Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 12/1/2013 05:29 PM
                2013 MVA Fall Frenzy - 11/22/2013 to 11/24/2013                
                              Sanction #: 131121                               
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, Cayla      8 DA-MR                  36.67      35.92         20  
  2 Kearl, Ava M         8 BB-NJ                  44.94      42.88         17  
  3 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR                 41.92      43.67         16  
  4 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                  46.65      44.08         15  
  5 Keys, Halle A        7 MVA-MR                 45.99      45.90         14  
  6 Weight, Shayle       8 BB-NJ                  51.39      46.00         13  
  7 Cerutti, Elizabeth   8 MVA-MR                 45.50      46.64         12  
  8 Hirsch, Molly R      8 Unattached-NJ          55.33      51.04         11  
  9 Leduc, Ella N        8 DA-MR                  52.16      51.25          9  
 10 Jaros, Sammy R       8 DA-MR                  54.39      52.77          7  
 11 Patterson, Leigh A   8 DA-MR                  55.53      54.71          6  
 12 Hoffer, Rebecca C    8 BB-NJ                  56.55      57.67          5  
 13 Jankowski, Kaitlyn   7 MVA-MR                    NT      58.06          4  
 14 Conti, Giannamarie   6 BB-NJ                1:15.99    1:01.30          3  
 15 Mastandrea, Amanda   7 MVA-MR                 59.00    1:07.00          2  
 -- Touw, Baylie D       6 MVA-MR               1:36.39         NS        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vallamattam, Annie   8 DA-MR                1:25.56    1:23.94         20  
                  37.74     1:23.94 (46.20)                                        
  2 Nicholas, Cayla      8 DA-MR                1:31.50    1:31.04         17  
                  38.90     1:31.04 (52.14)                                        
  3 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR               1:38.18    1:41.31         16  
                  47.37     1:41.31 (53.94)                                        
  4 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                1:49.90    1:53.27         15  
                  53.36     1:53.27 (59.91)                                        
  5 Hirsch, Molly R      8 Unattached-NJ        2:01.11    1:53.88         14  
                  52.05   1:53.88 (1:01.83)                                        
  6 Kayal, Ellie         8 BB-NJ                2:03.33    1:54.33         13  
                  51.98   1:54.33 (1:02.35)                                        
  7 Leduc, Ella N        8 DA-MR                     NT    1:56.69         12  
                  56.32   1:56.69 (1:00.37)                                        
  8 Olszewska, Eliza B   8 BB-NJ                2:04.55    2:00.28         11  
                  54.04   2:00.28 (1:06.24)                                        
  9 Jaros, Sammy R       8 DA-MR                     NT    2:02.59          9  
                  57.22   2:02.59 (1:05.37)                                        
 10 Hoffer, Rebecca C    8 BB-NJ                1:58.66    2:14.70          7  
                1:02.87   2:14.70 (1:11.83)                                        
 11 Conti, Giannamarie   6 BB-NJ                2:32.44    2:25.25          6  
 12 Mastandrea, Amanda   7 MVA-MR                    NT    2:34.44          5  
 -- Weight, Shayle       8 BB-NJ                1:45.66         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vallamattam, Annie   8 DA-MR                  41.78      41.95         20  
  2 Nicholas, Cayla      8 DA-MR                  44.20      47.22         17  
  3 Cerutti, Elizabeth   8 MVA-MR                 55.51      52.15         16  
  4 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR                 54.80      52.69         15  
  5 Olszewska, Eliza B   8 BB-NJ                  54.33      55.83         14  
  6 Keys, Halle A        7 MVA-MR                 54.81      57.27         13  
  7 Conti, Giannamarie   6 BB-NJ                1:46.41      58.12         12  
  8 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                  53.06      58.21         11  
  9 Leduc, Ella N        8 DA-MR                1:02.82    1:00.70          9  
 10 Touw, Baylie D       6 MVA-MR                    NT    1:01.80          7  
 11 Hoffer, Rebecca C    8 BB-NJ                1:01.22    1:05.36          6  
 12 Kayal, Ellie         8 BB-NJ                1:00.47    1:06.44          5  
 13 Hirsch, Molly R      8 Unattached-NJ          57.66    1:07.40          4  
 14 Mastandrea, Amanda   7 MVA-MR                    NT    1:09.26          3  
 -- Jaros, Sammy R       8 DA-MR                     NT         DQ        
      Multiple strokes past vertical at turn
 -- Weight, Shayle       8 BB-NJ                  55.95         NS        
 -- Jankowski, Kaitlyn   7 MVA-MR                    NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keys, Halle A        7 MVA-MR                 55.44      53.31         20  
  2 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR               1:02.28      53.48         17  
  3 Kearl, Ava M         8 BB-NJ                1:03.44      53.94         16  
  4 Nicholas, Cayla      8 DA-MR                  55.78      55.92         15  
  5 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                1:00.35    1:02.72         14  
  6 Patterson, Leigh A   8 DA-MR                  44.96    1:03.46         13  
  7 Hoffer, Rebecca C    8 BB-NJ                1:04.44    1:14.59         12  
  8 Weight, Shayle       8 BB-NJ                1:09.11    1:20.37         11  
  9 Conti, Giannamarie   6 BB-NJ                1:24.55    1:26.91          9  
 10 Leduc, Ella N        8 DA-MR                     NT    1:31.65          7  
 -- Mastandrea, Amanda   7 MVA-MR               1:05.00         DQ        
      One hand touch
 -- Hirsch, Molly R      8 Unattached-NJ        1:04.33         DQ        
      Alternating Kick
 -- Cerutti, Elizabeth   8 MVA-MR               1:10.52         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Jankowski, Kaitlyn   7 MVA-MR                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Touw, Baylie D       6 MVA-MR                    NT         NS        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, Cayla      8 DA-MR                  48.15      50.33         20  
  2 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR               1:00.17      54.79         17  
  3 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                1:02.00      56.90         16  
  4 Kearl, Ava M         8 BB-NJ                1:02.33    1:02.07         15  
  5 Hoffer, Rebecca C    8 BB-NJ                1:03.22    1:03.13         14  
  6 Keys, Halle A        7 MVA-MR                    NT    1:05.23         13  
  7 Leduc, Ella N        8 DA-MR                     NT    1:24.65         12  
 -- Weight, Shayle       8 BB-NJ                1:08.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Hirsch, Molly R      8 Unattached-NJ        1:03.22         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vallamattam, Annie   8 DA-MR                1:33.50    1:34.03         20  
                  42.46     1:34.03 (51.57)                                        
  2 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR               1:46.63    1:48.27         17  
                  49.92     1:48.27 (58.35)                                        
  3 Cerutti, Elizabeth   8 MVA-MR               1:57.41    1:54.00         16  
                  53.86   1:54.00 (1:00.14)                                        
  4 Bryant, Jordyn M     7 DA-MR                2:04.64    1:54.57         15  
                  53.79   1:54.57 (1:00.78)                                        
  5 Keys, Halle A        7 MVA-MR               2:06.00    1:59.88         14  
  6 Leduc, Ella N        8 DA-MR                2:20.30    2:15.72         13  
                1:00.53   2:15.72 (1:15.19)                                        
 -- Olszewska, Eliza B   8 BB-NJ                2:10.11         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick - breast
 -- Hoffer, Rebecca C    8 BB-NJ                2:06.55         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:01.78        DQ (1:19.25)                                        
 -- Nicholas, Cayla      8 DA-MR                1:45.41         DQ        
      Scissors kick - breast
                  42.61        DQ (1:00.76)                                        
 -- Kayal, Ellie         8 BB-NJ                2:07.66         DQ        
      No touch - breast
                1:03.33        DQ (1:05.23)                                        
 -- Hirsch, Molly R      8 Unattached-NJ        2:10.11         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:03.66        DQ (1:10.02)                                        
 -- Weight, Shayle       8 BB-NJ                2:01.11         NS        
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:56.71         40  
     1) Nicholas, Cayla 8               2) Leduc, Ella N 8                
     3) Bryant, Jordyn M 7              4) Vallamattam, Annie 8           
                  37.15     1:29.15 (52.00)     2:23.26 (54.11)     2:56.71 (33.45)
  2 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      3:10.91    3:22.53         34  
     1) Touw, Baylie D 6                2) Cerutti, Elizabeth 8           
     3) Keys, Halle A 7                 4) Catletti, Gianna M 8           
                1:06.63     1:53.84 (47.21)     2:46.68 (52.84)     3:22.53 (35.85)
 
Girls 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    3:37.35         40  
     1) Leduc, Ella N 8                 2) Bryant, Jordyn M 7             
     3) Nicholas, Cayla 8               4) Jaros, Sammy R 8               
                1:06.97     2:01.72 (54.75)     2:44.89 (43.17)     3:37.35 (52.46)
 -- Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      3:48.62         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3
     1) Keys, Halle A 7                 2) Cerutti, Elizabeth 8           
     3) Catletti, Gianna M 8            4) Jankowski, Kaitlyn M 7         
                  56.96     1:53.94 (56.98)     2:45.20 (51.26)        DQ (1:07.84)
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Narayanan, Nisha    10 BB-NJ                  36.15      31.54         20  
  2 DeTitta, Meg J      10 BB-NJ                  33.05      32.36         17  
  3 McIntyre, Emma L    10 BB-NJ                  33.68      32.80         16  
  4 Lambert, Kenzie      9 Unattached-NJ          41.57      37.70         15  
  5 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  37.53      38.69         14  
  6 Sheehan, Maura P    10 BB-NJ                  40.81      38.88         13  
  7 Ma, Emily W         10 DA-MR                  38.73      39.12         12  
  8 Sehgal, Garima      10 DA-MR                  38.26      39.13         11  
  9 Kim, Noelle         10 BB-NJ                  39.89      39.24          9  
 10 Wong, Erin O         9 BB-NJ                  38.58      39.31          7  
 11 Conti, Gabriella A   9 BB-NJ                  46.62      40.03          6  
 12 Sullivan, Kayla A   10 BB-NJ                  44.99      41.10          5  
 13 Povill, Rebecca S    9 MVA-MR                 45.81      44.79          4  
 14 Weiner, Sydney K    10 BB-NJ                  42.09      45.24          3  
 15 Mayen, Savannah     10 DA-MR                  44.55      46.26          2  
 16 Repke, Emma M       10 DA-MR                  45.74      47.89          1  
 17 DeGennaro, Jianna    9 MVA-MR                 47.54      48.22        
 18 Biondollilo, Talia  10 MVA-MR                 45.69      49.86        
 19 Kaplan, Jessie E     9 BB-NJ                  58.34      53.30        
 20 Garcia, Bianca V    10 BB-NJ                  47.64      57.08        
 -- Weiss, McKenna      10 DA-MR                  48.03         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Emma L    10 BB-NJ                1:23.28    1:10.78         20  
                  33.31     1:10.78 (37.47)                                        
  2 DeTitta, Meg J      10 BB-NJ                1:20.38    1:17.79         17  
                  34.38     1:17.79 (43.41)                                        
  3 McLaughlin, Casey    9 BB-NJ                1:42.22    1:21.24         16  
                  38.35     1:21.24 (42.89)                                        
  4 Wong, Erin O         9 BB-NJ                1:41.69    1:24.86         15  
                  40.43     1:24.86 (44.43)                                        
  5 Jones, Kristen L    10 DA-MR                1:26.38    1:26.72         14  
  6 Kim, Noelle         10 BB-NJ                1:34.09    1:26.76         13  
                  40.22     1:26.76 (46.54)                                        
  7 Sheehan, Maura P    10 BB-NJ                1:31.22    1:27.49         12  
                  40.55     1:27.49 (46.94)                                        
  8 Sullivan, Kayla A   10 BB-NJ                1:41.93    1:29.63         11  
                  42.83     1:29.63 (46.80)                                        
  9 Mayerhauser, Leah   10 DA-MR                1:44.91    1:29.78          9  
                  39.73     1:29.78 (50.05)                                        
 10 Conti, Gabriella A   9 BB-NJ                1:37.30    1:30.22          7  
                  41.56     1:30.22 (48.66)                                        
 11 DiNardo, Phoebe      9 Unattached-MR        1:49.04    1:30.99          6  
                  42.40     1:30.99 (48.59)                                        
 12 Ma, Emily W         10 DA-MR                1:30.52    1:32.41          5  
                  41.96     1:32.41 (50.45)                                        
 13 Povill, Rebecca S    9 MVA-MR               1:48.02    1:32.78          4  
                  42.73     1:32.78 (50.05)                                        
 14 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR               1:38.18    1:36.09          3  
                  44.75     1:36.09 (51.34)                                        
 15 Repke, Emma M       10 DA-MR                1:42.44    1:38.59          2  
                  44.52     1:38.59 (54.07)                                        
 16 Mayen, Savannah     10 DA-MR                     NT    1:39.34          1  
 17 Huggins, Kathleen   10 MVA-MR               2:16.02    1:41.65        
                  47.58     1:41.65 (54.07)                                        
 18 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                1:40.46    1:41.73        
                  47.01     1:41.73 (54.72)                                        
 19 Garcia, Bianca V    10 BB-NJ                1:49.48    1:45.66        
                  48.80     1:45.66 (56.86)                                        
 20 Weiss, McKenna      10 DA-MR                1:47.03    1:50.49        
                  50.21   1:50.49 (1:00.28)                                        
 21 Biondollilo, Talia  10 MVA-MR                    NT    2:21.47        
                1:00.83   2:21.47 (1:20.64)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Narayanan, Nisha    10 BB-NJ                  43.21      37.56         20  
  2 DeTitta, Meg J      10 BB-NJ                  36.77      40.37         17  
  3 McIntyre, Emma L    10 BB-NJ                  44.27      40.79         16  
  4 Ma, Emily W         10 DA-MR                  44.00      43.99         15  
  5 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  45.60      45.90         14  
  6 Conti, Gabriella A   9 BB-NJ                  48.10      47.00         13  
  7 Mayen, Savannah     10 DA-MR                     NT      47.67         12  
  8 Mayerhauser, Leah   10 DA-MR                  54.70      48.44         11  
  9 Lambert, Kenzie      9 Unattached-NJ          52.32      49.63          9  
 10 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                  54.61      51.38          7  
 11 Huggins, Kathleen   10 MVA-MR                 57.99      52.06          6  
 12 Burmaster, Carolin   9 BB-NJ                  48.08      53.15          5  
 13 Repke, Emma M       10 DA-MR                  51.31      54.56          4  
 14 Povill, Rebecca S    9 MVA-MR               1:03.59      55.07          3  
 15 Kaplan, Jessie E     9 BB-NJ                  58.38      55.51          2  
 16 DeGennaro, Jianna    9 MVA-MR                 53.34      55.94          1  
 17 Biondollilo, Talia  10 MVA-MR                    NT      56.29        
 18 Weiss, McKenna      10 DA-MR                  58.66    1:00.73        
 -- McLaughlin, Casey    9 BB-NJ                  45.54         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Sheehan, Maura P    10 BB-NJ                  51.15         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
 -- Garcia, Bianca V    10 BB-NJ                  57.60         DQ        
      No touch at turn
 -- Weiner, Sydney K    10 BB-NJ                  53.26         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeTitta, Meg J      10 BB-NJ                1:23.22    1:25.97         20  
                  40.82     1:25.97 (45.15)                                        
  2 Wong, Erin O         9 BB-NJ                1:32.22    1:37.00         17  
                  47.05     1:37.00 (49.95)                                        
  3 Conti, Gabriella A   9 BB-NJ                1:49.97    1:38.09         16  
  4 Ma, Emily W         10 DA-MR                1:40.96    1:39.17         15  
                  47.75     1:39.17 (51.42)                                        
  5 McLaughlin, Casey    9 BB-NJ                1:50.11    1:41.51         14  
                  49.19     1:41.51 (52.32)                                        
  6 Jones, Kristen L    10 DA-MR                1:36.38    1:42.38         13  
  7 Weiner, Sydney K    10 BB-NJ                1:58.77    1:45.92         12  
                  51.47     1:45.92 (54.45)                                        
  8 Sullivan, Kayla A   10 BB-NJ                2:03.22    1:48.84         11  
  9 Sehgal, Garima      10 DA-MR                2:28.51    1:53.65          9  
                  54.44     1:53.65 (59.21)                                        
 10 Biondollilo, Talia  10 MVA-MR                    NT    2:00.19          7  
                  58.66   2:00.19 (1:01.53)                                        
 11 Kaplan, Jessie E     9 BB-NJ                2:02.11    2:03.74          6  
                  56.67   2:03.74 (1:07.07)                                        
 12 Garcia, Bianca V    10 BB-NJ                2:00.11    2:07.18          5  
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Noelle         10 BB-NJ                  46.31      43.47         20  
  2 Narayanan, Nisha    10 BB-NJ                  49.85      45.33         17  
  3 McLaughlin, Casey    9 BB-NJ                1:06.88      48.93         16  
  4 Lambert, Kenzie      9 Unattached-NJ          57.00      49.22         15  
  5 Ma, Emily W         10 DA-MR                  49.53      49.38         14  
  6 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                  49.25      50.20         13  
  7 Wong, Erin O         9 BB-NJ                  53.43      51.51         12  
  8 DeGennaro, Jianna    9 MVA-MR                 54.55      53.50         11  
  9 Mayen, Savannah     10 DA-MR                     NT      53.71          9  
 10 DiNardo, Phoebe      9 Unattached-MR             NT      54.79          7  
 11 Conti, Gabriella A   9 BB-NJ                  59.09      55.20          6  
 12 Sullivan, Kayla A   10 BB-NJ                  55.98      55.66          5  
 13 Sheehan, Maura P    10 BB-NJ                  58.63      57.06          4  
 14 Burmaster, Carolin   9 BB-NJ                  54.76      57.28          3  
 15 Povill, Rebecca S    9 MVA-MR               1:01.95      57.50          2  
 16 Biondollilo, Talia  10 MVA-MR                 57.02      59.04          1  
 17 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  58.81      59.12        
 18 Weiss, McKenna      10 DA-MR                     NT      59.32        
 19 Garcia, Bianca V    10 BB-NJ                1:08.77    1:02.16        
 20 Repke, Emma M       10 DA-MR                  58.83    1:02.80        
 21 Kaplan, Jessie E     9 BB-NJ                1:15.66    1:09.25        
 -- Weiner, Sydney K    10 BB-NJ                1:04.03         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Noelle         10 BB-NJ                1:52.33    1:32.43         20  
                  42.72     1:32.43 (49.71)                                        
  2 Narayanan, Nisha    10 BB-NJ                1:36.73    1:33.29         17  
                  44.68     1:33.29 (48.61)                                        
  3 DeTitta, Meg J      10 BB-NJ                1:36.77    1:43.67         16  
                  47.98     1:43.67 (55.69)                                        
  4 Ma, Emily W         10 DA-MR                1:43.90    1:44.21         15  
                  49.50     1:44.21 (54.71)                                        
  5 Sehgal, Garima      10 DA-MR                1:49.95    1:53.39         14  
                  54.84     1:53.39 (58.55)                                        
  6 Keys, Halle A        7 MVA-MR               2:20.35    1:58.71         13  
                  56.25   1:58.71 (1:02.46)                                        
  7 Povill, Rebecca S    9 MVA-MR               2:15.65    1:59.31         12  
                  57.47   1:59.31 (1:01.84)                                        
  8 Biondollilo, Talia  10 MVA-MR                    NT    2:08.76         11  
                1:00.42   2:08.76 (1:08.34)                                        
  9 Weiner, Sydney K    10 BB-NJ                2:10.11    2:15.29          9  
                1:02.54   2:15.29 (1:12.75)                                        
 10 Jones, Kristen L    10 DA-MR                2:09.63    2:16.54          7  
                1:04.99   2:16.54 (1:11.55)                                        
 -- Sheehan, Maura P    10 BB-NJ                2:02.33         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  58.60        DQ (1:08.36)                                        
 -- Mayen, Savannah     10 DA-MR                2:13.99         DQ        
      Scissors kick
                  55.29        DQ (1:05.20)                                        
 -- Repke, Emma M       10 DA-MR                2:17.21         DQ        
      Scissors kick
                1:06.72        DQ (1:11.55)                                        
 -- Wong, Erin O         9 BB-NJ                1:58.77         DQ        
      Scissors kick
                  53.19          DQ (57.44)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Narayanan, Nisha    10 BB-NJ                  43.23      37.66         20  
  2 McIntyre, Emma L    10 BB-NJ                  44.74      39.63         17  
  3 DeTitta, Meg J      10 BB-NJ                  47.66      41.37         16  
  4 Lambert, Kenzie      9 Unattached-NJ          51.56      45.50         15  
  5 Mayerhauser, Leah   10 DA-MR                     NT      46.03         14  
  6 Kim, Noelle         10 BB-NJ                  50.53      47.19         13  
  7 Wong, Erin O         9 BB-NJ                  48.74      47.21         12  
  8 Burmaster, Carolin   9 BB-NJ                  45.97      48.12         11  
  9 Ma, Emily W         10 DA-MR                     NT      51.25          9  
 10 Sullivan, Kayla A   10 BB-NJ                  54.55      53.41          7  
 11 Jones, Kristen L    10 DA-MR                  50.23      53.60          6  
 12 Repke, Emma M       10 DA-MR                  57.28      57.94          5  
 13 VanVoorhis, Macken   9 DA-MR                  58.84      59.01          4  
 14 DeGennaro, Jianna    9 MVA-MR               1:02.48    1:04.56          3  
 15 Huggins, Kathleen   10 MVA-MR               1:12.15    1:07.70          2  
 -- Kaplan, Jessie E     9 BB-NJ                1:12.40         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Weiner, Sydney K    10 BB-NJ                1:02.20         NS        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McIntyre, Emma L    10 BB-NJ                1:34.99    1:35.59         20  
                  44.05     1:35.59 (51.54)                                        
  2 Lambert, Kenzie      9 Unattached-NJ        2:01.22    1:44.64         17  
                  50.85     1:44.64 (53.79)                                        
  3 McLaughlin, Casey    9 BB-NJ                1:53.82    1:47.22         16  
                  49.18     1:47.22 (58.04)                                        
  4 Jones, Kristen L    10 DA-MR                2:08.96    1:58.72         15  
                  54.32   1:58.72 (1:04.40)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Narayanan, Nisha    10 BB-NJ                1:25.62    1:22.72         20  
                  38.09     1:22.72 (44.63)                                        
  2 McIntyre, Emma L    10 BB-NJ                1:40.26    1:26.52         17  
                  39.93     1:26.52 (46.59)                                        
  3 Lambert, Kenzie      9 Unattached-NJ        2:08.53    1:34.21         16  
                  46.21     1:34.21 (48.00)                                        
  4 McLaughlin, Casey    9 BB-NJ                1:54.41    1:35.85         15  
                  46.94     1:35.85 (48.91)                                        
  5 Kim, Noelle         10 BB-NJ                1:40.87    1:37.07         14  
                  46.34     1:37.07 (50.73)                                        
  6 Ma, Emily W         10 DA-MR                1:37.83    1:37.35         13  
                  45.73     1:37.35 (51.62)                                        
  7 Conti, Gabriella A   9 BB-NJ                1:51.03    1:40.18         12  
                  45.47     1:40.18 (54.71)                                        
  8 Sheehan, Maura P    10 BB-NJ                2:01.11    1:42.26         11  
                  47.17     1:42.26 (55.09)                                        
  9 Jones, Kristen L    10 DA-MR                1:40.89    1:45.71          9  
                  47.63     1:45.71 (58.08)                                        
 10 Sullivan, Kayla A   10 BB-NJ                2:04.55    1:48.41          7  
                  48.34   1:48.41 (1:00.07)                                        
 11 Povill, Rebecca S    9 MVA-MR               2:11.53    1:52.15          6  
                  57.42     1:52.15 (54.73)                                        
 12 Repke, Emma M       10 DA-MR                1:54.98    1:55.40          5  
                  53.80   1:55.40 (1:01.60)                                        
 13 DeGennaro, Jianna    9 MVA-MR               2:01.11    1:58.15          4  
                  55.47   1:58.15 (1:02.68)                                        
 -- Mayen, Savannah     10 DA-MR                     NT         DQ        
      No touch at turn - back
 -- Kaplan, Jessie E     9 BB-NJ                2:01.11         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  56.40        DQ (1:04.86)                                        
 -- Garcia, Bianca V    10 BB-NJ                2:01.22         DQ        
      Scissors kick - fly
 -- Sehgal, Garima      10 DA-MR                1:42.79         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  48.22          DQ (52.04)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:20.23    2:16.37         40  
     1) McIntyre, Emma L 10             2) Narayanan, Nisha 10            
     3) McLaughlin, Casey J 9           4) DeTitta, Meg J 10              
                  34.27     1:08.21 (33.94)     1:44.32 (36.11)     2:16.37 (32.05)
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:40.60         34  
     1) Repke, Emma M 10                2) Sehgal, Garima 10              
     3) Jones, Kristen L 10             4) Ma, Emily W 10                 
                  43.64     1:24.00 (40.36)     2:00.71 (36.71)     2:40.60 (39.89)
  3 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'D'         3:09.28    3:00.66         32  
     1) Conti, Gabriella A 9            2) Garcia, Bianca V 10            
     3) Weiner, Sydney K 10             4) Sullivan, Kayla A 10           
                  39.69     1:33.51 (53.82)     2:20.88 (47.37)     3:00.66 (39.78)
 -- Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'B'         2:40.85         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Kim, Noelle 10                  2) Sheehan, Maura P 10            
     3)                                 4) Wong, Erin O 9                 
                  38.74     1:18.55 (39.81)     1:57.27 (38.72)          DQ (38.46)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:46.86    2:36.93         40  
     1) McIntyre, Emma L 10             2) Kim, Noelle 10                 
     3) Narayanan, Nisha 10             4) DeTitta, Meg J 10              
                  41.23     1:24.98 (43.75)     2:03.59 (38.61)     2:36.93 (33.34)
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    3:08.06         34  
     1) Ma, Emily W 10                  2) VanVoorhis, Mackenzie 9        
     3) Jones, Kristen L 10             4) Mayerhauser, Leah E 10         
                  45.10     1:38.11 (53.01)     2:28.45 (50.34)     3:08.06 (39.61)
  3 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'B'         3:04.85    3:09.50         32  
     1) Conti, Gabriella A 9            2) Wong, Erin O 9                 
     3) Burmaster, Caroline M 9         4) McLaughlin, Casey J 9          
                  46.55     1:42.05 (55.50)     2:29.05 (47.00)     3:09.50 (40.45)
 -- Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      3:37.58         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Delay initiating turn after past vertical - back
     1) Huggins, Kathleen A 10          2) Povill, Rebecca S 9            
     3) DeGennaro, Jianna M 9           4) Biondollilo, Talia E 10        
                  58.95     1:53.13 (54.18)   2:56.63 (1:03.50)          DQ (52.09)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:28.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catletti, Gianna M   8 MVA-MR               3:48.52    3:38.41         20  
                  45.51     1:42.78 (57.27)     2:42.10 (59.32)     3:38.41 (56.31)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  ZQ
                28.49  JO
                30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Calianese, Nicole   12 BB-NJ                  28.12      27.64 ZQ      20  
  2 Nellis, Anna-Mae J  11 DA-MR                  30.87      30.81 SILV    17  
  3 Pielka, Chloe E     11 BB-NJ                  31.83      30.87 SILV    16  
  4 Hamm, Alexis A      11 BB-NJ                  31.56      30.89 SILV    15  
  5 Destro, Jenna A     11 BB-NJ                  34.13      31.69         14  
  6 Fisher, Lauren R    12 BB-NJ                  33.41      31.87         13  
  7 Leger, Adelle J     11 MVA-MR                 31.16      32.48         12  
  8 Cally, Anna E       11 BB-NJ                  33.03      32.91         11  
  9 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                  32.90      33.46          9  
 10 Whitehurst, Gabby   11 MVA-MR                 33.48      33.49          7  
 11 Strickland, Sidney  12 BB-NJ                  40.40      34.09          6  
 12 Evans, Emily R      11 MVA-MR                 35.46      34.48          5  
 13 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                  35.01      35.69          4  
 14 Henriques, Julia M  12 MVA-MR                 37.50      36.62          3  
 15 Beamish, Keegan J   11 MVA-MR                 37.62      36.89          2  
 16 Howe, Erin M        12 BB-NJ                  37.82      37.72          1  
 17 McNerney, Julia P   11 BB-NJ                  37.04      37.93        
 18 Povill, Abigail E   11 MVA-MR                 36.71      38.02        
 19 O'Brien, Emily      12 MVA-MR                 38.69      38.04        
 20 Braun, Hannah I     12 MVA-MR                 40.06      38.25        
 21 Spina, Vanessa      12 MVA-MR                 41.06      38.44        
 21 Zaglewski, Claudia  11 Unattached-NJ          46.55      38.44        
 23 Bosso, Emily G      12 BB-NJ                  39.58      38.86        
 24 O'Brien, Peyton     12 MVA-MR                 39.42      39.14        
 25 Clark, Emma A       11 DA-MR                  38.77      39.94        
 26 Sirico, Ellie C     12 MVA-MR                 40.99      40.57        
 27 O'Brien, Shannon    11 MVA-MR                 39.63      40.90        
 -- Weight, Brittney    12 BB-NJ                  31.96         NS        
 -- LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR                 34.53         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:00.29  ZQ
              1:01.79  JO
              1:08.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige      12 Unattached-MR          59.52    1:00.05 ZQ      20  
                  29.02     1:00.05 (31.03)                                        
  2 Calianese, Nicole   12 BB-NJ                1:01.75    1:00.51 JO      17  
                  28.51     1:00.51 (32.00)                                        
  3 Weight, Brittney    12 BB-NJ                1:06.10    1:02.28 SILV    16  
  4 Hamm, Alexis A      11 BB-NJ                1:09.33    1:07.90 SILV    15  
                  32.83     1:07.90 (35.07)                                        
  5 Lemieux, Robyn B    11 Unattached-MR        1:12.94    1:10.05         14  
                  34.08     1:10.05 (35.97)                                        
  6 Nellis, Anna-Mae J  11 DA-MR                1:08.40    1:10.23         13  
                  33.91     1:10.23 (36.32)                                        
  7 Ciofalo, Angelica   11 BB-NJ                1:16.84    1:11.87         12  
                  34.48     1:11.87 (37.39)                                        
  8 Cally, Anna E       11 BB-NJ                1:12.95    1:12.25         11  
                  33.70     1:12.25 (38.55)                                        
  9 Whitehurst, Gabby   11 MVA-MR                    NT    1:13.87          9  
                  35.09     1:13.87 (38.78)                                        
 10 Marker, Sarah A     11 BB-NJ                1:10.22    1:14.04          7  
 11 Strickland, Sidney  12 BB-NJ                1:27.66    1:15.03          6  
                  35.72     1:15.03 (39.31)                                        
 12 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:12.20    1:16.96          5  
                  36.79     1:16.96 (40.17)                                        
 13 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:18.99    1:19.07          4  
                  41.66     1:19.07 (37.41)                                        
 14 LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR               1:24.12    1:20.79          3  
                  37.86     1:20.79 (42.93)                                        
 15 Howe, Erin M        12 BB-NJ                1:19.68    1:21.88          2  
                  38.02     1:21.88 (43.86)                                        
 16 Henriques, Julia M  12 MVA-MR                    NT    1:23.97          1  
                  38.19     1:23.97 (45.78)                                        
 17 Bosso, Emily G      12 BB-NJ                1:26.07    1:24.57        
                  39.47     1:24.57 (45.10)                                        
 18 Braun, Hannah I     12 MVA-MR                    NT    1:25.51        
 19 Povill, Abigail E   11 MVA-MR               1:28.08    1:28.16        
                  41.94     1:28.16 (46.22)                                        
 20 Sirico, Ellie C     12 MVA-MR                    NT    1:31.88        
                  42.80     1:31.88 (49.08)                                        
 -- Zaglewski, Claudia  11 Unattached-NJ        1:43.22         NS        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:25.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige      12 Unattached-MR        2:08.56    2:10.32 ZQ      20  
                  29.86     1:03.04 (33.18)     1:36.98 (33.94)     2:10.32 (33.34)
  2 Fisher, Lauren R    12 BB-NJ                2:42.22    2:36.06         17  
                  34.28     1:15.35 (41.07)     1:56.56 (41.21)     2:36.06 (39.50)
  3 Ciofalo, Angelica   11 BB-NJ                2:34.55    2:36.74         16  
                                1:29.95 ( )     1:56.58 (26.63)     2:36.74 (40.16)
  4 Whitehurst, Gabby   11 MVA-MR                    NT    2:45.44         15  
                  33.31     1:12.73 (39.42)     1:55.89 (43.16)     2:45.44 (49.55)
 -- Henriques, Julia M  12 MVA-MR                    NT        DNF        
      Did not finish
                  36.49     1:22.39 (45.90)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.69  ZQ
                32.99  JO
                37.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pielka, Chloe E     11 BB-NJ                1:20.37      36.65 SILV    20  
  2 Leger, Adelle J     11 MVA-MR                 36.76      36.74 SILV    17  
  3 Nellis, Anna-Mae J  11 DA-MR                  37.33      37.82 SILV    16  
  4 Ciofalo, Angelica   11 BB-NJ                1:27.63      38.14         15  
  5 Destro, Jenna A     11 BB-NJ                1:23.33      38.49         14  
  6 Strickland, Sidney  12 BB-NJ                1:28.55      38.75         13  
  7 Weight, Brittney    12 BB-NJ                1:18.36      39.19         12  
  8 Lemieux, Robyn B    11 Unattached-MR          39.05      39.50         11  
  9 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                  39.94      39.95          9  
 10 Whitehurst, Gabby   11 MVA-MR                 40.56      40.98          7  
 11 Evans, Emily R      11 MVA-MR                 43.27      41.57          6  
 12 Bosso, Emily G      12 BB-NJ                1:36.31      43.48          5  
 13 Henriques, Julia M  12 MVA-MR                 44.20      43.65          4  
 14 Marker, Sarah A     11 BB-NJ                1:21.11      43.87          3  
 15 LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR                 43.61      44.12          2  
 16 McNerney, Julia P   11 BB-NJ                1:32.11      47.60          1  
 17 Braun, Hannah I     12 MVA-MR                 48.78      47.92        
 18 Beamish, Keegan J   11 MVA-MR                 44.75      48.15        
 19 Howe, Erin M        12 BB-NJ                1:59.11      48.62        
 20 Sirico, Ellie C     12 MVA-MR                 47.07      48.67        
 21 Spina, Vanessa      12 MVA-MR                 53.97      48.96        
 -- Zaglewski, Claudia  11 Unattached-NJ        2:01.22         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:10.49  JO
              1:21.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Calianese, Nicole   12 BB-NJ                1:12.20    1:10.05 JO      20  
                  34.02     1:10.05 (36.03)                                        
  2 Ciofalo, Angelica   11 BB-NJ                1:30.11    1:21.81 SILV    17  
                  39.71     1:21.81 (42.10)                                        
  3 Hamm, Alexis A      11 BB-NJ                1:18.53    1:22.19         16  
                  40.03     1:22.19 (42.16)                                        
  4 Leger, Adelle J     11 MVA-MR               1:22.99    1:22.56         15  
                  40.66     1:22.56 (41.90)                                        
  5 Nellis, Anna-Mae J  11 DA-MR                1:20.80    1:22.62         14  
                  40.45     1:22.62 (42.17)                                        
  6 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:24.20    1:24.04         13  
  7 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:24.44    1:24.51         12  
                  41.42     1:24.51 (43.09)                                        
  8 Fisher, Lauren R    12 BB-NJ                1:26.77    1:27.45         11  
                  42.53     1:27.45 (44.92)                                        
  9 Whitehurst, Gabby   11 MVA-MR                    NT    1:28.05          9  
 10 Evans, Emily R      11 MVA-MR                    NT    1:30.92          7  
                  43.88     1:30.92 (47.04)                                        
 11 Henriques, Julia M  12 MVA-MR                    NT    1:38.55          6  
                  46.79     1:38.55 (51.76)                                        
 12 Howe, Erin M        12 BB-NJ                1:59.11    1:42.82          5  
                  50.22     1:42.82 (52.60)                                        
 13 Clark, Emma A       11 DA-MR                1:40.80    1:44.46          4  
                  50.51     1:44.46 (53.95)                                        
 14 Povill, Abigail E   11 MVA-MR               2:01.39    1:48.39          3  
                  52.29     1:48.39 (56.10)                                        
 -- Braun, Hannah I     12 MVA-MR                    NT         DQ        
      No touch at turn
 -- Bosso, Emily G      12 BB-NJ                1:36.31         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  44.65          DQ (48.42)                                        
 -- Beamish, Keegan J   11 MVA-MR                    NT         DQ        
      No touch at turn
 -- LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR               1:39.68         NS        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.59  ZQ
                37.19  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leger, Adelle J     11 MVA-MR                 40.78      40.67 SILV    20  
  2 Pielka, Chloe E     11 BB-NJ                  42.57      41.31 SILV    17  
  3 Destro, Jenna A     11 BB-NJ                1:14.43      41.70 SILV    16  
  4 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                  44.06      42.98         15  
  5 Cally, Anna E       11 BB-NJ                  42.98      42.99         14  
  6 Fisher, Lauren R    12 BB-NJ                  44.87      43.11         13  
  7 Hamm, Alexis A      11 BB-NJ                  45.10      43.69         12  
  8 Nellis, Anna-Mae J  11 DA-MR                  44.81      44.03         11  
  9 Strickland, Sidney  12 BB-NJ                  49.10      44.84          9  
 10 O'Brien, Peyton     12 MVA-MR                 46.81      46.05          7  
 11 Beamish, Keegan J   11 MVA-MR                 48.21      46.79          6  
 12 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                  47.57      47.21          5  
 13 Ciofalo, Angelica   11 BB-NJ                  48.81      47.78          4  
 14 Evans, Emily R      11 MVA-MR                 50.92      48.12          3  
 15 O'Brien, Shannon    11 MVA-MR                    NT      48.61          2  
 16 Zaglewski, Claudia  11 Unattached-NJ        1:01.11      48.79          1  
 17 Povill, Abigail E   11 MVA-MR                 53.82      54.67        
 18 McNerney, Julia P   11 BB-NJ                  57.14      55.31        
 19 Sirico, Ellie C     12 MVA-MR                    NT      57.95        
 20 Clark, Emma A       11 DA-MR                1:03.09    1:03.64        
 -- Spina, Vanessa      12 MVA-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Braun, Hannah I     12 MVA-MR                    NT         DQ        
      Scissors kick
 -- O'Brien, Emily      12 MVA-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Weight, Brittney    12 BB-NJ                  53.40         NS        
 -- LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR                 51.94         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:18.99  ZQ
              1:20.49  JO
              1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weight, Brittney    12 BB-NJ                1:27.62    1:22.94 SILV    20  
                  39.18     1:22.94 (43.76)                                        
  2 Bacigal, Paige      12 Unattached-MR        1:24.62    1:23.69 SILV    17  
                  39.92     1:23.69 (43.77)                                        
  3 Destro, Jenna A     11 BB-NJ                1:44.75    1:30.23 SILV    16  
                  42.95     1:30.23 (47.28)                                        
  4 Leger, Adelle J     11 MVA-MR               1:29.85    1:30.41 SILV    15  
                  42.78     1:30.41 (47.63)                                        
  5 Pielka, Chloe E     11 BB-NJ                1:28.00    1:31.75         14  
                  42.47     1:31.75 (49.28)                                        
  6 Cally, Anna E       11 BB-NJ                1:32.68    1:31.94         13  
                  44.88     1:31.94 (47.06)                                        
  7 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:33.91    1:33.42         12  
                  44.97     1:33.42 (48.45)                                        
  8 O'Hara, Lily B      11 DA-MR                1:42.33    1:41.69         11  
                  48.62     1:41.69 (53.07)                                        
  9 Marker, Sarah A     11 BB-NJ                1:46.05    1:42.29          9  
                  48.67     1:42.29 (53.62)                                        
 10 Evans, Emily R      11 MVA-MR                    NT    1:46.07          7  
                  49.49     1:46.07 (56.58)                                        
 11 Povill, Abigail E   11 MVA-MR               2:01.33    1:58.44          6  
                  55.97   1:58.44 (1:02.47)                                        
 12 McNerney, Julia P   11 BB-NJ                2:17.36    2:02.56          5  
                  56.90   2:02.56 (1:05.66)                                        
 13 Howe, Erin M        12 BB-NJ                2:08.87    2:07.57          4  
                1:00.36   2:07.57 (1:07.21)                                        
 -- Braun, Hannah I     12 MVA-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
                  51.35          DQ (54.88)                                        
 -- Beamish, Keegan J   11 MVA-MR                    NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  48.63          DQ (55.13)                                        
 -- Zaglewski, Claudia  11 Unattached-NJ        2:13.22         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  47.81          DQ (54.25)                                        
 -- Sirico, Ellie C     12 MVA-MR                    NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                1:02.35        DQ (1:07.17)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.89  ZQ
                31.59  JO
                35.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Calianese, Nicole   12 BB-NJ                  34.04      33.05 SILV    20  
  2 Ciofalo, Angelica   11 BB-NJ                  35.39      36.16         17  
  3 Nellis, Anna-Mae J  11 DA-MR                  35.72      36.36         16  
  4 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                  36.05      36.49         15  
  5 Pielka, Chloe E     11 BB-NJ                  38.60      37.56         14  
  6 Hamm, Alexis A      11 BB-NJ                  37.67      38.03         13  
  7 Destro, Jenna A     11 BB-NJ                  41.29      38.99         12  
  8 Leger, Adelle J     11 MVA-MR                 39.61      39.56         11  
  9 Cally, Anna E       11 BB-NJ                  39.32      41.12          9  
 10 Strickland, Sidney  12 BB-NJ                  45.09      41.19          7  
 11 Whitehurst, Gabby   11 MVA-MR                 47.79      42.36          6  
 12 Evans, Emily R      11 MVA-MR                 40.84      42.42          5  
 13 Bosso, Emily G      12 BB-NJ                  44.68      45.03          4  
 14 McNerney, Julia P   11 BB-NJ                  51.36      46.83          3  
 15 Zaglewski, Claudia  11 Unattached-NJ        1:00.11      47.24          2  
 16 Sirico, Ellie C     12 MVA-MR                 54.41      48.82          1  
 17 O'Brien, Peyton     12 MVA-MR                 52.67      49.64        
 18 Spina, Vanessa      12 MVA-MR                 48.10      50.17        
 19 O'Brien, Shannon    11 MVA-MR                 50.95      51.73        
 -- Henriques, Julia M  12 MVA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- O'Brien, Emily      12 MVA-MR                 52.29         DQ        
      One hand touch
 -- Weight, Brittney    12 BB-NJ                  41.61         NS        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:08.99  ZQ
              1:12.09  JO
              1:26.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige      12 Unattached-MR        1:04.27    1:09.91 JO      20  
                  32.93     1:09.91 (36.98)                                        
  2 Calianese, Nicole   12 BB-NJ                1:14.84    1:11.99 JO      17  
                  33.12     1:11.99 (38.87)                                        
  3 Nellis, Anna-Mae J  11 DA-MR                1:22.45    1:21.06 SILV    16  
                  36.81     1:21.06 (44.25)                                        
  4 Ciofalo, Angelica   11 BB-NJ                1:25.15    1:22.36 SILV    15  
                  37.54     1:22.36 (44.82)                                        
  5 Hamm, Alexis A      11 BB-NJ                1:49.38    1:25.32 SILV    14  
                  38.42     1:25.32 (46.90)                                        
  6 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:23.70    1:26.52         13  
                  40.53     1:26.52 (45.99)                                        
  7 Strickland, Sidney  12 BB-NJ                1:34.55    1:28.84         12  
                  41.53     1:28.84 (47.31)                                        
  8 Destro, Jenna A     11 BB-NJ                1:42.33    1:31.31         11  
                  42.53     1:31.31 (48.78)                                        
  9 Cally, Anna E       11 BB-NJ                1:23.44    1:36.23          9  
                  44.58     1:36.23 (51.65)                                        
 10 Evans, Emily R      11 MVA-MR                    NT    1:37.61          7  
                  43.55     1:37.61 (54.06)                                        
 11 Bosso, Emily G      12 BB-NJ                1:45.32    1:37.67          6  
                  45.19     1:37.67 (52.48)                                        
 12 McNerney, Julia P   11 BB-NJ                2:01.69    1:55.92          5  
                  53.38   1:55.92 (1:02.54)                                        
 13 Spina, Vanessa      12 MVA-MR                    NT    2:13.75          4  
                  54.05   2:13.75 (1:19.70)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.49  ZQ
              1:11.29  JO
              1:18.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Calianese, Nicole   12 BB-NJ                1:09.49    1:08.49 ZQ      20  
                  32.30     1:08.49 (36.19)                                        
  2 Pielka, Chloe E     11 BB-NJ                1:24.29    1:20.21         17  
                  37.20     1:20.21 (43.01)                                        
  3 Hamm, Alexis A      11 BB-NJ                1:24.63    1:21.58         16  
                  38.23     1:21.58 (43.35)                                        
  4 Lemieux, Robyn B    11 Unattached-MR        1:20.44    1:21.79         15  
                  39.28     1:21.79 (42.51)                                        
  5 Leger, Adelle J     11 MVA-MR               1:23.06    1:21.92         14  
                  38.71     1:21.92 (43.21)                                        
  6 Dewhurst, Julia J   11 DA-MR                1:21.29    1:25.54         13  
                  40.18     1:25.54 (45.36)                                        
  7 Evans, Emily R      11 MVA-MR               1:36.68    1:31.46         12  
                  42.62     1:31.46 (48.84)                                        
  8 Whitehurst, Gabby   11 MVA-MR                    NT    1:35.91         11  
                  45.11     1:35.91 (50.80)                                        
  9 Beamish, Keegan J   11 MVA-MR                    NT    1:38.67          9  
                  49.45     1:38.67 (49.22)                                        
 10 Henriques, Julia M  12 MVA-MR                    NT    1:41.75          7  
                  46.91     1:41.75 (54.84)                                        
 11 Povill, Abigail E   11 MVA-MR               1:49.54    1:49.55          6  
                  53.82     1:49.55 (55.73)                                        
 12 Spina, Vanessa      12 MVA-MR                    NT    1:57.22          5  
                  56.91   1:57.22 (1:00.31)                                        
 -- LoSauro, Kaitlin N  12 MVA-MR               1:43.07         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  46.51          DQ (50.45)                                        
 -- Howe, Erin M        12 BB-NJ                2:01.22         DQ        
      Did not finish on back - back
                  46.97                                                            
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:29.69  ZQ
              2:30.49  JO
              2:48.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Paige      12 Unattached-MR        3:25.19    2:30.90 SILV    20  
                  33.06     1:10.62 (37.56)     1:57.08 (46.46)     2:30.90 (33.82)
  2 Leger, Adelle J     11 MVA-MR               3:11.88    3:02.20         17  
                  41.56     1:28.07 (46.51)     2:20.55 (52.48)     3:02.20 (41.65)
 -- Spina, Vanessa      12 MVA-MR                    NT         DQ        
      No touch at turn - back
                  51.44   1:54.85 (1:03.41)   3:11.96 (1:17.11)        DQ (1:01.33)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:04.54    2:03.09         40  
     1) Hamm, Alexis A 11               2) Pielka, Chloe E 11             
     3) Cally, Anna E 11                4) Calianese, Nicole A 12         
                  30.99     1:02.81 (31.82)     1:35.49 (32.68)     2:03.09 (27.60)
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:20.38         34  
     1) Dewhurst, Julia J 11            2) Clark, Emma A 11               
     3) O'Hara, Lily B 11               4) Nellis, Anna-Mae J 11          
                  33.98     1:13.65 (39.67)     1:49.29 (35.64)     2:20.38 (31.09)
  3 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      2:14.63    2:21.06         32  
     1) Whitehurst, Gabby M 11          2) Evans, Emily R 11              
     3) LoSauro, Kaitlin N 12           4) Povill, Abigail E 11           
                  34.77     1:10.52 (35.75)     1:46.75 (36.23)     2:21.06 (34.31)
  4 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'B'         2:17.74    2:21.66         30  
     1) Destro, Jenna A 11              2) Bosso, Emily G 12              
     3) Ciofalo, Angelica M 11          4) Fisher, Lauren R 12            
                  33.28     1:14.35 (41.07)     1:47.87 (33.52)     2:21.66 (33.79)
  5 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'B'      2:30.52    2:30.07         28  
     1) Henriques, Julia M 12           2) O'Brien, Emily 12              
     3) Beamish, Keegan J 11            4) O'Brien, Peyton 12             
                  36.07     1:19.43 (43.36)     1:52.13 (32.70)     2:30.07 (37.94)
  6 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'C'      2:40.10    2:42.71         26  
     1) O'Brien, Shannon 11             2) Sirico, Ellie C 12             
     3) Spina, Vanessa 12               4) Braun, Hannah I 12             
                  42.77     1:24.11 (41.34)     2:02.94 (38.83)     2:42.71 (39.77)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:18.14    2:19.35         40  
     1) Hamm, Alexis A 11               2) Calianese, Nicole A 12         
     3) Ciofalo, Angelica M 11          4) Pielka, Chloe E 11             
                  38.02     1:11.30 (33.28)     1:46.99 (35.69)     2:19.35 (32.36)
  2 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'B'         2:39.27    2:37.91         34  
     1) Destro, Jenna A 11              2) Strickland, Sidney A 12        
     3) Cally, Anna E 11                4) Marker, Sarah A 11             
                  38.11     1:22.00 (43.89)     2:04.03 (42.03)     2:37.91 (33.88)
  3 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      2:36.71    2:39.41         32  
     1) Whitehurst, Gabby M 11          2) Leger, Adelle J 11             
     3) Evans, Emily R 11               4) LoSauro, Kaitlin N 12          
                  41.62     1:22.71 (41.09)     2:04.46 (41.75)     2:39.41 (34.95)
  4 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'B'      2:55.82    3:05.68         30  
     1) Beamish, Keegan J 11            2) Povill, Abigail E 11           
     3) Henriques, Julia M 12           4) Sirico, Ellie C 12             
                  45.91     1:41.18 (55.27)     2:26.00 (44.82)     3:05.68 (39.68)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.69  ZQ
                26.69  JO
                28.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Heather M     14 BB-NJ                  26.69      27.23 SILV    20  
  2 Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                  28.81      28.48 SILV    17  
  3 Leger, Olivia E     14 MVA-MR                 28.88      29.04         16  
  4 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                  29.60      29.51         15  
  5 Lyko, Angelika      13 MVA-MR                 15.00      29.83         14  
  6 Kayal, Maggie E     13 BB-NJ                  30.98      31.18         13  
  7 Palughi, Gabriella  13 BB-NJ                  31.42      31.23         12  
  8 Kaplan, Elly L      13 BB-NJ                  37.88      32.53         11  
  9 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR                 33.39      33.30          9  
 10 Evans, Samantha H   13 MVA-MR                 32.84      33.64          7  
 11 McCarthy, Maddy G   13 BB-NJ                  33.17      33.75          6  
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                57.99  ZQ
                57.99  JO
              1:03.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Heather M     14 BB-NJ                  59.18      59.27 SILV    20  
                  28.34       59.27 (30.93)                                        
  2 Schlackman, Olivia  14 BB-NJ                1:02.84    1:01.79 SILV    17  
                  29.70     1:01.79 (32.09)                                        
  3 Leger, Olivia E     14 MVA-MR                 29.89    1:04.18         16  
                  30.25     1:04.18 (33.93)                                        
  4 Lyko, Angelika      13 MVA-MR               1:16.92    1:05.64         15  
                  31.83     1:05.64 (33.81)                                        
  5 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                1:04.71    1:05.69         14  
                  31.02     1:05.69 (34.67)                                        
  6 Kayal, Maggie E     13 BB-NJ                1:09.74    1:08.87         13  
  7 Palughi, Gabriella  13 BB-NJ                1:07.91    1:10.51         12  
                  34.20     1:10.51 (36.31)                                        
  8 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR               1:14.88    1:13.66         11  
                  35.46     1:13.66 (38.20)                                        
  9 McCarthy, Maddy G   13 BB-NJ                1:13.78    1:14.57          9  
                  35.76     1:14.57 (38.81)                                        
 10 Chhabra, Riya R     13 BB-NJ                1:21.78    1:20.49          7  
                  39.18     1:20.49 (41.31)                                        
 -- Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                1:01.57         NS        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:06.49  ZQ
              2:06.99  JO
              2:16.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                2:13.69    2:09.57 SILV    20  
                  29.88     1:02.32 (32.44)     1:35.64 (33.32)     2:09.57 (33.93)
  2 Leger, Olivia E     14 MVA-MR               2:12.83    2:17.36         17  
                  30.82     1:05.46 (34.64)     1:41.17 (35.71)     2:17.36 (36.19)
  3 Palughi, Gabriella  13 BB-NJ                2:28.34    2:29.90         16  
                  33.10     1:11.78 (38.68)     1:51.98 (40.20)     2:29.90 (37.92)
  4 Kaplan, Elly L      13 BB-NJ                3:06.77    2:35.50         15  
                  32.98     1:12.74 (39.76)     1:55.51 (42.77)     2:35.50 (39.99)
  5 Evans, Samantha H   13 MVA-MR               2:58.94    2:42.34         14  
                  36.65     1:18.70 (42.05)     2:01.98 (43.28)     2:42.34 (40.36)
  6 Chhabra, Riya R     13 BB-NJ                2:54.27    2:53.07         13  
                  38.89     1:24.20 (45.31)     2:09.94 (45.74)     2:53.07 (43.13)
  7 Patel, Vidhi A      13 BB-NJ                2:43.33    2:55.45         12  
                  37.07     1:21.41 (44.34)     2:08.44 (47.03)     2:55.45 (47.01)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:31.99  ZQ
              5:35.99  JO
              5:50.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Heather M     14 BB-NJ                6:02.29    5:47.04 SILV    20  
                                1:17.02 ( )     1:38.05 (21.03)     2:12.95 (34.90)
        2:48.64 (35.69)     3:24.76 (36.12)     4:00.77 (36.01)     4:37.49 (36.72)
        5:13.07 (35.58)     5:47.04 (33.97)                                        
  2 Schlackman, Olivia  14 BB-NJ                6:00.30    5:51.45         17  
                  30.05     1:04.18 (34.13)     1:39.46 (35.28)     2:14.99 (35.53)
        2:51.06 (36.07)     3:27.30 (36.24)     4:03.92 (36.62)     4:40.16 (36.24)
        5:16.49 (36.33)     5:51.45 (34.96)                                        
  3 Leger, Olivia E     14 MVA-MR               6:14.50    6:17.46         16  
                  32.71     1:09.78 (37.07)     1:47.48 (37.70)     2:25.56 (38.08)
        3:04.17 (38.61)     3:43.04 (38.87)     4:21.82 (38.78)     5:00.89 (39.07)
        5:39.33 (38.44)     6:17.46 (38.13)                                        
  4 Lyko, Angelika      13 MVA-MR               8:07.72    6:27.94         15  
                  33.55     1:10.46 (36.91)     1:48.93 (38.47)     2:27.92 (38.99)
        3:07.66 (39.74)     3:47.32 (39.66)     4:27.58 (40.26)     5:08.14 (40.56)
        5:49.52 (41.38)     6:27.94 (38.42)                                        
  5 Kayal, Maggie E     13 BB-NJ                6:34.37    6:35.03         14  
                  34.14     1:12.18 (38.04)     1:52.01 (39.83)     2:32.39 (40.38)
        3:13.34 (40.95)     3:53.91 (40.57)     4:34.87 (40.96)     5:15.84 (40.97)
        5:56.38 (40.54)     6:35.03 (38.65)                                        
  6 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR               7:46.29    6:49.12         13  
                  36.07     1:17.19 (41.12)     1:58.70 (41.51)     2:41.02 (42.32)
        3:23.14 (42.12)     4:04.58 (41.44)     4:45.74 (41.16)     5:27.92 (42.18)
        6:09.60 (41.68)     6:49.12 (39.52)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:05.99  ZQ
              1:06.59  JO
              1:15.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Heather M     14 BB-NJ                1:07.43    1:08.92 SILV    20  
                  33.67     1:08.92 (35.25)                                        
  2 Leger, Olivia E     14 MVA-MR               1:08.14    1:11.19 SILV    17  
                  34.53     1:11.19 (36.66)                                        
  3 Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                1:12.72    1:11.36 SILV    16  
                  34.43     1:11.36 (36.93)                                        
  4 Schlackman, Olivia  14 BB-NJ                1:12.78    1:11.98 SILV    15  
                  34.68     1:11.98 (37.30)                                        
  5 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                1:11.45    1:14.50 SILV    14  
  6 Lyko, Angelika      13 MVA-MR               1:13.72    1:14.64 SILV    13  
                  36.66     1:14.64 (37.98)                                        
  7 Kayal, Maggie E     13 BB-NJ                1:18.23    1:18.85         12  
                  38.59     1:18.85 (40.26)                                        
  8 Palughi, Gabriella  13 BB-NJ                1:18.47    1:20.06         11  
                  37.43     1:20.06 (42.63)                                        
  9 McCarthy, Maddy G   13 BB-NJ                1:26.03    1:26.58          9  
 10 Chhabra, Riya R     13 BB-NJ                1:31.44    1:31.59          7  
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:21.49  ZQ
              2:22.59  JO
              2:42.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Heather M     14 BB-NJ                2:16.55    2:27.09 SILV    20  
                  34.81     1:12.23 (37.42)     1:50.10 (37.87)     2:27.09 (36.99)
  2 Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                2:30.48    2:29.95 SILV    17  
                  34.86     1:12.38 (37.52)     1:50.87 (38.49)     2:29.95 (39.08)
  3 Schlackman, Olivia  14 BB-NJ                2:39.47    2:30.03 SILV    16  
                  34.55     1:12.65 (38.10)     1:51.40 (38.75)     2:30.03 (38.63)
  4 Leger, Olivia E     14 MVA-MR               2:31.42    2:31.15 SILV    15  
                  35.94     1:14.31 (38.37)     1:53.95 (39.64)     2:31.15 (37.20)
  5 Lyko, Angelika      13 MVA-MR               3:08.57    2:39.81 SILV    14  
                  37.85     1:18.30 (40.45)     2:00.23 (41.93)     2:39.81 (39.58)
  6 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                2:35.01    2:41.25 SILV    13  
                  36.97     1:17.05 (40.08)     1:59.28 (42.23)     2:41.25 (41.97)
  7 Kaplan, Elly L      13 BB-NJ                3:43.33    2:46.06         12  
                  37.90     1:20.41 (42.51)     2:04.06 (43.65)     2:46.06 (42.00)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:15.49  ZQ
              1:16.49  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schlackman, Olivia  14 BB-NJ                1:34.77    1:21.17 SILV    20  
                  37.69     1:21.17 (43.48)                                        
  2 Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                1:27.65    1:21.64 SILV    17  
                  38.55     1:21.64 (43.09)                                        
  3 Leger, Olivia E     14 MVA-MR               1:22.30    1:23.23 SILV    16  
                  38.75     1:23.23 (44.48)                                        
  4 Kayal, Maggie E     13 BB-NJ                1:23.24    1:23.60 SILV    15  
                  39.64     1:23.60 (43.96)                                        
  5 Kaplan, Elly L      13 BB-NJ                1:46.55    1:32.69         14  
                  42.04     1:32.69 (50.65)                                        
  6 Palughi, Gabriella  13 BB-NJ                1:32.85    1:37.59         13  
                  45.06     1:37.59 (52.53)                                        
  7 Evans, Samantha H   13 MVA-MR               1:34.33    1:39.57         12  
                  47.57     1:39.57 (52.00)                                        
  8 McCarthy, Maddy G   13 BB-NJ                1:39.72    1:39.63         11  
                  47.09     1:39.63 (52.54)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:40.59  ZQ
              2:42.99  JO
              2:56.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                3:05.31    2:54.05 SILV    20  
                  39.40     1:23.86 (44.46)     2:08.59 (44.73)     2:54.05 (45.46)
  2 Kayal, Maggie E     13 BB-NJ                3:00.48    2:58.44         17  
                  40.36     1:25.49 (45.13)     2:11.64 (46.15)     2:58.44 (46.80)
  3 Evans, Samantha H   13 MVA-MR               4:00.97    3:21.18         16  
                  44.57     1:36.74 (52.17)     2:30.42 (53.68)     3:21.18 (50.76)
  4 Palughi, Gabriella  13 BB-NJ                3:05.66    3:23.21         15  
                  45.41     1:37.87 (52.46)     2:31.39 (53.52)     3:23.21 (51.82)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:05.29  ZQ
              1:05.69  JO
              1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Heather M     14 BB-NJ                1:10.22    1:09.02 SILV    20  
                  31.93     1:09.02 (37.09)                                        
  2 Schlackman, Olivia  14 BB-NJ                1:13.48    1:09.69 SILV    17  
                  32.45     1:09.69 (37.24)                                        
  3 Lyko, Angelika      13 MVA-MR               1:39.76    1:23.31         16  
                  37.58     1:23.31 (45.73)                                        
  4 Kayal, Maggie E     13 BB-NJ                1:23.36    1:23.90         15  
                  37.44     1:23.90 (46.46)                                        
  5 Evans, Samantha H   13 MVA-MR               1:32.67    1:32.45         14  
                  41.64     1:32.45 (50.81)                                        
  6 Palughi, Gabriella  13 BB-NJ                1:34.81    1:33.01         13  
                  41.02     1:33.01 (51.99)                                        
  7 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR               1:32.68    1:33.02         12  
                  41.25     1:33.02 (51.77)                                        
  8 McCarthy, Maddy G   13 BB-NJ                1:37.77    1:36.00         11  
                  44.95     1:36.00 (51.05)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:21.99  ZQ
              2:23.49  JO
              2:41.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Heather M     14 BB-NJ                2:20.82    2:23.17 JO      20  
                  31.33     1:08.91 (37.58)     1:47.85 (38.94)     2:23.17 (35.32)
  2 Noncarrow, Katie L  14 BB-NJ                2:34.58    2:30.04 SILV    17  
                  33.02     1:11.12 (38.10)     1:56.19 (45.07)     2:30.04 (33.85)
  3 Leger, Olivia E     14 MVA-MR               2:39.85    2:42.44         16  
                  35.16     1:15.74 (40.58)     2:03.93 (48.19)     2:42.44 (38.51)
  4 Lyko, Angelika      13 MVA-MR               3:10.04    2:45.29         15  
                  39.28     1:19.48 (40.20)     2:08.13 (48.65)     2:45.29 (37.16)
  5 Raleigh, Heather C  14 DA-MR                2:42.64    2:46.05         14  
                  37.26     1:19.21 (41.95)     2:09.26 (50.05)     2:46.05 (36.79)
  6 Evans, Samantha H   13 MVA-MR               3:19.90    2:59.97         13  
                  39.35     1:26.50 (47.15)     2:20.93 (54.43)     2:59.97 (39.04)
  7 Pietraszka, Sarah   13 MVA-MR               3:03.05    3:02.24         12  
                  42.07     1:28.14 (46.07)     2:22.51 (54.37)     3:02.24 (39.73)
  8 McCarthy, Maddy G   13 BB-NJ                3:13.22    3:08.26         11  
                  45.56     1:31.69 (46.13)     2:26.25 (54.56)     3:08.26 (42.01)
  9 Chhabra, Riya R     13 BB-NJ                3:16.45    3:16.44          9  
                  46.00     1:35.56 (49.56)     2:32.00 (56.44)     3:16.44 (44.44)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:59.99  ZQ
              5:06.99  JO
              5:25.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Samantha H   13 MVA-MR               7:11.47    6:27.64         20  
                  39.78     1:30.31 (50.53)     2:20.95 (50.64)     3:10.32 (49.37)
        4:05.11 (54.79)     5:00.31 (55.20)     5:46.39 (46.08)     6:27.64 (41.25)
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer R   15 Unattached-MR          26.64      27.16         20  
  2 Twiss, Megan B      15 BB-NJ                  25.99      27.32         17  
  3 Stacey, Sarah E     16 BB-NJ                  27.00      27.42         16  
  4 Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                  27.99      28.84         15  
  5 Scholes, Sophia A   15 BB-NJ                  29.45      29.38         14  
  6 Hoitsma, Madison R  15 BB-NJ                  28.12      30.29         13  
  7 DeTitta, Delaney F  15 BB-NJ                  30.57      30.34         12  
  8 Vidal, Becky A      15 BB-NJ                  30.98      31.39         11  
  9 Ustorf, Katharine   15 BB-NJ                  30.38      31.73          9  
 10 Vinci, Caroline C   15 BB-NJ                  32.02      32.34          7  
 11 Quade, Sarah N      16 MVA-MR                 31.75      33.31          6  
 12 Samuels, Charlotte  15 BB-NJ                  36.77      33.57          5  
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pielka, Gabi L      16 BB-NJ                  59.49      58.78         20  
                  28.42       58.78 (30.36)                                        
  2 Borek, Jennifer R   15 Unattached-MR          59.56      59.67         17  
                  28.33       59.67 (31.34)                                        
  3 Spezia, Bernadette  16 BB-NJ                  59.82    1:00.25         15.5
                  28.55     1:00.25 (31.70)                                        
  3 Stacey, Sarah E     16 BB-NJ                  58.68    1:00.25         15.5
                  29.08     1:00.25 (31.17)                                        
  5 Twiss, Megan B      15 BB-NJ                  56.13    1:00.75         14  
                  28.97     1:00.75 (31.78)                                        
  6 Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                1:00.54    1:02.54         13  
                  29.67     1:02.54 (32.87)                                        
  7 Scholes, Sophia A   15 BB-NJ                1:04.33    1:02.70         12  
                  30.18     1:02.70 (32.52)                                        
  8 Hoitsma, Madison R  15 BB-NJ                1:04.35    1:05.38         11  
                  31.16     1:05.38 (34.22)                                        
  9 DeTitta, Delaney F  15 BB-NJ                1:07.05    1:07.52          9  
                  31.98     1:07.52 (35.54)                                        
 10 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               1:11.15    1:09.54          7  
                  33.77     1:09.54 (35.77)                                        
 11 Vidal, Becky A      15 BB-NJ                1:10.08    1:10.31          6  
                  34.76     1:10.31 (35.55)                                        
 12 Samuels, Charlotte  15 BB-NJ                1:12.22    1:10.40          5  
                  34.03     1:10.40 (36.37)                                        
 13 Ustorf, Katharine   15 BB-NJ                1:09.24    1:12.75          4  
                  35.27     1:12.75 (37.48)                                        
 14 Doherty, Erin M     17 MVA-MR               1:18.03    1:23.25          3  
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pielka, Gabi L      16 BB-NJ                1:06.72    1:05.94         20  
                  32.69     1:05.94 (33.25)                                        
  2 Borek, Jennifer R   15 Unattached-MR        1:06.10    1:07.47         17  
                  32.62     1:07.47 (34.85)                                        
  3 DeTitta, Delaney F  15 BB-NJ                1:12.33    1:09.12         16  
                  34.17     1:09.12 (34.95)                                        
  4 Stacey, Sarah E     16 BB-NJ                1:13.32    1:13.16         15  
                  36.20     1:13.16 (36.96)                                        
  5 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               1:16.91    1:17.53         14  
                  38.08     1:17.53 (39.45)                                        
  6 Vidal, Becky A      15 BB-NJ                1:19.07    1:21.79         13  
                  40.11     1:21.79 (41.68)                                        
  7 Doherty, Erin M     17 MVA-MR                    NT    1:41.96         12  
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer R   15 Unattached-MR             NT    2:24.35         20  
                  32.49     1:09.03 (36.54)     1:47.25 (38.22)     2:24.35 (37.10)
  2 Spezia, Bernadette  16 BB-NJ                     NT    2:34.19         17  
                  35.05     1:13.74 (38.69)     1:54.40 (40.66)     2:34.19 (39.79)
  3 DeTitta, Delaney F  15 BB-NJ                2:35.66    2:36.40         16  
                  36.99     1:16.64 (39.65)     1:58.01 (41.37)     2:36.40 (38.39)
  4 Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                2:56.68    2:40.59         15  
                  37.52     1:18.51 (40.99)     1:59.91 (41.40)     2:40.59 (40.68)
  5 Scholes, Sophia A   15 BB-NJ                2:36.22    2:41.19         14  
                  37.65     1:18.16 (40.51)     2:00.25 (42.09)     2:41.19 (40.94)
  6 Samuels, Charlotte  15 BB-NJ                2:36.77    2:48.74         13  
                  40.90     1:23.48 (42.58)     2:06.46 (42.98)     2:48.74 (42.28)
  7 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               2:54.30    2:52.95         12  
                  40.92     1:25.14 (44.22)     2:10.83 (45.69)     2:52.95 (42.12)
  8 Vidal, Becky A      15 BB-NJ                2:55.32    3:00.16         11  
                  41.13     1:26.87 (45.74)     2:14.02 (47.15)     3:00.16 (46.14)
  9 Ustorf, Katharine   15 BB-NJ                3:10.52    3:08.79          9  
                  42.89   2:19.88 (1:36.99)     3:08.79 (48.91)                    
 10 Vinci, Caroline C   15 BB-NJ                3:10.81    3:14.95          7  
                  44.39     1:32.49 (48.10)     2:24.18 (51.69)     3:14.95 (50.77)
 -- Stacey, Sarah E     16 BB-NJ                2:35.57         NS        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer R   15 Unattached-MR             NT    1:20.54         20  
                  37.24     1:20.54 (43.30)                                        
  2 Hoitsma, Madison R  15 BB-NJ                1:21.28    1:25.06         17  
                  41.06     1:25.06 (44.00)                                        
  3 Spezia, Bernadette  16 BB-NJ                     NT    1:25.88         16  
                  40.58     1:25.88 (45.30)                                        
  4 Pielka, Gabi L      16 BB-NJ                1:22.58    1:26.12         15  
                  40.55     1:26.12 (45.57)                                        
  5 Twiss, Megan B      15 BB-NJ                1:21.68    1:27.13         14  
                  40.05     1:27.13 (47.08)                                        
  6 Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                1:28.39    1:29.28         13  
                  41.93     1:29.28 (47.35)                                        
  7 Ustorf, Katharine   15 BB-NJ                1:30.77    1:35.31         12  
                  44.56     1:35.31 (50.75)                                        
  8 Vidal, Becky A      15 BB-NJ                1:31.32    1:35.92         11  
                  45.10     1:35.92 (50.82)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoitsma, Madison R  15 BB-NJ                2:56.50    3:01.04         20  
                  41.57     1:27.34 (45.77)     2:14.13 (46.79)     3:01.04 (46.91)
  2 Stacey, Sarah E     16 BB-NJ                3:05.99    3:05.63         17  
                  41.36     1:28.09 (46.73)     2:16.24 (48.15)     3:05.63 (49.39)
  3 Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                3:05.02    3:13.71         16  
                  42.59     1:30.93 (48.34)     2:22.03 (51.10)     3:13.71 (51.68)
  4 Scholes, Sophia A   15 BB-NJ                3:32.11    3:15.79         15  
                  43.83     1:33.15 (49.32)     2:24.32 (51.17)     3:15.79 (51.47)
  5 Ustorf, Katharine   15 BB-NJ                3:19.08    3:20.81         14  
                  44.04     1:34.56 (50.52)     2:27.69 (53.13)     3:20.81 (53.12)
  6 Doherty, Erin M     17 MVA-MR                    NT    3:42.46         13  
                  50.02     1:46.26 (56.24)     2:44.80 (58.54)     3:42.46 (57.66)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pielka, Gabi L      16 BB-NJ                1:10.45    1:09.31         20  
                  31.29     1:09.31 (38.02)                                        
  2 Scholes, Sophia A   15 BB-NJ                1:15.16    1:12.31         17  
                  33.17     1:12.31 (39.14)                                        
  3 Stacey, Sarah E     16 BB-NJ                1:23.07    1:13.32         16  
                  33.54     1:13.32 (39.78)                                        
  4 Spezia, Bernadette  16 BB-NJ                     NT    1:17.59         15  
                  34.84     1:17.59 (42.75)                                        
  5 DeTitta, Delaney F  15 BB-NJ                1:18.74    1:19.57         14  
                  37.72     1:19.57 (41.85)                                        
  6 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               1:21.44    1:29.59         13  
                  41.18     1:29.59 (48.41)                                        
  7 Vinci, Caroline C   15 BB-NJ                1:38.85    1:42.44         12  
                  45.00     1:42.44 (57.44)                                        
 -- Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                1:13.56         NS        
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pielka, Gabi L      16 BB-NJ                2:26.06    2:29.56         20  
                  31.36     1:07.71 (36.35)     1:55.74 (48.03)     2:29.56 (33.82)
  2 Borek, Jennifer R   15 Unattached-MR             NT    2:33.21         17  
                  32.52     1:10.81 (38.29)     1:57.55 (46.74)     2:33.21 (35.66)
  3 Hoitsma, Madison R  15 BB-NJ                2:31.88    2:36.27         16  
                  32.27     1:12.38 (40.11)     1:59.99 (47.61)     2:36.27 (36.28)
  4 Scholes, Sophia A   15 BB-NJ                2:43.55    2:42.48         15  
                  33.22     1:14.19 (40.97)     2:06.04 (51.85)     2:42.48 (36.44)
  5 Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                2:35.17    2:44.67         14  
                  36.24     1:17.49 (41.25)     2:09.22 (51.73)     2:44.67 (35.45)
  6 Samuels, Charlotte  15 BB-NJ                3:10.22    2:51.33         13  
                  41.36     1:24.78 (43.42)     2:13.78 (49.00)     2:51.33 (37.55)
  7 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               2:49.25    2:53.38         12  
                  40.50     1:22.92 (42.42)     2:13.66 (50.74)     2:53.38 (39.72)
  8 DeTitta, Delaney F  15 BB-NJ                2:48.15    2:59.27         11  
                  39.70     1:22.30 (42.60)     2:18.20 (55.90)     2:59.27 (41.07)
  9 Vidal, Becky A      15 BB-NJ                2:54.25    3:04.31          9  
                  41.69     1:27.00 (45.31)     2:22.65 (55.65)     3:04.31 (41.66)
 10 Ustorf, Katharine   15 BB-NJ                2:56.78    3:05.44          7  
                  41.80     1:28.64 (46.84)     2:23.85 (55.21)     3:05.44 (41.59)
 -- Spezia, Bernadette  16 BB-NJ                     NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  36.12     1:17.35 (41.23)     2:08.29 (50.94)          DQ (41.25)
 
Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pielka, Gabi L      16 BB-NJ                5:16.87    5:09.25         20  
                  30.74     1:07.56 (36.82)     1:44.52 (36.96)     2:22.60 (38.08)
        3:10.68 (48.08)     4:00.28 (49.60)     4:34.20 (33.92)     5:09.25 (35.05)
  2 Hoitsma, Madison R  15 BB-NJ                5:35.13    5:31.58         17  
                  34.24     1:16.65 (42.41)     1:58.85 (42.20)     2:41.15 (42.30)
        3:29.00 (47.85)     4:17.08 (48.08)     4:54.49 (37.41)     5:31.58 (37.09)
  3 Samuels, Charlotte  15 BB-NJ                6:21.11    5:51.17         16  
                  40.86     1:27.62 (46.76)     2:11.25 (43.63)     2:53.83 (42.58)
        3:42.84 (49.01)     4:32.46 (49.62)     5:12.22 (39.76)     5:51.17 (38.95)
  4 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               6:12.14    6:02.84         15  
                  38.23     1:27.06 (48.83)     2:12.27 (45.21)     2:57.35 (45.08)
        3:49.09 (51.74)     4:41.51 (52.42)     5:23.39 (41.88)     6:02.84 (39.45)
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pielka, Gabi L      16 BB-NJ                2:07.32    2:06.93         20  
                  28.90     1:00.36 (31.46)     1:33.24 (32.88)     2:06.93 (33.69)
  2 Stacey, Sarah E     16 BB-NJ                2:08.36    2:09.33         17  
                  29.46     1:01.44 (31.98)     1:35.25 (33.81)     2:09.33 (34.08)
  3 Spezia, Bernadette  16 BB-NJ                2:14.26    2:17.35         16  
                  30.23     1:03.21 (32.98)     1:39.41 (36.20)     2:17.35 (37.94)
  4 Twiss, Megan B      15 BB-NJ                2:08.62    2:18.91         15  
                  30.20     1:02.90 (32.70)     1:40.32 (37.42)     2:18.91 (38.59)
  5 Murray, Grace E     15 Unattached-MR        2:19.11    2:26.28         14  
                  33.07     1:09.87 (36.80)     1:48.29 (38.42)     2:26.28 (37.99)
  6 Ustorf, Katharine   15 BB-NJ                2:36.18    2:37.19         13  
                  33.87     1:13.67 (39.80)     1:55.36 (41.69)     2:37.19 (41.83)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:14.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer R   15 Unattached-MR             NT    5:57.61         20  
                  29.61     1:03.40 (33.79)     1:38.98 (35.58)     2:15.41 (36.43)
        2:51.38 (35.97)     3:28.00 (36.62)     4:05.52 (37.52)     4:44.03 (38.51)
        5:21.99 (37.96)     5:57.61 (35.62)                                        
  2 Chewcaskie, Briann  17 BB-NJ                6:05.87    5:58.51         17  
                  31.58     1:07.04 (35.46)     1:43.13 (36.09)     2:19.88 (36.75)
        2:57.11 (37.23)     3:33.94 (36.83)     4:11.37 (37.43)     4:48.26 (36.89)
        5:24.26 (36.00)     5:58.51 (34.25)                                        
  3 Calianese, Nicole   12 BB-NJ                6:25.58    6:02.92         16  
                  31.51     1:06.99 (35.48)     1:43.29 (36.30)     2:20.09 (36.80)
        2:57.93 (37.84)     3:35.20 (37.27)     4:12.79 (37.59)     4:50.59 (37.80)
        5:27.52 (36.93)     6:02.92 (35.40)                                        
  4 Murray, Grace E     15 Unattached-MR        6:07.78    6:21.11         15  
                  33.72     1:11.26 (37.54)     1:50.30 (39.04)     2:29.05 (38.75)
        3:07.82 (38.77)     3:47.01 (39.19)     4:26.07 (39.06)     5:04.54 (38.47)
        5:43.79 (39.25)     6:21.11 (37.32)                                        
  5 Samuels, Charlotte  15 BB-NJ                6:32.11    6:25.10         14  
                  34.39     1:12.00 (37.61)     1:50.24 (38.24)     2:29.22 (38.98)
        3:08.54 (39.32)     3:47.71 (39.17)     4:27.59 (39.88)     5:07.28 (39.69)
        5:46.91 (39.63)     6:25.10 (38.19)                                        
  6 Pielka, Chloe E     11 BB-NJ                7:17.12    6:31.86         13  
                  35.10     1:14.20 (39.10)     1:54.53 (40.33)     2:34.80 (40.27)
        3:15.00 (40.20)     3:54.97 (39.97)     4:35.56 (40.59)     5:16.21 (40.65)
        5:55.86 (39.65)     6:31.86 (36.00)                                        
  7 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               6:52.14    6:40.30         12  
                  34.66     1:14.03 (39.37)     1:55.10 (41.07)     2:36.90 (41.80)
        3:18.31 (41.41)     3:59.51 (41.20)     4:40.86 (41.35)     5:21.51 (40.65)
        6:01.59 (40.08)     6:40.30 (38.71)                                        
  8 Leger, Adelle J     11 MVA-MR               7:37.84    7:34.01         11  
                  38.51     1:23.10 (44.59)     2:09.22 (46.12)     2:56.91 (47.69)
        3:44.21 (47.30)     4:30.96 (46.75)     5:17.89 (46.93)     6:03.54 (45.65)
        6:50.10 (46.56)     7:34.01 (43.91)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:18.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schlackman, Olivia  14 BB-NJ                2:56.62    2:37.51         20  
                  33.93     1:13.05 (39.12)     1:54.51 (41.46)     2:37.51 (43.00)
  2 Samuels, Charlotte  15 BB-NJ                3:00.11    3:04.28         17  
                  41.70     1:29.28 (47.58)     2:17.74 (48.46)     3:04.28 (46.54)
  3 Spezia, Bernadette  16 BB-NJ                     NT    3:06.04         16  
                  36.29     1:22.28 (45.99)     2:15.56 (53.28)     3:06.04 (50.48)
  4 Quade, Sarah N      16 MVA-MR               3:09.55    3:15.95         15  
                  41.31     1:30.72 (49.41)     2:24.36 (53.64)     3:15.95 (51.59)
  5 Evans, Samantha H   13 MVA-MR               3:49.33    3:27.45         14  
                  44.52     1:38.02 (53.50)     2:35.07 (57.05)     3:27.45 (52.38)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              3:59.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         3:53.48    4:05.33         40  
     1) Stacey, Sarah E 16              2) Wong, Heather M 14             
     3) Pielka, Gabi L 16               4) Twiss, Megan B 15              
                1:01.56                             2:00.34 ( )                    
                                3:32.53 ( )     4:05.33 (32.80)                    
  2 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'B'         4:09.28    4:17.75         34  
     1) Noncarrow, Katie L 14           2) Schlackman, Olivia C 14        
     3) Scholes, Sophia A 15            4) Chewcaskie, Brianne M 17       
                  29.24   1:01.20 (1:01.20)     1:32.17 (30.97)   2:06.88 (1:05.68)
        2:37.71 (30.83)   3:12.00 (1:05.12)     3:42.52 (30.52)   4:17.75 (1:05.75)
  3 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'C'         4:26.64    4:36.84         32  
     1) DeTitta, Delaney F 15           2) Kayal, Maggie E 13             
     3) Palughi, Gabriella 13           4) Hoitsma, Madison R 15          
                  33.07   1:08.69 (1:08.69)     1:41.61 (32.92)   2:19.01 (1:10.32)
        2:51.63 (32.62)   3:29.67 (1:10.66)     4:01.04 (31.37)   4:36.84 (1:07.17)
  4 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      3:39.45    4:44.55         30  
     1) Leger, Olivia E 14              2) Lyko, Angelika 13              
     3) Evans, Samantha H 13            4) Quade, Sarah N 16              
                  30.77   1:04.63 (1:04.63)     1:37.63 (33.00)   2:13.95 (1:09.32)
        2:51.89 (37.94)   3:34.31 (1:20.36)     4:07.92 (33.61)   4:44.55 (1:10.24)
  5 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'D'         4:39.88    5:06.50         28  
     1) Chhabra, Riya R 13              2) Vidal, Becky A 15              
     3) McCarthy, Maddy G 13            4) Ustorf, Katharine M 15         
                  34.72   1:13.05 (1:13.05)     1:52.16 (39.11)   2:36.28 (1:23.23)
        3:12.87 (36.59)   3:53.35 (1:17.07)     4:27.07 (33.72)   5:06.50 (1:13.15)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:02.49    2:03.43         40  
     1) Pielka, Gabi L 16               2) Wong, Heather M 14             
     3) Hoitsma, Madison R 15           4) Twiss, Megan B 15              
                  31.58     1:03.57 (31.99)     1:37.00 (33.43)     2:03.43 (26.43)
  2 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'B'         2:13.24    2:13.19         34  
     1) Palughi, Gabriella 13           2) Noncarrow, Katie L 14          
     3) Schlackman, Olivia C 14         4) Stacey, Sarah E 16             
                  34.78     1:12.67 (37.89)     1:45.29 (32.62)     2:13.19 (27.90)
  3 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'C'         2:19.77    2:20.99         32  
     1) Vidal, Becky A 15               2) Kayal, Maggie E 13             
     3) Chewcaskie, Brianne M 17        4) Scholes, Sophia A 15           
                  38.98     1:17.47 (38.49)     1:51.28 (33.81)     2:20.99 (29.71)
  4 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      1:46.40    2:23.35         30  
     1) Leger, Olivia E 14              2) Quade, Sarah N 16              
     3) Evans, Samantha H 13            4) Lyko, Angelika 13              
                  33.48     1:14.57 (41.09)     1:52.61 (38.04)     2:23.35 (30.74)
  5 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'D'         2:31.03    2:40.34         28  
     1) Vinci, Caroline C 15            2) Ustorf, Katharine M 15         
     3) McCarthy, Maddy G 13            4) DeTitta, Delaney F 15          
                  42.41     1:26.51 (44.10)     2:09.47 (42.96)     2:40.34 (30.87)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                  45.62      43.17         20  
  2 Perillo, Justin G    8 DA-MR                  50.26      43.92         17  
  3 Pilat, Kane R        7 MVA-MR                    NT    1:06.51         16  
  4 Kearl, Christian D   6 BB-NJ                1:10.66    1:08.87         15  
  5 McGinnis, Noah J     8 MVA-MR               1:37.27    1:19.81         14  
  6 Perillo, Austin J    5 DA-MR                     NT    1:23.14         13  
 -- Hanys, Ryan T        7 BB-NJ                1:01.11         NS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:44.64    1:43.59         20  
                  48.24     1:43.59 (55.35)                                        
  2 Pilat, Kane R        7 MVA-MR                    NT    2:36.10         17  
                1:07.33   2:36.10 (1:28.77)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                  53.87      54.31         20  
  2 Pilat, Kane R        7 MVA-MR                    NT    1:11.85         17  
  3 McGinnis, Noah J     8 MVA-MR               1:55.58    1:28.24         16  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Perillo, Justin G    8 DA-MR                1:06.53    1:01.93         20  
  2 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:10.63    1:01.95         17  
 -- McGinnis, Noah J     8 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kearl, Christian D   6 BB-NJ                1:23.22         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Hanys, Ryan T        7 BB-NJ                2:01.11         NS        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:02.06    1:00.75         20  
 -- Perillo, Justin G    8 DA-MR                     NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Kearl, Christian D   6 BB-NJ                1:21.11        XNS        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Minevich, Daniel I   7 DA-MR                1:56.14         DQ        
      Did not finish on back - back
                  59.37        DQ (1:00.83)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cao, James          10 BB-NJ                  37.00      31.89         20  
  2 Watson, Max R        9 MVA-MR                 40.27      38.24         17  
  3 Stratis, Christian   9 BB-NJ                  38.78      38.34         16  
  4 Kinnear, Brodie R   10 BB-NJ                  40.57      38.83         15  
  5 Ockert, Jared J     10 BB-NJ                  46.49      40.71         14  
  6 Pikulinski, Julian  10 BB-NJ                  51.22      41.64         13  
  7 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                  45.14      45.39         12  
  8 Hooda, Pranav M      9 BB-NJ                  47.38      46.06         11  
  9 Wolff, Josh I       10 MVA-MR                    NT      46.54          9  
 10 Freda, Aidan C      10 MVA-MR                 53.74      47.06          7  
 11 Rolon, David E      10 MVA-MR                 49.60      49.14          6  
 12 Worthington, Griff   9 MVA-MR                 56.91      52.81          5  
 13 Nanartowicz, Ryan   10 MVA-MR               1:09.36      58.33          4  
 14 Guido, Danny S       9 MVA-MR                 17.60      59.11          3  
 15 Faulkerson, Aero J   9 MVA-MR                 56.76    1:00.83          2  
 -- Weiss, Ashton        9 DA-MR                  54.75         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cao, James          10 BB-NJ                1:34.60    1:15.25         20  
                  35.31     1:15.25 (39.94)                                        
  2 Hooda, Pavit M      10 BB-NJ                1:21.64    1:22.87         17  
                  37.50     1:22.87 (45.37)                                        
  3 Kinnear, Brodie R   10 BB-NJ                1:26.92    1:29.16         16  
                  42.85     1:29.16 (46.31)                                        
  4 Ockert, Jared J     10 BB-NJ                1:37.00    1:30.27         15  
                  42.24     1:30.27 (48.03)                                        
  5 Watson, Max R        9 MVA-MR                    NT    1:30.68         14  
                  41.15     1:30.68 (49.53)                                        
  6 Hooda, Pranav M      9 BB-NJ                1:41.63    1:37.70         13  
                  46.38     1:37.70 (51.32)                                        
  7 Wolff, Josh I       10 MVA-MR                    NT    1:39.79         12  
                1:39.79         1:39.79 ( )                                        
  8 Freda, Aidan C      10 MVA-MR               1:54.82    1:40.14         11  
                  46.85     1:40.14 (53.29)                                        
  9 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                1:40.70    1:41.40          9  
                  47.19     1:41.40 (54.21)                                        
 10 Worthington, Griff   9 MVA-MR               1:53.40    1:50.39          7  
                  53.58     1:50.39 (56.81)                                        
 11 Weiss, Ashton        9 DA-MR                2:13.04    2:09.94          6  
                  57.48   2:09.94 (1:12.46)                                        
 12 Guido, Danny S       9 MVA-MR                    NT    2:14.70          5  
                1:07.97   2:14.70 (1:06.73)                                        
 -- Faulkerson, Aero J   9 MVA-MR                    NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cao, James          10 BB-NJ                  41.04      38.72         20  
  2 Kinnear, Brodie R   10 BB-NJ                  45.48      46.99         17  
  3 Ockert, Jared J     10 BB-NJ                  52.65      47.09         16  
  4 Freda, Aidan C      10 MVA-MR                 56.58      51.63         15  
  5 Worthington, Griff   9 MVA-MR                 57.02      52.40         14  
  6 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                  56.31      57.79         13  
  7 Weiss, Ashton        9 DA-MR                1:12.33    1:09.80         12  
  8 Guido, Danny S       9 MVA-MR               1:04.21    1:10.19         11  
  9 Faulkerson, Aero J   9 MVA-MR               1:32.98    1:16.15          9  
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cao, James          10 BB-NJ                1:37.86    1:25.05         20  
                  40.48     1:25.05 (44.57)                                        
  2 Hooda, Pavit M      10 BB-NJ                1:30.40    1:25.84         17  
                  42.77     1:25.84 (43.07)                                        
  3 Stratis, Christian   9 BB-NJ                1:40.86    1:40.31         16  
                  51.87     1:40.31 (48.44)                                        
  4 Watson, Max R        9 MVA-MR               1:43.06    1:42.42         15  
                  49.32     1:42.42 (53.10)                                        
  5 Hooda, Pranav M      9 BB-NJ                1:50.49    1:44.07         14  
                  51.39     1:44.07 (52.68)                                        
  6 Ockert, Jared J     10 BB-NJ                1:55.33    1:47.59         13  
                  49.86     1:47.59 (57.73)                                        
  7 Worthington, Griff   9 MVA-MR                    NT    1:50.82         12  
                  57.25     1:50.82 (53.57)                                        
  8 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                1:50.86    1:54.76         11  
  9 Freda, Aidan C      10 MVA-MR                    NT    1:55.61          9  
 10 Guido, Danny S       9 MVA-MR                    NT    2:08.29          7  
                1:03.51   2:08.29 (1:04.78)                                        
 11 Rolon, David E      10 MVA-MR                    NT    2:21.84          6  
 12 Nanartowicz, Ryan   10 MVA-MR                    NT    2:35.87          5  
                1:14.66   2:35.87 (1:21.21)                                        
 -- Pikulinski, Julian  10 BB-NJ                2:00.11         DQ        
      Did not finish on back
                  53.50        DQ (1:03.39)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hooda, Pavit M      10 BB-NJ                  48.19      45.25         20  
  2 Wolff, Josh I       10 MVA-MR                    NT      52.59         17  
  3 Hooda, Pranav M      9 BB-NJ                  53.37      53.55         16  
  4 Watson, Max R        9 MVA-MR                 59.92      54.73         15  
  5 Kinnear, Brodie R   10 BB-NJ                  53.49      54.80         14  
  6 Worthington, Griff   9 MVA-MR               1:11.76    1:03.24         13  
  7 Freda, Aidan C      10 MVA-MR               1:19.21    1:03.76         12  
  8 Guido, Danny S       9 MVA-MR                    NT    1:26.61         11  
  9 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                1:24.57    1:28.83          9  
 -- Faulkerson, Aero J   9 MVA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ockert, Jared J     10 BB-NJ                1:07.88         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hooda, Pavit M      10 BB-NJ                1:48.51    1:38.88         20  
                  46.49     1:38.88 (52.39)                                        
  2 Wolff, Josh I       10 MVA-MR                    NT    1:49.95         17  
                  52.99     1:49.95 (56.96)                                        
  3 Rolon, David E      10 MVA-MR                    NT    1:53.49         16  
  4 Kinnear, Brodie R   10 BB-NJ                2:04.85    1:56.15         15  
                  54.96   1:56.15 (1:01.19)                                        
  5 Stratis, Christian   9 BB-NJ                2:02.11    2:02.56         14  
                  58.34   2:02.56 (1:04.22)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hooda, Pavit M      10 BB-NJ                  49.48      42.18         20  
  2 Cao, James          10 BB-NJ                1:07.96      42.99         17  
  3 Watson, Max R        9 MVA-MR                 48.81      43.71         16  
  4 Hooda, Pranav M      9 BB-NJ                1:00.52      55.53         15  
  5 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                     NT    1:21.19         14  
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cao, James          10 BB-NJ                1:43.11    1:34.68         20  
                  42.74     1:34.68 (51.94)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hooda, Pavit M      10 BB-NJ                1:37.82    1:30.86         20  
                  41.04     1:30.86 (49.82)                                        
  2 Kinnear, Brodie R   10 BB-NJ                1:41.62    1:39.50         17  
                  47.59     1:39.50 (51.91)                                        
  3 Hooda, Pranav M      9 BB-NJ                2:03.63    1:47.61         16  
                  51.24     1:47.61 (56.37)                                        
  4 Dewhurst, Joseph M   9 DA-MR                     NT    2:16.83         15  
                1:02.32   2:16.83 (1:14.51)                                        
 -- Pikulinski, Julian  10 BB-NJ                2:10.22         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  52.35          DQ (59.66)                                        
 -- Schiele, Billy B    13 MVA-MR               1:39.90         NS        
 -- Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR               1:07.23         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:35.19    2:35.03         40  
     1) Stratis, Christian D 9          2) Hooda, Pavit M 10              
     3) Kinnear, Brodie R 10            4) Cao, James 10                  
                  34.22     1:15.82 (41.60)     1:54.76 (38.94)     2:35.03 (40.27)
  2 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      2:21.52    3:15.15         34  
     1) Wolff, Josh I 10                2) Rolon, David E 10              
     3) Freda, Aidan C 10               4) Watson, Max R 9                
                  50.48     1:42.68 (52.20)     2:31.23 (48.55)     3:15.15 (43.92)
  3 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'B'      3:56.77    4:04.80         32  
     1) Worthington, Griffin R 9        2) Faulkerson, Aero J 9           
     3) Guido, Danny S 9                4) Nanartowicz, Ryan A 10         
                  53.83   2:03.97 (1:10.14)   3:06.42 (1:02.45)     4:04.80 (58.38)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:57.85    2:56.60         40  
     1) Cao, James 10                   2) Hooda, Pavit M 10              
     3) Kinnear, Brodie R 10            4) Stratis, Christian D 9         
                  38.44     1:32.26 (53.82)     2:15.87 (43.61)     2:56.60 (40.73)
  2 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      2:40.79    3:41.66         34  
     1) Wolff, Josh I 10                2) Freda, Aidan C 10              
     3) Watson, Max R 9                 4) Worthington, Griffin R 9       
                  55.90   2:00.02 (1:04.12)     2:47.85 (47.83)     3:41.66 (53.81)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:27.99  ZQ
              2:31.99  JO
              2:49.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Watson, Max R        9 MVA-MR                    NT    3:21.73         20  
                  43.80     1:37.58 (53.78)     2:32.17 (54.59)     3:21.73 (49.56)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.69  ZQ
                28.29  JO
                31.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                  28.54      27.34 ZQ      20  
  2 Young, Justin E     12 BB-NJ                  28.52      27.53 ZQ      17  
  3 Ng, Jeremy M        12 BB-NJ                  31.35      29.04 SILV    16  
  4 Lambert, Riley P    12 Unattached-NJ          31.38      29.70 SILV    15  
  5 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR                 30.37      31.45 SILV    14  
  6 Chan, Alexander L   11 DA-MR                  31.32      31.47 SILV    13  
  7 Twiss, Colin J      11 BB-NJ                  32.04      31.87         12  
  8 Jones, Ryan         12 DA-MR                  33.48      32.99         11  
  9 Clark, Noah J       12 DA-MR                  32.77      33.41          9  
 10 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR                 35.65      33.54          7  
 11 Weiner, Elliot L    12 BB-NJ                  36.52      33.73          6  
 12 DeBeauvernet, Niko  12 MVA-MR                    NT      35.64          5  
 13 Baldwin, Benjamin   11 BB-NJ                  36.24      36.50          4  
 14 Repke, Jacob T      12 DA-MR                  38.09      38.03          3  
 15 Hanys, Alex B       11 BB-NJ                  44.13      47.35          2  
 16 Bizub, John F       12 BB-NJ                  50.69      53.32          1  
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  ZQ
              1:01.59  JO
              1:09.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                  59.20      59.73 JO      20  
                  28.79       59.73 (30.94)                                        
  2 Young, Justin E     12 BB-NJ                1:08.83    1:02.77 SILV    17  
                  29.81     1:02.77 (32.96)                                        
  3 Ng, Jeremy M        12 BB-NJ                1:08.36    1:02.97 SILV    16  
                  29.30     1:02.97 (33.67)                                        
  4 Lambert, Riley P    12 Unattached-NJ        1:10.50    1:04.11 SILV    15  
                  30.21     1:04.11 (33.90)                                        
  5 Twiss, Colin J      11 BB-NJ                1:10.37    1:06.76 SILV    14  
                  32.67     1:06.76 (34.09)                                        
  6 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR               1:08.43    1:07.57 SILV    13  
                  32.58     1:07.57 (34.99)                                        
  7 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:11.32    1:11.31         12  
                  33.76     1:11.31 (37.55)                                        
  8 Liew, Sam           12 DA-MR                1:24.32    1:13.79         11  
                  35.21     1:13.79 (38.58)                                        
  9 Burmaster, Christo  11 BB-NJ                1:18.54    1:13.86          9  
                  34.35     1:13.86 (39.51)                                        
 10 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:21.99    1:14.46          7  
                  36.08     1:14.46 (38.38)                                        
 11 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR               1:18.69    1:15.87          6  
                  36.54     1:15.87 (39.33)                                        
 12 Weiner, Elliot L    12 BB-NJ                1:25.74    1:22.79          5  
 13 Baldwin, Benjamin   11 BB-NJ                1:25.96    1:22.85          4  
                  40.41     1:22.85 (42.44)                                        
 14 Olivares, Jio M     12 MVA-MR                    NT    1:25.85          3  
 15 Lee, Jason J        11 BB-NJ                2:02.11    1:32.78          2  
                  42.23     1:32.78 (50.55)                                        
 16 Hanys, Alex B       11 BB-NJ                2:23.18    1:38.41          1  
                  45.84     1:38.41 (52.57)                                        
 17 DeBeauvernet, Niko  12 MVA-MR               1:26.04    1:44.85        
                  51.43     1:44.85 (53.42)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:11.69  ZQ
              2:14.99  JO
              2:28.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                2:11.23    2:08.37 ZQ      20  
                  28.74     1:02.04 (33.30)     1:35.72 (33.68)     2:08.37 (32.65)
  2 Olivares, Jio M     12 MVA-MR                    NT    3:12.48         17  
                                1:35.08 ( )     2:27.06 (51.98)     3:12.48 (45.42)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                41.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                1:09.95      33.13 JO      20  
  2 Lambert, Riley P    12 Unattached-NJ        1:15.33      34.64 SILV    17  
  3 Twiss, Colin J      11 BB-NJ                1:25.86      38.12 SILV    16  
  4 Chan, Alexander L   11 DA-MR                  39.44      38.41 SILV    15  
  5 DeBeauvernet, Niko  12 MVA-MR                    NT      40.86 SILV    14  
  6 Repke, Jacob T      12 DA-MR                  45.04      42.30         13  
  7 Burmaster, Christo  11 BB-NJ                1:31.43      42.32         12  
  8 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR                 43.67      42.58         11  
  9 Jones, Ryan         12 DA-MR                  44.74      44.52          9  
 10 Olivares, Jio M     12 MVA-MR                    NT      46.62          7  
 11 Hanys, Alex B       11 BB-NJ                2:32.11      50.73          6  
 -- Baldwin, Benjamin   11 BB-NJ                1:34.55         DQ        
      Did not finish on back
 -- Touw, Sammy J       11 MVA-MR                 44.57         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.79  ZQ
              1:11.59  JO
              1:23.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                1:09.00    1:08.82 JO      20  
                  34.19     1:08.82 (34.63)                                        
  2 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR               1:17.26    1:20.74 SILV    17  
                  38.79     1:20.74 (41.95)                                        
  3 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:32.76    1:21.62 SILV    16  
  4 Clark, Noah J       12 DA-MR                1:21.51    1:22.74 SILV    15  
                  40.94     1:22.74 (41.80)                                        
  5 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR               1:33.74    1:31.70         14  
  6 Touw, Sammy J       11 MVA-MR                    NT    1:34.90         13  
                  46.84     1:34.90 (48.06)                                        
  7 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:37.20    1:36.32         12  
                  46.31     1:36.32 (50.01)                                        
  8 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:43.02    1:40.57         11  
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                37.09  ZQ
                37.59  JO
                42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                  33.56      34.83 ZQ      20  
  2 Young, Justin E     12 BB-NJ                  36.49      35.38 ZQ      17  
  3 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                  38.86      37.47 JO      16  
  4 Ng, Jeremy M        12 BB-NJ                  38.74      37.74 SILV    15  
  5 Lambert, Riley P    12 Unattached-NJ          41.50      41.85 SILV    14  
  6 Chan, Alexander L   11 DA-MR                  41.57      43.07         13  
  7 Clark, Noah J       12 DA-MR                  43.89      45.02         12  
  8 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR                 42.98      45.37         11  
  9 Touw, Sammy J       11 MVA-MR                 49.79      45.67          9  
 10 Repke, Jacob T      12 DA-MR                  47.12      46.55          7  
 11 Baldwin, Benjamin   11 BB-NJ                  50.77      47.28          6  
 12 Weiner, Elliot L    12 BB-NJ                  53.24      50.28          5  
 13 Twiss, Colin J      11 BB-NJ                  55.34      50.93          4  
 14 Jones, Ryan         12 DA-MR                  53.06      52.39          3  
 15 Bizub, John F       12 BB-NJ                  51.63      55.80          2  
 16 Hanys, Alex B       11 BB-NJ                1:01.11    1:04.97          1  
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:20.99  ZQ
              1:21.59  JO
              1:29.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                1:15.08    1:15.77 ZQ      20  
                  36.17     1:15.77 (39.60)                                        
  2 Young, Justin E     12 BB-NJ                1:18.06    1:17.11 ZQ      17  
                  36.53     1:17.11 (40.58)                                        
  3 Ng, Jeremy M        12 BB-NJ                1:26.70    1:22.34 SILV    16  
                  39.16     1:22.34 (43.18)                                        
  4 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                1:24.45    1:22.62 SILV    15  
                  38.12     1:22.62 (44.50)                                        
  5 Lambert, Riley P    12 Unattached-NJ        1:35.87    1:28.02 SILV    14  
                  41.71     1:28.02 (46.31)                                        
  6 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR               1:39.74    1:30.98         13  
                  43.71     1:30.98 (47.27)                                        
  7 Liew, Sam           12 DA-MR                1:32.66    1:31.23         12  
                  43.47     1:31.23 (47.76)                                        
  8 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:32.38    1:31.35         11  
                  44.42     1:31.35 (46.93)                                        
  9 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR               1:32.61    1:33.13          9  
                  43.24     1:33.13 (49.89)                                        
 10 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:44.36    1:39.13          7  
                  47.05     1:39.13 (52.08)                                        
 11 Baldwin, Benjamin   11 BB-NJ                2:01.22    1:46.30          6  
                  52.19     1:46.30 (54.11)                                        
 12 Burmaster, Christo  11 BB-NJ                2:01.11    1:49.24          5  
                  52.37     1:49.24 (56.87)                                        
 13 Weiner, Elliot L    12 BB-NJ                1:57.88    1:52.05          4  
                  50.80   1:52.05 (1:01.25)                                        
 14 Lee, Jason J        11 BB-NJ                2:34.55    2:02.53          3  
                  55.96   2:02.53 (1:06.57)                                        
 15 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:57.45    2:06.30          2  
                  59.65   2:06.30 (1:06.65)                                        
 -- Touw, Sammy J       11 MVA-MR               1:55.77         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                30.59  ZQ
                31.59  JO
                38.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                  29.69      30.07 ZQ      20  
  2 Young, Justin E     12 BB-NJ                  31.44      30.32 ZQ      17  
  3 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                  33.18      31.15 JO      16  
  4 Lambert, Riley P    12 Unattached-NJ          33.04      33.64 SILV    15  
  5 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR                 36.98      37.23 SILV    14  
  6 Ng, Jeremy M        12 BB-NJ                  41.33      38.80         13  
  7 Twiss, Colin J      11 BB-NJ                  40.65      38.98         12  
  8 Chan, Alexander L   11 DA-MR                  40.36      38.99         11  
  9 Weiner, Elliot L    12 BB-NJ                  43.95      41.13          9  
 10 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR                 39.36      41.53          7  
 11 Clark, Noah J       12 DA-MR                  40.36      42.81          6  
 12 Repke, Jacob T      12 DA-MR                  43.40      43.60          5  
 13 Jones, Ryan         12 DA-MR                  43.98      46.62          4  
 14 Touw, Sammy J       11 MVA-MR                 48.91      48.25          3  
 15 Hanys, Alex B       11 BB-NJ                1:07.66    1:09.78          2  
 -- Bizub, John F       12 BB-NJ                  52.33         DQ        
      Alternating Kick
 -- DeBeauvernet, Niko  12 MVA-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Baldwin, Benjamin   11 BB-NJ                1:18.75         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:09.49  ZQ
              1:12.59  JO
              1:26.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Young, Justin E     12 BB-NJ                1:09.81    1:10.04 JO      20  
                  32.98     1:10.04 (37.06)                                        
  2 Peifer, Matthew B   12 MVA-MR                    NT    1:33.62         17  
                  41.83     1:33.62 (51.79)                                        
  3 Liew, Sam           12 DA-MR                1:36.14    1:35.46         16  
                  42.89     1:35.46 (52.57)                                        
  4 Jones, Ryan         12 DA-MR                     NT    2:15.06         15  
                  59.07   2:15.06 (1:15.99)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:09.99  ZQ
              1:11.99  JO
              1:20.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Makarov, Aleksey M  12 DA-MR                1:06.17    1:07.69 ZQ      20  
                  32.26     1:07.69 (35.43)                                        
  2 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                1:09.83    1:08.85 ZQ      17  
                  32.43     1:08.85 (36.42)                                        
  3 Ng, Jeremy M        12 BB-NJ                1:22.07    1:14.70 SILV    16  
                  36.33     1:14.70 (38.37)                                        
  4 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR               1:18.33    1:22.11         15  
                  37.85     1:22.11 (44.26)                                        
  5 Twiss, Colin J      11 BB-NJ                1:27.30    1:22.67         14  
                  37.54     1:22.67 (45.13)                                        
  6 Chan, Alexander L   11 DA-MR                1:23.08    1:24.31         13  
                  40.61     1:24.31 (43.70)                                        
  7 Weiner, Elliot L    12 BB-NJ                1:57.66    1:29.49         12  
                  41.04     1:29.49 (48.45)                                        
  8 Burmaster, Christo  11 BB-NJ                1:38.37    1:29.58         11  
                  40.61     1:29.58 (48.97)                                        
  9 DeBeauvernet, Niko  12 MVA-MR                    NT    1:32.85          9  
                  46.46     1:32.85 (46.39)                                        
 10 Repke, Jacob T      12 DA-MR                1:31.98    1:35.44          7  
                  44.74     1:35.44 (50.70)                                        
 11 Jones, Ryan         12 DA-MR                1:48.17    1:35.49          6  
                  43.71     1:35.49 (51.78)                                        
 12 Olivares, Jio M     12 MVA-MR                    NT    1:45.40          5  
                  53.82     1:45.40 (51.58)                                        
 13 Lee, Jason J        11 BB-NJ                2:32.11    1:49.19          4  
                  53.23     1:49.19 (55.96)                                        
 -- Touw, Sammy J       11 MVA-MR               1:42.15         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:28.59  ZQ
              2:30.49  JO
              2:55.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Young, Justin E     12 BB-NJ                2:21.11    2:33.52 SILV    20  
                  32.30     1:15.93 (43.63)     1:57.86 (41.93)     2:33.52 (35.66)
  2 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR               3:06.28    2:47.87 SILV    17  
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:04.89         40  
     1) Makarov, Aleksey M 12           2) Clark, Noah J 12               
     3) Jones, Ryan 12                  4) Chan, Alexander L 11           
                  27.31     1:00.88 (33.57)     1:34.02 (33.14)     2:04.89 (30.87)
  2 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      1:39.39    2:24.05         34  
     1) DeBeauvernet, Nikolas 12        2) Touw, Sammy J 11               
     3) Peifer, Matthew B 12            4) Pietraszka, Ryan 12            
                  36.80     1:16.22 (39.42)     1:51.31 (35.09)     2:24.05 (32.74)
  3 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'C'         2:33.04    2:34.61         32  
     1) Weiner, Elliot L 12             2) Bizub, John F 12               
     3) Twiss, Colin J 11               4) Baldwin, Benjamin G 11         
                  34.95     1:26.61 (51.66)     1:59.15 (32.54)     2:34.61 (35.46)
 -- Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         1:59.79         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Hoody, Conrad E 12              2) Ng, Jeremy M 12                
     3)                                 4) Young, Justin E 12             
                  27.49       55.72 (28.23)     1:25.64 (29.92)          DQ (27.99)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    2:27.35         40  
     1) Repke, Jacob T 12               2) Liew, Sam 12                   
     3) Makarov, Aleksey M 12           4) Chan, Alexander L 11           
                  51.78   1:55.27 (1:03.49)     2:27.63 (32.36)         2:27.35 ( )
  2 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      2:44.84    2:45.88         34  
     1) Olivares, Jio M 12              2) Peifer, Matthew B 12           
     3) Pietraszka, Ryan 12             4) DeBeauvernet, Nikolas 12       
                  50.27     1:32.99 (42.72)     2:09.77 (36.78)     2:45.88 (36.11)
 -- Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         2:14.40         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Ng, Jeremy M 12                 2) Young, Justin E 12             
     3)                                 4) Hoody, Conrad E 12             
                  34.07     1:10.18 (36.11)     1:43.93 (33.75)          DQ (27.71)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.69  ZQ
                24.99  JO
                26.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                  24.82      24.80 JO      20  
  2 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                  25.34      25.23 SILV    17  
  3 Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR                 27.77      26.77 SILV    16  
  4 Nicholas, Charles   14 DA-MR                  26.33      26.99         15  
  5 Stewart, Daniel P   13 BB-NJ                  28.69      27.15         14  
  6 Reiser, Thomas A    14 MVA-MR                 29.79      28.95         13  
  7 Schiele, Billy B    13 MVA-MR                 32.65      35.27         12  
  8 Whitledge, Jory B   13 MVA-MR                 33.06      37.02         11  
 -- Snow, Nathan        13 DA-MR                  33.99         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.99  ZQ
                53.99  JO
                59.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                  54.02      54.82 SILV    20  
                  25.90       54.82 (28.92)                                        
  2 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                  55.95      55.62 SILV    17  
                  27.22       55.62 (28.40)                                        
  3 Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR               1:05.70      58.40 SILV    16  
                  27.42       58.40 (30.98)                                        
  4 Nicholas, Charles   14 DA-MR                  57.38    1:02.97         15  
                  28.72     1:02.97 (34.25)                                        
  5 Kim, Noah           13 BB-NJ                1:11.29    1:09.70         14  
                  33.18     1:09.70 (36.52)                                        
  6 Snow, Nathan        13 DA-MR                1:17.25    1:16.06         13  
                  35.06     1:16.06 (41.00)                                        
  7 Schiele, Billy B    13 MVA-MR               1:24.53    1:18.31         12  
                  38.22     1:18.31 (40.09)                                        
  8 Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               1:18.01    1:22.63         11  
                  38.10     1:22.63 (44.53)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:59.99  ZQ
              1:59.99  JO
              2:18.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schiele, Billy B    13 MVA-MR                    NT    2:52.37         20  
                  37.31     1:20.49 (43.18)     2:06.27 (45.78)     2:52.37 (46.10)
  2 Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               3:04.45    3:06.01         17  
                  37.75     1:25.40 (47.65)     2:16.76 (51.36)     3:06.01 (49.25)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:21.99  ZQ
              5:21.99  JO
              5:50.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Daniel P   13 BB-NJ                5:52.11    5:43.04 SILV    20  
                  29.31     1:02.83 (33.52)     1:37.16 (34.33)     2:12.17 (35.01)
        2:47.99 (35.82)     3:24.22 (36.23)     3:59.75 (35.53)     4:34.49 (34.74)
        5:09.29 (34.80)     5:43.04 (33.75)                                        
  2 Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR               6:14.45    5:45.21 SILV    17  
                  28.18     1:00.18 (32.00)   2:46.08 (1:45.90)     3:22.04 (35.96)
                                                                        4:35.00 ( )
        5:10.48 (35.48)     5:45.21 (34.73)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.49  ZQ
              1:02.99  JO
              1:16.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                1:04.09    1:05.82 SILV    20  
                  31.84     1:05.82 (33.98)                                        
  2 Nicholas, Charles   14 DA-MR                1:08.88    1:13.63 SILV    17  
                  34.84     1:13.63 (38.79)                                        
  3 Kim, Noah           13 BB-NJ                1:33.72    1:24.57         16  
                  41.29     1:24.57 (43.28)                                        
  4 Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               1:33.87    1:31.32         15  
                  43.64     1:31.32 (47.68)                                        
 -- Snow, Nathan        13 DA-MR                1:33.71         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:15.99  ZQ
              2:16.99  JO
              2:35.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reiser, Thomas A    14 MVA-MR                    NT    3:02.39         20  
                                1:27.90 ( )     2:16.43 (48.53)     3:02.39 (45.96)
 -- Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               2:44.35         DQ        
      Delay initiating turn after past vertical
                  46.15     1:37.83 (51.68)     2:30.10 (52.27)          DQ (50.97)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:10.99  ZQ
              1:10.99  JO
              1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                1:08.88    1:10.00 ZQ      20  
                  33.29     1:10.00 (36.71)                                        
  2 Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR               1:19.64    1:13.70 SILV    17  
                  33.85     1:13.70 (39.85)                                        
  3 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                1:13.28    1:14.55 SILV    16  
                  34.96     1:14.55 (39.59)                                        
  4 Stewart, Daniel P   13 BB-NJ                1:23.15    1:20.57 SILV    15  
                  37.51     1:20.57 (43.06)                                        
  5 Reiser, Thomas A    14 MVA-MR               1:27.40    1:25.25         14  
                  39.58     1:25.25 (45.67)                                        
 -- Schiele, Billy B    13 MVA-MR               1:48.35         DQ        
      Downward butterfly kick
                  47.28          DQ (54.85)                                        
 -- Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               1:39.92         DQ        
      One hand touch
                  48.93          DQ (52.01)                                        
 -- Nicholas, Charles   14 DA-MR                1:16.15         DQ        
      False start
                  35.73          DQ (40.73)                                        
 -- Snow, Nathan        13 DA-MR                1:49.99         NS        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:35.19  ZQ
              2:35.19  JO
              2:53.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               3:38.43    3:33.52         20  
                  47.41     1:42.54 (55.13)     2:39.57 (57.03)     3:33.52 (53.95)
 -- Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR               3:05.69         NS        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.19  ZQ
              1:01.59  JO
              1:11.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, Chauncey  13 DA-MR                1:00.26    1:01.28 JO      20  
                  28.92     1:01.28 (32.36)                                        
  2 Nicholas, Charles   14 DA-MR                1:01.74    1:04.61 SILV    17  
                  30.03     1:04.61 (34.58)                                        
  3 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                1:04.40    1:06.50 SILV    16  
                  30.63     1:06.50 (35.87)                                        
  4 Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR               1:10.71    1:09.62 SILV    15  
                  32.09     1:09.62 (37.53)                                        
  5 Stewart, Daniel P   13 BB-NJ                1:32.25    1:19.55         14  
                  35.86     1:19.55 (43.69)                                        
 -- Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               2:02.83         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  49.27          DQ (59.70)                                        
 -- Schiele, Billy B    13 MVA-MR               1:46.68         DQ        
      Alternating Kick
                  45.73        DQ (1:00.43)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:13.99  ZQ
              2:13.99  JO
              2:32.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Joshua M    13 DA-MR                2:17.70    2:18.78 SILV    20  
                  30.17     1:06.49 (36.32)     1:46.97 (40.48)     2:18.78 (31.81)
  2 Hamilton, Andrew R  13 MVA-MR               2:38.19    2:26.49 SILV    17  
                  30.73     1:09.04 (38.31)     1:52.37 (43.33)     2:26.49 (34.12)
  3 Kim, Noah           13 BB-NJ                2:56.27    2:59.49         16  
                  39.73     1:26.23 (46.50)     2:18.58 (52.35)     2:59.49 (40.91)
  4 Schiele, Billy B    13 MVA-MR                    NT    3:23.60         15  
                  46.29     1:39.90 (53.61)     2:38.73 (58.83)     3:23.60 (44.87)
  5 Whitledge, Jory B   13 MVA-MR               3:25.89    3:26.74         14  
                  50.88     1:42.88 (52.00)     2:38.68 (55.80)     3:26.74 (48.06)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:45.99  ZQ
              4:45.99  JO
              5:09.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitledge, Jory B   13 MVA-MR                    NT    7:05.18         20  
                  46.16     1:45.81 (59.65)     2:39.71 (53.90)     3:32.99 (53.28)
        4:25.71 (52.72)     5:22.91 (57.20)     6:15.03 (52.12)     7:05.18 (50.15)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rosario, Nick       16 MVA-MR                 24.34      24.27         20  
  2 Travers, Matt       18 MVA-MR                 25.62      24.91         17  
  3 Pilaar, Brendan M   16 BB-NJ                  24.77      24.98         16  
  4 Spichiger, Mike J   16 BB-NJ                  29.24      25.48         15  
  5 Doherty, Garrett J  15 MVA-MR                 26.01      26.13         14  
  6 Gubler, Christian   15 BB-NJ                  28.16      27.38         13  
  7 Cerrato, Justin C   15 DA-MR                  27.33      28.69         12  
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Travers, Matt       18 MVA-MR                 55.78      55.22         20  
                  26.19       55.22 (29.03)                                        
  2 Doherty, Garrett J  15 MVA-MR                 56.40      57.11         17  
                  27.20       57.11 (29.91)                                        
  3 Bough, Matt W       17 BB-NJ                  57.99      57.70         16  
                  27.44       57.70 (30.26)                                        
  4 Gubler, Christian   15 BB-NJ                1:00.69      59.07         15  
                  28.76       59.07 (30.31)                                        
  5 Zanki, Tyler N      16 BB-NJ                  57.19      59.34         14  
                  27.34       59.34 (32.00)                                        
  6 Esak, Rickey J      15 BB-NJ                1:00.34    1:00.76         13  
                  28.26     1:00.76 (32.50)                                        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pilaar, Brendan M   16 BB-NJ                1:00.85    1:00.93         20  
                  29.50     1:00.93 (31.43)                                        
  2 Zoeller, Charles L  15 BB-NJ                1:03.87    1:04.15         17  
                  31.62     1:04.15 (32.53)                                        
  3 Doherty, Garrett J  15 MVA-MR               1:07.27    1:04.39         16  
                  31.51     1:04.39 (32.88)                                        
  4 Gorman, Evan K      16 BB-NJ                1:08.42    1:05.86         15  
                  31.97     1:05.86 (33.89)                                        
  5 Bough, Matt W       17 BB-NJ                1:10.66    1:06.85         14  
                  32.87     1:06.85 (33.98)                                        
  6 Travers, Matt       18 MVA-MR               1:08.41    1:09.10         13  
                  33.56     1:09.10 (35.54)                                        
  7 Gubler, Christian   15 BB-NJ                1:18.27    1:12.03         12  
                  35.60     1:12.03 (36.43)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gorman, Evan K      16 BB-NJ                2:20.11    2:21.95         20  
                  32.10     1:08.55 (36.45)     1:45.57 (37.02)     2:21.95 (36.38)
  2 Bough, Matt W       17 BB-NJ                2:34.24    2:26.09         17  
                  34.99     1:11.54 (36.55)     1:49.70 (38.16)     2:26.09 (36.39)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zanki, Tyler N      16 BB-NJ                1:08.42    1:05.91         20  
                  30.46     1:05.91 (35.45)                                        
  2 Gorman, Evan K      16 BB-NJ                1:09.38    1:13.15         17  
                  33.63     1:13.15 (39.52)                                        
  3 Rosario, Nick       16 MVA-MR               1:15.80    1:13.77         16  
                  34.71     1:13.77 (39.06)                                        
  4 Travers, Matt       18 MVA-MR               1:17.75    1:14.15         15  
                  34.88     1:14.15 (39.27)                                        
  5 Doherty, Garrett J  15 MVA-MR               1:16.77    1:14.71         14  
                  34.99     1:14.71 (39.72)                                        
  6 Gubler, Christian   15 BB-NJ                1:21.24    1:17.90         13  
                  36.31     1:17.90 (41.59)                                        
  7 Spichiger, Mike J   16 BB-NJ                1:25.75    1:19.13         12  
                  37.08     1:19.13 (42.05)                                        
  8 Cerrato, Justin C   15 DA-MR                1:30.99    1:28.86         11  
                  41.76     1:28.86 (47.10)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pilaar, Brendan M   16 BB-NJ                2:48.79    2:32.82         20  
                  33.73     1:12.65 (38.92)     1:52.90 (40.25)     2:32.82 (39.92)
  2 Zanki, Tyler N      16 BB-NJ                2:30.79    2:36.55         17  
                  32.00     1:10.17 (38.17)     1:53.05 (42.88)     2:36.55 (43.50)
  3 Gorman, Evan K      16 BB-NJ                2:27.50    2:37.36         16  
                  35.06     1:15.65 (40.59)     1:56.84 (41.19)     2:37.36 (40.52)
  4 Travers, Matt       18 MVA-MR               2:52.72    2:44.43         15  
                  36.51     1:18.64 (42.13)     2:02.03 (43.39)     2:44.43 (42.40)
  5 Zoeller, Charles L  15 BB-NJ                2:47.80    2:50.83         14  
                  38.70     1:21.75 (43.05)     2:06.44 (44.69)     2:50.83 (44.39)
  6 Spichiger, Mike J   16 BB-NJ                3:09.84    2:54.25         13  
                  37.42     1:21.21 (43.79)     2:07.56 (46.35)     2:54.25 (46.69)
  7 Esak, Rickey J      15 BB-NJ                2:34.33    2:55.23         12  
                  37.62     1:20.41 (42.79)     2:08.18 (47.77)     2:55.23 (47.05)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rosario, Nick       16 MVA-MR                 56.33      57.16         20  
                  26.94       57.16 (30.22)                                        
  2 Pilaar, Brendan M   16 BB-NJ                1:02.19    1:02.70         17  
                  28.48     1:02.70 (34.22)                                        
  3 Spichiger, Mike J   16 BB-NJ                1:14.13    1:06.70         16  
                  30.68     1:06.70 (36.02)                                        
  4 Bough, Matt W       17 BB-NJ                1:06.77    1:07.43         15  
                  29.98     1:07.43 (37.45)                                        
  5 Gubler, Christian   15 BB-NJ                1:14.10    1:09.13         14  
                  31.40     1:09.13 (37.73)                                        
  6 Doherty, Garrett J  15 MVA-MR               1:04.78    1:10.45         13  
                  29.63     1:10.45 (40.82)                                        
  7 Cerrato, Justin C   15 DA-MR                1:07.22    1:11.49         12  
                  33.78     1:11.49 (37.71)                                        
  8 Zanki, Tyler N      16 BB-NJ                1:05.89    1:14.14         11  
                  33.09     1:14.14 (41.05)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pilaar, Brendan M   16 BB-NJ                2:15.37    2:12.48         20  
                  28.30     1:01.51 (33.21)     1:42.72 (41.21)     2:12.48 (29.76)
  2 Zanki, Tyler N      16 BB-NJ                2:14.80    2:19.27         17  
                  28.58     1:07.86 (39.28)     1:44.94 (37.08)     2:19.27 (34.33)
  3 Bough, Matt W       17 BB-NJ                2:27.28    2:23.43         16  
                  29.99     1:07.74 (37.75)     1:48.39 (40.65)     2:23.43 (35.04)
  4 Spichiger, Mike J   16 BB-NJ                2:37.05    2:23.74         15  
                  30.41     1:06.19 (35.78)     1:51.24 (45.05)     2:23.74 (32.50)
  5 Doherty, Garrett J  15 MVA-MR               2:26.07    2:26.09         14  
                  29.39     1:05.82 (36.43)     1:51.56 (45.74)     2:26.09 (34.53)
  6 Zoeller, Charles L  15 BB-NJ                2:26.68    2:26.29         13  
                  33.68     1:08.32 (34.64)     1:52.97 (44.65)     2:26.29 (33.32)
  7 Travers, Matt       18 MVA-MR               2:31.11    2:26.77         12  
                  31.68     1:09.31 (37.63)     1:54.87 (45.56)     2:26.77 (31.90)
  8 Gubler, Christian   15 BB-NJ                2:49.60    2:27.57         11  
                  31.85     1:10.96 (39.11)     1:55.12 (44.16)     2:27.57 (32.45)
 
Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gorman, Evan K      16 BB-NJ                4:44.98    4:37.24         20  
                  26.63       58.28 (31.65)     1:35.05 (36.77)     2:11.17 (36.12)
        2:51.73 (40.56)     3:33.04 (41.31)     4:05.63 (32.59)     4:37.24 (31.61)
  2 Pilaar, Brendan M   16 BB-NJ                4:53.52    4:39.97         17  
                  29.16     1:03.93 (34.77)     1:38.90 (34.97)     2:14.55 (35.65)
        2:56.09 (41.54)     3:38.04 (41.95)     4:09.64 (31.60)     4:39.97 (30.33)
  3 Zanki, Tyler N      16 BB-NJ                4:54.98    5:06.33         16  
                  28.43     1:03.42 (34.99)     1:46.15 (42.73)     2:27.51 (41.36)
        3:07.20 (39.69)     3:48.16 (40.96)     4:28.44 (40.28)     5:06.33 (37.89)
  4 Bough, Matt W       17 BB-NJ                5:01.33    5:11.57         15  
                  30.98     1:08.91 (37.93)     1:48.86 (39.95)     2:28.87 (40.01)
        3:13.05 (44.18)     3:57.86 (44.81)     4:35.89 (38.03)     5:11.57 (35.68)
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gorman, Evan K      16 BB-NJ                1:56.32    1:56.79         20  
                  25.76       54.71 (28.95)     1:25.48 (30.77)     1:56.79 (31.31)
  2 Travers, Matt       18 MVA-MR               2:03.96    2:00.77         17  
                  26.85       57.36 (30.51)     1:29.05 (31.69)     2:00.77 (31.72)
  3 Rosario, Nick       16 MVA-MR               2:02.20    2:03.28         16  
                  27.40       58.50 (31.10)     1:30.82 (32.32)     2:03.28 (32.46)
  4 Zoeller, Charles L  15 BB-NJ                2:09.59    2:10.49         15  
                  29.33     1:01.92 (32.59)     1:35.89 (33.97)     2:10.49 (34.60)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              4:56.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pilaar, Brendan M   16 BB-NJ                5:10.91    5:07.63         20  
                  27.53       57.94 (30.41)     1:28.95 (31.01)     2:00.29 (31.34)
        2:31.19 (30.90)     3:02.45 (31.26)     3:34.18 (31.73)     4:05.97 (31.79)
        4:37.16 (31.19)     5:07.63 (30.47)                                        
  2 Spichiger, Mike J   16 BB-NJ                5:36.85    5:32.81         17  
                  27.30       57.93 (30.63)     1:29.22 (31.29)     2:01.90 (32.68)
        2:35.71 (33.81)     3:10.59 (34.88)     3:46.58 (35.99)     4:22.35 (35.77)
        4:58.35 (36.00)     5:32.81 (34.46)                                        
  3 Hoody, Conrad E     12 BB-NJ                5:46.86    5:37.16         16  
                  29.42     1:02.70 (33.28)     1:36.87 (34.17)     2:11.59 (34.72)
        2:46.45 (34.86)     3:21.02 (34.57)     3:55.64 (34.62)     4:30.27 (34.63)
        5:04.20 (33.93)     5:37.16 (32.96)                                        
  4 Rosario, Nick       16 MVA-MR               6:18.42    5:40.40         15  
                  30.89     1:03.65 (32.76)     1:37.19 (33.54)     2:11.62 (34.43)
        2:46.25 (34.63)     3:21.88 (35.63)     3:57.50 (35.62)     4:31.85 (34.35)
        5:06.63 (34.78)     5:40.40 (33.77)                                        
  5 Travers, Matt       18 MVA-MR               6:07.74    5:40.76         14  
                  29.21     1:01.62 (32.41)     1:35.50 (33.88)     2:10.39 (34.89)
        2:45.78 (35.39)     3:21.40 (35.62)     3:56.76 (35.36)     4:32.43 (35.67)
      5:41.09 (1:08.66)         5:40.76 ( )                                        
  6 Gubler, Christian   15 BB-NJ                6:31.36    5:41.10         13  
                  30.31     1:02.96 (32.65)     1:37.01 (34.05)     2:11.90 (34.89)
        2:47.20 (35.30)     3:22.53 (35.33)     3:58.45 (35.92)     4:34.22 (35.77)
        5:09.62 (35.40)     5:41.10 (31.48)                                        
  7 Doherty, Garrett J  15 MVA-MR               6:26.86    5:41.98         12  
                  29.46     1:01.99 (32.53)     1:35.75 (33.76)     2:10.81 (35.06)
        2:45.67 (34.86)     3:21.72 (36.05)     3:57.77 (36.05)     4:33.56 (35.79)
        5:08.68 (35.12)     5:41.98 (33.30)                                        
  8 Bough, Matt W       17 BB-NJ                6:23.33    5:42.73         11  
                  29.66     1:02.41 (32.75)     1:36.92 (34.51)     2:11.67 (34.75)
        2:46.93 (35.26)     3:21.73 (34.80)     3:57.30 (35.57)     4:33.20 (35.90)
        5:08.06 (34.86)     5:42.73 (34.67)                                        
  9 Zanki, Tyler N      16 BB-NJ                6:14.26    5:44.67          9  
                  29.56     1:02.88 (33.32)     1:37.17 (34.29)     2:12.55 (35.38)
        2:48.19 (35.64)     3:23.99 (35.80)     4:00.55 (36.56)     4:36.55 (36.00)
        5:12.31 (35.76)     5:44.67 (32.36)                                        
 10 Zoeller, Charles L  15 BB-NJ                5:57.88    5:46.51          7  
                  29.56     1:02.26 (32.70)     1:36.95 (34.69)     2:12.58 (35.63)
        2:48.87 (36.29)     3:24.54 (35.67)     4:00.88 (36.34)     4:36.91 (36.03)
        5:12.30 (35.39)     5:46.51 (34.21)                                        
 11 Pietraszka, Ryan    12 MVA-MR               7:44.01    6:53.79          6  
                  35.79     1:16.80 (41.01)     1:58.96 (42.16)     2:41.49 (42.53)
        3:23.54 (42.05)     4:06.54 (43.00)     4:49.35 (42.81)     5:32.38 (43.03)
        6:14.58 (42.20)     6:53.79 (39.21)                                        
 12 Bellettiere, Jack   10 MVA-MR               7:57.44    7:26.45          5  
                  37.48     1:20.49 (43.01)     2:05.58 (45.09)     2:51.75 (46.17)
        3:39.45 (47.70)     4:25.67 (46.22)     5:11.83 (46.16)     5:58.11 (46.28)
        6:42.83 (44.72)     7:26.45 (43.62)                                        
 13 Touw, Sammy J       11 MVA-MR                    NT    7:50.42          4  
                  38.32     1:24.92 (46.60)     2:12.40 (47.48)     2:59.68 (47.28)
        3:49.28 (49.60)     4:39.05 (49.77)     5:29.95 (50.90)     6:19.26 (49.31)
        7:06.07 (46.81)     7:50.42 (44.35)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:05.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gorman, Evan K      16 BB-NJ                2:01.11    2:08.61         20  
                  27.24       59.46 (32.22)     1:33.66 (34.20)     2:08.61 (34.95)
  2 Spichiger, Mike J   16 BB-NJ                2:34.44    2:41.36         17  
                  32.10     1:12.11 (40.01)     1:56.56 (44.45)     2:41.36 (44.80)
  3 Esak, Rickey J      15 BB-NJ                2:20.11    2:54.51         16  
                  33.15     1:15.90 (42.75)     2:04.47 (48.57)     2:54.51 (50.04)
  4 Schiele, Billy B    13 MVA-MR                    NT    4:15.37         15  
                  49.57   1:56.12 (1:06.55)   3:07.08 (1:10.96)   4:15.37 (1:08.29)
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
              3:35.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         3:29.80    3:47.79         40  
     1) Gorman, Evan K 16               2) Pilaar, Brendan M 16           
     3) Spichiger, Mike J 16            4) Bough, Matt W 17               
                  25.88       53.81 (53.81)     1:22.82 (29.01)   1:54.00 (1:00.19)
        2:20.69 (26.69)     2:51.09 (57.09)     3:17.73 (26.64)     3:47.79 (56.70)
  2 Devilfish Aquatics-MR  'A'                       NT    4:07.40         34  
     1) Snow, Nathan 13                 2) Nicholas, Chauncey 13          
     3) Nicholas, Charles 14            4) Bryant, Joshua M 13            
                  36.56   1:16.87 (1:16.87)     1:43.41 (26.54)     2:13.58 (56.71)
        2:41.03 (27.45)     3:11.75 (58.17)     3:37.96 (26.21)     4:07.40 (55.65)
  3 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'B'         3:49.89    4:10.74         32  
     1) Zanki, Tyler N 16               2) Esak, Rickey J 15              
     3) Zoeller, Charles L 15           4) Gubler, Christian L 15         
                  29.43   1:03.37 (1:03.37)                                        
                                3:11.94 ( )     4:10.74 (58.80)                    
  4 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      3:53.44    4:21.29         30  
     1) Doherty, Garrett J 15           2) Hamilton, Andrew R 13          
     3) Travers, Matt 18                4) Schiele, Billy B 13            
                  28.82   1:01.31 (1:01.31)     1:30.18 (28.87)   2:02.64 (1:01.33)
        2:28.79 (26.15)     2:58.74 (56.10)     3:37.46 (38.72)   4:21.29 (1:22.55)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergen Barracudas Swim Team-NJ  'A'         1:49.53    1:49.16         40  
     1) Gorman, Evan K 16               2) Zanki, Tyler N 16              
     3) Pilaar, Brendan M 16            4) Spichiger, Mike J 16           
                  28.52       58.93 (30.41)     1:24.21 (25.28)     1:49.16 (24.95)
  2 Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'A'      1:50.51    1:55.48         34  
     1) Travers, Matt 18                2) Hamilton, Andrew R 13          
     3) Rosario, Nick 16                4) Doherty, Garrett J 15          
                  31.35     1:04.36 (33.01)     1:29.37 (25.01)     1:55.48 (26.11)
  3 Devilfish Aquatics-MR  'A'                  1:50.13    1:57.12         32  
     1) Nicholas, Chauncey 13           2) Bryant, Joshua M 13            
     3) Nicholas, Charles 14            4) Cerrato, Justin C 15           
                  30.91     1:01.38 (30.47)     1:30.04 (28.66)     1:57.12 (27.08)
 -- Minisink Valley Aquatics, Inc.-MR  'B'           NT         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Reiser, Thomas A 14             2) Whitledge, Jory B 13           
     3) Schiele, Billy B 13             4) Pietraszka, Ryan 12            
                  37.52     1:24.52 (47.00)     2:07.44 (42.92)          DQ (30.41)