILV   
                  34.90     1:14.43 (39.53)                                        
 10 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              1:16.89    1:14.48 SILV   
                  36.41     1:14.48 (38.07)                                        
 11 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          1:16.15    1:14.51 SILV   
                  35.12     1:14.51 (39.39)                                        
 12 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              1:13.91    1:14.60 SILV   
                  35.58     1:14.60 (39.02)                                        
 13 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR          1:13.39    1:14.64 SILV   
                  35.29     1:14.64 (39.35)                                        
 14 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR         1:14.52    1:14.76 SILV   
                  33.95     1:14.76 (40.81)                                        
 15 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR  1:15.01    1:14.81 SILV   
                  34.47     1:14.81 (40.34)                                        
 16 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR          1:16.67    1:14.83 SILV   
                  35.16     1:14.83 (39.67)                                        
 17 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR          1:15.45    1:15.05 SILV   
                  34.34     1:15.05 (40.71)                                        
 18 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR               1:15.97    1:15.76 SILV   
                  34.18     1:15.76 (41.58)                                        
 19 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  1:17.69    1:15.78 SILV   
                  36.45     1:15.78 (39.33)                                        
 20 Criollo, Ashley K         11 Twisters-MR          1:18.07    1:16.19 SILV   
                  36.28     1:16.19 (39.91)                                        
 21 Schatz, Dana L            12 Flying Dolphins-MR   1:16.48    1:16.55 SILV   
                  34.23     1:16.55 (42.32)                                        
 22 Swartz, Alexandra M       11 Badger-MR            1:17.66    1:16.73 SILV   
                  35.82     1:16.73 (40.91)                                        
 23 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR  1:16.87    1:16.86 SILV   
                  36.17     1:16.86 (40.69)                                        
 24 Ragusa, Olivia            11 Express Swimming-MR  1:18.61    1:17.08 SILV   
                  36.43     1:17.08 (40.65)                                        
 25 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR   1:16.05    1:17.09 SILV   
                  35.67     1:17.09 (41.42)                                        
 26 Sucher, Sarah             11 Manhattan Makos-MR   1:15.99    1:17.34 SILV   
                  35.60     1:17.34 (41.74)                                        
 27 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                1:15.90    1:17.38 SILV   
                  36.51     1:17.38 (40.87)                                        
 27 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR            1:18.09    1:17.38 SILV   
                  35.84     1:17.38 (41.54)                                        
 29 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR  1:16.11    1:17.42 SILV   
                  37.02     1:17.42 (40.40)                                        
 30 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR  1:17.60    1:17.45 SILV   
                  35.83     1:17.45 (41.62)                                        
 31 Moon, Jacqueline          12 FLY-MR               1:18.05    1:17.53 SILV   
                  35.46     1:17.53 (42.07)                                        
 32 Du, Katelin               11 WEST-MR              1:17.76    1:17.60 SILV   
                  35.65     1:17.60 (41.95)                                        
 33 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR  1:17.71    1:17.72 SILV   
                  37.97     1:17.72 (39.75)                                        
 34 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR  1:16.53    1:18.26 SILV   
                  38.04     1:18.26 (40.22)                                        
Non-Award Division  
  1 Mironoff, Claudia         11 Manhattan Makos-MR   1:18.59    1:18.74        
                  36.38     1:18.74 (42.36)                                        
  2 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR         1:16.24    1:18.84        
                  37.16     1:18.84 (41.68)                                        
  3 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              1:18.37    1:19.44        
                  35.94     1:19.44 (43.50)                                        
  4 Vanella, Nicolette L      12 Express Swimming-MR  1:18.38    1:19.77        
                  38.78     1:19.77 (40.99)                                        
  5 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR          1:17.25    1:19.99        
                  37.79     1:19.99 (42.20)                                        
  6 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR  1:18.03    1:20.42        
                  39.26     1:20.42 (41.16)                                        
  7 Lovasz, Isabella H        11 Twisters-MR          1:17.17    1:21.42        
                  37.54     1:21.42 (43.88)                                        
  8 Nicholson, Isabella E     11 Rac @ Jcc-MR         1:16.89    1:21.70        
                  39.82     1:21.70 (41.88)                                        
  9 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR         1:16.71    1:21.74        
                  37.20     1:21.74 (44.54)                                        
 10 Johnson, Carmen C         12 KB Makos-MR          1:16.57    1:23.59        
                  38.58     1:23.59 (45.01)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
              2:30.50  SMAX Silver Max
              2:48.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.51 - 2:48.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Song, Hana J              12 Manhattan Makos-MR   2:30.56    2:24.87 ZQ     
                  31.74     1:09.46 (37.72)     1:51.88 (42.42)     2:24.87 (32.99)
  2 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR              2:30.69    2:25.76 ZQ     
                  31.26     1:07.01 (35.75)     1:51.39 (44.38)     2:25.76 (34.37)
SILV - Division  
  1 Salcedo, Bianca M         12 Unhes-Mr-MR          2:36.84    2:30.58 SILV   
                  30.40     1:09.90 (39.50)     1:54.19 (44.29)     2:30.58 (36.39)
  2 Garces, Frankie           11 WEST-MR              2:33.59    2:32.04 SILV   
                  33.47     1:11.26 (37.79)     1:57.45 (46.19)     2:32.04 (34.59)
  3 Zezula, Katarzyna         12 Twisters-MR          2:33.82    2:33.73 SILV   
                  32.86     1:12.79 (39.93)     1:59.12 (46.33)     2:33.73 (34.61)
  4 Heaney, Cara G            12 Express Swimming-MR  2:34.88    2:34.20 SILV   
                  34.44     1:14.28 (39.84)     1:58.92 (44.64)     2:34.20 (35.28)
  5 Monti, Gabrielle R        11 HS-MR                2:40.50    2:35.29 SILV   
                  33.25     1:13.00 (39.75)     2:00.49 (47.49)     2:35.29 (34.80)
  6 Fong, Samantha            11 Twisters-MR          2:39.11    2:36.82 SILV   
                  33.85     1:15.90 (42.05)     2:00.73 (44.83)     2:36.82 (36.09)
  7 Han, Xue                  11 GATE-MR              2:39.18    2:36.85 SILV   
                  34.65     1:15.61 (40.96)     2:00.70 (45.09)     2:36.85 (36.15)
  8 Kuester, Garrity A        12 Express Swimming-MR  2:36.42    2:37.14 SILV   
                  35.51     1:13.87 (38.36)     1:59.14 (45.27)     2:37.14 (38.00)
  9 McLoughlin, Molly A       12 Express Swimming-MR  2:32.43    2:37.50 SILV   
                  34.01     1:12.82 (38.81)     2:00.74 (47.92)     2:37.50 (36.76)
 10 Boccio, Ashley A          12 Express Swimming-MR  2:32.81    2:37.77 SILV   
                  35.68     1:14.53 (38.85)     2:01.38 (46.85)     2:37.77 (36.39)
 11 Neuman, Samantha E        11 WEST-MR              2:37.88    2:38.03 SILV   
                  36.12     1:19.19 (43.07)     2:03.15 (43.96)     2:38.03 (34.88)
 12 Kwa, Brightlyn H          11 NYCC-MR              2:43.90    2:38.34 SILV   
                  38.69     1:18.50 (39.81)     2:02.09 (43.59)     2:38.34 (36.25)
 13 Babel, Kristen M          12 Express Swimming-MR  2:41.59    2:38.37 SILV   
                  38.10     1:18.66 (40.56)     2:04.33 (45.67)     2:38.37 (34.04)
 14 Townsend, Dayna p         11 Twisters-MR          2:38.69    2:38.55 SILV   
                  36.19     1:16.04 (39.85)     2:00.88 (44.84)     2:38.55 (37.67)
 15 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          2:38.46    2:38.75 SILV   
                  35.49     1:16.97 (41.48)     2:03.91 (46.94)     2:38.75 (34.84)
 16 Gan, Emma                 12 Express Swimming-MR  2:43.02    2:39.72 SILV   
                  33.06     1:14.15 (41.09)     2:03.31 (49.16)     2:39.72 (36.41)
 17 Gullickson, Kristen       11 WAC-MR               2:43.69    2:39.89 SILV   
                  36.26     1:17.32 (41.06)     2:03.02 (45.70)     2:39.89 (36.87)
 18 Swiatowski, Nicole        12 Twisters-MR          2:39.60    2:39.92 SILV   
                  33.78     1:13.62 (39.84)     2:05.14 (51.52)     2:39.92 (34.78)
 19 Brogan, Julianna N        12 Express Swimming-MR  2:38.00    2:39.95 SILV   
                  34.94     1:16.68 (41.74)     2:05.46 (48.78)     2:39.95 (34.49)
 20 Starzyk, Suzanne          11 Twisters-MR          2:32.51    2:40.23 SILV   
                  34.94     1:14.30 (39.36)     2:01.78 (47.48)     2:40.23 (38.45)
 21 Mink, Emily Q             12 Express Swimming-MR  2:41.12    2:40.28 SILV   
                  38.13     1:17.24 (39.11)     2:05.91 (48.67)     2:40.28 (34.37)
 22 Fitzgibbons, Eleanor P    12 WEST-MR              2:46.52    2:40.57 SILV   
                  38.47     1:19.40 (40.93)     2:06.23 (46.83)     2:40.57 (34.34)
 23 Simpson, Gillian A        11 Badger-MR            2:46.25    2:40.58 SILV   
                  36.64     1:16.72 (40.08)     2:05.39 (48.67)     2:40.58 (35.19)
 24 Rappaport, Caitlin M      12 Express Swimming-MR  2:43.77    2:40.63 SILV   
                  36.12     1:19.13 (43.01)     2:04.65 (45.52)     2:40.63 (35.98)
 25 Costanzo, Erica           12 Rac @ Jcc-MR         2:41.78    2:40.92 SILV   
                  36.11     1:15.27 (39.16)     2:04.06 (48.79)     2:40.92 (36.86)
 26 Nyquist, Hannah M         12 WAC-MR               2:43.91    2:41.15 SILV   
                  32.85     1:11.98 (39.13)     2:03.04 (51.06)     2:41.15 (38.11)
 27 Cianciotto, Danielle C    11 Rac @ Jcc-MR         2:37.39    2:41.74 SILV   
                  36.22     1:16.34 (40.12)     2:05.39 (49.05)     2:41.74 (36.35)
 28 Gonciarz, Zuzanna L       12 Twisters-MR          2:36.10    2:41.79 SILV   
                  36.92     1:16.60 (39.68)     2:03.89 (47.29)     2:41.79 (37.90)
 29 Thompson, Anna M          12 Express Swimming-MR  2:41.47    2:41.94 SILV   
                                1:15.26 ( )     2:05.58 (50.32)     2:41.94 (36.36)
 30 Langaman, Jolina M        11 HS-MR                2:45.80    2:42.61 SILV   
                  37.64     1:18.01 (40.37)     2:07.62 (49.61)     2:42.61 (34.99)
 31 Walsh, Fiona M            11 Express Swimming-MR  2:46.90    2:44.04 SILV   
                  35.20     1:17.14 (41.94)     2:08.66 (51.52)     2:44.04 (35.38)
 32 Duverge, Ariana A         12 Twisters-MR          2:45.21    2:44.10 SILV   
                  35.53     1:16.92 (41.39)   2:44.10 (1:27.18)                    
 33 Kraff, Allyson R          12 Express Swimming-MR  2:39.75    2:44.18 SILV   
                  36.47     1:17.46 (40.99)     2:08.83 (51.37)     2:44.18 (35.35)
 34 Whang, Jessica            11 Express Swimming-MR  2:43.60    2:44.55 SILV   
                  38.49     1:19.71 (41.22)     2:07.08 (47.37)     2:44.55 (37.47)
 35 Kilgallen, Kristen M      12 Express Swimming-MR  2:43.85    2:44.60 SILV   
                  37.98     1:20.28 (42.30)     2:07.26 (46.98)     2:44.60 (37.34)
 36 Criollo, Ashley K         11 Twisters-MR          2:43.28    2:44.66 SILV   
                  37.16     1:18.45 (41.29)     2:06.62 (48.17)     2:44.66 (38.04)
 37 Yanza, Ayleen             11 Twisters-MR          2:47.34    2:45.79 SILV   
                  38.03     1:20.29 (42.26)     2:07.16 (46.87)     2:45.79 (38.63)
 38 Thomas, Laura E           11 FLY-MR               2:45.94    2:45.80 SILV   
                  38.45     1:19.27 (40.82)     2:08.52 (49.25)     2:45.80 (37.28)
 39 Fong, Elise C             11 Manhattan Makos-MR   2:43.93    2:45.97 SILV   
                  37.61     1:20.52 (42.91)     2:08.57 (48.05)     2:45.97 (37.40)
 40 Rinn, Morgan              11 Express Swimming-MR  2:42.81    2:46.39 SILV   
                  35.15     1:18.81 (43.66)     2:06.46 (47.65)     2:46.39 (39.93)
 41 Du, Katelin               11 WEST-MR              2:42.96    2:47.27 SILV   
                  37.95     1:17.61 (39.66)     2:10.48 (52.87)     2:47.27 (36.79)
 42 Chan, Mandy               11 Twisters-MR          2:43.90    2:47.47 SILV   
                  34.99     1:16.26 (41.27)     2:07.93 (51.67)     2:47.47 (39.54)
 43 Schatz, Dana L            12 Flying Dolphins-MR   2:43.70    2:47.70 SILV   
                  34.97     1:17.20 (42.23)     2:09.24 (52.04)     2:47.70 (38.46)
Non-Award Division  
  1 Nishiwaki, Abby N         11 WEST-MR              2:48.01    2:48.23        
                  36.38     1:18.37 (41.99)     2:07.27 (48.90)     2:48.23 (40.96)
  2 Guo, Eva J                11 Express Swimming-MR  2:46.41    2:48.48        
                  40.36     1:24.40 (44.04)     2:11.54 (47.14)     2:48.48 (36.94)
  3 Antonopoulos, Francesca   11 Express Swimming-MR  2:43.74    2:50.03        
                  34.73     1:19.72 (44.99)     2:09.17 (49.45)     2:50.03 (40.86)
  4 Saliy, Laura              11 Unhes-Mr-MR          2:46.23    2:51.03        
                  38.79     1:21.16 (42.37)     2:12.94 (51.78)     2:51.03 (38.09)
  5 Groshen, Kayla N          12 FLY-MR               2:46.74    2:51.22        
                  40.92     1:23.56 (42.64)     2:12.45 (48.89)     2:51.22 (38.77)
  6 Briordy, Casey L          11 Rac @ Jcc-MR         2:46.80    2:52.41        
                  39.12     1:22.22 (43.10)     2:13.24 (51.02)     2:52.41 (39.17)
  7 LaPointe, Teresa M        11 Rac @ Jcc-MR         2:46.68    2:54.10        
                  40.26     1:25.43 (45.17)     2:16.20 (50.77)     2:54.10 (37.90)
  8 Nicholson, Isabella E     11 Rac @ Jcc-MR         2:47.51    2:55.84        
                  42.25     1:27.60 (45.35)     2:17.39 (49.79)     2:55.84 (38.45)
 
Girls 11-12 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX Silver Max
              5:50.99  SILV
                   --  ZQ
 Meet Qualifying:  5:28.01 - 5:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Weiss, Emily N            11 Flying Dolphins-MR        NT    5:14.39 JO     
                  33.03     1:12.15 (39.12)     1:52.36 (40.21)     2:33.02 (40.66)
        3:17.40 (44.38)     4:02.04 (44.64)     4:38.66 (36.62)     5:14.39 (35.73)
 
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX Silver Max
              5:50.99  SILV
                   --  ZQ
 Meet Qualifying:  5:28.01 - 5:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lai, Stephanie R          12 NYCC-MR              5:32.73    5:16.26 JO     
                  32.10     1:11.98 (39.88)     1:50.40 (38.42)     2:29.58 (39.18)
        3:15.21 (45.63)     4:01.89 (46.68)     4:40.09 (38.20)     5:16.26 (36.17)
SILV - Division  
  1 Rivera, Hannah            11 Twisters-MR          5:39.30    5:32.42 SILV   
                  35.02     1:17.64 (42.62)     2:02.67 (45.03)     2:43.36 (40.69)
        3:32.43 (49.07)     4:20.06 (47.63)     4:57.51 (37.45)     5:32.42 (34.91)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  ZQ
                26.69  JO
                26.70  SMAX Silver Max
                28.79  SILV
 Meet Qualifying:  26.71 - 28.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR            27.11      26.47 ZQ     
SILV - Division  
  1 DU, Irene                 14 NCAC-MR                26.95      26.88 SILV   
  2 Flagiello, Olivia         13 WAC-MR                 27.20      26.89 SILV   
  3 Ostensen, Sara            13 WAC-MR                 27.12      26.92 SILV   
  4 Flagiello, Mia            13 WAC-MR                 27.78      26.99 SILV   
  4 Wren, Meghan              14 Rac @ Jcc-MR           27.23      26.99 SILV   
  6 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR                27.33      27.05 SILV   
  7 deFreitas, Emma           14 WAC-MR                 26.89      27.35 SILV   
  8 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR    27.05      27.38 SILV   
  9 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR                 27.00      27.39 SILV   
 10 Low, Kelly                14 NYCC-MR                27.14      27.40 SILV   
 11 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR                27.11      27.43 SILV   
 12 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR                27.17      27.45 SILV   
 13 NG, Jasmine               13 Twisters-MR            27.55      27.60 SILV   
 14 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR                28.51      27.66 SILV   
 15 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR    27.66      27.68 SILV   
 15 Lou, Erica                14 Twisters-MR            27.39      27.68 SILV   
 17 Elmassry, Jasmine         14 Twisters-MR            27.81      27.74 SILV   
 18 Anich, Annabelle K        14 FLY-MR                 27.40      27.77 SILV   
 19 Howard, Brianna           14 NFS-MR                 27.77      27.79 SILV   
 19 Lachhab, Hanaa            14 Twisters-MR            27.74      27.79 SILV   
 21 Mauro, Sabrina            14 Express Swimming-MR    26.99      27.82 SILV   
 22 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                  27.60      27.84 SILV   
 23 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR    27.55      27.87 SILV   
 24 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR            27.67      27.89 SILV   
 25 Zdesar, Samantha M        14 FLY-MR                 27.54      27.92 SILV   
 26 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR              27.81      27.94 SILV   
 27 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR            27.30      27.97 SILV   
 28 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR                 27.60      27.99 SILV   
 29 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR           28.44      28.03 SILV   
 30 Pompay, Melody R          13 Express Swimming-MR    28.41      28.05 SILV   
 31 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR    27.71      28.10 SILV   
 32 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR                27.60      28.11 SILV   
 33 Giordano, Julia L         13 Express Swimming-MR    28.06      28.28 SILV   
 34 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR     27.74      28.29 SILV   
 35 Nonaka, Momoko            13 WEST-MR                27.48      28.42 SILV   
 36 Edwards, Kaelyn M         13 HS-MR                  28.04      28.44 SILV   
 37 Wang, Carol               14 GATE-MR                28.01      28.46 SILV   
 38 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR            27.55      28.47 SILV   
 39 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR    27.57      28.53 SILV   
 40 Rohan, Julia R            13 APEX-MR                28.04      28.55 SILV   
 41 Chopey, Julia S           13 FLY-MR                 28.29      28.60 SILV   
 42 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR     27.51      28.61 SILV   
Non-Award Division  
  1 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR    28.60      28.80        
  2 Wong, Samantha H          13 HS-MR                  27.66      28.81        
  3 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR    28.59      29.12        
  4 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR    27.90      29.21        
  5 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR                28.54      29.26        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                57.99  ZQ
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:03.09  SILV
 Meet Qualifying:  58.01 - 1:03.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR              NT    1:00.63 SILV   
                  29.21     1:00.63 (31.42)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  ZQ
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:03.09  SILV
 Meet Qualifying:  58.01 - 1:03.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Miou, Grace               13 NCAC-MR                58.45      57.46 ZQ     
                  27.53       57.46 (29.93)                                        
  2 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR              58.14      57.58 ZQ     
                  27.27       57.58 (30.31)                                        
  3 Rodriguez, Tina G         14 Twisters-MR            58.61      57.62 ZQ     
                  27.54       57.62 (30.08)                                        
SILV - Division  
  1 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR            59.94      58.00 SMAX   
                  27.76       58.00 (30.24)                                        
  2 Flagiello, Olivia         13 WAC-MR                 58.65      58.02 SILV   
                  27.82       58.02 (30.20)                                        
  2 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR                58.56      58.02 SILV   
                  28.18       58.02 (29.84)                                        
  4 Starzyk, Stephany         13 Twisters-MR            58.37      58.14 SILV   
  5 Hillis, Gabrielle B       14 Manhattan Makos-MR   1:00.92      58.15 SILV   
                  27.58       58.15 (30.57)                                        
  6 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR                 59.27      58.24 SILV   
                  28.15       58.24 (30.09)                                        
  7 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR    59.25      58.34 SILV   
                  28.19       58.34 (30.15)                                        
  8 Merino, Samantha A        13 CIY-MR                 58.72      58.45 SILV   
                  27.72       58.45 (30.73)                                        
  9 DU, Irene                 14 NCAC-MR                58.24      58.94 SILV   
                  27.98       58.94 (30.96)                                        
  9 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR              1:00.45      58.94 SILV   
                  28.21       58.94 (30.73)                                        
 11 Lachhab, Hanaa            14 Twisters-MR          1:01.19      59.02 SILV   
                  28.32       59.02 (30.70)                                        
 12 Elmassry, Jasmine         14 Twisters-MR            58.76      59.03 SILV   
                  28.44       59.03 (30.59)                                        
 13 Sarabia, Alexis S         13 CIY-MR                 59.12      59.07 SILV   
                  28.18       59.07 (30.89)                                        
 14 Meringolo, Gabriella A    13 Express Swimming-MR    59.26      59.08 SILV   
                  28.37       59.08 (30.71)                                        
 15 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR    59.61      59.45 SILV   
                  28.85       59.45 (30.60)                                        
 16 Low, Kelly                14 NYCC-MR                59.32      59.47 SILV   
                  28.19       59.47 (31.28)                                        
 17 NG, Jasmine               13 Twisters-MR            59.57      59.57 SILV   
                  28.29       59.57 (31.28)                                        
 18 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR    59.55      59.66 SILV   
                  28.43       59.66 (31.23)                                        
 19 Zimmerman, Georgeanne A   13 Express Swimming-MR    58.16      59.73 SILV   
                  28.36       59.73 (31.37)                                        
 20 Lou, Erica                14 Twisters-MR          1:00.52      59.99 SILV   
                  28.64       59.99 (31.35)                                        
 21 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR            58.92    1:00.05 SILV   
                  28.51     1:00.05 (31.54)                                        
 22 deFreitas, Emma           14 WAC-MR                 59.11    1:00.14 SILV   
                  28.66     1:00.14 (31.48)                                        
 23 Zdesar, Samantha M        14 FLY-MR                 59.86    1:00.15 SILV   
                  28.71     1:00.15 (31.44)                                        
 24 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              1:00.06    1:00.25 SILV   
                  28.57     1:00.25 (31.68)                                        
 25 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR     59.15    1:00.43 SILV   
                  29.14     1:00.43 (31.29)                                        
 26 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                1:01.02    1:00.58 SILV   
                  29.14     1:00.58 (31.44)                                        
 27 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR         1:01.07    1:00.59 SILV   
                  29.37     1:00.59 (31.22)                                        
 27 MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR  1:00.24    1:00.59 SILV   
                  28.63     1:00.59 (31.96)                                        
 29 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              1:00.67    1:00.75 SILV   
                  29.32     1:00.75 (31.43)                                        
 30 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR   1:01.14    1:00.81 SILV   
                  28.80     1:00.81 (32.01)                                        
 31 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            1:00.42    1:01.05 SILV   
                  29.16     1:01.05 (31.89)                                        
 32 Anich, Annabelle K        14 FLY-MR               1:00.13    1:01.07 SILV   
                  28.85     1:01.07 (32.22)                                        
 33 Savino, Chloe M           14 Express Swimming-MR    59.61    1:01.08 SILV   
                  28.94     1:01.08 (32.14)                                        
 34 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  1:00.29    1:01.10 SILV   
                  28.98     1:01.10 (32.12)                                        
 35 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  1:01.72    1:01.13 SILV   
                  28.84     1:01.13 (32.29)                                        
 36 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR    59.89    1:01.16 SILV   
                  29.04     1:01.16 (32.12)                                        
 37 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR          1:02.19    1:01.20 SILV   
                  28.76     1:01.20 (32.44)                                        
 38 Lara, Tiffany             13 BASC-MR              1:01.62    1:01.27 SILV   
                  28.85     1:01.27 (32.42)                                        
 39 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          1:00.05    1:01.34 SILV   
                  29.21     1:01.34 (32.13)                                        
 40 Wren, Meghan              14 Rac @ Jcc-MR         1:01.19    1:01.44 SILV   
                  29.94     1:01.44 (31.50)                                        
 41 Mauro, Sabrina            14 Express Swimming-MR    59.92    1:01.78 SILV   
                  28.75     1:01.78 (33.03)                                        
 42 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              1:02.81    1:01.80 SILV   
                  29.92     1:01.80 (31.88)                                        
 43 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              1:00.64    1:02.01 SILV   
                  28.67     1:02.01 (33.34)                                        
 44 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               1:02.33    1:02.12 SILV   
                  29.67     1:02.12 (32.45)                                        
 45 Howard, Brianna           14 NFS-MR               1:02.01    1:02.52 SILV   
                  29.94     1:02.52 (32.58)                                        
 46 Wang, Carol               14 GATE-MR              1:01.99    1:02.53 SILV   
                  30.28     1:02.53 (32.25)                                        
Non-Award Division  
  1 Krische, Sheila M         13 CIY-MR               1:02.75    1:03.73        
                  30.15     1:03.73 (33.58)                                        
  2 Perez, Kyara              13 MAD-MR               1:02.89    1:03.80        
                  30.74     1:03.80 (33.06)                                        
  3 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR              1:02.50    1:04.12        
                  30.68     1:04.12 (33.44)                                        
  4 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR            1:02.82    1:04.13        
                  31.29     1:04.13 (32.84)                                        
  5 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:00.36    1:04.40        
                  30.49     1:04.40 (33.91)                                        
  6 Yeh, Chloe A              13 FLY-MR               1:02.37    1:04.64        
                  31.24     1:04.64 (33.40)                                        
  7 Giordano, Julia L         13 Express Swimming-MR  1:02.46    1:05.79        
                  31.23     1:05.79 (34.56)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                57.99  ZQ
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:03.09  SILV
 Meet Qualifying:  58.01 - 1:03.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Flagiello, Olivia         13 WAC-MR                    NT      57.54 ZQ     
                  27.43       57.54 (30.11)                                        
  2 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR               NT      58.67 SILV   
                  28.54       58.67 (30.13)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.49  ZQ
              2:06.99  JO
              2:07.00  SMAX Silver Max
              2:16.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:07.01 - 2:16.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR   2:07.50    2:03.94 ZQ     
                  28.62     1:00.07 (31.45)     1:32.19 (32.12)     2:03.94 (31.75)
  2 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  2:07.22    2:04.97 ZQ     
                  29.20     1:01.10 (31.90)     1:32.88 (31.78)     2:04.97 (32.09)
  3 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR               2:07.66    2:05.72 ZQ     
                  29.32     1:01.13 (31.81)     1:33.86 (32.73)     2:05.72 (31.86)
  4 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR  2:08.63    2:05.76 ZQ     
                  29.88     1:01.70 (31.82)     1:34.01 (32.31)     2:05.76 (31.75)
SILV - Division  
  1 Flagiello, Mia            13 WAC-MR               2:14.89    2:08.16 SILV   
                  30.02     1:03.06 (33.04)     1:36.12 (33.06)     2:08.16 (32.04)
  2 Flagiello, Olivia         13 WAC-MR               2:10.66    2:08.54 SILV   
                  29.38     1:02.63 (33.25)     1:36.15 (33.52)     2:08.54 (32.39)
  3 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          2:09.04    2:08.57 SILV   
                  29.47     1:01.61 (32.14)     1:34.92 (33.31)     2:08.57 (33.65)
  4 Wren, Meghan              14 Rac @ Jcc-MR         2:14.51    2:09.09 SILV   
                  31.18     1:04.99 (33.81)     1:38.34 (33.35)     2:09.09 (30.75)
  5 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              2:13.71    2:09.32 SILV   
                  29.38     1:01.70 (32.32)     1:35.47 (33.77)     2:09.32 (33.85)
  6 Starzyk, Stephany         13 Twisters-MR          2:12.77    2:09.75 SILV   
                  29.60     1:03.20 (33.60)     1:37.34 (34.14)     2:09.75 (32.41)
  7 Lachhab, Hanaa            14 Twisters-MR          2:12.23    2:09.94 SILV   
                  29.51     1:02.16 (32.65)     1:36.15 (33.99)     2:09.94 (33.79)
  8 NG, Jasmine               13 Twisters-MR          2:16.02    2:10.90 SILV   
                  29.71     1:03.54 (33.83)     1:37.71 (34.17)     2:10.90 (33.19)
  9 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR  2:11.13    2:11.13 SILV   
                  29.64     1:03.23 (33.59)     1:37.65 (34.42)     2:11.13 (33.48)
 10 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              2:10.00    2:11.55 SILV   
                  31.21     1:04.55 (33.34)     1:39.14 (34.59)     2:11.55 (32.41)
 11 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              2:10.20    2:11.71 SILV   
                  30.73     1:04.35 (33.62)     1:38.63 (34.28)     2:11.71 (33.08)
 12 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR   2:09.63    2:11.90 SILV   
                  29.90     1:03.37 (33.47)     1:37.93 (34.56)     2:11.90 (33.97)
 13 Hillis, Gabrielle B       14 Manhattan Makos-MR   2:14.73    2:11.98 SILV   
                  29.95     1:03.84 (33.89)     1:38.60 (34.76)     2:11.98 (33.38)
 14 Lou, Erica                14 Twisters-MR          2:15.60    2:12.38 SILV   
                  29.61     1:03.02 (33.41)     1:36.99 (33.97)     2:12.38 (35.39)
 15 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                2:09.84    2:12.85 SILV   
                  30.06     1:03.81 (33.75)     1:38.60 (34.79)     2:12.85 (34.25)
 16 Low, Kelly                14 NYCC-MR              2:13.61    2:13.31 SILV   
                  29.90     1:03.96 (34.06)     1:38.95 (34.99)     2:13.31 (34.36)
 17 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          2:12.56    2:13.56 SILV   
                  30.19     1:03.93 (33.74)     1:38.95 (35.02)     2:13.56 (34.61)
 18 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR  2:07.17    2:13.78 SILV   
                  30.40     1:04.08 (33.68)     1:38.75 (34.67)     2:13.78 (35.03)
 19 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  2:14.75    2:14.07 SILV   
                  30.92     1:05.13 (34.21)     1:39.92 (34.79)     2:14.07 (34.15)
 20 Wang, Carol               14 GATE-MR              2:10.27    2:14.10 SILV   
                  31.04     1:05.22 (34.18)     1:39.76 (34.54)     2:14.10 (34.34)
 21 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              2:13.77    2:14.24 SILV   
                  30.42     1:04.06 (33.64)     1:39.09 (35.03)     2:14.24 (35.15)
 22 Mauro, Sabrina            14 Express Swimming-MR  2:11.57    2:14.50 SILV   
                  30.65     1:05.30 (34.65)     1:40.85 (35.55)     2:14.50 (33.65)
 23 Anich, Annabelle K        14 FLY-MR               2:14.93    2:15.27 SILV   
                  29.92     1:04.59 (34.67)     1:40.40 (35.81)     2:15.27 (34.87)
 24 Chopey, Julia S           13 FLY-MR               2:16.40    2:15.43 SILV   
                  30.43     1:04.27 (33.84)     1:39.69 (35.42)     2:15.43 (35.74)
 25 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR          2:10.95    2:16.73 SILV   
                  31.62     1:06.94 (35.32)     1:42.37 (35.43)     2:16.73 (34.36)
Non-Award Division  
  1 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  2:16.69    2:18.42        
                  31.49     1:06.80 (35.31)     1:43.09 (36.29)     2:18.42 (35.33)
  2 Yeh, Chloe A              13 FLY-MR               2:16.09    2:19.90        
                  31.09     1:05.81 (34.72)     1:43.00 (37.19)     2:19.90 (36.90)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  JO
              5:36.00  SMAX Silver Max
              5:50.59  SILV
 Meet Qualifying:  5:36.01 - 5:50.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR               5:38.59    5:26.70 ZQ     
                  29.74     1:02.54 (32.80)     1:35.44 (32.90)     2:08.30 (32.86)
        2:41.35 (33.05)     3:14.80 (33.45)     3:48.36 (33.56)     4:21.48 (33.12)
        4:54.69 (33.21)     5:26.70 (32.01)                                        
SILV - Division  
  1 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  5:42.08    5:37.42 SILV   
                  29.81     1:03.35 (33.54)     1:37.52 (34.17)     2:11.82 (34.30)
        2:46.57 (34.75)     3:20.69 (34.12)     3:55.09 (34.40)     4:30.05 (34.96)
        5:04.34 (34.29)     5:37.42 (33.08)                                        
  2 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              5:44.12    5:41.62 SILV   
                  30.59     1:04.04 (33.45)     1:38.56 (34.52)     2:13.63 (35.07)
        2:48.57 (34.94)     3:23.40 (34.83)     3:58.99 (35.59)     4:34.22 (35.23)
        5:08.85 (34.63)     5:41.62 (32.77)                                        
  3 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR  5:36.37    5:42.32 SILV   
                  29.91     1:03.46 (33.55)     1:38.10 (34.64)     2:13.08 (34.98)
        2:48.37 (35.29)     3:23.87 (35.50)     3:59.57 (35.70)     4:35.09 (35.52)
        5:10.11 (35.02)     5:42.32 (32.21)                                        
  4 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            5:46.88    5:42.70 SILV   
                  29.96     1:04.00 (34.04)     1:38.90 (34.90)     2:14.05 (35.15)
        2:49.01 (34.96)     3:24.23 (35.22)     3:59.35 (35.12)     4:34.33 (34.98)
        5:09.30 (34.97)     5:42.70 (33.40)                                        
  5 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          5:40.13    5:44.31 SILV   
                  30.01     1:03.04 (33.03)     1:38.08 (35.04)     2:13.64 (35.56)
        2:49.26 (35.62)     3:24.40 (35.14)     4:00.76 (36.36)     4:36.63 (35.87)
        5:11.40 (34.77)     5:44.31 (32.91)                                        
Non-Award Division  
  1 NG, Jasmine               13 Twisters-MR          5:49.52    5:51.07        
                  29.64     1:03.77 (34.13)     1:38.69 (34.92)     2:14.05 (35.36)
        2:49.46 (35.41)     3:25.45 (35.99)     4:01.58 (36.13)     4:38.35 (36.77)
        5:14.99 (36.64)     5:51.07 (36.08)                                        
  2 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                5:46.69    5:54.24        
                  30.19     1:03.95 (33.76)     1:39.28 (35.33)     2:15.17 (35.89)
        2:52.10 (36.93)     3:29.56 (37.46)     4:06.57 (37.01)     4:42.69 (36.12)
        5:18.84 (36.15)     5:54.24 (35.40)                                        
  3 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR  5:48.21    5:54.29        
                  30.43     1:05.03 (34.60)     1:40.26 (35.23)     2:15.95 (35.69)
        2:51.93 (35.98)     3:28.53 (36.60)     4:05.57 (37.04)     4:42.13 (36.56)
        5:18.83 (36.70)     5:54.29 (35.46)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:06.60  SMAX Silver Max
              1:15.29  SILV
 Meet Qualifying:  1:06.61 - 1:15.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR        NT    1:05.42 ZQ     
                  32.06     1:05.42 (33.36)                                        
  2 Flagiello, Olivia         13 WAC-MR                    NT    1:07.58 SILV   
                  32.73     1:07.58 (34.85)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:06.60  SMAX Silver Max
              1:15.29  SILV
 Meet Qualifying:  1:06.61 - 1:15.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Hillis, Gabrielle B       14 Manhattan Makos-MR   1:10.93    1:05.75 ZQ     
                  31.78     1:05.75 (33.97)                                        
  2 Miou, Grace               13 NCAC-MR              1:06.87    1:05.85 ZQ     
                  31.82     1:05.85 (34.03)                                        
JO - Division  
  1 Ostensen, Sara            13 WAC-MR               1:07.22    1:06.19 JO     
                  32.73     1:06.19 (33.46)                                        
  2 Falcao, Nicole            13 Twisters-MR          1:06.78    1:06.28 JO     
                  32.47     1:06.28 (33.81)                                        
  3 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR  1:07.96    1:06.37 JO     
                  32.42     1:06.37 (33.95)                                        
  4 MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR  1:06.69    1:06.50 JO     
                  32.15     1:06.50 (34.35)                                        
  5 Wren, Meghan              14 Rac @ Jcc-MR         1:08.14    1:06.52 JO     
                  32.21     1:06.52 (34.31)                                        
SILV - Division  
  1 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR   1:08.40    1:06.73 SILV   
                  32.66     1:06.73 (34.07)                                        
  2 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          1:07.44    1:06.90 SILV   
                  32.21     1:06.90 (34.69)                                        
  3 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR  1:06.76    1:06.99 SILV   
                  32.51     1:06.99 (34.48)                                        
  4 Yanos, Claudia H          13 Flying Dolphins-MR   1:09.95    1:07.16 SILV   
                  33.05     1:07.16 (34.11)                                        
  5 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              1:08.96    1:07.25 SILV   
                  32.42     1:07.25 (34.83)                                        
  6 Johnson, Meredith         14 Express Swimming-MR  1:07.42    1:07.32 SILV   
                  32.65     1:07.32 (34.67)                                        
  7 Flagiello, Olivia         13 WAC-MR               1:08.06    1:07.55 SILV   
                  32.64     1:07.55 (34.91)                                        
  8 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          1:06.70    1:07.86 SILV   
                  33.06     1:07.86 (34.80)                                        
  9 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            1:09.36    1:08.24 SILV   
                  33.35     1:08.24 (34.89)                                        
 10 Zdesar, Samantha M        14 FLY-MR               1:07.44    1:08.35 SILV   
                  33.27     1:08.35 (35.08)                                        
 11 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR  1:07.86    1:08.40 SILV   
                  33.39     1:08.40 (35.01)                                        
 12 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR              1:08.64    1:08.54 SILV   
                  33.75     1:08.54 (34.79)                                        
 13 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  1:08.14    1:08.74 SILV   
                  32.50     1:08.74 (36.24)                                        
 14 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR         1:10.02    1:08.79 SILV   
                  33.97     1:08.79 (34.82)                                        
 15 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              1:08.26    1:08.91 SILV   
                  33.15     1:08.91 (35.76)                                        
 16 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              1:09.34    1:09.16 SILV   
                  33.19     1:09.16 (35.97)                                        
 17 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  1:09.70    1:09.26 SILV   
                  34.15     1:09.26 (35.11)                                        
 18 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              1:13.35    1:09.32 SILV   
                  33.25     1:09.32 (36.07)                                        
 19 Mauro, Sabrina            14 Express Swimming-MR  1:08.84    1:09.38 SILV   
                  33.31     1:09.38 (36.07)                                        
 20 Elmassry, Jasmine         14 Twisters-MR          1:12.64    1:09.49 SILV   
                  34.34     1:09.49 (35.15)                                        
 21 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR          1:07.07    1:09.86 SILV   
                  33.25     1:09.86 (36.61)                                        
 22 Wang, Carol               14 GATE-MR              1:08.57    1:09.95 SILV   
                  34.31     1:09.95 (35.64)                                        
 23 NG, Jasmine               13 Twisters-MR          1:09.30    1:10.12 SILV   
                  33.54     1:10.12 (36.58)                                        
 24 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR  1:12.15    1:10.15 SILV   
                  34.76     1:10.15 (35.39)                                        
 25 Low, Kelly                14 NYCC-MR              1:08.43    1:10.28 SILV   
                  34.04     1:10.28 (36.24)                                        
 25 Nonaka, Momoko            13 WEST-MR              1:09.46    1:10.28 SILV   
                  33.84     1:10.28 (36.44)                                        
 27 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              1:10.62    1:10.39 SILV   
                  34.57     1:10.39 (35.82)                                        
 28 Lucero, Kimberly          13 RedTails-MR          1:11.84    1:10.55 SILV   
                  34.08     1:10.55 (36.47)                                        
 29 Gonzalez, Angelika        14 MAD-MR               1:13.43    1:10.68 SILV   
                  34.24     1:10.68 (36.44)                                        
 30 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR              1:11.16    1:10.72 SILV   
                  34.33     1:10.72 (36.39)                                        
 31 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  1:10.27    1:10.80 SILV   
                  34.69     1:10.80 (36.11)                                        
 32 Oczos, Gabrielle          14 HS-MR                1:13.95    1:10.89 SILV   
                  35.13     1:10.89 (35.76)                                        
 33 Gallelli, Francesca       14 WAC-MR               1:13.36    1:11.27 SILV   
                  34.39     1:11.27 (36.88)                                        
 34 deFreitas, Emma           14 WAC-MR               1:09.17    1:11.47 SILV   
                  34.52     1:11.47 (36.95)                                        
 35 Zaets, Allison M          14 WAC-MR               1:13.75    1:11.52 SILV   
                  34.42     1:11.52 (37.10)                                        
 36 Pompay, Melody R          13 Express Swimming-MR  1:13.34    1:11.82 SILV   
                  35.27     1:11.82 (36.55)                                        
 37 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR              1:11.42    1:12.00 SILV   
                  34.98     1:12.00 (37.02)                                        
 38 Bylis, Kathryn A          13 HS-MR                1:13.78    1:12.43 SILV   
                  36.29     1:12.43 (36.14)                                        
 39 Wong, Madeline            13 NYCC-MR              1:14.23    1:12.63 SILV   
                  34.11     1:12.63 (38.52)                                        
 40 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            1:14.85    1:12.64 SILV   
                  35.41     1:12.64 (37.23)                                        
 41 Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               1:14.63    1:13.08 SILV   
                  35.53     1:13.08 (37.55)                                        
 42 Abbas, Radwa              14 WAC-MR               1:11.80    1:13.31 SILV   
                  35.02     1:13.31 (38.29)                                        
 43 Fafian, Katherine A       13 Rac @ Jcc-MR         1:12.60    1:13.54 SILV   
                  36.00     1:13.54 (37.54)                                        
 44 Chopey, Julia S           13 FLY-MR               1:13.34    1:13.63 SILV   
                  35.62     1:13.63 (38.01)                                        
 45 Guariglia, Amanda         13 Express Swimming-MR  1:13.91    1:13.67 SILV   
                  36.16     1:13.67 (37.51)                                        
 46 Edwards, Kaelyn M         13 HS-MR                1:11.45    1:13.69 SILV   
                  35.69     1:13.69 (38.00)                                        
 47 Romano, Nicole P          14 WEST-MR              1:14.88    1:13.75 SILV   
                  36.59     1:13.75 (37.16)                                        
 48 Kabbez, Renee T           13 HS-MR                1:15.12    1:14.05 SILV   
                  36.39     1:14.05 (37.66)                                        
 49 Pasion, Valerie B         13 Express Swimming-MR  1:11.13    1:14.11 SILV   
                  34.76     1:14.11 (39.35)                                        
 50 Mooney, Deirdre D         14 HS-MR                1:14.95    1:14.29 SILV   
                  36.77     1:14.29 (37.52)                                        
 51 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                1:10.09    1:14.46 SILV   
                  36.26     1:14.46 (38.20)                                        
 52 Shen, Alexandra           13 HS-MR                1:15.04    1:14.63 SILV   
                  36.70     1:14.63 (37.93)                                        
 53 Gnad, Jessie A            14 HS-MR                1:14.74    1:14.65 SILV   
                  36.21     1:14.65 (38.44)                                        
 54 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  1:15.24    1:14.89 SILV   
                  36.55     1:14.89 (38.34)                                        
 55 Giordano, Julia L         13 Express Swimming-MR  1:14.10    1:15.05 SILV   
                  36.73     1:15.05 (38.32)                                        
Non-Award Division  
  1 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              1:12.03    1:15.35        
                  36.17     1:15.35 (39.18)                                        
  2 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            1:13.54    1:15.47        
                  36.34     1:15.47 (39.13)                                        
  3 Rogan, Emily E            13 Express Swimming-MR  1:14.13    1:15.58        
                  35.98     1:15.58 (39.60)                                        
  4 Yeh, Chloe A              13 FLY-MR               1:14.93    1:16.03        
                  37.10     1:16.03 (38.93)                                        
  5 Wong, Samantha H          13 HS-MR                1:14.98    1:19.30        
                  37.68     1:19.30 (41.62)                                        
 -- Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              1:13.14         DQ        
      False start
                  35.52          DQ (37.66)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.49  ZQ
              2:22.59  JO
              2:22.60  SMAX Silver Max
              2:42.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:22.61 - 2:42.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR               2:23.89    2:17.32 ZQ     
                  32.81     1:07.76 (34.95)     1:42.84 (35.08)     2:17.32 (34.48)
  2 Flagiello, Mia            13 WAC-MR               2:27.55    2:19.85 ZQ     
                  33.72     1:10.13 (36.41)     1:45.98 (35.85)     2:19.85 (33.87)
JO - Division  
  1 Yanos, Claudia H          13 Flying Dolphins-MR   2:27.83    2:22.49 JO     
                  33.64     1:09.44 (35.80)     1:46.07 (36.63)     2:22.49 (36.42)
SILV - Division  
  1 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR  2:26.87    2:23.67 SILV   
                  34.65     1:11.02 (36.37)     1:48.29 (37.27)     2:23.67 (35.38)
  2 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          2:23.18    2:24.43 SILV   
                  32.99     1:08.68 (35.69)     1:47.20 (38.52)     2:24.43 (37.23)
  3 Sarabia, Alexis S         13 CIY-MR               2:23.87    2:24.84 SILV   
                  33.65     1:09.91 (36.26)     1:47.88 (37.97)     2:24.84 (36.96)
  4 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR  2:23.89    2:25.76 SILV   
                  34.13     1:10.86 (36.73)     1:48.62 (37.76)     2:25.76 (37.14)
  5 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR  2:27.63    2:25.91 SILV   
                  34.07     1:11.01 (36.94)     1:48.96 (37.95)     2:25.91 (36.95)
  6 Hillis, Gabrielle B       14 Manhattan Makos-MR   2:35.59    2:26.00 SILV   
                  33.78     1:11.07 (37.29)     1:48.92 (37.85)     2:26.00 (37.08)
  7 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR  2:25.55    2:26.20 SILV   
                  34.91     1:11.69 (36.78)     1:49.56 (37.87)     2:26.20 (36.64)
  8 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR          2:27.85    2:26.30 SILV   
                  33.70     1:11.26 (37.56)     1:48.88 (37.62)     2:26.30 (37.42)
  9 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              2:29.58    2:26.44 SILV   
                  33.06     1:09.57 (36.51)     1:48.42 (38.85)     2:26.44 (38.02)
 10 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            2:27.64    2:26.74 SILV   
                  34.64     1:11.88 (37.24)     1:50.29 (38.41)     2:26.74 (36.45)
 11 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            2:25.05    2:27.07 SILV   
                  34.81     1:11.81 (37.00)     1:49.50 (37.69)     2:27.07 (37.57)
 12 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR         2:32.80    2:27.15 SILV   
                  34.93     1:12.06 (37.13)     1:49.78 (37.72)     2:27.15 (37.37)
 13 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR              2:27.92    2:27.62 SILV   
                  35.89     1:13.23 (37.34)     1:50.87 (37.64)     2:27.62 (36.75)
 14 Wren, Meghan              14 Rac @ Jcc-MR         2:27.02    2:27.97 SILV   
                  34.16     1:11.65 (37.49)     1:50.36 (38.71)     2:27.97 (37.61)
 15 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR              2:37.13    2:28.01 SILV   
                  34.57     1:12.21 (37.64)     1:50.82 (38.61)     2:28.01 (37.19)
 16 Low, Kelly                14 NYCC-MR              2:27.33    2:28.59 SILV   
                  33.65     1:10.55 (36.90)     1:49.45 (38.90)     2:28.59 (39.14)
 17 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              2:38.38    2:29.78 SILV   
                  33.66     1:12.13 (38.47)     1:51.75 (39.62)     2:29.78 (38.03)
 18 NG, Jasmine               13 Twisters-MR          2:31.36    2:29.86 SILV   
                  34.66     1:12.52 (37.86)     1:51.44 (38.92)     2:29.86 (38.42)
 19 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              2:37.57    2:31.07 SILV   
                  35.92     1:13.80 (37.88)     1:52.82 (39.02)     2:31.07 (38.25)
 20 Zimmerman, Georgeanne A   13 Express Swimming-MR  2:24.13    2:31.99 SILV   
                  34.85     1:12.79 (37.94)     1:52.61 (39.82)     2:31.99 (39.38)
 21 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                2:33.59    2:32.10 SILV   
                  37.11     1:16.37 (39.26)     1:54.88 (38.51)     2:32.10 (37.22)
 22 Starzyk, Stephany         13 Twisters-MR          2:31.55    2:32.30 SILV   
                  35.54   2:32.30 (1:56.76)                                        
 23 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR              2:35.34    2:32.94 SILV   
                  34.83     1:12.76 (37.93)     1:52.39 (39.63)     2:32.94 (40.55)
 24 Oczos, Gabrielle          14 HS-MR                2:40.26    2:33.12 SILV   
                  35.79     1:14.49 (38.70)     1:54.04 (39.55)     2:33.12 (39.08)
 25 Abbas, Radwa              14 WAC-MR               2:30.79    2:33.22 SILV   
                  35.87     1:14.35 (38.48)     1:55.07 (40.72)     2:33.22 (38.15)
 26 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              2:31.24    2:33.25 SILV   
                  35.04     1:13.37 (38.33)     1:53.52 (40.15)     2:33.25 (39.73)
 27 Anich, Annabelle K        14 FLY-MR               2:24.70    2:33.30 SILV   
                  35.05     1:13.52 (38.47)     1:53.44 (39.92)     2:33.30 (39.86)
 28 Savino, Chloe M           14 Express Swimming-MR  2:28.55    2:33.42 SILV   
                  36.65     1:15.85 (39.20)     1:55.85 (40.00)     2:33.42 (37.57)
 29 Gallelli, Francesca       14 WAC-MR               2:37.41    2:34.67 SILV   
                  34.66     1:14.34 (39.68)     1:55.43 (41.09)     2:34.67 (39.24)
 30 Zaets, Allison M          14 WAC-MR               2:38.96    2:34.89 SILV   
                  35.99     1:15.66 (39.67)     1:56.14 (40.48)     2:34.89 (38.75)
 31 Wang, Carol               14 GATE-MR              2:27.71    2:35.16 SILV   
                  35.96     1:14.50 (38.54)     1:54.84 (40.34)     2:35.16 (40.32)
 32 Lucero, Kimberly          13 RedTails-MR          2:37.71    2:35.89 SILV   
 33 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  2:33.18    2:35.91 SILV   
                  36.64     1:15.70 (39.06)     1:55.93 (40.23)     2:35.91 (39.98)
 34 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              2:31.39    2:36.19 SILV   
                  34.15   2:36.19 (2:02.04)                                        
 35 Chu, Jasmine              14 Express Swimming-MR  2:27.84    2:36.53 SILV   
                  37.46     1:16.28 (38.82)     1:56.27 (39.99)     2:36.53 (40.26)
 36 Gonzalez, Angelika        14 MAD-MR               2:36.75    2:37.24 SILV   
                  36.60     1:17.21 (40.61)     1:58.31 (41.10)     2:37.24 (38.93)
 37 Nonaka, Momoko            13 WEST-MR              2:32.62    2:37.27 SILV   
                  37.98     1:18.84 (40.86)     1:59.55 (40.71)     2:37.27 (37.72)
 38 Romano, Nicole P          14 WEST-MR              2:38.51    2:37.48 SILV   
                  38.77     1:19.11 (40.34)     1:59.15 (40.04)     2:37.48 (38.33)
 39 DU, Maritha L             13 Express Swimming-MR  2:33.58    2:37.72 SILV   
                  34.65     1:12.34 (37.69)     1:55.96 (43.62)     2:37.72 (41.76)
 40 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            2:40.60    2:38.13 SILV   
                  36.52     1:15.92 (39.40)     1:56.85 (40.93)     2:38.13 (41.28)
 41 Fafian, Katherine A       13 Rac @ Jcc-MR         2:39.79    2:38.19 SILV   
                  35.99     1:16.50 (40.51)     1:59.12 (42.62)     2:38.19 (39.07)
 42 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  2:38.40    2:38.41 SILV   
                  36.48     1:15.98 (39.50)     1:57.02 (41.04)     2:38.41 (41.39)
 43 Bylis, Kathryn A          13 HS-MR                2:37.60    2:38.43 SILV   
                  37.39     1:17.45 (40.06)     1:58.92 (41.47)     2:38.43 (39.51)
 44 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              2:39.04    2:38.54 SILV   
                  37.21     1:18.01 (40.80)     1:58.89 (40.88)     2:38.54 (39.65)
 45 Shen, Alexandra           13 HS-MR                2:41.70    2:39.94 SILV   
                  37.86     1:17.63 (39.77)     1:58.71 (41.08)     2:39.94 (41.23)
 46 Edwards, Kaelyn M         13 HS-MR                2:41.57    2:40.16 SILV   
                  37.06     1:18.82 (41.76)     2:00.69 (41.87)     2:40.16 (39.47)
 47 Moratos, Angelica M       14 FLY-MR               2:37.88    2:40.34 SILV   
                  37.28     1:18.05 (40.77)     2:00.30 (42.25)     2:40.34 (40.04)
 48 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  2:39.21    2:40.61 SILV   
                  38.35     1:19.12 (40.77)     2:00.37 (41.25)     2:40.61 (40.24)
 49 Krische, Sheila M         13 CIY-MR               2:39.76    2:41.18 SILV   
                  38.52                             2:00.06 ( )     2:41.18 (41.12)
 50 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              2:35.61    2:42.28 SILV   
                  37.12     1:19.31 (42.19)     2:01.74 (42.43)     2:42.28 (40.54)
Non-Award Division  
  1 Giordano, Julia L         13 Express Swimming-MR  2:39.93    2:44.79        
                  38.98     1:20.43 (41.45)     2:02.74 (42.31)     2:44.79 (42.05)
  2 Lymarenko, Kamilla        13 NYCC-MR              2:41.12    2:45.27        
                  38.46     1:20.02 (41.56)     2:03.03 (43.01)     2:45.27 (42.24)
  3 Kabbez, Renee T           13 HS-MR                2:42.85    2:48.46        
                  38.04     1:20.70 (42.66)     2:05.29 (44.59)     2:48.46 (43.17)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:16.50  SMAX Silver Max
              1:23.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:16.51 - 1:23.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Perez, Kyara              13 MAD-MR               1:18.96    1:15.35 ZQ     
                  34.88     1:15.35 (40.47)                                        
JO - Division  
  1 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR          1:17.37    1:15.96 JO     
                  35.56     1:15.96 (40.40)                                        
  2 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR  1:17.47    1:16.48 JO     
                  35.82     1:16.48 (40.66)                                        
SILV - Division  
  1 LU, Elizabeth J           14 Express Swimming-MR  1:18.27    1:17.15 SILV   
                  36.42     1:17.15 (40.73)                                        
  2 deFreitas, Emma           14 WAC-MR               1:18.51    1:17.17 SILV   
                  36.48     1:17.17 (40.69)                                        
  3 Immitti, Samantha         14 WAC-MR               1:20.23    1:17.50 SILV   
                  36.10     1:17.50 (41.40)                                        
  4 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR               1:18.48    1:17.65 SILV   
                  37.54     1:17.65 (40.11)                                        
  5 Falcao, Nicole            13 Twisters-MR          1:17.31    1:17.81 SILV   
                  37.19     1:17.81 (40.62)                                        
  6 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR  1:17.47    1:17.89 SILV   
                  37.27     1:17.89 (40.62)                                        
  7 Flagiello, Olivia         13 WAC-MR               1:20.69    1:18.58 SILV   
                  37.84     1:18.58 (40.74)                                        
  8 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR  1:22.36    1:18.71 SILV   
                  37.40     1:18.71 (41.31)                                        
  9 Ostensen, Sara            13 WAC-MR               1:19.41    1:18.99 SILV   
                  37.17     1:18.99 (41.82)                                        
 10 Rodriguez, Tina G         14 Twisters-MR          1:20.39    1:19.00 SILV   
                  37.01     1:19.00 (41.99)                                        
 11 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR          1:19.81    1:19.98 SILV   
                  37.58     1:19.98 (42.40)                                        
 12 Hongamata, Petra          13 NCAC-MR              1:18.15    1:20.06 SILV   
                  37.06     1:20.06 (43.00)                                        
 13 Low, Kelly                14 NYCC-MR              1:18.35    1:20.10 SILV   
                  37.56     1:20.10 (42.54)                                        
 13 Cheng, Britney            13 GATE-MR              1:23.00    1:20.10 SILV   
                  37.44     1:20.10 (42.66)                                        
 15 Wu-Silvera, Caroline K    14 Twisters-MR          1:23.54    1:20.16 SILV   
                  38.51     1:20.16 (41.65)                                        
 16 Wang, Carol               14 GATE-MR              1:20.08    1:20.17 SILV   
                  38.73     1:20.17 (41.44)                                        
 17 Molestina, Ana T          13 Manhattan Makos-MR   1:21.97    1:20.20 SILV   
                  38.14     1:20.20 (42.06)                                        
 18 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              1:18.88    1:20.28 SILV   
                  36.84     1:20.28 (43.44)                                        
 19 Ksendzovsky, Nicole       14 BASC-MR              1:19.87    1:20.91 SILV   
                  38.04     1:20.91 (42.87)                                        
 20 Guariglia, Amanda         13 Express Swimming-MR  1:19.65    1:21.06 SILV   
                  38.58     1:21.06 (42.48)                                        
 21 Lachhab, Hanaa            14 Twisters-MR          1:22.05    1:21.15 SILV   
                  38.40     1:21.15 (42.75)                                        
 22 Kabbez, Renee T           13 HS-MR                1:23.70    1:21.47 SILV   
                  38.66     1:21.47 (42.81)                                        
 23 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              1:20.16    1:21.95 SILV   
                  38.42     1:21.95 (43.53)                                        
 24 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              1:21.11    1:22.23 SILV   
                  38.52     1:22.23 (43.71)                                        
 25 Yeh, Chloe A              13 FLY-MR               1:22.10    1:22.42 SILV   
                  39.40     1:22.42 (43.02)                                        
 26 Reiter, Valerie G         13 FLY-MR               1:21.67    1:22.56 SILV   
                  39.15     1:22.56 (43.41)                                        
 27 Nonaka, Momoko            13 WEST-MR              1:22.65    1:22.85 SILV   
                  38.83     1:22.85 (44.02)                                        
 28 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                1:20.79    1:23.10 SILV   
                  38.86     1:23.10 (44.24)                                        
 29 Lee, Madison              13 NYCC-MR              1:20.72    1:23.21 SILV   
                  39.65     1:23.21 (43.56)                                        
 30 Digiovanni, Sara N        14 FLY-MR               1:20.18    1:23.50 SILV   
                  39.84     1:23.50 (43.66)                                        
 31 Abbas, Radwa              14 WAC-MR               1:22.87    1:23.52 SILV   
                  39.67     1:23.52 (43.85)                                        
Non-Award Division  
  1 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR              1:21.66    1:23.97        
                  38.29     1:23.97 (45.68)                                        
  2 Howard, Brianna           14 NFS-MR               1:23.28    1:24.09        
                  38.50     1:24.09 (45.59)                                        
  3 Romano, Nicole P          14 WEST-MR              1:22.86    1:25.38        
                  40.12     1:25.38 (45.26)                                        
  4 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR  1:23.04    1:25.44        
                  40.46     1:25.44 (44.98)                                        
  5 Edwards, Kaelyn M         13 HS-MR                1:23.71    1:25.74        
                  40.01     1:25.74 (45.73)                                        
 -- Zdesar, Samantha M        14 FLY-MR               1:23.02         DQ        
      Declared false start
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:16.50  SMAX Silver Max
              1:23.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:16.51 - 1:23.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Immitti, Samantha         14 WAC-MR                    NT    1:17.17 SILV   
                  35.98     1:17.17 (41.19)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
              2:43.00  SMAX Silver Max
              2:56.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:43.01 - 2:56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Flagiello, Mia            13 WAC-MR               2:50.97    2:41.78 JO     
                  36.84     1:17.89 (41.05)     2:00.18 (42.29)     2:41.78 (41.60)
  2 Elmassry, Jasmine         14 Twisters-MR          2:44.48    2:42.37 JO     
                  36.48     1:17.53 (41.05)     2:00.11 (42.58)     2:42.37 (42.26)
SILV - Division  
  1 Wu-Silvera, Caroline K    14 Twisters-MR          2:49.67    2:46.69 SILV   
                  37.91     1:20.08 (42.17)     2:03.63 (43.55)     2:46.69 (43.06)
  2 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR  2:45.26    2:46.71 SILV   
                  37.36     1:20.16 (42.80)     2:04.29 (44.13)     2:46.71 (42.42)
  3 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR  2:45.86    2:47.13 SILV   
                  38.21     1:20.53 (42.32)     2:04.14 (43.61)     2:47.13 (42.99)
  4 Immitti, Samantha         14 WAC-MR               2:49.83    2:47.21 SILV   
                  36.96     1:19.67 (42.71)     2:03.88 (44.21)     2:47.21 (43.33)
  5 Giordano, Julia L         13 Express Swimming-MR  2:48.22    2:47.94 SILV   
                  38.25     1:20.94 (42.69)     2:04.26 (43.32)     2:47.94 (43.68)
  6 Perez, Kyara              13 MAD-MR               2:51.89    2:48.58 SILV   
                  36.40     1:18.46 (42.06)     2:03.07 (44.61)     2:48.58 (45.51)
  7 Chow, Regina              14 NCAC-MR              2:44.31    2:49.12 SILV   
                  38.38     1:21.50 (43.12)     2:05.22 (43.72)     2:49.12 (43.90)
  8 Hall, Corrine F           13 Express Swimming-MR  2:43.24    2:49.25 SILV   
                  36.45     1:18.89 (42.44)     2:03.88 (44.99)     2:49.25 (45.37)
  9 Falcao, Nicole            13 Twisters-MR          2:48.65    2:49.26 SILV   
                  39.15     1:21.88 (42.73)     2:05.47 (43.59)     2:49.26 (43.79)
 10 Merino, Samantha A        13 CIY-MR               2:50.93    2:52.11 SILV   
                  37.50     1:22.31 (44.81)     2:07.27 (44.96)     2:52.11 (44.84)
 11 Chu, Jasmine              14 Express Swimming-MR  2:49.23    2:52.15 SILV   
                  39.11     1:23.17 (44.06)     2:08.16 (44.99)     2:52.15 (43.99)
 12 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              2:53.50    2:52.64 SILV   
                  37.44     1:21.44 (44.00)     2:07.66 (46.22)     2:52.64 (44.98)
 13 Wu, Yifei                 13 NYCC-MR              2:54.10    2:53.87 SILV   
                  38.94     1:22.78 (43.84)     2:08.62 (45.84)     2:53.87 (45.25)
 14 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR          2:49.06    2:54.70 SILV   
                  39.05     1:24.58 (45.53)     2:08.95 (44.37)     2:54.70 (45.75)
 15 Romano, Nicole P          14 WEST-MR              2:56.28    2:54.80 SILV   
                  40.16     1:25.11 (44.95)     2:10.52 (45.41)     2:54.80 (44.28)
 16 Lachhab, Hanaa            14 Twisters-MR          2:54.77    2:54.82 SILV   
                  38.64     1:23.07 (44.43)     2:09.36 (46.29)     2:54.82 (45.46)
 17 Kabbez, Renee T           13 HS-MR                2:56.57    2:54.94 SILV   
                  38.68     1:23.12 (44.44)     2:10.18 (47.06)     2:54.94 (44.76)
 18 DU, Irene                 14 NCAC-MR              2:48.61    2:56.27 SILV   
                  38.73     1:22.41 (43.68)     2:08.77 (46.36)     2:56.27 (47.50)
 19 Lee, Madison              13 NYCC-MR              2:56.10    2:56.57 SILV   
                  40.64     1:25.44 (44.80)     2:11.62 (46.18)     2:56.57 (44.95)
 20 Guariglia, Amanda         13 Express Swimming-MR  2:55.24    2:56.77 SILV   
                  39.29     1:23.89 (44.60)     2:10.31 (46.42)     2:56.77 (46.46)
Non-Award Division  
  1 Nonaka, Momoko            13 WEST-MR              2:52.37    2:57.01        
                  40.77     1:25.92 (45.15)     2:10.98 (45.06)     2:57.01 (46.03)
  2 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            2:51.28    2:57.82        
                  39.90     1:25.57 (45.67)     2:11.45 (45.88)     2:57.82 (46.37)
  3 Molestina, Ana T          13 Manhattan Makos-MR   2:55.60    2:57.86        
                  39.63     1:25.53 (45.90)     2:12.02 (46.49)     2:57.86 (45.84)
  4 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR  2:51.48    2:57.94        
                  39.11     1:23.86 (44.75)     2:10.95 (47.09)     2:57.94 (46.99)
  5 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                2:52.21    2:58.94        
                  41.40     1:27.11 (45.71)     2:13.45 (46.34)     2:58.94 (45.49)
  6 Ksendzovsky, Nicole       14 BASC-MR              2:54.97    3:00.56        
                  39.05     1:23.99 (44.94)     2:12.22 (48.23)     3:00.56 (48.34)
  7 Digiovanni, Sara N        14 FLY-MR               2:53.55    3:03.55        
                  41.39     1:27.76 (46.37)     2:15.52 (47.76)     3:03.55 (48.03)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:05.70  SMAX Silver Max
              1:11.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.71 - 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Lachhab, Hanaa            14 Twisters-MR          1:05.94    1:04.34 ZQ     
                  29.73     1:04.34 (34.61)                                        
  2 Flagiello, Mia            13 WAC-MR               1:09.64    1:05.17 ZQ     
                  30.28     1:05.17 (34.89)                                        
  3 Miou, Grace               13 NCAC-MR              1:06.04    1:05.18 ZQ     
                  30.28     1:05.18 (34.90)                                        
  4 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR               1:06.20    1:05.25 ZQ     
                  30.66     1:05.25 (34.59)                                        
  5 Falcao, Nicole            13 Twisters-MR          1:07.02    1:05.28 ZQ     
                  30.64     1:05.28 (34.64)                                        
SILV - Division  
  1 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR  1:06.14    1:05.95 SILV   
                  30.94     1:05.95 (35.01)                                        
  2 deFreitas, Emma           14 WAC-MR               1:06.63    1:06.22 SILV   
                  30.09     1:06.22 (36.13)                                        
  3 Elmassry, Jasmine         14 Twisters-MR          1:09.05    1:06.70 SILV   
                  31.09     1:06.70 (35.61)                                        
  4 Lou, Erica                14 Twisters-MR          1:07.20    1:07.19 SILV   
                  31.37     1:07.19 (35.82)                                        
  5 Wang, Carol               14 GATE-MR              1:05.80    1:07.55 SILV   
                  31.46     1:07.55 (36.09)                                        
  6 Guo, Jenna J              13 Express Swimming-MR  1:05.83    1:07.63 SILV   
                  32.10     1:07.63 (35.53)                                        
  7 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              1:07.23    1:07.72 SILV   
                  31.76     1:07.72 (35.96)                                        
  8 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR   1:07.01    1:07.73 SILV   
                  31.25     1:07.73 (36.48)                                        
  8 Nonaka, Momoko            13 WEST-MR              1:07.42    1:07.73 SILV   
                  32.17     1:07.73 (35.56)                                        
 10 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR         1:10.08    1:08.13 SILV   
                  32.52     1:08.13 (35.61)                                        
 11 Lennon, Maryann E         14 Express Swimming-MR  1:06.25    1:08.24 SILV   
                  32.00     1:08.24 (36.24)                                        
 12 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          1:06.90    1:08.94 SILV   
                  32.36     1:08.94 (36.58)                                        
 13 Weiss, Jessica M          14 Flying Dolphins-MR   1:07.90    1:09.11 SILV   
                  32.14     1:09.11 (36.97)                                        
 14 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR  1:09.10    1:09.12 SILV   
                  32.02     1:09.12 (37.10)                                        
 15 Zimmerman, Georgeanne A   13 Express Swimming-MR  1:07.92    1:09.24 SILV   
                  31.89     1:09.24 (37.35)                                        
 16 Wren, Meghan              14 Rac @ Jcc-MR         1:09.46    1:09.32 SILV   
                  32.60     1:09.32 (36.72)                                        
 17 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            1:06.41    1:09.34 SILV   
                  31.26     1:09.34 (38.08)                                        
 18 Hafez, Liela A            14 HS-MR                1:09.46    1:09.79 SILV   
                  32.05     1:09.79 (37.74)                                        
 19 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            1:10.83    1:10.33 SILV   
                  32.99     1:10.33 (37.34)                                        
 20 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR  1:09.52    1:10.41 SILV   
                  32.31     1:10.41 (38.10)                                        
 21 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                1:08.17    1:10.47 SILV   
                  32.44     1:10.47 (38.03)                                        
 22 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              1:09.35    1:10.58 SILV   
                  32.21     1:10.58 (38.37)                                        
 23 Pompay, Melody R          13 Express Swimming-MR  1:11.55    1:11.31 SILV   
                  33.07     1:11.31 (38.24)                                        
Non-Award Division  
  1 Savino, Chloe M           14 Express Swimming-MR  1:06.40    1:11.78        
                  32.40     1:11.78 (39.38)                                        
  2 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR              1:10.30    1:12.07        
                  33.16     1:12.07 (38.91)                                        
  3 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          1:09.78    1:13.13        
                  33.93     1:13.13 (39.20)                                        
  4 Krische, Sheila M         13 CIY-MR               1:09.78    1:13.18        
                  32.92     1:13.18 (40.26)                                        
  5 Chu, Jasmine              14 Express Swimming-MR  1:11.06    1:13.23        
                  33.54     1:13.23 (39.69)                                        
 -- Panitz, Georgia A         13 Badger-MR            1:11.16         NS        
 -- Callaghan, Alexa          13 WAC-MR               1:08.14         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:05.70  SMAX Silver Max
              1:11.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.71 - 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 deFreitas, Emma           14 WAC-MR                    NT    1:04.15 ZQ     
                  29.59     1:04.15 (34.56)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:05.70  SMAX Silver Max
              1:11.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.71 - 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR        NT    1:07.64 SILV   
                  30.85     1:07.64 (36.79)                                        
  2 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR                   NT    1:09.38 SILV   
                  30.94     1:09.38 (38.44)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  JO
              2:31.00  SMAX Silver Max
              2:36.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:31.01 - 2:36.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR                    NT    2:26.67 JO     
                  32.06     1:08.46 (36.40)     1:47.66 (39.20)     2:26.67 (39.01)
  2 deFreitas, Emma           14 WAC-MR                    NT    2:29.73 JO     
                  32.10     1:09.19 (37.09)     1:49.56 (40.37)     2:29.73 (40.17)
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  JO
              2:31.00  SMAX Silver Max
              2:36.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:31.01 - 2:36.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                2:33.54    2:32.03 SILV   
                  33.56     1:13.24 (39.68)     1:53.18 (39.94)     2:32.03 (38.85)
  2 Lou, Erica                14 Twisters-MR          2:36.49    2:32.09 SILV   
                  32.81     1:11.82 (39.01)     1:53.24 (41.42)     2:32.09 (38.85)
  3 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              2:35.33    2:32.71 SILV   
                  30.83     1:09.66 (38.83)     1:52.67 (43.01)     2:32.71 (40.04)
  4 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR          2:34.44    2:32.76 SILV   
                  32.93     1:11.97 (39.04)     1:53.66 (41.69)     2:32.76 (39.10)
  5 Conte, Katie M            13 Express Swimming-MR  2:31.85    2:32.84 SILV   
                  31.83     1:09.87 (38.04)     1:50.99 (41.12)     2:32.84 (41.85)
  6 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          2:36.33    2:36.19 SILV   
                  33.41     1:12.74 (39.33)     1:54.77 (42.03)     2:36.19 (41.42)
Non-Award Division  
  1 Schnupp, Samantha J       13 NYCC-MR              2:34.05    2:40.78        
                  34.02     1:14.09 (40.07)     1:57.32 (43.23)     2:40.78 (43.46)
 -- Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR               2:31.25         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
              2:23.50  SMAX Silver Max
              2:41.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:23.51 - 2:41.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Lou, Erica                14 Twisters-MR          2:24.77    2:20.80 ZQ     
                  30.37     1:05.08 (34.71)     1:46.73 (41.65)     2:20.80 (34.07)
  2 Ostensen, Sara            13 WAC-MR               2:23.68    2:21.46 ZQ     
                  30.89     1:06.80 (35.91)     1:49.35 (42.55)     2:21.46 (32.11)
JO - Division  
  1 MO, Wendy                 13 Express Swimming-MR  2:24.54    2:22.79 JO     
                  30.94     1:07.52 (36.58)     1:49.20 (41.68)     2:22.79 (33.59)
  2 Miou, Grace               13 NCAC-MR              2:24.14    2:22.95 JO     
                  29.83     1:06.38 (36.55)     1:47.57 (41.19)     2:22.95 (35.38)
  3 Wu-Silvera, Caroline K    14 Twisters-MR          2:25.09    2:23.01 JO     
                  30.81     1:05.33 (34.52)     1:50.62 (45.29)     2:23.01 (32.39)
  4 Miller, Tahlia N          13 Twisters-MR          2:25.13    2:23.40 JO     
                  30.11     1:07.26 (37.15)     1:50.02 (42.76)     2:23.40 (33.38)
SILV - Division  
  1 Rodriguez, Tina G         14 Twisters-MR          2:24.02    2:24.03 SILV   
                  31.76     1:06.80 (35.04)     1:52.85 (46.05)     2:24.03 (31.18)
  2 Flagiello, Mia            13 WAC-MR               2:37.91    2:25.74 SILV   
                  31.43     1:08.72 (37.29)     1:51.51 (42.79)     2:25.74 (34.23)
  3 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR   2:29.42    2:26.37 SILV   
                  31.87     1:06.26 (34.39)     1:52.38 (46.12)     2:26.37 (33.99)
  4 Kang, Madeline J          14 Express Swimming-MR  2:27.08    2:26.43 SILV   
                  32.06     1:08.92 (36.86)     1:54.02 (45.10)     2:26.43 (32.41)
  5 Mauro, Sabrina            14 Express Swimming-MR  2:23.56    2:26.60 SILV   
                  30.29     1:07.80 (37.51)     1:50.96 (43.16)     2:26.60 (35.64)
  6 Chow, Regina              14 NCAC-MR              2:26.40    2:26.90 SILV   
                  31.70     1:10.64 (38.94)     1:53.98 (43.34)     2:26.90 (32.92)
  7 Starzyk, Stephany         13 Twisters-MR          2:27.56    2:26.92 SILV   
                  31.92     1:08.98 (37.06)     1:53.89 (44.91)     2:26.92 (33.03)
  8 Maloney, Wynn M           13 NYCC-MR              2:24.67    2:27.55 SILV   
                  31.21     1:09.51 (38.30)     1:55.22 (45.71)     2:27.55 (32.33)
  9 Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          2:27.74    2:28.34 SILV   
                  31.66     1:09.43 (37.77)     1:56.65 (47.22)     2:28.34 (31.69)
 10 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR         2:31.96    2:28.37 SILV   
                  32.02     1:09.86 (37.84)     1:55.02 (45.16)     2:28.37 (33.35)
 11 Zdesar, Samantha M        14 FLY-MR               2:30.69    2:28.86 SILV   
                  31.86     1:08.85 (36.99)     1:54.70 (45.85)     2:28.86 (34.16)
 12 Lyons, Courtney M         13 Badger-MR            2:28.23    2:29.17 SILV   
                  31.96     1:09.74 (37.78)     1:56.51 (46.77)     2:29.17 (32.66)
 13 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR  2:28.73    2:29.44 SILV   
                  32.62     1:10.23 (37.61)     1:56.91 (46.68)     2:29.44 (32.53)
 14 Hillis, Gabrielle B       14 Manhattan Makos-MR   2:33.00    2:29.90 SILV   
                  33.06     1:11.43 (38.37)     1:57.12 (45.69)     2:29.90 (32.78)
 14 Olszewski, Inez I         13 NYCC-MR              2:39.29    2:29.90 SILV   
                  31.38     1:09.57 (38.19)     1:57.25 (47.68)     2:29.90 (32.65)
 16 Lachhab, Hanaa            14 Twisters-MR          2:30.66    2:30.14 SILV   
                  30.93     1:10.50 (39.57)     1:56.11 (45.61)     2:30.14 (34.03)
 17 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              2:32.22    2:30.17 SILV   
                  30.08     1:06.78 (36.70)     1:56.82 (50.04)     2:30.17 (33.35)
 18 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                2:27.99    2:31.13 SILV   
                  32.22     1:13.11 (40.89)     1:58.29 (45.18)     2:31.13 (32.84)
 19 Mamone, Julia A           14 Twisters-MR          2:29.53    2:31.31 SILV   
                  33.32     1:09.89 (36.57)     1:57.97 (48.08)     2:31.31 (33.34)
 20 Anich, Annabelle K        14 FLY-MR               2:28.29    2:31.36 SILV   
                  34.10     1:14.05 (39.95)     1:56.49 (42.44)     2:31.36 (34.87)
 21 Rohan, Julia R            13 APEX-MR              2:30.96    2:31.43 SILV   
                  33.41     1:12.83 (39.42)     1:57.02 (44.19)     2:31.43 (34.41)
 22 Nonaka, Momoko            13 WEST-MR              2:30.62    2:33.19 SILV   
                  33.16     1:10.31 (37.15)     1:56.84 (46.53)     2:33.19 (36.35)
 23 Dunbar, Sarah H           14 Badger-MR            2:24.18    2:33.32 SILV   
                  31.19     1:10.22 (39.03)     1:58.44 (48.22)     2:33.32 (34.88)
 24 Abbas, Radwa              14 WAC-MR               2:32.77    2:33.54 SILV   
                  32.95     1:12.59 (39.64)     1:57.56 (44.97)     2:33.54 (35.98)
 25 Lin, Iris Q               13 Twisters-MR          2:31.38    2:34.49 SILV   
                  34.12     1:11.62 (37.50)     1:58.20 (46.58)     2:34.49 (36.29)
 26 Wang, Carol               14 GATE-MR              2:27.70    2:34.55 SILV   
                  32.36     1:12.81 (40.45)     1:57.80 (44.99)     2:34.55 (36.75)
 27 Pompay, Melody R          13 Express Swimming-MR  2:35.61    2:35.18 SILV   
                  32.61     1:12.17 (39.56)     2:00.42 (48.25)     2:35.18 (34.76)
 28 Savino, Chloe M           14 Express Swimming-MR  2:30.66    2:35.27 SILV   
                  32.49     1:12.43 (39.94)     2:03.30 (50.87)     2:35.27 (31.97)
 29 Vumbacco, Sarah           13 WEST-MR              2:32.12    2:35.46 SILV   
                  32.95     1:11.21 (38.26)     1:59.72 (48.51)     2:35.46 (35.74)
 30 Lara, Tiffany             13 BASC-MR              2:41.23    2:36.06 SILV   
                  35.10     1:13.88 (38.78)     2:01.63 (47.75)     2:36.06 (34.43)
 31 Lantin, Alexa             13 Badger-MR            2:41.08    2:36.51 SILV   
                  35.70     1:15.61 (39.91)     2:01.41 (45.80)     2:36.51 (35.10)
 32 Ibrahim, Zahrah A         13 Express Swimming-MR  2:37.83    2:36.83 SILV   
                  34.90     1:16.88 (41.98)     2:03.55 (46.67)     2:36.83 (33.28)
 33 Yanos, Claudia H          13 Flying Dolphins-MR   2:40.58    2:37.14 SILV   
                  36.43     1:13.19 (36.76)     2:01.91 (48.72)     2:37.14 (35.23)
 34 Yeh, Chloe A              13 FLY-MR               2:37.32    2:37.55 SILV   
                  35.23     1:15.61 (40.38)     2:01.53 (45.92)     2:37.55 (36.02)
 35 Pearson, Elizabeth        14 NYCC-MR              2:38.21    2:37.68 SILV   
                  34.96     1:16.26 (41.30)     2:01.59 (45.33)     2:37.68 (36.09)
 36 Guglielmi, Gabriella      13 WEST-MR              2:40.96    2:37.82 SILV   
                  36.22     1:16.39 (40.17)     2:01.88 (45.49)     2:37.82 (35.94)
 37 Gonzalez, Miranda R       13 Express Swimming-MR  2:36.17    2:37.98 SILV   
                  35.48     1:14.86 (39.38)     2:01.61 (46.75)     2:37.98 (36.37)
 38 Gnad, Jessie A            14 HS-MR                2:39.46    2:38.17 SILV   
                  33.20     1:13.39 (40.19)     2:00.48 (47.09)     2:38.17 (37.69)
 39 Cole, Mikaela G           14 APEX-MR              2:41.77    2:38.18 SILV   
                  32.90     1:12.75 (39.85)     2:03.89 (51.14)     2:38.18 (34.29)
 40 Hafez, Liela A            14 HS-MR                2:38.25    2:38.70 SILV   
                  33.94     1:15.64 (41.70)     2:03.21 (47.57)     2:38.70 (35.49)
 41 Kruger, Olivia T          13 APEX-MR              2:35.70    2:38.80 SILV   
                                1:14.93 ( )     2:05.29 (50.36)     2:38.80 (33.51)
 42 Giordano, Julia L         13 Express Swimming-MR  2:37.30    2:39.14 SILV   
                  35.66     1:18.39 (42.73)     2:02.65 (44.26)     2:39.14 (36.49)
 43 Shen, Alexandra           13 HS-MR                2:41.77    2:39.21 SILV   
                  33.47     1:12.97 (39.50)     2:01.99 (49.02)     2:39.21 (37.22)
 44 Beavers, Maisy            13 NYCC-MR              2:37.88    2:39.70 SILV   
                  33.12     1:11.52 (38.40)     2:03.51 (51.99)     2:39.70 (36.19)
 45 Hartigan, Kiely U         14 Badger-MR            2:39.51    2:39.74 SILV   
                  35.86     1:15.77 (39.91)     2:05.67 (49.90)     2:39.74 (34.07)
 46 Burns, Emily F            13 Express Swimming-MR  2:35.06    2:40.14 SILV   
                  36.09     1:18.06 (41.97)     2:04.52 (46.46)     2:40.14 (35.62)
 46 Immitti, Samantha         14 WAC-MR               2:39.66    2:40.14 SILV   
                  34.92     1:18.78 (43.86)     2:04.42 (45.64)     2:40.14 (35.72)
 48 Pabby, Tanvi              13 Badger-MR            2:39.90    2:41.26 SILV   
                  32.80     1:14.29 (41.49)     2:03.50 (49.21)     2:41.26 (37.76)
 49 Edwards, Kaelyn M         13 HS-MR                2:38.51    2:41.66 SILV   
                  34.83     1:17.75 (42.92)     2:05.93 (48.18)     2:41.66 (35.73)
Non-Award Division  
  1 Romano, Nicole P          14 WEST-MR              2:36.11    2:44.30        
                  35.74     1:18.34 (42.60)     2:05.95 (47.61)     2:44.30 (38.35)
  2 Digiovanni, Sara N        14 FLY-MR               2:39.59    2:54.95        
                  37.43     1:26.16 (48.73)     2:13.98 (47.82)     2:54.95 (40.97)
 -- Hall, Corrine F           13 Express Swimming-MR  2:41.46         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- deFreitas, Emma           14 WAC-MR               2:37.92         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Flagiello, Olivia         13 WAC-MR               2:30.93         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Van Tassell, Gabrielle A  14 WAC-MR               2:24.10        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Phelps, Kathryn           13 NYCC-MR              2:39.18         NS        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  JO
              5:07.00  SMAX Silver Max
              5:25.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:07.01 - 5:25.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Flagiello, Mia            13 WAC-MR               5:16.45    5:00.07 JO     
                  32.18     1:07.95 (35.77)     1:46.17 (38.22)     2:24.32 (38.15)
        3:07.45 (43.13)     3:50.04 (42.59)     4:26.23 (36.19)     5:00.07 (33.84)
  2 Hon, Gi Gi                13 HS-MR                5:16.38    5:05.52 JO     
                  32.82     1:11.35 (38.53)     1:51.32 (39.97)     2:30.22 (38.90)
        3:13.67 (43.45)     3:57.97 (44.30)     4:33.15 (35.18)     5:05.52 (32.37)
  3 Fennell, Emily A          13 Flying Dolphins-MR   5:13.82    5:05.66 JO     
                                1:08.45 ( )     1:46.33 (37.88)     2:23.18 (36.85)
        3:09.78 (46.60)     3:56.71 (46.93)     4:31.44 (34.73)     5:05.66 (34.22)
SILV - Division  
  1 Adams, Caroline E         13 Rac @ Jcc-MR         5:21.40    5:14.33 SILV   
                  32.27     1:10.54 (38.27)     1:50.12 (39.58)     2:29.53 (39.41)
        3:14.88 (45.35)     4:00.96 (46.08)     4:38.39 (37.43)     5:14.33 (35.94)
  2 Garvey, Olivia A          13 Express Swimming-MR  5:22.72    5:21.47 SILV   
                  34.01     1:14.68 (40.67)     1:54.75 (40.07)     2:34.96 (40.21)
        3:23.46 (48.50)     4:10.78 (47.32)     4:46.84 (36.06)     5:21.47 (34.63)
  3 Ogando, Krystal L         13 APEX-MR              5:17.01    5:23.42 SILV   
                  30.80     1:08.16 (37.36)     1:49.89 (41.73)     2:30.74 (40.85)
        3:22.36 (51.62)     4:14.33 (51.97)     4:49.56 (35.23)     5:23.42 (33.86)
Non-Award Division  
  1 Wang, Carol               14 GATE-MR              5:07.91    5:28.58        
                  33.00     1:12.71 (39.71)     1:55.32 (42.61)     2:37.93 (42.61)
        3:25.52 (47.59)     4:14.76 (49.24)     4:51.67 (36.91)     5:28.58 (36.91)
  2 Starzyk, Stephany         13 Twisters-MR          5:15.55    5:30.23        
                  33.10     1:13.81 (40.71)                             2:36.15 ( )
        3:25.16 (49.01)     4:15.46 (50.30)     4:53.24 (37.78)     5:30.23 (36.99)
 -- Almeida, Gabriela         14 Twisters-MR          5:12.23         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.29  ZQ
                26.59  JO
                26.60  SMAX Silver Max
                26.99  SILV
 Meet Qualifying:  26.61 - 26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Fagen, Isabelle H         16 Express Swimming-MR    26.83      26.92 SILV   
Non-Award Division  
  1 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR            26.82      27.41        
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.29  ZQ
                26.59  JO
                26.60  SMAX Silver Max
                26.99  SILV
 Meet Qualifying:  26.61 - 26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Feinblatt, Carly H        15 Flying Dolphins-MR        NT      26.60 SMAX   
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.29  ZQ
                26.59  JO
                26.60  SMAX Silver Max
                26.99  SILV
 Meet Qualifying:  26.61 - 26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peralta, Loren S          17 APEX-MR                   NT      27.18        
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.29  ZQ
                26.59  JO
                26.60  SMAX Silver Max
                26.99  SILV
 Meet Qualifying:  26.61 - 26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR        NT      28.24        
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                26.29  ZQ
                26.59  JO
                26.60  SMAX Silver Max
                26.99  SILV
 Meet Qualifying:  26.61 - 26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NG, Sydney                15 Rac @ Jcc-MR              NT      26.47 JO     
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.79  JO
                57.80  SMAX Silver Max
              1:01.09  SILV
 Meet Qualifying:  57.81 - 1:01.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rhodd, Holland M          16 Manhattan Makos-MR        NT    1:01.50        
                  28.58     1:01.50 (32.92)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.79  JO
                57.80  SMAX Silver Max
              1:01.09  SILV
 Meet Qualifying:  57.81 - 1:01.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 NG, Sydney                15 Rac @ Jcc-MR           57.81      56.04 ZQ     
                  27.13       56.04 (28.91)                                        
JO - Division  
  1 Abel, Casey               16 Rac @ Jcc-MR           58.18      57.57 JO     
                  27.24       57.57 (30.33)                                        
SILV - Division  
  1 Auty, Danielle            16 Express Swimming-MR    58.22      58.25 SILV   
                  28.13       58.25 (30.12)                                        
  2 Gullickson, Lauren        15 WAC-MR               1:00.07      58.35 SILV   
                  28.24       58.35 (30.11)                                        
  3 Peralta, Loren S          17 APEX-MR                59.86      58.93 SILV   
                  28.59       58.93 (30.34)                                        
  4 Geiger, Allyson M         16 Express Swimming-MR    58.67      59.61 SILV   
                  28.54       59.61 (31.07)                                        
  5 Feminella, Lindsay M      16 WAC-MR                 59.57      59.62 SILV   
                  29.00       59.62 (30.62)                                        
  6 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   1:00.41      59.68 SILV   
                  28.37       59.68 (31.31)                                        
  6 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR            58.37      59.68 SILV   
                  27.87       59.68 (31.81)                                        
  8 Keane, Nicole E           15 WEST-MR                59.74      59.75 SILV   
                  28.63       59.75 (31.12)                                        
  9 Schaubeck, Anna E         15 Express Swimming-MR    59.92      59.78 SILV   
                  28.66       59.78 (31.12)                                        
 10 Licausi, Jamie            16 Unhes-Mr-MR            59.59    1:00.01 SILV   
                  28.45     1:00.01 (31.56)                                        
 11 Wilson, Tori P            15 NFS-MR                 59.99    1:00.02 SILV   
                  28.68     1:00.02 (31.34)                                        
 12 Cruz, Brigitti S          17 NCAC-MR              1:01.02    1:00.36 SILV   
                  28.51     1:00.36 (31.85)                                        
 13 White, Sarah E            17 Express Swimming-MR    58.99    1:00.49 SILV   
                  28.64     1:00.49 (31.85)                                        
 14 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR   1:01.04    1:00.54 SILV   
                  28.91     1:00.54 (31.63)                                        
 15 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   1:00.51    1:00.60 SILV   
                  29.18     1:00.60 (31.42)                                        
 16 Allen, Arnelle            16 Flying Dolphins-MR     59.99    1:00.93 SILV   
                  28.82     1:00.93 (32.11)                                        
Non-Award Division  
  1 Noonan, Kristen N         17 Express Swimming-MR  1:00.63    1:01.10        
                  29.02     1:01.10 (32.08)                                        
  2 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   1:00.91    1:01.12        
                  29.10     1:01.12 (32.02)                                        
  3 Rhodd, Holland M          16 Manhattan Makos-MR   1:00.76    1:01.97        
                  29.34     1:01.97 (32.63)                                        
  4 Licausi, Brianna          15 Unhes-Mr-MR          1:01.02    1:02.37        
                  29.61     1:02.37 (32.76)                                        
  5 Vassilieva, Valerie       15 Unhes-Mr-MR            59.22    1:02.57        
                  29.83     1:02.57 (32.74)                                        
  6 Lee, Audrey               15 GATE-MR                59.51    1:02.79        
                  29.17     1:02.79 (33.62)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:02.49  ZQ
              2:04.49  JO
              2:04.50  SMAX Silver Max
              2:10.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:04.51 - 2:10.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Feinblatt, Carly H        15 Flying Dolphins-MR   2:04.55    2:05.28 SILV   
                  28.39       59.85 (31.46)     1:32.70 (32.85)     2:05.28 (32.58)
  2 Gullickson, Lauren        15 WAC-MR               2:07.91    2:05.59 SILV   
                  29.13     1:00.99 (31.86)     1:33.61 (32.62)     2:05.59 (31.98)
  3 Kaewkrajang, Tanya        17 GATE-MR              2:05.59    2:07.05 SILV   
                  29.13     1:00.84 (31.71)     1:33.08 (32.24)     2:07.05 (33.97)
  4 Keane, Nicole E           15 WEST-MR              2:07.10    2:07.96 SILV   
                  29.50     1:01.45 (31.95)     1:34.57 (33.12)     2:07.96 (33.39)
  5 Fagen, Isabelle H         16 Express Swimming-MR  2:06.79    2:08.52 SILV   
                  29.22     1:01.20 (31.98)     1:34.57 (33.37)     2:08.52 (33.95)
Non-Award Division  
  1 Abel, Casey               16 Rac @ Jcc-MR         2:09.67    2:11.79        
                  28.97     1:01.99 (33.02)     1:36.72 (34.73)     2:11.79 (35.07)
  2 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   2:10.15    2:13.21        
                  30.03     1:03.51 (33.48)     1:38.34 (34.83)     2:13.21 (34.87)
 -- Geiger, Allyson M         16 Express Swimming-MR  2:06.55         NS        
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:27.99  ZQ
              5:30.99  JO
              5:31.00  SMAX Silver Max
              5:39.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:31.01 - 5:39.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 NG, Sydney                15 Rac @ Jcc-MR         5:32.39    5:25.44 ZQ     
                  29.76     1:02.32 (32.56)     1:35.55 (33.23)     2:08.82 (33.27)
        2:42.03 (33.21)     3:15.06 (33.03)     3:48.01 (32.95)     4:21.10 (33.09)
        4:53.71 (32.61)     5:25.44 (31.73)                                        
  2 Feinblatt, Carly H        15 Flying Dolphins-MR   5:31.14    5:27.10 ZQ     
                  28.89     1:01.31 (32.42)     1:34.36 (33.05)     2:07.56 (33.20)
        2:40.80 (33.24)     3:14.12 (33.32)     3:47.62 (33.50)     4:21.31 (33.69)
        4:54.75 (33.44)     5:27.10 (32.35)                                        
SILV - Division  
  1 Crilly, Nicole M          15 Express Swimming-MR  5:32.55    5:38.71 SILV   
                  31.60     1:05.79 (34.19)     1:40.48 (34.69)     2:14.05 (33.57)
        2:47.96 (33.91)     3:21.57 (33.61)     3:55.03 (33.46)     4:29.67 (34.64)
        5:04.22 (34.55)     5:38.71 (34.49)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:05.49  ZQ
              1:05.49  JO
              1:05.50  SMAX Silver Max
              1:10.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.51 - 1:10.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Bianco, Sara E            15 HS-MR                     NT    1:06.41 SILV   
                  32.41     1:06.41 (34.00)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.49  ZQ
              1:05.49  JO
              1:05.50  SMAX Silver Max
              1:10.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.51 - 1:10.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Feminella, Lindsay M      16 WAC-MR               1:08.67    1:04.68 ZQ     
                  31.82     1:04.68 (32.86)                                        
  2 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR   1:06.69    1:05.48 ZQ     
                  31.93     1:05.48 (33.55)                                        
SILV - Division  
  1 Bianco, Sara E            15 HS-MR                1:06.99    1:05.53 SILV   
                  32.12     1:05.53 (33.41)                                        
  2 Cruz, Brigitti S          17 NCAC-MR              1:06.36    1:06.25 SILV   
                  33.00     1:06.25 (33.25)                                        
  3 Kaewkrajang, Tanya        17 GATE-MR              1:07.04    1:06.39 SILV   
                  32.10     1:06.39 (34.29)                                        
  4 Damsky, Abigail           17 Flying Dolphins-MR   1:06.12    1:07.00 SILV   
                  32.19     1:07.00 (34.81)                                        
  5 Cavanaugh, Katherine      16 WAC-MR               1:08.31    1:07.28 SILV   
                  32.66     1:07.28 (34.62)                                        
  6 Kinkel, Amanda N          15 GATE-MR              1:06.30    1:07.46 SILV   
                  32.94     1:07.46 (34.52)                                        
  7 Fagen, Isabelle H         16 Express Swimming-MR  1:07.55    1:07.62 SILV   
                  33.21     1:07.62 (34.41)                                        
  8 Anderson, Mary Jane J     16 HS-MR                1:07.89    1:07.79 SILV   
                  33.01     1:07.79 (34.78)                                        
  9 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   1:07.02    1:09.18 SILV   
                  33.05     1:09.18 (36.13)                                        
 10 Abel, Casey               16 Rac @ Jcc-MR         1:09.17    1:09.64 SILV   
                  32.62     1:09.64 (37.02)                                        
Non-Award Division  
  1 Lee, Audrey               15 GATE-MR              1:07.89    1:10.62        
                  33.93     1:10.62 (36.69)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:20.99  ZQ
              2:20.99  JO
              2:21.00  SMAX Silver Max
              2:29.29  SILV
 Meet Qualifying:  2:21.01 - 2:29.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Feminella, Lindsay M      16 WAC-MR                    NT    2:18.32 ZQ     
                  33.17     1:08.16 (34.99)     1:43.31 (35.15)     2:18.32 (35.01)
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:20.99  ZQ
              2:20.99  JO
              2:21.00  SMAX Silver Max
              2:29.29  SILV
 Meet Qualifying:  2:21.01 - 2:29.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR        NT    2:21.30 SILV   
                  33.21     1:08.46 (35.25)     1:44.86 (36.40)     2:21.30 (36.44)
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:20.99  ZQ
              2:20.99  JO
              2:21.00  SMAX Silver Max
              2:29.29  SILV
 Meet Qualifying:  2:21.01 - 2:29.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Feminella, Lindsay M      16 WAC-MR               2:21.56    2:18.81 ZQ     
                  33.14     1:07.77 (34.63)     1:43.55 (35.78)     2:18.81 (35.26)
  2 Bianco, Sara E            15 HS-MR                2:25.64    2:20.77 ZQ     
                  33.39     1:08.83 (35.44)     1:45.45 (36.62)     2:20.77 (35.32)
  3 Lipton, Jessica R         15 Flying Dolphins-MR   2:22.81    2:20.81 ZQ     
                  33.56     1:09.60 (36.04)     1:45.13 (35.53)     2:20.81 (35.68)
SILV - Division  
  1 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR   2:23.74    2:21.03 SILV   
                  33.82     1:09.54 (35.72)     1:46.05 (36.51)     2:21.03 (34.98)
  2 Kaewkrajang, Tanya        17 GATE-MR              2:24.95    2:25.78 SILV   
                  35.53     1:11.41 (35.88)     1:48.21 (36.80)     2:25.78 (37.57)
  3 Geiger, Allyson M         16 Express Swimming-MR  2:27.09    2:27.37 SILV   
                  34.73     1:12.34 (37.61)     1:50.32 (37.98)     2:27.37 (37.05)
  4 Kinkel, Amanda N          15 GATE-MR              2:26.04    2:28.58 SILV   
                  35.04     1:12.00 (36.96)     1:49.65 (37.65)     2:28.58 (38.93)
  5 Auty, Danielle            16 Express Swimming-MR  2:28.35    2:28.82 SILV   
                  35.43     1:12.78 (37.35)     1:51.23 (38.45)     2:28.82 (37.59)
  6 Donlevy, Katie D          15 CIY-MR               2:26.66    2:28.84 SILV   
                  35.77     1:12.47 (36.70)     1:50.41 (37.94)     2:28.84 (38.43)
Non-Award Division  
  1 Gold, Kate R              15 HS-MR                2:28.17    2:32.08        
                  35.84     1:14.02 (38.18)     1:54.39 (40.37)     2:32.08 (37.69)
  2 Lee, Audrey               15 GATE-MR              2:26.94    2:33.43        
                                1:14.78 ( )     1:54.30 (39.52)     2:33.43 (39.13)
 -- Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   2:28.37        DFS        
      Declared false start
 -- Pan, Karen                16 Express Swimming-MR  2:28.88         NS        
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:13.99  ZQ
              1:15.19  JO
              1:15.20  SMAX Silver Max
              1:20.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:15.21 - 1:20.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Allen, Arnelle            16 Flying Dolphins-MR   1:16.69    1:16.39 SILV   
                  35.19     1:16.39 (41.20)                                        
  2 Hongamata, Lydia          15 NCAC-MR              1:18.64    1:16.72 SILV   
                  35.69     1:16.72 (41.03)                                        
  3 Kaewkrajang, Tanya        17 GATE-MR              1:16.53    1:17.25 SILV   
                  35.69     1:17.25 (41.56)                                        
  4 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   1:17.87    1:17.84 SILV   
                  36.78     1:17.84 (41.06)                                        
  5 Vassilieva, Valerie       15 Unhes-Mr-MR          1:18.50    1:18.69 SILV   
                  36.98     1:18.69 (41.71)                                        
  6 Halloran, Caitlin M       17 Express Swimming-MR  1:19.45    1:18.72 SILV   
                  35.67     1:18.72 (43.05)                                        
  7 Wong, Isabelle            15 GATE-MR              1:18.63    1:20.08 SILV   
                  38.14     1:20.08 (41.94)                                        
  8 Keane, Nicole E           15 WEST-MR              1:18.02    1:20.10 SILV   
                  38.22     1:20.10 (41.88)                                        
  9 Bianco, Sara E            15 HS-MR                1:19.84    1:20.12 SILV   
                  37.52     1:20.12 (42.60)                                        
 10 Huang, Sabrina R          15 GATE-MR              1:20.78    1:20.15 SILV   
                  37.79     1:20.15 (42.36)                                        
 11 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   1:17.98    1:20.30 SILV   
                  37.49     1:20.30 (42.81)                                        
Non-Award Division  
  1 Feinblatt, Carly H        15 Flying Dolphins-MR   1:18.45    1:21.20        
                  38.25     1:21.20 (42.95)                                        
  2 Lee, Audrey               15 GATE-MR              1:18.63    1:22.45        
                  38.46     1:22.45 (43.99)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:37.89  ZQ
              2:42.99  JO
              2:43.00  SMAX Silver Max
              2:50.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:43.01 - 2:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   2:48.36    2:48.14 SILV   
                  37.89     1:21.05 (43.16)     2:04.30 (43.25)     2:48.14 (43.84)
  2 Bianco, Sara E            15 HS-MR                2:47.39    2:48.37 SILV   
                  38.09     1:21.08 (42.99)     2:05.96 (44.88)     2:48.37 (42.41)
  3 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   2:46.04    2:48.87 SILV   
                  37.59     1:20.48 (42.89)     2:04.36 (43.88)     2:48.87 (44.51)
  4 Lipton, Jessica R         15 Flying Dolphins-MR   2:48.96    2:49.80 SILV   
                  38.94     1:22.28 (43.34)     2:06.31 (44.03)     2:49.80 (43.49)
Non-Award Division  
  1 Feinblatt, Carly H        15 Flying Dolphins-MR   2:49.65    2:51.13        
                  38.71     1:22.34 (43.63)     2:06.80 (44.46)     2:51.13 (44.33)
  2 Licausi, Brianna          15 Unhes-Mr-MR          2:46.86    2:52.87        
                  37.88     1:20.98 (43.10)     2:06.34 (45.36)     2:52.87 (46.53)
  3 Allen, Arnelle            16 Flying Dolphins-MR   2:48.42    2:55.03        
                  38.01     1:22.55 (44.54)     2:08.81 (46.26)     2:55.03 (46.22)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
              1:05.00  SMAX Silver Max
              1:09.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.01 - 1:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Wong, Bokey               16 NCAC-MR                   NT    1:07.09 SILV   
                  31.44     1:07.09 (35.65)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
              1:05.00  SMAX Silver Max
              1:09.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.01 - 1:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cruz, Brigitti S          17 NCAC-MR                   NT    1:05.21 SILV   
                  30.04     1:05.21 (35.17)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:04.49  ZQ
              1:04.99  JO
              1:05.00  SMAX Silver Max
              1:09.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:05.01 - 1:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kaewkrajang, Tanya        17 GATE-MR              1:06.85    1:04.74 JO     
                  29.72     1:04.74 (35.02)                                        
SILV - Division  
  1 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   1:06.71    1:05.67 SILV   
                  30.66     1:05.67 (35.01)                                        
  2 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR   1:07.13    1:05.88 SILV   
                  30.74     1:05.88 (35.14)                                        
  3 Cruz, Brigitti S          17 NCAC-MR              1:05.28    1:06.79 SILV   
                  31.36     1:06.79 (35.43)                                        
  4 Noonan, Kristen N         17 Express Swimming-MR  1:07.17    1:07.72 SILV   
                  32.09     1:07.72 (35.63)                                        
  5 Auty, Danielle            16 Express Swimming-MR  1:08.43    1:08.62 SILV   
                  32.10     1:08.62 (36.52)                                        
  6 Cusumano, Nicole          16 WAC-MR               1:06.59    1:09.00 SILV   
                  31.64     1:09.00 (37.36)                                        
  7 Donlevy, Katie D          15 CIY-MR               1:07.85    1:09.14 SILV   
                  31.58     1:09.14 (37.56)                                        
Non-Award Division  
  1 White, Sarah E            17 Express Swimming-MR  1:06.16    1:16.91        
                  33.41     1:16.91 (43.50)                                        
 -- NG, Sydney                15 Rac @ Jcc-MR         1:06.64         DQ        
      Declared false start
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:24.99  ZQ
              2:29.99  JO
              2:30.00  SMAX Silver Max
              2:33.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.01 - 2:33.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR   2:31.58    2:30.05 SILV   
                  31.63     1:08.69 (37.06)     1:48.88 (40.19)     2:30.05 (41.17)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:19.99  ZQ
              2:19.99  JO
              2:20.00  SMAX Silver Max
              2:37.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:20.01 - 2:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 NG, Sydney                15 Rac @ Jcc-MR         2:20.90    2:18.63 ZQ     
                  29.79     1:04.53 (34.74)     1:47.22 (42.69)     2:18.63 (31.41)
  2 Gullickson, Lauren        15 WAC-MR               2:26.98    2:19.46 ZQ     
                  31.86     1:09.51 (37.65)     1:47.45 (37.94)     2:19.46 (32.01)
SILV - Division  
  1 Donlevy, Katie D          15 CIY-MR               2:23.85    2:23.28 SILV   
                  31.48     1:09.47 (37.99)     1:51.06 (41.59)     2:23.28 (32.22)
  2 Lipton, Jessica R         15 Flying Dolphins-MR   2:23.10    2:23.98 SILV   
                  30.48     1:07.17 (36.69)     1:52.04 (44.87)     2:23.98 (31.94)
  3 Abel, Casey               16 Rac @ Jcc-MR         2:27.53    2:25.43 SILV   
                  29.41     1:05.84 (36.43)     1:52.33 (46.49)     2:25.43 (33.10)
  4 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR   2:25.15    2:26.08 SILV   
                  31.06     1:08.33 (37.27)     1:51.63 (43.30)     2:26.08 (34.45)
  5 Feinblatt, Carly H        15 Flying Dolphins-MR   2:28.47    2:26.45 SILV   
                  33.33     1:11.57 (38.24)     1:54.67 (43.10)     2:26.45 (31.78)
  6 Auty, Danielle            16 Express Swimming-MR  2:23.55    2:26.66 SILV   
                  30.78     1:09.40 (38.62)     1:52.75 (43.35)     2:26.66 (33.91)
  7 Cruz, Brigitti S          17 NCAC-MR              2:29.13    2:26.76 SILV   
                  30.65     1:08.38 (37.73)     1:52.09 (43.71)     2:26.76 (34.67)
  8 Bianco, Sara E            15 HS-MR                2:27.19    2:27.11 SILV   
                  32.63     1:08.99 (36.36)     1:52.83 (43.84)     2:27.11 (34.28)
  9 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   2:28.46    2:27.17 SILV   
                  32.58     1:12.16 (39.58)     1:52.96 (40.80)     2:27.17 (34.21)
 10 Kaewkrajang, Tanya        17 GATE-MR              2:26.19    2:27.26 SILV   
                  31.41     1:08.62 (37.21)     1:52.68 (44.06)     2:27.26 (34.58)
 11 Noonan, Kristen N         17 Express Swimming-MR  2:26.88    2:29.83 SILV   
                  33.12     1:07.03 (33.91)     1:55.62 (48.59)     2:29.83 (34.21)
 12 Barclay, Skye M           15 Flying Dolphins-MR   2:33.66    2:30.61 SILV   
                  31.57     1:11.24 (39.67)     1:56.21 (44.97)     2:30.61 (34.40)
 13 Keane, Nicole E           15 WEST-MR              2:30.96    2:31.18 SILV   
                  33.50     1:14.07 (40.57)     1:57.61 (43.54)     2:31.18 (33.57)
 14 Kinkel, Amanda N          15 GATE-MR              2:29.87    2:31.76 SILV   
                  33.97     1:10.79 (36.82)     1:56.95 (46.16)     2:31.76 (34.81)
 15 Liu, Serina               15 NCAC-MR              2:33.50    2:33.05 SILV   
                  33.67     1:11.98 (38.31)     1:57.72 (45.74)     2:33.05 (35.33)
 16 Geiger, Allyson M         16 Express Swimming-MR  2:32.19    2:33.16 SILV   
                  33.52     1:12.43 (38.91)     2:00.98 (48.55)     2:33.16 (32.18)
 17 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   2:29.61    2:33.20 SILV   
                  34.09     1:14.98 (40.89)     1:58.73 (43.75)     2:33.20 (34.47)
 18 Schaubeck, Anna E         15 Express Swimming-MR  2:34.39    2:33.79 SILV   
                  31.87     1:12.32 (40.45)     1:58.26 (45.94)     2:33.79 (35.53)
 19 Ambrosio, Wendy J         15 RedTails-MR          2:29.55    2:36.27 SILV   
                  32.90     1:13.83 (40.93)     1:59.30 (45.47)     2:36.27 (36.97)
 20 Kascle, Raeanne           15 Rac @ Jcc-MR         2:36.09    2:36.38 SILV   
                  32.59     1:13.54 (40.95)     2:01.06 (47.52)     2:36.38 (35.32)
 21 Lee, Audrey               15 GATE-MR              2:29.03    2:36.52 SILV   
                  34.77     1:13.22 (38.45)     2:00.13 (46.91)     2:36.52 (36.39)
Non-Award Division  
  1 Allen, Arnelle            16 Flying Dolphins-MR   2:34.92    2:37.10        
                  32.36     1:14.70 (42.34)     2:02.01 (47.31)     2:37.10 (35.09)
  2 Huang, Kimberly M         15 GATE-MR              2:35.20    2:39.65        
                  32.96     1:14.49 (41.53)     2:00.75 (46.26)     2:39.65 (38.90)
  3 Vassilieva, Valerie       15 Unhes-Mr-MR          2:32.33    2:40.19        
                  35.82     1:17.00 (41.18)     2:03.89 (46.89)     2:40.19 (36.30)
 -- Peralta, Loren S          17 APEX-MR              2:34.90         DQ        
      Declared false start - Misc
 -- Pan, Karen                16 Express Swimming-MR  2:28.63        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Bay, Alexandria M         15 Twisters-MR          2:28.68         NS        
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  ZQ
              5:04.99  JO
              5:05.00  SMAX Silver Max
              5:23.29  SILV
 Meet Qualifying:  5:05.01 - 5:23.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Gullickson, Lauren        15 WAC-MR               5:08.22    5:00.68 JO     
                  32.21     1:09.96 (37.75)     1:49.58 (39.62)     2:28.60 (39.02)
        3:08.39 (39.79)     3:50.75 (42.36)     4:26.45 (35.70)     5:00.68 (34.23)
  2 Noonan, Kristen N         17 Express Swimming-MR  5:11.80    5:04.71 JO     
                  32.13     1:09.90 (37.77)     1:46.54 (36.64)     2:21.94 (35.40)
        3:09.21 (47.27)     3:56.29 (47.08)     4:31.47 (35.18)     5:04.71 (33.24)
SILV - Division  
  1 Montes, Adrianna          15 Manhattan Makos-MR   5:14.95    5:11.29 SILV   
                  32.87     1:10.57 (37.70)     1:52.06 (41.49)     2:32.07 (40.01)
        3:16.42 (44.35)     4:01.04 (44.62)     4:36.82 (35.78)     5:11.29 (34.47)
  2 Bianco, Sara E            15 HS-MR                5:11.79    5:12.46 SILV   
                  32.85     1:13.59 (40.74)     1:52.79 (39.20)     2:30.33 (37.54)
        3:15.20 (44.87)     4:00.91 (45.71)     4:37.18 (36.27)     5:12.46 (35.28)
  3 Song, Marissa D           15 Manhattan Makos-MR   5:05.39    5:12.70 SILV   
                  31.59     1:08.19 (36.60)     1:47.26 (39.07)     2:26.16 (38.90)
        3:11.40 (45.24)     3:58.54 (47.14)     4:35.65 (37.11)     5:12.70 (37.05)
  4 O'Meara, Sappha E         15 Manhattan Makos-MR   5:17.47    5:13.90 SILV   
                  33.25     1:13.01 (39.76)     1:55.56 (42.55)     2:37.76 (42.20)
        3:19.15 (41.39)     4:01.78 (42.63)     4:38.53 (36.75)     5:13.90 (35.37)
Non-Award Division  
 -- Bay, Alexandria M         15 Twisters-MR          5:09.07         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                32.00  SMAX Silver Max
                35.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.01 - 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Malloy, Thomas            10 Rac @ Jcc-MR           32.77      31.43 JO     
  2 Amato, Jason C             9 WEST-MR                32.01      31.58 JO     
  3 Tatynskiy, Alec           10 BASC-MR                32.18      31.61 JO     
  4 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR            32.67      31.79 JO     
SILV - Division  
  1 Zametko, Nik              10 HS-MR                  33.47      32.54 SILV   
  2 Izower, Asher              8 Twisters-MR            33.37      32.66 SILV   
  3 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                  35.15      32.70 SILV   
  4 Wozniak, Robert            9 Aquaflames-MR          33.32      32.77 SILV   
  5 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR    32.01      32.80 SILV   
  6 Newmark, Jake Q           10 Express Swimming-MR    32.39      32.99 SILV   
  7 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR                33.11      33.24 SILV   
  8 Lai, Christopher B         9 HS-MR                  33.38      33.32 SILV   
  9 Ramnauth, Paul A          10 GATE-MR                33.23      33.44 SILV   
 10 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR     33.32      33.50 SILV   
 10 Altman, Kyle              10 Rac @ Jcc-MR           34.11      33.50 SILV   
 12 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR            33.75      33.59 SILV   
 13 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR            34.66      33.62 SILV   
 14 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR              32.90      33.63 SILV   
 15 Allison, Javi O           10 RedTails-MR            33.91      33.67 SILV   
 16 Macio, David              10 Twisters-MR            33.07      33.75 SILV   
 17 Camaev, Alexander         10 Unhes-Mr-MR            34.69      33.87 SILV   
 18 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR                 33.25      33.95 SILV   
 19 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR            35.02      34.19 SILV   
 20 Burke, Ryan               10 FLY-MR                 34.22      34.22 SILV   
 21 Goodman, Jonah B           9 Express Swimming-MR    33.94      34.46 SILV   
 22 Santry, Emmet P            9 WEST-MR                35.07      34.53 SILV   
 23 Lee, Aidan J               7 WEST-MR                33.88      34.56 SILV   
 24 Hafez, Yousef A            9 HS-MR                  35.15      34.59 SILV   
 25 Lee, Christian             8 WEST-MR                34.24      35.16 SILV   
 25 Wong, Matthew              9 Twisters-MR            34.36      35.16 SILV   
Non-Award Division  
  1 Gotlib, Steven            10 BASC-MR                35.18      35.36        
  2 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR    33.96      35.45        
  3 Ma, Jared W                8 HS-MR                  35.00      35.88        
  4 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR    34.99      36.18        
  5 Porges, David r           10 Flying Dolphins-MR     34.68      36.89        
 -- Sanchez, Andy J            9 Unhes-Mr-MR            33.96         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                32.00  SMAX Silver Max
                35.19  SILV
 Meet Qualifying:  32.01 - 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR                   NT      33.22 SILV   
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX Silver Max
              1:18.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.61 - 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Tatynskiy, Alec           10 BASC-MR              1:12.62    1:09.46 JO     
                  32.17     1:09.46 (37.29)                                        
  2 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR          1:11.96    1:09.63 JO     
                  33.87     1:09.63 (35.76)                                        
  3 Zhang, Ryan F              9 GATE-MR              1:11.68    1:10.00 JO     
                  33.61     1:10.00 (36.39)                                        
  4 Amato, Jason C             9 WEST-MR              1:12.17    1:10.64 JO     
                  33.29     1:10.64 (37.35)                                        
  5 Zametko, Nik              10 HS-MR                1:16.04    1:10.81 JO     
                  33.69     1:10.81 (37.12)                                        
  6 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  1:12.05    1:11.24 JO     
                  34.02     1:11.24 (37.22)                                        
SILV - Division  
  1 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR              1:13.79    1:11.85 SILV   
                  34.97     1:11.85 (36.88)                                        
  2 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR            1:11.98    1:12.25 SILV   
                  34.37     1:12.25 (37.88)                                        
  3 Brewster, Justin K        10 Unhes-Mr-MR          1:11.75    1:12.29 SILV   
                  33.96     1:12.29 (38.33)                                        
  4 Wozniak, Robert            9 Aquaflames-MR        1:14.43    1:12.51 SILV   
                  34.30     1:12.51 (38.21)                                        
  5 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                1:16.94    1:13.64 SILV   
                  34.30     1:13.64 (39.34)                                        
  6 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR   1:13.07    1:13.83 SILV   
                  34.59     1:13.83 (39.24)                                        
  7 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR          1:14.21    1:14.05 SILV   
                  35.22     1:14.05 (38.83)                                        
  8 Newmark, Jake Q           10 Express Swimming-MR  1:14.83    1:14.54 SILV   
                  35.35     1:14.54 (39.19)                                        
  9 Lee, Aidan J               7 WEST-MR              1:17.87    1:15.75 SILV   
                  36.10     1:15.75 (39.65)                                        
 10 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR          1:18.35    1:15.89 SILV   
                  35.30     1:15.89 (40.59)                                        
 11 Goodman, Jonah B           9 Express Swimming-MR  1:15.94    1:16.29 SILV   
                  36.26     1:16.29 (40.03)                                        
 12 Walsh, Patrick C           9 Express Swimming-MR  1:15.43    1:16.54 SILV   
                  36.70     1:16.54 (39.84)                                        
 13 Lai, Christopher B         9 HS-MR                1:16.74    1:16.79 SILV   
                  35.97     1:16.79 (40.82)                                        
 14 Burke, Ryan               10 FLY-MR               1:17.02    1:17.34 SILV   
                  37.25     1:17.34 (40.09)                                        
 15 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:18.38    1:18.21 SILV   
                  36.72     1:18.21 (41.49)                                        
Non-Award Division  
  1 Wong, Matthew              9 Twisters-MR          1:18.21    1:18.98        
                  39.48     1:18.98 (39.50)                                        
  2 Min, Christopher K         9 FLY-MR               1:17.75    1:19.06        
                  36.28     1:19.06 (42.78)                                        
  3 Whelan, Jack              10 CIY-MR               1:18.26    1:19.26        
                  37.76     1:19.26 (41.50)                                        
  4 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR               1:15.32    1:19.66        
                  37.54     1:19.66 (42.12)                                        
  5 Jeong, Eugene              9 FLY-MR               1:17.40    1:23.34        
                  38.45     1:23.34 (44.89)                                        
 -- Khoury, Christian         10 BASC-MR              1:15.71         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX Silver Max
              1:18.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.61 - 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Brewster, Justin K        10 Unhes-Mr-MR               NT    1:13.00 SILV   
                  34.91     1:13.00 (38.09)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX Silver Max
              1:18.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.61 - 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wan, Osmond T             10 GATE-MR                   NT    1:21.97        
                  38.04     1:21.97 (43.93)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:32.00  SMAX Silver Max
              2:49.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:32.01 - 2:49.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Radkov, Nick               9 Unhes-Mr-MR          2:38.47    2:16.68 ZQ     
                  31.62     1:06.83 (35.21)     1:43.16 (36.33)     2:16.68 (33.52)
JO - Division  
  1 Malloy, Thomas            10 Rac @ Jcc-MR         2:37.77    2:30.79 JO     
                  34.28     1:13.16 (38.88)     1:52.74 (39.58)     2:30.79 (38.05)
SILV - Division  
  1 Amato, Jason C             9 WEST-MR              2:39.84    2:32.81 SILV   
                  34.22     1:12.72 (38.50)     1:53.16 (40.44)     2:32.81 (39.65)
  2 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR          2:35.51    2:32.91 SILV   
                  33.83     1:12.62 (38.79)     1:54.30 (41.68)     2:32.91 (38.61)
  3 Zametko, Nik              10 HS-MR                2:44.06    2:36.95 SILV   
                  35.51     1:16.37 (40.86)     1:57.99 (41.62)     2:36.95 (38.96)
  4 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR          2:45.33    2:37.45 SILV   
                  36.27     1:16.23 (39.96)     1:58.01 (41.78)     2:37.45 (39.44)
  5 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  2:42.85    2:38.94 SILV   
                  34.87     1:16.01 (41.14)     1:59.71 (43.70)     2:38.94 (39.23)
  6 Wozniak, Robert            9 Aquaflames-MR        2:47.47    2:41.52 SILV   
                  35.24     1:16.49 (41.25)     2:00.40 (43.91)     2:41.52 (41.12)
  7 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR   2:41.47    2:42.82 SILV   
                  36.16     1:17.66 (41.50)     2:00.03 (42.37)     2:42.82 (42.79)
  8 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR            2:40.19    2:44.86 SILV   
                  36.22     1:17.97 (41.75)     2:01.93 (43.96)     2:44.86 (42.93)
  9 Macio, David              10 Twisters-MR          2:45.34    2:45.96 SILV   
                  36.89     1:19.69 (42.80)     2:03.94 (44.25)     2:45.96 (42.02)
 10 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR               2:43.64    2:47.01 SILV   
                  35.78     1:19.68 (43.90)     2:03.34 (43.66)     2:47.01 (43.67)
Non-Award Division  
  1 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                2:43.35    2:49.80        
                  36.54     1:18.27 (41.73)     2:04.08 (45.81)     2:49.80 (45.72)
  2 Wong, Matthew              9 Twisters-MR          2:44.46    2:50.36        
                  38.73     1:24.30 (45.57)     2:09.72 (45.42)     2:50.36 (40.64)
  3 Lai, Christopher B         9 HS-MR                2:48.48    2:51.80        
                  37.30     1:21.21 (43.91)     2:08.01 (46.80)     2:51.80 (43.79)
 -- Krawiec, Grant            10 Express Swimming-MR  2:46.78         NS        
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              6:27.99  ZQ
              6:44.99  JO
              6:45.00  SMAX Silver Max
              7:05.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:45.01 - 7:05.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Jin, Eddie B              10 WEST-MR                   NT    6:47.17 SILV   
                  34.00     1:13.67 (39.67)     1:55.27 (41.60)     2:37.82 (42.55)
        3:20.35 (42.53)     4:03.94 (43.59)     4:46.35 (42.41)     5:27.85 (41.50)
        6:08.41 (40.56)     6:47.17 (38.76)                                        
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:27.99  ZQ
              6:44.99  JO
              6:45.00  SMAX Silver Max
              7:05.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:45.01 - 7:05.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR          7:04.23    6:36.11 JO     
                  34.11     1:13.06 (38.95)     1:53.41 (40.35)     2:34.79 (41.38)
        3:15.91 (41.12)     3:56.43 (40.52)     4:38.14 (41.71)     5:19.44 (41.30)
        6:00.34 (40.90)     6:36.11 (35.77)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.51 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Santry, Emmet P            9 WEST-MR                   NT      36.73 JO     
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.51 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brewster, Justin K        10 Unhes-Mr-MR               NT      38.23 SILV   
  2 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR        NT      39.06 SILV   
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.51 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jin, Eddie B              10 WEST-MR                   NT      37.88 SILV   
  2 Amato, Jason C             9 WEST-MR                   NT      38.20 SILV   
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                37.50  SMAX Silver Max
                42.89  SILV
 Meet Qualifying:  37.51 - 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Allison, Javi O           10 RedTails-MR            42.24      36.85 JO     
  2 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                  39.40      37.47 JO     
SILV - Division  
  1 Jin, Eddie B              10 WEST-MR                38.95      37.64 SILV   
  2 Tatynskiy, Alec           10 BASC-MR                37.70      37.67 SILV   
  2 Amato, Jason C             9 WEST-MR                38.22      37.67 SILV   
  4 Wozniak, Robert            9 Aquaflames-MR          39.16      37.83 SILV   
  5 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR     38.42      37.93 SILV   
  6 Brewster, Justin K        10 Unhes-Mr-MR            37.69      37.96 SILV   
  7 Santry, Emmet P            9 WEST-MR                37.97      38.65 SILV   
  8 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR            38.36      38.84 SILV   
  9 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR            37.66      39.02 SILV   
 10 Goodman, Jonah B           9 Express Swimming-MR    39.02      39.37 SILV   
 11 Boyd, Andrew R            10 WAC-MR                 40.02      39.57 SILV   
 12 Lee, Christian             8 WEST-MR                39.80      39.62 SILV   
 13 Altman, Kyle              10 Rac @ Jcc-MR           41.29      39.68 SILV   
 14 Coronel, Freddy D          9 Twisters-MR            41.76      39.79 SILV   
 15 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR            41.50      39.80 SILV   
 16 Jeong, Eugene              9 FLY-MR                 40.08      39.84 SILV   
 17 Lee, Penn                  9 Manhattan Makos-MR     40.79      40.00 SILV   
 18 Lai, Christopher B         9 HS-MR                  39.03      40.43 SILV   
 19 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR                39.63      40.48 SILV   
 20 Ma, Jared W                8 HS-MR                  40.58      40.77 SILV   
 21 Min, Christopher K         9 FLY-MR                 40.37      40.92 SILV   
 22 Newmark, Jake Q           10 Express Swimming-MR    40.25      40.93 SILV   
 23 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR              42.22      41.08 SILV   
 24 Lee, Aidan J               7 WEST-MR                42.71      41.33 SILV   
 25 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR            42.44      41.45 SILV   
 26 Liu, John                  9 BASC-MR                42.59      41.48 SILV   
 27 Camaev, Alexander         10 Unhes-Mr-MR            41.37      41.49 SILV   
 28 Gotlib, Steven            10 BASC-MR                42.71      41.53 SILV   
 29 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR    38.73      41.85 SILV   
 30 Walsh, Patrick C           9 Express Swimming-MR    42.36      41.98 SILV   
 31 Hafez, Yousef A            9 HS-MR                  42.61      42.40 SILV   
 32 Sanchez, Andy J            9 Unhes-Mr-MR            41.44      42.67 SILV   
 33 Wong, Matthew              9 Twisters-MR            41.43      42.82 SILV   
Non-Award Division  
  1 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR                 38.99      43.15        
  1 Park, Andrew H            10 FLY-MR                 42.25      43.15        
  3 Whelan, Jack              10 CIY-MR                 41.32      43.52        
  4 Wan, Osmond T             10 GATE-MR                42.20      43.59        
 -- Khoury, Christian         10 BASC-MR                40.37        DFS        
      Declared false start
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:22.20  SMAX Silver Max
              1:37.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.21 - 1:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Jin, Eddie B              10 WEST-MR              1:22.23    1:20.42 JO     
                  38.71     1:20.42 (41.71)                                        
  2 Tatynskiy, Alec           10 BASC-MR              1:24.68    1:21.31 JO     
                  39.33     1:21.31 (41.98)                                        
  3 Amato, Jason C             9 WEST-MR              1:22.79    1:21.79 JO     
                  39.60     1:21.79 (42.19)                                        
  4 Brewster, Justin K        10 Unhes-Mr-MR          1:24.96    1:22.09 JO     
                  40.23     1:22.09 (41.86)                                        
SILV - Division  
  1 Santry, Emmet P            9 WEST-MR              1:24.78    1:22.38 SILV   
                  40.30     1:22.38 (42.08)                                        
  2 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                1:29.15    1:22.97 SILV   
                  40.22     1:22.97 (42.75)                                        
  3 Goodman, Jonah B           9 Express Swimming-MR  1:25.85    1:23.62 SILV   
  4 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR          1:28.01    1:23.86 SILV   
                  41.13     1:23.86 (42.73)                                        
  5 Lee, Christian             8 WEST-MR              1:36.16    1:23.94 SILV   
                  40.04     1:23.94 (43.90)                                        
  6 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR   1:25.17    1:24.58 SILV   
                  41.02     1:24.58 (43.56)                                        
  7 Allison, Javi O           10 RedTails-MR          1:30.71    1:24.77 SILV   
                  41.87     1:24.77 (42.90)                                        
  8 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          1:22.20    1:25.00 SILV   
                  41.30     1:25.00 (43.70)                                        
  9 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR              1:28.36    1:25.08 SILV   
                  41.20     1:25.08 (43.88)                                        
 10 Altman, Kyle              10 Rac @ Jcc-MR         1:32.31    1:25.38 SILV   
                  40.01     1:25.38 (45.37)                                        
 11 Lai, Christopher B         9 HS-MR                1:26.63    1:25.62 SILV   
                  40.93     1:25.62 (44.69)                                        
 12 Jeong, Eugene              9 FLY-MR               1:28.28    1:26.48 SILV   
                  42.13     1:26.48 (44.35)                                        
 13 Macio, David              10 Twisters-MR          1:31.47    1:27.30 SILV   
                  43.85     1:27.30 (43.45)                                        
 14 Gotlib, Steven            10 BASC-MR              1:36.98    1:28.06 SILV   
                  43.47     1:28.06 (44.59)                                        
 15 Liu, John                  9 BASC-MR              1:35.77    1:28.22 SILV   
 16 Scarlatos, John W         10 RedTails-MR          1:32.31    1:28.30 SILV   
                  42.57     1:28.30 (45.73)                                        
 17 Lee, Aidan J               7 WEST-MR              1:32.04    1:28.73 SILV   
                  43.34     1:28.73 (45.39)                                        
 18 Park, Andrew H            10 FLY-MR               1:29.84    1:29.08 SILV   
                  44.21     1:29.08 (44.87)                                        
 19 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  1:36.02    1:29.33 SILV   
                  43.88     1:29.33 (45.45)                                        
 20 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  1:24.72    1:29.44 SILV   
                  43.72     1:29.44 (45.72)                                        
 21 Wong, Matthew              9 Twisters-MR          1:29.25    1:29.57 SILV   
                  44.52     1:29.57 (45.05)                                        
 22 Reshetnyak, Nikita        10 Rac @ Jcc-MR         1:35.95    1:30.25 SILV   
                  43.40     1:30.25 (46.85)                                        
 23 Osman, Yousef              9 Rac @ Jcc-MR         1:35.85    1:30.47 SILV   
                  45.19     1:30.47 (45.28)                                        
 24 Akhmetshin, Nikita        10 Aquaflames-MR        1:35.07    1:31.00 SILV   
                  44.06     1:31.00 (46.94)                                        
 25 Ostensen, John             9 WAC-MR               1:32.49    1:31.46 SILV   
                  43.61     1:31.46 (47.85)                                        
 26 Hardart, Max               9 Badger-MR            1:34.98    1:32.21 SILV   
                  44.65     1:32.21 (47.56)                                        
 27 Mitchener, Ryan            9 Manhattan Makos-MR   1:33.27    1:32.24 SILV   
                  44.34     1:32.24 (47.90)                                        
 27 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR               1:27.70    1:32.24 SILV   
 29 MO, David                  9 Express Swimming-MR  1:30.47    1:32.54 SILV   
                  43.12     1:32.54 (49.42)                                        
 30 Sadowski, Aidan           10 WAC-MR               1:33.48    1:32.81 SILV   
                  44.54     1:32.81 (48.27)                                        
 31 Newmark, Jake Q           10 Express Swimming-MR  1:27.67    1:33.55 SILV   
                  44.55     1:33.55 (49.00)                                        
 32 Min, Christopher K         9 FLY-MR               1:32.83    1:34.65 SILV   
                  46.45     1:34.65 (48.20)                                        
 33 Burke, Ryan               10 FLY-MR               1:35.51    1:35.85 SILV   
                  47.22     1:35.85 (48.63)                                        
Non-Award Division  
 -- Boyd, Andrew R            10 WAC-MR               1:32.93         DQ        
      Non-continuous turning action
                  41.09          DQ (42.35)                                        
 -- Chapski, Kole             10 Manhattan Makos-MR   1:33.26         NS        
 -- Peetz, Frederick L        10 BASC-MR              1:34.17         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:22.20  SMAX Silver Max
              1:37.09  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.21 - 1:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Porges, David r           10 Flying Dolphins-MR        NT    1:32.96 SILV   
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                43.50  SMAX Silver Max
                48.59  SILV
 Meet Qualifying:  43.51 - 48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawa, Tenzin T            10 Twisters-MR               NT      42.32 JO     
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                43.50  SMAX Silver Max
                48.59  SILV
 Meet Qualifying:  43.51 - 48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Ramnauth, Paul A          10 GATE-MR                44.41      41.63 ZQ     
JO - Division  
  1 Zhang, Ryan F              9 GATE-MR                43.95      42.27 JO     
  2 Malloy, Thomas            10 Rac @ Jcc-MR           46.77      42.70 JO     
  3 Madden, Sean M            10 Twisters-MR            44.97      43.45 JO     
SILV - Division  
  1 Dawa, Tenzin T            10 Twisters-MR            44.08      43.59 SILV   
  2 Montgomery, Aaron B       10 Badger-MR              46.21      43.61 SILV   
  3 Hafez, Yousef A            9 HS-MR                  45.10      44.25 SILV   
  4 Min, Christopher K         9 FLY-MR                 46.02      44.58 SILV   
  5 Camaev, Alexander         10 Unhes-Mr-MR            45.46      44.59 SILV   
  6 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR            44.55      44.62 SILV   
  7 MO, David                  9 Express Swimming-MR    46.34      44.66 SILV   
  8 Zametko, Nik              10 HS-MR                  46.81      44.89 SILV   
  9 Amato, Jason C             9 WEST-MR                46.66      45.26 SILV   
  9 Wong, Matthew              9 Twisters-MR            48.18      45.26 SILV   
 11 Jeong, Eugene              9 FLY-MR                 45.87      45.35 SILV   
 12 Gotlib, Steven            10 BASC-MR                47.82      45.37 SILV   
 13 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR              44.70      45.38 SILV   
 14 Wan, Osmond T             10 GATE-MR                47.46      45.47 SILV   
 15 Lai, Christopher B         9 HS-MR                  46.40      45.99 SILV   
 16 Newmark, Jake Q           10 Express Swimming-MR    47.35      46.04 SILV   
 17 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR            45.94      46.11 SILV   
 18 Konviser, Eric             8 BASC-MR                47.48      46.33 SILV   
 19 Ma, Jared W                8 HS-MR                  47.97      46.53 SILV   
 20 Hardart, Max               9 Badger-MR              46.86      46.56 SILV   
 21 Powell, Shamir            10 MAD-MR                 46.53      46.78 SILV   
 22 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR            46.17      46.91 SILV   
 23 Peckett, Thomas J         10 WEST-MR                47.23      47.23 SILV   
 24 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR    46.68      47.31 SILV   
 25 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR                 47.05      47.70 SILV   
 26 Lee, Aidan J               7 WEST-MR                46.69      47.75 SILV   
Non-Award Division  
  1 Izower, Asher              8 Twisters-MR            47.54      48.83        
  2 Burke, Ryan               10 FLY-MR                 47.67      49.31        
 -- Fiore, Christian          10 Manhattan Makos-MR     48.36         NS        
 -- Kalikas, Matthew          10 Rac @ Jcc-MR           48.48         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:34.60  SMAX Silver Max
              1:48.39  SILV
 Meet Qualifying:  1:34.61 - 1:48.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Zhang, Ryan F              9 GATE-MR              1:34.90    1:32.72 ZQ     
                  44.57     1:32.72 (48.15)                                        
  2 Malloy, Thomas            10 Rac @ Jcc-MR         1:37.02    1:33.86 ZQ     
                  43.93     1:33.86 (49.93)                                        
SILV - Division  
  1 Zametko, Nik              10 HS-MR                1:36.11    1:34.73 SILV   
                  45.12     1:34.73 (49.61)                                        
  2 Wong, Matthew              9 Twisters-MR          1:35.87    1:35.61 SILV   
                  46.23     1:35.61 (49.38)                                        
  3 Montgomery, Aaron B       10 Badger-MR            1:43.78    1:36.58 SILV   
                  44.92     1:36.58 (51.66)                                        
  4 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR            1:35.72    1:36.64 SILV   
                  47.15     1:36.64 (49.49)                                        
  5 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR          1:36.12    1:37.22 SILV   
                  46.39     1:37.22 (50.83)                                        
  6 Hafez, Yousef A            9 HS-MR                1:46.05    1:37.67 SILV   
                  47.05     1:37.67 (50.62)                                        
  7 Altman, Kyle              10 Rac @ Jcc-MR         1:36.69    1:38.59 SILV   
                  45.85     1:38.59 (52.74)                                        
  8 Stefanidis, Nicholas      10 CIY-MR               1:46.78    1:39.10 SILV   
                  45.92     1:39.10 (53.18)                                        
  9 Wan, Osmond T             10 GATE-MR              1:44.75    1:39.16 SILV   
                  47.12     1:39.16 (52.04)                                        
 10 Camaev, Alexander         10 Unhes-Mr-MR          1:40.07    1:39.25 SILV   
                  48.57     1:39.25 (50.68)                                        
 11 Jeong, Eugene              9 FLY-MR               1:39.75    1:39.43 SILV   
                  49.00     1:39.43 (50.43)                                        
 12 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:38.82    1:39.57 SILV   
                  46.97     1:39.57 (52.60)                                        
 13 Peckett, Thomas J         10 WEST-MR              1:43.05    1:40.19 SILV   
                  47.08     1:40.19 (53.11)                                        
 14 Min, Christopher K         9 FLY-MR               1:39.12    1:40.60 SILV   
                  47.93     1:40.60 (52.67)                                        
 15 Lai, Christopher B         9 HS-MR                1:38.11    1:41.82 SILV   
                  49.41     1:41.82 (52.41)                                        
 16 Ma, Jared W                8 HS-MR                1:43.56    1:42.12 SILV   
                  49.17     1:42.12 (52.95)                                        
 17 Mitchener, Ryan            9 Manhattan Makos-MR   1:48.38    1:42.27 SILV   
                  49.38     1:42.27 (52.89)                                        
 18 Newmark, Jake Q           10 Express Swimming-MR  1:40.61    1:42.62 SILV   
                  49.74     1:42.62 (52.88)                                        
 19 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR               1:40.95    1:42.96 SILV   
                  49.53     1:42.96 (53.43)                                        
 20 Gotlib, Steven            10 BASC-MR              1:41.84    1:43.11 SILV   
                  50.33     1:43.11 (52.78)                                        
 21 Hardart, Max               9 Badger-MR            1:43.33    1:43.84 SILV   
                  48.31     1:43.84 (55.53)                                        
 22 Posmentier, Lorenzo M      9 RedTails-MR          1:43.73    1:44.97 SILV   
                  49.14     1:44.97 (55.83)                                        
 23 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                1:46.89    1:46.46 SILV   
                  51.12     1:46.46 (55.34)                                        
 24 Yasinov, Zachary           9 Express Swimming-MR  1:47.83    1:47.48 SILV   
                  49.66     1:47.48 (57.82)                                        
Non-Award Division  
  1 Santry, Emmet P            9 WEST-MR              1:47.82    1:48.72        
                  51.24     1:48.72 (57.48)                                        
  2 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR  1:47.90    1:50.27        
                  52.63     1:50.27 (57.64)                                        
  3 Walsh, Patrick C           9 Express Swimming-MR  1:47.70    1:52.12        
                  53.47     1:52.12 (58.65)                                        
  4 Kvasnitskiy, Nikita       10 Unhes-Mr-MR          1:48.39    1:52.62        
                  51.90   1:52.62 (1:00.72)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.01 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Zametko, Nik              10 HS-MR                  36.32      34.29 ZQ     
JO - Division  
  1 Amato, Jason C             9 WEST-MR                37.37      35.89 JO     
SILV - Division  
  1 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR            36.54      36.06 SILV   
  2 Zahariev, Kevin K          9 Twisters-MR            36.71      36.14 SILV   
  3 Tatynskiy, Alec           10 BASC-MR                38.88      37.01 SILV   
  4 MO, David                  9 Express Swimming-MR    42.39      37.37 SILV   
  5 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR            37.53      37.59 SILV   
  6 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                  38.97      38.46 SILV   
  7 Santry, Emmet P            9 WEST-MR                40.13      38.54 SILV   
  8 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR              38.60      38.68 SILV   
  9 Goodman, Jonah B           9 Express Swimming-MR    38.85      38.98 SILV   
 10 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR    40.13      39.08 SILV   
 11 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR            39.30      39.32 SILV   
 12 Hafez, Yousef A            9 HS-MR                  41.61      39.35 SILV   
 13 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR                 37.19      39.84 SILV   
 14 Lee, Christian             8 WEST-MR                41.54      39.96 SILV   
 15 Dawa, Tenzin T            10 Twisters-MR            40.22      40.25 SILV   
 16 Lai, Christopher B         9 HS-MR                  39.77      40.37 SILV   
 17 Burke, Ryan               10 FLY-MR                 41.31      40.44 SILV   
 18 Vizhco, Dexter H           9 CAS-MR                 41.26      40.48 SILV   
 19 Lee, Aidan J               7 WEST-MR                43.34      40.78 SILV   
 20 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR     39.24      41.03 SILV   
 21 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR                40.69      41.17 SILV   
 22 Gotlib, Steven            10 BASC-MR                42.46      41.50 SILV   
 23 Hardart, Max               9 Badger-MR              41.28      41.57 SILV   
 24 Lee, Penn                  9 Manhattan Makos-MR     43.25      41.60 SILV   
 25 Whelan, Jack              10 CIY-MR                 40.56      42.26 SILV   
 26 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR            39.15      42.35 SILV   
 27 Wan, Osmond T             10 GATE-MR                42.72      42.47 SILV   
 28 Jeong, Eugene              9 FLY-MR                 40.68      42.77 SILV   
 29 Ma, Jared W                8 HS-MR                  42.48      43.00 SILV   
 30 Walsh, Patrick C           9 Express Swimming-MR    42.17      43.11 SILV   
 31 Sanchez, Andy J            9 Unhes-Mr-MR            42.19      43.57 SILV   
 32 Wong, Matthew              9 Twisters-MR            42.49      43.88 SILV   
Non-Award Division  
  1 Camaev, Alexander         10 Unhes-Mr-MR            42.38      44.09        
  2 Griffin, Trevor T         10 Express Swimming-MR    43.53      45.44        
  3 Kvasnitskiy, Nikita       10 Unhes-Mr-MR            43.42      45.54        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.01 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR               NT      36.07 SILV   
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                36.00  SMAX Silver Max
                43.89  SILV
 Meet Qualifying:  36.01 - 43.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramnauth, Paul A          10 GATE-MR                   NT      37.73 SILV   
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:27.10  SMAX Silver Max
              1:37.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:27.11 - 1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Izower, Asher              8 Twisters-MR          1:28.18    1:20.43 ZQ     
                  36.60     1:20.43 (43.83)                                        
SILV - Division  
  1 Malloy, Thomas            10 Rac @ Jcc-MR         1:30.07    1:27.21 SILV   
                  41.12     1:27.21 (46.09)                                        
  2 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR          1:30.72    1:27.25 SILV   
                  41.92     1:27.25 (45.33)                                        
  3 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR          1:32.49    1:27.40 SILV   
                  38.97     1:27.40 (48.43)                                        
  4 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR            1:30.55    1:29.87 SILV   
                  41.37     1:29.87 (48.50)                                        
  5 Madden, Sean M            10 Twisters-MR          1:30.27    1:29.90 SILV   
                  41.49     1:29.90 (48.41)                                        
  6 MO, David                  9 Express Swimming-MR  1:34.66    1:30.85 SILV   
                  40.30     1:30.85 (50.55)                                        
  7 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:29.22    1:32.75 SILV   
                  40.70     1:32.75 (52.05)                                        
  8 Jeong, Eugene              9 FLY-MR               1:33.78    1:33.08 SILV   
                  43.54     1:33.08 (49.54)                                        
  9 Dawa, Tenzin T            10 Twisters-MR          1:33.02    1:33.09 SILV   
                  41.61     1:33.09 (51.48)                                        
 10 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                1:33.81    1:33.22 SILV   
                  41.97     1:33.22 (51.25)                                        
 11 Vizhco, Dexter H           9 CAS-MR               1:37.07    1:37.58 SILV   
                  42.88     1:37.58 (54.70)                                        
Non-Award Division  
  1 Wan, Osmond T             10 GATE-MR              1:37.59    1:39.37        
                  44.63     1:39.37 (54.74)                                        
  2 Santry, Emmet P            9 WEST-MR              1:37.29    1:43.67        
                  42.42   1:43.67 (1:01.25)                                        
 -- Hardart, Max               9 Badger-MR            1:36.79         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  43.31          DQ (52.30)                                        
 -- Ramnauth, Paul A          10 GATE-MR              1:32.19         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:22.00  SMAX Silver Max
              1:28.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:22.01 - 1:28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Tatynskiy, Alec           10 BASC-MR              1:23.92    1:20.82 JO     
                  38.70     1:20.82 (42.12)                                        
  2 Amato, Jason C             9 WEST-MR              1:26.00    1:21.85 JO     
                  36.94     1:21.85 (44.91)                                        
SILV - Division  
  1 Jin, Eddie B              10 WEST-MR              1:24.78    1:22.50 SILV   
                  40.76     1:22.50 (41.74)                                        
  2 Peng, David                9 Unhes-Mr-MR          1:27.43    1:22.65 SILV   
                  37.95     1:22.65 (44.70)                                        
  3 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR          1:22.59    1:23.25 SILV   
                  37.50     1:23.25 (45.75)                                        
  4 Hartigan, Christopher J   10 Badger-MR            1:23.66    1:24.18 SILV   
                  40.61     1:24.18 (43.57)                                        
  5 Brewster, Justin K        10 Unhes-Mr-MR          1:24.82    1:24.27 SILV   
                  38.19     1:24.27 (46.08)                                        
  6 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR          1:25.11    1:24.58 SILV   
                  38.21     1:24.58 (46.37)                                        
  7 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR   1:24.51    1:24.84 SILV   
                  38.42     1:24.84 (46.42)                                        
  8 Izower, Asher              8 Twisters-MR          1:26.04    1:25.10 SILV   
                  38.98     1:25.10 (46.12)                                        
  9 Spencer, Dylan A           9 WEST-MR              1:27.26    1:25.18 SILV   
                  41.32     1:25.18 (43.86)                                        
 10 Newmark, Jake Q           10 Express Swimming-MR  1:27.13    1:25.82 SILV   
                  40.85     1:25.82 (44.97)                                        
 11 Elkhouly, Youssef A        9 HS-MR                1:26.36    1:25.89 SILV   
                  39.21     1:25.89 (46.68)                                        
 12 Hoahing, Kyle J           10 NFS-MR               1:24.25    1:26.15 SILV   
                  40.88     1:26.15 (45.27)                                        
 13 Weber, Christopher R      10 Express Swimming-MR  1:27.58    1:27.20 SILV   
                  41.22     1:27.20 (45.98)                                        
 14 Wong, Matthew              9 Twisters-MR          1:27.09    1:27.81 SILV   
                  44.51     1:27.81 (43.30)                                        
 15 Scala, William H           7 WEST-MR              1:28.49    1:28.22 SILV   
                  39.52     1:28.22 (48.70)                                        
 16 Ramirez, Damian           10 RedTails-MR          1:27.89    1:28.56 SILV   
                  40.03     1:28.56 (48.53)                                        
Non-Award Division  
  1 Lee, Aidan J               7 WEST-MR              1:26.47    1:28.65        
                  40.50     1:28.65 (48.15)                                        
  2 Jeong, Eugene              9 FLY-MR               1:25.74    1:29.49        
                  41.69     1:29.49 (47.80)                                        
  3 Lai, Christopher B         9 HS-MR                1:27.00    1:30.13        
                  40.16     1:30.13 (49.97)                                        
 -- Camaev, Alexander         10 Unhes-Mr-MR          1:26.78         DQ        
      No touch - breast
                  42.32          DQ (44.91)                                        
 -- Min, Christopher K         9 FLY-MR               1:28.01         DQ        
      One hand touch - breast
                  41.76          DQ (47.20)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              2:45.99  ZQ
              2:51.99  JO
              2:52.00  SMAX Silver Max
              3:13.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:52.01 - 3:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Zhang, Ryan F              9 GATE-MR              2:52.11    2:47.00 JO     
                  35.80     1:18.54 (42.74)     2:10.61 (52.07)     2:47.00 (36.39)
SILV - Division  
  1 Zametko, Nik              10 HS-MR                2:57.66    2:53.86 SILV   
                  37.78     1:20.17 (42.39)     2:13.35 (53.18)     2:53.86 (40.51)
  2 Amato, Jason C             9 WEST-MR              2:56.12    2:54.67 SILV   
                  37.93     1:21.35 (43.42)     2:15.63 (54.28)     2:54.67 (39.04)
  3 Malloy, Thomas            10 Rac @ Jcc-MR         2:56.32    2:54.97 SILV   
                  40.28     1:23.05 (42.77)     2:16.24 (53.19)     2:54.97 (38.73)
  4 Pas, Sebastian T          10 Twisters-MR          3:03.75    2:56.46 SILV   
                  39.50     1:23.24 (43.74)     2:18.92 (55.68)     2:56.46 (37.54)
  5 Green, Gavin C             8 Flying Dolphins-MR   3:02.83    2:59.97 SILV   
                  42.09     1:28.13 (46.04)     2:19.84 (51.71)     2:59.97 (40.13)
  6 Jin, Eddie B              10 WEST-MR              3:01.93    3:01.58 SILV   
                                                    2:23.01 ( )     3:01.58 (38.57)
  7 MO, David                  9 Express Swimming-MR  3:00.41    3:03.09 SILV   
                  39.70     1:27.96 (48.26)     2:21.74 (53.78)     3:03.09 (41.35)
  8 Bouzarouata, Zacharia M    8 Twisters-MR          3:01.13    3:04.65 SILV   
                  41.41     1:27.96 (46.55)     2:23.91 (55.95)     3:04.65 (40.74)
  9 Goodman, Jonah B           9 Express Swimming-MR  3:12.20    3:07.59 SILV   
                  42.07     1:29.00 (46.93)     2:26.76 (57.76)     3:07.59 (40.83)
 10 Wong, Matthew              9 Twisters-MR          3:01.84    3:09.04 SILV   
                  49.23     1:36.22 (46.99)     2:28.77 (52.55)     3:09.04 (40.27)
 11 Santry, Emmet P            9 WEST-MR              3:11.20    3:10.87 SILV   
                  40.86     1:28.90 (48.04)     2:27.04 (58.14)     3:10.87 (43.83)
 12 Walsh, Patrick C           9 Express Swimming-MR  3:12.54    3:13.83 SILV   
                  45.50     1:33.92 (48.42)     2:33.91 (59.99)     3:13.83 (39.92)
Non-Award Division  
  1 Lai, Christopher B         9 HS-MR                3:09.94    3:16.98        
                  43.41     1:32.32 (48.91)   2:33.24 (1:00.92)     3:16.98 (43.74)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                28.30  SMAX Silver Max
                31.49  SILV
 Meet Qualifying:  28.31 - 31.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR                   NT      28.74 SILV   
  2 Lin, Max L                12 Twisters-MR               NT      28.75 SILV   
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                28.30  SMAX Silver Max
                31.49  SILV
 Meet Qualifying:  28.31 - 31.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR                28.42      27.67 ZQ     
JO - Division  
  1 Loveless, Liam J          11 Badger-MR              29.63      27.85 JO     
  2 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR     28.76      27.89 JO     
  3 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR     28.77      28.23 JO     
  4 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR                28.38      28.28 JO     
SILV - Division  
  1 Lin, Max L                12 Twisters-MR            28.84      28.30 SMAX   
  2 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR                29.09      28.31 SILV   
  3 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR    28.70      28.36 SILV   
  4 Phillip, Bryon J          11 NFS-MR                 29.81      28.41 SILV   
  5 Jozkowski, Evan H         12 Express Swimming-MR    28.97      28.64 SILV   
  6 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR                28.38      28.70 SILV   
  7 Valdes, Luke              12 WAC-MR                 30.85      29.12 SILV   
  8 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR    29.53      29.27 SILV   
  9 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR                30.36      29.33 SILV   
 10 Tsai, Brian C             11 NCAC-MR                29.50      29.37 SILV   
 11 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR    29.18      29.39 SILV   
 11 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR                29.43      29.39 SILV   
 13 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR    29.94      29.49 SILV   
 14 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR            30.02      29.65 SILV   
 15 Cato, Tyler R             12 NFS-MR                 30.03      29.67 SILV   
 16 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR            29.85      29.71 SILV   
 17 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR            30.04      29.79 SILV   
 18 Maloney, Bobby D          12 HS-MR                  30.14      29.90 SILV   
 19 Chin, William T           12 NYCC-MR                29.53      30.07 SILV   
 20 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR                30.09      30.11 SILV   
 21 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR            30.59      30.31 SILV   
 22 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR            30.75      30.37 SILV   
 23 Green, Ryan L             12 Flying Dolphins-MR     30.74      30.42 SILV   
 24 Rosato, Luke M            11 Badger-MR              30.79      30.44 SILV   
 25 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR                30.51      30.49 SILV   
 25 Lombardo, Nicholas        12 WAC-MR                 31.12      30.49 SILV   
 27 Macias, Sean              12 BASC-MR                29.85      30.65 SILV   
 28 Garcia, Christopher       11 WEST-MR                30.57      30.69 SILV   
 29 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            29.77      30.78 SILV   
 30 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR     31.49      30.80 SILV   
 31 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR    31.00      30.82 SILV   
 32 Ambrus, Christopher       11 FLY-MR                 30.22      30.91 SILV   
 33 O'Connell, Conor J        12 Express Swimming-MR    31.08      30.95 SILV   
 34 Ruf, Jason E              12 HS-MR                  30.35      30.98 SILV   
 35 Tsang, Bryant B           11 FLY-MR                 31.39      31.13 SILV   
 36 Studer, Liam R            12 NYCC-MR                30.10      31.19 SILV   
Non-Award Division  
  1 Romano, Michael J         11 WEST-MR                31.25      31.63        
  2 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR            31.31      31.66        
  3 DeAsis, Christian M       11 GATE-MR                31.13      31.75        
  4 Altawab, Mostafa          12 HS-MR                  31.16      31.85        
  5 Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR    31.45      32.11        
  6 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR    30.16      32.18        
 -- Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR    30.47         NS        
 -- Kirkland, Gregory         12 WAC-MR                 30.91         NS        
 -- Shklovsky, Nicholas       11 BASC-MR                31.23         NS        
 -- Clark, Kevin              12 MAD-MR                 30.32         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                28.30  SMAX Silver Max
                31.49  SILV
 Meet Qualifying:  28.31 - 31.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Atilano-Flor, Camilo J    11 FLY-MR                    NT      31.55        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:01.60  SMAX Silver Max
              1:09.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.61 - 1:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Liu, Lewis B              12 Twisters-MR          1:03.27    1:00.11 JO     
                  28.72     1:00.11 (31.39)                                        
  2 Claiborne, Kevin G        11 NCAC-MR              1:03.44    1:00.28 JO     
                  28.22     1:00.28 (32.06)                                        
  3 Peetz, Vincent H          12 BASC-MR              1:01.72    1:00.79 JO     
                  28.71     1:00.79 (32.08)                                        
SILV - Division  
  1 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR              1:03.65    1:01.82 SILV   
                  29.54     1:01.82 (32.28)                                        
  2 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR              1:02.26    1:02.05 SILV   
                  29.86     1:02.05 (32.19)                                        
  3 Deguzman, Nathaniel       12 Express Swimming-MR  1:02.50    1:02.13 SILV   
                  29.85     1:02.13 (32.28)                                        
  4 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR              1:03.63    1:02.38 SILV   
                  29.82     1:02.38 (32.56)                                        
  5 Valdes, Luke              12 WAC-MR               1:03.56    1:02.50 SILV   
                  29.79     1:02.50 (32.71)                                        
  6 Loveless, Liam J          11 Badger-MR            1:04.59    1:02.58 SILV   
                  29.86     1:02.58 (32.72)                                        
  7 Santos, Douglas J         12 FLY-MR               1:01.99    1:02.65 SILV   
                  29.18     1:02.65 (33.47)                                        
  8 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR              1:05.38    1:03.12 SILV   
                  29.50     1:03.12 (33.62)                                        
  9 Ng, Dylan                 12 CIY-MR               1:03.45    1:03.29 SILV   
                  30.03     1:03.29 (33.26)                                        
 10 Chopey, Andy T            11 FLY-MR               1:03.39    1:03.42 SILV   
                  30.84     1:03.42 (32.58)                                        
 11 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR  1:03.78    1:03.55 SILV   
                  30.07     1:03.55 (33.48)                                        
 12 Green, Ryan L             12 Flying Dolphins-MR   1:03.82    1:03.84 SILV   
                  30.84     1:03.84 (33.00)                                        
 13 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          1:06.72    1:03.99 SILV   
                  30.78     1:03.99 (33.21)                                        
 14 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR              1:03.75    1:04.01 SILV   
                  30.76     1:04.01 (33.25)                                        
 15 Jozkowski, Evan H         12 Express Swimming-MR  1:06.08    1:04.03 SILV   
 16 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR   1:04.63    1:04.06 SILV   
                  29.87     1:04.06 (34.19)                                        
 17 Lin, Max L                12 Twisters-MR          1:06.30    1:04.37 SILV   
                  30.46     1:04.37 (33.91)                                        
 18 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR          1:06.69    1:04.46 SILV   
                  31.08     1:04.46 (33.38)                                        
 19 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  1:04.35    1:04.50 SILV   
                  30.64     1:04.50 (33.86)                                        
 20 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR  1:05.16    1:04.75 SILV   
                  30.91     1:04.75 (33.84)                                        
 20 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR  1:07.05    1:04.75 SILV   
                  31.50     1:04.75 (33.25)                                        
 22 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR              1:04.98    1:04.94 SILV   
                  31.43     1:04.94 (33.51)                                        
 23 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR          1:07.50    1:05.07 SILV   
                  31.48     1:05.07 (33.59)                                        
 24 Chin, William T           12 NYCC-MR              1:06.74    1:05.20 SILV   
                  31.42     1:05.20 (33.78)                                        
 25 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              1:05.90    1:05.28 SILV   
                  31.55     1:05.28 (33.73)                                        
 26 Cato, Tyler R             12 NFS-MR               1:06.13    1:05.37 SILV   
                  30.80     1:05.37 (34.57)                                        
 27 Jang, Kevin S             12 FLY-MR               1:05.14    1:05.69 SILV   
                  31.30     1:05.69 (34.39)                                        
 27 Macias, Sean              12 BASC-MR              1:06.73    1:05.69 SILV   
                  31.75     1:05.69 (33.94)                                        
 29 Phillip, Bryon J          11 NFS-MR               1:06.88    1:06.15 SILV   
                  30.91     1:06.15 (35.24)                                        
 30 Garcia, Christopher       11 WEST-MR              1:09.52    1:06.31 SILV   
                  32.09     1:06.31 (34.22)                                        
 31 O'Connell, Conor J        12 Express Swimming-MR  1:08.08    1:06.54 SILV   
                  32.36     1:06.54 (34.18)                                        
 32 Lombardo, Nicholas        12 WAC-MR               1:07.50    1:06.66 SILV   
                  32.59     1:06.66 (34.07)                                        
 33 Clark, Kevin              12 MAD-MR               1:08.43    1:06.91 SILV   
                  32.07     1:06.91 (34.84)                                        
 34 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          1:07.09    1:07.29 SILV   
                  32.58     1:07.29 (34.71)                                        
 35 Langendorfer, Matthew R   12 Manhattan Makos-MR   1:09.22    1:07.64 SILV   
                  31.96     1:07.64 (35.68)                                        
 35 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR  1:08.39    1:07.64 SILV   
                  32.76     1:07.64 (34.88)                                        
 37 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  1:08.62    1:08.15 SILV   
                  31.69     1:08.15 (36.46)                                        
 38 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR              1:07.83    1:08.20 SILV   
                  32.05     1:08.20 (36.15)                                        
 39 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:08.61    1:08.23 SILV   
                  32.86     1:08.23 (35.37)                                        
 40 Park, Francis             11 FLY-MR               1:08.29    1:08.32 SILV   
                  32.99     1:08.32 (35.33)                                        
Non-Award Division  
  1 Rosato, Luke M            11 Badger-MR            1:09.20    1:10.43        
                  33.01     1:10.43 (37.42)                                        
  2 Earley, Liam P            11 Express Swimming-MR  1:09.35    1:13.06        
                  34.25     1:13.06 (38.81)                                        
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR              1:09.19         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:01.60  SMAX Silver Max
              1:09.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.61 - 1:09.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR                   NT    1:02.41 SILV   
                  30.13     1:02.41 (32.28)                                        
  2 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR                   NT    1:06.83 SILV   
                  32.14     1:06.83 (34.69)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:15.00  SMAX Silver Max
              2:28.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:15.01 - 2:28.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            2:17.64    2:08.99 ZQ     
                  29.41     1:01.72 (32.31)     1:35.34 (33.62)     2:08.99 (33.65)
JO - Division  
  1 Liu, Lewis B              12 Twisters-MR          2:21.33    2:12.82 JO     
                  30.93     1:05.54 (34.61)     1:40.39 (34.85)     2:12.82 (32.43)
  2 Kinkel, William G         12 GATE-MR              2:16.58    2:14.14 JO     
                  30.39     1:05.08 (34.69)     1:40.66 (35.58)     2:14.14 (33.48)
SILV - Division  
  1 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR   2:19.73    2:15.01 SILV   
                  30.35     1:04.84 (34.49)     1:40.55 (35.71)     2:15.01 (34.46)
  2 Chopey, Andy T            11 FLY-MR               2:17.28    2:15.25 SILV   
                  31.15     1:06.79 (35.64)     1:40.42 (33.63)     2:15.25 (34.83)
  3 Green, Ryan L             12 Flying Dolphins-MR   2:17.97    2:16.35 SILV   
                  30.84     1:04.84 (34.00)     1:40.58 (35.74)     2:16.35 (35.77)
  4 Djunic, Dennis            12 Manhattan Makos-MR   2:18.15    2:17.54 SILV   
                  30.28     1:05.22 (34.94)     1:41.75 (36.53)     2:17.54 (35.79)
  5 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  2:25.45    2:18.18 SILV   
                  31.83     1:08.33 (36.50)     1:44.02 (35.69)     2:18.18 (34.16)
  6 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR              2:23.63    2:18.90 SILV   
                  32.89     1:09.08 (36.19)     1:44.71 (35.63)     2:18.90 (34.19)
  7 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR  2:20.66    2:19.40 SILV   
                  31.64     1:06.40 (34.76)     1:41.95 (35.55)     2:19.40 (37.45)
  8 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR          2:18.49    2:19.51 SILV   
                  31.34     1:06.49 (35.15)     1:43.45 (36.96)     2:19.51 (36.06)
  9 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR              2:21.51    2:19.90 SILV   
                  32.94     1:08.09 (35.15)     1:45.01 (36.92)     2:19.90 (34.89)
 10 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          2:23.37    2:20.13 SILV   
                  33.11     1:09.26 (36.15)     1:45.94 (36.68)     2:20.13 (34.19)
 11 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR              2:18.84    2:20.55 SILV   
                  31.97     1:08.60 (36.63)     1:45.89 (37.29)     2:20.55 (34.66)
 12 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR  2:18.72    2:21.99 SILV   
                  31.48     1:08.40 (36.92)     1:46.29 (37.89)     2:21.99 (35.70)
 13 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR   2:25.49    2:22.13 SILV   
                  33.14     1:10.14 (37.00)     1:47.02 (36.88)     2:22.13 (35.11)
 14 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR          2:24.85    2:22.46 SILV   
                  33.61     1:11.13 (37.52)     1:47.84 (36.71)     2:22.46 (34.62)
 15 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR          2:23.01    2:22.96 SILV   
                  32.32     1:08.74 (36.42)     1:46.45 (37.71)     2:22.96 (36.51)
 16 Jang, Kevin S             12 FLY-MR               2:23.38    2:23.85 SILV   
                  33.55     1:09.93 (36.38)     1:47.08 (37.15)     2:23.85 (36.77)
 17 Loveless, Liam J          11 Badger-MR            2:28.03    2:26.00 SILV   
                  31.34     1:09.02 (37.68)     1:48.00 (38.98)     2:26.00 (38.00)
 18 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              2:25.54    2:27.23 SILV   
                  32.96     1:11.14 (38.18)     1:49.76 (38.62)     2:27.23 (37.47)
 19 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR  2:26.89    2:28.44 SILV   
                  34.45     1:13.08 (38.63)     1:52.32 (39.24)     2:28.44 (36.12)
 20 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  2:28.42    2:28.52 SILV   
                  33.55     1:11.70 (38.15)     1:50.60 (38.90)     2:28.52 (37.92)
 21 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  2:26.99    2:28.55 SILV   
                  33.10     1:11.99 (38.89)     1:51.03 (39.04)     2:28.55 (37.52)
Non-Award Division  
  1 Cato, Tyler R             12 NFS-MR               2:23.71    2:28.94        
                  33.87     1:11.98 (38.11)     1:51.66 (39.68)     2:28.94 (37.28)
  2 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR  2:26.14    2:32.14        
                  34.35     1:13.36 (39.01)     1:53.48 (40.12)     2:32.14 (38.66)
 -- Monfiston, Seth E         12 GATE-MR              2:19.11         NS        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              5:55.99  ZQ
              6:01.99  JO
              6:02.00  SMAX Silver Max
              6:31.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:02.01 - 6:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kinkel, William G         12 GATE-MR                   NT    6:10.73 SILV   
                  33.12     1:10.64 (37.52)     1:48.01 (37.37)     2:24.67 (36.66)
        3:01.77 (37.10)     3:39.04 (37.27)     4:18.87 (39.83)     4:57.66 (38.79)
        5:35.44 (37.78)     6:10.73 (35.29)                                        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:55.99  ZQ
              6:01.99  JO
              6:02.00  SMAX Silver Max
              6:31.99  SILV
 Meet Qualifying:  6:02.01 - 6:31.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Whittington, Ryan N       12 Badger-MR            6:13.21    5:33.57 ZQ     
                  29.33     1:02.58 (33.25)     1:37.42 (34.84)     2:11.67 (34.25)
        2:46.04 (34.37)     3:20.81 (34.77)     3:55.26 (34.45)     4:29.45 (34.19)
        5:03.58 (34.13)     5:33.57 (29.99)                                        
  2 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR          6:18.21    5:52.33 ZQ     
                  31.17     1:06.39 (35.22)     1:42.96 (36.57)     2:19.67 (36.71)
        2:55.52 (35.85)     3:30.71 (35.19)     4:06.85 (36.14)     4:42.72 (35.87)
        5:18.65 (35.93)     5:52.33 (33.68)                                        
  3 Deguzman, Nathaniel       12 Express Swimming-MR  6:02.25    5:53.31 ZQ     
                  31.00     1:05.58 (34.58)     1:41.36 (35.78)     2:16.97 (35.61)
        2:53.19 (36.22)     3:29.91 (36.72)     4:06.09 (36.18)     4:42.78 (36.69)
        5:19.03 (36.25)     5:53.31 (34.28)                                        
SILV - Division  
  1 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR  6:17.91    6:03.38 SILV   
                  31.74     1:07.93 (36.19)     1:45.55 (37.62)     2:22.54 (36.99)
        2:59.77 (37.23)     3:37.35 (37.58)     4:14.39 (37.04)     4:51.17 (36.78)
        5:28.78 (37.61)     6:03.38 (34.60)                                        
  2 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR   6:22.28    6:12.89 SILV   
                  31.95     1:08.65 (36.70)     1:47.55 (38.90)     2:25.02 (37.47)
        3:03.09 (38.07)     3:41.64 (38.55)     4:21.28 (39.64)     4:59.26 (37.98)
        5:36.98 (37.72)     6:12.89 (35.91)                                        
  3 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  6:21.93    6:16.81 SILV   
                  32.51     1:09.56 (37.05)     1:47.96 (38.40)     2:26.13 (38.17)
        3:04.51 (38.38)     3:43.17 (38.66)     4:22.51 (39.34)     5:02.17 (39.66)
        5:39.98 (37.81)     6:16.81 (36.83)                                        
  4 Lin, Max L                12 Twisters-MR          6:31.68    6:16.86 SILV   
                  32.44     1:10.63 (38.19)     1:49.16 (38.53)     2:27.67 (38.51)
        3:06.26 (38.59)     3:45.72 (39.46)     4:25.14 (39.42)     5:02.68 (37.54)
        5:41.89 (39.21)     6:16.86 (34.97)                                        
  5 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR              6:15.13    6:26.58 SILV   
                  31.89     1:08.29 (36.40)     1:47.03 (38.74)     2:26.01 (38.98)
        3:04.86 (38.85)     3:44.02 (39.16)     4:25.72 (41.70)     5:06.74 (41.02)
        5:46.39 (39.65)     6:26.58 (40.19)                                        
  6 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR  6:31.14    6:29.17 SILV   
                  34.51     1:12.04 (37.53)     1:50.22 (38.18)     2:29.46 (39.24)
        3:09.44 (39.98)     3:49.49 (40.05)     4:29.99 (40.50)     5:10.69 (40.70)
        5:50.54 (39.85)     6:29.17 (38.63)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                33.30  SMAX Silver Max
                41.19  SILV
 Meet Qualifying:  33.31 - 41.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR                   NT      33.82 SILV   
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                33.30  SMAX Silver Max
                41.19  SILV
 Meet Qualifying:  33.31 - 41.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR                   NT      33.36 SILV   
  2 Lin, Max L                12 Twisters-MR               NT      33.50 SILV   
  3 Valdes, Luke              12 WAC-MR                    NT      33.84 SILV   
  4 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR               NT      33.91 SILV   
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                33.30  SMAX Silver Max
                41.19  SILV
 Meet Qualifying:  33.31 - 41.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Moy, Christian            12 Manhattan Makos-MR     34.37      31.28 ZQ     
  2 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR              34.65      31.75 ZQ     
  3 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR    33.49      32.43 ZQ     
JO - Division  
  1 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR                33.63      32.80 JO     
  2 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR     34.47      32.97 JO     
  3 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR                34.08      33.24 JO     
SILV - Division  
  1 O'Connell, Conor J        12 Express Swimming-MR    34.77      33.34 SILV   
  2 Lin, Max L                12 Twisters-MR            34.52      33.45 SILV   
  3 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR            34.02      33.47 SILV   
  4 Chopey, Andy T            11 FLY-MR                 33.45      33.54 SILV   
  5 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR    34.87      33.60 SILV   
  6 Loveless, Liam J          11 Badger-MR              38.29      33.75 SILV   
  7 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR            37.70      33.84 SILV   
  8 Valdes, Luke              12 WAC-MR                 35.13      33.86 SILV   
  9 Liu, Lewis B              12 Twisters-MR            34.14      33.93 SILV   
 10 Jozkowski, Evan H         12 Express Swimming-MR    33.74      33.94 SILV   
 11 Chin, William T           12 NYCC-MR                34.93      34.01 SILV   
 12 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR                36.12      34.08 SILV   
 13 Peetz, Vincent H          12 BASC-MR                34.55      34.23 SILV   
 14 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR    35.38      34.74 SILV   
 15 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            34.24      34.75 SILV   
 16 Poon, Brandon M           11 GATE-MR                35.23      34.79 SILV   
 17 Kalinin, Anton S          11 Badger-MR              38.86      34.90 SILV   
 18 Maloney, Bobby D          12 HS-MR                  36.44      35.17 SILV   
 19 Santos, Douglas J         12 FLY-MR                 33.97      35.21 SILV   
 20 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR                35.94      35.25 SILV   
 21 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR     37.66      35.28 SILV   
 22 DeAsis, Christian M       11 GATE-MR                35.71      35.36 SILV   
 23 Garcia, Christopher       11 WEST-MR                36.21      35.42 SILV   
 24 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR    36.54      35.59 SILV   
 25 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR                36.88      35.79 SILV   
 26 Lombardo, Nicholas        12 WAC-MR                 36.24      35.95 SILV   
 27 Eboli, Michael            12 Badger-MR              37.80      36.11 SILV   
 28 Buchanan, Brian R         12 NFS-MR                 36.39      36.23 SILV   
 29 Ng, Dylan                 12 CIY-MR                 35.85      36.26 SILV   
 30 Romano, Michael J         11 WEST-MR                37.33      36.32 SILV   
 31 Tsang, Bryant B           11 FLY-MR                 36.42      36.35 SILV   
 32 Park, Francis             11 FLY-MR                 35.68      36.36 SILV   
 33 Lyons, Jack P             12 Badger-MR              37.81      36.49 SILV   
 34 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR            35.94      36.50 SILV   
 35 Rosato, Luke M            11 Badger-MR              37.97      36.55 SILV   
 36 Macias, Sean              12 BASC-MR                38.19      36.59 SILV   
 37 Jang, Kevin S             12 FLY-MR                 36.25      36.60 SILV   
 38 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR    36.93      36.62 SILV   
 39 Rosado, Alex P            11 Badger-MR              39.01      36.65 SILV   
 40 Lazar, Spencer R          12 Express Swimming-MR    36.47      36.68 SILV   
 41 Burke, Matthew            12 FLY-MR                 37.52      36.76 SILV   
 42 Iwanczuk, Max             11 Twisters-MR            39.09      36.85 SILV   
 43 Tatum, Malaki T           11 NFS-MR                 38.40      36.92 SILV   
 44 Clark, Kevin              12 MAD-MR                 38.73      36.96 SILV   
 44 Cato, Tyler R             12 NFS-MR                 36.33      36.96 SILV   
 46 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR    37.56      37.13 SILV   
 46 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR                38.35      37.13 SILV   
 48 Duval, Jesse L            11 WAC-MR                 36.64      37.14 SILV   
 49 Adayev, Denis             11 BASC-MR                36.80      37.23 SILV   
 50 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR                36.87      37.33 SILV   
 51 Yanos, Athan J            11 Flying Dolphins-MR     37.27      37.43 SILV   
 52 Giardinelli, Josh R       11 Express Swimming-MR    40.12      37.49 SILV   
 53 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR            35.84      37.52 SILV   
 54 Zarrelli, Michael         11 WAC-MR                 40.64      37.61 SILV   
 55 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR            37.79      37.63 SILV   
 56 Sanchez, Wanderlei        12 MAD-MR                 39.94      37.73 SILV   
 57 Kirkland, Gregory         12 WAC-MR                 37.43      37.78 SILV   
 58 Spade, John               11 WAC-MR                 38.10      38.06 SILV   
 59 Simon, Ernesto G          12 Twisters-MR            40.09      38.19 SILV   
 60 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR    37.96      38.50 SILV   
 61 Altawab, Mostafa          12 HS-MR                  38.33      38.74 SILV   
 61 Green, Ryan L             12 Flying Dolphins-MR     38.07      38.74 SILV   
 63 Chen, Matthew             12 GATE-MR                40.85      38.97 SILV   
 64 Kong, Raymond             11 GATE-MR                39.55      39.00 SILV   
 65 Ambrus, Christopher       11 FLY-MR                 39.51      39.14 SILV   
 66 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR                38.94      39.16 SILV   
 67 Atilano-Flor, Camilo J    11 FLY-MR                 39.91      39.28 SILV   
 68 Fox, Benjamin C           11 FLY-MR                 39.94      39.84 SILV   
 69 Earley, Liam P            11 Express Swimming-MR    39.57      40.62 SILV   
 70 Phillip, Bryon J          11 NFS-MR                 38.81      40.69 SILV   
 71 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR            39.82      40.72 SILV   
Non-Award Division  
 -- Langendorfer, Matthew R   12 Manhattan Makos-MR     38.14         DQ        
      Declared false start
 -- Woodside, Jamal K         12 NFS-MR                 40.22         DQ        
      Did not finish on back
 -- Vazquez, Christian        12 MAD-MR                 40.56         NS        
 -- Ng, Dylan                 11 NYCC-MR                37.61         NS        
 -- Fiechter, Jimmy R         12 CIY-MR                 38.49         NS        
 -- Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR                39.98         NS        
 -- Idemudia, Sean            11 NYCC-MR                38.22         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:11.60  SMAX Silver Max
              1:23.79  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.61 - 1:23.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR  1:13.18    1:08.91 JO     
                  33.33     1:08.91 (35.58)                                        
  2 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            1:11.89    1:09.24 JO     
                  32.91     1:09.24 (36.33)                                        
  3 Chopey, Andy T            11 FLY-MR               1:13.08    1:10.85 JO     
                  34.62     1:10.85 (36.23)                                        
  4 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR              1:14.82    1:11.25 JO     
                  34.76     1:11.25 (36.49)                                        
  5 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR          1:11.86    1:11.44 JO     
                  34.66     1:11.44 (36.78)                                        
  6 Liu, Lewis B              12 Twisters-MR          1:13.96    1:11.45 JO     
                  34.84     1:11.45 (36.61)                                        
SILV - Division  
  1 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR  1:12.50    1:11.83 SILV   
                  34.98     1:11.83 (36.85)                                        
  2 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR              1:14.90    1:12.63 SILV   
                  35.48     1:12.63 (37.15)                                        
  3 Jozkowski, Evan H         12 Express Swimming-MR  1:15.28    1:12.65 SILV   
                  35.45     1:12.65 (37.20)                                        
  4 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR   1:18.38    1:12.67 SILV   
                  35.46     1:12.67 (37.21)                                        
  5 Loveless, Liam J          11 Badger-MR            1:14.08    1:12.74 SILV   
                  34.91     1:12.74 (37.83)                                        
  6 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  1:14.55    1:12.83 SILV   
                  35.46     1:12.83 (37.37)                                        
  7 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR              1:19.46    1:13.17 SILV   
                  36.69     1:13.17 (36.48)                                        
  8 Lombardo, Nicholas        12 WAC-MR               1:16.57    1:13.22 SILV   
                  36.25     1:13.22 (36.97)                                        
  9 O'Connell, Conor J        12 Express Swimming-MR  1:16.03    1:13.51 SILV   
                  35.49     1:13.51 (38.02)                                        
 10 Valdes, Luke              12 WAC-MR               1:16.99    1:13.84 SILV   
                  36.49     1:13.84 (37.35)                                        
 11 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR          1:17.94    1:13.89 SILV   
 12 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          1:18.87    1:13.90 SILV   
                  36.16     1:13.90 (37.74)                                        
 13 Lin, Max L                12 Twisters-MR          1:17.40    1:13.95 SILV   
                  36.05     1:13.95 (37.90)                                        
 14 Chin, William T           12 NYCC-MR              1:17.42    1:14.02 SILV   
                  36.01     1:14.02 (38.01)                                        
 15 Langaman, Kevin J         12 HS-MR                1:16.32    1:14.57 SILV   
                  36.52     1:14.57 (38.05)                                        
 16 Buchanan, Brian R         12 NFS-MR               1:17.81    1:14.99 SILV   
                  36.77     1:14.99 (38.22)                                        
 17 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          1:18.04    1:15.01 SILV   
 18 Peetz, Vincent H          12 BASC-MR              1:17.84    1:15.36 SILV   
                  36.88     1:15.36 (38.48)                                        
 19 Tsai, Brian C             11 NCAC-MR              1:15.41    1:15.51 SILV   
                  36.56     1:15.51 (38.95)                                        
 20 Santos, Douglas J         12 FLY-MR               1:20.82    1:15.60 SILV   
 21 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:17.12    1:15.81 SILV   
                  37.04     1:15.81 (38.77)                                        
 22 Jang, Kevin S             12 FLY-MR               1:19.96    1:15.90 SILV   
                  37.55     1:15.90 (38.35)                                        
 23 Cato, Tyler R             12 NFS-MR               1:16.13    1:16.09 SILV   
                  37.13     1:16.09 (38.96)                                        
 24 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR   1:19.00    1:16.30 SILV   
                  37.49     1:16.30 (38.81)                                        
 25 Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR   1:22.61    1:16.32 SILV   
                  37.00     1:16.32 (39.32)                                        
 26 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR              1:18.30    1:16.58 SILV   
                  37.67     1:16.58 (38.91)                                        
 27 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR              1:18.95    1:17.16 SILV   
                  37.62     1:17.16 (39.54)                                        
 28 DeAsis, Christian M       11 GATE-MR              1:17.37    1:17.81 SILV   
                  37.70     1:17.81 (40.11)                                        
 29 Garcia, Christopher       11 WEST-MR              1:19.15    1:17.96 SILV   
                  38.26     1:17.96 (39.70)                                        
 30 Maloney, Bobby D          12 HS-MR                1:19.29    1:18.01 SILV   
                  38.46     1:18.01 (39.55)                                        
 31 Chow, Brandon             11 Express Swimming-MR  1:20.48    1:18.16 SILV   
                  38.64     1:18.16 (39.52)                                        
 32 Ruf, Jason E              12 HS-MR                1:21.42    1:18.26 SILV   
                  38.60     1:18.26 (39.66)                                        
 33 Park, Francis             11 FLY-MR               1:19.42    1:18.28 SILV   
                  38.45     1:18.28 (39.83)                                        
 34 Duval, Jesse L            11 WAC-MR               1:18.49    1:18.30 SILV   
                  37.46     1:18.30 (40.84)                                        
 35 Macias, Sean              12 BASC-MR              1:18.14    1:18.41 SILV   
                  37.81     1:18.41 (40.60)                                        
 36 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR  1:19.15    1:18.68 SILV   
                  39.11     1:18.68 (39.57)                                        
 37 Poon, Brandon M           11 GATE-MR              1:20.72    1:18.84 SILV   
                  37.78     1:18.84 (41.06)                                        
 37 Clark, Kevin              12 MAD-MR               1:20.42    1:18.84 SILV   
                  38.26     1:18.84 (40.58)                                        
 39 Lyons, Jack P             12 Badger-MR            1:18.86    1:19.09 SILV   
                  39.11     1:19.09 (39.98)                                        
 40 Yanos, Athan J            11 Flying Dolphins-MR   1:20.30    1:19.27 SILV   
                  38.56     1:19.27 (40.71)                                        
 41 Tsang, Bryant B           11 FLY-MR               1:23.73    1:19.32 SILV   
                  38.02     1:19.32 (41.30)                                        
 42 Eboli, Michael            12 Badger-MR            1:18.80    1:19.40 SILV   
                  38.86     1:19.40 (40.54)                                        
 43 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR          1:19.40    1:19.44 SILV   
                  38.55     1:19.44 (40.89)                                        
 44 Rosato, Luke M            11 Badger-MR            1:19.15    1:19.74 SILV   
                  39.45     1:19.74 (40.29)                                        
 45 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR              1:21.44    1:19.85 SILV   
                  38.95     1:19.85 (40.90)                                        
 46 Tatum, Malaki T           11 NFS-MR               1:21.88    1:19.99 SILV   
                  39.07     1:19.99 (40.92)                                        
 47 Green, Ryan L             12 Flying Dolphins-MR   1:20.64    1:20.08 SILV   
                  38.98     1:20.08 (41.10)                                        
 48 Romano, Michael J         11 WEST-MR              1:20.55    1:20.62 SILV   
                  39.42     1:20.62 (41.20)                                        
 49 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR  1:20.61    1:20.66 SILV   
                  39.17     1:20.66 (41.49)                                        
 50 Spade, John               11 WAC-MR               1:21.63    1:21.96 SILV   
                  40.90     1:21.96 (41.06)                                        
 51 Giardinelli, Josh R       11 Express Swimming-MR  1:22.65    1:22.06 SILV   
                  38.45     1:22.06 (43.61)                                        
 52 Adayev, Denis             11 BASC-MR              1:20.92    1:22.14 SILV   
                  39.21     1:22.14 (42.93)                                        
 53 Rosado, Alex P            11 Badger-MR            1:23.56    1:22.54 SILV   
Non-Award Division  
  1 Earley, Liam P            11 Express Swimming-MR  1:23.15    1:24.69        
                  41.71     1:24.69 (42.98)                                        
  2 Bushati, Aldo             11 APEX-MR              1:21.77    1:26.84        
                  41.24     1:26.84 (45.60)                                        
 -- Gamero, Matthew A         11 FLY-MR               1:20.22         NS        
 -- Studer, Liam R            12 NYCC-MR              1:23.28         NS        
 -- Shklovsky, Nicholas       11 BASC-MR              1:22.00         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:31.99  ZQ
              2:37.99  JO
              2:38.00  SMAX Silver Max
              2:57.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:38.01 - 2:57.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  2:39.51    2:35.60 JO     
                  36.72     1:16.35 (39.63)     1:56.35 (40.00)     2:35.60 (39.25)
SILV - Division  
  1 Buchanan, Brian R         12 NFS-MR               2:41.03    2:39.68 SILV   
                  38.28     1:18.92 (40.64)     1:59.88 (40.96)     2:39.68 (39.80)
  2 Chin, William T           12 NYCC-MR              2:40.05    2:40.23 SILV   
                  37.39     1:18.07 (40.68)     1:59.58 (41.51)     2:40.23 (40.65)
  3 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  2:43.58    2:40.92 SILV   
                  37.51     1:18.45 (40.94)     2:00.14 (41.69)     2:40.92 (40.78)
  4 DeAsis, Christian M       11 GATE-MR              2:51.90    2:43.34 SILV   
                  39.00     1:20.92 (41.92)     2:03.34 (42.42)     2:43.34 (40.00)
  5 Lyons, Jack P             12 Badger-MR            2:51.02    2:47.84 SILV   
                  40.11     1:23.11 (43.00)     2:06.35 (43.24)     2:47.84 (41.49)
Non-Award Division  
 -- Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            2:39.70        DFS        
      Declared false start
 -- Rosato, Luke M            11 Badger-MR            2:52.27         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:31.99  ZQ
              2:37.99  JO
              2:38.00  SMAX Silver Max
              2:57.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:38.01 - 2:57.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR                   NT    2:37.22 JO     
                  37.21     1:17.41 (40.20)     1:58.66 (41.25)     2:37.22 (38.56)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                37.60  SMAX Silver Max
                42.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.61 - 42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR     37.80      37.56 JO     
SILV - Division  
  1 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR    39.55      37.66 SILV   
  2 Djunic, Dennis            12 Manhattan Makos-MR     37.73      37.69 SILV   
  3 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR                38.62      37.82 SILV   
  4 Moy, Christian            12 Manhattan Makos-MR     40.18      38.18 SILV   
  5 Eboli, Michael            12 Badger-MR              38.68      38.24 SILV   
  6 Claiborne, Kevin G        11 NCAC-MR                41.41      38.41 SILV   
  7 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR            39.98      38.62 SILV   
  8 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR            38.37      38.66 SILV   
  9 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR              39.43      38.73 SILV   
 10 Klein-Cloud, Isaiah       12 Manhattan Makos-MR     40.16      38.80 SILV   
 11 Santos, Douglas J         12 FLY-MR                 38.07      38.87 SILV   
 12 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR                37.68      38.91 SILV   
 13 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            39.53      39.05 SILV   
 14 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR    39.91      39.07 SILV   
 15 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR                41.51      39.23 SILV   
 16 Clark, Kevin              12 MAD-MR                 41.50      39.44 SILV   
 17 Park, Francis             11 FLY-MR                 40.78      39.51 SILV   
 18 Langendorfer, Matthew R   12 Manhattan Makos-MR     38.47      39.68 SILV   
 19 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR            41.78      39.69 SILV   
 20 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR                41.05      39.82 SILV   
 21 Valdes, Luke              12 WAC-MR                 40.41      40.00 SILV   
 22 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR    39.83      40.03 SILV   
 23 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR    38.60      40.06 SILV   
 24 Lazar, Spencer R          12 Express Swimming-MR    42.77      40.23 SILV   
 25 Romano, Michael J         11 WEST-MR                40.44      40.28 SILV   
 26 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR                40.07      40.85 SILV   
 27 Altawab, Mostafa          12 HS-MR                  42.55      40.94 SILV   
 28 Sirkin, Alec W            11 WEST-MR                40.90      41.17 SILV   
 29 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR    41.25      41.53 SILV   
 30 Kleemann, Perry M         12 Express Swimming-MR    41.56      41.61 SILV   
 31 Chen, Matthew             12 GATE-MR                42.39      41.71 SILV   
 32 Tsang, Bryant B           11 FLY-MR                 41.79      41.91 SILV   
 33 Garcia, Christopher       11 WEST-MR                42.17      42.16 SILV   
 33 Duval, Jesse L            11 WAC-MR                 41.92      42.16 SILV   
 35 Poon, Brandon M           11 GATE-MR                41.56      42.18 SILV   
 36 Jang, Kevin S             12 FLY-MR                 41.11      42.20 SILV   
 37 Ambrus, Christopher       11 FLY-MR                 42.49      42.27 SILV   
Non-Award Division  
  1 Green, Ryan L             12 Flying Dolphins-MR     42.77      43.23        
  2 Adayev, Denis             11 BASC-MR                42.55      43.34        
  3 Burke, Matthew            12 FLY-MR                 42.32      44.56        
 -- Cato, Tyler R             12 NFS-MR                 41.04         NS        
 -- Lin, Thomas               11 NCAC-MR                38.34         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                37.60  SMAX Silver Max
                42.79  SILV
 Meet Qualifying:  37.61 - 42.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR               NT      37.40 JO     
  2 Eboli, Michael            12 Badger-MR                 NT      37.70 SILV   
  3 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR                   NT      38.57 SILV   
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:21.60  SMAX Silver Max
              1:29.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.61 - 1:29.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR  1:23.15    1:19.96 ZQ     
                  38.37     1:19.96 (41.59)                                        
  2 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR          1:21.89    1:20.27 ZQ     
                  37.93     1:20.27 (42.34)                                        
  3 Kinkel, William G         12 GATE-MR              1:24.34    1:20.72 ZQ     
                  38.06     1:20.72 (42.66)                                        
SILV - Division  
  1 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR              1:25.56    1:22.25 SILV   
                  38.25     1:22.25 (44.00)                                        
  2 Moy, Christian            12 Manhattan Makos-MR   1:26.49    1:23.90 SILV   
                  39.84     1:23.90 (44.06)                                        
  3 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR          1:23.95    1:23.95 SILV   
                  40.16     1:23.95 (43.79)                                        
  4 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR   1:24.15    1:24.14 SILV   
                  40.00     1:24.14 (44.14)                                        
  5 Eboli, Michael            12 Badger-MR            1:25.95    1:24.30 SILV   
                  40.63     1:24.30 (43.67)                                        
  6 Djunic, Dennis            12 Manhattan Makos-MR   1:23.29    1:24.92 SILV   
                  40.21     1:24.92 (44.71)                                        
  7 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR              1:26.02    1:25.50 SILV   
                  41.69     1:25.50 (43.81)                                        
  8 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR              1:24.15    1:25.80 SILV   
                  40.49     1:25.80 (45.31)                                        
  9 Romano, Michael J         11 WEST-MR              1:25.55    1:26.27 SILV   
                  40.05     1:26.27 (46.22)                                        
 10 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR  1:26.42    1:26.28 SILV   
                  41.66     1:26.28 (44.62)                                        
 11 Langendorfer, Matthew R   12 Manhattan Makos-MR   1:25.59    1:26.42 SILV   
                  40.29     1:26.42 (46.13)                                        
 12 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR  1:26.29    1:26.71 SILV   
                  40.02     1:26.71 (46.69)                                        
 13 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR          1:26.52    1:27.37 SILV   
                  41.81     1:27.37 (45.56)                                        
 14 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR  1:23.41    1:27.57 SILV   
                  42.46     1:27.57 (45.11)                                        
 15 DeAsis, Christian M       11 GATE-MR              1:26.36    1:28.42 SILV   
                  42.45     1:28.42 (45.97)                                        
 16 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              1:28.50    1:28.55 SILV   
                  42.38     1:28.55 (46.17)                                        
 17 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR              1:29.62    1:29.26 SILV   
                  42.17     1:29.26 (47.09)                                        
Non-Award Division  
  1 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR  1:28.04    1:30.41        
                  42.14     1:30.41 (48.27)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:21.60  SMAX Silver Max
              1:29.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:21.61 - 1:29.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Eboli, Michael            12 Badger-MR                 NT    1:26.24 SILV   
                  39.47                                                 1:24.10 ( )
         1:26.24 (2.14)                                                            
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:54.99  ZQ
              2:59.99  JO
              3:00.00  SMAX Silver Max
              3:17.99  SILV
 Meet Qualifying:  3:00.01 - 3:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 French, Devon J           12 Flying Dolphins-MR   3:13.03    2:47.42 ZQ     
                  37.71     1:21.29 (43.58)     2:04.09 (42.80)     2:47.42 (43.33)
  2 Eboli, Michael            12 Badger-MR            3:01.01    2:54.99 ZQ     
                  38.82     1:23.84 (45.02)     2:10.45 (46.61)     2:54.99 (44.54)
JO - Division  
  1 Belykh, Shawn             11 Unhes-Mr-MR          3:02.21    2:59.18 JO     
                  40.73     1:26.33 (45.60)     2:13.26 (46.93)     2:59.18 (45.92)
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:54.99  ZQ
              2:59.99  JO
              3:00.00  SMAX Silver Max
              3:17.99  SILV
 Meet Qualifying:  3:00.01 - 3:17.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR                   NT    2:42.36 ZQ     
                  39.10     1:20.70 (41.60)     2:02.75 (42.05)     2:42.36 (39.61)
  2 Peetz, Vincent H          12 BASC-MR                   NT    2:52.55 ZQ     
                  37.36     1:21.55 (44.19)     2:08.49 (46.94)     2:52.55 (44.06)
  3 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR                   NT    2:56.36 JO     
                  39.47     1:25.19 (45.72)     2:11.69 (46.50)     2:56.36 (44.67)
  4 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR                   NT    3:10.12 SILV   
                  42.15     1:29.85 (47.70)     2:20.63 (50.78)     3:10.12 (49.49)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
                31.60  SMAX Silver Max
                38.69  SILV
 Meet Qualifying:  31.61 - 38.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Ruf, Jason E              12 HS-MR                  31.93      31.45 JO     
  2 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR                35.40      31.52 JO     
SILV - Division  
  1 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR                32.79      31.61 SILV   
  2 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR            32.42      31.65 SILV   
  3 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR            31.81      31.66 SILV   
  4 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR     31.76      31.80 SILV   
  5 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR                31.85      31.89 SILV   
  6 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR    32.20      32.00 SILV   
  7 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR    32.74      32.18 SILV   
  8 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR                32.38      32.35 SILV   
  9 Santos, Douglas J         12 FLY-MR                 32.88      32.48 SILV   
 10 Chin, William T           12 NYCC-MR                33.02      32.99 SILV   
 11 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR                33.77      33.17 SILV   
 12 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR                35.99      33.39 SILV   
 13 Clark, Kevin              12 MAD-MR                 33.47      33.51 SILV   
 14 Djunic, Dennis            12 Manhattan Makos-MR     35.09      34.03 SILV   
 15 Phillip, Bryon J          11 NFS-MR                 34.69      34.12 SILV   
 16 Langaman, Kevin J         12 HS-MR                  35.28      34.24 SILV   
 17 Liu, Lewis B              12 Twisters-MR            33.85      34.26 SILV   
 18 Valdes, Luke              12 WAC-MR                 35.45      34.28 SILV   
 19 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR    34.74      34.29 SILV   
 20 Peetz, Vincent H          12 BASC-MR                35.96      34.69 SILV   
 21 Jozkowski, Evan H         12 Express Swimming-MR    34.77      34.94 SILV   
 22 Belykh, Shawn             11 Unhes-Mr-MR            34.57      35.09 SILV   
 23 Sharpe, Najashi R         12 KB Makos-MR            35.04      35.19 SILV   
 24 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR            35.28      35.31 SILV   
 25 Lopez, Louis              12 WAC-MR                 35.43      35.42 SILV   
 26 Loveless, Liam J          11 Badger-MR              37.03      35.44 SILV   
 27 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR            34.18      35.62 SILV   
 28 Yanos, Athan J            11 Flying Dolphins-MR     36.79      35.73 SILV   
 29 Macias, Sean              12 BASC-MR                35.95      35.84 SILV   
 30 Romano, Michael J         11 WEST-MR                36.88      35.87 SILV   
 31 Maloney, Bobby D          12 HS-MR                  37.50      36.01 SILV   
 32 Rosato, Luke M            11 Badger-MR              34.70      36.16 SILV   
 33 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR    36.69      36.25 SILV   
 34 Altawab, Mostafa          12 HS-MR                  38.41      36.32 SILV   
 35 Rosado, Alex P            11 Badger-MR              38.34      36.34 SILV   
 35 Lin, Max L                12 Twisters-MR            35.95      36.34 SILV   
 37 Jang, Kevin S             12 FLY-MR                 35.88      37.01 SILV   
 37 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR    36.12      37.01 SILV   
 39 O'Connell, Conor J        12 Express Swimming-MR    37.41      37.03 SILV   
 40 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR            36.81      37.43 SILV   
 41 Park, Francis             11 FLY-MR                 38.20      37.99 SILV   
 42 Lombardo, Nicholas        12 WAC-MR                 37.73      38.12 SILV   
 43 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR                38.03      38.67 SILV   
Non-Award Division  
  1 Cato, Tyler R             12 NFS-MR                 37.99      39.18        
  2 Bushati, Aldo             11 APEX-MR                36.85      39.38        
  3 Ambrosio, Jordan          11 RedTails-MR            37.14      40.59        
 -- Kirkland, Gregory         12 WAC-MR                 38.18         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:12.60  SMAX Silver Max
              1:26.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.61 - 1:26.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR              1:12.93    1:08.40 ZQ     
                  31.78     1:08.40 (36.62)                                        
JO - Division  
  1 Deguzman, Nathaniel       12 Express Swimming-MR  1:12.82    1:09.73 JO     
                  32.37     1:09.73 (37.36)                                        
  2 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR  1:14.88    1:10.71 JO     
                  32.82     1:10.71 (37.89)                                        
  3 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              1:15.38    1:11.58 JO     
                  32.95     1:11.58 (38.63)                                        
SILV - Division  
  1 Ruf, Jason E              12 HS-MR                1:16.64    1:12.90 SILV   
                  32.68     1:12.90 (40.22)                                        
  2 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR              1:12.75    1:13.06 SILV   
                  32.07     1:13.06 (40.99)                                        
  3 Zaremba, Dorian           12 BASC-MR              1:18.89    1:13.29 SILV   
                  34.33     1:13.29 (38.96)                                        
  4 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR  1:15.36    1:13.70 SILV   
                  33.56     1:13.70 (40.14)                                        
  5 Chopey, Andy T            11 FLY-MR               1:16.17    1:13.74 SILV   
                  35.25     1:13.74 (38.49)                                        
  6 Langaman, Kevin J         12 HS-MR                1:26.75    1:14.47 SILV   
                  34.35     1:14.47 (40.12)                                        
  7 Chin, William T           12 NYCC-MR              1:16.48    1:15.71 SILV   
                  34.51     1:15.71 (41.20)                                        
  8 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR          1:17.67    1:16.69 SILV   
                  36.07     1:16.69 (40.62)                                        
  9 Peetz, Vincent H          12 BASC-MR              1:23.82    1:18.20 SILV   
                  33.87     1:18.20 (44.33)                                        
 10 Valdes, Luke              12 WAC-MR               1:18.37    1:18.48 SILV   
                  36.36     1:18.48 (42.12)                                        
 11 Rosato, Luke M            11 Badger-MR            1:25.10    1:18.54 SILV   
                  37.13     1:18.54 (41.41)                                        
 12 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR          1:22.72    1:18.77 SILV   
                  36.36     1:18.77 (42.41)                                        
 13 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR  1:19.56    1:18.86 SILV   
                  36.77     1:18.86 (42.09)                                        
 14 Studer, Liam R            12 NYCC-MR              1:22.45    1:19.10 SILV   
                  36.63     1:19.10 (42.47)                                        
 15 Lopez, Louis              12 WAC-MR               1:22.78    1:19.28 SILV   
                  36.66     1:19.28 (42.62)                                        
 16 Lin, Max L                12 Twisters-MR          1:19.34    1:19.31 SILV   
                  36.26     1:19.31 (43.05)                                        
 17 Romano, Michael J         11 WEST-MR              1:20.14    1:19.70 SILV   
                  36.73     1:19.70 (42.97)                                        
 18 Phillip, Bryon J          11 NFS-MR               1:21.61    1:19.87 SILV   
                  35.67     1:19.87 (44.20)                                        
 19 Belykh, Shawn             11 Unhes-Mr-MR          1:15.22    1:19.94 SILV   
                  36.29     1:19.94 (43.65)                                        
 20 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR              1:19.73    1:20.54 SILV   
                  36.93     1:20.54 (43.61)                                        
 21 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:23.08    1:22.06 SILV   
                  38.00     1:22.06 (44.06)                                        
 22 Macias, Sean              12 BASC-MR              1:22.80    1:22.35 SILV   
                  37.15     1:22.35 (45.20)                                        
 23 Maloney, Bobby D          12 HS-MR                1:25.80    1:25.13 SILV   
                  40.00     1:25.13 (45.13)                                        
Non-Award Division  
  1 Poon, Brandon M           11 GATE-MR              1:24.07    1:28.74        
                  39.03     1:28.74 (49.71)                                        
  2 Bushati, Aldo             11 APEX-MR              1:25.12    1:29.23        
                  39.02     1:29.23 (50.21)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:36.99  ZQ
              2:39.99  JO
              2:40.00  SMAX Silver Max
              2:57.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:40.01 - 2:57.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          2:49.17    2:51.18 SILV   
                  36.44     1:20.90 (44.46)     2:07.40 (46.50)     2:51.18 (43.78)
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
              1:12.00  SMAX Silver Max
              1:20.59  SILV
 Meet Qualifying:  1:12.01 - 1:20.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            1:13.48    1:08.12 ZQ     
                  30.71     1:08.12 (37.41)                                        
  2 Claiborne, Kevin G        11 NCAC-MR              1:14.57    1:09.47 ZQ     
                  30.55     1:09.47 (38.92)                                        
  3 Liu, Lewis B              12 Twisters-MR          1:12.43    1:09.57 ZQ     
                  33.25     1:09.57 (36.32)                                        
  4 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR              1:16.95    1:09.80 ZQ     
                  33.83     1:09.80 (35.97)                                        
JO - Division  
  1 Jozkowski, Evan H         12 Express Swimming-MR  1:13.03    1:10.26 JO     
                  33.14     1:10.26 (37.12)                                        
  2 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR  1:12.82    1:10.69 JO     
                  32.21     1:10.69 (38.48)                                        
  3 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR   1:13.09    1:11.83 JO     
                  33.17     1:11.83 (38.66)                                        
SILV - Division  
  1 Djunic, Dennis            12 Manhattan Makos-MR   1:12.65    1:12.02 SILV   
                  33.48     1:12.02 (38.54)                                        
  1 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  1:15.69    1:12.02 SILV   
                  34.83     1:12.02 (37.19)                                        
  3 Loveless, Liam J          11 Badger-MR            1:14.63    1:12.04 SILV   
                  35.31     1:12.04 (36.73)                                        
  4 Lin, Max L                12 Twisters-MR          1:13.86    1:12.27 SILV   
                  34.13     1:12.27 (38.14)                                        
  5 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR              1:14.82    1:12.29 SILV   
                  34.27     1:12.29 (38.02)                                        
  6 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR  1:13.06    1:13.03 SILV   
                  35.14     1:13.03 (37.89)                                        
  7 Langaman, Kevin J         12 HS-MR                1:17.46    1:13.25 SILV   
                  34.07     1:13.25 (39.18)                                        
  8 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR              1:12.71    1:13.33 SILV   
                  34.48     1:13.33 (38.85)                                        
  9 Santos, Douglas J         12 FLY-MR               1:14.90    1:13.34 SILV   
                  34.24     1:13.34 (39.10)                                        
 10 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR  1:13.76    1:13.53 SILV   
                  33.88     1:13.53 (39.65)                                        
 11 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR          1:12.87    1:13.81 SILV   
                  34.53     1:13.81 (39.28)                                        
 12 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR              1:12.96    1:13.88 SILV   
                  34.65     1:13.88 (39.23)                                        
 13 Ribeiro, Damion           12 NYCC-MR              1:16.79    1:14.00 SILV   
                  35.60     1:14.00 (38.40)                                        
 14 Yankelevich, Jacob        11 Unhes-Mr-MR          1:13.45    1:14.22 SILV   
                  34.42     1:14.22 (39.80)                                        
 15 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR          1:15.63    1:15.12 SILV   
                  33.71     1:15.12 (41.41)                                        
 16 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  1:16.41    1:15.13 SILV   
                  36.95     1:15.13 (38.18)                                        
 17 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR              1:15.28    1:15.54 SILV   
                  37.27     1:15.54 (38.27)                                        
 18 Dunster, Connor G         12 Express Swimming-MR  1:17.44    1:16.06 SILV   
                  35.92     1:16.06 (40.14)                                        
 19 Valdes, Luke              12 WAC-MR               1:18.99    1:16.27 SILV   
                  35.61     1:16.27 (40.66)                                        
 20 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR   1:16.76    1:16.49 SILV   
                  33.72     1:16.49 (42.77)                                        
 21 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR          1:16.37    1:16.61 SILV   
                  36.09     1:16.61 (40.52)                                        
 22 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR          1:16.78    1:16.79 SILV   
                  37.39     1:16.79 (39.40)                                        
 23 Macias, Sean              12 BASC-MR              1:15.91    1:17.10 SILV   
                  35.02     1:17.10 (42.08)                                        
 24 Chin, William T           12 NYCC-MR              1:14.33    1:17.23 SILV   
                  34.46     1:17.23 (42.77)                                        
 25 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              1:16.35    1:17.37 SILV   
                  35.08     1:17.37 (42.29)                                        
 26 Jang, Kevin S             12 FLY-MR               1:19.23    1:17.59 SILV   
                  37.04     1:17.59 (40.55)                                        
 27 Cato, Tyler R             12 NFS-MR               1:16.40    1:18.17 SILV   
                  37.26     1:18.17 (40.91)                                        
 28 Tsai, Brian C             11 NCAC-MR              1:15.66    1:18.32 SILV   
                  35.48     1:18.32 (42.84)                                        
 29 Clark, Kevin              12 MAD-MR               1:18.60    1:18.37 SILV   
 30 Garcia, Christopher       11 WEST-MR              1:18.49    1:18.45 SILV   
                  36.41     1:18.45 (42.04)                                        
 31 Romano, Michael J         11 WEST-MR              1:17.61    1:18.79 SILV   
                  36.08     1:18.79 (42.71)                                        
 32 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR  1:16.27    1:19.22 SILV   
                  37.79     1:19.22 (41.43)                                        
 32 Belykh, Shawn             11 Unhes-Mr-MR          1:17.73    1:19.22 SILV   
                  38.03     1:19.22 (41.19)                                        
 34 DiSanto, Michael P        12 WEST-MR              1:19.59    1:19.91 SILV   
                  38.29     1:19.91 (41.62)                                        
 34 Ksendzovsky, Eden         12 BASC-MR              1:17.60    1:19.91 SILV   
                  37.57     1:19.91 (42.34)                                        
 36 Ruf, Jason E              12 HS-MR                1:18.21    1:20.04 SILV   
                  35.63     1:20.04 (44.41)                                        
 37 Park, Francis             11 FLY-MR               1:20.59    1:20.27 SILV   
                  38.23     1:20.27 (42.04)                                        
Non-Award Division  
  1 Rosato, Luke M            11 Badger-MR            1:19.69    1:22.15        
                  36.78     1:22.15 (45.37)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
              2:30.50  SMAX Silver Max
              2:55.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.51 - 2:55.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Tse, Jade M               12 CIY-MR               2:31.34    2:22.18 ZQ     
                  30.46     1:05.66 (35.20)     1:48.52 (42.86)     2:22.18 (33.66)
  2 Strizhak, Joseph E        12 BASC-MR              2:30.63    2:28.15 ZQ     
                  32.12     1:12.96 (40.84)     1:53.85 (40.89)     2:28.15 (34.30)
JO - Division  
  1 Kalindra, Pijus           12 Badger-MR            2:40.70    2:30.06 JO     
                  30.23     1:09.18 (38.95)     1:55.08 (45.90)     2:30.06 (34.98)
SILV - Division  
  1 Moy, Christian            12 Manhattan Makos-MR   2:31.62    2:31.74 SILV   
                  32.54     1:11.18 (38.64)     1:58.23 (47.05)     2:31.74 (33.51)
  2 Liu, Lewis B              12 Twisters-MR          2:33.96    2:32.11 SILV   
                  34.59     1:13.61 (39.02)     1:57.85 (44.24)     2:32.11 (34.26)
  3 Moeslinger, Erich V       12 GATE-MR              2:35.21    2:33.52 SILV   
                  34.74     1:13.10 (38.36)     2:00.38 (47.28)     2:33.52 (33.14)
  4 Jiang, Michael            12 Express Swimming-MR  2:32.20    2:34.09 SILV   
                  32.82     1:11.60 (38.78)     2:00.56 (48.96)     2:34.09 (33.53)
  5 Ebied, Yousef             11 Twisters-MR          2:37.23    2:35.58 SILV   
                  32.79     1:12.36 (39.57)     2:00.37 (48.01)     2:35.58 (35.21)
  6 Lipton, Evan N            12 Flying Dolphins-MR   2:35.97    2:35.72 SILV   
                  33.59     1:14.38 (40.79)     2:00.80 (46.42)     2:35.72 (34.92)
  7 Chopey, Andy T            11 FLY-MR               2:39.10    2:35.92 SILV   
                  34.83     1:12.58 (37.75)     2:01.91 (49.33)     2:35.92 (34.01)
  8 Lin, Max L                12 Twisters-MR          2:37.79    2:35.94 SILV   
                  36.56     1:14.59 (38.03)     1:59.92 (45.33)     2:35.94 (36.02)
  9 Ng, Dylan                 12 CIY-MR               2:38.38    2:35.97 SILV   
                  33.78     1:13.33 (39.55)     2:00.18 (46.85)     2:35.97 (35.79)
 10 Loveless, Liam J          11 Badger-MR            2:46.43    2:36.49 SILV   
                  37.19     1:17.08 (39.89)     2:00.62 (43.54)     2:36.49 (35.87)
 11 Sansiviero, Burke C       12 Express Swimming-MR  2:44.22    2:36.77 SILV   
                  36.44     1:17.94 (41.50)     2:01.31 (43.37)     2:36.77 (35.46)
 12 Djunic, Dennis            12 Manhattan Makos-MR   2:41.70    2:36.84 SILV   
                  36.15     1:13.84 (37.69)     2:02.24 (48.40)     2:36.84 (34.60)
 13 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR              2:41.20    2:36.95 SILV   
                  33.63     1:14.79 (41.16)     2:02.77 (47.98)     2:36.95 (34.18)
 14 Ganguli, Nilesh           12 Express Swimming-MR  2:38.69    2:37.40 SILV   
                  34.71     1:14.21 (39.50)     2:02.56 (48.35)     2:37.40 (34.84)
 15 Broderick, Thomas G       11 Express Swimming-MR  2:33.69    2:37.82 SILV   
                  34.62     1:15.48 (40.86)     2:02.79 (47.31)     2:37.82 (35.03)
 16 Tolpina, Axel             11 Unhes-Mr-MR          2:35.74    2:39.03 SILV   
                  35.42     1:16.85 (41.43)     2:03.88 (47.03)     2:39.03 (35.15)
 17 Spencer, Kyle A           11 WEST-MR              2:45.69    2:40.77 SILV   
                  33.69     1:16.61 (42.92)     2:06.22 (49.61)     2:40.77 (34.55)
 18 Porges, Dylan R           12 Flying Dolphins-MR   2:45.65    2:40.84 SILV   
                  33.68     1:15.03 (41.35)     2:07.19 (52.16)     2:40.84 (33.65)
 19 Vaynshteyn, Gabriel       12 BASC-MR              2:44.88    2:41.53 SILV   
                  37.40     1:18.34 (40.94)     2:06.00 (47.66)     2:41.53 (35.53)
 20 Vayser, Gabriel           12 BASC-MR              2:43.42    2:42.08 SILV   
                  38.43     1:21.11 (42.68)     2:06.96 (45.85)     2:42.08 (35.12)
 21 Gamboa, Nathaniel         12 Express Swimming-MR  2:41.10    2:43.77 SILV   
                  37.76     1:20.44 (42.68)     2:05.25 (44.81)     2:43.77 (38.52)
 22 Grobshteyn, Mark P        11 Unhes-Mr-MR          2:45.36    2:44.54 SILV   
                  37.30     1:19.54 (42.24)     2:08.75 (49.21)     2:44.54 (35.79)
 23 Lim, Jeffrey Jr. K        11 Twisters-MR          2:44.38    2:44.68 SILV   
                  38.87     1:23.49 (44.62)     2:09.24 (45.75)     2:44.68 (35.44)
 24 Cato, Tyler R             12 NFS-MR               2:41.50    2:47.27 SILV   
                  40.53     1:23.08 (42.55)     2:10.66 (47.58)     2:47.27 (36.61)
 25 Eboli, Michael            12 Badger-MR            2:54.96    2:48.08 SILV   
                  42.16     1:24.48 (42.32)     2:12.24 (47.76)     2:48.08 (35.84)
 26 Vincent, Thomas N         11 Express Swimming-MR  2:44.75    2:48.21 SILV   
                  37.96                             2:04.06 ( )     2:48.21 (44.15)
 27 DeAsis, Christian M       11 GATE-MR              2:47.13    2:49.58 SILV   
                  40.20     1:23.53 (43.33)     2:12.34 (48.81)     2:49.58 (37.24)
 28 Romano, Michael J         11 WEST-MR              2:46.50    2:52.47 SILV   
                  37.23     1:21.43 (44.20)     2:11.96 (50.53)     2:52.47 (40.51)
 29 Tsang, Bryant B           11 FLY-MR               2:53.79    2:52.98 SILV   
                  40.99     1:24.11 (43.12)     2:14.15 (50.04)     2:52.98 (38.83)
 30 Gonzalez, Solice A        12 KB Makos-MR          2:52.06    2:54.61 SILV   
                  38.26     1:21.61 (43.35)     2:17.90 (56.29)     2:54.61 (36.71)
Non-Award Division  
  1 Clark, Kevin              12 MAD-MR               2:55.05    2:59.30        
                  36.28     1:20.22 (43.94)     2:17.54 (57.32)     2:59.30 (41.76)
 -- Baker, Baz                11 Manhattan Makos-MR   2:33.12         DQ        
      Did not finish on back - back
                  38.04     1:22.23 (44.19)     2:16.20 (53.97)          DQ (38.24)
 -- Langendorfer, Matthew R   12 Manhattan Makos-MR   2:51.58         DQ        
      Declared false start - Misc
 
Boys 11-12 400 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX Silver Max
              5:55.99  SILV
                   --  ZQ
 Meet Qualifying:  5:28.01 - 5:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 French, Devon J           12 Flying Dolphins-MR        NT    5:08.31 JO     
                  30.78     1:08.46 (37.68)     1:46.71 (38.25)     2:25.74 (39.03)
        3:09.22 (43.48)     3:54.96 (45.74)     4:32.97 (38.01)     5:08.31 (35.34)
 
Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
              5:27.99  JO
              5:28.00  SMAX Silver Max
              5:55.99  SILV
                   --  ZQ
 Meet Qualifying:  5:28.01 - 5:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Monfiston, Seth E         12 GATE-MR              5:44.73    5:48.68 SILV   
                  38.05     1:20.37 (42.32)     2:04.67 (44.30)     2:49.72 (45.05)
        3:40.09 (50.37)     4:31.71 (51.62)     5:10.11 (38.40)     5:48.68 (38.57)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.99  JO
                25.00  SMAX Silver Max
                26.79  SILV
 Meet Qualifying:  25.01 - 26.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Simkin, Leo               14 BASC-MR                25.18      24.49 ZQ     
  2 Amato, Steven A           13 WEST-MR                25.05      24.62 ZQ     
JO - Division  
  1 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR            25.09      24.81 JO     
SILV - Division  
  1 Tilas, Jonathan L         14 FLY-MR                 25.01      25.06 SILV   
  2 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR           26.24      25.10 SILV   
  3 Khaimov, Roman            14 APEX-MR                26.56      25.20 SILV   
  4 Duval, Justin S           13 Unhes-Mr-MR            25.85      25.41 SILV   
  5 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR    26.27      25.49 SILV   
  6 Lue, Michael              13 GATE-MR                25.89      25.50 SILV   
  7 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR                25.79      25.52 SILV   
  8 Oumarov, Elan             13 HS-MR                  26.24      25.59 SILV   
  9 Morales, Alexander T      14 FLY-MR                 25.73      25.90 SILV   
 10 Mcalpine, Michael         13 Unhes-Mr-MR            26.07      25.92 SILV   
 11 Bailey, Nicholas X        14 NFS-MR                 25.69      25.93 SILV   
 12 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR                26.27      26.02 SILV   
 13 Zhu, Nicholas H           13 Manhattan Makos-MR     25.80      26.09 SILV   
 14 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR     25.93      26.22 SILV   
 15 Weisglass, Marc L         14 WEST-MR                26.28      26.45 SILV   
 16 Gray, Stephen F           13 WEST-MR                26.66      26.52 SILV   
 17 Liu, Eric Z               13 NCAC-MR                26.09      26.66 SILV   
Non-Award Division  
  1 Bracey, Devin             14 NFS-MR                 26.51      26.87        
  2 Romero, Leonardo A        14 FLY-MR                 26.13      26.97        
  3 Criollo, John C           14 Twisters-MR            25.98      27.05        
  4 Hafez, Omar A             13 HS-MR                  26.62      27.27        
  5 Scala, Christopher J      13 WEST-MR                26.23      27.77        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.99  JO
                25.00  SMAX Silver Max
                26.79  SILV
 Meet Qualifying:  25.01 - 26.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Ho, Timothy               13 NCAC-MR                   NT      24.06 ZQ     
  2 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR        NT      27.17        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  ZQ
                53.99  JO
                54.00  SMAX Silver Max
                59.59  SILV
 Meet Qualifying:  54.01 - 59.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Meyers, Daniel J          14 GATE-MR                54.24      53.37 ZQ     
                  25.33       53.37 (28.04)                                        
SILV - Division  
  1 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR            55.75      54.28 SILV   
                  25.69       54.28 (28.59)                                        
  2 Amato, Steven A           13 WEST-MR                55.91      54.41 SILV   
  3 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR    55.93      54.49 SILV   
                  26.49       54.49 (28.00)                                        
  4 Simkin, Leo               14 BASC-MR                55.16      54.65 SILV   
                  26.56       54.65 (28.09)                                        
  5 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR           57.49      54.72 SILV   
                  26.05       54.72 (28.67)                                        
  6 Dorizas, Chris A          14 Express Swimming-MR    54.39      55.06 SILV   
                  25.75       55.06 (29.31)                                        
  7 Park, James               14 FLY-MR                 54.61      55.34 SILV   
                  26.38       55.34 (28.96)                                        
  8 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR                56.64      55.35 SILV   
                  26.29       55.35 (29.06)                                        
  9 Oumarov, Elan             13 HS-MR                  57.60      55.37 SILV   
                  26.75       55.37 (28.62)                                        
 10 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR                55.20      55.78 SILV   
                  27.07       55.78 (28.71)                                        
 11 Lue, Michael              13 GATE-MR                56.05      55.97 SILV   
                  26.21       55.97 (29.76)                                        
 12 Liu, Eric Z               13 NCAC-MR                55.81      56.20 SILV   
                  26.92       56.20 (29.28)                                        
 13 Morales, Alexander T      14 FLY-MR                 56.72      56.30 SILV   
                  27.04       56.30 (29.26)                                        
 14 Mcalpine, Michael         13 Unhes-Mr-MR            56.95      57.21 SILV   
                  27.17       57.21 (30.04)                                        
 15 Criollo, John C           14 Twisters-MR            56.29      57.31 SILV   
                  27.48       57.31 (29.83)                                        
 16 Bailey, Nicholas X        14 NFS-MR                 56.84      57.33 SILV   
                  27.64       57.33 (29.69)                                        
 17 Johanson, Colin           14 Badger-MR              58.10      57.42 SILV   
                  27.65       57.42 (29.77)                                        
 18 Zhu, Nicholas H           13 Manhattan Makos-MR     56.66      57.63 SILV   
                  27.74       57.63 (29.89)                                        
 19 Gray, Stephen F           13 WEST-MR                57.32      57.72 SILV   
                  27.57       57.72 (30.15)                                        
 20 Tatynskiy, Shawn          13 BASC-MR                57.45      57.76 SILV   
                  27.69       57.76 (30.07)                                        
 21 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR     57.08      57.96 SILV   
                  27.65       57.96 (30.31)                                        
 22 Simone, James S           13 Badger-MR              58.80      58.29 SILV   
                  27.79       58.29 (30.50)                                        
 23 Hurley, John R            13 Express Swimming-MR    57.82      58.36 SILV   
                  28.14       58.36 (30.22)                                        
 24 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                  58.24      58.55 SILV   
                  28.69       58.55 (29.86)                                        
 25 Duval, Justin S           13 Unhes-Mr-MR            59.14      59.26 SILV   
                  27.76       59.26 (31.50)                                        
 26 Hassan, Ibrahen           14 BASC-MR                58.11      59.27 SILV   
                  28.60       59.27 (30.67)                                        
 27 Bracey, Devin             14 NFS-MR                 58.19      59.32 SILV   
                  27.75       59.32 (31.57)                                        
 28 Weisglass, Marc L         14 WEST-MR                59.24      59.38 SILV   
                  28.60       59.38 (30.78)                                        
 29 Hyer, Robert J            14 Express Swimming-MR    59.12      59.53 SILV   
                  28.58       59.53 (30.95)                                        
Non-Award Division  
  1 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR                 59.03      59.68        
                  28.16       59.68 (31.52)                                        
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR              59.05         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                53.99  ZQ
                53.99  JO
                54.00  SMAX Silver Max
                59.59  SILV
 Meet Qualifying:  54.01 - 59.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR              NT      54.83 SILV   
                  26.43       54.83 (28.40)                                        
  2 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR                   NT      55.95 SILV   
                  27.02       55.95 (28.93)                                        
  3 Ciccarelli, Jared         14 Rac @ Jcc-MR              NT      58.46 SILV   
                  28.43       58.46 (30.03)                                        
  4 Chan, Brian               13 GATE-MR                   NT      58.60 SILV   
                  27.93       58.60 (30.67)                                        
  5 Pan, Matthew A            13 GATE-MR                   NT    1:03.35        
                  29.88     1:03.35 (33.47)                                        
  6 Chen, Michael S           13 GATE-MR                   NT    1:03.69        
                  30.96     1:03.69 (32.73)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  ZQ
              1:59.99  JO
              2:00.00  SMAX Silver Max
              2:18.09  SILV
 Meet Qualifying:  2:00.01 - 2:18.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Ho, Timothy               13 NCAC-MR              2:01.16    1:53.90 ZQ     
                  25.76       54.65 (28.89)     1:24.40 (29.75)     1:53.90 (29.50)
  2 Zhang, Evan               13 GATE-MR              2:01.48    1:57.88 ZQ     
                  27.29       57.37 (30.08)     1:27.15 (29.78)     1:57.88 (30.73)
  3 Oumarov, Elan             13 HS-MR                2:02.71    1:58.80 ZQ     
                  27.25       57.71 (30.46)     1:28.91 (31.20)     1:58.80 (29.89)
  4 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR         2:04.49    1:59.43 ZQ     
                  26.88       56.90 (30.02)     1:28.24 (31.34)     1:59.43 (31.19)
  5 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR          2:02.80    1:59.72 ZQ     
                  26.79       57.22 (30.43)     1:28.87 (31.65)     1:59.72 (30.85)
  6 Dorizas, Chris A          14 Express Swimming-MR  2:01.12    1:59.95 ZQ     
                  26.68       57.36 (30.68)     1:28.61 (31.25)     1:59.95 (31.34)
SILV - Division  
  1 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              2:04.94    2:00.02 SILV   
                  26.74       56.73 (29.99)     1:28.10 (31.37)     2:00.02 (31.92)
  2 Amato, Steven A           13 WEST-MR              2:06.00    2:00.94 SILV   
                  27.39       57.48 (30.09)     1:29.90 (32.42)     2:00.94 (31.04)
  3 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              2:02.36    2:01.35 SILV   
                  27.78       57.88 (30.10)     1:29.37 (31.49)     2:01.35 (31.98)
  4 Johanson, Colin           14 Badger-MR            2:06.69    2:01.70 SILV   
                  27.85       58.71 (30.86)     1:30.32 (31.61)     2:01.70 (31.38)
  5 Simkin, Leo               14 BASC-MR              2:07.89    2:02.96 SILV   
                  28.07       59.94 (31.87)     1:32.01 (32.07)     2:02.96 (30.95)
  6 Meyers, Daniel J          14 GATE-MR              2:05.84    2:03.03 SILV   
                  26.26       55.73 (29.47)     1:28.68 (32.95)     2:03.03 (34.35)
  7 Liu, Eric Z               13 NCAC-MR              2:01.07    2:03.37 SILV   
                  27.86       58.73 (30.87)     1:31.03 (32.30)     2:03.37 (32.34)
  8 Criollo, John C           14 Twisters-MR          2:00.98    2:03.52 SILV   
                  28.28       59.39 (31.11)     1:31.64 (32.25)     2:03.52 (31.88)
  9 Gray, Stephen F           13 WEST-MR              2:01.56    2:03.62 SILV   
                  28.67     1:00.20 (31.53)     1:32.30 (32.10)     2:03.62 (31.32)
 10 Deguzman, Cameron         14 Express Swimming-MR  2:07.61    2:03.88 SILV   
                  28.54       59.87 (31.33)     1:31.94 (32.07)     2:03.88 (31.94)
 11 Ciccarelli, Jared         14 Rac @ Jcc-MR         2:09.75    2:04.08 SILV   
                  29.33     1:00.91 (31.58)     1:32.62 (31.71)     2:04.08 (31.46)
 12 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   2:06.07    2:04.49 SILV   
                  28.21       59.02 (30.81)     1:32.00 (32.98)     2:04.49 (32.49)
 13 Tatynskiy, Shawn          13 BASC-MR              2:09.62    2:04.69 SILV   
                  29.17     1:01.51 (32.34)     1:34.53 (33.02)     2:04.69 (30.16)
 14 Tilas, Jonathan L         14 FLY-MR               2:02.60    2:05.04 SILV   
                  28.82     1:00.44 (31.62)     1:33.56 (33.12)     2:05.04 (31.48)
 15 Romero, Leonardo A        14 FLY-MR               2:09.99    2:05.49 SILV   
                  28.40       59.67 (31.27)     1:33.39 (33.72)     2:05.49 (32.10)
 16 Hassan, Ibrahen           14 BASC-MR              2:07.41    2:06.29 SILV   
                  29.22     1:01.10 (31.88)     1:34.09 (32.99)     2:06.29 (32.20)
 17 Mcalpine, Michael         13 Unhes-Mr-MR          2:07.26    2:06.32 SILV   
                  27.71       59.83 (32.12)     1:32.78 (32.95)     2:06.32 (33.54)
 18 Simone, James S           13 Badger-MR            2:05.73    2:06.65 SILV   
                  28.01     1:00.05 (32.04)     1:33.39 (33.34)     2:06.65 (33.26)
 19 Morales, Alexander T      14 FLY-MR               2:07.80    2:07.90 SILV   
                  29.94     1:02.65 (32.71)     1:35.94 (33.29)     2:07.90 (31.96)
 20 Moy, Ethan                14 Manhattan Makos-MR   2:08.04    2:07.97 SILV   
                  29.49     1:02.26 (32.77)     1:35.70 (33.44)     2:07.97 (32.27)
 21 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                2:11.56    2:08.23 SILV   
                  29.56     1:02.41 (32.85)     1:36.00 (33.59)     2:08.23 (32.23)
 22 Chan, Brian               13 GATE-MR              2:13.13    2:08.50 SILV   
                  29.37     1:02.42 (33.05)     1:35.57 (33.15)     2:08.50 (32.93)
 23 Bailey, Nicholas X        14 NFS-MR               2:09.58    2:08.60 SILV   
                  29.14     1:01.89 (32.75)     1:35.64 (33.75)     2:08.60 (32.96)
 24 Eid, Christian J          14 Badger-MR            2:12.80    2:08.86 SILV   
                  29.73     1:02.66 (32.93)     1:36.44 (33.78)     2:08.86 (32.42)
 25 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   2:10.67    2:08.94 SILV   
                  28.77     1:01.94 (33.17)     1:35.93 (33.99)     2:08.94 (33.01)
 26 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR               2:10.94    2:09.18 SILV   
                  29.12     1:02.54 (33.42)     1:36.79 (34.25)     2:09.18 (32.39)
 27 Duval, Justin S           13 Unhes-Mr-MR          2:15.84    2:09.54 SILV   
                  28.59     1:01.65 (33.06)     1:36.43 (34.78)     2:09.54 (33.11)
 28 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          2:13.72    2:09.66 SILV   
                  28.76     1:01.12 (32.36)     1:35.46 (34.34)     2:09.66 (34.20)
 29 Kaja, Duncan J            13 Express Swimming-MR  2:16.75    2:09.69 SILV   
                  28.35     1:01.05 (32.70)     1:35.51 (34.46)     2:09.69 (34.18)
 30 Weisglass, Marc L         14 WEST-MR              2:08.64    2:10.81 SILV   
                  28.92     1:01.71 (32.79)     1:35.95 (34.24)     2:10.81 (34.86)
 31 Hyer, Robert J            14 Express Swimming-MR  2:11.91    2:10.88 SILV   
                  29.29     1:02.28 (32.99)     1:36.88 (34.60)     2:10.88 (34.00)
 32 German, Alexander N       14 Express Swimming-MR  2:12.71    2:11.91 SILV   
                  29.16     1:02.40 (33.24)     1:37.73 (35.33)     2:11.91 (34.18)
 33 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   2:10.86    2:12.25 SILV   
                  30.69     1:04.61 (33.92)     1:38.61 (34.00)     2:12.25 (33.64)
 34 Sztolcman, Christian      13 Twisters-MR          2:17.19    2:12.29 SILV   
                  29.32     1:02.86 (33.54)     1:38.45 (35.59)     2:12.29 (33.84)
 35 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   2:13.51    2:12.97 SILV   
                  30.35     1:04.22 (33.87)     1:38.63 (34.41)     2:12.97 (34.34)
 36 Pantaleone, Michael A     14 Rac @ Jcc-MR         2:16.56    2:13.19 SILV   
                  30.85     1:04.93 (34.08)     1:40.08 (35.15)     2:13.19 (33.11)
 37 Bracey, Devin             14 NFS-MR               2:13.54    2:13.37 SILV   
                  29.17     1:02.26 (33.09)     1:37.30 (35.04)     2:13.37 (36.07)
 38 Lue, Michael              13 GATE-MR              2:08.80    2:14.30 SILV   
                  28.81     1:01.73 (32.92)     1:37.67 (35.94)     2:14.30 (36.63)
 39 Shteynberg, Samuel D      13 HS-MR                2:17.54    2:15.23 SILV   
                  30.67     1:04.67 (34.00)     1:40.34 (35.67)     2:15.23 (34.89)
 40 Slattery, Conn            13 Manhattan Makos-MR   2:16.80    2:15.37 SILV   
                  30.58     1:05.04 (34.46)     1:40.73 (35.69)     2:15.37 (34.64)
 41 Drallios, Konstantin      13 FLY-MR               2:07.11    2:15.40 SILV   
                  30.32     1:04.76 (34.44)     1:40.72 (35.96)     2:15.40 (34.68)
 42 McBride, Lucas R          13 FLY-MR               2:14.57    2:15.43 SILV   
                  30.08     1:04.56 (34.48)     1:40.27 (35.71)     2:15.43 (35.16)
 43 Loveless, Jack J          13 Badger-MR            2:14.19    2:17.02 SILV   
                  30.65     1:06.21 (35.56)     1:42.48 (36.27)     2:17.02 (34.54)
Non-Award Division  
  1 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              2:16.79    2:19.26        
                  33.10     1:08.05 (34.95)     1:44.29 (36.24)     2:19.26 (34.97)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              5:21.99  ZQ
              5:21.99  JO
              5:22.00  SMAX Silver Max
              5:50.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:22.01 - 5:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Gray, Stephen F           13 WEST-MR                   NT    5:30.88 SILV   
                  29.50     1:02.33 (32.83)     1:35.57 (33.24)     2:08.97 (33.40)
        2:42.68 (33.71)     3:16.18 (33.50)     3:50.20 (34.02)     4:24.00 (33.80)
        4:58.45 (34.45)     5:30.88 (32.43)                                        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  ZQ
              5:21.99  JO
              5:22.00  SMAX Silver Max
              5:50.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:22.01 - 5:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              5:39.61    5:22.87 SILV   
                  27.99       58.68 (30.69)     1:30.92 (32.24)     2:03.82 (32.90)
        2:36.88 (33.06)     3:09.98 (33.10)     3:42.99 (33.01)     4:16.19 (33.20)
        4:49.71 (33.52)     5:22.87 (33.16)                                        
  2 Johanson, Colin           14 Badger-MR            5:35.88    5:26.61 SILV   
                  28.00       59.65 (31.65)     1:32.52 (32.87)     2:05.74 (33.22)
        2:39.39 (33.65)     3:12.64 (33.25)     3:46.78 (34.14)     4:20.49 (33.71)
        4:54.28 (33.79)     5:26.61 (32.33)                                        
  3 Simone, James S           13 Badger-MR            5:35.05    5:27.30 SILV   
                  28.60     1:01.39 (32.79)     1:34.33 (32.94)     2:07.92 (33.59)
        2:41.64 (33.72)     3:15.45 (33.81)     3:49.10 (33.65)     4:22.89 (33.79)
        4:56.12 (33.23)     5:27.30 (31.18)                                        
  4 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          5:25.21    5:29.82 SILV   
                  27.23       58.63 (31.40)     1:32.28 (33.65)     2:06.50 (34.22)
        2:40.76 (34.26)     3:14.95 (34.19)     3:49.72 (34.77)     4:24.38 (34.66)
        4:59.04 (34.66)     5:29.82 (30.78)                                        
  5 Shashaty, Jack            13 WAC-MR               5:42.39    5:33.50 SILV   
                  29.69     1:03.00 (33.31)     1:37.03 (34.03)     2:11.10 (34.07)
        2:45.08 (33.98)     3:18.94 (33.86)     3:52.97 (34.03)     4:27.25 (34.28)
        5:00.83 (33.58)     5:33.50 (32.67)                                        
  6 Deguzman, Cameron         14 Express Swimming-MR  5:36.60    5:35.46 SILV   
                  29.69     1:03.00 (33.31)     1:37.05 (34.05)     2:11.25 (34.20)
        2:46.56 (35.31)     3:21.21 (34.65)     3:55.54 (34.33)     4:29.66 (34.12)
        5:03.30 (33.64)     5:35.46 (32.16)                                        
  7 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR          5:30.05    5:35.72 SILV   
                  27.98       59.62 (31.64)     1:33.48 (33.86)     2:07.28 (33.80)
        2:41.61 (34.33)     3:15.81 (34.20)     3:51.25 (35.44)     4:26.74 (35.49)
        5:01.93 (35.19)     5:35.72 (33.79)                                        
  8 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   5:41.66    5:38.88 SILV   
                  27.33     1:00.80 (33.47)   5:38.88 (4:38.08)                    
  9 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR               5:48.61    5:45.52 SILV   
                  29.99     1:03.52 (33.53)     1:38.11 (34.59)     2:12.94 (34.83)
        2:48.19 (35.25)     3:23.62 (35.43)     3:59.18 (35.56)     4:36.27 (37.09)
        5:10.70 (34.43)     5:45.52 (34.82)                                        
Non-Award Division  
  1 German, Alexander N       14 Express Swimming-MR  5:49.30    6:01.64        
                  29.50     1:03.56 (34.06)     1:39.46 (35.90)     2:16.96 (37.50)
        2:54.46 (37.50)     3:32.74 (38.28)     4:11.44 (38.70)     4:49.39 (37.95)
        5:26.55 (37.16)     6:01.64 (35.09)                                        
 -- Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              5:40.06         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:03.00  SMAX Silver Max
              1:16.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:03.01 - 1:16.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Oumarov, Elan             13 HS-MR                1:03.96    1:02.50 JO     
                  30.66     1:02.50 (31.84)                                        
  2 Criollo, John C           14 Twisters-MR          1:03.79    1:02.66 JO     
                  31.20     1:02.66 (31.46)                                        
SILV - Division  
  1 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR  1:04.96    1:03.23 SILV   
                  30.82     1:03.23 (32.41)                                        
  2 Zhu, Nicholas H           13 Manhattan Makos-MR   1:04.01    1:03.80 SILV   
                  31.00     1:03.80 (32.80)                                        
  3 Johanson, Colin           14 Badger-MR            1:05.22    1:03.85 SILV   
                  31.39     1:03.85 (32.46)                                        
  4 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              1:04.26    1:03.98 SILV   
                  30.72     1:03.98 (33.26)                                        
  5 Mcalpine, Michael         13 Unhes-Mr-MR          1:05.36    1:04.35 SILV   
                  31.07     1:04.35 (33.28)                                        
  6 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR         1:08.54    1:04.77 SILV   
                  31.31     1:04.77 (33.46)                                        
  7 Barboza, Hector E         14 Twisters-MR          1:03.04    1:04.83 SILV   
                  32.67     1:04.83 (32.16)                                        
  8 Gray, Stephen F           13 WEST-MR              1:04.51    1:04.87 SILV   
                  31.64     1:04.87 (33.23)                                        
  9 Meyers, Daniel J          14 GATE-MR              1:07.17    1:04.90 SILV   
                  31.90     1:04.90 (33.00)                                        
 10 Amato, Steven A           13 WEST-MR              1:05.22    1:04.98 SILV   
                  31.42     1:04.98 (33.56)                                        
 11 Dorizas, Chris A          14 Express Swimming-MR  1:07.59    1:05.54 SILV   
                  32.16     1:05.54 (33.38)                                        
 12 Liu, Eric Z               13 NCAC-MR              1:06.60    1:05.55 SILV   
                  31.74     1:05.55 (33.81)                                        
 13 Lue, Michael              13 GATE-MR              1:04.41    1:05.67 SILV   
                  31.25     1:05.67 (34.42)                                        
 14 Tatynskiy, Shawn          13 BASC-MR              1:09.17    1:05.80 SILV   
                  25.58     1:05.80 (40.22)                                        
 15 Shteynberg, Samuel D      13 HS-MR                1:08.43    1:06.41 SILV   
                  32.56     1:06.41 (33.85)                                        
 16 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          1:09.57    1:06.42 SILV   
                  33.02     1:06.42 (33.40)                                        
 17 Shashaty, Jack            13 WAC-MR               1:08.10    1:06.54 SILV   
                  32.59     1:06.54 (33.95)                                        
 18 Eid, Christian J          14 Badger-MR            1:09.25    1:06.87 SILV   
                  33.16     1:06.87 (33.71)                                        
 19 Chan, Brian               13 GATE-MR              1:09.86    1:07.02 SILV   
                  33.82     1:07.02 (33.20)                                        
 20 Simone, James S           13 Badger-MR            1:07.53    1:07.73 SILV   
                  33.02     1:07.73 (34.71)                                        
 21 Scala, Christopher J      13 WEST-MR              1:10.08    1:07.78 SILV   
                  33.28     1:07.78 (34.50)                                        
 22 Bailey, Nicholas X        14 NFS-MR               1:08.97    1:08.41 SILV   
                  33.60     1:08.41 (34.81)                                        
 23 LI, Simon                 14 NCAC-MR              1:09.65    1:08.48 SILV   
 24 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   1:07.87    1:09.04 SILV   
                  34.24     1:09.04 (34.80)                                        
 25 Slattery, Conn            13 Manhattan Makos-MR   1:10.22    1:09.21 SILV   
                  33.46     1:09.21 (35.75)                                        
 26 Moy, Ethan                14 Manhattan Makos-MR   1:11.91    1:09.30 SILV   
                  34.75     1:09.30 (34.55)                                        
 27 Duval, Justin S           13 Unhes-Mr-MR          1:11.62    1:09.34 SILV   
                  33.93     1:09.34 (35.41)                                        
 28 Pantaleone, Gregory J     14 Rac @ Jcc-MR         1:16.13    1:09.45 SILV   
                  33.81     1:09.45 (35.64)                                        
 29 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR          1:12.53    1:09.60 SILV   
                  33.75     1:09.60 (35.85)                                        
 30 Hassan, Ibrahen           14 BASC-MR              1:10.33    1:09.83 SILV   
                  35.03     1:09.83 (34.80)                                        
 31 Serman, Trevor W          14 APEX-MR              1:16.04    1:10.22 SILV   
                  34.26     1:10.22 (35.96)                                        
 32 Deguzman, Cameron         14 Express Swimming-MR  1:10.47    1:10.29 SILV   
                  34.55     1:10.29 (35.74)                                        
 33 Weisglass, Marc L         14 WEST-MR              1:09.82    1:10.30 SILV   
                  34.32     1:10.30 (35.98)                                        
 34 Sztolcman, Christian      13 Twisters-MR          1:08.66    1:10.36 SILV   
                  33.64     1:10.36 (36.72)                                        
 35 Zielonka, Maciej          14 NYCC-MR              1:10.00    1:10.44 SILV   
                  34.28     1:10.44 (36.16)                                        
 36 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   1:11.86    1:10.75 SILV   
                  34.58     1:10.75 (36.17)                                        
 37 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   1:08.00    1:11.01 SILV   
                  35.23     1:11.01 (35.78)                                        
 38 Morales, Alexander T      14 FLY-MR               1:08.61    1:11.09 SILV   
 39 McBride, Lucas R          13 FLY-MR               1:11.26    1:11.29 SILV   
                  34.65     1:11.29 (36.64)                                        
 40 Pan, Matthew A            13 GATE-MR              1:14.99    1:11.33 SILV   
                  34.50     1:11.33 (36.83)                                        
 41 Bracey, Devin             14 NFS-MR               1:10.35    1:11.34 SILV   
                  34.98     1:11.34 (36.36)                                        
 42 Romero, Leonardo A        14 FLY-MR               1:10.65    1:11.35 SILV   
                  34.40     1:11.35 (36.95)                                        
 43 Hyer, Robert J            14 Express Swimming-MR  1:14.72    1:11.76 SILV   
                  35.64     1:11.76 (36.12)                                        
 44 Currier, Ry               13 Manhattan Makos-MR   1:13.11    1:12.11 SILV   
                  35.81     1:12.11 (36.30)                                        
 45 Cusack-McPartlin, Timoth  13 WAC-MR               1:13.50    1:12.17 SILV   
                  35.02     1:12.17 (37.15)                                        
 46 Wren, Steven              13 Rac @ Jcc-MR         1:12.25    1:12.25 SILV   
                  35.04     1:12.25 (37.21)                                        
 47 Jakobczyk, Nicholas P     14 Twisters-MR          1:10.28    1:12.30 SILV   
                  35.36     1:12.30 (36.94)                                        
 48 Takes, William E          13 Express Swimming-MR  1:16.41    1:12.48 SILV   
                  34.03     1:12.48 (38.45)                                        
 49 Boyd, Justin              14 WAC-MR               1:16.14    1:12.67 SILV   
                  34.79     1:12.67 (37.88)                                        
 50 Townley, Nicholas J       14 WEST-MR              1:13.24    1:13.11 SILV   
                  37.92     1:13.11 (35.19)                                        
 51 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          1:15.03    1:13.54 SILV   
                  36.03     1:13.54 (37.51)                                        
 52 Varbaro, Anthony H        14 Badger-MR            1:15.85    1:13.63 SILV   
 53 German, Alexander N       14 Express Swimming-MR  1:16.20    1:13.88 SILV   
                  36.22     1:13.88 (37.66)                                        
 54 Sanchez, Andersson        14 MAD-MR               1:14.04    1:13.90 SILV   
                  35.21     1:13.90 (38.69)                                        
 55 Drallios, Konstantin      13 FLY-MR               1:12.11    1:14.49 SILV   
                  37.05     1:14.49 (37.44)                                        
 56 Sanchez, Stallion         14 MAD-MR               1:16.15    1:14.57 SILV   
                  35.55     1:14.57 (39.02)                                        
 57 Hafez, Omar A             13 HS-MR                1:11.90    1:14.76 SILV   
 58 Khudaynatov, Max          14 BASC-MR              1:14.83    1:14.77 SILV   
                  36.16     1:14.77 (38.61)                                        
 59 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                1:14.93    1:14.88 SILV   
                  36.83     1:14.88 (38.05)                                        
 60 Horowitz, Thomas R        13 WEST-MR              1:14.92    1:15.37 SILV   
                  40.09     1:15.37 (35.28)                                        
 61 Loveless, Jack J          13 Badger-MR            1:11.54    1:15.54 SILV   
                  36.32     1:15.54 (39.22)                                        
 62 Chu, Kenneth C            14 HS-MR                1:13.75    1:16.13 SILV   
                  36.93     1:16.13 (39.20)                                        
Non-Award Division  
  1 Gorizia, Lucca E          13 Rac @ Jcc-MR         1:15.72    1:16.82        
                  37.11     1:16.82 (39.71)                                        
  2 Mohlenbrok, Gabriel       14 BASC-MR              1:13.27    1:17.29        
                  37.98     1:17.29 (39.31)                                        
 -- Chen, Michael S           13 GATE-MR              1:13.68         DQ        
                  37.46          DQ (38.48)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:03.00  SMAX Silver Max
              1:16.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:03.01 - 1:16.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Morales, Alexander T      14 FLY-MR                    NT    1:07.87 SILV   
                  32.37     1:07.87 (35.50)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.99  ZQ
              2:16.99  JO
              2:17.00  SMAX Silver Max
              2:35.49  SILV
 Meet Qualifying:  2:17.01 - 2:35.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              2:20.96    2:16.21 JO     
                  30.46     1:04.37 (33.91)     1:40.21 (35.84)     2:16.21 (36.00)
  2 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR         2:21.93    2:16.86 JO     
                  33.05     1:07.90 (34.85)     1:43.05 (35.15)     2:16.86 (33.81)
SILV - Division  
  1 Zhu, Nicholas H           13 Manhattan Makos-MR   2:21.11    2:17.30 SILV   
                  32.14     1:06.81 (34.67)     1:42.16 (35.35)     2:17.30 (35.14)
  2 Eid, Christian J          14 Badger-MR            2:28.00    2:18.59 SILV   
                  33.11     1:08.08 (34.97)     1:43.95 (35.87)     2:18.59 (34.64)
  3 Mcalpine, Michael         13 Unhes-Mr-MR          2:21.75    2:20.56 SILV   
                  31.77     1:06.97 (35.20)     1:43.55 (36.58)     2:20.56 (37.01)
  4 Park, James               14 FLY-MR               2:20.89    2:21.23 SILV   
                  31.14     1:06.60 (35.46)     1:43.56 (36.96)     2:21.23 (37.67)
  5 Simone, James S           13 Badger-MR            2:26.93    2:22.38 SILV   
                  32.79     1:10.00 (37.21)     1:46.64 (36.64)     2:22.38 (35.74)
  6 Hurley, John R            13 Express Swimming-MR  2:23.30    2:22.86 SILV   
                  34.40     1:10.27 (35.87)     1:46.72 (36.45)     2:22.86 (36.14)
  7 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   2:30.03    2:22.93 SILV   
                  34.46     1:10.90 (36.44)     1:47.37 (36.47)     2:22.93 (35.56)
  8 Dorizas, Chris A          14 Express Swimming-MR  2:28.87    2:23.80 SILV   
                  33.70     1:10.39 (36.69)     1:47.86 (37.47)     2:23.80 (35.94)
  9 Hassan, Ibrahen           14 BASC-MR              2:24.76    2:25.35 SILV   
                  36.38     1:12.72 (36.34)     1:49.37 (36.65)     2:25.35 (35.98)
 10 Shashaty, Jack            13 WAC-MR               2:27.73    2:25.50 SILV   
                  35.01     1:12.33 (37.32)     1:49.61 (37.28)     2:25.50 (35.89)
 11 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR          2:23.80    2:26.45 SILV   
                  34.60     1:11.94 (37.34)     1:50.20 (38.26)     2:26.45 (36.25)
 12 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   2:23.43    2:27.78 SILV   
                  35.82     1:13.59 (37.77)     1:50.84 (37.25)     2:27.78 (36.94)
 13 Tatynskiy, Shawn          13 BASC-MR              2:32.82    2:29.25 SILV   
                  35.56     1:14.03 (38.47)     1:53.67 (39.64)     2:29.25 (35.58)
 14 Moy, Ethan                14 Manhattan Makos-MR   2:31.28    2:29.78 SILV   
                  35.65     1:13.93 (38.28)     1:52.76 (38.83)     2:29.78 (37.02)
 15 Weisglass, Marc L         14 WEST-MR              2:27.43    2:29.92 SILV   
                  34.75     1:12.64 (37.89)     1:51.44 (38.80)     2:29.92 (38.48)
 16 Bailey, Nicholas X        14 NFS-MR               2:28.37    2:30.51 SILV   
                  34.94     1:12.00 (37.06)     1:51.38 (39.38)     2:30.51 (39.13)
 17 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   2:28.06    2:32.31 SILV   
                  35.51     1:13.92 (38.41)     1:53.47 (39.55)     2:32.31 (38.84)
 18 Hyer, Robert J            14 Express Swimming-MR  2:32.94    2:33.81 SILV   
                  35.57     1:13.82 (38.25)     1:54.26 (40.44)     2:33.81 (39.55)
Non-Award Division  
  1 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                2:29.97    2:38.20        
                  37.77     1:17.93 (40.16)     1:58.71 (40.78)     2:38.20 (39.49)
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR            2:17.75        DFS        
      Declared false start
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  ZQ
              1:10.99  JO
              1:11.00  SMAX Silver Max
              1:21.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.01 - 1:21.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Shashaty, Jack            13 WAC-MR               1:13.27    1:09.90 ZQ     
                  33.44     1:09.90 (36.46)                                        
SILV - Division  
  1 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          1:11.63    1:11.33 SILV   
                  33.05     1:11.33 (38.28)                                        
  2 Criollo, John C           14 Twisters-MR          1:11.87    1:12.43 SILV   
                  34.90     1:12.43 (37.53)                                        
  3 Oumarov, Elan             13 HS-MR                1:14.51    1:12.55 SILV   
                  34.47     1:12.55 (38.08)                                        
  4 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR               1:14.02    1:12.87 SILV   
                  33.92     1:12.87 (38.95)                                        
  5 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              1:13.19    1:13.11 SILV   
                  35.43     1:13.11 (37.68)                                        
  6 Barboza, Hector E         14 Twisters-MR          1:11.92    1:14.10 SILV   
                  35.72     1:14.10 (38.38)                                        
  7 Pantaleone, Michael A     14 Rac @ Jcc-MR         1:16.67    1:15.11 SILV   
                  35.37     1:15.11 (39.74)                                        
  8 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          1:17.45    1:15.17 SILV   
                  35.93     1:15.17 (39.24)                                        
  9 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR         1:19.15    1:15.78 SILV   
                  36.11     1:15.78 (39.67)                                        
 10 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   1:13.45    1:15.87 SILV   
                  36.35     1:15.87 (39.52)                                        
 11 Scala, Christopher J      13 WEST-MR              1:16.00    1:15.93 SILV   
                  35.62     1:15.93 (40.31)                                        
 12 Mcalpine, Michael         13 Unhes-Mr-MR          1:17.10    1:16.06 SILV   
                  35.74     1:16.06 (40.32)                                        
 13 Jakobczyk, Nicholas P     14 Twisters-MR          1:16.54    1:16.14 SILV   
                  35.68     1:16.14 (40.46)                                        
 14 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   1:14.34    1:16.30 SILV   
                  34.92     1:16.30 (41.38)                                        
 15 Hassan, Ibrahen           14 BASC-MR              1:15.89    1:16.44 SILV   
                  36.27     1:16.44 (40.17)                                        
 16 Chu, Kenneth C            14 HS-MR                1:16.78    1:16.48 SILV   
                  35.06     1:16.48 (41.42)                                        
 17 Gorizia, Lucca E          13 Rac @ Jcc-MR         1:19.57    1:16.76 SILV   
                  36.36     1:16.76 (40.40)                                        
 18 Thio, Randy M             14 NCAC-MR              1:17.41    1:16.93 SILV   
                  35.21     1:16.93 (41.72)                                        
 19 Bracey, Devin             14 NFS-MR               1:17.34    1:17.39 SILV   
                  36.56     1:17.39 (40.83)                                        
 20 Kim, Timothy J            13 FLY-MR               1:18.66    1:17.48 SILV   
                  36.41     1:17.48 (41.07)                                        
 21 Wang, Calvin              14 RedTails-MR          1:20.17    1:18.06 SILV   
                  36.49     1:18.06 (41.57)                                        
 22 Chen, Michael S           13 GATE-MR              1:18.39    1:18.23 SILV   
                  37.10     1:18.23 (41.13)                                        
 23 German, Alexander N       14 Express Swimming-MR  1:20.10    1:19.31 SILV   
                  37.78     1:19.31 (41.53)                                        
 24 Wang, Leo                 14 Manhattan Makos-MR   1:18.38    1:19.51 SILV   
                  37.85     1:19.51 (41.66)                                        
 25 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                1:17.34    1:19.52 SILV   
                  38.07     1:19.52 (41.45)                                        
 26 Drallios, Konstantin      13 FLY-MR               1:17.07    1:19.70 SILV   
                  37.78     1:19.70 (41.92)                                        
 27 Hafez, Omar A             13 HS-MR                1:20.64    1:20.08 SILV   
                  37.62     1:20.08 (42.46)                                        
 28 Kaja, Duncan J            13 Express Swimming-MR  1:20.81    1:20.24 SILV   
                  37.92     1:20.24 (42.32)                                        
 29 Polanco, Dan              13 MAD-MR               1:20.42    1:20.73 SILV   
                  37.07     1:20.73 (43.66)                                        
Non-Award Division  
  1 Loveless, Jack J          13 Badger-MR            1:19.06    1:22.80        
                  39.21     1:22.80 (43.59)                                        
 -- Afif, John                13 BASC-MR              1:18.79         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:10.99  ZQ
              1:10.99  JO
              1:11.00  SMAX Silver Max
              1:21.49  SILV
 Meet Qualifying:  1:11.01 - 1:21.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR               NT    1:12.32 SILV   
                  33.47     1:12.32 (38.85)                                        
  2 Criollo, John C           14 Twisters-MR               NT    1:12.60 SILV   
                  35.18     1:12.60 (37.42)                                        
  3 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR        NT    1:13.32 SILV   
                  35.18     1:13.32 (38.14)                                        
  4 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR                    NT    1:13.76 SILV   
                  34.53     1:13.76 (39.23)     1:44.04 (30.28)         1:13.76 ( )
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  ZQ
              2:35.19  JO
              2:35.20  SMAX Silver Max
              2:53.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:35.21 - 2:53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Shashaty, Jack            13 WAC-MR               2:37.30    2:32.14 ZQ     
                  34.43     1:13.08 (38.65)     1:52.53 (39.45)     2:32.14 (39.61)
  2 Lue, Michael              13 GATE-MR              2:35.66    2:34.25 ZQ     
                  33.60     1:12.98 (39.38)     1:54.50 (41.52)     2:34.25 (39.75)
SILV - Division  
  1 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR               2:38.28    2:37.81 SILV   
                  34.77                             1:55.67 ( )     2:37.81 (42.14)
  2 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   2:37.41    2:38.58 SILV   
                  36.03     1:16.74 (40.71)     1:57.77 (41.03)     2:38.58 (40.81)
  3 Guzman, Anthony L         14 RedTails-MR          2:46.75    2:39.30 SILV   
                  35.69     1:15.63 (39.94)     1:57.17 (41.54)     2:39.30 (42.13)
  4 Barboza, Hector E         14 Twisters-MR          2:36.80    2:39.44 SILV   
                  36.28     1:16.86 (40.58)     1:58.17 (41.31)     2:39.44 (41.27)
  5 Costanzo, Chris           14 Rac @ Jcc-MR         2:48.33    2:42.85 SILV   
                  37.71     1:18.94 (41.23)     2:01.48 (42.54)     2:42.85 (41.37)
  6 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR              2:44.15    2:43.39 SILV   
                  37.43     1:18.78 (41.35)     2:01.99 (43.21)     2:43.39 (41.40)
  7 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          2:44.84    2:43.41 SILV   
                  35.66     1:18.14 (42.48)     2:01.18 (43.04)     2:43.41 (42.23)
  8 Hassan, Ibrahen           14 BASC-MR              2:39.16    2:44.29 SILV   
                  38.33     1:19.04 (40.71)     2:01.41 (42.37)     2:44.29 (42.88)
  9 Gorizia, Lucca E          13 Rac @ Jcc-MR         2:48.42    2:44.30 SILV   
                  37.23     1:18.74 (41.51)     2:01.06 (42.32)     2:44.30 (43.24)
 10 Jakobczyk, Nicholas P     14 Twisters-MR          2:48.26    2:46.85 SILV   
                  36.68     1:19.30 (42.62)     2:03.08 (43.78)     2:46.85 (43.77)
 11 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   2:44.94    2:46.87 SILV   
                  35.75     1:18.97 (43.22)     2:02.91 (43.94)     2:46.87 (43.96)
 12 Chen, Michael S           13 GATE-MR              2:47.06    2:47.62 SILV   
                  38.41     1:20.64 (42.23)     2:05.22 (44.58)     2:47.62 (42.40)
 13 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                2:44.35    2:52.56 SILV   
                  39.84     1:23.82 (43.98)     2:08.63 (44.81)     2:52.56 (43.93)
Non-Award Division  
  1 Pan, Matthew A            13 GATE-MR              2:53.10    2:54.22        
                  38.28     1:21.85 (43.57)     2:07.93 (46.08)     2:54.22 (46.29)
  2 Thio, Randy M             14 NCAC-MR              2:50.25    2:55.74        
                  36.67     1:19.82 (43.15)     2:07.21 (47.39)     2:55.74 (48.53)
  3 Loveless, Jack J          13 Badger-MR            2:52.96    3:01.45        
                  39.55     1:25.50 (45.95)     2:13.19 (47.69)     3:01.45 (48.26)
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:35.19  ZQ
              2:35.19  JO
              2:35.20  SMAX Silver Max
              2:53.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:35.21 - 2:53.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR        NT    2:42.15 SILV   
                  38.31     1:19.57 (41.26)     2:01.15 (41.58)     2:42.15 (41.00)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:01.60  SMAX Silver Max
              1:11.99  SILV
 Meet Qualifying:  1:01.61 - 1:11.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR          1:02.68    1:00.99 ZQ     
                  28.52     1:00.99 (32.47)                                        
SILV - Division  
  1 Criollo, John C           14 Twisters-MR          1:01.97    1:01.91 SILV   
                  29.90     1:01.91 (32.01)                                        
  2 Liu, Eric Z               13 NCAC-MR              1:01.69    1:02.27 SILV   
                  29.19     1:02.27 (33.08)                                        
  3 Meyers, Daniel J          14 GATE-MR              1:03.57    1:03.11 SILV   
                  29.23     1:03.11 (33.88)                                        
  4 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR              1:03.45    1:03.13 SILV   
                  29.36     1:03.13 (33.77)                                        
  5 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          1:03.12    1:03.64 SILV   
                  29.72     1:03.64 (33.92)                                        
  6 Mohlenbrok, Gabriel       14 BASC-MR              1:11.15    1:04.83 SILV   
                  30.74     1:04.83 (34.09)                                        
  7 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR  1:08.55    1:04.91 SILV   
                  30.04     1:04.91 (34.87)                                        
  8 Gray, Stephen F           13 WEST-MR              1:04.82    1:05.44 SILV   
                  30.48     1:05.44 (34.96)                                        
  9 Amato, Steven A           13 WEST-MR              1:04.75    1:05.52 SILV   
                  30.20     1:05.52 (35.32)                                        
 10 Simone, James S           13 Badger-MR            1:06.73    1:06.73 SILV   
                  31.29     1:06.73 (35.44)                                        
 11 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR               1:06.97    1:07.12 SILV   
                  31.34     1:07.12 (35.78)                                        
 12 Morales, Alexander T      14 FLY-MR               1:08.17    1:07.56 SILV   
                  32.54     1:07.56 (35.02)                                        
 13 Serman, Trevor W          14 APEX-MR              1:10.08    1:07.57 SILV   
                  31.07     1:07.57 (36.50)                                        
 14 Zhu, Nicholas H           13 Manhattan Makos-MR   1:05.32    1:08.17 SILV   
                  30.90     1:08.17 (37.27)                                        
 15 Khaimov, Roman            14 APEX-MR              1:08.48    1:08.59 SILV   
                  30.11     1:08.59 (38.48)                                        
 16 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                1:08.58    1:08.85 SILV   
                  32.48     1:08.85 (36.37)                                        
 17 Weisglass, Marc L         14 WEST-MR              1:05.63    1:09.09 SILV   
                  31.84     1:09.09 (37.25)                                        
 18 Hurley, John R            13 Express Swimming-MR  1:09.11    1:09.52 SILV   
                  32.34     1:09.52 (37.18)                                        
 19 Tatynskiy, Shawn          13 BASC-MR              1:10.43    1:10.41 SILV   
                  32.45     1:10.41 (37.96)                                        
 20 Bailey, Nicholas X        14 NFS-MR               1:08.94    1:11.28 SILV   
                  31.73     1:11.28 (39.55)                                        
 21 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   1:10.09    1:11.39 SILV   
                  32.23     1:11.39 (39.16)                                        
 22 Dorizas, Chris A          14 Express Swimming-MR  1:08.92    1:11.53 SILV   
                  33.50     1:11.53 (38.03)                                        
 23 Sztolcman, Christian      13 Twisters-MR          1:06.91    1:11.85 SILV   
                  32.53     1:11.85 (39.32)                                        
Non-Award Division  
  1 Loveless, Jack J          13 Badger-MR            1:09.22    1:13.42        
                  32.96     1:13.42 (40.46)                                        
 -- Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   1:09.12        DFS        
      Declared false start
 -- Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   1:08.45        DFS        
      Declared false start
 -- Scarcella, Joseph A       13 Badger-MR            1:10.16         NS        
 -- Ho, Timothy               13 NCAC-MR              1:03.19         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:19.99  ZQ
              2:23.99  JO
              2:24.00  SMAX Silver Max
              2:32.59  SILV
 Meet Qualifying:  2:24.01 - 2:32.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Aly, Ali M                14 Express Swimming-MR  2:24.15    2:23.13 JO     
                  30.30     1:06.94 (36.64)     1:44.66 (37.72)     2:23.13 (38.47)
SILV - Division  
  1 Deguzman, Cameron         14 Express Swimming-MR  2:31.01    2:25.35 SILV   
                  31.98     1:08.14 (36.16)     1:46.67 (38.53)     2:25.35 (38.68)
  2 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   2:32.32    2:30.71 SILV   
                  32.70     1:11.44 (38.74)     1:50.11 (38.67)     2:30.71 (40.60)
Non-Award Division  
  1 Tilas, Jonathan L         14 FLY-MR               2:31.28    2:41.54        
                  36.14     1:16.65 (40.51)     1:57.39 (40.74)     2:41.54 (44.15)
 -- Duval, Justin S           13 Unhes-Mr-MR          2:29.78         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:13.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:14.00  SMAX Silver Max
              2:32.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:14.01 - 2:32.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR                   NT    2:17.97 SILV   
                  29.75     1:04.68 (34.93)     1:45.11 (40.43)     2:17.97 (32.86)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:14.00  SMAX Silver Max
              2:32.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:14.01 - 2:32.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Oumarov, Elan             13 HS-MR                2:17.91    2:12.31 ZQ     
                  27.57     1:02.85 (35.28)     1:42.46 (39.61)     2:12.31 (29.85)
SILV - Division  
  1 Konovalov, Veniamin       14 NYCC-MR              2:17.40    2:15.91 SILV   
                  29.91     1:03.55 (33.64)     1:46.16 (42.61)     2:15.91 (29.75)
  2 Amato, Steven A           13 WEST-MR              2:19.74    2:17.73 SILV   
                  30.44     1:05.82 (35.38)     1:46.39 (40.57)     2:17.73 (31.34)
  3 Lane, Wiley W             14 NYCC-MR              2:23.25    2:19.31 SILV   
                  29.46     1:03.35 (33.89)     1:47.03 (43.68)     2:19.31 (32.28)
  4 Simkin, Leo               14 BASC-MR              2:21.04    2:19.51 SILV   
                  31.79     1:06.09 (34.30)     1:48.55 (42.46)     2:19.51 (30.96)
  5 Park, James               14 FLY-MR               2:21.21    2:19.54 SILV   
                  29.14     1:06.16 (37.02)     1:48.75 (42.59)     2:19.54 (30.79)
  6 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          2:17.49    2:21.67 SILV   
                  28.19     1:05.63 (37.44)     1:49.51 (43.88)     2:21.67 (32.16)
  7 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR          2:23.18    2:21.69 SILV   
                  27.88     1:05.93 (38.05)     1:50.04 (44.11)     2:21.69 (31.65)
  8 Shashaty, Jack            13 WAC-MR               2:26.43    2:21.84 SILV   
                  33.27     1:09.66 (36.39)     1:48.95 (39.29)     2:21.84 (32.89)
  9 Duval, Justin S           13 Unhes-Mr-MR          2:25.14    2:22.16 SILV   
                  28.71     1:06.94 (38.23)     1:48.97 (42.03)     2:22.16 (33.19)
 10 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   2:23.09    2:22.52 SILV   
                  32.11     1:09.74 (37.63)     1:50.77 (41.03)     2:22.52 (31.75)
 11 Mcalpine, Michael         13 Unhes-Mr-MR          2:31.56    2:22.92 SILV   
                  28.81     1:05.94 (37.13)     1:49.60 (43.66)     2:22.92 (33.32)
 12 Zhu, Nicholas H           13 Manhattan Makos-MR   2:28.13    2:23.68 SILV   
                                1:09.61 ( )     1:51.50 (41.89)     2:23.68 (32.18)
 13 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   2:24.40    2:24.09 SILV   
                  31.96     1:09.85 (37.89)     1:50.70 (40.85)     2:24.09 (33.39)
 14 Lue, Michael              13 GATE-MR              2:21.20    2:24.12 SILV   
                  30.49     1:07.42 (36.93)     1:49.65 (42.23)     2:24.12 (34.47)
 15 Jamilkowski, Blake M      13 Flying Dolphins-MR   2:24.97    2:24.53 SILV   
                  31.78     1:09.17 (37.39)     1:50.97 (41.80)     2:24.53 (33.56)
 16 Meyers, Daniel J          14 GATE-MR              2:26.46    2:24.97 SILV   
                  29.23     1:05.96 (36.73)     1:50.54 (44.58)     2:24.97 (34.43)
 17 Gray, Stephen F           13 WEST-MR              2:21.28    2:25.66 SILV   
                  31.05     1:08.22 (37.17)     1:53.71 (45.49)     2:25.66 (31.95)
 18 Cavanaugh, Joe            14 WAC-MR               2:24.89    2:25.98 SILV   
                  30.94     1:10.77 (39.83)     1:51.86 (41.09)     2:25.98 (34.12)
 19 Dorizas, Chris A          14 Express Swimming-MR  2:30.17    2:26.17 SILV   
                  31.72     1:08.19 (36.47)     1:55.30 (47.11)     2:26.17 (30.87)
 20 Loveless, Jack J          13 Badger-MR            2:26.39    2:28.48 SILV   
                  32.36     1:11.35 (38.99)     1:55.00 (43.65)     2:28.48 (33.48)
 21 Hassan, Ibrahen           14 BASC-MR              2:26.41    2:28.61 SILV   
                  35.29     1:14.00 (38.71)     1:55.97 (41.97)     2:28.61 (32.64)
 22 Tatynskiy, Shawn          13 BASC-MR              2:28.28    2:29.65 SILV   
                  31.69     1:11.50 (39.81)     1:58.50 (47.00)     2:29.65 (31.15)
 23 Bailey, Nicholas X        14 NFS-MR               2:31.00    2:29.68 SILV   
                  32.47     1:09.90 (37.43)     1:57.47 (47.57)     2:29.68 (32.21)
 24 Iocolano, Richard V       13 HS-MR                2:26.56    2:30.01 SILV   
                  32.45     1:13.02 (40.57)     1:57.68 (44.66)     2:30.01 (32.33)
 25 Weisglass, Marc L         14 WEST-MR              2:27.16    2:30.69 SILV   
                  31.51     1:09.77 (38.26)     1:56.69 (46.92)     2:30.69 (34.00)
Non-Award Division  
  1 Sztolcman, Christian      13 Twisters-MR          2:32.07    2:33.50        
                  31.85     1:10.41 (38.56)     1:57.83 (47.42)     2:33.50 (35.67)
  2 Chen, Michael S           13 GATE-MR              2:32.07    2:34.64        
                  34.35     1:14.85 (40.50)     1:59.57 (44.72)     2:34.64 (35.07)
 -- Towne, Garrett B          13 Badger-MR            2:23.19        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  ZQ
              4:45.99  JO
              4:46.00  SMAX Silver Max
              5:09.79  SILV
 Meet Qualifying:  4:46.01 - 5:09.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Gray, Stephen F           13 WEST-MR              4:57.53    4:56.92 SILV   
                  30.76     1:07.37 (36.61)     1:44.79 (37.42)     2:21.69 (36.90)
        3:06.11 (44.42)     3:51.39 (45.28)     4:24.18 (32.79)     4:56.92 (32.74)
  2 Rodriguez, Ian R          13 Manhattan Makos-MR   5:05.35    4:58.67 SILV   
                  31.94     1:11.90 (39.96)     1:50.34 (38.44)     2:27.93 (37.59)
        3:09.79 (41.86)     3:51.20 (41.41)     4:25.12 (33.92)     4:58.67 (33.55)
  3 Kahn, Alec P              13 Flying Dolphins-MR   5:00.71    5:01.04 SILV   
                  31.68     1:09.01 (37.33)     1:48.37 (39.36)     2:26.53 (38.16)
        3:09.13 (42.60)     3:52.31 (43.18)     4:27.06 (34.75)     5:01.04 (33.98)
  4 Deguzman, Cameron         14 Express Swimming-MR  5:04.92    5:02.48 SILV   
                  32.70     1:10.13 (37.43)     1:49.53 (39.40)     2:27.82 (38.29)
        3:11.17 (43.35)     3:54.82 (43.65)     4:29.62 (34.80)     5:02.48 (32.86)
  5 Townsend, Delano r        14 Twisters-MR          5:01.10    5:03.85 SILV   
                  31.72     1:10.21 (38.49)     1:50.04 (39.83)     2:29.82 (39.78)
        3:13.24 (43.42)     3:57.04 (43.80)     4:31.21 (34.17)     5:03.85 (32.64)
  6 Lue, Michael              13 GATE-MR              5:09.38    5:09.46 SILV   
Non-Award Division  
  1 Mullin, Connor J          13 Twisters-MR          5:01.24    5:13.41        
                  30.43     1:05.96 (35.53)     1:46.54 (40.58)     2:26.55 (40.01)
        3:13.54 (46.99)     4:02.19 (48.65)     4:37.99 (35.80)     5:13.41 (35.42)
 -- Sachkov, Daniel           14 NYCC-MR              4:55.01         NS        
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.49  ZQ
                23.79  JO
                23.80  SMAX Silver Max
                25.19  SILV
 Meet Qualifying:  23.81 - 25.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR                   NT      25.57        
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                23.49  ZQ
                23.79  JO
                23.80  SMAX Silver Max
                25.19  SILV
 Meet Qualifying:  23.81 - 25.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Helbock, Robert           15 WAC-MR                 23.92      23.38 ZQ     
SILV - Division  
  1 Cordero, Justin K         16 KB Makos-MR            23.90      23.93 SILV   
  2 Baez, Rony                17 MAD-MR                 24.28      24.08 SILV   
  3 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR                24.54      24.16 SILV   
  4 Tam, Gregory              17 WAC-MR                 24.20      24.20 SILV   
  5 White, Darrien S          16 Express Swimming-MR    24.33      24.24 SILV   
  6 Mercado, David            15 MAD-MR                 25.07      24.43 SILV   
  7 Vincent, Alexander J      16 Express Swimming-MR    23.85      24.46 SILV   
  8 Massa, Alex W             15 Express Swimming-MR    24.20      24.48 SILV   
  9 Alers, Louis              17 MAD-MR                 23.92      24.51 SILV   
 10 Mullin, Ryan P            16 Twisters-MR            24.86      24.53 SILV   
 10 Battisti, Evan A          16 Express Swimming-MR    24.30      24.53 SILV   
 12 Earley, Sean P            16 Express Swimming-MR    24.77      24.61 SILV   
 13 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR                24.73      24.89 SILV   
 14 Belozerov, Alex           16 Twisters-MR            25.12      24.92 SILV   
 15 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR            24.64      24.94 SILV   
 16 Guo, Andrew               16 Twisters-MR            24.51      24.96 SILV   
 17 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR            24.89      25.19 SILV   
Non-Award Division  
  1 Gorinshteyn, Jonathan L   16 WAC-MR                 24.80      25.21        
  2 Henry, Travis J           16 NFS-MR                 24.96      25.26        
  3 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR                24.91      25.37        
  4 Alonso, Carlos            17 APEX-MR                24.03      25.67        
  5 Semak, Bogdan             16 BASC-MR                25.14      25.91        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                51.29  ZQ
                51.99  JO
                52.00  SMAX Silver Max
                54.49  SILV
 Meet Qualifying:  52.01 - 54.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Helbock, Robert           15 WAC-MR                 53.27      51.20 ZQ     
                  24.72       51.20 (26.48)                                        
JO - Division  
  1 Verba, Vlad               16 Unhes-Mr-MR            52.10      51.59 JO     
                  24.62       51.59 (26.97)                                        
  2 Pompay, John A            15 Express Swimming-MR    52.59      51.86 JO     
                  24.56       51.86 (27.30)                                        
SILV - Division  
  1 Timothy, Michael A        16 FLY-MR                 52.58      52.60 SILV   
                  24.78       52.60 (27.82)                                        
  2 Massa, Alex W             15 Express Swimming-MR    52.87      52.71 SILV   
                  25.21       52.71 (27.50)                                        
  3 Moran, Harry H            16 NYCC-MR                54.18      52.72 SILV   
  4 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR                53.37      52.81 SILV   
                  25.30       52.81 (27.51)                                        
  5 White, Darrien S          16 Express Swimming-MR    53.47      52.97 SILV   
                  25.51       52.97 (27.46)                                        
  6 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR                53.50      53.44 SILV   
                  25.49       53.44 (27.95)                                        
  7 Tam, Gregory              17 WAC-MR                 53.63      53.52 SILV   
                  25.24       53.52 (28.28)                                        
  8 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR                54.11      53.94 SILV   
                  26.11       53.94 (27.83)                                        
  9 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR                54.19      54.27 SILV   
                  25.94       54.27 (28.33)                                        
 10 Hidalgo, Omar             17 MAD-MR                 54.43      54.45 SILV   
                  26.04       54.45 (28.41)                                        
Non-Award Division  
  1 Budhram, Ryan P           16 CIY-MR                 53.93      54.88        
                  25.55       54.88 (29.33)                                        
  2 Vincent, Alexander J      16 Express Swimming-MR    53.32      55.66        
                  26.01       55.66 (29.65)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                51.29  ZQ
                51.99  JO
                52.00  SMAX Silver Max
                54.49  SILV
 Meet Qualifying:  52.01 - 54.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Mullin, Ryan P            16 Twisters-MR               NT      54.42 SILV   
                  25.53       54.42 (28.89)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:53.49  ZQ
              1:53.99  JO
              1:54.00  SMAX Silver Max
              1:55.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:54.01 - 1:55.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Vargas, Anthony J         15 RedTails-MR          1:55.36    1:52.08 ZQ     
                  25.58       54.10 (28.52)     1:23.33 (29.23)     1:52.08 (28.75)
JO - Division  
  1 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              1:55.45    1:53.98 JO     
                  26.64       55.29 (28.65)     1:25.04 (29.75)     1:53.98 (28.94)
Non-Award Division  
  1 Thatcher, Timothy P       15 Rac @ Jcc-MR         1:55.38    1:57.51        
                  27.81       57.67 (29.86)     1:27.48 (29.81)     1:57.51 (30.03)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              5:09.99  ZQ
              5:10.99  JO
              5:11.00  SMAX Silver Max
              5:14.99  SILV
 Meet Qualifying:  5:11.01 - 5:14.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Pompay, John A            15 Express Swimming-MR       NT    5:13.52 SILV   
            2:29.12 ( )     3:01.44 (32.32)     3:34.45 (33.01)     4:07.60 (33.15)
        4:40.93 (33.33)     5:13.52 (32.59)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.49  ZQ
                59.99  JO
              1:00.00  SMAX Silver Max
              1:03.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:00.01 - 1:03.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Vargas, Anthony J         15 RedTails-MR          1:00.67      59.65 JO     
                  29.61       59.65 (30.04)                                        
  2 Borghese, Nicholas        15 WAC-MR               1:01.80      59.81 JO     
                  28.68       59.81 (31.13)                                        
SILV - Division  
  1 Cato, Camren A            16 NFS-MR               1:01.11    1:00.06 SILV   
                  29.10     1:00.06 (30.96)                                        
  2 Orman-Kollmar, Max A      15 APEX-MR              1:01.17    1:01.04 SILV   
                  30.06     1:01.04 (30.98)                                        
  3 Belozerov, Alex           16 Twisters-MR          1:00.62    1:01.07 SILV   
                  29.82     1:01.07 (31.25)                                        
  4 Earley, Sean P            16 Express Swimming-MR  1:01.87    1:01.27 SILV   
                  29.88     1:01.27 (31.39)                                        
  5 Colletta, Michael R       16 Express Swimming-MR  1:01.27    1:01.36 SILV   
                  29.71     1:01.36 (31.65)                                        
  6 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              1:02.56    1:01.85 SILV   
                  30.46     1:01.85 (31.39)                                        
  7 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR          1:01.83    1:01.96 SILV   
                  30.26     1:01.96 (31.70)                                        
  8 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              1:02.13    1:01.97 SILV   
                  30.08     1:01.97 (31.89)                                        
  9 Henry, Travis J           16 NFS-MR               1:02.22    1:02.08 SILV   
                  30.26     1:02.08 (31.82)                                        
 10 Crafa, Christopher J      15 Express Swimming-MR  1:00.90    1:02.11 SILV   
                  29.96     1:02.11 (32.15)                                        
 11 Callaghan, James          15 Rac @ Jcc-MR         1:03.16    1:02.32 SILV   
                  30.79     1:02.32 (31.53)                                        
 12 White, Darrien S          16 Express Swimming-MR  1:02.83    1:02.75 SILV   
                  30.73     1:02.75 (32.02)                                        
 13 Vincent, Alexander J      16 Express Swimming-MR  1:03.44    1:03.08 SILV   
                  30.46     1:03.08 (32.62)                                        
 14 Zhou, Winfield            15 Express Swimming-MR  1:03.86    1:03.50 SILV   
                  31.08     1:03.50 (32.42)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
              2:11.00  SMAX Silver Max
              2:16.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:11.01 - 2:16.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR                   NT    2:12.67 SILV   
                  31.21     1:04.73 (33.52)     1:39.20 (34.47)     2:12.67 (33.47)
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:09.99  ZQ
              2:10.99  JO
              2:11.00  SMAX Silver Max
              2:16.89  SILV
 Meet Qualifying:  2:11.01 - 2:16.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Borghese, Nicholas        15 WAC-MR               2:12.99    2:08.21 ZQ     
                  29.92     1:02.59 (32.67)     1:35.82 (33.23)     2:08.21 (32.39)
  2 Vargas, Anthony J         15 RedTails-MR          2:14.93    2:09.35 ZQ     
                  30.66     1:03.44 (32.78)     1:36.62 (33.18)     2:09.35 (32.73)
SILV - Division  
  1 Pompay, John A            15 Express Swimming-MR  2:13.01    2:11.02 SILV   
                  30.93     1:04.01 (33.08)     1:37.83 (33.82)     2:11.02 (33.19)
  2 Crafa, Christopher J      15 Express Swimming-MR  2:12.12    2:11.48 SILV   
                  30.60     1:04.02 (33.42)     1:38.49 (34.47)     2:11.48 (32.99)
  3 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              2:12.22    2:15.39 SILV   
                  32.01     1:05.83 (33.82)     1:40.96 (35.13)     2:15.39 (34.43)
  4 White, Darrien S          16 Express Swimming-MR  2:16.75    2:16.06 SILV   
                  32.35     1:07.21 (34.86)     1:42.24 (35.03)     2:16.06 (33.82)
  5 Babel, Bryant M           16 Express Swimming-MR  2:16.42    2:16.44 SILV   
                  33.07     1:07.38 (34.31)     1:42.48 (35.10)     2:16.44 (33.96)
  6 Timothy, Michael A        16 FLY-MR               2:14.95    2:16.66 SILV   
                  31.26     1:04.46 (33.20)     1:41.40 (36.94)     2:16.66 (35.26)
  7 Belozerov, Alex           16 Twisters-MR          2:15.04    2:16.70 SILV   
                  30.57     1:04.89 (34.32)     1:41.53 (36.64)     2:16.70 (35.17)
Non-Award Division  
  1 Thatcher, Timothy P       15 Rac @ Jcc-MR         2:15.97    2:17.27        
                  21.44     1:06.44 (45.00)     1:42.10 (35.66)     2:17.27 (35.17)
  2 Battisti, Evan A          16 Express Swimming-MR  2:16.01    2:19.28        
                  33.03     1:07.78 (34.75)     1:44.12 (36.34)     2:19.28 (35.16)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.49  ZQ
              1:06.49  JO
              1:06.50  SMAX Silver Max
              1:10.89  SILV
 Meet Qualifying:  1:06.51 - 1:10.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Murphy, Graham D          17 RedTails-MR          1:08.09    1:06.01 ZQ     
                  31.54     1:06.01 (34.47)                                        
SILV - Division  
  1 Guariglia, Philip A       17 Express Swimming-MR  1:06.64    1:06.66 SILV   
                  31.53     1:06.66 (35.13)                                        
  2 Massa, Alex W             15 Express Swimming-MR  1:10.89    1:07.79 SILV   
                  31.89     1:07.79 (35.90)                                        
  3 Hidalgo, Roberto          16 WAC-MR               1:08.63    1:08.04 SILV   
                  30.84     1:08.04 (37.20)                                        
  4 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR          1:09.24    1:08.11 SILV   
                  32.08     1:08.11 (36.03)                                        
  5 White, Darrien S          16 Express Swimming-MR  1:10.20    1:08.33 SILV   
                  32.57     1:08.33 (35.76)                                        
  6 Belozerov, Alex           16 Twisters-MR          1:08.31    1:08.36 SILV   
                  31.90     1:08.36 (36.46)                                        
  7 Gorinshteyn, Jonathan L   16 WAC-MR               1:09.27    1:08.41 SILV   
                  32.60     1:08.41 (35.81)                                        
  8 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR              1:08.96    1:08.44 SILV   
                  31.63     1:08.44 (36.81)                                        
  9 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          1:09.35    1:09.29 SILV   
                  32.70     1:09.29 (36.59)                                        
 10 LI, Jerry                 17 Express Swimming-MR  1:09.74    1:09.39 SILV   
                  32.44     1:09.39 (36.95)                                        
 11 Tam, Gregory              17 WAC-MR               1:10.31    1:09.64 SILV   
                  31.86     1:09.64 (37.78)                                        
 12 Guo, Andrew               16 Twisters-MR          1:10.21    1:10.77 SILV   
                  33.98     1:10.77 (36.79)                                        
Non-Award Division  
  1 Ardito, Jonathan T        16 Express Swimming-MR  1:10.78    1:11.22        
                  33.86     1:11.22 (37.36)                                        
  2 Alers, Louis              17 MAD-MR               1:09.79    1:12.20        
                  33.70     1:12.20 (38.50)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:29.99  ZQ
              2:30.09  JO
              2:30.10  SMAX Silver Max
              2:36.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.11 - 2:36.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR                   NT    2:35.48 SILV   
                  33.98     1:14.13 (40.15)     1:55.51 (41.38)     2:35.48 (39.97)
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:29.99  ZQ
              2:30.09  JO
              2:30.10  SMAX Silver Max
              2:36.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:30.11 - 2:36.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Vargas, Anthony J         15 RedTails-MR          2:31.07    2:24.98 ZQ     
                  30.90     1:07.18 (36.28)     1:46.53 (39.35)     2:24.98 (38.45)
  2 Massa, Alex W             15 Express Swimming-MR  2:32.83    2:26.42 ZQ     
                  33.21     1:09.80 (36.59)     1:47.77 (37.97)     2:26.42 (38.65)
  3 Gorinshteyn, Jonathan L   16 WAC-MR               2:33.29    2:29.52 ZQ     
                  32.98     1:11.04 (38.06)     1:49.95 (38.91)     2:29.52 (39.57)
SILV - Division  
  1 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR          2:30.32    2:30.46 SILV   
                  33.15     1:10.48 (37.33)     1:50.04 (39.56)     2:30.46 (40.42)
  2 Crafa, Christopher J      15 Express Swimming-MR  2:35.95    2:30.97 SILV   
                  34.22     1:12.72 (38.50)     1:52.66 (39.94)     2:30.97 (38.31)
  3 White, Darrien S          16 Express Swimming-MR  2:30.91    2:31.09 SILV   
                  33.80     1:11.82 (38.02)     1:52.19 (40.37)     2:31.09 (38.90)
  4 Belozerov, Alex           16 Twisters-MR          2:34.71    2:32.82 SILV   
                  33.57     1:12.72 (39.15)     1:53.46 (40.74)     2:32.82 (39.36)
  5 Moran, Harry H            16 NYCC-MR              2:30.88    2:35.61 SILV   
                  34.33     1:13.47 (39.14)     1:55.03 (41.56)     2:35.61 (40.58)
Non-Award Division  
 -- Mumford, Cooper T         17 NYCC-MR              2:33.45         NS        
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:02.59  SILV
 Meet Qualifying:  58.01 - 1:02.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Saidmuratov, Faruk        16 BASC-MR                   NT    1:02.20 SILV   
                  28.63     1:02.20 (33.57)                                        
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:02.59  SILV
 Meet Qualifying:  58.01 - 1:02.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Pepel, James C            15 Rac @ Jcc-MR           58.62      58.26 SILV   
                  26.82       58.26 (31.44)                                        
  2 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR                58.45      58.69 SILV   
                  27.01       58.69 (31.68)                                        
  3 Cato, Camren A            16 NFS-MR               1:01.27      59.64 SILV   
                  26.58       59.64 (33.06)                                        
  4 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR            58.63    1:00.03 SILV   
                  28.17     1:00.03 (31.86)                                        
  5 Chu, Bryan C              16 HS-MR                1:00.69    1:00.09 SILV   
                  27.54     1:00.09 (32.55)                                        
  6 Knapp, Michael P          16 FLY-MR               1:00.23    1:00.21 SILV   
  7 Guo, Andrew               16 Twisters-MR          1:01.04    1:00.86 SILV   
                  28.73     1:00.86 (32.13)                                        
  8 Ruiz, Jonathan J          17 Express Swimming-MR  1:01.28    1:01.11 SILV   
                  29.06     1:01.11 (32.05)                                        
  9 Murphy, Graham D          17 RedTails-MR          1:01.06    1:01.70 SILV   
                  28.78     1:01.70 (32.92)                                        
 10 Baez, Rony                17 MAD-MR               1:01.96    1:01.94 SILV   
                  27.12     1:01.94 (34.82)                                        
 11 Pan, Noah                 15 CIY-MR               1:00.77    1:02.15 SILV   
                  28.51     1:02.15 (33.64)                                        
 12 Panzarino, Matthew A      16 Express Swimming-MR    58.99    1:02.28 SILV   
                  28.66     1:02.28 (33.62)                                        
 13 Verba, Vlad               16 Unhes-Mr-MR            59.83    1:02.37 SILV   
                  28.72     1:02.37 (33.65)                                        
Non-Award Division  
  1 Moran, Harry H            16 NYCC-MR                59.48    1:02.72        
                  28.58     1:02.72 (34.14)                                        
  2 Helbock, Robert           15 WAC-MR               1:00.20    1:03.00        
                  28.93     1:03.00 (34.07)                                        
  3 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR              1:00.62    1:04.01        
                  29.00     1:04.01 (35.01)                                        
 -- Pompay, John A            15 Express Swimming-MR  1:01.60         DQ        
      Declared false start
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                57.19  ZQ
                57.99  JO
                58.00  SMAX Silver Max
              1:02.59  SILV
 Meet Qualifying:  58.01 - 1:02.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
Non-Award Division   - Time Trial
  1 Saidmuratov, Faruk        16 BASC-MR                   NT    1:01.58 SILV   
                  28.03     1:01.58 (33.55)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:12.49  ZQ
              2:12.49  JO
              2:12.50  SMAX Silver Max
              2:24.99  SILV
 Meet Qualifying:  2:12.51 - 2:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Callaghan, James          15 Rac @ Jcc-MR         2:12.70    2:09.39 ZQ     
                  29.75     1:03.06 (33.31)     1:36.07 (33.01)     2:09.39 (33.32)
SILV - Division  
  1 Mullin, Ryan P            16 Twisters-MR          2:23.15    2:18.09 SILV   
                  30.14     1:05.03 (34.89)     1:40.09 (35.06)     2:18.09 (38.00)
  2 Saidmuratov, Faruk        16 BASC-MR              2:18.51    2:19.15 SILV   
                  30.99     1:05.90 (34.91)     1:42.33 (36.43)     2:19.15 (36.82)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
              2:07.99  ZQ
              2:07.99  JO
              2:08.00  SMAX Silver Max
              2:27.79  SILV
 Meet Qualifying:  2:08.01 - 2:27.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Miou, Eric                17 NCAC-MR              2:09.14    2:04.19 ZQ     
                  26.35       57.72 (31.37)     1:36.17 (38.45)     2:04.19 (28.02)
  2 Vargas, Anthony J         15 RedTails-MR          2:09.24    2:04.30 ZQ     
                  26.21     1:00.89 (34.68)     1:36.27 (35.38)     2:04.30 (28.03)
  3 Pompay, John A            15 Express Swimming-MR  2:08.68    2:06.78 ZQ     
                  26.58       59.81 (33.23)     1:36.91 (37.10)     2:06.78 (29.87)
SILV - Division  
  1 McKenna, Brendan          15 NCAC-MR              2:14.31    2:10.50 SILV   
                  25.65       58.94 (33.29)     1:41.29 (42.35)     2:10.50 (29.21)
  2 Verba, Vlad               16 Unhes-Mr-MR          2:13.51    2:10.52 SILV   
                  28.64     1:04.39 (35.75)     1:42.05 (37.66)     2:10.52 (28.47)
  3 Pepel, James C            15 Rac @ Jcc-MR         2:19.78    2:11.98 SILV   
                  29.35     1:02.87 (33.52)     1:41.42 (38.55)     2:11.98 (30.56)
  4 Guo, Andrew               16 Twisters-MR          2:10.22    2:12.43 SILV   
                  28.39     1:01.92 (33.53)     1:40.28 (38.36)     2:12.43 (32.15)
  5 Massa, Alex W             15 Express Swimming-MR  2:18.64    2:13.13 SILV   
                  29.40     1:05.62 (36.22)     1:43.20 (37.58)     2:13.13 (29.93)
  6 Alvarez, Jeffrey          16 Twisters-MR          2:11.65    2:13.98 SILV   
                  29.19     1:03.50 (34.31)     1:43.41 (39.91)     2:13.98 (30.57)
  7 Borghese, Nicholas        15 WAC-MR               2:16.58    2:14.29 SILV   
                  29.57     1:04.29 (34.72)     1:43.96 (39.67)     2:14.29 (30.33)
  8 Fischer, Chris J          17 APEX-MR              2:15.03    2:14.89 SILV   
                  26.01     1:02.67 (36.66)     1:45.38 (42.71)     2:14.89 (29.51)
  9 Battisti, Evan A          16 Express Swimming-MR  2:12.62    2:15.13 SILV   
                  30.26     1:05.16 (34.90)     1:46.03 (40.87)     2:15.13 (29.10)
 10 Timothy, Michael A        16 FLY-MR               2:11.44    2:15.36 SILV   
                  27.37     1:02.16 (34.79)     1:44.67 (42.51)     2:15.36 (30.69)
 11 Pan, Noah                 15 CIY-MR               2:11.81    2:15.39 SILV   
                  27.92       59.24 (31.32)     1:41.48 (42.24)     2:15.39 (33.91)
 12 Murphy, Graham D          17 RedTails-MR          2:19.68    2:15.44 SILV   
                  28.96     1:04.69 (35.73)     1:42.86 (38.17)     2:15.44 (32.58)
 13 Saidmuratov, Faruk        16 BASC-MR              2:18.51    2:15.87 SILV   
                  27.55     1:02.15 (34.60)     1:43.66 (41.51)     2:15.87 (32.21)
 14 Crafa, Christopher J      15 Express Swimming-MR  2:17.70    2:15.89 SILV   
                  30.42     1:03.36 (32.94)     1:43.80 (40.44)     2:15.89 (32.09)
 15 Koganov, Willy            16 HS-MR                2:25.00    2:16.54 SILV   
                  28.30     1:02.94 (34.64)     1:45.54 (42.60)     2:16.54 (31.00)
 16 Hidalgo, Omar             17 MAD-MR               2:19.79    2:16.65 SILV   
                  29.81     1:05.15 (35.34)     1:45.00 (39.85)     2:16.65 (31.65)
 17 Watler, Jaleel C          15 NYCC-MR              2:13.23    2:16.91 SILV   
                  29.86     1:04.17 (34.31)     1:46.52 (42.35)     2:16.91 (30.39)
 18 Chu, Bryan C              16 HS-MR                2:19.72    2:17.10 SILV   
                  28.73     1:05.19 (36.46)     1:42.97 (37.78)     2:17.10 (34.13)
 19 White, Darrien S          16 Express Swimming-MR  2:15.99    2:17.31 SILV   
                  28.93     1:04.58 (35.65)     1:46.94 (42.36)     2:17.31 (30.37)
 20 Guariglia, Philip A       17 Express Swimming-MR  2:18.98    2:17.58 SILV   
                  31.42     1:06.07 (34.65)     1:44.73 (38.66)     2:17.58 (32.85)
 21 Belozerov, Alex           16 Twisters-MR          2:17.06    2:17.73 SILV   
                  29.20     1:04.49 (35.29)     1:46.87 (42.38)     2:17.73 (30.86)
 22 Zhang, Ryan               15 Twisters-MR          2:22.55    2:18.19 SILV   
                  28.57     1:04.90 (36.33)     1:45.52 (40.62)     2:18.19 (32.67)
 23 Babel, Bryant M           16 Express Swimming-MR  2:17.50    2:18.26 SILV   
                1:47.84     2:18.26 (30.42)                                        
 24 Knapp, Michael P          16 FLY-MR               2:18.12    2:18.32 SILV   
                  27.95     1:04.60 (36.65)     1:47.04 (42.44)     2:18.32 (31.28)
 25 Hidalgo, Roberto          16 WAC-MR               2:22.42    2:18.65 SILV   
                  30.26     1:07.37 (37.11)     1:45.50 (38.13)     2:18.65 (33.15)
 26 De la Cruz, Edwin A       16 APEX-MR              2:20.90    2:19.23 SILV   
                  29.19     1:07.39 (38.20)     1:49.86 (42.47)     2:19.23 (29.37)
 27 Budhram, Ryan P           16 CIY-MR               2:26.97    2:19.31 SILV   
                  28.38     1:04.73 (36.35)     1:47.05 (42.32)     2:19.31 (32.26)
 27 Gaitour, Victor E         15 NYCC-MR              2:22.25    2:19.31 SILV   
                  28.57     1:03.90 (35.33)     1:47.53 (43.63)     2:19.31 (31.78)
 29 Moran, Harry H            16 NYCC-MR              2:18.57    2:19.97 SILV   
                  28.26     1:05.56 (37.30)     1:46.95 (41.39)     2:19.97 (33.02)
 30 Thatcher, Timothy P       15 Rac @ Jcc-MR         2:18.88    2:20.40 SILV   
                  30.54     1:05.22 (34.68)     1:47.75 (42.53)     2:20.40 (32.65)
 31 Wong, Jason               15 Twisters-MR          2:22.28    2:21.21 SILV   
                  29.13     1:07.08 (37.95)     1:48.38 (41.30)     2:21.21 (32.83)
 32 Mullin, Ryan P            16 Twisters-MR          2:23.49    2:21.35 SILV   
                  28.70     1:05.00 (36.30)     1:49.25 (44.25)     2:21.35 (32.10)
 33 Gamboa, Matthew G         16 Express Swimming-MR  2:22.73    2:22.37 SILV   
                  30.07     1:06.95 (36.88)     1:48.87 (41.92)     2:22.37 (33.50)
 34 Vincent, Alexander J      16 Express Swimming-MR  2:19.95    2:22.87 SILV   
                  30.88     1:04.34 (33.46)     1:48.01 (43.67)     2:22.87 (34.86)
 35 Tam, Gregory              17 WAC-MR               2:19.83    2:22.97 SILV   
                  30.13     1:06.81 (36.68)     1:50.33 (43.52)     2:22.97 (32.64)
 36 Gorinshteyn, Jonathan L   16 WAC-MR               2:21.89    2:23.17 SILV   
                  30.54     1:10.39 (39.85)     1:51.14 (40.75)     2:23.17 (32.03)
 37 O'Sullivan, Kieran E      17 Express Swimming-MR  2:27.17    2:23.40 SILV   
                  28.98     1:07.80 (38.82)     1:47.99 (40.19)     2:23.40 (35.41)
 38 Colletta, Michael R       16 Express Swimming-MR  2:27.73    2:25.22 SILV   
                  29.90     1:05.48 (35.58)     1:53.14 (47.66)     2:25.22 (32.08)
 39 Panzarino, Matthew A      16 Express Swimming-MR  2:19.64    2:25.50 SILV   
                  29.79     1:09.18 (39.39)     1:52.27 (43.09)     2:25.50 (33.23)
 40 Henry, Travis J           16 NFS-MR               2:25.23    2:25.54 SILV   
                  30.95     1:06.15 (35.20)     1:51.40 (45.25)     2:25.54 (34.14)
 41 Valyuk, Denis             15 NYCC-MR              2:20.32    2:27.71 SILV   
                  28.91     1:07.13 (38.22)     1:51.49 (44.36)     2:27.71 (36.22)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
              4:41.99  ZQ
              4:41.99  JO
              4:42.00  SMAX Silver Max
              4:45.89  SILV
 Meet Qualifying:  4:42.01 - 4:45.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Crafa, Christopher J      15 Express Swimming-MR  4:45.79    4:41.50 ZQ     
                  30.34     1:05.79 (35.45)     1:40.15 (34.36)     2:14.62 (34.47)
        2:55.56 (40.94)     3:36.10 (40.54)     4:08.90 (32.80)     4:41.50 (32.60)
Non-Award Division  
  1 Alers, Louis              17 MAD-MR               4:42.82    4:51.46        
                  30.14     1:05.07 (34.93)     1:40.75 (35.68)     2:15.31 (34.56)
        2:58.65 (43.34)     3:42.27 (43.62)     4:15.89 (33.62)     4:51.46 (35.57)