Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/22/2013 07:08 PM
      2013 MR RFAC Elizabeth R Miller Memorial - 10/18/2013 to 10/20/2013      
                              Sanction #: 131005                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess O             8 LBA-MR                 33.67      35.90        
  2 Murphy, Belle M            8 Rivertown Rays-MR      52.00      39.82        
  3 Goldstein, Charley A       7 Rivertown Rays-MR      44.58      42.64        
  4 Phillips, Grace M          8 RFAC-MR                45.53      43.80        
  5 Moriarty, Margaret A       8 LBA-MR                 53.62      44.12        
  6 Esposito, Ava R            8 NBS-MR               1:05.66      44.30        
  7 Paggi, Sofia C             7 LBA-MR                 50.00      45.45        
  8 Gordon, Jessica B          8 Rivertown Rays-MR    1:05.00      45.80        
  9 Sweeney, Madelyn J         7 HVD-MR                 47.68      46.11        
 10 Kavanagh, Sarah M          8 LBA-MR                 46.46      46.26        
 11 Shao, Carolyn              8 RFAC-MR                49.45      46.62        
 12 Kearney, Hallman F         7 UNRFA-MR               41.57      47.07        
 13 Chen, Amy                  8 UNHVD-MR               50.66      47.33        
 14 Solomon, Mirabel K         7 Rivertown Rays-MR      51.21      47.77        
 15 Kalafala, Alexis C         8 NDAC-MR                53.10      47.87        
 16 Freedhand, Eva R           8 LBA-MR               1:00.00      49.63        
 17 Lynch, Katherine H         8 Rivertown Rays-MR    1:05.00      49.81        
 18 Mulcahy, Aisling           8 Rivertown Rays-MR      59.00      51.67        
 19 Robinson, Lindsey T        7 Rivertown Rays-MR    1:10.00      52.12        
 20 LePage, Charlotte G        6 Rivertown Rays-MR    1:05.00      55.00        
 21 D'Andrea, Lily M           7 LBA-MR                 59.81      56.72        
 22 Higgins, Callie W          8 Rivertown Rays-MR    1:05.00      56.85        
 23 Melnick, Hannah D          8 Rivertown Rays-MR      59.00      56.94        
 24 Tassier, Katherine A       7 Rivertown Rays-MR    1:05.00      58.22        
 25 Robinson, Nicole K         7 Rivertown Rays-MR    1:09.00      58.64        
 26 Perez, Riley               8 NBS-MR               1:21.55      58.94        
 27 Bar, Karina A              7 Rivertown Rays-MR    1:05.81    1:00.01        
 28 Mulcahy, Taylor            7 Rivertown Rays-MR    1:00.00    1:01.15        
 29 Vaquero, Kelsey A          8 Rivertown Rays-MR    1:02.00    1:03.27        
 30 Moroney, Ella R            8 Rivertown Rays-MR      55.00    1:03.48        
 31 O'Connell, Teagan A        7 LBA-MR               1:30.00    1:05.77        
 32 Bronzo-Mcparland, Caitly   7 Rivertown Rays-MR    1:05.00    1:09.36        
 33 Shafiroff, Lily M          7 Rivertown Rays-MR    1:00.00    1:30.23        
 -- Johnson, Amanda L          8 RFAC-MR                45.57         DQ        
      False start
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess O             8 LBA-MR               1:19.52    1:15.22        
                  35.67     1:15.22 (39.55)                                        
  2 Ullinger, Hannah M         8 RFAC-MR              1:33.94    1:28.93        
                  42.81     1:28.93 (46.12)                                        
  3 Esposito, Ava R            8 NBS-MR               2:22.55    1:33.12        
                  44.40     1:33.12 (48.72)                                        
  4 Johnson, Amanda L          8 RFAC-MR              1:45.62    1:34.76        
                  44.31     1:34.76 (50.45)                                        
  5 Goldstein, Charley A       7 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:38.12        
                  45.13     1:38.12 (52.99)                                        
  6 Kearney, Hallman F         7 UNRFA-MR                  NT    1:38.52        
                  47.53     1:38.52 (50.99)                                        
  7 Phillips, Grace M          8 RFAC-MR              1:46.60    1:40.60        
                  46.84     1:40.60 (53.76)                                        
  8 Moriarty, Margaret A       8 LBA-MR               2:20.00    1:41.20        
                  46.27     1:41.20 (54.93)                                        
  9 Solomon, Mirabel K         7 Rivertown Rays-MR    2:00.00    1:42.81        
                  47.38     1:42.81 (55.43)                                        
 10 Shao, Carolyn              8 RFAC-MR              1:42.41    1:44.62        
                  46.39     1:44.62 (58.23)                                        
 11 Penn, Haley J              6 Rivertown Rays-MR    2:00.00    1:57.15        
                  51.40   1:57.15 (1:05.75)                                        
 12 Perez, Riley               8 NBS-MR               2:45.66    2:03.54        
                  59.72   2:03.54 (1:03.82)                                        
 13 LePage, Charlotte G        6 Rivertown Rays-MR    2:25.00    2:04.98        
                  58.44   2:04.98 (1:06.54)                                        
 14 Higgins, Callie W          8 Rivertown Rays-MR    2:25.00    2:08.09        
                  59.99   2:08.09 (1:08.10)                                        
 15 Leonard, Julia E           7 NBS-MR               2:42.55    2:33.13        
                1:14.35   2:33.13 (1:18.78)                                        
 -- Bar, Karina A              7 Rivertown Rays-MR    2:25.00         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess O             8 LBA-MR                 42.20      39.17        
  2 Ullinger, Hannah M         8 RFAC-MR                50.09      46.37        
  3 Shao, Carolyn              8 RFAC-MR                50.05      46.43        
  4 Johnson, Amanda L          8 RFAC-MR                51.95      46.98        
  5 Kearney, Hallman F         7 UNRFA-MR               52.30      47.49        
  6 Phillips, Grace M          8 RFAC-MR                52.62      48.15        
  7 Esposito, Ava R            8 NBS-MR               1:10.56      51.26        
  8 Penn, Haley J              6 Rivertown Rays-MR    1:04.34      55.29        
  9 Solomon, Mirabel K         7 Rivertown Rays-MR      58.01      55.60        
 10 LePage, Charlotte G        6 Rivertown Rays-MR    1:20.00      58.05        
 11 Moriarty, Margaret A       8 LBA-MR               1:10.89    1:02.71        
 12 O'Connell, Teagan A        7 LBA-MR               1:30.00    1:03.98        
 13 Leonard, Julia E           7 NBS-MR               1:22.66    1:04.22        
 14 Perez, Riley               8 NBS-MR               1:29.33    1:06.14        
 15 Bar, Karina A              7 Rivertown Rays-MR    1:10.21    1:07.45        
 16 Bilenky, Silvia            7 NBS-MR               1:18.36    1:11.72        
 17 Li, Sophie                 6 RFAC-MR                   NT    1:13.26        
 18 Higgins, Callie W          8 Rivertown Rays-MR    1:05.00    1:14.36        
 -- Goldstein, Charley A       7 Rivertown Rays-MR      51.60         DQ        
      Toes curled over gutter after the start
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shao, Carolyn              8 RFAC-MR                58.82      50.73        
  2 Goldstein, Charley A       7 Rivertown Rays-MR    1:02.32      50.94        
  3 Howley, Tess O             8 LBA-MR                 50.00      52.27        
  4 Lynch, Katherine H         8 Rivertown Rays-MR    1:18.00      53.87        
  5 Phillips, Grace M          8 RFAC-MR              1:04.80      55.32        
  6 Murphy, Belle M            8 Rivertown Rays-MR    1:05.00      56.37        
  7 Chen, Amy                  8 UNHVD-MR             1:02.90      56.77        
  8 Freedhand, Eva R           8 LBA-MR               1:30.00      58.34        
  9 Johnson, Amanda L          8 RFAC-MR              1:01.20      58.55        
 10 Esposito, Ava R            8 NBS-MR               1:38.55    1:01.59        
 11 Kalafala, Alexis C         8 NDAC-MR              1:06.29    1:06.50        
 12 Vaquero, Kelsey A          8 Rivertown Rays-MR    1:09.00    1:07.47        
 13 Robinson, Nicole K         7 Rivertown Rays-MR    1:15.00    1:07.60        
 14 Gordon, Jessica B          8 Rivertown Rays-MR    1:05.00    1:08.77        
 15 Mulcahy, Aisling           8 Rivertown Rays-MR    1:10.00    1:08.87        
 16 D'Andrea, Lily M           7 LBA-MR               1:18.41    1:09.04        
 17 Higgins, Callie W          8 Rivertown Rays-MR    1:09.00    1:09.82        
 18 Robinson, Lindsey T        7 Rivertown Rays-MR    1:20.00    1:10.77        
 19 Moroney, Ella R            8 Rivertown Rays-MR    1:05.00    1:11.27        
 -- Bronzo-Mcparland, Caitly   7 Rivertown Rays-MR    1:15.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Melnick, Hannah D          8 Rivertown Rays-MR    1:18.00         DQ        
      One hand touch
 -- Bar, Karina A              7 Rivertown Rays-MR    1:15.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Shafiroff, Lily M          7 Rivertown Rays-MR    1:19.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mulcahy, Taylor            7 Rivertown Rays-MR    1:19.00         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Paggi, Sofia C             7 LBA-MR               1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- LePage, Charlotte G        6 Rivertown Rays-MR    1:15.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kearney, Hallman F         7 UNRFA-MR                  NT         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Sweeney, Madelyn J         7 HVD-MR               1:02.89         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Tassier, Katherine A       7 Rivertown Rays-MR    1:25.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Moriarty, Margaret A       8 LBA-MR               1:15.00         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Solomon, Mirabel K         7 Rivertown Rays-MR    1:09.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Perez, Riley               8 NBS-MR               1:38.99         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
 -- Kavanagh, Sarah M          8 LBA-MR               1:15.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess O             8 LBA-MR                 42.06      42.59        
  2 Johnson, Amanda L          8 RFAC-MR                58.18      52.81        
  3 Phillips, Grace M          8 RFAC-MR              1:06.23      53.03        
  4 Shao, Carolyn              8 RFAC-MR                   NT      56.59        
  5 Paggi, Sofia C             7 LBA-MR                 59.00      58.23        
  6 Goldstein, Charley A       7 Rivertown Rays-MR    1:04.90      59.19        
  7 Lynch, Katherine H         8 Rivertown Rays-MR    1:15.00    1:00.70        
  8 Solomon, Mirabel K         7 Rivertown Rays-MR    1:10.00    1:03.54        
  9 Kavanagh, Sarah M          8 LBA-MR               1:09.13    1:04.60        
 10 Moriarty, Margaret A       8 LBA-MR               1:15.00    1:05.20        
 11 Chen, Amy                  8 UNHVD-MR               58.63    1:07.55        
 12 Kearney, Hallman F         7 UNRFA-MR                  NT    1:07.90        
 13 Kalafala, Alexis C         8 NDAC-MR              1:07.11    1:12.45        
 14 Gordon, Jessica B          8 Rivertown Rays-MR    1:15.00    1:14.94        
 15 Robinson, Lindsey T        7 Rivertown Rays-MR    1:20.00    1:15.87        
 16 Higgins, Callie W          8 Rivertown Rays-MR    1:15.00    1:19.92        
 17 Tassier, Katherine A       7 Rivertown Rays-MR    1:25.00    1:21.20        
 18 Robinson, Nicole K         7 Rivertown Rays-MR    1:25.00    1:22.68        
 19 Shafiroff, Lily M          7 Rivertown Rays-MR    1:19.00    1:50.19        
 -- Melnick, Hannah D          8 Rivertown Rays-MR    1:15.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Bronzo-Mcparland, Caitly   7 Rivertown Rays-MR    1:15.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Bar, Karina A              7 Rivertown Rays-MR    1:20.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Mulcahy, Taylor            7 Rivertown Rays-MR    1:19.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Murphy, Belle M            8 Rivertown Rays-MR    1:05.00         DQ        
      One hand touch
 -- D'Andrea, Lily M           7 LBA-MR               1:15.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sweeney, Madelyn J         7 HVD-MR                 54.99         DQ        
      One hand touch
 -- Moroney, Ella R            8 Rivertown Rays-MR    1:05.00         DQ        
      One hand touch
 -- Esposito, Ava R            8 NBS-MR               1:22.55         DQ        
      One hand touch
 -- Vaquero, Kelsey A          8 Rivertown Rays-MR    1:10.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Mulcahy, Aisling           8 Rivertown Rays-MR    1:20.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howley, Tess O             8 LBA-MR               1:38.71    1:31.37        
                  41.18     1:31.37 (50.19)                                        
  2 Shao, Carolyn              8 RFAC-MR                   NT    1:47.41        
                  49.06     1:47.41 (58.35)                                        
  3 Phillips, Grace M          8 RFAC-MR              2:03.68    1:48.37        
                  51.81     1:48.37 (56.56)                                        
  4 Johnson, Amanda L          8 RFAC-MR              1:57.48    1:48.52        
                  51.40     1:48.52 (57.12)                                        
  5 Goldstein, Charley A       7 Rivertown Rays-MR    2:00.00    1:52.05        
                  51.87   1:52.05 (1:00.18)                                        
  6 Solomon, Mirabel K         7 Rivertown Rays-MR    2:25.00    2:08.50        
                1:00.49   2:08.50 (1:08.01)                                        
  7 Bar, Karina A              7 Rivertown Rays-MR    2:15.00    2:16.65        
                1:03.23   2:16.65 (1:13.42)                                        
  8 Moriarty, Margaret A       8 LBA-MR               2:20.00    2:21.59        
                  58.79   2:21.59 (1:22.80)                                        
 -- Higgins, Callie W          8 Rivertown Rays-MR    2:45.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
 -- Kearney, Hallman F         7 UNRFA-MR                  NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  57.93        DQ (1:03.89)                                        
 -- Ullinger, Hannah M         8 RFAC-MR              1:56.91         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  46.34          DQ (52.21)                                        
 -- Penn, Haley J              6 Rivertown Rays-MR    2:15.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  57.33        DQ (1:08.30)                                        
 -- LePage, Charlotte G        6 Rivertown Rays-MR    2:45.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:09.76    1:19.81        
     1) Johnson, Amanda L 8             2) Shao, Carolyn 8                
     3) Phillips, Grace M 8             4) Ullinger, Hannah M 8           
                  45.53     1:19.81 (34.28)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:35.34    1:31.25        
     1) Paggi, Sofia C 7                2) Freedhand, Eva R 8             
     3) Howley, Tess O 8                4) Kavanagh, Sarah M 8            
                  55.18     1:31.25 (36.07)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Emily Z            10 RFAC-MR                33.03      31.19        
  2 Pearce, Makayla E          9 LBA-MR                 34.83      33.81        
  3 McCaffrey, Kimberly E      9 PATS-MR                32.10      34.06        
  4 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR                35.72      34.11        
  5 Hayes, Alana S            10 PATS-MR                36.02      34.69        
  6 Waldner, Sydney `          9 MWSC-MR                36.67      34.86        
  7 Davis, Bella              10 LBA-MR                 35.29      34.92        
  8 Samsonov, Ekaterina A     10 NBS-MR                 38.25      35.56        
  9 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR                36.06      35.71        
 10 Loughran, Megan R         10 RFAC-MR                34.57      35.75        
 11 Davis, Caroline            9 LBA-MR                 36.92      35.92        
 11 Sommer, Stefanie M         9 UNAG-MR                36.23      35.92        
 13 Quinlan, Erin E           10 LBA-MR                 36.10      36.15        
 14 Beezer, Kristina G        10 MWSC-MR                37.68      36.60        
 15 Mogan, emi H              10 HVD-MR                 40.20      36.89        
 16 Bunch, Jenna G             9 NBS-MR                 38.45      37.40        
 17 Hoey, Onagh S              9 LBA-MR                 37.88      37.66        
 18 Boyle, Julia T            10 NBS-MR                 42.86      38.12        
 19 Wurster, Meghan K         10 NBS-MR                 36.63      38.19        
 20 Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR                40.57      38.33        
 21 MacHugh, Grace A          10 NBS-MR                 39.54      38.90        
 22 McGuire, Mary C           10 LBA-MR                 38.38      39.36        
 23 Antman, Sabrina L          9 PATS-MR                41.36      39.92        
 24 Chambers, Chloe E          9 MWSC-MR                40.59      40.22        
 25 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR                40.65      40.42        
 26 Gaudet, Isabelle M        10 LBA-MR                 43.48      41.37        
 27 Greco, Krista M            9 RFAC-MR                44.09      41.70        
 28 Robinson, Anna M           9 MWSC-MR                45.64      41.97        
 29 Pociask, Brooke A          9 NDAC-MR                39.11      42.19        
 30 D'Andrea, Grace O         10 LBA-MR                 43.00      43.48        
 31 Williams, Grace K         10 NBS-MR                 42.04      43.74        
 32 Gugliemello, Sophia       10 MWSC-MR                40.72      44.18        
 33 Chigounis, Sophia E       10 LBA-MR                 49.00      44.89        
 34 Agoglia, Cecelia G         9 LBA-MR                 54.69      45.55        
 35 DiLiberto, Samantha F      9 WSSC-MR                48.63      46.38        
 36 Proscia, Emily R          10 MWSC-MR                43.78      46.48        
 37 Carlson, Katelynn P        9 PATS-MR                55.00      47.28        
 38 Quimby, Annabelle M       10 HVD-MR                 45.71      47.54        
 39 Turner, Tess S             9 HVD-MR                 51.22      48.68        
 40 Chenski, Emma S            9 HVD-MR                 48.16      49.66        
 41 Bergin, Emily             10 LBA-MR                 47.66      49.92        
 42 Vayda, Tessa E             9 PATS-MR                55.00      53.77        
 43 Jenkins, Shae K            9 NDAC-MR                46.11      54.84        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            10 UNPAT-MR             1:09.11    1:06.44        
                  31.60     1:06.44 (34.84)                                        
  2 Babitz, Haily J           10 UNAG-MR              1:13.77    1:07.87        
                  32.07     1:07.87 (35.80)                                        
  3 Cohen, Emily Z            10 RFAC-MR              1:12.40    1:13.27        
                  34.02     1:13.27 (39.25)                                        
  4 McCaffrey, Kimberly E      9 PATS-MR              1:16.89    1:13.91        
                  35.03     1:13.91 (38.88)                                        
  5 Hayes, Alana S            10 PATS-MR              1:14.82    1:16.30        
  6 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR              1:17.97    1:16.44        
  7 Davis, Bella              10 LBA-MR               1:23.53    1:18.17        
                  36.59     1:18.17 (41.58)                                        
  8 Davis, Caroline            9 LBA-MR               1:22.87    1:19.44        
                  39.44     1:19.44 (40.00)                                        
  9 Samsonov, Ekaterina A     10 NBS-MR               1:24.41    1:19.94        
                  38.48     1:19.94 (41.46)                                        
 10 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR              1:20.89    1:20.61        
                  38.70     1:20.61 (41.91)                                        
 11 Quinlan, Erin E           10 LBA-MR               1:25.81    1:21.88        
                  38.41     1:21.88 (43.47)                                        
 12 Bunch, Jenna G             9 NBS-MR               1:27.98    1:22.35        
                  39.48     1:22.35 (42.87)                                        
 13 Loughran, Megan R         10 RFAC-MR              1:21.27    1:23.20        
                  39.48     1:23.20 (43.72)                                        
 14 Pearce, Makayla E          9 LBA-MR               1:20.00    1:23.37        
 15 Boyle, Julia T            10 NBS-MR               1:33.33    1:23.44        
                  40.48     1:23.44 (42.96)                                        
 16 O'Brien, Kelsey R          9 MWSC-MR              1:25.89    1:24.03        
                  40.19     1:24.03 (43.84)                                        
 17 Mogan, emi H              10 HVD-MR               1:30.20    1:24.25        
                  39.80     1:24.25 (44.45)                                        
 18 MacHugh, Grace A          10 NBS-MR               1:26.06    1:24.56        
 19 McGuire, Mary C           10 LBA-MR               1:29.60    1:27.65        
                  42.82     1:27.65 (44.83)                                        
 20 Figueroa-Manrique, Zamyr  10 PATS-MR              1:29.76    1:31.29        
 21 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR              1:33.08    1:32.45        
                  42.61     1:32.45 (49.84)                                        
 22 Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR              1:33.57    1:33.57        
                1:33.57         1:33.57 ( )                                        
 23 Williams, Grace K         10 NBS-MR               1:31.55    1:34.00        
                  45.14     1:34.00 (48.86)                                        
 24 Gaudet, Isabelle M        10 LBA-MR               1:37.04    1:34.21        
                  44.02     1:34.21 (50.19)                                        
 25 DeLuca, Tola G            10 PATS-MR              1:37.41    1:38.79        
                  46.81     1:38.79 (51.98)                                        
 26 Bergin, Emily             10 LBA-MR               1:50.70    1:50.20        
                  51.38     1:50.20 (58.82)                                        
 27 Bilenky, Adriana           9 NBS-MR               2:41.55    2:23.49        
                1:03.88   2:23.49 (1:19.61)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vitale, Miya N            10 UNPAT-MR               35.22      36.05        
  2 Babitz, Haily J           10 UNAG-MR                39.37      36.96        
  3 Cohen, Emily Z            10 RFAC-MR                39.42      37.17        
  4 McCaffrey, Kimberly E      9 PATS-MR                38.75      38.58        
  5 Hayes, Alana S            10 PATS-MR                41.65      39.24        
  6 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR                42.61      40.80        
  7 Pearce, Makayla E          9 LBA-MR                 42.00      41.08        
  8 Quinlan, Erin E           10 LBA-MR                 41.83      42.31        
  9 Samsonov, Ekaterina A     10 NBS-MR                 44.25      42.99        
 10 Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR                45.46      43.30        
 11 Bunch, Jenna G             9 NBS-MR                 43.34      43.77        
 12 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR                42.58      43.93        
 13 O'Brien, Kelsey R          9 MWSC-MR                52.39      44.17        
 14 MacHugh, Grace A          10 NBS-MR                 43.53      45.47        
 15 Loughran, Megan R         10 RFAC-MR                45.99      45.58        
 16 Mogan, emi H              10 HVD-MR                 41.87      46.63        
 17 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR                50.50      48.25        
 18 Figueroa-Manrique, Zamyr  10 PATS-MR                48.28      48.32        
 19 Boyle, Julia T            10 NBS-MR                 51.44      48.58        
 20 Williams, Grace K         10 NBS-MR                 50.09      50.11        
 21 DeLuca, Tola G            10 PATS-MR                48.62      51.05        
 22 Gaudet, Isabelle M        10 LBA-MR                 54.31      51.06        
 23 Bilenky, Adriana           9 NBS-MR               1:15.55    1:00.73        
 -- Chambers, Chloe E          9 MWSC-MR                52.36         DQ        
      No touch at turn
 -- Bergin, Emily             10 LBA-MR                 58.18         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Emily Z            10 RFAC-MR              1:26.99    1:20.28        
                  38.98     1:20.28 (41.30)                                        
  2 McCaffrey, Kimberly E      9 PATS-MR              1:22.88    1:22.40        
                  39.79     1:22.40 (42.61)                                        
  3 Hayes, Alana S            10 PATS-MR              1:31.40    1:26.36        
                  42.45     1:26.36 (43.91)                                        
  4 Sommer, Stefanie M         9 UNAG-MR              1:38.20    1:29.06        
                  43.45     1:29.06 (45.61)                                        
  5 Wurster, Meghan K         10 NBS-MR               1:29.58    1:30.50        
                  43.82     1:30.50 (46.68)                                        
  6 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR              1:32.94    1:31.30        
                  44.49     1:31.30 (46.81)                                        
  7 Davis, Bella              10 LBA-MR               1:33.21    1:31.69        
                  44.77     1:31.69 (46.92)                                        
  8 Waldner, Sydney `          9 MWSC-MR              1:36.89    1:31.77        
                  44.67     1:31.77 (47.10)                                        
  9 Samsonov, Ekaterina A     10 NBS-MR               1:38.16    1:32.57        
                  45.19     1:32.57 (47.38)                                        
 10 Quinlan, Erin E           10 LBA-MR               1:35.56    1:33.48        
                  44.86     1:33.48 (48.62)                                        
 11 Beezer, Kristina G        10 MWSC-MR              1:33.89    1:33.74        
 12 Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR              1:37.36    1:33.83        
 13 MacHugh, Grace A          10 NBS-MR               1:28.71    1:34.81        
                  46.35     1:34.81 (48.46)                                        
 14 Bunch, Jenna G             9 NBS-MR               1:30.24    1:37.10        
                  48.24     1:37.10 (48.86)                                        
 15 Antman, Sabrina L          9 PATS-MR              1:35.58    1:37.24        
 16 Loughran, Megan R         10 RFAC-MR              1:37.52    1:40.97        
                  48.57     1:40.97 (52.40)                                        
 17 Greco, Krista M            9 RFAC-MR                   NT    1:41.56        
 18 Boyle, Julia T            10 NBS-MR               1:56.72    1:42.71        
                  50.02     1:42.71 (52.69)                                        
 19 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR              1:49.30    1:43.14        
                  50.04     1:43.14 (53.10)                                        
 20 Williams, Grace K         10 NBS-MR               1:43.12    1:48.33        
                  52.35     1:48.33 (55.98)                                        
 21 Proscia, Emily R          10 MWSC-MR              1:55.37    1:50.77        
                  53.02     1:50.77 (57.75)                                        
 22 Chigounis, Sophia E       10 LBA-MR               2:00.00    1:52.42        
                  53.90     1:52.42 (58.52)                                        
 23 Sciano, Amanda M          10 LBA-MR               1:52.48    1:53.11        
 24 Agoglia, Cecelia G         9 LBA-MR               2:29.71    2:14.38        
                1:02.77   2:14.38 (1:11.61)                                        
 25 Bergin, Emily             10 LBA-MR               2:20.00    2:26.08        
                1:15.15   2:26.08 (1:10.93)                                        
 -- Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR              1:27.82         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  41.94          DQ (44.63)                                        
 -- D'Andrea, Grace O         10 LBA-MR               1:59.76         DQ        
                  54.72          DQ (57.05)                                        
 -- Pearce, Makayla E          9 LBA-MR               1:44.00         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  43.39          DQ (47.14)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Emily Z            10 RFAC-MR                41.61      40.93        
  2 Hoey, Onagh S              9 LBA-MR                 47.33      44.10        
  3 Loughran, Megan R         10 RFAC-MR                47.88      44.74        
  4 Davis, Bella              10 LBA-MR                 47.12      44.95        
  5 Waldner, Sydney `          9 MWSC-MR                56.40      45.22        
  6 McCaffrey, Kimberly E      9 PATS-MR                44.52      45.41        
  7 Samsonov, Ekaterina A     10 NBS-MR                 49.93      46.03        
  8 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR                48.31      46.62        
  9 Hayes, Alana S            10 PATS-MR                49.13      47.42        
 10 Beezer, Kristina G        10 MWSC-MR                55.99      48.23        
 11 Sommer, Stefanie M         9 UNAG-MR                50.02      48.45        
 12 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR                49.85      48.77        
 13 Davis, Caroline            9 LBA-MR                 51.79      48.93        
 14 Pearce, Makayla E          9 LBA-MR                 51.61      49.20        
 15 Boyle, Julia T            10 NBS-MR                 55.12      49.44        
 16 Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR                51.79      50.09        
 17 Wurster, Meghan K         10 NBS-MR                 51.68      50.45        
 18 Mogan, emi H              10 HVD-MR                 50.30      51.57        
 19 Antman, Sabrina L          9 PATS-MR                51.16      51.85        
 20 Chambers, Chloe E          9 MWSC-MR                56.97      52.17        
 21 Sciano, Amanda M          10 LBA-MR                 59.68      53.26        
 22 Proscia, Emily R          10 MWSC-MR                58.91      53.90        
 23 Gugliemello, Sophia       10 MWSC-MR                56.89      53.94        
 24 MacHugh, Grace A          10 NBS-MR                 55.32      54.49        
 25 Bunch, Jenna G             9 NBS-MR               1:02.81      54.91        
 26 Williams, Grace K         10 NBS-MR                 55.48      55.20        
 27 D'Andrea, Grace O         10 LBA-MR                 56.94      55.66        
 28 Robinson, Anna M           9 MWSC-MR              1:05.36      56.00        
 29 McGuire, Mary C           10 LBA-MR               1:02.29      57.03        
 30 Bergin, Emily             10 LBA-MR               1:01.37      57.24        
 31 Vayda, Tessa E             9 PATS-MR              1:04.00      57.62        
 32 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR                58.21      58.02        
 33 DiLiberto, Samantha F      9 WSSC-MR                55.84      59.41        
 34 Chigounis, Sophia E       10 LBA-MR               1:04.01      59.86        
 35 Quimby, Annabelle M       10 HVD-MR               1:01.55    1:00.02        
 36 Chenski, Emma S            9 HVD-MR               1:09.32    1:00.27        
 37 Carlson, Katelynn P        9 PATS-MR              1:00.00    1:01.77        
 38 Agoglia, Cecelia G         9 LBA-MR               1:15.00    1:05.85        
 39 Turner, Tess S             9 HVD-MR                 56.82    1:08.96        
 -- Pociask, Brooke A          9 NDAC-MR                51.11         DQ        
 -- Gaudet, Isabelle M        10 LBA-MR                 52.07         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Greco, Krista M            9 RFAC-MR                57.02         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Jenkins, Shae K            9 NDAC-MR              1:30.11         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babitz, Haily J           10 UNAG-MR              1:40.01    1:30.72        
                  43.25     1:30.72 (47.47)                                        
  2 Cohen, Emily Z            10 RFAC-MR              1:34.50    1:32.11        
                  43.16     1:32.11 (48.95)                                        
  3 McCaffrey, Kimberly E      9 PATS-MR              1:35.74    1:38.90        
                  46.02     1:38.90 (52.88)                                        
  4 Samsonov, Ekaterina A     10 NBS-MR               1:45.76    1:40.19        
                  47.55     1:40.19 (52.64)                                        
  5 Loughran, Megan R         10 RFAC-MR              1:43.45    1:41.81        
                  48.09     1:41.81 (53.72)                                        
  6 Davis, Caroline            9 LBA-MR               1:51.75    1:42.14        
                  50.06     1:42.14 (52.08)                                        
  7 O'Brien, Kelsey R          9 MWSC-MR              1:55.89    1:42.18        
                  48.66     1:42.18 (53.52)                                        
  8 Boyle, Julia T            10 NBS-MR               2:00.21    1:45.63        
                  51.28     1:45.63 (54.35)                                        
  9 Pearce, Makayla E          9 LBA-MR               1:52.27    1:49.16        
                  53.07     1:49.16 (56.09)                                        
 10 Figueroa-Manrique, Zamyr  10 PATS-MR              1:52.21    1:49.60        
                  52.42     1:49.60 (57.18)                                        
 11 Gaudet, Isabelle M        10 LBA-MR               1:49.16    1:52.07        
                  52.60     1:52.07 (59.47)                                        
 12 Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR              2:00.87    1:52.58        
                  55.93     1:52.58 (56.65)                                        
 13 Williams, Grace K         10 NBS-MR               2:07.97    1:54.50        
                  55.90     1:54.50 (58.60)                                        
 14 MacHugh, Grace A          10 NBS-MR               2:07.33    1:55.21        
                  54.28   1:55.21 (1:00.93)                                        
 15 Bunch, Jenna G             9 NBS-MR               2:17.75    1:56.90        
                  55.96   1:56.90 (1:00.94)                                        
 16 DeLuca, Tola G            10 PATS-MR              2:06.30    1:59.26        
                  56.97   1:59.26 (1:02.29)                                        
 17 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR              2:08.59    2:01.23        
                  57.29   2:01.23 (1:03.94)                                        
 18 McGuire, Mary C           10 LBA-MR               2:11.21    2:03.58        
                  56.73   2:03.58 (1:06.85)                                        
 19 Bergin, Emily             10 LBA-MR               2:30.00    2:08.91        
                1:02.08   2:08.91 (1:06.83)                                        
 -- Hayes, Alana S            10 PATS-MR              1:44.93         DQ        
      Downward butterfly kick
                  48.94          DQ (50.55)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Emily Z            10 RFAC-MR                38.58      38.40        
  2 Quinlan, Erin E           10 LBA-MR                 44.01      38.67        
  3 McCaffrey, Kimberly E      9 PATS-MR                42.29      39.91        
  4 Hayes, Alana S            10 PATS-MR                40.40      40.27        
  5 Hoey, Onagh S              9 LBA-MR                 44.50      40.97        
  6 Mogan, emi H              10 HVD-MR                 44.63      41.11        
  7 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR                42.68      41.74        
  8 Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR                46.20      41.87        
  9 Loughran, Megan R         10 RFAC-MR                   NT      42.32        
 10 MacHugh, Grace A          10 NBS-MR                 44.30      42.57        
 11 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR                45.27      43.28        
 12 Davis, Caroline            9 LBA-MR                 48.99      44.66        
 13 Samsonov, Ekaterina A     10 NBS-MR                 47.06      45.53        
 14 Gaudet, Isabelle M        10 LBA-MR                 54.82      47.47        
 15 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR                51.21      48.64        
 16 Wurster, Meghan K         10 NBS-MR                 48.95      48.75        
 17 McGuire, Mary C           10 LBA-MR                 52.15      49.14        
 18 Sciano, Amanda M          10 LBA-MR               1:04.04      49.41        
 19 Greco, Krista M            9 RFAC-MR                58.40      51.38        
 20 Robinson, Anna M           9 MWSC-MR              1:01.45      51.63        
 21 Antman, Sabrina L          9 PATS-MR                49.64      52.19        
 22 Bunch, Jenna G             9 NBS-MR                 52.31      53.91        
 23 Pociask, Brooke A          9 NDAC-MR                50.11      56.45        
 24 Proscia, Emily R          10 MWSC-MR              1:00.11      57.68        
 25 Jenkins, Shae K            9 NDAC-MR              1:00.11      58.86        
 26 Williams, Grace K         10 NBS-MR                 54.32      59.96        
 27 Vayda, Tessa E             9 PATS-MR              1:10.00    1:00.72        
 -- Chambers, Chloe E          9 MWSC-MR                56.08         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Alana S            10 PATS-MR              1:48.39    1:29.07        
                  41.86     1:29.07 (47.21)                                        
  2 Quinlan, Erin E           10 LBA-MR                    NT    1:32.53        
                  43.60     1:32.53 (48.93)                                        
  3 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR              1:39.74    1:35.93        
                  44.55     1:35.93 (51.38)                                        
  4 Mogan, emi H              10 HVD-MR               1:26.44    1:35.98        
                  42.53     1:35.98 (53.45)                                        
  5 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR              1:45.39    1:39.32        
                  43.72     1:39.32 (55.60)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Babitz, Haily J           10 UNAG-MR              1:21.60    1:19.27        
                  37.38     1:19.27 (41.89)                                        
  2 Vitale, Miya N            10 UNPAT-MR             1:19.22    1:19.66        
                  37.75     1:19.66 (41.91)                                        
  3 Cohen, Emily Z            10 RFAC-MR              1:23.87    1:21.11        
                  38.19     1:21.11 (42.92)                                        
  4 McCaffrey, Kimberly E      9 PATS-MR              1:26.74    1:25.49        
                  40.01     1:25.49 (45.48)                                        
  5 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR              1:37.67    1:28.62        
                  40.42     1:28.62 (48.20)                                        
  6 Samsonov, Ekaterina A     10 NBS-MR               1:41.25    1:31.73        
                  43.50     1:31.73 (48.23)                                        
  7 Davis, Bella              10 LBA-MR               1:37.05    1:32.70        
                  47.45     1:32.70 (45.25)                                        
  8 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR              1:33.35    1:33.81        
                  45.05     1:33.81 (48.76)                                        
  9 Davis, Caroline            9 LBA-MR               1:36.01    1:34.66        
                  47.19     1:34.66 (47.47)                                        
 10 MacHugh, Grace A          10 NBS-MR               1:43.79    1:35.12        
                  43.88     1:35.12 (51.24)                                        
 11 Loughran, Megan R         10 RFAC-MR                   NT    1:35.20        
                  44.60     1:35.20 (50.60)                                        
 12 O'Brien, Kelsey R          9 MWSC-MR              1:44.26    1:35.60        
                  16.53   1:35.60 (1:19.07)                                        
 13 Quinlan, Erin E           10 LBA-MR               1:35.38    1:36.41        
                  44.11     1:36.41 (52.30)                                        
 14 Mogan, emi H              10 HVD-MR               1:41.80    1:37.87        
                  46.27     1:37.87 (51.60)                                        
 15 Bunch, Jenna G             9 NBS-MR               1:49.05    1:39.56        
                  47.18     1:39.56 (52.38)                                        
 16 Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR              1:50.28    1:40.12        
                  45.78     1:40.12 (54.34)                                        
 17 Chambers, Chloe E          9 MWSC-MR              1:45.12    1:42.03        
                  47.22     1:42.03 (54.81)                                        
 18 Figueroa-Manrique, Zamyr  10 PATS-MR              1:56.24    1:43.89        
                  50.66     1:43.89 (53.23)                                        
 19 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR              1:51.35    1:45.00        
                  48.93     1:45.00 (56.07)                                        
 20 Williams, Grace K         10 NBS-MR               1:48.02    1:47.68        
                  54.14     1:47.68 (53.54)                                        
 21 McGuire, Mary C           10 LBA-MR               1:51.83    1:48.16        
                  51.97     1:48.16 (56.19)                                        
 22 DeLuca, Tola G            10 PATS-MR              1:50.35    1:49.71        
                  53.76     1:49.71 (55.95)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:08.99    2:17.22        
     1) Quezada, Julia C 9              2) Doran, Jordyn M 10             
     3) Loughran, Megan R 10            4) Cohen, Emily Z 10              
                  39.14     1:11.92 (32.78)     1:46.89 (34.97)     2:17.22 (30.33)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:24.38    2:20.21        
     1) Pearce, Makayla E 9             2) Davis, Bella 10                
     3) Davis, Caroline 9               4) Quinlan, Erin E 10             
                  35.68     1:10.13 (34.45)     1:45.24 (35.11)     2:20.21 (34.97)
  3 Patriot Swim Team-MR  'A'                              NT    2:28.32        
     1) Hayes, Alana S 10               2) DeLuca, Tola G 10              
     3) Figueroa-Manrique, Zamyra 10    4) McCaffrey, Kimberly E 9        
                  33.89     1:16.42 (42.53)     1:55.62 (39.20)     2:28.32 (32.70)
  4 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    2:31.00        
     1) Williams, Grace K 10            2) MacHugh, Grace A 10            
     3) Bunch, Jenna G 9                4) Samsonov, Ekaterina A 10       
                                  58.34 ( )   2:31.00 (1:32.66)                    
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:22.26    2:36.08        
     1) Doran, Jordyn M 10              2) Cohen, Emily Z 10              
     3) Quezada, Julia C 9              4) Loughran, Megan R 10           
                  40.98     1:21.32 (40.34)     2:00.64 (39.32)     2:36.08 (35.44)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:48.28    2:42.19        
     1) Quinlan, Erin E 10              2) Davis, Bella 10                
     3) Hoey, Onagh S 9                 4) Pearce, Makayla E 9            
                  42.33     1:26.85 (44.52)     2:06.51 (39.66)     2:42.19 (35.68)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    2:49.17        
     1) Bunch, Jenna G 9                2) Samsonov, Ekaterina A 10       
     3) MacHugh, Grace A 10             4) Wurster, Meghan K 10           
                  43.72     1:29.55 (45.83)   2:49.17 (1:19.62)                    
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       3:00.00    3:02.33        
     1) Sciano, Amanda M 10             2) Gaudet, Isabelle M 10          
     3) Davis, Caroline 9               4) McGuire, Mary C 10             
                  57.39     1:41.16 (43.77)     2:27.68 (46.52)     3:02.33 (34.65)
  5 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            3:13.60    3:02.39        
     1) Beezer, Kristina G 10           2) Proscia, Emily R 10            
     3) Chambers, Chloe E 9             4) Waldner, Sydney ` 9            
                  42.48     1:36.86 (54.38)     2:28.19 (51.33)     3:02.39 (34.20)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Emily Z            10 RFAC-MR              2:49.17    2:40.26        
  2 Hayes, Alana S            10 PATS-MR              2:54.85    2:42.38        
                                1:18.38 ( )     2:02.63 (44.25)     2:42.38 (39.75)
  3 McCaffrey, Kimberly E      9 PATS-MR              2:46.00    2:43.20        
                                1:18.12 ( )     2:02.81 (44.69)     2:43.20 (40.39)
  4 Doran, Jordyn M           10 RFAC-MR              2:59.74    2:47.29        
                                1:19.35 ( )   2:47.29 (1:27.94)                    
  5 Loughran, Megan R         10 RFAC-MR                   NT    2:58.01        
                  40.45     1:27.66 (47.21)     2:15.73 (48.07)     2:58.01 (42.28)
  6 Quezada, Julia C           9 RFAC-MR              3:13.80    3:03.26        
                  37.58     1:23.43 (45.85)     2:14.61 (51.18)     3:03.26 (48.65)
  7 Greco, Krista M            9 RFAC-MR              3:46.84    3:07.45        
                  42.34     1:29.20 (46.86)     2:19.71 (50.51)     3:07.45 (47.74)
  8 McNamara, Emily F         10 RFAC-MR                   NT    3:14.13        
                  41.34     1:31.25 (49.91)     2:23.28 (52.03)     3:14.13 (50.85)
  9 Ullinger, Hannah M         8 RFAC-MR              3:36.55    3:15.58        
                  43.23     1:33.95 (50.72)   3:15.58 (1:41.63)                    
 10 Murray, Gabriella R       10 RFAC-MR              3:46.67    3:19.37        
                  42.94     1:34.53 (51.59)   3:19.37 (1:44.84)                    
 11 Gaudet, Isabelle M        10 LBA-MR               3:30.00    3:23.40        
 12 Phillips, Grace M          8 RFAC-MR              3:50.01    3:29.75        
                  45.58     1:38.58 (53.00)     2:33.39 (54.81)     3:29.75 (56.36)
 13 Johnson, Amanda L          8 RFAC-MR              4:00.01    3:31.91        
                  46.27     1:41.82 (55.55)     2:38.66 (56.84)     3:31.91 (53.25)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwab, Carly A           11 Rivertown Rays-MR      27.39      26.88        
  2 Tang, Emily               12 RFAC-MR                26.40      26.96        
  3 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                27.61      27.64        
  4 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR      27.46      27.88        
  4 Bosse, Clare M            12 NBS-MR                 27.13      27.88        
  6 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 27.50      28.08        
  7 Skarren, Kaley L          11 LBA-MR                 28.28      28.30        
  8 Holman, Josephine M       12 PATS-MR                28.02      28.85        
  9 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR                 29.00      29.05        
 10 Miller, Elissa J          11 WSSC-MR                29.15      29.20        
 11 Waller, Brooke S          12 LBA-MR                 29.50      29.36        
 12 Reyes-Torres, Monica R    11 NDAC-MR                28.93      29.37        
 13 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR                 31.02      29.68        
 14 Sheinberg, Faith          12 LBA-MR                 30.60      30.08        
 15 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR      30.01      30.29        
 16 Harkins, Hannah J         12 LBA-MR                 31.67      30.49        
 17 Yen, Becca                11 RFAC-MR                31.50      30.73        
 17 Andrejczuk, Alxandra      12 LBA-MR                 32.08      30.73        
 19 Ekstrom, Madison A        12 LBA-MR                 30.11      30.74        
 20 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR                30.65      30.84        
 21 Noakes, Annie C           11 NDAC-MR                31.90      31.00        
 22 Thomas, Raina W           12 PATS-MR                32.00      31.09        
 23 Defonte, Isabella         11 LBA-MR                 30.37      31.25        
 24 Courtney, Rian O          12 LBA-MR                 33.23      31.40        
 25 Gibson, Grace M           12 LBA-MR                 32.54      31.66        
 26 Ramon, Amy Y              11 LBA-MR                 33.13      31.82        
 27 Kavanagh, Anna K          12 LBA-MR                 30.65      32.14        
 28 Amaro, Isabella L         11 NDAC-MR                31.70      32.24        
 29 Peratikos, Heidi E        12 HVD-MR                 33.72      32.39        
 30 O'Brien, Jessica A        11 MWSC-MR                32.85      32.51        
 31 Reede, Sydney A           12 UNNBS-MR               32.44      32.52        
 32 Batista, Alyscia C        12 LBA-MR                 35.43      32.62        
 32 Freedhand, Malia J        11 LBA-MR                 32.18      32.62        
 34 Hayes, Brenna A           12 PATS-MR                34.03      32.65        
 35 Abouezzi, Tiffany         12 HVD-MR                 33.87      32.84        
 36 DiLiberto, Kayla E        12 WSSC-MR                32.90      32.91        
 37 Armstrong, Claire M       11 MWSC-MR                35.90      33.19        
 37 McGuire, Helen R          12 LBA-MR                 33.69      33.19        
 39 Taggart, Emily G          12 NBS-MR                 35.15      33.64        
 40 Agoglia, Francesca R      12 LBA-MR                 38.46      33.70        
 41 Kivlehan, Mary T          12 MWSC-MR                34.13      33.77        
 42 Cassidy, Sophia R         12 HVD-MR                 34.07      33.88        
 43 Forbes, Jamie E           12 NBS-MR                 34.23      34.06        
 44 Wiehe, Lauren E           12 HVD-MR                 33.51      34.17        
 45 Boucher, Maddie C         12 NDAC-MR                33.07      34.97        
 46 Kantaros, Eve S           11 NDAC-MR                32.06      35.03        
 47 Lopez, Iliana L           12 NBS-MR                 36.46      35.09        
 48 Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR                36.24      35.21        
 49 Dicarlo, Daniella F       11 LBA-MR                 38.07      35.31        
 50 Allen, Madeline B         11 LBA-MR                 37.45      35.35        
 51 Perez, Kate A             12 NBS-MR                 37.38      35.91        
 52 Groff, Madison E          11 MWSC-MR                34.20      35.93        
 53 Antman, Julieta M         11 PATS-MR                35.19      35.95        
 54 McCabe, Jillian A         11 LBA-MR                 50.00      36.32        
 55 Ring, Bianca D            11 WSSC-MR                36.56      36.47        
 56 Murray, Olivia G          12 LBA-MR                 40.00      36.58        
 57 Storrs, Mackenzie E       11 NDAC-MR                35.60      36.70        
 58 Cook, April M             11 RFAC-MR                35.76      37.16        
 59 Marshall, Georgia M       11 NDAC-MR                36.11      39.53        
 60 Kelly, Elizabeth R        11 LBA-MR                 50.00      44.31        
 61 Fassbender, Rachel T      11 NBS-MR                 49.78      53.79        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                56.32      58.53        
                  28.35       58.53 (30.18)                                        
  2 Tang, Emily               12 RFAC-MR                59.42      58.65        
                  28.32       58.65 (30.33)                                        
  3 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR      59.13      59.09        
                  28.76       59.09 (30.33)                                        
  4 Bosse, Clare M            12 NBS-MR                 59.21      59.18        
                  28.25       59.18 (30.93)                                        
  5 Skarren, Kaley L          11 LBA-MR               1:00.29      59.45        
                  28.68       59.45 (30.77)                                        
  6 Schwab, Carly A           11 Rivertown Rays-MR    1:01.83    1:00.49        
                  28.92     1:00.49 (31.57)                                        
  7 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:00.76    1:00.55        
                  29.36     1:00.55 (31.19)                                        
  8 Bacigal, Paige M          12 NBS-MR               1:00.36    1:01.32        
                  29.14     1:01.32 (32.18)                                        
  9 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR              1:00.67    1:01.91        
                  30.04     1:01.91 (31.87)                                        
 10 Maher, Mary K             11 LBA-MR               1:00.41    1:02.91        
                  30.61     1:02.91 (32.30)                                        
 11 Holman, Josephine M       12 PATS-MR              1:02.97    1:03.58        
                  30.45     1:03.58 (33.13)                                        
 12 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR               1:06.43    1:03.97        
                  30.71     1:03.97 (33.26)                                        
 13 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR    1:05.91    1:04.24        
                  30.74     1:04.24 (33.50)                                        
 14 Ayala, Ashley N           12 MWSC-MR              1:05.90    1:04.84        
                  31.72     1:04.84 (33.12)                                        
 15 Guardino, Mya E           12 PATS-MR              1:06.22    1:05.32        
                  30.67     1:05.32 (34.65)                                        
 16 Waller, Brooke S          12 LBA-MR               1:06.46    1:05.51        
                  31.27     1:05.51 (34.24)                                        
 17 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR               1:08.34    1:05.66        
                  31.74     1:05.66 (33.92)                                        
 18 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              1:05.54    1:05.96        
                  31.56     1:05.96 (34.40)                                        
 19 Sheinberg, Faith          12 LBA-MR               1:06.45    1:06.65        
                  31.51     1:06.65 (35.14)                                        
 20 Ekstrom, Madison A        12 LBA-MR               1:07.16    1:07.00        
                  32.36     1:07.00 (34.64)                                        
 21 Thomas, Raina W           12 PATS-MR              1:07.50    1:07.22        
                  31.50     1:07.22 (35.72)                                        
 22 Yen, Becca                11 RFAC-MR              1:06.54    1:07.50        
                  32.58     1:07.50 (34.92)                                        
 23 Harkins, Hannah J         12 LBA-MR               1:13.75    1:08.35        
                  33.08     1:08.35 (35.27)                                        
 24 Hayes, Brenna A           12 PATS-MR              1:21.24    1:09.56        
                  32.82     1:09.56 (36.74)                                        
 25 Defonte, Isabella         11 LBA-MR               1:10.00    1:10.74        
                  33.94     1:10.74 (36.80)                                        
 26 Kavanagh, Anna K          12 LBA-MR               1:06.43    1:11.96        
                  33.68     1:11.96 (38.28)                                        
 27 Ramon, Amy Y              11 LBA-MR               1:15.37    1:12.02        
                  33.11     1:12.02 (38.91)                                        
 28 Freedhand, Malia J        11 LBA-MR               1:12.96    1:12.56        
                  34.49     1:12.56 (38.07)                                        
 29 Taggart, Emily G          12 NBS-MR               1:17.21    1:12.58        
                  35.01     1:12.58 (37.57)                                        
 30 Payman, Maya N            12 HVD-MR               1:17.23    1:12.64        
                  34.73     1:12.64 (37.91)                                        
 31 McGuire, Helen R          12 LBA-MR               1:16.57    1:13.35        
 32 Batista, Alyscia C        12 LBA-MR               1:19.88    1:13.54        
                  34.27     1:13.54 (39.27)                                        
 33 Armstrong, Claire M       11 MWSC-MR              1:25.16    1:15.36        
                  35.02     1:15.36 (40.34)                                        
 34 Perez, Kate A             12 NBS-MR               1:22.23    1:18.90        
                  37.80     1:18.90 (41.10)                                        
 35 Kivlehan, Mary T          12 MWSC-MR              1:20.20    1:19.01        
                  37.87     1:19.01 (41.14)                                        
 36 Kocik, Jacqueline B       11 NDAC-MR              1:25.27    1:19.08        
                  39.01     1:19.08 (40.07)                                        
 37 Lopez, Iliana L           12 NBS-MR               1:19.49    1:19.64        
                  38.70     1:19.64 (40.94)                                        
 38 McCabe, Jillian A         11 LBA-MR               1:50.00    1:20.54        
                  37.31     1:20.54 (43.23)                                        
 39 Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR              1:22.77    1:20.93        
                  37.78     1:20.93 (43.15)                                        
 40 Kubsch, Sadie P           11 NDAC-MR              1:24.92    1:22.97        
                  40.20     1:22.97 (42.77)                                        
 41 Mangelsdorf, Laurel       12 HVD-MR               1:23.10    1:23.51        
                  39.89     1:23.51 (43.62)                                        
 42 Allen, Madeline B         11 LBA-MR               1:29.55    1:23.68        
                  39.79     1:23.68 (43.89)                                        
 43 Cook, April M             11 RFAC-MR              1:20.16    1:23.82        
                  40.42     1:23.82 (43.40)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skarren, Kaley L          11 LBA-MR               2:06.91    2:07.65        
                  29.26     1:01.35 (32.09)     1:34.63 (33.28)     2:07.65 (33.02)
  2 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              2:07.67    2:08.24        
                  29.36     1:02.04 (32.68)     1:35.57 (33.53)     2:08.24 (32.67)
  3 Tang, Emily               12 RFAC-MR              2:12.94    2:08.33        
                  29.25     1:01.62 (32.37)     1:34.88 (33.26)     2:08.33 (33.45)
  4 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    2:11.01    2:09.13        
                  29.92     1:02.28 (32.36)     1:35.77 (33.49)     2:09.13 (33.36)
  5 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               2:12.71    2:15.24        
                  30.95     1:04.10 (33.15)     1:39.47 (35.37)     2:15.24 (35.77)
  6 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR    2:22.45    2:15.97        
  7 Holman, Josephine M       12 PATS-MR              2:13.79    2:17.62        
  8 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:17.93    2:19.11        
  9 Sheinberg, Faith          12 LBA-MR               2:24.05    2:19.44        
 10 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR               2:31.64    2:20.22        
                  32.94     1:09.60 (36.66)     1:46.12 (36.52)     2:20.22 (34.10)
 11 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              2:23.74    2:20.81        
 12 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR               2:32.81    2:21.76        
                  33.35     1:10.30 (36.95)     1:46.80 (36.50)     2:21.76 (34.96)
 13 Waller, Brooke S          12 LBA-MR               2:22.00    2:22.64        
 14 Ekstrom, Madison A        12 LBA-MR               2:27.84    2:24.40        
                  33.79     1:10.82 (37.03)     1:48.05 (37.23)     2:24.40 (36.35)
 15 Gibson, Grace M           12 LBA-MR               2:57.42    2:28.17        
                  33.49     1:11.72 (38.23)     1:50.61 (38.89)     2:28.17 (37.56)
 16 Harkins, Hannah J         12 LBA-MR               2:40.00    2:30.21        
                  33.22     1:11.43 (38.21)     1:52.18 (40.75)     2:30.21 (38.03)
 17 Forbes, Jamie E           12 NBS-MR               2:40.40    2:33.50        
                  35.67     1:14.41 (38.74)     1:54.35 (39.94)     2:33.50 (39.15)
 18 MacHugh, Emily H          11 NBS-MR               2:55.70    2:34.50        
                  35.40     1:15.16 (39.76)     1:55.75 (40.59)     2:34.50 (38.75)
 19 Freedhand, Malia J        11 LBA-MR               2:52.44    2:35.86        
                  35.14     1:14.74 (39.60)     1:56.04 (41.30)     2:35.86 (39.82)
 20 Reede, Sydney A           12 UNNBS-MR             2:58.51    2:41.51        
                  35.22     1:15.27 (40.05)     1:58.02 (42.75)     2:41.51 (43.49)
 21 Kocik, Jacqueline B       11 NDAC-MR              3:03.51    2:50.12        
                  38.11     1:22.93 (44.82)     2:08.61 (45.68)     2:50.12 (41.51)
 22 Cook, April M             11 RFAC-MR                   NT    2:50.88        
                  39.21     1:23.79 (44.58)     2:09.33 (45.54)     2:50.88 (41.55)
 23 Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR                   NT    2:53.64        
                  38.09     1:23.48 (45.39)     2:09.99 (46.51)     2:53.64 (43.65)
 -- Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:11.30         DQ        
      False start
                  29.82     1:03.21 (33.39)     1:38.71 (35.50)          DQ (35.22)
 -- Yen, Becca                11 RFAC-MR              2:48.14    1:47.62        
      Did not finish
                  33.11     1:09.47 (36.36)     1:47.62 (38.15)                    
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                30.12      30.64        
  2 Bosse, Clare M            12 NBS-MR                 30.42      31.29        
  3 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                30.50      31.73        
  4 Schwab, Carly A           11 Rivertown Rays-MR      34.84      33.24        
  5 Skarren, Kaley L          11 LBA-MR                 32.93      33.53        
  6 Reyes-Torres, Monica R    11 NDAC-MR                34.35      33.93        
  7 Tang, Emily               12 RFAC-MR                31.77      33.95        
  8 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR      35.45      34.45        
  9 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR                33.62      34.88        
 10 Miller, Elissa J          11 WSSC-MR                36.15      35.16        
 11 Holman, Josephine M       12 PATS-MR                35.29      35.52        
 12 Gibson, Grace M           12 LBA-MR                 35.75      35.53        
 13 Sheinberg, Faith          12 LBA-MR                 37.02      36.51        
 14 Courtney, Rian O          12 LBA-MR                 50.00      36.77        
 15 Amaro, Isabella L         11 NDAC-MR                37.33      37.27        
 16 Campagna, Hannah M        12 NDAC-MR                36.93      37.56        
 17 Reede, Sydney A           12 UNNBS-MR               37.92      37.72        
 18 Yen, Becca                11 RFAC-MR                38.42      37.80        
 19 Hayes, Brenna A           12 PATS-MR                42.72      37.98        
 20 Ekstrom, Madison A        12 LBA-MR                 37.21      38.19        
 21 Abouezzi, Tiffany         12 HVD-MR                 37.85      38.26        
 22 Fassbender, Rachel T      11 NBS-MR               1:03.68      38.32        
 23 Armstrong, Claire M       11 MWSC-MR                41.66      38.72        
 24 McGuire, Helen R          12 LBA-MR                 40.31      39.34        
 25 Peratikos, Heidi E        12 HVD-MR                 41.26      39.49        
 26 Ramon, Amy Y              11 LBA-MR                 41.56      39.95        
 27 Agoglia, Francesca R      12 LBA-MR                 55.00      39.96        
 28 MacHugh, Emily H          11 NBS-MR                 42.07      40.10        
 29 Antman, Julieta M         11 PATS-MR                42.40      40.64        
 30 DiLiberto, Kayla E        12 WSSC-MR                40.59      40.65        
 31 O'Brien, Jessica A        11 MWSC-MR                43.31      40.76        
 32 Taggart, Emily G          12 NBS-MR                 41.50      40.83        
 33 Dicarlo, Daniella F       11 LBA-MR                 50.00      40.99        
 34 McCabe, Jillian A         11 LBA-MR               1:00.00      41.18        
 35 Cassidy, Sophia R         12 HVD-MR                 43.79      41.49        
 36 Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR                45.88      42.58        
 37 Kivlehan, Mary T          12 MWSC-MR                41.82      43.81        
 37 Cook, April M             11 RFAC-MR                44.83      43.81        
 39 Wiehe, Lauren E           12 HVD-MR                 45.52      44.31        
 40 Perez, Kate A             12 NBS-MR                 45.88      44.33        
 41 Lopez, Iliana L           12 NBS-MR                 41.94      44.62        
 42 Groff, Madison E          11 MWSC-MR                42.48      44.92        
 43 Marshall, Georgia M       11 NDAC-MR                46.11      56.75        
 -- Boucher, Maddie C         12 NDAC-MR                36.60         DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M            12 NBS-MR               1:05.20    1:05.46        
                  32.13     1:05.46 (33.33)                                        
  2 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              1:04.72    1:06.31        
                  32.57     1:06.31 (33.74)                                        
  3 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    1:08.17    1:09.95        
                  33.81     1:09.95 (36.14)                                        
  4 Skarren, Kaley L          11 LBA-MR               1:09.54    1:10.28        
                  34.93     1:10.28 (35.35)                                        
  5 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:10.53    1:10.82        
                  35.12     1:10.82 (35.70)                                        
  6 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              1:11.24    1:11.84        
                  34.75     1:11.84 (37.09)                                        
  7 Bacigal, Paige M          12 NBS-MR               1:11.25    1:11.97        
                  35.36     1:11.97 (36.61)                                        
  8 Tang, Emily               12 RFAC-MR              1:09.55    1:12.32        
                  35.66     1:12.32 (36.66)                                        
  9 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR               1:20.72    1:13.76        
                  36.49     1:13.76 (37.27)                                        
 10 Schwab, Carly A           11 Rivertown Rays-MR    1:17.92    1:13.87        
                  36.14     1:13.87 (37.73)                                        
 11 Ayala, Ashley N           12 MWSC-MR              1:16.08    1:14.22        
                  37.03     1:14.22 (37.19)                                        
 12 Waller, Brooke S          12 LBA-MR               1:13.18    1:14.37        
                  36.33     1:14.37 (38.04)                                        
 13 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR    1:18.76    1:15.17        
                  36.05     1:15.17 (39.12)                                        
 14 Reyes-Torres, Monica R    11 NDAC-MR              1:20.09    1:15.60        
                  36.40     1:15.60 (39.20)                                        
 15 Holman, Josephine M       12 PATS-MR              1:14.62    1:16.25        
                  37.07     1:16.25 (39.18)                                        
 16 Gibson, Grace M           12 LBA-MR               1:15.13    1:16.45        
                  37.51     1:16.45 (38.94)                                        
 17 Sheinberg, Faith          12 LBA-MR               1:19.12    1:16.56        
                  37.60     1:16.56 (38.96)                                        
 18 Guardino, Mya E           12 PATS-MR              1:15.94    1:16.84        
                  36.98     1:16.84 (39.86)                                        
 19 Kavanagh, Anna K          12 LBA-MR               1:14.45    1:17.71        
                  37.57     1:17.71 (40.14)                                        
 20 Ekstrom, Madison A        12 LBA-MR               1:19.45    1:19.09        
                  38.52     1:19.09 (40.57)                                        
 21 Thomas, Raina W           12 PATS-MR              1:26.00    1:19.65        
                  38.39     1:19.65 (41.26)                                        
 22 Hayes, Brenna A           12 PATS-MR              1:21.61    1:20.91        
                  39.68     1:20.91 (41.23)                                        
 23 Yen, Becca                11 RFAC-MR              1:21.21    1:21.38        
                  39.86     1:21.38 (41.52)                                        
 24 Noakes, Annie C           11 NDAC-MR              1:27.42    1:24.74        
                  40.88     1:24.74 (43.86)                                        
 25 Batista, Alyscia C        12 LBA-MR               1:33.31    1:26.21        
                  41.29     1:26.21 (44.92)                                        
 26 Taggart, Emily G          12 NBS-MR               1:28.84    1:26.64        
                  41.87     1:26.64 (44.77)                                        
 27 Payman, Maya N            12 HVD-MR               1:28.33    1:27.12        
                  41.43     1:27.12 (45.69)                                        
 28 Perez, Kate A             12 NBS-MR               1:41.69    1:31.54        
 29 Lopez, Iliana L           12 NBS-MR               1:26.18    1:33.24        
                  46.20     1:33.24 (47.04)                                        
 30 Kivlehan, Mary T          12 MWSC-MR              1:33.89    1:35.02        
                  46.75     1:35.02 (48.27)                                        
 31 Kubsch, Sadie P           11 NDAC-MR              1:35.90    1:35.62        
                  47.34     1:35.62 (48.28)                                        
 -- Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.23          DQ (47.84)                                        
 -- Cook, April M             11 RFAC-MR              1:31.83         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  45.23          DQ (46.72)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR      40.21      37.04        
  2 Bosse, Clare M            12 NBS-MR                 37.03      37.08        
  3 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                37.54      38.40        
  4 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR                 45.00      38.47        
  5 Kavanagh, Anna K          12 LBA-MR                 37.94      38.62        
  6 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR      39.03      38.65        
  7 Guardino, Mya E           12 PATS-MR                38.65      38.87        
  8 Reyes-Torres, Monica R    11 NDAC-MR                40.66      39.63        
  9 Hayes, Brenna A           12 PATS-MR                43.30      40.34        
 10 Freedhand, Malia J        11 LBA-MR                 41.32      40.54        
 11 Bacigal, Paige M          12 NBS-MR                 39.38      40.63        
 12 Ayala, Ashley N           12 MWSC-MR                41.61      40.71        
 13 Harkins, Hannah J         12 LBA-MR                 40.96      40.80        
 14 Payman, Maya N            12 HVD-MR                 42.71      40.91        
 15 Yen, Becca                11 RFAC-MR                42.01      41.45        
 16 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR                41.54      41.78        
 17 McCabe, Jillian A         11 LBA-MR               1:10.00      42.82        
 18 Defonte, Isabella         11 LBA-MR                 45.00      42.88        
 19 Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR                45.13      43.40        
 20 Noakes, Annie C           11 NDAC-MR                46.83      43.65        
 21 Gibson, Grace M           12 LBA-MR                 45.18      43.83        
 22 Kocik, Jacqueline B       11 NDAC-MR                43.49      45.44        
 23 McGuire, Helen R          12 LBA-MR                 51.29      46.05        
 24 Ramon, Amy Y              11 LBA-MR                 47.85      47.17        
 25 Lopez, Iliana L           12 NBS-MR                 51.43      48.37        
 26 Kivlehan, Mary T          12 MWSC-MR                48.64      49.58        
 27 Taggart, Emily G          12 NBS-MR                 53.49      50.18        
 28 Cook, April M             11 RFAC-MR                52.17      50.67        
 29 Allen, Madeline B         11 LBA-MR                 49.66      50.73        
 30 Kubsch, Sadie P           11 NDAC-MR                52.56      52.55        
 31 Mangelsdorf, Laurel       12 HVD-MR                 53.59      53.31        
 -- Tang, Emily               12 RFAC-MR                41.47         DQ        
      One hand touch
 -- Perez, Kate A             12 NBS-MR                 47.05         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwab, Carly A           11 Rivertown Rays-MR    1:16.34    1:13.16        
                  34.75     1:13.16 (38.41)                                        
  2 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    1:17.62    1:18.57        
                  37.52     1:18.57 (41.05)                                        
  3 Maher, Mary K             11 LBA-MR               1:24.98    1:20.39        
                  38.09     1:20.39 (42.30)                                        
  4 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:20.45    1:21.59        
                  39.01     1:21.59 (42.58)                                        
  5 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR               1:27.12    1:22.10        
                  39.36     1:22.10 (42.74)                                        
  6 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR              1:27.78    1:22.30        
                  38.98     1:22.30 (43.32)                                        
  7 Kavanagh, Anna K          12 LBA-MR               1:21.23    1:23.31        
                  40.40     1:23.31 (42.91)                                        
  8 Campagna, Hannah M        12 NDAC-MR              1:26.26    1:24.03        
                  38.00     1:24.03 (46.03)                                        
  9 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR    1:25.41    1:24.63        
                  40.35     1:24.63 (44.28)                                        
 10 Andrejczuk, Alxandra      12 LBA-MR               1:27.40    1:27.20        
                  42.26     1:27.20 (44.94)                                        
 11 Waller, Brooke S          12 LBA-MR               1:26.98    1:27.59        
                  41.39     1:27.59 (46.20)                                        
 12 Harkins, Hannah J         12 LBA-MR               1:29.52    1:27.73        
                  40.88     1:27.73 (46.85)                                        
 13 Hayes, Brenna A           12 PATS-MR              1:36.35    1:28.51        
                  41.38     1:28.51 (47.13)                                        
 14 Freedhand, Malia J        11 LBA-MR               1:33.99    1:29.16        
                  42.55     1:29.16 (46.61)                                        
 15 Yen, Becca                11 RFAC-MR              1:30.04    1:29.53        
                  43.61     1:29.53 (45.92)                                        
 16 MacHugh, Emily H          11 NBS-MR               1:37.36    1:30.22        
                  42.47     1:30.22 (47.75)                                        
 17 Forbes, Jamie E           12 NBS-MR               1:37.21    1:31.15        
                  43.84     1:31.15 (47.31)                                        
 18 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              1:33.57    1:31.27        
                  43.32     1:31.27 (47.95)                                        
 19 Amaro, Isabella L         11 NDAC-MR              1:35.46    1:31.52        
                  42.97     1:31.52 (48.55)                                        
 20 Thomas, Raina W           12 PATS-MR              1:28.00    1:31.66        
                  43.65     1:31.66 (48.01)                                        
 21 Reede, Sydney A           12 UNNBS-MR             1:38.99    1:31.80        
                  43.15     1:31.80 (48.65)                                        
 22 O'Brien, Jessica A        11 MWSC-MR              1:42.24    1:32.39        
                  42.29     1:32.39 (50.10)                                        
 23 Wiehe, Lauren E           12 HVD-MR               1:26.90    1:32.57        
                  42.84     1:32.57 (49.73)                                        
 24 Courtney, Rian O          12 LBA-MR               1:50.00    1:34.84        
                  46.39     1:34.84 (48.45)                                        
 25 McCabe, Jillian A         11 LBA-MR               2:00.00    1:36.49        
                  45.46     1:36.49 (51.03)                                        
 26 Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR              1:40.15    1:36.76        
                  45.32     1:36.76 (51.44)                                        
 27 Abouezzi, Tiffany         12 HVD-MR               1:46.05    1:36.93        
                  45.14     1:36.93 (51.79)                                        
 28 Perez, Kate A             12 NBS-MR               1:42.55    1:37.31        
                  45.49     1:37.31 (51.82)                                        
 29 Ramon, Amy Y              11 LBA-MR               1:46.88    1:38.91        
                  46.17     1:38.91 (52.74)                                        
 30 Storrs, Mackenzie E       11 NDAC-MR              1:41.54    1:39.78        
                  47.88     1:39.78 (51.90)                                        
 31 Murray, Olivia G          12 LBA-MR               1:55.00    1:43.19        
                  48.72     1:43.19 (54.47)                                        
 32 Kivlehan, Mary T          12 MWSC-MR              1:48.54    1:43.23        
                  49.71     1:43.23 (53.52)                                        
 32 Kantaros, Eve S           11 NDAC-MR              1:42.11    1:43.23        
                  49.26     1:43.23 (53.97)                                        
 34 Peratikos, Heidi E        12 HVD-MR               1:33.92    1:44.33        
                  48.17     1:44.33 (56.16)                                        
 35 Lopez, Iliana L           12 NBS-MR               1:50.62    1:44.63        
                  50.09     1:44.63 (54.54)                                        
 36 Ring, Bianca D            11 WSSC-MR              1:50.84    1:44.68        
                  47.80     1:44.68 (56.88)                                        
 37 Antman, Julieta M         11 PATS-MR              1:49.47    1:46.88        
                  50.72     1:46.88 (56.16)                                        
 38 Dicarlo, Daniella F       11 LBA-MR               1:59.94    1:47.37        
                  50.73     1:47.37 (56.64)                                        
 39 Marshall, Georgia M       11 NDAC-MR              2:00.11    1:47.44        
                  47.97     1:47.44 (59.47)                                        
 40 Cook, April M             11 RFAC-MR              1:49.69    1:47.46        
                  52.60     1:47.46 (54.86)                                        
 41 Allen, Madeline B         11 LBA-MR               1:49.12    1:48.26        
                  52.03     1:48.26 (56.23)                                        
 42 Agoglia, Francesca R      12 LBA-MR               2:15.00    1:56.48        
                  51.16   1:56.48 (1:05.32)                                        
 43 Kelly, Elizabeth R        11 LBA-MR               1:55.00    2:01.77        
                  59.11   2:01.77 (1:02.66)                                        
 -- Taggart, Emily G          12 NBS-MR               1:57.98         DQ        
      No touch
                  52.12          DQ (56.75)                                        
 -- Fassbender, Rachel T      11 NBS-MR               2:26.99         DQ        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR                29.04      29.56        
  2 Quezada, Fuego V          12 PATS-MR                29.68      29.90        
  3 Tang, Emily               12 RFAC-MR                30.53      30.07        
  4 Bacigal, Paige M          12 NBS-MR                 30.73      30.84        
  5 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR                 33.33      31.03        
  6 Bosse, Clare M            12 NBS-MR                 32.28      31.23        
  7 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR      31.85      31.50        
  8 Schwab, Carly A           11 Rivertown Rays-MR      32.38      31.57        
  9 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR      30.90      31.77        
 10 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR                 31.84      31.78        
 11 Ayala, Ashley N           12 MWSC-MR                32.96      31.82        
 12 Maher, Mary K             11 LBA-MR                 32.00      32.71        
 13 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR                 32.28      32.84        
 14 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR                 34.00      33.06        
 15 Skarren, Kaley L          11 LBA-MR                 34.89      33.56        
 16 Hayes, Brenna A           12 PATS-MR                38.52      33.89        
 17 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR                34.04      34.99        
 18 Harkins, Hannah J         12 LBA-MR                 43.67      35.05        
 19 Ekstrom, Madison A        12 LBA-MR                 36.61      35.31        
 20 Yen, Becca                11 RFAC-MR                37.30      35.38        
 21 Defonte, Isabella         11 LBA-MR                 38.33      36.06        
 22 Noakes, Annie C           11 NDAC-MR                36.47      36.29        
 23 Batista, Alyscia C        12 LBA-MR                 40.27      37.45        
 24 Lopez, Iliana L           12 NBS-MR                 45.88      38.57        
 25 Gibson, Grace M           12 LBA-MR                 39.65      38.59        
 26 Freedhand, Malia J        11 LBA-MR                 40.01      39.51        
 27 McCabe, Jillian A         11 LBA-MR               1:00.00      40.44        
 28 McGuire, Helen R          12 LBA-MR                 42.98      40.57        
 29 Armstrong, Claire M       11 MWSC-MR                41.23      40.75        
 30 Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR                48.18      41.57        
 31 Mangelsdorf, Laurel       12 HVD-MR                 39.97      42.22        
 32 Cook, April M             11 RFAC-MR                42.98      42.44        
 33 Ramon, Amy Y              11 LBA-MR                 46.12      43.23        
 34 Taggart, Emily G          12 NBS-MR                 45.35      43.25        
 35 Kocik, Jacqueline B       11 NDAC-MR                40.45      43.45        
 36 Kivlehan, Mary T          12 MWSC-MR                40.32      43.54        
 37 Perez, Kate A             12 NBS-MR                 41.72      44.70        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    1:07.21    1:09.27        
                  33.19     1:09.27 (36.08)                                        
  2 Tang, Emily               12 RFAC-MR              1:08.59    1:09.63        
                  32.84     1:09.63 (36.79)                                        
  3 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR               1:12.56    1:09.83        
                  32.96     1:09.83 (36.87)                                        
  4 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:13.11    1:10.30        
                  33.10     1:10.30 (37.20)                                        
  5 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:10.65    1:11.17        
                  33.50     1:11.17 (37.67)                                        
  6 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR               1:15.57    1:15.32        
                  36.19     1:15.32 (39.13)                                        
  7 Waller, Brooke S          12 LBA-MR               1:18.09    1:15.89        
                  35.09     1:15.89 (40.80)                                        
  8 Sheinberg, Faith          12 LBA-MR               1:19.18    1:16.33        
                  35.32     1:16.33 (41.01)                                        
  9 Andrejczuk, Alxandra      12 LBA-MR               1:26.92    1:22.38        
                  37.41     1:22.38 (44.97)                                        
 10 Noakes, Annie C           11 NDAC-MR              1:28.83    1:24.48        
                  39.05     1:24.48 (45.43)                                        
 11 Batista, Alyscia C        12 LBA-MR               1:40.28    1:25.37        
                  15.71   1:25.37 (1:09.66)                                        
 12 Defonte, Isabella         11 LBA-MR               1:34.46    1:28.32        
                  39.59     1:28.32 (48.73)                                        
 13 MacHugh, Emily H          11 NBS-MR               1:22.55    1:28.78        
                  40.08     1:28.78 (48.70)                                        
 14 Forbes, Jamie E           12 NBS-MR               1:39.57    1:33.92        
                  42.01     1:33.92 (51.91)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    1:06.89    1:08.50        
                  32.34     1:08.50 (36.16)                                        
  2 Bosse, Clare M            12 NBS-MR               1:08.11    1:08.69        
                  31.68     1:08.69 (37.01)                                        
  3 Schwab, Carly A           11 Rivertown Rays-MR    1:11.39    1:09.51        
                  33.39     1:09.51 (36.12)                                        
  4 Skarren, Kaley L          11 LBA-MR               1:13.10    1:10.83        
                  33.08     1:10.83 (37.75)                                        
  5 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR              1:10.34    1:10.97        
                  32.35     1:10.97 (38.62)                                        
  6 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               1:11.97    1:11.03        
                  34.19     1:11.03 (36.84)                                        
  7 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               1:10.76    1:11.91        
                  33.82     1:11.91 (38.09)                                        
  8 Maher, Mary K             11 LBA-MR               1:13.08    1:11.93        
                  33.36     1:11.93 (38.57)                                        
  9 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR    1:14.85    1:13.35        
                  33.43     1:13.35 (39.92)                                        
 10 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR               1:19.51    1:14.59        
                  34.58     1:14.59 (40.01)                                        
 11 Miller, Elissa J          11 WSSC-MR              1:17.00    1:15.62        
                  34.13     1:15.62 (41.49)                                        
 12 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              1:15.54    1:15.98        
                  34.54     1:15.98 (41.44)                                        
 13 Campagna, Hannah M        12 NDAC-MR              1:21.19    1:18.48        
                  35.84     1:18.48 (42.64)                                        
 14 Hayes, Brenna A           12 PATS-MR              1:25.46    1:19.65        
                  36.91     1:19.65 (42.74)                                        
 15 Harkins, Hannah J         12 LBA-MR               1:24.09    1:20.25        
                  37.72     1:20.25 (42.53)                                        
 16 Yen, Becca                11 RFAC-MR              1:25.13    1:20.59        
                  38.07     1:20.59 (42.52)                                        
 17 Ekstrom, Madison A        12 LBA-MR               1:22.78    1:20.83        
                  37.24     1:20.83 (43.59)                                        
 18 Reede, Sydney A           12 UNNBS-MR             1:25.08    1:21.22        
                  37.69     1:21.22 (43.53)                                        
 19 Defonte, Isabella         11 LBA-MR               1:39.67    1:21.49        
                  37.51     1:21.49 (43.98)                                        
 20 MacHugh, Emily H          11 NBS-MR               1:23.59    1:21.57        
                  38.04     1:21.57 (43.53)                                        
 21 Armstrong, Claire M       11 MWSC-MR              1:29.81    1:23.00        
                  39.86     1:23.00 (43.14)                                        
 22 Noakes, Annie C           11 NDAC-MR              1:24.50    1:23.06        
                  37.74     1:23.06 (45.32)                                        
 23 Batista, Alyscia C        12 LBA-MR               1:46.38    1:24.30        
                  38.50     1:24.30 (45.80)                                        
 24 Kantaros, Eve S           11 NDAC-MR              1:30.38    1:24.48        
                  37.72     1:24.48 (46.76)                                        
 25 O'Brien, Jessica A        11 MWSC-MR              1:27.61    1:24.74        
                  38.99     1:24.74 (45.75)                                        
 26 Freedhand, Malia J        11 LBA-MR               1:27.83    1:24.79        
                  40.87     1:24.79 (43.92)                                        
 27 Forbes, Jamie E           12 NBS-MR               1:28.78    1:25.62        
                  40.80     1:25.62 (44.82)                                        
 28 Abouezzi, Tiffany         12 HVD-MR               1:30.23    1:26.77        
                  40.35     1:26.77 (46.42)                                        
 29 Peratikos, Heidi E        12 HVD-MR               1:34.33    1:26.97        
                  39.26     1:26.97 (47.71)                                        
 30 Wiehe, Lauren E           12 HVD-MR               1:26.54    1:27.77        
                  42.66     1:27.77 (45.11)                                        
 31 Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR                   NT    1:28.10        
 32 Storrs, Mackenzie E       11 NDAC-MR              1:30.87    1:29.17        
                  44.41     1:29.17 (44.76)                                        
 33 Lopez, Iliana L           12 NBS-MR               1:28.64    1:29.29        
                  41.82     1:29.29 (47.47)                                        
 34 Boucher, Maddie C         12 NDAC-MR              1:26.20    1:30.31        
                  40.49     1:30.31 (49.82)                                        
 35 Taggart, Emily G          12 NBS-MR               1:34.93    1:31.30        
                  42.17     1:31.30 (49.13)                                        
 36 Cassidy, Sophia R         12 HVD-MR               1:34.07    1:31.91        
                  42.04     1:31.91 (49.87)                                        
 37 Perez, Kate A             12 NBS-MR               1:36.88    1:32.30        
                  43.40     1:32.30 (48.90)                                        
 38 Antman, Julieta M         11 PATS-MR              1:37.22    1:33.32        
                  43.66     1:33.32 (49.66)                                        
 39 Kivlehan, Mary T          12 MWSC-MR              1:37.68    1:35.00        
                  45.67     1:35.00 (49.33)                                        
 40 Cook, April M             11 RFAC-MR                   NT    1:36.13        
 -- Fassbender, Rachel T      11 NBS-MR               2:15.88         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
 -- Tang, Emily               12 RFAC-MR              1:13.62         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  33.93          DQ (38.27)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nichols, Mary H           12 Rivertown Rays-MR    2:28.05    2:25.57        
                  32.87     1:09.77 (36.90)     1:53.04 (43.27)     2:25.57 (32.53)
  2 Schwab, Carly A           11 Rivertown Rays-MR    2:39.18    2:27.19        
                  31.94     1:11.11 (39.17)     1:54.58 (43.47)     2:27.19 (32.61)
  3 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:46.45    2:28.60        
                  32.45     1:10.47 (38.02)     1:54.33 (43.86)     2:28.60 (34.27)
  4 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:29.65    2:31.44        
                  33.59     1:11.94 (38.35)     1:56.43 (44.49)     2:31.44 (35.01)
  5 Tang, Emily               12 RFAC-MR              2:35.74    2:31.57        
                  32.65     1:12.52 (39.87)     1:59.49 (46.97)     2:31.57 (32.08)
  6 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               2:34.16    2:31.71        
                  32.46     1:12.47 (40.01)     1:57.82 (45.35)     2:31.71 (33.89)
  7 Ponnaiya, Claire I        11 Rivertown Rays-MR    2:39.88    2:32.61        
                  32.97     1:13.10 (40.13)     1:58.43 (45.33)     2:32.61 (34.18)
  8 Gaudet, Sarah M           12 LBA-MR               2:45.92    2:38.46        
                  32.43     1:15.07 (42.64)     2:01.86 (46.79)     2:38.46 (36.60)
  9 Simpfenderfer, Kimberly   12 RFAC-MR              2:41.15    2:39.35        
                  35.05     1:13.81 (38.76)     2:03.85 (50.04)     2:39.35 (35.50)
 10 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR               2:46.97    2:39.55        
                  35.17     1:15.34 (40.17)     2:06.56 (51.22)     2:39.55 (32.99)
 11 Sheinberg, Faith          12 LBA-MR               2:51.21    2:39.57        
                  34.82     1:13.83 (39.01)     2:04.57 (50.74)     2:39.57 (35.00)
 12 Cudney, Jillian J         12 PATS-MR              2:37.07    2:40.73        
                  33.02     1:13.34 (40.32)     2:05.68 (52.34)     2:40.73 (35.05)
 13 Waller, Brooke S          12 LBA-MR               2:42.09    2:42.15        
                  33.90     1:15.42 (41.52)     2:05.62 (50.20)     2:42.15 (36.53)
 14 Andrejczuk, Alxandra      12 LBA-MR               3:27.52    2:45.02        
                  35.72     1:17.04 (41.32)     2:06.87 (49.83)     2:45.02 (38.15)
 15 Reyes-Torres, Monica R    11 NDAC-MR              2:43.77    2:47.06        
                  35.46     1:18.09 (42.63)     2:09.08 (50.99)     2:47.06 (37.98)
 16 Gibson, Grace M           12 LBA-MR               3:00.78    2:48.36        
                3:35.47         2:48.36 ( )                                        
 17 Ekstrom, Madison A        12 LBA-MR               2:54.63    2:48.77        
                  38.11     1:19.74 (41.63)     2:11.42 (51.68)     2:48.77 (37.35)
 18 Forbes, Jamie E           12 NBS-MR               3:03.18    2:49.22        
                   5.87       41.02 (35.15)     1:25.21 (44.19)   2:49.22 (1:24.01)
 19 MacHugh, Emily H          11 NBS-MR               3:13.25    2:49.26        
                  38.19     1:22.54 (44.35)     2:10.45 (47.91)     2:49.26 (38.81)
 20 Harkins, Hannah J         12 LBA-MR               3:00.00    2:56.07        
                  37.57     1:22.71 (45.14)     2:17.23 (54.52)     2:56.07 (38.84)
 21 Reede, Sydney A           12 UNNBS-MR             3:00.25    2:57.61        
                  38.79     1:24.54 (45.75)     2:16.03 (51.49)     2:57.61 (41.58)
 22 Freedhand, Malia J        11 LBA-MR               3:27.45    2:59.79        
                  42.28     1:27.30 (45.02)     2:18.39 (51.09)     2:59.79 (41.40)
 23 Kocik, Jacqueline B       11 NDAC-MR              3:05.11    3:10.70        
                   7.40       45.12 (37.72)     1:35.98 (50.86)   3:10.70 (1:34.72)
 24 Maresca, Amanda C         12 RFAC-MR                   NT    3:16.57        
                  44.17     1:34.35 (50.18)     2:32.07 (57.72)     3:16.57 (44.50)
 25 Cook, April M             11 RFAC-MR                   NT    3:23.05        
                  47.97     1:39.53 (51.56)     2:39.18 (59.65)     3:23.05 (43.87)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:55.29    1:54.85        
     1) Gaudet, Sarah M 12              2) Maher, Mary K 11               
     3) Skarren, Kaley L 11             4) Stanford, Catherine M 11       
                  29.04       58.67 (29.63)     1:26.84 (28.17)     1:54.85 (28.01)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                              NT    1:55.71        
     1) Cudney, Jillian J 12            2) Guardino, Mya E 12             
     3) Holman, Josephine M 12          4) Quezada, Fuego V 12            
                  28.67     1:03.97 (35.30)     1:28.34 (24.37)     1:55.71 (27.37)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:04.66    1:57.98        
     1) Sheinberg, Faith 12             2) Stapleton, Siobhan D 12        
     3) Waller, Brooke S 12             4) McDonnell, Emily A 12          
                  30.08       59.69 (29.61)     1:28.69 (29.00)     1:57.98 (29.29)
  4 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:08.55    2:00.94        
     1) Lopez, Iliana L 12              2) Taggart, Emily G 12            
     3) Bacigal, Paige M 12             4) Bosse, Clare M 12              
                  33.72     1:07.17 (33.45)     1:34.85 (27.68)     2:00.94 (26.09)
  5 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:50.25    2:01.01        
     1) Simpfenderfer, Kimberly H 12    2) Maresca, Amanda C 12           
     3) Yen, Becca 11                   4) Tang, Emily 12                 
                  30.55     1:04.96 (34.41)     1:35.34 (30.38)     2:01.01 (25.67)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:10.86    2:10.36        
     1) Skarren, Kaley L 11             2) McDonnell, Emily A 12          
     3) Stanford, Catherine M 11        4) Maher, Mary K 11               
                  33.46     1:10.92 (37.46)     1:41.97 (31.05)     2:10.36 (28.39)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:18.58    2:14.33        
     1) Waller, Brooke S 12             2) Kavanagh, Anna K 12            
     3) Gaudet, Sarah M 12              4) Ekstrom, Madison A 12          
                  35.19     1:12.57 (37.38)     1:43.10 (30.53)     2:14.33 (31.23)
  3 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:03.05    2:17.09        
     1) Simpfenderfer, Kimberly H 12    2) Yen, Becca 11                  
     3) Tang, Emily 12                  4) Maresca, Amanda C 12           
                  33.68     1:14.45 (40.77)     1:43.76 (29.31)     2:17.09 (33.33)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:19.20    2:19.95        
     1) Amaro, Isabella L 11            2) Campagna, Hannah M 12          
     3) Reyes-Torres, Monica R 11       4) Noakes, Annie C 11             
                  36.06     1:14.55 (38.49)     1:48.92 (34.37)     2:19.95 (31.03)
  5 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:20.99    2:27.04        
     1) Bosse, Clare M 12               2) MacHugh, Emily H 11            
     3) Forbes, Jamie E 12              4) Taggart, Emily G 12            
                  32.13     1:14.37 (42.24)     1:55.05 (40.68)     2:27.04 (31.99)
  6 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    2:25.93    2:35.01        
     1) Abouezzi, Tiffany 12            2) Wiehe, Lauren E 12             
     3) Peratikos, Heidi E 12           4) Cassidy, Sophia R 12           
                  38.08     1:21.75 (43.67)     1:59.48 (37.73)     2:35.01 (35.53)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR      26.91      26.38        
  2 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR                 27.50      26.69        
  3 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR                26.98      26.77        
  4 Noble, Allison E          14 HVD-MR                 29.07      27.43        
  5 Modafferi, Mia            13 NDAC-MR                27.50      27.72        
  6 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR                27.23      27.73        
  7 Makovic, Vanessa          13 Rivertown Rays-MR      27.04      27.81        
  8 Finkelberg, Abigail R     13 Rivertown Rays-MR      26.85      28.01        
  9 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR                27.23      28.19        
 10 Morrissy, Kelly C         13 Rivertown Rays-MR      30.16      28.23        
 11 Donoghue, Megan M         13 Rivertown Rays-MR      28.61      28.30        
 12 Sharabun, Christine       13 Rivertown Rays-MR      28.43      28.39        
 13 Goldstein, Claire M       13 Rivertown Rays-MR      27.65      28.44        
 14 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR                27.72      28.47        
 15 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR                27.82      28.70        
 16 Harrington, Brooke F      13 LBA-MR                 27.69      28.89        
 16 Levin, Emma M             13 LBA-MR                 27.80      28.89        
 18 Jarvis, Kenzie T          14 HVD-MR                 33.06      29.05        
 18 Solis, Gabriela           14 LBA-MR                 28.01      29.05        
 20 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR                28.91      29.06        
 21 Nikolski, Mary T T        13 HVD-MR                 29.63      29.13        
 22 Karadeniz, Selin          14 RFAC-MR                29.49      29.19        
 23 Hwang, Alexandria         14 LBA-MR                 29.23      29.39        
 24 DiBianco, Brianna S       13 MWSC-MR                30.76      29.53        
 25 Chase, Samantha R         13 LBA-MR                 28.39      29.61        
 26 Schott, Remi              14 LBA-MR                 28.02      29.72        
 27 Stevens, Jenna P          14 LBA-MR                 29.79      29.75        
 28 Lyman, Emily F            13 NDAC-MR                28.25      29.83        
 29 Souidi, Suraya N          13 LBA-MR                 29.50      30.18        
 30 Sweeney, Julia M          14 HVD-MR                 33.65      30.46        
 31 Elwood, Kylie M           14 Rivertown Rays-MR      30.12      30.48        
 32 Dolan, Grace E            14 LBA-MR                 32.07      31.34        
 33 Siegel, Blaine L          14 LBA-MR                 31.30      31.40        
 34 Bubel, Emily T            13 UNAT-MR                32.95      31.73        
 35 Monaco, Caitlin M         14 LBA-MR                 33.58      31.86        
 36 Mialma, Itzel             13 NDAC-MR                30.76      31.87        
 37 Oldiges, Pearl A          13 HVD-MR                 33.00      31.91        
 38 Dolan, Caroline A         13 LBA-MR                 32.08      32.19        
 39 Biagiotti, Isabel S       13 MWSC-MR                32.38      32.52        
 40 Quinton, Victoria         14 WSSC-MR                32.52      32.79        
 41 Armstrong, Payton R       14 MWSC-MR                32.77      32.87        
 42 Tessler, Maya E           13 HVD-MR                 33.73      33.72        
 43 Abouezzi, Alexandra       13 HVD-MR                 33.81      34.12        
 44 Tessler, Hayley R         13 HVD-MR                 34.85      35.37        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR                 56.81      55.95        
                  27.41       55.95 (28.54)                                        
  2 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR      57.09      56.04        
                  27.16       56.04 (28.88)                                        
  3 Paul, Jennifer            13 NBS-MR                 54.82      56.82        
                  27.40       56.82 (29.42)                                        
  4 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR                58.18      57.10        
                  27.33       57.10 (29.77)                                        
  5 McClung, Demi R           14 Rivertown Rays-MR      56.26      59.07        
                  28.27       59.07 (30.80)                                        
  6 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR                58.09      59.34        
                  28.90       59.34 (30.44)                                        
  7 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR                59.66      59.38        
                  28.91       59.38 (30.47)                                        
  8 Makovic, Vanessa          13 Rivertown Rays-MR      57.97      59.61        
                  28.48       59.61 (31.13)                                        
  9 Longo, Caroline E         14 LBA-MR                 58.47      59.64        
                  28.97       59.64 (30.67)                                        
 10 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR                59.40      59.71        
                  29.01       59.71 (30.70)                                        
 11 Modafferi, Mia            13 NDAC-MR                59.11      59.91        
                  28.82       59.91 (31.09)                                        
 12 Noble, Allison E          14 HVD-MR               1:04.36    1:00.46        
                  29.33     1:00.46 (31.13)                                        
 13 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR      59.29    1:00.79        
                  29.31     1:00.79 (31.48)                                        
 14 Hutzelmann, Denali M      14 AG-MR                  58.09    1:00.94        
                  28.49     1:00.94 (32.45)                                        
 15 Morrissy, Kelly C         13 Rivertown Rays-MR    1:06.98    1:00.95        
                  29.38     1:00.95 (31.57)                                        
 16 Donoghue, Megan M         13 Rivertown Rays-MR    1:02.69    1:01.35        
                  29.19     1:01.35 (32.16)                                        
 17 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR                58.35    1:01.40        
                  29.24     1:01.40 (32.16)                                        
 18 Karadeniz, Selin          14 RFAC-MR              1:02.72    1:01.65        
                  29.89     1:01.65 (31.76)                                        
 19 Sharabun, Christine       13 Rivertown Rays-MR    1:01.79    1:02.03        
                  29.54     1:02.03 (32.49)                                        
 20 DiBianco, Brianna S       13 MWSC-MR              1:04.82    1:02.85        
                  30.40     1:02.85 (32.45)                                        
 21 Goldstein, Claire M       13 Rivertown Rays-MR    1:02.06    1:02.97        
                  29.47     1:02.97 (33.50)                                        
 22 Finkelberg, Abigail R     13 Rivertown Rays-MR      58.41    1:03.12        
                  29.20     1:03.12 (33.92)                                        
 23 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR              1:03.69    1:03.19        
                  30.36     1:03.19 (32.83)                                        
 24 Chase, Samantha R         13 LBA-MR               1:02.00    1:03.30        
                  30.03     1:03.30 (33.27)                                        
 25 Conrad, Alyssa R          14 Rivertown Rays-MR    1:04.86    1:03.51        
                  30.12     1:03.51 (33.39)                                        
 26 Stevens, Jenna P          14 LBA-MR               1:04.29    1:03.81        
                  30.74     1:03.81 (33.07)                                        
 27 Solis, Gabriela           14 LBA-MR               1:01.82    1:03.98        
                  30.97     1:03.98 (33.01)                                        
 28 Lyman, Emily F            13 NDAC-MR              1:01.76    1:04.33        
                  30.60     1:04.33 (33.73)                                        
 29 Makebish, Ani E           13 NDAC-MR              1:03.46    1:04.55        
                  30.80     1:04.55 (33.75)                                        
 30 Schott, Remi              14 LBA-MR               1:06.35    1:05.06        
                  30.49     1:05.06 (34.57)                                        
 31 Elwood, Kylie M           14 Rivertown Rays-MR    1:05.67    1:05.31        
                  31.49     1:05.31 (33.82)                                        
 32 Behrens, Erin N           13 NDAC-MR              1:06.21    1:05.82        
                  31.42     1:05.82 (34.40)                                        
 33 Souidi, Suraya N          13 LBA-MR               1:05.10    1:05.86        
                  31.52     1:05.86 (34.34)                                        
 34 Hwang, Alexandria         14 LBA-MR               1:06.57    1:07.84        
                  32.16     1:07.84 (35.68)                                        
 35 Dolan, Caroline A         13 LBA-MR               1:09.69    1:08.49        
                  33.38     1:08.49 (35.11)                                        
 36 Eckhardt, Maddie R        13 HVD-MR               1:09.79    1:09.55        
                  33.35     1:09.55 (36.20)                                        
 37 Oldiges, Pearl A          13 HVD-MR               1:17.04    1:09.76        
                  32.76     1:09.76 (37.00)                                        
 38 Siegel, Blaine L          14 LBA-MR               1:07.12    1:09.93        
                  33.20     1:09.93 (36.73)                                        
 39 Smith, Emma F             13 HVD-MR               1:10.67    1:10.85        
                  33.95     1:10.85 (36.90)                                        
 40 Monaco, Caitlin M         14 LBA-MR               1:13.29    1:11.55        
                  33.92     1:11.55 (37.63)                                        
 41 Smith, Makenzie J         14 NDAC-MR              1:14.31    1:13.79        
                  34.89     1:13.79 (38.90)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    2:00.33    2:00.33        
                  28.07       58.30 (30.23)     1:29.30 (31.00)     2:00.33 (31.03)
  2 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               2:00.18    2:01.96        
                  28.75       59.32 (30.57)     1:30.70 (31.38)     2:01.96 (31.26)
  3 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:03.81    2:05.88        
                  28.77     1:00.48 (31.71)     1:33.16 (32.68)     2:05.88 (32.72)
  4 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              2:07.13    2:07.30        
                  29.74     1:02.42 (32.68)     1:35.35 (32.93)     2:07.30 (31.95)
  5 Makovic, Vanessa          13 Rivertown Rays-MR    2:03.98    2:09.21        
                  29.65     1:02.45 (32.80)     1:36.39 (33.94)     2:09.21 (32.82)
  6 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              2:06.98    2:09.62        
                  29.98     1:03.09 (33.11)     1:37.15 (34.06)     2:09.62 (32.47)
  7 Hutzelmann, Denali M      14 AG-MR                2:06.87    2:12.79        
                  30.51     1:03.94 (33.43)     1:38.42 (34.48)     2:12.79 (34.37)
  8 Baranowski, Karolina      13 UNAG-MR              2:23.43    2:15.53        
                  30.72     1:05.51 (34.79)     1:41.54 (36.03)     2:15.53 (33.99)
  9 Harrington, Brooke F      13 LBA-MR               2:08.59    2:15.64        
                  31.04     1:05.13 (34.09)     1:40.84 (35.71)     2:15.64 (34.80)
 10 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR              2:16.15    2:17.16        
                  31.21     1:06.11 (34.90)     1:42.20 (36.09)     2:17.16 (34.96)
 11 Solis, Gabriela           14 LBA-MR               2:14.39    2:19.57        
                  31.64     1:07.09 (35.45)     1:43.36 (36.27)     2:19.57 (36.21)
 12 Stevens, Jenna P          14 LBA-MR               2:18.26    2:20.38        
                  31.84     1:07.24 (35.40)     1:43.97 (36.73)     2:20.38 (36.41)
 13 Nikolski, Mary T T        13 HVD-MR               2:26.82    2:21.17        
                  33.07     1:09.03 (35.96)     1:46.80 (37.77)     2:21.17 (34.37)
 14 Souidi, Suraya N          13 LBA-MR               2:24.09    2:23.20        
                  32.90     1:08.96 (36.06)     1:46.42 (37.46)     2:23.20 (36.78)
 15 Goldstein, Claire M       13 Rivertown Rays-MR    2:23.63    2:23.43        
                  31.07     1:08.04 (36.97)     1:46.53 (38.49)     2:23.43 (36.90)
 16 Makebish, Ani E           13 NDAC-MR              2:25.09    2:24.57        
                  31.79     1:07.47 (35.68)     1:46.18 (38.71)     2:24.57 (38.39)
 17 Bubel, Emily T            13 UNAT-MR              2:32.00    2:32.01        
                  33.09     1:10.54 (37.45)     1:51.05 (40.51)     2:32.01 (40.96)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               5:20.36    5:29.66        
                  29.92     1:02.45 (32.53)     1:35.64 (33.19)     2:09.31 (33.67)
        2:42.95 (33.64)     3:16.74 (33.79)     3:51.01 (34.27)     4:24.50 (33.49)
        4:57.81 (33.31)     5:29.66 (31.85)                                        
  2 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               5:30.50    5:30.01        
                  29.94     1:02.54 (32.60)     1:35.85 (33.31)     2:09.52 (33.67)
        2:43.25 (33.73)     3:16.96 (33.71)     3:51.21 (34.25)     4:25.04 (33.83)
        4:58.39 (33.35)     5:30.01 (31.62)                                        
  3 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              6:06.67    5:37.93        
                  30.43     1:04.89 (34.46)     1:38.78 (33.89)     2:12.99 (34.21)
        2:47.14 (34.15)     3:21.11 (33.97)     3:56.14 (35.03)     4:30.52 (34.38)
        5:05.15 (34.63)     5:37.93 (32.78)                                        
  4 Makovic, Vanessa          13 Rivertown Rays-MR    5:32.60    5:43.75        
                  30.39     1:03.47 (33.08)     1:37.65 (34.18)     2:12.97 (35.32)
        2:47.95 (34.98)     3:23.64 (35.69)     3:59.22 (35.58)     4:34.72 (35.50)
        5:10.77 (36.05)     5:43.75 (32.98)                                        
  5 Hutzelmann, Denali M      14 AG-MR                5:33.89    5:46.43        
                  30.42     1:04.61 (34.19)     1:39.78 (35.17)     2:14.97 (35.19)
        2:50.52 (35.55)     3:26.06 (35.54)     4:02.08 (36.02)     4:37.73 (35.65)
        5:13.00 (35.27)     5:46.43 (33.43)                                        
  6 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              5:52.22    5:49.28        
                  30.75     1:05.28 (34.53)     1:40.87 (35.59)     2:16.48 (35.61)
        2:52.19 (35.71)     3:27.84 (35.65)     4:04.05 (36.21)     4:39.95 (35.90)
        5:15.58 (35.63)     5:49.28 (33.70)                                        
  7 Harrington, Brooke F      13 LBA-MR               5:39.34    5:53.76        
                  31.30     1:05.22 (33.92)     1:40.47 (35.25)     2:16.04 (35.57)
        2:52.48 (36.44)     3:29.34 (36.86)     4:05.63 (36.29)     4:42.10 (36.47)
        5:18.56 (36.46)     5:53.76 (35.20)                                        
  8 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR              6:33.43    6:06.92        
                  31.74     1:07.86 (36.12)     1:44.48 (36.62)     2:22.02 (37.54)
        2:59.14 (37.12)     3:36.90 (37.76)     4:14.85 (37.95)     4:52.70 (37.85)
        5:30.46 (37.76)     6:06.92 (36.46)                                        
  9 Nikolski, Mary T T        13 HVD-MR               6:25.10    6:16.19        
                  34.82     1:12.55 (37.73)     1:51.10 (38.55)     2:28.95 (37.85)
        3:07.09 (38.14)     3:45.21 (38.12)     4:23.78 (38.57)     5:02.75 (38.97)
        5:41.23 (38.48)     6:16.19 (34.96)                                        
 10 Solis, Gabriela           14 LBA-MR               5:56.91    6:17.80        
                  33.16     1:10.89 (37.73)     1:49.98 (39.09)     2:29.10 (39.12)
        3:07.37 (38.27)     3:45.69 (38.32)     4:24.07 (38.38)     5:02.32 (38.25)
        5:41.79 (39.47)     6:17.80 (36.01)                                        
 11 Stevens, Jenna P          14 LBA-MR               6:10.11    6:18.93        
                  33.84     1:11.79 (37.95)     1:49.78 (37.99)     2:27.40 (37.62)
        3:06.10 (38.70)     3:45.18 (39.08)     4:24.27 (39.09)     5:03.82 (39.55)
        5:42.66 (38.84)     6:18.93 (36.27)                                        
 12 Behrens, Erin N           13 NDAC-MR              6:18.11    6:23.63        
                  33.57     1:12.40 (38.83)     1:51.96 (39.56)     2:31.15 (39.19)
        3:10.75 (39.60)     3:49.86 (39.11)     4:28.87 (39.01)     5:07.80 (38.93)
        5:46.36 (38.56)     6:23.63 (37.27)                                        
 13 Goldstein, Claire M       13 Rivertown Rays-MR    6:36.60    6:36.43        
                  31.63     1:09.62 (37.99)     1:49.79 (40.17)     2:30.76 (40.97)
        3:11.74 (40.98)     3:52.73 (40.99)     4:34.46 (41.73)     5:15.87 (41.41)
        5:57.29 (41.42)     6:36.43 (39.14)                                        
 14 Bubel, Emily T            13 UNAT-MR              7:10.00    7:00.28        
                  35.33     1:15.34 (40.01)     1:57.35 (42.01)     2:39.75 (42.40)
        3:22.92 (43.17)     4:06.45 (43.53)     4:50.37 (43.92)     5:34.25 (43.88)
        6:17.56 (43.31)     7:00.28 (42.72)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    1:03.74    1:02.98        
                  31.02     1:02.98 (31.96)                                        
  2 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               1:02.88    1:04.33        
                  31.66     1:04.33 (32.67)                                        
  3 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              1:05.40    1:04.73        
                  31.96     1:04.73 (32.77)                                        
  4 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              1:08.05    1:06.28        
                  32.05     1:06.28 (34.23)                                        
  5 Paul, Jennifer            13 NBS-MR               1:04.11    1:06.59        
                  32.59     1:06.59 (34.00)                                        
  6 Hutzelmann, Denali M      14 AG-MR                1:06.02    1:07.14        
                  32.38     1:07.14 (34.76)                                        
  7 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              1:08.72    1:07.65        
                  33.14     1:07.65 (34.51)                                        
  8 Modafferi, Mia            13 NDAC-MR              1:07.11    1:08.27        
                  33.41     1:08.27 (34.86)                                        
  9 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              1:07.75    1:08.66        
                  33.54     1:08.66 (35.12)                                        
 10 McClung, Demi R           14 Rivertown Rays-MR    1:03.27    1:08.77        
                  33.78     1:08.77 (34.99)                                        
 11 Noble, Allison E          14 HVD-MR               1:10.75    1:10.20        
                  34.34     1:10.20 (35.86)                                        
 12 Finkelberg, Abigail R     13 Rivertown Rays-MR    1:09.38    1:10.45        
                  34.21     1:10.45 (36.24)                                        
 13 Sharabun, Christine       13 Rivertown Rays-MR    1:10.98    1:10.60        
                  33.93     1:10.60 (36.67)                                        
 14 Solis, Gabriela           14 LBA-MR               1:12.15    1:10.88        
                  34.52     1:10.88 (36.36)                                        
 15 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR              1:08.20    1:11.47        
                  34.44     1:11.47 (37.03)                                        
 16 Karadeniz, Selin          14 RFAC-MR              1:14.17    1:12.21        
                  36.18     1:12.21 (36.03)                                        
 17 Donoghue, Megan M         13 Rivertown Rays-MR    1:15.33    1:12.29        
                  34.96     1:12.29 (37.33)                                        
 18 Levin, Emma M             13 LBA-MR               1:10.81    1:12.36        
                  35.25     1:12.36 (37.11)                                        
 19 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR              1:10.73    1:12.37        
                  35.45     1:12.37 (36.92)                                        
 20 Morrissy, Kelly C         13 Rivertown Rays-MR    1:16.13    1:12.40        
                  35.74     1:12.40 (36.66)                                        
 21 Chase, Samantha R         13 LBA-MR               1:10.44    1:12.76        
                  35.23     1:12.76 (37.53)                                        
 22 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    1:11.21    1:13.06        
                  35.52     1:13.06 (37.54)                                        
 23 Goldstein, Claire M       13 Rivertown Rays-MR    1:15.77    1:13.40        
                  34.50     1:13.40 (38.90)                                        
 24 Stevens, Jenna P          14 LBA-MR               1:13.68    1:14.86        
                  36.25     1:14.86 (38.61)                                        
 25 DiBianco, Brianna S       13 MWSC-MR              1:23.79    1:15.79        
                  37.57     1:15.79 (38.22)                                        
 26 Conrad, Alyssa R          14 Rivertown Rays-MR    1:17.05    1:16.04        
                  36.26     1:16.04 (39.78)                                        
 27 Behrens, Erin N           13 NDAC-MR              1:17.43    1:16.10        
                  37.20     1:16.10 (38.90)                                        
 28 Makebish, Ani E           13 NDAC-MR              1:15.50    1:16.79        
                  37.42     1:16.79 (39.37)                                        
 29 Hwang, Alexandria         14 LBA-MR               1:14.74    1:16.94        
                  37.39     1:16.94 (39.55)                                        
 30 Siegel, Blaine L          14 LBA-MR               1:17.23    1:17.10        
                  37.85     1:17.10 (39.25)                                        
 31 Dolan, Caroline A         13 LBA-MR               1:20.42    1:17.13        
                  38.52     1:17.13 (38.61)                                        
 32 Elwood, Kylie M           14 Rivertown Rays-MR    1:14.88    1:17.33        
                  38.30     1:17.33 (39.03)                                        
 33 Michaelides, Mia E        13 NDAC-MR              1:15.23    1:18.42        
                  37.75     1:18.42 (40.67)                                        
 34 Armstrong, Payton R       14 MWSC-MR              1:21.74    1:19.27        
                  38.77     1:19.27 (40.50)                                        
 35 Eckhardt, Maddie R        13 HVD-MR               1:24.75    1:19.40        
                  38.69     1:19.40 (40.71)                                        
 36 Lyman, Emily F            13 NDAC-MR              1:18.51    1:20.61        
                  38.68     1:20.61 (41.93)                                        
 37 Smith, Emma F             13 HVD-MR               1:27.12    1:21.69        
                  40.19     1:21.69 (41.50)                                        
 38 Schott, Remi              14 LBA-MR               1:25.48    1:22.06        
                  39.35     1:22.06 (42.71)                                        
 39 Smith, Makenzie J         14 NDAC-MR              1:23.23    1:22.18        
 40 Oldiges, Pearl A          13 HVD-MR               1:50.78    1:24.18        
                  40.92     1:24.18 (43.26)                                        
 41 Monaco, Caitlin M         14 LBA-MR               1:28.98    1:25.94        
                  41.72     1:25.94 (44.22)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    1:16.69    1:12.82        
                  34.73     1:12.82 (38.09)                                        
  2 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              1:10.37    1:13.26        
                  34.44     1:13.26 (38.82)                                        
  3 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              1:15.06    1:15.89        
                  35.60     1:15.89 (40.29)                                        
  4 Levin, Emma M             13 LBA-MR               1:16.04    1:16.77        
                  36.63     1:16.77 (40.14)                                        
  5 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               1:14.78    1:17.33        
                  36.16     1:17.33 (41.17)                                        
  6 Modafferi, Mia            13 NDAC-MR              1:23.11    1:18.65        
                  37.73     1:18.65 (40.92)                                        
  7 Karadeniz, Selin          14 RFAC-MR              1:17.33    1:19.00        
                  37.69     1:19.00 (41.31)                                        
  8 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              1:21.30    1:19.08        
                  37.84     1:19.08 (41.24)                                        
  9 Donoghue, Megan M         13 Rivertown Rays-MR    1:20.18    1:19.33        
                  37.30     1:19.33 (42.03)                                        
 10 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              1:18.30    1:19.68        
                  37.84     1:19.68 (41.84)                                        
 11 Sharabun, Christine       13 Rivertown Rays-MR    1:21.12    1:19.93        
                  37.86     1:19.93 (42.07)                                        
 12 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR              1:22.04    1:21.18        
                  39.67     1:21.18 (41.51)                                        
 13 Sweeney, Julia M          14 HVD-MR               1:28.10    1:21.42        
                  39.33     1:21.42 (42.09)                                        
 14 Makovic, Vanessa          13 Rivertown Rays-MR    1:19.94    1:21.94        
                  38.88     1:21.94 (43.06)                                        
 15 Elwood, Kylie M           14 Rivertown Rays-MR    1:22.35    1:22.29        
                  38.28     1:22.29 (44.01)                                        
 16 Morrissy, Kelly C         13 Rivertown Rays-MR    1:29.67    1:22.53        
                  38.40     1:22.53 (44.13)                                        
 17 Dolan, Caroline A         13 LBA-MR               1:25.14    1:23.46        
                  40.44     1:23.46 (43.02)                                        
 18 Chase, Samantha R         13 LBA-MR               1:22.24    1:23.80        
                  38.98     1:23.80 (44.82)                                        
 19 Dolan, Grace E            14 LBA-MR               1:27.42    1:23.89        
                  39.23     1:23.89 (44.66)                                        
 20 Finkelberg, Abigail R     13 Rivertown Rays-MR    1:21.48    1:24.01        
                  39.39     1:24.01 (44.62)                                        
 21 Monaco, Caitlin M         14 LBA-MR               1:27.86    1:24.35        
                  40.12     1:24.35 (44.23)                                        
 22 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR              1:24.02    1:24.96        
                  39.36     1:24.96 (45.60)                                        
 23 Harrington, Brooke F      13 LBA-MR               1:20.74    1:25.49        
                  39.81     1:25.49 (45.68)                                        
 24 Stevens, Jenna P          14 LBA-MR               1:33.71    1:25.71        
                  40.90     1:25.71 (44.81)                                        
 25 Goldstein, Claire M       13 Rivertown Rays-MR    1:26.25    1:27.21        
                  40.93     1:27.21 (46.28)                                        
 26 Quinton, Victoria         14 WSSC-MR              1:30.84    1:27.56        
                  40.41     1:27.56 (47.15)                                        
 27 Siegel, Blaine L          14 LBA-MR               1:29.55    1:27.72        
                  40.70     1:27.72 (47.02)                                        
 28 Bubel, Emily T            13 UNAT-MR              1:30.05    1:28.28        
                  41.30     1:28.28 (46.98)                                        
 29 DiBianco, Brianna S       13 MWSC-MR              1:30.73    1:29.25        
                  42.25     1:29.25 (47.00)                                        
 30 Mialma, Itzel             13 NDAC-MR              1:26.65    1:29.36        
                  42.15     1:29.36 (47.21)                                        
 31 Hwang, Alexandria         14 LBA-MR               1:29.11    1:30.00        
                  42.21     1:30.00 (47.79)                                        
 32 Souidi, Suraya N          13 LBA-MR               1:31.72    1:30.39        
                  42.01     1:30.39 (48.38)                                        
 33 Lyman, Emily F            13 NDAC-MR              1:30.42    1:31.62        
                  43.82     1:31.62 (47.80)                                        
 34 Tessler, Hayley R         13 HVD-MR               1:33.41    1:32.66        
                  43.90     1:32.66 (48.76)                                        
 35 Oldiges, Pearl A          13 HVD-MR               1:35.80    1:33.10        
                  44.27     1:33.10 (48.83)                                        
 36 Abouezzi, Alexandra       13 HVD-MR               1:40.04    1:36.48        
                  45.35     1:36.48 (51.13)                                        
 37 Biagiotti, Isabel S       13 MWSC-MR              1:39.06    1:37.08        
                  46.29     1:37.08 (50.79)                                        
 38 Schott, Remi              14 LBA-MR               1:41.02    1:37.67        
                  44.76     1:37.67 (52.91)                                        
 -- Jarvis, Kenzie T          14 HVD-MR               1:50.09         DQ        
                  46.21          DQ (53.95)                                        
 -- Nikolski, Mary T T        13 HVD-MR               1:22.43         DQ        
      Downward butterfly kick
                  39.13          DQ (43.70)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    1:02.69    1:03.10        
                  29.62     1:03.10 (33.48)                                        
  2 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               1:04.02    1:05.03        
                  30.55     1:05.03 (34.48)                                        
  3 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              1:04.62    1:05.37        
                  30.71     1:05.37 (34.66)                                        
  4 Makovic, Vanessa          13 Rivertown Rays-MR    1:04.35    1:06.53        
                  31.23     1:06.53 (35.30)                                        
  5 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              1:08.81    1:08.10        
                  32.10     1:08.10 (36.00)                                        
  6 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               1:05.84    1:08.58        
                  31.53     1:08.58 (37.05)                                        
  7 Solis, Gabriela           14 LBA-MR               1:08.22    1:08.93        
                  32.13     1:08.93 (36.80)                                        
  8 Sharabun, Christine       13 Rivertown Rays-MR    1:09.07    1:09.02        
                  32.69     1:09.02 (36.33)                                        
  9 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              1:07.71    1:09.10        
                  32.24     1:09.10 (36.86)                                        
 10 Levin, Emma M             13 LBA-MR               1:07.03    1:09.90        
                  32.50     1:09.90 (37.40)                                        
 11 Harrington, Brooke F      13 LBA-MR               1:04.81    1:09.92        
                  33.49     1:09.92 (36.43)                                        
 12 Karadeniz, Selin          14 RFAC-MR              1:12.65    1:10.17        
                  33.14     1:10.17 (37.03)                                        
 13 Donoghue, Megan M         13 Rivertown Rays-MR    1:11.92    1:10.52        
                  32.66     1:10.52 (37.86)                                        
 14 Modafferi, Mia            13 NDAC-MR              1:15.11    1:10.88        
                  32.77     1:10.88 (38.11)                                        
 15 Finkelberg, Abigail R     13 Rivertown Rays-MR    1:03.80    1:11.05        
                  32.04     1:11.05 (39.01)                                        
 16 Chase, Samantha R         13 LBA-MR               1:12.15    1:13.45        
                  33.47     1:13.45 (39.98)                                        
 17 Stevens, Jenna P          14 LBA-MR               1:12.78    1:14.76        
                  34.45     1:14.76 (40.31)                                        
 18 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR              1:16.03    1:15.13        
                  35.81     1:15.13 (39.32)                                        
 19 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR              1:16.41    1:15.34        
                  35.25     1:15.34 (40.09)                                        
 20 Morrissy, Kelly C         13 Rivertown Rays-MR    1:29.00    1:15.72        
                  34.72     1:15.72 (41.00)                                        
 21 Noble, Allison E          14 HVD-MR               1:12.33    1:15.88        
                  34.67     1:15.88 (41.21)                                        
 22 Bubel, Emily T            13 UNAT-MR              1:22.00    1:15.91        
                  35.03     1:15.91 (40.88)                                        
 23 Lyman, Emily F            13 NDAC-MR              1:09.50    1:17.86        
                  35.05     1:17.86 (42.81)                                        
 24 Siegel, Blaine L          14 LBA-MR               1:18.61    1:20.46        
 25 Jarvis, Kenzie T          14 HVD-MR               1:27.05    1:21.38        
                  36.49     1:21.38 (44.89)                                        
 26 Mialma, Itzel             13 NDAC-MR              1:16.11    1:21.49        
                  35.59     1:21.49 (45.90)                                        
 27 Goldstein, Claire M       13 Rivertown Rays-MR    1:27.46    1:22.33        
                  35.82     1:22.33 (46.51)                                        
 28 Hwang, Alexandria         14 LBA-MR               1:25.52    1:23.88        
                  38.95     1:23.88 (44.93)                                        
 29 Elwood, Kylie M           14 Rivertown Rays-MR    1:22.79    1:25.23        
                  38.68     1:25.23 (46.55)                                        
 30 Dolan, Grace E            14 LBA-MR               1:25.00    1:30.71        
                  44.13     1:30.71 (46.58)                                        
 31 Tessler, Maya E           13 HVD-MR               1:44.35    1:30.92        
                  39.71     1:30.92 (51.21)                                        
 32 Armstrong, Payton R       14 MWSC-MR              1:36.89    1:36.69        
                  43.02     1:36.69 (53.67)                                        
 -- Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              1:03.24         DQ        
      False start
                  30.96          DQ (35.05)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    2:13.87    2:15.36        
                  29.75     1:04.86 (35.11)     1:44.77 (39.91)     2:15.36 (30.59)
  2 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               2:13.96    2:18.80        
                  30.47     1:05.17 (34.70)     1:47.38 (42.21)     2:18.80 (31.42)
  3 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              2:22.71    2:22.02        
                  31.35     1:10.06 (38.71)     1:49.08 (39.02)     2:22.02 (32.94)
  4 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              2:22.06    2:22.40        
                  30.23     1:06.83 (36.60)     1:49.56 (42.73)     2:22.40 (32.84)
  5 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              2:23.50    2:22.72        
                  31.65     1:07.54 (35.89)     1:49.48 (41.94)     2:22.72 (33.24)
  6 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               2:21.44    2:24.41        
                  30.90     1:08.19 (37.29)     1:51.07 (42.88)     2:24.41 (33.34)
  7 Hutzelmann, Denali M      14 AG-MR                2:22.15    2:26.52        
                  30.58     1:09.26 (38.68)     1:53.88 (44.62)     2:26.52 (32.64)
  8 Paul, Jennifer            13 NBS-MR               2:22.53    2:26.80        
                  31.01     1:06.92 (35.91)     1:53.31 (46.39)     2:26.80 (33.49)
  9 Cohen, Jessica Z          13 RFAC-MR              2:25.17    2:27.85        
                  30.53     1:07.75 (37.22)     1:54.47 (46.72)     2:27.85 (33.38)
 10 Karadeniz, Selin          14 RFAC-MR              2:29.83    2:29.12        
                  32.69     1:11.92 (39.23)     1:53.83 (41.91)     2:29.12 (35.29)
 11 Guarnieri, Sofia          14 Rivertown Rays-MR    2:26.95    2:29.60        
                  33.61     1:11.54 (37.93)     1:54.26 (42.72)     2:29.60 (35.34)
 12 Modafferi, Mia            13 NDAC-MR              2:26.11    2:29.62        
                  33.37     1:11.96 (38.59)     1:55.28 (43.32)     2:29.62 (34.34)
 13 Sharabun, Christine       13 Rivertown Rays-MR    2:28.86    2:31.05        
                  32.87     1:12.12 (39.25)     1:57.49 (45.37)     2:31.05 (33.56)
 14 Donoghue, Megan M         13 Rivertown Rays-MR    2:36.70    2:31.32        
                  32.51     1:11.32 (38.81)     1:56.16 (44.84)     2:31.32 (35.16)
 15 Finkelberg, Abigail R     13 Rivertown Rays-MR    2:26.99    2:31.42        
                  31.61     1:09.83 (38.22)     1:55.53 (45.70)     2:31.42 (35.89)
 16 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR              2:35.49    2:31.79        
                  34.54     1:12.56 (38.02)     1:57.95 (45.39)     2:31.79 (33.84)
 17 Levin, Emma M             13 LBA-MR               2:32.13    2:32.03        
                  32.90     1:12.79 (39.89)     1:56.64 (43.85)     2:32.03 (35.39)
 18 Morrissy, Kelly C         13 Rivertown Rays-MR    2:58.90    2:34.94        
                  34.31     1:14.50 (40.19)     2:00.91 (46.41)     2:34.94 (34.03)
 19 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR              2:30.99    2:35.78        
                  33.72     1:12.80 (39.08)     2:00.87 (48.07)     2:35.78 (34.91)
 20 Solis, Gabriela           14 LBA-MR               2:30.87    2:37.20        
                  31.83     1:12.89 (41.06)     2:00.23 (47.34)     2:37.20 (36.97)
 21 Nikolski, Mary T T        13 HVD-MR               2:41.21    2:38.03        
                  34.25     1:16.87 (42.62)     2:03.02 (46.15)     2:38.03 (35.01)
 22 Stevens, Jenna P          14 LBA-MR               2:37.40    2:39.66        
                  34.98     1:15.16 (40.18)     2:03.80 (48.64)     2:39.66 (35.86)
 23 Chase, Samantha R         13 LBA-MR               2:33.17    2:39.92        
                  33.51     1:14.57 (41.06)     2:02.39 (47.82)     2:39.92 (37.53)
 24 DiBianco, Brianna S       13 MWSC-MR              2:58.89    2:40.52        
                  37.11     1:17.16 (40.05)     2:04.74 (47.58)     2:40.52 (35.78)
 25 Conrad, Alyssa R          14 Rivertown Rays-MR    2:45.05    2:40.60        
                  32.77     1:14.96 (42.19)     2:03.25 (48.29)     2:40.60 (37.35)
 26 Makebish, Ani E           13 NDAC-MR              2:40.70    2:43.13        
                  35.05     1:18.15 (43.10)     2:04.94 (46.79)     2:43.13 (38.19)
 27 Elwood, Kylie M           14 Rivertown Rays-MR    2:39.55    2:45.32        
                  38.85     1:21.45 (42.60)     2:07.97 (46.52)     2:45.32 (37.35)
 28 Goldstein, Claire M       13 Rivertown Rays-MR    2:46.33    2:45.55        
                  35.84     1:18.01 (42.17)     2:07.21 (49.20)     2:45.55 (38.34)
 29 Siegel, Blaine L          14 LBA-MR               2:42.78    2:45.78        
                  37.95     1:20.66 (42.71)     2:08.54 (47.88)     2:45.78 (37.24)
 30 Behrens, Erin N           13 NDAC-MR              2:46.85    2:47.72        
                  34.93     1:16.47 (41.54)     2:10.86 (54.39)     2:47.72 (36.86)
 31 Hwang, Alexandria         14 LBA-MR               2:53.55    2:50.85        
                  37.34     1:19.66 (42.32)     2:10.86 (51.20)     2:50.85 (39.99)
 32 Lyman, Emily F            13 NDAC-MR              2:48.83    2:55.41        
                  35.32     1:18.93 (43.61)     2:13.73 (54.80)     2:55.41 (41.68)
 33 Eckhardt, Maddie R        13 HVD-MR               3:12.15    3:02.73        
                  41.51     1:29.37 (47.86)     2:24.82 (55.45)     3:02.73 (37.91)
 34 Armstrong, Payton R       14 MWSC-MR              3:05.21    3:02.77        
                  42.25     1:25.37 (43.12)     2:21.85 (56.48)     3:02.77 (40.92)
 -- Michaelides, Mia E        13 NDAC-MR              2:48.87         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  38.58     1:21.98 (43.40)     2:14.19 (52.21)          DQ (43.36)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Caroline E       14 LBA-MR               4:48.05    4:52.43        
                  31.55     1:07.87 (36.32)     1:43.90 (36.03)     2:19.64 (35.74)
        3:02.83 (43.19)     3:46.85 (44.02)     4:20.19 (33.34)     4:52.43 (32.24)
  2 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR              5:08.01    4:59.99        
                  31.06     1:06.80 (35.74)     1:45.22 (38.42)     2:23.53 (38.31)
        3:08.81 (45.28)     3:54.16 (45.35)     4:27.38 (33.22)     4:59.99 (32.61)
  3 Walsh, Katelyn K          13 RFAC-MR              5:08.34    5:01.43        
                  31.84     1:09.22 (37.38)     1:48.39 (39.17)     2:26.95 (38.56)
        3:09.10 (42.15)     3:52.31 (43.21)     4:28.34 (36.03)     5:01.43 (33.09)
  4 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               4:56.12    5:02.05        
                  31.65     1:08.82 (37.17)     1:47.37 (38.55)     2:26.10 (38.73)
        3:09.98 (43.88)     3:54.75 (44.77)     4:29.30 (34.55)     5:02.05 (32.75)
  5 Baione, Rebecca K         14 RFAC-MR              5:02.87    5:02.81        
                  31.71     1:09.62 (37.91)     1:48.11 (38.49)     2:25.62 (37.51)
        3:08.76 (43.14)     3:52.19 (43.43)     4:28.37 (36.18)     5:02.81 (34.44)
  6 Karadeniz, Selin          14 RFAC-MR              5:25.36    5:18.91        
                  33.69     1:14.97 (41.28)     1:54.51 (39.54)     2:35.22 (40.71)
        3:18.52 (43.30)     4:04.77 (46.25)     4:42.64 (37.87)     5:18.91 (36.27)
  7 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR                   NT    5:24.62        
                  34.96     1:14.81 (39.85)     1:56.91 (42.10)     2:37.20 (40.29)
        3:24.51 (47.31)     4:12.13 (47.62)     4:48.95 (36.82)     5:24.62 (35.67)
  8 Yen, Amanda C             13 RFAC-MR                   NT    5:31.05        
                  36.03     1:16.17 (40.14)     1:57.87 (41.70)     2:39.42 (41.55)
        3:25.78 (46.36)     4:13.96 (48.18)     4:52.91 (38.95)     5:31.05 (38.14)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:44.33    1:47.39        
     1) Walsh, Katelyn K 13             2) Cohen, Jessica Z 13            
     3) Baione, Rebecca K 14            4) Simpfenderfer, Heidi M 14      
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:58.98    2:00.09        
     1) Baione, Rebecca K 14            2) Karadeniz, Selin 14            
     3) Cohen, Jessica Z 13             4) Simpfenderfer, Heidi M 14      
                  30.81     1:05.51 (34.70)     1:34.33 (28.82)     2:00.09 (25.76)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:58.50    2:01.65        
     1) Farrell, Caroline E 14          2) Aroesty, Maggie A 14           
     3) Harrington, Brooke F 13         4) Longo, Caroline E 14           
                  31.15     1:03.54 (32.39)     1:34.06 (30.52)     2:01.65 (27.59)
  3 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    2:10.36    2:10.76        
     1) Noble, Allison E 14             2) Sweeney, Julia M 14            
     3) Jarvis, Kenzie T 14             4) Nikolski, Mary T T 13          
                  32.55     1:09.19 (36.64)     1:42.32 (33.13)     2:10.76 (28.44)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munera, Widad Y           23 AG-MR                  25.34      25.18        
  2 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR                25.39      25.91        
  3 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR                24.93      26.23        
  4 Baker, Clara N            16 UNAT-MR                25.35      26.40        
  5 Aroesty, Maggie A         14 LBA-MR                 26.17      26.66        
  6 Nikolski, Grace M         15 HVD-MR                 28.27      27.09        
  7 Wang, Amanda H            15 Rivertown Rays-MR      27.27      27.19        
  8 Cannon, Kellie A          17 LBA-MR                 26.36      27.30        
  9 Reining, Emma R           15 RFAC-MR                26.48      27.61        
 10 Coffin, Hannah R          16 HVD-MR                 29.17      27.79        
 11 Crocker, Carolyn A        15 LBA-MR                 27.70      28.12        
 12 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR                26.81      28.15        
 13 Makovic, Tiffany          16 Rivertown Rays-MR      27.19      28.19        
 14 Fisher, Kristin M         16 NDAC-MR                27.44      28.57        
 15 Webb, Rachel M            15 HVD-MR                 30.20      29.19        
 16 Maroney, Shannon R        15 LBA-MR                 29.44      30.13        
 17 Waller, Brittany H        15 LBA-MR                 30.43      30.35        
 18 Ayala, Ashley N           12 MWSC-MR                31.11      30.75        
 19 Stanisz, Weronika H       15 MWSC-MR                31.30      30.98        
 20 Izzo, Sarah J             18 NDAC-MR                29.36      31.20        
 21 Rouse, Ceanna             12 HVD-MR                 31.48      31.76        
 22 Neporanny, Andrea K       11 WSSC-MR                33.55      33.72        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munera, Widad Y           23 AG-MR                  53.63      54.72        
                  26.27       54.72 (28.45)                                        
  2 Aroesty, Maggie A         14 LBA-MR                 54.18      56.02        
                  27.00       56.02 (29.02)                                        
  3 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR                56.02      56.59        
                  27.25       56.59 (29.34)                                        
  4 Troy, Kaitlyn E           16 UNNBS-MR               56.58      57.21        
                  27.56       57.21 (29.65)                                        
  5 Wang, Amanda H            15 Rivertown Rays-MR      56.72      57.56        
                  27.89       57.56 (29.67)                                        
  6 Cole, Caroline M          16 NBS-MR                 56.64      57.67        
                  28.06       57.67 (29.61)                                        
  7 Baker, Clara N            16 UNAT-MR                55.52      57.79        
                  27.27       57.79 (30.52)                                        
  8 Nikolski, Grace M         15 HVD-MR                 59.62      57.95        
                  27.96       57.95 (29.99)                                        
  9 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR                55.24      58.05        
                  27.88       58.05 (30.17)                                        
 10 Cannon, Kellie A          17 LBA-MR                 55.89      59.12        
                  28.85       59.12 (30.27)                                        
 11 Delisio, Abie L           16 UNRFA-MR               59.01      59.57        
                  29.08       59.57 (30.49)                                        
 12 Morgan, Alice T           15 NBS-MR                 56.28      59.84        
                  28.51       59.84 (31.33)                                        
 13 Makovic, Tiffany          16 Rivertown Rays-MR      58.75    1:00.31        
                  28.93     1:00.31 (31.38)                                        
 14 Reining, Emma R           15 RFAC-MR                56.90    1:00.57        
                  29.01     1:00.57 (31.56)                                        
 15 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR                58.14    1:00.61        
                  29.90     1:00.61 (30.71)                                        
 16 Mannle, Kathryn L         15 LBA-MR               1:00.29    1:00.88        
                  29.50     1:00.88 (31.38)                                        
 17 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR                55.92    1:01.04        
                  29.09     1:01.04 (31.95)                                        
 18 Woll, Samantha M          15 LBA-MR               1:04.07    1:01.65        
                  29.10     1:01.65 (32.55)                                        
 19 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              1:01.18    1:01.79        
                  29.79     1:01.79 (32.00)                                        
 20 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR                58.71    1:01.86        
                  29.57     1:01.86 (32.29)                                        
 21 Weckesser, Kayla N        17 NDAC-MR              1:00.74    1:02.02        
                  29.67     1:02.02 (32.35)                                        
 22 Fisher, Kristin M         16 NDAC-MR              1:01.24    1:02.77        
                  29.87     1:02.77 (32.90)                                        
 23 Sistare, Kate M           15 NDAC-MR              1:04.29    1:04.20        
                  31.18     1:04.20 (33.02)                                        
 24 Webb, Rachel M            15 HVD-MR               1:05.33    1:04.47        
                  29.84     1:04.47 (34.63)                                        
 25 Bruni, Liz J              15 Rivertown Rays-MR    1:08.73    1:07.60        
                  32.23     1:07.60 (35.37)                                        
 26 Izzo, Sarah J             18 NDAC-MR              1:06.81    1:07.87        
                  32.62     1:07.87 (35.25)                                        
 27 Martin, Kelly J           16 Rivertown Rays-MR    1:07.72    1:08.53        
                  32.61     1:08.53 (35.92)                                        
 28 Rouse, Ceanna             12 HVD-MR               1:15.86    1:13.16        
                  34.19     1:13.16 (38.97)                                        
 29 Patierno, Katelyn J       15 NDAC-MR              1:12.78    1:15.55        
                  35.28     1:15.55 (40.27)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR              1:55.62    1:59.24        
                  27.47       57.78 (30.31)     1:28.59 (30.81)     1:59.24 (30.65)
  2 Cannon, Kellie A          17 LBA-MR               1:59.14    2:03.37        
                  28.96     1:00.31 (31.35)     1:31.84 (31.53)     2:03.37 (31.53)
  3 Crocker, Carolyn A        15 LBA-MR               2:06.78    2:06.06        
                  29.78     1:01.69 (31.91)     1:34.24 (32.55)     2:06.06 (31.82)
  4 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR              2:03.68    2:07.09        
                  29.39     1:01.68 (32.29)     1:34.41 (32.73)     2:07.09 (32.68)
  5 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              2:01.13    2:10.13        
                  28.79     1:01.81 (33.02)     1:36.21 (34.40)     2:10.13 (33.92)
  6 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR              2:04.20    2:10.70        
                  31.11     1:04.28 (33.17)     1:37.75 (33.47)     2:10.70 (32.95)
  7 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR              2:02.51    2:10.82        
                  30.58     1:04.23 (33.65)     1:37.61 (33.38)     2:10.82 (33.21)
  8 Nikolski, Bridget A       17 HVD-MR               2:09.83    2:14.94        
                  30.45     1:04.35 (33.90)     1:40.01 (35.66)     2:14.94 (34.93)
  9 Makovic, Tiffany          16 Rivertown Rays-MR    2:08.28    2:15.76        
                  29.97     1:04.04 (34.07)     1:40.04 (36.00)     2:15.76 (35.72)
 10 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR              2:07.76    2:15.81        
                  30.10     1:03.79 (33.69)     1:39.78 (35.99)     2:15.81 (36.03)
 11 Fisher, Kristin M         16 NDAC-MR              2:15.45    2:18.95        
                  30.71     1:05.01 (34.30)     1:41.53 (36.52)     2:18.95 (37.42)
 12 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              2:16.71    2:19.01        
                  31.12     1:05.63 (34.51)     1:42.51 (36.88)     2:19.01 (36.50)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Emily R         13 Rivertown Rays-MR    5:24.73    5:26.62        
                  29.05     1:00.72 (31.67)     1:33.41 (32.69)     2:06.27 (32.86)
        2:39.46 (33.19)     3:12.45 (32.99)     3:45.76 (33.31)     4:19.54 (33.78)
        4:53.43 (33.89)     5:26.62 (33.19)                                        
  2 Crocker, Carolyn A        15 LBA-MR               5:33.97    5:36.51        
                  30.18     1:03.57 (33.39)     1:37.67 (34.10)     2:11.64 (33.97)
        2:46.07 (34.43)     3:20.42 (34.35)     3:55.05 (34.63)     4:29.15 (34.10)
        5:03.41 (34.26)     5:36.51 (33.10)                                        
  3 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR              5:44.62    5:43.77        
                  31.90     1:05.70 (33.80)     1:40.38 (34.68)     2:15.40 (35.02)
        2:50.49 (35.09)     3:25.69 (35.20)     4:01.01 (35.32)     4:36.26 (35.25)
        5:10.81 (34.55)     5:43.77 (32.96)                                        
  4 Skarren, Kaley L          11 LBA-MR               5:49.57    5:43.85        
                  31.66     1:05.85 (34.19)     1:40.59 (34.74)     2:15.35 (34.76)
        2:50.24 (34.89)     3:25.28 (35.04)     4:00.66 (35.38)     4:35.93 (35.27)
        5:11.14 (35.21)     5:43.85 (32.71)                                        
  5 Schwab, Carly A           11 Rivertown Rays-MR    6:02.00    5:47.65        
                  31.67     1:06.89 (35.22)     1:41.86 (34.97)     2:16.59 (34.73)
        2:51.80 (35.21)     3:27.17 (35.37)     4:03.00 (35.83)     4:38.19 (35.19)
        5:14.18 (35.99)     5:47.65 (33.47)                                        
  6 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR              5:36.36    5:50.67        
                  31.64     1:05.43 (33.79)     1:40.60 (35.17)     2:16.61 (36.01)
        2:52.36 (35.75)     3:27.90 (35.54)     4:04.18 (36.28)     4:40.04 (35.86)
        5:15.82 (35.78)     5:50.67 (34.85)                                        
  7 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR              5:49.31    5:53.40        
                  30.51     1:04.78 (34.27)     1:40.28 (35.50)     2:16.54 (36.26)
        2:52.55 (36.01)     3:28.99 (36.44)     4:05.72 (36.73)     4:42.11 (36.39)
        5:17.96 (35.85)     5:53.40 (35.44)                                        
  8 Makovic, Tiffany          16 Rivertown Rays-MR    5:52.54    5:55.24        
                  31.38     1:06.96 (35.58)     1:43.37 (36.41)     2:19.55 (36.18)
        2:55.41 (35.86)     3:31.79 (36.38)     4:08.26 (36.47)     4:44.75 (36.49)
        5:20.78 (36.03)     5:55.24 (34.46)                                        
  9 Nikolski, Bridget A       17 HVD-MR               6:02.24    6:05.88        
                  32.25     1:07.64 (35.39)     1:44.70 (37.06)     2:22.17 (37.47)
        3:00.25 (38.08)     3:38.54 (38.29)     4:16.16 (37.62)     4:53.65 (37.49)
        5:31.13 (37.48)     6:05.88 (34.75)                                        
 10 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR              5:52.75    6:07.74        
                  32.00     1:07.64 (35.64)     1:43.81 (36.17)     2:20.10 (36.29)
        2:56.54 (36.44)     3:33.90 (37.36)     4:12.42 (38.52)     4:51.46 (39.04)
        5:30.64 (39.18)     6:07.74 (37.10)                                        
 11 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              6:00.50    6:20.79        
                  32.16     1:08.15 (35.99)     1:45.45 (37.30)     2:23.65 (38.20)
        3:02.40 (38.75)     3:42.52 (40.12)     4:22.90 (40.38)     5:03.26 (40.36)
        5:43.02 (39.76)     6:20.79 (37.77)                                        
 12 Fisher, Kristin M         16 NDAC-MR              6:12.98    6:22.12        
                  32.75     1:09.16 (36.41)     1:47.36 (38.20)     2:26.10 (38.74)
        3:05.56 (39.46)     3:45.04 (39.48)     4:24.84 (39.80)     5:04.69 (39.85)
        5:43.89 (39.20)     6:22.12 (38.23)                                        
 13 Forbes, Jamie E           12 NBS-MR               7:03.18    6:32.04        
                  36.45     1:17.34 (40.89)     1:58.55 (41.21)     2:38.31 (39.76)
        3:18.53 (40.22)     3:58.31 (39.78)     4:37.88 (39.57)     5:16.64 (38.76)
        5:54.99 (38.35)     6:32.04 (37.05)                                        
 14 Andrejczuk, Alxandra      12 LBA-MR               6:30.00    6:38.48        
                  34.35     1:13.51 (39.16)     1:54.69 (41.18)     2:36.02 (41.33)
        3:17.34 (41.32)     3:57.84 (40.50)     4:38.30 (40.46)     5:19.18 (40.88)
        6:00.26 (41.08)     6:38.48 (38.22)                                        
 15 MacHugh, Emily H          11 NBS-MR               6:55.65    6:53.00        
                  36.39     1:17.01 (40.62)     1:59.15 (42.14)     2:41.78 (42.63)
        3:23.90 (42.12)     4:06.43 (42.53)     4:48.70 (42.27)     5:31.00 (42.30)
        6:13.03 (42.03)     6:53.00 (39.97)                                        
 
Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR             10:39.92   10:49.62        
                  29.63     1:01.71 (32.08)     1:34.11 (32.40)     2:06.41 (32.30)
        2:38.98 (32.57)     3:11.53 (32.55)     3:43.93 (32.40)     4:16.48 (32.55)
        4:49.20 (32.72)     5:21.87 (32.67)     5:54.23 (32.36)     6:27.09 (32.86)
        6:59.81 (32.72)     7:32.65 (32.84)     8:05.45 (32.80)     8:38.56 (33.11)
        9:11.55 (32.99)     9:44.73 (33.18)    10:17.65 (32.92)    10:49.62 (31.97)
  2 Eguchi, Nadia             13 UNAT-MR             10:45.75   11:01.80        
                  30.13     1:02.55 (32.42)     1:35.52 (32.97)     2:08.45 (32.93)
        2:41.49 (33.04)     3:14.52 (33.03)     3:47.74 (33.22)     4:20.94 (33.20)
        4:54.74 (33.80)     5:28.21 (33.47)     6:01.84 (33.63)     6:35.15 (33.31)
        7:08.74 (33.59)     7:42.04 (33.30)     8:15.33 (33.29)     8:48.87 (33.54)
        9:22.38 (33.51)     9:55.96 (33.58)    10:29.37 (33.41)    11:01.80 (32.43)
  3 Eguchi, Lydia             15 UNAT-MR             11:00.66   11:19.08        
                  29.55     1:02.43 (32.88)     1:35.85 (33.42)     2:09.62 (33.77)
        2:43.20 (33.58)     3:17.16 (33.96)     3:51.03 (33.87)     4:25.39 (34.36)
        4:59.77 (34.38)     5:34.17 (34.40)     6:09.08 (34.91)     6:43.79 (34.71)
        7:18.88 (35.09)     7:54.12 (35.24)     8:29.14 (35.02)     9:04.29 (35.15)
        9:39.16 (34.87)    10:14.23 (35.07)    10:46.99 (32.76)    11:19.08 (32.09)
  4 Longo, Caroline E         14 LBA-MR              11:35.26   11:19.99        
                  30.23     1:02.91 (32.68)     1:36.08 (33.17)     2:09.86 (33.78)
        2:43.75 (33.89)     3:17.87 (34.12)     3:51.93 (34.06)     4:26.51 (34.58)
        5:01.12 (34.61)     5:35.81 (34.69)     6:10.14 (34.33)     6:45.20 (35.06)
        7:19.74 (34.54)     7:54.83 (35.09)     8:29.87 (35.04)     9:04.64 (34.77)
        9:39.62 (34.98)    10:14.60 (34.98)    10:48.32 (33.72)    11:19.99 (31.67)
  5 Simpfenderfer, Heidi M    14 RFAC-MR             12:05.20   11:26.46        
                  30.68     1:04.28 (33.60)     1:38.43 (34.15)     2:12.94 (34.51)
        2:47.11 (34.17)     3:22.19 (35.08)     3:57.22 (35.03)     4:31.56 (34.34)
        5:07.00 (35.44)     5:42.16 (35.16)     6:17.25 (35.09)     6:52.12 (34.87)
        7:26.87 (34.75)     8:01.21 (34.34)     8:35.80 (34.59)     9:09.83 (34.03)
        9:44.14 (34.31)    10:18.99 (34.85)    10:53.62 (34.63)    11:26.46 (32.84)
  6 Reining, Emma R           15 RFAC-MR             11:54.11   11:33.90        
                  30.51     1:04.75 (34.24)     1:39.75 (35.00)     2:13.86 (34.11)
        2:48.41 (34.55)     3:22.91 (34.50)     3:58.10 (35.19)     4:33.38 (35.28)
        5:08.16 (34.78)     5:43.09 (34.93)     6:18.73 (35.64)     6:54.05 (35.32)
        7:29.32 (35.27)     8:04.98 (35.66)     8:40.27 (35.29)     9:15.61 (35.34)
        9:50.94 (35.33)    10:26.67 (35.73)    11:01.09 (34.42)    11:33.90 (32.81)
  7 Chevez, Sofia K           14 UNAT-MR             11:48.13   12:04.88        
                  30.97     1:04.94 (33.97)     1:39.95 (35.01)     2:15.13 (35.18)
        2:50.77 (35.64)     3:27.17 (36.40)     4:03.40 (36.23)     4:40.07 (36.67)
        5:17.10 (37.03)     5:54.24 (37.14)     6:31.19 (36.95)     7:08.38 (37.19)
        7:46.07 (37.69)     8:23.47 (37.40)     9:00.81 (37.34)     9:37.99 (37.18)
       10:15.74 (37.75)    10:53.21 (37.47)    11:29.28 (36.07)    12:04.88 (35.60)
  8 Smith, Sabine C           14 RFAC-MR             12:29.02   12:10.49        
                  32.43     1:08.32 (35.89)     1:44.41 (36.09)     2:20.99 (36.58)
        2:57.93 (36.94)     3:34.30 (36.37)     4:11.39 (37.09)     4:48.57 (37.18)
        5:25.51 (36.94)     6:02.55 (37.04)     6:39.76 (37.21)     7:17.04 (37.28)
        7:54.10 (37.06)     8:31.32 (37.22)     9:08.22 (36.90)     9:45.02 (36.80)
       10:21.72 (36.70)    10:59.01 (37.29)    11:35.39 (36.38)    12:10.49 (35.10)
  9 Harris, Maryam M          11 UNAT-MR             12:50.13   13:31.33        
                  35.38     1:14.32 (38.94)     1:52.93 (38.61)     2:32.28 (39.35)
        3:12.19 (39.91)     3:52.82 (40.63)     4:33.83 (41.01)     5:13.67 (39.84)
        5:54.26 (40.59)     6:35.89 (41.63)     7:17.70 (41.81)     7:59.76 (42.06)
        8:41.33 (41.57)     9:22.73 (41.40)    10:04.43 (41.70)    10:45.68 (41.25)
       11:27.26 (41.58)    12:09.48 (42.22)  13:31.33 (1:21.85)                    
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR                57.82    1:00.81        
                  29.89     1:00.81 (30.92)                                        
  2 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR              1:00.12    1:01.46        
                  29.88     1:01.46 (31.58)                                        
  3 Wang, Amanda H            15 Rivertown Rays-MR    1:01.31    1:02.15        
                  29.83     1:02.15 (32.32)                                        
  4 Troy, Kaitlyn E           16 UNNBS-MR             1:01.28    1:02.64        
                  30.46     1:02.64 (32.18)                                        
  5 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR                59.06    1:04.13        
                  31.42     1:04.13 (32.71)                                        
  6 Aroesty, Maggie A         14 LBA-MR               1:03.17    1:05.53        
                  31.91     1:05.53 (33.62)                                        
  7 Morgan, Alice T           15 NBS-MR               1:01.59    1:06.74        
                  32.26     1:06.74 (34.48)                                        
  8 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              1:04.14    1:06.88        
                  32.56     1:06.88 (34.32)                                        
  9 Cannon, Kellie A          17 LBA-MR               1:04.87    1:07.52        
                  33.50     1:07.52 (34.02)                                        
 10 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              1:03.38    1:07.79        
                  32.49     1:07.79 (35.30)                                        
 11 Cole, Caroline M          16 NBS-MR               1:07.98    1:08.04        
                  33.83     1:08.04 (34.21)                                        
 12 Webb, Rachel M            15 HVD-MR               1:12.92    1:08.36        
                  32.59     1:08.36 (35.77)                                        
 13 Baker, Clara N            16 UNAT-MR              1:07.86    1:08.38        
                  33.39     1:08.38 (34.99)                                        
 14 Fisher, Kristin M         16 NDAC-MR              1:06.67    1:08.85        
                  33.63     1:08.85 (35.22)                                        
 15 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR              1:07.00    1:09.77        
                  34.58     1:09.77 (35.19)                                        
 16 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR              1:07.79    1:09.85        
                  34.58     1:09.85 (35.27)                                        
 17 Makovic, Tiffany          16 Rivertown Rays-MR    1:07.55    1:09.92        
                  33.64     1:09.92 (36.28)                                        
 18 Woll, Samantha M          15 LBA-MR               1:12.15    1:09.93        
                  33.45     1:09.93 (36.48)                                        
 19 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR              1:03.89    1:09.94        
                  33.91     1:09.94 (36.03)                                        
 20 Delisio, Abie L           16 UNRFA-MR             1:09.30    1:10.16        
                  34.42     1:10.16 (35.74)                                        
 21 Weckesser, Kayla N        17 NDAC-MR              1:06.25    1:11.39        
                  34.19     1:11.39 (37.20)                                        
 22 Martin, Kelly J           16 Rivertown Rays-MR    1:14.37    1:11.78        
                  35.42     1:11.78 (36.36)                                        
 23 Sistare, Kate M           15 NDAC-MR              1:10.94    1:13.13        
                  35.86     1:13.13 (37.27)                                        
 24 Waller, Brittany H        15 LBA-MR               1:12.72    1:13.63        
                  35.89     1:13.63 (37.74)                                        
 25 Bruni, Liz J              15 Rivertown Rays-MR    1:26.37    1:24.53        
 26 Rouse, Ceanna             12 HVD-MR               1:23.92    1:31.63        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR              2:13.87    2:17.13        
                  31.24     1:05.09 (33.85)     1:41.17 (36.08)     2:17.13 (35.96)
  2 Crocker, Carolyn A        15 LBA-MR               2:19.68    2:22.43        
                  33.80     1:09.30 (35.50)     1:46.23 (36.93)     2:22.43 (36.20)
  3 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR              2:13.22    2:24.04        
                  34.32     1:10.85 (36.53)     1:47.91 (37.06)     2:24.04 (36.13)
  4 Bosse, Clare M            12 NBS-MR               2:21.63    2:25.25        
                  34.78     1:12.16 (37.38)     1:49.28 (37.12)     2:25.25 (35.97)
  5 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR              2:22.02    2:26.29        
                  35.49     1:12.50 (37.01)     1:49.65 (37.15)     2:26.29 (36.64)
  6 Skarren, Kaley L          11 LBA-MR               2:25.78    2:27.53        
                  35.58     1:12.82 (37.24)     1:50.49 (37.67)     2:27.53 (37.04)
  7 Delisio, Abie L           16 UNRFA-MR             2:27.20    2:27.95        
                  34.78     1:12.13 (37.35)     1:50.53 (38.40)     2:27.95 (37.42)
  8 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR              2:23.83    2:31.39        
                  35.00     1:12.91 (37.91)     1:52.19 (39.28)     2:31.39 (39.20)
  9 Maher, Mary K             11 LBA-MR               2:45.00    2:32.16        
                  35.85     1:14.49 (38.64)     1:53.31 (38.82)     2:32.16 (38.85)
 10 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR              2:26.75    2:34.83        
                  37.73     1:16.93 (39.20)     1:56.50 (39.57)     2:34.83 (38.33)
 11 Gibson, Grace M           12 LBA-MR               2:39.41    2:36.68        
                  37.00     1:16.90 (39.90)     1:57.45 (40.55)     2:36.68 (39.23)
 12 Kavanagh, Anna K          12 LBA-MR               2:45.00    2:44.54        
                  39.31     1:21.06 (41.75)     2:03.28 (42.22)     2:44.54 (41.26)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Maggie A         14 LBA-MR               1:05.10    1:11.68        
                  33.76     1:11.68 (37.92)                                        
  2 Nikolski, Grace M         15 HVD-MR               1:16.84    1:13.02        
                  34.88     1:13.02 (38.14)                                        
  3 Wang, Amanda H            15 Rivertown Rays-MR    1:17.63    1:17.04        
                  36.47     1:17.04 (40.57)                                        
  4 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR              1:15.49    1:17.30        
                  36.85     1:17.30 (40.45)                                        
  5 Delisio, Abie L           16 UNRFA-MR             1:15.13    1:18.05        
                  37.23     1:18.05 (40.82)                                        
  6 Cannon, Kellie A          17 LBA-MR               1:19.47    1:18.75        
                  38.32     1:18.75 (40.43)                                        
  7 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR              1:15.01    1:18.80        
                  37.81     1:18.80 (40.99)                                        
  8 Coffin, Hannah R          16 HVD-MR               1:20.33    1:19.56        
                  38.45     1:19.56 (41.11)                                        
  9 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR              1:17.64    1:19.73        
                  38.28     1:19.73 (41.45)                                        
 10 Izzo, Sarah J             18 NDAC-MR              1:15.02    1:19.81        
                  37.29     1:19.81 (42.52)                                        
 11 Makovic, Tiffany          16 Rivertown Rays-MR    1:22.43    1:19.96        
                  38.14     1:19.96 (41.82)                                        
 12 Baker, Clara N            16 UNAT-MR              1:17.63    1:20.56        
                  37.64     1:20.56 (42.92)                                        
 13 Waller, Brittany H        15 LBA-MR               1:18.31    1:22.77        
                  39.55     1:22.77 (43.22)                                        
 14 Fisher, Kristin M         16 NDAC-MR              1:21.47    1:23.27        
                  39.37     1:23.27 (43.90)                                        
 15 Crocker, Carolyn A        15 LBA-MR               1:25.60    1:24.34        
                  40.04     1:24.34 (44.30)                                        
 16 Ayala, Ashley N           12 MWSC-MR              1:27.73    1:28.05        
                  41.98     1:28.05 (46.07)                                        
 17 Stanisz, Weronika H       15 MWSC-MR              1:30.29    1:28.30        
                  42.13     1:28.30 (46.17)                                        
 18 Maroney, Shannon R        15 LBA-MR               1:31.58    1:31.27        
                  43.05     1:31.27 (48.22)                                        
 19 Neporanny, Andrea K       11 WSSC-MR              1:30.14    1:31.75        
                  44.08     1:31.75 (47.67)                                        
 20 Hoey, Onagh S              9 LBA-MR               1:50.41    1:34.12        
                  45.23     1:34.12 (48.89)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delisio, Abie L           16 UNRFA-MR             2:41.72    2:41.71        
                  37.58     1:18.56 (40.98)     2:00.19 (41.63)     2:41.71 (41.52)
  2 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR              2:42.79    2:42.15        
                  37.55     1:19.08 (41.53)     2:00.53 (41.45)     2:42.15 (41.62)
  3 Longo, Caroline E         14 LBA-MR               2:39.73    2:42.34        
                  36.41     1:17.21 (40.80)     1:59.88 (42.67)     2:42.34 (42.46)
  4 Schwab, Carly A           11 Rivertown Rays-MR    2:51.70    2:47.03        
                  36.00     1:18.26 (42.26)     2:02.50 (44.24)     2:47.03 (44.53)
  5 Mannle, Kathryn L         15 LBA-MR               2:44.65    2:48.17        
                  38.83     1:20.83 (42.00)     2:04.60 (43.77)     2:48.17 (43.57)
  6 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR              2:43.13    2:48.53        
                  39.02     1:21.56 (42.54)     2:04.99 (43.43)     2:48.53 (43.54)
  7 Troy, Kaitlyn E           16 UNNBS-MR             3:16.55    2:49.25        
                  37.16     1:20.07 (42.91)     2:04.28 (44.21)     2:49.25 (44.97)
  8 Stanford, Catherine M     11 LBA-MR               3:10.00    2:49.93        
                  39.28     1:23.14 (43.86)     2:06.90 (43.76)     2:49.93 (43.03)
  9 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR              2:52.05    2:50.09        
                  39.11     1:22.54 (43.43)     2:06.44 (43.90)     2:50.09 (43.65)
 10 Maher, Mary K             11 LBA-MR               3:15.00    2:52.05        
                  39.38     1:23.31 (43.93)     2:07.62 (44.31)     2:52.05 (44.43)
 11 McDonnell, Emily A        12 LBA-MR               2:49.66    2:53.16        
                  39.54     1:23.97 (44.43)     2:09.11 (45.14)     2:53.16 (44.05)
 12 Izzo, Sarah J             18 NDAC-MR              2:42.48    2:54.49        
                  38.67     1:22.38 (43.71)     2:08.09 (45.71)     2:54.49 (46.40)
 13 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR              2:51.07    2:55.06        
                  37.90     1:21.53 (43.63)     2:07.77 (46.24)     2:55.06 (47.29)
 14 Harrington, Brooke F      13 LBA-MR               2:50.84    2:58.26        
                  39.98     1:25.42 (45.44)     2:12.31 (46.89)     2:58.26 (45.95)
 15 Patierno, Katelyn J       15 NDAC-MR              2:55.31    3:01.79        
                  41.67     1:28.12 (46.45)     2:15.49 (47.37)     3:01.79 (46.30)
 16 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              2:54.15    3:05.25        
                  40.12     1:27.74 (47.62)     2:16.60 (48.86)     3:05.25 (48.65)
 17 Waller, Brooke S          12 LBA-MR               3:15.00    3:08.24        
                  41.27     1:29.33 (48.06)     2:19.01 (49.68)     3:08.24 (49.23)
 18 Davis, Bella              10 LBA-MR               3:45.00    3:13.07        
                  45.62     1:35.00 (49.38)     2:24.81 (49.81)     3:13.07 (48.26)
 -- Dolan, Caroline A         13 LBA-MR               3:10.00         DQ        
      False start
                  40.04     1:24.65 (44.61)     2:09.91 (45.26)          DQ (43.52)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR              1:00.10    1:01.56        
                  29.21     1:01.56 (32.35)                                        
  2 Baker, Clara N            16 UNAT-MR                59.82    1:02.28        
                  29.16     1:02.28 (33.12)                                        
  3 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR              1:01.06    1:03.43        
                  30.00     1:03.43 (33.43)                                        
  4 Aroesty, Maggie A         14 LBA-MR               1:01.43    1:03.56        
                  30.22     1:03.56 (33.34)                                        
  5 Wang, Amanda H            15 Rivertown Rays-MR    1:06.24    1:04.00        
                  29.61     1:04.00 (34.39)                                        
  6 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR                59.46    1:04.75        
                  30.74     1:04.75 (34.01)                                        
  7 Nikolski, Grace M         15 HVD-MR               1:10.35    1:04.95        
                  30.18     1:04.95 (34.77)                                        
  8 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              1:06.81    1:04.96        
                  29.98     1:04.96 (34.98)                                        
  9 Harrington, Morgan        15 LBA-MR               1:00.73    1:05.12        
                  30.01     1:05.12 (35.11)                                        
 10 Coffin, Hannah R          16 HVD-MR               1:06.95    1:06.44        
                  30.62     1:06.44 (35.82)                                        
 11 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR              1:00.67    1:07.01        
                  30.96     1:07.01 (36.05)                                        
 12 Cannon, Kellie A          17 LBA-MR               1:03.74    1:07.05        
                  32.00     1:07.05 (35.05)                                        
 13 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR              1:02.28    1:08.38        
                  31.28     1:08.38 (37.10)                                        
 14 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR              1:06.59    1:08.77        
                  32.86     1:08.77 (35.91)                                        
 15 Webb, Rachel M            15 HVD-MR               1:12.44    1:09.03        
                  30.69     1:09.03 (38.34)                                        
 16 Makovic, Tiffany          16 Rivertown Rays-MR    1:07.44    1:09.40        
                  31.92     1:09.40 (37.48)                                        
 17 Ayala, Ashley N           12 MWSC-MR              1:15.49    1:10.85        
                  33.78     1:10.85 (37.07)                                        
 18 Delisio, Abie L           16 UNRFA-MR             1:09.97    1:11.86        
                  33.87     1:11.86 (37.99)                                        
 19 Izzo, Sarah J             18 NDAC-MR              1:08.01    1:12.44        
                  33.28     1:12.44 (39.16)                                        
 20 Crocker, Carolyn A        15 LBA-MR               1:17.30    1:14.35        
 21 Waller, Brittany H        15 LBA-MR               1:12.07    1:14.59        
                  34.37     1:14.59 (40.22)                                        
 22 Stanisz, Weronika H       15 MWSC-MR              1:18.89    1:16.61        
                  35.02     1:16.61 (41.59)                                        
 23 Maroney, Shannon R        15 LBA-MR               1:16.31    1:17.16        
                  35.63     1:17.16 (41.53)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR              2:12.10    2:17.54        
                  31.65     1:06.62 (34.97)     1:42.34 (35.72)     2:17.54 (35.20)
  2 Harrington, Morgan        15 LBA-MR               2:12.23    2:20.28        
                  30.67     1:05.40 (34.73)     1:42.34 (36.94)     2:20.28 (37.94)
  3 Troy, Kaitlyn E           16 UNNBS-MR             2:26.15    2:27.00        
                  31.53     1:09.14 (37.61)     1:48.45 (39.31)     2:27.00 (38.55)
  4 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR              2:12.56    2:28.57        
                  33.33     1:10.19 (36.86)     1:48.98 (38.79)     2:28.57 (39.59)
  5 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR              2:26.71    2:32.29        
                  33.31     1:11.05 (37.74)     1:51.29 (40.24)     2:32.29 (41.00)
  6 Sharabun, Christine       13 Rivertown Rays-MR    2:33.67    2:34.91        
                  33.15     1:11.72 (38.57)     1:53.50 (41.78)     2:34.91 (41.41)
  7 Sheinberg, Faith          12 LBA-MR               2:55.92    2:46.79        
                  34.81     1:15.91 (41.10)     2:01.65 (45.74)     2:46.79 (45.14)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C            16 RFAC-MR              2:09.44    2:15.43        
                  29.97     1:02.36 (32.39)     1:43.57 (41.21)     2:15.43 (31.86)
  2 Wang, Amanda H            15 Rivertown Rays-MR    2:17.53    2:17.74        
                  29.54     1:02.75 (33.21)     1:44.71 (41.96)     2:17.74 (33.03)
  3 Nikolski, Grace M         15 HVD-MR               2:25.38    2:20.91        
                  29.30     1:06.23 (36.93)     1:47.97 (41.74)     2:20.91 (32.94)
  4 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR              2:18.68    2:21.53        
                  30.59     1:04.73 (34.14)     1:47.94 (43.21)     2:21.53 (33.59)
  5 Troy, Kaitlyn E           16 UNNBS-MR             2:24.47    2:22.06        
                  31.90     1:06.72 (34.82)     1:50.76 (44.04)     2:22.06 (31.30)
  6 Cannon, Kellie A          17 LBA-MR               2:17.98    2:23.22        
                  31.10     1:08.08 (36.98)     1:50.53 (42.45)     2:23.22 (32.69)
  7 Cole, Caroline M          16 NBS-MR               2:23.70    2:23.97        
                  32.96     1:08.79 (35.83)     1:51.87 (43.08)     2:23.97 (32.10)
  8 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR              2:22.93    2:26.58        
                  33.50     1:10.94 (37.44)     1:53.60 (42.66)     2:26.58 (32.98)
  9 Delisio, Abie L           16 UNRFA-MR             2:23.19    2:27.08        
                  34.01     1:11.90 (37.89)     1:53.94 (42.04)     2:27.08 (33.14)
 10 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR              2:18.16    2:27.55        
                  31.65     1:08.69 (37.04)     1:53.50 (44.81)     2:27.55 (34.05)
 11 Baker, Clara N            16 UNAT-MR              2:35.15    2:28.97        
 11 Morgan, Alice T           15 NBS-MR               2:26.74    2:28.97        
                  30.39     1:06.88 (36.49)     1:54.13 (47.25)     2:28.97 (34.84)
 13 Mannle, Kathryn L         15 LBA-MR               2:27.35    2:29.10        
                  33.48     1:12.05 (38.57)     1:55.27 (43.22)     2:29.10 (33.83)
 14 Rendon, Jazmin            15 NDAC-MR              2:30.25    2:30.16        
 15 Weckesser, Kayla N        17 NDAC-MR              2:25.76    2:31.23        
                  32.58     1:12.74 (40.16)     1:55.90 (43.16)     2:31.23 (35.33)
 16 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR              2:23.33    2:31.54        
                  32.16     1:10.50 (38.34)     1:57.04 (46.54)     2:31.54 (34.50)
 17 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR              2:23.88    2:31.84        
                  32.64     1:11.98 (39.34)     1:56.44 (44.46)     2:31.84 (35.40)
 18 Reining, Emma R           15 RFAC-MR              2:20.68    2:34.04        
                  31.83     1:11.07 (39.24)     1:59.72 (48.65)     2:34.04 (34.32)
 19 Sistare, Kate M           15 NDAC-MR              2:35.53    2:38.38        
 20 Waller, Brittany H        15 LBA-MR               2:36.29    2:38.44        
 21 Martin, Kelly J           16 Rivertown Rays-MR    2:37.37    2:38.93        
 22 Woll, Samantha M          15 LBA-MR               2:41.23    2:40.40        
                  33.44     1:12.95 (39.51)     2:04.59 (51.64)     2:40.40 (35.81)
 23 Fisher, Kristin M         16 NDAC-MR              2:31.63    2:40.49        
 24 Izzo, Sarah J             18 NDAC-MR              2:29.21    2:41.83        
                  33.67     1:16.78 (43.11)     2:02.00 (45.22)     2:41.83 (39.83)
 25 Patierno, Katelyn J       15 NDAC-MR              2:53.95    2:50.75        
                  38.68     1:23.38 (44.70)     2:08.86 (45.48)     2:50.75 (41.89)
 26 Bruni, Liz J              15 Rivertown Rays-MR    3:05.11    2:54.04        
                  38.18     1:22.43 (44.25)     2:13.01 (50.58)     2:54.04 (41.03)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina M             15 RFAC-MR              4:59.27    5:02.70        
                  30.95     1:07.41 (36.46)     1:44.76 (37.35)     2:22.02 (37.26)
        3:07.76 (45.74)     3:53.18 (45.42)     4:28.79 (35.61)     5:02.70 (33.91)
  2 Caldwell, Julia A         15 RFAC-MR              4:59.23    5:06.56        
                  34.10     1:11.85 (37.75)     1:51.02 (39.17)     2:29.56 (38.54)
        3:12.89 (43.33)     3:56.70 (43.81)     4:32.53 (35.83)     5:06.56 (34.03)
  3 Crocker, Carolyn A        15 LBA-MR               5:19.28    5:07.19        
                  33.91     1:14.88 (40.97)     1:52.90 (38.02)     2:30.09 (37.19)
        3:15.59 (45.50)     4:01.54 (45.95)     4:35.13 (33.59)     5:07.19 (32.06)
  4 Delisio, Abie L           16 UNRFA-MR             5:04.04    5:07.69        
                  34.41     1:13.83 (39.42)     1:54.01 (40.18)     2:33.63 (39.62)
        3:17.01 (43.38)     4:00.64 (43.63)     4:35.47 (34.83)     5:07.69 (32.22)
  5 Bhanji, Ameera            17 RFAC-MR              4:57.81    5:18.81        
                  33.43     1:10.80 (37.37)     1:53.40 (42.60)     2:35.49 (42.09)
        3:21.94 (46.45)     4:08.37 (46.43)     4:44.66 (36.29)     5:18.81 (34.15)
  6 Fergus, Danielle M        16 RFAC-MR              5:01.79    5:19.49        
                  32.81     1:12.62 (39.81)     1:51.40 (38.78)     2:30.06 (38.66)
        3:18.01 (47.95)     4:06.03 (48.02)     4:43.20 (37.17)     5:19.49 (36.29)
  7 Weckesser, Kayla N        17 NDAC-MR              5:06.18    5:22.01        
  8 Quezada, Betsy D          17 RFAC-MR                   NT    5:28.87        
                  33.79     1:12.56 (38.77)     1:54.05 (41.49)     2:35.35 (41.30)
        3:23.09 (47.74)     4:12.33 (49.24)     4:51.18 (38.85)     5:28.87 (37.69)
  9 Stapleton, Siobhan D      12 LBA-MR               5:59.00    5:35.85        
                  36.02     1:20.58 (44.56)     2:01.93 (41.35)     2:42.57 (40.64)
        3:33.62 (51.05)     4:23.86 (50.24)     5:00.87 (37.01)     5:35.85 (34.98)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:37.04    1:44.17        
     1) Bergin, Kate C 16               2) Reining, Emma R 15             
     3) Elcott, Ina M 15                4) Fergus, Danielle M 16          
                  26.71       53.06 (26.35)     1:18.91 (25.85)     1:44.17 (25.26)
  2 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    1:50.43    1:51.32        
     1) Noble, Allison E 14             2) Nikolski, Mary T T 13          
     3) Webb, Rachel M 15               4) Nikolski, Grace M 15           
                  27.63       56.42 (28.79)     1:24.96 (28.54)     1:51.32 (26.36)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:48.45    1:54.31        
     1) Weckesser, Kayla N 17           2) Sistare, Kate M 15             
     3) Fisher, Kristin M 16            4) Rendon, Jazmin 15              
                  28.67       57.60 (28.93)     1:26.11 (28.51)     1:54.31 (28.20)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:51.95    1:56.41        
     1) Elcott, Ina M 15                2) Walsh, Katelyn K 13            
     3) Bergin, Kate C 16               4) Fergus, Danielle M 16          
                  29.03     1:02.47 (33.44)     1:30.98 (28.51)     1:56.41 (25.43)
  2 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    2:03.51    2:03.96        
     1) Webb, Rachel M 15               2) Nikolski, Grace M 15           
     3) Coffin, Hannah R 16             4) Oldiges, Pearl A 13            
                  31.34     1:04.76 (33.42)     1:33.18 (28.42)     2:03.96 (30.78)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:56.03    2:07.49        
     1) Cannon, Kellie A 17             2) Waller, Brittany H 15          
     3) Harrington, Morgan 15           4) Crocker, Carolyn A 15          
                  32.29     1:09.12 (36.83)     1:38.91 (29.79)     2:07.49 (28.58)
  4 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            2:26.71    2:27.03        
     1) DiBianco, Brianna S 13          2) Biagiotti, Isabel S 13         
     3) Ayala, Ashley N 12              4) Armstrong, Payton R 14         
                  36.28     1:21.96 (45.68)     1:54.49 (32.53)     2:27.03 (32.54)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J            8 RFAC-MR                34.06      34.54        
  2 Simpfenderfer, Michael D   8 RFAC-MR                35.95      37.18        
  3 Fayngersh, Ramiel          7 LBA-MR                 40.73      39.54        
  4 Tirch, Patrick M           8 HVD-MR                 43.25      39.65        
  5 Numssen, Anthony O         8 NDAC-MR                43.82      42.03        
  6 Amaro, Dylan J             8 NDAC-MR                45.55      42.84        
  7 Fayngersh, David           7 LBA-MR                 41.70      43.13        
  8 Leung, Andrew J            7 MWSC-MR                55.89      47.05        
  9 Martin, Isaiah N           7 WSSC-MR                55.84      52.47        
 10 Chinigo, Vinny             7 MWSC-MR                57.89      54.09        
 11 Wu, Brendan S              7 RFAC-MR                51.93      54.67        
 12 Lavender, Michael Z        7 Rivertown Rays-MR    1:05.00    1:10.68        
 13 Boller, Grant Z            7 MWSC-MR                55.89    1:13.19        
 14 Payne, Tristan A           7 Rivertown Rays-MR    1:05.00    1:16.12        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J            8 RFAC-MR              1:16.74    1:17.80        
                  36.28     1:17.80 (41.52)                                        
  2 Simpfenderfer, Michael D   8 RFAC-MR              1:23.06    1:22.08        
                  37.92     1:22.08 (44.16)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J            8 RFAC-MR                43.31      41.03        
  2 Simpfenderfer, Michael D   8 RFAC-MR                44.31      43.53        
  3 Wu, Brendan S              7 RFAC-MR              1:00.26      57.11        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J            8 RFAC-MR                45.16      46.82        
  2 Fayngersh, Ramiel          7 LBA-MR                 56.00      50.74        
  3 Simpfenderfer, Michael D   8 RFAC-MR                50.61      50.76        
  4 Fayngersh, David           7 LBA-MR                 55.49      52.78        
  5 Amaro, Dylan J             8 NDAC-MR                54.89      53.75        
  6 Numssen, Anthony O         8 NDAC-MR              1:08.85      56.72        
  7 Chinigo, Vinny             7 MWSC-MR              1:10.89    1:06.40        
  8 Martin, Isaiah N           7 WSSC-MR              1:10.84    1:07.36        
  9 Wu, Brendan S              7 RFAC-MR                   NT    1:09.88        
 10 Payne, Tristan A           7 Rivertown Rays-MR    1:20.00    1:18.81        
 11 Boller, Grant Z            7 MWSC-MR              1:15.89    1:19.55        
 -- Lavender, Michael Z        7 Rivertown Rays-MR    1:20.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J            8 RFAC-MR                39.71      38.74        
  2 Tirch, Patrick M           8 HVD-MR                 48.56      45.77        
  3 Simpfenderfer, Michael D   8 RFAC-MR                46.39      46.26        
  4 Fayngersh, Ramiel          7 LBA-MR                 50.19      53.57        
  5 Amaro, Dylan J             8 NDAC-MR              1:02.03      57.17        
  6 Numssen, Anthony O         8 NDAC-MR              1:11.01      58.94        
  7 Fayngersh, David           7 LBA-MR                 53.77    1:07.95        
  8 Chinigo, Vinny             7 MWSC-MR              1:07.89    1:10.83        
  9 Martin, Isaiah N           7 WSSC-MR              1:20.84    1:13.56        
 -- Lavender, Michael Z        7 Rivertown Rays-MR    1:15.00         DQ        
      One hand touch
 -- Leung, Andrew J            7 MWSC-MR              1:07.89         DQ        
      One hand touch
 -- Payne, Tristan A           7 Rivertown Rays-MR    1:10.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quested, Finn J            8 RFAC-MR              1:27.08    1:25.67        
                  40.00     1:25.67 (45.67)                                        
  2 Simpfenderfer, Michael D   8 RFAC-MR              1:36.90    1:32.20        
                  44.46     1:32.20 (47.74)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Del Rosario, Eric         10 PATS-MR                30.88      30.92        
  2 Rendon, David             10 NDAC-MR                31.10      31.44        
  3 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR                31.47      32.07        
  4 Cornish, Danny J          10 LBA-MR                 32.36      32.47        
  5 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                32.89      32.65        
  6 Jackson, Flash C           9 PATS-MR                31.56      33.01        
  7 Holan, Steve               9 PATS-MR                32.74      33.25        
  8 Ober, Alexander G         10 UNNDA-MR               33.10      33.59        
  9 Ramon, Freddy M            9 LBA-MR                 32.65      33.98        
 10 Patierno, Joey G          10 NDAC-MR                34.40      34.72        
 11 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR                34.91      35.26        
 12 Kivlehan, Patrick J       10 MWSC-MR                35.47      35.56        
 13 Santana, Delwin J          9 LBA-MR                 35.56      35.87        
 14 Garcia, Grant E            9 NDAC-MR                35.15      35.92        
 15 Monaco, Dylan J            9 LBA-MR                 38.47      36.35        
 16 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR                36.17      36.46        
 17 Souidi, Samir M            9 LBA-MR                 41.08      36.61        
 18 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR                35.51      37.19        
 19 Hogan, Liam S             10 RFAC-MR                42.75      38.07        
 20 Strauss, Luke S            9 LBA-MR                 41.13      39.26        
 21 Samsonov, Luka A           9 NBS-MR                 40.24      39.51        
 22 Lavariega, Yahir           9 NDAC-MR                40.77      39.52        
 23 Flynn, Ryan M             10 HVD-MR                 36.59      40.10        
 24 Kivlehan, Sean            10 MWSC-MR                42.12      42.05        
 25 Zhang, David Y             9 HVD-MR                 41.77      42.83        
 26 Elmassalemah, Iad K        9 NDAC-MR                44.42      44.56        
 27 Ma, Kevin W                9 PATS-MR                44.97      45.18        
 28 Murray, Tristan D          9 RFAC-MR                50.60      45.44        
 29 Wisneski, Joshua P         9 NBS-MR                 47.88      45.58        
 29 Moriarty, Francis R        9 LBA-MR                 59.00      45.58        
 31 Sequeiros, Noah            9 MWSC-MR                47.61      46.19        
 32 Wu, Patrick                9 RFAC-MR                46.04      46.40        
 33 German, Kyle R            10 NBS-MR                 46.62      47.74        
 34 Deluca, Christian          9 PATS-MR                47.10      48.94        
 35 Hudkins, Matthew R         9 LBA-MR                 53.91      52.68        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David             10 NDAC-MR              1:09.76    1:10.08        
                  20.56     1:10.08 (49.52)                                        
  2 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR              1:11.44    1:10.60        
                  34.00     1:10.60 (36.60)                                        
  3 Staubi, Eli J             10 NDAC-MR              1:10.67    1:10.97        
                  33.81     1:10.97 (37.16)                                        
  4 Holan, Steve               9 PATS-MR              1:11.43    1:11.65        
                  34.64     1:11.65 (37.01)                                        
  5 Cornish, Danny J          10 LBA-MR               1:16.68    1:12.44        
                  34.21     1:12.44 (38.23)                                        
  6 Ober, Alexander G         10 UNNDA-MR             1:17.49    1:14.93        
                  34.96     1:14.93 (39.97)                                        
  7 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR              1:18.20    1:15.40        
                  35.83     1:15.40 (39.57)                                        
  8 Hally, Seamus             10 NDAC-MR              1:28.10    1:15.87        
                  36.23     1:15.87 (39.64)                                        
  9 Kaiser, Ethan D           10 NDAC-MR              1:17.05    1:16.28        
                  35.38     1:16.28 (40.90)                                        
 10 Patierno, Joey G          10 NDAC-MR              1:27.24    1:18.65        
                  36.12     1:18.65 (42.53)                                        
 11 Ramon, Freddy M            9 LBA-MR               1:13.75    1:19.69        
                  36.13     1:19.69 (43.56)                                        
 12 Hagan, Michael J          10 PATS-MR              1:24.79    1:20.22        
                  38.36     1:20.22 (41.86)                                        
 13 Haggerty, Ethan W          9 AG-MR                1:39.69    1:21.53        
                  38.60     1:21.53 (42.93)                                        
 14 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR              1:18.68    1:21.75        
                  37.15     1:21.75 (44.60)                                        
 15 Garcia, Grant E            9 NDAC-MR              1:32.32    1:21.85        
                  39.46     1:21.85 (42.39)                                        
 16 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR              1:24.84    1:22.23        
                  37.90     1:22.23 (44.33)                                        
 17 Souidi, Samir M            9 LBA-MR               1:32.03    1:22.71        
                  39.01     1:22.71 (43.70)                                        
 18 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR              1:23.69    1:22.89        
                  38.86     1:22.89 (44.03)                                        
 19 Kivlehan, Patrick J       10 MWSC-MR              1:22.39    1:22.91        
                  39.04     1:22.91 (43.87)                                        
 20 Monaco, Dylan J            9 LBA-MR               1:40.00    1:25.33        
                  37.70     1:25.33 (47.63)                                        
 21 Hogan, Liam S             10 RFAC-MR                   NT    1:26.89        
                  39.43     1:26.89 (47.46)                                        
 22 Samsonov, Luka A           9 NBS-MR               1:32.00    1:29.22        
                  43.34     1:29.22 (45.88)                                        
 23 Moriarty, Francis R        9 LBA-MR               2:30.00    1:32.80        
                  43.63     1:32.80 (49.17)                                        
 24 Ma, Kevin W                9 PATS-MR              1:34.20    1:35.94        
                  46.21     1:35.94 (49.73)                                        
 25 Wu, Patrick                9 RFAC-MR              1:43.69    1:39.23        
                  48.07     1:39.23 (51.16)                                        
 26 German, Kyle R            10 NBS-MR               1:44.54    1:41.28        
                  47.92     1:41.28 (53.36)                                        
 27 Murray, Tristan D          9 RFAC-MR              1:45.66    1:46.61        
                  48.85     1:46.61 (57.76)                                        
 28 Wisneski, Joshua P         9 NBS-MR               1:38.55    2:02.57        
                  51.98   2:02.57 (1:10.59)                                        
 -- Santana, Delwin J          9 LBA-MR               1:40.00         DQ        
      False start
                  38.32          DQ (41.51)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schermerhorn, Steven R    10 AG-MR                  39.71      34.59        
  2 Del Rosario, Eric         10 PATS-MR                36.22      36.68        
  3 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR                37.40      37.96        
  4 Holan, Steve               9 PATS-MR                36.58      38.30        
  5 Staubi, Eli J             10 NDAC-MR                38.20      38.61        
  6 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                39.92      39.86        
  7 Ramon, Freddy M            9 LBA-MR                 39.64      40.60        
  8 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR                43.91      40.75        
  9 Cornish, Danny J          10 LBA-MR                 41.77      41.44        
 10 Patierno, Joey G          10 NDAC-MR                40.81      41.63        
 11 Jackson, Flash C           9 PATS-MR                39.48      41.82        
 12 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR                43.60      42.54        
 13 Monaco, Dylan J            9 LBA-MR                 45.99      44.13        
 14 Ober, Alexander G         10 UNNDA-MR               41.81      44.16        
 15 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR                44.61      44.27        
 16 Kivlehan, Patrick J       10 MWSC-MR                41.84      44.30        
 17 Souidi, Samir M            9 LBA-MR                 50.80      44.91        
 18 Hagan, Michael J          10 PATS-MR                47.77      44.95        
 19 Haggerty, Ethan W          9 AG-MR                  48.69      45.07        
 20 Garcia, Grant E            9 NDAC-MR                42.50      46.25        
 21 Santana, Delwin J          9 LBA-MR                 50.51      47.65        
 22 Wu, Patrick                9 RFAC-MR                50.72      47.99        
 23 Ma, Kevin W                9 PATS-MR                46.62      49.51        
 24 Samsonov, Luka A           9 NBS-MR                 50.99      50.42        
 25 Zhang, David Y             9 HVD-MR                 59.52      50.45        
 26 Strauss, Luke S            9 LBA-MR               1:01.04      51.73        
 27 German, Kyle R            10 NBS-MR                 54.48      51.93        
 28 Kivlehan, Sean            10 MWSC-MR                51.40      53.94        
 29 Murray, Tristan D          9 RFAC-MR                53.84      56.74        
 30 Moriarty, Francis R        9 LBA-MR               1:05.00      58.25        
 31 Wisneski, Joshua P         9 NBS-MR               1:08.55      59.39        
 -- Hogan, Liam S             10 RFAC-MR                48.29         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Del Rosario, Eric         10 PATS-MR              1:19.84    1:18.86        
                  38.91     1:18.86 (39.95)                                        
  2 Holan, Steve               9 PATS-MR              1:18.06    1:20.38        
                  39.22     1:20.38 (41.16)                                        
  3 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR              1:19.25    1:21.60        
                  40.13     1:21.60 (41.47)                                        
  4 Staubi, Eli J             10 NDAC-MR              1:22.13    1:22.51        
                  39.77     1:22.51 (42.74)                                        
  5 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR              1:28.77    1:27.87        
                  42.82     1:27.87 (45.05)                                        
  6 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR              1:31.95    1:30.03        
                  44.35     1:30.03 (45.68)                                        
  7 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR              1:40.04    1:30.34        
                  43.07     1:30.34 (47.27)                                        
  8 Hally, Seamus             10 NDAC-MR              1:28.31    1:32.97        
                  44.34     1:32.97 (48.63)                                        
  9 Ma, Kevin W                9 PATS-MR              1:38.91    1:38.22        
                  47.46     1:38.22 (50.76)                                        
 10 Kivlehan, Patrick J       10 MWSC-MR              1:34.89    1:39.67        
                  49.00     1:39.67 (50.67)                                        
 11 Wu, Patrick                9 RFAC-MR              1:43.75    1:41.19        
                  48.24     1:41.19 (52.95)                                        
 12 Flynn, Ryan M             10 HVD-MR               1:20.92    1:45.09        
                  50.28     1:45.09 (54.81)                                        
 13 Sequeiros, Noah            9 MWSC-MR              2:01.89    1:50.65        
                  53.55     1:50.65 (57.10)                                        
 14 Strauss, Luke S            9 LBA-MR               2:00.00    1:53.99        
                  56.29     1:53.99 (57.70)                                        
 15 German, Kyle R            10 NBS-MR               1:52.65    2:08.84        
                1:02.07   2:08.84 (1:06.77)                                        
 16 Elmassalemah, Iad K        9 NDAC-MR              2:00.11    2:10.45        
 -- Jackson, Flash C           9 PATS-MR              1:25.81         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  44.30          DQ (48.39)                                        
 -- Samsonov, Luka A           9 NBS-MR               1:53.91         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  51.49          DQ (52.50)                                        
 -- Wisneski, Joshua P         9 NBS-MR               2:18.55         DQ        
      Did not finish on back
 -- Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR              1:42.11         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  45.13          DQ (50.51)                                        
 -- Chen, Brandon A           10 PATS-MR              1:58.00         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  56.55        DQ (1:04.13)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Flash C           9 PATS-MR                41.11      40.31        
  2 Hally, Seamus             10 NDAC-MR                44.32      42.36        
  3 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                44.16      43.28        
  4 Rendon, David             10 NDAC-MR                44.86      44.43        
  5 Ramon, Freddy M            9 LBA-MR                 46.48      44.54        
  6 Cornish, Danny J          10 LBA-MR                 48.41      44.72        
  7 Staubi, Eli J             10 NDAC-MR                45.58      45.41        
  8 Del Rosario, Eric         10 PATS-MR                45.91      45.67        
  9 Holan, Steve               9 PATS-MR                45.46      46.29        
 10 Monaco, Dylan J            9 LBA-MR                 53.57      49.91        
 11 Garcia, Grant E            9 NDAC-MR              1:00.17      50.52        
 11 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR                54.43      50.52        
 13 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR                53.45      50.71        
 14 Patierno, Joey G          10 NDAC-MR                48.38      51.32        
 15 Flynn, Ryan M             10 HVD-MR               1:07.08      51.78        
 16 Ober, Alexander G         10 UNNDA-MR               52.96      52.43        
 17 Strauss, Luke S            9 LBA-MR                 55.33      52.44        
 18 Kivlehan, Patrick J       10 MWSC-MR                53.59      53.29        
 19 Samsonov, Luka A           9 NBS-MR                 57.53      53.44        
 20 Ma, Kevin W                9 PATS-MR                53.83      53.80        
 21 Zhang, David Y             9 HVD-MR               1:00.97      54.12        
 22 Lavariega, Yahir           9 NDAC-MR              1:12.91      56.77        
 23 Hogan, Liam S             10 RFAC-MR                   NT      58.47        
 24 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR                56.49      59.41        
 25 Sequeiros, Noah            9 MWSC-MR              1:13.08    1:00.14        
 26 Deluca, Christian          9 PATS-MR                59.00    1:01.06        
 27 Wu, Patrick                9 RFAC-MR              1:10.61    1:03.84        
 28 Santana, Delwin J          9 LBA-MR                 59.00    1:04.55        
 29 Hudkins, Matthew R         9 LBA-MR               1:08.18    1:06.62        
 30 German, Kyle R            10 NBS-MR               1:04.92    1:08.33        
 -- Souidi, Samir M            9 LBA-MR               1:07.76         DQ        
 -- Wisneski, Joshua P         9 NBS-MR               1:31.55         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kivlehan, Sean            10 MWSC-MR              1:08.15         DQ        
      Alternating Kick
 -- Murray, Tristan D          9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Moriarty, Francis R        9 LBA-MR               1:10.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schermerhorn, Steven R    10 AG-MR                1:41.43    1:24.86        
                  39.99     1:24.86 (44.87)                                        
  2 Hally, Seamus             10 NDAC-MR              1:34.79    1:30.24        
                  43.77     1:30.24 (46.47)                                        
  3 Jackson, Flash C           9 PATS-MR              1:30.26    1:32.10        
                  43.89     1:32.10 (48.21)                                        
  4 Ramon, Freddy M            9 LBA-MR               1:40.55    1:37.06        
                  45.76     1:37.06 (51.30)                                        
  5 Holan, Steve               9 PATS-MR              1:34.40    1:37.75        
                  47.10     1:37.75 (50.65)                                        
  6 Del Rosario, Eric         10 PATS-MR              1:38.94    1:37.85        
                  45.81     1:37.85 (52.04)                                        
  7 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR              1:44.87    1:38.33        
                  45.30     1:38.33 (53.03)                                        
  8 Hagan, Michael J          10 PATS-MR              1:48.10    1:40.69        
                  48.00     1:40.69 (52.69)                                        
  9 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR              2:04.50    1:51.99        
                  51.90   1:51.99 (1:00.09)                                        
 10 Strauss, Luke S            9 LBA-MR               1:50.00    1:52.99        
                  53.18     1:52.99 (59.81)                                        
 11 Samsonov, Luka A           9 NBS-MR               2:11.22    1:53.40        
                  56.18     1:53.40 (57.22)                                        
 12 Ma, Kevin W                9 PATS-MR              1:54.92    1:56.51        
                  56.75     1:56.51 (59.76)                                        
 13 Kivlehan, Patrick J       10 MWSC-MR              1:57.99    1:57.38        
                  55.33   1:57.38 (1:02.05)                                        
 14 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR              1:59.25    1:58.17        
                  56.31   1:58.17 (1:01.86)                                        
 15 Souidi, Samir M            9 LBA-MR               2:15.00    1:59.86        
                  57.29   1:59.86 (1:02.57)                                        
 16 Wu, Patrick                9 RFAC-MR              2:21.15    2:15.52        
                1:03.75   2:15.52 (1:11.77)                                        
 17 German, Kyle R            10 NBS-MR               2:43.50    2:27.06        
                1:09.58   2:27.06 (1:17.48)                                        
 -- Wisneski, Joshua P         9 NBS-MR               2:45.55         DQ        
      Non-simultaneous arms
                1:18.05        DQ (1:29.49)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendon, David             10 NDAC-MR                34.79      34.41        
  2 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR                33.64      35.28        
  3 Staubi, Eli J             10 NDAC-MR                35.28      35.49        
  4 Ramon, Freddy M            9 LBA-MR                 35.73      36.61        
  5 Jackson, Flash C           9 PATS-MR                37.49      37.37        
  6 Del Rosario, Eric         10 PATS-MR                37.10      37.42        
  7 Cornish, Danny J          10 LBA-MR                 36.57      37.81        
  8 Holan, Steve               9 PATS-MR                36.79      38.22        
  9 Hally, Seamus             10 NDAC-MR                46.12      40.16        
 10 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR                43.48      40.53        
 11 Monaco, Dylan J            9 LBA-MR                 41.49      41.09        
 12 Ober, Alexander G         10 UNNDA-MR               37.43      41.50        
 13 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR                44.94      43.64        
 14 Santana, Delwin J          9 LBA-MR                 45.62      43.88        
 15 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR                48.86      44.07        
 16 Garcia, Grant E            9 NDAC-MR                52.55      44.43        
 17 Patierno, Joey G          10 NDAC-MR                52.10      45.55        
 18 Kivlehan, Sean            10 MWSC-MR              1:08.89      47.09        
 19 Kivlehan, Patrick J       10 MWSC-MR                50.67      48.90        
 20 Flynn, Ryan M             10 HVD-MR                 53.07      49.73        
 21 Samsonov, Luka A           9 NBS-MR               1:06.81      53.48        
 22 Lavariega, Yahir           9 NDAC-MR                52.73      53.51        
 23 Souidi, Samir M            9 LBA-MR               1:06.46      54.21        
 24 Zhang, David Y             9 HVD-MR               1:04.61      57.65        
 25 Ma, Kevin W                9 PATS-MR                58.99      57.73        
 26 Wu, Patrick                9 RFAC-MR                   NT    1:05.94        
 27 Elmassalemah, Iad K        9 NDAC-MR              1:15.63    1:11.22        
 -- German, Kyle R            10 NBS-MR                 59.88         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Rizzo, Gio M              10 PATS-MR                34.56         DQ        
 -- Murray, Tristan D          9 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schermerhorn, Steven R    10 AG-MR                1:38.69    1:18.16        
                  35.19     1:18.16 (42.97)                                        
  2 Rendon, David             10 NDAC-MR              1:23.87    1:18.98        
                  36.65     1:18.98 (42.33)                                        
  3 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR              1:19.53    1:19.44        
                  37.97     1:19.44 (41.47)                                        
  4 Holan, Steve               9 PATS-MR              1:28.01    1:29.03        
                  41.99     1:29.03 (47.04)                                        
  5 Jackson, Flash C           9 PATS-MR              1:32.64    1:36.70        
                  43.13     1:36.70 (53.57)                                        
  6 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR              1:58.29    1:45.02        
                  47.38     1:45.02 (57.64)                                        
 -- Del Rosario, Eric         10 PATS-MR              1:26.99         DQ        
      One hand touch
                  39.30          DQ (43.36)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schermerhorn, Steven R    10 AG-MR                1:34.43    1:16.21        
                  34.88     1:16.21 (41.33)                                        
  2 Rendon, David             10 NDAC-MR              1:18.73    1:19.20        
                  37.72     1:19.20 (41.48)                                        
  3 Rizzo, Gio M              10 PATS-MR              1:23.80    1:20.13        
                  37.56     1:20.13 (42.57)                                        
  4 Del Rosario, Eric         10 PATS-MR              1:28.49    1:20.14        
                  36.74     1:20.14 (43.40)                                        
  5 Holan, Steve               9 PATS-MR              1:26.90    1:22.41        
                  38.76     1:22.41 (43.65)                                        
  6 Smith, Sebastian L         9 RFAC-MR              1:23.87    1:22.90        
                  38.71     1:22.90 (44.19)                                        
  7 Hally, Seamus             10 NDAC-MR              1:28.71    1:23.16        
                  39.47     1:23.16 (43.69)                                        
  8 Cornish, Danny J          10 LBA-MR               1:26.74    1:25.52        
                  39.58     1:25.52 (45.94)                                        
  9 Staubi, Eli J             10 NDAC-MR              1:21.24    1:27.12        
                  38.37     1:27.12 (48.75)                                        
 10 Monaco, Dylan J            9 LBA-MR               1:39.60    1:31.41        
                  41.52     1:31.41 (49.89)                                        
 11 Kaiser, Ethan D           10 NDAC-MR              1:31.77    1:32.39        
                  46.28     1:32.39 (46.11)                                        
 12 Ober, Alexander G         10 UNNDA-MR             1:27.26    1:32.53        
                  43.49     1:32.53 (49.04)                                        
 13 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR              1:36.91    1:32.92        
                  43.37     1:32.92 (49.55)                                        
 14 Hagan, Michael J          10 PATS-MR              1:45.00    1:33.03        
                  46.35     1:33.03 (46.68)                                        
 15 D'Amelia, Pete            10 RFAC-MR                   NT    1:36.05        
                  42.06     1:36.05 (53.99)                                        
 16 Patierno, Joey G          10 NDAC-MR              1:34.71    1:36.94        
                  44.92     1:36.94 (52.02)                                        
 17 Kivlehan, Patrick J       10 MWSC-MR              1:41.66    1:37.54        
                  44.04     1:37.54 (53.50)                                        
 18 Garcia, Grant E            9 NDAC-MR              1:47.14    1:39.34        
                  49.62     1:39.34 (49.72)                                        
 19 Ma, Kevin W                9 PATS-MR              1:47.40    1:43.54        
                  48.80     1:43.54 (54.74)                                        
 20 Samsonov, Luka A           9 NBS-MR               1:56.48    1:43.82        
                  52.00     1:43.82 (51.82)                                        
 21 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR              1:39.01    1:45.32        
                  45.55     1:45.32 (59.77)                                        
 22 Strauss, Luke S            9 LBA-MR               1:57.17    1:49.66        
 23 Zhang, David Y             9 HVD-MR               1:54.71    1:53.12        
                  54.12     1:53.12 (59.00)                                        
 24 Wu, Patrick                9 RFAC-MR                   NT    1:55.67        
                  57.30     1:55.67 (58.37)                                        
 25 German, Kyle R            10 NBS-MR               1:51.26    2:02.26        
                  59.36   2:02.26 (1:02.90)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patriot Swim Team-MR  'A'                              NT    2:08.37        
     1) Rizzo, Gio M 10                 2) Holan, Steve 9                 
     3) Jackson, Flash C 9              4) Del Rosario, Eric 10           
                  34.52     1:06.11 (31.59)   2:08.37 (1:02.26)                    
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:10.41    2:11.09        
     1) Staubi, Eli J 10                2) Patierno, Joey G 10            
     3) Hally, Seamus 10                4) Rendon, David 10               
                  43.15     1:09.34 (26.19)   2:11.09 (1:01.75)                    
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:22.72    2:18.56        
     1) Ramon, Freddy M 9               2) Santana, Delwin J 9            
     3) Monaco, Dylan J 9               4) Cornish, Danny J 10            
                  39.78     1:14.95 (35.17)   2:18.56 (1:03.61)                    
  4 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:06.79    2:24.99        
     1) D'Amelia, Pete 10               2) Calvelli, Samuel 10            
     3) Tuohy, Johnny D 9               4) Smith, Sebastian L 9           
                  43.13                             1:21.59 ( )   2:24.99 (1:03.40)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:29.57    2:29.26        
     1) Rendon, David 10                2) Hally, Seamus 10               
     3) Staubi, Eli J 10                4) Patierno, Joey G 10            
                  36.84     1:21.11 (44.27)     1:56.17 (35.06)     2:29.26 (33.09)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:44.99    2:39.64        
     1) Monaco, Dylan J 9               2) Ramon, Freddy M 9              
     3) Cornish, Danny J 10             4) Santana, Delwin J 9            
                  48.93     1:27.75 (38.82)     2:12.84 (45.09)     2:39.64 (26.80)
 -- Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:31.10         DQ        
     1) Calvelli, Samuel 10             2) D'Amelia, Pete 10              
     3) Smith, Sebastian L 9            4) Tuohy, Johnny D 9              
                  41.13     1:31.85 (50.72)     2:05.87 (34.02)          DQ (34.39)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Del Rosario, Eric         10 PATS-MR              2:44.14    2:35.20        
                  34.40     1:15.04 (40.64)     1:57.90 (42.86)     2:35.20 (37.30)
  2 Rendon, David             10 NDAC-MR              2:38.71    2:36.08        
                  34.56     1:14.07 (39.51)     1:56.57 (42.50)     2:36.08 (39.51)
  3 Cornish, Danny J          10 LBA-MR               3:02.65    2:39.68        
                  35.53     1:15.63 (40.10)     1:59.53 (43.90)     2:39.68 (40.15)
  4 Tuohy, Johnny D            9 RFAC-MR              3:08.24    2:46.35        
                  36.49     1:20.20 (43.71)     2:04.56 (44.36)     2:46.35 (41.79)
  5 Quested, Finn J            8 RFAC-MR                   NT    2:51.23        
                  38.09     1:21.91 (43.82)     2:07.38 (45.47)     2:51.23 (43.85)
  6 Pece, Logan A             10 HAWK-AD              2:53.83    2:51.60        
                  39.07     1:22.72 (43.65)     2:09.24 (46.52)     2:51.60 (42.36)
  7 Ober, Alexander G         10 UNNDA-MR             2:55.03    2:55.94        
                  37.58     1:22.36 (44.78)     2:08.92 (46.56)     2:55.94 (47.02)
  8 Souidi, Samir M            9 LBA-MR               3:17.41    2:57.50        
                  39.15     1:23.63 (44.48)     2:10.19 (46.56)     2:57.50 (47.31)
  9 Calvelli, Samuel          10 RFAC-MR              3:29.39    3:05.74        
                  38.64     1:26.75 (48.11)     2:16.96 (50.21)     3:05.74 (48.78)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR                 25.95      25.88        
  2 Choi, Andrew H            12 MWSC-MR                28.25      27.74        
  3 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR                28.29      27.75        
  4 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR                28.18      27.94        
  5 Cruz, Jason A             12 RFAC-MR                27.86      28.10        
  6 Keane, Matt V             12 PATS-MR                27.89      28.28        
  7 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR                 27.97      28.36        
  8 Ritchie, Ellis M          12 Rivertown Rays-MR      29.24      28.76        
  9 Cornish, Kyle F           11 LBA-MR                 30.31      28.77        
 10 Reining, Robert L         11 RFAC-MR                29.13      29.01        
 11 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR                29.45      29.08        
 12 Hwang, Tyler              12 LBA-MR                 30.65      29.22        
 13 Allen, Liam F             11 MWSC-MR                29.44      29.51        
 14 Liu, Alex J               11 NDAC-MR                29.79      29.78        
 15 Bergin, Kyle              12 LBA-MR                 32.13      30.08        
 16 Stoski, Michael J         12 LBA-MR                 32.16      30.76        
 17 Burger, Daniel E          12 NDAC-MR                32.41      31.19        
 18 McCarthy, Neilly          12 LBA-MR                 31.96      31.25        
 19 Xin, Alex                 11 RFAC-MR                31.03      31.58        
 20 Hadid, Amer               12 NBS-MR                 31.53      31.89        
 21 McGregor, Matt J          11 PATS-MR                30.57      31.95        
 22 Turner, Cole V            11 HVD-MR                 35.14      32.34        
 23 Devine, J.T.              11 LBA-MR                 33.41      32.40        
 24 McGregor, Kyle T          11 PATS-MR                33.27      32.49        
 25 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR      32.35      32.68        
 26 Meade, Ryan B             12 LBA-MR                 41.95      32.87        
 27 Hackmeyer, Aidan R        11 NDAC-MR                33.55      33.20        
 28 Lavariega, Fernando       11 NDAC-MR                33.40      33.21        
 29 Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR                33.48      33.57        
 30 Zeman, Josh K             12 MWSC-MR                34.64      33.63        
 31 Sheinberg, Ryan           11 LBA-MR                 32.50      34.16        
 32 Bruno, Anthony J          11 MWSC-MR                55.89      34.22        
 33 Rizzi, Matteo D           12 HVD-MR                 33.49      34.29        
 34 Gupta, Arjun              11 LBA-MR                 35.50      34.50        
 35 Peticco, Martin F         12 NBS-MR                 37.37      34.77        
 36 Susman, Dan A             12 HVD-MR                 36.95      35.39        
 37 Robinson, Daniel P        12 MWSC-MR                33.97      35.71        
 38 Rand, Jack S              11 LBA-MR                 34.94      35.83        
 39 Mangan, Kyle D            11 HVD-MR                 32.33      36.00        
 40 Maresca, Tito J           12 RFAC-MR                38.76      36.80        
 41 Brody, Hunter T           11 PATS-MR                36.66      38.02        
 42 Valentin, Joseph B        11 MWSC-MR                53.89      39.98        
 43 Hoey, Ciaran F            11 LBA-MR                 37.17      40.21        
 44 Wall, Ben L               12 WSSC-MR                41.28      40.37        
 45 Murphy, John A            11 NBS-MR                 51.64      55.26        
 -- Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR      29.99         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR                 57.03      57.45        
                  27.21       57.45 (30.24)                                        
  2 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR              1:00.89      59.61        
                  28.94       59.61 (30.67)                                        
  3 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:01.30    1:02.16        
                  29.31     1:02.16 (32.85)                                        
  4 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR              1:00.90    1:02.24        
                  30.58     1:02.24 (31.66)                                        
  5 Choi, Andrew H            12 MWSC-MR              1:06.18    1:02.44        
                  30.05     1:02.44 (32.39)                                        
  6 Keane, Matt V             12 PATS-MR              1:02.43    1:02.47        
                  30.01     1:02.47 (32.46)                                        
  7 Cruz, Jason A             12 RFAC-MR              1:02.13    1:02.65        
                  30.07     1:02.65 (32.58)                                        
  8 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR               1:03.15    1:03.03        
                  30.21     1:03.03 (32.82)                                        
  9 Ritchie, Ellis M          12 Rivertown Rays-MR    1:04.93    1:03.53        
                  30.14     1:03.53 (33.39)                                        
 10 Reining, Robert L         11 RFAC-MR              1:04.74    1:03.75        
                  30.73     1:03.75 (33.02)                                        
 11 Cornish, Kyle F           11 LBA-MR               1:07.61    1:04.13        
                  30.88     1:04.13 (33.25)                                        
 12 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR    1:05.95    1:05.18        
                  30.97     1:05.18 (34.21)                                        
 13 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:06.17    1:05.42        
                  30.78     1:05.42 (34.64)                                        
 14 Hwang, Tyler              12 LBA-MR               1:11.11    1:07.45        
                  31.88     1:07.45 (35.57)                                        
 15 Xin, Alex                 11 RFAC-MR              1:08.99    1:08.17        
                  32.80     1:08.17 (35.37)                                        
 16 Huang, Matthew K          11 PATS-MR              1:07.33    1:08.57        
                  31.76     1:08.57 (36.81)                                        
 17 Bergin, Kyle              12 LBA-MR               1:11.00    1:08.63        
                  32.98     1:08.63 (35.65)                                        
 18 Cimorelli, Jack D         12 NDAC-MR              1:15.11    1:08.67        
                  32.20     1:08.67 (36.47)                                        
 19 McGregor, Matt J          11 PATS-MR              1:09.25    1:08.87        
                  33.05     1:08.87 (35.82)                                        
 20 Stoski, Michael J         12 LBA-MR               1:14.54    1:10.07        
                  34.12     1:10.07 (35.95)                                        
 21 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    1:11.65    1:10.17        
                  33.64     1:10.17 (36.53)                                        
 22 McCarthy, Neilly          12 LBA-MR               1:10.93    1:10.33        
                  33.47     1:10.33 (36.86)                                        
 23 O'Blaney, Lucas           12 PATS-MR              1:14.77    1:10.71        
                  34.09     1:10.71 (36.62)                                        
 24 Burger, Daniel E          12 NDAC-MR              1:18.24    1:11.57        
                  34.04     1:11.57 (37.53)                                        
 25 Devine, J.T.              11 LBA-MR               1:15.25    1:12.46        
                  34.09     1:12.46 (38.37)                                        
 26 Hadid, Amer               12 NBS-MR               1:10.94    1:12.72        
                  33.45     1:12.72 (39.27)                                        
 27 Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR              1:16.44    1:13.41        
                  35.26     1:13.41 (38.15)                                        
 28 Sheinberg, Ryan           11 LBA-MR               1:11.08    1:14.56        
                  36.25     1:14.56 (38.31)                                        
 29 McGregor, Kyle T          11 PATS-MR              1:15.46    1:14.80        
                  36.73     1:14.80 (38.07)                                        
 30 Lavariega, Fernando       11 NDAC-MR              1:13.69    1:15.26        
                  34.36     1:15.26 (40.90)                                        
 31 Rizzi, Matteo D           12 HVD-MR               1:15.15    1:15.77        
                  35.88     1:15.77 (39.89)                                        
 32 Bruno, Anthony J          11 MWSC-MR              1:56.89    1:19.16        
                  36.51     1:19.16 (42.65)                                        
 33 Maresca, Tito J           12 RFAC-MR              1:32.09    1:20.75        
 34 Brody, Hunter T           11 PATS-MR              1:28.05    1:26.90        
                  39.32     1:26.90 (47.58)                                        
 35 Carmona, Esteban A        11 PATS-MR              1:31.00    1:32.62        
                  43.14     1:32.62 (49.48)                                        
 36 Cole, Christian J         12 NBS-MR               1:34.86    1:53.37        
                  48.01   1:53.37 (1:05.36)                                        
 37 Murphy, John A            11 NBS-MR               1:45.66    2:04.82        
                  56.46   2:04.82 (1:08.36)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR               2:05.00    2:03.61        
                  29.47     1:01.80 (32.33)     1:32.44 (30.64)     2:03.61 (31.17)
  2 Keane, Matt V             12 PATS-MR              2:14.50    2:12.33        
                  29.62     1:03.23 (33.61)     1:38.09 (34.86)     2:12.33 (34.24)
  3 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR              2:19.24    2:13.01        
                  31.37     1:05.49 (34.12)     1:41.03 (35.54)     2:13.01 (31.98)
  4 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              2:13.28    2:15.54        
                  29.76     1:04.83 (35.07)     1:40.90 (36.07)     2:15.54 (34.64)
  5 Reining, Robert L         11 RFAC-MR              2:22.08    2:16.18        
                  30.93     1:05.60 (34.67)     1:41.63 (36.03)     2:16.18 (34.55)
  6 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              2:20.07    2:19.75        
                  31.90     1:06.99 (35.09)     1:43.37 (36.38)     2:19.75 (36.38)
  7 Cornish, Kyle F           11 LBA-MR               2:26.79    2:21.02        
                  30.94     1:06.90 (35.96)     1:44.57 (37.67)     2:21.02 (36.45)
  8 Ritchie, Ellis M          12 Rivertown Rays-MR    2:24.67    2:24.54        
                  30.47     1:07.12 (36.65)     1:46.91 (39.79)     2:24.54 (37.63)
  9 Xin, Alex                 11 RFAC-MR              2:38.52    2:27.56        
                  33.00     1:10.44 (37.44)     1:50.17 (39.73)     2:27.56 (37.39)
 10 Baranowski, Damian        11 UNAG-MR              2:30.00    2:27.98        
                  34.28     1:12.79 (38.51)     1:51.31 (38.52)     2:27.98 (36.67)
 11 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    2:32.53    2:28.28        
                  34.28     1:12.90 (38.62)     1:51.53 (38.63)     2:28.28 (36.75)
 12 McCarthy, Neilly          12 LBA-MR               2:30.50    2:29.88        
                  33.83     1:11.61 (37.78)     1:50.77 (39.16)     2:29.88 (39.11)
 13 McGregor, Matt J          11 PATS-MR              2:30.42    2:31.62        
                  34.13     1:12.61 (38.48)     1:52.88 (40.27)     2:31.62 (38.74)
 14 Sheinberg, Ryan           11 LBA-MR               2:31.35    2:31.72        
                  36.39     1:16.23 (39.84)     1:55.19 (38.96)     2:31.72 (36.53)
 15 Stoski, Michael J         12 LBA-MR               2:40.00    2:34.73        
                  34.63     1:15.88 (41.25)     1:56.33 (40.45)     2:34.73 (38.40)
 16 Rizzi, Matteo D           12 HVD-MR               2:50.49    2:47.17        
                  35.74     1:18.22 (42.48)     2:03.69 (45.47)     2:47.17 (43.48)
 17 McGregor, Kyle T          11 PATS-MR              2:54.12    2:48.28        
                  37.83     1:20.86 (43.03)     2:06.35 (45.49)     2:48.28 (41.93)
 18 Mangan, Kyle D            11 HVD-MR               2:50.27    2:52.32        
                  37.39     1:21.90 (44.51)     2:07.59 (45.69)     2:52.32 (44.73)
 19 Messina, Michael A        11 RFAC-MR                   NT    2:52.61        
                  39.91     1:26.82 (46.91)     2:11.34 (44.52)     2:52.61 (41.27)
 20 Maresca, Tito J           12 RFAC-MR                   NT    2:54.16        
                                1:24.74 ( )   2:54.16 (1:29.42)                    
 21 Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR                   NT    2:58.56        
                  37.82     1:28.48 (50.66)     2:15.43 (46.95)     2:58.56 (43.13)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Liam F             11 MWSC-MR                31.23      32.24        
  2 Liu, Alex J               11 NDAC-MR                33.75      34.00        
  3 Cruz, Jason A             12 RFAC-MR                34.72      34.80        
  4 Cornish, Kyle F           11 LBA-MR                 36.57      34.93        
  5 Reining, Robert L         11 RFAC-MR                36.09      35.14        
  6 Holman, Thomas S          12 PATS-MR                   NT      35.31        
  7 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR                36.95      35.86        
  8 Devine, J.T.              11 LBA-MR                 38.83      36.81        
  9 Xin, Alex                 11 RFAC-MR                38.23      37.04        
 10 Hadid, Amer               12 NBS-MR                 36.31      37.67        
 11 Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR                40.51      38.32        
 12 McGregor, Kyle T          11 PATS-MR                38.53      38.52        
 13 Zeman, Josh K             12 MWSC-MR                40.97      38.55        
 14 McGregor, Matt J          11 PATS-MR                37.37      38.78        
 15 Hwang, Tyler              12 LBA-MR                 37.74      39.55        
 16 McCarthy, Neilly          12 LBA-MR                 39.59      39.96        
 17 Mangan, Kyle D            11 HVD-MR                 43.98      40.41        
 18 Lavariega, Fernando       11 NDAC-MR                44.41      40.55        
 19 Peticco, Martin F         12 NBS-MR                 44.90      40.68        
 20 Rizzi, Matteo D           12 HVD-MR                 40.27      41.18        
 21 Susman, Dan A             12 HVD-MR                 42.72      41.32        
 22 Bruno, Anthony J          11 MWSC-MR                57.89      41.37        
 23 Burger, Daniel E          12 NDAC-MR                40.99      41.43        
 24 Hackmeyer, Aidan R        11 NDAC-MR                40.66      42.02        
 25 Gupta, Arjun              11 LBA-MR                 44.63      42.61        
 26 Maresca, Tito J           12 RFAC-MR                47.27      43.44        
 27 Turner, Cole V            11 HVD-MR                 44.62      44.40        
 28 Hoey, Ciaran F            11 LBA-MR                 48.43      49.38        
 29 Brody, Hunter T           11 PATS-MR                45.85      50.84        
 30 Murphy, John A            11 NBS-MR               1:10.98    1:01.37        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:10.01    1:08.97        
                  33.12     1:08.97 (35.85)                                        
  2 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR              1:10.42    1:09.52        
                  34.00     1:09.52 (35.52)                                        
  3 Ritchie, Ellis M          12 Rivertown Rays-MR    1:18.91    1:10.32        
                  33.92     1:10.32 (36.40)                                        
  4 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:11.56    1:10.47        
                  34.17     1:10.47 (36.30)                                        
  5 Keane, Matt V             12 PATS-MR              1:12.50    1:10.64        
                  35.45     1:10.64 (35.19)                                        
  6 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR    1:12.93    1:13.23        
                  35.87     1:13.23 (37.36)                                        
  7 Choi, Andrew H            12 MWSC-MR              1:22.49    1:13.26        
                  35.38     1:13.26 (37.88)                                        
  8 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    1:12.43    1:13.61        
                  35.74     1:13.61 (37.87)                                        
  9 Reining, Robert L         11 RFAC-MR              1:16.95    1:14.43        
                  36.63     1:14.43 (37.80)                                        
 10 Cruz, Jason A             12 RFAC-MR              1:16.10    1:14.95        
                  36.30     1:14.95 (38.65)                                        
 11 Cornish, Kyle F           11 LBA-MR               1:17.51    1:15.30        
                  36.23     1:15.30 (39.07)                                        
 12 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR              1:16.34    1:15.43        
                  37.26     1:15.43 (38.17)                                        
 13 Huang, Jonathan           12 PATS-MR              1:17.31    1:16.91        
                  37.68     1:16.91 (39.23)                                        
 14 O'Blaney, Lucas           12 PATS-MR              1:20.97    1:18.12        
                  38.01     1:18.12 (40.11)                                        
 15 Stoski, Michael J         12 LBA-MR               1:22.72    1:19.52        
                  39.97     1:19.52 (39.55)                                        
 16 Huang, Matthew K          11 PATS-MR              1:17.91    1:20.05        
                  38.87     1:20.05 (41.18)                                        
 17 Xin, Alex                 11 RFAC-MR              1:20.56    1:20.69        
                  39.84     1:20.69 (40.85)                                        
 18 Devine, J.T.              11 LBA-MR               1:40.00    1:21.75        
 19 McGregor, Matt J          11 PATS-MR              1:22.43    1:21.84        
                  40.18     1:21.84 (41.66)                                        
 20 McGregor, Kyle T          11 PATS-MR              1:23.87    1:22.72        
                  40.31     1:22.72 (42.41)                                        
 21 Hadid, Amer               12 NBS-MR               1:21.46    1:23.14        
                  40.62     1:23.14 (42.52)                                        
 22 Bergin, Kyle              12 LBA-MR               1:27.12    1:23.47        
                  41.37     1:23.47 (42.10)                                        
 23 Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR                   NT    1:24.13        
                  41.28     1:24.13 (42.85)                                        
 24 McCarthy, Neilly          12 LBA-MR               1:23.21    1:24.48        
                  41.01     1:24.48 (43.47)                                        
 25 Bruno, Anthony J          11 MWSC-MR              2:03.89    1:29.82        
                  44.12     1:29.82 (45.70)                                        
 26 Sheinberg, Ryan           11 LBA-MR               1:22.90    1:30.99        
                  44.30     1:30.99 (46.69)                                        
 27 Brody, Hunter T           11 PATS-MR              1:41.47    1:52.98        
                  53.75     1:52.98 (59.23)                                        
 28 Murphy, John A            11 NBS-MR               2:25.88    2:14.93        
 -- Rand, Jack S              11 LBA-MR               1:32.13         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.19          DQ (49.94)                                        
 -- Maresca, Tito J           12 RFAC-MR              1:40.12         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  45.03          DQ (49.97)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keane, Matt V             12 PATS-MR                33.58      33.41        
  2 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR                 35.07      33.42        
  3 Choi, Andrew H            12 MWSC-MR                35.55      34.64        
  4 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR                 37.71      35.32        
  5 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR                36.39      35.46        
  6 Cruz, Jason A             12 RFAC-MR                36.70      36.08        
  7 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR      36.41      36.77        
  8 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR      39.44      38.20        
  9 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR                40.68      38.42        
 10 Hwang, Tyler              12 LBA-MR                 40.43      38.96        
 11 Allen, Liam F             11 MWSC-MR                45.49      40.24        
 12 Ritchie, Ellis M          12 Rivertown Rays-MR      41.83      40.44        
 13 Cimorelli, Jack D         12 NDAC-MR                48.11      40.88        
 14 Reining, Robert L         11 RFAC-MR                42.55      41.94        
 15 Lavariega, Fernando       11 NDAC-MR                43.77      42.68        
 16 Xin, Alex                 11 RFAC-MR                44.24      43.32        
 17 Brody, Hunter T           11 PATS-MR                46.93      43.58        
 18 McGregor, Matt J          11 PATS-MR                46.12      43.74        
 19 O'Blaney, Lucas           12 PATS-MR                49.37      45.08        
 20 Rizzi, Matteo D           12 HVD-MR                 45.79      45.40        
 21 Rand, Jack S              11 LBA-MR                 47.08      47.04        
 21 Hadid, Amer               12 NBS-MR                 45.88      47.04        
 23 Maresca, Tito J           12 RFAC-MR                   NT      47.81        
 24 Sheinberg, Ryan           11 LBA-MR                 47.49      47.97        
 25 McGregor, Kyle T          11 PATS-MR                50.41      53.67        
 26 Cole, Christian J         12 NBS-MR               1:12.56      53.78        
 27 Carmona, Esteban A        11 PATS-MR                 0.42    1:00.65        
 -- Murphy, John A            11 NBS-MR               1:15.80         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keane, Matt V             12 PATS-MR              1:16.51    1:15.31        
                  34.87     1:15.31 (40.44)                                        
  2 Choi, Andrew H            12 MWSC-MR              1:18.96    1:17.21        
                  35.55     1:17.21 (41.66)                                        
  3 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              1:20.73    1:17.59        
                  36.56     1:17.59 (41.03)                                        
  4 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR               1:22.60    1:18.35        
                  36.46     1:18.35 (41.89)                                        
  5 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR    1:20.78    1:20.18        
                  37.67     1:20.18 (42.51)                                        
  6 Cruz, Jason A             12 RFAC-MR              1:22.09    1:20.20        
                  37.64     1:20.20 (42.56)                                        
  7 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    1:23.28    1:23.66        
                  40.26     1:23.66 (43.40)                                        
  8 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:23.27    1:24.54        
                  39.18     1:24.54 (45.36)                                        
  9 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              1:27.89    1:25.61        
                  41.06     1:25.61 (44.55)                                        
 10 Ritchie, Ellis M          12 Rivertown Rays-MR    1:37.23    1:30.78        
                  41.59     1:30.78 (49.19)                                        
 11 Meade, Ryan B             12 LBA-MR               1:59.00    1:31.21        
                  43.00     1:31.21 (48.21)                                        
 12 Xin, Alex                 11 RFAC-MR              1:32.59    1:31.98        
                  44.01     1:31.98 (47.97)                                        
 13 McGregor, Matt J          11 PATS-MR              1:31.50    1:34.70        
                  44.88     1:34.70 (49.82)                                        
 14 Rizzi, Matteo D           12 HVD-MR               1:44.25    1:35.01        
                  44.80     1:35.01 (50.21)                                        
 15 Robinson, Daniel P        12 MWSC-MR              1:48.43    1:36.47        
                  45.39     1:36.47 (51.08)                                        
 16 Sheinberg, Ryan           11 LBA-MR               1:39.40    1:40.24        
                  48.12     1:40.24 (52.12)                                        
 17 Brody, Hunter T           11 PATS-MR              1:38.75    1:40.57        
                  46.55     1:40.57 (54.02)                                        
 18 Peticco, Martin F         12 NBS-MR               1:54.63    1:41.24        
                  48.67     1:41.24 (52.57)                                        
 19 Rand, Jack S              11 LBA-MR               1:44.09    1:42.07        
                  49.95     1:42.07 (52.12)                                        
 20 Hadid, Amer               12 NBS-MR               1:48.75    1:43.40        
                  49.02     1:43.40 (54.38)                                        
 21 Maresca, Tito J           12 RFAC-MR              1:50.17    1:44.55        
                  49.55     1:44.55 (55.00)                                        
 22 Wall, Ben L               12 WSSC-MR              2:06.76    2:10.19        
                  59.60   2:10.19 (1:10.59)                                        
 -- Murphy, John A            11 NBS-MR               2:35.66         DQ        
      No touch
                1:06.58        DQ (1:25.45)                                        
 -- Zeman, Josh K             12 MWSC-MR              1:48.80         DQ        
      No touch
                  45.54          DQ (55.77)                                        
 -- Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR                   NT         DQ        
      No touch
                  51.92        DQ (1:01.03)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR                 27.22      28.33        
  2 Choi, Andrew H            12 MWSC-MR                30.33      28.56        
  3 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR                30.24      29.96        
  4 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR                 31.51      30.62        
  5 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR                31.30      30.69        
  6 Ritchie, Ellis M          12 Rivertown Rays-MR      32.28      30.91        
  7 Hwang, Tyler              12 LBA-MR                 32.29      31.25        
  8 Reining, Robert L         11 RFAC-MR                32.40      31.66        
  9 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR                31.60      31.82        
 10 Stoski, Michael J         12 LBA-MR                 33.63      32.02        
 11 Keane, Matt V             12 PATS-MR                34.24      32.38        
 12 Cornish, Kyle F           11 LBA-MR                 34.34      32.51        
 13 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR                32.87      32.87        
 14 Cimorelli, Jack D         12 NDAC-MR                47.11      33.55        
 15 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR      34.83      33.93        
 16 Bergin, Kyle              12 LBA-MR                 35.53      34.60        
 17 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR      36.19      35.11        
 18 Huang, Jonathan           12 PATS-MR                36.52      35.50        
 19 Burger, Daniel E          12 NDAC-MR                37.41      35.86        
 20 McGregor, Matt J          11 PATS-MR                35.73      36.91        
 21 Xin, Alex                 11 RFAC-MR                39.10      37.99        
 22 Rizzi, Matteo D           12 HVD-MR                 40.89      38.08        
 23 McCarthy, Neilly          12 LBA-MR                 38.55      38.13        
 24 Devine, J.T.              11 LBA-MR                 55.00      39.54        
 25 Hadid, Amer               12 NBS-MR                 40.72      39.92        
 26 O'Blaney, Lucas           12 PATS-MR                47.20      40.04        
 27 McGregor, Kyle T          11 PATS-MR                44.13      40.12        
 27 Bruno, Anthony J          11 MWSC-MR                59.01      40.12        
 29 Lavariega, Fernando       11 NDAC-MR                44.96      42.00        
 30 Rand, Jack S              11 LBA-MR                 40.60      42.21        
 31 Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR                43.87      44.52        
 32 Brody, Hunter T           11 PATS-MR                55.62      51.83        
 33 Maresca, Tito J           12 RFAC-MR                   NT      52.81        
 -- Cruz, Jason A             12 RFAC-MR                32.87         DQ        
      Alternating Kick
 -- Huang, Matthew K          11 PATS-MR                37.81         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR                 59.18    1:01.69        
                  29.67     1:01.69 (32.02)                                        
  2 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR              1:06.28    1:06.31        
                  30.60     1:06.31 (35.71)                                        
  3 Choi, Andrew H            12 MWSC-MR              1:10.76    1:09.50        
                  32.22     1:09.50 (37.28)                                        
  4 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              1:12.65    1:10.45        
                  32.80     1:10.45 (37.65)                                        
  5 Ritchie, Ellis M          12 Rivertown Rays-MR    1:13.56    1:12.38        
                  32.49     1:12.38 (39.89)                                        
  6 Reining, Robert L         11 RFAC-MR              1:18.47    1:13.87        
                  33.79     1:13.87 (40.08)                                        
  7 Hwang, Tyler              12 LBA-MR               1:17.38    1:13.93        
                  33.27     1:13.93 (40.66)                                        
  8 Cornish, Kyle F           11 LBA-MR               1:17.91    1:14.32        
                  33.84     1:14.32 (40.48)                                        
  9 Stoski, Michael J         12 LBA-MR               1:20.08    1:15.30        
                  35.34     1:15.30 (39.96)                                        
 10 Keane, Matt V             12 PATS-MR              1:19.28    1:15.86        
                  34.26     1:15.86 (41.60)                                        
 11 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR              1:18.81    1:16.05        
                  34.97     1:16.05 (41.08)                                        
 12 Bergin, Kyle              12 LBA-MR               1:27.05    1:20.51        
                  37.31     1:20.51 (43.20)                                        
 13 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR    1:24.28    1:23.98        
                  37.97     1:23.98 (46.01)                                        
 14 McGregor, Matt J          11 PATS-MR              1:22.61    1:25.34        
                  38.94     1:25.34 (46.40)                                        
 15 Sheinberg, Ryan           11 LBA-MR               1:25.93    1:25.36        
                  39.25     1:25.36 (46.11)                                        
 16 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    1:25.26    1:26.95        
                  41.29     1:26.95 (45.66)                                        
 17 McGregor, Kyle T          11 PATS-MR              1:43.01    1:33.64        
                  41.97     1:33.64 (51.67)                                        
 18 Meade, Ryan B             12 LBA-MR               1:55.00    1:37.01        
                  41.71     1:37.01 (55.30)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aroesty, Ryan S           12 LBA-MR               1:09.06    1:06.01        
                  30.28     1:06.01 (35.73)                                        
  2 Choi, Andrew H            12 MWSC-MR              1:11.54    1:09.10        
                  31.98     1:09.10 (37.12)                                        
  3 Keane, Matt V             12 PATS-MR              1:11.55    1:09.17        
                  33.53     1:09.17 (35.64)                                        
  4 Staubi, Kyle A            12 NDAC-MR              1:11.00    1:09.21        
                  31.28     1:09.21 (37.93)                                        
  5 Sanchez, Jacob M          12 LBA-MR               1:13.63    1:09.62        
                  32.37     1:09.62 (37.25)                                        
  6 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR              1:17.49    1:12.22        
                  34.44     1:12.22 (37.78)                                        
  7 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              1:12.21    1:12.29        
                  32.16     1:12.29 (40.13)                                        
  8 Cruz, Jason A             12 RFAC-MR              1:15.41    1:13.20        
                  34.64     1:13.20 (38.56)                                        
  9 Chang, Alan               12 Rivertown Rays-MR    1:13.50    1:13.67        
                  35.36     1:13.67 (38.31)                                        
 10 Ritchie, Ellis M          12 Rivertown Rays-MR    1:15.85    1:14.02        
                  32.83     1:14.02 (41.19)                                        
 11 Reining, Robert L         11 RFAC-MR              1:16.47    1:14.16        
                  33.63     1:14.16 (40.53)                                        
 12 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              1:14.22    1:14.38        
                  33.02     1:14.38 (41.36)                                        
 13 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    1:16.62    1:14.67        
                  34.63     1:14.67 (40.04)                                        
 14 Liu, Alex J               11 NDAC-MR              1:12.98    1:14.97        
                  34.96     1:14.97 (40.01)                                        
 15 Stoski, Michael J         12 LBA-MR               1:32.53    1:16.63        
                  35.66     1:16.63 (40.97)                                        
 16 Bergin, Kyle              12 LBA-MR               1:23.72    1:20.70        
                  37.83     1:20.70 (42.87)                                        
 17 McGregor, Matt J          11 PATS-MR              1:19.59    1:20.86        
                  38.01     1:20.86 (42.85)                                        
 18 Hackmeyer, Aidan R        11 NDAC-MR              1:33.49    1:21.96        
                  38.24     1:21.96 (43.72)                                        
 19 McCarthy, Neilly          12 LBA-MR               1:31.41    1:22.83        
                  38.66     1:22.83 (44.17)                                        
 20 Lavariega, Fernando       11 NDAC-MR              1:26.74    1:23.67        
 21 Burger, Daniel E          12 NDAC-MR              1:19.15    1:24.09        
                  40.93     1:24.09 (43.16)                                        
 22 Rizzi, Matteo D           12 HVD-MR               1:31.39    1:25.96        
                  39.77     1:25.96 (46.19)                                        
 23 Zeman, Josh K             12 MWSC-MR              1:31.66    1:28.33        
                  40.15     1:28.33 (48.18)                                        
 24 Hadid, Amer               12 NBS-MR               1:21.87    1:28.52        
                  40.36     1:28.52 (48.16)                                        
 25 Devine, J.T.              11 LBA-MR               1:55.00    1:28.77        
                  39.45     1:28.77 (49.32)                                        
 26 Susman, Dan A             12 HVD-MR               1:41.69    1:29.17        
                  41.39     1:29.17 (47.78)                                        
 27 Peticco, Martin F         12 NBS-MR               1:38.99    1:29.87        
                  42.92     1:29.87 (46.95)                                        
 28 McGregor, Kyle T          11 PATS-MR              1:34.89    1:30.44        
                  42.64     1:30.44 (47.80)                                        
 29 Bruno, Anthony J          11 MWSC-MR              2:25.89    1:30.52        
                  42.94     1:30.52 (47.58)                                        
 30 Gupta, Arjun              11 LBA-MR               1:37.76    1:33.59        
                  42.43     1:33.59 (51.16)                                        
 31 Mangan, Kyle D            11 HVD-MR               1:36.22    1:33.62        
                  42.33     1:33.62 (51.29)                                        
 32 Rand, Jack S              11 LBA-MR               1:30.68    1:34.08        
                  44.43     1:34.08 (49.65)                                        
 33 Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR                   NT    1:34.55        
                  44.75     1:34.55 (49.80)                                        
 34 Turner, Cole V            11 HVD-MR               1:45.36    1:35.05        
                  43.13     1:35.05 (51.92)                                        
 35 Brody, Hunter T           11 PATS-MR              1:40.66    1:40.49        
                  52.31     1:40.49 (48.18)                                        
 36 Hoey, Ciaran F            11 LBA-MR               1:41.96    1:41.53        
                  48.52     1:41.53 (53.01)                                        
 -- Holman, Thomas S          12 PATS-MR                   NT         DQ        
      Not on back off wall - back
                  35.77          DQ (39.90)                                        
 -- Robinson, Daniel P        12 MWSC-MR              1:47.70         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  44.69          DQ (49.89)                                        
 -- Wall, Ben L               12 WSSC-MR              1:46.27         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
                  49.79          DQ (58.47)                                        
 -- Maresca, Tito J           12 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  49.40          DQ (50.17)                                        
 -- Xin, Alex                 11 RFAC-MR              1:28.65         DQ        
                  38.14          DQ (42.67)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keane, Matt V             12 PATS-MR              2:34.87    2:29.18        
                  32.32     1:11.77 (39.45)     1:54.36 (42.59)     2:29.18 (34.82)
  2 Nunez, Jonathan T         11 PATS-MR              2:33.32    2:35.33        
                  34.16     1:15.92 (41.76)     2:02.59 (46.67)     2:35.33 (32.74)
  3 Ritchie, Ellis M          12 Rivertown Rays-MR    2:42.80    2:40.04        
                  32.37     1:12.92 (40.55)     2:04.25 (51.33)     2:40.04 (35.79)
  4 Reining, Robert L         11 RFAC-MR              2:47.18    2:40.28        
                  34.49     1:14.85 (40.36)     2:05.38 (50.53)     2:40.28 (34.90)
  5 Holman, Thomas S          12 PATS-MR              2:45.22    2:40.96        
                  35.49     1:15.80 (40.31)     2:04.63 (48.83)     2:40.96 (36.33)
  6 Cornish, Kyle F           11 LBA-MR               2:47.75    2:42.04        
                  34.24     1:14.59 (40.35)     2:05.55 (50.96)     2:42.04 (36.49)
  7 Pearce, Stephen P         11 Rivertown Rays-MR    2:45.19    2:42.89        
                  38.31     1:19.48 (41.17)     2:06.34 (46.86)     2:42.89 (36.55)
  8 Xin, Alex                 11 RFAC-MR              3:26.13    2:52.14        
                  38.92     1:22.52 (43.60)     2:14.01 (51.49)     2:52.14 (38.13)
  9 McGregor, Matt J          11 PATS-MR              2:55.52    2:52.15        
                  40.25     1:24.24 (43.99)     2:14.82 (50.58)     2:52.15 (37.33)
 10 Stoski, Michael J         12 LBA-MR               3:13.92    2:54.99        
                  34.63     1:20.16 (45.53)     2:15.68 (55.52)     2:54.99 (39.31)
 11 McCarthy, Neilly          12 LBA-MR               3:41.76    2:59.83        
                  40.96     1:26.38 (45.42)     2:20.46 (54.08)     2:59.83 (39.37)
 12 McGregor, Kyle T          11 PATS-MR              3:23.31    3:09.56        
                  42.08     1:28.85 (46.77)     2:28.01 (59.16)     3:09.56 (41.55)
 13 Maresca, Thomas W         12 RFAC-MR                   NT    3:13.72        
                  51.19     1:38.56 (47.37)     2:36.45 (57.89)     3:13.72 (37.27)
 14 Messina, Michael A        11 RFAC-MR                   NT    3:14.42        
                  47.51     1:35.27 (47.76)     2:33.06 (57.79)     3:14.42 (41.36)
 -- Maresca, Tito J           12 RFAC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  51.81     1:43.04 (51.23)     2:38.09 (55.05)          DQ (44.60)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:53.93    1:52.16        
     1) Cornish, Kyle F 11              2) Hwang, Tyler 12                
     3) Sanchez, Jacob M 12             4) Aroesty, Ryan S 12             
                  29.01       58.30 (29.29)     1:25.93 (27.63)     1:52.16 (26.23)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                              NT    1:56.31        
     1) Nunez, Jonathan T 11            2) Huang, Matthew K 11            
     3) Rizzo, Antonio S 12             4) Keane, Matt V 12               
                  28.48       59.48 (31.00)     1:28.57 (29.09)     1:56.31 (27.74)
  3 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:54.10    1:59.15        
     1) Maresca, Thomas W 12            2) Xin, Alex 11                   
     3) Reining, Robert L 11            4) Cruz, Jason A 12               
                  33.71     1:04.16 (30.45)     1:31.96 (27.80)     1:59.15 (27.19)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:56.64    2:00.52        
     1) Cimorelli, Jack D 12            2) Burger, Daniel E 12            
     3) Lavariega, Fernando 11          4) Staubi, Kyle A 12              
                  28.74     1:00.10 (31.36)     1:32.80 (32.70)     2:00.52 (27.72)
  5 Patriot Swim Team-MR  'B'                              NT    2:06.57        
     1) O'Blaney, Lucas 12              2) McGregor, Matt J 11            
     3) McGregor, Kyle T 11             4) Huang, Jonathan 12             
                  32.92     1:03.79 (30.87)     1:36.77 (32.98)     2:06.57 (29.80)
  5 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:07.83    2:06.57        
     1) McCarthy, Neilly 12             2) Bergin, Kyle 12                
     3) Sheinberg, Ryan 11              4) Stoski, Michael J 12           
                  32.51     1:03.59 (31.08)     1:36.43 (32.84)     2:06.57 (30.14)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:08.69    2:06.54        
     1) Stoski, Michael J 12            2) Sanchez, Jacob M 12            
     3) Aroesty, Ryan S 12              4) Cornish, Kyle F 11             
                  37.19     1:11.31 (34.12)     1:38.75 (27.44)     2:06.54 (27.79)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            2:12.05    2:11.76        
     1) Allen, Liam F 11                2) Choi, Andrew H 12              
     3) Ackerman, Ian R 12              4) Robinson, Daniel P 12          
                  37.03     1:05.36 (28.33)     1:36.45 (31.09)     2:11.76 (35.31)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:12.19    2:14.22        
     1) Liu, Alex J 11                  2) Burger, Daniel E 12            
     3) Staubi, Kyle A 12               4) Lavariega, Fernando 11         
                  33.42     1:12.34 (38.92)     1:41.84 (29.50)     2:14.22 (32.38)
  4 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      2:07.57    2:19.38        
     1) Maresca, Thomas W 12            2) Xin, Alex 11                   
     3) Reining, Robert L 11            4) Maresca, Tito J 12             
                  38.25     1:20.45 (42.20)     1:52.09 (31.64)     2:19.38 (27.29)
  5 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:30.00    2:24.10        
     1) Devine, J.T. 11                 2) Hwang, Tyler 12                
     3) Bergin, Kyle 12                 4) McCarthy, Neilly 12            
                  40.43     1:15.85 (35.42)     1:51.37 (35.52)     2:24.10 (32.73)
  6 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    2:50.39    2:44.00        
     1) Susman, Dan A 12                2) Turner, Cole V 11              
     3) Rizzi, Matteo D 12              4) Mangan, Kyle D 11              
                  50.37     1:27.80 (37.43)     2:06.03 (38.23)     2:44.00 (37.97)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rabadi, Nicholas          14 Rivertown Rays-MR      24.71      24.48        
  2 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR                25.90      25.46        
  3 Emmerich, Lee A           14 AG-MR                  25.84      25.62        
  4 Cannon, Matthew           14 LBA-MR                 24.79      25.77        
  5 Treanor, Shane P          14 NBS-MR                 25.57      25.83        
  6 Rizzi, Jarrod R           14 HVD-MR                 28.49      25.84        
  7 Chen, Ting                13 UNHVD-MR               27.19      25.87        
  8 Salas, Mauricio           14 NDAC-MR                28.11      26.32        
  9 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR                27.07      26.41        
 10 Peticco, Juan P           14 NBS-MR                 27.81      26.60        
 11 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR                27.09      26.72        
 12 Ruiz, Tyler J             14 AG-MR                  27.00      26.84        
 13 Neporanny, Nicholas P     13 WSSC-MR                25.96      27.00        
 13 Ball, Connor M            14 RFAC-MR                27.25      27.00        
 15 Garcia, Joseph G          13 NDAC-MR                27.58      27.12        
 16 Collins, Danny R          14 MWSC-MR                27.18      27.15        
 17 Ruhl, Matthew J           14 Rivertown Rays-MR      27.70      27.19        
 18 Maddalena, Matthew H      14 MWSC-MR                27.39      27.21        
 19 Britt, Nathan             13 NDAC-MR                26.61      27.22        
 20 Baione, Michael T         13 RFAC-MR                27.76      27.25        
 21 Frank, Jason E            14 Rivertown Rays-MR      26.78      27.33        
 22 You, Austin A             13 Rivertown Rays-MR      27.76      27.37        
 23 Libsch, Xerxes M          14 UNRA-MR                27.67      27.41        
 24 Baker, Stephen A          14 HVD-MR                 28.68      27.72        
 25 Covello, Ben D            13 UNRA-MR                29.33      27.97        
 26 Sommer, Christopher A     13 AG-MR                  27.75      28.16        
 27 Bramwell, Luke A          13 RFAC-MR                29.36      28.28        
 28 Koenig, Ian T             14 HVD-MR                 30.17      28.34        
 29 Vreeland, Caleb R         13 AG-MR                  27.43      28.87        
 30 Santana, Jose R           13 LBA-MR                 29.06      29.36        
 31 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR                30.12      29.43        
 32 Orientale, Steven D       14 Rivertown Rays-MR      37.00      29.73        
 33 Lent, Connor J            14 LBA-MR                 28.66      30.24        
 34 Woods, Thomas O           13 LBA-MR                 30.46      30.25        
 35 Izzo, Patrick M           13 NDAC-MR                29.80      30.36        
 36 Roth, Kieran P            14 Rivertown Rays-MR      32.56      30.61        
 37 Egan, Chris L             13 MWSC-MR                30.23      30.81        
 38 Bonney, Ethan J           13 LBA-MR                 29.88      31.17        
 39 Lyman, Jared R            13 NDAC-MR                33.95      31.86        
 40 Smith, Coleman J          13 Rivertown Rays-MR      35.17      32.18        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR                56.59      55.08        
                  26.93       55.08 (28.15)                                        
  2 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR                55.65      55.12        
                  27.10       55.12 (28.02)                                        
  3 Rabadi, Nicholas          14 Rivertown Rays-MR      55.29      55.21        
                  26.83       55.21 (28.38)                                        
  4 Emmerich, Lee A           14 AG-MR                  56.43      55.45        
                  26.69       55.45 (28.76)                                        
  5 Rizzi, Jarrod R           14 HVD-MR               1:01.24      55.86        
                  26.55       55.86 (29.31)                                        
  6 Cannon, Matthew           14 LBA-MR                 52.67      56.01        
                  27.06       56.01 (28.95)                                        
  7 Chen, Ting                13 UNHVD-MR               58.43      56.03        
                  26.99       56.03 (29.04)                                        
  8 Ferrara, Justin B         14 LBA-MR                 54.70      56.19        
                  26.89       56.19 (29.30)                                        
  9 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR                58.68      56.23        
                  26.49       56.23 (29.74)                                        
 10 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR                59.91      57.06        
                  27.59       57.06 (29.47)                                        
 11 Treanor, Shane P          14 NBS-MR                 58.49      57.07        
                  27.71       57.07 (29.36)                                        
 12 Wadsworth, John D         14 MWSC-MR                53.82      57.46        
                  27.20       57.46 (30.26)                                        
 13 Ruhl, Matthew J           14 Rivertown Rays-MR    1:02.91      58.01        
                  28.13       58.01 (29.88)                                        
 14 You, Austin A             13 Rivertown Rays-MR    1:01.34      58.12        
                  28.17       58.12 (29.95)                                        
 14 Rawl, Jarek T             13 NDAC-MR                57.86      58.12        
                  27.96       58.12 (30.16)                                        
 16 Frank, Jason E            14 Rivertown Rays-MR      59.20      58.33        
                  28.04       58.33 (30.29)                                        
 17 Salas, Mauricio           14 NDAC-MR              1:00.11      58.43        
                  28.53       58.43 (29.90)                                        
 18 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              1:01.66      58.68        
                  28.12       58.68 (30.56)                                        
 19 Rabasco, Christopher M    14 Rivertown Rays-MR      59.94      58.77        
                  28.14       58.77 (30.63)                                        
 20 Libsch, Xerxes M          14 UNRA-MR              1:01.04      58.79        
                  28.39       58.79 (30.40)                                        
 21 Britt, Nathan             13 NDAC-MR              1:02.25      59.52        
                  29.09       59.52 (30.43)                                        
 22 Covello, Ben D            13 UNRA-MR              1:02.99      59.82        
                  28.87       59.82 (30.95)                                        
 23 Baker, Stephen A          14 HVD-MR               1:03.08    1:00.78        
                  29.83     1:00.78 (30.95)                                        
 24 Gagliardi, Thomas J       13 HVD-MR               1:01.45    1:00.96        
                  28.80     1:00.96 (32.16)                                        
 25 Garcia, Joseph G          13 NDAC-MR              1:03.11    1:02.05        
 26 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR              1:05.08    1:03.03        
                  29.96     1:03.03 (33.07)                                        
 27 Orientale, Steven D       14 Rivertown Rays-MR    1:14.00    1:03.79        
                  30.62     1:03.79 (33.17)                                        
 28 Chan, Justin              13 Rivertown Rays-MR    1:03.23    1:04.32        
                  29.97     1:04.32 (34.35)                                        
 29 Bonney, Ethan J           13 LBA-MR               1:06.75    1:05.70        
                  32.01     1:05.70 (33.69)                                        
 30 Santana, Jose R           13 LBA-MR               1:07.91    1:06.58        
                  30.70     1:06.58 (35.88)                                        
 31 Roth, Kieran P            14 Rivertown Rays-MR    1:16.05    1:06.75        
                  31.67     1:06.75 (35.08)                                        
 32 Cassidy, Christopher J    14 HVD-MR               1:06.24    1:06.93        
                  31.27     1:06.93 (35.66)                                        
 33 Coddington, Billy         14 MWSC-MR              1:08.62    1:07.50        
                  29.46     1:07.50 (38.04)                                        
 34 Lent, Connor J            14 LBA-MR               1:06.31    1:08.13        
                  32.77     1:08.13 (35.36)                                        
 35 Woods, Thomas O           13 LBA-MR               1:08.43    1:08.56        
                  33.04     1:08.56 (35.52)                                        
 36 Lyman, Jared R            13 NDAC-MR              1:20.21    1:10.24        
                  33.35     1:10.24 (36.89)                                        
 37 Smith, Coleman J          13 Rivertown Rays-MR    1:17.68    1:11.00        
                  34.35     1:11.00 (36.65)                                        
 38 Kyaw, Nyi-Rein            13 HVD-MR               1:19.26    1:11.62        
                  32.79     1:11.62 (38.83)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               1:57.43    2:00.16        
                  27.56       58.19 (30.63)     1:29.35 (31.16)     2:00.16 (30.81)
  2 Treanor, Shane P          14 NBS-MR               1:57.98    2:00.77        
                  28.25       59.17 (30.92)     1:30.46 (31.29)     2:00.77 (30.31)
  3 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR              2:02.81    2:01.95        
                  28.56       59.67 (31.11)     1:31.48 (31.81)     2:01.95 (30.47)
  4 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR              2:03.55    2:02.83        
                  28.75       59.66 (30.91)     1:31.72 (32.06)     2:02.83 (31.11)
  5 You, Austin A             13 Rivertown Rays-MR    2:13.03    2:03.45        
                  29.26     1:00.90 (31.64)     1:32.82 (31.92)     2:03.45 (30.63)
  6 Peticco, Juan P           14 NBS-MR               2:07.03    2:03.76        
                  28.40       59.83 (31.43)     1:32.41 (32.58)     2:03.76 (31.35)
  7 Chen, Ting                13 UNHVD-MR             2:05.32    2:03.92        
                  27.14       58.11 (30.97)     1:30.90 (32.79)     2:03.92 (33.02)
  8 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR              2:01.03    2:04.26        
                  28.80     1:00.58 (31.78)     1:32.13 (31.55)     2:04.26 (32.13)
  9 Ferrara, Justin B         14 LBA-MR               2:00.41    2:05.99        
                  28.35       59.47 (31.12)     1:32.15 (32.68)     2:05.99 (33.84)
 10 Rizzi, Jarrod R           14 HVD-MR               2:18.67    2:07.95        
                  27.74       59.79 (32.05)     1:34.32 (34.53)     2:07.95 (33.63)
 11 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              2:15.31    2:12.83        
                  30.81     1:04.36 (33.55)     1:38.56 (34.20)     2:12.83 (34.27)
 12 Ball, Connor M            14 RFAC-MR              2:18.27    2:13.57        
                  31.13     1:04.84 (33.71)     1:40.87 (36.03)     2:13.57 (32.70)
 13 Sommer, Christopher A     13 AG-MR                2:31.67    2:14.04        
                  30.32     1:04.29 (33.97)     1:39.92 (35.63)     2:14.04 (34.12)
 14 Ruiz, Tyler J             14 AG-MR                2:14.68    2:14.30        
                  29.60     1:03.71 (34.11)     1:39.18 (35.47)     2:14.30 (35.12)
 15 Britt, Nathan             13 NDAC-MR              2:13.86    2:16.95        
                  29.73     1:04.35 (34.62)     1:40.79 (36.44)     2:16.95 (36.16)
 16 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR              2:24.35    2:17.04        
                  30.26     1:05.33 (35.07)     1:43.24 (37.91)     2:17.04 (33.80)
 17 Garcia, Joseph G          13 NDAC-MR              2:21.85    2:17.75        
                  31.11   2:17.75 (1:46.64)                                        
 18 Bramwell, Luke A          13 RFAC-MR              2:30.26    2:22.69        
                  32.72     1:11.54 (38.82)     1:51.24 (39.70)     2:22.69 (31.45)
 19 Woods, Thomas O           13 LBA-MR               2:50.36    2:25.01        
                  33.35     1:10.43 (37.08)     1:48.67 (38.24)     2:25.01 (36.34)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treanor, Shane P          14 NBS-MR               5:42.68    5:24.56        
                  29.41     1:02.41 (33.00)     1:35.74 (33.33)     2:09.02 (33.28)
        2:42.26 (33.24)     3:15.55 (33.29)     3:48.45 (32.90)     4:21.43 (32.98)
        4:53.85 (32.42)     5:24.56 (30.71)                                        
  2 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR              5:38.45    5:24.84        
                  29.98     1:04.02 (34.04)     1:38.29 (34.27)     2:12.29 (34.00)
        2:45.31 (33.02)     3:18.37 (33.06)     3:51.14 (32.77)     4:23.96 (32.82)
        4:55.47 (31.51)     5:24.84 (29.37)                                        
  3 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR              5:27.19    5:24.91        
                  29.30     1:01.78 (32.48)     1:34.76 (32.98)     2:08.05 (33.29)
        2:40.73 (32.68)     3:13.97 (33.24)     3:47.65 (33.68)     4:20.66 (33.01)
        4:53.47 (32.81)     5:24.91 (31.44)                                        
  4 Jarski, Alex C            14 AG-MR                5:25.76    5:27.06        
                  30.46     1:02.87 (32.41)     1:35.23 (32.36)     2:08.10 (32.87)
        2:41.47 (33.37)     3:14.95 (33.48)     3:48.58 (33.63)     4:22.35 (33.77)
        4:55.48 (33.13)     5:27.06 (31.58)                                        
  5 Peticco, Juan P           14 NBS-MR               5:19.33    5:27.34        
                  29.69     1:01.80 (32.11)     1:35.06 (33.26)     2:08.18 (33.12)
        2:41.61 (33.43)     3:15.18 (33.57)     3:48.94 (33.76)     4:22.67 (33.73)
        4:56.11 (33.44)     5:27.34 (31.23)                                        
  6 You, Austin A             13 Rivertown Rays-MR    5:48.94    5:27.53        
                  30.10     1:02.82 (32.72)     1:36.23 (33.41)     2:09.86 (33.63)
        2:43.50 (33.64)     3:17.08 (33.58)     3:50.32 (33.24)     4:23.30 (32.98)
        4:56.10 (32.80)     5:27.53 (31.43)                                        
  7 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR              5:48.02    5:34.27        
                  29.71     1:03.69 (33.98)     1:38.07 (34.38)     2:12.50 (34.43)
        2:46.33 (33.83)     3:20.03 (33.70)     3:53.70 (33.67)     4:27.59 (33.89)
        5:02.12 (34.53)     5:34.27 (32.15)                                        
  8 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               5:13.95    5:44.26        
                  30.33     1:04.33 (34.00)     1:38.99 (34.66)     2:13.97 (34.98)
        2:50.08 (36.11)     3:26.24 (36.16)     4:02.33 (36.09)     4:38.15 (35.82)
        5:10.07 (31.92)     5:44.26 (34.19)                                        
  9 Ferrara, Justin B         14 LBA-MR               5:28.84    5:45.42        
                  30.90     1:04.61 (33.71)     1:39.30 (34.69)     2:14.40 (35.10)
        2:49.83 (35.43)     3:25.78 (35.95)     4:01.36 (35.58)     4:36.86 (35.50)
        5:11.90 (35.04)     5:45.42 (33.52)                                        
 10 Rizzi, Jarrod R           14 HVD-MR               6:10.13    5:47.84        
                  30.29     1:02.96 (32.67)     1:37.15 (34.19)     2:11.93 (34.78)
        2:47.12 (35.19)     3:23.11 (35.99)     3:59.00 (35.89)     4:35.66 (36.66)
        5:12.34 (36.68)     5:47.84 (35.50)                                        
 11 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              6:28.08    5:57.29        
                  32.15     1:07.32 (35.17)     1:43.49 (36.17)     2:19.43 (35.94)
        2:55.96 (36.53)     3:32.84 (36.88)     4:09.75 (36.91)     4:46.03 (36.28)
        5:23.14 (37.11)     5:57.29 (34.15)                                        
 12 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR              6:17.94    6:07.91        
                  31.63     1:09.67 (38.04)     1:48.72 (39.05)     2:29.85 (41.13)
        3:06.70 (36.85)     3:43.66 (36.96)     4:20.92 (37.26)     4:58.60 (37.68)
        5:35.10 (36.50)     6:07.91 (32.81)                                        
 13 Ball, Connor M            14 RFAC-MR                   NT    6:09.34        
                  32.40     1:08.08 (35.68)     1:43.94 (35.86)     2:21.15 (37.21)
        2:58.99 (37.84)     3:36.42 (37.43)     4:15.04 (38.62)     4:54.80 (39.76)
        5:34.29 (39.49)     6:09.34 (35.05)                                        
 14 Sommer, Christopher A     13 AG-MR                6:23.48    6:11.06        
                  31.89     1:07.53 (35.64)                             2:23.43 ( )
        3:02.24 (38.81)     3:41.53 (39.29)     4:19.58 (38.05)     4:59.29 (39.71)
        5:36.69 (37.40)     6:11.06 (34.37)                                        
 15 Britt, Nathan             13 NDAC-MR              6:03.11    6:21.23        
                                1:11.06 ( )     1:50.56 (39.50)     2:30.77 (40.21)
        3:10.71 (39.94)     3:49.04 (38.33)     4:28.40 (39.36)     5:08.61 (40.21)
        5:47.46 (38.85)     6:21.23 (33.77)                                        
 16 Bramwell, Luke A          13 RFAC-MR                   NT    6:36.70        
                  34.35     1:14.01 (39.66)     1:56.48 (42.47)     2:37.06 (40.58)
        3:19.11 (42.05)     4:00.25 (41.14)     4:41.94 (41.69)     5:23.23 (41.29)
        6:04.10 (40.87)     6:36.70 (32.60)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR              1:05.26    1:01.17        
                  29.69     1:01.17 (31.48)                                        
  2 Wadsworth, John D         14 MWSC-MR              1:02.49    1:04.93        
                  31.17     1:04.93 (33.76)                                        
  3 Rabadi, Nicholas          14 Rivertown Rays-MR    1:05.35    1:05.03        
                  32.56     1:05.03 (32.47)                                        
  4 Salas, Mauricio           14 NDAC-MR              1:12.11    1:05.06        
                  31.95     1:05.06 (33.11)                                        
  5 You, Austin A             13 Rivertown Rays-MR    1:10.86    1:05.73        
                  32.38     1:05.73 (33.35)                                        
  6 Treanor, Shane P          14 NBS-MR               1:03.58    1:06.46        
                  32.32     1:06.46 (34.14)                                        
  7 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              1:10.31    1:07.11        
                  32.76     1:07.11 (34.35)                                        
  8 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               1:01.49    1:07.46        
                  32.54     1:07.46 (34.92)                                        
  9 Ferrara, Justin B         14 LBA-MR               1:04.49    1:08.33        
                  32.95     1:08.33 (35.38)                                        
 10 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              1:10.67    1:08.87        
                  34.25     1:08.87 (34.62)                                        
 11 Libsch, Xerxes M          14 UNRA-MR              1:13.06    1:09.34        
                  34.29     1:09.34 (35.05)                                        
 12 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR              1:08.03    1:09.39        
                  34.15     1:09.39 (35.24)                                        
 13 Ruhl, Matthew J           14 Rivertown Rays-MR    1:13.65    1:09.76        
                  33.11     1:09.76 (36.65)                                        
 14 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR              1:12.54    1:10.05        
                  34.88     1:10.05 (35.17)                                        
 15 Covello, Ben D            13 UNRA-MR              1:13.08    1:10.86        
                  34.56     1:10.86 (36.30)                                        
 16 Rawl, Jarek T             13 NDAC-MR              1:06.95    1:11.08        
                  34.72     1:11.08 (36.36)                                        
 17 Frank, Jason E            14 Rivertown Rays-MR    1:12.25    1:11.52        
                  35.10     1:11.52 (36.42)                                        
 18 Britt, Nathan             13 NDAC-MR              1:13.62    1:11.81        
                  35.07     1:11.81 (36.74)                                        
 19 Chan, Justin              13 Rivertown Rays-MR    1:12.37    1:12.77        
                  35.12     1:12.77 (37.65)                                        
 20 Rabasco, Christopher M    14 Rivertown Rays-MR    1:13.79    1:12.81        
                  35.26     1:12.81 (37.55)                                        
 21 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR              1:15.58    1:13.02        
                  35.51     1:13.02 (37.51)                                        
 22 Gagliardi, Thomas J       13 HVD-MR               1:14.99    1:14.78        
                  35.43     1:14.78 (39.35)                                        
 23 Garcia, Joseph G          13 NDAC-MR              1:19.13    1:14.99        
                  37.75     1:14.99 (37.24)                                        
 24 Coddington, Billy         14 MWSC-MR              1:19.53    1:15.01        
                  37.49     1:15.01 (37.52)                                        
 25 Baker, Stephen A          14 HVD-MR               1:19.45    1:16.37        
                  37.53     1:16.37 (38.84)                                        
 26 Santana, Jose R           13 LBA-MR               1:50.00    1:17.51        
                  36.90     1:17.51 (40.61)                                        
 27 Woods, Thomas O           13 LBA-MR               1:18.41    1:18.48        
                  38.75     1:18.48 (39.73)                                        
 28 Orientale, Steven D       14 Rivertown Rays-MR    1:28.00    1:19.68        
                  39.19     1:19.68 (40.49)                                        
 29 Roth, Kieran P            14 Rivertown Rays-MR    1:26.96    1:19.93        
                  39.07     1:19.93 (40.86)                                        
 30 Smith, Coleman J          13 Rivertown Rays-MR    1:26.00    1:20.10        
                  39.59     1:20.10 (40.51)                                        
 31 Lent, Connor J            14 LBA-MR               1:19.17    1:21.91        
                  40.61     1:21.91 (41.30)                                        
 32 Bonney, Ethan J           13 LBA-MR               1:19.48    1:22.51        
                  40.71     1:22.51 (41.80)                                        
 33 Cassidy, Christopher J    14 HVD-MR               1:18.27    1:22.54        
 34 Kyaw, Nyi-Rein            13 HVD-MR               1:25.49    1:24.77        
                  40.10     1:24.77 (44.67)                                        
 35 Lyman, Jared R            13 NDAC-MR              1:28.11    1:29.47        
                  42.40     1:29.47 (47.07)                                        
 -- Chen, Ting                13 UNHVD-MR             1:10.63         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  33.63          DQ (34.76)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treanor, Shane P          14 NBS-MR               1:06.74    1:08.42        
                  32.66     1:08.42 (35.76)                                        
  2 Libsch, Xerxes M          14 UNRA-MR              1:10.80    1:09.36        
                  32.79     1:09.36 (36.57)                                        
  3 Rabadi, Nicholas          14 Rivertown Rays-MR    1:12.89    1:12.04        
                  34.48     1:12.04 (37.56)                                        
  4 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              1:16.61    1:13.04        
                  34.95     1:13.04 (38.09)                                        
  5 Rizzi, Jarrod R           14 HVD-MR               1:19.28    1:13.62        
                  35.86     1:13.62 (37.76)                                        
  6 Britt, Nathan             13 NDAC-MR              1:14.77    1:14.78        
                  35.55     1:14.78 (39.23)                                        
  7 Chen, Ting                13 UNHVD-MR             1:16.81    1:16.45        
                  35.88     1:16.45 (40.57)                                        
  8 You, Austin A             13 Rivertown Rays-MR    1:21.91    1:16.66        
                  37.13     1:16.66 (39.53)                                        
  9 Frank, Jason E            14 Rivertown Rays-MR    1:16.75    1:17.07        
                  36.50     1:17.07 (40.57)                                        
 10 Roth, Kieran P            14 Rivertown Rays-MR    1:22.24    1:17.29        
                  36.65     1:17.29 (40.64)                                        
 11 Neporanny, Nicholas P     13 WSSC-MR              1:17.51    1:17.42        
                  36.73     1:17.42 (40.69)                                        
 12 Smith, Coleman J          13 Rivertown Rays-MR    1:21.68    1:17.75        
                  36.56     1:17.75 (41.19)                                        
 13 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR              1:17.04    1:17.89        
                  36.26     1:17.89 (41.63)                                        
 14 Baker, Stephen A          14 HVD-MR               1:22.73    1:18.06        
                  37.06     1:18.06 (41.00)                                        
 15 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR              1:16.36    1:18.08        
                  36.76     1:18.08 (41.32)                                        
 16 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               1:14.49    1:18.15        
                  36.33     1:18.15 (41.82)                                        
 17 Ruiz, Tyler J             14 AG-MR                1:18.53    1:18.27        
                  36.22     1:18.27 (42.05)                                        
 18 Peticco, Juan P           14 NBS-MR               1:20.36    1:18.58        
                  37.93     1:18.58 (40.65)                                        
 19 Covello, Ben D            13 UNRA-MR              1:25.12    1:18.91        
                  36.67     1:18.91 (42.24)                                        
 20 Ruhl, Matthew J           14 Rivertown Rays-MR    1:22.46    1:21.62        
                  37.65     1:21.62 (43.97)                                        
 21 Koenig, Ian T             14 HVD-MR               1:28.80    1:21.72        
                  37.97     1:21.72 (43.75)                                        
 22 Sommer, Christopher A     13 AG-MR                1:24.32    1:22.62        
                  37.71     1:22.62 (44.91)                                        
 23 Vreeland, Caleb R         13 AG-MR                1:26.69    1:23.81        
                  39.77     1:23.81 (44.04)                                        
 24 Orientale, Steven D       14 Rivertown Rays-MR    1:45.00    1:25.83        
                  39.96     1:25.83 (45.87)                                        
 25 Woods, Thomas O           13 LBA-MR               1:31.32    1:26.70        
                  41.10     1:26.70 (45.60)                                        
 26 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR              1:29.73    1:27.09        
                  41.83     1:27.09 (45.26)                                        
 27 Izzo, Patrick M           13 NDAC-MR              1:34.48    1:27.27        
                  42.01     1:27.27 (45.26)                                        
 28 Ball, Connor M            14 RFAC-MR              1:27.03    1:28.49        
                  43.68     1:28.49 (44.81)                                        
 29 Bramwell, Luke A          13 RFAC-MR              1:36.99    1:28.81        
                  42.93     1:28.81 (45.88)                                        
 30 Egan, Chris L             13 MWSC-MR              1:24.71    1:29.08        
                  43.29     1:29.08 (45.79)                                        
 31 Santana, Jose R           13 LBA-MR               1:55.00    1:31.77        
                  42.59     1:31.77 (49.18)                                        
 32 Garcia, Joseph G          13 NDAC-MR              1:17.11    1:32.14        
                  41.73     1:32.14 (50.41)                                        
 33 Bonney, Ethan J           13 LBA-MR               1:34.92    1:33.59        
                  44.19     1:33.59 (49.40)                                        
 -- Salas, Mauricio           14 NDAC-MR              1:15.11         DQ        
      One hand touch
                  38.81          DQ (48.39)                                        
 -- Lyman, Jared R            13 NDAC-MR              1:40.11         DQ        
                  57.37        DQ (1:01.77)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR              1:01.85    1:00.84        
                  28.63     1:00.84 (32.21)                                        
  2 Rabadi, Nicholas          14 Rivertown Rays-MR    1:02.94    1:03.23        
                  28.78     1:03.23 (34.45)                                        
  3 You, Austin A             13 Rivertown Rays-MR    1:08.92    1:03.47        
                  30.40     1:03.47 (33.07)                                        
  4 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR              1:06.28    1:03.77        
                  29.34     1:03.77 (34.43)                                        
  5 Emmerich, Lee A           14 AG-MR                1:06.23    1:04.19        
                  30.08     1:04.19 (34.11)                                        
  6 Chen, Ting                13 UNHVD-MR             1:07.44    1:05.56        
                  30.15     1:05.56 (35.41)                                        
  7 Libsch, Xerxes M          14 UNRA-MR              1:05.47    1:06.07        
                  30.41     1:06.07 (35.66)                                        
  8 Peticco, Juan P           14 NBS-MR               1:04.62    1:06.18        
                  31.46     1:06.18 (34.72)                                        
  9 Frank, Jason E            14 Rivertown Rays-MR    1:08.33    1:06.72        
                  30.16     1:06.72 (36.56)                                        
 10 Covello, Ben D            13 UNRA-MR              1:11.16    1:08.05        
                  31.71     1:08.05 (36.34)                                        
 11 Salas, Mauricio           14 NDAC-MR              1:15.11    1:08.52        
                  32.12     1:08.52 (36.40)                                        
 12 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              1:13.48    1:08.58        
                  32.25     1:08.58 (36.33)                                        
 13 Treanor, Shane P          14 NBS-MR               1:05.32    1:10.01        
                  32.00     1:10.01 (38.01)                                        
 14 Ruhl, Matthew J           14 Rivertown Rays-MR    1:15.63    1:10.39        
                  32.19     1:10.39 (38.20)                                        
 15 Ruiz, Tyler J             14 AG-MR                1:10.32    1:10.47        
                  32.06     1:10.47 (38.41)                                        
 16 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR              1:20.69    1:10.51        
                  32.61     1:10.51 (37.90)                                        
 17 Garcia, Joseph G          13 NDAC-MR              1:14.48    1:12.81        
                  32.87     1:12.81 (39.94)                                        
 18 Collins, Danny R          14 MWSC-MR              1:15.86    1:12.90        
                  34.05     1:12.90 (38.85)                                        
 19 Ball, Connor M            14 RFAC-MR              1:20.98    1:14.92        
                  34.65     1:14.92 (40.27)                                        
 20 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               1:13.72    1:16.45        
                  33.79     1:16.45 (42.66)                                        
 21 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR              1:18.96    1:16.77        
                  35.50     1:16.77 (41.27)                                        
 22 Sommer, Christopher A     13 AG-MR                1:12.43    1:17.45        
                  34.29     1:17.45 (43.16)                                        
 23 Bramwell, Luke A          13 RFAC-MR              1:28.37    1:17.65        
                  38.60     1:17.65 (39.05)                                        
 24 Britt, Nathan             13 NDAC-MR              1:17.19    1:17.69        
                  35.49     1:17.69 (42.20)                                        
 25 Maddalena, Matthew H      14 MWSC-MR              1:19.44    1:18.15        
                  33.23     1:18.15 (44.92)                                        
 26 Koenig, Ian T             14 HVD-MR               1:33.57    1:18.32        
                  34.84     1:18.32 (43.48)                                        
 27 Baker, Stephen A          14 HVD-MR               1:21.31    1:18.53        
                  35.44     1:18.53 (43.09)                                        
 28 Roth, Kieran P            14 Rivertown Rays-MR    1:29.45    1:19.42        
                  36.34     1:19.42 (43.08)                                        
 29 Smith, Coleman J          13 Rivertown Rays-MR    1:35.00    1:19.79        
                  37.05     1:19.79 (42.74)                                        
 30 Egan, Chris L             13 MWSC-MR              1:20.89    1:21.30        
                  38.38     1:21.30 (42.92)                                        
 31 Bonney, Ethan J           13 LBA-MR               1:21.26    1:22.16        
                  40.14     1:22.16 (42.02)                                        
 32 Izzo, Patrick M           13 NDAC-MR              1:25.22    1:23.27        
                  38.82     1:23.27 (44.45)                                        
 33 Orientale, Steven D       14 Rivertown Rays-MR    1:38.00    1:27.57        
                  37.83     1:27.57 (49.74)                                        
 34 Santana, Jose R           13 LBA-MR               1:36.49    1:30.40        
                  38.87     1:30.40 (51.53)                                        
 -- Woods, Thomas O           13 LBA-MR               1:50.00         DQ        
      One hand touch
                  42.37          DQ (46.10)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graminski, Thomas F       14 NDAC-MR              2:17.20    2:13.32        
                  29.32     1:03.96 (34.64)     1:42.33 (38.37)     2:13.32 (30.99)
  2 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR              2:17.85    2:13.79        
                  29.42     1:04.11 (34.69)     1:44.25 (40.14)     2:13.79 (29.54)
  3 Rabadi, Nicholas          14 Rivertown Rays-MR    2:16.97    2:18.01        
                  28.95     1:04.26 (35.31)     1:46.08 (41.82)     2:18.01 (31.93)
  4 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR              2:23.21    2:18.34        
                  29.92     1:04.31 (34.39)     1:48.61 (44.30)     2:18.34 (29.73)
  5 Emmerich, Lee A           14 AG-MR                2:19.22    2:18.37        
                  29.93     1:04.69 (34.76)     1:47.26 (42.57)     2:18.37 (31.11)
  6 Treanor, Shane P          14 NBS-MR               2:13.69    2:19.39        
                  31.47     1:09.66 (38.19)     1:48.18 (38.52)     2:19.39 (31.21)
  7 You, Austin A             13 Rivertown Rays-MR    2:29.48    2:20.72        
                  30.70     1:06.01 (35.31)     1:49.08 (43.07)     2:20.72 (31.64)
  8 Rizzi, Jarrod R           14 HVD-MR               2:30.03    2:22.14        
                  30.77     1:07.36 (36.59)     1:49.11 (41.75)     2:22.14 (33.03)
  9 Libsch, Xerxes M          14 UNRA-MR              2:25.49    2:23.77        
                  30.83     1:07.61 (36.78)     1:49.72 (42.11)     2:23.77 (34.05)
 10 Baione, Michael T         13 RFAC-MR              2:33.95    2:24.59        
                  31.96     1:09.55 (37.59)     1:50.70 (41.15)     2:24.59 (33.89)
 11 Wadsworth, John D         14 MWSC-MR              2:08.42    2:24.77        
                  31.60     1:07.59 (35.99)     1:48.95 (41.36)     2:24.77 (35.82)
 12 Ferrara, Justin B         14 LBA-MR               2:19.97    2:25.11        
                  30.55     1:08.60 (38.05)     1:53.45 (44.85)     2:25.11 (31.66)
 13 Salas, Mauricio           14 NDAC-MR              2:20.11    2:25.12        
                  30.29     1:06.94 (36.65)     1:52.01 (45.07)     2:25.12 (33.11)
 14 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR              2:29.35    2:27.33        
                  33.70     1:12.61 (38.91)     1:55.85 (43.24)     2:27.33 (31.48)
 15 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               2:17.66    2:29.18        
                  32.86     1:09.23 (36.37)     1:55.53 (46.30)     2:29.18 (33.65)
 16 Frank, Jason E            14 Rivertown Rays-MR    3:12.00    2:29.67        
                  31.21     1:08.87 (37.66)     1:54.04 (45.17)     2:29.67 (35.63)
 17 Rawl, Jarek T             13 NDAC-MR              2:21.26    2:30.50        
                  31.22     1:10.93 (39.71)     1:56.23 (45.30)     2:30.50 (34.27)
 18 Rabasco, Christopher M    14 Rivertown Rays-MR    2:32.73    2:33.42        
                  34.68     1:15.57 (40.89)     1:58.94 (43.37)     2:33.42 (34.48)
 19 Ruhl, Matthew J           14 Rivertown Rays-MR    2:33.92    2:34.19        
                  32.14     1:11.57 (39.43)     1:59.06 (47.49)     2:34.19 (35.13)
 20 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR              2:39.79    2:37.89        
                  35.67     1:15.36 (39.69)     2:01.52 (46.16)     2:37.89 (36.37)
 21 Garcia, Joseph G          13 NDAC-MR              2:46.11    2:38.03        
                  33.09     1:12.66 (39.57)     2:03.10 (50.44)     2:38.03 (34.93)
 22 Gagliardi, Thomas J       13 HVD-MR               2:28.99    2:43.17        
                  33.61     1:14.85 (41.24)     2:08.36 (53.51)     2:43.17 (34.81)
 23 Smith, Coleman J          13 Rivertown Rays-MR    4:00.00    2:43.45        
                  35.16     1:18.33 (43.17)     2:02.73 (44.40)     2:43.45 (40.72)
 24 Bonney, Ethan J           13 LBA-MR               2:47.00    2:44.89        
                  37.13     1:19.80 (42.67)     2:11.36 (51.56)     2:44.89 (33.53)
 25 Roth, Kieran P            14 Rivertown Rays-MR    2:56.80    2:45.76        
                  36.92     1:20.69 (43.77)     2:06.28 (45.59)     2:45.76 (39.48)
 26 Chan, Justin              13 Rivertown Rays-MR    2:38.93    2:48.10        
                  36.35     1:18.34 (41.99)     2:08.62 (50.28)     2:48.10 (39.48)
 27 Orientale, Steven D       14 Rivertown Rays-MR    3:15.00    2:48.36        
                  37.29     1:20.86 (43.57)     2:10.68 (49.82)     2:48.36 (37.68)
 28 Woods, Thomas O           13 LBA-MR               2:59.00    2:48.82        
                  40.26     1:22.32 (42.06)     2:11.96 (49.64)     2:48.82 (36.86)
 29 Kyaw, Nyi-Rein            13 HVD-MR               2:45.66    3:01.85        
                  39.46     1:26.20 (46.74)     2:19.99 (53.79)     3:01.85 (41.86)
 30 Lyman, Jared R            13 NDAC-MR              3:04.11    3:17.71        
                  41.34     1:26.99 (45.65)   2:35.59 (1:08.60)     3:17.71 (42.12)
 -- Chen, Ting                13 UNHVD-MR             2:23.35         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                  31.26     1:10.36 (39.10)     1:53.26 (42.90)          DQ (33.90)
 -- Covello, Ben D            13 UNRA-MR              2:32.95         DQ        
      False start - Misc
                  32.04     1:10.64 (38.60)     1:54.94 (44.30)          DQ (33.53)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR              5:19.48    4:54.76        
                  31.22     1:07.91 (36.69)     1:44.80 (36.89)     2:20.52 (35.72)
        3:04.88 (44.36)     3:50.02 (45.14)     4:23.98 (33.96)     4:54.76 (30.78)
  2 Boyko, Jason A            14 RFAC-MR              4:47.76    4:56.64        
                  32.64     1:09.00 (36.36)     1:46.70 (37.70)     2:23.44 (36.74)
        3:07.14 (43.70)     3:52.09 (44.95)     4:24.76 (32.67)     4:56.64 (31.88)
  3 Peticco, Juan P           14 NBS-MR               5:14.28    4:57.39        
                  32.06     1:08.67 (36.61)     1:47.84 (39.17)     2:24.98 (37.14)
        3:07.69 (42.71)     3:51.69 (44.00)     4:25.19 (33.50)     4:57.39 (32.20)
  4 Rizzi, Jarrod R           14 HVD-MR               6:15.26    5:07.70        
                  34.01     1:11.74 (37.73)     1:50.56 (38.82)     2:29.78 (39.22)
        3:12.85 (43.07)     3:56.96 (44.11)     4:32.52 (35.56)     5:07.70 (35.18)
  5 Alpay, Zachary M          13 RFAC-MR              5:20.01    5:09.36        
                  31.31     1:12.67 (41.36)     1:53.97 (41.30)     2:33.82 (39.85)
        3:17.06 (43.24)     4:01.66 (44.60)     4:36.37 (34.71)     5:09.36 (32.99)
  6 Baione, Michael T         13 RFAC-MR                   NT    5:11.37        
                  34.37     1:13.88 (39.51)     1:52.90 (39.02)     2:32.04 (39.14)
        3:15.03 (42.99)     3:59.32 (44.29)     4:35.74 (36.42)     5:11.37 (35.63)
  7 Vasquez, Brandon          13 RFAC-MR                   NT    5:26.60        
                  37.10     1:20.06 (42.96)     1:59.09 (39.03)     2:38.47 (39.38)
        3:25.13 (46.66)     4:13.09 (47.96)     4:49.82 (36.73)     5:26.60 (36.78)
  8 Bramwell, Luke A          13 RFAC-MR                   NT    5:54.18        
                  38.87     1:27.26 (48.39)     2:10.96 (43.70)     2:54.64 (43.68)
        3:46.63 (51.99)     4:39.70 (53.07)     5:18.88 (39.18)     5:54.18 (35.30)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:39.14    1:41.72        
     1) Baione, Michael T 13            2) Alpay, Zachary M 13            
     3) Boyko, Jason A 14               4) Thomas, Christian A 14         
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:44.25    1:52.73        
     1) Rawl, Jarek T 13                2) Salas, Mauricio 14             
     3) Britt, Nathan 13                4) Graminski, Thomas F 14         
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:47.62    1:56.04        
     1) Thomas, Christian A 14          2) Baione, Michael T 13           
     3) Boyko, Jason A 14               4) Alpay, Zachary M 13            
                  28.37     1:01.36 (32.99)     1:29.44 (28.08)     1:56.04 (26.60)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:05.00    2:07.32        
     1) Izzo, Patrick M 13              2) Britt, Nathan 13               
     3) Garcia, Joseph G 13             4) Salas, Mauricio 14             
                  36.34       52.46 (16.12)     1:10.29 (17.83)     2:07.32 (57.03)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:07.81    2:25.30        
     1) Bonney, Ethan J 13              2) Woods, Thomas O 13             
     3) Santana, Jose R 13              4) Lent, Connor J 14              
                  39.53     1:19.95 (40.42)     1:57.36 (37.41)     2:25.30 (27.94)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR                21.48      22.68        
  2 Pfohl, Matthew C          17 AG-MR                  22.81      23.12        
  3 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR                21.95      23.38        
  4 Tierney, Steven T         16 Rivertown Rays-MR      22.91      23.41        
  5 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR                22.85      23.65        
  6 Snyder, Andrew W          15 Rivertown Rays-MR      23.44      23.69        
  7 Lockhart, Ryan J          17 NBS-MR                 22.55      24.27        
  8 Vreeland, Zack G          15 UNAG-MR                25.43      24.41        
  9 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR                24.74      24.46        
 10 Gagion, Michael V         15 Rivertown Rays-MR      24.71      24.73        
 11 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR                24.05      24.78        
 12 Johnson, Thomas M         16 NBS-MR                 25.51      24.94        
 13 Galante, Joseph M         16 NBS-MR                 24.45      25.06        
 14 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR                24.40      25.09        
 15 Bosse, Matthew M          16 NBS-MR                 25.01      25.13        
 16 Woods, Brendan T          15 LBA-MR                 24.50      25.22        
 17 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR                24.91      25.50        
 18 Gorman, Jack R            16 NDAC-MR                25.42      25.57        
 19 Novitch, Graham S         15 Rivertown Rays-MR      25.72      25.65        
 20 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR                25.45      25.69        
 20 Flaherty, Michael D       15 UNAG-MR                26.69      25.69        
 22 Fay, Timothy A            15 Rivertown Rays-MR      26.24      25.88        
 23 McCarthy, Michael         15 LBA-MR                 25.41      25.95        
 24 Mangan, Matthew J         16 HVD-MR                 39.49      26.04        
 24 Czerwinski, Jay L         17 MWSC-MR                25.70      26.04        
 26 Donoghue, Collin J        16 LBA-MR                 30.00      26.13        
 27 Bulik, Michael A          15 LBA-MR                 25.79      26.34        
 28 Chang, Kevin              15 Rivertown Rays-MR      26.39      26.35        
 29 Rizzi, Dominic M          16 HVD-MR                 27.69      26.78        
 30 Sommer, Christopher A     13 AG-MR                  27.75      27.79        
 31 Elmassalemah, Mo          17 NDAC-MR                28.22      28.97        
 32 Woehlke, Henry J          17 HVD-MR                 31.20      30.29        
 33 Mialma, Michelle          12 NDAC-MR                29.50      30.95        
 34 Martin, Joshua M          15 NDAC-MR                30.23      31.50        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR                47.38      49.46        
                  23.94       49.46 (25.52)                                        
  2 Snyder, Andrew W          15 Rivertown Rays-MR      50.31      50.30        
                  24.39       50.30 (25.91)                                        
  3 Pfohl, Matthew C          17 AG-MR                  49.61      50.57        
                  24.51       50.57 (26.06)                                        
  4 Tierney, Steven T         16 Rivertown Rays-MR      49.43      50.86        
                  24.69       50.86 (26.17)                                        
  5 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR                49.18      50.95        
                  24.33       50.95 (26.62)                                        
  6 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR                47.79      51.06        
                  24.05       51.06 (27.01)                                        
  7 Deutsch, Griffin F        16 AG-MR                  50.39      51.65        
                  24.74       51.65 (26.91)                                        
  8 Pizzo, Alexander J        17 AG-MR                  54.89      52.17        
                  25.09       52.17 (27.08)                                        
  9 Lockhart, Ryan J          17 NBS-MR                 50.19      52.58        
                  25.01       52.58 (27.57)                                        
 10 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR                53.99      53.30        
                  25.78       53.30 (27.52)                                        
 11 Johnson, Thomas M         16 NBS-MR                 54.59      53.56        
                  25.46       53.56 (28.10)                                        
 12 Woods, Brendan T          15 LBA-MR                 53.18      53.72        
                  26.09       53.72 (27.63)                                        
 13 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR                52.17      53.83        
                  26.00       53.83 (27.83)                                        
 14 Galante, Joseph M         16 NBS-MR                 52.01      53.91        
                  25.78       53.91 (28.13)                                        
 15 Gagion, Michael V         15 Rivertown Rays-MR      53.47      54.13        
                  26.22       54.13 (27.91)                                        
 16 Broe, Charlie H           15 NBS-MR                 54.18      54.26        
                  26.41       54.26 (27.85)                                        
 17 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR                53.16      54.72        
                  26.51       54.72 (28.21)                                        
 18 Cooney, Hunter C          15 AG-MR                  55.28      54.82        
                  26.06       54.82 (28.76)                                        
 19 Novitch, Graham S         15 Rivertown Rays-MR      55.92      54.85        
                  26.61       54.85 (28.24)                                        
 20 Gorman, Jack R            16 NDAC-MR                55.48      55.10        
                  26.46       55.10 (28.64)                                        
 21 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR                52.78      55.29        
                  26.29       55.29 (29.00)                                        
 22 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR                53.99      55.41        
                  26.23       55.41 (29.18)                                        
 23 Fay, Timothy A            15 Rivertown Rays-MR      57.93      55.63        
                  27.20       55.63 (28.43)                                        
 24 Czerwinski, Jay L         17 MWSC-MR                55.23      55.67        
                  26.69       55.67 (28.98)                                        
 25 Woolley, Zach E           15 HVD-MR                 58.34      55.94        
                  26.94       55.94 (29.00)                                        
 26 Flaherty, Michael D       15 UNAG-MR                58.69      56.45        
                  26.95       56.45 (29.50)                                        
 27 Mangan, Matthew J         16 HVD-MR               1:11.63      57.09        
                  26.98       57.09 (30.11)                                        
 28 Lipiec, Andre T           17 LBA-MR                 57.67      57.10        
                  28.23       57.10 (28.87)                                        
 29 Bulik, Michael A          15 LBA-MR                 56.92      57.29        
                  27.79       57.29 (29.50)                                        
 30 Chang, Kevin              15 Rivertown Rays-MR      59.06      58.06        
                  27.17       58.06 (30.89)                                        
 31 Donoghue, Collin J        16 LBA-MR               1:10.00      59.37        
                  27.77       59.37 (31.60)                                        
 32 Korganashvili, David      15 NBS-MR               1:13.69    1:03.54        
                  30.39     1:03.54 (33.15)                                        
 33 Woehlke, Henry J          17 HVD-MR               1:13.64    1:08.22        
                  31.93     1:08.22 (36.29)                                        
 34 Martin, Joshua M          15 NDAC-MR              1:08.86    1:10.14        
                  32.73     1:10.14 (37.41)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR              1:44.10    1:47.54        
                  25.14       52.04 (26.90)     1:19.92 (27.88)     1:47.54 (27.62)
  2 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR              1:47.32    1:47.99        
                  25.56       53.08 (27.52)     1:21.09 (28.01)     1:47.99 (26.90)
  3 Pizzo, Alexander J        17 AG-MR                1:53.41    1:52.90        
                  25.88       54.27 (28.39)     1:23.57 (29.30)     1:52.90 (29.33)
  4 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR              1:46.32    1:53.20        
                  25.57       53.77 (28.20)     1:23.07 (29.30)     1:53.20 (30.13)
  5 Broe, Charlie H           15 NBS-MR               1:49.90    1:54.28        
                  27.02       55.90 (28.88)     1:25.87 (29.97)     1:54.28 (28.41)
  6 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR              1:50.68    1:54.38        
                  26.76       55.30 (28.54)     1:25.02 (29.72)     1:54.38 (29.36)
  7 Muenkel, Daniel T         16 UNAT-MR              1:52.52    1:55.24        
                  26.23       55.12 (28.89)     1:25.35 (30.23)     1:55.24 (29.89)
  8 Deans-Brandt, Collin W    17 AG-MR                1:54.31    1:56.06        
                  26.12       54.99 (28.87)     1:24.96 (29.97)     1:56.06 (31.10)
  9 Bosse, Matthew M          16 NBS-MR               2:00.95    1:56.61        
                  26.23       55.58 (29.35)     1:26.45 (30.87)     1:56.61 (30.16)
 10 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               1:56.21    1:56.85        
                  26.41       55.97 (29.56)     1:26.58 (30.61)     1:56.85 (30.27)
 11 Lockhart, Ryan J          17 NBS-MR               2:00.53    1:57.20        
                  26.78       56.57 (29.79)     1:26.73 (30.16)     1:57.20 (30.47)
 12 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR              1:57.30    1:58.54        
                  27.28       58.22 (30.94)     1:29.04 (30.82)     1:58.54 (29.50)
 13 Johnson, Thomas M         16 NBS-MR               1:56.53    1:59.35        
                  27.29       57.21 (29.92)     1:28.42 (31.21)     1:59.35 (30.93)
 14 Gagion, Michael V         15 Rivertown Rays-MR    1:57.60    1:59.67        
                  27.19       57.78 (30.59)     1:29.18 (31.40)     1:59.67 (30.49)
 15 Czerwinski, Jay L         17 MWSC-MR              1:56.24    1:59.75        
                  27.43       56.95 (29.52)     1:28.38 (31.43)     1:59.75 (31.37)
 16 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              1:58.98    1:59.81        
                  26.87       57.26 (30.39)     1:28.82 (31.56)     1:59.81 (30.99)
 17 Galante, Joseph M         16 NBS-MR               1:49.94    2:00.11        
                  27.29       57.71 (30.42)     1:29.10 (31.39)     2:00.11 (31.01)
 18 Fay, Timothy A            15 Rivertown Rays-MR    2:01.55    2:00.20        
                  27.59       58.11 (30.52)     1:29.87 (31.76)     2:00.20 (30.33)
 19 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR              1:58.30    2:01.13        
                  27.53       57.97 (30.44)     1:30.07 (32.10)     2:01.13 (31.06)
 20 Cella, Chaz               17 WSSC-MR              1:59.10    2:01.17        
                  26.91       56.77 (29.86)     1:28.53 (31.76)     2:01.17 (32.64)
 21 Emmerich, Lee A           14 AG-MR                2:07.17    2:02.41        
                  27.85       58.10 (30.25)     1:30.61 (32.51)     2:02.41 (31.80)
 22 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR              2:05.90    2:04.08        
                  27.48       57.77 (30.29)     1:30.19 (32.42)     2:04.08 (33.89)
 23 Woolley, Zach E           15 HVD-MR               2:12.26    2:04.21        
                                  58.66 ( )   2:04.21 (1:05.55)                    
 24 Flaherty, Michael D       15 UNAG-MR              2:08.43    2:04.40        
                  28.07       59.02 (30.95)     1:32.05 (33.03)     2:04.40 (32.35)
 25 Mangan, Matthew J         16 HVD-MR               3:03.49    2:09.52        
                  28.34     1:01.12 (32.78)     1:35.83 (34.71)     2:09.52 (33.69)
 26 Martin, Joshua M          15 NDAC-MR              2:22.11    2:41.63        
                  32.36     1:12.96 (40.60)     1:57.32 (44.36)     2:41.63 (44.31)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Andrew W          15 Rivertown Rays-MR    4:55.25    4:55.84        
                  26.61       55.53 (28.92)     1:25.33 (29.80)     1:54.93 (29.60)
        2:25.17 (30.24)     2:55.36 (30.19)     3:26.10 (30.74)     3:56.69 (30.59)
        4:27.06 (30.37)     4:55.84 (28.78)                                        
  2 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               5:18.22    5:14.98        
                  27.78       58.55 (30.77)     1:29.96 (31.41)     2:02.37 (32.41)
        2:34.45 (32.08)     3:06.48 (32.03)     3:38.76 (32.28)     4:11.37 (32.61)
        4:43.74 (32.37)     5:14.98 (31.24)                                        
  3 Galante, Joseph M         16 NBS-MR               4:59.14    5:17.75        
                  28.60       59.79 (31.19)     1:31.56 (31.77)     2:04.10 (32.54)
        2:36.44 (32.34)     3:08.58 (32.14)     3:41.22 (32.64)     4:13.67 (32.45)
        4:46.13 (32.46)     5:17.75 (31.62)                                        
  4 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR              5:12.64    5:18.66        
                  28.06       59.41 (31.35)     1:31.66 (32.25)     2:03.76 (32.10)
        2:36.45 (32.69)     3:09.06 (32.61)     3:41.75 (32.69)     4:14.44 (32.69)
        4:46.79 (32.35)     5:18.66 (31.87)                                        
  5 Pizzo, Alexander J        17 AG-MR                5:15.81    5:18.94        
                  26.80       56.18 (29.38)     1:27.49 (31.31)     1:59.60 (32.11)
        2:32.23 (32.63)     3:05.26 (33.03)     3:38.60 (33.34)     4:12.74 (34.14)
        4:46.58 (33.84)     5:18.94 (32.36)                                        
  6 Bosse, Matthew M          16 NBS-MR               5:37.08    5:20.47        
                  28.28       59.79 (31.51)     1:32.57 (32.78)     2:05.75 (33.18)
        2:38.53 (32.78)     3:10.93 (32.40)     3:43.65 (32.72)     4:16.59 (32.94)
        4:49.21 (32.62)     5:20.47 (31.26)                                        
  7 Deutsch, Griffin F        16 AG-MR                5:13.43    5:21.97        
                  27.55       57.39 (29.84)     1:29.08 (31.69)     2:01.12 (32.04)
        2:34.19 (33.07)     3:07.34 (33.15)     3:40.63 (33.29)     4:14.68 (34.05)
        4:48.59 (33.91)     5:21.97 (33.38)                                        
  8 Fay, Timothy A            15 Rivertown Rays-MR    5:32.01    5:23.72        
                  28.76     1:00.89 (32.13)     1:33.96 (33.07)     2:06.93 (32.97)
        2:40.01 (33.08)     3:12.95 (32.94)     3:46.22 (33.27)     4:19.25 (33.03)
        4:52.40 (33.15)     5:23.72 (31.32)                                        
  9 Muenkel, Daniel T         16 UNAT-MR              5:11.00    5:24.42        
                  29.01     1:00.94 (31.93)     1:34.05 (33.11)     2:07.64 (33.59)
        2:41.09 (33.45)     3:14.24 (33.15)     3:47.60 (33.36)     4:20.93 (33.33)
        4:53.89 (32.96)     5:24.42 (30.53)                                        
 10 Johnson, Thomas M         16 NBS-MR               5:12.04    5:25.68        
                  29.27     1:00.96 (31.69)     1:33.73 (32.77)     2:06.62 (32.89)
        2:39.83 (33.21)     3:13.53 (33.70)     3:47.67 (34.14)     4:21.67 (34.00)
        4:54.35 (32.68)     5:25.68 (31.33)                                        
 11 Gagion, Michael V         15 Rivertown Rays-MR    5:15.11    5:27.39        
                  28.28       59.81 (31.53)     1:32.12 (32.31)     2:04.60 (32.48)
        2:38.04 (33.44)     3:11.60 (33.56)     3:45.45 (33.85)     4:19.26 (33.81)
        4:53.86 (34.60)     5:27.39 (33.53)                                        
 12 Cella, Chaz               17 WSSC-MR              5:06.74    5:31.49        
                  27.45       57.22 (29.77)     1:29.39 (32.17)     2:02.82 (33.43)
        2:37.59 (34.77)     3:12.02 (34.43)     3:47.23 (35.21)     4:22.31 (35.08)
        4:57.74 (35.43)     5:31.49 (33.75)                                        
 13 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR              6:17.64    5:38.87        
                  28.82     1:00.79 (31.97)     1:34.52 (33.73)     2:09.38 (34.86)
        2:44.22 (34.84)     3:19.66 (35.44)                             4:31.73 ( )
        5:07.38 (35.65)     5:38.87 (31.49)                                        
 14 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              5:26.40    5:39.63        
                  28.57     1:01.69 (33.12)     1:35.77 (34.08)     2:10.07 (34.30)
        2:44.70 (34.63)     3:19.73 (35.03)     3:55.10 (35.37)     4:30.49 (35.39)
        5:06.24 (35.75)     5:39.63 (33.39)                                        
 15 Woolley, Zach E           15 HVD-MR               5:54.08    5:43.44        
                  29.31     1:01.28 (31.97)   5:43.44 (4:42.16)                    
 16 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR              5:41.62    5:49.52        
                  29.21     1:01.99 (32.78)     1:35.57 (33.58)     2:10.63 (35.06)
        2:46.25 (35.62)     3:23.01 (36.76)     4:00.01 (37.00)     4:37.48 (37.47)
        5:13.64 (36.16)     5:49.52 (35.88)                                        
 17 Ruiz, Tyler J             14 AG-MR                6:03.05    6:04.13        
                  30.82     1:06.61 (35.79)     1:43.40 (36.79)     2:21.19 (37.79)
        2:59.20 (38.01)     3:36.84 (37.64)     4:14.02 (37.18)     4:52.35 (38.33)
        5:29.47 (37.12)     6:04.13 (34.66)                                        
 18 Liu, Alex J               11 NDAC-MR              6:12.11    6:08.89        
                  34.34     1:11.74 (37.40)     1:49.30 (37.56)     2:28.22 (38.92)
        3:06.15 (37.93)     3:43.52 (37.37)     4:21.04 (37.52)     4:58.17 (37.13)
        5:34.27 (36.10)     6:08.89 (34.62)                                        
 19 Woehlke, Henry J          17 HVD-MR               7:27.32    6:51.26        
                  33.27     1:11.06 (37.79)     1:52.28 (41.22)     2:34.69 (42.41)
        3:18.34 (43.65)     4:01.33 (42.99)     4:45.01 (43.68)     5:29.15 (44.14)
        6:11.97 (42.82)     6:51.26 (39.29)                                        
 20 Del Rosario, Eric         10 PATS-MR              7:15.00    7:03.17        
                  37.38     1:19.53 (42.15)     2:03.12 (43.59)     2:47.18 (44.06)
        3:31.65 (44.47)     4:16.07 (44.42)     4:59.17 (43.10)     5:43.28 (44.11)
        6:26.89 (43.61)     7:03.17 (36.28)                                        
 21 Tawil, Jacob S            12 AG-MR                8:00.00    7:30.95        
                  40.21     1:23.78 (43.57)                                        
            3:40.99 ( )   7:30.95 (3:49.96)                                        
 22 Simpfenderfer, Michael D   8 RFAC-MR              9:30.01    7:40.29        
                  38.87     1:23.89 (45.02)     2:09.86 (45.97)     2:56.81 (46.95)
        3:44.61 (47.80)     4:32.87 (48.26)     5:20.64 (47.77)     6:08.15 (47.51)
        6:55.28 (47.13)     7:40.29 (45.01)                                        
 23 Martin, Isaiah N           7 WSSC-MR              9:50.84   11:02.09        
                  57.15   2:04.87 (1:07.72)   3:12.63 (1:07.76)   4:21.99 (1:09.36)
      5:28.89 (1:06.90)                                                 8:51.49 ( )
     10:00.12 (1:08.63)  11:02.09 (1:01.97)                                        
 -- Vreeland, Zack G          15 UNAG-MR              5:18.69         DQ        
      False start
                  27.90       57.68 (29.78)     1:28.89 (31.21)     2:00.77 (31.88)
        2:33.22 (32.45)     3:06.07 (32.85)     3:40.20 (34.13)     4:13.81 (33.61)
        4:47.49 (33.68)          DQ (32.05)                                        
 
Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jurman, Jasper N          15 UNAT-MR             10:28.13   10:07.46        
                  27.26       57.24 (29.98)     1:27.97 (30.73)     1:58.61 (30.64)
        2:29.22 (30.61)     2:59.88 (30.66)     3:30.79 (30.91)     4:01.86 (31.07)
        4:32.33 (30.47)     5:02.87 (30.54)     5:33.33 (30.46)     6:04.29 (30.96)
        6:35.06 (30.77)     7:05.57 (30.51)     7:36.30 (30.73)     8:06.60 (30.30)
        8:37.22 (30.62)     9:07.65 (30.43)     9:37.74 (30.09)    10:07.46 (29.72)
  2 Snyder, Andrew W          15 Rivertown Rays-MR   10:08.88   10:07.76        
                  27.70       57.82 (30.12)     1:28.16 (30.34)     1:58.85 (30.69)
        2:29.52 (30.67)     2:59.45 (29.93)     3:29.85 (30.40)     4:00.55 (30.70)
        4:31.39 (30.84)     5:01.91 (30.52)     5:32.71 (30.80)     6:03.63 (30.92)
        6:34.34 (30.71)     7:05.11 (30.77)     7:36.36 (31.25)     8:07.30 (30.94)
        8:38.55 (31.25)     9:09.34 (30.79)     9:39.66 (30.32)    10:07.76 (28.10)
  3 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR             10:05.70   10:18.93        
                  27.28       57.68 (30.40)     1:28.57 (30.89)     1:59.51 (30.94)
        2:30.48 (30.97)     3:01.47 (30.99)     3:32.98 (31.51)     4:04.43 (31.45)
        4:36.24 (31.81)     5:08.06 (31.82)     5:40.01 (31.95)     6:11.70 (31.69)
        6:43.39 (31.69)     7:14.93 (31.54)     7:46.66 (31.73)     8:18.21 (31.55)
        8:49.57 (31.36)     9:20.94 (31.37)     9:51.66 (30.72)    10:18.93 (27.27)
  4 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR             10:09.41   10:20.27        
                  27.05       57.36 (30.31)     1:27.87 (30.51)     1:58.67 (30.80)
        2:29.37 (30.70)     3:00.18 (30.81)     3:31.36 (31.18)     4:02.46 (31.10)
        4:33.87 (31.41)     5:05.31 (31.44)     5:36.94 (31.63)     6:08.52 (31.58)
        6:40.34 (31.82)     7:12.15 (31.81)     7:44.00 (31.85)     8:15.70 (31.70)
        8:47.68 (31.98)     9:19.61 (31.93)     9:50.62 (31.01)    10:20.27 (29.65)
  5 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR             10:00.09   10:28.34        
                  27.65       57.59 (29.94)     1:28.41 (30.82)     1:59.26 (30.85)
        2:30.09 (30.83)     3:01.34 (31.25)     3:32.97 (31.63)     4:04.60 (31.63)
        4:36.40 (31.80)     5:08.19 (31.79)     5:40.25 (32.06)     6:12.28 (32.03)
        6:44.51 (32.23)     7:16.61 (32.10)     7:48.87 (32.26)     8:21.17 (32.30)
        8:53.43 (32.26)     9:25.63 (32.20)     9:57.45 (31.82)    10:28.34 (30.89)
  6 Broe, Charlie H           15 NBS-MR              10:27.66   10:38.79        
                  28.74     1:00.29 (31.55)     1:32.22 (31.93)     2:04.37 (32.15)
        2:36.77 (32.40)     3:09.07 (32.30)     3:41.59 (32.52)     4:13.97 (32.38)
        4:46.12 (32.15)     5:18.23 (32.11)     5:50.31 (32.08)     6:22.14 (31.83)
        6:53.95 (31.81)     7:26.10 (32.15)     7:58.44 (32.34)     8:30.63 (32.19)
        9:02.73 (32.10)     9:35.03 (32.30)    10:07.30 (32.27)    10:38.79 (31.49)
  7 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR                   NT   11:04.06        
                  28.66     1:01.13 (32.47)     1:33.90 (32.77)     2:06.87 (32.97)
        2:40.20 (33.33)     3:13.64 (33.44)     3:47.87 (34.23)     4:21.75 (33.88)
        4:55.23 (33.48)     5:29.14 (33.91)     6:03.07 (33.93)     6:37.14 (34.07)
        7:10.62 (33.48)     7:44.25 (33.63)     8:17.51 (33.26)     8:51.67 (34.16)
        9:25.76 (34.09)     9:59.45 (33.69)    10:33.08 (33.63)    11:04.06 (30.98)
  8 Czerwinski, Jay L         17 MWSC-MR             11:51.00   11:16.84        
                  29.45     1:01.31 (31.86)     1:34.19 (32.88)     2:07.12 (32.93)
        2:40.48 (33.36)     3:14.15 (33.67)     3:47.89 (33.74)     4:21.21 (33.32)
        4:55.67 (34.46)     5:29.78 (34.11)     6:04.25 (34.47)     6:39.01 (34.76)
        7:14.28 (35.27)     7:49.18 (34.90)     8:24.02 (34.84)     8:58.91 (34.89)
        9:34.02 (35.11)    10:09.15 (35.13)    10:43.86 (34.71)    11:16.84 (32.98)
  9 Porges, Dylan R           13 UNAT-MR             12:30.13   13:59.79        
                  32.63     1:14.35 (41.72)     1:56.48 (42.13)     2:38.29 (41.81)
        3:19.96 (41.67)     4:02.37 (42.41)     4:46.09 (43.72)     5:28.91 (42.82)
        6:11.85 (42.94)     6:55.34 (43.49)     7:38.92 (43.58)     8:22.94 (44.02)
        9:02.70 (39.76)     9:47.43 (44.73)    10:31.39 (43.96)    11:13.43 (42.04)
       11:55.73 (42.30)    12:37.16 (41.43)    13:19.73 (42.57)    13:59.79 (40.06)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR                56.03      57.32        
                  28.21       57.32 (29.11)                                        
  2 Tierney, Steven T         16 Rivertown Rays-MR      58.93      57.34        
                  27.97       57.34 (29.37)                                        
  3 Snyder, Andrew W          15 Rivertown Rays-MR      56.75      57.67        
                  28.85       57.67 (28.82)                                        
  4 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR                54.88      58.41        
                  28.31       58.41 (30.10)                                        
  5 Gagion, Michael V         15 Rivertown Rays-MR      56.90      59.13        
                  29.10       59.13 (30.03)                                        
  6 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR                59.40      59.62        
                  29.45       59.62 (30.17)                                        
  7 Broe, Charlie H           15 NBS-MR                 58.02    1:00.59        
                  30.02     1:00.59 (30.57)                                        
  8 Novitch, Graham S         15 Rivertown Rays-MR    1:00.09    1:01.13        
                  29.63     1:01.13 (31.50)                                        
  9 Cooney, Hunter C          15 AG-MR                1:02.82    1:01.46        
                  30.31     1:01.46 (31.15)                                        
 10 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR              1:00.64    1:01.92        
                  30.53     1:01.92 (31.39)                                        
 11 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR              1:00.96    1:02.23        
                  30.59     1:02.23 (31.64)                                        
 12 Deutsch, Griffin F        16 AG-MR                1:04.82    1:02.50        
                  30.47     1:02.50 (32.03)                                        
 13 Galante, Joseph M         16 NBS-MR                 59.92    1:03.58        
                  31.16     1:03.58 (32.42)                                        
 14 Lockhart, Ryan J          17 NBS-MR                 58.86    1:04.04        
                  30.69     1:04.04 (33.35)                                        
 15 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               1:04.16    1:04.11        
                  31.42     1:04.11 (32.69)                                        
 16 Fay, Timothy A            15 Rivertown Rays-MR    1:06.38    1:04.62        
                  31.40     1:04.62 (33.22)                                        
 17 Woolley, Zach E           15 HVD-MR               1:05.91    1:04.81        
                  31.92     1:04.81 (32.89)                                        
 18 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              1:01.50    1:04.83        
                  31.34     1:04.83 (33.49)                                        
 19 Gorman, Jack R            16 NDAC-MR              1:08.91    1:05.33        
                  31.91     1:05.33 (33.42)                                        
 20 Bulik, Michael A          15 LBA-MR               1:04.95    1:05.69        
                  32.00     1:05.69 (33.69)                                        
 21 Czerwinski, Jay L         17 MWSC-MR              1:04.89    1:05.90        
                  31.52     1:05.90 (34.38)                                        
 22 Chang, Kevin              15 Rivertown Rays-MR    1:05.46    1:06.32        
                  32.25     1:06.32 (34.07)                                        
 23 Flaherty, Michael D       15 UNAG-MR              1:08.69    1:06.71        
                  31.80     1:06.71 (34.91)                                        
 24 Johnson, Thomas M         16 NBS-MR               1:05.47    1:06.91        
                  32.57     1:06.91 (34.34)                                        
 25 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR              1:04.20    1:07.93        
                  32.76     1:07.93 (35.17)                                        
 26 Mangan, Matthew J         16 HVD-MR               1:20.20    1:08.45        
                  32.93     1:08.45 (35.52)                                        
 27 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR              1:08.96    1:09.36        
                  33.37     1:09.36 (35.99)                                        
 28 Lipiec, Andre T           17 LBA-MR               1:14.71    1:11.90        
 29 Korganashvili, David      15 NBS-MR               1:25.83    1:16.23        
                  37.04     1:16.23 (39.19)                                        
 30 Donoghue, Collin J        16 LBA-MR               1:30.00    1:17.02        
                  37.29     1:17.02 (39.73)                                        
 31 Martin, Joshua M          15 NDAC-MR              1:17.50    1:17.03        
                  37.17     1:17.03 (39.86)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR              2:01.28    2:04.33        
                  30.28     1:01.70 (31.42)     1:33.30 (31.60)     2:04.33 (31.03)
  2 Broe, Charlie H           15 NBS-MR               2:05.62    2:06.47        
                  30.86     1:02.99 (32.13)     1:35.14 (32.15)     2:06.47 (31.33)
  3 Bosse, Matthew M          16 NBS-MR               1:58.48    2:07.12        
                  29.74     1:01.95 (32.21)     1:34.83 (32.88)     2:07.12 (32.29)
  4 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR              2:01.35    2:07.86        
                  29.60     1:01.83 (32.23)     1:34.67 (32.84)     2:07.86 (33.19)
  5 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR              2:10.30    2:09.36        
                  29.81     1:02.56 (32.75)     1:36.28 (33.72)     2:09.36 (33.08)
  6 Thomas, Christian A       14 RFAC-MR              2:12.37    2:10.24        
                  45.95     1:19.03 (33.08)     1:52.73 (33.70)     2:10.24 (17.51)
  7 Cannon, Matthew           14 LBA-MR               2:14.85    2:13.81        
                  46.51     1:20.07 (33.56)     1:55.18 (35.11)     2:13.81 (18.63)
  8 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR              2:09.75    2:13.96        
                  31.10     1:04.60 (33.50)     1:39.50 (34.90)     2:13.96 (34.46)
  9 Galante, Joseph M         16 NBS-MR               2:12.38    2:16.57        
                  46.78     1:21.33 (34.55)     1:56.74 (35.41)     2:16.57 (19.83)
 10 Lockhart, Ryan J          17 NBS-MR               2:18.67    2:17.60        
                  47.69     1:22.81 (35.12)     1:59.10 (36.29)     2:17.60 (18.50)
 11 Peticco, Juan P           14 NBS-MR               2:25.02    2:19.56        
                  48.17     1:22.68 (34.51)     1:59.01 (36.33)     2:19.56 (20.55)
 12 Hoey, Shane F             16 LBA-MR               2:31.52    2:24.91        
                  34.35     1:10.42 (36.07)     1:48.04 (37.62)     2:24.91 (36.87)
 13 Hoey, Aidan F             16 LBA-MR               2:26.90    2:30.40        
                  49.34     1:25.97 (36.63)     2:05.00 (39.03)     2:30.40 (25.40)
 14 Ackerman, Ian R           12 MWSC-MR              2:43.89    2:32.02        
                  35.15     1:14.10 (38.95)     1:54.68 (40.58)     2:32.02 (37.34)
 15 Allen, Liam F             11 MWSC-MR              2:40.89    2:33.48        
                  34.05     1:12.66 (38.61)     1:54.56 (41.90)     2:33.48 (38.92)
 -- Wall, Ben L               12 WSSC-MR              2:49.84         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  50.21     1:46.42 (56.21)        DQ (1:00.94)                    
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              1:02.01    1:05.03        
                  30.55     1:05.03 (34.48)                                        
  2 Snyder, Andrew W          15 Rivertown Rays-MR    1:06.39    1:05.32        
                  31.21     1:05.32 (34.11)                                        
  3 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR              1:08.59    1:07.29        
                  31.86     1:07.29 (35.43)                                        
  4 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR              1:07.99    1:07.62        
                  31.99     1:07.62 (35.63)                                        
  5 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR              1:01.06    1:07.94        
                  31.85     1:07.94 (36.09)                                        
  6 Johnson, Thomas M         16 NBS-MR               1:05.19    1:09.15        
                  32.99     1:09.15 (36.16)                                        
  7 Pfohl, Matthew C          17 AG-MR                1:07.60    1:09.53        
                  32.66     1:09.53 (36.87)                                        
  8 Lockhart, Ryan J          17 NBS-MR               1:05.29    1:11.21        
                  33.48     1:11.21 (37.73)                                        
  9 Gorman, Jack R            16 NDAC-MR              1:09.81    1:11.30        
                  32.87     1:11.30 (38.43)                                        
 10 Gagion, Michael V         15 Rivertown Rays-MR    1:14.14    1:12.09        
                  34.95     1:12.09 (37.14)                                        
 11 Novitch, Graham S         15 Rivertown Rays-MR    1:15.44    1:12.89        
                  34.26     1:12.89 (38.63)                                        
 12 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR              1:11.06    1:13.29        
                  34.09     1:13.29 (39.20)                                        
 13 Galante, Joseph M         16 NBS-MR               1:12.51    1:13.47        
                  34.98     1:13.47 (38.49)                                        
 14 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               1:12.69    1:13.88        
                  34.80     1:13.88 (39.08)                                        
 15 Donoghue, Collin J        16 LBA-MR               1:40.00    1:14.03        
                  34.06     1:14.03 (39.97)                                        
 16 McCarthy, Michael         15 LBA-MR               1:09.98    1:14.08        
                  33.96     1:14.08 (40.12)                                        
 17 Chang, Kevin              15 Rivertown Rays-MR    1:14.98    1:15.46        
                  35.39     1:15.46 (40.07)                                        
 18 Flaherty, Michael D       15 UNAG-MR              1:20.69    1:16.24        
                  36.20     1:16.24 (40.04)                                        
 19 Bulik, Michael A          15 LBA-MR               1:14.67    1:16.25        
                  35.92     1:16.25 (40.33)                                        
 20 Czerwinski, Jay L         17 MWSC-MR              1:14.42    1:16.27        
                  36.03     1:16.27 (40.24)                                        
 21 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR              1:17.24    1:16.34        
                  36.26     1:16.34 (40.08)                                        
 22 Bosse, Matthew M          16 NBS-MR               1:15.44    1:16.38        
                  35.84     1:16.38 (40.54)                                        
 23 Hoey, Shane F             16 LBA-MR               1:18.70    1:17.90        
                  37.01     1:17.90 (40.89)                                        
 24 Fay, Timothy A            15 Rivertown Rays-MR    1:23.43    1:18.07        
                  37.10     1:18.07 (40.97)                                        
 25 Elmassalemah, Mo          17 NDAC-MR              1:22.43    1:19.23        
                  36.86     1:19.23 (42.37)                                        
 26 Tierney, Steven T         16 Rivertown Rays-MR    1:16.72    1:19.47        
                  37.76     1:19.47 (41.71)                                        
 27 Hoey, Aidan F             16 LBA-MR               1:17.40    1:19.54        
                  37.39     1:19.54 (42.15)                                        
 28 Martin, Joshua M          15 NDAC-MR              1:18.99    1:21.39        
                  37.66     1:21.39 (43.73)                                        
 29 Mangan, Matthew J         16 HVD-MR               1:28.05    1:22.26        
                  37.77     1:22.26 (44.49)                                        
 30 Woehlke, Henry J          17 HVD-MR               1:27.29    1:24.14        
                  39.52     1:24.14 (44.62)                                        
 31 Mialma, Michelle          12 NDAC-MR              1:28.50    1:24.21        
                  39.98     1:24.21 (44.23)                                        
 32 Rizzi, Dominic M          16 HVD-MR               1:27.84    1:25.62        
                  39.36     1:25.62 (46.26)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR              2:25.72    2:22.62        
                  32.16     1:08.23 (36.07)     1:45.33 (37.10)     2:22.62 (37.29)
  2 Johnson, Thomas M         16 NBS-MR               2:19.94    2:28.43        
                  33.84     1:10.82 (36.98)     1:49.41 (38.59)     2:28.43 (39.02)
  3 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR              2:16.53    2:31.10        
                  33.27     1:11.33 (38.06)     1:51.12 (39.79)     2:31.10 (39.98)
  4 Britt, Nathan             13 NDAC-MR              2:38.93    2:40.10        
                  35.95     1:17.24 (41.29)     2:00.01 (42.77)     2:40.10 (40.09)
  5 Broe, Charlie H           15 NBS-MR               3:02.87    2:40.25        
  6 McCarthy, Michael         15 LBA-MR               2:39.27    2:42.91        
                  36.75     1:17.80 (41.05)     2:00.08 (42.28)     2:42.91 (42.83)
  7 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              2:48.00    2:43.69        
                  36.52     1:18.33 (41.81)     2:01.47 (43.14)     2:43.69 (42.22)
  8 Huang, Jonathan           12 PATS-MR              2:52.81    2:53.99        
                  40.08     1:24.50 (44.42)     2:09.49 (44.99)     2:53.99 (44.50)
  9 Burger, Daniel E          12 NDAC-MR              3:03.92    3:02.32        
 10 Jackson, Flash C           9 PATS-MR              3:29.00    3:25.38        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR                52.86      54.56        
  2 Tierney, Steven T         16 Rivertown Rays-MR      55.63      55.69        
  3 Snyder, Andrew W          15 Rivertown Rays-MR      56.67      56.37        
                  26.85       56.37 (29.52)                                        
  4 Lockhart, Ryan J          17 NBS-MR                 54.78      57.46        
  5 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR                54.62      57.69        
  6 Gagion, Michael V         15 Rivertown Rays-MR      57.57      58.73        
                  27.55       58.73 (31.18)                                        
  7 Novitch, Graham S         15 Rivertown Rays-MR      59.21      59.72        
                  27.80       59.72 (31.92)                                        
  8 Vreeland, Zack G          15 UNAG-MR              1:03.43      59.86        
                  27.93       59.86 (31.93)                                        
  9 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR                54.91      59.94        
 10 McCarthy, Michael         15 LBA-MR                 56.34      59.95        
 11 Galante, Joseph M         16 NBS-MR               1:00.42    1:00.31        
                  27.90     1:00.31 (32.41)                                        
 12 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR                57.35    1:00.39        
                  28.12     1:00.39 (32.27)                                        
 13 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               1:00.95    1:00.86        
                  28.67     1:00.86 (32.19)                                        
 14 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR                59.04    1:00.94        
                  28.91     1:00.94 (32.03)                                        
 15 Flaherty, Michael D       15 UNAG-MR              1:03.03    1:01.97        
                  29.23     1:01.97 (32.74)                                        
 16 Bosse, Matthew M          16 NBS-MR               1:01.40    1:02.06        
                  28.93     1:02.06 (33.13)                                        
 17 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR                59.64    1:02.84        
                  29.20     1:02.84 (33.64)                                        
 18 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR              1:02.79    1:03.95        
                  29.44     1:03.95 (34.51)                                        
 19 Czerwinski, Jay L         17 MWSC-MR              1:02.68    1:04.45        
                  30.03     1:04.45 (34.42)                                        
 20 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR              1:03.19    1:04.83        
                  29.75     1:04.83 (35.08)                                        
 21 Fay, Timothy A            15 Rivertown Rays-MR    1:09.52    1:06.36        
                  30.61     1:06.36 (35.75)                                        
 22 Chang, Kevin              15 Rivertown Rays-MR    1:07.40    1:06.48        
                  30.86     1:06.48 (35.62)                                        
 23 Mangan, Matthew J         16 HVD-MR               1:50.52    1:07.36        
                  29.91     1:07.36 (37.45)                                        
 24 Gorman, Jack R            16 NDAC-MR              1:13.97    1:08.92        
                  30.42     1:08.92 (38.50)                                        
 25 Johnson, Thomas M         16 NBS-MR               1:09.29    1:09.08        
                  31.44     1:09.08 (37.64)                                        
 26 Donoghue, Collin J        16 LBA-MR               1:40.00    1:12.20        
                  30.24     1:12.20 (41.96)                                        
 27 Bulik, Michael A          15 LBA-MR               1:12.36    1:12.31        
                  33.39     1:12.31 (38.92)                                        
 28 Rizzi, Dominic M          16 HVD-MR               1:17.28    1:14.97        
                  33.51     1:14.97 (41.46)                                        
 29 Woehlke, Henry J          17 HVD-MR               1:24.26    1:16.55        
                  34.74     1:16.55 (41.81)                                        
 30 Elmassalemah, Mo          17 NDAC-MR              1:11.92    1:20.07        
                  34.11     1:20.07 (45.96)                                        
 31 Mialma, Michelle          12 NDAC-MR              1:20.50    1:21.20        
                  37.27     1:21.20 (43.93)                                        
 32 Martin, Joshua M          15 NDAC-MR              1:36.32    1:34.82        
                  39.09     1:34.82 (55.73)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR              1:57.69    2:04.67        
                  28.55       59.93 (31.38)     1:32.16 (32.23)     2:04.67 (32.51)
  2 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR              2:03.87    2:05.95        
                  28.45     1:01.02 (32.57)     1:33.44 (32.42)     2:05.95 (32.51)
  3 McCarthy, Michael         15 LBA-MR               2:03.56    2:14.09        
                  29.43     1:02.96 (33.53)     1:37.32 (34.36)     2:14.09 (36.77)
  4 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR              2:11.47    2:17.25        
                                1:02.56 ( )     1:38.29 (35.73)     2:17.25 (38.96)
  5 Broe, Charlie H           15 NBS-MR               2:05.99    2:18.28        
                  30.39     1:04.91 (34.52)     1:41.13 (36.22)     2:18.28 (37.15)
  6 Flaherty, Michael D       15 UNAG-MR              2:33.43    2:23.68        
                                1:04.40 ( )     1:43.89 (39.49)     2:23.68 (39.79)
  7 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              2:49.57    2:33.44        
                                1:10.84 ( )     1:51.59 (40.75)     2:33.44 (41.85)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR              1:56.00    2:01.75        
                  26.87       58.28 (31.41)     1:33.94 (35.66)     2:01.75 (27.81)
  2 Snyder, Andrew W          15 Rivertown Rays-MR    2:03.33    2:03.26        
                  27.08       59.00 (31.92)     1:35.89 (36.89)     2:03.26 (27.37)
  3 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR              2:06.87    2:04.98        
                  26.31       58.91 (32.60)     1:37.60 (38.69)     2:04.98 (27.38)
  4 Tierney, Steven T         16 Rivertown Rays-MR    2:09.37    2:06.54        
                  26.35       58.26 (31.91)     1:38.74 (40.48)     2:06.54 (27.80)
  5 Rosenkranz, Erik W        18 RFAC-MR              1:59.70    2:09.90        
                  27.69     1:00.15 (32.46)     1:39.18 (39.03)     2:09.90 (30.72)
  6 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR              2:09.38    2:12.34        
                  28.67     1:01.87 (33.20)     1:41.82 (39.95)     2:12.34 (30.52)
  7 Deutsch, Griffin F        16 AG-MR                2:18.18    2:12.60        
                  27.13     1:00.10 (32.97)     1:41.85 (41.75)     2:12.60 (30.75)
  8 Broe, Charlie H           15 NBS-MR               2:12.32    2:12.83        
                  28.58     1:02.69 (34.11)     1:42.57 (39.88)     2:12.83 (30.26)
  9 Strand, Jonah C           17 NDAC-MR              2:08.74    2:13.20        
                  28.02     1:04.01 (35.99)     1:41.50 (37.49)     2:13.20 (31.70)
 10 Novitch, Graham S         15 Rivertown Rays-MR    2:14.76    2:13.57        
                  28.54     1:02.23 (33.69)     1:43.38 (41.15)     2:13.57 (30.19)
 11 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               2:14.11    2:13.70        
                  28.79     1:03.69 (34.90)     1:44.72 (41.03)     2:13.70 (28.98)
 12 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR              2:09.15    2:13.84        
                  28.38     1:03.15 (34.77)     1:44.32 (41.17)     2:13.84 (29.52)
 13 Cooney, Hunter C          15 AG-MR                2:17.63    2:13.93        
                  29.25     1:03.29 (34.04)     1:43.57 (40.28)     2:13.93 (30.36)
 14 Galante, Joseph M         16 NBS-MR               2:05.78    2:14.36        
                  28.43     1:03.43 (35.00)     1:43.25 (39.82)     2:14.36 (31.11)
 15 Gagion, Michael V         15 Rivertown Rays-MR    2:11.82    2:14.46        
                  27.80     1:00.74 (32.94)     1:43.13 (42.39)     2:14.46 (31.33)
 16 Johnson, Thomas M         16 NBS-MR               2:13.54    2:14.82        
                  29.11     1:05.57 (36.46)     1:44.84 (39.27)     2:14.82 (29.98)
 17 Lockhart, Ryan J          17 NBS-MR               2:06.58    2:17.60        
                  27.39     1:02.94 (35.55)     1:44.71 (41.77)     2:17.60 (32.89)
 18 Pizzo, Alexander J        17 AG-MR                2:25.65    2:18.31        
                  28.89     1:04.30 (35.41)     1:46.54 (42.24)     2:18.31 (31.77)
 19 Fay, Timothy A            15 Rivertown Rays-MR    2:25.16    2:20.56        
                  31.03     1:05.46 (34.43)     1:49.29 (43.83)     2:20.56 (31.27)
 20 Gorman, Jack R            16 NDAC-MR              2:19.65    2:21.26        
                  30.10     1:06.19 (36.09)     1:48.41 (42.22)     2:21.26 (32.85)
 21 McCarthy, Michael         15 LBA-MR               2:13.78    2:21.51        
                  29.36     1:05.50 (36.14)     1:48.49 (42.99)     2:21.51 (33.02)
 22 Czerwinski, Jay L         17 MWSC-MR              2:14.26    2:21.63        
                  30.41     1:07.14 (36.73)     1:50.59 (43.45)     2:21.63 (31.04)
 23 Woolley, Zach E           15 HVD-MR               2:35.95    2:21.92        
                  28.83     1:04.31 (35.48)     1:49.24 (44.93)     2:21.92 (32.68)
 24 Mialma, Jonathan          16 NDAC-MR              2:17.27    2:22.04        
                  29.89     1:06.69 (36.80)     1:49.87 (43.18)     2:22.04 (32.17)
 25 Flaherty, Michael D       15 UNAG-MR              2:31.43    2:23.93        
                  29.15     1:05.92 (36.77)     1:51.36 (45.44)     2:23.93 (32.57)
 26 Bulik, Michael A          15 LBA-MR               2:27.26    2:25.44        
                  32.29     1:09.54 (37.25)     1:52.54 (43.00)     2:25.44 (32.90)
 27 Chang, Kevin              15 Rivertown Rays-MR    2:22.81    2:27.19        
                  30.77     1:06.57 (35.80)     1:52.28 (45.71)     2:27.19 (34.91)
 27 Rawl, Daniel M            15 NDAC-MR              2:22.25    2:27.19        
                  29.77     1:07.97 (38.20)     1:53.65 (45.68)     2:27.19 (33.54)
 29 Lipiec, Andre T           17 LBA-MR               2:30.29    2:27.83        
                  32.73     1:10.85 (38.12)     1:54.54 (43.69)     2:27.83 (33.29)
 30 Korganashvili, David      15 NBS-MR               3:23.19    2:49.52        
                  33.21     1:15.13 (41.92)     2:12.24 (57.11)     2:49.52 (37.28)
 31 Martin, Joshua M          15 NDAC-MR              2:55.02    2:56.02        
                  38.54     1:25.19 (46.65)     2:14.28 (49.09)     2:56.02 (41.74)
 -- Donoghue, Collin J        16 LBA-MR               3:00.00         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  30.95     1:14.78 (43.83)     1:58.93 (44.15)          DQ (37.65)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alpay, Christopher R      17 RFAC-MR              4:17.10    4:24.93        
                  28.16       59.17 (31.01)     1:33.15 (33.98)     2:06.36 (33.21)
        2:45.08 (38.72)     3:24.14 (39.06)     3:54.79 (30.65)     4:24.93 (30.14)
  2 Attile, Trevor A          16 RFAC-MR              4:25.08    4:33.09        
                  28.95     1:01.26 (32.31)     1:36.15 (34.89)     2:10.83 (34.68)
        2:51.32 (40.49)     3:31.81 (40.49)     4:02.81 (31.00)     4:33.09 (30.28)
  3 Rodriguez, Matthew J      17 RFAC-MR              4:37.62    4:38.89        
                  29.51     1:04.75 (35.24)     1:40.88 (36.13)     2:17.40 (36.52)
        2:56.16 (38.76)     3:36.05 (39.89)     4:08.96 (32.91)     4:38.89 (29.93)
  4 Kelleher, Stephen P       15 RFAC-MR              4:35.05    4:40.13        
                  29.10     1:02.02 (32.92)     1:38.64 (36.62)     2:14.36 (35.72)
        2:56.74 (42.38)     3:39.34 (42.60)     4:10.07 (30.73)     4:40.13 (30.06)
  5 Woods, Brendan T          15 LBA-MR               4:48.86    4:42.32        
                  29.16     1:02.86 (33.70)     1:40.15 (37.29)     2:15.99 (35.84)
        2:57.85 (41.86)     3:39.49 (41.64)     4:11.60 (32.11)     4:42.32 (30.72)
  6 Broe, Charlie H           15 NBS-MR               4:28.30    4:45.85        
                  30.14     1:04.78 (34.64)     1:41.32 (36.54)     2:16.33 (35.01)
        2:58.98 (42.65)     3:41.93 (42.95)     4:14.07 (32.14)     4:45.85 (31.78)
  7 Lockhart, Ryan J          17 NBS-MR               4:44.02    4:50.12        
                  28.54     1:00.76 (32.22)     1:39.58 (38.82)     2:17.91 (38.33)
        3:01.15 (43.24)     3:44.33 (43.18)     4:17.45 (33.12)     4:50.12 (32.67)
  8 Galante, Joseph M         16 NBS-MR               4:30.00    4:50.64        
                  29.99     1:06.07 (36.08)     1:43.78 (37.71)     2:20.49 (36.71)
        3:01.82 (41.33)     3:45.23 (43.41)     4:18.28 (33.05)     4:50.64 (32.36)
  9 Bosse, Matthew M          16 NBS-MR               4:59.16    4:55.76        
                  30.37     1:04.96 (34.59)     1:41.77 (36.81)     2:17.83 (36.06)
        3:03.85 (46.02)     3:49.69 (45.84)     4:23.24 (33.55)     4:55.76 (32.52)
 10 Czerwinski, Jay L         17 MWSC-MR              5:08.89    4:55.94        
                  30.29     1:05.57 (35.28)     1:44.44 (38.87)     2:22.66 (38.22)
        3:06.43 (43.77)     3:52.42 (45.99)     4:24.46 (32.04)     4:55.94 (31.48)
 11 Hoey, Shane F             16 LBA-MR               5:36.92    5:05.70        
                  32.49     1:11.68 (39.19)     1:49.75 (38.07)     2:27.29 (37.54)
        3:10.55 (43.26)     3:54.56 (44.01)     4:30.41 (35.85)     5:05.70 (35.29)
 12 Rizzo, Antonio S          12 PATS-MR              5:31.00    5:29.66        
                  33.57     1:15.85 (42.28)     1:58.93 (43.08)     2:40.82 (41.89)
        3:25.53 (44.71)     4:12.38 (46.85)     4:51.45 (39.07)     5:29.66 (38.21)
 13 Hoey, Aidan F             16 LBA-MR               5:46.99    5:42.12        
                  35.41     1:21.03 (45.62)     2:01.37 (40.34)     2:41.89 (40.52)
        3:29.81 (47.92)     4:18.60 (48.79)     5:00.04 (41.44)     5:42.12 (42.08)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:26.75    1:44.16        
     1) Rosenkranz, Erik W 18           2) Rodriguez, Matthew J 17        
     3) Attile, Trevor A 16             4) Alpay, Christopher R 17        
  2 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    1:47.13    1:51.16        
     1) Gagliardi, Thomas J 13          2) Rizzi, Jarrod R 14             
     3) Mangan, Matthew J 16            4) Woolley, Zach E 15             
                  59.78     1:51.16 (51.38)                                        
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:34.72    1:54.31        
     1) Mialma, Jonathan 16             2) Rawl, Daniel M 15              
     3) Gorman, Jack R 16               4) Strand, Jonah C 17             
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Fox Aquatic Club-MR  'A'                      1:36.60    1:45.93        
     1) Rosenkranz, Erik W 18           2) Rodriguez, Matthew J 17        
     3) Alpay, Christopher R 17         4) Attile, Trevor A 16            
                  27.68       45.28 (17.60)     1:23.27 (37.99)     1:45.93 (22.66)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    1:48.40        
     1) Bosse, Matthew M 16             2) Johnson, Thomas M 16           
     3) Lockhart, Ryan J 17             4) Galante, Joseph M 16           
                  27.16       59.11 (31.95)     1:24.35 (25.24)     1:48.40 (24.05)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:55.00    1:57.48        
     1) Gorman, Jack R 16               2) Strand, Jonah C 17             
     3) Rawl, Daniel M 15               4) Elmassalemah, Mo 17            
                  30.90     1:01.41 (30.51)     1:29.20 (27.79)     1:57.48 (28.28)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:57.29    1:58.37        
     1) Bulik, Michael A 15             2) Cannon, Matthew 14             
     3) McCarthy, Michael 15            4) Woods, Brendan T 15            
                  30.46     1:06.29 (35.83)     1:33.89 (27.60)     1:58.37 (24.48)
  5 The Dolphins Swim Club-MR  'A'                    2:07.57    2:09.94        
     1) Baker, Stephen A 14             2) Rizzi, Jarrod R 14             
     3) Mangan, Matthew J 16            4) Woehlke, Henry J 17            
                  35.86     1:10.13 (34.27)     1:39.73 (29.60)     2:09.94 (30.21)
  6 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'            2:07.64    2:10.51        
     1) Czerwinski, Jay L 17            2) Egan, Chris L 13               
     3) Collins, Danny R 14             4) Maddalena, Matthew H 14        
                  30.37     1:12.13 (41.76)     1:43.36 (31.23)     2:10.51 (27.15)