Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 12/10/2013 04:15 PM
              2013 MR NBS Blue and Gold - 12/6/2013 to 12/8/2013               
          2013 Newburgh Sharks Blue and Gold Meet, Sanction #: 131202          
                           Distance Session: #131201                           
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   31.81    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                    
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    35.47      34.72 SILV    20  
  2 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                39.53      36.65         17  
  3 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR         43.36      38.35         16  
  4 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR                47.30      38.67         15  
  5 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                42.92      39.02         14  
  6 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                49.04      40.54         13  
  7 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                  46.65      41.84         12  
  8 Esposito, Ava R      8 NBS-MR                 40.94      41.97         11  
  9 Tauber, Kayla        8 MWSC-MR                45.06      43.19          9  
 10 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                46.78      43.41          7  
 11 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                44.85      44.19          6  
 12 Steiner, Julia V     8 VAC-MR                 47.74      45.23          5  
 13 Stapleton, Brooke    8 Farmingdale-MR         45.81      45.92          4  
 14 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    48.11      46.70          3  
 15 Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR                46.93      47.84          2  
 16 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR                51.64      49.58          1  
 17 Sarpong, Afia        7 DA-MR                     NT      52.29        
 18 Bilenky, Silvia      7 NBS-MR               1:09.23      52.65        
 19 Leonard, Julia E     7 NBS-MR               1:02.19    1:06.09        
 20 McKenna, Grace A     6 MWSC-MR              1:13.75    1:17.62        
 -- Leduc, Ella N        8 DA-MR                  52.16         DQ        
      No touch on turn
 -- Perez, Zohary D      8 DA-MR                  53.67         DQ        
      Pulling on lane line
 -- Jaros, Sammy R       8 DA-MR                  54.39         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:09.29    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                  
                1:10.99  JO
                1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR  1:22.07    1:24.25         20  
                  39.42     1:24.25 (44.83)                                        
  2 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              1:32.66    1:27.43         17  
                  40.74     1:27.43 (46.69)                                        
  3 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR       1:39.73    1:30.40         16  
                  51.00     1:30.40 (39.40)                                        
  4 Castano, Tara M      8 BBSC-MR              1:40.75    1:33.55         15  
                  43.43     1:33.55 (50.12)                                        
  5 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR              1:32.77    1:34.43         14  
                  43.50     1:34.43 (50.93)                                        
  6 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              1:43.23    1:37.85         13  
                  45.53     1:37.85 (52.32)                                        
  7 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:46.28    1:40.01         12  
                  44.70     1:40.01 (55.31)                                        
  8 Esposito, Ava R      8 NBS-MR               1:33.12    1:40.74         11  
                  52.00     1:40.74 (48.74)                                        
  9 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                1:49.90    1:40.91          9  
                  48.29     1:40.91 (52.62)                                        
 10 Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR              1:45.41    1:48.78          7  
                  50.52     1:48.78 (58.26)                                        
 11 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR  1:52.70    1:55.62          6  
                  53.17   1:55.62 (1:02.45)                                        
 12 Leduc, Ella N        8 DA-MR                     NT    1:59.49          5  
                  54.60   1:59.49 (1:04.89)                                        
 13 Sarpong, Afia        7 DA-MR                     NT    2:05.95          4  
                  56.23   2:05.95 (1:09.72)                                        
 14 Leonard, Julia E     7 NBS-MR               2:33.13    2:11.94          3  
                1:02.09   2:11.94 (1:09.85)                                        
 -- Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              1:56.00         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   37.51    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                    
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    43.65      42.32 SILV    20  
  2 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                44.69      43.45         17  
  3 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR                47.32      44.61         16  
  4 Schlifkin, Marissa   8 MWSC-MR                   NT      45.25         15  
  5 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR         54.94      46.77         14  
  6 Tauber, Kayla        8 MWSC-MR                52.30      49.00         13  
  7 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                50.88      49.02         12  
  8 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                48.81      50.06         11  
  9 Stapleton, Brooke    8 Farmingdale-MR            NT      50.19          9  
 10 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                  53.06      50.28          7  
 11 Esposito, Ava R      8 NBS-MR                 50.02      50.80          6  
 12 Schlifkin, Emma      8 MWSC-MR                   NT      52.11          5  
 13 Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR              1:05.55      54.97          4  
 14 Leduc, Ella N        8 DA-MR                1:02.82      55.46          3  
 15 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR  1:00.25      56.47          2  
 16 Steiner, Julia V     8 VAC-MR                    NT      57.13          1  
 17 Leonard, Julia E     7 NBS-MR               1:00.58      57.38        
 18 Bilenky, Silvia      7 NBS-MR               1:11.72    1:04.01        
 -- Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              1:03.20         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- Sarpong, Afia        7 DA-MR                     NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
 -- McKenna, Grace A     6 MWSC-MR                   NT         DQ        
 -- Perez, Zohary D      8 DA-MR                  58.52         NS        
 -- Jaros, Sammy R       8 DA-MR                     NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   40.84    1/1/1988 LAUREN JAEGER - LBA                          
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    50.51      50.20         20  
  2 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    57.25      53.70         17  
  3 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                55.09      54.29         16  
  4 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR       1:05.00      55.28         15  
  5 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              1:01.32      56.75         14  
  6 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                1:00.35      57.69         13  
  7 Esposito, Ava R      8 NBS-MR                 59.22    1:00.02         12  
  8 Leonard, Julia E     7 NBS-MR                    NT    1:02.61         11  
  9 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:06.63    1:03.66          9  
 10 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR              1:11.04    1:06.95          7  
 11 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              1:13.39    1:12.40          6  
 12 Leduc, Ella N        8 DA-MR                     NT    1:19.85          5  
 -- Valdez, Thalia A     8 BBSC-MR              1:11.56         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- McKenna, Mary K      8 BBSC-MR              1:12.28         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Sarpong, Afia        7 DA-MR                     NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   36.24    1/6/2001 Ali C Polhill, BGNW Marlins                  
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR                49.39      43.36 SILV    20  
  2 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR    45.00      43.83 SILV    17  
  3 Castano, Tara M      8 BBSC-MR                55.55      45.77         16  
  4 McKenna, Mary K      8 BBSC-MR                56.62      48.85         15  
  5 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR                52.78      52.05         14  
  6 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                1:02.00      54.14         13  
  7 Herrera, Ciara E     8 BBSC-MR                54.45      58.92         12  
  8 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              1:00.67    1:03.82         11  
  9 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR    55.00    1:07.40          9  
 10 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR       1:05.00    1:07.66          7  
 -- Esposito, Ava R      8 NBS-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   1:20.94    1/1/1988 YVETTE SMETANA - MSC                       
                1:20.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Catheri   8 Express Swimming-MR  1:46.00    1:34.37         20  
                  44.92     1:34.37 (49.45)                                        
  2 Eng, Amelie R        7 BBSC-MR              1:51.55    1:38.57         17  
                  46.91     1:38.57 (51.66)                                        
  3 Castano, Tara M      8 BBSC-MR              1:58.55    1:38.90         16  
                1:02.00     1:38.90 (36.90)                                        
  4 Tan, Sayjel E        7 BBSC-MR              1:55.55    1:51.89         15  
                  50.76   1:51.89 (1:01.13)                                        
  5 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                2:04.64    1:53.72         14  
                  53.96     1:53.72 (59.76)                                        
  6 Cimino, Izabella K   8 Farmingdale-MR       2:00.00    1:55.65         13  
                  54.13   1:55.65 (1:01.52)                                        
  7 Darcy, Lilly Anne    8 Express Swimming-MR  2:12.00    1:56.07         12  
                  59.61     1:56.07 (56.46)                                        
  8 Esposito, Ava R      8 NBS-MR               1:49.11    1:56.66         11  
                  54.27   1:56.66 (1:02.39)                                        
  9 Diffendale, Ashley   8 BBSC-MR              2:10.55    2:06.45          9  
                1:13.00     2:06.45 (53.45)                                        
 10 Leduc, Ella N        8 DA-MR                2:20.30    2:17.77          7  
                1:14.00   2:17.77 (1:03.77)                                        
 -- Leonard, Julia E     7 NBS-MR                    NT         DQ        
                1:10.95        DQ (1:07.98)                                        
 -- Stapleton, Brooke    8 Farmingdale-MR            NT         DQ        
      Scissors kick - breast
                  50.22        DQ (1:07.31)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   26.88    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                        
                32.09  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR                33.92      33.33 SILV    20  
  2 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR                35.66      34.30 SILV    17  
  3 Wurster, Meghan K   10 NBS-MR                 35.10      34.56 SILV    16  
  4 Bunch, Jenna G       9 NBS-MR                 34.41      34.63 SILV    15  
  5 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR    37.53      34.84 SILV    14  
  6 O'Brien, Kelsey R    9 MWSC-MR                35.08      35.16 SILV    13  
  7 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    37.38      35.93         12  
  8 Vallamattam, Annie   9 DA-MR                  35.30      36.22         11  
  9 Williams, Grace K   10 NBS-MR                 37.79      36.44          9  
 10 Boyle, Julia T      10 NBS-MR                 35.92      36.51          7  
 11 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  37.53      36.99          6  
 12 Nicholas, Cayla      9 DA-MR                  36.67      37.13          4.5
 12 Renda, Tara L       10 BBSC-MR                38.18      37.13          4.5
 14 MacHugh, Grace A    10 NBS-MR                 36.21      38.20          3  
 15 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR         42.75      38.82          2  
 16 Adissi, Corinne F   10 MWSC-MR                38.54      39.17          1  
 17 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                39.01      39.76        
 18 Guglielmello, Soph  10 MWSC-MR                39.44      39.77        
 19 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR    41.64      40.27        
 20 Weeks, Kelly         9 MWSC-MR                42.93      41.26        
 21 Stapleton, Brianna   9 Farmingdale-MR         47.02      41.45        
 22 Repke, Emma M       10 DA-MR                  45.74      43.34        
 23 Barabasi, Bianca R   9 FAST-MR                44.38      43.63        
 24 Mozer, Freja M      10 DA-MR                  50.38      44.60        
 25 Williamson, Jaila    9 Farmingdale-MR         45.00      47.72        
 26 Perez, Riley         9 NBS-MR                 46.72      49.43        
 27 Drozdowski, Alyssa   9 Farmingdale-MR         53.00      51.64        
 28 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR    52.80      51.98        
 29 Bilenky, Adriana     9 NBS-MR               1:05.51      58.14        
 -- Mayen, Savannah R   10 DA-MR                  44.55         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   48.19   12/8/2012 Abigail Suleski, PBAC                        
              1:10.99  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              1:16.45    1:11.73 SILV    20  
                  33.37     1:11.73 (38.36)                                        
  2 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              1:17.56    1:13.81 SILV    17  
                  35.33     1:13.81 (38.48)                                        
  3 Caceres, Deanna R   10 PBAC-MR              1:12.56    1:15.98 SILV    16  
                  34.21     1:15.98 (41.77)                                        
  4 Waldner, Sydney      9 MWSC-MR              1:18.21    1:16.78 SILV    15  
                  35.06     1:16.78 (41.72)                                        
  5 Wurster, Meghan K   10 NBS-MR               1:20.46    1:17.73 SILV    14  
                  37.59     1:17.73 (40.14)                                        
  6 Samsonov, Ekaterin  10 NBS-MR               1:19.73    1:17.80 SILV    13  
                  36.20     1:17.80 (41.60)                                        
  7 Beezer, Kristina G  10 MWSC-MR              1:19.37    1:19.27         12  
                  36.49     1:19.27 (42.78)                                        
  8 Bunch, Jenna G       9 NBS-MR               1:22.35    1:20.49         11  
                  38.46     1:20.49 (42.03)                                        
  9 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR  1:27.65    1:20.97          9  
                1:20.97         1:20.97 ( )                                        
 10 Boyle, Julia T      10 NBS-MR               1:23.44    1:21.37          7  
                  38.83     1:21.37 (42.54)                                        
 11 Maio, Kate          10 BBSC-MR              1:20.88    1:23.34          6  
                  38.77     1:23.34 (44.57)                                        
 12 Renda, Tara L       10 BBSC-MR              1:27.86    1:24.38          5  
                  39.30     1:24.38 (45.08)                                        
 13 Williams, Grace K   10 NBS-MR               1:27.60    1:24.94          4  
                  40.62     1:24.94 (44.32)                                        
 14 Shaw, Michela T     10 Express Swimming-MR  1:20.00    1:25.47          3  
                  39.80     1:25.47 (45.67)                                        
 15 Jones, Kristen L    10 DA-MR                1:26.38    1:25.69          2  
                1:25.69         1:25.69 ( )                                        
 16 MacHugh, Grace A    10 NBS-MR               1:24.56    1:25.83          1  
                  40.68     1:25.83 (45.15)                                        
 17 Catalano, Farrah     9 BBSC-MR              1:28.08    1:26.09        
                  39.22     1:26.09 (46.87)                                        
 18 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  1:23.00    1:26.71        
                  37.90     1:26.71 (48.81)                                        
 19 Nicholas, Cayla      9 DA-MR                1:29.21    1:27.02        
                  37.80     1:27.02 (49.22)                                        
 20 Sheerin, Megan       9 MWSC-MR                   NT    1:29.25        
                  41.46     1:29.25 (47.79)                                        
 21 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              1:29.78    1:29.46        
                  54.00     1:29.46 (35.46)                                        
 22 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR       1:37.56    1:31.48        
                  42.99     1:31.48 (48.49)                                        
 23 Sehgal, Garima      10 DA-MR                1:32.24    1:31.55        
                  55.00     1:31.55 (36.55)                                        
 24 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  1:30.00    1:32.36        
                  42.31     1:32.36 (50.05)                                        
 25 Barabasi, Bianca R   9 FAST-MR              2:05.72    1:32.57        
                  43.01     1:32.57 (49.56)                                        
 26 Pretsch, Michelle   10 MWSC-MR              1:33.76    1:34.93        
                  45.85     1:34.93 (49.08)                                        
 27 Robinson, Anna M     9 MWSC-MR                   NT    1:35.45        
                  43.29     1:35.45 (52.16)                                        
 28 Williamson, Jaila    9 Farmingdale-MR       1:50.00    1:38.56        
                  43.98     1:38.56 (54.58)                                        
 29 Giordano, Jessica    9 Farmingdale-MR       1:55.00    1:39.87        
                  44.76     1:39.87 (55.11)                                        
 30 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                1:40.46    1:41.00        
 31 Rattan, Udaya       10 DA-MR                1:33.42    1:41.61        
                  47.33     1:41.61 (54.28)                                        
 32 Mozer, Freja M      10 DA-MR                1:44.73    1:43.34        
                  49.76     1:43.34 (53.58)                                        
 33 Repke, Emma M       10 DA-MR                1:42.44    1:44.05        
                  47.41     1:44.05 (56.64)                                        
 34 Perez, Riley         9 NBS-MR               2:03.54    1:45.39        
                  49.08     1:45.39 (56.31)                                        
 35 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:46.37        
                  48.95     1:46.37 (57.42)                                        
 36 Gulcaglayan, Bella   9 DA-MR                     NT    2:08.00        
                2:08.00         2:08.00 ( )                                        
 -- Wienckowski, Grace   9 VAC-MR               1:27.78         NS        
 -- Mayen, Savannah R   10 DA-MR                     NT         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:09.89    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                      
                1:20.99  JO
                1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              1:27.56    1:24.64 SILV    20  
                  40.61     1:24.64 (44.03)                                        
  2 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              1:28.35    1:25.85 SILV    17  
                  42.40     1:25.85 (43.45)                                        
  3 Wurster, Meghan K   10 NBS-MR               1:29.58    1:26.68 SILV    16  
                  43.29     1:26.68 (43.39)                                        
  4 Bunch, Jenna G       9 NBS-MR               1:30.24    1:31.15 SILV    15  
                  45.40     1:31.15 (45.75)                                        
  5 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  1:33.00    1:32.62 SILV    14  
                  43.48     1:32.62 (49.14)                                        
  6 O'Brien, Kelsey R    9 MWSC-MR              1:34.13    1:33.28 SILV    13  
                  44.21     1:33.28 (49.07)                                        
  7 Boyle, Julia T      10 NBS-MR               1:35.43    1:34.20 SILV    12  
                  47.41     1:34.20 (46.79)                                        
  8 Vallamattam, Annie   9 DA-MR                1:34.73    1:35.57 SILV    11  
                  45.08     1:35.57 (50.49)                                        
  9 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  1:35.00    1:35.66 SILV     9  
                  45.03     1:35.66 (50.63)                                        
 10 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              1:37.27    1:36.17 SILV     7  
 11 MacHugh, Grace A    10 NBS-MR               1:28.71    1:36.52 SILV     6  
                  46.91     1:36.52 (49.61)                                        
 12 Jones, Kristen L    10 DA-MR                1:36.38    1:36.83 SILV     5  
 13 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR  1:52.88    1:37.12          4  
 14 Renda, Tara L       10 BBSC-MR              1:44.72    1:39.06          3  
                  49.04     1:39.06 (50.02)                                        
 15 Nicholas, Cayla      9 DA-MR                1:43.20    1:40.48          2  
                  46.78     1:40.48 (53.70)                                        
 16 Adissi, Corinne F   10 MWSC-MR              1:34.89    1:46.17          1  
 17 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR       2:11.78    1:47.41        
 18 Repke, Emma M       10 DA-MR                2:00.75    1:50.41        
                1:10.00     1:50.41 (40.41)                                        
 19 Barabasi, Bianca R   9 FAST-MR              2:00.85    1:52.09        
                1:11.00     1:52.09 (41.09)                                        
 20 Mozer, Freja M      10 DA-MR                2:11.88    2:00.93        
                  58.46   2:00.93 (1:02.47)                                        
 21 Perez, Riley         9 NBS-MR               2:06.81    2:02.22        
                1:00.06   2:02.22 (1:02.16)                                        
 22 Drozdowski, Alyssa   9 Farmingdale-MR       2:26.00    2:07.93        
                1:14.00     2:07.93 (53.93)                                        
 23 Bilenky, Adriana     9 NBS-MR                    NT    2:08.12        
                1:04.96   2:08.12 (1:03.16)                                        
 24 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  2:10.00    2:10.97        
                1:03.40   2:10.97 (1:07.57)                                        
 -- Williams, Grace K   10 NBS-MR               1:39.57         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Stapleton, Brianna   9 Farmingdale-MR       2:10.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                1:09.00          DQ (50.67)                                        
 -- Williamson, Jaila    9 Farmingdale-MR       2:10.00         DQ        
      Did not finish on back
                  55.20          DQ (58.87)                                        
 -- Guglielmello, Soph  10 MWSC-MR              1:34.31         DQ        
                  46.59                                                            
 -- Mayen, Savannah R   10 DA-MR                     NT         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   34.11    1/1/1990 MELISSA LEVERY - YMID                        
                42.99  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR                43.78      42.48 JO      20  
  2 Samsonov, Ekaterin  10 NBS-MR                 45.27      43.82 SILV    17  
  3 Waldner, Sydney      9 MWSC-MR                45.22      45.86 SILV    16  
  4 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR                45.96      46.28 SILV    15  
  5 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    47.76      46.45 SILV    14  
  6 Beezer, Kristina G  10 MWSC-MR                48.23      46.47 SILV    13  
  7 Boyle, Julia T      10 NBS-MR                 48.18      46.81 SILV    12  
  8 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                  49.25      47.71 SILV    11  
  9 Shaw, Michela T     10 Express Swimming-MR    51.71      48.11 SILV     9  
 10 Wurster, Meghan K   10 NBS-MR                 49.03      48.76          7  
 11 Caceres, Deanna R   10 PBAC-MR                52.15      48.88          6  
 12 Catalano, Farrah     9 BBSC-MR                51.06      49.07          5  
 13 Sehgal, Garima      10 DA-MR                  54.40      49.62          4  
 14 Williams, Grace K   10 NBS-MR                 49.68      50.19          3  
 15 Bunch, Jenna G       9 NBS-MR                 54.91      52.52          2  
 16 MacHugh, Grace A    10 NBS-MR                 50.69      52.65          1  
 17 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR    50.79      52.75        
 18 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                54.44      53.56        
 19 Nicholas, Cayla      9 DA-MR                  55.78      54.13        
 20 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR       1:01.58      54.41        
 21 Robinson, Anna M     9 MWSC-MR                56.00      54.42        
 22 Maio, Kate          10 BBSC-MR                55.55      54.81        
 23 Sheerin, Megan       9 MWSC-MR                   NT      55.26        
 24 Pretsch, Michelle   10 MWSC-MR                57.81      56.63        
 25 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  58.81      57.01        
 26 Perez, Riley         9 NBS-MR                 58.59      57.55        
 27 Renda, Tara L       10 BBSC-MR              1:11.72      58.89        
 28 Repke, Emma M       10 DA-MR                  58.83    1:00.82        
 29 Gulcaglayan, Bella   9 DA-MR                1:04.06    1:02.05        
 30 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  1:12.04    1:03.93        
 31 Mozer, Freja M      10 DA-MR                1:09.17    1:05.09        
 32 Duffner, Amelia R    9 MWSC-MR                   NT    1:05.23        
 33 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  1:02.40    1:07.39        
 -- Williamson, Jaila    9 Farmingdale-MR       1:20.00         DQ        
      One hand touch
 -- Rattan, Udaya       10 DA-MR                1:02.38         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Giordano, Jessica    9 Farmingdale-MR         57.00         NS        
 -- Mayen, Savannah R   10 DA-MR                1:00.11         NS        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   29.78    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                        
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR    42.94      38.72 SILV    20  
  2 Caceres, Deanna R   10 PBAC-MR                41.55      39.49 SILV    17  
  3 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR                40.82      39.79 SILV    16  
  4 Waldner, Sydney      9 MWSC-MR                39.62      40.00 SILV    15  
  5 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR                51.05      42.14 SILV    14  
  6 Samsonov, Ekaterin  10 NBS-MR                 43.25      43.73 SILV    13  
  7 MacHugh, Grace A    10 NBS-MR                 41.52      43.96         12  
  8 Shaw, Michela T     10 Express Swimming-MR    55.78      44.27         11  
  9 Boyle, Julia T      10 NBS-MR                 51.75      44.56          9  
 10 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR    50.41      45.78          7  
 11 Maio, Kate          10 BBSC-MR                53.33      46.09          6  
 12 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR    46.00      46.13          5  
 13 Sheerin, Megan       9 MWSC-MR                51.23      46.17          4  
 14 Wurster, Meghan K   10 NBS-MR                 48.18      47.60          3  
 15 Catalano, Farrah     9 BBSC-MR                48.11      48.89          2  
 16 Nicholas, Cayla      9 DA-MR                  48.15      48.99          1  
 17 Pretsch, Michelle   10 MWSC-MR                53.33      49.49        
 18 Renda, Tara L       10 BBSC-MR                52.60      49.93        
 19 Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR         55.00      50.10        
 20 Robinson, Anna M     9 MWSC-MR                51.06      51.15        
 21 Bunch, Jenna G       9 NBS-MR                 50.84      51.87        
 22 Sehgal, Garima      10 DA-MR                  51.73      52.55        
 23 McNamara, Jane      10 BBSC-MR                49.26      52.57        
 24 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  50.23      52.79        
 25 Williams, Grace K   10 NBS-MR                 54.12      53.18        
 26 Repke, Emma M       10 DA-MR                  57.28      55.62        
 27 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                  58.84      59.48        
 28 Barabasi, Bianca R   9 FAST-MR              1:08.38    1:03.62        
 29 Mozer, Freja M      10 DA-MR                1:05.41    1:10.35        
 30 Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  1:04.04    1:15.65        
 -- Duffner, Amelia R    9 MWSC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Wienckowski, Grace   9 VAC-MR                    NT         NS        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:31.16    1/6/2002 Becky Malone, NBS  -MR                     
                2:51.99  JO
                3:13.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              3:14.48    3:01.90 SILV    20  
                  42.35     1:29.87 (47.52)     2:20.72 (50.85)     3:01.90 (41.18)
  2 Creagh, Shannon M   10 BBSC-MR              3:35.00    3:04.37 SILV    17  
                  44.71     1:30.63 (45.92)     2:25.29 (54.66)     3:04.37 (39.08)
  3 Wurster, Meghan K   10 NBS-MR               3:29.30    3:15.17         16  
                  47.94     1:37.40 (49.46)     2:33.98 (56.58)     3:15.17 (41.19)
  4 Rasquinha, Rhea D   10 Express Swimming-MR  3:33.00    3:20.48         15  
                  44.15     1:37.39 (53.24)     2:32.80 (55.41)     3:20.48 (47.68)
  5 O'Brien, Kelsey R    9 MWSC-MR              3:20.23    3:21.93         14  
                  48.91     1:40.01 (51.10)     2:35.06 (55.05)     3:21.93 (46.87)
  6 MacHugh, Grace A    10 NBS-MR               3:13.77    3:22.15         13  
                  47.49     1:39.06 (51.57)     2:36.45 (57.39)     3:22.15 (45.70)
  7 Vallamattam, Annie   9 DA-MR                3:33.28    3:23.06         12  
                  44.74     1:34.52 (49.78)     2:34.17 (59.65)     3:23.06 (48.89)
  8 Boyle, Julia T      10 NBS-MR                    NT    3:26.70         11  
                  51.25     1:40.33 (49.08)   2:40.78 (1:00.45)     3:26.70 (45.92)
  9 McNamara, Jane      10 BBSC-MR              4:04.17    3:27.61          9  
                  50.36     1:41.38 (51.02)   2:42.88 (1:01.50)     3:27.61 (44.73)
 10 Bunch, Jenna G       9 NBS-MR               3:26.08    3:30.04          7  
                  53.03     1:43.84 (50.81)   2:48.92 (1:05.08)     3:30.04 (41.12)
 11 Williams, Grace K   10 NBS-MR               3:42.10    3:31.22          6  
                  55.41     1:45.79 (50.38)   3:24.00 (1:38.21)      3:31.22 (7.22)
 12 Renda, Tara L       10 BBSC-MR              4:05.22    3:33.52          5  
                1:19.00     1:44.78 (25.78)   2:50.72 (1:05.94)     3:33.52 (42.80)
 13 Thieke, Bridget M    9 Express Swimming-MR  3:44.00    3:36.26          4  
                  51.26     1:46.82 (55.56)   2:49.26 (1:02.44)     3:36.26 (47.00)
 14 Jones, Kristen L    10 DA-MR                3:53.55    3:38.51          3  
                  53.57     1:47.74 (54.17)   2:56.70 (1:08.96)     3:38.51 (41.81)
 15 Besendorfer, Emily   9 Express Swimming-MR  3:35.00    3:55.53          2  
                2:01.00   3:03.10 (1:02.10)      3:13.00 (9.90)     3:55.53 (42.53)
 -- Adissi, Corinne F   10 MWSC-MR              3:59.89         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn - back
                1:18.00     1:41.55 (23.55)   2:59.00 (1:17.45)                    
 -- Eisenberg, Sarah J   9 Express Swimming-MR  3:50.00         DQ        
                1:14.69   2:27.29 (1:12.60)   3:35.27 (1:07.98)          DQ (55.38)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:44.99  10&U JO
              7:04.99  10&U SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valdez, Matiana K   10 BBSC-MR              7:46.95    7:02.69 SILV    20  
                  35.70     1:16.26 (40.56)     1:59.28 (43.02)     2:42.50 (43.22)
        3:26.56 (44.06)     4:10.32 (43.76)     4:54.62 (44.30)     5:38.11 (43.49)
        6:20.58 (42.47)     7:02.69 (42.11)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:00.28    1/1/1987 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:35.92    2:19.73         40  
     1) Renda, Tara L 10                2) Creagh, Shannon M 10           
     3) Maio, Kate 10                   4) Valdez, Matiana K 10           
                  37.13     1:11.06 (33.93)     1:53.82 (42.76)     2:19.73 (25.91)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:21.91    2:20.77         34  
     1) Wurster, Meghan K 10            2) Bunch, Jenna G 9               
     3) Boyle, Julia T 10               4) Samsonov, Ekaterina A 10       
                  36.89     1:13.03 (36.14)     1:47.83 (34.80)     2:20.77 (32.94)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      2:32.14    2:29.95         32  
     1) Waldner, Sydney 9               2) Sheerin, Megan 9               
     3) Robinson, Anna M 9              4) Beezer, Kristina G 10          
                  34.04     1:26.10 (52.06)     1:55.46 (29.36)     2:29.95 (34.49)
  4 Long Island Express-MR  'A'                      NT    2:30.12         30  
     1) Rasquinha, Rhea D 10            2) Shaw, Michela T 10             
     3) Thieke, Bridget M 9             4) Besendorfer, Emily S 9         
                  37.34     1:27.00 (49.66)     1:55.67 (28.67)     2:30.12 (34.45)
  5 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:44.22         28  
     1) Jones, Kristen L 10             2) VanVoorhis, Mackenzie 9        
     3) Sehgal, Garima 10               4) Nicholas, Cayla 9              
                  39.68     1:32.41 (52.73)     2:07.38 (34.97)     2:44.22 (36.84)
  6 Devilfish Aquatics-MR  'B'                       NT    3:06.35         26  
     1) Mozer, Freja M 10               2) Repke, Emma M 10               
     3) Gulcaglayan, Bella S 9          4) Rattan, Udaya 10               
                  47.16     1:37.83 (50.67)     2:32.00 (54.17)     3:06.35 (34.35)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:04.91    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:58.06    2:47.90         40  
     1) McNamara, Jane 10               2) Valdez, Matiana K 10           
     3) Creagh, Shannon M 10            4) Renda, Tara L 10               
                  58.76     1:28.60 (29.84)     2:11.53 (42.93)     2:47.90 (36.37)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:46.89    2:49.15         34  
     1) Wurster, Meghan K 10            2) Boyle, Julia T 10              
     3) MacHugh, Grace A 10             4) Bunch, Jenna G 9               
                  40.63     1:29.85 (49.22)     2:14.02 (44.17)     2:49.15 (35.13)
  3 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    3:05.47         32  
     1) Jones, Kristen L 10             2) Vallamattam, Annie 9           
     3) Nicholas, Cayla 9               4) Repke, Emma M 10               
                  47.58                             2:27.84 ( )     3:05.47 (37.63)
 -- Long Island Express-MR  'A'                      NT         DQ        
     1) Thieke, Bridget M 9             2) Eisenberg, Sarah J 9           
     3) Rasquinha, Rhea D 10            4) Besendorfer, Emily S 9         
                  46.49                             2:29.28 ( )                    
 -- Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      3:17.25         NS        
     1) Weiner, Allison 9               2) Guglielmello, Sophia 10        
     3) O'Brien, Kelsey R 9             4) Weeks, Kelly 9                 
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   25.60    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID                        
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR                 27.61      27.59 JO      20  
  2 Reyes-Torres, Moni  12 NDAC-MR                28.43      28.40 JO      17  
  3 Leahy, Meghan E     12 VAC-MR                 30.01      29.93 SILV    16  
  4 Garcia, Naihomy T   11 VAC-MR                 29.72      30.44 SILV    15  
  5 Campagna, Hannah M  12 NDAC-MR                31.60      30.58 SILV    14  
  6 Dembroski, Madison  11 VAC-MR                 30.63      30.80 SILV    13  
  7 Reede, Sydney A     12 NBS-MR                 30.96      30.82 SILV    12  
  8 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR                32.28      30.91 SILV    11  
  9 Noakes, Annie C     11 NDAC-MR                30.68      30.94 SILV     9  
 10 Caceres, Olivia L   12 PBAC-MR                34.37      31.09          7  
 11 DeGeorge, Sierra    12 PBAC-MR                31.96      31.11          6  
 12 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR                31.18      31.19          5  
 13 MacHugh, Emily H    11 NBS-MR                 30.62      31.40          4  
 14 Caceres, Marcella   12 PBAC-MR                32.52      31.52          3  
 15 Forbes, Jamie E     12 NBS-MR                 33.06      31.60          2  
 16 Leonard, Eva G      11 NDAC-MR                37.47      31.79          1  
 17 Lopez, Iliana L     12 NBS-MR                 33.72      31.94        
 18 Laurenceau, Alyssa  11 FAST-MR                32.89      32.10        
 19 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR                33.03      32.25        
 20 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR                32.85      32.47        
 21 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR                32.44      32.51        
 22 Kocik, Jacqueline   11 NDAC-MR                32.65      32.62        
 23 Taggart, Emily G    12 NBS-MR                 33.39      32.68        
 24 Armstrong, Claire   11 MWSC-MR                33.19      32.80        
 24 Dickman, Mackenzie  11 VAC-MR                 32.90      32.80        
 26 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR    35.21      33.09        
 27 Canavan, Katherine  11 VAC-MR                 36.61      33.15        
 28 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR                33.70      33.34        
 29 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR                33.79      33.46        
 30 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                  32.90      33.64        
 31 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR    35.24      33.66        
 32 Perez, Kate A       12 NBS-MR                 34.98      34.04        
 33 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR                37.49      35.24        
 34 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR                35.51      35.34        
 35 Satriano, Delia     11 VAC-MR                 35.61      35.45        
 36 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR                36.62      35.76        
 37 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                  35.01      36.28        
 38 Kohlbecker, Sophia  11 MWSC-MR                38.73      37.88        
 39 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR    41.66      39.25        
 40 Roach, Naomi D      11 NBS-MR                 40.47      39.59        
 41 Fernandes, Thea L   12 MWSC-MR                39.13      40.60        
 42 Debetta, Lea J      11 VAC-MR                 46.81      45.46        
 43 Fassbender, Rachel  11 NBS-MR                 46.55      45.69        
 -- Chia, Molly         11 FAST-MR                32.65         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   55.40    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID                        
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuttle, Mackenzie   12 MWSC-MR                56.14      57.99 JO      20  
                  28.01       57.99 (29.98)                                        
  2 Bosse, Clare M      12 NBS-MR                 59.01      58.47 JO      17  
                  27.44       58.47 (31.03)                                        
  3 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR               1:00.36      59.79 JO      16  
                  28.82       59.79 (30.97)                                        
  4 Daly, Roisin        12 VAC-MR               1:04.61    1:04.38 SILV    15  
                  30.68     1:04.38 (33.70)                                        
  5 Librandi, Emily     12 VAC-MR               1:05.35    1:04.65 SILV    14  
                  31.15     1:04.65 (33.50)                                        
  6 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              1:04.84    1:04.74 SILV    13  
                  31.37     1:04.74 (33.37)                                        
  7 Garcia, Naihomy T   11 VAC-MR               1:07.88    1:06.85 SILV    12  
                  31.17     1:06.85 (35.68)                                        
  8 Dembroski, Madison  11 VAC-MR               1:07.10    1:06.90 SILV    11  
                  31.46     1:06.90 (35.44)                                        
  9 Leahy, Meghan E     12 VAC-MR                    NT    1:06.96 SILV     9  
                  31.18     1:06.96 (35.78)                                        
 10 Jhong, Sara         11 Express Swimming-MR  1:10.11    1:07.15 SILV     7  
                  33.75     1:07.15 (33.40)                                        
 11 O'Brien, Jessica A  11 MWSC-MR              1:19.90    1:08.24 SILV     6  
                  31.99     1:08.24 (36.25)                                        
 12 Forbes, Jamie E     12 NBS-MR               1:10.72    1:08.66          5  
                  33.52     1:08.66 (35.14)                                        
 13 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              1:10.33    1:09.10          4  
                  32.82     1:09.10 (36.28)                                        
 14 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:09.38    1:09.32          3  
                  32.94     1:09.32 (36.38)                                        
 15 MacHugh, Emily H    11 NBS-MR               1:11.11    1:09.75          2  
                  34.34     1:09.75 (35.41)                                        
 16 Reede, Sydney A     12 NBS-MR               1:13.58    1:10.38          1  
                  33.32     1:10.38 (37.06)                                        
 17 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR              1:10.99    1:10.86        
                  34.28     1:10.86 (36.58)                                        
 18 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              1:13.22    1:11.38        
                  34.22     1:11.38 (37.16)                                        
 19 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              1:22.83    1:12.12        
                  34.04     1:12.12 (38.08)                                        
 20 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:15.23    1:12.71        
                  34.49     1:12.71 (38.22)                                        
 21 Taggart, Emily G    12 NBS-MR               1:11.81    1:12.99        
                  33.92     1:12.99 (39.07)                                        
 22 Laurenceau, Alyssa  11 FAST-MR              1:12.26    1:13.32        
                  33.85     1:13.32 (39.47)                                        
 23 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:12.20    1:13.78        
                  35.30     1:13.78 (38.48)                                        
 24 Lopez, Iliana L     12 NBS-MR               1:19.49    1:14.35        
                  36.72     1:14.35 (37.63)                                        
 25 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR  1:19.40    1:14.48        
                  35.74     1:14.48 (38.74)                                        
 26 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:15.31    1:14.65        
                  35.32     1:14.65 (39.33)                                        
 27 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              1:14.86    1:15.72        
                  36.05     1:15.72 (39.67)                                        
 28 Perez, Kate A       12 NBS-MR               1:18.90    1:16.76        
                  36.22     1:16.76 (40.54)                                        
 29 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:18.99    1:19.85        
                  38.26     1:19.85 (41.59)                                        
 30 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:17.97    1:20.43        
                  38.40     1:20.43 (42.03)                                        
 31 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:23.48    1:20.80        
                  40.78     1:20.80 (40.02)                                        
 32 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              1:21.57    1:21.02        
                  38.67     1:21.02 (42.35)                                        
 33 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              1:19.64    1:21.21        
                  38.47     1:21.21 (42.74)                                        
 34 Castaneda, Stephan  11 FAST-MR              1:30.82    1:21.98        
                  39.68     1:21.98 (42.30)                                        
 35 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:35.01    1:27.43        
                  40.86     1:27.43 (46.57)                                        
 36 Fernandes, Thea L   12 MWSC-MR              1:29.36    1:31.30        
                  42.85     1:31.30 (48.45)                                        
 37 Clark, Emma A       11 DA-MR                1:26.88    1:31.94        
                  42.33     1:31.94 (49.61)                                        
 38 Roach, Naomi D      11 NBS-MR               1:35.16    1:33.07        
                  41.79     1:33.07 (51.28)                                        
 39 Debetta, Lea J      11 VAC-MR               1:47.06    1:41.10        
                  46.65     1:41.10 (54.45)                                        
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  11-12 JO
              6:20.79  11-12 SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuttle, Mackenzie   12 MWSC-MR              7:49.31    5:42.22 JO      20  
                  31.30     1:06.00 (34.70)     1:40.72 (34.72)     2:15.72 (35.00)
        2:50.29 (34.57)     3:24.79 (34.50)     3:59.15 (34.36)     4:34.46 (35.31)
        5:09.03 (34.57)     5:42.22 (33.19)                                        
  2 Bosse, Clare M      12 NBS-MR               5:58.17    5:52.18 JO      17  
                  30.66     1:04.96 (34.30)     1:39.87 (34.91)     2:15.11 (35.24)
        2:50.76 (35.65)     3:26.73 (35.97)     4:03.24 (36.51)     4:40.28 (37.04)
        5:16.83 (36.55)     5:52.18 (35.35)                                        
  3 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              6:36.41    6:00.05 JO      16  
                  32.99     1:09.16 (36.17)     1:45.58 (36.42)     2:22.88 (37.30)
        2:59.73 (36.85)     3:36.86 (37.13)     4:13.61 (36.75)     4:50.07 (36.46)
        5:25.97 (35.90)     6:00.05 (34.08)                                        
  4 Dembroski, Madison  11 VAC-MR                    NT    6:22.55         15  
                  32.99     1:10.61 (37.62)     1:48.76 (38.15)     2:27.37 (38.61)
        3:06.34 (38.97)     3:46.61 (40.27)     4:26.57 (39.96)     5:06.33 (39.76)
        5:45.22 (38.89)     6:22.55 (37.33)                                        
  5 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              6:24.53    6:26.82         14  
                  34.32     1:13.34 (39.02)     1:52.28 (38.94)     2:32.46 (40.18)
        3:12.42 (39.96)     3:52.04 (39.62)     4:31.57 (39.53)     5:10.52 (38.95)
        5:50.20 (39.68)     6:26.82 (36.62)                                        
  6 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              6:55.55    6:50.48         13  
                  35.51     1:14.94 (39.43)     1:56.65 (41.71)     2:38.86 (42.21)
        3:21.59 (42.73)     4:03.47 (41.88)   5:11.00 (1:07.53)     5:30.47 (19.47)
        6:12.23 (41.76)     6:50.48 (38.25)                                        
  7 Reede, Sydney A     12 NBS-MR               7:13.10    6:51.46         12  
                  34.72     1:14.60 (39.88)     1:56.68 (42.08)     2:38.54 (41.86)
        3:21.93 (43.39)     4:03.27 (41.34)     4:46.95 (43.68)     5:29.80 (42.85)
        6:11.64 (41.84)     6:51.46 (39.82)                                        
  8 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                7:18.60    7:03.79         11  
                  39.04     1:21.66 (42.62)     2:04.77 (43.11)     2:47.40 (42.63)
      4:16.58 (1:29.18)     4:27.00 (10.42)     4:58.96 (31.96)     5:50.00 (51.04)
        6:24.23 (34.23)     7:03.79 (39.56)                                        
  9 Lopez, Iliana L     12 NBS-MR                    NT    7:14.54          9  
                  38.00     1:20.26 (42.26)     2:04.89 (44.63)     2:48.89 (44.00)
        3:32.01 (43.12)     4:18.06 (46.05)     5:03.10 (45.04)     5:48.99 (45.89)
        6:34.49 (45.50)     7:14.54 (40.05)                                        
 10 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              7:35.00    7:28.47          7  
                  39.06     1:22.80 (43.74)     2:08.88 (46.08)     2:54.07 (45.19)
        3:40.20 (46.13)     4:27.04 (46.84)     5:12.37 (45.33)     5:58.77 (46.40)
        6:45.44 (46.67)     7:28.47 (43.03)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:01.27    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
                1:10.49  JO
                1:21.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M      12 NBS-MR               1:05.20    1:06.07 JO      20  
                  31.77     1:06.07 (34.30)                                        
  2 Tuttle, Mackenzie   12 MWSC-MR              1:14.07    1:09.71 JO      17  
                  34.71     1:09.71 (35.00)                                        
  3 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR               1:11.25    1:09.78 JO      16  
                  34.46     1:09.78 (35.32)                                        
  4 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              1:12.62    1:12.57 SILV    15  
                  36.29     1:12.57 (36.28)                                        
  5 Jhong, Sara         11 Express Swimming-MR  1:16.06    1:15.17 SILV    14  
                  36.93     1:15.17 (38.24)                                        
  6 Librandi, Emily     12 VAC-MR               1:18.07    1:17.54 SILV    13  
                  38.89     1:17.54 (38.65)                                        
  7 Daly, Roisin        12 VAC-MR               1:17.03    1:18.38 SILV    12  
                  38.45     1:18.38 (39.93)                                        
  8 Forbes, Jamie E     12 NBS-MR               1:19.21    1:18.93 SILV    11  
                  38.67     1:18.93 (40.26)                                        
  9 Garcia, Naihomy T   11 VAC-MR               1:18.96    1:19.30 SILV     9  
                  38.83     1:19.30 (40.47)                                        
 10 Reede, Sydney A     12 NBS-MR               1:19.48    1:19.89 SILV     7  
                  39.28     1:19.89 (40.61)                                        
 11 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR              1:18.98    1:20.41 SILV     6  
                  39.91     1:20.41 (40.50)                                        
 12 Dembroski, Madison  11 VAC-MR                    NT    1:20.59 SILV     5  
                  40.01     1:20.59 (40.58)                                        
 13 MacHugh, Emily H    11 NBS-MR               1:21.65    1:20.83 SILV     4  
                  39.64     1:20.83 (41.19)                                        
 14 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:24.20    1:22.23          3  
 15 Leahy, Meghan E     12 VAC-MR                    NT    1:22.39          2  
                  41.25     1:22.39 (41.14)                                        
 16 O'Brien, Jessica A  11 MWSC-MR              1:25.05    1:22.52          1  
                  39.39     1:22.52 (43.13)                                        
 17 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:24.49    1:23.02        
                  41.31     1:23.02 (41.71)                                        
 18 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:21.02    1:23.21        
                  41.06     1:23.21 (42.15)                                        
 19 Laurenceau, Alyssa  11 FAST-MR              1:22.62    1:24.00        
                  41.31     1:24.00 (42.69)                                        
 20 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:27.93    1:24.22        
                  40.98     1:24.22 (43.24)                                        
 21 Taggart, Emily G    12 NBS-MR               1:24.71    1:25.56        
                  40.88     1:25.56 (44.68)                                        
 22 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:24.44    1:25.64        
                  41.57     1:25.64 (44.07)                                        
 23 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR  1:34.75    1:28.20        
                  43.50     1:28.20 (44.70)                                        
 24 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              1:35.69    1:28.34        
                  43.16     1:28.34 (45.18)                                        
 25 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              1:34.67    1:29.01        
                  43.18     1:29.01 (45.83)                                        
 26 Perez, Kate A       12 NBS-MR               1:31.54    1:29.70        
                  43.57     1:29.70 (46.13)                                        
 27 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              1:52.05    1:29.98        
                  43.38     1:29.98 (46.60)                                        
 28 Lopez, Iliana L     12 NBS-MR               1:26.18    1:30.04        
                  44.54     1:30.04 (45.50)                                        
 29 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              1:30.56    1:32.63        
                  53.00     1:32.63 (39.63)                                        
 30 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:44.21    1:34.36        
                  48.30     1:34.36 (46.06)                                        
 31 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              1:34.90    1:36.76        
                  47.27     1:36.76 (49.49)                                        
 32 Fernandes, Thea L   12 MWSC-MR              1:38.09    1:39.64        
 33 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:51.75    1:40.53        
                  48.48     1:40.53 (52.05)                                        
 34 Clark, Emma A       11 DA-MR                1:40.80    1:44.08        
                  50.02     1:44.08 (54.06)                                        
 35 Castaneda, Stephan  11 FAST-MR              2:08.50    1:49.03        
                  50.73     1:49.03 (58.30)                                        
 -- Debetta, Lea J      11 VAC-MR                    NT         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Roach, Naomi D      11 NBS-MR               1:56.80         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  56.09        DQ (1:03.44)                                        
 -- McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:21.91         DQ        
      Completely submerged prior to turn or finish
                  40.77          DQ (41.26)                                        
 -- Connors, Grace C    11 BBSC-MR              1:30.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  45.42                                                            
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:12.34   12/8/2012 Jessica Freund, SACHEM                     
                1:20.49  JO
                1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M      12 NBS-MR               1:18.14    1:17.56 JO      20  
                  37.00     1:17.56 (40.56)                                        
  2 Campagna, Hannah M  12 NDAC-MR              1:24.03    1:22.12 SILV    17  
                  39.16     1:22.12 (42.96)                                        
  3 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR               1:24.05    1:23.56 SILV    16  
                  39.64     1:23.56 (43.92)                                        
  4 MacHugh, Emily H    11 NBS-MR               1:18.80    1:24.45 SILV    15  
                  39.33     1:24.45 (45.12)                                        
  5 Leahy, Meghan E     12 VAC-MR               1:27.83    1:25.16 SILV    14  
                  41.03     1:25.16 (44.13)                                        
  6 Forbes, Jamie E     12 NBS-MR               1:27.08    1:26.95 SILV    13  
                  41.52     1:26.95 (45.43)                                        
  7 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              1:25.10    1:27.54 SILV    12  
                  41.77     1:27.54 (45.77)                                        
  8 DeGeorge, Sierra    12 PBAC-MR              1:26.34    1:27.78 SILV    11  
                  42.02     1:27.78 (45.76)                                        
  9 Reyes-Torres, Moni  12 NDAC-MR              1:29.05    1:28.47 SILV     9  
                  40.78     1:28.47 (47.69)                                        
 10 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              1:34.40    1:29.58 SILV     7  
                  43.04     1:29.58 (46.54)                                        
 11 Dembroski, Madison  11 VAC-MR               1:34.67    1:29.90 SILV     6  
                  43.07     1:29.90 (46.83)                                        
 12 Laurenceau, Alyssa  11 FAST-MR              1:31.77    1:30.63 SILV     5  
                  42.70     1:30.63 (47.93)                                        
 13 Leonard, Eva G      11 NDAC-MR              1:32.37    1:31.65          4  
                  43.91     1:31.65 (47.74)                                        
 14 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:36.29    1:32.40          3  
                  45.03     1:32.40 (47.37)                                        
 15 Kocik, Jacqueline   11 NDAC-MR              1:35.54    1:32.80          2  
                  45.46     1:32.80 (47.34)                                        
 16 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:33.91    1:33.90          1  
                  46.40     1:33.90 (47.50)                                        
 17 Perez, Kate A       12 NBS-MR               1:37.31    1:34.34        
                  44.06     1:34.34 (50.28)                                        
 18 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              1:40.00    1:34.37        
                  45.35     1:34.37 (49.02)                                        
 19 Reede, Sydney A     12 NBS-MR               1:31.80    1:36.47        
                  44.97     1:36.47 (51.50)                                        
 20 Caceres, Marcella   12 PBAC-MR              1:45.63    1:37.19        
                  46.90     1:37.19 (50.29)                                        
 21 Caceres, Olivia L   12 PBAC-MR              1:38.74    1:37.34        
                  46.32     1:37.34 (51.02)                                        
 22 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:37.37    1:38.01        
                  45.84     1:38.01 (52.17)                                        
 23 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:38.52    1:38.81        
                  46.99     1:38.81 (51.82)                                        
 24 Garcia, Naihomy T   11 VAC-MR               1:49.67    1:39.48        
                  46.92     1:39.48 (52.56)                                        
 25 Canavan, Katherine  11 VAC-MR               1:47.25    1:39.86        
                  49.24     1:39.86 (50.62)                                        
 26 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:42.99    1:40.88        
                  48.73     1:40.88 (52.15)                                        
 27 Lopez, Iliana L     12 NBS-MR               1:44.63    1:41.62        
                  46.60     1:41.62 (55.02)                                        
 28 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              1:42.40    1:41.82        
                  48.61     1:41.82 (53.21)                                        
 29 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:42.33    1:42.02        
                  49.72     1:42.02 (52.30)                                        
 30 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:54.48    1:42.14        
                  49.43     1:42.14 (52.71)                                        
 31 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR              1:43.81    1:43.82        
                  50.67     1:43.82 (53.15)                                        
 32 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              1:48.05    1:44.18        
                  49.72     1:44.18 (54.46)                                        
 33 Dickman, Mackenzie  11 VAC-MR                    NT    1:46.10        
                  50.42     1:46.10 (55.68)                                        
 34 Taggart, Emily G    12 NBS-MR               1:49.69    1:46.24        
                  49.98     1:46.24 (56.26)                                        
 35 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR  2:06.73    1:47.25        
                  52.29     1:47.25 (54.96)                                        
 36 Satriano, Delia     11 VAC-MR               1:47.73    1:47.97        
                  51.74     1:47.97 (56.23)                                        
 37 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:50.23    1:51.27        
                  52.88     1:51.27 (58.39)                                        
 38 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              2:07.41    1:55.87        
                  55.71   1:55.87 (1:00.16)                                        
 39 Fernandes, Thea L   12 MWSC-MR              1:54.35    2:00.00        
                  56.27   2:00.00 (1:03.73)                                        
 40 Kohlbecker, Sophia  11 MWSC-MR                   NT    2:15.98        
                1:04.55   2:15.98 (1:11.43)                                        
 41 Fassbender, Rachel  11 NBS-MR                    NT    2:16.01        
                1:03.73   2:16.01 (1:12.28)                                        
 -- Debetta, Lea J      11 VAC-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
                  54.05        DQ (1:05.41)                                        
 -- Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              1:36.24         DQ        
      False start
                  47.04          DQ (50.39)                                        
 -- Chia, Molly         11 FAST-MR              1:39.39         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   1:02.45    1/1/1985 TARA VALANTE - BB                          
                1:12.09  JO
                1:26.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR               1:04.05    1:06.50 JO      20  
                  30.98     1:06.50 (35.52)                                        
  2 Bosse, Clare M      12 NBS-MR               1:10.84    1:08.48 JO      17  
                  33.28     1:08.48 (35.20)                                        
  3 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              1:07.75    1:12.94 SILV    16  
                  33.75     1:12.94 (39.19)                                        
  4 Reyes-Torres, Moni  12 NDAC-MR              1:17.41    1:18.19 SILV    15  
                  35.86     1:18.19 (42.33)                                        
  5 Dembroski, Madison  11 VAC-MR               1:19.22    1:18.53 SILV    14  
                  37.53     1:18.53 (41.00)                                        
  6 Lopez, Iliana L     12 NBS-MR                    NT    1:19.98 SILV    13  
                  38.54     1:19.98 (41.44)                                        
  7 Campagna, Hannah M  12 NDAC-MR              1:17.11    1:20.08 SILV    12  
                  36.34     1:20.08 (43.74)                                        
  8 MacHugh, Emily H    11 NBS-MR               1:27.68    1:21.08 SILV    11  
                  38.19     1:21.08 (42.89)                                        
  9 Reede, Sydney A     12 NBS-MR               1:24.13    1:21.15 SILV     9  
                  37.27     1:21.15 (43.88)                                        
 10 Forbes, Jamie E     12 NBS-MR               1:27.61    1:25.54 SILV     7  
                  39.68     1:25.54 (45.86)                                        
 11 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:23.70    1:25.75 SILV     6  
                  40.21     1:25.75 (45.54)                                        
 12 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              1:28.76    1:26.35          5  
                  41.04     1:26.35 (45.31)                                        
 13 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR              1:29.49    1:27.40          4  
                  40.18     1:27.40 (47.22)                                        
 14 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR  1:49.52    1:28.72          3  
                  40.49     1:28.72 (48.23)                                        
 15 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              1:28.19    1:29.65          2  
                  42.37     1:29.65 (47.28)                                        
 16 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              1:34.49    1:31.90          1  
                  41.37     1:31.90 (50.53)                                        
 17 Leonard, Eva G      11 NDAC-MR              1:35.11    1:32.25        
                  39.90     1:32.25 (52.35)                                        
 18 Satriano, Delia     11 VAC-MR                    NT    1:32.82        
                  42.73     1:32.82 (50.09)                                        
 19 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  1:37.24    1:33.32        
                  43.11     1:33.32 (50.21)                                        
 20 Kocik, Jacqueline   11 NDAC-MR              1:34.80    1:33.42        
                  43.14     1:33.42 (50.28)                                        
 21 Taggart, Emily G    12 NBS-MR               1:34.99    1:34.09        
                  42.38     1:34.09 (51.71)                                        
 22 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              1:29.65    1:35.17        
                  42.84     1:35.17 (52.33)                                        
 23 Armstrong, Claire   11 MWSC-MR              1:32.36    1:36.63        
                  41.59     1:36.63 (55.04)                                        
 24 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              1:39.36    1:38.85        
                  45.37     1:38.85 (53.48)                                        
 25 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              1:39.99    1:40.45        
                  45.77     1:40.45 (54.68)                                        
 26 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              1:37.45    1:43.18        
                  47.27     1:43.18 (55.91)                                        
 27 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              1:45.40    1:43.48        
                  48.39     1:43.48 (55.09)                                        
 28 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              1:40.00    1:45.31        
                  49.56     1:45.31 (55.75)                                        
 29 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                     NT    1:45.46        
                  46.85     1:45.46 (58.61)                                        
 30 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              1:40.00    1:52.04        
                  46.13   1:52.04 (1:05.91)                                        
 31 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  1:50.00    1:59.18        
                  56.02   1:59.18 (1:03.16)                                        
 -- Perez, Kate A       12 NBS-MR               1:34.64         DQ        
      One hand touch
                  17.29                                                            
 -- Chia, Molly         11 FAST-MR              1:42.23         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:16.51    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
                2:30.49  JO
                2:48.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Clare M      12 NBS-MR               2:26.87    2:29.36 JO      20  
                  32.88     1:07.82 (34.94)     1:54.37 (46.55)     2:29.36 (34.99)
  2 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              2:32.18    2:38.66 SILV    17  
                  34.20     1:13.82 (39.62)     2:04.01 (50.19)     2:38.66 (34.65)
  3 Jhong, Sara         11 Express Swimming-MR  2:43.70    2:45.13 SILV    16  
                  39.08     1:20.96 (41.88)     2:08.91 (47.95)     2:45.13 (36.22)
  4 Forbes, Jamie E     12 NBS-MR               2:46.40    2:45.15 SILV    15  
                  39.35     1:23.00 (43.65)     2:08.86 (45.86)     2:45.15 (36.29)
  5 Dembroski, Madison  11 VAC-MR               2:47.99    2:45.32 SILV    14  
                  36.61     1:19.91 (43.30)     2:10.84 (50.93)     2:45.32 (34.48)
  6 Leahy, Meghan E     12 VAC-MR                    NT    2:46.92 SILV    13  
                  37.58     1:19.86 (42.28)     2:09.64 (49.78)     2:46.92 (37.28)
  7 O'Brien, Jessica A  11 MWSC-MR              2:49.01    2:49.30         12  
                  36.59     1:21.63 (45.04)     2:10.15 (48.52)     2:49.30 (39.15)
  8 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                2:53.88    2:52.38         11  
                  38.82     1:24.91 (46.09)     2:15.33 (50.42)     2:52.38 (37.05)
  9 Reede, Sydney A     12 NBS-MR               2:52.31    2:53.11          9  
                  37.58     1:21.19 (43.61)     2:14.42 (53.23)     2:53.11 (38.69)
 10 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              2:55.83    2:53.21          7  
                  40.62     1:23.73 (43.11)     2:16.62 (52.89)     2:53.21 (36.59)
 11 MacHugh, Emily H    11 NBS-MR               2:46.46    2:54.50          6  
                  39.26     1:24.08 (44.82)     2:13.63 (49.55)     2:54.50 (40.87)
 12 McNicholas, Olivia  11 BBSC-MR              3:03.94    2:56.22          5  
                  40.19     1:24.56 (44.37)     2:18.32 (53.76)     2:56.22 (37.90)
 13 Scala, Claudia C    11 Express Swimming-MR  3:09.41    2:56.75          4  
                  41.86     1:29.68 (47.82)     2:18.84 (49.16)     2:56.75 (37.91)
 14 Armstrong, Claire   11 MWSC-MR                   NT    2:58.00          3  
                  41.14     1:24.85 (43.71)     2:17.48 (52.63)     2:58.00 (40.52)
 15 Laurenceau, Alyssa  11 FAST-MR              3:10.56    2:59.46          2  
                  43.75     1:31.39 (47.64)     2:20.50 (49.11)     2:59.46 (38.96)
 16 McKenna, Grace A    12 BBSC-MR              2:59.25    2:59.61          1  
                  40.74     1:29.57 (48.83)     2:20.03 (50.46)     2:59.61 (39.58)
 17 Rocano, Kayla D     11 FAST-MR              3:16.53    2:59.71        
                  40.09     1:24.93 (44.84)     2:21.11 (56.18)     2:59.71 (38.60)
 18 Lopez, Iliana L     12 NBS-MR                    NT    3:04.88        
                  38.68     1:27.90 (49.22)     2:22.35 (54.45)     3:04.88 (42.53)
 19 Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              3:37.61    3:06.83        
                  49.51     1:38.73 (49.22)     2:28.66 (49.93)     3:06.83 (38.17)
 20 Perez, Kate A       12 NBS-MR               3:10.66    3:08.59        
                  45.74   2:25.56 (1:39.82)     3:08.80 (43.24)         3:08.59 ( )
 21 Taggart, Emily G    12 NBS-MR               3:24.10    3:10.31        
                  42.64     1:28.63 (45.99)     2:28.02 (59.39)     3:10.31 (42.29)
 22 Thieke, Shannon E   11 Express Swimming-MR  3:25.00    3:10.92        
                  42.26     1:32.59 (50.33)     2:31.81 (59.22)     3:10.92 (39.11)
 23 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              3:33.33    3:12.07        
                  45.90     1:34.43 (48.53)     2:28.23 (53.80)     3:12.07 (43.84)
 24 Bourquin, Alyssa R  11 BBSC-MR              3:35.41    3:17.78        
                  45.08     1:33.67 (48.59)   2:37.17 (1:03.50)     3:17.78 (40.61)
 25 Raimondi, Ashley J  11 BBSC-MR              3:59.99    3:18.81        
                  46.58     1:36.90 (50.32)     2:33.68 (56.78)     3:18.81 (45.13)
 26 Horne, Siobhan P    11 BBSC-MR              4:00.00    3:23.38        
                  51.46     1:40.36 (48.90)     2:40.13 (59.77)     3:23.38 (43.25)
 27 Deignan, Anna E     11 BBSC-MR              3:29.00    3:23.93        
                  46.11     1:38.55 (52.44)     2:35.90 (57.35)     3:23.93 (48.03)
 28 Eisenberg, Helen I  12 Express Swimming-MR  3:30.00    3:37.67        
                  54.93     1:48.49 (53.56)     2:45.52 (57.03)     3:37.67 (52.15)
 -- Connors, Grace C    11 BBSC-MR              3:55.00         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn - back
                1:28.00     1:40.56 (12.56)     2:38.18 (57.62)                    
 -- O'Hara, Lily B      11 DA-MR                3:11.11         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical - back
                  48.83     1:32.32 (43.49)     2:30.06 (57.74)          DQ (43.42)
 
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
              5:27.99  11-12 JO
              5:50.99  11-12 SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR               5:19.68    5:09.07 JO      20  
                  33.59     1:13.43 (39.84)     1:51.06 (37.63)     2:30.32 (39.26)
        3:16.13 (45.81)     4:02.47 (46.34)     4:35.64 (33.17)     5:09.07 (33.43)
  2 Forbes, Jamie E     12 NBS-MR               8:09.32    5:39.64 SILV    17  
                  38.34     1:24.49 (46.15)     2:07.79 (43.30)     2:51.81 (44.02)
        3:38.92 (47.11)     4:25.62 (46.70)     5:03.54 (37.92)     5:39.64 (36.10)
  3 Sobhy, Sabina M     11 BBSC-MR              7:55.55    6:44.47         16  
                  36.39       52.87 (16.48)     1:16.22 (23.35)     1:37.62 (21.40)
      4:11.25 (2:33.63)     5:08.86 (57.61)     5:57.67 (48.81)     6:44.47 (46.80)
 -- Bruno, Regan C      12 BBSC-MR              8:20.41         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   1:48.03    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     1:59.00    1:56.97         40  
     1) Reede, Sydney A 12              2) Bacigal, Paige M 12            
     3) Forbes, Jamie E 12              4) Bosse, Clare M 12              
                  32.25       59.11 (26.86)     1:30.69 (31.58)     1:56.97 (26.28)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      1:57.11    2:04.29         34  
     1) Noakes, Annie C 11              2) Leonard, Eva G 11              
     3) Campagna, Hannah M 12           4) Reyes-Torres, Monica R 12      
                  31.31     1:03.46 (32.15)     1:34.76 (31.30)     2:04.29 (29.53)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:10.76    2:06.99         32  
     1) McKenna, Grace A 12             2) Bourquin, Alyssa R 11          
     3) Bruno, Regan C 12               4) Galiatsatos, Christina 11      
                  31.40     1:03.89 (32.49)     1:40.53 (36.64)     2:06.99 (26.46)
  4 Viking Aquatic Club-MR  'A'                      NT    2:08.05         30  
     1) Dembroski, Madison 11           2) Leahy, Meghan E 12             
     3) Dickman, Mackenzie 11           4) Garcia, Naihomy T 11           
                  31.40     1:03.78 (32.38)     1:37.38 (33.60)     2:08.05 (30.67)
  5 Newburgh Sharks-MR  'B'                     2:16.13    2:11.78         28  
     1) Taggart, Emily G 12             2) Perez, Kate A 12               
     3) Lopez, Iliana L 12              4) MacHugh, Emily H 11            
                  33.30     1:07.12 (33.82)     1:39.44 (32.32)     2:11.78 (32.34)
  6 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:20.59    2:18.75         26  
     1) McNicholas, Olivia A 11         2) Raimondi, Ashley J 11          
     3) Sobhy, Sabina M 11              4) Deignan, Anna E 11             
                  33.62     1:09.14 (35.52)     1:45.23 (36.09)     2:18.75 (33.52)
  7 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      2:23.61    2:25.38         24  
     1) Armstrong, Claire M 11          2) Kohlbecker, Sophia D 11        
     3) Fernandes, Thea L 12            4) Ayala, Ashley N 12             
                  38.24     1:18.82 (40.58)     1:54.26 (35.44)     2:25.38 (31.12)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:03.63    1/1/1988 SMW                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:13.47    2:11.97         40  
     1) Bosse, Clare M 12               2) MacHugh, Emily H 11            
     3) Bacigal, Paige M 12             4) Forbes, Jamie E 12             
                  30.87     1:09.94 (39.07)     1:39.70 (29.76)     2:11.97 (32.27)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      2:21.48    2:17.82         34  
     1) Armstrong, Claire M 11          2) O'Brien, Jessica A 11          
     3) Ayala, Ashley N 12              4) Tuttle, Mackenzie M 12         
                  42.67     1:18.06 (35.39)     1:53.19 (35.13)     2:17.82 (24.63)
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                      NT    2:21.09         32  
     1) Librandi, Emily 12              2) Daly, Roisin 12                
     3) Dembroski, Madison 11           4) Leahy, Meghan E 12             
                  37.29     1:15.70 (38.41)     1:51.16 (35.46)     2:21.09 (29.93)
  4 Long Island Express-MR  'A'                      NT    2:31.13         30  
     1) Jhong, Sara 11                  2) Eisenberg, Helen I 12          
     3) Thieke, Shannon E 11            4) Scala, Claudia C 11            
                  35.80     1:21.19 (45.39)     1:58.63 (37.44)     2:31.13 (32.50)
  5 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:31.56    2:32.76         28  
     1) Galiatsatos, Christina 11       2) Bruno, Regan C 12              
     3) McNicholas, Olivia A 11         4) McKenna, Grace A 12            
                  39.72     1:25.12 (45.40)     2:01.51 (36.39)     2:32.76 (31.25)
  6 Newburgh Sharks-MR  'B'                     2:33.19    2:39.11         26  
     1) Lopez, Iliana L 12              2) Reede, Sydney A 12             
     3) Taggart, Emily G 12             4) Perez, Kate A 12               
                  42.00     1:24.48 (42.48)     2:04.97 (40.49)     2:39.11 (34.14)
  7 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:43.29    2:39.53         24  
     1) Sobhy, Sabina M 11              2) Raimondi, Ashley J 11          
     3) Bourquin, Alyssa R 11           4) Deignan, Anna E 11             
                  38.21     1:27.02 (48.81)     2:04.17 (37.15)     2:39.53 (35.36)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   23.98    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                      
                25.69  METS
                26.69  JO
                28.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer      13 NBS-MR                 25.87      26.49 JO      20  
  2 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR                26.95      27.09 SILV    17  
  3 Ryan, Emily R       13 Farmingdale-MR         26.75      27.34 SILV    16  
  4 Lusuriello, Daniel  13 VAC-MR                 27.87      27.45 SILV    15  
  5 Bunch, Jillian R    13 NBS-MR                 28.86      28.16 SILV    14  
  6 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR         28.36      28.18 SILV    13  
  7 DiBianco, Brianna   13 MWSC-MR                29.02      28.44 SILV    12  
  8 Boldrin, Emily N    13 VAC-MR                 28.19      28.47 SILV    11  
  9 Souza, Monique      13 BBSC-MR                28.11      28.59 SILV     9  
 10 Vela, Allie J       13 NBS-MR                 29.28      28.64 SILV     7  
 11 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR                29.98      28.84          6  
 12 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR                28.51      29.08          5  
 13 Rocks, Gracie E     13 MWSC-MR                29.15      29.26          4  
 14 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR                30.23      29.45          3  
 15 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                  29.60      29.47          2  
 16 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR                29.35      29.51          1  
 17 Behrens, Erin N     13 NDAC-MR                29.84      29.64        
 18 Liang, Emily        13 BBSC-MR                29.28      29.87        
 19 Shabanowitz, Sarah  13 NDAC-MR                31.23      30.10        
 20 Guida, Emily L      14 BBSC-MR                29.78      30.11        
 21 Dooley, Tara L      13 VAC-MR                 29.70      30.19        
 22 Dahl, Sierra A      13 NDAC-MR                29.66      30.57        
 23 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR                30.54      30.64        
 24 Primeaux, Siena A   13 VAC-MR                 30.95      31.06        
 25 Popllo, Eneida      14 NBS-MR                 33.24      31.66        
 25 Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR                31.92      31.66        
 27 Smith, Makenzie J   14 NDAC-MR                32.16      32.13        
 28 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR                34.61      32.21        
 29 Pino, Danyelle D    13 NBS-MR                 36.51      32.47        
 30 Noone, Elizabeth G  14 FAST-MR                33.29      32.52        
 31 Michaelides, Mia E  14 NDAC-MR                32.07      32.71        
 32 Schulkind, Casey L  13 NDAC-MR                32.16      33.39        
 33 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR                33.01      33.45        
 34 Penha, Sachi C      14 FAST-MR                34.01      33.92        
 35 Way, Lindsay A      13 VAC-MR                 32.39      34.16        
 36 Corcoran, Ashley M  14 NBS-MR                    NT      35.15        
 37 Martinez, Danielle  13 FAST-MR                34.80      35.31        
 -- Kivlehan, Mary T    13 MWSC-MR                33.62         DQ        
      False start
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   2:03.23   12/9/2012 Kianna Papele, SACHEM                      
                1:59.99  METS
                2:06.99  JO
                2:16.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer      13 NBS-MR               1:59.52    2:02.76 JO      20  
                  28.87       59.69 (30.82)     1:31.88 (32.19)     2:02.76 (30.88)
  2 Bachiller, Erica N  14 MWSC-MR              2:11.21    2:02.89 JO      17  
                  29.39     1:00.63 (31.24)     1:32.77 (32.14)     2:02.89 (30.12)
  3 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              2:12.30    2:13.64 SILV    16  
                  31.42     1:05.38 (33.96)     1:40.19 (34.81)     2:13.64 (33.45)
  4 DiBianco, Brianna   13 MWSC-MR              2:13.60    2:14.44 SILV    15  
                  31.03     1:04.77 (33.74)     1:40.23 (35.46)     2:14.44 (34.21)
  5 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       2:18.98    2:15.21 SILV    14  
                  30.18     1:04.55 (34.37)     1:40.43 (35.88)     2:15.21 (34.78)
  6 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:16.43    2:17.82         13  
                  32.04     1:06.74 (34.70)     1:42.43 (35.69)     2:17.82 (35.39)
  7 Vela, Allie J       13 NBS-MR               2:23.84    2:18.13         12  
                  32.51     1:08.95 (36.44)     1:44.33 (35.38)     2:18.13 (33.80)
  8 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              2:20.06    2:19.20         11  
                  32.07     1:07.16 (35.09)     1:43.55 (36.39)     2:19.20 (35.65)
  9 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              2:32.32    2:24.34          9  
                  32.52     1:09.31 (36.79)     1:47.94 (38.63)     2:24.34 (36.40)
 10 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              2:22.53    2:24.64          7  
                  32.64     1:08.49 (35.85)     1:46.70 (38.21)     2:24.64 (37.94)
 11 Popllo, Eneida      14 NBS-MR               2:43.40    2:35.62          6  
                  33.94     1:13.38 (39.44)     1:54.11 (40.73)     2:35.62 (41.51)
 12 Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              2:39.16    2:38.29          5  
                  35.49     1:14.67 (39.18)     1:55.96 (41.29)     2:38.29 (42.33)
 13 Kivlehan, Mary T    13 MWSC-MR                   NT    2:43.68          4  
                  36.42     1:18.94 (42.52)     2:02.35 (43.41)     2:43.68 (41.33)
 14 Martinez, Danielle  13 FAST-MR              3:17.79    3:04.93          3  
                  37.63     1:24.31 (46.68)     2:15.36 (51.05)     3:04.93 (49.57)
 -- Pino, Danyelle D    13 NBS-MR                    NT         NS        
 -- Ryan, Emily R       13 Farmingdale-MR       2:05.63         NS        
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:35.99  13-14 JO
              5:50.59  13-14 SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer      13 NBS-MR               5:23.79    5:32.08 JO      20  
                  29.74     1:01.85 (32.11)     1:35.07 (33.22)     2:09.09 (34.02)
        2:42.79 (33.70)     3:16.30 (33.51)     3:50.52 (34.22)     4:24.61 (34.09)
        4:58.97 (34.36)     5:32.08 (33.11)                                        
  2 Ryan, Emily R       13 Farmingdale-MR       5:44.98    5:38.18 SILV    17  
                  29.76     1:03.02 (33.26)     1:37.39 (34.37)     2:11.62 (34.23)
        2:46.30 (34.68)     3:20.90 (34.60)     3:55.79 (34.89)     4:30.76 (34.97)
        5:05.19 (34.43)     5:38.18 (32.99)                                        
  3 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              5:42.35    5:49.22 SILV    16  
                  31.31     1:06.07 (34.76)     1:42.37 (36.30)     2:18.21 (35.84)
        2:54.05 (35.84)     3:29.99 (35.94)     4:05.67 (35.68)     4:41.45 (35.78)
        5:16.21 (34.76)     5:49.22 (33.01)                                        
  4 DiBianco, Brianna   13 MWSC-MR                   NT    6:05.35         15  
                  31.75     1:07.48 (35.73)     1:43.81 (36.33)     2:21.18 (37.37)
        2:58.58 (37.40)     3:35.78 (37.20)     4:13.80 (38.02)     4:51.22 (37.42)
        5:29.31 (38.09)     6:05.35 (36.04)                                        
  5 Souza, Monique      13 BBSC-MR              6:08.13    6:07.10         14  
                  32.53     1:08.23 (35.70)     1:45.10 (36.87)     2:22.89 (37.79)
        3:00.51 (37.62)     3:38.25 (37.74)     4:16.56 (38.31)     4:53.91 (37.35)
        5:31.69 (37.78)     6:07.10 (35.41)                                        
  6 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                6:16.91    6:20.61         13  
                  33.05     1:10.76 (37.71)     1:49.45 (38.69)     2:43.00 (53.55)
        3:06.91 (23.91)     3:46.09 (39.18)     4:24.58 (38.49)     5:04.13 (39.55)
        5:43.26 (39.13)     6:20.61 (37.35)                                        
  7 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              6:21.43    6:24.36         12  
                  33.95     1:11.25 (37.30)     1:50.65 (39.40)     2:29.59 (38.94)
        3:08.58 (38.99)     3:47.40 (38.82)     4:26.97 (39.57)     5:06.67 (39.70)
        5:46.18 (39.51)     6:24.36 (38.18)                                        
  8 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              6:35.35    6:27.77         11  
                  33.22     1:11.70 (38.48)     1:51.50 (39.80)     2:30.98 (39.48)
        3:11.43 (40.45)     3:51.85 (40.42)     4:32.25 (40.40)     5:12.46 (40.21)
        5:51.93 (39.47)     6:27.77 (35.84)                                        
  9 Vela, Allie J       13 NBS-MR               7:25.35    6:30.15          9  
                  34.38     1:12.52 (38.14)     1:52.27 (39.75)     2:32.49 (40.22)
        3:12.77 (40.28)     3:53.28 (40.51)     4:34.00 (40.72)     5:13.51 (39.51)
        5:52.87 (39.36)     6:30.15 (37.28)                                        
 10 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              6:46.63    6:45.55          7  
                  34.67     1:14.21 (39.54)     1:55.51 (41.30)     2:36.86 (41.35)
        3:18.47 (41.61)     4:00.73 (42.26)     4:42.62 (41.89)     5:25.42 (42.80)
        6:06.51 (41.09)     6:45.55 (39.04)                                        
 11 Popllo, Eneida      14 NBS-MR               7:25.83    7:04.95          6  
                  37.03     1:17.74 (40.71)     2:01.39 (43.65)     2:45.78 (44.39)
        3:29.84 (44.06)     4:13.07 (43.23)     4:58.70 (45.63)     5:40.90 (42.20)
        6:24.12 (43.22)     7:04.95 (40.83)                                        
 12 Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              7:02.22    7:10.74          5  
                  36.51     1:17.00 (40.49)     1:59.23 (42.23)     2:42.39 (43.16)
        3:26.07 (43.68)     4:11.00 (44.93)     4:56.14 (45.14)     5:41.91 (45.77)
        6:26.16 (44.25)     7:10.74 (44.58)                                        
 13 Sargios, Justina    13 DA-MR                     NT    7:20.78          4  
                                4:24.00 ( )     5:09.00 (45.00)     5:53.00 (44.00)
        6:38.00 (45.00)     7:20.78 (42.78)                                        
 -- Lusuriello, Daniel  13 VAC-MR               5:46.78         NS        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:00.92    1/1/1998 COREY BERG - MSC                           
                1:02.19  METS
                1:06.59  JO
                1:15.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  14 MWSC-MR                59.11    1:04.34 JO      20  
                  31.27     1:04.34 (33.07)                                        
  2 Paul, Jennifer      13 NBS-MR               1:04.11    1:05.74 JO      17  
                  32.77     1:05.74 (32.97)                                        
  3 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       1:09.89    1:09.69 SILV    16  
                  33.69     1:09.69 (36.00)                                        
  4 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              1:06.91    1:10.16 SILV    15  
                  34.15     1:10.16 (36.01)                                        
  5 Vela, Allie J       13 NBS-MR               1:16.78    1:12.21 SILV    14  
                  35.96     1:12.21 (36.25)                                        
  6 Bunch, Jillian R    13 NBS-MR               1:12.41    1:12.47 SILV    13  
                  35.19     1:12.47 (37.28)                                        
  7 DiBianco, Brianna   13 MWSC-MR              1:15.79    1:14.35 SILV    12  
                  36.96     1:14.35 (37.39)                                        
  8 Christman, Samanth  14 MWSC-MR              1:15.71    1:14.48 SILV    11  
                  36.62     1:14.48 (37.86)                                        
  9 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                1:08.57    1:15.67          9  
                  35.94     1:15.67 (39.73)                                        
 10 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              1:16.43    1:16.77          7  
                  37.07     1:16.77 (39.70)                                        
 11 Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              1:15.24    1:16.88          6  
                  36.90     1:16.88 (39.98)                                        
 12 Popllo, Eneida      14 NBS-MR               1:18.84    1:19.25          5  
                  38.52     1:19.25 (40.73)                                        
 13 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:22.03    1:19.32          4  
                  39.11     1:19.32 (40.21)                                        
 14 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              1:24.95    1:21.67          3  
                  39.21     1:21.67 (42.46)                                        
 15 Sargios, Justina    13 DA-MR                1:22.76    1:22.21          2  
                  51.00     1:22.21 (31.21)                                        
 16 Kivlehan, Mary T    13 MWSC-MR              1:33.62    1:26.70          1  
                  41.89     1:26.70 (44.81)                                        
 17 Corcoran, Ashley M  14 NBS-MR               1:32.18    1:30.20        
                  52.00     1:30.20 (38.20)                                        
 18 Pino, Danyelle D    13 NBS-MR                    NT    1:39.58        
                  46.76     1:39.58 (52.82)                                        
 -- Martinez, Danielle  13 FAST-MR              1:42.66         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
                  51.79                                                            
 -- Ryan, Emily R       13 Farmingdale-MR       1:09.52         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:31.44    1/1/1992 JENNIFER HUTTON - YMID                     
                2:35.99  METS
                2:42.99  JO
                2:56.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              2:54.42    2:43.30 SILV    20  
                  37.96     1:19.68 (41.72)     2:01.54 (41.86)     2:43.30 (41.76)
  2 Ryan, Emily R       13 Farmingdale-MR       2:46.32    2:45.38 SILV    17  
                  37.61     1:19.73 (42.12)     2:03.90 (44.17)     2:45.38 (41.48)
  3 Bunch, Jillian R    13 NBS-MR               3:04.21    2:58.75         16  
                  40.39     1:25.87 (45.48)     2:12.03 (46.16)     2:58.75 (46.72)
  4 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       3:00.66    2:58.77         15  
                  40.82     1:27.01 (46.19)     2:15.09 (48.08)     2:58.77 (43.68)
  5 Liang, Emily        13 BBSC-MR              2:55.37    2:59.87         14  
                  40.95     1:26.26 (45.31)     2:12.60 (46.34)     2:59.87 (47.27)
  6 Rocks, Gracie E     13 MWSC-MR                   NT    3:01.42         13  
                  39.95     1:26.43 (46.48)     2:14.08 (47.65)     3:01.42 (47.34)
  7 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                3:08.72    3:03.43         12  
                  41.53     1:27.59 (46.06)     2:14.99 (47.40)     3:03.43 (48.44)
  8 Dooley, Tara L      13 VAC-MR                    NT    3:04.31         11  
                  41.00     1:28.41 (47.41)     2:17.25 (48.84)     3:04.31 (47.06)
  9 Michaelides, Mia E  14 NDAC-MR              3:03.29    3:04.87          9  
                  43.01     1:29.11 (46.10)     2:18.18 (49.07)     3:04.87 (46.69)
 10 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              3:05.40    3:04.90          7  
                  40.74     1:28.16 (47.42)     2:17.49 (49.33)     3:04.90 (47.41)
 11 DiBianco, Brianna   13 MWSC-MR              3:07.68    3:05.88          6  
                  42.74     1:30.81 (48.07)     2:19.54 (48.73)     3:05.88 (46.34)
 12 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              3:05.87    3:07.54          5  
                  44.02     1:31.77 (47.75)     2:19.69 (47.92)     3:07.54 (47.85)
 13 Dahl, Sierra A      13 NDAC-MR              3:01.11    3:09.67          4  
                  41.76     1:29.03 (47.27)     2:18.88 (49.85)     3:09.67 (50.79)
 14 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR              2:54.44    3:11.14          3  
                  42.66     1:30.55 (47.89)     2:20.69 (50.14)     3:11.14 (50.45)
 15 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:58.41    3:13.02          2  
                  43.37     1:32.41 (49.04)     2:22.60 (50.19)     3:13.02 (50.42)
 16 Schulkind, Casey L  13 NDAC-MR              3:18.64    3:17.86          1  
                  44.09     1:34.89 (50.80)     2:26.89 (52.00)     3:17.86 (50.97)
 17 Behrens, Erin N     13 NDAC-MR              3:41.11    3:18.49        
                  44.61     1:34.61 (50.00)     2:26.15 (51.54)     3:18.49 (52.34)
 18 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              3:33.33    3:18.95        
                  43.56     1:34.22 (50.66)     2:27.97 (53.75)     3:18.95 (50.98)
 19 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              2:47.55    3:21.33        
                  44.75     1:36.41 (51.66)     2:29.08 (52.67)     3:21.33 (52.25)
 20 Penha, Sachi C      14 FAST-MR              3:27.32    3:30.59        
                  50.62     1:42.64 (52.02)     2:38.65 (56.01)     3:30.59 (51.94)
 21 Smith, Makenzie J   14 NDAC-MR              3:10.11    3:31.84        
                  44.65     1:37.71 (53.06)     2:34.19 (56.48)     3:31.84 (57.65)
 22 Martinez, Danielle  13 FAST-MR              3:42.96    3:37.40        
                                                    2:43.20 ( )     3:37.40 (54.20)
 23 Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              3:33.33    3:38.85        
                  49.78     1:45.35 (55.57)     2:42.09 (56.74)     3:38.85 (56.76)
 24 Kivlehan, Mary T    13 MWSC-MR                   NT    3:39.64        
                  49.27     1:46.52 (57.25)     2:43.20 (56.68)     3:39.64 (56.44)
 25 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR              3:43.89    3:46.20        
                  51.47     1:49.37 (57.90)     2:47.83 (58.46)     3:46.20 (58.37)
 26 Corcoran, Ashley M  14 NBS-MR                    NT    3:50.17        
                  50.90     1:48.23 (57.33)   2:49.47 (1:01.24)   3:50.17 (1:00.70)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   59.07    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                           
              1:01.99  METS
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer      13 NBS-MR               1:02.45    1:03.26 JO      20  
                  29.90     1:03.26 (33.36)                                        
  2 Lusuriello, Daniel  13 VAC-MR               1:04.92    1:04.57 JO      17  
                  30.03     1:04.57 (34.54)                                        
  3 Vela, Allie J       13 NBS-MR               1:07.13    1:12.07         16  
                  33.36     1:12.07 (38.71)                                        
  4 Liang, Emily        13 BBSC-MR              1:09.57    1:12.93         15  
                  33.62     1:12.93 (39.31)                                        
  5 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       1:15.18    1:13.67         14  
                  35.64     1:13.67 (38.03)                                        
  6 Behrens, Erin N     13 NDAC-MR              1:14.27    1:14.18         13  
                  34.79     1:14.18 (39.39)                                        
  7 Bunch, Jillian R    13 NBS-MR               1:12.26    1:14.37         12  
                  34.01     1:14.37 (40.36)                                        
  8 Souza, Monique      13 BBSC-MR              1:13.66    1:14.55         11  
                  34.83     1:14.55 (39.72)                                        
  9 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              1:18.38    1:15.06          9  
                  33.29     1:15.06 (41.77)                                        
 10 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:17.13    1:15.69          7  
                  35.20     1:15.69 (40.49)                                        
 11 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR              1:24.88    1:18.00          6  
                  35.42     1:18.00 (42.58)                                        
 12 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              1:19.14    1:18.32          5  
                  37.10     1:18.32 (41.22)                                        
 13 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                1:27.36    1:18.46          4  
                  36.37     1:18.46 (42.09)                                        
 14 Primeaux, Siena A   13 VAC-MR               1:17.00    1:18.47          3  
                  34.74     1:18.47 (43.73)                                        
 15 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              1:22.29    1:18.80          2  
                  37.25     1:18.80 (41.55)                                        
 16 Popllo, Eneida      14 NBS-MR               1:23.32    1:20.01          1  
                  37.11     1:20.01 (42.90)                                        
 17 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              1:21.30    1:20.64        
                  37.37     1:20.64 (43.27)                                        
 18 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              1:16.48    1:21.42        
                  36.94     1:21.42 (44.48)                                        
 19 Rocks, Gracie E     13 MWSC-MR                   NT    1:23.14        
                  37.45     1:23.14 (45.69)                                        
 20 Way, Lindsay A      13 VAC-MR               1:19.80    1:23.33        
                  39.83     1:23.33 (43.50)                                        
 21 Schulkind, Casey L  13 NDAC-MR              1:23.36    1:28.43        
                  38.40     1:28.43 (50.03)                                        
 22 Noone, Elizabeth G  14 FAST-MR              1:29.76    1:30.99        
                  44.37     1:30.99 (46.62)                                        
 23 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              1:34.03    1:32.57        
                  43.55     1:32.57 (49.02)                                        
 24 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR              1:33.89    1:33.65        
                  43.64     1:33.65 (50.01)                                        
 25 Corcoran, Ashley M  14 NBS-MR                    NT    1:41.54        
                  45.90     1:41.54 (55.64)                                        
 26 Kivlehan, Mary T    13 MWSC-MR              1:36.56    1:41.57        
                  47.47     1:41.57 (54.10)                                        
 27 Penha, Sachi C      14 FAST-MR              1:44.43    1:42.14        
                1:42.14         1:42.14 ( )                                        
 -- Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              1:32.22         DQ        
      Kick breaststroke type
                  41.55          DQ (53.58)                                        
 -- Ryan, Emily R       13 Farmingdale-MR       1:09.49         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:11.69    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                    
                2:15.99  METS
                2:23.49  JO
                2:41.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bachiller, Erica N  14 MWSC-MR              2:14.38    2:21.61 JO      20  
                  31.89     1:06.72 (34.83)     1:50.31 (43.59)     2:21.61 (31.30)
  2 Paul, Jennifer      13 NBS-MR               2:22.53    2:27.47 SILV    17  
                  31.42     1:07.59 (36.17)     1:53.95 (46.36)     2:27.47 (33.52)
  3 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              2:34.03    2:30.18 SILV    16  
                  35.22     1:13.31 (38.09)     1:56.67 (43.36)     2:30.18 (33.51)
  4 Lusuriello, Daniel  13 VAC-MR               2:27.00    2:31.98 SILV    15  
                  31.47     1:09.98 (38.51)     1:57.61 (47.63)     2:31.98 (34.37)
  5 Bunch, Jillian R    13 NBS-MR               2:34.09    2:34.21 SILV    14  
                  34.39     1:14.25 (39.86)     2:00.39 (46.14)     2:34.21 (33.82)
  6 Kiernan, Emily      14 Farmingdale-MR       2:32.90    2:35.93 SILV    13  
                  35.34     1:14.31 (38.97)     2:03.79 (49.48)     2:35.93 (32.14)
  7 Vela, Allie J       13 NBS-MR               2:39.19    2:36.69 SILV    12  
                  34.81     1:14.47 (39.66)     2:02.26 (47.79)     2:36.69 (34.43)
  8 Christman, Samanth  14 MWSC-MR              2:47.08    2:39.93 SILV    11  
                  36.91     1:18.22 (41.31)     2:04.38 (46.16)     2:39.93 (35.55)
  9 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR              2:39.44    2:41.29 SILV     9  
                  34.97     1:14.33 (39.36)     2:03.57 (49.24)     2:41.29 (37.72)
 10 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:38.08    2:41.97          7  
                  34.35     1:16.79 (42.44)     2:05.19 (48.40)     2:41.97 (36.78)
 11 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              2:37.50    2:42.19          6  
                  37.24     1:16.85 (39.61)     2:06.80 (49.95)     2:42.19 (35.39)
 12 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              2:41.34    2:42.72          5  
                  34.60     1:18.72 (44.12)     2:06.16 (47.44)     2:42.72 (36.56)
 13 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                2:42.64    2:47.11          4  
                  38.42     1:19.96 (41.54)     2:09.82 (49.86)     2:47.11 (37.29)
 14 Catalano, Valerie   13 BBSC-MR              2:50.53    2:51.10          3  
                  34.18     1:18.19 (44.01)     2:11.79 (53.60)     2:51.10 (39.31)
 15 Popllo, Eneida      14 NBS-MR               2:57.89    2:53.16          2  
                  37.99     1:21.39 (43.40)     2:14.50 (53.11)     2:53.16 (38.66)
 16 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              2:54.89    2:53.27          1  
                  37.28     1:21.16 (43.88)     2:15.05 (53.89)     2:53.27 (38.22)
 17 Guida, Emily L      14 BBSC-MR              2:55.16    2:58.88        
                  37.72     1:21.05 (43.33)     2:20.32 (59.27)     2:58.88 (38.56)
 18 Sargios, Justina    13 DA-MR                3:08.77    3:02.70        
                  43.68     1:30.73 (47.05)     2:22.03 (51.30)     3:02.70 (40.67)
 19 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR              3:13.84    3:07.63        
                  41.49     1:27.41 (45.92)     2:24.82 (57.41)     3:07.63 (42.81)
 20 Kivlehan, Mary T    13 MWSC-MR              3:18.35    3:15.08        
                                1:35.51 ( )     2:34.51 (59.00)     3:15.08 (40.57)
 21 Corcoran, Ashley M  14 NBS-MR               3:18.61    3:15.19        
                  44.57     1:33.99 (49.42)     2:32.71 (58.72)     3:15.19 (42.48)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              5:06.99  13-14 JO
              5:25.99  13-14 SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bunch, Jillian R    13 NBS-MR               5:18.36    5:15.31 SILV    20  
                  32.56     1:11.56 (39.00)     1:51.22 (39.66)     2:30.22 (39.00)
        3:15.83 (45.61)     4:03.65 (47.82)     4:40.14 (36.49)     5:15.31 (35.17)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   3:48.13    1/1/1990 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        4:05.47    4:15.01         40  
     1) Souza, Monique 13               2) Catalano, Valerie 13           
     3) Mattei, Monica A 14             4) Tucker, Alina S 14             
                  30.05   1:02.50 (1:02.50)     1:34.77 (32.27)   2:09.85 (1:07.35)
        2:26.90 (17.05)   3:13.20 (1:03.35)     3:42.61 (29.41)   4:15.01 (1:01.81)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        4:27.35    4:21.08         34  
     1) Renda, Alicia C 13              2) DiMarinis, Hannah N 13         
     3) Liang, Emily 13                 4) Guida, Emily L 14              
                  30.34   1:04.90 (1:04.90)     1:36.83 (31.93)   2:11.68 (1:06.78)
        2:41.82 (30.14)   3:14.83 (1:03.15)     3:45.46 (30.63)   4:21.08 (1:06.25)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'C'             NT    4:47.76         32  
     1) Cushmore, Blaze 14              2) Sergi, Sofia G 14              
     3) Ruvolo, Mikaela 13              4) Shapiro, Samantha K 14         
                  32.53   1:11.10 (1:11.10)     1:42.97 (31.87)   2:20.87 (1:09.77)
        2:55.11 (34.24)   3:33.17 (1:12.30)     4:08.16 (34.99)   4:47.76 (1:14.59)
 -- Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      4:35.47         NS        
     1) Rocks, Gracie E 13              2) Armstrong, Payton R 14         
     3) Kivlehan, Mary T 13             4) DiBianco, Brianna S 13         
 
Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'                   NT    5:15.48         28  
     1) Cushmore, Blaze 14              2) DiMarinis, Hannah N 13         
     3) Renda, Alicia C 13              4) Catalano, Valerie 13           
                  37.99   1:19.27 (1:19.27)     2:00.37 (41.10)   2:54.62 (1:35.35)
        3:22.08 (27.46)   4:07.45 (1:12.83)     4:38.97 (31.52)   5:15.48 (1:08.03)
 
Girls 18 & Under 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           4:07.76    4:18.96         40  
     1) Hadid, Bana 17                  2) Bosse, Clare M 12              
     3) Morgan, Alice T 15              4) Paul, Jennifer 13              
                  29.75   1:01.50 (1:01.50)     1:37.33 (35.83)   2:17.81 (1:16.31)
        2:46.57 (28.76)   3:23.01 (1:05.20)     3:49.76 (26.75)     4:18.96 (55.95)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'              4:15.55    4:19.16         34  
     1) Messinger, Melanie R 16         2) Kallansrude, Kaitlyn S 17      
     3) Cushmore, Georgianne 16         4) Kaefer, Jaimie A 16            
                  32.54   1:07.54 (1:07.54)     1:42.21 (34.67)   2:21.83 (1:14.29)
        2:49.67 (27.84)   3:22.43 (1:00.60)     3:48.63 (26.20)     4:19.16 (56.73)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'C'                   NT    4:56.09         32  
     1) Mattei, Monica A 14             2) Tucker, Alina S 14             
     3) Souza, Monique 13               4) Guida, Emily L 14              
                          1:14.17 (1:14.17)     1:52.05 (37.88)   2:33.09 (1:18.92)
                          3:48.72 (1:15.63)   4:56.09 (1:07.37)                    
  4 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'              4:40.71    4:57.38         30  
     1) McNamara, Samantha 15           2) Mattei, Theresa M 15           
     3) Balling, Kayla M 16             4) Ballon, Carmen 16              
                  37.89   1:17.52 (1:17.52)     1:36.23 (18.71)   2:44.79 (1:27.27)
        3:11.23 (26.44)   3:49.73 (1:04.94)     4:07.01 (17.28)   4:57.38 (1:07.65)
  5 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'                   NT    5:15.48         28  
     1) Cushmore, Blaze 14              2) DiMarinis, Hannah N 13         
     3) Renda, Alicia C 13              4) Catalano, Valerie 13           
                  37.99   1:19.27 (1:19.27)     2:00.37 (41.10)   2:54.62 (1:35.35)
        3:22.08 (27.46)   4:07.45 (1:12.83)     4:38.97 (31.52)   5:15.48 (1:08.03)
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              4:57.77    4:51.13         20  
                  29.89     1:03.47 (33.58)     1:40.70 (37.23)     2:16.87 (36.17)
        2:59.02 (42.15)     3:42.75 (43.73)     4:18.28 (35.53)     4:51.13 (32.85)
  2 Hadid, Bana         17 NBS-MR               4:47.47    4:51.70         17  
                  29.42     1:03.27 (33.85)     1:38.33 (35.06)     2:13.28 (34.95)
        3:02.85 (49.57)     3:51.33 (48.48)     4:21.87 (30.54)     4:51.70 (29.83)
  3 Troy, Kaitlyn E     16 UN-MR                5:10.18    4:56.93         16  
                  30.86     1:08.14 (37.28)     1:44.60 (36.46)     2:20.19 (35.59)
        3:05.15 (44.96)     3:51.41 (46.26)     4:24.38 (32.97)     4:56.93 (32.55)
  4 Cole, Caroline M    16 NBS-MR               5:18.98    5:00.25         15  
                  32.87     1:11.55 (38.68)     1:49.04 (37.49)     2:26.26 (37.22)
        3:09.39 (43.13)     3:52.65 (43.26)     4:26.81 (34.16)     5:00.25 (33.44)
  5 Carmody, Erin A     15 VAC-MR               5:03.95    5:02.12         14  
                  31.03     1:07.99 (36.96)     1:45.62 (37.63)     2:21.89 (36.27)
        3:08.72 (46.83)     3:54.60 (45.88)     4:29.12 (34.52)     5:02.12 (33.00)
  6 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              5:17.26    5:20.99         13  
                  34.07     1:13.87 (39.80)     1:55.49 (41.62)     2:37.65 (42.16)
        3:21.26 (43.61)     4:06.40 (45.14)     4:44.36 (37.96)     5:20.99 (36.63)
  7 Morgan, Alice T     15 NBS-MR               5:18.07    5:23.40         12  
                  30.30     1:06.67 (36.37)     1:46.45 (39.78)     2:26.40 (39.95)
        3:17.41 (51.01)     4:09.57 (52.16)     4:46.08 (36.51)     5:23.40 (37.32)
  8 Regenauer, Emma A   16 DA-MR                5:13.10    5:29.30         11  
                  34.67     1:17.59 (42.92)     1:57.46 (39.87)     2:37.97 (40.51)
        3:26.33 (48.36)     4:16.53 (50.20)     4:53.43 (36.90)     5:29.30 (35.87)
  9 Frank, Bethany E    17 VAC-MR               5:25.66    5:33.19          9  
                  34.52     1:14.85 (40.33)     1:58.22 (43.37)     2:39.61 (41.39)
        3:29.52 (49.91)     4:19.69 (50.17)     4:56.83 (37.14)     5:33.19 (36.36)
 10 Sager, Alexa M      16 NBS-MR               5:35.15    5:40.63          7  
                  34.43     1:15.18 (40.75)     1:57.74 (42.56)     2:40.60 (42.86)
        3:32.43 (51.83)     4:24.48 (52.05)     5:03.58 (39.10)     5:40.63 (37.05)
 11 Thomas, Danielle J  16 BBSC-MR              5:55.41    5:52.65          6  
                  32.76     1:13.52 (40.76)     2:01.38 (47.86)     2:47.42 (46.04)
        3:36.74 (49.32)     4:28.54 (51.80)     5:10.40 (41.86)     5:52.65 (42.25)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   24.17    1/1/1998 BROOKE DAVEY - NBS                           
                25.69  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troy, Kaitlyn E     16 UN-MR                  24.60      26.14         20  
  2 Cushmore, Georgian  16 BBSC-MR                24.98      26.30         17  
  3 Cole, Caroline M    16 NBS-MR                 26.59      26.77         16  
  4 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR                26.19      27.01         15  
  5 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR                27.08      27.24         14  
  6 Guerrieri, Rachel   16 MWSC-MR                27.49      27.29         13  
  7 Morgan, Alice T     15 NBS-MR                 25.67      27.32         12  
  8 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR                26.09      27.33         11  
  9 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR                27.40      27.78          9  
 10 Thomas, Danielle J  16 BBSC-MR                27.26      27.94          7  
 11 Chiera, Madelyn L   16 NDAC-MR                26.31      28.05          6  
 12 Messinger, Melanie  16 BBSC-MR                27.91      28.49          5  
 13 Fisher, Kristin M   16 NDAC-MR                27.44      28.52          4  
 14 Rendon, Jazmin      15 NDAC-MR                27.37      28.53          3  
 15 Conde, Lauren M     16 DA-MR                     NT      28.87          2  
 16 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR                28.67      29.16          1  
 17 Sudweeks, Libbie    16 BBSC-MR                27.88      29.23        
 18 Miller, Rachel A    15 NBS-MR                 29.42      29.24        
 19 Dewitt, Mercedes C  15 NBS-MR                 30.26      29.44        
 20 Giordano, Amanda    15 Farmingdale-MR         29.33      29.68        
 21 Jhong, Sara         11 Express Swimming-MR    31.54      29.98        
 22 Sager, Alexa M      16 NBS-MR                 29.86      30.00        
 23 Izzo, Sarah J       18 NDAC-MR                29.36      30.28        
 24 Sheridan, Caroline  15 FAST-MR                30.92      31.04        
 25 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR                30.00      31.46        
 26 Formoso, Sabrina    16 FAST-MR                31.48      32.67        
 27 Patierno, Katelyn   15 NDAC-MR                32.13      32.86        
 28 Celaj, Kaltrina     16 FAST-MR                32.80      33.75        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   53.03  12/11/2011 Brittany Friese, NBS  -MR                    
                55.89  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hadid, Bana         17 NBS-MR                 54.42      55.55 METS    20  
                  26.93       55.55 (28.62)                                        
  2 Troy, Kaitlyn E     16 UN-MR                  53.50      56.32         17  
                  27.23       56.32 (29.09)                                        
  3 Cushmore, Georgian  16 BBSC-MR                54.79      57.49         16  
                  27.47       57.49 (30.02)                                        
  4 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR                56.26      57.84         15  
                  27.65       57.84 (30.19)                                        
  5 Morgan, Alice T     15 NBS-MR                 56.28      58.02         14  
                  27.74       58.02 (30.28)                                        
  6 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR                58.97      59.03         13  
                  28.77       59.03 (30.26)                                        
  7 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR                58.64      59.10         12  
                  28.56       59.10 (30.54)                                        
  8 Carmody, Erin A     15 VAC-MR                 58.58      59.20         11  
                  28.68       59.20 (30.52)                                        
  9 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR                58.88      59.37          9  
                  28.58       59.37 (30.79)                                        
 10 Bunch, Jillian R    13 NBS-MR                 59.95      59.42          7  
                  28.58       59.42 (30.84)                                        
 11 Ryan, Emily R       13 Farmingdale-MR         57.97    1:00.09          6  
                  28.70     1:00.09 (31.39)                                        
 12 Lusuriello, Daniel  13 VAC-MR                 59.72    1:00.46          5  
                  28.92     1:00.46 (31.54)                                        
 13 DiBianco, Brianna   13 MWSC-MR              1:00.32    1:01.40          4  
                  29.91     1:01.40 (31.49)                                        
 14 Messinger, Melanie  16 BBSC-MR              1:01.17    1:01.64          3  
                  29.97     1:01.64 (31.67)                                        
 15 Souza, Monique      13 BBSC-MR              1:02.10    1:01.65          2  
                  29.92     1:01.65 (31.73)                                        
 16 Conde, Lauren M     16 DA-MR                1:01.09    1:02.31          1  
                  30.17     1:02.31 (32.14)                                        
 17 Christman, Samanth  14 MWSC-MR              1:00.24    1:02.34        
                  30.25     1:02.34 (32.09)                                        
 18 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              1:03.08    1:02.42        
                  29.96     1:02.42 (32.46)                                        
 19 Woodruff, Emily J   17 NBS-MR               1:03.00    1:03.12        
                  30.59     1:03.12 (32.53)                                        
 19 Haynos, Mary Ann    15 Farmingdale-MR       1:03.42    1:03.12        
                  30.29     1:03.12 (32.83)                                        
 21 Christman, Ashley   17 MWSC-MR              1:03.18    1:03.61        
                  29.75     1:03.61 (33.86)                                        
 22 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              1:06.94    1:03.91        
                  30.08     1:03.91 (33.83)                                        
 23 Miller, Rachel A    15 NBS-MR               1:03.09    1:04.01        
                  31.23     1:04.01 (32.78)                                        
 24 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:06.04    1:04.14        
                  31.10     1:04.14 (33.04)                                        
 25 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              1:02.78    1:04.56        
                  30.95     1:04.56 (33.61)                                        
 26 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                1:04.71    1:05.66        
                  31.10     1:05.66 (34.56)                                        
 27 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR              1:07.56    1:07.53        
                  31.50     1:07.53 (36.03)                                        
 28 Dewitt, Mercedes C  15 NBS-MR               1:07.47    1:08.47        
                  32.31     1:08.47 (36.16)                                        
 29 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              1:07.40    1:08.83        
                  32.12     1:08.83 (36.71)                                        
 30 Formoso, Sabrina    16 FAST-MR              1:10.88    1:10.04        
                  33.92     1:10.04 (36.12)                                        
 31 Sergi, Sofia G      14 BBSC-MR              1:12.82    1:10.40        
                  33.65     1:10.40 (36.75)                                        
 32 Way, Lindsay A      13 VAC-MR               1:09.55    1:12.33        
                  35.16     1:12.33 (37.17)                                        
 33 Sargios, Justina    13 DA-MR                1:18.50    1:13.15        
                1:13.15         1:13.15 ( )                                        
 34 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR              1:12.37    1:13.35        
                  34.04     1:13.35 (39.31)                                        
 35 Celaj, Kaltrina     16 FAST-MR              1:15.33    1:15.68        
                  35.31     1:15.68 (40.37)                                        
 36 Corcoran, Ashley M  14 NBS-MR               1:18.16    1:17.59        
                  36.86     1:17.59 (40.73)                                        
 37 Pino, Danyelle D    13 NBS-MR               1:26.28    1:18.22        
 -- DeBenedictus, Kayl  15 NBS-MR               1:04.87         NS        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:55.48   12/8/2012 Brittany Friese, NBS  -MR                  
                1:59.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hadid, Bana         17 NBS-MR               1:58.13    2:00.71         20  
                  27.72       57.71 (29.99)     1:28.43 (30.72)     2:00.71 (32.28)
  2 Cole, Caroline M    16 NBS-MR               2:04.24    2:02.01         17  
                  28.85       59.75 (30.90)     1:30.71 (30.96)     2:02.01 (31.30)
  3 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:00.01    2:02.91         16  
                  27.78       58.54 (30.76)     1:30.71 (32.17)     2:02.91 (32.20)
  4 Troy, Kaitlyn E     16 UN-MR                2:04.22    2:03.38         15  
                  27.82       59.19 (31.37)     1:31.59 (32.40)     2:03.38 (31.79)
  5 Cushmore, Georgian  16 BBSC-MR              2:01.86    2:03.46         14  
                  27.59       58.61 (31.02)     1:31.23 (32.62)     2:03.46 (32.23)
  6 Quezada, Julissa A  17 PBAC-MR              2:03.12    2:06.72         13  
                                  58.44 ( )     1:33.09 (34.65)     2:06.72 (33.63)
  7 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR               2:13.04    2:07.32         12  
                                1:01.79 ( )   2:07.32 (1:05.53)                    
  8 Carmody, Erin A     15 VAC-MR               2:06.28    2:07.38         11  
                  29.90     1:01.94 (32.04)     1:35.41 (33.47)     2:07.38 (31.97)
  9 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR              2:09.83    2:08.21          9  
                  31.34     1:03.79 (32.45)     1:36.18 (32.39)     2:08.21 (32.03)
 10 Morgan, Alice T     15 NBS-MR               2:08.88    2:08.59          7  
                  29.29     1:02.11 (32.82)     1:35.32 (33.21)     2:08.59 (33.27)
 11 Muller, Hannah C    16 PBAC-MR              2:04.46    2:09.88          6  
                  29.95     1:02.52 (32.57)     1:36.14 (33.62)     2:09.88 (33.74)
 12 Bosse, Clare M      12 NBS-MR               2:14.84    2:10.27          5  
                  30.13     1:03.33 (33.20)     1:36.91 (33.58)     2:10.27 (33.36)
 13 Pfeifer, Makayla R  14 PBAC-MR              2:07.89    2:10.74          4  
                  29.90     1:03.15 (33.25)     1:37.58 (34.43)     2:10.74 (33.16)
 14 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              2:12.44    2:13.33          3  
                  30.32     1:03.71 (33.39)     1:38.13 (34.42)     2:13.33 (35.20)
 15 Caceres, Alexandri  13 PBAC-MR              2:17.23    2:13.45          2  
                  30.72     1:04.16 (33.44)     1:38.49 (34.33)     2:13.45 (34.96)
 16 Frank, Bethany E    17 VAC-MR               2:15.00    2:15.09          1  
                  30.98     1:04.91 (33.93)     1:39.90 (34.99)     2:15.09 (35.19)
 17 Souza, Monique      13 BBSC-MR              2:16.43    2:16.13        
                  31.33     1:05.86 (34.53)     1:41.15 (35.29)     2:16.13 (34.98)
 18 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              2:17.65    2:17.05        
                  30.99     1:05.11 (34.12)     1:41.36 (36.25)     2:17.05 (35.69)
 19 Liang, Emily        13 BBSC-MR              2:15.94    2:17.12        
                  36.86     1:05.19 (28.33)   2:17.12 (1:11.93)                    
 20 Ayala, Ashley N     12 MWSC-MR              2:23.57    2:17.52        
                  32.48     1:07.40 (34.92)     1:42.46 (35.06)     2:17.52 (35.06)
 21 Fisher, Kristin M   16 NDAC-MR              2:15.45    2:17.66        
                  30.90     1:05.39 (34.49)     1:41.35 (35.96)     2:17.66 (36.31)
 22 Giordano, Amanda    15 Farmingdale-MR       2:16.72    2:18.19        
                  31.25     1:05.66 (34.41)     1:41.69 (36.03)     2:18.19 (36.50)
 23 Weckesser, Kayla N  17 NDAC-MR              2:14.32    2:18.60        
                  30.95     1:06.35 (35.40)     1:43.27 (36.92)     2:18.60 (35.33)
 23 Woodruff, Emily J   17 NBS-MR               2:08.77    2:18.60        
                  30.28                             1:41.34 ( )     2:18.60 (37.26)
 25 Rocks, Gracie E     13 MWSC-MR              2:18.56    2:19.80        
                  32.45     1:08.40 (35.95)     1:44.91 (36.51)     2:19.80 (34.89)
 26 Sager, Alexa M      16 NBS-MR               2:09.41    2:21.42        
                  32.33     1:08.20 (35.87)     1:44.89 (36.69)     2:21.42 (36.53)
 27 Sudweeks, Libbie    16 BBSC-MR              2:13.07    2:21.61        
                  31.76     1:07.10 (35.34)     1:44.37 (37.27)     2:21.61 (37.24)
 28 Thomas, Danielle J  16 BBSC-MR              2:23.62    2:22.43        
                  30.45     1:04.71 (34.26)     1:42.64 (37.93)     2:22.43 (39.79)
 29 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              2:25.14    2:24.67        
                  32.36     1:09.51 (37.15)     1:49.47 (39.96)     2:24.67 (35.20)
 30 Kane, Colleen T     14 PBAC-MR              2:23.21    2:25.22        
                                1:07.84 ( )     1:37.83 (29.99)     2:25.22 (47.39)
 31 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR              2:29.04    2:26.22        
                  31.69     1:08.61 (36.92)     1:47.83 (39.22)     2:26.22 (38.39)
 32 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              2:30.22    2:26.74        
                  30.99     1:07.27 (36.28)     1:47.19 (39.92)     2:26.74 (39.55)
 33 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              2:35.43    2:31.75        
                  33.71     1:12.32 (38.61)     1:53.76 (41.44)     2:31.75 (37.99)
 34 Noakes, Annie C     11 NDAC-MR              2:34.87    2:31.93        
                  33.75     1:12.59 (38.84)     1:54.43 (41.84)     2:31.93 (37.50)
 35 Dewitt, Mercedes C  15 NBS-MR               2:31.55    2:32.53        
                  33.07     1:23.00 (49.93)     2:08.00 (45.00)     2:32.53 (24.53)
 36 Duffner, Maggie T   13 MWSC-MR              2:41.10    2:33.05        
                  34.84     1:13.29 (38.45)     1:53.95 (40.66)     2:33.05 (39.10)
 37 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              2:30.86    2:34.01        
                  33.37     1:11.45 (38.08)     1:52.28 (40.83)     2:34.01 (41.73)
 38 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR              2:39.37    2:36.91        
                  34.32     1:14.42 (40.10)     1:56.12 (41.70)     2:36.91 (40.79)
 39 Barth, Maya S       13 PBAC-MR              2:30.13    2:39.43        
                  35.99     1:15.47 (39.48)     2:03.00 (47.53)     2:39.43 (36.43)
 40 Connors, Grace C    11 BBSC-MR              2:40.00    2:39.72        
                  36.22     1:18.33 (42.11)     2:13.00 (54.67)     2:39.72 (26.72)
 -- Greff, Christie R   17 BBSC-MR              2:09.43         NS        
 
Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   17:26.46   12/7/2012 Brittany Friese, NBS  -MR                 
                18:39.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woodruff, Emily J   17 NBS-MR              21:05.87   20:05.32         20  
                  32.02     1:07.24 (35.22)     1:43.00 (35.76)     2:19.01 (36.01)
        2:55.12 (36.11)     3:30.59 (35.47)     4:06.34 (35.75)     4:42.05 (35.71)
        5:18.56 (36.51)     5:55.03 (36.47)     6:31.61 (36.58)     7:08.45 (36.84)
        7:44.91 (36.46)     8:21.51 (36.60)     8:58.28 (36.77)     9:35.29 (37.01)
       10:12.29 (37.00)    10:49.00 (36.71)    11:25.93 (36.93)    12:02.84 (36.91)
       12:39.62 (36.78)    13:16.38 (36.76)    13:53.51 (37.13)    14:30.85 (37.34)
       15:07.96 (37.11)    15:45.10 (37.14)    16:22.53 (37.43)    17:00.21 (37.68)
       17:37.49 (37.28)    18:15.11 (37.62)    18:52.82 (37.71)    19:29.64 (36.82)
       20:05.32 (35.68)
  2 Miller, Rachel A    15 NBS-MR                    NT   20:23.38         17  
                  32.59     1:07.50 (34.91)     1:43.40 (35.90)     2:19.38 (35.98)
        2:54.76 (35.38)     3:29.95 (35.19)     4:05.14 (35.19)     4:40.43 (35.29)
        5:16.67 (36.24)     5:52.65 (35.98)     6:29.13 (36.48)     7:06.01 (36.88)
        7:42.51 (36.50)     8:19.48 (36.97)     8:56.69 (37.21)     9:33.52 (36.83)
       10:11.42 (37.90)    10:49.18 (37.76)    11:27.62 (38.44)    12:05.61 (37.99)
       12:43.66 (38.05)    13:21.85 (38.19)    14:00.61 (38.76)    14:38.97 (38.36)
       15:17.55 (38.58)    15:56.32 (38.77)    16:34.83 (38.51)    17:13.18 (38.35)
       17:51.73 (38.55)    18:30.35 (38.62)    19:08.76 (38.41)    19:46.88 (38.12)
       20:23.38 (36.50)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   59.42    1/1/2000 COREY BERG - MSC                             
              1:02.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hadid, Bana         17 NBS-MR                 57.57    1:01.41 METS    20  
                  29.95     1:01.41 (31.46)                                        
  2 Troy, Kaitlyn E     16 UN-MR                1:00.13    1:02.42         17  
                  30.24     1:02.42 (32.18)                                        
  3 Carmody, Erin A     15 VAC-MR               1:03.72    1:04.00         16  
                  31.21     1:04.00 (32.79)                                        
  4 Cole, Caroline M    16 NBS-MR               1:06.89    1:05.00         15  
                  32.47     1:05.00 (32.53)                                        
  5 Morgan, Alice T     15 NBS-MR               1:01.59    1:05.55         14  
                  31.66     1:05.55 (33.89)                                        
  6 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              1:03.07    1:06.20         13  
                  32.11     1:06.20 (34.09)                                        
  7 Cushmore, Georgian  16 BBSC-MR              1:12.99    1:07.26         12  
                  33.09     1:07.26 (34.17)                                        
  8 Pfeifer, Makayla R  14 PBAC-MR              1:06.67    1:08.44         11  
                  32.58     1:08.44 (35.86)                                        
  9 Fisher, Kristin M   16 NDAC-MR              1:06.67    1:08.88          9  
                  33.59     1:08.88 (35.29)                                        
 10 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              1:11.22    1:09.40          7  
                  34.09     1:09.40 (35.31)                                        
 11 Quezada, Julissa A  17 PBAC-MR              1:12.45    1:09.79          6  
                  34.01     1:09.79 (35.78)                                        
 12 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              1:11.16    1:11.34          5  
                  34.67     1:11.34 (36.67)                                        
 13 Muller, Hannah C    16 PBAC-MR              1:14.60    1:11.91          4  
                  35.57     1:11.91 (36.34)                                        
 14 Mattei, Monica A    14 BBSC-MR              1:06.91    1:12.81          3  
                  36.22     1:12.81 (36.59)                                        
 15 Weckesser, Kayla N  17 NDAC-MR              1:08.90    1:12.84          2  
                  34.87     1:12.84 (37.97)                                        
 16 Sager, Alexa M      16 NBS-MR               1:12.47    1:13.84          1  
                  36.07     1:13.84 (37.77)                                        
 17 Frank, Bethany E    17 VAC-MR               1:13.52    1:14.33        
                  52.00     1:14.33 (22.33)                                        
 18 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR              1:13.23    1:14.54        
                  36.56     1:14.54 (37.98)                                        
 19 Liang, Emily        13 BBSC-MR              1:12.68    1:14.81        
                  36.39     1:14.81 (38.42)                                        
 20 Giordano, Amanda    15 Farmingdale-MR       1:16.48    1:14.88        
                  36.26     1:14.88 (38.62)                                        
 21 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              1:15.67    1:14.97        
                  37.02     1:14.97 (37.95)                                        
 22 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR              1:14.99    1:15.38        
                  37.15     1:15.38 (38.23)                                        
 23 Sudweeks, Libbie    16 BBSC-MR              1:11.05    1:15.46        
                  36.73     1:15.46 (38.73)                                        
 24 Rocks, Gracie E     13 MWSC-MR              1:13.52    1:15.66        
                  37.24     1:15.66 (38.42)                                        
 25 Caceres, Alexandri  13 PBAC-MR              1:18.98    1:16.97        
                  37.03     1:16.97 (39.94)                                        
 26 Souza, Monique      13 BBSC-MR              1:17.32    1:17.04        
                  37.91     1:17.04 (39.13)                                        
 27 Thomas, Danielle J  16 BBSC-MR              1:19.51    1:18.18        
                  37.18     1:18.18 (41.00)                                        
 27 Woodruff, Emily J   17 NBS-MR               1:17.80    1:18.18        
                  38.66     1:18.18 (39.52)                                        
 29 Dewitt, Mercedes C  15 NBS-MR               1:21.09    1:18.31        
 30 Kane, Colleen T     14 PBAC-MR              1:18.40    1:19.10        
                  38.61     1:19.10 (40.49)                                        
 31 Laurenceau, Alyssa  11 FAST-MR              1:22.62    1:20.25        
                  39.92     1:20.25 (40.33)                                        
 32 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              1:29.34    1:20.32        
                  37.80     1:20.32 (42.52)                                        
 33 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:22.03    1:20.49        
                  39.73     1:20.49 (40.76)                                        
 34 Armstrong, Claire   11 MWSC-MR              1:21.06    1:20.80        
 35 Duffner, Maggie T   13 MWSC-MR              1:18.53    1:20.86        
                  39.61     1:20.86 (41.25)                                        
 36 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              1:23.58    1:21.20        
                  39.54     1:21.20 (41.66)                                        
 37 Garcia, Naihomy T   11 VAC-MR               1:18.96    1:21.24        
                  40.15     1:21.24 (41.09)                                        
 38 Barth, Maya S       13 PBAC-MR              1:20.53    1:23.50        
                1:23.50         1:23.50 ( )                                        
 39 Noakes, Annie C     11 NDAC-MR              1:24.74    1:23.92        
                  41.78     1:23.92 (42.14)                                        
 40 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR              1:28.34    1:24.44        
                  40.43     1:24.44 (44.01)                                        
 41 Dickman, Mackenzie  11 VAC-MR               1:28.00    1:30.22        
 42 Sheerin, Megan       9 MWSC-MR              1:41.23    1:34.01        
                1:34.01         1:34.01 ( )                                        
 43 Beezer, Kristina G  10 MWSC-MR              1:33.74    1:34.52        
                  46.31     1:34.52 (48.21)                                        
 -- Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              1:22.74         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  43.11          DQ (45.17)                                        
 -- Greff, Christie R   17 BBSC-MR              1:06.22         NS        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:03.91    1/1/2000 COREY BERG - MSC                           
                2:15.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hadid, Bana         17 NBS-MR               2:07.18    2:13.38 METS    20  
                  31.24     1:04.36 (33.12)     1:38.37 (34.01)     2:13.38 (35.01)
  2 Troy, Kaitlyn E     16 UN-MR                2:13.44    2:15.93         17  
                  31.13     1:05.93 (34.80)     1:41.00 (35.07)     2:15.93 (34.93)
  3 Carmody, Erin A     15 VAC-MR               2:15.83    2:18.47         16  
                  32.31     1:07.12 (34.81)     1:42.83 (35.71)     2:18.47 (35.64)
  4 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:16.43    2:21.57         15  
                  34.28     1:10.49 (36.21)     1:46.27 (35.78)     2:21.57 (35.30)
  5 Cushmore, Georgian  16 BBSC-MR              2:38.41    2:21.90         14  
                  33.00     1:09.49 (36.49)     1:46.83 (37.34)     2:21.90 (35.07)
  6 Morgan, Alice T     15 NBS-MR               2:18.15    2:23.35         13  
                  32.15     1:07.45 (35.30)     1:45.50 (38.05)     2:23.35 (37.85)
  7 Bosse, Clare M      12 NBS-MR               2:21.63    2:23.62         12  
                  34.91     1:11.92 (37.01)     1:48.38 (36.46)     2:23.62 (35.24)
  8 Messinger, Melanie  16 BBSC-MR              2:22.26    2:27.82         11  
                  34.43     1:11.03 (36.60)     1:49.13 (38.10)     2:27.82 (38.69)
  9 Miller, Rachel A    15 NBS-MR               2:28.49    2:31.66          9  
                  37.29     1:16.02 (38.73)     1:54.50 (38.48)     2:31.66 (37.16)
 10 Haynos, Mary Ann    15 Farmingdale-MR       2:38.64    2:34.41          7  
                  36.22     1:14.35 (38.13)     1:54.56 (40.21)     2:34.41 (39.85)
 11 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              2:31.19    2:34.61          6  
                  34.70     1:13.04 (38.34)     1:54.13 (41.09)     2:34.61 (40.48)
 12 Conde, Lauren M     16 DA-MR                2:34.44    2:34.93          5  
                  36.75     1:15.93 (39.18)     1:55.64 (39.71)     2:34.93 (39.29)
 13 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              2:39.22    2:37.12          4  
                  37.73     1:17.92 (40.19)     1:57.84 (39.92)     2:37.12 (39.28)
 14 Christman, Ashley   17 MWSC-MR              2:53.09    2:37.33          3  
                                1:21.00 ( )     2:03.00 (42.00)     2:37.33 (34.33)
 15 Cushmore, Blaze     14 BBSC-MR              2:39.86    2:38.31          2  
                  37.03     1:16.95 (39.92)     1:59.27 (42.32)     2:38.31 (39.04)
 16 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR              2:44.81    2:40.76          1  
                  38.73     1:18.94 (40.21)     2:00.40 (41.46)     2:40.76 (40.36)
 17 Formoso, Sabrina    16 FAST-MR              2:53.15    2:54.41        
                  40.67     1:24.57 (43.90)     2:09.83 (45.26)     2:54.41 (44.58)
 18 Galiatsatos, Chris  11 BBSC-MR              2:55.55    2:55.01        
                  42.75     1:27.62 (44.87)     2:11.91 (44.29)     2:55.01 (43.10)
 19 Renda, Alicia C     13 BBSC-MR              3:22.22    3:03.73        
                  52.00   2:37.00 (1:45.00)     3:03.85 (26.85)         3:03.73 ( )
 20 Shapiro, Samantha   14 BBSC-MR              3:28.96    3:08.51        
                  43.63     1:30.41 (46.78)     2:20.03 (49.62)     3:08.51 (48.48)
 21 Celaj, Kaltrina     16 FAST-MR              3:15.47    3:17.72        
                  51.00   2:36.00 (1:45.00)     3:13.00 (37.00)      3:17.72 (4.72)
 -- Dewitt, Mercedes C  15 NBS-MR               2:56.55         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                                1:37.00 ( )     2:23.00 (46.00)                    
 -- Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              2:51.53         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  45.74     1:34.85 (49.11)     2:25.11 (50.26)                    
 -- Way, Lindsay A      13 VAC-MR               2:46.66         DQ        
                  41.60     1:25.43 (43.83)     2:09.96 (44.53)          DQ (43.34)
 -- DeBenedictus, Kayl  15 NBS-MR               2:40.53         NS        
 -- Woodruff, Emily J   17 NBS-MR               2:41.34         NS        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:07.06    1/1/1998 ANNIE MANTEY - MSC                         
                1:12.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              1:12.91    1:15.30         20  
                  35.66     1:15.30 (39.64)                                        
  2 Barlao, Charmaine-  16 MWSC-MR              1:15.42    1:18.18         17  
                  36.81     1:18.18 (41.37)                                        
  3 Tucker, Alina S     14 BBSC-MR              1:18.62    1:18.66         16  
                  38.57     1:18.66 (40.09)                                        
  4 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR              1:14.24    1:20.06         15  
                  37.76     1:20.06 (42.30)                                        
  5 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              1:24.27    1:20.44         14  
                  37.78     1:20.44 (42.66)                                        
  6 Dooley, Tara L      13 VAC-MR               1:26.00    1:22.40         13  
                  38.78     1:22.40 (43.62)                                        
  7 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              1:22.39    1:22.47         12  
                  38.38     1:22.47 (44.09)                                        
  8 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              1:21.84    1:23.02         11  
                  39.99     1:23.02 (43.03)                                        
  9 Paul, Jennifer      13 NBS-MR               1:20.98    1:24.32          9  
                  39.93     1:24.32 (44.39)                                        
 10 Thomas, Danielle J  16 BBSC-MR              1:27.89    1:29.50          7  
                  42.59     1:29.50 (46.91)                                        
 11 Ruvolo, Mikaela     13 BBSC-MR              1:26.74    1:30.09          6  
                  43.80     1:30.09 (46.29)                                        
 12 Sager, Alexa M      16 NBS-MR               1:30.79    1:31.89          5  
                  43.31     1:31.89 (48.58)                                        
 13 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              1:22.70    1:32.04          4  
                  42.48     1:32.04 (49.56)                                        
 -- Ramos, Olivia H     10 Farmingdale-MR       2:14.21         DQ        
      Alternating Kick
                  51.09        DQ (1:01.05)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:27.61    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                         
                2:35.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              2:41.20    2:42.37         20  
                  36.45     1:17.54 (41.09)     1:59.66 (42.12)     2:42.37 (42.71)
  2 Guerrieri, Rachel   16 MWSC-MR              3:01.15    2:43.86         17  
                  35.34     1:15.89 (40.55)     1:59.44 (43.55)     2:43.86 (44.42)
  3 Izzo, Sarah J       18 NDAC-MR              2:42.48    2:47.15         16  
                  37.48     1:19.52 (42.04)     2:03.87 (44.35)     2:47.15 (43.28)
  4 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:47.74    2:47.88         15  
                  38.75     1:21.53 (42.78)     2:04.89 (43.36)     2:47.88 (42.99)
  5 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR              2:46.41    2:50.35         14  
                  37.99     1:20.93 (42.94)     2:05.88 (44.95)     2:50.35 (44.47)
  6 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR              2:44.65    2:51.01         13  
                  38.60     1:22.02 (43.42)     2:06.16 (44.14)     2:51.01 (44.85)
  7 Patierno, Katelyn   15 NDAC-MR              2:55.31    2:54.65         12  
                  39.76     1:24.88 (45.12)     2:10.95 (46.07)     2:54.65 (43.70)
  8 Sudweeks, Libbie    16 BBSC-MR              2:45.13    2:54.66         11  
                  39.20     1:23.97 (44.77)     2:09.35 (45.38)     2:54.66 (45.31)
  9 Rendon, Jazmin      15 NDAC-MR              2:56.52    2:55.77          9  
                  40.71     1:25.55 (44.84)     2:11.80 (46.25)     2:55.77 (43.97)
 10 Miller, Rachel A    15 NBS-MR               3:03.02    2:58.69          7  
                  42.42     1:27.32 (44.90)     2:13.18 (45.86)     2:58.69 (45.51)
 11 Chiera, Madelyn L   16 NDAC-MR              2:48.11    3:04.07          6  
                  40.49     1:27.06 (46.57)     2:16.16 (49.10)     3:04.07 (47.91)
 12 Conde, Lauren M     16 DA-MR                2:55.67    3:06.22          5  
                  42.38     1:30.46 (48.08)     2:20.19 (49.73)     3:06.22 (46.03)
 13 Jhong, Sara         11 Express Swimming-MR  3:45.00    3:11.33          4  
                  43.68     1:33.00 (49.32)     2:22.09 (49.09)     3:11.33 (49.24)
 14 Formoso, Sabrina    16 FAST-MR              3:01.79    3:11.51          3  
                  44.04     1:33.16 (49.12)     2:23.12 (49.96)     3:11.51 (48.39)
 15 Sheridan, Caroline  15 FAST-MR              3:19.85    3:17.77          2  
                  44.06     1:34.36 (50.30)     2:26.41 (52.05)     3:17.77 (51.36)
 16 Dewitt, Mercedes C  15 NBS-MR               3:24.66    3:19.68          1  
                  44.34     1:33.91 (49.57)     2:26.52 (52.61)     3:19.68 (53.16)
 17 Celaj, Kaltrina     16 FAST-MR              3:25.03    3:36.62        
                  47.73     1:42.92 (55.19)     2:39.90 (56.98)     3:36.62 (56.72)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   58.52    1/3/2004 Jacquelyn C Klein, VAC  -MR                  
              1:01.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cushmore, Georgian  16 BBSC-MR                59.16    1:01.99 METS    20  
                  29.58     1:01.99 (32.41)                                        
  2 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              1:04.32    1:05.24         17  
                  30.68     1:05.24 (34.56)                                        
  3 Troy, Kaitlyn E     16 UN-MR                1:05.13    1:05.40         16  
                  30.61     1:05.40 (34.79)                                        
  4 Morgan, Alice T     15 NBS-MR               1:01.18    1:05.51         15  
                  30.15     1:05.51 (35.36)                                        
  5 Rendon, Jazmin      15 NDAC-MR              1:07.79    1:07.15         14  
                  31.64     1:07.15 (35.51)                                        
  6 Balling, Kayla M    16 BBSC-MR              1:10.39    1:11.08         13  
                  33.98     1:11.08 (37.10)                                        
  7 Thomas, Danielle J  16 BBSC-MR              1:12.54    1:11.36         12  
                  32.52     1:11.36 (38.84)                                        
  8 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              1:08.93    1:11.41         11  
                  32.90     1:11.41 (38.51)                                        
  9 Mackrel, Naima J    15 NDAC-MR              1:07.31    1:11.52          9  
                  31.99     1:11.52 (39.53)                                        
 10 Izzo, Sarah J       18 NDAC-MR              1:08.01    1:11.56          7  
                  33.89     1:11.56 (37.67)                                        
 11 Sager, Alexa M      16 NBS-MR               1:05.37    1:11.62          6  
                  33.60     1:11.62 (38.02)                                        
 12 Guerrieri, Rachel   16 MWSC-MR              1:14.37    1:11.63          5  
                  33.15     1:11.63 (38.48)                                        
 13 Chiera, Madelyn L   16 NDAC-MR              1:17.20    1:11.88          4  
                  32.50     1:11.88 (39.38)                                        
 14 Cole, Caroline M    16 NBS-MR               1:12.73    1:12.74          3  
                  33.90     1:12.74 (38.84)                                        
 15 Sudweeks, Libbie    16 BBSC-MR              1:12.70    1:13.01          2  
                  32.96     1:13.01 (40.05)                                        
 16 Miller, Rachel A    15 NBS-MR               1:15.66    1:13.48          1  
                  34.48     1:13.48 (39.00)                                        
 17 Messinger, Melanie  16 BBSC-MR              1:16.44    1:14.71        
                  34.46     1:14.71 (40.25)                                        
 18 Mattei, Theresa M   15 BBSC-MR              1:12.51    1:15.00        
                  33.71     1:15.00 (41.29)                                        
 19 Patierno, Katelyn   15 NDAC-MR              1:23.85    1:16.80        
 20 Sheridan, Caroline  15 FAST-MR              1:18.90    1:18.82        
                  36.77     1:18.82 (42.05)                                        
 21 Jhong, Sara         11 Express Swimming-MR  1:19.06    1:20.38        
                  38.43     1:20.38 (41.95)                                        
 22 Formoso, Sabrina    16 FAST-MR              1:27.65    1:27.33        
                  39.29     1:27.33 (48.04)                                        
 23 Ballon, Carmen      16 BBSC-MR              1:31.46    1:29.14        
                  39.75     1:29.14 (49.39)                                        
 24 Conde, Lauren M     16 DA-MR                1:22.15    1:35.04        
                  43.82     1:35.04 (51.22)                                        
 25 Celaj, Kaltrina     16 FAST-MR              1:35.91    1:36.23        
                  42.83     1:36.23 (53.40)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   2:05.80   12/9/2012 Brittany Friese, NBS  -MR                  
                2:18.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hadid, Bana         17 NBS-MR               2:10.00    2:15.69 METS    20  
                  29.16     1:03.12 (33.96)     1:38.22 (35.10)     2:15.69 (37.47)
  2 Cushmore, Georgian  16 BBSC-MR              2:16.08    2:19.93         17  
                  29.61     1:04.25 (34.64)     1:41.80 (37.55)     2:19.93 (38.13)
  3 Paul, Jennifer      13 NBS-MR               2:17.48    2:23.45         16  
                  32.38     1:08.40 (36.02)     1:45.53 (37.13)     2:23.45 (37.92)
  4 Barlao, Charmaine-  16 MWSC-MR              2:18.04    2:28.57         15  
                  32.73     1:08.94 (36.21)     1:47.74 (38.80)     2:28.57 (40.83)
  5 Kaefer, Jaimie A    16 BBSC-MR              2:26.61    2:29.86         14  
                  31.78     1:08.45 (36.67)     1:48.28 (39.83)     2:29.86 (41.58)
  6 Bacigal, Paige M    12 NBS-MR               2:35.92    2:35.20         13  
                  33.92     1:13.22 (39.30)     1:54.08 (40.86)     2:35.20 (41.12)
  7 Kallansrude, Kaitl  17 BBSC-MR              2:34.70    2:40.74         12  
                  34.56     1:14.43 (39.87)     1:58.15 (43.72)     2:40.74 (42.59)
  8 Tuttle, Mackenzie   12 MWSC-MR                   NT    2:42.68         11  
                  36.98     1:18.92 (41.94)     2:01.77 (42.85)     2:42.68 (40.91)
  9 Sager, Alexa M      16 NBS-MR                    NT    2:46.28          9  
                  34.72     1:15.90 (41.18)     2:00.32 (44.42)     2:46.28 (45.96)
 10 DiMarinis, Hannah   13 BBSC-MR              3:02.55    2:55.49          7  
                  34.64     1:20.82 (46.18)     2:10.29 (49.47)     2:55.49 (45.20)
 11 McNamara, Samantha  15 BBSC-MR              3:25.41    3:11.45          6  
                  36.15     1:21.41 (45.26)     2:09.69 (48.28)   3:11.45 (1:01.76)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   3:35.03   12/8/2012 BETHPAGE PAL BARRACUDAS SWIM               
                         J Pianese, L Marsiello, B DiMarinis, D Galiatsatos
                3:59.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:44.00    3:49.93 METS    40  
     1) Paul, Jennifer 13               2) Bunch, Jillian R 13            
     3) Morgan, Alice T 15              4) Cole, Caroline M 16            
                  28.09       57.50 (57.50)     1:56.87 (59.37)   2:07.00 (1:09.50)
        2:23.58 (16.58)     2:54.34 (47.34)     3:20.66 (26.32)     3:49.93 (55.59)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        3:49.77    3:50.73 METS    34  
     1) Kaefer, Jaimie A 16             2) Mattei, Theresa M 15           
     3) Kallansrude, Kaitlyn S 17       4) Cushmore, Georgianne 16        
                  27.99       58.24 (58.24)     1:26.09 (27.85)     1:57.18 (58.94)
        2:24.33 (27.15)     2:55.51 (58.33)     3:21.56 (26.05)     3:50.73 (55.22)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        4:01.48    4:16.63         32  
     1) Messinger, Melanie R 16         2) Ballon, Carmen 16              
     3) Balling, Kayla M 16             4) Thomas, Danielle J 16          
                  30.10   1:02.51 (1:02.51)     1:34.53 (32.02)   2:11.11 (1:08.60)
        2:40.75 (29.64)   3:13.94 (1:02.83)     3:43.61 (29.67)   4:16.63 (1:02.69)
  4 Newburgh Sharks-MR  'B'                     4:11.50    4:35.69         30  
     1) Miller, Rachel A 15             2) Dewitt, Mercedes C 15          
     3) Corcoran, Ashley M 14           4) Vela, Allie J 13               
                  30.53   1:07.60 (1:07.60)     1:36.29 (28.69)   2:14.62 (1:07.02)
        2:51.53 (36.91)   3:32.62 (1:18.00)     4:02.76 (30.14)   4:35.69 (1:03.07)
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   4:07.91    1/6/2002 NEWBURGH SHARKS                            
                4:30.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     4:07.76    4:18.96 METS    40  
     1) Hadid, Bana 17                  2) Bosse, Clare M 12              
     3) Morgan, Alice T 15              4) Paul, Jennifer 13              
                  29.75   1:01.50 (1:01.50)     1:37.33 (35.83)   2:17.81 (1:16.31)
        2:46.57 (28.76)   3:23.01 (1:05.20)     3:49.76 (26.75)     4:18.96 (55.95)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        4:15.55    4:19.16 METS    34  
     1) Messinger, Melanie R 16         2) Kallansrude, Kaitlyn S 17      
     3) Cushmore, Georgianne 16         4) Kaefer, Jaimie A 16            
                  32.54   1:07.54 (1:07.54)     1:42.21 (34.67)   2:21.83 (1:14.29)
        2:49.67 (27.84)   3:22.43 (1:00.60)     3:48.63 (26.20)     4:19.16 (56.73)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'C'             NT    4:56.09         32  
     1) Mattei, Monica A 14             2) Tucker, Alina S 14             
     3) Souza, Monique 13               4) Guida, Emily L 14              
                          1:14.17 (1:14.17)     1:52.05 (37.88)   2:33.09 (1:18.92)
                          3:48.72 (1:15.63)   4:56.09 (1:07.37)                    
  4 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        4:40.71    4:57.38         30  
     1) McNamara, Samantha 15           2) Mattei, Theresa M 15           
     3) Balling, Kayla M 16             4) Ballon, Carmen 16              
                  37.89   1:17.52 (1:17.52)     1:36.23 (18.71)   2:44.79 (1:27.27)
        3:11.23 (26.44)   3:49.73 (1:04.94)     4:07.01 (17.28)   4:57.38 (1:07.65)
  5 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'             NT    5:15.48         28  
     1) Cushmore, Blaze 14              2) DiMarinis, Hannah N 13         
     3) Renda, Alicia C 13              4) Catalano, Valerie 13           
                  37.99   1:19.27 (1:19.27)     2:00.37 (41.10)   2:54.62 (1:35.35)
        3:22.08 (27.46)   4:07.45 (1:12.83)     4:38.97 (31.52)   5:15.48 (1:08.03)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   31.36    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR                35.93      35.42         20  
  2 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    37.45      36.39         17  
  3 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    40.74      38.27         16  
  4 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR    47.52      41.71         15  
  5 Sobhy, Mina-Abanou   8 BBSC-MR                42.58      42.94         14  
  6 Perillo, Justin G    8 DA-MR                  50.26      44.43         13  
  7 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                  45.62      45.18         12  
  8 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    50.55      45.71         11  
  9 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    50.22      46.68          9  
 10 Cobb, Dylan M        8 MWSC-MR                52.47      50.77          7  
 11 Milroy, Ronan        8 DA-MR                     NT    1:00.17          6  
 12 Perillo, Austin J    5 DA-MR                     NT    1:12.74          5  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:08.92    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                        
                1:11.59  JO
                1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              1:25.58    1:19.72         20  
                  38.10     1:19.72 (41.62)                                        
  2 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR  1:27.00    1:19.75         17  
                1:19.75         1:19.75 ( )                                        
  3 Caceres, Lance A     8 PBAC-MR              1:45.21    1:35.12         16  
                  46.01     1:35.12 (49.11)                                        
  4 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR  1:43.24    1:35.42         15  
                  44.15     1:35.42 (51.27)                                        
  5 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR  1:30.00    1:36.23         14  
                  41.64     1:36.23 (54.59)                                        
  6 Sobhy, Mina-Abanou   8 BBSC-MR              1:38.58    1:37.27         13  
                  44.58     1:37.27 (52.69)                                        
  7 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:44.64    1:39.88         12  
                  45.29     1:39.88 (54.59)                                        
  8 Perillo, Justin G    8 DA-MR                1:45.36    1:40.64         11  
                  46.31     1:40.64 (54.33)                                        
  9 Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR  1:57.00    1:40.71          9  
                  45.80     1:40.71 (54.91)                                        
 10 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR  1:51.00    1:44.03          7  
                  49.27     1:44.03 (54.76)                                        
 11 Leung, Andrew J      8 MWSC-MR                   NT    1:45.42          6  
                  48.26     1:45.42 (57.16)                                        
 12 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR  1:53.00    2:06.24          5  
                  55.00   2:06.24 (1:11.24)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   36.51    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
                37.49  JO
                42.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    48.58      46.02         20  
  2 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    51.45      46.64         17  
  3 Perillo, Justin G    8 DA-MR                  50.55      50.57         16  
  4 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                  53.87      50.95         15  
  5 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR  1:00.35      53.10         14  
  6 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR    58.65      55.40         13  
  7 Cobb, Dylan M        8 MWSC-MR                59.83      55.80         12  
  8 Perillo, Austin J    5 DA-MR                     NT    1:16.17         11  
 -- LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              1:10.55         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR  1:19.56         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Sobhy, Mina-Abanou   8 BBSC-MR                52.33         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   40.56    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    53.00      51.34         20  
  2 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    55.17      51.78         17  
  3 Caceres, Lance A     8 PBAC-MR                55.87      53.14         16  
  4 Sobhy, Mina-Abanou   8 BBSC-MR                57.85      56.02         15  
  5 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR  1:05.00      57.71         14  
  6 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              1:00.99    1:03.46         13  
  7 Perillo, Justin G    8 DA-MR                1:06.53    1:04.29         12  
  8 Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    58.00    1:10.00         11  
 -- Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:10.63         DQ        
      Scissors kick
 -- Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR  1:10.00         DQ        
      One hand touch
 -- Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR  1:01.00         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   33.84    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR    47.00      43.19 SILV    20  
  2 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR    49.11      46.47         17  
  3 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR  1:06.12      51.48         16  
  4 Leung, Andrew J      8 MWSC-MR                   NT      51.63         15  
  5 Sobhy, Mina-Abanou   8 BBSC-MR                52.28      54.31         14  
  6 Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR  1:05.37      57.99         13  
  7 Perillo, Justin G    8 DA-MR                     NT    1:06.92         12  
  8 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:02.06    1:09.98         11  
 -- LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR                47.09         DQ        
      False start
 -- Castrofilippio, Fr   8 Express Swimming-MR  1:05.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR    56.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   1:16.68    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                        
                1:21.99  JO
                1:28.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rasquinha, Rohit A   8 Express Swimming-MR  1:41.00    1:33.91         20  
                  45.06     1:33.91 (48.85)                                        
  2 Rasquinha, Ranjan    8 Express Swimming-MR  1:48.00    1:35.04         17  
                  45.67     1:35.04 (49.37)                                        
  3 Sobhy, Mina-Abanou   8 BBSC-MR              1:55.92    1:45.24         16  
                1:13.00     1:45.24 (32.24)                                        
  4 Broderick, Patrick   8 Express Swimming-MR  2:05.00    1:51.27         15  
                  54.08     1:51.27 (57.19)                                        
  5 LaBianca, Jack B     8 BBSC-MR              1:37.55    1:52.59         14  
                  53.95     1:52.59 (58.64)                                        
  6 Perillo, Justin G    8 DA-MR                1:57.25    1:56.58         13  
                  54.18   1:56.58 (1:02.40)                                        
  7 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:56.14    2:01.16         12  
                  56.07   2:01.16 (1:05.09)                                        
 -- Calabrese, Matthew   7 Express Swimming-MR  2:15.00         DQ        
      Scissors kick - breast
                  58.45        DQ (1:05.27)                                        
 -- Jhong, Ethan         8 Express Swimming-MR  2:20.00         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
                1:17.00        DQ (1:18.48)                                        
 -- Cobb, Dylan M        8 MWSC-MR                   NT         DQ        
                1:01.95        DQ (1:05.04)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   27.79    1/1/1985 DARIN VANTASSELL - NBS                       
                31.99  JO
                35.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                28.89      28.93 JO      20  
  2 Park, Edward        10 MWSC-MR                29.91      29.28 JO      17  
  3 Sforza, Anthony J    9 BBSC-MR                32.80      30.82 JO      16  
  4 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR                35.39      32.46 SILV    15  
  5 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR                34.13      32.85 SILV    14  
  6 Glaser, Owen M       9 BBSC-MR                36.45      34.29 SILV    13  
  7 Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR                37.97      35.61         12  
  8 Samsonov, Luka A     9 NBS-MR                 36.70      36.80         11  
  9 Valle, Matthew J    10 BBSC-MR                35.97      36.95          9  
 10 Nieves, Andrew J    10 NBS-MR                 38.02      37.80          7  
 11 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                37.73      37.98          6  
 12 Milroy, Aidan J     10 DA-MR                  50.01      38.92          5  
 13 Mattei, Joey A       9 BBSC-MR                41.09      39.71          4  
 14 Zupko, Sean P       10 VAC-MR                 39.96      39.73          3  
 15 German, Kyle R      10 NBS-MR                 43.57      41.32          2  
 16 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                  45.14      45.70          1  
 17 Liew, Roy           10 DA-MR                1:06.91      46.40        
 18 Jerez, Ian           9 FAST-MR                45.65      46.41        
 19 Wisneski, Joshua P   9 NBS-MR                 44.71      47.29        
 20 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR    52.48      51.82        
 21 Fernandes, Ethan A   9 MWSC-MR                55.96      54.18        
 22 Auer, Adam H         9 Farmingdale-MR         53.82      55.87        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   59.75    1/1/1993 TRAVIS FRENCH - MKBC                         
              1:11.59  JO
              1:18.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:02.74    1:03.17 JO      20  
                  29.82     1:03.17 (33.35)                                        
  2 Park, Edward        10 MWSC-MR              1:08.94    1:07.03 JO      17  
                  31.83     1:07.03 (35.20)                                        
  3 Rendon, David       10 NDAC-MR              1:08.87    1:09.26 JO      16  
                  31.91     1:09.26 (37.35)                                        
  4 Sforza, Anthony J    9 BBSC-MR              1:11.94    1:11.71 SILV    15  
                  33.78     1:11.71 (37.93)                                        
  5 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR              1:14.59    1:11.85 SILV    14  
                  34.71     1:11.85 (37.14)                                        
  6 Ober, Alexander G   10 NDAC-MR              1:14.30    1:14.40 SILV    13  
                  34.35     1:14.40 (40.05)                                        
  7 Glaser, Owen M       9 BBSC-MR              1:21.55    1:15.31 SILV    12  
                1:15.31         1:15.31 ( )                                        
  8 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              1:17.95    1:15.58 SILV    11  
                  37.31     1:15.58 (38.27)                                        
  9 Patierno, Joey G    10 NDAC-MR              1:18.65    1:18.76          9  
                  37.35     1:18.76 (41.41)                                        
 10 Hoey, Jack D        10 FAST-MR              1:19.56    1:20.97          7  
                  36.99     1:20.97 (43.98)                                        
 11 Samsonov, Luka A     9 NBS-MR               1:24.07    1:22.43          6  
                  38.80     1:22.43 (43.63)                                        
 12 Valle, Matthew J    10 BBSC-MR              1:20.53    1:23.15          5  
                  37.15     1:23.15 (46.00)                                        
 13 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:23.36    1:24.08          4  
                  39.27     1:24.08 (44.81)                                        
 14 Milroy, Aidan J     10 DA-MR                1:30.60    1:25.44          3  
                  39.98     1:25.44 (45.46)                                        
 15 Maloney, Connor J    9 Farmingdale-MR            NT    1:26.10          2  
 16 Dickman, Kellen      9 VAC-MR               1:28.65    1:27.74          1  
                  41.19     1:27.74 (46.55)                                        
 17 Mattei, Joey A       9 BBSC-MR              1:30.10    1:31.27        
                  42.71     1:31.27 (48.56)                                        
 18 Johnston, Aidan     10 MWSC-MR                   NT    1:31.86        
                  42.32     1:31.86 (49.54)                                        
 19 Lavariega, Yahir     9 NDAC-MR              1:30.02    1:32.53        
                  40.94     1:32.53 (51.59)                                        
 20 Elmassalemah, Iad    9 NDAC-MR              1:38.31    1:33.11        
                  42.18     1:33.11 (50.93)                                        
 21 Nieves, Andrew J    10 NBS-MR               1:33.32    1:33.19        
                  40.37     1:33.19 (52.82)                                        
 22 Sequeiros, Noah      9 MWSC-MR              1:44.80    1:36.81        
                  46.37     1:36.81 (50.44)                                        
 23 German, Kyle R      10 NBS-MR               1:38.11    1:37.36        
                  45.84     1:37.36 (51.52)                                        
 24 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                1:40.70    1:38.12        
                  44.47     1:38.12 (53.65)                                        
 25 Wisneski, Joshua P   9 NBS-MR               1:54.39    1:40.25        
                  47.60     1:40.25 (52.65)                                        
 26 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR  1:51.00    1:41.16        
                  46.87     1:41.16 (54.29)                                        
 27 Jerez, Ian           9 FAST-MR              1:38.85    1:41.30        
                  48.99     1:41.30 (52.31)                                        
 28 Ryan, Thomas R       9 Farmingdale-MR       1:50.00    1:47.92        
 29 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR  1:54.00    1:51.66        
                  54.20     1:51.66 (57.46)                                        
 30 Auer, Adam H         9 Farmingdale-MR       1:48.02    2:18.24        
                  59.59   2:18.24 (1:18.65)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:08.24    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW                        
                1:22.19  JO
                1:37.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              1:19.33    1:14.92 JO      20  
                  36.67     1:14.92 (38.25)                                        
  2 Park, Edward        10 MWSC-MR              1:16.69    1:15.65 JO      17  
                  37.03     1:15.65 (38.62)                                        
  3 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              1:28.07    1:26.03 SILV    16  
  4 Glaser, Owen M       9 BBSC-MR              1:35.42    1:27.28 SILV    15  
                  43.53     1:27.28 (43.75)                                        
  5 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR              1:33.14    1:27.99 SILV    14  
                  42.02     1:27.99 (45.97)                                        
  6 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              1:33.92    1:30.91 SILV    13  
                  44.72     1:30.91 (46.19)                                        
  7 Valle, Matthew J    10 BBSC-MR              1:38.41    1:32.73 SILV    12  
                  44.87     1:32.73 (47.86)                                        
  8 Milroy, Aidan J     10 DA-MR                1:49.01    1:36.47 SILV    11  
                  47.07     1:36.47 (49.40)                                        
  9 Nieves, Andrew J    10 NBS-MR               1:43.64    1:38.26          9  
                  46.49     1:38.26 (51.77)                                        
 10 Samsonov, Luka A     9 NBS-MR               1:39.07    1:39.21          7  
                  49.96     1:39.21 (49.25)                                        
 11 Zupko, Sean P       10 VAC-MR                    NT    1:40.59          6  
                  47.26     1:40.59 (53.33)                                        
 12 German, Kyle R      10 NBS-MR               1:52.65    1:45.83          5  
                  54.41     1:45.83 (51.42)                                        
 13 Jerez, Ian           9 FAST-MR              1:51.14    1:50.05          4  
                  54.17     1:50.05 (55.88)                                        
 14 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                1:50.86    1:51.02          3  
                  54.89     1:51.02 (56.13)                                        
 15 Auer, Adam H         9 Farmingdale-MR       2:43.41    2:06.69          2  
                1:04.00   2:06.69 (1:02.69)                                        
 -- Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR              1:35.61         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  44.60          DQ (44.33)                                        
 -- Fernandes, Ethan A   9 MWSC-MR                   NT         DQ        
                  58.82          DQ (59.20)                                        
 -- Liew, Roy           10 DA-MR                     NT         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                1:05.00          DQ (46.79)                                        
 -- Mattei, Joey A       9 BBSC-MR              1:45.60         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Sforza, Anthony J    9 BBSC-MR              1:33.13         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn
                  42.13          DQ (44.09)                                        
 -- Wisneski, Joshua P   9 NBS-MR               2:03.33         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  59.65        DQ (1:07.65)                                        
 -- Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR  2:05.00         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   35.46    1/1/1986 STEVE HOFFMAN - AG                           
                43.49  JO
                48.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                39.72      40.14 JO      20  
  2 Sforza, Anthony J    9 BBSC-MR                42.49      40.72 JO      17  
  3 Park, Edward        10 MWSC-MR                43.18      40.96 JO      16  
  4 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR                46.04      41.26 JO      15  
  5 Rendon, David       10 NDAC-MR                44.43      41.78 JO      14  
  6 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                44.71      44.35 SILV    13  
  7 Patierno, Joey G    10 NDAC-MR                45.42      46.91 SILV    12  
  8 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR                48.58      47.71 SILV    11  
  9 Maloney, Connor J    9 Farmingdale-MR         53.03      48.33 SILV     9  
 10 Mattei, Joey A       9 BBSC-MR                54.51      48.69          7  
 11 Ober, Alexander G   10 NDAC-MR                52.43      50.47          6  
 12 Samsonov, Luka A     9 NBS-MR                 53.44      50.96          5  
 13 Glaser, Owen M       9 BBSC-MR                50.65      51.49          4  
 14 Milroy, Aidan J     10 DA-MR                  54.42      52.12          3  
 15 Lavariega, Yahir     9 NDAC-MR                56.09      53.66          2  
 16 Valle, Matthew J    10 BBSC-MR                54.43      53.76          1  
 17 Hoey, Jack D        10 FAST-MR                52.57      54.25        
 17 Nieves, Andrew J    10 NBS-MR                 56.91      54.25        
 19 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR    55.72      58.42        
 20 Ryan, Thomas R       9 Farmingdale-MR       1:07.00      58.78        
 21 Sequeiros, Noah      9 MWSC-MR              1:00.14    1:01.19        
 22 Johnston, Aidan     10 MWSC-MR                   NT    1:02.37        
 23 German, Kyle R      10 NBS-MR               1:04.92    1:03.86        
 24 Jerez, Ian           9 FAST-MR              1:00.01    1:04.01        
 25 Wisneski, Joshua P   9 NBS-MR                    NT    1:07.92        
 26 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR    57.00    1:10.80        
 27 Fernandes, Ethan A   9 MWSC-MR              1:26.30    1:11.21        
 28 Elmassalemah, Iad    9 NDAC-MR              1:05.41    1:22.35        
 29 Auer, Adam H         9 Farmingdale-MR       1:15.00    1:40.03        
 -- Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                1:24.57         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Dickman, Kellen      9 VAC-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   30.29    1/1/1996 LOWELL BYERS - MKBC                          
                35.99  JO
                43.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rendon, David       10 NDAC-MR                33.43      33.24 JO      20  
  2 Park, Edward        10 MWSC-MR                37.89      35.00 JO      17  
  3 Genna, Frankie      10 BBSC-MR                34.31      35.16 JO      16  
  4 Sforza, Anthony J    9 BBSC-MR                37.72      36.39 SILV    15  
  5 Gorman, Connor J    10 BBSC-MR                38.76      39.91 SILV    14  
  6 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR                42.78      40.71 SILV    13  
  7 Ober, Alexander G   10 NDAC-MR                41.15      41.55 SILV    12  
  8 Valle, Matthew J    10 BBSC-MR                46.90      44.51         11  
  9 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR                45.96      45.70          9  
 10 Patierno, Joey G    10 NDAC-MR                43.42      45.96          7  
 11 Samsonov, Luka A     9 NBS-MR                 49.84      47.12          6  
 12 Nieves, Andrew J    10 NBS-MR                 55.22      47.82          5  
 13 Lavariega, Yahir     9 NDAC-MR                47.58      48.67          4  
 14 Hoey, Jack D        10 FAST-MR                52.81      49.75          3  
 15 Glaser, Owen M       9 BBSC-MR                46.75      50.13          2  
 16 Mattei, Joey A       9 BBSC-MR                51.79      53.46          1  
 17 Milroy, Aidan J     10 DA-MR                  58.25      55.68        
 18 Johnston, Aidan     10 MWSC-MR                   NT      56.82        
 19 Jerez, Ian           9 FAST-MR                55.09      56.95        
 20 Batkin, Theodore R   9 Express Swimming-MR    55.00      58.51        
 21 Maloney, Connor J    9 Farmingdale-MR       1:05.00      59.19        
 22 Sequeiros, Noah      9 MWSC-MR                   NT      59.62        
 23 Elmassalemah, Iad    9 NDAC-MR              1:03.66    1:05.68        
 24 German, Kyle R      10 NBS-MR               1:12.66    1:07.48        
 25 Ryan, Thomas R       9 Farmingdale-MR       1:07.00    1:09.08        
 26 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                     NT    1:09.24        
 -- Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR    55.30         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Wisneski, Joshua P   9 NBS-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Dickman, Kellen      9 VAC-MR                    NT         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:29.03    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW                        
                2:51.99  JO
                3:13.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              2:47.75    2:39.49 JO      20  
                  37.38     1:17.91 (40.53)     2:03.99 (46.08)     2:39.49 (35.50)
  2 Park, Edward        10 MWSC-MR              2:47.88    2:43.67 JO      17  
                  36.83     1:19.15 (42.32)     2:06.64 (47.49)     2:43.67 (37.03)
  3 Sforza, Anthony J    9 BBSC-MR              3:08.67    3:00.38 SILV    16  
                  37.93     1:26.37 (48.44)     2:18.16 (51.79)     3:00.38 (42.22)
  4 Chung, Daniel S     10 BBSC-MR              3:59.99    3:01.04 SILV    15  
                  42.01     1:29.27 (47.26)     2:22.51 (53.24)     3:01.04 (38.53)
  5 Genna, Johnny C     10 BBSC-MR              3:35.88    3:15.61         14  
                  48.15     1:35.44 (47.29)     2:29.46 (54.02)     3:15.61 (46.15)
  6 Glaser, Owen M       9 BBSC-MR              3:47.77    3:16.07         13  
                  51.49   2:36.24 (1:44.75)     3:16.07 (39.83)         3:16.07 ( )
  7 Valle, Matthew J    10 BBSC-MR              3:39.79    3:26.70         12  
                  49.51     1:39.01 (49.50)   2:41.87 (1:02.86)     3:26.70 (44.83)
  8 Samsonov, Luka A     9 NBS-MR                    NT    3:30.28         11  
                  48.42     1:44.04 (55.62)   2:46.51 (1:02.47)     3:30.28 (43.77)
  9 Mattei, Joey A       9 BBSC-MR              3:54.44    3:36.77          9  
                  55.52     1:51.72 (56.20)     2:49.68 (57.96)     3:36.77 (47.09)
 10 Liew, Roy           10 DA-MR                     NT    3:47.77          7  
                1:46.00     2:43.00 (57.00)     2:53.26 (10.26)     3:47.77 (54.51)
 11 Jerez, Ian           9 FAST-MR              3:20.00    4:00.70          6  
                  59.23   2:00.78 (1:01.55)   3:10.79 (1:10.01)     4:00.70 (49.91)
 12 German, Kyle R      10 NBS-MR                    NT    4:12.30          5  
                1:10.12     2:07.92 (57.80)   3:22.17 (1:14.25)     4:12.30 (50.13)
 -- Shemetov, Daniel B   9 BBSC-MR              3:50.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  53.50     1:41.82 (48.32)   2:45.13 (1:03.31)          DQ (44.82)
 -- Nieves, Andrew J    10 NBS-MR                    NT         DQ        
                  50.14     1:45.87 (55.73)   2:55.00 (1:09.13)                    
 -- Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR  3:45.00         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                1:00.52   2:01.83 (1:01.31)   3:03.88 (1:02.05)                    
 -- Gorman, Connor J    10 BBSC-MR              3:27.44         DQ        
      One hand touch - breast
                                1:38.00 ( )     2:29.82 (51.82)          DQ (40.28)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:44.99  10&U JO
              7:05.99  10&U SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sobhy, Mina-Abanou   8 BBSC-MR              8:00.00    8:47.67         20  
                  47.55     1:39.02 (51.47)     2:31.88 (52.86)     3:25.17 (53.29)
        4:19.49 (54.32)     5:11.67 (52.18)     6:05.96 (54.29)     7:00.94 (54.98)
        7:55.36 (54.42)     8:47.67 (52.31)                                        
 
Boys 10 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sforza, Anthony J    9 BBSC-MR              6:32.22    6:21.89         20  
                  38.16     1:25.62 (47.46)     2:16.09 (50.47)     3:08.67 (52.58)
        4:00.29 (51.62)     4:55.09 (54.80)     5:40.66 (45.57)     6:21.89 (41.23)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:02.44    1/1/1999 BGNW  A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:14.03    2:06.10         40  
     1) Sforza, Anthony J 9             2) Chung, Daniel S 10             
     3) Valle, Matthew J 10             4) Genna, Frankie 10              
                  30.26     1:02.13 (31.87)     1:37.63 (35.50)     2:06.10 (28.47)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      2:29.11    2:15.26         34  
     1) Ober, Alexander G 10            2) Lavariega, Yahir 9             
     3) Patierno, Joey G 10             4) Rendon, David 10               
                  35.70     1:15.46 (39.76)     1:44.58 (29.12)     2:15.26 (30.68)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:45.70    2:43.00         32  
     1) Wisneski, Joshua P 9            2) Nieves, Andrew J 10            
     3) German, Kyle R 10               4) Samsonov, Luka A 9             
                  45.45     1:36.76 (51.31)     2:06.12 (29.36)     2:43.00 (36.88)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   2:10.87    1/1/2000 BGNW  A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:57.95    2:47.15         40  
     1) Glaser, Owen M 9                2) Genna, Johnny C 10             
     3) Valle, Matthew J 10             4) Shemetov, Daniel B 9           
                  48.21     1:25.62 (37.41)     2:09.65 (44.03)     2:47.15 (37.50)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:24.83    3:11.07         34  
     1) German, Kyle R 10               2) Samsonov, Luka A 9             
     3) Nieves, Andrew J 10             4) Wisneski, Joshua P 9           
                  52.00     1:38.83 (46.83)   2:40.86 (1:02.03)     3:11.07 (30.21)
 -- Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:34.04         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Gorman, Connor J 10             2) Chung, Daniel S 10             
     3) Sforza, Anthony J 9             4) Genna, Frankie 10              
                  41.08     1:21.61 (40.53)     1:57.60 (35.99)          DQ (28.79)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   24.47    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW                             
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR                27.16      25.99 JO      20  
  2 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                  27.14      27.05 JO      17  
  3 Cimorelli, Jack D   12 NDAC-MR                28.37      28.21 JO      16  
  4 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR                28.91      28.25 JO      15  
  5 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR                29.28      29.09 SILV    14  
  6 Allen, Liam F       11 MWSC-MR                29.36      29.72 SILV    13  
  7 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR                30.94      30.19 SILV    12  
  8 Chan, Alexander L   11 DA-MR                  31.32      30.74 SILV    11  
  9 Hadid, Amer         12 NBS-MR                 31.53      30.88 SILV     9  
 10 Eng, Alec J         12 BBSC-MR                35.85      31.59          7  
 11 Celaj, Illirian     11 FAST-MR                31.67      31.76          6  
 12 Zeman, Josh K       12 MWSC-MR                31.88      31.97          5  
 13 Lavariega, Fernand  11 NDAC-MR                32.78      32.23          4  
 14 McNamara, William   12 BBSC-MR                33.16      32.50          3  
 15 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR                33.50      32.86          2  
 16 Jones, Ryan         12 DA-MR                  33.48      33.48          1  
 17 Doti, Michael F     12 PBAC-MR                33.22      35.17        
 18 Kivlehan, Patrick   11 MWSC-MR                34.95      35.70        
 19 Gribulis, Zachary   11 Farmingdale-MR         36.56      35.86        
 20 Mordvynenko, Davyd  12 MWSC-MR                36.87      35.98        
 21 Repke, Jacob T      12 DA-MR                     NT      37.74        
 22 Jerez, Lucas        11 FAST-MR                38.05      37.93        
 23 Kivlehan, Sean      11 MWSC-MR                38.83      38.80        
 24 Brown, Walter H     11 BBSC-MR                39.36      40.23        
 25 Burbano, Alexander  12 Farmingdale-MR         40.00      45.04        
 -- Peticco, Martin F   12 NBS-MR                 33.08         NS        
 -- Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR                31.94         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   52.33    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS                      
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Ian R     12 MWSC-MR                59.35      58.20 JO      20  
                  27.79       58.20 (30.41)                                        
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:01.45      58.50 JO      17  
                  27.43       58.50 (31.07)                                        
  3 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              1:01.28    1:01.27 JO      16  
                  29.47     1:01.27 (31.80)                                        
  4 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:02.49    1:02.73 SILV    15  
                  29.94     1:02.73 (32.79)                                        
  5 Allen, Liam F       11 MWSC-MR              1:04.61    1:03.99 SILV    14  
                  30.42     1:03.99 (33.57)                                        
  6 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:05.99    1:04.45 SILV    13  
                  31.51     1:04.45 (32.94)                                        
  7 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:10.19    1:07.86 SILV    12  
                  32.67     1:07.86 (35.19)                                        
  8 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:11.32    1:09.03 SILV    11  
                  33.66     1:09.03 (35.37)                                        
  9 Celaj, Illirian     11 FAST-MR              1:11.85    1:09.57 SILV     9  
                  33.03     1:09.57 (36.54)                                        
 10 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              1:13.30    1:09.65          7  
                  34.01     1:09.65 (35.64)                                        
 11 McNamara, William   12 BBSC-MR              1:12.37    1:10.86          6  
                  34.89     1:10.86 (35.97)                                        
 12 Zeman, Josh K       12 MWSC-MR              1:13.95    1:12.63          5  
                  34.19     1:12.63 (38.44)                                        
 13 Liew, Sam           12 DA-MR                1:24.32    1:13.42          4  
                  34.66     1:13.42 (38.76)                                        
 14 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:21.99    1:13.48          3  
                  35.90     1:13.48 (37.58)                                        
 15 Hadid, Amer         12 NBS-MR               1:10.94    1:13.83          2  
                  35.00     1:13.83 (38.83)                                        
 16 Clark, Noah J       12 DA-MR                1:12.50    1:15.27          1  
                  35.60     1:15.27 (39.67)                                        
 17 Kivlehan, Patrick   11 MWSC-MR              1:19.74    1:19.10        
                  37.39     1:19.10 (41.71)                                        
 18 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              1:12.93    1:20.46        
                  36.87     1:20.46 (43.59)                                        
 19 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:25.13    1:24.42        
                  41.00     1:24.42 (43.42)                                        
 20 Gribulis, Zachary   11 Farmingdale-MR       1:26.84    1:25.09        
                  40.07     1:25.09 (45.02)                                        
 21 Jerez, Lucas        11 FAST-MR              1:26.55    1:25.38        
                  40.00     1:25.38 (45.38)                                        
 22 Kivlehan, Sean      11 MWSC-MR                   NT    1:28.70        
                  40.75     1:28.70 (47.95)                                        
 23 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              1:27.87    1:32.89        
                  42.93     1:32.89 (49.96)                                        
 -- Burbano, Alexander  12 Farmingdale-MR       1:25.00         NS        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              6:01.99  11-12 JO
              6:31.99  11-12 SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                6:21.02    5:54.05 JO      20  
                  32.27     1:07.78 (35.51)     1:43.66 (35.88)     2:19.32 (35.66)
        2:55.81 (36.49)     3:31.92 (36.11)     4:08.30 (36.38)     4:44.39 (36.09)
        5:21.20 (36.81)     5:54.05 (32.85)                                        
  2 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              6:11.30    5:57.64 JO      17  
                  31.19     1:06.43 (35.24)     1:43.30 (36.87)     2:20.47 (37.17)
        2:58.22 (37.75)     3:35.22 (37.00)     4:12.41 (37.19)     4:49.19 (36.78)
        5:24.82 (35.63)     5:57.64 (32.82)                                        
  3 Allen, Liam F       11 MWSC-MR                   NT    6:10.80 SILV    16  
                  31.27     1:07.76 (36.49)     1:45.40 (37.64)     2:23.53 (38.13)
        3:01.65 (38.12)     3:39.60 (37.95)     4:18.31 (38.71)     4:57.11 (38.80)
        5:34.90 (37.79)     6:10.80 (35.90)                                        
  4 Hadid, Amer         12 NBS-MR               7:12.89    7:27.39         15  
                  36.50     1:22.17 (45.67)     2:08.52 (46.35)     2:56.66 (48.14)
        3:43.15 (46.49)     4:30.63 (47.48)     5:15.92 (45.29)     6:00.88 (44.96)
        6:46.44 (45.56)     7:27.39 (40.95)                                        
  5 Zeman, Josh K       12 MWSC-MR                   NT    7:31.23         14  
                  37.67     1:21.15 (43.48)     2:07.31 (46.16)     2:54.17 (46.86)
        3:41.70 (47.53)     4:28.87 (47.17)     5:17.19 (48.32)     6:04.35 (47.16)
        6:50.41 (46.06)     7:31.23 (40.82)                                        
  6 Jones, Ryan         12 DA-MR                7:49.03    7:49.17         13  
                  38.78   2:12.75 (1:33.97)     2:42.00 (29.25)   3:50.56 (1:08.56)
      5:28.73 (1:38.17)   7:05.70 (1:36.97)     7:49.00 (43.30)      7:49.33 (0.33)
        8:00.00 (10.67)         7:49.17 ( )                                        
  7 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              8:01.11    9:01.30         12  
                  43.44     1:35.38 (51.94)     2:29.99 (54.61)     3:25.66 (55.67)
        4:21.49 (55.83)     5:17.23 (55.74)     6:16.60 (59.37)     7:12.36 (55.76)
        8:10.66 (58.30)     9:01.30 (50.64)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   58.99    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW                             
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Allen, Liam F       11 MWSC-MR              1:07.69    1:06.62 JO      20  
                  32.46     1:06.62 (34.16)                                        
  2 Ackerman, Ian R     12 MWSC-MR              1:09.41    1:08.86 JO      17  
                  33.38     1:08.86 (35.48)                                        
  3 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:13.05    1:10.32 JO      16  
                  33.90     1:10.32 (36.42)                                        
  4 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              1:12.18    1:11.86 SILV    15  
                  35.13     1:11.86 (36.73)                                        
  5 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:12.76    1:12.85 SILV    14  
                  36.05     1:12.85 (36.80)                                        
  6 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:18.08    1:15.08 SILV    13  
                  37.28     1:15.08 (37.80)                                        
  7 McNamara, William   12 BBSC-MR              1:24.43    1:19.90 SILV    12  
                  38.95     1:19.90 (40.95)                                        
  8 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:20.71    1:20.04 SILV    11  
                  39.03     1:20.04 (41.01)                                        
  9 Celaj, Illirian     11 FAST-MR              1:24.90    1:20.32 SILV     9  
                  39.12     1:20.32 (41.20)                                        
 10 Hadid, Amer         12 NBS-MR               1:21.46    1:22.08 SILV     7  
                  40.11     1:22.08 (41.97)                                        
 11 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              1:25.20    1:22.68 SILV     6  
                  40.64     1:22.68 (42.04)                                        
 12 Clark, Noah J       12 DA-MR                1:21.51    1:22.86 SILV     5  
                  40.40     1:22.86 (42.46)                                        
 13 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:32.76    1:23.33 SILV     4  
                  54.00     1:23.33 (29.33)                                        
 14 Liew, Sam           12 DA-MR                1:24.63    1:24.98          3  
                  42.71     1:24.98 (42.27)                                        
 15 Zeman, Josh K       12 MWSC-MR              1:27.67    1:29.62          2  
                  42.15     1:29.62 (47.47)                                        
 16 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              1:33.07    1:32.41          1  
                  52.00     1:32.41 (40.41)                                        
 17 Kivlehan, Patrick   11 MWSC-MR              1:36.32    1:32.66        
                  45.56     1:32.66 (47.10)                                        
 18 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:43.02    1:33.84        
                  47.01     1:33.84 (46.83)                                        
 19 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:37.20    1:34.09        
                  46.02     1:34.09 (48.07)                                        
 20 Jerez, Lucas        11 FAST-MR              1:57.51    1:41.82        
                  50.64     1:41.82 (51.18)                                        
 21 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              1:53.17    1:47.04        
                  50.01     1:47.04 (57.03)                                        
 -- Gribulis, Zachary   11 Farmingdale-MR       1:50.00         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                1:04.00                                                            
 -- Burbano, Alexander  12 Farmingdale-MR       1:40.00         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:08.31    1/1/2000 JOHN GORSKI - TS-HH                        
                1:21.59  JO
                1:29.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                1:15.08    1:15.37 JO      20  
                  36.01     1:15.37 (39.36)                                        
  2 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:17.29    1:15.98 JO      17  
                  36.16     1:15.98 (39.82)                                        
  3 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:21.44    1:19.17 JO      16  
                  37.00     1:19.17 (42.17)                                        
  4 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              1:27.86    1:25.21 SILV    15  
                  40.42     1:25.21 (44.79)                                        
  5 Cimorelli, Jack D   12 NDAC-MR              1:32.23    1:25.51 SILV    14  
                  41.63     1:25.51 (43.88)                                        
  6 Burger, Daniel E    12 NDAC-MR              1:25.29    1:26.11 SILV    13  
                  41.22     1:26.11 (44.89)                                        
  7 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:32.38    1:29.26 SILV    12  
                  44.07     1:29.26 (45.19)                                        
  8 McNamara, William   12 BBSC-MR              1:31.28    1:29.36 SILV    11  
                  42.02     1:29.36 (47.34)                                        
  9 Lavariega, Fernand  11 NDAC-MR              1:33.98    1:33.96          9  
                  44.85     1:33.96 (49.11)                                        
 10 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              1:29.63    1:37.29          7  
                  46.23     1:37.29 (51.06)                                        
 11 Jerez, Lucas        11 FAST-MR              1:41.19    1:38.23          6  
                  48.32     1:38.23 (49.91)                                        
 12 Zeman, Josh K       12 MWSC-MR              1:37.38    1:39.32          5  
                  46.04     1:39.32 (53.28)                                        
 13 Hadid, Amer         12 NBS-MR               1:43.40    1:39.41          4  
                  47.29     1:39.41 (52.12)                                        
 14 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:44.36    1:40.46          3  
                  49.01     1:40.46 (51.45)                                        
 15 Mordvynenko, Davyd  12 MWSC-MR              1:40.04    1:41.40          2  
                  47.69     1:41.40 (53.71)                                        
 16 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              2:00.15    1:42.19          1  
                  48.90     1:42.19 (53.29)                                        
 17 Gribulis, Zachary   11 Farmingdale-MR       2:00.00    1:44.38        
                  49.04     1:44.38 (55.34)                                        
 18 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:54.29    1:44.62        
                  48.39     1:44.62 (56.23)                                        
 19 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              1:45.43    1:48.31        
                  51.51     1:48.31 (56.80)                                        
 20 Kivlehan, Patrick   11 MWSC-MR              1:51.53    1:53.29        
                  53.20   1:53.29 (1:00.09)                                        
 21 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:57.45    2:08.33        
                1:00.71   2:08.33 (1:07.62)                                        
 22 Kivlehan, Sean      11 MWSC-MR                   NT    2:15.58        
                1:04.51   2:15.58 (1:11.07)                                        
 -- Burbano, Alexander  12 Farmingdale-MR       1:55.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                2:30.00              DQ ( )                                        
 -- Peticco, Martin F   12 NBS-MR               1:41.24         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   58.99    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS                      
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                1:13.54    1:09.95 JO      20  
                  32.01     1:09.95 (37.94)                                        
  2 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              1:10.09    1:10.48 JO      17  
                  32.44     1:10.48 (38.04)                                        
  3 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              1:18.66    1:16.36 SILV    16  
                  35.77     1:16.36 (40.59)                                        
  4 Allen, Liam F       11 MWSC-MR              1:10.24    1:17.70 SILV    15  
                  36.23     1:17.70 (41.47)                                        
  5 Celaj, Illirian     11 FAST-MR              1:31.09    1:23.80 SILV    14  
                  37.75     1:23.80 (46.05)                                        
  6 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:25.51    1:24.26 SILV    13  
                  38.22     1:24.26 (46.04)                                        
  7 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              1:33.36    1:24.44 SILV    12  
                  40.01     1:24.44 (44.43)                                        
  8 Burger, Daniel E    12 NDAC-MR              1:24.48    1:27.82         11  
                  40.20     1:27.82 (47.62)                                        
  9 Jerez, Lucas        11 FAST-MR              1:48.55    1:31.53          9  
                  42.47     1:31.53 (49.06)                                        
 10 Lavariega, Fernand  11 NDAC-MR              1:43.13    1:33.34          7  
                  43.24     1:33.34 (50.10)                                        
 11 Hadid, Amer         12 NBS-MR               1:36.38    1:34.46          6  
 12 McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              2:02.22    1:35.43          5  
                  45.86     1:35.43 (49.57)                                        
 13 McNamara, William   12 BBSC-MR              1:38.12    1:35.93          4  
                  44.96     1:35.93 (50.97)                                        
 14 Doti, Michael F     12 PBAC-MR              1:27.45    1:45.01          3  
                  44.44   1:45.01 (1:00.57)                                        
 15 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:54.40    1:45.42          2  
                  48.78     1:45.42 (56.64)                                        
 16 Kivlehan, Patrick   11 MWSC-MR              1:48.40    1:45.48          1  
                  47.32     1:45.48 (58.16)                                        
 17 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              2:22.22    2:10.50        
                  57.49   2:10.50 (1:13.01)                                        
 18 Jones, Ryan         12 DA-MR                2:04.62    2:10.58        
                  57.02   2:10.58 (1:13.56)                                        
 -- Kivlehan, Sean      11 MWSC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  51.93        DQ (1:05.32)                                        
 -- Peticco, Martin F   12 NBS-MR                    NT         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:12.91    1/6/2002 Tristan L Hastings, BGNW Marlins           
                2:30.49  JO
                2:55.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              2:31.43    2:27.51 JO      20  
                  34.37     1:11.64 (37.27)     1:54.82 (43.18)     2:27.51 (32.69)
  2 Ackerman, Ian R     12 MWSC-MR              2:33.24    2:27.78 JO      17  
                  31.86     1:10.40 (38.54)     1:56.03 (45.63)     2:27.78 (31.75)
  3 Byrne, Alex M       12 BBSC-MR              2:47.77    2:32.46 SILV    16  
                  32.43     1:12.84 (40.41)     1:59.06 (46.22)     2:32.46 (33.40)
  4 Allen, Liam F       11 MWSC-MR              2:51.84    2:34.75 SILV    15  
                  34.78     1:13.14 (38.36)     2:01.61 (48.47)     2:34.75 (33.14)
  5 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              2:39.58    2:35.09 SILV    14  
                  37.08     1:15.11 (38.03)     2:01.77 (46.66)     2:35.09 (33.32)
  6 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              2:54.44    2:47.04 SILV    13  
                  36.92     1:15.62 (38.70)     2:10.83 (55.21)     2:47.04 (36.21)
  7 Celaj, Illirian     11 FAST-MR              3:06.38    2:54.20 SILV    12  
                  38.30     1:23.20 (44.90)     2:16.87 (53.67)     2:54.20 (37.33)
  8 Chan, Alexander L   11 DA-MR                3:08.14    2:54.45 SILV    11  
                                1:27.99 ( )     2:18.69 (50.70)     2:54.45 (35.76)
  9 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              3:06.05    2:54.82 SILV     9  
                  38.40     1:23.21 (44.81)     2:18.52 (55.31)     2:54.82 (36.30)
 10 McNamara, William   12 BBSC-MR              3:17.48    2:55.15          7  
                  46.11     1:27.86 (41.75)     2:17.57 (49.71)     2:55.15 (37.58)
 11 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              2:56.33    2:56.38          6  
                  40.98     1:27.88 (46.90)     2:19.14 (51.26)     2:56.38 (37.24)
 12 Clark, Noah J       12 DA-MR                3:01.37    3:03.21          5  
                  43.66     1:30.33 (46.67)     2:22.06 (51.73)     3:03.21 (41.15)
 13 Hadid, Amer         12 NBS-MR               3:16.70    3:08.33          4  
                  45.87     1:30.79 (44.92)     2:27.82 (57.03)     3:08.33 (40.51)
 14 Repke, Jacob T      12 DA-MR                3:21.95    3:20.48          3  
                                1:41.40 ( )     2:36.61 (55.21)     3:20.48 (43.87)
 15 Kivlehan, Patrick   11 MWSC-MR              3:29.13    3:22.11          2  
                  45.83     1:38.13 (52.30)   2:39.34 (1:01.21)     3:22.11 (42.77)
 16 Jerez, Lucas        11 FAST-MR              3:06.00    3:26.55          1  
                  45.78     1:38.04 (52.26)     2:37.27 (59.23)     3:26.55 (49.28)
 17 Jones, Ryan         12 DA-MR                3:31.84    3:43.80        
                  54.88     1:51.21 (56.33)   3:03.41 (1:12.20)     3:43.80 (40.39)
 18 Brown, Walter H     11 BBSC-MR              4:07.77    3:48.42        
                  58.27     1:57.50 (59.23)   2:58.30 (1:00.80)     3:48.42 (50.12)
 19 Kivlehan, Sean      11 MWSC-MR                   NT    3:59.91        
                  54.05   1:55.09 (1:01.04)   3:13.56 (1:18.47)     3:59.91 (46.35)
 -- Liew, Sam           12 DA-MR                3:05.35         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn - back
                  41.37     1:29.30 (47.93)     2:17.90 (48.60)          DQ (40.64)
 -- McLaughlin, Joseph  11 BBSC-MR              3:52.22         DQ        
      Delay initiating arm pull at turn - back
                  45.55     1:36.58 (51.03)     2:34.25 (57.67)                    
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   1:44.72    1/5/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:56.60    1:53.59         40  
     1) Dong, Ethan S 11                2) Nazareno, Andrew L 12          
     3) Lopez, Justen J 11              4) Byrne, Alex M 12               
                  28.23       59.18 (30.95)     1:26.97 (27.79)     1:53.59 (26.62)
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:07.85         34  
     1) Jones, Ryan 12                  2) Repke, Jacob T 12              
     3) Chan, Alexander L 11            4) Makarov, Aleksey M 12          
                  33.65     1:16.77 (43.12)     1:40.43 (23.66)     2:07.85 (27.42)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:14.45    2:10.03         32  
     1) McNamara, William A 12          2) Eng, Alec J 12                 
     3) McLaughlin, Joseph W 11         4) Mattei, Daniel A 12            
                  33.31     1:04.59 (31.28)     1:38.42 (33.83)     2:10.03 (31.61)
  4 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      2:12.47    2:20.87         30  
     1) Allen, Liam F 11                2) Kivlehan, Sean 11              
     3) Kivlehan, Patrick J 11          4) Zeman, Josh K 12               
                  42.09     1:11.08 (28.99)     1:48.82 (37.74)     2:20.87 (32.05)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   1:56.86    1/6/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        2:11.46    2:07.93         40  
     1) Dong, Ethan S 11                2) Lopez, Justen J 11             
     3) Byrne, Alex M 12                4) Nazareno, Andrew L 12          
                  34.17     1:08.92 (34.75)     1:45.49 (36.57)     2:07.93 (22.44)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'      2:21.95    2:21.97         34  
     1) Allen, Liam F 11                2) Zeman, Josh K 12               
     3) Ackerman, Ian R 12              4) Kivlehan, Patrick J 11         
                  31.48     1:15.15 (43.67)     1:55.86 (40.71)     2:21.97 (26.11)
  3 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'B'        2:36.50    2:32.88         32  
     1) Eng, Alec J 12                  2) McNamara, William A 12         
     3) Mattei, Daniel A 12             4) McLaughlin, Joseph W 11        
                  38.08     1:19.14 (41.06)     1:58.70 (39.56)     2:32.88 (34.18)
  4 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:32.98         30  
     1) Clark, Noah J 12                2) Liew, Sam 12                   
     3) Chan, Alexander L 11            4) Repke, Jacob T 12              
                  47.63     1:25.73 (38.10)     2:07.34 (41.61)     2:32.98 (25.64)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   23.10    1/1/1998 PETER POLITI - NBS                           
                23.29  METS
                24.99  JO
                26.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Xavier      14 VAC-MR                 24.74      24.81 JO      20  
  2 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                  24.82      24.89 JO      17  
  3 Maloney, Michael C  14 Farmingdale-MR         26.21      25.27 SILV    16  
  4 Treanor, Shane P    14 NBS-MR                 25.57      25.31 SILV    15  
  5 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                  25.34      25.34 SILV    14  
  6 Rawl, Jarek T       13 NDAC-MR                25.44      25.50 SILV    13  
  7 Econopouly, Elias   14 NDAC-MR                25.25      25.67 SILV    12  
  8 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR         25.66      25.71 SILV    11  
  9 LaBianca, Joe J     14 BBSC-MR                26.11      26.01 SILV     9  
 10 Salas, Mauricio     14 NDAC-MR                25.93      26.11 SILV     7  
 11 Ip, Daniel          13 MWSC-MR                26.71      26.17 SILV     6  
 12 Peticco, Juan P     14 NBS-MR                 26.60      26.28 SILV     5  
 13 Ip, Benjamin        13 MWSC-MR                28.10      26.36 SILV     4  
 14 Nicholas, Charles   14 DA-MR                  26.33      26.67 SILV     3  
 15 Choi, Andrew H      13 MWSC-MR                27.18      26.74 SILV     2  
 16 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR                27.83      27.64          1  
 17 Davila, Joshua      13 VAC-MR                 28.58      27.72        
 18 Qu, Andrew          14 MWSC-MR                31.47      27.88        
 19 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR                29.56      29.06        
 20 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR                29.24      29.39        
 21 Izzo, Patrick M     13 NDAC-MR                29.19      29.59        
 22 Yostpille, Billy A  14 Farmingdale-MR         34.71      35.38        
 23 Cole, Christian J   13 NBS-MR                 44.88      40.16        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:56.91  12/11/2011 Christopher Quinones, AGUA Swim Team       
                1:49.99  METS
                1:59.99  JO
                2:18.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Xavier      14 VAC-MR               2:03.19    1:59.13 JO      20  
                  27.29       57.52 (30.23)     1:28.36 (30.84)     1:59.13 (30.77)
  2 McKeon, Eian        14 PBAC-MR              2:01.92    1:59.85 JO      17  
                  27.79       58.43 (30.64)     1:29.46 (31.03)     1:59.85 (30.39)
  3 Peticco, Juan P     14 NBS-MR               2:03.76    2:00.45 SILV    16  
                  28.05       59.00 (30.95)     1:30.63 (31.63)     2:00.45 (29.82)
  4 LaBianca, Joe J     14 BBSC-MR              2:06.51    2:00.51 SILV    15  
                  29.02       59.74 (30.72)     1:30.91 (31.17)     2:00.51 (29.60)
  5 Treanor, Shane P    14 NBS-MR               1:57.98    2:00.92 SILV    14  
                  27.81       58.89 (31.08)     1:31.07 (32.18)     2:00.92 (29.85)
  6 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       2:05.71    2:02.70 SILV    13  
                  26.77       57.23 (30.46)     1:29.93 (32.70)     2:02.70 (32.77)
  7 Davila, Joshua      13 VAC-MR               2:07.93    2:10.01 SILV    12  
                  29.18     1:02.17 (32.99)     1:36.38 (34.21)     2:10.01 (33.63)
  8 Choi, Andrew H      13 MWSC-MR                   NT    2:17.83 SILV    11  
                  31.44     1:06.49 (35.05)     1:43.13 (36.64)     2:17.83 (34.70)
  9 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              2:20.48    2:21.87          9  
                  33.04     1:08.78 (35.74)     1:45.97 (37.19)     2:21.87 (35.90)
 10 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              2:37.64    2:32.29          7  
                  33.26     1:12.60 (39.34)     1:54.03 (41.43)     2:32.29 (38.26)
 11 Snow, Nathan        13 DA-MR                2:43.99    2:53.76          6  
                  37.02     1:20.69 (43.67)   2:41.00 (1:20.31)     2:53.76 (12.76)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  13-14 JO
              5:50.99  13-14 SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                6:05.05    5:38.75 SILV    20  
                  29.51     1:03.00 (33.49)     1:37.86 (34.86)     2:12.55 (34.69)
        2:47.28 (34.73)     3:21.81 (34.53)     3:56.61 (34.80)     4:31.56 (34.95)
        5:06.00 (34.44)     5:38.75 (32.75)                                        
  2 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                6:00.64    5:56.88         17  
                  29.72     1:04.23 (34.51)     1:40.64 (36.41)     2:17.35 (36.71)
        2:54.80 (37.45)     3:32.58 (37.78)     4:10.62 (38.04)     4:48.17 (37.55)
        5:24.56 (36.39)     5:56.88 (32.32)                                        
  3 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              6:21.50    6:15.58         16  
                  32.48     1:08.75 (36.27)     1:46.86 (38.11)     2:24.47 (37.61)
        3:03.05 (38.58)     3:41.93 (38.88)     4:21.64 (39.71)     5:00.31 (38.67)
        5:38.63 (38.32)     6:15.58 (36.95)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   55.26    1/1/1998 NICHOLAS PAI - MSC                           
                56.99  METS
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McKeon, Eian        14 PBAC-MR                59.69    1:01.19 JO      20  
                  30.20     1:01.19 (30.99)                                        
  2 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       1:03.03    1:03.32 SILV    17  
                  30.91     1:03.32 (32.41)                                        
  3 Treanor, Shane P    14 NBS-MR               1:03.58    1:03.86 SILV    16  
                  31.22     1:03.86 (32.64)                                        
  4 Garcia, Xavier      14 VAC-MR               1:04.11    1:05.06 SILV    15  
                  31.84     1:05.06 (33.22)                                        
  5 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                1:04.09    1:07.36 SILV    14  
                  32.90     1:07.36 (34.46)                                        
  6 Davila, Joshua      13 VAC-MR               1:10.81    1:09.06 SILV    13  
                  33.82     1:09.06 (35.24)                                        
  7 Nicholas, Charles   14 DA-MR                1:08.88    1:14.53 SILV    12  
                  35.50     1:14.53 (39.03)                                        
  8 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              1:19.83    1:20.96         11  
                  39.89     1:20.96 (41.07)                                        
  9 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              1:26.75    1:22.08          9  
                  51.00     1:22.08 (31.08)                                        
 10 Snow, Nathan        13 DA-MR                1:33.71    1:39.20          7  
                  59.00     1:39.20 (40.20)                                        
 11 Cole, Christian J   13 NBS-MR                    NT    1:55.66          6  
                  53.68   1:55.66 (1:01.98)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:17.44    1/5/2002 Brad E Mitchell, BGNW Marlins              
                2:22.99  METS
                2:35.19  JO
                2:53.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Treanor, Shane P    14 NBS-MR               2:24.12    2:26.62 JO      20  
                  32.04     1:09.66 (37.62)     1:48.97 (39.31)     2:26.62 (37.65)
  2 Econopouly, Elias   14 NDAC-MR              2:31.90    2:32.78 JO      17  
                  33.71     1:11.04 (37.33)     1:52.38 (41.34)     2:32.78 (40.40)
  3 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       2:44.76    2:38.51 SILV    16  
                  35.50     1:15.89 (40.39)     1:59.09 (43.20)     2:38.51 (39.42)
  4 Maloney, Michael C  14 Farmingdale-MR       2:43.31    2:38.92 SILV    15  
                  36.16     1:17.61 (41.45)     1:58.72 (41.11)     2:38.92 (40.20)
  5 Rawl, Jarek T       13 NDAC-MR              2:48.11    2:44.57 SILV    14  
                  38.55     1:20.39 (41.84)     2:03.27 (42.88)     2:44.57 (41.30)
  6 Choi, Andrew H      13 MWSC-MR              2:54.87    2:45.58 SILV    13  
                  37.59     1:18.84 (41.25)     2:02.32 (43.48)     2:45.58 (43.26)
  7 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              2:50.68    2:45.80 SILV    12  
                  39.36     1:22.08 (42.72)     2:04.44 (42.36)     2:45.80 (41.36)
  8 Ip, Daniel          13 MWSC-MR              2:55.89    2:46.89 SILV    11  
                  38.64     1:20.48 (41.84)     2:05.43 (44.95)     2:46.89 (41.46)
  9 Davila, Joshua      13 VAC-MR               2:47.31    2:46.90 SILV     9  
                  38.63     1:21.09 (42.46)     2:04.71 (43.62)     2:46.90 (42.19)
 10 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              2:51.45    2:47.73 SILV     7  
                  37.55     1:20.79 (43.24)     2:04.89 (44.10)     2:47.73 (42.84)
 11 Peticco, Juan P     14 NBS-MR               2:49.79    2:48.35 SILV     6  
                  39.03     1:22.00 (42.97)     2:06.14 (44.14)     2:48.35 (42.21)
 12 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                2:40.81    2:49.44 SILV     5  
                  37.23     1:20.53 (43.30)     2:05.62 (45.09)     2:49.44 (43.82)
 13 Ip, Benjamin        13 MWSC-MR              3:11.89    2:50.67 SILV     4  
                  37.42     1:21.12 (43.70)     2:07.29 (46.17)     2:50.67 (43.38)
 14 Nicholas, Charles   14 DA-MR                2:47.30    2:54.01          3  
                  38.68     1:23.23 (44.55)     2:08.94 (45.71)     2:54.01 (45.07)
 15 Salas, Mauricio     14 NDAC-MR              3:00.11    3:01.74          2  
                  39.62     1:25.74 (46.12)     2:15.03 (49.29)     3:01.74 (46.71)
 16 Izzo, Patrick M     13 NDAC-MR              3:10.11    3:02.57          1  
                  42.00     1:29.34 (47.34)     2:17.06 (47.72)     3:02.57 (45.51)
 17 Yostpille, Billy A  14 Farmingdale-MR       4:00.85    3:59.25        
                  53.36   1:55.12 (1:01.76)   2:58.68 (1:03.56)   3:59.25 (1:00.57)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   56.68    1/1/1996 RUSTY LANGAN - MSC                           
                55.19  METS
              1:01.59  JO
              1:11.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                1:00.26    1:00.15 JO      20  
                  28.77     1:00.15 (31.38)                                        
  2 LaBianca, Joe J     14 BBSC-MR              1:02.97    1:02.74 SILV    17  
                  30.41     1:02.74 (32.33)                                        
  3 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                1:04.40    1:02.96 SILV    16  
                  30.63     1:02.96 (32.33)                                        
  4 Rawl, Jarek T       13 NDAC-MR              1:02.64    1:03.30 SILV    15  
                  29.68     1:03.30 (33.62)                                        
  5 Nicholas, Charles   14 DA-MR                1:01.74    1:04.68 SILV    14  
                  29.83     1:04.68 (34.85)                                        
  6 Econopouly, Elias   14 NDAC-MR              1:03.09    1:04.70 SILV    13  
                  31.43     1:04.70 (33.27)                                        
  7 Garcia, Xavier      14 VAC-MR               1:04.65    1:05.22 SILV    12  
                  29.43     1:05.22 (35.79)                                        
  8 Davila, Joshua      13 VAC-MR               1:05.98    1:05.98 SILV    11  
                  30.87     1:05.98 (35.11)                                        
  9 Salas, Mauricio     14 NDAC-MR              1:06.20    1:06.73 SILV     9  
                  30.54     1:06.73 (36.19)                                        
 10 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       1:06.04    1:06.79 SILV     7  
                  31.46     1:06.79 (35.33)                                        
 11 Choi, Andrew H      13 MWSC-MR              1:09.50    1:08.38 SILV     6  
                  32.49     1:08.38 (35.89)                                        
 12 Peticco, Juan P     14 NBS-MR               1:04.62    1:09.58 SILV     5  
                  33.65     1:09.58 (35.93)                                        
 13 Maloney, Michael C  14 Farmingdale-MR       1:11.05    1:09.80 SILV     4  
                  32.94     1:09.80 (36.86)                                        
 14 Ip, Daniel          13 MWSC-MR              1:28.37    1:11.31 SILV     3  
                  33.37     1:11.31 (37.94)                                        
 15 Ip, Benjamin        13 MWSC-MR              1:15.97    1:13.06          2  
                  33.85     1:13.06 (39.21)                                        
 16 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              1:15.48    1:15.82          1  
                  35.04     1:15.82 (40.78)                                        
 17 Izzo, Patrick M     13 NDAC-MR              1:23.27    1:17.39        
                  36.59     1:17.39 (40.80)                                        
 18 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              1:26.98    1:20.86        
                  38.78     1:20.86 (42.08)                                        
 19 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              1:37.77    1:26.02        
                  39.28     1:26.02 (46.74)                                        
 20 Yostpille, Billy A  14 Farmingdale-MR       1:55.49    1:39.28        
                  45.53     1:39.28 (53.75)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record:   2:03.64    1/1/1995 ERIC MITCHELL - MKBC                       
                2:03.99  METS
                2:13.99  JO
                2:32.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                2:17.70    2:13.71 JO      20  
                  29.89     1:04.53 (34.64)     1:43.08 (38.55)     2:13.71 (30.63)
  2 Treanor, Shane P    14 NBS-MR               2:13.69    2:14.13 SILV    17  
                  29.67     1:04.98 (35.31)     1:43.85 (38.87)     2:14.13 (30.28)
  3 McKeon, Eian        14 PBAC-MR              2:17.95    2:16.84 SILV    16  
                  31.46     1:03.82 (32.36)     1:46.99 (43.17)     2:16.84 (29.85)
  4 Garcia, Xavier      14 VAC-MR               2:21.69    2:19.66 SILV    15  
                  29.47     1:04.42 (34.95)     1:47.64 (43.22)     2:19.66 (32.02)
  5 LaBianca, Joe J     14 BBSC-MR              2:27.89    2:23.77 SILV    14  
                  31.22     1:08.37 (37.15)     1:52.00 (43.63)     2:23.77 (31.77)
  6 Parrinello, Anthon  14 Farmingdale-MR       2:21.00    2:24.06 SILV    13  
                  30.82     1:06.77 (35.95)     1:52.59 (45.82)     2:24.06 (31.47)
  7 Davila, Joshua      13 VAC-MR               2:25.56    2:24.93 SILV    12  
                  32.06     1:08.85 (36.79)     1:53.80 (44.95)     2:24.93 (31.13)
  8 Choi, Andrew H      13 MWSC-MR              2:27.82    2:25.84 SILV    11  
                  30.40     1:09.02 (38.62)     1:52.33 (43.31)     2:25.84 (33.51)
  9 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                2:23.15    2:28.14 SILV     9  
                  30.35     1:09.19 (38.84)     1:53.30 (44.11)     2:28.14 (34.84)
 10 Nicholas, Charles   14 DA-MR                2:26.95    2:35.96          7  
                  33.77     1:15.25 (41.48)     2:02.31 (47.06)     2:35.96 (33.65)
 11 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              2:39.92    2:38.88          6  
                  37.67     1:20.66 (42.99)     2:03.72 (43.06)     2:38.88 (35.16)
 12 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              3:13.57    2:54.86          5  
                                1:25.06 ( )     2:15.85 (50.79)     2:54.86 (39.01)
 -- Snow, Nathan        13 DA-MR                     NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  48.65     1:40.65 (52.00)   2:46.32 (1:05.67)                    
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  13-14 JO
              5:09.79  13-14 SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wadsworth, John D   14 MWSC-MR              4:58.53    5:03.91 SILV    20  
                  31.48     1:11.31 (39.83)     1:48.65 (37.34)     2:25.92 (37.27)
        3:09.82 (43.90)     3:53.04 (43.22)     4:27.78 (34.74)     5:03.91 (36.13)
  2 Davila, Joshua      13 VAC-MR                    NT    5:08.14 SILV    17  
                  31.29     1:08.43 (37.14)     1:47.90 (39.47)     2:26.74 (38.84)
        3:12.02 (45.28)     3:57.40 (45.38)     4:33.13 (35.73)     5:08.14 (35.01)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   3:35.07    1/5/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        4:17.87    4:07.16         40  
     1) Coyle, Steven L 14              2) Stanley, Jack N 13             
     3) Tucker, Chandler J 13           4) LaBianca, Joe J 14             
                  28.45   1:00.75 (1:00.75)     1:32.67 (31.92)   2:11.60 (1:10.85)
        2:37.45 (25.85)   3:12.77 (1:01.17)     3:39.19 (26.42)     4:07.16 (54.39)
 -- Monroe-Woodbury Swim Club, Inc-MR  'A'           NT         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Qu, Andrew 14                   2) Ip, Benjamin 13                
     3) Choi, Andrew H 13               4) Ip, Daniel 13                  
                  31.12   1:10.00 (1:10.00)     1:45.00 (35.00)   2:21.00 (1:11.00)
        2:42.00 (21.00)     3:12.00 (51.00)     3:45.00 (33.00)          DQ (53.94)
 
Boys 18 & Under 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           3:47.34    3:57.91         40  
     1) Bosse, Matthew M 16             2) Treanor, Shane P 14            
     3) Lockhart, Ryan J 17             4) Galante, Joseph M 16           
                  27.97       57.73 (57.73)     1:29.64 (31.91)   2:06.65 (1:08.92)
        2:33.70 (27.05)     3:05.59 (58.94)     3:30.12 (24.53)     3:57.91 (52.32)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'              4:22.88    4:20.18         34  
     1) Yurman, Eric P 17               2) Tucker, Chandler J 13          
     3) LaBianca, Joe J 14              4) Ballon, Juan R 18              
                  28.13       57.88 (57.88)     1:34.79 (36.91)   2:15.80 (1:17.92)
        2:45.34 (29.54)   3:19.74 (1:03.94)     3:47.58 (27.84)   4:20.18 (1:00.44)
 
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Galante, Joseph M   16 NBS-MR               4:30.00    4:37.27         20  
                  28.34     1:01.54 (33.20)     1:38.09 (36.55)     2:14.46 (36.37)
        2:53.79 (39.33)     3:34.12 (40.33)     4:05.76 (31.64)     4:37.27 (31.51)
  2 Lockhart, Ryan J    17 NBS-MR               4:44.02    4:40.40         17  
                  27.53       59.61 (32.08)     1:36.75 (37.14)     2:13.17 (36.42)
        2:54.67 (41.50)     3:36.68 (42.01)     4:08.84 (32.16)     4:40.40 (31.56)
  3 Bosse, Matthew M    16 NBS-MR               4:45.28    4:45.53         16  
                  29.48     1:03.76 (34.28)     1:39.64 (35.88)     2:14.99 (35.35)
        2:58.01 (43.02)     3:41.70 (43.69)     4:14.49 (32.79)     4:45.53 (31.04)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   21.44    1/1/1990 STEVE SHEEDY - MSC                           
                23.29  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blank, Travis C     17 NDAC-MR                21.95      22.88 METS    20  
  2 Lockhart, Ryan J    17 NBS-MR                 22.55      23.84         17  
  3 Bosse, Matthew M    16 NBS-MR                 24.76      24.44         15.5
  3 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR                24.50      24.44         15.5
  5 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR                24.42      24.67         14  
  6 McGhee, Liam F      15 NDAC-MR                23.81      24.69         13  
  7 Galante, Joseph M   16 NBS-MR                 24.45      24.91         12  
  8 Johnson, Thomas M   16 NBS-MR                 24.65      24.92         11  
  9 Mialma, Jonathan    16 NDAC-MR                24.05      25.17          9  
 10 Williams, Aaron D   16 FAST-MR                25.37      25.25          7  
 11 Strand, Jonah C     17 NDAC-MR                25.17      25.29          6  
 12 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR                25.44      25.30          5  
 13 Liang, Gary         17 BBSC-MR                25.45      25.81          4  
 14 Broderick, Thomas   12 Express Swimming-MR    27.64      27.95          3  
 15 Jorge, Dylan E      15 DA-MR                  26.67      28.33          2  
 16 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR                27.41      28.60          1  
 17 Martin, Joshua M    15 NDAC-MR                29.90      29.52        
 18 Whitton, Kyle       16 MWSC-MR                30.49      29.85        
 19 Mialma, Michelle    12 NDAC-MR                30.21      30.04        
 -- Shapiro, Max J      17 BBSC-MR                27.11         DQ        
      False start
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   46.99    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
                50.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Matthew M    16 NBS-MR                 52.04      52.31         20  
                  25.06       52.31 (27.25)                                        
  2 Broe, Charlie H     16 NBS-MR                 53.18      53.59         17  
                  26.10       53.59 (27.49)                                        
  3 Lockhart, Ryan J    17 NBS-MR                 50.19      53.68         16  
                  25.70       53.68 (27.98)                                        
  4 Galante, Joseph M   16 NBS-MR                 52.01      53.93         15  
                  25.52       53.93 (28.41)                                        
  5 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                  54.02      54.44         14  
                  26.22       54.44 (28.22)                                        
  6 Czerwinski, Jay L   17 MWSC-MR                55.23      54.76         13  
                  26.02       54.76 (28.74)                                        
  7 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR                53.91      55.14         12  
                  26.54       55.14 (28.60)                                        
  8 LaBianca, Joe J     14 BBSC-MR                56.68      55.40         11  
                  27.42       55.40 (27.98)                                        
  9 Williams, Aaron D   16 FAST-MR                55.26      55.74          9  
                  28.05       55.74 (27.69)                                        
 10 Derry, Yashua A     16 FAST-MR                56.82      57.12          7  
                  26.99       57.12 (30.13)                                        
 11 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                  55.95      57.61          6  
                  27.07       57.61 (30.54)                                        
 12 Broderick, Thomas   12 Express Swimming-MR  1:00.39      59.63          5  
                  28.81       59.63 (30.82)                                        
 13 Nicholas, Charles   14 DA-MR                  57.38      59.68          4  
                  27.93       59.68 (31.75)                                        
 14 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              1:06.41    1:01.27          3  
                  29.30     1:01.27 (31.97)                                        
 15 Shapiro, Max J      17 BBSC-MR                59.00    1:01.50          2  
 16 Jorge, Dylan E      15 DA-MR                  59.37    1:03.49          1  
                  30.26     1:03.49 (33.23)                                        
 17 Primeaux, Brandon   16 VAC-MR               1:05.52    1:04.11        
                  30.79     1:04.11 (33.32)                                        
 18 McNamara, William   12 BBSC-MR              1:31.15    1:11.17        
                  34.57     1:11.17 (36.60)                                        
 19 Cole, Christian J   13 NBS-MR               1:38.47    1:33.93        
                  42.14     1:33.93 (51.79)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   1:44.54  12/10/2011 Juan Ballon, BBSC -MR                      
                1:49.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broe, Charlie H     16 NBS-MR               1:49.90    1:53.59         20  
                  26.18       54.54 (28.36)     1:24.16 (29.62)     1:53.59 (29.43)
  2 Bosse, Matthew M    16 NBS-MR               1:56.61    1:56.56         17  
                  26.52       55.44 (28.92)     1:25.63 (30.19)     1:56.56 (30.93)
  3 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR              2:00.99    2:00.07         16  
                  26.71       56.37 (29.66)     1:27.72 (31.35)     2:00.07 (32.35)
  4 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR              1:59.61    2:01.57         15  
                                  57.79 ( )   2:01.57 (1:03.78)                    
  5 Liang, Gary         17 BBSC-MR              1:58.95    2:01.74         14  
                  27.75       57.55 (29.80)     1:29.12 (31.57)     2:01.74 (32.62)
  6 LaBianca, Joe J     14 BBSC-MR              2:06.51    2:02.71         13  
                  28.95       59.42 (30.47)     1:31.76 (32.34)     2:02.71 (30.95)
  7 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              2:16.93    2:11.62         12  
                  29.71     1:03.25 (33.54)     1:37.82 (34.57)     2:11.62 (33.80)
  8 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              2:18.09    2:13.68         11  
                  30.72     1:04.70 (33.98)     1:39.95 (35.25)     2:13.68 (33.73)
  9 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              2:13.53    2:13.85          9  
                  29.88     1:03.84 (33.96)     1:38.58 (34.74)     2:13.85 (35.27)
 10 Elmassalemah, Mo    17 NDAC-MR              2:17.40    2:16.47          7  
                  31.38     1:05.10 (33.72)     1:40.87 (35.77)     2:16.47 (35.60)
 11 Whitton, Kyle       16 MWSC-MR              2:15.42    2:17.29          6  
                  32.53     1:06.15 (33.62)     1:42.36 (36.21)     2:17.29 (34.93)
 12 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              2:37.52    2:20.85          5  
                  32.53     1:08.14 (35.61)     1:45.18 (37.04)     2:20.85 (35.67)
 13 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              2:18.41    2:21.23          4  
                  29.59     1:04.39 (34.80)     1:40.65 (36.26)     2:21.23 (40.58)
 14 Allen, Liam F       11 MWSC-MR              2:31.98    2:22.37          3  
                                1:07.56 ( )     1:45.24 (37.68)     2:22.37 (37.13)
 15 Shapiro, Max J      17 BBSC-MR              2:13.08    2:22.54          2  
                  30.60     1:07.32 (36.72)     1:45.48 (38.16)     2:22.54 (37.06)
 16 Cimorelli, Jack D   12 NDAC-MR              2:22.11    2:27.57          1  
                  31.81     1:09.14 (37.33)     1:48.88 (39.74)     2:27.57 (38.69)
 17 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              2:37.64    2:31.37        
                  35.08     1:14.56 (39.48)     1:55.53 (40.97)     2:31.37 (35.84)
 18 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              2:42.30    2:31.58        
                  34.84     1:14.34 (39.50)     1:54.90 (40.56)     2:31.58 (36.68)
 19 Burger, Daniel E    12 NDAC-MR              2:43.61    2:33.40        
                  36.44     1:16.94 (40.50)     1:56.53 (39.59)     2:33.40 (36.87)
 -- Williams, Aaron D   16 FAST-MR              2:13.45         NS        
 
Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record:   16:52.21   12/7/2012 Christopher Alpay, RFAC -MR               
                17:49.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broe, Charlie H     16 NBS-MR              17:23.82   17:42.42 METS    20  
                  28.74     1:00.10 (31.36)     1:31.87 (31.77)     2:03.65 (31.78)
        2:35.66 (32.01)     3:07.35 (31.69)     3:39.31 (31.96)     4:11.32 (32.01)
        4:43.32 (32.00)     5:15.55 (32.23)     5:47.71 (32.16)     6:19.86 (32.15)
        6:52.51 (32.65)     7:25.30 (32.79)     7:57.86 (32.56)     8:30.45 (32.59)
        9:02.86 (32.41)     9:35.26 (32.40)    10:07.67 (32.41)    10:40.11 (32.44)
       11:12.73 (32.62)    11:45.46 (32.73)    12:17.59 (32.13)    12:49.80 (32.21)
       13:22.11 (32.31)    13:54.87 (32.76)    14:27.49 (32.62)    15:00.21 (32.72)
       15:32.93 (32.72)    16:05.56 (32.63)    16:38.26 (32.70)    17:10.66 (32.40)
       17:42.42 (31.76)
  2 Peticco, Juan P     14 NBS-MR              19:01.94   18:06.02         20  
                  29.53     1:01.23 (31.70)     1:33.56 (32.33)     2:06.45 (32.89)
        2:39.32 (32.87)     3:12.34 (33.02)     3:45.72 (33.38)     4:19.22 (33.50)
        4:52.44 (33.22)     5:26.10 (33.66)     5:58.87 (32.77)     6:32.42 (33.55)
        7:05.59 (33.17)     7:39.09 (33.50)     8:12.32 (33.23)     8:45.54 (33.22)
        9:18.70 (33.16)     9:52.03 (33.33)    10:25.52 (33.49)    10:58.81 (33.29)
       11:32.16 (33.35)    12:05.67 (33.51)    12:38.68 (33.01)    13:12.20 (33.52)
       13:45.18 (32.98)    14:17.70 (32.52)    14:50.79 (33.09)    15:24.33 (33.54)
       15:57.45 (33.12)    16:30.04 (32.59)    17:03.06 (33.02)    17:35.49 (32.43)
       18:06.02 (30.53)
  3 Migliorato, Shawn   15 DA-MR               18:24.83   18:31.39         17  
                  28.78       59.97 (31.19)     1:32.46 (32.49)     2:05.14 (32.68)
        2:38.40 (33.26)     3:11.59 (33.19)     3:45.33 (33.74)     4:18.64 (33.31)
        4:52.36 (33.72)     5:25.92 (33.56)     5:59.64 (33.72)     6:33.43 (33.79)
        7:07.30 (33.87)     7:41.52 (34.22)     8:15.84 (34.32)     8:50.21 (34.37)
        9:24.50 (34.29)     9:58.68 (34.18)    10:33.63 (34.95)    11:08.19 (34.56)
       11:42.81 (34.62)    12:17.30 (34.49)    12:50.28 (32.98)    13:24.03 (33.75)
       13:58.48 (34.45)    14:32.90 (34.42)    15:07.24 (34.34)    15:41.89 (34.65)
       16:16.30 (34.41)    16:50.32 (34.02)    17:24.66 (34.34)    17:59.03 (34.37)
       18:31.39 (32.36)
  4 Treanor, Shane P    14 NBS-MR              19:16.87   18:38.90         17  
                  30.10     1:03.50 (33.40)     1:37.79 (34.29)     2:12.41 (34.62)
        2:46.93 (34.52)     3:21.43 (34.50)     3:56.04 (34.61)     4:30.79 (34.75)
        5:05.66 (34.87)     5:40.31 (34.65)     6:15.07 (34.76)     6:49.56 (34.49)
        7:24.25 (34.69)     7:58.76 (34.51)     8:33.48 (34.72)     9:07.73 (34.25)
        9:42.27 (34.54)    10:16.67 (34.40)    10:51.19 (34.52)    11:25.64 (34.45)
       11:59.65 (34.01)    12:33.93 (34.28)    13:08.00 (34.07)    13:41.71 (33.71)
       14:15.54 (33.83)    14:49.37 (33.83)    15:23.15 (33.78)    15:56.99 (33.84)
       16:30.14 (33.15)    17:03.30 (33.16)    17:36.07 (32.77)    18:08.62 (32.55)
       18:38.90 (30.28)
  5 Czerwinski, Jay L   17 MWSC-MR             19:08.46   18:56.16         16  
                  29.40     1:01.37 (31.97)     1:34.31 (32.94)     2:07.48 (33.17)
        2:41.19 (33.71)     3:14.99 (33.80)     3:49.13 (34.14)     4:23.21 (34.08)
        4:57.46 (34.25)     5:31.85 (34.39)     6:06.23 (34.38)     6:40.92 (34.69)
        7:16.22 (35.30)     7:50.96 (34.74)     8:25.77 (34.81)     9:00.71 (34.94)
        9:35.90 (35.19)    10:10.64 (34.74)    10:46.36 (35.72)    11:21.27 (34.91)
       11:56.83 (35.56)    12:32.32 (35.49)    13:07.75 (35.43)    13:42.52 (34.77)
       14:17.60 (35.08)    14:53.22 (35.62)    15:28.35 (35.13)    16:04.04 (35.69)
       16:38.64 (34.60)    17:13.87 (35.23)    17:48.44 (34.57)    18:22.89 (34.45)
       18:56.16 (33.27)
 -- Johnson, Thomas M   16 NBS-MR              19:10.76         NS        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   53.22    1/6/2002 Nat L Moore, NBS  -MR                        
                56.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Matthew M    16 NBS-MR                 53.81      57.98         20  
                  27.99       57.98 (29.99)                                        
  2 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR                57.55      58.37         17  
                  28.94       58.37 (29.43)                                        
  3 Broe, Charlie H     16 NBS-MR                 58.02      59.30         16  
                  29.41       59.30 (29.89)                                        
  4 LaBianca, Joe J     14 BBSC-MR              1:12.05    1:05.12         15  
                  31.88     1:05.12 (33.24)                                        
  5 Liang, Gary         17 BBSC-MR              1:06.50    1:07.15         14  
                  32.35     1:07.15 (34.80)                                        
  6 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR              1:05.25    1:08.19         13  
                  32.33     1:08.19 (35.86)                                        
  7 Allen, Liam F       11 MWSC-MR              1:07.69    1:08.61         12  
                  33.37     1:08.61 (35.24)                                        
  8 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              1:10.41    1:10.84         11  
                  33.85     1:10.84 (36.99)                                        
  9 Coyle, Steven L     14 BBSC-MR              1:15.79    1:13.34          9  
                  35.76     1:13.34 (37.58)                                        
 10 Elmassalemah, Mo    17 NDAC-MR              1:17.26    1:16.88          7  
                1:16.88         1:16.88 ( )                                        
 11 Stanley, Jack N     13 BBSC-MR              1:26.75    1:19.50          6  
 12 Shapiro, Max J      17 BBSC-MR              1:13.76    1:19.98          5  
                1:19.98         1:19.98 ( )                                        
 13 Whitton, Kyle       16 MWSC-MR              1:21.14    1:20.72          4  
                  39.35     1:20.72 (41.37)                                        
 14 Celaj, Illirian     11 FAST-MR              1:23.43    1:21.87          3  
                  40.06     1:21.87 (41.81)                                        
 15 Zeman, Josh K       12 MWSC-MR              1:27.67    1:30.67          2  
                  43.34     1:30.67 (47.33)                                        
 -- Johnston, Aidan     10 MWSC-MR                   NT         NS        
 -- Carrasquillo, Etha  12 DA-MR                1:46.72         NS        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record:   1:53.81    1/5/2002 Nat L Moore, NBS  -MR                      
                2:03.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Broe, Charlie H     16 NBS-MR               2:05.62    2:05.08         20  
                  30.34     1:02.14 (31.80)     1:34.25 (32.11)     2:05.08 (30.83)
  2 Bosse, Matthew M    16 NBS-MR               1:58.48    2:06.16         17  
                  29.65     1:01.62 (31.97)     1:34.36 (32.74)     2:06.16 (31.80)
  3 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR              2:08.82    2:12.44         16  
                  30.35     1:03.39 (33.04)     1:38.78 (35.39)     2:12.44 (33.66)
  4 Galante, Joseph M   16 NBS-MR               2:12.38    2:16.98         15  
                  32.79     1:07.26 (34.47)     1:42.51 (35.25)     2:16.98 (34.47)
  5 Czerwinski, Jay L   17 MWSC-MR                   NT    2:19.64         14  
                  33.48     1:09.00 (35.52)     1:44.71 (35.71)     2:19.64 (34.93)
  6 Derry, Yashua A     16 FAST-MR              2:19.95    2:22.74         13  
                  31.82     1:20.00 (48.18)     1:46.25 (26.25)     2:22.74 (36.49)
  7 Broderick, Thomas   12 Express Swimming-MR  2:50.00    2:24.53         12  
                  34.92     1:12.53 (37.61)     1:49.91 (37.38)     2:24.53 (34.62)
  8 Williams, Aaron D   16 FAST-MR              2:26.53    2:26.40         11  
                  34.16     1:10.84 (36.68)     1:49.26 (38.42)     2:26.40 (37.14)
  9 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              2:35.41    2:30.46          9  
                  35.00     1:12.44 (37.44)     1:50.94 (38.50)     2:30.46 (39.52)
 10 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              2:42.07    2:32.21          7  
                  36.30     1:14.67 (38.37)     1:54.10 (39.43)     2:32.21 (38.11)
 11 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              2:49.99    2:35.37          6  
                  36.90     1:16.45 (39.55)     1:56.60 (40.15)     2:35.37 (38.77)
 12 Jorge, Dylan E      15 DA-MR                2:48.56    2:38.68          5  
                                1:17.44 ( )   2:38.68 (1:21.24)                    
 13 Nazareno, Andrew L  12 BBSC-MR              2:55.55    2:42.28          4  
                  38.38     1:20.13 (41.75)     2:02.36 (42.23)     2:42.28 (39.92)
 14 Genna, Frankie      10 BBSC-MR              2:52.22    2:42.38          3  
                  38.03     1:20.12 (42.09)     2:02.69 (42.57)     2:42.38 (39.69)
 15 Eng, Alec J         12 BBSC-MR              2:55.55    2:50.40          2  
                  39.77     1:24.09 (44.32)     2:08.71 (44.62)     2:50.40 (41.69)
 16 McNamara, William   12 BBSC-MR              3:35.44    2:50.75          1  
                  40.08     1:23.03 (42.95)     2:06.91 (43.88)     2:50.75 (43.84)
 17 Shapiro, Max J      17 BBSC-MR              2:41.50    2:53.33        
 18 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              3:27.77    2:58.56        
                  42.35     1:27.80 (45.45)     2:13.42 (45.62)     2:58.56 (45.14)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   59.76    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
              1:04.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Thomas M   16 NBS-MR               1:05.19    1:07.39         20  
                  32.31     1:07.39 (35.08)                                        
  2 Wadsworth, John D   14 MWSC-MR              1:04.33    1:09.90         17  
                  33.15     1:09.90 (36.75)                                        
  3 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR              1:12.05    1:10.37         16  
                  33.24     1:10.37 (37.13)                                        
  4 Lockhart, Ryan J    17 NBS-MR               1:11.21    1:11.43         15  
                  33.74     1:11.43 (37.69)                                        
  5 Choi, Andrew H      13 MWSC-MR              1:14.49    1:15.92         14  
                  35.23     1:15.92 (40.69)                                        
  6 Tucker, Chandler J  13 BBSC-MR              1:19.44    1:19.10         13  
                  38.09     1:19.10 (41.01)                                        
  7 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              1:29.41    1:23.13         12  
                  39.84     1:23.13 (43.29)                                        
  8 Primeaux, Brandon   16 VAC-MR               1:22.47    1:24.11         11  
                  39.62     1:24.11 (44.49)                                        
  9 Shapiro, Max J      17 BBSC-MR              1:34.61    1:36.54          9  
                  44.96     1:36.54 (51.58)                                        
 10 Ortof, Max L         9 Express Swimming-MR       NT    2:02.03          7  
 -- Zeman, Josh K       12 MWSC-MR              1:37.38         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  48.17          DQ (50.21)                                        
 -- Allen, Liam F       11 MWSC-MR              1:28.87         DQ        
      Downward butterfly kick
                  40.74          DQ (43.41)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record:   2:10.04    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                      
                2:22.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strand, Jonah C     17 NDAC-MR              2:14.95    2:21.75 METS    20  
                  31.44     1:07.56 (36.12)     1:45.19 (37.63)     2:21.75 (36.56)
  2 Johnson, Thomas M   16 NBS-MR               2:19.94    2:28.42         17  
                  33.86     1:11.12 (37.26)     1:50.38 (39.26)     2:28.42 (38.04)
  3 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                2:32.19    2:30.05         16  
                  34.15     1:11.01 (36.86)     1:50.76 (39.75)     2:30.05 (39.29)
  4 Blank, Travis C     17 NDAC-MR              2:24.11    2:31.45         15  
                  32.89     1:11.97 (39.08)     1:51.97 (40.00)     2:31.45 (39.48)
  5 Liang, Gary         17 BBSC-MR              2:29.54    2:34.47         14  
                  35.34     1:14.08 (38.74)     1:53.79 (39.71)     2:34.47 (40.68)
  6 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR              2:38.81    2:36.41         13  
                  34.54     1:14.79 (40.25)     1:57.21 (42.42)     2:36.41 (39.20)
  7 Galante, Joseph M   16 NBS-MR               2:33.64    2:36.70         12  
                  34.87     1:14.58 (39.71)     1:55.32 (40.74)     2:36.70 (41.38)
  8 McGhee, Liam F      15 NDAC-MR              2:40.11    2:41.90         11  
                  37.32     1:18.93 (41.61)     2:01.78 (42.85)     2:41.90 (40.12)
  9 Mialma, Jonathan    16 NDAC-MR              2:42.10    2:44.78          9  
                  35.51     1:16.78 (41.27)     2:00.14 (43.36)     2:44.78 (44.64)
 10 Broderick, Thomas   12 Express Swimming-MR  2:58.53    2:46.58          7  
                  38.28     1:22.66 (44.38)     2:06.14 (43.48)     2:46.58 (40.44)
 11 Williams, Aaron D   16 FAST-MR              2:52.24    2:47.22          6  
                  36.15     1:17.16 (41.01)     2:02.07 (44.91)     2:47.22 (45.15)
 12 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR              2:47.95    2:47.38          5  
                  37.12     1:19.85 (42.73)     2:03.56 (43.71)     2:47.38 (43.82)
 13 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR              2:47.06    2:47.87          4  
                  35.69     1:17.36 (41.67)     2:02.44 (45.08)     2:47.87 (45.43)
 14 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              2:55.55    2:51.08          3  
                  37.86     1:21.44 (43.58)     2:06.67 (45.23)     2:51.08 (44.41)
 15 Whitton, Kyle       16 MWSC-MR              2:45.89    2:58.35          2  
                  41.81     1:27.43 (45.62)     2:13.31 (45.88)     2:58.35 (45.04)
 16 Martin, Joshua M    15 NDAC-MR              2:57.82    2:58.54          1  
                  38.84     1:24.36 (45.52)     2:12.24 (47.88)     2:58.54 (46.30)
 17 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              3:10.41    3:02.45        
                  41.64     1:29.26 (47.62)     2:17.14 (47.88)     3:02.45 (45.31)
 18 Mialma, Michelle    12 NDAC-MR              2:59.11    3:03.23        
                  42.57     1:31.00 (48.43)     2:18.61 (47.61)     3:03.23 (44.62)
 19 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              3:34.44    3:17.46        
                  45.68     1:36.14 (50.46)     2:27.66 (51.52)     3:17.46 (49.80)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   52.34    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
                55.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blank, Travis C     17 NDAC-MR                54.12      55.93         20  
                  26.03       55.93 (29.90)                                        
  2 Lockhart, Ryan J    17 NBS-MR                 54.78      56.62         17  
                  26.51       56.62 (30.11)                                        
  3 Strand, Jonah C     17 NDAC-MR                57.35      59.10         16  
                  28.09       59.10 (31.01)                                        
  4 Bosse, Matthew M    16 NBS-MR               1:01.40    1:01.81         15  
                  28.93     1:01.81 (32.88)                                        
  5 Williams, Aaron D   16 FAST-MR              1:03.40    1:02.80         14  
                  28.79     1:02.80 (34.01)                                        
  6 Yurman, Eric P      17 BBSC-MR              1:05.34    1:03.42         13  
                  29.71     1:03.42 (33.71)                                        
  7 Mialma, Jonathan    16 NDAC-MR                59.64    1:03.93         12  
                  29.79     1:03.93 (34.14)                                        
  8 Liang, Gary         17 BBSC-MR              1:05.29    1:04.25         11  
                  29.57     1:04.25 (34.68)                                        
  9 Heepe, Phillip C    17 BBSC-MR              1:03.51    1:04.32          9  
                  29.84     1:04.32 (34.48)                                        
 10 Rawl, Daniel M      15 NDAC-MR              1:02.50    1:04.42          7  
                  29.64     1:04.42 (34.78)                                        
 11 Jorge, Dylan E      15 DA-MR                1:06.87    1:07.00          6  
                  30.47     1:07.00 (36.53)                                        
 12 McGhee, Liam F      15 NDAC-MR              1:04.54    1:08.17          5  
                  31.65     1:08.17 (36.52)                                        
 13 Ballon, Juan R      18 BBSC-MR              1:15.41    1:09.66          4  
                  16.62     1:09.66 (53.04)                                        
 14 Broderick, Thomas   12 Express Swimming-MR  1:18.19    1:11.70          3  
                  34.03     1:11.70 (37.67)                                        
 15 Lopez, Justen J     11 BBSC-MR              1:13.49    1:15.03          2  
                  35.04     1:15.03 (39.99)                                        
 16 Shapiro, Max J      17 BBSC-MR              1:12.95    1:17.40          1  
                  36.68     1:17.40 (40.72)                                        
 17 Dong, Ethan S       11 BBSC-MR              1:18.98    1:18.63        
                  35.74     1:18.63 (42.89)                                        
 18 Mialma, Michelle    12 NDAC-MR              1:19.18    1:20.84        
                  37.29     1:20.84 (43.55)                                        
 19 Mattei, Daniel A    12 BBSC-MR              1:25.47    1:33.15        
                  42.67     1:33.15 (50.48)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record:   1:54.85    1/1/1990 ERIK MARCHITELL                            
                2:05.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lockhart, Ryan J    17 NBS-MR               2:10.43    2:09.55         20  
                  27.71     1:00.53 (32.82)     1:34.08 (33.55)     2:09.55 (35.47)
 -- Broderick, Thomas   12 Express Swimming-MR  3:10.00         NS        
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record:   3:16.73    1/1/1989 WPSC                                       
                3:35.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:27.61    3:33.28 METS    40  
     1) Bosse, Matthew M 16             2) Johnson, Thomas M 16           
     3) Galante, Joseph M 16            4) Lockhart, Ryan J 17            
                  25.47       53.37 (53.37)     1:18.67 (25.30)     1:46.96 (53.59)
        2:11.82 (24.86)     2:41.07 (54.11)     3:05.52 (24.45)     3:33.28 (52.21)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        3:41.98    3:45.72         34  
     1) Yurman, Eric P 17               2) Shapiro, Max J 17              
     3) Heepe, Phillip C 17             4) Liang, Gary 17                 
                  26.05       53.89 (53.89)     1:22.12 (28.23)   1:55.13 (1:01.24)
        2:21.03 (25.90)     2:49.99 (54.86)     3:16.33 (26.34)     3:45.72 (55.73)
 -- Newburgh Sharks-MR  'B'                     4:21.59         NS        
     1) Treanor, Shane P 14             2) Korganashvili, David 15        
     3) Kenan, Derrick L 13             4) Peticco, Juan P 14             
 
Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record:   3:39.68    1/1/2000 BGNW  C                                    
                3:59.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:47.34    3:57.91 METS    40  
     1) Bosse, Matthew M 16             2) Treanor, Shane P 14            
     3) Lockhart, Ryan J 17             4) Galante, Joseph M 16           
                  27.97       57.73 (57.73)     1:29.64 (31.91)   2:06.65 (1:08.92)
        2:33.70 (27.05)     3:05.59 (58.94)     3:30.12 (24.53)     3:57.91 (52.32)
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        4:22.88    4:20.18         34  
     1) Yurman, Eric P 17               2) Tucker, Chandler J 13          
     3) LaBianca, Joe J 14              4) Ballon, Juan R 18              
                  28.13       57.88 (57.88)     1:34.79 (36.91)   2:15.80 (1:17.92)
        2:45.34 (29.54)   3:19.74 (1:03.94)     3:47.58 (27.84)   4:20.18 (1:00.44)
 
Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                      NT    1:14.11         40  
     1) Rasquinha, Rohit A M8           2) Broderick, Patrick V M8        
     3) Jhong, Ethan M8                 4) Rasquinha, Ranjan J M8         
                  51.68     1:14.11 (22.43)                                        
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:30.00    1:16.63         34  
     1) McKenna, Mary K W8              2) Herrera, Ciara E W8            
     3) Castano, Tara M W8              4) Eng, Amelie R W7               
 
Mixed 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                      NT    1:05.05         40  
     1) Rasquinha, Ranjan J M8          2) Broderick, Patrick V M8        
     3) Rasquinha, Rohit A M8           4) Calabrese, Matthew J M7        
                  48.60     1:05.05 (16.45)                                        
  2 Bethpage Pal Barracudas Swim-MR  'A'        1:30.00    1:08.94         34  
     1) Valdez, Thalia A W8             2) Diffendale, Ashley E W8        
     3) Tan, Sayjel E W7                4) Eng, Amelie R W7               
                1:08.94         1:08.94 ( )