Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/19/2013 08:12 PM
                 2013 MR NYSA 8&Under Fall Start - 10/19/2013                  
                              Sanction #: 131015                               
                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ketron, Emily A      6 Marlins Bgnw-MR        29.25      23.68        
  2 Gerosa, Grace H      5 Marlins Bgnw-MR        30.00      27.07        
  3 Panaro, Sadie A      6 PATS-MR                40.00      27.64        
  4 Hallac, Sophia R     6 Marlins Bgnw-MR        30.00      28.54        
  5 O'Donnell, Katie A   5 Marlins Bgnw-MR        30.00      29.37        
  6 Hendrickson, Riley   6 GAEL-MR                38.99      29.77        
  7 Dalton, Ashlin S     6 Marlins Bgnw-MR        30.00      30.62        
  8 Chen, Cindy W        5 Marlins Bgnw-MR        30.00      31.90        
  9 Li, Sophie Q         6 Middies-MR                NT      32.49        
 10 Ardine, Olivia G     6 Unpats-MR              35.00      41.33        
 11 O'Byrne, Rory L      4 GAEL-MR                40.99      54.17        
 12 Viola, Ava G         6 GAEL-MR                44.66      59.97        
 
Girls 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ketron, Emily A      6 Marlins Bgnw-MR      1:00.85      51.15        
                  23.51       51.15 (27.64)                                        
  2 Euyoque, Nicole      6 Middies-MR           1:06.70      59.68        
                  28.73       59.68 (30.95)                                        
  3 Panaro, Sadie A      6 PATS-MR              1:20.00    1:10.25        
  4 Li, Sophie Q         6 Middies-MR                NT    1:10.29        
  5 Ardine, Olivia G     6 Unpats-MR              55.00    1:39.57        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ketron, Emily A      6 Marlins Bgnw-MR        32.44      26.71        
  2 Panaro, Sadie A      6 PATS-MR                45.00      27.57        
  3 Euyoque, Nicole      6 Middies-MR             31.32      28.72        
  4 Gerosa, Grace H      5 Marlins Bgnw-MR        35.00      31.24        
  5 O'Donnell, Katie A   5 Marlins Bgnw-MR        35.00      33.02        
  6 Hendrickson, Riley   6 GAEL-MR                44.55      33.90        
  7 Viola, Ava G         6 GAEL-MR                48.99      44.72        
  8 Ardine, Olivia G     6 Unpats-MR              40.00      48.54        
  9 O'Byrne, Rory L      4 GAEL-MR                48.99    1:26.81        
 -- Chen, Cindy W        5 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Li, Sophie Q         6 Middies-MR                NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ketron, Emily A      6 Marlins Bgnw-MR        35.50      34.59        
  2 Gerosa, Grace H      5 Marlins Bgnw-MR        40.00      36.57        
 -- O'Donnell, Katie A   5 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Chen, Cindy W        5 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Hendrickson, Riley   6 GAEL-MR                55.66         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Viola, Ava G         6 GAEL-MR              1:08.99         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chen, Cindy W        5 Marlins Bgnw-MR        35.00      45.97        
 -- O'Donnell, Katie A   5 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Gerosa, Grace H      5 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuncoglu, Sophie     7 Marlins Bgnw-MR        22.43      20.19        
  2 Stoica, Caterina M   7 GAEL-MR                25.66      20.89        
  3 Hill, Sasha          7 Middies-MR                NT      23.09        
  4 Yang, Amy Z          7 Marlins Bgnw-MR        22.74      23.12        
  5 Liu, Ava L           7 NYSA-MR                   NT      23.50        
  6 Dittelman, Jamie c   7 Middies-MR                NT      24.51        
  7 Concepcion, Alex P   7 NYSA-MR                   NT      26.43        
  8 Pearsall, Eloise M   7 PATS-MR                   NT      30.62        
  9 Barron, Grace E      7 Middies-MR                NT      30.75        
 10 Evans, Kylie J       7 MWSC-MR                36.89      30.87        
 11 Fino, Kailee P       7 GAEL-MR                39.99      31.34        
 12 Macaluso, Chloe      7 NYSA-MR                   NT      49.74        
 
Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoica, Caterina M   7 GAEL-MR                58.99      45.20        
                  21.40       45.20 (23.80)                                        
  2 Liu, Ava L           7 NYSA-MR                   NT      49.22        
                  24.15       49.22 (25.07)                                        
  3 Tuncoglu, Sophie     7 Marlins Bgnw-MR        50.74      51.14        
                  22.26       51.14 (28.88)                                        
  4 Hill, Sasha          7 Middies-MR                NT      52.85        
                  24.08       52.85 (28.77)                                        
  5 Concepcion, Alex P   7 NYSA-MR                   NT      56.07        
                  26.17       56.07 (29.90)                                        
  6 Barron, Grace E      7 Middies-MR                NT    1:05.64        
                  35.39     1:05.64 (30.25)                                        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoica, Caterina M   7 GAEL-MR                38.77      22.82        
  2 Tuncoglu, Sophie     7 Marlins Bgnw-MR        29.03      23.59        
  3 Liu, Ava L           7 NYSA-MR                   NT      24.66        
  4 Mizerik, Charlotte   7 Middies-MR             25.14      25.10        
  5 Dittelman, Jamie c   7 Middies-MR                NT      26.36        
  6 Yang, Amy Z          7 Marlins Bgnw-MR        28.21      26.54        
  7 Hill, Sasha          7 Middies-MR                NT      26.65        
  8 Concepcion, Alex P   7 NYSA-MR                   NT      27.75        
  9 Evans, Kylie J       7 MWSC-MR                42.89      29.63        
 10 Pearsall, Eloise M   7 PATS-MR                   NT      30.62        
 11 Fino, Kailee P       7 GAEL-MR                45.66      30.71        
 -- Barron, Grace E      7 Middies-MR                NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Macaluso, Chloe      7 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuncoglu, Sophie     7 Marlins Bgnw-MR        31.34      29.54        
  2 Yang, Amy Z          7 Marlins Bgnw-MR        31.36      32.16        
 -- Dittelman, Jamie c   7 Middies-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Fino, Kailee P       7 GAEL-MR                56.77         DQ        
      Alternating Kick
 -- Stoica, Caterina M   7 GAEL-MR                44.66         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yang, Amy Z          7 Marlins Bgnw-MR        30.49      29.70        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N       8 Bgnw-MR                19.52      16.36        
  2 Schettick, Ava C     8 GAEL-MR                23.44      17.08        
  3 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                22.47      17.84        
  4 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                17.87      18.29        
  5 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR                21.22      18.53        
  6 Sawhney, Siya        8 NYSA-MR                20.66      19.10        
  7 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                23.44      19.22        
  8 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             24.54      19.75        
  9 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                23.63      21.11        
 10 Gomprecht, Kristin   8 Middies-MR             22.30      21.78        
 11 Varcadipane, Lilly   8 MWSC-MR                28.89      22.02        
 12 Chaudhary, Richa     8 Middies-MR                NT      22.18        
 13 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR        25.46      24.70        
 14 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                34.55      27.74        
 15 Chu, Alexandra M     8 Middies-MR                NT      28.30        
 16 Belostotsky, Hanna   8 Middies-MR                NT      28.64        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N       8 Bgnw-MR                36.53      37.03        
  2 Schettick, Ava C     8 GAEL-MR                53.55      37.45        
  3 Kahn, Sophia A       8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      38.75        
  4 Ketron, Sara J       8 Marlins Bgnw-MR        39.74      39.30        
  5 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                41.94      39.55        
  6 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR        42.24      39.61        
  7 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR        41.95      39.74        
  8 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR        41.96      40.64        
  9 Labana, Jaiya K      8 Marlins Bgnw-MR        40.42      40.94        
 10 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             55.81      41.28        
 11 McLaughlin, Faith    8 Marlins Bgnw-MR        40.80      41.47        
 12 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                52.44      41.85        
                  20.20       41.85 (21.65)                                        
 13 Sawhney, Siya        8 NYSA-MR                46.03      42.73        
                  21.13       42.73 (21.60)                                        
 14 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR        43.08      43.56        
                  21.11       43.56 (22.45)                                        
 15 Gomprecht, Kristin   8 Middies-MR             44.85      44.01        
                  21.58       44.01 (22.43)                                        
 16 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR        43.16      44.08        
 17 Rahni, Soraya E      8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      46.44        
                  22.78       46.44 (23.66)                                        
 18 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR      1:01.00      47.39        
                  23.35       47.39 (24.04)                                        
 19 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR        49.31      48.88        
                  23.05       48.88 (25.83)                                        
 20 Chaudhary, Richa     8 Middies-MR                NT      49.27        
                  24.00       49.27 (25.27)                                        
 21 Hammes, Kendall C    8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      49.33        
                  24.36       49.33 (24.97)                                        
 22 Gerosa, Nicole C     8 Marlins Bgnw-MR        50.26      49.73        
                  23.91       49.73 (25.82)                                        
 23 Ebner, Jamilyn M     8 MWSC-MR                53.19      50.03        
                  22.87       50.03 (27.16)                                        
 24 Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      51.23        
                  23.96       51.23 (27.27)                                        
 25 DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      53.16        
                  25.49       53.16 (27.67)                                        
 26 Minchala, Kimberly   8 Middies-MR           1:30.70      53.24        
                  22.90       53.24 (30.34)                                        
 27 Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR      1:00.00      56.27        
                  27.11       56.27 (29.16)                                        
 28 Chu, Alexandra M     8 Middies-MR                NT      58.92        
                  28.94       58.92 (29.98)                                        
 29 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR              1:05.88    1:06.29        
                  31.34     1:06.29 (34.95)                                        
 30 Turner, Julia C      8 PATS-MR                   NT    1:15.10        
                  35.66     1:15.10 (39.44)                                        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kahn, Sophia A       8 Marlins Bgnw-MR        35.00      18.95        
  2 Schettick, Ava C     8 GAEL-MR                24.33      20.15        
  3 Tan, Marisol N       8 Bgnw-MR                23.01      20.28        
  4 Taylor, Jaelynn M    8 Middies-MR             23.92      20.70        
  5 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                22.39      20.88        
  6 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                24.01      21.45        
  7 Gomprecht, Kristin   8 Middies-MR             24.33      22.12        
  8 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR        20.90      22.17        
  9 Ketron, Sara J       8 Marlins Bgnw-MR        22.62      22.18        
 10 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR        21.12      22.28        
 11 McLaughlin, Faith    8 Marlins Bgnw-MR        21.68      22.40        
 11 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR        23.12      22.40        
 13 Sawhney, Siya        8 NYSA-MR                25.16      22.45        
 14 Varcadipane, Lilly   8 MWSC-MR                30.89      23.36        
 15 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR        35.00      23.57        
 16 Chaudhary, Richa     8 Middies-MR                NT      23.76        
 17 Labana, Jaiya K      8 Marlins Bgnw-MR        23.05      23.86        
 18 Rahni, Soraya E      8 Marlins Bgnw-MR        35.00      24.32        
 19 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR        22.01      24.46        
 20 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                27.31      24.48        
 21 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR        22.55      24.67        
 22 Minchala, Kimberly   8 Middies-MR             35.40      24.72        
 23 Gerosa, Nicole C     8 Marlins Bgnw-MR        23.69      24.88        
 24 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                24.45      25.61        
 25 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR                31.55      26.06        
 26 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR        27.08      26.09        
 27 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                45.55      27.59        
 28 Ebner, Jamilyn M     8 MWSC-MR                25.85      28.23        
 29 Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR        35.00      28.48        
 30 Belostotsky, Hanna   8 Middies-MR                NT      29.41        
 31 Turner, Julia C      8 PATS-MR                   NT      38.53        
 -- Chu, Alexandra M     8 Middies-MR                NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schettick, Ava C     8 GAEL-MR                38.77      24.03        
  2 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR        25.04      24.80        
  3 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR        25.02      25.45        
  4 Gerosa, Nicole C     8 Marlins Bgnw-MR        26.38      25.66        
  5 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                28.89      25.69        
  6 McLaughlin, Faith    8 Marlins Bgnw-MR        25.40      26.50        
  7 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR        40.00      27.05        
  8 Hammes, Kendall C    8 Marlins Bgnw-MR        40.00      27.44        
  9 Norris, Katherine    8 GAEL-MR                27.53      28.59        
 10 Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR        40.00      28.63        
 11 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                37.88      29.83        
 12 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR        30.53      30.07        
 13 Ebner, Jamilyn M     8 MWSC-MR                30.97      32.91        
 14 DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR        40.00      34.09        
 15 Turner, Julia C      8 PATS-MR                   NT      34.73        
 16 Chock, Caitlynn      8 GAEL-MR                55.66      39.89        
 -- Varcadipane, Lilly   8 MWSC-MR                35.89         DQ        
      One hand touch
 -- Belostotsky, Hanna   8 Middies-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kahn, Sophia A       8 Marlins Bgnw-MR        35.00      20.48        
  2 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR        20.28      20.59        
  3 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR        22.63      21.53        
  4 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR        21.99      21.56        
  5 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR        20.32      22.16        
  6 Ketron, Sara J       8 Marlins Bgnw-MR        28.28      22.63        
  7 Labana, Jaiya K      8 Marlins Bgnw-MR        24.27      23.53        
  8 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR                38.77      24.27        
  9 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                26.26      24.42        
 10 Bruno, Ava L         8 GAEL-MR                28.69      24.88        
 11 Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR        35.00      25.69        
 12 Bazinet, Julia M     8 GAEL-MR                40.99      26.05        
 13 Rahni, Soraya E      8 Marlins Bgnw-MR        35.00      26.74        
 14 DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR        35.00      27.61        
 15 Ebner, Jamilyn M     8 MWSC-MR                30.70      27.71        
 16 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR        28.19      28.40        
 17 Minchala, Kimberly   8 Middies-MR                NT      29.96        
 18 Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR        35.00      30.41        
 -- Hammes, Kendall C    8 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tan, Marisol N       8 Bgnw-MR              1:42.25    1:34.60        
                                  42.96 ( )     1:13.35 (30.39)     1:34.60 (21.25)
  2 Sun, Julia           8 Marlins Bgnw-MR      1:36.51    1:35.07        
                  20.95       43.84 (22.89)     1:12.15 (28.31)     1:35.07 (22.92)
  3 Slive, Ellie R       8 Marlins Bgnw-MR      1:43.74    1:37.72        
                  21.46       46.09 (24.63)     1:16.96 (30.87)     1:37.72 (20.76)
  4 Kahn, Sophia A       8 Marlins Bgnw-MR      2:10.00    1:39.06        
                  21.61       44.58 (22.97)     1:14.59 (30.01)     1:39.06 (24.47)
  5 Zorgman, Sunell      8 Marlins Bgnw-MR      1:52.14    1:40.42        
                  21.96       46.16 (24.20)     1:17.15 (30.99)     1:40.42 (23.27)
  6 Ketron, Sara J       8 Marlins Bgnw-MR      1:43.49    1:41.97        
                  22.68       47.33 (24.65)     1:20.58 (33.25)     1:41.97 (21.39)
  7 Furniss, Corinne J   8 Marlins Bgnw-MR      1:43.37    1:43.64        
                  21.23       43.94 (22.71)     1:17.18 (33.24)     1:43.64 (26.46)
  8 Convery, Sarah A     8 Marlins Bgnw-MR      1:49.26    1:46.22        
                  21.86       47.12 (25.26)     1:21.79 (34.67)     1:46.22 (24.43)
  9 Gerosa, Nicole C     8 Marlins Bgnw-MR      2:10.79    1:46.83        
                  24.52       51.01 (26.49)     1:22.94 (31.93)     1:46.83 (23.89)
 10 Chen, Joyce W        8 Marlins Bgnw-MR      2:00.00    1:52.45        
                  25.67       53.38 (27.71)     1:26.80 (33.42)     1:52.45 (25.65)
 11 Crystal, Lilly M     8 GAEL-MR              2:15.66    1:55.44        
                  24.59       53.05 (28.46)     1:25.38 (32.33)     1:55.44 (30.06)
 12 Norris, Katherine    8 GAEL-MR              2:02.74    2:01.38        
                  28.29       56.60 (28.31)     1:35.25 (38.65)     2:01.38 (26.13)
 13 Cole, Emily F        8 Marlins Bgnw-MR      2:03.33    2:01.67        
                  28.39       56.82 (28.43)     1:33.86 (37.04)     2:01.67 (27.81)
 14 Lichtenthal, Jorda   8 Marlins Bgnw-MR      2:10.99    2:01.94        
                  30.43       58.51 (28.08)     1:33.97 (35.46)     2:01.94 (27.97)
 -- Rahni, Soraya E      8 Marlins Bgnw-MR      2:10.00         DQ        
      Did not finish on back - back
                  25.57       52.83 (27.26)     1:29.25 (36.42)          DQ (32.37)
 -- DeGeorges, Katie R   8 Marlins Bgnw-MR      2:10.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  28.97       57.94 (28.97)     1:40.64 (42.70)          DQ (34.87)
 -- Hammes, Kendall C    8 Marlins Bgnw-MR      2:10.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  30.52     1:01.93 (31.41)     1:35.02 (33.09)                    
 -- Magee, Campbell S    8 Marlins Bgnw-MR      2:10.00         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  26.84       53.62 (26.78)     1:27.56 (33.94)          DQ (35.72)
 -- Labana, Jaiya K      8 Marlins Bgnw-MR      2:03.08         DQ        
      One hand touch - breast
                  22.59       51.80 (29.21)     1:26.61 (34.81)          DQ (25.24)
 -- Vitti, Alexa A       8 Marlins Bgnw-MR      2:10.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  32.75     1:04.54 (31.79)     1:45.84 (41.30)          DQ (30.17)
 -- McLaughlin, Faith    8 Marlins Bgnw-MR      1:48.59         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                  20.79       44.39 (23.60)     1:17.17 (32.78)          DQ (24.00)
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Zachary      6 Marlins Bgnw-MR        30.50      24.31        
  2 Chang, Benjamin      6 Marlins Bgnw-MR        30.00      24.34        
  3 Kamal, Adam          5 Marlins Bgnw-MR        30.00      25.44        
  4 Stonsby, P.J S       6 Marlins Bgnw-MR        30.00      25.82        
  5 Malik, Vivek         6 Marlins Bgnw-MR        30.00      27.14        
  6 Pearsall, Milo J     6 PATS-MR                   NT      38.36        
  7 Locitzer, Patrick    6 PATS-MR                   NT      55.97        
 
Boys 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pearsall, Milo J     6 PATS-MR                   NT    1:15.98        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Benjamin      6 Marlins Bgnw-MR        35.50      26.04        
  2 Arnold, Zachary      6 Marlins Bgnw-MR        35.00      27.76        
  3 Stonsby, P.J S       6 Marlins Bgnw-MR        35.00      28.11        
  4 Kamal, Adam          5 Marlins Bgnw-MR        35.00      29.50        
  5 Malik, Vivek         6 Marlins Bgnw-MR        35.00      33.13        
  6 Pearsall, Milo J     6 PATS-MR                   NT      34.18        
  7 Locitzer, Patrick    6 PATS-MR                   NT    1:04.87        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Benjamin      6 Marlins Bgnw-MR        40.00      30.68        
  2 Stonsby, P.J S       6 Marlins Bgnw-MR        40.00      31.55        
  3 Arnold, Zachary      6 Marlins Bgnw-MR        40.00      36.87        
 -- Malik, Vivek         6 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Kamal, Adam          5 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      One hand touch
 
Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Zachary      6 Marlins Bgnw-MR        35.00      37.11        
  2 Stonsby, P.J S       6 Marlins Bgnw-MR        35.00      40.02        
 -- Kamal, Adam          5 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Malik, Vivek         6 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Chang, Benjamin      6 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR        30.00      20.77        
  2 Carlson, Liam J      7 PATS-MR                35.00      21.54        
  3 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR        30.00      22.42        
  4 McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR        30.00      22.74        
  5 Mccauley, Declan     7 GAEL-MR                29.09      23.69        
  6 Paez, Darian F       7 Marlins Bgnw-MR        30.00      23.73        
  7 Dennison, Nathanie   7 Middies-MR                NT      24.40        
  8 Barron, Michael L    7 Middies-MR                NT      29.35        
  9 Wei, Albert M        7 Middies-MR                NT      43.38        
 
Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dennison, Nathanie   7 Middies-MR                NT      55.38        
                  25.79       55.38 (29.59)                                        
  2 Carlson, Liam J      7 PATS-MR              1:15.00    1:00.92        
                  28.96     1:00.92 (31.96)                                        
  3 Barron, Michael L    7 Middies-MR                NT    1:09.37        
                  32.49     1:09.37 (36.88)                                        
  4 Wei, Albert M        7 Middies-MR                NT    1:33.04        
                  47.73     1:33.04 (45.31)                                        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Liam J      7 PATS-MR                41.00      23.32        
  2 McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR        35.00      23.79        
  3 Dennison, Nathanie   7 Middies-MR                NT      25.15        
  4 Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR        35.00      25.28        
  5 Mccauley, Declan     7 GAEL-MR                31.18      26.03        
  6 Paez, Darian F       7 Marlins Bgnw-MR        35.00      26.69        
  7 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR        35.00      28.79        
  8 Barron, Michael L    7 Middies-MR                NT      30.24        
  9 Wei, Albert M        7 Middies-MR                NT      50.90        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paez, Darian F       7 Marlins Bgnw-MR        40.00      31.71        
  2 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR        40.00      39.30        
  3 Mccauley, Declan     7 GAEL-MR                44.55      46.40        
 -- McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Carlson, Liam J      7 PATS-MR                43.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR        40.00         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nadecki, Erik S      7 Marlins Bgnw-MR        35.00      26.62        
  2 McHugh, Connor J     7 Marlins Bgnw-MR        35.00      30.61        
  3 Cornish, Jack A      7 Marlins Bgnw-MR        35.00      34.83        
 -- Paez, Darian F       7 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Euyoque, Kevin D     8 Middies-MR             20.48      19.25        
  2 Rios, Jared J        8 Middies-MR                NT      19.71        
  3 Robinson, Ari B      8 GAEL-MR                20.41      20.08        
  4 Sung, Lou-Fei        8 GAEL-MR                23.44      20.18        
  5 Jaeger, Tommy        8 PATS-MR                18.51      20.90        
  6 Karle, Brian J       8 GAEL-MR                28.77      21.68        
  7 Gutman, Luke M       8 Middies-MR                NT      21.89        
  8 Stevens, Richard D   8 GAEL-MR                35.88      22.44        
  9 O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR        19.25      23.78        
 10 King, Conor P        8 NYSA-MR                   NT      24.71        
 11 Shea, Jack S         8 MWSC-MR                36.89      26.47        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR        36.09      32.92        
  2 Vitale, Ben G        8 Unpats-MR              45.08      38.87        
  3 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR        38.92      39.02        
  4 Lucchese, Felix B    8 Marlins Bgnw-MR        44.36      41.33        
  5 Wasserman, Jared S   8 Marlins Bgnw-MR        46.65      41.77        
                  20.93       41.77 (20.84)                                        
  6 Euyoque, Kevin D     8 Middies-MR             43.97      41.90        
                  20.85       41.90 (21.05)                                        
  7 Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR        47.00      42.13        
  8 Karle, Brian J       8 GAEL-MR              1:02.88      44.79        
                  22.32       44.79 (22.47)                                        
  9 Robinson, Ari B      8 GAEL-MR                53.81      44.95        
                  21.34       44.95 (23.61)                                        
 10 Chang, William       8 Marlins Bgnw-MR      1:01.00      45.84        
                  22.32       45.84 (23.52)                                        
 11 Jaeger, Tommy        8 PATS-MR                40.56      46.62        
                  21.39       46.62 (25.23)                                        
 12 Moran, Jack M        8 Marlins Bgnw-MR        53.81      46.88        
                  21.68       46.88 (25.20)                                        
 13 Malik, Rohan         8 Marlins Bgnw-MR        47.11      48.08        
                  23.40       48.08 (24.68)                                        
 14 Gutman, Luke M       8 Middies-MR                NT      50.83        
                  24.47       50.83 (26.36)                                        
 15 King, Conor P        8 NYSA-MR                   NT      52.53        
                  24.40       52.53 (28.13)                                        
 16 O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR        45.54      54.27        
                  26.24       54.27 (28.03)                                        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR        17.12      17.89        
  2 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR        21.11      20.97        
  3 Vitale, Ben G        8 Unpats-MR              19.11      20.98        
  4 Karle, Brian J       8 GAEL-MR                38.77      22.06        
  5 Gutman, Luke M       8 Middies-MR                NT      22.23        
  6 Wasserman, Jared S   8 Marlins Bgnw-MR        33.50      22.98        
  7 Malik, Rohan         8 Marlins Bgnw-MR        23.17      23.36        
  8 Robinson, Ari B      8 GAEL-MR                26.41      23.94        
  9 Jaeger, Tommy        8 PATS-MR                23.38      24.34        
 10 King, Conor P        8 NYSA-MR                   NT      24.80        
 11 Shea, Jack S         8 MWSC-MR                38.89      24.87        
 12 Stevens, Richard D   8 GAEL-MR                40.88      26.15        
 13 Moran, Jack M        8 Marlins Bgnw-MR        28.82      26.41        
 14 O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR        23.64      26.51        
 -- Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR        35.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Rios, Jared J        8 Middies-MR                NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vitale, Ben G        8 Unpats-MR              33.11      24.24        
  2 Lucchese, Felix B    8 Marlins Bgnw-MR        30.87      27.43        
  3 Moran, Jack M        8 Marlins Bgnw-MR        32.23      27.80        
  4 Chang, William       8 Marlins Bgnw-MR        40.00      27.95        
  5 Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR        38.00      30.59        
  6 Karle, Brian J       8 GAEL-MR                45.45      31.47        
  7 Rios, Jared J        8 Middies-MR                NT      45.73        
 -- O'Donnell, Mikey W   8 Marlins Bgnw-MR        34.66         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR        16.51      14.78        
  2 Vitale, Ben G        8 Unpats-MR              24.41      19.06        
  3 Wasserman, Jared S   8 Marlins Bgnw-MR        33.50      22.36        
  4 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR        19.47      22.83        
  5 Lucchese, Felix B    8 Marlins Bgnw-MR        24.36      24.11        
  6 Jaeger, Tommy        8 PATS-MR                24.64      25.11        
  7 Malik, Rohan         8 Marlins Bgnw-MR        28.29      26.79        
  8 Sung, Lou-Fei        8 GAEL-MR                32.44      29.32        
  9 Chang, William       8 Marlins Bgnw-MR        35.00      31.65        
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sakharuk, Nikita V   8 Marlins Bgnw-MR      1:26.80    1:22.92        
                                  35.67 ( )     1:02.89 (27.22)     1:22.92 (20.03)
  2 Wohl, Evan S         8 Marlins Bgnw-MR      1:47.68    1:42.50        
                  23.53       47.83 (24.30)     1:20.95 (33.12)     1:42.50 (21.55)
  3 Euyoque, Kevin D     8 Middies-MR           1:49.65    1:43.02        
                  24.16       48.22 (24.06)     1:19.48 (31.26)     1:43.02 (23.54)
  4 Lucchese, Felix B    8 Marlins Bgnw-MR      1:54.27    1:45.55        
                  23.78       48.74 (24.96)     1:23.14 (34.40)     1:45.55 (22.41)
  5 Wasserman, Jared S   8 Marlins Bgnw-MR      2:20.00    1:52.50        
                  24.10       51.23 (27.13)   1:52.50 (1:01.27)                    
  6 Malik, Rohan         8 Marlins Bgnw-MR      2:06.32    1:58.20        
                  27.55       54.70 (27.15)     1:32.16 (37.46)     1:58.20 (26.04)
  7 Moran, Jack M        8 Marlins Bgnw-MR      2:18.57    1:58.95        
                  26.64       57.24 (30.60)     1:35.13 (37.89)     1:58.95 (23.82)
  8 Lynch, Jamie M       8 Marlins Bgnw-MR      2:10.00    1:59.47        
                  30.27       58.24 (27.97)     1:34.80 (36.56)     1:59.47 (24.67)
  9 Chang, William       8 Marlins Bgnw-MR      2:00.00    2:01.56        
                  33.04     1:05.54 (32.50)     1:36.37 (30.83)     2:01.56 (25.19)
 -- Sung, Lou-Fei        8 GAEL-MR              2:11.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  28.70       58.12 (29.42)     1:38.38 (40.26)          DQ (28.87)