Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 12/9/2013 08:05 AM
             2013 MR NYSA Holiday Classic - 12/6/2013 to 12/8/2013             
                              Sanction #: 131208                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                31.09  ZQ
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR        31.06      31.38 JO     
  2 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR        31.56      31.41 JO     
  3 Labita, Julia       10 NYSA-MR                31.44      31.42 JO     
  4 Mora-Castillo, Isa   9 Marlins Bgnw-MR        35.50      34.23 SILV   
  5 Magee, Reed E        9 Marlins Bgnw-MR        35.60      34.36 SILV   
  6 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              34.74      34.46 SILV   
  6 Carolan, Emma M     10 NYSA-MR                34.78      34.46 SILV   
  8 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR        36.17      36.16        
  9 Zhu, Emma            9 Marlins Bgnw-MR        35.43      37.64        
 10 Nadecki, Grace K     9 Marlins Bgnw-MR        36.27      37.93        
 11 Cabusay, Christine  10 WAC-MR                 35.67      37.96        
 12 Klein, Jordana       9 Empire-MR              38.43      38.23        
 13 Paruvangada, Anany  10 Marlins Bgnw-MR        35.96      38.77        
 14 Sadowski, Maura      9 WAC-MR                 37.72      39.00        
 15 Smith, Lexi K        9 Marlins Bgnw-MR        37.68      39.38        
 16 Kassabian, Claire    9 Empire-MR              37.35      39.91        
 17 Dixon, Avery         9 WAC-MR                 45.00      39.99        
 18 Mello, Anna E        9 Empire-MR              44.69      40.14        
 19 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR        42.06      40.29        
 20 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR        37.87      41.00        
 21 Pelcak, Julianne S  10 NYSA-MR                   NT      41.15        
 22 Marin, Briana       10 Kips Bay Makos-MR      38.49      41.24        
 23 Caputo, Julia       10 WAC-MR                 39.89      41.42        
 24 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR              42.15      41.47        
 25 Kiesel, Avery T      8 Empire-MR              38.25      41.64        
 26 Flottmann-Stehlin,   9 WAC-MR                 43.86      42.24        
 27 Brown, Colleen E     9 Empire-MR              39.89      42.75        
 28 Rosario, Tykai N     9 Kips Bay Makos-MR      41.55      42.76        
 29 Liu, Chloe J         9 NYSA-MR                45.08      42.95        
 30 Thaker, Eesha V     10 Empire-MR              58.67      43.11        
 31 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 45.74      43.16        
 32 Coffino, Cate H     10 Marlins Bgnw-MR        41.10      43.48        
 33 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR        41.36      43.52        
 34 Lamoni, Saniya I     9 Kips Bay Makos-MR      46.90      43.70        
 35 Goodwin, Payton A    9 Marlins Bgnw-MR        41.74      44.01        
 35 Malendowicz, Anna    8 Empire-MR              40.84      44.01        
 37 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 41.64      44.02        
 38 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR        39.06      44.13        
 39 Liu, Ava L           7 NYSA-MR                48.63      44.22        
 40 Mugno, Bella O       9 Empire-MR              42.52      44.68        
 41 Anticev, Katherine   8 WAC-MR               1:00.00      44.81        
 42 Laub, Lindsay        9 WAC-MR                 43.66      44.87        
 43 Downes, Alexandra    9 Empire-MR              40.52      45.00        
 44 Vargas, Jadyn S     10 Kips Bay Makos-MR      43.83      45.14        
 45 Gonzalez, Imani L    8 Kips Bay Makos-MR      45.97      45.29        
 46 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR              45.42      46.58        
 47 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR                 40.63      46.77        
 48 Martinez, Zussette   9 Kips Bay Makos-MR      44.41      47.00        
 49 Marin, Alyssa A      9 Kips Bay Makos-MR      46.90      48.06        
 49 Spidell, Jasmine S  10 Kips Bay Makos-MR    1:05.89      48.06        
 51 Mchugh, Madison     10 WAC-MR                 45.29      49.23        
 52 Mondragon, Nedege   10 Kips Bay Makos-MR      43.51      49.82        
 53 McCafferty, Ann      8 WAC-MR                 48.60      50.58        
 54 Echavarria, Victor   8 Kips Bay Makos-MR      43.73      53.39        
 55 Allegretti, Anna     9 WAC-MR               1:03.22      55.58        
 56 Mihklin, Ilana       7 Shy-Mr-MR              58.00      57.28        
 57 Mercado, Nevaeh S    7 Kips Bay Makos-MR      45.13      58.51        
 58 Vega, Isabella M     7 Kips Bay Makos-MR      55.60      59.55        
 59 Dagnatchew, Tigist  10 Kips Bay Makos-MR      51.01    1:05.56        
 60 Caputo, Fiona        7 WAC-MR                 55.00    1:05.83        
 61 Casellas, Krystin    7 Kips Bay Makos-MR    1:00.12    1:10.37        
 62 Macaluso, Chloe R    7 NYSA-MR                   NT    1:18.01        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.09  ZQ
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:07.90    1:06.90 ZQ     
                  31.83     1:06.90 (35.07)                                        
  2 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR      1:14.71    1:10.66 JO     
                  32.71     1:10.66 (37.95)                                        
  3 Afif, Sarah         10 WAC-MR               1:20.00    1:14.93 SILV   
                  34.62     1:14.93 (40.31)                                        
  4 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR            1:20.65    1:15.30 SILV   
                  36.66     1:15.30 (38.64)                                        
  5 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR      1:21.44    1:18.32 SILV   
                  37.09     1:18.32 (41.23)                                        
  6 Greenstein, Jessie  10 Marlins Bgnw-MR      1:24.40    1:19.46        
                  37.32     1:19.46 (42.14)                                        
  7 Magee, Reed E        9 Marlins Bgnw-MR      1:23.09    1:20.19        
                  38.26     1:20.19 (41.93)                                        
  8 Kassabian, Claire    9 Empire-MR            1:22.11    1:20.47        
                  37.94     1:20.47 (42.53)                                        
  9 Zaets, Samantha      8 WAC-MR               1:21.60    1:20.89        
                  36.97     1:20.89 (43.92)                                        
 10 Mora-Castillo, Isa   9 Marlins Bgnw-MR      1:23.21    1:21.55        
                  37.37     1:21.55 (44.18)                                        
 11 Cabusay, Christine  10 WAC-MR               1:23.35    1:23.48        
                  38.64     1:23.48 (44.84)                                        
 12 Reich, Elizabeth    10 WAC-MR               2:00.00    1:23.54        
                  39.62     1:23.54 (43.92)                                        
 13 Zhu, Emma            9 Marlins Bgnw-MR      1:30.73    1:25.00        
                  40.09     1:25.00 (44.91)                                        
 14 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR            1:33.29    1:25.19        
                  40.59     1:25.19 (44.60)                                        
 15 Smith, Lexi K        9 Marlins Bgnw-MR      1:28.21    1:25.54        
                  40.40     1:25.54 (45.14)                                        
 16 Manning, Brooke      9 WAC-MR               1:40.00    1:26.46        
                  40.93     1:26.46 (45.53)                                        
 17 Caputo, Julia       10 WAC-MR               1:26.61    1:26.92        
                  40.48     1:26.92 (46.44)                                        
 18 Klein, Jordana       9 Empire-MR            1:29.63    1:27.20        
                  41.09     1:27.20 (46.11)                                        
 19 Castagnetti, Emily  10 WAC-MR               1:27.33    1:27.64        
                  41.61     1:27.64 (46.03)                                        
 20 Nadecki, Grace K     9 Marlins Bgnw-MR      1:26.26    1:27.83        
                  39.83     1:27.83 (48.00)                                        
 21 Paruvangada, Anany  10 Marlins Bgnw-MR      1:32.90    1:28.80        
                  40.16     1:28.80 (48.64)                                        
 22 Kiesel, Avery T      8 Empire-MR            1:29.27    1:28.88        
                  40.34     1:28.88 (48.54)                                        
 23 Goodwin, Payton A    9 Marlins Bgnw-MR      1:40.51    1:29.77        
                  43.02     1:29.77 (46.75)                                        
 24 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR      1:33.15    1:31.22        
                  43.40     1:31.22 (47.82)                                        
 25 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               1:32.36    1:32.32        
                  44.64     1:32.32 (47.68)                                        
 26 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR      1:41.08    1:32.55        
                  42.72     1:32.55 (49.83)                                        
 27 Brown, Colleen E     9 Empire-MR            1:31.97    1:34.39        
                  43.86     1:34.39 (50.53)                                        
 28 Mello, Anna E        9 Empire-MR            1:38.74    1:34.75        
                  41.91     1:34.75 (52.84)                                        
 29 McCafferty, Mary    10 WAC-MR               1:37.63    1:37.09        
                  46.90     1:37.09 (50.19)                                        
 30 Hulme, Katie E       9 Marlins Bgnw-MR      1:45.50    1:37.54        
                  43.75     1:37.54 (53.79)                                        
 31 Liu, Chloe J         9 NYSA-MR                   NT    1:37.87        
                  46.43     1:37.87 (51.44)                                        
 32 Downes, Alexandra    9 Empire-MR            1:34.69    1:38.45        
                  45.51     1:38.45 (52.94)                                        
 33 Cho, Danielle        9 WAC-MR               1:48.83    1:38.69        
                  45.11     1:38.69 (53.58)                                        
 34 Goldberg, Hailey F   9 Empire-MR            1:38.36    1:38.94        
                  45.67     1:38.94 (53.27)                                        
 35 Thaker, Eesha V     10 Empire-MR            1:45.00    1:39.07        
                  45.32     1:39.07 (53.75)                                        
 36 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR      1:45.00    1:40.24        
                  48.78     1:40.24 (51.46)                                        
 37 Shashaty, Kelly      8 WAC-MR               1:42.81    1:41.83        
                  48.17     1:41.83 (53.66)                                        
 38 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR      1:46.29    1:42.26        
                  47.63     1:42.26 (54.63)                                        
 39 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR            1:41.21    1:42.72        
                  47.34     1:42.72 (55.38)                                        
 40 Levi, Elli C        10 Empire-MR            1:39.41    1:45.02        
                  49.31     1:45.02 (55.71)                                        
 41 Liu, Ava L           7 NYSA-MR                   NT    1:47.07        
                  48.91     1:47.07 (58.16)                                        
 42 McCafferty, Ann      8 WAC-MR               1:51.79    1:50.28        
                  52.59     1:50.28 (57.69)                                        
 43 Reyna, Alexa         8 Middies-MR                NT    2:01.46        
                  55.19   2:01.46 (1:06.27)                                        
 44 Driscoll, Amanda     8 WAC-MR               2:00.00    2:06.01        
                  59.10   2:06.01 (1:06.91)                                        
 -- Atassi, Emily       10 WAC-MR               2:18.58         DQ        
      False start
                  39.01          DQ (45.62)                                        
 -- Mugno, Bella O       9 Empire-MR            1:33.95         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.49  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carolan, Emma M     10 NYSA-MR                39.29      38.87 SILV   
  2 Callaghan, Kaitlin  10 WAC-MR                 42.80      41.00 SILV   
  3 Zhu, Emma            9 Marlins Bgnw-MR        42.30      41.46 SILV   
  4 Dixon, Avery         9 WAC-MR                 55.00      41.69 SILV   
  5 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              43.94      43.29        
  6 Caputo, Julia       10 WAC-MR                 45.45      43.32        
  7 Coffino, Cate H     10 Marlins Bgnw-MR        43.78      43.60        
  8 Smith, Lexi K        9 Marlins Bgnw-MR        45.99      44.47        
  9 Flottmann-Stehlin,   9 WAC-MR                 49.78      45.13        
 10 Mello, Anna E        9 Empire-MR              46.21      45.43        
 11 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR        45.94      45.68        
 12 Klein, Jordana       9 Empire-MR              46.77      45.81        
 12 Sadowski, Maura      9 WAC-MR                 44.65      45.81        
 14 Downes, Alexandra    9 Empire-MR              46.00      46.44        
 15 Mugno, Bella O       9 Empire-MR              46.61      46.52        
 16 Brown, Colleen E     9 Empire-MR              46.13      47.05        
 17 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR        47.95      47.61        
 18 Goodwin, Payton A    9 Marlins Bgnw-MR        48.31      47.66        
 19 Kiesel, Avery T      8 Empire-MR              46.45      47.86        
 20 Cabusay, Christine  10 WAC-MR                 50.64      48.11        
 21 Thaker, Eesha V     10 Empire-MR              58.00      48.78        
 22 Pineda, Ryleigh E   10 Kips Bay Makos-MR      46.20      49.97        
 23 Castagnetti, Emily  10 WAC-MR                 48.97      50.37        
 24 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR              54.12      50.43        
 25 Moore, Michaela      9 WAC-MR               1:00.00      51.04        
 26 Kassabian, Claire    9 Empire-MR              47.33      51.06        
 27 Liu, Ava L           7 NYSA-MR                59.00      51.08        
 28 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR        49.12      51.13        
 29 Pineda, Aislynn L    8 Kips Bay Makos-MR      47.81      51.16        
 30 Marin, Alyssa A      9 Kips Bay Makos-MR      46.01      51.72        
 31 Vargas, Jadyn S     10 Kips Bay Makos-MR      54.31      51.76        
 32 Gonzalez, Imani L    8 Kips Bay Makos-MR      50.25      52.01        
 33 Malendowicz, Anna    8 Empire-MR              47.38      52.17        
 34 Mchugh, Madison     10 WAC-MR                 55.93      52.81        
 35 Liu, Chloe J         9 NYSA-MR                   NT      53.00        
 36 Pelcak, Julianne S  10 NYSA-MR                   NT      53.15        
 37 Lamoni, Saniya I     9 Kips Bay Makos-MR      57.78      53.62        
 38 Mondragon, Nedege   10 Kips Bay Makos-MR      57.97      53.69        
 39 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR              56.29      53.96        
 40 Mihklin, Ilana       7 Shy-Mr-MR            1:15.00      54.19        
 41 Martinez, Zussette   9 Kips Bay Makos-MR      58.06      57.35        
 42 Allegretti, Anna     9 WAC-MR               1:07.85      58.70        
 43 Spidell, Jasmine S  10 Kips Bay Makos-MR    1:10.29    1:01.93        
 44 Vega, Isabella M     7 Kips Bay Makos-MR      59.57    1:04.07        
 45 Mercado, Nevaeh S    7 Kips Bay Makos-MR    1:07.55    1:07.33        
 46 Dagnatchew, Tigist  10 Kips Bay Makos-MR    1:05.96    1:09.56        
 47 Caputo, Fiona        7 WAC-MR               1:00.00    1:10.21        
 -- Casellas, Krystin    7 Kips Bay Makos-MR    1:05.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Anticev, Katherine   8 WAC-MR                 54.49         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Vuksanaj, Anjali L   9 Empire-MR              58.21         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Fisher, Alice M      9 Empire-MR            1:03.31         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Del Vecchio, Julie   9 Empire-MR              55.31         NS        
 -- Del Vecchio, Domin   9 Empire-MR              55.22         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR      1:24.92    1:22.44 SILV   
                  38.61     1:22.44 (43.83)                                        
  2 Afif, Sarah         10 WAC-MR               1:30.00    1:24.75 SILV   
                  39.90     1:24.75 (44.85)                                        
  3 Greenstein, Jessie  10 Marlins Bgnw-MR      1:25.53    1:26.02 SILV   
                  41.12     1:26.02 (44.90)                                        
  4 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:27.39    1:29.40 SILV   
                  42.56     1:29.40 (46.84)                                        
  5 Mora-Castillo, Isa   9 Marlins Bgnw-MR      1:30.87    1:31.43 SILV   
                  43.25     1:31.43 (48.18)                                        
  6 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR            1:36.54    1:32.47 SILV   
                  46.79     1:32.47 (45.68)                                        
  7 Magee, Reed E        9 Marlins Bgnw-MR      1:32.17    1:34.48 SILV   
                  45.38     1:34.48 (49.10)                                        
  8 Reich, Elizabeth    10 WAC-MR               2:00.00    1:36.23 SILV   
                  46.57     1:36.23 (49.66)                                        
  9 Caputo, Julia       10 WAC-MR               1:39.06    1:36.84 SILV   
                  46.92     1:36.84 (49.92)                                        
 10 Paruvangada, Anany  10 Marlins Bgnw-MR      1:36.07    1:38.35        
                  46.81     1:38.35 (51.54)                                        
 11 Smith, Lexi K        9 Marlins Bgnw-MR      1:42.35    1:39.19        
                  49.13     1:39.19 (50.06)                                        
 12 Kassabian, Claire    9 Empire-MR            1:42.51    1:39.51        
                  49.85     1:39.51 (49.66)                                        
 13 Kiesel, Avery T      8 Empire-MR            1:41.70    1:40.64        
                  47.73     1:40.64 (52.91)                                        
 14 Klein, Jordana       9 Empire-MR            1:39.84    1:42.08        
                  48.80     1:42.08 (53.28)                                        
 15 Brown, Colleen E     9 Empire-MR            1:43.25    1:42.09        
                  47.88     1:42.09 (54.21)                                        
 16 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR            1:40.90    1:42.37        
                  50.69     1:42.37 (51.68)                                        
 17 Goodwin, Payton A    9 Marlins Bgnw-MR      2:18.60    1:43.85        
                  49.51     1:43.85 (54.34)                                        
 18 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR      1:40.48    1:44.15        
                  50.86     1:44.15 (53.29)                                        
 19 Mello, Anna E        9 Empire-MR            1:49.83    1:44.78        
                  50.10     1:44.78 (54.68)                                        
 20 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR            2:01.00    1:44.95        
                  51.20     1:44.95 (53.75)                                        
 21 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR      1:43.45    1:45.08        
                  50.94     1:45.08 (54.14)                                        
 22 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR      1:48.06    1:47.51        
                  52.90     1:47.51 (54.61)                                        
 23 Cabusay, Christine  10 WAC-MR               1:52.57    1:48.37        
 24 Thaker, Eesha V     10 Empire-MR            1:55.00    1:50.09        
                  50.82     1:50.09 (59.27)                                        
 25 Levi, Elli C        10 Empire-MR            1:51.09    1:50.95        
                  53.88     1:50.95 (57.07)                                        
 26 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR      1:49.67    1:51.37        
                  57.43     1:51.37 (53.94)                                        
 27 Liu, Ava L           7 NYSA-MR                   NT    1:55.10        
                  56.56     1:55.10 (58.54)                                        
 28 Goldberg, Hailey F   9 Empire-MR            2:01.80    1:57.31        
                  56.92   1:57.31 (1:00.39)                                        
 29 Shashaty, Kelly      8 WAC-MR               2:00.00    1:58.96        
 30 Reyna, Alexa         8 Middies-MR                NT    2:10.77        
                  59.78   2:10.77 (1:10.99)                                        
 31 Driscoll, Amanda     8 WAC-MR               2:00.00    2:24.86        
                1:09.42   2:24.86 (1:15.44)                                        
 -- Downes, Alexandra    9 Empire-MR            2:00.09         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  50.56          DQ (56.20)                                        
 -- Castagnetti, Emily  10 WAC-MR               1:43.61         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  54.57          DQ (56.96)                                        
 -- Cho, Danielle        9 WAC-MR               2:09.80         DQ        
      Not on back off wall
                  53.59          DQ (59.83)                                        
 -- Mugno, Bella O       9 Empire-MR            1:36.02         NS        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR           NT      45.60 SILV   
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                41.99  ZQ
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR        43.09      42.44 JO     
  2 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR        43.94      42.49 JO     
  3 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR        43.35      42.94 JO     
  4 Cabusay, Christine  10 WAC-MR                 44.38      43.27 SILV   
  5 Callaghan, Kaitlin  10 WAC-MR                 45.16      45.41 SILV   
  6 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 50.01      47.23 SILV   
  7 Mora-Castillo, Isa   9 Marlins Bgnw-MR        46.01      47.26 SILV   
  8 Nadecki, Grace K     9 Marlins Bgnw-MR        46.26      47.36 SILV   
  9 Magee, Reed E        9 Marlins Bgnw-MR        48.17      47.58 SILV   
 10 Sadowski, Maura      9 WAC-MR                 52.21      48.16 SILV   
 11 Dixon, Avery         9 WAC-MR                 55.00      48.43 SILV   
 12 Paruvangada, Anany  10 Marlins Bgnw-MR        47.32      49.82        
 13 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR        50.19      49.97        
 14 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR        51.46      51.01        
 15 Goodwin, Payton A    9 Marlins Bgnw-MR        53.87      52.72        
 16 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR                 54.86      53.24        
 17 Anticev, Katherine   8 WAC-MR               1:00.00      53.68        
 18 Coffino, Cate H     10 Marlins Bgnw-MR        55.22      53.99        
 19 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 56.89      54.20        
 20 Carolan, Emma M     10 NYSA-MR                59.53      54.59        
 21 Castagnetti, Emily  10 WAC-MR               1:00.00      54.89        
 22 Tsirlin, Katarina    9 Shy-Mr-MR            1:00.46      55.08        
 23 Laub, Lindsay        9 WAC-MR                 59.34      55.20        
 24 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR        54.65      55.50        
 25 Vuksanaj, Anjali L   9 Empire-MR            1:01.62      55.76        
 26 Moore, Michaela      9 WAC-MR               1:00.00      56.80        
 27 Mchugh, Madison     10 WAC-MR                 58.95      58.78        
 28 Liu, Chloe J         9 NYSA-MR                   NT      59.49        
 29 McCafferty, Ann      8 WAC-MR                 59.71    1:03.62        
 30 Allegretti, Anna     9 WAC-MR               1:10.00    1:05.22        
 31 Fisher, Alice M      9 Empire-MR            1:10.43    1:08.84        
 32 Caputo, Fiona        7 WAC-MR               1:10.00    1:19.52        
 -- Mihklin, Ilana       7 Shy-Mr-MR            1:20.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Vega, Isabella M     7 Kips Bay Makos-MR    1:09.89         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Del Vecchio, Domin   9 Empire-MR            1:13.68         NS        
 -- Del Vecchio, Julie   9 Empire-MR            1:01.39         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:31.99  ZQ
              1:32.99  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:30.47    1:30.63 ZQ     
                  43.28     1:30.63 (47.35)                                        
  2 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR      1:32.20    1:35.00 SILV   
                  44.58     1:35.00 (50.42)                                        
  3 Cabusay, Christine  10 WAC-MR               1:36.34    1:39.95 SILV   
                  46.99     1:39.95 (52.96)                                        
  4 Nadecki, Grace K     9 Marlins Bgnw-MR      1:39.62    1:43.17 SILV   
                  46.76     1:43.17 (56.41)                                        
  5 Atassi, Emily       10 WAC-MR               1:50.52    1:43.29 SILV   
                  49.10     1:43.29 (54.19)                                        
  6 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               1:45.29    1:44.28 SILV   
                  49.24     1:44.28 (55.04)                                        
  7 Afif, Sarah         10 WAC-MR               1:40.00    1:44.57 SILV   
                  50.76     1:44.57 (53.81)                                        
  8 Zhu, Emma            9 Marlins Bgnw-MR      1:48.73    1:48.16 SILV   
                  50.55     1:48.16 (57.61)                                        
  9 Castagnetti, Emily  10 WAC-MR               1:51.57    1:52.80        
                  54.14     1:52.80 (58.66)                                        
 10 Zaets, Samantha      8 WAC-MR               1:49.38    1:53.29        
                  55.00     1:53.29 (58.29)                                        
 11 Downes, Alexandra    9 Empire-MR            1:52.21    1:53.44        
                  53.28   1:53.44 (1:00.16)                                        
 12 McCafferty, Mary    10 WAC-MR               2:00.00    1:55.01        
                  56.10     1:55.01 (58.91)                                        
 13 Cho, Danielle        9 WAC-MR               2:10.00    1:55.19        
                  54.42   1:55.19 (1:00.77)                                        
 14 Reich, Elizabeth    10 WAC-MR               2:00.00    1:55.62        
                  53.64   1:55.62 (1:01.98)                                        
 15 Manning, Brooke      9 WAC-MR               2:09.85    1:57.14        
                  54.84   1:57.14 (1:02.30)                                        
 16 Hulme, Katie E       9 Marlins Bgnw-MR      1:57.21    1:59.67        
                  56.21   1:59.67 (1:03.46)                                        
 17 Shashaty, Kelly      8 WAC-MR               1:58.56    2:02.05        
                  57.24   2:02.05 (1:04.81)                                        
 18 McCafferty, Ann      8 WAC-MR               2:00.00    2:18.82        
                1:05.98   2:18.82 (1:12.84)                                        
 -- Liu, Chloe J         9 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:01.03        DQ (1:09.53)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.79  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR        36.95      36.83 SILV   
  2 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR              45.54      41.61 SILV   
  3 Greenstein, Jessie  10 Marlins Bgnw-MR        41.40      42.14 SILV   
  4 Zhu, Emma            9 Marlins Bgnw-MR        42.22      43.27 SILV   
  5 Manning, Brooke      9 WAC-MR                 45.26      43.41 SILV   
  6 Zaets, Samantha      8 WAC-MR                 46.80      43.83 SILV   
  7 Magee, Reed E        9 Marlins Bgnw-MR        42.66      44.08        
  8 Nadecki, Grace K     9 Marlins Bgnw-MR        40.50      45.94        
  9 Mora-Castillo, Isa   9 Marlins Bgnw-MR        43.57      46.09        
 10 McCafferty, Mary    10 WAC-MR                 48.28      46.23        
 11 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR        42.90      46.49        
 12 Yaremenko, Isabell   9 Shy-Mr-MR              46.37      46.96        
 13 Smith, Lexi K        9 Marlins Bgnw-MR        45.64      47.21        
 14 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR        49.72      47.23        
 15 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR              56.28      47.79        
 16 Mello, Anna E        9 Empire-MR              46.75      48.03        
 17 Kiesel, Avery T      8 Empire-MR              47.01      48.90        
 18 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR                 51.42      49.86        
 19 Klein, Jordana       9 Empire-MR              52.87      50.02        
 20 Paruvangada, Anany  10 Marlins Bgnw-MR        47.30      50.83        
 21 Thaker, Eesha V     10 Empire-MR              58.00      51.17        
 22 Goldberg, Hailey F   9 Empire-MR              57.66      51.84        
 23 Pondok, Katie I      9 Marlins Bgnw-MR        47.41      52.01        
 24 Andrews, Olivia A    9 Marlins Bgnw-MR        52.21      52.04        
 25 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR        51.68      53.99        
 26 Brown, Colleen E     9 Empire-MR              48.90      54.03        
 27 Caputo, Julia       10 WAC-MR                 53.50      56.13        
 28 Levi, Elli C        10 Empire-MR              57.24      58.07        
 29 Kassabian, Claire    9 Empire-MR              59.45      59.09        
 30 Hulme, Katie E       9 Marlins Bgnw-MR        59.85    1:05.08        
 31 McCafferty, Ann      8 WAC-MR               1:05.33    1:09.06        
 -- Driscoll, Amanda     8 WAC-MR               1:00.00         DQ        
 -- Mugno, Bella O       9 Empire-MR              53.26         NS        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:25.99  JO
              1:37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Julia       10 NYSA-MR                   NT    1:34.24 SILV   
                  43.71     1:34.24 (50.53)                                        
  2 Lameka, Ilona       10 Shy-Mr-MR            1:37.18    1:35.57 SILV   
                  45.80     1:35.57 (49.77)                                        
  3 Marin, Briana       10 Kips Bay Makos-MR    2:09.20    1:51.94        
                  49.51   1:51.94 (1:02.43)                                        
  4 Pineda, Ryleigh E   10 Kips Bay Makos-MR    1:55.81    1:54.69        
                  52.58   1:54.69 (1:02.11)                                        
  5 Rosario, Tykai N     9 Kips Bay Makos-MR    1:52.23    1:56.08        
                  52.79   1:56.08 (1:03.29)                                        
  6 Laub, Lindsay        9 WAC-MR               2:00.00    2:02.22        
                  55.59   2:02.22 (1:06.63)                                        
  7 Pineda, Aislynn L    8 Kips Bay Makos-MR    2:09.19    2:03.93        
                  56.27   2:03.93 (1:07.66)                                        
  8 Echavarria, Victor   8 Kips Bay Makos-MR    2:00.46    2:09.74        
                  59.20   2:09.74 (1:10.54)                                        
 -- Vargas, Jadyn S     10 Kips Bay Makos-MR    1:30.56         DQ        
      Arms underwater recovery
                  58.56                                                            
 -- Lamoni, Saniya I     9 Kips Bay Makos-MR    2:59.99         DQ        
      One hand touch
                  56.43        DQ (1:14.10)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.99  ZQ
              1:20.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Sabrina    9 Marlins Bgnw-MR      1:25.56    1:19.44 JO     
                  37.96     1:19.44 (41.48)                                        
  2 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR      1:20.27    1:20.32 JO     
                  38.83     1:20.32 (41.49)                                        
  3 Labita, Julia       10 NYSA-MR              1:19.75    1:20.74 JO     
                  40.10     1:20.74 (40.64)                                        
  4 Mora-Castillo, Isa   9 Marlins Bgnw-MR      1:34.42    1:28.39 SILV   
                  40.77     1:28.39 (47.62)                                        
  5 Carolan, Emma M     10 NYSA-MR              1:31.17    1:30.09        
                  40.84     1:30.09 (49.25)                                        
  6 Magee, Reed E        9 Marlins Bgnw-MR      1:33.23    1:30.60        
                  41.64     1:30.60 (48.96)                                        
  7 Hallac, Anna C      10 Marlins Bgnw-MR      1:33.40    1:30.96        
                  45.77     1:30.96 (45.19)                                        
  8 Zhu, Emma            9 Marlins Bgnw-MR      1:32.50    1:31.87        
                  41.77     1:31.87 (50.10)                                        
  9 Smith, Lexi K        9 Marlins Bgnw-MR      1:43.05    1:33.34        
                  43.49     1:33.34 (49.85)                                        
 10 McCafferty, Siobha  10 WAC-MR               1:40.07    1:36.19        
                  46.91     1:36.19 (49.28)                                        
 11 Marin, Briana       10 Kips Bay Makos-MR    1:35.62    1:36.52        
                  44.78     1:36.52 (51.74)                                        
 12 Paruvangada, Anany  10 Marlins Bgnw-MR      1:42.20    1:37.27        
                  46.85     1:37.27 (50.42)                                        
 13 Nadecki, Grace K     9 Marlins Bgnw-MR      1:33.30    1:37.72        
                  47.01     1:37.72 (50.71)                                        
 14 Pineda, Ryleigh E   10 Kips Bay Makos-MR    1:37.73    1:38.60        
                  46.17     1:38.60 (52.43)                                        
 15 Alami, Quinny C     10 Marlins Bgnw-MR      1:46.36    1:39.05        
                  49.17     1:39.05 (49.88)                                        
 16 Rosario, Tykai N     9 Kips Bay Makos-MR    1:41.08    1:40.02        
                  44.37     1:40.02 (55.65)                                        
 17 Klein, Jordana       9 Empire-MR            1:40.68    1:40.14        
                  48.39     1:40.14 (51.75)                                        
 18 Mugno, Bella O       9 Empire-MR            1:39.29    1:40.19        
                  48.27     1:40.19 (51.92)                                        
 19 Stamm, Rosemary E    9 Empire-MR            1:44.25    1:40.30        
                  51.43     1:40.30 (48.87)                                        
 20 Mello, Anna E        9 Empire-MR            1:38.38    1:40.51        
                  45.83     1:40.51 (54.68)                                        
 21 McCafferty, Mary    10 WAC-MR               2:00.00    1:42.16        
                  47.53     1:42.16 (54.63)                                        
 22 Kiesel, Avery T      8 Empire-MR            1:42.98    1:43.01        
                  48.04     1:43.01 (54.97)                                        
 23 Castagnetti, Emily  10 WAC-MR               2:10.00    1:43.97        
                  52.88     1:43.97 (51.09)                                        
 24 Downes, Alexandra    9 Empire-MR            1:49.00    1:44.17        
                  48.83     1:44.17 (55.34)                                        
 25 Flottmann-Stehlin,   9 WAC-MR               2:10.00    1:44.33        
                  45.25     1:44.33 (59.08)                                        
 26 Moore, Michaela      9 WAC-MR               2:00.00    1:47.87        
                  47.76   1:47.87 (1:00.11)                                        
 27 Brown, Colleen E     9 Empire-MR            1:48.10    1:50.26        
                  50.71     1:50.26 (59.55)                                        
 28 Reddy, Elisabeth A   9 Marlins Bgnw-MR      2:01.97    1:50.64        
                  51.79     1:50.64 (58.85)                                        
 29 McCafferty, Kathle  10 WAC-MR               1:46.23    1:51.57        
                  54.51     1:51.57 (57.06)                                        
 30 Malendowicz, Anna    8 Empire-MR            1:57.00    1:51.67        
                  51.94     1:51.67 (59.73)                                        
 31 Marin, Alyssa A      9 Kips Bay Makos-MR    2:00.56    1:51.95        
                  52.57     1:51.95 (59.38)                                        
 32 Pineda, Aislynn L    8 Kips Bay Makos-MR    1:51.46    1:53.94        
                  49.08   1:53.94 (1:04.86)                                        
 33 Echavarria, Victor   8 Kips Bay Makos-MR    1:50.71    1:56.44        
                  50.52   1:56.44 (1:05.92)                                        
 34 Vuksanaj, Anjali L   9 Empire-MR            2:33.00    2:00.87        
                  58.61   2:00.87 (1:02.26)                                        
 35 Fisher, Alice M      9 Empire-MR            2:04.00    2:04.40        
                1:03.69   2:04.40 (1:00.71)                                        
 36 McCafferty, Ann      8 WAC-MR               2:01.65    2:05.74        
                1:00.83   2:05.74 (1:04.91)                                        
 -- Thaker, Eesha V     10 Empire-MR            2:15.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  50.08                                                            
 -- Kassabian, Claire    9 Empire-MR            1:41.56         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  51.52          DQ (53.67)                                        
 -- Del Vecchio, Julie   9 Empire-MR            2:01.00         NS        
 -- Del Vecchio, Domin   9 Empire-MR            1:58.00         NS        
 
Women 10 & Under 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
              2:48.99  ZQ
              2:51.99  JO
              3:13.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Labita, Julia       10 NYSA-MR                   NT    3:04.12 SILV   
                  45.19     1:33.52 (48.33)     2:25.84 (52.32)     3:04.12 (38.28)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:13.55    2:15.18        
     1) Johnston, Sabrina K 9           2) Mora-Castillo, Isabella 9      
     3) Zhu, Emma 9                     4) Cornish, Kristin A 9           
                  31.72     1:05.87 (34.15)     1:43.28 (37.41)     2:15.18 (31.90)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:24.00    2:25.27        
     1) Paruvangada, Ananya K 10        2) Nadecki, Grace K 9             
     3) Hallac, Anna C 10               4) Magee, Reed E 9                
                  37.47   1:50.63 (1:13.16)     2:25.27 (34.64)         2:25.27 ( )
  3 New York Sharks-MR  'A'                          NT    2:35.64        
     1) Labita, Julia 10                2) Liu, Ava L 7                   
     3) Liu, Chloe J 9                  4) Carolan, Emma M 10             
                  31.94     1:18.13 (46.19)     2:11.90 (53.77)     2:35.64 (23.74)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:31.33    2:47.41        
     1) Smith, Lexi K 9                 2) Reddy, Elisabeth A 9           
     3) Alami, Quinny C 10              4) Coffino, Cate H 10             
                  40.99     1:23.64 (42.65)     2:04.75 (41.11)     2:47.41 (42.66)
  5 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:44.24    2:50.51        
     1) Marin, Briana 10                2) Rosario, Tykai N 9             
     3) Pineda, Aislynn L 8             4) Pineda, Ryleigh E 10           
                  42.87     1:26.72 (43.85)     2:12.62 (45.90)     2:50.51 (37.89)
  6 Kips Bay Makos-MR  'B'                      3:01.45    3:11.65        
     1) Echavarria, Victoria P 8        2) Lamoni, Saniya I 9             
     3) Gonzalez, Imani L 8             4) Vargas, Jadyn S 10             
                  52.37     1:38.98 (46.61)     1:59.39 (20.41)   3:11.65 (1:12.26)
  7 Kips Bay Makos-MR  'D'                      3:20.45    3:19.44        
     1) Marin, Alyssa A 9               2) Martinez, Zussette 9           
     3) Spidell, Jasmine S 10           4) Mondragon, Nedege A 10         
                  51.65     1:46.75 (55.10)     2:07.85 (21.10)   3:19.44 (1:11.59)
  8 Kips Bay Makos-MR  'C'                      3:31.26    4:05.34        
     1) Casellas, Krystin R 7           2) Dagnatchew, Tigist M 10        
     3) Mercado, Nevaeh S 7             4) Vega, Isabella M 7             
                1:46.55     2:13.30 (26.75)     3:09.91 (56.61)     4:05.34 (55.43)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:29.17    2:43.69        
     1) Greenstein, Jessie B 10         2) Hallac, Anna C 10              
     3) Smith, Lexi K 9                 4) Johnston, Sabrina K 9          
                  40.85     1:25.71 (44.86)     2:11.79 (46.08)     2:43.69 (31.90)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:39.92    2:52.98        
     1) Mora-Castillo, Isabella 9       2) Paruvangada, Ananya K 10       
     3) Nadecki, Grace K 9              4) Zhu, Emma 9                    
                  41.14     1:30.04 (48.90)     2:16.23 (46.19)     2:52.98 (36.75)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:53.20    2:58.85        
     1) Pondok, Katie I 9               2) Andrews, Olivia A 9            
     3) Magee, Reed E 9                 4) Alami, Quinny C 10             
                  47.20     1:36.86 (49.66)     2:19.70 (42.84)     2:58.85 (39.15)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leopizzi, Michela   12 Empire-MR              30.59      29.88 SILV   
  2 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR        30.23      30.15 SILV   
  3 Wolter, Erin P      12 Empire-MR              31.08      30.26 SILV   
  4 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR        30.20      30.71 SILV   
  4 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR              30.01      30.71 SILV   
  6 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR        32.05      30.94 SILV   
  7 Moane, Courtney     11 WAC-MR                 30.24      31.04        
  8 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR        31.98      31.42        
  9 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR              31.40      31.60        
 10 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR        32.46      31.75        
 11 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR        32.20      31.92        
 12 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR              32.31      32.02        
 13 Hulme, Ella R       11 Marlins Bgnw-MR        32.32      32.15        
 14 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR              32.08      32.36        
 15 Katchis, Megan G    11 Empire-MR              31.44      32.37        
 16 Reyna, Margaux      12 Middies-MR                NT      32.97        
 17 DeGeorges, Ellie S  12 Marlins Bgnw-MR        34.99      33.24        
 18 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR        34.71      33.40        
 18 Byrd, Christine E   11 Empire-MR              32.66      33.40        
 20 Gougelmann, Amanda  12 Empire-MR              32.03      33.49        
 21 Paz, Cristina       12 Empire-MR              35.21      33.59        
 22 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR              32.44      34.01        
 23 Lussen, Katie T     11 NYSA-MR                   NT      36.72        
 24 Faccilonga, Carlie  12 NYSA-MR                37.47      36.79        
 25 Gullo, Olivia       11 WAC-MR                 37.02      37.19        
 26 Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR              38.85      37.43        
 27 Heisenberg, Charlo  11 Marlins Bgnw-MR        38.37      38.05        
 28 Galvez, Amelie      11 WAC-MR                 38.14      38.31        
 29 Dodes, Abigail J    11 Empire-MR              38.44      38.95        
 30 Medici, Claire E    11 Empire-MR              36.57      39.01        
 31 Hunt, Emma          11 WAC-MR                 37.93      39.21        
 32 Barbaro, Alexandra  11 WAC-MR                 39.44      41.43        
 33 Driscoll, Jennifer  11 WAC-MR                 45.65      45.45        
 -- Paz, Dani           11 Empire-MR              43.78         DQ        
      False start
 -- Gottlieb, Samantha  11 Empire-MR              35.12         NS        
 -- Hafizov, Evelyn     11 WAC-MR                 41.14         NS        
 -- Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR              41.52         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR            1:06.87    1:04.76 SILV   
                  31.18     1:04.76 (33.58)                                        
  2 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               1:08.02    1:06.38 SILV   
                  31.92     1:06.38 (34.46)                                        
  3 Wolter, Erin P      12 Empire-MR            1:08.26    1:06.53 SILV   
                  32.05     1:06.53 (34.48)                                        
  4 Puentes, Emily      11 WAC-MR               1:05.51    1:06.56 SILV   
                  31.36     1:06.56 (35.20)                                        
  5 Leopizzi, Michela   12 Empire-MR            1:06.75    1:06.84 SILV   
                  31.05     1:06.84 (35.79)                                        
  6 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR      1:08.54    1:07.06 SILV   
                  31.93     1:07.06 (35.13)                                        
  7 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      1:10.01    1:07.44 SILV   
                  32.71     1:07.44 (34.73)                                        
  8 Moane, Courtney     11 WAC-MR               1:08.58    1:08.98        
                  33.12     1:08.98 (35.86)                                        
  9 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      1:10.59    1:08.99        
                  33.45     1:08.99 (35.54)                                        
 10 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR      1:11.23    1:09.08        
                  33.81     1:09.08 (35.27)                                        
 11 Bogart, Claire O    12 Empire-MR            1:08.17    1:09.29        
                  33.01     1:09.29 (36.28)                                        
 12 Rinaldi, Emily K    12 WAC-MR               1:09.96    1:09.70        
                  33.99     1:09.70 (35.71)                                        
 13 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR            1:10.57    1:09.91        
                  33.41     1:09.91 (36.50)                                        
 14 Schwartz, Alyssa B  12 Empire-MR            1:09.46    1:09.92        
                  33.78     1:09.92 (36.14)                                        
 15 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR            1:10.40    1:10.38        
                  33.12     1:10.38 (37.26)                                        
 16 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            1:07.01    1:10.44        
                  33.55     1:10.44 (36.89)                                        
 17 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR            1:10.21    1:11.10        
                  34.00     1:11.10 (37.10)                                        
 18 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            1:11.54    1:12.01        
                  34.30     1:12.01 (37.71)                                        
 19 Valdes, Olivia      11 WAC-MR               1:17.03    1:12.19        
                  33.38     1:12.19 (38.81)                                        
 20 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      1:13.49    1:12.38        
                  34.87     1:12.38 (37.51)                                        
 21 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      1:14.50    1:12.59        
                  35.06     1:12.59 (37.53)                                        
 22 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      1:12.68    1:13.00        
                  35.22     1:13.00 (37.78)                                        
 23 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR            1:10.50    1:13.32        
                  35.20     1:13.32 (38.12)                                        
 24 Mugno, Elena R      11 Empire-MR            1:14.71    1:13.37        
                  34.43     1:13.37 (38.94)                                        
 25 DeGeorges, Ellie S  12 Marlins Bgnw-MR      1:16.06    1:13.55        
                  34.88     1:13.55 (38.67)                                        
 26 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR      1:23.28    1:14.77        
                  35.86     1:14.77 (38.91)                                        
 27 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR      1:19.51    1:14.83        
                  35.17     1:14.83 (39.66)                                        
 28 Gougelmann, Amanda  12 Empire-MR            1:16.14    1:15.08        
                  34.59     1:15.08 (40.49)                                        
 29 Heisenberg, Charlo  11 Marlins Bgnw-MR      1:25.35    1:21.06        
                  38.72     1:21.06 (42.34)                                        
 30 Medici, Claire E    11 Empire-MR            1:19.67    1:25.64        
                  41.64     1:25.64 (44.00)                                        
 31 Dodes, Abigail J    11 Empire-MR            1:25.97    1:26.11        
                  41.22     1:26.11 (44.89)                                        
 32 Gambino, Maria      11 Shy-Mr-MR            1:32.16    1:26.35        
                  40.56     1:26.35 (45.79)                                        
 33 Walter, Sophia      11 WAC-MR               1:50.00    1:27.27        
                  42.96     1:27.27 (44.31)                                        
 34 Kawai, Julia F      11 Empire-MR            1:24.97    1:28.19        
                  41.72     1:28.19 (46.47)                                        
 35 Reed, Nia N         11 Kips Bay Makos-MR    1:48.41    1:29.63        
                  42.82     1:29.63 (46.81)                                        
 36 Hunt, Emma          11 WAC-MR               1:28.24    1:31.29        
                  43.38     1:31.29 (47.91)                                        
 37 Kostyukov, Sasha    12 WAC-MR               2:00.00    1:31.88        
                  40.77     1:31.88 (51.11)                                        
 38 Ramos, Samantha     11 Kips Bay Makos-MR    1:33.84    1:33.89        
                  44.44     1:33.89 (49.45)                                        
 39 Cruz, Skye J        12 Kips Bay Makos-MR    2:05.31    1:34.46        
                  43.09     1:34.46 (51.37)                                        
 40 Casiano, Aaliyah R  11 Kips Bay Makos-MR    1:45.36    1:34.69        
                  46.19     1:34.69 (48.50)                                        
 41 Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR            1:34.00    1:35.73        
                  45.08     1:35.73 (50.65)                                        
 42 Royal-Smith, Jaish  11 Kips Bay Makos-MR    1:56.89    1:37.68        
                  43.61     1:37.68 (54.07)                                        
 43 Recalde, Christina  11 Kips Bay Makos-MR    1:40.12    2:13.07        
                  58.76   2:13.07 (1:14.31)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Puentes, Emily      11 WAC-MR               2:20.00    2:18.50 SILV   
                  32.63     1:08.59 (35.96)     1:44.70 (36.11)     2:18.50 (33.80)
  2 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR            2:22.75    2:20.28 SILV   
                  32.57     1:09.16 (36.59)     1:45.41 (36.25)     2:20.28 (34.87)
  3 Bogart, Claire O    12 Empire-MR            2:28.19    2:26.19        
                  32.90     1:09.56 (36.66)     1:49.12 (39.56)     2:26.19 (37.07)
  4 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            2:27.11    2:27.22        
                  33.55     1:10.46 (36.91)     1:49.21 (38.75)     2:27.22 (38.01)
  5 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      2:27.24    2:28.07        
                  33.86     1:12.36 (38.50)     1:50.92 (38.56)     2:28.07 (37.15)
  6 Wolter, Erin P      12 Empire-MR            2:26.91    2:28.97        
                  33.15     1:12.49 (39.34)     1:51.82 (39.33)     2:28.97 (37.15)
  7 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR      2:33.06    2:29.77        
                  32.68     1:10.80 (38.12)     1:51.27 (40.47)     2:29.77 (38.50)
  8 Moane, Courtney     11 WAC-MR               2:29.87    2:31.01        
                  35.01     1:13.38 (38.37)     1:52.83 (39.45)     2:31.01 (38.18)
  9 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR            2:31.69    2:31.36        
                  33.88     1:12.89 (39.01)     1:53.27 (40.38)     2:31.36 (38.09)
 10 Hulme, Ella R       11 Marlins Bgnw-MR      2:42.64    2:33.76        
                  34.27   2:33.76 (1:59.49)     3:23.84 (50.08)         2:33.76 ( )
 11 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      2:39.70    2:35.30        
                  35.02     1:15.23 (40.21)     1:55.97 (40.74)     2:35.30 (39.33)
 12 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      2:32.60    2:35.38        
                  34.16     1:13.04 (38.88)     1:54.30 (41.26)     2:35.38 (41.08)
 13 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR            2:36.19    2:36.56        
                  34.84     1:15.16 (40.32)     1:56.47 (41.31)     2:36.56 (40.09)
 13 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            2:30.67    2:36.56        
                  34.47     1:14.21 (39.74)     1:56.03 (41.82)     2:36.56 (40.53)
 15 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR            2:37.48    2:36.74        
                  35.31     1:15.84 (40.53)     1:57.25 (41.41)     2:36.74 (39.49)
 16 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      2:37.43    2:39.67        
                  34.69     1:15.12 (40.43)     1:57.96 (42.84)     2:39.67 (41.71)
 17 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR      2:47.12    2:40.74        
                  36.54     1:18.05 (41.51)     2:00.96 (42.91)     2:40.74 (39.78)
 18 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR      2:50.22    2:41.18        
                  36.55     1:18.17 (41.62)     2:02.21 (44.04)     2:41.18 (38.97)
 19 Gougelmann, Amanda  12 Empire-MR            2:41.85    2:41.26        
                  34.92     1:16.10 (41.18)     1:59.95 (43.85)     2:41.26 (41.31)
 20 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      2:48.95    2:43.66        
                  36.50     1:19.66 (43.16)     2:03.12 (43.46)     2:43.66 (40.54)
 21 Reyna, Margaux      12 Middies-MR                NT    2:50.63        
                  37.32     1:20.70 (43.38)     2:07.82 (47.12)     2:50.63 (42.81)
 22 Paz, Dani           11 Empire-MR            3:32.28    3:25.15        
                  43.88     1:37.63 (53.75)     2:32.08 (54.45)     3:25.15 (53.07)
 -- Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR            2:56.66         NS        
 -- Leopizzi, Michela   12 Empire-MR            2:26.28         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR        34.45      34.24 SILV   
  2 Puentes, Emily      11 WAC-MR                 33.36      34.30 SILV   
  3 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR              35.81      35.87 SILV   
  3 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR        35.65      35.87 SILV   
  5 Leopizzi, Michela   12 Empire-MR              36.22      35.98 SILV   
  6 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR              35.82      36.20 SILV   
  7 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR        37.41      36.88 SILV   
  8 Bogart, Claire O    12 Empire-MR              36.15      37.01 SILV   
  9 Valdes, Olivia      11 WAC-MR                 37.17      37.14 SILV   
 10 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR        38.44      37.47 SILV   
 10 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR                39.40      37.47 SILV   
 12 DeGeorges, Ellie S  12 Marlins Bgnw-MR        40.74      38.08        
 13 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR        38.70      38.37        
 14 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR        39.07      38.44        
 15 Rinaldi, Emily K    12 WAC-MR                 39.67      38.76        
 16 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR        37.65      38.86        
 17 Gougelmann, Amanda  12 Empire-MR              38.51      38.95        
 18 Byrd, Christine E   11 Empire-MR              38.48      39.12        
 19 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR              37.02      39.28        
 20 Kawai, Julia F      11 Empire-MR              42.37      42.51        
 21 Schwartz, Alyssa B  12 Empire-MR              39.70      42.99        
 22 Kostyukov, Sasha    12 WAC-MR               1:00.00      43.60        
 23 Sweeney, Olivia     11 WAC-MR                 44.30      43.87        
 24 Tirro, Theresa      11 WAC-MR               1:00.00      44.11        
 25 Heisenberg, Charlo  11 Marlins Bgnw-MR        44.88      44.34        
 26 Reed, Nia N         11 Kips Bay Makos-MR      52.13      44.57        
 27 Hunt, Emma          11 WAC-MR                 42.79      44.58        
 28 Tan, Leilani        11 WAC-MR                 45.00      44.99        
 29 Gambino, Maria      11 Shy-Mr-MR              46.00      45.25        
 30 Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR              47.00      46.88        
 31 Dodes, Abigail J    11 Empire-MR              47.24      47.45        
 32 Walter, Sophia      11 WAC-MR                 52.88      48.07        
 33 Cruz, Skye J        12 Kips Bay Makos-MR    1:01.56      50.77        
 34 Royal-Smith, Jaish  11 Kips Bay Makos-MR      56.90      52.21        
 35 Recalde, Christina  11 Kips Bay Makos-MR    1:09.69    1:01.41        
 -- Katchis, Megan G    11 Empire-MR              38.27         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR      1:13.08    1:12.22 SILV   
                  34.92     1:12.22 (37.30)                                        
  2 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR      1:15.81    1:14.38 SILV   
                  36.86     1:14.38 (37.52)                                        
  3 Puentes, Emily      11 WAC-MR               1:14.02    1:14.69 SILV   
                  35.23     1:14.69 (39.46)                                        
  4 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR            1:16.48    1:15.55 SILV   
                  36.36     1:15.55 (39.19)                                        
  5 Bogart, Claire O    12 Empire-MR            1:16.17    1:16.67 SILV   
                  36.45     1:16.67 (40.22)                                        
  6 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR            1:16.46    1:16.97 SILV   
                  37.76     1:16.97 (39.21)                                        
  7 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR              1:23.65    1:17.28 SILV   
                1:17.28         1:17.28 ( )                                        
  8 Katchis, Megan G    11 Empire-MR            1:19.39    1:17.40 SILV   
                  37.94     1:17.40 (39.46)                                        
  9 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR            1:17.63    1:17.56 SILV   
                  38.02     1:17.56 (39.54)                                        
 10 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR      1:20.85    1:18.82 SILV   
                  38.36     1:18.82 (40.46)                                        
 11 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            1:20.32    1:18.98 SILV   
                  38.72     1:18.98 (40.26)                                        
 12 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR            1:18.63    1:19.27 SILV   
                  39.06     1:19.27 (40.21)                                        
 13 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            1:21.45    1:19.60 SILV   
                  38.98     1:19.60 (40.62)                                        
 14 Rinaldi, Emily K    12 WAC-MR               1:29.14    1:19.91 SILV   
                  38.98     1:19.91 (40.93)                                        
 15 Wolter, Erin P      12 Empire-MR            1:22.17    1:21.30 SILV   
                  40.18     1:21.30 (41.12)                                        
 16 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      1:20.22    1:22.13        
                  40.07     1:22.13 (42.06)                                        
 17 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR      1:22.78    1:22.82        
                  39.72     1:22.82 (43.10)                                        
 18 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR      1:25.12    1:22.84        
                  40.19     1:22.84 (42.65)                                        
 19 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      1:22.04    1:23.07        
                  40.17     1:23.07 (42.90)                                        
 20 Paz, Cristina       12 Empire-MR            1:25.08    1:23.48        
                  40.35     1:23.48 (43.13)                                        
 21 Gougelmann, Amanda  12 Empire-MR            1:22.56    1:23.55        
                  39.63     1:23.55 (43.92)                                        
 22 Lussen, Katie T     11 NYSA-MR                   NT    1:27.88        
                  42.53     1:27.88 (45.35)                                        
 23 Brattoli, Ava I     12 Empire-MR            1:30.42    1:28.30        
                  42.16     1:28.30 (46.14)                                        
 24 Medici, Claire E    11 Empire-MR            1:35.49    1:32.83        
                  43.83     1:32.83 (49.00)                                        
 25 Gullo, Olivia       11 WAC-MR               1:40.53    1:34.32        
                1:34.32         1:34.32 ( )                                        
 26 Galvez, Amelie      11 WAC-MR               2:00.00    1:35.69        
                  44.48     1:35.69 (51.21)                                        
 27 Paz, Dani           11 Empire-MR            1:42.18    1:35.80        
                  46.95     1:35.80 (48.85)                                        
 28 Dodes, Abigail J    11 Empire-MR            1:41.37    1:38.44        
                  47.65     1:38.44 (50.79)                                        
 29 Driscoll, Jennifer  11 WAC-MR               2:01.72    1:52.12        
                  52.37     1:52.12 (59.75)                                        
 -- Reyna, Margaux      12 Middies-MR                NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  50.64          DQ (50.71)                                        
 -- Gottlieb, Samantha  11 Empire-MR            1:39.32         NS        
 -- Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR            1:41.03         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR        36.89      37.20 SILV   
  2 Moane, Courtney     11 WAC-MR                 37.93      37.75 SILV   
  3 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR                 38.18      39.27 SILV   
  4 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR        40.79      39.30 SILV   
  5 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR        40.39      40.34 SILV   
  6 Rinaldi, Emily K    12 WAC-MR                 39.11      40.64 SILV   
  7 Katchis, Megan G    11 Empire-MR              40.19      41.60 SILV   
  8 Mugno, Elena R      11 Empire-MR              42.15      42.11 SILV   
  9 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR        45.35      43.34        
 10 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR              41.98      44.14        
 11 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR        44.90      44.16        
 12 Heisenberg, Charlo  11 Marlins Bgnw-MR        44.57      44.43        
 13 Hunt, Emma          11 WAC-MR                 43.62      45.53        
 14 DeGeorges, Ellie S  12 Marlins Bgnw-MR        45.39      45.77        
 15 Tan, Leilani        11 WAC-MR                 50.00      46.43        
 16 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR        49.74      47.53        
 17 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR        45.88      47.78        
 18 Kostyukov, Sasha    12 WAC-MR               1:00.00      47.95        
 19 Reed, Nia N         11 Kips Bay Makos-MR      55.38      48.48        
 20 Tirro, Theresa      11 WAC-MR               1:00.00      49.39        
 21 Gambino, Maria      11 Shy-Mr-MR              53.59      49.76        
 22 Medici, Claire E    11 Empire-MR              50.50      52.65        
 23 Casiano, Aaliyah R  11 Kips Bay Makos-MR      40.19      53.45        
 24 Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR              55.00      53.61        
 25 Walter, Sophia      11 WAC-MR               1:00.00      54.36        
 26 Sweeney, Olivia     11 WAC-MR                 57.15      55.07        
 27 Dodes, Abigail J    11 Empire-MR              54.86      55.08        
 -- Valdes, Olivia      11 WAC-MR                 50.81         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      1:21.56    1:20.99 SILV   
                  38.41     1:20.99 (42.58)                                        
  2 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               1:20.65    1:21.18 SILV   
                  38.57     1:21.18 (42.61)                                        
  3 Moane, Courtney     11 WAC-MR               1:24.09    1:22.98 SILV   
                  39.27     1:22.98 (43.71)                                        
  4 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR      1:26.49    1:24.31 SILV   
                  39.55     1:24.31 (44.76)                                        
  5 Rinaldi, Emily K    12 WAC-MR               1:27.83    1:27.83 SILV   
                  42.70     1:27.83 (45.13)                                        
  6 Hulme, Ella R       11 Marlins Bgnw-MR      1:29.98    1:29.00 SILV   
                  41.48     1:29.00 (47.52)                                        
  7 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      1:29.02    1:29.30 SILV   
                  41.73     1:29.30 (47.57)                                        
  8 Katchis, Megan G    11 Empire-MR            1:26.94    1:29.33 SILV   
                  43.11     1:29.33 (46.22)                                        
  9 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR            1:30.84    1:29.51 SILV   
                  42.72     1:29.51 (46.79)                                        
 10 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR              1:36.08    1:30.11 SILV   
                  42.58     1:30.11 (47.53)                                        
 11 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR      1:33.23    1:32.64        
                  44.79     1:32.64 (47.85)                                        
 12 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      1:37.71    1:33.87        
                  43.99     1:33.87 (49.88)                                        
 13 Brattoli, Ava I     12 Empire-MR            1:34.12    1:34.36        
                  44.78     1:34.36 (49.58)                                        
 14 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR      1:36.50    1:35.31        
                  44.45     1:35.31 (50.86)                                        
 15 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR      1:36.77    1:36.24        
                  46.23     1:36.24 (50.01)                                        
 16 Heisenberg, Charlo  11 Marlins Bgnw-MR      1:37.58    1:36.47        
                  45.36     1:36.47 (51.11)                                        
 17 DeGeorges, Ellie S  12 Marlins Bgnw-MR      1:42.32    1:36.96        
                  44.98     1:36.96 (51.98)                                        
 18 Lussen, Katie T     11 NYSA-MR                   NT    1:41.13        
                  48.61     1:41.13 (52.52)                                        
 19 Faccilonga, Carlie  12 NYSA-MR                   NT    1:42.42        
                  49.23     1:42.42 (53.19)                                        
 20 Medici, Claire E    11 Empire-MR            1:51.10    1:47.09        
                  52.94     1:47.09 (54.15)                                        
 21 Barbaro, Alexandra  11 WAC-MR               2:00.00    1:57.87        
                  56.53   1:57.87 (1:01.34)                                        
 22 Driscoll, Jennifer  11 WAC-MR               2:10.00    2:38.95        
                1:16.19   2:38.95 (1:22.76)                                        
 -- Wegerbaur-Loock, L  11 Empire-MR            1:51.08         DQ        
      False start
                  48.45                                                            
 -- Hunt, Emma          11 WAC-MR               1:35.66         DQ        
      False start
 -- Hafizov, Evelyn     11 WAC-MR               1:40.12         NS        
 -- Deteskey, Jaclyn    11 Shy-Mr-MR            2:02.25         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                35.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR        32.12      32.40 SILV   
  2 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR                 33.43      33.53 SILV   
  3 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR              33.75      33.90 SILV   
  4 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR        32.83      33.94 SILV   
  5 Leopizzi, Michela   12 Empire-MR              35.57      34.25 SILV   
  6 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR        35.24      35.28 SILV   
  7 Rinaldi, Emily K    12 WAC-MR                 34.43      35.66 SILV   
  8 Puentes, Emily      11 WAC-MR                 34.99      36.51        
  9 DeGeorges, Ellie S  12 Marlins Bgnw-MR        37.16      36.85        
 10 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR        38.84      37.97        
 11 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR        39.36      38.21        
 12 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR        38.38      38.35        
 13 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR        39.05      38.44        
 14 Bogart, Claire O    12 Empire-MR              39.49      38.54        
 15 Paz, Cristina       12 Empire-MR              37.35      38.98        
 16 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR              38.78      39.06        
 17 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR                40.07      40.33        
 18 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR              41.38      40.44        
 19 Faccilonga, Carlie  12 NYSA-MR                43.51      43.65        
 20 Heisenberg, Charlo  11 Marlins Bgnw-MR        44.71      44.69        
 21 Galvez, Amelie      11 WAC-MR               1:00.00      45.84        
 22 Hunt, Emma          11 WAC-MR                 44.97      46.01        
 23 Gullo, Olivia       11 WAC-MR                 47.41      47.03        
 24 Brattoli, Ava I     12 Empire-MR              51.80      47.65        
 25 Barbaro, Alexandra  11 WAC-MR               1:00.00      52.15        
 26 Dodes, Abigail J    11 Empire-MR              57.45      56.76        
 -- Gottlieb, Samantha  11 Empire-MR              45.69         NS        
 -- Hafizov, Evelyn     11 WAC-MR               1:03.52         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR      1:11.58    1:12.45 SILV   
                  33.54     1:12.45 (38.91)                                        
  2 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR            1:24.72    1:17.65 SILV   
                  35.91     1:17.65 (41.74)                                        
  3 Puentes, Emily      11 WAC-MR               1:18.01    1:21.93 SILV   
                  38.24     1:21.93 (43.69)                                        
  4 Wolter, Erin P      12 Empire-MR            1:28.48    1:22.23 SILV   
                  38.97     1:22.23 (43.26)                                        
  5 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            1:19.04    1:22.33 SILV   
                  36.88     1:22.33 (45.45)                                        
  6 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR      1:28.35    1:24.94 SILV   
                  40.43     1:24.94 (44.51)                                        
  7 Kazibwe, Marie N    11 Marlins Bgnw-MR      1:26.51    1:25.14 SILV   
                  40.05     1:25.14 (45.09)                                        
  8 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR      1:24.00    1:27.04        
                  38.41     1:27.04 (48.63)                                        
  9 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR            1:30.32    1:27.48        
                  39.92     1:27.48 (47.56)                                        
 10 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR                   NT    1:34.04        
                  42.29     1:34.04 (51.75)                                        
 11 Tan, Leilani        11 WAC-MR               1:50.00    1:40.55        
                  44.86     1:40.55 (55.69)                                        
 12 Medici, Claire E    11 Empire-MR            1:45.77    1:52.17        
                  53.42     1:52.17 (58.75)                                        
 13 Ramos, Samantha     11 Kips Bay Makos-MR    1:58.81    1:54.32        
                  52.84   1:54.32 (1:01.48)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
              2:48.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCafferty, Deirdr  12 WAC-MR               2:31.66    2:36.70 SILV   
                  35.12     1:15.82 (40.70)     1:59.78 (43.96)     2:36.70 (36.92)
  2 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR      2:39.98    2:40.43 SILV   
                  34.34     1:13.73 (39.39)     2:03.67 (49.94)     2:40.43 (36.76)
  3 Katchis, Megan G    11 Empire-MR            2:45.80    2:43.65 SILV   
                  37.27     1:19.01 (41.74)     2:06.71 (47.70)     2:43.65 (36.94)
  4 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            2:44.68    2:44.17 SILV   
                  34.92     1:17.76 (42.84)     2:06.64 (48.88)     2:44.17 (37.53)
  5 Moane, Courtney     11 WAC-MR               2:53.41    2:44.77 SILV   
                  37.38     1:19.49 (42.11)     2:07.38 (47.89)     2:44.77 (37.39)
  6 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR      2:49.89    2:45.67 SILV   
                  34.92     1:18.40 (43.48)     2:06.74 (48.34)     2:45.67 (38.93)
  7 Cioffi, Chenoa C    12 Empire-MR            2:49.08    2:46.17 SILV   
                  39.18     1:20.60 (41.42)     2:09.95 (49.35)     2:46.17 (36.22)
  8 Ford, Sydney E      12 Marlins Bgnw-MR      2:45.70    2:46.38 SILV   
                  35.00     1:16.97 (41.97)     2:06.37 (49.40)     2:46.38 (40.01)
  9 Leopizzi, Michela   12 Empire-MR            2:43.50    2:46.55 SILV   
                  34.45     1:16.29 (41.84)     2:10.07 (53.78)     2:46.55 (36.48)
 10 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR            2:50.50    2:46.70 SILV   
                  37.82     1:17.28 (39.46)     2:08.77 (51.49)     2:46.70 (37.93)
 11 Weisglass, Rachel   12 Empire-MR            2:47.41    2:47.34 SILV   
                  37.29     1:16.60 (39.31)     2:09.07 (52.47)     2:47.34 (38.27)
 12 Mugno, Elena R      11 Empire-MR            3:30.29    2:48.64        
                  36.22     1:17.94 (41.72)     2:07.55 (49.61)     2:48.64 (41.09)
 13 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR      3:00.58    2:49.65        
                  36.32     1:19.68 (43.36)     2:11.75 (52.07)     2:49.65 (37.90)
 14 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR      2:46.52    2:51.22        
                  37.16     1:17.94 (40.78)     2:12.69 (54.75)     2:51.22 (38.53)
 15 Bogart, Claire O    12 Empire-MR            2:54.95    2:51.38        
                  40.37     1:22.35 (41.98)     2:14.61 (52.26)     2:51.38 (36.77)
 16 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      2:54.87    2:51.92        
                  38.44     1:22.31 (43.87)     2:14.22 (51.91)     2:51.92 (37.70)
 17 Wolter, Erin P      12 Empire-MR            2:53.96    2:52.14        
                  38.79     1:22.50 (43.71)     2:16.08 (53.58)     2:52.14 (36.06)
 18 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            2:53.88    2:52.25        
                  41.03     1:22.40 (41.37)     2:14.51 (52.11)     2:52.25 (37.74)
 19 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR      2:55.99    2:53.11        
                  40.60     1:24.34 (43.74)     2:17.99 (53.65)     2:53.11 (35.12)
 20 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      2:52.82    2:53.74        
                  40.38     1:27.19 (46.81)     2:14.08 (46.89)     2:53.74 (39.66)
 21 Smith, Catherine M  11 NYSA-MR                   NT    2:55.01        
                  42.11     1:24.49 (42.38)     2:16.30 (51.81)     2:55.01 (38.71)
 22 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      2:59.78    2:57.25        
                  37.99     1:22.76 (44.77)     2:16.05 (53.29)     2:57.25 (41.20)
 23 Filardi, Lauren E   12 Empire-MR            3:03.91    3:01.96        
                  41.56     1:26.55 (44.99)     2:20.05 (53.50)     3:01.96 (41.91)
 24 Gougelmann, Amanda  12 Empire-MR            3:00.17    3:05.63        
                  38.83     1:24.77 (45.94)     2:24.49 (59.72)     3:05.63 (41.14)
 25 Schwartz, Alyssa B  12 Empire-MR            3:02.04    3:09.57        
                  46.20     1:34.31 (48.11)     2:31.29 (56.98)     3:09.57 (38.28)
 26 Tirro, Theresa      11 WAC-MR               3:45.00    3:14.74        
                  46.19     1:36.63 (50.44)     2:30.67 (54.04)     3:14.74 (44.07)
 27 Kawai, Julia F      11 Empire-MR            2:59.00    3:39.25        
                  51.25     1:40.66 (49.41)   2:48.72 (1:08.06)     3:39.25 (50.53)
 28 Casiano, Aaliyah R  11 Kips Bay Makos-MR    4:45.12    3:40.32        
                  53.15     1:49.40 (56.25)   2:50.09 (1:00.69)     3:40.32 (50.23)
 29 Ramos, Samantha     11 Kips Bay Makos-MR    4:45.89    3:42.22        
                  49.77     1:44.72 (54.95)   2:48.33 (1:03.61)     3:42.22 (53.89)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:02.35    2:03.20        
     1) Reddy, Margot S 12              2) Zhu, Catherine 12              
     3) Nunez, Gabriella A 11           4) Petersson, Kirsten A 12        
                  30.78     1:02.19 (31.41)     1:33.31 (31.12)     2:03.20 (29.89)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:09.03    2:07.03        
     1) Behbehani, Iman 12              2) Galpotthawela, Mythri L 11     
     3) Furniss, Ella B 11              4) Ford, Sydney E 12              
                  32.10     1:04.74 (32.64)     1:36.59 (31.85)     2:07.03 (30.44)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:13.79    2:13.94        
     1) Tavlarakis, Christina D 11      2) Kazibwe, Marie N 11            
     3) Kamal, Sarah M 11               4) Jones, Ella L 11               
                  32.89     1:06.08 (33.19)     1:40.06 (33.98)     2:13.94 (33.88)
  4 Kips Bay Makos-MR  'A'                      2:08.80    2:46.23        
     1) Casiano, Aaliyah R 11           2) Cruz, Skye J 12                
     3) Ramos, Samantha 11              4) Reed, Nia N 11                 
                  54.24     1:24.41 (30.17)   2:46.26 (1:21.85)         2:46.23 ( )
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:18.30    2:13.97        
     1) Petersson, Kirsten A 12         2) Kamal, Sarah M 11              
     3) Ford, Sydney E 12               4) Reddy, Margot S 12             
                  33.67     1:10.92 (37.25)     1:43.50 (32.58)     2:13.97 (30.47)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:25.62    2:22.70        
     1) Nunez, Gabriella A 11           2) Zhu, Catherine 12              
     3) Furniss, Ella B 11              4) Behbehani, Iman 12             
                  36.87     1:15.36 (38.49)     1:50.95 (35.59)     2:22.70 (31.75)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:31.60    2:26.45        
     1) Tavlarakis, Christina D 11      2) Hulme, Ella R 11               
     3) DeGeorges, Ellie S 12           4) Galpotthawela, Mythri L 11     
                  36.67     1:16.19 (39.52)     1:54.16 (37.97)     2:26.45 (32.29)
 
Girls 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR      2:34.36    2:33.49        
                  36.41     1:15.57 (39.16)     1:54.86 (39.29)     2:33.49 (38.63)
  2 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR            2:49.64    2:37.56        
                  37.06     1:16.78 (39.72)     1:57.86 (41.08)     2:37.56 (39.70)
  3 Leopizzi, Michela   12 Empire-MR            2:49.63    2:41.22        
                  36.18     1:17.48 (41.30)     2:00.34 (42.86)     2:41.22 (40.88)
  4 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR      2:45.62    2:41.84        
                  38.54     1:19.39 (40.85)     2:00.93 (41.54)     2:41.84 (40.91)
  5 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR            2:44.00    2:43.69        
                  38.09     1:20.62 (42.53)     2:03.91 (43.29)     2:43.69 (39.78)
  6 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      2:46.76    2:45.16        
                  39.18     1:21.61 (42.43)     2:03.57 (41.96)     2:45.16 (41.59)
  7 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            2:55.00    2:47.27        
                  38.80     1:20.84 (42.04)     2:04.93 (44.09)     2:47.27 (42.34)
  8 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR      2:48.86    2:47.68        
                  39.10     1:22.04 (42.94)     2:05.12 (43.08)     2:47.68 (42.56)
  9 Mugno, Elena R      11 Empire-MR            2:46.00    2:48.64        
                  40.01   2:48.64 (2:08.63)                                        
 10 Katchis, Megan G    11 Empire-MR            2:44.00    2:51.27        
                  39.71     1:22.95 (43.24)     2:07.30 (44.35)     2:51.27 (43.97)
 11 Manessis, Katerina  12 Empire-MR            2:48.21    2:52.61        
                  40.17     1:24.15 (43.98)     2:09.67 (45.52)     2:52.61 (42.94)
 12 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      3:02.59    2:52.69        
                  40.83     1:24.95 (44.12)     2:10.13 (45.18)     2:52.69 (42.56)
 13 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            2:50.90    2:52.75        
                  40.11     1:24.14 (44.03)     2:08.25 (44.11)     2:52.75 (44.50)
 14 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR      3:40.00    2:53.13        
                  39.57     1:23.78 (44.21)     2:10.16 (46.38)     2:53.13 (42.97)
 15 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR      2:56.58    2:54.51        
                  40.95     1:25.32 (44.37)     2:10.41 (45.09)     2:54.51 (44.10)
 16 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      2:54.62    2:54.96        
                  39.93     1:24.19 (44.26)     2:09.95 (45.76)     2:54.96 (45.01)
 17 Hulme, Ella R       11 Marlins Bgnw-MR      2:48.39    2:55.28        
                1:26.23   2:55.28 (1:29.05)         2:55.28 ( )                    
 18 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR      2:58.43    2:57.27        
                  42.75     1:29.63 (46.88)     2:14.80 (45.17)     2:57.27 (42.47)
 19 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      3:12.22    3:05.98        
                  43.67   3:05.98 (2:22.31)                                        
 -- Bogart, Claire O    12 Empire-MR            2:44.29         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  37.28     1:18.77 (41.49)     2:02.10 (43.33)          DQ (38.88)
 -- Wolter, Erin P      12 Empire-MR            2:55.00         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  39.84     1:23.51 (43.67)     2:06.84 (43.33)          DQ (42.83)
 
Girls 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamal, Sarah M      11 Marlins Bgnw-MR      3:03.60    2:53.67        
                  39.40     1:23.16 (43.76)     2:08.99 (45.83)     2:53.67 (44.68)
  2 Moane, Courtney     11 WAC-MR               3:30.00    2:59.97        
                  40.41     1:26.30 (45.89)     2:13.47 (47.17)     2:59.97 (46.50)
  3 Zhu, Catherine      12 Marlins Bgnw-MR      3:04.22    3:00.26        
                  39.56     1:25.08 (45.52)     2:12.57 (47.49)     3:00.26 (47.69)
  4 Katchis, Megan G    11 Empire-MR            3:06.00    3:04.19        
                  43.13     1:30.93 (47.80)     2:18.12 (47.19)     3:04.19 (46.07)
  5 Kassabian, Nicole   12 Empire-MR            3:11.01    3:05.76        
                  42.60     1:29.73 (47.13)     2:18.13 (48.40)     3:05.76 (47.63)
  6 Hulme, Ella R       11 Marlins Bgnw-MR      3:05.58    3:07.91        
                  40.23     1:28.39 (48.16)     2:18.97 (50.58)     3:07.91 (48.94)
  7 Labita, Julia       10 NYSA-MR                   NT    3:10.19        
                  44.02     1:33.40 (49.38)     2:22.77 (49.37)     3:10.19 (47.42)
  8 Mugno, Elena R      11 Empire-MR            3:16.00    3:14.48        
                  44.24     1:33.89 (49.65)     2:26.19 (52.30)     3:14.48 (48.29)
  9 Leopizzi, Michela   12 Empire-MR            3:19.48    3:14.59        
                  44.40     1:34.39 (49.99)     2:25.39 (51.00)     3:14.59 (49.20)
 10 Petersson, Kirsten  12 Marlins Bgnw-MR      3:18.74    3:16.81        
                  45.25     1:35.54 (50.29)     2:26.46 (50.92)     3:16.81 (50.35)
 11 Blenk, Carolyn E    11 Empire-MR            3:10.00    3:18.34        
                  45.01     1:35.68 (50.67)     2:29.25 (53.57)     3:18.34 (49.09)
 12 Furniss, Ella B     11 Marlins Bgnw-MR      3:55.00    3:19.47        
                  45.19     1:35.98 (50.79)     2:28.74 (52.76)     3:19.47 (50.73)
 13 Manessis, Katerina  12 Empire-MR            3:16.00    3:20.49        
                  45.69     1:36.05 (50.36)     2:28.96 (52.91)     3:20.49 (51.53)
 14 Tillmann, Valentin  12 Empire-MR            3:14.00    3:22.39        
                  45.58     1:38.07 (52.49)     2:31.59 (53.52)     3:22.39 (50.80)
 15 Jones, Ella L       11 Marlins Bgnw-MR      3:55.00    3:24.00        
                  46.37     1:38.61 (52.24)     2:33.14 (54.53)     3:24.00 (50.86)
 16 Behbehani, Iman     12 Marlins Bgnw-MR      3:21.39    3:24.07        
                  48.62     1:41.34 (52.72)     2:34.03 (52.69)     3:24.07 (50.04)
 17 Bogart, Claire O    12 Empire-MR            3:15.00    3:24.69        
                  46.14     1:38.61 (52.47)     2:32.22 (53.61)     3:24.69 (52.47)
 18 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR      3:47.74    3:27.77        
                  45.71     1:39.27 (53.56)     2:34.01 (54.74)     3:27.77 (53.76)
 19 Byrd, Christine E   11 Empire-MR            3:18.00    3:28.10        
                  47.56     1:40.61 (53.05)     2:34.74 (54.13)     3:28.10 (53.36)
 20 Reddy, Margot S     12 Marlins Bgnw-MR      3:24.47    3:28.47        
                  47.53     1:39.49 (51.96)     2:34.59 (55.10)     3:28.47 (53.88)
 21 Galpotthawela, Myt  11 Marlins Bgnw-MR      3:55.00    3:29.17        
                  46.85     1:40.14 (53.29)     2:35.15 (55.01)     3:29.17 (54.02)
 22 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR      3:45.00    3:33.06        
                  49.30     1:45.14 (55.84)     2:39.03 (53.89)     3:33.06 (54.03)
 23 Wolter, Erin P      12 Empire-MR            3:21.00    3:34.05        
                  49.68     1:44.62 (54.94)     2:40.11 (55.49)     3:34.05 (53.94)
 24 Zaets, Samantha      8 WAC-MR               3:45.00    4:05.95        
                  56.67   2:00.92 (1:04.25)   3:05.66 (1:04.74)   4:05.95 (1:00.29)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  JO
                26.69  ZQ
                28.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolter, Lauren M    14 Empire-MR              28.48      27.98 SILV   
  2 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR              28.88      28.94        
  3 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR        29.10      29.20        
  4 Byrd, Laura C       14 Empire-MR              28.64      29.21        
  5 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR              29.75      29.75        
  6 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR        28.97      29.83        
  7 Georgiou, Joanna S  13 Middies-MR             28.77      30.27        
  8 Turner, Aislin      13 WAC-MR                 31.20      31.37        
  9 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR              30.81      31.53        
 10 Siewers, Anna       14 WAC-MR                 38.59      31.54        
 11 Abbas, Rewan        13 WAC-MR                 31.21      32.09        
 12 Albanese, Alexa     13 WAC-MR                 31.71      32.55        
 13 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR              32.23      32.66        
 14 Pritchett, Juliann  13 WAC-MR                 31.91      32.72        
 15 Fusco, Lauren       13 NYSA-MR                35.05      33.61        
 16 Koestler, Aimee J   13 Marlins Bgnw-MR        34.14      34.59        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  JO
                57.99  ZQ
              1:03.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolter, Lauren M    14 Empire-MR            1:02.94    1:01.48 SILV   
                  29.22     1:01.48 (32.26)                                        
  2 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR      1:01.33    1:02.15 SILV   
                  29.84     1:02.15 (32.31)                                        
  3 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR            1:02.11    1:02.20 SILV   
                  30.02     1:02.20 (32.18)                                        
  4 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            1:04.05    1:03.79        
                  30.46     1:03.79 (33.33)                                        
  5 Jacobson, Chloe M   14 Marlins Bgnw-MR      1:05.61    1:05.36        
                  31.21     1:05.36 (34.15)                                        
  6 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            1:02.68    1:06.13        
                  31.09     1:06.13 (35.04)                                        
  7 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            1:05.67    1:06.34        
                  31.70     1:06.34 (34.64)                                        
  8 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      1:05.44    1:06.70        
                  32.13     1:06.70 (34.57)                                        
  9 Christie, Ryann     13 WAC-MR               1:08.69    1:08.09        
                  33.68     1:08.09 (34.41)                                        
 10 Cohen, Elena S      13 Marlins Bgnw-MR      1:08.82    1:08.49        
                  32.81     1:08.49 (35.68)                                        
 11 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR            1:06.60    1:09.90        
                  33.60     1:09.90 (36.30)                                        
 12 Rodriguez, Patrici  13 Kips Bay Makos-MR    1:10.77    1:11.26        
                  34.29     1:11.26 (36.97)                                        
 13 Brereton, Hailey    13 WAC-MR               1:11.77    1:12.08        
                  35.16     1:12.08 (36.92)                                        
 14 Fusco, Lauren       13 NYSA-MR              1:17.60    1:17.90        
                  37.33     1:17.90 (40.57)                                        
 15 Shumskaya, Hanna    13 Shy-Mr-MR            1:18.40    1:21.68        
                  38.01     1:21.68 (43.67)                                        
 16 Sidorenko, Margo    13 Unnysa-MR                 NT    1:31.19        
                  42.46     1:31.19 (48.73)                                        
 -- Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            1:10.21         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.49  ZQ
              2:06.99  JO
              2:16.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              2:11.01    2:13.68 SILV   
                  30.92     1:04.88 (33.96)     1:39.71 (34.83)     2:13.68 (33.97)
  2 Jacobson, Chloe M   14 Marlins Bgnw-MR      2:16.39    2:15.30 SILV   
                  30.81     1:05.30 (34.49)     1:40.56 (35.26)     2:15.30 (34.74)
  3 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            2:15.65    2:18.10        
                  31.18     1:05.83 (34.65)     1:42.15 (36.32)     2:18.10 (35.95)
  4 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR            2:16.49    2:18.25        
                  30.99     1:06.07 (35.08)     1:42.45 (36.38)     2:18.25 (35.80)
  5 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            2:17.24    2:19.25        
                  31.15     1:05.98 (34.83)     1:42.24 (36.26)     2:19.25 (37.01)
  6 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR      2:18.17    2:21.82        
                  31.80     1:08.31 (36.51)     1:45.50 (37.19)     2:21.82 (36.32)
  7 Wolter, Lauren M    14 Empire-MR            2:21.74    2:23.17        
                  32.11     1:08.59 (36.48)     1:47.05 (38.46)     2:23.17 (36.12)
  8 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR            2:26.73    2:24.66        
                  33.50     1:10.02 (36.52)     1:46.89 (36.87)     2:24.66 (37.77)
  9 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            2:25.72    2:28.44        
                  32.55     1:10.55 (38.00)     1:50.18 (39.63)     2:28.44 (38.26)
 10 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      2:27.46    2:31.03        
                  34.24     1:13.08 (38.84)     1:52.91 (39.83)     2:31.03 (38.12)
 11 Georgiou, Joanna S  13 Middies-MR           2:30.32    2:31.14        
                  34.72     1:13.20 (38.48)     1:51.96 (38.76)     2:31.14 (39.18)
 12 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            2:28.23    2:31.64        
                  33.96     1:12.50 (38.54)     1:52.49 (39.99)     2:31.64 (39.15)
 13 Turner, Aislin      13 WAC-MR               2:42.43    2:42.77        
                  35.84     1:16.46 (40.62)     2:00.34 (43.88)     2:42.77 (42.43)
 14 Siewers, Anna       14 WAC-MR               3:00.00    2:45.54        
                  35.76   2:01.30 (1:25.54)     2:45.54 (44.24)                    
 15 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR            2:36.39    2:45.55        
                  36.62     1:17.93 (41.31)     2:01.67 (43.74)     2:45.55 (43.88)
 16 Koestler, Aimee J   13 Marlins Bgnw-MR      2:55.13    2:49.08        
                  38.06     1:22.36 (44.30)     2:07.26 (44.90)     2:49.08 (41.82)
 17 Pritchett, Juliann  13 WAC-MR               2:55.00    2:49.77        
                  36.93     1:20.00 (43.07)     2:06.51 (46.51)     2:49.77 (43.26)
 -- Esposito, Jade      13 WAC-MR               2:34.18         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolter, Lauren M    14 Empire-MR            1:10.18    1:10.59 SILV   
                  34.53     1:10.59 (36.06)                                        
  2 Jacobson, Chloe M   14 Marlins Bgnw-MR      1:13.45    1:12.27 SILV   
                  34.75     1:12.27 (37.52)                                        
  3 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              1:11.66    1:12.29 SILV   
                  35.34     1:12.29 (36.95)                                        
  4 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR      1:14.49    1:13.18 SILV   
                  35.87     1:13.18 (37.31)                                        
  5 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            1:14.48    1:14.64 SILV   
                  36.52     1:14.64 (38.12)                                        
  6 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            1:16.45    1:17.20        
                  37.57     1:17.20 (39.63)                                        
  7 Georgiou, Joanna S  13 Middies-MR           1:15.11    1:18.42        
                  38.07     1:18.42 (40.35)                                        
  8 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            1:15.29    1:20.06        
                  38.97     1:20.06 (41.09)                                        
  9 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      1:20.69    1:20.43        
                  39.58     1:20.43 (40.85)                                        
 10 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               1:20.82    1:20.70        
                1:20.91         1:20.70 ( )                                        
 11 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            1:21.66    1:22.30        
                  40.27     1:22.30 (42.03)                                        
 12 Albanese, Alexa     13 WAC-MR               1:29.61    1:24.39        
                  40.21     1:24.39 (44.18)                                        
 13 Fusco, Lauren       13 NYSA-MR              1:23.87    1:24.56        
                  40.70     1:24.56 (43.86)                                        
 14 Siewers, Anna       14 WAC-MR               1:53.73    1:24.79        
                  41.40     1:24.79 (43.39)                                        
 15 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR            1:22.23    1:24.81        
                  40.95     1:24.81 (43.86)                                        
 16 Turner, Aislin      13 WAC-MR               1:19.59    1:25.51        
                  39.82     1:25.51 (45.69)                                        
 17 Ioffe, Julia        13 Shy-Mr-MR            1:22.91    1:26.80        
                  42.23     1:26.80 (44.57)                                        
 18 Pritchett, Juliann  13 WAC-MR               1:29.22    1:31.22        
                  44.13     1:31.22 (47.09)                                        
 19 Koestler, Aimee J   13 Marlins Bgnw-MR      1:28.05    1:32.42        
                  45.36     1:32.42 (47.06)                                        
 -- Esposito, Jade      13 WAC-MR               1:19.33         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.49  ZQ
              2:22.59  JO
              2:42.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wolter, Lauren M    14 Empire-MR            2:32.31    2:30.38 SILV   
                  36.55     1:14.91 (38.36)     1:54.09 (39.18)     2:30.38 (36.29)
  2 Jacobson, Chloe M   14 Marlins Bgnw-MR      2:35.03    2:31.09 SILV   
                  35.35     1:13.74 (38.39)     1:53.22 (39.48)     2:31.09 (37.87)
  3 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            2:40.51    2:39.20 SILV   
                  38.01     1:18.79 (40.78)     1:59.05 (40.26)     2:39.20 (40.15)
  4 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            2:47.54    2:44.01        
                  38.11     1:19.87 (41.76)     2:02.26 (42.39)     2:44.01 (41.75)
  5 Rodriguez, Patrici  13 Kips Bay Makos-MR    3:20.56    2:44.50        
                  38.15     1:19.53 (41.38)     2:02.42 (42.89)     2:44.50 (42.08)
  6 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            2:46.00    2:46.77        
                  37.97     1:19.38 (41.41)     2:03.46 (44.08)     2:46.77 (43.31)
  7 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               3:00.00    2:55.53        
                  41.17   2:58.01 (2:16.84)         2:55.53 ( )                    
  8 Fusco, Lauren       13 NYSA-MR              3:06.76    3:03.88        
                  43.29     1:30.74 (47.45)     2:18.15 (47.41)     3:03.88 (45.73)
 -- Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            2:51.83         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              1:19.03    1:23.34 SILV   
                  39.68     1:23.34 (43.66)                                        
  2 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            1:22.71    1:23.61 SILV   
                  40.77     1:23.61 (42.84)                                        
  3 Cohen, Elena S      13 Marlins Bgnw-MR      1:23.49    1:25.02        
                  39.98     1:25.02 (45.04)                                        
  4 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      1:23.94    1:25.71        
                  41.13     1:25.71 (44.58)                                        
  5 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR            1:25.87    1:26.76        
                  41.63     1:26.76 (45.13)                                        
  6 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR      1:25.59    1:27.31        
                  41.50     1:27.31 (45.81)                                        
  7 Christie, Ryann     13 WAC-MR               1:28.68    1:29.72        
                  43.07     1:29.72 (46.65)                                        
  8 Brereton, Hailey    13 WAC-MR               1:28.67    1:30.87        
                  44.43     1:30.87 (46.44)                                        
  9 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            1:27.99    1:31.64        
                  43.26     1:31.64 (48.38)                                        
 10 Fusco, Lauren       13 NYSA-MR              1:35.04    1:33.85        
                  45.08     1:33.85 (48.77)                                        
 11 Shumskaya, Hanna    13 Shy-Mr-MR            1:36.00    1:39.34        
                  45.32     1:39.34 (54.02)                                        
 -- Abbas, Rewan        13 WAC-MR               1:27.30         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  41.51          DQ (44.91)                                        
 -- Sidorenko, Margo    13 Unnysa-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:01.96                                                            
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
              2:56.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Chloe M   14 Marlins Bgnw-MR      2:55.05    2:56.85 SILV   
                  39.89     1:23.80 (43.91)     2:10.26 (46.46)     2:56.85 (46.59)
  2 Abbas, Rewan        13 WAC-MR               3:20.00    2:57.80        
                  40.98     1:27.19 (46.21)     2:13.36 (46.17)     2:57.80 (44.44)
  3 Hricay, Morgan J    13 Empire-MR            2:59.80    3:01.45        
                  41.05     1:28.83 (47.78)     2:16.15 (47.32)     3:01.45 (45.30)
  4 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR            3:06.53    3:07.06        
                  42.37     1:30.12 (47.75)     2:18.76 (48.64)     3:07.06 (48.30)
  5 Albanese, Alexa     13 WAC-MR               3:30.00    3:18.52        
                  45.76     1:36.56 (50.80)     2:28.14 (51.58)     3:18.52 (50.38)
  6 Fusco, Lauren       13 NYSA-MR              3:18.76    3:18.59        
                  45.88     1:36.30 (50.42)     2:29.40 (53.10)     3:18.59 (49.19)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              1:15.86    1:13.34        
                  33.72     1:13.34 (39.62)                                        
  2 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR            1:21.50    1:18.09        
                  35.19     1:18.09 (42.90)                                        
  3 Abbas, Rewan        13 WAC-MR                    NT    1:22.87        
                  39.47     1:22.87 (43.40)                                        
  4 Shumskaya, Hanna    13 Shy-Mr-MR            1:36.91    1:37.29        
                  43.10     1:37.29 (54.19)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:25.79  ZQ
              2:30.99  JO
              2:36.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              3:02.77    2:51.18        
                  38.14     1:22.16 (44.02)     2:06.98 (44.82)     2:51.18 (44.20)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
              2:41.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              2:28.94    2:32.81 SILV   
                  34.31     1:13.24 (38.93)     1:58.72 (45.48)     2:32.81 (34.09)
  2 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            2:40.51    2:36.16 SILV   
                  33.46     1:12.98 (39.52)     2:01.14 (48.16)     2:36.16 (35.02)
  3 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR      2:31.54    2:36.97 SILV   
                  33.76     1:12.88 (39.12)     2:02.11 (49.23)     2:36.97 (34.86)
  4 Jacobson, Chloe M   14 Marlins Bgnw-MR      2:36.27    2:39.96 SILV   
                  37.67     1:17.74 (40.07)     2:03.98 (46.24)     2:39.96 (35.98)
  5 Wolter, Lauren M    14 Empire-MR            2:40.94    2:40.91 SILV   
                  36.83     1:15.33 (38.50)     2:07.72 (52.39)     2:40.91 (33.19)
  6 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR            2:41.74    2:42.96        
                  35.52     1:18.14 (42.62)     2:07.37 (49.23)     2:42.96 (35.59)
  7 Christie, Ryann     13 WAC-MR               2:50.11    2:47.21        
                  37.87     1:21.51 (43.64)     2:09.83 (48.32)     2:47.21 (37.38)
  8 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR            2:42.74    2:49.89        
                  35.82     1:20.20 (44.38)     2:11.09 (50.89)     2:49.89 (38.80)
  9 Cohen, Elena S      13 Marlins Bgnw-MR      2:46.92    2:50.88        
                  38.84     1:23.24 (44.40)     2:13.15 (49.91)     2:50.88 (37.73)
 10 Rodriguez, Patrici  13 Kips Bay Makos-MR    3:05.13    2:52.06        
                  38.68     1:19.24 (40.56)     2:13.68 (54.44)     2:52.06 (38.38)
 11 Brereton, Hailey    13 WAC-MR               2:50.48    2:54.64        
                  41.53     1:27.18 (45.65)     2:17.26 (50.08)     2:54.64 (37.38)
 12 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            2:53.71    2:55.33        
                  42.25     1:26.96 (44.71)     2:19.33 (52.37)     2:55.33 (36.00)
 13 Washington, Michel  13 Marlins Bgnw-MR      2:51.37    2:56.65        
                  41.54     1:29.18 (47.64)     2:18.37 (49.19)     2:56.65 (38.28)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:57.62    1:58.41        
     1) Lane, Caitlin M 13              2) Cohen, Elena S 13              
     3) Jacobson, Chloe M 14            4) Washington, Michelle G 13      
                  29.35       59.66 (30.31)     1:29.55 (29.89)     1:58.41 (28.86)
  2 Empire Swimming-MR  'A'                          NT    1:58.51        
     1) Khan, Sabeen A 14               2) Gebhardt, Rose 14              
     3) Gallagher, Maddy M 13           4) Hricay, Morgan J 13            
                  28.77       58.05 (29.28)     1:29.78 (31.73)     1:58.51 (28.73)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:16.22    2:21.80        
     1) Jacobson, Chloe M 14            2) Koestler, Aimee J 13           
     3) Lane, Caitlin M 13              4) Washington, Michelle G 13      
                  35.65     1:19.47 (43.82)     1:51.71 (32.24)     2:21.80 (30.09)
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preiss, Marina C    17 Unmetro-MR             24.14      26.52        
  2 Cullinan, Madison   15 NYSA-MR                26.75      27.05        
  3 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR        27.59      27.22        
  4 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR        27.26      27.44        
  5 Shkolyar, Megan     15 WAC-MR                 27.13      27.50        
  6 Parish, Emily R     17 Marlins Bgnw-MR        28.73      28.00        
  7 Kempter, Theresa    16 NYSA-MR                27.06      28.22        
  8 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR        27.98      28.30        
  9 Shen, Karen         17 NYSA-MR                27.51      28.59        
 10 Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR        29.22      28.84        
 11 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR        29.09      29.07        
 12 Zaets, Allison M    15 WAC-MR                 28.81      29.21        
 13 Westbrook, Claire   15 Unnysa-MR              32.00      29.78        
 14 Gardner, Brigit     16 WAC-MR                 29.61      30.55        
 15 Costello, Emily     15 NYSA-MR                31.29      30.78        
 16 Lengel, Mikayla M   15 NYSA-MR                30.00      31.49        
 17 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR              32.35      32.08        
 18 Medici, Julia M     15 Empire-MR              32.15      32.46        
 -- Uppal, Jaya         17 Empire-MR              29.16         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR        59.87      58.68        
                  28.56       58.68 (30.12)                                        
  2 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR        59.69      58.80        
                  28.11       58.80 (30.69)                                        
  3 Parish, Emily R     17 Marlins Bgnw-MR      1:00.26    1:00.49        
                  29.32     1:00.49 (31.17)                                        
  4 Shkolyar, Megan     15 WAC-MR               1:00.35    1:00.69        
                  28.48     1:00.69 (32.21)                                        
  5 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      1:00.65    1:01.86        
                  29.41     1:01.86 (32.45)                                        
  6 Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR      1:02.66    1:02.20        
                  30.42     1:02.20 (31.78)                                        
  7 Shen, Karen         17 NYSA-MR                59.67    1:02.55        
                  30.10     1:02.55 (32.45)                                        
  8 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR      1:02.89    1:02.61        
                  30.14     1:02.61 (32.47)                                        
  9 Westbrook, Sarah J  17 Unnysa-MR            1:03.02    1:02.90        
                  29.91     1:02.90 (32.99)                                        
 10 Kempter, Theresa    16 NYSA-MR              1:01.29    1:03.50        
                  29.68     1:03.50 (33.82)                                        
 11 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               1:02.57    1:03.90        
                  31.05     1:03.90 (32.85)                                        
 12 Westbrook, Claire   15 Unnysa-MR            1:04.25    1:04.74        
                  31.23     1:04.74 (33.51)                                        
 13 Rota, Amanda P      17 Marlins Bgnw-MR      1:02.29    1:05.83        
                  30.88     1:05.83 (34.95)                                        
 14 Riley, Casey Ann    15 WAC-MR               1:10.00    1:07.29        
                  32.73     1:07.29 (34.56)                                        
 15 McBrinn, Lauren R   15 NYSA-MR              1:03.77    1:07.52        
                  32.96     1:07.52 (34.56)                                        
 16 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR            1:12.39    1:10.60        
                  34.02     1:10.60 (36.58)                                        
 17 Medici, Julia M     15 Empire-MR            1:10.70    1:11.93        
                  34.97     1:11.93 (36.96)                                        
 18 Gorodetskiy, Ada    15 WAC-MR               1:21.89    1:17.06        
                  36.90     1:17.06 (40.16)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preiss, Marina C    17 Unmetro-MR           1:55.34    2:00.78        
                  27.56       57.42 (29.86)     1:29.16 (31.74)     2:00.78 (31.62)
  2 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR      2:12.89    2:09.00        
                  29.60     1:02.25 (32.65)     1:35.84 (33.59)     2:09.00 (33.16)
  2 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR      2:11.56    2:09.00        
                  29.19     1:01.41 (32.22)     1:35.09 (33.68)     2:09.00 (33.91)
  4 Shkolyar, Megan     15 WAC-MR               2:15.41    2:14.05        
                  30.49     1:02.98 (32.49)     1:38.01 (35.03)     2:14.05 (36.04)
  5 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      2:14.49    2:17.58        
                  30.36     1:03.97 (33.61)     1:40.14 (36.17)     2:17.58 (37.44)
  6 Westbrook, Sarah J  17 Unnysa-MR            2:17.94    2:17.77        
                  32.25     1:06.91 (34.66)     1:42.63 (35.72)     2:17.77 (35.14)
  7 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR      2:25.89    2:18.71        
                  31.45     1:06.87 (35.42)     1:43.85 (36.98)     2:18.71 (34.86)
  8 Abbas, Radwa        15 WAC-MR               2:21.58    2:20.21        
                  30.74     1:05.22 (34.48)     1:42.83 (37.61)     2:20.21 (37.38)
  9 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               2:18.79    2:20.28        
                  32.28     1:07.64 (35.36)     1:44.33 (36.69)     2:20.28 (35.95)
 10 McBrinn, Lauren R   15 NYSA-MR              2:14.82    2:21.97        
                  33.11     1:08.77 (35.66)     1:45.37 (36.60)     2:21.97 (36.60)
 11 Gardner, Brigit     16 WAC-MR               2:26.23    2:27.08        
                  33.46     1:10.30 (36.84)     1:48.67 (38.37)     2:27.08 (38.41)
 12 Costello, Emily     15 NYSA-MR              2:36.00    2:33.72        
                  35.24     1:14.06 (38.82)     1:54.19 (40.13)     2:33.72 (39.53)
 -- Uppal, Jaya         17 Empire-MR            2:25.00         NS        
 -- Medici, Julia M     15 Empire-MR            2:31.33         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preiss, Marina C    17 Unmetro-MR             58.52    1:02.47        
                  30.62     1:02.47 (31.85)                                        
  2 Shen, Karen         17 NYSA-MR              1:07.52    1:06.93        
                  32.45     1:06.93 (34.48)                                        
  3 Parish, Emily R     17 Marlins Bgnw-MR      1:13.39    1:08.79        
                  33.47     1:08.79 (35.32)                                        
  4 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR      1:10.93    1:08.90        
                  33.94     1:08.90 (34.96)                                        
  5 Lengel, Paulina E   17 NYSA-MR              1:06.76    1:09.86        
                  34.68     1:09.86 (35.18)                                        
  6 Shkolyar, Megan     15 WAC-MR               1:10.15    1:10.29        
                  33.99     1:10.29 (36.30)                                        
  7 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR      1:11.84    1:10.52        
                  34.26     1:10.52 (36.26)                                        
  8 Abbas, Radwa        15 WAC-MR               1:10.91    1:11.93        
                  34.68     1:11.93 (37.25)                                        
  9 McBrinn, Lauren R   15 NYSA-MR              1:27.13    1:12.30        
                  35.23     1:12.30 (37.07)                                        
 10 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               1:11.52    1:12.43        
                  35.36     1:12.43 (37.07)                                        
 11 Kempter, Theresa    16 NYSA-MR              1:09.42    1:13.62        
                  35.28     1:13.62 (38.34)                                        
 12 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR            1:17.70    1:17.66        
                  38.37     1:17.66 (39.29)                                        
 13 Gardner, Brigit     16 WAC-MR               1:19.44    1:19.63        
                  38.42     1:19.63 (41.21)                                        
 14 Lengel, Mikayla M   15 NYSA-MR              1:15.00    1:23.21        
                1:24.26         1:23.21 ( )                                        
 15 Costello, Emily     15 NYSA-MR              1:27.93    1:25.96        
                  42.75     1:25.96 (43.21)                                        
 -- Uppal, Jaya         17 Empire-MR            1:17.20         NS        
 -- Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR      1:09.71         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shen, Karen         17 NYSA-MR              2:24.15    2:25.11        
                  33.76     1:10.32 (36.56)     1:47.58 (37.26)     2:25.11 (37.53)
  2 Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR      2:29.51    2:27.00        
                  34.60     1:11.46 (36.86)     1:49.35 (37.89)     2:27.00 (37.65)
  3 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR      2:31.05    2:27.94        
                  34.89     1:12.37 (37.48)     1:50.20 (37.83)     2:27.94 (37.74)
  4 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR      2:32.53    2:31.66        
                  35.19     1:14.04 (38.85)     1:53.22 (39.18)     2:31.66 (38.44)
  5 Abbas, Radwa        15 WAC-MR               2:29.64    2:36.02        
                  36.04     1:14.73 (38.69)     1:56.12 (41.39)     2:36.02 (39.90)
  6 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               2:33.63    2:36.03        
                  37.58     1:17.52 (39.94)     1:57.74 (40.22)     2:36.03 (38.29)
  7 McBrinn, Lauren R   15 NYSA-MR                   NT    2:36.37        
                  38.32     1:18.33 (40.01)     1:58.28 (39.95)     2:36.37 (38.09)
  8 Kempter, Theresa    16 NYSA-MR              2:46.15    2:41.73        
                  36.43     1:17.33 (40.90)     1:59.35 (42.02)     2:41.73 (42.38)
  9 Gorodetskiy, Ada    15 WAC-MR               3:20.00    3:08.19        
                  44.84     1:31.98 (47.14)     2:19.32 (47.34)     3:08.19 (48.87)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR      1:13.04    1:13.81        
                  35.26     1:13.81 (38.55)                                        
  2 Parish, Emily R     17 Marlins Bgnw-MR      1:14.37    1:15.14        
                  35.25     1:15.14 (39.89)                                        
  3 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      1:18.07    1:17.95        
                  37.57     1:17.95 (40.38)                                        
  4 Riley, Casey Ann    15 WAC-MR               1:20.00    1:21.27        
                  38.88     1:21.27 (42.39)                                        
  5 Abbas, Radwa        15 WAC-MR               1:23.00    1:22.41        
                  39.49     1:22.41 (42.92)                                        
  6 Rota, Amanda P      17 Marlins Bgnw-MR      1:19.44    1:22.49        
                  40.13     1:22.49 (42.36)                                        
  7 Cusumano, Nicole    16 WAC-MR               1:22.97    1:25.68        
                  41.47     1:25.68 (44.21)                                        
  8 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR            1:27.81    1:27.65        
                  42.04     1:27.65 (45.61)                                        
  9 Medici, Julia M     15 Empire-MR            1:26.97    1:29.30        
                  42.15     1:29.30 (47.15)                                        
 10 Gorodetskiy, Ada    15 WAC-MR               1:42.02    1:35.43        
                  44.65     1:35.43 (50.78)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR      2:35.01    2:38.21        
                  35.34     1:14.80 (39.46)     1:55.87 (41.07)     2:38.21 (42.34)
  2 Parish, Emily R     17 Marlins Bgnw-MR      2:41.17    2:44.54        
                  36.54     1:17.34 (40.80)     2:00.80 (43.46)     2:44.54 (43.74)
  3 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      2:46.50    2:48.38        
                  39.09     1:22.53 (43.44)     2:05.70 (43.17)     2:48.38 (42.68)
  4 Lengel, Paulina E   17 NYSA-MR              2:42.36    2:51.12        
                  39.88     1:23.11 (43.23)     2:07.35 (44.24)     2:51.12 (43.77)
  5 Shen, Karen         17 NYSA-MR              2:53.26    2:57.81        
                  40.83     1:25.31 (44.48)     2:11.28 (45.97)     2:57.81 (46.53)
  6 Abbas, Radwa        15 WAC-MR               2:55.83    3:00.66        
                  39.58     1:25.14 (45.56)     2:12.56 (47.42)     3:00.66 (48.10)
  7 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR            3:10.85    3:12.07        
                  46.36     1:35.13 (48.77)     2:25.23 (50.10)     3:12.07 (46.84)
  8 Medici, Julia M     15 Empire-MR            3:17.20    3:13.65        
                  43.22     1:31.85 (48.63)     2:22.59 (50.74)     3:13.65 (51.06)
  9 McBrinn, Lauren R   15 NYSA-MR                   NT    3:17.86        
                  45.64     1:35.47 (49.83)     2:27.35 (51.88)     3:17.86 (50.51)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abbas, Radwa        15 WAC-MR               1:10.70    1:11.59        
                  32.62     1:11.59 (38.97)                                        
  2 Cusumano, Nicole    16 WAC-MR               1:06.59    1:12.13        
                  33.67     1:12.13 (38.46)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cho, Jessica J      15 Marlins Bgnw-MR      2:24.67    2:24.64        
                  30.90     1:09.07 (38.17)     1:50.55 (41.48)     2:24.64 (34.09)
  2 Parish, Emily R     17 Marlins Bgnw-MR      2:25.12    2:26.53        
                  31.12     1:08.56 (37.44)     1:50.42 (41.86)     2:26.53 (36.11)
  3 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR      2:29.58    2:27.40        
                  31.50     1:09.01 (37.51)     1:54.07 (45.06)     2:27.40 (33.33)
  4 Shen, Karen         17 NYSA-MR                   NT    2:30.73        
                  32.75     1:10.28 (37.53)     1:56.52 (46.24)     2:30.73 (34.21)
  5 Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR      2:30.78    2:31.39        
                  32.79     1:09.41 (36.62)     1:58.22 (48.81)     2:31.39 (33.17)
  6 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      2:31.03    2:32.29        
                  32.86     1:13.19 (40.33)     1:58.20 (45.01)     2:32.29 (34.09)
  7 Rota, Amanda P      17 Marlins Bgnw-MR      2:31.70    2:33.80        
                  32.48     1:12.48 (40.00)     1:57.61 (45.13)     2:33.80 (36.19)
  8 Westbrook, Sarah J  17 Unnysa-MR            2:39.60    2:35.39        
                  32.53     1:09.76 (37.23)     1:58.07 (48.31)     2:35.39 (37.32)
  9 Abbas, Radwa        15 WAC-MR               2:32.77    2:36.33        
                  32.87     1:10.60 (37.73)     1:58.95 (48.35)     2:36.33 (37.38)
 10 Shkolyar, Megan     15 WAC-MR               2:39.58    2:37.97        
                  32.09     1:10.91 (38.82)     2:00.43 (49.52)     2:37.97 (37.54)
 11 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR      2:37.44    2:38.90        
                  34.60     1:13.70 (39.10)     2:04.05 (50.35)     2:38.90 (34.85)
 12 Cusumano, Nicole    16 WAC-MR               2:41.94    2:44.32        
                  34.01     1:18.22 (44.21)     2:05.58 (47.36)     2:44.32 (38.74)
 13 McBrinn, Lauren R   15 NYSA-MR              2:44.36    2:44.94        
                  38.19     1:18.31 (40.12)     2:09.51 (51.20)     2:44.94 (35.43)
 14 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR            2:51.70    2:46.24        
                  38.07     1:20.28 (42.21)     2:07.62 (47.34)     2:46.24 (38.62)
 15 Medici, Julia M     15 Empire-MR            2:54.67    2:51.55        
                  38.43     1:21.28 (42.85)     2:12.04 (50.76)     2:51.55 (39.51)
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- New York Sharks-MR  'A'                          NT   X1:56.31        
     1)                                 2) Shen, Karen 17                 
     3) McBrinn, Lauren R 15            4)                                
                  29.52       57.54 (28.02)     1:27.82 (30.28)     1:56.31 (28.49)
 
Girls 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York Sharks-MR  'B'                          NT    2:08.82        
     1) McBrinn, Lauren R 15            2) Cullinan, Madison 15           
     3) Lengel, Paulina E 17            4) Costello, Emily 15             
                  35.06     1:08.41 (33.35)     1:39.48 (31.07)     2:08.82 (29.34)
 -- New York Sharks-MR  'A'                          NT   X2:10.44        
     1) Shen, Karen 17                  2)                                
                  31.03     1:11.40 (40.37)     1:42.83 (31.43)     2:10.44 (27.61)
 
Girls 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR      5:46.84    5:41.79        
                  30.50     1:03.58 (33.08)     1:37.90 (34.32)     2:12.55 (34.65)
        2:47.40 (34.85)     3:22.67 (35.27)     3:57.75 (35.08)     4:32.79 (35.04)
        5:07.69 (34.90)     5:41.79 (34.10)                                        
  2 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR      5:57.72    5:56.24        
                  32.41     1:08.55 (36.14)     1:45.33 (36.78)     2:21.56 (36.23)
        2:58.00 (36.44)     3:33.75 (35.75)     4:09.65 (35.90)     4:45.62 (35.97)
        5:21.23 (35.61)     5:56.24 (35.01)                                        
  3 Kochek, Carolyn R   13 Empire-MR            6:09.63    6:09.44        
                  33.73     1:11.03 (37.30)     1:48.51 (37.48)     2:26.55 (38.04)
        3:04.28 (37.73)     3:42.10 (37.82)     4:19.87 (37.77)     4:56.77 (36.90)
        5:33.40 (36.63)     6:09.44 (36.04)                                        
  4 Zaets, Allison M    15 WAC-MR               6:06.25    6:11.25        
                  33.16     1:09.83 (36.67)     1:47.25 (37.42)     2:24.96 (37.71)
        3:02.68 (37.72)     3:41.05 (38.37)     4:19.20 (38.15)     4:58.19 (38.99)
        5:36.47 (38.28)     6:11.25 (34.78)                                        
  5 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            6:07.95    6:12.05        
                  33.29     1:10.77 (37.48)     1:48.86 (38.09)     2:26.81 (37.95)
        3:04.74 (37.93)     3:42.54 (37.80)     4:20.22 (37.68)     4:58.19 (37.97)
        5:35.59 (37.40)     6:12.05 (36.46)                                        
  6 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR            6:05.60    6:13.69        
                  31.89     1:08.59 (36.70)     1:46.10 (37.51)     2:24.69 (38.59)
        3:02.97 (38.28)     3:41.46 (38.49)     4:20.30 (38.84)     4:58.64 (38.34)
        5:36.73 (38.09)     6:13.69 (36.96)                                        
  7 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      6:07.75    6:13.93        
                  33.41     1:10.84 (37.43)     1:49.50 (38.66)     2:27.81 (38.31)
        3:06.58 (38.77)     3:45.43 (38.85)     4:23.18 (37.75)     5:01.73 (38.55)
        5:38.80 (37.07)     6:13.93 (35.13)                                        
  8 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR      6:15.88    6:14.42        
                  33.53     1:10.62 (37.09)     1:48.19 (37.57)     2:25.66 (37.47)
        3:03.68 (38.02)     3:41.56 (37.88)     4:20.28 (38.72)     4:59.41 (39.13)
        5:37.99 (38.58)     6:14.42 (36.43)                                        
  9 Wolter, Lauren M    14 Empire-MR            6:24.27    6:15.87        
                  32.60     1:09.14 (36.54)     1:47.47 (38.33)     2:26.68 (39.21)
        3:06.32 (39.64)     3:45.85 (39.53)     4:25.90 (40.05)     5:05.03 (39.13)
        5:41.85 (36.82)     6:15.87 (34.02)                                        
 10 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            6:26.47    6:25.04        
                  33.99     1:11.74 (37.75)     1:50.99 (39.25)     2:30.28 (39.29)
        3:10.52 (40.24)     3:50.69 (40.17)     4:30.24 (39.55)     5:08.61 (38.37)
        5:47.07 (38.46)     6:25.04 (37.97)                                        
 11 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR      7:30.00    6:25.49        
                  34.13     1:12.63 (38.50)     1:52.21 (39.58)     2:32.61 (40.40)
        3:12.32 (39.71)     3:51.49 (39.17)     4:31.02 (39.53)     5:10.52 (39.50)
        5:49.46 (38.94)     6:25.49 (36.03)                                        
 12 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR            6:24.79    6:25.55        
                  35.30     1:14.47 (39.17)     1:53.88 (39.41)     2:34.35 (40.47)
        3:13.76 (39.41)     3:53.08 (39.32)     4:31.82 (38.74)     5:10.02 (38.20)
        5:48.10 (38.08)     6:25.55 (37.45)                                        
 13 Bloom, Elizabeth M  14 Empire-MR            6:36.19    6:26.30        
                  33.51     1:11.14 (37.63)     1:50.41 (39.27)     2:29.66 (39.25)
        3:08.43 (38.77)     3:47.89 (39.46)     4:28.19 (40.30)     5:08.85 (40.66)
        5:48.78 (39.93)     6:26.30 (37.52)                                        
 14 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR            6:52.98    6:42.92        
                  35.62     1:15.80 (40.18)     1:56.66 (40.86)     2:37.57 (40.91)
        3:17.95 (40.38)     3:59.14 (41.19)     4:40.35 (41.21)     5:22.05 (41.70)
        6:03.37 (41.32)     6:42.92 (39.55)                                        
 15 Costello, Emily     15 NYSA-MR                   NT    6:55.15        
                  37.06     1:19.32 (42.26)     2:01.98 (42.66)     2:44.38 (42.40)
        3:26.96 (42.58)     4:08.91 (41.95)     4:51.31 (42.40)     5:33.32 (42.01)
        6:14.95 (41.63)     6:55.15 (40.20)                                        
 16 Desa, Isabella S    13 Marlins Bgnw-MR      7:13.06    7:32.64        
                  37.90     1:21.62 (43.72)     2:07.27 (45.65)     2:53.95 (46.68)
        3:40.94 (46.99)     4:27.96 (47.02)     5:15.12 (47.16)     6:02.40 (47.28)
        6:48.29 (45.89)     7:32.64 (44.35)                                        
 
Girls 13 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Caroline  16 Marlins Bgnw-MR      5:21.50    5:12.90        
                  32.42     1:09.56 (37.14)     1:49.08 (39.52)     2:28.49 (39.41)
        3:14.37 (45.88)     4:00.81 (46.44)     4:37.37 (36.56)     5:12.90 (35.53)
  2 Rota, Kimberly A    17 Marlins Bgnw-MR      5:27.42    5:26.13        
                  34.53     1:15.27 (40.74)     1:58.94 (43.67)     2:41.62 (42.68)
        3:27.12 (45.50)     4:14.34 (47.22)     4:49.87 (35.53)     5:26.13 (36.26)
  3 Kochek, Carolyn R   13 Empire-MR            5:30.37    5:27.40        
                  32.99     1:11.06 (38.07)     1:53.05 (41.99)     2:34.98 (41.93)
        3:24.54 (49.56)     4:15.07 (50.53)     4:51.62 (36.55)     5:27.40 (35.78)
  4 Labita, Victoria    14 NYSA-MR              5:16.50    5:27.94        
                  36.57     1:19.35 (42.78)     2:01.14 (41.79)     2:44.02 (42.88)
        3:30.96 (46.94)     4:18.42 (47.46)     4:53.58 (35.16)     5:27.94 (34.36)
  5 Gebhardt, Rose      14 Empire-MR            5:32.42    5:31.28        
                  33.68     1:14.52 (40.84)     1:57.95 (43.43)     2:39.27 (41.32)
        3:28.27 (49.00)     4:17.99 (49.72)     4:55.25 (37.26)     5:31.28 (36.03)
  6 Potenza, Giovanna   15 Marlins Bgnw-MR      5:35.88    5:33.80        
                  36.21     1:18.07 (41.86)     2:00.14 (42.07)     2:41.00 (40.86)
        3:30.75 (49.75)     4:19.73 (48.98)     4:57.14 (37.41)     5:33.80 (36.66)
  7 Lane, Caitlin M     13 Marlins Bgnw-MR      5:35.45    5:40.42        
                  35.16     1:16.24 (41.08)     1:59.33 (43.09)     2:42.17 (42.84)
        3:31.95 (49.78)     4:22.55 (50.60)     5:01.63 (39.08)     5:40.42 (38.79)
  8 Khan, Sabeen A      14 Empire-MR            5:43.83    5:44.83        
                  35.39     1:20.59 (45.20)     2:05.96 (45.37)     2:50.48 (44.52)
        3:39.55 (49.07)     4:30.13 (50.58)     5:08.00 (37.87)     5:44.83 (36.83)
  9 Gallagher, Maddy M  13 Empire-MR            5:55.13    5:49.51        
                  36.07     1:20.92 (44.85)     2:07.44 (46.52)     2:52.77 (45.33)
        3:41.72 (48.95)     4:32.51 (50.79)     5:10.84 (38.33)     5:49.51 (38.67)
 10 Byrd, Laura C       14 Empire-MR            5:40.00    5:52.10        
                  36.26     1:21.26 (45.00)     2:04.61 (43.35)     2:47.88 (43.27)
        3:41.24 (53.36)     4:34.64 (53.40)     5:13.48 (38.84)     5:52.10 (38.62)
 11 Desa, Isabella S    13 Marlins Bgnw-MR      6:26.18    6:33.05        
                  42.05     1:34.54 (52.49)     2:24.33 (49.79)     3:12.64 (48.31)
        4:06.26 (53.62)     5:00.64 (54.38)     5:46.78 (46.14)     6:33.05 (46.27)
 
Girls 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                25.69  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Sidorenko, Margo    13 Unnysa-MR                 NT      39.46        
 
Girls 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:59.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR           NT    2:11.28        
                  30.24     1:03.24 (33.00)     1:37.44 (34.20)     2:11.28 (33.84)
 
Girls 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:02.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yates, Madison D    16 Marlins Bgnw-MR           NT    1:08.53        
                  33.43     1:08.53 (35.10)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
              1:02.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tavlarakis, Christ  11 Marlins Bgnw-MR           NT    1:18.35        
                  37.80     1:18.35 (40.55)                                        
 
Girls 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cornish, Kristin A   9 Marlins Bgnw-MR           NT    1:34.24        
                  44.40     1:34.24 (49.84)                                        
 
Girls 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Armstrong, Dana E   15 Unnysa-MR                 NT    1:29.29        
                  43.17     1:29.29 (46.12)                                        
 
Girls 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              1:12.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunez, Gabriella A  11 Marlins Bgnw-MR           NT    1:28.89        
                  41.80     1:28.89 (47.09)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  ZQ
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huang, Henry         9 NYSA-MR                32.18      31.61 JO     
  2 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR        32.92      31.72 JO     
  3 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              34.46      33.16 SILV   
  4 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR        33.92      33.47 SILV   
  5 Piutchouk, Max       9 WAC-MR                 34.94      33.90 SILV   
  6 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              33.14      33.96 SILV   
  7 Rikic, Aidan         9 WAC-MR                 40.36      34.40 SILV   
  8 Stern, Ben S        10 Marlins Bgnw-MR        33.88      34.58 SILV   
  9 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR              34.55      34.97 SILV   
 10 Goncharuk, Samuel    9 WAC-MR                 35.50      35.01 SILV   
 11 Puleo, Dirk M       10 Marlins Bgnw-MR        35.01      35.09 SILV   
 12 Katsev, Mark        10 Shy-Mr-MR              35.77      35.10 SILV   
 13 Nack, Adam N         9 Marlins Bgnw-MR        34.41      35.44        
 14 Greenberg, Michael  10 WAC-MR                 34.43      35.56        
 15 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR                 36.77      35.87        
 16 Cusumano, Charlie   10 WAC-MR               1:00.00      36.42        
 17 Moy, Jason N         8 Empire-MR              37.19      36.44        
 18 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              39.00      36.78        
 19 Desmaras, Jorge D    9 Marlins Bgnw-MR        37.36      37.04        
 20 Desmaras, Juan Car   9 Marlins Bgnw-MR        36.66      37.12        
 21 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR        37.60      37.64        
 22 Villavizar, Sebast  10 Kips Bay Makos-MR      41.79      37.74        
 23 Desmaras, Mariano    9 Marlins Bgnw-MR        37.24      37.84        
 24 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              37.86      38.47        
 25 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR              36.47      38.57        
 26 Gougelmann, David    9 Empire-MR              38.94      39.30        
 26 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR              36.93      39.30        
 28 Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR              36.85      39.66        
 29 Coogan, David A      8 Empire-MR              38.44      40.21        
 30 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR              42.27      40.83        
 31 Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR              42.00      41.26        
 32 Rinaldi, Daniel      9 WAC-MR                 39.45      41.61        
 33 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              48.00      41.62        
 34 Khoruzhik, Denis     8 Shy-Mr-MR              39.57      41.94        
 35 Blair, Joseph C     10 Marlins Bgnw-MR        42.73      42.29        
 36 Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR              36.96      42.54        
 37 Gorinshteyn, Ethan  10 WAC-MR                 42.77      43.37        
 38 O'Keefe, Danny P    10 NYSA-MR                42.00      43.55        
 39 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR        45.84      43.67        
 40 Williams, Matthew   10 Empire-MR              45.95      44.41        
 41 Thomas, Moane        8 WAC-MR                 42.34      44.68        
 42 Hunt, Tate J         9 WAC-MR                 44.44      45.58        
 43 Pheffer, Chase P     9 NYSA-MR                47.45      47.66        
 44 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR              44.61      48.00        
 45 Rosado, Fausto X     9 Kips Bay Makos-MR      42.92      48.22        
 46 Ladyzhensky, Micha   6 Shy-Mr-MR              48.13      49.02        
 47 Melloy, Robert       9 WAC-MR                 50.98      49.41        
 48 Hunt, Liam           6 WAC-MR                 52.45      50.99        
 49 Rinaldi, Jack        7 WAC-MR               1:00.00      53.06        
 50 Ortiz, Emauel A      9 Kips Bay Makos-MR      55.96      56.88        
 51 Scriba, Joseph P     7 Kips Bay Makos-MR      58.94      59.56        
 52 Scriba, Aiden J      6 Kips Bay Makos-MR    1:00.98    1:13.60        
 -- Dubilier, Brendan    9 Empire-MR              37.39         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konviser, Eric L     9 UNWAC-MR             1:15.55    1:09.95 JO     
                  32.89     1:09.95 (37.06)                                        
  2 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR      1:15.06    1:10.05 JO     
                  32.39     1:10.05 (37.66)                                        
  3 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:15.04    1:13.08 SILV   
                  21.51     1:13.08 (51.57)                                        
  4 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            1:15.08    1:13.33 SILV   
                  34.16     1:13.33 (39.17)                                        
  5 Huang, Henry         9 NYSA-MR                   NT    1:13.96 SILV   
                  34.13     1:13.96 (39.83)                                        
  6 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR      1:15.64    1:14.29 SILV   
                  35.48     1:14.29 (38.81)                                        
  7 Du, Alexander W      9 Marlins Bgnw-MR      1:17.73    1:15.83 SILV   
                  36.01     1:15.83 (39.82)                                        
  8 Rikic, Aidan         9 WAC-MR               1:18.86    1:16.23 SILV   
                  36.61     1:16.23 (39.62)                                        
  9 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR            1:18.16    1:17.37 SILV   
                  37.20     1:17.37 (40.17)                                        
 10 Nack, Adam N         9 Marlins Bgnw-MR      1:23.36    1:17.47 SILV   
                  36.48     1:17.47 (40.99)                                        
 11 Cusumano, Charlie   10 WAC-MR               2:00.00    1:17.49 SILV   
                  36.49     1:17.49 (41.00)                                        
 12 Coffino, Rafe M     10 Marlins Bgnw-MR      1:20.74    1:17.58 SILV   
                  37.42     1:17.58 (40.16)                                        
 13 Katsev, Mark        10 Shy-Mr-MR            1:19.95    1:17.90 SILV   
                  37.64     1:17.90 (40.26)                                        
 14 Laskey, Ian          8 WAC-MR               1:18.90    1:18.31 SILV   
                  36.96     1:18.31 (41.35)                                        
 15 Greenberg, Michael  10 WAC-MR               1:15.48    1:18.32 SILV   
                  37.00     1:18.32 (41.32)                                        
 16 Goncharuk, Samuel    9 WAC-MR               1:17.76    1:19.16        
                  37.68     1:19.16 (41.48)                                        
 17 Desmaras, Jorge D    9 Marlins Bgnw-MR      1:24.34    1:19.40        
                  38.17     1:19.40 (41.23)                                        
 18 Desmaras, Mariano    9 Marlins Bgnw-MR      1:23.22    1:19.62        
                  38.95     1:19.62 (40.67)                                        
 19 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR            1:22.56    1:20.09        
                  38.32     1:20.09 (41.77)                                        
 20 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR               1:21.87    1:20.94        
                  38.55     1:20.94 (42.39)                                        
 21 Gougelmann, David    9 Empire-MR            1:28.14    1:21.19        
                  37.39     1:21.19 (43.80)                                        
 22 Stern, Ben S        10 Marlins Bgnw-MR      1:16.32    1:21.25        
                  37.11     1:21.25 (44.14)                                        
 23 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR            1:19.04    1:22.34        
                  38.34     1:22.34 (44.00)                                        
 24 Desmaras, Juan Car   9 Marlins Bgnw-MR      1:24.58    1:22.37        
                  40.28     1:22.37 (42.09)                                        
 25 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR      1:28.46    1:24.33        
                  39.29     1:24.33 (45.04)                                        
 26 Cole, Harrison R    10 Marlins Bgnw-MR      1:25.96    1:25.42        
                  40.32     1:25.42 (45.10)                                        
 27 Kwan, William        8 WAC-MR               1:50.00    1:26.42        
                  39.59     1:26.42 (46.83)                                        
 28 Coogan, David A      8 Empire-MR            1:27.63    1:27.94        
                  41.57     1:27.94 (46.37)                                        
 29 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR            1:28.33    1:28.37        
                  43.87     1:28.37 (44.50)                                        
 30 Khoruzhik, Denis     8 Shy-Mr-MR            1:33.24    1:29.04        
                  41.77     1:29.04 (47.27)                                        
 31 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:29.46        
                  39.43     1:29.46 (50.03)                                        
 32 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR               1:29.59    1:29.67        
                  41.11     1:29.67 (48.56)                                        
 33 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR            1:31.67    1:31.45        
                  44.16     1:31.45 (47.29)                                        
 34 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR            1:35.97    1:33.78        
                  44.46     1:33.78 (49.32)                                        
 35 Williams, Matthew   10 Empire-MR            1:38.29    1:34.10        
                1:34.10         1:34.10 ( )                                        
 36 Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR            1:35.37    1:34.33        
                  44.47     1:34.33 (49.86)                                        
 37 Gorinshteyn, Ethan  10 WAC-MR               1:39.76    1:36.90        
                  44.85     1:36.90 (52.05)                                        
 38 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR            1:39.72    1:38.45        
                  46.21     1:38.45 (52.24)                                        
 39 Ren, Dennis M        9 NYSA-MR                   NT    1:38.82        
                  46.67     1:38.82 (52.15)                                        
 40 Blair, Joseph C     10 Marlins Bgnw-MR      1:36.93    1:39.13        
                  47.86     1:39.13 (51.27)                                        
 41 Ren, Matthew L       9 NYSA-MR                   NT    1:41.62        
                  49.48     1:41.62 (52.14)                                        
 42 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR            1:45.00    1:41.91        
                  44.85     1:41.91 (57.06)                                        
 43 Rivera, Gabriel J    9 Empire-MR            1:46.12    1:43.11        
                  50.26     1:43.11 (52.85)                                        
 44 Rostek, Alex A       8 NYSA-MR                   NT    1:47.55        
                  50.04     1:47.55 (57.51)                                        
 45 Pasquince, Michael   9 Shy-Mr-MR            1:51.15    1:56.27        
                  53.61   1:56.27 (1:02.66)                                        
 -- Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR            1:26.89         NS        
 -- Gorman, Brian       10 WAC-MR               2:00.00         NS        
 -- Gorman, Aidan        9 WAC-MR               2:00.00         NS        
 -- Ladyzhensky, Micha   6 Shy-Mr-MR            1:52.56         NS        
 -- Pierce, Brice J      9 Empire-MR            1:19.65         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.69  ZQ
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR        35.72      34.52 ZQ     
  2 Huang, Henry         9 NYSA-MR                36.81      35.97 ZQ     
  3 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              37.81      36.31 ZQ     
  4 Katsev, Mark        10 Shy-Mr-MR              37.79      37.02 JO     
  5 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR              39.86      37.49 JO     
  6 Coffino, Rafe M     10 Marlins Bgnw-MR        39.16      38.63 SILV   
  7 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              40.54      39.39 SILV   
  8 Rikic, Aidan         9 WAC-MR                 45.32      39.94 SILV   
  9 Konviser, Eric L     9 UNWAC-MR               40.82      40.06 SILV   
 10 Nack, Adam N         9 Marlins Bgnw-MR        43.69      42.01 SILV   
 11 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR                 44.00      42.46 SILV   
 12 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              43.78      42.67 SILV   
 13 Greenberg, Michael  10 WAC-MR                 45.72      42.85 SILV   
 14 Puleo, Dirk M       10 Marlins Bgnw-MR        43.98      42.90        
 15 Villavizar, Sebast  10 Kips Bay Makos-MR      45.80      43.21        
 16 Cole, Harrison R    10 Marlins Bgnw-MR        44.63      43.77        
 17 Moy, Jason N         8 Empire-MR              45.10      43.91        
 18 Piutchouk, Max       9 WAC-MR                 42.04      43.93        
 19 Cusumano, Charlie   10 WAC-MR               1:00.00      44.18        
 20 Laskey, Ian          8 WAC-MR                 44.56      44.38        
 21 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR              45.18      44.91        
 22 Desmaras, Juan Car   9 Marlins Bgnw-MR        45.23      45.13        
 23 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR              47.16      45.35        
 24 Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR              44.50      45.64        
 25 Khoruzhik, Denis     8 Shy-Mr-MR              48.32      46.84        
 26 Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              40.47      46.98        
 27 Gougelmann, David    9 Empire-MR              45.74      47.17        
 28 Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR              48.71      47.23        
 29 Blair, Joseph C     10 Marlins Bgnw-MR        48.93      48.27        
 30 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR              47.93      48.34        
 31 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR              48.57      48.85        
 32 Rosado, Fausto X     9 Kips Bay Makos-MR      50.87      48.86        
 33 Hunt, Tate J         9 WAC-MR                 51.40      52.45        
 34 Williams, Matthew   10 Empire-MR              54.03      52.51        
 35 Ortiz, Emauel A      9 Kips Bay Makos-MR    1:00.46      53.34        
 36 Finn, Liam           9 WAC-MR               1:00.00      53.57        
 37 Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR              51.00      54.22        
 38 Pheffer, Chase P     9 NYSA-MR                55.14      54.80        
 39 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR              53.31      55.29        
 40 Gorinshteyn, Ethan  10 WAC-MR                 50.04      55.51        
 41 O'Keefe, Danny P    10 NYSA-MR                54.08      55.79        
 42 Hunt, Liam           6 WAC-MR                 59.32      55.83        
 43 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR        50.00      55.96        
 44 Ladyzhensky, Micha   6 Shy-Mr-MR              54.89      57.87        
 45 Melloy, Robert       9 WAC-MR               1:10.75      58.06        
 46 Thomas, Moane        8 WAC-MR                 57.40      58.96        
 47 Scriba, Joseph P     7 Kips Bay Makos-MR    1:05.65    1:02.97        
 48 Rinaldi, Jack        7 WAC-MR               1:00.00    1:05.27        
 49 Scriba, Aiden J      6 Kips Bay Makos-MR    1:10.23    1:15.29        
 -- Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              58.00         DQ        
 -- Rinaldi, Daniel      9 WAC-MR                 48.97         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Schiz, Corey R       9 Empire-MR              51.13         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:18.59  ZQ
              1:22.19  JO
              1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR      1:21.95    1:19.10 JO     
                  38.37     1:19.10 (40.73)                                        
  2 Katsev, Mark        10 Shy-Mr-MR            1:22.72    1:19.91 JO     
                  39.74     1:19.91 (40.17)                                        
  3 Coffino, Rafe M     10 Marlins Bgnw-MR      1:22.44    1:21.91 JO     
                1:21.91         1:21.91 ( )                                        
  4 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            1:23.20    1:21.97 JO     
                  40.18     1:21.97 (41.79)                                        
  5 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:22.37    1:22.61 SILV   
                  40.08     1:22.61 (42.53)                                        
  6 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR            1:22.63    1:23.03 SILV   
                  41.07     1:23.03 (41.96)                                        
  7 Rikic, Aidan         9 WAC-MR               1:27.25    1:27.88 SILV   
                  42.28     1:27.88 (45.60)                                        
  8 Goncharuk, Samuel    9 WAC-MR               1:29.76    1:31.27 SILV   
                  44.70     1:31.27 (46.57)                                        
  9 Coogan, David A      8 Empire-MR            1:28.66    1:31.39 SILV   
                  44.95     1:31.39 (46.44)                                        
 10 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR               1:33.75    1:32.72 SILV   
                  44.52     1:32.72 (48.20)                                        
 11 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR            1:33.98    1:34.25 SILV   
                  46.70     1:34.25 (47.55)                                        
 12 Cusumano, Charlie   10 WAC-MR               2:00.00    1:34.42 SILV   
                  45.00     1:34.42 (49.42)                                        
 13 Nack, Adam N         9 Marlins Bgnw-MR      1:32.14    1:34.64 SILV   
                  45.55     1:34.64 (49.09)                                        
 14 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR      1:36.67    1:35.35 SILV   
                  46.35     1:35.35 (49.00)                                        
 15 Desmaras, Juan Car   9 Marlins Bgnw-MR      1:37.16    1:38.03        
                1:38.67         1:38.03 ( )                                        
 16 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR            1:35.03    1:38.27        
                1:38.27         1:38.27 ( )                                        
 17 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR               2:06.50    1:38.54        
                1:38.54         1:38.54 ( )                                        
 18 Khoruzhik, Denis     8 Shy-Mr-MR            1:39.28    1:38.63        
                  48.42     1:38.63 (50.21)                                        
 19 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR            1:40.97    1:42.17        
                  50.29     1:42.17 (51.88)                                        
 20 Kwan, William        8 WAC-MR               2:00.00    1:43.30        
                  48.89     1:43.30 (54.41)                                        
 21 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR            1:46.90    1:44.05        
                  50.42     1:44.05 (53.63)                                        
 22 Blair, Joseph C     10 Marlins Bgnw-MR      1:42.81    1:44.09        
                  50.02     1:44.09 (54.07)                                        
 23 Rivera, Gabriel J    9 Empire-MR            2:01.00    1:51.69        
                1:52.91         1:51.69 ( )                                        
 24 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR            1:57.80    1:56.36        
                  56.89     1:56.36 (59.47)                                        
 25 Ladyzhensky, Micha   6 Shy-Mr-MR            1:53.81    1:56.77        
                  57.46     1:56.77 (59.31)                                        
 26 Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR            1:48.00    1:57.55        
                1:59.58         1:57.55 ( )                                        
 27 Ren, Matthew L       9 NYSA-MR                   NT    2:01.57        
                2:01.50      2:01.57 (0.07)                                        
 28 Ren, Dennis M        9 NYSA-MR                   NT    2:01.64        
                  58.26   2:01.64 (1:03.38)                                        
 -- Gougelmann, David    9 Empire-MR            1:40.83         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.65          DQ (49.72)                                        
 -- Pasquince, Michael   9 Shy-Mr-MR            2:13.37         DQ        
      Not on back off wall
                1:03.22        DQ (1:11.60)                                        
 -- Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR            1:58.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  59.75        DQ (1:08.98)                                        
 -- Williams, Matthew   10 Empire-MR            1:51.61         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  54.40          DQ (59.11)                                        
 -- Rostek, Alex A       8 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Not on back off wall
                2:04.69                                                            
 -- Gorman, Brian       10 WAC-MR               2:00.00         NS        
 -- Gorman, Aidan        9 WAC-MR               2:00.00         NS        
 -- Pierce, Brice J      9 Empire-MR            1:28.57         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                42.09  ZQ
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konviser, Eric L     9 UNWAC-MR               41.11      41.30 ZQ     
  2 Huang, Henry         9 NYSA-MR                47.71      44.36 SILV   
  3 Desmaras, Jorge D    9 Marlins Bgnw-MR        48.41      44.72 SILV   
  4 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              44.45      44.94 SILV   
  5 Cole, Harrison R    10 Marlins Bgnw-MR        47.33      45.78 SILV   
  6 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR                 47.54      46.17 SILV   
  7 Piutchouk, Max       9 WAC-MR                    NT      46.73 SILV   
  8 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR        47.20      46.98 SILV   
  9 Stern, Ben S        10 Marlins Bgnw-MR        47.87      47.19 SILV   
 10 Shvaryov, Nickolas   9 Shy-Mr-MR              47.71      47.68 SILV   
 11 Laskey, Ian          8 WAC-MR                 46.54      47.80 SILV   
 12 Desmaras, Mariano    9 Marlins Bgnw-MR        48.47      48.06 SILV   
 13 Greenberg, Michael  10 WAC-MR                 51.72      49.65        
 14 Rikic, Aidan         9 WAC-MR                 55.00      50.07        
 15 Khoruzhik, Denis     8 Shy-Mr-MR              51.69      50.26        
 16 Nack, Adam N         9 Marlins Bgnw-MR        48.84      51.24        
 17 Goncharuk, Samuel    9 WAC-MR                 49.21      52.02        
 18 Chang, William       9 Marlins Bgnw-MR        55.00      52.20        
 19 Blair, Joseph C     10 Marlins Bgnw-MR        49.89      52.21        
 20 Melloy, Robert       9 WAC-MR                 53.87      53.99        
 21 Vileshin, Daniel    10 Shy-Mr-MR              51.74      55.75        
 22 Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR            1:05.00      56.80        
 23 Finn, Liam           9 WAC-MR                 56.89      57.08        
 24 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR            1:02.00      57.95        
 25 Rinaldi, Daniel      9 WAC-MR               1:00.00      58.10        
 26 Gorinshteyn, Ethan  10 WAC-MR                 55.26    1:01.24        
 27 Thomas, Moane        8 WAC-MR               1:10.00    1:01.42        
 28 Hunt, Tate J         9 WAC-MR               1:05.29    1:04.24        
 29 Ladyzhensky, Micha   6 Shy-Mr-MR            1:05.22    1:05.19        
 30 Rinaldi, Jack        7 WAC-MR               1:00.00    1:08.68        
 31 Hunt, Liam           6 WAC-MR               1:00.00    1:16.11        
 -- Tenenboym, Tim      10 Shy-Mr-MR              47.23         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR              57.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Schiz, Corey R       9 Empire-MR            1:03.21         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:33.99  ZQ
              1:34.59  JO
              1:48.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Konviser, Eric L     9 UNWAC-MR             1:29.70    1:30.66 ZQ     
                  42.10     1:30.66 (48.56)                                        
  2 Du, Alexander W      9 Marlins Bgnw-MR      1:38.92    1:35.93 SILV   
                  46.73     1:35.93 (49.20)                                        
  3 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR            1:39.78    1:36.74 SILV   
                  46.33     1:36.74 (50.41)                                        
  4 Cole, Harrison R    10 Marlins Bgnw-MR      1:39.11    1:37.10 SILV   
                  47.79     1:37.10 (49.31)                                        
  5 Huang, Henry         9 NYSA-MR              1:35.65    1:37.26 SILV   
                  45.76     1:37.26 (51.50)                                        
  6 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR      1:40.07    1:37.80 SILV   
                  46.42     1:37.80 (51.38)                                        
  7 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR      1:41.93    1:39.52 SILV   
                  48.83     1:39.52 (50.69)                                        
  8 Desmaras, Jorge D    9 Marlins Bgnw-MR      1:42.04    1:39.60 SILV   
                  47.06     1:39.60 (52.54)                                        
  9 Laskey, Ian          8 WAC-MR               1:41.71    1:42.40 SILV   
                  49.61     1:42.40 (52.79)                                        
 10 Greenberg, Michael  10 WAC-MR               1:35.08    1:43.02 SILV   
                  49.22     1:43.02 (53.80)                                        
 11 Oconnell, Ryan      10 WAC-MR               1:44.10    1:43.09 SILV   
                  50.45     1:43.09 (52.64)                                        
 12 Hyacinthe (Nguyen)   9 WAC-MR               1:43.44    1:43.18 SILV   
                  49.32     1:43.18 (53.86)                                        
 13 Desmaras, Mariano    9 Marlins Bgnw-MR      1:44.59    1:43.47 SILV   
                  50.45     1:43.47 (53.02)                                        
 14 Stern, Ben S        10 Marlins Bgnw-MR      1:42.19    1:43.76 SILV   
                  49.50     1:43.76 (54.26)                                        
 15 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR            1:48.32    1:47.71 SILV   
                  53.03     1:47.71 (54.68)                                        
 16 Nack, Adam N         9 Marlins Bgnw-MR      1:44.21    1:50.13        
                  54.05     1:50.13 (56.08)                                        
 17 Khoruzhik, Denis     8 Shy-Mr-MR            1:45.06    1:51.90        
                  52.98     1:51.90 (58.92)                                        
 18 Blair, Joseph C     10 Marlins Bgnw-MR      1:50.12    1:53.54        
                  54.93     1:53.54 (58.61)                                        
 19 Goncharuk, Samuel    9 WAC-MR               1:47.23    1:53.84        
                  52.83   1:53.84 (1:01.01)                                        
 20 Kwan, William        8 WAC-MR               2:10.00    2:01.08        
                  58.17   2:01.08 (1:02.91)                                        
 21 Gorinshteyn, Ethan  10 WAC-MR               2:13.69    2:06.81        
                  59.25   2:06.81 (1:07.56)                                        
 -- Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR            2:02.96         DQ        
      One hand touch
                1:03.42        DQ (1:12.93)                                        
 -- Leybengrub, Jonath  10 Shy-Mr-MR            1:56.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  59.82        DQ (1:07.77)                                        
 -- Gorman, Brian       10 WAC-MR               2:12.91         NS        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.99  ZQ
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR              36.29      34.63 ZQ     
  2 Huang, Henry         9 NYSA-MR                35.48      35.78 JO     
  3 Konviser, Eric L     9 UNWAC-MR               38.27      36.77 SILV   
  4 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR              39.69      36.82 SILV   
  5 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR              37.56      37.34 SILV   
  6 Coffino, Rafe M     10 Marlins Bgnw-MR        39.60      38.80 SILV   
  7 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR        38.77      39.20 SILV   
  8 Cusumano, Charlie   10 WAC-MR               1:00.00      41.06 SILV   
  9 Rikic, Aidan         9 WAC-MR                 49.41      41.78 SILV   
 10 Du, Alexander W      9 Marlins Bgnw-MR        39.73      42.34 SILV   
 11 Greenberg, Michael  10 WAC-MR                 42.84      43.06 SILV   
 12 Katsev, Mark        10 Shy-Mr-MR              43.89      43.75 SILV   
 13 Laskey, Ian          8 WAC-MR                 41.49      43.79 SILV   
 14 Pertsovsky, Mitche  10 Shy-Mr-MR              43.00      44.51        
 15 Stern, Ben S        10 Marlins Bgnw-MR        44.13      44.64        
 16 Cole, Harrison R    10 Marlins Bgnw-MR        46.47      44.73        
 17 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR              45.41      44.90        
 18 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR        54.55      45.17        
 19 Kuznetsov, Gregory  10 Shy-Mr-MR              43.55      45.22        
 20 Kostin, Nikita      10 Shy-Mr-MR              48.13      45.42        
 21 Desmaras, Mariano    9 Marlins Bgnw-MR        47.87      45.79        
 22 Desmaras, Jorge D    9 Marlins Bgnw-MR        50.29      46.85        
 23 Coogan, David A      8 Empire-MR              44.53      48.02        
 24 Gurevich, Gabriel    9 Shy-Mr-MR              57.00      49.60        
 25 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR              51.58      50.88        
 26 Gougelmann, David    9 Empire-MR              52.13      51.15        
 27 Desmaras, Juan Car   9 Marlins Bgnw-MR      1:02.89      55.77        
 28 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR              52.00    1:00.08        
 29 Ladyzhensky, Micha   6 Shy-Mr-MR            1:13.01    1:04.42        
 30 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR            1:02.99    1:04.71        
 31 Pasquince, Michael   9 Shy-Mr-MR            1:11.61    1:06.19        
 32 Rivera, Gabriel J    9 Empire-MR              57.77    1:13.29        
 -- Gorinshteyn, Ethan  10 WAC-MR               1:00.00         DQ        
      One hand touch
 -- Williams, Matthew   10 Empire-MR              58.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Cherny, Eric         9 Shy-Mr-MR              58.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Gorman, Aidan        9 WAC-MR               1:00.00         NS        
 -- Pierce, Brice J      9 Empire-MR              52.53         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:21.99  ZQ
              1:27.09  JO
              1:37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blazhkevych, Bogda  10 Shy-Mr-MR            1:21.07    1:21.27 ZQ     
                  38.27     1:21.27 (43.00)                                        
  2 DiMaggio, John P     8 Shy-Mr-MR            1:23.77    1:24.99 JO     
                  38.05     1:24.99 (46.94)                                        
  3 Coffino, Rafe M     10 Marlins Bgnw-MR      1:29.69    1:28.93 SILV   
                  40.63     1:28.93 (48.30)                                        
  4 Kamal, Yousef M      9 Marlins Bgnw-MR      1:32.82    1:35.65 SILV   
                  43.94     1:35.65 (51.71)                                        
  5 Coogan, David A      8 Empire-MR            1:40.32    1:42.90        
                  47.61     1:42.90 (55.29)                                        
  6 Katsev, Mark        10 Shy-Mr-MR            1:43.43    1:43.76        
                  49.26     1:43.76 (54.50)                                        
  7 Ivatorov, Adam       9 Shy-Mr-MR            1:40.32    1:43.78        
                  46.80     1:43.78 (56.98)                                        
  8 Stern, Ben S        10 Marlins Bgnw-MR      1:37.44    1:44.25        
                  49.95     1:44.25 (54.30)                                        
  9 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR      1:52.99    1:47.61        
                  49.78     1:47.61 (57.83)                                        
 10 DiMaggio, Joe R     10 Shy-Mr-MR            1:32.30    1:50.98        
                  49.92   1:50.98 (1:01.06)                                        
 11 Rosado, Fausto X     9 Kips Bay Makos-MR    2:05.63    1:58.11        
                  52.56   1:58.11 (1:05.55)                                        
 12 Villavizar, Sebast  10 Kips Bay Makos-MR    2:00.69    2:03.60        
                  50.68   2:03.60 (1:12.92)                                        
 -- O'Keefe, Danny P    10 NYSA-MR                   NT         NS        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
              1:17.49  ZQ
              1:21.99  JO
              1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR      1:22.92    1:18.10 JO     
                  35.07     1:18.10 (43.03)                                        
  2 Konviser, Eric L     9 UNWAC-MR             1:22.64    1:19.51 JO     
                  37.36     1:19.51 (42.15)                                        
  3 Moy, Jason N         8 Empire-MR            1:33.56    1:29.01        
                  42.67     1:29.01 (46.34)                                        
  4 Coffino, Rafe M     10 Marlins Bgnw-MR      1:30.50    1:29.88        
                  39.67     1:29.88 (50.21)                                        
  5 Cole, Harrison R    10 Marlins Bgnw-MR      1:36.55    1:30.98        
                  43.64     1:30.98 (47.34)                                        
  6 Laskey, Ian          8 WAC-MR               1:30.98    1:31.35        
                  43.03     1:31.35 (48.32)                                        
  7 Desmaras, Jorge D    9 Marlins Bgnw-MR      1:42.36    1:31.54        
                  44.34     1:31.54 (47.20)                                        
  8 Desmaras, Mariano    9 Marlins Bgnw-MR      1:45.77    1:33.16        
                  45.17     1:33.16 (47.99)                                        
  9 Goncharuk, Samuel    9 WAC-MR               1:34.62    1:35.64        
                  45.60     1:35.64 (50.04)                                        
 10 Cusumano, Charlie   10 WAC-MR               2:00.00    1:35.89        
                  44.30     1:35.89 (51.59)                                        
 11 Coogan, David A      8 Empire-MR            1:36.02    1:35.92        
                  44.49     1:35.92 (51.43)                                        
 12 Puleo, Dirk M       10 Marlins Bgnw-MR      1:36.03    1:38.22        
                  45.13     1:38.22 (53.09)                                        
 13 Dubilier, Brendan    9 Empire-MR            1:36.31    1:38.67        
                  47.80     1:38.67 (50.87)                                        
 14 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR      1:36.34    1:39.03        
                  47.93     1:39.03 (51.10)                                        
 15 Desmaras, Juan Car   9 Marlins Bgnw-MR      1:45.89    1:41.16        
                  50.65     1:41.16 (50.51)                                        
 16 Gougelmann, David    9 Empire-MR            1:45.25    1:41.32        
                  48.47     1:41.32 (52.85)                                        
 17 Pakola, Ethan J      9 Empire-MR            1:52.26    1:49.94        
                  51.48     1:49.94 (58.46)                                        
 18 Byrd, Nicky G        9 Empire-MR                 NT    1:53.01        
                  55.83     1:53.01 (57.18)                                        
 19 Finn, Liam           9 WAC-MR               2:00.00    1:53.68        
                  56.73     1:53.68 (56.95)                                        
 20 Williams, Matthew   10 Empire-MR            2:21.00    1:55.44        
                  57.13     1:55.44 (58.31)                                        
 21 Pheffer, Chase P     9 NYSA-MR                   NT    1:58.47        
                  55.64   1:58.47 (1:02.83)                                        
 -- Schiz, Corey R       9 Empire-MR            2:16.00         NS        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:15.13    2:10.86        
     1) Stern, Ben S 10                 2) Nack, Adam N 9                 
     3) Kamal, Yousef M 9               4) Sakharuk, Nikita V 8           
                  34.18     1:07.33 (33.15)     1:40.00 (32.67)     2:10.86 (30.86)
  2 Shorefront Ym-Ywha-MR  'A'                  2:17.92    2:11.99        
     1) DiMaggio, Joe R 10              2) Katsev, Mark 10                
     3) DiMaggio, John P 8              4) Blazhkevych, Bogdan 10         
                  33.54     1:06.91 (33.37)     1:39.99 (33.08)     2:11.99 (32.00)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:25.66    2:25.96        
     1) Desmaras, Juan Carlos C 9       2) Desmaras, Mariano A 9          
     3) Coffino, Rafe M 10              4) Puleo, Dirk M 10               
                  37.36     1:14.83 (37.47)     1:50.61 (35.78)     2:25.96 (35.35)
  4 Shorefront Ym-Ywha-MR  'B'                  2:27.17    2:33.68        
     1) Shvaryov, Nickolas 9            2) Ivatorov, Adam 9               
     3) Vileshin, Daniel 10             4) Gurevich, Gabriel 9            
                  40.17     1:17.49 (37.32)     1:57.85 (40.36)     2:33.68 (35.83)
  5 Shorefront Ym-Ywha-MR  'C'                  2:31.14    2:35.40        
     1) Cherny, Eric 9                  2) Tenenboym, Tim 10              
     3) Kostin, Nikita 10               4) Leybengrub, Jonathan 10        
                  45.30     1:19.19 (33.89)     1:57.91 (38.72)     2:35.40 (37.49)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:31.12    2:39.07        
     1) Blair, Joseph C 10              2) Cole, Harrison R 10            
     3) Wohl, Evan S 8                  4) Desmaras, Jorge D 9            
                  43.54     1:20.26 (36.72)     2:00.19 (39.93)     2:39.07 (38.88)
  7 Kips Bay Makos-MR  'A'                      3:03.12    3:21.16        
     1) Villavizar, Sebastian 10        2) Ortiz, Emauel A 9              
     3) Rosado, Fausto X 9              4) Scriba, Joseph P 7             
                  49.14     1:44.56 (55.42)   2:45.49 (1:00.93)     3:21.16 (35.67)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:32.46    2:30.80        
     1) Coffino, Rafe M 10              2) Du, Alexander W 9              
     3) Sakharuk, Nikita V 8            4) Stern, Ben S 10                
                  39.05     1:22.43 (43.38)     1:57.80 (35.37)     2:30.80 (33.00)
  2 Shorefront Ym-Ywha-MR  'A'                  2:31.67    2:31.26        
     1) Katsev, Mark 10                 2) Kostin, Nikita 10              
     3) DiMaggio, John P 8              4) Blazhkevych, Bogdan 10         
                  40.31     1:24.83 (44.52)     2:08.87 (44.04)     2:31.26 (22.39)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:43.79    2:42.50        
     1) Wohl, Evan S 8                  2) Cole, Harrison R 10            
     3) Kamal, Yousef M 9               4) Nack, Adam N 9                 
                  42.91     1:27.49 (44.58)     2:18.60 (51.11)     2:42.50 (23.90)
  4 Shorefront Ym-Ywha-MR  'B'                  2:45.00    2:49.66        
     1) DiMaggio, Joe R 10              2) Khoruzhik, Denis 8             
     3) Ivatorov, Adam 9                4) Leybengrub, Jonathan 10        
                  37.05     1:25.84 (48.79)     2:10.42 (44.58)     2:49.66 (39.24)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:53.61    3:16.70        
     1) Desmaras, Jorge D 9             2) Desmaras, Mariano A 9          
     3) Desmaras, Juan Carlos C 9       4) Blair, Joseph C 10             
                  46.63     1:32.78 (46.15)   2:48.94 (1:16.16)     3:16.70 (27.76)
  6 New York Sharks-MR  'A'                          NT    3:21.37        
     1) Ren, Dennis M 9                 2) Ren, Matthew L 9               
     3) Huang, Henry 9                  4) Rostek, Alex A 8               
                  57.96   1:59.82 (1:01.86)     2:36.59 (36.77)     3:21.37 (44.78)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Hanlin        11 Empire-MR              29.31      28.93 SILV   
  2 Saraf, Akaash       12 Empire-MR              29.41      29.11 SILV   
  3 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR        29.84      29.52 SILV   
  4 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR        29.69      29.53 SILV   
  5 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR        31.18      30.17 SILV   
  6 Fernandez, Oliver   11 Marlins Bgnw-MR        31.46      30.32 SILV   
  7 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR        31.27      30.52 SILV   
  8 Hoey, JP            12 WAC-MR                 31.90      30.63 SILV   
  9 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR        30.33      30.74 SILV   
 10 Spade, John         12 WAC-MR                 31.87      30.86 SILV   
 11 Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR        31.15      30.98 SILV   
 12 Duval, Jesse L      12 WAC-MR                 31.06      30.99 SILV   
 13 Zarrelli, Michael   12 WAC-MR                 31.01      31.05 SILV   
 14 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR              30.48      31.11 SILV   
 15 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR        31.42      31.25 SILV   
 16 Vales, Tanner C     11 Empire-MR              31.43      31.60        
 17 Schaum, Connor J    11 Empire-MR              32.37      31.96        
 18 Blair, Henry M      12 Marlins Bgnw-MR        31.94      32.38        
 19 Bennett, Brandan R  12 Empire-MR              34.59      32.79        
 20 Yavorsky, Garald P  11 Shy-Mr-MR              33.00      32.83        
 21 Pratt, Harry F      12 Empire-MR              33.54      33.07        
 22 Khoury, Christian   11 WAC-MR                 32.40      33.11        
 23 Boyd, Andrew R      11 WAC-MR                 33.84      33.37        
 24 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 33.21      33.49        
 25 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              33.63      33.61        
 26 Townsend, AJ J      12 Marlins Bgnw-MR        34.39      33.80        
 27 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR        35.26      34.04        
 28 Rozenfeld, Samuel   11 WAC-MR                 34.65      34.17        
 29 Dashevsky, David    12 Shy-Mr-MR              32.63      35.39        
 30 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              36.76      36.06        
 31 Kroon, Jonathan     12 WAC-MR               1:00.00      36.37        
 32 Liang, Kevin        11 NYSA-MR                41.29      37.05        
 33 McCafferty, John    12 WAC-MR                 36.58      37.12        
 34 Kroon, Eric         11 WAC-MR               1:00.00      37.54        
 35 Grabov, Edward      12 Shy-Mr-MR              36.23      38.54        
 36 Vuksanaj, Mirash    11 Empire-MR              39.47      39.02        
 37 Pakola, Liam R      11 Empire-MR              39.76      40.38        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Hanlin        11 Empire-MR            1:04.29    1:03.58 SILV   
                  30.16     1:03.58 (33.42)                                        
  2 Saraf, Akaash       12 Empire-MR            1:04.55    1:06.16 SILV   
                  30.86     1:06.16 (35.30)                                        
  3 Townsend, Nate R    11 Marlins Bgnw-MR      1:05.19    1:06.72 SILV   
                  31.98     1:06.72 (34.74)                                        
  4 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      1:06.05    1:06.77 SILV   
                  32.02     1:06.77 (34.75)                                        
  5 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      1:08.63    1:06.98 SILV   
                  32.41     1:06.98 (34.57)                                        
  6 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR      1:07.15    1:07.16 SILV   
                  32.66     1:07.16 (34.50)                                        
  7 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      1:07.76    1:07.38 SILV   
                  33.38     1:07.38 (34.00)                                        
  8 Alimonti, Lucas V   12 Marlins Bgnw-MR      1:07.99    1:07.56 SILV   
                  31.60     1:07.56 (35.96)                                        
  9 Duval, Jesse L      12 WAC-MR               1:09.75    1:07.57 SILV   
                  31.68     1:07.57 (35.89)                                        
 10 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR      1:07.40    1:07.74 SILV   
                  32.21     1:07.74 (35.53)                                        
 11 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR            1:07.05    1:07.87 SILV   
                  32.87     1:07.87 (35.00)                                        
 12 Zarrelli, Michael   12 WAC-MR               1:09.16    1:08.01 SILV   
                  32.67     1:08.01 (35.34)                                        
 13 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      1:08.34    1:08.28 SILV   
                  33.04     1:08.28 (35.24)                                        
 14 Spade, John         12 WAC-MR               1:09.62    1:08.29 SILV   
                  33.40     1:08.29 (34.89)                                        
 15 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      1:13.97    1:08.61 SILV   
                  32.66     1:08.61 (35.95)                                        
 16 Vales, Tanner C     11 Empire-MR            1:10.45    1:08.74 SILV   
                  33.59     1:08.74 (35.15)                                        
 17 Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR      1:11.06    1:09.30 SILV   
                  33.05     1:09.30 (36.25)                                        
 18 Hoey, JP            12 WAC-MR               1:21.44    1:09.64        
                  32.93     1:09.64 (36.71)                                        
 19 Schaum, Connor J    11 Empire-MR            1:08.36    1:09.89        
                  33.60     1:09.89 (36.29)                                        
 20 Crane, Kevin J      11 Empire-MR            1:08.96    1:10.58        
                  34.00     1:10.58 (36.58)                                        
 21 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      1:11.77    1:10.70        
                  33.61     1:10.70 (37.09)                                        
 22 Babyak, Christophe  11 Empire-MR            1:11.77    1:11.57        
                  33.70     1:11.57 (37.87)                                        
 23 Gotlib, Steven      11 WAC-MR               1:12.89    1:13.59        
                  34.93     1:13.59 (38.66)                                        
 24 Townsend, AJ J      12 Marlins Bgnw-MR      1:19.13    1:14.50        
                  35.49     1:14.50 (39.01)                                        
 25 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      1:15.49    1:14.74        
                  35.67     1:14.74 (39.07)                                        
 26 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR            1:13.93    1:15.53        
                  35.74     1:15.53 (39.79)                                        
 27 Pratt, Harry F      12 Empire-MR            1:18.00    1:16.60        
                  36.57     1:16.60 (40.03)                                        
 28 Sadowski, Aidan     11 WAC-MR               1:23.36    1:18.72        
                  37.57     1:18.72 (41.15)                                        
 29 Rozenfeld, Samuel   11 WAC-MR               1:19.50    1:18.97        
                  37.66     1:18.97 (41.31)                                        
 30 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR            1:19.15    1:20.64        
                  37.20     1:20.64 (43.44)                                        
 31 Pakola, Liam R      11 Empire-MR            1:28.05    1:26.65        
                  39.87     1:26.65 (46.78)                                        
 32 McCafferty, John    12 WAC-MR               1:22.31    1:27.13        
                  40.61     1:27.13 (46.52)                                        
 33 Vuksanaj, Mirash    11 Empire-MR            1:28.43    1:27.64        
                  41.25     1:27.64 (46.39)                                        
 34 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR               1:25.00    1:29.65        
                  41.87     1:29.65 (47.78)                                        
 35 Chalen, Justice     11 Kips Bay Makos-MR    1:42.24    1:35.79        
                  41.94     1:35.79 (53.85)                                        
 36 Yoba, Josiah M      11 Kips Bay Makos-MR    2:00.36    1:48.03        
                  49.11     1:48.03 (58.92)                                        
 37 Saenz, max          11 WAC-MR               2:00.00    2:07.69        
                  58.64   2:07.69 (1:09.05)                                        
 38 Dagnatchew, Daniel  11 Kips Bay Makos-MR    2:05.37    2:24.35        
                1:07.24   2:24.35 (1:17.11)                                        
 -- Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      1:06.98         DQ        
      False start
                  32.52          DQ (34.59)                                        
 -- Bennett, Brandan R  12 Empire-MR            1:18.62         NS        
 -- Yavorsky, Garald P  11 Shy-Mr-MR            1:14.56         NS        
 -- Gaider, Daniel      11 WAC-MR               2:00.00         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wang, Hanlin        11 Empire-MR            2:23.76    2:17.53 SILV   
                  30.38     1:05.54 (35.16)     1:42.17 (36.63)     2:17.53 (35.36)
  2 Saraf, Akaash       12 Empire-MR            2:22.90    2:19.30 SILV   
                  29.69     1:04.77 (35.08)     1:41.89 (37.12)     2:19.30 (37.41)
  3 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      2:23.96    2:19.99 SILV   
                  31.69     1:07.87 (36.18)     1:45.12 (37.25)     2:19.99 (34.87)
  4 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR      2:24.29    2:23.03 SILV   
                  32.68     1:08.70 (36.02)     1:46.49 (37.79)     2:23.03 (36.54)
  5 Schaum, Connor J    11 Empire-MR            2:26.38    2:24.30 SILV   
                  32.77     1:09.54 (36.77)     1:47.82 (38.28)     2:24.30 (36.48)
  6 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      2:35.33    2:24.68 SILV   
                  33.69     1:11.28 (37.59)     1:49.28 (38.00)     2:24.68 (35.40)
  7 Lopez, Louis        12 WAC-MR               2:40.98    2:25.06 SILV   
                  32.73     1:09.38 (36.65)     1:47.45 (38.07)     2:25.06 (37.61)
  8 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      2:30.55    2:25.42 SILV   
                  33.53     1:10.73 (37.20)     1:48.99 (38.26)     2:25.42 (36.43)
  9 Spade, John         12 WAC-MR               2:23.62    2:25.83 SILV   
                  33.22     1:11.70 (38.48)     1:49.40 (37.70)     2:25.83 (36.43)
 10 Towse, Eric         12 WAC-MR               2:26.26    2:26.44 SILV   
                  32.35     1:09.21 (36.86)     1:48.39 (39.18)     2:26.44 (38.05)
 11 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR      2:34.42    2:29.62        
                  32.12     1:11.52 (39.40)     1:51.43 (39.91)     2:29.62 (38.19)
 12 Babyak, Christophe  11 Empire-MR            2:33.16    2:30.06        
                  34.08     1:12.46 (38.38)     1:51.66 (39.20)     2:30.06 (38.40)
 13 Vales, Tanner C     11 Empire-MR            2:38.72    2:31.82        
                  34.00     1:12.25 (38.25)     1:52.65 (40.40)     2:31.82 (39.17)
 14 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      2:31.46    2:31.94        
                  34.43     1:13.17 (38.74)     1:53.66 (40.49)     2:31.94 (38.28)
 15 Fernandez, Oliver   11 Marlins Bgnw-MR      2:33.04    2:33.35        
                  33.71     1:13.35 (39.64)     1:54.55 (41.20)     2:33.35 (38.80)
 16 Crane, Kevin J      11 Empire-MR            2:31.16    2:33.36        
                  34.46     1:13.82 (39.36)     1:54.86 (41.04)     2:33.36 (38.50)
 17 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      2:37.27    2:33.39        
                  32.50     1:12.37 (39.87)     1:54.15 (41.78)     2:33.39 (39.24)
 18 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      2:38.51    2:38.32        
                  34.37     1:14.98 (40.61)     1:56.54 (41.56)     2:38.32 (41.78)
 19 O, Ronald           12 NYSA-MR                   NT    2:40.44        
                  34.55     1:13.75 (39.20)     1:54.39 (40.64)     2:40.44 (46.05)
 20 Yavorsky, Garald P  11 Shy-Mr-MR            2:55.00    2:41.17        
                  35.75     1:17.03 (41.28)     1:59.29 (42.26)     2:41.17 (41.88)
 21 Bennett, Brandan R  12 Empire-MR            2:56.09    2:43.77        
                  35.08     1:16.44 (41.36)     2:00.98 (44.54)     2:43.77 (42.79)
 22 Blair, Henry M      12 Marlins Bgnw-MR      2:44.83    2:44.15        
                  35.36     1:16.73 (41.37)     2:00.53 (43.80)     2:44.15 (43.62)
 23 Pratt, Harry F      12 Empire-MR            2:41.00    2:44.58        
                  35.55     1:17.14 (41.59)     2:01.66 (44.52)     2:44.58 (42.92)
 24 Graber, Ethan J     11 Empire-MR            2:52.40    2:45.35        
                  35.10     1:18.54 (43.44)     2:03.68 (45.14)     2:45.35 (41.67)
 25 Dashevsky, David    12 Shy-Mr-MR            3:06.05    2:47.50        
                  34.82     1:17.39 (42.57)     2:02.99 (45.60)     2:47.50 (44.51)
 26 Boyd, Andrew R      11 WAC-MR               3:15.95    2:49.66        
                  37.21     1:19.87 (42.66)     2:06.01 (46.14)     2:49.66 (43.65)
 27 Vuksanaj, Mirash    11 Empire-MR            3:12.95    3:05.32        
                  41.07     1:29.63 (48.56)     2:17.26 (47.63)     3:05.32 (48.06)
 28 Pakola, Liam R      11 Empire-MR            3:14.59    3:15.03        
                  43.68     1:33.79 (50.11)     2:25.76 (51.97)     3:15.03 (49.27)
 -- Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      2:27.66         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR        33.69      33.64 SILV   
  2 Zarrelli, Michael   12 WAC-MR                 34.59      33.70 SILV   
  3 Saraf, Akaash       12 Empire-MR              34.40      34.47 SILV   
  4 Alimonti, Lucas V   12 Marlins Bgnw-MR        34.93      35.11 SILV   
  5 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR        36.34      35.18 SILV   
  6 Duval, Jesse L      12 WAC-MR                 36.17      35.63 SILV   
  7 Babyak, Christophe  11 Empire-MR              35.59      35.99 SILV   
  8 Townsend, AJ J      12 Marlins Bgnw-MR        39.07      36.11 SILV   
  9 Crane, Kevin J      11 Empire-MR              37.03      36.84 SILV   
 10 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR        37.04      36.96 SILV   
 11 Townsend, Nate R    11 Marlins Bgnw-MR        37.02      37.20 SILV   
 12 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR        37.68      37.25 SILV   
 13 Spade, John         12 WAC-MR                 36.78      37.28 SILV   
 14 Schaum, Connor J    11 Empire-MR              37.00      37.46 SILV   
 15 Lopez, Louis        12 WAC-MR                 40.99      37.51 SILV   
 16 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 40.06      37.96 SILV   
 17 Vales, Tanner C     11 Empire-MR              37.23      38.17 SILV   
 18 Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR        38.19      39.28 SILV   
 19 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR              39.81      39.66 SILV   
 20 Pratt, Harry F      12 Empire-MR              40.75      39.77 SILV   
 21 Hoey, JP            12 WAC-MR                 41.07      39.88 SILV   
 22 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              41.27      40.37 SILV   
 23 Sadowski, Aidan     11 WAC-MR                 43.05      40.82 SILV   
 24 Rostek, Anthony     11 NYSA-MR                   NT      41.36        
 25 Rozenfeld, Samuel   11 WAC-MR                 42.06      41.39        
 26 McCafferty, John    12 WAC-MR                 43.35      41.56        
 27 Vuksanaj, Mirash    11 Empire-MR              43.59      41.89        
 28 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR                 45.00      42.76        
 29 Chalen, Justice     11 Kips Bay Makos-MR    1:03.09      44.68        
 30 Yoba, Josiah M      11 Kips Bay Makos-MR    1:05.64      52.98        
 31 Saenz, max          11 WAC-MR               1:00.00    1:01.15        
 32 Dagnatchew, Daniel  11 Kips Bay Makos-MR    1:01.12    1:11.16        
 -- Graber, Ethan J     11 Empire-MR              43.86         DQ        
      No touch at turn
 -- Yavorsky, Garald P  11 Shy-Mr-MR              40.01         NS        
 -- Gaider, Daniel      11 WAC-MR               1:00.00         NS        
 -- Pakola, Liam R      11 Empire-MR              42.30         NS        
 -- Bennett, Brandan R  12 Empire-MR              44.98         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      1:12.48    1:10.87 JO     
                  35.06     1:10.87 (35.81)                                        
  2 Zarrelli, Michael   12 WAC-MR               1:13.68    1:12.19 SILV   
                  34.64     1:12.19 (37.55)                                        
  3 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR      1:16.93    1:16.10 SILV   
                  36.53     1:16.10 (39.57)                                        
  4 Saraf, Akaash       12 Empire-MR            1:14.94    1:16.37 SILV   
                  36.30     1:16.37 (40.07)                                        
  5 Crane, Kevin J      11 Empire-MR            1:16.86    1:16.60 SILV   
                  37.54     1:16.60 (39.06)                                        
  6 Wang, Hanlin        11 Empire-MR            1:19.51    1:17.53 SILV   
                  36.97     1:17.53 (40.56)                                        
  7 Duval, Jesse L      12 WAC-MR               1:18.30    1:17.82 SILV   
                  37.35     1:17.82 (40.47)                                        
  8 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      1:18.27    1:18.34 SILV   
                  38.14     1:18.34 (40.20)                                        
  9 Townsend, AJ J      12 Marlins Bgnw-MR      1:23.73    1:18.46 SILV   
                  38.62     1:18.46 (39.84)                                        
 10 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      1:21.96    1:18.97 SILV   
                  39.03     1:18.97 (39.94)                                        
 11 Vales, Tanner C     11 Empire-MR            1:21.31    1:21.19 SILV   
                  39.27     1:21.19 (41.92)                                        
 12 Boyd, Andrew R      11 WAC-MR               1:23.71    1:24.94        
                  41.33     1:24.94 (43.61)                                        
 13 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR            1:30.17    1:25.81        
                  41.20     1:25.81 (44.61)                                        
 14 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR            1:24.34    1:26.88        
                  42.31     1:26.88 (44.57)                                        
 15 McCafferty, John    12 WAC-MR               1:30.09    1:27.59        
                  41.91     1:27.59 (45.68)                                        
 16 Rozenfeld, Samuel   11 WAC-MR               1:33.99    1:28.38        
                  44.36     1:28.38 (44.02)                                        
 17 Pratt, Harry F      12 Empire-MR            1:42.00    1:28.41        
                  42.78     1:28.41 (45.63)                                        
 18 Graber, Ethan J     11 Empire-MR            1:31.92    1:28.85        
                  44.46     1:28.85 (44.39)                                        
 19 Vuksanaj, Mirash    11 Empire-MR            1:31.33    1:29.19        
                  42.70     1:29.19 (46.49)                                        
 20 Pakola, Liam R      11 Empire-MR            1:31.59    1:30.74        
                  43.86     1:30.74 (46.88)                                        
 21 Kroon, Eric         11 WAC-MR               2:00.00    1:33.77        
                  43.33     1:33.77 (50.44)                                        
 22 Bennett, Brandan R  12 Empire-MR            1:36.76    1:36.87        
                1:36.87         1:36.87 ( )                                        
 23 Grabov, Edward      12 Shy-Mr-MR            1:39.74    1:37.07        
                  46.17     1:37.07 (50.90)                                        
 -- Schaum, Connor J    11 Empire-MR            1:18.51         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  37.32          DQ (41.15)                                        
 -- Kroon, Jonathan     12 WAC-MR               2:00.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.00          DQ (53.30)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR        36.83      37.68 SILV   
  2 Zarrelli, Michael   12 WAC-MR                 38.40      38.06 SILV   
  3 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR        37.25      38.74 SILV   
  4 Babyak, Christophe  11 Empire-MR              39.17      38.80 SILV   
  5 Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR        40.05      39.60 SILV   
  6 Duval, Jesse L      12 WAC-MR                 41.92      39.72 SILV   
  7 Lopez, Louis        12 WAC-MR                 39.36      39.84 SILV   
  8 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR        40.06      40.20 SILV   
  9 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 42.59      41.50 SILV   
 10 Yavorsky, Garald P  11 Shy-Mr-MR              41.62      41.71 SILV   
 11 Hoey, JP            12 WAC-MR                 58.80      41.84 SILV   
 12 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR              40.33      41.90 SILV   
 13 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR              42.62      42.12 SILV   
 14 Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR        42.49      42.31 SILV   
 15 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR        43.88      42.96        
 16 Townsend, AJ J      12 Marlins Bgnw-MR        44.39      43.57        
 17 Rostek, Anthony     11 NYSA-MR                   NT      44.80        
 18 Sadowski, Aidan     11 WAC-MR                 51.53      46.90        
 19 Vuksanaj, Mirash    11 Empire-MR              49.76      48.06        
 20 Rozenfeld, Samuel   11 WAC-MR                 50.00      48.30        
 21 Monteagudo, Steven  12 WAC-MR                 50.00      50.94        
 22 Yoba, Josiah M      11 Kips Bay Makos-MR    1:05.20      54.36        
 -- Gaider, Daniel      11 WAC-MR               1:00.00         NS        
 -- Saenz, max          11 WAC-MR               1:10.00         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR      1:19.49    1:20.75 ZQ     
                  37.59     1:20.75 (43.16)                                        
  2 Towse, Eric         12 WAC-MR               1:24.94    1:23.36 SILV   
                  37.81     1:23.36 (45.55)                                        
  3 Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR      1:23.87    1:24.23 SILV   
                  39.83     1:24.23 (44.40)                                        
  4 Zarrelli, Michael   12 WAC-MR               1:25.87    1:24.48 SILV   
                  40.14     1:24.48 (44.34)                                        
  5 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      1:25.14    1:24.56 SILV   
                  40.57     1:24.56 (43.99)                                        
  6 Babyak, Christophe  11 Empire-MR            1:27.49    1:26.01 SILV   
                  40.40     1:26.01 (45.61)                                        
  7 Duval, Jesse L      12 WAC-MR               1:28.38    1:26.68 SILV   
                  40.69     1:26.68 (45.99)                                        
  8 Lopez, Louis        12 WAC-MR               1:45.99    1:27.63 SILV   
                  41.27     1:27.63 (46.36)                                        
  9 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR      1:28.12    1:27.71 SILV   
                  42.57     1:27.71 (45.14)                                        
 10 Fernandez, Oliver   11 Marlins Bgnw-MR      1:26.96    1:27.72 SILV   
                  41.81     1:27.72 (45.91)                                        
 11 Blair, Henry M      12 Marlins Bgnw-MR      1:26.72    1:28.85 SILV   
                  42.16     1:28.85 (46.69)                                        
 12 Hoey, JP            12 WAC-MR               1:34.28    1:29.12 SILV   
                  42.02     1:29.12 (47.10)                                        
 13 O, Ronald           12 NYSA-MR                   NT    1:29.35 SILV   
                  42.69     1:29.35 (46.66)                                        
 14 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR      1:28.20    1:30.07        
                  42.51     1:30.07 (47.56)                                        
 15 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      1:33.80    1:30.24        
                  42.92     1:30.24 (47.32)                                        
 16 Khoury, Christian   11 WAC-MR               1:29.76    1:30.31        
                  44.24     1:30.31 (46.07)                                        
 17 Yavorsky, Garald P  11 Shy-Mr-MR            1:35.00    1:30.98        
                  42.85     1:30.98 (48.13)                                        
 18 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR            1:36.96    1:31.08        
                  44.32     1:31.08 (46.76)                                        
 19 Gotlib, Steven      11 WAC-MR               1:33.07    1:31.21        
                  44.33     1:31.21 (46.88)                                        
 20 Friedland, Simon    12 Shy-Mr-MR            1:34.97    1:32.44        
                  43.65     1:32.44 (48.79)                                        
 21 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      1:32.32    1:32.55        
                  42.90     1:32.55 (49.65)                                        
 22 Dashevsky, David    12 Shy-Mr-MR            1:33.35    1:34.42        
                  42.78     1:34.42 (51.64)                                        
 23 Townsend, AJ J      12 Marlins Bgnw-MR      1:38.47    1:39.58        
                  47.10     1:39.58 (52.48)                                        
 24 Liang, Kevin        11 NYSA-MR              1:53.36    1:42.47        
                  47.90     1:42.47 (54.57)                                        
 25 Kroon, Jonathan     12 WAC-MR               2:20.00    1:50.78        
                  51.55     1:50.78 (59.23)                                        
 26 Kroon, Eric         11 WAC-MR               2:20.00    1:57.68        
                  56.18   1:57.68 (1:01.50)                                        
 -- Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      1:27.99         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
                38.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR        34.51      31.90 SILV   
  2 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR        32.62      32.86 SILV   
  3 Lopez, Louis        12 WAC-MR                 32.36      33.49 SILV   
  4 Hoey, JP            12 WAC-MR                 33.46      34.11 SILV   
  5 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR        34.40      34.24 SILV   
  6 O, Ronald           12 NYSA-MR                   NT      34.27 SILV   
  7 Schaum, Connor J    11 Empire-MR                 NT      34.36 SILV   
  8 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR        36.43      35.31 SILV   
  9 Towse, Eric         12 WAC-MR                 40.91      35.88 SILV   
 10 Spade, John         12 WAC-MR                 39.84      36.05 SILV   
 11 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR              41.58      36.90 SILV   
 12 Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR        37.87      37.00 SILV   
 13 Gotlib, Steven      11 WAC-MR                 38.97      37.33 SILV   
 14 Babyak, Christophe  11 Empire-MR              42.64      38.19 SILV   
 15 Khoury, Christian   11 WAC-MR                 45.00      39.29        
 16 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR        38.13      39.70        
 17 Crane, Kevin J      11 Empire-MR              40.25      40.33        
 18 Graber, Ethan J     11 Empire-MR              50.30      41.35        
 19 Vilcinsh, Richard   11 Shy-Mr-MR              43.21      41.94        
 20 Rozenfeld, Samuel   11 WAC-MR                 50.00      42.79        
 21 Grabov, Edward      12 Shy-Mr-MR              45.03      46.26        
 22 McCafferty, John    12 WAC-MR                 45.06      46.73        
 -- Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR        35.40         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      1:14.37    1:11.86 JO     
                  33.96     1:11.86 (37.90)                                        
  2 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      1:16.32    1:14.42 SILV   
                  36.22     1:14.42 (38.20)                                        
  3 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      1:16.45    1:14.53 SILV   
                  33.63     1:14.53 (40.90)                                        
  4 Hoey, JP            12 WAC-MR               1:50.65    1:18.80 SILV   
                  34.93     1:18.80 (43.87)                                        
  5 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR      1:15.49    1:20.77 SILV   
                  36.66     1:20.77 (44.11)                                        
  6 Wang, Hanlin        11 Empire-MR            1:22.24    1:22.59 SILV   
                  38.12     1:22.59 (44.47)                                        
  7 Cherne, Nikita A    12 Shy-Mr-MR            1:26.98    1:25.52 SILV   
                  39.59     1:25.52 (45.93)                                        
  8 Chalen, Justice     11 Kips Bay Makos-MR    2:05.32    2:06.14        
                  53.60   2:06.14 (1:12.54)                                        
 -- Graber, Ethan J     11 Empire-MR            2:03.83         DQ        
                  43.90          DQ (57.83)                                        
 -- Rostek, Anthony     11 NYSA-MR                   NT         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
              2:55.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Louis        12 WAC-MR               2:50.99    2:38.77 SILV   
                  34.67     1:15.98 (41.31)     2:01.54 (45.56)     2:38.77 (37.23)
  2 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      2:41.09    2:39.00 SILV   
                  34.94     1:14.68 (39.74)     2:05.01 (50.33)     2:39.00 (33.99)
  3 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      2:42.09    2:40.91 SILV   
                  37.18     1:18.11 (40.93)     2:06.67 (48.56)     2:40.91 (34.24)
  4 Saraf, Akaash       12 Empire-MR            2:58.20    2:41.75 SILV   
                  33.89     1:15.25 (41.36)     2:04.40 (49.15)     2:41.75 (37.35)
  5 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR      2:40.58    2:42.19 SILV   
                  36.85     1:19.32 (42.47)     2:05.84 (46.52)     2:42.19 (36.35)
  6 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      2:45.03    2:42.37 SILV   
                  37.45     1:17.32 (39.87)     2:07.50 (50.18)     2:42.37 (34.87)
  7 Alimonti, Lucas V   12 Marlins Bgnw-MR      2:45.18    2:42.78 SILV   
                  33.32     1:14.51 (41.19)     2:04.39 (49.88)     2:42.78 (38.39)
  8 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      2:46.09    2:44.19 SILV   
                  33.41     1:13.64 (40.23)     2:05.04 (51.40)     2:44.19 (39.15)
  9 Wang, Hanlin        11 Empire-MR            2:50.01    2:44.80 SILV   
                  36.26     1:18.74 (42.48)     2:11.66 (52.92)     2:44.80 (33.14)
 10 Crane, Kevin J      11 Empire-MR            2:47.81    2:45.49 SILV   
                  40.62     1:19.84 (39.22)     2:09.26 (49.42)     2:45.49 (36.23)
 11 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR      2:45.19    2:45.88 SILV   
                  39.38     1:22.07 (42.69)     2:10.73 (48.66)     2:45.88 (35.15)
 12 Schaum, Connor J    11 Empire-MR            2:47.07    2:46.12 SILV   
                  35.00     1:17.70 (42.70)     2:09.71 (52.01)     2:46.12 (36.41)
 13 Townsend, Nate R    11 Marlins Bgnw-MR      2:43.92    2:46.43 SILV   
                  36.52     1:19.93 (43.41)     2:09.72 (49.79)     2:46.43 (36.71)
 14 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR            2:50.27    2:49.53 SILV   
                  39.08     1:21.56 (42.48)     2:14.50 (52.94)     2:49.53 (35.03)
 15 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      2:48.85    2:49.67 SILV   
                  36.12     1:19.93 (43.81)     2:13.91 (53.98)     2:49.67 (35.76)
 16 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      2:53.99    2:57.39        
                  41.07     1:26.12 (45.05)     2:19.99 (53.87)     2:57.39 (37.40)
 17 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      2:58.77    2:59.10        
                  41.09     1:29.21 (48.12)     2:18.93 (49.72)     2:59.10 (40.17)
 18 Vales, Tanner C     11 Empire-MR            3:05.64    3:01.87        
                  40.66     1:26.21 (45.55)     2:24.65 (58.44)     3:01.87 (37.22)
 19 Bennett, Brandan R  12 Empire-MR            3:16.23    3:04.01        
                  39.78     1:30.93 (51.15)     2:23.64 (52.71)     3:04.01 (40.37)
 20 Graber, Ethan J     11 Empire-MR            3:34.32    3:07.98        
                  42.36     1:31.57 (49.21)     2:26.68 (55.11)     3:07.98 (41.30)
 21 Pratt, Harry F      12 Empire-MR            3:01.00    3:14.19        
                  47.49     1:36.02 (48.53)     2:32.10 (56.08)     3:14.19 (42.09)
 22 McCafferty, John    12 WAC-MR               3:17.31    3:16.23        
                  44.53     1:31.52 (46.99)     2:30.60 (59.08)     3:16.23 (45.63)
 -- Lichtenthal, Jonah  11 Marlins Bgnw-MR      2:43.33         DQ        
      False start - Misc
                  36.32     1:19.01 (42.69)     2:07.77 (48.76)          DQ (34.57)
 -- Spade, John         12 WAC-MR               3:06.31         NS        
 -- Pakola, Liam R      11 Empire-MR            3:19.42         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:00.31    1:59.24        
     1) McHugh, Luke P 11               2) Townsend, Nate R 11            
     3) Legros, Julien E 12             4) Yates, Wyatt D 11              
                  30.81     1:01.54 (30.73)     1:30.24 (28.70)     1:59.24 (29.00)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:04.83    2:00.91        
     1) Eichenberger, Zachary G 12      2) Skolnick, Avery M 11           
     3) Huang, Nathan C 12              4) Laidlaw, Johnny F 11           
                  31.40     1:00.92 (29.52)     1:30.99 (30.07)     2:00.91 (29.92)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:06.58    2:03.02        
     1) Alimonti, Lucas V 12            2) Lichtenthal, Jonah G 11        
     3) Falbaum, Noah A 11              4) Coleman, Alex M 11             
                  30.60     1:01.11 (30.51)     1:32.03 (30.92)     2:03.02 (30.99)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:13.58    2:14.28        
     1) Falbaum, Noah A 11              2) Yates, Wyatt D 11              
     3) Legros, Julien E 12             4) McHugh, Luke P 11              
                  33.69     1:10.49 (36.80)     1:44.87 (34.38)     2:14.28 (29.41)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:22.68    2:24.86        
     1) Lichtenthal, Jonah G 11         2) Blair, Henry M 12              
     3) Laidlaw, Johnny F 11            4) Coleman, Alex M 11             
                  37.97     1:19.09 (41.12)     1:53.24 (34.15)     2:24.86 (31.62)
  3 Shorefront Ym-Ywha-MR  'A'                  2:31.88    2:42.28        
     1) Friedland, Simon 12             2) Dashevsky, David 12            
     3) Grabov, Edward 12               4) Vilcinsh, Richard 11           
                  40.68     1:21.89 (41.21)     2:07.64 (45.75)     2:42.28 (34.64)
 -- Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:19.00         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #4
     1) Fernandez, Oliver A 11          2) Eichenberger, Zachary G 12     
     3) Huang, Nathan C 12              4) Skolnick, Avery M 11           
                  35.31     1:13.65 (38.34)     1:45.71 (32.06)          DQ (28.99)
 
Boys 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      2:33.04    2:32.11        
                  36.12     1:14.41 (38.29)     1:53.59 (39.18)     2:32.11 (38.52)
  2 Crane, Kevin J      11 Empire-MR            2:38.00    2:34.57        
                  36.54     1:15.93 (39.39)     1:56.01 (40.08)     2:34.57 (38.56)
  3 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      2:43.35    2:38.78        
                  37.07     1:17.33 (40.26)     1:58.42 (41.09)     2:38.78 (40.36)
  4 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      2:42.29    2:40.02        
                  36.92     1:17.54 (40.62)     1:59.75 (42.21)     2:40.02 (40.27)
  5 Babyak, Christophe  11 Empire-MR            2:43.00    2:41.69        
                  38.16     1:20.15 (41.99)     2:01.41 (41.26)     2:41.69 (40.28)
  6 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      2:48.50    2:42.00        
                  38.06     1:19.62 (41.56)     2:01.85 (42.23)     2:42.00 (40.15)
  7 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR      2:54.31    2:43.14        
                  38.95     1:20.41 (41.46)     2:02.84 (42.43)     2:43.14 (40.30)
  8 Schaum, Connor J    11 Empire-MR            2:44.00    2:44.74        
                  38.75     1:20.58 (41.83)     2:03.12 (42.54)     2:44.74 (41.62)
  9 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR            2:44.00    2:44.86        
                  37.54     1:19.34 (41.80)     2:03.47 (44.13)     2:44.86 (41.39)
 10 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR      2:44.54    2:45.17        
                  39.54     1:21.36 (41.82)     2:04.61 (43.25)     2:45.17 (40.56)
 11 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      2:48.37    2:46.22        
                  40.14     1:22.94 (42.80)     2:05.46 (42.52)     2:46.22 (40.76)
 12 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      2:48.41    2:49.37        
                1:24.42                             2:08.96 ( )     2:49.37 (40.41)
 13 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR      2:54.43    2:50.32        
                  38.81     1:22.28 (43.47)     2:07.05 (44.77)     2:50.32 (43.27)
 14 Blair, Henry M      12 Marlins Bgnw-MR      2:49.77    2:50.74        
                  40.47     1:23.94 (43.47)     2:08.10 (44.16)     2:50.74 (42.64)
 15 Vales, Tanner C     11 Empire-MR            2:51.00    2:56.76        
                  41.38     1:27.15 (45.77)     2:12.00 (44.85)     2:56.76 (44.76)
 16 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      3:20.00    2:58.38        
                  41.59     1:27.23 (45.64)     2:14.46 (47.23)     2:58.38 (43.92)
 17 Ward, Dylan P       11 Marlins Bgnw-MR      3:30.00    3:12.58        
                  43.63     1:32.77 (49.14)     2:24.09 (51.32)     3:12.58 (48.49)
 -- Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR      2:55.96         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  41.68     1:26.65 (44.97)     2:12.83 (46.18)          DQ (44.24)
 
Boys 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yates, Wyatt D      11 Marlins Bgnw-MR      3:00.87    2:53.41        
                  38.74     1:23.16 (44.42)     2:08.23 (45.07)     2:53.41 (45.18)
  2 Eichenberger, Zach  12 Marlins Bgnw-MR      3:18.70    2:59.22        
                  39.44     1:24.93 (45.49)     2:12.40 (47.47)     2:59.22 (46.82)
  3 Skolnick, Avery M   11 Marlins Bgnw-MR      3:04.84    3:01.86        
                  41.20     1:27.56 (46.36)     2:15.14 (47.58)     3:01.86 (46.72)
  4 Falbaum, Noah A     11 Marlins Bgnw-MR      3:10.00    3:02.95        
                  42.41     1:29.79 (47.38)     2:17.19 (47.40)     3:02.95 (45.76)
  5 Babyak, Christophe  11 Empire-MR            3:10.00    3:07.05        
                  42.72     1:31.11 (48.39)     2:19.88 (48.77)     3:07.05 (47.17)
  6 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR      3:12.01    3:07.51        
                  42.91     1:30.99 (48.08)     2:20.30 (49.31)     3:07.51 (47.21)
  7 Konviser, Eric L     9 UNWAC-MR             3:30.00    3:09.20        
                  44.04     1:32.20 (48.16)     2:21.03 (48.83)     3:09.20 (48.17)
  8 Legros, Julien E    12 Marlins Bgnw-MR      3:11.57    3:13.27        
                  44.41     1:36.08 (51.67)     2:26.13 (50.05)     3:13.27 (47.14)
  9 Huang, Nathan C     12 Marlins Bgnw-MR      3:20.43    3:13.76        
                  42.62     1:31.91 (49.29)     2:23.20 (51.29)     3:13.76 (50.56)
 10 Crane, Kevin J      11 Empire-MR            3:09.00    3:15.01        
                  45.44     1:35.42 (49.98)     2:24.90 (49.48)     3:15.01 (50.11)
 11 Sgaglio, Ensen W    11 Marlins Bgnw-MR      3:40.00    3:15.39        
                  44.43     1:34.89 (50.46)     2:26.04 (51.15)     3:15.39 (49.35)
 12 McHugh, Luke P      11 Marlins Bgnw-MR      3:30.00    3:15.53        
                  45.23     1:35.69 (50.46)     2:27.18 (51.49)     3:15.53 (48.35)
 13 Wilson, Aidan T     12 Empire-MR            3:15.00    3:17.27        
                  45.20     1:37.27 (52.07)     2:28.55 (51.28)     3:17.27 (48.72)
 14 Schaum, Connor J    11 Empire-MR            3:20.00    3:17.74        
                  45.77     1:37.99 (52.22)     2:29.88 (51.89)     3:17.74 (47.86)
 15 Laidlaw, Johnny F   11 Marlins Bgnw-MR      3:20.10    3:24.84        
                  46.23     1:39.45 (53.22)     2:32.92 (53.47)     3:24.84 (51.92)
 16 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR      3:42.03    3:31.46        
                  47.20     1:42.01 (54.81)     2:37.62 (55.61)     3:31.46 (53.84)
 17 Vales, Tanner C     11 Empire-MR            3:21.00    3:42.75        
                  50.71     1:47.68 (56.97)     2:46.31 (58.63)     3:42.75 (56.44)
 -- Blair, Henry M      12 Marlins Bgnw-MR      3:04.67         DQ        
      False start
                  43.39     1:29.98 (46.59)     2:18.77 (48.79)          DQ (48.11)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.99  JO
                26.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR        25.32      24.54 ZQ     
  2 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR        27.07      26.43 SILV   
  3 Callahan, Jack T    13 Empire-MR              27.25      26.63 SILV   
  4 John, Afif          14 WAC-MR                 28.00      26.70 SILV   
  5 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR        27.26      27.01        
  6 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR        28.43      27.41        
  7 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR              27.46      27.56        
  8 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR              30.50      28.69        
  9 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR        29.28      28.79        
 10 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR        28.80      28.97        
 11 Fernandez, Luciano  13 Marlins Bgnw-MR        29.12      29.25        
 12 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR                 29.10      29.27        
 13 Collins, Jack       14 NYSA-MR                   NT      29.53        
 14 Hu, Gary S          13 NYSA-MR                29.53      29.68        
 15 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR              30.88      30.65        
 16 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR              30.63      30.97        
 17 Thaler, Eli M       13 Marlins Bgnw-MR        31.20      30.98        
 18 Sokolenko, Robert   13 Shy-Mr-MR              33.69      31.19        
 19 Cuccia, Ryan W      13 NYSA-MR                33.30      31.71        
 20 Marsala, Charles    13 WAC-MR                 40.00      32.34        
 21 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR              33.13      32.51        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  JO
                53.99  ZQ
                59.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR        55.17      53.56 JO     
                  25.81       53.56 (27.75)                                        
  2 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR        58.01      56.21 SILV   
                  27.36       56.21 (28.85)                                        
  3 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR      1:01.48      57.57 SILV   
                  27.60       57.57 (29.97)                                        
  4 Callahan, Jack T    13 Empire-MR            1:00.08      58.24 SILV   
                  27.59       58.24 (30.65)                                        
  5 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR      1:01.22      59.04 SILV   
                  28.56       59.04 (30.48)                                        
  5 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR              59.31      59.04 SILV   
                  28.36       59.04 (30.68)                                        
  7 Valdes, Luke        13 WAC-MR                 58.67      59.08 SILV   
                  28.08       59.08 (31.00)                                        
  8 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR      1:00.26    1:00.28        
                  28.29     1:00.28 (31.99)                                        
  9 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      1:02.67    1:00.68        
                  29.25     1:00.68 (31.43)                                        
 10 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      1:04.68    1:02.75        
                  30.18     1:02.75 (32.57)                                        
 11 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      1:05.81    1:04.81        
                  30.62     1:04.81 (34.19)                                        
 12 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               1:04.35    1:04.89        
                  31.60     1:04.89 (33.29)                                        
 13 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR            1:04.61    1:05.03        
                  31.97     1:05.03 (33.06)                                        
 14 Gonzalez, Solice A  13 Kips Bay Makos-MR    1:07.09    1:05.18        
                  30.49     1:05.18 (34.69)                                        
 15 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            1:09.00    1:05.75        
                  30.63     1:05.75 (35.12)                                        
 16 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            1:07.93    1:07.92        
                  32.00     1:07.92 (35.92)                                        
 17 Marsala, Charles    13 WAC-MR               1:30.00    1:12.43        
                  35.43     1:12.43 (37.00)                                        
 18 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:16.73    1:14.56        
                  33.72     1:14.56 (40.84)                                        
 19 Stora, Michael      13 WAC-MR               1:25.00    1:15.49        
                  35.12     1:15.49 (40.37)                                        
 20 Pelcak, Kyle A      13 NYSA-MR                   NT    1:17.23        
                  34.12     1:17.23 (43.11)                                        
 21 Shablovsky, Jason   13 WAC-MR               1:26.01    1:30.27        
                  42.59     1:30.27 (47.68)                                        
 -- Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               1:03.11         DQ        
      False start
                  31.04          DQ (34.06)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  JO
              1:59.99  ZQ
              2:18.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      2:04.74    2:00.46 SILV   
                  27.46       57.76 (30.30)     1:29.31 (31.55)     2:00.46 (31.15)
  2 John, Afif          14 WAC-MR               2:10.00    2:02.68 SILV   
                  29.01     1:00.19 (31.18)     1:32.40 (32.21)     2:02.68 (30.28)
  3 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR      2:14.37    2:08.18 SILV   
                  29.32     1:01.99 (32.67)     1:35.69 (33.70)     2:08.18 (32.49)
  4 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR      2:18.02    2:08.79 SILV   
                  29.36     1:02.87 (33.51)     1:36.84 (33.97)     2:08.79 (31.95)
  5 Callahan, Jack T    13 Empire-MR            2:15.31    2:10.57 SILV   
                  28.40     1:00.88 (32.48)     1:35.49 (34.61)     2:10.57 (35.08)
  6 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR            2:12.38    2:11.57 SILV   
                  28.52     1:02.11 (33.59)     1:37.67 (35.56)     2:11.57 (33.90)
  7 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      2:16.12    2:11.60 SILV   
                  30.01     1:03.29 (33.28)     1:37.79 (34.50)     2:11.60 (33.81)
  8 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR      2:16.50    2:14.23 SILV   
                  29.79     1:04.02 (34.23)     1:39.15 (35.13)     2:14.23 (35.08)
  9 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR            2:16.49    2:15.46 SILV   
                  31.31     1:06.33 (35.02)     1:41.29 (34.96)     2:15.46 (34.17)
 10 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      2:20.79    2:17.28 SILV   
                  30.71     1:05.29 (34.58)     1:41.80 (36.51)     2:17.28 (35.48)
 11 Hu, Gary S          13 NYSA-MR              2:26.56    2:19.52        
                  31.05     1:05.62 (34.57)     1:43.32 (37.70)     2:19.52 (36.20)
 12 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      2:25.62    2:21.49        
                  31.12     1:07.06 (35.94)     1:44.81 (37.75)     2:21.49 (36.68)
 13 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               2:18.80    2:27.25        
                  33.14     1:10.84 (37.70)     1:49.56 (38.72)     2:27.25 (37.69)
 14 Collins, Jack       14 NYSA-MR                   NT    2:30.10        
                  32.92     1:11.07 (38.15)     1:50.74 (39.67)     2:30.10 (39.36)
 15 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            2:45.00    2:30.63        
                  31.40     1:08.34 (36.94)     1:48.93 (40.59)     2:30.63 (41.70)
 16 Sokolenko, Robert   13 Shy-Mr-MR            2:46.16    2:38.19        
                  34.64     1:14.15 (39.51)     1:56.51 (42.36)     2:38.19 (41.68)
 17 Cuccia, Ryan W      13 NYSA-MR              2:54.52    2:40.52        
                  36.97     1:17.44 (40.47)     2:01.39 (43.95)     2:40.52 (39.13)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      1:01.10      59.82 ZQ     
                  28.76       59.82 (31.06)                                        
  2 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      1:06.60    1:00.70 ZQ     
                  29.61     1:00.70 (31.09)                                        
  3 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      1:14.16    1:08.61 SILV   
                  33.74     1:08.61 (34.87)                                        
  4 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               1:10.72    1:09.43 SILV   
                  34.35     1:09.43 (35.08)                                        
  5 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      1:12.20    1:10.76 SILV   
                  34.55     1:10.76 (36.21)                                        
  6 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR            1:12.55    1:11.76 SILV   
                  34.90     1:11.76 (36.86)                                        
  7 Fernandez, Luciano  13 Marlins Bgnw-MR      1:15.41    1:13.08 SILV   
                  35.18     1:13.08 (37.90)                                        
  8 Callahan, Jack T    13 Empire-MR            1:13.01    1:13.91 SILV   
                1:13.91         1:13.91 ( )                                        
  9 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR            1:16.83    1:15.70 SILV   
                  37.17     1:15.70 (38.53)                                        
 10 Sokolenko, Robert   13 Shy-Mr-MR            1:20.46    1:18.85        
                  38.32     1:18.85 (40.53)                                        
 11 Thaler, Eli M       13 Marlins Bgnw-MR      1:22.96    1:19.06        
                  38.44     1:19.06 (40.62)                                        
 12 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            1:25.31    1:20.20        
                  38.83     1:20.20 (41.37)                                        
 13 Collins, Jack       14 NYSA-MR                   NT    1:22.24        
                  39.61     1:22.24 (42.63)                                        
 14 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               1:27.94    1:23.43        
                  40.33     1:23.43 (43.10)                                        
 15 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:35.37    1:29.72        
                  44.17     1:29.72 (45.55)                                        
 16 Cuccia, Ryan W      13 NYSA-MR              1:47.89    1:32.29        
                  44.74     1:32.29 (47.55)                                        
 -- Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            1:15.00         DQ        
      Compeletely submerged prior to turn or finish
                  37.10          DQ (40.83)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.99  ZQ
              2:16.99  JO
              2:35.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      2:16.08    2:13.33 ZQ     
                  30.56     1:03.63 (33.07)     1:38.10 (34.47)     2:13.33 (35.23)
  2 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      2:20.59    2:23.81 SILV   
                  33.74     1:09.29 (35.55)     1:47.09 (37.80)     2:23.81 (36.72)
  3 Cusack-McPartlin,   13 WAC-MR               2:55.55    2:23.92 SILV   
                  34.76     1:12.33 (37.57)     1:49.11 (36.78)     2:23.92 (34.81)
  4 Valdes, Luke        13 WAC-MR               3:00.00    2:23.97 SILV   
                  34.96     1:11.86 (36.90)     1:48.71 (36.85)     2:23.97 (35.26)
  5 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      2:29.00    2:27.62 SILV   
                  35.41     1:12.51 (37.10)     1:50.21 (37.70)     2:27.62 (37.41)
  6 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               2:50.00    2:27.75 SILV   
                  35.88     1:13.86 (37.98)     1:52.38 (38.52)     2:27.75 (35.37)
  7 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      2:32.41    2:30.73 SILV   
                  35.65     1:14.00 (38.35)     1:53.44 (39.44)     2:30.73 (37.29)
  8 Gonzalez, Solice A  13 Kips Bay Makos-MR    3:00.89    2:35.26 SILV   
                                1:14.39 ( )   2:35.26 (1:20.87)                    
  9 Callahan, Jack T    13 Empire-MR            2:43.20    2:36.70        
                  35.88     1:15.38 (39.50)     1:56.50 (41.12)     2:36.70 (40.20)
 10 Callaghan, Ryan     13 WAC-MR               2:43.05    2:38.46        
                  37.37     1:16.96 (39.59)     1:58.07 (41.11)     2:38.46 (40.39)
 11 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR            2:38.59    2:38.79        
                  36.91     1:17.53 (40.62)     1:58.84 (41.31)     2:38.79 (39.95)
 12 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            2:55.00    2:42.97        
                  37.33     1:19.04 (41.71)     2:01.79 (42.75)     2:42.97 (41.18)
 -- Shablovsky, Jason   13 WAC-MR               3:30.00         DQ        
      Did not finish on back
                  46.58                             1:42.07 ( )                    
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  JO
              1:10.99  ZQ
              1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      1:09.38    1:09.25 JO     
                  32.77     1:09.25 (36.48)                                        
  2 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      1:12.07    1:11.03 SILV   
                  33.38     1:11.03 (37.65)                                        
  3 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR      1:14.78    1:11.68 SILV   
                  34.33     1:11.68 (37.35)                                        
  4 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      1:16.10    1:13.43 SILV   
                  35.20     1:13.43 (38.23)                                        
  5 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR      1:18.18    1:13.98 SILV   
                  34.85     1:13.98 (39.13)                                        
  6 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               1:15.11    1:14.68 SILV   
                  35.83     1:14.68 (38.85)                                        
  7 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR      1:21.52    1:19.44 SILV   
                  37.90     1:19.44 (41.54)                                        
  8 Callaghan, Ryan     13 WAC-MR               1:22.12    1:20.86 SILV   
                  39.63     1:20.86 (41.23)                                        
  9 Cusack-McPartlin,   13 WAC-MR               1:19.63    1:21.81        
                  39.04     1:21.81 (42.77)                                        
 10 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            1:23.48    1:22.22        
                  39.58     1:22.22 (42.64)                                        
 11 Stora, Michael      13 WAC-MR               1:31.32    1:24.38        
                  40.10     1:24.38 (44.28)                                        
 12 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               1:26.87    1:26.69        
                  40.83     1:26.69 (45.86)                                        
 13 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR            1:28.47    1:27.01        
                  41.39     1:27.01 (45.62)                                        
 14 Filipov, Phillip    13 Shy-Mr-MR            1:23.00    1:30.98        
                  40.91     1:30.98 (50.07)                                        
 15 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR            1:48.79    1:33.22        
                  43.28     1:33.22 (49.94)                                        
 16 Marsala, Charles    13 WAC-MR               1:50.00    1:37.40        
                  47.27     1:37.40 (50.13)                                        
 17 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            1:48.00    1:40.59        
                  45.54     1:40.59 (55.05)                                        
 -- Pelcak, Kyle A      13 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
                  53.48                                                            
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  JO
              2:35.19  ZQ
              2:53.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      2:32.19    2:32.99 JO     
                  33.93     1:12.15 (38.22)     1:52.34 (40.19)     2:32.99 (40.65)
  2 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      2:34.84    2:34.28 JO     
                  34.13     1:13.43 (39.30)     1:54.47 (41.04)     2:34.28 (39.81)
  3 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR      2:40.32    2:36.55 SILV   
                  35.26     1:14.02 (38.76)     1:55.47 (41.45)     2:36.55 (41.08)
  4 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR               2:37.00    2:37.19 SILV   
                  36.72     1:16.85 (40.13)     1:58.52 (41.67)     2:37.19 (38.67)
  5 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      2:39.27    2:40.60 SILV   
                  35.59     1:16.47 (40.88)     1:58.73 (42.26)     2:40.60 (41.87)
  6 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      2:48.49    2:44.61 SILV   
                  37.41     1:19.13 (41.72)     2:02.04 (42.91)     2:44.61 (42.57)
  7 John, Afif          14 WAC-MR               2:42.32    2:45.47 SILV   
                  38.40     1:19.78 (41.38)     2:02.57 (42.79)     2:45.47 (42.90)
  8 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR      2:49.09    2:47.04 SILV   
                  37.15     1:20.16 (43.01)     2:03.88 (43.72)     2:47.04 (43.16)
  9 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR      2:54.02    2:50.37 SILV   
                  37.85     1:21.32 (43.47)     2:06.11 (44.79)     2:50.37 (44.26)
 10 Hu, Gary S          13 NYSA-MR              2:54.83    2:57.27        
                  40.35     1:24.80 (44.45)     2:11.51 (46.71)     2:57.27 (45.76)
 11 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      3:00.82    3:00.12        
                  41.92     1:28.01 (46.09)     2:15.53 (47.52)     3:00.12 (44.59)
 12 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            3:15.54    3:01.47        
                  41.44     1:27.87 (46.43)     2:16.24 (48.37)     3:01.47 (45.23)
 13 Fernandez, Luciano  13 Marlins Bgnw-MR      3:10.45    3:12.10        
                  42.34     1:29.75 (47.41)     2:22.04 (52.29)     3:12.10 (50.06)
 14 Thaler, Eli M       13 Marlins Bgnw-MR      3:25.04    3:14.76        
                  45.14     1:35.11 (49.97)     2:26.09 (50.98)     3:14.76 (48.67)
 15 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            3:51.87    3:42.52        
                  44.94     1:41.48 (56.54)   2:44.62 (1:03.14)     3:42.52 (57.90)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:11.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR           NT    1:00.70 ZQ     
                  28.23     1:00.70 (32.47)                                        
  2 Callaghan, Ryan     13 WAC-MR               1:18.04    1:15.06        
                  35.61     1:15.06 (39.45)                                        
  3 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR            1:29.11    1:21.01        
                  35.17     1:21.01 (45.84)                                        
  4 Kornfeld, Myles A   14 Empire-MR            1:39.95    1:32.20        
                  40.54     1:32.20 (51.66)                                        
  5 Shablovsky, Jason   13 WAC-MR               1:49.85    1:45.62        
                  48.24     1:45.62 (57.38)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:19.99  ZQ
              2:23.99  JO
              2:32.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      2:28.98    2:26.70 SILV   
                  29.95     1:06.51 (36.56)     1:45.37 (38.86)     2:26.70 (41.33)
  2 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      2:30.60    2:38.53        
                  33.08     1:14.05 (40.97)     1:56.32 (42.27)     2:38.53 (42.21)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  JO
              2:13.99  ZQ
              2:32.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      2:15.04    2:13.07 JO     
                  28.32     1:01.42 (33.10)     1:42.44 (41.02)     2:13.07 (30.63)
  2 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      2:23.52    2:22.02 SILV   
                  31.41     1:08.20 (36.79)     1:51.40 (43.20)     2:22.02 (30.62)
  3 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR      2:26.63    2:23.89 SILV   
                  32.29     1:10.72 (38.43)     1:52.13 (41.41)     2:23.89 (31.76)
  4 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR      2:30.00    2:25.71 SILV   
                  32.72     1:09.59 (36.87)     1:53.51 (43.92)     2:25.71 (32.20)
  5 Cusack-McPartlin,   13 WAC-MR               2:30.32    2:27.90 SILV   
                  32.81     1:09.49 (36.68)     1:54.49 (45.00)     2:27.90 (33.41)
  6 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      2:28.57    2:28.02 SILV   
                  32.62     1:10.89 (38.27)     1:53.83 (42.94)     2:28.02 (34.19)
  7 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR      2:32.18    2:28.92 SILV   
                  30.91     1:08.41 (37.50)     1:52.25 (43.84)     2:28.92 (36.67)
  8 Valdes, Luke        13 WAC-MR               3:00.00    2:28.97 SILV   
                  32.66     1:10.85 (38.19)     1:54.34 (43.49)     2:28.97 (34.63)
  9 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      2:33.69    2:31.04 SILV   
                  33.40     1:10.89 (37.49)     1:58.08 (47.19)     2:31.04 (32.96)
 10 Callahan, Jack T    13 Empire-MR            2:57.31    2:37.07        
                  33.84     1:14.39 (40.55)     2:03.65 (49.26)     2:37.07 (33.42)
 11 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      2:43.07    2:37.76        
                  36.14     1:15.68 (39.54)     2:04.08 (48.40)     2:37.76 (33.68)
 12 Gonzalez, Solice A  13 Kips Bay Makos-MR    2:52.06    2:42.86        
                  33.01     1:14.47 (41.46)     2:06.96 (52.49)     2:42.86 (35.90)
 13 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               2:41.45    2:45.15        
                  37.73     1:20.68 (42.95)     2:09.01 (48.33)     2:45.15 (36.14)
 14 Kourilov, Yevgeniy  13 Shy-Mr-MR            3:22.62    3:16.12        
                  38.18     1:30.71 (52.53)     2:27.53 (56.82)     3:16.12 (48.59)
 -- Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      2:15.49        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:43.58    1:42.55        
     1) Tu, Matthew X 13                2) Behbehani, Tirdod 14           
     3) Glat, Chandler R 14             4) Paruvangada, Bo K 13           
                  25.15       52.28 (27.13)     1:18.14 (25.86)     1:42.55 (24.41)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:53.53    1:52.01        
     1) Petrini, Alex D 13              2) Eng, Timothy 14                
     3) Blair, Seamus C 14              4) Sullivan, Jack R 13            
                  26.68       54.87 (28.19)     1:23.34 (28.47)     1:52.01 (28.67)
  3 Empire Swimming-MR  'A'                          NT    1:55.19        
     1) Cushman, Timothy P 13           2) Fedorov, Ivan D 13             
     3) Kornfeld, Myles A 14            4) Callahan, Jack T 13            
                  27.96       57.39 (29.43)     1:28.38 (30.99)     1:55.19 (26.81)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:49.31    1:59.59        
     1) Paruvangada, Bo K 13            2) Tu, Matthew X 13               
     3) Behbehani, Tirdod 14            4) Sullivan, Jack R 13            
                  27.65     1:00.32 (32.67)     1:31.23 (30.91)     1:59.59 (28.36)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:58.10    2:08.48        
     1) Petrini, Alex D 13              2) Eng, Timothy 14                
     3) Coleman, Taylor A 13            4) Glat, Chandler R 14            
                  31.98     1:06.78 (34.80)     1:41.49 (34.71)     2:08.48 (26.99)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Brinsley   18 Middies-MR             24.10      23.65        
  2 Elkhouly, Ahmed     17 Shy-Mr-MR              25.85      24.80        
  3 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR                 24.93      24.97        
  4 Perez, Matthew V    18 Unnysa-MR              24.94      25.33        
  5 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR                 25.40      25.43        
  6 Kostynyuk, Dmytro   15 Shorefront-MR          28.00      26.06        
  7 Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR              27.25      26.15        
  8 Filardi, Michael H  16 Empire-MR              27.05      26.93        
  9 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR                 27.01      27.34        
 10 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR        27.36      28.16        
 11 Oletsky, Richard    16 Shy-Mr-MR              28.87      28.39        
 12 Fusco, Daniel       16 NYSA-MR                30.20      28.92        
 -- Uppal, Gaurav       15 Empire-MR              26.20         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dorsky, David J     15 Empire-MR              57.25      57.34        
                  28.29       57.34 (29.05)                                        
  2 Cordero, Justin K   16 Kips Bay Makos-MR      54.56      57.47        
                  27.65       57.47 (29.82)                                        
  3 Gerevits, Nathan    15 WAC-MR               1:00.00      57.96        
                  27.28       57.96 (30.68)                                        
  4 Weisglass, Marc L   15 Empire-MR              57.39      58.43        
                  27.81       58.43 (30.62)                                        
  5 Filardi, Michael H  16 Empire-MR              58.97      59.65        
                  28.57       59.65 (31.08)                                        
  6 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      1:01.89    1:00.24        
                  29.21     1:00.24 (31.03)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR      2:00.82    1:52.24        
                  25.51       53.94 (28.43)     1:23.15 (29.21)     1:52.24 (29.09)
  2 Carlucci, Conor A   25 NYAC-MR              1:48.13    1:55.49        
                  27.06       56.16 (29.10)     1:25.62 (29.46)     1:55.49 (29.87)
  3 Perez, Matthew V    18 Unnysa-MR            1:55.60    1:59.14        
                  27.75       57.83 (30.08)     1:28.87 (31.04)     1:59.14 (30.27)
  4 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               2:00.80    2:00.14        
                  28.13       58.54 (30.41)     1:29.70 (31.16)     2:00.14 (30.44)
  5 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               2:01.85    2:02.25        
                  28.63     1:00.07 (31.44)     1:31.05 (30.98)     2:02.25 (31.20)
  6 Filardi, Michael H  16 Empire-MR            2:05.62    2:05.22        
                  27.96       59.40 (31.44)     1:32.87 (33.47)     2:05.22 (32.35)
  7 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               2:09.18    2:06.13        
                  29.82     1:02.43 (32.61)     1:34.85 (32.42)     2:06.13 (31.28)
  8 Elkhouly, Ahmed     17 Shy-Mr-MR            2:15.14    2:09.83        
                  29.50     1:02.62 (33.12)     1:37.21 (34.59)     2:09.83 (32.62)
  9 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      2:11.96    2:12.49        
                  29.98     1:03.62 (33.64)     1:39.03 (35.41)     2:12.49 (33.46)
 10 Kostynyuk, Dmytro   15 Shorefront-MR        2:18.00    2:13.49        
                  28.70     1:00.66 (31.96)     1:34.28 (33.62)     2:13.49 (39.21)
 11 Oletsky, Richard    16 Shy-Mr-MR            2:37.33    2:21.74        
                  30.33     1:06.05 (35.72)     1:44.63 (38.58)     2:21.74 (37.11)
 -- Uppal, Gaurav       15 Empire-MR            2:16.46         NS        
 -- Fusco, Daniel       16 NYSA-MR              2:16.11         NS        
 -- Johnson, Brinsley   18 Middies-MR           1:57.21         NS        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR                 59.81    1:00.86        
                  29.52     1:00.86 (31.34)                                        
  2 Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR            1:15.36    1:09.49        
                  33.63     1:09.49 (35.86)                                        
  3 Elkhouly, Ahmed     17 Shy-Mr-MR            1:11.18    1:10.66        
                  34.59     1:10.66 (36.07)                                        
  4 Fusco, Daniel       16 NYSA-MR              1:12.89    1:10.72        
                  34.48     1:10.72 (36.24)                                        
  5 Filardi, Michael H  16 Empire-MR            1:11.57    1:11.30        
                  35.17     1:11.30 (36.13)                                        
  6 Kostynyuk, Dmytro   15 Shorefront-MR        1:12.00    1:11.89        
                  34.65     1:11.89 (37.24)                                        
  7 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      1:13.61    1:14.11        
                  35.91     1:14.11 (38.20)                                        
  8 Oletsky, Richard    16 Shy-Mr-MR            1:22.15    1:21.55        
                  38.49     1:21.55 (43.06)                                        
 -- Uppal, Gaurav       15 Empire-MR            1:07.07         NS        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               2:08.21    2:14.09        
                  30.32     1:03.55 (33.23)     1:38.98 (35.43)     2:14.09 (35.11)
  2 Dorsky, David J     15 Empire-MR            2:20.01    2:20.42        
                  32.91     1:07.81 (34.90)     1:44.22 (36.41)     2:20.42 (36.20)
  3 Gerevits, Nathan    15 WAC-MR               3:00.00    2:28.88        
                  33.13     1:10.56 (37.43)     1:50.47 (39.91)     2:28.88 (38.41)
  4 Filardi, Michael H  16 Empire-MR            2:33.95    2:30.12        
                  35.71     1:13.47 (37.76)     1:52.27 (38.80)     2:30.12 (37.85)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR      1:05.52    1:06.67        
                  31.49     1:06.67 (35.18)                                        
  2 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               1:13.47    1:11.74        
                  34.15     1:11.74 (37.59)                                        
  3 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               1:12.87    1:13.10        
                  34.78     1:13.10 (38.32)                                        
  4 McCaffrey, Michael  16 NYSA-MR              1:17.58    1:16.27        
                  36.25     1:16.27 (40.02)                                        
  5 Gerevits, Nathan    15 WAC-MR               1:20.00    1:16.65        
                  35.92     1:16.65 (40.73)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR      2:28.22    2:25.88        
                  32.66     1:09.45 (36.79)     1:47.33 (37.88)     2:25.88 (38.55)
  2 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               2:28.75    2:30.92        
                  33.24     1:11.78 (38.54)     1:50.80 (39.02)     2:30.92 (40.12)
  3 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               2:36.85    2:37.53        
                  36.11     1:16.68 (40.57)     1:58.03 (41.35)     2:37.53 (39.50)
  4 Nisman, Elvin       15 Shy-Mr-MR            2:45.14    2:41.54        
                  33.96     1:13.28 (39.32)     1:56.08 (42.80)     2:41.54 (45.46)
  5 Perez, Matthew V    18 Unnysa-MR            2:33.59    2:43.09        
                  36.86     1:18.77 (41.91)     2:01.43 (42.66)     2:43.09 (41.66)
  6 Fusco, Daniel       16 NYSA-MR              2:56.98    2:53.40        
                  38.56     1:22.64 (44.08)     2:08.57 (45.93)     2:53.40 (44.83)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR        59.13      55.99        
                  26.26       55.99 (29.73)                                        
  2 Weisglass, Marc L   15 Empire-MR            1:05.63    1:03.73        
                  29.75     1:03.73 (33.98)                                        
  3 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               1:04.86    1:05.57        
                  30.55     1:05.57 (35.02)                                        
  4 Cordero, Justin K   16 Kips Bay Makos-MR    1:04.01    1:06.43        
                  29.78     1:06.43 (36.65)                                        
  5 McCaffrey, Michael  16 NYSA-MR              1:09.45    1:08.37        
                  31.64     1:08.37 (36.73)                                        
  6 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      1:15.10    1:14.87        
                  34.30     1:14.87 (40.57)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR      2:10.24    2:06.27        
                  27.28       58.40 (31.12)     1:31.75 (33.35)     2:06.27 (34.52)
  2 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               2:30.39    2:28.06        
                  31.63     1:09.04 (37.41)     1:48.41 (39.37)     2:28.06 (39.65)
  3 Johnson, Brinsley   18 Middies-MR           2:24.11    2:28.38        
                  28.14     1:00.33 (32.19)     1:40.24 (39.91)     2:28.38 (48.14)
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR      2:11.17    2:07.19        
                  26.68     1:00.06 (33.38)     1:37.59 (37.53)     2:07.19 (29.60)
  2 Borghese, Nicholas  16 WAC-MR               2:14.29    2:15.24        
                  29.07     1:03.39 (34.32)     1:43.90 (40.51)     2:15.24 (31.34)
  3 McCaffrey, Michael  16 NYSA-MR              2:22.22    2:19.35        
                  30.79     1:06.12 (35.33)     1:48.75 (42.63)     2:19.35 (30.60)
  4 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               2:21.77    2:21.42        
                  30.45     1:08.64 (38.19)     1:48.67 (40.03)     2:21.42 (32.75)
  5 Dorsky, David J     15 Empire-MR            2:33.00    2:22.61        
                  30.50     1:05.08 (34.58)     1:49.51 (44.43)     2:22.61 (33.10)
  6 Weisglass, Marc L   15 Empire-MR            2:22.79    2:24.26        
                  29.75     1:05.53 (35.78)     1:49.84 (44.31)     2:24.26 (34.42)
  7 Cordero, Justin K   16 Kips Bay Makos-MR    2:36.36    2:29.07        
                  29.94     1:08.25 (38.31)     1:56.43 (48.18)     2:29.07 (32.64)
  8 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      2:28.29    2:29.78        
                  33.81     1:13.21 (39.40)     1:56.11 (42.90)     2:29.78 (33.67)
  9 Filardi, Michael H  16 Empire-MR            2:31.12    2:30.14        
                  36.30     1:13.85 (37.55)     1:58.62 (44.77)     2:30.14 (31.52)
 
Boys 15 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- New York Sharks-MR  'A'                          NT   X1:55.69        
     1)                                 2) Fusco, Daniel 16               
     3) McCloskey, Tyler 17             4) Burke, Liam T 16               
                  30.22     1:05.72 (35.50)     1:31.03 (25.31)     1:55.69 (24.66)
 -- Shorefront Ym-Ywha-MR  'A'                  1:57.06   X1:56.74        
     1) Oletsky, Richard 16             2) Nisman, Elvin 15               
     3) Elkhouly, Ahmed 17              4)                                
                  30.98     1:02.51 (31.53)     1:33.24 (30.73)     1:56.74 (23.50)
 
Boys 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR      5:21.17    5:09.51        
                  26.55       56.35 (29.80)     1:27.47 (31.12)     1:59.37 (31.90)
        2:30.89 (31.52)     3:02.19 (31.30)     3:33.89 (31.70)     4:06.31 (32.42)
        4:38.83 (32.52)     5:09.51 (30.68)                                        
  2 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      5:25.58    5:17.94        
                  28.06       58.46 (30.40)     1:30.22 (31.76)     2:02.38 (32.16)
        2:35.15 (32.77)     3:08.03 (32.88)     3:41.29 (33.26)     4:14.11 (32.82)
        4:46.83 (32.72)     5:17.94 (31.11)                                        
  3 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      5:31.82    5:27.81        
                  28.65       59.90 (31.25)     1:33.08 (33.18)     2:06.44 (33.36)
        2:40.09 (33.65)     3:14.22 (34.13)     3:48.41 (34.19)     4:22.18 (33.77)
        4:55.97 (33.79)     5:27.81 (31.84)                                        
  4 Hidalgo, Roberto    17 WAC-MR               5:26.74    5:35.60        
                  28.30     1:00.03 (31.73)     1:32.94 (32.91)     2:06.37 (33.43)
        2:40.80 (34.43)     3:15.53 (34.73)     3:50.95 (35.42)     4:26.22 (35.27)
        5:01.13 (34.91)     5:35.60 (34.47)                                        
  5 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR      5:50.31    5:42.14        
                  29.65     1:02.69 (33.04)     1:37.55 (34.86)     2:12.84 (35.29)
        2:48.31 (35.47)     3:23.96 (35.65)     3:59.12 (35.16)     4:33.82 (34.70)
        5:08.51 (34.69)     5:42.14 (33.63)                                        
  6 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR            5:59.45    5:48.25        
                  28.89     1:03.18 (34.29)     1:39.06 (35.88)     2:15.38 (36.32)
        2:51.12 (35.74)     3:26.59 (35.47)     4:03.46 (36.87)     4:39.83 (36.37)
        5:15.49 (35.66)     5:48.25 (32.76)                                        
  7 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      6:11.03    5:49.60        
                  31.65     1:05.61 (33.96)     1:41.26 (35.65)     2:17.04 (35.78)
        2:52.50 (35.46)     3:28.62 (36.12)     4:04.75 (36.13)     4:40.72 (35.97)
        5:16.63 (35.91)     5:49.60 (32.97)                                        
  8 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      5:54.56    5:49.72        
                  31.10     1:05.53 (34.43)     1:40.67 (35.14)     2:16.24 (35.57)
        2:51.29 (35.05)     3:28.14 (36.85)     4:03.77 (35.63)     4:40.83 (37.06)
        5:15.93 (35.10)     5:49.72 (33.79)                                        
  9 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR      6:02.04    5:49.75        
                  30.81     1:05.24 (34.43)     1:40.54 (35.30)     2:16.48 (35.94)
        2:52.05 (35.57)     3:27.65 (35.60)     4:03.58 (35.93)     4:39.37 (35.79)
        5:15.62 (36.25)     5:49.75 (34.13)                                        
 10 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR            5:58.77    5:51.04        
                  31.57     1:05.83 (34.26)     1:40.72 (34.89)     2:15.93 (35.21)
        2:51.44 (35.51)     3:28.12 (36.68)     4:05.21 (37.09)     4:41.01 (35.80)
        5:17.04 (36.03)     5:51.04 (34.00)                                        
 11 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      5:58.06    5:57.61        
                  29.35     1:02.74 (33.39)     1:38.24 (35.50)     2:14.19 (35.95)
        2:50.23 (36.04)     3:27.33 (37.10)     4:03.96 (36.63)     4:42.14 (38.18)
        5:21.15 (39.01)     5:57.61 (36.46)                                        
 12 Callahan, Jack T    13 Empire-MR            6:19.00    5:59.74        
                  28.72     1:02.40 (33.68)     1:37.65 (35.25)     2:13.81 (36.16)
        2:50.93 (37.12)     3:28.42 (37.49)     4:06.42 (38.00)     4:44.58 (38.16)
        5:23.46 (38.88)     5:59.74 (36.28)                                        
 13 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      6:14.33    6:05.78        
                  31.44     1:07.04 (35.60)     1:43.33 (36.29)     2:20.49 (37.16)
        2:58.23 (37.74)     3:36.38 (38.15)     4:14.71 (38.33)     4:52.13 (37.42)
        5:29.72 (37.59)     6:05.78 (36.06)                                        
 14 Hidalgo, Ricardo A  14 WAC-MR               6:20.00    6:10.80        
                  33.22     1:11.71 (38.49)     1:51.83 (40.12)     2:29.69 (37.86)
        3:09.15 (39.46)     3:47.38 (38.23)     4:25.45 (38.07)     5:03.12 (37.67)
        5:38.45 (35.33)     6:10.80 (32.35)                                        
 15 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      6:22.36    6:13.41        
                  32.32     1:10.53 (38.21)     1:48.03 (37.50)     2:26.97 (38.94)
        3:04.78 (37.81)     3:42.97 (38.19)     4:22.70 (39.73)     5:00.47 (37.77)
        5:37.27 (36.80)     6:13.41 (36.14)                                        
 16 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR      6:11.95    6:16.19        
                  30.89     1:07.44 (36.55)     1:45.26 (37.82)     2:23.33 (38.07)
        3:02.16 (38.83)     3:41.38 (39.22)     4:20.24 (38.86)     4:59.82 (39.58)
        5:38.86 (39.04)     6:16.19 (37.33)                                        
 17 Thaler, Eli M       13 Marlins Bgnw-MR      6:31.02    6:29.61        
                  33.54     1:12.04 (38.50)     1:51.42 (39.38)     2:31.02 (39.60)
        3:10.95 (39.93)     3:50.51 (39.56)     4:31.68 (41.17)     5:11.08 (39.40)
        5:50.55 (39.47)     6:29.61 (39.06)                                        
 
Boys 13 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D    15 Marlins Bgnw-MR      4:42.65    4:33.58        
                  27.03       58.42 (31.39)     1:34.00 (35.58)     2:09.78 (35.78)
        2:48.26 (38.48)     3:28.48 (40.22)     4:01.64 (33.16)     4:33.58 (31.94)
  2 Perez, Matthew V    18 Unnysa-MR            4:35.89    4:37.68        
                  28.60     1:01.50 (32.90)     1:37.50 (36.00)     2:12.97 (35.47)
        2:54.09 (41.12)     3:35.71 (41.62)     4:07.47 (31.76)     4:37.68 (30.21)
  3 Tu, Matthew X       13 Marlins Bgnw-MR      4:53.85    4:48.86        
                  29.14     1:03.68 (34.54)     1:41.30 (37.62)     2:18.36 (37.06)
        3:01.67 (43.31)     3:44.79 (43.12)     4:17.40 (32.61)     4:48.86 (31.46)
  4 Behbehani, Tirdod   14 Marlins Bgnw-MR      5:02.36    4:53.07        
                  32.05     1:09.24 (37.19)     1:46.51 (37.27)     2:23.33 (36.82)
        3:05.58 (42.25)     3:49.78 (44.20)     4:21.52 (31.74)     4:53.07 (31.55)
  5 Paruvangada, Bo K   13 Marlins Bgnw-MR      4:57.49    4:57.78        
                  28.49     1:03.28 (34.79)     1:41.68 (38.40)     2:18.48 (36.80)
        3:00.04 (41.56)     3:42.95 (42.91)     4:20.27 (37.32)     4:57.78 (37.51)
  6 Cavanaugh, Joe      15 WAC-MR               5:02.40    5:01.50        
                  30.87     1:06.69 (35.82)     1:47.80 (41.11)     2:27.60 (39.80)
        3:09.91 (42.31)     3:52.36 (42.45)     4:27.71 (35.35)     5:01.50 (33.79)
  7 Glat, Chandler R    14 Marlins Bgnw-MR      5:20.21    5:03.98        
                  32.94     1:11.80 (38.86)     1:50.38 (38.58)     2:28.74 (38.36)
        3:10.63 (41.89)     3:53.65 (43.02)     4:29.50 (35.85)     5:03.98 (34.48)
  8 Blair, Seamus C     14 Marlins Bgnw-MR      5:19.22    5:08.17        
                  32.74     1:10.61 (37.87)     1:50.59 (39.98)     2:29.52 (38.93)
        3:14.50 (44.98)     3:59.67 (45.17)     4:34.52 (34.85)     5:08.17 (33.65)
  9 May, Damon T        15 Marlins Bgnw-MR      5:20.23    5:12.82        
                  34.13     1:15.69 (41.56)     1:56.53 (40.84)     2:36.03 (39.50)
        3:19.85 (43.82)     4:04.84 (44.99)     4:39.86 (35.02)     5:12.82 (32.96)
 10 Petrini, Alex D     13 Marlins Bgnw-MR      5:24.68    5:18.92        
                  31.85     1:11.73 (39.88)     1:53.67 (41.94)     2:35.12 (41.45)
        3:20.15 (45.03)     4:06.93 (46.78)     4:45.30 (38.37)     5:18.92 (33.62)
 11 Sullivan, Jack R    13 Marlins Bgnw-MR      5:27.44    5:19.23        
                  34.51     1:14.23 (39.72)     1:54.46 (40.23)     2:33.90 (39.44)
        3:22.41 (48.51)     4:12.01 (49.60)     4:46.92 (34.91)     5:19.23 (32.31)
 12 Eng, Timothy        14 Marlins Bgnw-MR      5:25.95    5:19.95        
                  35.49     1:18.85 (43.36)     1:59.33 (40.48)     2:39.98 (40.65)
        3:24.21 (44.23)     4:07.63 (43.42)     4:43.70 (36.07)     5:19.95 (36.25)
 13 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR      5:38.04    5:29.63        
                  35.98     1:19.94 (43.96)     2:01.14 (41.20)     2:40.98 (39.84)
        3:30.75 (49.77)     4:20.68 (49.93)     4:55.86 (35.18)     5:29.63 (33.77)
 14 Thaler, Eli M       13 Marlins Bgnw-MR      6:08.76    5:47.50        
                  35.63     1:18.35 (42.72)     2:03.60 (45.25)     2:49.23 (45.63)
        3:39.99 (50.76)     4:31.51 (51.52)     5:10.31 (38.80)     5:47.50 (37.19)
 15 Fedorov, Ivan D     13 Empire-MR            5:45.00    5:48.48        
                  39.76     1:28.68 (48.92)     2:10.27 (41.59)     2:51.49 (41.22)
        3:45.28 (53.79)     4:38.16 (52.88)     5:14.97 (36.81)     5:48.48 (33.51)
 16 Cushman, Timothy P  13 Empire-MR            5:48.05    5:50.56        
                  36.12   2:05.33 (1:29.21)     2:46.40 (41.07)     3:35.12 (48.72)
        4:23.22 (48.10)     4:56.99 (33.77)     5:30.47 (33.48)     5:50.56 (20.09)
 
Boys 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                23.29  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kessler, Zachary D  12 Marlins Bgnw-MR           NT      30.72        
  2 Coleman, Alex M     11 Marlins Bgnw-MR           NT      30.99        
  3 Townsend, Nate R    11 Marlins Bgnw-MR           NT      31.50        
 
Boys 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
              1:49.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fusco, Daniel       16 NYSA-MR                   NT    2:21.47        
                  31.99     1:07.62 (35.63)     1:45.24 (37.62)     2:21.47 (36.23)
 
Boys 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
              2:22.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lombardo, Nicholas  13 WAC-MR                    NT    2:39.04        
                  36.73     1:17.90 (41.17)     2:00.07 (42.17)     2:39.04 (38.97)
  2 Coleman, Taylor A   13 Marlins Bgnw-MR           NT    3:09.84        
                  42.96     1:31.74 (48.78)     2:21.32 (49.58)     3:09.84 (48.52)